derich Wieſenhuͤter angefuͤhrten Umſtande nichts gewuſt, und ver⸗
muthlich, wann ſie ihn gewuſt haͤtten, beyden Bruͤdern den End
nicht auferleget haben wuͤrden, hiernaͤchſt, und da man ja auf Ab⸗
ſchwoͤrung des beyden Klaͤgern zuerkannten Eydes beharren wollte,
der andere Bruder doch nur ad jusjurandum credulitatis gelaſſen
werden muͤſte, und dann ſolches jusjurandum credulitatis ganz
uͤberfluͤßig ſeyn wuͤrde, nachdem ſich ſolches doch auf das von Jo⸗
hann Friederichen abzulegende jusjurandum veritatis beziehet,
gleichwol einem Richter alle vergebene Eyde zu verhuͤten oblieget,
cap. 26. X. de Jurej urando folglich ihm die Macht, die Eydes⸗
Formuln zu aͤndern, und nach ſeinem Gutachten einzurichten, L..
34. §. 5. & 8. de Jurejurando, ja ſo gar von Recheskraͤftigen Ur⸗
theln hierunter abzuweichen, zuſtehet, indem ein Urthel, in ſo weit
es den Namen Gottes unnuͤtzlich zu fuͤhren Anlaß giebet, die Kraft
Rechtens nicht ergreifen kann, c. 9. X. de Sententia & re judica-
ta, Leyſer in Meditat. ad Pandect. Specim. CXXXVII. de Of-
hRecio judicis circæ jusjurandum Medit. 3. So haben wir nach Ine
halt unſeres Urthels erkannt.

IX.

ſere
be⸗
1

SP. CCCCLXX. Ds AverokrrATE RkI TvPDIeAP. 381
——

Reſtitutio in integrum ex clauſula generali, ſi quæ mihi juſta

cauſa videbitur, contra rem judicatam locum habet.

Nseti multi, majorem contra rem judicatam in integrum
reſtitui poſſe, atque argumentum ex L. 10. C. de Proca-
ratoribus ducunt. Sed hæc lex de caſu plane ſingulari agit,
atque adeo huc non pertinet. Contrarium vero æquitati &
juribus in L. 30. §. I. Ex guibus cauſis majores I I1. C. de Ju-
ris & facti ignorant. inprimis in c. 5. X. de in integrum reſti-
tutione & cap. 8. X. de Appellat. convenit. Cti Helmſtadien-
ſes quoque menſe Auguſto anni croioccxxvI. ſic judicarunt ex
his rationibus: Klaͤgere haben dem beklagten Stifte ſeir 100. und
nice Jahren her jaͤhrlich ſtatt des Zehenten ein jeder 3. Malter und
Scheffel entrichtet, auch alle 12. Jahr den Weinkauf bezahlet,
ſend aber endlich dieſes letztern halber in Streit gerachen, und ha⸗
ben verlanget, auch erhalten, daß das Stift in Zukunft ſie nicht
weiter zu Abfuͤhrung Sack⸗Zehentens anhalten, ſondern ſolchen in
natura von aller Laͤnderey, deren Exception Klaͤgere nicht bewei⸗
ſen koͤnnten, abziehen ſolle. Dieſen Beweis zu fuͤhren, haben Klaͤ⸗
gere von dem Stifte die Edition einiger Protocollen und Briefe,
nebſt dem jurejurando editionis, gefodert, auch erlanget, und ſeynd
nachdem aus dieſen Documentis nichts vortheilhaftes vor ſie zu erſe⸗
hen, auch die zu Vollfuͤhrung des Beweiſes ihnen Præcluſive geſetzte
Friſt verſtrichen geweſen, den Zehenten aus allen ihren Laͤndereyen
abfolgen zu laſſen, anbey die nach abgeſchwornem Eyde aufgegangene
Unkoſten zu erſtatten verdammet worden, wogegen ſie zwar ein Reme-
dium eingewendet, allein damit ſowol von der Loͤbl. Canzeley als des
Herrn Biſchofs Koͤnigl. Hoheit ſelbſt abgewieſen worden, nichts deſto⸗
weniger jedoch abermal reſtitutionem in integrum, unter dem
Vorwande neu aufgefundener Documenten geſuchet. Alſo iſt die
B b b 3 Haupe⸗

