wenn die Bauern den Edelmann hindern wollten, die Dienſte durch

ſein Geſinde oder durch Tagloͤhner zu chun. Gleiche Bewandniß
bat es vermuthlich mit dem pacto vorigen Seculi. Iſt darinn den
Bauern die 12te Garbe verſprochen, ſo wird die Condition præ-
ſupponiret; wenn man ihrer Arbeit vonnoͤthen habe. Daß aber
das Kloſter ſich die Haͤnde binden, ſeine natuͤrliche Freybeit aufhe⸗
ben, und gleichſam eine æternam conduétionem aus einem ſer-
vitio ruſtico machen wollen, glaube ich nicht; wie wenn das Clo⸗

ſter mehr Knechte annehmen, eder die Aecker gar verkaufen, oder

zu Wieſenwachs liegen laſſen wollte? das koͤnnten ja die Bauern
nicht wehren. Quod i in reſponſo meo de re meræ facultatis
dixi, ad ipſum jus opere um ruſticarum trahi non opor-
tet, ſed ad jus derelinquendi easdem. Scilicet res meræ
facultatis eſt ſine dubio, renunciare juri ſuo, eoque non
uti. Hoc itaque dominis etiam circa operas ruſticorum
licet.
XXXII.
Pinerss per privilegium vel litteras inveſtituræ libertatem
naturalem tollere non debet.

XXXIII.
Si tamen id facit, parendum quidem eſt, curandum autem, ut
iſtiusmodi Brhiketute commoda interpretatione vel
emolliatur vel infirmetur.

7 bn. pr.. Kk Quum

2

258S MEDITAT. AD PANDECT.

Q'i ſuper rebus meræ facultatis litigatur, ſolent hi, qui
jus prohibendi ſibi arrogant, ad privilegium principis

vel ad litteras inveſtituræ provocare. Neutrum reéte. Bene-

ficia in nullius injuriam tribui poſſunt, L. 4. C. de Emancipatio-
„ihus. Et litteris inveſtituræ juſtiſſime opponitur, quod Pau-
lus in L. 27. §. 4. de F'actis ait: animadvertendum eſt, ne con-
ventio in alia re facta aut cum alia perſona in alia re aliave
perſona noceat. Vide pecimen meum CCLXXIV.de Inſtrumento
contra tertium non probante meditat. I. Quodſi tamen, ut ſæpe
fit, princeps in privilegio expreſſe dixit, ſe libertatem natu-
ralem tollere velle, tum judicibus quidem & JCtis obſequii
gloria relinquitur, -. 5. X. de Keſeriptis, C. 28. §. 3. X. de Oſicio
& poteſtate judicis delegati. Licebit tamen iisdem, id privile-
gium, quousque in injuriam aliorum tendit, commoda in-

terpretatione emollire, aut etiam plane eludere & infirmare.

Et ſic judicavimus menſe Auguſto anni CIDLDCCXXVII. ex his ra-
tionibus: Es beſchweren ſich die Herren Appellanten vornemlich
daruͤber, daß Appellaten in dem Beſitze den Wein, woher ſie wol⸗
len, zu nehmen geſchuͤtzet und mit der ihnen dieſerhalb dictirten
Strafe verſchonet worden, und fuͤhren ſtatt der gravaminum an, es
hätten Hoch⸗ Fuͤrſtl. Durchlauchtigkeit in einem mit dem Geſchlechte
von Riedeſel errichtetem Receſſe ihnen verwilliget, den hergebrachten
Bannwein vorzulegen. Alldieweil aber der zwiſchen Hoch⸗ Fuͤrſtl. Durch⸗
lauchtigkeit und dem Geſchlechte von Riedeſel errichtete Receſs den
Herren Appellanten fein neues Recht giebet, ſondern nur enuncia-
tive den hergebrachten Bannwein beſtaͤtiget, alſo in dem Fall, da
keiner hergebracht iſt, auch keinen beſtaͤtigen kann, zudem dieſer Receſs
in Anſehung der Gemeinden res inter alios acta iſt, bey welchen ſie
weder zugezogen noch mit ihrer Nothdurft gehoͤret worden, folglich nicht
einmal zu vermuthen iſt, daß Hochfuͤrſtliche Durchlauchtigkeit, deren
B Liebe

—
t
ene.
hotir.
Pau.
cO.
ligre
neyto
ſehe
Mn.

lei.

Cen
nie.
in.
ma,
hisr.
lehnlh
e thol
Kürten
nan,
chleche⸗
rechten
Dnce
den
Incia-
l,d
Receß

chenſt

ihi.

,derin

Ge

„

SP. CCCCLXII. Du RrBVS MERAE FacvITATIS. 259

Liebe zur Gerechtigkeit Welt⸗bekannt iſt, ſich mit dem Geſchlechte von

Riedeſel auf Koſten und Schaden ihrer armen Unterthanen verglei⸗

chen und den letztern neue onera aufbuͤrden wollen; So iſt in vori⸗
ger Inſtanz wohl geſprochen, und muͤſſen die Herren von Riede ſel
wegen ihrer nichtigen gravaminum alle Schaͤden und Unkoſten

rſtatt en. S
erſta XXXIV.

Privilegium Juper re meræ facultatis impetratum, niſi expreſſe
jus probibendi contineat, alios ab ejusdem uſu non exeludit.
XXXV.

Etiam tale privilegium, eui jus probibendi inſertum, NRricte

interpretandum eſt.

