mus demſelben die 4300. Thaler nicht ſo wol lehnen, als vielmehr
auf Abſchlag der des Joannis Frauen wegen gefuͤhrter Vormund⸗
ſchaft reſtirenden Schuld bezahlen wollen, dieſemnach, und wenn
gleich ein Concurs wider Eraſmum entſtehen ſollte, ſolches Geld den⸗
noch, welches Joannes bona fide empfangen, darzu nicht gezogen,
noch von der Cammer oder andern Glaͤubigern in Anſpruch genom⸗
men werden kann, ferner das dem fiſco zugeſtandene Vorrecht nicht
ſchlechterdinges, ſondern nur in denen Guͤtern, welche der Schuld⸗

ner poſt contractum fiſcalem acquiriret hat, ſtatt findet, dahin⸗

gegen ſelbiger in dem uͤbrigen Vermoͤgen den aͤltern Glaͤubigern, ſie
moͤgen ein ausdruͤckliches oder ſtillſchweigendes Unterpfand haben,
nachgeſetzet wird, alſo auch der Joannetten, in Betrachtung, daß
Eraſinus, ehe deren Vormund, als Rent⸗Meiſter, geweſen, nach⸗
ſtehen muß, ferner des Eraſmmi Vorgeben, ob waͤren die an Joan-
nem gezahlte 4300. Thaler herrſchaftliche Gelder, beſagtem joan-
mi und deſſen Frauen keinen Nachtheil bringen kann; So halten
wir dafuͤr, daß des Amtmann Joannis Frau in den von Eraſmo
an ihren Mann gezahlten 4300. Thalern der Cammer vorgehe, auch
der Amtmann Joannes zu Beſtellung anderweiten Vorſtandes
wegen des Amts Molla nicht gehalten ſey.

—
efn
lgee
Gd

nmG

anS
Cra.
eh.
gurd⸗

Vithn.

don

e

torn⸗

ſcht

chlv⸗
Dohie

en N„
NH

NGE

Oan⸗
alten
ſn⸗
uch
ndes

5P.

SP. CCCCXCVIII. DE INTERDICTIs. c=n⅓

SPECIMEN CCCCXCVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECIAS
4P EIB. v a 777 .

INTERDICGTI8

PUBLICE DEFENSUM

PETRO ALBERTO GIT TNER
3RUNSVICENSI LL. C.
D. II. A PDRIL. Clo Io cc XXIX.

Wrerdictai in vetere Komanorum republice igem erant, quod 4bus
nos mandata cum ſine clsifula.
II.
Ea deinde ab imperatorilus in actiones mutata fuerunt.
Interdicere idem eſt, quod proceſſum poſeſſorium inſtituere.
TP antiquiſſima Romanorum rep. quum legibus XII. tabu-

rrr

larum ſuus adhuc conſtaret vigor, prætor de omnibus,
quæ & de proprietate & de poſſeſſione excitabantur,

ifitibus cognoſcebat, ut ex Cellii Wobtibus Atticis lib. 20.

cap. 9. patet. Auctis deinde imperii Romani finibus, quum

prætores controverſiis omnibus, quæ quotidie oriebantur,
cognoſcendis ac decidendis non ſufficerent, vindicias quidem,
hoc eſt, lites de proprietate, judiclbus ad id ipſum datis, quos

pedaneos vocabant, nos commiſſarios dicimus, delegabant, eas
vero cauſas, quæ celerrimæ expeditioni erant, judicandas ſibi

reſervabant. Harum potifſimam partem cauſæ poſſeſſionis con-

ſtituebant, quæ quomodo tractatæ fuerit, omnium optime do-
Tom. II. Ii ii e8t

28
/
7 —

61S MEDITAT. AD PANDECI.

terdicto habita & conſcripta fuit. Is ſcilicet, qui vel adipiſci vel
retinere vel recuperare poſſeſſionem cupiebat, Pprætorem adi-

Ricari eurabat. Interdicta iſta jam tumille tempore vel eum vel

matis, ſine ulla exceptioue, tantum, ut, unde dejeciſſet, reſtitueret;
colligo. Nam, quum Cicero tanquam ſingulare quid obſervet,
pPrætorem ſine ulla exceptione, ſeuut nos loquimur, ſine clau-
ſula, interdixiſſe, dubitari non poteſt, alias illum cum exceptio-
ne, id eſt, cum clauſula interdixiſſe. Reddito interdicto, ſi reus
Pare bat, res confecta erat. Si non parebat, & actor porro que-

Piebat, a ſe ablegabat, atque judicibus pedaneis, qui in ſpecie
recuperatores vocabantur, committebat, ut hi ſeilicet cogno-
ſcerent, rectene actor interdictum impetraſſet, atque reus ob-
ſequium detrecétaſſet. Plerumque igitur ex interdicto judicium
ordinarium naſcebatur, ut adeo interdictumipſum impetranti
parum prodeſſet. Quod quum animadverterent Arcadius &

actionem proponere atque poſt legitimas diſceptationes ſen-
tentiam exſpectare juſſerunt in L.4. C. de Interdictis quod dein-
de confirmavit juſtinianus in §. ult. I. de Interdictis. Tunc itaque
vox interdicti aliam ſignificationem habere, atque non Præce-
Ptum prætoris, ſed actionem ipſam, denotare cœpit. Quin imo
jam ante Arcadii & Honorii tempora verbum interdicere etiam
ad actores relatum fuit, ut interdicere dicerentur, qui ſuper
poſſeſſione querelam ad judices deferrent. Ita Ulpianus in L. 3.
. 8. 6. de Tabulis exbib. ſi, inquit, tabulas ideirco alii tradiderit, ne

= . Quod

cet Cicero in orat. pro A. Cæœcina, quæ tota ſuper judicio exin-

bat, atque ab hoc ſine omni cauſæ cognitione præceptum, qua-
de volebat, ſeu interdictum obtinebat, hoeque adverſario ſigni-

ſine clauſula fuiſſe, ex his Ciceronis in d. orat. c. 8. n. 23. Verbis:
Dolabella prator interdixit, ut eſt conſuetudo, de vi, hominibus ar-

rebatur, prætor cauſam, quæ tunc altioris indaginis eſſe inci-

Honorius Auguſti, ruptis veteribus ambagibus, confeſtim

eas interdiceuti exhiberet. Similiter Labeo in I. 3. §.6. uki poſſidetis.

