medio ſuſpenſivo utitur. Id vero remedium non creditori-
bus, qui ipſi prælati fuerant, ſed ſoli curatori inſinuari, at-
que hunc, ut ſecum litiget, citari curat. Reſpondet curator,
litem eam ad ſe non pertinere, ſententiam itaque, quod re-
media interpoſita creditoribus communicçata non, ſint in rem
judicatam tranſüſſe. Actis ad ICtos Helmſtadienſes menſe
Auguſto anni CIoID CCXXVII. pPerlatis, hi quidem curatori
adſenſerunt, ſed tamen uxorem ob favorem dotis in integrum
reſtituerunt: Wuͤrde Leuterantin ihre bereits proſequirte Leute⸗
rung den Glaͤubigern, wider welche ſie gerichtet, communiciren,

und ſolche ad excipiendum Porlabet laſſen, ſo ſeynd dieſelbe ſich

einzulaſſen ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Leuterantin hat das
geſprochene Prioritt⸗Urthel gelaͤutert, und vor den ihr vorgeſetzten
Glaͤubigern den Vorzug geſuchet, jedoch nur den Contradicto-
rem zu dem Verfahren laden laſſen. Dieſer ſetzet ihr exceptionem
deſertionis und rei judicatæ entgegen, in Betrachtung, daß die
Leuterung nicht ihm, ſondern denjenigen Glaͤubigern, wider welche
ſie gerichtet, inſinuiret werden ſollen, welches letztere denn der Wahr⸗
heit gemaͤß iſt, indem freylich eines Contradictoris Amt nur dahin
gehet, die Richtigkeit einer ſedweden Foderung zu unterſuchen, kei⸗
nesweges aber einem ereditori wider den andern beyzuſtehen, und
deſſen Vorzug zu defendiren. Bey ſolcher Bewandniß gewinnet
es das Anſehen, ob ſey die Leuterung allerdinges deſert. Alldieweil
aber cauſa dotis einen groſſen favorem hat, demnach wider das bey

Inſinuation der Leuterung begangene Verſehen billig brevi manu

in integrum reſtituiret wird, da zumal unterſchiedene gravamina

ziemlichen Grund zu haben ſcheinen; So haben wir, immaſſen in

unſerem Urthel enthalten, geſprochen. In Saxonia hæc, quæ
dixi, exprefla quoque lege firmantur, in der erlauterten Pro-

ceſßs Ordnung tit. 42. §. 1.
ZTom. VII. Bbbb VII.

Sez MkEDITAT. AD PANDECT.

Cavator dehitores debitoris ceommunis non in foro concurſus, ſed

apud ipſorum judicem convenit.

VIII.

Br tenetur curator agens pro reconventione α erpeſ
cavere.

Tenetur etiam injuriarum.

urator concurſui datus non ſolum actiones, quæ adver-
ſus debitorem communem inſtituuntur, excipit, ſed &
viciſſim eas, quæ debitori communi contra ejus debitores
competunt, inſtituit & exercet. Et hos quidem non in foro
concurſus, ſed in ipſorum foro convenit, ex generali regu-
la, quæ actorem forum rei ſequi jubet. Quod dum facit, ad
ea omnia obligatus eſt, ad quæ alii actores. Cavere i igitur
cogitur pro reconventione & expenſis, L. 2. §. 1I. de Cu⸗
ratore bonis dando. Quin imo ſi ipſe temere egit, aut etiam fa-
moſo judicio innocentem reum convenit, injuriisque adfe-
cit, expenſas de ſuo ſolvere debet, & injuriarum quoque te-
netur, ad exemplum advocati & procuratoris fiſci, qui, etſi
longe favorabiliores ſint, iftam tamen condemnationem evi-
tare nequeunt. Vide die Reichs⸗Cammer⸗Gerichts⸗GOrd⸗

nung FP. I. tit. 16. n. 2. & Specimen L. de cauſis odii erga advoca-

tos fiſci, medit. ult. Sic reſponderunt Cti Helmſtadienſes men-

ſe Martio anni co o ccxxv. Hat der Curator des Bone⸗ WZ

manniſchen Concurſus den Rathsverwandten Schreiber zu

Braunsberg dahin, daß dieſer einige auf ſeine Schuld⸗Foderung

genommene Bonemanniſche Waaren wieder zum Concurſe lie⸗
fern ſolle, belanget, auch ein beyfaͤlliges Urthel, worinnen uͤber⸗
dies der gefoderte Vorſtand der Widerklag age und Unkoſten halber

uber⸗

— —

—-- —— —

—

Arer.
(
itores
ſr.
kepr.
cit
tiin
.
etunk.

etlk.

llete.
Gi el

len er,.
3,Ord⸗

dort.

Omen.

Bope

ber
6detueg
urſe ie
dben

PNe

e

Sp. CCCCXCI DE CVRATORE CONGVRSVS. 763
uͤbergangen worden, erhalten. Entſtehet demnach die Frage, ob
ein Contradictor eben ſo wol, als andere mit unbeweglichen Guͤ⸗
thern nicht angeſeſſene Klaͤgere, der Widerklage und Unkoſten hal⸗
ber Vorſtand beſtellen muͤſſe. Dieſe Frage iſt allerdinges zu be⸗
jahen. Denn ob gleich die Urthelsfaſſer darinnen Recht haben,
daß die Reconvention in der Haupt⸗Sache nicht von Beklagtem
in Braunsberg angeſtellet, ſondern derſelbe mit ſeinen an den
Concurs habenden Foderungen nach Blankenbeck, als das judi⸗
cium coneurfus univerſale, verwieſen werden muͤſſe, und die

