quæ inſtituitur, matrimonialia dici nequit, ſed cum Servio &
Gellio ex ſponſu appellanda, & tota arbitraria eſt. Quin imo
Brucknerus in Deciſionibus] juris matrimonialis cap. I. §. I5. actio-
nem hanc etiam ex nudis tractatibus ſponſalitiis derivat, te-
ſtaturque, ſe meminiſſe, aliquoties etiam partem, quæ alteri
diu ſpem ſponſalium aut nuptiarum contrahendarum fecit, &
poſtea absque cauſa ſufficiente non implevit, parti alteri ad
præſtandum intereſſe condemnatam fuiſſe Ipſe memini actio-

nem hanc ex ſponſu ad intereſſe a femina inſtitutam fuiſſe. At

enim vero tanta in hac actione ex ſponſu eſt judicis poteſtas,
ut, quamvis in libello conſummatio matrimonii petita ſit, ta-
men ab eo recedere, & reum reamve plane in aliud, nempe

in certam pecuniæ ſummam, damnare queat. Fac enim, ju-

Tom. PII. M XX venem

316 MEDITAT. AD PANDECT.

venem cum puella ſponſalia præſentibus aliquot teſtibus feciſ-
ſe, chirographum etiam ei, ſed verbis ambiguis, & quæ fraudem
& vexandi animum ſacis ſapiant, conceptum dediſſe, deinde
ex iſto chirographo ad conſummationem matrimonii conven-
tum negare, in eo promiſlionem matrimonii contineri, præ-
terea exceptionem deficientis parentum conſenſus opponere,
atque etiam ſchedam patris ſui, qua ille deſponſationi huie
contradicit, proferre. Condemnari tunc reus ſecundum pe-
tita actricis nequit. Verum, quum actrix ex inani matrimonii ſpe
ſibi facta contumeliam patiatur, reus autem, dum hac ſpe illam
lactavit, impedimentum tamen promiſſioni ſuæ obſtans igno-

rare non potuit, miſeramque ſciens ac prudens ludificatus eſt,

officio judicis continebitur, ut illuſorem hunc actrici in ali-
quam pecuniæ ſummam condemnet. Sed, ait, non poteſt] ju-
dex quid ultra libellum ad judicare. Poteſt utique, ſi juſtitia
& æquitas hoc poſcat, c. 6. X. de Judiciis, L. un. C. Vr, gucæ
deſunt advocatis partinm, judex Juppleat. Et ſic Cti Helmſta-
dienſes menſe Februario anni cioloccxxvI. judicarunt: Wuͤrde
Beklagter der Klaͤgerin uͤberhaupt fuͤnfzig Reichsthaler erlegen, im⸗
maſſen er zu thun ſchuldig, ſo wird er von angeſtellter Klage entbun⸗ 4
den, und das gegebene Verboth wieder aufgehoben, auch werden die
beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen einander compenſiret. V. R.
W. Rat. dec. Klaͤgerin bar den Beklagten aus einem Eheverſpre⸗
chen auf Vollziehung deſſelben verklaget, und will die Guͤltigkeit die⸗
ſes Eheverſprechens daher behaupten, daß Beklagrer zur Zeit deſſel⸗
ben nicht mehr in ſeiner Eltern Brod und Gewalt geſtanden, alſo
deren Einwilligung zu ſuchen nicht noͤthig gehabt, hiernaͤchſt Inter
Venient keine rechtmaͤßige Urſach ſeinen Conſens zu verſagen
anfuͤhren koͤnnen. Alldieweil aber das Eheverloͤbniß ſelber ziem⸗
lich zweifelhaftig iſt, und aus dem zum Grunde der Klage geſetzten
Zettel, welcher faſt keinen Verſtand und Connexion hat, niche er⸗

—
kei.
Wden
dein
yen.
ipr.
onene⸗

i ut

Pe.
diſh

e NIr.

Signe
tusek
indli.
teſt.
luſfite

elmtA.

Wide
1, in
thutts

Nen e

V

Pirſte

de
heſeli
4,

lotet.

hetſcer
et ſen
Nſeſ

itt

ſer

SP. CCCCLXVIII. DE Nzc. SENT. Ab LIBFII. CoNr. 347

bellet, vielmehr aus ſelbigem zu ſchlieſſen iſt, es ſey der ganze Han⸗

del nicht ſo wol ex animo ſerio & deliberato gefloſſen, als viel⸗
mehr in bloſſem Scherze beſtanden, naͤchſtdem Klaͤgerin nicht beyge⸗
bracht, daß Beklagter zur Zeit des Verloͤbniſſes emancipiret gewe⸗
ſen, Intervenient hingegen nebſt Beklagtem ſolches leugner, zudem
dieſer Umſtand wenig zur Sache thut, nachdem die Nothwendigkeit,
der Eltern Conſens bey der Kinder Heyrath zu ſuchen, nicht ſowol
aus der vaͤterlichen Gewalt, als vielmehr ex reverentia omnibus
parentibus debita ſtieſſet, endlich Intervenient eben dadurch, daß
ſich die Partheyen Anfangs ohne ſeine Bewilligung verlobet haben
ſollen, genugſame Urſache zu diſſentiren uͤberkoͤmmt; So haben wir
Beklagten von angeſtellter Klage entbunden, jedoch denſelben, weil
er der Klaͤgerin durch Ausſtellung einer ſolchen Schrift vergebene

Hofnung gemacht/ auch, wie alle Umſtaͤnde ergeben, ſelbige niemalen

bona fide zu ehelichen, ſondern nur veruͤchtlich zu tractiren und
aufzuziehen intendiret hat, maſſen er denn auch ohnedem die im We⸗
ge ſtehende Hinderniſſe beſſer, als eine ſchwache Weibesperſon, wiſſen
ſollen, uͤberbaupt zu Erlegung 50. Rehlr. verdammet.

