leges novas condere aut etiam privilegia dare, quibus
creditores aliquos ceteris creditoribus omnibus in concurſu

anteponunt. Quatuor & -viginti circiter anni ſunt, ex
quo potentiſſimus rex Poloniæ, poſtquam Sueci ex Saxo-

nia electorali deceſſiſſent, æs alienum, quod ad pendenda
illis tributa conflatum fuerat, reliquis debitis qmnnibus an-
tetulit. Vide die erlauterte Proceß⸗Ordnung tit. 42. §. 2
Condidit etiam rex Pruſſiæ legem, qua fiſcum ſuum in con-

curſu

●

„44 MEDITAT. AD PANDECT.

curſu creditoribus omnibus, qualecunque etiam privilegium
habeant, anteponit. Duriuscula ea lex videtur, ſed tamen ita
feripta eſt. Nec eludi poteſt facile, quum clara ejusdem ver-
ba dubium non relinquant. Judicarunt ergo ſecundum illam
ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni cloloccxvIII. ex his ra-
tionibus: Der andere Streit iſt uͤber die Begraͤbniß⸗ und Baunko⸗
ſten. Was Jacobi derſelben halber anfuͤhret, daß ſie nemlich der
Billigkeit nach allen Glaͤubigern, und darunter auch dem Fiſco,
vorgehen ſollen, daß in Zukunft des Fiſci Schuldner unbegraben
liegen bleiben werden, daß der Fiſcus ſelbſt die Begraͤbniß⸗ Koſten

wuͤrde haben muͤſſen herſchieſſen, daß die Reparation des Hauſes

dem Fiſco hauptſaͤchlich zu gute komme:c. ꝛc. Dieſe Urſachen insge⸗
ſammt wuͤrden von uns ſonder Zweiſel in Betrachtung gezogen
worden ſeyn, daferne man uns entweder bey Verfertigung und Pu-
blication der Koͤnigl. Edictorum zu Rathe gezogen, oder die Macht

ertheilet haͤtte, ſelbige authentice zu erklaͤren und zu aͤndern. Al⸗

lein, da wir als Juriſten ſecundum leges und nicht de legibus

zu judiciren haben, und die deutliche Worte der Koͤnigl. Conſtitu-·

tion vor uns ſehen, Kraft deren der Fiſcus vor allen Creditoren,
es haben dieſelbe Privilegia, wie ſie moͤgen, keine ausgenommen,
die Præferenz und Vorzug unſtreitig behalten und genieſſen ſoll;
So ſeynd wir, dieſes gravaminis ungeachtet, bey vorigem Urthel
geblieben, haben jedoch die Unkoſten, weil die vorige Urthelsfaſſer
vor dem Jacoki geſprochen, gegen einander aufgehoben. Benefici-

um tamen ſeparationis per hujusmodi leges & privilegia non

excludi, credo. Nam per illud duo diverſa patrimonia con-

ſtituuntur, atque duo diſtincti concurſus oriuntur. Accedit
natura jurium fingularium & exorbitantium, quæ, quantum

er commede poteſt, reſtringi oportet. L. 14. 15. 16. de Le-
gibus. -

IX.

—

——Wm.

raben.

Wew
halet
hete
Gee
nobr.
Mage
dͦ.
dibus
Mirn.
toren,
nten
1 ;
ſoſer
ekici.
1no
co.
celt
ntun

ele

I

SP. CCCCLXXXIX. DE BENEFICIO SEPARAT. 54
IX.

Beneficium ſeparationis infer unius debitoris creditores locum

non babet.
ave, beneficium ſeparationis illis tribuas, qui ejusdem
debitoris creditores ſunt. Tentatur hoc nonnunquam
ab aliquibus, e. g. a liberis bona materna avitaque repeten-
tibus, ab iis, qui in funus & refectionem ædium crediderunt,
ſed fruſtra. Beneficium ſeparationis enim ſaltem inter ere-
ditores duorum debitorum, quorum alter alteri heres exſtitit,
locum habet, L. I. §. 1. de Separat. Brunnemann. in Concurſu
eredit. cap. y. §. 12. Sic judicarunt ICti Helmſtadienſes men-
ſe Julio anni cloloccxvIIi. ex iſtiusmodi rationibus: Anfaͤng⸗
lich iſt die Frage zu eroͤrtern, ob der Jacobiſchen Ehefrauen Mutter⸗
Groß⸗ Vater⸗ und Groß⸗Muerter⸗Gut, welches ihr Vater, der ver⸗
ſtorbene Silber⸗Meiſter Damero, in ſeinem Beſchluſſe und Verwal⸗
rung gehabt, bey dem uͤber deſſen Vermoͤgen entſtandenen Concurſe
dem Koͤnigl. Fiſco, welchem eben dieſer Damero ex adminiſtra-

tione 14287. Rthlr. ſchuldig verblieben, vorzutiehen oder nach zuſe⸗

tzen ſey. Jacobi will das erſtere kehaupten, und fuͤhret zu deſſen Be⸗
buf an, daß 1) diejenige, welche bey einem Concurſe etwas jure do-

minii ſuchen und vindiciren, gar nicht mit in den Concurs gezogen
werden, ſondern das Ihrige zum voraus hinwegnehmen, 2 daß ſei⸗

ner Frau, und nach deren Ableben jetzo den Kindern, das benefi-
cium ſeparationis zu ſtatten kommen muͤſſe; Alldieweil aber 1) ſo

viel aus der fol. 93. befindlichen Liquidation zu erſehen iſt, keine

muͤrterliche, großvaͤrerliche oder großmuͤtterliche Erbſchafts⸗Stuͤcke
in natura, ſondern 1797. Rthlr. 20. Gr. 6. Pf. an Gelde gefodere
werden, alſo nicht geſaget werden mag, daß die Jacobin twas jure
dominii vindicire, mithin nicht abzuſehen iſt, wie dieſelbe ein
beſſeres Recht Prætencdiren koͤnne, als die Kinder eines gemein⸗
ſchaftlichen Schuldeners ordentlich haben, welche wegen ihres
muͤrterlichen Vermoͤgens nur ein ſtillſchweigendes Unterpfand von
Zom VII. 222 der