Unkoſten in Concurſen ordentlich niemanden gut gethan werden,

ſo leidet doch beydes einen Abfall alsdann, wenn der Contra-
di cor Namens des Concur ſes gegen jemanden eine ungegruͤndete
auch wol gar fameuſe Klage anſtellet, und denſelben eines Be⸗
trugs oder Diebſtahls beſchuldiget, gleichwol deſſen ganz keinen
Grund hat, geſtalt in ſolchem Falle ſo gar ein Advocatus fiſci,
alſo vielmehr ein Conrracdhictor oder andere Klaͤger, ungeachtet
er ſein Amt vorſchuͤtzen moͤchte, vor ſeine Perſon injuriarum be⸗

langet und in die Unkoſten vertheilet werden kann, folglich ex hoc
AQapite der Widerklage und Unkoſten halber Vorſtand beſtel⸗
ſen muß.

Caratori concurſus de jure communi jusurandum & z oreditori-
bus deferri & a udice impeni poreſt-

XI.
Ar jare Saxonico juijurandum curatori a ereditoribus deferrine-
quit, a Iudice vero imponi poteſt..

G uum curator concurſus perſonam debitoris ſuſtineat, ni-
WXhil eorum, ad quæ debitor obligabatur, declinare pot-
erit. Igitur nec jusjurandum, quod unus alterve creditorum
Pb b'bz ei

X

7

ei defert, recuſare debet; magis vero id, quod judex ex of.
ficio imponit, ſuſeipere & præſtare cogitur. Hæc de jure
communi. At jus Saxonicum electorale in der erläuterten
ProceſsOrdnung tit. 41. §. 4. a jure communi recedit, & jus.
jurandum curatori litis deferri vetat, ſed de jurejurando ne-
ceſſario, quod judex ex officio decernit, nihil addit. Ita-
que, quod non mutat, confirmaſſe cenſetur. Poteſt ergo
judex, ſi neceſſarium hoc vel utile eſſe animadvertat, vel
ſponte, vel ab uno ex creditoribus admonitus, jus jurandum
aut ſuppletorium, aut purgatorium, aut editionis, aut mani-
feſtationis, aut in litem, aut aliud quodlibet curatori deferre.
Fecerunt hoc Cti Vitembergenſes menſe Martio anni
CiIO 10 ccxXXI. atque curatori litis neceſſitatem, jusjurandum
communi debitori olim delatum, ſed morte ejus impeditum,
aut præſtandi, aut referendi impoſuere: Daß dem Curatori
litis, welchem aus den ihm unter Haͤnden gegebenen Nachrichten
die beſte Wiſſenſchaft beywohnen muß, frey zu ſtellen, ob er den
dem gemeinſchaftlichen Schuldner zuerkannten Eyd nach deſſen Ab⸗
ſterben de credulitate ablegen, oder das Widerſpiel von Chriſtian
Freßdorfen gleichfalls de credulitate abſchweren laſſen, und der
Kirche ſo dann die 151. Gulden einraͤumen wolle.

— Sp. ccccxclI. DE DErIr. OSXR. SVcc. SIEI DkE. Rrb. S6yH

c SECIMEN CCCCXCII.
MEDIILATIONVM AD PANDECTAS
Ax 1D LTYZ. XLI. 777 viu
DEBITORE OBAERATO SVC-
CLESSIONEMSIBI DELATAM
H REIVDIANIE.
tett.
ii Vebitor obæratus & bereditati fi iz inpoſterum eferendæ reuuk⸗
Aeid ciare & delatam repudiare poteſ.
R S “ TWan ei eirea ſucceſſonem feudalem licet.
eſtn EH
d .

Qetore hane repudiationem, tanquam in fraudem ſuam adan
ðð revocare nejuengt. B

IV.
Comrariom ſententiem, etſi ααο videatur, guia tamen aperte

rcum er. ſeripto pugnat, nec in judicando nec in reſpon-
dendo ſequi debemus.

Nuum adhuc Helmſtadii viverem, venit eo Fride-
rieus Balthaſar Hüblerus, Chemnicienſis Miſni-
W cus, bonarum artium magiſter, doctoris jurium

honores flagitans, & ſeriptum a ſe elaboratum, de ma-
M. Bbbbz rito

—

566 MEDIFPAT. AD PANDECT.

rito hereditatem uxoris in fraudem creditorum repudiante,
ſolemniter diſputandum offerens. Ego, qui præſes illi

obtigeram, hæſi ab initio, poſtquam ſcriptum iſtud cum ea,

quam huc usque defenderam & reſpondendo ac judicando ſe-
quutus eram, ſententia pugnare animadverti. Paſſus tamen
ſum, nomen meum ei præfigi, atque ſaltem epiſtolam ſub jeci,
in qua theſes ſupra poſitas, adverſus ipſum reſpondentem me-

um aſſerui ac firmavi. Eam epiſtolam, quia luculenta ſatis eſt.-

hic adnectam:

PRAESES CANDIDATO
% SvVO SALVTEM

no, quæ mihi Tecum communis eſt. Quanquam
enim ego veram ſapientis patriam non eam exiſti-
mem, quam fortuita nativitas illi obtrudit, ſed hanc, quam
ipſe ſibi prudente conſilio elegit, attamen & natale ſolum ne-
ſcio qua duleedine animos noſtros imbuit, ut ii, qui ex eo-

dem oriundi ſunt, chariores nobis ſint & jucundiores. Dein-
de & propter parentem Te amo, jureconſultum egregium,

