Kothen, Kol hof und kleine Plaͤtzgen beſitzen, mit dem wuͤrklichen
Beytrage zum Teichen zu verſchonen, gleichwol mit der Hand dabey
zu dienen ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Es beſchweren ſich Klaͤgere,
daß ſie von Beklagten bey Teich⸗ und Damm⸗Arbeit zu einem wuͤrk⸗

lichen Beytrage mit angehalten werden wollen, da ſie doch in vorigen

Zeiten mehr nicht, als Hand⸗Dienſte, und dieſe noch dazu aus

freyem Willen, geleiſtet. Nun kommt es lediglich darauf an, ob

Kiaͤͤgere bloſſe Koͤthener ſeynd, das iſt weiter nichts, als einen Ko⸗
then, Kolhof und Plaͤtzgen am Teiche beſitzen, oder aber daruͤber

ganze oder wenigſtens ha lbe Morgen brauchbaren Landes in einem

Stuͤcke inne haben. In jenem Falle genieſſen ſie ſo wol der Bil⸗
ligkeit als dem ziemlich bengebrachten Herkommen nach der Frey⸗

heit von dem wuͤrklichen Beytrage bilig. Doch koͤnnen ſie ſich

der Hand⸗Arbeit nicht entbrechen, nachdem ja das natuͤrliche Recht

ſelbige darzu verbindet, daß ſie in gemeiner Noth die zu ihrer ei⸗

genen Wolfarth mit angeſehene Arbeit den⸗Beklagten nicht allein
uͤber dem Halſe laſſen, ſondern nach Proportion mit uͤbernehmen;
wogegen nichts thut, daß ſie bisher nur aus freyem Willen gearbei⸗
tet haben, weil dasjenige, was aus einer natuͤrlichen Schuldigkeit
ungezwungen geſchiehet, nicht ſo wol aus freyem Willen, als ex
obligatione ſponte agnite. herkieſſet.

XII.
Precario bodie tempus adici poteft.

(eleusit in L. 12. pr. de Precario nullam ait eſſe vim hujus con-
ventionis, ne precarium ante certum diem accipienti
auferatur. Sed BGrunnemannus ad b. I. n. 5. iſtiusmodi pactum ho-
die valere ait. Brunnemannum perſtrinxit truvius in Deciſ. Sab-
bathin. II. cap 4. refutatusiteruma genero Brunnemanni, Sery-
kio in Cautelis contract. JRect. 2. eag 2. §. F. Ego cum Brun-
neman-

ner
huil
rati
prei
nitu
cept
Gunn
heien
uͤtu
dilit
tute
ſab⸗

(le

ſeine
Naea
Ge⸗
ihne
und;
leͤ
ue⸗
intt

un
160

l

—
t. Adneg
iinn ig

deni

er Hande
enſcchie⸗
ueimenti⸗
dochinnns⸗

nochdet
dranfe
Giine
oe eſe

ldes ſrieen
ſonalde
noch de ge⸗
Pnmn aG

tiicea.

n nicht ai

hernihng

Gilen gri⸗

Schroge

hujusc.

1accipient

Dactum .

1eri.

nanni .

cum Prun.

enn -

sb. DX. DE PRECGARIO. 755

nemanno ſentio, putoque, omnia pacta, quæ inhoneſti ni-

hil continent, ſed tamen in jure Romano ex lubtili quadam
ratione vetantur, hodie permitti. Et exſtant paſſim exempla
precarii ad certum tempus conceſſi, quod ante id tempus fi-

nitum revocari non poteſt, &, ſi revocetur, oppoſita ex-
ceptione pacti retinebitur. Ex iſtis exemplis adferam nunc

unum. In ducatu Neoburgico cœnobium quoddam eſt, Keiſt-
heim nomine, multis graviſſimisque litibus, quas cum Co-
mitibus Palatinis, ducatus Neoburgici dominis, exercuit, no-
bilitatum. Id cœnobium in transactione anno 155 3. inita ſe
tutelæ Ottonis Henrici Comitis Palatini, per XXVIII. annos
ſubjecit, atque inter cetera etiam hoc pepigit: Zum fuͤnften,
ſollen auch mehr und hochgedachter, unſer beſonder lieber Here und
Freund, und gnaͤdiger Herr, Herzog Otto Heinrich Pfalz⸗Grave ꝛc.

ſeiner Lieb und Fuͤrſtlichen Gnaden Erben, die Landſchaft und Dero

Nachkommen, dem Praͤlaten und Convent zu Kayßheim die

Gejaid mit greſſen und kleinen Wildpann, auf etlichen Hoͤlzern,

ihme Praͤlaten zuvor aus Guaden auch zugelaſſen geweſen, die acht
und zweinzig Jahr, und in hinfuͤhro ſo lang der Schutz unabgekuͤndt
bleiben und werden wird, zu bejagen gnaͤdiglich geſtatten. Verba:
aus Gnaden, gnaͤdiglich: precarium ſatis oſtendunt. Id tamen
intra hos XXVIII. annos revocari non potuiſſe credo. Inte-
gram transactionem vide in dem Summariſchen Berichte von des
Fuͤrſtlichen Pfalz⸗Graͤviſchen Kloſters Keißheim ſubjeétion anke
1609. edito pag. 358. 744.

XIII.

Ii, Jui in prædio ſuo alterum precantem ſubinde aliquid facere

dermirtit, ſervitutem non conſtiruit.

XIV.

—

760 MEDITAT. AD PANDECT.

ng
XIV.
Tune tamen ſervitus conſtituta cenſetur, quando is, Jai preces
adbibet, pro conceſſione ſibi data viciſſim quid præ-
Randum ſuſcipit.

