4. Peccat judex, qui fructus & uſuras ſimpliciter adjudicat,
nec terminum a quo adjicit. Ilid. medit. 35.
5. Etſi is, qui auctore judice comparavit, bonæ fidei poſſeſ-
ſor in L. 137. de Regulis juris dicatur, is tamen, qui rem
alienam publice ſub haſfa emit, ſi venditio ob omiſſa ſo⸗
lemnia aperte nulla ſir, in mala fide eſt, atque fructus
cum re ipla reſtituere cogitur, L. I. C. de Fide & jure

aſtæ ed z3 SPE-

118 MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCXLI.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
Ad EF. XI. 21V. .

VARIIS P'SSIDENDI

MODIS

PVBLICE DEFENSVM

HENR. BALTII. SEELMANN

MAGDEBVRGENSI LL. CVILT.
D. XVI. SEPT. loccxxvn.

I.
WMWudus detentor eriam pohidet, atque remedia poße Soria baler.
II.
Jus civile conductori remedia poſſeſſoria ſaltem contra tertium,
non contra ipſum locatorem, ſi ille vim faciat, tribuit.

III.
Jure canonico & Cmoribus conductor remedia poſſeſoria non ſo.
lum contra tertium, ſed contra ipſum locatorem & eum,
qui a locatore cauſam habet, exercet.

rum Ctorum, qui poſſeſſionis naturam non ſatis

poſſeſſionem naturalem & civilem excogitarunt, id vero tam
incerte tam confuſe applicuerunt, ut ipii id parum intelle-

—.— — — — — N

Roctrina de poſſeſſione intricatiſſima eſt ex vitio vete-

explicuerunt, & nec deſcriptionem quidem paulu-
lum accuratam poſuerunt, deinde diſerimen inter

Xiſſe

=

–

Ssp. CCCCLI DE VARIIS POSSIDENDI MODIS. rr9

DW xiſſe videantur. Scatet ergo hoc juris argumentum, ſi quod-
TS quam aliud, legibus obſtantibus, quibus conciliandis inter-
pretes juris Juſtinianei vix ſufficiunt. Statim in veſtibulo
tenebræ ſpiſſiſſimæ oboriuntur. Neſcivere ſeilicet veteres,
quis poſſidere dicendus ſit. Igitur commodatarium, fru-
ciuuarium, depoſitarium, conduétorem, ſervum, filium fa-
DI 1 milias poſſidere alicubi ajunt, alibi negant. Eam pugnam
interpretes non potuerunt meliore ratione tollere, quam ut
poſſeſſionem in genere conſideratam ſubdividerenr in nu-
dam detentionem & poſſeſiionem in ſpecie ſic dictam. Et
ita quidem commode componitur legum iſtarum pugna.
Sed quod ad præcipuum poſſeſſionis effectum, remedia nem-
pe poſſeſſoria, nudus detentor a poſſeſſore in ſpecie dicto,
VNN qui nempe animum ſibi habendi habet, vix differt, quum
uterque lis remediis gaudeat. Exemplum de conductore in
præſens memorabo. Eum poſſidere modo dicunt Cti ut in
L. 7. J. II. Coinmuni divid. L.. 2. G. I. pro Herede modo negant
in L. 19. pr. de Adquir. vel amit. poſſeſ. Igitur & quod ad re-
media poileſſoria diſſentiunt. Denegat ei de poſſeſſione de-
rig haher jecto interdictum unde vi Vlpianus in L. I. F. 10. de Vi & vi
arm. tribuunt Marcellus & Papinianus in L. I12. & 18. pr. eo-
, dem. Iſtius certaminis componendi rationem diu fruſtra
4 ex queæſivi. Non ignoro quidem ſubtilia conciliatorum inven-
rihuit. ta. Ajunt hi, interdictum dari colono, non qua tali, ſed ut
ei, qui jam cœperat poſſidere; utrobique enim agi de eo
colono, qui dominum ante dejecerat; & reſponderi, ſi is
riu ab alio deinde dejiciatur, competere ei hoc interdictum.
Ganm IIta Struvius in Gothofredi immo pag 372. Berger. in Re-
Jaglut. Lauterb. pag. 767. Sed huic conciliationi aperte con-
tradicit Conſtantinus in L. 1. C. Si per vim vel alio modo,
pitio vete. atque colonum dejectum, etfi locatoris nomine poſſede-
rit, nec ab hoc deciſio cauſæ ei mandata fit, ab expe-

non ſatt , .
“ riunda re, id eſt ab interdicto unde vi, ſecludi vetat.
“ Quæ quum ita ſint, credidi diutifſtime, VIpianum vere
nen inte a Marcello, Papiniano & Conſtantino diſſentire, nec con-
verotin ciliationis ſpem eſle. Sed nunc, pugnam ſic commode
m intele H rolli

3

120 MEDTTAT. AD PANDECT.

tolli poſſe, credo. Conductor utique nudus detentor eſt,
nec poſſidet vere; ſed tamen, quia locator jura ſua in eum
tranftulit, hujus quoque nomine poſſidere dicitur, atque eti-
am remedia poſſeſſoria adhibet. Ea autem contra tertium
ſaltem turbantem vel dejicientem exercet, non etiam contra
ipſum locatorem & dominum, a quo ſi vim Patiatur, Ppræter

actionem conducti nullam aliam habet. Ita de jure civili, quod

utique durum eſt, quum æquitati conveniat, conductorem
etiam in detentione ſua, ſi ea legitima ſit, contra domini vio-

lentiam injuſtam defendi. Sed, quod juri civili defuit, ſup-

pletum eſt in jure canonico, atque remedia poſſeſſoria con-

tributa fuerunt in c. 4. X. de Prælatis, ne vices ſuas vel eccleſias.
Et hoc in foro ſequimur. Itaque interdictum unde vi condu-
Gori expulſo, etſi expellens a locatore cauſam habeat, damus.
Adferam exemplum. Conduxerat quis fundum pupillarem
a tutore in quinquennium, tenueratque jam per biennium,

quo lapſo, quum in locum prioris tutoris alius ſurrogaretur,

hic fundum pupillarem alii melioribus conditionibus locat.
Novus conductor agrum ſine mora arat conſeritque, contra-

ductori adverſus ipſum locatorem & dominum vim facientem

.

