nei & ad formulam dati eſſent, nec ſecundum libellum pro-

poſitum, ſed ex animi ſui ſententia, prout negotii illud exi-
gebat indoles, liberrime judicare cœperant. Poteram hoc in-
fiitis exemplis, quæ apud Ciceronem inprimis, apud Plutar-
ckhum, apud Eivium & alios exſtant, oſtendere. Sed longum
hoc foret nimis & præter inſtituti mei rationes. Collegit ma-
gnum hujusmodi liberrimorum judiciorum numerum ſedulus
fcriptor, Petrus Aerodius in Pandectis rerum ab' omni antiquitate
judicatarum, quem vide paſſim, inter alia in lib. 2. tit. 17. cap.
I1. ubi judicium Appii Claudii & collegarum inter Lacedæmo-

nios & Achæos ex Pauſania & Livio refert, atque Achæis de

ſententia lata apud ſenatum Romanum querentibus reſponſum

fuiſſe ait: aliam judicis, aliam legati conditionem eſſe, judicem
ex animi ſui ſententia, legatum ex formula atque ex præſeripto

judicare. Vnicum ex Livii lib. 3. cap. 72. addam exemplum

totius populi Romani, qui judex inter Aricinos atque Ardez-

tes de ambiguo agro certantes longiſſime a libello neceſſit, at-
que nec his nec illis, ſed ſibi ipſi agrum adjudicavit.

. VIII. ⸗
Jus Juftivianeum odtei permittit, contra vel ultra ibellum
. judicare.

oas itaque, ut lachlenter me oſtendiſſe credo, jam tum
in libera republica & diu ante Juſtinianum magiſtratus

ex animi ſui ſententia judicare, longeque a verbis & forma
libelli recedere potuerunt, hanc libertatem plenius etiam ſub

Iuſtiniano eos habuiſſe neceiſe eſt. Ego certe in toto jure
fuſti.

rn
Pen
Non

tde.

fum
ratus
Orn
nſb
ue
luſr⸗

SP. CCCCLXVIIH. DE NECc. SENT. AD LIBELL. CONp. 313

Juſtinianeo nullum feſtigium neceſſitatis ſecundum libellum
Præciſe judicandi magiſtratibus impoſitæ reperio. Omnia lIi-
bertatem pleniſſimam ſpirant. Ex infinitis, quæ in promtu
ſunt, legibus excerpam ſaltem aliquas. Præcipua eſt Diocle-
tiani conſtitutio, qui in L. un. C. Et, quæ deſunt advocatis par-
zium, judexr ſuppleat, judici, ſi quid a litigatoribus, vel ab his,
qui negotiis adſiſtunt, minus fuerit dictum, id ſupplere, &
proferre, quod ſciat legibus & juri publico convenire, permit-
tit. Paulus in L. 6. §. 1I. de oficio præſidis præſidem, neglectis
erroribus partium, id, quod convenit, eum ex fide eorum,
quæ probantur, ſequi jubet. Zeno in L. r. C. de Plus petitio-
nibus: Fi quis, ait, minus, quam re vera ſit, taxaverit ſuam li-
tem, nec ad hoc reſpiciat judex, ſed in veram quantitatem calcu-
Ium ferat. Explicat hoc & ſirmat Juſtinianus in §. 34. 7J. de
Actionibus: Si, inquiens, minus intentione ſua complexus fue-

rit actor, quam ad èum pertineat, veluti, i, quui ei decem aurei

deberentur, quinque ſibi dari oportere intenderit, aut ſi, quum
totus ſundus ejus eſſet, partem dimidiam ſuam eſſe, petierit: ſine
periculo agit. In reliquum enim nibilominus udexr adverſarium
eodem judicio ei condemnat, ex conſtitutione divæ memoriæ Ze-
nonis. Paulus in L. 43. §. 6. de D1dilitio edicto, officio judicis
contineri, ait, ut, licet æſtimatoria actione actum fuerit, ſen-
tentia tamen ſecundum actionis redhibitoriæ indolem aliquan-
do feratur. Vlpianus in L. 17. §. 3. de Keceptis, qui arbitrium
negat tale arbitrium valere, in quo libera facultas arbitri, cu-
jus tamen poteſtas longe infra judicis poteſtatem eſt, ſenten-
tiæ non ſit futura, & Labeo in L. 19. pr. de Receptis qui ar-

hbitrium, qualem ſententiam dicat arbiter, ad præœætorem non

pertinere ait, dummodo dicat, quod ipſi videtur. Celſus in
L. 38. de Rei vind. bonum judicem dicit varie ex perſonis cau-
3 ex p

ſisque conſtituere, Julianus in L. 21. de Kebus ereditis Præ-

Tom. VII. Rr rori

ANIEDIT AT. AD PANDECT.

☚W

tori permitt tit, actorem compellere ad accipientllum ie, Juod

a reo offeratur, quamvis id minus ſit eo, quod ille periit,

quodque vere debetur, quum ad officium judicis pertineat,

lites diminuere. Vlpianus in L. 55. Eamiliz erciſeundæz ait,

judieem, etſi familiæ erciſcundæ vel communi dividundo ju-

dicium agatur, poſſe tamen in unius perſonam totam con.

demnationem conterre, & adjudicare omnes res.

