di oportere, ſiquidem vitium hoc a poſſeſſore negetur, ejus- ſge⸗
que probatio altioris indaginis ſit; tunc vero, quum de vi. (hr
tio poſſeflionis aperte conſtat, improbum poſſeſſorem audi. aun
ri non debere. Apparet hoc ſatis clare inde, quod Bergerus id
ad Poſtium de manutenendo Ohſerv. 42, Provocat. Ille vero . un
137. Sed poſtquam, inquit, conſtat in promptu, notorie, & evo..
denter absque ulla diſputatione, de injuſtitiæ poſſeſtonis, ſeu de NWa
illius violentia, elandeſtinitate, vitio, improbitate, doloſitate, W
vel de ſpolio, ſeu poſeſorem eſe furem, vel pradonem, ſeu intru- tani
Jum, non eſt hujusmodi poſſeſſori danda manurentio, ſed ſpolium dl 1
, eſt Burgandum, pPoſſeſſio revoganda. Er ita quoque ſentit an
Zhomaſius, qui in notis ad tit. Poend. Eti poſßſidetis: Moribus, = ſeis
ait, qualitatem poſſeſſtonis, quod ſcilicet acior eam nec vi nee uti
clam nec precario acquißiverit, probandum eſſe ſaltem in ordina. he
rio poſſeſſorio, non vero in Jummariiſſi mo. Sed limitationempa- be
titur aſſertio ratione ſummariiſſimi, in quo etiam iſta probatio ͦ
admittitur, ſi in continenti feri poſſit. Conſentiunt Cti Helm. t
ſtadienſes, & vitia clandeſtinitatis, violentiæ, precarii, prez t
ſenti poſſeſſori objecta, ſiquidem in continenti doceri ne. Nin
queant, non attendunt, Ita certe menſe Decembri anni d
Cclo 19 CcCXVIII. judicarunt: Daß die aus unſerem Conlſiſtorio ton
an Beklagte ergangene Straf⸗Befehle wiederum aufzuheben, und ni
Beklagte bey dem Beſitze, die ſtreitige Stelle mit zu denen ge⸗ 1
meinen Beſchwerden zu ziehen, ſo lange zu ſchuͤtzen, bis Klaͤger n⸗
. le
„

—
N Pfe

Pr DH

Nemfil

tur. N.
hzcld

jolentie
e deen.

tur, ie.
um de i.

rem aul.

Inen

le rent
i, Gan
9 ſit
Nlttnt,
int.
ſboliumn

ne ſentt

Moria.
Nel N H

in orter.
enr.

ru

Heln.

ii, pre.
ceri ne.

Dri 1n

litord
en, N
denen
9N

=

2
S . –

SpP. DvVIII. DE JVDICN POSSES. SVMMARIISSIMO. 725

die ihm dieſerhalben zuſtehende Freyheit beſſer, als geſchehen, er⸗

wieſen. V. R. W. Kat. dec. Der Streit kommt bey dieſem

Proceſſe darauf an, ob der ſtreitige Hof ein Prieſter⸗Bauer⸗
Gut, folglich den gemeimn Beſchwerden mit unterworfen, oder

aber eine freye Wedem⸗und Vicarien⸗Stelle ſey. Das erſte
ſuchen Beklagte zu behaupten, haben auch, laut eines ſummari-

ſchen Zeugen Verhoͤrs, der Einnahme⸗Regiſter, und Klaͤgers ei⸗
genen Geſtaͤndniſſes, den Beſitz vieler Jahre vor ſich. Klaͤger

hingegen will die Freyheit dadurch beweiſen, daß einer ſeiner Vor⸗
fahren in dem Hauſe gewohnet, daſſelbige in unterſchiedenen Do⸗

cumenten eine Vicarien⸗ und Wedem⸗Stelle genennet werde,
und die von Beklagten angefuͤhrte actus poſſeſſorii theils gewalt⸗
ſamer Weiſe ausgeuͤbet, theils von ihm ſelbſt precario verſtattet
worden. Alldieweil aber, nach Ausſage der Zeugen, Klaͤgers
Vorfahre in dem ſtre tigen Hofe nicht als auf einer ordentlichen
Wedem⸗Staͤtte, ſondern nur ad interim, bis zu Wiederauf⸗
bauung des abgebrandten Pfarr⸗Hauſes, gewohnet, hiernaͤchſt
die beygelegte Documente theils bloſſe von keiner perſona publi-

ca vidimirte, auch von Beklagten nicht agnoſeirte Copeyen,

theils des Klaͤgers Vorfahren eigene adſertiones ſeynd, alſo wi⸗
der einen tertium nichts beweiſen, endlich das vitium violentiæ
und clandeſtinitatis gebuͤhrend beygebracht werden muß, indeſſen
aber auch derjenige poſleſſor, welchem gedachte vitia poſſeſſio-
nis vorgeworfen werden, in dem Beſitze nach der heutigen Praxi
geſchuͤtzet wird; So haben wir die an Beklagte ergangene Straf⸗

Befehle wieder aufgehoben, ſie in dem Beſitze geſchuͤtzet, und

Klaͤgern zu beſſern Beweis angewieſen. lidem vero, quum
vitium poſſeſſionis ex actis manifeſte apparet, nullam poſleſ-
ſionis hujus rationem habent, ſed ſecundum c. 6. X. ge Cauſa
peſiſtonisrem adverſario non poſſidenti ad dicunft. Ita quippe
menſe Aprili anni clo 19 cc XXVI. reſponderunt: Dieſes wol⸗
len wir bey dem von der poſt annum 1712. continuirten Poſſeſ-

