de Religioſis, ita & uxor, inter quam & maritum jura reci-
proca ſunt, arg. L. 22. §. 7. Soluto matrimon. ad idem obli-
getur, adſtipulante Carpzovio P. 3. C. 25. Def. 7. deinde,
quod vidua, dum interceſſiſſet, ipſa quodammodo de ſuo
ſumtum feciſſe videatur, nec tamen de repetitione proteſtata
eſſet, ideoque, quod pietatis cauſa impenderit, repetere ne-
queat, L. 14. §. 7. de Keligioſis. Sed facilis ad utramqueta.

ee.
d
del
dle
1
het⸗

e
elk.
le.
.
dres
dr⸗
utr
44
tec
ohl⸗

ince,

ſ
elui
ele⸗
en⸗
⸗

SP. CCCCLXXXIV. DE CETEER. PRIM. CIAss. CRrpIT. 507

tionem eſt reſponſio. Quod ad primam, agnoſcimus quidem
ſubfidiariam uxoris ad maritum funerandum obligationem.
Sed non opus eſt ſubſidio, ubi maritus bona ipſe reliquit,
quamvis ære alieno obruta. Nam æs alienum prius non de-
ducitur, quam impenſæ funebres ſolutæ fuerunt, id quod de
uxoris funere clare conſtitutum eſt in L. 26. de Keligioſis.
Deinde proteſtatio confilii magis eſt, quam neceſſitatis. Ita-
que omiſſio ejusdem non excludit actionem funerariam, ut
ex ipſa L. 14. J. 7. de Religioſis patet. Præterea in fide juſſione

non eſt animus donandi. Omni quippe fidejuſſioni tacite
ineſt pactum, ut prius facultates ejus, pro quo fide juſſimus,

excutiantur, Novella 4. cap. I. Admiſimus ergo mercatores
ex his rationibus: Zwar will der Curator bonorum auch die re⸗
formirte Gemeinde mit ihrer Prætenſion an die Wittwe und deren
Herrn Vater weiſen, vorgebende, dieſelbe haͤtten vor die Begraͤbniß⸗
Koſten zu ſtehen verſprochen. Allein zu geſchweigen, daß ſolches noch
nicht einmal erwieſen, ſo wuͤrde es doch, wann es auch erwieſen
waͤre, wenig zdur Sache thun, indem ſolche Worte nichts weiter als
eine bloſſe Buͤrgſchaft in ſich begreifen, mithin der Concurs gleichwol
als Haupt⸗Schultener obligiret bleibt, und nicht zu vermuthen iſt,
daß die Wittwe, welche bey gegenwaͤrtigem Concurſe das Ihrige auf
das genauſie ſuchet, und nichts verſchenket, die Begraͤbniß⸗ Koſten

ſchenken wollen, da ſie doch ſelbige ſo gar in dem Falle des wuͤrklichen

Vorſchuſſes zu fodern berechtiget geweſen.
V.
Creditum in alimenta delitoris ad primam elaſſem referri nequit.

reditum in alimenta debitoris, das Koſtgeld, nullum in jure
ſcripto privilegium habet, quamvis ex æquitate aliquod
mereatur. Certe in academia Julia, ſiquidem concurſus cre-
ditorum excitetur, excitatur autem ſæpiuscule, conſtanti uſu
àa majoribus receptum accepimus, ipſique perpetuo ſervavi-
S88 2 mus,

08 MEDTTAT. AD PANDECT.

mus, ur creditum in cibaria aliis creditis anteferamus. Sed,
ubi iſtiusmodi conſuetudo non viget, creditum hoc in quar-
tam claſſem rejiciendum eſt, etſi diſſentiat Str)hius, cui Cti

Helmſtadienſes menſe Junio anni cioloccxxII. reſponderunt:

Was drettens das Koſtgeld betrift, ſo will Milde zwar damit ad pri-
mam claſſem gebracht werden, und berufet ſich dieſerwegen auf L.

6. pr. qui potiores in pignore, ingleichen Strykium ad Brunne-
mannum de conecurſu ereditorum cap. f. §. 18. Allein der alle-
girte Text handelt nur von ſolchen Alimentis, welche dem Concurſe

zum beſten, und zu Erhaltung der demſelben zuſtehenden Guͤther und

Einkuͤnfte hergegeben werden, und iſt demnach auf die dem Schuld⸗

ner ſelbſt gereichte Alimenta, als woraus der Coneurs nicht den ge⸗
ringſten Nutzen gezogen hat, nicht zu erſtrecken. Folglich muß ſich

Milde dieſes Poſtes halber mit der vierten Claſſe begnuͤgen.
C,0 Aà 0 L L ANIA.

1. Si debitor obæratus ante motum concurſum moritur,
impenſæ in funus ejus ex bonis relictis fiunt. Si poſt con-

curſum excitatum obit, ut alii pauperes, gratis iepelitur.

Carpzov. Jurisprud. eccl. lib. 2. def. 374.
2. In prima creditorum claſſe collocatur etiam merces do-
meſtica famulorum, das Liedlohn. Legem quidem, quæ
mercedem hanc accurate definiat, non habemus, quum

privilegium id magis ex conſuetudine, quam jure ſcrip-

to, pendeat. In eo tamen Cti fere conveniunt, quod

aliter id locum non habeat, quam, ſi is, qui operarum
ſuarum mercedem petit, 1) in domo, 2) in convictu, 3)

in familia debitoris fuerit. Vide Mevii Jus Lubec. P. 3.

tit. I. art. II. u. 63. Nautæ vero miniſtrique nautici
nunquam in domo & familia, ſæpe nec in conviéctu exer-

citoris vivunt, aut victum ſaltem ad breve tempus acci-

piunt. Itaque ſtipendia nautarum privilegium merce-
dis domeſticæ, des Liedlohns, in concurſu creditorum non
habent. Dixi in Specim. CEIX. de Exwercitoria ad med. 6.
. “

„*

ec
llr.

