qui recedere a pacto cupit, culpa acciderit. Si urrumque Hoc
Videt judex, obligationem juſtiſſime remittit, quamvis firmiſ-
ſimam & judicialiter comprobatam. Certe Cti Helmſtadien-
ſes menſe Novembri anni cioio ccxxvVIII. ſponſalia; quorum
tamen vinculum ſacroſanéctum eiſle creditur, ob faciem rerum
penitus mutatam & quod ſponſum nunquam ſié fidem datu-
rum fuiſſe animadverterent, difielverunt: Daß Beklagter von
angeſtellter Klage zu entbinden ſey. V. R. W. Rat. dec. Be⸗
klagter hat ſich mit der Klaͤgerin gerichtlich verlobet, auch hat deſ⸗
ſen BVater in die Verloͤbniß gewilliget, und dabey der Klaͤgerin
ihre ruinirte Staͤtte wider in Stano zu bringen und eine neue
Stube daran zu bauen verſprochen, ſich jedoch Zeit⸗Kebens die
Mitwohnung in der Staͤtte ausbedungen, welche ihm auch die
Klaͤgerin damalen zugeſtanden, allein folgends, ihrem eigenem
Bekaͤnntniſſe nach, ſich des letztern geweigert, und dadurch ver⸗
anlaſſet, daß Beklagter von dem Ehe⸗Verſprechen zuruͤck getre⸗
ten, worguf Klaͤgerin ihn auf Vollziehung der Ehe verklaget,
Beklagter hingegen vorgeſchüͤtzet, Klaͤgerin habe ſelbſt das
Ehe⸗Berſprechen retractiret. Dieſes iſt ihm zu erweiſen
auferleget worden, und hat er auch wuͤrklich durch zwey end⸗
liche Jeugen beygebracht, daß, nachdem ſein Vater das zu
dem verſprochenen Baue noͤthige Holz und Platz bereits gekauft
gehabt, Klaͤgerin ihm ſagen laſſen, ſie wolle ihn nunmehr nicht
haben, ſie habe eine beſſere Gelegenheit zu heyrathen, Beklag⸗
tey ſolle mit ſeinem Vater ihr Haus raͤumen, worauf dieſe bey⸗
QO0οου 0 2 de

344 MrDITAT. AD PANDECT.

de letztere eine Haus⸗Staͤte anderwerts gekauft, ſolche bebauet
und das angeſchafte Holz darzu verwendet. Nichts deſtoweniger
iſt geſprochen worden, Beklagter ſolle die Ehe vollziehen. Ob
nun wol ein paar ffentlich und gerichtlich verlobte Perſonen ſol⸗

ches Ehe⸗BVerloͤbniß privatim ohne erhebliche Urſache und ohne

des Conſiſtorii Bewilligung aufzuheben nicht berechtiget ſeynd,

folglich die bloſſe Aufkuͤndigung der Klaͤgerin, und des Beklag⸗

ten Zufriedenheit damit die ſponſalia nicht diſſolviret, ſo kommt
es doch nunmehr de arquf nicht, ſondern eigentlich auf die Frage
an, ob Beklagter in ſeinem Beweiſe ſolche Urſachen und Umſtaͤn⸗
de angefuͤhret, welche das loͤbliche Conſiſtorium bewegen koͤn⸗
nen, ihn von ſeinem Ehe⸗Verſprechen loszuzehlen. Dieſes
halten wir nun allerdinges dafuͤr, in Erwegung, daß 1¹) Klaͤ⸗
gerin durch Zuruͤcknehmung des dem Vater gethanen Verſprechens
den vorgehabten Bau verhindert, und den Vater veranlaſſet,
ſein Geld und Holz anderweit anzuwenden, alſo die Sache in ei⸗
nen ganz andern Stand geſetzet, geſtalt Beklagter weiter nicht
vermoͤgend iſt, der Klaͤgerin ruinirte Staͤte, auf deren Beziehung
er bey dem Ehe⸗Verſprechen das hauptſaͤchliche Abſehen gerichtet,

wieder in guten Stand zu bringen und zu bewohnen, daß 2)
den Rechten und der heutigen Conſiſtorial- Praxi nach die Spon-

ſalia, ſo lange die Schwaͤngerung nicht darzu gekommen, auf
Anſuchen eines Theils, daferne ſelbiges nur etwas wahrſcheinliche
Urſachen ſeiner geaͤnderten Reſolution anzeiget, wieder aufgeho⸗
ben und dadurch ungluͤckliche Ehen verhuͤtet werden, L. I. 2. 5.

C. de Sponſalibus, enp. 17. X. de Sponſalibus, Leyſer in Medit.

ad Pandect. Specim. 295. de Diſſolutione Sponſaliorum Medit. 2.

4. ibique allegati, daß 3) eine ſehr wichtige Urſache iſt, die

Sponſalia aufzurufen, wenn die Sache in ſolchen Stand koͤmmt,
n welchem, wenn ſie anfaͤnglich geweſen, das eine Theil ſich nicht

verlobet haben wuͤrde. Dieſemnach haben wir Beklagten billig

losgeſprochen.

2

tata
fugi
ſum
decl
gent
verl.
ferr
man
ejus
jura⸗
rumn.
recc
ſel
119.
deri⸗a
ii
(X
Peri
jam
jure
ihlu
Go⸗

N
che h
Deſenn
lieſen
Peſaont
che ndt

chtigeth.
des I.

und ne

hengn dad
. N

daß Nit
Vußet

tn mi ü⸗
Snchee.

7 eitr Ne

Gr AAO

,/. 1,4
er in M

in Mar

tond kü
heiſſchrt

Hogen A.

