ng iam Adde eundem Carpzovium P. 2. C. 3. def. 13 ubi generaliter,
Ind kanoa unius anni ſpatium ignoranti nunquam currere, ait. Quæ
ige in quum ita ſint, credo, tam in Saxonia, quam extra Saxoniam
dominum rei furtivæ eandem, five a judice, ſive ab inven-
nl ch tore, ſive ab alio bonæ fidei poſſeſſore teneatur, intra trigin-
Dors i ta annos repetere poſſe, his autem elapfis, excludi, contra
e de. furem ipfum tamen aut alium malæ fidei poſſeſſorem etiam
mmutatin. Poſt triginta annos audiri.
CO 0 L 1 A.
em hoeeh, R⸗
ol En⸗. 1. Quod Menochius lib. I. Conſil. 2. n. 303. ait, præſeriptione
Plinu. friginta annorum libertatem ei contra imperium Roma-
. no Germanicum adquiri, hoc cum legibus imperii pug-
tole kun nat, quæ tempus immemoriale deſiderant in Keceſſu imi-
rekutabit perii de anno 1548. §. 54. 56. 63. 64.
in Uei 2. Quod Serykius in Exqam. juris ſeud. cap. II. qJucſt. 7. &, qui
I;. ͤc. SIStrykium in plerisque exicribit, Hornius in Juricpr.
ee, ſed l. feud. cap. II. J. 4. ajunt, jure Longobardico aliam, quam
domudin XXX. annorum, præſcriptionem ignorari, refutatur ex
3 2. F. 24. pr. ubi annus & dies, & 2. F. 26, §. 1 7tius, ubi
lee annus eſt definitus.
Anmund, 3. Contra præſcriptionem triginta annorum reſtitutio in in-
Ces imer. tegrum ex capite ignorantiæ locum non habet, MWovella
um deſdte 119. as. 7. “
kinmd . Aa 2 SPECI=

188 MEDITAT. AD PANDECT.

SppECIMEN CCCGCLVIII
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Ad Elb. Xr. 777. Il.

PRESCRIPLIONE CON.

TRA PRINCIPEM ET FISCVM
PVBLICE DEFENSVM

ANTONIO VLDARICGO ERATHI

BRVNSVICENSI LL. CVLT.
D. X. MART. cIoloccxxVIII.

I.

Praæſeriptio quadragenaria contra principem & Eſcum jzuri

naturæ, bono Publico & juri ſeripto convenit.

X omnibus, quas [Cri, principibus adſentaturi, in

4 culoſior & pernicioſior civibus ea, qua multi vel
nul'am vel tamen non aliam, quam immemorialem,
contra illos Præ cr pt'onem admittunt. Inter quos quidem
nulla, niſi in verbis, differentia intercedit. Nam five di-
Ccis, rem, quæ ſemel principis & fiſci ejus fuit, plane non
poſſe præſeribi; ſive, poſſe quidem eam Prælſcribi, ſed tunc
demum, quum nullum veſtigium aut memoria, illam unquam
ad principem & fiſcum, pertinuiſſe, exſtat, unum certe idem-

que erit. Vt adeo merito ridendi ſint immemorialis iſtius .

præſcriptionis patroni, qui iniquitatem aliorum, omnem ad-

erlus principem Præſcriptionem negantium, cum quibus
tamen

forum invehere tentant, opinionibus nulla eſt peri-

1S

0 N.
N

KAII

Mſiun i
nir.

Rtaturi, in

la eſt pein.
1 Multi N
nemnoridla-
gnos n

Nam He d

it, Pline
cvii, ſedtun
ilam ungum
n celteite.
morinß Un
, ommni.
cund Abi
Une

SP. CCCCLVIII. DE PRAES. CON. PRINCc. ET Fisc. 189

tamen ipfi re vera conſentiunt, accuſant. Sed fac etiam, al-

terutram ex iſtis duabus ſententiis facilius tolerari poſſe. Vtra-

que tamen injuſtiſſima eſt. Namque 1. nihil tam juri & æqui-

tati naturali repugnat, quam, principem & rempublicam
illud j jus, quod inter privatos ſtatutum eſt, & quo ipſe prin-
ceps contra eos frequenter utitur, adverſus ſe viciſſim non
admittere, ſed ſe & ſua bona e legum nexu & obligatione

eximere. Deinde 2. nihil eſt, duodt tantopere pacem & tran-

quillitatem inter homines turbet, omnemque ſecuritatem e
medio tollat, incertiſſimasque rerum poſleſſiones efficiat,

quam negatio præſcriptionis. Quisquis hanc contra ſe non

admittit, is ſe quodammodo ceteris omnibus hoſtem formi-

doloſiſſimum profitetur. Denique 3. ſententia iſta juribus ſcri-

ptis & receptis, quibus ſe tamen ipfſi principes in iis, quæ
cum ſubditis habent, negotiis & litibus ſubjecerunt, repugnat.
Jus Saxonicam l. I. art. 29. Præſcriptionem XXXI. annorum,
VI. hebdomadum & III. dierum introduxit, ab eaque nemi-
nem, ne principem quidem, exemit. Jus Romanum publicis

principisque rebus præſcribendis longius ſpatium, quam pri-
vatis, XL. ſcilicet annorum, deſfinivit, L. 4. C. de Præſeript.

