terſaget werden koͤnne. V.

Contra legem permiſſivam præſeriptione immemoriali
opus non eſt.

VI.

Is, gui jure ſibi in lege permiſſo adverſus alterum non utitur,

triginta, aut, I princeps ſRit, quadraginta annis
excluditur.

JI tabulis pacis Oenabrugenſis art. 11. . I. G74. electori Bran-
denburgico epiſcopatus Halberſtadienſis & Mindenſis ce-
duntur, atque ſimul poteſtas datur, quartam præbendarum
partem exſtinguendi, reditusque earum in uſus menſæ epi-

ſcopalis convertendi. Id jus ſuum, quod ad bina Capitula

Mlindenſia Eridericus Guilielmus elector olim in pia quædam
corpora tranſtulit, quæ poſt aliquam litem tandem cum iſtis
capitulis tranſegerunt, ac ſibi quartam omnium redituum par-
tem ſtipulata ſunt. Sunt autem in iſtis capitulis duæ præben-
dæ, quas medias vocant, tenues admodum & exigui proven-
tus. Ex harum reditibus nihil unquam decerptum ac ne peti-
tum quidem fuit. Poſt L. demum & plures annos ceſſionarii
eonſurgunt, ac poſſeſſores illarum præbendarum excutiunt.
Hi exceptione præſcriptionis ſe tuentur. Objieiunt eis ceſ-
ſionarii malam fidem, dicuntque, contra legem ſoli ꝓræſcri-
ptioni immemoriali locum eſſe. At Cti Helmſtadienſes men-
ſe Auguſto anni cioloccxv. ſecundum canonicos litem deci-
derunt,

und
itetn
gelter⸗
ſee
l r

Nitn
.

Renn.
le
urun

epi.

direl

edan
n Rs
nper.

Eel.

ven⸗
Peti.
Dnari,
tiunt
8 el.
Eleni
en.

(eci.

ekund

Sp. CCCCLXI. DE PRESCRIPT. CONTRA IVS. 223

derunt, ac dubia iis obmota ſat ſolide, ut puto, refellerunt:

In Sachen des Mandatarii der Donatariorum quartæ, Klaͤgers

an einem, wider die Canonicos Biermann und Erdmann, Beklagte
am andern Theil, erkennet die Regierung zu Minden ꝛc. daß Beklagte
von der angeſtellten Klage zu entsinden, die beyderſtits verurſachte
Untoſten aber gegen einander aufzuheben ſeynd. V. R. W. Rat.
dec. Es fodert Klaͤger von Beklagten den vierten Theil der aus ih⸗
ten Canonicaren faͤlligen Einkuͤnfte, und gruͤndet ſich diesfalls auf
einem von der Univerſitaͤt Frankfurt und Cymnaſio zu Jochimsthal

mit den beyt en Capitulen zu S. Martin und Johann aufgerichteten

Vergleiche, worinnen jenen der vierte Theil von allen beſagter beyder
Capitulorum Einkommen, nichts uͤberall ausgenommen, verſprochen
worden, dagegen Beklagte inſonderheit exceptionem præſcriptio-
nis, und daß, wie Klaͤger ſelbſt nicht in Abrede ſeyn mag, uͤber 50
Jahr weder ihnen noch ihren Vorfahren, als Beſitzern mediarum
præbendarum, etwas abgefodert worden, vorſchutzen. Ob nun
wohl Klaͤger einwender, es waͤren die Beſitzere mediarum præben-
darum, als welchen der Inhalt des Vergleiches nicht unbekannt
ſeyn koͤnnen, in mala fide geweſen, ferner haͤtten die Donatarii
ihr Recht vom Landesherrn ſelbſt empfangen, und repræſentirten
alſo Fiſeum und Cameram principis, denen keine Verjaͤhrung

im Wege ſtehe, uͤberdem ſey Beklagten auch der Osnabruͤckiſche

Friedensſchluß art. 1I. §K. 4. folglich lex publica, wider welche
gar keine andere, als præſcriptio immemorialis, ſtart finder,
c. 1. de Præſeriptionibus in ſexto, entgegen. Wannenhero es das
Anſehen gewinner, ob falle die exceptio præſcriptionis, gaͤnzlich
hinweg; Alldieweil aber Beklagte wegen der in ihrer Exceptions-
Schrift angefuͤhr»een Gruͤnden ziemlich wahrſcheinliche Urſach zu glau⸗
ben gehabt, daß bey Aufrichtung des Vergleiches kein Abſeben auf
ihre geringe Einkuͤnfte genommen worden, demnach, daß ſie in Nui
E

—–

224 MEDITAT. AD PANDECT.

fide geweſen, nicht geſaget werden mag, biernaͤchſt dem Fuͤrſtl.
Fiſco, vielmehr alſo deſſen ceſſionariis, die præſcriptio qua-
dragenaria allerdings im Wege ſteher, L. 14. C. de Fundis par-
tim. L. 4. C. de Præſcript. 30. vel 40. annor. ferner der Osna⸗

bruͤckiſche Friedensſchluß in angefuͤbrtem Orte nichts beſiehlet, ſon⸗

dern nur dem Durchl. Hauſe Brandenburg verſtattet, den vierten
Theil der Canonicaten einzuziehen, von weilchem Rechte beſagtes
Durchlauchtigſtes Haus, oder deſſen Ceſſionarii, gar wohl etwas
vergeben und per præſcriptionem nachlaſſen koͤnnen; So ſeynd
wir Beklagte von der angeſtellten Klage loßzuſprechen, die beyderſeits
verurſachte Untoſten aber gegen einander aufsuheben bewogen worden.

