dieſes um ſo viel weniger Zweifel zu haben, da ein Erb⸗Zinß⸗
Herr ſich nicht einmal entbrechen kann, einen neuen Erb⸗Zinß⸗

Mann, der ihm offeriret wird, auf und anzunehmen, L. ult. C.
de Jure emphyteutico, hier hingegen von einem bloſſen Pachter die

Frage iſt. Dieweil aber dennoch obiger Lex ultima nach der ge⸗

ſunden Vernunft nicht wol anders verſtanden werden kann, als

daß ein dominus directus den ihm ofterirten neuen Erb⸗Zinß⸗

Mann nicht ohne rechtmaͤßige Urſach abweiſen koͤnne, hingegen
aus rechtmaͤßigen Urſachen jedermann ſich weigern kann, daß ihm

kein unanſtaͤndiger Lehn⸗Erb⸗Zinß⸗ und Dienſt⸗Mann obtrudi-

ret werde, und denn der Sempronius alerdinges erhebliche Ur⸗
ſach hat, den neuen Pachter, Dienſt⸗Mann und Unterthan nicht
anzunehmen, da ſelbiger ihn ſo fort von Anfang verachtet, auf
ſein Erfodern nicht erſcheinen wollen, ſich wider ſeinen Willen in
ſein Guth gedrungen, Uneinigkeit zwiſchen ihm und ſeinen Unter⸗

thanen geſtiftet ꝛc. ferner die Landes⸗Ordnung §. 22. zu Einneh⸗

mung der Haͤuslinge der Obrigkeit Verwilligung erfodert, alſo
implicite derſelben, ſolche Verwilligung aus erheblichen Urſachen
zu verweigern, verſtattet, L. 3. de Regulis Juris, L. 40. Pr. de
Judiciis; So iſt Sempronius nicht ſchuldig, den neuen Pachter,
wenn er ſich annoch anfinden ſollte, als einen Hinterſaſſen anzuneh⸗
men, und in ſeinem Dorfe zu dulden.
X .

IX.

Dominus ſuperfciei intruſum contra voluntatem ſuam ſuper-
ficiarium vi privata ejicere nequit.

Aaa aa 2 X.

742 MEDITAT. Al) PANDECT.
X.

Taye tamen expulſio privata in continenti recte ſit, quum dominus
praæter dominium directum ipſam ſuperficiem gquodam-

modo poſſidet. 2

Tr. ea, quæ bis jam memorata fuit, ſpecie dominus novvum

ſuperfſiciei habitatorem, ſimul ac introitum ejus in ſolum
ſuum compererat, dejecerat iterum, ſed a dejecto actione
ſpolii conventus reſtituere illum a magiſtratu ſub mulctæ com-
minatione juſſus erat. Quæſitum fuit, an recte. Equidem
nec emphyteuſeos nec ſuperficiei dominis novum habitatorem
prædii ſui privatim expellere licet. Quamvis enim hic in mala

de ſit, mala fides tamen privatæ violentiæ locum non facit,

ed jndicio & actione nihilominus opus eſt, L. 17. C. de Rei
vindiecat, Nec Prodelt illis, quod cuilibet poſſeſſori poſſeſſio-
nem ſuam privatim tueri & invaſorem vi repellere, quin &
in continenti expellere permittitur in L. 3. §. 9. & L. 17. de
vi & vi arm. Hoc enim tunc ſaltem permiſſum, quum poſ
ſeſſio alicujus vere turbatur aut intervertitur. At dominus di-
rectus ipſum ſolum & ſuperficiem non tenet, ſed j jus ſaltem
permiſſum, quum poſſeſſio alicujus vere turbatur aut inter-

vertitur. At dominus directus ipſum ſolum & ſuperficiem non

tenet, ſed jus ſaltem percipiendi annuum ſolarium poſſidet.
Hoc jus novus habitator nec in dubium quidem vocat, ſed
agnoſcit lubens. Dominus itaque cum eo de jure ipſo, non
de poſſeſſione litigat. Porro nec hoc dominum ] juvat, quod

plerumque jurisdictione gaudet, atque eo ex multorum lo-

1
4

corum conſuetudine jus etiam in propria cauſa dicere po.

teſt. Vis enim publice & ex jurisdictione non fit, quæ in
continenti ſine cauſæ cognitione, ſine ſententia exercetur,
L. 2. C. &i per vim vel alio modo, L. 28. C. de Kei vindicat.
quum, quæ judex fine judicio ſacit, tanquam privatus faciat,
6. 7.

M

—
1771
C

4onm

ln,
Prummnk
e Dn
le! in
neoli

ſone

Vide
erſo

icht al
Gericht,

ſirer in

leche

Katao⸗
lungen

niichſ

das B
kon e⸗
Nnpr
undſ
walt
ſehet
er
Grun

-— Spb. DIN. DE SUEERFICIEBUWWSs. 243

c. 7. X. de Keſtit. ſpoliat. Verum tamen in iſta, quam dixi, cauſa
unenn NCtI Helmſtadienſes a regula receſſerunt, atque vim factam
Gtó. 4 domino comprobarunt. Ille enim ron ſoli tantum, ſed ipfius
quoque ſuperficiei dominus & poſſeſſor erat. Conſtituerat ipſe