Solemur ſæpe in vita communi vicino amicove precanti per-
mittere, ut in noſtro quid faciat, idque non ſemel ſal-
tem, ſed bis, ter & ſæpius. Nulla inde naſcirur poſſeſſio,
L. 41I. de Adquir. vel amitt. poſſeſ. nulla ſervitus, ſed poterit con-
cedens conceſſionem pro lubitu revocare, L. 17. Communia
prædiorum. Cave tamen credas, preces intervenientes conſti-
tutionem ſervitutis impedire. Poterit quis veram etiam ſervi-
rutem adhibitis precibus adquirere. Fac enim, precari aliquem,
ut ſibi in alieno quid facere liceat, dominum annuere quidem,
ſed viciſſim quid exigere, precantem etiam id præſtandum ſu-
ſcipere. Vera tunc erit & irrevocabilis ſervitus, cujus naturam
preces ab inito adhibitæ non mutant, quemadmodum ſupra
in medit. 2. oſtendi. Et ſic Cti Vitembergenſes Menſe Majo

anni cio 10o CC XXXI. judicarunt: Dieweil Klaͤger ſelbſt dar⸗

auf articuliret, ſeine Zeugen auch ausgeſaget, daß ſein Vorfah⸗
re den Gebrauch dieſes Borns den Nachbarn titulo oneroſo,
wenn ſie nemlich ſolchen zu rechte machen und mit Steinen ausſetzen
wuͤrden, verſtattet, und ihnen dadurch eine wahrhafte ſervitutem

aquæhauſtus gegeben, auch das vorhergehende Bitten, welches bey

Kaͤufen, Pachtungen und allen andern Contracten gewoͤhnlich,
kein precarium ausmachet, noch dem concedenti poteſtatem re-
vocandi giebet, ſo iſt Klaͤger Beklagten den Gebrauch dieſes Borns
ſchlechterdings zu geſtatten ſchuldig. V. R. W.

CoOLLANRIAD..

1) Qui precario rem ſe ab altero tenere dicit, eo ipſo alterius
jus in re, quam tenet, agnoſcit, arg. L. 6. §. 2. de Pre-
cario.

7,

— SP. DX. DE PRECARIO. 61

6, laifn eoegrio. Narrabo litem olim in collegio JCtorum Vitem-
2) Sajhn bergenſium tractaram. Præfectus Lipfienfis a ſenatu ejus 2
hre. urbis locum quendam vindicabat, arque dominium Pro-
bare juſſus inſtrumentum Pproferebat, in quo ſenatus fa-
tebatur, daß er allda mit Verguͤnſtigung des Amts einen

Precantig Schuppen gehabt. Sed tamen, quia iſta confeſſio extraju-
Dn enddi icialis nec ſatis clara erat, atque aliis argumentis haucd
dur palth fuffuleiebatur, ad dominium actoris probandum ſafficere
M non eſt credita, & effecit ſaltem, ut jusjurandum purga-
adele tionis ſenatui imponeretur. .
17 Cmnun
Mentesenl.

2) Dicitur in Specimine OUOCOLI. devariisboſſidendi modisz me-

metiamtent
nune r dit. 7. & 8. Drecarium Poſieſſorem detentorem magis eſſe,
en q uam poſieſſorem, habere tamen remedia poſſefloria con-
bwereliecn tra alios, non contra concedentem. Sed reſtringendum .
eſtendunt hoc eſt ad caſum, quo de precario aperte conſtat. Nam
Wsen (i detentor negat, ſe precario poſſidere, tuendus eſt tan-
walim in tisper, donec alter precarium probet.
Menk liie
e e N 32) De revocatione privilegiorum late Beyerus in tomo III. Ob-
ſin en GH Jervationum Hallenſ. obſ. 15. 16. 17, cujus ſententia huc re-
in ONende dit: omnia privilegia rewocari poſſe, ſi utilitas hoc poſtu-
g N d.e let. Probat hoc Ludoviei in Doctrina pandettarumlib. I. tit.
nen auſſ A. J. 11. ipſe vero ultra progreditur, & gratioſorum privi-
füſerninmn fegiorum revocationem quocungque tempore Permittit,
e, tes ex ratione, quod cum precarie juris civilis comparentur.
, Criſig Videtur ſcilicer Ludovici cum vulgo credidiſſe, omne id,
teſtatemte quod precibus obtinetur, precarium & revocabile eſſe.

deſesBer uam theſin quum in antecedentibus ſatis refellerum, ipſa
dieſe etlam Ludovici opinio, omnia ſcilicet privilegia gratuita
pro lubitu revocari poſſe, corruit⸗

idim
6,2AAM
Zm. PII. Ddd dd *PE.

762 MEDITAT. AD PANDECUT.
SPECIMEN DXI.

MEDITATIONVM AD P AVOECTAS

AD EI. XLIII. 2IY. AXXXIII.
DE
INTERDICTO SALVIANO.
I.

In interdicto Salviano probationes & eceptiones altioris indaginig
non admittuntur, ſed in petitorium rejiciuntur.

II.

Hoc diſerimen inter actionem hypothecariam g interdiéctum no-
Rrum adbuc bodie ſupereſt.

moventur, atque magna contentione ventilantur,

1 omnibus illis, quæ circa interdictum Salvianum
quæſtionibus duæ hæ præcipuæ & fere ſolæ alienjus

momenti ſunt; primum, an verum diſcrimen inter actio-

nem hypothecarlam & interdictum Salvianum intercedat;

deinde, an ejus diſcriminis aliquis ſit in foro noſtro uſus.