TXYVVVY 3 ſion

—

726 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſion hergenommen Argumento anmerken, daß zwar die Poſſeſ-
ſion ſelbſt der Stadt Durazzo nicht geſtritten werden koͤnne, nach⸗

dem bekannten und eingefuͤhrten Rechtens iſt, daß in poſſeſſorio

ſummariiſſimo, und wo es lediglich auf das factum poſ⸗

ſeſſionis ankommt, gar nicht auf die vitia poſſeſſionis, z. E. das
pPrecarium und clandeſtinitatem, welche ſonſt der Stadt allhier

offenbarlich im Wege ſtehen, ſondern ſchlechterdinges auf den letzten
actum poſſeſſionis, geſehen werde. Allein, dieſe unrechtmaͤßige,

und, ſo viel die vorige Zeiten betrift, in einem ſchlechten precario,
und nach dem Jahre 1712. in einer clandeſtinitate und Conni-
venz des Einnehmers ſich gruͤndende poſſeſſion koͤmmt allhier, da
eigentlich von dem jure ſelbſt, oder auch von der aͤlteren und recht⸗

maͤßigern poſſeſſion geſtritten wird, in ganz keine Betrachtung.

VI.

Ei, quem adverſarius vi, elam vel precario poſidere dicit, confeſo

bac in poſſeſſorio ſummariiſſimo ad probandam poſ-
ſeſſionem prodeſt.

Prmie- qui in poſſteſſorio ſummariiſſimo contendunt, non
aliam poſſesſionis ſuæ probationem adferunt, quam ipſam

adverſarii confesſionem, conditionatam illam tamen ſeu qua-
lificatam. Ut ecce: poſſefſor prædii equeſtris ſibi poſſeſſio-
nem exigendi operas ruſticas confirmari perit. Ruſtici, præ-
ſtitiſſe ſe quidem anno præterito operas, ſed vel vi adactos,

vel precibus inductos, reſpondent. Tum eques acceptat

confesſionem, atque ex ea ruſticos in poſſeſſorio ſummariiſ-
ſimo condemnari rogat. Ruſtici negant, ſe ſimpliciter con-

feſſos, atque neceſſarium eſſe dicunt, ut adverſarius confeſ-

ſionem integram acceptet, atque ſic vitioſam poſſeſſionem
ſuam agnoſcat. Et ſecundum leges Romanas quidem, quæ
poſſeſſionem non vitioſam in interdicto uti poſſidetis deſide-
rant, contra equitem judicandum, atque illi, ut poſſeſſio-

nem legitimam probet, imponendum eſſet, arg. L. I. J 2.
de

6.

—
le lt
tent
Vitir

Ordi

uick

(lo l.
hte
ltermn
gund

AuIN

Prec
klag
thels

weil

Gtum

Nei

Phen,
ſhnd!

Aude

mult
torii

—
de bodet
ollelloin
un o
5C de
dt ahie
enleten
endſi

Drecg

d Conn.

Fuhdinſ

hnn⸗

,co

un non
mipfam
ſen un.

oflekt.

i, Pre.
Aclickos,
eceptit
maril-
er con.
conlel.
ſloonen

i dE
deſide.
ollell

,1.
4

SP. DvVIII. DE IVDICIO POSSES. SVMMARIISSIMO. 727

de Itinere actuque privato. At moribus hodiernis ſimplex de-
tentio, quæ ex confeſſione luculenter apparet, attenditur, &
vitium poſſeſſionis, quod altioris indaginis eſt, in judicium
ordinarium differtur. Nec iniquum eſt, ut liquidum ab illi-
quido ſeparetur. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni
Clo lo ec XxIX. judicarunt ex his rationibus: Es haben die vorige
Urthelsfaſſer Klaͤgern bey dem Beſitze der Duͤngel⸗Dienſte mit

einem ſtehenden Wagen geſchuͤtzet. Hieruͤber beſchweren ſich

nun Beklagte und Intervenienten, und fuͤhren ſtatt der gravami-

num hauptſaͤchlich an, daß die dem Klaͤger zugeſtandene poſſeſſio

Precaria nicht rechtmaͤßig ſey, immaßen ſolches aus dem von Be⸗
klagtem in erſter Inſtanz gethanen Bekaͤnntniſſe, welches die Ur⸗
thelsfaſſer zum Grunde ihres Erkaͤnntniſſes geſetzet, erhelle. Alldie⸗

weil aber in poſſeſſorio ſummariiſſimo nach teutſchen Rechten

und Gewohnheiten lediglich auf den letzteren ruhig exercirten a-
tum poſſeſſorium geſehen, dieſes hingegen, daß der Beſitzer den

Beſitz vi, clam und precario erhalten, in keine Betrachtung ge⸗

zogen, ſondern zu ordentlicher Ausfuͤhrung verſchoben wird; So
ſeynd wir voriges Urthel zu beſtaͤtigen bewogen worden.

VII.
Judex in poſeſorio momentaneo teſtes, quos examinat, de cir-

cumſtantiis facti & ratione ſcientiæ ex officie
interrogare debet.
VIII.
Si id non fecit, probatio rejicitur, atque melior im-
bonitar.
ixi ſupra, in probatione poſſeſſionis momentaneæ adver-
ſarium ad danda interrogatoria non admitti. Diſſentiunt
multi, dicuntque, magnam defenfionis partem in interroga-
toriis poſitam eſſe, adimi ſic reo poteſtatem, probationes
acto⸗

„2 89 MEDITAT. AD PANDECT.

