reo v
diju
iniqu
adyen
quc
leſtan
ecey
Genter
Pohi

—

iufr.

prign.
n upen
elimine
eſt, un
Viorbin
elniiſ
ſanl
Glicem t
Usiluner.
kere, Ail
menehidn⸗
leaſnadle
lnatonen
kereincipe
ludicadi;
Coben
Neu-
ntopldiau
mindhnn
tuncl.
Cohirrenn
le hijoer
Imgravik
hnibus⸗
ſetmttfe
nundletg
enn Itel⸗
aiet, ſe
htſttin

.

SP. DXII.-DE ENCEPTIONIBUS. rz

liche und damalen originaliter producirte document beſtaͤrket:

Hingegen die exceptiones læſionis und omiſſi inventarii, weil
ſolche der Klage ſelbſt pPer modum replicæ nicht inſeriret wor⸗

den, wider ein in continenti liquides document, dadurch li⸗

tis ingreſſus verhindert wird, keine ſtatt finden, ſondern in ab⸗
ſonderlichem Proceſſe an und ausgefuͤhret werden muͤſſen; So
haben wir, ſolches gravaminis ungeachtet, das vorige Urthel
confirmiret. At nunc errorem agnoſco, &, corrigi ſenten-
tiam atque actori probationem replicæ ſuæ imponi debuiſſe,

video. IIlla enim ſententia, quæ replicam in ſeparatum judi-
cium rejiciebat, neutri parti proderat, ſed nocebat magis,

quum præter necçeſſitatem ex uno judicio duo faceret, mo-
rasque & ſumtus augeret. Quid enim quæſo emolumenti reo
ex tali abſolutione obvenire poterat, quæ actionem non per-
imebat, ſed differebat ſaltem? Prævidebat aperte, interje-
Gto aliquot annorum vel menſium ſpatio, poſt exhibitionem

alius libelli, poſt iteratam citationem, poſt novam litis con-

teſtationem judicatum iri: Klaͤgerin ſolle den dolum und die

læſion erweiſen. Ita vero ſtatim judicari potuiſſet., Sed ſic

reo voluptas denuo in judicio comparendi & litem eæonteſtan-
di, judici vero plures ſportulæ ademtæ fuiſſent. Quod quam

iniquum ſit, unusquisque videt. Sed objicient nobis forſan
adverſarii c. I. de Litis conteſt. in 6. in quo reus exceptionem-*
quæ litis ingreſſum impediat, objiciens a neceſſitate litem con-

teſtandi liberatur. Verum hoc capitulum de caſu agit, quo

exceptio iſtiusmodi in continenti liquida actionem totam evi-
denter perimit. Aliud ergo dicendum, ſi ea per replicam op-

poſitam turbida & controverſa reddatur.

SPE-

8

7756 MEDFTAT. AD PANDECT.
——

SPECIMEN DXIII. hriſe
MEDITATIONVM AD PANDECTAS ieemm
4PDLIF. XMI. T1IVI rD. bn
EXCEPTIONIBUS LICIDIS.
Inter diviſiones exceptionum præcipua eſt in liquidas & iliquidat. “
II. WWWe
Ea & in jure naturæ & in jure Romano fundata eſt. i
Nui commentaries de exceptionibus ſeribunt, ma- D
gnam laboris ſui partem in explicandis varüiis I.
—☚ exceptionum diviſionibus ponunt. Notæ ſcilicet hitor
ſunt diviſiones exceptionum in juris & facti, in nomina. nunls
tas & innominatas, in civiles & prætorias, in perſonales, ſenti
reales & mixtas, in temporales & perpetuas, in dilatoriss dinjl
& peremtorias. At iſtæ diviſiones omnes, ſi ſolam uli. mnſt
mam excipias, nullius aut ſaltem exigui in foro momenti in Pe⸗
ſunt, atque adeo impune negligi poterant. Præſtabat, di. hen
viſionem illam inter exceptiones liquidas & illiquidas, quez tis
ſummæ utilitatis eſt, atque tamen a multis commentatoribus, mmb
antiquis præſertim, prorſus omittitur, ab aliis perfunctorie me. (oill
moratur, diligentius explicari. Negligentiæ ejus duæ ſunt cau- mun
ſæ; prima, quod diviſio hæc noviter invecta atque priſci j juris m
Romani conditoribus incognita fuiſſe vulgo creditur; alterae, mnde
quod ea non pro univerſali habetur, atque ad ſolas exceptiones .
peremtorias reſtringitur, Ita enim communiter: Exceptiones we
ſunt vel dilatoriæ vel peremtoriæ; peremtoriæ velliquidæ vel hisa
illiquidæ. Utrumque falſum eſt. Diviſio inter exceptiones li- ce
Juidas & illiquidas in ipſa æquitate & reéta ratione fundata ne
Priteis

