gethan, zu wiſſen verlanget. Ob nun gleich das von Herzog

Georgen ertheilte Privilegium ſub A. welches den in der Meile
belegenen fremdes Bier zu ſchenken verbietet, ganz nicht von Eins

legung des Ehrenbieres, davon doch hier bloß allein die Frage
iſt, handelt, biernaͤchſt der ſub B. befindliche Abſchied, welcher
den Beklagten das fremde Biereinlegen ſchlechterdinges unter⸗
ſaget, deſſen Meynung naoch, nur vom Biereinlegen auf den

Kauf zu verſtehen iſt, ferner die Inhibition und Urthel ſub
I. K. welche ebenfalls den Oberfrankenhaynern, ſich des fremden

Bierholens gaͤnzlich zu enthalten, anbefohlen, bey dieſer Gelegen⸗
beit, daß Hans Jeniche ſich, fremd Bier einzulegen und zu ver⸗
zapfen, unterſtanden, ertheilet worden, alſo bloß auf dieſen ca-
ſum zu reſtringiren, keinesweges aber auf das Ehrenbier, ſo da⸗
mals nicht in lite geweſen, zu erſtrecken ſeynd. Dennoch aber und
dieweil das vermoͤge der gemeinen Saͤchſiſchen Rechte den Staͤdten

zuſtehende jus cogendi & prohibendi cereviſiarum, welches

noch zum Ueberſluß der Stadt Geithayn von Herzog Georgen in

einem abſonderlichen Privilegio bekraͤftiget werden, zur Aufnahme.

und Erhaltung der Buͤrgerſchaft und Staͤdte gereichet, demnach hoͤchſt⸗
favorable, auch mehr zu extendiren als zu reſtringiren iſt, alſo
zwar nicht auf den taͤglichen Tiſch⸗ und Haustrunk, welchen auch von
andern Orten zu holen frey ſtehet, wohl aber auf das bey Hochzeiten,

Kindtaufen, Eheverloͤbniſſen, Kirchenrechnungen, gemeinen und

andern Gelagen noͤthige Bier gezogen, vide Reſol. Grav. El. Sax.
tit. Juſtitien⸗Sachen §. 118. ubi inter abuſus juribus & com-
merciis

1d
l
et
von
oe
tien
eiſe
itn
Nge

her

er.
A

ſih
len
Unn
eer
a.

d .
Nen

lhes
en
e
hſt
alſo
ben
ten,
Uo
N
o-.
rcis

SP. CCCCLXII. DEz REBVS MkERg FACVITATIS. 24

—
merciis civitatum nocivos recenſetur, die Dorfſchenken be⸗
legen, bey vorgehenden Hochzeiten und Kindtaufen denen
Bauern ums Geld uͤberlaſſen, und alſo denen Staͤdten ihre

zuſtehende Nahrung hindern, ſchmaͤhlern und meiſtentheils

entziehen; und das in dem Abſchied ſub B. befindliche Wort:
einlegen; gar wohl von gegenwaͤrtigem ſtreitigem Caſiu verſtanden
werden mag; ſo erſcheinet dannenhero ſo viel, daß der Rach und
Brauerſchaft zu Gaithayn den Gruud ihrer, Klage durch die von ih⸗
nen Producirte Briefſchaften zur Gnuͤge dargethan,
Jus ſuffragii in comitiis Germanicis tempore Taciti fuit res mes
ræ facultatis, ſed hodie privilegium: & jus ſingulare eſt.
cerrima diſputatio eſt, an jus comparendi & ſuffragium
ferendi in comitiis imperii Germanici non utendo amit-

ratur. Negant id Ludewigius de Jure ſuſffragii regis Bohemiæ,

quod ſcriptum inter Opuſcula ejus in tomo II. lib. 1. quintum
decimum eſt, & Gribnerus Jure ſuffragandi uſu intermiſo

non pereunte quæ diſſertatio in tomo IV. Opalculsrum'ejus

Jectionem Il. occupat. Ego quæſtionem ipſam, quæ ſubli-
mioris fori eſt, non decido, & attingere vix audeo. Id ſaltem
dico, argumentum, quod Ludewigius Gribnerusque arebus
meræ facultatis deſumunt, nihil ponderis eorum ſententiæ

addere, ſed nocere magis. Neque enim jus ſuffragii in co-
mitiis Germanicis hodie res meræ facultatis eſt. Res meræ

facultatis, ut ſupra dictum. ex jure vel omnium hominum
vel omnium civium communi pendent. Et tale quidem olim
jus comparendi in comitis fuit, quum, teſte Zacito de mori-
bus Germanorum cap. II. de rebus majoribus omnes conſule
tarent, & negotiorum graviorum arbitrium penes plebem
eſſet. Sed hæc comitiorum facies diu jam mutationem paſſa
Jom. VII. Hh eſt,

