tuntur. Lis tota in duabus quæſtionibus vertebatur, quarum 4
prima erat, an in feudis eccleſiaſticis præſcriptio tricennalis
ſuſſiciat. Adfirmabat hanc poſſeſſor, atque ſe inprimis aucto- S
ritate Haſſiaci Cti maximi nominis, Vulteji nempe, tuebatur,
qui lib. I. de Feudis cap. 9. n. 8. Annos, inquit, triginta ad pre-. 2
ſeribendum feudum in re qualibet, ſive privata ſit, ſive publica, &α*
wve profana ſit, ſive eccleſiaſtica, ſuſficere exiſtimo, per vulgatam 1
illam regulam, quod, ubi textus non diſtinguit, nec nos diſtinguere A

debeamus. Vultejo adſentit Strykius in Exam. juris feud. cap. ðDðJYM
1I. Jqucſt. 9. E contrario Haſſi Haſſiaco doctori Thuringum

opponebant, Lynckerum ſcilicet in Analectis ad Struviisntagn.
jur. feud. cay. 8. abh. 12. n. 3. & Strykio interpretem ejus Hor- e
nium in Jurisprudentia feudali cap. 11. 9. 4. Et nos quoque ad
ſententiam Lynckeri & Hornii acceſſimus. Etſi enim jus feu-
dale Longobardicum iu 2. F. 26. J. 4. generaliter præſcriptio= D
nem tricennalem in feudis ſtabiliat, generalis tamen conſtitu- 1
tio jura ſingularia, niſi ea expreſſe tollat, haud aboletr, c. I. de

Conſtitutionibus in 6. Dicitur in Novella 1I31. cap. 6. ſolam qua-
draginta annorum præſcriptionem eceleſiis opponi poſſe. Er.
go eccleſia nec in feudis ſuis aliam præſcriptionem admittit.
Succedit altera quæſtio, an eccleſiæ ſeculariſatæ in præœſcriptio- H
nibus aliisque capitibus jure eccleſiarum adhuc fruantur. Ad-
firmavimus hanc. Ipſæ quippe Pac. Oſu. tabulæ art. 5. §.. 24. 9
archie-

ed
ne

d

ee.
10
mit.

alis

NN.

ltun
Hre⸗
*

fan

Nert

N.
gun

1

Sp. CCCCIIN Dr Pars RrEVN EccrLeTsr. 205

—
arciepiſcopatus, epiſcopatus & alias fun dationes arque bona
eccleſiaſtica in ſatisfactionem regiæ majeſtatis regnique Sue-
ciæ aut æquivalentem recompenſationem indemnitatemque

ſuorum fœderatorum, amicorum & intereſſatorum conceſſa
in iis, quæ peculiaribus conçeſſionibus non ſunt mutata, priſ-

cis juribus ſubjiciunt. Accedit quod in iisdem tabulis, ubi de
ſeculariſatione iſtiusmodi bonorum agitur, e. g. in art. 10. 9. 7.

Art. II. §. I. jura omnia ſecularia & eccleſiaſtica in novos poſ-

ſeſſores transferuntur. Adde verba articuli 15. §. 2. abbatiam

Hir ſehfeldenſem cum omnibus appertinentiis, Zeouleribus & c-

eleſiaſticis. Igitur ſic contra poſſeſſorem judicatum fuit:
Daß Beklagte alle in dem Adamiſchen Kaufbriefe und der dahinter
geſetzeen Specification benannte Stuͤcke und Gerechtigkeiten, auſ⸗

ſer der in dem alten Saͤchſiſchen Lehnbriefe befindlichen Sedelhofe,

zweyen Hufen Landes und 31. neu Groſchen Zinſen, der Frau
Klaͤgerin abzutreten ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Die Acta
zeigen Sonnenklar, daß die Rappen zu Berlſtedt zweyerley Guͤter

daſelbſt beſeſſen, deren groͤſter Theil von der ehemaligen Abtey und
dem jetzigen Fuͤrſtenthume Hirſchfeld, der andere Theil aber von

dem Hauſe Sachſen zu Lehn gegangen, hierauf die Gehruͤdere Adam

nach Abſterben des Rappiſchen Geſchlechts das Saͤchſiſche Lehn von

des Herzogs zu Weimar Durchlaucht erkaufet, dabey dem Kauf⸗

briefe unterſchiedene Stuͤcke und Gerechtigkeiten, welche in dem

alten Saͤch ſiſchen Lenbriefe nicht befindtich, einverleiben laſſen,
endlich dieſe Guͤter von den Adamiſchen Erben an die j tzige Be⸗
klagte gekommen. Dieſes alles nun, wenn es mit den uͤbrigen in
actis vorkommenden Documenten zuſammen gehalten wird, weiſer
klaͤrlich, daß die in dem Adamiſchen Kaufbrisfe benannte, und in

dem alten Saͤchſiſchen Lehnbriefe nicht geſetzte Stuͤcke und Rech⸗

te zu dem Hirſchfeldiſchen Lehne gehoͤren. Ob nun wohl Beklagte

Ce 3 = ſih

286 MEDITAT. AD PANDECT.

ſich hauptſaͤchlich mit der exceptione præſcriptionis zu ſchuͤtzen

vermeynen; Alldieweil aber, was die in dem Adamiſchen Kaufbrie⸗
fe benannte Stuͤcke betrift, von Errichtung dieſes Contracts bis
zu der erhobenen Klage keine 40. Jahr, w.lche doch zur Verjaͤh⸗

rung der von einem Stifte zu Lehn ruͤhrenden Guͤter erſodert werden,
abgelaufen ſeynd; ſo haben wir Beklagte zu Abtretung der in dem

Adamiſchen Kaufbortefe enthaltenen, aber zu dem alten Saͤchſiſchen
Lehne nicht gehoͤrigen Stuͤcke condemniret.
VIII. 1. .