XXX.
In delotione juriqurandi libellus non attenditur.

T cognitionibus ſuper jure jurando delato ampliſſima judicis

pPoteſtas eſt. Poteſt ſcilicet verba, quibus delatum eſt jus-
jurandum, mutare. & formulam plane aliam, qualem nempe
Ppræſenti negotio vitandisque captionibus convenire maxime
credit, præſcribere, L. 24. J. 5. & 8. de qurejarando, poteſt ju-
risjurandi delationem ab actore factam, ſi ſuperfluam hanc
animadvertat, vel veritatem aliter haberi poſſe videat, pror-
ſus negligere, arg. c. 2. X. de Probationibus & L. 3. C. de Ke-
bus ereditis, poteſt inutile hujusmodi jusjurandum, etſi de-

latio ejus jam per rem judicatam comprobata ſit, tamen am-

putare, arg. 6. 9. X. de Jentent. & re judic. Generaliter ita-
XX 2è2 Aueé

348 MEDITAT. AD PANDECT.

que dico, poſſe judicem, quod ad jurisjurandi delationem,
liberrime a libello recedere, nullamque ejus in ſententia fe-
renda rationem habere. Exempla adferre poſſem. Sed poſ-
ſunt talia, quæ in ipſis rerum argumentis ſemet obtulerunt,

videri apud Præſidem in Specim. CXXXVII. de Ticio judi- .

cis circa jusjurandum medit. 3 4. 5.
AXKXXI.
Inſtituto boſeſſorio, ſuper petitorio, ſi hoc ex actis aacar

recte pronunciatur.
Nn poſſe judicem, inſtituto poſſeſſorio, ſuper petitorio,
tametſi hoc ex actis liqueat, judicare, vetus & pervul-

gatus error eſt, qui in jure fundamentum non habet, ſed

etiam rationi juris & æquitati adverſatur. Equidem non de-

ſunt leges & argumenta his §, qui errorem iſtum tuentur. Col-

legit omnia ſtudioſe Carpzovius L. I. Reſp. 72. & 73. Maxima-
Pars eo redit, ſententiam libello conformen eſſe oportere.
At hoc nemo dicit impoſterum, qui ſcriptum hoc meum vi-
derit, legerit, penſitarit. Cetera facilius etiam corruunt. Mi-
ror autem eſſe, qui ad c. ult. X. de Cauſa poſeſionis * proprie-
tatis provocare non erubeſcant, in quo tamen nihil eſt, quod
huc trahi queat. Meam contra ſententiam juvat, quod cauſa
proprietatis ex omnium confeſſione abſorbeat poſſeſſionem,
quod dolo facit, qui petit, quod redditurus eſt, L. 9. de Doli
mali & metus exc. quod judex inepfte facit & contra rectam
rationem peccat, qui quid actori adjudicat, quod tamen rei
eſſe & huic confeſtim reſtitui oportere certo ſcit, quod judex
non, cujusmodi actio intentetur, ſubtiliter inquirere, ſed ſim-
pliciter & pure factum ipſum & rei veritatem inveſtigare de-
beat, c. 6. X. de Judiciis. Movere hæc jam dudum electorem
Saxoniæ, ut ſententiam meam lege firmaret in deciſione 13.

Sed & extra Saxoniam a cordatis ICtis ſimiliter judicatur.
Fece-

—— —. — —. —+ — —

—— —— —

—

Nen

tik.
Pol.
erunn
jut

eat,

ftore
eryul

et, ſel .

wnce.
1Col.
ſuin
tere,
Im vi.

N.

ohrie
qaot
Rcaud
lonen
e D
Eclim
en kei
jucer
dſin.
Nreck⸗

Roren

One l
Hienur.
Fece⸗

SP. CCCCLXVIII. DE Nzc. SENT. Ab LIBELL. CoNF. 349

Fecere id Helmſtadienſes menſe Martio anni cioloccxxXIIR
Daß Beklagter von angeſtellter Klage zu entbinden, Klaͤger hinfuͤh⸗
ro eine Bucht bey ſeiner Fiſcherkathe zu haben nicht berechtiget, auch
die durch dieſen Proceſs verurſachte Unkoſten Beklagten zu erſtatten
ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. dec. Klaͤger hat ſich uͤber die von Be⸗
klagten geſchehene Niederreiſſung ſeiner Bucht, als uͤber ein ſpo-
lium beſchweret, und deſſen Reſtitution geſuchet. Beklagte ge⸗
ſtehen zwar die Niederreiſſung, leugnen aber dem Klaͤger ſeine Poſ-
ſeſſion, und geben vor, derſelbe habe dieſe Bucht neuerlich aufge⸗
ge ichtet, und ſie haͤtten ſolche 2. oder 3. Tage hernach, als
ſie davon Wiſſenſchaft erhalten, mithin in continenti, nieder ge⸗
worfen, alſo Klaͤgern nicht ſpoliret, ſondern ſich nur in dem Be⸗
ſitz ihres Rechtes und Freyheit wider des Klaͤgers neuerliches Unter⸗
nehmen auf Rechtsvergoͤnnte Art geſchuͤtzet. Nun ſagen zwar die
von Klaͤgern aufgeſtellte Zeugen einmuͤthig aus, daß der Klaͤger das
Recht eine Bucht zu machen habe, und ſo wol ſeine Vorfahren, als
er Amtemann Engelbrecht, dergleichen verfertigen laſſen. Alldieweil
aber bey genauer Betrachtung der vorgehefteten alten Acten, ſonder⸗
lich der in dem Klagſchreiben fol. 1. beſindlichen Worte: an der El⸗
be auf dem Berge bey dem Fiſcherhauſe einen Ring gemacht; deut⸗
lich in die Augen faͤllt, daß eben dieſer Bucht halber zwiſchen Klaͤ⸗
gern und Beklagte bereits Proceſs gefuͤhret, ſelbige dem Klaͤger
rechtskraͤftig aberkannt, die jetzige neuerliche Bucht auch, blos die
rechtskraͤftige Urtheile zu eludiren, und die arme Beklagte ungeach⸗