Cil

.

D.
fl.
nr.
lle.

eſe⸗
d!

l

NNe

ſ

tn .

tur.

do.
e

i⸗

nn

Sp. CCCCIXXXV. Dr Src. Caxp. NCoxc. Crassn. 509

In Saxonia de mercede famulorum legem claram habe-
mus in Ordinat. recognita proceſſus tit. 42. §. 5.

8 P k C Ih M E N CCCCLXXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LI. 11II. T71V E.

SECVNDA C REDITTORVM

IN CONCVRSV CLASSE
SEU DE

HVYPOTHECIS PRIVILEGIATIS

PVBLICE CVM SEQVENTI SPECIMINE

DEFE N SVM

CHRISTOPH. FRIDEKR. WELDEKIND

HANNOVERANO, LL. C.
D. XIII. AVGVST. CIOIDCCXXIXN.

P A F TIO.

In concurſibus creditorum præcipuæ circa hypothecas ea-
J rumque inter ſe collocationem lites naſcuntur, quibus
omnibus excutiendis ac decidendis nec centum volumina
ſufficient. Noſtri igitur inſtituti ratio ſcriptique brevitas
ſingulas perſequi non ſinit. Delibabimus ſaltem aliquot ex
argumento vaſtiſſimo obſervationes, quæ digniores nobis
viſæ ſunt, atque eas duobus capitibus comprehendemus,

quorum prius de hypothecis Privilegiatis, ſeu jus prælatio-

nis adnexuin habentibus, adeoque in ſecunda creditorum
S S 3 claſſe

510 MEDITAT. AD PANDECT.

.

claſſe collocandis, alterum de hypothecis ſimplicibus, quæ
vulgo ad tertiam creditorum claſſem referuntur, aget.

I.
QLui in refectionem rei, durante coneurſu, eredit ,„ in prima
ereditorum elaſſe collocatur, qui ante toncurſum
in ſecunda.
II.
Weceße temen eſt, ut expreſſe in refectionem creditum ſft.
Sola verſi non Nußheit.

jura noſtra in L. 5. Qui potiores in pignore, L. 8.
Depoſiti, L. 29. §. 2. de Pignorilus hypothecam
cum prælatione tribuunt. Multum vero hic intereſt, utrum
quis pendente concurſu, an ante eum, crediderit. Qui, fer-
vente jam concurſu, in refectionem credidit, ante omnes
alios in primo loco primæ claſſis inter ipſos ſumtus in
curſum factos collocatur, atque adeo mercedi etiam dome- .
ſticæ præfertur, quemadmodum in Specimine CLIX. de Er-
ercitoria actione med. 5. oſtenſum, atque in Saxonia per ex-
Preflam legem in der erlaͤuterten Proceß⸗ Ordnung tit 42. §.
I. firmatum fuit. Qui vero ante concurſum credidit, is,
quamvis ſibi pignus ſtipulatus non ſit, habet id tamen, L. I.
In quibus eauſis pignus, etiam cum privilegio prælationis, L.
y. Qui potiores in pignore, ſed poſt fiſcum demum, ut lex 34.
de Rebus auctoritate judicis loquitur. Quod interpretes ſic
explicant, ut creditorem iſtiusmodi in ſecundam claſſem re-
jiciant. Vnum tamen hic eſt, quod moneo, non ſufficere
ereditum, nec etiam refectionem, ad jus pignoris & præla-
ionis conſequendum, ſed neceſſe eſſe, ut expreſſe i in refe-
Ctio-

Aui in conſervationem & refectionem rei credunt, his ””M

IS
cun

er⸗

A.

ee
el.
ele⸗
lio⸗

4

SpP. CCCCLXXXNV. Dz Src. Canp. Coxc. Crassr. jr

ionem creditum ſit, Nov. 97. cap. 3 4. ibi: expreſſim, L.

r. In quibus cauſis pignus. Adde Martini in Proceſſu tit. 43

§. 6. n. 7. ſqq. Sic Gti Helmſtadienſes menſe Novembri an.
ciloloccxxvII. judicarunt ex his rationibus: Dann folget die

Burgermeiſterin Dietrichen mit ihrer privat-Hypothec. Zwar

will dieſelbe andern Glaͤubigern vorgeſetzt ſeyn, aus der Urſache,
daß das Capital zu Wiederaufbauung des verbrannten Hauſes an⸗
gewendet worden. Allein dieſes jus prælationis fommt nur den⸗
jenigen zu, welche das Geld ad refectionem ausdruͤcklich herleihen,
und ſolches der Obligation einverleiben laſſen. Dahingegen iſt in
der Pfand⸗Verſchreibung kein Wort von der Refection enthalten.
Alſo haben wir auf dieſes der Tiduidancin Suchen keine Refle-
Xion gemachet.

III.

Qui ad emendum eredit, jus pr. ælatienis non aliter conſequitur,

quam ſi Hypothecam fibi 1. expreſſe 2. ſtatim 3. legitime
Rtipuletur, atque res vere pecunia ejus
comparetur.

