den. Adde AKrügeri eivilis & ſtatutarii Luneburgici differen- binnen
tias

he ute
bon Der
1 achtin
rinnen
mit drr
gkn ge
hylute
hen net
eund wen
Mocht

uun

oxionen

S urlti
2Ckus, pen
ſudicinln
retradh
dis opone
Hobemm

clarant, x

. Vide
Ale Nu
ken von⸗
nicht gie
tit. 3

dtkannt t⸗
icifen,

Sp. CCCCXLVI. DE RESIGNAT. JVDICIALI. g3

tias infigniores cap. I. §. 2. Vbi vero pœna heæc nullitatis lege
comprehenſa non eſt, defectus reſignationis judicialis trans-
lationem quidem dominii impedit, contraétum vere ipſum
nullum haud reddit. Ita ſentiunt Berlich. P. 3. deciſ. 345. n.
15. Aleinius de Kefignatione judiciali cap. I. n. 75. & cap. 2. n.
143. ſeq. Mevius ad Jus Lubec. P. 3. kit. 6. art. I. n. 6. Quodſi

ergo ipſa alienatio rata eſt, is, in quem ea facta fuit, agere
quoque, alterumque ut rem tradat, aut, ſi jam tradidit, ut ju-

dicialiter reſignet, cogere poreſt. Vide Megerum de Inveſti-
tura Saxonica cap. 6. n. 13. Bergerum de E zilitate uſucapio-
nis in iis locis, quibus recepta eſt reſignatis judicialis S. 1 5. Ob-

iicietur nobis forſan lex y. pr. C. de legibus, in qua Cæſares
omnia contra leges facta non ſolum inutilia eſſe, ſed pro in-
fectis etiam haberi jubent, licet legislator fieri prohibuerit

tantum, nec ſpecialiter dixerit, inutile eſſe debere, quod fa-
Gum eſt. Sed hæc lex ad quæſtionem noſtram trahi nequit.
Jura enim, quæ reſi ignationem judicialem deſiderant, contra-
ctus extra judicium celebrari haud prohibent, verum judicia-
lem confirmationem ſaltem ſuperaddi jubent. Quamobrem
ICti Helmſtadienſes menſe Februario anni choloccxIX. ſic re-
ſponderunt: Will Georg Marthias das von ſeinem verſtorbenen
Varer hinterlaſſene, aber an den aͤlteſten Bruder erſter Ehe verkaufte
und nach deſſen Abſterben dem zweyten Bruder erſter Ehe, Engel⸗
hardten, durch Erbgangsrecht zugeſallene Haus v ind iciren, jedoch
vor allen Dingen des Rechtens belehret ſeyn, ob dieſer Engelhardt das

ſtreitige Haus dem George Matthias eigenthuͤmlich zu laſſen ſchuldig
oder nicht. Nun finden ſich zwar bey der vorgegangenen Veraͤuſe⸗

rung ſolche Umſtaͤnde, welche dieſelbe gaͤnzlich zu vernichten ſcheinen,
immaſſen die nach den Braunſchweigiſchen Stadtrechten nothwendige
gerichtliche Auflaſſung vergeſſen worden, wannenhero es das Anſehen
gewinnet, ob ſey die zu Nachtheil des Georg Matthiaͤ an den aͤlteſten
L 2 geſche⸗

94 M EDTAT. AD PANDECT.

g ſchehene Ueberlaſſung ungaͤleig, folglich derſelbe wohl berechtiget,
in Anſehung dieſer oͤffentlichen Nullitaͤt, gedachtes Haus zu vindi-
eiren. Alldieweil aber die unterlaſſene lolemne Reſignation zwar
translationem dominii verhindert, gleichwol den Contract ſelbſt
nicht unguͤltig machet, da zumal noch nicht ausgemachet, ob die re⸗
ſignatio judicialis auch alsdenn, wenn die Erben bey der Theilung
ſich wegen eines unbeweglichen Erbſchaftſtuͤckes vergleichen, und ſol⸗
ches einem ihrer Miterben zuſchlagen, nothwendig ſey; ſo ſeynd dieſe
angefuͤhrte Umſtaͤnde und Argumenta nicht hinlaͤnglich, die an den
aͤlt ſten Bruder geſchehene Veraͤuſerung des ſtreitigen Hauſes umzu⸗
ſtoſſen.
. VII.
Reſignatio judicialis etiai in diviſionibus bereditariis, in quibus
Prædium alicui ex coberedivus addicitur, neceſaria eſt.

X reſponſo in præcedente meditatione adlato conſtabit, du-
bitaſſe olim Ctos Helmſtadienſes, ſitne reſignatio ju-

——

dicialis neceſſaria tunc, quum in diviſione hereditatis prædi-
um hereditarium coheredi, ceteris coheredibus pecunia ſa-

tisfacienfi, addicitur. At enim vero deinde, re rectius repu-
tata, ſcrupulus omnis exemtus eſt, pervicitque ſententia hæc

in iis locis, quæ reſignationem judicialem receperunt, per

addictionem prædii hereditarii uni ex coheredibus factam
non transferri dominium, niſi reſignatio iſta acceſſerit. Nam-

que illa generalis ratio, propter quam reſignatio judicialis in-

troducta eſt, ut nempe dominia rerum certa ſint, etiam in
addictionibus prædiorum hereditariorum locum invenit. Ac-
cedir porro, quod iſtiusmodi addictiones veræ venditiones

ſunt, L. I. C. Communia utriusque jadicii, L. 3. C. Communi di

vidundo, quemadmodum latius oſtenſum fuit in ecimine
CXEII. dJe Inpugnatione diviſionum hereditariarum medit. 1.
Itaque ſic reſponderunt ICti Helmſtadienſes menſe Junio an-

