risprudentiam lib. I. tit. 22. § 6. Hæc, quæ dixi, non ſolum

in magiſtratibus, ſed & tutoribus, curatoribus, procuratoribus,
inſtitoribus, præfectis fiſci locum habebunt. Vide ſimillimum

exemplum apud Heringium de PFidejuſſoribus cap. 27. P. I. k-
107. V

e

„

QS E-

—

MEBTAT. AD PANYDFCT.
SPECIMEN DXXII.
MEDITATIONVXMI AD PANDECTAS
AD LIB. X I. V. TIT. iI.

65
S

I.

Correalis obligatio quadrupliciter conſtituitur, vela eonventione,
vel teſtamento, vel delicto, vel lege.

II.

Ubi nullum horum adeſt, ſinguli promittentes ſaltem pro
rata obligauntur.

1II.

Etiam bplures, gui unum gambium ſignarunt, ſinguli pro
Laite tenentur.

orrealis obligatio nunquam præſumitur in dubio, ſed
plures, qui ſimul unam ſummam promittunt, vel
uni chirographo fubſcribunt, ſinguli non in ſoli-
dum, ſed Pro rata ſaltem conveniri poſſunt, tametſi reli-
qui non ſolvendo ſint, L. II. §. 1. g 2. de Duobus reis,

L. 6. C. Si certum pet. Quatuor autem ſunt fontes cor-

realis obligationis, conventio, quum plures expreſle ſe

in ſolidum obligant, teſtamentum, quando teſtator heredes

ſuos, inter quos actiones alias ipſo jure ſunt diviſæ, in ſo-
lidum ſingulos quid præſtare jubet, L. 9. pr. L. 17. de Duo-
bus reis, delictum, quoniam plures delinquentes ſinguli in

ſoli-

Art

inte
tura
LeIe
Gor⸗
üng
labi
imp
cn

ten

obteztes
1
len f

1i
ult On.

bio,

tunt,
n in i
metlirel.
Mohtt ſih
ntes
preſeH
p heree
e, inſt
d M.
ingtl i
ſl

SP. DXXII. DE CORREIS. 864

ſolidum tenentur, L. I1. §. 2. Ad legem Aquil. L. I. C. de Con-
dict. furt. denique lex, ut in pluribus tutoribus, L. I. §. 12. de
Admin. & per. tut. Ubi ergo nec conventio, nec teſtamentum
nec delictum, nec lex adeſt, correalis quoque obligatio ceſſat, &
ſinguli promittentes partem ſaltem ejus, quod ſimul promiſe-
runt, debent. Quæ juris communis regula etiam in cambiis
locum habere debet, quum hæc nullibi excipiantur. Et ſie Cti
Vitembergenſes apud Bergerum P. I. Reſponſo 27. reſponde-
runt. Diſſimulandum tamen non eſt, mutaſſe eos deinde ſen-
tentiam, atque plures, qui cambio ſubſcripſerunt, ſingulos in

ſolidum, etſi ſe ita non obligaſſent, condemnaſſe. Vide ejusdem

Bergeri Oeconomiam juris pag. 608. & Franckii Inſtitutiones ju-
ris cambialis lib. I. ſect. I. zit. 9. §. 14. Secundum primam ſenten-
tiam extra Saxoniæ electoratum judicari ſolet. Verum poſte-
rior in Saxoniæ electoratu lege nova ſtabilitur, ſeilicet in dem
Anhange der erlaͤuterten Proceſi-Ordnung §. 12.
Factum correi correo alteri & nocet & prodeſt.

5

Arreſtum ab ano correo impoſitum & alteri prodeſt; nec in ejus

præjudicium a magiſtratu remitti pozeſt.
Qo Pomponius in L. pen. de Duobus reis ait: Ex duobus reis
alterius factum alteri quoque nocet; huic ex regulis juſtæ
interpretationis addi oportet: vel prodeſt. Nam ſecundum na-
turam eſt, commoda eum ſequi, quem ſequuntur incommoda
L. 10. de Reg. juris. Exemplum hoc eſto: Duo pro condu-
Gore prædii equeſtris apud equitem locatorem fidejuſſerant,

ſinguli in ſolidum. Ex his unus, quum conductorem bonis

labi animadverteret, arreſtum rebus ejus apud locatorem
imponit, ſed mox ipſe foro cedit. Exportat igitur res ſuas
conductor, fugamque capeſſit, connivente & arreſtum remit-

tente locatore, qui ſatis ſibi per alterum, qui ſupererat, fide-

Qd qs juſſo-

362 MEDITAT. AD PANDECT.

juſſorem cautum credebat. Vocat deinde hunc ſolum in jus,
atque debitum a conductore fugitivo contractum poſcit. Ex
cipit fide juſſor, deduci oportere de ſumma æſtimationem re-

rum arreſtatarum, quas conductor, connivente locatore, clan-
culum exportaſſer. Replicat locator, arreſtum hoc, quod ali-

us impoſuiſſet, reo, qui id non flagitaſſet, jus nullum dediſſe.
At JCti Helmſtadienſes menſe Februario anni Ccio lo ccxXVv.
litem ſecundum reum dederunt ex his rationibus: Was die
Haupt⸗Klage betrift, ſo faͤllt zwar, da der Mit⸗Buͤrge nicht ſol.
vendo iſt, die vorgeſchuͤtzte exceptio diviſionis hinweg. Allei

es hat Klaͤgerin daran, daß ſie die von dem Mit⸗Buͤrgen zu gemein⸗
ſchaftlicher Sicherheit mit Arreſt beſchlagene Sachen, ohne den Be⸗
klagten davon vorhero zu benachrichten, los gegeben, allerdinges
Unrecht, und wider die Billigkeit und Rechte gehandelt, nach wel⸗
chen das factum eines correi, desgleichen die von Bohnen geſche⸗
hene Arreſtirung geweſen, dem andern correo ſo wol nuͤtzlich als

laſſenen Sachen geſprochen werden muͤſſen.

