tentat ergo poſterior actionem priori illi. Negat prior, jus
agendi huic contra ſe eſſe. Nam, ait, neutri ex nobis res tra-
dita fuit, igitur qquale jus habemus, jam in pari cauſa poſ-
ſeſſor potior haberi debet, L. 128. pr. de Reg. jur. Sed [Cti
Helmſtadienſes menſe Martio anni choloccxv. Kcundum Po-
ſteriorem judicarunt. Defectus nempe traditionis in priore
creditore translationem dominii impediebat, L. 20. C. de Pa-
&is. Hic ergo ſaltem jus ad rem, ſeu actionem pPerſonalem

contra venditorem ſuum, habebat. Poſterior vero fortius jus,

quod rem ipſam adficiebat, nactus erat. Pignora enim &
hypothecæ etiam ſine traditione conſtituuntur, atque nihilo-
minus eundem effectum, quem traditione accedente habente
producunt, L. 12. qui potiores in pignore. Adjiciam rationes
decidendi ſententiæ modo memoratæ adnexas: Es iſt auſſer
Zweifel, daß der von Klaͤgern wider ſeinen Schuldener, den Paſtor
Redelffſen, deſſen ſchlechter Zuſtand und Unvermoͤgen zu zahlen
deutlich genung hervorſcheiner, auf die bey der Fluͤggiſchen Wittwe
ſtehende Sachen geſuchte und erhaltene Arreſt guͤltig geweſen, und
Klaͤgern alſo ein Pignus prætorium in denenſelben zuwege gebracht.
Es kommet demnach anjetzo nur auf die Frage an: Ob der Beklagte
an beſagten Sachen ein mehrers Recht habe? Solches will derſelbe
geben nach, der Paſtor ihm dieſe
Sachen noch vor angelegtem Arreſte in ſolutum zu uͤbergeben ver⸗
ſorochen. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne Beklag⸗
ter, die an ſich genommene Sachen ſamt den aus einigen geloͤſeten
Geldern herauszugeben, nicht angebalten werden Aldieweil aber
das von dem Paſtore? Redelff fſen mit Beklagtem wegen der ſtr eitigen
Sachen vor dem Arreſte aufberichtete pactum, in Ermangelung der
Tom. EII. . I wuͤrks

—

7

6s MEDITAT. AD PANDECT.

wuͤrklichen Uebergabe, Beklagtem kein dominium, oder anderes jus

in re geben koͤnnen, folglich das von Klaͤgern erlangte Pignus præ-
torium allerdinges ein ſtaͤrker s Recht iſt; So iſt der Beklagte ſchul⸗
dig, Klaͤgern die bey der Fluͤggiſchen Wittwe geſtandene S Sachen,
und das aus dem verkauftem geloͤſete Geld, herauszugeben.
III.
Traditio ei non prodeſt, qui vem, quæ ei traditur, alii] Jam

promiſam eſſe ſcit.

Rgun ante memorata, quod inter duos emtores aut dona-
tarios is præfertur, cui prius traditio facta, tunc ex una-

nimi fere interpretum ſententia locum non habet, quum po-

ſterior, cui tradita eſt res, eam jam alteri venditam aut do-

natam fuiſſe ſcit. Ita Braunnem. ad E. 15. C. de Kei vindicat.
n. 6. pluresque ibi allegati. Adde Bergeri Supplementa ad
Elect. diſcept. for. Part. 2. p. 216. Lex clara deficit, ſed æqui-

tas hanc ſententiam tuetur, & argumentum legis. Venditor

nempe, qui rem jam alteri promiſſam iterum promittit, ſine
dubio fraudulenter agit. Is igitur, qui fraudem hanc novit,
& tamen ex ea lucrum aucupatur, fraudis Particeps „ atque
adeo beneficiis jurium indignus fit. Id quod in L. 10. §. 3.
guæ in fraudem oreditorum conſtitutum eſt. Sic itaque Cti

Vitembergenſes menſe Julio anni croioccIx. reſponderunt;

Hat Titius ſeine in Meiſſen gelegene Weine, kraft eines den éten
Sept. 1706. hieruͤber anfgerichteren Inſtrumenti, an Cajum kaͤuf⸗
lich uͤberlaſſen, ſelbigem auch, dieſe Weine abzuholen, frey geſtellet;
iſt aber, ehe und bevor die Abholung geſchehen moͤgen, von Lucio
aus einem Wechſelbriefe auf 800. Rthlr. hochbelanget, und weil er
ſonſt keine Zahlungsmittel gehabt, auch ſich eines Schimpfs beſorgen
nuͤſſen, bewogen worden, die noch vorhandene Weine dem Lucio
in ſolutum abzutreten, und deſſelben hierzu beſtelltem Mandatario
wuͤrklich zu uͤbergeben. Als aber nachgehends ein concurſus credi-
torum

ſür
⸗

deſe
Beg
ugl

Me

Kun

ciis

Ven
lung
ſolu
actio
niß
certi
ſeine

ich

erla
ſchei
ſtatt

—
ulſderes
e ſche

ne Sochn,

eben,
,Ai jen

d donz⸗
Tumexdnn⸗

, quum N.

m aut d.
kei vingien.
plemeste 11
t ſed eqni⸗
8. Vencltor
mittit, ſine
banc nOi)
ceps, Aqle
1L Io. 8
citague
ſpohdenn,
kines den
Cajunften
ftuſciſe

, von id

t, Uund pie

upfo eſuon.
e denn .uh.

1 Mandaurn

urlusel⸗
totun.

ſtatt angenommene Weine wieber abzutreten ſchuldig ſey.

