definivit, brevius ſine dubio excluſit. Mitigandam tamen
tunc eſſe pœnam, cum Covarruvia lib. 2. Variar. reſolut. cap. 9.
n. 2. & aliis, quos ille allegat, credo. Hoc æquitas natura-
lis ſuadet, cujus ratio magis ſemper, quam ſtricti juris, ha-
benda eſt per L. 8. C. de Judiciis. Accedit aliquod ex L. 25½.
pr. de Poenis, ubi mitius puniri jubentur, qui longo tempore
in reatu agunt, quam qui in recenti ſententiam accipiunt,
argumentum. Equidem in diutino reatu proprie tantum illi
eſſe dicuntur, quorum accuſatio diu durat, quique adeo ſe-

cundum mores Romanos, quamdiu rei erant, ſqualore &

illuvie confecti, promiſſa barba, habitu ſordido & pannoſo

miſericordiam aucupabantur, ii vero, de quibus nos agi

mus, qui conſcientia ſaltem criminis & metu imminentis ac-
cuſationis anguntur, iis ipſis, qui in reatu ſunt, opponuntur
in L. 7. §. 2. de Bonis damnatorum. Eſt tamen aliqua inter
utrosque ſimilitudo, dum longinquitas temporis factum ipſum
obſcurat, indignationem hominum minuit, & defenſionem
Gifficiliorem reddit. Nimis ſeverum, inquit Pliniurs lib. 1o.
ep. 10. arbitror, reddere pœnæ poſt longum tempus pleros-
que jam ſenes &, quantum adfirmatur, frugaliter & modeſte
viventes. Quibus rationibus moti Cti Helmſtadienſes mu-
lierculæ de inceſtu & adulterio cum vitrico ante XX. annos
commiſſo accuſatæ & fruſtra præſcriptionem, quæ quippe in-
terrupta fuerat, objicienti pœnam tamen capitis lege ſtatu-
tam remiſerunt, atque extraordinariam menſe Aprili anni
cCIO OCcCXVI. dictitarunt: Daß Inquiſitin eine Stunde lang
oͤffentlich an den Pranger zu ſtellen, folgends nach abgeſchwor⸗
nen Urpfeden des Landes ewig zu verweiſen, auch zu Erſtattung
der durch dieſe Inquiſition verurſachten Unkoſten anzuhalten ſey.
V. R. W. Rat. dec. Wir haben die Inquiſitin nicht
ledig

Dam

Prela
. e.

nis er

emiktin

fiiß.
uich
10. 4
guicke
curie
Delld
ſition
nem
cotn;

Mi

ſpes
1

I.

Kerptini

gancim
cſohtg,
Equitagn
richiini
ocd er,

longoten.

tim iji

Prietänmmne

lniqne de

t, ſor

& un

iibus M,
mminents,
Opponunt

Aius N

defenloner

PiniunNe

iInpuspkere
er & odete
Adienles n

?. aum

guippein
lege ſin
Aprili an
Stubde le
Obgeſchen
Eiſnt

9

uhattenſt.

iſitin i
N

N

SP. DxXV. DE PRAESCRIPTIONE CRIMINVN. 753

ledig ſprechen koͤnnen, unterdeſſen aber mit der ſonſt auf die Blut⸗
Schande und Ehebruch geſetzten Leib⸗ und Lebens⸗Strafe eſcho⸗
net, in Erwegung, daß der Ablauf einer geraumen Zeit boſ de-
lictum commiſlum quch ſonder Ppræſcription die ordentliche
Sirafe mindert.

IV.
Ignorantia magiſtratus præſeriptionem delicorum non
“ impedit.
èGc

Præſeriptio etiam in deliétis maxime ocoultis currit, niſi magi-
Rratus eam aczu aliquo interruperit.

Dræſcriptio criminum anomala eſt maxime, atque in ple-
P risque a communibus præſcriptionum regulis recedit. Bo-
nam fidem, juſtum titulum, rem vitio carentem in ea haud

deſiderari, res ipſa docet. Deinde in civilibus longi temporis

Præſeriptio non currit contra ignorantem, Auth. Malæ Eidei
C. de Præſeript. longi temp. Novella 119. cap. 7,Ar Præſe Criptio-
nis criminalis initium ſimpliciter ex eo die, quo facinus ad-

miſſum fuit, computatur, L. 29. §. 7. Ad L. Jul. de gdultæ-

riis. Itaque ſcientia magiſtratus non deſideratur. Excipiunt
quidem communiter apud Zheodorici in Judicio eriminali caß.
10. apb. . n. 34. delicta ita clam & occulte Berberrata, ut ne
quidem per diligentem & generalem inquiſitionem in notitiam
curiæ pervenire potuerint. Sed hane quoque exceptionem
nan admitto aliter, quam ſi magiſtratus actu aliquo ad inqui-
ſitionem vel generalem vel ſpecialem Pertinente Præſcriptig -
nem interrupit. Nam fi quievit plane & tacuit, Ppraſoriptio,
completo tempore, perfecta eſt, quoniam hic ſola temporis
antiquitas, & oblitterata per eam atque oppreſta memoria
ſpectatur. Sic [Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni
Abm. E Il. Hhhhh C10

— 4

794 MEDFTAT. AD PANDECT.

CIO 19 CCxXV. judicarunt ex his rationibus: Es 7 allhier die

Haupt⸗Frage, ob Beklagter und Mitbeklagte von der auf die
Hurerey geſetzten Strafe wegen der vorgeſchuͤtzten Verjaͤhrung zu
entbinden ſeyn. Zwar ſcheinet ihnen im Wege zu ſtehen, daß
nach der Meynung Zbeodorici in dergleichen Delictis, welche der⸗

geſtalt heimlich begangen worden, daß der Richter durch fleißige

General-Inquiſition ſolche nicht in Erfahrung bringen koͤnnen,
die præſcriptio gar ceſſire. Alldieweil aber Lex 29. §. 7. Ad L.

