quantum quisque habuerit. 100

Bona commixta conjugum, per te-
ſiamentum reciprocum utriusque

conſanguineis relivta, ſi commode
ſeparari nequeant, inter heredes
utriusque teſtamenti æqualiter in

duas partes funt dividenda. I07

uando maritus uxorem locupletem

duxit, & bona fua cum hujus bo⸗

nis ifa commiſeuit, ut feparatio im-
poſſibilis ſit, quomodo, ſoluto matri-

monio, bona fint d'videndaf ibic.

Quomodo fint dividenda, ſi bona
commixta inæqualia fuifſe appareat,
ſed tamen ea inæqualitas liquido
diſcerni nequeat? 109
Bona domanialia.
Præſeriptione quadraginta annorum
a privatis requiruntur. 190. 225
Bona eccleſiaſtica. =
Dividuntur in communia & dotalia.
In his bonis quadragenaria præſeriptio
ſuſſicit. ibid.
Quæ tamen a morte antiſtitis qui alie-
navit, aut potius ab electione ſuc-
ceſſoris currere ineipit. ibid.
Bona eccleſiaſtica, per pacem Osna-
brugenſem ſeculariſata, jure ecele-
ſiarum in præſcriptione & aliis ca-
Pitibus fruuntur. 203
Bona feſcalia.

Præſeriptione quaragenaria a priva-

tis adquiruntur. 190⁰
Bona men ſalia.
Quadragenaria prætſcriptione adquiri
Poſſunt. 197
Bona principis patrimonialia,

Præſcriptione XL. annorum a privatis

adquiruntur. 190
Bona, quorum alienatio & adquiſitio
eſt interdicta.
Non niſi præſcriptione immemoriali
adquiruntur. 1⁰ο
Cumbium.
Plures, qui unum cambium ſignarunt,

,

finguli pro parte tenentur. 860

“

„¶ ———

—
.

1

INDKX RERVM .

Cambia illud ſant in commerciis,
quod circulatio ſanguinis in genere
hufano. 964
Cautio de non amplius turbaudo.
In poſſefforio ſummariiſſimo ſine ege
& utilitate exigitur; ſi tamen impo-
natur, verbis nudis præſtanda eſt. 732
Cedore actionem.
Quid ſit?

Ceſſio bonorum.

9⁰6

In Jure Juſtinianeo omnibus deh'to-

ribus ex cauſa civili, quamvis enl-
Pa & prodigalitate in inopiam in-
eiderint, indulgetur. 420
Curſum uſurarum nec inter credito-
res ſiſtit, nec debitorem cedentem
ab ufuris liberat. 428
Vid. fupr. Beneficium ceſſionis.
Cbirographum.

In antiquis chirographis nihil intereſt,

utrum ſimpliciter pecunia, an ve-
ro aurei vel thaleri ſolidi promiſſi
ſint. 947
Excipiuntur faltem anni 1600. & ſe
quentes usque ad annum 1622. in
quibus promifſſio nummorum ſoli-
dorum maxime utilitatem habet. ib.
Civitates. „
Civitates quædam, vel privati, ſocie-

tate aut pactis invicem initis, com-

mercium in flumine publico ſibi
ſolis adſcribere & alios ab eo exelu-
dere nequeunt. 659
Cetus.
Evulſione dentium, & exciſione fru-
ſti lardi fignatus, ſignanti non ad-
quiritur, ſed vere occupanti. 4

Citatio.
In examine teſtium, in poſſeſſorio mo-
mentaneo, citatio' adver farii ad-
videndum jurare, & danda inter-
rogatoria impune omittirur. 718
Cives oppidani.
Apud veteres germanos à venatione

erant exchufi. 25

Tom. VII..

Hhhhh

. X
Civitas.
Etlam civitas obærats ad cſfionem
bonorum recte provocat; qua f:-
cta, membra ejusdem, etſi ditiffim,
conveniri amplius non poſſunt. 430
Clerici.
Apud veteres germanos a venatione
erant exclufi. 25

Fidejubere prohibentur, quæ prohi.

bitio nec hodie uſu eſt abrog ta
866. ſgq.
Cognatus.
Proximus derelinquentis cognatus
prædium derelicum, & ab alio
occupatum retrabere nequit. 53
Cognitio.
Cognitio de actionibus hypothecariis,
ratione feudi competentibus, ad
torum concurſus pertinet. 480

Collegia Juridica.
Contra tria collegia juridica in inro.
tulatione sctorum prorteſtari, fin-
gulis litigsroribus licet. 286
Collegium, quod ſecundum alterum
litigatorem jam reſpondit, vel ju-
dlies vit ſuſp ctum eſt. 2987
Qaum cauſa in collegio referen ia,
& ſententia concipienda eſt, p -
eit e krigatoribus membrum al-
quod tanquam ſulpectum re ufari,
utque id ſuff ag uin nullum ferst,
poſtulari. 301
Ex ept pecti collegæ, legit me
oppoſitg, hunc macuia quadiemn

adipe git. ibid,

ſu

Columhiaritim.
An a quolibet exitrui poſſit? 24
Commercium cereviſiarinm.
In iis locis, in qiibus commercium
cerevfiarium eſt reſtrictum, hi,
qui illud habent, ſed per triginta

annos non exercucrunt, id per.

dunt. 236

INDEX RERVM.