Sp. CCCCXLIV. DE VERA TRADITIONE. 67

torum wider Titium entſtanden, hat der ehemalige Kaͤufer Cajus
Arreſt auf die dem Lucio in ſolutum uberlaſſene Weine geſuchet.
Entſtehet alſo die Frage: Welchem unter dieſen beyden letztern ei⸗

gentlich die Weine zukommen? Ob nun wol in dem Falle, wenn

eine Sache ihrer zweyen verkaufet wird, derjenige, welchem ſolche

zuerſt uͤbergeben worden, dem andern, vermoͤge des erhaltenen dinge⸗

lichen Rechts, fuͤrzuziehen iſt, und denn allhier die Uebergabe nie⸗
mals an Cajum, wohl aber an Lucium geſchehen, geſtale die in
dem mit Cajo aufgerichtetem Kaufcontracte befindliche Worte: Es
ſollten ihm die Weine cediret ſeyn; ad translationem dominij
fuͤr genugſam nicht zu achten. Wannenhero es das Anſeben gewin⸗
net, als ob Qajus an den dem Lucio uͤbergebenen Weinen mit

Rechte nichts fodern koͤnne, ſondern ſich lediglich an Titium oder

deſſen Vermoͤgen halten muͤſſe. Dieweil aber dennoch obberuͤhrte

Regul, daß der erſtere Kaͤufer dem letzterem, welchem die Sache

zugleich uͤbergeben worden, nachſtehen muͤſſe, alsdenn ihren Abfall
leydek, wenn der letztere den bereits mit dem erſterem geſchloſſenen

Kauf gewuſt, und alſo in mala fide ge weſen, imm aſſen dann Lu-

cius nicht leugnen kan, daß er von Titii an Cajum geſchehenem

Verkaufe und ceſſion der Weine, als er ſolche von Titio an Zah⸗

lungs ſtatt bekommen, Nachricht gehabt, folglich, und da datio in

ſolutum fuͤr einen Kauf zu achten iſt, von dem erſterem Kaͤufer
actione in factum wohl belanget werden mag, bey welcher Bewand⸗
niß dem Lucio ſein Vorgeben, daß er ſelbſt de damno vitando
certire, imgl ichen, daß einem Creditori ante motum concurſum
ſeine Bezahlung auf alle Weiſe und Wege zu ſuchen erlaubet ſey,

nichts helfen wird, indem dieſes, ohne einen andern in ſeinen wohl

erlangten Rechten wiſſenklich zu kraͤnken geſchehen muß: So er⸗
ſcheinet dannenhero ſo viel, daß Lucius dem Cajo die an Zahlungs

I 2 W IV.

—

6s AIEDTFTAT. AD PANDECT.

Vera traditio cum bona Eide conjunäbta præfertur fictæ,
etſi tempore priori.

venit ſæpe, ut duæ traditiones invicem concurrant, ficta
una, altera vera. Tunc ſi is, cui vere res tradita, tem-
pore prior ſit, dubium non eſt, quin præferatur. At, ſi ficta
traditio præcefiit, intricatior lis exoritur. Exemplum ſupra
in Specimine CLXXX. de Obligatione mandantis, medit. 4.
commemoravi. Duo fruges maturas, ſed adhuc in agro hæ-
rentes, emunt; prior in emtione manipulos aliquot in ſignum
adprehenſæ poſſeſſionis evellit, poſterior fruges ipſas deme-
tit avehitque. Quæritur nunc, quis ex his potior fit? Di-
ſceptant inter ſe interpretes. Cartzovius P. 2. Conſt. 3 3. def-
15. . 4. fictum iſtiusmodi poſſeſſorem anteponit illi, qui

poſtea realem poſſeſſionem nactus eſt. Contra Gothofr. ad

L. 15. C. de Nei vindicat. lIit. b. eum antefert, qui rem vere

accepit: cum quo & ego ſentio. Namque primo, ſi æqui-
tatis rationem hHabeas, illi magis ſemper favendum eſt, qui

melius vigilavit, & omnia palam gelflit, præ eo, qui clancu-
lum ad rem adrepit. Deinde & ſecuritatis publicæ & com-
merciorum intereſt, ne clandeſtinæ & ſymbolicæ traditiones
Ppræferantur manifeſtis, quum alias in omni venditione me-

tuendum foret, ne alius jam eandem rem emerit, & per fi-

ctam traditionem jus in illa acquiſierit. Porro argumentum

preo mea ſententia ex iſtis Legis 15. C. de Rei vind. verbis
obtentu non datorum inſtramentorum; ducitur, atque ex iis

colligitur, priorem emtorem, cui inſtrumenta tradita, poſte-

riori, qui rem ipſam accepit, poſiponendum. Tum regula

generalis in omnibus fictionibus juris præſcripta, ne per eas

naturalia jura corrumpantur, & veriras immutetur, L. 8. de

Capite minutis, L. 2. §. I. de Ufſufructu earum rerum, etiatn

hic

n

—
hic
pab
ita
lie!
nte

—

rant, fite
dita, tenn⸗

Aſich

um fühn
medit. 4,
ato hæ-
inhgaun
Dlas deme.
r ſit? D-.

33 ℳ

illi, qui

Bothofr.

irem ven
, ſi Eui⸗
m eſt, qll
gui clanen.
* & cN
traditions
ditione m⸗
1 per ⸗
rgumenun

Vd. Velb:

rqe er

cita, poke⸗

Tum reghl
ne Peleß
unl.9¹
run, en

e.

sp. CCCCXLIV. DE VERA TRADFTIONE. c

hic locum invenit. Adde Alteſerram de Eictionibus juris

tratt. I. C. I. Denique in pari cauſa poſſeſſorem potiorem

haberi, jubet Paulus in L. I28. Pr. de KReg. jaris. Quæ quum
ita ſint, veram traditionem fictæ antepone quidem, ſed cum
hac limitatione, niſi is, qui vere rem accepit, eam jam alii

ante ficte traditam ſciat, atque ſic in mala fide verſetur.

