non ſtatim facienda, ſed novus ei dies raßgendus aſft.
II.

In die djudicationit nova licitatio, ers binguiſima,
non adimittitur.
III. ð
Admittuntur. tamen illi, qui jus pr votimeſeos vel retractus
habent.
Sed nec bi audiuntur tunc, quando jus eorum maxime
iliquidum eſt. .

oſtquam, peractis ſubhaſtationis ſolemnibus, pinguior
licitator repertus eſt, magiſtratus confeſtim ei rem
addicere poteſt. Sed receptum eſt in plerisque judi=
ciis, ut adjudicatio hæc differatur, atque dies novus eidem

prfigatur. Id quod in Electoratu Saxoniæ etiam fit, quem-
admodum aus der erlaͤuterten Proceß⸗Ordnung tit. 39. §.

16. 17. apparet. Optimo conſilio. Adjudicatio enim hæc
eſt traditio publica, atque dominium in emtorem transfert;
igitur ex parte hujus paratam pecuniam poſcit. Licitator
vero, quamdiu incertus fuit, an ipſe ab aliis vinceretur, non

Potuit parare ac in promtu habere pecuniam. Ergo termi-
LII 2 nus

geſchehen, jederzeit nicht einmal mehr, ſondern nur eben ſo viel, als
der

452 MEDITAT. AD PANDECT.

nus adjudicationis, quem vocant, ad hoc ipſum conſtituitur,
ut pinguior licitator certior jam factus, ſibi neminem præ-
Jatum iri, neceſſariam pecuniam circumſpicere & parare

queat. Ex quibus conſequitur, in die adjudicationis novum
licitatorem audiri non debere, quamvis duplum ejus, quod

alter licitatus eſt, offerat. Vide Martini proceſſum tit. 39. §.
11. n. 188. Sed quid dicendum, ſi quis fuperveniat, cui jus

protimeſeos aut retractus competit? Hunc ante adjudicatio-

nem admitto, ſed non aliter tamen, quam ſi jus ejus mani-

feſtum ſit. Itaque ſi id litigioſum eſt maxime, repellendum
eum puto, ne nova lis judicium turbet, &, quod ſemper

fere accidere videmus, creditorum exſpectationem cum in-

finito horum damno in longos annos differat. Neque inju-

ria ſic fit retrahenti, quippe qui ſibi imputare debet, quod
tempore, & dum res integra eſſet, non veneritr, ac jus ſuum
obſcurum in lucem protulerir. Exemplum eſto in credito-
re, quem lex 16. de Kebus auctoritate judicis poſſid. extraneo
emtori præfert. Sed fac, jus crediti, quod obtendit, du-
bium eſſe maxime, nec ex actis apparere, atque a ceteris
creditoribus negari. Repellendus erit, ne, ut Juſtinianus
in §, ult. I. de Exceptionibus ait, dum de his altercatur, ip-
ſius negotü diſceptatio proteletur. Sic menſe Novembri

anni cioloccxxVII. judicavimus: Daß Appellante bey dem ihm

ad judicirten Guthe zu ſchuͤtzen. B. R. W. Rat. dec. Es gewin⸗
net zwar das Anſehen, ob ſey mit Aufhebung der geſchehenen Ad-
judication eine neue Subhaſtation vorzunehmen, in Erwegung,
daß der Subhafſtations⸗ Proreß ſelbſt bey recht ſcharfer Unterſu⸗
chung freylich einige Maͤngel zu haben ſcheinet, ingleichen der Ap-
Pellant Schmidt, als ein Glaͤubiger, den Vorzug vor einem aus⸗
waͤrtigen Kaͤufer gehabt, mithin, ſo lange die Adjudication nicht

/

= ——

E

—

SP. CCCCLXXVII. DE VENDFTIONE SVB HASTA. 453

der Appellat, zu bieten berechtiger geweſen. Aldieweil aber die
Haupt⸗Requifita bey der Subhaſtation in acht genommen worden,
ferner der Appellant Schmidt ſich noch nicht einmal als einen Glaͤu⸗
biger legitimiret, zudem ſein jus offerendi eher exerciren ſollen
und koͤnnen, alſo die Schuld ihm ſelber beymeſſen muß, daß ſein

Geboth nicht angenommen worden, weiter der Adjudications-Ter-
min nicht zu dem Ende angeſetzet wird, damit neue Gebothe geſche⸗

hen ſollen, ſondern, daß der, ſo zuletzt das hoͤchſte Geboth gethan,
jedech damalen wegen Ungewißheit ſich noch nicht auf baar Geld
ſchicken koͤnnen, nach nunmehr erhaltenen gewiſſen Verſicherung,

wie ihm weiter keiner vortreten duͤrfe, die noͤthige Anſtalt zur Zah⸗

lung und Annehmung des Guehs machen moͤge, endlich eine unaus⸗
ſprechliche Confuſion und weitlaͤuftiger Proceß, zum Nachcheil der

ſuͤmmtlichen Intereſſenten und aller Glaͤubiger, erfolgen wuͤrde .
wDann bey der neuen Subhaſtation ein beſſerer Kaͤufer ſich fande,

und Appellat, der propter auctoritatem judicis in bona fide
iſt, L. 137. de Regulis juris, ſeiner vielen Meliorationen halber
das jus retentionis exerciren, und zuforderſt deren richtige Un⸗
terſuchung, Determination und Erſtattung fodern wuͤrde; So
haben wir Appellaten bey dem Guthe geſchuͤtzer.