VII. s
Praæſeriptio immemorialis etiam ei olſtat, qui per legem auti pri-
vilegium omni præſeriptibni exemtus eſt.
Jumm eſt præſcriptionis immemorialis auctoritas, & natu-
ra prorſus peculiaris, atque ab indole ceterarum præ-
ſcriptionum diverſa. Igitur etſi quis per legem aut privilegi-
um omni præſcriptioni exemtus ſit, præſcriptionem tamen
immemorialem admittat, oporter, quam tollere princeps
voluiſſe non eſt credendus. Nec ſine lege loquor. Nota
eſt lex Scribonia, quæ præſcriptionem omnem in ſervitutum
adquiſitione tollebat, L. 14. pr. de Servitutibus, E. A. . ult. de

Eſurpationibus. Sed, antequam ea lex per Iuſtinianum in L.

13. C. de Servitutibus ſublata eſt, Cti veteres crediderunt,
eam, quamvis generalem, ad præſcriptionem tamen imme-
morialem non pertinere, L. 3. §. 4. de Aqua quotidiana, E.
ult. de Aqua & aquag pluv. Sed clarius adhuc jus cano-
nicum in c. 1. dJe Præſeriptionibus in 6. eis, qui jus contra ſe

habent, hoc eſt, quos lex præfcribere vetat, temporis ta-

- men

— —

— —- — — —–- -— -=

—

— ——0—- —— — — —

☚

N.

ar.
ne
ſen
etten
gtes
bos

Sd .

eis
in.

hninn.

e.

g.
en
Nepd
No
Nun

Sbp. CCCCLXI. Dr PAEECHIPFTIONE CONTRA JV. 225

men, cujus contrarii memoria non exiſtit, præſeriptionem
allegare permittit. Conſentit mecum Cboppinus de Domanio

Gallico lib. 2. t. 9. §. 3. teſtaturque in domanio Galliæ, quam-

vis per edicta regia omni præſcriptioni exemto, præſcrip-
tionem tamen immemorialem admitti, ut mirer adeo, Ocke-
lium de præſeriptione immemoriali cap. 3. §. 24. dicere, doma-
nia CGalliæ, non obſtante ulla temporis immemorialis Præ-
ſcriptione, a quocunque poſſeſſore repeti, teſtemque ejus
rei advocare Choppinum, qui tamen contrarium tuetur, &
in ſummo ſenatu Pariſienſi ſie judicatum fuiſſe dicit. Qua-

Propter Cti Helmſtadienſes menſe Februario an. crooccxIN.

præſcriptionem immemorialem adverſus eccleſiam, quam
Iex nulli præſcriptioni obnoxiam declarabat, admiſerunt, ex
his rationibus: Es kommt bey Eneſcheidung dieſer Appellations-
Sache auf die Frage an: Ob Klaͤgere die auf der Brunower Feld⸗
mart prætendirte ſervitutem paſcendi, und die zu deren Grund
geſetzte immemorial-præſcription erwieſen? Nun findet præ-
ſcriptio immemorialis ſonber allen Zweifel gegen die pia corpo-

ra ſtatt, geſtalt die dawider angefuͤhrte Viſitations⸗Ordnung nur

von der langwierigen Verjaͤhrung handelt, keinesweges aber von
der in den naruͤrlichen, civil-canoniſchen und Reichsgeſetzen ge⸗
gruͤndeten immemorial- præſcription, als welche ſe gar der uͤber
die maſſen Privilegirten Roͤmiſchen Kirche, ja Kayfern, Koͤnigen
und Fuͤrſten im Wege ſtehet, zu verſtehen iſt. Simile exemplum
habet Schiitzius de conſolidatione pertinentlarum cap. 9. §. 8.
ubi legem regis Pruſſiæ commemorat, qua ruſtico partes
Prædii ſui alienatas vindicanti exceptio præſcriptionis objici
vetatur, addit tamen, ea lege Preſeriptionem immemoria-
lem haud excludi.

—

Tem. . VIII.

225 MEDITFAT. AD PANDECTI.

VIII.
Princeps præſeriptionem immemorialem lege aut privilegio
tollere poteſt.
Per præſeriptionem immemorialem lege aut privilegio
tolli, credo, nec moveor rationibus, quas in contrarium
adfert Ockel de præſeriptione immemoriali cap. 3. §. 24. & cap.
10. §. ult. Quamvis enim non negem, præſcriptionem imme-
morialem in jure naturæ & ſumma & quitate fundatam eſſe,
norunt tamen [Cti, jus civile juri naturali per omnia non ſer-
vire, ſed addere ei nonnunquam aliquid aut detrahere, L. 6.
pr. de Juſtitia & jure. Ipſe Deus agros Levitarum omni præ-
ſcriptioni eximit Levitie. XXI, 34. Et lata eſt olim in ducatu

Guelphico lex, qua præſeriptioni immemoriali locus contra

reunionem pertinentiarum denegata fuit, ſed eadem tamen
deinde durior viſa & ſublata irerum eſt. Sed ubi iſtiusmodi
lex vel privilegium exſtat, ICris ab eo in judicando aut re-
ſpondendo recedere non licet. Commemorabo exemplum.
Edixerat ante paucos annos rex Pruſſiæ, ut prædia omnia,
quæ olim ruſticorum atque tributis obnoxia fuiſſent, quamvis

in prælens libere, nune tamen oneribus iterum ſubjiceren-

tur, utque, ſi de origine prædii certo conſtaret, nulla immu-
nitatis poſſeſſio, nulla diuturnitas temporis attenderetur. Ex
hac lege civitas quædam a fiſci advocato in jus vocabatur.
Huic ante aliquot ſecula agri cujusdam pagi, qui ultra homi-
num memoriam deſertus & incultus jacebat, addicti fuerant.
Quos agros civitas ſemper a tributis immunes poſſederat.