D' Jupra in §. 27. merces quaslibet vendere, rem meræ fa⸗-
cultatis eſſe. Solent tamen nonnunquam vel ſinguli vel

integra etiam collegia privilegium, quo ipſis commercium
certarum rerum attribuitur, principi extorquere, & ex hoc
privilegio deinde alios ab earum rerum venditione arcere.
Male. Jus enim prohibendi alios, niſi exprele privilegio in-
ſeratur, nunquam tacite ſubintelligitur, arg. L. 2. §. 16. Me

Zilid in loco public. Objicietur forſan, tale privilegium, ſi jus

prohibendi non ſubintelligas, inutile futurum, fruſtraneum au-
tem factum in principe non præſumi, Ego vero malo fru-
ſtraneum quid, quam civibus injurium & libertati naturali
contrarium in privilegio præſumere. Præterea tale privilegi-
um eatenus ſaltem utile futurum eſt impetranti, ut, ſi quis

deinde ſimile privilegium cum jure prohibendi obtineat, hoc

tamen priori privilegio nocere non poſſit. Addam ſenten-
tiam a Ctis Helinſtadienſibus menſe junio anni coονσ.
exaratam, ex cujus rationibus id porro patebit, tale quoque

pPrivilegium, cui jus Prohibendi expreſſe inſertum, ſtrictiffi-

Kk 2 = me

4
R

260 MEDITAT. AD PAN DECT.

me interpretandum, nec ad conſequentias trahendum eſſe:
In Reſtitutions-Sachen der Brauerzunft zu Stolpe, Klaͤgern und
Impetranten an einem, wiber die Gewandſchneiderzunft daſelbſt,
Bek agte und Impetraten am anbern Theil, erkennet die Pommer⸗
ſche Regierung zu Stargardꝛc. Nunmehr aus den Acten und der
Partheyen rechtlichem Einbringen ſo viel zu befinden, daß Klaͤgeren,
ſich Kaufleute zu nennen, ingleichen mit Salz, Hering, Stahl,
Eiſen, Flachs und Hanf zu handeln, frey ſtehe, immaſſen das am
8ten Auguſt. 1713. eroͤfnete fol. 128. befindliche Urthel dergeſtalt
erklaͤret wird. V. R. W. Rat. dec. Die Frage, worauf es bey Ent⸗
ſcheidung der Hauptſache vornemlich ankommt, beſtehet darinnen, ob
Beklagte einiges Recht haben, zu verbieten, daß Klaͤgere ſich weder
Kauſleute nennen, noch mit den in unſerem Urthel benennten Waa⸗
ren handeln doͤrfen. Beklagte wollen ihr jus prohibendi aus ihrer
Rolle, worinnen ſie mit allerhand Kaufmannſchft bewidmet ſeynd,
aus der Klaͤgere Rolle, worinnen dergleichen nicht enehalten, und
aus dem wider Daniel Bleibeln erhaltenen Judicato behaupten.
Alldieweil aber das in der Beklagten Rolle enthaltene Wort: allein;
ſattſam anzeiget, daß ihnen das jus prohibendi nur bey dem Ge⸗
wandſchnitte und Wollenkaufe, keinesweges aber bey andern Kauf⸗
mannſchaften zuſtehen ſolle; Nam qui aliquid excipit & reſervat,
reliqua omnia concefſiſſe videtur, arg. L. 12. §. 43. de Inſtruct.
vel inſtr. leg. Anichen de Veſtitur. pact. P. 2. g. I. n. I13. Beier.
in Advocato rerum opificialium peritoc. 14. 9.9. n. 39 5.: hiernaͤchſt

der Einwurf, daß in der Klaͤgere Rolle von Kaufmannſchaften gagar

nichts gedacht wird, den Beklagten, welche obangezogener maſſen
kein jus prohibendi haben, nicht zu ſtatten kommt, den Klaͤgern
aber, die in Ermangelung eines juris prohibendi ſich der natuͤr⸗
lichen Freyheit bedienen und das commercium von unverbothenen
Waaren exerciren, nicht ſchaden mag/ dagegen das wider Bleibeln
ange⸗

SP. CCCCLXII. Dr RrBVS MzRE FAcVITANS. 261

angefuͤhrte judicatum in feine Betrachtung zu zieben iſt, als wo⸗
rinnen des Linnenhandels, deſſen Klaͤgere ſich nicht anmaſſen, gedacht
wird; So ſehen wir nicht, wie bey ſolchen Umſtaͤnden den Klaͤgern
der Titel von Kaufleuten und der freye Handel mit den angegebenen
Waaren unterſaget werden koͤnne.
Formain fundi ſui mutare, res meræ facultatis eſt.

XXXVII.
Igitur bæc mutatio etiam ei permittitur, in cujus prædio extra=
neus aliquod jus habet, ſiquidem jus boc per eam non
imminuatur.
XXXVIII.
Dominus ſylvæ, in qua alter jus paſcendi habet, arbores erſeinde-
re poteſt, terram arare non poteſt.
ufficit ad has theſes illuſtrandas reſponſum a Ctis Helm-
ſtadienſibus menſe Novembri anni cioloccxxvI. exaratum:

Wird gefraget, es der Herr Obriſte berechtiget ſey, ungeachtet

deſſen Unterthanen ſich dawider auflehnen moͤchten, das Loder⸗
holz abzuhauen und Land daraus zu machen. Nun giebt zwar der
Herr Obriſte vor, es ſy ihm ſolche Macht in dem 12. §. des Ver⸗

gleichs, welcher den Unterthanen freye Huͤtung in gedachtem Lo⸗
derholze verſtattet, nicht genommen, und vielmehr tacite zugeſtan⸗
den. Weil aber den Unterthanen in dem 12. §. des Vergleichs die
ſervitus paſcendi in dem Loderholze, wie ſie ſchon vorher gehast,

beſtaͤtiget worden, und denn die Rechte ausdruͤcklich befehlen, daß der
Herr des prædii ſervientis auf dieſem Pprædio nichts zum Nach⸗

theil der ſervitut thun ſolle, L. 13. §. I. de Servitutibus prædio-
rum ruſticorum, L. 9. pr. Si ſervitus vindicetur; wannenhero auch

C'arpz. P. 2. Conſtit. 31. def. I. und andere bewehrte Rechtsley⸗

rer die dem juri paſcendi unterworfene Felder zu ackern unter⸗

ſagen, bey welcher Bewandniß nicht noͤthig geweſen iſt, dasſenige,
Kk 3 . was

26 MlEDITAT. AD PANDECT.

was ex ipſa natura ſervitutum flieſſet, in bem 12. §. ausdruͤcklich
zu wisderholen, L. 81. de Kegulis uris; So iſt zwar der Herr
Obriſte das Loderholz abzuhauen, jedoch keinesweges Land daraus zu
machen, berechtiget. Vide C'onſtit. elect. Sax. 41. P. 2.
XXXIX. .
Res meræ facultatis eſt, ſacerdotem & templi euſtodem ad convi-
vium baptiſmale invitari.
Mtebanrur menl? Julio anni cioloccxxXI. ad me acta, in
1 quibus ſacerdos, ſe convivio baptiſmali adhibitum non
fuiſſe, querebatur, patremque ob injuriam ſibi per hoc factam
Puniri, & ad ſolvendam pro convivio pecuniam adigi petebat,
& inprimis ad Carpzovii auctoritatem in lib. I. defnit. eccleſ.
120. q. Provocabat. Hanc vero litem ego ſic decidi:
Weil die Einladung zum Kindtaufeſſen, der natuͤrjichen Freyheit
und den gemeinen Rechten nach, von eines jeden Willkuͤhr depen-
diret, hiernaͤchſt daraus, daß jemand 50. und mehr Jahre her
beſtaͤndig zum Taufeſſen aus Hoͤflichkeit geladen worden, demſelben
tanquam in re meræ facultatis, worinnen keine Verjaͤhrung ſtatt
findet, kein Recht erwaͤchſet, ferner dieſe natuͤrliche Freyheit durch
eine beſtaͤndige widrige Gewohnheit nicht aufgehoben noch zu einer
Schuldigkeit und Nothwendigkeit gemachet iſt, geſtalt dasjenige,
was Carpzovius Lib. I. defnit. eccleſ. 120. angefuͤhret, von Beye-
ro ad h. l. nicht beſtaͤtiget, und von Hornio ad Sehilteri Jus ca-
nonicum Lib. 2. tit. 2. §. 28. auch E.' ernhbero in Principiis Ju-
ris Eccleſinſt. cap. y. §. 82. gaͤnzlich in Zweifel gezogen wird; So
wird Beklagter von angeſtellter Klage entbunden, jedoch die Ge⸗
richts⸗ und deciſiv-Koſten nebſt Klaͤgern in gleichen Theilen zu
bezahlen angehalten. Uebrigens ſieher Klaͤgern frey, daferne er ein
ihm dießfalls gegen die ganze Gemeinde zuſtehendes und ſeinem Amte
anklebendes Recht zu haben vermeynet, ſolches bey dem geiſtlichen
Conſiſtorio quszufuͤhren. Adde corofl. 3.
COkRoI-

ic
her

nvi.

in

10n
der
,.
c:

eit

der
lhen

e

ner

ige,
.

1

SP. CCCCLXII. Dr RzBvVS MuRX FACVITATIS. 2633

C O X O E L & I 1.

I. Pecora ſua in agris ſuis paſcere, res meræ facultatis eſt.

Quamvis ergo alius in iis ſervitutem paſcendi habeat, afque
adeo dominus jus compaſcendi per longiſſzimum temhbus noz
exeroueriz, id tamen ſolo non uſu non amiſit. Dixi in Spe-
cimine CIIX. de jure paſcendi medit. 4.

2. Domicilium & patriam mutare, eſt res meræ fſacultatis. Di-
æi in Specimine LXXIX. de foro miniſtrorum principis
medit. 5.

3. Kes meræ facultatis eſt, alterum od convivium invitare. Er-
go ex eo, quod ingçolæ loci ſacerdotem ſuum ber immemoria-
le tempus eœnis ſuis nuptialibus aut laptiſmalibus adbibae-
runt, ſacerdoti tamen jus, ut & impoſterum boc fiat, non
adqulritur. Incolæ itaque, ſi ſacerdos boc exigat, aftio-
nem babent, quam Suendendorfferus in Summaria actio-
num forenſium expoſitigne ſect. 2. art. 144. altionem con-
vivio haptiſmali intereſſendi negatoriam appellat. Iſte Suen-
dendorſferi liber plenus eſt ineptiarum, recteque de eo J as
quidam illuſtris dixit, ſeriptum eum fuiſſe pro equis & mu-
Iiv. Wam quidopuseſt tot ormulis, quas Saendenderſfferus
congeſſit, quuin omnes ſimillimæ ſint, atque adeo vel duæ
exempli loco ſuffecißſent

4. Jus patronatus & eligendi non eſt res meræ facultatis, ſed
iingulare, atque adeo non uſu amittitur. Si quis tamen id
Jus habens per longiſſima tempora, quem ex certa gente vel
ad commendationem alterius eligit, libertatem ſuam non
amittit. Principes electores ergo, quamvis duo ſæcula Cæ-
jarem ex gente Auſtriaca ſi nmerin⸗ onus c neceſſitaten
ebi per bor noz impoſuerunt.

y. Matrimenium cum perſona diverſæ religionis inire, res me-

ræ& facultatis eſt. Kebte ergo in comitiis Katisbonenſibus
diſſuaſum fuit ſenatut W' ormatienſi, iſtiusmodi matrimo-
nia eivibus ſuis interdicere. Vide Fabri Staats⸗Canzley
Part 49. cap. 6. num, 2. pag. 163.
SPE-

264 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCLXIII.