actoris excutiendi, circumſtantias facti ex reſtibus e xXquiren-

hæc omnia ad officium judicis, etſi per interrogatoria non

imploretur, pertinent. IIe circumſtantias facti indagare K

teſtes de ratione teſtimonii ſui interrogare debet.,. Si id non

fecit, ſed teſtes, ut loquimur, in folle depoſuerunt, nul-
lamque ſcientiæ ſuæ cauſam allegarunt, nihilactum, ſed pro-

batio oblata rejicitur, atque nova & accuratior exigitur. Vi-
de ernheri P. I. obſerv. 119. Atque ſic Cti Vitembergenſes

menſe Septembri anni cio 1o cc x. judicarunt ex his rationibus:
Dieweil der Zeugen Ausſage von den actibus poſſeſſoriis nicht

in folle, ſondern mit Ausdruͤckung der noͤthigen Umſtaͤnde von
Zeit und Ort geſchehen muß, hierbey auch, daß der Zeuge die

Urſach, woher er ſolches wiſſe, ob er ſelbſt bey dem actu gewe⸗
ſen und ihn mit angeſehen, ausdruͤcke, vonnoͤthen iſt, woran es

aber in dem von Klaͤgern uͤbergebenen Zeugniß⸗Kotulo durchge⸗
hends ermangelt, geſtalt dann art. 6. S. 9. 10. Ir. gans generali-

ter eingerichtet, bey dem art. 12. und 13. aber es an den oban⸗

gefuͤhrten Umſtaͤnden ermangelt, welche doch in gegenwaͤrtiger
Sache um deſto mehr, da Beklagter einen Unterſchied zwiſchen

dem Gute ſelbſt und den Aeckern machet, und zwar in fenem;

nicht aber in dieſen die Jurisdiction zugeſtehet, noͤthig geweſen;

So haben wir in Anſehung dieſer defecte es bey dem ehemaligen

Beſcheide, worinnen Klaͤgerin beſſere Beſcheinigung zuführen auf⸗
erleget worden, gelaſſen.

IX.
Zudex in poſſeſſorio ſummariiſſimo reprobationem nec decernit nec
ea ſpectat, ſed ſponte oblatam recipit.
X.
Wer Trorihaionen de eæ teſervanda attendit, niſi rotchonti moræ
nulla imputari poſſit.

De

di, rationem depoſitionis inveſtigandi. Verum enim vero

temp
Clion
Plieat,

offcio

Corr.
ſionenn

mii

genſe
hacſe

gung,

(cibne

Sſtb

A

—

erin
Gatorinhn
inclgee;

Kidn.

Tunt, N.
h Gedn
Cur. V.

nbergele

TAtionbnk
llonis ſ

ſtide en.

er gelgede
ACt gfte
, forcnes
, dancet
generali
den Oban⸗
wwrdartin
woſche
n pnnn,
Nree
Honnte

hengn⸗

ernit

WNMNMA 8SIMO. 729
oVIII. DE IVDIC PSSESS. SVMMARIISSIMGO
VDIC. POSSE
SP. DyVIII. DE ]

time
— eo ſic opt
batione in poſieſlorio ugietori i, 2 cap.7.5. 10.
D- epr in princigri, mmoce iur i Socm absque mora of-
1 Gl, vi inquit, rei e ſpectatur,
MWec remon

1 0-

ius explican-
T. Sed clarius exp
ttenduntur. Sed cl- . en-
guidem ſemper attend tationes att
teſtationes ne ur , jutti⸗ em iſtiusmodi Hranetn eam attendi
dum fuiſſe 5 ndere Oporteat. illam ac negligen-
. on atten roteſtanti moram nullam n!
dere vel n Haret, proteſta itus ante non fu-
E im apparet, p monitus an .
oportet, quum E Hoc ſolum, quod elen da eſt reprobatio.
m nn Peculat. Nain onte ourrendhe Cerpzovium F.
it, illum non ſeabinorum Lipſienſium ceſſus Saxonici re-
Vide ſentenriarn vendicem Ordinationis pr, ionem judicis vel
2. C. 7. def. 3 itremſtrur vero; li del ob Nohmumn ſuſci piendæ
cognitæ 812. erlarii artes cmorshocscmihfums Inſtituit quis
as adv iemorabo 7
ſubdolas a it. Commem ipit reus, actor re-
tempus non nemanles Poſſeſſione, excipit reus,
ionem ex mom
actionem .

transmiſſionem actorum ex
duplicat. Tunc judex Renas diebus
plicat, reus dup Aliquot ante inrotulation
cio decernit.
officio .

eus transmiſ-
1 teſtium offert, quo Onnackverſosren ommiapei.
actor rotulum differri ſibique reprobatio Bed en Vitenher.
ſonetn toruen acta tamen transmittit. ea Demirünteum
mirei perit 1 Februario anni CcIo lo CCXII.
genſes men

orde it ihrer Gegenbeſcheini⸗
ia: Daß Beklagte zuforderſt mit ihrer Gege en unde⸗
hac ſententia aeuſch e Godis⸗ Delation zu gebrauch
ig, wobey i
gung, wo

it bi ächſiſcher
. ber damit binnen Saͤch
n. Sie ſeynd a n. an
onne valiſt onſtlien einzukommen ſchuldig R. W
Ir t d

vm. 11.

730 MIEDITAT. AD PANDECT.

Erbheredi & cuililet alii ſucceſori prodeſt, dummodo adverſarium

uins paſßlee Paſt non ſuu.