Jul. de adulter. generaliter diſponirt, daß die ad præſcriptionem

delictorum carnis erfoderte 5. Jahr von der Zeit, da das Deli-

Stum begangen worden, ihren Anfang nehmen ſollen, demnach
die Rechts⸗Lehrer aus ſolchem lege einſtimmisg ſchlieſſen, daß be⸗
ſagtes quinquennium auch ignorante judice ſeinen Anfang nehme
und fortlaufe; So haben wir dafuͤr gehalten, daß die vorgeſchuͤtzte

Verjaͤhrung beyden Beklagten zu ſtatten kommen muͤſſe.

VI. .

Præſeriptio criminis per inquifitionem generalem, citationem,
carcerem interrupta poſt ultimum actum judicialem
denuo currere incipit.

VII. *

poteſt.
L'a in preæredenre meditatione, poſſe magiſtratum delicti

commiſſi præſcriptionem aliquo actu interrumpere, uè ſi

generaliter inquirat, vel delinquentem citet, aut, quod plus
eſt, in vincula conjiciat, arg. L. 139. Pr. de Reg. juris. Quæ

interruptio eum effectum habet, ut præſcriptio denuo incho-

anda ſit, atque novum initium ſuum ex die, quo quid in judi-
cio geſtum fuit, ſumat, arg. L. 29. §. 7. Ad L. Juliam de adul-
teriin.

Praæſcriptio in uno judicio interrupta nec in alio judicio elegars

die

Ain

cie⸗
tion
ſeri
S
ſ⸗
ken
daa
geri
on
u

6

bl
et

er a⸗
Whi .
1 n ſhen ,
iti ſch⸗ 6
er dun cſfi;
bringen in in
29 9. l

Ddas Ne

ln, w
ſiſen,
Apſongn 4
die togſte
uſe.

1, Litmtiſe
Muinlan

Dtin Aen
tum deldl
Inperea

quod dan.

Aie
enuoinehe⸗
id in d
In N

SP. DXxV. DE PRAESCRIPTIONE CRIMINVM. 795

Zeris ibi: ad eum diem, quo quis poſtulatus poſtulatave eſt. Vide
arpzov. quæſt. crim. I41. n. 5 3. & Bergeri Ceconomiam juris ß.
872. Quare quum femina ob inceſtum cum adulterio commiſ-
fum carceri mandata, ſed fuga elapſa, poſtea ab alio magiſtratu
propter idem delictum ad judicium traheretur & vicennii, ex
die admiſſi criminis, lapſum obtenderet „ audita nen fuit,
creditumque eſt, interruptionem præſeriptionis a magiſtratu

domicilii factam alii quoque magiſtratui, ut deprehenſionis,

prodeſſe. Secus quidem eſt in civilibus privatisque cauſis,

in quibus interruptio præſeriptionis ab alio, quam qui egit,
allegari nequit, L. 2. Pro donato. Ibi enim jura omnium inter

ſe diverſa ſunt. Verum in caufis criminalibus una & com-

munis magiſtratuum inquirentium & accuſatorum cauſa eſt,

publica nempe vindicéta & utiliras. Igitur, qued in uno ju-
dicio geſtum fuit, etiam in altero allegari Poreſt. Vide c. 6.

XY. de Accuſat. ubi reo abſoluteo exceptio rei judicatæ contra

alium accuſatorem quoque permittirtur. Et ſic Cti Helmſta-
dienſes Menſe Aprili anni Ccio 15 ccxVI. judicarunt ex his ra-
tionibus: Der Inquiſitin ſcheinet zwar vornemlich exceptio præ-
ſcriptionis zu ſtatten zu kommen, indem eine ſchlechte Blut⸗
Schande, wie alle andere Delicta carnis, binnen 5. Jahren, eine

ſolche aber, die mit einem Ehebruche verknuͤpfet iſt, binnen 20. Jah⸗

ren præſcribiret wird, welche Zeit denn von der Stunde an, da
das delictum begangen worden, ungeachtet die Obrigkeit nicht die
geringſte Wiſſenſchaft davon gehabt, demnach nicht inquiriren
koͤnnen, zu laufen anfaͤngt. Da alſo das aus dem Ehebruche er⸗
zeugte Kind beſage fol. 25. ſchon uͤber 19. Jahr alt, dasjenige aber,
ſo ex ſimplici inceſtu gebohren, vor 10. Jahren getaufet worden,
und, daß nachgehends die Inquiſitin mit ihrem Stief⸗Vater ſich⸗
wieder fleiſchlich vermiſchet, in Actis nicht zu befinden; So⸗ genit⸗
net es das Anſehen, ob haͤtte die Inquiſirin von dem angeſtellt
Proceſſe ſchlechterdinges los geſprochen werden ſollen. Alditweil
Hhh hh. 2. aber,

96 MEDTTAT. AD PANDECT.

aber, der Inquiſitin eigenen Geſtaͤndniſſe nach, die Obrigkeit ſchon
zweymal gegen ſie zu inquiriren angefangen, jedoch ſolche Inquiſi-
tion, weil ſie einmal zu Deſtedt aus dem Gefaͤngniß gelaufen, und
das zweyte mal ſich aus Hornburg weggemacht, nicht vollfuͤhren
koͤnnen, wodurch denn die Verjaͤhrung interrumpirt, und die In⸗

quiſition wiederum auf neue 20. Jahr perpetuirt worden, dieſem⸗

nach hieſiger Magiſtrat wol berechtiget geweſen, den vor 20. Jahren

begangenen Ehe⸗ Bruch und Blut⸗Schande zu unterſuchen und zu
beſtrafen; So haben wir die Inquiſitin nicht ledig ſprechen koͤnnen.