IX.
Vigrniiznte- Ffruſtra ad leges, gquæ contrar videntur,
provot anI.

1 Jam claræ ſunt hæ leges, quæ judici contra vel ultra li⸗

bellum judicare permittunt, ut mirer, dari tamen ad-
huc homines, qui, pro ſtabiliendo ſuo de neceſſaria ſententiæ
cum libello conformitate brocardico, ad leges Juſtinianeas
provocare erubeſcant. Sed provocant tamen, non in folle ſal-
tem, verum etiam ſigillatim nominant, quibus iſta neceſlaria

conformitas præœcipiatur. Evolvi omnes, quas allegant, &, ex :

lis aliquas aperte meam ſententiam juvare, plerasque ad con-
rtor erliam præſentem nihil facere, Pauciſſimas ſaltem in ſpe-
iem obſtare, animadverti. Quæ primi generis ſunt, in præ-

redont⸗ & memoratæ fuerunt. Alterum genus nec reſponſio-

ne dignor. Poſtremas i in præſens examinabo.

X.
Reſpondetur ad L. 18. Communi dividundo.

O'ee ſententiæ noſtræ omnium maxime videtur lex 18.
communi dividundo, cujus hæc ſpecies eſt. Coheredes
duo diviſionem hereditatis, in qua plura prædia ſunt, petunt.
Judex dividit inter eos prædia, ſed per errorem vel ſtultitiam

uni ex his prædiis imponit ſervitutem, quam præſtet alteri

prædio non hereditario. Gonſultus de hac lite Javolenus in
d. L. I8. negat valere ſententiam, addita hac ratione, quia ul-
træ

.

od
dein
S
oſl.
00n.

ral

neͤ
eis
eltl.
ar
Ger
I.
nch.
e.

nſi⸗

“
tedes
tunt
tun
Ale
blsi
.
ſS1

Sp. CCCCLXVIII. Dz NEc. SENT. Ap LIEnLL. Cog. 315

tra ich, quod i in judicium deductusn eſt, excedere hote ſtas; jadicis

non poteſt. Hæc igitur verba pro ſede vulgaris brocardici,
quod ſententia libello debeat eſie conformis, ab interpreti-

bus venditantur. Ego vero nihil in illis reperio, quod bro-
cardicum iſtud firmet. Ruſticitatem enim judicis de re alia,
quam quæ in litem venit, judicantis jus non facere, ipſa re-
Cta ratio dictitat. Verba vero illa: quod in judicium dedubtum
Aℳ; inepte ad ſolum libellum reſtringuntur. In judicium de-
ductum dicitur non ſaltem, quod libello comprehenſum fuit,

ſed de quo ex actis & probatis etiam extra libellum conſtat.

Patet hoc ex L. 25.5. 6. de Aedilitio ediczo, ubi Vlpianus: Ju-
dici, inquit, ſtatim atque judex factus eſt, omnium rerum of-
ficium incumbit, quæcunque: in judicio verſantur. Patet idem
ex L. 20. de Except rei jud. ubi contradiſtinguuntur ſibi ea, quæ
actor petit, & quæ judex in judicio ſentit. Patet denique ex
§. 34. I. de abctionibus, ubi judex tunc, quum minus in inten-
tione ſua h. e. libello, complexus fuir actor, quam ad eum
pertineat, eodem tamen judicio adverſarium in reliquum ec con-

demnare jubetur.
XI.

Reſpondetur ad L. ult. C. de F ideicomm. Nbert.
E* ceteris, quæ nobis objiciuntur, legibus una adhuc eſt,
quæ alicujus momenti videtur, nempe ult. C. de Fidei-
rommiſariis lileriatibus; cujus hæc eſt ſpecies: Teſtator Mar-
cum heredem inſtituit, Paulo vero ſervum Stichum legat ſub

modo, ut Paulus ſervum hunc legatum manumittat. Para-
tus eſt ad manumiſſionem Paulus, ſed Marcus heres ſervum ei

dare recuſat. Adit igitur judicem Paulus, & inſtituta actione
ex teſtamento Stichum ſibi dari petit. Condemnat etiam judex
Marcum, non tamen ut Stichum der, ſed ut æſtimationem
Rr 2 ejus

MEDTFAT. AD PANDECT.

ejus perſolvat. Itur ergo ad Juſtinianum. Is mirari ſe ait,
quare judex, qui propoſitus eſt in prœædicta cauſa, non omni-
modo condemnationem in ſervum, ſed in æſtimationem ejus
fecerit, & nullum judicem ita fore ſtultum putat, ut hujus-
modi proferat condemnationem. Itaque interpretes una vo-
ee clamant: Stultus eſt judex, cujus ſententia libello non eſt
conformis. Ego ſtultitiam judicis, qui ita pronunciaverat, agno-

fco lubens, regulam vero generalem, quam inde eliciunt do-

Ctores, non agnoſco. Peccaret nempe in eo judex, quod,
quum Stichus in obligatione eſſet, Stichus etiam in libello
petitus eſſet, idem Stichus in lite ſolus fuiſſet, denique reus
Stichi dandi copiam haberet, nihilominus, omiſſo unico te-

ſtamenti, libelli, judici objecto, condemnationem in rem pla-

ne aliam, ſcilicet in æſtimationem litis, protulerat. Inverte

vero nunc caſum: Petit Paulus in libello, ſervum legatum
ſibi dare. Marcus heres, homo pervicax, dare Stichum con-
ſtantiſſime recuſat, &, ne invitus ad dandum cogi poſſit, oc-

cidit vel in remotiſſimam provinciam exportat, aut etiam
culpa ſua, non fraude, poſſeſſionem & facultatem dandi ami-
ſit. Stultus hic foret judex, ſi ſecundum libellum judicaret.
Condemnabit potius reum in æſtimationem litis, etſi hæc
petita non fuerit, l. 63. & 68. de Kei vindicat. Vides er-

go, in L. ult. C. de Fideicommiſſariis libert., facti magis,

quam juris quæſtionem contineri, & pro diverſitate circum-
ſtantiarum judicem ſtultum dici poſſe, modo qui contra, mo-
do qui ſecundum libellum judicat.
XII.
MWec jus canonicum judicem ad libellum alligat.
Progredior ad jus canonicum. Hujus vero conditores aper-

—

tius etiam, quam juris Romani compilatores, mecum ſen-
tiunt.