A' Iuſtinianus in Movella 97. c. 3. poſteriores creditores,
quorum pecuniis res emta eſt, iis, qui etiam multo an-
tiquiores ſunt, tamen priores exiſtere. In iſta Novella non
novum jus conſtituitur, ſed vetus commemoratur ſaltem, ut
ex verbis ejus manifeſtum eſt. Refert enim ſe Juſtinianus ad
Privilegia aàa legibus data. Quæ proinde inveſtigari oportet.
Sedes nempe hujus privilegii eſt lexz. C. Qui potiores in bigno-

re, ex qua explicari debet Novella. Conſtat ex iſta L ei, qui ad

emendum credit, non aliter privilegium competere, quam ſi
I. res vere ejus pecunia comparata probetur, 2. eadem cre-

denti ſpecialiter, h. e. expreſſe & 3. ſtatim ſive in ipſo con-

tractu

5S12 MEbDITAT. AD PANDECT.

tractu obligata ſit. Addendum eſt 4. ut obligatio legitime ſe-
cundum jura & mores loci fiat, arg. Movellæ 136. c. 3. Itaque

in Saxonia ceterisque terris, in quibus res immobiles, niſi ju- 6

dicialiter, obligari nequeunt, is, qui pecuniam ad prædium
comparandum credit, privilegio non gaudebit, niſi hypothe-
cam a judice confirmari curarit. Porro, quum feudo pignus
fine domini conſenſu imponi non poſſit, 2. E. 55: pr. is, qui ad

emendum feudum pecuniam mutuam dat, quamvis pignus

ſibi in ipſo contractu ſtipulatus ſit, ſi tamen hoc inſcio domino
factum eſt, jus nullum conſequetur. Vide Carpzovium deci-
ſKione 56. Secundum hæc judicarunt Cti Helmſtadienſes
menſe Dec. au. CloloccxvVI. Crediderat quis pecuniam in em-
tionem feudi, atque hypothecam ſibi in feudo emto ſtatim
ſtipulatus erat, ſed conſenſum domini poſt aliquot demum
annos petierat obtinueratque. Excitato deinde contra emto-
rem concurſu, jus prælationis ſibi vindicabat; ſed fruſtra.
Etſi enim hypothecam ſibi ftatim ſtipulatus eſſet, hoc tamen
in feudo non ſufficit, ſed ibi præterea conſenſus domini re-
quiritur. Hunc ergo ſtatim implorari oportuiſſet. QAod
quum factum non efſet ab initio, ſicut lex iſta jubet, ſed ex
intervallo demum, memorato creditori nullum prælationis

jus competebat, ſed locus demum poſt creditores, qui inter-

medio tempore hypothecam obtinuerant, adſignabatur.

Communis opinio, quaæ venditor, qui ſibi in re vendita ratione

pretii pignus J. altem extrajudicialiter ſtipulatur, Eypothecis
uudicialibus a debitore conſtitutis præfertur, exploditur.
Venairor legem, quamcunque vult, rei ſuæ dicere poteſt,
arque in emtoris poteſtate non eſt, quidquam facere,
quod conventioni in ipſa venditione initæ contrarietur, I.
v3. Communia prædiorum, L. ult. C. de Pacctis inter emtorem.
Si itaque venditor, dum vendidit, hypothecam ſibi pro pre-

no nondum foluto ſtipulatus eſt, emtor nequit quidquam
facere,

—
eſe.

e.

.
du
Othe.
gnn
luind
gnnn
Dince
leci⸗
ene
len.
kann
ennun
emnd.
uſtre
Einen
ine.
vod
der
Koni
inter.
I

i
.
tel⸗
cele
el.
ten
e⸗
Guun

cele⸗

SP. CCCCLXXXV. DrE Szc. CarED. INCoNc. CrAssrx. 513

facere, quod iſti hypothecæ noceat, &, ſi quid facit, id eate-

nus, quatenus nocet, nullum eft. Ergo hypothecæ ab emtore
aliis conſtitutæ ab hypotheca venditori reſervata vincuntur.
uæ quidem res tunc dubium non habet, quum utraque, quæ
concurrit, hypotheca ejusdem conditionis, h. e. judicialis vel
etiam extrajudicialis eſt. At quid, ſi venditor ſibi pignus Pa-
cto ſaltem extrajudiciali reſervavit? hoccine etiam pignora
in judicio ab emtore conſtituta vincet? Ita ajunt Carpzovius
T. 2. C. 23. def I7. Strykius ad Brunnemanni Concurſum ored.
ap. 5. §. 13. verb. Mhpothecam generalem, Martini in Procsſſa
zit. 42. §. 2. u. 20. Hoc mihi vero iniquum videtur. Genera-
lem habemus legem 11. C. Qui potiores in bignore, quæ pig-
nora privata publicis anteponit, nec venditoris pignus exci-
it. Ejus legis ratio eſt fides publica, quæ privatis pactioni-
us convelli non debet. Convellitur vero ſine dubio, ſi ven-
ditori permittas, clandeſtina conventione, quam ſcire nemo
poteſt, futuris hypothecis omnibus, quamvis ſolemniſſimis,
derogare. Nemo impoſterum pecuniam ſuam poſſeſſoribus
Prædiorum ſub hypotheca publica ſecure credet, quum me-
tuendum ipfi ſit, ne quis ex priſcis venditoribus aliquando
emergat, pignus ſibi olim privatim adſcriptum commemoret,
atque creditores omnes poſteriores providentiſſimos eludat.
Res indigna profecto & fraudi ſimillima. Cur enim aperte
non egit?“ cur hypothecam ſuam cum ipſo contractu aliena-
tionis in tabulas publicas referri non curavit? Quibus recte
conſideratis, damno communem opinionem, qua hypotheca

venditori extrajudicialiter reſervata pignoribus judicialibus
anteponitur. Non diffitebor tamen, Præſidem ipſum olim
communi opinione, quam tunc nondum ſatis excuſſerat, ab-
reptum ſic nomine Ctorum Helmſtadienſium menſe Febr.
anni coocexvIII. repondiſte: Auch moͤgen Appellanten deshal⸗
ben, daß dieſe Hypothec auſſergerichtlich verſchrieben worden, kein
Vorrecht ſich anmaſſen, weil das einer ſolchen zu Zeit des Verkaufes
reſervirten Hypothec anklebende jus prælationis keine gerichtliche
Inſinuation erfodert.

dum. VII. Titt v.