— — 1

— —

S —, —,.

=

6

sp. CCCCXCVIII. DE INTERDICTIS. 619

—
Nn. Quod quum non intelligerent interpretes, mireſel in explican-
inel do illo Quinéctiliani de Inſtit. orat. Iib. 3. cap. 6. Ioco: Non de-
id. . buiſti interdicere, ſed petere: an recte interdictum ſi, t, ambigitur;
Au. torſerunt. Zi rnebus ea ſic exponit: interdicere pro interdictum
gi. ferre. Non debet interdicere, niſi qui ſumma fungitur poteſtate.
NWI Ideo minor Magiſtratus non debet interdicere, ſed petere a majore;
“õ ut interdicat., Hanc Turnebi notam Burmannus commentariis
D . ſuis in Quinctilianum inſeruit. Quorum fidem ſequutus Be-
.ü doyn, interpres Gallus, ea verba ſic tranſtulit: Vous, Preteur,
er vous n'avez pas dü porter cet interdit, e&*5ͤvcit l'affaire du Conſul-
ir Quorum omnium errorem detexit tandem Capheronnerius Pa-
. riſtenſis in notis ad h. I. pag. 177. . 373. lucideque oſtendit, in-
terdicere idem eſſe, quod nobis proceſſum poſſeſſorium inſti⸗
n tuere;» Petere, quod proceſſum Petitorium. .
H 5„
eci
. Mandeta gekta & inbibitiones vum m antiquiſß, mis interdictis
“ gonveniunt.
b-
lum r V.
Dantur ſine cauſæ cognitione ad narrata petentis.
. Won tranſeunt in rem judicatam, ſed ſemper revocari
. 2 voſſunt.
kc. D VIIE.
“ NMec ſufkeiunt ad prolationem poſſeſſtonis:
ſin
„ Teterum interdictorum formam ab imperatoribus ſublatam H

9 Germaniin fora ſua ſubalio tamen nomine reduxerunt.
Nam inhibitionesillæ Saxonicæ, illa mandata cum & ſine clau-
= Ii ii 2 ſulay

620 MEDITAT. AD PANDECT.
— —
ſula, quæ in éamera imperii aliisque tribunalibus frequentan-
tur, accuratiſſime cum illis interdictis, quorum apud Romanos

formam in medit. I. deſeripſi, conveniunt. Nempe, qui poſ-

ſeſſionem ſibi ad judicari vult, judicem adit, factum exponit, in-
terdictum ſeu mandatum petit, in quo dando judex facilis eſſe
ſolet, atque, nec citato nec audito quidem adverſario, confe-
ſtim ſecundum petita actoris mandat. Cauſa itaque ante non

cognoſcitur. Neque id quidquam iniquitatis habet. Nam iſtius-

modi mandata nocentem ofſicii ſui ſine mora admonent, inno-
centi vero neque jus ſuum neque facultatem ſe defendendi au-
ferunt. Auctoritatem quippe rei judicatæ non conſequuntur,
ſed a judice, qui illa dedit, poſt cauſæ cognitionem, ſi per falſas
preces impetrata reperiantur, revocantur, L. 14. de Re judicata.
Quin, ut bene monet Poſtius in tractatu mandati de manutenen-
doobſerv. I07. n. 30. licet judici, revocato mandato, ſecundum
adverſarium mandare atque huic poſſeſſionem adſeribere. Et
ex eodem prineipio idem Poſtius obſerv. 106. n. 44. Mandatum,
inquit, de mænutenendo nullum damnum adfert litigatoribus, nec.
Jacit quem poſſeſſorem, ſi non eſt, licet eum poſſeſorem declaret.
mamobrem ſi cui forte in proceſſu poſſeſſorio probatio poſ-
ſeſſionis imponatur, mandata, quibus judex ei poſſeſſionem ad-
ſeruit, ad probationem hanc non ſufficient, quum illa precibus
ejus & narratis, quæ ſæpe falſa deprehenduntur, ſint confor-
mia. Ita Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni c1o 1o cCXV. ju-
dicarunt ex his rationibus: Was der Beklagten Appellarion be⸗
trift, ſo beſchweren ſie ſich, daß ihnen die Poſſeſſion des juris exigen-
di ſervitia zu beweiſen auferleget worden, da ſie doch ſolche bereits
durch die ergangene Regierungs⸗ und Koͤnigliche Reſcripta darge⸗
than zu haben vermeynen. Alldieweil aber die durch beyderſeits Vor⸗
ſtellung ohne ſattſame Unterſuchung der Sache pro und contra
ausgebrachte Reſcripta und mandata Kraft Rechtens nicht ergrei⸗

fen, ſondern von dem Richter nach genugſamer cauſæ cognition

ganz wohl widerrufen werden koͤnnen, wie denn auch dergleichen de-

creta manutenentiæ keinen, der nicht wuͤrklich poſſidiret, zum Be⸗

ſitzer machen; So haben wir es bey vorigem Urthel und dem darin
quferlegten Beweiſe der Poſſeſſion gelaſſen.

