ben, daß Joachim Bluhme zehen Jahr vor ſeinem Ableben wieder
in das Land gekommen, beſcheinigen, damit wuͤrden ſie binnen
ordentlicher Friſt, der Klaͤgere Gegenbeſcheinigung, Eydes⸗De-

lation und andere rechtliche Nothdurft vorbe haͤltlich, billig zu⸗

gelaſſen, und ergehet ſo dann ferner, was recht iſt. B. R. W.
Rat. dec. Es hat Zacharias Schramm das ſtreitige Schulzen⸗
gut an. 1671. da der Beſitzer deſſelben, ſein Stiefvater, Joa⸗
chim Bluhme in den Krieg gegangen, in Beſitz gekriegt, hi rauf
an. 1689. an Otten Volkmannen, beſage des von dem Amtmann
daruͤber errichteten Inſtruments, verkaufet, worauf Volckmanns
Nachfolger, Telſche, an. 1686. die Belehnung daruͤber erhalten,
die Erben auch in ruhigem Beſitz geblieben, bis endlich an. 1707.
bey Gelegenheit eines zwiſchen dem von Winterfeld und Beklagten
geweſenen Proceßes, des Joachim Bluhmens Kinder ſich aufbrin⸗
gen laſſen, rei vindicationem ansuſtellen. Nun ſtehet Belagten die
exceptio præſcriptionis noch offen. Denn obgleich nach Joachim
Bluhmens Tod deſſen unmuͤndige Kinder ſich mit der reſtitutione in

inte-

“

Ind
ſagte
letton.
ern
ſat 1
de
ae
ſhn
ſvi
Sti⸗
Vet
70

SbP. CCCCIIV. DE PRLESCRIPT. IN GENERE.

——

integrum dawider ſchuͤtzen wollen, ſo waͤre doch, im Fall ihr Varer
10. Jahr vor ſeinem Tode wieder in das Land gekommen, die Ver⸗

jaͤhrung ſchon bey ſeinem Leben erfuͤllet geweſen. Es kommt demnach
darauf an, daß Beklagte beybringen, wie Joachim Bluhme 10. Jahr
vor ſeinem Tode wieder in das Land gekommen, ungeachtet er nicht
an eben dem Orte gewohner, als welches die Rechte nicht erfodern.

Und dieſes zu beſcheinigen baben wir Bertagten ei eine re ordentliche Friſt

verſtattet.
XlI.

Acdioni Rnium regundorum nullo, nequidem immemoriali,
tempore præſcribitur.
XII.
Sen. tomen rei vindicationi, quc vulgo cum actione Rnium
regundorum confunditur.
AlII.
riuAae inter ſe däſorimen oſtenditur.

XIV.
Lapides finales poſſ’ ANorem non Sonſtituunt in mala fde.

heſes iſtas omnes optime explicabit, ſententia Crorum
Helmſtadienſium menſe Julio anni eioloccxxIX. exarata.
In Ober⸗Appellations⸗Sachen der Univerſitaͤt zu Gieſſen, Be⸗
klagter und Ober⸗Appellantin an einem, wider den General⸗Lien⸗
tenant von Schrautenbach, Klaͤgern und Ober⸗ Appellanten am
andern Theil, erkennet das Ober⸗Appellations⸗Gerichte zu Darm⸗
ſtadt ꝛe. Daß mit Hebung der ſtreitigen Steine nicht zu verfahren,
ſondern Beklagte von angeſtellter Klage zu entbinden, Klaͤger auch

derſelben alle durch dieſen Proceß verurſachte Unkoſten zu erſtatten

ſchuldig ſey. V. R. W. Ratr. dec. Es beſitzer beklagte Univerſitaͤr

einige an des Klaͤgers Lehngute, den Glaubzahl genannt, ſtoſſende

Stuͤckgen Wald. Dieſe nimmt Klaͤger in Anſpruch, unter dem

Ton. III. Gure

Vorwande, daß ſolche nach Anzeigung der Grenzſteine in ſeinem

–

154 MEDITAT. AD PANDECT.

Gute gehoͤren, verlanget anbey, daß gedachte Grenzſteine zu foͤrderſt

gehoben werden moͤgten. Beklagte widerſpricht dieſem letzten Suchen,

und ſchuͤtzet hauptſaͤchlich vor, daß 1) die erhobene Klage unfoͤrmlich
und undeutlich ſey, 2) die exceptio præſcriptionis ihr zu ſtatten
kommen und Klaͤgern a limine judicii abweiſen muͤſſe. Nun iſt
war die exceptio inepti und obſeuri libelli, auch die mit derſel⸗
ben verknuͤpfte exceptio non competentis aétionis ganz unerheb⸗
lich. Klaͤger hat ſowol in ſeinem Klagſchreiben, als den nach der Zeit
in Acten hin und wieder gethanen Erklaͤrungen deutlich genug ange⸗
zeiget, daß er die an ſein Lehngut ſtoſſende, mit Steinen bemerkte
und von der Beklagkten bisher beſeſſene Holzfleckgen vor ein Theil ſei⸗
nes Lehngutes, welches demſelben zur Ungebuͤhr entzogen worden,
halte, mithin wieder zuruͤck haben wolle. Dieſes iſt nun eine unge⸗
zweifelte rei vindicatio utilis, und nicht actio finium regundo-
rum. Denn dieſe letztere hat eigentlich nur alsdenn ſtatt, wenn
zweyer an einander ſioſſenden Guͤter Grenzen dergeſtalt miteinander
confundiret und verworren ſeynd, daß man gar keinen Unterſchied
zwiſchen beyden ſiehet, alſo noͤthig iſt, die Confuſion durch Setzung
einer gewiſſen Grenze zu heben. Hier hingegen iſt nicht die geringſte
Confuſion. Es iſt ſeit vielen Jahren ſowol der Klaͤger als Beklagte
in ruhigem Beſitz, und wiſſen beyde ganz eigentlich, wie weit ſolcher
Beſitz gehe. Nur ſagt Klaͤger, beklagte Univerſitaͤt beſitze mehr, als
ihr von rechtswegen zukomme, und habe ihm in alten Zeiten etwas
von ſeinem Gute abgezwacket, welches er durch den Augenſchein bey
Hebung der vermeynten Grenzſteine beweiſen wolle. Ob er nur
zwar alſo ſolche Grenzſteine als ein Argumentum und Beweisthum
ſeines Dominii und der darauf gebaueten rei vindication angefuͤh⸗
ret, ſo machet dieſes doch keine actionem finium regundorum.