. S in Specimine CCCC1Iιαι *oöehorio proceſu in genere,
medit. . dixi, poſſeſſionem antegeſſoris etiam ſucceſſo.

rem, de qua tuncactum fuit, reſtringi non debet, verum &
ad præſentem pertinet. Nam & in momentaneo poſſeſſorio

quum moreretur aut munere ſuo decederet, poſſediſſe, ſeque
muneri admotum rurbatoribus confeſtim reſtitiſſe. Poſſeſſio
quippe bonorum, quæ penes anteceſſorem fuit, decedente
eo, penes officium ejus manet, arg. c. 7. X. de Zeſtamentit,
atque ſimul cum officio hoc in ſucceſſorem transfertur. A-
gnoſcit hoc Ziraguellus in Opuſculo Ie mort faiſit le vif. P. I.

decler. 5. atque poſſeſſonem, quæ apud defunctum fuit, in

ſucceſſorem dignifatis ſine omni corporali adprehenſione et,
iam de jur e communi franſire ait, in aliis vero fucceſſoribus
ſecus eſſe, atque his poſſeſſionem auctoris ſui nnn prodeffe,
putat. Ego vero cum HMevio ſentio, qui in P.3. dec. 92. genera-

Iiter, poſſeſſionem auctoris ſucceſſori in momentaneo poſſeſ-

ſorio proficere dicit. Scio quidem, poſſeſſionem, niſi na-

turaliter adprehenſam, ad hæredem non tranſire, L. 23. pr.

L. 3. K. 5. de Adquir. vel emitt. poſ. Tranſit tamen poteſtas
adprehendendi. Ergo ſi heres vel quilibet ſucceſſor alterum
quiete poſſidere paſſus non eſt, ſed ſine mora jus ſuum exer-

cuit, aut exercere tamen tentavit, &, dum prohiberetur, vel
reſtitit, vel in judicio queſtus eſt, defendi debet in poſſeſſio.

ne. Sic IGti Helmſtadienſes menſe Martio anni clo 10 cc XIX.
judicarunt ex his rationibus: Es haben die vorige Urthelsfaſ⸗

ſer Klaͤgern bey dem Beſitze der Duͤngel⸗Dienſte mit einem ſtehen⸗/

deu

vn

ſche

ſatte
eints
ſerni
ſiſen
nene
Neſes
Priva
newog

1

le
re

len

19 0
ſeſſo⸗
Uh .
r
Gen
licet
lade
Adl
A
Un

alirfſni

im ſigeel
anri.
Verum

dolekn
uum en.
leciſe,

le. Nh

t, Certn

-Nimm

ufen

ebif,

ntui,1

clenlonee,
flereirtun

Don godl

gngele
tineo e .
, i

14 t

enPoten

Or Alterne

fnum eec.

deretun,
n Polel
coI

, tfaeO

en ſt⸗
8

7.

SP. DVIII. DE IUDICIO POSSESS. SCNMMARIISSIMO. 73 t

den Wagen geſchuͤtzet, BHleruͤber beſchweren ſich nun Beklagter
und Intervenienten, und fuͤhren ſtatt der gravaminum hauptſaͤch⸗
lich an, daß der jetzige Klaͤger niemalen in dem Beſitze geſtanden,
und ſelbigen die poſſeſſion ſeines Vorfahren ins Amte nicht zu⸗
ſtatten komme. Alldieweil aber derjenige, welcher in den Beſitz
eines Guts geſetzet wird, zugleich alle demſelben anklebende jura und
ſervitures zu beſitzen anfaͤngt, folglich ihm die von ſeinem Vor⸗
fahren exercirte actus pofſeſſorii gleicher Geſtalt zu ſtatten kom⸗
men, welches denn allhier um ſo viel weniger Zweifel hat, da Klaͤger
dieſes Recht, als zu ſeinem Amte gehoͤrig, und nicht als ein
Privatus, vindiciret; So ſeynd wir voriges Urthel zu beſtaͤtigen
bewogen worden⸗

XIII.
Tertius interveniens etiam in poſſeſorio ſummarii ſimo
admittitur 3
XIV.

Won jamen tance, quando ex jare petitorii intervenit.

nterventio in omnibus prorſus cauſis, quantumcunque favo-
J rem habeanr, locum invenit, adeo, ut invitum eriam tuer;
liceat, ſi, jura ejus ſarta tecka ſervar?, noſtra intereſt, I.
r9. C. de Liberali cauſa. Itaque interventionem etiam in poſ-
ſeſſorio recte admittunt DD apud Martini in Proceſſa tit. 15. 5§.
un. z. 19. non ſolum in ordinario, ſed & in ſummario ur idem

in Analectiv forenfibus ad R. N. oſtendit, limitatione addira,

quam ſubobſcuram clarius proponit Mevins p. z. dec. 96. Sci-
licer in poſſeſſorio proceſſu'interveniens ſimillimam cauſam
habere deber,. Ergo, qui ex petiforio intervenire vellet,
audiendus non eſſet, nec qui in poſſeſſorio ſummariiſſimo
ex capite antiquioris poſieſſionis, Rem optime exemplo
iluſtrabo. Ruſticus quidam ad ſervitium devocatug, inſti⸗

LZ 227 4W tura

732 MEDITAT. AD PANDECT.

tuto procçeſſu poſſeſſorio ſummariiſimo. Quum ille ſe tue-
ri non poſſet, dominus, a quo prædium jure emphyteutico
tenebat, intercedit. Et admiſſa fuiſſet hæc interceſſio, ſi in
tercedens poſſeſſionem ipſam in dubium vocaſſet. At ille id

ſolum urgebat, non potuiſſe emphyreutam onera prædio im-

Ponere aut negligentia ſua jura ejus imminuere. Nihil hoe
ad poſſeſſorium. Quamobr em ICti Helmſtadienſes menſe
Martio anni eie 19 Cc x. dominum hunc ad petitorium ablega-

runt, atque in præſens ad ſumtus litis damnarunt ex his ra-

tionibus: Es haben die vorige Urthelsfaſſer Klaͤgern bey dem Be⸗

ſitze der Duͤngel⸗Dienſte mit einem ſtehenden Wagen geſchuͤtzet.
Hieruͤber beſchweren ſich nun Beklagter und Intervenienten, und
fuͤhren ſtatt der gravaminum hauptfaͤchlich an, daß der Eigenbehoͤ,

rige ohne der Intervenienten, als Guths⸗Herren, Einwilligung
dem Gute keine Dienſte aufbuͤrden koͤnne. Alldieweil aber der In-
tervenienten jus ad Petitorium und nicht ad poſſeſſorium ſum-
mariiſſimum gehoͤret; So ſeynd wir, voriges Urthel zu beſtaͤtigen,
und Beklagten nebſt Intervenienten in die Unkoſten zu vertheilen,

bewogen worden.