546 MEDITAT. AD PANDECT.
der Zeit an, da der Vater die Verwaltung deſſelben Vermoͤgens
uͤbernommen oder uͤbernehmen ſollen, in des Vatern Guͤtern, jedoch
ohne allen Vorzug, haben, L. 6. §. ult. C. de Bonis quæ lib. und
auch nach den gemeinen Rechten dem Fiſco, wann der mit ſelbigem
geſchloſſene Contract oder die von ihm aufgetragene Adminiſtration
aͤlter iſt, nachgeben, Carpzov. P. I. Conſt. 28. def. 103. hiernaͤchſt
2) das beneficium ſeparationis auf gegenwaͤrtigen Fall gar nicht
zu ziehen iſt, als welches nur alsdann ſtatt hat, wann zweyer unter⸗
ſchiedener debitorum, deren einer des andern Erbe worden, Cre-
ditores mit einander concurriren, dahingegen die Jacobin ſich all⸗
hier als Erbin und nicht als eine Glaͤubigerin ihres Groß⸗Varters,
Groß⸗Mutter und Mutter angiebt, und deren Erbſchaft von dem
verſtorbenen Vater, als dem einigen Schuldener, fodert; So haben
wir nicht umbin gekonnt, der Jacobin ihr Mutter⸗ und Großmutter⸗

Gut dem Fiſco nachzuſetzen, und nur dasjenige, was davon annoch
in natura vorhanden, alſo gar nicht zum Concurſe gehoͤret, vorzus

X.

In iis rebus,; quæ unius ereditoris ope ex fuga retractæ & ab

interitu ſervatæ fuerunt, bie jure ſeparationis eredi-
toribus reliquis præfertur.
Aresdusn hoc argumentum de beneficio ſeparationis
omitto, commemoranda mihi eſt conſtitutio legis 10. §.
16. Quæ in fraudem cred. optima & æquiſſima, quæ quodam-
modo huc trahi poteſt. In ea ſcilicet is creditor ceteris om-
nibus anteponitur, qui fugienti & res ſuas ſecum ferenti de-
bitori has abſtulit. Conficitur inde regula: In iis rebus, quæ
unius creditoris ope ab interitu ſervatæ fuerunt, hie, qui illas
ſervavit, ceteris omnibus anteponitur. Eam regulam adhuc
in uſu eſſe, exemplo, quod ipſe olim in academia quadam

vidi, comprobabo. Studioſus quidam obæratus reculas ſuas
. clam

n,
eli.
tſiien
iſtraton
hierni⸗
gar nic
er unten
Kn,Cre.
nſch
Oune,
don din
Sehdn
oßtmuten
olonne
y horſi

e8OH

edi⸗

Nertin

irng
ocke
1is en-
entice
duge
Ciiln
e
Iudn

lisſus
Clid

SP. CCCCLXXXINX. DE BENEFICIO SEPARAT. 547

clam exportarat, & in amici ædibus abſconderat. Odoratur
hoc quidam ex chirographariis, cui in concurſu nihil ſepa-
randum erat, inveſtigat res occultatas, in lucem protrahit,
atque in judicium defert. Re comperta, confluunt ceteri cre-
ditores, laudant ſedulitatem conſortis ſui, ipſum tamen ad

infimum locum detrudere, hoc eſt, excludere, conantur. In-

primis hoſpes, qui conclave fugitivo locarat, jus pignoris
urget. At fſenatus academicus res ſervatas ei, qui illas ſer-

varat, addixit.
XI.

Beneficium ſeparationis, qsd pragmatici in ſociis admittunt,
ut, excitato contra unum ex ſociis concurſu ereditorum, debita
ratione ſocietatis contracta debitii, quæ extra eam
facta ſunt, præferantur, in jure
Ffuundatum non eſt.
D'em etiam paucis de eo ſeparationis genere, quod Carp-
ꝛzovius in Deciſ. 54. memorat. Ait ſcilicet, uno ex ſociis
haud ſolvendo exiſtente, in concurſu creditorum debita ra-

tione ſocietatis contracta gaudere prærogativa præ aliis, quæ

extra ſocietatem ſunt facta. Finge igitur, ſocietatem inter
duos fuiſſe contractam, unum vero ex ſociis a diverſis cre-
ditoribus pecuniam mutuo acceptam in propriam utilitatem
extra cauſam ſocietatis vertiſſe, defunécto eo, multos con-
currere creditores debita repetentes; an non ſocius vel
ejus nomine creditores ſocietatis præferendi erunt aliis, qui
cum defuncto extra cauſam ſocietatis contraxerunt? Affir-

mant hoc Carpzovius, & multi alii, quos ille nominat, au-

Gores. Leges quoque & argumenta legis larga manu ad-
ſpergunt, inter quæ tamen nihil eſt, quod mihi ſatisfa-
ciat. Vrgent primo communionem, & quod æs alienum
manente Tocietate contractum de communi ſolvendum
ſit, L. 27. Pro ſocio. Verum hoc eſt, ſed quid ad nos?
Illa communio debitis ante vel extra ſocietatem contractis,
2= Z22 2 ſæpe

–

a MEDITAT. AD PANDECL.

