Hc251b_qt-7

AVGVSTINI LEYVSERI

IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS
ELECTORIS SANONIS AVLA CONSILIARII
IN ACADEMIA VITEMBERGEN SI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICI DIRECTORIS IN TRIBVNALIET SCABINATV

MEDITATIONES

.
PANDECTAS

QyIBVS

PRECIPVA TVRIS CAPITA

EX ANTIQVITATE EXPLICANTVR, CVM JIVRIBVS =
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATCQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

PoED N VII.

EDITIO NOVA.

4

£
FRAN0CRENTHALII
TYPIS LVDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGELII.
cI9 Io9 CcCc LXXVIII.

SINGVLORVM SPECIMINVM

AD LIB. XLI TIT. I. DE ACQUIRENDO RERUM

. DOMINIO.
Sp. 439. De Occupatione in genere. pag. 1I
440. de Feris beſtiis. 17
.441. de Venatione. 25
442. de Inventione. L 43
- 443. de Rebus derelictis. 48
444. de Vera traditione. 64
445. de Ficta traditione. 71
A46. de Reſignatione judiciali. 79
447. de Aedificatione in ſolo alieno. 88
— 448. de Pietura. 98
449. de Commixtione. . 100
450. de Perceptione fructuum ex re aliena. 109
.4A51. de Variis poſſidendi modis. 118

AD LIB. XLI. TIT. II. DE ACQUIRENDA VEL AMIT-

Sp. 452. de Acquirenda & retinenda poſſeſſione. 127

. 453. de Poſſeſſionis probatione. 135
AD LIB. XLI. TIT. III. DE USURPATIONIBUS E
USUCAPIONIBUS.
Sp. 454. de Præſeriptione in genere. 144
4A55. de Bona fide. 157

456. de Juſto titulo. 120

X
LVLI

1

VOLVMINIS VII.

TENDA POSSESSIONE.

a 2 Sp. 457.

( —
Sp. 457. de Præſcriptione triginta annorum. pag. 180
458. de Præſcriptione contra Principem & fiſcum. 188
459. de Præſcriptione rerum ecclefiaſticarum. 197

460. de Præſcriptione immemoriali. 210
461., de Præſcriptione contra jus. 219
45652. de Rebus meræ facultatis. 231
403. de Præſcriptione dormiente. 264
464. de Præſcriptionis interruptione. 274

AD LIB. XLII. TIT. I. DE RE IUDICATA, ET EFFE-
CTU SENTENTIARUM, ET INTERLOCU-

TIONIBUS.
Sp. 465. de Concluſione & inrotulatione actorum. 280
466. de Relationibus ad Principem. 289
—457. de Conceptione ſententiæ. 297
468. Exploſio popularis erroris de neceſſaria ſenten-
tiæ ad libellum conformatione. 306
459. de Publicatione ſententiæ. 362
A70. de Auctoritate rei judicatæ. 271
A7l. de Regula, quod res judicata intuitu tertii
non valeat. 384

472. de Auctoritate rei judicatæ intuitu tertii. 305.
ALD LIB. XLII. TIT. II. DE CONFESSIS.
Sp. 4-3. de Confefſfis. 408
AD LIB. XLII. TIT. III. DE CESSIONE BDODO-
NORUM.
Sp. 474. de Debitorum obæratorum poenis & beneficiis.
418
AD LIB. XLII. TTT. IV. CUIBUS EX CAUSIS IN
POSSESSIONEM, EA TUR.
Sp. 475. de Arretto. 430
AD LIB. XLII. TIT. V. DE REBUS, AUCTORITATE
IUDICIS POSSIDENDIS VEL VENDENDIS.

Sp. 476. de bxſequutione. 440
4A77. de Venditione ſub haſta. 451
SP. 47 –.

88
97
10
19
31
6
74

80
8
N7
l.

. 488. de Collocatione uſurarum in concurſu credi-

A,, ) 0 ( 2e,

Sp. 478. de Concurſu creditorum in genere. Pag. 460
479. de Flis, qui jure dominii in concurſu credito-

rum veniunt. 471
480. de Scylla & Charybdi in concurſibus credi-
torum. 481
481. de Sumtibus concurſus. 483
482. de Privilegio tributorum. 494
483. de bPecunia hereditaria. 500
484. de Ceteris primæ claſſis creditoribus. 504
A85. de Secunda creditorum in concurſu claſſe, ſeu
de Hypothecis privilegiatis. 509

486. de Tertia creditorum claſſe, ſeu de hypothe-
cis ſimplicibus. 515
4237. de Infimis creditoribus, ſeu de limitibus quar-
tæ & quintæ claſſis. 524

torum. 531
AD LIB. XLII. TIT. VI. DE SEPARATIONIBUS.
Sp. 489. de Beneficio ſeparationis. 538
490. de Creditoribus, qui poſt finitum concurſum
ſuperveniunt. 548
AD LIB. XLII. TIT. VII. DE CURATORE BONIS
DANDO. .
Sp. 491. de Curatore concurſus. 557

AD LIB. XLII. TIT. VIII. UAE IN FRAUDEM
CREDITORUM FACTASUNT, UT RE-
STIIUANTUR.

Sp. 492. de Debitore obærato, ſucceſſionem ſibi dela-

tam repudiante. 565
493. de Geſtis per debitorem obæratum tam ratis,

quam irritis. 570
494. de His, quæ debitor obæratus cum extraneis
geſlit. 573
a 3 Sp. 49 .

