Klaͤgers ob gleich juͤngere Pfandverſchreibung dennoch tanquam pu-
blica und ſpecialis der ältern general- und privat-hypothec
vorgehe. Allein, wenn auch gleich bieſes ſeine Richtigkeit haͤtte, ſo
iſt gleichwol zum voraus zu ſetzen, daß Klaͤger, welcher von Pluͤ⸗

mern cauſam hat, alle deſſen gerichtliche Handlungen und wider

ihn ergangene Recheskraͤftige Decreta nicht pro rebus inter alios
actis, ſondern gleichfalls pro judicatis halten muß, und nun wei⸗
ter nicht anfechten kann. Nun erſcheinet aus den beygelegren Ur⸗
kunden deutlich, daß Guntlmeyer und Werle, ehe noch Klaͤger ſeine
Hypothec erhalten, Pluͤmern ihrer Foderungen halber belanget, und
Arreſt und Inhibition, von ſeinen Sachen nichts ferner zu veraͤuſ⸗
ſern oder zu verpfaͤnden, ausgebracht, daß alſo die von Klaͤgern
erhaltene Hypothec, in Anſehung Guntlmeyers und Werlens nicht
beſtehen kann, ſondern obbeſagte Creditores allerdings befugt ge⸗
weſen, ihr einmal durch obangefuͤhrten Arreſt und Inhibition er⸗

langtes Recht fortzuſetzen, und endlich die ſtreitige Caͤmpe gar an
Ddd ſich

3

398 MED TTAT. AD PANDECT.

ſich zu bringen. Bey ſolchen Umſtanden ſeynd alle uͤbri ige von Klaͤ⸗

gen operoſe vorgeſuchte Ausſiuͤchte vergeblich, und hat deſſen am⸗
geſt.lte acio hypothecaria wider Bekiagten keine ſtatt. Contra

ſi debitor poſt conſtitutum bignus vel tanquam actor vel

reus in judicio ſuccubit, res adverſus eum judicata credito-

ri non nocet, L. 3. de Pignoribus, nili ſciverit a afque paſius ſit,

debitorem agere, L. 63. de Re judicata.
III.

Res contra dominum directan judicata doniino utili kocot, R

hie iltum ervveriri Pbaſſus eſt.
IV.
NWec reſtitutio in integrum locum babet. gquamvis dominus di-
rectus Girea proceſümn guid esle verir. 5

xXxemplum domini directi & utilis, & quod res contra al-
terutrum horum judicata alterinoceat, expreſle qui-

dem in jure noſtro non reperitur, ſed tamen juſto argumen-

to ex L, 63 de Re j udicata & c. 25. AX. de Sentent. & re jadig.

deducitur a Zangero de Except. P. 3. 6. 17. n. 77. G& Str)kio in

Vſu moderno tit. ge Le judicata n. 55. Quid vero ſi dominus

dicectus vel utilis, dum egit, quid neglexit, atque propterea
ſuccubuit; num hæc negligentia quoque alteri nocsbit: * No-

cebit utique, ut ne quidem reſtitutionem in integrum ha-

„7 .
beat, quoniam is, qui egit, procuratoris vicem ſuſtinuit, L.
39. Ex quibus cauſis majores, L. 10. C. de Procuratorilbus, at-

que adeo alteri actione mandati ad litis æſtimationem obliga-

tur, L. 66. §. 2. de Evictionibus. Sic menſe Aprili anni

ciDTDCCXIII. Helmſtadienſes judicarunt ex his rationibus: Kl9

gern, we lcher das von der Beklagten beſeſſene Guch als ein Per- 4
tinenz Stuͤck ſeines ſo genannten Nurren⸗Guthes fodert, ſteher ins

ſonderheit Exceptio rei judicatæ im Wege, indem Beklagte wider

das Cloſter Holszhauſen ſo wolt in dem Beſitze ſolchen Guthes, als
auch

7

S

ur .

tr A.

.
Unen-
udr.

Nioin.

Cünng
Pi⸗ elet
N.
n Ne
1,l,
d.

ige.

anhi

.H

bet⸗
Uri
N

,46 *

SP. CCCCLXXII. Dt AvCT. Rer Jvp. INT. TERTII. 399

auch in dem ihr zuſtehenden Meyerrecht „ demnach in petitorio
Rechtskraͤftig geſchuͤtzet worden. Nun ſuchet zwar Klaͤger alles ber⸗
vor, wodurch er angefuͤhrtes Urthel, als bie groͤſte Hinderung ſeines
angeſtellten Proceſſes, wegzuheben vermeynet. Fuͤrnemlich giebe er
es vor eine rem inter alios actam aus, die ihn im geringſten nicht
binsen koͤnne. Ferner ſagt er, es ſey von der Aebtißin und dem
Cloſter in ſolchem Pr⸗ oceſſe uͤberaus ſchlaͤfrig verfahren worden, wan⸗
nenhero ihm, ſonderlich als einem der Rechte unerfahrnen Landman,
ne, wenigſten reſtitutio in integrum zukommen muͤſſe. Bey die⸗

