prior occupet. Tune alteri, quantumvis is meliore liquidiore-
que jure niti videatur, actoris tamen & petitoris partes ſubeun-
dæ ſunt. Si ordinaria via, nempe hereditatis petitione, uten-
dum eſſet, ſecundum hodiernam judiciorum faciem multorumn
annorum moleſtias ac impenſas devorari oporteret, prius-

quam, diſcuſſis poſſeſſoris exceptionibus etſi in juſtis difficilibus

tamen & longam diſputationem deſiderantibus, victoria obti-
neatur, atque alter ad hereditatem cum fructibus reſtituendam
damnetur. Et poſt damnationem exſequutio iterum & fru-
ctuum compuratio novas ambages ac duorum minimum anno-
rum moram deſiderar. Qapropter nihil æquius eſt, quam, ut
ex duobus litigatoribus i is,/ durante judicio, poſſeſſor conſtitua-
rur, cujus jura magis in oculos incurrunt, atque alter cum ar-
gumentis ſuis altiorem indaginem requirentibus ad petendum
ablegetur: Hunc in finem interdictum quorum bonorum datur,
in quo per claram L. 3. C. Quorum bonorum bona ipſa in periro-
rem, fruſtrationibus, h. e. exceptionibus obſcurioribus, ampu-
tatis; transfertur, atque ſecunda actio Proprietatis, ſcilicet he-

reditatis petitio; adverſario reſervatur. Hujus tam æquæ tam

juſtæ legis uſum hodiernum negare viderur Beyerurin Delin.
Zit. n. Quorum bonorum: Si, inquiens, hoc interdictum hodie Je-
zur, videtur magis rerinendæ eſſe quam adipiſeendæ Ego vero
cum Philippi in Chupraftio- Inſtit. lil: 4. elogaz r.n. 14 & Eiaher
nio ad E/ eſembecium tit. Quorum bonorum n, 6. pro legis iſtius
ſaluberrimæ uſu husro- Nec deficiunt- exempla. Duomemo-
rabo in præſens; illuſtre alterum, alterum privatum. Deillo di-
cam Prius. Erxſtincta anno 694 in gente Mecl enburgica domo
Guſtravienſi, dux SuerinenGum cum Strelicenſiunmnduce de he-

L. li EI 2 Fenlitare

—

636 MEDITAT. AD PANDECT-

EEH
reditate contendebat, ſed, quia diuturnam litem Prævidebat,
ad interdictum quorum bonorum confugiebat, feliciſſimo
eventu. Namque judicium Imperii aulicum die 12. ſanuarii
anni 1697. poſſeſſionem ipſi ad judicavit, & duci Strelicenſium
decretum, ut loquuntur, ſalvatorium ratione Petitorii dedit.
Cujus petitorii difſieultates quum animadverteret dux Streli-

cenſium, maluit, transactione die 8. Martii anni 1701. Hambur-

gi inita, paucça accipere, quam centum annos litigare. Bergo ad
privatum exemplum. Lex eſt in Ducatu Brunsvicenſi, ut, mor-
tuo ſine liberis alterutro conjuge, ſuperſtes integram heredita-
tem, exclulis defuncti fratribus & ſororibus, capiat, niſi defun-
ctus vel pacto vel teſtamento aliud conſtituerit. Accidit vero in
urbe Brunsviga, ut Alexander quidam cum Berenice uxore
Pacta dotalia conficerer, atque in his certam pecuniæ ſummam
uxori relinqueret, reliquum patrimonium ſuum cognatis ſuis
reſtitui juberet. Mortuo Alexandro, Berenice ex lege commu-
ni ſuccedere mavult, &, pacta dotalia nulla eſſe, ac præœæterea a
marito ante mortem revocata fuiſſe, dicit, teſtesque & argu-
menta offert; quorum examen ac diſceptatio viginti annos po-
ſcere videbatur. Quid facerent cognati, quibus inſtrumentum
quidem publicum & liquidum ſuppetebat, ſed tot annorum lis
intolerabilis videbatur, eo magis, quod vidua confeſtim poſt
mariti mortem poſſeſſionem adprehendiſſet, & inde ſumtus
longi judici facile latura eſſet. Conſulti ergo ab iis Cti Helm-
ſtadienſes menſe januario anni c1o 10 CcCXxv. interdictum quo-
rum bonorum inſtitui juſſerunt: Was die neunte Frage belanget,
ob Berenice, da ſie ſich in der Guͤte nicht will weiſen laſſen, in den
vollen Guͤthern und deren Genuß wehrenden Proceſſes zu laſſen
ſey; So ſehen wir nicht, wie ihr, da ſie vermuthlich den Beſitz
der ſtreitigen Guͤther gleich nach ihres Mannes Tode ergriffen,
ſolcher vor Austrag der Sache genommen, und wider die Ver⸗
ordnung der Rechte der Anfang mit der Exſecution gemachet
wer⸗

led
lne
nuuri
Uin
lecie
trel.

ad

nor.
din.
fun.
Hin
ſote

Hn

ſuis

Sp. D. INNTERDICTI QCUORUMBONORUM &. 62*

werden koͤnne. Es ſtehet aber den Anverwandten frey, mit Pro-

ducirung der aufgerichteten Eheſtiftung, alſofort auf die Einraͤu⸗
mung der Poſſeſſion zu klagen, und das Interdictum quorum

bonorum anzuſtellen, welches Interdictum darinnen beſſer iſt, als

Die ordentliche hereditatis petitio, weil in jenem auch leviores pro-

pationes ſtatt finden, die exceptiones altioris indaginis aber nicht
zugelaſſen, ſondern in das petitorium verwieſen werden.

