etlam alliciantur principes ad vitam ſylvaticam, qua jam tum
plures irretiti ſaltem de feris cogitant, & negotia publica

prorſus negligunt, ei ſimiles, de quo poëta vetus ingenio-

liffime canit:

Derſelbig fuͤhrt zwar keine Pracht,
Blieb bey der gewoͤhnlichen Tracht,
Aber ſein unterthane Leut
Waren ſeiner wenig erfreut;
Er hoͤret nicht ihr Noth und Klagen,
Wartet ſein Weidewerk und Jagen,
Jieng Caninchen, Haſen und Reh,
Und ſonſt viel ander Wildbrat meh,
Als war er um ein großes Geld
FJuͤr einen Jaͤgermeiſter beſtellt,
Oder mit Nebucadnezar
Verdammet zu der Beſtien Schaar,
Und nicht geſetzt zum Landesherrn,
Sein Leut zu regieren mit Ehrn,
Zu befordern Gericht und Recht,
Zu ſchuͤtzen den Herren und Knecht.

Deni-

lo
30
C10
he
nich
le
ler
daß⸗
ende

ber d
daß n
pohl
Vulche
ſilchen
ſlbige
Auch
mnt
Rtt ſr
nige
igtei⸗

“ 7

4

Sp. CCCCXIIL. DE VENATIONE. 35

nin Denique fundamenta præſcriptionis non corruunt hic, ut
i Beyerus putat. Neque enim ea in pœna negligentiæ poni-
eivibein mus. Principi certe, cui nunquam venatie per totam pro-
Vide vinciam data fuit, tanquam negligentia imputari non poteſt,
e onn quod civibus, qui venandi jus ſemper exercuerunt, id non
W abſtulit. Non potuiſſet enim auferre, quod ipfius nunquam
n fuit. Ergo fundamentum hujus Præſcriptionis in eo quæ-
Eaden rendum eft, quod, qui venationem ultra hominum memori-
tfundi am exercuit, eam ab initio ſtatim habuiſſe, & cum prædio
Ne. ipſo adquiſiviſſe præſumatur. Quæ quum ita ſint, recte cre-

o rc⸗ do reſpondiſte ICtos Helmſtadienſes menſe Octobri anni

Muin cioloccxv. Es gruͤndet ſich Beklagter wegen des ihm zuſte henden,
magis aber von klagendem Adjuncto Fifci in Zweifel gezogenen Jagd⸗
m tum rechts auf einem von ſeinen Vorfahren uͤßger Menſchen Gedenken
dublict hergebrachtem und ruhig exercirtem Beſitz, hat auch ſolchen nach
Dgemno allen requiſitis durch die abgehoͤrte Zeugen dergeſtalt beygebracht,

daß dagegen, ſo gar von Klaͤgern ſelbſt, mit Beſtand nichts einge⸗
wendet werden mag. Zwar ſucht er daher ein dubium zu machen,
daß Beklagter keinen Titul der erlangten Ppoſſeſs beygebracht. Aber,
wer die Natur der lImmemorial-Præſcription fennet, und weiß,
daß man von deren Anfang keine Nachricht haben muͤſſe, der ſiehee
wohl, daß es eine contradictio in ad jecto ſeyn wuͤrde, den Titul⸗
welcher eigentlich der Grund und Anfang des Beſitzes iſt, von einer
ſolchen præſcription zu erweiſen. Da nun bey dieſer Bewandniß
ſelbiger Zweifel binweg faͤllt, ſo bleibet noch der einige uͤbrig, ob
durch die præſeriptionem immemorialemn die Regalia, darunter
nach den heut zu Tage eingefuͤhrten Principiis die Jagd mit gerech⸗
net wird, adquiriret werden koͤnnen. Es leugnen zthar ſolches ei⸗
nige Rechtslehrer. Doch deren Meynung laͤuft der natuͤtlichen Bil⸗
ligkeit, den ausbruͤcklichen Rechten, ingleichen der bisher durchse⸗

Nex. Tem. ZII. S E henbeltd

34 MEDITAT. AD PANDECT.
hends eingefuͤhrten Praxi zuwider. Demnach haben wir tein Be⸗
denken getragen, Beklagten bey der Jagdgerechtigkeit zu ſchuͤtz n,
und von der angeſtellten Klage loß zu zaͤhlen. Quin imo iidem

JCti menſe Januario anni cooccxvV. immemorialem præſcri

Ptionem admiſere, tametſi lex adeſſet, quæ conceſſionem
Principis requireret. Nam & præſcriptioni immemoriali
ineſt tacita conceſſio. Adjiciam verba reſponſi: Obwohl nach
Offrieſiſchen Rechten zu Erlangung der Jagdgerechtigkeit die Con-
ceſſion des Landesfuͤrſten ausdruͤcklich erfodert wird; Alldieweil
aber Præſcriptio immemorialis tacitam conceſſionem & in-
dultum principis in ſich begreifet, ꝛc.
VIII.

