Proceſs ſofort verholfen werden ſolle. V. R. W. Rar. dec. An⸗

faͤnglich ſuchen Leuteranten der Leuteratin die Veraͤuſerung der ihnen

unterpfaͤndlich verſchriebenen Gaͤter zu verbieten, und fuͤhren zu
deſſen Behuef an, es ſey der auf ihre Guͤter gelegte Arreſt guͤltig,
auch den Glaͤubigern ſolche Veraͤuſerung, wegen des mit den Kaͤu⸗

fern kuͤnftig von neuem zu beſorgenden Proceſſes, hoͤchſt nachtheililg.

Alldieweil aber der Leuteranten Recht noch nicht ausgemachet iſt,
ſondern zuſorderſt die erkannte Beſcheinigung vollfuͤhret werden,
und ſodann ſich erſt zeigen muß, ob den Leuteranten ein jus an den

ſtreitigen Grund⸗Stuͤcken zuſtehe, und der von ihnen angelegtee

Arreſt rechtmaͤßig ſey, unterdeſſen aber, und da ſolcher Proceſs noch
einige Jahre dauren kann, die Leuteratin ihres Eigenthums, deſſen
vornehmſter Effect mit in der freyen Veraͤuſerung beſtehet, nicht zu

entſetzen iſt, zudem Leuteranten aus ſolcher Veraͤuſerung nicht den

geringſten Nachtheil zu beſorgen haben, indem die kuͤnftige Kaͤu⸗
fer ſchlechterdinges an der Verkaͤuferin Stelle treten, und ſich al⸗
lem dem, was gegen dieſe erkannt werden wird, ohne Ausnahme

unterwerfen muͤſſen, mithin die Exſequution dereinſt ohne Widerꝛ⸗:
H” NMenn

rede vollſtrecket werden mag; So iſt dieſes Puncts wegen voriges
Urthel beſtaͤtiget, jedoch zu der Leuteranten beſſerer Sicherheit d der
Anhang beygefuͤget worden.

c0οdpr

Qui rem litigioſam ſciens emit, victus deinde præſtationem
evwictionis petere nequit, niſi eam ſibi ſtipulatus ſit. Dixi
in Specim. CCXkL. de NWegotiis, in guibus præſtatio evictio-
nis eeſſat, mec. I.

hyuh

x!

Ori⸗.
uand

hoc
de U
Laoti
Ach,

Cern

Nullu
mino⸗

ſpene
tradn
guc
durun

a G 1

tnnre

iee

nttnt
ge
gniht

hnt dee.

rlun

gen GN

Ptoeeſe

fung
Uug hithn
lnftigf

ubc⸗

e Penoee

dhneWn

gen hore⸗

ſtatioren

ſit. MN.

0 eidt

91l.

cheehe

SP. DxRN DE STIPCLATICONE 827

Sp EC M E NW pxIX

MEDITATIONVM AD PANDECITAS
AD LIB. XL V. TIT. I.

—

STIPULATION.

Stipulatio a ſtipulo, non a ſtipula, deſcendir.

e origine vocis Inipuhtio mire diſſentitur. Paulus lib.
z. Recept. ſent. it. 7. & ex eo forſan Juſtinianus in
pr. L. de Verb. oblig. eam a ſtipulo, quod aqud vete-
Ees firmum ſignificabat, derivant. Contra Midorus lit. f.
Orig. ſtipulationem a ſtipula deducit: Veteres enim, inquit,
guando aliguid ſibi promittebant, ſtipulam tenentes frangebant,
quam iterum jungentes ſponſiones ſuas agnoſcebant. Nugas
hoc appellat, & Juſtinianum ac Paulum tuetur Salmaſius
de Uſuris cap. 6. Iſidorum defendunt du Freſne in Gloſſario
Latino voce: Stipulatio & Eccard ad tit. 40. Legis Salicæ voce
Adbhbramire, atque, eundem morem apud Francos reliquosque

Germanos olim obtinuiſſe, teſtantur. Ego cum Paulo ſentio.
Nullum enim de more iſto cum ſtipula veſtigium apud Ro-

manos Græcosque auétores, quos vidi, occurrit. Ergo Hi⸗
dorus, qui ſœculo VII. in Hiſpania vixit, forſan veterem Hi-
ſpanorum aut alterius gentis morem inepte ad vocem latinam
traduxit. Præterea pro Paulo facit, quod Græci, quibus lin-

guæ ſuæ originem maxima ex parte Romani debenn firmum,

durum, sνudρHενnvw appellant.

Mmm mm 2 II.

*

828 AMIEDITAT. AD PANDECT.

* ⸗ 3

Wulla promiſſio, cui acceptatio nondum acceſſit, obligat.

III.
Solum ſilentium ad acceptationem non ſuſicit.

„ IV.

Acceptatio a tertio, nomine abſentis facta, acceptanti quidem jus
dat, ut promiſſio, invito illo, revocari nequeat.

Acceptans tamen, invito eo, cujus nomine acceptavit, Hligari.
nem remittere poteſt.

daennitae ſtipulationum Romanarum r non demum jure ca.
nonico & moribus ſublata, ſed in ipſo jure Juſtinianeo

abrogata, atque pactis ſimplicibus eadem vis, quam olim ver-
ba ſolemnia habebant, tributa eſt in L. 10. C. de Contrab.