—

242 MEDITAT. AD PANDECT.

eſt, atque hodie non omnes, ſed proceres ſaltem comparent.
Quin ne proceres quidem omnes admittuntur. Nam nobi-
les immediati, quamvis etiam inter proceres ſint, excludun-
tur tamen, &, quamvis ſuperiore ſeculo anxie, ut reciperen-
tur, laborarint, & enixe ab Anshelmo Franciſco, electore Mo-
guntino, juvarentur, obtinere tamen nihil potuerunt, ſicut
ex actis, quæ Lunigius tomo IV. der teutſchen Reichs⸗Canz⸗
ley inſeruit, patet. Unde manifeſtum eſt, jus hoc ſuffragii
non eſſe rem meræ facultatis, ſed ex privilegio & jure ſin-
gulari proficiſci. Accedit aliud. Res meræ facultatis ita com-

paratæ eſſe debent, ut poſſeſſio aliena nos ab earum exerci-

tio excludere nequeat. At jus ſuffragii, ſi quis alius id oc-
cupavit, hac poſſeſſione interverti, ipſi non negant Ludewi-
gius cap. 3. S. 4. lit. A. & Gribnerus §. 27. addunt ſaltem, eorum,
pro quibus ipſi pugnant, jus ab alio uſurpatum hucusque non

fuiſſe. R
XIII.
Aedes ſuas altius tollere & ad eolum utque &difcare, jure nata-
ræ eſt res meræ facultatis, ſed non jure Komano.
XIV.
Jure Romano nemo poteſt cum incommodo vicinorum veterem

&ium ſuarum formam mutare, aut easdem ultra con-
fluüuetam aliis altitudinem tollere.

Servitus altius tollendi explicatur.

L)an ſuam altius tollere, & usque ad cœlum ædificare,

res meræ facultatis eſt, ſi jus naturæ ſpectes, non item,

ſi jus Romanum. Equidem in L. 26. de Damno infecto & in
L. 8. & 9. C. de Servitutibus & aqua &dificia ſuia altius tollere
cuilibet permittitur. Sed iſta permiſſio in aliis legibus re-

ſtringitur bifariam. Primum in L. I. §. 17. de Operis novi nun-

iatio-

tn

SP. CCCCLXII. Dx RzBVS MkERX FACVILTATIS. 245

ciatione vetatur quid contra leges edictave Principum quæ ad
modum ædificiorum facta ſunt, fieri Sed hæc reſtrictio nul-
lam hodie utilitatem habere poteſt, poſtquam, quas leges
quæve edicta Vlpianus intelligat, ignoramus. Scimus equi-
dem ex Suetonio in Auguſto cap. 89. Rutilium, quem Cicero
toties laudat, orationem de modo ædificiorum vel in ſenatu
vel ad populum habuiſſe. Scimus etiam ex Serabonis lib. 5.

Auguſtum conſtituiſſe, ne ædes akius pedes LXX. tollere li-

ceret. Sic porro ex Zaciti Annali KlV. c. A3. à Nerone cohi-
bitam ædificiorum altitudinem. Scimus denique ex Aurelio
Victore, Trajanum ſtatuiſſe, ne domorum altitudo LX. pedes
ſuperaret. Quarum conſtitutionum quum nulla corpori ju-
ris inſerta ſit, ipſa quoque lex Vlpiani, quæ ad eas ſe refert;
otioſa eſt. Altera vero reſtrictio plus momenti habet. Vlpia-
nus ſcilicet in L. I1. de Servitutibus prædiorum urban. eum,
qui contra commodum vicinorum ædifcare vult, ſeire jubet,
ſe formam ac ſtatum antiquorum ædificiorum cuſtodire debe-
re. Et elarius adhuc in L. I. C. de ædifciis prizatis is, qui bal-
neum exſtruere & ædificium ei ſuperponere deſiderat, modum
uſitatum altitudinis excedere prohibetur. Adde L. 24. de Jer-
vitut. prædior. urb. in qua Paulus: cujus ait, ædificium Jure ſu-

perius eſt, ei jus eſt, in infenito ſupra ſuum æd.ifcium imponere, .

dum inferiora ædificiag non graviore ſervitute oneret, guam pati

debent. Patet hinc, jure Romano non licere æ&des, quas quis

jam ante habuit, pro lubitu mutare alriusque tollere, ſiquidem
Vieini inde detrimentum ſentiant, ſed debere & priſtinam for-
mam, quam ante ædes ejus habuerunt, ſervare, & modum aliis
uſitatum non egredi. Si quis igitur vetere forma non con-
tentus ædes ſuas ſupra conſuetam altitudinem tollere cupie-
bat, is ſervitutem altius tollendi ſibi ſtipulari debebat. Politis
Hh 2 his,

244 MEDITAT. AD PANDECT.

his, facilis nune erit definitio ſervitutis altius tollendi. Dici
non poteſt, quantas hæc ſervitus hucusque diſputationes ex-

citarit. Aliqui eam plane in dubium vocarunt, &, ſervitutem

altius non tollendi per errorema Iuſtiniano altius tollendi no-

minari, crediderunt. At errare hos ipſos, atque habuiſſe Ro-
manos ſervitutem altius tollendi a ſervitute altius non tollen-
di diſtinctam, ſatis ex L. 2. pr. de Servit. præd. ruſt. L. 7. §. I.
Communia prædiorum & §. 2. JI. de Actionibus patet. Vidi hæc
jam olim, ipſam tamen ſervitutis hujus naturam non intelle-
xi ſatis, quod perſuaſus eſſem, ſicut a præceptoribus accepe-
ram, jure Romano licuiſſe ad cœlum usque ſine omni ſervi-
tute ædificare. Malui ergo in Specimine CIX. de Actionibus
gonfeſoria & negatoria coroll. ult. ubi de ſervitute altius tol-
lendi agendum erat, definitionem omittere, quam me impa-
rem huic oneri oſtendere. Nunc vero, poſtquam intelligo,
jure Romano licentiam ædificandi magopere fuiſſe reſtrictam,
ſervitutem altius tollendi ſic deſcribi poſſe puto, quod ſit jus
ædes ſuas eum incommodo vicinorum ultra veterem formam
& uſitatam aliis altitudinem extendendi.