Reſpondetur iis, qui jus venandi nec regale eſſe, nee bræſerip-

tione immemoriali opus babere, contendunt.
Jergo nunc contra illos, qui jura privatorum circa vena-
tionem nimis extendunt. Scilicet eruditiſſimus, quem
ſupra laudavi, Bilderbeckius in der grûndlichen Deduction

gegen die vermeyntliche Regalitàt der Jagden, jus venandi
nec regale eſſe, nec, quamvis cum principe litigetur, præ-

ſcriptione immemoriali opus habere, contendit. Diſputavit
cum illo præfes meus per litteras familiares. Neuter alte-
rum in ſententiam ſuam pertraxit. Victoriam ego neutri
attribuam, ſed judicium de ea lectori permittam, allatis in

medium, quæ inter eos agitata fuerunt. Præſes nempe ac-

cepto libro, in quo Bilderbeckium a ſe diſſenſiſſe intellige-

bpat, ſic ad illum ſeripſit: Näaͤchſtdem mache mir noch ein kleines
Bedenken von meiner theli, daß die Oberjagd im Herzogthum Luͦͤ⸗

neburg ein regale ſey, und quod ad petitorium præfſcriptionem
immemorialem erfodere, abzuweichen. Ich habe das Argument

vor mir: Alle Jura, die ſich der Fuͤrſt allein zuſchreibet, und von

wels

dil

en
6
a
e⸗
les
den
Std

wel

(0
eine
l
16

ſni

219

hie

ben

Opil

ſe
ſliſ

nu

eige

ſin

ein G
ſalin,

iidken

Dreſeri
ſionen
emorial
vohl tnch
die Con.

Eldietdel

n & in.

rcſen.

ICa vVen.
, glien
Deduction
8 Venanel
tur, pre.
Diſputa
Nter A.
go neun
Allers in

lemnpe d.

intellige.

ein tleines
Gthun

iptionen

nrgument
, und hon
l⸗

Sb. CCCCXLI. DE VENATFIONE 35

woelchen er ſeine Unterthanen ausſchlieſſet, es ſey denn, daß ſie deren
exercitium ex ipfſius conceſſione expreſla vel tacita erlanget,
ſeynd Regalia. Denn ſonſt weiß ich mir keine Definition von Re-
galibus zu machen. Atqui im Herzogthum Luͤneburg hat es mit der
Oberjagd eine ſolche Befchaffenheit vermoͤge der Landes⸗Reſolution
de anno 1682. §. 15. dem das Canzeley⸗Akteſtat in cauſa Kneſebeck
de anno 1693. beytrit. Ergo iſt ſie ein Regale, nund erfodert nach
den principiis juris canonici, die in ganz Teutſchland in dieſem
Stuͤckennngenommen ſeynd, præſcriptionem immemorialem. Re-
Poſuit ad hæc Bilderbeckius: 1) So bin der Meynung: Daß,
wenn ein princeps gleich ein jus ſich alleinig, um excluſione pri-
vatorum, zuſchreibe, es doch kein Regale werde, niſi ſubditorum
conſênſus accedat; vide Jagd⸗Deduct. p. 23. maſſen ſonſt unter
einem boͤſen Miniſterio die ſubditi wenig behalten doͤrften. 2) Das
dubium ex Reſolutione de an. 1682. & Afteſtato Kneſeb. de
16932. ratione der Oberjagd in hoc ducatu betreffend; ſo beziehe
mich, quoad Reſoôlutionem de an. 1682. auf die Deductien pag.
219. 221. als woſelkſe klar gezeiget: Poſſeſti onen immemorialem
hic plane non requiri; und quoad Atteſtatum de 1693. finder
ſich daſſelbe ibid. pag. II6. ſeqꝗq. beantwortet. 3) Daß in præſcri-
bendis regalibus ein tempus immemoriale noͤthig ſey, iſt freylich
opinio communis; aber ob ſie nicht erronea ſey? gebe zu beden⸗
In, und dagegen zu erwegen, was⸗ in dicta deductione p. 158.
ſeqq. P. 174. angefuͤhret, auch P. 170. mit Ew. Hochedelgebohrnen
ſelbſt eigenem ſchoͤnen eftato beſtaͤrket worden. Reſpondit Præſes:
Ich werde mit repliciren nicht verdrießlich fallen, ſondern nur an⸗
haͤngen, daß ich mie Ew. Hochedelgebohrnen darunter einerley Mey⸗
nung bege, ein Fuͤrſt koͤnne ohne Einwilligung ſeiner Landſtaͤnde durch
eigenmaͤchtige Anmaſſung kein Recht zum Regali machen, unterdeſ⸗
ſen glaube, die Landesreſolution vom Jahre 1682. welche die Ober⸗
E 2 Jagd

36 MEDTTAT. AD PANDECT.

Jagd vor ein Regale declariret, ſiy von den Staͤnden baſiges Her⸗
dogthums angenommen, und durch ihren Conſens beſtaͤtiger worden.
Tandem Bilderbeckius in poſtrema ad Præſidem epiſtola: Ew.
Hoch delgebohren meynen: Die Oberjagd ſey in Reſolut. de 16 82.
pro Regali declariret, ſed ego pace veſtra contrarium ſuſti.
neo, indem 1) ſolches darinnen verbis expreſlis nicht zu finden, und
ob swar vel conceſſio vel poſſeſſio requiriret worden; So iſt fe⸗
doch die Declaratio da: Daß hierunter eine poſt. immem. nicht zu
verſtehen, indicio: Sereniſſimum venat. majorem pro Regali

haud reputaſſe.
1I1X. 1
Aligudndo diebus feriatis & intra probibita tempora
venapi licet.

cimus ex L. ult. C. & c. 3. X. e Feriis, diebus feriatis vena-
S tionem eſſe interdictam. Si tamen neceſſitas Publica aliud
ſuadeat, exiſtimo, & die feriato venationem exerceri poſſe.
Vidg Ord. Prov. Sax. Auguſt. de anno 1550. tit. 17. ibi: Da
nicht noͤthige und dringende Urſachen vorhanden, e. gr. ſi beſtia-
rum edacitas tanta ſit, ut fruges conſumant. Præter dies feri-
atos ſunt quoque certa tempora, quibus venatio Prorſus in-
terdicta eſt. Pertinet huc ex jure Saxonico veteri Ord. Prov.

de an. 1482. §. Es ſoll von niemands & de an. 1555. Zit. daß
keiner auf des andern & ult. Sed recognito calendario, aliud
tempus definitum eſt in Mandato die 20. Septembr. 1702. pr
mulgato. Obſervat tamen Beyerus in Specimine juris Ger-

manici lib. 2. cCap. 2. F. 21. Hicere poſſeſſoribus prædiorum n

0-

o.
bilium, fiquidem intra prohibita tempora incidant feriæ ſo-

lemmes, feſtivitas nuptialis, aut baptismalis, vel exſequiæ ce-

lebrandeæ ſint, pro inſtruenda menſa venari.