σ commit. ſtip. & §. I. I. de Verl. obl. ubi ſenſus ſaltem &

conſonans intellectus ab utraque parte, quibuscunque tan-

dem verbis expreſſus, deſideratur. Sufficit itaque Promiſſio

& ex altera parte acceptatio. Alterutra deficiente, nihil agi-

tur. Ergo, quamvis promittens verbis factisve voluntatem

ſuam enixe declararit, non obligatur tamen, quamdiu acce-
Ptatio deficit, Silentium ſolum inſtar acceptationis non eſt.
Nam, ut optime Bonifacius VIII. in c. 44. de Reg. juris in 6.

ait, tacens neque fatetur neque negat. Et quamvis pontifex

in præcedente c. 43. dicat, tacentem conſentire videri, hoc ta-

men tunc ſaltem verum eſt, quando lex eum ad reſponden-
dum obligat. Qualia exempla Paſſim it in jure occurrunt. Sic,

cujus

cuu

Mun

Prol
del.
ipſo
man
yero
ſone
habe
man
yuts
litat
Cii
dem
türe
ritu
turu
ille e
n
Pron

ile

pot
obli
Ver.
Tir
dec

tis,
adt
or⸗
ceſi

Huilng
..

t, iet.

un inegn
lliniare
nolime.
Cunt
ſaltem

tnge .

promili
nihil
Nuntaen.
din ed
nonn
juniz int
8pontfit
i, hoet-
eſponcer
tunt.
oli

cujus negotium geritur, ſi tacet, mandare intelligitur, L. 18.

Mandati, qui litteras mandatum continentes ſimpliciter ſine

proteſtatione recipit, mandatum ſuſcepiſſe cenſetur, Clem. I.
de Procuratoribus, pater ad litteras filii, quibus de accepta pro
ipſo pecunia certior redditur, non reſpondens tanquam ex
mandato obligatur, L. 16. de & C. Maced. Extra hos caſus
vero ſolum ſilentium etiam ad litteras acceptas pro conſenſu

non eſt. Nunc vero gravior naſcitur quæſtio, quem effectum

habeat acceptatio a tertio nomine abſentis facta. JIure Ro-
mano inutilis eſt ſtipulatio, L. 73. §. 4. de Reg. juris §. 4. I. de
Inutil. ſtib. Verum hodie, etiam hac in parte, non ſubti-
litatem Romanorum, ſed ſimplicitatem juris naturæ ſpectari,
ICti plerique, ſaltem cordatiores, fatentur. Et optime qui-
dem, ſi modo ipfi juris naturæ interpretes invicem conve-
nirent. At inter hos quoque non exigua pugna eſt. Quæ-
ritur ſcilicet, utrum is, qui alteri promiſit, ſe tertio quid da-

turum, promiſſionem ſuam revocare poſſit, antequam tertius

ille eam acceptet. Negat Grot. de Jure belli ac pac. l. 2. c. I1.
§. I8. hanc revocationem fieri poſſe, invito altero illo, cui
promiſſio facta fuit. Grotii ſententiam oppugnat Beyerus in
diſſert. de Jure ex acceptatione promiſi pro altero facta, ex hac
potiſſimum ratione, quod nemo ex promiſſione ſua prius
obligetur, quam ille, cujus intereſt, eam acceptaverit, quum

vero illius, cui promiſſio facta eſt, non interſit, utrum tertio

aliquid præſtetur, aut non, eum valide acceptare non poſſe.

Sed defendit Grotium ernberas in Obſerv. forenſi 182. Part.

I. Ego ex Grotii partibus ſto. Intereſt naturaliter acceptan-
tis, ut alter, cujus nomine acceptavit, per ipſum beneficio

adficiatur, id quod jam olim Papinianus in L. 7. de Servis ex-

portandis agnovit. Vt ſpecialius ipfius interſit, lex naturæ non

deſiderat. Sufficit enim qualecunque intereſſe. Itaque quod

ei promiſſum eſt, quodque ſervari ejus intereſt, contra ipſius

Mmm mm 3 volun-

Sp. DXIN. DE STIPULATIONF. 82,„

83⁰ MEDITAT. AD PANDECT.B

voluntatem revocari non poteſt. At vero ſi ille revocationi

adſentiat, rata ea eſt, quamvis is, cujus nomine acceptatio
facta, contradicat. Exemplo rem illuſtrabimus. Fridericus
Sempronio, cui nihil debebat, pecuniam numerat, Mevio re-
numerandam. Sempronius Mevium hac de re certiorem red-
dit, &, quid de illa pecunia fieri velit, querit. Mevius non

reſpondet. Poſt aliquot menſes Fridericus ad Sempromum

redit, pecuniam ſuam repoſcit, atque etiam recipit. Tunc
demum Mevius voluntatem ſuam de pecunia illa Sempronio

declarat, improbatque, quod eam Friderico reſtituerit. Adit

ergo judicem, profert Sempronii litteras, atque ex his pecu-
niam petit. Damnatur Sempronius, qui Ctos Helmſtadien-
ſes conſulit, atque ab his tale reſponſum menſe Majo anni
cIO oCCXXIV. fert: Hat Sempronius vor Mevio, einem Luͤ⸗
beckiſchen Kaufmann, 24. Thaler Fracht⸗Gelder verſchoſſen, und
2. Jahr hernach von Friderico aus Nordhauſen 50. Thaler auf
des Mevii Conto bezahlet bekommen, dieſes auch an Mevium
ſchriftlich berichtet, anbey gemeldet, er wolle die 24. Thaler hier⸗