—
Commixtio
Commixtio integrorum patrimonio-
rum frequens eſt. 100

An, & in quibus a confuſione dif-
ferat? ibid.
Commixtio plurium patrimoniorum,
ex voluntate dominorum facta,
ſocietatem conſtituit; & ideo lu-
cra æ& qualiterè dividuntur, & ero-
gata in commune imputantur. 102
Per reciprocum conjugum teſtamen-
tum, quo utriusque conſanguinei-
heredes ſeribuntur, comminxtio am-
borum patrimoniorum fit; hæc ta-

men commi xtio alterutri poteſtatem

mutandi teſtamenti non aufert. 106
Commixtio diverſarum pecuniarum
communionem non inducit. 108

Commodans.
Rem commodatam extra concurſum
vindicat. 473
Tunc tamen, quum rem ad pigno-
randum commodavit, pecuniam,
ad luitionem necefſſariam reſtituit,
eamque deinde ex concurſu inter

chirographarios repetit. 473
Communio.
Ex commixtione vera communio ori-
tur. 100⁰
Quomodo differat a ſocietate? 102
Compoſſeſſio.
Qui ſe in compofleſſionem mittit,
vim facit. 128
Compofſeſſionis adprehenſio ſpolium
eſt. 681

Coneluſio in cauntſa.
Ad ſolemnia, non etiam ad ſubſtan-

tiam judicii pertinet. 280
In procefſu ordinario a Judice omitti
non debet- kid.

Pro coneluſione in cauſa declaratio
privata in familiari ſermone ha-
beri nequit. ibid.
Intempeſtive concludere & deductio-
nibus ac ſeriptis, quæ ipſi adhuc

reſtabant procurator renunciare

nequit, niſi hoc ei ſpecialiter man.

datum ſit. ibid.

Etiam poſt concluſionem in cauſa

poteſt quis errorem, ab advocate
ſuo commiſfum, corrigere, ſi tune
demum illum animasvertat. ibid.
Poſt coneluſionem in cauſa partes
reſponſa juridica addere actis poſ-

ſunt non etiam alia, quæ ad cauſa

deciſſionem aliquid momenti adfer-
re pofſunt, e. gr. tabulas genealo-
gicas, ichnographicas &c. 288

Contra coneluſionem in cauſa & ſub-

miſſiionem a judice judicari poteſt.

Concurſus ecreditorum.
Contra creditorem, qui debitoris ſui

bona cum ſuis commiſeuit, ſi bona

commixta ſeparari nequeunt, con-
tinuartur.. 10 5
Conceurſus creditorum vox nova, res

358

ipſa antiqua eſt. 46

Infamiam apud Romanos nunquam
irrogavit, ſed ſaltem levis notæ
maculam, quæ omnia adhuc ea-

dem ſunt. 461
Quid ſit? 463
Poteſt effe ſine debitore communi.
& contradictore. ibid.

Eſt vel univer ſalis, vel particularis. 464
Quando univerſalis, quando Parti-
cularis initium accipiat? 465
Quemnam uſum diviſio concurſus in
univerſalem & particularem habe-
at? 3
Coneurſus univerſalis lites etiam alibi

pendentes ad forum ſuum trahit. 468

Concurſus partichlaris litis pendenti-
am non turbat. ibid.
In concurſu ereditorum, quod ad

contractum ipſum ejusque ſolem-

nia, jura fori contractus, quod ad
collocationem creditorum autem,
jura fori concurſus ſpectantur. 469
con-⸗

ibid.

4

r n
Nilian
lem in H
8 te
Ugere, in
apertn
Genlt n
de M
nommenti
e
cdrli Ei
leni

em,
Gebiniſſ

ſnit, Un —

Anemmt, en

NNtot,

n n
1 li woe

1l Nd

41

colNNI,

lealtrue
ANdo
onenetd
Nem hub⸗
tiam d
rali4
Penlimm
i
Nd d
e ſlen
ol
In Ate
nus
AN

.

INDEX RERVM.

BPendente concurſu, uni ex creditori-
bus, cujus jus maxime liquidum
& veriſimile apparet, ſuum etiam
ante ſententiam definitivam, præ-
ſtita tamen cautione de reſtituendo,
exſolvi poteſt.
Quibus in caſibus conceurſui eredito-
rum res domini immiſceantur ? ibid.
Ante concurſum creditorum domini
res ſuas repetere poflunt, ibid.
In coneurſu ad quartam eclafſem refe-
runtur illi, qui res ſuas alterius fidei
commiſerunt, non tamen aliter,
quam ſi id auctoritate publica fa-
ctum. 525
An eurſum ufurarum ſiſtat? 531
Concurſus ereditorum & pœna præ-
cluſi ad cauias perſonalifſimas, in
quibus nempe de ſtatu de matri-
monio, de operis locatis agitur,
non pertiner. 554
An concuriu creditorum jus perſonam
debitoris ex eambio perſequendi &
arreſtandi, per ſententiam præclu-
ſivam haud perimitur-
Cauſa, ob quam coneurſus credito-
rum cetera judicia diuturnitate ſu-⸗
perat, eſt eonſtitutio curatoris. 557
Etiam fine curatore efle poteſt. ib,
Conſultum eſt, curam coneurſus de-
bitori uxorive ejus, præſtita ido-
nea cautione, relinqui. 559
Concurfus ereditorum, ab uno aut
aliquibus excitatus, tune prodeſt
omnibu, quando vel edictalis cita-
tio, vel miſſio in bonor um poſſeſſio-
nem, vel areſtum acceſſit. 5998
Condemnatio debitorum.

