quando ventilatam. Decurrebat Per ſylvam rivus turdorum
der

—

672 MEDITAT. AD PANDECT.

der Schmerlinge, duos Plmiut in Miforia: aturalt lib. 32. . II.

inter piſces ſaxatiles nobiles refert, ferax. Ejus ſylvæ domi-
nium eques habebat, venatio in illa principis erat. Contro-
vertebant vero inter ſe eques & ſylvæ præfectus a principe
conſtitutus de piſcatione turdorum. Præfectus eam tanquam

venationis, eques tanquam dominii partem ad ſe trahebat.

Ego ſecundum equitem reſpondi. Certe venationis voce, piſ-
cationem non comprehendi, jam tum Harprechtus in §. 12. 29*
72. J. de Rerum diviſ. n. 22 5. ISqgqg. oſtendit. Contradiſtinguun-
tur illæ ſibi in L. 9. 9. 15. de UWiufruttu. Ergo piſcatio tanquam
venationis genus principi vindicari non poterat: nec poterat
tanquam regale. Nam piſcationum reditus, ut ſupra dixi, non
ſimpliciter, ſed tanquam fluminum publicorum acceſſio, rega-
libus adnumerantur. Agnoſcit idem Georg. Mor de Jure ve-
nandiz cueehendi & piſeandi P. I. cap. 5.- n. I5:⸗ & caß. 2.
III. .
Qui jus Piſeanch in parte ſuminis vel ſtagni babet, eam partem

arigus machinisque obſtruere, atque 1M. ces, ne elabantur,
impedire poteſt.

quidem non ignoro, legibus multorum locorum veta⸗

ri, ne flumen ftagnumve retibus machinisque obſepia-
zur, atque ita exitus piſcibus intereludatur. Exſtat iſtius-
modi lex in Bavwaria, feilicet in Ordinat. polit. lib. 4. zit. 9.
art. 1. ubi das Archenſchlagen und Einlegen interdicitur. Nec
megoy faluberrimas has leges eſſe, quum iſtiusmodi obſtru-
Qio piſcium numerum non parum imminuat, atque aquas

ſteriliores reddat. Verum in præſens de juſtitia & &εquita-

re talis legis non diſputamus, ſed quærimus, quid juris ſit
inter vicinos populos aur principes, qui legem nullam aqua-

ticam agnoſcunt „aut etiam inter cives ejusdem provin-

eiæ, in qua obſtruétio fluminis aut ſtagni non eſt Vetita.
ranc

Mel

r
wwe⸗
ir
und
gh⸗
ge
gls
den
ken
Ne

Sp. DIII. DE PISCATIONE. 673

—
f.rI.
u D Tunc eam cuilibet, qui jus piſcandi ſolus habet, permitto,
nno. nec vicinos, quibus per eam lucrum aufertur, contradicendi
che facultatem habere, exiſtimo. Rem optime explicuerunt [C-
mn ti Helmſtadienſes in reſponſo menſe Majo anni clo 1o CG XXIII.
debe, exarato: Haben die Fiſcher einer gewiſſen Land⸗Stadt in einem
Pi. bey der Stadt liegenden See, worauf dieſer Stadt die Fiſcherey
. 6 zuſtehet, den Eingang des durch ſolchen See flieſſenden Stroms
Vnn. dergeſtalt mit groſſen Koͤrben und Netzen umſetzet, daß die Fiſche
n keinen freyen Gang behalten, ſondern nothwendig in beregte Koͤrbe
Nekr und Netze fallen muͤſſen, wodurch die Fiſcherey ſo wol an und vor
noh ſich ruiniret, als der Fiſcher des Land⸗Droſts, welchem die Fi⸗
RpN. ſcherey in dem Strom vermoͤge ſeines Amts gebuͤhret, auſſer Stand
ge. geſetzet wird, die verſprochene Penſion zu zahlen; wannenhero an⸗
faͤnglich die Frage entſtehet, ob die Stadt⸗Fiſcher ſolches zu thun
berechtiget ſeynd. Nun ſcheinet ihnen zwar das intereſſe publi-
cum im Wege zu ſtehen, indem dem ganzen gemeinen Weſen
mn doran gelegen iſt, daß die Fiſchereyen durch gaͤnzliche Erſchoͤpfung
i, deer Fiſche nicht ruiniret werden. Ueberdies, und da die Fiſcherey
auf dem Strom dem Amte des Land⸗ Droſtens als ein emolu-
de mentum annectiret iſt, ſo gewinnet es das Anſehen, ob koͤnne auf
li⸗ Seiten der Stadt oder ihrer Fiſcher nichts, wodurch ſolches emo-
i. lumentum einen Abbruch leidet, vorgenommen werden. Alldie⸗
42 weil aber der Stadt die Fiſcherey auf dem See ganz allein, mit⸗
H hin auch das Recht, alle darinn befindliche Fiſche weg zu fangen,
“ und ſich zu dem Ende aller in Rechten nicht verbothenen Mittel zu
gu gebrauchen, zuſtehet, und denn die Umſetzung mit Koͤrben und Ne⸗
õ tzen unſers Wiſſens nicht verbothen, auch ſonſten eine in Rechten
SKE ausgemachte Sache iſt, daß derjenige, welcher ſich ſeines juris be⸗
e. dienet, dem andern, welchem dadurch ein Vortheil entzogen wird,
N kein Unrecht thut, L. 24. §. 12. L. 26. de damno infecto, L. 5. de
en Regulis juris, hiernaͤchſt, und wenn nur die junge Brut nicht hin⸗
weg gefangen, ſondern gelaſſen wird, eigentlich nicht geſaget wer⸗
n Zom. VII. Q U d q den

MEDITAT. AD PANDECT.

