Pretium rei privatim depoſitæ & a depoſitario conſumtæ
inter chirographaria debita collocatur.

I quarta creditorum concurrentium claſſe illi collocantur,
qui ſimplici Privilegio gaudent. Nihil hic difficultatis
fore, credent illi, qui regulam, quam nos ipſi ſubinde ſtabi-
livimus, norunt; privilegium ſcilicet ad has ſolas perſonas,

quæ in legibus nominantur, reſtringi oportere, neque Ctos
id cuiquam, quem lex non comprehendit, tribuere poſſe.

Verum in præſens iſta regula fere officium ſuum perdit.
Subobſcuræ ſunt pleræque, ex quibus iſtius claſſis privilegia
eliciuntur, leges, & ambiguum ſæpe, de quo privilegio illæ

agant, utrum de eo, quod ſupra in claſſe ſecunda memoratum

eſt, cui ſcilicet jus prælationis præ ipſis hypothecis competit,
an de hoc noitro, quod locum poſt omnes hypothecas, ſal-
0 uu 3 tem

526 MEDFTAT. AD PANDECT.

tem ante chirographarios, dat. Certe aperta eſt pugna inter
L. . G. 2. Mepoſiti verbis: ante Privilegiag & L. 24. J. 2. de Kebus
auct. judicis verbis: poſt privilegia. Accedunt leges obſtantes
plurimæ, quæ rem per ſe obſcuram implicant magis. Clare
hoc apparet legentibus auétores, qui de hoc quartæ claffis
privilegio accuratius ſcribere inſtituerunt. Vide inprimis
Lauterbachii diſſertationem de Privilegio ereditorum perſonali
ſimplici. Ego incertitudini huic remedium melius non video,
quam ut, ratione legum, quæ de hoc privilegio agunt, probe
conſiderata, regulas quasdam generales conftituamus, atque
ereditores omnes, quotquot locus in hac claſſe debetur, com-
prehendamus. Illud in genere conſtat, æquitatis, quam recte
horum privilegiorum cauſam vocat Lauterbach. §. 12. Potiſſi-

mam rationem hic habendam eſſe. Vide L. I7. J. I. L. I9. J.

I1. de KRebus auctor, jud. poſſid. Sed ad ſpecialiora veniamus.
Placet mihi inprimis regula, quam ſtabiliunt Meviusin Conſi-
lio 86. & ex eo Martini in Analectis forenſibus tit. 49. S. I. 2. 4.
ut hi, quorum res fidei debitoris commiſſæ, atque ab hoc con-
ſumtæ ſunt, in creditorum concurſu nudis chirographariis
anteponantur. Ea regula non in æquitate ſolum & jure Lu-

becenſi, de quibus Mevius ſolum agit, ſed in legibus quoque

Romanis fundamentum habet. Vide L. 7. §. 2. Depoſiti & L.
24. §. 2. de Kebis auct. jud. poſſid. Sed ex his ipfis LL. ur & ex
L. S. Depoſit. apparet, id privilegium non aliter locum habere,
quam ſi neceſſitas aliqua & auctoritas publica creditorem in-
ducat, ut fidem alterius ſequatur. Itaque deponentes, que-
rum res a depoſitariis conſumtæ amplius non exſtant, fiqui-
dem depoſitum privatum fuit, creditoribus chirographariis
immiſcebuntur. At ſi rem litigioſam apud magiſtratum aut
aliam publicam perſonam depoſuerunt, item hi, qui Proxe-
netæ publice conſtituto res ſuas committunt, ſimplicibus cre-
ditoribus præferendi ſunt. Extendo hoc ad liberos peculium
ſuum adventitium a patre obærato repetentes. Hi ſcilicet, ſi
bona marerna ſfint, hypothecam habent, at in aliis bonis ean-
dem non habent, L. 6. §. 2. C. de Bonis quæ liberis. Quia ta-

men lex ipſa eos conſtringit, ut adminiſtrationem eorum bo-

norum patri relinquant, ratio quoque legis ipfſis privilegium
S = ſaltem

Linter

lente⸗
Chen
claſ
prine

probe
Rqe
9donl⸗
nedhe
tiſlt.

Munm
i.
I. . 4
ccon.
henis

felI.

docde⸗
l.
1en
dbert
em in.
8 9.

⸗

haris
n dn

roxe.
ncte⸗
ulion
icehl
igen.
ial⸗
Unbo⸗

egn

ſaltem

“

ſh
Vide.

SP. CCCCLXXXVII. DE INTIMIS CREDITORIBVS. 527

„

ſaltem perſonale tribuit. Dictum eſt hac de re in Shecimine

CLXIV. de Peculio adventitio, med. 8. & copioſius in Speeim.
CLXI. de Pecunia luſtrica, medit. 3. Vbi vero fides & aucto-

ritas publica deeſt, etſi æquitas aliqua concurrat, privilegium

= locum non habet. Adferam exemplum: Miles quidam præ-

ſidiarius in oppido hoſpiti ſuo reculas ſuas cuſtodiendas dede-
rat, obieratque. Ejus heredes depoſitum ab hoſpite repete-

bant. Sed hic eas adſumſerat aufugeratque. Excitato itaque

creditorum concurſu, heredes militis in ultimam claſſem
menſe januar. anni cloloccxxvIII. rejecimus ex his rationibus:

Den letzten Platz haben wir Luͤrchen mit dem Werthe der aus ſeines

Bruders Erbſchaft von dem Schulsner oder deſſen Eheweibe geſtoh⸗
lenen Sachen eingeraͤumet, indem uns weder ein Privilegium noch
pignus legale befannt iſt, wodurch ihm eine beſſere Stelle zu We⸗
ge gebracht werden koͤnnte.
Mutuum gratuitum in quarta claſſe collocatur.
Alera regula hæc eſto: quisquis pecuniam ſuam gratis
credit, is in concurſu ante chirographarios, qui ſub fœ-
nore mutuum dederunt, collocandus eſt, arg. L. 7. §. 2. De-
poſiti & I. 24. 9. 2. de Reb. auct. jud. poſſid. Quas leges quidem
Ant. a Mara de Concurſ. eredit. Iib. 2. tit. II. §. 21. ad eos ſo-
lum, qui apud numularios pecuniam ſuam depoſuerunt, re-
ſtringendas eſſe putat. Sed alii rectius cum Seruvio Exerc. ad
D 44. th. 5é6. n. 5. æ uitate & ratione legum inſpecta, eas ad
omne mutuum gratuitum extendunt. Quibus & nos accedi-
mus. Certe in electoratu Saxoniæ, ducatibus Magdebun gico
& Gothano, marchionatu Luſatiæ & urbe Lubeca ſententia
hæc peculiaribus legibus, quas Martini in Proceſſu tit. 49. §.
3. recenſet, firmata eſff. V

—

22383 MEDITAT. AD PANDECI.

Qui in navem aut Jomum fabricandam, emendam, inſtrumen-
dam eredit, item venditor, qui pretium navis aut
domus venditæ exigit, in guarta
claſſe collocantur.
HMoc ad alias res male extenditur.

Lena regula eſto: quisquis in navem vel domum fabri-
candam, emendam, inſtruendam credit, aut ob eam =
venditam petit, in quarta creditorum claſſe collocatur. Sedes
hujus privilegii eſt L. 26. & 34. de vebus auctor. judic. poſſid-
quæ quidem de nave ſolum agunt, ſed tamen ex ſimilitudine
rationis a plerisque interpretibus ad ædificia extenduntur,
acriter quidem diſſentiente Lauterbachio in diſſert. de Privi-
Jegio ereditorum perſonali ſimplici &. 29. N os Helmſtadii, com-
munem opinionem ſequimur. Nam quod Lauterbachius ait,
privilegium hoc ob ſingularem navium favorem, & ſum-
mam, quam reipublicæ præſtant, utilitatem introduétum
eſſe, concedo libenter. At ædium, quæ ſecundum L. 6. C. de
Tificiis privatis ad decus publicum pertinent, ſi non ma-
jor, certe par favor & &ualis utilitas eſt. Igitur reſpondi-
mus aliquando, eum, qui in emtionem domus pecuniam cre-
dit, privilegium perſonale habere, quemadmodum in Speci-
mine CONXNXVI. de Pignore tacito, medit. 11. retuli. Verum
ultra ædes ad alias res hoc privilegium extendi nequit, quam-
vis & id a multis fieri animadvertam. His vero aperte ob-
ſtat lex 5. §. 17. de Tkibutoria actione, ubi privilegium hoc iis,
quorum pecunia merces tabernariæ adhuc exſtantes compa-
ratæ ſunt, denegatur.

D

X

— Sp. CCCCLXXXVII. DeE INFIMIS CREDITORTBVS. 529
H VII.
n ſu fori ad quartam claſſem referuntur, gquotquot ereditores
Vingularem favorem bubent.
ucusque cum lege aut tamen legis argumento loquuti
ſumus. Erubeſcere jam & ſine lege loqui incipimus.
Quamplurimi nempe ex juris noſtri interpretibus hanc regu- *
lam faciunt: quotiescunque creditor ſingularem *αι quitatis,
cri⸗ pietatis, miſericordiæ favorem præ ſe habet, is in quarta
Oben claſſe collocandus eſt. Prævideo omnia, quæ huic regulæ
Ee, Objici poſſint, & deſpero fere de ea contra diſſentientes, ſi
e ae ex jure ſcripto diſputandum eſt, tuenda. Dico ſaltem, eam a
lindike ICtis Helmſtadienſibus, antequam Præſes in eorum colle- –
dunthgn. gium cooptatus fuit, receptam fuiſſe, atque etiamnum reti-
Pi. neri. Referimus itaque huc mercedes opificum & artificum
,com. ex ratione, quam habet Ser)kius ad Brunnemanni Conecurſum
ius tt ecredit. cap. S5. §. 65. Ex eadem ratione huc pertinent ſalaria
ſum. officialium, honoraria procuratorum & advocatorum, item
NuIhn Præceptorum, expenſæ judiciales, alimenta. Ne exempla
604 geſint, excerpam nonnulla ex ſententiis & rationibus deci-
non Nt. dendi, quas Cti Helmſtadienſes ſubind⸗ elaborarunt. Sic
eſpond . menſe Novembri anni cioloccxix. reſponderunt: In der vier⸗
nd. . zebenden Stelle ſeynd geſetzet die, ſo ein Privilegium ſimplex ha-
eri. ben, wohin wir das Schmiede⸗ und Rademacher⸗Lohn, Proceßkoſten,
Verum Procuratur Gebuͤhren rechnen. Similiter menſe Novembri an.
Qdar. CcloloccxvI. Ferner kommen die Perfonaliter Privilegiati, wohin
rte 0h⸗ wir das Barbiergeld rechnen. Ita porro menſe junio anni
hociß ClOTDCCXXII. Was drittens das Koſtgeld betrift, ſo wil Milde zwar
con⸗ damit ad primam claſſem gebracht werden, und berufet ſich bieſer⸗
wegen auf L. 6, pr. qui potiores in pignore, ingleichen Serykium
. ad Brunnemannum de Concurſu ereditorum cap. y. §. 18. Allein
dqd Tom. PNJ. XXX der