5144 MEDITAT. AD PANDECT.

Hpotheca venditori ratione pretii etiam judicialiter reſervata
poſtponitur tamen pignoribus omnibus, qux ante
venditionem prædio inbæſerunt. 2
Ehiber egen in Eleéis diſcept. for. pag. 1359. normam
concipiendæ in concurſibus creditorum ſententiæ deſig-
natoriæ, quam in congreſſu ordinum Saxonicorum præſcrip-
tam dicit. Ea ceteroquin bona & accurata aliquid tamen ha-
bet, quod diſplicet. Nempe inter creditores primæ claſſis
hos tertio & quarto loco poſitos reperies: 3. Das ruͤckſtaͤndige
Kaufgeld, es ſey gleich An / oder Tage⸗ Zeit „Geld, wann deswegen
der Verkaͤufer beym Kauf ihm nur die Hypothec oder das Eigenthum
an dem erkauften Stücke vor oder auch auſſer Gerichte vorbehalten.
4. Diejenige Schuld, fuͤr welche das Gut, ehe und zuvor der Schuld⸗
ner daſſelbe an ſich gebracht, in ſpecie oder auch ir genere verpfaͤndet

worden. Mirum. Si hunc ordinem admittas, liberum erit ven-

ditoribus, creditores ſuos omnes eludere, atque reſervata ſibi
hypotheca eos anteire. Quod ferendum profecto non eſt.
Creditores, quibus, antequam prædium venderetur, hypo-

theca conſtituta fuit, jure ſeparationis omnia pignora ab em.

tore poſtea conſtituta vincunt, arg. L. I. §. I. 6. 9. de Separa-
tionibus. Vide Specimen Præſidis CCXXXVI. de Subbhaſta-
tione hypothecas exſtinguente med. 5. Vincet ergo etiam hypo-
thecam, quam emtor venditori conſtituit, atque hoc eo ma-
gis, quoniam iſti creditores antiquiores ab ipſo venditore vel
majoribus ejus cauſam habent. Quapropter invertendus eſt
Bergeri ordo, ac poſteriores prioribus præferendi. Fecerunt
id Cti Vitembergenſes menſe Octobri anni cioloccix. atque
ſic in dem Beukertſchen Concurſe judiearunt: 3. Die Kirche zu
Burckertswalde mit 52. Rtehlr. 12. Gr. nebſt dem Intereſſe moræ,
wegen des noch vor Erkaufung des Gutes de anno 1688. darauf haf⸗
. ten⸗

Sp. CCCCLXXNXVI. Dz TrkKTIACELIOS. Crassr. yrs

— .
d tenden gerichtlichen Unterpfandes; 4. Chriſtian Schoͤckel mit 208.
Rthlr. unbezahltem Kaufgelde, ſo aber mit 15. Fl. jaͤhrlich von 1706.
ſeinen Anfang nimmt, Kraft vorbehaltener H) othec de anno 1691. „
Firmavit hoc deinde clara lege potentiſſimus Poloniarum 1
Gnnn rex, & in Ordinatione proceſſus recognita tit. 42. §. 6. &7. pig- .
i nora, quæ prædio, antequam a debitore adquireretur, inhæ- .
eſeß ſerunt, antepoſuit hypothecæ a venditore reſervatæ.
“ CONOLLANRIVUM
ſit. In Ordinatione recognita proceſſus Saxonici tit. 43. hæc ſe-
4 cunda creditorum claſſis prorſus abolita atque ter-
et tiæ ſimplicium hypothecarum claſſi immixta eſt.
hchele 7
Skhk SPECIMEN CCCCLXXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
dD AD LIB. XLEII. TII. V.
n e ”M s
VW TERTIA CREDIITORVM
ie SEU DE D
1sypo⸗ . .Y

HVYPOTHECIS SIMPLT

ecerut ðð 1
ug Poſeſfo pignoris creditori poſſidenti in coneurſu adverſus
Krge=d azlios oreditores, antiquiorem bypothecam baben-
Sdldga S ter, non prodeſt. H
gaufhen S TIrI zE . II.
lin

S14 MEDITAT. AD PANDECTLI.„.

II.