624

den kann, daß die Fiſcherey ruiniret werde, ferner dem Land⸗Dis⸗
ſte hinwiederum ſeines Orts frey ſtehet, den Strom, auf welchemn
er die Fiſcherey hat, mit Netzen und Koͤrben zu umſetzen, und die
Fiſche, wiche ſonſt in den See hinein giengen, wegzufangen, uͤbri⸗
gens gleichmaͤßige Exempel auch in groſſen ſchifreichen Fluͤſſen vor⸗
handen ſeynd, daß ſelbige zum Nachtheil der Nachbaren umſetzet,
und die Fiſche alſo aufgefangen werden, immaſſen ſolches durch den
bekannten Lachs⸗Fang bey Deſſau auf der Elbe geſchiehet; So
ſeynd die Stadt⸗Fiſcher den Eingang des in ihre See fallenden
Stroms zu umſetzen wohl befugt geweſen. Oppoſuit huic reſpon-
ſoamieus quidam, ICrus eximius, auctoritatem Sehaſtiani Me-
dices, Georgii Mor, Sebaſtiani Khraiſſeri, & Godofredi Chri-
ſtiani Leyſeri. At ego in nullo horum auctorum quidquam,
quod meam ſententiam refelleret, inveni. Medices de Venatio-
ne, piſcatione & aucupio Part. 2. quæſt. 29. hoc ſaltem ait, con-
ductorem Ppiſcationis non poſſe evacuare piſcinam. Id ego
non nego. Conductoris enim officium eſt, ne deteriorem red-
dat rem conductam, neve exhauriat, L. 25. §. 3. Locati. Mihi
vero hic de ipſo Domino, non de conductore ſermo eſt. In
Moro locum mihi contrarium inveſtigare non potui. Abraiſ-
Jerus in Comment. ad ſi upra memoratum Ordinat. polit. Bavaricæ
locum de jure non communi ſed Bavarico agit, atque vicinoo
Bavariæ populos ab hoc piſcandi genere non abſtinere fatetur.
Denique ſerus in Jure Georgico lil. 32. c. I4. n. 46. lege Sa-
xonica caveri, ne cataractæ die Wehr in uſum molendinorum
penitus claudantur, ſed piſeibus liber tranſitus pateat, dicit,
quod itidem ad nos non pertinet.

IV.

Ii, qui jus piſcandi in fumine halet, nihil piſcationis cauſaæ
ſJacere poteſt, quod liberæ navigationi noceat.

Hanec

—

N
chen
ſf

Ver

Coul
era
Nun
B
hin
che⸗

nah

ſher

Nie
ſ
tiſch
ees
lſch
geli
ott

eo

an
tan
gern
erd
nd
Vert

ſehe

N
relpon⸗
iuni M.
iC.
dguan
anarie
, cor⸗
Icego
mred-
Mh
ſt. I
Hhem.

Aerie

Vlkd

Tennt
eK.

OruðHR =

dicit

fius

8P. DIII. DE PISCATIONE. 675

anc meſin ſaris Muſte abit reſponfum 4 TCns Helmſiadien-
ſibus menſe Majo anni cioloccxxXIII. exaratum: Hat der
Rath einer gewiſſen Land⸗Stadt in einem bey ihrer Stadt befind li⸗
chen See einen Schlag⸗ Baum am Eingange des durch ſolchen See
flieſſenden Stroms ſetzen laſſen, und will ſolchen, der von dem Gou-
verneur Titio geſchehenen Erinnerung ungeachtet, nicht wieder
wegnehmen, wannenhero zu wiſſen verlanget wird, ob gedachter
Gouverneur befugt geweſen, dieſen Schlag⸗Baum wegzuͤhauen,
oder aber nicht viel mehr dies zu verfuͤgen hoͤhern Orts ſuchen ſollen.
Nun ſchuͤtzet zwar der Stadt⸗Rath vor, es gereiche dieſer Schlag⸗
Baum dem publico nicht zum Nachtheil, ſondern ſey lediglich zum
Beſten der Stadt in dem See zuſtehendem Fiſcherey und zur Ver⸗
hinderung, daß die Fiſcher des Raths und des Gouverneurs, wel⸗
chem letztern die Fiſcherey in dem Strom zuſtehet, einander nicht zu
nahe kammen, angeſehen, folglich ſey der Gouverneur nicht berech⸗

tiget, ſeines mit unterlaufenden Intereſſe halber in propria cauſa-

Richter zu ſeyn, und ſo gar ohne Vorwiſſen der hoͤhern Obrigkeit Ge⸗
walt zu gebrauchen. Alldieweil aber eine benachbarte See⸗Stadt ſich
verſchiedent ich wegen der ihren Schiffern und Buͤrgern aus Legung
dieſes Schlag⸗Baums in ihrer Schiffahrt entſtehenden Hinderniſſe
beſchweret, ſolche Beſchwerung auch, welches wir zum voraus fe⸗.
tzen, wol gegruͤndet iſt, und denn einem Privaro nicht frey ſtehet, das
geringſte in einem ſchifbaren Fluſſe zum Nachtheil der Schiffahrt
vorzunehmem 1 I. G. I2. cq . de ftuminibus, Ze quiq in fiumiue pu-
blico, ripave ejus fiat, quo pejus navigetur, oder auch dergleichen in
dem Teiche oder Graben, wodurch der ſchifbare Fluß flieſſet, zu
thun, L. I. §. 8. eodem, dieſes auch heut zu Tage ſo viel weni⸗
gern Zweifel hat, da die ſchifbare Fluͤſſe ad regalia gerechnet
werden, bey welcher Bewandniß dem ſonder Zweifel von dem
Landes⸗Herrn zu Beobachtung ſeiner hohen jurium geſetzten Gou⸗
verneur obgelegen, ſich der ihm zu Handhabung ſeines Amts zu⸗
ſtehenden Mittel zu gebrauchen, und den ſchaͤdlichen Schlag⸗Baum
Q q?2 weg⸗