Hiſtoria præſeriptionis quadragenariæ à Juſtiniano eccleſiis

attributæ narratuar.
Ea præſeriptio ad civitates non pertinet, ſed in bis triginta anni
Li eſt intrieatiſſima, qualis præſcriptio contra civitates lo-
cum habeat. Tres ſunt diverſæ ôpiniones. Alii trigin-

ta, alii quadraginta, alii centum annos requirunt. Difficilior
eſt hujus controverſiæ deciſio, niſi hiſtoriam præſcriptionis
quadragenariæ a Juſtiniano quod ad eccleſias ſtabilitæ narra-
mus. Ab initio eccleſiæ & civitates ab omni uſueapione tutæ

fuerunt, atque jus ſuum poſt longiſſima etiam tempra perſe-

qui potuerunt, L. 9. de Uſurpationibus. Quum vero ſic nemini

non a templis & civitatibus metuendum eſſet, Theodoſius
Magnus tandem præſcriptionem tricennalem introduxit, at-
que hanc omnibus illis, qui uſucapioni ordinariæ non ſub-
jacerent, obſtare voluit, L. 3. C. de præſeriptione XXX. vel

XL. annor. Cœpit igitur tunc præſcriptio tricennalis, quam

humano generi patronam recte vocat Caſſoderus lib. 5. cap.
37. etiam contra eccleſias & civitates locum habere, donec Ju-
ſtiniani tempore lex 23. C. de S. & eccleſtis, quæ eecleſias & civi-

tates ſoli centenariæ præſcriptioni ſubjicit, improbiſſimis ar-
tibus

n
ſe
18
den,
demn

hen

A

MI

SP. CCCCLIX. Ds PRES. RagkxVM EcCTESIASr. 207
tibus elicita eſt. Rem totam verbis Procopii in Mor. avecz. 4
Nic. Alemanno latine verſis narrabo: Priſeus quidam apud Emeſe-
nos Fuit, alienæ manus perquam ingenioſe mentiendæ peritut, ejus-
que fraudis plane idoneus artiſex. Porro Emeſenorum eccleſiam
annis ante non paucis heredem inſtituerat Mammianurs vir clariſi-
miuſ, batricia dignitate, genere, & divitiarum copia illuſtris. Iu-
ſtiniano poſtea principe Priſcus cenſum familiarem ejus urbis ha-
bet, quxcunque forerent opilus, ac ditiſſmæ prædæ eſſe poſſent, ho-

rum diligeuter olſervat majores, qusrum tabulas ſibi conquiſierat,

eorumque nomine complurei conficit libellos, quibus grandem pe-
euniam a Mammiano abud ſe depoſitam accepiſſe, eidemque debere
ſe dli faterentur, Crediti vero inanibus illis libellis auri ſumma
decem millia pondo oolligebat. Denique publici tabellionis, viri fide
& virtute conſpicui, qui ſuperſtite Mammiano civibus tabulas con-
Rciebat, ſuaque manu conſignabat, literas mirum in modum imita-
tus, ſic eos libellos Emeſenorum eccleſiæ procuratoribas tradit, qui
bartem adquirendæ pecuniæ, quæ illum maneret, pollicerentar.
Verum obſtante lege, quæ reliquas omnes actiones ad tricenariam

præſcriptionem prolatas, & Juas hypothecarias dicunt, nonnullas-

que alias quadragenaria excludit erceptione, id ineunz conſilii.
Pergunt Byzantium ire, vim auri Cæſari deferant rogantque, ut
Jbi eſe præſto velit ad tantam civium perniciem. Ille accepta pecu-
niæ mox legem ſeribit, ut actiones, quæ eccleſiis competerent, non
Rati temporis, ſed eentam annorum præſeriptione exeluderentur;
idque non Emeſæ duntaxat, ſed in univerſoRomano Imperio perin-
de valeret. Ac tum mittit Longinum, virum induſtrium &* cor-
pore ſtrenuum, qui poſtmodum egit urkis præfectum jus Emeſinis

dicturum firmaturumque. Principio quidem ex confectis illis libel

lis Emeſenorum eccleſiæ procuratores,quam in nonnullos eives cau-
Jam bis oentum auri pondo tenuiſſent, eos illico condemnarunt;

Jaibus ex tanta temporum diſtantia, utque nocte olim rerum ge-

ſarum

–

208 MEDITAT. AD PANDECTT.
gcarum, nan⸗ defenſt Juppeteret: Qu. Quamobrem quum alii, tum
Emeſenorum primores in mnagne moerorejacebant, necenſebanique

ealumniatoribus. Sed quusn jam pars maxima civium in id exitii

beniret, rem ita Deus eft moderatus. Priſeo hujusce fraudis auktori,
ut ad ſe omnes libellos Meferret, Longinus imperat, atqué rem detre-
anti magna impingit alapam vi; ille ictu forti dextere affictus