MEDTTAT. AD PANDECT.

der allegire? Text handelt nur von ſolchen Alimentis, welche dem
Concurſe zum Beſten, und zu Erhalkung der demſelben zuſtehen⸗
den Guͤrer und Einkuͤnfte hergegeben werden, und iſt demnach auf
die dem Schuldner ſelbſt gereichte Alimenta, als woraus der Con⸗
curs nicht den geringſten Nutzen gezogen hat, nicht zu erſtrecken.
Folglich muß ſich Milde dieſes Poſtes halber mit der vierten Claſſe
begnuͦgen. Der achte Liquidant, der Canzeley⸗Secretarlus Krull,
kommt mit ſeinen Gerichts⸗Gebuͤhren in die vierte Claſſe. Eun-
dem in modum menſe Septembri anni cloloccxvII. Die zweyte
Stelle haben wir Hieronymo von Daſſelt, weil deſſen Foderung aus
einer gefuͤhrten Monitur herruͤhret, folglich vor den ſchlechten Chi-
rographaris einen Vorzug hat, eingeraͤumet. =

CoO OOL AKIA.

I. Cambiales creditores ad quartam claſſem non referun-
tur, ſed ad quintam, niſi lex illis privilegium tri-
buat. Vide Specimen CXXXIII. de Cambio, me-
dit. 12.

2. Potentiſſimus legislator Saxo quartam creditorum per-
ſonaliter privilegiatorum claſſem ſuſtulit penitus,
& quintæ chirographariorum ſimplicium immi-
ſeuit in der erlaͤuterten Proceß⸗Ordnung tit. 49.

—
den
D
ch af
r Cin⸗
rechtn
1Gaf

Wee
rungo
enhi.

tekerun.
um m.
j, M⸗

rtumet

Pelimu

m inm.

N.

Krul,
EunN.

SP. CCOCGτ½XXνII DrE Corr. VsvV. IN CoNc. Carxrp. 531

S PE 0 I ME N CCCCLXXNVIII.

AEDTTAIICONVNM AD PANDECTAS
D ETB. N ETI. 1II. F.

COLIOCATIONE VSVRA-

RVM IHN CONCVRSV
CREDIIORVM.

Z ſuræ, moto conetſa, non ſiſtantar, ſed⸗ currere
pergunt.

irca quæſtionem, an concur us creditorum curſum
uſurarum ſiſtat, interpretes in duas partes abeunt,
dum alii ajentem, alii negantem ſententiam tuentur.
Medius inter hos Mevius P. 7. dec. 245. diſtinguit
inter debitorem & ceteros creditores. IIIius, inquit, libera-
tio ab uſuris, ceſſis omnibus facultatibus, æqua eſt, dum Præ-
ſtitit, quidquid potuit, & quia ceſſio liberat ab actione, dum
exceptionem præſtat, quæ iſtam elidit, §. alz. I. de Keplicat.
L. 3. C. de bonis auctoritate judicis, at ut qua cereditores &

inter ipſos deſinat curſus uſurarum, non reperitur jure com-

muni conſtitutum. Hæc Mevius, cujus temperamentum ego
Probare nulla ratione poſſum. Et miror profecto, hoc ei

in mentem veniſſe. Si vel maxime diſtinctio iſta locum ha-

beret, inverti eam oporteret, atque dicere: per ceſſionem
bonorum ſiſti uſurarum curſum inter ipſos creditores. Nam

per ceſſionem bona creditoribus communia fiunt, ipſique in
gorum poſſeſſionem veniunt, ac adeo uſuras ſibi ipſis debere

XXπ 2 noik

7

132 MEDTTAT. AD PANDECTI.

non videntur Interea quoniam debitum ipſum ante ſolu-
tionem non perimitur, atque corpus iſtud commune bono-
rum perſonam debitoris repræſentat, curſus uſurarum nec
inter ipſos quidem creditores ſiſtitur. Vide L. 18. Qui po-
viores in pignore. At quod ad debitorem res minus dubii ha-
bet. Errat Mevius, ſi putat, eum ceſſione bonorum liberari.
Contrarium clare in L. 1. C. Qui bonis cedere conſtituitur.
Actio nempe, quæ contra eum competebat ante ceſſionem,
etiam poſt hanc perdurat, ſed, quia inanis foret, tantiſper,
donec cedens ad pinguiorem fortunam pervenie:, quiefcit,
deinde vero creditores Ex INTEGRO experluntur, ut Juſtinia-
nus in §. ult. I. de Aätionibus loquitur. Medio igitur tempore
nec præſcribitur actioni, nec uſuræ promiſſæ currere deſi-
nunt. Hæc amplius illuſtrabo allegatis rationibus decidendi,

quas Cti Helmſtadienſes ſententiæ cuidam menſe Januario
anni cioloccxxXII. exaratæ ſubjecerunt: Zum ſiebenden haben wir

die Pfaͤnnerſchaft geſetzet. Und weilen ihnen die Zinſen mit zuer⸗

kannt ſeynd, ſo haben wir ihnen ſolche von Zeit des daruͤber duch
den gemeinſchaftlichen Schuldener coram commiſſione gethanen

Bekaͤnntniſſes und einiger Maaſſen conſtituirten liquidi angewie⸗
ſen. Den terminum ad quem haben wir bis jetzo geſetzet. Dann
obgleich viele vor billig achten, den Lauf der Zinſen mit Anfang des

Concurſes zu hemmen, ſo hat doch dieſe Meynung in den gemei⸗

nen R chten krinen Grund, ſondern die widrige, daß nemlich die

Zinſen auch bey wehrendem Concurſe bis zu wuͤrklicher Bezablung

des Hauptſtuhls fortlaufen, iſt denſelben weit gemaͤſſer, arg. L. 18.