primum habitatorem ac per eum ædificium fieri curarat. Dein-

Ms Dofin de præter equeſtre prædium agros ruſtizanos tenebat, horum-
lus in an que intuitu membrum univerfſitatis erat, nec a communibus
edoadn negotiis excludi poterat, atque, dum excludebatur, in poſſeſ-
mulekken⸗ ſione juris ſui turbabatur. Quamobrem ſic reſponſum fuit:
e. Danin Wird gefraget: Ob Sempronius befugt geweſen, den neuen Pach⸗
thihimume ter ſo fort zu exmittiren? Nun ſcheinet ihm zwar im Wege zu ſte⸗
imlünni hen, daß die Rechte ale Privat⸗Gewaltthaͤtigkeit verbieten, auch
Um nnnſt keiner Gerichts⸗Obrigkeit verſtatten, in eigenen Sachen und Strei⸗
Ce igkeiten Richter zu ſeyn, und die Exſequution zu thun wenn zumal
oripolele keine genugſame Unterſuchung vorher gegangen, und die Partheyen,
ere, guind wie allhier, weder vorgeladen noch mit ihrer Nothdurft gehoͤret wor⸗
Gl., I, den. Alldieweil aber Sempronius duplicem reſpectum hat, und
Gum pol nicht allein ſeines adelichen Guthes und der demſelben anklebenden
dominmIdh Gerichte und Dienſte halber das Ober⸗Haupt, ſondern in Anſehung
Ajns ſeiner zu den gemeinen Unpflichten concurrirenden Acker⸗Hoͤfe zu⸗
w ang. gleich ein membrum der Gemeinde iſt, mithin die Gemeinde denſel⸗
erliclenmn ben zu allen die gemeinſchaftliche Angelegenheiten betreffenden Hand⸗
um polite lungen, Rathſchlaͤgen und Contracten laden und ziehen muß, hier⸗

we, nlaͤchſt die Gemeinde gleich von Anfang die freye Diſpoſition uber
ilo, m das Back⸗Haus nicht gehabt, indem der erſte Einwohner deſſelben

dda von Sempronio ſelbſt herbey geſchaffet worden, und denn einem je⸗
Ntorum l den privaro, ſich in ſeiner rechtmaͤßigen poſſeſſion zu mainteniren,
Gicere . und ſo gar wider diejenige, welche ihn darinn⸗ beeintraͤchtigen, Ge⸗
ht, gue; valt zu brauchen, und ſie in continenti wieder auszutreiben, frey MWd

ſtehet, alſo vielmehr dem Sempronio frey geſtanden, ſich wider ſei⸗

exercelth Derr , Rtand .
i viſi ne Unt rthanen in dem bisherigen Beſitze der ihm uͤber das auf ſeinen
– Grund und Boden gebauete Back⸗Haus zuſtehenden Gerechtigkeit

X

74 MIEDITAT. AD PANDECT.

zu mainteniren, und den ſich ohne ſein Wiſſen und Willen, auch
wider die Landes⸗Geſetze eindringenden fremden Mann, zuruͤck zu
halten, und in keine feſte, ihm dem Herrn nachtheilige poſſeſſion,
kommen zu laſſen; So iſt Sempronius wohl befugt geweſen, den
neuen Paͤchter ſo fort zu exmittiren.

XI.

Solarium non in pecunia numerata Jolum, ſed in aliis quoque re-

bus, Auin & in facto conſiſtere poteſt.
Credkrr vulgo ſolarium, quod ex ſuperficie præſtatur, non

niſi in pecunia numerata confiſtere poſſe, forſan ad ex-
emplum locationis, in qua mercedis loco itidem pecunia nu-
merata exigitur, §. 2. J. de Emt. & vendit. §. 2. I. de Locat. G5

conduct. Et plerumque hoc in facto ſic contingit. Quemad-
modum tamen in locatione & conductione nonnunquam aliæ
res pro mercede admittuntur, L. 21. C. de Locato, ita & in
ſuperficie. Quin imo factum quoque pro ſolario admittimus.
Nam, quæ de lolario agunt, lege 2. §. 17. We quid in loco publi-
co, I5. Qui bPotiores in pignore, 39. J. 5. Je Legatis I. nihil certi
conſtituunt. Itaque Cti Helmſtadienſes in reſponſis ſupra
memoratis ſuper ficiem eſſe reſponderunt, in qua habitator ſe

domino in ſingulas hebdomades ad unius diei operas obligarat. .

COKR OLLELARIA.

I. Leges ipſæ aliquando jus ſuperciarium conſtituunt, ut, ſi
quis in ſolo publico aut civitatis fine reipublicæ vel civita-
tis conſenſu ædificat. Ei quidem ædificium, dummodo id
utilitati publicæ non officiat, relinquitur, ſed annuum

ſolarium imponitur, L. 2. §. 17. L. alt. MWe quid in oo
publico, L. I. C. de Diverſis prædiiã. Quas leges forſan
non

1 4 7 –

Sp. DIX. DE SUPERFICIEBUSZsS.ↄ. 74 †

Wi noyn viderunt ſcabini Lipſienſes, dum aliter apud Carpeo-
unp un vium P. 3. Conſt. 31. def. 10. . 8. reſponderunt.
gepaleh
iveſeg, h 2) Antiquifſimum ſuperficiei exemplum Juſt inus habet libh. 19.

cap. 5y. Carthaginem a Tyriis in terra Afrorum, his conſen-
tientibus, ſtatuto annuo veétigali pro ſolo urbis, conditam
commemorans. Id vectigal ſeu ſolarium deinde in lib. 19.
cap. 2. ſtipendium urbis conditæ appellatur.

*

.

