li nocet. ibid.
PErrores populares.
Quinam dicantur? 306
Vniverſali quodam contagio omnes
infecerunt; imminutus tamen eo-
rum numerus, non vero penitus
ſublatus eſt. 307
Popularis error eſt opinio de neceſſa-
ria ſententiæz cum libello confor-
mitate, 308
Origo hujus erroris ad barbaros juris
Romani commentatores recte re-

fertur. 30⁰
Pugnat hie error cum jure nsturæ.
⸗ ibid.
Nec non cum jure divino fcripto.
ibid.
Non convenit jure antejuſtinianeo.
ibid.
Nec juſtinianeo. 312. ſqgq.
Nec juri canonico. 316. ſqg.

Nec juri veteri germanico. 317
Nec legibus imperii. 31
Nec juri Saxonico electorali. ibid.
Error juris. .
Error juris ſupinus bonam fidem tol-
lit. . 160
Error juris, adminiculo quodam ful-
tus, bonam fidem non tollit, ibid.

Qui auctoritate magiſtratus errat, D
bona fide eſt. ibigd.

Qui rem litigioſam ſciens emit, vi⸗
ctus deinde præſtationem evictio-
nis petere nequit, niſi eam ſibi

ſtipulatus ſit. 826
Exactores tributorumnm.
Quousque in concurſu ad probandum
adſtringantur? 496

Examen teſtium.
In poſiefſorio momentaneo in exa-
mine teſtium citatio adverſarii ad

videndum jurare, & danda inter.

rogatoria impune omittitur. 718
Exceptio. =
Exceptiones altioris indaginis in inte

dicto Salviano non admittuntur,

ſed in petitorium rejiciuntur. 762

Eæ exceptiones, quæ ex natura ne.

gotü & ex ipſo inſtrumento obli.
gationis fluunt, etſi altioris inda-
ginis ſint, in interdicto Salviano
locum inveniunt. 763
Hue pertinent exceptiones excuſſionis,
item non impleti contractus. ibid.
Quotuplices ſint exceptiones? 776
Exceptio æris alieni.
Opponitur donatario a donante, qui
ex donatione, ante conflatum æs
alienum facta, per traditionem ve-
ro nondum conſummata, conve-
nitur. . 7577
Exceptio declinatoria.

Qaænam dicatur 7 768

Exceptionibus declinatoriis oppoſitis,
litem ſimul conteſtari necefſe non
eſt. ibid.
5 Excebtio dilatoria.
Exceptionibus dilateriis, etſi liquidæ
ſint, reus eventualem litis conte-
ſtationem fubjicere debet. 768
Diſcrimen inter exceptiones liquidas

8

Anen inar
chelti
uninn
ttitur,

dmitunm

Muturd e.
lnendto d
kionis i
f0 Falirn
exendn
4Ctn. e.
15
ni.
Nante, ü
lamat e1
klonem ſe
4, conye.
. 7
1,
oppani,
eſſe nn
Ui,

limi⸗
is l .
.

1linn

INDEX

— —

RERVM.

& illiquidas etiam ad exceptiones
dilatorias pertinet. 777
Exceptio doli.
Contractui opponitur, quaâmvis is
Præteritus, eidemque in contractu
renunciatum ſit. 802
Per replicam doli non eliditur. 807
Exceptio illiquida.
Exceptio illiquida, ante litis conteſta-
tionem oppoſita, & a judice ſim-
Pliciter rejecta, tacite poſt litem
conteſtatam reſervata cenſetur. 785
PExcoptio inepti libelli.
Exceptioôni inepti libelli, etſi legitime
oppoſitæ, ſubjicienda eſt a reo litis

conteſtatio eventualis. 768

Exceptio infamicæ.
Exceptio infamiæ, ſi liquida ſit, con-
tfra procuratorem, curatorem &ec.
admititur, ſi illiquida, rejicitur.

SSS
Exceptio liquida.
Æſtimatio exceptionum, ſintne liqui-
dæ, an illiquidæ, ex arbitrio ju-
dicis pendet.
Eæ etiam exceptiones liquidæ ſunt,
quæ reo ex natura negotii compe-⸗
tunt, quamvis actori onus proban-

di imponant. 783
Exempla ejusmodi exceptionum., ibid.
Quænam dicatur? 784

Eaceptio litis fiuitæ.
Non admittitur ante litis conteſtatio-
nem, niſi ſit liquida. 785

Exceptio litis pendentis.
An opponi poſſit creditori, qui, de-
ſerta, quam contra unum correum
inſtituit, actione, &, illo nondum
excuſſo, alterum convenit? 862

Exceptio metus.
Supponit metum juſtum. 809

Ad fundandam exceptionem metus

malum præſens non defſideratur,
ſed ſaltem metus præſens. 812
Qui coactus quid promittit vel facit,
exceptionem metus habet, etſi pro-
teſtari neglexerit. 81⁶
Per ratihabitionem tollitur. Neceſte
tamen eſt, ut tempore ratihabitio-
nis metus non ſaltem imminutus
fuerit, ſed penitus ceſſarit. 818
Præſcriptioni tunc obſtat, quando
metum paſſus nihil ſponte, ſed om-
nia coactus fecit, vel etiam poten-
tia adverſarii a querela deterritus
fuit. 821
Exceptio oν hnumerateg pecunic.
An in proceſſu exſequutivo contra
inſtrumentum gyuarentigiatum ſit

admittenda? 784
Contra apocham poſt triginta etiam
dies admittitur. 95

Ab excipiente eſt probanda. ibid.
Quæ probatio etiam artificialiter per

conjecturas recte fit, & ſemiplena

etiam probatio ad effectum juris-
jurandi ſuppletorii admittitur. ibid.
Exceptio non ſecuti implementi-
Quousque in proceſſu enſequutivo
contra inſtrumentum guarentigia-
tum admittatur? 784

Exceptio præventionis.