—

ſeo

—
etichäget,
zu Vindi.
ion en
get ſelt
d die re.
Wälung
, Und ſo
ſehnboige
dieondet
olſts nne

in guihlt
ia eſ.
rabit du.
gnatio u.
tis predi.
ecunia ſa-
düns repn.
ntentiahe
perunt N
idos fachnn
lerit. Nan.-
judteulsin
nt, etnn in
invenii A
Venditione
Communit

n Gerint

um milſt1
nſe union-

1

SP. CCCCXLVI DE RESIGNAT. IVDICIALI. 85

ni cioloccxxXVII. Es iſt die gerichtliche Auflaſſung auch bey der ehe⸗
maligen Ueberlaſſung der Schneiderſchen Guͤter an den letztverſtor⸗
benen um ſo viel noͤthiger geweſen, als dergleichen Ueberlaſſung un⸗
ter Erben, bey welcher die uͤbrige Miterben mit Gelde abgefunden
werden, ein wahrhaftiger Kauf iſt, und denn die Braunſchweigiſche
Untergerichtsordnung des Kaufs ausdruͤcklich gedenker.
VIII.
Heredes venditoris rem ab boc venditam, ſed nondum judiciali-
ter reſignatam, vindicare nequeunt.
Eaaden, reſignatione judiciali omiſſa, dominium penes
enditorem manet. Videtur igitur heredibus ejus vin-
Qicatio rei, quam ille alienavit & tradidit, ſed nondum judi-
cialiter reſignavit, competere. Verum non competit. Nam,

ſicut ſupra in medit. S5. oſtendi, omiſſio reſignationis judicialis

ſaltem dominii translationem impedit, alienationem veroip-
ſam nullam non reddit, nec emtori actionem emti adimit.
Quodſi ergo ipſe venditor actione tenetur, heredes ejus, qui

una cum illo perſona ſunt, Novella 48. pr. tenebuntur pari-
ter. Magis vero, ſi ipſi agant, exceptione doli, aut rei ven-
ditæ & traditæ repellentur, L. I. L. 3. §. I. de Lacebtione rei

venditæ, L. I7. L. 73. D. L. 14. C. de Eviétionibusß. Et ſic re-
ſponderunt JCti Helmſtadienſes menſe unio an. CIoloccxXVII.

Iſt Jacob Schneider zu Braunſchweig verſtorben, und hat 4. Bruͤ⸗

der⸗ und Schweſterkinder nebſt zweyen Bruders⸗Kindeskindern nach
ſich gelaſſen. Als nun dieſe letztere nach dem ordentlichen Erbgangs⸗
rechte mit jenen nicht concurriren koͤnnen, ſo verlangen ſie zu wiſſen,
ob ſie an den von ihrem Eltervater, dem Chriſtian Schneider, her⸗
ruͤhrenden, dem verſtorbenen Jacob Schneider ehemals von ſeinem
Geſchwiſter bey der Erbrheilung abgetretenen aber niemals gerichelich
aufgelaſſenen unbeweglichen Guͤtern Anſpruch machen koͤnnen. Nun

verordnen zwar die Eraunſch welgiſch⸗ Rechte deutlich, daß ake auge⸗
6 g⸗

86 MEDITAT. AD PANDECT.

wegliche Guͤter, deren Dominium, es ſey auf was Weiſe es wolle,
transferiret wird, gerichtlich aufgelaſſen werden ſellen. Bey ſolcher
Bewandniß gewinnet es das Anſehen, ob traͤten unſere jetzige Con-
ſulenten an ihres Großvaters des Daniels Schneiders Stelle, und
köͤnten deſſen Antheil von Jacob Schneiders binterlaſſenen unbe⸗
weglichen Guͤtern, wovon jener das Dominium in Mangel der ge⸗
richtlichen Auflaſſung behalten, vindiciren. Alldieweil aber gedach⸗
ter Daniel Schneider bey der mit ſeinem Geſchwiſter getroffenen
Erbtheilung und an Jacob Schneidern geſchehenen Ueberlaſſung der
unbeweglichen Guͤter ſeiner Portion halber ſonder Zweifel mit Gel⸗
de, oder auf andere Art vergnuͤget worden, mithin, wenn er noch
lebte, jederzeit zu gerichtlicher Auflaſſung obgemeldeter unbeweglichen
Guͤter angehalten werden koͤnte, demnach deſſen Nachkommen und
Erben, welche mit ihm pro una perſona geachtet werden, eben
darzu verbunden ſeynd, und die gerichtliche Auflaſſung, wenn des
Jacobs Erben ſolche fodern, annoch thun muͤſſen, und die ehemals
getroffene Erbtheiluns ſelbſt nebſt der dabey geſchehenen Abtretung
der unbeweglichen Guͤter nicht anfechten koͤnnen, welches um ſo viel
weniger Zweifel hat, da Jacob Schneider und ſeine Erben, wenn
Daniel Schneider oder deſſen Erben dieſe unbewegliche Guͤter wuͤrk⸗
lich in Beſitz haͤtten, ſelbige zu deren Uebergabe und gerichtlichen
Auflaſſung anzuſtrengen berechtiget waͤren, folglich die Rechtsregul
ſtatt finden muß, quod, quem tenet actio, eum longe magis
repellit exceptio; So halten wir nicht dafuͤr, daß unſere Quxæ-
Tenten an Jacob Schneiders Verlaſſenſchaft Anſpruch machen
koͤnnen.