ſæpe hypotheca publica aliquando jure prælationis munitis,

nocere non debet. Ajunt deinde, ſocios jus tacitæ hypothe-
cæ in bonis ſocii habere. Falſum hoc eſt. Sed ſi verum eſſet,
num propterea alii creditores parem vel fortiorem hypothe-
ca.am habentes excludentur? Dicunt porro, ſocios fratres eſſe,
L. 63. pr. Pro ſocio, fratres vero creditores extraneis credi-
toribus anteponi. Falſum hoc iterum. Fratres & conſangui-

nei in concurſu ipſo aliis non præferuntur, præferuntur ſal-

tem in emtione rerum debitoris, quæ publice veneunt L. 16.
de Rebus auctoritate judicis. Denique maximum, quod alias
in alterum ſocium redundaturum fit, damnum deſcribunt.

Ipſe hoc agnoſco. Verum cur iniit ſocietatem, aut, cur, quum

iniret, fibi pacto non melius proſpexit? Quæ quum ita ſint,

beneficium hoc ſeparationis, quod in bonis ſocii admitturt

doctores, in lege fundamentum nullum habere puto.

SPECIMEN CCCCXC.

MEDITATIONVM AD PANDECTAD

ALDLITB. XLEITIT TIYZ Pli

CREDTORIBVS, GVI POSYDS
FINTVM CONCVRSVM
SVPERVENIUNII.

Creditor, qui ſibi in coneurſu ereditorum perpetuum ſilentium

imponi patitur, etiam actionem perſonalem cont ra
debitorem ipſum amittit.

— —

— — — — —ᷣ-

Ingens

Aptien

lnpen

har im Januario 1709. Klaͤgerin einen Wechſel uͤber 80. Rehlt.

SP. CCCCXC. Dr Caxp. Qvi Posr FHN. CoNc. SvPERV. 549

ngens eſt inter ]Ctos lis, an creditor, qui motum concur-
ſum & propoſitam publice citationem ſcivit, nomen ta-
men ſuum inter ceteros creditores non profeſſus, ſed
perpetuum ſilentium ſibi imponi paſſus eſt, actionem
ſuam contra debitorem ipſum ſalvam retineat. qualis eſt

fere ajentium negantiumque numerus, ut ex Salgado de So-⸗

moza LEabyrintbo creditorum P. 1. C. 8. u. 15.744. Videre licet.
Vna etiam eſt lex, ad quam utraque pars Provocat, ſcilicet 6.
de Remiſſione pignoris, ubi creditores, qui eo tempore, quo

prædium diſtrahitur, programmate admoniti jus ſuum non

exſequuntur, pignoris obligationem amittere dicuntur. Qui
ergo ereditorem non comparentem prorſus excludunt, hanc
legem allegant; qui admittunt adhuc, ejusdem legis argu-
mento utuntur, dicuntque, peremta licet obligatione pigno-
ris, obligationem tamen perſonalem ſupereſle, l. 3. de Pactit.
Fgo vero cum his ſentio, qui creditorem in concurſu gene-
raliter præcluſum ackiones omnes, etiam perſonales, amit-
tere dicunt. Namque concurſus in locum debitoris ſubin-

trat, ac perſonam ejus repræſentat, ut adeo, qui jus ſuum

omne in concurſu amiſit, nihil quoque juris adverſus debito-

rem retineat. Nec obſtat dicta lex 6. C. de Remiſſione pigno-

ris, quæ tantum pignoris obligationem perimit. In ſpecie
enim, quam hæc lex proponit, credifores ſaltem de diſtra-
ctione pignoris certiores redditi & jus hypothecæ, ſi quod
haberent, proponere juſſi ab obligatione perſonali, de qua

lis nulla erat, excludi non poterant. At concurſus credito-

rum actiones omnes reales perſonalesque ad ſe trahit, &
propoſitum in principio proceſſus edictum creditores, ut jus
fuum omne in judicium deducant, monet. Ergo qui id non
faciunt, jus quoque ſuum omne perdunt. Atque ajens hæc

ſententia placuit quoque Ctis Helmſtadieniibus, qui ſic
menle Julio anni cioloccxxvIII. judicarunt: Daß Beklagter von

angeſt llter Klage zu entbinden. V. R. W. Rat. dec. Beklagter

1 22 3 in⸗

550 MEDITAT. AP PANDECT.

binnen Monathsfriſt zu bezahlen ausgeſiellet, iſt aber tur⸗ Ueraufin in
einen concurſum creditorum verfallen, dergeſtalt, daß ſeine Glaͤu⸗
biger den 12. April 1710. edictaliter ſub pœna perpetui ſilenti
eitiret, auch hierauf den 4. Mart. 1712. die, welche ſich angegeben,
gebuͤhrend claſſificiret, den Ausgebliebenen hingegen ein ewiges Still⸗
ſchweigen auferleget worden. Klaͤger hat ſich damalen nicht, ſondern
erſt im Jahre 1727. gemeldet, und zwar nicht actionem ex cam-
bio, als welche er nach Ablauf eines Jahres ſelbſt erloſchen zu ſeyn
erkennet, ſondern condiféstionem ex chirographo angeſtellet.
Worauf die Koͤnigl. Regierung auf Recognition und eydliche Di-
feſſion des Wechſels erkannt. Dagegen hat Beklagter Appellation
eingewandt, und zu behaupten geſucher, Klaͤger habe ſeine Foderung
laͤngſtens verlohren. Nun weiß Klaͤger darauf, daß er ſich nemlich

bey dem Concurſe præcludiren laſſen,⸗gar nichts zu antworten.