VI.
Creditor, qui ex pluribus correis unum elegit, tamen, boc reli-
&to, alterum convenire in ſolidum

poieſt.

Irpeiris notabile eſt variandi beneficium, quod Imperatores
in P. 23. & 28. C de Fidejuſſoribus creditori, plures correos
aut confidejuſſores habenti, concedunt, ut, electo licet

ſchaͤdlich iſt; Dieſemnach hat auf Abzug der aus dem Arreſte ge⸗

uno ex his, actio tamen ei contra reliquos integra maneat.

Qua lege jus antiquum, quod ſecundum L. 2. de Du ei⸗
ntiquum .2. obus reis
& L. 16. C. de Fidejuſoribus creditori hanc variandi poteſtatem

adimebat, ſublatum eſt. Sed hic quæſtionem inter ſe Do-

ores moi ent, utrum crediteri liceat, deſerta, quam contra
unum inſtituit, actione, & ilio nondum excuſſo, alrerum
cum

.

—
con
ipli
cum
ferui
5
dun
ratot

AVmn.

remnan
dunt
berta
Qion
cepti
Iiat.
Utro⸗

499.

trov
20
or
leju,
nem
ſegui
dunl
Amtt
nota
ober
ein h

belie

eog
eltſc
darn
nes
vot
mite
nur.
tortt
D

Gher
Pey
Ge nihtt
g. Ne
gertn
Herdng
,Audie

hungſe
ffiche
Anſte

e .

peetort
8cCe
to le
madet
ohin il
teſtiten
rſeo
ncoN
Aerun
Cun

SpP. DXXII. DE CORREIS. 963

convenire, an vero hoc caſu exceptio litis pendentis
ipſi objici queat, Sunt nonnulli, qui exceptionem hanc lo-
cum habere putant, Muller de Odio variationis c. 2. . 13. Schil-
terus Ex. 48. F. 17. 26. & Stryk. in Cautelis Contractuum ſect.2. &.
5. §. 16. At his, qui L. 28. C. de Fidejuſſoribus accurate perpen-
dunt, contrarium ſine dubio verius videbitur. Verba Impe-
ratoris: In duobus eisrom ezent. conſtituimus, ex unius rei ele-
&ctione præjudicium creditori adverſus alium fieri non eredentes, ſed
remanere ipſi oreditori actiones integras; manifeſte ſatis oſten-
dunt, voluiſſe illum plenam eligendi & electionis mutandæ li-
bertatem creditori concedere, nec neceſſitatem imponere a-
ctionem cœptam prius ad finem perducendi. Deinde ipſa ex-
ceptio litis pendentis ejus naturæ eſt, ut hic locum non repe-
riat. Ad eam enim ex confeſſione DD. requiritur, ut eædem
utrobique ſint perſonæ; Martini ad Proceſſum tit. 1I. §. 2. .
448. Itaque exceptio litis pendentis tertium, cum quo con-
troverſia nondum fuit, juvare nequit, Mevius P. 7. D. 22. Z.
2. 3. Cetera argumenta vide apud Salgado in Labyrintho credi-
torum P. I. C. I7. ubi oſtendit, creditori varianti & ab uno fi-
dejuſſore, quem jam elegerat, ad alterum tranſeunti exceptio-
nem litis pendentis non nocere. Cujus ſententiam quoque
ſequuti ſunt Cti Helmſtadienſes, atque ita menſe Februario
anni cliolo ccxvII. reſponderunt: Hat die Cammer einem
Amtmanne bey Abnahme ſeiner gefuͤhrten jaͤhrlichen Rechnungen
notata gemacht, welche denn der Amtmann zwar beantwortet,
aber ohne Effect, indem die Cammer ihm militariſche Exſecution
ein halb Jahr lang ins Haus geleget, auch endlich ſo viel, als ihr
beliebet, von deſſen unbeweglichen Guͤtern ſub haſta verkaufen laſ⸗
ſen. Entſtehet alſo die Frage, was der Amtmann aus den ihm
gezogenen notatis den Rechten nach zu zahlen ſchuldig ſey. Nun
entſchuldiget der Amtmann unterſchiedene ihm gezogene Defecte
damit, daß er diesfalls von dem Cammer⸗Rathe A. Aſſignatio-
nes empfangen, dieſer A. auch ſolche Poſten bey der Commiſſion
vor ſeine Schuld erkannt, und in dem ihm gezogenen Liquido
mit aufgefuͤhret. Daferne aber der Amtmann die Adſignationes
nur aus guter Freundſchaft oder Vertrauen von dem A. ange⸗
nommen, anbey die Caſla von dieſem letzteren ihre voͤllige Befrie⸗
digung und Sicherheit noch nicht erlanget, ſo iſt ſie ſich Pis

864 MEDTTAT. AD PANDECT.

falls an den Amtmann zu halten wol berechtiget, und ſtehet ihr die

bereits mit dem Cammer⸗Rathe gepflogene Berechnung nicht im

Wege, indem ja auch einem privato, der wegen einer Foderung

mehr debitores, und davon bereits einen in Anſpruch genommen
hat, frey ſtehet, von dieſem wieder abzugehen, und den andern,

von welchem er das Seinige eher zu erhalten hoffet, anzugreifen.