2–

— b. DxIII DE ENCEPTIONIBUS LIQUIDIS. 77
Ncr ⸗ priſcis ICtis Romanis ignota eſſe non potuit. Certe Ulpianus
eam non ignoravit, ſed clariſſime propoſuit in L. 3. J. 13. ℳd
exhibendum, quæ adeo ſedes quodammodo hujus doctrinæ in

jure Romano eſt.
Pifetimin inter exceptioni, Iiquidar &, iliguidat eriem ad ence-
ptiones dilatorias pertines. er

uiligeie
Gileg IV.
inn HW Exceptionei infamia & ſimiles, ſi liquidæ int, contra procurato-
res, curatores &c. admittuntur, ſi iliquidæ, rejiciuntur.
nban, I D'n & de altero errore, quo vulgo creditur, diviſionem
candlg ſei J inter exceptiones liquidas & illiquidas ad exceptiones di-
Nor ſle latorias non pertinere. Pertinet utique. N am ſi æquitas natu-
in nom ralis & recta ratio flagitat, ne cauſis celerem expeditionem po-
Peronm ſentibus mora per exceptiones difficiliores & altioris quæſtio-
1 Cilton nis injiciatur, hoc magis etiam ad exceptiones dilatorias, qua-
ſolam u rum jactura facilior eſt, referri oportet. Agnovi id olim jam, &
rO momnet! in Specim. LXXII. de Foro domicilii, medit. 9. dixi: Conſultum
Elkihi eſt, exceptiones dilatorias, quantum fieri poteſt, præſcindi, &
Nics d n ſitalis opponatur, quæ dubia eſt & in utramque partem diſpu-
entarorinn tari poteſt, nullam potius ejus rationem haberi, quam admitten-
nchnean. do illam ambages & expenſas multiplicari. Facimus hoc potiſ-
Elantcl Erum in exceptionibus fori declinatoriis, maxime ſi obſerva-
priſeinu mus, rei non multum intereſſe, utrum lis in hoc aut illo judicio
Ir; Ateg tractetur, ſed exceptionem ejusmodi judicium ſine fructu mo-
ception rari. Adſentit mihi Juſtinianus, dum in §. alt. 1. de Exceptionibus
Ceten exceptionem infamiæ procuratoribus opponi Vetat, ne dum de
Ggiten his altercatur, ipſius negotii diſceptatio proteletur. N on eſt
Pptionell credibile, Juſtinianum infames promiſcue ad officium Procu-
e undt ratoris admittere voluiſſe; ſed verba poſtrema ſat indicant,

Fff f eum

7

„78 AMEDFTAT. AD PANDECT

R—

eum tunc ſaltem exceptioni huic locum denegaſſe, 5 quando

per altercationem de ea ipſius negotii diſceptatio Proteletur.
Recte ergo Serykius in Uſu moderno titulo de Brocuratoribus §.
19. admittit e mente Juſtiniani exceptionem infamiæ, quando
ea eſt notoria, vel in continenti demonſtranda, forte per
productam de crimine famoſo ſententiam condemnatoriam.
Quod adhuc hodie uſu ſervamus, & exceptiones infamiæ ce-
terasque, quæ procuratoribus, curatoribus, tutoribus op-
ponuntur, ſi altiorem quæſtionem habeant, rejicimus. Com-
memorabo exemplum: Comparet i in judicio mulieris nomine

curator, cui adverſarius exceptionem inadmiſſibilitatis pro.

pterea, quod & inquiſitioni obnoxius & a praxi ſuſpenſus
ſit, opponit. Curator & inquiſitionem & ſuſpenſionem fa-
tetur, & utramque ſibi, ſi procuratorem ageret, obſtituram

ait, neutra vero ſe a curatoris officio excludi contendit. Qua

ratione motus judex exceptionem inadmiſſibilitatis rejecit.
Appellat adverſarius. Judex ſuperior ſententiam primi judicis

confirmat. Leuteratur, & adta ad Ctos Helmſtadienſes menſe

Auguſto anni cio 1o cc xxVII. mirtuntur. IIli quidem cre-

debant, ſuſpenſionem a praxi etiam ad officium curatoris Per.
tinere, arg. L. 9. §. 4. de Pœnis. Vide Specimen EI. de bis, jui
ab advocatione arcentur, medit. 3. Sed prævidebant facile, ſi ſen.

tentiam correxiſſent, curatorem leuteraturum, & altercatio-
ne frivola ipſius negotii diſceptationem longius protelaturum.

Itaque quum animadverterent, adverſario ex admiſſione cu-

ratoris, etſi inquiſitioni obnoxii & a praxi ſuſpenſi, parum
damni impendere, admiſerunt illum denuo: Daß D. Trei⸗
ber in dieſer Sache als Curator weiter zuzulaſſen. V. R. W.

Rat. dec. Klaͤgere haben die Beklagte, ihre Groß⸗Mutter,
wegen einer vorgenommenen ungleichen Theilung der Guͤter in An⸗

ſpruch genommen, wogegen dieſe, ohne ſich auf die Klage ein⸗
zulaſſen, durch ihren Curatorem D. Treibern exceptionem dei
. ⸗— jud

ä

(Mrſttig

emwmike

ſtcheden
eyenlil

Peltons
Mon de
Sſheer
t Wae,
Nnn, wen
het ſich

n ne

ſedelche
iont
Pelaton
Olneen
0 deno
eleſen

ldetch,

ihudnn

n geſthr
Adrrachi

Ormaton
N Soach
Ur hat

Gichter

in

tietn

e⸗ vninmel
famie,
lin bart,
Ndemnunt
Ntsilimniz,
torban

lin In.
ulierllnn
Kibilnisn

rdi ſlen

ſperſinnt
ket, Oble.

ntenct

lini

mpnimßicne
ACenlsrend
llken,
Curatorife.
Lde i

tficile ſAH

& AMenare
Totelnntun.
lnihnre e

, n
D .