N Nor .

Sp. DxX DE TACITA COND. REB. SIC &T saNT. 845

Matatio rerum, quam paciſcentes facile ab initio prævidere cavts
reque potuerunt, non tribuit juſtam recedendi ab oblis
gatione cauſam.

Regune „ quam in præcedentibus commemoravi: quod e⸗=
mnis ſtipulatio rebus ſic ſtantibus intelligatur, &, mu=
tata rerum facie, obligare deſinat; maximus eſt abuſus. Con-
fugiunt ad eam, quotquot promiſſionis ſuæ pœnitet, && cas

ſum ac viciſſitudinem qualemcunque, in rebus humanis in-

declinabilem, inconſtantiæ ſuæ cauſam obtendunt. Impu-
denter ſæpe. Et faciunt id tamen etiam in negotiis ac contro-
verſiis publicis. Poteram exempla recentiora in medium ad-
ferre. Sed odium meruo. Igitur antiquius memorabo. Ger-
maniæ principes ex pacto cum Henrico VI. Imp. inito filium

ejus Fridericum regem Romanorum elegerant, fidemque ei

juraverant, teſtibus Conrado Urſpergenſi p. 305. & Auctore geſto-
zum Innocentii III. §. 15. Principes LII. qui imperatorem elige-
re conſueverint, conſenſiſſe & ſigilla ſua litteris ſuper hoc con-
fectis adpendiſſe, narratur in Cbronico Belgico magno ad A. C.
1194. At, mortuo Henrico VI. maxima principum pars Fri-
dericum deſeruit, patruoque ejus Philippo imperium detulit,
qui ipſe tamen, ſi verum in litteris ad Innocentium III. k.
CXXXVI. regiſtri de negotio imperii n. 747. ſeribit, omnes im-
perii principes litteris & nunciis ſolicitavit, ut Friderico, quem

jam ſibi in dominum & regem elegiſſent, & cui fidelitatem

iuraſſent, ſicut ex juramento tenerentur, adſiſterent, &
ipſum vellent habere pro rege; ſed fruſtra. Iſti prineipum fa-
Ro excuſationem quæſiturus Scbilterus de Libertate ecleſia-
Qoo oos F

846 MEDTTAT AD PANDEET.

rum Cermanicæ lib. y. cab. 7 §. 7. Quamquam, inquit, ordinet
Imperii ex priori illa vivo patre facta promiſſione obligat: videban-

tur adbuc & obſtricti Friderico II. viæ tamen vim amplius babuid

bæc obligatio, quum nova cauſa jam eſſet, ut cum Paulo l. 13.

de procurat. loquar, atque id actam inter paciſcentes intelligere.

tur, ut familiæ ſaltem imperatoris defuncti conſuletur, arg. I.

40. §. fin. O. de pact. Zueite enim bæc conventio omni obliga.

Sioni ineſſe dicitur, ſi in eandem cauſa maneat, ſecundum Africa-

num lI. 38. Ppr. de ſolut. quod noſtrates ber eclauſulam, re bus ſic
ſtantibus, exprimunt, de qua Tiraquell in lI. ſi unquam C. de rev.

don. II 130. & 167. præf. Alciat. de præſumt. Reg. 2. præſ. 16.
II 6. H. Grot. I. B. 2. 16. 25 Movam autem cauſam dicimut,

novas rer, quas circa’ liberam Germanorum electionem imperato

zis moliebatur pontifexr, obtruſurus Ottonem &* colliſurus vires
inter ſe Germaniæ: in quo rerum ſtatu Pupillo imperium confer-
ri viæ tato poterat. Ego vero regulam iſtam nunquam infe-
licius adplicatam fuiſſe credo. Principes, quum, vivo Henri-
co,Fridericum eligerent, puerum illum eſſe, & in Cunis, ut
Conradus Uripergenfis air, vagire videbant. Nec res, quas

Pontifex Romanus moliebatur, novæ illis erant, qui turbas a

pontificibus, ut antiquiores Præteream, Henrico IV. Hen-
rico V. Friderico Barbaroſſæ, Henrico VI. ſuſciratas igno-
rare non poteramt. Ipſe etiam Philippus argumentum ate-
nera Friderici ætate deſumtum explodebat, dum in litteris,
quas ſupra dixi, ſe pro conſervando honore imperii tuto⸗
rem offerebat, usque dum ipſe puer ad eam perveniret ætatem,

guod ipſe per ſe regere poſſet imperium, C jura qus requi-
gere.

7

öl
iUbe⸗
ede
ſums
u
iinge
nonr
Ou
rind
coñ
nesp
Pis ⸗
oner
Crdin
ma9
itier

( Petit

4 4 IE,
imel
Yaar

mner
Con
mel

nd

—

dit
lgunni
Anpliute
n Enltt
kerini,

n, ledu
lun Cens
. 2 el I,
Nin Ctin

eninden.
Marurnt
vimanfe
Wuam .
1o Her
1CNnie
res,
ui tutbe
IV. Hen
tig n
tumate.
irlireng
erii huw⸗
Ganmn,
1s feſt⸗