Interdictum quorum bonorum bheredi etiam partiario contre

coberedem datur.
Won aliter tamen, gquam ſi jus ejus liquidum & contradikttio ad-
verſarii altioris indaginis ſit.

— . * 4 ⸗ ⸗„ R——— —,* .
Q'a in L. I. §. I. Quorum bonorum dicitur, interdictum

noſtrum eſſe adipiſcendæ poſſeſſionis univerſorum bo-
norum, captari non oporter, ut propterea heredem partia-
rium excludas. Nam quum bonorum poſſeſſio certæ etiam
partis detur, L. 6. pr. de Bonorumi poſſeſponibus, interdictum
quorum bonorum, quod inprimis pro tuenda bonorum poſ-

ſeſſione introductum fuit, ad hanc certam partem petendam

inſtituitur. Sicut ergo hereditatis petitio coheredi contra co-
heredem, quiintegram hereditatem tenet, pro parte datur, L.
I. §. I. St pars bereditatit, ita & interdictum quorum bono-

tum, quod remedium poſſeſſorium actioni petitoriæ accurate

reſpondet. Necefſle vero eſt, ut jus coheredis interdicentis

armius appareat, quam exceptio, qua coheres poſſeſſor eum

excludere tentat. Nam ſi utrinque æqualis incertitudo adeſt,

poſſeſſio illi, qui eam jam habet, relinquenda & confe-

ſtim ad hereditatis petitionem deveniendum eſt. Adferam
exemplum: Mortuo lecuplete viro, ſororis ejusdem filius

hereditatem confeſtim occupat, ſe teſtamento heredem ſcri-

LI II3 Ptum

68 MEDITAT. AD PANDECT.

ptumeſtendens. Et exſtabat quidem defuncti teſtamentum,
ſed erat pen procuratorem judicii oblatum, & inde dubiis
maximis involutum. Igitur defuncti frater, æqualia cum
poſſeſtore jura ab inteſtato habens, ambages tamen & moras
Hereditatis petitionis metuens, interdictum quorum bono-
rum parat, ante autem Ctos FHelmſtadienſes confulit. Hi vero,
menſe Majo anniciocGXX. quod'æqualizutrinque argumen-
ta & paria ex utraque parte Doctorum agmina, teſtamentum
per procuratorem oblſatum tam probantium quam impreban-
tium; viderent, interdictum quorum bonorum diſſuaſerunt, &
hereditatis petitionempræſtare crediderunt: Hat der Proeura-
tor Koͤhne am 20. Auguſt. 1714. im Nahmen Franz Daniel Ber⸗
gens und ſeiner Frauen ein Teſtamentum reciprocum, worin⸗
nen Franz Heinrich Kolbe zum einigen Erben eingeſetzet und die an⸗
dere Verwandte ausgeſchloſſen worden, gerichtlichuͤbergeben. Ent⸗
ſtehet demnach die Frage;, ob des Teſtatoris Bruder, Conrad Ber⸗
ge, den Verſtorbenen mit beerben, delatam hereditatem agnoſcit
ren, bonorum poſſeſſionem decreralem ſuchen, und nach erfolgter
Contradictiom uͤber die Halbſcheid des Erbes des In terdicti quo-
rum bonorum ſich bedienen koͤnne, oder jetzo blos Hereditatis peti-
rionerm anftellen muͤſſe. Nun iſt zwar jederzeit vor einem, welcher
Anſpruch an eine Erbſchaft machet, beſſer, daß er ſtatt der weitlaͤuf.
tigem und verdruͤßlichen Herediratis perition ſich zuſoͤrderſt mit in
den Beſitz der erbſchaftlichen Guͤthen zu ſetzenſuche, und die remedia
pPratoria und interdicta, worinnen mit Uebergehung der in altio⸗
re indagine beſtehenden. Exceptionen dem Actori ſo fort die
Poſſeſs zuerkannt wird, anſtelle: Dieweil aber dennoch der im
dem vermeynten Teſtamente benannte Erbe einmal den Beſitz der
ganzen Erbſchaft ergriffen, und alſo vor den einigen Beſitzer zur
achten iſt, hiernaͤchſt die Remedia poſſeſſoria und interdiéta nur
benjenigen, welche ein klares und ungezweifeltes Recht haben, zul
ſtatten kommen, hier hingegemquf S iten Fram Heinr. Kolbens ein
nach

Gndis

Lcumn
non

bon.
Vero⸗

men.

ltum
dan⸗

nd
eura.
Ve⸗
tigr
e
Eit/
Ve,
ſei.

e

eli⸗
Ger
f.
i,
la

Sp. D. INTERDICOTIQUORUMBONORUMS&c. g39

nach unterſchiedener Rechts⸗Lehrer Meynnung guͤltiges Teſtament

vorhanden, welches anzufechten und umzuſtoſſen eine ordentliche
Klage und rechtliche Ausfuͤhrung vonnoͤthen iſt; So halten wir vor

beſſer, daß Conrad Berge hereditatis petitionem wider den Be⸗

ſitzer gedachter Erbſchaft anſtelle. Aliud exemplum vide in Præ-
ſi. idii Pecim. CCCCXXII. de Succeeſione deſcendentium, medit. 5.

vV.

Tnterdilktum Auorum bonorum vemedium legis ult. C. de Edicto

D. Adriani Coll. brorſilse conveniunt.

—–

Hiſtoria edicti D. Adriani exponitur.