Traditio per cenfeſſionem inſtrumento inſertam nos
probatur.

Praditio vera verbis fieri nequit, ſed actum corporalem
deſiderat, L. 48. de acquirenda vel amitt. poſſeſſ. L. 20.
CG de Pactis, quibus non obſtat Lex I. §. 21. de acquir. vel
amitt. poſ. in qua Paulus: Non eſt, inquit, corpore & actu ne-
ceſſe adprebendere poſſeſſionem. Ex ſequentibus enim verbis
apparet, eum non omnem actum corporalem excludere, ſed
minimum oculos, h. e. demonſtrationem ex parte tradentis,
& obtutum ex parte accipientis, cum affectu, ſive animo oc-
eupandi conjunctum, requirere. Is ergo, qui traditam ſibi
rem, & ſe per hoc dominum factum adfirmat, hoc probare
debet; ad quam probationem non ſufficit confeſſio in inſtru-
mento emtionis a venditore facta, ſe rem vendidiſſe & tradi-
diffe. Iſtiusmodi formula quippe ſaltem de conſuetudine in-
ſtrumentis inſeritur, Res vero non inſtrumentis geruntur,
ut recte Cæſares in L. 12. C. de Probationibus ajunt. Itaque
ICtos Vitembergenſes aliquando iſtiusmodi probationem ex
confeſſione in inſtrumento facta deſumtam rejeciſſe recordor.

I13 COkOIr.

70 MEDITAT. AD PANDECT.

cokorIAkIK.

I. Traditionem inter modos adquirendi dominium juris na-
turalis refert Juſtinianus in §, 40. I. de Rerum diviſ. Con-
tra Grot. de J. B. &7 L. L. 2. C. 8. §. 25. breviter quidem,
at ſolide docet, ad dominii translationem naturaliter
. traditionem non requiri. Nec opus eſt diſtinctione,
quam Pufendorſius de Jure nat. & gent. L. 4. c. 9. §. 6.
. adfert, inter dominium ſeparatim a poſſeſſione conſide-
ratum, &ñ cum eadem conjunctum. Nam quid opus eſt,
dominium cum poſſeſſione conjungere, quum alterum
ſine altero eſſe commode poſſit?

2. Ad traditionem vox: trado in contractu adhibita non
ſufficit. Dixi in Specimine CCII. de traditione & oc-
cupatione rei venditæ med. I. S

3. Is, qui rem ſibi promiſlam, non exſpecñtata traditione,
occupat, peccat, & amiſſione juris ſui punitur, §. I. J.
de vi lonorum Taptorum, L. 13. Quod metus cauſa, L. 7.
C. unde vi.

4. Venditor, qui in inſtrumento venditionis emtori rem o 1
cupare permittit; hoc ipſo tamen non tradit. Itaque
emtor ne tune quidem poſſeſſionem, invito venditore,
adprehendere poteſt. Dixi in eodem Specimine CO0VII.
. lege
ippli
ler in
Autun
Hem
Aige⸗
uod
Derſt

SPE- leſſio

—

n jurin.
dtſ. Co.
r quicden
urlit

kinckine,

6.9. 6
conlie.
Opus eſt
Aterum

hibita non
vone Gor.

taditione,
ur, . 1. .
M le,

rirem oe-
t. Irague
vencdlitore

e CCVII

D.

Ssb. CCCCXLV. DE FICTA TRADITIONE. „I

—8SPBECIMEN CCCCXLV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Ad LIF. XLI. II. I.

FICTA TR ADITIONE.

PVBLICE RIE NSVN

GEORG LVD OVIC. FLACH
HANNOVERAN. LL. CVLT.
D. AX. IVL. cio lo cc XXVII.
I.
Traditis imnhrumentin ad rem pertinentibus, res ipſa
tradi ita cenſetur.
II.
YTraditie tamen infrumenti de præſente contracta
confecti non ſuſicit.

tinentium; atque hoc ex L. I. C. de Donationibus pro-

bant. Nec male. Animadverto tamen ſubinde, iſtam
legem ab advocatis non ſatis intelligi, atque Perperam ſæpe

adplicari. Credunt nempe, in ea agi de inſtrumento, recen-
ter inter eos, inter quos traditio fieri debet, confecto, atque
autumant, emtorem donatariumve, hoc accepto, poſſeſſio-
nem ipſam accepifſe, & plene ſecurum eſſe. Recordor ego,

aliquando emtorem ex conſilio cauſidici prædium emtum,

quod venditor adhuc tenebat, Privata auctoritate occupaſſe,
perſuaſum ſcilicet a cauſidico, ſe vim nullam facere, ſed poſ-

ſeſſionem olim, quum inſtrumentum venditionis ei tradere-
tur,

nter traditiones ſym bolicas referunt communiter exhibi-
tionem inſtrumentorum ad rem, quæ tradi debet, per-
7

„2 MEDTTAT. AD PANDECT.