ſed ſimul, quæ maxima laus eſt, ſanctum & incorruptum. Is
eſt Balthaſar Hüblerus, prætor urbis Chemnicienſis, judiciis
illuſtrium Schœnbergiorum & Einfidelii præfectus, cauſarum
patronus, magnam nominis celebritatem nactus. Amo Te
pPorro propter neceſſitudines tuas, in quibus, ut alios nunc
brevitatis ſtudio omittam, non poſſum non nominare adfi-
nem tuum, illuſtrem Pufendorffium, Magnæ Britanniæ regis
in tribunalibus Cellenſibus conſiliarium, qui, quod facere
quenquam poſſe hue usque non credidi, nativum & dome-

ulta ſunt, quæ in Te amo. Patriam primo loco po-

— — — — — —

—

iunte
1

lumer

Woſe⸗
tamen
bjer,
dme.
dseß

Gbum
E⸗
1eh.
ein.
ium
E

icis

Te

une
1al.

SgG

ele
ine⸗

Se.

„

–

Sp. CcccxcII. DE DEBIT. OBER. SvCc. SIBI DEL. REFr. fg

*

ſticum Pufendorfſii nominis decus propria virtute & doctrina
quavit. Is Te mihi per litteras accurate commendavit,
atque hac commendatione ſua, ut omnia Tui cauſa facere
paratus ſim, effeeit. Præterea in Te amo ſtudiorum tuorum

matrem, almam Lipſiam, quam quanti faciam, quantaq

ue

charitate alumnos ejus amplectar, nuper admodum epiſtola
publice propoſita declaravi. Verum ſi ab iis omnibus,
quæ dixi, receſſero, ſuperſunt eruditio & merita tua, quæ
amorem Tibi meum non conciliant ſed extorquent. Omitto
vitæ probitatem & morum elegantiam, quibus omnibus
places. Nihil dico de doctoris philoſophiæ honoribus,
quos Lipſiæ dignifſime conſequutus es. Commemorabo
ſaltem ſpecimina, quæ publice edidiſti. jam tum anno
CIO ID CCXXVI. Præſidente ampliſſimo Gebauero, de actione
tutelæ adverſus magiſtratus docte & argute diſputaſti.
Deinde anne cio lo ccxxvIII. nobile argumentum de eo,
quod ſecundum naturalis æquitatis principia nemo tertio

valide poſſit ſtipulari, ſolide elaboraſti, & præſes ipſe

EX

ſuperiore cathedra defendiſti. Veniſti tandem ad nos,
doctorem jurium Te renunciari petiiſti, &, ut digruum
Te ea dignitate oſtenderes, luculenta e lidiſti doétrinæ
tuæ ſpecimina, inter quæ præſens, cui epiſtolam hane
ſuffigo, ſcriptum eſt. Omnia in eo tua ſunt, nihil me-
um. Nolui enim quidquam mutare, ut aliietiam, quantum
valeas, certius poſſent judicare. Non diffiteor, me & ordi-
nem [Ctorum Helmſtadienſium abs Te diſſentire, atque con-
tra ſententiam tuam & judicare & reſpondere ſelere. Scili-

cet, ut rem paulo altius reperam, generalis quæſtio eſt,
debitor obæratus qualemcunque hereditatem & ſucceſſione

¹1
m,

tam allodialem quam feudalem, ſibi delatam repudiare que-
at, ita ut creditores eam repudiationem tanquam in fraudem

ſuam factam impugnare non poſſint. Negat Ulpianus in IL.

6.

pr. Quæ in fraudem creditorum, debitorem eum in fraudem
creditorum alienare, qui patrimonium ſuum vero non dimi-

nuit, ſed ſaltem, quum poſſet aliquid quærere, non id egit,
ut adquireret. Idem in L. 134. de Reg. juris & in L. I. §. 6. J

quid in fraudem patroni dicitur. Concluditur inde, poſſe de
torem obæratum ſucceſſioni ad ſe ſpectanti renunciare. M

bi-
ul-
tis

tis hoc iniquum videtur, inprimis Schiltero, qui in Exerc. ad
Pand. Aé6. . ult. hoc ſimpliciter cum jure naturæ pugnare aat. g.
Alii vero, quia legem prorſus tollere nequeunt, tempera- 1
mento adhibito fere eludunt. Diſtinguunt fſcilicet, utrum is,
cui ſucceditur, adhue vivat, an mortuus ſit. Ilo caſu ſuc- ðð
ceſſioni deferendeæ licite renunciari fatentur, hoc, quia dela- ð
ta jam ſit ſueceſſio, negant repudiationem fieri poſſe. Ita le
diſputat Carpzovius in deciſione 161. cujus ſententiam Probat
& commendat Brunnemannus ad I. 2 6. de Bonis libert. atque in i
collegiis Saxonicis electoralibus ob manifeſtam æquitatem re- ſ
ceptam eſſe, teſtatur illuſtris Bergerus in Oecenomia juris pag.
297. R. 21. Verum enim vero ipſe Bergerus in Electis diſcept. (
Jor. p. I117. u. 8. confitetur, temperamentum hoc juri ſeripbt. 60
non convenire. Et obſiſtunt ei aperte verba legis 6. pr. §. 2. ſ
W4. Qucæ in fraudem eredit. Confitetur etiam, Scabinos Li. ſa
Pfſienſes temperamentum iſtud re jicere atque ſecundum eges
judicare. Addere debuiſſet, ipſum Saxoniæ electorem ab eo i
receſſiſſe „atque bis apud Berlichium P. 2. dec. 168. definitive
reſcripſiſſe, patrem obæratum poſſe feudum morte prieris Er
poſſeſſoris in ſe jure ſimultaneæ inveſtituræ devolutum filis
ſfuis relinquere. Non diffiteor, mihi ipſi hoc duriuſculuum gel
videri. At quia lex ſic ſcripta eſt, Ctos ſecundum eam judicare d
& reſpondere oportet. Fecerunt hoc Helmſtadienſes menſe cel
Aprili anni clolo ccxXVI. negaruntque, creditores im- un
pugnare poſſe pactum familiæ, quo debitor obæratus ſe ſuc- (ee
ceſſione feudali abdicarat, quamvis id manifeſte in ipſorum 1rl
Præjudicium tenderet, quum creditoribus, ſi alia bona deff. x
ciant, fructus feudi, quamdiu vaſallus debitor ejusque filii en
vivunt, relinquantur. Sic itaque reſponſum fuit: Wird Un⸗ nn
terricht begehret, ob des Philippi Glaͤubiger an den Lehn⸗ und mm
Erb⸗Guͤthern einen Anſpruch machen koͤnnen, und wie ihnen zu
begegnen. Nun werden ſie ſonder Zweikel vor ſich anfuͤhrren,
daß SS

