Sv-bp. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTIS. 49

poſteriores Codicis libros communi fere ratione vmzitterent, idque
partim, quod ad ſRatum recentiorem parum conducerent; partim
etiam, quod Ius publieum Romanorum, quod iisdem ontinetur,
ipfis plane eſſet ignot um. Et ipſe multa in his tribus libris ag-
noſco, quæ Germaniæ noſtræ ſtatui vix conveniunt. Quæ-
dam tamen conveniunt optime, in quibus regula locum ha-

bere debet, quod utile per inutile non vitietur. Licet etiam

ex priſcis commentatoribus nonnulli iſtos tres libros non at-
tigerint, ii tamen, qui auctoritate ceteris præſtant, eos atti-
runt, Azo, communis præceptor;, diſcipulus ejus Accur-
ſius, Gloſſæ auctor, & Bartolus. Quæ quum ita ſint, non
dubito, quin adhuc hodie privati prædia deſerta occupare do-
miniumque eorum adquirere queant. Ita certe [Cti Helm-

ſtadienles menſe Februario anni cioloccxxXIV. judicarunt: Daß

Beklagter von angeſtellter Klage zu entbinden, und Klaͤgere demſel⸗

ben alle verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig ſeynd. V. R. W.
Rat. Dec. Beklagter hat vermoͤge Rechtskraͤftigen Urthels zu bewei⸗

ſen uͤbernommen, daß er die ſtreitige Laͤnderey juſto titulo an ſich

gebracht. Nun vermeynen zwar Klaͤgere, er habe bieſes nicht gebüͤh⸗

rens beygebracht; wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob baͤlte Be⸗
klagter zu Abtretung der Laͤnderey und Erſtattung aller daraus geho⸗
benen Nutzungen condemniret werden ſollen. Alldieweil aber aus
dem Zeugen⸗Berhoͤre deutlich erhellet, daß Klaͤgere das ganz ruinirte,

verſchuldete und unker den Glaͤubigern vereinzelte Gut, nachdem ſie

ſolches laͤnger zu erhalten und zu bauen nicht vermocht, verlaſſen,
Biklagter hinzegen daſſelbe in ſchlechtem Zuſtande angenommen, be⸗
baut, verbeſſert und ziemlich von Schulden befreyet, mithin wenig⸗
ſtens titulum pro derelicto vor ſich hat, und dem bono publico
und Landesherrlichen Intereſſe hoͤchſt nachtheilig ſeyn, auch andere
Leute von Annehmung wuͤſter Guͤter abſchrecken wuͤrde, wenn man
den vorigen liederlichen und davon gelaufenen Hauswirthen verſtats
7om. VII. G ten

z30 AMEDITAT. AD PANDECT.

— U
ten wollte, dieſenige, welche die verlaſſene Staͤtte mit Fleiß und Koſten ne
wieder in Stand geſetzet, mit Preoceſſen zu fatigiren, und ſich in die die
von andern reſtituirte Guͤter wieder einzudringen; ſo haben wir Be⸗ dud
lagten von angeſtellter Klage enebunden, und die muthwillige Klaͤge⸗ e
re, welche uͤberdies ihr an Koͤnigl. Majeſtaͤt gerichtetes Memorial mit ns
lauter Unwahrheiten angeſuͤllet, in die Unkoſten verdammer. le⸗
ccupatio pradii ab initio vitioſa per derelictionem domini Eeñlſh
convaleſett. culte
III. 3 Vil
Ad probandum animum derelinquendi non ordinaria præſcriptio in
requirituür, ſed biennium ſuficit. R
ominus prædii obærati & inculti, duum ipfe id tueri non n
D poſſet, amico cuidam hoc in judicio donat. Sed quum HW
donatarius nec debita nec tributa ſolveret, atque culturam rehd
negligere pergeret, judex commotus tandem omnes, quorum ⸗
intereſſer, edictali citatione convocat, ac, quum nec ſic quid- Gun
quam proficeret, prædium haſtæ publicæ ſubjicit & plus lici- . ds
tanti addicit. Sed in iſta edictali eiratione & in ſubhaſtatione ie
varie pecearat, & multa ex his, quæ leges Prœæcipiunt, omi- zir
ſerat. Emtor tamen, homo ſimplex, horum ignarus & au- is
ctoritate judicis fretus prædium occupat, ædificia collapſa re. ire
ſtituit, agros incultos fertiles reddit, debita ſolvit, tributa ie
pendit. Spectat hæc tacitus ille, cui prædium donatum fuiſſe Gih
ſupra dixi, tandem elapfſis plus quam viginti annis, ubi omnia ſte
egregie florere videt, adeſt, prædium vindicat. Opponit poſ- K
ſeſſor addictionem ſibi ſub haſta factam; ſed reſpondet actor, fti
totam ſubhaſtationem & addictionem, quum neutra ſecun. ſe
dum leges facta ſit, nullam efle. Urget porro reus ſilentuum WDõ
tot annorum. Reſpondet iterum actor, in ſua provincia jus lie

Saxonicum obtinere, quod XXX. annos in præſeriptione re-
rum

—
1d Keſten
ſch in e
1wir In

de Klge

orial i
het.

ominj

reſenpen

Utuerinon
Sedlguum
Culturamm
9 quorun
ſic quic.
Poslui.
haſtatione
unt, oni⸗
rus & N
colliplir.
Vit, tnbuti
atum kule

