Alldieweil aber beyvorfallenden Zweifeln nicht allemal auf den! gen
Contract; ſondern vielmehr ad initium negotii zu ſehen iſt, oat
nicht leichtlich, daß die Parthetzen von dem anfaͤnglichen Nego-
rio gaͤnzlich abgewichen, vermuthet wird; So iſt das ſtreit ige Lind
angoch Meyver⸗Gut, und mag den Beklagten ohne gnugſame in
hieſigen Landes⸗Geſetzen gegruͤndete Urfachen nicht genommen wer⸗

den. dem Cti Vitembergenſes menſe Majo anni elc 19 ccXXX.

fecerunt in caſu, quo debitor ſortem mille aureorum rheua-
norum fibi olim mufuo datam in florenos vulgares muta-
tam contendehat, exinde, quod in poſterioribus apochis omifla
eS

Zom. II. F ff fFff 2 VOX?

962 MEDITIFPAT. AD PANDECT.

vox: rhenanorum; eſſet: In Sachen Buͤrgermeiſtere und

Rath der Stadt Hannover, Klaͤgere an einem, wider das Clo⸗

ſter Wittenberg, Beklagte andern Theils, erkennet die Canzley zu
Han nover ꝛc. daß der Klaͤgere Suchen nicht ſtatt habe, ſelbige auch
alle dadurch verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig. V. R. W.
Rat. dec. Klaͤgere beſchweren ſich, daß beſagtes Cloſter bey Em⸗
pfahung der aus der Stadt⸗Caͤmmerey jaͤhrlich zu hebenden 25.
Thaler Renthe die Quitungen auf den Fuß von 1000. Gold⸗Guͤl⸗
den Capital richten wolle, da es doch ſolche bisher nur auf 1000.

Gulden geſtellet, und das Quantum der Zinſen ſelbſt an den Tag

lege, daß das Capital in Marien⸗Gulden und nicht Gold⸗Guͤlden

beſtehe. Alldieweil aber, nach der von Klaͤgern ſelbſt in ihrem =

Klag⸗Schreiben aus Lynckero angefuͤhrten Regul, das Capital

nur alsdenn, wenn ſolches ungewiß und zweifelhaft iſt, aus ddem
Quanto der Zinſen determiniret wird, hier hingegen nicht der ge⸗

ringſte Zweifel vorhanden, da die von Klaͤgern ſelbſt beygelegte aͤl⸗
teſte Quitung ausdruͤcklich auf Rheiniſche Gulden lautet, und denn
nach klarer Verordnung der Reichs⸗Geſetze in der Muͤnz⸗Ord⸗
nung vom Jahre 1559. §. 66, zwiſchen Rheiniſchen und Gold⸗
Guͤlden kein Unterſcheid iſt, auch alles dasjenige, was von der

Gold⸗Muͤnze daſelbſt geordnet, bis zu unſern Zeiten in uſu ge⸗
blieben, und die alte Verſchreibungen nach dem damal geſetzten
Muͤnz⸗Fuſſe beurtheilet und bezahlet werden muͤſſen, Leyſer in Diſ-

Jert. de mutationibus monetæ §. II. 13. hiernaͤchſt ganz keine
Nothwendigkeit iſt, daß das Quantum der Zinſe præœciſe dem

Capital a 5 pro Cent gemaͤß ſey, ſondern ein Glaͤubiger auch we⸗
niger nehmen kann, und in dem Fall, da er ſolches etliche Jahr hin⸗

ter einander thut, ſich zwar der Zinſen halber præjudiciret, L. 5.
Cde uſurii, gleichwol dadurch ſein altes Capital nicht verringert;
Berger in Oecon. Jur. pag. 785. not. 2. ſo haben wir, immaſſen in
unſerem Urthel enthalten, billig erkannt.

If en
den en

in ſien.

66Cihl

,alide
ſchtda
ſcelgte 4
ndSe
ö o e
in n
l Neſe
ſrn.
Gng k N.
rcle N
rguhht
Gahr ,

„ undde

itet, ,

Hetritget
fneſtn

N

SP. DXXXI. DE DATIONE IN SOLUTUM. 963

SPECIMEN DXXXI.

MEDITATIONUM AD PANDECTAS
D LIJ. X LVI. 1˙1 IL. III.

DATIONE IN SOLUTUM.

Beneficium dationis in ſolutum omnibus delitoribus

prodeſt.

Inter beneficia ‚ quibus jura noſtra debitores obæratos
füblevant, non ultimum eſt datio in ſolutum, qua, qui
ecuniam non habet, creditori urgenti bona alia offert.
Beneficium illud non commentum ſaltem juris romani, ſed
in ipſa æ& qquitate fundatum eſt, & recentioribus quoque &
Saxonicis juribus convenit. Vide Receſum imperii de anno 1654.
5. 172. & Ordinat. proc. ſax. elect. tit. 39. §. 18. Beneficium hoc
in memoratis locis, nec non in Wovella 4. c. 3. & Auth. Moc
niſi C. de Solutionibus, generaliter debitoribus omnibus tribui-
tur. Porro leges, quas memoravi, creditorem invitum, utin
ſolutum oblata accipiat, obligant. Igitur.Cti celebres, quibus
& ego adſentio, apud Martini in Analectis forenſibus tit. 39. . 18.
n. I. 2. ab hoc beneficio debitorem nullum, ne eum quidem, qui
ex jurejurando vel re judicata debet, excludunt. Quin imo
Aoeppen deciſione 55: n. 22. debitorem per dationem in ſolu-

tum a cuſtodia & carcere liberari teſtatur.

Fff fff 2 II.

