uſucapionem, ſuperveniens, non
eſt mala fides, nec uſucapionem

reſcindit. 164

Mandata.

Mandata noſtra & inhibitiones cum

antiquiſſimis interdictis conveniunt.

Dantur ſine cauſæ cognitione ad nat
rata petentis. ibid.
Non tranſeunt in rem judicatam, ſed
ſemper revocari poſſunt. ib.
Non ſufficiunt ad probationem poſ-
ſeffionis. 1 ibid.

Mandatis injuſtis, etſi ſine clauſula

datis, exceptio ſub-. & obreptionis

recte opponitur. 6 21
Si ſuperior mandatum, poſt allega

tas excuſationes, iterat, ſimplici

ter parendum eſt. ibid

. Mandatum magiſtratus.
Mandatum magiſtratus, ſine eauſæ
cognitione datum, vires rei judi-
catæ non conſequitur. 249
Talem andatum poſſeſſionem libertatis

haud intervertit. ibid.

Manda-

“

Is

Perce.
N tum .
em 1ede

an. II
enun N
s venli
dertenil

Ud.

ii

n in

60 tenpo⸗
nemn m.
ltit en
S

teſtein

IlUt

Oinpleun

ens, I

epionen

i

on an
veni
6

e d n.

4

tam, Z

i

en N.

di
cleuin
repioni

U.

ilegt

ſimppla

iit⸗

.
cil
ei jci⸗
lbertetu
di.
Mutr.

INDEX

RERVM.

Mandatum principis.
Injuſtum prineipis mandatum praſeri-
ptionem non fundat. 174

Mandatum procuratorium.
Mandatum, ut cereditor rem vendat,
atque ex pretio ſibi ſatisfaciat, dif-
tert a datione in ſolutum. 967

Maritus.

Eſt legitimus uxoris procurator in bo-

nis dotalibus, paraphernalibus, ac
receptitiis. 385
Matrimonium.
Matrimonium eum perſona diverſæ
religionis inire, eſt res meræ facul-
tatis. . 263
Membra civitatis, vel univerſitatis.
Ceſſione bonorum a civitate, vel uni-
verſitate facta, membra earundem,
etſi ditiſfſima, amplius conveniri non

pofſunt. 43⁰
Merces.
Merces quaslibet vendere, res meræ
facultatis eſt. 252

Merces famulorum, Miethlohn.
uænam requirantur, ut in prima
claſſe creditorum collocetur? 508
Metus.
Is, cui princeps vel judex exſequutio-
nem minstur, in juſto metu eſt,
eiſi ipſam exſequutionem non ex-

ſpectat. 812
Metus juſtus.
Inepte definitur, quod ſit, qui in con-
ſtantem virum cadit. 809
Miles.
Fidejubere prohibetur. 966
Hæc prohibitio hodie non eſt fublata.
. . ibid.
Minor.

Contra alienationem prædii ſui, etſi
judicialis reſignatio accefferit, in
integrum reſtitui poteſt, ſi magna
y

læſio appareat. 87
Tom. VII.

Contra minorem præſcriptio ordina-
ria dormit, non etiam præſeriptio
longiſſimi temporis. 264
Minor, major factus, res ſibi, du-
rante minore ætate, ablataè, intra
ordinaria tem pora vindieare oteſt,
nec quinquennio excluditur. ibid.
An contra ſubhaſtationem, legitime
factam reſtitutionem in integrum
habeat?7 458
Minores, & qui jura eorum habent,
in concurſu creditorum præecluſi,
brevi manu in integrum reſtituun-
tur, refuſis tamen expenſis, quibus
reſtitutio illam cauſam dedit. 553

Miſſio in poſſeſſionem.
Miſſionem heredis inſtituti in poſſeſ-
ſionem impediunt vitia teſtamenti

viſibilia non inviſibilia. 649
Molendinum.
Molendino uti res meræ facultatis eſt.
249

Molendinum ad flumen publicum in
fundo ſuo exſtruere, etiam ſine
principis conceſſione privatus qui-
libet poteſt, niſi lege publica pro-

hibeatur. 669
Moneta.
Hiſtoria monetaria Germaniæ paucis
exponitur. 929

Monetæ corruptio unde oriatur? 930
De uniformi moneta in imperio con-
ſtitnenda diu fruſtra laboratum,
tandem res anno 1559. bperfecta,
atque moneta imperialis ſeu colo-
nienſis ſtabilita. ibid.
Moneta imperialis, ſeu colonienſis per
Kipperos & Wipperos interrupta
fuit; in cujus locum anno 1667.
Zinnenſis, & asno 1690, moneta
Lipſienſis ſurrogata eſt. ibid.
Quando monetæ bonitas ſive extrinſe-
ca, ſive intrinſeca univerſaliter mu-
tatur, ſolutum ſemper in ea mo-
LII III neta

INDEXNX RE RVM.

neta, quæ tempore contractus va-
Iuit, atque in eo, quo tunc fuits
valore facienda eſt. 940⁰0

Quæ regula non in mutuo ſolum,

ſed in omnibus omnino negotiis
locum habet. ibid.
Regula, quod poſt mutationem mo-

netz tempus contractus inſpicien-

dum ſit, tune cefſlat, quum mo⸗
neta non generaliter; aliquod ſal⸗
tem numorum genus mutatum fuir.
941
Solutio in moneta paulo ante repro-
bata fieri nequit; imo ne quidem in
moneta adhue proba, ſed mox re-
probanda. 945
Moneta falſa.
Reges quidam & principes tam exte-
ri, quam Germani, falſam mone-
tam tanquam regale quoddam exer-
cent, atque per hoc maximam in
re monetaria confuſſionem frequen-
tesque mutationes excitant. 926