Bey ſo geſtalten Sachen baben wir ihn nach Anleitung obangefuͤhrten
rechtskraͤftigen Urthels abgewieſen. De cetero non diſplicet mihi
temperamentum Str)kii, qui in notis ad Brunnemanni Præ-
jectiones de concurſu creditorum cap. 3. §. II. Verbis: Præclu-
ſwva lata intereſſe dicit, utrum generaliter judicatum ſit:
Daß die Creditores, ſo ſich nicht gemeldet, ihrer Anfoderungen
guͤnzlich verluſtig; an vero: daß ſie von dieſem Concurſe gaͤnzlich
abzuweiſen; atque hoc ultimo caſu actionem perſonalem re-
manere dicit.
II.
Ereditor in concurſu ereditorum pracluſus ex juſta cauſa in
insegrum reſtituitur, non tamen contra eos coneredi-
tores, qui ſuum jam conſequuti ſunt.

&pe poſt ſententiam, quam vocant, præcluſfivam in con-
curſu creditorum latam ii, qui præcluſi fuerunt, reſtitu-

zionem in integrum Petunt, Variasque, EX quibus: alias reſti-
. tutio

fafin
Gl
Uenti
gehen⸗
Sili
nbern
can.
ſiyn
kllet.
W.
lation
erlng
eftich
orten⸗
ſkuen
mihi
1, A.
teln.
l:
he
ich

n le.

ol⸗
ith⸗

Utio

SP. CCCCXC. DE Carp. Qvi Posr FN. CoNc. SveERV. 5yr

tutio in integrum indulgetur, caufas, ut abſentiam, militiam,
ignorantiam invincibilem, minorem ætatem, allegant. Et
puto, audiendos eſſe, quoniam jura noſtra reſtitutionem in
integrum generaliter adverſus rem judicatam indulgent, L. 30.
J§S. I. Ex quibus cauſis majores, c. 5. A. de in integrum reſtit. Vi-
de pluribus Martini in Analectis forenſibus tit. 41. J. I. n. 45.⸗
Attamen hoc non aliter admitto, quam re adhuc integra 5 id
eſt, quamdiu hi creditores, quos res judicata aliis prœtulit, fu-
um nondum conſequuti ſunt. Nam poſtquam iis ſolutio fa-
Ga, actio omnis contra deficit. Recte Paulus in L. 44. de Condi-
&ione indebiti: KRepetitio, ait, nulla eſt ab eo, qui ſuum recepit.
Accedit argumentum legis I. F. 12. de Separat. ubi, confuſis
bonis & unitis, ſeparatio & reſtitutio denegatur. Sic itaque
menſe Novembri anni clooccxxvI. interroganti regimini Ol-
denburgenſi reſpondimus: Iſt der Archivarius von Aſſeln, das
bey einem Concurs-Proceſſe verlohren gegangene Wittvogeliſche
Capital a 200. Thlr. ſammt Zinſen und allen Unkoſten zu bezah⸗
len condemniret worden, ſuchet aber nunmehr dagegen reſtitu-
tionem in integrum, da denn zu wiſſen verlanget wird: ob ihm
ſolche Reſtitution zu ertheilen ſey, oder nicht. Nun ſeynd
zwar die ergangene Urtheile poſt accuratam cauſæ cognitio-⸗
nem abgeſprochen, der Archivarius mit ſeiner Norhdurft jeder⸗

zeit ausfuͤhrlich zugelaſſen, uͤberdies iſt nicht abzuleugnen, daß

der Archivarius bey dem Concurſe wahrbaftig etwas verſehen,
und dadurch den Verluſt des Wittvogeliſchen Capitals verurſa⸗
chet, mithin, er mag Procurator oder nur Advocate geweſen
ſeyn, den aus ſeinem Verſehen entſtehenden Schaden zu erſetzen
ſchuldig ſey. Gleichwol ſeynd allerdinges einige Rationes vor⸗
handen, die dem Archivario zu ſtatten kommen. Denn erſtlich hat
er doch mit der Wittvogeliſchen Foderung ſelbſt nicht den gering⸗
ſten

