ſe ad heredes §. 2. I. de Fidejuſſoribus, C. El. Sax. 20. Part. 2.

quorum ſcientia non deſideratur, quum heredes ex ære alieno
etiam, quod diuriſſime poſt defuncti mortem emerlit, tene-
antur. Deinde norum eſt ex §. 3. J. & L. 6. §. 2. Je Fidejuſori-
bus, fidejuſſorem etiam futuræ obligationi accedere poſſe.
Nihil ergo intereſt, debitum vivo illo cœperit, an poſt
mortem demum. Obligatio ejus hoc caſu in pendenti eſt,

TL. 16. §. 5. de Fidejußorilus, atque adeo eodem modo
etiam in heredes, qui una cum illo perſona ſunt, trans-

fertur.

fertu
(1010
ges,
deſſe
dennt
diſeſ
nuure,
ihnen
digkei
ihel
der g

Ce

En

Niigenn,

Pge

Phent.
rum plcl
tor Ohnlg
dere M

I N in

Utog i H

uſionen

r, teum.—
m Oblien

lmngue u
ſuibend
deillone
10 Mt

XEle enn

nerlit ten

lere plk
t, 1n N

encett d

lem m

n, rn.
n.

SP. DXXIII. DE FIDEITUSSORIBU8s. s„

fertur. Sic Cri Helmſtadienſes menſe Februario anni

cClioIoCCXXIX. reſponderunt: Die Rechte verordnen ſchlechterdin⸗

ges, der Erbe des Buͤrgen ſey zu eben dem, worzu ſein Erblaſſer, in
deſſen Stelle er tritt, verbunden, demnach muß er auch vor die Schul⸗

den, welche nach des fide juſſoris Tode gemachet worden, ſtehen, da

der fide juſſor generaliter alle kuͤnftige Schulden uͤbernommen, und
dieſe ſeine Obligation bey ſeinem Abſterben auf ſeine Erben conti⸗
nuiret, ſolche Erben auch dadurch, daß das Koͤnigliche Steuer⸗Amt
ihnen von der Buͤrgſchaft keine Nachricht gegeben, von ihrer Schul⸗
digkeit nicht befreyet worden, nachdem die Rechte einen Glaͤubiger
nirgend verbinden, nach Abſterben ſeines Buͤrgen, deſſen Erben von
der geleiſteten Buͤrgſchaft zu benachrichtigen.

XV.

Creditor, ui 4 provocationem delitoris perpetuum ſilentium

impondtur, actionem Nuanm contra ſidejuſſorem perdit.
XVI.
Perdit e-andem, qui jei in concurſu contra delitorem zcitats
Macladi patitur, niſi vel ante præcluſionem fidejuſſo-
rem interpellarit.
XVII.
vel oRendere poß t, nibil ſibi ex voncurſu ſperandum fuige.

Qe Paulus in L. 129. F. I. de Reg. Jjuris ait: Quum Prin
. cipalis cauſa non conſi iſtit, ne ea quidem, quæ ſequiun-

zur, locum habent, hoc jam ante eam recta ratio dictitavit.

Eſt ergo naturalis civilisque juris, ut, exſtincta obligatione

debitoris, etiam obligatio fidejuſſoris exſtinguatur. Qua
ſola regula conſtabilita, Heringius de Fidejuſſoribus c. 20.

non opus habuiſſet ſingulares undequadraginta modos, qui-
bus fidejuſſio finiatur, facere, quum magna iſtorum modo-

rum pars una illa regula comprehendi potuiſſet. Et po-
888 88 3 terunt

978 MEDITAT. AD PANDECT.

terunt ex illa novi modi fide juſſionis finiendæ, de quibus Herin-
gius non cogitavit, exſculpi; ut ecce, ſi creditori pœna per-

Petui ſilentii ratione debitoris impoſita fit, eadem pœna etiam

nde juſſori proderit. Qua de re dictum eſt in Specim. LXXXI.
de Proceſſu provocatorio, med. ult. oſtenſumque, creditorem,
cui ad provocationem debitoris principalis non reſpondenti

perpetuum ſilentium impolitum eſt, fidejuſſorem deinde con-
venire non poſſe. Sed ibi de proceſſu ſaltem provocatorio

actum fuit. Num vero idem ad pœnam præcluſi, quæ in con-

curſibus creditorum his, qui nomen ſuum profeſſi non ſunt,
imponitur, trahendum eſt, ut ſcilicet hujusmodi creditor per

hanc præcluſionem jus agendi & contra fide juſſorem amittat?
Ita puto. Equidem objici poterit, creditori nec neceſſe eſſe,
ſeſe concurſui contra debitorem excitato immiſcere, ſed lice-

re confeſtim adverſus fidejuſſorem agere. Verum hoc eſt.