3) Communis opinio eſt, tunc, quum ſuperficies petit, Puta, ſi

DNrkfnuam Xges corruant aut conflagrent, jus ſuperficiarii exſpirare,
Crlneder. ſic, ut deinde dominus ſoli de ſuperficie pro lubitu quear
NDeeN. dQliſponere. Hoc etiam juris naturæ eſſe credidit Puſen-
h lun; dorfius de gure naturæ & gentium lib. 4. cap. S. §. 4. At hæc
Er Ohpinio corruit facile, ſi quod Jupra in medit. 2. Oſtendi,
nguum d: ſupponas, ſuperficiarium non in ſuperficiem tantum, ſed
g id & d in ipſum ſolum jus habere. Nec obſtat le 39. F. 2. J. Da-
Wittinn mnmno infecto, quæ quidem, ſublata tota ſuperficie, domi-
irleeru num ſoli in penſione percipienda fraudari ait, ſuperfi-
1 nihleet ciario tamen facultatem novas ædes faciendi ac penſio-
Ponleſin nem renevandi non adimit.
habindrſe
ohloett 40 Magna eſt inter ICtos noſtros contentio, quale ſit jus, quod
coloni Brunſvicenſes, Hildeſienſes, Weſtphali, quos vulgo
die Meyer vocant, in Prædia ſua habent. Et conſtat illud
ſine dubio Peculiaribus j jure Romano incognitis regulis.
unt un Quodſi tamen omnia accurate conſideres, convenit fere
velcin cum ſuperficie, & exiguum inter utrumque jus remanet
Immoco difcrimen.
ed anntin
uil inli

egesall tn

1 Tom. Vrr. Bbb bb F5FrpPE-

746 MIEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN DX.

MEDITATIONUM AbD PANDECTAS
4D LPIB. XIr. 1Y. xXxrr.

P RECARIO

D. XIII. AUGUSTI ANNI CIO 10 cC XXIX.
PVBLICE DEFENSUM

²
JUSTO FRIDERICO 30EHMER

HANNOVYVERANO.

I.

Precarii natura non in Prerihut, ſed in libera Tuardocangae, reo-

candi poteſtate confiſtit.

Frecarium deſcribit Ulpianus in L. I. pr. de Precario,

—qwuod precibus petendi utendum conceditur tamdiu,

opinio eſt, precarium ſine precibus eſſe non poſſe, quam
& lex 2. 9§. ult. de Precario confirmare videtur. At vero

hæc opinio contradictorem habet Ctum antiquiſſimum,

Julium Paulum Receptarum Sent. lib. y5. tit. 6. §. 11. Precario,
inquientem, poſſidere videtur, non tantum, gui per epiſtolam,
vel Juacunque alia ratione boc ſibi concedi poſtulavit, ſed & ir,
qui nullo voluntatis indicio, patiente tamen domino, poſſedit.
Equidem Cujacius in notis ad hunc locum eum de ſola redinte-
gratione precarii explicat, Putatque, Patientia quidem prees-

rium

quamdiu is, qui conceſſit, patitur. Deſcriptionem
hanc, ut vides, preces ingrediuntur. Itaque communis

—

rium
lece
bis,
Pauli
prece

NIm

il c

(ut,
Ditu

conNr.

delen

(od

es p
necelt
Pporin

(lit,

leroc⸗
Primr.
Hibite
Precar

Prer.

lnt

N

lamer

WS
1

AI.

II

cusetnr.

Preemti
tur tamd,
ſeripticden
conmmun
Nle, Gtn
At ven
iſimun
1. Prulmi
e, ehiſain
10, e
olarecink.
idemnpret

Sð

SP. DX. DE ERECARIO. 747

rium redintegrari, non tamen ab initio patientia conſtitui,

ſed conſtituendo precario preces adhiberi oportere, aut ver-
bis, auft ſcriptis. Verum Cujacii explicatio vim facit menti
Pauli, qui aperte de conſtitutione precarii agit, atque ab hac
preces abeſſte poſſe dicit. Id quod & naturæ rei convenit.

Nam eſſentia Precarii non in precibus, quæ ad rem ipfam ni-

hil conferunt, ſed in eo confiſtit;, quod is, qui precario

dat, ſe obligare nolit, verum facultatem revocandi pro lu-

bitu id, quod dat, ſibi reſervet. Nec definitione Ulpiani
contraria movecr. Ea quippe definitio accurata non eſt, ſed
deſcriptio JICtorum more ſat perfunctorie confecta, cui id,
quod Plerumque fit, inſertum eſt. Nolo enim negare, pre-
ces plerumque in precario adhiberi. At nego, easdem in eo
neceſſarias eſſle. Quamobrem precarium deſcribendum eſt
potius pactum, quo quis uſum rei vel juris fui alteri conce-
dit, ira tamen, ur aperte præ ſe ferat, velle ſe facultatem
revocandi quandecunque habere. Inde duo conſequuntur,
primum: precarium etiam eſſe Poſſe, in quo preces nullæ ad-

hibitæ fuerunt; deinde: precum adhibitionem non ſemper

precarium facere. Utrumque nunc latius explicabimus.

II.

Precarium eſt, in que concedens Kli aeultatem revogandi reſer-
vat, erßi à de precibus adiibitis non goſter.

III.

Ma reſervatio aliquando tacita eſt, ut in Jure. f. zmiliaritatis, ea.
quo interdittum de precario naſeitur.

