erſte Stelle hat den Gerichtsgebuͤtren und des Curatoris litis Sala-
rio gebuͤhret. Es koͤnnen aber unter jenen die Reiſekoſten des Ge⸗
richtshalters nicht gerechner werden, als welche von den Gerichtsher⸗
ren, denen die fructus jurisdiétionis anheimfallen, folglich auch
die onera derſelben, und darunter die Beſtellung der Gerichtsperſo⸗
nen und die zu deren Salarirung und Reiſen noͤthige Koſten obliegen,
zu tragen ſeynd. “” “ IV

88 MEDITAT. AD PANDECT.

Fumtus in voncurſum Jacti primo loco collocantur.

Wibil zamen propterea creditorilus priorilus de jure
communi detrabitur.

Pot eos, qui res ſuias exſtantes jure dominii vindicant, Pro..

xime, & in ipſo quidem concurſu primo loco, ſequun-
tur expenſa, quæ durante vel pendente concurſu omnium
creditorum gratia neceſſario factæ ſunt, L. 8. Depoſiti, L. ult.
§. 9. C. de Jure deliberandi, Martini in Proceſſu tit. 42. 5§ 4.
n. 13. Aequum hoc eſt & indubium. Illud vero maximopere
controvertitur, utrum expenſæ hæ generaliter ex corpore
bonorum decerpantur, an vero his ſolis creditoribus, ad
quos ſolutio pertingit, impurentur ac pro rata deducantur.
Priorem ſententiam antiqui omnes tenent, nec ullum mihi
lectum recordor, qui expenſas has non ſimpliciter primo lo-
co ponat. Nec aliud in priſcis legibus ſtatutum. Primi,
quod ſciam, ſcabini Lipſienſes & Hallenſes apud Martini in
Proceſſu tit. A2. S. 4. n. 31. ſenfentiis ſuis hanc formulam ad-

jicere cœperunt: Jedoch werden ſolche Koſten nur denenjenigen

Glaͤubigern, welche ihre Zahlung erhalten, Ppro rata gefurzet. Inſe-

ruit eandem elefétor Brandenburgicus der Magdeburgiſchen
Proceß⸗Ordnung cap. 49. J. 7. Imitati eum ſunt nuperrime
Potentiſſimus Poloniarum rex in der erlaͤuterten und verbe⸗
ſerten Churſaͤchſiſchen Proceß⸗Ordnung ad tit. 42. §. 1.
rex Pruſſiæ in der Bypotheken⸗ ⸗und Concurs⸗Ordnung 4
130. Atque hæc formula in iis quidem terris, in quibus lege
ftabilita eſt, adhiberi debet ſine dubio, non tamen in illis,

quæ jure communi utuntur. Equidem illa mihi ipſi olim

æquiflima & juſtiſſima viſa fuit, ut eam etiam in iis locis, in
quibus jus commune digei⸗ ſententiis claſſificatoriis, quos
vocant,

i
l.
mi,
i/
1d.
Nn
lal.
ſche

W

Sp. CCCCLXXXI. DE SVMTIBVS CONCVRS. 484

vocant, adjiciendam crederem. Movit me inprimis illa vul-

gata juris regula: omninm contributione ſarciendum eſſe,

quod pro omnibus impenditur, L. I. de L. Khodia de jactu.
Ipſi aliquando Cti Helmſtadienſes, deſerta majorum ſuorum
opinione, novam hanc amplexi ſunt. Si certe menſe Dec.
anni ololoccxiv. reſponderunt: Zuerſt kommen die Gerichtsunko⸗
ſten, welche ineluſive der jetzigen Urthels⸗Requiſitions, und Pu-
blications. Gebuͤhren zuſammen 44. Rehlr. betragen. Dieſe wer⸗
den nun zwar zum voraus abgezogen. Allein es wuͤrde die höoͤchſte
Unkilligkeit ſeyn, wann ſolcher Abzug nur den letztern Glaͤubigern

zur Laſt gerrichte, und dieſe deshalb leer ausgehen muͤſten, da doch
ſolche Koſten dem ganzen Concurſe zum beſten gereichen, mithin von

allen, die etwas bekommen, pro rata getragen werden muͤſſen. Die⸗
ſemnach wird einem jeden, der die Zahlung bekommen, allezeit der
ſiebende Rthlr. gekuͤrzet. Jedoch werden die Herrengefaͤlle mit ſol⸗
chem Abzuge verſchonet. Sollte auch bereits einigen Glaͤubigern das

voͤllige quantum bezahler ſeyn, muͤſten dieſe den ſiebenden Rehlr.

wieder hergeben, oder, da ſelbige nicht ſolvendo, wuͤrde es den uͤbri⸗

gen Glaͤubigern abgezogen. Poſtquam vero deinde rem accura-

tius conſiderare cœpi, maxima mihi dubia contra novam hanc

opinionem ſunt oborta. Primum legem nullam habemus,

in qua illa innitatur. Nam regula juris, quam ſupra memo-

ravi, manifeſtam patitur limitationem tunc, quum alterius

culpa intervenit. At concurſus creditorum ſemper fere ori-
tur culpa poſteriorum creditorum, qui cum debitore jam
obærato contraxerunt, vel tamen ei non ſatis provide credi-
derunt. Primis creditoribus, qui mutuum ei tunc, quum
adhuc ſolvendo eſſet, vel adhibita circumſpectione debita de-

derunt, imputari nihil poteſt. Non debebat itaque his no-

cere factum creditorum poſteriorum. Deinde plerorumque
ex anterioribus creditoribus jus liquidiſſimum eſt, nec diſcep-