552 MEDITAT. AD PANDECI.

ſten Zweifel gehabt, und iſt die Production der Onginal- Ber⸗
ſchreibung nur Pro ſolemnitate, und der Concurs⸗Ordnung ein
Genuͤgen zu thun, gefodert worden. Alſo hat zweytens der Archi-
varius mit einiger Wahrſcheinlichteit dafuͤrgehalten, es wuͤrde die
Uncerlaſſung dieſer Production, als eine bloſſe Formalitaͤt ſo hart
nicht geahndet und mit Verluſt des ganzen Capitals beſtrafet wer⸗
den, folglich iſt das hierunter begangene Verſehen zwar nicht gaͤnz⸗
lich jedoch in etwas zu entſchuldigen. Hiernaͤchſt drittens certiren
die dem Wittvogeliſchen Capital nachſtehende Glaͤubiger in Anſe⸗
hung dieſer Poſt de lucro captando, und wollen aus dem Verſe⸗
hen des Archivarii, ohne welches ſie dem Capital ſonder Zweifel
den Vorzug laſſen müͤſſen, einen Nutzen ziehen, verdienen alſo we⸗
nigern favorem, als der de damno vitando beſorgte Archiva-
rius Endlich viertens werden hin und wieder Exempel anderer
Leute, welche in gleichmaͤßigen ja mit einer groͤßern Negligenz ver⸗
tnoͤpften Faͤllen, und da ſie ihre Foderungen gar nicht liquidirer,
bey Concurſibus creditorum reſtitutionem in integrum erhal⸗
ten, angefuͤhret, welche dem Archivario billig zu ſtatten kommen.
Inzwiſchen ſehen wir doch nicht, wie der Archivarius von denen
Glaͤubigern, die ihre Zahlung erhalten, etwas zuruͤckfodern koͤnne, in⸗
dem dieſe nur das Ihrige empfangen. Es wuͤrde ohnedes, und wann
wir ihn gegen ſelbige in integrum reſtituiren wollten, eine große
Confuſion und Weirlaͤuftigkeit entſtehen, wannenhero auch ex hoc
capite die Reſtitution binwegfaͤllt. Dieſemnach bat des Archiva-
rii Suchen gegen diejenige Glaͤubiger, die aus dem Concurſe be⸗
reits befriediget worden, keine ſtatt. Dahingegen wird er in
Anſehung derer Glaͤubiger, welche dem Wittvogeliſchen Capi⸗
bale nachſtehen, und von den Concurs⸗Geldern noch nichts em⸗
pfangen haben, billig in integrum reſtituiret, und ihm deren

7

D
g
Arch
ide e

ſohen

1 Nen

gaͤne
titen
A
Veſe

rchikr.
anderet
nz bee
Giret,

ee
UNen.

linen

e,te

ponn
Ntoßt

Ahcr

chwe.
lſele

DH

Eimpi
ts n

1 Mri
„

Proceſi-Ordnung tit. 41. §. 2.

NN
dlſe dNH

SP. ccccxc. DE CRED. QUI POST FIN. CONC. & . p3

bey dem Concurſe noch vorhandenes Antheil abgefolget. Ceterum

quousque in Saxonia reſtitutio in integrum contra ſententiam

præeluſivam locum inveniat;, clare definitur in der erlaͤuterten

III.
Pupilli, minores, & qui jura eorum babent, in econcurſu credi-
torum præcluſi, brevi manu in integrum reſtituuntur, Feſuſis
tzamen expenſis, quibus reſtitutio iülla cauſam dedit.

L Aiduunde is, qui tardius & poſt latam jam ſententiam præ-

*

cluſivam ad concurſum venit, nullam quidem juſtam ex-

cuſationem negligentiæ ſuæ adferre pofeſt, ſed tamen ob qua-

litatem conditionemque ſuam lege ipſa excuſatur. Tales ſunt

pupilli, minores, fiſeus, civitates, collegia, eceleſia & pia cor-
pora, quibus reſtitutionem in integrum contra ſententiam

præcluſivam expreſſe indulgent c. 3. & 7. X. de in integrum re-
RKitutione. Atque tunc longa lite opus non eſt, ſed poteſt ju-
dex brevi manu, ut loquimur, iſtiusmodi perſonam tardius

venientem, ac ne quidem reſtitutionem petentem, tamen in

integrum reſtituere. Illud vero addo: eum, qui ſic in inte-

grumreſtituitur, indemnes eos, adverſus quos reſtituitur, ea-

tenus ſervare debere, ut ſumtus, quibus per hoc, quod juſto

tempore non venit, cauſam dedit, de ſuo ferat. Vide Specimen

meum LVII. dein integrum reſtitutionibus med. 3. Et ſic judi-
carunt [Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni elo 10 CCXXVIII.
3) Das Holſpital St. Thomæ mit 100. Thalern, und den von
Oſtern 1722. an aufgeſchwollenen Zinſen. 4) Noch dieſes Ho-
ſpital mit 100. Thalern, und den vom Aegidii 1721. an aufge⸗

ſchwollenen Zinſen. Doch muß gedachtes Hoſpital zufoderſt auf

ſeine Koſten den Curarorem vorladen laſſen, und ihm die geruͤhmte
gerichtliche Pfand⸗Verſchreibung vorlegen. V. R. W. Kar.
dec. Hierauf folget das Hoſpital, als der aͤlteſte hypothecarius
Tom. PIl. Aa aa pu-

554 MEDITAT. AD PANDECLTI.

publicus. Zwar ſcheinet es, ob muͤſſe ſelbiges wegen ſeines Auſ⸗
ſenbleibens in termino liquidationis Præcludiret werden. Allein,
da es eine pia cauſa iſt, haben wir es gleich brevi manu in inte-
grum reſtituiret, und ihm nur auferleget, ſeine geruͤhmte gericht⸗
liche Verſchreibungen in einem auf eigene Koſten auszubringenden
Termine dem Curatori vorzulegen.