2

636 NMEDITAT. AD PANDECT.

weghauen zu laſſen, auch unnoͤthig geweſen, ſich dieſerhalb vorhe⸗
ro hoͤhern Ortes zu melden, nachdem alles auf die Erhaltung des

Intereſſe publici angeſehen, und des Gouverneurs privat Inter-

eſſe entweder gar nicht oder doch nur wenig und ſehr ind irecte da⸗
bey verſiret; So iſt der Eouverneur Titius den Schlag⸗Baum

ohne ſich vorher hoͤhern Orts deoͤhalb⸗ zu melden weghauen zu laſ⸗

ſen wol befugt geweſen.
I, qui us piſe andi intuitu certi prædii habet, ex alio rædi⸗
eſar: nequit.
Tngens in in Pomerania 1 lacus eſt, quem das Woitſchwein vo-

cant, & in quo equeſtria quædam prædia jus diſcandi com-
muniter habent. Ex iſtis prædiis unum a lacu diſſitum non ita

commode, ut cetera, piſcabatur, quum piſcatores ejus, an-
tequam ad lacum pervenirent, viam longiorem emetiri atque
non in terra ſed in ſcaphis conſiſtentes piſcari neceſſum habe-
rent. Opportune prædii iſtius remotioris dominus aliud præ-

dium lacui prexime adjacens poſfidebat. Sed cui jus pi-
ſcandi non competebat. IIle tamen piſcatores in eo alebat,

qui primo mane ad lacum præſto eſſe & ex terra piſcari pote-
rant. Intercedebant ceteri conſortes, atque Piſcatores pigno-

ribus captis a piſcando arcebant. Ile vero ſe jure ſuo uti,
contendebat, atque piſcatores hos, quos in alio prædio mo-

rari non negabat, ab eo tamen prædio, cui jus Piſcandi compe-
tebat, denominabat, argumentum etiam ex L. 4. de Inſtructo
vel inſt rumento ducebat, in quo ſic javolenus: Quum quidam duos
Jfundos functos baberet, & ex altero boves, quum opus feciſſent,

in alterum reverterentur, utrumque fundum cum inſtrumento

legaverat. Labeo, Trebatius, boves ei fundo ceſſuros putaut,
ubi opus feciſent, non ubi manere conſueviſſent. Sed Cti
Helmſtadienſes menſe Septembri anni co 1o Cc xxvI. adver-

ſus illum judicarunt. Reliquorum ſcilicet conſortium inter-
exat

IUI

di/

vo.

leom.

noniti
us
latene
1habe.
Une.

s pi.

ledart

Pote.
digno.

1 ,

1,h.

mpe-
ruche
duuf

H

Ahenpe
oit,
i
cher.
inter.
elit

Sp. DIII. DE PISCATIONE. 6z

erat maxime, ne alter ex viciniore prædio piſcaretur, atque

ſic frequentiore & faciliore captura numerum piſcium im-

minueret. Igitur juſte intercedebant. Cui enim jus aliquod

intuitu certi prædii conceſſum eſt, hoc ex alio prædio exer-

cere nequit, L. 29. L. 5. §. I. de Servitut. præd. ruſt. Vide
ſimile exemplum in Specimine meo CEIII. de jure paſcendi me-

dit. 7. Sed adjiciam verba ſententiæ: Daß Klaͤger in dem

Beſitze des Fiſchens auf dem Woitſchweine mit der Klippe oder
ſonſt nach ſeinem Belieben, jedoch nur von Silligsdorf aus, zu
ſchuͤtzen, hingegen der Fiſcherey von Braunsberg aus ſich zu
enthalten ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Ob wol Klaͤger ſon⸗
der Zweifel in dem Beſitze des Fiſchens auf dem Woitſchweine
iſt, ſolcher ihm auch von den Beklagten auſſer dem Braunsber⸗

giſchen ad petitorium gehoͤrigen Diſtricte nicht geſtritten, ſon⸗

dern nur mit gewiſſen Schranken und Modificationibus circum-
ſeribiret wird, folglich es das Anſehen gewinnet, ob haͤtten die Be⸗
klagte dem Klaͤger durch die uͤbernommene Pfaͤndung und Ver⸗
weigerung die Pfande zu reſtituiren offenbares Unrecht gethan,
und waͤren dahero zu Erſtattung aller Schaͤden und Unkoſten, und
Erlegung einer fiſcaliſchen Geld⸗Strafe, ing leichen den Klaͤger
nach ſeinem Belieben auch von Braunsberg aus in Zukunft fiſchen
zu laſſen, zu condemniren geweſen; Alldieweil aber Klaͤger die Fiſche⸗
rey auf dem Weitſchweine, es mag ihm ſolche tanquam domino
in re communi oder tanquam mutua ſervitus zuſtehen, lediglich
in Anſehung des Guthes Silligsdorf beſitzet, alſo keinesweges von

dem naͤher gelegenen Gute Braunsberg aus exerciren kann, als

welches zu mehrerer Beſchwerung der gemeinſchaftlichen Fiſche⸗
rey und zum Nachtheil der Beklagten gereichen wuͤrde, gleichwol er
ſelbſt fol. 140. geſtehet, daß ſeine Fiſcher ſich zu Braunsberg auf⸗
gehalten, und von ihm nur pro forma Silligsdorfiſche Fiſcher ge⸗
nennet werden, hiernaͤchſt Beklagte auch hin und wieder in actis
anfuͤhren, daß er von dem Braunsbergiſchen Lande aus fiſche und
S Qa 4 3 dar⸗

678 MEDITAT. AD PANDECT.

darzu die Klippe habe, und denn dieſes Befugniß ihm nicht zuſte⸗
het, ſondern er die Fiſcherey dergeſtalt, als ob er Braunsberg gar
nicht inne haͤtte, exerciren muß, ſo haben wir ihn zwar in dem

Beſitze des Fiſchens nach ſeinem Belieben, jedoch nur von Silligs⸗

dorf aus, geſchuͤtzet.