282 MEDITAT. AD PANDECT.

⸗ —
Hauprfrage e: Ob Klaͤgere ex documentis noviter repertis reſti-

tutionem in integrum fodern koͤnnen? Das Stift verneinet es,
und will mit vielen Gruͤnden behaupten, daß dergleichen Reſtitu-
tion contra jusjurandum præſtitum, contra transactionem,
und contra rem judicatam keine ſtate fſinde. Nun iſt hier weder
de juramento, indem das von dem Stifte abgeſchworne jusjuran-
dum manifefſtationis vor feinen Haupt⸗Eyd, ſondern nur pro
ſpecie jurisjurandi calumniæ geachtet wird, noch de transacti-
one, wovon in Actis feine Nachricht vorhanden iſt, ſondern ledis
glich de re judicata die Frage. Contra rem judicatam verſtat⸗
ten die Rechte einem majorenni aus erheblichen Urſachen reſtitu⸗
rionem in integrum. Dergleichen Urſachen ſeynd hier allerdings
vorhanden, und beſtehen theils in den neu aufgefundenen Docu-
menten, theils in ſimplicitate und ruſticitate der Klagere, theils
in intereſſe publico, geſtalt dem Publico daran gelegen, daß
contribuable Unterthanen durch uͤbermaͤßige Zehenten nicht ver⸗
dorben werden, theils in Ppræjudicio principis, als Lehnherrns.
Dieſe Motiven ſeynd ſo wichtig, daß wir nicht einmal vor noͤthig
achten, die Klaͤgere zum Eyde, wie ſie vorher von den inducirten
Documenten nichts gewuſt, anzuſtrengen, indem die KReſtitution
ihnen, wann ſie gleich von ſolchen Documenten Nachricht gehabe
haͤtten, dannoch aus den uͤbrigen irſachen angedeyhen muͤſte.
Res judicata in iis eapitibus, in quibus litigatoris non
intereſt, jus ei non tribuit.
Jauſſus erat reus per rem judicatam jurare, & quidem in
J oppido, a quo longe remotus habitabat. Nec detrecta-
bat jusjurandum, ſed ſiagitabat fſaltem, ut in foro domicilii
ad jurandum admitteretur, valetudinem, ſenectutem, lon-
ginquitatem & incommoda itineris obtendens. Contradice-

bat acriter actor, auctoritate rei judicatæ tretus. Sed nec
com-

eſt.

,

ln.
Men
Deen

D

Cti.

hletn
n
itu.

ſe.

Den.
thele

I e
hs,

ihi

ten
Ution

ebn

commodum nee incommodum memorabat, quod ex loco in
ſe redundaturum eſſet. Apparebat igitur facile, eum non
alia ex cauſa rei judicatæ inſiſtere, quam ut adverſario ægre
faceret. Quod profecto mera malitia erat, cui indulgeri non
oportebat. Accedit, quod exceptio tua non intereſt etiam ei,
qui ex pacto agit, obeſt, L. 15. pr. de Servitutibus. Sic igi-
tur menſe Auguſto anni cloloccxvI. judicavimus: Wuͤrden
Betlagte ihr Vorgeben vermittelſt Eydes beſtaͤrken, welches ihnen
dann, woferne Klaͤger kein ſonderliches auf ſeiner Seite waltendes
Intereſſe dawider anzufuͤhren weiß, an dem Orte ihres Aufenthal⸗
tes gerichtlich zu thun vergoͤnnet wird; So ꝛc. V. R. W. Rat. dec.
Beklagte ſiynd willig zu ſchwoͤren, bitten auch, ihnen die Abſchwoͤ⸗
rung dieſer Eyde in foro domicilii zu verſtatten. Klaͤger prote-

SbP. CCCCLXX. DE AverentATE Rar JvDIeArz. s82

ſtiret dawider, und gruͤndet ſich diesfalls in re judicata. Weilen

aber, wann Klaͤger ein gegruͤndetes Intereſſe angeben kann, wes⸗
balben er die Abſchwoͤrung des Eydes Præciſe zu Sorau oder Luͤb⸗
ben prætendiret, demſelben das ex re judicata erhaltene Recht,
wie ungelegen es auch Beklagten fiele, nicht zu nehmen iſt, dahin⸗
gegen, und wann er einigen ihm daraus zuwachſenden Vortheil
oder Nachtheil anzugeben nicht vermag, eine bloſſe Maliz ſeyn
wuͤrde, die Beklagte zu einer ſo weiten Reiſe ohne erhebliche Urſach

zu obligiren, und ihnen nur dadurch wehe zu thun; So haben

wir, immaſſen in unſerem Urthel enthalten, erkannt.
COX O LEL ANI M.

Sententia aliquando ante decendium fit res judicata; tunc
Jeilicet, guum is, adverſus quem ea lata fuit, illam con-
Jeſtim agnoſcit, e. g. Beſizer condemnatus dilationem
d ſolutionem petat. L. z. C. de Re judicata. Hæc
amen agnitio ſeria eſſe debet. Igitur in caſu, qus reus
Soſt publicationem Jententiz ſibi imaxime eonee

384 NIEDITAT,. AD PANDECTI.
per ludibrium dixerat: gratias pro egregio hoc decreto
ago; ſenatus Liphenſis abud Zipffelium von Wechſel-

briefen pag. 529. male judicavit, illum ſententiæ adquie-
viße, atque remediis ſuſpenhivis uti non poſe.

*

SPECGIME N CCCGCLXXN
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Au LIE. XLII. T1 1

REGVLA, GVOD RES N.
DICATAINTVTTV TER.
TII NON VALEATL.

kegula juris naturalis & ſeripti eſt, rem judieatam aliis 3
veque nocere, neque prodeſſe.
Alius dici nequit is, cujus nomine lis legitime tractata eſt.
Aliquando lex alterum ſine mandato alterius Jura
defendere jubet. M

nter regulas juris naturæ, quas jurium ſcriptorum con-
I ditores legibus ſuis interſperſerunt, illa etiam reperi-
tur, qua res inter alios judicatæ aliis neque nocere, ne-
que prodeſſe dicuntur. Eam rectæ rationi convenire, non
opus eſt, ut probem, quum, negatum id a quopiam füiſſe,
P non

ten

le.

