e. gr. ſub alio & alio pignore,
promittit, ſemel tantum, fcilicet
ex poſteriore promiſſione, obli.
gatur. . 836

Is, cui certi ſalarii incertum augmen⸗

tum promiflum eſt, ex promiſſione
hac agere nequit. 837
Promiſſio indemnitatis, & fidejuſſie
indemnitatis toto cælo differunt. 873

Prowiſſor. . .
Ei, qui de ſe promiſit, nen impu-
tatur, quod quis ex proximis eins
contra facit; imputatur tamen tune,
quum prohibere id potuit. 849
Qui generaliter quid promittit, quod
partim ſuum, partim alienum eſt,
ſuam tantum partem promiſiſſe
cenſetur. Obligatur tamen in ſoli⸗
dum tunc, quum alter, cui pro-
miſſio facta, hoc ignoravit. 852
Qui factum alienam promittit, nec
de jure civili, nec de jure naturali
obligatur. 853
Qui operam ſuam vel euram in facto
alieno promittit, hac præſtita, li⸗
beratur, etſi hihil effecerit, 857
1s

tatio ,
WDU
Verſimods
Dirone,

I.

G

Oliſſien⸗

fGeſt
run

n inr.

imis en
entmen
6
t, e

ummet
tommiſſſe
nin ⸗
eli ⸗
t. G
tit,
Neturii
N
in ſach
lit, l⸗
G
,

7

INDENX RERVM.

Ie, qui, effecturum ſe promiſit, præ-
ter operam etiam effectum, aut,
ſi hunc non poteſt, interefſe præ-
ſtare debet. 857
Qui ratione officii, ſe effecturum,
ut alter ſolvat, promittit, nec ultra
diligentiam, nec finito oficio, obli-

gatur. 859
Proteſtatio.
àn proteſtatio & denunciatio, in
principio contractus facta, contra-
hentem in mala fide conſtituat? 158
Ei, qui vim patitur, utilis eſt. 815
Nalet, quamvis nec adverſario denun-
ciata, nec coram legitimo notario
facta ſit. 86
⸗ Pupillus.
Contra pupillum præſcriptio ordina-
ria, nec non longiffimi temporis
dormit. 264
Pupilli, & qui jura corum habent, in
concurſu creditorum præcluſi, bre-
vi manu in integrum reſtituuntur,
refuſis tamen expenſis, quibus re-
ſtitutio illa cauſam dedit. 553

R.
Rationis decidendi.
Rationes decidendi ſententiarum liti⸗-
gator bus edi, utiliffimum eſt; Ju-
dex tamen quamdin lex deficit,
ad eas edendas cogi nequit.

Refectio.
Qui in refectionem rei, durante con-
curfſu, credit, in prima creditorum
claſſe collocatur, qui ante concur-
ſum, in ſecundg. Neceſſe tamen

eſt, ut expreſſe in refectionem cre-

ditum ſit, nec ſola verſio ſufficit.
9 510
Si retectio viarum a principe publice
indicatur, non hi ſaltem, qui im-
mediate principi ſub ſunt, ſed &
ruſtici, qui operas prædii eque-
ſtribus debem, ad refectionem
iſtam obligantur. 657

367

Meulühmnnsk
Referendariur.
Ipſe ſibi acta referenda ſumere non
debet, ſed eadem a præſide collegi
exſpectare tenetur. 299

Regalia.
Non niſi præſeriptione immemoeriali
adquiruntur, 190. 230
In dubio privative conceffa cenſentur.
atque adeo princeps ſimul cum
eo, quem de regali inveſtivit,
hec exercere non pateſt. 679

Reges.
Reges quidam & principes tam exteri.
quam germani falſam monetam
tanquam regale quoddam exercent,
atque per hoc maximam in re mo-
netaria confuſionem frequentesque
mutationes excitant. 926

Rei vindicatio.
Cum actione finium regundorum vul-
go confundi ſolet. 153
Quomodo ab hac differ at ? ibid.
Quomodo in rei vindicatione ſit pro-
nunciandum? 330
Relatio actorum.
Quid zirca relationem actorum ſit
obſervandum? 299

Relationes ad principem.
In canſis judicieriis jus civiie prohi-
bet, jus canonicum permittit, eas-
dem Germaniæ noſtræ & provin-
cisgrum ejus ſtatus nonnunquam
exigit, præter neceffita em tamen
non ſunt adhibendæ. 299
Octo caſus, in quibus relationes ad
principem necefſariæ ſunt, recen-
ſentur. 289
Religio.
Per introductionem ſimultanei religio-
nis exercitii in templum vis commit-
ti:ur, & poſſeſſio turbatur. 128. 681

Remedia poſſeſſorin.
Competunt etiam nudo detentori. 11 8

Mmm mmm 3

INDEX

4

RE RV M.

A Jure Civili conductori ſaltem con-
tra tertium, non contra ipſum lo-
catorem, ſi ille vim faciar, con-
ceduntur. IIS8
A Jure Canonico conductori non ſo-
lIum contra tertium, ſed etiam ip-
ſum locatorem, & eum, qui a lo-
catore cauſam habet, tribuitur.
2 ibid.
Remedium ex L. fin Cede Edict. D.
Adriani toll.
Remedium L. glt. C. de Edict. D.
Adriani toll & inter dictum quorum
bonorum prorſus conveniunt. 639

Jure Romano eſt ſaltem ſummarium,
moribus vero Germaniæ in pros

ceſſum exſequutivum deduci poteſt.
640
Tunc locum non habet, quum legiti-
mus contradictor adeſt. 642
Etiam legatariis datur. 652

Renovatio.
Sola veteris chirographi renovatio
non eſt vera novatio. 902

Reparatio aggerum.
Is, in cujus fundo aggeres exſtant,
ad horum, ſi veſtutate collabantur,
reparationem non aliter cogi poteſt,
quam ſi totius reipublicæ interſit.
669
Repetitio depoſiti.