XXX. vel XL. ann. Vide maxime l. 14. C. de Fundis patrim.
Vnde ergo opinio illa, quod nulla vel immemorialis ſaltem
Ppræſcriptio contra principem locum habeat, niſi ex adſenſio-
ne Ctorum, favorem principis per amplificationem jurium
ipfius aucupantium, profecta eſt? Nec juris canonici aucto-
riras quidquam illi Prodeſt. Præterquam enim, quod ponti-
fex Romanus jura principum mutare aut determinare non
potuit, illud quoque c. 26. X. de V. &. ad quod provocant, de
regalibus tantum majoribus, qualia ſunt Pedagia, vquidagia,
ſalinaria ibidem recenſita, agit, neque ad alia j jura vVel bona
extendi debe bat.

7
190 MEDITAT. AD PANDECT.
I 7
Præſeriptio quadragenaria in omnibus principis bonie, Niſcali-
bus, patrimonialibus, domanialibus ſußtcit. ESeS
. J III. en
Ewcipiuntur ſaltem regalia, item ea bona, guorum alienatio &α
adquifitio per legum eſt interdicte, ubi immemorialis ð?
præſeriptio deſideratur. na⸗
d eludendam præſeriptionem quadragenariam [Cti no
vum, atque juribus tam Romanis quam Germenis in:-“ ſi
cognitum, bonorum genus excogitarunt, id domanium vel 2
cameram principis appellarunt, a fiſco & patrimonio ejus— .
dem diſtinxerunt, atque omni præſcriptioni exemerunt. rn
Majores noſtri, Germani veteres, commentum hoc prorſus “ i
ignorarunt, atque pro ſimplicitate ſua unicum bonorum prin- 2??ð
cipis genus agnoverunt. Romanis idem incognitum fuit. Der,
Equidem ſub primis imperatoribus differebant ærarium, fiſceus n
& patrimonium. rarium, quod utique diverſum a fiſco
fuiſſe ex Plinii panegyrico ad Trojanum cap. XXXVI. apparet, ”?”èM
complectebatur reditus uſibus reipublicæ deſtinatos. Fiſcus ait
ea bona comprehendebat, quæ a republica in principem pro- Guan
ſiciſcebantur, ſed dominio ſimul ejus ſubjiciebantur, atque in prin
ipſius ſplendorem miniſtrorumque ſuſtentationem impende- Ad
bantur. Denique patrimonium ſive res privata a principbe ilis
tanquam privato poſſidebatur. Hæc, inquam, differentia bof- “
L norum tantum ſub primis imperatoribus cognita, mox autctem ſeral
ſublata fuit, ut vix aliqua ejusdem veſtigia in legibus, queas
habemus, ſuperſint. Quod ad ærarium attinet, occurrit qui- ðð’
dem ea vox ſæpius, non tamen in antiqua fignificatione, ſed Him
Plerumque, uti fit in §. 9. I. de Ejſucapionibus, L. 13. pr. L. Aea
15. §. 3. de jure fiſci, L. 10. C. de Bonis proſeriptorum, ærarium Es
& ficus pro ſynonymis habentur. Interdum quoque æra n,
rium

in, Sen.

lierorine

riolir

Cti no.

Wanis in.
Aiumn ver
nio eide

temerunt.

e prorſis

rumNit .

itum Kün
ium, flens
Im ¹ Hle

kapparet,

8 Ecu
ipempr--
atquein
impent
1puineipe
Ientiabo-

0X aen

us, gi
urrit qi
tione lel
, Yanin
que A.

uN/n

SP. CCCCLVIII. Dæ PaR AES. CoNrT. Pac. FTr Fisc. 191

rium patrimonialia bona ſignificat, quemadmodum in L. 8. C.

Quorum appellationes non recipiuntur, privatum ærarium dici-

tur. Inter fiſcum quidem & patrimonium principis priſti-
num adhuc diſerimen in legibus noſtris reperitur, ſed in ver-

bis tantum. Re ipſa enim utriusque jura ſunt exæquata. Id

quod luculenter patet ex L. 3. C. de Quadriennii præſeriptione,
in qua Juſtinianus Imperator: Scimus, ait, hoc quidem in fiſca-
libus alienationibus graviter olſervari: ſed non ſimili modo rem

Juiſſe obſervatam cirea eas res, quæ a ſæcratiſimis imperatori-

bus, non a Zſcalibus rebus, ſed ex privata eorum ſub'ſftantia pro-

cedunt, quod ſatis irrationabile eſt. Quæ enim diferentia in-
troducitur, gquum omnia principis eſſe intelligantur, ſive ex ſua
Jabſtantia, ſive ex Eſcali fuerit aliquid alienatum. Eadem fere

eſt Vlpiani in L. 2. §S 4. We quid in loco publico ſententia:
Res, inquientis, iſcales quqſi propriæ & privatæ principis ſunt.
Quum ergo imperator illud, quod olim inter ærarium, fiſcum

& patrimonium principis interceſſit, diſerimen ſuſtulerit, ea-
dem quoque quod ad alienationem & præicriptionem jura
in utroque obtinere voluit. Nec jus canonicum hic quid-

quam mutavit, ſed duo ſaltem circa Præſcriptionem addidit,
Primum, ne regalia breviore, quam immemoriali, tempore
adquirerentur, c. 26. X. de Verborum ſignif. deinde, ut & in

illis bonis fiſci, quorum alienationem & privatam adquiſitio-

nem lex publica interdicit, præſcriptio immemorialis neceſ-
ſaria ſit, c. I. de Præſeript. in 6. Adde c. 33. X. de Jurejuran-

do. In his duobus caſibus adhuc hodie præſcriptionem im-
memorialem deſideramus, in ceteris omnibus quadragena-

riam ſuſſicere credimus. Sic [Cti Helmſtadienſes menſe Fe-

bruario anni cloloccxxv. reiponderunt: Haben Herzog Franci-
ſeus zu M. im Jahr 1609. mit der Stadt Cremona ſich dahin vergli⸗