—

S

mn.

Uius.
d .

nd

gno.
ltch.

N

lbelo
ene
) le⸗
nl⸗
Ferte
atun
ncor.
,.
etiam
amnl.

lcaret.

hee
llez el⸗
nigis,
cu⸗
nd⸗

8ner⸗
unſen.
tium

SP. CCCCLXVIII. Dz Nec. SzNr. Ab LIBELL. CoNr. 317

tiunt. Glariſſime Alexander III. in c. 6. X. de Judiciis: Iro-
videatis, ait, attentius, ne ita ſubtiliter, ſicut a multis fieri ſolet,
ujusmodi actio intentetur, inquiratis, ſed ſimpliciter & pure fa-
ctum ipſum, & rei veritatem, ſecundum ſormam canonum && ſan-
ctorum patrum inſtituta, inveſtigare curetis. Deinde Innocentius
III. in c. 6. X. de Arbitris arbitros judicibus opponit, & arbi-
tros quidem judicare non valere, niſi de his tantum, ſuper qui-
bus in eos exſtiterit compromiſſum, judicum vero ampliorem
longe poteſtatem eſie ait. Denique Clemens V. in Clement.
2. de Verborum ſignificatione: Sententiam, ait, proferat, prout
ex petitione, & probatione & aliis altitatis in cauſe fuerit faci-
endum.

XIII.
Feſpondezur ad c. 31. NX. de Simonia.

. erumtamen & in jure canonico reperiunt adverſarii, quod

nobis pro tuendo brocardico ſuo opponant, inprimis ſci-
licet illa Innocentii III. in e. 31. X. de Simonia verba: Judex ofi-
cii debitum exſequatur, eo ſemper adbibito moderamine, ut juxta

ludicii formam ſententiæ gquoque forma diéctetur. At hæc verba

proſunt magis nobis, quam officiunt. Nam judicii forma li-
bellus non eſt, ſed per hanc potius acta & probata, quæ ſine
dubio ſententiæ norma eſſe debent, ſignificantur. Cerera, quæ

ex jure canonico objiciuntur, reſponſionem non merentur.

XIV.
1 Tranci & CGermani veteres etiam jus for mulariarmn habuerunt,
ſed tamen judicem in ferenda fententia ad libellum nun-
quam adſtrinxerunt.

Jeguier jus Germanicum vetus. Jurisprudentia majorum
noſtrorum non minus, ſed magis etiam formularia fuit,
quam priſcorum Romanorum. Exſtant ſolemnes formulæ
publicorum privatorumque negotiorum olim apud Francos
Rr 3 uſita-

318 NAEDITAT. AD PANDECT.

uſitatæ, a Mareulpho, monacho ſeculo poſt Chriſtum natum
VII. collectæ, a Lindenbrogio, Bignonio & Baluzio editæ, & ve-
tuſtiores adhu ſeculi VI. formulæ, ex quibus Marculphus ſuas
magnam partem hauſiſſe videtur, quas Mabillonius ſub Dicta⸗
torum Andegavenſium titulo in Analectorum toto quarto vel
ſecundum recentiſſimam editionem unico p. 388 ℳ edidit.
Ineptiores longe in iis libellorum & exceptionum formulæ,
quam Hriſonius ex Romanis antiquitatibus eruit, occurrunt.
Scio quidem, Schilterum in Exerc. ad Pand. al Additam. I. nolle
has Francorum formulas cum Gnæi Flavii legis actionibus in
eò comparare, quod & n iſtis vel levior aliquis error nullitatem
perpererit, quum non conveniat hoc ſimplicitati veterum
Francorum & Germanorum legislationis. Sed Schilterus ve-
teribus Germanis plus ſimplicitatis, quam illi vere habue-
runt, tribuit. Inſpiciamus ſaltem priſca jura Saxonum, ac, quæ
in illis præſcribuntur, ridiculum ordinem & abſurda ſolem-
nia proceſſuum. De judicio feudali res manifeſta eſt ex Leyn-
recht c. 65. &G 68. ubi tot ſolemnes ritus & formulæ litiganti-
bus præſcribuntur, quæ neque utilitatem aliquam præſtant,
neque ſine gravi incommodo obſervari poſſunt Excerpfit
fingularia iſta proceſſus feudalis Saxonici Berlich. Pä. I. Concl.
62. co Fenedicdus Keinbard im furzen Bedenken, welcher maſſen
nach Verordnung Saͤchſiſcher Lehnrecht und Gebrauch dieſer Lande⸗
art ein Mann⸗Lehn⸗Gerichte mag geheget, beſtellet und gehalten wer⸗
den. Atque ea, teſte Sebradero de Feud. P. 10. ſect. 8. n. 35. Tg4.
adeo ſunt neceſſaria, ut pro forma ſubſtantiali & eſſentiali
proceſſus reputentur, ac, omiſſo uno, totus proceſſus nullus
ſit. De formulis, quæ in vindicatione bonorum allodialium
adhibebantur, vide Spec. Sax lib. 3. art. 21. & E eieblild. art.
69. De iis verbis ac formulis, quibus is, qui alterum de vul-
nera-