X.

Mun

Eiu
tur

ler

—

1 Hian

vottn
1: G.
1692.
ſuſki,
R, und
iſt ie
hicht i

NeNd

14

s vena.
Ca aliud
polle.
di: De
beſti.
les keri.
rſus in⸗

d. Pror

Ti, des
0, Aiud

02. rO.

rit Cer.
tum no-
rice ſo.
Juiee ee.

8p. CCCCXLIL DE VENATIONE. 37
X.

Qui feram beſtiam in fundo ſuo excitat, Ffugientem continuo
eurſu perſequi in alienumn fundum poteſt.

DVominus tamen fundi, in juo perſequutio ft, præoccupare
. feram boteſt.
TWeræ, quæ in noſtro fundo vagantur, non ſimpliciter ne6-
ſtræ ſunt, ſed eatenus, quatenus fundo noſtro compre-
henduntur & ejus quodammodo pars ſunt. Igitur, quando
abeunt ex fundo noſtro & in alium tranſeunt, dominum con-
feſtim mutant, deſinuntque noſtræ eſſe. Inde, ſi ſtrictum jus
ſpectes, nec perſequutio quidem ei, qui feram in ſuo fundo
excitavit, permittitur. Et hoc jus ſtrictum Alemanni veteres
ſequuti ſunt, cum hoc ſaltem temperamento, ut feram in alie-
num fundum fügientem tunc, quum illa præ laſiitudine aut
vulnere concidit, aut ſubfiſtit, excitanti & perſequenti attri-
buant, ſin ſecus, domino fundi adicribant. Vide Jus provin-
ciale Alemannicum cap. 352. §. 6. 7. 8. 9. Benignius aliquan-
tulum majores noſtri, Sawones, excitanti jus perſequendi fe-
ram etiam non vulneratam aut laſſatam concedunt in Speculo
ſuo lib. 2. art. 61. Quod jus ſequelæ in plerisque locis aboli-
tum eſſe, ſeribit quidem Schneidewinus ad §. 12. I. de Kerum
diviſ. ſed contradicunt ei ehnerus Ol'ſerv. pract. vog. Jorſt⸗
Recht cirea finem, item Seckendorf im teutſchen Fuͤrſtenſtgat
P. 3. C. 3. Tegal. 5. n. 6. Certe in ducatu Mecklenburgico jus
ſequelæ expreſſa lege, in den Landsreverſalien, confirmatur.
Idem jus in iis terris, in quibus leges Romanæ vigent, minus
dubi habet, quum heæ leges cuilibet in alieno venari, ergo
magis perſequi permitrant. Itaque & in Gallia jus ſequelæ
receptum eſſe, teſtatur Kenatus Chophinus de Legibus Ande-
gav. lih. I. C. 32. . 7. Verum circa hoc jus ſequelæ vehemen-
ter diſputatur, quid juris ſit tunc, quum daminus, in cujus
E 3 fun-

☛nn

38 MELDITAT. AD PANDECT.

fundo perſequutio fit, feram, quam alter perſequitur, PræOC-
cupat. Alii cum Sehneidero de Jure præventionis cixea vena-

tionem §. 18. negant, dominum feram præoccupare, atque ſic
jus perſequendi intervertere poſſe. Alii cum Sebaſtiauo Me-
dices de Eenatione P. 2. quæſt. 19. feram inter capientem &

perſequentem partiuntur, addunt tamen, niſi vulnus feræ fu-
gienti inflictum adeo lethale fit, ut nihil accidere poſſit, quin
ea capiatur a vulnerante. Denique alii ſecundum L. y. §. 1. de
Adquir. rer. dom. & §. 13. JI. de Kerum diviſ. occupantem præ-
ferunt. Faciunt hoc Pruckmannus de Venat. C. 6. n. 17. ſqjq. &

Bergerus in Reſolut. Lauterb. p. 700. cum quibus ego quoque

ſentio. Perſequenti enim, poſtquam fera ex fundo ejus ex-

ceſſit, dominium nullum in eam competit, ſed poteſtas ſal-
tem illam capiendi ex humanitate indulgetur. Jus ergo nul-
Ium in ipſam beſtiam habet, atque adeo nec dominium fundi,
ſiquidem is dominio ſuo uti & feram capere malit, impedire
poteſt. Eta quoque judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe De-
cembri anni CioloccxvI. Daß Beklagter, ſeiner begangenen Ex-
ceſſe halber, 20. Thlr. fiſcaliſche Strafe zu erlegen, die durch dieſen
Proceß verurſachte Unkoſten nach vorhergehender deren Liquidation
und richterlichen Ermaͤßigung zu bezahlen, und in Zukunft bey Ver⸗

meidung 300. Rthlr. Strafe ſich ſowol aller Thaͤtlichkeit gegen den

Holtorfiſchen Jaͤger, als auch aller Eingriffe in die Holtorftſche Jag⸗
den vor ſich und die Seinige zu enthalten ſchuldig. VB. R. W. Rat.
dec. Obwol dasjenige, was wegen des rodegeſchoſſenen Haſens vor⸗

gegangen, damit entſchuldiget wird, daß die Mecklenburgiſche Landes⸗

Reverſalien den Haſen, welchen die Hunde auf ihres Herrn Felde
aufjagen, und in fremde Grenzen verfolgen, auch daſelbſt fangen,

dem Herrn der Hunde zuerkennen, wannenhero es das Anſehen ge⸗

winnet, ob ſey Beklagter von der angeſtellten Klage zu entbinden,
bingegen der Holtorfiſche Jaͤger, welcher deſſen Hund todtgeſchoſſen,