tet ihres erſtrittenen Rechtes durch einen neuen Proceſs muͤde zu L

machen, in eodem objecto litis, nemlich bey der Fiſcherkathe nur er⸗
was verruͤcker worden, bey welcher Bewandniß juſtitia petitorii of⸗
fenbar iſt, und das poſſeſſorium voͤllig abſorbiret, uͤbrigens der
Vorwand, ob ſeye das ehemalige objectum liris nur eine Haͤmmel⸗

bucht geweſen, dem Klaͤger nicht zu ſtatten kommt, da bey der Horn⸗

viehbuchteadem ratio vorhanden, und Klaͤger durch Eintreibung einer
XX 3 andern

350 MEDITAT. AD PANDECT.

andern Ars Viehes die generaliter abgefaſſete rem judicatam nicht
eludiren und umſtoſſen kann; So haben wir uns bey dem poſſeſſo-
ri0 ferner aufzuhalten unnoͤthig geachtet, ſondern ſo fort nach An⸗
leitung der rei judicatæ in petitorio geſprochen, dem Klaͤger auch
bey ſo offenbarem Unrechte, ungeachtet des in der erſten Inſtanz
vor ihm ausgefallenen Urthels, die Erſtattung der durch dieſen
contra apertam rem judicatam zu Unterdruͤckung der armen Un⸗
terthanen angeſtellten Proceſs verurſachten Unkoſten auferleget.
XXXII. .
In actione privatoria emphyteuſeos ſæpe utriusque partis
betitiones negliguntur.
n actione privatoria emphyteuſeos judex, ſi æquus eſſe ve-
lit, in ſententia ſæpe a libello & utriusque partis petitio.
nibus recedere debet. Solent domini emphyteuſeos frequen-
ter ad privationem emphyteuſe eos agere, contra emphyteutæ
hac actione conventi, abſolvi ſe ab ea, petunt. Cordatus judex
plerumque neutri parti adſentit, reumque non quidem plene
abſolvit, ſed nec ſecundum libellum condemnat, verum mul-
Ctat ſaltem; id quod tunc maxime fit, quum ob non ſolutum
per aliquot annos canonem agitur. Scilicet inter cauſas, ob quas
emphyteuta emphyteuſi dejicitur, præcipua fere eſt canon
non ſolutus. Quum vero iſta omiſſio aliquando ex dolo, non-
nunquam ex culpa procedat, quæſtio ſatis gravis exoritur, do.
lusne ad privationis pœnam dictitandam requiratur, an culpa
ſufficiat. Plerique indiſtincte emphyteutam, quacunque etiam
ex cauſa eanonem non ſolvat, emphyteuſi privant, atque adeo
omnem quoque culpam comprehendunt. Vide Bergeri P. 2.
Keſp. 34. Et videntur illis jura noſtra, quæ generaliter lo-
quuntur, adſentire. Juſtinianus certe, nullo facto diſcrimi-
ne, in L. 2. C. de Jure emphyyteutico domino jus expellendiem-

Phyteutam „qui per totum biennium pecunias non ſolvit,
tri⸗

—
ſicht
Obeſd.
chl
Merorh
Inſtan
) bitſn
en Un
t.

rti.

eſſeyt.
etitio⸗
een⸗
tente
sjuden
1plen
1mul.
lutum
dqu
CANN
0, no⸗
Un .
culpi
etiam
e Ade
i

lter

lctin.
lcien.

i⸗

8P. CCCCLXVIII. DE NEcC. SENT. AbD LIBELL. CONE. 3 51

tribuit. Et Gregorius IX. in c. 4. X. de Lecato & conducto:
Emphyteuta, ait, ceſſando in ſolutione canonis per biennium
juſte potuiſſet repelli. Adde Novellam 7. cap. 3. §. 2. Acce-
dit exemplum feudi, quod vaſallus propter incuriam etiam
& negligentiam amittit, ſecundum claram diſpoſitionem im-
Peratoris Friderici in 2. F. 55. pr. Verum enim vero, ut hæc
controverſia recte decidatur, inquirenda eſt ratio, quæ legum-
latores, ut moræ in ſolutione canonis commiſſæ tam gravem
pœnam imponerent, movit. Eſt hæc ſcilicet, ut recte monet
Bachovius ad Zreutlerum vol. I. diſp. 29. §. 12. lit. B. verbis:

Juid ſi emphyteuta, non tam pecuniarium intereſſe domini,

quod in aliis caſibus, v. c. ſtipulationibus pœnalibus, obtinet,
quam potius, quod emphyteuta non ſolvens præſumatur

dominum jure ſuo invertere, eumque non amplius recogno-

ſcere velle. Ego dolum præſupponunt in emphyteuta Pri-

vando legumlatores. Et Præter dolum etiam lata culpa, quæ

dolo in cauſis civilibus æquiparatur, admitti poteſt. Gul-
pam vero levem & leviſſimam admitti, durius foret. Ne-
que obſtant nobis generalia legum verba. Hæc quippe ex
ratione, quam memoravimus, reſtringenda ſunt. Deinde
nec vaſalli exemplum obeſt. Nam & in illo dolus, 2. F.
52. §. 3. Vel ſaltem lata culpa, de qua ſupra memorata ver-
ba 2. F. 55. pr. intelligi oportet, ad privationis pœnam re-
quiritur, culpa levis vero non ſufficit, ut egregie docent
Gailius lib. 2. ol,ſ. 48. n. 9. & Bergerus in Electis diſe. for. p. 1304.
Pertinet huc magis exemplum tutoris, qui ob fraudem tan-
tum & latam culpam tanquam ſuſpectus removetur, L. 7.
§. 1. de Suſpectis tutoribus., Interim, mulctam aliquam em-
phyteutæ, qui per levem culpam canonem non ſolvit, im-

Poni poſſe, facile concedimus. Moverunt hæ rationes [Ctos

Helm-

352 MEDITAT. AD PANDECIT.

Helmſtadienſes menſe Novembri anni cioioccxv. ut em-
Phyteutæ privationis pœnam, quam aliud collegium juri-
dicum illi jam dictitarat, remitterent. Is ſcilicet eceleſiæ ca-

nonem per quadriennium non ſolverat, ac ideo actione pri-

vatoria conventus & damnatus fuerat. Sed interjecta ap-
pellatione, varias calamitates, quas intra paucos annos fue-
rat perpeſſus, commemorabat docebatque. Noveramus qui-
dem, caſus iſtiusmodi fortuitos dominum, ut de canone quid
remittat, haud obligare, L. I. in Zine C. de Jure emphyteu-
tieo. Efficiunt illi tamen, ut judex debitori inducias dare

& differre ſolutionem poſſit. Kec. Imperii de anno 1654. §.

172. L. 21. de Rebus ereditis. Et quamvis emphyteuta hic

calamitatem ſuam judici dominoque tempeſtive non denun-
ciaſſet, nec miſericordiam illorum imploraſſet, tamen hoc pro
culpa tantum levi reputandum erat. Sic itaque judicatum
fuit: Würde Beklagter die von anno 1704. her bis jetzo ruͤckſtaͤn⸗

dige Paͤchte, worunter auch die Paͤchte vom Jahr 1708. begriffen,

nebſt allen durch dieſen ganzen Proceſs verurſachten Unkoſten,
und uͤberdies 30. Scheffel Gerſten Klaͤgern binnen 4. Wochen

abtragen, und, dabey, daß er inkuͤnftig mit ſolcher Pacht ſich
richtig einhalten, auch, da er zwey Jahr hinter einander ſchuldig
verbleibe, das Guth ohne fernere Einrede raͤumen wolle, ange⸗

loben, ſo iſt er vor dieſesmal von angeſtellter Klage zu entbin⸗
den; widrigenfalls aber, und da er dieſem binnen den ge⸗
ſetzeen 4. Wochen nicht nachkommen ſollte, verbleibet es bey
der am 22. November 1713.
findlichen Sentenz billig. B. R. W. Rat. dec. Es iſt
wider Beklagten, welcher Klaͤgern binnen erlichen Jahren die
ſchuldige Paͤchte nicht entrichter, die actio Privatoria an⸗

eſtellet, auch bereits
geſtellet, den.

eroͤfneten ſub lit. W. be⸗

ſententia caducitatis ertheilet wor⸗

—
lt en.
n ii.
ellec.
ne Di
nn e,.
95 fue.
1squi.
eddid
Phyter.
18 e
lbſee)
utt hie
Gepun⸗
hoen
licarun
nichſin
lriffen,
nkaſten,
Wochen
cht ſt
ſchr
1,
lHn
den ge⸗
es
W.
E
hren i
rid
et t

SP. CCCCLXVIII. Dz Ngc. SENT. AD LIBFELL. CON. 353

den. Und gewinnet es das Anſehen, ob häaͤtte ſelbige beſtaͤtiget

werden ſollen, in Erwegung, daß, wann gleich die von Beklagtem
zu ſeiner Entſchuldigung angefuͤhrte Umſtaͤnde ſich in der That alſo
verhielten, dennoch eine große culpa und Nachlaͤßigkeir uͤbrig ver⸗
bleibet, und aber bekannter maſſen die von dem Erbzinßmann und
Meyer begangene mora ſolvendi, ſie ruͤthre ex dolo oder culpa

ber, ad effectum privationis genug iſt. Alldieweil aber dieſes
nicht von einer jeden gemeinen culpa, ſondern nur de magna &

lata, welche dem dolo gleich geachtet wird, zu verſtehen iſt, immaſ⸗

ſen dann die pœna privationis eigentlich deshalben eingefuͤbrer iſt,

weil ein Erbzinßmann durch unterlaſſene Zablung des Canonis
den Herrn um ſein dominium directum zu bringen ſuchet, welches
aber die Intention des Beklagten hier wohl nicht geweſen,
als der bey genauer Betrachtung aller Umſtände mehr aus Armuth
und ſchlechtem auch verworrenem Zuſtande ſeiner Sachen ſaͤumig
geweſen, immaſſen er dann das durch Feuer, Pferde⸗Sterben und
Schlaͤgerey erlittene Ungluͤck nothduͤrftig beſcheiniger, darwider
nichts thut, daß die erſtere Ungluͤcksfaͤlle, des Klaͤgers Angeben
nach, ſich vor vielen Jahren zugetragen, indem ſelbige das jetzige
Unvermoͤgen des Beklagten groͤſtentheils verurſachet, demnach die
Billigkeit erfodert, daß Beklagtem dieſer auch der andern angegebe⸗
nen Urſachen halber, wohin inſonderheit die von ſeinen Schulde⸗
nern begangene mora gehoͤret, etwas nachgeſehen werde; So ſeynd
wir bey dieſer Bewandniß bewogen worden, Beklagten und Ap-
pellanten, daferne er binnen 4. Wochen den Ruͤckſtand abtragen,