264 MEDTTAT. AD P?ANDECT.

II. „ .

Del itortamen cambialis per dationem in ſolutum a rigore cambii

non liberatur.
ſtæ, quas modo attuli, rationes me, ut dationis in ſolutum
1 beneficium in debitis cambialibus admittam, non movent-
Nam vere illud cum natura juris cambialis & intentione le-
gum cambialium pugnat. Cambia ſeilicet illud ſunt in com-
mereciis, quod circulatio ſanguinis in corpore humano. Si-
cuti corpus per circulationem ſuſtinetur, & ea interrupta lan-
guet atque corrumpitur, ita nee commercia, ſi circulationem
cambiorum demas, florere poterunt. Itaque cambia inſtar
Pecuniæ numeratæ eſſe debent, &, qui cambium poſſidet,
non minus ſecurus ſit oportet, quam ſi numos ipſos haberet.
At, ſi debitori cambiali dationem in ſolutum permittas, Præ-
cipua cambiorum utilitas concidet, deſinentque illa vicem pa-
ratæ pecuniæ habere. Accedit aliud longe gravius argumen.
tum. Qambiorum indoles exceptiones omnes, niſi liquidiſ-
ſimæ ſint, reſpuit. Exceptio vero dafionis in ſolutum liqui-
da dici nullo modo poteſt, ſed diligentiorem cauſæ cognitio-
nem & moram longiorem deliderat. Scilicet debitor pri-
mum probare, ſe pecunia numerata deſtitui, deinde res ſuas
omnes accurate deſignare & creditori electionem permittere,
poſtea de evictione præſtanda idonee cavere debet ; quo fa-
cto judex bona oblata æſtimat, &, num quis emtor inveni-
ri queat, circumſpicit, ac, nemine comparente, dominium
tandem crediteri ad judicat. Hæc omnia enim in datione in o0o-
lutum obſervanda eſſe, Cti perhibent, quos vide apud Mar-.
ini in Proceſſu tit. 39. H. 18.n. F. At, qui morem judiciorum
noſtrorum novit, fatebitur facile, eum non unius diei ſed
plurium menſium laborem eſſe, atque adeo Promtæ cambio-
rum exſequutioni omnino contrariari. Denique eadem fere
ratio eit dationis in ſolutum, quæceſſionis bonorum. Ceſ-
ſionis vero bonorum beneficium debitori Cambiali, licet for-
6 tunæ

—

Ne Lanti

lolnmn
Imnoyen

dtonk.

tin 0
no. .
tuptäln.
Uatonen
bin i
Poſſcke
hibe-
tas⸗ M.
Vicem r

Ilar

Umlani⸗

cogi.

bitor 1

eIesſ

tmmiterr
gofe.
r inyen.

ONiing

ne inl.
uN e.
liciomun
gliei
cambie
lem ker
1. (
icetkor
Ume

,

SP. DXXXI. DE DATIONE IN SOLUTUM. o965

tunæ injuria in paupertatem inciderit, denegatur, teſtibus Har-
thio in lodeget. Forenſ. cap. 3. S. 28. not. a. pag. 660. & Franckioin
Inſtitut. jur. camb. lib. 2. ſect. 5. tit. I. §. 8. Secundum ſententiam
negantem JCti Lipſienſes menſe Septembri anni cIo 1ocCXXII.
an Chriſtian Ludewig Groitſchen zu Plauen reſponderunt: Habt
ihr Chriſt. Adolph Sultzbergern das Guth Hartmannsgruͤn abge⸗
kaufet, und uͤber das Kauf⸗Pretium, als ihr zur Zahlungs⸗Zeit daſ⸗
ſelbe nicht aufbringen koͤnnen, Wechſel⸗Briefe ausgeſtellet, guch, da
ihr mit der Bezahlung aufzukommen noch nicht vermoͤgend geweſen,
Verkaͤufern das Guth hinwiederum abzutreten, daneben die Zinſen
von den Kauf⸗Geldern, und, ſo viel das Guth erweisich verſchlim⸗
mert worden, zu bezahlen offeriret. Es will aber Verkaͤufer ſolches
nicht annehmen, ſondern nach Wechſel⸗Rechte mit euch verfahren,
und wollet ihr belehret ſeyn, ob ihr durch dieſes Anerbieten euch von
der Schaͤrfe des Wechſel⸗Rechtes nicht befreyen moͤget, und Sultz⸗
berger das Erbieten einzugehen gehalten ſey. Ob ihr nun wol, daß ihr
nicht gefaͤhrlicher Weiſe, ſondern aus Mangel der baaren Mittel ſol⸗
ches Anerbieten gethan, eydlich zu erhalten euch erklaͤret, und, daß
Verkaͤufer die Lehn an dem Guthe noch nicht aufgelaſſen, und dahero
auf gewiſſe Maaſſe ſelbſt annoch pro poſſeſſore zu halten waͤre, ihr
auch kein baares Geld, daruͤber ihr doch die Wechſel⸗Briefe ausge⸗
ſtellet, empfangen haͤttet, anſuͤhret, und, wenn ihr mit Abtretung
des Guthes zugleich die Zinſen vom Kauf⸗Pretio, und den in dem de⸗
terminirten Guthe erweislichen Schaden gut thun wollet, der Cre-

diror keinen Schaden litte, folglich nach der bekannten Rechts⸗Re⸗

gel, was niemanden zum Nachtheil, dem andern aber zum Nutzen
gereichen kann, gar leicht und ohne Widerſpruch zuzuſtehen waͤre:
Dennoch aber und dieweil wider Willen des Creditoris ein anderes,
als in der Obligation begriffen, nicht Præſtiret und erleget werden
kann, und der Schuldner durch Uebergebung und Cedirung gewiſſer
Dinge von der Verbindlichkeit der baaren Zahlung nur alsdenn ſich
loswuͤrket, wenn ſein Glaͤubiger damit zufrieden, an erer Geſtalt es