tur, acceptam ſaltem continuare. Inexcuſabili errore! Lew

iſta 1. C. de Vonationilus de inſtrumentis antiquis, ex quibus
olim res ad venditorem pervenit, agit. Præſens igitur do-
cumentum non ſufficit, tametſi venditor in eo, ſe rem em-
tori tradere, declaret, arg. L. 48. de Adquir. vel amitt. poſſeſſ.
Agnoſcit idem Carizovius P. 2. C'onſt. 33. Sef. 15. Sic itaque
Cti Vitembergenies menſe Aprili anni cloloccx. reſponde-
runt: Hat Anna Roſina Koyin nesſt ihrer Lochter euch ihr Haus
für 6 ο. Rthle. verkaufet. Als ſie nun bierauf euch den Kaufre⸗
ceß zwar eingehaͤndiget, die Nutzungen aber und den Mierßzinß in⸗
nen behalten, babt ihr vor einigen Wochen die Poſſeß beſagten Hau⸗
ſes wuͤrklich ergriffen. Ob ihr nun wohl hieran, daß ihr den Beſitz
des Hauſes eigenmaͤchtig ergriffen, und, bis euch Verkaͤuferin ſol⸗
chen verſprochener maſſen eingeraͤu met, nicht erwartet, unrecht ge⸗
thau, auch die von Verkaͤuferin geſchehene Ein haͤndigung des
Kaufbriefes vor keine wuͤrkliche Uebergabe zu achten, indem Lex I.
C. de Donat. in welcher, daß durch die Einreichung der Doeu-
menten bie poſſeſs transferiret werde, enthalten, nicht von dem

neuaufgerichtetem Recefle, ſondern von den alten Kaufbriefen und
zu dem Gute gehoͤrigen kanden zu verſtehen; demnach ihr, ge⸗

ſtallten Sachen nach, pro violento poſſeſſore und der benefi-
ciorum juris unwuͤrdig zu achten ſeyd ec.
III.
Yraditio inſtrumenti recentioris tane ad trancferenqum domi-
nium ſaßcit, quum ea boc animo in re brſente ſit.

r heſin hanc, quæ limitationem præcedentis meditationis
continet, probo ex L. 77. de Kei vindicat. cujus hæc

ſpecies eſt: Mulier donat alicui præœdium, ac epiſtolam, qua

donatio continetur, donatario in ipſo prædio præſenti dat.

8 T, . . .
Reſpondet Ctus, hoc ipſum, quod donatarius in eo agro,
qui

gvi
t
Ete
ant
ni
oe,
Conn
Citun
Pre
clo

mi

i

ſen
ſent

C

F-
Do
tomin
Polel
13 N
Varia
Vendi
ln.

—
rore! er

eX quldu
1 Lux d.

Tem em.

in aſeſ

die itin le
eſponde.
ißr Hons
uuſte,
eaſ i,

Ngten Han

den Beſt
lferſu ſah
hrecht ge⸗
unz des

demn Ler I.

der Doeu.
t ven den
briefeß ic
ch ihr, ge

her benet.

Aun donn,.
e fi
editationd
ujus xe
olam gl
ſenti d

60 4910 rJ
qli

SP. CCCCXLV. DE FICTA TRADFTIONE. „g

qui donabatur, fuiſſet, quum epiſtola emitteretur, ſuſſtcere
ad traditam poſſeſſionem, licet actus alius non interveniſſet.
Et convenit hoc Cti reſponſum analogiæ juris. Secundum
hanc etiam traditio tria requirit, facultatem transferendi do-
minium voluntatem & actum corporalem. Iſta tria vero in

hoc, quem dixi, caſu concurrunt. Recte igitur Martini iz

Commentario forenſi tit. 47. J. 2. n. 5. adfirmat, prædium tra-
ditum cenſeri tunc, quum ſpecificatio proventuum in re

Præſente traditur. Et ICti Vitembergenſes menſe Julio an.

cioloccix. reſponderunt, traditione inſtrumenti recentis do-
minium ideo translatum non fuiſſe, quod illa in re præſente
facta non eſſet: Es kommt dem Cajo die Uebergebung des ver⸗
fertigten Documents, in Erwegung, daß ſolche nicht in re præ-
ſenti geſchehen, nicht zu ſtatten.
IV.
Conſtitutum poſſeſſorium explicatur.
Reſervatio uſusfructus in parte rei venditæ non eſt
Rlta traditio.
VI.
Conſtitutum poſſeſſorium dominium in emtorem, quamdiu iy
pretium non ſolvit, haud transfert.

T'd traditiones fictas nobiliſſima ſpecies eſt conſtitutum

poſſeſſorium, quum fſcilicet is, qui hucusque rem jure

dominii tenuit, declarat, ſe eam impoſterum alterius nomine
Poſſeſſurum. Ea deolaratio aliquando expreſla eſt, ut in L.
18. pr. de Adquir. vel amitt. Poſſeſſ. plerumque tacita, eujus
varia paſfim in juribus noſtris exempla oecurrunt, veluti ſi
Venditor aut donator rem ab emtore aut donatario conducat,

L. 77. de KRei vindicat. vel annuam ei penſionem in dominii

Tom. VII. K reο⅜.