Nec erat homo, qui quidquam ex illis præſtitum recordare-

tur, quin & in libris cenſualibus nulla eorum mentio occur-
rebat. Itaque præſcriptio immemorialis ſine dubio aderat.
Nos tamen a civitate menſe JIulio anni choloccxxXVI. conſulti
negavimus, hanc ei profuturam, quoniam de origine prædii
ex documentis conſtaret: Hat E. E. Rath der Stadt Frantfure⸗

6

egi
iun
Gnn
mme.
elt,
I ſer.

L„ς

r.
eitl
ontrt
men
modi
n.

phn.

mn,
anns
elenn
mnnn.
r. L
batur.
otnl⸗
rant.
lerat.
dare.
CC⸗
dernt
Clulei
Nelli

ſe
NN

SbP. CCCCLXIL. DE PRAESCRIPTIONE CONTRA TVS. 227

die Steuerfreyheit einiger in den Feldmarken Rottorf und Rannau

gelegenen Laͤnderey zu erweiſen, uͤbernommen, aber ein widriges Ur⸗

thel, daß ſie nemlich den uͤbernommenen Beweis nicht vollfuͤhret, er⸗
balten, und darwider Supplication eingewendet, verlanget auch
nunmehr zu wiſſen, ob er probanda Probiret, mithin das ergriffene
remedium ſupplicationis gegruͤndet, und daher eine Reformato-
ria zu hoffen ſey. Wenn man nun gedachten Beweis und die dabey

angezogene Documenta genau anſiehet, anbey den merkwuͤrdigen

Umſtand, daß die Stadt Frankfureh und die darinn gelegene Kirchen
und Cloͤſter bey der erlittenen Eroberung faſt alle ihre Briefſch ſten
verlohren, mithin den Urſprung und erſte adquiſition, auch eigentli⸗
liche Beſchaffenheit der dazu gehoͤrigen Guͤter ad oculum zu erwei⸗
ſen nicht wohl moͤglich faͤllt, betrachtet, ſo gewinnet es das Anſehen,
ob ſey das thema probandum, wie nemlich die ſtreitige Grundſtuͤcke,

ſo viel man weiß, und von Menſchen Denken ber primordia! Rath⸗

haͤusliche und geiſtliche Guͤter geweſen, nothduͤrftig beygebracht wer⸗

den. Denn die bey dem Beweiſe inducirte Documenta, wider wel⸗
che der Fiſcus nichts zu erinnern gefunden, zeigen klar, daß das Forſt⸗

amt, die Kirche SS. ohannis und Pauli und das S. Annen⸗Cloſter
die in Streit gezogene Laͤnderey vor und nach der Eroberung beſeſſen

und genutzet, und kan daher nicht anders geſchloſſen w rden, als daß
ſolche Stuͤcke ihnen primordialiter zugehoͤret, da der Fiſcus das

Widerſpiel nicht mit dem geringſten beſcheiniget. Hieru kommt
uͤberdies, daß ſich keine Nachricht ſindet, wie ſolche Laͤnderey jemalen

zu Steuer und Contributionen gezogen worden, folglich die Præicri-

Ptio immemorialis, welche, nach der natuͤrlichen Billigkeit, den

allgemeinen Reichsgeſetzen und ſelbſt den Koͤnigl. Preußiſchen Rech⸗

ten und Verordnungen immunitatem a functionibus publicis zu
wege bringet, allhier am hellen Tage zu liegen ſcheinet Alldieweil
aber die bey dem Beweiſe inducirte Documenta kflar ergeben, daß

die zum Forſtamte und Cloſter Dr.) Annen geſchlagene Grundſticke! i
2 D

22 8 MEDITAT. AD PANDECTI

der Dorfſtaͤtte Rortorf und andern ehemahlig dazu gehoͤrigen Laͤnde⸗
reyen beſtehen, und in den Marken dieſes jetzt wuͤſte ſtehenden Dorfs
belegen ſeynd, demnach primordialiter Dorf⸗und Bauerguͤrer, alſs

ihrer Natur nach den Steuren und Contributionen unterworfen ge⸗

weſen, mithin nach Verwuͤſtung dieſes Dorfs erſt zum Forſtamte und
Cloſter gezogen worden, und denn Sr. Koͤnigl. Majeſtaͤt Intention
dahin gehet, daß, wenn von dem Urſprunge und anfaͤnglich n Be⸗
ſchaffenheit eines Gutes Nachricht vorhanden, die von dem Beſitzer
lange Jahr uͤber genoſſene Steuerfreyheit ſelbigem weiter nicht zu
ſtatten kommen, noch ihn wider den Fiſcum ſchuͤtzen ſolle So has
ben die Herren Conſulenten ſich wegen dieſer Rottorfiſchen Grund⸗
flücke keiner Reformatoriæ zu gerroͤſten.

IX. 4
Præſeriptio immemorialis privilegii inſtar eſt.
X. .

Atque adeo tunc quoque locum babet, quum lex von-
ceſſtonem principis requirit.