SS0

Sp. 495. de His, quæ debitor obæratus cum uno ex cre-
ditoribus in reliquorum damnum geſſit. pag. 590

496. de Creditore, qui ſolus ſibi vigilavit. 606
497. de Privilegio fiſci circa ea, quæ debitor obæratus
geſſit. 613

AD LIB. XLIII. TIT. I. DE INTERDICTIS, SIVE EN-
TRAORDINARIIS ACTIONIBUS, QWM⅛ρüAE PRO
HIS COMPETUNT.
Sp. 498. de Interdictis. 617
4 99. de Poſſeſſorio proceſſn in genere. 622
AD LIB. XLIII. TIT. II. CCUORUM BONORUM.
Sp. 5oo de Genuina indole & uſu hodierno Interdicti
quorum bonorum, & Actionis ex L. ult. C. de
Edict. D. Adriani. 634
AD. LIB. XLIII. TIT. X. ſq. DE VIA PUBLICA, ET
SI (WID IN EA FACI UM ESSE DICA-
TUR, ETC. ð
Sp. 50I. de Viis publicis. 653
A D LIB. XLIII. TIT. XII. ſeqq. DE FLUMINIBUS, NE
QIDIN FIUMINE PUBLICORIPAVEEIUSFIAT,
CWO PEIUS NAVIGETLUR, E1 C.
Sp. 502. de Jure aquatico.

658
8S03. de pilcatione. 071
AD LIB. XLIII. TIT. XVI. DE VI ET VI ARMATA.
Sp. 504. de Spolio in genere. 680
505. de Actione ſpolii. 692
505. de Exceptione ſpolii. 699

58907. de Poenis eorum, qui ipfi ſibi jus dicunt. 706
AD LIB. XLIII. TIT. XVII. UTI POSSIDETIS.
Sp. 508. de Judicio poſſeſlorio ſummariſſimo. 718
AD LIB. XLIII. TIT. XVIII. DE SUPERFICIEBUS.
Sp. 5O). de Superficiebus.

736
AD

. 513. de Exceptionibus liquidis. 7
AD LIB. XLIV. TIT. II. DE EXCEPIIONE REI

—) . (

AD LIB. XLIII. T1T. XXVI. DE PRECARIO.

Sp. 510. de Precario. Pag. 746
AD LIB. XLIII. TIT. XXXIII. DE SALVIANO IN-
TLERDICTO.
Sp. 5II. de Interdicto Salviano. 762

AD LIB. XLIV. TTT. I. DE EXxCEPTIONIBUS, PRAE-
SCRIPTIONIBUS, Ef FRAEDICIIS.

Sp. 512. de Exceptionibus. 768

WDICAI AE.

Sp. 514. de Exceptione rei judicatæ. 787

AD LIB. XLIV. TIT. III. DE DIVERSIS TE MPORALI-
BUS PRAESCRIPTIONIBUS, ET DE ACCES-
SIONIBUS POSSESSIONUM.

Sp. 515. de Præſcriptione criminum. 700°%
AD LIB. XLIV. TIT. IV. DE DOLI MALI ET METUS
EXCEPTIONE.
Sp. 516. de Exceptione doli. 802
. 517. de Exceptione Metus. 809
AD LIB. XLIV. TIT. VI. DE ITIGIOS”’Is.
Sp. 518. de Litigioſis. 823
AD LIB. XLV. TIT. IJ. DE VERBORUM OBLIGA-
TIONIBUS.
Sp. 519. de Stipulatione. 827
520. de Tacita conditione: rebus ſic ſtantibus. 342
.521. de Promiſſione facti alieni. 849
AD LIB. XLV. TIT. II. DE DUOBUS REIS CON-
STITUENDIS.

860
AD

Sp. 522. de Correis.

S,) o ( =

AD LIB. XLVI. TIT. I. DE. FIDEIUSSORIBUS ET

MANDATORIBUS.
Sp. 523. de Fidejuſtoribus. Pag. 86 4
58524. de Stri cta fidejuſſionum interpretatione. 880
58525. de Beneficiis fidejuſſoriis. 887
AD LIB. XLVI. TIT. II. DE NOVATIONIBUS ET DE-
LEGATIONIBUS.
Sp. 526. de Novationibus. 896
527. de Delegatione. 906
AD LIB. XLVI. TIT. III. DE SOLUTIONIBUS ET LI-
BERATIONIBUS.
Sp. 528. de Solutionibus. 911
. 829. de Mutationibus monetæ, 926
530. de Apocha. 948
. 831. de Datione in ſolutum. 963

30

.

96
00
Il.

11
26

5
/,

G
WW

SpkäCIMEN CCCCNXXXIMX
MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIF. XLI. 177: I.

OCCVPATIONEN GENERE

PVBLICE CVM. rior SreNtINe DEFENSVM

AERAHANMO FRIDERICO FALCKNERO

LIPS.
D. XXX. MAII ANNI cIOIOCCXXVII-
= occupationis deſeriptio ie iodirar „ ac melior
. ſubſtituitur.

. e occupatione quædam dicturi, litesque nonnul-
Hlas, quas moveri paſſim videmus, explicaturi ante
omnia de definitione, aut potius, ne ab veterum
Ctorum more recedamus, deſcriptione aliqua ſumus ſoliei-
ti. Hucusque fere omnes, quotquot de occupatione ſerip-
Zom. VII. A ſerunt,