XVI.
us, quod alicui ex contractu competit, non eſt res meraæ efacultatit.
XVII.
Igitur luitio pignoris & repetitio depoſiti buc male referuntur.
XVIII.
Actiones ergo pignoratitia & depoſiti ſunt Praæſoribtioni obnoxi.

XIX.
Cif tamon præſeriptio tunc, quum de initio contractus
certo conſtat.

(ommmmuniſfin eſt opinio, luitionem pignoris ſeu oblatio-
nem pecuniæ, pro qua res mea obligata fuit, eſſe rem
meræ facultatis. Sed falſa eſt, & refellitur optime a Coccejs
in

— — —

—
Di

e

git.
lr.

is.

tio.
en
,

SbP. COCCLXII. Dr RrBVS MzR FACVLTATIS. 245

in diſſert. de Rebus meræ facultatis §. 9. ſcqc. ubi ſic ait: Fallun-
tur DD. vulgo, quod, jus reluendi pignoris rem meræ facultatis
eIe, adeoque ei praæſeribi non poſe, Putant, cum ſit ex conventione
pignoris, & ſeil- ipfa actio pignoratitia, cui non minus ac reli-
quis actionibus præſeribitur. Falluntur item, qued pro eo jus of-
Jerendi ſulſtizuunt, cum oblatio pecuniæ non ſit jus, ſed modus

neceſſarius, ſine quo jus veluendi exerceri non poteſt. Falluntur,

guod actionem pignoratitiam non naſci putant ante oblationem

gebiti, cum confeſtim illa naſcatur ex pignore, quod pure contra-

&em, nec oblatio illa magis impedit zælctionem, quam alctionem emti,
guc nec ipſa intendi poteſt, nifi oblato pretio & tamen pura eſt
obligatio, ſed ad quam requiritur oblatio pretii. Nempe quid-
quid ex contractu pendet, hoc ad jura omnibus communia
referri nulla ratione poteſt. At luitio pignoris vel, ut ab aliis
appellatur, jus offerendi fine dubio ex contractu pendet. Ea-

dem eſt ratio in repetitione depoſiti. Hæc pari modo, ut lui-

tio pignoris, ex contractu pendet, atque adeo, ſicut aliæ actio-
nes ex contractu deſcendentes, præſcriptioni tricennali obno-
Tia eſt, L. 3. C. de Præſeriptione XXX. vel LX. annor. L. I. C.
de Annali exceptione. Et ſic tribunal Wolfenbüttelenſe judi-
caſſe, in Specimine CCCCLE. de benafide, medit. 9. retuli. Actio
quoque pignoratitia adverſus tertium poſſeſſorem, contra
quem eam alias locum habere in Specimine CLE. de Pignorati-
tia attione, medit. 5. luce clarius oſtendi, poſt præſcriptionis
tempora completa inſtitui nequit, fatente Carpzovio P. 2. C. I.
def. 4. Excipio eaſum, quando ipſe creditor pignoratitius vel
depoſitarius pignus vel depoſitum tenent, atque convinci poſ-

ſunt, rem olim jure pignoris ad eos perveniſſe. Tunc illi

ſcilicet poſſeſſionis ſuæ titulum ipſi mutare nequeunt, ſed

etiam poſt XL. & C. annorum decurſum tanquam creditores

HEHh 3 &£

246 MAEDITAT. AD PANDECT.

& depoſitarii poſſident, atque idem juris erit, quod in con-

ductore, qui, quamdiu conduétionis titulus probari poteſt,
nulla præſcriptione dominium adquirit, L. 2. C. de Præſeriptio-

ne XXX. vel XL. ann. Sic menſe Febr. anni cloloccxxVII. judi-
cavimus: Wuͤrden Beklagte den ihnen daruͤber, wie ſie nicht wiſſen,
daß das Land ihren Vorfahren ehemals 100 Thlr. verſetzet worden,
deferirten Eyd nach vorgehenden des Klaͤgers Eyd vor Gefehrde ab⸗
ſchweren, immaſſen ihnen zu thun oblieget; ſo wird der den 7. Jun.

1926. gegebene Beſcheid villig beſtaͤtiget, jedech werden die durch die

Luterung verurſachte Unkoſten gegen einander aufgzehoben. V. R. W.
Rat. dec. Da Beklagte das ſtreitige Land, wenn man auch die vori⸗
ge Zeit nicht rechnet, ſeit anno 1672. ruhig beſeſſen, ſo fallen Kla⸗
gers ſaͤmtliche Gravamina wider den gegebenen Rezgierungsbeſcheid
auf einmal uͤber den Haufen, und bleiber nur das einige uͤbrig, daß

Beklagte ihr Gewiſſen daruͤber, ob das Land ihren Vorfahren nicht

verſetzet worden, zu eroͤfnen ſich nicht entbrechen kͤnnen. Denn,
wenn ſie dieſes zugeſtehen, ſo koͤmmt ihnen auch ein tauſendjaͤhriger
Beſitz nicht zu ſtatten, nachdem ein Pfandinhaber zu aller Zeir das
Pfand gegen Zuruͤckempfang ſeines darauf geliebenen Geldes wieder
abtreten muß .
XX.