,ubiOnn

pponito.
ndet alin,
tra ſeel-
s ſilentiun
ovinci
iptione⸗
iptio 1

—

Sp. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTIS. fr

rum immobilium deſideret. Actis ad [Ctos Helmſtadienſes
menſe Februario anni cloloccxvIII. delatis, hi exceptionem de-
relictionis, quæ advocato rei in mentem non venerat, ſupple-
verunt, atque contra actorem judicarunt. Movit eos inpri-
mis boni publici ratio. Intereſt enim maxime reipublicæ, ut
agri, domino ceſſante, deſerti ad privatum pariter publicum-
que commodum excolantur, ac boni & ſeduli cultores in poſ-
ſeſſionibus uis conſerventur, nec expulſione illorum alii a
cultura fundorum vacuorum abſterreantur. Accedit & legum
civilium auctoritas. Conſtat nempe ex L. 5. pr. pro derelicto,

titulum derelictionis etiam illi prodeſſe, qui rem alio titulo,

ſed non ſufſiciente aut vitioſo, primum acquiſivit. Deinde,
quod ad præſcriptionem attinet, ordinarium illud tempus,
quod in adquiſitione aliarum rerum deſideratur, in rebus de-
relictis haud requiritur. Ibi enim biennium ſufficit, quo ela-

pſo, vetus dominus, ſecundum L. 8. C. de Omni agro deſerto

omnis poſſeſſionis & dominii jure privatur. Sed adnectam
ipſas rationes decidendi a Ctis Helmſtadienſibus ſententiæ
ſuæ ſubjectas: Es hat zwar Klaͤger ſo viel beygebracht, daß durch
die von Gerhard Seelhauſen, deſſen Schwager und abweſenden Bru⸗
ders Curatore gethane auch im Amte Friedeburg ad interim beſtaͤ⸗
tigte Schenkung, wo nicht ein voͤlliges Eigentbhum, wenigſtens ein
aͤlteres Recht, als Beklagte haben, auf ihn transferiret worden, fol⸗

glich die angeſtellte Klage nach der Natüur der actionis publicianæ

ſattſam gegruͤndet ſey, bey welcher Bewandniß, und da der Beklag⸗
ten Recht viel neuer, auch bey der Citation, Præcluſion, Subha-
ſtation und Ad judication nicht eben alle von den Rechtslehrern er⸗

ſorderte Stuͤcke ſo gar genau in Acht genommen worden, es das An⸗

ſehen gewinnet, ob waͤren gedachte Beklagte zu Abtretung des libel-
lirten Gutes anzuhalten geweſen. Aldieweil aber das Gut zur Zeit
CG 2 der

2 MMEPDITAT. AD PANDECT.

der an. 1686. geſch henen Schenkung wuͤſte und mit Schulden behaf

tet geweſen, und das Amt eben zu dem Ende, damit gedachtes Gut
wieder zu Stande geracht wuͤrde, in die Schenkung gewilliger, Klaͤ⸗
ger aber nichts deſtoweniger ſelbiges ferner liegen laſſen, und dadurch

das Amt gemuͤßiget, die Intereſſenten bey dem Gute an. 1687 edi-
ctaliter ſub præjudicio vorzuladen, welche Citation denn zu Klaͤ

gers Wiſſenſchaft gelanget, alſo, wenn ſelbige gleich nicht gang legal
geteſen waͤre, ihn den Rechten nach obligiret, immaſſen er denn
auch ſeine Erklaͤrung darauf, daß er nemlich das Gut in Schwang
und Anbau bringen wolle, vom 19. Nov. 1687. eingeſchicket, da ihm

denn bekannter maſſen obgelegen haͤtte, ſich um die von dem Amte auf
ſein Anſuchen ertheilte Reſolution zu bekuͤmmern, derſelben wie auch
. . *£ . .
ſeinem Verſprechen ein Genuͤgen zu thun, welches er alles negligi-

ret, und dadurch das Amt bewogen, zu Erhaltung der Landesherrli⸗
chen Intereſſe das ohnedeß mit Schulden uͤber den waßrhaften Werth
beladene Gut zu ſubhaſtiren, den Meiſtbietenden zu uͤberlaſſen, und
die Eigenthuͤmer zu præcludiren, welches alles, wenn es ſchon Klaͤ⸗

gern in ſo langer Zeit nicht bekannt worden, ihm nichts deſtoweniger

wegen ſeiner aus allen Umſtaͤnden hervorleuchtenden unverantwort⸗

lichen Negligen? nachtheilig ſeyn muß, worzu ferner kommt, daß
Klaͤger von an. 1687. an ſtille geſeſſen, wie Beklagte ſich des Gutes

angenommen, die Schulden bezahlet, die Onera abgefuͤhret, und es

wieder in Stand gebracht, mit angeſehen, und ſich endlich an. 1712.
mit ſeinem vermeynten, allein laͤngſt derelinquirten Recht, gemel⸗

det, und die in optima fide ſtehende Beklagte durch allerhand wider

den Subhaſtations-Proceſs gemachte Chicanen und Ableugnung
deſſen, was in gerichtlichen Regiſtraturen enthalten, aus dem Gute
zu ſtoſſen geſuchet, worinnen er jedoch die Billigkeit, fidem haſtæ
Judicialis, die deutlich bervorleuchtende Dereliction ſeines juris,
die allgemeine Kayſerl. Rechte in tit. C. de omni agro deſerto, und
die Landesgeſetze wider ſich hat; So haben wir voriges Urthel nicht
unbillig

unbi
gert

U
u⸗

Pr.o

aͤc
gi
er
ditea
gen
dito
non

ope

din
Por

mel
hab

V
A

e
re

ſu

inteaß
tes
liet n
d deirß⸗
667 edl.
n u Kli⸗
uns legal
er denn
Sihtan
RetNcn
n Atntecge
en Peal
s neglioj.
anbeshertl
ſten Ba
laſen, uh
ſchon Kl
deſiopetigee.
verantrat⸗
ommt, ie
h des G
Uhtet, ntts
n. I12.
Hiche, gemen
lethard wie
Asluugrrt
5 dein CqON
dem hilr
eines juns
leſertd
Urthel itt

3

ſblle

.