2 AMNEDITAT. AD PANDECT.

ſerunt, eam definierunt apprehenſionem earum rerum, quæ
actu nullius ſunt, fieri tamen alicujus poſſunt, animo dominii

factam. Ita Lauterbachius in Compendio juris zit. de Adqut-

rendo rerum dominio aliique. Duo ego in hac definitione de-
ſidero. Primum ea non omnes occupationis ſpecies comple-
titur. Ubi enim occupatio bellica? Scio quidem, quomodo
communiter iſta omiſſio excuſari ſoleat. Audiamus Z oetium
ad tit. Pand. de Adiuirendo rerum dominio S. 2. ſic i inquientem-
Oecupatio eſt Juſta apprehenſio rerum corporalium jure gentinimn
cmamunium, animo dominii facta; per quam id, quod nullius
éſt, naturali ratione primo occupanti conceditur, I. quod enim
3. pr. . h. t. S. fera igitur I2. inſtit. de rer. diviſ. Et quamvis
circa res boſtium etiam occupatio permiſſa ſit, Zuæ non videntur
nullius Jed alicujus eſſe, tamen quia ex belli jure jus omne com-
merciorum boſtis hoſti negat, bine & res boſtium occupamus
zanquam toles, gquæ nullius in dominio ſunt, quarumgque intuitu
hoſtes per denegatum belli jure commercium intelliguntur iniqui
tantum detentores eſſe, omni dominii ac poſſeſſonis jure carentes.
Unde & res tales in t gudf tione dominii Junguntur rebus illis,
Juce terra, mari, cœloque capiuntur, ac circa quas per naturag
lem poſſeſſtonem dominium iis acquiritur, qui primi poſſeſſtionem
apprebenderint, ſie ut non intelligantur habtenus a quoquam fu-
ie poſſeſſ. L. I. §. I. F. de Acquir. poſſefſ. Non ſatisfaciunt
hbæc nobis. Quid opus eſt fictionibus in re clara? Præſtat
eas, quas ſubtilitas veterum præter neceſſitatem in jurispru-
dentiam noſtram invexit, tolli potius, quam novas excogitari.
Et ridiculum eſt profecto, per fictionem hoſtibus dominium,
quod re ipſa tenent, auferri. Sed toleremus tantiſper hoc
vulgatæ definitionis vitium. Animadverto aliud adhuc. De-
finitur occupatio adprehenſio animo dominii facta. At enim
Vero adprehenſio ſola, etſi cum animo dominii conjuncta,
. ad-

ium
ium
ius
enin
uni
en
lonl.
mu
zuitu
igui
nte.
illie,

ura

lovem

Lciut
ispru.
giut.
iniam,

r hoc

De⸗
Cenim
“

l.

retttt

Sb. CCCCXXXIX. DE OCCVPAT. IN GENERE. 3

adquirendum dominium non ſuſficit. Neque enim, qui rem
nullius vel hoſtilem manibus contrectat, aut, fi ſoli fit, pedi-
bus ingreditur, eam confeſtim ſuam facit, etſi ſuam facere ve-
lit. Necefſe eſt præterea, ut illam ſimul in poteſtatem ſuam
redigat, quod per ſolam adprehenſionem non ſemper fit.
Fac, piratam lembunculo ſuo ingens mare, quod adhuc in-
cognitum & dominii expers fuit, detegere, ingredi & ſibi eti-

am adſeribere. Finge porro, piſcatorem cum cymbula ſua

ad terram ingentem, ſed incolis vacuam adpellere & ſignis
plurimis voluntatem adprehendendi dominii declarare. Num
Putas, ambos illos adprehenſione hac dominos effectos poſſe
alios ab uſu ejusdem maris ac terræ excludere? Nemo hoc di-

cet, eredo. Quid deeſt igitur? Redactio in poteſtatem, quam

jura & naturale & civile ad adquirendum dominium requi-
runt. Finge amplius, ruſticum in novam, quæ hucusque la-
tuit, auri argentive venam, per aliquot jugera & milliaria ex-
tenſam, incidere, atque totum illum tractum ſibi ſoli vindi-
care. Non ferent invidiam hanc & aviditatem alii, ſed relicta
Parte, quam ille juris ſui fecit, a ceteris, quibus ſibi ſubjici-
endis ille par non fuit, haud abſtinebunt. Res clarior adhuc
eſt in occupatione bellica. Ad hanc adprehenſio ſola animo
dominii facta profecto non ſufficit, ſed præterea redactio

in poteſtatem requiritur. Quæ quum ita fint, ego occu-
pationem ſic potius deſeribo, quod fit actus, per quem res

vel nullius vel hoſtilis in poteſtatem noſtram redigitur, ſeu
juris noſtri ſic efficitur, ut de ea, quod lubet, ſtatuere &
commoda ex illa percipere liceat. Hanc definitionem &
naturalis ratio adprobat, & jura civilia confirmant. Provo-
co ad L. 5. §. de Adquir. rer. domin. & §. 13. I. de Rerum diviſ-
Adprehendit quis telo feram beſtiam vulneravitque, ur elabi
vix poſſit. Nondum tamen plene eam in poteſtatem ſuam
redegit. Occupaſſe igitur non cenſetur, etſi perſequatur
A 2 adhuc.

MEDITAT. AD PANDECT.

adhuc. Sed liberum eft alii, imtervenire ac fugientem beſti-

am perſequenti eripere. Provoco etiam ad L. 5. §. I. de Cap-
tivis, ubi ſola adprehenſio rei hoſtilis negatur ad dominium