Libherat famen eundem a pena praæclußi.

ure Romano inter hypothecam ſimplici conventione
conſtitutam & pignus, cujus poſſeſſio in creditorem
transfertur, quodque Germani ein handhabend Pfand
vocant, nihil præter nominis ſonum intereſſe. Marcia-
nus in L. 5. & I. de Pignoribus ait. Scilicet traditio creditori
jus potius non tribuit, ſed antiquitas temporis. Nam credi-
tor, cui hypotheca ſaltem per conventionem conſtituta eſt,
creditori, cui res eandem poſtea obligata atque ſimul tradita
fuit, ita præfertur, ut ab hoc eam actione hypothecaria vin-

dicare poſſit, L. 12. Qui potiores in pignore. Turbat hæc res
aliquantulum ſecuritatem fidemque publicam, & efficit, ut in

anguſtiis rei pecuniariæ conſtituti, oblatis licet pignori rebus

pretioſiſſimis, tamen difficilius creditorem, qui ipſis ſubve-

niat, reperiant, metuente unoquoque, ne res, quæ afferun-
tur, ante jam hypothecæ vinculo innexæ aliquando ab anti-
quiore creditore vindicentur. Veteres igitur Germani, pri-
usquam leges Romanas reciperent, conventionales hypothe-

cas ignorarunt prorſus, atque ei tantum, cui res ſimul tradita

fuerat, jus pignoris tribuerunt. Quod poſtea, introductis
romanis legibus, mutatum atque hypotheca cum pignore
exæquata fuit. Animadverterunt tamen incommodum, quod
hinc naſceretur, Lubecenſes, atque in P. 3. Juris. ſai tit. 4.

art. 5. pignus, ein handhabend Pfand, etſi tempore poſterius,
hypothecæ anteriori prætulerunt, ac conſtituerunt, ut, qui.

pignus tenet, contra alios ſecurus ſit. Idem in ſtatatis Ham-

burgenſibus P. 2. tit. 4. art. 2. ſancitum. Potentiſſimus quo-

que legislator Saxo in Ordinatione proceſſus recognita it.

44. §. 2. pignus mobile, ſi creditori traditum ſit, ceteris cre-
dito-

tiore
torem
Porh
Arciz.
litori
redi.

.

tradt
jaf.
e te
Utin
rebyg

Uye.

Iun⸗
Au⸗
h r.
hothe.
Uncie
Ndue⸗
innee

vNNH

tit
kerins

1 1

Mn.
⸗
u
iscre⸗

o.

4

Sp. CCCCLXXNVI Dz TeRTACaEDrTOR. Css. 5S17

ditoribus omnibus antefert, atque iis ſaltem, qui in prima
claſſe locum habent, poſtponit. At in aliis locis, atque in Sa-
xonia etiam, quod ad res immobiles, jus Romanum viget,
ut in concurſu creditorum poſteriores, qui pignus pPoſſident,
id cum fructibus poſt motum concurſum perceptis ad con-
ſtituendum corpus bonorum exhibere cogantur. Qua de re
ſatis diétum a Præſide in Specimine CCXXXI. de Prioritate
emporis in pignoribus medit. 2. Hactenus igitur poſſeſſio
pignoris creditori poſſidenti non prodelſt, prodeſt tamen alia
ratione, ut nempe eum a pœna præcluſi liberet. Solent vi-
delicet poſſeſſores pignorum, quando concurſus creditorum
contra debitorem, a quo cauſam habent, excitatur, taciti poſ-
ſeſſioni ſuæ incubare, nec vel edictalem citationem, vel com-
minationem præcluſionis, vel ſententiam præcluſivam ipſam
curare. Nec expergiſcuntur prius, quam ipſe curator litis

aut bonorum dormitantes excitat, atque, ut pignora ſua in

judicium deferant, interpellat. Tunc demum, amiſſa poſſeſ-
ſione, ſeſe inter creditores recipi flagitant. Opponit curator
Ppræcluſionem factam, & negat, illos porro audiendos eſſe.
Ego tamen, illis hanc Præcluſionem nocere, haud puto.
Namque edictalis citatio, quæ in principio concurſus decerni
ſolet, eos ſolos obligat, qui ipſi agere, & jus ſuum perſequi
volunt, non eos, contra quos nomine concurſus actio inſti-
tuenda eſt. Hi libellum & peculiarem citationem ſecuri ex-
ſpeclant, neque exceptiones, quas habent, taciturnitate amit-
tunt. Ex horum numero ſunt creditores Poſſidentes. Hi.

quamdiu pignus tenent, actionem hypothecariam non ha-

bent. Fruſtra igitur & ridicule nomina inter creditores pro-
fiterentur. Sed, ſi ipſi deinde rei vindicatione conveniun-
tur, tunc exceptionem pignoris opponunt, quam ante inſti-

tutam Contra ipſos actionem objlicere nulla ratione potuiſ-

TLet 3 ſent.

518 MEDITAT. AD PANDECT.

ſent. Vide L. I5. §. 5. de Re judicata. Adde Mevium P. 7.
dec. 250. Sic ergo Gti Helmſtadienſes menſe Julio anni
cioloccxxvI reſponderunt: Siebentens 10. Rchlr. ſammt den

Zinſen vom 21. Febr. 1727. Johann George Rittern, welcher dage⸗

gen das Pfand ausantworten, und daß er von dem Schuldener ſonſt

weiter nichts habe, ſchwoͤren muß. V. R. W. Rat. dec. Nach

ihnen ſtehet Ritter mit den auf Unterpfand geliehenen 10. Rthlrn. 1

welches er ad concurſum herangeben, und, daß er nicht mehr in
Haͤnden habe, ſchwoͤren muß. Unrerdeſſen ſchadet ihm doch nicht,
daß er ſich in Anſehung des in Haͤnden gehabten Pfandes in termi-

no liquidationis nicht gemeldet, ſondern das jus retentionis ſo
lange, bis der Contradictor ihn in Anſpruch genommen, exerci-
ret, und dadurch ſein Recht conſerviret. Similiter Cti Vitem-
bergenſes menſe Majo an. cioloccxxX. judicarunt, atque hoc