An in condemnatione debitorum judex

nonnunquam a hbeilo & petitione
creditoris recedere poſſi? 355
,— Conduktor,
Jure Civili remediis poſſefſoriis ſaltem
contra tertiunmn, non contra pfum
locatotem, ſi ille vim faciat, vti
poteſt; ſecus Jure Canonico, IIS8

471

ibid.

Rem inter ſe & locatorem judicatam
contra ſubconductorem ſuum alle.
gare nequit 206
An jure ſaxonico noviori, ex ordo
concurſu, a Conductione recedere

poſſit?
Coufeſſio. 384
Confeſſio, traditionem efle factam,
inſtrumento inſerta, illam non
probat, 69
Confeſſio, eoram Commiſſario facta,
pro judieiali habetur; nec opus eſt,
ut in loco judicii facta ſit. 411
Revocari poteſt ob errorem, quem
probari oportet, ſi confeſſio judi-
cialis fuit. 415
Qni ſponte fatetur in judicio, quod
falſum eſſe novit, alteri ex hac
confeſſione obligatur, nec propter
metum vanum in integrum reſti-
ruitur. ib.
An, ut effectum habeat, acceptari
debeat? 417
Conteſſio Imperatoris imperio & ſuc-
ceſſoribus non nocet. ibid.
Confeſſio debitoris, pecuniam inſolu-
tionem tributorum ipſi ab aliquo eſſe
creditam, non ſufficit, ne quidem ad
effectum jurisjurandi fuppletorii.
Ei, quem adverſarius vi, clam, vel
cario poſſidere dieit, confeſſio hæc in
poflefforio ſammariiſſimo ad pro-
bandam poſſeſſionem prodeſt. 726

Confeſſio extrajudicialis.
Sola per ſe nihil probat, ſed aliis pro-
bationibus atqne argumentis pon-
dus addit. 40⁸
Conteſſio extrajudieialis „ ſæpius re-
petira, etiam in caufſis criminali-
bus probat. 413
Confeſſio judicialie.
Plus ponderis habet, qvam extraju-
dieialis, atque plene probat. 408

Hhh hhhz Ad

Conjecturc.
Aliquando liquido probant.
Ad delegationem inducendam non

7980

ſumeiunt. 9⁰⁷
Conſenſus.
In fidejuſſione quibuscunque verbis
vel factis declarari poteſt. 864
Conſors litis, =
Res contra conſortem litis judicata
ad aleerum conſortem litis non per-

rinet; pertinet tamen tunc, quum

alter altero ſciente &’ permittente,
communi nomine litigavit. 402
7 Conſtitutum poſſeſſoriunt.
Quid ſit? “ 73
Dominium in emtorem, quamdiu is
pretium non ſolvit, haud transfert.

ibid.
Conſuetudo.
Præſeriptione immemoriali obnoxia
eſt. 220
Contractus.

Contractus oneroſus, in fraudem ere-
ditorum celebratus, non aliter re-
vocatur, quam ſi uterque contra-
hens fraudis conſcius fuit. 588
Contradiétor.
Quisnam in actione ex L. aAlt. C. de
Edict. D. Adriani toll., legitimus
contradictor dicatur? 642
Contumax.
Contumax non eſt, quem judicis in-
ſcitia vel negligentia excuſat. 161
Contumaci copiam ſententiæ mittere
judex non eſt obligatus. 366
Correus.
Factum correi correo alteri & nocet,
& prodeſt. 861

Arreſtum, ab uno correo impoſitum, &
alteri prodeſt, nec in ejus præjudi-
cium a magiſtratu remitti potoſt. ib.
Corruptio.
Corruptio monetæ unde oriatur? 930
Creditor.
Creditor, qui debitoris fui bona cum

ſuis commiſcet, concreditoribus
obligatur. 1565
Contra talem creditorem, ſi bona
commixta ſeparari nequeunt, con-
curſus continuatur. ibid.
An creditor, eui fur debitum num-
mis ſurreptis perſolvit, a domino
antiquo conveniri poſſit? 108
Creditoribus, apud Romanos veteres,
permiſſum erat, debitorem obeæra-
tum vendere, necare in partes
ſeindere, quæ permiſſio æqua &
humana fuit. 418
Oblatam pro remittendo arreſto ido-
neam cautionem, tunc, quum no-
men præſen: & liquidum eſt, recte
recuſat. ib.
An in debitis illiquidis, & altiorem
indaginem deſiderantibus, credi-
tor, qui idoneam cantionem acci-
pere detrectat, in expenſas & dam-
na damnetur. A

haſtatione,
bona debitoris privatim venduntur.

453
Inter plures creditores licitantes is,

qui potior eſt, ei, cui major ſum-

ibid.
Quum contra emtorem ſub haſta, qui
pretium non ſolvit, iterum concur-

ma debetur, præfertur.

ſus creditorum excitatur, creditores

quotquot ex primo concurſu reſtant,
creditoribus emtoris præferuntur.

459

Creditores, quibus fructus unius al-
teriusve anni, re integra a debitore
in ſolutum dati vel adſignati fue-

runt, eos libere pereipiunt, nec

477

Qui pecuniam in ſolutionem tributo-

coneurſni immiſcentur.

rum credit, privilégium fici, eti-
am ſine ceſſione, conſequitur. 497
Creditor tamen probare debet verſio-
nem: Ad quod confefſio debitoris
haud

ibid.
Gaudet jure protimeſeos in ſola ſub.
non etiam, quando

—

tedtorte

ſi dan
eunt, (N. .
dd
tum Nn

4 Gonin

II parg
0 Ant
. 4
Ireloe ico.
uumnd.