alle Unkoſten erſtatten, und wegen ſeiner Saumſeligkeit, welche

gleichwol mit einiger culpa verknuͤpfer iſt, 30. Scheffel erlegen
wuͤrde, von der Klage zu entbinden, widrigenfalls aber das vorige
Uethel zu Peſaneck

„

34 MEDITAT. AD PANDECT.

XXXIII.
In actione privatoria feudi judex ſæpe utriutque partis .
betitiones negligit.

QRe de actione privatoria emphyteuſeos dictum, porro
ad actionem privatériam feudi extendi oportet. Scili-

cet plerique ob omiſſam renovationem inveſtituræ feudum

amitti ſimpliciter ſtatuunt, nullumque inter dolum & culpam
diſcrimen admittunt. Male. Lotharius certe imperator 2. F.
52. §. 3. ad feudi privationem dolum neceſſario requirit. Id

Qquod æquitati etiam convenit. Juſtior itaque ſententia eſt,

ob omiſſam inveſtituram, ſiquidem culpa tantum & negli-
gentia vaſalli intervenerit, non feudum auferri, ſed mulétam
tantum imponi poſſe. Quam ſententiam noſtram etiam
Gailii 2. Obſerv. 48. n. 9. & Bergeri in Electis Diſcept. PFor.

p. 1304. auétoritas firmat. Igitur Cti Helmſtadienſes men-

ſe Auguſto anni cioloecxxII. ſic reſponderunt: Es iſt die un⸗
terlaſſene Lehnsfolge vor weirer nichts als einen ſchlechten Lehnsfeh⸗
ler anzuſehen, demnach die Muͤhlbachiſche Linie deſſen Erlaſſung bey
dem Lehnsherrn zu ſuchen wohl berechtiget, der hohe Lehnsherr auch
einigermaſſen obligat, ſolchen Fehler zu pardoniren, in Erwegung,
daß denen von Schleinitz hierunter kein dolus oder Verachtung
des Lehnherrn beygemeſſen werden kann, mithin die bloſſe culpam

und negligence mit gaͤnzlichem Verluſt des Lehnrechtes zu ſtrafen,

allzuhart iſt, auch nach der in Sachſen und anderwerts eingefuͤhrten
Praxi in ſolchem Fall nur eine Geldſtrafe auferleget zu werden pfle⸗
get. Quod vero ad hane mulctam attinet, illam potentiſſi-
mus Poloniarum rex ne quidem ſemper exigit, ſed gratiam
ſuam absque omni onere ſœpiſſime indulget. Ipſe, cauſas
Orans, non ita pridem hoc fui expertus. Erant tres fratres
ex gente Miltizia, quorum majores ſimultanea inveſtitura
in omnibus prædiis, quibus illa familia ampliſſimis in Saxo

n

pem
de
dum.

lpanm

12 F.

. I
drin

ep.
lcin

etincn
1. P.

le.
NeH

ſſeſh

igten
tr anch

tegen
kachec
Cn

ſufen
itteen
en pſe⸗
entill⸗
grätin
cilli

tiee

veſtturs

UI

1 . . . .

SP. CCCCLXVIII. DE NEC. SENT. An LIBFII. CoxNr. 3 55

nia fruitur; fuerant gaviſi, ſed pater eam juſto tempore reno-
vare neglexerat. Aderam ego illis, & cauſas, quæ regem ad
gratiam dandam movere poterant, literis ſupplicibus expone-
bam. Ipſe tamen diffidebam, iſtam veniam eis absque onere

eſſe obventuram. Conſulebam igitur virum in juribus &
publicis negotiis verſatiſſimum, qui locum in illuſtri colle-

gio, quem meritis ſuis adeptus eſt, egregie tuetur. Is vero
incredibilem divinamque, ſi ita loqui licet, clementiam regis
prædicavit, & gratiam, ſi indulturus eſſet, plenam gratui-

tamque fore prædixit. Nec ſpes nos fefellit. Brevi enim ante
meum ex Saxonia abitúm rex Warſavia reſcripſit, ſe fratribus
Miltiziis veniam dare, nec quicquam de pœna addidit.
XXXIV.

Proaxteſtas judicis eirca condemnationem delitorum.

orro in condemnatione debitorum judex cordatus non-
nunquam a libello & petitione creditoris recedit. Tria
nempe hic poteſt. Primo, ſi videt, debitorem, ſiad ſaccum

&& peram usque excutiatur, ſolvendo quidem futurum & cre-
ditori ſatisfacturum, ſed tamen ad incitas redaétum iri, debi-

torem hunc, quamvis is præſentem ſolutionem in chirogra-
Ppho promiſerit, eandemque creditor etiam petierit, recte ta-

. . . . 1 .
men in diem condemnabit; & crediterem, modo illi ſatis ca-

veatur, ut exactionem differat, ut uſuris interim contentus ſit,
coget. Alterum eſt, quod, ſi miſero & ſine culpa ſua obærato
debitori ita melius conſuli animadvertit, particularem ſoluti-
onem creditori per ſententiam obtrudere queat. Vtrumque
hoc judici, quantumvis fiſcus creditor ſit, licere ex L. 21. de
Rebus ereditis, L. 45. §. 10. de Jure ſci, IL. 33. de ſuris, L. 21.
de Judiciis & Receſſu imperii de anno 1654. J. 172. Patet. Obji-
citur quidem nobis a diſſentientibus, jus dandi moratoria
reſcripta ſecundum Ordinationes politicas imperii de anno
Xy 2 1548.