—
brece.
. Deng.
ue ſe
40 Me.
tein &
I fl.
„ (uin
. 1. d

Abr⸗

guoque
jus er.
45 ſal-
onul.

fundi .

elire

le De.
n Ex-
ch dieſen
idation
ey Ver⸗

gen den

che Inn
W. Nr.
ſens hln⸗
e Canbts
en Fehe
ſangen,
ſehen 4
ntbinden⸗

4

Sbp. CCCCXLI. DE. VENATIONE.. 39

N. 7

zu beſtrafen geweſen. Aldieweil aber die in den Landes Reverſalien

verſtatt te, auch nach andern, ſonderlich den Saͤchſiſchen Rechten

uͤbliche Jagdfolge, dem Eigenthumsherrn die Macht, das verfolgte

Wild auf ſeinem Grund und Boden ſelbſt wegzuſchieſſen, nicht be⸗
nimmi, da denn derjenige, welcher es würklich geſchoſſen und gefan⸗
gen, dem Verfolger billig vorgezogen wird, bey welcher Bewandniß
Beklagter darinnen ſonber Zweifel unrecht gehandelt, daß er dem
Holtorfiſchen Jaͤger den Haſen, welchen ſeine Hunde in das Holktorſi⸗
ſche Feld verfolget, dieſer aber daſelbſt todtgeſchoſſen, mit Gewalt hin⸗
wegnehmen laſſen, und ihn dabey mit dem Stocke geſchlagen, endlich
beſagter Jaͤger nach ſo viel vorher gegangenen Warnungen einen von
Beklagtens Hunden auf ſeines Herrn Feldern tode zu ſchieſſen wohl

befugt geweſen; So ſeynd wir bewogen worden, Beklagten angeregter
Exceſſe halber in eine, jedoch wegen vorkommender Umſtaͤnde, gar

leidliche Geldbuſſe und Erſtattung der Unkoſten zu vertheilen, anbey
durch Andeutung einer haͤrtern Strafe dem Jaͤger Sicherheit wider
die ausgeſtoſſene Drohungen zu verſchaffen, auch fernere Lurbation
der Holtorfiſchen Jagden zu verhuͤten.
Jus glandium &α ſaginandi juri venandi aduexum non eſt, ſed
ad dominum ſylvæ ſpectat, niſi contrarium lege aut
conſuetudine alicubi ſtabilitum ſit.
cerrima eſt de fructibus Gylveſtribus, dem wilden Obſt und
A Eicheln, contentio, utrum illi ad eum, qui venandi &
foreſtæ jure gaudet, an ad ſylvæ dominum pertineant. Opti-
me & accuratiſſime hanc litem excuſſit Harprechtus in Volum.
ITV. Reſponſorum eriminalium & eivilium reſp. 69. atque mo-
net, ante omnia leges & conſuetudines cujusvis loci inſpici-
endas eſſe, quarum multas domino ſylv& favere, auctoritate
ordinationis foreſtalis Wäürtembergicæ, Bavaricke, Brunfſvi-
cen-

40 MEDITAT. AD PANDECT.

cenſis & Hohenloicæ, ofſtendit. guodſi autem leges ejusmo-
di provinciales ſe ſeponamus, tum nihilominus pro ſylvæ domi-

no pronunciandum eſte cenſet, quum utique fructus, tam pen-

dentes, quam ſeparati, in dubio domino attribui debeant.
Nec obeſt, quod fructus ejusmodi feris, ne fame pereant,

relinquendi, nec hæ, per glandis collectionem, fugandæ eſſe

dicantur; nam hanc rationem proprietarium a jure ſuo non
penitus excludere, ſed hoc ſolum aliquo modo reſtringere,
docet, ac inſuper plurium Doctorum al uctoritate ſententiam
ſuam confirmat. Interim alii fructus ſyveſtres ei, qui jure
venandi & foreſtæ gaudet, adſeribunt, quo nomine diverſos
auctores laudat, ſed eos hypotheſi, nondum ad liquidum de-
ducta, verum in circulum potius recurrente, quod facultas
decutiendi & legendi glandes juri venandi cohæreat, niti, fi-

mul admonet, id adjiciens, ſententiam illam ex Gailio male

intellecto, imo in editione anni 1616. etiam corrupto, fere
habere originem, quum tamen Cailius ſylvæ proprietario

fructus ſylveſtres non plane abjudicet, ſed eum, in præjudi-

cium domini foreſtalis, jus ſuum non nimis extendere debe-
re, ſolum doceat, quæ ſententia, uti rationi eſt conſentanea,
ita aliis auctoribus quoque probatur. Solidius quidem fun-
damentum ſententiæ ſuæ diſſentientes in longævæ conſuetu-

dine, quæ fructus ſylveſtres domino foreſtali tribuat, repe-

rifſe exiſtimant. Verum conſuetudinem illam jactari quidem,
ſed non probari, demonſtrat; imo tantum abefſſe evincit, ut
generali conſuetudine ſententia illa firmata fit, ut potius in
plerisque locis contraria jura, vel ſcripta vel non ſeripta, ob-
tineant, Gailius etiam & Friderus, quorum auctoritate diſ-
ſentientes potifſimum nituntur, conſuetudinem talem mini-
me aſlerant, ſed domino foreſtali fructus competere, ſi longa
con-

1

00

ii

ht
jor

cep
Man
Ma
jn
die

t

id

Ger

ol
ſin
ſch
juri⸗
iſgen
ſweit
Vven

Prol
Naſi

lot,
is!
t
kein
obe
ſeh

—

nsmo.
Gomi.