Li t der Obligarion zuwider, und der daraus
der Natur und Eigenſchaft bligeni⸗ , 5

966 MEDTTAT. AD PANDECT.

erwachſenen Action und remedio juris nicht gemaͤß, wenn dasjenige
nicht abgefuͤhret wird, was der Debitor ſchuldig und gefodert wird,

und ihr aus dem Kauf⸗ und ausgeſtellten Wechſel⸗Briefe keineswe⸗ 4
ges zur Wiederabtretung des Guths, ſondern zu Erlegung der Kauf⸗
Summe gehalten ſeyd, auch vermittelſt des Guthes Hartmannsgruͤn,

welches euch uͤbergeben worden, die valutam wuͤrklich erhalten, alſo
ein remedium exſequutivum wider euch gebrauchet wird; So koͤn⸗

net ihr durch die anerbotene Abtretung des erkauften Grund⸗Stuͤckes,

auch Bezahlung der Intereſſe vom Kauf⸗Pretio, nebſt Erſtattung
der erweislichen Schaͤden wider Willen eures Creditoris und Ver⸗
kaͤufers von der Schaͤrfe des Wechſel⸗Rechts euch nicht befreyen.

Datio in ſolutum vera emtio & venditio eſt.

IV.

WCreditor rem, quam adebitore alii jam venditam etſi nondum tra-

ditam ſeit, in ſolutum accipere nequit.

L) onen in ſolutum veram emtionem & venditionem eſſe
ex totius negotii indole & recta ratione ſatis patet. Ac-

cedunt clare leges, ſcilicet 4. C. de Evidtionibus & 15. Quibus

ex caußis in poſſeſſzonem. Igitur quidquid in juribus noſtris de

emtione & venditione conſtitutum eſt, hoc omne ad dationem

in ſolutum trahi debet. Exemplis rem illuſtrabo. Debitor

obæratus vendit alicui merces quasdam, ſed ante traditionem

easdem creditori cuidam ſuo, ſolutionem importunius flagi-
tanti, in ſolutum dat ac vere tradit. Mox foro cedit. Ori-

untur ergo inter emtorem mercium, & creditorem, qui eas-

dem in ſolutum acceperat, lites. Poſterior hic recte quidem

ad L. 15. C. de Kei vindicat. provocabat, in qua ex duobus uni-

us rei emtoribus præfertur is, cui prius traditio facta. Sed
Obſtabat ei, quod ipſe negare non poſſet, ſe tunc, quum mer-

S

ces

cees

=

feeee — edd —

en
mi
incd

Ert

60

1V
4

1

—
ehſdetee
Nfchnt
kiſtkin.

unodhg.

thain
1d; Ette

ndi

Eft

opgeſtn.

ionentk,
tet. A.
noftrdde
ditodn
Dehiaa

ACitobden

nius fi.

(lien.

eiden
Obus n .
a. N

Uummetr .

rſd
t heſe .

SP. DXXXI. DE DATIONE IN SOLUTUM. 96 7

ces in ſolutum acciperet, ſciviſſe, eas jam alteri venditas. Hoc

enim eum fraudis, quam venditor rem duobus vendendo com-

mittebat, conſcium participemque ac adeo beneficiis jurium
indignum faciebat, arg. L. 10. . 3. Quc in fraudem &creditorum.

Brrunnemannus ad E. I5. C. de Rei vindicat n. 6. Reſponſum

JCtorum Helmſtadienſium de hac quæſtione vide in Specimine
CCCCXILV. de Vera traditione medit. 3.

y..
In datione in ſolutum neceſſe eſt, ut res certo pretio æſtimata cre-
ditori addicatur.

VI.
A datione in ſolutum differt mandatum, ut creditor rem vendat»
W atque ex pretio ſibi ſatigfaciat.
Vif.
In effectu intereſt, quod mandatarius rationes reddat, perieulum
non ſuſtineat, impenſas factas repetat, ac lucrum & damnum,
ſi res majoris vel minoris vendatur mandanti relin-
quat; gJuæ omnia in datione in ſolatum
ſecus ſunt.

Qrenae, ut dixi, datio in ſolutum vera venditio eſt, cer-
tum quoque & determinatum pretium ſeu quantitas in
ea interveniat, oportet, arg. §. I. I. de Emtione & L. 9. C. de

Contrabenda emtione. Addicenda igitur eſt res certo pretio æſti-

mata creditori, ut datio in ſolutum dici poſſit. Si hoc non fa-
ctum, ſed res ſaltem creditori tradita eſt, ut eam vendat, atque
ex pretio inde redacto ſuum accipiat, datio in ſolutum non erit,
ſed mandatum; inter quæ duo multum intereſt. Qui rem in ſo-
Iutum accipit, dominium ejus plene conſequitur, periculum,
ſi res pereat, ſuſtinet, damnum, ſi eam minoris vendat, ſen-

tit, viciſſim vero & Iucrum, ſi pretium ejus augeatur, retinet,
2 1L.