G de interdicto quorum bonorum ſcribunt, remedium
ex L. ult. C. de Edicto D. Adrianitoll tanquam adfine in-
Kerdigto noltro- commemorare & explicare ſolent. Sed illi entia
Præter neceſſitatem multiplicant. Nam remedium hoc prorſus
cum interdicto convenit, unumque acidemeſt. Scilicet prætor
jam diu ante Adrianum Imperatorem heredibus in teſtamento
ſeu ſcriptis ſeu nuncupatis bonorum poſſeſſionem ſecundum
tabulas, & ex ea interdictum quorum bonorum dedit, cujus
natura, ut ſupra ex L. ult. C. quorum bonorum dixi, hæceſt, ut,
amputatis & in ſecundam actionem re jeétis fruſtrationibus at-

que exceptionibus altioris indaginis, poſſeſſio confeſtim in

eum, qui teſtamento liquido nitebatur, transferretur. Acci-
debat autem ſæpiuscule, ut heres inſtitutus actionem ſunam lon-
gius differret. Ita vero fiſco principis fraus ſie bat, cui viceſima
hereditatum extraneo relidtarum ex lege Julia debebatur. Qua-
propter Adrianus in gratiam fiſci, non, ut vulgo creditur, he-
redum, edixit, ut heres in reſtamento vitium apertum non ha-

bente inſtitutus poſſeſſionem i intraannum a Peteret, ac im petra-
ret,

5

6 MEPrFAT. AP PANDECT.

ret, appellatione omni remota, poſt annum non audiretur. Hoc
edictum Adriani ad nos quidem non pervenit, ſed tamen, quale
illud fuerit, ex Julii Paulilik. 3. Revept. ſent. tit. g. n. 13. L.- r. C.
Tb. qe Teſtamentis, L. 26. C. 1h. Quorum appellationes non recip.
Novellis alentiniani tit. 4. n. F. & tiz. C. de Edicto D. Adriani

Zoll. ſat lucidis conjecturis colligimus. Abolita deinde viceſima,

retentum eſt tamen diu illud ab Adriano introductum annuum
ſpatium, eoque elapſo, heres teſtamentarius a petitione ex-
eluſus. Quod indignatus tandem Juſtinianus in L. ult. C. de
Edicto U. IRdriani vetuit, miſſionem ſcripti heredis in poſſeſſio-

nem hereditatis ullis anguſtiis temporum coarctari, eique,

qui ſive poſt annale tempus, ſive poſt majoris ævi curricula;
miſſus fuerit „ dummodo ex legitime formato teſtamento
miſſio proceſſerit, ullum temporis obſtaculum objici, niſi or-
dinaria præſcriptio completa fuerit. Hoc unum eſt, quod
nowiter in iſta famoſa lege ult. conſtituit Juſtinianus, de cete-
r0 interdictum quorum bonorum, ſicut id ante Adrianum &
ſub Adriano & poſt Adrianum fuerat, confirmavit, ut ſcilicet
heres, qui judici teſtamentum, quodi in prima figura ſine omni
vituperatione appareat, oſtenderit, ſtatim in poſſeſſionem ea-
rum rerum, quæ teſtatoris mortis tempore fuerunt, mittatur,
contradictor vero, eujus jus altioris indaginis ſit, ad ordina-
rium hereditatis petitionis judicium abblegetur.

„

VlI.
Remedum a L. ult. C. de Edicto D. Adriani; jare KRomano ſam.
. marium eſt ſaltem.
VII.

A⸗ moriu Cermaniæ in rarihun heguuicun decucj
poteſt.

He

lule
.le

ftan

lnnn

Hun

e.
1d
do.
ne,
;,
O
l⸗

d
t.

—

Sp. D. INTERDIOTI QCUORNM BONORUMSc. cir

uæſtionem hanc, utrum actio ex L. alt. C. de Edicto D.
☛ß Adriani exſequutiva, an ſummaria ſaltem ſit, operoſe
ventilat illuſtris Gergerus in Supplem. ad Electa Diſe. for. P. I.
pag. 41. & in ea decidenda ſummum, qui Dresdæ eſt, provoca-
tionum ſenatum a Ctis Lipſienſibus, Vitembergenſibus & Je-
nenſibus diſſenſiſſe ait. Mihi res planiſſima videtur. Si ſolum

jus Romanum & ipſam legem ultimam, actionis hujus ſedem,
inſpicis, actio hæc nullo modo exſequutiva dici poteſt. Ex-

ſequutivum quippe proceſſum Juſtinianus & juris Romani
auctores ignorarunt prorſus, atque adeo heredibus aut lega-
tariis tribuere nullo modo potuerunt. Dederunt ergo ſal-
tem proceſſum ſummarium, admiſeruntque exceptiones etiam
intricatiores, ita tamen, ut eas breviter proponi ac proba-
ri, ſeu, ut pragmatici loquuntur, demonſtrari oporteat,
operoſæ autem probationes non admittantur. Apparet hoc
clare ex his d. legis ult. verbis: Sin autem aliquis contradictor ex-
RKiterit: tunc in judicio competenti cauſæ in poſſeſſionem miſſionis
& ſubſequutæ contradictionis ventilentur: & ei oPRio adquira-

tzur, qui potiora ex legitimis modis jura oſtenderit, ive qui antea

detinens cont radicendum putavit. Verum Germani breviorem

longe viam habent, ſcilicet proceſſum exſequutivum, in quo ex-

ceptiones omnes, quæ in continenti probari nequeunt, rejiciun-
tur. Hic proceſſus exſequutivus toties locum habet, quoties, ut