9 Ne,.
terch.

ie
Stionene

SP. DXIII. DE ENxCEPTIONIBUS LIQUIDIS. 7

iudicatæ vorgeſchuͤtzet. Darauf hat der Scheeriſche Vormund

. . e weiter nichts gethan, ſondern nur blos wi⸗
r n Banſug, ds D. drricheg, als eines in / der Inquiſition
ſtehenden und a praxi ſuſpendirten Mannes, broteſkiret, auch
eventualiter an die Fuͤrſtliche Regierung appelliret. In der Ap-
pellations- Inſtanz iſt ſolche Appellation verworfen „Und die Re-
miſſion der Acten zu anderweiter Verſchickung uͤber der Haupt⸗
Sache erkannt worden. Nun ſtehet den Leuteranten hauptſaͤchlich
im Wege, daß die exceptio infamiæ und inadmiſſibilitatis als.
denn, wenn ſie noch zweifelhaftig iſt und in altiore indagine be-
ruhet, nicht zugelaſſen, noch die Haupt⸗Sache dadurch aufge⸗

halten werden ſolle, da man zumal eben nicht ſiehet, was vor ein

i i i . 8⁸ ſolcher Ad-
onderlicher Nachtheil den Scheeriſchen Kindern au
ſian erwachſen koͤnne, und der Schade, den ſie aus der Ap-
pellation und Leuterung durch Aufroendung vieler Unkoſten und
Verzoͤgerung der Haupt⸗Sache leiden, vermuthlich groͤſſer iſt,

als derjenige, den ihnen D. Treiber, wenn ſie ſich gleich mit ihm

ingelaſſen haͤtten, zufuͤgen koͤnnen. Und aus dieſer Urſache,
udentich, naner die arme Scheeriſche Kinder durch die zwiſchen
beyderſeitigen Advocaten waltende Animolſitaͤt und den daher
ruͤhrenden Diſput nicht laͤnger aufgehalten und in groͤſſere Unko⸗
ſten geſtuͤrzet werden, haben wir es lieber, ſo viel D. Treibers
Admiſſion betrift, bey vorigem Urthel laſſen, als durch eine re-
formatoriam zu einer neuen Leuterung und weiterm Verſchleife
der Sache Anlaß geben wollen, ob wir wol ſonſt in der That
dafuͤr halten, daß derjenige, welchem die Praxis unterſaget iſt,
zwar in auſſergerichtlichen Handlungen ein Curator ſeyn koͤnne, in
Gerichten hingegen vor ſeine Curanden nicht zuzulaſſen ſey.

himatio exceprionum, ſinine liquidæ an illiquidæ, ex arbitrio
judicis pendet.
Fff ff 2 VI.

„8 EEDTYAT. AD PANDECT. 2
Inſtrumenta clara rletgen aien faciund.
Item juriiurandi , clane
Won vero eſtes , niſi æquitas S Areumn aunrte id hugrlathe, H
Jſuadeaut.

Conjelturæ Airend liguido probant.

Jumjurandum quoque ſuppletorium in probarione uite
adnitti poteſt. 5

X Fenio nunc ad principalem in hac doctrina quæſtionem,
quænam ſcilicet ſit probatio in continenti liquida. Ni-

hil certi hic jura determinant, ſed expreſſis verbis in L. 3. §.
13. Ad exbibendum arbitrio judicis committunt, exceptiones

æſtimare, ſi qua evidens ſit, ut facile repellat agentem; aut

obſcurior, vel quæ habeat altiorem quæſtionem jus Saxoni-

cum paulo clarius in Decifione electorali, de exceptionibus his
agens, ait, ſo in continenti und auf friſchen Fuß durch unleug⸗
bare Urkunden, oder ſonſten eæ Actis, oder eigenem Bekenntniß

des Gegentheils dergeſtalt erweislich ſeynd, daß es alſo ferneren .

Zeugniſſes nicht beduͤrfe; ſed tamen arbitrium judicis non pe-
nitus excludit. Nolumus igitur iſtud arbitrium arétis limiti-
bus eircumſcribere, quos ſua cuique magiſtratui religio po-
nere optime poteſt. Id per ſe patet, probationem liquidiſſi-
mam ex inſtrumentis glaris & indubiis deſumi. Deinde juris-
juran-

16
guune
16 &

juran
CXA
Aliuc
tit
mor⸗
nes d⸗
.
Vruun,
proba
ceptla
cummſ

mittel
WMüim

ratwe
idone
perce
incan

Rrlo⸗
plent

lein

quoc
ſetnp
A⸗
Piot

vitat

üim⸗

G0

NMunt,

4 Rporln

e lintil

uekinen,

Tude. N.
in 3

Weptiolee
entem; Ad.

lus oi
ionihhuski

) unleug
Nkennttß
ftetan
8 non Ne⸗

Etslini.

eligio

liquidl.

Ndeſi-
jurin

SP. DXIII. DE ENCEPTIONIBUS Gob 78*

jurandi delationem huc referendam eſſe, oftendi i in Wecimine

CXXXAXV.de Juritjurandi delatione, medit. 2. quamvis in Saxonia

aliud conſtitutum ſit per Reſolutiones gravaminum de anno 1661.

tit. Juſtitien⸗Sachen §. y. Teſtes vero, quorum examen &
moram poſcit, & diſputationes parit, ad illiquidas probatio-

nes de jure & communi & Saxonico per modo memoratum
§. F. pertinent. Nec diſſentiunt a me Mevius P. 8. dec. 315. 8*
Grunnem, in Proceſſu civil. cap. I. n. 53. ſed ipſi regulam, quod
probatio per teſtes ſit illiquida, firmant, addunt ſaltem ex-
ceptionem, poſſe nempe aliquando judicem, æquitate & cir-
cumſtantiis id poſcentibus, teſtes pro Probatione liquida ad-
mittere; qua in re lubenter illis adſentio, ut, ſi reus vel

ſtatim rotulum teſtium j jam ante a judice examinatorum offe-

rat, vel eos etiam in continenti examinandos producat, ſed viros
idoneos & fide dignos. Denique quum probatio artificialis, quæ
per con jecturas & probabilia indicia fit, vera probatio ſit, atque
in cauſis graviſſimis admittatur, L. 9. C. de Kei vindicatione, c.
27. X. de Teſtibus, quin imo in cauſis criminalibus ſufficiat,
L. 6. de Accuſationibus, E. ult. C. de Probationibus, tunc etiam,

quando probatio in continenti liquida deſideratur, conjectu-
ras & indicia maxime veriſimilia locum invenire poſſe, credo.