Nrcef Pprecarii hæc eſt; quod concedens id pro lubitu re-

vocare poſſit. Preces ad hoc nihil fa cinnt. Quoniam

tamen communiter conceſſionem precarii antecedere ſolent,

Bbb bbzZz ex

748 MEDTTAT. AD PANDECT.

ex eo, quod Plerumque fit, precarium dictum, & Ulpia-
no ſic, quemadmodum in Præcedente meditatione memoravi,

deſcriptum eſt. Interim, etſi preces nullæ adhibitæ aut ſal-

1

tem de iis adhibitis non conſtet, precarium tamen erit, dum-

modo liqueat, concedentem non in perpetuum obligari, ſed
libertatem revocandi ſemper habere voluiſſe. Iſta reſervatio

.

liberæ revocationis expreſſa quidem eſt plerumque, ſed ta-

men & tacita eſſe Poteſt, tunc ſcilicet, quum iſtiusmodi vo-

Iuntas concedentis ex circumſtantiis apparet. Huc pertinet

Lex 41. de Adquir. vel amitt. poſ-. Sæpius nempe familiares fa-
miliarium ſuorum rebus juribusque utuntur libere, nulla pre-
ce, nulla expreſſa conceſſione antegreſſa, ſaltem jure fami-
liaritatis, ut Paulus id d. L. 41. loquitur. Hoc jus familiari-
tatis nihil aliud, quam precarium tacitum, eſt, atque uten-

.⸗

ti perfeétam perpetuamque facultatem haud tribuit, nec pa-

tientem ultra, quam ille pati vult, obligat. uamobrem

18, qui alterum re uti vel in ejus poſſeſſione eſſe per familia-

ritatem paſſus eſt, ſi deinde voluntatem mutet, hunc ſponte ce-
dere detrectantem vi quidem expellere nequit, ſed interdiéto
de precario utetur, quod, probato familiaritatis jure, paratiſ-
ſimam exſequutionem habebit, arg. L. 2. J. 2. de Precario.

IV.

Precarium etiam id eſt, quod ſine precibus in contractu vel trans-
actione conceditur, ſed ſub expreſſa beneplaciti & liberæ
revocationis conditione.

Prg ad illud precarii genus, quo quis rei ſuæ vel juris

uſum alteri non petenti pacto, transactione vel contra-
tu concedit, ſed tamen ſimul declarat, velle ſe poenitendi

ac revocandi facultatem, quandocunque libuerit, exercere.

Exemplum vide in L. 4. pr. de Servitutibus. Vocatur conceſfſio

Men

ehe

Zi

Nobil
git ,0
heme
tom
Med
dlic
que
Nior
ſu

Con

—
E Ui
emon,
dite II.
erit Cr.
hligari
Teſer
lle, lec t
snol ⸗
lue peritt
Emilarat;.
„ nullagr.
jrefn.
sfaniliri .
idce len
i e.
Auamohen
Der finil.
neſect.
Mifterdiche
ite paratl
Aario.

u, ae.
ihere

e vel jun
vel contn
poeninti
eNeen
ur coneeſt
4

SP. Dx DF PRECARIO. 249

ad beneplacitum ex c. 5. de KReſeriptis in 6. de cujus con-
ceſſionis natura operoſiſſime egit Lynkerus in diſſ. de Bene-

placito, atque formulas Germanicas, quibus beneplacitum

hoc exprimi ſolet;, late enarravit, eam tamen, quam ego
omnium frequentiffime obſervo, omiſit. Principes nem-
pe, quum quid ad beneplacitum ſuum concedunt, adji-
cere plerumque ſolent: bis auf weitere Verordnung; guæ
verba precarium manifeſto indicant, principique & ſucceſſo-
ri ejus revocationem liberam reſervant, ſicut ex exemplo
in Specim. XI. de Interitu privilegiorum, medit. 3. adlate
adparet. Elegantiſſimum vero precarii ſine precibus per
modum contractus conceſſi exemplum occurrit in zabulis
pacis Osvuabr. art. 5. §. 39. Norunt omnes, inter Ppræci-
puas, quæ pacem Weſtphalicam tardarunt, difficultates
hanc fuifſe, quod Sueci eorumque foederati incolis pro-
vinciarum Aufſtriacarum liberum religionis exercitium de-
poſcerent, Cæſar conſtantiſſime negaret, atque, ni de-
fiſterent, ſe tractatus abrupturum mineratur. Cui rei tan-
dem hoc temperamentum repertum eſt, ut tabulis hæc ver-

ba inſererentur: Quod ad Comites, Barones, nobiles eorum-
Jque ſubditos in reliquis Sileſiæ ducatibus, qui immediate ad

Cameram Kkegiam Reczann zum etiam de Præſenti in Aufzria
inferiori degentes Comites, Barones o nobiles attinet, quam-

.

vis Cæſarec Majeſtasi Ius reformandi exereitium religionis

non minus, quam aliis vegibus & prineipibus, competat, tar

men non quidem ex pacto, ſed ad interventionem Aegiæ Ma-

jeſtatis Suecick, & in gratiam intercedentium Auguſtanæe Con-

Jeſzonis ſtatuum permittit, uz ejusmodi Comites, Barones 857
nobiles iätorumque ſubditi ob projeſionem Auguſtana Confeſſio-
nis loeo aut bonis cedere aut emigrare non teueantur ‿†. Ve-

hementer ſuper interpretatione horum verborum diſputa-
tum fuit. Sileſii, quorum cauſam etiam tuetur Henninges in

Meditat. ad Inſtrum. Pacis Spec. IV. urgent, gratiam, quæ pu-

blicis tabulis promittatur, omnino obligatoriam fieri, nihil-
que inter pacta & ejus generis gratiam re vera intereſſe; le-
nioribus verbis pacificatores uti voluiſſe, ne videretur Cæſar

a ſubjectis ad hæc coactus eſſe invitus. Contra Buckiſeh in

Commentario ad eundem §. aliique, gratiam imperatoris hic im-
Bbbbb z plo⸗

770 AMEDTAT. AD PANDECT.

plorari, non rem pacto firmari, ajunt, & imperatori quo-
cunque tempore facultatem competere iſtam gratiam revo-
candi. Nobis media ſententia placet. Equidem quum Im-
Perator ſatis declararit, nolle ſe ex pacto teneri, pactum etiam,

neceſſitas atque jus cogendi ex iis verbis exſculpi non debet.