ſi.

ii

16

l⸗
epe⸗
e
I
ile,
N

Sp. CCCCLXXI. DrE RE JvDIC. INTVITV TETII. 285

non recorder. Nec in colligendis legibus ſeriptis, quæ re-
gulam iſtam repetunt, operam conſumam. Memorabo ſal-
tem, quæ confeſtim fuccurrunt, L. 63. pr. dJe Re jadicate, L..
16. Qui potiores in pignore, L. I. de Except. rei jud. L. 1 4. 5§.
I1. de Appellat. L. 2. 3. 4. C. Quibus res judicata non nocet, -
17. 25. X. de Sentent. & re Judic. Verba regulæ explica-
tione non egent. Norunt omnes, quid ſit res judicata, quid
nocere, quid prodeſſe. Circa vocem alius hic monebo ſal-
tem, quod tamen & alii ante me jam pridem monuerunt,
alium hic non dici eum, qui ipſe quidem in judicio non in-

terfuit, ſed cujus nomine tamen lis legitime agitata & per-

tractata fuit. De mandante, quod is rem adverſus procura-
torem ſuum judicatam agnoſcere debeat, dubium nullum eft.
Vide L. I. C. Quibus res judicata non nocet. Idem de his
dicendum, quorum cauſam, quamvis tacentibus ipſis, lex alii
agendam committit. Huc pertinent pupilli minoresve, qui-
bus res contra tutores aut curatores, aut eorum actores, item

pro iis judicata & nocet, & prodeſt, L. 6. & 7. Quando ex

Jacto tutoris. Deinde liberi in patria poteſtate conſtiruti, quo-
rum pater de bonis ipſorum adventitiis litigavit, ex re inter
patrem & adverſarium judicata & commodum habent & in-
commodum, ſiquidem pater ex Juſtiniani in L. 8. g§. 3. C. Je
Bonis, quæ liberis præcepto liberorum, qui majores XXV.
annis & præſentes fuerunt, conſenſum adhibuerit. Porro

uxor rem contra maritum judicatam perinde, ac ſi ſecum
actum eſſet, agnoſcere neceſſum habet. Qua de re operæ

pretium eſt paulo accuratius a.
Maritus legitimus uxoris procurator in honis dotalilbus, para-
bhernalibus ac receptitiis eſt.

.——

KRes tamen contra maritum judicata uxori non aliter nocet, quam

Ii Iis & nemine uxoris & conſenſu eus adbibito agitata fuit.
Zom. II. Ccc . Jura

38 6 MEDTTAT. AD PANDECT.

Tura noſtra maritum legitimum in litibus uxoris ſuæ pro-
curatorem conſtituunt, atque ſine mandato judicium ſub-

ire permittunt. Primus hoc ſanxiſſe videtur Conſtantinu; in
L. 21. C. de Procuratoribus, quem ſequutus eſt Juſtinianus i in
L. ult. C. de Pactis conventis, in eo ſolo a Conſtantine diver-
ſus, quod, quam Conſtantinus maritis impoſuerat, de rato
Cavendi necçeſſitatem remiſit. Nec diſcrimen inter bona uxo-
ris hic faciendum eſt, quamvis id multos & nuper adhuc La-
dovici in Doctrina pandettaruns tit. de Procuratoribus §. 13. fa-
oere animadverto. Sic ille ſeilicet: Gaudet, inquit, præſumto

mandato maritus, ſeilicet intuitu bonorum uxoris receptitie-
um, I. 21. C. h. t. Quod enim bic textus ad receptitia ſit re-

Nringendus, exinde celligunt, gquia intuita paraphernalium
nullo mandeto indiget maritus, ſed legitimus eſt adminiſtrator;
adeoque absque cautione de rato agit, l. fin. C. de Pact. convent.

in dotalibus autem plane dominus eſt, & proprio nomine agit, v.
1.7. §. 3. ff. de jur. dot. I. 5y. C. de R. V. Sed quid opus eſt di-
ſtinctione, ubi leges non diſtinguunt? Jus Romanum diſcri-
men inter bona paraphernalia & receptitia prorſus ignorat,
quemadmodum Præſes in Specimine CCCII. de Diſerimine
boneraim uxoriorum medit. I. oſtendit. Neque ullum hujus

differentiæ veſtigium in L. 21. C. de Procuratoribus & L. ult.
C. de Pactis conventis occurrit. Ambæ de rebus uxoriis in
genere agunt. Sed quod in priore cautio exigitur, in poſte-
riore remiftitur, hoc per incuriam Triboniani factum, qui
ſæpe immemor ſequutæ correctionis jura vetera & antiquata
ex priſcis auctoribus & voluminibus excerpit, locisque ſuis
inſerit, deinde vero etiam nova, quibus Priora illa ſublata ſunt,
Ponit. Hanc Triboniani & ſociorum ejus oblivioſam negli-
gentiam, cujus mille Pplura exempla paſſim in Digeſtis, Co-