Bergerus in Electis proceſſus exſec. . 9. ait omnia libelli capita e

documento incontinenti probari poſſunt, ſeu, ut Ludovici in
der Einleitung zum Civil - Proceß c. 3. F. 3. rem effert, daß die
Rechte denenjenigen zu Gute den proceſſum exſequutivum eingefuͤh⸗
ret haben, welche den Grund ihrer ganzen Klage dem Richter
gleich von Anfang und auf einmal deutlich vor Augen legen koͤn⸗
nen; qui etiam exempli loco legatarios & fideicommiſſarios
teſtamentum nullo viſibili vitio laborans proferentes com-

memorat. Quid opus ergo eſt, ad legem illam provocare,

Tom. VII. Mmmm—« quum

Ere ſee wrſa

642 MEDITAT. AD PANDECT.

quum longe melius remedium habeamus? Conſentit die e er⸗

laͤuterte Saͤchſiſche Proreß-Ordnung im Anhange §. 4. Nec me-
vet me in contrarium ratio, quod beneficium proceſſus exſe-

quutivi ſaltem in favorem inſtrumentorum obligatoriorum,

non etiam teſtamentorum, introduétum fit. Ego quippe pro-
ceſſum exſequutivum non pro ſolis inſtrumentis obligatoriis,

ſed pro omnibus documentis liquidis & indubiis, & magis etiam
pro publicis, qualia pleraque teſtamenta eſſe ſolent, introdu.

ctum credo. Generalis introducti proceſſus exſequutivi cauſa
eſt, ne hi, quorum jus in aprico verſatur, diu langueant, nec ab
his, quorum poſtulata obſcuriora videnfur, longo proceſſu
fatigentur, ſed confeſtim ad poſſeſſionem deveniant, atque
interim, donec adverſarii jus ſuum ex caligine in lucem pro-
ducant, re, de qua lis eſt, fruantur. Quæ cauſa non ad ſola
inſtrumenta obligatoria, ſed ad omnia documenta tam pu-
blica quam privata refertur.

IX.

Alctio ex L. ult. C. de Edicto D. Adriani tollendo tune loeum og

babet, quum legitimus contradictor adeſt.

Legitimus contradictor dieitur, cui talis erceptio competit, quæ
in proceſſu exſequutivo locum babet, id eſt, 7uæ in vonti-
nenti probari Foreſ.

XI.
Talis etiam eſi exceptio rei inter alios alctæ.

. etat Juſtinianus in L. ult. C. de Edicto D. Adriani toll. tune,
quum legitimus contradictor exſiſtit, heredem vel le-

gatarium in Ppoſleſſionem rerum a defuncto relictarum con.

feſtim mitti, ſed cauſam in judicio competenti ventilari ju-
bet. Quis ibi per legitimum contradictorem intelligatur,
DD.

—
di 16

eNEH

derſe
Orun
ep
tori
etian

1odu

cal
necid
Neli
gle
Pro.
Aſon

1P.

11

.

Sp. D. INTERDICTI QUORUMBONORUM&c. * 64

DD. invicem totis voluminibus certant. Ego, ſi mentem &

verba Juſtiniani aceurate conſidero, legitimum contradiéto-
rem ei omnem illum eſſe credo, qui res hereditatis ie juſto ti-
tulo tenere dicit. Hunc audiri exceptionesque ejus cogno-
ſci, breviter tamen & ſummarie, vult Imperator. Verum
enim vero poſtquam hodie, ut modo dixi, proceſſus exſe-
quutivus introductus atque ad actionem ex I.. ult. C. de Edict.
D. Adriani extenſus fuit, legitimus contradictor erit omnis is,

cui talis exceptio competit, quæ in proceſſu exſequutivo ad-
mittitur. Admittuntur vero in proceſſu exſequutivo eæ tan-

tum exceptiones, quæ in continenti ſunt liquidæ, id eſt, ex

ipſo illo, in quo actor actionem ſuam fundavit, vel etiam ex

alio documento indubio & guarentigiato probari poſſunt.
Sic e. g. ſi is, contra quem ex teſtamento agitur, tertius poſ-
ſeſſor ſit, atque jus teſtatoris in res eas, quæ petuntur, non
agnoſcat, is exceptionem rei inter alios actæ, quæ ex inſpe-
Gtione teſtamenti in oculos illico incurrit, jure optimo oppo-
net. Cujus rei exemplum & de eo ſententiam Ctorum Vi-
tembergenſium commemorat Præſes in Specim. CCCLXXXI.

de Actione ex legato, medit. 8.
XII.
Ktlioni ex L. ult. C. de Edicto D. Adriani inprimis obſtat ex-
ceptio vitii viſibilis.

XIII.
Teſtamentum etiam judiciale vitio vifibili laborare poeſt.
XIV.

Tale viſibile vitium eſt, quum ex protocollo, quod'ſi uper teſtamento
confetum fuit, DWentialia eſtamenti reguißita non abparent,
vel verlis adeo obſeuris proponuntur, ut ſuſpicionem in
animo judicis excitent.

Mm mm 2 XV.

—

4

644 MEDITAT. AD PANDECT.

XV.

Vitium viſibile eſt, quando teſtes vel perſonæ judiciales non ex teſta-
Zoris voluntate, ſed uſſu heredis advocatifuerunt.

XVI.

Vitium viſibile eſt, quando in teſtatore moribundo animus delibo.

vaIus non apbparet. =

XVII.