dicente fruſtra primo. Meſſe adpropinquante, uterque ſe ad

fruges colligendas parat, judicemque, ut poſſeſſionem ſuam

tueatur, implorat. Judex conductori primo adſentit, itaque
ſic decernit: Demnach Haycko Uobben dieſem Hochfuͤrſtlichen

Amts⸗Gerichte vermoͤge eines Accords zwiſchen Paſtor Hayne,

als Buchhaltendem Vormunde uͤver weyland Hind rich Klanſen
Erben remonſtriret, daß er der Pupillen 3 1/2 Graſen accor-

dirtermaſſen fuͤnf Jahr, anfangend den ¹. May 1723. gebrauchen
ſolle, er auch zwey Jahr das Land geruhig gebraucher, nunmeh⸗
ro aber Klans Gerriets ſich verlauten laſſen, die auf ſolch Land ſte⸗
bende

—
dr et,
ineum
Ue ei
ertium
contri
Preter
ibrod
Aloren
hinipio.

in .

ria eon.

NV

„

cienten

AAliſin.

condu.
darmos.

illarem

nnium,
aretor,
8 locat.
contir.

we ſei

em fuun
b italle

Sſlehen.

Hxyne,
Klanſen
n accor.
rauchen
glintrp⸗
and ſ
ſ

.

Sp. OCCGCLI. DE VARIIS POSSIDENDlI MODIS. ra1

hense Fruͤchte einerndten zu wollen, ſo wird auf beſagtem Hayko Ub⸗
ben Anhalten dem Klons Gerriets hiemit lub pœrna 20. Gfl. anbefoh⸗
len, die auf mehr erwehnten 32 1/2 Graſen ſtehende Fruͤchte nicht einzu⸗
rndten, ſondern gedachten Impetranten conditionirter maſſen der .
Jahren uͤber in dem Gebrauch ſolchen Landes nicht zu turbiren. Ap-
pellat ſecundus conductor, & hoc inprimis ad ravim usque ur-
get, coloni & conductori nullam poſi. eſſionem, ſed detentionem
ſolam competere, atque interim, lite Pendente, meſtem facit.
Verum ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni cioloccxxVII.
priorem ſententiam confirmarunt, ac ſecundum conductorem
tanquam ſpoliatorem condemnarunt: Daß wohl geſprochen und
ubel appelliret, demnach Klaͤger in den Beſitz ihm entzogenen Pacht⸗
genuſſes wieder zu ſetzen, und Beklagter ihm allen erlittenen Schaden,
welchen er vermittelſt Eydes anzeigen wird, zu erſtatten, auch alle durch
dleſen Proce ß verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig ſey. V. R. W.
Iidem Cti ſimiliter menſe Auguſto ejusdem anni judicarunt
in caſu, quo conducétor nona tertio, ſed ab ipſo locatore & de-
mino dejectus fuerat, ex his rationibus: Es erſcheinet aus den
Aocten klar, daß Klaͤger das Gue Brieſen als Pachter inne gehabt und
ruhig beſeſſen, auch, da ihm die Raͤumung deſſelben angekuͤndiget wor⸗
den, ſich deren geweigert, und einige Tage vorher bey der Obrigkeit um
Manutenen?z angeſuchet, nichts deſtsweniger Appellanten einen an⸗
dern Pachter eingeſetzet, und dadurch Kluͤgern um Keſtitution anzuſu⸗
chen bewogen. Nun wird zwar auf Seiten der Appellanten eingewen⸗
det, Kiaͤger koͤnne als ein bloſſer Pachter ſich keiner Poſſeſſion ruͤhmen,
Alldieweil aber ein Pachter, der das gepachtete Gut inne hat, ſolches
wahrhaftig und naturaliter beſitzet, mithin, daferne er in ſolcher Poſ-
ſeſſion turbiret oder daraus geſetzet wird, ſich der remediorum Poſ-
ſeſſoriorum bedienen kan; So haben wir voriges Urthel beſtaͤtiget.

Zom. PII. ₰°W₰ W.

MEDITAT. AD PANDECT.

IV.
Ooſcer iſima Sihincio inter naturalem & civilem oge Mionem
traltatur. .

L) drinemn de poſſeſſione turbat quoque parum diſtinctio

inter naturalem & civilem poſſeſſionem, quam Cti qui-
dem veteres in jus noſtrum invexerunt, ut ex L. I. §. 9. de Vi
& vi armata & L- 3. §. ult. Ad exhibendum patet, fſed tam varie
tam obſcure expoſuerunt, ut nunc nemo ſit, qui confuſionem
tollere queat. Et antiquiſlimi quidem interpretes ita rem im-

plicant, ut tandem ipfſi, quid velint, ignorent. Vide modo &

explica mihi, ſi potes, Azonem in ſumma tituli C. de Adquiren-
da poſſeſſione n. I4. ſqq. quem adeo non intellexerunt Zaſon in
L. I. pr. de Adzuir. vel amitt. poſj. & Baobhovius ad Treutlerum

el. 2. diſp. 21I. §. I. lit. E. ut crediderint etiam, diſtinctionem
iſtam vulgarem ab Azone prorſus explodi, & unam tantum ſpe-
ciem poſſeſſionis, ſcilicet naturalem, ftatui. Obſcuri adhuc eſt