968 MEDITAT. AD PANDECT.

L. penult. C. de Solutionibus. Quæ om nia in mandato ſecus ſu nt.
Mandatarius, re vendita, rationes mandanti reddit, periculum
nullum ſuſtinet, impenſas in venditionem factas ante ommia re-
petit, ſi rem majoris minorisve, quam ipſi debetur, vendat, Hoc

lucrum damnumve debitori imputat, atque ipſe ſuum tantum

inde ſumit. Opus tamen eſt prudentia, ad diſcernendum utrum-
que negotium. Nam aliquando, etſi æſtimatio ad jiciatur, ex
circumſkantiis tamen apparet, partes non dationem in ſolutum
& venditionem, ſed ſimplex mandatum celebrare voluiſie, ac
rem tantum taxationis cauſa æſtimaſſe. Res optime illuſtrabi-
tur reſponſo ICtofum Helmſtad. menſe Julio anni ero o ccXIX.

exarato: Hat Cretius dem Cajo wegen einer Schuld⸗Foderung von

13000. Thl. womit jener dieſem verhaftet geweſen, einen Landes⸗An⸗
weis von 57ο. Rthlr. 116. Schock weiſſe Garne zu 2711. Rthlr. und
31. Sfuͤck Lucker⸗Tuch zu 1550. Thlr. angeſchlagen, ingleichen 128.

Stuͤck Cron⸗Raſch uͤbergeben und angewieſen, mit dem Anhange,

Ca jus ſolle ſelbige beſtmoͤglich eintreiben und verkaufen, daruͤber rich⸗
tige Rechnung ablegen und den Ueberſchuß herausgeben. Worauf
Cajus alles mit groſſem Fleiſſe beſorget, den Landes⸗Anweis einge⸗
trieben, das Garn vor 2089. Thlr verkauft, das Tuch durch Crerium
ſelbſt vor 921. Thlr. verkaufen laſſen, den Cron⸗Raſch durch Ab⸗
ſchickung einer Eſtaffetta nach Danzig aus den Haͤnden eines andern,
welchem Cretius ſolchen auszuliefern befohlen gehabt, gerettet und
daraus 1784. Thlr. geloͤſet, ſodann die Rechnung verfertiget, und den
Ueberſchuß von 976. Thlr. 27. Gr. an des Crerii Glaͤubiger, den Bru.
tum, bezahlet, womit jedoch dieſer nicht zufrieden iſt, ſondern ein meh⸗
tes fodert. Entſtehet demnach die Frage, ob dieſes des Bruti Suchen
gegruͤndet, und Lajus bie Garne und Tuche in dem angeſchlagenen
Werthe anzunehmen, und die ausgelegte Eſtaffetten Gelder der 15.
Thaler uͤber ſich gehen zu laſſen ſchuldig. Nun ſcheinet es zwar we⸗
gen der auf ein gewiſſes Geld angeſchlagene Garne und Tuche

eine datio in ſolutum vorgegangen, folglich, da die Rechte da.

tionem

— — — —. — t

— — — —–

hnt 4
lolunn
Nuiſe 4
DoceNI
Erlggfe
ndesſ⸗
thler

ſhen

Utbof
ibent
Puu
b
Cteiin

Scſone
etteu
Hurde
Mr.
eigl
Mlopen
N,
Zworh
9
1len

Tom. VII. Sgsgsgsg

SP. DXXXI. DE DATIONE IN SOLVTVM. 86669

tionem in ſolutum vor einen Verkauf achten, Cajus, ein wahrhaf⸗
ter Kaͤufer, und daher gehalten zu ſeyn, ſich mit dem in der Anwei⸗
ſung beſtimmten Preiſe zu vergnuͤgen, und die bey der darauf geſche⸗
henen Verhandelung erlittene Læſion, welche die Helfte ohnedes
nicht erreichet, zu tragen. Gleicher Geſtalt wird auch Brutus we⸗
gen der Eſtafetten-Gelder vorwenden, Cajus habe dardurch ſeinen
eigenen Nutzen geſuchet, und koͤnne mithin ſelbige von niemanden
wieder fodern. Bey ſolcher Bewandniß gewinnet es das Anſehen,
ob ſey des Bruti Foderung wohl gegruͤndet. Alldieweil aber Cajus
und Cretius ſich gleich Anfangs dergeſtalt mit einander verein get, daß
Cajus die Waaren beſtmoͤglichſt verkaufen, die Landes⸗Anwelſung
eintreiben, daruͤber Rechnung abſtatten und den Ueberſchuß heraus
geben ſolle, folglich der zwiſchen ihnen getroffene Handel vor keine
ſchlechte Datio in ſolutum angeſehen werden kann, ſondern vielmehr
ein Mandatum nebſt einer zugleich darinnen enthaltenen Cefſſion iſt,
und die Aeſtimation der Tuche und Garne nur taxationis gratia,
wie die Rechts⸗Lehrer reden, beygefuͤgt worden, damit nemlich
Cajus wiſſen koͤnne, wie hoch er⸗ gedachte Waaren anszubringen
ſuchen ſolle, welches aus dem obangefuͤhrten Worte beſtmoͤglichſt
genugſam zu ſchlieſſen, endlich die Eſtafetten-Gelder nicht dem
Cajo allein, ſondern auch dem Bruto zu ſtatten kommen, als wel⸗
cher, wenn Cajus nicht durch Abſchickung der Eſtaferta die Cron⸗
Raſche erhalten, keinen Ueberſchuß, dieſemnach gar nichts zu gewar⸗
ten gehabt haͤtte, mithin dieſe zum gemeinen Nutzen abzlelende Koſten
dem Cajo billig zum voraus laͤſſet, arg. L. 49. de Negotiis geſtis;
So iſt Cajus dem Cretio oder Bruto ein mehrers, als was die Rech⸗
nung beſaget, herauszugeben, und die Garne und Tuche nach dem
benannten Werthe anzunehmen, nicht ſchuldig, ſondern ſelbige nach
dem Preis, warum er ſelbſt ſie theils beſtmoͤglichſt angebracht, theils
Cretius ſie verkaufet, anzuſetzen, ingleichen die vorgeſchoſſene Eſtafet-
ten-⸗Koſten ſich verguͤten zu laſſen wohl befugt.