MEDITATIONVM AD. PANDECTA 5
AD PIF. XI. TI II.

PRESCRIPTIONE DOKR.
MIENTE

PVBLICE 1NEENSNA

GEORGIO LVDOVICO FLAGCII

BARTHELFELDA - HANOVER. LL. CVLT.
D. VII. FEBRVAR. cIDIDCCXXVIII.

I.

Præſeriptio ordinaria contra pupillum & minorem
dormit.

II.

Praæſcriptio longiſimi temporis contra pupillum etiam dormit,

ſed contra minorem currit.

III.
Major factus res ſibi, durante minore ætate, ablatas intra ordi-
naria tempora vindicare poteſt, nec quinquennio
exeluditur.

Y Marr pupillos, certum eſt, omnem præſcriptionem

dormire. Sed quod ad minores, plus dubii & dif-
ficultatis reperitur. Si Sruvie in Jurisprudentia i. 2.
tit.

——— —— — —

nin

rli.

5

N

SP. CCCCLXIII. DE PRESCRIPT. DORM. ze;

tit. 9. §. 8. credimus, communis DD. ſententia eſt, contræa-
minorem nullam præſcriptionem inchoari poſſe, ſed currere
eam, quæ contra priorem ſeu antecedentem poſſeſſorem in-

choata eſt, ſalvo tamen minori in integrum reſtitutionis be-

neficio. Ipſe tamen hanc communem opinionem in dubium

vocat & improbare videtur in Exerc. ad x. 43. §. 10. Ego,

quid ſentiam, dicam paucis. Ex iis præſcriptionibus, quæ

infra XXX. annos ſunt, nulla contra minorem currit, etſi

jam ante eum inchoata fuerit, ſed dormiunt omnes, ac poſt
majorem demum ætatem expergiſcuntur, & currere incipi-

unt, L. 3. C. Quibus non objicitur longi temporis præſeript.
Eæ vero præſcriptiones, quæ XXX. annorum & ſupra ſunt,
& inchoantur & cœptæ currunt contra minores, L. 3. C. Jρ
Præſeript. XXX. vel XL. ann. L. ult. C. In quibus cauſis in

integr. reſtit. non eft nec. In iis tamen rebus, quæ durante
minore ætate nomine minoris, ſed illegitime, alienatæ fue-
runt, nulla præſeriptio deſideratur, ſed major factus aliena-
tionem intra quinquennium revocare debet, poſtea amplius

non auditur, L. ult. C. Si major ſactus alienationem. Quam
legem in Specimine CCCXLV. de Modis, quibus alienatio re-

rum pupillarium invalida convaleſcit medit. I. pluribus expo-
ſui, atque a vulgaribus, quibus tota infirmatur, limitationi-
bus liberavi. Id tamen hic nunc addo, quinquennium in ea

lege conſtitutum ad eas res haud pertinere, quæ minori ſine

omni contractu & cauſa ablatæ fuerunt. Has majorem æta-

tem adeptus intra ordinaria tempora vindicare poteſt. Sic

reſponderunt ICti Vitembergenſes menſe Februario annꝭ
cioloccxII. Iſt Jacob Kornbach anno 1664. mit Hinterlaſſung
einer Wittwe und 3. Kinder, ingleichen eines anſehnlichen Landgu⸗
ſes und darin befindlichen Inventarü, verſtorben, da denn dis
Wittwe ſich in folgendem Jahre anderweit an einen Bauersmann,
Tom. EII. LI Ramens

„

246 MEDTTAT. AD PANDrrr.

Namens Gieſecken, verheyrathet, welcher ſich auf die liederliche Seite
geleget, und in wenig Jahren 146. Rehlr. Schuld an Paͤchten ges
machet, dergeſtalt, daß ihn endlich der bamalige Beamte von dem
Gute gejaget, Bieh, Korn und andere zu Bezahlung der vermeyn⸗
ten Schuld ſattſam zureichende Sachen verkaufet, und den Ackerhof
an einen andern Bauer, Namens Brauer, uͤberlaſſen, welcher den⸗
ſelben ferner nach ſeinem Tode auf ſeine Wittwe, und dieſe binwies
derum auf ihren neuen Ehemann gebracht. Entſtehet dieſemnach
die Frage, ob und wie Jacob Kornbachs verlaſſene drey Kinder ihr
vaͤterliches Gut von den jetzigen Beſitzern vindiciren, und ſich wi⸗
der diejenige Exceptiones, welche ihnen vielleicht entgegen geſetzet
werden moͤchten, ſchuͤtzen koͤnnen. Ob unn wol den Kornbachiſchn
Kindern die exceptio præſcriptionis im Wege zu ſtehen ſcheinet,
und alſo es das Anſehen gewinnert, ob habe derſelben Suchen wider
die jetzige Beſitzer ganz keine ſtatt. Dieweil aber dennoch die ex⸗
ceptio præſcriptionis daher, weil die Kornbachiſche Kinder mi⸗
norennes geweſen, wider welche die præſeription nicht eher als
nach erlangter Majorennitat zu laufen anfaͤnget, keine ſtatt ſindet;
So ſeynd die Kornbachiſche Kinder ihr vaͤterliches Gut von den jetzi⸗
gen Beſitzern vermittelſt angeſtellter rei vindication wieder zu fo⸗
dern berechtiget.
Titulus ſolus & nomen retentum, ſi nulla alia argumenta
adſint, præſeriptionem non impedit.
Per hoc, quod quis titukim regni, provinciæ, urbis, prædii,
ſecundum ſtylum derun alicui tribuit, poſſeſori &α
domino ejus regni &. injuria naulla fit.
iu jam eſt, quod docteres juris publici, tam univerſalis
D quam Germanici, inter ſe diſputant, an ſola nominis