74 MED 1 2ITAT. AD PANDECT.

. — rr
recognitionem ſolvat, c. 9. X. de Reſtizutione ſpo iatorum, vel nec
uſumfructum retineat, L. 28. C. de Donationibus, vel preca- ktren
rio in fundo vendito aut donato moretur, L. 6. §. 2. de Pre“ Kehi
cario. Ut tamen conſtitutum poſſeſſorium interveniſſe dica-
tur, de animo poſleſſionem in alterum transferendi conftare lon
certo debet. Is quippe in dubio nunquam præſumitur. Me-
morabo litem a Ctis Vitembergenſibus menſe Aprili ani irſ
cIoloccIx. deciſam. Roſina domum ſuam Abrahamo vendit, e
ſed in contractu fibi conclave aliquod per annum adhuc in- linenn
habitandum reſervat. Conficitur inſtrumentum, ſubſcribi- Eete
tur, ſignatur, traditur. Ipſam tamen domum venditrix non Kmp
tradit, ſed cum conclavi iſto, quod ſibi reſervarat, cetera Hone
tiam conclavia retinet. Emtor conſtitutum poſſeſſorium ih
zmtervemiſle, ſeque per id poſſeſſorem & dominum effectum eagt
credit. Petit igitur a judice, ut inquilini, qui a Roſina olim
conclavia conduxerant, ad mercedem ſibi perſolvendam per nl

mandata pœnalia adigantur. Verum IGtis V itembergenſibus Mo
aliter viſum fuit. Negarunt illi, reſervationem conclavis

pro traditione aut conſtituto poſſeſſorio haberi poſſe, idque Te
ex duplici ratione, primum, quod retentio uſusfructus, de
qua in L. 28. C. de Donationibus agitur, non in parte rei ven-
ditæ aut donatæ, ſed in re tota fieri debeat. Qui enim in T
parte ſibi reſervat uſumfructum, tunc demum alieno nomine
Poſſideri incipit, quum reliquam partem tradidit. Deinde, l
ſi vel maxime reſervatio conclavis pro traditione haberi po- Uy
tuiſſet, eo tamen dominium in emtorem, qui pretium non. ſuth
dum ſolverat, non tranſtuliſſet. Nam, ut recte Ziraquelkus ltn
de Jure conſtituti poſſeſſorii Part. I. n. 27. monet, quum, pre- Peeut
tio non ſoluto, aut fide de eo non habits, etiamſi vera traditio Nern
interveneri t, non transferatur dominium, §. 4t. I. de Kerum Uerbr
diviſ. L. I5. C. de Kei vindicat. eadem ratione, imo fortiore, “ ſen

nec

umm vel
1 Precz.

de P.

le dier.
conſtare
Ur, Me.
ili anmi
d Vendin
dhue in.
fubteud.
ditrir non
a, cetete
eſtorinmn
eflectum
Dna Olim
ndam pet
rgenbdu
conclav’
fle, idgue
uctus, de
te rei ven.
Gi enim in
eno nomide
t. Deinde,
haberi po.
etium non-
Viroduehu
quufh,ke.
Vera tradiib
. I. le lun

imno fortore
ner

Sp. CCCCXLV. DE FICTA TRADITIONE. 75

nec iſta traditio, quæ facta ſaltem fingitur, dominium trans-
feret. Quamobrem ſic reſponſum fuit: Hat Anna Roſina
Koyin nebſt ihrer Tochter euch ihr Haus fuͤr 6500. Rthlr. verkaufet,
und in dem hieruͤber aufgerichteten Kanf⸗ Receſſe euch den Beſit
davon einzuraͤumen, alle Logementer, bis auf ein einiges, welches ſie
ſich kis Oſtern 1709. zu bewohnen fuͤrbehalten, abzutreten, und daß
ihr ſogleich von den Miethleuten den Zinß und allen Nutzen nehmen
moͤchter, zu ugeben verſprochen. Nun iſt die Vorbehaltung eines Lo⸗
gements in dem verkauften Hauſe vor keine wuͤrkliche Llebergabe zu
achten, indem der Auszug der Wohnung von der Verkaͤuferin nicht
ſimpliciter, ſondern alsdenn erſt, wenn ſie euch vacuam poſſeſ-
ſionem nach vortergehender Auszahlung des Kauf⸗Pretii und ge⸗
richtlicher Lehnsreichung wuͤrde eingeraͤumet haben, geſchehen; ſo

moͤger ihr, daß durch Mandata den Miethleuten die Auszahlung des
Mierhgelbes an euch auferleget werde, nicht verlangen, ſondern ſeyd

dieſerhalb die Verkaͤufere ſelbſt, mit welchen ihr alleine contrahirt,
actione emti zu belangen verbunden.
VII.
7 raditioni ber brevem nanam novatio aliqua ineſt, prior
obligatio per eam perimitur.

„„ . . „ . . X .
raditio brevi manu fieri dicitur in L. 423. §. 1. de Jure do-

ium, & deſcribitur, in L. 2. 9. penult. de Donat. inter

Dir. & A. quando celeritate conjungendarum inter ſe actio-
num, una actio occultatur. Exempla in L 15. de rebus ore-

ditig habentur, ſi ſcilicet debitorem meum tibi mutuum a me
flagitanti pecuniam ſolvere jubeam, vel debitorem meum
Pecuniam mihi ex mandato debitam crediti nomine retinere
pPermittam. Ipfa vero recta ratio indicat, omni traditioni
per brevem manum ineſſe novationem, atque per eam pri-

ſcam obligationem perimi. Exemplo res optime illuſtrabitur.