. IV.
Coneurſus creditorum & pœna Præclußi ad cauſas perſonaliſſimat,
in quibus nempe de ſtatu, de matrimonio, de operis locatis
agitur, non pertinet.

uantumvis concurſus creditorum, ut ſupra dixi, univer-
ſalis ſit, cauſasque omnes ad ſe trahat, iſtas tamen obli-
gationes, quæ magis perſonam, quam bona, debitoris, aut il-
lam primario, hæc ſecundario adficiunt, non complectitur. Ita-
que nec comminatio perpetui ſilentii, nec pœna præcluſi ſen-
tentiæ inſerta ad hos pertinet, qui in ipſam debitoris perſonam
jus habent. Exempli loco cauſæ præjudiciales, ut de partu a-
gnoſcendo, item matrimoniales ſunto. Sic quoque debitor obæ-
ratus, qui operas ſuas alicui locavit, ad has præſtandas extra
concurſum recte convenitur. Aliud exemplum in cauſis cam-
bialibus occurrit. Sed de eo peculiariter agendum eſt.
V.
Jus, perſonam debitoris e& cambio perſequendi & arreſtandi,
moto concurſu & per ſententiam præcluſivam baud
perimitur.

P tanta concurſum, qui a creditoribus contra debitores
obæratos quotidie excitantur, frequentia hæc quæſtio ſub-

inde

lne,

nier.
nobl.
Uri.

.

fiſer.
ſonan
Artue.
robe.
veuna

ca⸗

and

bitore
oſch.

e

Sp. ccccxc. DE CRED. QUI POST FlN. CONC. &c. 55r

inde movetur, utrum creditor cambialis communem debito-
rem extra concurſum cambialiter perſequi poſſit. Quam quæ-
ſtionem ſolide excuſſurus neceſſe eſſe video, ut duos ab invi-
cem caſus diſtinguam. Scilitet vel creditor nomen jam ſuum
in ipſo concurſu inter ceteros creditores profeſſus eſt, atque,
ſalva actione ſua in concurſum deducta, præterea id, qued ſi-
bi debetur, cambiali judicio debitori communi extorquere
vult; vel creditor is in concurſu ipſo tacet, atque ſe ibidem
præcludi patitur, ſed tamen ſeparatim contra debitorem ſe-

cundum juris cambialis rigorem agit. Utrobique diverſa du-

pia diveriæque deeidendi rationes occurrunt. Itaque ſingulos

caſus ſingulatim conſiderabo. In primo caſu ajentem ſenten-

tiam, quod nempe creditori cambiali liceat, nomen ſuum in
concurſu profiteri, & ſimul extra concurſum canbialiter age⸗
re, amplector. Rationes, quæ me ut ſic ſentiam movent, hæ
ſunt. Primo nemo juri ſuo renunciaſſe præſumitur; igitur nec
creditor cambialis privilegio cambii, tametſi ordinariam viam
cum ceteris creditoribus ingreſſus ſit. Deinde, qui duo re-
media habet jus ſuum perſequendi, ſi unum elegin, ad alterum
progredi poteſt, arg. L. S. Ur in poſſeſ. legat. I.
in exſequutivis variare permiſſum. Vide Colerum de Proceſſu
exſequut. P. I. 6. 8. n- 44. Carpzovium lIib. 4. Reſp. 29. z. 14. &
HMenckenium ad tit. 51. Ord. proc. Sax. §. 32. Accedit argumen-

tum ab arreſti realis impoſitione, quam etſi im petrarit creditor,

poteſt tamen præterea jure cambii etiam arreſtum perſonale
petere. Adde Ludovici Einleitung zum Wechſel⸗ Proceſi cap. 2.
§. 16. Objicitur mihi forſan regula, quam Hoppius alii-
que ex §. 16. I. de obligationibus, quæ: deliéto eliciunt: In con-
curſu actionum electivo, ſemel facta electione, non licet mu-
tare voluntatem. Verum huic regulæ tunc ſaltem locum re-
linquo, quum lex ipſa facultatem eligendi tam arctis limitibus
circumſcribit, quod in iſto §. 16. ſit. Alias enim jus pœniten-
di & variandi ſalvum eſt, quemadmodum ſupra oſtendi Nec
obſtat porro, quod concurſus ipſam debiteris perſonam ſuffi-
neat, arg. L. 31. §. I. de bered. inſtit. bis autem adverſus ean-
dem perionam eadem cauſa experiri non liceat. Iſta enim
A aà àa a 2 ficta

28. C. de Fide-
juſ. L. 2. C. de Exſequut. trib. Et hoc eſt, quod DD. dicunt;

.

556 MAEDITAT AD PANDECT.

ficta debitoris per concurſum repræſentatio rei veritatem, qua
debitor naturalis perſona extra concurſum manet, non tollit.

Pergo ad alterum caſum, quo creditor cambialis, neglecto

concurſu, quem alii excitarunt, perſonam debitoris jure cam-

biali perſequitur. Hoc quoque eidem permitto, quum jura

id nullibi vetent. Video tamen, plura hic mihi objectum iri.
Dicent primum diſſentientes, concurſum creditorum judici-

um univerſale eſſe, quod omnes lites contra debitorem in diver-
ſis judiciis motas ad ſe trahat, L. I. & 2. de quibus rebus ad eun-

dem judicem eatur, L IO. C. de Judiciis. Urgebunt auctoritatem
JCtorum celeberrimorum, Mevii E. y. dec. 124. Rivini enuncia-

to juris 15. tit. 41. aliorumque, qui, moto concurſu univerſali,

exactiones particulares ceſſare debere, omnesque creditores
ad forum concurſus remittendos eſſe, uno ore adfirmant.
Opponent mihi porro L v. §. 19. L. 8. L. 9. L. 10. pr. de Pa-
Gis, quibus majoris creditorum partis placita etiam ceteros

diſſentientes obligare dicuntur. Tandem effectum ſententiæ
Erxreluir huc trahent, putabuntque, eamm tanquam genera-