Inzwiſchen und da man klaͤrlich ſiehet, wohin ſeine Intention gehe,

ſchader der ſeiner Klage irrig beygelegte Name ihm im geringſten nicht,

ſondern ein vernuͤnftiger Richter muß mit Beyſeitſetzung eines ſelchen
Wort⸗

ln
n

N
der

o
ſein
bit
ſetr
n1
iine
doch
wet
Vr

—
4 Uſftkeg

n Elhen

Unföttl
ilr ſtattgge

Nun
mit derſe⸗
ſtunerhe
der get
Vuug onge
Uundedece

ein Thel a.

genn waſe

n eine x

Nregund
ſtatt, t

iteinorae

Ulnnerſchid
rch Setung
de gerinaſt

0ls Betlag
e weitſa a

iſige netes

Defen ,d

lgenſchinte
a
Bireete
ation aſgeii
regundcnu

ntehlion ge
eringenit.

geimnei

S

Sp. CCCCIIV. DE PRESCRIPT. IN GENERE. 155

Wortſtreits auf die Sache ſelbſt ſehen, und das Klagſchreiben zum

Vortheil Klaͤgers interpretiren, L. 66. de Judiciis, L. un. C. ut
quæ deſunt advocatis partium, c. 6. X. de gudiciis, Reichsabſchied
vom Jahr 15 51. H. 31. 32. Leyſer in Medit. ad z. Specim. 37. de
Vitiis libelli ſanabilibus Medit. J. Bey ſo geſtalten Sachen ge⸗
winnet es das Anſehen, ob haͤtte nach Klaͤgers Verlangen der Au⸗
genſchein und die Hebung der angegebenen Grenzſteine, welche er ſtart
Beweiſes angiebet, erkannt werden ſollen. Und wir wuͤrden ſolche
auch in der That erkannt, anbey Beklagte, welche ſich dawider geſetzet
und dadurch die Entſcheidung der Sache bisher aufgehalten, in die
Unktoſten verdammet haben, wenn nicht die vorgeſchuͤtzte exceptioô

Præſcriptionis uns auf ganz andere Gedanken braͤchte. Es ſaget

nemlich Beklagte, fie ſey von undenklichen Jahren her in dem Beſitze

der ſtreitigen Plaͤtze. Dieſes leugnet Klaͤger ſelbſt nicht ab, ſondern

geſtehet es noch in ſeiner letzt uͤberreichten Schrift deutlich zu, und
wendet nur dagegen ein, daß 1) contra actionem finium regun-
dorum keine Verjaͤhrung ſtatt finde, daß 2) die vorhandene Grent⸗
ſieine die Beklagte offenbarlich in mala fide ſetzten. Nun geſtehen
wir zwar 1) gerne, daß der actioni finium regundorum, wenn
nemlich die Grenzen zweyer Aecker mit einander confundiret ſeynd,
in 1000. Jahren nicht præſcribiret werde , ſondern, daß immer
einer der beyden Nachbarn kommen und bitten koͤnne, man ſolle ihn
doch einmal aus der Confuſion ſetzen, und jedem Theile anweiſen,
wie weit ſein Land gehe. Allein hier iſt keine confuſio finium, wie
wir bereits oben gezeiger, ein jeder weiß die Grenzen ſeines Beſitzes,

und iſt bloß rei vindicatio angeſtellet, welche bekannter maſſen bin⸗

nen 10. und 20. Jahren oder in Lehnguͤtern binnen 30. Jahren ver⸗
jahrer wird. Was hiernaͤchſt 2) von mala fide geſaget wird, iſt ohne
Grund. Wer von ſeinen Vorfahren den Beſitz eines Ackers uͤber⸗

kommt, in deſſen Mitte einige Steine ſtehen, wird durch ſolche

Steine keinesweges überfuͤhret, daß ein Theil ſolches Ackers dem
U 2 Nach⸗

9

156 MEDITAT. AD PANDECT.

Nachbar gehoͤre. Er weiß ja nicht gewiß, daß dieſe Seeine eben
Grenzſteine ſeynd, und wenn er ſie auch dafuͤr anſiehet, ſo iſt es doch

noch ungewiß, sb ſolche eben die Grenze von des Nachbars Acker

ſeyn, und ob, wenn ſie es auch vor dieſem geweſen, die Sache nach

der Zeit in andern Stand gerathen, und die Grenzen durch Ver⸗

traͤge oder richterliche Erkaͤnntniſſe geaͤndert worden. Dieſemnach

ſetzen ſolche Sreine niemanden in mala fide. Alſo haben wir Be⸗
klagte billig von angeſtellter Klage enebunden, und weil es eine ubele

zu Kraͤnkung der gemeinen Sicherheit abzielende Sache iſt, wenn je⸗
mand in ſeiner offenbaren von undenklichen Jahren hergebrachten
Poſſeſſion durch koſtbare Proceſſe gekraͤnket wird, Klaͤgern in die
Unkoſten verdammer.