K 2 Juſtas

76 MIEDITAT. AD PANDECT.
— —
Juſtus domum a Marco pro mille emit, & trecenta confeſtim,
reliqua ſtatis diebus exſolvere promittit. Conficitur inſtru-
mentum, inſeritur ei conventio modo dicta, & Marco ſimul

hypotheca in reliquum pretium reſervatur. Quibus peractis,

die ad tradendam domum & ſolvenda trecenta præfixo com-

paret uterque, & Juſtus quidem rrecenta adfert, ſed ducenta

ſaltem exſolvit, & cetera centum ſibi tanquam mutuum re-

linqui petit. Annuit Marcus & chirographum accipit. Po-
ſtea Juſtus foro cedit. Concurrunt creditores; & inter hos
Marcus reſidua centum petit, atque ſe inter hypothecarios
collocari poſtulat. Negant creditores alii, hypothecam ipſi
competere. Ille inſtrumentum venditionis profert, in eoque
ſibi reſervatam hypothecam oſtendit. Keſpondent credito-
res, hanc hypothecam ad iſta centum, quæ Juſto tanquam
mutuum relicta & fingulari chirographo cauta ſint, haud per-
tinere. Tum Marcus ſe ex §. 3. J. Quibus modis tollitar obli-
gut. & L. ult. C. de Novationibus tuetur, in quibus gonſtitu-

tum eſt, tunc ſolum novationem prioris obligationis fieri,

quoties hoe ipſum inter contrahentes expreſſum fuerit: alio-
quin & manere priſtinam obligationem, & ſecundam ei ac-
cedere, ut maneat ex utraque cauſa obligatio. Sed [Cti
Helmſtadienſes menſe Aprili anni cIoloccxxIV. contra Mar-
cum judicarunt, atque eum inter ſimplices chirographarios
collocarunt, ex his rationibus: Es iſt anjetzo die Frage zu eroͤr⸗
cern, ob die dem Rathmanne Wagner bey Verkaufung ſeines Hau⸗
ſes an Kuhfuſſen verſchriebene und obrigkeitlich beſtaͤtigte Hypothek
mit auf diejenige 100. Rthlr. welche dieſer Wagner von dem An⸗
gelde dem Kuhfuß als ein Darlehn zinßbar zuruͤck gelaſſen, und dar⸗
uͤber eine abſonderliche Verſchreibung genommen, zu erſtrecken ſey.
Nun ſuchen zwar die Wagneriſche Erben die ajentem ſententiam

zu behaupten, und fuͤhren zu deſſen Behuf an, daß Verkaͤufer ihm
in

is
ſ
tar

K

tig

Natnn

eſtin,

Nr.

ſimil
ractis⸗
com.
Acenta
m re.
.Do-
r hos
KKanos
amn

1eO e

redito⸗
nquam
nper.
tar oi.
Dnſtitu⸗
8 derl,

fit: ali.

mei ⸗
ed C
tra M-
rapnims

e u e
nes Holn

Hppothet
dem Anm

und dagk

becken ſe⸗
ntentian

fer ih

tiget werden muͤſſen.

1

SP. CCCCXLV. DE FICTA TRADITIONEK. „7

in dem Kaufbriefe ein Unterpfand an dem verkauften Hauſe bis da⸗
bin, daß die ganse Summe voͤllig abgetragen ſeyn wuͤrde, folglich auch
wegen der Angelder vorbehalten, und ſolche nirgend ausdruͤcklich re⸗
mittiret, dergleichen Remiſſion auch ohnedas niemalen Ppræſumi-
ret werde, vielweniger aus der zu mehrerer Sicherheit genommenen
anderweiten Verſchreibung geſchloſſen werden koͤnne, da eine No-
vation die ausdruͤckliche Auftebung der erſteren Obligation nothwen⸗
dig erfordere, widrigenfalls die erſtere Obligation zugleich nebſt der
zweyten guͤltig ſey. Es gewinnet alſo das Anſehen, ob haͤtten Leute⸗
ranten mit ihrer Foderung allen andern Glaͤubigern vorgezogen wer⸗
den ſollen. Alldieweil aber der Kaͤufer 200. Rthlr. baares Geld zum
Angelde zu zahlen, in dem uͤber dem Kauf errichteten Inſtrumento
verſprochen, Verkaͤufer hingegen ihm biervon 100. Rthlr. zu Fort⸗
ſetzung ſeiner Nahrung als ein Darlehn zuruͤckgelaſſen, welches Dar⸗
lehn denn eine vorhergehende ſolutionem oder traditionem brevis
manus præſupponiret, folglich ſolche 100. Rthlr. welche Berkaͤufer
damalen gleichſam empfangen und wieder ausgezahlet, ſofort zu ſel⸗
biger Zeit ein An⸗ und Kaufgeld zu ſeyn aufgehoͤret, hiernaͤchſt bey
Ausbringung der Confirmation weder der zuruͤckgelaſſenen 100.

Rthlr. Meldung gethan, noch die neue Obligation beſtaͤtigen laſſen,

mithin ſowol die Obrigkeit als andere Glaͤubiger, denen der Kaͤufer
den Kaufbrief vorgezeiget, nothwendig glauben muͤſſen, es ſey das in
dem faſt ein halbes Jahr vor der gerichtlichen Beſtaͤtigung gefertigten
Kaufbriefe verſprochene Angeld laͤngſtens bezabler, und haffe dieſer⸗
wegen kein gerichtliches Unterpfand weiter auf dem Hauſe, wodurch
denn vielleicht andere bem Kuhfuß Geld zu leihen bewogen worden;
So ſtehet den Wagneriſchen Erben dieſer 100. Rehlr. halber kein
gerichtliches Unterpfand zu, und hat mithin voriger Beſcheid beſtaͤ⸗

„

K cokol-

MEDTTAT. AD PANDECT.

CO 0O L L „ I à.

I. Traditio in medio ævo inveſtitura dicta variisque ſignis
peracta fuit, quorum plurima recenſet du Fresne in

Gloſſario medic & infimæ latinitatis art. Inveſtitura.
Omiſit tamen aliqua, quæ ex priſcis auctoribus & diplo-
matibus ſuppleri facile poſſunt. Sic non invenio apud
illum poſitionem ſchedæ, qua res eccleſiæ tradendæ de-
ſcribebantur, in altari, quæ tamen frequentiſſime adhi-
bita fuit. Taceo alia.