Et longius progredior, nec ſemper, ut per conjecturas iſtas
plena fides fiat, deſidero, ſed ſemiplenam quoque probatio-
nem ad effectum jurisjurandi ſuppletorii admitto, quippe
quod judex, inſpectis perſonarum & cauſæ circumſtantiis,
ſemper actori deferre poteſt, c. ult. §. I. X. de Jurejurando.
Atque ſic in caſu, quo debitor ex cambio conventus exce-
ptiones metus, doli, pecuniæ non numeratæ & uſurariæ pra-

vitatis objiciebat, atque probationis loco conjecturas graviſ-

ſimas commemorabat, ICti Helmſtadienſes menſe Novem-

bri anni Cclo lo CcCc XXVII. reſponderunt: Hat ein Jude von

Gonſalvo, einem Studioſo, unterſchiedene auf 1148. Rthlr. lau⸗
Fff ff 2 tende

782 MEDITAT. AD PANDECT

. .

nur 300. Reichs⸗Thaler betragen, aus
auf ein B ausgeſtellet nen, a⸗
1, gernabarined, efehl ausgebrcht, und t e neſhen
ret und ſo lange m to aufgehalten, verfolget, endlich auteht
Rehir⸗ lautend. “ hrec arreſtiret, bis er eine neu treahi
Terlangetwnd, ob die geebaeng emedeſtelet, Wanheunhero 1 wiſn
uͤbrige ſaͤmmtli 0. h wie d
vorſch amutnch, ormmnt zu achten. Runwi, ſel wie di⸗
vus ſey zur Zeit/ da er die letzte Oigariangue⸗
2

geſtellet, kein Studioſi
. us mehr 4
dem elb , geweſen, au koͤ — „
ſelben eingewandte exceptiones mnend aeuten die übrige von

ceptæ und uſurariæ itatjZ
— Pravitatis 1
tigionato erwi . aus keinem Inſt
ſchreibung dmieſen oeeden⸗ Z im Jahre 1720. ausheſt lke wer⸗
von Gonſal ellte Ver⸗
geben worden, und h alvo nach ſeines V
5 abe eben kein aͤuſſerli es Vatern Tod
es das Anſe ein aͤuſſerliches viri de ge⸗
3707* Ihn en biaß echſel und
vor guͤltig zu achten und kei in proceſſu cambial
nr⸗ nd keine von obi li und exſecuti
admittiren. Alldiewei on obigen exceptionibus utIvO
. ieweil aber d ptionibus darwi
document der metus und dol Rdar wider zu
a, ſondern jederzeit durch indicia und ahtſchnnnnc durch
ein! iche Um⸗

ſtaͤnde und conj
jecturas erwieſen
werden mu
uß, geſtalt denn die Rech⸗

te hierun i ici 3
ter einem udici anbet hlen, in gleichen ſchw 1 r
ne 1 C ſe der er zu e wei⸗

ſeinem Gewiſſen und der Bi
eet. eN. er Billigkeit zu
indiciis d gkeit zu gehen
nauer ele veiſehaſten egbhin, entſcheb nd d Probablibus
ein Richter an ieſer Sache vorko bey ge⸗
feln kann, nein on don Juden begangenen dolo ſan Umſtaͤnde,
Menſch iſt, und ſich ſch eget, daß der debitor ein lei nicht zwei⸗
hends unguͤltig deſundener von andern zu Ausſtellun ichtglaͤubiger
er Wechſel⸗Briefe uͤberreden laſen agtor
„daß kur⸗

7 9 7 eE

hon
ret,
nen.
Gerr
oß
gich

reumm

ſn;

den
den
Thal
der 9.
Nucht
ſhene
warde
ption
rurie
ſoch/
juris,
Auten
luug
or d
ſupp

Loen

lue

uaſihie
nen, Guche
krun die
ndſichann
Auf4
hero rt
chſi, i
worace
Plgnniingg
Milripte
Autenone,
e guen.
heſtelte
temn Chg
wonhehe
Wehſen
exlocuin
darwiden
malendrß
heinich
enn dice

rtee

rdennn
obabilib
n, beyge
llenſtatg
iichtſtt⸗
tlabee
ler hacſe⸗
l,dak⸗
chteouf⸗

Sb. DxIII DE ExCEPTIONIBUS LICQUIDIS. „

von ihnen producirte Wechſel⸗Briefe unterſuchet und nichtig erklaͤ⸗
ret, daß der Jude dieſer Citation nicht pariret, ſondern heimlich ei⸗
nen Captur-Befehl ausgebracht, daß die alte zur Zeit der vaͤterlichen
Gewalt ausgeſtellte alſo unguͤltige Wechſel⸗Briefe noch vorhanden,
daß in ſelbigen des Correi Name ausgeſtrichen worden, und daß
gleichwol Gonſalvus in der neuen Verſchreibung eben dieſen Cor⸗
reum bis zu gaͤnzlicher Befriedigung des Judens in ſeinem Guthe