Cefſat, quando judicium, in quo lis

cœpta fuit, eſt clauſum. 772

Exceptio peremtorig.
An exceptiones peremtoriæ oblitem
negative conteſtatam ac rei menda-
ecium, nec non ob jusjurandum
delatum, vel relatum, amittantur;
& quid Jure ſaxonico novo circa
hæc obtineat? . 769
Exceptio præſeriptionis.
Per replicam metus non eliditur, ſi
quidem metum ab initio paſſus de-
inde per tempus lege definitum co-

Iii iii 3 gerr-

IN D E X

-

RERVM.

genti ſponte paruit, nee apud ſu-
periorem de vi ſibi facta queſtus
eſt. 821
Erxcebtio rei iudicatæ. .
Locum habet, quamvis actio aàa prio-=
re diverſa inſtituatur, dummodo
eademn cauſa sgendi ſubſit. 787
Datur reo, in proceffu exſequutivo
abſoluto, & deinde ordinarie con-

vento. . 789
Quæxnarn requirantur, ut locum inve-
miat? ibid.

Exceptio ſpolii.
In poſſefforio ſummariifimo locum

non habet. 6907
Etiam in proceſſu cambiali locuia ha-
bpet. 700

Tune locum non invenit, quando
ſuper ſpolio illo lis in alio judicio

jam pendet. —701
Pro liquida non habetur, niſi intra
quindecim dies probetur. 703

Vbi non ſufficir, probari factum ab-
latienis, ſed probari etiam oportet
poſſeſſionem ſpoliati. ibbid.
Exceptio ſpolii illiquida non rejicien-
da eſt ſimpliciter, ſed ſimultanee
proceffu tractanda. ibid.
Exceptio ſuſpecti college.
Exceptio ſuſpecti collegæ, legitime

oppſita, hune macula quodam ad.

ſpergit. S 301
Exceptio vitii viſibilis.
Actioni ex L. ult. C. de Edic. D.

Adrian. obſtat. 643
Exemplum ejusmodi vitii viſibilis
ibid. ſq.
Exſecitio. .

In ſtipendium militis fieri nunquam
Qebet, etſi alia bona deficiant 440
Exſecutio in ſtipendjum militis ne tunc
quidem permittitur, qnum miles
per eam a ſervitio reipublicæ peni-
tus non abſtrahitur. ibid.
Nec in aliorum ofſicialium publico-

rum ſtipendia fieri poteſt; quin ne
quidem in ſtipendia ofheialium pri-
vatorum. 442
In beneſicium & ſtipendium eclerici
fieri poteſt, eui ſaltem neceffaria
alimenta relinquenda ſunt. ibid.
Pignus publicum tribuit, & impe-
trantem omnibus privatum ſaltem

Pignus, etſi antiquius, habentibus

Præfert. 44

Etiam ficte, per longam brevemque

manum, item, per ſymbolum fie-
ri poteſt. 446
Contra exſequutionem ſimplex pro-
teſtatio alterius creditoris non at-

tenditur, nec effectus ejus impedit.

ibid.
Pignoribus anterioribus non præjudi-

Exlecutio quam debitor reſiſtendo
impedivit, pro facta habetur. 449
Expenſeæ judiciales.
Præcipua malorum in concurſibus
ereditorum cauſa funt. 428 2

In concurſibus, quantum poteſt, ſant

minuendæa. 486
An in concurſibus creditorum ex cor-
Pore bonorum decerpantur, ah
vero his ſolis ereditoribus, ad quos
ſolutio pertingit, imputentur, ac
Pro rata deducantur? 98

Ad expenſas totius litis ferendas in

Petitorio damnari poteſt is, qui in
pofleſſorio victoriam reportavit.
632

Qui ex facto illicito convenitur, ted

Præfcriptionem obtendit, abſolvi-
tur quidem, ſed in expenſas con-
demnatur. .

902
Vid. infr. Sumeus, .
Factum correi correo alteri & nocet
& prodeſt. 861

Factum

hin 1
mp.

Nerd

elri
di,
ir.
lten
Mide
45
ene
n ke.

6 C1.

Pr

Neet
E
ckun

INDEX

RERVM.

Factum alienum.
F. cum alienum promiſifſe, nemo
p æ ſumitur. 489
Qui factum alienum promittit, nec
de jure civili, nec de jure natura-
li obligatur. 85⁵3

Factum alienum ſimpliciter promit-

tens eatenus faltem obligstur, ne
ipſe quid contra faciat. 855
Qui operam ſuam vel curam in fadio
alieno promittit hac præſtita libera-
tur;, etſi nihil effecerit. 857
Factum dubium.
Facta dubia ad delegationem indu-
cendam non ſufficiunt. 90⁰7

Faculzas teſtamenti mutandi.
An ob teſtamentum reciprocum im-
pediatur? 107
Fera beſtia.
Fera beſtia vulnerata, nondum tamen
in poteſtatem vulnerantis redacta,
nondum eſt occupata, ſed perſe-
quenti ab alio eripi poteſt. 3
Feræ beſtiæ naturaliter non ſunt res
nullius, ſed in eorum, in quorum
prædiis vagantur, dominio: 19
Quo jure in feras beſtias principes ſibi

dominium adſcripferint. 20. ſqq.