VIII.

Per inſtitutam ex delicto actionem eivilem præſeriptio cauſæ cri.

minalis non impeditur, niſi illa buic præjudi-
. ium faciat. .

A Pegere in Ceconomia juris pag. 87. Per inſtitutum pro-
ceſſum civilem inquiſitionem perpetuari, adeo, ut reus

civiliter ex delicto conventus, ſit interim vicennium aut in de-

licto carnis quinquennium labatur, nihilominus, nulla ob-
ſtante præſcriptione, ad judicium criminale trahi queat. Quæ
ſententia veriſſima eſt, ſiquidem cauſa civilis criminali præ-

judicium faciat, ut ſcilicet hæc ante illius finem commode

tractari non Poſſit. Cujus rei lueulentiſſimum exemplum i in
Saxonia oceurrit, ubi quatuordecim dierum carcer in ſtuprum
ſtatutus ad tres dies reducitur, ſi ſtuprator ſtupratam ducat.
Fac ergo, ſtupratam civiliter agere & vel dotem vel nuptias
pPoſcere, durante vero hac actione, quinquennium labi. po-
terit tamen, finita actione civili, magiſtratus Saxonicus pœ-
nam expetere. At hæc ſecus ſunt tunc, quum cauſa civilis
eriminali nullum Præ judicium facit, ſed hæc, illa quamvis
pendente, tractari peragique potuiſſet. Tunc enim nullam
rationem video, quæ Præſcriptionis curſum moretur. Me-

mora-

e
nal-
ſerd
verh
wei
die
koft
iber
ſhe
C

fin
ten

dei

gelaſt3
nicht elie⸗
it, nnit
vorden, ⸗
cren e
taſuchnun

Prechenfie

, ſec
udi.

Nitutunge.

Aeo, uni
lumautine,

1ö, Mnl A.
Glet. Qe
minal dr.
mn commo⸗

Memnplum
rinluprun
tamn duen
Vel nupts
n Hi N
oniens ⸗
eaulſ dii
1 guumit
him uuln
etur. N
n.

Sp. DxXV. DE PRAESCRIPTIONHE CRIMINVM. 7,7

morabo exemplum. In ducatu Magdeburgieo puella ſtuprum
Paſla ſtupratorem, ut ſe duceret, conveniebat. Hic fatetur
ſtuprum, ſed matrimonium ſe promiſiſſe negat, abſolvitur-
que poſt diuturnam litem, inter cujus moras quinquennium
lapſum erat. Tunc demum advocatus fiſci expergiſcitur, atque

peenam expoſcit. Sed admiſere exceptionem præſcriptionis

ICti Helmſtadienſes Menſe Novembri anni c1o 10o ccxv. Nam-
que inſtituta actio civilis perſequutionem criminalem non mo-

rabatur. Delinquentes quippe eadem pœna, ſive matrimonium

ſequeretur, ſive non, manebat ſecundum Ordinat. polit. Mag-
deburg. Cap. 69.§. I. & 10. Potuiſſet itaque ſtatim agere advoca-
tus fiſci, & nunc tardius veniens præſcriptione ſuhmovebatur.
Sic igitur judicatum fuit: Daß Klaͤgers Suchen der Strafe hal⸗

ben nicht ſtatt habe. V. R. W. Rat. dec. Es iſt allhier die Haupt⸗

Frage, ob Beklagter und Mitbeklagte von der auf die Hureren geſetz⸗
ten Strafe, wegen der vorgeſchuͤtzten Verjaͤhrung/ zu entbinden ſeynd.
Zwar ſcheinet ihnen des Bergeri Meynung im Wege zu ſtehen, wel⸗

cher dafur haͤlt, daß per inſtitutum proceſſum civilem der Crimi-

nal-Proceſs perpetuirt werde, wannenhero, und da die Lageßin bis⸗
her den Proceſs gefuͤhret, es das Anſehen gewinnet, ob habe ſelbiger
verhindert, daß des Fiſci action nicht præſcribirt worden. Alldie⸗

weil aber der Fiſcus allhier am 8. Merz 1710. an welchem Tage

die Lageſſin ihre Klage uͤbergeben, von dem ſtupro Nachricht haben
koͤnnen, und nichts deſtoweniger bis auf den 4. Jul. 1715. und alſo
uͤber y. Jahr nach erlangter, oder doch leicht zu erlangender Wiſſen⸗
ſchaft, geſchwiegen, dawider ihm denn der inzwiſchen fortgeſetzte
Civil- Proceſs nicht zu ſtatten kommt, in Erwegung, daß er, deſſen

ungeachtet, wenn gleich die Ehe haͤtte erfolgen ſollen, auf eine Ge⸗

faͤngniß oder Geld⸗Strafe klagen koͤnnen, demnach durch obbeſag⸗
ten Civil-Proceſs an Anſtellung einer Klage nicht verhindert wor⸗

den; So haben wir dafuͤr gehalten, daß die vorgeſchuͤtzte Verjaͤh⸗

rung beyden Beklagten zu ſtatten kommen muͤſſe.
Hhh hh3 IX.