4

XV.

Cautio de non amplius turhando in poſſeſorio amaniſn⸗ 8 ne
Jege & utilitate exigitur.

XVI.
Si tamen inponatur , verbis nudis præſtanda eſt.

autionein de non amplius turbando in poſſeſſorio ſumma-
riiſſimo exigunt plerumque actores, decernunt judices-

Eam in jure ſcripto fundamentum non habere, animadverte-

runt jam diu Cujacius, Gipbanius & alii. Nam, quæ huc vul-
go

SRM Gorte

/, n

—
ote
4. ſa
fendi
lit. t.
ſedh
tibc.
Oln
ſori, e
Probal

eren

l en
eleſon
prete

Jutur

voil

de ean
turbat

tuetur

mulct⸗
judica

100.
in po
gui e⸗

robe
Vrlin

er
Aa
Plin
Tun
enn
fion

nphytelig.

lo, Ut

At lei
Prædoin.

Nihlbe

lſes melt
umablen.

teX s

de dn I
en ſtiae .

lenttn, “
Eynet

Eiyrligng

Cber ln
Drium fun.

becithen
butriene

iſn 1

o ſummt.
nt udts
macdver⸗
Ehnend

Sp. DVIII. DE UDICIO POSSESS. SUMMARIISSIMO732

go trahitur, lex un. C. Vzi poſſidetis non de cautione aà reo, ſed

de ſatisdatione judicatum ſolvi ab eo, qui in poſſeſſione de-
fenditur, præſtanda agit, ut recte obſervat Gothofredus ad eam

lit. t. Ipſe hocagnoſcit Scbilterus Exere. ad Pand. 47. §. 60.
ſed Bartolum ſequutus cautionem hanc ex Lpen. de Aqua gquo-

tid. deducit, quæ lex tamen ad ſolas ſervitutes actus, aquæ-

ductus & itineris pertinet. Sed quidquid ſit, ego facile uſum

fori, quo cautio de non amplius turbando ſtabilita eſt, com-
probarem, ſi modo ullam neceſſitatem utilitatemve in ea vi-

derem. Equidem Gailius lib. I. Obſ. 116. u. 5. MWiſi, inquit,

ad eum modum cautio peti poſſet, ſententia foret quodammode
eluſoria, quia victori non eſſet Jatis proſpectum ratione tantunt
præteritæ & præſentis turbationis, niſi etiam ei cautum ſit de
Jfutura turbatione: quod videlicet adverſarius in futurum eum

moleſtare nolit. At quid opus eſt ambagibus & diſputationibus

de cautione? Breviore & tutiore via poſſeſſori contra futuras

turbationes proſpicietur, ſi judex in ſententia, qua illum
tuetur, ſimul futuras turbationes interdicat, ac non parenti

mulctam ponamve corporalem minetur. Ego, ſi judex hac
judicandi formula: Daß Klaͤger bey dem Beſitze des ſtreitigen
Gartens zu ſchuͤtzen, und Beklagter ſich aller Beeintraͤchtigung bey
100. Reichs⸗Thaler oder Gefaͤngnß⸗Strafe zu enthalten ſchuldig:
in poſſeſſorio ſummariiſſimo utatur, nunquam actorem vidi,
qui cautionem de non amplius turbando decerni mallet. Ad-

probavit ſententiam hanc potentiſſimus Poloniarum Rex in

Ordinatione proceſſus recogaita tit. 39. §. 3. Atque inutilitas hu-
jus cautionis inde etiam magis patet, quod ſi decernatur, non

Aalia tamen, quam nude verbalis, præſtanda ſit. Ita enim ex-

plicari ſolet formula vulgaris ex L. 3. C. de LVerborum cs re-

rum ſignif. Et ita Cti Vitembergenſes menſe Januario anni

cio o cCXI. judicarunt. Dieweil Beklagter die ihm zuerkannte Cau⸗
tion de non amplius turbando gebuͤhrend beſtellet, ſo hat es da⸗
2 22 3 bey

734 MEDITAT- AD PANDECT.

bey ſein Bewenden. V. R. W. Rat. dec. Klaͤger will mit
der von Beklagtens Anwalde geleiſteten Caution nicht zufrieden
ſeyn, indem er vermeynet, es muͤſſe dieſe von dem Principal ſelber
nicht durch bloſſe Obligation des Lehn⸗Gutes zum Unterpfande
beſtellet, ſondern zugleich deſſen Eigenthum beſcheiniget, und der
Lehnhetrliche Conſens ausgebracht werden. Alldieweik aber die
Caution de non amplius turbando nicht eben durch Buͤrgen

oder Pfande, ſondern auch nur durch muͤndliches Verſprechen bes

ſtellet werden kann, welches Verſprechen denn von Beklagtem nicht
nothwendig in Perſon geſchehen muͤſſen, da zumal deſſen Anwald
ſich zu dieſem actu in ſpecie durch die fol. 15 5. befindliche Vollmacht
legitimiret; So haben wir, daß Beklagter die Caution zur
Genuͤge beſtellet, und mit Erſtattung der Unkoſten zu verſcho⸗
nen ſey, erkannt⸗