COROLELEANRIA.

1. In agro per flumen aut ſtagnum inundato piſcatio non ad
dominum agri, ſed ad eum, qui jus piſeandi in flumine
vel ſtagno habet, pertinet. Dixi in Specimine præce-
dente de Jure aquatico medit. 3. .

2. Magna eſt controverfſia an is, qui in diverticulo fluminis
publici ſolus per longum tempus piſeatus eſt, alios ex-
cludere queat. Negat Papinianus in L. 45. pr. de Uſur-
bpationibus, ait Marcianus in L. 7. de diverſis temporalibus
præſeriptionibus. Conciliatores harum legum variæ ad-
feruntur, ex quibus nulla fſatis placet. Optima eſt, ut
dicas, per hoc, quod quis ſolus piſeatus fuit, alios non

excludi, niſi piſcans ſimul alios piſcari in eodem loco vo-

lentes prohibuerit, atque ita jus prohibendi adqui-
ſiverit. .

3. Poœna in fures piſcium articulo 169 Conſtitutionis criminalis
multisque legibus provincialibus ſtatuta etiam ad fures
cancrorum recte extenditur a Carpzovio in quæſtione
criminagli 84 n. 94. Ad regulam juris, quod in pœna-
libus benignius interpretandum ſit, L. 115. §. 2. de
Regulis juris, in conflictu reſpondebitur.

4. Du-

Honad
lunine
Ptere⸗

Iminis
08en-

rieat.
el,u
os uen

ge o.

igi⸗

Binmlq
Afores

Gion

pet .

2 6

4DI.

U.
Ohde

Sb. DIII. DE PlISCATIONE. 672

4. Dubitat Beyerus in Delineatione Inſtitutionum tit. de Jure

rerum § 34. & 3. an quis jus piſcandi in flumine
publico per præſcriptionem immemorialem adquirere,
eaque ſe contra principem tueri queat. Nos ajentem
ſententiam contra Beyerum tuebimur, ex iisdem ratio-
nibus, quæ in Specim. CCCCXLEI. de Venatione me-
dit. 7. adlatæ fuerunt.

od Strykius in Examine juris feud. cap. 9. gu&ſt. 29. cum
multis aliis ait, regalia in dubio privative conceſſa cen-
ſeri, atque adeo principem ſimul cum eo, dquem de
regali inveſtivit, hoc exercere non poſſe, æquum eſt,
atque etiam in jure piſcandi locum invenit. Quare
menſe Aprili anni clo Io cc XXIII. privatim conſultus
reſpondi: Daß ein mit dem Rechte auf der Elbe zu fiſchen
beliehener Vaſall ſolches Recht, ſo weit ſeines Gutes Gren⸗
zen gehen, privativehhabe, und die daſelbſt fiſchende Herr⸗
ſchaftliche Amts Fiſcher pfanden koͤnne. Confirmatur
ſententiamoſtra in 2. E. 23. ubi feudum cenſetur jure
uſusfruétus. At uſufructuarius excludit dominum ab
omni uſu rei.

PE-

6g80 MEDITAT. AD PANDECTAS.

SPECIMEN DIV.

MEDITATIONVM AD PANDECITAS
AD LEIB. XLIII. WIE. XI.

SpOLIO IN GENERE
PUBLICE CUM DUOBUS SEQUENTIBUS
DEFFNSGUN

PAULO GUILIELMO WEIDLICHIO

ROCHL. MISN.

D. NI WL. ANNI 10 10 Cc XXX.
I.

Signifeatio vocis ſpolii inveſtigatur, & definitio acfear.
ee ſpolio accuratius Paulo, quam alii ante me fecerunt,
acturus ante omnia de ſignificatione vocis ſpolii ſolici-

bonis auctoribus Latinis reperitur. Servius in Comment. in Vir-
gil. ſpolium eſſe ait, quidquid hoſtibus detrahitur. Et eſt hoc

tus ſum. Et primum quidem eam inveſtigabo „quæ in

quidem ſine dubio ſpolium, ſed non unice. Rectius & ex mente

veterum auétorum ſpolium definiiſſet Servius rem mobilem .
quæ alteri, etiamſi hoſtis non ſit, vi aufertur. Sic Cicero pro Sex.
Roſcio, ſpoliorum cauſa hominem occidere, pro Cornelio, ſpo-
lia de fœderatis, non de hoſtibus, trahere, lib. 2. Offciorum, alio-
rum ſpoliis noſtras facuitates, copias, opes augere, dixit. Nec
hominibus ſaltem auferuntur ſpolia, verum animalibus quo-
que. Ita Lucretius Iib. 5. ferarum ſpolia, lib. 4. ſerpentum ſpo-
lia, Ovid. Iib. 3. metamorph. leonis ſpolium, & lib. 4. memorabile
ſpolium monſtri viperei commemorant. Quin vox hæc non-
nunquam ad res inanimatas trahitur. Cicero PronMilone, cadaver

ima-

10
a
ſie

nis
pon
fii⸗a
ſelt

cun

n

Vie
leet
im
Dan
ſd
iel

ſetr
i

IS

Kl

8s

——

tlr.
ent,

ſAii.

lurin
,V.
loe
Nelg

len,

Kr.

alio.
Nee
quo.
ſyo⸗

4bN.

non.
er

⸗

ſo.