798 MEDITAT. AD PANDECT.
IX.
INnceſtus & adulterium ſeparatim quinquehnio, conjunctim vicen-
3 nio excluduntur.

mnia delicta carnis, atque adeo etiam inceſtus & adulte-

rium duplex, quinquennio exſtinguuntur, L. 29. §. 6.
Ad legem Jul. de adult. Excipitur inceſtus adulterio conjunctus
in L. 39. J. 5§. eod. Unde aliqui colligunt, eum plane inpræ-
ſeriptibilem eſſe. At ICti Helmſtadienſes, ut ſupra in medit.
6. retuli, iis adſentiunt, qui tunc præſcriptionem vicenniiad-

mittunt, arg. L. 12. C. Adlegem Cornel. de falſis. Ceterum in
Electoratu Saxoniæ per Conſtit. 19. Part. 4. & Dec. 84. præœſcri-

Pptio vicennalis in adulterio duplici deſideratur, in ſimplici
quinquennalis ſuffieit.
Poenitentiam publicam per præſeriptionem tolli, contra commu-
nem opinionem oſtenditur.

P oenitentiam publicam ſeu eccleſiaſticam præſcriptione non

excludi, communis ſententia eſt, teſtibus Brunnemanno
Cent. r. dec. 82. Struvio diſſert, erim. 16. §. 19. Bergero in Part.2.
Supplem. ad Jurispr. erim. Obſerv. 143. quam etiam ſequuti
Cti Helmſtadienſes Menſe Novembri anni clo o ccxv. judica-
runt: Daß zwar Klaͤgers Suchen der Strafe halber nicht ſtatt habe,
Beklagte aber zu der Kirchen⸗Buſſe anzuhalten ſey. Ratio
ejus opinionis difficilis inventu eſt. Nam quum poenitentia
iſta ſolemnis vera poena ſit, & ab ipſis Pontificibus Pro tali
reputetur, c. 6. X. de Homicidio, Præſcriptioni etiam ad inſtar
aliarum poenarum obnoxia eſſe debebat, quum Præſcriptio
criminum, jure canonico non ſublata, per hoc ipſum racite
eonfirmata ſit, arg. c. I. X. de Operis novi nunciat. Quod
deinde ajunt, ſcandalum aliter aboleri non Poſſe, vix reſpon-
ſionem meretur. Scandalum, quod tantopere crepant vulgo,
mere

nſiniin i

Kuedz

io contt

n Planei in
tfuprain
demvicenni⸗

1 Ceennn

Degt,

se nn

ptionen
Drunnmnum,
eroi, Piy,
tium ſegun
cCN,. dle.
chtſenthee
. Nuin
oenitent;
Is Pro ul
nad intr
relerigin
ſum cit
. (ul
iXteen.
nt ,
nk⸗

SP. DXV. DE PRAESCRIPTIONE CRIMINVM. 799
mere eſt imaginarium, &, ſi quod vere ſubeſt, Per iſtam cele-
britatem non minuitur, ſed magis augetur.
Præſeriptio ad delicta etiam atrociora pertinet.
XII.
Excipiuntur parricidium, partus ſuppoſitus & apoſtaſia.
Præſeripde etſi ad omnia delicta pertinere videtur, tria ta-
men in ipſis legibus noſtris excipiuntur, nullique præſcri-

ptioni obnoxia dicuntur, parricidium L. 13. de & G Silan.

Partus ſuppoſñitus, L. 19. §. I. Ad L. Cornel. de falſiz, & apo-
ſtaſia L. 4. C. de Aboſtatis, quibus DD. communiter omnia
enormia & atrocia delicta, ut perduellionem, hærefin, fal-
ſam monetam, ſimoniam, concuſſionem, blaſphemiam &Qc.

addunt. Vido Carpzovium quæſt. erim. 1I41. . 52. C Struvii

Jurisprudentiam lib. 3. tit. 29. §. 4. Iſtos tamen interpretes ſine

lege loqui, fatetur Lauterbachius in diſſert. de Criminum præ-

ſeript. §. 23. ut adeo iisdem adſentire non audeam. Certe ſi
generalem hanc excepfionem admittas, nova orietur contro-
verſia, quænam ſcilicet crimina inter atrociora ſint refer renda,
quæ difficillimas diſputationes pariet. Rectius igitur legi in-
ſiſtimus, atque præſcriptionem ad omnia del licta, etiam quæ
atrociora videntur, extendimus, & ea ſola, quæ in principio no-
minavi, excipimus. Conſenſit ſuprema Burdegalæ curia apud
Boerium dec.26. atque mulierculam incendiariam, quæ in duabus
ædibus ignem ante XXV. annos poſuerat, a judice inferiore capi-
tis damnatam, ſed appellantem, correcta ſententia, abſolvit.

XIII.
Homicidium nulla præſeriptione aboletur.

ltior eſt & intricatior de homicidio quæſtio, utrum illud
Præſcriptione exſtinguatur. Plerique hoc a junt, & vicen-
nium in L. 12. C. Ad L. Cornel- de falſis generaliter conſtitu-
tum

8on MEDITAT. AD PANDECT.