Tom. ZII. Q J tatio-

–

N

490 MEDITAT. AD PANDECT.

tatione ulla eget. Proceſſus ergo inter ſolos fere creditores
Poſteriores vertitur, qui nomina ſua liquida facere laborant,
& de potiore loco invicem certant. Propter hos ſumtus ma-
ximus fit, cujus partem creditoribus prioribus ferendam im-

ponere vix ſine iniquitate poſſumus. Porro tributa & onera
publica deminutionem nullam pati debent. Sed, ſi regula,
quam dixi, generalis eſt, ea etiam fiſco obſtabit, quod infini-
tas ejusdem querelas excitabit. Tum nova hæc opinio tur-

bas ſæpe dat, atque novas lites excitat. Dixi ſupra, pendente
concurſu, uni ex creditoribus, cujus jus maxime liquidum
& veriſimile apparet, ſuum etiam ante ſententiam definiti-

vam exſolvi poſſe. Hunc itaque poſt latam deinde ſenten-

tiam definitivam ad partem ſumtuum reddendam condictio-

ne indebiti adigi oportebit. Quod quantas difficultates pa-
riturum ſit, unusquisque animadvertit. Deinceps illa ipſa
opinio magiſtratibus crucem figit, atque occaſionem novos
ſumtus faciendi ſuppeditat. Animadverti hoc aliquoties.
Judices nempe, ſœpe arithmetices imperiti, accepta ſenten-
tia, qua impenſas litis cuilibet creditori detrahere jubentur,
calculum ducere neſciunt, atque, ut nonnunquam animad-
verti, acta ad [Ctos remittunt, ut poſt ſententiam claſſifica-
toriam etiam diſtributoriam concipiant, & expenſas ſingulis

pro rata ipſi detrahant. Denique judicia multa veteri obſer-

vantiæ adſueta rationem, cur ab illa recedatur, non agno-
ſeunt, atque adeo novam illam ex ſuperiore Saxonia adve-
ctam formulam improbant atque rejiciunt. Non diu eſt,
quod acta concurſus Falckenbergici ex illuſtri Cancellaria
Suerinenſi Helmſtadium mitterentur, in quibus [Cti enen-

ſes ſententiam claſſificatoriam conceperant, atque ex novo
more expenſas ſingulis creditoribus ferendas adſcripfſerant.
Sed correxit ipſa Cancellaria ſententiam, judicavitque: Daß
die

kes
n
n.

hen
ul
lini.
tur.
Nte
n
ün
uten.
idie.
es e.
1 ipſi
noros

Oties.

Den⸗

et

nümt⸗
allfer⸗
lnorts
ler.
gno⸗
Ave-
el,
Lellarii
ſener.
n0.
Plern

:

SP. CCCCLXXXI. DE SVMTIBVS CONCVRS. 491

die Concurskoſten voraus zu bezahlen, und den Creditoribus, die
das ihrige erhalten, pro rata nicht zu kuͤrzen. Quibus incom-
modis moti nuper ICti Helmſitadienſes in majorum ſuorum
veſtigia reverſi ſunt, atque ſic menſe Jan. anni croloccxxXvVIII.
Nordhuſam reſponderunt: Erſtlich beſchweren ſich Leuterantin⸗
nen uͤber das geſprochene Claſſifications, Urthel deshalb, daß die
Concurskoſten nebſt des Curatoris bonorum Salario den Credi-
toribus, ſo ihre Zahlung erhalten, nicht pro rata gekuͤrzee, ſondern
zum voraus von der maſla bonorum genommen werden. Nun
berufen ſich zwar Leuterantinnen auf den Gerichtsbrauch, und haben
uͤberdies den Beyfall vieler Rechtslehrer vor ſich, welche die Kuͤrzung
pro rata ſowol der Billigkeit als den geſchriebenen Rechten vor
gemaͤß halten, und die bekannte Rechtsregul, omnium contribu-
tione ſarciendum eſſe, quod pro omnibus impenſum fuit,
hieher ziehen, anbey vor eine große Ungerechtigkeit ausgeben, daß
man den Concurs blos auf Unkoſten der letzten Glaͤubiger fuͤhren,
und die erſte davon gaͤnzlich losſprechen wolle. Alldieweil aber der
geruͤhmte Gerichtsbrauch nicht im geringſten beſcheiniget iſt, und
vielmehr das Widerſpiel daraus, daß daſige von der Obſervanz
am beſten informirte Obrigkeit die Gerichtskoſten ſchlechterdinges
vorausgeſetzet, hervorſcheinet, hiernaͤchſt die erſte und vorgeſetzte
Glaͤubiger, welche ihr Vorrecht entweder in alten Zeiten oder doch
durch genugſame Vorſicht und Beobachtung der in Rechten vorge⸗
ſchriebenen requiſitorum erlanget, an dem nachgehends entſtande⸗
nen Concurſe keine Schuld tragen, hingegen den letztern Glaͤubi⸗
gern darunter, daß ſie ſich nicht beſſer vorgeſehen, einige Schuld bey⸗
gemeſſen werden kann, alſo in etwas unbillig iſt, wann man den er⸗
ſten Glaͤubigern, wegen der letzteren ihrer Unvorſichtigkeit und des
dadurch erregten Concurſes, ein Theil von ihren Capitalien abzieherz
So haben wir es in dieſem Puncte bey dem Urthel gelaſſen.