dieg

SP. CCCCLXXI. Dr Re vNC. IwTVITV Trärn. 397

X S & Inſtitutienibus occurrunt, quia agnoſcere detrectant
i. communes interpretes & ſubtilibus conciliationibus obtegere
in laborant, hinc illæ in jure Romano tenebræ & difficultates
D eriuntur. Si quis ab hac ſuperſtitione, qua vulgo nihil obſo-
Ge letum in libris juris poſitum creditur, immunis eſt, illi leges
n Romanæ longe Planiores erunt. Sed hæc obiter. Redeo in
viam, ac dico, maritum non ſolum in rebus paraphernalibus
DM ac receptitiis, ſed etiam in dotalibus, legitimum uxoris ſuæ
6. Procuratorem eſſe. Objiciunt: maritum dotalium dominum
Nunt eſſe, & Proprio nomine sgere poſie. F ateor. Poteſt pro-
“ prio nomine agere. Sed tunc ſaltem de ſuo jure, nempe de Z
ſr. dominio revocabili, quod in re dotali habet, agir. Diſſoluto
i autem deinde matrimonio, vel etiam conſtante illo, ſi mari-
3 tus ad inopiam vergat, per L. 29. C. de Juredotium reviviſcet
H jus uxpris, nihilque ei nocebunt res contra maritum judica-
I I, quum exceptione rei inten alios geſtæ tuta ſit. Improvi-
dus itaque eſt litigator, qui maritum proprio nomine ſuper
t. rebus ſive dotalibus, ſive Pparaphernalibus, ſive receptitüs,
Ii. ſecum experiri patitur. Flagitandum eſt, ut uxori ipſi cita-
noE tiones infinuentur, atque maritus, ſiquidem ſolus compareat,
fini conſenſum tamen uxoris adhibeat. Neque enim video, cur
hre rXor deterioris conditionis eſſe debeat, quam filiusfamilias,
LAH cujus conſenſum pater in litibus de peculio adhibere jubetur,
is in L. 8. J. 3. G. de Bonis gquc liberis. Quodſi hoc negleétum, &
polt. — lis a marito ſolo, inconſulta uxore, quamvis nomine forſan
D ejus adhibito, peracta ſit, res judicata tamen intuitu uxoris
gu res inter alios acta exrit. Rem exemplo illuſtraho. Maritus
. uxorem, ut pro ſe intercederet, minis verberibusque coege-
1n rat. Creditor ex chirographo ambos conjuges ſimul conve-
gl. nerat. Comparuerat maritus in judicio ſolus ſuo & uxoris
er nomine, agnoyerat utrinsque manum, Varis oppoſuerar.
Lec5 Sed

38 MEDIIAT. AD PANDECT.

Sed exceptionem metus, quæ maxime uxori profuiſſet, reti-
cuerat. Damnantur ergo ambo. Moritur poſtea maritus, &
actio rei judicatæ adverſus viduam inſtituitur. Ila exceptione
rei inter alios actæ ſeſe tuetur. Et adſtipulati ei ſunt [Cti
Helmſtadienſes menſe Octobri anni croloccxxvI. Adminiſtra-

tio enim, quàm jura marito bonis uxoris committunt, eo ex-

tendi non debet, ut juribus uxoris renunciare aut ea racendo
remittere queat, L. 63. D. & E. 16. C. de Procuratoribus. Ac-
cedebat, quod in iſta, quam memoravi, ſpecie aliqua eolluſio
inter maritum & creditorem interceſſerat, dum maritus ex-
ceptionem maximi momenti, quam ſine turpitudine objicere
non potuiſſet, omiſerat. Adjiciam reſponſi verba: Iſt Emi-
lia bey dem uͤber ihres Mannes Verlaſſenſchaft entſtandenen Con-
curſe mit ihren IlIlatis der Frau Corneliæ, in Anſehung einer von
ihrem Ehemanne dem Vorgeben nach geleiſteten Buͤrgſchaft, nachge⸗

ſetzet, und die auf das ſubhaſtirte Haus gebotene 400. Thlr. gericht⸗

lich zu deponiren angewieſen worden, wider welches Erkaͤnneniß die
Emilia Supplication eingewender, und zu deren Juſtification des
Rechtens belehret ſeyn will, ob die zum Grunde des Claſſifications⸗-
Urebels geſetzte Buͤrgſchafts⸗Verſchreibung pro recognita ehemalen
erkanne, und nunmehr geachter werden koͤnne, oder ob nicht vielmehr
der Emiliæ ihre Exceptiones dagegen auszufuͤhren verſtattet werden
ſellen. Nun ſcheinen ihr zwar die bey Lebzeiten ihres Mannes gege⸗
bene, und in Kraft Rechtens erſchoſſene Beſcheide, worinnen die an⸗
gefuͤhrte Verſchreibung fuͤr richteig angenommen worden, im Wege
zu ſtehen, und zwar um ſo viel deſto mehr, da die vorher gegangene
Citationen, laut der von dem Boren gegebenen ſchriftlichen und bey

den Aen beſindlichen Zeugniſſe, ihr und ihrem Manne zugleich in⸗

Knuirer worden, mithin ſie von dem gegen fie und ihren Mann da⸗
malen angeſtellten Proceſſe gute Nachricht gehabt, und gedachtem
ſbrem Manne, wo nicht expreſſe, wenigſtens tacite dadurch, at ſie
en

— — — „

—

e.
ltd
eprn
lniſtr.
eoer.
cend

. A.
Olulo
ttos er.

bien
En.
C.
nerton
/hute
gie
tndi
on e
tion⸗
malen
klmnete
terbe
N
eani
Ven
Pnene
nhte
c⸗
UnnN
Ner
t
6

SP. CCCCLXXI. DE Rr Jvprc. INTVITV TERTI. 389

den Proceß durch ihn fuͤhren laſſen, Vollmacht ertheilet, uͤberdies
ein Ehemann legitimus adminiſtrator von ſeiner Frauen Vermoͤ⸗
gen, und ſie vor Gerichte auch ohne Vollmacht zu vertreten wol be⸗
fugt iſt. Daferne aber dannoch Emilia entweder beybringer, oder al⸗
lenfalls eydlich erhalten koͤnnte, daß ſie von dem bey Lebzeiten ihres
Mannes gegen ſie mit angeſtellten Proceſſe keine Wiſſenſchaft gehabt,
und die an ſie gerichtete Citationen ihr nicht zu Haͤnden gekommen,
oder ſie von demjenigen, was ihr Ehemann in ihrem Namen gehan⸗
delt und ac Acta gebrache, nichts gewuſt, ſo wuͤrde freylich dasjenige,
was ihr Mann bey dem Proceſſe ohne ihr Vorwiſſen gethan, ihr nicht