— 8
fe. ad

reii

en.
ng
ſit.
dec.
1Ie
obat

Wein
enre.
ſey
di,
li.
legen
e.
ltide

torx

nklis

elnn

laare

Nene

im⸗

ſuc.

ru
deki.
li
Dlhe
lo
ſen

N

ie Fruͤchte der Lehn⸗
daß die Glaͤubiger eines Lehn⸗Mannes Kine chre Nach⸗
lener lane der Lehn⸗Mann und ſe
Güther,

bezahlt zu
„ wegzunehmen und im Nachtheil ſei⸗
kunmen en et ſeynd, daß ein Schuldner zinm
machen berech

das ihm zuſtehende⸗
Glaͤubigers keine Pacta eingehen, noch das ihm ;
nes Glaͤubi

R

ilippus durch Un⸗
2 ereditorum auf gegenwaͤrtigen Fall, da Philipp
dgem ere-

ich ſeines i den Großvaͤ⸗
nanilig ſh nts nn an den Geafhi
des pacti fami uͤrklichen Rechtes begeben,
terſchreibung . uſtehenden wuͤr
. ⸗Guͤthern 3;
terlichen Lehn

iſſen Erbſchaft renuncirret,
iner zukuͤnftigen ungewiſſen Erbſch
icht blos einer zukuͤnftig
und nicht blo

5”ñss biger bey ent⸗
d dieweil die Glaͤubiger! 5
zu ziehen ſey. Dennoch aber und d ldners Stelle treten, un
H Concurſe
ſtehendem

ſon ſentiren, folglich nur ſo
ei n Perſon repræ
eigentlich deſſe

ſolcher Sch ſt P „ hier⸗

. . ein einer zukuͤnftigen unge⸗
il ſeiner Glaͤubiger nicht allein e aͤrklich zugefallenen
zum crh arſdidern auch eines BNercheen, bagadin mrnn,
. wiſſen Ho 139 Beſitz erlangten Re D
t in
aber noch nich

einder wegen der Lehn⸗
Philippi Glaͤubiger deſſen Kin
ms ⁸ Philippi Glaͤu
So moͤgen de

. Hæc eſt Ctorum
de PEE ruch nehmen.
. rb⸗Guͤther nicht in Anſp
und⸗Erb⸗Guͤ

innixa.
12 „ re. ipto- ut puto, 1
dienſium ſententia, in jure Imiadd anneng, atque
Helmſtadienii ni tua magis fere æquitat
ia tame
Sed quia

judiciorum ac collegio-
imorum virorum, iuftrium et tarhedtn, me præ-
celebermoram munitur, publice eam ex
auctoritat
rum au

. iſper ipſe Con-
di non erubeſco. Diſputabo inelt, ohpugme.
ſidente, defen ihi adſentient „ atque tuas t diſſenti-
ira eos, An mun corollaria aliquot de meo, a npetcne, Per-
bunt. Addo ſè⸗ Rirem tuas theſes ratiociniis ſuis leice⸗ . Da-
entibus, ſive en e r elt, vale ac res tuas feliciter ag .
leAadn N1 Kal. Jun. anni Clo lo ScRXI.

Tom. EII Cc cc

7⸗o. MEDTAT. AD PANDECT.

⁸PECIMEMN C⅓—°⅓ I1 II.
MEDITA TIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XLIIL. TIT. VIII.

GESTIS PER DEBITOREM

OBAERATUM TAM RATISs

QWAM IRRIIIS

PUBLICE CUM QUAumTUOR SEQUENTIBUGöG

DEFENSUM
CAROLO BALTHASAR. HUBLERO
CHEMNICIENS. MISN.
NUNC WURIUM LICENTIATO
PPIT'E M B ER G E
M. FEB K. A N NI cI9 19 CcC XXXI.

—

lter nunc annus vertitur, ex quo frater meus, Fri-
dericus Balthaſar Hüblerus, in Academia Julia, quæ

Helmſtadii floret, jurium Doctor publice creatus ac

ſolemni more renunciatus eſt. Redux ab hac docta expe-
ditione narravit mihi ac familiaribus ſuis ſæpe, quam fuiſ-
ſet in ſortiendo diſputationis ſuæ præſide fortunatus; obti-
giſſe quippe ſibi virum humaniſſimum, Leyſerum, a quo
comiter exceptus, benevole tractatus, ac rebus omnibus,
quas modo deſiderarit, adjutus fit. Altas hæc narratio ani-
mo meo infixit radices. Poſtquam igitur deinde ex indul-
gentiſſimi parentis conſilio ipſe etiam ad doctoris honores ad-
fpirare inciperem, non diffiteor, me in principio ad eandem
AcCa-

/
=

N

lI..
Ge

pe.
fuil.
bg
.
non.
en

A

O .