Q'“ pater tuus patruusque immortalibus ſuii in hanc academi-
Lam meritiy jam diu effeceruntut Bæbmerianum nomen ſan-
Etum nobis omnibus & bereharum ſit, Voc te ab aditu adnos farile de-
zerrere potuiſſet. Cogitandum enim tibi erat, patres academiæ cives-
due, a multis inde annis in Gæbmeris ſuis nil niſi magnum G'egregi-
um videre adſuetos, neminem, qui partam ſummo labore ae virtute
normini tuo gloriam ſaltem mediveriter Juſtineret, inter ſe æqgno ani
mo laturos eſe. Tu tamen, etſi Gæc optime ſeires; auſus eyad nos ac-
cedere; nee latere, ſed in luce a omnium oculiz verſavi vpluiſtü. Ei
primum t conſpeximus, confeſtim vividam Beæhbmervrum indolem
acdivinum ingenium aynovimus, cæpimusque amare: Qui amor
mirifice auctus eſt, pofquam 1non ſebolaz ſolum noſtras diligen-

Zer requentare, ſed & publica doctrinæ & bæreditariæ quaſi in

illuſtri gente tua, eloquentiæ ſpecimina edere vidimus. Ipſe Tecum

5.
ſehe
.. Liri

Mn
ferl
ovei
Aru.
Vert
Alu
loe i⸗
Poron
Tinn
(

Tun
ligenn
gie in
edidi
neri
c1.

—
iger pl

ht n i
cni

Ulitenfn

et, Ud 4

beik aber

ich Burg

ſſhtechen ⸗

kapemtie

eſen ine
te Velnc

Cimim
l ſ⸗

ENI
TI

ene ii
PIHH
Murfiel.
nigdia.
nGN.

edel

egnoeſi.
AdLOrA.

bniſti
Unindoe
Cem
ure
ie

SP. DVIII. DE UDICIO POSSESS. St/ MMARIISSIMO 73;5

Jæpe eruditam pugnam ſolemniter commifi, & victoriam mibi a

Adiſcipulo acviter diſputari non ſine ſumma animi voluptate intel-

Jexi. Exereui Teetiam in forenſibus zegotiis, Nedi penſas

Yug elaloreres, gedi etiam alta, Zuæ g excerperes & referres.

Won mentior profecto,; ed vere dico, expleſſe Ze, guin &ſa-
peraſſe exſpeäétationem meam. Igitur jam diu adamicum, ui Han-
noveræ res academicascurat, henorifce de Zeſeripfi, Tegque inter
eos nominavi, qui aliguando 7 Ctorum ordini adſeribi mererentur.

Verum quid opus Oſt reſtimonio meo privato, quum publicum tibi

zuſſu ac nomine collegii mei, cujus decanus nunc ſum, dederim. Ad
boc igitur me vefero. Zibi de cetero gratulor, proſpera amnia ec

bonores nomine tao & virtute dignos opto, æternum meum amo-

em promitto. Vale. Dabam Helmſtadii IV. Id. Septembr. anni

Cclo 10 CC. XXIX.

Tuſtum Friedericum Boehmerum Hannoveranum, tres an-
e) nos & dimidium in hac Academia exegiſſe, ſummaque di-
ligentia & Vitæ Probitate ſe bonis omnibus probaſſe, egre-

gie in omni jure profeciſſe, luculenta doctrinæ ſuæ ſpecimina

edidiſſe, & dignum eſſe, qui in lucem protrahatur, ac mu-
neri publico præficiatur, teflamur. Helmſtadii IV. Id. Sept.
El 10 cc XXIX.

(1. . Decanus, Senior, ae cerens

jurium Profeſſores in Aca-
geie Julia.

A. LEYSER.

Decanus.

SPE-

739s= MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DIX

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
. . AD LIB. XLIII. 27Z. XII.

6VPERFIGIEBVS

Inter ſuperfieiem Z m hree, in nullum inrorcecir diſerimen 4

priori, ſed aml'æ ſaltem appellationibus Minguuntur.

TII
Superficiarius jus in ipſum ſolum, etiam contra domi-
num, babet.
III.

Superheiariu eandem poteſtatem & entdem alctiones, Juas em
phyteuta, babet.

limine occurrit quæſtio, ſitne aliquod inter ſuperfici
A & emphyteuſin diſerimen, evidens ſcilicet & a or,
ex quo illa ab hac dignoſci clare poſſit. Ita ajunt ccnim
niter. Ipfſi adeo juris naturalis interpretes, atqu imer
hos Pufendorfius de Jure naturæ &α gemiium 4. 4 nier

§. 4. diſerimen aliquod ex lumine rationis animadvertere ſibi

viſi ſunr Ajunt ſcilicet, ſuperficiarium ſaltem eorum
duæ olo ſuperſtruuntur, non autem ipfius foli, dominum
eſſe, e contra emphyteutæ etiam dominium utile ſoli com

petere. At enim vero iſtud diſcrimen fictitium eſt, atque
2 4 „

neque in natura rei neque in legibus Romanis innititur. In

ſpiciamus primum rei naturam. Qui alteri in ſolo ſuo ædifi-

ca
re permittit permittit ei ſine dubio fodere, infigere, terram
2
egerere, plantare, fundamentum bonere, atque adeo circa

ſolum

fupen
kvrn
boe!

n explicatione doctrinæ de fuperficiebus illa flatim 4

ODSSZZ
Eeulen

—

ſolum

ſine i

ſuper

unt he
lucto
lum
meo,

Atin

ipfum
maat.

lolil

cum

atque
conſtit
Wieini

16 §1
1 i
Perm

Lieat

inrelli
iter

Mior

v

unn

1

Giſerinen

lunzur.

j.