4922 MkEbITAT. AD PANDECT.

4

VI.
BEaæ etiam expenſæ, quasß unus e&reditorum in communem
utilitatem fecit, ei ante omnia ex communibus
bonis reſtitui debent.
VII.
Wec nocet ei, quod in ſumtu faciendo ſuam aze
utilitatem ſectarit.

Recte Mevius Part. 2. dec. 269. eas expenſas, quas credi-
torum aliquis in commoda communis proceſſus facit,
ceteris creditoribus omnibus antefert. Aequum hoc eſt &
convenit cum L. 5. &6. pr. Qui potiores in pignore. Funda-
mentum hujus juris eſt negotiorum geſtio, ut idem Mevius
ibid. n. 6. bene obſervat. 1 quo conſequitur, ereditoribus
iſtis, qui ſumtus fecerunt, non nocere, quod propriam ſal-
tem, non communem, utilitatem ſpectarint. Nam nec ne-
gotiorum geſtori hoc nocet, L. 6. §. 8. de Megotiis geſtis.
Quapropter ſic menſe Dec. anni coloccxvI. a JC tis Helmſta-
dienſibus judicatum eſt: 1. Alle dem Concurs zum Beſten auf⸗
gewendete Unkoſten, wohin auch Chriſtoph Heinrichs von Schau⸗
rinsky liquidirte 30. Thlr. welche wir hiemit auf 23. Rthlr. 18.
Groſchen maͤßigen, ingleichen, was der von Schmolk auf den Con⸗
curs verwandt, gehoͤret. 2. Obgedachter von Schaurinsky mit ſei⸗
nen angegebenen meliorationen. Jedoch gehen von der liquidir⸗
ten Summa der 470. Rthlr. 23. Groſchen 9. Pfen. die 3. erſte Po⸗
ſten a 287. Rthlr. 18. Groſchen ab, als welche in dem Concurſe ge⸗
hoͤrigen Orts zu bezahlen ſeynd, und wird der Ueberreſt auf 144.
Thlt. 13. Groſchen moderiret. B. R. W. Rat. dec. Anfaͤnglich
ſtehen die dem Concurſe zum Beſten aufgewendere, und gleich nach
ſelbigen die zur Verbeſſerung des Guthes, und alſo ebenfalls zum

Nutzen der ſaͤmmtlichen Glaͤuhiger emachte Unkoſten. Dann 4 .
glei

Sp. CCCCXXXI. DE SVMTIBVS GONCVRS. 493.

gleich denen, welche dieſe letztere fodern, vorgeworfen wird, ſie haͤt⸗
1 ten darunter nicht des Concurſes, ſondern ihren eigenen Vortheil
geeſuchet, ſo iſt doch bekannt, daß ein negotiorum geſtor, welcher
blos ſeines Nutzens halber und ſo gar mala fide etwas aufgewender,
ſolches dannoch von demjenigen, deſſen Beſtes dadurch befordert iſt,
wieder fodern koͤnne. D
COK OULELEARIA.
I. Expenſæ in conſervationem & refectionem rerum ad
ta cencurſum ſpectantium ante omnia deducuntur, atque
. ipfi adeo mercedi domeſticæ anteponuntur, arg. L. §5.
din Qui Keriote in pign. L. 8. Depoſiti, L. 29. §. 2. de Pig-
H ve uj. Vide Pecimen CEIX. de Exercitoria act. med.
ſl. “M
Ie. 2. Idem de impenſis in meliorationem factis dicendum.
ſ 3. Neceſſe tamen eſt, ut ea refectio & melioratio non an-
ſt. te concurſum excitatum, ſed, pendente illo, facta ſit, .
ſfs arg. L. I7. C. de Pignoribus. Alias enim impenſæ in re-
daanh fectionem ſuppeditatæ ad ſecundam creditorum claſſem
4 . referuntur, impenſæ in meliorationem nullum plane
. privilegium habent. Vide Specimen CLXVII. de in rem
Cin verſo med. 2. 3. item die erlaͤuterte Saͤchſiſche Proceß⸗
jſet Ordnung tit. 42. §. I.
dire S
N
t —
144
h.
ih .
.
1 SPE
Q& 4 3

494 MEDITAT. AD PANDECrI. 4
– SPECIMEN CCCCLXXXII

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD PIB. XETI. TIZ: E.

PRIVILEGIO TRIBV.
TORVMMsANA! k

PVBEICE CVM ALIQVOT SEQVENTIBVvWGS
DEEERNSNM.

ANTONIO VIDARICO ERATH

BRVNSVICENSI
D. XXXI. JT. cIDDCCXXVIII.

Tributa in concurſu inter primos ereditores tonumur.
II.
“ Tributum defnitur.
1 III.
Etiam ea onera, quazg magiſtratilus inferioribus præſamtur, ſ
publicam rintoten Tectent, inter tributa Nerunern
IV.
dAd trilbuta referri nequeunt onera, gquc peculiariter ab ano cive
ex contractu vel præſeriptione præſtantur.