Dper.

beant
reant,
dæ ele
10 nn

gere.

endiam
dbi ure
liverſos
um de.

cultag

nin, ſ.
lo male

0, fere

rietario
Dreeſugi.
re debe.
lentaret,

lem far.

onfuetn.
repe.
luidem,
incit
otius in
Ptay oh.
ate dli.
n mini-

ſi longt

c⸗

SD. CCCCXNLI. DE VENATIONE. 21
conſuetudine jus illud acquiſiyerit, ſolum doceant, inter quæ
duo magnam eſſe differentiam, nemo non videat. Ex his ra-

tionibus facile refelluntur eæ, quas Srykius in Uſu moderno

de Glande legenda §. 3. A. 5. Pro contraria ſententia adfert.
Interim negari nequit, hanc, pro qua Strykius pugnat, ma-

jori [Ctorum parti placuiſſe, ut eam in multis provinciis re-
ceperint, atque nonnulli lege quoque firmari fecerint. De
Marchia Brandenburgica hoc teſtatur Müller in Reſolutione

Marchica 201. . 13., 14. 15. de ducatu Magdeburgico Herold
in, Ol ſerv. foreſtali 13. n. 9. ſecundum quem JCti Helmſta-
dienſes menſe N ovembri anni clioloccxvI. judicarunt: Das es

zwar bey dem am 25. Jan. 1716. ertheiltem Beſcheide verbleibet,

jedoch mit dieſer Erklaͤrung, wuͤrde Intervent den wegen der Jagd⸗

Gerechtigkeit uͤbernommenen Beweis gebuͤhrend vollfuͤhren, ſo iſt er

in puncto juris ſaginandi mit mehrern Beweiſe zu verſchonen,
wannenhero auch demſelben, dieſen letzteren bis zu Auskrag der Jagd⸗
ſache auszuſetzen, frey ſteher. B. R. W. Rat. dec. Es beſchwerer

ſich Intervent, daß ihm in angefuͤhrtem Beſcheide der Beweis des
juris ſaginandi aufgebuͤrdet worden, da ihm doch der ſtreitige Ort

eigenthuͤmlich, folglich auch das Recht der Maſtung, als ein unge⸗
zweifeltes acceſſorium dominii, zuſtehe, demnach vielmehr Inter-
venientem, welcher ſolches ableugnet, obliege, ſein hermeyntes jus

prohibendi beyzubringen. Nun iſt zwar die Meynung, daß die

Maſt nicht demjenigen, welcher das Gehege und die Forſtgerechtigkeit
hat, ſondern dem Eigenthumsherrn der Baͤume gehoͤre, den Princi-
piis der gemeinen Rechte viel gemaͤſſer, geſtalt ſolches Harprecht
mit gutem Grunde ausfuͤhret, und, daß die widrige Obpinion weiter
fein Fundament, als in auctoritate unterſchiedener Rechtslehrer
habe, deutlich zeiget, wannenbero es denn das Anſehen gewinnet, ob
ſey die wider Leuteranten, welcher ſich in libertate naturali, dem
ZJom. EII. F gemei⸗

42 MDITAT. AD PANDECT.

gemeinen Rechte und jure dominii gruͤndet, angeſtellte Interven-
tions⸗Klage eigentlich actio confeſſoria, und muͤſſe alſo Interve-

nient den Grund derſelben, daß nemlich obbeſagtes gemeine Recht
durch ein contraires Statutum, Gewohnheit oder auf andere Art
aufgehoben worden, zufoderſt beweiſen. Alldieweil aber die widrige
Meynung, daß nemlich die Maſt zum Forſt und Gehege geßoͤre,
nicht allein communis und conſtans von Strykio in uſu moderno

tit. de Glande legenda §. 4. genennet wird, ſondern auch in ſpecie

im Herzogtbum Magdeburg per immemorialem præœæſcriptionem

eingefuͤhret iſt, immaſſen Herold in obſervatione foreſtali 3. n. 9.

vermittelſt dreyer vom Domcapitul zu Magdeburg ertheilten Atteſta-
torum behauptet, uͤberdies die Magdeburgiſche Holz⸗und Jagd⸗

ordnung dect. 2. allemal die Jagden und das Maſtrecht, wenn

ſchon von eines Unterthanen eigenthuͤmlichen Gehoͤltzen die Rede iſt,

zuſammen ſetzet, alſo obangefuͤhrte Meynung nicht wenig beſtaͤrket,

bey welcher Bewandniß Intervenient eben die præſumtion, welche
in Jagd ſachen vor ihm militiret, auch allhier vor ſich hat, demnach,

als in actione negatoria, mit dem Beweiſe nicht beſchweret wer⸗

den mag; ſo haben wir von vorigem Beſcheide abzuweichen keine Ur⸗
ſach gefunden. Unterdeſſen, da wir ex Actis wahrgenommen, daß

Intervent auch der Jagdgerechtigkeit halber an eben dieſem Orte in

Proceß verfangen, und bereits den Beweis ſolcherwegen uͤbernom⸗
men, ſo haben wir dafuͤr gehalten, daß, wenn er das jus venandi

gebuͤhrend beybringen ſollte, das jus ſaginandi aus ſelbigem und

dem ihm unſtreitig zuſtehendem Eigenthume nothwendig flieſſe, folg⸗
lich ſodann kein weiterer Beweis vonnoͤthen ſey, weshalben wir
ihm den Beweis des juris ſaginandi bis zu Austrag der
Jagdſache auszuſetzen freygeſteller.