SPECIMEN DXXIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTLAA

AD LIB. XLVI. TIT. I.

FIDEIVSSORIRBUS.

I.

Conſenſus in fidejuſſione quibuseunque verbis vel factis

declarari poteſt.
. II.

F'alet fidejuſſio, quamvis partes nihbil de ea dixerint, ſed aliud

blane contractus nomen formamque adbibue-
rint.

Nuod in L. 27. C. de Locato conſtitutum eſt, ur fide-

mit. Zip. antiquatum eſt. Hodie certe ex omnium confeſſione

ſufficit ad fidejuſſionem conſenſus qualitercunque declarartus,
non ver bis ſolum, ſed factis etiam, ut recte Heringius de PFideju .
oriltus cap. I1. n. 54. & 165. ait. Adexempla quidem illa, quæ
com-

juſfiones nudo pacto initæ haud obligent, hoc ad
☛ jus Romanum vetus pertinet, atque per famoſam
Leoninam conftitutionem in L. 10. C. de Coutrah. & com

con
10
fide

Ver

iͤde
jube

llejn

hoce

ſe
Num
Ph-

nil

que

re

cecl
mine
ne 1
falſo

un

dere
eunm
ben

(de e

conf

Non

Vere
ur.

nd
hnunt
einer r gen

ch Uirr⸗
d dente

t, onge.

—

EYTE

B

A face

1,ſA

.

1, Uk
t, hoc

famoe

. Gar
Onleſſon
leclauns
Pile,d
C

1

SP. DXXIII DE FIDEUSSORIBUS. se;

communiter adſeruntur, quando quis nempe creditori inter-
roganti ſtipulatam manum porrigit, vel chirographo, in quo
fide juſſor nominatus eſt, ſubſeribit, parum dubii habent. Ego

vero longius progredior, atque poſſe etiam conſenſum in

fide juſſione factis declarari, quamvis nemo quidquam de fide-

jubendo vel intercedendo dixerit, atque etiam negotium a fi-

dejuſſione penitus diverſum geſtum ſit, credo. Exemplum
hoc eſto: Trivultius a Seſſonio mille mutuaturus, quum fidem
ſe apud illum difficulter inventurum animadverteret, Germa-
num, amicum ſuum locupletem, adit, atque ab eo chirogra-

phum, ſeu litteras cambiales, quibus Germanus ſe Trivultio

mille debere profitetur, accipit, has ad Seſſonium defert, ei-
que optime gnaro, nihil Trivultio a Germano deberi, cedit,
ſeu, ut loquimur, indoſſat, ac ita mille illa, quæ mutuo ſume-
re volebat, ab eo aufert. Labitur deinde facultatibus ac foro
cedit. Tum Germanus, qui judicium ſibi a Seſſonio im-
minere videt, hunc occupare conſtituit, atque condictio-
ne ſine cauſa chirographum ſuum, quod cauſa mutui
falſo in eo expreſſa eſſet, repetere parat, in L. y. C. Si cer-
zum petatur innixius. Conſulit tamen ante Ctos Vitem-
bergenſes menſe Octobri anni coloccx. Hi vero, nihil
eum effecturum, prædixerunt. Aderat enim utique de-
bendi cauſa, fide juſſio ſcilicet, aut etiam expromiſſio, etſi

de ea nec verbulum quidem dixiſſent partes. Nec oberat

confeſſio de mutuo contra veritatem chirographo inſerta.
Nomen enim contractus, falſo expreſſus, contractum, qui
vere ſubeſt, non vitiat, L. I. L. 3. C. Plus valere quod agi-
tur. Poterat etiam dici, novationem inter veniſſe, atque
fidejuſſionem in mutuum converſam fuiſſe, quod jura ſine
dubio permittunt. Sic itaque reſponſum fuit: Hat Ger-

manus gegen Empfahung eines Schadlos⸗Scheines dem Tri-

vultio, dem er doch nichts ſchuldig geweſen, einen Wechſel⸗
Zom. VII. Rrr r Brief

966 MEDITAT. AD PANDECrFr. —
Brief auf 1000. Rthlr. ausgeſtellet, welchen dieſer hinwiederum
an ſeinen Glaͤubiger deſſonium, dem ſolches alles bekannt gewe⸗
ſen, indoſſiret. Als nun Seſſonius die Bezahlung von Ger. ðä
mano gefodert, iſt dieſer aus Furcht, daß nach Wechſel Recht „
mit ihm moͤchte verfahren werbden, einen neuen Wechſel, doch nur clhan
auf 560. Rthlr. an Seſſonium ſelbſt, als ob er von dieſem die noni
valuta bekommen, auszuſtellen bewogen worden. Weil aber Ger. aunf
manus wohl ſiehet, daß er von Trivultio, deſſen Schadlos⸗ i
Schein er annoch in Haͤnden hat, und der anjetzo in Abfall ſeG ihu
nes Vermoͤgens gerathen, ſich ſchlechten Beyſtandes oder Wi⸗⸗ uiſn
derbezahlung getroͤſten koͤnne, ſo iſt er den Wechſel⸗Brief von tant
Seſſonio per condictionem ſine cauſa wieder zu fodern geſinnet, ett
und will, ob dieſe ſeine Klage gegruͤndet, belehret ſeyn. Ob nun cer
wol die in beyden ſo wol auf Trivultium als Seſſonium gerich⸗ 7
teten Wechſel⸗Briefen enthaltene cauſa debendi, als ob Ger ſie
manus valutam von ihnen empfangen, falſch und erdichtet, ſol⸗ ſech
ches auch dem Seſſonio wohl bekannt geweſen; Dieweil abrr— isk
dennoch Germanus den Wechſel⸗ Brief Trivultio, um ſelbigem left
bey Seſſonio Credit zu machen, ausgeſtellet, auch, wie aus des ciae
Trivultii Revers ſub B. erhellet, damit, daß Trivultius die⸗ Perl
ſen Wechſel dem Seſſonio zu deſſen mehrerer Sicherheit uͤberge⸗ Hien
ben, wohl zufrieden geweſen; woraus des Germani Intention, kain
vor dem Trivultio gut zu ſagen, klaͤrlich hervor ſcheinet,, bey An
welcher Bewandniß es an einer cauſa debendi in gegenwaͤrtigem en
Falle nicht ermangelt, die zwar in den beyden Wechſel⸗Briefen Hß
nicht ſelbſt, ſondern an deren Stelle cauſa mutui durch eine n— We
Rechten vergoͤnnete Novation ausgedruͤcket worden; So iſt 111
Germanus, condiétionem ſine cauſa wider Seſſonium anzu⸗ Ein
ſtellen, nicht berechtiget. ?
Milites & clerici fdejubere probibentur. e