Qui feram beſtiam, in fundo alieno,
contra domini, vel legis, prohi-
bitionem, capit, dominium ejus
nullo jure conſequitur. 22
Ferarum nocivarum occupatio priva-
tis non recte interdieitur. 23. ſq.
Qui feram beſtiam in ſuo fundo ex-
citat, fugientem continuoe curſu
perſequi in alienum fundum poteſt;
dominus tamen fundi, in quo per-
ſecutio fit, præoccupare feram po-

teſt. 37
Ferum eſſe.
Quid ſignificet? 19
PFeudum.

Per præſeriptionem tricenalem & con-
ſtituitur, & diſſolvitur. 182

An ob omifſam inveſtituræ renova-
tionem ſimplieiter amittatur, nul-
lo habito reſpectu, utrum dolo,
an culpa omiſſio facta ſit 354
Fidejuſſio.
In fidejuffione conſenſus quibuscum-
que verbis vel factis declarari po-
teſt. 864
Valet, quamvis partes nihil de ea
dixerint, ſed aliud plane contra-
ctus nomen formamque adhibue-
rint. ibid.
Fidejuſſio indemnitatis, & promiſſio
indemnitatis toto cælo differunt.
873
Ex fidejuſſione defuncti heredes etiam
ignari obligantur. 875
Stricta fidejuffionem interpretatio ju-
ris naturalis eſt, atque adeo ad-
huc hodie locum invenit. 880

Qui pro impenſis funebribus debi-
toris obærati fidejuſſit, conveniri
nequit, ſi ſolutio ex concurſu fie-
ri poſſit. 506
Pro debito, cujus ſumma tempore
fidejuſſionis adhuc incerta eſt, re-
cte intercedit. Nequit tamen ex
iſta fidejuſſione etſi in ſolemne
inſtrumentum redacta, exſequutive
conveniri, ſed quantitas a creditore
ordinarie probanda eſt. 868
Ad quam probationem ſola confeſſio
debitoris nen ſufficit. 869
Fidejuflores pro dote, & ceteris ob-
ligationibus matrimonialibus lieite
interveniunt. 870
uid ſit fidejufſor indemnitatis? 874
Hodie inter fidejuflorem indemnita-
tis & fidejuflorem ſimplicem nul.
lum ſupereſt diſerimen. ibid.
An fidejuſſor indemnitatis beneficium
diviſionis, ſi ei renunciaverit, ha-
beat? 875
Fid-

INDEN

RERVM.

—
Fidejufſloris, qui pro futuro debito
interceſſit, heres obligatur, etſi
debitum demum poſt fidejuſſoris
mortem cœperit. 976
Ad uſuras, de quibus, tempore con-
tracti debiti & initæ fide jnſſionis,
nihil dictum fuit, haud obligstur.
880
Fidejuſſor officialis nee ad mulctam,
nec ad ſumtus judicii obligatur. 882
Fidejuflor, qui ſe ad omnem cau-
ſam obligat, & ad ufuras, & mul-
ctas, & ſumtus litis obligatur. 984

Fidejuflor, qui ſe tanquam debito-
rem prineipalem obligat, in om-
nem cauſam fſidejuſſiſſe cenſetur.
885
Simplex fidejuffor, etſi non ad uſu-
ras, tamen ad fructus obligatur.
886
Præſcriptione ſe tueri non poteſt quam-
diu actio contra debitorem ſalva
eft. 888
Beneficium excuſſionis tunc non ha-
bet, quando lis cum debitore prin-
cipali multis difficultatibus innexa
eſt. 889
Qui una cum alio, ſive femina, fi-
ve minore, ſive abſente, cujus
obligatio inutilis eft, fidejubet, in
ſolidum obligatur, niſi faltem pro
virili parte fidejuſſit. 893
FEiges
Dictum Pauli: Quicquid non ex fide
eſt, pecatum elt; proprie de con-
ſcientia, ſeu certo animi judicio
agit, atque ſaltem ab interpretibus

ad fidem ſalvificam extenditur. 166

Quomodo differat ab ærario, & pa-
trimonio principis. 190

Fiſco prætextus ignorantiæ contra qua-
dragenariam præſcriptionem non
prodeſt. 194

Contra quadragenariam præſcriptio-
nem in integrum reſtimitur, non
tamen ultra qusdriennium. ibid.
Quando ratione reliquorum cum his,
qui pecuniam ſuam in ſolutionem
tributorum cerediderunt, concurrit,

primo loco ponendus eſt. 500

Fiſcus creditor & non adquiſita re-
vocat, & id, quod uni ex cete-
ris creditoribus etſi ante concur-

ſum ſolutum ſit, recte condicit.
613

Flumen publicum.
Flumina publica regalia ſunt. 65
Civibus provinciæ, per quam flumen
decurrit, liberum in eo commer-
eium competit. 659
Civitates quædam vel privati, ſocie-
tate aut pactis invicem initis, com-
mercium in flumine publieo fibi ſo-
lis adſeribere, & alios ab eo ex-
cludere nequeunt. —1big.
An fluminis publici curſum ad aver-
tendas ab agro noſtro inundatio-
nes mutare, & in agros vicinos
eum horum detrimento derivare

liceat? 668
Sä Forma fundi.
Forma fundi fui mutare, res meræ
facultatis eſt. 261

Formam fundi fui mutare etiam illi

Permittitur, in cujus prædio extra-
neus aliquod jus habet, fiquidem
hoc jus per eam non imminuatur,
PFranci.
Franci veteres jus formularium habue⸗-
runt, ſed judicem in ferenda ſen-
tentia ad libellum nunquam ad=
ſtrinxerunt. 317
PFraus.