Monetandi jus.
Vid. ſupr. Jus monetandi.
Monzuus.
Pro mortuo reputatur, quoad rem de-
relictam, is, qui illam dereliquit.
Mutnum.
Mutuum gratuitum in concurſu] cre-
ditorum in quarta claſſe colocatur.
527
N.
Negligentia.
An negligentiæ pœna ſit ftundamentum
prælſcriptionis? 147
Negligentia colonorum, ſervorum,
Procuratorum, hominum proprio-

rum, nocet abfenti. 150

Nobiles.
Si jus venandi ſibi arrogant, ejus ad.
quiſitionem docere neceffum ha-
bent. 27

Nomen. =
Nomen ſolum & titulus retentus,
ſi nulla alia argumenta adſint, præ-
ſcriptionem non impedit. 266
Retentio veteris nominis nec inter pri-
vatos præſcriptionem impedit. 269
Solum nomen non eſt certum originis
argumentum. ibid.
Quum duo de nomine litigant, ſol-
vendum eſt ei, qui chirographum
poſſidet, præſtita, ſi periculum ap-
pareat, cautione. 926

Non uſus.
Solus non uſus, etſi per multos an-
nos continuatus, neminem a com-
mercio excludit. 659

Novatio.
Iraditioni per brevem manum no-
vatio aliqua ineſt, & prior obligatio
per eam perimitur. 75
Novationibus alienatio ineſt. 896
Novatio, ab adminiſtratoribus rerum
eccleſiaſticarum facta, irrita eſt,
niſi evidens ſit eccleſiæ utilitas 896
Ad novationem non verba præcife
requiruntur, ſed facta etiam, qui-
bus voluntas priorem obligationem
remittendi declaratur, ſufficiunt-

9⁰⁰
Sola veteris chirographi renovatio
non eſt vera novatio. 902

Per acceptationem novi inſtrumenti
tunc inducitur, quando prius chi-
rographum ſimul reſtituitur, aut
laceratur. 90³⁸
Tunc nec retentio veteris chirographi
novationem impedit, quando ob-
ligationes vetere & novo inſtrumen-
to comprehenſæ ſunt contradicto-

riæ. 904

Nummi.
Qui reprobos nummos tune, quum
illi publice valerent, accepit, &
tanquam probos expendit, eosdem,

btenm,
e⸗
16
lerpt,
t 4
ti
1d

n,

ephm
Nhn

Alre
14n.

6

nun ne

ditin

ki el,

Drace
n, i

taſen

%

enortto

0

kunerti
ins chi.
Ur, inn

ogrcti

do .
ienwen.

Ndicho.

OAIn

Pit

idelll

8 kernad

IN D E XxX RE RV M.

ſi poſtea reprobentur, vel infra an-
tiquum valorem ponantur, reſti⸗
tuere ſecundum tempus contractus
non poteſt. 941
Nummi aurei.
Nummorum aureorum bonitss intrin-
ſeca, anno 1559. conſtituta, ad
noſtra usque tempora perduravit;
ſed valor extrinſecus in immenſum
crevit. 90
Nummi aurei, quorum in antiquis
documentis mentio fit, non ex præ-
fſeente valere, ſed ex antiquo æſti-
mantur. ibid.

. Nundinæ.
Solum nundinarum privilegium non
uſu decennii exſpirat. 185

O.
Obligatio.
Traditioni per brevem manum nova-
tio aliqua ineſt, & prior obligatio
per eam perimitur. 7 5
Obligatio perfecta exinde, quod quis
offieium ſuum hucusque non niſi
rogatus fecerit, in precarium non
mutatur. 757
Omnis obligatio ad heredes & fuccef-
ſores tranſit, niſi in ſtipulatione
evidenter excepti ſint. 840
Mutata rerum facies tollit obligatio-
nem, fiquidem liquido apparet,
eum, qui recedere vult, ſi ab initio
præſentem ſtatum vidiſtet, contra-
cturum non fuiſſe, ac præterea
nihil imputari ei poſſe. 842
Mutatio rerum, quam paciſcentes fa-
cile ab initio prævidere cavereque
potuerunt, non tribuit juſtam re-
cedendi ab obligatione cauſam. 845

Mutatio unius ex præcipuis circum-

ſtantiis non quidem obligationem
totam perimit, efficit tamen, ut ea
temperanda & ad præfſentem ſta-
tum accommodanda ſit, 946

„

LII III 2Z

Omnis obligatio in aliam mutari po-
teſt, commodiſſimum tamen eſt,
ut mutuum fubſtituatur. 898
Qui ex obligatione ſubſtituta conveni-
tur, litem negative conteſtari, aut
jusjurandum fibi fuper ea delatum
præſtare nequit. ibid.

Obligatio correalis.
Quotuplici modo conſtituatur? 860
Vbi nec conventio, nec teſtamentum,
nee delictum, nec lex adeſt, cor-
realis quoque obligatio ceſtat, &
ſioguli promittentes ſaltem pro rata
obligantur. ibid.
Occaupans.
Oceupans agrum incultum, fi prin-
cipi imperium & ſfuperioritatem in
eum intervertere intendat, in cri-
men læſæ maje ſtatis incidit. I4. ſqq-
Is, qui rem ſibi promifſam, non ex-
ſpectata traditione, occupat, pee-
cat, & amiſſione juris ſui punitur.