Jupihus concidit, tremenique ac pavidus, remque odorvatum Lon-

ginum ratut, fatetur Ffraudem; ſic vero totius rei ſcena detecta,
deſi tum ealumniis eſt. Saldas in Lexico voce Priſeus Emeſenus
rem ſimiliter exponit, ut omnia ex Procopio haufiſſe videa-
tur, in ee ſolo ab hoc diverſus, quod Juſtiniani dedecus ver-
bis temperatis elevat. Quidquid vero horum fit, ex 23. C.
de &d. eccleſtis, qu& ab initio Tolis ecelefis Orientalibus Pro-
fuiſſe videtur, in Novell. 8. ad eccleliam Romanam quoque

extenſa fuit. Patefacta deinde, ut ex Procopio modo audivi-

mus, fraude, Juſtinianus in Novella III. & 13I. 6. 6. Tevoca-

Vit legem 23. & N ovellam 9. atque omnibus eccleſiis & Piis
cauſis, ſublata centenaria præſcriptione, quadraginta anno.

rum protelationem contulit, nulla civitarum mentione facta.
Repetierunt hanc cenſtitutionem Pontifices in jure canoni-
co, præſcriptionem tamen centenariam ſoli Romanæ eccleſiæ
contra Juſtiniani mentem reliquerunt in c. 13. NX. de præſeript.
& c. 2. de præſeript. in 6. Quod & Irnerius in Autb. Quas

actiones C. de &&. eceleſtis fecit. Poſthæc quod ad eccleſias qui-

dem & pia corpora dubium nullum ſuperfuit, ſed de civita-
tibus ingens orta eſt diſputatio. Cajacius lib. 5. Olſ-S. & Zab-
iuas in politica municipali lib. cap. 60. n. I0. civitates adhuc be-
neficio legis 23. C. de &S. eccleſiig & centenaria præſcriptione
gaudere credunt, quoniam de iis nihil in Wovellis meminerit
Juſtinianus. Struvius Exerc. ad Handeldt. 43. §. 19. & plerique

alii

lr
6

.

tun
lue

SHZ

Por,

t.

t⸗

ecte,
H

det.
er.

10.
gue

lrt.

iis

SP. CCCCLIX. DE PRES. RrERVM. EccIESIAST. 209

alii interpretationi extenſivæ in Wovella 11 r. locum faciunt,

S& in ea tacite civitates comprehendi ajunt. Denique Facbhi-

neus lib. 8. Controv. cp. 3. triginta annorum præſcriptionem
contra civitates reductam ait. Atque hoc ego etiam credo
propter clara Juſtiniani in Movella III. verba: Salva circa
alias perſonas & cauſas virtute, quam ſemper tricennalis ſilbi
præſeriptio vindicabat: quoniam hanc decem annorum adjectio-

nem ſolis, at dictum eſt, religioſis locis, eorumque juri vel con-

tractibus indulgemus. Probavit hanc ſententiam Auguſtus
Saxoniæ Elector in Conhtit. 6. P. 2.

σο1 ιτπ1

1. Quadraginta annis elapſi is, & completa contra eccleſiam
præfſcriptione, ſupereſt adhuce quadriennium, intra
qued eccleſia contra perfectam præſcriptionem in in-
tegrum reftituitur, Clem. un. de Reſtit. in int.

2. Omnes annuæ præſtationes eccleſiis piisve cauſis debi-
tæ, Præſcriptione quadraginta annorum tolluntur &
minuuntur, c. 4 6. I5. de præſeript. Adde L. 46. §. 9.
C. de Epiſc. & Cler. & L. 7. §. ult. de præſeript. XXX.
vel XL. quæ obſtare videntur, reſponſum fuit in Spe-
cim. CCLEIII. de præſeript. annuor. redit. medit. 5. &
Specim. 6οαÿ.Ü de annuis Kgalih medit. 6.

210b MEDITAT. AD PANDECT. „

SPECIMEN CCCCLX
MEDITATIONVN AD PANDECTAZS
5 116. Xr. TI DE

?RASCRIF'TIONE 1M.

MEMOQRIXAL.I
PVBIL. ICE PEFENSV M

ASCAN. RVDOL PHI. PV ROY

—

LL. cVLTI.
D. XXVIII. JANVA R. cLOTDccxXXVI.
Præſcriptio immemorialis deſeribitur.
II.

Huic pr æſeriptioni documenta literaria non olſtant.

ræſcriptionem immemorialem vocamus, quando nemo
*adeſt, qui rem in alio, quam in quo nunc eſt, ſtatu
vidit, nec id ex aliis audivit. Convenit hæc deſcrip-
tio legi 28. de probationibus & legi 2. §. 8. de Aqua &
aquæ pluviæ, quæ potiſſima præſcriptionis immemorialis ſe-
des ſunt. Juſtitiam & æquitatem præſcriptionis immemoria-

lis, quam plerique agnoſcunt, evertere conatur Ludewigius

de Civitatum diſpari nexu cum S. K. I. c. 6. §. 31. non novo
tamen niſu, ſed recoquit ſaltem veterum quorundam opini-
onem, qui immemorialem præſcriptionem adeſſe negant,
quoties documenta literaria in contrarium ſunt. Clarius ſci-

licet mentem ſuam explicat in comment. ad Auream Bullam

tit. S. §. 1. lit. b. diſtinguendo inter præſcriptionem imme-

morialem hominum & inſtrumentorum, quarum illam ini-
qui-

mO

dü
i.

46
8l.