Nes meræ facultatis eſt, ſacris in vieina eccleſia uti, quando ec-

cleſia loci, in quo vivimus,; diverſam a noſtra religionem fovet.
n tabulis pacis Ofn. art. 5. S. 34- Permirtitur civibus catholicis
I evangelicisve in provincia, quæ diverſam a ſuo religionem
profitetur, habitantibus, etſi milleſimo féxcenteſimo vigeſimo
quarto publicum vel etiam privatum religionis ſuæ exercitium
nulla anni parte habuerint, in vicinia, ubi & quoties voluerint,

publico religionis ſuæ exercitio intereſſe. Publico vero reli-

gionis exercitio intereſſe, nihil aliud eſt, quam ſacris uti, &
Ppræter frequentationem ordinariorum conventuum, etiam
baptilſ-

—–— om[LE2

— —

—— ——

— —

e.
.
lcis
nem
mm
Wim
erint
tel.
II, A
etim
eri⸗

SP. CCCCLXII. DE RkggVS MER FAcCVLTATIS. 247
baptiſmum infantum, juſta funebria & reliqua, quæ ad jura
ſtolæ referuntur, complectitur, ut recte ſentit Henninges in
Commentat. ad iſtum S. liter. I. Hæc ergo religionem ſuam in
vicinia exercendi facultas, commune omnium civium Ger-
manorum jus, atque adeo res meræ facultatis eſt, neque præ-
ſeriptioni obnoxia. Agnovere hoc Cti Vitembergenſes olim

abpud Zieglerum de Juribus,mejeſtotislilb. I. c. 14.5§. 4. atque

reſponderunt, polle ruſticum Auguſtanæ confeſſioni addi-
ctum, ſed in pago catholico habitantem, liberos ſuos ad vi-
cinam eccleſiam evangelicam baptizandos deferre, quamvis
ipſe majoresque ejus ſemper ſacris in eccleſia catholica ejus
pagi uſi fuerint, nec unquam baptiſmum alibi adhibuerint.
Ita quidem tunc ſenſerunt Vitembergenſes, ſed hoc ſeculo
mutaſſe ſententiam viſi ſunt in caſu ſimillimo, quo catholici
eandem libertatem poſcebant. Nempe cœnobium catholi-
cum eſt in ſuburbio Magdeburgenſi divæ Agneti ſacrum. Id
publico religionis exercitio gaudet. Incolæ ergo ſuburbii
aliique vicini, quotquot Pontificis Romani caſtra ſequuntur,
in templo ejus cœnobii ſacros ſermones audiunt,; liberos ba-
Ptizari & matrimonia conſecrari curant. Animadvertit hoc

collegium ſacerdotum evangelicorum, &, lucra ſua ſic acci-

di indigne ferens, agit contra cœnobium, negatque, ei jus
eſſe incolas ſuburbii ad ſacra ſua admittendi. Conſulti JCti
Vitembergenſes litem ſecundum ſacerdotes dederunt: Daß
das Kloſter dergleichen Actus miniſteriales bey Katholiſchen Buͤr⸗
gern nicht exerciren koͤnne, wenn es nicht beybraͤchte, daß es ſolche
im Jahr 1624. exerciret. Leuterat cœnobium, actaque menie
Novem bri anni ciomoccxvII. ad Ctos Helmſtadienſes feruntur,
qui, relicta nova, veterem Vitembergenſium opinionem am-
plexi ſunt, atque uſum ſacrorum in eccleſia catholica rem me-
r& facultatis eſſe neminique interdici poſte judicarunt.

Gladio palliove uti res meræ facultatis eſt.
Eduidem res veſtiaria ſimpliciter ad res meræ facultatis re=
ferri nequit, quum ea legibus plerumque locorum, quin
imo univerſali Imperii noſtri jure, inprimis in reformat. Pele.
R .. . 6*

24 8 MEDTTAT. AD PANDECT.

de anno 1549,; G 1577. valde fit circumſcripta. In iis tamen,
de quibus conſtitutum nihil eſt, hiberum adhuc hodie arbi-
trium cuilibet permittitur. Huc refero gladii palliive uſum.
Olim nempe pallium fere unice, atque etiam a militibus, ge-
ſtabatur. Gladius in templis, conventionibus publicis, curiis,
tribunalibus nunquam fere conſpiciebatur. Is demum ſeculo
ſuperiore frequens factus eſt, ſed paulatim ſaltem. Noſtra
tandem ætate eo ventum, ut in publico comparere, niſi gla-
dio adeinétus, nemo velir. Ea res ab initio multoties turbas
dedit. Jubent adhuc ſacerdotes nonnulli eos, quos enſe

cinctos ad altare vel baptiſterium accedere vident, ferrum

pPonere. Et in hac academia Julia ante viginti circiter annos
Profeffor quidam ad concilium vocatus noluit ſuffragium
ferre, quod collegam quendam ſine pallio adſidere cerneret
Hefasque duceret. Gorlitii in Luſatia hæc lis etiam in ju-
dicium deducta eſt. Hucusque advocati ibi ſemper pallio
induti caufas orarant. Pertæſus tandem ejus moris qui-
dam Licentiatus juris, enſe lateri alligato in curiam venerat.
Percitus ad hunc adſpedtum horrore ſenatus jubert homi-
nem e veſtigio abire. Quod dum ille detrectat, controver-

fia naſcitur Amphictyonum conſeſſu digna, in qua pro gla-
dio judicarunt Cti Vitembergenſes: Daß der Rath und Stadt⸗

gerichte zu Goͤrlitz, den Doctoribus und Licentiatis beym Vor⸗
trage ihrer Clienten Norhourft vor Gerichte geſtalten Sachen nach
den Degen zu verbieten, nicht befugt. Præcipua, & ut verum
dicam, unica ratio fuit, quod gladium palliumve geſtare res
meræ facultatis fit, atque adeo non uſu non intercidat. Ad-
ditæ tamen ſunt de more aliæ rationes. e. g. quod advocati
in L. I14. C. de Advocat. diverſ. jud. militibus æquiparentur,
& quod advocatis ſplendidior nec abhorrens ab aliorum ho-
neſtiorum amictu veſtitus multum proſit, quoniam ſecundum
Juvenalem in Satyra 7.