COXROLLEXNNAI. A.

ritur.

1. Eihertas ab annuis reditilus nullo temporis lapſu adqui-

2. Adquiritar tazen alio actu, e. g. denegatione præſtatio-
nis, interveniente.

3. Præſeriptio debitum annuorum redituum perimit, quum
magna alterius negligentia concurrit.

4. Libertas a decimis ceterisque præſtationibus annuis, u
eccleſtis & piis locis debentur, præſeriptione gua

genaria adquiritur. Explicui haæc plenius in Speci-
mine de Præſcriptione ännuorum redituum.

SPECL

rA

vih.
ſuan
gom
tam
Mme
e
n
Me
do
ſuc

K

ſoſtek
Pvors

Sc 4

durch N
Deſenntn

en wie I

es eihehte

tun e

hehikncet

getn N

s alſt

preoſotis
rimit, a.

mnuin, 4
ite ,ℳ

in Specl
uun.

PPEC

—„

Sp. CCCCLV. DE BONA FDIM. r„

SPECIMEN CCCCLVvV.
MEDITAT IONVM AD PANDECTAS
Ad LIF. XrI. IY. III.

B O N A FIDE

PVBLICE DEFENSVN

*

ANTONIO VLDARICGO ERATH

BRVNSVICENSI LL. CVLT.
D. XXVIII. OCTOBR. ciRiocexxVII.

I.
Bona fides non in epinione, ſed in ignorantia conſiſtit.
II.

In bona fide etiam eſt, qui errat, dummodo non ſupine.

n omni præſcriptione bona fides deſideratur, nec adhue
tamen certo conſtat, quid ſit bona fides. Definiunt eam
communiter opinionem, qua quis credit, ſe eſſe domi-
num rei poſſeſſæ, aur, ut Voëtii ad tit. z. de Vſurpatio-

nibus §. 6. verbis utar, inælam conſeientiam putantis, rem

fſuam efe, dum eredit, eum, a quo nactus eſt poſſeſſionem, fuiſſe

dominum illius rei, & alienandi jure haud deſtitutum. At, ſi
tam ſerupuloſus es, multi incipient mala fide poſſidere, qui
huc usque ſe in optima fide eſſe crediderunt. Ipſe fateor;
me inter ceteras res meas multas tenere, quæ quando & quo-
modo ad me pervenerint, non recordor. Atque tamen pro-
pterea eas non abjicio, quin ne quidem alteri poſcenti &

dominum ſe eſſe dicenti reſtituo, quamdiu is de meliore jure

ſuo me non convincit. Et, dum hoc facio, in bona fide me

eſſe credo. Deinde bona fides etiam in præſcriptione longiſ-

U 3 2 ſimi

158 MEDITAT. AD PANDECT.

ſimi temperis deſide ratur, ad quam tamen titulus nulſus nec

opinio requiritur. Porro illa bonæ fidei definitio ad jura &
actiones non pertinere poteſt, ſed ad res corporales ſolas.

Malo ergo cum Bergero in Oeconomia juris pag. 243. n. 4. G
pag. 253. §. 21. item cum Zitio in Jure privato lib. 2. cap. 9.

§. 16. bonam fidem negative deſcribere, ſcilicet ignorantiam,

alteri adverſus me, aut in rem a me poſſeſſam jus eſfe. Con-
venit hæc deſcriptio cum L. 109. de Verbor. ſignif. L. 42. de
Keg. juris, L.,3. pr. de L. Fabia de plagiarii can. 5. cauſ. 34.
qu. I. Nec obſtat regula in L. 1I. C. Ende vi propoſita: Om-

nes ſcire debent, quod ſuum non eſt, hoc ad alios modis om-

nibus pertinere. In hac quippe lege nullus de præſcriptio-
ne ſermo eſt, ſed agitur de iis, qui vacuam poſſeſſionem oc-

cupant, ac deinde domino rem ſuam repetenti reſiſtunt. His

ſcilicet ignorantia ſua non prodeſt, ſed tamen bona fides
non penitus denegatur, quamobrem eis jus præſcribendi in-
tra triginta annos in fine legis conceditur. Facile itaque ad-
ſentio Thomaſio, qui in diſſert. de Fide juridica cap. I. §. 6. G
cap. 2. S. 2. bonam fidem etiam ei, qui errat, tribuit; dum-
modo non addidiſſet: ſupine. Nam ſupinam ignorantiam &
errorem nemini prodeſſe, infra oſtendam.
III.

Simplex denunciatio in principio contractus facta, rem eſſe alie-

nam bonam fidem non tollit, niſi ſimul argumenta con-
vincentia aut maxime veroſimilig adferantur.

n L. 17. C. de Kei vindicat. dicitur,eum, qui ad emtionem

rei accedere volens per denunciationem admonetur, quod
illa diſtrahentis non ſit, non recte eam comparare, ſed mala

fide contrahere. Hinc regulam vulgo conficiunt interpretes:
Proteſtatio & denunciatio in principio contractus facta con-

trahentem in mala fide conſtituit. At iſta regula ſic ſimpli-
citer

175
ik
leer

do,

tan
40
gl⸗
Star
n
60

is

lebt

e

c
tet

ſle
tur
len,
neſet
ge
gern
lan

thel

00

Nullener
jun
les ſ
4. D
r un,
norintim,
ſe Cn.
l. 42 1
ele 3.
. Om.
modson.
NrEſeipt

ſionend.