.
et

8V0
ini⸗
nt,
ſei⸗
M
ne⸗
ini

sp. CCCCLX. DE PRSCRIPT MMEMOR. ari

Qquitatis pleniſſimam, hanc æquiſſimam vocat. Quæſtio tota

eo redit, an documenta & libri præſcriptioni immemoriali
obſtent. Hoc ait Ludewigius: nos cum [Ctis, quorum leges
ſupra commemoravimus, negamus, & præter & quitatem et-
iam ſalutem & ſecuritatem publieam Pro nobis habemus,
quæ graviter lædatur, ſi poſſeſſores ultra hominum memo-

riam ex vetuſtis ſchedis turbari vexarique patimur. Ever-

tentur regna omnia & principatus, ſi recuperatoria judicia
illis, quorum majores in iſtis provinciis olim conſediſte ex
hiſtoriis apparet, indulgemus. Reddenda eſt Anglia illis, qui
Walliam incolunt, quum ex priſcis annalibus conſtet, Brito-
nes, primos inſulæ dominos, a Saxonibus, & Normannis de
inde, ſine juſta cauſa olim invaſos, fugatos, & in angulu
iſtum, quem Walliam hodie vocamus, compullſos fuiſſe. E

quid de Germania noſtra fiet, ſi poſteri veterum poſſeſſorum

jura majorum ſuorum vindicare incipient. Bellum ſuſcita-
bitur plus quam civile omnium in omnes. Exſurget inpri-
mis populus, proferet Zaciti annales, oſtendet, duces prin-
cipesque majorem ſibi & hereditariam Poteſtatem Præter
inſtituta veterum ufſurpaſſe, repetet itaque libertatem ſuam,
nullamque ſibi legem obtrudi, nullum tributum imponi, niſi
conſenſu omnium in comitüs adhibito, Patietur. Accedit

ſubleſta antiquorum documentorum & hiſtor ricorum fides.

Multa in his genuina agnoſco, ſed multa etiam falſa, convi-
Ca, ſuppoſita fuiſſe, quis negabit? Et hæc diſcerni invicem
hodie difficillimum, quin impoſſibile futurum eſt. Sed fac
etiam, genuina eſſe omnia. Veriſimile eſt tamen, eum, qui
nunc rem tenet, eam juſto modo & ex voluntate priſci do-
mini adeptum eſſe, titulum vero longinquitate temporis &
caſibus variis obliteratum ignorari, ſupereſſe ſaltem monu-

mentum quoddam antiquiſſimi ſed exſtincti diu juris. Recu-
Dd z Perd-

2arz? MEDITAT. AD PANDEGTSI.

* .

perabit ergo primus poſſeſſor id, quod olim ipſe forte in al-
terum tranſtulit, & exturbabitur verus dominus ex re, quam
ipſe majoresque ejus legitime & diutiffime tenuerunt. Iſti
profecto iniquitati ſolum remedium erit præſeriptio imme-
morialis hominum, qua ſublata, in incerto erunt poſſeſſiones
omnes, &, ut Ockel de præſeriptione immemoriali cap- I. §. 9.
verbis Weſembecii loquitur, nec arca Noæ nec diluvium ve-
tuſtatem ſuperabunt. Et, fi leges noſtras publicas inſpicimus,
quæ de præſcriptione immemoriali agunt, nunquam illis de
documentis, ſed ſemper de memoria hominum ſermo eſt.
Vide Auream Bullam tit. 8. §. I. ibi: tempore, cujus contrarii
bhodie non exiſtit memoria; tabulas pacis Osnabr. art. 5. §. 27.
ibi: ante hominis memoriam; Kec. Imperii de anno 1548. §. 56.

ibi: je in Menſchen⸗Gedaͤchtnuͤs, ꝛc. Quin imo ipſi Imperii

ordines præſcriptionem immemorialem prolatis a Galliarum
rege inſtrumentis Opponuntapud Lundorpium in Actis bpubli-
cis tom. II. pag. &I. ad annum 680. Conſentiunt mecum Mo-
lina de Juſtitia & jure tom. I. track. 2. diſp. 76. n. 3. Strylk de
Jare ſenſuum diſp. 8. 6. 3. . I4 Ockel de præſeriptione imme-
moriali Cap. 12. §. 10. Lynker in Analectis ad Inſtit. p. 100. Et

ſic Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni cIOTDCCXIX. judica-

runt ex his rationibus: Die Entſcheidung gegenwaͤrtigen Proceſſes
kommt vornemlich auf die Frage an: Ob Beklagte die Freybeit von
den ihren Vorfahren, laut Amtsbuches und Kirchenregiſters, ehe⸗
malen obgelegenen Dienſten, durch die 80. jaͤhrige Ppræſcription er⸗
langet? Klaͤgere verneinen es, und fuͤhren zu deſſen Behuf an, daß
zu Verjaährung der ſchuldigen Frohndienſte eine undenkliche Zeit er⸗
fodert werde, hingegen das Widerſpiel, daß nemlich noch die Dienſte
im Jahr 1634. geleiſtet worden, aus den Amtsbuͤchern und Kirchen⸗

regiſtern erhelle. Gewinnet es demnach das Anſehen, ob haͤtten Be⸗

klagte, der Kirchen und dem Armenhauſe die Dienſte wiederum zu

leis

S „--

—

n
Ii

Sp. CCCCLX. DE PRESCRIPT IMMEMOR. zrz

——

leiſten, angehalten werden ſollen. Alldieweil aber die Rechte ad præ-

ſcriptionem ſervitiorum nirgend eine undentliche Zeit erfodern,
folglich das tempus ordinarium diesfalls zureichert, uͤberdies allhier
wahrhaftig eine ſpecies præſcriptionis immemorialis vorhanden

iſt, indem die ſub Nro. II. abgehoͤrte 4. ſehr alte Zeugen einmuͤthig

ausſagen, daß, ſo lange ſie gedenken koͤnnten, der Kirchen⸗oder Ar⸗
menhauſes⸗Acker von den Huͤfnern niemalen waͤre beſtellet worden,

welche Depoſition, da ſie an Eydesſtatt von ſo vielen und nach des

Raths Atteſtat wohl beglaubten Maͤnnern einhellig geſchehen, und
von Klaͤgern durch keine Gegenzeugen widerleget wird, billig einigen
Glauben verdienet, wogegen denn das Amtsbuch und die Kirchenre⸗

giſter in keine Betrachtung kommen, geſtalt die præſcriptio imme-

morialis, im Fall ſie durch alter Leute Zeugnis beygebracht iſt, vermit⸗
telſt bloſſer Urkunden nicht umgeſtoſſen werden mag; So haben wir
nicht umhin gekonnt, Beklagte bey der Freyheit von Dienſten zu ſchuͤtzen.