G, glliſt

llr ftarnn
ſupertun
Kam
Int comm

Atgve inn

. 4 61
Pyenere 15
n eorun,
dominum
ſoli con.
eſt, algee
titur. In
fuo edl⸗
ere, ternn
deocin
ſolon

r

SpP. DIN. DE SUPERFICIEBUS. 737

ſolum ipſum quid facere, ejusque formam mutare; quum

ſine iſtiusmodi mutatione ædificari nullo modo poſſit. Ergo
ſuperficiarius jus habet in ipſo ſolo, non ſaltem in illis, quæ

fuperſtruuntur. Poſſet cellam fibi facere, quæ ad centrum

terræ usque pertingeret, eamque fornicibus firmare, poſſet,
ſi hoc ſibi commodum crederet, infra terram habitare. Flu-
unt hæc ex indole negotii, neque unquam, quod credo,
pacto mutata fuerunt. Quis enim fando audivit, dominum,
dum jus ſuperficiei alteri conceſſit,. dixiſſe: æ difica in olo
meo, ſed cave, quidquam, præter ſupremam terræ faciem,
attingas? Quum igitur ſuperficiarius naturaliter jus in ſolum
ipſum habeat, videamus nunc, num leges noſtræ hoc ei adi-
mant. Factum hoc eſt nullibi. Quod enim in Z. 3. §. 5. Uts
poſſidetis dicitur, dominum poſſidere ſolum, alterum vero

cum ædibus ſuperficiem, in utramque partem explicari porteſt,

atque huc plane non pertinet, quum ibi non de ſuperficie

conſtituta, ſed de caſu, quo quis partem ædificii ſui ſuper

vicini ſolo non jure projicit, agatur. Deinde jura ipſa eivilia
emphyteuſin & ſuperficiem exæquant, eandemque poteſtatem,
easdem actiones ſuperficiario ac emphyteutæ attribuunt, L.
16. §. ult. de Pignoratitia actione, permittunt emphyteutæ, rem
ab ipſo domino vindicare, L. I. §. 1. Si ager veéctigalis,
permittunt idem ſuperficiario L. I. 8. 4. de Superficiebus. Vin-
dicat ergo ſuperficiarius ipſum ſolum, fine quo quippe ædes
intelligi non poſſunt. Quæ quum ita ſint, apparet, nullam

inter emphyteuſin & ſuperficiem differentiam eſſentialem & a

Ppriore intercedere, nec poſſe alteram ab altera dignoſci, niſi
ex verbis, quibus contrahentes uſi fuerunt.

IV.

Jura fingularia de laudemio & jure protime ſeos in empbyteuhß ſta-

tuta ad ſuperficiem non pertinent.
Tom. VII. Aaa aa V.

AD PANDECT.
N.

7383 MEDITAT.

MWec poena amig onis in emphytentas vertis caſilus Hazute Nps. “
Riciariit agigt boteſt. eu
uuma priori nullum ſit inter emphyteuſin & ſuperficim vu
diſerimen, ſed id totum ex verbis contrahentium Pen- lge
dean, qui idem negotium vel ſuperficiem vel emphyteuſin,zean Ren
demque penſionem vel ſolarium vel canonem appellare poſ- comi
unt; ideamus nut ne porro, numquid tamen a poſteriore & Ier
1 effectu inter utramque interſit. Et parum abeſt, quin & re eien
— ipſa nihil intereſſe credam. Nam, ut in præcedentibus jJam ex h
PE. I6. H. alt. de Pignoratitia actione oſtendi, eadem poteſtas, k
eædem a actiones, dquæ emphyteutzæ, etiarn ſuperficiario: attri- RWM .
buuntur. In eo tamen differentiam agnoſco, quod jura ſingu- “
laria circa emphyteufin ſtatuta ad ſuperficiem trahi nequeant.
Sic, quæ in L.. 3. C. de ure emphyt. habentur, quod d dominus jus
protimeſeos, ſi emphyteuſis vendatur, habeat, eidemque quin- le
quageſima pars pretii vel æſtimationis pro rece Pfione novi em-
Phyteutæ ſolvenda ſit, ad ſuperficiem non pertinet, arg. L. 14. Pg
c 16. de Legibus. Porro poena amiſſionis, quæ certis caſibus in gick
emph yteutas ſat rigide conſtituta eſt, notiſſimo juris noſtri WKM
principio, quo pœnæ reſtringi jubentur, L. 155. §. ult. D. & 6. ſaſ
49. de Regulis Juris in 6. ſuperficiariis infligi non poteſt. Recte Muis
ergo interpretes negant, L. 2. C. de Jure emphyteutico, &6. 4. X. V Con
de Locato, quibus emphyteuta ob non ſolutum biennio vel trien- e;
nio canonem jure ſuo privatur, ad ſuperficiarios trahi bolle. nen
VI. (i
Saperheiariu; Juperficiem ſine domini conſenſu alienans, jure uo den
non excidit. Aiu
3. Peccat ameh, novusajue ſuperfciarius ogi poteſt, ut domino Je rEſ
. R Rar, Jeque 25 eo admitti petat. ð?

—

lann

fuperſn

entium Ne.