Sp. DXX. DE TACITA COND. REB. SIC STANT. S4

Mutatio unius ex præcipuis circumſtantiis non quidem obligatio-
nem totam perimit, eficit tamen, ut ea temperanda & ad præ-
Jentem ſtatum accommodanda ſit.
Aequem hinc recedo, unum adhue ad Grotii doctrinam
monendum eſt. Admittit ille tandem de Jure belli ac pa-
cis lib. 2. cap. 16. G. 25.- Tegulam noſtram, quod promiſſa in ſe
habeant tacitam conditionem, ſi res maneant, quo ſunt Ioco:
ſed ægerrime, & non niſi eum hac limitatione; modo apertiſſi-

me pateat, ſtatum illum præſentem in unica illa ratione inclu-

ſum eſſe. Deſiderat ergo Grotius converſionem rerum omni-
um, quæ priſtinum ſtatum prorſus follat. At enim vero con-
tingere poteſt, ut aliqua circumſtantia, præcipua quidem, ſed
non unica promiſſionis ratio, tollatur. Tum vero prudentia
opus eſt, atque promiſſio non penitus remittenda, ſed tempe-
randa tamen, atque ad præſens tempus & conditionem ac-
commodanda eſt. Res optime exemplo illuſtrabitur. Ordi-
nes provinciæ cujusdam perpetuam ac indiſſolubilem princi-
pis ſui Cæſarisque auctoritate ineunt ſocietatem, atque ſimul

onera communia & publica inter ſe diſperriuntur. Ex his

Ordinibus civitas, quæ tunc florentiſſima erat, atque propterea

magnam oneris partem ſuſceperat, incurſione hoſtium inſigni-

ter vaſtatur, multumque ex priſtino flore & opulentia perdit.
Petit ergo diſſolutionem ſocietatis, quamvis in æternum coi-
tæ, ex ratione, quod omnis conventio, rebus ſic ſtantibus,
intelligatur. Contra ceteri ordines ex Grotli doctrina ne-
gant, regulam huc trahi poſſe, quum opulentia civitatis, detri-
mentum deinde paſſæ, non fuerit unica ineundæ ſociertatis ratio.
Conſulti ICti Helmſtadienſes menſe Aprili anni ciolo ccxxvI.
mediam tenuere viam, atque ipſam quidem unionem confir-
marunt, ſed partem oneris civitati de vi hoſtium querenti de-
tractam inter reliquos diſpertiti ſunt: Haben die ſame iche
taͤn⸗

34ü’8 MkDITAT. AD PANDECT.

—.—

Staͤnde des Herzogthums Albanien in den Jahren 142 5. und 1426.
mit Conſens ihres Landes⸗Herrn eine Union qgufgerichtet, ſolche
nachgehends im Jahre 1515. wiederholet und beſtaͤtiget, im Jahre
1522. beren Confimation von Kayſerl. Majeſt. erhalten, ſich ferner
im Jahre 1604. darzu bekannt. Als aber nachgehends im Jahre
1605. die Stadt Durazzo von den Venetianern ein Bombarde-

maent erlitten, ſo weigert ſie ſich anjetzo die ihr obliegende quintam

der landſchaftlichen Onerum abzufuͤhren, wannenhero die uͤbrige
Staͤnde von Albanien Klage bey dem Fuͤrſtl. Hof⸗Gericht zu Duraz-

20 zu erheben geſinnet ſeynd. Nun haben die rationes der Stadt

Durazzo nichts in receſſu. Zwar ſuͤhret ſie an, 1) ſie ſey durch das

Venetianiſche Bombardement in einen ganz andern Stand gera⸗

then, mithin, und da ein jedes Pactum die ſtillſchweigende Condi-
tion rebus ſic ſtantibus in ſich begreife, an das pactum vom Jahre
1425. ferner nicht gebunden, 2) habe ſie das Vermoͤgen nicht, das
gefoderte quantum aufzubringen, 3) ſtehe ja einem jedem Socio
frey, die Societaͤt, wofuͤr gegenwartige Vnion zu achten, nach Be⸗
lieben wider aufzurufen. Alldieweil aber 1) die Stadt Durazzo durch
das ausgeſtandene Bombardement nicht aufgehoͤret eine Stadt und
Land⸗Stand von Albanien zu ſeyn, alſo die Vnion an ſich ſelbſt, in
welche ſie lediglich in dieſer Qualitaͤt getreten, durch das ausgeſtan⸗
dene Bombardement und den dadurch erlittenen Schaden keines⸗
weges aufgehoben worden, alſo die Rechts⸗Regel, quod omne
pPactum intelligatur rebus ſic ſtantibus, allhier weiter nicht Plaʒz
findet, als, daß die Stadt Durazzo einige Minderung des im
Jahre 142. in Anſehung ihres damalen floriſanteren Zuſtandes

uͤbernommenen Quanti begehren kann, ßiernaͤchſt 2) allhier gar nicht

die Frage iſt, ob das einem Land⸗Stande bey deſſen Flore aufge⸗
buͤrdete Quantum wegen erlittener Ungluͤcks⸗Faͤlle zu vermindern
ſey, ſondern eigentlich daruͤber geſtritten wird, ob das Erkaͤnntniß
daruͤber, wie viel dem ruinirten Stande zu erlaſſen ſey, und wie
lange die Remiſſion dauren ſolle, dem die Remiſſion ſuchenden

Stand

P!

