retinend. poſſ. 3. . 57o. Berger. in Oeconomia juris
bag. 290. & Martini in Analectis forenſibus tit. 20. §. I. n. 134.
ſi per excerpta ex libris cenſualibus doceatur, quem ex fundo
onera Præſtitiſſe & tributa ſolviſſe. At obſervo, iis, qui hanc
probandi viam eligunt, duo inprimis objici; primum, poſſeſ-
ſionem non per inſtrumenta, ſed per actus poſſeſſorios exer-
citos probandam eſſe, L. 48. de Adquir. vel amitt. poſſ. L. 12.
C. de Probationibus, deinde, argumentum, quod ex præſta-

tione onerum deſumatur, conjecturam meram maximeque
fal=

136 MEDITAT. AD PANDECT.

fallacem eſſe, quum quis in fraudem veri poſſeſſoris & inter-

vertendæ poſſeſſionis cauſa onera ſuſcipere queat. Verum,

quod ad primum, ſupra memoratæ leges inſtrumenta in pro-
batione poſſeſſionis non prorſus excludunt, ſed negant fſal-
tem, traditionem nudis verbis in inſtrumento poſfitis fieri, id
quod ipfi in Spec. CCCXLIV. de Vera zraditione medit. 5.

faſſi ſumus. Inſtrumenta autem, optimum probandi reme-

dium, per hoc non removentfur. Deinde fortes etiam conje-

cturas in probanda poſſeſſione admitti; in ſequente medita-

tione oſtendam. Et eſt ſine dubio fortis conjectura onerum

Præſtatio, quum non ſit credibile, quem incertiſſima ſpe du-
ctum certiſſima incommoda ſubiturum. Quapropter ſic

menſe Septembri anni croloccxix. reſpondimus: Beklagter be⸗

ſchweret ſich daruͤber, daß der von Klaͤgern gefuͤhrte Beweis vor hin⸗

laͤnglich geachter worden, da doch die poſſeſſion nicht durch Qui⸗
tungen wegen bezahlter Gefaͤlle, ſondern durch wuͤrklich exercirte
actus poſſeſſorios beygebracht werden muͤſſe. Alldieweil aber der
Eytract aus dem Land⸗ und Teich uche nebſt den Atteſtatis von Be⸗
zahlung der Onerum vor das beſte und ſicherſte Mittel die Ppoſſeſ-
ſion zu erweiſen geachter werden; So ſ.ynd wir, voriges Urthel zu
beſtaͤtigen, und Beklagten noch dazu in die Unkoſten zu vertheilen,

bewogen worden. Obſtare videntur L. . C. de Actionibus emti

& L. 25. C. de Kei vindic.
III.
poßii io etism per conjecturas probatur.
Prbu. Poſſeſiionis per onerum præſtationem, de qua in
Præcedente meditatione dictum, vix alibi, quam in re-
bus corporalibus iisque immobilibus locum inveniet. In re-
bus vero incorporalibus maximæ non raro oceurrunt diffi-
cultates. Quæſitum recordor, an illarum poſſeſſio etiam per
conjecturas probari queat » & objecta fuit in primis lex 12.

—
Kinter.

Verum
In Dro.
Jant ſal.
feeri il
nedit. 5
di reme.
n conje.
emeclitz.
Aerum
nR.
ropker ſe
eklagn t
vgis harfe⸗
durch
ich erereie
oer tr
is dun Be⸗
die pole..

6s Urtgie

1 herthein

onibi en

f.
m Eeqin
guum in te
eniet. Inle
Urrvnt k.
io etiunde
imis r
imis .

SP. CCCCLIII. DE POSSESS. PROBATIONE. r37

C. de Probationibus, in qua poſſeſſio jure proditis probatio-
nibus doceri jubetur. Verum & conjecturæ ſunt ſ Pecies pro-
bationis jure proditæ, & in L. 19. C. dJe Kei vindicat. indicia
non minorem probationis fidem, quam inſtrumenta, conti-
nere dicuntur. Admittimus itaque ſubinde conjecturas, quod
& in ententia quadam menſe Octobri an. cioloccxxII. concepta
fecimus: In Sachen des Kloſters H. Klaͤgern an einem, wider den
Koͤnigl. Fiſcum, Beklagten am andern Theil, erkennet ꝛc. daß Be⸗
klagter den Klaͤgern den dritten Theil der Maſtzelber, ſeit an. 1718.
her, zu bezahlen, ſie auch kuͤnftig in dem Beſitze ſelbige zu heben bis zu
Ausktrag des Petitorii zu laſſe n ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. dec.
Es wird geſtritten, ob dem klagenden Kloſter der Beſitz, den dritten
Theil der Maſtgelder zu heben, zuſtehe. Der Fiſeus leugnet ſolches,
und fuͤhret vor ſich an, daß des Forſt⸗Secretarii fol. 13. beygelegtes
Schreiben von keiner wuͤrklichen Perception handele, daß der Forſt⸗
Secretarius ſolches in dem erſten Jahre ſeiner Bedienung, in wel⸗
chem er von den Koͤnigl. Rechten noch nicht genugſam unterrichtet ge⸗
weſen, geſchrieben. Dieſemnach gewinnet es das Anſehen, ob haͤtte
vor Beklagten geſprochen werden ſollen. Alldieweil aber aus dem in
dieſem Schreiben ſub A. enthaltenen Verſprechen ganz wohl auf die
wuͤrtliche Perception zu ſchlit ſſen iſt, da Beklagter nicht den gering⸗