tum etiam hic admittunt, idque uſu judiciorum confirmari
perhibent. Sic Ant. Teſſaurus deg. 20 8. homicidam volunta-
rium poſt XX. annos a ſummo ſenatu Pedemontano, Inber-
gzus lib. 2. Inſtitut. forenſ. c. I10. lIit. a. alium a ſummo ſenatu Pa-

riſienſi & Saude lib. 5. tit. 9. def. 2. alium poſt XXVIII. annos

a ſenatu Friſiæ abſolutos, teſtantur. Ipſe tamen Sande hanc
ſententiam in præcedente def. I. improbat, quod & ICti Lipfi-
enſes atque Vitembergenfes faciunt apud Bergerum in Elethit
Jurispr. erim. p. 282. Jgg. Eadem lis Menſe Majo ànni
CIoloCCXXI. in Collegio Ctorum Helmſtadienſium agitata fuit.
Habitabat in urbe quadam Anhaltina civis, qui miles olim fue-
rat, ſed, abdieatis jam diu armis, togam induerat, atque
ultra XX. annos probe ac innocenter vixerat. Poſt tantum
vero tempus aliquando, multis audientibus, narrat, ſe olim
inter Bavaros ſtipendia feceifſe, atque a centurione ſuo per
ſylvam latrociniis famoſam cum pecunia publica tranſituro co-
mitem adſcitum cum alio commilitone, qui itidem eomes
fuerat, in vitam centurionis conſpiraſſe, atque hunc nihil
fuſpicantem globo in itinere trajeciſſe & necaſſe, ablataque
pecunia aufugiſſe. Res ad magiſtratum defertur, qui homi-
nem confeſtim ad ſe vocat. Hle voro in principio, fe unquam
tale quid dixiſſe, negat. Convictus de dicto, factum infi.
ciatur, ſed inprimis, præſcriptione oppoſita, prorſus de hac
cauſa in judicio reſpondere detrectat. Cti Helmſtadienſeg
Præſcriptionem rejecerunt, quod crederent, pœnam ab ipſo
deo conſtitutam propter commentum humanum remitti n½
debere. Nec obſtat, quod ſupra dictum, præſeriptionem cri-
minum etiam in jure naturæ fundatam eſſe. Tempus enim ſal-
tema legumlatoribus humanis definitum eft. Atque hi legidivi.
næ limites ponere non potuerunt. Accedit ex ſacro cod ce exem-.
plum divinorum virorum, Davidis & Salomonis, qui religioni

1!

cichemran, V

ontano,n,
mmo ſenn.

len Nepae Dð
(eil

Lerun i N H

nle Mhin

un gitn.

ievolint,
aent,
Poft unnn

Narrit, kehn
Uone in e
trankug.

ndem eme

e hune nin,
e, DDltn
Iihon.

e undn

torſicek
Infaclente

mabil
emittime
lonemet
eniml.
ilegici
Cceeren
ireligini

Sp. Pxv. DE PRAESCRIPTIONE CRIMINUN. gor

ſibi duxerunt, Joabum ultimo ſupplicio non adficere, quod is
Abnerum triginta circiter ante annos interemiſſet, 1. Regum

illum judicium detrectare ju-
1, 5. 6. 31. 32. Itaque non boſſe ĩ .
FF fuit: Wuͤrde Inquiſit in Gegenwart und auf vorherge⸗

hendes ernſtliches Zureden ſeines Beicht⸗Vaters ſich eydlich reinigen,

ine . det, ſchweren, ſo wird er
nd, daß er ehemalen keinen Officirer ermor
Uwa tar der Inquiſition verſchonet, jedoch zu Erſtattung der ni ch
gegenwaͤrtige Unterſuchung verurſachten Unkoſten angehalten.

Wi . habe ſich
Ve ꝰ R. W. Rat. dec. Wird Denunciat beſchuldiget, er
es ehematen in Bayriſchen Krieges⸗Dienſten an einen Dragoner⸗

Capitain, Namens Kreyſeler, begangenen Meuchelmordes beruͤh⸗
met. Ob er nun wol exceptionem præſcriptionis, da das angege⸗

bene Delictum vor mehr als 20. Jahren begangen ſeyn ſoll, vorge⸗

ſchuͤtzet, folglich es das Anſehen gewinnet, ob ſey penuntiar Pteee
auf ie Totſchliger geggte Girale dmch eon menſchlive Eiſe
ie Todtſchlaͤger geſetzte trafe du
dut i ee ſon die Verjaͤhrung iſt, nicht aufgehoben werden mag,

al allhi micidium, ſondern ein delictum
umal allhier kein ſimplex homici ſonder
darocilimten, ein Meuchel⸗Mord und Straſſen⸗Raub vorhanden,

folglich nach vieler Rechts⸗Lehrer Meynung die Verjaͤhrung hinweg

i i den Zeugen entgegen ge⸗
faͤllt; So haben wir zwar, in Anſehung der tgegen ge⸗
En e habenn und in Ermangelung eines Corporis delicti,

ie pei aken getragen, gleichwol
einliche Frage zu erkennen, Beden
Befcuneienen, “ Reinigungs⸗Eyd angehalten, und ihn, wenn er

auch ſolchen abſchweret, zu Erſtattung der durch ſein Beruͤhmen

verurſachten Unkoſten condemniret,
C O & L L AIA.

1

ipti delinquens etſi ipſe po-
Poſt completam præſcriptionem .
Pſhre enlagire⸗ Puniri tamen non debet. Exemplum me

. .2 . „ . ima
morabile ſacerdotis ſeptuagenarii, qui ſodomiam irt Pr.
juventute commiſſam fatebatur & ſupplicium an;

Tom. VUII. lii ii tebat,

802 MEDITTAT. AD PANDECT.

tebat, habetur in Appendice nova 1beſauri Dedekenniani
2. Qui ex facto illicito convenitur, ſed præſcriptionem obten-
dit, abſolvitur quidem, ſimul tamen in expenſas damna-

tur Vide Specimen LXXXIX. de Condemnat. victoris in

expenſas, medit. 9.

SpgcMEN Ppxxrr-.=. .
MEDITATIONUM AD PANDECLAA

A D LIB. XLIV. TIT. VI.

EXCEPTIONE DOLI.

.

Diſerimen vulgare inter dolum futurum & præteritum
exploditur. S
II. DVM
Urergue remitti boteſt a ſciente, neuter ab ignorante.
III.