ſitzen zu laſſen verſprochen, mithin die colluſio zwiſchen dieſem und

dem Juden deutlich hervor ſcheinet, daß die neue Obligation die in

den alten Wechſeln enthaltene Summen mit einigen 100. Reichs⸗

Thalern uͤberſteiget, und daß endlich der Creditor ein vermoͤge
der Reichs⸗Geſetze de uſuraria privitate verdaͤchtiger Jude ſey,

auch vermuthen ſein Geld mit ſo groſſer Gefahr einemjungen Men⸗

ſchen ohne merklichen Wucher und Vortheil nicht hingeliehen haben
werde; So halten wir dafuͤr, es werde die Obrigkeit auf die exce-⸗
ptiones, inſonderheit doli, metus, non acceptæ valutæ, uſu-

rariæ privitatis ein Abſehen richten, und ſolche geſtalten Sachen

nach, da ohnedes in Wechſel⸗Sachen nicht nach den apicibus
juris; ſondern nach der Billigkeit geſprochen und betruͤglichen
Leuten die Gelegenheit ſich des Wechſel⸗Rechtes zu Vervorthei⸗

lung anderer zu gebrauchen abgeſchnitten werden ſoll, entweder

ſuppletorii erkennen.

vor voͤllig, oder doch vor mehr als halb erwieſen ad effectum

Eæ etiam exceptiones liquidæ ſunt, quæ reo ex natura negotii com-
petunt, Juamvis actori onus probandi replicam imponunt.
Huc pertinent exceptiones non ſequuti implementi, non numeratæ
pecuniæ, præſeriptionis, excußionis G.

4

Ope-

784 MEDITAT. AD PANDECT.
——— —
erol eſt Bergeri in Electis proceſſus exſecut. S. 29. qg. di-
ſputatio, quousque exceptio non ſequuti implementi in
proceſſu exſequutivo contra inſtrumentum guarentigiatum
admittatur. Et concludit tandem, admitti illam oportere, ſiqui-
dem de contractu bilaterali æquali lis ſit, non etiam ſi de in-
æquali. Porro in §. 43. de exceptione non numeratæ pecu-
niæ agit, atque hanc quoque ex uſu fori admittit, ſimul ta-
men hune ipſum fori uſum damnat, adſentiente Griebnero in
Principiis proceſſus lib. 2. cap. 4. §. ulz. At enim vero ego has
ſimilesque exceptiones liquidas in continenti reputo, atque eis
in proceſſu exſequutivo ſimpliciter locum facio. Scilicet, ut

exceptio liquida dicatur, ad hoc ſolum reſpicitur, utrum vel

ex inſtrumento, vel ex negotii natura, vel ex adverſarii con-
feſſione liqueat, eam reo competere. Si de hoc conſtat,
judex eam ubivis admittit, neque curat, quod actor repli-
cam altioris indaginis contra alleget. Rem optime exemplo
illuſtrabo. Agit quis ex chirographo ante XL. annos conce-
pto. Reus excipit: præſcripſi. Actor replicat: interrupi
Ppræſcriptionem. Non dubitavit judex exceptionem præſcri-
Ptionis pro liquida reputare, quamvis replica actorem difficil-
Himis probationibus involvat. Adplicemus hæc ad exceptio-

nes non ſequuti implementi, & non numeratæ pecuniæ.

Agit emtor ex inſtrumento emtionis. Venditor excipit: tu

debes ante omnia ſolvere pretium. Emtor replicat: ſolvi. Hic

non exceptio, ſed replica illiquida eſt; quod ipſum efficere
Mequit, ut exceptio etiam pro illiquida reputetur. Igitur ſic ſta-
tuo: omnis exceptio liquida eſt, quam reus vel ex inſtrumento
vel ex negotii natura deſumit, tametſi replica, quam actor con-
tra habet, longam probationem deſideret. Infinita ejus rei quo-

tidie occurrunt exempla. Fidejuſſor ex inſtrumento fide juſſio-

nis convenitur; excipit: excute tu prius debitorem. Replicat
creditor: excuſſi. Difficillimum hoc probatu eſt; exceptio
tamen

—
tame

ies
Dor
con
Vert
Vent
æcl.
Per il
re,
Nonp
xonicl
nume

Exee

ziher

un

EF
uh
tam
int.
dume
nes
heæv
pot
dr)
Adrn
enin/

—
,
Hinplemen
Warentigin
Portere.
etiam ſictt
merateg,
tit, finm.
1e Crile
Nverd ent
Duno Argt
0 Keilcehr

UmIn.

retſttien
e hoc oli,
Gador.
imeexen-
nnos cont
inlernn
nen Pren.
Oreincifei

dent.

tek Peclit:
r eicinitt
lai N
um elfen
iturfiek⸗
ſtrumenn
actorcer
usreite⸗
fidenl⸗.
1 Riblaa
eeenil
Mnen

SP. DXIII. DE ExCEPTIONIBUS LIQUIDIS. 78 ½

tamen tanquam illiquida rejici non poteſt. Huc pertinet ſpe-
cies in Specim. DXI. de Interdicto Salviano medit. 3. &W4. relata.
Dominus feudi in pignorationem feudi publico inſtrumento
conſenſerat, ſed adjecerat modum, ut creditum in certos uſus
verteretur. Mortuo vaſallo debitore, dominus a creditore con-

ventus exceptionem non impleti modi opponit. Quæſitum, an

hæc liquida eſſet. Affirmarunt ICti Helmſtadienſes. Etſi enim
Per illam actor operoſæ probationi implicaretur, hoc tamen