Rgan vulgaris eſt: præſcriptionem immemorialem vim
privilegii per omnia habere. Ea non commentum re-

centius legulejorum eſt, quemadmodum nonnemo ait, ſed a

Pomponio in L. 3. 5§. 4. de Aquæ quotidiana, ſi ei legem I. J.
42. eodem & L. 1I8. §. I. de Aqua && aqucæ pluviæ jungas, Pro-
ponitur. Multa inde conſequuntur, hoc inter alia, quod, etſi
lex expreſſe ad juris cujusdam adquiſitionem conceſſionem
principis deſideret, præſcriptio tamen immemorialis ſuffi⸗
ciat. Id ex legibus ſupra memoratis, in quarum poſteriori-
bus duabus aquæduéctus omnibus, quibus princeps eum non
conceflerit, denegatur, in priore vero ductus aquæ, cujus
origo memoriam exceſſit, jure conſtituti loco habetur. Porro
V ex

— „ ᷑———

— —— —

— ——— — — ——

gden
Aue

aſſ

enu.
te uth

ntion
B.
ſte
N44
Rod

⸗

n n
m f..

ſada
bro⸗
eiſi
uen
ſuſk.
rion⸗

mnon

iis
Porro
el

SP. CCCCLXI. DE PrAEScCRIPTIONE CONTRA Jvs. 229

ex L. 3. § I. de Collegiis & corporibus notum eſt, collegium,
niſi ex principis auctoritate, coire non poſſe. Atque tamen
ea collegia, quorum origo memoriam hominum excedit, pro
licitis reputantur. Ex eadem ratione Helmſtadienſes Cti

menſe Januario anni croioccxv. immemorialem præſeriptio-

nem admiſere, tametſi lex adeſſet, quæ conceſſionem princi-
Pis requireret. Es har Beklagker, als er von klagendem Advoca-
to fiſci wegen der auf ſeinem Gute exercirten Jagd in Anſpruch
genommen worden, ſich auf Poſſeſſionem immemorialem beru⸗
fen. Als ihm nun das Judicium, die vorgeſchuͤtzte poſleſſion zu

erweiſen, auferleget, hae Klaͤger hierwider Reviſion geſucher, auch,

da Beklagter um Abhoͤrung der Zeugen in perpetuam rei memo-
riam gebeten und ſolche erhalten, ſich wiederum des beſagten Re-
medii bedienet. Die Gravamina des Klaͤgers beſtehen hauptſaͤch⸗

lich darinnen, daß Beklagtem der Beweis einer poſſeſſion zuer⸗

kannt worden, da doch nach unterſchiedener Rechtslehrer Meynung

hier nicht einmal poſſeſſio immemorialis ſtatt finde, ſonderlich

nach Oſtfrieſiſchen Rechten, in welchen zu Erlangung der Jagdge⸗
rechtigkeit entweder ein abeliches Gut oder die Conceſſion des Lan⸗
desfuͤrſten ausdruͤcklich erfodert wird, dieſemnach die Abhoͤrung der

Ze:ugen vergebens ſey, und wenigſtens Klaͤger mir ſeinen wider ihre

Perſonen habenden Exceptionibus gehoͤret werden muͤſte; Wan⸗
nenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtten vorige Decreta auf⸗

gehoben, und die Jagd Beklagtem entweder ganz abgeſprochen, oder
er, ein von dem Landesherrn erhaltenes privilegium zu erweiſen,
angehalten werden ſollen. Alldieweil aber die neuerliche Meynung

einiger Rechtsgelehrten, als ob præſcriptio immemorialis in re-
galibus nicht ſtatt finde, der natuͤrlichen Billigkeit, den ausdruͤckli⸗
chen Rechten, der Praxi und von allen DD. bisher approbirten

Sentenz zuwider lauft, dann die Oſtfrieſiſche Jagd⸗Conceſſion
vom 4. Octobr. 1663. denenjenigen, ſo von den Fuͤrſtlichen Vor⸗
F f 3 fah⸗

239 MkEDITAT. AD PANDECT. 0
fahren der Jagd halber einige Indulta erhalten, ſolch ihr erlangtes
Recht ausdruͤcklich vorbehaͤlt, welches denn nach Inhalt der Rechte
auf præſcriptionem immemorialem, die tacitam conceſſionem
& indultum principis in ſich begreifet, gezogen werden muß; So
haben wir nicht umbin gekonnt, vorigen Beſcheid zu beſtaͤtigen,

wuͤrden auch, daferne Klaͤger das privilegium fiſci und den Na⸗

men des Loandesfuͤrſten nicht vor ſich gehabt, denſelben in die ex-

penſas retardati proceſſus zu vertheilen kiin Bedenken getragen

haben.
CO0OLILXNRIA.

1. Regalia præſcriptione immemoriali, ſi cum principe lis
Auit, adquiri, pluribus oſtendi in Specimine CCCCXLI.
de V'enatione, medit, 7. co 8. “

2. Servitutes omnes, etiam ruſticas & diſcontinuas, præ-
ſcriptione ordinaria adquiri, nec immemoriali opus
habere, dixi in Spezim. C III. de Jure paſcendi, me-

1.

ie

den

en,

No

en

vels
l.

Pre.
.

0/.

SP. CCCCLXII. Dr RzsvS MzEE FACVLTATS. 231

SPECIMEN CCCCLXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Ad LIB. XT—. IV. II.

REBVS MER PFACVL.