SP. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTIS. 533

unbillig beſtaͤtiget, Klaͤgern auch in Anſehung dieſer offenbaren Un⸗

gerechtigkeit, wovon ihn das durch Vorſtellung lauter favorablen
Umſtaͤnde erſchlichene Reſponſum nicht befreyet, abermal in die

Unkoſten vertheilet.
IV.

Judex prædia deſerta ei, 9ai Je illa ſuſcepturutm o culturuist
proftetur, ſine omni ſolemnitate aut prævia ſubbaſta-
tione addicere potelt.
Proximus derelinquentis cognatus prædium derelictum & aß
altero occupatum retrabere nequit. .
Dode Pprædii, importunis creditorum ſuorum flagita-
tionibus fatigatus, publice declarat, ſe ſolvendis debitis

& colendis agris imparem prædio cedere. Adeſt mox alter,

qui ſuſcepturum ſe illud profitetur, judicemque, ut id æfti-
met ſibique addicat, orat. Paret judex, conſentientibus cre-
ditoribus, & de nominibus ſuis cum novo poſſeſſore tranſi-
gentibus. Intrat igitur novus poſſeſſor villam, ſatisfacit cre-
ditoribus, inſtaurat ædes, agros colere incipit. Verum anne
nondum elapſo, ſupervenit derelinquentis filius, negat judi-

cem in addictione paterni prædii legitimum ordinem Iervaſſe,

oportuiſſe ſe ante omnia in jus vocari & audiri, deinde præ-
dium ipſum haſtæ publicæ ſubjici, ac Pplus licitanti addici.
Porro, ait, ſi etiam omnia legitime peracta fuerunt, ego ta-
men proximus prioris poſſeſſoris heres retractum gentilitium
habeo, atque prædium derelictum meo jure revoco. At ego,
& judicem hic recte proceſſiſſe & retractui locum non eſſe,
exiſtimo. Iudex ſcilicet nihil ex his, quæ leges II. 67 14. C.
de Omni agro deſerto in addictione prædiorum derelictorum

requirunt, omiſerat. Nulla ibi fubhaſtationis mentio fit.

Nec filium vocari neceſſum erat, poſtquam pater omni ſe jure

ſuo abdicarat, quod utique moribus noſtris ſine liberoim
. C 3 ere-

2

„

=
—

54 AIEDITAT. AD PANDECT.

heredumve conſenſu facere poteſt. Retractus vero propte-
rea locum non inveniebat, quod is in ſolis venditionibus &

ſimilibus contractibus admittatur, non in aliis negotiis, atcqque
5 °12

adeo nec in derelictione, ſecundum Zoeſium de Retractu n.
85. Ceflat porro retraétus, quoties res judicialiter, & ex
cauſa neceſiaria alicui adjudicatur, arg. L. 2. Si propter publi-
cas penſitationes, ni duod Pluribus oſtendunt Tiraquellus de
Retractu gloſſa 14. n. 8. & Berlichius P. 2. cencl. 39. . 66.
Conſentiunt mecum n Helmſtadienſes, qui ſic menſe Au-
guſto anni cloloccxvIII. judicarunt: Daß Beklagter von der an⸗
geſtellten Klage zu entbinden, immaſſen er hiermit bavon entbunden,
und die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen einander aufgehoben
werden. V. R. W. Rat. dec. Es erhellet aus dem in erſter Inſtanz
am 5. May 1713. gehaltenen Protocolls, daß Klaͤgers Bater we⸗

gen dringender Schulssn ſich erklaͤret, er koͤnne dem Hofe nicht mehr

vorſtehen, alſo ſelbigen derelinquiret, Beklagter hingegen ſich er⸗

boten, ſolchen taxato anzunehmen, worauf die Taxation geſchehen,

der Vergleich mit den Brandeſchen Glaͤubizern getroffen, die Mey⸗
erbriefe von den Gutsberrn an Beklagten ausgeſtellet, und Beklag⸗

tem das Gut gerichtlich zugeſchlagen worden. Bey ſolcher Bewand⸗

niß faͤllt dasjenige, was Klaͤger zum Grund ſeiner Klage geſetzet,
insgeſamt hinweg, und iſt den Aétis ganz zuwider, daß Beklagter
das ſtreitige Gut nur als Vormund angenommen, immaſſen auch
bey der an den ſelben geſchehenen Ad judication unvonnoͤthen gewe⸗