chen, daß dieſe Stadt dem Herzoge jaͤhrlich vor das ihm ſchuldige
Abla⸗

192 MHEDFTAT. AD PANDECT.

Ablager 100. fl. entrichten, und vor die ruͤckſtaͤndige Jahre uͤberhaupt
400. fl. bezahlen ſo le; Als nun Herzog Chriſtians Durchl. dieſe“
Foderung jetzo von neuen hervorſuchet, ſo kommt die Sache haupt⸗
ſaͤchlich darauf an, ob der Seadt die von dieſem onere lange Jahre
her genoſſene Freyheit und die daher entſpringende Verjaͤhrung ge⸗

gen dieſen erneuerten Anſpruch zu ſtatten komme. Nun ſcheinet

zwar der Stade hauptſaͤchlich im Wege zu ſtehen, daß das Ablager
einem Landesherrn in dem unterworfenen Staͤbten, Doͤrfern, Schloͤſ⸗
ſern und Haͤuſern ex ſuperioritate territoriali gebuͤhre, folglich
die Freyheit davon gar nicht Præſcribiret werden koͤnne, da zumal
die Macht, ſich ſolches Rechtes zu bedienen, pro re meræ faculta-
tis, welche auch per non uſum mille annorum nicht verlohren ge⸗

bet, geachtet werden moͤchte, wenigſtens allhier keine andere, als im -

memorialis præſcriptio, von deren Anfang man nicht weiß, ſtatt
finde, die denn, in Anſehung der durch den Bergleich vom Jahr 1609.
geſchehenen Interruption und des damalen exercirten Rechtes, hin⸗
wegfalle. Alldieweil aber hie von keinem jure territoriali oder re-
gali die Frage iſt, indem die Stadt Cremona ſich gar nicht von der
allen Unterthanen obliegenden Schuldigkeit, ihrem Landesherrn bey
vorfallenden Durchreiſen und andern unvorſehenen Faͤllen das Qua⸗
tier zu geben, frey machen will, ſondern der Streit lediglich darauf
ankommt, ob die Stadt dem Landesfuͤrſten jaͤhrlich ein ſolennes Ab⸗

lager mit ſonderbaren großen Koſten und Anſchaffung gewiſſer, in

einer alten Specification verzeichneten Dinge, geben, oder dafuͤr
100. fl. bezahlen muͤſſe, und denn dieſes ein ungewoͤhnliches onus
und gleichſam eine ſervitut, mithin dasjenige, was die Rechtsleh⸗
ter de præſcribenda immunitate ab oneribus publieis, inglei⸗
chen de rebus meræ facultatis ſtatuiren, auf gegenwaͤrtigen Fall
gar nicht zu zieben, ſondern die ganze Sache dergeſtalt anzuſehen iſt/
als ob ein Landesherr wegen eines ſeiner Vorwerke das jus paſcendi

oder eine andere Servitut auf eines ſeiner Unterthanen Güter præ-
ten-

ſ⸗
W
ſihe
nd
tan,
u
dieſ
glet
glit
Neit
eih
thont
ton⸗
IJlhre
Molee
Und n
herd⸗
loß de
ehte
ig

ſtl

ch u
barinn
des 4
fuchte
ihren
ſie der
7o

—
iherinne
urcſe i⸗
dche henn
unge Ie
hrung ,,

8 ſchee.

1 Wlen
rn Schl
Pre, ſthet

t, R unel

eree kae .
beklehreng.

dere, gisln.
t weiß, ſ
Jahrle
YNechtih ib
iali ober k.

iht den dan

desheerd er
len das Jun
diglich dern⸗
Olennes’

geſniſſer, 1

ober daft
liches onn
e Rechtale
ieis, ing/
vaͤrtigengt
ninſetert
jnspeim
Gluune
ler

SP. CCCCLVIII. DE PRAES. CoNT. PRINC. EI FISsc. 193

—

tendire, in welchem Falle die Rechte keine præſcriptionem imme-

morialem, ſondern nur detz Ablauf 40. Jahre erfordern, und denn
allhier, wenn man gleich den 20. jährigen Krieg abrechnet, die 40.
Jahre laͤngſtens verfloſſen ſeynd, hiernaͤchſt aus dem Ablaufe einer
ſo geraumen Zeit bona fides ſo lange, bis das Widerſpiel dargethan
iſt, præſumiret wird, allenfalls, und da ja einiger* Berbacht einer
Wiſſenſchaft und male fidei vorhanden waͤre, die Sache doch nicht
hoͤher, als auf den Reinigungs⸗Eid kommen wuͤrde, welchen der Rath
und Buͤrgerſchaft dem Anfuͤhren nach mit gutem Gewiſſen ablegen
kan, ferner die Præſcription in der hoͤchſten Billigkeit gegruͤndet, und
zu Erhaltung der gemeinen Ruhe und Sicherheit nothwendig iſt,
dieſemnach auch wider den Landesfuͤrſten ſtatt finder, als welcher der⸗
gleichen auſſerordentliche Beſchwerden tacite erlaſſen und derelin-
quiret zu haben geglaubet wird, nachdem ohnedas in den letzteren
Zeiten viele vorher unbekannte Landesbeſchwerden ausgedacht und
eingefuͤhret worden, folglich die Sache zwiſchen Herren und Unter⸗
thanen in einen ganz andern Zuſtand gerathen, uͤbrigens die reſtitu-
tio in integrum ex capite ignorantiæ nach Ablauf 30. und mehr

Jahre in keine Betrachtung kommt, Wovella 1I19. vap. 7. Authent.