T ATIS

PVBLICE DEFE NS& V N

HENR BALTHAS. SEELMANNO

MAGDEBVRGENSI LL. CVLT.
D. XIV. JANVYAR. cIOLDGCeXXVIII.
T.
Res meræ facultatis rer ibuntur.
III.
Eæ non ſolum ex jure naturali omniumque bominum communi,
ſed & ſingulari civitatis aut univerſitatis pendent.
em non novam adgredimur, ſed infinitis Ctorum
diſputationibus diutiſſime agitatam, adhuc tamen

dubiam, & variarum publicarum privatarumque
litium cauſam, ſcilicet doctrinam de rebus meræ fa-

cultatis; quæ ideo intricatior eſt, quod nec dum de defini-

tione earum inter interpretes convenit. Nemo adhuc argu-
mentum hoc de rebus meræ facultatis paulo aceuratius con-
ſideravit, qui novam aliquam definitionem ab aliorum defini-

tionibus ſaltem verbo diverſam non excogitaret. Primus ego

forſan ſum, qui hoc non facio, ſed in aliorum cogitationibus
adquieſco. Fateor nempe, ex omnibus, qui de rebus meræ

facultatis ſcripſerunt, Grikneri meditationes mihi optimas
videri,

232 MEDITAT. AD PANDECT.

videri, quas in tomo Il. Opuſculorum juris publici ſect. 4. de

Jure ſufßfragandi uſu intermiſſo non pereunte S. 181 44. Propo-
nit. Commemorat ibi & explodit definitiones a Grotie, Vin-
nio, Hubero, Struvio, Titio, Tbomaſio && de Toullieu factas,
& recte quidem. Nec meliores ſunt, quas Meviai P. I. dec.
60. g Coccejus in diſert. de rebus meræ facultatis §. 6 habent.

Gribnerus ergo hanc ſuggerit: KRes meræ facultatis ſunt, guc

non ex privilegio, ſed jure proprio, eodemque vel omnium bomi-

nam, vel omnium civium communi ita competunt, ut, quoties
animus fert & occaſio, iis uti bohſi⸗ mus, neque aut poſſeſſto aut

probhibitio aliena ab eoram exercitio nos excludat. Nemo ante

illum rem tam lucide propoſuit. Quamvis enim Lynckerus in
Analectis ad Struvii Syntagm. juris civ. lib. 41. tit. 3. §. 22. jun-
ctis emendationibus ad h. I. p. 5o. ſimillima habeat, obſcurus

tamen eſt, & commentatione indiget. Præcipuum interim

hoc eſt, quod res meræ facultatis non, ut Vinnius Coccejus-
que credunt, ex ſola libertate naturali, ſeu poteſtate ab ipſa
natura omnibus hominibus conceſſa, & jure omnium com-
muni pendeant, ſed ex jure quoque civitatis vel univerſitatis

deſcendant, omnibus civibus & membris univerſitatis com-

munes ſint. Si lex eſt apud Hiſpanos, ne quis, niſi Hiſpa-
nus, in America negotietur, Halis Saxonum, ne quis, niſi mu-
niceps, ſalinas habeat, in academia hac Julia, ne quis, niſi
ſtudioſus, menſa communi utatur. Negotiatio igitur in
America, emtio ſalinarum, uſus menſæ communis, ſunt actus
meræ facultatis, ſed ſaltem intuitu Hiſpanorum, civium Ha-
lenſium & ſtudioſorum, quorum unus, etſi per centum annos
ab iſtiusmodi actu abſtinuerit, jus tamen agendi non amittit.

III.

In. relus meræ facultatis poſſeſſio per uſum ſolitarium, etfi lon-

giſime exercitum, non adquiritur.
IV.

1

un

cllt
or

r.

nei
t⸗

ben

ſell
ſr
ge
ſun

E.
nn
nitti
pr.
V

„

„

SP. CCCCLXII. Dz REEVS MkERE FACVLTATIS. 233

— —
IV.
Alluirir tamen poſſeſſio per probibitionem, ſi 4 alter in ea
iazItat.

Ad hanc poſſehionem gigatrn ore longo tempore opus non ℳ.
TP definitione Gribneriana ſupra commemorata verba illa:
neque aut poſſeſſio aut prohbibitio aliena; recte explicands
funt. Id largior facile, poſſeſſionem alienam, tamefi ultra ſe-
culum continuatam, nos ab exercitio rerum meræ facultatis
non excludere. Verum, ſi prohibitio accedat, tunc res aliam
prorſus faciem induit. Neque neceſſe eſt, ut poſt prohibitio-
nem longiſſimum tempus effluxerit. Sed & ante biduum fa-
Cta prohibitio, ſi prohibitus adquievit, id operatur, ut prohi-

bens in poſſeſſione conſtitutus ſaltem, quam diu judicio poſ-
ſeſſorio contenditur, victoriam reportet. Rem exemplo illu-

ſtrabimus. Gens quædam illuſtris in Franconia vicum poſſi-

det, ejusque incolas, ne vinum alibi, quam apud inſtitorem
ſuum, emant, cogere vult. Contradicentibus incolis, quum
gens illa diuturnam litem metueret, brevicre via ſe optatis

Potituram ſperat, fi poſſeſſori judicio experiatur. Porrigit

itaque Principe libellum, atque in eo, in ſtitorem ſuum hu-

cusque jus vinum incolis vendendi poſſediſſe, nunc vero in
ea poſſeſſione turbari, narrat, eumque porro iniſta poſſeſſione
defendi, petit. Poſt aliquot diſputationes acta menſe Augu-
ſta anni cioloccxxvII. ad nos mittuntur, qui ante omnia de
poſſeſſione, &, num actores illam inſtitori ſuo juſte tribue-
rent, ſoliciti fuimus. Emtio nempe vini ſine dubio actus me-
ræ& facultatis eſt, qui ubicunque ex arbitrio emteris exerceri
poreſt. Hoc ſolum ergo, quod quis diu apud aliquem vina
ſua comparavit, venditori huic jus nullum, & nec poſſeſſio-
nem quidem, tribuit. Poſſeſſio in rebus meræ facultatis inci-
1Tom. EII. G g pit