VIII.

— — .

——

Sp. COCCXCVIII. DE INTERDICTISAS. 6ar

VIII.
Mandatis injuſtis, etſ Ene Adauſula datii, exceptio SA. obre-
Pptionis relte obponitat.

IX.
Art ſi ſuperior mandatum poſt allegatas exeuſationes iterat, ſin-
2 pliciter parendum eſt.

M'ndat iſta, de quibus in antecedentibus dixi, clauſulam
juſtificatoriam continere debent. Neque enim permiſ-
ſum eſt judici, ſine clauſula mandare, ſeu ut Cicero loquitur, ſine
ulla exceptione interdicere, niſi periculum in mora ſit. Vide
Ordinat. Cameræ imper. P. 2. tit. 23. item Keceſſum provincielem
CGandersheimenſem de anno 160 I. art. 2. IIli tamen, cui quid
ſine clauſula mandatur, propterea deſperandum non eſt. Nam
quum omnibus mandatis & reſcriptis tacita conditio inſit, ſi
Preces veritate nitantur, c. 2. X. de Ke Teriptis, poterit huic quo-
que mandato ſub-& obreptio opponi, ut poſt alios recte ſen-
tiunt Stryk. in Introd. ad praxin c. 3. §. 16. Berger in Cecouomia
juris lib. 4. tit. 30. 9. 6. n. 4. Ludolf de Jure camerali pag. 105. .
14. Quorum ſententiam ego probavi & exemplo firmavi inope-
cimine CXI. de Pignorationibus medit. 8. neceſſariam tamen in
medit. 9. limitationem addidi, niſi mandatum iſtud ſine clauſula
poſt relationem factam iteretur. Scilicet is, cui iniquum quid,

prava inſinuatione ſuggeſtum, ſine clauſula mandatur, non ta-

citus ſedere, ſed ſecundum c. 5. X. de Keſeriptis aut mandatum
reverenter adimplere, aut per litteras, quare adimplere non
Poſſit, rationabilem cauſam prætendere debet. Si tacet man-
dans ad has litteras, nec paritionem porro urget, adprobare
videtur excuſationes allatas. At ſi mandare & obſequium poſce-
re pergit, ſimpliciter parendum eſt, quamvis in juſtum manda-
tum eſſe videatur, c. 28. §. 3. X. de Offcio & poteſtate judi-

cis delegati.
5 IF1 3 8 P E-

/

62 a MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCCXCIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LEIB. XIII. YTIV. .

D E.
POSSESSORIO PROCESSU IN
GENERE
PUBLICE DEFENSUM
JUSTO, FRIDERICO BOEHMERO
HANNOVERANOJ
D. XXIV. SEPT. clo lo cc XXIX.

I.
Omnis proceſſus poſſeſſorius ſummariter tractatur.

Is ſolus tamen, qui de poſſeſſione retinenda agit, quia omnium bre-
viſſime ezpeditur, zaz zEopny ſummarius dicitur.

In hoc ſola appclatio excluditur, quæ tamen in remediit adipiſcen-
dæ & recuperandæ poſſeſſtoni locum habe.

D'a proceſſus poſſeſſorii in ſummarium & or-

ducta eſt. Adhuc enim incerti ſunt, quodnam utrius-

dinarium ab aliquot millibus ſcriptorum ex-
plicata, nec adhuc tamen ad’ liquidum per-

—

—

R— —— — —

SP. CCCCXUIX. DE POSSES. PROCES. IN GENERE. 623

gac ſit objectum. Aliqui cum Gailio, Mantica, Kotin-
gio, Fridero, Carpzovio omnem poſieſſionem, ſive de adi-
piſcenda, ſiverde recuperanda, ſive de retinenda agatur,
objectum poſſeſſorii ſummarii eſſe contendunt; alii, inter
quos etiam Beyerus in Delineat. Pand. tit. de Interdittis
pag. 543. eft, ſolum in adipiſcenda poſſeſſione ordina-
riam actionem requirunt, turbatam vero & ereptam poſ-
ſeſſionem ad poſſeſſorium ſummarium referunt. Denique
Bergerus in Electis proceſſus poſſeſſorii §. 4. nec non Ludo-
viet in der Einleitung zum Civil -Proceß cap. 2. §. 20. 877
21I. ſolas retinendæ poſieſſionis cauſas poſſeſſorii ſumma-
rii, ceteras omnes ordinarii objectum eſſe dicunt. Et cum
his etiam ego ſentio, ſed tamen rem paulo accuratius ex-

plicandam efle, animadverto. Video enim, Bergero &

Ludovici communiter objici exempla, remedium nempe ex
L. ult. C. de Edict. D. Hadriani toll. item actionem ſpolii &
interdiétum unde vi, quorum illud adipiſcendæ, haæc recu-
perandæ poſſeſſionis ſunt, atque omnia tamen ſummariter