ſten Schein, warum ſolches Verſprechen retractiret worden, anzu⸗
fuͤhren vermag, weiter der Forſt⸗ Secretarius laut fol. 56. im Jahr

1719. ſchreibet, baß er ſchon damalen 25. Jahr in Bedienung geſtan⸗
den, folglich das Jahr 1696. da der Brief ſub A. gefertiget worden,
wenigſtens das zweyte Jahr ſeines Amres geweſen ſeyn muß, und
wenn es auch das erſte geweſen, doch nicht zu vermuthen, daß er von
Beſchaffenheit des ihm anvertraueren Gehoͤlzes keine rechte Nachricht
gehabt haben ſollte, endlich die uͤbrige Briefe und des Beklagten eige⸗
nes Geſtaͤndniß vieles beytragen, die Gerechtigkeit der den Klaͤgern
zuſtehenden Poſſeſſion zu behaupten, indem naruͤrlich folger, daß
Tom. II. S der⸗

138 NMANMEDITAT. AD PANDECT.

derjenige, welcher den dritten Theil von der Maſt i in natura ra genieſſer,
auch den dritten Theil der Pachtgelder genieſſen muͤſſe, und nicht die
geringſte Urſach erſcheinet,/ warum Beklageter durch Verpachtung der
Maſt den Klaͤgern ihr Antheil zu entziehen und ſie gaͤnzlich auszu⸗
ſchlieſſen berechtiget ſeyn ſollte, auch, da ihm ja ſolches Recht zuſtuͤnde,
nicht glaublich iſt, daß er ſo viel Jahre mit Hintanſetzung des Koͤnigl.
Intereſſe die wuͤrkliche Eintreibung verſtattet, und nicht vielmehr je⸗
derzeit auf die Verpachtung gedrungen haben wuͤrde; So haben wir
nicht wohl anders, als in unſerem Urthel enrhaleen, ſprechen toͤnnen.
IV.
Poſeſſio ſtricte interpretanda, & neque de perſona ad enſonatd,
neque de loco ad locum, nequae de cauſa ad cauſam
extendenda eſt.
V.

Age eciali probato, poſſeſſio generalis probata non cenſetur.

Rsae, quam habet Bergerus in Oeconomia juris p. 546. n.
3. Poſieſſionem ſtrictæ interpretationis eſſe, vera eſt in
ſe, & late explicatur a Poſtio de Manutenendo tota obſervatione

73. quod ſcilicet poſſeſſio neque de perſona ad perſonam,
neque de loco ad locum, neque de cauſa ad cauſam, neque de
actu ad actum ſit extendenda. Hæc naturalis ratio dictat, ut
lege opus non ſit. Memorabo exemplum: Princeps fratri
ſuo ſecundo genito prædia aliquot pro apanagio adſignat, ſibi
tamen in iis ſuperioritatem territorialem omnem & inprimis
jura epiſcopalia & conſiſtorii reſervat. Frater poſſeſſionem

ceſſorum ſibi prædiorum ſolemniter initurus diem definit,

quo incolæ omnes conveniri fidemque ipfſi obligare jubentur.
Inter cæteros incolas etiam ſacerdotes convocat, ſciente &

vVolente fratre natu majore. Mox ex hoc actu poſſeſſionem

juris citandi ſacerdotes in cauſis omnibus arguit, principique
reg⸗-

cen
cd.

.—

lenat
uo/1
garinm

ule:

n A
s tel

lesunt

e hen
hand
es u

tcand

in po
leno⸗

b b

an!
ths d
trn
ſchiede
quen
ſeſſo
ftenn
taftl
gen
Doc⸗
ktore

llnn⸗

e
nigl.

r ſe⸗
ntrie

hen.

ont,

zur.

16,1.
ſt in

tione

nam,
vede
ahut
frarti

timmis
Onemm
finit,

entut.

gte 8
lonenn
igue
neg⸗

Uibi

Ssp. CCCCLEIII DE POSSESS. PROBATIONE. T39

regnanti jus illos ad conſiſtorium vocandi, niſi ſe prius implo-
fato, negat. Confſulti menſe Decembri anni ciesfocexvi. ne-

gavimus, actu illo ſpeciali generalem poſſeſtionem adquiſitam

fuiſſe: Entſtehet die Frage, ob der Herr Primogenitus befugt, in

dem Abpanagio des Herrn Secundogeniti paſtores ſowol in geiſt⸗
als weltlichen Sachen unmitteibar citiren, und ihnen die Citatio-

nes unmittelbar inſinuiren zu laſſen. Nun ſeynd zwar auf Seiten
des Herrn Secundogeniti unterſchiedene ziemlich ſtarke Rationes

vorhanden, daß nemlich der Herr Primogenitus die an die paſto-

res zu dem Huldigungs⸗Actu ergangene Ladungen dem Herrn Se-
eundogenito zur behoͤrigen Inſinuation zugeſtellet, ihn alſo ſelbſt
in poſieſſion geſetzt, dieſer auch einen Actum poſſeſſorium dama⸗
len ohne alle Widerſprache verrichtet, und die paſtores citiren laſ⸗

ſen. Aus welchen und andern Gruͤnden es das Anſehen gewinner,

ob muͤſte der Herr Primogenitus ſowol in geiſt⸗ als weltlichen Sa⸗

chen die Wormsdorſiſche Paſtores mit Requiſition des Herrn Se-
cundogeniti citiren laſſen. Alldieweil aber bey dem Huldigungs⸗