7

tum

Ne. ;
ſu

S

6N

kicit
le
Wn.
nole
Min
en
erun
Ffe.
e.
Ce⸗
Olen
leßi⸗
nti.
ſtann,
erpl
Cenel
peſet
ut⸗

1e

NI
ntial
nullus
jalium

d. A.
le l.
hera⸗

SP. CCCCLXVIII. Dz Nrxe. SENT. Ab LBETT. Coxr. 319

neratione aut violatione accuſabat, uti neceſſum habebat, vi-
de Spec l. I. a. 63. ubi additur: Verſchweiger er der eins, ſo hat
er den Kopf verlothren. Imo tantus erat hac in parte Saxonum
rigor, ut, ſi quis etiam per errorem quid in judicio dixiſſet
aut a formula aberraſſet, errorem hunc corrigere non poſſet,
ſed exinde obligaretur. Clara ſunt verba Spec. l. 1. a. 60. Ohne
Vorſprechen mag ein Man wol klagen und antworten, ob er ſich des
Schadens erwegen will, der ihm davon kommen magz, als ob er ſi h
verſpreche, daß er ſich des nicht erholen darf. Porro & judicibus
in exercendo judicio formulæ, a quibus recedi nefas erat,
præſcriptæ erant. Sed iſtæ formulæ ad formam ſaltem & ex-
terna ſolemnia judicii perrinebane, ipſam vero ſententiam non
ingrediebantur, quam judex ex æ quitate & arbitrio ſuo con-
cipie bat, nec ad libellum aut ad petitionem actoris alligatus
erat. Nec enim hance neceſſitatem magiſtratibus a Germanis
impoſitam fuiſſe uſpiam reperles. Quamobrem regula illa
de conformitate ſententiæ cum libello etiam cum inſtitutis &
juribus majorum noſtrorum pugnat.
XV.
Leges imperii udicikus libello recedere permittunt.
uccedunt recentiora imperii jura, ex quibus unicus mihi
locus, quem ex Receſſu imperii de anno 155 1. §. 31. 32. Pe-
tam, ſu fficiet. Jubentur in illo judices, neglecto plane libello;
ſi is inepte fuerit conceptus, quod æquum juſtumque ſit, de-
cernere &. defectum libelli ſupplere.
XVI.

zeri nidem Saxonica electoralia judicibus a libello recedere
per mittunt.

Rta jus Saxonicum electorale. Id vero ſententiæ meæ ma-
gnopere obſtare videtur. Sic enim elector in Ord. proec.

kit. 34. Weil, inquit, hierinnen die Rechte klare Maaſſe
geben⸗

N

320 MEDITAT. AD PANDECT.

geben, worauf in concipiendis ſententiis zu ſehen, daß dieſelben
dem Libell oder dem negotio, ſo in judicium deducirt worden, wie
auch denen actis und probatis gemaß ſeye, und von dem judice
in facto nichts ſappliret, ſo wol auch, wie mit Publication der⸗
ſelben verfahren werden ſolle, ſo achten wir hiervon weitlaͤuf⸗
tige Verordnung zu thun, unnoͤthig, At hæc ipſa verba, ſi re-
cte inſpiciantur, dubium ipſum, quod ex iis moveri poterat,

reſolvunt. Jubetur in illis judex conjunctim ad libellum, ad

negotium in judicium deduéctum, ad acta & probata reſpicere,
&, his omnibus rite conſideratis, ſententiam ferre. Idem Cle-
mens V. pontifex in Clement. 2. de Eerborum ſignif. jubet. Et
hoc ipſum eſt, quod nos quoque inculcamus. Nunquam di-
Ximus, judicem in judicando nullam libelli rationem habere

debere. Abſonum hoc foret profecto. Ratio utique libelli ha-

benda eſt, ita tamen, ut magis ad indolem negotii, quod in
judicium deduetum fuit, ad acta & probata reſpiciatur. Quod-
ſi hæc cum libello pugnant, judex impune a libello recedit,
atque hæc potius ſequitur. Igitur tantum abeſt, ut ſententia,
quæ libello non convenit, jure Saxonico reprobetur, ut po-
tius ex hoc ipſo loco, poſſe judicem aliquando in ſententia
ferenda a libello recedere, colligamus. Sed dubium omne

tolletur, ſi cum hoc loco deciſionem electoralem 13. conferas, in

qua poteſtas hæc judici claris verbis tribuitur. Quod vero in
dicta Ordinat. proc. tit. 34. porro dicitur, judicem in facto nihil
ſupplere debere, hoc rectiſſime explicat Ziegleras, qui jura Sa-
Xonica omnium optime intellexit, & ipſe ab electore ad ea

„

condenda adhibitus fuit. Sic autem ille in Dicaſtice concl.