von abziehen, und die uͤbrige 26. Thaler bis zu Mevii weiterer

Verordnung aufheben. Als aber Mevius hierauf nicht geantwor⸗
tet, ſo hat Fridericus nach Ablauf eines Viertheljahres dem Sem-
Pronio die 50. Thaler bey Auszahlung einer andern Summa Gel⸗
des wieder abgezogen, worauf Sempronius des Mevii Diener der
24. Thaler Fracht⸗Gelder halber verklaget, iſt jedoch auf Vorzei⸗
gung des obgedachten an Mevium geſchriebenen Briefes verdam⸗
met worden, die ruͤckſtaͤndige 26. Thaler nach Abzug 3. Thaler
Intereſſe zu bezahlen. Entſtehet alſo erſtlich die Frage, ob dem
Sempronio einiges Verſehen beygemeſſen werden koͤnne. Wenn
nun gleich dem Sempronio dieſes, daß er an den Mevium bey deſ⸗
ſen langen Stillſchweigen nicht von neuen geſchrieben, und, ohne
deſſen Antwort zu erwarten, durch Fridericum die einmal auf
Mevii Conto empfangene 5o. Thaler wieder abziehen laſſen, als

ein Verſehen aufgeruͤcket werden moͤchte. Alldieweil aber nicht zu
finden, was vor eine Obligation Sempronius, den Mevium durch

anhaltendes Schreiben zur Antwort zu zwingen, gehabt, hiernaͤchſt

die 50. Thaler nicht freywillig wieder gegeben, indem Fridericus

ihm ſolche abgezogen, deſſen guch genugſame Urſach gehabt, da
e-

ſcro
dien

ol
un

—

Teyem

6 ece

ridene
Mein
kioren.
levinn
mptin
lt. e
Rnne
lerit. 4
hi Dect.

Anſidn.

MMijo me
D n N
gn
Perk
bn
Thaltle
Vii eſtte
Ctn
denn Sem.
mma G.
Dieperde
Goree

9 veraau

3. Cle⸗
, o deg
W
beg de
ſd, 4
4
ſſen,
icht
um
erneh
igerieus

Gbt, N.

b. DXIX DE STIPUI ATIONE. 3831

õ

Mevius nicht geantwortet, noch ſeine Zufriedenheit mit dem von
Sempronio gethanen Vorſchlage bezeiget, mithin Fridericus in
Furchten ſtehen muͤſſen, es werde Mevius die Auszahlung der 50.
Thaler auf ſein Conto an Sempronium nicht genehm halten, ſon⸗
dern dieſe Zumma von dem Schuldener noch einmal fodern; So
ſehen wir nicht, was vor ein Verſehen dem Sempronio beyge⸗
meſſen werden koͤnne. Was naͤchſt dem die zweyte Frage betrift,
ſo erhellet aus obangefuͤhrten Umſtaͤnden klaͤrlich, daß Fridericus
Recht und Macht gehabt, die 50. Thaler bey ſo langen des Me-
vii Stillſchweigen dem Sempronio wieder abzurechnen und zu⸗
ruͤck zu nehmen. Zwar moͤchte vielleicht eingewendet werden, es
ſey die Zahlung einmal an Sempronium, als des Mevii credi-
torem, geſchehen, und haͤtte allo Mevius dieſe Zahlung wenig⸗
ſtens, ſo viel die 24. Thaler betrift, auch wider ſeinen Willen
billigen und genehm halten muͤſſen, L. 6. de Doli mali & metus ex-
cept. Allein man ſiehet wohl, daß Fridericus des Sempronii
halber mit Mevio keinen Streit haben wollen, ſondern dem Sem⸗
pronio die 50. Thaler in Hofnung, daß Mevius es genehm hal⸗
ten wuͤrde, anvertrauet. Da nun die Genehmhaltung nicht er⸗
folget, ſo hat Fridericus zu ſeiner Sicherheit nicht wol anders
thun koͤnnen, als, daß er dieſes Depoſitum, welches er ja den

Rechten nach jederzeit zuruͤck nehmen duͤrfen, L. 1. §. 45. Depoſiti,

wieder an ſich genommen. Wird drittens gefraget, ob Mevius

nicht dadurch, daß er zu antworten unterlaſſen, eine culpam began⸗

gen. Nun wird derſelbe vielleicht ſagen, er habe damalen, als er
des Sempronii Brief angenommen, und demſelben nicht wider⸗
ſprochen, ſeinen Conſens ſtillſchweigend an den Tag geleget. All⸗
dieweil aber in Geld⸗und andern wichtigen Sachen das bloſſe Still⸗

ſcheweigen pro conſenſu nicht geachtet wird, dieſemnach Mevio ſo

wol nach den Rechten als dem Gebrauche der Kauf⸗Leute obgele⸗
gen haͤtte, auf Sempronii Brief zu antworten, und den von ihm
gethanen

832 MEDITAT. AD PANDECT.

—C—CEEE—

ches nicht gethan, es allerdinges verſehen, und mag alſo an Sem

pronium, wenn auch dieſer ſeiner Seits eine culpam begangen haͤt⸗

te, keinen Anſpruch machen. Und aus dieſen allen flieſſet die vierte

Frage von ſelbſt, daß nemlich Mevius angehalten werden koͤnne

und müuͤſſe, die verſchoſſene 24. Thaler Fracht⸗Gelder mit Zinſen

und Unkoſten zu bezahlen.
VI.