70
Occupatio. .
Vulgata oceupationis definitio explo-
ditur, & melior ſubſtituitur. I. ſqg.

Quomodo vulgo definiatur? 1I
Guænam in vulgata occupationis defi-
nitione deſiderentur? 2
Quomodo ſit definienda ? 3

Ad occupationem nec animus, nec
viſio, nec ſigna ſufficiunt.
Occupatio rerum immobilium incul-
tarum privatis adhuc hodie patet;
nec princeps in eas dominium ha-
pet, ſed imperiumſaltem. I10. ſqq.
Quot occupationes ſint ſpeciee? 10
Oecupatio ferarum nocivarum pri-⸗
vatis non recte interdicitur. 22¾
Oecupario prædii, ab initio vitioſa,
per derelictionem demini, conva-
leſcit. 50
Ofſficium publicu.
Decoctorem a carcere non liberat. 427
Onera,

INDEX

arerrr

RERVM.

Onera.
Per ſubheſtationem onera, ipfi rei
perpetuo inhærentia, non exſtin-
guuntur.
Illa onera, quæ
rioribus præſtantur, ſi publicam
urilitatem ſpectent, inter tributa
referuntur. 494
Onera, quæ peculiariter ab uno cive
ex contractu vel præſcriptione præ-
ſtantur, ad tributa referri neque-
unt. ibid.
Operæ ruſticæ.
Jus operarum ruſticarum non eſt res
meræ facultatis, ſed præſcriptioni
obnoxium. 253
Quousque in redemtione operarum
ruſticarum præſcriptio locum ha-
beat? ibid.
Eatenus res meræ facultatis ſunt, ut
dominus eas plane derelinquere
poſſit. 255
Vt operis ipſorum utatur, nec alios
homines adhibeat, ruſtici dominum
cogere non poffunt. 255

Oppignoratio doecumentorum.
Pignus in re ipfa tribuit; ſed hoc
pignus ſaltem privatum eſt, etſi
Adocumenta publica ſint. 520
P.
Pactum.
In re, quæ ſub haſta venditur, om-
nia p cta ſunt ſervanda, quæ de-
bitor ante ceeditorum concurſum
bona fide circa eam iniit. 458
Pacte, quo venditor ſibi dominium re-
ſervavit, non obeſt, quod dies cer
tus ſolutioni ſit pæfixus. 476
Ab illo qui rem debitoris obærati ſub
haſta emit, pacta omnia, quæ de-
bitor olim eirca eam rem bona fide
iniit, ſunt ſervanda, 584
Pacta omnia, quæ creditor pro ſe-

.„—

curitate nominis ſui cum debitore

.

45
magiſtratibus infe-

5 —
obærato & ſuſpecto ante motum

concurſum init, valent. 600⁰0
Pactum, quo duo ſibi poteſtatem, ſe
mutuo circumveniendi tribuunt,
inter ipſos quidem paciſcentes ra-
tum eſt, & tam exceptionem,
quam actionem doli excludit, ſed
tamen a magiſtratu puniri poteſt.

Pactum retrovenditionis.
Pactum retrovenditionis pro viliore
pretio, quod creditor cum debi-
tore obærato & ſuſpecto ante mo-

tum concurſum inüt, dummodo

improbum fœnus non intendatur,
ſubſiſtit.
Pallium.
Pallio, vel gladio uti, res meræ fa-

cultatis eſt. 247
Parricidium. 35
Præſcriptioni obnoxium haud eſt. 799
Partus ſuppoſitus.
Nullo temporis ſpatio præſeribitur.
. 799
. Patria. .
Patriam mutare, res meræ facultatis
eſt. 263

Patrimonium principis.
In quibus difſterat ab ærario & fiſeo
principis? 1990
Pecora.
Pecora ſua in agris ſuis paſcere, eſt
res meræ facultatis. 263
Pecunia bereditaria.
Pecuniæ hereditariæ privilegium non
ſaltem juris Saxonici eſt, ſed in
jure communi fundamentum habet.
500
uænam dicatur? 501
Pecunia hereditaria non eſt, quando
emtio & venditio intercedit. 502

Jure Saxonico pecuniæ hereditariæ
emtio & venditio non obſtat. ibid.

Pecuniam hereditariam præſtatio uſu-
rarum vitiat. ibid.
Peci-

304

6 %

Mete ſe

d A

Anihin

eſllti

.

6

1

ſene, ed

ium rn
„ſid n

n habet.

ſ
lun
1. Se⸗
recitare⸗
lr ibis,
io ul.
pbil
Ee.

IN DEXNX RERVM.

Peeunia reproba.

Non liberat ſolventem. 945

Petere.
Idem eſt, quod procefſum petitorium
inſtituere. 619
Petitorium.
Inſtituto poſſefforio ſuper petitorio,
ſi hoc ex actis liqueat, recte pro-
nunciatur. 348
Piæ cauſæ. -
Leges novæ, quæ uſuras poſt ſortes
collocari jubent, plerumque pias
cauſas, non ſatis æque, eximunt. 536
Sed hoc privilegium ad eas uſuras,
quæ piis cauſis ex ceſſione debentur,
non pertinet. ibid
Pictura.