Lrributis in concurſu inter primos ereditores locus
datur. Intereſt enim reipublicæ, ut indemnitati tri-

butorum omnibus modis conſulatur, L. 2. C. ₰.

propter publicas penſitationes, & utilitas publica præferenda
eſt privatorum contractibus, L. 2. C. de Primipilo. Etſi vero
alias de definitionibus magnopere ſolicitus non ſim, hic ta-
YU men

—

8 P. CCCCLXXXII. Dr PRWIITGT0 TEIBVTORVM. 49 5

men definitionem tributi Ppræmittendam eſſe video, quod ex
ea recte ſtabilita multæ lites decidi queant. Miror, Alockium
in integro, quem de Contributionibus ſeripſit, commentario
definitionem tamen contributionis contra morem aliorum
ejus ſæculi auctorum, qui in ſtruendis definitionibus plus
operæ, quam neceſſe erat, conſumunt, omittere. Optime
Zieglerus de Juribus Majeſtatis Lib. 2. cap. I. F. 2. tributum
definit omne id, quod reipublicæ conſervandæ cauſa in com-

mune confertur. Addo ſaltem: & utilitatis publieæ cauſa, ne

quis forte vocem conſervandæ Ibren & neceſſitatem publi-
cam rigide nimis exigat Vide L. 239. §. 3 de Verborum ſig-
nif. quæ huc maxime pertinet. Diſcrimen, quod vulgo faci-
unt inter tributa, collectas, ſtipendia &c. neceſſarium non eſt.
Nos cum Zieglero ſpecies iſtas omnes uno tributi nomine
complectimur. Poſita iſta definitione, conſequitur, veram

eſſe eorum ſententiam, qui apud Martini in Proceſſu tit. 42.

Z

0a
in.
“
td
en
elt.

§. 7. n. 23. 24. ea etiam onera, quæ magiſtratibus inferioribus,
comitibus puta, baronibus, nobilibus atque civitatibus mu-
nicipalibus, debentur, huc referunt. Addenda eſt tamen li-
mitatio, dummodo ea onera utilitatem publicam ſpectent,
qualia inpritnis ſunt, quæ magiſtratus oppidani pro ſumtu in
ædificia publica vel miniſtros publicos &c. faciendo accipiunt
& exigunt. Neque famen ſola utilitas publica ſufficit, ſed
neceſie etiam eſt, ut id, quod Ppræſtatur, in commune confe-
ratur. Id nempe, quod civis aliquis peculiariter, forte ex
contractu vel præſcriptione, obligatus ſolvit, quamvis ad pu-

Blicos uſus & necefſitates, in claſſem tamen tributorum non

venit, ſed inter creditores ſecundi ordinis ſecundum antiqui-
tatem temporis locatur, L. 2. C. de Privilégio ſiſci. Subjicie-

mus exemplum. In quodam concurſu creditorum magiſtra-

tus oppidanus onera publica confeſtim ex præſentiſſima pe-

cunia, nemine contradicente, decerpſerat, deinde, commiſſis

inter

496 MEDITTAT. AD PANDECT.

inter ſe creditoribus, acta ad Ctos Hehmſtadienſes menſe
Januario anni cloloccxxvVIII. mittebat. Tenue erat patrimo-
nium, de quo litigabatur, onera vero longe majora, quam
quæ exiguis poſſeflionibus convenire videbantur. Mirati
hoc, Onera illa accuratius conſiderare cœpimus, & animad-
vertimus, potiſſimam illorum partem in mercede conſiſtere.
Nempe debitor communis tabernulam in foro publico ha-
Puerat & penſionem pro ea ab aliquot annis curiæ debebat.

Sed ea penſio male inter tributa collocahatur. Exemimus

igitur eam inde, & inferiore loco poſuimus ex his rationibus:
Was die Ordnung der Glaͤukiger ſelbſt betrift, ſo gebuͤhret nach den
Concurs⸗Koſten die erſte Srelle den oneribus publicis, worunter
wir doch die 30. Rehlr. Budenzinß nicht wohl rechnen koͤnnen, nach⸗
dem dieſer Budenzinß ja keine Contribution oder ordentliches Her⸗

rengefaͤlle, ſondern ein bloſſes Miethgeld iſt, und in den Rechten mehr
nicht als ein ſtillſchweigendes Unterpfand in den mercibus illatis hat.

V.

Exactores tributorum quousque in concurſu ad probandum
. ☛

adſtringantur, disquititur.

Qaod ad quantitatem reliquorum, ſimplici eorum adſertioni

ſine jurejurando kdes habetur.

Primus, ut dixi, poſt expenſas concurſus locus tributis de-
berur. Sed conſtare ante omnia debet de debito ejusque

quantitate. Requirit itaque Brunnemannus in cent. I. deciſ.

54. ut tributa ſpecifice liquidentur & probentur. Et de liqui-
datione quidem nihil habeo, quod moneam. Verum quod
ad probationem diſtinguendum eſt. Debitum ipſum probari
non oportet, niſi tributum, quod exigitur, plane ſingulare
ſit, hoc eſt, ab aliis civibus atque poſſefſionibus non exigatur.
Nam onera univerſaliter omnibus impoſita, tametſi nova
fint & inſolita, extraordinaria tamen dici nequeunt, nec quod

ad ſingulos probatione indigent, L. f. C. de dunonis er

enſe
lrino.
Guun
Mti

limmd.
iſtete.

