Tage, Peter Sauer milch aber einen Tag lang im Gefaͤngniß mit Waſ⸗
fer und Brod geſpeiſet, oder ihnen, daferne ſie gebuͤhrend darum

erſuchen ſollten, frey geſtellet, vor jeden Tag 12. Groſchen
Stra⸗

— — — — — — — —. — —

ri,

ch.

em

r

von Merſch damit belehnet, und habe der Buͤrgermeiſter zu Diſar

SP. CCCCXXXIX. DE OCCVPAT. IN GENERE. r5

Strafe zu erlegen. V. R. W. Rat. dec. Es beſtehet das den
ſuͤmtlichen Inquiſiten beygemeſſene Delictum darinnen, daß ſie
ſich, da ſie doch Anhaltiſche Untertbanen ſeynd, zuſammen verbun⸗
den, den in Fuͤrſtlich⸗Anhaltiſcher Hoheit gelegenen, aber von Koͤnigi.
Majeſt. in Preuſſen zu Lehn ruͤhrenden, und von derſelben an den
Freyherrn von Metſch in Lehn gereichten Golmglien anzubauen, zu
ſolchem Ende, ohne ſeine Hochfuͤrſtl. Durchl. als den Landesherrn,

daruͤber zu begruͤſſen, ſich an Koͤnigl. Majeſtaͤt gewendet, derſelben die

Sache dergeſtalt, ob ſey der Golmglien nur an den Angaͤltiſchen
Grenzen, alſo in Preußiſchen Landen gelegen, vorgeſtellet, und auf
ſolche Art die Fuͤrſtlich⸗Anhaͤltiſche Jura territorialia zu ſchmaͤlern
geſuchet. Nun fuͤhren ſie zwar zu ihrer Entſchuldigung an, es ſey

ihnen die eigentliche Beſchaffenheit des Golmgliens nicht bekannt, ſon⸗

dern nur dieſes wiſſend geweſen, daß Koͤnigl. Majeſt. die Freyherrn

ſie als einfaͤltige Leute zu Unternehmung dieſes Werks beredet, wie
ſie den auch das von dem Advocaten aufgeſetzte Supplicat und den
dem Hauſe Anbalt daraus zuwachſenden Nachtheil nicht recht ver⸗
ſtanden; wannenhero es das Anſehen gewinner, ob falle das Deli-
Kum gaͤnslich hinweg, und finde keine Strafe ſtatt. Alldieweil aber
die Schmaͤlerung der Landes⸗Herrſchaftlichrn Grenzen ein ſehr grobes
Delictum und ſo gar pro ſpecie perduellionis geachtet wird, und

denn Inquiſiten ſolche allerdinges in Willens gehabt, da ſie ohne Vor⸗
wiſſen Sr. Hochfuͤrſtl. Durchl. den Golmglien bey Koͤnigl. Majeſtaͤt

ausgebeten, und denſelben vor ein an den Zerbſter Grenzen gele⸗
genes Brandenburgiſches Gut angegeben, wobey ihnen denn die
vorgeſchuͤtzte Unwiſſenheit nicht zu ſtatten kommt, indem vielbe⸗
meldter Golmglien ganz in den Anhaltiſchen Landen lieget, und
nicht einmal an das Brandenburgiſche grenzet, alſo ſie wohl wiſ⸗
ſen koͤnen und ſollen, daß die Herrſchaft daruͤber ihrem Landes⸗
fuͤrſten zuſtehe, immaſſen auch das Vorgeben, daß ſie ſich en
em

16 MEDITAT. AD PANDECT.

dem Buͤrgermeiſter zu Zieſar verfuͤhren laſſen, deshalben wenig
bilft, weil ſie ſolchen Verfuͤhrnngen nicht ſtatt geben, und ſich

nach der wahren Beſchaffenheit des Golmgliens bey ihrer Obrigs

keit ober ſonſt in Anhaltiſchen Landen beſſer erkundigen ſollen.

Bey dieſer Beſchaffenheit ſcheinen Inquiſiten eine harte Strafe
verdienet zu baben. Unterdeſſen, da ſie als einfaͤltige Bauers.

leute leichte einen Irtthum begehen, und die jura territorii
mit den Lehnrechten, welche gleichwol Koͤnigl. Majeſtaͤt zuſtehen,
confundiren foͤnnen, uͤberdies das Schreiben nicht ſelbſt gemache,

ſondern durch einen Advocaten verfertigen laſſen, auch aus allen

Umſtaäͤnden kein eigentlicher lolus, ſondern nur ein erwas gro⸗
bes Verſehen oder ruſticitas, welche vermoͤge der Rechte gelin⸗
der geſtrafet wird, L. 2. §. 1. Si quis in jus vocatus non ie-
rit, hervor ſcheinet; So ſeynd wir, alle die, welche ſo wohl
vor 14. Jahren als jetzo von neuen dieſen Complot gemacht,
mit einer leidlichen Geld⸗ oder Gefaͤngnißſtrafe zu belegen, be⸗

wogen worden, da denn Hans Schoͤne, als einer von den Re⸗

delsfuͤhrern, ein wenig haͤrter angeſehen worden. Jedoch haben
wir Chriſtoph Goͤſerichen, welcher ſeinem eigenem Geſtaͤndniß nach
das Haupe der ganzen Sache geweſen, uͤberdies einen Meineyd

begangen, den Staupenſchlag und ewige Landesverweiſung zuer⸗

kannt. Gleicher Geſtalt iſt auch Martin Koppe mit 2. jaͤhriger
Landesverweiſung geſtrafer worden, weil er nach der ihm im Am⸗
te geſchehenen Vorhaltung von neuen mit zuſammen gekommen,
und zu einer Reiſe und Vorſtellung nach Berlin Geld berge⸗
ſchoſſen, folglich nicht aus Einfalt und Unwiſſenheit,
ſondern aus Bosheit Pecciret.