Exceptio doli contractui opponitur, quamvis is prateritus eidem-
que in contractu renunciatum lit.

otiſſima eſt juris regula: non valere, ſi convene-
R rit, ne dolus præſtetur, L. 23. de Regulis juris,
L. 27. § 3. de Pactis, L. 1. §. 7. Depoſiti. Hanc
qui commentantur, fere omnes ad vocem: dolus; no-
tant: futurus non præteritus, præterito quippe renuuciatur. Mi-
rTum

„

—

SP. DXVI. DE EXNXCEPTIONE DOLI., 2s03

llinni rum. Ego regulam ſupra memoratam ad omnem dolum per-
kionenihe H tinere credo, nec diſcrimen inter Præteritum & futurum facio.
benſigem Illud unice intereſt, ſciveritne is, qui renunciavit . dolum ſeu
vat g Ccommiſſum ſeu committendum, an ignorarit. Si ſcivit, re-
nunciatio valet, quia quilibet delictum contra ſe admiſſum pa-
ct remittere poteſt; L. 6. §. 3. V. L. 18. C. Ex guibus cauſis in- .
— Jamia. Nec intereſt, quod dolus futurus fuerit, cui quis renun-
ciavit. Nam ſi ſcivit quis, ſe deceptum iri, atque in hoc conſen-
tit, circumſcriptio ejus ne quidem dolus dicendus eſt, quum
DEc conſentienti injuria nulla fiat. Volenti, inquiunt Auguſti in
Vl. L. 24. C. de Transactionibus, dolus non infertur. Objicieturfor-

ſan, caſum nungquam exſtiturum eſfe, quo quis dolo futuro ſci-
ens renunciet. Et fateor rarius id contingere. Contingere ta-
01 men poteſt. Exemplum Plautus ſuppeditabit. Is in Aßinaria
ack. I. ſcen. I. Demænetum patrem familias inducit, qui füio
ſuo pecuniam poſcenti gratificaturus, ſed uxorem imperio-
ſam metuens, fallacis ſibi eam extorqueri optat, atque ſic cum
Pretentn Libano colloquitur:

DE. Viginti jam uſu'ſt filio argenti minir.
Face, id ut paratum jam ſit. LI. unde gentium9
D E. Me defraudato. LI. maxumasnugas agis,

tan WNiſi quid tu porro uxorem defraudaveris.
DE OQua me, qua irorem, qua tu ſervum ſauream
JJJM Potes, eir†—qumduce, aufer; promitto zibi,
annitutei⸗ Whon offuturum, ſi id bodie eſffeceris.
Pabricare quidvis comminiſeere.
Perficio argentum bodie ut habeat filiu,
comer Amicæ gquod det. LI quid ais tu, Demænete!
h cn Quid ſi forte in inſidias devenero?
ueuli Tu redimsit me, ſi me hboſtes interceperint?
1otfi H DE. Redimam. LI. tum tu igitur aliud cura quid lubet.
Alut; 1
uciatu Iii ii 2 Simil-

I

30ℳ MEDITAT. Ab PANDECTI.

—

Similium exemplum habet Zerentius in Heautontimorum alz
3. ſc. I. At ſi quis ignorat, ſe deceptum eſſe vel iri, atque ta-
men exceptioni doli renunciat, is nihil agit, quia iniquum
eſt, perimi pacto id, de quo cogitatum nen docetur, L. 9. §.
3. de Trantactionibus. Sic Cti Helmſtadienſes Menſe

ob Beklagte den Klaͤger durch liſtige Ueberredungen und falſche
Vorſtellungen, obgedachten Handel einzugehen, verleitet, und ob

derſelbe dieſerhalben nicht unguͤltig, oder doch Klaͤger dawider, we⸗

gen ſeiner durch der Obrigkeit Atteſtat beygebrachten Einfalt und
Armuth, in integrum zu reſtituiren ſey. An der liſtigen Ueberre⸗
dung und ungleichen Vorſtellung wird niemand zweifeln, der die von
dem Rathe zu Luckau angefuͤhrte Umſtaͤnde nur ein wenig betrach⸗

tet, und hauptſaͤchlich dieſes anſiehet, daß Beklagte ihres verſtorbes

nen Ehemannes Vermoͤgen wider die Warheit ſo gar ſehr herunter
geſchlagen, und dadurch, wie auch durch die vorgegebene Eilfertig⸗
keit, Klaͤgern uͤbereilet, und zu Annehmung einer mit der Verlaſſen⸗

ſchaft keine Proportion habenden Summa und Ceſſion ſeines

Erb⸗Rechtes verleitet, bey welcher Bewandniß Klaͤgerin die von

ihm geſchehene Renunciation des boͤſen Betrugs und liſcigen UNe⸗

berredung nicht im Wege ſtehet, indem ſelbige einen gleichmaͤßigen
Urſprung hat, und von Klaͤgern aus Irrthum, ehe er von der Sa⸗
chen wahrhaften Beſchaffenheit genugſame Nachricht erhalten, ge⸗
ſchehen; So haben wir von dem getroffenen pacto entweder ex
capite doli, oder reſtitutionis in integrum Propter ſimplicita-
tem & paupertatem abzugehen, und den vorigen Beſcheid zu be⸗
ſtaͤtigen genugſame Urſach gehabt.

Decem-
bri anni CcIo 1o ccxXVII. judicarunt ex his rationibus: Es kommt

die Entſcheidung gegenwaͤrtigen Streits auf folgende Fragen an,

.