Sed tamen id eousque ſaltem licet, quousque actio ipſa adver-

edehnoren ſupereſt qua ſublata, tollitur omnis obligatio
ejuſſoris. Curandum igitur erit creditori, ut illam con-

ſervet, quo hanc etiam integram retineat. Aecedit alia
ratio, quod nempe fidejuſſor per L. 21. C. de Fidejuſſoribus

non prius ad ſolutionem urgeri poſſit, quam creditor actio-
nes ei adverſus debitorem cedat. Quodſi ergo creditor

has culpa ſua amiſit, fidejuſſorem ad ſolvendum urgere pla
ne non poterit. Nec cogitur creditor invitus Oncu li
ſe immiſcere. Poterit enim re integra, antequam ſententia
præcluſive feratur, fide juſſorem interpellare &£ ceſtomem

actionum ſuarum offerre. Quod ubi non fecit, damnum
inde ortum ſuæ negligentiæ adſeribat. Tunc tamen ſi n.
tentia præcluſiva non perimit actionem contra ſide uſſo.
rem, quando creditor liquido oſtendere poreſt, ſe, 1 vel

maxime nomen in concurſu profeſſus eſſet, nihil tamen

annj

feine 4

effecturum fuiſſe. Sic Cti Helmſtadienſes menie Auguſto

Anni
te
derdar
r dent
ſconf
ſeinen⸗
ſeſtiht
ſch di
Nechte

den de
ſproch
Liget,
wder!
nocht⸗
die e
vhrde

later

— ——

—
Aidueſn
eng
n Penti⸗
Credhen
reſpent
ndeinkegg
Prorerm

IUe inet

ell nonſi
crector .

rem ami

necelteih
re, ſalii

rum Mt
Nce.
nisOn
t ülna.
Acten a
iSi)nk

ditor Ai,
credlt
urgere

CconuI
n ſenena
celinnen

1, Cumnon

lamen ſa.
fidejlA
ſe, i NH

hil tanen

Augn

.

Sp. DXXIII. DE FIDEIUSSORIBUS. 37

unni Clo o CcxvIII. judicarunt. Beklagter iſt aus einem vor ſei⸗

nem Bruder unterſchriebenen Buͤrgſchaft⸗ Scheine zu Bezahlung

der darinnen enthaltenen umma condemniret worden, weshalben

er denn Reviſion eingewendet, und zu deren Behuef vornemlich die⸗
ſes anfuͤhret, Klaͤgerin habe ſich mit ihrer Foderung bey dem gegen

ſeinen Bruder als dem Haupt⸗Schuldener entſtandenen Concur-
ſe nicht gemeldet, ſondern ſich precludiren laſſen, und komme folg⸗
lich die exceptio Præcluſionis ihm als dem Buͤrgen bekannten

Rechten nach gleichfalls zu ſtatten, da zumal Klaͤgerin ihm nunmehr

keine actiones cediren koͤnne. Gewinnet es alſo bey dieſen Umſtaͤn⸗

den das Anſehen, ob haͤtte Beklagter von angeſtellter Klage losge⸗

ſprochen werden ſollen. Alldieweil aber Klaͤgerin deutlich genug ge⸗

zeiget, und Beklagter ſelbſt nicht in Abrede ſeyn kann, daß in dem

wider Hajo Gerdeſſen entſtandenen Concurſe einige der Klaͤgerin
noch vorgehende Glaͤubiger nichts erhalten, folglich ihr Angeben und

die Ceſſio actionum an Beklagten doch nur vergeblich geweſen ſeyn

wuͤrde; So haben wir den vorigen Beſcheid beſtaͤtiget.

COAOLLANIVM.