Uelt, ee.

id,
Altiorn
, entc⸗
Onein dei⸗
sden.
lol lnb⸗
1, Gned

Tendinr:.

. 5
ciumne n,
tjorhun

b hiſd

Im covenr.

,Gecina

tlarelten,
teruoon.
60
unins
1 Edirort
gneif
lant, Ne

67
4

n triben⸗
lei, ti
nitur.
betyeti⸗
h ckiei
AH

I
o ee
ecn den.

Preditores defuncti, etſi jus corum Rh Eün 3 . e

INDEXNX RERVM.

haud ſufficit ne quidem ad effectum
jurisjurandi ſuppletorii. ibid.

Qui in refectionem rei, durante con-

curſu credit, in prima ereditorum
claſſe collocatur, qui ante concur-
ſum in ſecunda; Neceſſe tamen eſt,
ut expreſſe in refectionem creditum
ſit, nec ſola verſio ſuſſieit. 510
Qui ad emendum credit, jus præla-
tionis non aliter conſequitur, quam
ſi hypothecam ſibi I. expreſſe, 2.
ſtatim, 3. legitime ſtipuletur, at-

que res vere pecunia ejus compa-

retur. 511
Creditori poſſidenti poſſeſſio pignoris
in concurſu adverſus alios credito-
res, antiquiorem pfleſſionem ha-

bentes, non prodeſt 515
Liberat tamen eundem a pœna præ-
cluſi. wigd.

Qui in navem aut domum fabrican.
dam emendam, inſtruendam cre-
didit, in concurſu creditorum in
quarta claſſe collocatur. 528
Uſa ftori in concurſu creditorum ad
quartam claſſem referuntur, quot-
quot creditores ſingularem favorem
habent. 529
Creditores cambiales in coneurſu cre-
ditorum ad quartam claſſem non
referuntur, ſed ad quintam, niſi
lex illis privilegium tribuat. 530

4

In concurſu creditorum heredis cre-

ditores fere ſemper excluduntur,
expenſæ tamen concurſus & tributa
in principio collocanturr 539
In beneficio ſepsrationis defuncti ere-
ditores, quamvis chirographarii,
creditoribus heredis, licet hypothe-

cariis & privilegiatis, anteponun-

tur, ſolis tributis exceptis. 540
Res ſecundum creditores heredis ju-
dicata creditores defuncti a benefi
cio ſeparationis non excludit. 541

altioris indaginis ſit, beneſicium
ſeparationis contra liquidos heredis
creditores habent; cred tores tamen
heredis exſequutionem, praæſtita
cautione, impesrant. 542
In iis rebus, quæ unius creditoris ope
ex fuga retractæ & ab interitu ſer-
vatæ fuerunt, hic jure ſeparationis
creditoribus reliquis præfertur. 546
Creditor, qui ſibi in concurſu cre-
ditorum perpetuum ſilentium im-
poni patitur, etiam actionem per-
ſonalem contra debitorem ipſum
amittit. 548
Creditor, in concurſu creditorum
Ppræcluſas, ex juſta cauſa in inte-
grum reſtituitur, non tamen con-
tra eos concreditores, qui ſuum-
jam conſequuti ſunt. 550
An creditores renunciationem here-
ditatis, a debitore obærato factam,
tanquam frauduloſam, revocare
poſſint 2 565
Creditores ea, quæ debitor obæratus
ante onflatum æs alienum gefſit, &
titulo ſive oneroſo, ſive luerativo in
alium transtulit, nequeunt revoca-

re. 573

Creditores donationem rei ſingularis,
a debitore ante conflatum æ&s alie-
num factam, & traditione con-
ſummatam, revocare nequeunt, tam-
etſi res donata maximam bonorum
debitoris partem conſtituat. 577

Creditores hypothecarii res, ante mo-

tum concurſum, a debitore obærato
uni ex creditoribus in ſolutum datæ,
ſi adhuc exſtant, vindicant. 592
Earum etiam rerum, quæ poſt inſti-
tutam actionem conſumtæ ſunt,
æſtimationem condicunt, non ve-
ro earum, quæ ante. 593
Cred'tor, qui poſt mortem debitoris
obærati ſuum ab heredibus conſe⸗
quutus eſt, nihil tamen reſtituit,

IN D E X

RERVM.

„
—

etfi poſtes, moto concurſu, heredes

hereditatem aditam repudient, 594
Creditor chirographurius, qui debi-
torem obæratum & ſuſpectum eſſe
animadvertit, pignus ſibi ab eo
confſtitui, impune curat. 596

Ki tamen, dum afii jam inſtabant-
per colluſionem pignus accepit,
his in concurfu poſtponitur, aliis
vero, qui non inftiterunt, præfer-
tur. ibid.
Quando debitor exchato ab aliqui-
bus ereditoribus coneurſu, uni
gratificatur, hi ſoli, qui concurfum
excitarunt;, geſta revocant. 598

Non peecat, ſi, ut faum a debitore

ſuſſpecto conſequatur, aliquam ab
eo rem emit, partemque pretii
Parata peeunia folvit, parzem ab-
teram cum nomine ſuo compen-
ſat. . 600
Creditores, in quorum fraudem uni
ereditori gratificgtum fuit id,
quod huic ſolutum eſt, a gratiſi-
cante pro rata repetunt; nec opus
habent, ut probent, ſe potio-.
ra jura præ illis, quibus gratifi-
catum fuit habere. 604
Imminente licet concurfu, res debi-=
toris ſui vi vel clam occupare non
debet. 607
Si oceupaverit, eogitur ess reſtitnere,
jus crediti tamen non amittit. ibid.