24 MEDITAT. AD PANDECT.

R

pit demum ex eo tempore, quo quis alterum, ne jure comu-

muni utatur, prohibuit, isque in hac prohibitione adquievit.
Si hoc apparuiſſet ex actis, litem ſine dubio ſecundum acto-

res dediſſemus. Verum ex actis de alia prohibitione non con-

ſtabat, quam de ea, quæ paulo ante litem motam facta erat,
& quæ, quum incolæ ei parere detrectaſſent, cauſam contro-
verſiæ dederat. Iſta prohibitio non poterat actoribus poſſeſſio-
nem adquirere, ſed magis turbatio erat, atque adeo incolis

interdictum uti poſſidetis dabat, non prohibentibus, per cla-

ram L. 8. §. 5. Si ſervitus vindicetur. Ergo pro incolis judi-

catum fuit ex his rationibus: Die Hauptſache betreffende, ſo bes
ſchweren ſich die Herren Appellanten vornemlich daruͤber, daß Ap-

pellaten in dem Beſitze den Wein, woher ſie wollen, zu nehmen ge⸗
ſchuͤtzet, und mit der ihnen dieſerhalb dictirten Strafe verſchonet
worden; und fuͤhren ſtatt der Gravaminum an, es habe die Ge⸗
meinde dem Schuldheiſſen die Poſſeſſion in dem gehalt nen Ver⸗
hoͤre zugeſtanden, der Schuloheiß hingegen der Gemeinde ſolche im
geringſten nicht eingeraͤumet. Alldieweil aber die Poſſeſſion des
Schuldheiſſens nicht den g ringſten Grund hat, geſtalt in den ganzen
Acten kein einiger actus poſſeſſorius eines Zwangrechts angefuͤhret
wird, ſondern die Gemeine weiter nichts zugeſtehet, als, ſie haͤtten zu⸗
weilen Wein von dem Schuldheiſſen genommen; So iſt in voriger
Inſtanz wohl geſprochen, und muͤſſen die Herren von Niedeſel wegen

ihrer nichtigen Gravaminum alle Schaͤden und Unkoſten erſtatten.

VI. .
Res meræ facultatis ſolo non uſu non exſtinguuntur, quamvis
longiſſimum & immemoriale tembus acceſſerit.

M' poſſeſſione, jus ipſum, quod circa res meræ faculta-
tis competit, conſiderabimus. Hoc in eo maxime con-

ſiſtit, quod libertas iis utendi ſolo non uſu, etſi diutiſſimo &

cj
eln

gu⸗
gu⸗
eii⸗
00
ge
g
ſiti
cult

Dn⸗
Eit
CON.

en

tro⸗
io.

col

rch
udi⸗
ſ
Sc.
ie
honea
eG
G
he in
n
gangt
efeet
enti
egr
eynn
tten.

in

Tculit

ecol⸗

mo
cNſa

SP. CCCCLXII. DrE REEBVS MgR FACVTTATIs. 2357

cujuscunque temporis præſcriptione haud exſtinguatur. Non
erat neceſſe, ad jus civile hic confugere. Ipſa naturalis ratio,
quæ in rebus meræ facultatis liberum cuilibet arbitrium iis,
quomodo ac quando viſum fuerit, utendi permittit, dictat
etiam, hoc arbitrium hancque libertatem nemini ſine facto
conſenſuve ſuo auferri poſſe. Cti tamen veteres, qui ſine le-
ge loqui erubeſcebat, varias hinc inde conquiſiverunt leges,
quibus regulam ſupra memoratam firmarent. Nulla ex his

ſatisfacit ex aſſe, nulla clare & generaliter de rebus meræ fa-

cultatis agit, ut adeo recte Buſius Controv. ad Inſtit. diſp. 6. 8.
13. dixerit, res meræ facultatis nec nomen nec formam in ju-
re habere. Argumentum etiam, quod ex plerisque iſtarum le-
gum trahitur, tam ſubtile eſt, ut oculos meos fallat. Certe,
quomodo lex 6. de Servit. præd. urb. lex 8. §. y. Ji ſervitus
vindicetur, lex 18. §. 2. Quemadmodum ſerv. amitt. lex 2. §. 9.
Ne quid in loco publ. lex 9. C. de Servitutibus, quæ vulgo al-

legantur, huc trahi queant, non perſpicio. Agnoſcit idem

Gribnerus §. 19. ſolamque legem 2. de Via pablica, in qua Ja-
volenus populum viam publicam non utendo amittere non

poſſe dicit, ſeligit, quæ etſi exigui, alicujus tamen momenti

ſit. Ego vero huic legi 2. ad jungo legem 45. de E ſurpationthus,
quam etiam fortiorem eſſe puto, & a Gribnero omiſiam miror,
in qua ſic Papinianus: Prœæſeriptiolongæ poſſeſſionis ad obtinen-
da loca juris gentium publica concedi non ſolet, quod ita proce-
dit: ſi quis ædifi cio funditus diruto, quod in litore poſuerat, aut
derelinquerat ædificium, alterius poſtea eedem loco exſtructo oc-
cupantis datam exceptionem opponant, vel ſilquis, quod in fiuminis
publici diverticulo ſolus pluribus annis piſcatus ſit, alterum eodem
jure probibeat. Verba hujus legis obſcura ſunt, & fortaſſis in
deſcribendo corrupta, ſed ſenſus planus, quem ſic optime ex-