Sp. DIV. DE SPOLIO IN GENEREK. ésgf

ginibus ſpoliare, Lucanut lib. 3. templa triſti rapina ſpoliare,
Virgilius lib. y. Aneid. aras ſpoliare, & Lucanus lib. 3. ſylvas
robore ſpoliare dicunt. Verum ab hac ſignificatione, priſcis
auctoribus uſitata, recedunt paululum jurium, inprimis cano-
niei auctores & commentatores, atque vocem ſpolii non de re
ſaltem, quæ aufertur, ſed frequentius de ipſo actu ſpoliatio-
nis uſurpant, & ad res quaslibet, immobiles quoque & incor-

porales, extendunt. Quodſi itaque ex uſu Ctis familiari de-

ſiniendum eſt ſpolium, appellabis id actum illicitum, quo poſ-
ſeſſio aliena ſive rei mobilis, ſive immobilis, ſive juris, quo-
cunque modo intervertitur.

Spolium committi poteſt, quamvis poſeſor non ejiciatur, ſed rez5

eidem relinquatur.

III. WZ
Adprebenſio compoſſeſſionis ſpolium eſt.
IV.

Introductio ſimulranei religionis exercitii in templa a diverſæ reli-

gionis hominibus ſolum poſſeſſa ſpolium eſt.
polium, ut dixi, eſt interverſio poſſeſſionis alienæ. Poterit
tamen contingere, ut quis in poſſeſſione quidem relinqui
videatur, nec vim ullam externam patiatur, atque tamen ſpo-
lietur. Accidit hoc, quando quis compoſſeſſionem rei, ab alio
jam ante poſſeſſæ, adprehendit. Meretur hoc juris capur, ut
paulo accuratius tractetur, quum viros etiam celebres hic falli
ſubinde animadvertamus. Ipſe præſes meus, ſe olim hac in par-
te lapſum eſſe, ingenue mihi faſſus eſt. Rem totam, quemad-
modum ex ipſo accepi, narrabo. Contigit nempe illi, quum
juvenis eſſet, atque jurisprudentiam vix primis labris deguſtaſ-
ſet, ut agnatus quidam ejus ſine prole moreretur, atque præ-

dium feudale relinqueret. Succeſſio ipſi ex lege debebatur. Sed

Zbm. VII. Rr rr erat

.

S2 MEDITAT. AD PANDECT.

erat alius, qui defunctum æquali ſanguinis vinculo attingebat.

Eum ille lubens ſecum admiſiſſet. Hic vero præter omnem ex-

ſpectationem prædium ingreditur, occupat, atque colonum ju-

rejurando ſibi obſtringit. Adit eum præſes, cauſasque, ob quas

ſe excludat, requirit. Prætexit alter varias, ſed fpem facit in-
eundeæ transactionis. Wam ſ ſpem præœſes diutiſſime ſequutus
animadvertit tandem, illam inanem efle, atque jus ſuum ſerio
pPerſequiconſtituit. Venit ad cauſidicum celebrem & honori-

bus ornatum, conſiliumque expetit. Suadet is ei, ut in compoſ-

ſeſſionem eat. Præſes optime ſibi conſultum ratus intrat præ-

dium, adducit homines, hosque cum colono adverſarii ſui

ſimul habitare jubet. Sed nunc rectius edoctus agnoſcit, ſe ſpo-
lium commiſiſſe, arque per hanc compoſſeſſionem non ſolum
antiquiorem adverſarii ſui poſſeſſionem turbaſſe, ſed & illum

plane de ea dejeciſſe. Nam poſſeſſionem fundi adprehenſurus,

etſi non omnes glebas circumambulet, ſi partem ſaltem ingre-
ditur ea mente & cogitatione, ut totum fundum usque ad ter-
minum velit poſſidere, re ipſa etiam totum Poſſidere incipit, L.
§. I. de adquir. vel amitt. poſ-. Igitur, qui in compoſſeſſionem
t, ea parte, quam poſſidere vult, antiquum poſſeſſorem ſpoliat,

Ieichtduci Pœnam L. 13. quod metus cauſa ſtatutam. Recte
Bergerus L. I. reſponſo 300. n. 7. Compoſſeſſio, ait, quæ a nonnul-

lis ſtatuitur, non convenit analogiæ juris, neque aliter ſuſtineri po-
teſt, quam ſi implorato oficio udicis obtenta ſit. Ex hac ratione
itaque Præſes in Spec. XXIII. de Jure brincipis in res ſacras &
eceleſiaſticas ſuperfluas vel vacuas med. 3. 4. 5. introductionem
ſimultanei religionis exercitii in templum a diverſæ religionis
hominibus Poſſeſſum, ſi non violentam dejectionem, ſaltem
turbationem prioris poſſeſſionis eſſe, atque adeo cum legibus

pugnare, docuit. Quæ quum ita ſint, rectius Cti Helmſta-

dienſes menſe Majo anni c1o 1o ccXx. diſſuaſerunt coheredi, ne

in compoſſeſſionem privata auctoritate iret. Hat der Procura-

tor

un
id

gr

tnl

der
E

1

lngedde.
e ec.
onumſn. D
„Ob n

facltin.
eguunn
I ſerio
honori-

ompol.

Trat Pre.
larifii

in ſelo.

Onſolum
Silun
enlun

ningre⸗ “
Adter.

Vbl.

efioten

ſpoln
Relk
nophl,.
Wenznr.
none
ral
lonem
giodi⸗

ſalen

legib⸗
elaltr.

ell, le

Oenit.