Schilterus in Exerc. ad r. 47. §. 76. 77. 78. vetuſtiſſimo qui-
dem jure Romano interfuiſſe aliquid inter actionem hypo-
thecariam & interdictum Salvianum putat, quamdiu fſcili-

cet obſoletus ille in interdictis procedendi modus obtinuerit:.
ut non per viam actionis ſed mandati Poſſeſſio adquire-
retur; deinde autem, poſtquam noviſſimo jure Romano

vetus interdicendi modus ſublatus & in ejus locum actiones
introduétæ ſint, actionem hypothecariam ex utraque Servia-

na &q S Salviana conflatam, nullumque inter ambo remedia in

foris noſtris diſcrimen ſupereſſe ait. At enim vero, poſtquam

etiam

torititlgni

jlpfur.

Unetiihun.

SAvianun

Ventllutor,
ſr Nenin

linter 1.
1 intercel

noſtro uns

Cilind i.
Nnen MN.

mdin ſeili

Obtinuer

0 aAdquir.
e Romaht
n Actione
gue Seryi.
remmediri
. pokuen
etiin

SP. DXI. DE INTERDICTO SALVIANO. 763

etiam priſtina interdicendi forma ceſſavit, remanfit tamen ad

noſtra usque tempora illud, quod in actionibus ex interdi-
Qis celerius breviusque procedatur, probationesque & ex-
ceptiones, quæ altioris indaginis ſunt, in petitorium judi-
cium differantur. Quod diſcrimen, quum jam olim inter
actionem hypothecariam & interdiétkum Salvianum interceſfe-
rit, teſte Ulpiano in L. ult. de Salviano interçicto, neque ullibi
ſublatum reperiatur, retinemus etiam hodie, atque creditori;
cujus jus liquidum apparet, poſſeſſionem pignoris adjudica-
mus, & adverſarium actione hypothecaria aut alio petitorio
judicio experiri jubemus. .
III.. .
Ea tamen exceptiones, duæ xr natura negotii &We iνſo inſtrumen-
io obligationis fluunt, etſi altioris indaginis int, in interdicto
Salviano lozum inveniunt.
IV.
Hue pertinent exceptiones excuſſionis, item non impleti modi.
Sene quam in præcedente meditatione expoſui, alii
etiam JCti amplectuntur, quorum nomina collegit Ber-
gerus in diſſert. qua jura interdicti dalviaoni exhibentur, J. 16.
uin & eandem ab integris collegiis juridicis receptam eſſe,
ezX plurimis ſententiis reſponſisque eorum animadverto. Ap-
Pplicatio tamen difficultates nonnunquam parir, dum, quæ-
nam exceptiones liquidæ, quænam a tioris indaginis ſint, &
quænam etiam ex his admitti debeant, diſputatur. Commemo-
rabo exemplum. Vaſallus quidam mutuum contrahit, & bo-
na ſua omnia, atque inter hæc feudum, creditori pignorat.
Conſentit etiam dominus, ſed ſub modo, ut ſcilicet pecunia
credita in ſolutionem debitorum f eudalium, inſtauratio-
nem ædium collapſarum & vindicationem agrorum olim a
prædio avuliorum impendatur. Verum debitor, accepto mu-
Ddd dd z — tuo,

—

764 MEDITAT. AD PANDECT.

tuo, nihil horum omnium curat, ſed, conſumtis aliter nu-
mis, tandem ſine maſcula prole moritur. Reverſo itaque
feudo ad dominum, ereditor interdictum Salvianum inſtituit,
dominus vero exceptiones excuſſionis & non impleti modi op-
ponit. Replicat actor, exceptienes has altioris indaginis eſ-

ſe, uti re vera erant, atque adeo ab interdicto Salviano exulare.

Mittuntur acta ad [Ctos Altorffinos, qui creditori ſecundum
indolem interdicti Salviani poſſeſſionem ad judicant, atque

exceptiones iſtas tanquam turbidas in petitorium rejiciunt.

Conqueritur de iniquitate hujus ſententiæ dominus, &
ICtos Helmſtadienſes conſulit, qui in eo quidem Altorffinis
adſenſerunt, quod interdictum Salvianum recte inſtitutum
füerit, binas tamen iſtas exceptiones, quamvis eæ longiorem
probationem deſiderare viderentur, admiſerunt. Rationes ex
ipſo reſponſo, quod menſe Februario anni c1o 19 CC XXVI. exa-
ratum fuit, optime adparebunt: Iſt die Frau Aebtißin zu Val de
Grace in einem von Altorf eingeholten Urthel, entweder das mit ih⸗
rem Conſenſe auf die von ihr zu Lehn ruͤhrende Guͤther vorgeſchoſſene
Capital nebſt Zinſen dem Herrn Grafen von Clermont als Glaͤubi⸗
gern zu bezahlen, oder denſelben in dem Beſitze der Lehn⸗Guͤther bis
zu ſeiner Befriedigung zu laſſen, condemniret, hat aber dagegen

Leuterung eingewendet, und will nunmehro, ob und wie weit die Leus

terung gegruͤndet, auch wie man ſich ſonſt bey dieſer Sache zu verhal⸗ .
ten habe, des Rechten belehret ſeyn. Wenn wir nun gleich zugeſtehen,
daß das interdictum Salvianum allhier ſtatt ſinde, ſo ſeynd doch die