Treulerus in vol. 2. diſp. 21. quem explanare quidem nititur,
nec ipſe tamen ſatis clarus Bachovius. Et agnoſco immedica-

bile vulnus, cui Plene mederi nec ipſe audeo, fedi interim, quum

melior via non appareat, recentioribus accedo, qui, ut diffi-
cultates undique obvias qualitercunque tollant, voces eivilis
& naturalis poſſeſſor duplicem in jure ſignificationem habere

dicunt, ut modo civilis poſſeſſor ſit, qui animum dominii ha-

Bet, naturalis vero, qui eum non habet, modo civilis poſſeſſor,

qui rem non corpore ſed animo tenet, naturalis, qui corpore.

V.
Civii poſſeſor eſt, qui e voluntatem g ſpem habet rem Juam ab

altero dtesberem recipiendi.

Hac poſſeſſio ctweih iertio cedi nequit.

tun

fuli
ſeili
e
Nenl
nor
ſion
cide

SP. CCCCIL.I. DE VARIIS POSSIDENDI MODIS. 122

—
olim, quis ſil ibi perſuadeat, ea, quam in Præcedente medi-
on N tatione memoravi, inter erpretum re centiorum explicatio-
ee, ne totam, quam jus Romanum i induxit, caliginem diſcuti. Non-
nin 4. dum enim conſtat ſatis, quis dicatur animo poſſidere. Multi
Ciigi. hoc extendunt, ut animo poſſidere quem perhibeant, in quo
. ey tamen facultas corporaliter rem adprehendendi plane deficit.
nnn Nec videntur ſine lege lo du Aälernn 1. 3. ł 7. e⸗ §. 1. 1.
* 13. 1i f. L. 25. §. ult. L. 46. A guir. ve amiltk. hoſet in qui-
. bus dominus fundum, quem alius jam occupavit, item ſervum
mnh fugitivum animo tamnen adhuc Poſſidere dicitur. Verum iſtæ
Mirn. leges de caſu explicandæ ſunt, quo quis cum animo etiam fa-
Neſen i cultatem habet, aut probabiliter ſe habere credit, rem adpre-
tulleun hendendi. Itaque ſimulac rem ab alio occupatam ſeque per
tionen hunc ab ea excludi reſciſcit, tametſi animum poſſidendi deti-
wmſpe. neat, poſſidere tamen deſinit, L. 7. L. 15. de Adquir. vel amitt.
adhuc eſ o. Adde Hoppium ad §. 5. I. de Interdiétis. Res optime exem-
nititun Plo illuſtrabitur. Cajus poſſeſſor prædii peregre abit; quo
Mmedicn. abſente, Sejus prædium occupat & Titio cuidam locat. Gajus
imn, Sdu ignarus hujus facti Lucio jura ſua in prædium cedit. Lucius,
ut iſf. connivente Titio, fundum ingreditur. Oritur itaque lis inter
es i Sejum & Lucium, quis poſſideat. Lucius, Cajum ab initio na-
en hüber tfuraliter poſſediſſe, dein eandem poſſeſſionem civiliter & ani-
Otninii He- mo retinuiſſe, atque jam in ſe transtuliſſe, ait. At nos menſe
Ppoleſor, Julio annicloloccxIx. litem ſecundum Sejum dedimus. Cajus
icorpote. ſeilicet ipſe quidem animo poſſeſſionem retinuerat, potuiſſet-
que reverſus Sejum conductoremque ejus Titium in conti- 1
, ſuind nenti dejicere. Ad hoe jus per ceſſionem ſolam in Lucium

non tranſierat. Sola quippe ceſſio ſine actu corporali poſſeſ-
ſionem non transfert, L. 20. C. de Pact. Ad jiciam rationes de-
cidendi: Es hat des Beklagten Vater das ſtreitige Gut von der
2 Kluͤ⸗

12 4 MEDITAT. AD PANDECTLT.
Klaͤgerin Vorfahren gepachter, ſolchen Pacht nachgehends verneu⸗

ert, und ſich mit dieſem ſeinen Pachtrechte wider anderer Leute An⸗

ſpruͤche geſchuͤtzet. Nachdem nun Klaͤgerin mit der Pacht eine Aen⸗

derung treffen wollen, und er wohl geſehen, daß es ihm, wider ſi .

zu mainteniren, ſchwer fallen wuͤrde, ſo iſt ſein Sohn, der jetzige
Beklagte, an ſeine ſtatt gerreken, und hat unter dem Vorwande,
daß Catharina Geberts, die rechte Eigenthuͤmerin und Erbin von
dem Gute, ihm das ihr daran zuſtehende Recht abgetreten, ſich
vor dem Herrn des Guts ausgegeben, und der Klaͤgerin exceptio-
nem dominii opponiret. Nun giebt er zwar vor, dieſe Catha⸗
rina ſey Anfangs in naturali poſſeſſione geweſen, habe auch, da

fie weggezogen, animum poſſidendi, alſo civilem poſſeſſionem,

behalten und ſolche auf ihn transferiret. Alldieweil aber derjeni⸗

ge nur civilis poſſeſſor genennet wird, welcher nebſt dem animo
auch facultatem hat, die Sache in Beſitz zu nehmen, oder in deſ⸗