Ad res mere facultatis referri nequit.

244
Replica.
Replicam libello inſeri, nunquam eſt
neceſſarium. 774

Replica metus.
Per replicam metus exceptio præſcri.
ptionis non eliditur, ſi quidem me-
tum ab initio paſſus deinde per
tempus lege definitum cogenti ſpon-
te paruit, nec apud ſuperiorem de

vi ſibi facta, queſtus eſt.

821

Res commercio exemtæ. 8
Rerum, quæ commereio exemtæ ſunt,
alienatio per præſcriptionem im-
memorialem convaleſcit.

ptio non ſufficit. ib.
Res derelictæ.
Res immobiles derelictæ a privatis oc-

cupari poſſunt, & titulus Codicis
de agro deſerio adhuc in uſu eſt.

Ad præſcriptionem rerum derelicta-
rum, quum ipſe dominus rem de-

relinquit, ſiquidem illa mobils
eſt, occupans eam uſucapione opus
non habet, ſed ſtatim dominus ef-
ficitur, ſi immobilis, lapſo biennio
demum dominium conſequitur;
quando vero non dominus rem de-
relinquit, atque tertius eam bona
fide occupat, ordinaria uſucapio
locum habet. 63
Res furtiva. .

A bonæ fidei pofleſſore præ ſeriptione

XXX. annorum adquiritur. 185
A fure & malæ fidei pofſefflore nun-
quam adquiritur. 186
Res urtiva invents, vel in judicium de-
lata, inventori vel magiſtratui poſt
triginta annos plenitur adquiritur,
, 186
Quid in Saxonia circa acquiſitionem
rei furtivæ obtineat? ibid.

Res immobiles.
Res immobiles incultæ adhuc hodie a
privatis occupari poſtunt; nec Prin-
ceps in eas dominium habet, ſed
imperium ſaltem. 10 ſqq.
Si ipſe dominus rem immobilem de-
relinquit, hæc, lapſo biennio, oc-
cupanti acquiritur. 1576
Res judicata.
Rei judicatæ auctoritas maxima (ſt.
371
Vin-

219
Tricenalis, & quadragenaria præſeri-

—

—
teln
n in.
Draſe
d

ti 6
lnd

relich.

ein e.

nobt

ſe n

nt e.
dienni⸗
luinr;
en de.
bom
ncapio
6

ption
18
n.
1986
mck.
ipol
ritn,
196
onen
ibis,

lie⸗
brin.
ſed
ſ⸗
ce⸗
⸗

0

INDEX

RERVM.

Vincit etiam legem poſteriorem con-
trariam. ibid.
Nequit in cauſis civilibus retractari

Res contra ſubditos judicata principi
& fiſeo nocet, ſiquidem hi litem mo-
tam ſciverunt & tacuerunt. 400

ob novas probationes; bene tamen Res legitime judicatæ propter ialutem

in cauſis ceriminalibus. 373

In cauſis civilibus inſtrumento novi-

ter reperto tunc retractatur, quum
inſtrumentum illud nulla falli ſu-
ſpicione laborat, atque ex eo ini-
quitas prioris ſententiæ ſine diutur-
na lite evidenter apparet. 374
In rem judicatam nunguam tranſit ſen-
tentia, quæ cum recta ratione pu-
gnat. 378
Rei judicatzæ auctoritatem nunquam
conſequitur ſententia, quæ iniqui-
tatem ceontinet. 379
Contra rem judicatam reſtitutio in
integrum, ex clzuſula generali, ſi
quæ juſta cauſa mihi videbitur, lo-
cum habet. 38 1
In iis capitibus, in quibus litigatoris
non intereſt, jus ei non tribuit. 382
An quandoque in rem judicatam ante
decendium ſententia tranſeat? 383

Rem judicatam aliis neque nocere,
neque prodeſſe, regula juris natu-
ralis & ſeripti eſt. 384
Res contra maritum judicata uxori
non aliter nocet, quam ſi lis & no-
mine uxoris, & conſenſu ejus ad-
hibito agitata fuit. 385
Limitationes regulæ, quod res inter
alios judicatæ alias non præjudicent,
duabus regulis poſſunt comprehen-

di. 395

Res contra debitorem ante pignoris
conſtitutionem judicatæ nocent, non
etiam, quæ poſt, niſi ſcienti & ta-
centi. 397
Res contra dominum directum judi-
cata domino utili nocet, ſi hic il-

lum experiri paflus eſt; nec reſti-

tutio in integrum locum habet,
quamvis dominus directus circa

proceſſlum quid neglexerit. 398

publicam gefeindi poſſunt, non e-
tiam propter publicam utilitatem.
4800
Res contra conſortem litis judicata ad
alterum litis conſortem non perti-
net. 402
Pertinet tamen tune, quum alter, al-
tero ſciente & permittente, com-
mune nomine litigarit. 403
Ab eo, contra quem judicatum fuit,
ex jure tertü impugnari nequit. 404
Res contra heredem fiduciarium ju
dicata poſt reſtitutionem fideicom-
miſſi nocet fideicommiflario. 407
Res ſecundum creditores heredis ju=
dicata creditores defuncti a bene-
ficio ſeparationis non excludit. 541