.*

356 MEDITAT. AD PANDECT.

1548. & 1577. kit. von verdorbenen Kaufleuten ad jura majeſta-

tis referendum eſſe, atque adeo a magiſtratibus inferioribus
uſurpari non poſſe. Nos vero id non negamus. Sed mul-

tum intereſſe inter iſtas, quæ a judice debitoribus obæratis
indulgentur, inducias & reſcripta moratoria, quæ a ſolo

Principe tribuuntur, putamus. Triplex eſt, quæ inter ea in-
tercedit, differentia. Primum reſcripta moratoria generalia
ſunt, & debitorem contra quemcunque creditorem tuen-

tur; at induciæ illi ſaltem in ea cauſa, in qua tributæ fue-

runt, proſunt, aliis vero creditoribus non nocent, tit. l
inter alios acta vel judicata aliis non nocere. Deinde induciæ
hæ a judice non niſi ex juſta cauſa debitoribus ſolo fortunæ
Vitio lapſis dari queunt; at Principis in dandis reſcriptis mo-
ratoriis major poteſtas eſt, ut ea etiam ex mera gratia debi-
toribus culpa nonnunquam ſua obeæratis tribuere poſſit.
Denique induciarum a judice conceſſarum breve tempus
eſſe debet, quemadmodum Crti in L. 45. §. 10. de jure fiſci
& L. I2. de Jud. præcipiunt; ſed reſcripta principis debito-
ribus ſæpe moram aliquot annorum indulgent, neque, ut

Faber. in Codice lib. I. tit. 9. def. 17. autumat, ad quinquen-
nium ſunt alligata. Tertium, quod judici in condemnatio-
ne debitorum licet, eſt, quod debitorem, qui paratam pe-

cuniam non habet, ſed aliis rebus abundat, ad has in ſolu-
tum dandas damnare, ac creditorem, invitum etiam, ad eas,

Prævia judiciali taxatione, accipiendas compellere poſſit.

WMWovella 4. cap. ult. Novella 120. .
XXXV.
De actionibus injuriarans.
Naldbi ſe forte poteſtas judicis clarius exſerit, quam in
actionibus injuriarum. Parum in illis curat Nbellun,
ſed

— ——— — —ð

SP. CCCCLXVIII. DE Næc. SrNT. AD LIBETI. Coxrx. 32%

—
d ſed modo, quum æſtimatorie actum eſt, deprecationem vel
H eclarationem decernit, modo, quum recantatio petita fuit;
ll. iterum vel deprecationem vel declarationem ſubſtituit, mo-
Enetd do pœnam criminalem petitam in aliam plane & aliquando
4 ſl in privatam fſatisfactionem convertit &c. Nec opus eſt ex-
en. erplis, quæ quippe in foro quotidie occurrunt.
*M DLDe aceαaionibus Gα actionibus eriminalibus. .
. D accuſationibus actionibus criminalibus Pauca di-
„ cam. Poſſe in his judicem, ſpreta accuſatoris petitio-
ne, pœnam, quam luber, decernere, hi ipſi,; qui popularem
Ge de neceſſaria ſententiæ cum libello conformitate errorem
uINe propugnant, fatentur. Vide Barboſæ tbeſaurum locupleta-
1nN. tum lib. I7. cap. 20. aiom. 5. limit. 8.
c XXXVII.
boll. Jadex actorem condemnare pokeſt.
NDI I ongius progredior, & quod paradoxon nonnullis vide-
L/ bitur, judicis poteſtatem eousque extendo, ut non ſo-
di. lum reum abſolvere, ſed ipſum quoque actorem ei condem-
e, N nare queat. Non loquor de caſu, quo reconventionem in-
en. ſtituit reus. Hic enim dubium non habet. Sed & extra illum
nutio⸗ judici idem licet. Reus ſcilicet excipiendo fit actor, ut om-
ne nes fatentur. Ergo ſi ex exceptione apparet, non actori,
oln. ſed reo quid deberi, non opus erit, novum libellum poſci,
“D nec novum judicium inſtitui. Nam quid fieri poteſt per pau-
l. ca, per plura fieri non debet. Sed poteſt judex actorem in
eodem judicio condemnare, arg. §. 34. I. de Actionibus. Bina
ejus rei exempla recordor, alterum ubi exceptio uſurariæ
Pravitatis actori objecta fuerat, & poſt cauſæ cognitionem
& operoſam probationem apparebat, actorem reo obligatum
ndu eſſe. Tertium exemplum præſes mihi ſuggefſſit. Inſtituerat
ain quis ſcilicet actionem ſinium regundorum adverſus vicinum,