Actu das Conſiſtorium ganz nichts zu thun gebabt, ſondern alles,

was daſelbſt vorgegangen, lediglich die Perſon und das Intereſſe des

Herrn Secundogeniti betroffen, demnach bey andern ganz unter⸗

ſchiedenen und zum Conſiſtorio gehoͤrigen Faͤllen nicht ad conſe-

quentiam gezogen werden mag, und das durch ſolchen actum poſ-
feſſorium erlangte Recht dem Herrn Secundogenito nur alsdenn,

wenn wieder eine ſolche ihn hauptſaͤchlich mit angehende Handlung

vorfaͤllt, zu ſtatten kommt; So halten wir dafuͤr, daß bochgedachter
Herr Primogenitus und nach Eranzkii lib. I. KReſolut. 18. n. 41.
Docrin auch deſſen obere Collegia wohl berechtiger ſeynd, die Pa-
ſtores in geiſt⸗ und weltlichen Sachen immegliate zu citiren.

14 MEDTTAT. AD PANDECT.

2Mliquando poſſeſſio propter ſimilitudinem aut connexitatem de ſ
perſona ad perſonam, de loco ad locum && de cauſa ad 9
cauſam proferenda eſt.
Regaule, quam de ſtricta poſſeſſionis interpretatione ſupra
[ propoſui, non eſt captanda nimis; quod rabulas tamen
ſubinde facere, atque poſſeſſoris jus arctiſſimis limitibus cir- ͦͦðò
cumſeribere & ſic fere inutile reddere animadverto. Omnes
certe actus poſſeſſorii ſpeciales ſunt, ſed quidam ex his itta
comparati, ut ex regulis juſtæ interpretationis non poſſint ½
non ad alios ſimiles & connexos proferri. Id quando fieri
oporteat, tam accurate definiri nequit, ſed prudentiæ & reli.
gieoni judicantium relinquendum eſt. Exempla aliquot recoean 4

ſet Titius in Jure privato lib. 2. cup. 7. Qui alios, inquiens, ad
judicium vocat, ſimilesque actus exercet, is jurisdictionis nec noen
Jiſtriötusi in quo hæc ſe exſerit, peſſeſſionem conſequitur. Qui 4
miniſtros eccleſiæ Conſiſtorio præſentat, ille in poſſefione juris

patronatus, ratione eccleſiæ parochialis, conſtituitur. Muneris
reique eidem eonnexa poſſeſſio exercitio actuum, ex illo proſtuen- n
zium, obtinetur. Si quis jus venandi in aliqua ylva, aut pi-
, ſcandi in lacu vel fumine exerceat, is Jylvæ lacusque vel fuuminit anh
poſſeſſionem adquirit. Sed, ut dixi, ſæpe rabulæ, æquitate omni horl
poſthabita, regula noſtra abutuntur. Irriſimus menſe Majo Fil
anni ciomoccxxvVI cauſidici hujusmodi ſubtilitates in rationibus uls
decidendi, quas hic adjiciam: Klaͤgers Schwiegervater, der ver⸗ n
ſtorbene Kanzler Richter hat bereits im Jahr 1653. wegen eines auf ae
ſeinem Hofe gebraueten und bey der Verfuͤhrung von der Sorauiſchen
Brauerſchaft weggenommenen Achtel Biers Klage erhoben, und iſt bi
nach einige Jahr lang gefuͤhrten Proceß in einem von Wittenberg 699
eingeholten Urthel bey der poſſeſs vel quaſi des Brauens, Schens dile
fens und Bierausladens, bis die Brauerſchaft ein anders in Ppolſef⸗ e

0110

X

—
itaten 4
ad

odde n
drlastane
mitibusct⸗
10. Omnner
n el Hi ie
NOn Mlir
ando wei
ntie And.
guotrectt.
quiend
onig ee ne
ir. G
Pont ſuni
. Muaneri
lo roſtuen⸗
vo, alit ⸗
vel ſumt
guitatett
menſe Mn
n rationin
ater, der
gen eiteit
t Goreniſt!
oben, int
n Witune
nens, Hitl

ers inpgle.
ſi

SP. CCCCLIII. DE POSSESS. PROBATIONE. 14r

ſorio ordinario oder petitorio ausgefuͤhret, geſchuͤtzet worden. Die⸗
ſes Urthel bat die Brauerſchaft in Kraft Rechtens erſchieſſen laſſen,

auch ſich zu Anſtellung der ihr nachgelaſſenen ordentlichen Klage ver⸗

ſtanden, gleichwol ſolche bis jetzo liegen laſſen, und mittlerweile dem
Klaͤger, welcher jetzo den Richteriſchen Hof beſitzet, anderthalb Achtel

Bier hinweggenommen, und des an ſie ausgebrachten Graͤflichen

Mandati pœnalis ungeachtet, ausgetrunken. Als nun dieſer deshalb
Klage angeſtellet, haben Beklagte vorgeſchuͤtzet, daß die von dem
Kanzler Richter erlangte poſſeſſion dem Klaͤger, als einer andern
Perſon, nicht zu ſtatten komme, und daß bey obgedachten von dem
Kanzler Richter angeſtellten Proceſſe die Frage nicht, wie jetzo, von
Berlaſſung des Biers an die in der Stadt befindliche Wirthshaͤuſer⸗,