Fteuſinen

Pellare Dol ⸗

Nberire
hungr

tibusine
den et

rfieinim.
kahineſen

Gominut

lemdteng

Onee.

hagli
ttis cldu
juriss
PuD
oteſt Neh⸗
o Gsl
loreltrien.

tahi pole

n jurea

1 donin

1

7

1

Sp. DIX. DE SUPERFICIEIBUWLSK. 739

E eodem, quod ante memoravi, principio conſequitur
— porro, nec legem 3. C. de Jure emphyteut. quæ emphyteu-
tam jus ſuum ſine domini conſenſu alienantem jure ſuo pri-
vat, in ſuperficiaris locum habere. Nolim tamen exinde col-
ligas, ſuperficiarium jus ſuum, prorſus inconſulto domino,
alienare poſſe, ac novo ſuperficiario neceſſe non eſſe; ut ſe

domino ſiſtat, atque ab eo ſe admitti petat. Nunquam hoc-

dixerim. Diverſiſſimæ ſunt quæſtiones, an ſuperficiarius in
alienatione ſuperficiei conſenſu domini indigeat, & an idem,
ſi hunc neglexerit, jure ſuo excidat. Priorem adfirmare,
poſteriorem negare ſine abſurditate, licet. Nam & ſupra di-
xi, ſuperficiarium ob non ſolutum ſolarium expelli non poſſe.
Inde tamen inferri nequit, eundem ſolutionem hanc pro lu-
bitu in multos annos producere poſſe. Ego itaque exiſtimo,
peccare ſuperficiarium, qui ſuperficiem ſine domini conſenſu
in alterum transfert, atque eum, in quem ille jus ſuum trans-
tulit, cogi poſie, ut domino ſe fiſtat, ſeque ab eo recipi fla-
gitet. Objicietur mihi forſan lex 1. §. 7. de Saperficiebus,
quæ ſuperficiem tradi, legari, donari permittit, nulla con-
ſenſus domini mentione adjecta. Verum, ut cum philoſo-
Phis loquar, unius poſitio non eſt alterius excluſio. Intereſt
domini non minus in ſuperficie, quam in emphyteuſi, ſci-
re, quis in poſterum in ſolo ſuo habitare, ſibique quotan-

nis penſionem perſolvere debeat. Intereſt ipſius magnopere,

ne colonus inidoneus, ganeo, rixoſus, ob'ratus, malefi-

cus invito ſibi obtrudatur. Certior itaque ante receptionem

de perſona recipienda reddendus eſt, ut diſpicere queat, con-

ſultumne ſibi ſit, talem, qualis offertur, ſuſcipere. Atque

ſic Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni Cc1o 1o CCXXVIII.
reſponderunt: Seond in einem Dorfe, worinnen Sempronius
ein adelich Guth nebſt den Ober⸗ und Unter⸗Gerichten, ingleichen
Aaa aa 2 die

7400 MEDITAT. AD PANDECT.
die Dienſte, wie auch etliche Acker⸗Hoͤſe, hat, vor 16. Jahren ein

gemein Back⸗Haus angebauet, von Sempronio der Grund und
Boden dazu hergegeben, dem jedesmaligen Beſitzer deshalb woͤchent⸗

lich ein Tag Hand⸗Dienſte auferlegt, auch der erſte Einwohner die⸗

ſes Back⸗Hauſes aus einem anderen Dorfe hergeſchaffet, von dieſen

die Bau⸗Koſten hergeſchoſſen und wieder abgewohnet, nach deſſen

Abtritt ſolches Back⸗Haus an zwey Einwohner des Dorfes ſelbſkt

ſucceſſive vor 26. Thaler jaͤhrlich verpachtet, deren letzterem aber die

Pacht von der Gemeinde aufgeſaget, und einem neuen ganz fremden

Pachter eingethan, dieſer neue Pachter hingegen von Sempronio

ſogleich exmittiret worden. Es wird alſo zu wiſſen verlanget: Ob

der neue Pachter ſich auch bey Sempronio melden, und als ein kuͤnf⸗

tiger Dienſt⸗Mann um ſeinen Conſens, auf ſeinen Grund und
Boden zu ziehen, ſich bewerben muͤſſen? Nun moͤchte vielleicht
vorgewendet werden, die Rechte vergoͤnneten demjenigen, welcher
ein Gebaͤude auf des andern Grund und Boden ſtehen hat, ſchlech⸗

terdinges, ſeine ſuperficiem auf einen andern zu transferiren, und

legten ihm nirgend auf, des domini directi Einwilligung dabey zu

fodern, L. I. §. 7. de Superficiebus, folglich ſey dieſes auch der Ge⸗

meinde frey geſtanden. Dieweil aber ein jedweder Herr wiſſen muß,

wer auf ſeinem Grunde und Boden wohne, und von wem ſer die
ſchuldige Dienſte zu fodern habe, und daher ein groſſes Intereſſe
hat, daß ihm keine untuͤchtige unanſtaͤndige Perſon aufgebuͤrdet
werde; So hat dem neuen Pachter allerdinges obgelegen, ſich als

einen kuͤnftigen Dienſt⸗Mann bey Sempronio zu melden, und mit

deſſen Bewilligung auf ſeinen Grund und Boden zu ziehen.
VIII.

Dominus Juperh ciei oblatum ſibi novum Juperſiciarium ex juſtis

cauſſis repellere poteſt.

anc theſin ſatis illuſtrabit reſponſum a Ctis Helmſtadien-

ſibus in eadem, quam ante memoravi, cauſa exaratum:

Wird

P

teb,

dieſi
Heit
Mol
ech
ſunde
doße
Mon
alsͤt

fan

let
ſich
h
ſine
ſin
thaen
mupg
impli
ad⸗

Fuli

went

mn,

Donm

„hach “

Derſesſe

genetee

Gongzfinmn
dempnt,
lelange

Dastpfime

neudm
che i

igen, tulge

Rhte ſfet

Arin. un n

Ug Neng

guch de e

tpiſſelne

We aIO
88 Intenle

1

Olſebdee
,
, und edtt.

en.

n er I

lmnſtadet

eatatun

W

SP. DINX. DE SUPERFICIEBUS. 41

Wird angefraget: Ob Sempronius ſchuldig ſey, den neuen Pach⸗

ter, wenn er ſich annoch anfinden ſollte, als einen Hinterſaſſen

anzunehmen, und in ſeinem Dorfe zu dulden? Nun ſcheinet zwar