Lien

ndr.
ichtthte
tt, nd
D n N
thd
ende Nnn
Nlg
chtied.
1 dE
ſydn
Sindge
te
Innen
Utbnit
kedenden

en, noh⸗

ur
1Ctedtug
6 gbegeſn
eden kine

GOd ehm

r nicht e

Dit

lore ſlg
Uttrtſpn

Etfinmn
ſ69, Nd

1 ſocten⸗

N0

Zuſten
Piergern ah

Sp. DNXXN. DE TACIFTA COND. REB. SIC. STANT. 849

Stande, oder vielmehr der ganzen Landſchaft zuſtehe, welche letz⸗s
tere auch der geſunden Vernunft nach bejahet werden muß, ferner

3) die eingegangene Union eigentlich keine Societaͤt iſt, indem die
Staͤnde des Herzogthums Albanien ſchon vorher als ein corpus zu
conſideriren geweſen, und dieſen nicht aus ihrem arbitrio, ſon⸗

dern aus den allgemeinen Reichs⸗ und Landes⸗Verfaſſungen de-

pendirenden nexum nicht einmal mit gemeinen Conſenſe aufhe⸗

ben koͤnnen, mithin dieſes einer einigen Stadt um ſo viel weniger

frey ſtehet, da ohnedes die privatim aufgerichtete Societaͤten,

we[nn ſie publica auéctoritate beſtaͤtiget ſeynd, und deren Diſſolu-

tion dem gemeinen Beſten zuwider liefe, nicht aufgerufen werden
koͤnnen, Scbhilterus Exercitatione ad Pandect. 20. §. 77. Hornius

in Jurisprudentia feudali append. 2. Reſponſo 7. So halten wir

dafuͤr daß das uns zugeſandte Imploration-Schreiben wohl ge⸗
gruͤndet ſey.

SPECIMEN DXXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XLV. TIT. I.

—

PROMISSIONE FACTI

ALIENI.

Factum alienum promiſiſſe nemo præſumitur.
II.

Ei ergo, gui de ſe promiſii t, non imputatur, gucs quis exæ proxi-
mis eJus contra facit.

Zom. VIIlI. Ppp pp III.

MEDFTAT. AD PANDECT.

III.
Imputetur tamen tunc, quum probiberi id bpotuis.

IV.

cogitant, atque adeo ſe ſolos obligant, nec aliorum
facta promittunt. Itaque in dubio non præſumitur

Promiſſio facti alieni, niſi promittens id evidenter decla-

rarit. Conſequitur hinc porro, ei, qui de ſe quid pro-
miſit, non imputari, quod aliquis, etiam ex ejus neceſſariis
& proximis, quid contra ea, quæ ille promiſit, faciat. Una

tamen addenda eſt exceptio, niſi ſcilicet in ejus, qui de

ſe quid promiſit, poteſtate ſit poſitum, Prohibere, ne quis
tertius contra ea, quæ ipſe promiſit, veniat. Nam, qui non

prohibet, ubi prohibere poteſt, ipſe quodammodo id, quod
alter faciat, facere cenſetur. Nota eſt lex 109. de Regulis juris.

cujus veram lectionem poſt tot ſæcula nuper demum reſtituit

Jauchius in Meditationibus criticis de Negationilus Pandectis

Florentinis recte vel male adjectis vel adjiciendis. Equidem ego
quod obiter hic dico, difficillimus ſum in emendationibus le-
gum, quas Critici paſſim excogitant, admittendis, adeo, ut,

dum Cujacium, Gothofredum, Noodtium, Bynkershœkium

ceterosque ejus generis heroas lego, ex integris ſingulorum
iſtorum auctorum operibus vix duas, rariſſime Pplures, conje-
cturas comprobem. Sed ſunt tamen aliquæ inter eas tanta

veriſimilitudine & felicitate repertæ, ut adſenſum vel invito

extorqueant., In harum numero & Jauchiana illa eſt circa L.
109. de Reg. juris. Ea lex in exemplari Florentino ſic legitur:

Vallum erimen patitur is, gui non probibet, quum probibere pot-

Vera lectio legis 109. de KReg. juris indagatur.

.

Pri
zal
o
on⸗
e

Ppol

guil
un
Tetin
90 ſe

nit t

felie

Egr.
aut
prim
men
prol
Aet
11
flium
frang
lippi
Hhapr⸗
hoc
der ſ
itren
le haß
romil
laguel
glelel
le ſ
ie

oldat

Conſei

e,

ge veb
lec done

Preſuran

nter (ecle⸗

Gid o.

Neceſſari
eat. Vn

6, gi G

e, Rgii

OIe

egulizni
im rekinn

Putlagqi

niden en
onibus

1deo, u
Shekiun
ngulorun
CONe

eas tant
Vel innin

ſt cira

eleginn
ierehr⸗.

SP. DXXI. DE PROMISSIONE FACTI ALIENI. gr

eſt. Falſa eſt hæc regula, atque pugnat cum aliis legibus, in-
primis cum L. I. de His, qui not. infam. L. 2. §. I. L. 3. de No-
xal. alt. Viderunt hoc Aceurſfius, Haloander, Dionyſius, Go-
thofredus, atque editionibus ſuis ante vocem poteſt; voculam
nen infarſerunt. Frigidiſſime profecto. Æqque enim ſtultum

eſt, dicere: nullum crimen pati hunc, qui non prohiber, dum

prohibere non poteſt; quam ſi dicas: nullum crimen pati eum,
qui Danubii, rapidiſſimi amnis, curſum non inhibeat. Quod
quum animadverteret Fac. Gothofredus in comment. ad h. L.

retinuit lectionem Florentinam, & explicuit aliter, quam vul-

go ſolent, ſed tamen contorte, ut nihil obſcurius. Superve-
nit tandem noſtra ætate Jauchius, atque difficultates omnes

feliciſſime ſuſtulit, prima voce nullum in nonnullum commutata.