XV 3 a quo

358 MEDTTAT. AD PANDECT.

a quo Umices agri ſui turbatos querebatur. Negante reo,
probare juſſus inſpectionem ocularem petierat obtinuerat-
que. Adhibiti in ea agrimenſores renunciant, non reum
actori quid ademiſſe, ſed lactorem in rei fines involaſſe. Igi-
tur curia provincialis Wolfenbuttelenſis menſe Aprili anni
eciroloccxxvi in cauſa Koͤnecken contra Metten ſic judicavit:
Daß nicht allein Beklagter von angeſtellter Klage zu abſolviren, ſon⸗
dern auch Klaͤger, da ihm nicht gebuͤhret, weiter als der andern Nach⸗
barn Ackerſtuͤcke gehen, in Beklagtens Anwende zu pfluͤgen, demſele
ben annoch eine Furche zuruͤcksugeben ſchuldig, zu Verhuͤtung ferne⸗
ren Streits aber, auf beyderſeirs Koſten ein Markſtein in loco
queæſtionis zu ſetzen ſey. Addo nunc quartum. Reus condi-
Rione ex mutuo conventus apocham actoris pProfert, in qua
ſic ſcriptum erat: Nach gepflogener Abrechnung bin ich 17. Rthlr.
ſchuldig blieben. ICti Vitembergenſes igitur menſe Decembri
anni croloccix. ſic judicarunt: Daß Klaͤger vor allen Dingen ein
richtiges Curatorium ad Acta zu bringen ſchuldig. Und iſt Be⸗
klagter von der erhobenen Klage zu entkinden und loszuzaͤhlen, Klaͤ⸗
gers Principalin hingegen demſelben die vermoͤge des fol. 53. pro-
ducirten und zur Genuͤge recognoſcirten Documents ruͤckſtaͤndige
17. Rthlr. 23. Gr. 6. Pf. zu bezahlen, ingleichen alle verurſachte

Unktoſten, nebſt den Urthelsgebuͤhren, und Bothenlohne zu erſtatten

verbunden. V. R. W.
XXXVIII.

JZudex contra coneluſionem in cauſa ſeu ſulmißi onem
judicare poteſt.
. Hententm coneluſio in cauſa ſeu ſubmiſſio præcedit. Eam
jure civili neceſſariam eſſe, ex L. 9. C. de Judiciis colli-
gunt Brunnemannus ad h. l. n. 5. ſqd. & alii. Certe leges
imperii eam clare deſiderant in Ordinat. Cam. Eindav. de an.
1500. fit. 12. §. ult. && lit. I5. . 8. & in Ordinat. cam. de

ango

nd
len.
tenn
l.
inn
cafit
,ſon
Nache
nnſe
ſernn
1 loo

ORd.

nq
Rthr,
embti
gen en
Be

G.

Pro⸗
ͤrde
ſe
nen

Nn1
NU

SP. CCCCLXVIII. DE Nrc. SENT. Ab LIBELI. CoNr. 354

anno 1507. tit. 36. §. I5. nec non in Ordinat. cam. de anno

1555. P. 3. art. 21. 22. 23. item in Keceſſu de an. 1654. §. 153.
Solet vero ſæœpe alteruter litigantium in hac concluſione ju-

dici præſcribere, quousque in ſententia ferenda procedere
debeat, atque, ſi ulterius progrediatur, eventualiter de nulli-
tate proteſtari. Nota eſt formula: Ich will lediglich uͤber die⸗
ſem Punct zu einem gedeylichen Urchel beſchloſſen, und wider alle
weitere Erkaͤnntniß in der Hauptſache feyerlichſt Pproteſtiret haben.
Et ſunt, qui credunt, ejus proteſtationis rationem habendam
efſe, propterea quod proteſtans per hoc ipſum ſatis declarer,
ſupereſſe ſibi aliquid, quod, priusquam ſententia definitiva
feratur, actis inſeri neceſſlarium credat. Ar, quamvis hoe
verum ſit, ego tamen concluſionem in cauſfa impune negligi
puto. Cur enim, qui habuit, quod adhuc allegaret, hoc tem-

peſtive non allegavit? Imputet id ipſe ſibi. Certe in Auth.

gubemus C. de Judiciis judex malitiæ non concludentis in-
dulgere & judicium morari vetatur, ſed nihilominus ſenten-
tiam legibus & moribus conſonantem proferre jubetur. Fe-
cere id Cti Helmſtadienſes menſe Sept. anni cloloccxxv. ex
his rationibus: Was die Hauptſache betrift, ſo ſcheinet das von

uns geſprochene Enturtheil viel zu fruͤh zu ſeyn, in Erwegung, daß die

im vorigen Urthel erkannte Recognition der zum Grunde der Klage

geſetzten Verſchreibungen noch nicht geſchehen, und Beklagter in ſei⸗
ner darwider geſuchten Reſtitution blos uͤber den Punct der Caution
zu ſprechen gebeten, auch weiter nicht ſuhmittiret, uͤberdies des Be⸗
klagten Gegenfoderung hoͤchſt illiquid, und von Klaͤgern noch niche
einmal beantwortet iſt. Alldieweil aber Beklagter durchgehends in
den Actis die producirte Obligationes und die darinn enthaltene
Schuldfoderungen deutlich genug agnoſciret und zugeſteher, alſo die
ihm abgeſoderte ſolenne Recognition ganz uͤberfluͤßig iſt, und

nur zu Verlaͤngerung der Sache abzielet, naͤchdem bey Aa

3600 MEODITAT. AD PANDECT

fung des Urthels nicht darauf, was Beklagter, der die Sache gerne

in das Weite geſpielet ſaͤhe, geforochen haben will, ſondern auf die

Gerechtigkeit und Billigkeit, L. 8. C. de Judiciis, geſehen werden

muß, ꝛc. Quin imo etfſi uterque litigator conſpiret, & in
certo tantum capite, non ſuper tota cauſa concludat, judez

tamen, ſi ſatis ex actis de ipſa cauſa conſtet, negligere con-
cluſionem & litem totam definitiva ſententia dirimere debet.