— = = purpura vendit
Caußdiecum, vendunt amethyſtina, eonvenit ilis
E Krepitu & facie majorem vivere, cenſus

N

h

ce⸗

co
00

en⸗

1e

ti
ur,

n

–—

SP. CCCCLXII. DE RzBVS Ma/RA FACVLTATIS. 249

V redeant veteres. Ciceroni nemo ducentos
Nunc dederit numos, niſt fulſerit annulus ingens.
KXII. D
Piſcarto in humine publico jure Komano & adbuc in aliquibas
locis res meræ facultatis eſt.

R meræ facultatis eſt, piſcari in flumine publico, ubi hos
1 principi non eſt adſcriptum, neque conſtitutio Friderici
in 2. F. 56. quæ piſcationum reditus inter regalia refert, uſu
recepta. Si quis ergo ibi in diverticulo fluminis ſolus per
longum tempus piſcatus eſt, alies excludere nequit, L. 45.
pr. de Vurpationibus. Quæ obſtare videtur, lex 7. de Di-
aß, temporalibus præſeriptionibus ſecundum analogiam j ju-
ris explicanda eſt de caſu, quo quis non Piſcatus eſt ſolum,
ſed & alios in eodem diverticulo piſcari volentes Pprohibuit,
prohibitique per longum tempus adquieverunt. Hæc pro-
hibitio enim quaſi publice facta etiam ceteros, qui piſcatio-
nem non n tentarunt, excludit-
XXIII.
Molendino uti, res meræ facultatis eſt.
XXIV.
Mandatum magiſtratus ſine cauſæ cognitione datum viret rej
Judicatæ non conſequitur.
XXV.
Tuale mandatum nec poſſeſſtionem quidem libertatis
naturalis intervertit.

Viütare molendina, ut Mevii verbis in Part. I. deciſ. 60.
utar actus meræ facultatis eſt, in quo per naturalem li⸗
bertatem cuique relictum eſt, quod expedire videtur ac pla-
cet, ideo nec per nudam viſitationem molendini alicujus
continuam, etſi per aliquot ſecula continuatam, præſcribitur
contra libertatem, nec prohiberi poteſt a domigo, ne ſubditi
Tom. II. Ii . ſui

250 MEDITAT. AD PANDECT.

—

ſui eant ad aliud quoddam molendinum. Deficit enim jus

reſtringendi eam libertatem, niſi accedit cauſa, per quam tale

jus prohibendi legitime quæ tum ſit, veluti ſi aut lege pu-

blica provinciæ vel civitatis ſic conſtitutum, vel conſuetudine
inveterata introduéctum, vel conventione ſic complacitum,
vel ꝓræſcriptione longiſſimi temporis jus Pprohibendi adqui-
ſitum, vel denique ex injuria atque malitia jus coercendi
Præbitum. Facere id jus regum ſeu imperii, ut ſubditi in
molendinis dominorum molere cogantur, alienum eſt & 4
jure communi, quod nunquam inter regalia ſen i imperii jura
id retulit, & a conſuetudine Germaniæ generali, & a meri-
bus provinciæ ſpecialibus, & a ratione, quæ nec ſuperioribus
Permittit coercitionem ſine delicto, aut coactionem ſine j jure,
aut coarctationem libertatis ſine neceſſitate reipublieæ. Non
illud pertingit jus imperii, ut lucri cujusdam gratia liceat
ſubditis libertatem auferre, nec fides & obſequium ſuperiori
debitum, ut non liceat libertate uti. Adde Acppen Quæſtion.
illuſtr. 19. Tentant tamen ſæpe nobiles & magiſtratus civi-
tatum hominibus ſibi ſubjegtis hoc onus, ut non niſi in ſuis
molendinis molant, imponere, atque id eis ſine omni cauſa
mandant. Iſtiusmodi mandata, quanquam injuſta, ſæpe ta-
men effectum ſortiuntur, dum prohibiti tædio litis adquie-
ſcunt & ſic imprudentes ora capiſtro porrigunt. Debebant
vel exprefle, vel tamen facto ipſo contradicere, & liberta-
tem naturalem porro exercere. Sic enim infirmantur man-
data & inhibitiones, ut pro nullis reputentur, & nec poſſeſ-
fionem quidem in mandantes & prohibentes transferant.
Memorabo exemplum. Magiſtratus quidam oppidanus civi-
bus ſuis, ne extra oppidum molerent, interdixerat. Appel-
larant ab hoc interdicte vicini molendini poſſeſſores, ſed ap-

Pell ationem deſeruerant, continuarant tamen nihilominus
cives

ſ
I

1
r
dia
e
e
li

en

Ni⸗

hon

—
n os
le

ucite
altum
idge
CeSd
tnin
i lri
orin
WI
lhen
Peniai
Pit

cili.·

1 ſuis
caula
de .
gui
ehant
erte-
man-
ollel.

erant

Scig.

e.
lh⸗
ninng
cier

ene.

SbP. CCCCLXII. DE REBVS MzKRAE FACVLTATIS.