Sr. CccCCXCIII. DE GEST. PER DB. OBXR. TL. RAT. Q IxE. 571

Academiam Iuliam, ex qua chariſſimus frater, inſigni laude
Parta, multisque beneficiis ornatus, redierat, animum adje-

eiſſe, eandemque fortunam tentare voluiſſe. Dum delibero,
accidit commode, ut, Leyſerum illum, de cujus virtute mul-

ta, ut ſupra dixi, prædicarar frater, inde evocatum nunc [C-
torum Ordini in Academia Vitembergenſi præeſle, audirem.
Motus hoe nuncio mutavi confilium, atque ad Vitembergen-
ſes, dotoris Honores ab his petiturus, & eandem, qua fra-
ter uſus fuerat, Leyſeri humanitatem experturus, acceſti. Et
opitulata eſt votis meis fati benignitas. Nam quum require-

rem, quis præſes diſputationi meæ futurus eſtet, Leyſerum

mhihi deſtinari, non line mirifica voluptate accepi. Adii ita-
que tus virum, qui mihi omnia, quæ poſſet, liberalirer
pollicitus eſt, & præſtitit quoque deinde. Ante omnia deli-
berationem cum eo habui de eligendo argumento ſolemni
diſputationi idoneo. Placuit utrique noſtrum, ut, quum fra-

rer de Marito bereditatem uxoris in fruudem creditorum repudi-

ante Helmſtadii diſputsſſet, ego generaliter de iis, quæ a debi-
toribus obæratis geruntur, agerem, & quousque ilka rata irri-

tave ſint, inveſtigarem, eadeinque opera corollaria fraternæ

diſputationi ſubjeéta luculentius explicarem. Quod inſtitu-
tum ut reétius ac melius exſequerer, præſes optimus mihi
aditum ad bibliothecam ſuam aperuit, nonnullas quoque do-
cCtas meditationes mecum communicavit, & aliquet collegio-

rum, quibus adſedit, ſententias ac reſponſa, theſes meas il-
Iuſtratura, ſuggeſſit. Et ſic elaboratum eſt præſens ſeriptum,

cui ſi quæ deſunt, hæc me in poſterum fuppleturum efle, ſi
forte hoc opuſculum de novo in lucem edetur, promitto.
Partitus ſum illud in quatuor capita, in quorum primo de his,
quæ a debitore obærato cum extraneis geruntur; in altero de
his, quæ cum uno ex crediroribus geſta fuerunt; in tertio de
creditore, qui ſolus ſibi vigilavit; in quarto de privilegio fiſci
circa ea, quæ debitor obæratus geſſit, ago.

Ckrec z“ AM.

72 MEDTTAT. AD PANDECT.
dQANMPLISSIMO VIRO

BALTHASARI HUBLERO

URBIS CHEMNICIENSIS CONSULI, IUDICIIS S. R. I.
COMITIS DE WAYZDORF, ACILLUSTRIUMSCHOEN-
BERGIORUM ET EINSIDELII PRTFECTO, CAU-
SARUM FORENSIUM ORATORI

P R AE SE S.

Inter omnes humanas jucunditates hæc eſt veriſſima puriſ-
ſimaque voluptas, quam ipſi incolumes rebusque omni-
bus florentes ex liberorum noſtrorum virtute & dignitate
haurimus. Et profecto nihil nobis in hac vita poteſt accidere
melius magisque optatum. Ita enim a natura facti ſumus, ut

–

horum, qui ex nobis naſcuntur, ſalus charior nobis & anti-

quior ſit noſtra ſalute. Quidquid hi honoris, quidquid bono-
rum conſequuntur, noſtrum nobis, non alienum, videtur.

Igitur & ſuperari ab illis, dulce nobis eſt. Ceſſat invidia &

obtrectatio etiam in animis improbiſſimorum parentum, ſi

modo non omnem humanitatem exuerunt, tenerrimo amoris

adfectu malevolentiam vincente. Quæ quum ita ſint, Vir

ampliſſime, non poſſum non felicitatem tuam prædicare.

Nolo in te laudare, quæ ex aliis ſaltem, quamvis conſtanti
fama, accepi, virtutis præſtantiam, eruditionem, facundiam,
integritatem. Commemorabo ſaltem, quæ ipſe vidi & exper-
tus fum. Veniſti ad me, duobus filiis ſtipatus, ipſe alacer,

& ætatem tuam, quam provectam jam eſſe conjicio, belle fe-

rens. Alterum ex his filiis, natu majorem, jam tum Helm-
ſtadii cognoram, atque ipſe publice produxeram, & poſtquam
egregie in erudito cum toto jureconſultorum ordine colloquio
& ſolemni diſputatione ſteterat, ſummis illis honoribus, quo-

— —. — — — —

NI
N

N·

nnnl⸗
nitate
dere
ut
Ant-

vono.

Herur⸗
dia 8
UIn, 4

R

Wors

Vt

ſcare.