adquirendum ſufficere; ſed neceſſe eſſe dicitur, ut ea intra
Præſidia perducatur. Quod & moribus gentium convenire,
oſtendit Grotius de qure helli ac pacis lib. 3. cap. 6. §. 3.
II.
Ad occupationem nee animus, nec viſio, ne- verba, neg
Iligna ſuftciunt.
E allata in principio deſcriptione occupationis, quam fun-
damenti loco ponimus, plurimas, quæ circa Occupatic-
nis jura naſcuntur, controverſias decidemus. Conſequitur
ex illa primum, nec animum, nec viſionem, nec verba, nec
ſigna ſufficere, quoniam per hæc res in poteſtatem non re-
digitur. IIluſtrabo rem duobus exemplis, quorum Pprimum
Præſes mihi ſuppeditavit, alterum Plutarchus dabit. Imma-
nis balæna ex mari in Albim amnem invehitur. Fluctuan-
tem illam ſed morruam primus animadvertit piſcator qui-
dam, qui ſummo mane in ſcapha ſua exierat. Accedit hic,
contrectat piſcem, ſed ob magnitudinem auferre vel in ri-
Pam extrahere nequit, igitur, evulſis duobus dentibus & ex-
ciſo lardi fruſto, domum redit, ac cetum adhuc Huctuantem
relinquit. Superveniunt deinde viatores quidam in lembo
conducto, & piſcem adprehendunt ac ad lembi ſui latus fu-

nibus alligant. Conſpiciunt hoc vicini oppiduli, ex quo &,

Piſcator ille, de quo Primum dixi, erat, habitatores & cum
cymbis ſuis confeſtim advolant, nodos, quibus viatores pi-
ſcem conſtrinxerant, ſolvunt, piſcemque in terram extractum
inter ſe dividunt, adſcitis in ſocietatem lembi ejus, quo via-

tores vecti erant, dominis. Movent igitur viatores hi litem,

ac de ſpolio queruntur. Res acriter diſ putatur. Qui balæ-
= nam

e 0 ———

re,

tur

7

SP. CCCCXXXINX. DE OCCVDPAT. IN GENERE. 5

nam abſtulerant, inprimis ad occupationis jura provocabant,

&& piſcatorem, qui dentes & lardi fruſtum exemiſſet, adpre-
hendiſſe piſlcem dominiumque ejus adquiſiviſſe, ſe vero illi

ſuppetias tantum tuliſſe, ajebant. Verum tribunal regium,
quod Stadæ eſt, contra eos judicavit, pretiumque Piſcis via-
toribus reſtitui juſſit. Supplicant condemnati, actaque menſe
Octob. an. cioloccxvI. ad ICros Helmſtadienſes mittuntur. Fli
ex iſtis, quæ ab initio poſui, principiis factum piſcatoris pro

vera occupatione reputare non potuerunt, quod is cetum pla-

ne in poteſtatem ſuam non redegiſſet, ſed fluctuantem reli-
quiſſet, atque ita multa accidere potuiſſent, ut reverſus illum
non reperiifſet. Quapropfer ſecundum §. 13. I. de Kerum
diviſione cetum viatoribus adjudicarunt, adjecta condemna-
tione in expenſas. Subjiciam verba ſententiæ & rationes de-
cidendi: Daß, der eingewandten Supplication ungeachtet, das am
2. Oct. 1724. geſprochene Urthel zu beſtaͤtigen, und Beklagte Klaͤge⸗
ren die durch die Supplication verurſachte Unkoſten zu bezahlen
ſchuldig ſeynd. B. R. W. Rat. dec. Es ſeynd Klaͤgere als Paſſa⸗
giers auf einem den beyden Schiffern Kocken zuſtehenden Ever auf
der Elbe gefahren, und haben neben Hamelwoͤrde einen großen Fiſch⸗
welcher jedoch bereits angehauen, und ein Stuͤck Speck nebſt zwey
Zaͤtznen davon genommen geweſen, in dem Waſſer treibend gefunden,
und ſelbigen mit Stricken an ihren Ever befeſtigt, in der Meynung⸗
ihn mir nach Freyburg, als ihrer Wohnſtadt zu nehmen. Es ſeynd
aber Beklagte mit ihren Fahrzeugen von Hamelwoͤrde daswiſchen ge⸗

tommen, baben vorgegeben, der Fiſch ſey bereits von einem ihrer
Nachbarn, Johann Schwarzen, angehauen, ſich alſo deſſelben mit

angemaſſer, und ihn auf das feſte Land gezogen, da denn Klaͤgere als
uͤbermannet zuruͤckgewichen und an das Land getretten, ihre Schiffere
hingegen mit den Beklagten Geſellſchaft gemacht, ſich ihren Antheil
an den Fiſch von ſelbigen bezahlen laſſen, und dafuͤr den Proceß gegen

Klaͤgere fuͤhren zu helfen verſprochen: Darauf haben Klaͤgere Klage
A 3 erho⸗

6 MEDITAT. AD PANDECT.

erhoben, und nach einige Jahre lang gefuͤhrten Proceß endlich das
AUrtheil, daß Beklagte ihnen vier Sechstheile des Fiſches vum omni

cCauſa und den verurſachten Unkoſten erſtatten ſollen, erhalten. Die⸗

ſes Urthel fechten Beklagte jetzo an, und ſtellen zu ihrem Behuf haupt⸗
ſaͤchlich vor, daß 1) Johann Schwarze den Fiſch bereits angehauen
und occupiret gehabt, daß 2) ſie ſelbigem nur zu Huͤlfe gekommen,
daß 3) der Fiſch auf dem Strande gelegen, alſo ihnen, als Einwoh⸗
nern des Landes, gleichſam zugehoͤret, daß 4) der Fiſch, im Fal ſie ihn
nicht an das Land gezogen haͤtten, auf die Daͤniſche Seite wuͤrde ge⸗