Qui potiores in pignore; ibi: in omne quod ei debetur, Wnker
in Anal. ad z. tit. de rebus auctor. jud. poſj. 9. 58. auch in praxi
eingefuͤhret. Mevius P. 7. dec. 245. Und iſt uns nicht bekannt ,

daß dieſerwegen etwas ſonderbares im Herzogthum Magdeburg, wie
in der Mark Brandenburg nach Brunnemanni und Strykii de

Concurſu ereditorum p. 17. &% 18. Zeugniſſe ſingulariter geſche⸗

hen, verordnet ſey. Confirmavit ſententiam noſtram potentiſ-
ſimus legislator Saxo in der erlaͤuterten Proceß⸗Ordnung

— —

—
ſoln.
bond.
o⸗
ubii .
libernti
ituinn
jonem
ltiſper

bielcit
Wnia.

ennpore
e deſ.
edendi

nnt.

hobentet
irzun

er c
oen

gewie⸗
Dann
ang N
genn

nlih 4
N

llg.
Drter

Drn

Kkarne
Ni D
kentl.

Nung

Sb. CCCCLXXXVIII. Dr Corr. VsvE. IN CoNc Cxxp. 533

tik. 46. §. ult. verbis: und von ſolcher Zeit annoch ferner aufge⸗
laufen. II

Commune jus, quod uſuras ad unam cum ſorte claſſem refert,
cæquiſſimum eſt, atque in terris Saxonicis ac Branden-
burgicis rectiſſzime retinetur.

Ja communi uſuræ, ſi concurſus creditorum excitatus

fuit, in una claſſe cum ſorte ſua collocantur, L. 18. Qui
potiores in pignore. Hoc multis iniquum videtur, qui notam

juris regulam: damno vitando magis favendum eſſe, quam
lucro captando; hic læſam arbitrantur. Ergo in quampluri-
mis locis id mutatum, conſtitutumque eſt, ut uſuræ demum

poſt omnes ſortes collocentur. Factum hoc in Saxonia, in
electoratu Hannoverano, in ducatu Brunſvicenſi, &t. Ego
quidem has novas leges haud damno, ſed tamen jus commu-
ne melius atque æcaius efſe puto. Non inficior quidem,
uſuras lucrum continere. At lucrum hoc alimentorum ratio-
nem in multis, atque adeo inſignem favorem habet. Pluri-
mi ſcilicet, & inter hos pupilli ſæpe, viduæ, ſenes, veterani,

patrimoniolum ſuum omne in unum conferunt, & ſortem

inde confectam alicui mercatori aut prædii poſſeſſori ſub fœ-
nore credunt, hocque annuum fœnus vitæ ſuæ ſuſtendandæ
deſtinant. Ne unico illo ſubſidio ſuo fraudentur, cavent ſe-
dulo. Inquirunt ante omnia in facultates & æs alienum de-

bitoris, qui mutuum poſcit. Audiunt, amplas ſatis ejus poſ-

— . . . . .,1:
ſeſſiones eſſe, nec multum inde aliis deberi. Exiſtimant ergo
miſeri, nihil ſibi metuendum, credunt pecuniolam ſuam fla-

gitanti, ſed tamen, ut periculum omne avertant, pignus ſibi

in poſſeſſionibus iſtis ſtipulantur, atque hoc a magiſtratu con-
firmari ſeduli curant. Quibus obtentis, nunc ſe beatos nunc
plene ſecuros autumant, & in primis quidem annis uſuras
juſto tempore conſequuntur. Poſtea debitor diſſolute vi-
7 4 . .
XXX 3 vere

5343 MEDITAT. AD PANDECT.

vere incipit, conflat & apud alios æs alienum, hujusque
magnitudine tandem obrutus foro cedit. Confluunt credi-

tores, decernit judex concurſum, conſtituit ſequeſtrem ſeu
curatorem bonorum, item contradictorem, horumque ope

judicium in multos annos non ſine eximio emolumento ſuo
extrahit. Interea creditores, ii maxime, qui præter hoc no-

men nihil habent, eſuriunt ſtrenue, &, quia tamen viven-
dum & pPræterea judici advocatisque honorarium ſolvendum

eſt, ipſi a trapezitis neceſſaria fœnori ſumunt, ac pecunio-
lam, quam ex concurſu ſperant, pignori opponunt. Tan-
dem, ſi diis placet, finitur concurſus; diſtribuitur pecunia,

ſi quæ modo fupereſt, de uſuris ſpes nulla; de ipſa etiam

ſorte multum expenſarum nomine detrahitur. Reſiduum
jam ante, ut dixi, in alimenta inſumtum, plerumque non

creditori concurrenti, ſed ejus creditori exſolvendum eſt.

Atque ſic ad incitas redigitur miſer, ſub prætextu, ne lucrum
capiat. Quæ quum ita ſfint, mihi juſtius longe & æquius

feciſſe videtur rex Pruſſiæ, qui in edita anno 1723. ordina-
zione Eypothecarum & concurſuum §. 127. uſuras tricennales

ad eandem, in qua ſors ponitur, claſſem refert. Idem ſapi-
entiſſimus legislator Saxo in der erlaͤuterten Proceß⸗Grd⸗
nung tit. 46. §. 3. Ita vero, ais, creditores poſteriores non

ſine maxima iniquitate ſortem ipſam amittent. Amittant,
licet. Damnum hoc ſua culpa ſentiunt, dum obærato aut

tamen ad inopiam jam magis vergenti crediderunt. lis con-

tra, qui re integra & florenti adhuc de bitori mutuum dede-

runt, nihil plane imputari poteſt. Igitur locum invenit lex
203. de Regul. juris. Sð E

III.