ſen, des Klaͤgers Bater, welcher ſich von dem Gute losgeſagt, oder
den Klaͤger ſelbſt, der nach ſeines Vaters Renunciation kein Recht

mehr daran gehabt, zu ad juciren, vielweniger die Subha ſtation,

nachdem die Glaͤubiger mit der bloſſen Adjudication zufrieden ge⸗

weſen, vorzunehmen; und wuͤrde es ſehr unbillig ſeyn, auch zu nicht
geringer Verkieineruns des gerichtlichen Anſehens gereichen, und die
. Leute

d

Leute

cbſch

getro
t
Glͤut
ans r
tigen
tract

ſer

von
Be
Co
alo n
tlag
Ki

ot⸗

Mer

bollt
ned e
engis
ltaq
bone

—
Dropte.
nibus &
, Atue
alku 1.
1) K er
ter dubli.
Nehur d
9. . 66,.
elle Au.
on ir an⸗
tunden
lſgehoben
r Inſtan
ater we⸗
ſicht weh
en ſcch en
Eeſhiben
ſdie Mey⸗
nd Beklet⸗
et Berance
ge geſebit,

Bellega

Haſen git

(henn git e
ſagt, Ne

keil Nege

aſtation,
rieden 6½%
ch u ia

en/urbe
Eute

SP. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTIS. z;,

Leute in Zutkunft von Annehmung der wuͤſten und verlaſſenan Guͤter
abſchrecken, wenn man dergleichen bona fide und auctore judice

W getroffene Handlungen umſitosſſen, und denjenigen, welcher auf ſelche

Art ein verlaſſenes Gut an ſich gebracht, Koſten aufgewender, die
Glaͤubiger abgefunden, und alles wieder in guten Stand geſetzet, her⸗
aus werfen wollte. Zwar meynet Klaͤger, es muͤſte ihm, als des vo⸗
rigen Beſitzers Sohne, wenigſtens das jus preximitatis und re-

tractus zu ſiatten kommen. Allein auch dieſem ſtehet im Wege, daß

1) der Vater das Gut eigentlich nicht verkaufet, ſondern wegen gro⸗
ßer und deſſen Werth uͤberſteigenden Schulden verlaſſen und ſich da⸗
von loßgeſaget, hiernaͤchſt 2) der Richter das verlaſſene Gut dem
Beklagten zugeſchlagen, ferner 3) der Retractus ber Freyheit der
Commerciorum zuwider laufet, folglich odieus iſt, und ſo viel
als moglich eingeſchrenket werben muß. Dieſemnach ſeynd wir, Be⸗
tlagten von der Angeſtellten Klage voͤllig loszuſprechen, jedoch, weil
Klaͤger unterſchiedenes, inſonderbeit zwey Sententias, vor ſich ge⸗
habt, die Unkoſten gegen einander aufzuheben bewogen worden.

VI.
Prædio deſerto ſervitus imponi nequit.
VII.
Impoſita tamen, accedente XXX. annorum præſeriptione,
adqutritur.

Tactenus de adquirendo rerum derelictarum dominio di-
1 dum. Alia eſt ratio ſervitutum. In his nihil prorſus
intereſt reipublicæ, quum prædia deſerta per ſervitutis im-

polſitionem nec cultiora, nec oneribus publicis ferendis ido-
nea efficiantur. Quin imo abſterrentur magis alii a ſuſcipi-
endis colendisque fundis, quos ſervitutibus onerari vident.

Itaque non eſt cuivis liberum, prædio vacuo ſervitutem im-

ponere. Sed, ſi quis deinde id ſuſcipere & colere Paraiu?
1½ ½¼ u.

56 MEDITAT. AD PANDECT.

ſuperveniat, hic ad ſervitutem præſtandam haud obligatur.

Addo tamen limitationem, niſi prœſcriptio tricennaria acceſ-
ſerit. Quum enim ſervitutum præſcriptio eodem modo;

quo rerum immobilium, procedat, L. alt. C. de Præſeript.

longi temp. res immobiles autem absque omni titulo tringin-

ra annorum uſu adquirantur, L. 3. I. 8. §. 1. C. de Præſerip-
zione XXX. vel XL. annor. idem ad ſervitutes extendimus.
Id quod magis etiam tunc obtinebit, quum ipſe dominus,

qui fundum ſuum diutiſſime neglexit & vacuum jacere pai-·

fus eſt, poſt longiſſimum tempus ad eum revertitur. Is
quippe ſervitutes interim a vicino impoſitas & per KXX. an-
nos exercitas nequit recuſare, ac fruſtra negligentiam ſuam

pro declinando onere allegabit. Sic Ctos Helmſtadienſes

menſe Julio anni coloccxx. judicaſſe, Præſes mihi retulit:
Daß Klaͤger wohl berechtiget, das Waſſer von ſeinem Hofe in des
Beklagten Haus zu leiten, und die beyderſeits verurſachte Unkoſten
gegen einander aufzuheben ſeynd./V. R. W. Rat. dec. Klaͤger
prætendiret durch des Beklagten Haus ſervitutem aquæductus,

und hat die Ausſage zweyer eydlichen Zeugen vor ſich. Nun wendet

zwar Beklagter dagegen ein, es ſey der Platz wuͤſte gelegen, und von
niemanden beobachtet worden, wannenhero die Nachzarn keine ſer-
vitut auf demſelben erlangen koͤnnen. Alldieweil aber der erſte
Zeuge deutlich ausſaget, daß das Waſſer aus Klaͤgers Hofe vor mehr
als dreyßig Jahren vermittelſt einer gepflaſterten Rille nach und

nach in Beklagtens Hausplatz gefloſſen, ferner der wuͤſte Platz, ſo 5

lange er wuͤſte gelegen, einen Herrn gehabt, alſo durch deſſen facta
und entweder ausdruͤckliche oder ſtillſchweigende Conceſſion gar
wohl mit einer ſervitut beſchweret werden koͤnnen; ſo haben wir
nach Inhalt unſers Urthels erkannt.