titulique retentio ac conſervatio jus ipſum conſerxvet, arqué.

SF. CCCCLXIII DE PRASCRIPT. DORM. 287

.
præſcriptionem impediat. Videas, illes circa hanc quætſtio-
nem non ſolum invicem, ſed etiam a ſe ipfis diſſentire. Con-
t ringius noſter de Einibus Imperii Germanici cap. J. nomen
ſn cæſaris & imperatoris Romani a ſummis Germaniæ Pprinci-
e, Pibus retentum negat, tamen his jus aliquod in veteres &
n ljam diu amiſſas Imperii Romani partes dare; & cap. I9. ait:
Sed nec facile probaveris, c&ſari hodie titulo cæſaveo ullum tale
g vlenum dominium oonvenive. Eſto enim, fuerit illa cæſarum
olim poteſtas: binc tamen eolligere non lieet, hodieque illam ſ-
e pereſſe, etſi ita argumentari videas ſie ſatis multos. Nam uti-
e M que ut Roimanorutn omzniag, ita etiam e*αſarum jura, mutationi-
4 bus ſunt obnoxia. Wibil in his „ternum, berinde ut nec in aliis
7, bhumanis rebus. Eadem ſane verißmilitudine ollegeris ex eo;
u. 7uod Germanicorum regum perexigua olim ætate Cornelii ZTa-
. citi fuerit exiſtimatio, nunc itidem eos duntaxat volere ſuaden-
. di mogis auétoritate, quam imperandi. Atqui tauto temporis
patio etiam hoc mutari potuit. Ipſe tamen in cap. 21. in quo-
, urbem Romam ceterasque Pontificum Romanorum terras
n nee præſcriptione nec alio aliquo titulo Imperii ditione &
ſun juribus excidiſie contendit, inter argumenta ſua primo &

Præcipuo loco hoc poſuit: ad hæc uszue tempora regibus Ger-
maniæ nomen Caſarum Romanerum illibatum manſiſſe. Quæ
4 Conringio tanquam levitatem aliquam exprobrat, atque, no-
men cæſaris Romani retentum præſecriptioni jurium Imperii
vel retro obſtitiſſe vel in futurum complendæ ſatis obſtitu-
rum eſſe, minus veroſimile dicit Zextor in Jure publico Cæ-
Jareo tit. 3. M. 63. . Verum ſi omnia accurate conſideres,
excuſari optime poteſt Conringius. Nempe is, qui contra

E Præſcriptionem laborat, arque jus ſuum adverſus poſſeſſorem
, vindicat, reliquis argumentis ſuis, ſi quæ haber, inſigne pon-
dus ex retentione priſci nominis & tituli addere poteſt. Sed,;

3

268 AIEDTTAT. AD PANDECT.

ſi alia argumenta deſint, Zzxtori facile adſentio, & nomen
folum atque titulum retentum jus ipſum conſervare atque

Præſeriptionem ſive immemorialem ſive aliam legitimam im-
pedire haud puto. Nihil enim eſt in vira humana freduen-
tius, quam ut nomina ſerventur mutatis rebus. Infinitis
dignitatibus accidit idem, quod præturæ Romanæ, quæ, ut
Boethius libro 3. de Conſolatione philoſophiæ proſa 4. ait, ma-
gna olim poteſtas, nunc inane nomen eſt, & ſenatorii cenſus
gravis ſarcins. Rem clarius exemplo recentiore expl cabo: .
Eſt ſine dubio Magnæ Britanniæ regibus jus in Galliam fir-
miſſimis argumentis nixum, quod olim forte vindicabirur.
Iſta argumenta mirifice juvantur continuata per ſæcula ali-
quot tituli poſſeſſione. Verum ſi hanc tituli adhibitionem
— ſeparatim ab aliis argumentis conſideres, ea ſola nullius mo-
menti erit. Merito ergo Bailius in Dictionaire biſtorique S5Ge—
critique art. Beze lit. GG. HH. irridet Bedam, Romualdum,
Balſacum Gallis quibusdam tanquam rebellionis crimen ob-
jicientes, quod in dedicationibus aliisque ad Magnæ Britan-
niæ reges epiſtolis Galliarum titulum iis tribuunt. Ipſe
quippe titulus per ſe jus nullum tribuit, ſed ſaltem honoris
verbum eit ac ſtylum receptum indicat. Egregie Baylius loco
. miemorato ſeribit: Un particulier, qui donne aux Princes, dans
une lettre, les titres, qu'ils prenent ordinairement, ne S'érige 2
point en juge de leurs prétenfions: il ne fait que Juivre Puſage,
qu'il trouve établi; de ſorte qu'en ſe conformant au formulaire
des ſouſeriptions, il ne s'engage point à examiner, ſi l'on a raiſon
du tort de ſe donner de tels ou tels titres. Je paſſe plus avant, &
je dis, que lors meme, qu'en ne doute Pay, gu'un Roiaume n'a-
partienne légitiment à un Prince, on ſuit néanmoins l'uſage des
Souſeriptions dans une Epitre deédicatoire, ou dans une autre
Lettre. Enfin, je dis, que Puſage, ou que la coutume, ausoriße
ceuxxz,