Egregi profecto. Nam peccat utique, qui non prohibet,
dum prohibere poteſt, etſi minus, quam ille, qui ipſe facit
aut facere jubet; quod per vocem: nonnullum; mirifice ex-
primitur. Sed redeo in viam, atque dico, nonnullum cri-
men etiam pati eum, qui contra promiſſionem ab altero, quem
prohibere poterat, fieri quid patitur. Exemplum illuſtre ſug-
geret Philippus Valeſius, Galliarum Rex, qui Ludovico Bava-
Tro, ſe ei bellum haud illaturum eſſe, promittebat et tamen

filium ſuum id facere ſinebat, neque ſic fidem a ſe datam

frangi credebat. Reprehendit hoc factum ex ſucceſſoribus Phi-
lippi Henricus IV. rex optimus & prudentiſſimus, atque apud
Baptiſte le Grain decade du Roy Menry le Grand liv. 8. pag 781.
hoc de Philippo judicium tulit: H1 Koit graud, mais il avoit

des ſubtilitez en ſes paroles, plus ſeantes d des enjolleurs de pe-

zits enfans, qu'd un Roy, eomme eſtoit effe-ocy, que je n' approu-
ve pas. Il avoit traicté avec l Embpereur Louys de Bavieres &

promis par le traicté de ne faire la gauerre à l' Empire. Contre

lequel neantmoins il dreſſa des armées par mer & par terre, les
guelles il jetta és Pays Vas, ſous la eonduite du Due de Worman-
die ſon Els aisné, qui fut defaict ſur mer à l' Excluſe, & ayant
aſſegé la ville de Thin, le Koy ſon pere eſtoit en ce Siege, comme
Joldat combatant, ſous ſon ls, && eſtant neantmoins l' un de ſes
Conſeillers, eſtimant par ceſte captieuſe éguivoçation ne pouvoir
eſtre blamé de rompre le traicté qu'il avoit fait comme Aoy de

PppPpPp zZz Pͦrance,

93 2 MEDITLAT AD PANDECT.

S

Prance, comme ſi ce n'eſtoit pas la meime choſe, faire quelque entre.

priſe par ſoy meſme, ou le faire bar autruy.
V.

Qui generaliter quid promittit, quod partim ſuum partim alie-

num eſt, ſuam tantum partem promiſiſſe cenſetur.

VI.

Obligatur tamen in ſolidum tunc, quam alter, cui promiſio fa-

a, boc ignoravit.

7

Xregula, quam in principio hujus ſpeciminis commemora

vi, porro fluit: eum, qui facturum quid vel daturum ſe

Ppromittit, quod partim in ipſius partim in aliena Poteſtate
eſt, de ſua tantum parte ſenſiſſe, quamvis generaliter loquu-

tus fit. Trahi huc poteſt argumentum a legatis, in quibus
rem ſibi cum alio communem tertio legans partem ſuam tan-

tummodo legaſſe cenſetur, L. F. J. I. & 2. de Legatis I. L. 30.

§& 4. de Legatis 3,. Adde L. 25. §. I. de LVerb. ſignif. Dabo
exemplum: Privigni poſt patris ſui mortem cum noverca
transegerant, atque illi frumentum, quod in paterna heredita-

re reperiebatur, ceſſerant. Erat mulieri filius ex eodem patre

genitus, privignorum iſtorum coheres, cui pars frumenti

ſine dubio debebatur. Eam quoque partem ſibi a privignis
ceſſam muliercula ajebat, filioque ſuo aliunde a cedentibus ſa

tisfaciendum eſſe credebat. At JCti Helmſtadienſes menſe

Auguſto anni cIo 1o ccXIII. ſecundum privignos reſponde-
runt: Wird gefraget, ob die Wittwe von dem ihr von den Kindern

erſter Ehe uͤberlaſſenen Maltze, Korn, Hopfen und Holze, ihrem
Sohn ſein ihm daran zuſtehendes Theil reichen muͤſſe? Ob nun wol
die Wittwe vermoͤge des mit ihren Stief⸗Kindern getroffenen Ver⸗

gleichs

glei
ben
ran

die

aͤlte

ge

liog
daß!
und

PrO

ſat
ihr
temn
und
eun
pron
tens
quon

er;
ſecus
den
ſitat

fidei

iger
fecit

Con

1porti

ſetur.

hnunii

2Ommene:

lGanmIne

na potcke

Hiter Ie.

in guhn
füam

if. D
Im noed.
herett.

Nen pamn

frumenn
Privis

entibls ſi
ſes men!

reſpondt.
n Hidn
le, Nhn.

Dhunt
fepen De

SG6G6

SP. DXXI DE PROMISSIONE FACTI ALIENI. 82

gleichs beſagtes Maltz, Korn, Hopfen und Holz eigenthuͤmlich ha⸗

ben ſollen, und es alſo ſcheinet, daß das dem Sohne anderer Ehe da⸗
ran zukommende Theil ihr gleichfalls abgetreten worden, dieſer aber
die Erſetzung des ihm dadurch zuwachſenden Schadens von ſeinem
aͤlteren Geſchwiſter fodern koͤnne. Dennoch aber und dieweil derjeni⸗
ge, welcher dem andern eine Sache uͤberlaͤſſet, die ihm mit einem ter-
tio gemeinſchaftlich zuſtehet, jenem nichts mehr als ſein daran haben⸗
des Theil abzutreten præſumiret wird, dawider denn nichts machet,
daß die Kinder in dem Vergleiche generaliter Maltz, Korn, Hopfen
und Holz benennet, indem ſub appellatione torius oͤfters auch pars

pro indiviſo verſtanden wird, welches allhier um ſo viel deſto mehr

katt finden muß, da die Wittwe, daß ihrem Sohne ein Theil an den

ihr verſprochenen Sachen zuſtehe, wol gewuſt; So iſt dieſelbe beſag⸗

tem Sohne ſein Theil an dem uͤberlaſſenen Maltze, Korn, Hopfen

und Holze zu reichen verbunden. Supponi tamen hic oportet,

eum, cui res ex parte aliena Ppromittitur, ſcire, partem aliquam
promittentis non eſſe. Nam fi hoc ignoravit, atque promit-
tens generaliter rem promilſit, generaliter quoque obligatur,
quoniam clarius, ut potuit & debuit, non eſt loquutus.
Qui factum alienum promittit, nec de jure civili nec de jure natura-
. li obligatur. S
LMeiure civili certum eſt, non obligari eum, qui alium da-
turum facturumve quid promittit. Vide E. 83. pr. de
Verborum oblig. & §. 3. I. de Inutil. ſtipul. Sed nec jure naturali