ſer Bewandniß verlanget er, daß er, des obgedachten Rechtskraͤf⸗

tigen Urthels ungeachter, zum Beweiſe gelaſſen werden moͤchte,
worinnen er auszufuͤhren verhoffet, daß das ſtreitige Guth ein Per-
tinenz-Stuͤck des itzm zuſtaͤndigen und von dem Domprobſt zu Lehn
ruͤhrenden Hofes ſey. Dahingegen kommen der Beklagken die ge⸗
meine Rechte zu ſtatten, als welche verordnen, daß derjenige, ſo
ein Guth von einem andern erhalten, und dieſerhalben in Proceß
verwickelt wird, ſolchen ber nicht ſelbſt fuͤhret, ſondern von ſeinem
Aucétore führen laͤſſer, bernach alles dasſenige, was darinnen aus⸗

gemiuchet worden, ihm gefal⸗ en laſſen muß, immaſſen dieſes noch

deutlicher in den Canoniſchen Rechten ausgedrucket, und von be⸗
wehrten Rechtsgelehrten auf den dominum utilem, im Fall die⸗
ſer den dominum direétum den Proceß fuͤhren laͤſſet, erſtrecket
wird. Nun geſtehet Klaͤger allenthalben in den Acten dem Cloſter
Holzhauſen das dominium diredtum und ius inveſtiendi uber
das ſtreitige Land zu. Derſelbe hat auch, da der Proceß Anſangs
zwiſchen dem Cloſter und der jetzigen Beklagten angegangen, ſolches
nicht allein wol gewuſt, welches nach Innhalt obangefuͤhrter Rechte
ſchon genug geweſen, ſondern ſo gar, da ihm laut der erſten Acten
fol. F. Extractus protocolli cum ſententia remiſtoria infinui-
ret worden, geantwortet: Er waͤre keinen Heller an den Proceß

zu verwenden geſinnet, das Cloſter Holzhauſen muͤſte ihn derents

halben

1S

4⁰0 MEDITAT. AP PANDECT.

halben ſchutzen. Welche Worte denn eine dem Qoſter heie
ausdruͤckliche Vollmacht nicht undeutlich anzeigen. Dieſemnach
muß Klaͤger nunmehr ſich wegen der von dem Eloſter begangenen
Nachlaͤßigkeit und ihm zuwachſenden Schadens nicht an die jetzige

Beſitzerin, ſondern an das Cleſter ſelbſt halten. Wie es denn

uͤberdies faſt unbillig ſeyn wuͤrde, Beklagte, die bereits einen lang⸗

wierigen Proceß ausgefuͤhret, uͤber eben dieſe Sache in einen neuen

und weit hinausſehenden zu verwickeln.
V.

Rer contra ſubditos judicata Princigi 99 Fſton naocet, . Tquidem 87

litem motam ſeiverunt & tacuerunt.
VI.
Kes legitime judicatæ probter ſalutem publicam reſcindi halum,
non etiam propter publicam utilitatem.
iſcus principis & civitas- municipalis ambo fſibi jurisdi-

*

Qionem in ſuburbium vindicabant, &, quum fiſcus in

poſſeſſione efſet, civitas actionem confeſſoriam utilem con-

tra illum inſtituerat. Sed fiſcus, incolas ſuburbii intervenire
totamque litem in ſe transferre, paſſus erat. Poſt longam
altercationem ſecundum civitatem judicatur, & ſuburbium

jurisdictioni ejus ſubjectum declaratur. Tum vero fiſcus ex-

pergiſcitur, & novas juris ſui in ſuburbium probationes of-
ert. Negat civitas, has admitti oportere „ & rem judica-
8 P

tam opponit. Fiſcus contra, rem hanc inter alios judica-

tam ſibi non præjudicare, reſpondet, deinde utilitatem pu-

blicam & principis obtendit, hancque juſtam res judicatas
reſcindendi cauſam eſſe, ait, arg. L. 35. de Ke judicata. Ve-

rum rei judicatæ auctoritas facillime ex L. 63 de Re judicataz
elidebatur. Clara ſunt legis hujus verba: Scientibus ſententia,;

quæ inter alios data eſt, obeſt, quum quis de ea re, cujus actio

vel cfenſio brimum ſi ſibi competit, Jea uentem agere Batiotur. Et
con-

— — — ,,– , — —.

=— i—

—
iihele
ſinnt

neten

L
6s d
en lotg
1pene

lilri

Nllin

ijortc.
Ulemin
lencon⸗

tenetie

hona
burbin
ſeuse
onest⸗
Mudce⸗
udice⸗
empr.
dican
90. Ne.
lulii

nteſfi

uln
.

SP. CCCCLXXII. Dx AvCr. Rrr Jvp. INT. TrETI. 40

convenit hoc rectæ rationi. Nam Patientia illa £ taciturni-
tas verus conſenſus eſt & adprobatio omnium eorum, quæ
b altero geruntur. At nec princeps ea, quibus ſemel con-
ſenſit, retractare poteſt. Gravior videbatur utilitatis Publicæ

ratio. Nihil eſt hoc obtentu frequentius, nihil etiam vanius.

Sæpe per illum cauſæ, quæ ſua natura mere privatæ ſunt, pu-
blicæ efficiuntur. Facillimum quippe eſt, reperire aliquid in
qualibet cauſa, quod indirecte faltem ad bonum publicum re-
feratur. Vetus hoe ſub Domitiano tyranno advocatorum

artificium fuit, de quo Plinius lib. 5. epiſt. I. queritur. Ca-

vendum ergo elt, ne id temere admittatur. jam tum Præ-
ſes in Specimine OCOXLII. de Auctore evineente, medit. I. dixit,
prætextum hunc admitti non oporrtere, niſi evidens fſit, bo-
num publicum aliter ſervari haud poſſe. Ego nune rem cla-
riorem facere tentabo, diſtinguendo inter ſalutem & utilita-
tem publicam. Quando ſalus reipublicæ intercedit, id eſt,
tale negotium geritur, ex quo pernicies vel damnum ingens
reipublicæ imminet, tunc a communibus juris regulis rece-
di, atque etiam res judicatas reſcindi permitto. Sola vero
utilitas publica & acceſſio emolumentorum ac redituum fiſca-
lium non ſufficit. Leve profecto erat in propoſita ſpecie lu-
crum, quod ex jurisdictione i in ſuburbium fiſeo accedere po-