1

VIII.

. .
olgen
1aria de-
emn mln,

ulo trinir
k iaſi;
extendinne
ſe donim
n ieeren
Vertitur
er XNNN.
ntiam ſuen
luſtacienſe
nüli rerulit:

Hoſe in des

te Untoſtnt
c. Klager
GNNg
Nun wendt
gen, und e
rn keine ſel
aber der e
hoft hor ui
le nuch N
iſte Pot,
) deſen fi
nceſlion
ſo haten hl

UII.

sp. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTISs. 57

VIII.
Derelinquens quod ad rem derelildtam pro mortuo reputatur.
ui rem derelinquit, omnis poſſeſſionis & dominii jure
Q carere jubetur in L. 8. C. de omni agro deſerto. Igitur
quod ad illam rem, quam deſeruit, civiliter interüfſe dicen-
dus eſt. Id quod illuſtri exemplo nunc confirmabo. In ta-
bulis pacis Osnabr. art. 5. §. 26. hæc leguntur: Omnia mona-
Keria, fundationes & ſodalitia mediata, quæ Jie prima Janua-
rii, anno milleſimo ſexcenteſimo vigeſimo quarto, Catholici rea-
liter poſſederunt, poſſzdeant & ipſi ſimiliter, utut in Aug. Con-
feſſtonis Statuunm territoriis & ditionibus ea ſita ſint, non ta-

——

men in alios religioſorum ordines, quam quorum regulis primi-

tus dicata ſunt, commutentur; niſi talium religioſorum ordo
plane intereiderit. Tunc enimn Magiſtratui Catholicorum libe-
rum, ex alio in Cermania ante diſſidia Keligionis exorta uſitato
ordine novos religioſos ſubſtituere. Contigit vero in facto, ut
familia quædam religioſa monaſterium quoddam ſuum in ter-
ris principis evangelici ſitum, cujus membra omnia vel mor-

tem obierant vel ſponte emigraverant, deſereret. Tum

vero epiſcopus in id monaſterium eccleſiaſticæ jurisdictioni
ſuæ ſubjeéctum aliam familiam religioſam ex antiquis indu-
cere cogitat. Intercedit princeps evangelicus, nec poſſe hoc
epiſcopum, niſi ordo religioſus, qui monaſterium hucusque
tenuerit, plane interchdat, ait. Contra epiſcopus negat vo-
cem: interciderit; in tabulis Osnabrugenſibus poſitam cap-
tari oportere. Mens, ait, paciſcentium ſat clara eſt. Volue-
runt illi ante omnia religioni catholicæ proſpicere, ac, ne
quod monaſterium ab illa abſtrahatur, impedire, deinde &
ordini religioſo, qui olim id monaſterium poſiederit, provi-
dere, ne is jure poſieſſioneque ſua ſpolietur, denique Jeſui-
tis aditum in terras proteſtantium intercludere. Vox itaque
TLom. VII. II illa:

—

58 MEDTAT. AD PANDECT.

illa: interciderit; in favorem ordinis religioſi adjecta invito
neceſſitatem non imponit monaſterium iſtud cum maximo
incommodo ſuo retinendi, novasque in id colonias ex ceteris
ſuis monaſteriis, quorum vix duo aut tria in tota Germania
reperiuntur, mittendi. Natura favoris eſt, ut quis ei pro
lubitu renunciare poſſit. Sed per hanc renunciationem ſal-
tem jus ordinis renunciantis tollitur, religioni vero catholi-
eæ & epiſcopo, in cujus diœceſi monaſterium eſt, haud no-
cetur. Nam, ſi hic monaſterium alteri ordini non addicat,
quid de ædiſiciis, de agris, de pratis, de nemoribus fiet? Sci-
licet vacua incultaque jacebunt omnia eousque, donec ſæpe
memoratus ordo plane exſtinguatur. Hæc epiſcopus. Con-
tra princeps, verba: niſi plane interciderit; clara efle, nec in-
terpretatione egere, ſe quoque curaturum, ne ædificia col-
labantur & ne fructus pereant, reſpondet. In hac diſputa-
tione arbitri ſumti Cti Helmſtadienſes menſe Septembri an-
ni cloloccxv. fluétuarunt primum, licererne ſibi de contro-
verſia hac judicare, &, quod nec imperator quidem ſolus ſe-
cundum pacem Osnabr. art. 8. §. 2. && Capitulat. Caroli VI.
art. 2. poteſt, legem publicam interpretari. Sed facile hic
ſerupulus eis exemtus eſt, poſtquam conſiderarunt, in modo
memoratis legibus de interpretatione authentica, quæ non
tam interpretatio quam novum jus eſt, agi, interpretationem
vero doctrinalem iis qui jura docendi, explicandi & reſpon-
dendi facultatem acceperunt, denegari non poſſe, eandem in
inſinitis libris commentariisque a privatis doctoribus publice
editis fieri, tolerari atque etiam comprobari, nec cuiquam per

illam noceri, quum interpretatio hæc legem non det, ſed

privatam ſaltem doctoris ant collegii cujusdam opinionem
aperiat, ceteroquin vero partibus litigantibus libertatem re-
linquat, ab ea recedendi ac authenticam Imperatoris ordi-