251

daß Beklagte ihre dagegen einge

Ii 2

cives cum frumento ad ſe recipere. Inter jectis viginti annis,
fiſci oppidani procurator contra hos poſſe ſſores agit,

eisque
jus frumenta civiam in molendino ſuo molendi eſſe negar
His libertate naturali ſe tuentibus procurator ficci interdictum
opponit, idque vires rei judicatæ, deſerta appellatiene, acce-
piſſe ait. Actis ad nos menſe Februario anni cioloccxxvV per-
latis, poſſeſſores molendini in poſſeſſione libertatis naturalis
conſervavimus & fiſei procuratorem jus ſuum probare juſſi-
mus. Potiſſimam decidendi rationem in L. y. C. Commina-
tiones, epiſtolas, programmata collocavimus, in qua ſic Gor-
dianus: Iudex, qui diſcebtationi locum dederat, partium alle-
gatienes audire & examinare debuit; nanz ſubſeriptionem ad
libellum datam talem, quæ diverſam partem in poſſeſſionem fſun-
di mitteret, vicem rei judicatæ non obtinere, non ambigitur.
Sed adnectam ipſam ſententiam noſtram: In Sachen Syndici
der Caͤmmerey zu Duderſtadt, Klaͤgers an einem, wider die Beſtzer
der Muͤngeroͤder Muͤhlen, B klagte am andern Theil, erkenner der
Rath zu Duderſtadt ꝛc. Daß Klaͤger ſein jus prohibendi binnen 4.
Wochen zu ert. iſen ſchuldig, und Beklagten inzwiſchen die A helung
der Fruͤchte aus Duderſtadt zu vergoͤnnen ſey. V. R W Kat. dec.,
Die natuͤrliche Freyheir verſtattet einem jeden, ſein Korn auf einer
Muͤhle, welche ihm beliebet, mahlen zu laſſen. Und nach eben derſel⸗
ben kann auch ein Muͤller die Fruͤchte zu mahlen allerwegen, wo r ſie
kriegen kan, abholen. Dieſemnach muß derjenige, welcher ſolches hin⸗
dern will, erweiſen, daß er ein jus prohibendi entwedber ex privi-
legio principis oder ex præſcriptione, da er nemlich einmalen der⸗
gleichen actum inhibiret, und der andere darauf in Rechtsve wehrter
Zeit adquiefciret, erlanger. Keines von beyden har Klaͤger darge⸗
than, ſondern berufet ſich nur auf ein Mandatum inhibitorium E.
E. Raths vom 19. Sept. 1704. und meynet, es ſey ſolches dadurch,
wandte Appellarion nicht foregeſ. tzer,

in

1.

252 MEDTTAT. AD PANDECT.

—

—

in Kraft Rechtens erſchoſſen. Alldieweil aber aus dem bey der Re⸗

public liegenden Mandat ſelbſt erhellet, daß ſolches ohne vorherge⸗

bender der Sachen Unterſuchung aufeinſeitige Vorſt⸗llung des Ratchs⸗

muͤllers ertheiler worden, und denn dergleichen Mandata und De-
creta, wenn auch dagegen gar nicht appelliret wird, doch keine

Rechtskraft erlangen; So haben wir Beklagte billig in dem Beſitze

der naruͤrlichen Freyheit geſchuͤtzet.
XXVI.

Quando hbi, quibus actus meræ faeultatis interdicuntur, adquie-

ſcunt, alii tamen, quorum intereſt, illis nataralem
libertatem retinqui, recte intereedunt.

A' Mevius P. I. dec. 61. tunc, quum cives in exercitio

actuum meræ facultatis per prohibitiones & mandata

turbantur, etſi ipſi adquieſcant, poſſe tamen magiſtratus eo-
rum intercedere, atque appellando aut aliis legitimis modis
præjudicium avertere. Ego, tantum abeſt, ut hoc in dubium
vocem, ut etiam longius progrediar, atque non ſoli magiſtra-
tui, verum cuilibet, cujus intereſt, cives non prohiberi, jus
intercedendi adſcribam. Libertati enim favere nemo prohi-
betur, L. 3. §. 9. de Homine libero exhib. ergo multo minus ille,
cujus intereſt. Vide inprimis L. 4. §. 2. de Appellationibus, ubi
alii etiam, quam qui in ſententia nominatus eſt, appellare per-
mittitur, ſi ejus interſit. Exemplum luculentiſſimum com-
memoravi in Specimine CIX. de Actionibus confeſſoria & Cnega-
zoria, medit. 4. Aliud habet Rauchbar. P. I. gucſt. 26.

XXVII.
Merces quaslibet vendere, res meræ facultatis eſt.

es meræ facultatis eſt, merces quaslibet vendere. Per
hoc ergo, quod quis per centum annos & immemoriale
quoque tempus genus quoddam mereium ſolus vendidit, alii

ab earundem mercium venditione non excluduntur, L. 45. de

Eſurpationibus. Nec aliud dicendum eſt, etſi collegium tale
R com-

Ne
gt
tht⸗

fite
eſt

uie.

SP. CCCCLXII. DE RuFVS MERAE FACVTTATIS. 2 53

commercium huc usque ſolum exercuerit. Nam & collegia

hac in parte nihil ſingulare habent, ſed jure ſimplicium per-

ſonarum cenſentur. Exempla habet Mevius in P. S. dec. 168.
& 259. Aliud nos comme moravimus in Spec. CCLXXAX XI.

de Teſtibus negantibus, medit. 2.