34. §. 7. Jupplere, ait, in facto; quæ formula loquendi alias
duplici in ſenſu apud dobtores invenitur. Alter is eſt, quan-
do ſeil. judex ad factam addit, & fingit atque præſupphonit,
zaliter factum fuiſſe, de qua tamen qualitate aut additamento
plane nibil ex actis apparet. Alter eſt, quando dicunt, poſe
fJuppleri a judice, quæ deſunt, non quidem per modum fictionis,
&σ ex imaginariis præſuppoſitis in factum illatis, ſed per modum
explicationis, majoris dilucidationis, & ut eruatur atque in cogni-
zionem veniat id, quod re vera factum eſt, etſi a parte non ozdten,
timus

—

en

lwwe
ilſe⸗
nder⸗
klaen
ſir.
tent
i
lcere,
Ce.
t. Nr

di.

nobere

d in

N. .

t

enti .

tpo.
enti
mne
18il

10 in

r1 .
1de

ANpcl.

Aliot
ſun.
honin
mentt
Mioni,
e

.
uf.
8

Sp. CCCCLXVIII. DE NEc. SENT. AP LIEETI. CoNEY. 321

itimus hic ſupplendi modus nec probibitus eſt, nec æd banc inſpe-
Kionem pertinet. Clarius hæc expliçat in ſeguenti coneluſ. 35. At-
que fatetur, judicem ſi certo ipſi de facti veritate extra acta
conſtat, poſthabitis actis, ex ſeientia & conſcientia ſua judieare
debere. Ceterum Ord. proc. Sax. recbgnita, uti multa ambi⸗-
gua explicuit, & in melius ſaluberrime mutavit, ita hanc ma-
xime libertatem, quam & nos judici tribuimus, egregie ſtabi-
Iivit, eamque, etſi nobile ej us officium imploratum non fue-
rit, locum habere juſſit ad tit. 5. §. 1.

XVII.
Doctorer aliqui nobircum ſentiunt.

₰ ntequam progredior, r reſpondendum eſt iis, qui ex unz-

nimi doctorum & interpretum conſenſu adverſus me ar-
gumentabuntur. Sat ſcio, apud cordatos viros & æquos re-
rum arbitros iſtud argumentum parum ponderis habiturum-
Si qui tamen funt, qui eo adverſus me utentur, his ego in-
primis Juſtiniani effatum in L. r. §. 6. C. de Eeteri Jjure enucle-
ando opponam: Sed negue er multitudine autctorazm, quod melias
cuai–au*αρt, Judi icatote, guum pobt unius deterioris ſententia *
multas & majoxes in aliqua parte ſuperare. Deinde, etli non
negem, communem de neceſſaria ſententiæ eum libello eon-
formitate opinionem tam altas egiſſe radices, ut, qui eam
directo convellere & exſtirpare aulſus ſi it, vix reperiatur, atta-
men fuere, qui hoc indirecte facerent, dum ipſam quidemre-

gulam vulgarem admiſerunt, eandem tamen tot exceptionibus

& limitationibus involverunt, ut plane enervarent. Fecit hoc
Brunnemannus in Proceſſu civili cap. av. n. 23. ſqq. Quin & Zie-
glerus in locis, quæ in pracedente §. memoravi, re ipſa me-
cum fentit. Ait ille Concluſ. 34. judicem omiſſa jura & exce-
Ptiones, in Concluſ. vero 35. factum etiam ex certa ſcientia
Zom. FII. 38 ſup-

322 MEDITAT. AD PANDEC T.

ſupplere poſſt. Admittit itaque plenicäkimam — a E.
bello recedendi, & contra vel præter illum judicandi.
XVIII.
Samma ſententiæ noſtræ præponitur.
Q quum ita ſint, rem totam & ſententiæ meæ ſummam
paucis verbis complectar, ut confeſtim id, in quo om-
nis negotii cardo verſetur, appareat, nec quisquam mihi lo-
gomachiam i impurare poſſit. Scilicet judex ſententiam latu-
rus ante omnia quidem libellum inſpiciet, ex eoque, quid
actor petierit, cognoſcet, deinde vero naturam negotii, quod
in judicium deductum eſt, ante oculos habebit, poſtea acta
& probata accurate conſiderabit, & perſpecto ex iis facto ſe-
cundum jura & æquitatem, quæ in L. 8. C. de Judiciis juri
ſcripto præferri jubetur, judicabit, rationem vero libelli ali-
ter, quam quousque is cum indole negotii actisque & proba-
tis convenit, non habebit Igitur, ſi petitionem actoris vel
cum negotii natura, vel cum actis & probatis, vel cum juſti-
tia aut æquitate pugnare animadvertat, liberrime ab eo rece-
det, & vel aliud plane, quam quod petitum eſt, vel alio modo
decernet, vel actorem ipſum, ſi hoc æquum videatur, con-
d:mnabit.
XIX.
Exemplum illuſtriſzmum in hereditatis petitione.
Nane ad alteram diſſertationis meæ partem accedo, verita-
tem eorum, quæ præpoſui, exemplis roboraturus. Oc-
currit vero in hoc ipſo, in quo nunc vivimus, ſeculo illuſtriſ-
ſimum. Nota eſt lis funeſtiſſima, quæ, mortuo Carolo electo-
re Palatino, a ſorore ejus, Eliſabetha Charlotta, Aurelianen-
ſium ducis uxore, Philippo Wilhelmo & poſt hujus fata Jo-
hanni Wilhelmo, ſucceſſoribus in electoratu, mota, & a Lu-
dovico XIV. Galliarum rege inter cauſas præcipuas, ob quas
Ger-

l

mun
on.
ilo.
n.
Gwid
goo
1
hoſe.
juri
d.
tode.
s vel

luſti.

tece.
mOG

eritr.
Oe.
bliri.
lecto⸗
janen
au e
Xalu.