nur
igi
eſl
R
ſutt
ritu
li⸗
juri
imr
1e
ca
du
tun
Gis
tun
n
rial
ſo
PrO
Pro
Vord

ino
Peud
tere
non
Gere
exp
ex:
dine

. —

Sp. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTIS. 55

ach numque imperii interpretationem flagitandi. Reſponderunt
Mam igitur & adſenſerunt epiſcopo, quod hujus rationes potiores
cetei⸗ eſſe propiusque ad mentem paciſcentium accedere videren-
Terthuni tur. Adnectam ipſa reſponſi verba: Quæritur, quid juris
is ei pro futurum ſit in caſu, quo monaſterium aliquod ruinæ & inte-
nem l. ritui proximum intercidat „mortuis vel forte emigrantibus
cath religioſis ibidem reſiduis. Clara hic eſt Pacis E eſtphalicæ in
naud nd. rt. y. §. 26. junétis §. 31. & 32. diſpoſitio, ne quid ſcilicet ex
Addicat, juribus, quæ Catholici vel Evangelici anno 1624. habuerunt,
Seld, immutetur. Quodli itaque monaſterium iſtud dicto tempo-
onec ſep re eccleſiaſticæ jurisdictioni & liberæ diſpoſitioni epiſcopi
dus. Con- catholici unice ſubfuit, nihil ex hac ejus poteſtate diminuen-
le, nceil. dum eſt. Neque per interitum monaſterii res in alium ſta-
Gifich d.. tum devenit, ſed jus iſtud, quod epiſcopo competiit, exſtin-
c diſpun. Ctis licet religiofſis, tamen in loco &£ dificiis remanet. Igi-
tennriat. tur princeps id occupare aut diſponere de eo nequit, verum
e contto- pati debet, diſpoſitionem hanc, quatenus jura ejus territo-
(Orddle⸗ rialia non infringit, a ſolo epiſcopo fieri. Hunc autem epi-
Carci ſcopum limites in pace Osnabrugenſi circa diſpoſitionem ſeu
Kacile d proviſionem vacui monaſterii accurate ſervare oportet. Qua-
ianeh Propter Providendum eſt ante omnia, ut idem religioſorum
1, quez M Nordo, au, cœnobium all. 1624. tenuit, in eo conſervetur.
pretnihtet Quodſi tamen ordinis hujus religioſi, qui duo vel tria ſaltem

li & telhon. in omnibus imperii terris monaſteria habere dicuntur, vel ob
paucitatem ſupplementum in monaſterium hoc vacuum mit-

Bu tere nequeant vel etiam recuſent, quod eos poſſe dubium
di nak non eſt, tunc ordo ille religioſorum, quoniam monaſterium
on det 4 derelinquit, civiliter intercidiſſe atque caſus in §. 26. art. P.
igiten expreſſus exiſtere videtur, ut adeo liberum tunc ſit epiſcopo,
opinidd. ex alio in Germania ante exorta religionis diſſidia uſitato or-
erni dine novos religioſos pro lubitu ſubſtituere. Et quum Epi- .
atoris a H 2 ſco⸗

=

69 MEDITAT. AD PANDECT.

ſcopus in aliis actibus jurisdictionis eccleſiaſticæ circa hoc
monaſterium exercitis a domino territeriali non dependerit,
nec impediri potuerit, etiam circa hunc actum ſubſtitutionis
novorum religioſorum ab eodem neque dependet, neque im-
pediri debet. Tandem ad quæſtionem undecimam reſpon-
demus, principem evangelicum, ſi ſubſtitutionem novorum
religioſorum usque ad interitum integri ordinis, qui nunc
monaſterium poſſidet, impedire vellet, contra mentem pacis
Weſtphalicæ facturum eſſe. Etſi enim ea tunc demum novos
religioſos ſubſtituere Permittat „ quum religioſorum ordo

plene interciderit; attamen jam ſupra oſtendimus, ordinem

illum eo ipfſo, uod monallerium derelinquit, civiliter inte-
riiſſe & pro exſtincto haberi.

Templa & alia loca ſacra aut pia derelicta & vacua impune ad

uſus privatos traniferuntur.
Poſſe principes epiſcoposve templa vel monaſteria collapſa
P atque a cultoribus deſerta occupare, atque in uſus pro-
fanos impendere, vel, ut loqui ſolemus, ſeculariſare, nec,

etſi catholici ſint, pontificis Romani conſenſum requirere,

Præſes meus jam tum in Specimine XXIII. de Jure principis
in res ſacras C7* eleſtaſticas ſuaperſtuas vel vacuas medit. 6. G&9.
oſtendit. Ego vero hanc poteſtatem etiam privatis tribuo,
ut templa vacua, maxime quæ in prædiis ſuis reperiunt, oc-
cupent, atque ad uſus ſuos adhibeant. Objicietur nobis for-
ſan, quod locus ſacer, diruto licet ædificio, ſacer tamen &
commercio exemrus maneat, per §. 8. J. & L. 6. §. 3. D. de
Rerum diviſ. item L. 73. pr. de con!t trab. emt. Verum leges hæ
de derelictis templis non agunt, ſed de dirutis ſaltem. Sola
deſtructio jus prius non mutat, quamdiu antiquus poſſeſſor