trieben und daſelbſt weggenommen ſeyn worden, daß 5) wenn ja die

letzte Occupation und Anbindung an den Ever ein Recht geben koͤn⸗

te, ſolches doch nicht ſowol Klaͤgeren als ihren Schiffern zugeſtanden

waͤre, und daß endlich 6) nach der dort uͤblichen Gewohnheit derglei⸗
chen große antreibende Fiſche jedermann gemein und preiß waͤren,
demnach Klaͤgere ihnen ſelbſt beyzumeſſen haͤtten, daß ſie nicht, wie
andere Leute gethan, und man ihnen frey geſtellet, gleichfalls ſo viel,
als ſie bekommen koͤnnen, von dem Fiſche gehauen und mitgenommen.
Alldieweil aber 1) occupatio nichts anders iſt, als redactio in Po-

teſtatem ſuam, und denn Johann Schwarze, nach der Beklagten

eigenem Geſtaͤndniſſe, den Fiſch nicht an das Land bringen koͤnnen,
ſondern in dem Waſſer treiben laſſen, mithin durch Abſchneidung ei⸗
nes Stuͤck Specks und Ausbrechung zweyer Zaͤhne von ſolchem Fiſche
keinesweges Herr geworden, hiernaͤchſt 2) der abgehoͤrte und ſonſt auf
der Beklagten Seite ſtehende Zeuge ausfaget, Johann Schwarze ſey
anfaͤnglich, als den Klaͤgern der Fiſch weggenommen worden, nicht
gegen waͤrtig geweſen, ſondern nachgehends dazu gekommen, folglich
der Beklagten Vorgeben, ob waͤren ſie dieſem Schwarzen zu Huͤlfe
gekommen, ſehr zweifelhaftig, und viel wahrſcheinlicher iſt, daß Be⸗
klagte, wie ſie den Fiſch von Klaͤgern wegnehmen geſehen, ihnen als
Fremden ſolchen allein n icht gegoͤnnet, ſondern zugefahren und Theil
daran nehmen wolen, zudem obgedachtes Vorgeben, wenn es auch
der

1

P. CCCCXNXIN. DEOCCVPAT. IN GENERE. 7

7

der Wahr heit gemaͤß, den Beklagten nicht zu ſtatten kommt, da Jo⸗
hann Schwarze angefuͤhrter maſſen ſelbſt kein Recht an dem Fiſche
gehabt, ferner 3) der erſtgemeldete Zeuge deutlich deponiret, der
Fiſch babe, wie ihn Klaͤgere genommen, nicht auf dem Strande gele⸗
gen, ſondern im Waſſer getrieben, weiter 4) Beklagte den Klaͤgern

die Sorge, den von ihnen occupirten Fiſch von der Daͤniſchen Seite

ab und nach Freyburg zu bringen, gans wohl uͤberlaſſen koͤnnen, naͤchſt⸗
dem 5§) der Fiſch nicht von dem Ever, ſondern von den darin beſinds
lichen Leuten occupiret worden, alſo die Eigenthuͤmer des Evers,
welcher bey der Occupation nur zum Inſtrumente gediener, ihnen
kein groͤßeres Recht an dem Fiſche zuſchreiben koͤnnen, als welches der⸗
jenige, mit deſſen Flinte ein Wild geſchoſſen worden, beyaupten mag⸗
uͤbrigens 6) die angegebene Gewohnheit, vermoͤge deren eine von ei⸗

nem privato occupirte Sache jedermann preiß ſeyn ſolle, mit den

natuͤrlichen Rechten ſtreitet, auch mit nichts beſcheiniger iſt, allenfalls
dasjenige, was ſonſten etwa mit dergleichen Fiſchen, welche niemand
vor ſich occupiret gehabt, ſondern jedermann angegriffen, vorgegan⸗
gen, auf gegenwaͤrtigen Caſum, da eine wuͤrkliche Occupation ge⸗

ſcheßen, nicht zu ziehen, und den Klaͤgern dieſes, daß ſie der Gewalt

und Menge gewichen ſeynd, nicht zu imputiren iſt, ja die von der
Beklagten Schiffern eingegangene Geſellſchaft vielmehr an den Tag
leget, daß ſie in Anſehung der letztern Occupation dieſe mit pro
condominis des Fiſches geachtet; So haben wir voriges Urthel
beſtaͤtiget, und Beklagte wegen ihrer nicht undeutlich hervorſcheinen⸗
den malæ fidei nochmalen in die Unkoſten vertheilet.
III.
Res nullius, ad quam oceupandam duo, licet ſocii,; concurrunt,
non fit communis, Jed cedit vere occupanti. Signum
non ſuſſicit. .

Intricatiſſima lis eſt, quam Plutarchbus quæſt. Grac. 30. Conl-

memorat. Andrii & Chalcidenſes, quum navigaffent in
- Ia-=

/
1

5

8 MEDITAT. AD PANDECT.

Thraciam, ſedium petendarum cauſa, Sanen urbem proditio-
ne ſibi traditam communi jure occuparunt. Vbi vero audi-
Verunt, Acanthum a barbaris fuiſſe derelictam, duos emiſe-
runt exploratores. Hi poſtquam ad urbem acceſſiſſent, intel-
lexiſſentque, hoſtes omnino abiiſſe; Chalcidenſis quidem præ-
currit, Chalcidenſfibus ſuis urbem occupaturus, Andrius vero,
ubi illum conſequi non poterat, haſtam projecit, qua portæ
urbis validiſſime infixa, dixit, ſe illa ipſa haſta urbem liberis
Andriorum ſuorum præoccupaſſe. Ex ea re quum diſſenſio
exiſteret, ſine moto bello Andrii Chalcidenſesque inter ſe ita
convenerunt, ut Erithræis, & Samiis, Pariisque uterentur ar-
bitris. Poſtquam vero Erythræi & Samii ſuffragati fuerant
Andriis, ſolique Parii ſteterant pro Chalcidenſibus; eo loco
Andrii execrati ſunt Parios, voveruntque, ſe nunquam his da-
turos, neque ab iisdem petituros eſſe uxores. Male hic a ma-
Xima arbitrorum parte judicatum fuiſſe, rectiusque Parios ſen-
fiſſe, exiſtimat Pufendorfius de Jure naturæ & gentium Iib. 4. c.
6. §. 8. Sed utramque ſententiam more ſuo damnat Litius in
Obhſerv. 293. ad Pufendorffium de Offkcio hominis & civis, & in
Ob'ſerv. 1o. ad Lauterbachium. Credit ille, tunc, quum duo cir-
ca adquirendam regionem contendunt, neque viſionem, ne-
que adprehenſionem, neque alium actum ad dominii adqui-
ſitionem ſufficere, ſed rem utriusque communem fieri. Ad-
ſentit Titio Gundlingius in Gundlingianis P. 3I. C. I. J. 21.22.
Nulla eſt ex his tribus opinionibus, in qua non aliquid ſit ve-
roſimile. Titiana tamen mihi omninm infirmiſſima videtur.
Ait Titius: Si duo circa rem acquirendam coneurrant, neque