Creditor, qui judicis quidem ope, ſed
modis illegitimis, adhibita, ante
conecurfum fuum conſequutus eſt,
cederis ereditoribus actone Pau-
Hana ad communicationem tenetur.
69
Creditor, qui non rem, ſed perfo-
nam debtoris occupat, jus crediti
non amktit. 710
Creditor, eui debitor poteſtatem de-
dit, xem occupandi, ſi hoc contra

voluntatem debitoris faeit, jue
713

crediti amitttit.
Creditor, qui, mortuo debitore, rem
ſibi debitam, ex hereditate jacente
aufert, in hanc poenam ineidit, ib.
Excuſatur tamen tune, quum defun-
ctus hoc ei permiſit.

elegit, tamen, hoc relicto, alte-

rum convenire in folidum poteſt.

862
Creditor, cui ad provocationem de-
bitoris perpetuum filentium impo-
nitur, actionem ſuam contra fide-
juſſorem perdit, 87

Perdit eandem, qui ſe in concurſu,

contra debitorem exeitato, præ-
eludi patitur, niſi vel ante præ-
eiuſionem fidejuſſorem interpellarit,
vel oſtendere pofſſit, nihil ſibi ex
concurſu ſperandum fuiſſe. 877

Creditor, ante excufionem debitoris
actionem contra fidejufforem non
haber. 8 897
Poteft creditor ex vetere chirographo
agere, etiamſi ex novo jam tum
actionem infkituerit. 903
Creditor, cui aliena pecunia a debi.
tore ſoluta fuit, poſtquam eam
eonfumſit, vel eum fua miſenit,
a domino pecuniæ conveniri ne-
quit, ne a fiſeo quidem, tametſi
peeunia fiſcalis fuerit. . 919
Impune recufare poteſt ſolutionem,
in pecunia, nondum quidem re.
probata, ſed
oblatam.

945

Creditor, cui certum monetæ genus
promiffum eſt, fi hoc haberi non

pofſſit, aliud invitus acc pere cogi⸗
eur. . 946
Creditor, qui in apocha generaliter
ſibi ſatistactam faſſs eſt, & debi-
torem plene liberavit, ea-tamen,
quæ tempore datæ apochæ ſibi de=
bes

ib,
Creditor, qui ex p'uribus correis unum

mox reprobanda 2

.
2
2

coNI ,

o, Ne.

ante NH

erpeln,

hil ie

k,

edite
deen an

G
ioengte

m in

1 Eeli

amn en

miſent,
eniri le⸗

.

IaNetfi

N

Nionen
den le⸗
handt,

e genn
eri noa
e og⸗
46
erulitee
ACebi⸗
amen,
bbice⸗
1

9-6G

RERVM.

INDEX
beri ignoravit, recte perſequitur.
949

Rem, quam a debitore alii jam ven-
ditam, etſi nondum traditam ſeit,
in ſolutum accipere nequit. 966
Creditor, rem in iolutum accipiens,
hypothecas omnes, etiam extraju-
dieiales eidem ante impoſitas,
agnoſcere debet. 970
Creditum.
Creditum in alimenta debitoris ad pri-
mam clafſtem referri nequit. 507

Crimen læſæ majeſtatis.

In erimen læſæ majeſtatis incidit, qui

agrum incultum occupat, & prin-
cipi imperium & ſuperioritatem in
eum intervertere intendit. I14. ſqq⸗

Cura Concurſus.
Debitor uxerive ejus, præſtita idonea
cautione, recte relinquitur. 559
Regulariter adminiſtrationem boneo-
rum & procurationem actionum
complectitur. 560

Curator concurſus, ſeu litis.
Hujus curatoris conſtitutio eſt cauſa,
ob quam concurſus creditorum ce-
tera judicia diuturnitate faperat.
557
Debiteris perſonam repræſentat. 560
Creditoribus, invicem de priori loco
litigantibus, ſe non immiſcet. ib.

Debitores debitoris communis non

in foro concurſus, ſed apud ipſo-
rum judicem convenit. 562
Si contra debitoris debitores agat.
pro reconventione & expenſis ca-
vere tenetur. ibid.
Tenetur etiam injuriarum. ibid.
Curatori concurſus de jure communi
jusjurandum & a creditoribus de-
ferri, & a judice imponi Potel.
563

Jure Saxonieo Curatori concurſus jus.

jurandum a creditoribus deferri

nequit, a judice vero imponi pot-
Eſt. ibid.
Curſus tuminis.

Cuarſum fluminis ad avertendas at

agro noſtro inundationes mutare,
& in agros vicinos cum horum de-
trimento derivare licet. 668

D.