Cehat præſeriptio immemorialis tunc, quum de principio adqui-

JVitæ poſeſſtonis ex documentis certo conſtat.

Rigula , quam in medit. 2. propoſuimus, quod præſcri-

C ptioni immemoriali documenta literaria non obſtent, li-
mitationem patitur in caſu, quo de initio adquiſitæ poſſeſſio-
nis ex inſtrumento certe conſtat. Hoc quippe initium nulla
temporis, quamvis immemorialis, lapſu mutari poteſt, L. 2.

C. de Præſeript. XXX. vel Xl. annorum, ubi exemplum con-
ductoris memoratur. Aliud in uſufructuario occurrit, de

quo vide L. 8. C. de Vſufructu. Eadem ratio eſt creditoris pig-
noratitii & depoſitarii, qui, etſi pignus & depoſitum ultra ho-
minis memoriam tenuerint, titulum tamen, ſi de eo ex inſtru-
mentis liquido conſtat, ſibi mutare atque reſtitutionem depo-
Kti detrectare nequeunt. Addam nunc aliud ex facto exem-
Dd z— plum

214 MEDITAT. AD PANDECT. .
plum. Conduxerat ruſticus ſeculo XVI. agrum eccleſiaſticum, i
junxeratque prædio ſuo, & eundem tanquam prædii ſui par- 2
rem cum ſucceſſoribus ultra C. annos, ſoluta quotannis pen- DU
ſione, tenuerat. Repetit tandem eccleſia agrum. Poſſeſſor 4
Jibros cenſuales, in quibus ager iſte ſuo prædio adſcriptus 4
erat, & præſcriptionem immemorialem opponit. Nos tamen
ſecundum eccleſiam menſe Junio anni cloloccxvVII. reſpondi- 9
mus. Vide hoc reſponſum ſupra in Specimine C. de Eindica- 4
tione pertinentiarum, medit. 5. n
hona fides in præſeriptione immemoriali defideratur. „ͤ.
Non vero juſtus titulus. “ 6
Præſriptionem immemorialem definit Struvius in Sntagm. Ne
juris civ. Exerc. 43. §. 23. in ug nulla bona Edes, nullus 1
titulus, nulla rei qualitas attenditur, ſed tantum rem vel jus eſe
neglectum tanto tempore, eujus initii memoria non exſtat. Pa. 1
cile adſentiam Struvio, ſi hæc ejus mens eſt, eum, qui ſe præ- i
ſcriptione immemoriali tuetur, non opus habere, ut bonam
fidem, quippe quæ ex lapſu tanti temporis præſumitur, pro- D
bet. Verum ſi Struvius hoc eo etiam extendere voluit, ut mala JM
fides, etſi ea ab adverſario probetur, tamen præſcriptioni imme-
moriali non obſtet, tunc me adverſarium ejus profiteor. Nam “
& æquitas ei, & cap. ult. X. de Præſcript. obſtat, & clarius ad-
huc Lex 2. C. de Præſeript. XXX. vel XL. annorum, in qua
poſſeſſio ultra XL. annos continuata ei, qui initium poſſeſſio-
nis ſuæ locationem vel precarium fuiſſe novit, prodeſſe nega-
tur. Errat ergo Garſias de Expenſis cap. 9. . 20. 21. dicens,
Præſcriptionem bonæ fidei in præſcriptione immemoriali eſſe
juris & de jure, ut ne quidem probationem contrarii admit-
tat. At de juſto titule, quod is in præſcriptione immemo +
riali

l

iImn

nen
Once⸗
in.

Gn.
ulus
eſi
Fa.
1E.
nann
Pro.
nil
nne.

NN
4l.

1qui

eſllo.

nege
cens
liele
Emir.

eno.
rill

S. CCCCLX DE PRASCRIPT IMMEMOR. ar;

riali haud deſideretur, res minus dubia eſt, quum id in c. I. de

præſcript. in 6. aperte conſtituatur. Quin imo in præſcriptio-
ne immemoriali titulum poſci, fere ridiculum eſt, quum, ſi
de titulo & origine conſtet, præſcriptio immemorialis eſſe

deſinat. Sie menſe Octobri anni coioccxv. judicavimus: Daß

Beklagter die ihm zuſtehende Jagdgerecheigkeit zur Genuͤge erwieſen,
derowegen er bey derſelben billig geſchuͤtzet, und von der angeſtellten
Klage enebunden, die beyderſeits verurſachte Unkoſten aber gegenein⸗
ander aufgehoben werden. V. R. W. Rat. dec. Es gruͤndet ſich Be⸗

klagter wegen des ihm zuſtehenden, aber von Klaͤgern in Zweifel ge⸗

zogenen Jagdrechtes auf einem von ſeinen Vorfahren uͤber Menſchen
Gedenken hergebrachten und ruhig exercirten Beſitze, hat auch ſol⸗
chen nach allen Requiſitis durch die abgehoͤrte Zeugen dergeſtalt bey⸗
gebracht, daß dagegen, auch ſogar von Klaͤgern ſelbſt, mit Beſtand
nichts eingewender werden mag. Zwar ſucht dieſer daher ein dubium

zu machen, daß Beklagter keinen Titel ber erlangten poſſeſs beyge⸗

bracht. Aber wer die Natur der immemorial-præſcription kennet,

und weiß, daß man von deren Anfang keine Nachricht haben muͤſſe,
der ſiehet wohl, daß eine Contradictio in ad jecto ſeyn wuͤrde, den

Tiul, welcher eigentlich der Grund und Anfang des Beſitzes, von
einer ſolchen præſcription zu erweiſen.