Ad ſe trahit tabulam, non etiam a

lias res. 9
Si edicto/ publieo vectigal omnibus
mercibus ſit impoſita, an picturæ
fint exemtæ 99
Pignoratio.
Interrumpit præicriptionem complen-
dam, ſed non completam., 278

Piguus.
Pignus in re ipſa tribuit oppignoratio
documentorum, ſed hoc pignus
ſaltem privatum eſt, etſi docu-
menta publica ſint. 520
Pignue, cujus conſtituti dies vel plane
non, vel ſaltem generaliter, e. gr.
in nundinis, expreffus eſt, aliis
pignoribus, quibus certus dies ad.
ſeriptus fuit, poſtponitur. 522
Pignus, quod judex, ad ſolas credi-
toris preces, in bonis debitoris ab-
ſentis conſtituit, nullum eſt. 606

Vid. ſup. Luitio pignoris; item Hy-

potheca.
Piſcatio.
Piſcatio in flumine publico jure Ro-
mano, & adhuc in aliquibus locis

res meræ facultatis eſt. 249

In flaminibus publieis regale eſt, in
ſtagnis, rivis & vivariis non item.
671
In ſtagnis, rivis, & vivariis ad domi.
num ſylvæ ſpectat, quamvis alius
jus venandi habeat. ibid.
In agro, per flumen aut ſtagnum in-
undato, non ad dominum agri.
ſed ad eum pertinet, qui jus piſ-
candi in flumine vel ſtagno habet.
86„
An is, qui in diverticulo fluminis
publici ſolus per longum tempus
piſcatus eſt, alios excludere queat?

ibid.
Vid. ſupr. Jus piſcandi.
Pœna.
Pœna in fures piſecium art. 169.

Conſt. Crim. multisque legibus pro-
vincialibus ſtatuta, etiam ad fures
cancrorum recte extenditur. 678
Poena illius, qui ſibi ipſi jus dicit.
760
Hæc pœna adhuc hodie in uſu el
ibid.
ualis porna infligenda ſit illis, qui
rem debitoris ſui vi vel elam aufe-
runt? 714
uali poœena ſint afficiendi hi, quibus
nihil debetur qui tamen ſibi ali-
quid deberi putarunt, & propte.
rea rem abſtulerunt. 716
Mitigstur diuturnitate temporis, poſt
commiflum delictum elapſi, etſi
præſcriptio nondum ſit completa.

.V 71
Pœna amiſſionis.
Poena amiſſionis, in emphyteutas cer-
tis caſibus ſtatuta, ſuperficiariis in-
fligi poteſt. 738
Pœna præcluſt.
In concurſu creditorum ad cauſas per-
ſonaliſſimas, in quibus nempe de
ſtatu, de matrimonio, de operis
LII III 3 . lo a-

INDEX RERV M.

—

locatis agitur, non pertinet. 554 bra, non tanquam ſingula, ſed tan-
quam univer ſitatem, ſunt geſti. ibid.
In rebus meræ facultatis per uſum ſo-
litarium, etſi longiſſime exercitum,

Pœnitentia publica.
An per præſeriptionem tollatur ?7798

Pollicitatio.“ S”” non adquiritur. 232
Incertæ pollicitationes obligationem Acquiritur tamen per prohibitionem,
quidem naturalem pariunt, fed ſi alter in ea adquieſeat. 233
actionem in foro humano non pro- Ad hanc pofleſſionem adquirendam
dueunt. 837 longo tempore opus non eſt. ibid.

Aliquando etiam incerta pollicitatio Pofleſſio anteceſſoris prodeſt ſucceſſori
actionem parit, ut, ſi manifeſta in ofſicio in his „ quæ hic ratione

æquitas id ſnadeat, vel ſi dos pro. offcii tenmnirt. 626
miſſa ſit, vel fi negorium, natura Per ſpelium aliquando non aufertur,
non ſit gratuitum, ſed mutuas præ- ſed ſaltem turbatur. 697
ſtationes in ſe habeat. 839 Ei, quem adverſarius vi, clam, aut
Poſſeſſio. precario poſſidere dicit, confeſſio
Diſtinctio pofleſſionis in naturalem & hæc in pofleflorio ſummariffimo
civilem tractatur. 122 — ad probandam pofleffionem pro-
Pofleffonem non inducunt actus deſt. . 726
ex familiaritate ge ſti. 125 In pofſſeſſorio ſummariiſſimo pofſeſſio
Ad adprehendendam poſleſſionem a- antecefloris & ſuccefſoris in officio,
nimus requiritur.- 127 heredi, & cuilibet alii ſncceſſo-
Per introductionem ſimultanei religio. ri prodeſt, duinmodo adverſarium
nis exercitii in templum vis commit duiete poſſidere paſſi non ſunt. 729
titur, & pofſſeſſio turbatur. 1I28 . ſqq.
Etiam per inſtrumenta probatur. 135 — PFeoſſeſſio civilis.
Probata cenſetur, probata folutione Tertio cedi non poteſt. 123
onerum ex libris cenſualibus. ibid. Poſſeſſio pignoris.

Etiam per conjecturas probatur. 136 Creditori poſidenti in concurſu adver-
Eſt ſtricte interpretanda, & neque de fus alios creditores, antiquiorem
perſona ad perionam, neque de hypothecam habentes, non Prodeſt.
loco ad locum, neque de cauſa ad . 515
cauſam, extendenda eſt. 138 Liberat tamen eundem a pœna Præ-
Actu ſpeciali probato, poffſeſſio gene- cluſi. ibid.
ralis probata non cenſetur. ibid. Poſſeſſor.
Aliqueando, propter ſimilitudinem, Precarius pofleſſor detentor magis eſt,.
aut connexitatem, de perſona, ad quam pofteflor. 125
perſonam, de loco ad locum, & de Habet tamen remedia poflefſoria con-
cauſa ad cauſam proferenda eſt 1440 tra alios, non contra concedentem. ib.
Contra totam univerſitatem per actus, Qui poſſeſſionem adprehendit, pofleſ-
contra aliquot ejus membra exer- ſor totius rei, omniumque ejus par=
citos, regulariter non probatur. tium & pertinentiarum intelligitur.