malæ fidei C. de Præſeript. longi temporis, geſtalt widrigenfalls,
und wenn man dieſe Keſtitution zulieſſe, die Præſcription faſt im⸗
merdar hinwegfallen und vergebens ſeyn wuͤrde, nicht zu gedenken,
daß derjenige, welcher uͤber 30. 40. 50. Jahr der ihm zuſtehenden
Rechte halber keine Erkundigung einziehet, in füpina & inexcuſa-
bili ignorantia iſt, michin keine Reſtitution begehren kan; Bey ſo
geſtalten Sachen halten wir das uns zugeſandte Gutachten fuͤr gruͤnd⸗
lich und wohl ausgearbeiter, und ſeynd mit dem Auctore deſſelben

darinnen einig, daß die Stade Cremona ſich gegen den an ſie wegen

des Ablagers ſowol in Zukunft als der verfloſſenen Jahre halber ge⸗

machten Anſpruch mit der Verjaͤhrung wohl ſchuͤtzen koͤnne, auch

waͤhrenden Proreſſes, da einer daruͤber entſtehen ſollte, in dem Be⸗

ſitze der Freyheit zu laſſen ſey. .
Jom. VII. B b IV.

2
2.

194 MEDITAT. AD PANDECT.

IV. R
Præſeriptio quadragenaria titulum nullum deſiderat.
V.

Pratextus ignorantiæ fiſco contra quadragenariam præ-
Joeriptionem non prodeſt. —
VI. V
Fiſcus contra quadragenariam præſeriptionem in integrum re-
Nituitur, non tamen ultra quadriennium.

P'iman theſin, quod ſcilicet Ppræſcriptio quadragenaria

titulum nullum deſideret, Anaſtaſius claris verbis legi
alt. C. de Fundis patrimonialibus inſeruit. Adde Specimen no-
Rtrum de Præſeriptione XXX. annorum medit. I. Secunda the-
ſis, quod prætextus ignorantiæ fiſco contra præſcriptionem
quadragenariam completam non proſit, hauſta eſt ex Movella

119. cap. 2. & Aath. Malæ ſidei C. de Præſeript. longi tempo-

TiJ. Denique tertia theſis, quod fiſcus quidem contra præ-
ſcriptionem quadragenariam in integrum reſtitui queat, non

tamen ultra qugdriennium, defenditur argumento Clementi-

næ un. de Reſtit. in integram. Confirmabimus has theſes ſen-
tentia a Ctis Helmſtadienſibus menſe Dec. anni cioloccxxII.
exarata. In Sachen unſers Cammerfiſcals, Klaͤgers an einem, wi⸗

der die Korſtiſche Erben, Beklagte am andern Theil, erkennet der

Herzog zu nen ꝛc. Daß Beklage: von angeſtellt r Klage zu ent⸗

binden. B R. W. Rar. dec. Es haben Uns zu Abfaſſung vorſte⸗
benden Urthels vornemlich die von den Beklagten vorgeſchuͤtzte beyde

exceptiones rei judicatæ und Ppræſcriptionis bewogen. Zwar

wuͤrde uns vielleicht die erſte Exception, di⸗ Beklagte loßzuſprechen

allein nicht bewogen haben, wenn ihnen nicht auch der Ablauf von

40. bis 50. Jahren, und die daher entſpringende exceptio præ-
ſeriptionis zu ſtatten kaͤme. Klaͤger wender zwar auch wider dieſe

unterſchiedenes ein, inſonderheit, daß den Beklagten ein recht maͤßiger
titu.

tit

3
nil
die
ſe
den

Pht

ewig
dor
ſott

ſſt

ſt
inn
d
ne
ſlle
lan,
ole

ur

unte

lißize
ſeſe⸗
Ceptl
ſtyne

I,

— Sb. CCCCLVIII. Dz PAES. CONr. PäINc. rr Fisc. 19

Alrn. titulus auch bona fides mangele, und daß allenfalls die Fuͤrſtl. Cam⸗
mer wider die Ignoranz und Nachlaͤßigkeit ihrer Bedienten in inte⸗
n ge. grum reſtituirer werden muͤſſe. Alldi weil aber in Præſcriptio-
nibus von 30. und mehr Jahren kein titulus vonnoͤthen iſt, geſtalt
dieſe Verjaͤhrung eben zu dem Ende eingefuͤhret worden, damit die⸗
enint. jenige, welche in langwierigem Beſitze ſtehen, und die Nochricht von
dem titulo ihrer poſſeſſion wegen Laͤnge der Zeie vergeſſen oder ver⸗
lohren haben, einmal in Sicherheit geſetzet werden, und nicht dem—
Erigenmte ewigen Anſpruche des Gegentheils unterworfen ſeyn duͤrfen, ferner
8erds bona fides jederzeit Præſumiret wird, auch mala fides nicht ſo
Herimnn fort daher, daß es in vorigen Zeiten anders gehalten worden, zu
ecunchte. ſchlieſſen iſt, widrigenfalls die Fuͤrſtl. Cammer, welche ſtatt der ver⸗
ſtitinn ſchriebenen F5. fl. vor das ferte Schwein jetzo 6. fl. nimmt, gleichfalls
Ktex Nr in mala fide ſtehen muͤſte, welches gleichwol nicht, ſondern vielmehr
Pegim zu vermuthen iſt, daß ans damalen vorgekommenen kttriſtigen, nun⸗
contn n mehr vergeſſenen Urſachen in beyden Stuͤcken eine Aenderung vor⸗
iqnentn gegangen, weiter nach Verflieſſung mehr als 30. Jahre keine Unwiſ⸗
o Ceng. ſenheit contra præſcriptionem completam angefuͤhret werden
3s thelsg len. kan, endlich das quadriennium reſtitutionis in integrum, nach
coce vollendete? præſeription bereits abgelaufen iſt, und, daferne eine
tacniinens Fuͤrſtliche Cammer das beneficium reſtitutionis in integrum,
erkenrit i unter dem Vorwande einer von ihren Bedienten begangenen Nach⸗
1pe n laͤßigkeit, auf ewig offen bebalten wollte, gar keine Verjaͤhrung gegen
ſeſung bont ſie ſtatt fauͤnde; Dieſemnach ſehen wir nicht, wie obangefuͤhrte ex-
geſchitele⸗ ceptio præſcriptionis mit Beſtande Rechtens abgelehnet werden
vogen. w“ koͤnne.
eue QCL⁊Oι uOοd I A& 4.
e Alunft
NceptH 1, Privilegium, quod fiſco in §. 9. I. de Eſucabpionilui item
Uch vie in L. 2. & 3. C. de Quadriennii praſeript. tribuitur,
n ntttnfe ut hi, qui ab eo per vVenditionem aut donationem,
B b 2 vel
4