VI.
Ad probandam præſeriptionem mnmemoriclen teſtes ſenes, qui de
ſuo tempore & de propria ſeientia dicunt, non 1. uiciunt.
VII.

Nec ſußiciunt teſtes negativi.

Inier rationes, quas Ludewigius de Civitatum impari nexu
cum &. K. I. cap. 6. §. 3I. Præſcriptioni immemoriali objicit,

ultimo loco hanc, quæ tamen fere ſola alicujus momenti eſt,

ponit: um rei notitie, Zuæ forte in ol ſcuro loco aut peſtis tem:
pore

—

„*ℳ=

216 MEDITAT. AD PANDECT.

pore facta eſt, uno vel altero menſe ex beizinum memoria poſſit
exoidere, longe al'ſurdiſzimum fore, præſeriptione imnmemoriali

vel jura reipublicæ delere, vel res ilas, quc non niſi longiſſimi
temporis præſeriptione poſſunt amitti. Diffcile foret, ad hæc

reſponderi, ſi leviores probationes, quæ in antiquis commu-

niter admittuntur, etiam in præſcriptione immemoriali locum
invenirent. At non potuit ignorare Ludewigius, quanto ri-

gore quantaque circumſpectione hic utantur Cti. Negant

communi ore, teſtes negantes, vel qui de ſuo tempore & de
propria tantum ſcientia loquantur, ſufficere. Deſiderant. r. ut
teſtes ſenes producantur, 2. ut hi non negent ſaltem, ſed ad-
firment etiam, 3. ut iidem ſe vidiſſe dicant, non audiviſſe ſal-
tem, 4. ut idem ex aliis, non ſolum æqualibus, verum & natu
majoribus, acceperint. Ita Gloſſator in c. I. de Præſeript. in 6.
Mynſinger Cent. I. obſerv. 30. Carpz. P. I. C. 16. def. 74. K.
16. q4. Klock. vol. I. Conſil. 29. n. 358. 4. Ockel de Præſerip-
zione immemoriali cap. 12. §. 2. Sed quid opus eſt, recentiores
hos commemorari? Eadem a Paulo & Labeone in L. 28. de
probationibus & L. 2. §. 8. de Aqua & aquæ pluviæ requirun-
tur. Quodſi ergo teſtes ſenes de ſuo tantum tempore & de
ſua ſcientia teſtentur, hi quidem ad poſſeſſionem probandam
ſufficiunt, ad præœſcriptionem immemorialem non item. Sic
menſe Julio an croloccxir. judicavimus: Daß Beklagte in die
poſſeſs vel quaſi des Huͤtens und Grasſchneidens am Rande des
Dorfſees auf beyden Seiten der Knuͤppelbruͤcke in dem ſogenannten
Floßlauche bis an den Dorfſee allenthalben zu ſetzen, und darinnen ſo
ange, bis im petitorio ein anders ausgefuͤhret wird, zu ſchuͤtzen ſeynd.
B. R. W. Rat. dec. Der Beweis, welchen Beklagte zu Folge des am

23. Sept. 1706. erofneten Appellations⸗Urthel uͤbernommen, betrift

anfaͤnglich die Befugniß des Huͤtens und Grasſchneidens am Rand des

Sp. CCCCLX. DE PRAESCRIPT. IMMEMOR. 217

Dorfſees. Nun vermeynen ſie zwar ſolche derge ſtalt beygebracht zu
baben, daß ſie nicht allein in poſſeſſorio ordinario, ſondern auch

im petitorio eine gedeyliche Sentenz zu erhalten boffen, indem die

von ihnen producirte 4. letztere Zeugen ad Art. 7. ſqq. ziemlich deut⸗
lich, daß Beklagte von undenklichen Jahren bier ſolches Recht be⸗

ſeſſen, alſo ſelbiges per præſcriptionem immemorialem adqui-

riret, ausſagen. Alldieweil aber bewehrte Rechtslehrer zur Præ-
ſcription immemoriali dieſes erfordern, daß alte Zeugen ausſa⸗
gen, wie ſie nicht allein ſelbſt wuͤſten, ſondern von ihren Vorfah⸗

ren gehoͤret, auch jedermann dergleichen bezeuget, und es eine gee
meine Sage geweſen, daß es jederzeit unverruͤckt alſo und niche ans⸗

ders gehalten worden, worauf Beklagte gar nicht articuliret, da⸗

herv ihnen, daß die Zeugen, welche nur von eigener Erfahrung

und ihrer Zeit deponiren, uͤber 70. Jahr alt, blos und allein nicht

zu ſtatten kommen mag; So haben wir den uͤber den erſten Punct
gefuͤhrten Beweis ad probationem petitorü nicht vor zulaͤnglich

gehalten, gleichwohl aber weil Beklagte dadurch antiquiorem Poſ-

ſeſſionem ſattſam beſcheiniget, in poſſeſſorio ordinario vor ſie

geſprochen, und, um alle fernere Diſputation zu vermeiden, den
Ort, wie weit der Rand des Dorfſees zu verſteten ſey, deutlich
ſecundum depoſitionem teſtium ad art. 6. ausgebrucket. Adde
W'eernebri Olſervationem forenſem 165. Part. I.
VII..
Id, quod al initio reipubllicæ, civitatis aut gollegii ad præſens
usque tembus obſervatum fuit, erſi de ejus origine conſtet, tamen
inter univerſitatis illius membra præſeriptioni imme-
moriali &αuuipollet.
Ppidulum aliquod Thuringicum in principio ſeeculi ſepti-
mi decimi coaluit primum, atque jus civitatis impetra-
vit. Inter ejus cives noſtro ſeculo lis de jure paſcendi orie-
batur, atque in ea lite judex reos præſeriptionem immemo-