COkolIr

2s wele
en ſalche
ge Con.
kelle, ung
en unbe
gel der ge
her gehech
eltoffenen
laſungder
G
n er noch
etpeglichen
hinen un
lden, eben
Weod s

e eemelt.

Abtretung
um ſo hil
ben, wetn
Gilter wut
erichtlicht
Rechtsreett
nge magi⸗
ſete Quæ.

lch nagzen

C0N.0.

—

SP. CCCCXIVI- DE RESIGNAT. JVDICIALILI. g7

C„OK0U“à L 4 & I .

Dixi in meditat. I. Germanos priſcos univerſali conſue-
tudine reſignationem judicialem in alienatione bonorum
immobilium deſideraiſle. Et qui leges ipſas a me alle-
atas inſpicit, &, quam generaliter illæ loquantur, con-

ſiderat, de veritate dictorum meorum non dubitabit.

Sed tamen Eranzkio Variar. Reſolut. lib. 2. quæſt. 12. in

mentem venit, neceſſitatem reſignationis iſtius ad ſolam

donationem, & quidem non omnium bonorum, ſed avi-
torum ſaltem, reſtringere, quod & Bergerus in Oecono-

mia juris pag. 246. . 5. vVerum credit. Ego autem, ut

illis adſentiam, induci non poſſum, quamvis de ſolo jure
Saxonico loquantur. Nam & jure Saxonico in omni alie-

natione quorumcunque prædiorum, etſi noviter adqui-
ſitorum, reſignationem deſideratam fuiſſe, inde conſtat,

quod & Speculi & Weeiehkildi verba generalia ſint, &

cum juribus Suevico ac Lubecenſi, quorum conſtitutio
etiam generalis eſt, accurate conveniant, denique ratio

introductæ reſignationis generalis ſit, atque ad omnia

bona omnesque alienationes pertineat.
Minor contra alienationem prædii ſui, etſi judicialis re-

ſignatio acceſſlerit, in integrum reſtitui poteſt, ſi magna

læſio appareat, arg. L. II. C. de prædiis & aliis rebus
minor. ſed non facile, ne ſecuritas publica turbetur. Ita
JCti Helmſtadienſes judicarunt: Wir haben der Klaͤgerin
die reſtitutionem in integrum abgeſchlagen, weil die gericht⸗
liche Auflaſſung und Einſchreibung in das Stadtbuch darzu ge⸗
kommen, welche ſonderlich ſecuritatis publicæ cauſa einge⸗
fuͤhret iſt, mithin ohne ſehr wichtige Raſon nicht annulliret

oder reſcindiret werden muß.

SPE-

88 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECGIMEN CCGCXLVII.
MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
Ad EIB. XLI. 21 m. I.

BEDIFICATTIONE IN SOILO
ALIENO

PVBLICE DEFENSVM

0OTTONE HENRICO BEHLEN

CCELEEN SI LL. CVLT.
. III. 5EEI. CIoOIOCCXXVII.

Is, in eujus ſon adificatum , indiſtinste obligerar, in
quantum locupletior factus eſt.

II.:
Etiam is, gui zane Ffide ædificat, nihil uhra id, in que dominus

locupletior factus eſt, conſequitur.

III.
Excipiuntur poſſeſſor herveditatis, ereditor tignorotitin;
maritus ad vem dotalem.

& Uantis difficultatibus innexa ſit doctrina de ſumtibus

dicia univerſalia & ſingularia &c. faciunt, diſtinctionibus pa-

tet. In foro tamen minus acriter de his ſumtibus diſputari &

ſimplicem æquitatem, Poſthabitis fere omnibus diſtinctioni-
bus,

ei, qui in ſolo alieno ædificavit, reſtituendis, ex va
rliis, quas interpretes circa hoc argumentum mo-
vent, diſputationibus, & infinitis, quas inter bona
& mala fide ædificantem, inter deducere & tollere, inter im-
penſas neceſſarias, utiles, voluptuarias & delicatas, inter ju-

El
Can

inte

q
un

Gor

orit
in
Peri
6 li
decu⸗
lle ſi
Viut
1itoe
lem 4

ditor

deo

1

00

LEN

gatur, in
e Comnißn

ratitiut 6

de ſuntbu
lendigenſe.
nentumn .
§ inter bol
re, interi⸗
45, inter⸗
Rionibuske
diſpuni⸗
diſtinctont
s

—R

SP. CCCCXLVII. DzE AEDIFICAT. IN SOLO ALIHNO. 89

bus, ſpectari animadverto; recte quidem, & ſecundum Cellſi
doctrinam, qui in L. 38. de Kei vindieatione bonum judicem
de his ſumtibus varie ex Perſonis cauſisque conſtituere ju-
bet. Fundamentum nempe, quod unice fere in judicand

attenditur, in hac regula poſitum eſt; eum, in cujus ſolo
ædificatum fuit, non debere locupletiorem fieri cum ædifi-

cantis heredumve ejus damno. IIt profeéto non erraverint
interpretes, ſi iſtam fori ſimplicitatem imitentur, atque omiſ-
ſis inutilibus litibus abſolute dicant, eum, in cujus ſolo ſive
bona ſive mala fide ædificatum eſt, & neceſſarias & utiles
impenſas reſtituere, & ablationem voluptuariarum permitte-

re debere, eatenus ſaltem, quatenus locupletior factus eſt.