142 4 128
Probatur tamen tunc, quum actus Pofleſtor chirographi nomen poſſide-
centra pleraque univeriitatis mem- re cenſetur. 131

Poſ.

n
ib.
..

INDEX RERV M.

Poſſefflor chirographi, dum de nomi-
ne litigatur, & ufuras, & ſortem
ipſam, præſtita, ſi periculum ap-
pareat, cautione, petere poteſt. 131
Titulum poſſeſſionis ſuæ edere tune
cogitur, quum petitor jus ſuum
ſaltem leviter demonſtravit. 132
Per lapides finales in mala fide haud
conſtituitur. 153
Pofleffor pignoris, qui pignus, pen-
dente concurſu, alienavit, ad pre-
tium cum uſuris inferendum com-
Pellitur. 519
Is, qui vi, clam aut precario poſſi-
det, nec in poſſeſſorio ſummariiſ-
ſimo vincit, ſi quidem de vitio
poſſeſſionis aperte conſtat. 722
Ad aggerum munitionem non fſoli
fundorum poſſeſſores, ſed incolæ
etiam ſimplices obligantur. 757
Poſſeſſor bonæ fidei.
Vid. ſupr. Bonæ fidei poſſeſſor.
Poſſeſſor malæ fidei.
Vid. Sapr. Malæ fEdei poſſeſſor.
Poſſeſſor civilis.
Quinam dicatur?
Poſſeſſor precarius.

I22

1

Mägis eſt detentor, quam poſſefſor,

habet tamen remedia poſſleſſoria
contra alios, non contra conceden-
tem 761

Poſſeſſores prædiorum nobilium.
Si jus venandi ſibi arrogant, ejus
adquiſitionem docere tenentur. 27
Iis in terris, in quibus lex non extat,
queæ venationes omnes fiſco & re-
galibus vindicat, venationem infe-
riorem ſuo jure exercent. 29
Poflunt, ſi intra tempora prohibita
incidant feriæ ſolemnes, feſtivitas
nuptialis, aut baptiſmalis, vel ex-
equiæ celebrandæ ſint, pro inſtru-
enda menſa, venari⸗ 26

)
.

Quotuplex ſit?

Poſſeſſorium.
. 622
Poſſeſſorium ordinarium.

Petitorio eſt præferendum. 626
Poſſeſſorium ſummariißimum, ſive

momentaneum.

Pofleſſorio ſummariiſſimo admiſceri

poteſt quæſtio ſpoli. 697

Exceptionem ſpolu non ad mittit. 699

In poſſeſſorio momentaneo judex ea
ſola obſervat, quæ de jure naturæ
ad indagandum verum neceflaria
ſunt. 718
In poſſefſorio momentaneo in exami-
ne teſtium citatio adverſarii ad vi-
dendum jurare & danda interroga-
toria impune omittitur. ibid.
Admittendæ tamen ſunt probationes,
quas adverſarius ſponte & tem-
peſtive offert. 719
In poſſefſorio ſummariiſſimo vitium
pofleſſionis non attenditur, ſi illud
altioris indaginis ſit. 72²
In poſſefforio ſummariiſſimo judex
teſtes, quos examinat, de circum-
ſtantiis facti & rationi ſcientiæ ex
officio interrogare debet. Si id
non fecit, probatio rejicitur, atque
melior imponitur. 227
In poſſefſorio ſummariiſſimo judex
reprobationem nec decernit, nec
exſpectat, ſed ſponte oblatam re-
cipit, nec proteſtationem de ea re-
ſervanda attendit, niſi proteſtanti
mora nulla imputari poſſit. 728
Tertius interveniens etiam in pofleſ-
ſorio ſummariiſſimo admittitur; non
tamen tunc, quando ex jure peti-
torii intervenit. 731
Prædia deſerta.

A judice ei, qui ſe illa ſufcepturum
& culturum profitetur, ſine omni
ſolemnitate, aut prævia ſubhaſta-

tione, addici pofſunt. 53
Præ:

INDEXNX RERV' M.

n

Prædlum derelictum & ab altero oe-
cupatum a proximo derelinquentis
cognato retrahi nequir. ibid.
Prædio deſerto ſervitus imponi nequit.
55
Impoſita tamen, accedente 30. anno-
rum præſcriptione, acquiritur. ibid.
Prædium.
Prædium venditum, antequam judicia-
lis reſignatio facta, a venditore va-
lide oppignoratur. 81
Prædium, publice & ſolemniter, ſe-
cundum præ ſcripta legis, ſub haſta
venditum & adjudicatum, a debi-
tore revocari nequit, quamvis no-
men, propter quod ſubhaſtatio
facta, deinde falſum aut injuſtum
fuiſſe, appareat. . 456
Habeat tamea debitor contra falſum
aut injuſtum creditorem, ad cujus
preces ſubhaſtatio facta, actionem
ad intereffe. ibid.
Præſcribens
Præ ſeribenti non obeſt, quod poſt im.
pletam uſucapionem jus alterius ag-
novit. 164
Præſeriptio.
Ad probandum animum derelinquendi
non ordinaria præſcriptio requiri-
tur, ſed biennium ſufficit. 50

Ad praæfſcriptionem rerom derelicta-

rum, ſi dominus rem derelinquit,
ſi quidem illa mobilis eſt, occu-
pans eam uſucapione opus non ha-
bet, ſed ſtatim dominus efficitur;
ſi immoeb lis, lapſo biennio demum
dominium conſequitur: quando
vero non dominus rem derelinquit,
atque tertius eam bona fide occupat,
ordinaria uſucapio locum habet. 63
Præſcriptionem in jure naturæ funda-
tam eſſe, quatuor rationibus oſten-
ditur. 144
Etiam inter liberas gentes principes-
que locum habet, ibid.