Jaus protimeſeos ereditori in ſola ſubbaſtatione competit, non
etiam quando bona debitoris privatim venduntur.
VI.

lIuter plures ereditores licitantes is, qui potior eſt, ei, cui mojor

ſumma debetur, præfertur.

Qn bona veneunt debitoris, potiorem haberi credito-

rem Cajus in L. 16. de KRebus aukctoritate jud. pohſid. ait.

Idem in L. 2. C. Si in cauſa judicati confirmatur. Atque hoc

LII 2 jus

454 MkEDITAT. AD PANDECT.

jus in ſola venditione ſub haſta, nen etiam in privata & ex-
trajudiciali, locum habere, oſtendi in Specimine CXCVI. de
KXetractibus ceteris, medit. ult. Sed aceidit nonnunquam, ut
plures creditores in licitatione concurrant, atque ſinguli ſe
præœferri flagitent. Tum vero Cajus eum, cui major pecunia
debetur, potiorem eſſe jubet. Verum fallit hoc aliquando.
Fac enim, uxorem illata ſua repetentem cum alio cxreditore
majorem longe ſummam, ſed inferiore loco, poſcente con-
currere, ac utrumque ſibi jus protimeſeos adſeribere. Si id
poſteriori huic tribuas, ages quidem ſecundum verba ſupr
memoratæ legis 16. at profecto contra mentem ICrti, qui cre-
ditorem, cui major ſumma debetur, ex hac ratione prætulit,
quod is jam tum in maximam pretii partem jus habeat. 3 ale
jus autem non habet, quando alius adeſt, qui minorem ſum-
mam primo loco poſcit, & alterum cum nomine ſuo ampli-
ore veroſimiliter excluſurus eſt. Quare nos menſe Octobri
anni cioloccxxvI. miſſis legis verbis, ejus ſententiam ſequuti
anteriorem creditorem ei, cui major ſumma debebatur, præ-
tulimus. Es beantwortet ſich die vierte Frage von ſelbſt, daß nem⸗
lich die Frau Generalin von Hoym mit ihrer Foderung den ein ſtill⸗
ſchweigendes Unterpfand cum jure prælationis habenden IIIatis
der Frau Obriſtin nachſtehen muͤſſe. Gleicher Geſtalt finder auch
die fuͤnfte Frage kein weiteres Bedenken. Denn obgleich bey Ver⸗
tanfung eines im Concurſe befangenen Guthes derjenige Glaͤubi⸗
ger, welcher die ſtaͤrkſte Foderung hat, den Vorkauf Prætendiren
kann, demnach die Frau Generalin, im Fall es bey dem geſproche⸗
nen Claſſifications“Urtheile verbleibe, dergleichen ebenfalls zu fo⸗
dern vermoͤchte; So haben wir doch in antecedentibus gezeiget,
daß der Frau Obriſtin Foderung der Hoymiſchen vorgehe.

VII.

SP. CCCCLXXVII. DE VENDTTIONE SVB HIasra. 4 5

VII.
Subhaſtatio propter debitum ex parte illiquidum fieri poteſt.
Fanidem ob debitum illiquidum nec exſequutio nec ſub-
haſtatio permittitur. Verum debitum illiquidum dici
nequit, cujus pars illiquida, pars vero liquida eſt. Illiquidum
enim liquido præ judicium facere, & exſeꝗquutionem ejus mo-
rari non debet, L. 21. de Rebus creditis, c. 37. de KRegulis jur.
in 6. Et pertinet ad judicis officium ſeparanda ſeparare, & de
diverſis diverſimode judicare. Huc pertinent, quæ ſupra in
Specimine CCLEXXrVVI. de Inſtrumento guarentigiato, medit. 3.
dixi. Sic itaque menſe Decembri anni croloccxxv. judicavi-
Daß Kläaͤger bey dem Beſitze des erſtandenen Hauſes zu ſchuͦ⸗
tzen. V. R. W. Rat. dec. Die Haupffrage iſt, ob die erkannte Sub-
haſtation und erfolgte Adjudication des Beinertſchen Hauſes an

Klaͤgern beſtaͤndig ſey? Beklagter verneinet es unter dem Vorwan⸗
de, daß nicht einmal jetzo, geſchweige damalen, ein vollſtaͤndiges li⸗

quidum der von Klaͤgern gemachten ſuͤmmtlichen Foderungen vor⸗
handen, mithin die geſchehene Subhaſtation offenbar null und nich⸗
tig ſey. Alldieweil aber des Klaͤgers Foderungen in unterſchiedenen
Poſten beſtanden, und derſelben groͤſter Theil voͤllig liquid geweſen,

. folglich die ubhaſtation nur blos wegen ſelbiger, wann gleich die

illiquide Poſten ganz abgegangen waͤren, geſchehen koͤnnen; So blei⸗

bet die Subhaſtation und Ad lucheation ſonder Zweifel bey Kraͤften.

VIII.