Teom. PIlll. Ee ria-

218 MEDITAT. AD PAN DECT.

rialem probare juſſerat. Subeunt hanc probationem rei, do-

centque, ab anno 161I. in quo oppidulum demum eſſe cœpe-
rat, ad hæc usque tempora ſe jus paſcendi exercuiſſe. Ve-

rum auctores negant, ſententiæ ſatisfactum, negant tempus
immemoriale eſſe, cujus initium in hominum memoria adhuc
hæreat, opponunt legem 3. §. 4. de Aqua quotidiana, ubi in
præſcriptione immemoriali deſideratur, ut origo memoriam

exceſſerit. Nec diſſimulabo, me ipſum dubitare, an hoc præ-

ſcriptio immemorialis dici queat. Sed parum intereſt, quo

nomine rem appellas, dummodo eam præſcriptioni imme-
moriali æquipollere non diffitearis. Hoc autem ſecundum
rectam rationem diffiteri nemo poteſt. Nam cives & colle-

gæ ex eo, quod perpetuo in ea civitate vel univerſitate ge-

ſtum aut obſervatum fuit, ſine dubio obligantur, L. 32. & 34.
de Legibus, L. 1. C. Quæ ſit longa conſuetudo. Sic meſe Janua-
rio anni cIolCCXVIII. judicavimus: Daß Beklagte dasjenige, was
ihnen zu erweiſen obgelegen, und ſie ſich angemaſſet, zur Nothdurft
erwieſen, derowegen ihnen die ſtreitig gemachte Hutweyde und Auf⸗
trift der Schlachthaͤmmel hiermit zuerkannt wird. V. R. W. KRat.
dec. Ob wohl Klaͤgere wider den von Beklagten gefuͤhrten Beweis

vorwenden, es wuͤſten die Zeugen weder von der præſcriptione

immemoriali, noch von dem Titel was beſtaͤndiges zu ſagen; Bey

welcher Bewandnis es das Anſehen gewinnet, ob haͤtten Beklagte,

ſich der ſtreitigen Hutweyde zu enthalten, condemniret werden muͤſ⸗
ſen. Alldieweil aber der eine Zeuge ein in oͤffenelicher Bedienung ſte⸗
hender glaubwuͤrdiger Mann iſt, und ohne Contraction deutlich
auch mit Anfuͤhrung genugſamer KRaiſon von ſeiner Wiſſenſchaft
ausſaget, daß Beklagte anno 1611. in welchem Jahre Dingelſtedt
das Stadt⸗ und die Metzger das Zunftrecht erlanger, die Hutweyde
adquiriret, und bis jetzo exerciret, folglich einen von Anbeginn
der Stadt und Zunft hergefuͤhrten und der Poſſeſſioni immemoriali

N

gleich⸗

— ——— — — — — —

.
Ne.

Po
he
iin

Sp. CCCCLXI. DE PRESCRIPT. CONTRA IVS. 219

gleichgeltenden Beſitz vor ſich haben, weiter die 2. andere von Be⸗
klagten aufgeſtellte alte Zeugen die immemorialem poſſeſſionem
nicht wenig beſtaͤrken, indem ſie bezeugen, daß es von anno 1650.
und 60. her dergeſtalten gehalten worden; So halten wir dafuͤr, es

haben Beklagte die Præœætendirte Hutweyde und Auftrift genuͤglich er⸗

wieſen, Wwezhalßen wir ihnen auch dieſelbe zuerkannt.

SbpECIMEN CCCCLXI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS.
AD IJ. XLI. TI Z. III.

PRESCRIPTIONE CON-

TRA JVS.

Praæſoriptioni immimorig contra legem probibentem
locus eſt.

II.

Kerum, quæ commercio exemtæ ſunt, alienatio per raſeriptia-

nem immemorialem convaleſcit.

III.
Trricennalis & qaadragehariæ præſeriptie non ſufficiunt.

tifex in c. 1. de Præſcript. in 6. Hoc capitulum in foro
recipimus, & recte quidem, quum præſcriptionis im-
memorialis eaſdem, quæ conſuetudinis, per quam lex tollitur,
& privilegii, quod etiam contra leges ſubinde indulgetur,
auctoritas ſit. Nec obſtat, præſcribentem, cui lex obſiſtit, in
mala fide eſſe. Hoc enim negamus. Is certe, qui cum ma-

Pacxune immemoriali contra legem locum facit Pon-

joribus ſuis rem ultra hominum memoriam renuit, non poteſt

Ee 2 non

—

.20 AMEDITAT. AD PANDECT.

non credere, majores ſuos eam juſte & ex voluntate legis-
latoris adquiſiviſſe. Hæc præſumtio eum ſine dubio in bona
ſide conſtituit. Vide Gutierrez Pract. quæſt. lib. 3. quæſt. 17.

n. 142. & Zieglerum de Juribus majeſtatis lib. I. cap. F. §. 91. .