tractantur. Itaque ſic tenendum eſt: omne judicium poſ-

Teſſorium fua natura ſummarium & breviter expediendum
eſt, ut de proprietate accuratius litigari poſſit. At tunc,
quum de præſente poſſeſſione diſceptatur, atque inter duos,
qui ambo ſe rem tenere dicunt, judicandum eſt, quis vere
eam teneat, &, durante lite, retinere debeat, quia maxi-
mum periculum eſt, ne ad manus & arma veniatur, ma-
jor celeritas deſideratur, atque ea etiam, quæ communiter
in proceſſu ſummario locum habent, omittuntur. Igitur
libellus ſcriptus non exigitur, rotulus teſtium a notario pu-
blico confectus admittitur, reprobatio adverſæ parti non
reſervatur, appellatio ceteraque remedia ſuſpenſiva reji-
ciuntur, &c. Confirmantur hæc clare in Ord. proc. recogn.
Sax. im Anhange §. 19. 20. præter hoc ſolum, quod rotuli
teſtium judiciales deſiderantur, atque adeo hi, quos no-
tarii publici fecerunt, rejiciuntur. Poſſeſſorium autem or-
dinarlum non ideo ſic vocatur, quod ordinario proceſſu
peragatur, ſed ſaltem, quod ratione alterius propius ad or-
dinarium proceſſum accedat. Rem exemplo illuſtrabo: Uſus
quis erat remedio legis ult. C. de Edict. D. Hadr. viétoriam-
que

zag MEDITAT. AD PANDECT.

que reportarat. Appellat alter. Actor negat, in proceſſu poſ-
ſeſſorio ſummariiſſimo anpellationem locum habere per L. an.
C. Si de momentanea poſſeſſtone fuerit appellatum. Sed Cti Helm-
Ntadienſes menſe Junio anni cioo cexvI. admiſere appellatio-
nem. Neque enim poſſeſſorium ſummarium inſtitutum fuerat,
ſed actio ſummaria. In actionibus vero ſummariis appellatio-
nem locum invenire, fatentur omnes. Vide Carpzovium in Pro-
geſſu tit. I 8. art. 2. n. 11 & Mevium PE. 2. dec. 364. n. 7. Adnectam
rationes decidendi: Anfaͤnglich meynet Klaͤgerin, es ſey die von
Beklagten eingewandte Appellation in gegenwaͤrtigem ex L. ult.

C. de Ediét. D. Hadr. toll. angeſtellten Proceſs, welchen ſie ein

poſſeſſorium ſummariiſſimum nennet, gar unzulaͤßig. Allein ſie
irret ſich. Das angefuͤhrte Remecdlum iſt zwar ſummarium, wie
alle proceſſus poſſeſſori, nicht aber ſummariiſſimum, indem —
nur die cauſæ retinendæ, niemalen aber recuperandæ und adi-
piſcendæ poſſeſſionis, unter welchen letztern obgedachtes reme-
dium zu zahlen iſt, ſummariiſſime tractiret werden, wie Etankuch
de poſſ. ſummariiſſ. l. 1. 6. 7. n. A. ſqq. mit vielen aus der Cammer⸗
Gerichts⸗Ordnung und anderen Rechten hergenommenen argu⸗
mentis behauptet. Dieſemnach, da die Appellationes und
andere remedia ſuſpenſiva nur in pofſleſſorio ſummariſf--
ſimo verboten ſeynd, ſo faͤllet obbeſagter Einwurf, und zu⸗.
gleich die von Klaͤgerin nach Caſſel unternommene Appellaa-
tion, als welche ſich eben auf dieſer falſchen Meynung gruͤn⸗
det, von ſelbſt hinweg.

IW.

lIuſtitufo poſſeſſorio, ſuper petitorio, ſi boe ex altis liqueat, relte
pronunciatur. .

Pſ

N

n.
%

N⸗
1

⸗

SP. CCCCXCIX. DE POSSES. PROCES. IN GENERE. G 5
Inſtituto etiam poſſeſorio ſummario, de ordinario judicari poteſt.
Ron poſſe judicem, inſtituto poſſeſſorio, ſuper petitorio,
tametſi hoc ex actis liqueat, judicare, vetus & pervul-
gatus error eſt, qui in jure fundamentum non habet, ſed etiam

rationi juris & æquitati adverſatur. Equidem non deſunt

leges & argumenta his, qui errorem iſtum tuentur. Colle-
git omnia ſtudioſe Carpzovius L. I. Reſp. 72. & 73. Maxima

pars eo redit, ſententiam libello conformem eſſe debere. At

hoc a Præſide in Specim. CCCCLXVIII. contra popularem erro-
vem, de neceſſaria ſententiæ ad libellum conformatione, refutatum
eſt. Miror autem eſſe, qui ad c. ult. X. de cauſa poſſeſſtonis
&ρσbproprietatis provocare non erubeſcant, in quo tamen ni-
hil eſt, quod huc trahi queat. Meam contra ſententiam
juvat, quod cauſa proprietatis ex omnium confeſſione ab-
ſorbeat poſſeſſionem, quod dolo facit, qui petit, quod
redditurus eſt, L. 8. de Doli mali & metus exc. quod judex

inepte facit & contra rectam rationem peccat, qui quid acto-

ri adjudicat, quod tamen rei eſſe & huic confeſtim reſti-
tui oportere, certo ſcit; quod judex non, cujusmodi actio
intentetur, ſubtiliter inquirere, ſed ſimpliciter & pure fa-
Gum ipſum & rei veritatem inveſtigare, debeat, c. 6. X.
de Judiciis. Sed plura hac de re in d. Spec. medit. 3t. inve-
nies. Nec diſſentit a nobis deciſio Elect. Sax. 13. ut ex in-
ſpectione ejus apparet. Addo hic ſaltem, ex eadem ratione
poſſeſſorium ſummarium abſorberi per ordinarium, & poſſe
judicem de hoc ſententiam ferre, etſi illud inſtiturum ſit.