—

hinriger

E⸗
ckente⸗

ug hon

Gahſg⸗

n Diſng

ellabe,

n Sen

1 Aat

ölder W.

6,⸗Bief

demngeſ u

Un. Oon
ninn gei

bc .
erdichet⸗4.

Dietele

Umn ſcr

wie ed
rivnlins
Ceher lne

ilatenag.

genritee

urih eint

n; G

niomn d

SP. DXXIII. DE FIDEIUSSORIBUS. 867

IV.
Eæ probibitiones uſu non ſunt ſublatæ.

J nſe Romana fidejuſſiones militum item clericorum

in laicorum cauſis diſtricte prohibent, atque irritas de-

clarant in L. 21I. C. de Locato & Novella 123. Cap. 6. Er jus ca-
nonicum juris Romani conſtitutionem quod ad clericos non

confirmat ſolum, ſed etiam pœnam abjectionis ſeu depoſitio-
nis in clericos fidejuſſores addit in c. I. & pen X. de Fidejuſſo-⸗

ribus., Plerique commentatores, iſtas prohibitiones uſu fo-
ri ſublatas eſſe, audacter adfirmant. Multi tamen de eo dubi-

tant. Certe Strauchius ad Jus Juſtinianeum diſſ. 14. §. 1I4.
etiam noſtri temporis milites fidejubere non poſſe, ait. Et de
clericis Serykius ad Lauterb. tit. de Fidejuſſoribus verbis: Non
obſervatur; addit: Debebat tamen obſervari, quo & noſtri Cle-

rici ab eusmodi occupationibus ſecularibus avocentur. Et pro-

fecto non video cauſam, quæ movere [Ctos & judices, ut ab
iis legibus recedant, poſſit. Ratio, ob quam illæ olim ſanci-
tæ fuerunt, ne ſcilicet milites a miniſterio reipublicæ & cleri-
ci a eultu divino & animarum cura abſtrahantur, adhuc hodie
erdurat. Ergo prohibitiones ipſæ perdurant. Certe Cti
Helmſtadienſes menſe Februario anni clo lo ccxXXIX. ex Electo-
ratu Hanoverano, in quo ſecundum leges ipſas judicaxi atque

opiniones Doctorum negligi per ſaluberrimam conſtitutio-

nem jubentur, de fide juſſione clerici conſulti eandem legiti-
mam validamque declarare ſibi religioni duxerunt, atque ſic
potius reſponderunt: Hat der General-Superintendent Meier

im Jahre 1694. vor ſeinem Bruder, als ſelbiger zum Steuer,

Einnehmer in Zelle beſtellet worden, Buͤrgſchaft geleiſtet, und
iſt im Jahre 1704. verſtorben, da denn die Hof Raͤthin Breye⸗
rin unter andern ſeine Erbin zum neunten Theile geworden „und
weil ſie von gedachter Buͤrgſchaft nichts gewuſt, die Erbſchaft,

ohne das beneficium Inventarii zu gebrauchen, angetreten, iſt

Rrr rr z aber

868 MEDITAT. AD PANDECT.

abber nachgehends wegen der von dem Steuer⸗Einnehmer gemach⸗. HP
ten Schulden zu ihrem Antheile in Anſpruch genommen worden.

Entſtehet alſo anfaͤnglich die Frage, ob die Hofraͤthin Breyerin,
und nunmehr ihre Erben, wider das verſaͤumte beneficium inven-
tarii in integrum zu reſtituiren und zur eydlichen Specification
zu laſſen ſeynd. Nun ſcheinet zwar gedachten Breyeriſchen Erben
hauptſaͤchlich im Wege zu ſtehen, daß die Rechte den Erben, wel⸗

cher das beneficium Inventarii verſaͤumet, ſchlechterdings und in
ſolidum zu Bezahlung aller Schulden verbinden, L. ult. §. 12.

C. de Jure deliberandi, und die Hannoͤveriſche Landes ⸗Geſetze bey

Entſcheidung ſtreitiger Faͤlle auf opiniones Doctorum zu ſehen
ernſtlich verbieten, und lediglich die geſchriebene Rechte vor Augen

zu haben anbefehlen. Alldieweil aber, da man vielgedachtes Han⸗

noͤveriſches Landes⸗Geſetz wider die Erben ſo gar ſtark urgiren, und,
daß ſchlechterdinges nach dem L. ult. C. de ure deliberandi zu
ſprechen ſey, prætendiren ſollte, gemeldete Erben nach eben ſol⸗
chem Landes⸗Geſetze hinwiederum ſich auf die Wovellam 123. cap. 6.

berufen, und, das vermoͤge derſelben des General-Superinten-

denten, als eines Clerici, Buͤrgſchaft null und nichtig erklaͤret,
und alle dabey von den Commentatoribus gemachte Gloſſen und
limitationes verworfen werden moͤchten, mit allem Rechte fodern

koͤnnen; So ſeynd der ſeel. Hofraͤthin Breyerin Erben wider das
perſaͤumte beneficium Inventarii in integrum zu reſtituiren.