ſiſtunt H
bona ie
eribenciin
itague
1. I. 5. 66
nit; dum

buntiam G

In Wtalt.
oN.
ur.

emmtionen

etur, gvol
e, ſed nd

interpkeiad

8s fad an⸗
ſelnl

gter

SP. CCCCLV. DE BONA FIDE. . 53

citer admitti nequit, ſalva æquitate. Fac ſcilicet, mihi rem
emendam offerri, quam habere maxime cupiam, & qua ca-
rere ſine incommodo non poſſim, ſed intercedere alium, il-
lamque ſuam dicere, argumenta tamen nulla adferre, auft
adferre quidem, verum ſummopere dubia, quæ altiſſimam
indaginem & longam cauſæ cognitionem requirant. An pu-
tas, ſimplicem iſtam interceſſionem tanti ponderis eſſe, ut
mihi confeſtim a contractu abſtinendum, & res, quæ deinde

recuperari non poſſit, e manibus dimittenda ſit? Non cre-

do, ſed exiſtimo potius, jure & bona fide facturum, qui rem
tamen emit, & intercedentem cum dubia denunciatione ſua
ad judicium ablegat, L. 63. de Kegulis juris. Concludo ita-
que, ſimplicem denunciationem, in principio contractus fa-
ctam, non tollere bonam fidem, niſi ſimul argumenta adfe-
rantur, quæ contrahentem aut plene aut ſaltem veroſimiliter
convincant. Conſentiunt mecum ICti Helmſtadienſes, ut ex

his rationibus menſe Februario anni CcioloccxxXIvV. exaratis pa-
tebit: Es beſchweret ſich Beklagter daruͤber, daß er den ſtreitigen

Eiſenhammer an Klaͤgern cum omni cauſa wieder abzutreten ver⸗
dammet worden, da doch dem Klaͤger, ehe derſelbe gedachten Ham⸗

mmer in Beſitz nehmen laſſen, von ihm denuncirer worden, er ſolle
ſolches nicht thun, und ihn, den Beklagten, in ſeinem Rechte nicht

turbiren, folglich gedachter Klaͤger in mala fide conſtituiret wor⸗
den, und ſeine poſſeſſion, wenn er ja einige erlanget, vitioſa ge⸗
weſen. Alldieweil aber dergleichen privat Denunciationes denje⸗
nigen, welcher ſtarke Gruͤnde auf ſeiner Seite hat, und von des Ge⸗
gentheiles Gerechtſame nicht uͤberfuͤhrer wird, nicht ſo gleich in ma-
lam fidem ſetzen; So haben wir nicht umhin gekonnt, voriges Ur⸗

thel zu beſtaͤtigen, und Beklagten in die Unkoſten dieſer Inſtanz zn
condemniren.

S . 2. SS . IV.

MEDITAT. AD PANDECT.

IV.
Error juris ſupinus bonam fidem tollir.
V.
Error juris adminiculo guodam fultus bonam et⸗ mnon toliz.
VI.
Qui auctoritati magiſtratus fiſus in jure errat, in
bona fide eſt.

Qersdue error juris bonam fidem excludat, diſputatur

varie, & ipfi inter ſe diſſentire videntur priſci Cti.
Videntur ſibi ſcilicet aperte contradicere VIpianus in L. 25⁄.
§. 6. de Mereditatis petitione & Paulus in L. 2. S. I15. Pro em-
zore. uid mirum ergo, recentiores interpretes hac de re
diſputare? Quorum ego pugnam ſic optime ſopiri Pofſſe cre-

do, ſi mediam viam eligas. Diſtinguo ſeilicet inter igno-

rantiam juris ſimplicem nulloque adminiculo fultam, & ve-
roſimilem ac quaſi invincibilem. IIla adquirere volentibus

ſemper nocet, L. 7. de guris 87* falcti ignorantia, hæc nocere
non debet. Exemplum hujusmodi ig ignorantiæ quodammodo
invincibilis eſt in eo, qui rem, vetante quidem jure, ſed au-
ctore judice, comparat. Hunc VIpianus in L. 137. de Kegulis
juris bonæ fidei poſſeſſorem adpellat, cum quo Paulus in L.
II. de Avquir. vel amitt. poſſ. conſentit. Atque ſic Cti Helm
ſtadienſes menſe Octobri anni cloloccxvIII. judicarunt: Daß
Beklagter von angeſt Ulter Klage zu ent inden, und Klaͤger demſel⸗
ben alle verurſachte Unkoſten, nach vorhergehender deren Liquida-
tion und eichterlichen Ermaͤßigung, zu erſtatten ſchulsig ſey. V. R.
W. Rat. dec. Klaͤger nimmt die zu ſeinem Gute gehoͤrige und von
ſeinem Vater im Jahr 1651. veraͤuſſerte Laͤnderey theils unter dem

Vorwand einer Verkuͤrzung uͤber die Helfte, theils aus den ergange⸗
nen Landesherrlichen Edicten in Anſpruch. Beklagter ſchuͤtz t ſich

darwider hauptſaͤchlich mir der Verjaͤhrung. Ob nun wohl Klaͤger

dafuͤr haͤlt, es ſinde ſolche Verjaͤhrung wegen der hervorſcheinen⸗ den
malæ

ni
fide
Hiit
hoye

von zo
in

purun

driſei

nsin l 1,
I. Pro .
lac den
niolere.
inter ignn
am, & e.
Volentens
heæc no
odammodn
ure, lellal.
6, Lili
aulus in!
CuiHel-

runt: O

luger benſe
ten Ligudkr.
tige und e
s unter
den erghin
t ſchitt i
wohl Ni
,okſcheſrente
ſchn⸗

SP. CCCCLV. DE BONA FIDKDY. 161

malæ fldei feine ſtatt; Alldieweil aber bona fides nicht allein jeder⸗
zeit Præſumiret, ſondern auch allhier durch den mie Obrigkeitlichem
Conſenſe geſchloſſenen Kauf deutlich erwieſen wird; So ſeynd wir
Beklagten von der angeſtellten Klage zu entbinden, und Klaͤgern zu
Erſtattung der durch dieſen leichtſinnig angefangenen Proreß verur⸗

ſachten Unkoſten anzuhalten bewogen worden. Refer has⸗ quæ

ſupra in Specimine XXXIII. de Contumecia, medit. 2. dixi, con-

tumacem non eſſe, quem judicis inſeitia vel negligentia excuſe er.