Sbaſtario izvalige per hoc, quod Jebasor eam poſtea fact ipſo

adprobavit, convaleſcit.
ermittunt jura noſtra venditionem prædii ſub haſta fa-
ctam, ſiquidem legitimus ordo ſervatus non fuit, reſcin-

S di, atque emtorem, ut rem reddat, cogi, I, 4. C. Si venditio
biguore re scign le. 1. C. de Bide jure aſe Kſc. Conſtitutum

hot

456 MEDITAT. AD PANDECT.

—

hoc eſt in gratiam debitoris, qui tamen favori huic ſuo re-

nunciare atque venditionem, quamvis illegitimam & irritam,
ratam habere poteſt. Fit hoc non ſolum expreſſe, ſed & ta-
cite, ejusmodi ſcilicet facto, quo emtorem dominum rei
agnoſcit,; e. g. ſi prædium emtum ab eo conducat. Rem ſuam
enim conducere nemo poteſt, L. 9. J. ult. Locati, L. 20. C. de
Locato. Vide, quæ in ſimili caſu dixi in Specimine CCCX P.
dJe Modis, quibus alienatio rerum pupillarium invalida conva-
leſeit, medit. 6. Sic menſe Decembri anni cloloccxxv. judica-
vimus ex his rationibus: Weil Brklagter die Veraͤuſſerung des
Hauſes an Klaͤgern nachgehends facto ipſo genehm gehalten, und
Klaͤgern, indem er ihm 6. Thlr. Hausmiethe zu geben verſprochen,
vor den Eigenchums⸗Herrn erkannt; So bleibet die Subhaſta-
tion und Adjudication ſonder Zweifel bey Kraͤften.

IX.
Debitor prædium ſaum publice o ſolemniter ſecundum præſeri
pta legis ſub haſta venditum & adjudicatum revocare nequit,
quamvis nomen, propter quod ſubhaſtatio facta, deinde

Falſum aut injuſtum fuiſſe Atberee:.

X.
Habebit tamen delitor contra falfum aut injuſtum ereditorem,
ad cujus preces ſubhaſtatio faécta, altionem ad intereſſe.

haſe⸗ has optime illuſtrabit reſponſum a Ctis Vitem-
bergenſibus menſe Jan. anni ciolioccxxX. exaratum: .
Hat derſelbe verwilliger, daß ſeine Ehefrau ein Darlehn von 1200.
Thlr. gegen Ceſſion der ihr an ſeinem Hauſe zugeſtandenen Foderung
von 1718. Thl. aufnehmen moͤchte, auch zu ſolchem En e ein Blanquet
ausgeſteller, vermoͤge deſſen die Ceſſion an Bonifacium gerichtlich ge⸗
ſcheden,

ri.
lit

ten.
tune

140,
tuel
le

SP. CCCCLXXVII. Dz VENDITIeONE SVB HASTA. 452

ſcheten, dieſer hingegen 1000. Thaler vorzuſchieſſen verſprochen,

gleichwol ſtatt baaren Geldes einige inexigible Wechſelbriefe, zu

denen er ſich nicht einmal legitimiren koͤnnen, heraus gegeben, und
nichts deſto weniger aus der Ceſſion eine Hypothecarien⸗Klage auf

das Haus erheben, und bis zur Exſecution, Immiſſion und Sub-
haſtation durchgetrieben, ja denſelben endlich gar in einen forma-
len Concurſum creditorum geſtuͤrzet. Nachdem er nun einen
Schaben von mehr als 5000. Thlr. erlitten, ſo will er anfaͤnglich des

Rechten belehret ſeyn, ob die um der Bonifaciſchen unbeſtaͤndigen

Ceſſions Poſt willen verhaͤngte Subhaſtation ſeines Hauſes pro
ſpoliativa zu erklaͤren, mithin dieſelbe nebſt der Adjudica-
tion zu retractiren ſey? Wenn nun gleich ſolches zu behaupten an⸗
gefuͤhrer wird, die an Bonifacium geſchehene Ceſſion ſey dolo
elicita, alſo null und nichtig, folglich falle das ganze Fundament,
worauf die Exſecution, Immiſſion, Subhaſtation und Adjudiea-

tion des Hauſes gebauet worden, hinweg, und koͤnnten alſo auch

dieſe actus ohnmoͤglich beſtehen, ſondern muͤſten gleich der Ceſſion

ſelber uͤber den Haufen gehen und retractiret werden. Alldieweil
aber einem tertio, der das Haus bona fide ſub haſta erſtanden,
zu keinem Nachtheil gereichen kann, daß derſelbe und ſeine Ehefrau
ſich bey der mit dem Bonifacio getroffenen Ceſſion nicht beſſer vor⸗
geſehen, ſondern ihnen, ſtatt baaren Geldes, untuͤchtige Wechſels
briefe aufdringen laſſen, ferner die Obrigkeit vielgedachte Ceſſion,
nach vorher gegangener cauſæ Cognition vor guͤltig erkannt, und
daraus Exſecution, Immiſſion, Subhaſtation und Adjudication
verhaͤnget, alſo dieſes Rechtskraͤftige Erkaͤnntniß nunmehr Pro ve-
ritate anzuſehen iſt, und an ſich weirer nicht gefochten werden kann,
uberdies favor unb Edes haſtæ publicæ darzu koͤmmt, weiche der
gemeinen Sicherheit halber nach: Moͤglichkeit aufrecht erhalten, und
dagegen keine Reſtitution in integrum zugelaſſen werden muß, per
L. 5. C. de Fide & jure baſtæ fiſcalis, indem ſonſt niemand ein
Tom Nidl. Mmm Guth

X

538s MEDITAT. AD PANDECT.