Poſſet ergo Cæſar, ſi vellet, revocare promiſſa. At id nec
velle credendus eſt, quum turpe foret ſummo principi, datam
fidem, etſi jus ex ea agendi nemo habeat, frangere.

V.
Non omne, quod precibus obtinetur, precarium eſt

.
VI.
Qui jure ſuo ſurus alterum, ut hoc ſili bermittat, rogat, preca-
rium propterea non contrabit.

Catis de eo precario, quod ſine precibus conceditur, di-
ctum. Nunc porro docebo, preces ſine precario eſſe
Poſſe. Errant enim, qui credunt omnem promiſſionem, aut
Præſtationem, aut permiſſionem precibus elicitam precarium
atque ideo revocablle efle. Precatur aliquande 18, qui jus
cogendi & jubendi habet. Res nortiſſima eſt de teſtatoribus,
qui heredes ſuos precando perfecte obligant, L. 2. C Com.
munia de legati. Multa ſunt tributa, quæ precando indici
oportet, quæ tamen propfterea voluntaria non fiunt, ſed re-
fragantibus acerbiſſime extorquentu r, quorum exempla plura
recenſentur in Specim. COCCXXIV.de Donationibus nece -
riis, med. 28. ſJ4. Sunt multis in locis ruſtici, qui ex verere infti-
tuto non niſi per preces ad obſequia & operas devocari Poſſunt,

ſed rogati parere neceſie habent; quorum ſervitia pPropterez

ad precarium referri abſurdum foret. Sæpe hi, qui jure ſuo
quid facere poterant; alium tamen, cui jus impediendi non
enm-

cO
11.
des
tran
guun
Men
rum
egio
nuit
gue⸗
tium
ewart
med
Tiun
deyt
Eiſf
ſtatt
unde
nun,
ſchar
ofen
tiich
ſcgen
ſende
Gnge⸗
dode
ego
iſt,
unde
laſſe
d

—
Brdtiam
n quumh
bi nonc
inceipi e
Lere.

Bun 4

1

Mheh it

Cecitur, di.
Mecarid el

Pfonen a.

mprecxuin
is, Gliis
tettatong
2, 0, 0
CnC,d
it ſed re.
mpla ln.
urertſi
etere int.
Aripollin
Aproplen
ui urein
Gientlim

SP. DX. DE PRECARIO. zr

competit, orant, ut patiatur, quod pati etiam non rogatus debe-
bat. Memorabile exemplum habet Huberus in prælelt. ad tit. z.
de Servitut. urbanorum &* raſt. prad. n. 7. hominis, qui fene-
ſtram in pariete ſuo facturus a vicino, ut ſibi hoc liceret, Petierat,
quum tamen parietem ſuum aperire cuivis naturaliter liceat.
Memorabo aliud exemplum. Pofſider quis prædium a decima-
rum onere immune, ſed tamen illum, qui decimarum jus in ea

regione habet, per litteras orat, ne ſibi moleſtiam faciat. An-

nuit hic & per aliquod annos quieſcit, tandem vero in fruges
invadit, & decimam avehit. Conventus de ſpolio damnatus-
que appellat, litteras adverſarii profert, atque ex iis precarii vi-
tium ei objicit. Sed Cti Helmſtadienſes, qui prædium iſtud
etiam ante preces adhibitas liberum a decimis fuiſſe ex actis ani-
madvertebant, negarunt, libertatem hanc per preces in preea-
rium converſam fuiſſe, atque adeo priorem ſententiam menſe
Septembri anni cIo Io CCXXII. confirmarunt ex his rationibus:
Es iſt Beklagter der Klaͤgerin den weggenommenen Zehenden zu er⸗
ſtatten condemniret, Klaͤgerin in dem Beſitze der Freyheit geſchuͤtzet,
und er ad ſeparatum verwieſen worden. Hieruͤber beſchweret er ſich
nun, und fuͤhret dagegen an, daß die Poſſeſſion der Klaͤgerin in An⸗
ſehung des ihkem verſtorbenen Ehe⸗Manne zugeſtandenen Pprecarii
offenbar vitios ſey, daß ſolches precarium aus des abgelebten Die⸗
trichs Schreiben am hellen Tage liege, daß alle in eben der Fur ge⸗
legene Felder dem Zehenden unterworfen ſeynd. Nun wuͤrden wir

ſonder Zweifel vor Beklagten geſprochen haben, wenn die von ihm
angefuͤhrte Argumenta ſo beſchaffen waͤren, daß das precarium

dadurch vollkommen beygebracht wuͤrde. Alldieweil aber in dem an⸗
gezogenen Schreiben kein precarium, ſondern nur dieſes zu finden
iſt, daß Dietrichs den Beklagten gebeten, ſeine Principalen der von

undenkllichen Jahren genoſſenen Zehend⸗Freyheit ferner genieſſen zu

laſſen, und denn dergleichen Bitten, welches in allen Handelungen
und Co ntracten gewoͤhnlich iſt, noch lange kein Precarium aus⸗
ð machet,

„zz MEDITAT ADPANDECTI.

machet, da man zumal aus dem Contexte, ſonderlich dem erſten

V

Theile des Briefes, wohl ſiehet, wie Dietrichs ſolche Freyheit nicht
als eine bloſſe Gutheit, ſondern als eine Gerechtigkeit prætendire, und
nur des Herrn von der Aſſeburg Conceſfion als ein Argumentum
ſecundarium mit antuͤhre, ferner das von der umliegenden Laͤnderey
hergenommene Argument, durch die von Klaͤgerin producirte Zeu⸗
gen und die von ſelbigen beſtaͤrkte vieljaͤhrige poſſeſſion der Freyheit

abgelehnet wird; So hat bey dem dergeſtalt annoch ganz illiquiden

Petitorio voriges Urthel nothwendig beſtaͤtiget werden muͤſſen.
VII.