VII.
Is, qui ſcit, rem eſſe alienam, ſed tamen, eam a Je conſentiente

domino poſſideri, veroſimiliter eredit, in bona fide eſt.

iximus quidem ſupra, bonam fidem conſiſtere in ignoran-
tia, rem eſſe alienam. Accidere tamen poteſt, ut quis
ſciat, rem eſſe alienam, atque nihilominus in bona fide ſit H

dum credit, ſe eam non invito domino poſſidere. Hæc ipſa

perſuaſio enim efficit, ur nunc rem ſuam credat, adeoque in
bona fide eſſe incipiat. Adſentiunt mihi jura noſtra in §. 2. 1.

de Obligationibus, quæ ex delicto & L. 46. §. 7. de furtit. Ad-

feram exemplum: Emit quis a vaſallo ſeiens præd um feudale,
inconſulto domino, ſed publice, tenetque per ſexaginta an-
nos, ſolvit æs alienum, inſtaurat ædes, excolit agros incul-
tos, reluit pignoratos, ſolvit tributa ceteraque onera. Inſpe-
Ctat hæc dominus tacitus nec quidquam movet, tandem poſt
ſexaginta annos prædium vindicat. Poileſior ſe præſcriptio-
ne tuetur. Contra dominus malam fidem atque ſcientiam
qualitatis feudalis objicir. At Cti Helmſiadienſes menſe Ju-
nio an. croloccxix., ex circumſtantiis modo memoratis bonam
fidem elicuerunt, atque præſeriptionem admiſerunt: Seynd
Heinrich und Herman Corden, wegen eines von dem Herrn von
Hoyer zu Lehn ruͤhrenden Hofes und Laͤnderey in Anſpruch genommen
Tom. EII. X . wor⸗

162 MEDTTAT. AD PANDECT.

worden. Entſtehet demnach die Frage, ob der Lehnherr die ohne ſei⸗
nen Conſens geſchloſſene Contracte umſtoſſen, und die Guͤter von
den jetzigen Beſitzern zuruͤcknehmen koͤnne. Ob nun wol die Lehn⸗
rechte alle ohne Conſens des Lehnherrn vorgegangene ſowol univer-
ſale als particulare Veraͤuſerungen des Lehngutes unguͤltig erklaͤren,
und dem Herrn die veraͤuſerte Guͤter einzuztehen, verſtatten, 2. F. 55.
Dennoch aber und dieweil der Contract weder dem Herrn noch dem
Gute einiges Nachtheil, ſondern vielmehr Nutzen gebracht, indem
durch Gelegenheit deſſelben die darauf haftende onera publica ab⸗
getragen, die wuͤſte Stellen angebauet, das Land gebeſſert, und die
davon verſetzte Stuͤcke wieder herbeygeſchaffet worden, hiernaͤchſt,
wenn ja der Contract vor ſich nicht beſtehen koͤnnte, dem Lehnherrn
dennoch per 2. F. 9. §. I. obgelegen haͤtte, ſolchen binnen 30. Jah⸗
ren anzufechten, gleichwol derſelbe mehr als 60. Jahr vorbeyſtreichen
laſſen, folglich keinen weitern Anſpruch hat, immaſſen auch den Be⸗
klagten, derer Vorfahren das Gut durch einen oͤffentlichen mit der
ganzen Gemeinde geſchloſſenen Contract an ſich gebracht, das Geld
dafu’ͤr ausgezahlet, die Meyerzinſen jaͤhrlich entrichtet, und von dem

Lehnherrn in ſo vielen Jahren keinen Einſpruch erlitten, keine mala

fides diesfalls vorgeworfen werden kan; So iſt der Lehnherr die ohne
ſeinen Conſens geſchloſſene Contracte umzuſtoſſen, und das Gut von
den jetzigen Beſitzern zuruͤck zu nehmen, nicht befugt.
VIII.
In præſcriptione etiam actionum perſonalium aliorumque
jurium bona fides deſideratur.

n omnium ore eſt cap. ult. X. de Præſeriptionibus, quo jus
Romanum corrigitur, atque definitur, ut nulla valeat abique
bonazide præſeriptio, tam canoniea, quam civilis, & ut, gqui præ-
ſeribit, in nulla temporis parte rei babeat conſcientiam alienæ.
Nihil his verbis clarius. Sed captant tamen permulti voces
. rei

Ge

nit
In
uti
gue
ran
tam
ilo
ter
a
da
tet
e
eti⸗
Gi

le hne ſh
Giter en
die e
ol Uniye
ig ertlchn
9,2. F. ⸗
g nech ie

tacht, ihee

publieſ gg,
ſen ud
1, herrpaͤ
en Cehten
ten 30.
rbeſtnün
auch den De
ichen nie N
, bos Gel
nd von denn
keine wl
ghert die e
das Gnt

orunze

valeatAAA

At, guie
tian ii
rInulti
1

Sp. CCCCLV. DE BONA FIDE. 16

rei alienæ, atque ex iis colligunt, ſermonem in dicto cap. ſal-
tem de rebus corporalibus eſie, non de incorporalibus, actio-
nibus ſcilicet perſonalibus, ſervitutibus &c. Sed tam mani-
feſta eſt ſic ſentientium cavillatio, ut nec operæ pretium fore
exiſtimem, multis eam refutare. Dicam faltem, contrarium
iis ſententiam in æquitate niti, a plerisque [Ctis defendi &
in ſummis imperii tribunalibus receptam eſſe. Reſponderunt
quoque ſecundum eam [Cti Helmſtadienſes. Vide ecim.
meum CX. de interitu ſervitutum, medit. 5.
IX.