Si contractus oneroſus in fraudem
creditorum celebratus, & uterque
contrahens fraudis conſcius fuerit,
fraus utriusque in libello allegari,

—
Neſei
ir,
n
hrng
end
3
niien
ſie der
e eNNr.
6n

lr
n fum
eOlNn
6
tl, .
tü, n.
eo ſhiſ.
b eo nr
dü
Der.
nndt.
83 fin
Genn
6

es en
4

an S

ioeun
inen
nnan,
,. ,

habuc.
da ſ.
n ite

39

Clen
tergte
trenit,
eguei,

4

.

IN DEXN RERVM.

&, ſi negetur, probari debet; ad
quam probationem ſuſſiciunt utro-
bique indicia. 588
Pructus.

An fructus, in ſententia omiſſi, ſepa-

ratim peti poſſint. 117

Si fructus adjudicentur, nec termi-

nus a quo adjiciatur, a Judice pee-
catur. ibid.

Fruüctus conſumtio.
A bonæ fidei poſteffſore, quamvis ex
iis locupletior ſit factus, non re-
ſtituuntur. 109
Fructus, etiam poſt litem conteſtatam
percepti & conſumti a bonæ fidei
poſſeflore non reſtituuntur, ſiqui⸗
dem per litis conteſtationem in ma-
la fide conſtitutus non fit. 1III
PFructus percepti.
Fructus percepti omnes a venditore,
cui emtor, ob moram, in ufuras
pretii non ſoluti damnatus eſt, ſi
ex illis locupletior factus ſit, reſti-
tuuntur, etſi ipſe rem bona fide
S& ex juſta cauſa retinuerit. 113
s etiam ex fructibus perceptis locu-
pletior factus cenfetur, qui patri-
Ponium ſuum non auxit, ſed ſal-
tem non imminuit. ibid.
Ad fructus reſtituendos damnatus, ſi,
plus ſe impendiffe in fructus, quam
lueratum efſe, probet nihil reſtituit.
Id tamen, quod amplius impendit,
non repetit. . 115

A malæ fidei poſſefſore etiam ſupra

alterum tantum, & rei reſtituendæ
valorem, ſunt reſtituendi. 117

Fructus lveſtres.
Vtrum ad eum, qui venandi & fo-
reſtæ jure gaudet, an ad ſylvæ
dominum pertineant? 39
Fur.
Rem furtivam nunquam acquirit, 186
Tom. VIl. WZ

G.

Germani.
Germani veteres venationem cuilibet
ingenuo in ſuo fundo permiſerunt;
ruſtieos tamen civis oppidanos, &
clericos ab ea excluſerunt. 25

Germani veteres jus formularium ha-

buerunt, ſed judicem in ferenda
ſententia ad libellum nunquam ad-

ſtrinxerunt. 317
Gladius
Gladio, palliove uti, res meræ fa-
cultatis eſt. 247

Glandium & ſaginandi jus.
Juri venandi adnexum non eſt, ſed
ad dominum ſylvæ ſpectat. 39

H.

Heres.
Heredes venditoris rem, ab hoc ven-
ditam, ſed nondum judicialiter re-
ſignatam, vindicare nequeunt. 85
Heres poſſeſffionem prædii hereditarii

ea mente & cogitatione, ut & ce-

tera prædia hereditaria poſſidere
velit, adprehendens, horum ta-
men poſſeſſor non efficitur. 134
Heres, qui res hereditarias per ma-
giſtratum obſignari curat, hoc ipſo
pofleſſionem hereditatis adipiſci⸗

tur. ibid.
Ex defuncti fidejuſſione heredes etiam
ignari obligantur. 876

Fidejufloris, qui pro futuro debito
interceffit, heres obligatur, etſi de-
bitum demum poſt fidejufforis
mortem coœperit. ibid.
Homicidium.
Nulla præſferiptione aboletur. 799
Homines proprii.
Derelinquuntur a dominis, qui cum
iis tanquam liberis hominibus diu
vivunt. 62

K EE EE K Ihyr.

I. N D E X RE RV M.

Hypotheca. .
Exſtinguitur per ſubhaſtationem legi-
time factam, & adjud cationem
ſecutam. 4
Emtore pretium non ſolvente, hy-
pothecæ, etiam poſt ſubhaſtatio-
nem, & adjudicationem, ſalvæ ma-
nent. ibid.
An hypotheca in re vendita, ratione
pretii, extrajudicialiter conſtituta,
hypothecis judicialibus, a debitore
conſtitutu, præferatur? 512
Hypotheca, venditori ratione pretii
etiam judicialiter reſervata, poſt-
ponitur pignoribus omnibus, quæ
ante venditionem prædio inhæfe-
runt. . 5 14
Hypotheca, coram tribus teſtibus
conſtituta, publica eſt, & hypo-
thecam judicialem tempore poſte-
riorem vincit. Neceſie tamen eſt,
ut inſtrumentum a tribus teſtibus

ſit ſubſeriptum. 521
Iognorantia.
Poſt lapſum triginta annorum allegari
nequit. 158

Allegari nequit intra triginta annos,
ſi apparet, quem in inveſtigando
jure ſuo negligentem fuifſe. ibid.
Prætextus ignorantiæ fiſco contra qua-
dragenariam præſcriptionem non

prodeſt. 194
Ignorantia Judicis præſcriptionem de-
lictorum non impedit. 793
Imago

Imaginem alicujus adſervare, adfe-
ctionis indicium eſt, & aliquando
adſervantem ſuſpectum reddit. 99
lnpenſæ .
Quales impenſæ in ſolo alieno ædi-
88 ſqq.
91. ſq4.

ficanti ſint reſtituandæ?