ſchaden, in Erwegung, daß ein Mann die ſeiner Frauen zuſtehende

Rechte und exceptiones keinesweges, es ſey in oder auſſer Gerichte,
vergeben, oder ſelbigen, indem er ſie nicht vorſchuͤtzet, renunciiren
kann, zudem allhier die allerſtaͤkſte Vermuthung vorhanden iſt, es
werde der Ehemann die ſeiner Frauen hauptſaͤchlich gegen die Ver⸗
ſchreibung zugeſtandene Exception, wie er ſie nemlich zu Schreibung
ihres Namens auf einen leeren Bogen gezwungen, und auf ſolchem
Bogen nachgehends ohne ihr Wiſſen und Willen die Obligation
aufgeſetzet, gefliſſentlich, um nicht propriam turpitudinem zu alle-
giren, verſchwiegen, und dadurch die derſelben nachtheilige Decreta
verurſachet haben, welche Macht einem Ehemanne ohne die groͤſte
Unbilligkeit nicht verſtattet werden mag; Bey ſo geſtalten Sachen,
und wann Emilia eydlich erhaͤlt, ſie habe bey Lebzeiten ihres Mannes
von dem damalen gegen ſie mit angeſtellten Proceſſe niches gewu ſt,
oder, da ſie etwas gewuſt, nicht die Freyheit gehabt, die ihr gegen die
Obligation zuſtehende exceptiones vorzuſchuͤtzen, ſo wird gedachte
Obligation feinesweges pro agnita geachtet, ſondern der Emiliæ
ihre exceptiones dagegen auszufuͤhren verſtattet.
VI.
Er ſimili cauſa agendi alctio rei judicatæ contra tertium
non naſcitur.
Cc c 3 VII.

39090 MEDFTAT. AD PANDECT.

VII.
Victoria legatarii contro beredem alii legatario non prodeſt.

=

æεbe, in L. ult. C. Quibus res judicata non nocet dicitur, con-

ſtitutum eſſe, in ſimili negotio res inter alios actas abſenti
non brejacliere⸗ Addendum erat: nec prodeſſe. Vide L. 16.
in in. Qui potiores in pignore. Exemplum hoc eſto: Legata-
rius ex teſtamento contra heredem egit, & obtinuit, ut fibi

legatum exſolveretur. Jam alius legatarius in judicium con-

tra eundem heredem prodit, rem judicatam profert, & exſe-
quutionem flagitat. Heres negat, rei judicatæ aut exſequu-
tioni hic locum elſe, atque easdem exceptiones, quas primo
actori oppoſuerat, iterum ſecundo huic objicit. Atque ICti
Helmſtadienſes easdem menſe Aprili anni cioiocexVIII, admi-
ferunt ex his rationibus: Klaͤgers Suchen gehet dahin, ſeiner
For erung bhalber ſofort die Exſecutien zu verhengen. Und gruͤnder
er ſich auf das am 17. Der. 1795. ausgeſprochene Endurthel. Al⸗
dieweil aber das wider Beklagten ausgefallene und in Kraft Rechtens
erſchoſſene Endurthell dem Klaͤger unmoͤglich zu ſtatten kann, da bey
ſelbigem die 2. Haupts Requiſita, nemlich identitas perſonarum
und objecti, mangeln, wie aus den daruͤber verhandelten Acten
Sonnenklar hervorſcheinet, dawider nichts thut, daß gleichwol idem
agendi fundamentum vorhanden, indem dieſes alleine actionem
ex re judicata anzuſtellen nicht genug, ſonderlich wann, wie allhier,

judicatam erhalten, nicht herflieſſet; Bey ſolcher Bewandniß haben
wir unm oͤglich weiter gehen koͤnnen, als daß wir die Schriften, wel⸗
che Beklagter uͤbergeben, ſtatt der ihm auferlegten bauptſaͤchlichen
Handlung angenommen, und Klaägern alſo den Beweis des ihm ab⸗
geleugneten auferleget, anbey ſich der in vorigen Actis beſindlichen
Nachrichten, Documenten, Zengen luslagen zer zu hedienen frey
Leſteler.
VIII.

des letzteren Klaͤgers Recht aus des erſteren ſeinem, welcher die rem —

—

SP. CCCCLXXI. Da R JVOIC. INTVITVY TERTI. 391

. VIII.
Sententia ſimpliciter declaratoria alteri tamen, gui in lite non
Juit, non nocet.
(ttiaruid Cardinalis Tuſchus lit. & concluſ. 174. tuetur,
atque, ſententiam declaratoriam tertio etiam agenti op-
Poni poſſe, ait. Eadem illuſtris Fergeri in diſert. de Contra-
vindicatione, quam deinde Parti 2. Supplementorum ad Electa
diſcept. Torenſ, pag. 1906. qq. inſeruit, §. 39, ſententia eſt. Ju-

bet nempe eum, qui rei vindicatione convenitur, ſi certam de

Iure ſuo fiduciam habeat, non ſimpliciter intentionem actoris
negare, ſed quoque, ſeſe rei illius dominum eſſe, affirmare,