R

— Sp. DXVI DE ENxCEPTIONE DOLI. 8057

ontine,
nun iIvVy.
di Pactum, quo duo ſibi poteſtatem e mutuo circumveniendi tribuunt,
“ inter ipſos quidem paciſcentes ratum eſt, & tam exceptionem
N 3 quam actionem doli excludit, Jed tamen a magiſtratu
enſe deecm U puniri poteſt.
: Es ken. irum talis pacti inter Salomonem S. Galli Abbatem, &
Demn Hattonem, Archiepiſcopum Moguntinum, initi exem-
n und ſi⸗ plum Ekkebardus junior de caſibus &. Galli cap. I. pag. 19. habet,
ngu quod verbis ejus narrabo Erat ſodalitatis illorum, quoniam am-
Erdandh oacutiſimi erant, jus mirabile. Nam uterque illorum, in quo al-
hun et 1 terum in verbis & in rebus per aſtutiam decipere poſſet, agere ſole-
ſtnn heat: at in cantaro quodam, quo Salomon utebatur, gemmate gra-
ffiin NeNe viſſimi ponderis aureo. Quo cum uterque, ut ſolebant, coram con-
in eſizlim vivis aquam quaſi vinasn potarent:⸗ Salomon autem in conclavi va-
teihsetg. Jſe quodam æneo mire figurato ad aquam inferendam uteretur, Hat-
or ſin hune to obiturus inter cætera viro ait: Vos illud aquæ, inquit, quo in
in iſt conclavi tuo uteris, mihi, ſodes, tribue. Quo bilariter annuente,
tNe Veoſtr Hatto pbincernæ ait latenter, coppam auream domini tui, quoniam
(AKn ii ſic ego & ſodalis meus, inquit, condiximus, bincernæ meo confe-
ir oũ kim offerto. Quod mox ille, uti juſſus eſt, fecerat, ablata eſt coppa
lgoc Nh Frauda amica interim tecta. At Salomon menſa ſequenti, dum eam
Lachneter exegiſſet, deceptum ſe ſentiens: Enimvero ſi vixero, idem illi mo-
toyder Jus remedietur. Poſtea Hatto in Italiam iturus theſauros ſuos ſo-
kußclr, dali ſuo ſodalis eo pacto, ut, ſi defunctum audiret pro animabus
lttedere amborum, quibus vellet, eos dilapidaret, abiens conſi gnaverat.
rſimplen Vix menfis, ut ajunt, abiit, & mercatores ab Italia redeuntes de- .
ſched a tH functum Hattonem diffamare per nuncios præmonuit, doloreque ad

boram ſimulato ſeriniis recluſis multos denarios diſtribait pauperi-
us: fabrorum quoque copia contracta cantarum quondam ſuum
primo diſpertiens, ſarcofagum illud magnifcum, quod bodie mira-
mur, §&. Pelagio exæ auro viri & gemmis electis compegit, martyris

oſæ ſolemniter intulit. Crucem etiam illam bonorandam Sanét.
Iii ii 3 Ma-

806 NMEDITAT. AD PANDECT.

Mariæ, Jutilone noſtro anaglypl'as parante ex eodem auro & ge-
mnis mirifcavit Alture vero Sanct. Mariæ & analogiam evange-

licam ejusdem frarris noſtri art ncio in locis eoengruis deaurata

Hattonis ſui de ſeriniis veſtivit argento, & diptivit, ut videre eſt,
ex auro electo. Sanct. Gallio etiam, in nullis fortuntis immemor
ejus, duas tabulas eburneas 4de eis detn Joriniis, attulit, quibus alias
magnitudine æauipares rariſſime videre eſt, quaſi ſie dentatus ele-
phans aliorum fuerit gigas. KRediit dives ille ab Italia ditiſſimus.
D'iſpendium gazæ cum Chumo propians audiret, ſodalem ſuum
omnium bominum ſubmurmurat verſatiſſimam, multaque in il-
Ium, cum ſpiritu inf remeret triſtius agebat, Curiægue ſibi cum
multis occurſantem alloqui nollet. Ite conventus eſt a ſuis. Hoc
vos ludicrum Pater, ſi ſemper decuit, ſi per hanc alesm ſemper al-
ter alterum decepiſtis, patere & te nunc decebtum, ſicut ettam ille
multoties, ut bene ſcimus, deceptus eſt. Salomone autem juratores
ei præponente, non aliter ſe, quam ut condixerat, egiſſe, vix tan-
dem alloquio ejus frui voluit. Comperto autem, quod inajor pars
adhuc dle ſupererat, cum quietior jam aliquid eſſet, Salomon ait, fi-
dei violatæ innoxium vel in boc, ſodalis, certus eſſe poteris, quoa⸗
cantarum meum, quem mihi jure aſſumere poſſem, pro anima tua

4

cariſſima primo partitus ſum. Sed & amplius pace tua, ſodalis,

loqut liceat: bene enim 2* eptime tecum attum noveris velim. Elee-

moſynæ enim, quæ obitum præcedunt, certiores & Deo ſunt, quam

quæ ſequuntur, eariores. Modo quidem, ſi etinm ad tuos vivus per-

veneris, quod neſcis, caſuque, qui ignotus eſt, obieris, paueiſſima
de ſeriniis tuis poſt te quidem daturi ſunt tibi. Tandem in priſti-
nam redeunt condicto mutuo ſodalitatem, ut ultra neuter aiterum
nec ſerio deciperet nec joco. Ego prius illorum pactum ratum fu-

iſſe, atque inter ipſos tam exceptionem quam actionem doli ex

cluſſſe puto. Rationem in regula ante ex L. 34. C de Trans-
actionitbus memorata, quod dolus volenti non inferatur, pono.
Prævidebat uterque, dum paſciſcebatur, alterum omnia enixe
facturum, ut ipſum deciperet. Conſentiebat ipſe in hoc, atque
damnum non invifus patiebatur; igitur non magis actionem
aut exceptionem doli habebat, quam is, cui ab altero, quem
P CVocavit, damnum infertur, actionem Aquiliam habet. De-

lIinquebat quidem lædens pœnamque merebatur, ſed non tam

Prop-

pten
Acc
de!