TK'altum, quod quis cum altero precibus ejus inductus init, prea

rium tamen & revocalile non eſt.

T nid quotidie contractus celebrantur, qui initium ſuum
ex precibus trahunt, ac nihilominus obligatorii & irre-
Vocabiles ſunt. Vide de contractu æſtimatorio L. 17. §. I. de
Præſeriptis verbis. In plerisque venditionibus & locationibus

emtor ac conductor rogant in principio, precarium tamen,

i annuat vendiror & locator, non accipiunt, ſed jus perfe-

ctum. Ego, quamvis quis pactum cum altero ejus precibus

inductus ineat, quamvis etiam inſtrumento inſeri curet, ſe
rogatum & ſponte id promiſiſſe, perfecte tamen obligatur,

nec revocare, quod promiſit poteſt. Nota eſt regula ex L.

1I. & de Obligationibus && actionibus: Quæ ab initio fuerunt li-
beræ voluntatis, poſt promiſſionem fiunt neceſſitatis. Memora-
bo exemplum: Emtor ædium, a venditore enixe rogatus,
huic liberam habitationem pollicetur, ſed tamen inſtrumento
emtionis inſeri curat: promiſſionem ſponte factam; deinde
ortis ſimultatibus, expellere vult venditorem, Precarium ob-

tendens. Af denegarunt ei hanc poteſtatem JCti Helmſta-

dienſes menſe Octobri anni emo 1o cc XVI ſicque judica-
runt:

runt
ihr
bequ
zu be
ſch
Geld
e

oa

Mutt
Gbers

tol

Woh
N
webi
wede
derwe

Pripe

ſed
dbij

uII

qi
is
kale

—

—
llch den
e Ferſetig

Teteniet .

Argument
endenheſce
roduefte
nbe ge

en ndſe

ilit e

nitinumfun
torii in
LIKr
lRerioribe
rium tamen

G jus pet.
us precil

i curet,
Obligann,
reguler,
bfueruntl⸗

Mencean.
e 0dt,

ſtrumentt
m; Ceind
cariumod.

i Helnk.

ne jule
uoG

SP. Px. DE PRECARIOO „z2

runt: Daß Beklagter der Klaͤgerin entweder eine anderweite zu
ihr und ihrer Kinder Aufenthalt, auch Fortſetzung ihrer Nahrung
bequeme Miethe zu verſchaffen, oder jaͤhrlich 12. Reichs⸗Thaler
zu bezahlen ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Anmfaͤnglich beſchweret
ſich Klaͤgerin, daß ihr nur 6. Reichs⸗Thaler jaͤhrliche Mieth⸗
Gelder zuerkannt worden, da ſie doch wenigſtens 24. dazu ha⸗
ben muͤſte. Beklagter hingegen will nicht einmal zu dieſen 6. Reichs⸗
Thalern verbunden ſeyn, indem er in dem Kauf⸗Contracte der
Mutter die freye Wohnung nur freywillig verſprochen. Alldieweil
aber Beklagter durch ſein freywillig gethanes Verſprechen ſich gleich⸗
wol obligat gemacht, alſo ſelbiges zuruͤck zu nehmen, nicht ver⸗
mag, und denn das geſetzte Luantum zu Anſchaffung eines zur
Wohnung vor 2. Perſonen und Fortſetzung der Nahrung bequemen
Platzes nicht hinlaͤnglich ſcheinet; So haben wir Beklagten am
wenigſten zu graviren vermeynet, wann wir ihm die Wahl, ent⸗
weder noch einmal ſo viel zu geben, oder aber der Klaͤgerin eine an⸗
derweite Miethe in natura zu ſchaffen, auferleget.
Priuceps vel magiſtratus, qui precatur, ubi jubere poterat, po-
teſtatem ſuam non minuit, nec id, quod rogat, arbi-
trarium precariumque faci§.

Ntum eſt vulgare illud:
— . Erico ſupplicat enſe potens.

ſfed ſolent tamen boni principes & magiſtratus etiam tunc,

ubi jubere jure poterant, orare & preces adhibere, atque hac

numanitate ſua, tanquam vinculo, fortius conſtringere hos,

qui parere neceſſum habent. Optime vetus auctor, neſcio
quis, quem Menagius in Menagianis tom. I. pag. 427. Plinium
falſo vocat: Fotentiſimum, inquit, imperandi genus, rogare,
quum poſſis imperare. Iſta tamen imperantium comitas auctori-
JTJom. IliKi Cec cc— tatem