ſen Namen ein anderer, als commodatarius, procurator, con-

ductor &c. ſolche innen hat, Catharina hingegen dergleichen fa-

cultatem, nachdem die von Korff ſich des Gutes angemaſſet und
einen Pachter hinein geſetzet, laͤngſtens verlohren, demnach weder

civilis noch naturalis poſſeſſor geweſen, und das, was ſie ſelbſt

nicht gehabe, dem Beklagten nicht zuwenden koͤnnen, folglich Be⸗

klagter daran, daß er ſich kraft ſeines vermeynten Dominii propria
an oritate wider die Klaͤgerin in Poſſeſſion geſetzet, wider die klags

e Rechte in L. 13. Quôd metus ecauſſa und L. 7. C. Unde vi
gebandel; So hat Klaͤgerin nothwendig in dem Beſitze des Gutes

und bey der Macht es weiter zu verpachten, geſchuůtzet werden

Muͤſſen.
VII.

Prtcey ius poſeſor detentor magis ſ, Muen poſſe Hor.

VIII.

*

Prol

—

Uette.

lennin.
einte en
biderſ
der ſehfn
oripat
Ertin n
ten, ſih
Lceptio.
tCr
be alch, N
leſſioen,

ber detzcfe
deſn anim
oder in de⸗
Ntor, col.
leihen 1a.
woſet und⸗
nach toedee
is ſie ſelt
blglich .
ii propin
bder e

2 W
des Gltes

get verden

M.

SP. CCCCLI. DE VARIIS POSSIDENDI MODIS. Ia5

VIII.
Habet tamen remedia poſſeſſoria contra alios, non contra
concedentem.
G precario & ex familiaritate rem tenet, etſi in poſteſſio-
ne ſit, poſſidere negatur in L. 10. §. I. L. 41. de Adqair.
pel amitt. poſſeſſ. L. 6. §. 2. de Precario, contra vero poſſidere di-=
citur in L. 3. S. 5. de Adquir. vel emitt. poſſ. & L. A. §. I. de Pre-
carvio. Quæ pugna iterum ſic tollitur, ut dicas, eum, qui pre-
cario tenet, non poſſidere, ſi vocem hanc ſtricte accipias, ſed nu-

dum detentorem efſe, qui tamen in ſignificatione lata & gene-
rali poſſeſſor aliquando dicitur. Ea detentio hunc effectum

habet, ut precarius poſſeſſor, ſi in detentione ſua turberur, in-
terdictum uti posſidetis ac cetera remedia poſſeſſoria habeat,
iisdem tamen contra eum, a quo rem precario tenet, uti ne-
queat, L. 18. de Precario. Exemplum tale eſto. Titius conſulin
annum 1708. refragante lege, eligitur, ſed precibus a principe

diſpenſationem confirmationemque impetrat Eleétus iterum

in annum 17 10, eandem principis gratiam experitur. Quin &
tertia vice in annum 1712. confirmatur. Denuo tandem in anno

1714. electus ſupplicat, ſed repulſam patitur. Tum vero, ſe tot

actibus poſſesſionem legitime adeptum non poſſe ea ſine juſta
cauſſa privari, ait. Interogati Cti Helmſtadienſes, poſſesſio-
nem hanc ei contfà principem prodeſle, negarunt. Vide re-

ſponſum hoc ſupra in Specim. X. de Privilegiis medit. 11.

Aäctus ex familiaritate geſti poſeſſionem non inducunt.

Probato tamen familiaritate, actus non præſumitur ex familia-
ritate geſtus, ſed boc ipſum etiam probari oportet.

Q◻2 D In

126 MEDITAT. AD PANDECT.

n L. 41. de Adquir. vel amitt. poſſ. is, qui jure familiaritatis
I amici fundum ingreditur, posſidere negatur. Inde regula
conficitur: Actus ex familiaritate geſti Poſſesſionem non tri-
buunt. Quæ regula, etſi in ſe certa ſit, in applicatione ta-
men multum difficultatis invenit. Solent nempe hi, quibus
poſſesſio alterius nocere videtur, quam actus ab altero ge-
ſtos negare nequeunt, jus fa familiaritatis Prætexere. Exemplum
hoc eſto. Titius pecora ſubinde in Caji ji, vicini & familiaris ſui,

pratis pavit Orta deinde de poſſesſione ſervitutis paſcendgi
lite, Cajus negat, Titium nunquam poſſediſſe, & jus fami-

liaritatis obtendit. Et familiaritas quidem ipſa in aprico erat.
Quærebatur ſaltem, an, probata familiaritate, actus ex hac

familiaritate geſti eſle præſumantur. Adfirmat Serykius in

dißſert. de Jure familiaritatis cap. 3. n. 4. 5. & familiari pro-

bationem imponit, ſe re alterius uſum eſſe jure proprio & ſi.·
bi debito: Ego vero hoc non credo. Jus familiaritatis ſpecies

quædam precarii eſt. At in præcario requiritur, preces ad-
hibitas & impetratum fuiſſe, L. 2. . 3. de Precario. Hoc facti
eſt, nec præſumitur, ſed potius unusquisque, quod tener præ-

ſumitur jure ſuo posſidere, ut rectius ſentiunt Barboſa & quos—
allegat in Zeſaurocap. Poſſeſſio g. 2. Itaque Cajo menſe A-—

guſto anni coloccxXIV. privatim conſultus ſie reſpondi: We⸗
gen des Ueberreſts kan ich ihnen keine Victorie verſprechen, es ſey
denn, daß ſie das Præcarium deutlich erwieſen. Daß alles ex con-
niventia uns familiaritate geſchehen, hilft ihnen nichts, ſonſten
leichtlich keine Præſcription zu Stande tommen wuͤrde. Das jus
familiaritatis hindert zwar die Verjaͤhrung. Aber ſolches Jus wird
nicht durch die bloſſe Connivenz, ſondern durch ine concesſionem
Precariam erwieſen. Das heiſſer eigentlich jus familiaritatis.