SPE-

1

— — —

— —. — — —

iteyd
Aert
iger
An⸗
ntenn
1

Pl.

SP. CCCCXL. DE FERIS BESTIIS. 17

SPECIMEN CCCCXI.
MEDITATIONVAI AD PANDECTAS
EIb. X.I. 177: T.

FE RIS B ESTIIS.

Omnia animalia r, natura ſunt Feræ.

iſcrimen illud, quod juris Romani interpretes inter
Janimalia fera, manſueta & manſuefacta faciunt, ſi
rei naturam ſpectes, accuratum non eſt. Recétius
Varro de Re ruſticæ lib. 2. cap. I. ſtatuit, omnia animalia, etiam
oves, quarum placiditas ſumma eſt, ſua narura fera & ſylve-
ſtria, ſed quædam ex iis deprehenſa ab hominibus; concluſa
& manſuefacta, quædam vero in naturali ſtatu relicta eſſe.
Nam, ait, etiam nunc in locis multis genera pecudum ferarum
Junt aliquot: ut in Phrygia ea ovibus, Abi greges Videntur com-
plures: u! in Samothrace cabrarum, quas Letini votas abfél-
lant. Sunt enim in Italia circum Fiſcellum & Tertricam mon-
tes multæ. De ſuibus nemini ignotum, niſi qui apros non pu-
tat ſues vocari. Boves perferi etiam nunc ſunt multi in Dar-
dania & Media, & Thracia: Afini feri in Phrygie & Lyca-

onia: equi feri in Hiſpeniæ citerioris regionibus oliquot. De-

inde naturalis animalium, quæ inter manſueta vulgo referun-
tur, feritas vel exinde apparet, quod multa eam ne quidem,
poſtquam diutiſſime inter homines verſata ſunt, deponant,

ſed adhuc tactum quin & conſpectum hominum defugiant.

Qua de re ſi quis dubitat, is in cortem prodeat, & gallinarum
manſuetudinem tentet. Videbit profecto, eas non minus fe-
ras eſſe, quam paſſeres hirundinesque. Deinde domeſtica
Tom. VZII. C— hæc

18 . MEDITAT. AD P ANDECT.

hæc animalia, quando in cuſtodia homi inum eſſe de ſinunt, &
libere vagari incipiunt, feritatem priſtinam tam cito tamque
facile reſumundt, ut ab aliis feris diſcerni nequeant. Provoc)
ad teſtimonium eorum, qui itineraria in Americam ſcripſe-

runt, & uno omnes ore fatentur, vidiſſe ſe nemora, boum,

vaccarum, porcorum; equorum, canum & ſimilium beſtiarum,

quæ olim domeſticæ delnde caſu vel ſponte liberatæ, a feris

animalibus nulla in re diſferant & venationes quotidianas Pa-
tiantur, plena. Porro nihil Proferto inter animalia manſue-
facta & ea, quæ p;o manſuetis reputantur, intereſt. Perdices
ex omnium confeſſione feræ ſunt, atque tamen in multis Græ-
ciæ Aſiæque, quin & Galliæ locis ſic manſueſcunt, ut grega-
tim paſcantur, & gallinas quoque facilitate ſuperent. Audia-
mus 7 urnefortium dans la Kelation d'un voyage de Levant tom.
2. lettr. 9. Les perdrix g ſont auſ privkes, gue les poules. II

a des gens du côte de Eeſſa & d'Elata, qui les élevent avec ſoin:

on les méne le matin 4 la campagne chercher leur noarriture com-

ne des troupeauz de moutons; cbague familte confe les ſiennes au
gardien coimnmun, ce ger dien les ramene le ſoir, & on les appelle

chez ſoi avec ur couß de ſifet: S il plait aut maäaitre de faire ve-
nir pendant la ournée celles, qui lui appartiennent, on les avertit
avec le méme ſig gnal, & on les voit revenir ſans confuſion. JF'ai
vi un homme en Provence, du côté de Graſſe, aut conduiſoit des
compagnies de perdrix d la campogne, & gui les faiſoit venir à
lui, quand il vouloit: il les prenoit avee la main, les: mettoit Jans
ſon ſein, & les renveyoit enſuite ehercher leur vie avec les autres.
Et ob hanc rationem ipſi legum Romanarum cenditores &
interpretes fluctuant ſæpe & diſputant, quorſum hoc illudve
animalium genus referri oportear. De ſuibus olim dubitatum
fuiſſe, ex L. 2. §. 2. Ad legem Aquiliam conſtat. De colum bis
& pavonibus etiam hodie dubitatur. Cajus ea in L. 5. §. 5. de
Adquir. rer. dom. feris accenſet, Pufendoryius de Jure naturæ

gen-

Ces
rg.
64.
ia.
ton.
I
ſin:
m.-
au
bele
be-
erii
Jai
itet
Ir 4
Gans
trel.
5 &
icye
tum
nbis
5.l
,1
l.