terat. Rem judicatam ergo- propterea reſcindi non oporte-

bat. Nec obſtabat, quam ſupra memoravi, lex 35. de Re zu-

dicata. Ea quippe de novis inſtrumentis agit, qualia ſe repe-
riſſe, fiſcus hic nec dicebat quidem. Quamobrem JCti Helm-
ſtadienſes menſe Junio anni eooccxxiI. rem judicatam etiam
Eico nocere judicarunt, ex his rationibus: Die Urſachen, wel⸗
che uns, voriges Alrxthel zu beſtaͤttgen, und dem Beklagten keinen

weiteren Gegenbeweis zu verſtatten, bewogen haben, beſtehen da⸗

rinnen, daß 1. beklagtes Amt die Glauchiſche Gerichte bey dieſem
Jom. VIlI. Eee Pro⸗

4002 MEDITAT. Ab PANDECT.
Proceſſe interveniren, und weil derſelben Intereſſe faſt merley. 6
iſt, die Sache fortſetzen, Gegenbeweis fuͤhren und alles beſorgen
laſſen, mithin nach ausdruͤcklicher Verordnung der Rechte alles
dasjenige, was obgemeldte Intervenienten gehandelt, auch was
wider dieſelbe erkannt worden, genehm halten muß, daß 2. beklag⸗
tes Amt, wie man aus den Acten erſiehet, bey dem bisher von In- SDSZ
tervenienten gefuͤhrten Proceſſe ſelbſt concurriret, ſo gar bey A25
boͤrung der von Klaͤgern vorgeſchlagenen Zeugen Interrogatoria col
uͤbergeben, und wohl gewuſt, wie die von der Koͤniglichen Regie⸗ tio
rung ertheilte Beſcheide und gegebene Verordnungen mit auf des gu
Amtes Namen gerichter worden, daß 3. wider alle Proceßordnung Pe
laͤuft, nach laͤngſt eroͤnnetem und bekannt gemachtem Rotulo te- tr
ſtium einen neuen Gegenbeweis zu verſtatten, daß 4. hoͤchſt uns V
verantworelich iſt, den Klaͤger, deſſen in dieſer Sache bereits auſ⸗ 4
gewendete Koſten den daraus zu hoffenden Vortheil allem Anſe⸗ nm
hen nach uͤberſteigen, unter dem Vorwand des Koͤniglichen Inter- n
eſle in weitere Untoſten zu ſtuͤrzen, und mir Aufouͤrdung aller ex- t
penſen das publicum patrimonium der Sradt zu erſchoͤpfen, A
. daß 5. Sr. Koͤniglichen Majeſtaͤt intereſie nicht weniger in Con- ir
ſervation der Stadt und des Rathes, als des Amtes, beſtehelt, 9
dieſemnach die ex hoc capite geſuchte Reſtitution teine ſtatt fin⸗ t
det, und daß endlich 6. das Amt gar keine gegruͤndete Argumen. S=
ta, welche den von Klaͤgern wohl gefuͤhrten Beweis umzuſtoſſen vers
moͤgend, anfuͤhren kann, alſo vermuthlich die Reſtitutio in inte eæ
grum und Gegenbeweis doch nur vergeblich ſeyn wuͤrde.
. VII.
Rer contta conſortem litis judicata ad alterum litis conſortem
non pertinet. .
VIII.
Pertinet tamen zune, quum alter, altero ſciente & permitten.
eℳ, communi nomine litigavit. 4
Edqui.-

tn
er
Ale
t
hittp
on l.
,A
Kori
Mer
buf he
thren
Ulor
ifn
s
1
Ioter
er.
ſin
1.
ſe
lrfn
umen
ſnnn
ink

ſnin

SP. CCCCLXXII. Dz AvcT. REI TvD. INI. TEETII. 402

E. Auidem regulariter res contra conſortem litis judicata ad
alterum conſortem litis non pertinet, quum alteri per
alterum iniqua conditio inferri non debeat. Exemplum de
coheredibus vide in L. 15. §. 2. & L. 16. pr. de Inoſicioſo teſta-
mento. Patet hoc clarius ex L. I. C. de Conſortibus ejusdem litis,
ubi conſorti uni agendi vel reſpondendi licentia ſine conſorte,

ſed ſaltem pro ſua parte, panditur, & ex L. 2. C. eodem, ubi

conſorti litis in ſolidum agere non aliter, quam præſtita cau-
tione rati, permittitur, manifeſto judicio, conſortem ex iis,
quæ alter conſors in judicio etiam communi nomine gerit,
per ſe non obligari. Acecidit tamen aliquando, ut obligetur,

tunc nempe, quando alter conſors communi nemine litiga-

vit, alter vero hoc ſcivit & paſſus eſt. Quæ duo conjun-

QRim requiruntur. Alterutrum ſolum non ſufficit. Nam ſi vel

maxime reſciſcam, conſortem meum pro ſe litigare, quia jus
meum ex ipſius jure non pendet, ego, ut eontradicam, opus
non habeo. Viciſſim, ſi communi nomine agat, ego vero
id neſciam, non obligor. At ſi ſcivi, & paſſus ſum, pro man-
dante habeor, L. 6. §. 2. Mandati, L. 60. de Kegulis juris. Ita-
que, ſi rem accuratius conſideres, nulla hic eſt exceptio a re-
gula. Sed conſors, qui conſortem ſuum intervenire permi-
ſit, re ipſa non eſt alius, ſed eadem cum illo, tanquam pro-
curatore ſuo, perſona. Rem exemplo illuſtrabo: Coctores

cereviſiæ in quadam civitate litem habebant. Comparebant
eorum nomine ſeniores, die Brauaͤlteſte. Ab his adverſarius

poſtulabat, ut mandatum proferrent. Nec injuria, ut vide-
batur, quia ſeniores collegii facultatem totius collegii no-
mine in judicio contendendi nullam habent. Verum ex actis
apparebat, ceteros collegas litem motam bene noſſe, & ſe-
niores, ipſis gnaris nec invitis, comparere. Ergo [Cti Helm-