MEDITAT. AD PANDECTI.

vel alium titulum aliquid accipiunt, ſecuri ſtatim
fiant, & victores exiſtant, ſive experiantur, ſive con-
veniantur, adverſus fiſcum autem usque ad quadri-
ennium liceat eis intendere, qui pro dominio vel
hypotheca earum rerum, quæ alienatæ ſunt, puta-

verint, ſibi quasdam competere actiones, iniquum

non eſt, ceſſat tamen tunc, quum fiſcus aperte nul-
liter in alienando proceſſit. Dixi in Specimine
CCXXXIX. de Perſonis, quæ evictionem præſtant.
medit. 3. 4. 5.

2. PBapenius in Corpore juris Francici lib. 12. tit. 3. art. 31.

ait, principbem & regem pejoris conditionis eſſe,
quam civem, in hoe, quod in præſcriptione contra

civem tempus minoris ætatis detrahatur, in princi-

pe non item. Teſtatur, ſic judicatum fuiſſe Bariſiis,
& poteſt hoc optima ratione defendi, quum prin-
ceps, ſive minor five major, bona ſua ſemper per
pProcuratores & miniſtros gubernet; atque longo

Jam ſatis ſpatio XL annorum gaudeat, eoque elapſo

adhuc quadriennium reſtitutionis in integrum ha-
beat. tearmd

3. Ait Bouchardus in Inſtitutionibus noviſzmis juris c&†—Rt'Ü,

contra regem Galliarum præſcriptionem ſaltem
centenariam locum invenire, & provocat ad vetus
aliquod brocardicum: qui a plume l'QOyec du Roy,
cent ans apres en rend la plume. Sed anile illud ver-
bum quadragenariam præſcriptionem legibus civi-

libus in Gallia quoque receptis ſtabilitam tollere

nequit.

put
ſil
cccl
tn

—

Culi ſkin
lr, lvecen.
d uct.

Omminio ve

und dn.

8 iniquun
Aperte mu..
Heeinuin
in dreſten,

tf.3 t
kitoonig eie,
tione contn
lnin prin
Ulle Pirin
Olum prin.
ſenher Ne
Atve lono
eod eel,
ntephun he.

urir ſort
hem ſale
Cat 2d ver
Oe A 1,
nile Und ter.
legthn ⸗
itam wln

—

SP. CCCCLIX. DE PRAES. RERYM EccEESIAST. 197

SpPECIMEN CCCCLIX.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIF. XLI. TV. III.

PRESCRIPTIONE RERVM.
ECCLESIASIICARVM

PVBLICE DEFEN S V M

OTTONE HENRICO BEHLEN
R0OISATA- CHLLENSI L. L. CVILT.
D. III. DECEMBER cIoIOSCCXXVII.
Bona eccleſiaſtica dividuntur in communia & dotalia.
BFonorum dotalium ſpecies ſunt menſalia.
In omnibus bis bonis quadragenaria præſeriptio ſuffcit.
QLuc tamen a morte antiſtitis, qui alienavit, aut porius ab
aeallectione ſucceforis currere incipit.

ona eccleſiaſtica ex recepta Canoniſtarum ſententia
S duplicis generis ſunt, communia & dotalia. Natura
communium facile intelligetur, ſi de dotalibus paulo
accuratius dixerimus. Scilicet clerus, poſtquam ca-
put efferre cœpit, ut majorem ſibi dignitatem conciliaret,
ſpirituale conjugium inter epiſcopum vel presbyterum &

ceccleſiam, cui is præficeretur, contrahi finxit. Vide de ma-

trimonio presbyteri can. 4. cauſf. 21. 4u. 2. G& epiſcopi c. 2. X.
B b s de

198 MEDITAT. AD PANDECT.

de Zranslatione epiſcopi. Commentum iſtud conjugii fecit,
ut porro de dote cogitaretur, quæ ſponſum alliceret ad nup-
tias. Quemadmedum ergo dotis hic præcipuus uſus eſt, ut