5 4 . —12 .
ad eum eriam caſum, quo lex provincialis poſſeſſorem pigno-

ris poſſeſſionem hanc judicio indicare, ſed ſine determinatio-

ne temporis, jubet: Es iſt die von dem Curatore litis wider die
Amtsraͤthin Hantelmannin eingewenderte Supplication unerheblich,
und ſtehet ihr die wegen ihres ſpaͤten Angebens vorgeworfene Præ-

eluſion nicht im Wege, da der 53. Arrickel der Braunſchweigiſchen
Wechſelordnung einem jeden Wechſel⸗Glaͤubiger an den ihm zum
Unterpfande geſetzten Effecten die Prioritat vor andern creditori:⸗
bus zuſpricht, und ihm nur bey entſtehendem Concurſe, ſolche Ef⸗
fecten dem judicio anzuzeigen und gerichtlich taxiren zu laſſen, an⸗
befi hlet, gleichwol hierbey weder eine gewiſſe Zeit beſtimmet, noch die
pœnam præcluſi hinzuſetzet, alſo es darunter bey Verordnung der
gemeinen Rechte laͤſſet, nach welchen ein Pfand⸗Inhaber bey entſte⸗

hendem Concurſe ſich ſelbſt anzugeben, und in den Coneurs zu mi⸗

ſchen nicht ſchuldig iſt, ſondern ſo lange ſtillſchweigen kann, bis er

von dem Curatore oder den uͤbrigen Glaͤubigern actione pignore-
Litia, belanget, und das Pfand abgeloͤſet, oder deshalb genugſame
Sicherheit geſtellet wird. S.

IIM.

“
Anni

Doun

SP. CCCCLXXXVI. DrE TERTIA Capfrox. CrLASSE. FI9

Poſſeſor pignoris, qui pignus pendente concurſu alienavit, ad

bretium cum uſuris inferendum compellitur.

heſi huic graviter obſtare videtur, quod Præſes in Spe⸗
eimine CCXXIV. de Actione hypothecaria medit,: I. cum

Carpzovio P. 2. C. 23. def. 12. . 7. dixit, actionem hypothe-

cariam contra eum, qui pignus vendidit, etſi pretium inde

redactum adhuc poſſideat, inſtitui non poſſe. At facilis eſt
reſponſio ex illo ipſo loco. Dictum fuit ſecurum eſſe, qui pig-
nus bona fide vendidit. Illa bona fides ei etiam in concurſu
prodeſt. Ergo ſi pignus, antequam concurſus excitaretur,

vendidit, ſecurus eſt, arg. L. 6. §. 6. Quæ in fraudem credit.

At, qui dolo malo poſſidere deſiit, actione hypothecaria uti-

que tenetur, L. 16. §. 3. de Pignoribus. Deſinit vero dolo malo

Poſſidere, qui ſcit, alium in ea re, quam tenet, jus potius ha-

bere, atque illam tamen vendit. Et hoc ignorare non potuit
Poſſeſſor pignoris excitato concurſu. Nota quippe eſt lex
1I2. pr. Qki potiores in pignore, quæ creditorem poſſidentem

antiquioribus creditoribus poſtponit. Sed rem exemplo illu-
ſtrabo. Hugo Wiperto creditori ſuo nomina quædam pig-

norat, ipſasque cautiones ſuper iis confectas tradit. Excitato
deinde contra Hugonem concurſu, Wipertus nomina ſibi

pignorata exigit. Innoteſcit tandem res ceteris creditoribus.
. 2 * 2 .
Hi ergo Wipertum, ut exactam pecuniam in commune con-
ferat, monent, reluctantem in judicium trahunt. Probe ſci-

licet obſervandum, non delegationem aut adſignationem ex
Parte Hugonis hic interceſſiſſe. Nam delegatio vera ſolutio

eſt, L. 187. de Verborum ſignif. atque creditori, qui per eam

ſuum tempeſtive conſequutus fuit, dolus objici nequit. Sed,
ut dixi, ſimplex oppignoratio facta erat, atque adeo credito-
res antiquiores jus ſuum in cautionibus iſtis retinuerant.

Quare

4.

520 MEDITAT. AD PANDECTLTT.
Quare ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſs Auguſto
anni cioloccxlv. Wird gefraget, ob Wipert nicht verbunden ſey,
die wegen ſeiner Foderung von 5000. Rthlr. in Haͤnden habende

Fuͤrſtl. Wechſelbriefe, oder, daferne er ſolche bereits bezahlt betommen,

ſowol das Capital als Intereſſe der maſſe bonorum des Hugo aus⸗

zuliefern, und ſich wegen dieſer Schuld nebſt andern Glaͤubigern an

das ſaͤmmtliche Vermoͤgen zu halten. Nun wendet zwar Wipert vor,
es waͤren ihm die Fuͤrſtl. Wechſelbriefe rechtmaͤßig verſetzer worden,
und haͤtte er demnach, ſich aus ſelbigen bezahlt zu machen, gute Macht
gehabt, ferner koͤnne ihm auch das Intereſſe von ſeinem ausgeliehe⸗

nen Cazpital nicht abgeſprochen werden. Weil aber obbeſagte Fuͤrſtl.