Guth publice zu erſtehen wagen wuͤrde, wenn er zu befuͤrchten haͤt⸗
te, es werde uͤber kurz oder lang die zum Grunde der Subhaſtation
geſetzte Schuldverſchreibung angefochten, unguͤltig erklaͤret, und die
darauf gebaute Subhaſtation und Adjudication ganz zernichter
werden; So iſt die um der Bonifaciſchen unbeſtaͤndigen Ceſſions⸗
Poſt will en verhaͤngte Subhaſtation des Hauſes, pro ſpoliativa

nicht zu achten, und deshalb die ganze Subhaſtation unb Adjudi-

cation nicht zu retractiren. Doch iſt der Herr dem Bonifacium
deshalb, daß dieſer aus der mit ſeiner Frauen errichteten Ceſſion des
Herrn Haus ad haſtam, und ihm ſelbſt zum Concurs gebracht, auf

Erſtattung aller ihm dadurch zugezogenen Schaͤden und Unkoſten zu

belanzen wohl berechtiget. D

COROLARIA

I. In re, quæ ſub haſta venditur, ſervanda ſunt omnia pa-

cta, quæ debitor ante creditorum concurfum bona fide
circa eam iniit, L. S. §. 1. de KRebus auctoritate judicis. Er-
rant igitur Carpzovius P. 2. C. 33. def. 3. & Philippi de
Subhaſtationibus cap. 4. Comm. 12. n. 33. exiſtimantes, in

concurſu creditorum rem, in qua alteri jus protimeſeos

pacto promiſſum, certumque pretium ſtatutum eſt, ſub
haſta tamen, quanti plurimi poſſit, vendi, nec fidem pa-
cti ſervari oportere.

2. Contra ſubhaſtationem legitime factam minori reſtitutio
in integrum denegatur in L. 5. C. de Fide & jure haſtæ
liſcalis. Et eſt tamen, quod miror, communis ſenten-
tia in contrarium. Credo, diſſentientes iſtam L. 5. nun-

quam vidiſſe. Certe Philippi de Subbaſtationibus cab. 4.

commate 22. in quo de reſtitutione in integrum contra

ſubhaſtationem copioſe agit, nullam ejus legis mentio-
nem facit. Ego tamen iſtam legem optimam & ſecu-
ritati fideique publicæ convenientiſſimam ac ideo meri-
to ſervandam puto.

7* 7

t
to⸗
tel.
et⸗

lr

SP. CCCCLXXVII. Drz VENDITIONE SVB HASTA. 459

3. Ex verbis modo dittæ L. 5. C. de Fide & jure aſtæg jr Ia-

tis apparet, auguſtos omni reſtitutioni in integrum con-
tra ſubhaſtationem locum denegare. Ergo nec abſens

reipublicæ cauſa audiendus eſt. Contrarium quidem

reſpondiſſe videntur Cti Vitemberg enſes ſupra in Spe-
eimine LXIII. de Al ſentibus, med. 3. Sed in eo reſponſo
de ſubhaſtatione vitioſa principalis quæſtio erat.

Corollaria ex Specimine COXXXVI. de Subbaſtatione hypothe-
Las exſtinguente deſumta:
4. Per ſubhaſtationem legitime factam & ſequutam adjudi-
cationem hypothecæ exſtinguuntur.
S. In ſubhaſtatione olim facta, etſi de circumſtantiis ejus

certo non conſtet, omnia legitime geſta & neceſſaria
ſolemnia obſervata præſumuntur.

6. Per ſubhaſtationem & adjudicationem etiam jus retentio-

nis, quod creditor ante habuit, exſpirat. ,

7. Emtore pretium non ſolvente, hypothecæ etiam poſt ſub-
haſtationem & adjudicationem ſalvæ manent.

8. Quum contra emtorem ſub haſta, qui pretium non ſol-
vit, iterum concurfſus creditorum excitatur, creditores,
quotquot ex primo concurſu reſtant, creditoribus em-
toris præœæferuntur. ⸗

9. Hoc jus ſeparationis etiam creditoribus chirographariis

contra hypothecarios prodeſt.

10. Per ſubhaſtationem onera ipfſi rei perpetuo inhærentia
non exſtinguuntur.

4

Mmm 2 SPE-

SPECIMEN CCCCLXXVIII.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD EIB. XII. TTV. V.

CONCVRSV CREDITO
RVM’IN GENERKE

PVBLICE CVM ALIQVOT SEOVENTIBVS
DEFEN SVM

J0O. MEICII. HOFMEISTERO

HILDESIENSI, JIVRIVM. D.
D. XXII. DECEMBR. cIDIDCCXXVIII.

Concurſus creditorum vox nova, res ipſa antiqua eſt.

ova loquendi forma & priſcis auéctoribus incognita
eſt: concurſum ereditorum pati; res ipſa vero an-
tiquiſſima, & a primis ſæculis ad noſtra usque tem⸗
pora ſemper frequentata. Latini auctores varie hoe
efferunt, & modo decoquere, modo non ſolvendo Keri, modo
Joro cedere, modo bonis cedere, dicunt. Iſtæ tamen voces
rem totam non exhauriunt. Magis mihi placet verbum con-
zurbare, quo Cicero pro Plancio cap. 28. in hac ipſa ſignifica-
tione utitur: Fac, inquiens, me multis debere, & in iis Plau-
cio; utrum igitur me conturbare oportet? & Martialis in iſto
famoſo epigrammate 4. I. 9. quo ego adulatorium magis con-
ditum unquam fuiſſe aut condi poſſe non credo:

SP. CCCCLXXVIII. Dz Coxc. CzEPITOR. IN GEMN.