VIII.

e6 ME HT. AD PANUD SP D NXI DEDT. N SOI.

VIII.
Creditor, vem in ſolutum accipiens, hypothecas omnes, ettam extra
ju liciales, eidem aute impoſitui agnoſäere debet.
CQred. or rem in ſolutum accipiens emtor eſt, atque adeo hy.
pashecas rei antea a debitore impoſitas agnoſcere cognur
I. 4 C. de evictionibus. ld quod etiam ad extrajudiciales hypo-
thecas perunet. Creditor itaque non ſemper ſibi recte conſulit,
rem in ſolutum accipiendo, fed melius aliquando facit, ſi hypo-
thecam publicam ſibi ſtipuletur. Memorabo exemplum: Hede-
nus creditoriſuo Henrico agrum in ſolutum dat, accedente judi-
cis confirmatione. Poſtea Otro alzas creditor, cuiis ager diuan-
te extrajudicialiter oppignoramus fuerat, actionem hyporhecari-
am inſtituit. Henricus, ſi Ortoni fatistaciendumſit, nmihil ſibi
reliquum futurum atümadvertens, legem 1II. C. qui potiores in
pignore, in qua creditor, inſtrumentis publice confectis mi-
titur, privato creditori, etfi antiquioci, præponitur, opponit. Et

Pprofuiſſet illi hæc lex, ſi loco dationis in ſolutum hypetheeam

übi ſtipulatus fuifſet. Quod quum non feciſſet, Cti Heilmſtadi-
enſes eum menſe Martio annicIo 1oCcXV. condemnarunt: Daß
Beklagter, ſeines Vorwendens ungeachtet, Klaͤgern die Hedeniſche
Aecker ſo lange, bis dieſelbe ihres libellirten Capitals und der Zinſen
halber, vergnuget, abzutreten ſchuldig. V. R. W. Rat. Dec. Es
kommt bey Entſcheidung dieſer Sache auf die Frage an, ob Be⸗
klagter durch den mit Hedeno geſchloſſenen und dem Stadt Buche
einver eibten Conti act ein Vorrecht vor Klaͤgernerhalten. Nun ge⸗
winnet es das Anſehen, ob ſey der Klaͤgere Hypothee des Beklag⸗
tens ſeiner dem Stadt⸗Buche einverleibten Foderung nachzuſetzen,
da nach den gemelnen Rechten hyporheca publica einer priv tæ
vorgehet: Alldieweil aber der von Beklagten mit dem Lieurenant

Hedeno eingegangene und dem Stadt⸗Buche einverleibte Contract

keine Verpfaͤndung, ſondern eine datio in ſolutum iſt, peſche eigent⸗
lich vor einen Kauf zu achten, alſo das Eigenthum der Sachen, ſal⸗
vis oneribdus & hypothecis antea conſtitutis, auf den accipientem
Kransferiret; So ſend wir Beklagten ſecundum naturam inſtitu-
I& actionis hyporhecariæ zu condemniren bewogen worden.

S. D. C.
INDEX

Nerhe

ente

Shin.
dollli
flr.

:Hea.

tinh.

hecs.
ihl ſ
l 4
.
ntt, N

eeam

n.

1:,
ederſͤe

oe

. W

05 ℳ%
tNhNH
Var
BH
i
Printe
Utenen
Olttad

5

voI

. Ahſens. .
AbGEnti negligentia colonorum,
ſervorum, procuratorum, ho-
minum propriorum nocet. Pag-. 150
Abſens dici nequit, qui im eadem
Pprovincia, licet ſub diverſo- Judi.
ce, vivit. 151
An abſens reipublicæ cauſä contra
ſubhaſtationem reſtitutionem in in
regrum petere poſſit?
Acceptutio:
Ad acceptationem ſolum ſi lentium
non ſufficit.: 828
Acceptatio, a tertio nomine abſentis,
facta, aceeptanti quidem jus dat
nt promiſſio, invito illo, revoeari
nequeat; 3 acceptans tamen, invito
ceeo, cujus nomine acceptavit, ob--
ligationem remittere poteſt: ibid.
Acceptatio, novi inſtvumentie:
Tunc novationem inducit, quan-
do prius chirographum ſimul reſti-
tuitur, aut laceratur. 90³
Accuſatio’.
Pbieſti in aceuſatiomibus judex, ſpreta
accuſatoris petitione, poœnam:,
gquam lubet, decernere. 357
Aca:
4. judice ante inrotulationem comple-
. ri, atque iisdem omnia, quæ ad-

deciſionem cauſæ, et'am indirecte:

Fertinent, ſi ſi una pars hoc deſideret,
addi debent, quo neglecto, ſen-
umntis nulla eſt, 284

459

C RERVM
VMEN VII.

Altio!
Qenam requirantur, ut Actio pro
derelicta fit habenda. pag.6
Actiones, quibus feudum vindicatur,
ad curiam feudalemr, non ad fo.
rum' concurſus pertinent, 480.
Exm negotio, in qno' uterque doloſe
verſatus eſt, non datur. 807

Acltio, alternatival!.
Quomodo in actione alternativa ſit
Pronuneiandum? 2* 329
Ablio depoſit tit.
Præſcriptione obnoxia eſt, ſi de ini-
tio contractus certo non conſter.

244
2. ult. C de Edict. D. Adrian:
toll.

Actio ex L

Utrum ſit exſequutiva, an ſammaria?