rationes ſuas deſuper afferre & probare, atque urgere, ut in

ſententia ipſe non ſaltem abſolvatur & actoris intentio reji-
ciatur, ſed, ut præterea iuper demonſtratione dominii a ſe
facta pronuncietur, & ipſemet dominus declaretur. Hoc enim,
Pergit, A hat, ejutmodi ſententia & paratam tili contra quem-
cunque acorem exceptionem præſtabit, * Jahßicientem dominii
probationem in omni cauſa ſuppeditabit. Tacite prævidet vir
illuſtris regulam noſtram: quod res inter alios judicata aliis
non noceat; ſibi objectum iri. Sic ergo ad eandem reſpon⸗-
det: Præmonendum, inquit, eſt, hujasmodi ſententiam, qnæ,
peracta contravindicatione, fertur, duo capita continere. Pri-
mum cont ra ſolum actorem directum eſt, quo intentio eus elidi-
tur, atque actio ab eo inſtituta locum non habere bronunciatur.
Quod ad boc caput, ſententiam neque in eodem, neque in ſimili
caſu tertio nocere poſſe, concedimus, t. t. C. Quibus res judi-
cata non nocet; item: Inter alios adta vel judicata aliis non
nocere. Sed alterum ſententiæ caput, gquod declarationem do-
minii complectitur, generalius eſt, nec ſolum actorem obligat,
Ted latins ſe ad alios guoque extendit. Ita enim in jure noſtro
diſpoſitum eſſe, pluribus exemplis demonſtrabimufi. Sic in e zor.
S eT—

*

392 MEDITAT. AD PANDECT.

Iilertinitatis multum intereſt, utrum in ſententia ille, de cujus
Ratu quæritur, impliciter ab intentata atione abſolvatur, an
vero ſimul ingenuus declaretur. Namque boc ultimo caſu ſen-
gentia ei etiam contra alios proderit, L. 25. de ſtat. hom. 14

quod ſolo libertatis favere conſtitutam non eſe, ratio ibi,dem

Jubjecta, eaque ab auétoritate rei judicatæ repetita, declarat.
Iia in querela ineficioſi teſtamenti, ſi generaliter teſtamentum

nulium eſſe judicetur, hæc ſententia omnibus, quorum intereſt,

legatariis, fideicommiſſariis &c. licet ipfi non egerint, nocebit,

L. g. §. 16. de Inoff. teſt. Vide quoque L. 44. de Re jud.

Quotiescunque igitur ſententia non ad certas perſonas reſtri-
ctaà eſt, ſed generalem aliquam declarationem continet, toties
ea non ſolum illi perſonæ, contra quam lata eſt, ſed unicui-

que tertio poterit opponi. Quam regulam non ſolum Clariki-

morum g Ctorum ſuffragiis, ſed diverfis quoque præjudiciis

egregie declarat & confirmat Carpzov. P. I. C. 26. d. 16. & 17.

ittemque Dec. 254. Ad quem tamen locum poſteriorem adjungas
Brunnemannum ad 1. 14. de probat. Ceteræ rationes, juas DD.
ſententiæ noſtræ objiciunt, facillimo negotio femovebuntur.
WNam, quod (1) Junt, poſſe judicem per imprudentiam ſecus,
ac debebat, judicare, & periniquum eſſe, ut talis ſententia tertio

noceat; nobis non obſtat. Cum enim ſententia judicis legibus

juribusque conſtitutis contrariatur, tunc ea ne quidem contra
præſentem in rem judicatam tranſit, ſed per ſe nulla eſt, & neque
partibus, neque tertio nocet, L. I. §. 2. Quæ ſententiæ ſine ap-
pell. L. 2. C. Quando provocare non eſt neceſſe. Alterum,
guod contra nos movent, argumentum ſpecioſius videtur. Di-
cunt enim (2) boc juris noſtri prineipiis repugnare, ut quis in-

auditus condemnetur, & ut ille, qui non citatus ſe defendere nesX

potuit, jure ſuo privetur, neque amplius audiatur, L. 174. de

Jen

— - —— ——

R. I. Sed non video, quomodo caſus iſte exiſtere queat, ut pber

— —

— —

——

— — —, - — —

UL„ —ð

nn
lſut
,

1ſe.

d. N
bicen

at

tin
tereſ,

NtehS

reſkki.

totlee

movi.
nſe.

Wiei

pn
.

ntur.

ſelig⸗

ferit
loh
Loyjt
Ieſui
leap⸗
erun
.
iti⸗
fe

e A

393
Jententiam deelaratoriam, eamque ſuper con travindicatione Ia-
tam, tertii jura lædantaur. Cum enim nemo dominus alieuus
rei declarari queat, niſi is liquido dominium ſuum demonſtrarir,
non pozerit deinde tertius exiſtere, qui dominium ſuum adbuc

Sb. CCCCLXXI. DE RE TvDIc. INFVITV TEKTII.

dilucidius probare poſſiz. Nuos enim unius rei in Jolidum domi-

nos eſſe non poſſe, manifeſti juris eſt. Igitur re vera ſententia
iſia declaratoria, qua contravindicans poſt ſuſſicientem dominii
probationem dominus declaratur, nemini jus quæſitum aufert,
Jed eum tantummodo contra temerarios litigatores præſtat ſe-
curum. Et finge etiam, exiſtere quendgdam, ui re vera per bu-
jusmodi ſententians noçeatur, tametſt hunc caſum rarißimum
Juturum exiſtimem: tuze tamen idem reſpondendum erit, quod
iis objicitur, qui juſtitiam uſucabienum & præſeriptionum cere-
brina æquitate ſua oppugnant, videlicet,; bono publico hoc reme-
dium introductum eſſe, ne lites alantur, & rverum dominia in
incerto din ſint, E. I. de Vſurpationib. & uſucap. Porro huic
ſententiæ & aliorum Ctorum ſuffragia accedunt. Sic Alexv. .
7. conſ. 35. actus, ait, inter alios geſtus, quo quis ſe heredem
facit, ſemper quoad omnes probat illum heredem. Yo. An-