ſtadienſes menſe Majo anni croioccxxvI. ſenioribus his ne-
Eee z ceſſi⸗

104 MEDTTAT. AD PANDECT.

ecratem amplius ſe legitimandi remiſerunt ex his rationi-

Anfaͤnglich hae Klaͤger bey der von den Beklagrten ausgeſtell⸗
ten n Bollntache erinnert, es haͤtte ſolche von der ſaͤmtlichen Sorai⸗

ſchen Brauerſchaft unrerſchrieben werden ſollen. Allein da gedach⸗

te Brauerſchaft die Beklagee in actis primæ inſtantiæ vor ihre
Brauaͤlteſte erkannt, und ſelbige den ihr ganzes corpus betreffen⸗
den Proceß fortfuͤhren laͤſſet, mithin nach klarer Verordnung der

Rechte alles, was gedachte Brauaͤlteſte handeln, genehm halten,

und den wider ſie ausfallenden Urcheilen ſich ſch echterdinges unter⸗
werſen muß; So haben wir Beklagten eine beſſer⸗ l. egitimation
aufzuerlegen vor r unnoͤthig geachtet.

IX.

Is, contra quem Judicatum Juit, hoe ex jure tertii imhug nare

nequit.
ques Weſtphalus mulieris defunctæ, quam ille ancillam
ſuam fuiſſe ait, hereditatem jure dominii a viduo vindi-
2
cat, atque victricem ſententiam contra pertinaciter contu-

macem obtinet. Fit hæc, lapſo decendio, res ju dicata.
Decernitur itaque exſequutio. Quam ubi imminere ſibique
ipſi ob contumaciam nullum remedium ſupereſſe animadver-
tit viduus, alium equitem, a quo uxor ejus olim manumilſ-

ſa fuerat, excitat. Is nomine mulieris mortuæ inte rvenit, li-

beram eam fuiſſe ait, atque a ſententia adverſus eam lata ap- 2
Pellat. Feruntur tum acta ad Ctos Rintelenſes, qui, corre-
&Ga priore ſententia, viduum abſolvunt ex hac ratione, quod
contumacia ejus & res adverſus eum judicata defunctæ uxo-

ri præjudicare nequeat. Ab hac ſententia actor appellat, at-

que acta ad nos mittuntur, qui menſe Iulio anni cioloccxvI.
correcta Rintelenſium ſententia, rem judicatam confirmavi-

mus. Et jure hoc factum credo- Namque alter ille eques
manu.

Cunn
llun
incl⸗
hntu.
lcn.
big
er
unt.
1,1.
tiap⸗
rre.
qvot
,

31 ⸗

certl
nt
eue
une

SP. CC CCLRXII. DäE AvCI. KEI IVOIC. INr. TERTII. 40 ½.

manumiſſor ex ſua perſona jus interveniendi nullum habe-
bat. Obligabatur quidem viduo ad eviétionem præſtandam
tanquam libertatis olim datæ auctor. Sed noverat ille judi-
cium inſtitutum, tacueratque, atque adeo rem judicatam im-
pugnare nunc non poeterat per L. 63. de Ae judicata & c. 25.
X. de Sent. & re judic. Agnoverant hoc Rintelenſes ipfi, at-
que ſententiæ ſuæ rationem potiſſimam in favore libertatis &
jure defunctæ uxoris, cui res inter alios acta non obeſſet, col-
locarant. Mirum. Libertatis favor allegari non poterat,
quum nemo eſſet, qui in ſervitutem vindicaretur. Vindica-
batur hereditas non ab uxore, ſed poſt mortem eius a vi-
duo. Hic etſi uxor adhuc vixiſſet, iura tamen eius obtende-
re non potuiſſet, ſed audiendum ei fuiſſet, hanc eſſe exce-
ptionem de iure tertii. Magis ergo repellendus erat cum
has exceptione poſt uxoris fata, ubi huius plane amplius non
intererat. Adnectam verba ſententiæ: Nunmehr aus den Acten
ſo viel zu befinden, daß es bey den von dem Richter zu Hamm in

erſter Inſtanz ertheilten Beſcheide ſchlechterdinges zu laſſen, aber die

beyderſeits durch dieſe Appellation verurſachte Unkoſten gegen ein⸗
ander aufzuheben ſeynd. V. R. W. Rat. dec. Es iſt Rohe zu Et⸗
kenboͤgge wegen ſeiner verſiorbenen Frauen, als einer Leibeigenen/
BVerlaſſenſchaft von Appellanten belanger, auch auf vorhergehen⸗

den deſſen beſtandigen Ungehorſam endlich Rechtskraͤftig condem-
niret worden, dawider denn jetziger Appellat, welcher der Verſtor⸗

benen einen Freybrief ertheilet, Appellation eingewendet, und aus
einem anno 1684. mit Appellanten aufgerichteten Contracte bes
banptet, es ſey des Rohens Ebeweib, weilen ſie dem an ihn mit
allen Zubehoͤrungen damalen uͤberlaſſenen Schulzenhofe zu Berg