QLuantum jam ſuperis, Cæſar, eæloque dediſti,
Si repetas, & ſi ereditor eſſe velis;
Grandis in æ&herio licet auctio hat olympo,
Coganturque dei vendere, quidquid babent:
Conturbalbit Atlas, & non erit unica totas
. ð Decidat tecum qua pater ipſe deum.
Erſpeltes & ſuſtineag, Auguſte, neceſſe efte-.
Wam tibi, quod ſolvat, non babet arca Jovit.

— =—

In quo epigrammate Cæſar quidem unicus creditor memora⸗

68 tur, ſed plura deinde nomina, quibus cælum ei obligatum ſit,
JM enumerantur. Adde L. 5. §. 9. de Inſtitor. act. & L. 16. de iis
rem verſo. Subintelligunt communiter ſub hac voce rationes.
Ego vero nomina ipſa & credita ſubintelligo, quæ, dum foro
cedit obæratus debitor, etſi rationes nunquam confecerit, con-
funduntur & conturbantur. Verum vox iſta conturbare nunc
fere ignota a pragmaticis vix infelligetur. Malumus igitur
cum vulgo loqui, etſi lubenter fateamur, nomen concurſus
creditorum in corpore juris non reperiri, niſi forſan huc tra-
has L. 7. §. 1. Qui potiores in pignore, ubi duo creditores in

inn pignere concurrere dicuntur.
ar. JMM II.
len. Concurſus ereditorum infamiam apud Romanos nunquam irre-
oe gavit, ſed ſaltem levis notæ maculam, quæ oimknia
10 0 —H *

adbuc eadem ſunt.

1

dc⸗ oneurſum creditorum pati, turpe apud Romanos fuiſſe,
O nemo eſt, qui ignorat. Notus eſt §. I. J. Qui & e quibus
H cauſis manumittere, ubi & defunétus, cujus res hereditarias cre-
or ditores vendunt, injuria adfici dicitur. Ad quem §. aliqui ex
M commentateribus: Hodie, inquiunt, ignominioſum hoc am-
. . plius non habertur. Ar enim vero non eſt, ut hic diſerimen
nin inter jus Romanum & uſum hodiernum conſtituatur. Omnia
r. adhuc eadem ſunt, uti tunc fuerunt. Nempe iſtà bonorum

poſſeſſio & venditio infamiam proprie dictam nunquam irro-
Mmm 32 gavit,

422 MEDITAT. AD PANDECT.

gavit, nec apud Romanos quidem, ut ex L. 11. C. Ex quibus
6auſis, infamia luculenter patet. Saltem exiſtimationi ejus,

cujus bona ſic veniebant, macula aliqua adlipergebatur. Ea

.

inter graves honeſtesque viros luduoſifſima, atque, ſi Cicero-
ni credimus, morte ipſa atrocier habebatur. Memorahilis eſt
locus apud Ciceronem in orat. pro Quintio cap. 15. Cujus bo-
na venierunt; cujus non modo fortunæ, ſed etiam viltus veſti-
tusque neceſſarius ſub præcone oum dedecore ſulbjeltus eſt, is non
modo ex numero vivorunm exturbatur, ſed, ſi feri pozeſt, infra
etiam mortuos mandatur. Et enim mors boneſta ſæpe vitam
guoqgue turpem exornat: vita turpis ne morti quidem boneſtæ
locum relinquit. Ergo hercule, cujus bona ex edicto poſzdentur,
ujus omnis famd & exiſtimatio cum bonis ſimul pobpdetur: de
quo libelli in celeberrimis locis proponuntur, huic ne perire qui-

dem certe tacite obſeureque conceditur, cui magiſtri fiunt, &

domini conſtituuntur, gui, qua lege & qua conditione pereat,

pronuncient: de quo homine prœæconis vox prædicat, & pretium
conſicit, huic acerbiſſimum vivo videntique funus indicitur, ſi
Funus id babendum ſit, quo non amici conveniunt ad exequias

cohoneſtandas, ſed bonorum emtores, ut carnifices, ad reliquias
vitæ lacerandas & diſtrabendas. Difiſſima verba, & diriora 7

longe, quam veritas poſcit. Mirifice ad hunc locum Græ-
vius: Equidem, inquit, bæc ſententia, ſi ſic ſeripſit Cicero, ut
Jeripfiſſe videtur, Cicerone indigna eſt, quæ magis conveniat do:
clamatori inanes axuminum fumos captanti, quam diſertißimo
KRomuli nepotum. Quomodo enim mors honefta poteſt vitam ex-
ornare turpem, ſi viia turpis non relinquit locum boneſtæ mor-
ti, hoc eſt, ſi, qui tarpiter vixit, nullo modo poteſt honeſte mori?
Num turpius vivit, cuius bona poſdentur ex edicto, quam qui

in ſtupris, popinis, && aliis Wagti⸗ atem conſumit?“ Si is

boteſt honeſta morte turpitudinem delere, cur non & euius bo-
na poſßdentur?“ Eſt ſane hie inanis ſententia, verborum ſtrepi-
fus. Tulia nonnunquam excidiſſe Tullio, ſui quaſi immemorari,
verteres iasm obſervarunt. Et profecto, qui aliquot annis poſt
(Ci-

—

.

li.
6
elt,
n

ias
1

N

er.
or-
dri
N
N.
⸗

foh⸗

0

tente inſtitutum judicium. Quæ definitio ſat bona eſſet, ſi

SP. CCCCLXXVIII. DE Coxc. CREDITOR. IN GEN. 46

Ciceronem ſcripſit, quvenaælis in Satyra Il. homines ſuo tem-
Pore iſtam maculam æquo admodum animo tulifle, teſtaturx:
Cedere namque foro, iam non eſt deterius, guanz
Esquilias a ferventi migrare ſuburra.
Ille dolor ſolus patriam Jfagientibus, illa
Maſtitia eſt, caruiſe anno Circenſibus uns.
Saunguinis in facie non bæret gutta; morautur
Pauci ridiculum efugientem ex urbe pudorem.