6411
Tünc locum non habet; quum legi-
timus contrad ctor adeſt. 6422
Actione ex l. ult. C. de Edict. D.
Adrian, toll. in primis obitat excep-

tio vitii viſi bilis:. 643
Aklio ex ſponſur.
Qhænam dicatur?. 343. ſq.:

Ad quidi detur ?2 3441
Quomodo in actione ex ſponſu a ju-
dice ſit pronunciandum? 345. ſq.
Actio fnium negundorum.
Actioni finium regundorum, nullo,
ne quidem immemoriali, tempo-
re præſcribitur. 153
Aklio funeraria.

In⸗ actione funeraria contra heredes
mul-⸗

INDEX

RERV M.

multæ impen ſæ admittuntur quæ in
concurſu creditorum repelluntur.

594
Actio Mypothecoia.
Pertinet ad forum concurſus cognitio
de actionibus hypothecariis, ratio-
ne feudi competentibus. 480
Am, & in quibus ab interdicto Salviano
differat; & an hujus differentiæ ali-
quis in foro noſtro ſit uſus? 762

Actio injuriarum.
An in actione injuriarum a libello &

petitione actoris judex recedere

poſſit? 356
Actione liti gioſa.
Is, in quem actio vel res litigiofa
transfertur, nullo privilegio juva-
tur, ſed ſimpliciter jure tramferen-
tis utitur.
dotio pignoratitia.
Præſeriptioni eſt obnoxia; Ceſſat ta-
men præſcriptio tunc, quum de
initio contractus certo conſtat. 244

Actio privatoria.
In actione privatoria emphyteuſees
ſæpe utriusque partis petitiones
negliguntur. 350
In actione privatoria feude quoque
ſæpe judex idem facit. 354

Actio pro dote repetenda.
Quomodo in actione pro dote repe-
tenda a judice pronunciari debeat?

337
Actio pei judicatæ.
Ex ſimili cauſa agendi contra terti-
um non naſcitur. 389
Actio ſpolii.
Melior eſt interdicto unde vi, quod
& contra tertium poſſeflorem, &
contra magiſtratum, aliasque per-
ſonas, quibus reverentia debetur,
detur. 692
Famoſa non eſt. 693
Qui de ſpolio agit, cireumſtantias

825

loci, temporis &c. in libello ex.

primere, neceſſe non habet. ibid,

Ad proceflum poſteſſorium ſumma.
ri ſſimum non pertinet. 6

Ab actione ſpolii non liherat Pbolient

tem judicis auctoritas, ſine cauſæ

cognitione interpoſita. 0
a Actor. 7
A judice condemnari poteſt. 259
Abctus.

Actus ex familiaritate geſti, poſſeſſie-

nem non inducunt; probata tamaen

familiaritate actus non præſumitur
ex familiaritate geſtus, ſed hoc ipſum
gtiam probari opportet. 125
Adjudicatio.
Peracta ſubhaſtatione, & reperto me-
liore emtore, non ſtatim facienda,
ſed novus ei dies præfigendus eſt.
451

In die adjadicationis nova lieitatio,

5
etfſi pinguiſſima non admittitur. ib.

Admittuntur tamen illi, qui jus pro-

timeſeos, vel retractus habent. ib.
Sed nec hi audiuntur, quando jus eo-
rum maxime illiquidum eſt. ibid,
Aaprebenſio Compoſſeſſionit.
Spolium eſt. 681
. Adſignare actionem.
Quid ſit, & quomodo a delegatione,
venditione & ceſſione actionum dif⸗

ferat? 906
Aulterium.
Adulterium & inceſtus ſeparatim quin-
quennio, conjunctim vicennio ex-
cluduntur. 798
Aede

Aedes ſuas altius tollere, & ad cælum

usque ædificare, jure naturæ eſt
res meræz facultatis, ſed non jure
Romano. 241
Jure Romano nemo
commodo vicinorum veterem ædi-
um ſuarum formam mutare, aut

poteſt eum in.

e
laber 8
nnn
et 86
4

NIiI.

Dee
reſunir

laehan

PertoN.
kreittn
endu d.
(AI

Llitna

tün 1.

bent h

dojn

Mni,

Rrtn
Nundt,

i
lo er.

celun
e e
n jue
41
nn in
n d-
e in
eu.

5.

INDEX RERVM.

easdam ultra conſuetam aliüs alti-
tudinem tollere. ibid.
Aedifcatio, vel Aedificans in ſolo
alieno.
Is, in cujus ſolo ædificatum fuit, in-
diſtincte obligatur, in quantum
locupletior factus eſt. 88

Etiam is, qui bona fide in alieno

fundo ædificat, nihil ultra id, in
quo dominus locupletior factus eſt,
conſequitur. jibid.
Excipiuntur pofſſeflor herecditatis;
creditor p'gnoratitius, & maritus
quod ad rem dotalem. ib.
Is, qu', domino prolubente, ædifi-
cat in ſolo alieno, necefſarias qui-
dem, ſed non utiles, nec volup-
tuarias impenſss recuperat. 91

Cenſetur demino prohibente ædificare

is, qui ſummam impenſarum, ſibi
a domino præſeriptam, excedit.
ibid.
ui in iolo publico ædificat, ædifici-
um retinet ſuſcepto annuo ſolario.