Comen unterworfen geweſen, mit Recht frey gelaſſen worden, und
falle demnach der von Appellanten an ihre Erbſchaft gemachte An⸗

ſpruch binweg. Dieſe Raiſon haben vorige Urthelsfaſſer vor ſo ich
ee 3

5

406 MEDITAT. AD PANDECTI.

tig gehalten, daß ſie die ergangene Rechtskraͤftige Beſcheide deshal⸗
ben aufgehoben, und beklagten Rohen losgeſprochen, unter dem
Vorwande, daß deſſen begangener Ungehorſam der Frauen, als ei⸗
ner tertiæ,; nicht zum Nachtheil gereichen, noch ihr die einmal er⸗
haltene Freyheit wieder nehmen koͤnne. Nun iſt es zwar nicht ohne,
daß die Freyheit in Rechten einen groſſen favorem habe, und ein

wider einen Abweſenden geſprochenes Urthel null und nichtig ſey.

Alldieweil aber die verſtorbene Frau bey dieſem Proceſſe kein weite⸗
res Intereſſe hat, ſondern die Sache lediglich den Rohen, der ihre
Verlaſſenſchaft berausgeben ſoll, und den Appellaten, welcher

wegen ertheilten Freybriefes die Gewehr leiſten muß, angehet, ſes—

ner aber wegen ſeines Ungehorſams kein Recht zu appelliren hae,
dieſer hingegen als ein bloſſer Intervenient, der den Beklagten nur
zu vertreten Macht hat, angeſehen werden, demnach die Sache in
eben dem Stande, worinnen er ſie findet, annehmen muß, und
die Rechtskraͤftige Beſcheide keinesweges anfechten kann, da zumal
derſelbe von dem Proceſſe gute Nachricht gehabt, alſo die in der
Appellation beygebrachte Argumenta annoch in der erſten Inſtanz,
da res integra geweſen, vorſtellen ſollen; So ſeynd die von dem
Richter zu Hamm gegebene Rechtskraͤftige Decrera, in ſo weit ſolche
dem Beklagten und dem Appellaten præjudiciren, allerdings be⸗
ſtaͤndig, und moͤgen dieſe mit dem jure einer tertiæ und dazu ver⸗
Lertonen Perſon ſich dawider nicht ſchuͤtzen. Jedoch muͤſſen die

nkoſten wegen des vor Appellaten ausgefallenen Rinteliſchen Urs

thels gegen einander aufgehoben werden.
COXOLEL ANV A.
1. Gonduéctor rem inter ſe & locatorem judicatam contra ſub-

conduétorem ſuum allegare nequit. Dictum in Specimine
CCXVIII. de Sablocatione, medit. 2.

2. Res contra heredem fiduciarium judicata poft reſtitutionem
fideicommiſſi nocet fideicommiſſario, arg. L. 5 F.9. 5. 4d J. C.

Tvebell. L. 44. de RKe judicata. Exemplum vide in Specimine 4

CCμuALAIX. de Publicatione ſententiæ, medit. 9. 1

h

4 7

Sb. CCCCLXXII. DE AvCr- Rar Jvp. INT. TgRTrI. 407
PDKkRA ES E è8

N
SA ) LVTE M.
omnibus, quotquot opera mea & inſtitutione utuntur,
63 in . E eos ego unice amo, qui juris civilis ſcientiam cum opti-
eſß mis artium ſtudiis conjungunt && adſeitis ex hiſtoria,
veike bbiloſophia, eloquentia ornamentis illuſtrant. Nam, quum ipſe

N mibhbi bang, quam ab ineunte ætate Jequutus ſum, viam mul-
ihe. zum voluptatis bonorisque attuliſe, animaäëvertam, iis, qui
,A me audire volunt, ſemper auctor fui eroque impoſterum, ut ea-
n . dem incedant. Quaæ quum ita lint, TW mibhi profecto in pau-
Uon. cis carus es, ornatiſſime Eggerdes, cui eæœdem inſtituti ratio-
oen ves, etiam priuiquam me cognoſceres, fuerunt. Obtuliſti mi-
Im bo, qnum primum buc venires, ſeriptum pulebrum doctumque
Sll de Stoa jureconſultorum KRomanorum ejusque hiſtoria & ratio- .
nn ve, abs 1E elaboratum & in ſolemni certamine adverſus diſ-
fdan Yentientes Roſtochii defenſum. In eo, tanquam in ſpeculo quo-
nden dam, ingenium tuum, virtutem, eruditionem conſpexi, & con- D
ſſit vecturam feci, T E, ſi hoc tramite ire pergas, in numerum ju-
nut reconſultorum, ques, ut a vulgo diſtinguam, elegantiores ap-
e6 H Pellare ſoleo, venturum. Quod guum olim adſequeris, erit tunc
e mihi honoriſicum, 1 E quoque inter alumnos diſeiplinæ meæ ac
uditores habuiſſe. Tune patria Tua vel, ſi quæ alia eſt respu-
S blica, eui labores Zuos & operam aliquando addices, gratias
iſin agent mibi ceterisque præceptoribus Tuis, qui TI in his,
ini quæ tam egregie coluiſti, Kudiis præiverunt. Interim, dum
mmt banc felieitatem exſpecto, non deſinam 1 E amare atque etiam,
ſ occaſio tulerit, ornarte. Vale, & patriam Tuam, quam ad-
Hictam & concuſſam reliquiſti, recreatam tandem, . Deo pla-
cuer t, atque forentem reviſe. Helmſtadii propridie Kal. Quin-
N3 ctil. anni CcioloccxxVII. J 8PE- “W

40ůs MEDTTAT. AD PANDECGT-.