Nihil cum moribus noſtris magis convenir. Adhuc hodie ig,
qui concurſum creditorum excitat & auctionem rerum ſua-
rum patitur, in ignominioſam vitam, ut Juſtinianus i in Mo-
vella 135. pr. loquitur, incidit, hoc eft, pro homie integro,

pro teſte omni exceptione mâjore non habetur, contracturus

fidem facile non invenit, ac nonnunquam digito a plebecula
monſtratur. Novi ipſe exemplum, ubi pater inter cauſas,
ob quas filiæ ſuæ nuptias facere volenti conſenſum denega-
bat, hanc præcipuam in Conſiſtorio allegabat, quod pater
ſponſi concurſum creditorum paſſus exiſtimationem ſuam

graviter læſiſſet, Iſta tamen macula homines a conſortio alio-

rum, a conviviis, aàa muneribus etiam publicis non arcer.
III.
Concar Jſas ereditorum deſeribitur. Is etiam ſi, ne gebitore
communi & contradictore eſſz poteſt.
n definiendo concurſu creditorum laborant multi. Pleri-
que quos & parer meus, Guil. Leyſerus, in dij putætlone. de
Concurſu & graduatione ereditorum, Vitembergæ anno 1670.

habita, Lipſiæ anno 1706. recaſa, cap. I. F. I. ſequitur, concur-
ſum creditorum definiunt univerſale inter creditores & eo-

rum debitorem communem ceram ejusdem judice compe-

.

modo auctor ejus verba: : eoram debitorem communem;
onmu-

res in poſſeſſionem rerum debitoris mittuntur.

464 MEDITAT. AD PANDECT.

omiſiſſet. Poterit quippe concurſus creditorum eſſe, quam-

vis debitor communis diu ante vel morte abreptus vel fuga
elapſus, nec alius conſtitutus ſit, qui vice ejus creditoribus
reſpondeat. Ipſe aliquot exempla novi, quibus credirores,
mortuo vel abſente debitore, conſurrexerunt, nulloque con-
ſtituto contradictore, quod id ſumtuoſum nimis eſſe vide-
rent, ipfi inter ſe diſputarunt, atque deinde a judice, ut par
erat, collocati ſunt. Fit hoc nonnunquam in ipſo Saxoniæ
electoratu, in quo tamen die erläuterte Proceß⸗Ordnung tit.
41. F. I. curatorem bonorum confeſtim a judice ex officio
conſtitui jubet. Miſſa ad me fuerunt ante duos menſes acta,
in quibus creditores, mortuo communi debitore, cum libe-
ris ejus impuberibus, qui tamen ipfi ſeſe hereditate abdica-

rant & nomen inter creditores profeſſi erant, ſuper liquido

& prioritate diſputarunt. De curatore litis conſtituendo ne-
mo cogitarat. Hæli ergo ab initio credidique officii mei eſ-

ſe, ut adta remitterem ac ante omnia curatorem deſignari

præciperem. At quum tenuiſſimas, quas debitor reliquerat,
facultates computarem, atque has alendo curatori impares
viderem, mutavi ſententiam, & ſie reſpondi: Weil die allzuge⸗
ringe Maſſa bonorum einen curatorem litis zu beſolden nicht
hinreichet, und die Glaͤubiger bereits mit der verſtorbenen Schuld⸗
nere Kindern Curatoribus ſuper liquido und prioritate verfah⸗
ren, ſo werden ſie in folgender Ordnung befriediget. ꝛc. Im uͤbri⸗
gen wird nunmehr mit der Auction und Subhaſtation ohne Zeit⸗
verluſt, nach Maaßzebung der erlaͤuterten Proceß⸗Grdnung tit.
39. H. 9. Und 11. ingleichen tit. 41. §. I. verfahren. Igitur ego
goncurſum creditorum ſimplicius eum Vlpiano in L. 15. pr.
de Rebus auctoritate iudicis deſcribo, quando plures credito-

IV.
Coucurſus creditorum eſt vel univerſalis vel particularis.

i

i

1

1
7

SP. CCCCLXXVIII. Dr Coxc. CkrDIror. IN GEN.