Dominus, cui ædifcium in ſolo ſuo
ab alio poſitum nocet, æ& difican-
tem, ut id tollat cogere poteſt⸗
ibid.
Regula: Omne, quod ſolo inæ difica-
tr, ſolo cedit; in favorem domi-
ni ſtabilita, nocere ei non debet. 95
Aerarium.
In quibus differebat aà fiſeo, & prin-
cipis patrimonio? 190
Agger.
Ad aggerum murutionem non ſolum
fundorum poffſeſſores, ſed incolæ
etiam ſimplices obligantur. 757
Agnati.
Contra agnatos, quamdiu vVaſalus
poſſeſſor vivit, præſeriptio tricen-
nalis non currit. 182
Currit tamen tunc, quando feudum

Ggg ügsS8 2

ſed ſaltem
ibid.

iis non eonfſtitutum,
pacto promifſum fuit,

Aguitio.
Agnitio debiti præſcriptionem inter.
rumpit. 276
. AWienatio.
Ahenatio rerum, quæ commercio
exemtæ ſunt, per præſcriptionem
immemorialem convaleſcit; Tri⸗
cennalis, & quadragenaria præ-
ſcriptio vero non ſusicit. 219

Alvens.
Alveus dereliétus cui cedat? 12. 622
Animalia.
Omnia animalia ſua natura ſunt feræ.
17. ſag.
Animus. 7. d
Ad occupationem non ſufficit. 4
Ad adprehendendam pofſeſſionem re-
quiritur. 127
In factis ambiguis & dubiis jurejuran-
do probatur. ibid.
Animus derelinquendi.
Ad probandum animum derelinquen-
di non ordinaria præſcriptio re-
quiritur, ſed biennium ſuſicit. 50
Probatur per conjecturas & non
facta. 63. 178
Exemplum ejusmodi non facti. ibid.

Aunui neditus.
Libertas ab annuis reditibus nullo
temporis lapſu præſeribitur. 156
Acquiritur tamen alio actu, e. gr.
denegatione præſtationis interveni-
ente. ibid.
Debium annuorum redituum præ-
ſcriptione perimitur, quum ma-
gna alterius negligentia concurrit
ibid.
Jura recentiors, quæ in coneur ſibus
uſuras poſt ommes ſortes collocant,
ad annuos reditus; non ſunt exten-
Adenda. 535

Apeo-

1IN D E X

RE RV M.

Apotha- .
Debitor in ipia ſolutione apocham-
exigere, & prius quam ca de-
tur„pecuniam retinere pote ſt. 948
ſolutione praſtationum annu rum
apecha in eadem, qua huce usque
dari conſuevit, forma exigitur,
atque imnmutata recte recufſatur.

ibid.

Contra apocham exceptiones non nu-
meratæ pecuniæ &. aliæ poſt tri-
ginta etiam dies admittuntur. 95
Ex trium cohæretium annorum apo-
ghis ſolutio ſuperiorum temporum
Brainmitur. 9 56.
beæ præſumtio nen in publicis 10-
hun;, ſed & privatis, quin etiam
in perſonalibus debitis locum ha-
Bet., ilbid.
Defientihus licet apochis,: ſi ſolutio
trinm cohærentium annorum alio
moOdo probetur, ſolutio antece-
dentium annorum tamen præſumi-
tur, nec nocet præſumtioni huic,
quod' ſolutio quotannis difformiter
facta fhit. ð 956
Apochæ plurium non cohærentium
annorum aliquam præſumtionem
ſoelutionis in præteritum factæ in-
ducunt. 9595
Rd hæc praſumtio infirmior'eſt, ar-
que hoc ſolum operatur, ut ere-
ditor ad jus'n randum, ſe in- præe
teritum nihil accepiſſe, adig atur.
ibid.
Quando apochæ, ſuper præſtationi-
Bus annuis datæ, invicem diſcre-
Pant, poſterieres ex anterioribus

Anmeſtans.:

De jure communi, jus præcipuum

Præ allis creditoribus non conſe-
quirur, præterquam in ea re, quæ
per arreſtum ſervata fuit. 436
Arreſtum
Arreſtum impetraturus duo demon-
ſtrare debet, debitum certum, &

periculum in mora; liquiditas de.
biti non deſideramwurr. 430
Contra debitorem notorie obæratum,

bonisque lapfum, ſine omni pro-

Batione decerni poteſt. 433

Atreſtum, ob præſentiſſimum in mo-
ra periculum, a procuratore, qui
mandatum non exhibuit, impetra.
tum ſubfiſtit:. 435
Jhribus Saxonicis, sc aliis quibusdam,

men, quam ſi ante motum con-

hypothecam tribuit, non aliter ta-

curſum imponatur. 436

Arreſti remiſſio accuratiorem cauſæ
cognitisnem requirit,, quam impo-
ſitio. S= 439
Arreſtum, quod judex ſfine cautæ
cognitione remittit, adhuc ſub-
ſiſtit.⸗
Arreſtum, ab uno correo impoſitum;
& alteri prodeſt, nec in ejus præ-
judicium a magiſtratu remitti, pot:
eſt. 96
Aſſeſſon judiciii,
Acta ſine Præſidis auctoritate re-
terre non debet;: ſi ſecus facit, ſen-
tentia nulla eſt. 299

Auctoritas judicis.

explicanda ſunt. 960 Ctione interpoſita: ſpoliantem ab-
Pererinel Apoſtaßiae. actione ſpoli non liberat. 705.
1Aſcr i eruoi nomeſt. 799 Auguſtanæ' confeſſtone addiltits:
Porés.

Arbores ſylvæ, in qua alten jus paſe
cendi habet, a domino'exſeindi po'.
ſunty, terna veror arari neqnit:, g6n

An poſſit ſacris in vieina eccleſia uti,
quando eceleſia loci, in quo/ vivit,
diver ſam æ noſtra religionem fovet:

ibid.

Auctoritas judicis, ſine cauſæ cogni⸗⸗

RERV M.