Urthelsfaſſer darinn zu weit gegangen, daß ſie der Frau Beklagten
die reſervirte exceptiones, ehe die ſelbe ausgefuͤhret und eine hii⸗
laͤngliche Friſt darzu geſetzet worden, aberkannt, oder vielmehr,

wie aus den rationibus erhellet, ſie mit ſelbigen ad ſeparatum,
nemlich zu dem petitorio, verwieſen. Zwar moͤchte vorgeſchuͤ⸗
tzet werden, eben darinnen beſtehe das Privilegium der interdicto-

rum und remediorum poſſeſſoriorum, daß die exceptiones al-
tioris
1

4

tior

ftd

ve
nb⸗
ſon

ich

fde

1,4.

e

Gen
Ne
Ste
ud
ant
dery
Vey
nd
forf
29
lah.

uo

habt

dten

1

mnmnd

4
tin
dar
G
dit

tis aler “
muminki-
letimolt.
inckgintt
ianoend
ri ſeciii

Wun reſn. .
Goninn, 4

ein Atorſkt

de intiann

er lonegten
t. Ratonese

tßinerkee
der darnt⸗
vorgehſere

e⸗Gatherte
kaber dagezn
leteſt dee⸗
Sicheiutene

Hichtnsſſe,

ſehndace
e Aklage
d eine

der bieltg

ſeparummn.
hte vorgſ

er inkerda .

ceptione 1
Un

1

Sp. DPXI. DE INTERDICTO SALVIANO. „e;

tioris indaginis darinne nicht, wie in Pproceſſu ordinario, ſtatt

finden. Allein, wenn auch dieſes waͤre, ſo ſeynd in onderheit

zwey der angehaͤngten Exceptionen alſo beſchaffen, daß ſolche un.

moͤglich aberkannt werden koͤnnen. Die erſte iſt exceptio excuſ-
ſionis, weilche ex natura pignoris flieſſet, Novella 4. cabp. 2. folg⸗

lich ſo wol in actione hypothecaria als interdicto Salviano ſtatt

findet, demnach darinn zur Ungebuͤhr uͤbergangen wird, Ludovici
in doctrina pandetctarum rkit. de Salviano interdicto § 32. Die

weyte Exceptio ſub- & obreptionis, non ſequuti implemen-

tiy nullitatis, wird aus dem von Herrn Klaͤgern ſelbſt zum

Grunde ſeiner Klage geſetzten lehnherrlichen Conſenſu, worin⸗

nen die ausdruͤckliche Condition, das Darlehn zu Arlegung des
Stetteritziſchen Capitals, Erbauung der abgebrandten Gebaͤude

und Wiedereinloͤſung der abgeriſſenen Lehn⸗Stuͤcke anzuwenden,

enthalten iſt, hergenommen, und iſt alſo in dem Inſtrumente
ſelbſt, woraus geklaget wird, und in natura negotii fundiret,
dergleichen exceptiones, die aus dem Klag⸗Libelle und deſſen
Beylagen in die Augen fallen, ſonder allen Zweifel zugelaſſen
und keinesweges unter dem Scheine eines altioris indaginis ver⸗
worfen werden muͤſſen, Bergerus in Electis proceſſus exſequutivi
§. 29. 30. 32. 34. Criebner in principiis proceſſus judiciarii lib. 2.
cap. 4. §. 8. Wir ſehen auch nicht, wie Herr Klaͤger gegen dieſe
Exception vorſchuͤtzen koͤnne, er habe ſich darum, ob das Geld
zu obigem Gebrauche angewendet worden, nicht zu bekuͤmmern ge⸗

habt, da ja ein jeder, der aus einem Contracte ein Recht behau⸗

pten und klagen will, zufoͤrderſt dahin ſehen muß, daß auch dem Con⸗
tracte auf der andern Seite ein Genuͤgen geſchehen, und, ehe
er ſolches geſchehen zu ſeyn beweiſet, kein jus agendi hat. Mar-
zini in Analect. orenſ. zit. 39. J. I. n. 434. 435. Auch thuts nichts
dargegen, daß die Emploirung des Geldes zu dem vorgeſchriebenen
Gebrauche nicht von ihm, ſondern von dem Schuldener depen-

Airet, deſſen factum er zu præſtiren nicht gehalten ſey; indem
ie

Ddddd3 d

766 MEDTTAT. AD PANDFCT.

die exceptio implementi non ſequuti, nach dem Zeugniſſe Berli-

chii in Deciſ. 175. auch einem tertio im Wege ſtehet, und unſere
Rechte in vielen Faͤllen erfodern, daß derjenige, welcher einem

andern Geld leihet, dahin ſehen und erweiſen muß, daß das Geld
wohl angewendet worden, wie hiervon die Exempel in L. 27. 4e
Rebus ereditis und L. 7. §. I. de exercitoria actione vorhanden

ſeynd. Ferner mag der Beklagten nicht ſchaden, daß dieſe exce.

Ptio non ſequuti implementi nicht das Darlehn ſelbſt, ſondern
nur das pactum ad jectum betrift, indem vielgemeldete Exception
auch ratione eines pacti adjecti ſtatt findet, wie Bergerus in Cup-
plement. diſcept. forenſ. P. I. tit. y. obſerv. 1I0. pag. 46. weitlaͤuftig
ausfuͤhret, welchem Surdus lib. I. Conſil. I101. num. 25. und Berli-

cbius in Deciſ. 175: num. 6. beytreten, welches auch der Billigkeit

und den Rechten gemaͤß iſt, nachdem die Frau Beklagte eben
durch das Verſprechen, die Gelder zum Nutzen des Lehns anzu⸗

enden, ſich in das Darlehn zu conſentiren bewegen laſſen, und
1 drigen Falls nicht conſentiret haben wuͤrde. Bey ſo geſtalten
Cachen haben die Feau Beklagte gegen das Altorffiſche Urthel bil⸗
lig Leuterung eingewendet, und iſt unrecht, daß man ihre liquide

und ex natura rei flieſſende exceptiones ad ſeparatum verwieſen.