V.

14.

Fisdejuſſor pro debito, eujus ſumma tempore pdejußionit dA

buc incerta eſt, recte intercedit.

Nequit tamen ex iſta fideyuſſtione, esſi in ſolemne inſtrumen-
tum redacta, exſequutive conveniri, ſed quantitas a
reditore ordinarie probanda eſt.

VII.

—-— 6b. DXXIII. DE FIDETUSSORIBUS. 969

ergn . S
n Bige⸗ Ad quam probationem ſola debitoris confeſſio non ſußicit.
um Ie P ro debito in diem vel ſub conditione fidejuſſorem recte in-
kciian tercedere, ex L. 6. §. 2. de Fidejuſſoribus ſatis notum eſt. In
ſchmnee his vero fide juſſionibus accidit ſæpe, ut ipſa, pro qua fide jube-
Etn tur, ſumma ab initio incerta ſit, atque fidejuſſor ſeſe genera-
dsndi liter in id, quod poſtea debebitur, obliget. Exemplum fre-
. 4 quens eſt in fide juſſoribus conductorum, qui tempore fidejuſ-
Geſeg ſionis ignorant, quantum in fine locationis conductor ex pen-
um ſee ſionibus & pro damnis illatis debiturus ſit. In iſtiusmodi fide-
ridn juſſionibus creditori tanquam cautionem præcipio, ut in prin-
dchtss 9 cipio ſtatim a fidejuſſore ſtipuletur, ſimplici deinde adſertioni
tgiedong ſucæ de debiti quantitate fidem habe ndam eſſe. Quam cautio-
ellnmg neym ſi neglexerit, poſtea in probatione quantitatis difficultates
haſ maximas experietur. Intricatior certe lis cum fidejuſſore, quam
12 64 cum debitore ipſo, erit. Nec enim ſpontanea debitoris de de-
upenine piti quantitate confeſſio fide juſſorem plene convincit, quum
Pig aier fieri poſſit, ut debitor ad incitas redactus cum creditore collu-
Glolen dat, atque in fraudem fidejuſſoris amplius, quam vere debet,
chte ſin fateatur. Exemplo rem illuſtrabo. Locator contra conductoris
NDrN ſui fidejuſſorem exſequutive agebat, atque libello ſuo ſtatim ſo⸗
tnireg. ⸗ lemne ſide juſſionis ſuæ inſtrumentum adjiciebat, quantitatem

vero debiti, quæ in inſtrumento exprimi non potuerat, ex chi-
rographo a conduéctore ſibi dato ſupplebat. N egabat reus,
Nn n iſtud chirographum adverſus ſe Probationem in continenti li-
quidam eſſe, melioremque poſcebat, & aliquod colluſionis, quæ
inter locatorem & conduétorem in fraudem ſuam interceſiſſe et,
argumentum allegabat. Adſenſerunt ei ICti Helmſtadienſes
ruu. mmenſe Februario anni cio 109 ccxxv. inſtitutum proceſſum exſe-
uH quutivum in ordinarium converterunt, ac actori probationem
ſummæ debitæ impoſuerunt, ex his rationibus: Es iſt R
ſmma rrrr 3 ein⸗

870 MEDTTAT. AD PANDECT.

eingeklagte Summa noch nicht liquid. Denn ob wol des Haupt⸗
Schuldeners eigenhaͤndiges Bekenntniß allhier vorhanden iſt, ſo ma⸗
chet doch dieſe ſcriptura privata eines rertii gegen Beklagten, der zu

der Berechnung nicht gezogen worden, keinen voͤlligen Beweis, da

gedachter Schuldner zum Nachtheil ſeiner Buͤrgen mehr, als er

ſchuldig, bekennen koͤnnen, uͤberdies Klaͤgerin dadurch, daß ſie dem⸗

ſelben ſeine axreſtirte Sachen wieder losgegeben, ſich einer Collu-
ſion mit ihm verdaͤchtig gemacht. Dieſemnach hat zufo derſt auf

Beweis der eigentlichen Summa geſprochen werden muͤſſen.
VIII.
Fidejuſſores pro dote & ceteris obligationibus matrimoniali-
. bus licite interveniunt.
P L. I. & 2. C. We fidejuſſores vel mandatores dotium dentur
prohibetur, ne uxor dotis ſervandæ cauſa fidejuſſorem a
marito accipiat. Iniquum enim imperatoribus Romanis eſſe
videtur, ut, quum mulier vitam ſuam marito credat, bona non

committat, fidemque magis alieno homini, quam amori con-

jugali, habeat, atque ſie canſa perfidiæ in connubio eorum gene-
vetur. Sed parum accurate in b. L. 2. nec non in L. 2. C. de Pa-

cis conventis philoſophatur Imperator, dum argumentum a
majore ad minus, a vita ad bona ducit. Equidem ipſam regu-

lam in L. 21. de K. I. propoſitam, quod ei, cui plus licet, debeat
etiam licere, quod minus eſt, non impugno, neque nego, a ma-
jore ad minus argumentum deſumi poſſe. Verum hoc de rebus