Res lirigioſa.
Is, in quem res vel actio litigio ſa
transfertur, nullo privilegio juva-
tur, ſed ſimpliciter jure transfe-
rentis utitur. 825
Qui rem litigioſam ſciens emit, vi-
ctus deinde evictionis præſtationem
petere nequit, niſi eam ſibi ſtipu-

latus ſit. ⸗ 826
Bes meræ facultatis. .
uænam dicantur? 321

Non ſolum ex Jure naturæ, ommn-
umque hominum communi, ſed &
ſingulari civitatis aut univerſitat's
pendent. ibid.
In rebus meræ facultatis poſſeſſio per
uſom ſolitarium, etſi longiſſime ex-
ercitum, non adquiritur. 232
Solo non uſu non exſtinguuntur,
quamvis longiſſimum & immemo-
riale tempus acceſſerit. 234
Ordinaria etiam præſcriptione admit-
tuntur tunc, quum prohibitio non
uſum præceſſit. 336

7

INDEX RERVM.

e
Res meræ facultatis eſt jus coquendi Res meræz facultatis eſt, pecora fus
cereviſiam, quatenus per leges & in agris ſuis paſcere. 263
conſuetudines non eſt reſtrickum, Res meræ facultatis eft, domicilium
& non uſu non amittitur, ibicdk. & patriam mutare. ibid.

Res meræ facultatis eſt ædes ſuas al- Non eſt res meræ facultatis jus patro-

tius tollere; & ad cælum usque æ-
dificare, jure naturæ, ſed non ju-
re Romano. 24 1
Res meræ facultatis non eſt jus, quod
alicui ex centractu eompetit. 244

Res meræ facultatis eft, matrimoni-
um cum perſona diverſæ religio-
nis inire, 263
Res mobilis. —
An mala fide ſine furto diſtrahi, &
Res meræ facultatis eſt, facris in vici- ab emtore intra triennium uſucapi

na eccleſia uti, quando eceleſia lo- voſſit? 1I69
ci, in quo vivimus, diveriam a Si ipſe dominus rem mobilem dere.
noſtra religionem fovet. 246 Hinquit, hæc ſtatim occupanti ac.
Res meræ facultatis eſt, gladio vel pal- quiritur. 176
lio uti. 247 Rer nullius⸗ =

Res meræ facultatis eſt piſcatio in fiu- Ad quam occupandam, duo, licet
. mine publice jure Romano, & ad. ſoeii, concurrunt, non fit commu-
huc hodie in aliquibus locis, 249 Mis, ſed cedit vVere occupanti; fig-
Res meræ facultatis eſt, molendino num non ſufffeit. 272 fſ4.
nti. ib. Reſervatio dominii.
Quando hi, quibus actus meræ fa. Keſervatio dominii in venditionibus
cultatis interdicuntur, adquieſcunt, usque ad Pretii ſolutionem juri
aläi tamen, quorum intereſt, illis Romano & moribus convenit, 47 4

naturalem libertatem relinqui, re- Reſervatio uſusfructus.
cte intereedunt. 252 Reſervatio uſusfructus in parte rei
Res meræ facultatis eſt, merces quas- venditæ non eft ficta traditio. 73
libet vendere. ibid. Reſignatio judicialis.
An res meræ facultatis ſint operæ ru- Apud Germanos vereres in alienatio.
ſticæ? 253 ne bonorum immobilium univer-
Res meræ facultatis jus operarum ſali conſuetudine deſiderabatur. 79
. ruſticarum eatenus eſt, ut domi- Ratio ejus juris inveſtigatur. ibid.

nus eas plane derelinquere poſſit. Adhuc hodie in terris Juris Saxonici,
225 Lubecenſibus, Brunſuicenſibus, Lu-
FSuper re meræ facultatis privilegi- neburgicis, & multis aliis, necef-

um impetratum, niſi exprefſe jus ſaria eſt. ibig.,
prohibendi contineat, alios ab ejus: Omiſſio reſignationis judicialis con-
dem uſu non excludit, 259 tractum ipfum nullum non reddit,
Etiam tale privilegium, cui jus Pro. contrahens tamen ad implendum
hibendi infertum, ſtricte interpre- contractum „G& refſignationem fa-
tandum eſt. idid. ciendam agere poteff. 82

Res meræ facultatis eſt, ſacerdotem Etiam in diviſionibus hereditariis, in
& templi cuſtodem ad convivium quibus prædium alicui ex cohere-

baptiſmale invitari. 262 dibus addicitur, neceflaria eſt. 84

Reſti-

. 2

natus & eligendi. ihich.

ercrſ
1
di
i
datrinon,
2 1elgn
1

lnrli,6

n Alleg

H
len e

Apanir

uan.

6H

10, les
Commn.

Miz ſ⸗
7

iäonde
mn i
ait
.
varte 1e⸗
io,,

lemto.
Uuifer.
nn.,
ibie,
woni,
us I.
Neel.
idig,
is en
reldl,
endum
enn fi.
is, in
Ohere⸗
1.
M

.

. IND E X

RE RV M.