Vniverſalis ex die edictalis citationis initium accipit.
Particularis, ex quo plures ereditores agere wρ5 runt.
VII.
In effectu bec intereſt, quod ſolutio vel pignoratio boſt concur-
Jum univerſalem facta ab omnibus, poſt particularem al hbis
Jaltem, qui adkionem inſtituerunt, revocari bohtt.
Xquo tempore concurſus creditorum initium ſumat, quæ-
ſtio eſt maximi momenti, ſed etiam maxime controverſa.
Alii hoc initium ad ceſſionem bonorum referunt, atque ſine
hac concurſum dici poſſe negant cum Salgado de Somoza in
Pabyrintho creditorum P. I. CGap. 4. §. I. Verum quum hæc
ceſſio ſæpe omittatur, aliud initium, quod omni concurſui
conveniat, quærendum eſt. Guil. Leyſerus in diſſert. ſupra
memorata §. 2. principium concurſus eſſe dicit vel debitoris
vel creditorum pro formando concurſu inſtantiam & peti-
tionem. At nonnunquam judex concurſum, etſi nemo eum
efflagitet, ex officio, ſi quidem opus eſſe videt, decernit.
Bænigke in Practica practicata cap. 28. initium concurſus ere-
ditorum in curatoris bonorum conſtitutione ponit. Sed cu-
ratore bonorum carere aliquando poſſunt creditores, qui vel
debitori ipſi, vel uxori ejus, vel magiſtratui cuſtodiam & ad-
miniſtrationem bonorum permittunt. Simplicius Gribnerus
in Principiis proceſſus judiciarii lib. 2. cap. 9. §. 1. Oritur, in-
quit, concurſus ereditorum, quoties plures creditores ab eodem
debitore ſolutionem argent. Denique plurimi cum Ludovici
in der Einleitung zum Concurs-Proceße cap. I. G. 14. edictali
creditorum citatione concurſum inchoari ajunt. Quibus ego
etiam accedo. Scilicet creditorum judicium univerſale eſt,
& univerſales producit effectus. Inducit nempe litis pen-
Zbm. VII. Inn den-

46 5

466 MEDTTAT. AD PANDECTI.

dentiam, trahit ad ſe cauſas omnes, impedit ſolutionem vel
oppignorationem inpefterum, impedit exſequutiones & ar-
reſta, operatur bonorum inter creditores communionem &c-
Necefle itaque eſt, ut actus univerſalis fundamenti loco po-
natur. Is vero citatio efſe debet, quippe quæ omnium ju-
diciorum fons & origo eſt. Ante iſtam citationem concur-
ſus creditorum exiſtit etiam aliquando, dum ſeilicet plures
ſolutionem vel a debitere vel ex bonis ejus in judicio flagi-
tant. At iſta cumulatio actionum univerſale judicium non
erit, nec univerſales illos effectus, de quibus dixi, gigner.
Quare & Salgado loco alleg. n. 31. &W 32. negat id judicium
concurſum creditorum vocari poſſe, ſed ipſe id litem credi-
torum appellat. Verum hæc ſubtilitas in logomachiam in-
cidit. Nam ipſe fatetur, hanc quam vocat, litem credito-
rum quod ad iſtos, qui conſurrexerunt, creditores idem, quocd
univwerſalis concurſus ratione omnium operatur, operari.
Nec negari hoc poteſt. Commemorabo exemplum. Debi-
tor quidam obæratus ab aliquot ereditoribus conventus uni
ex his plene & quod ad ſortem & quod ad uſuras fatisfecerat-
Tum alius creditor, qui jura potiora habebat, contra hunc
agebat, negabat, orto concurſu, uni ex creditoribus gratifi-
cari poſſe, igitur repetebat, quod hic accepiflet. Hic vero
reſpondebat, concurſum creditorum nondum motum, nec
citationem edictalem unquam decretam fuiſſe, ſe igitur Vi⸗=
gilaſſe, &, re integra, ſolutionem obtinuiſſe, atque adeo
actori jus agendi contra ſe non eſſe, ſed poſſe illum, ſi velit,
concurfum creditorum excitare. Actis ad ICtos Helmſtadi-
enſes menſe Julio anni cioccxx. delatis, hi condemnarunt
reum, ut actori, quod accepiſſet, redderet. Erſi enim con-
curſus ſolemnis & univerſalis motus nunquam fuiſſfet, iſti

namen, qui ſimul contra debitorem egerant, creditores inter

N

i⸗
ni
.

ue

ero
ſee
Ni⸗
leo
lit,
Adi.
tunt

1ol⸗
i
Nter

SP. CCCCLXNXVIII. DE CoxNc. Carbiron. IN CEN. A46

ſe particularem ſaltem concurſum excitarant, qui quod ad

ipſos iisdem cum concurſu univerſali effectibus gaudebat, in-

ter quos præcipuus eſt, ut uni ſolutio per gratificationem
fieri non poſſit, L. 6. § 2. de KRebus auctoritate judicis. Prun-
nem. ad L. 6. Quæ in fraudem 6redit, u. 12. Datur ĩtaque re-
Petitio ei⸗ qui paria jura habet, pro rata, ei vero, qui potiora,
in ſolidum. Adnectam rationes decidendi: Beklageer beſchwe⸗

ret ſich hauptſaͤchlich daruͤber, daß ihm die Einlaſſung auf die Klage

zuerkannt worden, da doch Klaͤger gegen ihn weder ex contractu
noch delicto einen Anſpruch habe, auch nicht geſager werden koͤnne,
daß er, Beklagter, aus der Generalin von dem Buſche, welche da⸗
zumal in keinem Concurſe befangen geweſen, Dotal-Geldern an
Intereſſen zu viel gehoben, uͤberdies, und wann ſolches gleich ge⸗
ſchehen, Klaͤgern doch zufoderſt obliege, eine richtige maſſam bo-
norum beſtellen zu laſſen, und daraus ſeine Befriedigung zu ſuchen.
Alldieweil aber die meiſte Obligationes und Actiones ſich niche

eben in contractu und delicto, ſondern in der Billigkeit gruͤnden,

hiernaͤchſt ein Concurs-Proceß ſofort anfaͤngt, wann die Glaͤubiger
einer nach dem andern aufwachen, auch ohnedem bekannten Rech⸗