Ge.

SP. CCCCLXVIII. Dz Nzc. SrNT. ADp LIEBELI. CoNr. 323

Germaniam anno 1698. bello invaderet, Poſita fuit. Quæ lis
libello tantisper ſopita Rysvici, quum de pace ageretur, re-
cruduit, tranſigique tunc nulla ratione potuit. Tandem in
tabulis pacis Kysvicenſis art. 8. ſic convenerunt partes: De ju-
ribus, ſeu prætenfionibus dominæ Duceſſæ Aurelianenfis convenit,

.

ut res ſecundum formulam compromiſſi a Sacra Cæſarea Maoje.

KRate & Saera Regia Majeſtate Chriſtianiſſima tanquam arbitris

juxta leges & conſtitutiones Imperii decidatur, illis vero in ſen-
tentia diſeordibus, Papa tanquam ſub arbitrio decidendqa deſe-
ratur. Et habuit etiam illa res effectum. Nam quum Impera-

tor Friderico Bindero & rex Galliarum VIrico Obrechto ar-
bitrium hoc delegaſſent, illi vero prorſus invicem diſtenti-
rent, neceſſe fuir, ad pontificem confugere, qui dicto per de-
legatos ſuos ſuperarbitrio ltem compoſuit. Exhibet acta iſta
Franckenbergius im Europaͤiſchen Herolde P. I. p. 304. Nig. & ple-

nius longe Caſander Tbucelius in P. 3. der Reichs⸗Staats⸗Aczen

vom X III. Seculoc. 3. p. 161. 44 Adquieverunt in pontificis
ſententia partes omnes, nec, quantum ſcio, repertus huc us-
que eſt ]Ctus, qui nullam illam aut injuſtam diceret. Atque

tamen libello prorſus non eſt conformis. Petierat in libello,

quem Zhucelius pag. 171. ſqq. exhibet, ducifſa actrix, ſibi ante

omnia inſtrumenta & documenta cuncta, inprimis inventaria

ſive deſeriptiones univerſæ ſucceſſionis a fratre relictæ edi,
deinde allodialia, ſupellectilem omnis generis, veſtes, ſtragu⸗
la, periſtromata, margaritas, vaſa aurea, argentea, pecuniam
numeratam, vina, frumenta, equos, greges, armenta, nomi-
na, jura, actiones, prætenſiones, allodialia immobilia & allo=
dialibus per conſtitutiones imperii & ſecundum Germanicæ
jurisprudentiæ regulas accenſeri folita, urbes, oppida, prædia
alio titulo, quam feudi maſculini nomine, a fratre & majoribus
S§S 2 ſuis

8 4 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſuis poſſeſſa, emtione, donatione, teitamento aut alias dquid.
ta, præœdia tam emphyteutica, quam oppignorationis nomine
comparata, dominium directum tam bonorum emphyteutico-
rum, cenſiticorum aliorumque fimilium, quam feudorum, ab
alio feudo dominante non dependenti ium, feuda vacantia & do-
minio directo conſolidata, jùra territorialia, acceſſiones & in-
crementa feudis maſculinis adnexa, bona per confiſcationem
aut alio quovis modo ſimili adquiſita, bona eccleſiaſtica ſecu-
lari uſui reſtituta, feuda hereditaria, ditiones & prædia in feu-
dum erecta, pureque & absque mentione lineæ maſculinæ con-
ceſſa, aut ſequioris ſexus beneficio comparata, feuda oblata,
feuda emta, feuda pignoratitia, reditus anni 1685. cum fru-
Qibus, intereſſe & omni cauſa reſtitui. Contra reus elector in
JIitis conreſtatione apud eundem Thucelium pag. 20 5. qg. ſe ab
omni actione male inſtituta abſolvi, & juſtitiam ſibi in puncto
non minus deteriorationis, per fratrem majoresque actricis
honis electoralibus illatæ, quam damni, intereſſe & expenſa-
rum adminiſtrati flagitarat. Tulere ſinguli ſubdelegati ſen-
tentiam invicem diverfiflimatn, utramque tamen petitione in
libello & reconventione factæ convenientiſſimam „condem-
natoriam alter, alter abſolutoriam, teſte Zucelio pag. 250.
Igitur ad pontificem maximum recurritur, cujus commiſſarii
longiſſime ab utraque petitione receſſerunt, ac reum actrici
pro omni ac toto eo, quod hæc ex quacunque cauſa & titu-
lo prætendere potuit, in ſummam ſcutorum ter centum mil-
le monetæ Romanæ condemnarunt, referente Zbucelio pag.
358. Damnabunt hanc ſententiam forte rigidi conformitatis
iſtius inter libellum & ſententiam exactores propterea, quod
illa nec libello convenire videatur, nec indoli actionis inſtitu-
1iæ, hereditatis ſeilicet petitioni, in qua judex rem ipſam cum
fructi-

—
All⸗
mine
Utien.
n D
Cco⸗
Kin.
oneen
ſecl.
ſe.
econ.
dbl
nf.
torin
ſed
undhe
tricgd
enſi.
ſer.
Dnein
nden-
210
niſiani
Anici
titu.
ni.
d
itets
1, ld
inlin.
n n
t