S PECIMEN CCCCLXXIII.

MEDTFATIONVM AD PANDECTAAD,
ADLIF. XLII. 171.7: 11. “

CONFESSISI

PVBLICE DEFENSVM
HENR. BAILTH As. SEELMANNO
AGDEBVRGENSI 22
D. II. IvN. cloDlOCCXXVII.
Conf. Fo zudiciali plus Handerit babet, quam ermrajudicialiß
atque plene probat.
II. ,
Confe ſo errrajuhirielif Jola per ſe nibil probat, 74 aliis pro-
bationibus atque argumentis pondus sdadii.

confeſſionis extrajudicialis, non ſolum in caufis cri-
minalibus, ſed & in civilibus. Scio quidem, quod ad
cauſas civiles diſſentire a me Ludovici in Doctrina pandeda-
rum tit. de Confeſyis §. 3. atque exiſtimare, in caufis civilibus
nullam efſe differentiam inter confeſſionem judicialem & ex-
trajudicialem, quam quod judicialis facilius probari, & quia
cauſa jam tum in judicium deducta eſt, ſententia ea promtiuns
B

. 'rnirhe judicialis vis maxima eſt, & major, quim

ſubſequi pofſit. Sed errat Ludovici, & contradicir Alexan-
dro III pontifici, qui in eap. 4. X. de judiciis hanc generalem
regulam facit: Sicut Jententia an non Juo judice lata non te-
ner, & ite facta confelio coram ipſo. Scilicet confeſſio judi-
cialis

leig

I.

gan.
e.
nolcd

iibus

Aer.

i
ömtin
lenan
edlen
otk.
i⸗
cill

SP. CCCCLXXIII. DE CONFESSIS. 409

cialis plene obligat confitentem, ut retractari nequeat, niſi

manifeſtus error doceatur, e. alt. X. de Confeſſis. Contra ex-

trajudicialis confeſſio ore facta Per ſe non obligat, niſi is,
qui in ea ſe fundat, eam ſeriam & deliberatam fuiſſe, doceat,
atque alia præterea argumenta, ex quibus jus ejus liqueat,
adferat. Nam quod inconſulto forte in familiari ſermone ef-
funditur, proferentem Præter intentionem ſuam ligare non
debet. Nec moveor in contrarium auctoritate Lauterbachii-
qui in diſp. de Confe ehione §. 45. extra judicialem confeſſionem
vim plenæ probationis habere dicit, quoniam in Hreniikonem
cadat, atque pro ſtabilienda opinione ſua L. 26. Depoſiti, L.
25. de Probationibus & c. I0O. de Probationilus allegat. Prio-
res enim duæ leges, quæ de chiregrapho & ſcripta in eo
confeſſione agunt, huc plane non pertinent. At c. 10. X. Je
Probationibus noſtram etiam ſententiam firmat. Loquitur in
eo pontifex de confeſſione tot adminiculis ſuffulta, quæ per
ſe etiam ſine confeſſione plenam probationem efrfeciſſenr.
Narrat videlicet, concubinam diutiſſime cum cive Tiburti-
no vixiſſe, prolem in ejus domo peperiſſe, ſe eum ex hoc ci-
ve ſuſcepiſſe, Profeſſam eſſe, idem poſtea quoque conſtanter
aſſeruiſſe, ipſum civem hunc filium ſuum publice recogno-
viſſe, eum præterea filium ejus communiter nominatum fuiſ-
ſe, & ha bitum ab ambobus, tandem vero mulierem contra-
rium perhibuiſſe. Tum vero recte pontifex indignum eſſe

ait, ut, quod ſua quitque voce dilucide proteſtatus Aſt, in eundem

caſum proprio valeat teſtimonie infirmare. Sed inverte nune
caſum. Finge, quem actionem de partu agnoſcendo inſtitue-
re, & probare juſſum hoc ſolo argumento uti, ſe aliquando
extra judicium filium appellatum; fac porro, vindicare quem*
Prædium teſtesque producere, qui dicentem audierint pof.
Tom. Eil. Fff ſeſlo⸗

410 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeſſorem, prædium illud actoris eſſe; pene denique, agere
quem ex mutuo propter hoc ſolum, quod pater rei aliquan-
do inter amicos familiari ſermone dixerit, ſe actori mille de-
bere. Non ſuffſiciet profecto hæc confeſſio ad condemnatio-
nem. Paucis: confeſſio extrajudicialis egregium argumen-

tum probaturo ſuppeditat, atque cetera ejus argumenta mi-
rifice firmat, ſola vero per ſe nihil probat, ſed facillime re-

vocatur. Clare hoc conſtituitur in c. 3. X. de Succeſſionibus ab
inteſt. Memorabo exemplum. Titius Meviam ex chirographo
defuncti mariti, cujus ipſa heres facta erat, convenit. Mevia
exceptionem non numeratæ pecuniæ opponit, ejusque pro-
bationem, quia biennium jam diu elapſum erat, ſponte ſu-
bit. Provocat nempe ad confeſſionem Titii, aitque, ſe illum
aliquando, vivo marito, interrogaſſe, numquid ipſi hic ma-