Damnatus ad fructus roſtüuendor
Nihil reſtituit, ſi, ſe plus impendif-
ſe in fructus, quam lucratum eſſe,
Probet ; Id tamen, quod amplius
inpendit, nen repetit. 115

Datio in ſolutum.
Per-dationem in ſolutum debitor cam-
bialis a rigore cambii non libera-
tur. 964
Quænam in datione in ſolutum ſint
obſervanda? ibid.
Eſt vera emtio & venditio. 966
In datione in ſolutum necefſe eſt, ut
res, certo pretio æſtimata, credi-
tori addicatur. 967
A datione in ſolutum diflert manda-
tum, ut creditor rem mandat, at-
que ex pretio ſibi ſatisfaciat. ib.
Vid. ſupr. Beneficium datonis in ſo⸗
Iutun. .

Decretum D. Marci.
Etiam eos creditores punit, qui res
debitorum ſuorum clam furantur,
& fine aperta vi per fraudem au-
ferunt; item eos, qui res fidei ſuæ
a debitoribus commiſtſas interver-
tunt. 707
Etiam per modum exceptionis oppo-
ni poteſt. 71²
Utrum ceſſet in creditore, qui, tem-
pore contracti debiti, ſibi poteſta-
tem res debitoris, ſi hic non ſol-
verit, occupandi ſtipulatus, pPri-
vatim earum poſſeſſonem ingreſſus
eſt, 713
Ae⸗

/

–

INDEX

RERV M.

Debitor.
Debitor, qui creditori pro parte ſatis-
facit ſolvendo, aut in ſolutum dan-
do, debitum agnoſeit. 276
Quomodo Jure Romano contra debi-
tores procedebatur. 418 fqq.
Debitor, etſi eulpa ſua obæratus, nec
hodie in carcerem conjiei poteſt,
niſi lege nova, vel ſtatuto hoc ſit
præceptum. 422
Lex generalis de debitoribus obæratis
carceri mandandis ad eos tamen
ſolos, qui culpa ſua bonis lapſi
ſunt, eſt reſtringenda. ibid.
Quando de debitori carceri mandan-
do agitur, probatio, quod bona
ſua prodegerit, non créditoribus,

ſed ipſi, quod fortunæ injuria bo-

nis lapfus ſit, imponitur. 424
Liberatur debitor obæratus a carcere,
cui præter eulpam læviſſimam nihil
imputari poteſt. ibid.
Debitor obæratus ob officium publi-
cum a carcere non liberatur. 427
Contra debitorem notorie obæratum,
bonisque lapſum, arreſtum ſine
omni probatione decerni pote ſt 433

Prædium ſuum, publice & ſolemni-
ter, ſecundum præſeripta legis, fub
haſta venditum, & adjudticatum,
revocare nequit, quamvs nomen,
propter quod ſubhaſtatio facta, de-
inde, falium aut injuſtum fujfle,
apparest. 456
Hahebit tamen contra falſum ant in.
juſtum creditorem, ad cujus pre-
ces ſubhaſtatio facta, actionem ad
imereffe. ibid.
Si debiter obæratus ante motum con-
curſum moritur, impenſæ in fo-
nus ejus ex bonis reiictis funt;
Si poſt concurfam excſtatum obir,
ut alii pauperes, gratis eſt ſepeli-
endus. 508
Confultum eſt, debitori; uxorive

ejus euram concurſus, præſtita ido-
nea cautione, relinqui. 559
Debitores debitoris communis non
in foro concurſus, ſed apud eorum
jud cem a curatore concurſus con.
venire debent. 562
Debitor obæratus & hereditati ſibi
impoſterum deferendæ renunciare,
& delatam repudiare poteſt. 565
Idem ei etiam cirea ſucceſſionem feu- .
dalem licet. ib.
Quæ debitor obeæratus ante conflatum
æs alienum geſfit, & titulo ſive
oneroſo, ſive luerativo, in alium
transtulit, a creditoribus nequeunt
revocari. 573
Dohationem rei ſingularis ex capite
propriæ indigentiæ re vocare nequit,
. 577
Debitor obæratus, qui ex donatione,
ante conflatum æs alienum quidem
facta, ſed per traditionem nondum
confummata, convenitur, donata-
rium perentem exceptione æris
alieni recte repellit. ibid.
Quin imo, ſi ipſe a creditoribus ur- =
geatur, etiam ad reſciſſionem do-
nationis, per traditionem nondum
confummatæ, agere poteſt. 578

Quæ debitor obæratus ante motum
concurſum bona ſide gerit, rata .
ſunt. 584
Quæ debitor obæratus in fraudem
creditorum donat, revocantur,
tametſi donatarins fraudem non
participarit. 5936
Debitor obæratus, ante motum con-
curſum, uni ex creditoribus, re-
cte ſolvir. . 25 590
Idem quoque in ceſſionibus, delega.
tiohibus, affignationibus juris eit.
. ibid.
Debitor obæratus res ſuas, ante mo-
tum concunſum, uni ex creditori 1
bus recte in ſolutum dat. 592 .
Cre

, —

=ð
õ

Pe

N, Mraſai
. 4
ed end Sð
donentſi gn

—

hencint
neits
port S
ceſſonen t.

.
mieinien
inlo
10, in in
bunn
e ee
care nen,
dontg.
nn Aien
n noRduon
Ir, Conn.
tione en
toribu .
lonen d
NoTdn

e onn
lit, lin
5
ie
Nanr,
n on.
n conn
8, le.
eletr.
i elt.
ibi.
o⸗
iton,.
92
GOO

—

INDEXNX RERV M.