Wechſelbriefe dem Wipert nicht cediret, ſondern nur verſetzet wor⸗
den, dieſemnach derſelbe daran kein weiteres Recht als andere credi-
tores hypothecarii hat, auch, ungeachter ſeines Beſitzes, das Pfand,
wann aͤltere und ihm vorgehende Glaͤubiger vorhanden, auszuant⸗

worten verbunden iſt, hiernaͤchſt kein Glaͤubiger ſich ſelbſt bezahlt ma⸗

chen kann, inſonderheit, wann andere Creditores den Schuldener
berrcits in Anſpruch genommen, und den Anfang zum Concurs ge⸗
macht, ferner hoͤchſt unbillig waͤre, wann Wiperten, der von ſeinen
5000. Rthlr. die Zinſen bis anno 1707. gehoben, das Wechſel⸗La-

gio von 1704. an gelaſſen wuͤrde; So iſt Wipert die ihm ausgelie⸗
ferte Fuͤrſtl. Wechſelbriefe, oder, daferne er ſolche bereits bezahle be⸗

tkommen, das gehobene Capital und Intereſſe ad maſſam bonorum
des Hugo auszuantworten, und ſich nach dem Exempel anderer Glaͤu⸗
dhiger an das ſaͤmmtliche Vermoͤgen zu halten ſchuleig.
Oppignoratio doeumentorum bignus in ve M ribuit.
V.

—

Sed boe pignus ſaltem privatum 6, documenta

publica ſint.

— — — — — „

Notum

.2 — —— — —

—

SP. CCCCLXXXVI. Dr TERTIACREDITOER. CLASsI. 521

—
nguſ Notum eſt ex L. 2. C. Qucæ res pignori, Peroppignoratio-
n N nem inſtrumentorum rem ipſam, de qua inſtrumen a
lege aagunt, oppignoratam cenſeri. Qua de re plura vide in She-
hnmne cimine CCXXIII. de Pignoribus, medit. 4. Quum vero in-
o lg ſtrumenta, quæ pignorantur, plerumque Publica ſint, quæſi-
erne tum eſt aliquando, utrum pignus ipſum in iſtiusmodi docu-
tr mentis fundatum publicum ſit, an privatum. Et eſt ſine du-
Urden, bio privatum. Nam publicum pignus non ex qualitate rei
Moche pignori datæ, ſed ex modo pignorandi dijudicatur, L. II. C.
hhe Qui potiores in pignore. Sic igitur judicarunt Cti Helmſta-
dc. dienſes menſe Januario anni cloloccxxVIII. Daß die Galicin mit
t ten 8. Thlr. in der fuͤnften Stelle zu ſetzen, und den chirographari-
clc. ſchen Glaͤubigern vorzuziehen ſey. V. R. W. Rat. dec. Was die
Dg Galicin belanger, ſo har ſie zwar durch den empfangenen Kaufbrief
Nunh auf dem Hauſe ſelbſt ein Pfandrecht bekommen. Gleichwol iſt dieſes
le mo⸗ Pfand nur privatum, weil uͤber die Verpfaͤndung ſelbſt niemalen
dener. ein Inſtrumentum publicum errichtet worden, ungeachtet der
ge Kaufbrief ein Inſtrumentum publicum iſt; und iſt es laͤcherlich⸗
ſern. daß Leutsrantin ſich ein oͤffentliches Pfandrecht von dem dato des
Gel. Kaufsriefes an zuſchreibet. Dann, wann dieſes angienge, ſo wuͤrde
e der juͤngſte Glaͤubiger mit leichter Muͤhe ein bundertjaͤhriges Pignus
auswuͤrken, und damit den aͤlteſten creditoribus vorſpringen koͤn⸗
Drunn nen.
N VIT.
HWybotheca coram tribus teſtibus conſtituta publica eſt,
ypothecam judicialem tempore poſterioren
vineit.
i ð VII.
Weceſe tamen eſt, at inſtrumentum a tribus teſtibus
: ſubſeriptum.
H Zom. Pll. Vauu Clara

522 MEDITAT. AD PANDECT.

lara eſt le I1. C. Lut potiores in pignore, in qua inſtru-
mentum ſuper hypotheca confectum & a tribus vel am-
plius probatæ atque integræ opinionis viris ſubſeriptum quaſi

Publicum accipitur. Ea lex in iis provinciis, in quibus con-
trarium conſtitutum non eſt, etiam hodie viget, ut adeo tale
teſtimoniale pignus judiciali æquipolleat, eidemque, ſi tem-
pore prius ſit, anteponatur. Qua de re dictum in pecimine
CCXXX. de Pignore publico, medit. I. Vnum hic addo, præ-

ſentiam trium teſtium non ſuſſicere, ſed eorundem ſubſerip-

tionem deſiderari. Clare hoc & pro forma in ſupra memo-
rata lege præcipitur. Quare Gti Helmſtadienſes menſe ja-

nuario anni cioloccxxvIII. hypothecam, ſuper qua conventio

coram tribus teſtibus inita fuerat, pro privata declararunt ex
his rationibus: Nach ihnen folget Kuhlenkampf mit ſeinem durch
die Exſequution und Immiſſion erlangten oͤffentlichen Unterpfan⸗
de. Zwar will derſelbe ſolch Unterpfand noch von laͤngerer Zeit,
nemlich von dem dato des Wechſels, anrechnen, und berufet ſich
auf den L. 2. C. Qui potiores in bignore. Allein derſelbe fodert
ausdruͤcklich dreyer Zeugen Unterſchrift, welche hier mangelt. Cete-

rum in electoratu Saxoniæ hypothecæ hæ coram tribus te-

ſtibus conſtitutæ abrogatæ ſunt penitus per Ordinationem
Proceſſus recognitam tit. 46. §. 1.
VIII.

Pignus, ujus conſtituti dies vel plane non vel ſalten generaft.

zer, e. g. in nundinis, expreſſus eſt, aliis pignoribus, quibus
certus dies adſeriptus fuit, poſtponitur.

L. 1 38. pr. de Verborum oblig. conſtitutum eſt, ſi quis cer-
tarum nundinarum diebus ſibi dari ſtipuletur, ante finem
nundinarum petere nihil poſſe. Idem in L. 42. eodem in §. 2.