Bona fides in ipſo debitore, qui interpellatus nunquam fuit, ex

lapſu longiſſimi temporis præſumitur.

“ Quum ut in præcedente meditatione dictum, bona fides

etiam in præſcriptione actionum perſonalium deſidere-
tur, exiſtimabitur forſan, debitorem libertatem a debito, quod
ipſe contraxit, nulla, ne longiſſimi quidem temporis, præ-

ſcriptione adquirere poſſe, quoniam conſcientia æris alieni,

niſi ſupinam oblivionem ſupponas, ipſum ſemper comiretur.
Ita ſentit Petrus Gregorius in Syntagm. lib. 40. cap. 8. n. 5. Et
utique non eſt facile credibile, debitorem ignorare debitum,
quod ipſe contraxit, nec auditur regulariter excuſatio igno-
rantiæ in factis propriis, L. 2. Ad &. C. Vellejam. Obveniunt

tamen ſæpe iſtiusmodi circumſtantiæ, quæ bonam fidem in

ipſo debitore verolimilem reddunt. Dabo exemplum: Fra-
ter apud ſororem, feminam honeſtam & locupletem, ducen-
ta deponit, rogatque, ut ea fœnori exponat. Annuit ſoror,
datoque chirographo, fraternam pecuniam penes ſe eſſe, fa-
tetur. Poſthæc variis ex cauſis inter fratrem illum & ſororem
eomputantur rationes, contrahitur, tranſigitur, oboriuntur
etiam lites & in judicio contenditur; incipiuntque diſſidere,
qui olim concordiſſime vnerane Tum frater ſororem i in ju-
2 ici-

14 MEDITAT. AD PANDECT.,

dicium repente ex cauſa depoſiti vocat. Miratur illa i impro-
viſam actionem, atque, ſe depoſitum nullum recordari, re-

ſpondet. Profert actor chirographum ante XXX. & plures

annos ſcriptum. Rea obſtupeſcit magis, & manum quidem
ſuam non diffitetur, ſed ſancte adfirmat, nullam penes ſe
totius negotii memeoriam ſupereſſe, credere ſe tamen, depo-
ſitum, ſi quod olim ſuſceperit, jam diu redditum auf com-
Penſatum fuiſſe, denique præſcriptionem opponit. Negat

frater, præſcriptioni lecum eſſe, quod ſoror in mala fide ſit

nec ignorantia iſta ſupina & adfectata excuſetur. At tribunal

Wolffenbttelenſe menſe Januario anni cloloccxxII. omnibus

Probe conſideratis, exceptionem præſcriptionis admiſit, re-

amque, ni actor interpellationem legitime factam doceret,

abſolvit: Daß Beklagte von angeſtellter Klage loß zu ſprechen, es

koͤnnte und wollte denn Klaͤger binnen dieſem und naͤchſtem Hofge⸗

richte die Interpellation der vorgeſchuͤtzten Verjaͤhrung erweiſen,
damit wuͤrde er, wie auch Beklagte, mit ihrem Gegenbeweiſe billig
zugelaſſen. V. R. W. Rationes fuerunt, quod diuturnitas
temporis ignorantiam facti proprii veroſimilem reddat, arg.

L. 43. pr. de Adquir. vel amitt. poſſ. quod debitum antiquum

poſt multas computationes ac transactiones extinctum præ-
ſumatur, L. 26. de Probationibus, & quod jugi triginta anno-
rum ſilentio omnis actio perſonalis exſpiret, L. 2. C. de Præ-
ſeriptionibus XXX. vel Xl. annor.

Scienzia juris alieni poſt completam uſucapionem ſuperveniens
non eſt mala ſides, nec uſucapionem reſeindit.