ſondern von Verfuͤhrung deſſelben auf das Land geweſen. Alldieweil

aber der Kanzler Richter den ethemaligen Poſſeſſions⸗Proceß nicht
als Kanzler, ſondern als Beſitzer des Hofes gefuͤhret, dieſemnach das
ſolchem Hof zum Beſten erſtrittene Recht ſonder Zweifel auf den
jetzigen Poſſeſſorem transmittiret, ferner das dem George Muͤllern
zu Droske deſtinirte und von der Brauerſchaft unter Weges wegge⸗

nommene Achtel Bier zwar Gelegenheit zu dem von dem Kanzler

angeſtellten Proceſſe gegeben, gleichwol vielgemeldeter Kanzler ſchon

vorher generaliter die Bierfreyheit gegen die Brauerſchaft in dem
Faſciculo ſub A. geſuchet, ſeine petita in den Actis ſub B. gleichs
falls generaliter eingerichtet, den Beweis mit auf den jetzigen Ca⸗

ſum gerichtet, und ein beyfaͤlliges generales Urthel erhalten, folglich
anjetzs faſt laͤcherlich iſt, dieſes generale Urthel auf obangefuͤhrten
Caſum zu reſtringiren, indem, wenn man dieſes zugeſtuͤnde, noch
weiter folgen wuͤrde, das Urthel habe anderer Geſtalt nicht ſtatt, es
ſey denn, daß die Umſtaͤnde alle uͤberein kaͤmen, und das Bier Præ-
ciſe nach Droske an einen Namens Muͤller deſtinirt waͤre; So
haben wir das gleich Anfangs ertheilte Graͤfliche Keſcript beſtaͤs
8 3 tiget,

142 — MEDITAT. AD PANDECT.

riger, Klaͤgern nach Anleirung deſſelben in dem Beſte geſchuͤter,

fide ſeynd, und ihre Argumenta mucht einmal den Schein des Rech.

tens haben, die Erſtattung der ſaͤmtlichen Unkoſten auferleget, anben
ihren gegen das gerechte Graͤfliche Mandat bezeigten Ungehorſam
mit 20. Rthlr. als ſo hoch wir die in dem Mandat angedrohete 320.
Rehlr. gemaͤßiget, beſtrafer.
VII.
Poſſeſſo contra totam unireri itatem per actus contra aliquot —
ejus membra exercitos regalariter non probatur.

VIII.
Prolatur tamen tune, guum actus contra pleraque univen erſi tatis

membra, non tanquam ſingula, ſed tanquam univer-
ſitatem ſunt geſti.
Q ſtrictam poſſeſſionis interpretationem præcipiunt, in-
ter præcipua ejusdem exempla collocare ſolent, quod,
ut Poſtii de Manutenendo Olſerv. 73. Z. 49. verbis utar, poſ-
Jeſſor quoad particulares tantum, non autem quoad univerſita-
tem, de quo ſunt particulares, ſeu, ut Bergerus in reſolut. Lau-
gerb. p. 712 loquitur, poſſeſſio juris contra ſingulos ex uni.
verſitate adquiſita, non ſtatim adverſus totam univerſitatem
obtenta, intelligitur. Adde Lynckerum deciſ. 5o5. Et habet
hæc res ſummam rationem, quum, quod omnes tangit, ab .
omnibus adprobandum ſit, cap. 29. de Regulis jaris in 6. &
alteri Per alterum iniqua conditio inferri non debeat, L. 47.
de Reg. juris. Ipſi ergo menſe Januario anni cioloccxxv. re-
ſpondimus, eum, qui huc usque operas ab aliquibus ruſticis
exegit, poſſeſſionem inde easdem a reliquis exigendi prop-
terea nactum non eſſe: Es mag das Exempel einiger andern Amts
Unterthanen Klaͤgern nicht nachtheilig ſeyn, noch die etwa wider ſel⸗
bige erlangte poſſeſs auf ſie erſtrecket werden. Verum enimn vero H

—
eſhitr,
in mil
des Nech
eget, albtt

ngehete

kohete ,
n Ainn
ur.

niviſſtui
niver.

ipiunnir.
lend quo

Ulan o.

miverſte-

olut. Ladl.

S eN n
verfitaten
Et hie

tanyit

riti1 6. &

bent, L g.
NcN Ee
bus ruſiei
endi pro-
dert Anc⸗
va widet ⸗
euinm

SP. CCCCLIII DE POSSESS. PROBATIONE. r43

ſi huic regulæ ſtricte inſiſtas, nulla unquam poſſeſſio contra
univerſitatem adquiretur, aut adquiſita probari poterit, niſi

ea forte ex tribus duobusve membris conſtet. Nam ſi ea

numeroſior eſt paululum, ut civitates, pagi, collegia opifi-

cum, impoſſibile erit docere, poſſeſſionem contra omnes ac

ſingulos exercitam fuiſſe. Vnicum certe membrum, quod
forte convinci non poteſt, probationem quod ad cetera om-
nia peractam inmutilem efficiet. Vidit hanc difficultatem Ber-

gerus loco ſupra memorato, atque limitationem addidit: Eo,

inquiens, caſu, cum is, qui jurisdictioni præeſt, indixit univer-

ſis, fore, ut ſervitia laudemiumve exigerentur, non abnuerim,

Ri aliquibus præcepto obtemperantibus reliqui non contradixeriut,

Poſſeſſionem faciltus eontra univerſos acquiri. At hæc unica

limitatio non eſt, ſed dicendum generaliter, poſſeſſionem
tunc contra totam univerſitatem adquiri, quum jus, de quo
litigatur, totam univerſitatem concernit, atque id contra ple-