8. CCCCXL. DE FERIS BESTIIS. 19

& gentium lib. 4. Oab. 6. §. 5. & plures alii manſuetis. Quæ
lis quemadmodum dirimenda ſit, ſi diſcrimen illud retinemus,

non video. Nedque enim differentiam ſpecificam animalium
manſuetorum habemus, atque adeo nec Gefinitiohem adferre

Poſſumus. Ea certe, quam Pafendorffius loco ſupra allegato

habet: Diſerimen, inquiens, ferarum & cicurum beſtiavum
melius ita exprimitur;, uod illæ inter homines verſari magis

abhorreant, magisque infnita libertate gaudeant, neniſt &gre
c vix ſatis Edeliter contuhernio ominum alſueſcant; quod in
biſce ſecus eſt; accurata non eſt, & diſputationes infinitas ex-
citabit. Mures etiam, glires, hirundines, delphini, muſcæ,
culices, inter homines verſantur & domicilia eorum amant,

atque tamen fera ſunt. Quapropfer rectius dicas, omnia ani-

malia (nec hominem excipio) fera eſſe ſua natura, poſſe ta-

men omnia cicurari, ſed quædam facilius, quædam non niſi
multo labore & poſt longas moras, verum & hanc adſeititi-

am manſuetudinem uſu & conſuetudine iterum dediſcere ac
ad antiquam feritatem redire. Diflentire a nobis videtur
Grotius in Annalibas Belgicis lib. 5. pag. 386. & Paradoxe ad-

modum omnia animalia manli uetis adnumerare. Ita nempe:

Ova, ait, ihi reperielantur, & volucres faciles capi, quig mo-
rvem ignorabant humanæ aviditatis, & paſſim locorum inſequen-

zium ar gamento combertuIm K, Zirog ab animantibus aliis fu-

imur, non illis goeh ,Jeq nobis mnſuetudinem. Error Grotii
7 ⸗82

inde eſt, quod ille naturam feritatis in fuga ponit. At vero

ſic domeſtica animalia plurima & ipfi infantes noſtri feræ
beſtiæ erunt, contra leones, crocodili ceteraque ferociſſima
anima! ia, quæ hominem non fugiunt, ſed fugant, & perſe-
quuntur, manſueta. Ne igitur in verbis Iudamus, explica-
1¹ oportet, quid ſit terum elle. Ferum eſſe ſignificat liber-

tatem & facultatem pro lubitu vagandi amare, nec nifi uſu

20 MEDITAT. AD PANDECT.

& conſuetudine domatum alteri ſervire, atque in certo loco
manere.
II.
Feræ beſtiæ naturaliter non ſunt res nulliut, ſed in eorum, in
9 guoran Prediis vagantur, dominio.

III.

Ore) jure brincipes ſibi hoc dominium deinde Hinern,
disquiritur.

Fras beſtias, quamdiu homines in communione vixerunt,
nec agros & prædia dominio ſingulorum adſeripſerunt,
res etiam communes fuiſſe, & occupantibus ceſſiſſe, dubium
non eſt. Poſtquam vero homines in civitates conceſferunt,
rum nihilominus, ex ſententia juris Romani, feræ manſerunt
nullius, adeo ut a quovis, non tantum in fundo proprio, ſed
& alieno, occupari & adquiri queant, §. 12. I. de K. D. L. 16.
de ſervit. prædior. ruſtic. L. 13. §. ult. de injur. L. 28. 29. ad Ie.
Aquil. Hanc juris Romani doctrinam tam naturali rationi,
quam priſco juri Germanico, convenire, exiſtimant multi, &£
hodie etiam in controverſiarum, quæ ſuper venatione oriun-
tur, deciſione adhibent. Certe Maierus, qui anno 1722. de
Jure venandi Romano-Germanico ſeripfit, hanc doctrinam fun-

damenti loco ponit pag. 35. qq. Idem facit vir ſolide & ele-

ganter doctus Bilderlecfius in der gruͤndli ichen Deduction ge⸗
gen die vermeyntliche Regalitaͤt der Jagden integro fere ca-
pite I. ubi plurimos ſecum ſentientes commemorat. Alii ta-
men iſtud juris Romani principium cum natura dominii pug-
nare credunt, negantque, feras beſtias res nullius eſſe poſſe,
poſtquam agri ipſi & nemora, in quibus vagantur, res nullius
eſſe deſierunt. Sed hi iterum in duas ſectas abeunt. Una eo-

rum eſt, qui, ne civibus quid relin uatur, laborant ſtrenue,

principibusque, quantum poſſunt, adſeribunt. Hi ergo, con-

ſtitutis civitatibus, feras beſtias dominio Publico civitatis vir-
tute

1,

unt,
unt,
Dm
ruat,
erunt
ſed
Ad L.
joni,
i, &
rinn-
12
nfun-
ele.
on ge⸗
r.
lüta.
pug⸗
voſſe 4
ullius
naeo⸗
ene,
col⸗
sVir⸗
tute

SP. CCCCXL. DE FERIS BESTIIs. 21

tute conſtitutionis fundamentalis fuiſſe ſubjectas, & hinc in ci-
vitatibus naturale eſſe, ut ſoli reipublicæ jus venandi origina-
rie competat, nec diſpiciendum eſſe de titulis, quibus hoc jus
a ſubditis in imperantes ſit translatum, ajunt. Hæc Titii phi-
loſophia eſt in Jure privato Romano Germanico lib. 8. c. 14. §. 5.
quam probat Hornius in qure publico cap. 60. §. 18. Verum, qui
ſic ſentiunt, hi errore eo, quem in præcedente ſpecimine medit. 4.