em creditoribus etiam cambialibus obſtare, Verum enim ve-

ro corruent iſta argumenta omnia largiendo, quod creditor

hujusmodi cambialis, qui in concurſu nomen ſuum non pro-

feſſus ſed ſe præcludi paſſus eſt, nullum utique jus in bona

debitoris concurſui obnoxia habeat, nec ex iis quidquam cre-
ditoribus, qui concurſum peregerunt, præripere poſſit. At

ab hoc jure in bona diverſiſſimum eſt jus in perſonam, quod,

ſublato illo confeſtim non tollitur, ſed ſalvum manet. Pen-
det hoc jus in perſonam ex jure ſingulari & privilegio cambii,
nec ſine facto creditoris ei auferri poteſt. Ais forſan, inane
fore hoc jus, ſi bona a perſona penitus ſepares. Sed norunt
hi, qui in foro verſantur, arreſtationem debitoris extra con-

ecurſum non ſemper vanam eſſe, ſed hoc ſæpe operari, ut de-

bitor a carcere ſe liberaturus bona quædam latitantia indicet
proferatque, vel opem amicorum & conſanguineorum implo-

ret, atque ab his adjutus arreſtantibus ſatisfaciat. Huc perti-

net die erlaͤuterte Saͤchſiſche Proce/Ordnung ?it- 52. §. 2.

6

Can

con

D

tili
(emm
I

8ed
ciel

cree⸗
gne
ſwi
or

Cilemn

Noati D

1S zin .
ſechint
u D
mincht
ebutad,
Wkoriak

vini nlig.

umieti⸗
1e creclot
Adlemet.
5r Le.

umn Kero

m ſentente
nann geer
Uteruny
noch ctedtt

umn none
e s i u.
ichum de

Egolk N
Namn
mubet hh 8
degioen
orſan
Seck nu
ris ennn
peraiit 1
tantia ie
Oruni

H?

ſaht

1

S§PECGIMEN CoCCX

MEDTTATIONUM AD PANDECTAS
A D L IB. XLII. TIT. VII.

C KAT ORE CONCURSUS.

Cauſa, obh Aguam concurſus creditorum cetera judiciediuturnitete
Naperat, eſt conſtiutio curatorit.
II.
„ 7
Concurſus etiam ſine curatore eſſe poteſt.

.

judiciorum. Nec ſine cauſa, ut omnes norunt-
Sed iſte querelæ nullibi juſtiores ſunt, quam in

aaun communiter homines de diuturnitate

concurſu creditorum. Ipſe ego multos eorum novi, qui
aliquot annis jam agitati finem tamen hoc, in quo vivi-

mus, ſeculo fortaſſis non habebunt. Qui cauſam immor-
talitatis hujus in magiſtratus conjiciunt, non errant qui-

dem. Utilitas, quæ ex concurſibus in magiſtratus redundat,

movet eos, ut finem litis, quam poſſunt, longiſſime extrahant.
Sed hæc cauſa, omnibus judiciis communis, iis non ſatisfa-

ciet, qui ſcire deſiderant, quamobrem judicium concurſus
creditorum longius, quam alia judicia, vivat. Peculiaris ita-

que cauſa hic adſit oportet. Eam vero, Poſtquam ſolicite quæ-
ſivi, tandem in conſtitutione curatoris inveni. Scilicet cura-
tor ille non poteſt non, quamdiu lis ſpirat, magna emolumen-
Aaaa z3 . ta

558 MEDITAT. AD PANDECT.

ta capere. Intereſt itaque ejus, ne illa brevi finiatur. Quam-
obrem magiſtratui, cui hæc diuturnitas ſimiliter cordi eſt,
egregiam hac in parte navat operam, inficiando, dilationes pe-
tendo, dubia frivola movendo, probationes ſuperfluas exigen-
do vel offerendo, leuterando, ſupplicando, appellando. Sic
magiſtratui & curatori difficile non eſt, conjunctis viribus con-
curſum creditorum, qui unius anni eſſe poterat, æternum red-
dere. Quæ dum conſideraret vir quidam illuſtris, non inepte
conſtitutionem curatoris in concurſibus malum neceſſarium
appellavit. Cui tamen ego eatenus non adſentio, quatenus
conſtitutionem hanc abſolute & ſemper neceſſariam eſſe cre-
dit. Equidem non nego, ſuſcitari nonnunquam concurſus
intricatos maxime & diffuſorum patrimoniorum', qui ſine
curatore dato expediri vix poſſunt. Plerique tamen ita com-
parati ſunt, ut citius ſine curatore confici queant, dummodo
judex paulo velit eſſe diligentior. Præfigat ille diem, atque
in eo creditores omnes adeſſe & probationes ſuas adferre ſub
pœna præcluſi jubeat. Audiat deinde in illo die comparentes
accurate, examinet ſingulorum jura, dubium, ſi quod ei na-
ſcatur, quærendo, percontando diſeutiat, atque tandem fen-
tentiam definitivam ferat. Nihil ad hæc curatore eſt opus,
quem etiam jura noſtra non fimpliciter deſiderant, ſed tunc
ſaltem, quum ſine eo actiones perituræ ſunt, L. 14. pr. de Ke-
us auctoritate judicis. Et quod ad adminiſtrationem bonorum
attinet, hanc judex, ſi judicium breve futurum eſt, aut ipſe
ſuſeipiat, aut alicui ex adſeſſoribus miniſtrisve ſuis committat,
lucellumque hoc extraneo præripiat. Nihil incommodi hic
metuendum eſſe, ſed & tempori & ſumtibus parci, ipſe Præ-
ſes expertus eſt, qui, ut mihi dixit, binos iſtiusmodi proceſ-
ſus in academiæ Iuliæ judicio ventilatos, alterum conſtituto
ſolemniter curatore per multos annos agitatum adhuc durare,
alterum ex ejus conſilio ſine curatore exercitum atque intra an-
. num

—
Qun.

nes N.

igen.
. R
1sco.
nred.
neyte
rim
Wends
lecre.
cutis
vi ſine
1 com.