Areas poſt c. ult. de Conſuet. ſententia data ſuper conſuerudine

contra unum omnibus præjudicat. Baldus I. 5. Conſ. 267. ſen-
tentia lata ſuper nullitate teſtamenti contra heredem præju-
dicat ſubſtituto & fideicommiſſario, etiam non citato. Wandel,
C'onſil. 101. ſententia lata ſuper validitate inſtrumenti Præju-

dicat omnibus. Guid. Pap. Deciſ. 5y49. ſententia lata contra

unum ex mercatoribus ſuper ſolutione gabellæ & pedagii in
cauſa mota per dominum pedagii vel gabellæ præjudicat eti-
am aliis mercatoribus, licet non citatis. Verum enim vero, ſi
hanc limitationem admittas, actum eſt de regula noſtra, &
exceptio rei judicatæ ſemper obſtabit cuicunque actori, ſi mo-
do reus judicem urgeat, ut non ſimpliciter damnet vel abſol-
dom. VIl. D4 1

394 MEDITAT. AD PANDECT.

vat, ſed præterez jus rei actorisve validum firmumque de-
claret. Ita in poteſtate partium judicisque erit, nullam ſen-
tentiam ferri, quæ non ſit declaratoria, quæque contra extra-
neum jus non faciat. Id vero periniquum & cum regulis juris
naturalis, quod ipſum rem judicatam contra alterum proferri

Vetat, pugnat. Sed leges mihi objiciuntur, ſcilicet 25. de ſtata

wiinum, 8. §. 16. de Inoff. teſt. & 44. de Re judicata. Ego in

nulla earum quidquam video, quod mihi obfit. In L. 2 5. Je

Statu hominum dicitur,; ingenuum accipi eum, de quo ſen-

tentia lata eſt, quamvis fuerit libertinus. Fateor. Quid eſt
accipi? Idem, quod haberi, præſumi. Habetur nempe, præ-

ſumitur ingenuus, qui talis a judice declaratus fuit. Facit
ergo ejusmodi ſententia præſumtionem quoque contra ter-
tium, ſed non jus. Poterit enim hic venire, atque meliori-
bus & firmioribus aärgumentis, quam quibus prior actor uſus

eſt, oſtendere, non eſfle ingeauum, efſe libertinum ſuum.

Non excludit hunc lex, nec poteſt excludere ſine in juſtitia.

Pergo ad L. S. §. 16. de inoficioſo teſtamento. Ibi ſcilicet ſen-

tentia contra teſtamentum, herede litigante, lata etiam lega-
tariis nocere dicitur. Optime, non quia ſententia declarato-
ria fuit; hoc quippe nec dicit quidem Ctus; ſed quia jus le-

—

gatariorum ex jure heredis pendet, & quia illi litem heredi

motam ſciverunt, eumque ſolum agere paſſi ſunt. Fac ergo,

ignoraſle judicium, atque nunc, eo finito, venire, rationibus
optimis & ſolidiſſimis pro teſtamento ſuſtinendo inſtructos.

Nunm propterea excludentur ac jure ſuo excident, quod he-

res, ipfis ignaris, negligentius egit, vel ex inopia probatio-
num victus eſt? Non dicit hoc lex, nec credo, in mentem
venire potuiſſe Cto. Quin imo contrarium dicit VlIpianus in
L. 5O. §. I. de Legaris I. G L. I. de Exceptione rei judieatæ. Su-

Pereſt lex 44. de Ke judicata, quæ ſententiæ contra filiam he-

redem latæ effectus extendit adverſus eos, ad quos bona he-

reditaria vel jure ſubſtitutionis vel adcreſcendi pervenerunt.

Cujus rei ratio eſt, quod hi in locum filiæ ſucceſſerunt, non

quod ſententia declaratoria fuit, de quo nec verbum in lege

reperitur. Quæ quum ita fint, non erubeſco contradicere

viris ſummis, atque ſtatuere: Sententia, etſi generalem decla-

— — ———,G — — — ——ð

0
—

—
.
nler.
Nire.
Cjurs
Okerti
ſort
go

ſer.
id ec

Prr.

d ber.
lior,.
1ulus
ſnn.
ltine.
etſenr
eye.

ratO.

usle.
eredl!

e

nido
Ultos⸗

bate⸗

ten

lng in
Il.
n he.
a he.

eru.

nlee
Ceere
ecle⸗
ario

Fck

Nd be.