ani-

—

anin
qu⸗
exe
hon
gii
cec
Ein
hom
duc

men
tate
vill

0

ſern

in

Ate
ind
Ho

hoc

Ace⸗

b. CCCCXIIII. DE REBVS DERELICTIS. er
ciren Noe

animum redeundi & collapſa reparandi adhuc habet. Sed

dors
HK quando hunc deponit, quando nemo eſt, qui cultum divinum
degein exercere in eo loco cupit, abſurdum & ſupertitioſum foret,
Nh. homines ab uſu ejus arceri. Ridemus morem Hiſpanorum,
nocrati qui equum, cui rex ſemel inſedit, a privato conſcendi nefas
bi nne credunt, ſed eum, ſi rex illo uti impoſterum nolit, otioſum
Nen ere & inutilem in ſtabulis ſaginant. Illudimus ſuperſtitioni Ma-
ordn homedanorum, qui camelos ex peregrinatione Meccana re-
Drui duces indelebili ſanctitatis charactere inſignitos putant, nec .
Oräitn unquam onus portare ſinunt. Irridemus inquam hæc, & ipſi
iliter inte tamen characterem indelebilem nobis fingimus, atque loca
iſtiusmodi, quæ olim ſacra & religioſa fuerunt, nunc autem
ſuperflua ſunt, nec ſacrum uſum præſtare poſſunt, uſibus ta-
. men humanis eximimus, atque ad æternam ruinam & vaſti-
inpeen tatem damnamus. Abſone profecto. Vidi ego aliquando
villam, atque in ea ſacellum vetus, quod ſupra hominum me-
eris eln moriam omni cultu divino vacuum ſtabulandis armentis in-
N nise ſerviebat. Sed aderat in eadem villa templum novum ſat
Gie amplum, cui obeundo præpoſitus ſacerdos vVix ſufficie bat.
techireg . Atque hic ipſe ſacerdos tamen equitem, villæ dominum, ſub-
2 inde impietatis accuſabat, quod ex ſacello ſtabulum feciſſet.
ure incſ Homo ſimillimus cani Aeſopico, qui fœno incubans, etſi ipſi
nelit bt6O/ hoc inutile eſſet, boves tamen & equos ab ejus uſu latratu
Vatis tibi arcebat.
eperiünh. .
ar nobue. . De dereliktione alctionis.
er tanen Ser contingit, ut ex pluribus litis conſortibus unus alterve
6f31 4 actionem vel inſtitutam jam vel inſtituendam derelinquat.
rum egere Variæ tunc naſcuntur quæſtiones, quarum Plerasque brevi-
ter hic complectar ac decidam. Primum de derelictione ipfſa
ſalen NA dicendum. Ad hanc neceſſe eſt, ut animus derelinquendi
uus lalin H 3 dilu-

R

2 MEDTTXT AD PANDECIr. “

5 —
= dilucide declaretur. Sola ceſſatio vel etiam denegatio ſum- ntte,l
tuum conferendorum haud ſufficit. Oportet vel ceſſantem hom
F clare mentem ſuam de deſerendo judicio explicare, vel lapſum e
tanti temporis, quo actiones per ſe exſtinguuntur, ad cefſa- velh
tionem accedere. Quamdiu neutrum horum factum eſt, ceſ- Vitᷣ
ſans poteſt intervenire ac jus ſuum perſequi, aut, ſi conſor iſſe in
tes judicium ad finem jam perduxerunt integrumque debi- olige
tum conſequuti ſunt, partem ſuam ab his actione negotio- Necn
rum geſtorum reperere, qui impenſas litis ſaltem cum uſuris cxho
Pro rata deducunt, L. 19 §. 4. de Negotiis geſtis. Solum quip. (iim
Pe ſilentium ſine præſcriptione jus actoris non excludit. At beru
⸗ enim vero, quando ceſſans aperte profitetur, nolle ſe in com- reſ
munionem judicii venire, nec jus ſuum perſequi, tunc vero cd0
res plus difficultatis habet. Equidem communiter ceteri litis .
conſortes derelinquentium partes ſibi adcreſcere putant, to- gu.
tamque litem ſuo nomine continuant. Et licet hoc eis qui- Con
dem in re prorſus iadividua, e. g. in ſervitute, quæ, quum end
Partes non recipiat, ab uno conſorte integra Een poteſt. tum
Idem illis permitto in herediratis petitione, querela inofhciofſ Der
teſtamenti, actione ex teſtamento, ceterisque, quæ ex jure “
hereditario oriuntur, actionibus, in quibus quippe jus ad- Al.

creſcendi obtiner. Vide L. un. C. Quando non petentium par-
tes petentibus adereſcant. At in iis actionibus, quæ ex ceteris
juribus in re & obligationibus deſcendunt, ſi modo aliquam, 1
intellestualem ſaltem ſeu civilem, diviſionem recipiunt, ſe-
cus eſt. Ceſſat in his jus adcreſcendi. Igitur derelictio ab
uno litis conſorte facta ceteris non prodeſt, verum hi partem
ſuam ſolum perſequuntur. Nec adverſarius iis exceptionem
plurium litis conſortium opponere poreſt, L. I. C. de Con-
Jortibus ejusdem litis.
XI.