Error in verbis ſtipulationis commiſſus non ſecundum proprieta-

tem verborum, ſed veriſimilem paciſcentium mentem
eaplicandus eſt.

ihil tam frequens in ſtipulationibus, quam error. Erratur

vero dupliciter, vel in re ipſa, vel in verbis. De er

rore circa rem poſtea dicetur. At ſi in verbis erretur, peſ-

ſime faciunt, qui proprietatem verborum captant, atque ex

hac de mente cçontrahentium & paciſcentium judicant. Ne-
glectis potius verbis, mens ſola ſpectanda eſt, eaque ex re-
liquis circumſtantiis colligenda Hoc & recta ratio, & UI

pianus in L. 32. de Verb. obligat. præcipit. Exemplum habet
Carpzovius P. 2. C. I4. def. 13. cujus ſimilimum non ex reſpon-
ſo Ctorum Vitembergenſium menſe Majo anni Ccio 1o cc. aad

ſenatum Eilenburgenſem exarato adponemus: Hat Johann

Adam Waͤgert nach Adam Schatzens Abſterben ſich bey ihnen
gemeldet, und Kraft einer ihm geſchehenen Schenkung, nach Inn⸗

halt des daruͤber aufgerichteten Inſtruments, des Verſtorbenen
Kleider, Gewehr, Uhren, Federbuͤſche, Scharpen und andere in
der Ober⸗Stube und dem Kleider⸗Schranke befindliche Mobilien,
ingleichen ſein Heergeraͤthe, als ein braun Kleid mit ſilbernen
Knoͤpfen, einen ſilbernen Degen, einen Schuͤſſel⸗Ring, zwey zin⸗
nerne Schuͤſſeln, zwey Leichlachen, ein gezogen Rohr, zwey Serviet-
ren, einen Pfuͤhl, einen Tiſch⸗Tuch, einen Fiſch⸗Tiegel, ei⸗

ne—

8

NN
Gſſonke

eſet et⸗

* S
nie

n zflfie
MMeden

Ior Emn

Nreiun g

art

do, NI
Dlum hu

rernteßer.
0LoCeR.4
Nr Nh
ben ihre
nach n
ſtotbere
ardere

Mobdlen

t ſlbonn

wenſ

eh entiet

D 1

8 . DzIY. DE STIDULATIONkN. 833

ne Handauelle, und, wie es zu Eulenburg ſonſt gebraͤuchlich, g ⸗
fodert. Nun ſeynd unter den in dem Inſtrumente zum Heerge
the gerechneten Sachen unterſchiedene Stuͤcke, welche doch nach de

Eulenburgiſchen Statutis zu dem Heergeraͤthe gar nicht eheren.

Da denn Zweifel entſtehet, ob Johann Adam Waͤgerten alles,

was in der Donation enthalten, oder nur ſo viel, als in Eulen⸗
burg zum Heergeraͤthe eingefuͤhret, abzufolgen ſey. Wenn es nun

gleich aus den in der Schenkung enthaltenen Worten das Anſehen

gevwainnet, ob habe Adam Schatz Johann Adam Waͤgerten nichts
weiter, als ſein Heetgeraͤthe, wie es zu Eulenburg gebraͤuchlich,

verehren wollen, und wuͤrde, daferne er, daß die ſpecificirte StuͤÜ⸗
cke dazu nicht gehoͤrig, gewuſt, ſolche vielleicht ausgelaſſen haben.

Deeweil aber dennoch die ausdruͤckliche Specification obbeſagter

Stuͤcke ſattſam zu erkennen giebt, daß Adam Schatz ſolche auf
Johann Adam Waͤgerten zu transferiren gewilliget geweſen, und
nur darinnen, daß er dieſelbe zum Heergeraͤthe gerechnet, einen Irr⸗
thum begangen, welches a aber der Schenkung an ſich nichts beneh⸗
men kann, in mehrer Betrachtung, daß, wenn die Sache an
ſich ſelbſt richtig iſt, der bey derſelben Benenn⸗oder Beſchreibung

begangene Fehler ſolche umzuſtoſſen nicht vermag; So iſt Johann

Adam Waͤgert die in der Schenkung ſpecificirte Stuͤcke, ſo viel
deren in Adams Schatzens Verlaſſenſchaft befindlich, ob ſie gleich
nach den Eulenburgiſchen Staturis zum Heergeraͤthe nicht gehöͤrig,

zu foderiz wol berechtiget.

VlII. V
Error cirecz rem commiſus nullam reddit olligationem:.

Si tamen una pars obſcurius : ogufh errori cauſam dedit, er-
ror Nuie Jal nocet.

Tom. EII. Nnn nn . Intri

82 4 MEDITAT. AD PANDECT.

Taeriratin lis eſt, quande in re ipſa erratum fuit, & ita
quidem, ut appareat, partes, niſi erraſſent, pactum vel
contractum inituras non fuiſſe. Et tunc quidem, que.
niam conſenſus deficit, nihil actum ceſetur, nec obli

. . . . „*S .
gatio naſcirur. Addenda tamen efſt limitatio, niſi unus
ex errantibus errorem iſtum, mentem ſuam lucidius ex.

plicando, diſcutere & Potuiſſer & debuiſiet. Tum quippe
error, etli ab utroque comm ſſus, ei ſoli nocet, qui cla- .
rius loqui debuit, L. 99. pr. de Verb. obligat. hoc eſt, ut in
Specimine XLI. de Interpretatione paczorum dubiorum,

medit. 4. pluribus contra Manticam & Boebmerum oſtendi, qui
verba pacti concepit, vel concipere aut mentem ſuam ex-

Pplicare debuit, atque obſcure vel ambigue locutus eſt.
Exemplum tale eſto: Frater per apocham fratri datam,
ſibi ab hoc plene de paterna hereditate ſatisfactum, fatetur,

deinde ab hoc fratre agrum paternum petit, quem ipfe olim

eidem locaſſet. Reus locationem non negat, ſed apocham
profert; atque, per hanc ſibi iſtum quoque agrum vendi-

tum fuiſſe, contendit. Reſpondet actor, ſibi id nunquam

in mentem veniſſe. Erratum ergo ab ambobus fuerat,

dum alter ſibi agrum generali apocha addici crediderat, al-
ter hoc noluerat. Et judex quidem adverſus reum judica-
rat, ſequutus doctrinam Manticæ de tacit. & ambig, convent.