„*
men

ae
nin.
en.
kuit⸗

EI

.
eulln
bo:
nf.
dn.
14d.
en
mO.
.V

un
1n 0b.

ritan-
lyle
noris
Oloen
dn
nige

age,

laire

niſon
1,6
⸗
gell
Autl!
.ori⸗
e

—

Sb. CCCCLXIII. DE PRES

CRIPT. DORM. 269

ceux, qui donnent les mémes qualités aux boſſeſſeurs, & aux Pré-

tendans, & que, jusques a ce que ceux= ci djent renoncé à leurs
prétentions & d leurs titres, on les apelle Kois ou Seigneurs d'un
tel pais, ſans ceſer de reconnoitre pour Kois ou Seigneurs du
méme pais ceuz, gai le poſſedent actuellement. Omnia hæc Bay-
lius more ſuo exemplis mirifice illuſtrar, atque inter alia nar-
rat, Galliarum reges eodem tempore & Guſtavo Adolpho &
Vladislao Poloniarum regi titulum Sueciæ regis tribuiſſe,

VI.

Retentio veteris nominis nec inter privatos præſcriptionem

im pedit.
VII.

—–

illibata tamen cum utroque rege amicitia.

Soluen nomen non eſt certum originis ar gumentum.

L)'em! in præcedentibus de jure publico. Idem vero &
in privato obtinet. Equidem non immemor ſum eo-

rum, quæ in Specim. COLVITII. de Probatione artifciali ſeu

conjecturis medit. 3. dixi, argumentum a nomine &£— appella-

tione deſumtum fortiſſimum eſſe,

ſed explicui ſimul ſatis

mentem, & limitationem hane non obſcure addidi, ſiquidem

cum aliis argumentis conjungatur.

Nam ſi ſolum ſit, inane

eſt. Egregie Juſtinianus in L. un. C. de Nudo jure Quiritum;
Nudum, inquit, nomen nihil ab *nigmate diſerehat, nec, un-
quam videtur, nec in rebus apparet, ſed vacuum eſt & ſuper-
Zuum verbum. Memorabo exemplum: Solvebatur quotannis
ex prædio ruſtico penſio nomine decimarum, idque ab imme-
moriali tempore. Sed, oborta aliquando ſterilitate, poſſeſ-
ſor prædii decimam frugum partem ſecundum decimarum
naturam offerebat. Exactor non decimas ſibi deberi, ſed ca-
nonem, in canone autem ſterilitatem debitori non Prodeſſe,
ex L. 1. in ſfne C. de Jure emphyt. ajebat. Poſſeſſor nomen

L1 „

decis .

X

270 NMEDITAT. AD PANDECT.

en

decimarum urgebat, atque ex eo de origine juris ſatis con-—

ſtare dicebat. Et quum exactor præſeriptionem immemoria-

lem objliceret, poſſeſſor tunc quum de origine negotii con-

ſtat, præſcriptioni locum eſſe, ex L. 2. C. de Præſeript. XXX.

vel XL. annorum negabat. Sed ICti Helmſtadienſes, ſolum

nomen, quum alia argumenta non ſuppeterent, ad originem
probandam ſufficere haud crediderunt, quandoquidem, ut ſu-
Pra dixi, ſæpe nomina ſervantur, mutatis rebus, præterea

ei, qui jus ſuum contra præſeriptionem conſervare vult, alia

longe remedia in L. 2. C. de Ann. exe. ſuppeditantur. Sic
igitur menſe Majo an. coioccxxv. judicatum fuit. In Sachen

der Witzeliſchen Teſtaments⸗Erben, Klaͤgere an einem, wider die

Grunoͤherren des Cantor⸗Zebendens vor oͤra, Beklagte am andern

Theil, erkennet das Churfuͤrſtl. Maynziſche Amt Ruſtenbergec. daß

Beklagte Klaͤgern die 24. Maleer binnen 14. Tagen zu entrichten
ſchuldig, die beyderſeies verurſachte Unkoſten aber gegen einander

aufzuheben ſeyn. V. R. W. Rar. dec. Klaͤgere fodern von Beklag⸗

ten unter dem Namen des Cantor⸗Zehendens 24. Malter. Dieſe

ſchuͤtzen den Mißwachs vor, und wollen entweder einen Nachlaß

haben, oder den Zehenden in natura von den gewonnenen Fruͤchten
abſtatten. Alldieweil aber allhier eigentlich kein Zehende im Streit
iſt, ſondern ſolcher Zehende, wenn ihn Klaͤger ja vor dieſem gezogen,
etwa durch einen errichteten Vergleich, oder auf eine andere Art in
jährliche Præſtation von 24. Malter verwandelt worden „welche
Verwandelung nach der Beklageen eigenem Geſtaͤndniſſe in ißrer

Exceptions, Schrift vor undentklichen Jahren geſchehen, dergeſtalt,

daß ſich niemand eines Anfangs erinnern tan, mithin dieſer in præ-

ſcriptione immemoriali gegruͤndete annuus cenſus von einem

Theile ohne des andern Bewilligung nicht geaͤndert, noch dieſem an⸗
ſtatt deſſelben der alte laͤngſt erloſchene Zehende wieder aufgedrungen
werden kan, ferner das jenige was die Rechte von Erlaſſung des

Pacht⸗

c0n.