Jura recentioræ, quæ uſuras poſt omnet ſortes coflocari jabent,

Rriciſime ſunt interpretanda. “

7

daue
Leredh.
en len
ne d)e

1o ſl0

100 n..
Viven.

ndum

unio⸗
Tan.
euun,

eian

iduun
le mn

m el.

uerun
nins

Nli.

nndles

ſan.
,0NO

es on

lart,
0 k

col.
decde.
nit ,/

SP. CCCCLXNNVIII. Dr Corz. Vsv. IN Ce Carn. 535
W.

Nec ad anzuas penſfionet, nec ad eas nſuras, gquæ lueri ratio⸗

nem non babent, extendenda.

Qum ut dixi, in plurimis provinciis lege nova uſuræ

poſt ſortes omnes rejiciuntur, æquum tamen eſt, ut

hoc jus novum, quantum fieri poteſt, reſtringatur, præſertim

quum id vetere melius non ſit. Sed rem optime illuſtrabit
reſponſum a Ctis Vitembergenſibus menſe Febr. an cioloccxI.
exaratum: Hat Jacob von Salza ſein an dem Schloß und Stadte
Polkenhayn erlangtes Pfand jederzeit dem aͤlteſten ſein⸗s Geſchlechts
auf Lebenslang zu genieſſen binterlaſſen, und, daß nach Abloͤſung ſol⸗
chen Pfandes die darauf baſtende 6533. Rehlr. 24. Kr. auf ein an⸗

der Gut geleget, und die davon faͤllige Zinſen gleichfalls dem aͤlteſten

des Geſchlechts von Salza abgefolget werden ſollten, verordnet.
Nachdem nun dieſes Geld von Hiob von Salza auf ſein Gut Ebers⸗

bach, vermoͤge ausgebrachter Amtsgunſt, uͤbernommen worden, und

aber der jetzige Beſitzer beſagten Guts mit Auszahlung ſolcher Ge⸗
ſchlechtsgelder an den Herrn als dermaligen percipienten ſehr lange
anſtehet, auch gar ein Concurs uͤber deſſen Bermoͤgen zu befuͤrchten
iſt, ſo wird gefraget, ob in dieſem Fall die ruͤckſtaͤndige Geſchlechts⸗
Zinſen erſt nach allen Capitalien, oder mit dem Hauptſtamme in
einer Claſſe zu bezahlen waͤren, nach mehrern Inhalt des uns zuge⸗

ſchickten Berichts und der Beylagen. Ob nun wol nach den in

der Ober⸗Laußnitz ſonderlich dem Amte Goͤrlitz eingefuͤhrten Rechten
die Zinſen bey einem Concurſe erſtlich nach allen Capitalien aus⸗
gezahlet werden; Dieweil aber dannoch dieſe ſonderliche und von den
gemeinen Kayſerl. Rechten abweichende Ordnungen ſtricte und
nur von dem eigentlich ſo genannten mutuo zu erklaͤren ſeynd, im⸗

maſſen die Ober⸗Laußnitzer Gerichts⸗Grdnung F. 1. tit. 24.
Claſſ. 5. §. 1. lediglich von den Zinſen, welche die Glaͤubiger ſelbſt

titulo lucrati 0 elt, diejenige aber⸗ wel e mehr pro
itulo lucrativ fodern, handelt, diejenig 65 Ang

—

—

2

H MEDITAT. AD PANDEC.

damno als lucri acceſſione zu achten, ausnimmt, wie denn auch
die DD. daß obangefuͤhrte Regul in dem Falle, wann ein Glaͤubiger
die Zinſen nicht ſowol als Zinſen, ſondern vielmehr als Intereſſe
oder auch als Capital fodert, keine ſtatt finde, einmuͤthig zugeſtehen,
Berger. in Electis Diſc. For. p. 1653. Martini ad Ord. Proc.
Fax. tit. 50. §. 3. n. 22. & quos ibi allegat, und dieſerhalben die
wiederkaͤufliche, ingleichen von ruͤckſtaͤndigen Kaufswie nicht weniger

Ehe⸗Geldern ſchuldige Zinſen mit dem Hauptſtamme in eine Claſſe

ſetzen, geſtalt dann aus eben dieſer Urſache die uſuræ dotalitii pro
ſorte gehalten und lociret werden, Carpzov. l. 4. Reſp. 5 1. . 11.
Bey welcher Bewandniß, und da dieſe Geſchlechts⸗Zinſen in Anſe⸗
hung des Herrn, als welcher von dem Hauptſtamme nichts fodern
mag, vor Capital zu achten ſeynd, folglich kein lucrum in ſich be⸗
greifen, eben dieſe Exception auf ſelbige appliciret werden muß;

So ſeynd erwehnte ruͤckſtaͤndige Geſchlechts⸗Zinſen bey entſtehen⸗

dem Concurſe mit dem Hauptſtamme in gleiche Claſſe zu ſetzen
und zu vergnüugen. .

V.

Leges novæ, quæ uſuras poſt ſortes collocari jabent, plerumgque
dias cauſas, non ſatis ue, eximunt.
Sed hoc privilegium ad eas uſuras, quæ piis caufis ea ceſſione
debentur, non pertinet. .