lib. 2. it. 4. n. 99. & Boehmert in diſſ de Interpretatione facienda

contra eum, qui clarius loqui debuiſſet, qui illum clarius loqui
debuiſſe dicunt, qui ex pacto nititur, ſeu ex illo ſingula-

rem utilitatem quærere voluit. Ego vero ex principio ſupra

poſito interpretationem contra actorem feci, atque ſic menſe
Majo anni c1o 1o cCc xXVII. reſpondi: Hat Michael Bartmann
Juͤrgen Schneider auf Abtrettung eines von ſeinem des Bartmanns
Schwieger⸗Vater Hans Schneidern an ſeinen Bruder den Be⸗
klagten verpachteten Viertel Landes belanget, wogegen dieſer vor⸗
D SD=èð gewendet,

getd
der

(ſrb

nere

o

Ant
Uetpe
fllfe
der!

derm

Vot
Erke
den

des

tun
tenn
Ei⸗
ſende

uſt

M
ſn
E
n
Cn,/
ice
e
S

.

Vol
Er
f

et lle
0c eſh IH
dalin
noſeniie
en ſumne
e 4
ratti nn
m, In.
in iglee
ed en
un end.
aunden
ns fuen,
igerat, 1
Gin Nde
ig onn
e fueſit
Trius lo
0 fingu:
ipioſion.
ſc mi
Boretan
Bttnngon
erden B
dieſt t

Getrdee⸗

Sp. DXINX. DE STIPULATIONE. 835

gewendet, er habe ſolches Land von obgemeldetem ſeinem Bru⸗
der gekaufet, auch zu dieſes Kaufes Beweis eine von dem ver⸗
ſtorbenen Bruder uͤber ſein vaͤterliches Erbtheil ausgeſtellte Ge⸗
neral-Quitung, ingleichen einen von dem Lehn⸗Herrn uͤber

ſolches Land erhaltenen Lehn⸗Brief vorgezeiget; worauf im

Amte Nirgendsrecht geſprochen worden: Beklagter ſolle beſſer
beweiſen, daß er das Land auf rechtliche Art und Weiſe er⸗
kaufet, und daß die dafuͤr abgehandelte Kauf⸗Summa mit in
der Quitung begriffen ſey. Es wird demnach hieruͤber mein

dem Proceſs und Rechten gemaͤſſes Judicium, nebſt einem

Voto, wie erkannt werden ſollen, verlanget. Nun wuͤrde das
Erkenntniß, wenn ich ſolches aufſetzen ſollen, vortheilhafter vor
den Beklagten ausgefallen ſeyn. Zwar moͤchte zu Behauptung

des ertheilten Beſcheides angefuͤhret werden, daß in der Qui⸗

tung keines Kaufes Meldung geſchehe, und inſonderheit von

dem ſtreitigen Lande nicht das geringſte gedacht werde, daß

Klaͤgers Schwieger⸗Vater das Viertel Erb⸗Land ganz ab⸗
ſonderlich beſeſſen und ſo gar an Beklagten verpachtet, alſo

daſſelbe unter den uͤbrigen Erbtheilen nicht verſtehen koͤnnen.

Alldieweil aber ein Erb⸗Vergleich, worinnen ein Erbe die
ſaͤmmtliche Erbſchafts⸗Stuͤcke an ſich nimmet, und ſeinen Mit⸗
Erben mit Gelde abfindet, ein wahrhaftiger Kauf iſt, und oh⸗

pe rechtmaͤßige Urſache nicht aufgerufen werden kann, L. 1. C.

Communia utriusque judicii, L. 3. C. Communi dividundo,

vide Medizationes meas ad Pandect. Spec. 117. de Impugnatio-

ne diviſionum hereditariarum Medit. 1. folglich die von Hans
Schneidern uͤber ſein vaͤterliches Erbtheil an ſeinen Bruder den

jetzigen Beklagten ausgeſtellte Quitung einen wahrhaften Kauf in-

volviret, hiernaͤchſt das darinnen generaliter benannte vaͤterliche

Erbtheil, wie es nach Klaͤgers eigenem Geſtaͤndniſſe den Antheil

am Hauſe und drey Acker Landes mit begreifet, nothwendig auch
auf das jetzt ſtreitige Viertel Landes, als welches ebenfalls ein vaͤ⸗
Nnnnn 2 terliches

—

52846 MEDITAT. AD PANDECT.

terliches Erbſtuck iſt, erſtrecket werden muß, wenigſtens Flage⸗

Vater, wenn er ſolches Viertel von dem Kaufe ausnehmen wollen,
c diesfalls deutlicher erklaͤren muͤſſen, und nunmehr, da er es

cht gethan, die Interpretation wider ſich gelten laſſen muß,

da ider die ehemals geſchehene Verpachtung ſolches Landes an
den Beklagten nichts thut, indem ſelbige vor dem Kauf und

Quitung geſchehen, mithin durch dieſen letztern aufgehoben, und

das lriige Land dem Beklagten brevi manu uͤbergeben wor⸗
den, L. 9. §. 5.de Adquirendo rerum dominio; So haͤtte, mei⸗

ner Me vnun nach, Beklagter ſchlechterdinges von der angeſtell⸗

ten Klage losgeſprochen werden ſollen,
IX.

Qui bis eondem rem, etſi diverſimode e. g. Jul i 2* alio pignore,

promittit, ſemel tantum, ſcilicet ex poſteriore From o-
ne3 obligatur.

Pomvonius in . 18. de Verb. obligat. ui bie, ingbit idem
promittit, is eo jure amplius, quam ſemel, non tenetur.