reo, cujus jus excipiendi ex ipſo inſtrumento apparebat, nocere

non poterat. Comprobat ſententiam meam Ord. Proceſſus Sa-
onici recognita in Appendice §. 4. ſed tamen §.8. exceptioni non
numeratæ pecuniæ in proceſſu exſequutivo locum denegat.
XIII.
Eæceptiones litis finitæ non admittuntur ante litis conteſtationem
niſi ſint liquidæ.
XIV.
Judex, qui exceptionem iliquidam ante litis conteſtationem oppoſi-
tam ſimpliciter rejicit, tacite tamen eam poſt litem conteſta-
tam reſervaſſe cenſetur.
E eVrlonibus rei judicatæ, transactionis, jurisjurandi, ſin-
gulare hoc privilegium in c. I. de litis conteſt. in 6. datur,
ut, quum ceteræ exceptiones peremtoriæ ante litem conteſta-
tam non admittantur, hæ tamen litis conteſtationem impedi-
ant. Verum hoc privilegium uſu fori ad nihilum redigitur,
dum conſtanti judiciorum uſu receptum eſt, ut omnes exceptio-
nes peremtoriæ liquidæ ante litem conteſtatam objici poſſint,
hæ vero tres exceptiones, ſi altiorem probationem habeant,
poſt lHitis conteſtationem rejiciantur. Scio quidem, diſſentire
Strykium in Introd. ad praxin c. 16. §. 3. atque iſtas exceptiones
admittere, tametſi non ſinf in continenti probabiles. Wihil
enim, ait, ſingulare conſtituiſſet Pontifex in c. I. de Lit. Cont. in 6.
TZom. VII. Ggggg Ad-

*

1.

„86 MEDITAT. AD PANDECT

Admittendæ ergo ſemper, earumque ordinaria probatio njungen-
da, in qua ſi defecerit reus, demum ad litis conteſtationem obliga-
Zuy. Non diffiteor, iſtud Strykii argumentum magni ponderis
eſſe, ad quod hæc ſola reſponſio ſuppetit, quam habet Pudovici
in der Einleitung zum Civil- Proceſs c. 14. 9. 3. conſtitutionem

Pontificis prai hodierna mutatam, ſeu, ut magis juridice lo-

duar, interpretatione uſuali temperatam fuiſte. Et accedimus
huie praxi eo lubentius, quo plus æquitatis illa habet & moras
judiciorum amputat. Conſentit mecum Mevius F. 3. det. 22 5.

item Ordinatio proceſus Saxvonioi vetus tit. I1 §.7. Per recognizan

§.4. confirmata. Et ſic judicarunt Cti Vitembergenſes menſe

Martio anni Ccio lo CciX. Es wird die exceptio transactionis noch

zur Unzeit vorgeſchuͤtzet, angeſehen ſolche, da ſie nicht in continenti
erweislich, erſt nach der Einlaſſung fuͤrzubringen und zu beantwor⸗

ten iſt; & Helmſtadienſes menſe Martio anni cio 1o ccxXII.

Ob wol dieſe exceptio rei judicatæ deswegen vor unzulaͤßig ge⸗

achtet werden moͤchte, daß die Herzogliche Regierung die deshalben

von Beklagten eingewandte Leuterung verworfen; ſo iſt dieſe Re,je.⸗

Etion nur dergeſtalt zu verſtehen, daß Beklagte ſich ſolcher Excep-
tionen nicht ad litis ingreſſum impediendum weiter bedienen,
ſondern zufoͤrderſt den Krieg Rechtens befeſtigen ſollen, wodurch ih⸗

nen denn die Macht, vielgemeldete Exception der Kriegs⸗Befeſti⸗

gung zerſtoͤrlicher Weiſe anzuhaͤngen nicht abgeſchnitten iſt: Ex
ultimo hoc judicio patet, rectius quidem facere judicem atque
dubitationes omnes tollere, qui, dum exceptiones illiquidas
ante litem conteſtatam oppolſitas re jicit, easdem ſimul red poſt

litis conteſtationem expreſſim reſervat. Sedj, etſi non reſerva-
rit, verum ſimpliciter rejecerit, atque litem conteſtari juſſerit,

ſalvæ tamen manent reo, qui Ppe cui judex beneficium lege tri⸗
butum adimere nec potuit, nec volniſſe cenſendus eſt,

Eve

Bat, 70 inine, ire

ationen lle

gagnionli
ade Lile
Onffnin
isjuri icleeß

t actein

Mhern
Pr,
Der aonj 74
Igenlegmmen;
1 kionir
in CONtien

zu hetenen
CloLoCCNN

uzligtgt

ie deshatte
diſ e

her er.

, gednnn
odureh i⸗
8,Beſ⸗
ten ſe

em Ahe

iliqvice

lreoH

nrelen
i juler,
nlegen⸗
1.

4

Sp. DNIV. DE EXCEPTIONE REI UDI CATAE. 787

§ PEUGI M E N DXIV.

MEDITAT IONVM AD PANDECIAS
A D L I B. XLIV. TI T. II.

EXCEPIIONE REITUDICATE.