0nr.

(Ol.

UI.

In
Inen

Itf.
ere⸗

Ala

AAc

dchin
di
yn
lo
gen

Gr.

Di⸗

eß
chtin

Si
pen

t in

elche.

lhret
re.
en

,.

96
c

.

Sp. CCCCLXIII DE PRESCRIPT. DORM. 27

Pachtgeldes wegen Mißwachſes verordnen, lediglich in Pache⸗ Con⸗

tracten ſtatt findet, und keinesweges auf Erbzinſen, annuos reditus

oder dergleichen jaͤhrliche Lieferungen zu iehen iſt, nachdem in dieſen
keine accurate Gleichheit mit den gehobenen Fruͤchten, welche die
eigentliche Urſache des in locationibus eingefuͤhrten Erlaſſes iſt, er⸗
fodert wird, und der debitor bey der allerreicheſten Aerndte nicht das
geringſte mehr gieber, ſondern allen Vortheil vor ſich behaͤlt, folglich

auch der Billigkeit nach einen kleinen Schaden uͤbernehmen muß; So

haben wir Beklagte nach Klaͤgers Verlangen condemniret, jedoch die

Unkoſten in Anſehung, daß jene etwas wahrſcheinliches vor ſich gehabt⸗
gegen einander aufgehoben. Adde Cothmanni vol. 5. reſp. I0. .40 5.
Contra prædii devaſtati & ineulti dominum præſeriptio quidem
ordinaria dormit, ſed tricennalis currit.
Irker exempla regulæ, quod non valenti agere præſcriptio
non currat, ſupra in Specimine CX. de interitu ſervitutum
medit. 2. * 3. retuli, quando prædium poſt bellicas calami-
tates vel incendia diu incultum jacuit, & dominus ejus vel
ſervitutes ei debitas non exercuit, vel vicinos quid in eo fa-
cere paſſus eſt. Dixi, ſic nec amitti ſervitutes, nec adquiri

longo uſu. Sed addo nunc limitationem, niſi XKXX. annorum

uſus vel patientis accedat. Clara eſt lex 3. C. de Præſeript.
XXX. vel XL. annorum, quæ exceptionibus omnibus contra
triginta annorum lapſum locum denegat. Accedit, quod
utendi facultas in prædio inculto & devaſtato non ſimpliciter
deficiat, ſed ſaltem difficilis ſit. Exemplum retuli in ρρααο
mine CC'CCXLIII. dde Kebus derelictis medit. 7.
Qui uterdi occaſionem nullam babuit, ei nec præſeriptio
–= quingentorum annorum nocet.

(uum ſeeulo ſuperiore lis de jure coronandi cæſarem in-

ter electores Moguntinum & Colenienſem, vel potius

propugnatores eorum, Boineburgium & Genringium, id
quod ex quadam Boineburgii epiſtola inedita TWogmanger er
Ee=

—–

272 MEDITAT. AD PANDECT.

Sehediaſm. de libris anongmis ac pſeudonymis p. 149. oſtendit,
acerrime ſcriptis ag ltaretur, Colonienlſis advocatus inprimis
Præſcriptionem quingentorum annorum, intra quos Colo-
nienſis elector cæſares ſemper coronaſſet, pro ſe adferebat.
Tum vero patronus Moguntinus non male regulam: contra
non valentem agere non currit præſcriptio; oppoſuit, do-
cuitque, iſtis quingentis annis cæſares omnes in provincia
Colonienſi coronatos fuiſſe, electorem vero ſuum jus coro-
nandi tunc ſaltem ſibi vindicare, quando coronatio extra pro-
vinciam Colonienſem fiat. Vide iteratam Diſſerzationem de
Jure coronandi pro electore Moguntino contra Colonienſes vin.
dicias pag. 102. X

Juſtitium T⸗ poteſt, etſi judicia ſint aperta.
ormit inprimis Præſcriptio tempore juſtitii. Quod ju.
ſtitium definit Gellius Noct. Att. lib. 20. cap. I. interſti-
tionem & ceſſationem juris. Poteſt tamen etiam juſtitium
eſſe, ubi jus quidem dicitur & tribunalia aperta ſunt, ſed ita,
ut ad quod tribunal eundem ſit, litigantes neſciant. Exem-
plum eſt, quando duo pluresve Principes ſibi i imperium ar-
rogant, atque ſinguli ad ſua judicia ire cives jubent. Tum,
quia ſine periculo neutrum judicium adiri Poteſt, jus ſuum
præſcriptione non amittet is, qui conquieverit. Exſtat in
Berardi Chronico Gaſaurienſi apud d'Achery tom. z. Spicile:-
gii p. 975. epiſtola Alexandri III. pontificis ad archiepiſco-
Pum Moguntinum, qua tempore ſchismatis præſcriptionem
in rebus eecleſiaſticis impediri dicit. Vide c. 14. X. de Praæ-

ſcriptionibus.
XI.