XXKVIII.
Jus operarum ruſticarum non eſt res meræ fien zasis, ſed præ-

Joeriptioni obnoxium.
XXIXX.
Quousque præſeriptio in redemtione operarum raßicarum
locum bhabeat, disquiritzr.
June nonnulli, qui operas ruſticas inter res meræ facultatis
referunt, atque adeo nudo non uſu, etfi longiſſimi tem-
poris, non amitti dicunt. At falluntur. Eadem elt harum
operarum ratio, quæ ſervitutum. Servitutes vero ex jure
ſingulari debentur, atque præſcriptioni obnoxiæ ſunt, L. 13.
C. de bervitutibus, ergo & operæ ruſticæ. Id quod pluribus
oſtendi in Specimine COCCCXX. de Interitu operaraum ruſtica-
rum medit. I. Alia ratio eſt, quando de jure operarum ruſti-
carum indubie conſtat, dominus vero eas in natura, ut loquun-
tur, non exegit, ſed pecunia illas quotannis redimi a ruſticis

paſſus eſt, atque hoc per plurimos annos continuavit. Fuit

utique in libero domini arbitrio, vel operas ipſas exigere, vel
pecuniam oblatam accipere. Per hoc erge;, quod pecuniam

accepit, juri operarum non renuneiavit; ſed nihilominus,

omiſſa Pecunia, has flagitare Poteſt, ad exemplum locatoris,
qui, quamvis per mille annos locationem continuarit, atque
uniformem quotannis mercedem receperit, repetere tamen
fundum ſuum non prohibetur, L. 2. C. de Praſeript. XXX. Del
XL. annor. L. 8. C. de Eſufructu. Huc pertinet ſententia a.

Ktis Vitembergenſibus menfe Septembri anni cloloccxxxX.
. Ii 32 nomi-

254 MEDITAT. AD PANDECT.

nomine ſereniſſimi Iſenacenſium ducis exarata: Auf Laͤute⸗
rungsſchrift, deren Proſecution und erfolgte Geſetze in S⸗ chen
Synbicen der Hinterſiedler zu Lauchroͤden, Goͤhringen, Unrerellen
und Sallmannshauſen, Klaͤgere an einem, Anwalden des Major
Rabbs von Herda, Beklagten andern Theils, erkennen: . Dieweil
die Dienſte, ihrem Urſprunge und Natur nach, nicht in Gelde, ſon⸗

dern wuͤrklich geleiſtet, und dadurch, daß ſie zuweilen mit beyder Theile

Bewillisung in Gelde bezahlet worden, ehne ausdruͤcklichen pPacto

nicht aufgehoben, noch in Geld verwandelt werden, ſondern dennoch

Dienſte bleiben, und beyden Theilen frey ſteher, ſolche wieder ſtatt des
Geldes zu fodern und zu leiſten, allenfalls auch, und da eine Obliga⸗
tion vorhanden, ſolche doch nur alternative ſeyn, und die Wahl den
Klaͤgern, als Schuldͤnern, zuſtehen wuͤrde, di ſemnach in einer ſolchen
re meræ facultatis und jure negativo weder eine Verjaͤhrung noch
Poſſeſſion ohne vorhergehende Verweigerung und erfolgten Zwang
ſtatt finden kann, folglich die von Beklagten ad acta gelegte Bekaͤnnt⸗
niſſe der Klaͤgere, wenn ſie auch durch Zwangmittel nicht erpreſſet

waͤren, dennoch keine poſſefſion des juris cogendi, ſondern nur,

daß beyde Theile in ſelbigen Jahren Geld, ohne gaͤnzliche Aufhebung
der Dienſte oder der alternativen Obligation, belieber, erweiſen
welches durch des Beklagten Geſtaͤndniß in der Kriegesbeſeſt gung au

den Anfang des Klageſchreibens noch mehr beſtaͤrket wird, wozu fer⸗

ner der favor libertatis, und daß in dubio die Dienſte mehr einzu⸗

ſchraͤnken als zu extendiren ſeynd, kommt; So erſcheinet nunmehr
aus den Acten und der Partheyen rechelichem Einbringen ſo viel, daß
Beklagter bis zu Endigung dieſes Proceſſes bey der poſſeſs von Klaͤ⸗
gers Principaln ſtatt der Dienſte Geld zu fodern, nicht zu ſchuͤtzen.

B. R. W. Plura hac de re dixi in Specimine CCCCXIXN. de

KRedemtione operarum ruſticarum medit. 4. Addidi tamen in

medit. S. non aliter hæe vera eſſe, quam ſi conſtet, ab initio
operas ipſas præſtitas fuiſſe. Quodſi autem pecunia ultra tem-
pus,

.„

ilt⸗
che
kellig
Myer
ſbe
ſon⸗
heie
1Ct
hoch

Ne

glge
te

noch

hang
nne
kiſet

N

ug
ſen

In

⸗

eht

N
ſen.

I

Hlie

S8Sb. CCCCLXII. Dr RrBVS MöRX FACVTTATISS. a55

Pus, quod hominis memoriam excedit, ſoluta, nec quantitas

ejus unquam mutata fuit, tum vero cum KRichtero PE. 2. Deciſ.
28. n. 3 4. Puto, Prœſtationem hanc, quam Germani ein ſtehend

Erbe⸗ Dienſt⸗ Geld vocant, aàO domino mutari atque operas ip-

ſas exigi non poſſe. Suadet hoc æquitas, Poſcit & præſcrip-

tionis Immemorialis natura. Ex iisdem principiis conſequitur
nec dominum pecuniam per immemoriale tempus Præſtitam
augere poſle. Vide Conſtit. El. Sax. 4. Part. 2

Eatenus tamen jus operarum raſticarum res meræ facultatis eſt,
ut dominns eas pPla ae derelinguere poſſit.