SPE-

—

Intene.
ne Nige
dete At
ie ubite

geſee ,

modern,
n peeit
Dtionemn
. n.g
n Atteſte.
nd Jagd
cht, iumn

ie Nineſt

heſtttt,
lonn peſct
delnach
veret in
ſeine dln
umnen baß
n Orlein
(hernen
5 Venahll

ligen und

ſeſen ſig

lben weit

g der

SP. CCCCXLII. DE INVENTIONE. 4

SPECIMEN CCCCXLII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Ad LIB. XLI. 777: I.

IXNVENTIO NE.
110

—

rnventio rerum mobilium adbuc bodie modus adquirendi
dQominii privatus eſtt.
Ne inventione rerum in mari & littore maris jacen-
tium agitur in S. 18. I. de Rerum diviſ. L. 3. de Divi-
MJone rerum & L. I. §. I. de Adquir. vel amitt. poſſeſſ.
dominiumque earum inventori adſeribitur. Quod
in his textibus de mari & littore maris dicitur, ad omnia lo-
ca, quæ publici juris nec privatorum aut fiſci dominio attri-
buta ſunt, pertinet. Ergo ſi quis quid in flumine, monte,
loco inculto reperiar, quod nullius adhuc fuit, hoc ſuum fa-
cit. Verum, ſi plerisque jurium noſtrorum interpretibus
eredas, inventio jam diu modus adquirendi dominii priva-
tus eſſe deſiit. Ita certe Strykius & ex eo Hoppius ad §. 18.
I. de Rerum diviſ,: in Uſu hbodierno ajunt: Hodie hice acquiren-
di modus exigaucæ admodum videtur eſſe utilitatis, cum, uti lit-
torum uſum, ſie quoque ea, quæ in littoribus inveniuntur, ut &

s apprehendi res, gquc in nullius dominium juxta naturam ſuam
pervenere, communiter fere regalibus ſuis adſeripſerint Princi-

pes. Inde non amplius ſuceinum colligere licet euivis in Boruſ-
ſia, ſed ſpecialis ad id a ſuperiore requiritur permiſſo, de qnο
vid. Jus provinc. Pruten. L.. 3. tit. I. art. 3. §. 3. Male hæc co-
hærent cum principio iſto, quod iidem ad §. 2. I. de Kerum di-
viſ. in Uſu hodierno proponunt: Quousque Princeps uſum re-
rum publicarum non reſtrinxit, vel diſerte probibuit, eousque
S F 2 adbuc

q4 MEDITAT. AD PANDECT.

1

adbuc ode eodem modo, quo jure Civili, videtur conceſſus. kat.
Quia uſus illarum rerum ab initio liber fuit, & omnibus ex po-
pulo competiit; reſtziczior autem factus per Iupervenientem Pre
bibitionem principis; Atqui vero rincehs uAniverſam earuns
ſum non ſuſtulit, neæ tollere potuit, ſed in aliguibus duntaxat
reſtrinxit, aut certos uſus interdixit, ut adee, ubiecungue nulla
præceſſit reſtrictio, vel prohibitio, ibi nec hodie denegari debeat
liber ejusmodi rerum uſus. Atque hoc principium æquitati na-
turali longe convenientius eſt. Extenderunt poteſtatem ſuam
principes jam plus ſatis. ICtos ergo illam amplificare, & ad
res, de quibus Principes nec cogitarunt, proferre haud decet.
Fac igitur, principem in Pruſſia ſibi ſuccinum adicripſiſſe.
Idem tamen in Pomerania, ubi talis lex haud adeſt, inventori
cedit. In Saxonia & ceteris, quas novi, Germaniæ provinciis
aurum ex fluminibus publicis colligere nemo prohibetur;
etiam principe inconſulto. Et in Bohemia gemmas nitidio-
resque lapillos inveſtigare & ſibi adquirere quiliber poteſt.
II.
Theſauri priſco jure Germanico ad fiſcum periinebant, bodier-
no privatis relinquuntur.
nventio theſauri de jure Romano eſt modus adquirendi
dominii privatus. Atque hoc juri etiam naturæ convenire,
fatetur Grotius de Jure belli ac pacis lib. 2. cap. 8. §. 7. ſed addit,
nunc jus commune & quaſi gentium eſſe, ut theſaurus prin-
cipis ſit, atque, hoc in Germania, Gallia, Anglia, Hiſpania &

Dania obſervari, adfirmat. Et Galliæ quidem Angliæque an-

tiquas hac de re leges chartasque memorat du Fresne in Cloſ-

ſario mediæ & infimæ latinitatis art. Theſaurus. De Hiſpania

quoque & Dania num verum dixerit Grozius, non inquiram in
Præſens. De Germania vero noſtra res dubia eſt admodum.

Si priſcum jus ſpectes, hoc theſauros ſine dubio fiſco regis
0⸗

ð

aaͤſe
und
zut
eum̃

Pe
5.