Objicietur mihi forſan lex 26. de Re judicata, in qua VIpia-

nus: Si convenerit, inquit, inter litigatores, quid pronuncie-

tur: non ab re erit, judicem bujusmodi ſententiam proferre.

Verum iſta lex ad voluntariæ jurisdictionis actus pertinet,
quum nempe utraque pars plene conſentit, ſed, ut conventio
hæc Privata plus Ponderis conſequatur, auctoritate judicis

4

eam muniri cupit, cujus rei exemplum in L. 21. Communs

dividundo occurrit. Extra hunc caſum igitur, & ubi partes

vere diſſentiunt, judex non petitionem ipſarum, ſed juſtitiæz

regulas ſimpliciter obſervat. Dices forſan, concluſionem in
cauſa ſecundum Eimmium ad Proc. diſp. 19. S. I. u. I. & alios
eſſentialem judicii partem eſſe, atque adeo negligi non poſſe.
Sed falſum eſt, eam ad eſſentiam judicii ſpectare. Si enim
ad hanc ſpectaret, non poſſet in cauſis ſummariis omitti, in

quibus tamen ſecundum Clement. 2. de Verborum ſignif. ſe.

cure omittitur. Quamobrem Sti Helmſtadienſes menſe
Auguſto an. ciolocexv. ſic judicarunt: Daß hie von Beklagten

vorgeſchutzte exceptio fori incompetentis nicht ſtart habe, und ſie
von der angeſtellten Klage zu entbinden. V. R. W. Rat. dec
Wann demjenigen, was die Partheyen in ihren gegen einander ge⸗
wechſelten Schriften verlanger, haͤtte ſollen nachgegangen werden,
ſo wuͤrde gegenwaͤrtiger Proceß in große Weitlaͤuftigkeit geſetzet, und
anjetzo lediglich auf die vorgeſchuͤtzte incompetentiam fori, . AFn⸗
* ſtel⸗

—
gerne
lflie

Delqon.

Ei
uder
co.
Geben
Ve.
Huneie
oſen.
inet
wenti
jodcis
munun

Parte

ltitie
kem in

Kos

pole
i ennn
jitii
nente
klagten
und
t. dee
der N
Ptrde
un
I,

SP. CCCCLXVIII. DE NrC. SExNT. AD LIPELIL. CoNp. 361

ſtellung einer neuen Klage und Einlaſſung auf dieſelbe interloqui⸗
ret worden ſeyn. Allein, da dem Richter oblieget, alle unnoͤthige
Verzoͤgerungen des Proc ſſes abzuſchneiden, ſo haben wir ungeachtet
der in dem 71. Receſs angehengten Proteſtation, daß nur ſuper
puncto producendi noyi libelli geſprochen werden ſolle, vor billig
erachtet, die Hauptſache, in ſo weit ſelbige ausgemachet werden kann,
zu enrſcheiden. Wir kommen alſo auf den Hauptſtreit ꝛc.
XXXIX.
Judex plane aliud, quam quod in contracta promi um ½
libello petitum fuit, adjudieare poteſt.
Rheſis hæc ex præcedentibus ſatis fluit, atque a me nune
exemplo illuſtrabitur. Sic nempe Cti Helmſtadienſes
menſe Octobri an. crolioccxvI. judicarunt: Nunmehr aus den
Acten ſo viel zu befinden, daß Beklagter der Klaͤgerin entweder eine
anderweite zu ihr und ihrer Kinder Aufenthalt, auch Fortſetzung
ihrer Nahrung bequeme Miethe zu verſchaffen, oder jaͤhrlich 12. Rthlr.
zu bezahlen ſchuldig. B. R. W. Rat, dec. Anfaͤnglich beſchwehrer
ſich Klaͤgerin, daß ihr nur 6, Rehlr. jaͤhrliche Miethgelder zuerkannt
worden, da ſie doch wenigſtens 24. Rthlr. dazu haben muͤſſe, Be⸗
klagter hingegen will nicht einmal zu dieſen 6. Rehlr. verbunden ſeyn,
indem er in dem Kaufcontraete der Mutter nichts mehr, als die freye
Wohnung, und dieſes noch darzu freywillig, verſprochen, demnach
muͤſſe die Mutter ſelbige in natura annehmen, und koͤnne keineswe⸗
ges Geld dafuͤr fodern. Alldieweil aber die Obrigkeie zum Grunde
vorigen Beſcheides geſetzet, daß zwiſchen beyden Theilen keine Ver⸗
traͤglichkeir zu hoffen, bey welcher Bewandniß derſelben gar wohl
freygeſtanden, in Verhuͤtung des zwiſchen Mutter und Sohne ent⸗
ſtehenden ſtetigen Streits, und daraus zu beſorgenden Aergerniſſes,
ſtate der Miethe ein gewiſſes Geld zu ſetzen; So haben wir Beklag⸗
ten am wenigſten zu graviren vermeyner, wann wir ihm die Wahl,
Lonm, Fdll. 22 ent⸗

—

362 MEDTTAT. AD PANDECT.

0MR——ð

entweder noch einmal ſo viel zu, geben, oder aber der Kilagerin e eine
anderweite Miethe in natura zu ſchaffen, auferleget.

SP ECIME N CCCCLXIX.
MEDITATIONVM AD. PANDEGTAS
D FIB. XrII. TLTY. .

eVBTIGAITONE SEN.
TENTI.

Judici Fentention 4 calegi zuriaie obtentam nec oorrigere, 8
ne- mutare, nec totam aut partem ejus ſugbrimere licet. .
II.
Judex ne tune quidem, quum ad ſui informationem 70a*