SP. CCCCLXVIII. DE Nec. SENr. Ab LIBELI. Coxr. 32 5

fructibus reftitui jubere debet ſecundum §. 2. J. de Oicio ju-
dicis. At enimvero, quod ad pugnam cum libello attinet, hanc
ſatis excuſabunt, quæ ſupra dixi; quod vero ad naturam he-
reditatis petitionis & fermulam ſententiæ a Juſtiniano præ-
ſcriptam, noluit profeéto Juſtinianus judices ad formulas,
quas in titulo I. de Ohicio judicis eommemorat, ſic alligari, ut
Poteſtatem eas, ſi juſtitia & æ& quitas hoc ſuadeat, mutandi ade-
merit. Nam in illo ipſo § 2. quid in rei vindicatione judi-
candum ſit, determinat luſtinianus, & tamen in L. 6 ⅞. de Reri
vindicat. aliter etiam judicari permittit, atque, hoc generale
eſſe, & in oannibus ſive interdiétis, ſive actionibus in rem,
ſive in perſonam, ex quibus arbitratu judicis quid reſtituitur,

locum habere, addit. Imprimis vero huc pertinet lex 5sS. Fa-

iliæ erciſeundæ, in qua judex, neglecta formula in judicio
familiæ eriſcundæ uſitata, quam in & 4 I. de Oiicio jaudicis re-
peries, in unius perſonam totam condemnationem conferre
& omnes res adjudicare poſſe dicitur.
. Judicis poteſtas cirea libellos ineptos.
Nusquam judex ſententiam laturus libellum ſecurius negli-
git, quam, ubi ille inepte conceptus eſt. Benigniores
proſecto ſunt hodie hac in parte magiſtratus & Cti, quam
ſuperioribus ſeculis fuerunt, qui nulli peccato in libelli con-
ceptione commiſſio veniam dederunt, ſed ſœæpe ob verbum
perperam poſitum totum libellum damnarunt, atque fere jus
aliquod formularium in fora reduxerunt. Queſti jam ſunt de

nimia hac ſeveritate alii, inprimis Stryckius, qui eam Saxonibus

maxime objicit, dum ſic in Notis ad Lauterb. p. 21. ait: For-
mulæ tandeim abrogatæ ſunt per titulum C. de Form. & impetr.
act ſublat. Sed neſcio, an non magnam partem reductæ in Sa-
gonia, dum ibi ſæpiſſime pronunciatur: Daß die Klage, immaſ⸗
ſen ſie angebracht, nicht ſtart habe. Nec inficias ibo, Saxones

olim, dum accurati & juſti, quam humani & æqui eſſe ma-

luerunt, huic culpæ ſuccubuiſſe. At certe jam diu alia in Sa-
Xonia rerum facies eſt, & tam ſumma tribunalia, quam JCto-

rum collegia libellos ineptos, ſi modo ulla ratione queunt,

8S 3₰ luſti⸗

326 MEDITAT. AD PANDECT.

ſuſtinent, erroresque commiſſos, quantum poſſunt, nec ſecun-
dum libellum, ſed ſecundum indolem negotii in judicium de-
ducti, æquitatem, acta & probata judicant. Et oportet etiam
ſic judicari. Claræ ſunt leges, quæ id jubent, ſcilicet lex un.
C. Ei, quæ deſunt advocatis partium, judex ſuppleat. cap. 6. X.
de Judiciis, Receſſus imperii de anno 1551. §. 31. 32. &, quam
nuper potentiſſimus Poloniarum Rex in Saxonia ſua promul-
gavit, nova ordinatio proceſſus tit. 5. . I. & 2. Poteram varia hu-
jusmodi judiciorum in Saxonia etiam mea ætate meque cauſam
orante redditorum exempla adferre. Sed ſatis erit, ad ea pro-
vocare, quæ Præſes meus, qui ipſe olim in Saxonia jus dixit,
& de jure reſpondit, commemorat inpecimine adz. AXXVII.
de Vitiis libelli ſanabilibus. Addam his aliud ex reſponſo
JCtorum Helmſtadienſium ad civitatem, quæ jure Saxonico
utitur, Quedlinburgum ſcilicet, exarato. Inſtituerat nempe
actor in cauſa, quam ordinario judicio peragi oportebat, pro-
ceſſum exſequutivum, petionemque ita, ut in hoc proceſfu
Heri ſuevit, conceperat. Reus exceptionem non rite formati
libelli oppoſuiſſe contentus litem conteſtari noluerat, ſed ta-
men, antequam in cauſa concluderet, Ctos Helmſtadienſes
menſe Februario anni cloloccxxv. conſulebat, num recte fe-
ciſſet. Præœævidebat nempe, ſibi objectum iri jura tam imperii
quam Saxoniæ, quæ exceptionibus peremtoriis eventualem
litis conteſtationem ſubjici diſtricte jubent, atque detrectanti
hoc condemnationem in expenſas minantur. Ille vero ſe tue-
batur §. 2. Ord. Proc. Sax. tit. II. in quo reo exceptionibus di-
latoriis indubiis munito litis conteſtationem differre permitrti-
tur. At Cti Helmſtadienſes, quamvis exceptionem non rite
formati libelli eatenus admitterent, ut judicem non ſecundum
illum, ſed ſecundum naturam negotüi judicare debere dice-
rent,

—
ſeenn.

un .

Letinn
ler i
6.
quin
ommul.

ihu.

Wla
eupro.

;

EVII.
Ponto
onied
nempe
hpro.
ceſſu
Etnati
e te.
lienles
6te ke.