/

Præſeriptionem non obſtat lis mora⸗
quum pofleſſor ab ea abſolutus fuit.
ibid.
Agnitione debiti interrumpitur 276
Præſcriptio complenda interrumpitur
pPer pignorationem,
completa.

A eive prineipi recte opponitur. 147
Poœna negligentiæ fundamentum præ.
ſeriptionis non eſt. ibid.
Contra eum, qui jus ſuum ignora.
vit, locum non habet. 148
Etiam contra abſentem currit. 150
Debitum annuerum red tuum pe-
rimit, quum magna alterius ne-
gligentia concurrit. 156
In præſeriptione etiam actionum per-
ſonalium, aliorumque jurium bo.
na fides deſideratur. 162
Non eſt titulus, ſed motus acquiren-
di dominiam. 170
Eſt tamen loco tituli, ſufficitque ei,
qui titulum poſteſſionis ſuæ edere
jubetur. iibid.
Præſeriptionem non fundat injuſtum
prineipis mandatum. 174
An ad-præſeriptionem ſervitutum ti-
tulo opus ſit. 179
Quousque in redemtione operarum
ruſticarum loeum habeat? 253

Præſeriptio ordinaria contra pupillum

& minorum dormit. 264

Non impeditur per titulum ſolum,

& nomen retentum, ſi alia argu-
menta non adſint. 266

Nee imter privatos præſeriptionem re-

tentio veteris nominis impedit. 269

In cauſis ſubjectorum cum principe

vel alio fuperiore tunc dormit,
quum apparet, illos potentia, metu,
aut paupertate cohibitos lignidum
ſuum jus perſequi non potuifſe 272

Per litem, poſteſſioni in judicio mo-

tam, interrumpitur, etſi ad finem
perducta non ſit. 1

etiam
278
An/

nonn

degen.
. .
igee,
1e eee
. i
inian
1.
Utum .
179
Deriruan
2 6
Upilun
2
ſolum,
inug
266
nemte.
dita0)
rineße
ormnit,
metl,
ichum
ln
omo.
fnem
14
no,;,
8fut,
ibie,
5
pin
ktienn

27
44

INDEX

RERV M.

An ſolutione uſurarum interrumpa-
tur ? 279
Ad delicta etiam atrociora pertinet,
excepto parricidio, partu fuppo-
ſito, & apoſtaſia. 799
An ad homicidium pertineat? ibid,

Poſt completam præſeriptionem de-

linquens, etfi ipſe pœnam efflagi-
tet, puniri tamen non debet, 801

Præſeriptio eriminum, ſeu delictorum.

Non faltem in juribus Græco & Ro-
mano, ſed in ipſo jure naturæ fun-

data eſt. 790
Tempus tamen præferiptionis legibus
humanis determinatur. ih.

Præferiptionem delicterum nen im-
pedit ignerantia magiſtratus, 793
Præferiptio etiam in delictis mazime
ocevitis currit, niſi magiſtratus eam
actu aliquo interruperit, ibig.
Præſcriptio eriminis, per inquiſitio-
nem generalem, citationem, car-
cerem interrupta, poſt ultimum
actum judicialem denuo currere
ineipit. 794
Præſeriptio erimiinis, in uno judicio
interrupta, nec in alio judicio al-
legari poteſt. ibid.
Per inſtitutam ex delicto actionem
civilem præſcriptio cauſæ criminalis

nen impeditur, niſi illa huic præ-

judicium faciat. 796
Præſeriptio immemorialis.
Contra prineipem, ratione juris ve-
nandi, locum habet. 30
In regalibus, itemque in iis bonis,
quorum alienatio & adquiſitio per
legem eſt interdicta, deſideratur.

190
Quid ſitꝰ? 210
Huic præſcription documenta lite-
raria non obſtant. ibid.

Ceflat tune, quum de principio ad-

Tom, VIl

quiſitæ pofſſeſſionis ex documentis
certo conſtat. 213
In præſcriptione immemoriali bomna
fides delideratur, non vero juſtus
titalunus. 214
Ad probandam præfſcriptionem im-
memorialem teſtes ſenes, qui de
fuo tempore, & propria fſcientia
dicunt, non ſufficiunt, nee ſuffici-
unt teſtes negativi. 215
Id, quod ab initio reipublicæ, civi-
tatis, aut collegii ad præſens usque
tempus obſervatum fuit, etſi de
ejus origine conſtet, tamen inter
univerſitatis illius membra præſeri-
ptioni immemoriali æquipollet. 217
Contra legem prohibentem locum
habet. 219
Per præferiptionem immemorialem
convaleſcit alienatio rerum, quæ
commercio exemtæ ſunt. ibid.
Etiam contra conſuetudinem valet.
220
Præſcriptione immemoriali opus non
eſt contra legem permiſſivam. 222
Etiam illi obſtàit, qui per legem aut
privilegium omni præſcriptioni ex-

emtus eſt. 224
Per principem lege aut privilegio
tolli poteſt. 225
Eſt inſtar privilegüi. 228

Tunc quoque locum habet, quum
lex confeſſionem principis requirit.
ibid.
Qni utendi occaſſonem nullam ha.
buit, ei nec præſcriptio quingen-
torum annorum nocet. 271
Præſoriptio longi temporis.
Suffieit ad acquirendum jus venandi,

fi inter privatos lis ſit. 30
Quod fecus Jure Saxonico. ib.