Cnitt.
10 dol
ſunt
quæ
tiis à

mlautti⸗

hdenegti
noN.
Kinen.

hi,nn

ADGVIRENDA ET RETI-

Atero Ne
unpln
laroli
iü alenci
Kuhm.

Apriedern.

kus en In

Sryliu :

niliari pn.
orid
titiſpect
Preces 10.
Ho ka

Atenet Drt.
Mgn

menſe 4
Poncdi:

kchen, 6
liser o.

ſches, ſoncn

he. Dusls

6g6s ſus bſl

ncedioken

arttts

N.

SP. CCcC DE ADO. ET RETIN. POSSES. 127

§P ECIMEN CCCCLII.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
“ “” LIB. XLEI. 11Z. Y.

NENDA POSSESSIONE
PVBLICE DEEENSVM

48CAN CHRISTOPHORO P ROY

L. L. CVLT.
D. XXIV. SEPT. cIoloccxXXVII.

Ad adprehendendam poſſeſſionem animus requiritur.
I' in factis cinl igurs & dubiis jurejurando probatur.

d adquirendam poſſesſionem adprehenſio ſola, aut
alius actus poſſeſſorius exercitus non ſufficit, ſed
animus quoque r dolle lonen deſi-
deratur in L. 3. J. I. & L. 4 I. Jde Acgutr. Vel

amitt. poſſ-. Et animus quidem hic ex adte ipſo, ſi id directe
ad poſſesſionem adprehendendam tendat, præſumitur. Sed

ſunt nonnulla facta, quæ dubiam interpretationem habent,
quæ ſcilicet & in adprehenſione poſſesſionis & in aliis nego-
tiis adhibentur. Exemplum eſt in L. I. §. 2. de Perie. & com-
miodo rei vend. Nempe vini emtor dolium ſignare ſolet, non
ſem-

12⁸8 MEDITAT. AD PANDECT.B
TKmper ut pofſesſionem adprehendat, ſed magis, ne vinum
ſubmutet ur. Aliud in facto contigiſſe recorder. Emit quis eg
linum in herba, atque aliquot manipulos evellit, ac ſecum au- [
fert. Orta deinde de poſſesſione lite, emtor, ſe quod fecerit, dc
animo acquirendi poſſesſionem feeiſſe, ait. Adverſarius negat “
hunc animum & manipulos ab emtore hac mente, ut eos pro ſu
ſpecimine uxori ſuæ oſtenderet, evulſos dicit. Et hoc circeum. l
ſtantia in actis occurrens veroſimile faciebat. Sed, quia incer- 2
tum tamen erat, atque deciſio dubii ex mente & cogitatione el
agentis pendebat, ad jusjer urandum illius necçeflario recurren- in
dum erat. Sic itaque menſe Octobri anni cioloccxII. reipon- uut
ſum fuit: Daß zu Erlangung der Ppoſſeſs ein bloſſes Factum, der:· eol
gleichen die Ausziehung des Flachſes iſt, nicht zur ichet, weil ſolches “ in
auch aus andern Abſehen, etwa zur Probe, oder, welches hier wegen des con
fuͤnften Zeugens Ausſage gar wahrſcheinlich iſt, um den Frauen es zu X ſeſi,
zeigen, und ihnen eine Freude zu machen, geſchehen kan, ſondern vor bp
allen Dingen animus habendi und adprehendendi erfodert wir, ann
dieſer Animus aber bey einew ſolchen zweifelhaften Facto anderer lirio⸗
geſtalt nicht, als vermittelſt Eydes, beygebracht werden kan. 11
III. MA
Qui poſſeſſtonem adprelendit, poſſeſſor totius rei, omniumque cjus ((Iuan
Ppartium & pertinentiarum intelligitur. De
5 IV. M vn
Igitur, qui ſe in compoſſeſſionem mittit, vim faci. uuit,
V. Neri
Per introductionem ſimultanei religionis e ercitii in templum vi n
committitur, & poſſeſſio turbatur. . ini
ontigit mihi ipſi, quum juvenis eſſem, atque jurispru- 5. n
dentiam vix primis labris degultaſſem, ut aghatus duidam iq
meus ſine prole moreretur; atque prædium feudale relin- lee
queret. Succesfio mihi ex lege debebatur. Sed erat alius; es
qui d

⸗yS
e Vi
ſecumg.
d fecet,
tineng
ut edr
e irenn.
Gbiineer
Crirtone

ionernen.

XI reihen
ckumn, N
beil ſolche⸗
wegents
Srabed e
,ſondernte
ſodett wi
1o afb
tan,

Miumngteit

F.

ſeen.