In actione funeraria contra heredes
multæ impenſæ admittuntur, quæ in

concurſu creditorum repelluntur.

504
Inperium.
Quomodo a dominio differat? rem ſ-
ſive. . 11I
Impetranz.

Impetrans arreſtum, ſi injuſte hoc
fecerit, ad omne intereffe tenetur.
3433
Inceſtus. .
Inceſtus & adulterium ſeparatim quin-
quennio, conjunctim vicennio ex-
cluduntur. 798

Incola.

Ad aggerum munitionem non ſoli fun.

dorum poffefſores, ſed incolæ etiam
ſimplices obligantur. 757

Indemnitas

Fidejuſſio indemnitatis, & peom fo
indemnitatis toto cælo differ mt. 8d73

Ludicium.

Indicium, quod contractus in frau-

dem creditorum ſit celebratus, eſt,
quando quis a debitore, quem fſol-

vendo non eſſe ſeit, rem emit. 588

Inhibitiones.
Inhibitiones & mandata noſtra cum
antiquiſſimis interdictis conveniunt.
619
Dantur ſine cauſæ cognitione ad nar-
rata petentis. ibid.
Non tranſeunt in rem judicatam, ſed

ſemper revocari poſſunt. ibid.
Non fuſficiunt ad probationem poſ.
ſeſſionis. ibid.
Injuria.

Per hoc, quod quis titulum regni,
provinciæ, urbis, prædii, ſecun-

dum ſtylum receptum alicui, tri-

buit potleſſori & domino ejus regni
&c. injuria nulla fit. 266

In.

Ab

I
4

1

— 1

nid er.

N

ledm

on ſ

M.

niun.
ins et,
en bl.

ni M

nn an
Vetii.

0in

Ad

N4.

n, ſel
ibie
em

n

OIkn.

e ,

li, ni⸗

s teg

14
1.

INDEX RE RVM.

Inſtrumentum.
Traditis inſtrumentis, ad rem perti-
nentibus, res ipſa tradita cenſetur.
—J 71
Traditio inſtrumenti, de præſente
contractu confecti, non ſufficit. ib.
Inſtrumenti recentioris traditio tunc
ad transterendum dominium ſuf-
fieit, quum ea hoc animo in re
peæſente fiat. 72
Inſtrumenta clara probationem liqui-
dam faciunt. 780⁰
Inſula.
Cui acquirantur inſulæ, in flumine
publico natæ. 670
Interdicere. .
Idem eſt, quod procefſum poſſefſo-
rium inſtituere. 617

Interaicta.
In vetere Romanorum republica idem
erant, quod apud nos mandata
cum & lIine clauſula. 167
Ab imperatoribus in actiones fuerunt

mutata. ibid.
Interdiétum, ne quid in via publica
at.
Adhuc hodie populare eſt. 653

Datur tune, quum via publica ædifi-
cando arctior reddita eſt, tametſi
actor, ſua peculiariter interefle,
non doceat. . 653
Datis non ſolum ad opus futurum
inhibendum, ſed & ad perfectum
jam tollendum. bPbbbid.
Datur etiam contra eccleſiam & pium

lecum. ⸗ ibid.
Locum etiam habet in viis vicinalin.
ibid.

Interdictum quorum bonorum.
Eſt ſumme æqquum. 634
Adhuc hodie in uſu eſt; quod exem-
plis probatur. ibid.
Heredi etiam partiario contra cohere-
dem datur. 637

Non aliter tamen, quam ſi jus ejus

liquidum, & contradictio adver-
ſarii altioris indaginis ſit. ibid.

Interdictum quorum bonorum, &
remedium Legis ult. C. de Edict. D.
Adriani toll. prorſus conveniunt.
639
An jure ſaxonico novo ſit ſublatum?
652
Interdictum Salvianum.
In interdicto Salviano probationes &
exceptiones altioris indaginis non
admittuntur, ſed in petnorium re-
jieiuntur. 762
Hoe diſerimen inter actionem hypo-
theeariam & interdictum noſteum
adhuc hodie ſupereſt. ibid.
In interdicto Salviano eæ exceptiones,
qcæ cx natura negotii & ex ipſo
inſtrumento obligationis fluunt, erſi
altioris indaginis ſint, locum inve-
niunt. 763
Huc pertinent exceptiones excuſfionis,
item non impleti contractus. ibid.

Non ſolis locatoribus prædiorum ru-
ſticorum, ſed omnibus ereditori-

bus datur. 767
Interdictum unde vi.
Contra quem detur? 684

Ad procefflum pofſefſorium ſumma-
riiſſimum non pertinet. 694

Interveniens
Tertius interveniens etiam in poſſeſ⸗
ſorio ſummariiſſimo admittitur;
non tamen tunc, quando ex jure
petitorii intervenit. 731
Litroductio religioni.
Introductio fimultanei religionis ex-
ercitii in templa, a diverſæ religio-
nis homimbus ſolum poſſefla, ipo-

lium eſt. 681
Interpretatio.
Stricta fidejuſſionum interpretatio ju.
Kkk kkk 2 ris

INDEX

S

RERVM.