Et poterunt profecto, ſi hoc principium recipimus, leges ob-
ſtantes omnes, quas vulgo crepant, commode conciliari.
Una forte limitatio in hereditatis petitione facienda eſt, in
qua mire favetur bonæ fidei poſſeſſori, ut non neceſlarias ſo-
Ium & utiles, ſed & voluptuarias impenſas repetat, quamvis
dominus inde haud profecerit, L. 38. & 39. §. 1. de Heredi-
zatis petit. Extra hereditatis petitionem vero ædificanti, etſi
in optima fide ſit, de impenfis nihil reſtituitur, fi quidem res
Periit, aut domini patrimonium per illas auctum non fuit.
Diſſentiuncaliqui, & inter hos 7 reutlerus vol. 2. diſp. 20. G.
6. Iiz. l. ei etiam, qui ſcienter in alieno ædificavit, impenſas
deducere permittit, etfi res non exſtet amplius, in quam fa-
ctæ ſunt. Sed Treutlero jam fatis accurate reſpondit Pacho-

vius ad eum locum, oſtenditque, quod ille a creditore & ma-
9 1

rito ex L. 8. de Pignor. act. G L. 4. de Impenſis in rem dota-
Jem defumit, argumentum huc non pertinere, quum & cre-

ditor & maritus impenſas facere ex officio obligentur, atque

adeo easdem ex ſingulari ratione repetant. Ipſe tamen Ba-

Tem. Plil. 141 ehovius

„0 MEDITAT. AD PANDECL
ehovius digen lit. c. verbis: in quantum res locupletior eſt az, J
bona fide ædificanti impenſas necefſarias, etſi ædificium pe- db
rierit, attribuit; quod nec ego admittendum puto. Durum Oð
nimis onus rem ſuam repetenti ſic imponitur, & contra ‚ le.
gem 48. de Kei vindicat. quæ generaliter de impenſis tam ne-
ceſſariis quam utilibus agit, atque in utrisque æquitatis ra-
tionem ſervari, afque easdem bonæ fidei poſſeſſori, meliore n
ſaltem Pprædio facto, reſtitui jubet. Obſtare nobis unice vi- fin
detur lex 38. de bereditatis petit. At in hereditatis petitione den
ſingulare quid obtinere, jam ante dixi, cujus rei ratio eſt, jel
quod hereditatis petitor merum lucrum conſequitur, atque f
adeo ſine gravi moleſtia bonæ fidei poſſeſſorem, ſi is quid
forte impendit, quod deinde ſine culpa ejus periit, indem- 6
nem ſervat, ex notiſlima illa juris regula, quæ in L. 33. de
Regulis juris habetur. Itaque [Cti Helmſtadienſes impenſas ri
bona fide ædificanti nunquam aliter adjudicant, quam in le⸗
quantum dominus ſoli locupletior factus eſt. Commemora- Ne.
bo exemplum. Valſallus, ſi quid in funde feudali ædificat, G
bona fide id facit, quoniam jura hoc ei permittunt, atque ligen
etiam repetitionem, exſt incto feudi nexu, concedunt, 2. FE.
28. §. Ji vaſallus. Fac ergo, vaſallum, quum feudum primum
adipiſcitur, ædes exiguas nec ſatis commodas reperire, atque
adeo, iis deſtructis, ampliores melioresque ædificare, deinde
feudum ad dominum reverti. Habebit utique jus retentio- (enſ⸗
His, ut recte Mevius P. 3. dec. 368. ait, ſed tamen nec impen- R
ſas omnes, quas fecit, recuperat, nec præſens æſtimatio ædi.
fKiciorum illi reſtituitur, ſed deducitur ante omnia pretium 0
eorum ædificiorum, quæ in principio adfuerunt & a vaſallo
g dilicante dejecta ſunt. Nam, hoc demum deducto, domi- Plen
nus locupletior factus dicetur. Sic reſponſum fuit menſe
Auguſto anni cloroccxXIV. Wird gefragert, ob die derren in E
4 ar⸗

—
tade
lun R.
Dorun
Ontra ,.
§ tam m.
itatis n.
Melion
Unice pi.
petitione
AEd el
tur, uq
ſ is gul
lit, inden.
n L. 4
8 impelu
„gham iI
nmemor-.
i Edifet
tant, ange
edunt, 21.
um primm
Perire at
lcare, Ceindt
jns tetenti⸗
1nec imper⸗
ſtimatioet.
mia preiln
& 2
ucto, n
n fuit neli

ie Hennn
W

/

Sp. CCCCXLVII. DE EDIFICAT. HN SoTO ALIINO. „1

Warsenburg, da das Gut wieder an ſie kaͤme, dem Herrn von Bre⸗
ſau, oder ſeinen Erben, das von ihm auf dem AſterLehnhofe er auete
neue Haus nach dem jetzigen Werthe bezahlen muͤſſen. Nun wird
zwar in dem letzten Lehnbriefe der Bau⸗ und Meliorations: Koſten
mit keinem Worte gedacht. Dieweil aber dennoch auch nach den
gemeinen Rechten die von dem Vaſall aufgewendete Beſſerungs⸗

und Bankoſten, ungeachtet derſelben in dem Lehnsriefe nicht die ge⸗

ringſte Meldung geſchiehet, nach Eroͤfnung des Lehns gut gethan wer⸗
den muͤſſen, und den Erben des Lehnmannes dieſerhalben das jus

retentionis zuſtehet; ſo ſeynd die Herren von Wardenburg, da⸗

ferne das Gut wieder an ſie kommt, allerdinges ſchuldig, dem Herrn
von Breſau oder ſeinen Erben die von ihm auf dem Hofe gefuͤhrte
Gebaͤnde nach ihrem jetzigen Werthe zu bezahlen; Gleichwol, da ein
dominus directus und Lehnfolger nur in ſo weit, als das Gut

wuͤrklich verbeſſert worden, verbunden iſt, und benn aus den beyge⸗

legten Documenten erhellet, daß gleich Anfangs brauchbare Gebaͤu⸗
de auf dem Gute geſtanden, ſo wird der Werth der verber auf dem