0 hi.
ebet.

imus
ibuu

den

Munte

1 li⸗

tͤhin
nneft
iobee

rtioy

isc⸗
egne

SP. CCCCLXXXII. Da PRIVIEGIO TRIBVTORVM. 497

batis. Quodſi autem de quantirate collationis dubitetur,
tunc ſecundum Novellam 128. c. 4. fiſcalium deſcriptionum

cuſtodes coguntur, eas proferre & fiſcalium oſtendere quan-

titatem. Denique ſi & de quantitate oneris prædio inhæ-
rentis conſtet, atque ſaltem de reſiduis, quousque ea debe-
antur, quæſtio ſit, tune ſimplici exactorum adſertioni fides

habetur, & debitor in id omne, quod illi poſeunt, damna-

tur, niſi apochis eam ſummam minuere queat. Nec cogun-
tur exactores quantitatem eam, quam flagitant, jurejurando
confirmare. Id quippe jusjurandum ſuperfluum penitus
foret. Sufficit enim fides juris jurandi, quod ab initio ſuſcepti
muneris præſtiterunt. Sic menſe Febr. anni cioloccxvII. ju-

dicavimus: Ob wol Curator litis von dem Gerichts⸗Schultzen,

daß er nebſt den Schoͤppen das angegebene quantum der Contri-
bution beſchwoͤren ſolle, fodert; So haben wir doch ſolches, da die
Contributions-Caſſa, in ſo weit deren Befriedigung durch Qui⸗
tungen nicht beygebracht wird, fundatam intentionem hat, auch
tum Ueberfluß der Gerichts⸗Schulze und Schoͤppen es bey ihrer
Pflicht ausgeſage, nicht in Betrachtung gezogen, ſondern be ſagte
Contribution gleich ſecundo loco, das Treſcherlohn aber, woge⸗
gen nichts erinnert worden, unter die dem Concurs zum Beſten

verwandte Unkoſten geſetzer.

VII.
Lui becuniom in ſolutionem tributorum oredunt „ privile-
gium ſiſci etiam ſine ceſſione conſequuntur.
Creditor tamen prebare debet verſionem.

TZvom. vII. H Rr 1 HMZ IX.

491383 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
Ad quod confeſſio debitoris haud ſufycit, ne guidem 24
effelctum juritjarandi ſuppletorii.
ifficillima lis eſt, an is, qui debitori communi pecuniam
D ad ſolvenda tributa & onera Publica credidit, in privi-
legium fiſci ſubintret, quamvis fiſcus ei jura ſua non ceſſerit.
Negatur hoc aperte in L. 3. & ult. C. de Privilegio ifci. Af-
firmatur contra in L. 24. §. ult de rebus auctoritate judicis poſ-
ſid. cui adſtipulatur lex I. C. de hbis, qui in priorum ereditorum
locum, ubi ad conſequendum prioris creditoris locum ſuffi-
cere dicitur pactum cum debitore initum, ut credens in lo-
cum anterioris ſuccedat. Conciliationes, quæ vulgo adfe-
runtur, haud ſatisfaciunt. Analogiæ juris magis convenit
ſententia, ſufficere pactum cum debitore initum, nec ceſſio-
nem fiſci aut alterius Prioris creditoris deſiderari. Hujus
enim nihil intereſt, cui & invito ſolutio obtrudi & jus ſuum
exſtingui poteſt. Verumtamen, etſi hanc opinionem admit-
tas, cavendum eſt ſedulo, ne fraudibus porta patefiat Nihil
ſcilicet, illa promiſcue admiſſa, facilius erit, quam, ut credi-
tores poſteriores cum debitore obærato colludant, atque chi-
rographis ſuis confeſſionem de pecunia in ſolutionem tribu-
torum credita ac impenſa inferri curent, & ſic antiquiſſimas
hypothecas eludant. Fit hoc nonnunquam tam impudenter,
ut, hominibus ingenuis perfrictam adeo frontem eſſe poſſe,
miremur. Perferebantur ad nos menſe Sept. an. croloccxxVI.
acta concurſus, in quibus nullum erat chirographum, quod
iſtam, quam dixi, formulam non contineret. Videbatur no-
quædam cautela a notario excogitata generaliter irrepfſiſ-
Quod nos indignabundi non tulimus, ſed omnes iſtos
rediidrer cum cautela ſua in ultimam claſſem rejecimus,

addita hac ratione: Und iſt des gemeinſchaftlichen Sanencs
bloſſes

ling
ten
ole
WyI
gvol
rno.
enl.
inns
Mpets

ſ

SP. CCCCLXXXII. DE PRIVILEG. TRIBUT. 490

bloſſes ganz unwahrſcheinliches Bekaͤnntniß, ob ſey der groͤſte Theil

dieſer aufgenommenen Gelder zur Bezahlung der Contribution,

oder ſonſt dem Gute zum beſten anfgenommen worden, zu Erlangung

eines Vorzugs vor die oͤffentliche Hypothequen und andere privi-
legirte Glaͤubiger nicht hinlaͤnglich. Erat quidem in collegio, qui
creditoribus iſtis probationem adhuc permittendam eſſe di-
ceret. Sed neque hoc placuit, conſiderantibus, oportuiſſe

illos ſub pœna præcluſi jura ſua ante ſententiam claſſiſicato-
riam deducere ac probare. Quid ergo, ais faciendum ei, qui
vere in tributorum ſolutionem credidit? Num forte jusju-
randum ſuppletorium offerendum? Neque hoc ſufficiet,
quum ſola confeſſio debitoris, perinde ut in actione de in
rem verſo, nihil probet. Idem itaque creditori præcipimus,
quod Vlpianus in L. 3. §. 9. de in rem verſo, ut curioſus ſit,
quo pecunia ſua vertatur. Solvat ipſe fiſco tributa, apochas-
que exigat, quod omnium optimum eſt, aut tamen teſtes,
qui pecuniam ſuam ſolvi fiſco videant, mittat. Sic menſe