Creditores tamen hypothecarii res ad-
hue extantes vindieant. ibid.
Debitor, qui procuz ateri creditoris
ſpeciale mandatum habenti ſolvit,
plene ſecurus eſt. 911

Creditori ſui creditoris recte ſolvit,

dummodo nomen hujus liquidum

1

fit, & indubium. 915

Antequam tamen creditor ſolutionem

iſtam ratam habet, debitor ſolutum
repetere poteſt. ibid.
Debitor, multiplice ære obſtrictus,
ſi partem ſolvat, primo uſuras,
deinde gravius ſibi debitum ſolviſ-
ſe, cenſetur. 917
Debitor, qui tempus ſolutionis arbi-
trio ſuo reſervavit, ipſe conveniri
nequit, ſed mortuo eo, demum
hæres. 923
Non ſolum ante diem præſixum, fed &
tunc, quum obligatio in perpetuum
contracta eſt, ſo vere poteſt. 924
In ipſa ſolutione apocham exigere, &;,
prius quam ea detur, pecuniam
retinere poteſt. 948
Debitor, eui trium eohærentium anno-
rum penſiones, ſine mentione præ-
teritorum, remiſſæ fuerunt, de an-
terioribus, quoque annis ſatisfeeiſſe
præſumitur.
Præſumtioni huic non obſtat, quod
ſolutio trium annorum uno tempo-
re facta, & una apocha compre-
henſa ſit. ibid.

Debiter cambialis.
Per dationem in ſolutum non libera-

tur. 964
Debitum. .
Debiti agnitio interrumpit præferi.
ptionem. 276
Decimæ.
Libertas a decimis, ceterisque præſta-
tionibus annuis, quæ eceleſiis &
piis locis debentur, præſcriptione
uadragenaria adquiritur, 156

579

Declaratio.
Deelaratio privata in familiari ſermo⸗-
ne pro coneluſione in cauſa haberi

nequir. 280⁰
Delatio jurijumandi.
In delatione jurisjuraudi libellus non
attenditur. . 347
Probationem liquidam facit. 780
Dele gatio.

In quibus a venditione, ceſſione &
adſignatione differat? 906
Ad delegationem indnueendam non
ſufficiunt conjecturæ & facta dubia.
.907
Ad hanc ducendam non ſufficit novi
chirographi, aut partis debiti aut
uſurarum acceptio, nec inſtituta
contra delegatum actio. jbid.
Ad delegationem inducendam ſuffici-
unt facta evidentia, quibus prima
obligatio vel remittitur, vel plane
immutatur. ibid,
Delinquent.
Etſi ipſe penam poſt completam præ-
ſcriptionem efffagitet, puniri ta-
men non debet. 80¹
Denunciatio.
Simplex denuneiatio, in prineipio
contractus facta, rem effe alienam,
bonam fidem non tollit, niſi ſimul
argumenta convincentia, aut maxi-

me veroſimilia adferuntur, 159
Depoſitum.
Vid. infr. Reperilio depoſiti.
Derelictio.

In derelictione animus derelinquendi
per conjecturas, & non facta pro-
batur. . 63
Exemplum ejusmodi non facti, idid.
Derelinquendi animas.
Vid., ſfupr. Animus derelinquendi,
Derelinquens.
Qnod ad rem derelictam, pro mor-
tuo reputatur, 57

57
Lii iii le⸗

D E XK

RE R V M.

Is, qui domum ſibi cum alis com-
munem, incendio vel ruina collap-
ſam, a ceteris conſortibus ſolis ri æ
dificari & poſſideri patitur, par-

tem ſuam derelinquit. 178
Detentor.
Nudus detentor etiam poſſidet, atque
remedia poſſeſſoria habet. 118
Precarius poſſeflor detentor magis
eſt, quam poſſeſſor. 125

Dies feriati.
Diebus feriatis, & intra tempora pro-
hibita aliquando venari licet. 36

Diuturnitas temporis.
Diuturnitas temporis, poſt commiſ-
ſum delictum elapſi, etſi præ-
ſcriptio nondum ſit completa,

poœnam tamen mitigat. 791
Doeumenta.
An præ ſeriptioni immemoriali ob-
ſtent? . 211
Dolus.

Diſerimen vulgare inter dolum kut.
rum & Præteritum exploditur. 802
Vterque remitti poteſt a ſciente, neu-

ter ab ignorant te. ib.
Dolus procuratoris creditori nocet,
non debitori. 911
Domicilium.
Domicilium mutare, res meræ fa-
cultatis- eſt. 263

Domiecilium creditoris, ſi nihil / aliud
ſit eonventum, eſt locus ſolutionis.

, 921
Domini.
Res ſuas ante concurſum repetere
poffunt. 471

Quibus in caſibus coneurſui ſe im⸗
miſcere, & res ſuas adminiſtratione
curatoris bonorum relinquere, ac
onera concurſus cum ceteris agnoſ-
cere teneantur? 472

Dowini agrorum inundatorum tantis-

per, donec inundatie durat, a tri.

butis, canone emphyteutico, cete-
risque oneribus realibus immunes
ſuat. 664
Dominus, per cujus fundum flum n
decurrit, nequit a vicino cogi, ut
illud contra inundationes muniat;
Pati tamen in ſuo debet, ut alter
ibi ſuis ſumtibus ripam fluminis

muniat. 665

Dominium.
Quomodo ab imperio differat? re-

miſſive. LI

Quo jure Dominium in feras beſtias
pri ꝛcipes ſibi adſcripſerint? 20. ſqq.

Qui feram beſtiam in fundo alieno.
contra domini vel legis prohibitio-
nem, capit, dominium ejus nullo

jure conſequitur. 22. ſq.