Gun
ſemn

re⸗
hal
pin

— 4

1 . Aur

1ert.

n .

earun

max
ue nula
1 ehent
itatina-
mfuam

e KRd

d decet
ipfiſe.
ventori
GWINCIS
hidetur,
niticio⸗
poteſt.

lodier.

gwürencl

nWenite,

ſed acddin
rus prin.
iſpani
eque 1n.
e in C/
Hiſpeni
quiremin
dmodun

iſeo tegis
4ad⸗

Sp. CCCCXLII. DE INVEN TIONE- 4 5

adſcribit. Clariſſime Jus Suevieum cap. 218. §. I. Wer Schatz

under die Erd begraͤbet tiefer denn ein Pflug gat, der gehoͤrt
zu dem Roͤniglichen Gewalt. Equidem Zbomaſius in notis ad

Iunkitut. Juſtin. tit. de Rerum diviſione p. I47. jus Suevicum ſibi

ipſi non conſtare, atque aliis in locis theſaurum inventori, qui
eum in fundo proprio reperit, attribuere, ait. Provocat nem-

pe ad cæp. 388. 7 389. quibus capitulis ego nihih quod capitulo

218. contrarietur, animadverto. Sic enim in Goldaſti editione,
qua Thomaſius etiam uſus eſſe videtur, legitur: Und iſt daß
jemand icht vint uff ſynem eygen Gut, das iſt ſyn mit recht,

ob er es under der Erd nit findet, und das Erdrich ſyn eygen

iſt. Und findet ein Mann Gut an einer fremden ſtatt, die ihm
nit zu ſtat: Wes das Erdrich iſt, da das Gut uff funden ward.

deß iſt auch das Gut. Das bewert das heylig Evangelium,

das ſpricht alſo: Das Simmelrych gleychet einem Acker, do der
Schatz in lyt verborgen, wann den ein Mann vindt, der ver⸗

kauft alles ſyn Gut, und kauft den Acker, daß ihm der Schatͤz
werd. Er ſoll dem Vinder den viertheil geben, das iſt ſyn recht.
Vindet ein Mann Gut uf freyer Straſſen under der Erden,

das iſt des Rychs: Und dem Vinder ſoll auch der vierdte Theyl
werden. Und vindet ein Mann Gut uff der freyen Straſſen

uͤber der Erde, daſſelbig ſoll er dem naͤchſten Pfarrer geben zu

behalten ꝛc. Vides, hic theſaurum in terra defoſſum a rebus
in ſuperficie terræ jacentibus diſtingui, hasque ſolæs domino
ſoli adjudicari. Verba clara ſunt: Ob er es unter der Erd nit
ſindet; item: Weß das Erdrich iſt, da das Gut uff funden
ward. Schilterus tamen Ewerc. ad Pandect. 45. §. 32. alios juris
Suevici codices commemorat, in quibus cap. 218. Plane non
reperiatur, cap. vVero 388. & 389. in cap. 320. prorſus immutata

habeantur, & loco verborum: ob er es unter der Erden nit

vindet; poſitum ſit: Ob er es unter der Erden vindet. Sed
F 3 quid-

46 MEDITAT. AD PANDECT.

quidquid ſit de jure Suevico, jus Saxonicum vetus lib. I. art. 3g5. lum
elare ſatis: Alle Schaͤtze unter der Erden begraben, tiefer all I
. 2£ 22 . .
ein Pflug gehet, gehoͤren zu der Koͤniglichen Gewalt. Quæ
verba de theſauris aperte agunt, ut recte obſervat Bachotins pe
ad Treutlerum vol. 2. diſp. 20. . 2. lit. G. benigne tamen? -⸗ N
tor Saxoniæ in Conſt. 53. Part. 2. locum iſtum de metallifo- ir⸗
dinis explicavit, atque theſauros privatis inventoribus adfcri- len
Pfit. Itaque poſtquam in ipſo Saxoniæ electoratu jus priſcum u
Germanicum ſublatum eſt, in aliis autem Germaniæ provin-
ciis jus Romanum viget, & ſpecula illa antiqua patria prorſus Daan
obliterata ſunt, hodie ſecundum leges Romanas de theſauris Dan
judicandum eſt, niſi nova lex alicubi eos fiſco adſcribat. ⸗
Qaui theſaurum in confinio invenit, partem in ſua terra ſacentem ſuo
Jolus retinet, partem alteram cum vicino dividit. Ner
Inter varias, quæ paſſim de theſauris recenſentur, lites ea mi- . ſu
hi maxime memorabilis videtur, quam Montfaucon in Dia- quo
rio Italico pag. 245. his verbis narrat: In gqua via babitant fi- guck
dium artifces, proxime pallatium Cancellariæ, tem poré Julii mil
Papæz III. memini repertam Juiſſe ſab Cella vinaria Pom, Ji fa- n⸗
zuam marmoream, palmorum gquindecim (id eſt, pedum regiorum n
. = Vine
decem) in eujus collo fundabatur medianus murus: ita ut caput rat
exſtaret in domo vicini ejus, qui Todiendo reliquam ſtatuam de aun
texerat. Hine lis inter ambos exoritur: nam uterque læſæ ſta- dem
Zucæ doiminum arbitrabatur. Qui ſtatuam repererat, pugnabag ebb⸗
Juam eſſe, quam inveniſſet ipſe, & eujus maxima pars in ædibus 1
eſſet ſuis. Alter contendebat ad ſe pertinere ſtatuam, ujus eabiut, 22
nobiliot ſeilicet portio, Pene- Je domi et; ex quo, eujus icon eſeet;, mel
dignoſcebatur. Cum diu hac de re litigaſſent, decrevit demum im. mn
beritus udex, ut exciſum caput alter acciperet, alter vero trun- i

cum Aus

—
Art. 35.
ofir al⸗
Oe
lebenin
letallt.
9adler,
Priſeum
Drovin.
1Proriis
heſauis
dt.

lacenten
.

teses mi.