ritus ſuus deberet, atque reſponſum accepiſſe, ſibi nihil deo-

beri. Factum hoc olim, non negat Titius, ſed addit, ſe pre-
cibus defuncti, qui debitum hoc ſuum alios homines atque
ipſam quoque uxorem latere voluerit, id dediſſe. Actis ad
nos delatis, hujus confeſſionis, quia extrajudicialis & nullis
adminiculis ſuffulta erat, rationem nullam habuimus, quam
ſine dubio habuiſſemus, ſi in judicio prolata fuiſſet. Adji-
ciam ſententiæ menſe Majo anni cioloccxvII. cConceptæ ver-
ba: Daß Beklagte, ihres Vorwendens ungeachtet, bey Vermei⸗
dung der Exſecution, Klaͤgern die ruͤckſtaͤndige 600. Thaler, nebſt

den vom 17. May 1714. bis jetzo aufgelaufenen Zinſen a 6. pro

Cent zu bezahlen ſchuldig. B. R. W. Rat. dec. Beklagte ſchuͤtzet
wider die gegen ſie angeſtellte Klage exceptionem non numera-
tæ pecuniæ wegen Klaͤgeres eigenen auf der Beklagten Anfrage
* gethanen Bekaͤnntniſſes, daß ihm der Voige Beſſerer nichts ſchul⸗
dig ſey, vor, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤrte Be⸗

klagte in Betrachtung der angefuͤhrten Exception von der ange⸗
ellten

—

.

— — ——

8 —.

—

ee

Guan⸗
leck

Natd.

nen.
.
lere.
ut
Nuhen
Meri

tehn .

le ſl

ſeln

ie

nbii.
ſe .

Gane
sad
Koole
Gu
40.
Nere
Wen

, nelt

6, ,
ſchite
wwmen⸗
Arftar
esſ
Hie

Nr oN

SP. CCCCLXXIII. DE CONFESSIs. Arr

ſtellten Klage entbunden werden ſollen. Allbieweil aber die ex-

ceptio non numeratæ pecuniæ nach bereits verfloſſenen 2. Jah⸗

ren keine weitere ſtatt finder, Klaͤgern auch keinen Nachtheil brin⸗
gen kann, daß er bey ſeines Schuldeners Lebenszeit auf deſſen Be⸗
gehren die Schuld heimlich gehalten, und ſo gar auch gegen deſſen
Frau, deren er die wahrhafte Beſchaffenheit der Sache damalen
zu entdecken nicht verbunden geweſen, abgeleugnet; So haben wir
Beklagte nach Inhalt der Klage condemniret, ſelbige aber doch,
weil Klaͤger die Schuld gegen ſie verleugnet, und ſie dadurch in

bona fide und veriſimili opinione, ob ſey deſſen Foderung un⸗

gegruͤndet, geſetzet, mit Erſtattung der Unkoſten verſchonet.

III.
Confeſſio coram commiſſario facta pro judiciali babetur.
VvI.
Wec opus eſt, ut in loco judieii facta ſit.
Teſtimonium commiſſarii de hac confeſſione plenam fidem facit.

Jurare tamen oportet commiſſarium teſtiſicantem, niſi jam ante
jurejurando in judicio olſtrictas fuerit.

d confeſſionem judicialem deſiderant communiter, ut ea
apud judicem competentem facta ſit. Et recte quidem,

quemadmodum ex c. 4. X. de Judiciis conſtat. Sed per hoe

tamen commiſſarius judicis non excluditur, qui quippe in

omnibus iis, quæ ei committuntur, perſonam & vicem judi-

cis ſuſtinet. Accedit argumentum ab arbitro ductum, apud
quem ſi quæ confeſſio facta, ea deinde in judicio ordinario
Fff a alle-

4?2; AEDITAT. AD PANDECT.

nn
allegari poteſt, L. pen. §. ult. C. de Receptis arbitris. Deſide-
rant porro interpretes, ut confeſſio in ipſo judici loco ſeu
apud judicem in tribunali ſedentem facta ſit, & provocantad

L. 4. S. 8. de Damno infecto, L. 4. C. de KRepudianda vel abſtin.

hered. L. 6. C. de Sententiis & interlocutionibus & & 4. X. de Ju-

diciis. Sed quæ in iſtis LL. de jure & loco judici dicuntur, ca-
ptari non oportet, nec ad ſola conclavia iſta, in quibus comu-

muniter jus redditur, reſtringi. Judicium eſt, ubicunque ju-
dex cum actis ſuis eſt. Non infirmabit ergo fidem confeſſio-
nis, quod forte conful confeſſum judicii non in curia, ſed in
ædibus ſuis habuerit, aut juſtitiarius alicujus equitis, relicto
ſueto conclavi, in alio judicium exercuerit. Itaque ante me-
moratæ leges de caſu, quo judex in loco privato non tanquam
judex, ſed tanquam privatus, negleéto ſolito judieiorum or-
dine, quid expedit, loquuntur. Ea vero, quæ obſervatis iis,
quæ & in loco judicii obſervata fuiſſent, extra locum judicii
ut judex agit, rata ſunt. Adſentit mihi Faber in Codice lib. 4.
tit. 10. §. 8. & adfirmat, confeſſionem debiti coram apparitore
judicium exſequente factam, & ſolius apparitoris relatione
probatam, plenam fidem facere. Idem Hiltropius in Proceſſu

P. 2. tit. I. §. de Kelatione nuncii n. 5. adfirmat, arg. c. 13. X. de
Præſeript. Quodſi ergo teſtimonio apparitoris plene credi-
tur non minor fides commiſſario judicis confeſſionem factam

reſtificanti haberi debet. Sed num opus erit, ut commiſſarius
juratus teſtimonium perhibeat? Diſtinguo. Si commiſſio tali
perſonæ data eſt, quæ ſeſe jam ante jurejurando i in judicio
obſtrinxit, novo jurejurando opus haud eſt, quoniam intelli-
gitur teſtificari ſub eo jurejurando, quod ab initio præſtitit,
ut recte ait Martini in Proceſſu tit. 20. §. 3. n. 100. At ſi non
juravit, nunc jusjurandum teſtimoniale neceſſario deſideratur,

arg. L. 9. C. de ZT eſtibui, Vide Cenzeviin lib. 3. Keſponſo z.