Inter traditiones ſymbolicas præcipua eſt ea, quæ per

claves ſit. Hanc non privati ſolum, ſed etiam liberæ
gentes principesque inter ſe adhibuerunt ſemper, &
adhuc adhibent. Sic hodiedum oppida & caſtella per
elaves ſæpe traduntur. Jure tamen Romano hæc tra-
ditio aliter rata non eſt, quam ſi ibi fiat, ubi res traden-

dæ reperiuntur, L. 74. de Contrabenda emtione. Id non

ſemper obſervatum inter liberas gentes. Sic Sigonius
lib. 3. de Kegno Italiæ ad annum 75y. narrat, Fulradum,
Pipini Francorum regis procuratorem claves urbium,
Pontifici Romano donatarum, Romæ in templo Perri

depoſuiſſe. Et apud Leonem Oſtienſem in Clronico Caſſi-

nenſi lib. 2. cap. 39. Capuanus princeps Baſilio, Impera-
tori Conſtantinopolitano, claves aureas miſit, atque per
has & urbem Capuam & totum principatum ſuum ei
tradidit. Iſtiusmodi tamen traditio poſſeſſionem traus-
ferre non potuit, quum rem ipſam poteſtati ejus, qui
claves accepit, non ſubjecerit.

8PE.-

—

e ſani
Alne in
Riture
diplo.
0 APud
dee de.
e adhi.

NN der

h libere
ber, &
ell Per
EC Ira.
Iraden.

Mrcn

dig vonins
Ulricum,
uthium,
10 hen
Impen.
tque en
ſuum el
m trars
16, (lli

.

SP. CCCCXLVI. DE RESIGNAT. TVDICIALrI. 75

SpECIMEN CCCCXLVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4AD LIV. XLI. ZL. I.
RESIGNATIONE
JIVDICIALI

PVBLICE DEEENS& NNM

7 9I. FKIDER. IDOP OPERAAMFPEF

HMHALBERSTADIENSI L. L. CVLT.
D. XVI. AVG. cioloccxxVII.
Germani veteres reſignationem judicialem in alienatione bono-
rum immobilium univerſali conſuetudine deſiderarunt.
II.
Ratio ejus juris inveſtigatur.
III.
Eadem reſignatio adbuc hodie in terris juris Saxonici, Lubecenſis,
Brunſvicenſibus, Luneburgicis & multis aliis neceſſaria eſt.

riſco jure Germanico alienatio bonorum immobilium

dominium transfert, niſi ſolemniter in judicio decla-
retur. Declarationem hanc vulgo reſignationem ju-
dicialem, die gerichtliche Auflaſſung, vocant. Necefſſitatem hu-
jus reſignationis ex jure naturæ derivare non poſſumus, quip-
pe quo ſimplex domini rem ſuam in alterum transferre vo-
lentis declaratio ad dominii mutationem ſufficit, nec ad jus
gentium referre, quum hi etiam, qui jus gentium a jure na-

turæ diſtinctum ſibi fingunt, huic tamen originem reſigna-
tio-

aliter rata non eſt, nec, quamv is traditione accedente,

—

30⁰ MEDITTAT. AD PANDECT.

—

tionis noſtræ adſcribere non audeant, fatente Aleinio in diſ-

Jert. de Reſignatione judiciali cap. I. n. 7. Aliqui cum Andr.
Meyero de Inveſtitura Saxonica cap. 2. n. I5. eandem ex anti-
quiſſimis Romanorum juribus, obſoleto nempe illo dominio
bonitario & quiritario, trahunt. Infeliciter admodum, quum
diſcrimen illud inter dominium quiritarium & bonitarium
ante, quam jus Juſtinianeum Germanis innotuit, ſit abroga-
tum, L. un. C. de Nudo jure Quiritium tollendo. Optime ita-
que faciunt, qui majores noſtros fola utilifate & ſecuritate
publica inductos neceſſitatem reſignationis judicialis ſanxiſſe
dicunt. Nempe & reipublicæ intereſt, feire, quos prædio-
rum ſibi ſubjectorum poſſeſſores oneribus publicis ferendis

obnoxios habeat, & ſingulorum quoque civium, ne in em-

tione & pignoratione iſtiusmodi bonorum decipiantur. Sa-
Iuberrimum itaque hoc jus de reſignationis judicialis in bo-
nis immobilibus alienandis neceſſitate non toli Saxones ut
vulgo creditur, & ab omnibus fere perhibetur, ſed Germani
omnes univerſali conſuetudine receperunt. Claræ ſunt con-
ſtitutiones Specult Saxonici lib. I. art 8. 59. Wreichbildi
art. 20. Speculi Sueviciart. 308. Juris Lubecenſis Part. 3. tit.
6. art. I. Neque obſoletum hodie eſt hoc jus. Retinuere
quippe hoc omnes, & adhuc ſervanf, quotquot jura Saxoni-
ca & jus Lubecenſe retinuerunt & ſervant, Miſni, Thuringi,
Anhaltini, Halberſtadienſes &S. Et ex iis etiam, qui priſea
jura Saxonica antiquarunt, mult tamen reſignationem judi-
cialem aut nunquam abjecerunt, aut abjectam aliquando, co-
gnita ejus utilitate, reduxerunt. In ducatu Magdeburgico
neceſfitas bona immobilia jucdficialiter alienancli cunctis impo-

nitur per Ordinat. polit. cap. 22. §. 2. In ducatu Luneburgico

cives omnes per Ordinationem politicam Chriſtiani ducis cap.
11. §. 1. & in ducatu Brunſvicenſi ruſtici de bonis ſuis judicia-
liter

—
liten

leg

nmol
9
fokit
NWen
lehe
Obe
litat
ſui⸗
ſed
An

Vnn

i
. nii
penes
impo
ag.
ſuca
in l
dum:
ele.
guden
Uge. 8
cered
larett
Oport
(lolc⸗

7

D

— Sp. CCCCXLVI DE RESIGNAT. JVDICIALI. g1.