XXXI.

Auſici ergo dominum, ut obperi⸗ ipſorum utatur, nec aliot
bomines edbibeat, Zogere ner nerut.

Ridigeu & Dormitiana prorſus lis videbitur, quam hic pro-
Pono, ventilata tamen eſt aliquando. Propoſuit mihi
eam amicus Magdeburgenſis per litteras hunc in modum:
Litigat cœnobium Altenhaldenslebienſe cum ebſſatis Juis in pago
Altenhaldensleben degentibus. Hi conqueruntur de injuria ſibi
a cænobitis illata, cum proxime elapſo meſſis zempore lucrum
mercenarium ſibi eripuiſſent, aliosque meſjoret e mercenarios,
qui in loco ab immunitate eccleſtaſtica nosminatp tuguriola ha-
bent, & intra quinquaginta demum annos ibi inædificarunt, ad
demetendas colligendasque cœnobii fruges conduxiſſent. Vrgent
ruſtici antiquam conſuetudinem, majoribus ſuis a œnobio euram
deſecandarum frugum, accepto pro opera decimo manipulo (um
die 10te Garbe) gommiſjam eſe, urgentque pro ſe inventnrium
cancellariæ, WMagdeburg. caus excerpzum bis adjeci. Extract

aus dem bey der Magdeburgiſchen Canzley vorhandenem Inventa-

rio

SS

256 MEDITAT. AD PANDECT.

N =

rio der Kloſterguter de anno 1561. fol. 44. Zu dem Kloſter Al⸗
tenhaldensleben gehoͤren in ſolchem Dorf 29. Coſſaten, die jaͤhrlich
alles Korn zum Kloſter und zum Vorwerke Gluͤſing einſchneiden,
Heu machen, und daruͤber ein jeder noch 3. Schock Bundholz hauen
ober binden und Hopfen pfluͤcken muͤſſen. Vom Korn abſchneiden
verdienen ſie die zehnte Garbe. Die Ackerleute muͤſſen jaͤhrlich 2.
Tage zu jeder Art pfluͤgen, 2. Tage Miſt fahren, 2. Tage Korn ein⸗
fuͤhren, und 2. Holzfuhren thun. Der Acker wird zweymal gewen⸗
det. Ergeni deinde pactum ſuperiori ſeculo cum cœnobitis ictum;
atque ita hanc operam ſibi eripi non poſſe, niſi ſedibus ſuis mi-
grare & aliorſum victum ſibi tempore æſtivo quærere debeant.
Keplicat eobbäum, olim ſecula (mit der Sichel) Frumentum
deſecatum eſſe, mojusque ſe inde frumenti ſtraminisque emolu-
mentum ceßiſſe docet, coſſatos vero præſentes ex conſuetudine,
quæ jam involuit, Jalce (mit der Senſe) laborem quzſitum per-
agere velle, & tamen duodecimum manipulum pro mercede po-
Rtulare, cum alii operarii præſto ſint, qui decimo quarto mani-
pulo contenti meſſs operas ſuſeipiant, & præterea per tres dies
gratis Zramina relicta per ſtipulas colligant. Reponunt ruſtici,
Kbi ex pacto ſuperioris ſecali, daodecimum manipulum pre de-
Jecatione, quæ per falcem (Senſe) Kt, competerexſibique præju-
dicio eſſe non poſſe, quod reperiantur, qui viliori mercede obperas
Juas locant, atque ita ad demetendas cœnobii fruges ſe iterum
admitti, a Potentiſimo Rege noſtro rogant. Quaritur autem,
qualis actio ruſticis hie competat, G anne res per ſolam implora-
tionem oscii judicis compenenda, item anne ruſticis quaſi ſervi-
zus parta ſit. Reſpondi: Auf die vorgelegte Frage melde mit weni⸗
. gem, daß der uͤberſandte Extract aus dem Magdeburgiſchen Canzley⸗
Inventario den Altenhaldenslebiſchen Coſſaten kein Recht gebe, das
Kloſter zu zwingen, ſie die Coſſaten nothwendig bey der Erndte zu
gebrauchen, Es iſt ja dieſes ſonder Zweifel eine res meræ facul-
tatis,

—

—
N⸗
nnch
tiden,
mnen
heiben
ich ,
neinn
etben,
Mn:
i⸗
Aecne,
Nytnn
nl.
ie,
Ner.
e .
Man'.
,At
Kiri,
18 e.
ret.

er

um

e,

lora-
ervi.
weni⸗
nſer

Acl.

Utis

SP. CCCCLXII. DE REäVS MERX FACVLTATIS. 257

tis, ſein Korn, durch wen man will, einbringen zu laſſen. Bey
Errichtung des Inventarü iſt die Intention wohl nicht geweſen,
dem Kloſter ſolche natuͤrliche Freyheit zu nehmen, ſondern vielt mehr
die dem Kloſter zuſtehende Dienſte, und das, wos dieſes dafuͤr ge⸗
ben muͤſſe, zu beſchreiben, welches das Wort maͤſſen genugſam an⸗
zeiget. Quæ vero in favorem introducta ſunt, non debent
in odium detorqueri. In dieſen Adelichen Dienſtbuͤchern ſtehet:
Die Bauern muͤſſen woͤchentlich 2. Tage zu Hoſe dienen, und krie⸗

gen dafuͤr Eſſen, ꝛc. Da wuͤrde es nun laͤcherlich herauskommen,