Vielmehr muß geſprochen werden: Daß Herr Kiaͤger vor allen Din⸗
gen des verſtorbenen Schuldners Land⸗Erben gebuͤhrend zu exſecu.·
tiren, und, wie die in dem Conſens. Briefe enthaltene Conditiones
erfuͤllet worden, zu erweiſen verbunden „ inzwiſchen aber, und bis
er beydes gethan, den Beſitz der verpfaͤndeten Laͤnderey der Frau
Beklagten und ihrem Lehn⸗Manne zu uͤberlaſſen ſchuldig ſey.

17
„ * 2

credit

iti
muum,

ſuperl
imert
rem
tiam

Opin

—
Gntſde
,Id
Gchr ie
L.n
vorh

,
I

lbſ ſe
ur inl
6 ekirt
lon.
N Bße
Geklofe
Ahni
ſegſi
elnfti
hbervieſt

tellen De
ders

u exa

onCitione

, udG6
der Gn.

9ſy

exene.

Gelceaud

Sp. DXI. DE INTERDICTO SALVIANO. 767

Interdictum Salvianum non ſolis locatoribus prædiorum ruſtico-

rum, ſed omnibus ereditoribus datur.

iſputatur acriter, an interdictum Salvianum, quod ab ini-
tio pro ſolis locatoribus prædiorum ruſticorum introdu-
Qum fuit, deinde & alios creditores extenſum ſit, atque adeo
hodie ex quolibet pignore detur. Scrupulum movent iſta legis
I1. C. de Precario verba: adverſus conductorem debitoremve, in

quibus voçcem VE alii disjunctive, uti ea communiter accipi-

tur, alii cum Brunnemanno, Zoeſio, Vonello ſecundum L. 513. pr.
de Verb. ſign. copulative & explicative interpretantur, ut adeo
ſenſus ſit: Salvianum interdictum contra colonum, qui ſimul
debitor ſit, dari. Et poſteriori huic opinioni ipſe olim in

diſſert. de Interdictis, quam pene puer elaboravi & Vitember-

geæ præſidente Straußo publice propoſui, §. 16. defendi. Ar
nunc in aliam partem eo, & interdictum noſtrum quibusvis

creditoribus tribuo, tum ob ſimilitudinem rationis, tum quod

a nativa vocis VE ſignificatione temere recedendum non ſit,

tum, quod in diverſa interpretatione vox debitorem prorſus

ſuperflua eſt, tum denique, quod Julianus in L. 1. de Salv.

interd. interdictum noſtrum etiam adverſus tertium poſſeſſo-

rem extendit. Eandem Ctorum Helmſtadienſium ſenten-
tiam eſſe, ex reſponſo eorum, quod ante attuli, elucer.

COROLLAkIVUM

Optima præſcribitur cautio in L. 1. 5§. 4. Quod legatorum, ut cre-

ditor pignus perſequuturus interdictum Salvianum cum
actione hypothecaria alternative in libello conjungat;
quo facto, judex eam, quæ actori magis proficua eſt, eli-
git, L. 66., de Judiciis. .

*

14

—

7668 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN DXII.

MEDITAT IO NVM AD PANDECTAS
4D LIP. Wr.. WIIn, è.

EXCEP TIONIBUS.

I.
Reus exceptionibus dilatoriis, etſi liquida ſint, eventualem Hpis
conteſtationem ſubjicere debet. .

1

II.
Subjicienda en eſt etiam exceptioni libelli inepti, etſi legitie
oppoſita.
III. *

Erxreipiuntur ſolæ exceptiones declinatoriæ-

tis conteſtationem impune, donec illis plene fatista.

vetere reus, qui exceptiones dilatorias habebat, -

um, differebat. Id vero primum jure Sazxonico;

ſeilicet in C. El. 3. P. I. & Ordinatione proceſſus tit. I1.
deinde ad exemplum juris Saxonici etiam in Keceſſu imperii
de anno 1654- qui maximam partem & Saxonicis legibus,
commodante operam ſuam legaro Saxonico, confectus eſt

§. 37. 40. ſalubriter mutatum & conſtitutum eſt, ut exce-

ptionibus dilatorüs ſemper litis conteſtatio eventualis ſub-
jiciatur. Excipiuntur tamen utrobique exceptiones decli-

natoriæ, ur, iis oppoſitis, litam ſimul conteſtari non ſit ne-

ceſſe. Vocamus nempe exceptiones declinatorias, quæ ad hoc
tendunt, ut cauſa a præſente judicio ad aliud remirttatur, ut ju-
dicis incompertentis, præventionis &c. Aliæ ergo exceptio-
nes dilatoriæ, quamquam certæ & liquidæ, hoc tamen privi-
legium non habent. Interrogabantur [Cti Helmſtadienſes