X Reſtitutio.
Reſtitutio ſpolii tunc ceffat, quando
dbonum publicum reſtitutionem im-
pedit.
Reſtitutio ſpolii ſpoliantem a pœna,
in decreto D. Mareci ſtatuta, non li-
berat. 712
J Reſtitutio in integrunn.
Contra præſcriptionem triginta anno-
rum ex capite ignorantiæ locum
non habet. 187
Reſtitutio in integrum ex clanſula ge-
nerali, ſi quæ mihi juſta cauſa vi-
debitur, contra rem judicatam lo-
cum habet. 381
An minore contra ſubhaſtationem, le-
gitime factam, competat!
ſubhaſtationem detur ? 459
Rezentio.
Tunc nee retentio veteris chirographi
novationem impedit, quando obli-
gationes vetere & novo inſtrumento
comprehenſæ ſunt contradictoriæ.
0.
Reus. 9e4
Exceptionibus dilatoriis, etſi liquidæ
ſint, eventualem litis conteſtatio-
nem ſubjicere debet. 768
Reus, qui litem negative conteſtatur
& mendacii convictus eſt, exceptio-
nes tamen peremtorias regulariter
non admittit, ſed probare adhuc
poteſt. 769
Reus, in proceſſu exequutivo abſolutus,

ſi deinde ordinarie conveniatur, ex-
ceptionem rei judicatæ habet, 789

Ruſtici.

Apud veteres germanos a venatione ex-

cludebantur. 25
Dominum, ut operis ipſorum utatur,
nec alios homines adhibeat, coge-
re non poſſtunt. 255

Tom. VII,

688

458
An abſenti reipublicæ cauſa contra

§.
Sacerdos.
Exigere non poteſt, ut conviviis nuptia-
libus vel baptiſmalibus adhibeatur,
licet incolæ loci antea ſacerdotem
per immemoriale tempus iisdem

adhibuerint. 262 fq.
Saginaundi jus.
Vid. ſuper Glandium & ſaginandi jus
Salarium.

Is, cui certi falarii incertum augmen-
tum promilſſum eſt, ex promiſſione
hac agere nequit. 837
Wientia juris alieni.
Scientia juris alieni, poſt completam
uſucapionem, ſuperveniene, non eſt
mala fides, nec uſucapionem reſein-
dit, 164
Sententia-
Nulla eſt, ſi judex ante inrotulationem
acta non compleverit, nec iisdem
omnia, quæ ad deeiffionem cauſæ-
etiam indirecte, pertinent, ad pe-
titionem partis addiderit. 284
A litigatore, ad inrotulationem citato=
ſi defectum acterum non animad-
vertit, tanquam ad acta mutila lata,
oppugnari nequit. 285
Propterea, quod Judex acta ad collegi-
um, ab altera parte exemtum, tram:-
miferit, nulla nen eft, ſed, niſi per
appellationem impugnetur, res ju-
dicata fit. . 2 86
Tunc vero nulla eſt, quando collegium
exemtum ſimul ſuſpicione laborat.
287
In fententiis concipiendis judex interlo-
quutiones, quantum poteſt, evitare,
atque definitive judicare debet. 297
Nulla eſt, fi affeflor judicii acta ſine
præſidiis auctoritate retulerit. 299
In iis provinciis, in quibus magiſtra⸗
tus, patrimonialem jurisdictionem
habentes, proprias cauſas in ſuis ju⸗
diciis tractare poſſunt, ſententias
Nnn nnn ipſ

INDEX

RE RV M.

4

ipſi concipere non poſſunt, ſed a
collegiis juridicis expetere debent,
niſi forſan adverſarius ipſe in hoc

conſenſerit. . 305
An ſemper libello conformis eſſe de-
beat? 308 ſqq.

Sententiam, a collegio juridico ob-
tentam, nec corrigere, nec muta-
re, nec totam, aut partem ejus ſup-
primere, judici licet. 362
Sententis, quæ aperte cum jure pu-
gnat, a judice revocari poteſt, ſive
ipſe eam conceperit, ſive a collegio
juridico impetraverit. ibid.
Sententia, contra mortuum ſive ab
ignorante, ſive a ſciente judice lata,
nulla eſt, quamvis mortuus non ſuo,
ſed alieno nomine litigavit. 364
Sententia, contra non citatum lata,
convaleſeit, ſi is facto eam adpro-
het. 365
Approbata cenſetur ab eo, qui reſcifſ-
cit, nec intra decendium appellat. ib.
Sententiæ copiam judex contumaci
mittere non eſt obligatus. 366

Sententiæ transmiſſio in vim publicati

tune neceſſaria eſt, quando alicujus,
qui ab initio in lite non fuit, in-
tereſſe incipit. 366
Sententia, quæ cum recta ratione pug-
nat, nunquam fit res judicata. 378
Sententia quæ iniquitatem continet,
auctoritatem rei judicatæ nunquam
conſequitur. 379
Sententia, quæ ſuperfluum jusjuran-
dum decernit, iniquitatem conti-

net. 379
An quandoque ante decendium fiat
res judicata? 883

A ſententia, in poſſeflorio ſummariii-
ſimo- lata, qua ſimul reſtitutio ſpolii
decernitur, appellari lictt 697
Sententia declaratoria.
Sententia ſimpliciter declaratoria alte-
ri, qui in lite non fuit, non nocet. 391

Sententia interlocutorig.
Variæ cauſæ, quibus ad has ferendas
judices impelluntur. . 297
Separatio bonorum.
Accurata bonorum ſeparatio non exi-
gitur, ſed res ex arbitrio & æqui-

tate judicis pendet. 5 39

In iis rebus, quæ unius creditoris ope
ex fuga retractæ, & ab interitu ſer-
vatæ fuerunt, hie jure ſeparationis
creditoribus reliquis præfertur. 546
Vid. ſupr. Beneficium ſeparationis.
Seyvi.
Derelinquuntur a dominis, qui cum
iis tanquam cum liberis hominibus
diu vivunt. 62
Servitus.
Prædio deſerto imponi nequit. ˖5z
Impoſita tamen, accedente annorum

præſeriptione, acquiritur. 2
An ad ſervitutum præſcriptionem ti-
tulo opus ſit? 179