maritus ejus fructus lucretur, ex iisque onera matrimonii

ferat, L. 7. pr. de jure dotium, hac eadem ratione dicit Pe-
rus Gregorius de benefic. c. I5. etiam eceleſiæ conſtituendam
eſſe dotem, quæ ſuſſiciat oneribus ferendis; onera illa eſſe
multi Plicia, referri eo luminaria, ſacrum miniiterivtn, cuſto-
diam incorruptionis eccleſiæ, ſervientium alimenta, & quid-
quid denique expenſarum vel in hoſpitalitate exercenda, vel
in vifitationibus, & reliquo officio ſuo facere oporteat epi-
ſcopum; his omnibus ſuſficere debere dotem, neque conſe-
crari eccleſiam poſſe prius, quam illa ſufficienter conftituta
fuerit. Sunt igitur bona dotalia, quæ ab initio, quum ipſa
eccleſia conſtitueretur, ſpecialiter deſtinata, ſeu, ut uſitata
voce utar, fundata ſunt ad ſuſtentationem illorum . qui ec-
cleſiæ vel præſunt, vel inſerviunt, item ad fabricam templi
ceterosque neceſſarios ſumtus. Ex his bonis aliqua iterum
menſalia vocantur, quæ ſcilicet epiſcopo prælatove ad vi-
tam mollius & ſplendidius agendam ſunt adſignata. Varia
doti huie privilegia adſcribuntur, quæ ſolicite congeſſit ex-
poſuitque Zieglerus de Dote eccleſiæ, integro cap. 12. Omiſit
vero, ſi communem opinionem ſequimur, unum ex Præci-
puis, nempe, ut in re barbara voce etiam barbara, ſed tamen
vulgata, utar, inpræſcriptibilitatem. Hanc, etſi jus canoni-
cum ignoret, interpretes ejusdem bonis dotalibus eccleſiaſti-
cis tribuunt, ex duplici potiſſimum ratione. Primum, ajunt,
bona dotalia penitus & ſimpliciter alienari non poſſe, ergo
nec uſucapi, quum uſucapio ſpecies alienationis ſit, per L.
28. de Verborum ſignif. deinde veræ dotis Præſcriptionem

eurſum non incipere, niſi a tempore ſoluti matrimonii, L. 30.
C. de

Cud
Il.
ligei
ſm
elti
lisi
enin
exte
Sini⸗

ontt

fionen
1
N
abſol,
linn t⸗
Feium
Gehin
Tun
tione
eccle
gium

ſorinr

—

lugii ſei

niehn
hartimori
6 Cicit .

ra il en

un, clto. R

edende e
vortent e.
eqveconl.
e conliin
quumzigi
1, ur MIn
m, Yui er
n lempl
Ina iterun
KoVe 1 i
nati. Vr

ogelit A.

,12. OI
n e Mær
hled umen

jus CANOII.

eccleſtali.
mum, ajun
ofle, eig
ſi per!
criptioten

onii

4

SpP. CCCCLIX. Dz PkRAES. RaRVNM EccrtstAsr. 19

C. de Juare dotium, ſtante vero eccleſia, matrimonium ſpiri-
tuale perdurare, atque non interruptam in ſucceſſoribus con-
tinuari, igitur præſcriptionem initium capere nulla ratione

poſlſe. Sed hæ quidem rationes parum ponderis habent. Pri-

oris fundamentum prorſus nullum eſt. F ateor, bona dotalia
& menſalia inalienabilia eſſe. Verum hac in Parte nihil ſin-
gulare animadverto. Commune hoc privilegium illis eſt
cum omnibus aliis ecclefiaſticis bonis. Clariſſime Celeſtinus
III. in c. 8. X. de KRebus eecleſiæ alienandis: Sive, inquit, intel-
ligantar de menſæ, ſive non- ut non alienantur, conſultius exi-
Limamus. Iſtud tamen commune privilegium ab eodem Ce-
leſtino in eodem capitulo limitatur, niſi alienatio eccleſiæ uti-
lis ſit. Idem nec præſcriptionem XL. annorum excludit. Hane
enim Juſtinianus in Novella III. & 131. cap. 6. item in Auth.
Quas aäciones C. de S§. §. eccleſtis ad omnia bona eccleſiaſtica
extendit. Reſpondet quidem ad hoc Babmerus in Jure ececle-
ſiaſtico Proteſtantium lib. 2. tit. 26. §. 26. Cogitandum eſt, Ju-
Riniani tempore aiſſe Gona eccleſiæſtieca unius ejusdemque condi-

tionis, & paulo ſerius demum hona certa ad perpetuam ſuſtenta-

tionem clericorum, hoc vel ilo oficio ſacro fungentium deſtina-
ta, & in ertum beneficium eccleſisſticum, ut loquuntur, erecta

eſe. Hoc facto nova bæc diſciplina invaluit, ut quidem baæc

abſolute eſſent inalienabilia, reliqua autem, quæ ad ſuſtentatio-
nem peculiarem clerici alicujus baud ſunt deſtinata, aut in bene-
ficium erecta, facilius alienari boſſent. Eſto, Sed quid reſpon-
debitur ad jus canonicum, cujus conditoribus qualitas bono-
rum menſalium incognita non fuit, & qui tamen præſcrip-
tionem quadraginta annorum generaliter in omnibus bonis
eccleſiaſticis ſtabiliverunt, ſolique eccleſiæ Romanæ privile-
gium præſeriptionis centenariæ dederunt in c. 13. X. de Præ-
ſeæript. & c. 2. de Pryæſeript. in 6. Nulla profecto appareft ca
129

200 MEDTTAT. AD PANDECITI6R. ͦð

ſa, quæ nobis, generalia hæc capitula ad bona dotalia non
ertinere, perſiuladeat. Altera diflentientium ratio infirmior
eſt adhuc. Non diffitemur, legem 30. C. de ure dotium, quæ&
præſcriptionem rerum dotalium vere talium demum ex die