,tenpun 1

ue juricn
atus Jlin
eudale Ie.

d entin
6

SP. CCCCLII. DE ACQVIRETPRETIN POSSES. L29

qui defunctum æquali ſanguinis vinculo attingebat. Eum
ego lubens mecum admiſiſiem. IIle vero præter omnem ex-

ſpectationem meam, prædium ingreditur, occupat, arque

colonum jurejurando ſibi obſtringit. Adeo eum, cauſasque,
ob quas me excludat, requiro. Prætexit varias, ſed ſpem
facit ineundæ transactionis. Quam ſpem ego diutiſſime ſe-
quutus animadverto tandem, illam inanem eſſe, atque jus
meum ſerio perſequi conſtituo. Venio ad cauſidicum cele-

brem & honoribus ornatum, conſiliumque expeto. Suadet

is mihi, ut in compoſſeſfſionem eam. Ego optime mihi con-
ſultum ratus intro prædium, adduco homines, hosque cum
colono adverſarii mei ſimul habitare jubeo. Sed nunc re-
ctius edoctus agnoſeo, me vim commifiſſe, atque per hanc
compoſſeſſionem non ſolum antiquiorem adverſarii mei poſ-
ſeſſionem turbaſſe, ſed & illum plane de ea dejeciſſe. Nam
Poſſeſſionem fundi adprehenſurus, etſi non omnes glebas cir-
cumambulet, ſi partem ſaltem ingreditur ea mente & cogi-
tatione, ut torum fundum usque ad terminum velit poſſide-
re, re ipſa etiam totum poſſidere incipit, L. 3. §. 1. de adquir.
vel amitt. peſſ. Igitur, qui in compoſſefſionem it, ea Parte,
quam poſſidere vult, antiquum poſſeſſorem ſpoliat, incidit-
que in pœnam L. 13. quod metus cauſa ſtatutam. Recte Ber-

gerus Lib. 1. reſponſo 300. u. 7. Compoſſetſo, ait, quæ a non-

nullis ſatuitur, non convenit analogiæ juris, veque alifer ſaſti-
neri poteſt, quam ſz implorato ofkcio judicis olbtenta ſit: Ex
hac ratione itaque ſupra jam in Spec. XXIII. de Jure princi-
pis in res ſacras & eccleſiaſticas ſuperfluas vel vacuas med. 3. 4.

5. introductionem ſimultanei religionis exercitii in templum

a diverſæ religionis hominibus Poſſeſſum, ſi non violentam
dejectionem, ſaltem turbationem prioris poſſeſſionis eſſe, at-
que adeo cum legibus Pugnare, docui. Quæ quum ita fint,
Tom. VII. R re KRius,

13 MEDITAT. AD PANDECT.

rectius Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni croloccxx. diſ-

ſuaſerunt coheredi, ne in compoſſeſſionem privata auétori-
tate iret. Hat der Procurator Koͤhne am 21. Aug. 1714. im Na⸗
men Franz Daniel Bergens und ſeiner Frauen ein teſtamentum
reciprocum, worinnen Franz Heinrich Kolbe zum einigen Erben
eingeſetzet, und die andere Verwandte ausgeſchloſſen worden, gericht⸗

lich uͤbergeben. Eneſtebet demnach die Frage: Ob des Teſtatoris
Bruder, Conrad Berge, den Verſtorbenen mit beerben, und Ppro⸗
pria auctoritate ſich in die compoſſeſs der Guͤter unter Beyhuͤlfe
Notarien und Zeugen ſetzen, oder jetzo bloß hereditatis petitionem

anſtellen muͤſſe? Nun iſt zwar jederzeit vor einem, welcher Anſpruch

an einer Erbſchaft machet, beſſer, daß er ſtatt der weitlaͤuftigen und

verdruͤßlichen hereditatis petition ſich zuforderſt mit in den Beſitz
der erbſchaftlichen Guͤter zu ſetzen ſuche. Dieweil aber dennoch der
in dem vermeyuten Teſtamente benennte Erbe einmal den Beſitz der

ganzen Erbſchaft ergriffen, und alſo fuͤr den einigen Beſitzer zu achten

iſt, folglich aus ſolcher poſſeſſion privata auctoritate nicht geſetzet
werden kan, ſondern vermittelſt angeſtellter Klage, und durch obrig⸗
keitliche Huͤlfe zu Aberetung des einem andern zuſtehenden Erbtheils
angehalten werden muß, L. I. C. Quorum bonorum, dieſemnach

die eigenmaͤchtige Ergreifung der Compoſſels vor nichts anders,

als eine dejectio violenta pro parte und vor ein ſpolium zu ach⸗

ten iſt; So koͤnnen wir Conrad Bergen nicht rathen, daß er ſich

eigenmaͤchtig vermittelſt Notarien und Zeugen in die Compoſſeſſion
der von ſeinem Bruder verlaſſenen Erbſchaft ſetze, ſondern halten vor
beſſer, daß er hereditatis petitionem wider den Beſitzer gedachter

Erbſchaft anſtelle. Si quis tamen argumenta, quibus adpre-

henſio compoſſeſſionis defendi queat, videre cupit, is ſcripta
legere poteſt, quæ Carolus, Danicus princeps, an. 1706. pro

compoſſeſſione epiſcopatus Lubecenſis tuenda edidit apud 6

VI.

Fabrum in der Staata⸗Cannzler P. 10. cap. 14.

loe
dumm
Pere
bito
o/
Aug
Bift

de
Mtet

get
flogt

Almg

lonn⸗

Hig

—
d.