Servitutes omnes, etiam ruſticæ & dii-
continnæ, præſeriptione ordinaria
adquiruntur, nec immemoriali o-

prus habet. 23

2

Is, qui in prædio ſuo alterum precan-

tem ſubinde aliquid faeere permit.

tit, ſervitutem non conſtituit. 759
Tunc tamen ſervitus conſtituta cenie-

tur, quando is, qui preces adhibet,
pro conceſſione ſibi data viciſüm

quid præſtandum ſuſcipit. 760
Servitus altius tollendi.
Quænam dicatur? 243
Signum.
Ad occupationem non ſuffieit. 4 & 7
Solum filentium ad acceptationem
non ſufficit. 827
Perpetuum ſilentium ereditoribus in
concurſu contra fidejuſſorem im-
poſitum, non nocet. 888
Societas.
Quomodo differat a1 communione? 102
Sola-

—
1.
lerente

non . 4
G.
iaii
terine.
Düritn
rln 4
Durnigt

i an

hominin
6

it.
annorun
donem t.

orialie.
mn Meen
re pem.
tunncenie
es Ahbet,

t. 46
Dtiten.
1
torn
ſorenn in. .

G

ion n

INDEX

RE RV M.

Solarium.
Non in pecunia numerata ſolum, ſed
in aliis quoque rebus, quin & in
facto confiſtere poteſt. 744
Solutio.
Solutio, creditori creditoris, quam-
vis hoc invito, facta, valet, dummeo-
do nomen creditoris liquidem ſit
& indubium. 915
Antequam tamen creditor eam ratam
habet;, debitor ſolutum repetere
poteſt. ibid.
Solutionis locus, ſi nihi aliund con-
ventum ſit, eſt domicilium credi-
toris. 921
Quum eæſtimatio & menſura rei ſol-
vendæ diverſa eſt, locus, ſolutioni
deſtinatus, ſpectatur. ibid.

Quando monetæ bonitas, ſive extrin-
ſeca, ſive intrinſeca, univerſaliter
mutatur, ſolutio ſemper in ea mo-
neta, quæ tempore contractus va-
luit, atque in eo, quo tunc fuit,
valore facienda eſt. 940

Quæ regula non in mutuo ſolum, ſed
in omnibus omnino negotiis locum
habet. ibid.
In moneta paulo ante reprobata fieri
nequit; immo ne quidem in mone-
ta adhuc proba, ſed mox repro-
bandæa. 945
Ex trium cohærentium annorum apo-
chis ſolutio ſuperiorum temporum
præſumitur. 955
Qeæ præſumtio non in publicis ſo-
lum, ſed & privatis, quin etiam in
perſonalibus debitis locum habet. ib.
Deficientibus licet apochis, ſi ſolutio
trium cohærentium annorum alio
modo pro betur, ſolutio anteceden-
tium annorum tamen præſumitur,

nee nocet præſumtioni huie, quod
ſolutio quotannis difformiter tacta

fuit. 956

Spoliator.
Quamvis ſpolium amplius non poſſi-
deat, adhue tamen de ſpolio tene-
tur. 684
Hi, qui, jubente magiſtratu ſuo, fpo-
liarunt, ſpoliatores non funt. ibid.
Tunc tamen & pro ſpoliatoribus ha-
Bentur, quando juffum illum tal-
ſis precibus obtinuerunt- ibid.
Spoliator eſt, qui ſpolium, ab aliis
commiſſum, ratum habet. 690
Is, cui dominus privatam occupatio-
nem poſleſſionis permiſit, tamen
ſpoliator eſt: ſi poteſtate hac, in-=
vito domino; utatur. 705
Non liberatur aàa poœena, in decreto D.
Marci ſtatuta, per ſpolii reſtitutio-

nem. 712
Spoliatus.
Spoliati heredes recte de ſpolio que-
runtur. 684

Reſtituendus eſt, etſi ſpolians jus ſu-
um manifeſte probet. 686
Spolium.
Quid ſit? 680
Committi poteſt, quamvis poffefſor
non ejiciatur, ied res eidem relin-

quatur. 681
Adprehenſio compoſſeſſionis ſpolium
eſt. ibid.

Introductio ſimultanei religionis exer-
citii in templa a diveriæ religionis
hominibus ſolum poſſeffſa, ſpolium
eſt. 681
Etiam in perſonam committitur. 683
Spolii reſtitutio tune cefſat, quando
bonum publicum reſtitutionem im-
pedit. 688
Quis ſpolium ratihabere dicatur? 690
Qaaſio ſpolii admiſceri poteſt poſ-
ſeſſorio ſummariiſſimo. 697
Is, cui res nudis ver bis tradita eſt, eam
tamen, quamdiu ab alio poſſidetur,
privata auctoritate occupare nequit,
atque, ſi id faciat, ſpolium omd⸗

Nnn nnn æ£ Spo=

IND E X

RE RV M.

Spolium & vim committit is, qui rem
abſente poſſeflore oceupat, & re-
deundem pofleſlorem non admittit.