754 MEDITAT. AD PANDECT.

tatem Ulorem non minuit, poteritque adeo magis s ad civili.
tates proficuas, quam nocivas; de quibus binæ Serykii in vo-

lum. 5y. num. j. & 8. diſſertationet exſtant, referri. Nam, ſi ro-
gatus ſponte non ſequitur, jus cogendi ſupereſt. Memora-
bo exemplum: Bonorum colonariorum, der Meyer⸗ Guͤther,
in ducatu Brunſuicenſi hæc eſt lex, ut dominus ea colonis,
quamdiu ſe bene gerunt, auferre nequeat, ſed contractum
ſubinde cumm illis & heredibus etiam eorum, ſi ipſi morian
rur, ſub eadem penſione renovare debeat. Dominium talium
bonorum ſæpe ad exteros pertinet, qui tamen legibus noſtris
quod ad has poſſeſſiones ſuas ſine dubio ligantur. Inter hos
alienigenos dominos coenobium S. Michaelis Hildeſienſe eſt.
Id olim jam colonum ſuum expellere, atque prædium alii
durioribus conditionibus locare tentavit. Interceſſit tunc Au-
guſtus Dux, & cœnobium per litteras humaniflime rogavit,
ne quid innovaret. Er adquievit iſto quidem tempore cœno-
bium, ſed cœpit noſtra ætate experiri fortius, & cum novo
colono ſuo in judicio adverſus veterem, ut id cederet, agere.
Obtendit colonus vetus leges Provinciæ. At cœnobium
ſibi per illas ne ceſſitatem inferri negat, profert litteras Auguſti

dueis, preces in illis, non juſſum, contineri oſtendit, ſui

igitur arbitrii rem eſſe dicit, crepat vulgata illa: Ejus eſt
nolle, qui poteſt velle, L. 3. de Keg. juris; &: Quidquid
alicujus poteſtati permittitur, id juris neceſſitati non ſubjici-

tur, L. 40. Pr. de Judiciis. At ICti Helmſtadienſes tamen

menſe Junio anni co io CcXXV. ſecundum reum judicarunt:

In Sachen Johann Daniel Hafners, Klaͤgers an einem, und
des Stifts St. Michaelis zu Hildesheim, Intervenientens am an⸗

dern, wider den Rector Sigismund Andreas Cuno und Conſor-

ten, Beklagte am dritten Theil, erkennet das Amt Schoͤningen
ꝛe. Daß Beklagte bey dem Meyer⸗Contracte zu ſchuͤtzen, und

von angeſtellter Klage zu entbinden ſeyn. V B. R. W. Rat. dec.
Be⸗

N
ſc

ſte

Proe
15
Me⸗
torh
gllge
Wort
ſhn.
gean
Ger
Jahr
donn
eh

inten

eetor

hf
ſennii
eiigt
uud
Dod
daß
iſner⸗

och
iin

dos
ohne

uich,

Gls zͤ- cG.

yli; l
Nim in.

enan
eher⸗ Ge

1 n
contradan

morin
iniomtirn
gibus gli

t. Ierke

ldeſtenle

Drediumd

elittne .
me 1Ogrit
oreccen.
cum nord
ret, agert

*

cENHODin—

eris Arpul

Cſkenct, ſii.
u: Eisl
8 Qida l
Non ſbſti.
Nles tiag.
judicanm.

einenn, un
Nlens ane

1ndCon.

Schbnſen

choͤen, N.

Sp. DX. DE PRECARIO. 755

Beklagte ſollen das in Beſitz habende Land dtreten, und ſchuͤtzen
ſich dagegen mit dem ihnen daran zuſtehenden Meyer⸗Rechte. Nun
iſt es eine ausgemachte Sache, und zeigen es die alte von Beklagten

Producirte Briefe, ja die von Intervenienten ſelbſt ad Acta geleg⸗

te Fuͤrſtliche Reſcripta kliqr, daß das ſtreitige Land von Anfang
Meyer⸗Land geweſen, und von dem Cloſter felbſt dafuͤr gehalten
worden. Alſo koͤmmt der Streit lediglich auf die Frage an, ob

vielgedachtes Land dadurch, daß in den letzten Briefen ſtatt des

Worts Meyer, Pacht geſetzet worden, aufgehoͤret Meyer⸗Land zen

ſeyn. Das Stift will ſolches daher behaupten, daß Beklagte dieſe

geaͤnderte Briefe angenommen, daß der letzte Contract jederzeit den

aͤltern aufhebe, daß in allen Briefen die Conceſlionen nur auf 2.

Jahre geſchehen und das Stift ſich die Freyheit mit dem Lande ſo⸗

dann eine Aenderung zu treffen vorbehalten, und daß der hoͤchſtſeli⸗

ge Herzog Auguſt ehemalen dem Cloſter nicht befohlen, ſondern nur
intercedendo gebeten, das Land den alten Meyern zu laſſen. All⸗
dieweil aber die Meyer⸗Rechte dem ganzen Lande, und der Landes⸗

Herrſchaft zum Beſten eingefuͤhret ſeynd, mithin den Privatis,
nemlich dem Meyer und ſeinen Guths⸗Herrn, wenn ſolche gleich

einig waͤren, nicht einmal frey ſtehet, dieſe jura publica aufzuheben,
und das Meyer⸗Land zum Nachtheil des gemeinen Weſens in
Pacht⸗Land zu verkehren, hiernaͤchſt ganz nicht ungewoͤhnlich iſt,
daß ein groſſer Herr das, was er befehlen kann, mit hoͤflichen und

einer Bitte aͤhnlichen Worten verlanget, gleichwol ihm dadurch die
Macht, nachgehends Zwang⸗Mittel wider den andern, welcher
kein Compliment verſtehet, zu gebrauchen, nicht benimmt; Soiſt

das ſtreitige Land annoch Meyer⸗Guth, und mag den Beklagten
ohne genugſame in hieſigen Landes⸗Geſetzen gegruͤndete rſachen
nicht genommen werden.