Novembri anni cioloccxix. judicavimus ex hujusmodi ratio-

nibus: Es ſeynd vors erſte geſetzt worden alle dem Concurs zum
Beſten aufgewendete Unktoſten, zweytens die Herrengefaͤlle und auf
dem Gute haftende onera realia, drittens diejenige, welche die Her⸗
rengefaͤlle verſchoſſen, und dadurch in locum fiſci ſuccedirer.
Doch haben wir hierbey einen Unterſcheid gemachet zwiſchen denen,
welche ſolche Gelder an den Fiſcum ſelbſt gezahlet, auch daruͤber von
deſſen Einnehmern Quitung erhalten und aufzuweiſen haben, und
denen, ſo keinen Schein in Haͤnden haben, ſondern das Geld dem
gemeinſchaftlichen Schuldner, um davon obgedachte onera abzutra⸗
gen, hergegeben. Dann weil nicht gewiß, daß dieſes letztere wahr⸗
haftig geſchehen, gleichwol die Rechte das Verſprechen des Schul⸗
deners nicht vor genugſam halten, ſondern den Beweis der Verſion
ſelbſt erfodern, indem ſonſten ein jedweder dergleichen in die Obli⸗
gationes rucken, und dadurch ein Privilegium erlangen koͤnnte;
So haben wir dieſen letztern kein Vorrecht angedeyen laſſen.
Rrr2 O-

500 MEDTTAT. AD PANDECLLI.
6Oναι L 1RIVUNr

Qauando fiſcus ipſe ratione reliquorum cum his, qui pecu-

niam ſuam in ſolutionem tributorum crediderunt, con-

currit, fiſcus primo loco ponendus eſt ob utilitatem Pu-

blicam.

SPECIME N CCCCLXXXIII.

MEDITATIONVNM AD PANDECTAS
AD EIE. XII. TIR E.

PECVNIA nikEPrTANI.

Priwiligium pecuniæ eregiaſis non ſahem juris Saroniei
eſt, ſed in jure communi fundamentum haber.

e privilegio, quod pecunia hereditaria habet, ut in
prima creditorum claſſe collocetur, lis magna eſt,

utrum id in ſola Saxonia obtineat, an vero & in iis

provinciis, in quibus commune jus viget, locum inveniat.
Multi id cum Martini in Proceſſu tit. 42. 9. 8. . I. & Hahbnio
ad E eſembecium tit. de Privilegiis ereditorum n. 2. ad ſolam
Saxoniam reſtringunt. Alii, inter quos & Brunnemannus in
Concurſu ereditorum cap. 5. §. 21. univerſale faciunt. Cui
poſteriori ſententiæ etiam nos, ICti Helmſtadienſes, acceſſi-
mus ex hac ratione. Coheres ſine dubio, quamdiu hereditas
indiviſa jacet, partis ſuæ dominus eſt. Id dominium tunc,
quum in diviſione prædia kereditaria alteri addicit, ac ſibi

contra annuam penſionem, dotem vel ſimile quid ſtipulatur,

transfert quidem in coheredem, non tamen per venditionem
quæ in diviſionibus hereditariis non præſumitur, L. 34. Fa-
miliæ

sP. CCCCXXXIII. D? PrcvNIA HEREDITARA. 501

miliæ erciſeundæ, ſed per contractum innominatum do ut
facias, do ut des. Ergo ſi is, qui prædia ſuſcepit, modum
adjectum non implet, addicens utilem vindicationem habet,
ſeu, ut ea in L. 1. C. de Donationibus, gquæ ſub modo explica-
tur, actionem, qua dominium priſtinum ſibi reſtituatur. Vi-
detur ergo extra concurſum inter eos, qui jure dominii res
ſuas repetunt, collocandus eſſe. Sed uſu obtinuit, ut ſaltem
in prima claſſe collocetur. Sic menſe Martio anni cloloccxX.

reſpondimus: Entſtehet die Frage: Ob Erbegeld vor allen an⸗

dern den Vorzug habe? Wiewol nun einige Rechtslehrer das den

Erbegeldern zuſtehende Vorrecht nur auf Sachſen, wo ein aus⸗
druͤckliches Geſetz dieſerwegen vorhanden iſt, reſtringiren, und dafuͤr
halten, es koͤnne an Orten, wo das gemeine Recht eingefuͤhret iſt,

dergleichen Privilegium in Ermangelung eines Legis den Erbegel⸗
dern nicht verſtattet werden. Dieweil aber ein Erbe, ſo lange er

noch nicht abgefunden iſt, ſein Erbrecht und dominium in den erb⸗
ſchaftlichen Stuͤcken auch nach Verordnung der gemeinen Rechte be⸗
haͤlt, und Kraft ſolches dominii andern Glaͤubigern vorgehet, mit⸗
bin nicht geſaget werden kann, daß das Vorzugsrecht der Erbegelder

nur in Saͤchſiſchen Rechten gegruͤnder ſey, immaſſen auch Brunne-
miannus und andere auſſer Sachſen lebende DD. die Erbegelder in

die erſte Claſſe der Glaͤubiger ſetzen; So hat das Erbegeld vor allen
andern Glaͤubigern, auſſer denen, welche gleichfalls in der uinen
Claſſe ſtehen, den Vorius.