ſibi invicem ſubordinatis, non de quibuscunque intelligendum
eſt. Fateor, majus eſſe vitam ſeu corpus, minus bona. At ſub-

ordinata non ſunt. Unum enim ſine altero eſſe poteſt. Acci-
dit ſæpe, ut juvenis vitam ſuam animumque præceptori for-
mandum committat, cujus fidei nec minimam bonorum

fſuorum partem crederet. Et magiſtratus ſæpe facultatem “
habent, vitam gelinquenti, non etiam bona auferendi-

4
Wov.

8

des Re

deniſ

gen N

nehr,
daß ſde⸗
einero.
ſodet

Arinbnice

tiun un
dejuhorn.
donans e
h bom
dmori.
eofungn
e. 00
umernmn
nne
lcet ebe
nenn.
nocdenehn
elligendn
na. Aſ
teſt. Aei
epton ſ.
bononn
facultata
aulerenl⸗
ͦ

1

SbP. DXXIII. DE FIDENUSSORIBUS8s. yr

Nev. 124. 6- ult. Ord. Crim. art. 218. Cur ergo feminæ non lice-
at, ſe corpusque ſuum marito ſine cautione committere, quum
ratione ejus nullum ipſi periculum immineat; ſed pro dote &
bonis, de quibus ſecura non eſt, fidejuſſorem exigere? Nec eſt,
quod pudicitiæ ejus cum imperatore timeas. Ridiculus enim
iſte metus, ex zZelotypia fortaſſis, Italis & ad Orientem expoſi-
tis gentibus familiari, profectus, inter Germanos iisque vici-
nas gentes locum non invenit. Apud Gallos certe fide juſſores
in inatrimoniis ex utraque parte intervenerunt ſine omni pu-

dicitiæ periculo. Exſtant in Spicilegio d' Achery tom. 3. p. 623.

ſq. tabulæ dotales, quibus Humbertus Bellijoci dominus Eli-
ſabetham filiam cum dote ducentarum librarum annuarum Ray-
naudo de Foreſio deſponſat, Raynaudus vero pro dotalitio me-
dietatem terræ juriumque ſuorum promittit. Adcditur circa fi-
nem: Mos vero dictus Humbertus dominas Bellijoci, de dicto ma-
trimonio conſummando & perficiendo, & de dictis ducxentis libris

Vienn. dotalibus aſidendis, ut ſupra dictum eſt, damnus dicto Ray-

naudo idejuſſores & obſides W' ilbelmum Chabue, Palatinum de
Riozterio, Hugonem Palatini, Rudolphum Lotru, & CGuidonem
de Sancto Saturnio Milites, qui ad defectum noſtruin promiſerunt
per ſacramentum Juper ſancta Dei Evangelia præſtitum, & 4aili-
bet in ſolidum tamdiu tenere oſtagia apud Clepigcum in Foreſio in-
fra octo dies, poſtquam fuerint requ iſiti, donec de dicto defecto præ-

fato Raynaudo && ſupra dictæ Elizabeth plene fuerit ſatisfactum.

Ego vero dictus Kaynaudus de dicto matrimonio a me conſumman-
do & perficiendo, de dicto Humberto domino Bellijoci fi’dejuſſores

cC obſides Guidonem de Lyer Canenicum Lugdunenſem, Hugo-

nem de Coroy Decanum Montisbruſonis, Fulcherium Cuerrici,
Willelmum de Augeroles Militei, && Willelmum de Verneto Bur-

genſem Montisbruſonis, ui ad defectum meum promiſerunt per

ſacramentum ſupra Jancta Dei Evengelia præſtitum, & guilibet
in ſolidum tamdiu tenere oſtagiæ apud Bellijocum infra octo d.
. boſt-

872 MEDITPAT. AD PAN DECT.

poſtquam fuerint requiſiti, donec . um matrimonium Juer per-

fectum, & etiam conſummatum. Nos vero ſupra dicti Guido Co-

met, Naynaudqus, Humbertusdominus Bellijoci, & non omnes ſu-
pra dibti fidej uſſoret, renuntiamus in hoc facto ex certa ſcientia, &&α

Jub præſtito jcramento actioni &σ eabριaναιâqboli, vel fraudis, ne-
que metus cauſa, & legi dicenti pactum de futura ſucceſſione non

valere, beneficio epiſtolæ divi Hadriani, & omni auxwilio, benefcio;

& Juri Canonico & Civili ſeribto & conſuetudinario, promul-
gato & promulgando, quod nobis vel noſtris ad veniendum co rra
prædicta, vel aliquid de prædictis poſſet competere modo aliquo vel
Pprodeſſe. Neque video, quamobrem caſtitati uxoris magis a fi-
dejuſfore dotis, quam teſtibus ad conſcribenda pacta dotalia

adhibitis, metuatur. Ergo jam diu iſtam juris Romani diſpoſi-

tionem ſuſtulit Innocentius III. Pontifex in c. 7. X. de Donatio-

nibus inter virum & uorem, atque in caſu, quo maritus cautio-

nem præſtare nequit, dotem mercatori cuidam committere, &
uſuras inde redactus marito ad ſuſtinenda matrimonii onera ex-