ſoluti matrimonii inchoari jubet, etiam ad res dotales eccle-

ſiaſticas trahi poſſe. Quin imo trahenda eſt ad omnia bona
eccleſiaſtica, non ad ſola dotalia. Conſtitutum hoc eſt clare
in concilio Toletano, & ex hoc juri canonico inſertum in gan.
10. cauſ. 16. q4. 3. ubi vita ſacerdotis vel miniſtri, qui, dum
gubernacula eccleſiæ adminiſtravit, quidquam ex bonis fidei
ſuæ commiſſis alienavit, aut in alias manus venire paſſus eſt,
in præſeriptionis tempore computari prohibetur. Sed ex hoc
ipſo canone patet, diſſoluto per ejus mortem aut diſceſſum
ſpirituali matrimonio, præſcriptionem inchoari. Nec poreſt
aliter, ſi argumento legis 30. C. de Jure dotium hic uti volu⸗
mus. Nam ſecundum eam deducitur ſaltem vita ejus mariti,
qui alienavit, non ſecundi & tertii. Itaque & in bonis dotali-
bus eccleſiaſticis, ſi eccleſia poſt mortem aut abitum prioris
ſacerdotis alium antiſtitem ſibi adſciſcit, hæ novæ nuptiæ

curſum præſcriptionis impedire non poſſunt. Ego itaque cum

Zieglero ſentio,; & inpræfſcriptibilitatem privilegium rerum
dotalium eccleſiaſticarum eſſe nego. Sie quoque Cti Helm-
ſtadienſes ſentiunt. Nam menſe Aprili anni cioloccxIx. quum
eccleſia ruſticos quosdam tanquam dotales ad operarum præ-
ſtationem devocaret, hi autem poſſeſſione libertatis per octo-
ginta annos continuata ſe tuerentur, ruſticos abſolverunt ex
his rationibus: Die Entſcheidung gegenwaͤrtigen Proceſſes kommt
vornemlich auf die Frage an: Ob Beklagte die Freyheit von den ih⸗
ren Vorfahren laue Amtsbuches und Kirchenregieſters ehemalen
obgelegenen Dienſten durch die 80. jaͤhrige Præſcription erlanget?
Klaͤgere verneinen es, und fuͤhren zu deſſen Behuf an, daß die Hoch⸗
fuͤrſtliche Conſiſtorial⸗Ordnung den piis corporibus wider die
BVerjaͤhrung zu ſtatten komme, daß der vorigen Adminiſtrato-
ren Nachlaͤßigkeit der Kirchen und dem Armen⸗Hauſe unſchaͤd⸗

2
ſch

mt

denn
ſale
der
ſ
c
ſch
ſer
ſar

non
tmior
ie
cle.
bone
clare
1a.
Gun
Wer
ebhor
Uek
o.
mart,
lotd.
rioe
ptiæ
cu
ru
leln.
juun
Pre.
cto.
te
rat.
n ⸗
hnalen
ngetl
huh⸗
N
:0:
Hi .

6

Sp. CCCCLIX. DE PRS. RERVM EcctHESIAg†–. 201

lich ſey, und daß dieſe Dienſte eigentlich pro bonis dotalibus, derer
Veraͤuſerung und Verjaͤhrung gaͤnzlich verboten, zu ac chten. Gewin⸗
nit es demnach das Anſehen, ob haͤtten Beklagte der Kirchen und
dem Armenhauſe die Dienſte wiederum zu leiſten angehalten werden
ſollen. Alldieweil aber die Conſiſtorialordnung die Verjahrung wi⸗
der die Kirche nicht ganz aufheber, ſondern vorſichtig darinn zu ver⸗
fahren befiehler, weiter die langwierige Nachlaͤßigkeit der vorigen
Adminiſtratoren einer Kirchen und Pio corpori allerdings ſchaͤb⸗
lich iſt, als worinnen ſich eben die in den Rechten zugelaſſene Præ-
ſeription gruͤndet, enolich das Vorgeben von bonis dotalibus nichtes
zur Sache thut, immaſſen auch bey ſelbigen die 40 jaͤhrige Br &Rſerip-
tion ſtatt ſindet; So haben wir nicht umßbin gekonnt, Beklagte
bey der Freyheit von Dienſten zu ſchuͤtzen. Et quum Precipuam
bonorum dotalium claſſem bona menſalia, ut ſupra dixi, con-
ſtituant, in his etiam præſcriptionem quadragenariam admi-
miſimus, ex his rationibus: Obwohl Klaͤger, daß das Koch zum
Greif mit in dem Regiſter der von Erzbiſchof Ernſten zum Ersbiſchoͤf⸗
lichen Tiſche geſchlagenen 25. Kothen befindblich, und von Alberto
wider ſein gethanes Verſprechen und geleiſteten Eyd, wenigſtens 2 5.
Koth beyzubehalten, an. 1526. veraͤuſert worden, vorſchuͤtzet, dem⸗

nach ſelbiges als ein inalienables Tafelgut der Koͤniglichen Kammer

wieder einzuverleiben bietet. Alldteweil⸗ aber auch die unzweifelhafte
Tfelgirer nicht ſchlechterb inge inalienable ſeynd, ſondern gar wohl

mit gewiſſen Solemnien fuͤrnaͤ aͤmlich mit Bewilligung des Copituls

oder der Landſtaͤnde, veraͤuſert werden koͤnnen, hingegen keine ſichere
Nachricht vorhanden, auf was Art die Alienation des Greifen
geſchehen „ demnach wegen Laͤnge der Zeit vermuthek wird, daß
dabey alle in den Rechten erfoderte Requifita in Acht genommen
worden, Rebuffi i in Compend. alienat. rer. Eccleſ. n. 37. van Eſpen
in FZure Ecclefiaſtico univerſo P. 2. tit. 36. 6. ult. §. 46. hiernaͤchſt
JZom. VII. C beſag⸗