refelli, ducuntur, dum imperium, quod ſolum reipublicæ S

principi in territorium ſuum competit, a dominio non diſtin-
guunt. Habet utique respublica & princeps imperium in
agros & res omnes, quæ in iis funt, leges itaque de iis fert, one-
ra imponit, uſum etiam circumſeribit. At hoc dominium non
eſt. Dominium, quod in perceptione fructuum & emolumen-
torum nec non poteſtate mutandi & alienandi conſiſtit, ad pri-
vatos pertinet. Si vera foret Litii philoſophia, ad ſolas feras
beſtias eam reſtringi non oporteret. Idem profecto de arbo-
ribus, de rivis, de lapidibus, quæ in fundis privatorum ſunt, di-

cendum eſſet, ea ſcilicet dominio publico civitatis, vi conſtitu-

tionis fundamentalis, fuiſſe ſub jecta, & hinc in civitatibus na-
turale eſſe, ut ſoli reipublicæ facultas arbores excidendi, in ri-
vis piſcandi, lapides eximendi competat. Verum eo nondum
proceſſit Ctorum aſſentatoria impudentia, ut principi iſtas
res omnes adſcriberent. Cur ergo feras beſtias adſcribunt?
Profecto longe recétius ſentiunt hi, qui illas quoque feras be-
ſtias ſecundum naturalem rationem ejusdem juris eſſe, cujus
eſt fundus, in quo vagantur, dicunt. Si hic publicus & prin-
cipis eſt, feræ eodem jure cenſentur. Si privatus, dominium,
quod glebas, ai bores, fruges, rivos, lapides adficit, etiam feras
peſtias complectitur; ſi abeunt ex eo fundo, & in alium tran-
ſeunt, hujus dominum ſuum iterum dominum faciunt. Cum

jure naturali hac in parte accuratiſſime convenit jus Germa-
= C 3 mulcum.

22 ANAAEDITAT. AD PANDECT.

nicum. Ita ſcilicet Alemanni in ure ſuo provineiali c. 352.
§. 6. 7. 9. Ein Thier iſt zerecht des, des der Wiltban iſt. Ein jegt⸗
lich Wilde iſt eines Mannes mit recht, dieweil es in ſeiner Gewalt
iſt. Koͤmmer es ihm uß ſeinem Wiltban, ſo iſt es nit ſein. So ein

jegklich Gewilde uß deiner Gewalt kommet und aus deiner Wiltban,

ſo iſt es dein nicht. Hæc ſententia etiam Moſeri eſt, quo au-
Gore ego neminem hucusque melius & accuratius de libris
judicaſſe credo, quemque id ſcribendi genus continuare nol-

le, moleſtiſſime fero, in den unpartheyiſchen Urtheilen von

Juriſtiſchen und Hiſtoriſchen Buͤchern Part. 3. num. 12. pag-
242. Interim negare non poſlum, rectores rerumpublica-
rum, ſi non omnium, certe plerarumque, privatis jus feras

beſtias occupandi abſtuliſſe, ſibique ſolis adſcripfiſſe. Quo

jure id factum ſit, diſputatur varie. Quidam præſeriptionem
immemorialem, cum ſubditorum patientia conjunctam, lau-
dant, alii ad occupationis titulum recurrunt, plerique vero
ex prohibitione, vi imperii & ſuperioritatis territorialis facta,
jus illud arceſſunt. Vide Ziegl: de gur. meoj. I. 2. C. 14. §. 17.
ſeq. Ego prohibitionem hanc in principio arerumpublica-
rum recktoribus eodem jure, quo multa alia fecerunt, factam
arbitror. Ita nempe voluerunt. Voluerunt autem non uti-
litatis publicæ cauſa, quam adſentatores quidam omnibus
principum actis redicule prætexunt, ſed ſuæ voluptatis gra-
tia. Fatentur hoc non obfcure cæſares in L. I. C. 7. de
VYenatione ferarum. Acceſſit deinde conſenſus civium, ſi non
expreſſus, ſaltem tacitus, dum ſupra hominum memoriam
Principes ſolos venationem in fundis quoque privatis exer-
cere ſeque ah illa excludi paſſi ſunt. Per hanc igitur lon-

giſſimam patientiam & conſenſum demum Principibus jus in

feras adquiſitum fuit.

„.

W.

——. — „

—

3562.
ſt
talt
ein
tbo,
al.
bris
nol.

voſ

ſag.
dlicz.
feri
Qo
nem
lau.
Vero
Acta,
17.
lici.
Gam
uti⸗
nibi
r.
b de
non
Driam
Exer⸗
lon.
win

WV.

Sp. CCCCXL. DE FERIS BkSTIIS. 23

ui di foram eiam in fundo alieno contra domini vel legis probi-
bitionem capit, dominiun ejus nullo jure conſequitur.
Re Moſerus in den unpartheyiſchen Urtheilen p. 242. ir-
ridet Maierum in libello de Jure venandi Romano-Germa-
nico exiſtimantem, feram beſtiam in fundo alieno contra le-
gum dominive prohibitionem captam tamen fieri capientis.
Sed Maiero facilius ignoſci poteſt, qui ſententiam ſuam ex

jure Romano, quod utique dubium eſt, tuetur. Magis mi-

ror, Pufendorfium de Jure naturæ & gentium lib. 4. cab. 6. F.
5. idem de jure naturali adfirmare. Ego omni prohibitione
naturaliter dominii adquiſitionem impediri credo, nec cum
Zieglero de Juribus majeſtatis lib. 2. cap. 1I4. §. 24. neceſſarium
puto, ut prohibens hoc ultimum expreſſe dicat. Quin imo,
dum leges Romanas accuratius conſidero, pertrahor in partes
Cujacii, qui lib. 4. Olſerv. 2. ait, etiam ſecundum illas, inpri-
mis L. 5S. de Adquir. rerum domin. capientem, qui juſte pro-
hibicus fuit, non effici dominum.

v.