705
Sponſalia.
Mutata rerum facies eſt juſta ſponſa-
liorum diffolvendorum cauſa. 842
Sripendia nautarum.
Privilegium mercedis domeſticæ, des
Liedlohns, in coneurſu ereditorum

non habent. 509
Sripulatio.
Vnde hæc vox deicendit? 827

Stipulatio, in qua primi tantum here-
dis me ntio fit, tranſit etiam ad fe-
quentes. 840
Omnis ſtipulatio intelligſtur, rebu⸗
ſic ſtantibus. 842
Subhaſtatio.
Peracta ſubhaſtatione, & reperto me-
liore emtore adjudicatio non ſtatim
facienda, ſed novus ei dies præfi-

gendus eſt. 45 1
Propter debitum ex parte illiquidum,
ſiere poteſt. 455

Subhaſtatio invalida per hoc, quod
debitor eam poſtea facto ipſo adpro-
bavit, convaleſcit. ibid.
Per ſubhaſtationem legitime factam,
& ſecutam adjudicationem hypo-
thecæ extinguuntur. 59
In ſubhaſtatione olim facta, etſi de
circumſtantiis ejus eerto non con-

ſtet, omnia legitime geſta & neceſ-

ſaria ſolemnia obſervata præſumun-
tur. 459
Per ſubhaſtationem & adcudieationecn
etiam jus retentionis, quod credi-
tor ante habuit, exſpirat. ibid.
ubhaſtatio.
An contra ſubhaſtationem, legitime

factam, minore reſtitutio in inte-
grum competat? 458

Sacceſßſor. .
Sucteſſori in officio prodeſt pofeſſio

antecefſoris in his, quæ hic ratione
offic i tenuit. 626

Succeffor, qui anteceflorem ſuum in.
juſte poſſediſſe dicit, ex pactis ejus

nec agit, nec obligatur. 840
Sumtus.
Sumtus, in concurſum creditorum fa-
cti, primo loce collocantur; nihil
tamen propterea creditoribus prio-
ribus de jure communi detrahitur.

488

Illi ſumtus, quos unus creditor in com-

munem utilitatem impendit, ei an.

te omnia ex communibus bonis
reſtitui debent; nece nocet ei, quod
in ſumtu faciendo ſuam ſaltem uti⸗
litatem ſectarit. 49² ſeq.

Vid ſupr. Lnpenſæ; item Expenſæ.

Samtus funeris.
Sumtus a vidua in funus mariti obæ.-

rati facti, ab illa ex concurſu repe.

tuntur. 1 4 50
Qui pro ſumtibus faneris debitoris o-
beæraäti fidejuflerunt, nequeunt con-
veniri, ſi ſolutio ex concurſu fieri
poſſit. ibid.
Wuntus.
Sumtus litis, qui in proceſſu poſſeſſo-
rio tacite præteriti fuerunt, in pe⸗
titorio tamen adjudicari pPoſſunt. 632
Sumtus morbi.

Ad impenſam funeris magis ex con-
fnetudine, quam ex lege referuntur.

. 504
Superficiariusg.
Jus in ipſum ſolum, etiam contra do-
minum, habet. 725

Eandem poteſtatem & easdem adiio.

nes, quas emphyteuta habet. ibid.

Superſiciarius, ſuperficiem ſine domi
ni conſenſu alienans, jure ſuo non

exeidit. 38
Peccat tamen, novusque ſuperficiarius
cogi poteſt, ut domino ſe ſiſtat,
ſeque ab eo admitti petat,
ſeque

ibid.

S
S

l

lbr Pri.
eihin

din
it, ej 1.
u hon
ei I
lemih,
49 k

ee,

kiti ode.
linene
bitorih.
At CN

En ſe

pobelo.
, in N
lunen

e GN
üntn

1

nrado.
1
1 d
. bil
edolti⸗
no mon
7
ciarins
ſltu,
ibi.
ſege

INDEN RERVM.

.

Novus ſuperficiarius, domino fuper-
ficiei oblatus, ab hoc ex juſtis cauſis
repelli poteſt. 740
Intruſus contra voluntatem ſuperficiei
domini ſuperficiarius, ab illo vi pri-
vata ejici nequit. 741
Tunc tamen expulſio privata in conti-
nenti recte fit, quum dominus præ-
ter dominium directum ipſam ſu-
perficiem quodammodo poſſidet.

2
Supérficies. 74
Inter ſuperfieiem & emphyteuſin nul-
lum intercedit diſerimen a priori,
ſed ambæ ſaltem appellationibus di-
ſtinguuntur. 736
Ad ſuperficiem non pertinent jura ſin-
gularia de laudemio & jure proti⸗
meſeos in emphyteuſi ſtatuta. 737
An, ſi ſuperſicies pereat, v. gr. ſi
æ&des coruant, aut confiagrent, jus
ſuperficiarii exſpiret, ita, ut deinde
dominus ſoli de ſuperſicia pro lubi-
tu diſponere queat? 745
T.
Templum.
Templa, & alia loca ſacra aut pia
derelicta & vacua impune ad uſus

privatos transferuntur. 60
Loempils.
Hodie precario adjici poteſt. 758
Teſtamentum judiciale.
Vitio viſibili laborare poteſt. 643

Exemplum ejusmodi vitii viſibilis. ib.