Gute geſtandenen Gebaͤuse, nach billiger Ermßigung eines vernuͤnf⸗

tigen Richters, von den erſtattenden Koſten abgezogen.
IV.
Is, qui domino probibente in ſolo alieno ædiſßcat, neceſſarias gqui-
dem, ſed non utiles, nec voluptuarias imbenſas recuperat.
vV..
Cenſetur domino prolßibente &dificare is, qui ſummam impenſa-
rum ſibin domino præſeriptam excedit.
Qod antea dixi, eum, qui mala fide in ſolo alieno ædifi-
cat, hos tamen ſumtus, per quos dominum ſoli locu-
pletiorem reddidit, recuperare, id limitat Zreutlerus vol. 2.
diſp. 20. §. 6. lit, h. niſi dominus denunciavit, ne ædificaret.
Et facile adſentirem Treutlero, ſi de utilibus impenſas ei ſer-
M 2 m0

2 MEDTITAT. AD PANDECT.
. ☛
mo efſet. Verum quum de neceſſariis agat, recte eum refel- ((H
Iit Bachovius. Has enim, e. g. ne ædes ruinoſæ fulciantur,
prohibere nequit dominus, quoniam id in diſpendium boni
publici tenderet, ut bene ait Hoppius ad §. 1. I. de Olligatio 41
nibus, qucæ quaſi ex contractu, verbis: Deſerentur negotio. Me-
mini itaque, conductori adjudicatas fuiſſe expenſas in ædifti-
cationem horrei factas, etſi in inſtrumento locationis locator i
ſtipulatus eſſet, ne quid in fundo contra voluntatem ſuuam n
dificaretur. Oſtendebat quippe conductor, receptaculum l
frugum aliud non ſuppetiiſſe, atque adeo locatorem ſine cauſa N
dificatiomi contradixiſfe. De utilibus autem impenſis res R
certa eſt. Qui eas, domino prohibente, facit, re ipſa illas 4
donat, L. 40. Mandati, L. ult. C. de Negottis geſtis. Prohibi-
tio vero non ſolum expreſſe fit, ſed aliquando implicite. Mex- hen
morabo exemplum: Princeps architectum ſibi domum exx- ſin
ſtruere juber, data ſimul ichnographia, qua tanquam regula n
in ædificando utatur, ſed certam ſimul pecuniæ ſummam de-
finit, quam ille in opus faciendum impendat. Ædificat ar l
chitectus magnificam domum, & ichnographix ſibi datæ ex iie
aſſe convenientem, ſed ſummam fümtut um definitam multis Vs
millibus excedit. Repetit deinde hunc exceſſum; at dominus ien
ſe ad reſtituendum obligatum negat. Conſulti Helmſtadien. ,
ſes menſe junio anni coloccxxvVII. pro domino reſponderunt a
ex rationibus, quæ melius ex reſponſo ipſo addiſgentur: Hae efh
der Architecte Wilibald auf ſeines Herrn Befebl, und in deſen i
Abweſenheit, ein Gebaͤude kinnen 3. Jahren errichtet, jedoch ſtatt u
der ihm dazu angewieſenen 54000. Rthlr. zuſammen 140000., Rehlter. e,
und alſo 86000. Rthlr. mehr, als er Befehl gehabt, ſeinem Vorge⸗ ime
ben nach aufgewendet, und zu dem Ende aufgenommen „ welche er e
denn mit der Intereſſe anjetzo zuruͤcke fodert. Entſtehet demnach die tacit
Frage, ob der Herr hierzu den Rechten nach verbunden ſey. Vun nof⸗
ſeynd
7

—
m rekel.

leinntun
Um bon
Migati.
tio. Me-

in Adiſ⸗

8locatot
end an

DtacHIIn

ſinecult
penſis ve

ipſa lu.

Prohibi-
cite. Me-
Wmut e.
m reguli
nmam de-

diſcat art.
bi datc er
im mulis
t Gomimn

elmiſtadier.
eſpondenn

2

Centat: en
Und in dee

, ſebrchſt
oC.
nem Vap
1, welche/
dei⸗ 6

SP. CCCCXLVII. DE EoPTFICAT. IN SOTO ArIHNWO. „2

2„ 3

ſeynd die naruͤrliche und geſchriebene Rechte hierunter einig, daß ein
Mandatarius, welcher auf das ihm anvertrauete Geſchaͤfte mehr, als
ihm befohlen worben, verwendet, den Ueberſchuß nicht wieder fodern
koͤnne, es ſey denn, daß er entweder ein Mandatum implieitum,
oder ein tacitum, oder endlich den offenbaren Nutzen des Mandan-
tis vor ſich anfuͤhren koͤnne. Es wird zwar Wilibald dieſes alles

dr.yes ihm zu Nutze zu machen ſuchen, und anfaͤnglich vorwenden,
ein jedwedes Mandatum, es ſey ſe ſpeciell verfaſſet, als es wolle,

halte implicite die Freyheit in ſich, alles dasjenige zu thun, was der
Mandatarius, den Endszweck des Mandantis zu erlangen und deſſen
RNutzen zu beſoͤrdeszn, convenable finden werde, L. 56. 62. de Pro-
uratoribus, mithin ſey ein Mandatarius und Fuͤrſtlicher Bedienter
keinesweges an den Buchſtaben des ihm gegebenen Mandati gebun⸗
den, ſondern koͤnne ſolches alsdenn, wenn er den offenbaren Nutzen
ſeines Principalen ſiehet, ohne Bedenken uͤberſchreiten, L. 46. Man-
dati, c. 5. X. de oficio & boteſtate judicis delegati,: und verbinde
dadurch ſeinen Herrn auch den Exceſs genehm zu halten, Leyſer in
Med. ad m. pec. 180. de Obligatione mandantis ec. 2. ja ſun⸗
dige ſogar, wenn er durch ein cαραπ obſequium ad litteram ſeis
nes Herrn Nutzen verabſaͤumet, oder demſelben Schaden zufuͤget,
idem Leyſer in diſſert. de Veris delictis miniſtrorum principis §.