Perarum nocivarum occupatio privatis non relte
interdicitur.
erarum nocivarum, h. e. carnivorarum, e. g. urſorum,
lapornen, vulpium, occiſio cuilibet patere debebat. Vi-
de 2. F. 27. O. 5. Sed tamen legibus plerarumque provincia-
rum interdicta, atque in occiſores pœna etiam ſtatuta eſt.
Memorabile eſt, quod narrat Lehmann im Hiſtoriſchen
Schauplatz der natuͤrlichen Merkwuͤrdigkeiten in dem
Meißniſchen Ober⸗Erz⸗Ge ebuͤrge der zehnden Abtheilung:
Auf dem Boͤhmiſchen Schmiedeberge wohnte ein Hammermei⸗
ſter und guter Schuͤtze, den lief eine Baͤrin mir zwey Jungen

im Wal de grimmig an, daß er das Rohr zu Rektung ſeines
Lebens

MEDITAT. AD PANDECT.

⸗ —
Lebens auf ſie loß brennete, und das zornige Thier wider alles Ver⸗
hofen kodt zur Erden ſtuͤrzre. Die zwey Jangen liefen herzu, undd

ſaugten an der todten Mutter, da aber Leute dazu kamen, liefen ſie
eine Tanne hinan, und wurden durch einen Mann bherunter geholet.
Wiewol nun gedachter Hammermeiſter eine Nothwehr vorſchuͤtzte,
fiel er dennoch in Ungnade, und ſollte unumgaͤnglich zu Prage ein⸗
reiten, auch alſobald die todte Baͤrin mit beyden lebendigen Jungen
dahin liefern, eben zu der Zeit, ais Kayſer Matthias mit ſeiner Ge⸗
mahlin ſich daſelbſt aufhielte. Da nun der Kayſer die zwey jungen

Baͤren auf den Saal bringen ließ, und ſeine Gemahlin anſtiftete, ſie H”VUVMDẽ
ſollte das eine mit einer Spißruthen ein wenig necken und hauen, da
ſtellete ſichs zur Wehre, und fuhr der Kayſerin in die Schuͤrze, dar⸗
uͤber ſie alle erſchracken, und thells lachten. Solches gerieth dem
Baͤrenſchuͤtzen zum Gluͤcke und Parben, indem der Kayſer ſelbſt be⸗
kennen muſte. was es fuͤr ein groß Erſchreckniß gebe, wenn ein grau⸗
ſamer großer Baͤr einem im wilden Walde begegnen ſollte. Rectius
longe Honorius Cæſar in L. I. C. Zb. de Venatione ferarum
occidendorum leonum poteſtatem cunétis facit, additque ra-
tionem, quum ſalus noſtrorum provincialium volupiati noſtra con
neceſario præbonatur. get,
CO XK 0O&LLXNANXNI A. mod
1. Quod Philippi in Ecloga 6. ad lib. 2. Inſt. n. 1. & 3. (o
quemlibet in ſuo columbas alere & columbarium ex mocd
ſtruere pofle, exiſtimat, non aliter verum eſt, quam ſi Patet
is, qui columbas habetr, agros etiam in vicinia poſſidet. HM
2. Recte Lynckerus in Reſolut. 217. columbas in feudo feu- u
dales eile adfirmat. . Ger
dei⸗
gua

spEcI.

—

Wen

, d

fen e
lebolet
chuͤgt
ge ein
Jungen
ier Ger
ſungen
ſuieſſie
uen, d
ge, dor⸗
th hen
in gran⸗
Rectius
arün
quer.
i poſtre

mn ex-
am ſl
oſicet

do fen⸗

EC.

SP. GCCCXLI. DE VENATIONE.

spECI MEN CCCCXLI.
MEDITATION VM AD HANPDECIAS
Ad LIB. XLII. WIV F

VENATIONE.
Germani veteres venationem euilibet ingenuo in Juo fundo
Ppermi ſerunt.

II.

Ruſticos tamen, cives oppidanos && clericos ab ea
exelulerunt.

X principio, quod in præcedentis ſpeciminis medit. 2.
præſtruxi; feras nempe beſtias non eſſe res nullius,
ſed in eorum, in quorum fundis vagantur, dominio;
conequitur, a jure venandi neminem, qui fundum Poſſi-
det, excludi. Er Germani quidem veteres neminem, qui

modo ingenuus eſſet, ab eo excluſerunt, ſed rantum foreſta

dominica ſancta & a privatis intacta eſſe voluerunt, quemad-
modum ex ſpeculo Saxon. lib. 2. art. 61. & Suevico cab. 237.
patet. At enim vero poſtea jus hoc a rectoribus rerum pu-

blicarum magis circumſcriptum fuit. Et ruſticani quidem

ac cives oppidani libertatem venandi vix unquam habuiſſe in
Germania videntur. Ruſticani enim omnes olim ſervi & ipfi
cum prædiolis in nobilium dominio erant, & quamvis dein-
de in multis provinciis manumitterentur, jugum tamen nun-
quam exuerunt penitus, ſed veſtigia dominii veteris operas
Tom. PIIl. D cen-

26 MEDITAT. AD PANDECT.

—

oppidani agros vel nullos vel exiguos habuerunt, hosque

magis tanquam ruſtici quam cives poſſederunt. Atque hæe

ruſticanorum & civium a venatione excluſio, ſi Paucula op-
Pida ſpeciali privilegio ornata e- Ccipias, ad noſtra usque tem-
Pora perduravit, ac ſubinde legibus renovata eſt. Quæ res
rationem optimam habet, ne ſeilicet cives & ruſtici ab officio
ſuo dulcedine venationis abducantur. Huc ſpectat Conſtit.