— IND E X
Mrerkn 3B.
an D . 7 Balæna.
ti n Ab alio ſignata, ab alio vero oceupata,
6 cedit occupanti. 4
Banzus Jerinets.
do den Olim pertinens prædicrum nobilium
. certun tuit. 26
8 And Aug ſtanæ co teſſioni a ldistus.
etten ſed m loco catholico habitans, li-
onn n beros fuos ad vicinam eccleſiamn
t. 6 evangelicam baptizandos deferre
immnitn Ppoſnt, quamvis ipſe mnsjorcsque
ntch, 5 ejus ſemper ſacris in ece'efia catho-
it, n. lica ejus loci uſi tuerint, nec unquam
baptiſmum alibi adhibuerint? 247
Svin. eneficium ceſſionis bonorum.
donn dlert Denegatur debitori cambiali, licet
Wmotumn en fortunæ injuria in paupertatem in-
. ciderit. 964
enn eul Vid. infr. Ceſſio honorum.
guning Benepcium dationis in ſoluzum.
Prodeſt omuarbus debitoribus. 963
ſin er “
D . Beneſficium divifionig.
DM An ſidejuflori indemnatis, ſi ei re-
Dinnelrn, nunciaverit, Competat: 875
inen e Beneficium excußſionit.
ieniti e Fid juflori tunc non datur, quande
Is cum debitore principali multis
i. difficultatibus innexa eſt. 889
Ddorine N Ceſſat poſt mortem debitoris, ſiqu'
dcut ilther dem actio contra plure- ejusdem he-
redes inſtituenda efſet. 891
Cefſat tune, quum concurſus credi-
torum contra debitorem principa-
RKH lem motus eſt. ibid.
ae g W Beneficium ſeparationist.
„. Locum habet, etſi duorum plurium-
allit. ve debitorum bona ita ſint com-
Netlltiu mixta, ut ea accurate diſcerni im-
in o m, poſſibile ſit. . D 538
icnenfe In benefieio ſeparationis defuncti cre-
44 ditores, quamvis chirographarii cre-

ditoribus/heredis, licet hypocheca.
riis & privilegiatis, anteponuntur,
ſolis tributis cXερε 540
A beneficio ſeparationis res ſecund un
creditores heredis judicçata non ex-
cludit creditores defuncti. 54
Beneficium ſeparationis defuncti cre.
Adstores, etii jus eorum aftioris in-
daginis ſit, contra Pquidos he e-
dis creditores habent; Creditor.s
tamen heredis exſ quutionem,
Praſtita cautione impetrant. 542
Beneficium ſepazationis non xciu-
dunt lex nova, & privilegium,
quibus creditor almquis aliis omni-
bus anteponi jubetur. 543.
Inter unius debitoris heredes locum
non habet. 545
Beneficium ſeparationis, quod prag-
matica in ſociis admittunt, ut, exci-
tato conmtra unum ex ſociis concur-
ſu crediterum, debita ratione ſo-
cietatis contracta, debitis, quæ
extra eam facta ſunt, præferantur,
in jure fundatum non eft. 547

Beſtic.
Vid., infr. Feræ Beſticæ.
Bona Edes.
Caſus, in quibus bona fides per litis
gonteſtatiosnem non tollitur, 1III
Noen in opinione, ſed in ignorantia
conſiſtit. 157
In bona fide etiam eſt, qui errat,
dummodo non ſupine- ibid.
Per ſimplicem denuncistionem, in
principio contractus factam, rem
eſſe alienam, non tollitur, niſi ſi
mul argumenta convincentia, aut
maxime veroſimilia adferautur. 158
Bonam fidem error juris ſupinus
tollit. 160
Bonam fidem non tollit error juris,
adminiculo quodam fultus. ibid.
In bona fide eſt, qui auctoritati mnag'-
ſtratus fiſus in jure errat. innn:

INDEXNX RERV M.

In bona fide eft is, qui ſcit, rem
eſſe alienam, ſed tamen, cam a
ſe, conſentiente domino, poſſideri
vero fimiliter credit. 161
Etiami n præſfriptione actionum per-
ſonalium, aliorumque jurium de-
ſideratur. 1712
In ipſo debitore, qui interpellatus
nunquam fuit, ex lapfu longiſſimi
temporis præſumitur. 163
Dictum Panli: Quiequid non ex fide
eſt, pecestum eſt; in jure canoni=
co ad probandum, quod bona fi-
des in omni prafcriptione fit ne-
cefſaria, bene adhibetur. 1166
Poteſt in bona fide eſſe, qui inſtru-
mentum, quo jus alterius contine-
tur, tenet & perlegit, ſed tamen
credit, illi aliunde eſſe ſatisfactum.

169
Etiam in præſeriptione immemoriali
deſideratur. 214

Bonæ ſidei poſſeſſor.
Fructus eonſumtos, quamvis ex iis
locupletior factus ſit, lueratur. 109
Poteſt quis talis eſſe, etſi eo tempore,
quo primum pofſeſtionem nactus
eſt, contradictionem ab illo, qui
rem poſtea evineit, pafſus ſit, ib.
Fructus etiam poſt litem conteſtatam
perceptos & conſumtos Iucratur,

ſiquidem per litis conteſtationem in

mala fide conſtitutus non fuit. III
An bonz fidei poſſefflor, qui fru-
ctus lucratur, expenſas a domino

vindicante repetere poſſitt 117

Bonæ fidei pofſeſſorem injuſtus judi-
cis principisve juſſus non effieit. 169
Rem furtivam præſcriptione XXX.
annorum adquirit. 185

Bona commivta.,
qualiter dividuntur, ſi non conſtet,