4

Cec ecc 2 KIX.

756 MEDITAT. AD PANDECT.
— SSH
Judex ekx æquitatis ratione eum, qui precarium bucus que conceſſit,
damnare poteſt, ut id porro concedau.
Iaer duos vicinos de ſervitute itineris lis erat. Vindicabat
L hanc ſibi alter per prædium alterius ex jure præſcriptionis.
Sed apparebat ex actis, actorem, quotiescunque per fundum
rei iviſſet, precibus hoc a reo obtinuifſe. Igitur precarii vi-
tium præſcriptioni & ſervitutis juri manifeſte obſtabat. Te-
ſtes tamen unanimiter dicebant, viam publicam, qua actori
alias utendum erat, ſi hyems pluvioſa ingrueret, imbribus
ſic corrumpi, ut actori exitus fere e domo ſua intercludatur,
niſi iter per vicini fundum pateat. Cauſa ad ICros Helmſta-
dienſes menſe Februario anni cio lo CCc XXIV. delata, dubi-
tatum fuit diu. Servitus perpetua imponi non poterat, quip-
pe qua actor nec indigebar, cui via publica per maximam an-
ni partem ſufficiebat. Æquiſſimum tamen erat, ut tempore
etiam imbrifero ac procelloſo exitum haberet. Nihil melius
igitur viſum fuit, quam reum damnari, ut precarium porro
continuaret. Quod ut facerent ICti, moti ſunt maxime ar-
gumento a majore ad minus ducto. Dant jura noſtra judici
poteſtatem ſervitutes imponendi, ſi videt. prædii uſum ſine
ſervitute aut nullum aut difficillimum futurum, L. 22. §. 3. Fa-
mil. erciſc. L. pen. pr. Si ſervit. vindic. L. 44. J. ult. de Legatis I.
Licebit ergo judici etiam, quod minus eſt, cogere nempe
dominum prædü, ut, quod hucusque fecit, porro ſe exo-
rari patiatur, alterumque precantem tum, quum alia via non
ſuppetit, per agros ſuos ire ſinat. Adponam ipſa ſententiæ

verba: Daß zwar Beklagter mit der ihm angemutheten Servitut
zu verſchonen, ihm auch die Verwahrung und Bezaͤunung ſeines

Hofes und Laͤnderey zu verſtatten, gleichwol er bey boͤſen Wegen
den Klaͤgern und ihren Leuten auf vorhergehendes Anſuchen den
Steg bey Tage hin und wieder zu oͤfnen, dieſe hingegen ſich del⸗

ſen
von
Bek
l

4.

11
io
ſem
hum
run
rant
detr
gao
rtut
lp
1d

fuengg

Vindhtie
Alenptoil
per fandtn

Lprecrüin.

adn. .
n qucdni
ntercludn

tOS Heln.

delann en

doterig in

mavimme.
Wennar

Min

Eeuinn ponn
muime 1.

ünkumte

Lu 62

edeaAI

ggue ten

orro ſe el0

nalia viam
li ſentenit

heten Settin.

Gunung ſin
beſen Ve
Aſhenn
geben ſc

Sp. DX. DE PRECARIO. „57

ſen ohnſchaͤdlich zu gebrauchen ſchuldig, widrigen Falls, und da
von einem Theile dieſem entgegen gehandelt wuͤrde, entweder dem
Beklagten die voͤllige Zervitut aufgebuͤrdet/ oder Klaͤger alles Durch⸗
ganges beraubet werden ſollen. V. R. W.

Ohligatio berfecte exinde, quod quis oficium ſuum bucaſque Eont
niſi rogatus fecerit, in precarium non mutatur.

AXlI.

Ad aggerum munitionem non ſoli fundo rum poſſeſores, ſed incolæ

niam ſimplicei obligantur.
In regione quadam ad Albim poſita multisque inundationi-

bus obnoxia hucusque ii, qui agros tenebant, exſtru-

Gionem atque munitionem aggerum ſoli quidem curarant,

ſemper tamen eos, qui tuguria nuda ſine fundo inhabitabant,
humaniter, ut manuariis operis laborem juvarent, invita-
rant. Et paruerant invitationi huic iſti habitatores, vene-
rantque ſemper ad condictum opus. Tandem vero pertæſi
detrectabant obſequium, ſeque obligatos negabant, &,
quod fecifſent huc usque, precario ſe feciſſe ac pro lubitu

intermittere poſſe dicebant. At ICrti Helmſtadienſes damna-

runt eos tamen menſe Novembri anni clio 19 Cc0 XXIV.

Ipſa nempe recta ratio omnes fluminum marisque accolas
ad aggeres aguæ arcendæ neceſſarios faciendos reparandos-

ve obligat, obligat ergo & caſarum tuguriorumque habita-
tores. Id quod juri etiam ſcripto convenit. In Z. quippe
2. C. de Inmunitate nemini concedenda non ſaltem jugerum
numerus, ſed & capitum, in reparatione aggerum ſpectari
jubetur. Et Speculator SaXο lib. 2. art. 56 ad muniendum
aggerem vocat omnes, die bey dem Damm geſeſſen ſind.

Preces igitur adhibitæ obligationem plenam & perfectam

Ccc cC 3 in

7538 AIEDITAT. AD PANDECT.

in arbitrariam & precariam mutare non potuerunt. Adnectam

ſententiæ verba: Daß diejenige Klaͤgere, welche einen bloſſen