(erund

(it

menſte

—
Men

dam,

conte

Posin

glot

i
lugue
inepti
Libell
dend.
ordina
der
nodde

nd de

ſcat

tualite

ptooni⸗

nithin
daxon

proceh

nator

Reuß,

Abehet,
ene ſanig
Ai,
eſut ti
Leſti ineni
eis kpgh

obkecke d

ſt, un eree

Aldn .
lones ed

non ſit
ueal
atur, ut;
0 eveepi⸗
amenprik
Uſtaclene

—

SpP. DXII. DE ENCEPTIONIBU8.,. „63

Menſe Februario anni c1o οαοαρ âX. auctoresne eflent reo cui-

dam, cui exceptio inepti libelli ſuppetebat, ut, ea oppoſita, litis

conteſtationem detrectaret. Et vitium quidem libelli in ocu-
los incurrebat. Sed leges noſtræ præcipiunt judici, utineptum

quoque libellum, quantum poteſt, emendet ipſe, ac nihilominus
ſecundum eum judicet, L. un. C. Ut quæ deſunt advocatis par-
tium, c. 6. X. de Judiciis, Rec. Imperii de an. 1551. §. 31. 32
Itaque reſponſum fuit, melius facturum reum, ſi exceptioni
inepti libelli tamen litis conteſtationem ſubjiceret: Weil der
Libell gleichwol nicht gaͤnzlich uͤber den Haufen gehet, ſondern von
dem Richter benigna interpretatione ſuſtiniret und in der Sache
ordinarie procediret wird; ſo wird der Anwald wohl thun, wenn
er vor Abfaſſung des Urthels annoch mit einer Schrift einkommt,
und darinnen vorſtellet, daß ſeine hohe Principalin zwar ihrer an⸗
gefuͤhrten exceptioni non rite formati libelli beſtaͤndig inherire,
und darauf zu erkennen bitte, gleichwol aus Verlangen, die End⸗
ſchaft dieſes Proceſſes und Verdruͤßlichkeit bald zu ſehen, ſich even⸗
tualiter auf die Klage einlaſſe, jedoch exceptionem ſub- & obre-

ptionis, non ſequuti implementi und nullitatis entgegen ſetze,

mithin ſich von angeſtellter Klage zu entbinden verlange. Jure
Saxonico novo res minus dubii habet, poſtquam in Ordinatione
proceſſas recognita tit. II. §. I. exceptionibus etiam fori decli-
natoriis litis conteſtatio ſubjici jubetur.

IV.

Reus, qui litem negative conteſtatur & mendacii convidtus eſt, eX⸗

ceptiones tamen peremtorias regulariter non amittit,

ſed probare adbuc poteſt.

Nec jusjurandum ſuper ipſa actione delatum vel relatum reo

exceptiones ſuas adimit.

Tom. VII. Eee ee VI.

770 MEDITAT. AD PANDECT.

VI.
Utrumque in electoratu Saxoniæ ſecus eſt.
amoſa eſt lex 9. C. de Exceptionibui, quæ reo intentionem
actoris negare, &, poſtquam hic eam probavit, exceptio-
nes ſuasadhuc probare permittit. Nihil novi in h. L. conſtitui-
tur, etſi hoc aliqui credant, ſed jus vetus tantum repetitur &
firmatur. Errat certe Giphanius ad b. L- p. 409. dum fimilem
huic legi reperiri non credit. Exſtat enim fimilis, & fere clarior
lex 43. pr. de Reg. Juris, ubi Ulpianus: Wemo, inquit, ex bis, qui
negant ſe debere, probibetur etiam alia defenſione uti, niſi lex impe-
dit. Ulpiano adſentit Paulus in L. 25. pr. de Probationibut.

Quidquid ſit, legis 9. uſus adhuc hodie in foris frequens eſt. Duæ

ſaltem ei communiter adduntur limitationes; prima, quando

reus excipiens intentionem actoris malitioſe inficiatur, quia

tunc in pœnam mendacii exceptiones ſuas omnes amittit; ſe-
cunda, quando ſuper ipſa actoris intentione jusjurandum dela-
tum eſt, quoniam jurisjurandi delatio ſit inſtar transactionis, L.
2. de jurejurando. Utramque limitationem exponit pluribus

probatque Jo. Samuel Strykius in diſſert. de Excipiente non con-
feſſo memb. 2. §. 22. 23. Neutra mihi ex iis placet. Prioris funda-

mentum poſitum eſt in errore, quo inducti mulri credunt, ge-
nerale jus eſſe, ut, qui litem per mendacium negative conteſta-
tur, exceptiones ſuas amittat. Quem errorem exploſi ſupra in
Specimine LXXXIIl. de Litis conteſtatione, medit. 5. atque oſten-
di, hanc pœnam univerſalem non eſſe, ſed certis tantum caſibus
ſcilicet qui in Auth. Contra qui propriam C. denon num. pec. L.

67. §. 3. Pro ſocio, L. 10. §. I. de Fidejuſoribus recenſeantur, ſta-

tutam ad alios extendi non poſſe. Deinde, quod ad juris jurandi

delationem attinet, fateor, illam transactionis ſpeciem eſſe. Sed

transactiones ſtrictiſſime interpretandæ, neque ad ea, de quibus
tranſigentes tunc non cogitarunt, trahendæ ſunt, L. 47. §. 1.
de Pactis L. 24. &3 I. C. de Transactionibus. Litigatores ve-

r0,

—
10 .
Pprion
Cä
Plicite

140

prum
aliis 0
Zekert.
zurare
al,1
polle,
1epro

poſitn

Pern
Lelati
C⸗
untun
tunt,
nunk.
Oleei
tione

hren

in
Vekl
benden

thelen
re
1b
nge
genn

bſt.

Dintemtin H
i e

Lconlin

Gumfimt
Kkereclt

uber i

PUiſlerin

Pfohetinae

luengete
Tuma, gount-

ftiann, i

amütti,
Anduumcd
Ackionig!

it pluribu

ente none.
rionifunt
edung
ireconne

Molifunnu

N,ueole
umcao
un heel
Antun
nisjuran
melle &
Geqi
1

tore.