ſolvere jubet. Quod ad uſum judiciorum noſtrorum attinet;
etſi iſenbachius ad tit. D. de Pidejuſſoribus §. 2: hanc quæſtio-

nem plane inertem & otioſam putet, quia uxori tacita hypo-

*

theca competat in bonis mariti; onusquisque tamen videt, tunc

eam utiliſſimam futuram, quum maritus vel nihil i in bonis ha-
bet, vel obæratus eſt. Ceterum DD. iniquam omnique ratio-

ne deſtitutam j juris Romani diſpoſitionem eſſe animadverten-

tes, ex reverentia tamen erga leges Juſtinianeas directo illam
impugnare non audent, ſed allatis variis reſtrictionibus, caute-

lis & diſtinctionibus eludunt. Alii inter fidejuſſorem de dote

conſervanda & fide juſſorem de dote ſolvenda plus quam ſub-
tiliter diſtinguunt, & hunc, non illum admittunt. Dion.

apud Bartol. in L. Si eonſtante & Quoties n. 2 c 3. So-

uto matrim. Alii fidejuſſorem ab extraneo nomine mu-
lieris recte accipi putant, &, ut id commode fieri poſſit,
extra-

—
extr.
Van
corr.
21,
Balh,
guc 1
.8
eooo
Fitum
poſſe
Rant
20.,
bus 1
dote,
mitto⸗

jurich

mania
Vitem
Drese
Tia c

Geld

Ma⸗
men,
hatſ
weder
wen,

er,

Grihig

n ntt D

liat
1— lalult, 1

eleſin

, banzf

in zr
dun llp

01

iun

ach dal
Ani di.

Imscanin

de Dnn.

.

mintete

jionena
Imn Aite
h .

citt re
Videtiun
honiͤkr

Gde tate
Adyenen
to n.

s, C:

1 de e

Gam ſi.
D
„ 4.

line mn.

ri NH

ellt⸗

SP. DXXIII. DE FIDEIUSSORIBUS. 873

extraneum iſtum pro muliere dotem expromittere, id eſt, no-

vandi animo in ſe ſuſcipere, jubent. Covvinus ad tit. C. Ne fide-
Juſſ- vel mandat. dot. Alii jure jurando hujusmodi fidejuſſionem
corroborari arbitrantur, Cuttieretz de Juram confrm. P. I. C.
ZI. n. I4. Alii conjunctam perſonam fidejubere poſſe dicunt.

Baldus Wov. de Dote Privileg. 2I. Z. 4. Alii fide jufſorem, ſi

quæ marito obærate ſcienter nubat, admittunt. Gail. L. 2.
Ob'ſ. S8A. n. 9. Alii maritum ſua ſponte fidejuſſores recte dare,

eosque ita obligari, exiſtimant. Hart. Piſt. Olſ. 25,. Alii ma-

ritum facultatibus labentem ad dandos fidejuſſores compelli

Poſſe, putant. 7 Thomingius Dec. 5 8. Alii, ut fide juſſio ab initio

& ante matrimonium conſummatum exigatur, ſuadent. Carp-
2zov. P. 2. C. 42. def- I7. At ego iſtis ambagibus & cautelis, qui-
bus fraus legi fit, opus eſſe non Puto, ſed fide juſſionem pro
dote, quum nihil iniqui vel inhoneſti contineat, ſimpliciter ad-
mitto, tam propfer jus canonicum ſupra memoratum, quod

Vitembergenſes Chriſtophoro Kaden N. P. & Juris Practico

Dresdenſi M Aprili anni 17 10. reſponderunt. Quorum ſenten-

ria confirmatur in 'eichbild arz. 24. ibi: Dieweil ihr ihr Ehe⸗

Geld nicht geleiſtet wird, das ihr gelobet ward, da ſie ihren

Mann nahm, darf ſie auch die Gewehr des Guths nicht raͤu⸗
men, die Erben weiſen ſie denn ab mit Recht, oder mit Guͤte.
Hat ſie aber Buͤrgen dafůür, ſo darf ſie die Erben nicht mahnen,

weder in der Guͤte noch zu Recht, ſo ſoll ſie die Gewehr! rau⸗

men, und dem Geluͤbde der Buͤrgen folgen.
IX.
Promiſſi o indemnitatis & fdejuſſs indemnitatis toto cælo-
differunt.
octrina de fide juſſore indemnitatis multis involuta eſt
tenebris. Ante omnia arguendus eſt error eorum, qui fi-
Tom. II. SsS 88 dejuſ-

—

juri civili per uſum fori præfertur, quam ob invereratos Ger-
maniæ mores, qui omnia pacta honeſta ſuſtinent. Er ita Cti

8 74 MEDITAT. AD PANDECT.

dejuſſionem indemnitatis & promiſſionem indemnitatis, quæ
invwicem toto cælo differunt, inter ſe confundunt. Promiſ-

ſio, ſeu, ut in L. 16. §. 14. Ad §. C. Trebel. vocatur, cautio
indemnitatis, pro nulla certa Perſona, ſed generaliter in qua-
licunque negotio ratione omnium, a quibus damnum metui-
tur, etſi hi principaliter non ſint obligati, interponitur. Et

iſtiusmodi cautio nihil habet cum fidejuſſione commune. Igi-
tur mulieres, quæ a fidejuſſionibus arcentur, de indemnitate
recte cavent, L. 8. §. I. Ad & C. Vellejanum. Exemplum illu-

ſtre talis cautionis annales ſeculi ſuperioris ſuppeditant. Quum
anno 1673. de bello funeſtiſſimo, quod Belgas fere abſorpſit,

componendo cogitaretur, & circa eligendam urbem, in qua

pacificatores convenirent, acerrime diſputaretur, ſenatus po-
pulusque Colonienſis tandem urbem ſuam offerebat. Place-
bat ea ſatis partibus omnibus. Saltem Galli ideo tergiver-
ſabantur, quod urbs præſidio Cæſaris teneretur. Quod du-
bium ut tolleret civitas, legatis Gallicis de indemnitate cavit.
Deinde tamen Kielmanſeckius, Cæſareus ductor, duodequin-
quaginta millia coronatorum, quæ Galli Veſaliam ad ſolven-
da militibus ſuis ſtipendia mittebant, in ipſa porta urbis Co-
loniæ abſtulit. Agnoverunt tunc obligationemn ſuam Colo-
nienſes, damnumque Gallis, quibus indemnitatem promi-