Eitium viſibile eſt, quando teſtamentum ſimpliciter ad interroga-
zionem vel propoſitionem alterius eonditur, ſi quidem non ap-
paret, teſtatorem buiec antea voluntatem ſuam

expoſuiſſe. 3
XVIII.

Vitium viſibile eſt, quando teſtator animam agens aliqua mentis
præ tumultu mortis anguſtiatæ ſigna edit.

XIX.

Vitium viſibile eſt, quando teſtator, antequam teſtamentum con-

hiceret, alienationem mentis peſſus in actu teſtandi perfeltiſ-
ſimum intervallum non babuit, ſed ſaltem in conſpectu
inumbratæ quietis poſitus fuit.

I egitimus contradictor, cujus in actione ex L. ult. C. de

Edicto D. Adriani rationem haberi oportet, ſine dubio is
eſt, qui teſtamento, ex quo adverſus ipſum agitur, vitium

aliquod viſibile opponit. Opponi vero tale vitium poteſt

teſtamento non ſolum privato, ſed & judicialiter confecto.

Quan-

7

je Re. .

e.

or⸗

dentit

1.

los

twun.

Uel
o.

l D

6

b. D. INTERDICTI QORCMBONORCMSc. 45

Quantacunque enim ſit judicii fides, ac integritatis & ſo-
lemnitatis pro eo præſumtio, fides tamen hæc & præſum-

tio cedit veritati, maxime, ſi hæc in oculos incurrat.
Erit autem vitium viſibile etiamm tunc, quum requiſitum

quoddam efſſentiale teſtamenti in protocollo aut inſtru-
mento non apparet, atque adeo defeciſſe arguitur. Rem
optime exemplo illuſtrabo. Summa circumſpectione in
moribundorum teſtamentis, quæ ſæpiuſcule dolo, metu,
importunis flagitationibus eliciuntur, opus eſt. Pruden-
tiffime igitur legislator Saxo in Conſtit. y. Part. 3. tria
ad hoc, ut teſtamentum moribundi ſubſiſtat, requirit,

quæ tria requiſita tamen non ſingularia quædam juris

Saxonici ſunt, ſed ex recta ratione & jure communi hau-
ſta per totum terrarum orbem deſiderantur. Conſtare

ergo de his ex ipſo protocollo aut inſtrumento debet.

Si non conſtet, vitium viſibile aderit, & actio ex L. alt.

C. de Edicto D. Adriani toll locum non habebit. Com-

municavit mecum Præſes reiponſum ab ipſo nuper ad-
modum menſe Martio anni cIa lo ccXXXI. exaratum, quod,
quia hanc & ceteras a me præmiflas theſes mirifice ex-
plicat, hic adjiciam: Iſt der Stallmeiſter zu Wittenberg,

Heinrich Nidda, im Martio 1710. verſtorben, und nach ſei⸗

nem Tode ein dem Angeben nach von ihm errichtetes Teſta⸗

ment, worinnen er ſeinen Vetter, Johann Philippen Nidda,

zum voͤlligen Erben eingeſetzet haben ſoll, eroͤfnet worden.
Nachdem ſich jedoch ein ziemlich ſtarker Verdacht wider die

RNichtigkeit ſolchen Teſtaments hervorthut, ſo wird zu wiſſen

verlanget, ob gedachtes Teſtament vor unrichtig und nichtig
zu erkennen. Nun iſt zwar in dem uͤber das vermeynte Teſta⸗
ment gehaltenen gerichtlichen Protocollo umſtaͤndlich angefuͤhret,
daß der verſtorbene Stallmeiſter durch einen abgeſchickten Studio-
ſum den Creys⸗Amtmann erſuchen laſſen, ſeinen letzten Willen
Mm m m 2 gericht⸗

646 MEDFTAT. AD PANDECT.

gerichtlich aufzunehmen, hierauf der Creys⸗Amtmann den
Amts⸗Actuarium und zwey Gerichts⸗Perſonen in deſſen Be⸗

hauſung geſchickt, dieſe den Teſtatorem verſtaͤndig angetrof⸗

ſen, und derſelbe ſich gegen ſie zwar kurz doch deutlich erklaͤ⸗

ret, dabey auch, nachdem der Actuarius ihm ſolches hinwie⸗
der vorgehalten, nochmals beſtaͤndig verharret, und, daß die⸗

ſes ſein letzter Wille ſey, wornach er nach ſeinem erfolgten ſe⸗
ligen Tode gehalten wiſſen wollte, mit einem lauten Ja be⸗
kraͤftiget, und denn dergleichen in gerichtlichen Actis gegruͤn⸗
detes Teſtament fidem publicam und præſumtionem verita-
tis und integritatis vor ſich hat, mithin durch das einzelne

privat-Zeugniß einer Frauens⸗Perſon nicht entkraͤftet werden

kann, da zumal in dubio ein jeder bey gutem Verſtande ge⸗

weſen zu ſeyn vermuthet, auch in einem Teſtatore eben kein

ſonderbcker vigor animi und judicii erfodert wird, L. 4. C.
qui teſtamenta facere poſſint, naͤchſtdem ein Teſtator pro fu-
ioſo nicht zu achten iſt, daferne er nicht in ipſo actu teſtandi

merkliche Anzeigungen davon ſpuͤren laͤßt, L. 9. C. qui teſtamenta fa-

cere poſſint, geſtalt denn furor ſuperveniens ein an ſich richtiges
Teſtament nicht uͤber den Haufen werfen mag, §. r. I. Quibus
non eſt permiſſum facere teſtam. Alldieweil aber die Auſſage der
abgehoͤrten Zeugen dem gerichtlichen Protocoll nicht wider⸗
ſpriche, ſondern daſſelbe nur erklaͤret, und die darinnen mit etwas
dunkeln Worten angemerkte Haupt⸗Umſtaͤnde entdecket, alſo mit
ſelbigem ganz wohl concilüret werden kann, und dasjenige, was
der Actuarius und die Gerichte ſelbſt nicht wiſſen koͤnnen, an den