qui ultimus i in ſequentibus exempla commemorat, atque in
iis poſſeſſionem XL. vel L. annorum rejectam fuiſſe teſtatur.
Adferam ego in præſens exemplum aliud. Sunt fere in om-

nibus Germaniæ provinciis leges, quæ prædia ruſtica divelli,

& agros, ex quibus illa conſtant, ſeparatim vendi vetant, ei-
que, qui prædium poſſidet, pertinentias has vindicare ſeu reu-
nire permittunt. Contra reunionem præſcriptio longi, quin
& longiſſimi temporis, quæ alias vindicationes excludunt,

locum non inveniunt, ob legis prohibitionem, ſed ſola im-

memorialis præſcriptio admittitur. Sic Cti Vitembergenſes
menſe Martio anni croloccx. reſpoderunt: Es ſeynd die von
Beklagtem angefuͤhrte Gruͤnde, durch welche er, daß das Edictum

Philppinum de anno 1666. auf gegenwaͤrtigen Fall nicht zu zie⸗

ben ſey, zu behaupten vermeynet, von ganz keiner Wichtigkeit, ge⸗
ſtalt dann eine Veraͤuſerung, ſo wider die Geſetze und das Inter-
eſſe publicum vorgegangen, null und nichtig, demnach von dem
Alienatore ſelbſt, und vielmehr von deſſen Succeſſore ſingulari,
mag angefochten werden, hiernaͤchſt die Exceptio præſcriptionis
contra legem prohibitivam nur alsdenn, wenn ſich ſelbige in tem-
Pore immcinoriali gruͤndet, ſtatt hat.
IV.
Præſeriptio immemorialis etiam contra cog ſetucinem valet.

Taturalis commerciorum libertas univerſali conſuetudine

„

in Pomerania imminuta, certisque collegiis adicripta

eſt, ut merces, quarum venditio collegio alicubi tributa fuit,
nemo- qui extra id collegium vivit, vendere queat. Iſta con-
ſuetu-

— —nWæ — 2 —— — —

— — -—

—.„

egi.
Dn
)
gue i
ltann
inon.
ien
nbe,.
lter.
Ud.
in-
enles
Nn
ictum
u ſin
, be⸗
nter.
n den
uli,
Ptioni
nten

Sp. CCCCLXI DE PRESCRIPT. CONTRATVS 221

ſuetudo, quia legis vigorem habet, etiam, ſicut lex, præſcri-
ptioni immemoriali obnoxia eſt, arg. c. I. de Præſeript. in 6.
Igitur, ſi quis ultra memoriam hominis commercium iſtius-

modi rerum ſine privilegio exercuit, ab his tamen, qui privi-

legium &ũ annexum ei ex conſuetudine jus prohibendi ha-
bent, prohiberi non poteſt. Ipſa quippe præſcriptio imme-

morialis inſtar privilegii eſt, arg. e. 26. X. de Verb. ſignif. Sic

menſe Junio anni ciolocexv. judicavimus ex his rationibus:

Die Frage, worauf es bey Entſcheidung der Hauptſache fuͤrnemlich

ankommt, beſteher darinnen: Ob Beklagte einiges Recht haben, zu
verbieten, daß Klaͤgere ſich weder Kaufleute nennen, noch mit den

in unſerem Urthel benennten Waaren handeln doͤrfen? Beklagte

wollen ihr jus prohibendi aus ihrer Rolle, worinnen ſie mit aller⸗

hand Kanfmannſchaft be widmet ſeynd, und aus dem von der Regie⸗

rung daruͤber, daß naͤmlich nach den Pommeriſchen Rechten einer je⸗
den Zunfte ein jus Pprohibendi aus ihrer Rolle zuſtehe, gegebenen Zeu⸗

niſſe behaupten. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte

voriges Urthel, welches Klaͤgern ſo wohl den Kaufmannskitel als
den Handel mit obangefuͤhrten Waaren verbietet, beſtaͤtiget werden

ſollen. Aldieweil aber Klaͤgere nicht allein durch die ſummariſch
abgehoͤrte Zeugen beygebracht, daß einige ihres Mittels von langen

Jahren her den jetzo ſtreitigen Handel ruhig getrieben, dawider Be⸗

klagee keinen einigen actum prohibitivum anzugeben wiſſen, woraus

denn eine poſſeſſio immemorialis flieſſer, ſondern auch durch die

lt.
udine
eriptt
4 fuit
Mco⸗
lietu.

Beylagen erwieſen, daß in Statuten der Stadt Stolpe der Kaufleu,
te, welche ſo wohl in der Brauer⸗ als in der Gewand⸗Schneider⸗
zunft ſitzen, gedacht wird, daß die klagende Zunft ſich ſchon vor langer
Zeit Brauer und gemeine Kaufleute genennet, ſolchen Namen auch in
einem Fuͤrſtl. Reſcripte von anno 1575. und in einem anno 1683.
eroͤften Urthel erhalten, endlich die von der Regierung zum Grunde

Ee sSs ihpres

222 MEDITAT. AD PANDECT.

ihres fol. 269. befindlichen Gerichts geſetzte Pommeriſche Recht⸗ und

Gewohnheit zwar in ihren Wuͤrden bleiben, aber in gegenwaͤrtigem

Falle, da Klaͤgere hingegen eine auch contra jus commune gelten⸗

de præſcription vor ſich haben, unmoͤglich ſtatt finden; So ſehen
wir nicht, wie bey ſolchen Umſtaͤnden den Klaͤgern der Titel von
Kaufleuten und der freye Handel mit den angegebenen Waaren un⸗