1 in Ma.

Pitant ſ.
ori Yuli
igiorin,
Ir titr

an de.

ſe ſta-

ugnabet

1 alibut
s apß
icon eſin
mumin.
ero ti.
Ai

Sp. CCCCXLII. DE NVENTIONLM. „„

cum obtineret, atque ita ſinguli, quæ domi tenebant, impetrarent.
Miſerum Pompejum! Annon ſatis erat caput ipfi a Ptolemæo

amputatum, ut etiam marmorea ejus ſtatua tua in ſimile pericu-
lum veniret ?* At cum tam ſtulti jadicii fama ad Cardinalem Ca-
po di ferro deveniſſet, abſeiſſione ſuperſedere juſſit, Zuliumque
Papam adiens vem ei denunciavit. Tum immanem ſententiam
miratus Pontifex, jußit quam primum erui ad ſeque deferri ſta-
tuam; &, ni labor memoria, quingentos inter partes dividendos
nummos ſolvit, ſtatuamque Cardinali Cabo di ferro dono obtulit.
Pontifiee digna ſane ſententia, opusque ferreo capiti congruens,

in cujus ædibus ad pontem Sixtum ſtatua conſiſtit. Statuam

hanc theſauri jure cenſendam fuiſſe non dubito. Etſi enim
Paulus in definitione theſauri pecuniam requirat, L. 31. §. I.
de Adquir. verum domin. pecuniæ tamen vocem ex L. un. C.
de Teſauris de omnibus mobilibus explicandam efſe, alii jam
obſervarunt. Quæſtio ergo eo redit, an quis theſaurum in
ſuo quidem, ſed in confinio, repertum adquirat totum, an

vero cum vicino, in cujus fundo pars reperta fuit, dividere

cogatur. Et dividendum eſſe theſaurum, atque eatenus judi-

cem Romanum recte judicaſſe, cenſeo. Eundem tamen in

duobus aberraſſe, credo; primum, quod totam illam partem,
quæ in vicini cella jacuerat, huic ad judicarit. Oportuiſſet ſe-
miſſem ejus partis adjudicari. Nam omne id, quod in ſuo
repererat inventor, inventoris erat; idem quoque dimidium
ejus, quod in alieno ſolo requieſcebat, inventionis jure ſibi
vindicare & domino alteram ſolum partem relinquere pote-
rat. Deinde quoque in eo fœdifſime lapfus eſt judex, quod
ſtatuam pro re dividua reputarit. Erat illa ſine dubio, & qui-
dem naturaliter individua. Naturaliter ſcilicet individuum
eſt, quod ſine detrimento &— imminutione æſtimationis in par-
tes diſpeſci nequit, cujusque partes diſtractæ ſimul conſidera-
tæ tantum non valent, quantum integra res valebat. Vide
Præſidis Specim. CXEI. de rebus hereditariis uni adjudicandis
med. 4. Recte ergo feciſſet judex, ſi ſtatuam vero pretio æſti-
matam ipſam quidem inventori, ad quem major pars pertine-
bat, reliquiſſet, arg. L. 324. J. 2. C. de Donat. hunc vero ſimul
quadrantem pretil vicino ſolvere damnaſſet.

SPE-

448 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCCXLIII.

MEDITATIONVM AD DECGTAS
44D LIBF. XLI. 777 J.—

REBVS DERELICTIS

RKes immobiles derelictæ a H occapari poſſunt, ca, titulus
Codicis de omni agre deſerto adbuc in uſu eſt.

doctrina de rebus derelictis, argumento nobili &

Cujus rei cauſam hanc eſſe deinde animadverti,
quod, qui de hac materia ſcripſere, ſaltem derelictionem re-
rum mobilium explicant, de rebus vero immobilibus vel pla-
ne tacent, vel duo vix verba dicunt. Fateor autem, res mo-
biles rarius derelinqui, atque adeo controverfſias de iis vix un-
quam oriri. Certe Præſes nullam ſibi, quamdiu juri dicundo
& reſpondendo operam dederit, obveniſſe reminiſcitur.
Contra res immobiles quotidie deſeruntur, ac innumeras li-
tes excitant. Et exfſtat de iis in libro XI. Codicir Juſtinianei
titulus de omni agro deſerto, ad quem judices in deciſione ha-
rum litium recurrere oportet, quantumvis non ignorem,
eſſe, qui de uſu ejus tituli dubitent. Præſidi meo, ut is mihi

narravit, quum aliquando in illuſtri collegio de cauſa quadam

referret, & deciſionem ejus ex modo memorato titulo pete-
ret, objectum fuit, poſtremos tres Codicis libros, in quibus
titulus hic reperiatur, nullam in foro auctoritatem habere.
Cauſam hujus objectionis diu requiſivi, nee reperire potui,
donec in Struvii Bibliothecam juris incidi, atque hæc in c. 6.
§. III. apud eum legi: Hoc proprium ej Nℳ antiquoräm, ut tres

Talke-

iratus ſæpe ſum ſterilitatem Ctorum noſtrorumin

tam in vita communi quam in judiciis frequente.

TAS

PIS.

titſer

rDrN
nobili
equente,
adyeni,
nem re.

Vel phl.

Tes mmo-

SViNIn.

dicundo
iniſcitur.
meras l.
Ainioi,
onehr.
gnoren,
utis mihi
Auadem
nlo pete.
n gib
habere,
e potui
c in 6.
I 1
0e.

—