ARori
inn N
mentun
en Ctten

n, gericht

eſtatoris
und pro⸗
Beypllft
Rüddden
er Inſone
Uftigen und
den Beſt
Neunach der
en Beſede⸗
r i achten
iche geſet
durch cheige
n Erktheie
dieſenmng
hts and
um
doſ eſt
mmpolelion
tn kelente
ger gehnhe
ibus w
it is ſaiß
1. 17060 n
ediit ant

sp. CCCCLII. DE ADQVIR. ET RETIN. POSSES. 132

VI.
Poſſeſſor chirograbhi nomen poſſdere cenſetur.
VII.

UWe itaque, dum de nomine litigatur, & uſuras && ſortem ipſam,
praæſtita, ſi periculum appareat, cautione, petere pote.
uum duo de nomine litigant, atque controverſia intrica-
GQ tior & altioris indaginis eſt, poſſeſſionis cauſam ante

omnia oerdinari opertet, ne, quod ſæpe accidiſſe recordor, pPen-
dente lite, debitor non ſolvendo, & poſt finitum judicium

victoria inanis fiat. Nam, quod Voëtius ad tit. Pand. de So-

Iutionibus §. 6. ait, neutri ſolvendum eſſe, hoc in Pari utrius-

que cauſa, & ubi neuter poſſidet, admitti poteſt, ſed tune,
quum alteruter in poſſeſſione eſt, injuſtiſſimum foret, quia

neminem poſſeſſione ſua privari convenit. Poſſidere autem

nomen videtur, quisquis chirographum poſſidet, arg. L. 59.
de Legat. 3. LE. 44. §. 5. de Legat. I. L. 2. §. I. de Pactis. Itaque
detentori chirographi cauſam poſleſſionis ſuæ qualitercunque
docenti ſolutio, quamvis alius contradicat, deneganda non eſt,
dummodo, ſi periculum aliquod appareat, vel adverſario id
petenti, vel magiſtratui, qui hoc ex officio exigit, vel ipſi de-
bitori de illo defendendo idonee caveat, arg. L. I. §. 37. De-
poſiti. Conſentit mecum Carpzovius L. I. reſp. 4. Et ſic menſe
Auguſto an. cloloccxxXIV. judicavimus ex his rationibus: Obwol
Beklagte gegen das letzt eroͤfnete Leipziger Urthel anfuͤhren, es haͤtren
die demſelben beyge fugte rationes dec. feinen rechten Verſtand, und
waͤren vielmehr dem Urthel zuwiser, indem darin bie der Klaͤgerin
zugeſtandene poſſeſſion auf das bloſſe Haus reſtringiret, und den Be⸗
klagten ein gleich s Recht an der Crameriſchen Varlaſſenſchaft mit der
Klaͤgerin zugeſtanden wuͤrde, folglich der letztern nicht gergoͤnnet werden
koͤnne, die Crameriſche Capitalien allein einzuheben. Aldieweil aber
Klaͤgerin den Beſitz des Crameriſchen Hauſes und aller darin vor⸗
R 2 ban⸗

132 MEDFTAT. AD PANDECT.

handenen Sachen einmal rechtmaͤßig ergriffen, und dabey Rechts⸗
kraͤftig geſchuͤtzet worden, mithin auch den Beſitz der Crameriſchen
Schuloverſchreibungen uͤberkommen und ſelbige noch in Haͤnden hat,
dieſemnach die Capitalia ſelbſt gleichſam beſitzet, und bey deren He⸗
bung ſo lange, bis Beklagte ihr Recht ordentlich ausgefuͤhret haben,

geſchuͤtzet werden muß, uͤbrigens Beklagte keine Gefahr zu beſorgen
bhaben, wenn der erkannte Vorſtand tuͤchtig beſtellet wird; So a⸗

ben wir voriges Urthel mie Uebergehung der demſelßen widrig ſchei⸗
nenden Rarionum beſtatiger.
VIII. .
Poſſe or titalum poſſeſſionis ſuæ edere tunc cogitur, quum
petitor jus ſuum ſaltem leviter demonſtravit.
PcNorem, ut poſleſſionis ſuæ cauſam ſeu titulum edat,
W' cogi non poſſe notiflimum eſt ex L. 1I. C. de bered. peri.

L. ult. C. de N. V. multisque aliis. Explicationem ejus res

gulæ ſuſceperunt alii operoſe, quorum obſervationes, limi-
tationes, ampliationes, exſcribere non vacat. Inter limita-

tiones autem vulgares hanc etiam ponit Sr)kius i in diſj. de
neceſſtate edendi titulum poſſeſſtionis cap. 2. . 145. quod reus

tunc teneatur dicere titulum ſuum, quando actor habet fun-
datam intentionem, ſeu, ut Mevius P. 6. decif- 151. C7 P. 8.
deciſ. 248. rem clarius explicat, quum petitor jus ſuum ſatis
probavit. Id quod fere dubium non habet, atque in L. 16.
C. de probat. clare conſtitutum eſt. Certe poſſeſſor, cui hoc
caſu judex editionem & probationem tituli imponit, non
queri de judice, ſed gratias ei agere debet, quod non confe-
ſtim condemnatoriam ſententiam rulit. Ego vero longius
progredior, atque poſſeſſorem ad editionem & probationem
tituli etiam tunc compello, quum petitor jus ſuum non pro-
bavit quidem plene, ſed tamen aliquo modo docuit, ſeu ut
practici loquuntur, demonſtravit, ita, ut ſaltem præſumtio

Pro

—

in e

bat,
ſol
fec
cjel

—
) Nehee

nnniſgan.
ondeng.

deren hi

ret halen

l beſcrge

Soe

bidig ſcen

1, gun

Nit.
nlum elt
berel.
emn eſts 1
ſlones Iin.
ter Imnit-
in Al
Jod ten
r habetſ
St. &l
8 ſuumk
weinle
lor aihoe

npomit,M

non c:
vero longi

prObifige.

um nonN⸗
cuit, ſen l

S. CCCCIIL DE ACQVIR ETRETIN. POSSRS. 133

pro ipſo militet. Nam conditio poſſeſſoris melior non eſt,

nili in pari cauſa, c. 65. de I. J. in 6. At par cauſa eſſe deſinit,

—

1

& petitoris jus fortius efſe incipit, quum ille præſumtionem
pro ſe habet. Iniquum tunc foret, reum ob ſolam poſſeſ-
ſionem abſolvi. Accedit, quod tota doctrina de edendo ex

æquitate & arbitrio judicis pendet, ſeu, ut Antoninus in L. r.