ſecus eſt. Nam, dum aperte de altero loquor, nec quidquam

de meo admiſceo, aperte ſatis præ me fero, me mihi neceſ-
ſitatem nullam imponere velle. Alter paciſcens ergo, qui

fideijuſſionem vel evictionis præſtationem a promittente ex-

igere voluit, mentem clarius exprimere debuit, & quia id non
fecit, damnum, ſi quod patitur, imprudentiæ ſuæ imputet.

Conſentit Pufendorfius dJe Jure naturæ & gent. lib 3. cabß 7.

PpD PPpSs 10.

8 4. MIEDITAT. AD PANDECT.

§. 10. Ex hac regula igitur: quod facti alieni promiſſio non
obliget promittentem; controverſiæ etiam illuſtres, in quibus
naturale magis quam civile jus ſpectatur, decidendæ ſunt. E-
xemplum hoc eſto: Rufſorum exercitus per æſtatem anni 1713.
ſtativa in Pomerania habuerat, atque ſe ibidem quoque hye-
maturum minabatur, ni ſibi naves, quibus in Livoniam ex-
portaretur, Pomerani commodarent. Pomerani, qui iſta hy-
berna ſibi exitio futura prævidebant, naves magna mercede
conducere volebant, ſed nullas inveniebant, quod navarchi
ſe poſt trajectum a Ruſſis retentum iri metuebant. Interve-
nit tandem regis Pruſſiæ legatus, & fidem primum accipit a
Ruſſici exereitus duce, naves retentum non iri, deinde cum

navarchis contrahit, üsque liberum a Ruſfſis reditum inter

alia pollicetur. Nixi hac promiſſione navarchi naves locant,
exportantes Ruſſos, ſed redituri contra fidem datam retinentur,
atque inde ingens damnum ſentiunt. Dimiſſi tandem poſt
longam moram legatum Pruſſieum in judicium vocare conſti-
tuunt. Sed diſſuaſerunt hoc iis Cti Helmſtadienſes menſe
Martio anni choLCCXN. ex his rationibus: Wird gefra⸗
get, ob die Schiffer, welche die Rußiſche Voͤlker im Jahre
1713. aus Pommern nach Liefland uͤbergefuͤhret, und daſelbſt von
den Ruſſen wider ihr gethanes Verſprechen aufgehalten worden,
aus dem mit dem Koͤnigl. Preußiſchen Bevollmaͤchtigten Herrn Ge⸗
neral-Lieutenanten von Borck geſchloſſenen Contracte eine
Schadloshaltung prætendiren koͤnnen. Weil aber die in dem fol.
123. befindlichen Contracte enthaltene Worte: Sollen die Schif⸗
fer, ſo bald ſie die Lieferung præſtiret, frey ſeyn, und aufs
ſchleunigſte dimittiret werden, laut der daruͤber von Sr.

Durchl. dem Juͤrſt Menzikoff ſub dato Stettin de 5. Octobr.

1713. ausgeſtellten hohen Verſicherung; genugſam an den Tag
le⸗

Uetlan
Upr
iſt
ande
ſhe
wenn
Ud

—
romiſe 1
en ngi
ndæ u

naning

Tuoqneh

n

n Ne
odd ae
MMen.
unNen

Geincean
dinm in
Uhesloen

nretinem

incdem pol
Nare conlt.
enſes nel

Wird n
im e
doſelhſ .

tet trtotden
Venn C.
tracte eſe
indemf

die Sef⸗

und oufs
von G,,
.. Ohuh.

den de

4

Sp. DXXI. DE PROMISSIONE FACTI ALIENI. gy5
legen, daß der Herr General-Lieutenant von Borck den Schif⸗

fern keine Schadloshaltung verſprechen, ſondern dieſelbe der von

ihnen Prætendirten ſchleunigen Dimiſſion halber lediglich auf die
Fuͤrſtl. Menzikoffiſche Verſicherung verweiſen wollen, immaſſen
denn ohnedem Rechtens, daß derjenige, welcher etwas, ſo nicht in
ſeiner, ſondern eines tertii Macht ſtehet, verſpricht, nicht verbunden
ſey, daferne er die Obligation nicht ausdruͤcklich uͤber ſich genom⸗

men; So moͤgen die Schiffer aus dem mit dem Herrn General-

Lieutenant von Borck geſchloſſenen Contracte keine Schadlos⸗
haltung prætendiren.

VIII.

Factum alienum ſimplieiter promittens eatenus ſalem obligatur,
ne ipſe quid contra faciat.

H theſis in recta ratione & L. 38. pr. de Verlorum oblig.

fundata optime illuſtrabitur reſponſo a Ctis Helmſtadi-
enſibus menſe Aprili anni CIo1o CcxIII. exarato: Hat Sempro-
nia den wider Mevium angeſtellten Injurien Proceſs, ungeach⸗
tet ihr Ehemanu Sempronius ſich mit demſelben verglichen, und
ſolchem Proceſſe ſo wol vor ſich als im Namen ſeiner Frauen re⸗

nuncüret, nichts deſtoweniger fortgeſetzet, da dann zu wiſſen

verlanget wird, ob beſagter Mevius den Sempronium dieſerhalb
ad præſtandam evictionem und intereſſe belangen koͤnne. Nun
iſt zwar bekannten Rechtens, daß derjenige, welcher ſich vor eines

andern Bevoll maͤchtigten ausgiebt, und in deſſen Namen etwas
ſchlieſſet oder handelt, cautionem de raro beſtellen, und nachgehends,

wenn ſein Principal die Handlung nicht genehm haͤlt, das intereſſe
und den darans erwachſenen Schaden dem andern erſetzen muͤſſe;
L. 13.