Tag bringet, immaſſen aus ſolcher Auſſage erhellet, daß 1) der
an den Ereys⸗Amtmann geſ ickte Stuchioſus nicht von dem Stall⸗

meiſter ſelbſt, ſondern von dem eingeſetzten Erben abgefandt wor⸗
den, daß 2) der Stallmeiſter von ſolcher Abſchickung nichts ge⸗
wuſt, alſo bey dem Eintritt der Gerichte gefraget, was die Maͤn⸗

ner, welcheer ja nicht heiſſen dahin kommen, wollten; woraus das,

was

ti

Sp. D. IN TERDICFI QUORUMBONORUM &c. 647

was in dem Proftocollo ſtehet: daß nemlich der Teſtaror ſich
nicht gleich zu recolligiren vermogt, dahero die Gerichte anfaͤng⸗
lich bey Seite gegangen, und eine halbe Stunde hernach wieder
gekommen; ſein Licht erhaͤlt, daß 3) die laut Protocolli von dem
Teſtatore geſchehene kurze und deutliche Erklaͤrung in einer bloſ⸗
ſer Approbation des nicht auf ſein Geheiß, ſondern auf Ver⸗
anlaſſung des Erben, niedergeſchriebenen und ihm dem Teſtato-
ri nur vorgeſagten Teſtaments beſtanden, daß 4) der Teſtator
in ſeiner Krankheit ſeinen Verſtand nicht allezeit gehabt, ſondern
in ein und der andern Stunde ſich deſſen nicht gebrauchen, oder,
wie das Protocoll redet, ſich nicht recolligiren koͤnnen, daß 5)
dem Teſtatori, beſage Prorocolli, das Reden ſehr ſchwer ange⸗
kommen, alſo die Zeugen nicht recht wahrnehmen koͤnnen, ob er
zu ſelbiger Zeit ſeinen Verſtand gehabt oder nicht, daß 6) der
Teſtator damalen ſchon mit dem Tode gerungen, alſo, wie Juſti⸗
nianus in Wovella 18. cap. 6. vedet, pro tumultu mortis angu-
ſtiatus nicht mehr wohl teden koͤnnen; und denn bey ſolcher des
gerichtlichen Prorocolli Uebereinſtimmung mit der Zeugin Auſſa⸗
ge ein vollkommener Bewels vorhanden iſt, alſo das vermeynte
Teſtament unmoͤglich beſtehen kann, nachdem anfaͤnglich auf Sei⸗
ten des Stallmeiſters die Intention zu teſtixren, ohne welcher kein
Teſtament nach der deurlichen Vorſchrift der Churfuͤrſtl. Saͤchſ. 5.
conſtit. part. 3. guͤltig iſt, gemangelt, und der dieſerwegen in das
Cretzs⸗Amt gekommene Studioſus nicht allein keine Vollmacht
vorgezeiget, ſondern der Teſtator, ihm dergleichen gegeben zu
haben, bey dem Eintritt der Gerichte ausdrucklich geleugnet, hier⸗
naͤchſt die uggeſtion, da nemlich jemand dem Teſtatori das
Teſtament vorſchreibt, alſo dieſer ſeines Herzens Meynung nicht
freywillig entdecket, ſolches Teſtament ſo wol nach dem natuͤrli⸗
chen als geſchriebenen Rechte verwerflich machet, daſſelbe auch
dadurch, daß der Teſtator es bey der Vorhaltung oder Vorle⸗
ſung mit einem lauten Ja beſtaͤrket, in Ermangelung eines annd

6eS MEDITAT. AD PANDECT.

deliberati, nicht zu Kraͤften kommet, L. 29. C. de Teſtamentis, Ord⸗

nung der Wotarien vom Jahr 1512. tit. von Teſtamenten §. Aber die

Form: ibi: oͤffentlich und klaͤrlich benennet, Carpzov. P. 3. C. 5.def. 6.
Berger Centur 3. Confil. 44 Adde Meditat. ad . ſp. 275. de Here-
dipeiis & illicitis eorum artibus, medit. 12. 13. 14. ferner eines Ster⸗

benden und in letzten Zuͤgen liegenden Teſtament zu ſuſtiniren nicht

genug iſt, daß der Teſtator klar und articulate geredet, ſondern uͤber
dies aus der geſunden Vernunft und von den Rechts⸗Lehrern, Vau-

thio de Teſtamentis rubr. qui teſt. facere poſſunt num. 234. Strykio
in Cautelis teſtamentorum cap. 4. . 26. erfodert wird, daß man aus
den Reden ſehen koͤnne, es habe der Sterbende noch bonum intelle-
Etum und memoriam gehabt, in deſſen Ermangelung dergleichen
Teſtament zu Recht nicht beſtehet, vide Godofredum ad L. 8. C. Qui

zeſtamenta facere poſſunt lIit. d. wie denn bewaͤhrte Rechts⸗Lehrer,
Berlichius P. 3. Conſt. 6. n. 19. und die von ihm allegirte Gravetta

und Pruckmannus gegenwaͤrtigen caſum in terminis decidiren, ja
noch viel weiter gehen, und defectum ſanæ mentis in einem Teſta-

tore, welcher bey ſeinem Leben an kein teſtiren gedacht, ſondern erſt 2.