10

Sp. DXII. DE ENCEPTIONIBU8.. „r

ro, dum ſuper libello jusjurandum delatum fuit, de exce-
ptionibus tranſigere in animum non induxerunt. Quamobrem
ICti Helmſtadienſes utramque limirationem rejiciunt, ac ſim-
pliciter ſecundum L. 9. C. de Exceptionibus reſpondent. Memo-
rabo exemplum: Adoleſcens de ſtupro conventus negat ſtu-
prum, atque actrici ſimul exceptionem fornicationis cum
aliis opponit. Hæc reo ſuper ſtupro jusjurandum defert, ille
refert. Comprobat relationem magiſtratus, atque actricem
jurare jubet. Parata illa ad jurandum, intercedit reus, ne-
gat, mulierculam vilem, infamem, ad jurandum admitti
poſſe, ac præterea exceptionem ſuam repetit, & non obſcu-
re probat. Acfrix rem judicatam, qua ſibi jusjurandum im-
poſitum ſit, urget, & exceptionem oppoſitam propter litem
per mendacium negative conteſtatam & transactionem „ quæ
relationi jurisjurandi implicite inſit, periiſſe ait. Acta ad
ICGtos Helmſtadienſes menſe Oétobri anni c1o occXXVII. mit-

tuntur. Hi quidem jusjurandum relatum revocari poſſe nega-

runt, ſed tamen eo nunc opus eſſe amplius, haud credide-
runt. Exceptio enim fornicationis evidens ex actis erat. Ne-
que eam per litis conteſtationem negativam & jurisjurandi re-
lationem amiſerat reus, ſicut ex ſuperioribus patet. Quam-
obrem ſic judicatum fuit: Wuͤrde Dorothea Zachariſen ihre
im Amte Alvensleben gethane Auſſage eydlich beſtaͤrken, ſo wird
Beklagter von angeſtellter Klage entbunden, jedoch werden die
beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen einander aufgehoben. V.

R. W. Rat. dec. Wir ſeynd zwar darinne mit vorigen Ur⸗

thel⸗und Beſcheid⸗Verfafſſern einig, daß Beklagter den ehema⸗

len reterirten und bereus in der Appellations Initanz rechtskraͤf⸗

tig beſtaͤtigten Eyd nicht widerrufen koͤnne, da er zumal nichts
angefuͤhret, wodurch Klaͤgerin eines zu befuͤrchtenden Meyneydes

genugſam verdaͤchtig gemacht wuͤrde, indein ſie ja wol ein lieder⸗

lich Menſch ſeyn, und doch bey Beklagtem gelegen haben kann.
Eee ee z. Allein,

7 2 MEDFTAT. AD PANDECT..

Allein, wenn ſie den referitten Eyd gleich abgeleget, ſo bleibet
doch die Frage uͤbrig, ob Beklagter nicht mit der exceptione
fornieationis cum aliis gehoͤret werden muͤſſe. Dieſes halten
wir allerdinges dafuͤr, in Erwegung, daß die Rechte einen Be⸗
klagten mit dem Beweiſe ſeiner Exceptionen alsdenn, wenn Klaͤ⸗
ger ſeine Intention genugſam dargethan, erſt zulaſſen. Es ſchei⸗
net demnach, ob haͤtte zuforderſt auf Abſchwerung des referirten
Eydes erkannt, und ſodann Beklagtem der ordentliche Beweis

obgedachter Exception auferleget werden ſollen. Alldieweil aber

der Eyd, im Fall dieſe Exception beygebracht wird, ganz ver⸗
gebens iſt, und der Name GOttes dadurch unnuͤtzlich gefuͤhret
wird, hiernaͤchſt in dieſer ſummariſchen Sache einen weitlaͤufti⸗

gen ordentlichen Beweis zu verhaͤngen unbillig iſt, ferner aus den

hey den Acten befindlichen eydlichen und anderen Zeugniſſen und
den in der Klage ſelbſt vorkommenden Umſtaͤnden genugſam erhel⸗
let, daß Klaͤgerin ein gailes, wildes und freches Menſch, auch

aus einer liederlichen Familie ſey, wodurch der Zachariſen im Am⸗
. m⸗
te Alvensleben gethane Auſſage von der wuͤrklich getriebenen Un⸗

lucht vollkommen ſuppliret wird, alſo Klaͤgerinn, daferne di
Zachariſen die Auſſage eydlich beſtaͤrket, vor ganz uͤberzeuget zu achten

iſt; So haben wir nach Innhalt unſers Urthels geſprochen. In Ele-

ctoratu Saxoniæ tamen utrobique ſecus eſt. Ibi enim in der Er⸗

laͤuterung und Verbeſſerung der Proceß-Ordnung tit. 16. §. 3. con-
ſtitutum, ut exceptiones propter mendacium generaliter amit-·

tantur, & poſt jusjurandum ſuper libello ipſo delatum ceſſent.

Exceptio praeventionis ceſſat, quando judieium, in quo lis cœpta
fuit, eſt elauſum.
XAotiſſima eſt exceptio præventionis, quæ locum tunc ha-
bet, quum duorum tribunalium jurisdictio in una cau-
ſa concurrit, atque lis in altero eorum jam cœpta, atque ad-

huch

—
huc
Jud,
cii⸗
Cam
Nori
merd
riann
riculu.
conku
Venti
tat
venti
ſemp.
Zure
Sige
ſemp
omr.
Ie⸗

DW linet

ter tar
judici
tarn
I. l
licet
quol
u in
Kione
Poll
viur
for⸗

—
ſle
eNceptin
iſes hin
HeitenP

wennſß

„Eſe
rekene
ſche r
lelee

d, enng.

ich gete
en tifie
ernergd
euorfſinu
lhſamege

lebeſen V⸗
Dafare N
et u aher

Hen. InNe.
im inC.