Sic judicarunt Cri Helmſtadienſes menſe Auguſto anni
CTODCCXV. ex his rationibus: Die Verfaſſer des angefuͤhrten

Beſcheides haben nicht, wie die Partheyen dafuͤr halten, die Mey⸗

nung in poſſeſſorio ſummariiſſimo, ſondern in poſſeſſorio ordi-

nario, zu ſprechen gehabt, denn es zeugen die Worte des angezo⸗
ZTom. VII. Kk kk. gezo⸗

626 NMEDTTAT. AD PANDECT.

gezogenen Beſcheides ſattſam, da die Concipienten omnem cau-

ſam poſſeſſionis tam præſentis quam antiquioris entſcheiden,
und Beklagtem nur das petitorium oder die Ausfuͤhrung ſeines

Befugniſſes vorbehalten wollen, immaſſen ſie auch nach Anweiſung

der uͤberſendeten Acten nicht anders gekonnt, da Klaͤgere keinen
Actum von ihrer neuen und gegenwaͤrtigen Pofleſſion beygebracht,
ſondern nur eine aͤltere und in dem uͤbergebenen gerichtlichen Pro-

tocollo gegruͤndete Poſſeſſion beſcheiniget. Bey dieſer Bewande⸗
niß, und da gere antiquam und fundatam poſſeſſionem vor

ſich haben, ſo mag den Beklagten die recentior und mit keinem

Titul verſehene poſſeſſion, welche ſie ſonſt iemlicher maaſſen bey⸗

gebracht, nicht zu ſtatten kommen, ſondern es wird das poſſeſſo-

rium ſummariiſſimum durch das ordinarium und die vor Klaͤ⸗

gern nicht unklar hervorleuchtende jura Ppetitorii ublorbirt.

7 /

Paſeſoriun ordiuer:um keinor præferendum eſt.
VIIL.
Sureeſori in oficium prodeſt poſſeſſio anteceſſoris in bin guc Gic
ratione oicii tenuit.
Gingularis Carpzovii opinio eſt, qui in Proceſſu tit. 1. art. 5.
n. 34. Vix aceidere ait, ut ordinarium inſtituatur judicium
poſſeſſorium, quum ſemper pateat petitorium, quod iisdem

fere ſumtibus, eademque opera ac pleniori effectu in ju-

dicio agitetur, quippe in quo ſuper dominio ſit concluden-
dum, ubi qui reportat victoriam, de ultimo litis termino glo-
riari poſſit. Carpzovio adſentire videtur Beyerus in Delineatio-

ne m. tit. de Interdictis p. 5ß43. Opinionis hujus fundamen-

4

tum eſt communis error, quod poſſeſſorium ordinarium pro-

ceſſu illo ordinario & ſumtuolſo ſit peragendum, quem in præeae-
ceuentibus jam refelli. Scilicet poſſeſſorium ordinarium, quod

non

— -—

—

— — — — — —

—„ – —— — —

SP. CCCCXCINX DE POSSES. PROCES. IN GENERE. 627

non in præſente ſed antiquiore poſſeſſione ſe fundat, aut etiam

ad poſſeſſionem noviter adquirendam tendir, etſi accura-
tius paulo, quam Poſſeſſorium ſummarium, tractetur, cele-
rius tamen, quam petitorium, expeditur. Et eveniunt aliquan-
do caſus, in quibus parum provide petitorium inſtitueretur.
Exemplo rem illuſtrabo. Poſt mortem Ppræfecti cujusdam, ru-
ſtici agrum, quem ille tanquam muneri ſuo adnexum tenue-
rat, occupant & per aliquot annos poſſident, quod novus
præfectus jurium ſuorum non ſatis gnarus fileret. Tandem
vero hic, poſtquam omnia diligenter inveſtigaſſet, expergi-
ſcitur. Sed petitorium diffcillimum ſibi futurum animadver-
tit, quod documentis nullis inſtructus eſſet. Igitur ad poſſeſ
ſorium ordinarium confugit, & adverſariis P0 ifeſſi ionem qui-
dem præſentem largitur, ſibi vero antiquiorem adſcribit, &
recte quidem, quippe qui una cum anteceſſore ſuo perſona
eſſet. Et judicarunt ſecundum eum Zn Helmſtadienſes men-
ſe Auguſto anni c 1o cc xXV. In Sachen des Landvoigt
Balckens, Klaͤgers an einem, wider Harm Harmes, und Curdt
Boͤhmen, Beklagte am andern Theil, erkennet das Amt Wolf⸗
fenbuͤttel ꝛc. Daß Beklagte Klaͤgern den Beſitz der ſtreitigen hal⸗
ben Wieſe nebſt den von Zeit, da Klaͤger Landvoigt geworden,
daraus gehobenen Nutzungen abzutreten und auszuantworten ſchul⸗
dig. V. R. W. Rat. dec. Klaͤger fodert in poſſeſſorio or-
dinario die ſtreitige halbe Wieſe, und erweiſet durch Zeugen, daß
ſeine Vorfahren im Amte ſelbige jederzeit genutzet. Beklagte ha⸗
ben dagegen nichts anders eingewendet, als, ein Klaͤger muͤſſe in
poſſeſſorio ordinario auch præſentem poſſeſſionem, welche doch
Klaͤger den Beklagten ſelbſt zugeſtehe, vor ſich haben. Allein die⸗
ſes laͤuft wider alle principia des proceſſus poſſeſſorii. Denn
eben darinnen beſtehet der Unterſcheid zwiſchen dem ſummario

und ordinario; daß in jenem die præſens und ultima poſſeſſio,

in dieſem die antiquior und juſtior poſſeſſio erwieſen werden muß/
Kk kk z geſtalt