—
ris naturalis eſt, atque adeo adhuc

hodie locum invenit. 880
Inentio.

Inventio rerum mobilium adhuc ho-

die modus acquirendi dominii pri-
vatus eſt.
An inventio theſauri ſit modus acqui-
rendi dominii? 44. 1ſqq.
Immdatio.
Pofleſſionem tollit, dominoque jus
piſcandi in agro inundato adimit.
663
. Judex.
Prædia deſerta ei, qui ſe illa ſuſceptu-
rum & culturum profitetur, ſine
omni ſolemnitate, aut prævia ſub-
haſtatione addicere poteſt. 53
Peccat, ſi fructus & uſuras ſimplici-
ter adjudicet, nec terminum a quo
adjiciat. 1 117
In proceſſu ordinario coneluſionem
in cauſa omittere non debet. 280
Ante inrotulationem acta complere,
atque iisdem omnia, quæ ad deciſio-
nem cauſæ, etiam indirecte, per-

tinent, ſi una pars hoc deſideret;

addere debet; quo neglecto, ſen-
tentia nulla eſt. 284
Peccat, ſi acta ad collegium, ab alte-
ra parte exemtum, mittat. 286
Judex, qui contra proteſtationem acta
ad collegium exemtum transmiſit,
puniri,: & ad interefſe conveniri
poteſt. 287
Petitionem partium, in concluſione
factam, impune negligit, atque
ultra, quam ſubmiſſum eſt, ali-
quando juſte judicat. 288
In concipiendis ſententüs interloquu-
tiones, quantum poteſt, evitare,
atque definitive judicare debet. 297
Poteſt, etſi partes contra proteſten-
tur, definitive judicare. ib.
Male facit, & ſuſpectum ſe quodam-
modo geddit, ii, quum alteruter

1

litigator acta ad collegium juridi-
cum mittere petit, ipſe pronunciat;
ſententia tamen lata propterea nul-
la non eſt. 305
Secundum diſpoſitionem juris juſti⸗
nianei contra, vel ultra libellum
judicare poteſt. 312 ſqq.
Id quod etiam procedit jure canonico.

316. ſqq.
Quali poteſtate gaudeat circa libellos
ineptos? . 225. ſqq.

Poteſt libellum ordinarium in ſum-
marium convertere. 2328

Poteſt ſecundum libellum mutatum

judicare, etſi mutatio poſt litis con-
teſtationem facta, nec expenſæ re-
ſtitute ſint. 339
Poteſt ſapplere id, quod actor minus
petit, etiamſi? hic libellum non
emendaverit. 342
In actione privatoria emphyteuſeos
& feudi ſæpe utriusque partis peti-
tiones negligit. 350 & 354
An in condemnatione debitorum non-
munquam a libello & petitione cre-
ditoris recedere poſſit? 3
An in actione injuriam hoc ipfi lici-
tum ſit? 356
Poteſt in aecuſationibus & actionibus
criminalibus, ſpreta accuſatoris pe-
titione, pœnam, quem lubet, de.
cernere. 537
Poteſt actorem condemnare. ib.
Contra concluſionem judicare poteſt.
358
Plane aliud, quam quod in contractu
promiſſum, & libello petitum fuit,
adjudicare poteſt. 361
Sententiam, a collegio juridico ob-
tentam, nec corrigere, nec muta-
re, nec totam, aut partem ejus
ſupprimere licet. 362
Nec tune quidem, quum ad ſui infor-
mationem Ctos conſuluit, ar con-
ſilio recedere poteſt. ibid.

Senz

—
rii⸗
i
um.
l
belun
18
onien,

i

11
räm

f.

ler.
InIn
In m
2

keuſeot
dei⸗
1

Imho

e e .

tonin

orN
et, c

d
poet,
3
Nraſn
umtii,

N

ſeo h

II.
n u
Min .

ini⸗

der

i

interrogare debet.

INDEX

RERVM.

Sententiam, quæ aperte cum jure pug-
nat, revocare poteſt, ſive ipſe eam
conceperit, ſive à collegio jurid co
impetraverit. 362
Contumaci copiam ſententiæ mittere
non eſt obligatus. 366
Judex, qui, neglecta probatione,
debitum certum, & periculum in
mora eſſe, arreſtum decernit, tan-
quam ſuſpectus recuſari poteſt. 43 I
Judex, alibi habitans, ob iter ad lo-
cum judicii, in quo concurſus,
agitatur, faciendum, poſcere nihil
poteſt. 486
Ad ſoꝶs creditoris preces, in bonis
debitoris abſentis pignus valide
non conſtituit. 606
In pofſſefforio momentaneo ea ſola
obſervat, quæ de jure naturæ ad
indagandum verum neceflaria ſunt.
. 718
In pofleſtiorio ſummariiſſimo teſtes,
quos examinat, de circumſtantiis
facti & ratione ſcientiæ ex officio
72²7
Si id non feeit, probatio rejicitur,
atque melior imponitur. ibid.
In poſſeſſorio ſummariifſmo reproba-
tionem nec decernit, nec exſpectat,
ſed ſponte oblatam recipit, nec
proteſtationem de ea reſervanda
attendit, niſi proteſtanti mora nul-
la imputari poſſit.
Ex æquitatis ratione eum, qui preca-
rium huc usque conceſſit, damnare
poteſt, ut id porro concedat. 756
Jura ſingularia.
Jura ſingularia de laudemio & emphy-
teuſi ftatuta ad ſuperficiem non
pertinent. 737
Jurisdictio. .
in vias

uousque jure Saxonico
publicas magiſtratibus coinperar 3
57

728

A magiſtratibus inferioribus, etiam
in Saxonia, omnimoda in vias pub-
licas jurisdictio præſcriptione acqui-
ri poteſt, non alia tamen quam
immemoriali. 658