Teſtameutum reciproecum.
Per reciprocum eonjugum teſtamen-
cum, quo utriusque conſanguinei
heredes ſcribuntur, commixtio am-
borum patrimoniorum fit; hæc ta-
men commixtio elterutri poteſtatem
teſtamenti mutandi non aufert. 106
Teſtimonium.
Teſtimonium Commiſſarii de confeſ-
ſione, coram ipſo facta, plenam
fidem facit; jurare tamen opportet

—

Commiſfſarium teſtificantem, niſi
jam ante jurejurando in judicio ob.
ſtrietus fuerit. 411
Toeſtis.
Teſtes ſenes, qui de ſuo tempore, &
de propria icientia dicunt, uti nec
teſtes negativi, sd probandam præ-
ſeriptionem, immemorialem, non
ſuffieiunt. 215
Teſtes probationem liquidam non fa-
ciunt, niſi æquitas & circumſtan-
tiæ id ſingulariter ſuadeant. 780

Theſaurus.
Priſeo jure Germanico ad ſiſcum per-
tinebat, hodierno privatis relinqui-
tur. 44
Qui theſaurum in conſinio invenit,
partem, in ſua terra jacentem, ſo-
lus retinet, partem alteram cum
vicino dividit. 46

Titulus.
Titulus ſolus & nomen retentum, ſi
nulla alia argumenta adſint, præ-=-
ſeriptionem non impedit. 266
Per hoc, quod quis titulum regni, pro-
vinciæ, urbis, prædii, ſecundum ſty-
lum receptum alicui tribuit, pofeſ⸗
ſori & domino ejns regni &c. in-
juria nulla fit. ibid.
Titulus poſjeſſionis. )
Titulus non eſt præſcriptio, ſed mo-
dus adquirendi dominium. 172
Præſeriptio tamen loco rituli eſt, ſuf-
ficitque ei, qui titulum poſſeffionis
edere jubetur. itpid.
Aceurata juſti tituli probatio in uſu-
capione non exigitur.
Pro juſto titulo injuſtus judicis juſ-
ſus haberi nequit. 174
An ad præſcriptionem ſervitutum re-
quiratur? 179
Juſtum titulum præſeriptio trigints
pluriumve annorum non deſiderat,
& tamen juſtitiz atque æquitatis

regulis convenit. ib. ſq.
Nnn nnn 2 Juſtus

17 ½

—

-

IND ENX

R E RV M.

Juſtus titulus in præſcriptione imme-
moriali non deſideratur. 214
Titulus de litigioſis.
In ipſo jure Iuſtinianeo infirmatur,

atque adeo nullum hodie uſum ha-

bet. „823
Titulus Codicis de omni agro deſerto.
dhuc hodie in uſu eft. 48

Titulus pro derelicto.
Tune, quum non dominus rem de-
relinquit, neceſſarius eſt. 176
In titulo pro derelicto animus dere-
linquendi per conjecturas probatur,
ac ſuſſiciunt etiam non facta. 178

4 Traditio.

Defectus traditionis translationem do.

minii impedit, non pignoris. 64
Ei non prodeſt, qui rem, quæ ei tra-
ditur, alii jam promiflam eſe ſeit. 66
Vera traditio, cum bona fide conjun-
cta, præfertur fictæ, etſi tempore
priori- . 68
Per confeſſionem inſtrumento in ſer-
tam non probatur. 69
An ad dominii translationem naturali-
ter requiratur ? 70
Ad traditionem vox: trado, in con-
tractu adhibita, non ſufficit. ibid.

Is, qui rem ſibi promiſſam, non ex-

ſpectata traditione, occupat, pec-
ecat, & amiſſione juris ſui punitur. ib.
Venditur, qui in inſtrumento ven-
ditionis emtori rem occupare per-
mittit, hoc ipſo illam non tradit.
70
Traditis inſtrumentis, ad rem perti-
nentibus, res ipſa tradita cenſetur.

71
Traditio inſtrumenti, de præſente con-
tractu eonfecti, non ſufficit, ut res
tradita cenſeatur. ibid.
Traditio inſtrumenti recentioris tum
ad tramferendum dominium ſuffi-
cit, quum ea hoc animo in re præ-
Lente fit. ð 72

. Traditio ficta.
Talis non eſt reſervatio uſus fructus
in parte rei venditæ.
Traditio per brevem manum.
Vbi defcribatur ?2 75
Ejus exempla. libid.
Traditioni per brevem manum nova.
tio aliqua ineſt, & prior obligatio

per eam perimitur ibid.

Traditio Genbolica.
Inter traditiones ſymbolicas præcipua
eſt ea, quæ per claves fit, ſola
tamen poſſeſſionem non transfert.

, , 78
Translatio dominii.
Translationem dominii defectus tra-

ditionis impedit. 64
An traditionem naturaliter requirat?

. 0
Ad transferendum dominium tradi⸗
tio inſtrumenti recentioris ſufficit,
quum ea hoc animo in re præſente
ſit. 72

Tributa.
Quid ſint? e

494
In concurſu inter primos creditores

ponuntur. ibid.
Inter tributa referuntur etiam ea one-
ra, quæ magiſtratibus inferioribus
præſtantur, ſi publicam utilitatem
ſpectent.
Ad tributa referri nequeunt onera.,
quæ peculiariter ab uno cive ex
contractu vel præſcriptione præ-

ſtantur. ibid.
U. V. .
Venari.
Aliquando diebus feriatis, & intra
Prohibitis tempora licet. 36
Venatio

A veteribus germanis cuilibet ingenuo
in ſuo fundo permittebatur; ruſtici
tamen, civis oppidani;, cleziei ab
excludebantur. 25
Olim

In med'o ævo inveſtitura dicta, variis.
que ſignis peracta fuit. 78

ibid.