Servi etiam & homines proprii derelinguuntar a dominis, qui
cum iis tanquam cum liberis hominibus diu vivunt.
Qervos etiam apud Romanos derelinqui potuiſſe, ſat con-
ſtat. Declaratur autem in iis animus derelinquendi variis
modis, ſcilicet denegatione alimentorum, L. ult. pro derelicto,
expoſitione infantis, Novella 153. deſertione in gravi infirmi-
. tate

2

——N—N——— „ - —

7

—
Ntio ſun.
veflanten

l Hapün

ad celle
neſt, cel
ſnconhor.
Jue Gedi.
negoti.
um ulurs
Mum Iuin.
udir. 4t
ſeincom.
tunc verd

ceteri lig

utant 1.
de eis gli⸗
wee, Iuumn
eti porelt
inofhciol
& ex jure
e jus ad.
nnium por.

ex eeteli

lo aliquan
eipiunt, E
relictio
m hparen

Xcepligtten

C& C.

ſyminih ſ
wuut.
le, ſaton⸗
uendi ns
pro Cenli
avi intmmi
litt

SP. CCCCXLIII. DE REBVS DERELICTIS. 63

tate, L. 2. Qui ſine manumiſſione ad libertatem. Omnia hæc ad
homines noſtros proprios commode trahuntur. Addi quo-
que poteſt, pro derelinquente habendum eſſe, qui cum ſervo
vel homine proprio ſuo aliquamdiu tanquam cum libero vi-
vit & conſueſcit. Narravit mihi Præſes, acta ad ſe delata fu-
iſſe, in quibus eques Pomeranus hereditatem mercatoris Be-

roliuenſis defunéti, tanquam hominis proprii ſui, vindicarit.

Nec negare poterant heredes, mercatorein in prædio equitis
ex hominibus propriis natum. Objiciebant ſaltem, illum diu-
tiſſime in libertate moratum ſola temporis longinquitate li-
berum effectum eſſe. Sed actor ex L. I. C. de Longi temporie
præſcriptione, gquæ pro libertate reſpondebat: Mala fide mo-
rato in libertate diu, prodeſſe non Lere longi temporis præſeri-
ptio. Cti tamen Helmſtadienſes actorem repulerunt non
quidem ex capite præſcriptionis, ſed propter derelictionem.
Conſtabat nempe ex actis, equitem iſtum ſubinde Berolinum
venditiſſe, ad ædes mercatoris divertiſſe, cum eo negotia-
tum eſſe, & tanquam cum libero homine familiariter vixviſſe.
Dereliquerat igitur eum aperte, atque non poterat nunc con-
tra factum proprium venire, arg. L. 25. pr. de Adoptionibus
& L. I. C. de Patria poteſtate.
C △½ & 0 L L ϑ X I A.
1. Quod ad præſcriptionem rerum derelictarum attinet,
tunc, quum ipſe dominus rem derelinquit, ſiquidem illa
mobilis eſt, occupans eam uſucapione opus non habet,
ſed ſtatim dominus efficitur, ſi immobilis, lapſo biennio
demum dominium conſequitur. Ordinaria vero uſuca-
pio locum habet, quando non dominus rem derelinquit,
Aatque tertius eam bona fide occupat. Dicam infra in
Sbbecim. CCCCLITI. de Juſto titulo, medit. 6. 7.
non facta probatur. Tale non factum eſt, ſi quis do-
mum ſibi cum aliis communem a ceteris conſortibus ſolis
reædificari & poſſideri patitur. Vide idem Specim. de
Juſto tit. medit. Z. 9. 10.

SPE-

2. In derelictione animus derelinquendi per conjecturas &

64 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCXLIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. D 171. J.

VERA T RA DITIONE.

PVBLICE DEFENSVM

A B
ASCAN. CHRISTOPHORO r0 ROVY
D. XXIII. IWUl. ctsioccxxtn.
I.

Defeltus traditioni translationem dominii impedit non
pignoris.

II.

Itagque eèmtor tempore prior poſtponitur creditori, etſi neutri

res tradita ſit.
es, quam dominus duobus vendidit, vel per alium
contractum Promilit, non ejus fit, cui prius pro-

emtor, in quem res actu translata fuit, a Ppriore, qui
nunquam poſſeſſionem adeptus eſt, conveniri nequit, E. 15.
C., de KRei vindicat. Hæc certa ſunt ſatis. Sed intricatior lis

vigdetur tunc, quum duo concurrunt, quorum neutri res tra-

dita, ſed priori ex contractu dominii translativo promiſſa,
Poſteriori aliud jus in re, e. g. pignus conſtitutum fuit. Com-
memorabo exemplum. Debitor quidam obæratus creditori
cuidam maxime urgenti res nonnullas in ſolutum dat, ſeu,
quod idem eſt, vendit. Datio quippe in ſolutum vera ven-

ditio eſt, L. 4. C. de Evict. L. 15. Quibus ex cauſſis in poſſeſ.
Sed antequam traditio ſit, alius creditor debitoris hujus fa-

cul-

miſſa, ſed cui prius tradita fuit. Itaque Poſterior

ſit von

etſi veltfi

UNerAm

prins .

e poſteiin
priore, i
qvit, bilß
ltricatiorl

utri res l.

promili
fuit. Con.

us crediid

n vera en
Nit in ,

i hujus⸗
cl.

daher be etzaupten, weil, ſeinem An

SP. CCCCXLIV. DE VERA TRADITIONE. 65

cultates ſuſpectas habere incipit, atque arreſtum iis, adito ju-
dice, imponit, & per hoc ex more regionis pignus prætorium
conſequitur. Quo comperto, prior ille poſieſſionem reriim
ſibi in ſolutum addictarum Privata auctoritate occupat. In-