II.
Pecunia bereditaria deſeribitur.

Mdati præcedens vix ſatis intelligetur, niſi naturam
V1 pecuniæ hereditariæ accuratius explices. Et ſcilicet pe-

cunia hereditaria penſio, quam heres, Prædia hereditaria
Rrr 3 iluſci⸗

MEDTTAT. AD PANDECT.

fuſcipiens, coheredi vel in alimenta, vel in dotem, vel in do-
nationem propter nuptias, vel in ſimilem uſum pollicetur.
Non deſidero, ut præſtatio in plures annos dividatur, quod
nonnullos facere animadverto. Nihil hoc ad eſfſentiam pe-
cuniæ hereditariæ. Semper fere in terris Brunſuicenſibus,
quando prædium ruſticanum inter liberos dividendum eſt,
unus id ſolus ſuſcipir, ceterisque vel alimenta promittit, vel
modicum quid ſolvit in præſens, majorem vero ſummam in
diem, quo nuptias facturi ſint, pollicetur. Mitgaft appellant
communiter, quæ nihil aliud eſt, quam dos vel donatio prop-
ter nuptias. En genuinum maxime pecuniæ hereditariæ ex-
emplum. Fac ergo, illum prædii poſſeſſorem bonis labi.
Iniquiſſimum certe foret, fratres ſororesque cum omnibus
fortunis ſuis in ultimas creditorum claſſes relegari. Igitur
jure dominii in prima claſſe collocandi ſunt. Fecimus hoc

menſe Martio anni cioloccxv. ex his rationibus: Den folgen⸗

den Ort haben wir denjenigen, welchen ſtatt ihres an dem Guche zu
fodern habenden Erbtheils etwas gewiſſes an Mitgaft und Ausſteuer
ausgemachet worden, eingeraͤumet, in Erwegung, daß ſelbigen die⸗
ſer Foderung halber eine ſpecies dominii und hereditatis Peritio

zuſtehet.
ſtehe⸗ III.

Pecunia bereditaria non eſt, quando emtio & venditio intercedit.
Jure tamen Saxonico emtio & venditio pecuniæ hereditariz-
non obſtat. DW
Wurarvum præſtatio pecuniam bereditariam vitiat.
atet ex jis, quæ ante diximus, pecuniæ hereditariæ privi-
legium ceſſare, quando emtio & venditio interceſſit, at-
que prardia certo pretio æſtimata uni coheredi addicta ſunt,
ſub

eſ

et
N
i

SP. CCCCLXXXIII. DE PrcVNIA HEREDITARIA. 5703

ſub pacto, ut is hoe pretium ſtatis diebus ſolvat. Vera bic

venditio intercedit per L. I. C. Communia utriusque judicii &
L. 3. C. Communi dividundo. Igitur, quia fides de pretio ha-
bita, dominium irrevocabiliter tranſit, §. 41. J. de Kerum di-
viſ. Hac ergo in parte jus commune recedit a Saxonico, quo
Privilegium pecuniæ hæreditariæ etiam illi, quam modo me-
moravi, pretio in diſtinctis terminis ſolvendo tribuitur. Vide
Ordinat. proc. Sawx. elect. antiquam & recognitam tit. 42. §. 7.
quem locum non vidertur ſatis intelexiſſe Martini ad eand. n.
10. dum inter requiſita hujus pecuniæ hoc ponit, ut ex ti-
tulo familiæ erciſeundæ & cauſa diviſionis absque præcedente
venditione coberedi pro ſua portione aßignetur pecunia. Pug-
nat hoc aperte cum mente legislatoris Saxonici, etſi juri com-
muni conveniat. In eo vero utrumque jus, Saxonicum &
commune, iterum convenit, quod uſurarum præſtatione pri-
vilegium pecuniæ hereditariæ perimatur. Mutuum enim
tunc intercedit, arg. L. 4. C. de Pactis inter emtorem & ven-
ditorem. Sic menſe Auguſto anni ColoccxIII. judicavimus:
3. Johann Georg Kayſer mit 22. Thlr. Johann Conrad Kayſer mit
10. Thlr. Chriſtoph Kayſer mit 22. Thlr. Ilſe Margarethe Kayſe⸗
rin mit 42. Thlr. Erbegelder, wann dieſelbe zufoͤderſt in ſupple-
mentum ſchwoͤren, daß ſie ſolche Summen wegen ihres Erbeheils
wahrhaftig zu fodern haben. Daferne aber doch die uͤbrige Glaͤubi⸗
ger zu erweiſen vermoͤchten, daß beſagte Liquidanten die Muͤhle an
den gemeinſchaftlichen Schuldener verkaufet, oder Zinſen von den
ihnen ausgemachten Geldern genommen, ſo ſeynd die Poſten in der
letzten Claſſe unter die nudos chirographarios zu ſetzen. B. R. W.
Rat. dec. Nachdem Anfangs die Concurskoſten geſetzet worden, ſo
hat die folgende Stelle den Erbegeldern, welche des Schuldeners Ge⸗
ſchwiſter aus den von ihrem Vater herruͤhrenden Guͤtern zu fodern
hat, gebuͤhret, in Erwegung, daß ihnen wegen ſolchen Erbeheils das
Eigenthum an beſagten Guͤtern zuſtehet. Und ob ſie wohl keinen
andern Beweis, als des Schuldeners Bekaͤnntniß, vor ſich haben,
ſo iſt doch ſolches, da die preſumtion ihnen gleich zu ſtatten kommt,
genugſam zum juramento ſuppletorio geachtet worden. Jedoch,
da die Erbegelder ihr Privilegium verlieren, wann dieſelbe durch
Verzinſung in ein mutuum verwandelt, oder die Guͤter durch or⸗
dent⸗

504 NMEDITAT. AD PANDECT.

dentlichen Kauf einem von den Erben zugeſchlagen werden; So
haben wir, wann die uͤbrige Glaͤubiger dieſes erweiſen tonneen, bes

ſagte Gelder in die letzte Claſſe verwieſen.