Quam le egem omnium optime explicat Caj]acius in Comment.
ad illam, atque inprimis ex Florentino codice monet, pro is
eo, quæ verba in omnibus vulgatis editionibus poſita ſenſum
nullum habent, legendum eſſe: ideo, ut mirum ſit, Guilielmum
Beſtium in Ratione emendandi leges Ultrajecti anno 1707. edi-

ta hanc emendationem tanquam novam & a ſe excogitatam
venditare. Regula ipſa quidem, quod bis idem promittens
ſemel tantum obligetur, dubium non habet, atque ad legata
duocdue pertinet per L. 34. §. I. de Legatis 1. Sed accidit in-
terdum, ut Poſterior promiſſio a priore non quidem in ipſa re,

ſed tamen in circumſtantiis ſit diverſa. Ut ecce: Tirtius filiam
ſuam Tulliam Sempronio in matrimonium collocat, atque
in pactis dotalibus decem mülia ex prædio ſuo Tuſculano
ſolvenda in dotem conſtituit; mortuo deinde Sempronio,

eandem

lut

1,

1

nti

43
ſor
ri⸗
lion
inva

Een

. in

Cich

.uuince

per
eu

Atens e
ehemme

hhe,
laſen 1

66 Lande.

n Hfn
Rhoben 3
balgiend
dhitt,

de n

a henn

romniſir.

nquid
n

1Comunn
net poo
ita ſenſin

Nuiliene

1707 ecdd

gllataß

votnitengg

Ad lepat

dcidit i.

nipſan

us Klin

t, atque
Uſculaco
hpronig
eahcen

SP. DXIN. DE STIPULATIONE. 837

eandem filiam ſuam Mevie uxorem dat, atque iterum in pactis
dotalibus decem millia ex fundo ſuo Tivolenſi Præſtanda dotis
nomine pollicetur. Poteritne Tullia viginti millia ex diverſis

rædiis exigere? Negamus, atque in eo Cajacium adſentien-
S5 , 2

tem habemus, qui, etii ſtipulationes inter ſe differant, priorem
tamen exceptione elidi, & quaſi nullam, peſteriorem ſolam
efſicacem eſſe, eaque actorem rem conſequi, ait. Similem in
modum Ctos Helmitadienſes reſpondiſſe, in Specim. CCCII. 1I.

de Perſonis dotem conſtituentibus medit. 7. dixi-

X.
Incertæ pollicitationes obligationem quidem naturalem pariunt,
Jed actionem in foro bumano non producunt.
lr, cui certi ſalarii in incertum augmentum promiſſum eſt, ex
proiſſione hagç agere nequit.
NResul generalis in L. 108. §. I.:de Verbor. oblig. Proponitur:
RNullas promiſo foteſt- confiſtere, gqucæ ex voluntate romit-

teutis ſtatuin cahit. Ejus exempla paſſim occurrunt. Præci-=

uun eſt in incertis pollicitationibus, ſicut vocantur in L. 56.

§. 3. D & L. 17. C. Mandati, id eſt talibus, in quibus promiſ-
ſor nihil certi conſtituit, ſed ejus determinationem ſuo arbi-
Iſtiusmodi promiſſio naturalem quidem obliga-

trio reliquit. em .
tionem operatur, quemadmodum in Specimine XlL. de Pactis

invalidis, med. I. dixi; at in faro humano rectiſſime actio ei
denegata eſt. Nam quum determinatio ejus, quod promiſſum

ſit, ex cireumſtantiis Pendeat, atque adeo inexplicabilem fere

difficultatem habeat, futurum erat, ut, dum homines ex pactis
incertis ſe invicem convenirent, fora hujusmodi actionibus
perſtreperent. Ipſi hoc agnoverunt Germani veferes, atque

eum, culincertum quid um fuerat
pulerunt. Wir auf Gnade, inquiunt in. Apec. Jax. lib. I.
́”́́ô QNnnnn 3 arFk.

)

promiſſum fuerat, alimine judicii re-

833 MEDITAT. AD PANDECT.

art. 22. dienet, muß auf Gnade mahnen. Nos ſecundum jurag
Romanum &ã Germanicum quotidie & judicamus & reſponde

mus, tunc etiam, quum certæ pollicitationi incerta ſuperaddi-
tur. Ut ecce: committit quis alteri negotium, certumque ſa-

larium offert. Hic, tenue id nimis eſſe, reſpondet, majusque

petit. Tum committens, ſe ejus rationem habiturum, atque
oblato quid adjecturum, non obſcure declarat. Subit ergo alter
negotium expeditque, ac majus ſalarium poſcit. Repulerunt
eum JCti Helmſtadienſes menſe Decembri anni Cclo lo CcXXIV.

ex his rationibus: Als Lersner Zieglern die Verwaltung des Amts
Lisberg nebſt einer jaͤhrlichen Beſoldung von 100. Gulden angetra⸗
gen, hat dieſer die Verwaltung angenommen, gleichwol dabey die
Wenigkeit des Salarii remonſtriret, und um ein ſtaͤrkeres, vielleicht

auch wol um Verdoppelung des offerirten, gebeten. Lersner hat
ihm ſeine Foderung nicht zugeſtanden, ſondern vorher mit ſeinem
Cedenten ſprechen, und, wie die Sache laufen moͤchte, mit anſehen,
nachgehends ſich weiter erklaͤren wollen, mag ihm auch wol einige

Hofnung, das Oblatum mit der Zeit nach Beſinden zu erhoͤhen, ge⸗

machet, und bis zu weiterer Reſolution die Vollziehung des Be⸗

ſtellungs⸗Briefes ausgeſetzet haben. Indeſſen hat doch Ziegler das
Oblatum ad interim angenommen, den verlangten Zuſchuß auf
Lersners Diſeretion ankommen laſſen, ſelbigem den Revers in

Blanco ausgeſtellet. Dieſemnach, und da Lersner auffer den 100.