22. Dieſemnach/ wird er ſagen, ſey auch ihm, dem man einen gewiſa

ſen Riß, um darnach den Bau zu fuͤhren, vorgeſchrieben, implicite
befohlen worden, wenn die jährlich zugeſtandens 1800 O. Rehlr. nicht
hinreichen ſollten, ein mereres aulit mehmen, und damit den Bau
nach des Herrn Willen zu vollfuͤhren. Naͤchſtdem wird er auch dar⸗
aus, daß ſein Herr ſchon vormals in gtrichen Faͤllen, da die angewie⸗
ſene Gelder nicht zugereichet, ihm dem Wilibald die aufgenommene
anſehnliche Poſten erſtattet, in gege enwirtigem Falle ein Mandatum
tacitum erzwingen wollen, arg. L. ult. Quod eum eo, dui in alie-

na poteſtate. Endlich wird er noch die adionem negotiorum ge-
M 3 . ſtorum

4„ MEDIIAT. AD PANDECT.

ſtorum zu Huͤlfe nehmen, und anfuͤhren, das Gebaͤude reiche zu des
Herrn und ber ganzen Hofſtaat Nutzen und Bequemlichkeit, und muͤ⸗
ſten folglich dieſe impenſæ utiles, ungeachtet ſie ohne des Herrn Wiſ⸗
ſen und Willen geſchehen, reſtituiret werden. Bey ſolcher Bewand⸗
niß gewinner es das Anſehen, ob ſey Wilibald nicht allein die 86000.
Rthlr. ſel ſt, ſondern auch nach Verordnung der Rechte in L. 19. §.
4. de Negotiis geſtis die Zinſen davon wieder zu fodern berechtiger.
Alldieweil aber 1) ſowol die geſunde Vernunft, als der oben ange⸗
zogene Lex 46. Mandati, dem Mandatario a forma mandati ab⸗

zuweichen ſchlechterdings verbietet, quoties certum mandatum eſt,

das iſt, wenn der Mandans ſich deutlich erklaͤret, wie weit der Man-
datarius gehen ſolle, welches inſonderheit in dem Falle geſchiehet, da
er ihm eine gewiſſe Summam Geldes vorſchreibet, alſo implicite
mehr zu geben verbietet, § 8. J. de Mandato, E. 3. §. ult. L. 4. L. 5.
F. Mandati, dawider nichts thut, daß die zugeſtandene Summa zu

Errichtung des Baues nach dem vorgeſchriesenen Riſſe nicht hingerei⸗

chet, indem Wilibald als ein Architecte dieſes gleich Anfangs, da
ihm der Riß vorgeleget, und das dazu deſtinirte Geld gemeldet wor⸗
den, verſtehen, und ſeinem Herrn ſagen, oder doch wenigſtens bey
wehrendem Bau ſchreiben und deſſelben weitere Befehle, ob er den
Bau enger einziehen, oder mehrere Gelsder dazu aufnehmen ſolle, er⸗

warten müͤſſen, da er zumal das letztere in andern Affairen gethan,

hiernaͤchſt *) die Guͤti keit des Herrn, der ihm eh mals in gleichmaͤßigem
Falle ben Ueberſchuß reſtituiret, Wilibalden anjetze metzr zum Nach⸗
theil als Vortheil gereichet, da der Herr ihm bey der Reſtitution
ſein Unternehmen verwieſen, und in Zukunft ein mehreres, als ihm

aſſignir t werden wuͤrde, aufzuwenden usdruͤcklich versoten, ſchluͤßli⸗

chen 3) actio negotiorum geſtorum alsdenn tinweg aͤllt, wenn der

Herr des Negotii ſolches verboten, derzleichen Verbot denn nicht

allein implicite durch BVorſchreibung einer gewiſen Summe, ſondern

jeßt angefuͤhrter maſſen ſo gar expreſie geſchehen, worzu weiter kommt,
V daß

pi
gli
ſolo
1
pre
lolle
hac
clave

on
a Pr

canti

Gomi

dao.

—
he inbe
Uundint
errn
Bewperh
le 86000
L 19,5

erchig

dhen ante
nandeti ,
ndatuneh,
iſtder Mh.
geſchiehet,d
inpleie
. Ltl)
Summmna
iht hinger⸗
Mnongs,

meldet Dor⸗

Gaſtens
e, o er Ni
pen ſolle, 4
Uiren gethn

leichmaßen

Reſtituton

vtenn, ſchliſt
lt, wenni
t denn t
umne, ſondn
eiterkunt

SP. CCCCXLVII. DE EpIrICAT. IN SoLO ArIEHNO. 9 5

daß das ganze Gebaͤude eine maiſon de plaiſance, folglich die darauf
gewendete Koſten gar nicht utiles, ſondern nur voluptuariæ ſeynd,
welche ein negotiorum geſtor nicht wieder fodern kan, L. 27. pr.
de negot. geſtis; So iſt der Herr dem Wilibald die uͤber die ihm
angewieſene Summa verbauete 86000. Rthlr. nebſt den Zinſen gut
zu ehnn, den Rechten nach nicht verbunden.
VI.
Qui in ſal. bublico dißrat, ifriutn retinet, ſuſcebto
annuo ſolario.
ommemorat Carpzovius P. 3. C. 31. def. 10. n. 8. reſpon-
ſum ſcabinorum Lipſienſium, quo illi ædificium in ſolo