SPECIMEN CCCCLXXXIVYvY§
MEDITATIONVM AD-PANDECTAS
2DETZ. XEII TIEI r-.

CETERIS PRIME CLASSIS
CREDIIORIBVS.

I.
Sumtus morli && veſtes lugubres ad impenſas funeris magis
ex ronſuenucihi, quam ex lege eruntur.
II.

In actione funeraria contra beredes multæ impenſæ admittun-
tur, quæ in concurſu ereditoram repelluntur.

vuntur. Solent enim, ut Martianus in L. pen. de Keli-
gioſis loquitur, omne creditum præœæcedere, quum bona
ſolvendo non ſunt. Ad has impenſas funebres referunt
ſumtus in ultimum defunéti debitoris morbum factos. Qua
de re legem quidem in jure communi non habemus. Nam,
quæ vulgo adferuntur lex 3. C. de Religioſis & lex 4. C. de Pe-
Zitione bereditatis nihil, quod huc trahi poſſit, continent.
Sed æquitas tamen iſtis ſumtibus patrocinatur, & praxis in-
dubia

IXr funebres quodammodo extra Cconcurſum ſol-

SA

r.

lol.
.
O

u

E

un,
ele
r

.
hu

SP. CCCCLXXXIV. DrE CETER. PRIM. CrASS. CREDIT. zoz

dubia eſt, quam legislator Sao in Ordinatione procæſus ve-

tere §. 6. & recognita §. 4. firmavit. Eadem praxis huc refert
veſtes lugubres, domeſticis, viduæ & liberis defuncti dandas,
quas tamen excludere magis videtur l. 37. pr. de Keligiofis,
quæ funeris ſumtum definit omne id, quod corporis, hoc eſt

cadaveris, cauſa erogatur. Sed impenſis his, quamvis mores

Germaniæ eas ubivis admittant, modum ſtatuioportet. Ajunt

communiter, in faciendis iis ad dignitatem defuncti reſpici-

endum eſle. Et ſufficiet hoe utique, ſi actio funeraria contra
heredes inſtituatur, non etiam, ſi contra creditores. Hi enim
impenſas multas non admittent, quas heredes ferre obſtricti
ſunt. Colligimus hoc clare ex L. 14. §. 6. de Religioſis, quæ

rationem facultatum ejus, in quem impenſa facta eſt, haberi

jubet. Rem exemplo illuſtrabo. Deceſſerat vir præcipue &
antiquiſſimæ nobilitatis, magni regis conſiliarius ſecretus,
multo ære alieno obrutus. Funus ejus magni conſtiterat.
Inhumatus fuerat in templo, quum alibi minore impenſa hu-
mari potuiſſet. Sed noluimus tamen circa loci pretium ſeru-
pulum movere, quum hoc ſimpliciter in L. 37. pr. de Religio-
ſis admittatur. Admiſimus etiam, quæ uxor in ſuum, ancil-
larum ſuarum & ſervuli veſtitum impenderat. Sed illa præ-

terea atro panno equos ſuos, currum, conclavia texerat. Hu-

jus quoque pretium repetebat. Nec negari poterat, hunc
ſumtum ex more regionis & ſecundum dignitatem mortui
mariti factum eſſe. Recuperaſſet ergo eum ſine dubio, ſi cum
heredibus litigaſſet. At contra creditores actionem denega-

vimus, quod ratio facultatum habita non eſſet. Sic itaque
menſe Octobri anni cloloccxXIv. judicavimus: 2) Die teutſche
reformirte Kirche mit 74. Thlr. die Wittwe mit 80. Thlr. Trauerko⸗

ſten, D. Flamberg mit 52. Thlr. D. Menzelius mit 30. Thlr. D.
Schünemann mit 8. Thlr. die Apotheckere mit 28. Thlr. 2. Er. 6. pf;
Tom. ll. 888 Uebri⸗

506 MEDITAT. AD PANDECT.

Uebrigens wird der Kaufmann Peine mit den 29. Thlr. 6. Gr. 3.
Pf. Trauerwaaren von der Wittwe vergnuͤget. B. R. W. Rat. dec.
Die zweyte Stelle baben die Begraͤbnißtoſten, das Arztlohn und
Abpothecker⸗Schuld. Unter den Begraͤbnißkoſten ſtehet auch ver⸗
moͤge der Proceß⸗Ordnung das, was die Wirtwe auf ihre Trauer

gewender, welches wir Kraft gedachter Proceß⸗Oroͤnung in etwas

moderiret, und davon die Schuld bey Peinen, indem die von ſel⸗
bigem hergegebene Waaren nicht zur Norhwendigkeit ſondern Ueber⸗
fluſe gediener, gaͤnzlich ausgeſchloſſen.
II..
Etiam vidua ſumtus in fanus mariti obærati factos
ex concurſu repetit.
Qui pro impenſis funebribus debitoris obærati Kdejuſſerunt,
nequeunt tamen conveniri, ſi ſolutio ex
concurſu fieri pohſit.
Viiun quum mariti obærati funus ducendum eflet, atque
mercatores pannum & cetera neceſſaria credere detre-

ctarent, ſuam patrisque ſui fidem interpoſuerat; quam ſe-

quuti mercatores omnia, quibus opus fuerat, ſuppeditarant.

Excitato deinde concurſu, quum ipſi quoque inter creditores
comparerent, a curatore litis ad viduam ablegabantur, idque
ex duplici ratione, primum, quod, ſicut maritus uxorem fa-
cultates nullas habentem in ſubſidium ſepelire cogitur, L. 28.