₰

L de uſuris poſt ſortes omnes collocandis, quæ in Saxo-
nia jam Sæculo XVI. in Ducatu Brunfſvicenſi nuper ad-

modum, an. ſcilicet 1714. prodiit, ab initio generalis fuit, de-

inde vero quod ad pias cauſas limitata, & uſuræ his debitæ
ad eandem cum ſorte claſſem referri juſſæ ſunt. Et in
S Saxo-

—

neſch

lgter
nterelle

lben h

venget
Cloſe

Wüpro
II.

1ut⸗

ſeon

ſche
1 mf

iſehemn

ſeten

ungu’

Run,

n ⸗
Perik
Uid
Cebite
En

So⸗

leſthen

SP. CCCCLXXXVIII. Dr Corri. VsvE. IN CoNc. Caxb. 537

Saxonia quidem hoc per Dec. elect. 8. in noſtro vero ducatu

anno 1716. factum. Si de lege diſputare liceret, duriuscu-
lam illam vocarem. Aut enim jus vetus, quod ſortes & uſu-
ras in una claſſe ponit, æquum eſt. Et ſic illud nec in pri-

vatis mutari oportuit. Aut iniquum eſft. Tunc vero nec in

piis cauſis retineri oportuit. Neque enim video, quamobrem
piis cauſis lucrum cum damso privatorum captare permit-

tenqdum ſit. que profecto & magis aliquando calamito-

ſum eſt privatis, ſortem, ex qua iis vivendum eſt unice, per-

dere, quam templo, ceteroquin locupleti aut tamen locuple-

tes patronos ac auditores habenti, uſuris carere. Sed quid-

quid ſit, lex ita ſcripta eſt. Inæqualem vero iſtam legem ad

eas uſuras, quæ piis cauſis ceſſæ fuerunt, extendi non opor-
tet. Nam pia cauſa in iis, quæ per ceſſionem a privato ad-
quiſivit, jure privati utitur, arg. L. 5. C. de Hered. vel act.

vend. L. 4. §. 27. de Doli mali & metus &c. Sic judicarunt

ICti Vitembergenſes menſe Septembri anni cloloccx. 5. Die

Kirche mit 35. Rthlr. Capiral, ſo ihr von Chriſtian Froberg cediret

worden, vermoͤge des vom 21. Sept. 1694 an erhaltenen aus⸗
druͤcklichen Unterpfandes, 6. die Kirche mit 5. Rthlr. an einem von
den Reinhelſchen Erben cedirten Capitale, C. Graffe mit 12. Gr.
die Magnußiſche Erben mit 1. Rthlr. 3. Gr. insgeſammt ohne Un⸗
terſcheid der Zeit und pro rata, 7. die Kirche mit 25. Rthlr. 21.
Gr. ihr von Chriſtian Frobergen cedirten Zinſen. V. R. W.

Tom. zII. vvyy FPECI-

338 AIEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCLXXXIIAY,
MEDITATIONVM AD PANDECTAS

.

2D LIF. XLII. TIY VI.

BENEFICIO SEPARA

I1.

Beneficium ſeparationis locum babet, eyfi duorum pluriamve
ebitorum bona ita ſint commixta, ut ea accurate

diſcerni impoſfbile ſit.

5

ommixtio duorum patrimoniorum, & quidem talis,
quæ impoſſibilem ſeparationem efficit, contingit ſæpe,
etlſi Vlpianus in L. I. §. 12. de Separationibns hoc raro
fieri poſſe putet. Exempla quotidie obveniunt, quorum

aliqua ſupra in Specimine CCCCXLEIX. de Commixtione re-

cenſui. Sed tunc nihil dictum de ea commixtione, quam

—

compilarores digeſtorum in tit. de Separationibus exponunt,

quando ſcilicet debitor obæratus alii, qui etiam mulcum de-
bebat, ſed tamen ſolvende adhuc erat, defuncto ut heres

ſuccedit. Tum vero creditoribus defuncti, ne creditoribus

heredis permixti damnum patiantur, permittitur, ſeparatio-
nem bonorum, atque, ut ſibi ante omnia ex defuncti patri-
monio ſatisfiat, flagirare. Ea ſeparatio multas ſæpe difficul-
tates haber, maxime ſi plura, quam duo, patrimonia ſint
commixta. Nam & hoc aliquando uſu venit, ut heredi ob-

ærato mortuo alius item obæratus heres exiſtat, atque ita di-.

verſorum debitorum creditores invicem concurrant, & dis-

jungi cupiant. Si liquido conſtat, quantum quisque dehirer
. habue-

3

ner

mn tel;

itſehe
caOn

lorum
ne e.
Gvann
onun
un d
t heres
onvs

1rati.

Patt⸗
iſhcur.
ia ſn
ediob⸗
eitac⸗
Ac⸗
ebitor
huhle⸗

Sp. CCCCLXXXIX. DE BENEFICIO SEPARAT. 539

habuerit, res dubium non habet. Sed id fere nunquam con-
tingit. Nam quamvis prædia facile diſcerni queant, in rebus
mobilibus tamen ſecus eſt, quas plerumque heres ſuis rebus
ſic admiſcet, ut poſt aliquod intervallum ipſi, magis ergo
judici, ſi heres forte aufugerit vel obierit, easdem diſtingue-
re impoſſibile ſit. Neque vero propterea de ſeparatione de-
ſperandum eſt prorſus. Vt enim ad amuſſim omnia exigan-
tur, cordatus nemo deſiderabit. Non judici; hoc, ſed ha-
rioli & conjectoris foret.

erurar ſeparatio non exigitur, ſid rer ex arbitrio ι ejaf-

tate udicis pendet.
III.