publico civitatis a privato poſitum civitati adjudicarunt, ſe-

quuti communem regulam, qua, quidquid ſolo inædificatur,
ſolo cedere jubetur. At enim vero iſta regula limitatur in L.
2. §. 17. L. ult. We quid in loco publico & L. I. C. de diverſis
prædiis, quod ad ſolum publicum, jubeturque is, qui in ſolo
publico ædificavit, opus id, ſi quidem uſui publico obſtet,
rollere, at, ſi non obſtet, ſolarium præſtare. Recordor motam
hac de re in oppido Helmſtadienſi litem. Poſuerat quis con-
clave in muro civitatis, cui totæ ædes adjacebant, Senatus

populusque id conclave ærario ſuo vindicabant. Dato mihi

a Principe negotio, ut litem componerem, effeci, ut ædifi-

canti opus relinqueretur, is vero, promiſſo annuo ſolario ,

dominium directum civitatis agnoſceret.
VII. .
Dominus, eui æ&dificium in ſolo ſuo al alio poſitum nocet,
&dificantem, ut id tollat, cogere poteſt.
VIII.
Judex tamen, qui damnum exiguum eſſe anuimadvertit, gif-
cium recte relinquit, atque &dificantéem domino ſaltem
in certam pecuniam condemnat.

Ali-

96 MEDITAT. AD- PANDECT.

liquando diſicium, quod quis in ſolo aliene ponir. do-
mino ſoli nocet. Tunce vero dominus interdium
quod vi aut clam habet, cogitque æ dificantem, ut;, ſi opus
adhuc poſſideat, ejus tollendi patientiam & impenſam, ſi non

poſſideat, ſolam impenſam, tertium vero poſſeſſorem, ut Pa-

tientiam tantum præſtet, L. 16.§. ult. Quod vi aat clam. Ve-
rum hic j udicis arbitrium non excluditur prorſus. Animad-

verrtit is ſæpe „ deſtructione m magis ex mulatione & invi-

dia, quam ut re vera domini interſit, peti. Memoerabo exem-

42 * IE udt

plum. Kaues uidam in prædio ſuo domum ædificarat, ſed
limites ſuos paulo exceſſerat, & opus in locum, qui ruſtieis

Ppropius erat, & per quem illi armenta ſua in paſcua agebant,

extenderat. Ruſtici ergo interdicto quod vi aut clam expe-

riebantur, atqué inprimis equiti malam fidem objeétabant;,

qued inter ædificandum lapidem finalem removiſſet. Nec
negare factum eques poterat, & ſe ad tranſigendum paratum
oſtendebat. At ruſtici, futuræ victoriæ certi, cum ſupercilio
conditiones omnes refſpuebant, atque, ut ædificium depone-

retur, poſcebant. Et, ſi ſtrictum jus ſpectes, oportuiſſet

equitem damnari, ut deſtrueret opus. Ita vero ille in dam-
num mäximum incidiſſet, ruſticis autem, quibus ſtante etiam
ædifcio ſat ſpatii ad agenda armenta ſupererat, parum emo-
lIumenti acceſſiſſet. Quamobrem! Cti Helmſtadienſes menſe
Decembri anni cioloccxvVIII. ædificium reſcindi vetarunt, at-
que equitem, ut ſoluta pecunia exiguum, quod ruſticis forte

ferendum erat, incommodum penlſaret, damnarunt: Daß

Beklagter die zwey neue Haͤuſer in Waldſachſen entweder abzubre⸗

chen, oder ſich dieſerhals mir Klaͤgern in Guͤte zu ve⸗ rgleichen, nicht

weniger wegen des bey Erbauung der Ztegelhuütte weggenommenen
Greniſteines und geſchmaͤlert n Bit her ib⸗ ben Klaͤgern 20. Rthlr.
zu geben ſchudig. V. R.

=ðð . ſo

„.

S

B. Rat. dec. Es findet ſich aus den Acten

ſot
VB
n
ſen
ithe
hen
Pir
loſe

—
Onit,do.

Rn

n, ſinod
n, ut e
Am, Ve.
Animad.
inri.
dd eenn

Cart e

kui ruſtis
1agebant

m eNpe.

ehabact,
let. Ne
Püratun

füpetello

n beyone.
Oportlle
Ulle in den.
Kanteein
arum ent
nles men’
runt, 11
ſticis fort
nt: De
dir obtuten
ichen, uit
enotnmnenen
120. ℳ