oder 2 Tage vor ſeinem Tode ein Teſtament gefertiget, præſumiren,
vide ſimillimum cum præſente caſu exemplum in Meditat. ad

z. ſp. 352. dé Probibitis teſtari, medit. 8. 9. 10. weiter der furor—

ſuperveniens zwar ein vorher gemachtes wohlbedaͤchtiges Teſtament
nicht entkraͤftet, hingegen alsdenn, wenn der Teſtator ante actum
teſtandi ein Zeichen ſeines verruͤckten Verſtandes von ſich gegeben,

der nachgehends errichtete letzte Wille oder Handel anderer Ge⸗

ſtalt nicht beſtehet, es ſey denn, daß das zu ſolcher Zeit gehabte
intervallum ganz unſtreitig, oder, wie Juſtinianus in L. 6. C. Je

Curatore furioſi redet, perfectiſſimum, und nicht eine bloſſe

modica intermiſſio, oder ſeeundum L. 18. §. 1. Je acquirenda
vel amittenda poſſeſſione ein conſpectus inumbratæ quietis ge⸗
weſen, vide Med. ad z. Sp. 347. de Curatore furioſi, medit. 3.
Aleichwol die oben weitlaͤuftig angefuͤhrFne Umſtande kein ſoiches

„— ☛☚ N

— ———- — — —

Per-

—

d

⸗
ler.

X.
,

hitt

hau.
Ni
nals
le.

e

i

ſeen

te

Sp. D. INTERDICTIQUORUMBONORUM &c. 649
perfectiſſimum intervallum, ſondern vielmehr das Widerſpiel
an den Tag legen; So iſt das Niddaiſche Teſtament nach der
Billigkeit, den natuͤrlichen, allgemeinen Kayſerlichen, und inſon⸗

derheit den Chur⸗Saͤchſiſchen Rechten, da die in dem letzteren part.
3. Conſt. 5. geſetzte requiſita hier durchgehends mangeln, vor un⸗

richtig und nichtig zu erkennen.

XX.

Vnie reſtamenti vi/ bilig miſſionem beredis inſtitati in poſſeſſ⸗ onem

ber ra zalis impediunt, non inviſibilia.

XXI.

Prererini liberoram olim vitium inviſi il⸗ Ffuit, ſ er N ovel

lam II,. viſibile factum eſt.
XXII.

Likeri tamen, guibus aliquid guocunque modo 6 erigrumn, bpræ-
terizi non cenſentur, ſed, herede in bobe M. onem mi o, allie-
nem ſuppletoriam inſtituunt. S

Tnvifibilia teſtamenti vitia miſſionem heredis ſcripti in poſ⸗

ſeſſionem rerum hereditariarum non impediunt. Exem-
Pla huiusmodi vitiorum inviſibilium recenſentur in L. 2. C A

Edicto D. Adriaßi, atque inter ea hoc etiam, ſi quis ſe filium de-
functi Ppræteritum eſſe allegat. Contra Menochius in Remedio
4. adipifeendæ pobßſeſſzonis n. 729. Præteritionem liberorum inter

vitia viſibilia refert, atque n. 720. ſcq. obſtantem iſtam L. 2, ut
cum opinione ſua conciliet, de cafu;, quo ipſa filiatio du-
bia fit longamque probationem defideret, explicat. At ege
Alexandrum, audtorem legis, etiam tune, quum filiatio i in
continenti liquida eſſet, tamen heredem ſeriptum ad pofleſ-
fionem admittere voluiſſe, dico. Lex nempe illa lata &
Tom. EIIl. Nn an Codi-

MEDITAT. AD PANDECT.

Codici noſtro inſerta eſt eo tempore, quo liberorum Præteritio
teſtamenta nondum nulla efficiebat, ſed liberi præteriti quere-
lam inofficioſi inſtituere atque ſecundum L. 28. C. de inoficioſo
. teſtamento probare debebant, quod obſequium debitum jugi-

650

rint. Hæc probatio ſine dubio altioris indaginis erat, at-

nem auferre non poterat, per claram LE. 2. C. de Inofficioſo teſta-
mento. At poſt Wovellam 115. c. 3. §. ult. per quam præteritio
3 liberorum teſtamentum Parentis nullum reddit, res aliam fa-
ciem induit, atque hæc præteritio viſibile vitium eſſe & miſ-
ſionem heredis ſcripti in poſſeſſionem hereditatis impedire

oportet, non apparens ſaltem. Oblatum eſt Præſidi ante ali-
quot menſes teſtamentum, in Auo paterſic ſcripſerat: Filius
meus domum, ſupellectilem, paratam pecuniam & agros Præ-
. Pue habeto, cetera cum filiæz meæ defunctæ liberis dividi-
= Filius poſſeſſionem hereditatis ex L. ult. C. de Edicto D.
uricn petit. Contradicunt nepotes ex filia, atque vitium præ-
teritionis tanquam viſibile teſtamento objiciunt, nihil, ſi do-
. mus, ſupellex, agri, parata pecunia Præcipiantur, ſuperfutu-
rum dicentes. At ego præterites nepotes fuiſſe non Puto, ſed
heredes inſtitutos eo ipſo, dum filius hereditatem cum iis divi-
dere juſſus fuit, credo. Nam, ut Præſes in Specimine CooLEI.
de Liberis heredibus inſtituendis, med. 2. oſtendit, pater liberorum
mentionem faciens, atque eis aliquid adſcribens heredis titulo
id feciſſe ſemper intelligitur. Nec obſtat, quod poſt res filio