Jurisprudentia formularia.
A Conſtantio Imperatore ſaltem qued
ad litigantes ſublata eſt magiſtra-
tus vero jam tum in libera repub-
lica poteſtatem en animi ſui ſen-
tentia judicandi habuerunt. 312
Jus cogendi & prohibendi.
Jus cogendi & prohibendi actibus me-
ræ facultatis contrarium, eſt odio-
ſum, atque adeo reſtringendum.
238
Tunce tamen, quum boni publici eauſa
introduetum eſt, pro favorabili ha-
betur, atque interpretationem ex=
tenſivam admittit. ibid.
Jus compaſcendi.
Solo non uſu in agris propriis
amittitur.

non
263

Jus coquendi cereviſiam.
Quatenus per leges & conſuetudines
non eſt reſtrictum, eſt res meræ
facultatis, & non uſu non amitti-
tur. , 236
Jus eligendi.
An ſit res meræ facultstis?

263

Jus ex cambio arreſtandi.
Jus, perſonam debitoris ex cambio
perſequendi & arreſtandi, moto
concurſu & per ſententiam præ-

cluſivam, haud perimitur. 354
Jus ex contractu compétens.
Non eſt res meræ facultatis. 244

Jus ſuſfragii.
In Comitiis Germanicis, tempore Ta-
citi, tuit res meræ facultatis, ſed
hodie privilegium & ſingulare eſt.
24

KkkK Kkk 3 Jus

IND EX

7

RERVMMMr

Jus glandium & ſaginandi.
Juri venand' adnexum non eſt, ſed
ad dominum ſylvæ ſpectat, niſi
contrarium lege aut conſuetudine
alicubi ſtabilitum ſit. . 39
Jus in re.
Qui precario rem ſe ab altero tenere
dieit, eo ipfo alterius jus in re,
quam tenet, agnof it. 760
Jus monetandi.
In Germania non eſt pars ſaperiori-=
tatis territorialis, ſed reſervatum
imperatorium. 929
Per prodiga Iinperatorum privileg a
nimium multis communicatum, &
ab his, qui id a Cæſare obtinuerunt,
iterum aliis ceſlum, vel commoda-
tum fuit. 929. ſg.
Jus patronatus.
An ſit res meræ facultatis. 363
Jus piſcandi.
Qui jus piſcandi in parte fluminis
vel ſtagni habet, eam partem re-
tibus machinisque obſtruere, at-
que piſces, ne elabantur, impedire
poteſt. 672
Is, qui jus piſcandi in flumine haber,
nihil piſcationis cauſa facere po-
teſt, quod liberæ navigationi no-
ceat. 674
Is, qui jus piſcandi intuitu certi præ-
diü habet, ex alio prædio pif ari
nequit. 676
An quis jus piſcandi in flumine publco
per præſcriptionem immemorialem
adquirere; eaque ſe comtra prin-
cipem tueri queat? 6 9
Vid. infr. Piſcatio.
Jus prælationis.
Qui ad emendum credidit, jus præ-
lationis non aliter conſequitur,

quam ſi hypothecam ſibi I. expreſſe,
2 ſtatim, 3. legitime ſtipuletur,
atque res vere pecunia ejus fuerit
comparata. 511

Jus protimeſeos.

Creditori in ſola ſubhaſtatione com-

petit, non etiam quando bona de-
bitoris privatim venduntur. 453
Jus retentionis.
Per ſubhaſtationem & adjudicatio-
nem exſpirat. 459.

Juus venandi. ð
Ad acqnirendum jus venandi, ſi in-
ter privatos l' ſir, præfcripzo lon-

gi temporis ſufficit. 30
Qnod ſecus Jure Saxonico. ibid.
Contra principem præſcript'one im-
memoriali scquiritur. ibid.

Jus venandi nec regale eſſe, nee præ-
ſe ptione immemoriali opus hebe-

re, quidam contendunt; quibus
reſpondetur. 34
Jucjurandum.

De jure communi curatori coneurſus
& a creditoribus deferri & a judice
imponi poteſt. 5563
Jure Saxonico curatori concurſus a
creditoribus deferri nequit, a judi-
ce vero imponi poteſt. tbbid.

Jusjurandum ſuppletorium.
Etiam in probatione liquida admitti

poteſt. 78

Jus ſibi ipſi dicens.
Jure, quod habuit, excidit, & fi nul-
lum habuit, æſtimationem rei præ-

ſtare compellitur. 706
Hæc pœna adhuc hodie in uſu eſt. ibid.
Juſſur.
Iniuſtus jndicis jufſus pro juſto titulo
haberi nequit. 174
Juſtitium.

Juſtitium efſe poteſt, etſi judicia ſint
aperta. 272
Lapides ſinales.
Pofſeſſorem non conſtituunt in mala
ſide. 153
Lex

L

r.
G.

to.

n.
30
idee
in.
id.
We.
wbe.

twlo

4

t
211

153
ler

IN D E X RERVM.

Lex.
Lex nova, qua creditor aliquis aliis
omnibus anteponi jubetur, bene.
ficium ſeparatiomis, non excludit.