J. eodem &W§. ult. I. de Inutij. Ripulet. habetur. Quæ jura
agdhuc

—

—. —

—
nltnn.

Velin.
uil
Se.
deotie
ſi ten.
Aliite
„ PprüI.
Kcri.
Memo.
enleſ
IWendid
Munte
n dith
lerpfika
4 Dt
ſah
ſcher

bus e
ilzen

Nerale
ibus

niscer
e fhen
iſſ

e
Alue

Sp. CCCCLXXXV I. Dz TrETIA CREDTTOR. CIASSR. 52 3

adhuc hodie ſine dubio obſervantur, quorties dies ſolutionis
generaliter deſigna tus eſt. At accidit interdum, ut dies qui-
dem ſolutionis certus, dies vero contractæ obligationis vagée
& generaliter poſitus ſit, quæ res poteſt maximas lites ſuſci-

tare. Vt ecce: Lex eſt: in coneurſu creditorum hypothecæ

Privatæ iecundum tempus, quo conſtitutæ fuerunt, collo-
cantur, L. 2. C. Qui potiores in pignore. In concurſu quodam
duo creditores invicem acerrime de potiore loco contende-
bant. Ambo hypothecam habebant. Sed alteri eadem ge-
neraliter in nundinis hyemalibus Brunſuicenſibus anni 1725.

alteri die ſeptimo Februarii, qui dies in illas ipſas nundinas

incidebat, conſtituta fuerat. Ipſi, ad quos acta menſe Julio
anni cloloccxxvII. perferebantur, Cti Helmſtadienſes invi-
cem difſidebant. Aliqui eum, qui hypothecam generaliter in
nundinis acceperat, præferebant, arg. L. 66. de Judiciis, alii
utrumque uno loco ponendum atque pignus inter ipſos divi-
dendum cenſebant, arg. L. 10. de⸗ Pignoribus. Sed vicit eorum

ſententia, qui pignus die 7. Februarii datum anteponebant.

Etſi enim pignus etiam ſine die & conſule conſtitui poſſit, L.
34 §. I. de Pignoribus, melius tamen & cautius ſine dubio agit
creditor, qui certum diem deſignari curat. Ergo ſi quis cre-
ditor id non facit, vel tamen in determinando tempore ne-
gligentior eſt, contra hunc, quia clarius loqui debuiſſet, in-
terpretationem fieri oportet, L. 99. pr. de E'erb. obligat. Ita-

que poſtpoſitus in ſententia fuit ex his rationibus: Es folgen

die ſaͤmmtliche Wechſel⸗Schuldner, welche wir vermoͤge der Herzogl.
Wechſelordnung als hypothecarios nach den datis ihrer Wechſel⸗

briefe geſetzet, da dann die an Rippen in der Braunſchweigiſchen

Lichtmeſſen⸗Meſſe 1725. ausgeſtellte Wechſelbriefe von dem letztern
Tag ſolcher Meſſe gerechnet werden.

Uuu⸗ SPECI-

MEDITAT. AD PANDECT.

S P ECI ME N CCCCLXXXVII.

MEDITATIONVM AD P- A NDECIAS
AD EIF. XLII. 11I. V.

INFIMIS CRDTTORIVS

SEU DE
LIMITIBVS QVARTE ET
QVINTÆ CLASSI8s.
PVBLICE CVM SE RENTI DEFENSVM

JO. CASP. EBERHARDT WIENEKEN

QVEDLINEVRGENSI.
P. X. SEPTEMBR. CIOIDCCXXIX.

oſtquam in concurſibus creditorum primum illis, qui
ex ſingulari legum beneficio etiam ſine pignore om-

cum jure prælationis habentibus, porro hypotheca-

riüis ſimplicibus, tam publicis quam privatis, ſatisfactum eſt,

nihil plerumque ex patrimonio debitoris & corpore bono-
rum ſupereſſe ſolet, atque hi, qui ad quartam & quintam
claſſem referuntur, fere ſemper fruſtra inter ſe de potiore

loco diſputant. Sed ſolent tamen diſputare, quamvis aperte
videant, nihil ad ſe ex patrimonio jam tum exhauſto perven-

turum, & judex, tametſi idem animadvertat, cogitur tamen
inter eos pronunciare atque ſuum cuique locum, in quo ni-

hil accipiat, adſignare. Etſi vero inanis ſit fere ſemper la-

bor, difficilis tamen eſt, multisque dubiis innexus, quum

plerique laborent, ne in ultimam chirographariorum reſecl
. reje

— — — „

nibus aliis præferuntur, deinde creditoribus pignus

l
Okon.
Hing
te.
kunet
.
Uinn
otior⸗

pen

erver
tanen
ne 1
Per.
Jn

Alen
ee

„

4

Sp. CCCCLXXXVII. De INrHGS CREDITORIBVS. 72 5

rejecti ſpe omni excidant. Solet enim aliquando, quamvis

rariſſime, iis, qui in quarta perſonaliter privilegiatorum
claſſe collocantur, pauxillum quiddam, quod capiant & par-
tiantur inter ſe, relinqui. Quapropter præſente ſcripto fines
duarum iſtarum claſſium invicem regemus, &, ubi confun
obſcuratique ſunt, conſtituemus.

QLuerta creditorum laſſs *multis dificultaribus
eſt involuta.

II.
Reeferuntur ad eam, qui res ſuas alterius dei committunt,
non tamen aliter, gquam ſi id auctoritate
bublica factum.
V III.