— — ——7

— —

SP. CCCCLXXIII. DE CONFESSIS. 41
i Secundum hæc omnia, quæ dixi, judicatum fuit a nebis
S menſe Auguſto anni cloloccxv. ex his rationibus: Es iſt in
te dem letzt eroͤfneten Urthel die von Klaͤgern eingeklagte Schuld forben
4. rung als erwieſen angenommen, und Beklagter zu deren Zahlung
“ condemniret worden. Hieruͤber beſchweret ſich nun der letztere, und
con. ſtellet dagegen vor, es habe Klaͤger bey Fuͤhrung ſeines Beweiſes
ein. keine von ihm oder ſeinem Vorfahren ausgeſtellte Obligation, ſon⸗
“ dern nur ein unbeſchwornes und darzu obne Ausdruͤckung der noͤthi⸗
i gen Umſtaͤnde nach ſeines Vorfahrens Tode abgelegtes einzelnes
h alſo ganz unguͤltiges Zeugniß des Voiges Sarſteds von ſeines Vor⸗
nene fahren auſſergerichtlich gethanem Bekaͤnntniſſe beygebracht, welches
uen doch in keine Betrachtung gezogen werden koͤnne. Aldieweil aber
R deer Voige Sarſtede eine den Gerichten mit Eyd und Pflicht ver⸗
wandte Perſon geweſen, und ah protocollum ausgeſaget, daß
ii ihm vom Amte Winzenburg Commiſſion, dieſe Schulbpoſt zu un⸗
44 terſuchen . aufgetragen worden, und der verſtorbene Klingebuͤel ſol⸗
Vin che gegen ihn geſtanden, bey welcher Bewandniß es weder anderer
hink Zeugen noch einer eydlichen Beſtaͤrkung bedarf „ indem ja mehr als
* zu bekannt iſt, daß die bloſſe Relation eines geſchwornen Bothen
.X1 oder andern Gerichtsperſon von Verrichtung deſſen, was ihm durch
“D den Nichter aufgetragen worden, wenn ſolche gebuͤhrend ad acta
“, gebracht iſt, voͤlligen Glauben hat, und ſo lange vor wahr gehalten
n wird, bis der Gegentheil das Contrarium beybringet, wie denn auch
KM das vor dem Voigt geehane Bekaͤnneniß, ob es gleich auſſer der ge⸗
ucien woͤhnlichen Gerichtsſtelle geſchehen, dennoch, weil beſagter Voigt
el Commiſſarius judicis geweſen, Pro judiciali zu achten iſt; So
ii haben wir nicht umhin gekonnt, voriges Urthel zu beſtaͤtigen.
ti VII.
dennn Confe AMio extrajudicialis ſapius vepetita plene etiam in cauſis
rjiminalibus probat. S

4 14 MEDITAT. AD PANDECT.

— (onteitonen extrajudicialem plene non probare ſupra
dictum. Id quod inprimis in cauſis criminalibus verum
eſt, in quibus confeſſio extrajudicialis indicium ſaltem ad tor-
turam facit, art. 32. Conſtit. crim. Ego tamen tam in civilibus
quam criminalibus cauſis excipiendum puto caſum, quo con-
feſſio illa extra judicem ſœpius repetita fuit. Neque enim
veriſimile eſt, quempiam tam ſtolidum fore, ut aliquoties id,
quod non fecerit, & quod ei tamen nocere poſſit, fateatur.
Huc pertinet, quod Juſtinianus in L. 22. C. Ad S. C. Vellejo-
num ait: ſibi imputet, ſi, quod ſæbius cogitare potera- evitare,
non fecit, ſed ultro Ermavit. Sic menſe Novembri anni
cioloccxxXvV. judicavimus: Daß die von Anklaͤgern vorgeſchlagene
Zeugen insgeſammt eydlich zu vernehmen, und ſobann ohne Verſtat⸗
tung einiger Weitlaͤuftigkeit wegen Beklagtens Beſtrafung zu erkene⸗
nen. V. R. W. Rat. dec. Was die Frage betrift: Ob die von An⸗
klaͤgern vorgeſchlagene Zeugen, durch welche Angeklagter eines began⸗

genen Stupri und heimlichen Verſprechens uͤberfuͤhret werden ſoll

abzuhoͤren, ſelbige wird nothwendig bejahet, und ſtehet weder dieſen
Zeugen die exceptio ſingularitatis im Wege, noch ſeynd die Artikel
als irrelevant zu verwerfen, in Anſehen, daß Zeugen, ſo von vielen
auf einander folgenden actibus handeln, zuſammen genommen das
Hauptwerk noethduͤrftig erweiſen, biernaͤchſt das von Angeklagtem wie⸗
derholte auſſergerichtliche Bekaͤnntniß, worauf die Artikel hauptſaͤch⸗
lich gerichtet ſeynd, denſelben des delicti zu uͤberfuͤhren hinlaͤuglich iſt.
VIII.