XI.
Traſer ilenti non obeſt, quod poſt impletam uſacapionem jus
aAlterius agnovit.

Fachi- “l

ſtnt

ſeh

i⸗

SP. CCCCLV. DE BONA FIDE. 165
ünn Huaorbinen in Controverſiis juris lib. I. cap. 64. dicit, Alcia-
N tum, Gregorium, atque theologos plures docere, eum,
hr qui, præſcriptione bona fide completa, cognoſcit, rem eſſe
n quicen alienam, in foro conſcientiæ ad illam domino ſuo reſtituen-
bens b dam obligari. Ipſe tamen ab iis diflentit, ex præclaro hoc
nenden. ac ſolido, ut loquitur, fundamento, quia, qui præſceripſit bo-
nat en na ſide, jam dominium acquiſivit rei alienæ, conſequenter eam
. Ne Alteri reſtituere non tenetur, quia non alterius, ſed ipfius, qui
lfde praſeripfit, eſt. Diſplicet tamen hoc fundamentum ernbe-
Nithun! ro in diſſert. inauguarali, qua depoſitio cap. ult. X. de Præſcript.
II ommd evolvitur, atque ad juris & veritatis normam exigitur, §K. 15.
admid n. ipſique plane infirmum, & cui nihil ſolidi ſuperſtrui omnino
tam dortt, poſſit, videtur. At enim vero ego Fachineum tuebor in
1ſern g. eonflictu, nec poſium aliter, poſtquam juſtitiam & æquita-
chſtenn eſs tem præſcriptionis ex ipſo jure naturæ & ſacro codice arceſ-
ling erveſen ſivi. Ex quo porro fluit, præſcribenti non obeſſe, quod poſt
Nebeiſe hil impletam uſucapionem jus alterius ſponte agnovit faſſusque
Giuturnita⸗ eſt. Conſentiunt hac in re mecum Franzhkius lib. 3. Reſp. 13.
edda an v. 6. c Bergerus in Ceconomia juris pag. 261I. 2. 6. Pariter
manfidn ICti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni cloloccxx. reſpon-
intum r derunt: Nachdem Klaͤger aus den Pfarr⸗Matriculn von an. 1573.
gintent⸗ und 1614. eine ſeiner Pfarre durch die Lettowe zugelegte Hufe Lan⸗
3. 0 des vindiciret, Beklagter hingegen vorgeſchuͤtzet, jener habe das
quivalent ſolcher Huſe empfangen, ſo iſt dem letzteren, dieſes ſein
Vergeben darzuthun, auferleget worden. Alſo bar er eine Beſich⸗
. tigung und Ausmeſſung veranlaſſet, bey welcher ſich gefunden, daß
ſien das geſammte Prieſterland 4. Hufen, 2 3/1 Morgen betrage. Ent⸗
liuct ſtehet demnach die Frage, ob Beklagter ſein Vorgeben genugſam er⸗
wieſen. Nun fuͤhret zwar Klaͤger dagegen an, es ſtehe der von dem
lpinmn, Beklagten vorgeſchuͤtzten Verjaͤhrung hauprſaͤchlich mala fides, und,
daß Beklagter und ſeine Vorfahren ſich in den dem Klaͤger und beſ⸗
eti X 32 ſen

N

Iv6 MEDITAT. AD PANDECT.

ſen Vorfahren ausgeſtellten Vocationen ſelbſt auf die Matricul
des Jahrs 1614. bezogen, ingleichen daß Beklagter, bey Lebzeien
ſeines Vetters, als des vorigen Beſitzers von Carzenburg, den Klaͤ⸗

ger ſelbſt zu Anſtellung dieſes Proceſſes aufgemuntert, im Wege.
Bey ſolcher Bewandniß gewinnet es das Anſehen, ob ſey Beklagter
in dem vorigen Urthel mir Recht zu Abtretung der ſtreitigen Hufe,
Erſtattung der daraus gehobenen Nutzungen, und Bezahlung der
verurſachten Unkoſten condemniret worden. Alldieweil aber die

faſt 100. jaͤhrige Præſcription dem Beklagten allerdinges zu ſtarten
kommen muß, in Erwegung, daß die Lettowe laut fol. 34. bereits

im Jahr 1614. der feſten Meynung, die Pfarre habe das Pquiva-
lent der Hufe erhalten, geweſen, folglich jederzeit in bona fide ge⸗
ſtanden, auch durch die Ausſtellung der Vocationen und daſelbſtige
Anfuͤhrung der Matricul vom Jahr 1614. dem Pfarrherren weiter
nichts eingeraͤumet, als, daß ihm die Hufe zwar ehemalen verſpro⸗
chen, aber nachgehends ſtatt derſelben das andere Land zugeleger wor⸗
den, geſtalt denn auch die laͤngſt nach erfuͤllter Præſcription vom

Beklagten geſchehene Agnition demſelben keinen Nachtheil bringet;

So haben wir den Beklagten von angeſtellter Klage loßgezaͤhlet.
XII.

Ditctum Pauli: Quidquid non ex fide eſt, peccazum eſt; proprie

de conſcientia ſeu certo animi judicio agit, atque ſaltemab
interpretibus ad ſidem ſalvificam extenditur.

XIII.

Igitur diltum hoc in jure canonico ad probandum, quod bona

Rdes in omni præſcriptione ſit neceſſaria, bene adbibetur.

Nium eſt dictum Pauli in epiſtola ad Rom. XIV. 23. Quie-

guid non ex fide eſt, peccatum eſt. Idem Pauli dictum bis
in jure noſtro canonico allegatur & explicatur; primum in
can.

—
e Munal

e) Eeten
dene
iin Vr
Biliate⸗
gen Hif⸗
llung Ne
d dder
Ns nſiten
l 31 ſni⸗
8 Adur.
Oni fik⸗
5 haſelste
etren ee
glen pinfnn
Ugelgermac
Ption hen
ſel brinen
ehet⸗

4

t; pront
ſalmal

1

zuod ⅓
bibetur.

7,23. .
cickumds

primun Il

SP. CCCCLV. DE BONA FIDE. 167

can. 44. de Pænitentia diſtinct. 32. ubi ſic Gratianus: Illud Am-
broſii: Etfi dei deſit, pœna ſatisgfacit; non de ea fide intelligi-

tur, de qua dicitur: Rdes ſine operibus mortuaæ eſt, ſed de ea, de

qua Apoſtolus ait: omne, quod non eſt ex fide, id eſt, omne, quod
ſit contra conſcientiam, peccatum eſt. Deeſt ergo fides, quum non
Jubeſt conſcienzia peccati. Sed quia delicta omnia nullus intelli-
gie, eſt aliquando peccatum in homine, cujus non habet conſcien-