Præſeriptio qadragenaria
Contra principem & fiſcum juri na-
Mi⁊NM mMIm HM ur&

INDEX

RE RVM.

turæ, bono puùblico, & juri ſeri-
pto convenit. . 188
In omnibus princip's bonis fiſcalibus,
patrimonialibus, domanialibus ſuf-
ficit. 190
Titulum nullum deſiderat. 194
Comtra quadragenariam pra ſcriptio-
nem prætextus ignorantiæ fiſeo non
prodeſt. ibid.
Contra quadragenariam præſcriptio-
nem fiscus in integrum reſtituitur,
non tamen ultra quadriennium. ibid.

An contra regem Galliarum quoque
locum inveniat? 196
In omnibus bonis eccleſiaſticis ſufficit.
. 197
A quonam tempore in bonis eccleſia-
ſticis currere incipiat: ib.
Per quadragenariam præſcriptionem
emphyteuſis eccleſiaſtica ſme ſcri-
ptura conſtituitur. 202
Etiam in feudis eccleſiaſticis locum
habet.
Præſcriptionis quadragengriæ, a Ju-
ſtiniano eccleſiis attributæ, hiſtoria.
206
Ad civitates non pertinet, ſed in his
triginta anni ſuſſiciunt. ibid.

Præſcriptio triginta annorum.
Juſtum titulum non deſiderat, & ta-
men juſtitiæ atque æ quitatis regu-
lis convenit. 179 ſq.
Per præſeriptionem triginta anno-
rum feuda conſtituuntur & diſſol-
vuntur. 182
Contra agnatos, quamdiu vaſallus
poſſeflor vivit, non currit. ibid.

Currit tamen tunc, quando feudum
iis non conſtitutum, ſed ſaltim-
pacto promiſſum fuit. ibid.
Jure Longobardico, aliam, quam
XXX. annerum, praſecriptionem,
ignorari, talſum eſt. 187

Contra præſcriptionem triginta anno-

203

Pite ignorantiæ locum non habet.
Præleriptiones, quæ triginta anno-
rum, & fupra funt, contza Ppupil⸗

lum dormiunt, ſed contra mino.

rem currunt. 264
Contra prædü devaſtati & inculti do-
minum præſcriptio quidem ordina-
ria dormit, ſed tricenalis currit. 27 1
Præſtaziones annucæ.
Omnes præſtationes annuæ, ececleſiis
Ppiisve cauſis debitæ, præſeriptione

quadraginta annorum tolluntur &

minuuntur. 209
In ſolutione præſtationum annuarum
apocha in eadem, qua huc usque
dari conſuevit, forma exigitur,
atque immutata recte recuſatur. 948
Præſtatio uſurarum.
Vitiat pecuniam hereditariam.
Præteritio liberorum.
Olim vitium teſtamenti inviſibile fuit,
ſed per Novel. II5. viſibile factum

eſt. 649
Præcarium. .
Precarii natura non in precibus, ſed
in libera quandocunque revocandi
poteſtate conliſtit. 746
Precarium eſt, in quo concedenz ſibi
facultatem revocandi re ſer vat, etli de
precibus adhibitis non conſtet. 747
Illa reſervatio aliquando tacita eſt,
ut in jure familiaritatis, ex quo inter-
dictum de precario nafcitur. ibid.
Præcarium etiam id eſt, quod ſine
precibus in contractu vel transe-
ctione conceditur, ſed ſub exprefſa
beneplaciti & liberæ revocationis
conditione. 748
Non omne, quod precibus obtinetur,
precarium eſt. 750
Qui Jure ſuo uſurus alterum,
ſibi permittat, rogat, precarium
propterea non contrahit. ibid.
. Pre-

502

rum reſtitutio in integrum ex ca.

ut hoc

in n

A 8

4

ieli
En Nd.

elrri.
6.
e, ecdei
Alirin
Olnntr 6
Annuunn
hue Ue
exigin
uſientgg
1,.

.

bile kadnn

nng.

l UN

.
.

viblea.

69

eeh, “
Ieyvoed

76
cegenn
Nhateti

Onſten
tcitl .

gaoine
itur. dd

(nol ſin

vel rie.
nbeinril
evettini

Obtien

⁰.

N, I he
Ntecil
. inc,

e.

— ,

I ND E X RERVM.

*

Precarium non eſt pactum, quod quis

cum altero, precibus ejus inductus,
init, revocabile eſt. 752
In precarium non mutatur obligatio
pPerfecta exinde, quod quis officium
ſanum hucusque non nin rogatus

fecerit. 757
Precario hodie tempus adjici poteſt-
758
Pretium.