Iu praxi beredis ereditorer Jere Jemper excluduntur, eapenſæ

tamen concurſus & tributa in principio collocantur.
Qe faciendum, ſi certo non apparet, quæ res defuncti fu-
erint, atque tamen creditores ejus ſeparationem urgent?
Faciendum id, quod Juſtinianus in §. 28. I. de Rerum die Viſ.
Præcipit. .äſtimare ſeilicet judicem ex æquo & bono oportet,

qualia cujusque bona fuerint. Si ex veriſimilibus argumentis

liquet, patrimonium defuncti ſuffeciſſe ejus creditoribus, ſe
duet, P . 18,
Partem ab herede conſumtam, reliquam partem rebus here-
dis admixtam accurate nunc diſcerni non poſte, ſeparatio ſic

facienda eſt, ut primo omnium loco expenſæ coneurſus uni-

verſæ, tanquam in communem utilitatem erogatæ, cum tri-
butis, quorum indemnitati ſecundum L. 2. C. Si Propter bubli.

cas penſitationes omnibus modis conſulendum eſt, ut in ſequen-
te meditat. pluribus dicam, quaſi extra coneurſum collocen-

tur, deinde omnes defuncti creditores, etiam chirographa-
rii, poſtea primi heredis creditores, tum tertii heredis cre-
ditores, & ſic porro ponantur. Non diffitebor tamen, per

XYV 2 Hanc.

5449 MEDITAT. AD PANDECT.

hanc diſpoſitionem plerumque parum aut nihil ad heredis
creditores pervenire, atque integrum patrimonium a defun.
ti creditoribus abſorberi. Sequuti ſunt hunc ordinem Cti
Helmſtadienſes menſe Auguſto an. cioloccxxVII. ex iſtiusmo-
di rationibus: Es iſt vor allen Dingen noͤthig geweſen, das Bran⸗
diſche Credit- Weſen von dem Heßiſchen zu ſondern, welches wier
dann dergeſtalt gerhan, daß wir erſtlich die gemeinſchaftliche Con⸗
curs⸗Koſten nebſt den Caͤmmerey⸗ Gefaͤllen, bey welchen beyden die
Separation feine ſtatt findet, hiernaͤchſt die Brandiſche Glaͤubiger
bies zu Num. 10. incluſive, ferner die auf deſſen Wirtwe Begraͤb⸗
niß gegangene Koſten, weil dieſe Wittwe nach ſeinem Tode in dem
= Hauſe geblieben, und einiger Maaſſen Erbin und Eigenthuͤmerin ge⸗
weſen, alſo gegen ſie gleichſam ein neuer Concurs entſtanden, weiter
die Heßiſche Glaͤubiger geſetzer. ”

In beneficio ſeparationis defuncti ereditores, guamvis chirogra-
pharii, ereditoribus heredis, licet hypothecariis & privi-
legiatis. anteponantur, ſolis tributis exceptis.
n ea, quam memoravi, ſententia impenſas, quæ in funus
à primi heredis factæ erant, omnibus debitis, quæ defunctus
contraxerat, poſtponuntur. Ægre id tulit is, qui funus cu-
rarat, erroremque manifeſtum ſubeſſe ratus magiſtratum
ſuum rogavit, ut explicationem emendationemque ab iisdem
Gtis requireret. li, acceptis magiſtratus litteris, menſe Fe-
bruario anni cioloccxxvIII. reſponderunt, recte & ſecundum
L. 1. §. 3. & 4. de Separationibus, quæ hypothecarium, fiſcale
& municipale debitum heredis poſt omnia defuncti debita po-
nat, judicatum fuiſſe; temperamentum tamen ex facto adje-
cerunt: Johann Kirchhofen kann auf ſein Anſuchen zur Antwort
gegeben werden, daß nach dem bekannten jure ſeparationis alle ob⸗
gleich ſchlechte Glaͤubiger des vorigen Beſitzers den aller privilegir⸗
teſten Schulden des Erben und Nachfolgers vorgehen. Soller D
. edoch,

SpP. CCCCLXXXIX DE BENEFICIO SEPARAT. 54 r

jedoch, wie er anfuͤret, Stadtkuͤndig ſeyn, daß die zu dem Concurſe
nel gezogene Guͤter von der Brandin herkommen, welches aus den Acten
D nicht zu erſehen geweſen, ſo wuͤrden die Begraͤbnißkoſten aus ſolchen
Din Guͤtern gleich nach den Caͤmmerey⸗ Gꝛfaͤllen bezahlet. BV. R. W.
Ne quis autem miretur, in tributis ſeparationem haud ad-
N miſlam, ſed omnia, etiam quæ heres pendere debuiſſet, in
Enn Pprincipio collocata, quum tamen in memorato §. 4. legis, ſepa-
in di rationi etiam adverſus fiſcum locus detur, atque funebres
tinn impenſæ communiter & tributis præferantur. Sed, quod in
Detc . 4. de fiſco dicitur, ad ceteras quidem hypothecas non etiam
in ereraaag tributa pertiner. Nam publicis penſitationibus priore

loco omnia omnino bona obligata ſunt per L. 1. C. Si propter
boe publicas penſitationes. Et quamvis præſtatio iſtorum onerum
demum in tempora heredis inciderit, prædia ipſa tamen, ex
quibus ea onera præſtanda ſunt, a defuncto provenerunt.