N m.
oblietie
i.

Drecin
ft, ſol
rantten.

18

dus mn.
6
egnirn:
70
n tradi.
ſaſke,
Nrelente

12
ℳ

edlitoter
ibi
es one.
rioribu
litaten
ibit.
oners,
ciye ex
ſe pre
ibis,

N inte
a

gendo
Iuſtii
iei dd
3
Oiin

IND EXNX RERV M.

Olim pertinens prædiorum nobilium
fuit. 26
Hodie in plerisque Germaniæ locis re-
galibus adſcripta eſt, id quod ta-
men noviter a ſolo principe ſine ci-
vium ordinumve conſenſu fieri ne-
quit. 27
An Venatio ſeu venandi libertas iis in
locis, in quibus ſtabilita eſt, a prin-
cipe pro lubitu tolli, ſibique vindi-
cari poſſit? 28
In aliquibus locis jus prædii nobilis eſt,
atque a privatis, ſine principis con-
ceſſione exercetur. ibid.

Vid. ſupr. Jus venandi.
Vendere actionem.

Quid ſit? 906
Venditio.
Venditio rei immobilis, ob reſignatio-
nem judicialem omiffam, nulla haud
eſt, ſed emtor ad implendum con-
tractum, & reſignationem facien-

dam agere poteſt 82
Dominium, ſibi pacto reſervatum, alii
cedere poteſt. 476

Venditio, infra juſtum pretium a de-
bitore obærato facta, eatenus dona-
tio eſt, ac pro ea parte reſcinditur.
586
Venditor.
Venditor, qui in inſtrumento vendi:-
tionis emtori rem occupare permit-
tit hoc ipſo illam non tradit. 70
Prædium venditum, antequam judi-
cialiter reſignavit, valide oppigno-
rat. 81

Venditor, cui emtor, ob moram, in

uſuras pretii non ſoluti damnatus
eſt, etſi ipſe rem bona fide, & ex
juſta cauſa retinuerit, fructus ta-
men perceptos omnes, ex quibus
locupletior factus eſt, reſtituit. 113
An venditor, qui ſibi in re vendita ra-
tione pretii pignus ſaltem extrajudi-
cialiter ſtipulatur, hypothecis judi-

—

cialibus, a debitore conſtitutis, præ-
feratur? 512
Venditor, qui pretium navis aut do-
mus venditae exigit, in quarta claſl.
ſe collocatur. 528
Verha.
Ad occupationem non ſufficiunt. 4. & 7
Veſtes lugubres.
Ad impenſas funeris magis ex conſuetu-
dine, quam ex lege referuntur. 504
Via privata.
Viam & inter privatum cum in com-
modo domini, qui ſervitutem debet,
lapide ſternere non licet. 655
Via publica.
Viam publicam lapide ſternere, me-
lioremque reddere etiam cum ali-
quo privati incommodo licet, dum-
modo huic nihil auferatur. 655
Inter regalia refertur. 657
Victor.
Victor in poſſeſſorio, in petitorio ad
totius litis expenſas ferendas dam-

nari poteſt. 632
. Vikctoria.
Victoria legatarii contra heredem a-
lii legatario non prodeſt. 390⁰
. Vidun.
Sumtus, in funus mariti obeærati fa-
ctos ex concurſu repetit. 505
Vindicans.

An rem vindicans fructus, in ſenten-
tia omiſſos, ſeparatim potere poſ-

ſit? 117
Qui ſe in compoffſeſſionem mittit,
vim facit. 128

Per introductionem ſimultanei religio-
nis exercitii in templum vis com-
mittitur, & poſſeſſio turbatur. ibid.
Vim & ſpolium committit is, qui rem,
abſente poſſeflore, occupat, & re-
deuntem pofleflorem non admit-

tit. 705
Viſio.
Ad oceupatienem non ſufficit. H 4
. LViti-

IN DEX

RERV M.

Virium inviſibile.
Vitia teſtamenti inviſibilia miſtionem
heredis ſeripti in poſſeſſionem re-
rum hereditariarum non impediunt.
649
Exempla vitiorum inviſibilium. ibid,
Vitium poſſeſſtonis.

In poſſeſſorio ſummariiſſimo non at-

tenditur, ſi illud alterioris inda-
ginis fit. 722
Vitium viſibile.
Si in tefſtamento deprehendatur, ob-
ſtat actioni ex L. ult, C. de Edict.
D. Adrian. toll. . 643
Exemplum ejusmodi vitii viſibilis. 643
Vitia teſtamenti viſibilia miſſionem he-
redis inſtituti in poſſeſſionem im-
pediunt, non inviſibilia. 649

Præteritio liberorum olim vitium in
viſibile fuit, ſed per Novel I15. vi-
ſibile factum eſt. ibid.
. Urthel.
Cujus generis hæc vox fit? 304
UWaucapio.

Ad præſeriptionem rerum derelictarum

ſi ipſe dominus rem derelinquat,

& illa mobilis fit, occupans eam
uſu capione opus non habet, ſed
ſtatim dominus efficitur, ſi im-
mobilis, lapſo biennio demum domi-
nium conſequitur. Ordinaria vero
uſucapio loeum habet, quando non
dominus rem derelinquit, atque
tertius eam bona fide oceupat. 63

1

An in Jure naturæ fundata ſit? 145

Seientia jhris alieni, poſt completam

uſucapionem, ſuperveniens, non eſt

mala ſides, nec uſucapionem reſcin-

dit. 164