InDei

Valem
Ctanti
ſetue.

us⸗

rmini
On ie

Uncn

e (e.
Tenh

SP. CCCCLXVIII. Dr Nxc. SENT. Ab LIBELI. CoNr. 327

3

rent, nihilominus, quia libellus non plane rejiciendus erat,
conſulenti, ut litem adhue conteſtaretur, ſuaſerunt. Hat Ho-
norius bie Frau von Altamira, wegen eines an ihn den Herrn Klaͤ⸗
ger mit Lehnherrlichen Qonſens der Frau Beklagten auf 3000. Rthlr.

boch verpfaͤndeten und durch Abſterben des ehemaligen Vaſalli op-

Pignorantis vor kurzer Zeit erledigten, auch bereits an einen neuen
Lehnmann verliehenen Letaguts, actione hypothecaria belanget.
Als nun hochgedachte Frau Beklagte darwider exceptionem non
rite formati libelli vorgeſchuͤtzet, ſo wird anfaͤnglich zu wiſſen ver⸗
langet, ob dieſe Exception gegruͤndet ſey, und man ſich eines ob⸗
ſieglichen Urthels zu getroͤſten habe. Nun wird zwar obgedachte Ex-
ception zu behaupten angefuͤhret, es ſey actio hypothecaria ihrer

Natur nach ordinaria, Herr Klaͤger hingegen habe ſo gleich recogni⸗-

tionem documenti gefodert, und ſo dann um die Poſſeſſion des
verpfaͤndeten Guts gebeten, mithin Proceſſum exſequutivum an⸗=
geſteller, da doch weder die Poſſeſſion ihm in dem Conſens-Briefe
verſchrieben, noch die Frau Beklagte, welche das erledigte Lehn ſchon
wieder an einen andern verliehen, ſelbſten in poſieſſion ſey, uͤber
dies vielgebachtes Lehn extra territorium liege, folglich deſſel⸗
ben poſſeſſion zu Quedlinburg in foro plane incompetenti geſus
chet werde. Alltieweil aber, und wenn auch der exſequutiv-Pro-
ceſs hier nicht fuͤglich angeſtellet waͤre, der Libell gleichwol dadurch
nicht gaͤn lich uͤber den Haufen gehet, ſondern von dem Richter be-
nigna interpretatione ſuſtiniret und in der Sache ordinarie pro-
cediret wird; So glauben wir nicht, daß die kuͤnftige Urthelsfaſſer
auf die vorgeſchuͤtzte exceptionem non rite formati libelli das

Abſehen richten werden. Es wird alſo der Anwald wohl thun, wenn

er vor Abfaſſung des Urthels annoch mit einer Schrift einkommt,
und darinne vorſtellet, daß ſeine hohe Principalin zwar ihrer ange⸗
fuͤhrten exceptioni non rite formati libelli beſtandig inherire, und
darauf

MEDITAT. AD PANDECT.

darauf zu erkennen bitte, gleichwol aus Verlangen, die Endſchaft
dieſ s Proceſſes und Verdießlichkeit bald zu ſehen, ſich eyventualiter
auf die Klage einlaſſe und den von ihr ausgeſtellten Lehnherrlichen
Conſens davor recognoſcire, demſelben jedoch exceptionem ſuh-
& obreptionis, non ſequuti implementi und nullitatis entgegen
ſetze, mirbin ſie von angeſtellter Klage zu entbinden verlange⸗

XXI.

Poteſt judex proceſſum ordinarium in Jſummar ium
convertere.

(rcdu Plerique firmiter, non poſſe judicem inferiorem ex
proceſſu ordinario inſtituto ſummarium facere, niſi lex
vel princeps hoc eum juſſerit. Ita certe Mevius P. I. Jec. 171.-
Adde Martini Comment. in rubricam proc. n. 122. & ques ibi
allegat. Quin imo in Ferdinandi III. Reichs⸗Hof⸗Raths⸗Ordnung
tit. 2. §. 5. judicium imperii aulicum proceſlum ſummarium
partibus obtrudere vetatur. Opinio hæc duo fundamenta
habet, primo errorem communem de neceflaria juckicii
ſententiæ cum libello conſonantia, deinde Clementinam Jape
5 de Verboruim ſigniſicat. in qua judici, cui pontifex caufam eom-
miſit, & in ea ſimpliciter, & de plano ac ſine ſtrepitu & figu-
ra judicii procedi mandavit, modus procedendi præſeri-
bitur. Primum ſatis jam, ut puto, everti. Alterum infir-
miſſimum eſt, & per ſe corruit. Neque enim inde; quod
princeps aliquando judicem ſummariter procedere jubet,
conſequitur, judici hoc ſine principis juſſin non licere.
Licet utique. Summarium brevemque proceſſum judicialis
poteſtatis eſſe, Juſtinianus in L. 13. §. I. C. de Judiciis ait.
Et quamvis ordinarius inſtitutus ſit, magiſtratus tamen li-
bellum in favorem actoris interpretari, atque hoc, quod
ei utilius eſt, accipere, L. 66. de Judicüs, proceſ-

△D

SP. CCCCLXVIII. DE Nkc. SENT. An LIBELL. CONp. 329

—
ſre, ſumque non ſatis provide inſtitutum aut nominatum in me-
hnin lius mutare poteſt, c. 6. X. de Judieiis. Quod in electoratu Sa-
Xoniæ minus dubii habet, ubi magiſtratus in omnibus cauſis
mſi