raque ejusdem membra exercitum fuit. Sic enim regula le-

gis 19. Ad municipalem locum invenit: Quod major pars ef-

fecit, pro eo habetur, ac ſi omnes egerint. Exemplum me-

morabile habet Paænormitanus lib. 2. conſil. 18. Subjiciam ego

nunc aliud. In cataloge redituum templi cujusdam, quem
matriculam vocant, perſcriptum erat, ſingulos incolas ſacer-
doti quotannis panem debere. Poſcente hunc panem ſacer-
dote, reſpondet pagus, ſe eum per immemoriale tempus non
Ppræſtitiſſe. Sacerdos contra teſtes addueit, qui datos a non-
nullis incolis panes adfirmant. Reponit pagus, actus hos ſin-
gulorum univerſitati non nocere. Verum Cti Helmſtadien-
ſes menſe Januario anni cioloccxxu. ſecundum ſacerdotem ju-
dicarunt ex rationibus: Dem von den Coſſaͤten gemachten Gra-
vamini ſteher die Matricul im Wege, und wuͤrde es eine ſehr zwei⸗

felbafte Frage ſeyn, ob den Coſſaͤten die Poſſeſſio immuntatis
a

144 MEDITAT. AD PANDECT.

dawider zu ſtatten kommen koͤnne. Alein es iſt nicht noͤhig, ſich bey
dieſer Frage aufzuhalten, da einige aus dem Mittel der Coſſaͤten die.

Brobe gegeben, welches denn die Poſſeſſionem immunitatis ſon=
der Zweifel unterbrochen, indem dergleichen præſtationes nicht in

corpore, ſondern a ſingulis abgefuͤhrer werden, demnach dem Klu⸗
ger unmoͤglich faͤllt, ſeine poſſeſſion anders, als Per actus ſingu-

lorum, iu erweiſen.

SPECIMEN CCCCLIV.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
2D LIB. XEI. TIY. I.

PRASCRIP TIONE
IN GENERE

PVBLICE DEFENS UNM

RVDOLPH. AVGVST. KoVE

CL OT·ZENSI - HANNOV. L. L. CVLT,

D. XXII. OCT. cIoloccCxXVII.

Præſeriptionem in jure naturæ fundatam eſſe, quatuor
rarionilui AMenditur. ð

II.

Præſeriptio ergo && inter lileras gentes rincibeigee .

loeum baber.

ſchte

oſitenga.

tatis ſcl

8 nicht n

demg
dus ſing.

0IN

NN

VE

SP. CCCCLIV. DE PRAESCRIPT. IN GENERE. 14 5
iſputatur acerrime, utrum uſucapio & præſcriptio in
jure naturæ fundata ſit, atque adeo inter liberas gen-
tes ocum habeat, & principi humanam legem non ag-
noſcenti opponi queat. Ajentes negantesque ex ufraque æqua-
lem exercitum conſtituunt, ut, unde major numerus pugnet,
vix ſatis dignoſcas. Atque hic calculus per eos difficilior red-
ditur, qui deſultoria levitate utrinque ſerviunt, & uſucapio-
nem, prout ea principi ſuo vel prodeſt vel nocet, modo ad-
mittunt modo damnant. Faciunt hoc aliqui ex Germanis ip-
ſis, atque, quum jura imperii noſtri in Italiam, in Helvetos, in
Belgium, in Pruſſiam exponunt, nulla præſcriptione ea tolli
poſſe, nec incuriam priſcorum cæſarum recentioribus nocere

contendunt, deinde, quando ad poſtulata, quibus reges Galliæz

interdum Germaniam vicinasque gentes turbant, veniunt, Gal-
lorum jus, ſi quod habuerint, diuturnitate temporis exſpiraſſe,
& negligentia priorum regum amiſſum eſſe, reſpondent. Fa-
cit idem GCtus non ignobilis, atque, dum Pruſſiæ regis jura
in Pruſſiam tuetur, præſcriptionem inter argumenta ſua collo-
cat, eandem vero, quum illa contra regem ſuum & abipfius ci-

vibus & ab exteris urgetur, falſiſſime irridet. Sed hoc quidem

cordatus nemo excuſabit. Quod autem ad litem ipſam attinet,
nolo rationes, quæin utramque partem adferuntur, hic repe-
tere, dico ſaltem paucis, ex mea ſententia præſcriptionem in

jure naturæ fundatam efle; atque & inter liberas gentes & con-

tra Principem nemini fubjectum locum invenire. Quatuorme,

ut ſic ſententiam, movent; primum ſumma &quitas. Scilicet
ei, qui re ſua diutiſſime caruit, difficile eſſe non poteſt, ea por-

ro carere, atque eodem, quo huc usque vixit, modo & inpoſte-

rum vivere; quum contra is, qui rem tenuit, nequeat illam ſine
graviſſimo incommodo animique cruciatu perdere, & paupe-
rior factus antiquas vivendi rationes mutare. Deinde, qui jura
ſua per longum tempus nec inquiſivit, nec perſequutus eſt, de-
reliquit ea profecto, & facto ipfo in illorum alienationem con-
ſenſit. Vix enim, quemadmodum recte Paulus in L. 28. pr. de
Verborum ſignif. ait, eſt, ut non videatur, alienare, qui potitur uſu-
cati. Tertium argumentum meum ex confuſione & obſcura-
Tom. PIlIl. T tione