356 MEDITAT. AD PANDECT.

L. 13. & 19. Rem ratam baberi; wannenhero es das Anſehen ge⸗

winnet, als ob die von Mevio wider Sempronium angeſtellte
Intereſſen- Klagen allerdings ſtatt finde; Alldieweil aber ein Ehe⸗
mann vor ſeiner Frauen zu ſtehen oder derſelben Obligation uu

uͤbernehmen nicht ſchuldig iſt, im Fall er ſich nicht ausdruͤcklich vor
ſelbige verbuͤrget, Maritus pro uxoris obligatione conveniri

non poteſt, niſi ipſe pro ea ſe obnoxium fecit, L. 3. C. N
uxor pro marito, dergleichen Verbuͤrgung aber allhier nicht zu
befinden, hiernaͤchſt SZempronius bey dem in ſeinem und ſeiner Frau⸗

en Namen aufgerichteten Vergleiche ſich weder vor ihren Bevoll⸗

maͤchtigten ausgegeben, noch cautionem rati beſtellet, ſondern mehr
nicht als ein factum alienum, daß nemlich ſeine Frau den an⸗

geſtellten Injurien: Proceſs liegen laſſen ſolle, verſprochen, bey
welcher Bewandniß er ſelbſt zu weiter nichts verbunden iſt, als
nur, daß er Fleiß anwende, damit ſeine Ehe⸗Frau ſolches
Verſprechen halte, im uͤbrigen aber, und wenn ſie es nicht thun
will, keines Weges belanget werden mag; So erſcheinet dan⸗

nenhero ſo viel, daß Mevius den Sempronium ad intereſſe &

præſtandam evictionem zu belangen nicht berechtiget ſey. Wird
ferner angefraget, ob Sempronius ihr in dieſem fortgeſetzten Pro-

ceſſe Beyſtand leiſten, und ſie vor Gerichte vertreten koͤnne. Wie⸗

wol nun dieſes einiger Maaſſen daher entſchuldiget werden koͤnnte,

daß Sempronius nicht mehr als ein factum alienum, ſeine Frau

ſolle nemlich den erhobenen Proceſs fallen laſſen, verſprochen, dieſem⸗

nach da ſelbige es nicht thun will, ſeine Obligation gaͤnzlich erlo⸗
ſchen zu ſeyn, und er Macht zu haben ſcheinet, ſeiner Frauen Pro-

ceſs als legitimus Procurator zu fuͤhren. Weilen aber derjenige,

ſo ein factum alienum verſpricht, wenigſtens ſo weit verbunden
iſt, daß er ſelbſt ſolchem Verſprechen in keinem Stuͤcke zuwi⸗.

der handele; uͤberdies Sempronius in dem Vergleiche ſich aus⸗

. druͤckle ich

(ſi0

ð?

ad
miſj
gari,

unt
2
d i
Cotl
ſpici
oper
Cvarr
ele
Fibi
Cur
ſoly⸗
gaii

ne en
lbir ten
idſennge
p ihenee
,ſordennee⸗
Gon dere
fſhroben l
Unden ſt A
Grer ſet
55 hichtle
ſcheinet N.
interell.
eſetten br⸗
nme. W.
den ln
ſehe Fn
henn dieen
nglichet⸗

vanen oc.

erdetſet
perbumn.
icke n.
ſchn
Nuit

verſchaffen, daß der Creditor bezahie

SP. DXXI. DE PROMISSIONE FACTI ALIENI. 8 7

—.6—.—

druͤcklich verbindlich gemacht, er wolle weder vor ſich noch im Na⸗

men ſeiner Frauen ſemals der in jurien wegen wider Mevium wei⸗

ter eine Anſprache machen; So thut bey dieſen Umſtaͤnden Sem-
Pronius beſſer, daß er ſich des Patrocinirens in dem von ſeiner

Frauen fortgeſetzten Injuricn-Procefle enthalte.
LQui operanz ſuam vel curam in ſalto alien promiitit, Vac præſtita,
lileratur, etſi nibil e. ecerit.
Is vero, qui effecturum ſe prom ſit, bpræier operam etiam effe
dum, aut, ſi bunc non voteſt, intereſſe
praſtare debet.
D' modo de caſu, quo quis factum alienum ſimpliciter
promittit, nec quidquam de ſe admiſcet. Venio nunc
ad alterum, qui magis controverſus eſt, quando ſcilieet pro-
miffor ſimul de ſe quid pollicetur. Promittentem tunc obli-
gari, Juſtinianus in §. 3. I. de Inutil. ſtipul. ait. At hæc de-
ciſio Juſtiniani novas peperit inter interpretes lites. Quæ-
runt ſcilicet;, utrum promiſſor, ſi modo omnem diligentiam
adhibuerit, nihil tamen profecerit, liberetur, an vero & tunc
ad intereffe obligerur. Tractant hanc quæſtionem operoſe
Cothmannus vol. y. Reſponſo 50. & Mevius P. 6. Jec. 406. Ego in-
ſpicie odum eſſe pute, quibus verbis uſus ſit Ppromiſſor. Si
operam ſuam ſimpliciter pollicitus eſt, non poteſt etiam ultra,
quam ut hanc præſtet, obligari. At ſi cum opera ſua ſimul
effectum promiſit, opera ſola & diligentia, quamvis enixe ad-
Hibita, neon ſufhcit. Multum igitur inter hæc duo intereſt:
Curabo, ut FTitius tibi ſolvat; et: Efficiam, ut Titius tibi
ſolvat. Hunc in modum litem iſtam diremit olim Elector Saxo,
qui in Decifione 42. conſtituit: Wenn einer verſpricht, er wolle
er werde, oder doch oh⸗