ſerant, reſtituerunt. Ita rem narrat Fenkinſius, regis Britan-

niæ orator, ipſe tunc Coloniæ præſens, in epiſtolis, quæ an-
no 1724. Londini prodierunt, Zbm. I. p. 482. diverſus ab

aliis auctoribus, qui nihil de promiſſione indemnitatis di-
cunt, ſed, Colonienſes minis regis Galliarum adactos da-

mnum reparaſſe, memorant.

Bidejuſſor indemnitatis deſeribitur.

ver⸗
chin
den
mn
prot
nade
ciey
Ni
ben
ciun
qua
inde
zerba
tenn
pror
eide
ſorn
teru
i

SP. DXXIII. DE FIDEIUSSORIBUWG6. 2;

—
edhn XI.
I. Drone Hodie nullum ſupereſt inter fi’dejuſſorem ſimplicem & inde-
rur, a⸗ mnitatis diſerimen.
bteringt H V XII.
umm QLuaſtio, an fidejuſſor indemnitatis beuefcium diviſionis, ſi ei
oni renunciaverit, haleat, tractatur.
ne Nicendum nunc quoque eſt de fidejuſſore indemnitatis.
demim Fide juſſorem indemnitatis deſcribit Lauterbaebius de in- D
– demnitatis fidejuſſore cap. 2. h. I. fidejuſſorem, qui ſub condi-
tunt. Qun tione, & in eum caſum, ſi creditor a debitore ſuum conſequi
eebn non poſſit, ſe ad reliquum præſtandum obligavit. Quæ defini-
en, ing tio ſatis convenit cum L. ult. pr. de rebus ered. L. 116. de Verb.
tnini oblig. L. 21. de Solut. L. 7. de Fidejuſſ nominat. her. tut. Sed ſi
. Dhr vera eſt hæc definitio, uti eſt, Parum accurate idem Lauterba-
okze⸗ ehius Cap. 6.: §. 35: adſentit Carpaovio neganti, fidejuſſorem in-
4 demnitatis eſſe, qui debitum ita ſua fide eſſe juſſit, ſi reus debi-
d . tum non ſolverit: wann er nicht zahlt, ſo will ich zahlen. Iſta enim
. promiſſio ſupra dictæ definitioni accurate convenit. Verum to-
RM ta de fide juſſore indemnitatis diſputatio, parum abeſt, quin ho-
d ſe die plane inutilis ſit. Equidem antiquiſſimo jure Romano ea ma-
uuu 4 zimæ utilitatis erat. Secundum illud quippe ſimplex fidejuſſor
Ham CO. beneficium excuſſionis non habebat. Deinde autem hoc benefi-
m n⸗ cium omnmibus fidejuſſoribus indultum eſt in Mov. 4. c. I. poſt
oDiũan. quam Novellam nullum ſupereſt inter fide juſſorem ſimplicem &
en indemnitatis diſcrimen, quidquid in contrarium diſputet Lau-
jeriui zerlachius cap. 8. Ea ſola quæſtio: an fide juſſor, qui indemnita-
tis 6 tem ſaltem ſeu id, quod creditor a debitore conſequi nequeat,
tnd promiſit, nihilominus beneficio excuſſionis uti poſſit, quamvis

eidem renunciarit; uſum in foro habere poteſt. Pugnat nempe
formula fidejuſſionis aperte cum hac renunciatione. Ergo al-
terutra inanis ſit oportet. Et plerique auctores cum Carp-

zovio decifione 14. renunciationem inutilem eſſe di-unt.
. 888⁸ sS 2 Qod

—

376 MEDITAT AD PANDECT.

Quod & ego verum eſie puto, quoniam renunciatio iſta raro

animo deliberato ied plerumque ex conſuetudine & ſtylo no-
tariorum adjicitur. Si tamen de ſeria partium voluntate in re-
nunciatione conſtet, aliud dicendum, atque per hanc formu-

lam priorem explicatam aut correctam potius arbitror.

Ex defanäti ſidejuſſtone heredes etiam iguari obligantur.
XIV.

Fidejuſſoris, qui pro Juturo debito intereeſſit, heres obligatur, et-
Ii debitum demum poſt ſidejuſſoris mortem cæœperit.

Trarcer⸗ quis pro adminiſtratore pecuniarum publica-

rum. Quamdiu fidejuſſor vivebat, adminiſtrator omnia ex
fide agebat. Sed poſt mortem illius hic intervertere pecunias

ſibi commiſſas incipit, actandem foro cedit. Tum fiſeus fide-

juſſoris heredes, fide juſſionis Prorſus ignaros, corripit. Hi Ne-

gant ſe obligari, primum, quod fiſcus eos per multos, quibus

hereditatem tenuerant, annos certiores de fide juſſione non
reddidiſſet, deinde, quod eo, quo fide juſſor obierat, tempore
nullum debitum adfuiſſet, atque adeo nulla etiam obligatio
tranſiiſſet. At neutrum illis prodeſſe Poterat. Namque; quod
ad primum, jura nullibi creditorem, ut fide juſſoris ſui heredi-
bus fidejuſſionem denunciet, obligant. Tranſit fide juſſio per