Gulden ꝛc. ſich zu nichts gewiſſes obligiret, Ziegler auch die Ver⸗

mehrung ſolches Salarii auf Lersners Guͤtigkeit ankommen laſſen,
und das offerirte ad interim angenommen, ſo kann er nunmehr
dasjenige, worzu ihm eine ungewiſſe Hofnung gemachet, als eine

Schuldigkeit nicht prætendiren, ſondern muß das in den alten teut⸗

ſchen Rechten befindliche Sprichwort: Wer auf Gnade dienet,
muß die Erben auf Gnade mahnen; wider ſich gelten laſſen.

SP. DXIX. DE STIPULATIONELY. 839
rrunge, Aliquando etianm incerta pollicitatio altionem parit.
Grun . XIII. “
bitenpet⸗ V, ſ manifeſta gHuikas id jubeat.
N xVW.
CobN. . . —
ngNen R dos promiſa ſit.
Denengte Xv.
Eal dokert⸗

iiii Vel ſi negotium natura non it gratuitum, ſed mutuat Tæſtatione

Weſerke⸗ in ſe babeat.
id Regulæ ſupra ditæ, quod incerte pollicitationes aclionem
nteſe in foro humano non parianc, wariæ paiſim occnrrunt lim 1.
. tin e tationes. Præeipuam aliquando ſuggerit manifeſta æquitas,
ginh cujus exemplum in Specimine COCLXXVII. de Ludgificatione
ee heren, ipetarum, medit. 8. Sed & jura noſtra excipiunt dotem, cu-
Zeglene jus indeterminata etiam promiſſio actionem parit, atque pro
u 4 modo facultatum Patris & dignitate mariti determinari debet,
eyeni

L. 69. 9. 4. de Jure dotium, l. 3. de dotis promiſ. Vide Specim.

rdee CCCIII. de F'erſonis dotem conſtituentibus, medit. 2. Denique

de NWH per fe patet, in iſtis negotiis ex incerta etiam promiſſione agi
nun ,Aho poſſe, in quibus actor, quamvis nihil illi promiſſum fuiſſet, jus
PuIAe agendi habebat. Regula quippe noſtra ſaltem ad maſdatum &
, o ſimilia negotia gratuita pertinet, non etiam ad ea; quibus
ſaſtent mutuæ præſtationes ſecundum naturam ſuam inſunt. In his
de dint quippe ex incerta pollicitatione actio in factum datur, l. 22. de
n. Præſeriptis verbis. Sic judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe

Auguſto anni clo lo cc xXI. Daß Beklagter dem Klaͤger uͤber⸗

H haupt annoch 200. Thaler heraus zu geben ſchuldig ſey. V. N. Aa⸗

X

240 MEDITAT. AD PANDECT.

Rat. dec. Es gewinnet das Anſehen, ob haͤtte die exceptio non fun-

datæ intentionis attendiret, und Beklagter gaͤnzlich von ange⸗

ſtellter Klage losgeſprochen werden ſollen, in Betrachtung, daß Klaͤ.

ger ſelbſt kein gewiſſes ihm von Beklagten gethanes Verſprechen an⸗

fuͤhren kann, ſondern ſich lediglich darinnen, daß Beklagter, er wol⸗
le ihn contentiren, geſaget, gruͤndet, mithin die Rechts⸗Regel:

Wer auf Gnade dienet, muß auf Gnade mahnen; dem Klaͤ

ger im Wege zu ſtehen ſcheinet. Alldieweil aber die obangezo⸗
gene Regel nur in negotiis gratuitis, als mandaro und dergleichen,

ſtatt hat, hingegen in den Faͤllen, da jemand auch ohne Zuſage et⸗ PK”

was zu fodern berechtiget iſt, als bey Medicis, Advocaten, Præ-
ceptoribus, Handels⸗Dienern, einen Abfall leidet, und denn Be⸗
klagter, daß Klaͤger das Amt eines Handels⸗Dieners bey 16.
Jahr lang mit vertreten oͤfters einige Stunden in dem Laden geſtan⸗
den, das Handels⸗Buch gefuͤhret, gereiſet, Waaren eingekaufet,
in Duplicis zugeſtehet, anbey, daß er ihm eine Diſcretion verſpro⸗
chen, in der Exceptions-Schrift nicht ableugnen kann; So haben
wir Beklagten billig zu etwas condemniret.
XvVI.

Regula juris eivilis & naturalis eſt: omnem obligationem adbere

des & ſucceſſores tranſire, niſi in ſtipulatione evidenter
excepti ſint.

XVII.

HSipulatio, in qua primi tantum beredis mentio fit, tranſit etien “

ad ſequentes. .
rvIII. òè
Succeſſor, qui anteceſſorem ſuum injuſte poſſediſſe dicit, ex padtis
eJus nec agit, nec obligatur.

Qodin?. 13. C. de Contrab. & committ. Rip. conſtitutum “

eſt, ur omnis ſtipulatio, ſive in ea hexedum fiat men-

tio, ſive non, ad heredes & contra heredes transmittatur,

4

eptionnig
icn.
hung NSe
logte, A
enz denff
ddegſ
de a
elteng
Undher
Nenenter,
ederſe
eingenet.
etion en

13 Coſe

nemad
igeter

Nolſidian.

, rudi

fiat mer-

Tittarnn
.