ponit Accurſius in Gloſſaz ad h. L. Si Titius faciat domum in li-

G g 2 oTre

236 MEDITAT. AD PANDECT.

——

zore maris, & poſedit eam longo tempore: tandem poſtea deſtru-

&ta eſt: ſi alius velit ibi ædifcare; bene poteſt: Nec Titius pote-
rit impedive, dicene, quod præſeripfit: quia non eſt verum. Idem
ſi Titius piſcatus fuit longo tempore in quodam loeo fiuminis,
nam non poterit præſerilere, nec probibere alium, quo minus poſ-
ſit piſcari. Nec præſcriptio immemorialis hic attenditur. Re-

cte idem Accurſius in Gloſſa ad L. 10. de ſervit. præd. urb. lit. g.

Si per mille millia annorum in areela mea, quæ juxta tuum pa-
latium fuit, non &dificavi: non tamen poſſum prohiberi.
VII.
Res meræ facultatis ordinaria etiam præſeriptione amittuntur
tanc, quam prohbibitio non uſum præceſſit.

E* progrediuntur nonnulli, ut præſcriptionem nulla ratio-
ne in rebus meræ facultatis admittant, & prohibitionem
quoque, quæ non uſum præceſſit, haud attendant. Ita ſentit
Pachovius ad Treutlerum vol. 2. diſp. 22. §. 3. lit. JI. At ego cum
plerisque credo, res meræ facultatis non uſu & præſcriptione
ordinaria exſtingui, ſi adverſarius ſimul libertatem uſucepe-
rit, quemadmodum Cajus in I. 6. pr. de Servit. præd. urb. loqui-
tur, id eſt, dominum exercere jus ſuum volentem prohibuerit,

dominus vero in ea prohibitione per longum tempus adquie-

verit. Adde Bergeri Ceconomiam juris lib. 2. tit. 2. J. 22. n. I.
S VIII. .
Jus coquendi cereviſiam, quatenus bper leges &Wonſuetudines non
eſt reſtrictum, eſt res meræ facultatis, & non uſu non
admittitur.
IX.

In iis locis, in quibus commercium cereviſiarum eſt reſtrictum,

hi, gui illud habent, ſed per iein annos non
exereuerunt, id pverdunt.

meræ facultatis. Ait Hnckerus in Analectis ad Struviisyn-

is eſt inter Ctos, utrum jus coquendi cereviſiam ſit res

tagm.

7

len
inin

N.

g.
le⸗

tur.

tio⸗
em
nit
Cul
ione
epe.
gui⸗
rit
die⸗
1

104

kun,

res
⸗
r

Sbp. CCCCLXII. De RrBVS MeERhg FAcVLTTATISS. 237

tagin. juris eiv. tit. de LYſurpationibus & 22. colligitque inde, juri
braxandi non præœſcribi, ſi mihi commodum non ſit, ea in domo
mea uti, niſi poſſeſſio mihi per prohibitionem vel contradi-
Gionem interverſa, & abhinc tempus præſcriptioni debitum
completum fuerit. Contradicunt Lynckero schbhæpfferus deJure
ræxandi P. 3. cap. 2. n. 48. ſ44. & W'eruberus in Concluſionibus

forenſibus Obſ. 108. Ego cum utraque parte ſentio, atque, jus

braxandi modo rem meræ facultatis eſſe, quæ non uſu non
amittatur, modo non eſſe rem meræ facultatis, ſed non uſu
exſtingui, credo. Seilicet jus coquendæ in ſuum & familiæ

ſuæ uſum cereviſiæ æquitas naturalis unicuique permittit.
Igitur nemini hoc denegandum eſt, ne quidem ruſticis, ut re-

cte docet Zabor de Jure cereviſiæ P. I. Cap. 2. J. 3. Refellit Tabo-
rem Schæpfferus de jure braxands Pä. I. C. 4. n. 39. ſed male. Ta-
boris enim ſententia, etſi ab electore Saxoniæ improbata, in
jure tamen communi, quod ſolum ſpectavit Tabor, fundata
eſt. Puto itaque, in iis terris in quibus facultas cereviſiam

ad privatum rei domeſticæ uſum coquendi ſublata non eſt,
eam adhuc & aà nobilium & ruſticorum prædiorum poſſeſſo-

ribus impune exerceri. Neque aliud jure Saxonico commu-
ni & electorali antiquo obtinet, ſicut Heigius P. 2. 4ucſt. 120
n. 8. oſtendit. Hac libertati naturali ſi quis per mille annos
abſtinuerit, atque cereviſiam ſibi neceſſariam ſemper ab aliis

coemerit, hi tamen, qui illam ei vendiderunt huc usque, fru-

ſtra intercedent, ſi deinde malit omiſſa facultate uti, atque
cereviſiam ſibi ipſi coquere. Ipſum porro commercium cere-
viſiarum, ſicubi adhuc liberum eſt, neque per leges & con-
ſuetudines reſtrictum, inter res meræ facultatis referri debet,
atque unicuique, etſi id antea nunquam in ædibus exercue-
rit, pater. Contra vero in iis locis, in quibus commercium
g 3 cere-

238 MEDITAT. AD PANDECT.

cereviſiarum reſtrictum, civibusque facultas cereviſiam ven-

dendi, niſi eam legitime obtinuerint, interdicta eſt, hi, qui-

bus ea facultas indulta eſt, nequeunt eam pro re meræ facul.