SP. CCCCLXXI. DE Rr Tvolc. INTVITV TERTIA. 395

rationem contineat, tatmen jus ialtem facit inter litigantes,
non etiam adverſus extraneum. Et monuit me præſes, ipſos
menſe Majo anni cloloccxI, ſic judicaſſe Ctos Vitembergen-
ſes. Venditum nempe erat prædium pupillare. Hoc unus ex
Pupillis major factus tanquam illegitime venditum vindicarat,
ſed ſuccubuerat, atque judex pronunciarat, alienationem jure
factam. Poſtea alius frater agere incipit. Objicitur ei excep-
tio rei judicatæ. Sed quamvis hæc declaratoria eſſet, attamen

actori non obſtare, creditum fuit: Es iſt die Exceptio rei judi-
catæ, deren ſich Beklagte aus dem in Actis fol. 7. beſindlichen Be⸗

ſcheide bedienet, allhier ganz nicht zu attendiren, indem dieſer Be⸗
ſcheid keinesweges wider die jetzige Klaͤgere, ſondern nur wider deren

Geſchwiſter, als ſelbige ebenfalls ihre vaͤterliche Erb⸗Portion geſu⸗

chet, ertheilet worden, und aber bekannten Rechtens, daß die excep-
tio rei contra alios judicatæ nicht einmal einem coheredi; ob er

gleich mit dem vorigen Klaͤger ſimillimam cauſam pat, im Wege ſtehe.

S P ECI ME N CCCCLXXII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4D LIB. XIII. 71V. I.

AVCTORTTATEREIJVDI.
CATE NTVTTV TERTII.

Limitationes regalæ, quod res inter alios judicatæ aliis non
præjudicent, duabus regulis poſſunt comprebendi.

Je Sentent. & re judie. aliis non nocet res inter alios ju-
*dicata. Prima ſtatim vox indicat, ſecus eſſe aliquan-
do, & rem inter alios judicatam nonnunquam alis vel noce-
re vel prodeſſe. Igitur variæ limitationes ejus regulæ paſſim
occurrunt. Colligere eas atque in certas claſſes diſtribuere
Dddz vVO-

R egulariter, inquit Gregorius IX. pontifex in c. 25. X.

396 MEDITAT. AD PANDECT.

voluiſſe videtur Ziraquellus in comment. in tit. C. Res inter alios

actas aliis on præiudicare, quod opuſculum in Z omo EI. ſcti-
ptorum Tiraquelli ultimum locum occupat. De eo ſic jud-

cat Strykius in diſert. de Auctoritate rei iudicatæ contra ter-
tium cap. I. §. 9. Wibil aliud egit, quam ut plurimas congere-
ret limitationes, fere ultra quadraginta, & actus adduceret,
ubi quodammodo per negotia inter alios acta aliis poſſit præiu-

dicari. Sed nimis ſe diffundere more conſueto per aniverſum

ius voluit, quam uat ſe intra certos contineret terminos, adeoque

etiam pauciſſima, gquz ad effectum rei iudicatæ in alios exten-

dendum pertinent, attulit, multaque alienæ induſtria reliquit,

& tandem, guæ attulit, magis nuda eollectanea, quam genuinis

fandamentis eſſe innixa videntur. Ipſe igitur Strykius rem

confuſam ordinare atque limitationes omnes ad certa capita

reducere promiſit, ſed vix meliore ſucceſſu. Facit nempe
duo capita, atque in primo exponit, an & quatenus exceptio
rei judicatæ alii agenti, qui tamen hactenus in lite non fuit,
Poſſit opponi; in altero, an & quatenus etiam ex re judicata
exſequutio poſſit contra tertium locum habere. Sed omnium

exemplorum, quæ in utroque capite proponuntur, eædem

ſunt rationes, idem fundamentum, ut, priore recte expoſito,

non opus ſit poſteriore. Ego omnes limitationes duabus re-
gulis comprehendam., Prima hæc eſto: res contra aliquem
judicata nocet ae prodeſt omnibus eis, qui poſtea jus ab illo

conſequuti ſunt, L. 44. de Re Judicata. Altera: quoties duo-
rum iura ita connexa ſunt, ut alterum ex altero pendeat, at-

que unus ex his ſolus in iudicio agit, tunc res contra hunc

iudicata alteri non aliter præiudicat, quam, ſi is iudicium ac-

ceptum ſcivit & tacuit, L. 63. de Re Judic. c. 25. X. de Sen-

gent. Ke Judic. Exemplis nunc rem illuſtrabimus.

4

II.

2.

4 eN.

ere.
Aefen,

P:il.

ſun

lenn
e.

gliſit
Mliti
18 len

Gn

nemp⸗
ceptin

fui

dicata

1niun
Eeen

Poßto
binte.

igen.

45 ilo
8duo-
eati
A hun
ciumd⸗

.

„

397

SP. CCCCLXXII. DrE Avcr. RrI TVvDIC. INT. TERTII.

II.
Creditori . lypothecario res contra debitorem ante bpignoris con-
Ritutionem iudicatæ nocent, non etiain quæ poſt, niſi
ſeienti & tacenti.
Pfriori regulæ, quam alii ſic efferunt: Res contra alterum
judicata tertio nocet, quando hic alteri, ſive jure uni-

verſali ſive ſingulari, ſuccedit, & eandem cum anteceſſore

defendendi cauſam idemque jus habet; exemplum luculen-
tum in creditore hy Pothecario occurrit, qui res omnes con-
tra debitorem, priusquam is rem pignori dediſſet, judicatas
agnoſcere cogitur, L. II. §. ult. de Re judie. Sic menſe Aug.
anni croloccxxIV. Helmſtadii judicatum fuit ex his rationibus:
Die Hauptfrage iſt: Ob die von Klaͤgern gleich Anfangs dem In-
terdicto Salviano beygefuͤgte und anjetzo wiederholte Actio hypo-
thecaria ſtatt babe? Es will ſolches daher behauptet werden, weil