—

116 MEDITAT. AD PANDECT.

tone jurium arceſſo. Hoc vero verbis illuſtris Leibnitii expli-

cabo, qui olim mecum ſuper hoc argumento per literas diſpu-
tavit, & tacitam quidem derelictionem in dubium vocavit, con-
fuſionem autem jurium in epiſtola Kl. Martiis anni cloloccxII.
exarata egregie ſic explicuit: Ego præſeriptionis temporalis fun-
Jamentum collocs non in animo derelinquendi, cum nems rem ſuam

jactare facile credendus ſit, ſed in rei obſ euratione per morvam ejus,

in cujus poteſtate erat agere iis temporibus, quibus nondum inter-
ciderant vel evaauerant auxilia diſeutiendæ cauſæ. Er natura
ipſa ſuggeſſit etiam plebi banc rationem. Solent enim vulgo dice-
ve, cur non prius egit, cur tamdiu exſpectavit. Et poteſt in ea di-
Iatione eſſe non tantum culpa, ſed & dolus, dum unus præſidia
actionis ſuæ diligenterervat, ea pe, ſe ſuosque aliquando poſſe in
adverſarium aut ejus heredes vel ſucceſſores utilius agere, eum poſt
multas mortes rerumgue converſiones, ſive neglectu ejus, OQujus uſus
non ſatis intelligebatur, ſive ipſa rerum hbumanarum labilitate pe-
rierint ipfis præſidia exceptionum. Hanc igitur ereptionei tem-
poris ipſa rerum natura ſuppeditat, legibus autem deſiniuntur ſpa-
tia temporum, quod natura non poteſt, && in rebus mobilibus, ubi

facilius evaneſcunt indicia veri, revius tempus reéte placuit. Alia,
quæ vulgo adbuc affertur ratio, ut eſſet finis litium, non ſufici.
Non enim ideo cuiquam ſuum eſt adimendum, ſed acceleranda ju-
ſtitiæ adminiſtratio. Hæc ergo ratio vim non poteſt niſi a mora

ejus petere, qui juſtitiæ adminiſtrationem protrabit ita, ut inde

difhcilis reddatur, vel plane obtineri non poſſit. Porro inter eos, qui
nullis legibus tenentur, certe temporis omnium longiſſimi id eſt in

memsrialis preſeriptio valere debet: cujus tamen major latitudo
eh inter potentes, quorum res ab hiſtoria & in archivis, hodie præ-
Jertim, conſervantur. Juvenis olim peculiarem de hoc argumento
diſertationem moliebar, ut rem ad vera nec ſatis vulgo noſtris juris
yaturæ doctoribus explicata principis revocarem. Sed diſtractior

poſtea

lete
Ann
met

puen
er
nti

Acal

Sp. CCCCLIV. DE PRAESCRIPT. IN GENERE. 147

tienhl. poſtea intermiſi, & jam aliis hanc lampada trado, & a te inprimis
rad.n. miulta præclara exſpelto. Quodſi aliquando colloqui licebit, de

dviben. his 87&¾ hBimilibus multis agemus fuſius. Syero enim, te ea ætate,
ht qua Rores, até dactrina, qua polles, ac denique ea de re publica me-
orelifſu. rendi voluntate, non exiguam lucem veris jurisprudentiæ ſtudiis
ttenſun afferre poſſe. Moveor denique exemplo Jephtæ populique
nofam ee Hebræi, qui divina auctoritate fulti in lite cum Ammonitis ad
ndinint,. præſcriptionem provocant, Zudicum XI, 26. Optime igitur
Duntunt Caſſiodorus lib. 5. c. 27. præſcriptionem humano generi patro-
Nlloiee. nam appellat. Objicitur: Quidquid in jure naturæ determina- S
,h. tum non eſt, hoc neque fundamentum in eo habet. Atqui
Praſi tempus præſcriptionis in juræ naturæ determinatum non eſt.
ndo doſer Ergo &c. Reſpondetur; multa eſſe, quæ recta ratio conſtituit,
reH. tamen non determinat, ſed prudentiæ & arbitrio hominum
eiſitian determinanda relinquit. Certe natura ipſa infantiam, pueriti-
obilitateſe am, adoleſcentiam, ſenectutem invicem diſtinguitr. Nemo ta-
onenn n men ex lumine rationis annum vel diem dicet, quo quis infans,
iuntur de puer, adoleſcens eſſe deſinit, & vir aut ſenex fit. Porro, quid
ilibut acervus fit, natura indicat; ſed quot grana acervum conſtitu-
euit. ant, ipſi philoſophi determinare non audent. Cicero lib. I1.
non uf. Academ. quæſt. cap. 16.
itm ivis etiam principi præſeriptionem recte opponit. ,
1 ito ind IV.

Igitur pana negligentiæ fundamentum ejus SGWe neguit.
itte,ta Miitebarttur aliquando ad nos acta, in quibus advocatus fiſ-
Fniileem (VI ci cum equite de jure venandi litigabat. Eques in ſola
nierlul pPræſcriptione nitebatur. Itaque patronus ejus omnia, quæ
viplelee vulgo pro æquitate & juſtitia præſeriptionis adferuntur, ſtudie-
Noee ſe collegerat & ſtylo magnifico expoſuerat. In principio con-
goefti feſtim hæc poſuerat: Præſeriptiobono publico & in pæœnam ne-
4 ÿ”ÿU T 2 gligen-

148 MEDITAT. AD PANDECT.

gligentiæ Ivimith, ime introducta a nemine eorum, qui juſtitiam &*
αitatem amant, in dubium vocabitur. Ad hæc advocatus fiſci:
Heus tu, inquit, præſeriptionem in gœnam negligentiæ introdu-
Gam dicis. Tu ergo principem regemque tuum purire audes. Ob-
mutuit miſer ſiccoque pede hæc tranſiit. Et ipſe fateor, me
in iſta, quæ vulgo tantopere urgetur, negligentiæ pœna nihil
præſidii collocare, faeileque adſentire Pußfendorfio, qui lib. 4 de
Jare naturæ & gentium c. I12. J. 6. leges etiam civiles de uſuca-

pione pœnales eſſe negat. Dixi hoc in Specimine CCCCXLI.de

Venatione medit. I. oſtendique contra Beyerum, non peccare ci⸗

ves contra reverentiam principi ſuo debitam, ſi ei exceprio-.

nem præſeriptionis opponant. Conſentit mecum Hornius
laſſ. 10. Keſ. 21. n. 1.
V. 7
Præſcriptio contra eum, qui jus ſuum i iguorovin locum non
habet.
VI.