C. de Edendo ait, ex cauſa ad judicis officium pertinet. Quam-
obrem Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni cionccxvII.

in caſu, quo quis agrum tanquam prædii ſui partem vindica-

bat, ſed in probatione nihil præter librum cenſualem, qui, ut
ſolent iſtiusmodi documenta, parum provide & accurate con-
fectus erat, atque adeo indicium ſaltem & præſumtionem fa-
ciebat, protulerat, poſſeſſorem, quum omnino damnare non
Podent, titulum poſſeſſionis ſuæ edere coegerunt: Daß Be⸗
klagter, ſeines Berwendens ungeachtet, alle zu dem ſtreitigen Lande
gehoͤrige Briefſchaften herauszugeben, und das Recht, wodurch er
oder ſeine Vorfahren dieſe Laͤnderey an ſich gebracht, anzuzeigen, oder,
daß er k ine Briefſchaften habe, noch gefaͤhrlicher Weiſe von Haͤnden

kommen laſſen, auch von dem Rechte der erlangten Poſſeſſion nicht

wiſſe, zu ſchweren ſchultig. V. R. W Rat. dec. Nachdem Klaͤger
durch das Meßregiſter dargethan, daß an der ihm zugeſchriebenen
Laͤnderey einige Stuͤcke mangeln, Beklagter aber ſelbige beſitze, ſo ver⸗
langer er, denſelben entweder gleich zu deren Abtretung, oder doch
ad editionem tituli & documentorum an uhalten. Beklagter
hingegen will den durch das Meßregiſter gefuͤhrten Beweis nicht gel⸗
ten laſſen, ſchuͤtzet ſich wider die gefoderte Edition mit der Verord⸗
nung der gemeinen Rechte, nach welchen ein Poſſeſſor von dergleichen
befreyet iſt, und will vielmehr conditionem indebiti wegen der bis⸗
her jaͤhrlich gezahlten 24. Groſchen anſtellen. Alldieweil aber die
gegen obbeſagtes Meßregiſter und Beſichtigung gemachte Einwuͤrfe

von ganz keiner Erheblichkeit ſeynd, vielmehr der daraus genommene
KRK 3 . Be⸗

1

134 MEDTTAT. AD PANDECT.

Beweis, ſonderlich in einer Feld⸗ und Bauerſache, vor hinlaͤnglich

zu achten iſt, hiernaͤchſt die Rechtsregeln, quod poſſeſſor non de-
beat edere titulum poſſeſſionis, nec reus actori documenta,

alsdenn ihren Abfall leiden, wenn der Klaͤger das ihm zuſtehende

Eigenthum an der ſtreitigen Sache beſcheiniget, als in welchem Falle

der Beklagte ſolche entweder abtreten, oder, daß er ſie rechtmaͤßig an
ſich gebracht, erweiſen muß, wie denn ohnedeß die materia editio-
nis lediglich auf die Billigteit ankommt, und von dem Judice, der
ſich dißfalls an keine gewiſſe Regeln bindet, ex officio auferleget
werden mag, endlich aus den bisher jaͤhrlich gezahlten 24. Groſchen

ſtarke Vermuthung, daß Beklagter ſolche von der ſtreitigen Laͤnderey,

tanquam re aliena, entrichtet, erwaͤchſet; So haben wir in unſerem
Urthel das beſte Mittel, um aus dieſer zweifelhaften Sache zu kom⸗
men, erwaͤhlet.

C oK 0LA NIA.

I. Heres poſſeſzonem prædii bereditarii ea mente &α cogitatio-

ne, ut & cerera prædia bereditaria poſſidere velit, ad-

prehbendens, horum tamen poſſeſſor non eficitur; L. 23.
pr. de adquir. vel amitt. poſt. Ad L. 3. §. I. eodem,
Jucæ obſtare videtur, in conftictu reſpondebimut.

2. Heres, gui res bereditarias per magiſtratum olſignari cu-
rat, boc ipſo poſſeſſtonem hereditatis adipiſeitur. Dixi
in Spec. CCCLXX. de hereditatis aditione med. 5.

SPECI

o.:

Uer⸗
dnere
Pred
ſion
citos

tione

tlingtch
non .
uthente
ſtehenne
demn Jol
tmaͤßign
1n editi.

dice e
Ciſeꝓrr.
Glſhen

n Gbeu

in unſemen

He ton

ogitarin.
Velit, ℳ.

I. 29.

l. eodenn
.

ignerig
ur. M
nel 5.

SNl

Sp. CCCCLIII. DE POSSESS. PROBATIONE. 135
SPECIMEN CCCCLIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Ad EI. X. 777. d.

POSSESSIONIS PRO-
B ATION E

PVBLICE DEFE NSVM

* A
GEORGIO LVDOVICO FLACH
4RTHELFELDA-HANNOVBR. LI. ECVLT.
D. XI. OCTOBR. ciTDCeXXVII.
Poſſeſſio etiam per inſtrumenta probarar.
II.
Probatæ ſolutione onerum ex libris cenſacl un poye eſe.
probata cenſetur.

egatur ſæpe poſſeſſio, atque tunc probatione opus,
circa quam variæ oriuntur lites. Optimam breviſ-

ſimamque pro bandi viam eſſe dicunt Menechius Rem.