Compoſſe

ſchaft ſetze, ſondern halten

menta, quibus adprehen
dere cupit, is ſcripta legere poteſt

Sp. DIV. DE SPOLIO IN GENERE.„ʒ s82

tor Koͤhne am 20. Auguſt 1714. im Namen Franz Daniel Bergens

und ſeiner Frauen ein teſtamentum reciprocum, worinnen Franz

Heinrich Kolbe zum einigen Erben eingeſetzet, und die andere Ver⸗

wandte ausgeſchloſſen worden, gerichtlich uͤbergeben. Entſtehet dem⸗

nach die Frage: Ob des Teſtatoris Bruder, Conrad Berge, den

Verſtorbenen mit beerben, und propria auctoritate ſich in die com-

poſſeſs der Guͤter unter Beyhuͤlfe Notarien und Zeugen ſetzen, oder

jetzo blos hereditatis petitionem anſtellen muͤſſe? Nun iſt zwar je⸗
derzeit vor einem, welcher Anſpruch an einer⸗ Erbſchaft macht, beſſer,
daß er ſtatt der weitlaͤuftigen und verdrießlichen hereditatis petition

ſich zuforderſt mit in den Beſitz der erbſchaftlichen Guͤter zu ſetzen ſu⸗

che. Dieweil aber dennoch der in dem vermeynten Teſtamente benenn⸗
te Erbe einmal den Beſitz der ganzen Erbſchaft ergriffen, und alſo vor
den einigen Beſitzer zu achten iſt, folglich aus ſolcher poſſeſſion pri-

vata auctoritate nicht geſetzet werden kann, ſondern vermittelſt an⸗
geſtellter Klage, und durch obrigkeitliche Huͤlfe zu Abtretung des ei⸗

nem andern zuſtehenden Erbtheils angehalten werden muß, BE. I. C.
uorum bonorum, dieſemnach die eigenmaͤchtige Ergreifung der
ſs vor nichts anders, als eine dejectio violenta pro parte
ſpolium zu achten iſt; So koͤnnen wir Conrad Bergen
daß er ſich eigen maͤchtig vermittelſt Notarien und Zeu⸗
ſſeſſion der von ſ inem Bruder verlaſſenen Erb⸗
vor beſſer, daß er hereditatis petitionem
wider den Beſitzer gedachter Erbſchaft anſtelle. Si quis tamen argu-
ſio compoſſeſſionis defendi queat, vi-
quæ Carolus, Danicus prin-
anno 1706. pro compoſſeſſione epiſcopatus Lubecenſis
didit apud Fabrum in der Staats⸗Canʒley F. 10. cap. I14.

und vor ein
nicht rathen,
gen in die Compo

ceps,
tuendae
V.
Spolium etiam in perſonam committitur.

Rr rr 2 Jam

684 MEDITAT. AD PANDECTr.

Lam tum Ulpianus in L. I. §. pen. de Ei & vi armata inter-

dictum unde vi etiam tribuit, qui non dejectus de poſſeſ-
ſione eſt, ſed vinctus in ipſa poſſeſſione retinetur. Et in famoſo
can. Redintegranda 3. cauſ. 2. quæſt. I. captivitas quoque memo-
ratur. Quapropter recte ſtatuimus, ſpolium etiam capiendo

perſonam commiti poſſe. Exemplum infra in ſp. DVI. de Erxr-
ceptione ſpolii medit, 2. memorabo, & reſponſo ICtorum Vi-

tembergenſium illuſtrabo.
VI.

Spoliator, gquamvis ſpolium amplius non poſſi. leet, adbac tamen

de ſpolio teuetur.

VII.
Spoliati beredes recte de Kone queruntur.

VIII.

Hi, gui jalen. magiſtratu ſuo Palierunr, ſpoliatores
non ſunt.

IX.

Tunc tamen 87 pro oliatoribus habentur, quando jußſum rn
Jalſis precilus obtinuerunW0n-. .

A'* Mevius P. S5. dec. . ex can. redintegranda non eſſe, niſi
contra eum, qui rem detinet, actionem, non contra eum,

qui poſſidere deſierit. Sed quum remedium ex can. redinte-

granda, quod actionem ſpolii appellamus, ideo noviter exco.

gitatum ſit, ut, ſi quid veteri interdicto unde vi deerat, ſup-
pleat, eoque pinguis ſit, contra rationem eſt, aliquid detra-

hi de his, quæ interdicto unde vi jam ante inerant. Interdi-

Rum vero unde vi datur adverſus eum, qui vi alium dejecit,
etfi ipſe amplius non poſſideat, & ſive dolo malo, ſive culpa
aut

thi
wen

d

Ne inter.

e olel.

nkamol,

ememo.
APieno

. leher.
U V.

e n,

4

Sbp. DIV. DE SPOILIO IN GENERE. 685

aut etiam ſine culpa, poſſidere deſierit, L. I. §. 34. 3 5. 36. I.
I5. L. 19. Je Vi & vi arm. Conſentit mecum Zieglerus ad can.
KRedintegranda c. 4. §. 6. Ex eodem fundamento porro ſequi-
tur, actionem ſpolii etiam ſpoliati heredibus dari, L. 1 §. 44.
de Vi & vi arm. Denique ſi quis juſſu magiſtratus ſpoliavit,
contra hunc actio ſpolii non datur, L. II. de Adquir. vel amit.
poſſ. L. 167. §. I. de Reg. juris, L. 5. de Ei & vi arm. Secundum

hec, quæ dixi, [Cti Helmſtadienſes menſe Septembri anni
CI 10O CCXVI. judicarunt ex his rationibus: Es wollen ſowol Klaͤ⸗
gere als Beklagte die rationem decidendi des letzt gegebenen Be⸗