I.
Eaceptio rei udicatæ loecum habet, quamvis alctio a priore diver Tr
inſtituatur, dummodo. eadem cauſa agendi Iulß. I.

ceptio rei judicatæ, quoniam & Probatu facillima eſt, in
actis nempe publicis innixa, & vim atque auctoritatem
maximam etiam contra refſcripta principis, L. 3. C. Jent.
veſcind. non poſſ. & contra inſtrumenta noviter reperta, ſi ex

TL exceptiones peremtorias primum locum meretur ex-

Bis litem dubiam inſtaurari oportet, habet, LE. 4. C. de We judie.
Et intereſt publici, ne res judicatæ convellantur. Quare ma-

giſtratibus inprimis curæ eſſe debet, ut id nec directe nec Per
obliquas artes fieri permittant. Solent enim nonnunquam hi,
quibus res judicatæ obſtant, fucum facere, quo eas eludant.
Commemorabo exemplum. Conventus quis actione depoſiti,
quod ante XL. annos ſuſceperat, oppoſita exceptione præſcri-

tionis abſolutus fuetat. Ea ſententia fruſtra per leuterationes
P

atque appellationes oppugnata tandem vim rei judicatæ ac-
ceperat. Tum actor, omiffa actione depofiti, ad condi-
GRtionem ſine cauſa confugit. Pecunia, ait, ex L. 322. de Ke-
bus ecreditis, mea ad te pervenit, eam mihi a te reddi, bo-
num & æquum eſt. At enim vero nihil ei hæc ars apud
Gggggz Ctos

788 MEDITAT AD PANDECT.

—
ICtos Helmſtadienſes profecit. Norant illi quidem ex L. ult. d. in?
Eacept. rei jud. exceptionem rei judicatæ non obſtare ei, qui enſ
Primum rei vindicatione expertus ſuccubuit, deinde condi- Ion
ctionem inſtituit. Verum ejus legis ratio non eſt diverſun a
actionis nomen, ſed diverſa agendi cauſa. Hanc inſpici n
oportet inprimis, quum de exceptione rei judicatæ judicandum 146
eſt, L. II. 9. 2. de Exc. rei jud. Diverſitas actionum hic non nd
attenditur, quum ſæpe diverſæ actiones ex uno fonte & cauſſa u
Profluant, atque adeo ſe mutuo invicem tollant. Clare iht
Ulpianus in L. 43. §. I. de Regulis juris: Quoties, inquit, coneur. menl
Tunt plures actiones ejusdem rei nomine, una quis experiri delet. deg
Adde L. 7. §. 4. de Except. rei Jud. Itaque ſic menſe Auguſto cebpr
anni CIo lo CcxXVIII. reſponſum fuit: Haben Burgermeiſtere und
Rath zu Hamburg in den Jahren 1671. und 1672. 2860. Reichs⸗

Thaler an die Haſſelſche Wittwe in Braunſchweig mit dem Befehl,
ſolche an Herrn Baron von Trantmann zu bezahlen, uͤbermachet.
Allein es iſt zwiſchen der Stadt Hamburg und hochgedachten Herrn
Barons Erben nach der Zeit Streit entſtanden, auch nicht eher, als
im Jahre 1720. beygeleget worden; Da endlich die Freyherrliche
Erben wider die Daſſelſche Erben Klage erhoben, jedoch in einem
eingeholten Urthel wegen der ihnen entgegen geſetzten Verjaͤhrung
abgewieſen, ſolches Urthel auch in der Leuterung und Appellation
beſtaͤtiget worden. Es entſtehet alſo die Frage, ob man annoch con-
dictionem ſine cauſa anſtellen koͤnne, und exceptionem rei judi-
Ac dawider nicht zu fuͤrchten habe. Nun iſt aus den Rechten be.
kannt, daß demjenigen, welcher aus einer andern cauſa agendi Kla⸗
ge angeſtellet, die exceptio rei judicatæ nicht entgegen geſetzet—
werden koͤnne, ingleichen, daß nach abgewieſener actione reali die
condictio annoch ſtatt finde. Alldieweil aber der Unterſcheid zwi⸗
ſchen der neuen und vorigen cauſa agendi nicht in bloſſen Worten
beſtehen, ſondern in re ipſa gegruͤndet ſeyn muß, hingegen allhier
das neue hervorgeſuchte fundamentum agendi mit dem vorigen
iin

Cemerla
Odttureg,
n eſt ie .
jndicnt
Onum Mien
fonteitan
lant. W
nih n
ererii
enle A
Nermneiſtengs
2 800, N
itden DqA4
,Werne.
echtin hen
licht cher, ℳ
Ferhent
och in e
Verſefe
Appelitin
othnvcher.
en ei udl.
Rechtinh⸗
genclſue.
gen geet
ne rei N
rſched
n Wart
gen e
ethtoren

6

SP. DXIV. DE ENXCEPTIONE REI IUDICATAE. „89

im Werkre ſelbſt ganz einerley iſt, und beyde Klagen darinn uͤber⸗

einſtimmen, daß die Haſſelſche Erben 2860. Rkhlr. dem Heren Ba-
ron von Trautmann gehoͤrende und von Hamburg ihrer Erblaſſerin
anvertrauete Gelder in Haͤnden haben und heraus geben ſollen, mit⸗
hin nicht das geringſte zur Sache thut, ob die dieſerhalben angeſtell⸗
te Actio depoſiti, mandati oder condictio ſine cauſa genennet

werde, ſondern dieſes wuͤrklich auf einen Wort⸗Streit hinaus laͤuft/

welcher in Teutſchland um ſo viel weniger zu dulden iſt, da man gar

nicht auf den Namen der Action, ſondern lediglich auf das funda-
mentum agendi ſiehet; So findet die condictio ſine cauſa wider

die Haſſelſche Erben weiter nicht ſtatt, ſondern es wird derſelben ex-

ceptio rei judicatæ billig entgegen geſetzet.

II.

Reus in proceſſu exſequutivo abſolutus, ſi deinde ordinarie conve-
niatur, exceptionem rei judicataæ habet.