ſtanti
Gam,
er
Aacet,
ele ke.
Heln.
lquun

locie

TuI

Sbp. CcCCXCIV. D HIS, QOX DEB. OBXR. CUM ExT. CGrss. 573

rum liberam diſtributionem tunc ex Cæſaris maximorumque
principum auctoritate habebam, ornaram. In quem quum
nihil a me proficiſci amplius poſſet, commendaſti porro filium
natu minorem, atque, ut eandem, quam fratris habuiſſem,
hujus quoque rationem haberem, flagitaſti. Promiſi, ſi mo-
do virtute & doctrina Tui fratrisque ſui ſimilis eſſet, atque hoæ

collegio jureconſultorum & toti Academiæ probaret, Rece-

pit ille hoc in ſe, & collegio quidem jam ſatisfecit. Nec du-=

bito, quin & Academiæ in erudito, quod me præſidente ſubi-
bit, certamine ſit ſatisfacturus. Nihil ergo ſupereſt, quam ut
tibi eximiam binorum filiorum dignitatem, ac raram, quæ inde

in te redundat, felicitatem gratuler. Si quid vota mea apud

Deum immortalem poſſunt, gaudio hoc adhuc diu ſalvus &
incolumis frueris, filiosque meritis ſuis ad majora etiam evehi,
ſenex vegetus ac lætus videbis. Vale! VI. Kal. Februar. anni

Ci9 1O0o CC XXXI.

§& PECIMEN CcCGCCXCTI

MED TTATIONUM AD PANDECIAS

AD LIB. XLII. TIT. VIII.

HIS, QUE DEBITOR OBERA-.

TUS CUM ENXTRANEIS
GESSIT.

I.

ucæ debitor obæratus ante conftatum æs alienum geſſit, & tituls

ſive oneroſo ſive lucrativo in alium tranſtulit, a credito-
ribus nequeunt revocari.

Cccc3 II. Do-

—

574 MEDITAT. AD PANDECT.

Donatarius tamen omnium bonorum, præſentium &* Jfuturorum,
etſi donatio ante æs alienum conftazam facta, a ecreditoribus,
etiam ebirographartis, recte convenitur.
In quæſtione: ſintne ea, quæ debitor obæratus geſſit, vata
JI vel irrita; decidenda maximam temporis, quo quid ge-
ſtum fuit, rationem haberi oportere, unusquisque videt. Et

2

in principio quidem de his dicendum, quæ debitor tunc, quum

adhuc ſolvendo eſt, & antequam ære alieno obruitur, gerit.
Rata hæc ſunt ſine dubio, neque a creditoribus impugnari que-
unt, quocunque titulo geſta ſint. Nam & donatarius ſecurus

eſt per claram L. r5. C. de Donationibus. Quæ lex, quod ad

donationes rerum ſingularium, etſi eæ maximam patrimonii
Partem conſtituant, dubium non habet. Sed de donationi-
bus univerſorum bonorum, præſentium ac futurorum, du-
bitatum ſæpe fuit, & adhuc dubiratur. Valent ejusmodi do-
nationes, quidquid alii in contrarium dicant, quos ex L. 34.
K. 4. & 5. C. de Donationibus & multis aliis rationibus refutavit

Præſes meus in Specim. CCCCX XXIII. dJe Donationibus, medit.

2. Iſtiusmodi tamen donatarium omnium omnino bonorum a
creditoribus conveniri poſſe, negavit jam olim Cynus inl2. G

d E. Julian devipublica, quem allegat & ſequitur Gothofre.

dus in L.. 15. E. de Donationibus Iit e. Carpzovius noſter diſtin-
guit inter donationes univerſorum bonorum, quæ mortis can-
ſa, & eas, quæ inter vivos fiunt. Donatarium mortis cauſa ſol-
vendo &ri alieno obſtringit in P. 3. C. I. def. 38. item in lihro 6.
Reſponſo 2. Contra eum „cui omnia bona præſentia ac futura
inter vivos donantur, ab æris alieni onere liberat in P. 2. C. 12.
def. 28. ſubjecta in n. 3. mira hac ratione: Won enim facit nec
Jacere poteſt donatio, quin donator heredem habere poſſzt, ſaltem
ie juribus paſſivis, Zuc non poſſunt venire in donationem Credit
ſeili⸗

9

— — —

Orun

Wwit
lit.

Sp. coCCXπ—ÜU DE His, QOX DEB. OBR. CUM Exr. Gass. 77 5

ſcilicet Car rpzovius, ejusmodi donatarium univerſalem omnia

conſequi, etiam nomina, ſeu jura activa, heredem tamen
legitimum propterea non excludi, ſed ſuccedere, ſaltem in
juribus paſſivis, hoc eſt, demto lucro omni, ad æs alienum
de ſuo ſolvendum obligari. Poſſe hæc cuiquam in mentem
venire, plerisque nec veriſimile videbitur. Heredem habere,
emolumenti omnis expertem, onera tamen hereditaria a-
gnoſcentem, ſupra humanam fidem eſt. Unicum ejus
rei exemplum apud Lucianun: in Toxari ſive Amicitia reperio,
quod tanquam in ſuo genere ſingulare hic a me narrabitur:
Eudamidas Corinthius Areteo Corinthio & Charixeno Sicyo-
nio amicis utebatur, & iis quidem opulentis, quum ipſe pau-
pPerrimus eſſet. Hic vita decedens teſtamentum reliquit, aliis
fortaſſe deridiculum. Sic enim in eo ſcriptum grat: Lego
Areteo quidem matrem meam alendam, atque in ſenecta fo-
vendam; Charixeno vero filiam meam elocandam cum dote,
quanta ab illo maxima dari Poterit. Erat autem illi mater
anus, ac filiola jam marura nuptiis. Si quid autem interim
acciderit alterutri, hujus quoque Partem, inquit, alter ha-
beto. Hujusmodi lecto teſtamento, ii, què tenuitatem qui-
dem Eudamidæ noverant, at amicitiam, quæ illi cum his vi-
ris interceſferat, ignorabant, rem pro ludo jocoque duce-
bant. Nemo certe aderat, qui non cum riſu diſcederat, quod
E jusmodi hereditatem Areteus & Charixenus eſſent acceptu-
i felices videhcet, arque ita ajebant: Siquidem perſolvent
Fudamiche, ſuperſtites etiam ipii hereditatem tradent mortue.
At heredes, quibus iſta erant legata, ut audierunt, venerunt
illico, agnoſcentes rataque facientes ea, quæ erant teſtamen-
to mandata. Itaque Charixenus, quinque duntaxat dies ſu-
perſtes, diem obiit. Areteus autem, unicus ſucceſſor factus,
tum illius, tum ſuo ipſius ſuſcepto onere, & matrem aluit