ſcheides, worinnen die actio ſpolii aberkannt worden, theils darin⸗
nen, daß die Beklagte den ſtreitigen Garten zur Zeit der Krieges⸗
Befeſtigung nicht mehr im Beſitz gehabt, alſo actione ſpolii nicht
belanget werden koͤnnen, theils darinnen, daß der Klaͤgere Va⸗
ter ſolchen Beſitz bereits 2. Jahr vor ſeinem Tode verlohren gehabt,
demnach beſagte Action auf ſeine Erben nicht transmittiren moͤgen,
ſetzen. Allein unſerer Meynung nach iſt keines von dieſen beyden die
eigentliche Urſach des wider die Klaͤgere ausgefallenen Beſcheides.
Denn, was die erſte betrift, ſo muß actio ſpolii, wenn man ſie gleich
nicht tanquam perſonalem ex delicto deſcendentem, ſondern
tanquam realem anſehen wollte, dennoch ex analogia juris wider
den ſpoliantem, der das ſpolium veraͤuſſert, alſo zu beſitzen doloſe
aufgehoͤret hat, und in den Rechten pro ficto poſſeſſore geachtet
wird, ſtatt haben. Die zweyte vermeyntliche ratio decidendi iſt noch
weniger erheblich, indem der Klaͤgere Erblaſſer, wenn er wahrhaftig
ſpolüiret worden, zwar die Poſſeſſion des weggenommenen Gartens
nicht auf ſeine Erben bringen koͤnnen, wol aber actionem ſpolii, wie
denn in Rechten nicht ungewoͤhnlich iſt, daß die Sache ſelbſt nicht auf
die Erben komme, ſondern nur die daraus flieſſende Action, derglei⸗
chen Exempel in tutela, mandato, ſocietate, vorfallen; Sondern
die eigentliche rationem decidendi geben der Klaͤgere eigene Zeugen
an die Hand, welche ausſagen, daß ex auctoritate des Amtmann
Rr rr 3 Reich

X

686 MEDITTAT. AD PANDECT.

Reichhelms der Garten an den von Huͤckeborn verkaufet, und der

Gemeinde von dem Amte bey Strafe anbefohlen worden, das

Heu aus dem Garten wegzutragen. Dieſes zeiget ſattſam den

Ungrund der angeſtellten Spolien⸗Klage, indem die Gemeinde darin⸗
nen, was ſie mit Genehmhaltung, ja auf Befehl ihres Amt⸗

mannes gethan und thun muͤſſen, kein delictum oder ſpolium be⸗
gehen koͤnnen. Sed tamen ultima thefis exceptionem tunc pa-
titur, quando juſſus ille falfis precibus eſt obtentus. Iſtius-

modi enim reſcriptum vel mandatum ſpoliantem ab actione
ſpolii non liberat, L. 6. pr. C. Unde vi. Et ſic Cti Helmſta-

dienſes menſe Januario anni clomoccxXXv. reſponderunt: Ob
wol der Amtmann die Pfaͤndung nicht eigenmaͤchtig, ſondern auf

eingeholten Befehl der die hohe Landes⸗Herrſchaft vorſtellenden
Chur⸗Fuͤrſtl. Cammer vorgenommen; Alldieweil aber der Be⸗

fehl der Chur⸗Fuͤrſtl. Cammer auf einſeitige ungleiche Vorſtellung
des Amtmanns, ohne die Unterthanen dabey zu hoͤren, ergangen, al⸗

ſo erſchlichen und unguͤltig iſt, demnach Klaͤgern nicht im Wege

ſtehet; So iſt die von Sempronio angeſtellte Spolien⸗ Klage wol

gegruͤndet.
X.

Spoliatus reſtituendut eſt, etſi ſpoliant jus ſuum manifeſte

probet. =

Terdictn unde vi & actionem ſpolii tunc ceſſare, quum
is, qui vim paſſus fuit, manifeſtus prædo, atque cauſa ejus,
qui dejecit vel ſpoliavit, aperre juſta eſt, perhibent communi-
ter Menochius Remedio recup. 1I. n. 113. Jrrauchius in Recitat.
publ. ad LE. 8. de Vi & vi arm. H'oppius ad §. 6. I. de Interdictis

verbis: Licet is ab eo, in fine. Sed hæc ſententia aperte pugnat

cum c. 5. X. de Reſtitut. ſpoliat. quod prædonem etiam reſtitui
. jubet,

x

ſi⸗
Ar

E

call

din
1*
nii
Ron

Venn
*71
nun
dia
ri
10
Fen
gul
Ciln,
ufe
di
lont
mer
leri

2

Uen
nn
ſef
Den

ir

in
1

—
Ud Ne.
den, Ne
tſain de
nde doſe
res Ate
liumt,
tunepe.
lſtius⸗
d Wore
Helr.
kunt: 0
henen
ſſlerder
Hder Ne
orſelk
enelh
1 We
0e wol

nieſe

17.

quum
ejug
umhuti⸗
Hurimn.
terlH
lgin.
Fetini
jiha

Sp. DIV. DE SPOLIO IN GENEREN. 687

jubet, cum §. 6. I. de Interdiétis & cum L. 14. de Ei & vi
arm. Objiciunt quidem communiter c. 6. X. de Cauſa pof-
ſeſſionis, ubi, ſi de proprietate certo conſtat, poſſeſſionis
cauſa negligi juberur, & L. 8. pr. de Doli mali & metus
exc. ubi dolo facere dicitur, qui petat, quod redditurus
eſt. Verum is, cui verus dominus rem abſtulit, eam red-