viſus, neque ooαupatio naturaliter rem uni aſſerere poteſt, ſed illa

utrique potius eſt communis, nam uterque jus acqu:rendi habet,
uterqgue etiam voluntatem acquirendi declarat, ab bac vero ac-
guiſitio dependet. Quod vulgo diſſentiant, ac primum occupan-
tem

di.
k.
el.

ro,
tæ
ris
ſio
ita

t

—

Sp. CCCCXXXIX DE OCCVPAT. IN GENERE. 29

tem præferant, id ex eo eſt, quod occupationis habitum & neceſſita-
tem non ſatis intelligant. Hoc ego non credo. Oecupatio & ad-
quiſitio dominii nihil aliud eſt, quam redactio in poteſtatem ſu-
am. Is vero, qui declarat, ſe rem occupaturum, nondum eam
redigit in poteſtatem. Neceſſe eſt, ut alius præterea actus ac-
cedat. Voluntas nuda & cogitatio, etſi verbis declarata, effe-
Gus nullos habere poteſt. Necis, qui haſtam portæ infixerat,
urbem juris ſui poteſtatisque fecerat. Igitur Parii etiam re-
Ctius Chalcidenſibus, quorum explorator primus illam ingreſ-
ſus fuit, adjudiearunt. Hic quippe eam in poteſtatem redege-
rat, alterumque exploratorem repellere & ingreſſu arcere po-
terat. Quod vero Gundlingius putat, mentem utriusque po-
puli, dum exploratores mitterent, fuiſſe, Acanthum communi-
ter occupandi, hoc conjectura mera admodumque incerta eſt.
Societas belli ea quidem lucra, quæ ambo ſimul capiunt, com-
munia faeit, non etiam ea, in quibus capiendis unus alterum an-
tevertit. Pleraque, quæ de bello communiter gerendo pan-
guntur; fœdera hac lege ineuntur, ut, quod quisque ex fœde-
ratis primus occupet, ſibi adquirat. Pactum hoc etiam inter eos,
qui uno exercitu bellum gerunt, frequens eft. Exemplum ha-
bet Baptiſta Wani in Hiſtoria Keipublicæ E' enetæ lib. II. in prin-
cipio anni 1639. Credibile igitur eſt, Andrios etiam & Chalci-
denſes ſic pepigiſſe, Sanen autem urbem, quod ea utrique ſimul
tradita fuiſſet, communem reliquiſſe. Nec miſſio exploratorum
conjunétim facta contrarium indi at. Ego magis probabiliter
conjecto, ſingulos exploratores, dum ablegarentur, quemque
a ſuo populo hoc in mandatis accepiſſe, ut alter alterum, quan-
tum poſſet, præverteret. Nec obſtat, quod Leo imperator in WNo-
Vella 70. ait: Itinerum comites, quum fortuito in rem aliquam in-
cidunt, tametſi ſæpe uno illem momento pariter non conſpiciant,
ejus tamen inter ſe jus communicant. Hoc quippe juris non eſt,
Tom. EII. B ſed

*

10 NMIEDITAT. AD PANDECT.

ſed benignitatis meræ. Si jus ſpectes, etiam ex comitibus itine-
rum is rem ſuam facit, qui primus ejus poſſeſſionem adprehen-
dit, L. I. §. I. de Adquir. vel amitt. poſj.
Occupatio rerum immobiliam incultarum privatis adluc hodie
batet. Mec princeps in eas dominium halet, ſed impe-
rium ſaltem.
Iter modos adquirendi dominium primo loco ponitur ab
omnibus occupatio. Ejus tres ſpecies communiter faciunt
legum Romanarum interpretes, venationem, inventionem re-
rum in littore vel alibi jacentium, & captivitatem. De oceupa-
tione retum immobilium, quæ nullius ſunt, altum eſt ſilentium.
Totam de ea doctrinam juris naturalis doctoribus relinquunt,
nullam ejus inter privatos utilitatem eſſe, rati. Male. Privatos
certe ab occupatione rerum immobilium, quæ dominium ha-
bent, excludi non oportet. Nec jus Romanorum eos excludit.
Generaliter Cajus in L. 3. pr. de Adquir. rerum domin. & Juſti-
nianus in §. 12. I. de Kerum diviſ. Quod, inquiunt, ante nullius

eſt, id naturali ratione occupanti conceditur. Sub qua regula

etiam res ſoli contineri, ex I. 7. &ũ b8. C. de Omni agro deſerto,
item ex §. 22. I. de Kerum diviſione patet. Si quis ergo locus,
ſive ager fuerit, ſive pratum, ſive lacus, ſive nemus, ſive collis,
ſive vallis, vacuus jacet, dum vel dominum nunquam habuit,

vel habuit quidem, ſed cujus memoria amplius non exſtat, eum

Privatus quilibet licite occupat, e jusque dominium occupando
adquirit. Et a privatis quidem controverſia ei vix metuenda
eſt. Verum princeps ac fiſcus ejus litem movebunt. Nunquam
ſcilicet defuerunt Cti, qui principibus blandirentur, eisque
mundi & rerum omnium dominium adſcriberent. Hi er-
g0 iis etiam terras incultas atque vacuas tribuunt, priva-
tosque ab earum occupatione arcent, aut, ſi jam occupa-
verint,