Pretium rei, privatim depoſitæ, &
a depoſitario conſumtæ, inter chi-
rographario debita collocatur. 525
. Princeps. .
Nec hodie in res immobiles incultas
dominium habet, ſed ſaltem im-
perium. 10 ſqq.
Quo jure principes ſibi dominium
in feras beſtias adſeripſerint? 20
ſqq.
An venandi libertatem iis in locis, in
quibus ſtabilita eſt, pro lubitu tol-
lere, ſibique vindicare poſfit? 28
Præſcriptionem immemorialem lege
aut privilegio tollere poteſt. 225
Per privilegium vel litteras inveſtitu-
ræ libertatem naturalem tollere
non debet. 257
Si tamen id fiat, parendum quidem
eſt, curandum autem, ut iſtius-
modi privilegium commoda inter-
pretatione vel emolliatur, vel
inficmetur. „ 25 8
In propria cauſa ipſe quidem poteſt
ſententiam ferre, ſed melius, id
id non facit. 305
Sententiam a collegio juridico obten-
tam, corrigere, aut mutare, & totam,

autpartem ejus ſupprimere, vel pla-

ne ab eadem recedere poteſt. 362
Principi nocet res contra ſubditos ju-
dicata, ſiquidem ſciverit litem mo-
tam, & tacuerit. 40⁰

litum quid poſcit, etiam momen-
tanesm pofieſſionem adverſus 1:
admittere debet. 623
Tunc ſaltem decenalis poſſeſſio deſi-
deratur, quum poſſeſſor jus com-
mune contra ſe habet, e. gr. in re-
galibus, in imminuitate ab oneri-
bus ordinariis. . ibid.
Poteſt, boni publici cauſa, liberta.
tem molendinum in ſuo exſtruen-
di privatis adimere. 670
Alterius principis cives a navigatione
per flumina ſua arcere nequit. ibid.
Princeps, qui præcatur, ubi jubere
poterat, poteſtatem ſuam non mi-
nuit, nec id, quod rogat, arbi⸗
trarium precariumque facit. 753
Principes quidam tam exteri, quam
Germani falſam monetam tanquam
regale quoddam exercent, atque per
hoc maximam in re monetaria con-
fuſionem, frequentesque mutatio-
nes excitant. 926
Privati.
Adhuc hodie res immobiles incultas
occupare poffant, nec Princeps
in eas dominium habet, ſed ſal-
tem imperium. 10. ſqq.
Privatis ferarum nocivarum occupatio
non recte interdicitur. 23
Res immobiles derelictas occupare
poſſunt, & titulus Codicis de om-
ni agro deſerto adhuce in uſu eſt. 48

Privilegium.
Solum privilegium nundinarum non
uſu decennii exſpirat; cetera vero
privilegia non niſi X XX. annorum
lapſu exſtinguuntur. 185
Privilegium, ſuper re meræ facul-
tatis impetratum, niſi expr eſfſe jus
prohibendi contineat alios ab ejus-
dem uſu non excludit. 259
Etiam tale privilegium, cui jus pro-

In poſiefloriis proceffibus privilegium hibendi inſertum, ſtricte interpre-
nullum habet, ſed, quoties inſo- tandum eft. 1b 0.
Mmm mmim z. Pri-

INDEX

RERVM. . WW

Privilegium, quo ereditor aliquis aliis
ommbus anteponi jubetur, bene-
ſicium ſeparationis non excludit.
. 543
Privilegium, aliis non auditis, obten-
tum, ſub- & obreptitium cenſetur.
. 659
An omnia privilegia, etiam gratuita,
1 . . . .
pro lubitu revocari poſſint? 761
Privilegium Eſci.
Etiam ſine ceſſione conſequuntur illi,
qui pecuniam in ſolutionem tribu-
torum gredunt.
Creditor tamen probare debet ver-
ſionem; ad quod confeffo debito-

ris haud ſufficit, ne quidem ad effe.

ctum jurisjurandi ſuppietorii. ib.

Privile gium pecuniæ hereditariæ.
Non ſaltem juris Saxonici eſt, ſed in
jure communi fundamentum habet.
1 *
Probatio.
Quando de debitore carceri mandan-
do agitur, probatio, quod bona
ſua prodegerit, non creditoribus,
ſed ipſi, quod fortunæ injuria bo-
nis lapſus ſit, imponitur.
Probationem liquidam faciunt in-
ſtrumenta clara, item jurisjurandi
delatio, non vero teſtes, niſi æqui-
tas & eircumſtantiæ id ſingulariter
ſuadeant. 780
Quænam probatio in continenti ſit
liquida ? ibid.
Proceſſus ordinarius.
Poteſt a judice converti in ſumma-

rium. 328
Proceſſus poſſeſſorius.
Omnis procefſus pofleflorius ſumma-
riter tractatur. 622
Is, qui de poſſeſſione retinenda agit,
ſolus zar s*o‿ ſummarius dici=
tur. ibid.
hoc ſolo appellatio excluditur, quæ

tamen in remediis adipiſcendæ &
reeuperandæ poſſeſſionis locum ha.
bet. 1ig.
Inſtituto proceſſu poſſefforio, ſuper
petitorio, ſi hec ex actis liqueat,
recte pronunciatur. 624
Inſtituto poſſefforio ſummario, de
ordinario judicari poteſt. 625
An & quousque contra principem ac
iſcum ejus locum inveniat? 629
Prociwator-
Intempeſtive concludere, & deductio-
nibus ac ſcriptis, quæ ipſi adhuc re-
ſtabant, renunciare nequit, niſi hoe
ei ſpecialiter mandatum ſit. 280
Promiſſio.
Nulla promiffio, cui acceptatio non-
dum accefſſit, obligat. 827
Qui bis eandem remetſi diverſimode,