indaginis erat, deinde in L. 36. pr. C. de inoficioſoteſtamento te-
ſtamentum, in quo filius in re certa heres inſtitutus eſt, tametſi
tota hæc res evicta fuerit, ſuſtinetur, & alia res vel pecuniæ re-
ſtitui jubentur. Ergo actio ſuppletoria etiam tunc, quum ne-
potes

ter, prout ipſius naturæ religio flagitet, parentibus adhibue-

que adeo, antequam perageretur, ſcriptis heredibus poſſeſſio-

cœpit, & adhuc hodie impedit. Vera tamen præteritio ſit

— — — — =

—3,0 —

Prælegatas nihil ſuperfuturum eſſet. Nam primo hoc altioris

7
— —

= —

= =☛àe—

—

—- —

Sp. D. INTERDICTI QUORUM BONORUMG&c. 671

potes nihil ex diviſione conſequuntur, locum habet. Simile
prorſus exemplum ex reſponſo, quod Præſesmenſe Junie an-
ni cIo lOo CCXXX. exaravit, ad jiciam: Wird zu wiſſen n verlanget/ ob

das von Johann George Scholtzen und deſſen Ehe⸗Frauen gericht⸗

lich errichtete Teſtament ſub A. ſo wol gleich Anfangs beſtanden, als
noch jetzo beſtehe. Nun erſcheinet aus den Worten gedachten Teſta⸗

ments deutlich, daß Scholtze keine bloſſe diviſſonem paternam ma⸗

chen, ſondern uͤber ſein ganzes Vermoͤgen ein richtiges und ordentli⸗
ches Teſtament verfertigen, ſeinen Sohn Johann Georgen nebſt der
Frauen zum voͤlligen Erben einſetzen, und der Enkelin allein 15. Reichs⸗
Thaler verlaſſen wollen. Es gewinnet alſo das Anſehen, ob ſey dieſe
Enkelin ſich daruͤber, daß ſie in ſolchem Teſtamente enterbet, zu be⸗
ſchweren, und gedachtes Teſtament als null und nichtig anzufechten,
und umzuſtoſſen wohl befugt. Alldieweil aber ein Feſtator bey der
Erb⸗Einſetzung ſich des Worts Erbe preæeiſe zu bedienen nicht ſchul⸗
dig, ſondern auch zweydeutige Worte brauchen kann, welche in du-
bio dergeſtalt, damit der letzte Wille bey Kraͤften bleibe, zu erklaͤren,
und von der heredis inſtitution zu verſtehen ſeynd, wie denn inſon⸗
derheit das Wort legitima ſo wol nach den Saͤchſiſchen, in Conſtit.
Elect. 9. Part. III. als gemeinen Reichs⸗ und Kayſerlichen Rechten,
arg. Nov. I15. Cap. und L. 120. dge Lerbor. ſignif. adde Meditat.
ald f-. Specim. 3585. de liberis hered. inſtit. Medit. 2. 3. 4. 5. eine Erb⸗
einſetzung in ſich begreift, und denn die in Scholtzens Teſtamente be⸗
fu dliche Worte: Groß⸗Vater und Groß⸗Mutter⸗Theil; eben ſo viel,
ja mehr als legitima, heiſſen, demnach ſonder Zweifel eine Erbein⸗

ſetzung involviren, darwider nichts thut, daß der Enkelin unter die⸗
ſem Titul nur 15. Reichs⸗Thaler verlaſſen, und dem Sohne als Uni-
ver ſal-Erben, ſolche heraus zu geben, blos anbefohlen worden, indem

ja ſolches den Eltern in der Mov. 115. c. 5. verbis: etiamſi certis re-
bus jzuſz Fuerint eſſe contenti; ausdruͤcklich verſtattet wird; So
iſt das beygelegte Teſtament ſub A. fuͤr ein richtiges und vollguͤltiges
Teſtamentum ſo wol Anfangs als jetzo zu achten.
Nnnnz C00.

MEDITAT. AD PANDECT

COα 0L LI ARIA.

1. An non interdictum quorum bonorum jure Saxonico novo
ſublatum eſt? Ita videri poterat per die erlauterte Proceß-
Ordnung im Anhange §. I. qui proceſſum ſummarium
penitus abrogat. Sed in hac nova lege claré verbis ab

abrogatione excipitur proceſſus poſſeſſorius, non ſumma-
riiſſimus ſaltem, ſed ut ex ſequente S. 20. apparet, etiam
poſſeſſorius ordinarius, atque hic a petitorio diſtinguitur,
ut adeo dubium non ſit, quin apud Saxones quoque heres
aperto jure nitens poſfeſſionem eonfeſtim perfequi, &
contradictores intricatioribus exceptionibus utentes in
ſeparatum judicium rejicere queat.

2. Remedium L. ult. C. de Edicto D. Adriani toll etiam legatariis
dari, jam diu oſtendit Præſes in Specim. ad . CCCLXXXI.
de Actionibus ex legato, medit. 4.

* „*

Tee ſacer, ad gelidas docti qui conſidet Albis
Undas, Pieridum laudat amatque chorus

CALMANNO SUO

Inter eommilitonum plauſus diſputanti
gratulatur

PRAESES.

1

nord
nuh.
Ariun
bisd

mnme

etiin

ditur,
heres
, &
leg in.

Ari a

ndl

8. DI. DE. VIIS PUBLICIS. 6 53

SPECIMEN DI.