In cauſis uljeckorun cum principe vel alio ſuperi iore præſerip-
tio tunc dormit, quum apparet, illos potentia, metu, aut
Daupertate cobibitos liquidum ſuum j jus

Peſſu non potuiſſe. “
Singu-

78

Sp. CCCCLXIII. DE PRASCRIPT. DORM. 273

—
n⸗ 7 sõsz eſt opinio, quam Bergerus in Oeconomia jurit bag.
Cde. 265. u. 6. Proponit: Wota, inquiens, in nomine principis paſ-
lebe Rivo adverſus ereditorem minus eurrere præſeriptionem, propter
on reverentiam & conveniendi dificultatem, quia princeßs judicig-
ir tmer commode interpellari nequit; non nova tamen. Convenit
cor. enim cum iſta veterum ſententia; tacita civium murmuratione
pro. omnem principis contra ipſos præſcriptionem interrumpi, de
n % qua multa vide apud Ockelium de Præſeriptione immemoriali
n. cap. 9. . 4. Et res quidem dubio non caret. Habet enim fiſcus
principis, quemadmodum in L. 3. de his, quæ in teſtamento de-
Ientur, dicitur, judices ſuos. Hi ergo adeundi ſunt. Qui ſi
litem non admittant, tum vero remedio legis 2. C. de Annali
WA. exceptione utendum, ac Pproteſtatione apud tabularium interpo-
ſeſti. ſita jus ſuum conſervandum eſt. Quodſi tamen manifeſto ap-
Hen paret, cives vel ſubjectos quoslibet juſtam cauſam habuiſſe,
din ſed potentia, metu, paupertate cohibitos muſſitaſſe, nec jus
Nem. ſuum perſequi auſos fuiſſe, tum vero impotentia hæc curſum
InA. præſcriptionis inhibet, &, ut ea dormiat, efficit. Nec opus
lum eſt proteſtatione, ubi impotentia hæc certa eſt. Vide claram
ſunm legem in c. 8. X. de Appellationilus, ſecundum quod menſe
titin⸗ Octobri anni cioloccxxvII. in cauſa ruſticorum cum domino
hil. ſuo, juſſu & nomine regis Pruſſiæ, judicavimus ex his rationi-
o. ðð bus: Es erhellet ex actis, daß Klaͤgere von Anfang her 2 Tage zum
nem Mehen:c obligiret, auch dabey in einem commiſſariſchen Re-
Pe ceſle vom Jahre 1581. bey gehaltener Unterſuchung geſchuͤtzet wor⸗
den. Ob nun wohl Beklagte aus dem langen Beſitze, und der da⸗
her ruͤhrenden Verjaͤhrung die Befugniß 4. halbe Tage zu fodern, be⸗
. baupten will. Alldieweil aber die natuͤrliche Vernunft ſattſam zei⸗
4 geet, daß der Klaͤgere Condition durch Verwandelung der zwey
ganzzen Tage in vier halbe verſchlimmert, und ſie in hrer eigenen—
Tom. II. Mm Arbeit

274 MEDITAT. AD PANDECGT.

Arbeit dadurch nicht wenig gehindert werden, Nienachſt der com-
miſſariſche Receis vom Jahr 1581. prœævia cauſæ cognitione er⸗
gangen, mithin rechtskraͤftig iſt, ferner die Poſſeſſion allhier, da
das Petitorium am hellen Tage lieget, in keine Betrachtung kommt,

endlich die Vejährung alsdenn, wenn man von anfaͤnglicher Be⸗
ſchaffenheit der Sache voͤllig vergewiſſert iſt, gleichfalls hinweg faͤllt,

L. 2. C. de Præſeript. 30. vel 40. annorum, da zumal in Streitig⸗
keiten zwiſchen Herrſchaften und ihren Bauern die arme Unterthanen

nicht allemal das Vermoͤgen haben, ſich den von jenen tentirten—
Neuerungen zu widerſetzen, ſondern oͤfters einige Jahr aus Noth

ſtille ſchweigen muͤſſen; So haben wir in dieſem Puncte den Ab⸗
ſchied erſter Inſtanz beſtaͤtiget.

SPECIMEN CCCCLXIV.

MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
2 b EIE. XEI. 777 II.

PRESCRIPT 1ONIS INTER-
RVPTIONE.

Lis poſſe ſori in judicio mota e anir præſeriptionem, etſi
ad nem perducta non ſit.

II.
Tune tamen lis mota præſeri iptioni non olſtat, quum poſſeſſor ab
ea abſolutus füit.
d interrumpendam præſcriptionem id unice in L. I.
C. de Præſeript. longi temporiy deſideratur, ut lis mo-
ta ſit poſſeſſori in judicio. Colligunt hinc aliqui, ni-

hil intereile, vincatne poſſeſſor, an vincatur, ſed

utroque caſu interruptam poſſeſſionem dicunt. Et, ſi vinca-

tur

–—

lein
t, N

unt,

e
elig⸗
nnen

ren

Nacg

ral

. l.
mo⸗

in.

ſNO

Nel⸗

II

SP. CCCCLXIV. DE PRESCRIPT. IN TERRVPT. ayy

tur poſſeſſor, res quidem dubium non habet. Quin etiam,
quamvis non vincatur, ſi modo lis ad finem non perducta eſt,
ſed quievit, præſcriptio tamen interrupta manet, L. ult. C. de.

Præſaript. XXX. vel LX. annorum. At ſi poſſeſſor ſuperior

ex ea lite decedat victricemque ſententiam reportet, quæſtio-
ne ipſi calumnioſe vel ſaltem temere mota jus ejus interverti
& Præſcriptionem rumpi, durum foret, & æquitati contra-

rium. Pugnat etiam cum L. 2. Pro don. & L. 2. 9. ult. Pro

emt. Igitur litem motam, ſi poſſeſſor abſolvatur, Ppræ ſcriptio-
ni non obſtare, rectius tuentur Struvius in Jurisprud. lib. 2.