Dominii translationem defectus tra-

ditionis impedit. 6
Dominii reſervat'o in venditionibus
usque ad preui ſolutionem juri
Romano & moribus convenit. 474

Dominus fundi.
Feram, ab alio in iſtius fundo exci-
tatam, in ſuo fundo, per quem
eandem fugientem perſequitur,
præoccupare poteſt. 37
Dominus cui æddificium, in ſolo ſuo

ab alio poſitum, nocet, ædifican-

tem, ut id tollat, cogere poteſt;
Judex tamen, qui damnum exiguum
effe, animadvertit, ædificium recte
relinquit, atque ædificantem domi-
no ſaltem in certam pecuniam
condemnat. . 9. ſqq.
Regula: Omne, quod ſolo inædificarur,
ſolo cedit; in favorem domini ſta-
bilita, nocere ei non debet. 98

Dominus ſylvæ, in qua alter jus paſ.

cendi habet, arbores exſcindere,
non vero terram arare poteſt. 261

INDEX

RE RV M. =

— 4
trtt,iii —
, e .
Nied, en us compaſcendi in agris ſuis ſol
0, (t. n as 0
imnn non uſu non amittit. 263

Contra dominum prædii devaſtati &

un An ineulti Præſcriptio quidem ordina-
ria dormit, ſed tricennalis currit.
8d nnnie, . 27
, d . Dominus Jurisdiltionis.
n funi A ruſticis, ut operis ipforum utatur,
GS nec alios homines adhibeat, cogi
H nequit. 255
ſiee Dominus Juperſficiei. .
IE Oblatum ſibi nevum ſuperficiarium
n eern juſtis cauſis repellere poteſt. 740
eru in Intruſum contra voluntatem fuam
ngn fuperficiarum vi privata ejicere ne-
ndo de quit.
Prohſiig Tum tamen expulſio privata in con-
eſune tinenti recte ſit, quum dominus
4 Præter dominium directum ipſam
ſn n. ſuperficiem quodammodo poſſidet.

e. 742

Dominus utilis.

diänin 7. z ;
ioen . Res contra dominum directum judi-
wei⸗ eata, domino utili nocet, fi hic il⸗
lum experiti paſſus fit; nec reſti-
tutio in integram locum habet,
fnnt en . quamvis dominus directus circa
Der n proceffum quid neglexerit. 398
kenin Donata.
ſoe Donata a debitore obærato in frau-
da nH dem creditorum revocantur, ta-
Pir metſi donatarius fraudem non par-
lutk . ticipaverit. 586
mepgnnn .
einmtect Donatarius-
tenn dom- Donatarius ommum bonorum, præ-
Penlin ſentium & futurorum, e ſi donatio

e ⸗ ante æs alienum confiaium facta,
a creditoribhus, etiam chirographa-

ete riis, recte convenitur. 574
bet, Donatio.
r in Donatio rei fingularis, ante conflatum
ſeincen, æs alienum facta, & traditione con-
teſe ſummata, nequit per creditores fu-

Pervenientes revocari, tametii res

donata maximam bonorum debi.

toris partein conſtituat. 577

Iſtiusmodi donatio nec ab ipſo debi.
tore ex capite propriæ indigentix

revocari poteſt. ibid.

Donator.
Donator, peſt donationem ad incita:
redactus, alimenta a donatario pe-

tere poteſt. thid.
E. .
Ediétumn D. Adrian.
Hiſtoria hojus Edicti.

Emphyteuſts.
Emphyteuſis eccleſiaſtica ſine feriptu-

ra per quadragenariam præſcrip-

tionem conſtituitur. 202
Inter emphyteuſin & ſuperficiem nul-
lum intercedit diferimen a priori,
ſed ambæ faltem appellationibus
diſtinguuntur. 7 36
Emphytenta.
An, ſi canonem intra biennium ex
culpa non ſolvat, emphyteuſi ſit
privandus. 350. ſag.
Euntor.

Emtor, tempore prior, poſtponitue

creditori poſteriori, etti neutri res
tradita ſit. 61
Emtor, cui in inſtrumento veuditio-
nis rem occupare permiſſum eſt,
poſfſeſſionem illius invito venditore,
adprehendere non poteſt. 50
An is qui rem faubhaſta emit, ſi ven-
ditio ob omiſſa ſolemnia aperte nul-
la ſit, ut malæ fidei poffeffor fru-
ctus eum re ipſa reſtituere teneatur-
117
Qui reditus unius alteriusve anni ex
bonis debitoris ante concurſlum
emunt, eos libere pereipiunt, nee
concurſui immiſcentur. 477
Qui rem debirtoris obærati ſub a t
emit, pacta oinnia, quæ de i or
Lii ii i 2 olitim.

639

IN D E X

R E RV M.

olim circea eam rem bona fide iniit,
ſervare debet. 584

. Error.
Poteſt quis errorem, ab advocato ſuo
cominſum, etiam poſt concluſio.
nem in cauſa, ſi tunc demum il-
lum animadvertat, corrigere. 280
Error, in verbis ſtipulationis com-
miſſus non ſecundum proprietatem
verborum, ſed veriſimilem paciſ-
centium mentem, explicandus eſt.

. 832
Error, ecirca rem commiſſus, nullam
reddit obligationem. 833

Si una pars obſcurius loquendo er-
rori cauſam dedit, error huic ſo-