1

Ignorantia tamen poſt lapſum triginta annorum allegari neguiz.

VII.

Imo nec int ra triginta annos, ſi apparet, quem in invehigendo

jure ſuo negligentem fuiſſe.

Pr puum præicriptionis fundamentum, tam de jure na-

turæ quam civili, eſt derelictio tacitusque domini jus ſuum
diutiſſime non perſequentis confenſus, L. 28. gr. de Verb. ſig-

nif. Iſte vero conſenſus & derelictio naturali ratione ſcien-
tiam aliquam præſupponit. Nam, qui jus ſuum ignorat pla-

ne, is hoc dereliquiſſe atque alienaſſe dici nullo modo poteſt.
Itaque recte CGailius lib. 2. Obſ. 19. n. 198. certique ab eo allegati,
reſtitutionem in integrum ex capite ignorantiæ contra præ-
ſcriptionem locum invenire, dicunt. Graviſſimum tamen eſt,

quod contra hanc reſtitutionem a Struvio Exercit. ad 7. 8. 5.76.

mo-

de⸗

a

Prinng-
Atos

intnel.

lclet. 0.
Atecn N
Demnti
uili
Sdenſcet.
CTLL.
Peceire ci
entehin.
In Myvn

um on

ufi ne i⸗
weſtigen

de juet⸗
ini uefmm
al ſ
tione ſelet
gnorat e

odo De

beoaleni
cOtIA N.
nn tameni,

d n 51
MN

Sp. CCCCLIV. DE PRAESCRIPT. IN GENERE. 149

movetur, dubium. Si admitteretur, inquit ille, reſtitutio hæc,

jara præſeriptionumplane everterentur, & ſinis iſtarum, ut ſcil.
litium ſit ſinis & dominia non ſint incerta, non obtineretar, adeo-
gueé tam ſollicite Juſtinianun jura uſucapionum conſtituere in l.
un. C de-uſucap. trangf., non fuiſſet ogus. Verum iſti dubio jam
tum occurrit juſtinianus in Wovella II9. c. 7. & Auth. Malz
Egdei C. de Præſeript. longi temporis, & diſcrimen fecit inter
pPræſcriptionem longi & longiſſimi temporis. In illa reſtitutio-
nem ex capite ignorantiæ probavit, in hac re jecit. Scilicet ig-
norans contra omnem quidem præſcriptionem in integrum

reſtitui debet. Adin præſcriptione longiſlimi temporis igno-

ran tia inveroſimilis eſt prorſus- Nane, ut bene ait Grotius de

SF.- 1re Velliac pacis lib. 2. C. 4. . 6. Zei vix Poteſt. ut multo tempo-

re res ad aliguem bertinens non aliqua via ad ejus notitiam perve-
niat, cum multas ejus occaſiones ſubminiſtret tempus. Itaque poſt
triginta annorum curſum ignorantiam alleganti nec creditur
quidem. Fac etiam, illum vere jus ſuum ignoraſſe. Iſta tamen

ſupina incuria, qua jura ſua per tot annos neglexit, & nec inve-

ſtigare quidem dignatus fuit, vera derelictio eſt. At intra tres,
decem, vigintive annos probabilius eſt, aliquem jus ſuum ne-
ſciviſſe. Itaque: audiendus eſt, qui juratus hoc adfirmat. In-
terea, etſi NXX. anni nondum lapſi ſint, quando tamen ex cir-
cumſtantiis adparet, illum jura ſua facillime cognoſcere po-

tuiſſe, ſi modòaliquam euram habuiſſet, ex iisdem, quæ ſupra

poſui, principiis conſequitur, nec allegationem ignorantiæ in-
tra XNN. annos admitti. Sic menfe Julio anni CclotoccxvII. ju-

dicavimus: Daß Beklagte von angeſtellter Klage zu entbinden,

imma ſſen ſie biermit davon entbunden, und die beyderſeits verur⸗

ſachte Unkoſten gegen einander aufgehoben werden. V. R. W RKat.
dec. Klaͤger hat wegen eines ſeinem Varter zugeſtandenen . aber

nach de en Tod von ſeinem Stiefvater an Claus Lohrengeln ver⸗

T2 kauften

—

150 MEDTTAT. AD PANDECT.

kauften Hofs wider die Beklagte, als gedachten Clauſens Erben,
rei vindicationem angeſtellet. Was Hans Heinrich Lohrengeln
betrift, ſo ſchuͤtzet derſelbe die Verjaͤhrung vor. Ob nun wohl
Klaͤger dagegen eingewendet, daß er zu Zeit des Verkaufs min⸗

derjaͤhrig geweſen, und nach erlangter Majorennitat noch nicht
30. ſondern nur 22. Jahr abgelaufen, und daß ihm die Unwiſ⸗
ſenbeit, indem er erſt vor weniger Zeit ſeines Baters alten
Kaufbrief gefunden, und ſein Recht an dem Gute daraus erſe⸗
ben, zu ſtatten kommen muͤſſe. Alldieweil aber die nach Klaͤgers