628 MEDITAT. AD PANDECT.
geſtalt eben derjenige, welcher in poſſeſſorio ſummario unterge⸗

legen, von dem Richter ad ordinarium verwieſen wird, damit

er dasjenige, was er in vorigen Zeiten gehabt und in den letzteren
unrechtmaͤßig verlohren, wieder erhalte. Alſo irren dieſelbige ſehr,
welche das poſſeſſorium ordinarium mit dem interdiéto reti-
nendæ poſſeſiionis uti poſſidetis confundiren, da es doch ob⸗
angefuͤhrter maſſen mehr ad interdicta recuperandæ oder adipi-

ſcendæ poſſeſſionis gehoͤret. Dieſemnach, und da Klaͤger erwie⸗

ſen, daß ſeine Vorfahren die Wieſe beſeſſen, und er mit ſelbigen
als Nachfolger im Amte, pro una perfona geachtet wird, Be⸗

klagte hingegen die Sache uͤberaus negligent tractiret und nicht

das geringſte nur zu Beſchoͤnung der von ihnen nach des letzten Land⸗
voigts Tod ergriffenen Poſſeſs angefuͤhret; So haben ſie noth⸗

wendig zu Abtretung des Beſitzes und Erſtattung der Nutzungen

condemniret werden muͤſſen. Indeſſen ſtehet Beklagten frey, ihr
Recht an der Wieſe in petitorio auszufuͤhren. Auch haben wir
ſie, weil ſie vielleicht einiges Recht in petitorio haben koͤnnen,
uͤberdies ihnen die recentior poſſeſſio zu ſtatten kommt, mit Er⸗
ſtattung der Unkoſten verſchonet.

Princeps in poſſeſſoriis proceſſibus privilegium nullum habet, ſeld,

fuoties inſolitum quid poſceit, etiam momentaneam polſeſio-
nem ahogn ſuss Je admittere delet.

IX.

Zunc Jaltem decennalis poſſeſſto deſi deronmr, guum poſſeſſor zut
commune contra ſehabet, e. g. in regalibus, in inmunitate
ab oneribus ordinariis.

—

Sbb. CCCCXCIX. DE POSSES. PROCES. IN GENERE. 629

n & quousque proceſſus poſſeſſorius contra principem ac
fiſcum ejus locum inveniat, mira contentione inter ſeſe
diſceptant doctores. Aliqui, principem de poſſeſſione litiga-
re debere, prorſus negant, quod Galli inprimis faciunt. Chop-
pinus, Paponius, Rebuffus, ſed & Germani multi, atque inter
hos Homborgius noſter, qui in reſponſo juris 77. n. 12. poſſeſſo-
rem regalium privatum, etſi per immemoriale tempus poſ-

ſeſſionem tenuerit, non tamen defendi, ſed, dimiſſa poſſeſ-

ſione, petitorium inſtituere debere, ait. Contra Lynckerus in
Analectis ad æ. Iib. 43. tit. I. §. 7. fimpliciter poſſeſſoria contra
principem admittit. Mediam viam Bergerus in Electis proceſſus
poſſeſorii §. 26. tenet, atque brevem quidem poſſeſſionem con-
tra principem allegari poſſe negat, decennali vero locum dat.

Ego ſic ſentio: Quum poſſeſſio jus ſit, quo ne quidem ex

naturali æquitate quis deſtitui poteſt, citra cauſam cognitam,
ut bene Lyuekerus ait, igitur & princeps ſe huic naturali æqui-
tati ſubjicere & jura poſſeſſionis intemerata relinquere debet.
Id quod etiam juri ſcripto convenit. Nam Ulpianus in L. 25.
de jure fiſci poſſeſſorem a probandi, unde habeat, neceſſitate
abſolvit, & delatorem fiſcalem ad petendum & probandum

obſtringit. Neque hic inter brevem longamque poſſeſſionem

diſtinguo. Nam & qui brevi tempore rem tenuit, fortius jus
habet, quam fiſcus, qui non tenuit, atque adeo huic meri-
to præœfertur. Ipſi tamen accedimus iis, qui regalia excipiunt,
atque in his brevem detentionem poſſeſſori non prodeſſe,

ſed minimum decennalem requiri dicunt. Receſſerunt igi-

tur eatenus a doctrina Homborgii Cti Helmſtadienſes, at-
que decennalem poſſeſſionem in regalibus contra principem,

menſe lanuario anni eromoccxXv. admiſerunt: Es hat Be⸗

klagter, als er von klagendem Advocato fiſci wegen der auf ſei⸗
nem Guthe exercirten Jagd in Anſpruch genommen worden, ſich
auf poſſeſſionem berufen. Als ihm nun das Judicium, die vor⸗
. Kk kk 3₰ geſchuͤtzte

6o MEDITAT. AD PANDECT.

geſchuͤtzte Poſſeſſion zu erweiſen, auferleget, hat Klaͤger hlerwider
Reviſion geſuchet. Die gravamina des Klaͤgers beſtehen haupt⸗