Tom. Ill. Qe ne

889 MEDTPTAT. AD PANDECF.

ne Gefahr ſeyn ſolle; So ordnen und ſetzen wir, daß eine
ſolche Perſon um dieſer Ride willen, wofern der Schuldner
die Zahlung nicht leiſten kann, vor die erborgte Summa
oder getrauete Waaren haften und gelten ſolle. Wenn er
aber keine verbindliche Worte gebrauchet, ſondern nur ſei⸗
nen Fleiß bey der Bezahlung anzuwenden verſprochen, ſo

mag er auch deswegen actione mandati oder in falctum, oder
auch ſonſten beſtaͤndiglich nicht belanget, noch die Zablung

vor den andern zu leiſten angehalten werden. Quæ lex S
xonica in recta ratione & analogia juris civilis fumlamentuin
habet, atque adeo & extra Saxoniam jure obſervatur. Moneo

ſaltem, Philippi, qui Deciſiones Saxonicas in Latinam linguam
tranſtulit & commentario auxit, verba illa: er wolle verſchaf⸗

fen; male vertiſſe: ſe curaturum. Debuiſſet vertere: ſe effe-
tunm. Nam promiſſio curæ ad diligentiam ſaltem obligat.

IIluſtrabit hanc doctrinam ſententia Ctorum Helmſtadienſium

menſe anan anni CIo o CCxVI. concepta: Daß Beklagter
von der angeſtellten Klage zu entbinden, es koͤnnte und wollte denn
Klaͤger binnen 4. Wochen, welche ihm hiemit pro omni termino
anberaumet werden, beſſer, als geſchehen, erweiſen, daß Beklag⸗
tens Bruder ihm das Krulliſche Inventarium ordentlich als ſein Ei⸗
genthum verkaufet, oder ſonſt die Gewehr deshalben verſprochen, ſol⸗
ches aber von der Cammer weggenommen worden. V. R. W.
Rat. dec. Es fordert Klaͤger die Gewehr wegen des Krulliſchen
ihm von Beklagtens Bruder vor 3558. Rthlr. verkauften, von der
Cammer aber hinweg genommenen Inventarii. Die Argumenta,
ſo er vor ſich anfuͤhren kann, ſeynd eine unter Beklagtens eigenen
Sachen gefundene Punctation. Aldieweil aber die in der Pun-
Station befindliche Worte, worinnen der Ober⸗Hauptmann dem

Klaͤger der Effecten und Inventarii hetber, damit er deſto mehr
verſichert ſeyn moͤge, alle erdenkliche Aſſiſtence zu leiſten, daß er,
ſo viel, als in des Ober⸗ Hauptmanns Vermoͤgen, ohne Schaden
. blei⸗

(qua
lum
illa,
derat
dupl
ofhie⸗

cenl

Dein

tenel
fiſyn
intna
inſtit
exen

r, doß ir
Schllee
te Signn
Wane

ern e
ſprorhen

facun &
de chin

Qr eg

Undemennn
ur. Moner
mamlnnn
olle veſhe
rtere: ſeg
ktem obln
mſtacienin
aß My
hdholteden
ni termnin
daß Irte

holsſenn

eſprogherie
6 Kllſte
lften, end
Apumen
ens aer
in der.
ptmnonnde
deſto ni

ſten, Ne

ne Se

17 1

Sp. DxXXI. DE. PROMISSIONE FACTI ALIENI. 855

bleiben moͤge, verſpricht, Klaͤgern ſonderlich im Wege ſtehen, als
wodurch der Promiſſor weiter nicht, als allen moͤglichen Fleiß an⸗
zuwenden, verbunden wird; So haben wir Beklagten los geſpro⸗
chen, Klaͤgern aber doch eyventualiter, den Beweis zu fuͤhren, und

zu deſſen Behuef die nothige Documenta von Beklagten zu fodern,

vorbehalten.
Qui ratione oficii, ſe effecturum, ur alter ſolvat, promittit, nec
ultra diligentiam, nec finito offcio obligatur.
(rectar ſtudioſi rectorem academiæ adit, opemque con-

— tra debitorem illum moroſum flagitat. Reſpondet re-
Qor: efficiam, ut tibi ſolvatur, ich will ihm ſein Geld ſchaffen.

Facit etiam deinde omnia, quæ poteſt, ſed fruſtra, atque tan=

dem magiſtratu, re infecta, decedit. Tum creditor, poſt-=

quam nihil ſe a debitore conſequuturum videt, rectorem il-

lum, nunc privatum factum, corripit & in jus trahit, verba

illa, quibus non operam ſolum, ſed effectum ipſum ſpopon-

derat, objectans. Verum profecit nihil. Reus ſcilicet ex
duplici capite abſolvendus erat, primum, quod, qui ratione

officii promittit, nunquam perſonam bonaque ſua obligare
cenſetur, niſi hoc clare dixerit, arg. L. 20. de Inſtitoria altione.

Deinde: qui tanquam ofſicialis contrahit, finito officio, non

tenetur, L. 5. §. I. Quando ex facto tutoris. Adde Syravii Ju-