— —

0S

ld-

SP. CCCCXXXIX. DE OcGCVD AT. N GENERE. 1I

verint, de Poſſeſſione iterum deturbant. Vide Choppinum de
Dominio lib. 3. tit. I8. n. 3. Alockium de Contributionibus cap.
I. . 30 3. Vitriarium in Inſtit. jur. publ. Iib. 3. tit. 1 8. §. 74. Hor-

nium in Jure publico cap. 60. §. 18. in Vine. Verum huic opinio-

ni & jus naturæ opponimus, quod res nullius & vacuas cuilibet

occupanti permittit, item jus Romanum, quod, quemadmo-

dum in principio oſtendi, iſtam juris naturalis regulam adopta-
vit. Quin Pertinax, laudatiſſimus cæſar, apud Herodianum lib.
2. Cap. 4. lege lata, quidquid in Italia aut alibi gentium inculti
ſoli vacaret, totum occupantibus & colentibus ad judicavit.
Auctoribus ſupra memoratis oppono alios, quos memorat &
ſequitur Heigius P. 2, quczſt. 40. n. 138. Unicum, quo diſ-
ſentientes utuntur, argumentum hoc eſt, omnia in dominio
Principis, aut, ſi democratia ſit, populi eſſe, quæcunque in
provinciis ejus reperiuntur. Hæc Pußfendorfzi philoſophia
eſt de Jure naturæ && gentium lih. 4. cap. 6. §. 4. ſaltem quod
ad res immobiles. Nam in mobilibus jus naturæ priſcum ag-
noſcit. Verum & in immobilibus idem juris eſt. Confundun-

tur nempe invicem dominium & imperium, quæ tamen to-

to cœlo differunt, ut egregie oſtendunt Grotius de Jure bel-
li ac pacis Tib. 2. cap. 3. J. 4. atque ab hoc allegati Seneca, Pli-
nius, Philo, item Schilter de Condominio circa ſacra cap. I. §. 3.
& Buddeus in præfat. ad Seletcta juris naturæ & gentium pag. 32.
Imperium principi ſine dubio in totam regionem & partes
ejus omnes competit, dominium vero earum ſaltem rerum,
quas occupat & colit. Quamdiu quid vacuum jacet, tamdiu
in medio poſitum cuivis occupanti cedit. Si quis vero occu-
pet, is dominio, quod Primus in eam rem introduxit, priva-
ri a fiſco nequit, onera tamen, quibus alii prædiorum in iſta
provincia poſleſſores obnoxii ſunt, fert & ipſe, ac princi-
pis leges & jurisdictionem quod ad novas poſſeſſiones ſuas
B 2 agno-

12 MEDITAT. AD PANDECT.

agnoſcit. His itaque rationibus moti Cti Helmſtadieſes men-
ſe Octobri anni croloccxvii. reſponderunt, locum paluſtrem,
quem Germani einen Bruch vocant, vacuum aàa fiſco occupa-
ri & novari, ſeu cultum reddi poſſe, eas vero hujus loci par-
tes, quas privati jam occuparint, adimi illis ac fiſco vindicari
non debere: Wollen Herzogl. Durchl. von Lignitz den von Koſten
bis Arnſtedt ſich erſtreckenden Bruch vermittelſt Abzapfung des
Waſſers uhrbar machen laſſen, dawider die angrenzende Untertha⸗
nen ſich ſetzen, und vorwenden, es gehoͤre ſolcher Bruch ihnen zu,
entſtehet alſo anfaͤnglich die Frage: Ob ein alveus derelictus dem
Fiſco anheim falle? Nun eignen zwar ſowol die Roͤmiſche i §. 33.
I. de Rerum diviſfione, als alte teutſche Rechte, im Sachſen,
Spiegel l. 2. art. 56. den vertrockneten Waſſergang eines Fluſ⸗

ſes den daran wohnenden Pprivatis zu, und bezeuget Carpzovius

P. 3. C. 31. def. 14. & 15. daß dieſe Nechtsverordnung annoch
im Gebrauche ſey, wie man denn auch an Orten, wo das Wider⸗
ſpiel nicht conſtituiret oder eingefuͤhret iſt, davon fuͤglich nicht ab⸗
weichen kan. Alldieweil aber obangezogene Rechte von fluminibus
Ppublicis handeln, alſo auf den ſtreitigen Bruch nicht erſtrecket
werden moͤgen, welcher, in ſo weit er bisher wuͤſte und unbrauchbar
gelegen, pro re nullius zu achten iſt, und demjenigen, ſo durch ſei⸗
ne Muͤhe und Koſten ihn nutzbar macher, billig anheim faͤllt, da denn
dem Herzogl. Fiſco, wegen des Sr. Durchlauchtigkeit ohnedeß ſchon
zuſtehenden juris territorialis, ſonder Zweifel der Vorzug gebuͤhret;
So iſt der Fiſcus ſich beſagten Bruches, in ſo weit derſelbe bisheroͤde
und wuͤſte gelegen, anzumaßen, ſolchen uhrbar zu machen und in Zu
kunft zu brauchen wohl berechtiget. Wird zweytens und drittens zu
wiſſen verlanget: Ob diejenige, welche einige Plaͤtze von dieſem Bru⸗
che nach und nach an ſich gezogen, ſich mit der Poſſeſſion und daher
ruͤhrenden Præſcription wider den Landesherrn zu ſchuͤtzen befugt,
und nicht vielmehr das an ſich gezogene abereten, titulatam poſ-
. ſeſſio-