ziam. Vude Apoſtolus ait: Nibil mibi conſcius ſum, ſed non in

boc juſtificoatus ſum. Cujus ergo peccati deeſt conſcientia, illius
bæna, ſi patienter feratur, ſatisfacit, & relevat gravatum; de-
inde in cap. ult. X. de præſeript. ubi ita Innocentius III. Pon-
tifex: Quoniam omne, duod non eſt ex fide, peccatum eſt: yno-
dali judicio deſtnimus, ut nulla valeat abique hona fide præſerib-
tio tam canonica, quam civilis. Quum generaliter ſit omni
conſtitutioni atque conſuetudini derogandum, quæ absque mor-
tali peccato non poteſt obſervari. Unde oportet, ut, qui præſeri-
Bit, in nulla temporis parte rei habeat conſcientiam alienæ. De-
rident communiter interpretes, inprimis evangelicæ religio-
ni addicti, pontificem, quod dictum iſtud ad bonam fidem 2
quæ in præſcriptionibus deſideratur, trahat, ajuntque, Apo-
ſtolum de fide ſalvifica agere, non de conſcientia, ſeu animi
judicio, ſeu illa ipſa bona fide in præſcriptionibus neceſſaria.
Diu nos idem credidimus, & cum vulgo pontificem deriſimus.
Ineidimus vero tandem in Grotium lib. 2. de Jure belli ac pacis
cap. 23. §. 2. ac animadvertimus, ab eo vocem fidei ſimiliter,
de conſcientia nempe, ſeu animi judicio, explicari. Quam
explicationem idem Grotius in commentariis ad epiſtolam ad
KRom. XIV, 22. ſqq. firmat amplius: gα inquiens, lic eſt
perſuaſio ea, per quam quis Predit, licitum eſſe id, quod facit:
adſenſus conſientiæ: r ge en zlsρoναâee. Wan ecum firme perſua-
Kione, licitum eſſe, quod facit. Optimum enim illud; Luog
. dubi-=

168 MEDITAT. AD PANDECT.

dubitas, ne feceriz; ; apud Ciceronem, tritum & Helræorum pro-
verhio. FIav ℳ en nI&ραρ gaαaρ . Peccatum eſt, quicquid 6

kit conſcientia non adſtipulante. Hoc monitum Judæos, gui

Cbriſtiani facti erant, ſpectat, ne aliorum exemplo id facerent,

quod ipſi aut licitum non putabant, aur certe valcd dqe eo dubi-

tabant. Quibus repertis, evolvimus perlegimusque attente

totum Pauli caput, convictique plene fuimus, Gratianum,
Innocentium III. & Grotium Pauli mentem optime perſpe-

xiſſe. Fluctuare autem iterum coœpimus, Poſtquam Abolo-

Ziam Auguſtancæ Confeſſionis in manus ſumſimus, in eaque
Pauli dictum inter argumenta pro fide ſalvifica collecta col-
Tlocatum deprehendimus. Nam religioni nobis ducimus, au-
Gtoritatem Apologiæ ejus non ſequi. Simul tamen interpre-
tationem in jure canonico bis factam & veriſimilem valde
damnare non audemus. Suſtulere tandem hunc tumultum
Balduinus & Hülſemannus, theologi incomparabiles, quo-
rum loca Calovius in notis ad fameſam illud caput XIV. ex-
cerpfſit. Hi nos docuerunt, & juris canonici & Apologiæ
noſtræ auctores excuſari poſſe. Videlicet Pauli locus, ſicut

ex inſpectione ejus clare apparet, de fide conſcientiæ agit
primario, & in hac ſignificatione recte a Gratiano & Inno-

centio III. adhibetur. Idem tamen ex rationis ſimilitudine;
imo ex ſuperantia, ad fidem quoque ſalvificam extenditur,
atque ita non male ab Apologiæ auctoribus adhibetur. Adji-
ciemus ipſa Balduini verba: Si ea,; quæ absque iſta fide fiunt,

qua credimus aliquid eſſe eonceſſum in rebus adiaphoris, pecca-

zum ſunt; multo magis peccata erunt, quæcunque Kunt abiqse
certa ſiducia cordis in Chriſftum. Atque ſie dictum boc Apoſtoli
ab hypotheſi ad theſin, vel etiam al inferiore ſyecie Edei ad- ſa-
periorem vecte agecommodare poſſumus., Eſt enim generalis apho-
rimus de omni fide verus, Quiequid absque fide ht, ategk:

2

— 1

—

„

—
NN n.
huinni

H
0dæth 1

i Farenim

Ge eo ih.

Aue atent
Grätannd

me perſ.
lamn Al.

N eia
cllelta e
ducimmden
en intenn.
milem
nc tumnni

ribiles n.

Purt y a

8 Apolone.

oeng
Cientie in

ino & Iun

Cumälitudh,
extenclinn
ibetur. AG
li flefe⸗
oris, filtt
Funt ollſe
boe Aſ
dei lſ/
erali i
in
ſt, tut

„

SP. CCCCLV. DE BONA FIDE. 169

eſt; ſive intelligatur fides hiſtorica, ſive fides conſeientic, ſi:s
Vdes in Cbriſtum &W. Wibil igitur obſtat, quo minus etiam de
Sde juſtificante hoc dictum explicari queat, licet bic ad alism
ſpeciem applicetur.

COXOLLARI A

I. Poteſt in bona fide eſſe, qui inſtrumentum, quo jus al-
terius continetur, tenet & perlegit, ſed tamen credit,
illi aliunde eſſe ſatisfactum. Exemplum vide in re-
ſponſo, quod in meditatione X. fuit adlatum.

2. Ait Gothofredus ad Auth. Malæ fidei C. de Præſeriptione
longi ont lit. l. poſſe rem mobilem mala fide ſine
furto diſtrahi, atque adeo ab emtore intra triennium