ſaͤchlich darinn, daß Beklagtem der Beweis einer Poſſeſſion zuer⸗

kannt worden, da doch eine ſchlechte Poſſeſſion in regalibus gar
nicht zu attendiren: Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob
haͤtten vorige Decreta qufgehoben, und die Jagd Beklagtem ent⸗
weder ganz abgeſprochen, oder er, ein von dem Landes⸗Herrn er⸗
haltenes Privilegium zu erweiſen, angehalten werden ſollen. All⸗
dieweil aber bewehrte DD. mit ſtattlichen Gruͤnden behaupten, daß

in Proceſſen, welche ſich zwiſchen Fuͤrſten und Unterthanen wegen

der Regalien entſpinnen, auch die ſchlechte Poſſeſſion nicht gaͤnz⸗
lich auſſer Augen zu ſetzen, ſondern wenigſtens alsdenn, wenn ſol⸗
che 10. Jahr exerciret worden, in Betrachtung zu ziehen, und der
Unterthan in ſelbiger zu ſchuͤtzen ſey; So haben wir nicht umhin

gekonnt, vorigen Beſcheid zu beſtaͤtigen. Verum hoe inter pri:

vilegia fiſci referri non oportet, ſed juris communis eſt. Nem-
pe in c. 7. de Privilegiis in 6. ei, cujus intentio de jure com-
muni fundatur, contra ſimplicem poſſeſſorem, qui titulum
nullum habet, jure ſuo eousque, donec hic de privilegio aut
præſcriptione plenam fidem faciat, uti permittit. Hoc igitur
ad ſolum fiſcum & regalia non pertinet, ſed ad omnia omni
no, etiam privatorum, jura, quæ in jure communi fundamen.
tum habent. Contra fiſcus, ſi quod ſibi jus arrogat ſingulare
atque inuſitatum, tantum abeſt, ut poſſeſſionem adverſus ſe
admittere neceſſum non habeat, ut, quum Ppræſumtio juris ei
adverſetur, nec ipſe quidem in ſimplice poſſeſſione defenden-
dus videatur. Rem exemplo illuſtrabo. Immunitas ab one-
ribus publicis cum jure communi pugnat. Igirur poſſeſſio im-
munitatis, etiam per aliquot annos continuata, ſed titulo
non innixa, poſſeſſori, contra quem fortior præſumtio ex jure
eſt, haud prodeſt. Fiſcus enim nihilominus onera exigit, do-
nec poſſeſſor jus immunitatis legitime probet. Sed fac, fiſcum
onus

1

— – — — -C--

er
upt⸗
lep⸗
N
0
ltr.
et⸗
ll⸗
da
gel

⸗

SP. CCCCXCIX. DEPOSSES. PROCES. IN GENERE. &3

onus ſolitum/quidem, ultra modum tamen in libris cen-
ſualibus deſcriptum, exigere, alterum vero poſſeſſionem li-

bertatis obtendere. Defendi tunc poſſeſſorem, cujuscunque
etiam breviſſimi temporis, atque fiſcum ad petitorium ablegari
& probatione onerari convenit. Sic ICti Helmſtadienſes
menſe Januario anni clo 10o cc Xxv. reſponderunt: Haben
Sempronius und Wolgaſtus ihren vorgeſetzten Amtmann deshal⸗
ben, daß er ſie bey ihren Meyer⸗Guͤtern woͤchentlich 2. Tage dem

Erb⸗Regiſter und ihrer bisherigen Roſſeſſion zuwider, zu dienen
zwingen wollen, belanget. Entſtehet demnach die Frage, ob der

Amtmann dieſes, daß Sempronius und Wolgaſtus woͤchentlich 2.
Tage zu dienen ſchuldig, in petitorio ausmachen muͤſſe. Wenn

nun gleich der Amtmann vorſchuͤtzet, er vertrete jura principis,

und ſey folglich ſich ad petitorium weiſen zu laſſen nicht gehalten,
ſondern es liege vielmehr den beyden Meyern ob, die Freyheit von
Dienſten, welche ſſie den Landes⸗Verfaſſungen zuwider Prætendi-

ren, zu erweiſen. Dieweil aber die Lehre der Doctorum, daß wi⸗
der den Landes⸗Fuͤrſten und ſeine Cammer die Poſſeſſion nicht al-

legiret, noch die remedia poſſeſſoria angeſtellet werden koͤnnen,

von gedachten Doctoribus ſelbſt nur auf den Fall, da jemand ſich
eines juris regalis anmaſſet, oder eine gaͤnzliche Freyheit von den
ordentlichen Landes⸗Beſchwerden behaupten will, reſtringiret, auſ⸗

ſer dieſem Fall hingegen den Unterthanen, ſich auf ihre Poſſeſſion
zu berufen, und dieſelbe ſo lange, bis die Cammer das Petiterium
ausmachet, zu behaupten, verſtattet wird, Mevius P. 3. Deciſ.
205. num. 7. & 8. und denn die Klaͤgere allhier keine gaͤnzliche
Freyheit von dem Dienſte Prœtendiren ‚ſondern einen Tag ger⸗
ne zugeſtehen, und nur nicht uͤber das Herkommen und ihre Poſ-
ſeſſion beſchweret ſeyn wollen, uͤbrigens der beyden Meyer In-
tention noch darzu in dem Erb⸗Regiſter gegruͤndet, mithin bereits
ein Beweis ihrer Seits vorhanden iſt, folglich dem Amtmanne, den

Fidem dieſes Erb⸗Regiſters zu elidiren und dagegen Brwei .
Uh⸗

632 MEDITAT. AD PANDECT.

fuͤhren, nothwendig oblieget; So muß der Amtmann dieſes, daß
Sempronius und Wolgaſtus woͤchentlich 2. Tage zu dienen ſchul⸗
dig, in petitorio nothwendig ausmachen.
. X.
Sumtus litis, qui in proceſſu poſſeſſorio tacite præteriti fuerunt,
in petitorio tamen adjudicari poſſuRn-vs.

XI.

—

Si etiam, qui in poſſeſſorio victoriam reportavit, in petitorio tamen
ad expenſas totius litis ferendas damnari potef.