Eudamidæ, & filiam elocavit, ex quinque talentis, quæ poſ-
ſide-

„776 MEDITAT. AD PANDECT.

ſidebat, duobus in propriæ filiæ dotem, duobus in amici filiam
erogatis, ac nuptias ambarum eodem die fieri voluit. Hæc

. . .
Lucianus. At enim vero Carpzovium de hoc exemplo cogitaſ-

ſe, nemo, qui noſtrorum temporum mores novit, ſibi un-
quam perſuadebit. Ergo rationem illam tam abſonam, tam

a ſeculi noſtri genio abhorrentem, Carpzovio excidiſſe, credo.
Nec leges, quas pro ſententia ſua commemorat, hanc juvant.

Provocat primum ad L. 2. C. de Petit. hered. in eaque contine-
ri dicit, donationis titulum ſingularem eſſe, nen univerſalem,
etiam tunc, quum facta eſt donatio univerſorum bonorum.
Ego vero tam felix non ſum, ut hanc dectrinam ex iſta L.
elicere poſſim. Provocat deinde Carpzovius ad L. 72. de Jure
dotium, in cujus principio Paulus ad propoſitam quæſtionem:
an maritus, cui mulier bona ſua omnia in dotem dedit, quaſi
heres oneribus reſpondere cogatur; reſpondet: eum quidem,
qui tota ex repromiſſione détis bona mulieris retinuit, a cre-

ditoribus ejus conveniri non poſſe. Eſt hoc aperte pro Carp-

zovio. Addit vero item Paulus: ſed non plus eſſe in promiſſtone
bonorum, quam quod ſupereſt, deducto ære alieno. Applicemus
hæc ad donatarium univerſalem. Non poſſe eum tanquam he-
redem a creditoribus conveniri, fateor. Neque enim eſt heres,
Caveat modo, ne quid ſibi ex bonis donatis arroget ante, quam

omne æs alienum ex iis fuerit perſolutum. Quodſi ſecus faci-

at, creditores eum non tanquam heredem, ſed condicétione
ſine cauſa, aut tanquam malæ fidei poſſeſſorem imploratione
officii judieis convenient. Certe donatarius univerſalis, etſi
heres non eſt, eſt tamen totius juris ſucceſſor, quoniam bo-
na omnia, etiam, quæ donator animam agens adquiſivit, nan-
ciſcitur. Igitur ipſa lex 15. C. de Donationibus onus ſolvendi
æris alieni ipſi imponit verbis: Sed totius juris Jucceſſoris onus
ſ. Nec poteſt aliter ſalva æquitate, quæ cauſam credi-
torum de damug vitando ſolicitorum potiorem eſſe dona-
tarii,

— 7.

—
Nhm
Hee
inet.
bi n.
h tan
edo,

VA.

tine.

den,
OtIn

el.
ine
oen,

Jd
tien

4 (re.

r.

ſeone

emg
m.
here,
Cen
ſaci.

One

lone

bo.
nin
venll
lell.
lone.
ſi

So. cccexCcIV. DEHIS, QOA DEB. OBER. CUM EXT. GusSS. 577

tarii, merum lucrum captantis, cauſa jubet. Conſentiunt
mecum, ut ex præſide accepi, Cti Vitembergenſes, quemad-
meodum ex ſequenti exemplo conſtabit: Donata alicui erant
ac tradita bona omnia. Supervenit quis, cui donator ex de-
Poſito quadringenta debebat, atque horum reſtitutionem

donatario petit. Hic exceptionem non competentis actionis
opponit; quæ exceptio tanti momenti vila eſt judici, ut ex
conſilio celeberrimi collegii juridici actorem confeſtim a limi-
ne judicii repelleret. Hic vero, leuteratione interpoſita, ob-

tinet, ut acta ad Ctos Vitembergenſes mitterentur, qui menſe

COéctobri anni cIoDCCXXX. ſic correxerunt priorem fenten-

tiam: Dieweil Beklagte durch die univerſelle Schenkung totius
juris ſucceſſores geworden, mithin nach deutlicher Vorſchrift der

Rechte, und nach der natuͤrlichen Billigkeit, welche mit des andern
Schade ſich zu bereichern verbietet, die Schulden uͤbernehmen muͤſ⸗

ſen; So hat die Klage allerdinges ſtatt.
II.

Donatio rei ſingularis ante conflatum æs alienum falcta, & tradi-

vione conſummata, nequit per ereditores ſupervenientes revocari,

tamerſi res donata maximam bonorum debitoris par=
fem conſtizuat.