Inter vanas, quibus jurisconſultorum commentarii ſcatent,
quæſtiones hæc etiam eſt: utrum Chriſtus fidejuſſor an ex-
promiſſor dicendus ſit; quam operoſe tractat van der Mue-
len in foro conſcientiæ Part. 1. quæſt. 1I6. arque ſic tandem
decidit, ut dicat, Chriſtum in verere teſtamento fidejuſſo-
rem fuiſſe, in novo expromiſſorem eſſe. Id quod ei tam cer-
tum eſſe videtur, ut neminem hic cæcutire poſſe confidat,
niſi cui cornea fibra ſit. Ego itaque, mihi corneam fibram
eſſe fatebor. Omnis ſide juſſor ſupponit, eum ipſum, pro
quo fidejubet, creditori ſatisfacturum eſſe, atque in even-
tum, ſi id non fiat, ſe ſoluturum promittit. Verum Chri-
ſtus etiam in vetere teſtamento ſcivit optime, homines ju-
ſtitiæ divinæ ſatisfacere nulla ratione poſſe, atque confe-
ſtim ſe pro iis ſatisfacturum pollicitus eſt. Itaque expro miſ-
ſor fuit, non fidejuſſor. Conſentit mecum Teſaia LI. Z V.

—

380 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECGIMEN DXIBF
MEDITATIONVM AD. PANDECI. AS
AD L. L B. XLVI. TIT. I.
DE.

STRICTA FIDEIUSSIONUNMNM

.
Dricta fdejuſſzonum interpretatio juris naturalis eſt.
II
Itaqgue adbuc hodie locum invenit.
IIE.

Fidejuſſor ad uſuras, de quibus tempore contraéhti debiti CW

initæ fdejuſſtonis nibil dictum fuit, baud obligatur.

Juſſiones ſtrictiſſzime interpretandæ ſunt; tanquam ex fonte

quodam profluere. Si regulam hanc tollis, maximam

doctrinæ de fide juſſoribus, quæ in corpore juris Ro-

mani traditur, partem tollis, atque novum, ex quo

lites fidejuſſoriæ dirimantur, principium nobis ſugge⸗

ras, neceſſe eſt. Atque ſunt tamen, qui illud faciunt.

Eſt inter eos Ludovici in Doctrin. z. tit. de Fidejaſſori-
Jus §. 9. qui regulam illam hodie locum invenire ne-

gat.

Nuii controverſiarum, quæ circa fidejuſſiones na-
ſeuntur, deciſiones, quæ paſſim in jure civili re-
periurtur, cum cura conſiderat, inveniet, eass,
ſi non omnes, plerasque tamen, ex hac regula: Fide-

de
vie
trl

te

1V.
e
I.
N.

feſir,.

SP. DXXIV. DE STRICTA FIDEIUSS. IN TERPRET. 88:

gat ideo, quoniam differentia inter contractus bonæ fidei &
ſtricti juris ceſſet. Ego quidem, diſcriminis iſtius, quod nulla
naturalis ratio, ſed ſubtilitas veterum Crorum atque peculia-
ris judiciorum Romanorum facies, nunc penitus mutata, olim
introduxit, uſum hodie non ſupereſſe, largior facilis. Sed
propterea ſtrictam fidejuſſionum interpretationem non tollo,

quæ non ex obſoleta contraétuum ſtricti juris indole, ſed ex

recta ratione & analogia juris noſtri provenit. Nempe L. 99.
pr. de Ferb. obligat quæ verba contractus in dubio contra ſtipu-
latorem, qui late ea concipere debuiſſet, explicari jubet, juris
naturalis ſummæque æquitatis eſt, atque ad omnia pacta &
contractus, etiam bonæ fidei, pertinet. Pertinet igitur & ad
fidejuſſiones, quamvis eas contractibus bonæ fidei accenſere

hodie velles. Creditor enim, ad quem omnis ex fide juſſione

utilitas redundat, quousque eam extendi cupiat, declarare

Pi lc
atur.

ufſioree n
gre cinlin.
Veniet, e5
Gl: Ni.
im er ſon,
„ Maxinur
juris N.
„ ex
is en
ud kciun
venlte k.
A4

aperte debet. Fide juſſor vero, qui nullum ex fidejuſſione ſua
emolumentum ſperat, id ſolum, quod creditor elare præ ſe tu-
lit, promiſiſſe cenſetur, nihil ultra. Itaque, diſſentiente quam-
vis Ludovici ego cum Ctis Vitembergenſibus, apud Bergerum
in elettis diſe. Jor. Supplem. P. I. pag. 833. ſtatuo, adhuc hodie
ſecundum legem 68. §. I. de Fidejuſ-. judicari, atque tune, quum