I,, urtemberg. Ludovici Ducis de anno 588. Denn ſo bald ſie

ſich einſt dem Wildprer ſchieſſen ergeben, ſo werden ſie werckloß,
Faulenzer, Verthuner, Schwelger, Verderber Weib und Kinderꝛc.
Ipſe olim vidi civitatem, cui jus venandi competit, cujusque
cives perpetuis excurſionibus adſueti vitam illam in conſti-
tutione Würtembergica depictam egregie exprimunt. Et
ſimile exemplum in Saxonia inferiore exſtat. Quod ad cle-

ricos in Germania antiqua attinet, hos vitæ ſuæ rationes &

leges eccleſiaſticæ a venando arcebant. Si quos ergo agros,
in quibus feræ vagarentur, habebant, non ipſi eas venaban-
tur, ſed advocati eorum, Viri nobiles & illuſtres. Quamob-
rem jus venandi inter emolumenta „ quæ advocati eccleſia-
rum & monaſteriorum Percipiebant, olim relatum eſt.

III. .
Venatio & bannus ferinus olim bertinentiæ prædiorum
nobilium fuerunt.
Nodilbus ſeu ingenuis in Germania Ppriſca otiari, &, quod
genus otii eſt, venari ſemper licuit, teſte Tacito de Mo-

ribus Germaniæ c. 25. Et venatio quidem, quamdiu agri

Promiſcue poſſidebantur, omnibus Patebat, poſtquam domi-
nia eorum diſtincta fuerunt, jus Prædii factum eſt. Placue-
runt mihi, quæ hac de re congeſſit D. G. Strube in Diſſerta-

tione

cenſusque præſtando ſemper agnoverunt. Cives autem

Pr
i
die
n
Gta

ſun

15.

fita
der

Ve
ha
pe

3 Atem

Leula 0h.

Conßi.

ſo hald ſe
werckſef,
Kinderr
cjusgre
in comti.
num. Le
at.

tiones *

0 agros,
Venaden⸗

eccels.

elt.

Niopun

&, IuoN
to de .

Sp. CCCCXLI. DE VENATIONE. 27

tione ſub Woodtio Jureconſulto Lugdunenſi defenſa, de ori-
gine nobilitatis Germanigæ G præcipuis quibusdam ejus juri-
bus ſect. 2. vap. 3. Diplomatibus, quæ in §. 7. adducit, quibus
venationes inter pertinentias prædiorum recenſentur, alia
adjicere poſſem, ſi opus foret. Memorabo ſaltem, bannum
quoque ferinum, der Wildbann, olim ad pertinentias prædio-
rum nobilium relatum fuiſſe. Patet hoc ex diplomate de
anno 1510. quo Henricus, Dux Brunfvicenſium, venditionem
Prædiorum allodialium a Laurentio von Honlage cœnobio

Riddagshuſano factam confirmat, atque inter pertinentias,

die Tobehoͤrungen, enumerat die Wilsbanne und Fiſchereyzen Ex
quo conſequitur, non inferiorem ſaltem venationem, ut ali-
qui putant, ſed & ſuperiorem, ad quam bannus ferinus ſpe-
Gat, partem fundi nobilis olim fuiſſe. Plura reperies in Bil-
derbeckii gruͤndlicher Peduction gegen die vermeyntliche Re⸗
galitaͤt der Jagden.

Venatio hodie in plerisque Germaniæ locis regalilus e
eſt, id quod tamen noviter a ſols principe ſine eivium
ordinumve conſenſu ſeri nequit.
Hde in plerisque Germaniæ provinciis venatio jus pri-
vatum prædii eſſe deſüt, atque regalibus adſcripta &
ſummæ in rep. poteſtati tributa fuit. Vide Heigium Quaſt.

15.§. 44. Carpzovium P. 2. Deciſ. 109. && Hertium de ſuberio-

ritate territoriali §. 49. Itaque in Saxonia, Marchia Bran-
denburgica, ducatu Magdeburgico & plerisque reliquis Ger-
maniæ provinciis poſſeſſiores prædiorum nobilium, qui jus
venandi ſibi arrogant, ejus adquiſitionem docere neceſſum

habent. Univerſale tamen hoc jus non eſt. Superſunt quip-
pe aliquot loca, in quibus libera venatio vel imperatorum

2*

2183 MEDITAT. AD PANDECT.

Privilegiis confirmata eſt, vel diuturnitate uſus nititur. Vide

Beyerum in Specimine juris Cermanici lib. 2. cap. 2. J. 8. ubi
teſtatur, liberam venationem potiſſimum in Suevia conſpici,
atque non ſolum den vier Staͤnden, ſed & liberæ imperii no-
bilitati competere, quin & in electoratibus Colonienſi & Mo-
guntino, ducatu Wuúrtembergico, principatu Naſſovio Dil-
lenburgico alibique exerceri. Quod autem porro Peyerus in §.
12. Principi permittit, venandi libertatem in iis etiam locis,
in quibus ſtabilita eſt, pro lubitu tollere ſibique vindicare,

hoec mihi duriusculum eſſe & tyrannidem ſapere videtur. Si

hanc principi poreſtatem tribuimus, ut, quidquid huc usque
cives habuerunt, ex libidine ſua auferat, ac libertatem & fa-
cultatem naturalem Pro ſuo arbitrio circumſcribat, nihil tan-
dem privatis relinquetur, ſed ommia, ſi non a Principe ipſo,
tamen ab aſſentatoribus ejus miniſtris rapientur. Urges for-
ſan legem regiam, qua populus principi omne imperium