16.430.

raliteroam
Umm ceſten

1 lir e

Im tune k⸗
in uns a
1, Atglet⸗
1

„ .

SpP. DXII. DE ENCEPTIONIBUSsSs. „73
huc pendens ad alterum trahitur. Sedes ejus eſt in L. 30. de
Judiciis. Circa hanc exceptionem illuſtris controverſia in prin-

cipio hujus ſæculi mota fuit. Quum nempe juſtitium eſſet in

Camera Imperii, & diu adhuc duraturum videretur, urbs

Norimberga litem de vectigalibus a multis jam annis in Ca-

mera cum gente Brandenburgica exercitam ad judicium Impe-

rii aulicum deferebat, atque citationem facile obtinebat, pe-
riculum in mora prætexens. Brandenburgenſes ad comitia

confugiebat, atque ibi quæſtionem, utrum exceptio præ-

ventionis, durante quamvis in Camera juſtitio, fibi compe-

tar, proponebant. Reſponderunf Ordines, exceptionem præ-
ventionis per juſtitium non excludi. Contra Cæſar, ceſſare illam
tempore juſtitii, reſcripſit. Narrat hanc litem Munchmayr in
Jure publico P. I. 6. 28. p. 686. 687. 689. ſed plenius Eaber in der
Staats⸗Canzeley P. I2. c. 3. Ego in iſtiusmodi controverſüs
ſemper Virgilianum illud: Mon noſtrum, inter vos tantas com-
ponere lites, uſurpo, atque argumentum, quod Ordines Imperii
ex Receſſu Imperii de anno 1654. §. 166. G Capitulatione Foſe-
phina § 41. deſumſerunt, graviſſimum eſſe confiteor, generali-
ter tamen exiſtimo, exceptionem præventionis ceſſare, quando
judicium, in quo lis cœpta fuit, eſt clauſum, nec apertura ejus
tam cito ſperatur. Si enim, ut Grotius de Jure belli ac pacis lib.
I. cap. 3. §. 2. recte ait, tempore juſtitii etiam ſibi ipſi jus dicere
licet, licebit multo magis, cauſam ad aliud judicium, quam in

gquo litigari cœptum, trahere. Firmat ſententiam meam Boebme-

yus in diſſert. de Eo, quod juſtum eſt, durante juſtitio, qui, etſi quæ-
ſtionem hanc non tangit, in alia tamen longe difficiliore ſtatuit,

poſſe Principem Imperii, durante Cameræ juſtitio, cauſas ci-

vium ſuorum ad Cameram devolutas vel ibi introducendas ad
forum ſuum retrahere, aut per delegatos judices decidere.

Eee ee 3 VIII.

MEDITFAT. AD PANDECT.

Replicam libello inſeri, nunguam eſt neceſfarium.
ultas ſubriles & inutiles obſervationes ac cautelas pragma-
tici in forum invexerunt, quæ juſtitiam non juvant,
ſed morantur, arque adeo, quantum fieri debet, eliminan-
dæ ſunt iterum. Sed iſtæ eliminatio deinde difficilis eſt, quum
opinio aliqua ſemel in obſervantia radices egit. Vide bimus
exemplum. Ait Bergerus in Electis proceſſus exſecutivi §. 43.
in Electis Diſcept. for. pag. 1087. in Oeconomia juris pag.
999. actori, contra quem reus exceptionem liquidam ha-
licam, ſi quæ ipfſi adverſus illam ex-

bet, neceſle eſſe, rep
nſerere; alias, ſi

ceptionem in promtu ſit, confeſtim libello i
actor hoc neglexerit, atque replicam poſtea demum exceptioni
oppoſuerit, abſolvi reum, atque actorem cum replica ſua ad ſe-
paratum judiciumablegari. Quam ſingularem obſervationem
judiciis & collegiis adſidere incipe-
ſubinde ſecundum illam judicavi &
lum referam. Coheres

ipſe olim, quum primum
rem, egregiam reputavi ac
reſpondi. Ex multis unum exemp
coheredem actione familiæ erciſcundæ convenit. Reus ex-
onem transactionis opponit, acſtatim inſtrumento publico
iſtam transactionem inductum
idque ſe probaturum pollice-
Ad judex ex prineipiis, quæ modo dixi, abſolvit reum.
aſulti Cti Vitembergenſes menſe Majo an-
ferente & novam illam doctrinam graviter
his rationibus: Der
ehet darinnen, daß ſie mit ihrer
und Beklagte von derſelben entbunden und losge⸗
Aldieweil aber Beklagte die exceptionem trans:
icialis vorgeſchuͤtzet, ſolche

firmat: Aοr replicat, ſe dolo ad
atque per eamenormiter læſum,

Appellat actor. Co
ni CIo IO CCXI. me Tre
tuente, confirmarunt primam ſententiamex
Klaͤgere fuͤrnehmſtes Gravamen bef
Klage abgewieſen,
ſprochen worden.
ackionis und factæ jam diviſionis jud
auch durch das bey den Actis primæ inſtantiæ in Abſchrift b

ſolc
deh.
Tis
ſonde
obun
conſi
fiam:
Video
cium
Juun
rasc
eXte
mek
(t04
Aius.
teltati
leſion