SP. CCCCXLVII. DE EPIFICAT. IN SOLO ArIENO. 97

ſo viel, daß der Beklagte die zwey neue Haͤnſer in Waldſachſen ohne

Vergoͤnſtigung zu der Klaͤgere Nachtheil aufrichten zu laſſen nicht be⸗

fugt geweſen. Daferne er ſich nun derfelben halber mit der Gemeine
nicht guͤtlich vergleichen kan, ſo muß er ſie allerdinges wieder abbre⸗
chen. Weiter iſt wegen der Ziegelhuͤtte Streit entſtanden. Nun
erbellet zwar aus den Acten deutlich, daß Beklagter den aufgefunde⸗
nen Grentſtein nicht reſpectirt, ſondern ſolchen aus eigener Mache
wegraͤumen, das Gebaͤude weiter, als ſich gebuͤhret, hinausſetzen
laſſen, und dadurch der Klaͤgere Viehtreibe geſchmaͤlert, bey welcher
Bewandniß es ſcheinet, es haͤtte ihm die Ziegelhuͤtte in ſo weit, als
ſie uͤber die Grenzen gebauet, wieder abzureiſſen, anbefohlen werden
ſollen. Dennoch aber und dieweil bey Grenzſtreitigkeiten es gaͤnzlich
auf die Billigkeit und des Richters Gutachten ankomme, und dieſem
ſogar freyſtehet, vorkommenden Umſtaͤnden nach, die alte Grenzen
zu aͤndern, und einem Theile etwas gegen Erſtattung einer Summa
Geldes zuzulegen; So haben wir ſolches allhier um ſo viel deſtomehr
gethan, da wir aus den Acten nicht undeutlich erſetzen, daß die Klaͤ⸗
gere noch genugſamen Platz, ihr Vieh zu kreiben, uͤbrig behalten,
folglich ihr hierunter verfirendes Intereſſe ſo gar groß nicht iſt. Mo⸗

vit nos inprimis favor ædificiorum, quæ ſine gravi cauſa re-

ſcindi non oportet. Deinde in L. s3. Finium regundorum per-

mittitur judici, ex alterius prædio alii quid adjudicare, &

hunc invicem pro eo, quod ei adjudicatur, certa pecunia con-
demnare. Porro in L. 28. Conmimuni dividundo negatur, ſo-
cium ſemper cogi poſſe, ut factum in ſolo communi illicite

opus tollat. Denique, quod caput rei eſt, officium judicis

ita conſtringi non oportet, ut contra æquum & bonum ju-
dicare ei neceſſe ſit. Qua de re ample dictum in diſertatio-
ne, qua popularis error de neceſſaria ſententia ad libellum con-
Jormatione exploſus Juit.
ZTom. VII. N COkOL-

NMIEDITAT. AD PANDECT.

COkOLLAIUM.

Regula: Omne, quod ſolo inædificatur, ſolo cedit, in 1 fa-

vorem domini ſtabilita, nocere ei non debet. Invitus
igitur, ut ædificium ſuo ſolo impoſitum retineat, ſum-
tusque ſolvat, eogi nequit. Exemplum erit in locatore
aut ſucceſſore feudi, quamvis de locatore diſſentire vi-
deatur Huberus in Prælect. ad tit. D. Locati §. 13. 14.

SPECIMEN CCCCXLVIII.
MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
D LIV. XII. TIZ. I.

D E B
P I C TI VRA.
Pu- ad ſe trahit tabulam, §. 34. 7. de Rerum diviſio-

ne, non etiam alias res. Igitur qui ciſtis alienis, ar-

mariis, umbellis, ædibus picturas illinit, dominus

earum propterea non efficitur. Vide Bergeri Keſolut.
Lauterb. pag. 703. D H

II.

Nerbol effigies Chriſti de cruce ſuſpenſi oſtenditur, quam

Aut accuratius pingeret Michael Angelus, ruſticum cruei
adfixiſſe perhibetur. De veritate hujus facti dubitat Miſſon
in Itinerario Italico epiſt. 22. Si vera eſt hiſtoria, Michael

imitatus eſt Parrhaſium, qui apud Senecam lib. 10. controv. 5.

ſenem captivum ad necem usque torſit, & ad exemplum

ejus

Apt
ſem
tum
gon
hr⸗

n
20
l.
167
run
uo.
yend

G

bia in
ſenten
Dene
Eegen

SP. CCCCXLv III. DE PICHVRA

ejus promethea pinxit. Uterque piétor ultimum ſupplicium
in ink meruit.
Iuiin III.
At, ſum. .
locnnt maginem alicujus adſervare, adfectionis indicium eſt, &
ntire i 1 aliquando adſervantem ſuſpeetum reddit. Sic Nero
13. 1. apud Tacitum Annali XVI. cap. 7. Caſſio cuidam tanquam
— ſemina belli civilis & defectionem a domo Cæſarum quæſt-

tam objectat, quod inter imagines majorum etiam C. Caſlii,
qui Julium Cæſarem occiderat, effigiem coluiſſet. Et Am-
CIA breſius lib. I. Ohic. narrat, quosdam capitali ſupplicio dam-
natos, quia Bruti & Caſſii, interfectorum Cæſaris, imagines
adſervarent. Nec recentiora exempla deſunt. Refertur in
Zbeatri Europæi tom. XI. pag. 546. Genuenſem ſenatum an.
. 1673. Gallis maxime infenſum, ut fautores partium Gallica-
rum inveſtigaret, convocatos pictores omnes interrogaſſe,
quot imagines regis Galliarum pinxerint, quibusque eas

B vendiderint. .
rumn divihe.
Aienis . IV.
t, dominn . . .
eri Mi Quam Garolus VIII. Galliarum rex edicto publico vecti-
gal mercibus omnibus imponeret, cunctaque privile-
gia immunitatis ceſſare juberet, magiſtratus tamen aliquot
ſententiis picturas & libros huic oneri exemerunt, teſte du
Etun gun Perier Eol. 2. des æuvres playdoy. 9. Ego judices iſtos contra
ticum ern legem judicaſſe Puto.
itat Mit W 7
a, Miche
ontfN-
Hexengan =
in N 2 SPECI-

12 MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCXLIX.
MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
4D LIE. XLI. TY I.

COMMIXNXTIONE

PVBLICE DEFENSVM

RVDOLPH. AVGVST. KOVE
CLOTZENSI - HANNOV. L. L. CVLT-
D. VI. SEPT. CcIolocCXXVII.

I.