. iter contrahere jubentur, Fuͤrſtl. Braunſchweigiſche Landesord⸗
a nnung art. I5. In civitatibus Brunſviga & Helmſtadio novis
X . legibus reſi ignationis judicialis neceſſitas qued ad bona im-

omine mobilia ſtabilita fuit. Receperunt eandem Hamlurgum Part.
S 2. Statutorum tit. 8. art. 6. item Lunelurga civitas in Ordinat.
dürim polit. Part. 2. tit. 3. §. I. De Batavis, Geldris, Flandris vide
deg Aleinium de Refignatione judicieli c. I. n. 143. legg. Ceterum
timeit⸗ de hoc argumento optime meritus eſt illuſtris BGergerus, at-
Kirhaie que id non ſolum ipſe luculento commentario, quem de Eii-
mile litate uſucapionis in probaude dominio, iis præſertim in locis,
Nedk quibus recepta eſt reſignatio jadicialis, inſcripſit, explicuit;
krenis ſed & eidem lucubratiunculas variorum auétorum, qui idem —
, argumentum. pertractaverunt, ſubjecit.
IV.
inbe Zendnor Pprædium venditum, antequam judicialiter reſignavit,
Wones valide opphignorat.
Gemmmi n iis locis, in quibus judicialis reſignatio recepta eſt, domi-
ſunt con⸗ JI nium rei venditæ, quamdiu reſignatio illa non acceſſi It,
Meeli penes venditorem manet. Hic ergo rei ſervitutes & onera
Pintz imponere eandemque creditoribus ſuis pignorare poteſt,
Retiaalee arg. L. 6. C. &t res aliena pignori. Vide Bergeram de Vtilitate
Crd Aon⸗ ucapionis in probando dominio §. 8. Diſſentit quidem Zitius
Tim in Obſſervatiene 569. ad Lauterbachium, ſed infirmis admo-
gui prſen dum rationibus, dum negat, venditoris verum dominium
em jmi⸗ eſſe. Aſt non video, cur dominium hoc verum non ſit. Eſt
nunco quidem, quod non diffiteor; venditor oppignorans in mala
deburget fide. Sed hæc mala fides creditori, qui in bona fide eſt, no-
nlis inpr cere non debet, verum ei potius, quem tempeſtive fibi vigi-
gnebuge lare atque de procuranda reſignatione judiciali ſolicitum eſſe
ni dueiti⸗ oportebat. Itaque ICti Helmſtadienſes menſe Majo anni
ſis cck OloloccxX. Pignus a venditore, qui non reſignaverat, impoſi-
neſe Tom. VIl. IL. tum

Ie

82 MEDITAT. AD PANDECT.
. —
tum confirmarunt ex his rationibus: Die Urſachen, welche uns tias
das dem Marquin auf dem blauen Krug verſchriebene und von die o
ſem an den Impetraten cedirte Unterpfand vor beſtaͤndig zu achten, lan
alſo voriges Urehel zu beſtaͤtigen bewogen haben, beſtehen darinnen, mul
daß das Eigenthum des ſtreitigen Hauſes, wenn gleich der mit der =è
Hermannin getroffene Kauf quoad conſenſum zur Richtigkeit ge. K6.
tommen, dennoch wegen nicht darzu gekommener Einſchreibung in das
, Wehrſchafts Protocoll und Schoͤpfenbuch den dortigen Geſetzen nach Gno
bey der Verkaͤuferin, ungeachter der geſchehenen Uebergabe und von (ii
Kaͤuferin erlangten Poſſeſs, geblieben, folglich dieſelbe Macht ſol⸗ ue
ches zu verpfaͤden behalten. nit
Omiſſio reſignationis judicialis contractum ipſum nullun onn
non reddit. lalis
VI. . taoron
Contrabens ergo ad implendum contractum & reſi, iguationen Qum
Jaciendam agere poteſt. Me
In iis, quibus reſignatio judicialis recepta eſt, locis quæſtio Au⸗
hæc frequentiſſime agitatur, utrum ipſe contractus, per lemce
quem alienatio facta, ob omiſſam reſignationem judicialem Kühk
nullus ſit, atque ab alterutra Pparte, invita altera, retraétari ſponce
Poſſit. Quæ ut recte decidatur, inſpici ante omnia oportet Veater
verba legis, qua reſignatio judicialis exigitur. Habemus Unbu
quippe leges, quæ contractum totum irritum declarant, ac ſetten,
magiſtratus aliquam ejus rationem habere vetant. Vide die melin
Fürſtl. Braunſchweigiſche Landesordnung art. 15. ibi: Alle Kauf⸗ ſige
briefe ꝛc. ſollen den Fuͤrſtl. Aemtern und den Gerichtsherren vorgele⸗ ihi ſhe
get, und von denſelbigen beſtaͤtiger, ſonſten aber daruͤber nicht gehal⸗ ungſait
ten werben, item Ordinat. polit. civit. Luneb. P. 2. tit. 3. .. . nmeſn
verbis: keine Kraft haben, und zu rechte darauf nicht erkannt wer⸗ Grihtit