ſuum & poteſtatem conceſlſerit. Nunquam in Germania hu-

Smocdh lex facta eſt. Eadem ſemper lingularum provincia-

rum facies fuit, quæ adhuc totius imperii eſt. Dum princi-
Pem fibi fecerunt cives, non ſe ſuaque omnia ejus arbitrio

permiſerunt, nec ei poteſtatem auferendi, quæ ſibi ab initio
retinuerant, dederunt, ſed, ut in maximi momenti rebus ip-
Torum aut, qui eos repræſentant, ordinum conſenſus adhi-

beretur, voluerunt. Is itaque ſine dubio necefſarius eſt,

quum civibus emolumentum, quo hucusque gaviſi ſunt, au-
fertur & regale efficirur.
In aliguibus provinciis venatio jus prædii gobilis eſt, atque
Privatis ſine principis conceſſione exercetur.
Qa upra dixi, venationem in Pplerisque Germaniæ pro-
vinciis inter regalia relatam eſſe, hoc aliqui, Alockius

Pol.

ſen
ſtat
pri
l
ci⸗

ten
che
ma
fuͦn

hal

7

Ni
den
C
der

—
Vide
8. W
inſpic
tüi no.
& Mo.
io Dl.
urin
n loci⸗
dicare,

edr. S

lc usq
nf.
hiltan.
be igſo,
ges kor⸗
perium
nia hu-
NViNcia.
1prinet
arbitrio
ab initio
ebusi,⸗
uis adhi.
kius eſt,
ſunt u.

Alil 1
niee Po⸗

Alaeliu
Vol.

Sp. CCCCXLL DE VENATIONE. 25

Vol. I. Conſil. I0. . 406. 29. u. 627. Meichsner tom 3. deciſ.
33. n. 87. Jol. 1060. W'ehner voce Jorſtrecht, Ockel de Palat.
reg. §. 70. & Præſcript. immemor. c. 5. F. 22. ad venationem
ſuperiorem reſtringunt, atque, venationem inferiorem adhue

hodie partem fundi eſſe, & prædiorum nobilium poſſeſſori-
bus ſine conceſſione per ſe competere, affirmant. Quorum

ſententia humaniſſima eſt, & antiquo prædiorum nobilium
ſtatui mavime convenit, atque adeo in iis provinciis, quarum
principes venationes inferiores regalibus ſuis expreſſe non

adſcripſerunt, merito retinetur. Recepta etiam illa & a prin-

cipe confirmata eſt in ducatu Luneburgico, uti ex §. 15. & 15.
der von Herzog Georg Wilhelm zu Braunſchweig⸗ Luͤne⸗
burg der Luͤneburgiſchen Landſchaft auf ihre uͤbergebene
Gravamina ertheilten KRéſolution apparet, in qua ſic princeps
ille: So viel die Jagdgerechtigkeiten anbelanget, wollen wir,
daß unſere von Adel, welche mit den alſo genannten hohen
Jagden nicht belehnet ſeynd, noch dieſelben durch ein ſolches
rechtmaͤßiges Herkommen, als darzu erfordert wird, behaup⸗
ten koͤnnen, ſich derſelben allerdinges enthalten ſollen, wel⸗
chen aber ſelbige concediret ſeynd, oder ſie ſonſt jetztgedachter
maſſen hergebracht haben, denſelben wollen wir ſie auch hin⸗
fuͤro gnaͤdigſt laſſen; ſie ſollen ſich aber unſerer Gehaͤge ent⸗
halten, und uns darin keinen Eingrif thun. Wegen der
Nieder⸗oder Unter⸗Janden aber erklaͤren wir uns in Gna⸗
den dahin, daß wir es damit bey dem in unſerm Herzogthum
Luͤneburg befindlichem Herkommen, daß die von Adel auf
derer Doͤrfer, vor welchen ſie Zehenten oder in den Doͤrfern
Meyer⸗und Zinßleute haben, Feldmarken die Jagden, jedoch
ohne Verwuͤſtung, exereiren moͤgen, ferner laſſen wollen.
uæ quum ita ſint, poſſeſſor prædii nobilis in iis terris, in qui-
bus lex non exſtat, quæ venationes omnes fiſco & regalibus
D 3 vin-

–—

36 MEDTTAT. AD PANDECT.

vindicat, venationem inferiorem ſuo jure exercet, ſuperioris
autem adquiſitionem docere deber. Quod fit duplici modo,
vel per conceſſionem a principe in litteris inveſtituræ alioque
inſtrumento factam, vel per præſcriptionem.
VI.
Ad adquirendum jus venandi, ſi inter privatos lis ſit, præ-
ſeriptio longi temporis ſufkcit.
Q''od ad præſcriptionem attinet, multum intereſt, utrum
quis jus venandi contra privatum, an contra principem
adquirere velit. Priori caſu longi temporis Præſcriptio, ut
in aliis ſervitutibus, locum haber. Nam ſi quis, adverſario
Patiente & non contradicente, per longum tempus in ejus
fundo venatus ſit, tunc per patientiam, quæ vice tituli eſt „
jus venandi conſequi poteſt, L. pen. C de præſeript. long. temp.
Neque obſtat opinio Bachovii ad Treutl. Vol. 2. Diſput. 20.
gh. 2. lit. A. & Franzkii Ex. 4. qu. 2. exiſtimantium, venatio-