tens, daß, ungeachtet noch kein formaler Concurs entſtanden,

gleichwol, wann ſich bereits mehr Glaͤubiger angeben, und ihre Zah⸗
lung ſuchen, welches allhier in Anſehung der Generalin ſonder Zwei⸗
fel geſchehen, einem Glaͤubiger vor andern nicht gratificiret werden
koͤnne, und dann bey ſolcher Bewandniß Beklagter die voͤlligen Zin⸗
ſen zum Nachtheil der uͤbrigen Glaͤubiger, inſonderheit des Klaͤgers,

zu heben nicht befugt geweſen, weiter Klaͤger, deſſen Recht gegen Be⸗

klagten ziemlich deutlich hervorſcheinet, nicht ſchuldig iſt, ſich an un⸗
gewiſſe und illiquide Dinge weiſen zu laſſen, ſondern dieſes viel⸗
mehr dem Beklagten uͤberlaͤſſet; So haben wir keine Urſach gefun⸗
den, von vorigem Urthel abzugehen.

Nann 2 VIII.

468 MEDITAT. AD PANDECT. =è

VlIII.
Coucur Jus univerſalis lites etiam alibi pendentes 44 fonn
Iuum trabit.
IX.
Concurſus particuleris litis pendentiam non turbat.
Iarer præcipuos concurſus creditorum effectus & hic eſt,
quod per eum lites alibi pendentes ad forum concurſus
trahantur. Qua de re etſi legem claram non habeamus, ha-
bemus tamen generalem rationem legum, quæ cauſas con-
nexas, & quæ ſeparari invicem ſine confuſione & diſpendio
nequeunt, conjunctim in uno judicio tractari jubent. Vide
textus larga manu collectos a Salgado in Labyrintho eredito-
rum P. I. ap. 4. n. 15. & inter hos præcipue L. 11 §. 1. de
Furisdictione & L. 8. §. I. de Liberali cauſa. Nec neceſſarium
eſſe puto, quod idem Salgado in ſq. cap. 5. atque ex eo Lu⸗
dovici in der Einleitung zum Concurs- Proceſs cap. 1I. §. 4.
ſuggerunt, ut judex concurſus per inhibitionem & literas
requiſitoriales licet coram diverſis judicibus pendentes ad ſe
trahat. Sufficit ſola edictalis citatio ad omnes creditores di-
recta. Hæc omnes confeſtim proceſſus alios ſiſtit, efficitque,
ut quidquid poſtea in aliis judiciis actum fuit, nullum ſit. Ex
his tamen, quæ dixi, patet, non per quemlibet concurſum
cauſas alibi Pendentes ad forum commune trahi, ſed per uni-
verſalem ſaltem, qui per edictalem citationem inchoatur.

Particularis ergo, etſi a maxima creditorum Parte motus, litis

pendentiam non interrumpit, verum hi, qui alibi actiones
inſtituerunt, eas ibi ſecure continuant; & omnia, quæ pen-
dente in alio judicio concurſu geſlerunt, rata ſunt, atque
contra hos ipſos creditores, qui concurſum particularem ex-
citarunt, valent. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni IolocCXν judicarunr: Daß die Mit, Appellantin mit
dem

ſus
ha-

n.

cio
de
n.

l ht

tiun

A

leng
10l
(.
que,
EX
tlum
Ul

tur.
liris

ones

Per.

lgne
mer⸗
obri

e
er

Sp. CCCCLXXVIII. Dr Coxc. CREDIrOR. N Grx. 469

dem ihr aufgelegten Bew. iſe zu verſchonen. V. R. W. Rat. dec.
Die zweyte Appellation hat Anna Margaretha Balckin eingewen⸗
det, und ſich daruͤber beſchweret, daß ihr, ihr Mutter⸗Guth beſſer
zu erweiſen, auferleget worden. Nun wird ihr zwar vorgeworfen,

daß der zum Grunde ihrer Foderung geſetzte Cammer⸗Gerichts⸗Ab⸗

ſchied in einer fremden Provinz, und zwar wider eine andere Perſon,
nemlich Hoppen, gegeben worden, demnach den Hoppiſchen Glaͤubi⸗

gern keinen Nachetheil bringen koͤnne, da zumal um ſelbige Zeit der

Concurs in Cuͤſtrin ſchon erhoben geweſen. Alldieweil aber der

Concurs die Perſon des entwichenen Schuldeners repræſentiret,

alſo deſſen vorigs facta genehm halten muß, und dann Appellantin
wegen ihres Mutter⸗Guths ſchon anno 1712. mit ihm in Proceß
geweſen, ſolchen auch daſelbſt, wo er einmal angefangen worden,
nothwendig fortſetzen und zu Ende bringen muͤſſen, indem der ent⸗
ſtandene Concurs die Litis pendenz nicht aufgeboben, bey welcher

Bewandniß der obangefuͤhrte Abſchied weder pro re aliena & inter

alios acta, noch das Cammer⸗Gerichte Pro judice alieno zu achten
iſt; So haben wir die Appellantin mit dem ihr anſerlegeen Be⸗

wei e ve rſchonet.
ke ve erſ⸗ X.

1 concur. 4 oreditorum, ſi de contractu ipſo jutque lalemni-
bus, jura Fori contractus, ſi de eollatione creditorum,
2. jura fori concurſus ſpectantur.
n collatione creditorum jura fori concurſus, non contra-
tus, ſpectanda eſſe, exiſtimo. Cui theſi maxime obſtare
videtur, quod j jura noſtra & Cti generaliter in controverfſiis

de contractu jura M, in quo contractus celebratus fuit, ſpe-