1mnodn

tue
reſub⸗
Kentes
ei m.
n ken.
o
d une
Ad.
Orum
ile
tah
i he
Dre.

rct .

ſtimno
lurcte
tIael⸗
MNI

Sp. CCCCXCI. DECURATORE CONCURSUS. 55

num feliciter deciſum recordatur. Quin in ipſa Saxonia, ubi

tamen die erlaͤuterte Proceſs-Ordnung tit. 41. §F. I. cCurator con-
feſtim in principio concurſus conſtitui jubetur, circumſtantiis
ita ferentibus & creditoribus conſentientibus, curatorem omit-
ti poſſe oſtendi in ecimine CCCCLXAVIII. de Concurſu cre-
ditorum in genere, medit. 3.

III.
Conſultum eſt, euram concurſus debitori uxorive ejus, praſtité
idonea cautione, relinqui.

( 3 uram concurſus, durante eo, debitori ipſi, viduæve ejus

committi poſſe, ait Grunnemannus de Proceſſu coneurſus
creditorum cap. I. §. 6. Sed diſſuadet hoc Serykius in notiz ad b. l

exratione, quod debitor pariter & vidua ipſius de proprio com-

modo magis, quam creditorum, ſolliciti ſint, ut inde conſul-
tius ſit, alium dari curatorem. Vera quidem eſt hæc ratio,
ſed eadem curatoribus extraneis pariter convenit. Ego certe
nullum adhuc vidi, qui creditorum commodis magis, quam
ſuis, ſtuderet. Itaque, quum par omnium ratio ſit, conſul-=
tius credo, curam & adminiſtrationem bonorum in concurſi=-
bus debitori uxorive ejus relinqui, dummodo idonee caveant.
Multa inde bona in creditores redundant. Namque primo ſa-
larium, quod extraneis curatoribus ſolvendum eſt, debitor
uxorve ejus exigere non ſolent, ſed gratuitam plerumque ope-
ram præſtant. Deinde adminiſtratio minore impenſa ac diffi-
cultate ab iisdem, qui olim eam geſſerunt, continuatur, quam
extraneo mandatur. Porro debitor atque uxor ejus rerum ge-
rendarum notitiam meliorem, quam extraneus, habent. Deni-
que illi creditoribus concurrentibus rectius reſpondebunt, at-
que exceptiones ſolutionis, compenſationis &c. extraneo forte
incognitas, certius opponent. Quamobrem JCti Vitembergen-
ſes menſe Auguſto anni CIo 10o CC/I ſic judicarunt: Daß Annen
Roſe⸗

6eo MEDITAT. AD PANDECT.
Roſinen Mentzelin die Verwaltung des Mentzeliſchen Vermogens

gegen Beſtellung genugſamen Vorſtandes zu uͤberlaſſen. V. R. W.
Poſtea tamen die erlaͤuterte Proceſs⸗Ordnung tit. 41. §. I. clare
conſtituit, es ſolle der Schuldner von aller Concurrenz bey der

Adminiſtration gaͤnslich ausgeſchloſſen werden.

Kure concurſus regulariter adminiſtrationem bonorum & proca-
rationem Gcionut complectitur.

Curator coneurſus delitoris perſonam repræſentat.
VI.
HRaque ereditoribus invicem de priori loco litigant ibus. ln⸗ non
uͤnmiſ cet.

fficium curaroris concurſus duas Parkes habet, Pränumach
miniſtrationem bonorum, deinde procurationem actio-
num, quæ & concurſui & in concurſum comperunt. IIlam
communiter curam bonorum, hanc curam litis appellant, nova
diſtinctione & juribus noſtris incognita. Nam ſecundum leges
noſtras cura bonorum curam litis ſemper continet, ut ex L. 2.

. I. L. 3. de Curatore bonis dando apparet. Sed uſu fori ſæpe

utramque curam ſeparari, animadvertas. Ubi tamen hoc non
factum, ſed curator generaliter conſtitutus, ambæ officii Parbes

ipſi ſuſcipiendæ ſunt. Quidquid ſcilicet debitori, ſi is bona ſua

adhuc poſſideret, faciendum eſſer, hoc eriam curatori, qui
perſonam ejus repræſentar, incumbit. Quidquid contra ad de-

bitorem non pertinuiſſet, ad hoc nec curator obligatur. Ex quo

conſequitur, curatorem litibus, quæ inter ipſos creditores de
priore loco agitantur, ſe immiſcere non debere. Memorabo
exemplum. Lata erat in concur ſu quodam creditorum ſen-
tentia,

— — — —

tiöens
NV.

Ile

lehe

hroer.

ſimn

munk.
na.
t. Ium

e

unkges
tl1,

Nile

OcnON
Partes

naſuu

rl, I
Aadee.
Ex—
koresce
morebo
umler.
lenlie

sp. CCCCXCI. DE CVRATORE CONCVRSVS. 561

ten ntia, quam vocant, claſſificatoria, qua uxor debitoris com-

munis extremo loce poſita ſe graviter læſam queritur & re-