nem efſe inhabile objectum præſcriptionis, addita ratione,

quoniam ex jure naturæ deſcendat, nec in poſſeſſione aut pa-
trimonio cujusdam eſſe poſſit. Falſum enim eſt, quod ſibi
Perſuadent aliqui, venationes jure naturæ eſſe Promiſcuas,
quum potius ſecundum rectam rationem jus venandi Pars
aliqua prædii ſit, & acceſſio dominii. Jure tamen Saxonico
electorali præſcriptione immemoriali etiam contra Pprivatum
in acquiſitione juris venandi opus eſt, docente Bergero in
Oeconomia juris pag. 263. ſeq.
. VII.
Jus venandi contra principem præſeriptione immemoriali
adquiritur.
1 Rheſs hæc ex utraque parte oppugnatur, atque adeo a me
& contra illos, qui, principi nullam Plane præſciptio-
nem opponi poſſe dicunt, & contra eos, qui principi ordi-
nari-

e
derioris

mnNde

aliogde

pre.

Utru
neipem
Nd, Nt
erſario

in en
tuli et,

G ennß.
Put. 20,

Venato.

ratione,
eutpe.
lnodh ſbi
miſeuss,
Idi pans
AOnie
rivetum
gero in

orieſi

leoame
ſeiptio⸗
Pi otc.
uli⸗

Sp. CCCCXLI. DE VENATIONE. 31

nariam etiam præſcriptionem obſtare putant, defendenda eſt.
Cum illis primum agam. Inter eos omnium acerrime nobis
contradicit homaſius in diſp. de Præſeriptione regalium ad upa
Jubditorum non pert inente, &, qui Thomaſium in plurimis ſe-
quitur, Beyerus in ſpecim. juris Germanici lib. 2. C. 2. . 38. 714.
Ajunt ſcilicet, ſenientiam noſtram, de admittenda præſcriptio-
ne immemoriali, non ex genuinis principiis juris naturæ, po-
litices & juris publici, ſed ex juris canonici lacunis & legibus
quibusdam Romanis male adplicatis hauriri. Ajunt deinde,
principia politica & juris publici prohibere, ne quidquam a
Pprivato contra publicam utilitatem ſuſcipiatur vel allegetur;
utrum vero quid ad publicam utilitatem pertineat, judicium
penes principem non penes ſubditos eſſe, porro principem &
oſſe & debere facere, quod reipublicæ expedit, licet Vel per
mille annos contrarium fuerit obſervatum, & ſaluti publicæ
tanquam legi ſupremæ omnia emolumenta privata, adeoque

& omnem præſeriptionem ſubditorum cedere, denique om-

nes rationes, quibus præſcriptionis jus innititur, hic corrue-
re, nam juris gentium rationes ad rem præſentem non qua-
drare, quia hic non inter gentes, i. e. invicem æ qquales, ſed

inter imperantem & fubditos diſceptetur, rationem juris ci-

vilis vero, pœnam negligentiæ, principem minime ſtringere,
nec ſequi: Princeps per tempus immemoriale negligens fuit,
ergo negligentiam continuare tenetur: quia potius defectus,
compertos quotidie emendare poſſit ac debeat. Excutiamus
hæc ſingulatim. Primum jus naturæ nobis objicere audent.
us naturæ, inquiunt, oſtendit, nullum jus ſubditoram adverſus
imperantem, qua talem, ad claſſem juris perfelcti referri poſſe.
Equidem de Deo, ex cujus gratia & arbitrio omnia noſtra
pendent, ſic loqui licet, de homine non item, cujuscunque
is dignitatis ſit. Mutua eſt inter imperantem & cives obliga-
tio etiam in iis imperiis, quæ armis adquiſita fuerunt. Pactum
enim inter victorem & victos ſaltem tacitum intercedit, ut hi
pareant quietique vivant, ille vero eos in ſtatu, in quo nunc
funt, foveat, conſervet, tueatur. Ergo perfeélum jus civibus
eſt, ne imperans illis vitam, bona, jura eripiat, ſed ut ipſos
juſte gubernet. Deinde nihil juri naturali & æ& uitati magis
con-

32 MEDITAT. AD PANDECT.

convenit, quam ut id, quod diutifſime & ultra hominum me-

moriam quis tenuit, ei non auferatur. Nec cum jure publico
hoc pugnat. Conſtat potius ex publicis noſtris legibus, im-
perium ipſum & cæſarem in litibus cum ordinibus & civibus

Præſcriptionem immemorialem adverſus ſe admittere. Vide

Auream Bullam oap. S8. §. I. eap. 9. Keceſſum Imperii de anno
1548. §. 54. 56. 63. 64. Capitulat. Caroli VI. art. 8. 9. 2 1I. Cc'“.
Sed pergo ad ſalutem publicam, quam ſerio a diſfſentibus hie
prætexi, vix mihi perſuadeo. Si ſalutem publieam tam late
extendimus, nihil tandem erit, quod eo non trahetur. Eadem

ſcilicet facilitate dicas, ſalutem publicam poſcere, ut fundi

omnes privatis erepti fiſco addicantur, ut judicia eis, ut re-
ditus auferantur, ut ruſtici ab omni ſervitio nobilibus præ-

ſtando liberentur. Hæc, inquam, magis ſaluti publicæ con-

veniunt, quam, ut venatio privatis ademta principi tribuatur.
Quid enim inde emolumenti ſentiet respublica, niſi, ut magis