Majorennitaͤt verfloſſene 22. Jahr ad præſeriptionem longi
temporis, und alſo ad excludendam rei vindicationem, ge⸗
nug ſeynd, ferner gar nicht wahrſcheinlich iſt, daß Klaͤger jetzo erſt
von der Beſchaffenheit des Gutes Nachricht erhalten, allenfalls
auch, wenn dieſes Vorgeben wahr, demſelben, daß er in ſo vie⸗

len Jahren ſtille geſeſſen und von ſeinen vaͤterlichen Guͤtern keine

Erkundigung eingezogen, eine ſupina und inexcuſabilis ignoran-

tia, welche ihm ad impediendam præſcriptionem nicht helfen “
mag, beyzumeſſen iſt; So haben wir Beklagte von angeſtellter Kla⸗

ge loßgeſprochen, jedoch, da Klaͤger wegen des alten Kaufbriefes
probabilem litigandi cauſſam gehabt, die Unkoſten gegen einan⸗
der aufgehoben. Adde Conſtit. El. Sax. 9. Part. 2.
VIII.
Præſeriptio & contra abſentem currit. .

eami negligentia colonorum, ſervorum. brocuratoram,
bominum propriorum nocet.

heſibus iſtis graviter obſtare videtur lex 1. C. Si per » vim

vel alio modo abſentis perturbata ſit poſſeſſe, in qua poſt

elapſa quoque ſpatia recuperandæ poſſeſſionis legibus præſti-
tuta domino quolibet tempore reverſo actio poſſeſſionis recu-

Peran-

tur

—
s Eun

htmnnn

Nuln hin

aüfs ni
noch nich

le Une

lers alten
kaus erſe
ih Kligers

Nen l on

onem,
ger ſihr
gllenfelt
r in ſe

ltern in

Signorn

lcht hekn

ſtellter Klo⸗
Kuufbrefea
gegen eingr

torun,

N per tin
nquapol

usPrEHH

ionisreer
Peran.

sb. cccCœαν. DE PRAESCRIPT. IN GENERE. 154

perandæ indulgerur, quia fieri poſſit, ut reſtitutio propter ſer-
vos infideles, vel negligentes propinquos, vel parentes, vel
proximos, vel amicos, vel colonos, vel libertos interea differa-
tur. Verum enim vero iſta lex de ſolo interdicto unde vi, quod
per L. 2. C. Unde vi annale eſt, agit. Qlara ſunt verba: Abſen-
tibus enim effcere non delet tempus emenſum, quod recuperandæ

boſſe, ſioni legilus Praæſtitutum At : Ged reformato ſtatu, qui per iu-

juriam ſublatus eſt, omnia, quæ ſupererunt ad diſceptionem litigii,
immutilata permaneant; quibus non tollitur præſcriptio vicen-

nii contra abſentes plurimis legibus ſtabilita, & a Juſtiniano in
pr. I. de Uſucapionibus repetita, quæ fere ſemper cum negli-

gentia Procuratorum, colonorum, ſervorum, conjuncta eſt.

Ais forſan, iniquum eſſe, ut hæe domino immerenti noceat.
Reſpondeo, in præſcriptione illalongiore dominum non tam
nocere negligentiam alienam, quam propriam. Nam, qui per
tot annos res ſuas ab aliis curari ſinit, nec, quomodo curen-
tur, ſolicitus eſt, ille tacitus omnia, quæ illi gerunt aut non ge-
runt, rata habet, nec deinde poſt feſtum, ut loquuntur, venire,
atque bene adquiſirum & tempore firmatum tertii jus turba-

re debet. Sic menſe Auguſto anni cloloccxxIV. privatim

conſultus reſpondi: Der Leibeignen Negligenz ſchadet zwar dem
Herrn nicht, wohl aber ſeine eigene, wenn er ſeine Laͤnderey in frem⸗
der Leute Haͤnden laͤſſet, und ſolche in vielen Jahren weder vor ſich
nech durch die Seinige beſorget.
X.
Alſen gici nequit, qui in esdem provincia, licet ſub diven/
judice, vivit.
heſis hæc, ſat clare in L. 12. C. de Præſeriptione longi tempo-
ris fundata, ſaltem quod ad uſum fori in dubium voca-

tur. Seilicet PBrunnemannus ad b. L. n. 3. Hoppius ad pr. I. de

Uu-

1532 MEDITAT. AD PANDECT.

Vſucapionibus in Uſu bod. Strykius in Uſu moderno tit. de Uſur-
pvationibus S. 7. aliique multi hodie pro abſentibus reputari di-
cunt, qui non ſub eodem judice domicilium habent, licet illud
in eadem provincia conſtituerint. At enim vero cur ſine cau-
ſa a lege recedamus? Qui in eadem provincia cum altero

vivit, ſi jus ſuum non ignoravit, perſequi id intra decem an-

nos commode potuit, ſi vero neſcivit jus ſuum, ex capite

ignorantiæ in integrum reſtituitur per Wovellam 119 cap. J.

Quæ quum ita ſint, JCti Helmſtadienſes jus civile retinent,
atque ſecundum illud menſe Aprili anni eioloccxvIII. judi-
J

carunt: Es bleibet, was die Abtretung des Gutes ſelbſt be⸗
trift, bey dem am 13. Julii 1714. eroͤfneten fol. 71. befindlichen

Urthel billig, es koͤnnten und wollten denn Beklagte ihr Vorge⸗