SP. DXIX. DE STIPVLATIONE. 341

hoc quoque rectæ rationi & juri naturali convenit. N- am quum
heres naturaliter in omnia defuncti jura ſuccedat, non poteſt
non etiam in obligariones ſuccedere, niſi evidenter in ſtipula-
tione exceptus ſit. Quapropter magis miror, Grotium de Jure
belli ac pacis lib. 2. Cap. 16. §. 16. jus naturæ, quod hac in Parte
ſimplex ſatis & clarum eſt, diſtinctionibus non neceſlariis ob-
ſcurare, atque iis, qui ſolo jure naturæ reguntur, materiam
diſputandi ſuppeditare. Facilius Paronio ignoſco, qui Ponti-
fici ſuo contra Cæſarem gratificaturus regulam iſtam juris na-
turalis in dubium vocat ad A. C. 963. n. II. Digna eſt lis, quæ
hic commemoretur. Ottoni M. imperatori cives Romani olim
fidelitatem promiſerunt, hæc addentes, & firmiter jurantes:
Wunquam ſe Papam electuvor, aut ordindturos, præter conſenſum,
atque electionem Domini Iinperatoris Ottonis Cæſaris Auguſti,
Nliique iphius regis Ottonis. Piguit ſemper hæc promiſſio Roma-
nos pontifices. Itaque advocatus eorum, Baronius, hoc inter
alia eidem opponit, non omnibus Ottonis Imperatoris ſucceſſori-
bus Auguſtis id a ogr cleroque juratum eſſe, ſed ipſi duntaxat
Cttoni unique ejus ſilio Ottoni juniori. Reſpondet recte Sebilterus
de Libertaie eteleſtar. Germahiæ lib. 3. c. 5.§. 12. Baronium invita
juris & gentium & civilis prudentia ſic argutari. Sed aon de-
ebat Grotium teſtem advocare, qui, ut ſupra dixi, nihil adfir-
mat, nec certam regulam ponit. Conſtat per ſe, Ottonem ran-
quam imperatorem cum civibus Romanis Pactum fuiſſe. Ergo
ſucceſſoribus quoque ſuis, qui in locum ejus & jura pleniſſime
ſurrogati ſunt, profuit. Nec nocet iis mentio ſolius Ottonis filii
facta. Nam, quæ dubitationis tollendæ cauſa contractibus in-
ſeruntux, jus commune non lædunt, L. S&1. de Reg. zurit. N eque
diſerimen hic faciendum eſt inter eos, qui jure hereditario, &
qui titulo ſingulari per electionem aut alio modo ſuccedunt.

Sufficit ſucceſſio ad hoc, ut jura transferantur. Alia vero eſt ratio

in eo ſucceſſore qui eum, in cujus locum venit, Pro anteceſſo-
re ſuo non agnoſcit. Itaque Carolus II. Magnæ Britanniæ
Rex, recuperatis poſt Cromwellii fata rognis avitis, non pot-

erat juſte apud Basna ium in Annalei des Provinces- Unies an.

Jom. VII. OOOοο 1661.

842 MAEDITAT. AD PANDECT.

1651. §. 12. ad fœdera inter Cromwellium & Belgas inita Dro
vocare, quum ipſe Cromwellii tanquam Hranii & uſurpatoris
acta reſcidifſet.

spECIMEN DxxXx
MEDTTATIONVM AD PANDECTA

ℳℛ D LIB. äaII. 177 J.

TACITA CONDTITIONE REBUS

SIC STANTIBUWWW.

Omnis ſtipulatio intelligitur, rebus Kic ſtantibuf.
II.

Mutata rerum facies tollit obligationem, ſi 7 quidem liquide ebte.

ret eum, qui recedere vult, ſi ab initio præſentem ſtatum vidi iſ-
cçontracturum non Juiſſe, ac præterea nibil ei im—

putari poſſe. ”ſ

III.

Mutata rerum Jacies juſtæ etiam eſt digalvendorum lae.
L Jaliorum cauſa.

oëtrinam Africani in L. 38. pr. de Solariomihuf Juod
D omni ſtipulationi hæc conventio, ſi res in ea-
dem cauſa maneat, tacite inſit, omnisque pro-
miſſio, rebus ſic ſtantibus, intelligatur, defendi ſatis in

ABlun
ſelege

6.
S
Po⸗
en
ſenl
alee
Neca
Unſtr
en
Lcit
na
viden
terun
muififl
guir. It
vicet)
ſmmam
ſesme
tamen
enitr
. 3
tn ſel
ur
n Ve
ihre ri
Stube
Miwve
Plaͤger

hlaſet
in, wo.
Dalgte
G V

ſhe F
Den der
gehabt,
Ra
ſir ſele

lure

er

heileter
ſatuniit
Iaiin.

Horun

Nnin
ſi res i
Nnisqle
fendi ſii

1

Ssp. DXX. DE TACITA. COND. REB. SIC STAN T. 843

Specimine XL. de pactis invalidis, med. 4. nec deſinam tueri in
poſterum, etii multi me ex juſtitiæ & æquiratis regulisrefellere
tentarint; quibus ego pauciſſimis tunc reſpondebe: cauſa con-
ſenſus penirus ſublata, confenſum ipſum tolliſine dubio, atque
adeo obligationem;, cujus fundamentum conſenſus eſt, ceſſare.
Neque eſt, quod cum aliquibus metuas, admiſia hac doctrina,
inſtrbilem pactorum omnium & promiſſorum fidem fore. Ni-
hil enim eſt, quod metuas, ſi modo magiſtratus officium ſuum
facit, nec cujuslibet circumſtantiæ mutationem pro juſta con-
tractus reſcindendi cauſa admittit. Prudentia hic opus eſt, &
videndum ſedulo, an talis converſio eontigerit, ut, ſi eadem
rerum faciessquæ nunc eſt, ab initio adfuiſſet, alter nihil pro-
mifiſſet. Videndum præterea, an mutatio hæc ſine omni ejus,