tatis vend itare, quum potius jure privilegii competat. At
Pprivilegia, ſicut & cetera jura, non uſu amittuntur, L. I. de
MWundinis, & quidem, ſicut in Spyecim. CCCoLVII. de Præ-

ſeript. XXX. ann. med. 7. oſtendi, lapſu XXX. annorum. Fac

ergo, jus coquendi vendendique cereviſiam in civitate qua-
dam certis domibus eſſe adſcriptum, unius vero domus do-

minum id per longiſſimum tempus non exercuiſſe. Amiſit

facultatem ſuam utique. Sic menſe Octobri anni cioloccxix.
reſpondimus: Haben Adam Knie und Hans Ruſtenbeck wider die
Brauerinnung Klage angeſtellet, und ihren Haͤuſern die Braugerech⸗
tigkeit vindiciret, auch endlich beyfaͤllige Urtheile, worinnen ihnen
die Braugerechtigkeit zuerkannt, und die Innung zu Erſtattung der
Unkoſten, benebſt den von Zeit der Kriegesbefeſtigung an entrathe⸗
nen Brauen, condemniret worden, erhalten, wogegen die von der

Innung eingewendete remedia ſuſpenſiva tein Gehoͤr finden wollen,

ſondern die Innung bereits auf 223. Rehlr. Schaͤden exequiret iſt;
Wannenhero gedachte Innung zu wiſſen verlanget, ob ſie nicht mit
Beſtand Rechtens reſtitutionem in integrum wider Knien und

Ruſtenbecken ſuchen koͤnne. Weil nun darinnen eine merkiche Læ-

ſion vorhanden, daß die Urthelsfaſſere die von der Innung vorge⸗
ſchuͤtzte, und in den gemeinen Rechten gegruͤndete exceptionem non
uſus und præſcriptionis ubergangen; So iſt die beklagee Innung
wohl befugt, reſtitutionem in integrum zu ſuchen.

X.

Jus cogendi & probibendi, actibus meræ facultatis contrarium,

eſt odioſum atque adeo reſtringendum.

XxI.

.
cul.

A
.kℳ

Fx D

ua-
do.
ilit
N
ige,
ten
der
lhe
nde
len,
iſ.

mit

Lt.

her

non

ung

taufen ec. einzuſchroten und zu verſchenken ſchuldig; erhal⸗

SP. CCCCLXII. Dr REBVS MERX FACVLTATIS. 239

Tunc tamen, quam boni publiei cauſa introductum eſt, pro favo-
rabili habetur, atque interpretationem extenſivam
adimittit.

—

Tnter actus meræ facultatis referendum eſt ſine dubio jus
Hemendi cereviſiam, ubi quisque velit. Huic contrarium
eſt jus cogendi, ut cereviſia non niſi apud nos coematur.
uod jus nemo habet, niſi per privilegium legitime impetra-

vit. In iis tamen provinciis, quæ priſco jure Saxonico utun-

tur, civitates omnes jure hoc cogendi intra proximum millia-
re gaudent. Ita Speculator lib. 3. art. 66. Man mag keinen
Markt bauen dem andern auf ein Meil zu nahe; quæ ver-

ba ſic explicat &loſator lit. a. intellige tex.hic in verbo: Markt,

von allerley Buͤrgerlicher Handthierung, welche den Staͤdten

zuſtandig ſind. Id jus cogendi ſitne odioſum an favorabile,

reſtringendum an extendendum magis, diſputatum aliquando
recordor in collegio Ctorum Vitembergenſium. Equidem
omnia jura libertati naturali contraria odioſa habentur, vide-
turque in iis locum habere, quod Pomponius in L. 20. de Re-
gulis juris, ait: quoties dubia interpretatio libertatis eſt, ſecun-

dum libertatem reſpondendum erit. Ipſi quoque Saxones apud

Bergerum in Electis proceſſus poſſeſorii §. 13. jus iſtud cerevi-
ſiarum aliquando ſtricte interpretantur, atque de ea ſaltem ce-
reviſia, quæ commercia cauſa, zum Verſchenken, emitur, in-
telligunt, contra vero ad ſui & familiæ ſuæ uſum cereviſiam
etiam extra milliare coemere permittunt. Sed pervicit ſen-
tentia, jus iſtud cogendi in gratiam civitatum introductum fa-
vorabile eſſe, quod reipublicæ interſit, commercia civitatum
florere. Quare, quum quæreretur, an jus iſtud cogendi ad
eam quoque cereviſiam, quæ in nuptiis epulisque aliis ſo-
lemnibus potaretur; pertineret, ajendo reſponſum fuit men-
ſe Decembri anni cioloccizx. Haben der Rath und Brauer⸗
ſchaft zu Geithayn in dem wider die Gemeinde zu Oberfranken⸗
bayn angeſtellten Proceſſe folgendes Urthel: Daß Beklagte
kein ander Bier, als Geitniſches, auf Hochzeiten, Bind⸗

en,

„N

24 0 MEDITAT. AD PANDECT.

ten, dagegen die Oberfrankenhayniſche Gemeinde appelliret, und

ſo viel, daß der von Klaͤgern gefuͤhrte Beweis nicht tulaͤnglich,
beyenbringen verhoffet; wannenhero der Herr, ob klagen⸗
der Rath und Brauerſchaft den Grund ihrer Klage durch die von
ihnen producirte und in Abſchrift beygelegte Briefſchaften dar⸗