202 MEDITAT. AD PANDECT.
beſagter Greif mit in dem Regieſter der baufaͤlligen Kothe ſtehet, und
aber dergleichen ruinirte und der Kammer zur Laſt gereichende Guͤter
dekannten Rechten nach an Privatperſonen zu Wiederaufbauung uͤber⸗

laſſen werden koͤnnen, vid. leg. 7. Codic. de omni agro deſerto, fers

ner eine von dem Praͤlaten auch widerrechtlich vorgenommene Alie-
nation per diuturnum ſilentium & exinde fluentem taci-
tum conſenſum Capituli beſtaͤtiget wird, c. 2. X. de his, quæ
funt a prælato, dann die viele Succeſſores des Alberti dadurch,
daß ſie die Beſitzer oͤfters von neuen belehnet, die von Alberto ge⸗
ſchebene Veraͤuſerung deutlich ratihabiret, endlich der Beklagten an⸗
derthalb huudertjaͤhriger ruhiger Beſitz ihnen nicht allein nach den

Canoniſchen und Civilrechten, worinnen die hundertjuͤhrige Ppræ⸗
ſcription in rebus Eccleſiæ vor die hoͤchſte geachtet wird, und ſo

gar der Roͤmiſchen Kirche im Wege ſtebet, ſondern auch nach der
Magdeburgiſchen Peliceyordnung zu ſtatten kommen muß, als nach
welcher dergleichen lange Poſſeſs præſcripttonem immemorialem
ausmachet, darwider der vorgeſchuͤtzte defectus bonæ fidei nichts

thut, indem bona fides ex longiſſimi temporis lIapſu præſumi
ret wird, und die in contrarium angefuͤhrte Vermuthungen ma⸗

lam fidem zu erzwingen nicht hinlaͤnglich ſeynd; So haben wir vo⸗
riges Urthel nothwendig beſtaͤtigen muͤſſen. Nec captari oportet,
quod in modo adlatis rationibus centenariæ præſcriptionis
mentionem fecimus. Hoc enim obiter ſaltem factum, quia in
iſta lite tantum tempus effluxerat. Nam ſi quadraginta ſaltem
anni lapſi fuiſſent, ſimiliter tamen judicaſſemus.

V.
Emphyteuſis eccleſiaſtica ſine ſeriptura per quadregenariam præ-

ſeriptionem conſtituitur.
mphyteufin eccleſiaſticam non conſiſtere, niſi ſcriptura de-
ſuper confecta doceatur, doctrina communis eſt ex L. 14.

F. 5. C. de &. S. ecleſiis, Novella 7. pr. & Movella 120. c. D yr.
hau-

ite
ge

un

tul

10
e
t
56
ken
6

—

SP. CCCCLIX. DE PRAS. RrRVM EccIESASTL. 263

hauſta; quam eo extendit Mevius in P. 3. dec. 289. ut civilem
quidem emphyteuſin præſcriptione longiſſimi temporis con-
ſtitui poſſe dicat, eccleſiaſticam neget. At ego contra ſentio &
eccleſiaſticam emphyteuſin ab eo, qui per quadraginta annos
canonem ex prædio eccleſiaſtico ſolvit, ſine omni ſeriptura
adquiri eredo. Movent me non ſolum Movella 1I1II. 131. c. 6.
item c. 13. AX. de præſeriptione & c. 2. de præſeriptione in 6. quæ
generaliter in bonis omnibus eccleſiaſticis quadragenariam
præſcriptionem ſufficere jubent, ſed inprimis lIex 14. C. de
fundis patrimonialibus, ubi hi, qui fundos templorum ſine ri-
tulo per quadraginta annorum ſpatium poſſederint, ab omni
actione, moleſtia & inquietudine liberantur, & canonem por-
ro ſolvere jubentur, ita ut omnibus ad exeludendam omnem gquo-
libet modo ex publico movendam quæſtionem nuda ex guacunque
titulo, vel etiam ſine titulo, corporalis quadraginta a«nnorum jugis
poſſeſſionis exceptio poſſit ſuſſicere. Atque ita in tribunali Wolt-
fenbüttelenſi anni cioloccxXVI. in cauſa Wiehens Erben contra
Stift S. Blaſii judicatum fuiſſe recordor.
Præſeriptio quadraginta annorum etiam in feudis eccleſiaſticis
locum babet.
VII.
Bona eceleſiaſtica per pacem Osnabrugenſem ſeculariſata jure ec-
cleſiarum in præſeriptione & aliis capitibus fruuntur.
rædium eſt in Thuringia, cujus poſſeſtores olim Abbatum
Hirſchfeldenſium vaſallos ſe profeſſi ſunt, & feudi nexum
per omnia agnoverunt. Id vero prædium deinde in aliorum
manus venit, qui id nullo titulo, ſed tamen ultra XXX. annos,
tenuerunt. Tandem gens Haſſiaca, cui abbatia Hirſchfelden-
ſis ex pace Osnabr. art. 15. G. 2. ceſſit, vetus ſeudum ſuum vin-
dicat. Opponit poſſeſſor præſeriptionem tricennalem. Reſpon-
CKc 2 dent

2 MEDITAT. AD PANDECT.

dent Haſſi, in re eccleſiaſtica triginta annos non ſufficere, ſed c
quadraginta deſiderari. Contra poſſeſſor negat, leges, quæ ec⸗
XIL. annos in uſucapione bonorum eccleſiaſticorum requirunt, ð
ad feuda trahi poſſe, negat etiam, abbatiam Hirſchfeldenſem, iu
poſtquam ſeculariſata & in principatum mutata fuerit, jure ec- in
eleſiæ cenſeri poſſe. Diſputatur ſuper his acriter, atque acta ð
ad collegium noſtrum menſe Auguſto anni cioloccxXIII. mit- =è