ag⸗ Atque adeo hæc onera inter ipſa defuncti debita numeranda
ce ſunt. Quæ ratio in expenſis funebribus ceflat.
M Kes ſecundum orediteres heredis judicata creditores defancti a
dene beneficio ſeparationis non excludit.
Innn (bararus quidam debitor alterius heres factus erat. Eum
iigken NON ereditor aliquis in judicio convenerat, obtinueratque,
Eele. ut judex reum condemnaret & actori nomen quoddam in ſo-
lndian lutum adjudicaret. Tranfierat hæc ſententia in rem judica-
fiſete tam, & exſequutio imminebat, quum repente tertius qui-
ta o. dam intervenit, ſeſe defuncti creditorem eſſe dicit, atque
d . beneficium ſeparationis in nomine iſto ad judicato, quippe
ſuttan. quod olim ad defunctum pertinuerit, petit. Nihil ad hæc om-
nia creditor heredis reſpondet, ſed exceptionem rei judicatæ,
leiß tanquam litis ingreſſum impedientem, opponit. Quam ta-
ilege men rejecerunt [Cti Helmſtadienſes. Nam obſtabat ei mani-
A6 feſte titulus C. Iuter alios acta vel judicata aliis non nocere. De-

ſNetl 1 3 inde,

5y42 MEDFTFTAT. AD PANDECT.

ingde, ſi vel maxime iſta res judicata actori hypothecam &
jus in re dediſſet, ejus tamen, qui ſeparationem petebat, etſi
fmplex chirographarius eſſet, jus potius erat, L. 1. §. 3. de
Separationibus.

Wefundi ereditores, etfi jus eorum altioris indaginis ſit, beneſi=
cium ſeparationis contra liquidos beredis ereditores babent.
2 VII. .
Credizores tamen beredis exſequutionem, præſtita
cautione, impetrau6.

Vnum in iſta, quam modo expoſui, facti ſpecie ſupererat,
quod ſerupulum moveret, atque beneficium ſeparatio-
nis excludere videretur. Intervenientis jus altioris indagi-
nis erat, quum creditor heredis ſuum liquido probaſſet. Ve-
rum cogitatum fuit, interventionem etiam illiquidam admitti
poſſe, ſed ita, ut, ſi actor de reſtituendo caveat, exſequutio
tamen peragatur, & interventio deinde feparatim examine-
tur, LE. pen. de Hereditatis petit. L. 58. de Rei vindic. Mevius
P. 5. dJec. 211. Adde Ordinationem proceſus Saxonici recog-
nitam tit. 15. §. 1. Secundum hæc menſe Octobri anni
cliloccxVI. judicatum fuit: Daß Appellat, ſeines Vorwendens
ungeachter, ſich auf die Intervention hauptſaͤchlich einzulaſſen ſchul⸗
dig. B. R. W. Rar. dec. Es iſt in Rechten klar verſehen, daß
die Glöubiger eines verſtorbenen Schuldeners wider die Glaͤubiger
des Erben binnen 5. Jahren nach jenes Tode das beneficium ſe-
Parationis ſuchen, und, daß ihnen die Verlaſſenſchaft allein an⸗
geantwortet werde, begehren koͤnnen, L. I. F. I. & 13. de Separa-
zionibus, welche Rechts⸗Wohlehae dann beſageen erſten Glaͤubigern,
ſo lange, als das Vermoͤgen des Verſtorbenen fuͤglich von den Gu⸗.
tern des Erben unterſchieden werden kann, ſtatt findet. L. I. §. 12. de
Sepa-

einn

bihetl
36

lunſ.
Pent.

Petent
Paritio-
incar
et. Ve.
1admin
egnunio
Amine.

Kviagt

. ſeeog⸗

N in

tttenbe
pſfu
1, d
laͤubite
lumdke⸗
zin ons⸗
Kehele⸗

upicen

den G
En

Gr⸗

Sp. cCCCCELXXXN. DE BENEFICIO SEPARAT. 54 ¾

Separationibuf. Dieſes iſt nun der Grund, Worauf Apbpellanten
ihre Intervention gebauet. Dann ſie geben vor, daß die alte

Straßtin, welche das arreſtirte Capital nach ihrem Tode verlaſſen,

ihre Schuldnerin geweſen, hingegen Appellat, dem ſolches Capital
ad judiciret worden, nur ein Glaͤubiger von der Stradtin Sohn

und Erben ſey. Zwar ſchuͤtzet Appellat dawider ſeinen erhaltenen
rechtskeaͤftigen Beſcheid vor. Allein es mag ihm ſolcher nicht zu ſtat⸗

ten kommen, in Erwegung, daß derſelbe die Aphellanten, als eine

res inter alios acta, nicht verhindert, hiernaͤchſt angefuͤhrter Be⸗

ſcheid Appellanten allenfalls mehr nicht, als eine hypothec an
dem ſtreitigen Capitale, geben kann, dergleichen hypothec aber,
welche erſt zu Zeit des Erbens erlanget iſt, den chirographariſchen
Schulden des Verſtorbenen ex beneficio ſeparationis nachſtehet.
Dieſemnach mag ſich Appellat ber Einlaſſung auf die Interven-
tion nicht entbrechen. Gleichwol, da ſein Recht offenbar, der Ap-

pellanten jus prœlationis hingegen noch unausgemachet, ſo halten

wir vor billig, daß die arreſtirte Gelder ihm unterdeſſen gegen ſatt⸗

. ſamen Vorſtand abgefolget werden.

VIII.

Lex nova vel pr ivilegiaen, quibus ereditor aliquis aliis omnibus

anteponi jubetur, benefic5ium ſeparationis
non exeludunt.

X zidemus ſæpe, principes pro ea, qua pollent, auctoritate