ri

ſten

Sp. CCCCXXXIN DEOCCVPAT. IN GENERE. 13

ſeſionem in petitorio ausſuͤhren, in deſſen Eneſtehung de fructi-
bus perceptis und percipiendis mit dem Fiſco Rechnung zulegen,
und das ſodann gezogene liquidum bezahlen muͤſſen. Ob nun wohl
einem Landesfuͤrſten das Eigenthum aller in ſeinem Lande belegenen
unbebaueten und wuͤſten Plaͤtze zuzuſtehen, folglich die Unterthanen
ſich derſelben ohne ſeine ausdruͤckliche Verguͤnſtigung anzumaſſen kei⸗

ne? Macht zu haben, und daferne ſie ſolches thun, zu Abtretung des

eigenmaͤchtig weggenommenen und Erſtattung aller erhobenen Fruͤchte

verbunden zu ſeyn ſcheinen. Weilen aber das jus ſuperioritatis

oder imperium, welches einem Landesſuͤrſten uͤber alle in ſeinem
Lande befindliche Oerter zuſtehet, von dem dominio privato ganz
unterſchieden iſt, und keinesweges geſagt werden kan, daß alle in

dem Lande belegene und dem Fuͤrſten unterworfene Plaͤtze demſelben

eigent huͤmlich zugehoͤren, und in ſeinem dominio privato ſeynd,
ſondern dieſes dominium privatum den Unterthanen in ihren Guͤ⸗
tern zuſtehet, in den oͤden und wuͤſten Plaͤtzen hingegen nieman⸗
den geboͤret, ſondern der natuͤrlichen Billigkeit und den geſchriebe⸗
nen Rechten nach einem jeden frey ſteher, ſich deren anzumaſſen,
und per occupationem das Eigenthum davon zu adquiriren,
welches ihnen nachgehends um ſo viel weniger genommen werden
kan, wenn, wie im gegenwaͤrtigem Falle geſchehen, der Landesherr

ſich der occupirten Pläaͤtze ganz nicht angenommen, ſondern ſolche

von den Privatis uͤber undenkliche Zeit beſitzten und gebrauchen laſ⸗
ſen, bey welcher BVewandniß die occupatio rei deſerræ den Be⸗
ſitzern ſtatt etnes tituli dienet, zu geſch veigen, daß in Præſcriptio-
ne immemoriali, von deren Anfang man nicht weiß, einen titu⸗
lum beyzubringen unmoͤglich iſt, auch in Rechten nicht erfodert wird 3
So moͤgen wir nicht abſetzen, wie derjenige, welcher einige Plaͤtze von
dem wuͤſt gelegenem Bruche an ſich gezogen, zu deren Wiederabtre⸗
tung und Erſtattung der fructuum perceptorum und Perci-
piendorum angehalten werden koͤnne. “DUVMWW
B 3 V.

—

r14 MEDITAT. AD PANDECT.
V

Agrum ineultum occupans ſi principi imperium & ſuperiori-

tatem in eum invertere intendat, in erimen lIæſæ
majeſtatis incidit.
RSubam illam, pro qua ſtabilenda publiciſtæ veteres cap.

4. de Oficio ordinarii in 6. allegant; quidquid eſt in ter-

ritorio, eſt etiam de territorio; etſi in jure ſcripto funda-
mentum non haberet, tamen in ipſa reéta ratione, & jure na-
turæ innititur. Scilicet populus aut princeps, dum regionem
aliquam occupat, non glebas ſingulas calcare neceſſum habet,
ſed ſimul omnes ejus regionis partes ſuas facit; id quod oc-
cupationem per univerſitatem appellat Grotius de jure belli ac
pacis lib. 2. §. 4. Per hanc non quidem dominium, ut male ibi-
dem Grotius, ſibi ipſi deinde in cap. 3. §. 4. contrarius, putat,
ſed imperium adquiritur, etiam in loca inacceſſa, lacus, ſtagna,
ſylvas, montes aſperos, ſpecus &c. Non peccat itaque pri-
vatus ea occupando ac dominium in ea exercendo, peccat ta-
men, ſi principis populive imperio ea eximere intendat, at-

que crimen læſæ majeſtatis committit, arg. L. I. J. 1. & L.

3. Ad legem Juliam majeſtatis. Sic menſe Junio an. cioloccxv.
Helmſtadii judicatum fuit: Daß des entwichenen Chriſtoph Goͤ⸗
ſerichs ſaͤuutliches Vermoͤgen mit Arreſt zu belegen, und derſelbe, im
Fall man ſich ſeiner Perſon bemaͤchtigen ſollte, mit Staupenſchlaͤ⸗

gen auf ewig, Martin Knoppe aber auf 2 Jahr lang nach abgeſchwor⸗
nen Urpfeden des Landes zu verweiſen. Hiernaͤchſt wird Hans Schoͤne

4· Tage, Chriſtoph Lorent, Chriſtoph Hohmann, Hans Chriſtoph Schroͤ⸗

ter, Andreas Scheele, Gottfried Kettmann, Andreas Schade, Andreas

Hahn, Peter Rettich, Andreas Hoͤhne, Andreas Sauer milch jeder 2