Eduidem lex 3. C. de Fructibus & litium expenſis, terminato
transactoque negotio, omnem actionem ſuper ſumtuum
a judice non adjudicatorum petitione denegat, nefasque eſ-
ſe dicit, poſt abſolutum dimiſſumque judicium litem alteram
conſurgere ex litis prima materia. Verum hæc ad poſſeſ-

ſorium proceſſum haud pertinent. Per hunc quippe non ab
ſolvitur & dimittitur judicium, ſed præparatur potius, &G
exploratur, uter ex litigatoribus, durante judicio, poſſidere,

& uter petere debeat, ut bene Juſtinianus in §. 4. I. de
Interdilttis ait. Quamobrem etfi judex in ſententia de pol-
ſeſſorio lata expenſas litis tacitus præterierit, poterit tamen,
inſtituto deinde proceſſu petitorio, eum ipſum, qui in poſ-
ſeſſorio victoriam obtinuit, ſi eum mala fide poſſediſſe vi-
deat, in ſumtus judicii tam petitorii quam poſſeſſorii
damnare. En itaque novum exemplum, quod Præſidis
Specimini EXAXIX. de Condemnatione vittoris in expenſas
adjici poteſt. Quæ quum ita ſint, res minus dubii habet
tunc, quum, inſtituto petitorio, improbitas & temeritas
ejus, qui in poſſeſſorio etiam ſuccubuit, apparet. Sic
ICti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni c1o 1o Cc xxXII.
judi-

— 2

—— — — — —

= —

— ——

—. —. — — =z

iu,

Aler

t
Ium
eel.
tam
1.

ls

ey

det

SP. CCCCXCIN. DE POSSES. PROCES.IN GENERE. 632

judiearunt: Daß Klaͤgerin vor allen Dingen die fol. 33. und
34. liquidirte Unkoſten ſub Num. 1. welche hiemit auf 29.
Reilchs⸗Thaler 16. Groſchen gemaͤßiget werden, der Beklagten
zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. dec. Es hat Klaͤge⸗
rin ehemals einen Proceſo gegen die Beklagte gefuͤhret und fuͤh⸗
ren helfen, deſſen Grund lediglich darin beſtanden, daß das da⸗
malen ſtreitige Haus nicht der Beklagten, ſondern ihr und ihrem
Geſchwiſter gehoͤre. Die in ſolcher Sache geſprochene Urtheile ha⸗
ben die Beklagte in dem Beſitze des ſtreitigen Hauſes geſchuͤtzet, die

Unkoſten ſtillſchweigend præreriret, und die Klaͤgerin ad petito-

rium verwieſen. Anſtatt aber dieſes anzuſtellen, fodert Klaͤgerin
von der Beklagten anjetzo die Bezahlung eines Darlehns von 1000.

Reichs⸗Thaler, welches der Beklagten Vater bey ihr aufgenom⸗

men, und das ehemal in Streit geweſene Haus damit bezahlet.
Hieraus erhellet nun deutlich, daß Klaͤgerin in dem vorigen Proceſſe
wider beſſeres Wiſſen und Gewiſſen das Eigenthum des Hauſes
der Beklagten abgeleugnet. Es entſtehet alfo die Frage, ob ſie
nicht, ehe ſich Beklagte auf die neue Klage einlaͤſſet, derſelben die
durch den vorigen Proceſs verurſachte Unkoſten bezahlen muͤſſe. Sie
will ſich darzu nicht verſtehen, unter dem Vorwande, daß die Unko⸗
ſten bereits rechtskraͤftig uͤbergangen worden, und der Unkoſten hal⸗
ber kein neuer Proceſs verſtattet werden ſolle. Aldieweil aber die vo⸗
rige Urthelsfaſſer die Unkoſten nicht ausdruͤcklich compenſiret, ſon⸗
dern, wie in Poſſeſſoriis gebraͤuchlich, das Erkenntniß daruͤber bis zu
Eroͤrterung des peritorii ausgeſtellet, hiernaͤchſt kein Zweifel, daß ſel⸗
bige, wenn ſie der Klaͤgerin malam fidem, wie ſolcher nunmehr her⸗
vor ſcheinet, gewuſt haͤtten, dieſe in alle der Beklagten vergebens ver⸗
urſachte Unkoſten vertheilet haben wuͤrden; So haben wir, immaſ⸗
ſen in unſerem Urthel enthalten, billig erkannt. Conſentit Ordinat.
proceſſus Saxonici recognita im Anhang? 5, 20,

Tom. V T. LI' II §SPE-

633 MEDITAT. AD PANDECI˙

SPECIMEN D.

MEDITATIONVM AD BANDECTaS
A D LISB. XrLIIII. 17. II.

QO
GENUINAMIN DOLEM ET USUM HODIERNUM

INTERDICTII. —
QOORUM. BoNORDM

ACTIONIS EX L. ULT. c.
DE EDICTO D. ADRIANI

EX TENEBRIS ERUIT
ET IN PUBLICA DISPITTATIONE TUETUR
PAULUS GODOFRED. CALMANNUS

BUDISSINUS
D. III. APRIL. ANNI Ci/O510 cCcNXX

Interdiéctum quorum bonorum ſumme uum eſt.

Uſus ejus hodiernus duobus exemplis, illuſtri & privato, com-
probatur.

Inter

NI

SP. D. NTERDICTI QUORUNM BONORUM Gc. 635

Tteka quorum bonorum ſummam æquitatis rationem

habet. Accidit ſeilicet ſœæpe, ut ex duobus, qui de heredi-
tate certant, is, cujus jura dubia & obſeuriora ſunt, præve-

niat tamen alterum, atque poſſeſſionem rerum Hereditariarum