It exceptioni rei judieatæ locus ſit, tria requiruntur, ut eæxx-
dem fſint perſonæ, ut res eadem, denique ut eadem agen-
di cauſa, L. I2. 13. 14. pr. de Except. rei jud. Addunt aliqui
quartum, ut idem ſit procedendi modus. Hæc Mevii opinio
eſt, qui in P. 3. dec. 172. & in P. 6. dec. 278. negat, reum pro-
ceſſu exſequutivo conventum & poſt juratam inſtrumenti dif-
feſſionem abſolutum, ſi deinde ordinario proceſſu ſuper eodem
debito conveniatur, exceptione rei judicatæ uti poſſe Sed
Mevium refellit operoſe Bergerus in Supplem. ad Electa diſe.
Jor. Part. 2. pag. 749. ſq4. cujus rationes hic non repero, ſed iis
ſaltem unam addo, ſeilicet argumentum ex L. v. §. 4. de Ex-
cept. rei jud. ubi exceptio rei judicatæ obſtare dicitur, quo-
ties inter easdem perſonas eadem quæſtio revocatur, quamvis
alio genere judicii.

Ggs ggg 8 PF-

„90 MEDITTAT. AD PANDECT.

SPECIME N PXV.

MEDITATIONVM AD PA NDECTASZ
AbD LIB. XLIV. TIT. III.

PRESCRIPTIONE nnn

I.
Præſeriptio eriminum non ſaltem in juribus Græco & Romano,
ſed in ipſo jure naturæ fnudata eſt.
II. 2*
ZTempus amen raſeriptionis legibus bumanis determinatur.

eft ex L. 12. C. Ad L. Cornel. de falſik. Hoc jus
Romani a Græcis, apud quos Solon, teſte Demoſthe-

P ræſcriptione tolli erimina eorumque pœnas, ſat notum

ne, crimina filentio vicennali exſtingui fanxerat, aceepilt-
ſe communiter creduntur. Sed an non altius adſcende-

re, atque præſcriptionem delictorum ex ipfis juris naturæ
fontibus derivare licebit? Fatebor ingenue, me hoc olim

non credidiffe, ſed Præſcriptionem criminum tantum juribus

humanis adſcripfiſſẽe. At nunc, re rectius reputata, eam
in ipſo jure naturæ inniti, arbitror. Scilicet Lauter rlachius in
diſſert. 4 Criminum præſcript. §. I0. aliique, qui idem argu-
mentum tractarunt, rationem, quæ legum latores ad præſcri-
Pptionem hanc ſtabiliendam movit, ſummam ajunt efle fa-
ctorum incertitudinem ex temporis diuturnitate Provenien-
tem, quandoquidem temqus longum oblivionem rerum in-
ducit,

8
.N.—
duci
ſcur⸗
we.
1,
juun
Tation
in ein
Acced
pus e⸗
tari a.
uatur
haber.
tutN
rni0
Abit
iplait
Eitine
(icet
lener
grani
Auden-

Viun⸗

G⸗
P

Hatun
mina
quun

obc

4

ECIHE

l.
N

16 nn,

minen.

ſat nong
HocAH
e Dineft.
4t, Ttnt.
8 Alleente.
Pris netnle
hoc olin
m iurib
tata, ein
ochiuti
lem argr.
dpraæſen
dl elle
rovelien
Ietumir
Eucn

SP. DXV. DE PRAESCRIPTIONE CRIMINCUM. „

l

ducit, atque reorum defenſionem propter Mteritum aut ob-
ſcurationem probationum maxime difficilem reddit. Rectiſſi-
me. Ipſe ſupra in Specim. C CeLII. ge Præſeriptione in gene-
re, medit. I. inter pationes, quibus præſcriptionem generaliter
in jure naturæ fundatam eſie, oſtendi, confuſionem & obſcu-

ratienem jurium ex temporis lapſu poſui; quæ ratio, quum

in civilibus valeat, magis adhuc in criminalibus valere debet.
Accedit ratio boni publici, quæ delictorum ante multum tem-
Pus commiſlorum memeriam ſepultam & obliteratam ſuſci-
tari ac renovari vetat. Objicietur forſan: Quidquicd in jure
naturæ determinatum non eſt, hoc neque fundamentum in eo
habet. Atqui tempus Præſcriptionis in jure naturæ determina-

tum non eſt. Ergo &c. Reſpondetur; multa eſſe, quæ recta

ratio conſtituit, & tamen non determinat, ſed prudentiæ &
arbitrio hominum dererminanda relinquit. Certe natura
ipſa infantiam, Pueritiam, adoleſcentiam, ſenectutem invicem

diſtinguit. Nemo tamen ex lumine rationis annum vel diem

dicet, quo quis infans, puer, adoleſcens eſſe deſinit, & vir aut
ſenex fit. Porro quid acervus ſit, natura indicat ; ſed quot
grana acervum conſtituant, ipſi Philoſophi determinare non
audent. Cicero lib. IV. Academ. qucſt. Cap. 16.

III.

Diuturnitas temporis poſt commiſſum delicum elapſi, etſi præ-

Jeriptio nondum ſit completa, bpoenam tamen
mitigat.

O umrma ſententiæ meæ, quam in præcedente meditatione pro-

poſui, hæc eſt, ipſam præſcriptionem delictorum ex jure
naturæ arceſſendam eſſe, tempus vero legibus humanis deter-
minari. Nova hinc naſcitur quæſtio, quid ſtatuendum ſit tunc,
quum crimen quidem jam olim commiſſum, præſcriptio tamen
ob defectum brevis adhuc temporis aut alterius requiſiti non-

dum

792 MEDITAT. AD PANDECT.

dum completa eſt. Sola quidem antiquitas temporis pœænam

tollere nequit, quia lex, quæ certum tempus præſeriptioni huic