Lex permiſſtva. 343
Contra legem permiſſivam præſcrip-
tione immemoriali opus non eſt.
222
Lex probibens.
Contra legem prohibentem præfſcrip-
tioni immemoriali locus eſt. 219
L. 2.: C. de Privatis Carcerib.
Spuria eſt, & Ccdici noſtro per er.
rorem inſerta. 710

L. 109. de R. J
Hujus legis vera lectio indagatur. 850
Libellus.
In delatione jurisejurandi non atten-

ditur. 347
Libello replicam inſeri, nunquam eſt
neceſſarium. 774

Lihkbellus ineptus.

Quid circa libellos ineptos obtineat?

325. ſqg.
Liberi.

§
Lidberi, quibus alquid quocunque

modo eſt ad ſeriptum, præteriti non
cenſentur, ſed, herede in poſſeſſio-
nem mifſo, actionem ſuppletoriam
inſtitu ant. 649
“ Libertas.
An præſcriptione XXX. annorum
contra Imperium Romano-Germa-
nicum adquiri poſſit? 187
Libertas naturalis.
A principe per privilegium vel literas
inveſtituræ tolli non debet. 257
Si tamen id fiat, parendum quidem
eſt, curandum autem, ut iſtius⸗
modi privilegium commoda inter-
pretatione vel emolliatur, vel in-
firmetur. 258

Libri.
Si edicto publico omnibus mercibus
vectigal ſit impoſitum, an libri
eximantur 2 99
An præſeriptioni immemoriali ob-
ſtent? 211
Lis mota. .
Lis, poſſeſſori in judicio mota, in-
terrumpit præſcriptionem, etii ad fi-
nem perducta non ſit. 274
Tune præſcriptioni non obſtat, quum
poſſefſor ab ea abſolutus tuit. ibid.

Litigaror.
Litigator, legitime ad inrotulationem
citatus, ſi defectum actorum non
animadvertit, ſententiam deinde
tanquam ad acta mutila latam,
oppugnare nequit. 285

Singulis litigatoribus licet, in inrotu-

latione actorum contra tria collegia
juridica proteſtari. 286
Litigatores poſt concluſionem in cauſa
reſponſa juridica actis addere poſ-
ſunt, non etiam alia, quæ ad cauſæ
deciſionem aliquid momenti adfer-
re poſſunt, e. gr. tabulas genealo-
gicas, ichnographicas, &c. 288
Litigatores tunc, quum cauſa in col-
leg o referenda, & ſententia con-
cipenda elt, membrum aliquod
tanquam ſuſpectum recuſare, ut-
que id ſuffragium nullum ferat,
poſtulare pofſſunt. 301
Litigator, qui aſſertionibus adver ſarii
in judieio non contradicit, eas fa-
teri cenſetur. 414
Litis conteſtatio.
Caſus, quibus litis conteſtatio bonam
fidem non tollit. 1III

Litis conteſtatio eventualis.
A reo exceptionis dilatoriis, etſi liqui-
dæ ſint ſubjiei debet. 768
Subjicienda eſt etiam exceptioni libzelli
inepti, etſi legitime oppoſitæ. ilic.
xXce-

RE RVM.

INDEX
— . 5 .- . . 7.
Exceptionibus deelinatoriis oppoſitis Malæ fidei poſſeſſor.
omitti poteſt. ibid. Ad reſtitutionem fructuum percepto-

Loca paluſtria.
Loca paluſtria vacua non vicinis, ſed
cuilibet occupanti cedunt. 662

Loca ſacra aut pia.
Loca ſaera aut pia derelicta & vacua
impune ad uſus privatos transfe-
runtur. 60

Locatio conductio.
Jure communi, orto concurſu, ex
utraque parte ſervari debet. 548
Jus Saxonicum novum ereditoribus,
moto concurſa, locationem reſein-
dere permittit. ibid.
An Jure Saxonico conductor, orto
concurſu, a conductione recedere
poſſit? ibid.
Locupletior factus.
Ex fructibus perceptis etiam is cenſe-
tur, qui patrimonium ſuum non
auxit, ſed ſaltem non imminuit. 123

Locus ſolutionis.
Locus ſolutionis, ſi nihil aliud con-
ventum ſit, eſt domicilium credi-
toris. 92 1
Quum æſtimatio & menſaura rei ſol-
vendæ diverſa eſt, locus ſolutioni
deſtinatus ſpectatur ib.
Tune tamen locus, in quo contra-
ctum fuit, attenditur, quando par-
tes diverſitatem menſuræ in Ioco
ſolutionis ignorarunt, aut de ea
non cogitarunt. ibid.
— Luitio pignoris.
Ad res meræ facultatis referri nequit.
244

Magiſtratus.
Magiſtratus, qui precatur, ubi jube-
re poterat, poteſtatem ſuam non
minuit, nec id, quod rogat, ar-
bitrarium precariumque facit, 753

rum etiam ſupra alterum tantum
& rei reſtituendæ valorem recte

damnatur. 117

An talis ſit is, qui rem alienam pu-
blice ſub haſta emit, cujus vendi-
tio ob omiſia ſolemnia aperte nulla
eft? ibid.
Rem furtivam nunquam acquirit 186
Mala Rides.
An quis per contredictionem illius,

qui rem poſtea evineit, eo tempo-

re, quo primum poſſeſſionem nan-

ciſcitur, factam, in mala fide con.

ſtituatur? 109

Quibus in caſibus per litis conteſtatio-

nem non inducatur? 111 fq.
Scientia juris alieni, poſt completam