— S). DXVI. DE. FXCEP TIONE DOLI. 887

8
. Alf

gimnang Propter dolum, quem conſenſus læſi excludebat, quam pro-
Gang pter laſciviam & petulantiam in conventione ipſa proditam.
butbi⸗ H Accedit alia ratio, quod dolus cum dolo compenſerur L. 36.
iun, ge Dolo malo.
guikus V ”J
k deimnen, . .
iuitie “ utaige, in 7202 utergue doloſe verſatut eſt, neuter
⸗ = —uvere voteſt.
ei 8 = Exceptio doli per replicam doli non eliditur.
en ſen n Mliercuh quædam fratrem ſuum actione depoſiti conve-
rutatmi 1 nit, & chirographum profert, in quo reus, adtricem cu-
en mun ſtodiæ ſuæ ducenta commiſiſſe, faſſus fuerat. Reus agnoſcit
ſbn manum ſuam, ſed exceptionem doli ſubjicit, atque, ſe nihil
ndiin unquam a ſorore accepiſſe & ſchedulam iſtam per ſimulatio-

mgag . . . . HSS .
nf. nem, ut ſoror illius oſtentatione pinguiorem nubendi condi-

Nn tionem reperiret, ſeripfſiſſe, ait. Curia Wolffenbuttelenſis,
uin ſodldtt poſtquam cauſam hanc cognoviſſet, damnavit reum, tum,
delim. . quod exceptio illiquida eſſet, atque adeo inſtrumento claro ac
un in paratam exſequutionem habendi opponi non deberet, tum,
A1 vinitt. quod eadem excepfio propriam excipientis turpitudinem con-
l augtn tineret. Supplicat ab hac ſententia reus, repetit exceptionem
ſuam & actrici ſuper ea jusjurandum defert. Atque ita
narumti quidem prior ratio tollebatur, quum jurisjurandi delatio pro- .
ndolier bationibus liquidi isadnumeratur, arg. L. 5. §. 2. de Jurejuran-
de omn do. Vide Specim. CXXXrI. de Juriijurandi delatione, med 2.
Nur, hbm Sead ſupererat alterum dubium de propria turpitudine. E-
mnia ete rat hæc manifeſta ex parte excipientis. Is namque: ſe cum
boc, alin ſorore colluſiſſe, ut futurum ejus maritum falleret & ad nu-
Satkonn prtias illiceret; aperte fatebatur. Videbantur itaque leges huc
l applicandæ, quæ actiones exceptionesque propriam rurpindr.
de neruim continentes repellunt, L. 30. C. de 71 rentactionibus, I.

x 4

808 MEDITAT. AD PAN DECT.

4. C. de Revocandis donat. L. y. C. de Condict. ob turpem cauſ.

Et denegaſſemus utique exceptioni huic locum, ſiquidem ma-

ritus, qui ſimulato hoc chirographo in nuptias induétus fuerat,
egiſſet. At ille nec interveniebat quidem, ſed conjugem ſo-
lam agere patiebatur, quæ ipſa non in pari cauſa, ſed in ma-
jore turpitudine verſabatur, quoniam ex improbitate ſua et=
iam lucrum aucupabatur, quum reus tantum de damno vitan-

do certaret. Contra actricem hanc itaque locum inveniebat
Modeſtini dictum, qui in L. 54. de Obl. & act. Contractus, ait;

imaginarii juris vinculum non obtinet, quum ſides facti ſimula-

tur, non intercedente veritate; & imperatorum conſtitutio,

quæ in L. 21. C. de Transactionibus: Quæ ſimnlate, inquit, ge-
runtur, pro infectit halentur.— Adde L. 6. C. Si certum pet.
Quamobrem curia ſic judicavit menſe Novembri anni
ciO 1o CCXxXVII. Daß Klaͤgerin vor allen Dingen den ihr deferir-

ten Eyd nach vorhergehenden des Beklagten Eyd vor Gefaͤhrde ab⸗

zuſchweren ſchuldig ſey. Inprimis vero ei obſtabat lex 4. §. 13. de
Doli mali & metus exc. in qua contra exceptionem doli replica
doli locum habere negatur, & iniquum eſſe dicitur, commu-

nem malitiam petitori quidem præmio, ei vero, cum quo age-

retur, poenæ eſſe; quum longe æquius ſit, actorem ex eo, quod

perfide geſtum eſt, nihil conſequi. Nec contra facit, quod do.

lus cum dolo compenſetur, L. 36. de Dolo malo. Compenſantur
enim optime, ſiquidem actor ex actione ſua nihil conſequatur.

—I—reee,
—

1

onüit
tus e
reper

in act

Ceptio

ulin
aur
leca
heed

mn 4
. nikn
dudiuine
coniigen
lſ ſelir
odititeſ
ecanmi
uminn Uene
Cummhz

ler ſal, i

eit

Renng
enhi

deniſ akti⸗
Prſnn

lar,

doli
itun a

cih
Compenn
eullen

3 —

SP. DxVII DE ENxCEPTIONH METUS. 809
SPECI MEN DXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIY XII. 2V I.

EXCEPTIONE METUS.

Exceptio Wegus ſupponit metum juſtum.
II.