diturus non eſt, quoniam dominus propter vim factam ju-

re ſuo privatur L. 7. C. Unde vi. Nuper itaque multum

riſi, quum forſan in manus meas incideret libellus vetus

Romæ anno 1486. excuſus, ſic inſcriptus: Zrvactatus procu-

ratoris, editus ſub nomine diaboli, quando petit juſtitiam co-

ram Deo. Et beata vag Maria ſe, oppoſuit contra ipſum
& obtinuit. Nec non obmutuit pugna coutra genus buma-
nunt. Fingitur nempe judicium, & in eo actor Aſcaron
diabolus, reus genus humanum, rei procurator virgo Ma-
ria, judex Chriſtus. Actionem hoc modo inſtituit Aſca-
ron: Wotortum eſt, dæmones, quorum nomine ago d procu-=
rator ſum, Fuiſſe in plena & pacifica poſſeſſtone ab annis,
guorum non eſt memoria in vontrarium, tormentandi & eru-

ziandi animas morientium, de confe. di IV. firmiſſime. Munc

autem nullo vrdine juris ſervato, contra I. I. C. de execu. rei
judi. W II. q. VII. c. diffinitiva, ſed pro ratione voluntati;
centra c. faciat homo XXII. &* exr abrupto ſpoliati ſumus poſ-
ſeſſone prædicta, contra l. nullus C. de judi. &ν* C. unde vil.
meminerint, & ſi quis in tantam, & de reſti. (po. c. in lit-
teris: Quia igitur ſaæpientis eſt, primo reſtitutionem petere,
At I. ſi qui deſtinavit. ff. de rei vendi. cum ſit cauſa privile-
giata, de ordi. cogni. c. cum ſuper. Primo peto reſtitui
plene & libere ad poſeſzonem pradittam, ſicut priutz deinde
procedatur in cauſa: C. ad l. juliam de vi I. I. & I. ſi quis a
ſe fundum, de rei vendi. §. ordinarii de cau. poſ. & pro-
prie. c. II. Cum de ipſa ſpoliatione nimium doleamus. Dixit
matri filius reſpiciens eam: reſponde: Mater autem turbato
dixit flio: fli mi, attende: & noli ambages ſeductoris iſtius
ſic audire, & eas attendere juxta l. proxime& quæ ibi no.
ff. de his quæ in teſta. delen. Modo adverte fili: iſte filius
iniquitatis petit reſtitutionem feri, quia ſpoliatus: mentitur
tanquam mendax: jura, gucæ dicunt ſpoliatos eſſe Giruen-
. 1 05„

689 MEDITAT. AD PAN DECTAS.

dos, loquuntur in reo ſpoliato & non in actore. III. q. I. per totum
& de ord. cogn. c. cum dilectus. Sed ip Ae eſt altor, ff. de jud. I. in

tribus &τ de verb. ſig. C. forus §. in omni. Lide, ili, quomodo per-
vertit jura: falſa allegando, ſieut ipſe falſus eſt. ff. de fal. fin. e?

quia primo falſum commiſit. de peni. di. II. §. rationes. Segundo
dixit advocata: Jura, quæ dicunt ſpoliatum primo reſtituendum,
loquuntur in ſpoliato, qui poſſidebat bona fide & juſto titulo, non

vi, non clam, non precario. X. q. III. cognovimus. de poſtu. c.
bone. ff. de preca. I. II. de acquiren. poſſeſſ. I. clam. poſſidere g.

fi. Mte autem Aſcaron & ſui ſocii nunquam potuerunt habere bo-
nam ſidem in re aliena poſſidenda: quia omnes ſeiunt, quod tu, fili,
in ſapientia formaſti hominem ad imaginem & ſimilitudinem

zuam: de peni. di. I1. §. romanos: ergo dæmon poſſidere non po-

zuit bona fide & juſto titulo rem alienam XXIV. 9. II. c. ſi virgo,
nec præſeribere. Nulla enim dierum præſeriptio juvat malæ fidei
poſſeſſorem; de re jud. c. malæ fidei poſſeſſor. li. VI. nec præſeri-
bitur, poſtquam quis ſe noverit aliena poſſidere de præſerip. c. vi-
gilanti. &t forſan quibusdam temporibus tormentaverint animas
morientium dæmones, boc non fecerunt de jure ſuo, ſed tanquam
oſtiarii inferni, & ex mandato tuo XXVI. q. V. nec mirum. Ipſi
vero dæmones nunquam poſſederunt animas defunctorum, ſed tu
tantum poſſidebas; cum ille poſſdeat, cujus nomine poſſidetur, I.

quod meo ff. de acqui. poſ. & extra de præſcrip. C. ſi diligen-

ti. unde illa detentio animarum fuit potius facti quam juris, ff.
de acquiren. poſ. I. I. ſicut afinus poſſidet paleas ad mandatum
domini. juxæta no. in l. quod ſervus, de acquiren. poſſes. Fi-
lius autem dixit: reſtitutionem tibi denego. Sed ſatis eſt nuga-
rum. Nemo non videt, virginem Mariam cauſam generis
humani peſſime tueri & falſis argumentis uti.
XI.
Raſtitusi0 ſpolii zunc ceſſat, quando bonum publicum humiio.
nem impedit. J
Dixi

2–

—

Per. totun
cejdl 4

Mmo/, per.

Ceug

iruenlin

ituhe, %

e poſtue
Ollidere
bohen, ,,.
olii f

engiten

erener 1

eli Ni

nale f

praſin.

i i.

taninat
tanqunn
um.
n

lng,
lclpen.

juik.

Nntatunr
les Ei
l nr.
gerei

Eiut

SP. DIV. DE SPOLIO IN GENERFE. 6883

Xi in præ itati interdictum unde vi &
ixi in præcedente meditatione, iarerdidum “M
D i polii ideo contra verum dominum,
actionem 1

iam is ob vim
iquidiſſimum ſit, locum non habere, quonia
ejus liquidiſſimu

ſus obveniat, in quo