Miusmock donario ner ab ipſo debitore ex capite bropriæ indigen-

tic revocari poteſt.

v.

icekit tamen Jonatori, , donationem ad incitas vedaéto, ali-

menta a donarerio betere.

Tom. EIl Da da VI.

Debi itor olæratus, gui ex donatione ante co fatum AS alienum
guidem facta, ſed per traditionem nondum conſummata con-
venitur, donatarium betentem exceptione æ&ris alieni
rrecte rebpellit.

LQuin imo, ſi ipſe a creditoribus urgeatar, etiam ad reſciſtio-
nem donationis per traditionem hondum conſummatæ
agere poteſt.
P oſtquam de donatione univerſali actum diſpiciendum nunc
porro eſt de donationibus rerum fingularium. In his etiam
faciendis ſæpe homines tam ſunt liberales aut profuſi potius,
ut, exhauſta per cas maxima bonorum parte, ipfi eſurire
incipiant & æs alienum conflare cogantur. Deducti deinde
in extremas anguſtias ſero ſapiunt, atque donationem faétam
& ipſi & creditores eorum oppugnant. Oriuntur inde intri-
catæ lites atque ancipites quæſtiones, quas ego quidem ea ra-
tione, quam in præmiſſis theſibus explicui, decidendas eſſe
exiſtimo; nec tamen diffiteor, ipſam hanc deciſionem diffi-
cultatis & dubii plurimum habere. Commiſit ea ante aliquot
annos inter ſe Ctos, quibus illuſtris dignitas & ſumma eru-
ditio æternam laudem jam diu peperit. Rem totam, ſicut
ex Præſide meo accepi, narrabo: Civis quidam, locuples
ſatis, conſuli ſuo agrum donarat, & more Saxonico folem-
niter in judicio reſignarat, ſibi ipſi autem, quoad viveret,
poſſeſſionem & uſumfructum ejusdem reſervarat. Interjectis
aliquot poſt donationem annis, donator æs alienum confla-
re incipit, eoque tandem oppreſſus foro cedit. Confluunt
igitur creditores, atque in bonorum ab obærato relictorum
poſſeſſionem mittuntur. Interea debitor regem, cui ſub
Erat, ſhpplex adit, agrum iſtum maximam bonorum ſuo-
TruNRX

St. CcccxcIv. DE His, QX DEE. OBK. CUMEXNT. GkSS. 579

rum partem eſſe eſtendit, atque ſe, ſi dominium ejus ſibi
reſtituatur? facile creditoribus ſuis ſatisfacturum dicit, petit:
ergo, ut donatio reſcindatur. Motus iis precibus rex, ne
tamen quidquam præcipitet, duos Ctos Hallenſes magni no-
minis cauſam accurata cognoſcere, &, quid de ea ſentiant,
ad ſe referre jubet. Parent hi; atque poſt accuratum cauſæ
examen reſpondent, donationem reſeindi oportere: Wir ha⸗
ben noͤthig befunden, Ew. Koͤnigl. Majeſtaͤt vorzutragen, welcher
Geſtalt der Supplicanten Schulden, ohne die Intereſſe und Un⸗
koſten, auf 3053. Thaler 10. Groſchen ſich belaufen, hingegen
aber dieſelben, auſſer der quæſtionirten Hufe Landes, als welche
vor 1800:. Thaler gekaufet, und nach dem jetzigen Preiſe 2000.
Thaler werth ſeyn ſoll, nicht ſo viel in bonis haben, daß derſelben
Creditores davon koͤnnen befriediget werden, zu geſchweigen, daß
die Supplicanten davon ihre Lebens⸗Mittel haben wuͤrden, ſondern
vielmehr in ihrem Alter in der aͤuferſten Armuth und Duͤrftigkeit,
wie auch in ſqualore perpetui carceris ihrer Schulden halber
erepiren muͤſten, dahingegen aber, wenn die Donationes aufge⸗
hoben, und denen duͤrftigen Leuten ihre verſchenkte Hufe wieder zuruͤck
gegeben werden ſollte, ſodann nicht nur die Creditores, worunter⸗
ebenmaͤßig welche nothduͤrftig ſind, als inſonderheit der Schiffer⸗

Marcus, contentiret, ſondern auch die Debitores dadurch con⸗
ſerviret werden koͤnnen: Dann obwol, Allergnaͤdigſter Koͤnig und

Herr, nicht zu leugnen, ſondern eingeraͤumet werden muß, daß die
fol. act. 26, & ſqq. befindliche Donationes ihre Richtigkeit haben,
und ob wol auch an dem, daß die Donatores dem L. 8. C. de revo-
cand, donat judicialiter renunciüret haben, folglich de jure ſtricto
einem dasjenige, was ihm durch eine Uebergabe unter den Lebendigen
einmat gerichtlich uͤbereignet und zugewendet worden, nicht ſo ſchlech⸗
terdings ob jus ex tali donatione quæſitum wiederum entzogen
werden kann, ingleichen, quod contra renunciata non detur
regreſſus; dennoch aber, und daferne ein ſolcher Donator, wie
Ddddia- die

580 MEDITAT. AD PANDECT.

die Supplicanten, des geſchenken Guthes zu ſeiner Alimentation
und nothduͤrftigen Unterhalt ſelber hoͤchſt beduͤrftig, alſo, daß er
ohne daſſelbe Noth und Mangel leiden muͤſte, und wann uͤber die⸗
ſes annoch durch eine ſothane Donation der tertius, ſo en den
Honatorem zu fodern hat, mit in aͤuſſerſten RKuin ſeiner Nahrung