nulla uſurarum mentio tempore contracti debiti & initæ fide-

juſſionis facta fuit, fide juſſorem, qui ſimpliciter fidejuſſit, ab
uſuris abſolvi debere. Sic mecum [Cti Helmſtadienſes menſe
Junio anni Clo 19 CC XXVIII. judicarunt: Daß zwar das den 9,
September 1727. geſprochene Urthel, der Reviſion ungeachtet, ſo
viel das Capital betrift, zu beſtaͤtigen, Beklagter jedoch mit Erſtat⸗
tung aller Unkoſten auch Bezahlung der Zinſen zu verſchonen ſey. V.
R. W. Rat. dec. Beklagter iſt aus einer von Andreas Clauſen vor
dem nunmehr verſtorbenen Jacob Stubben im Jahr 1706. geleiſte⸗

ten Buͤrgſchaft elanget worden. Nun haben wir zwar nicht um⸗
hin gekonnt, die vorige Urtheile zu beſtaͤtigen, gleichwol Beklagten

Tom. VIlI. Ttr II mit

—

882 MEDFTFAT. AD PANDECT.

mit Erſtattung der Unkoſten, ingleichen mit den Zinſen verſchonet;,
in Anſehung, daß in dem zum Grunde des ganzen Proceſſes gelegten
Protocolle keiner Zinſen gedacht wird, folglich die Verordnung
der Rechte in L. 68. §. I. de Fidejuſſoribus allhier ſtatt finden muß,
da zumal ohnedes Klaͤgere ſeit 1706. bis 1722. die Sache liegen,

und alle diejenigen Perſonen, welche von derſelben einige Wiſſen⸗
ſchaft haben koͤnn n, abſterben laſſen, alſo die durch ihre eigene
moram ſo hoch angeſchwollene Zinſen dem Buͤrgen, welcher ſich
dazu niemalen verbuͤndlich gemachet, auch ſelbſt keine moram be⸗
gangen, nicht abfodern koͤnnen.
Fidejuſſor oficialis nec ad mulätam nec ad ſumtus ju-
dicii obligatur.
x eodem, quem modo indicavi, fonte fluit & alterum
hoc, eum, qui pro magiſtratu, adminiſtratore aut offi-
ciali alio fidejuſſit, ad damna quidem, quæ ille in officio
dedit, ſarcienda, ſed non ad mulctam, in quam ille ferſan

propter perfidiam condemnatur, nee ad ſumtus judicii con-

tra illum peracti, obligari. Sancitur hoc clare in L. 69. pr.

de Fidejuſ. & L. un. C. de Periculo eorum, qui pro megiſtr.

interv. Nec ſecus eſt hodie per ea, quæ in præcedentibus
dixi. Sic certe, me interprete, reſponderunt Cti Vitem-
bergenſes menſe Februario anni CIo lo cciN. Iſt Sebaſtian
Fesken, Ober⸗Accis-Einnehmern zu Goͤrlitz, um, daß er
die Accis-Gelder angegriffen, eine zehenjaͤhrige Landes⸗Ver⸗
weiſung zuerkannt worden. Nachdem er aber die weggenom⸗
mene Gelder voͤllig erſetzet, und alſo der eingehobenen Acciſe
wegen nichts ſchuldig verblieben, darneben ſeine Rechnungen

juſtificiret, hat er von Koͤnigl. Majeſtaͤt nach vielen Supplici-

ren und Bemuͤhen die Gnade, daß die zuerkannte zehenjaͤhrige
Landes⸗Verweiſung in eine Geld⸗Buſſe von 40. Reichs⸗Tha⸗
ler

n deſte
elleg Nle
Vroſen
inde r

t Nate .
Nemonn

ii..

it⸗ Dern

tore Mroft
e in obe
ille ken

judicia

in l/,

o NiNAHH
Aeeennde

Cä N.

e Sekia

n, NM
endes,D

ehen 4

1 Sno

Gehene
ichbAe
. .
3

SP. DXXIV. DE STRICGTAFIDEIUSS. INTERPRET. g8:

ler verwandelt worden, erhalten. Da er nun ſolche 40. Thaler
wie auch ſeine Inquiſitions- und andere diesfalls aufgewendete
Unkoſten zu zahlen, nicht vermogt, hat die General-Accis In-
ſpection Johannen Sophien Stemplin und Reginen Sophien
Kreugemannin, welche beyde ſich fuͤr o gedachten Fesken bey An⸗
tretung ſeines Amts in Buͤrgſchaft eingelaſſen, dieſerwegen in An⸗
ſpruͤch genommen, und proceſſum exſequutivum wider ſie ange⸗
ſtellet, wannenhero der Herr, ob ermeldete Stemplin und Kreuge⸗
mannin zu Bezahlung dieſer 40. Reichs⸗Thaler und der aufgewende⸗
ten Inquiſitions- und andern Unkoſten angehalten werden koͤnnen,
zu wiſſen verlanget. Ob nun wol an Seiten der General-Accis In-
ſpection angefuͤhret werden koͤnnte, daß angeregte Caution gene-
raliter eingerichtet, und nicht blos auf die oft beruͤhrtem Fesken an⸗
vertraut geweſene Accis-Einnahme zu Goͤrlitz reſtringiret worden,
ſondern darinnen, daß ſie, wenn ſelbiger wegen der ihm anvertraue⸗
ten Verrichtungen in Anſpruch genommen werden ſollte, dafuͤr haf⸗
ten wollten, ausdruͤcklich enthalten, und aber in dieſe Strafe ſeiner

bey ſothaner Einnahme veruͤbten Untreu halber verfallen, dahero deſ⸗

ſen Caventinnen ſich mit Beſtand der Zahlung nicht entbrechen
moͤchten, wenigſtens doch die Unkoſten, ſo auf ſeine Inquiſition ge⸗
wendet, zu uͤbernehmen pflichtig waͤren. Dennoch aber und dieweil
alle fide juſſiones ſtrictiſſime zu erklaͤren, und auf diejenige Faͤlle,
welche nicht deutlich in denenſelben enthalten, keinesweges zu
erſtrecken, dannenhero ein Buͤrge nicht allein nicht zu Zahlung
der aufgeſchwollenen Zinſen, ſondern auch nicht einmal zu Er⸗
ſtattung des Intereſſe, oder der per accidens verurſachten Schaͤden
und Unkoſten, angehalten werden kann, L. S8. de Eo, quod certo loco,
L. ult. de Fidejuſſ. es waͤre dann, daß e ſich ad omnem cauſam,

vor allen Schaden und Koſten, zu ſtehen, verbunden, dergleichen

aber in gegenwaͤrtigem Falle in der Kreugemannin Obligarion nicht
erfindlich, als welche nach gewoͤhnlicher Art der Buͤrgſchaften einge⸗
richtet, und ſich nicht weiter, als auf Feskens Einnahme und Ver⸗
TrI tt 2 rich⸗

984 MEDIFTAT. AD PANDECT.

richtungen erſtrecket, Verba enim ſecundum fubſtratam materiam
& naturam contractus ſunt interpretanda L. 81. de Reg. Jur. .
uͤberdem der, welcher vor einem in Amt und Pflicht geſeſſenem Bouͤr,

ge wird, deſſen delicta und Strafen uͤber ſich zu nehmen nicht gehal⸗

ten iſt; So mag Regina Sophia Kreugemannin weder der Se⸗

baſ tian Fesken zuerkannten Geld⸗Buſſe, noch der auf ſeine Indui-
ſition gewendeten Unkoſten halber belanget werden.

V.

Fidejuſſor, qui ſe ad omnem ecauſam obligat, && ad uſuras, &
mulctas, & ſumtus litis obligatur.

æ& theſis & recte rationi convenit, & in L. 54. pr. Locan
& L. 56. §. 2. de Fidejuſ. fundata eſt, & altera parte re-
ſponſi quod in præcedente meditatione commemoravi, egre-
gie illuſtrabitur: Dahingegen was die Stempelin betrift, weil
zwiſchen einem Buͤrgen, welcher ſich ſchlechterdings und einem ſol⸗

chen, welcher ſich expreſſe ad omnem cauſam obligiret hat, dieſer

merkliche Unterſcheid iſt, daß jener zwar nur wegen der Haupt⸗

Schuld, dieſer hingegen auch des Intereſſe und aller uͤbrigen occa-

ſione der Haupt⸗Obligationherruͤhrenden Præſtationen halben be⸗

langet werden kann, ferner die Regel, quod fide juſſores magiſtra-
tuum & officialium ad pœnam non teneantur, in L.68. pr. de Fi-
dej uß deutlich dahin reſtringiret wird, ſi eam non ſpoponderint,
indem bekannten Rechtens, daß ein Buͤrge, daferne er will, ſich vor
einem anderen gar wohl, auch der Strafe wegen zu haften, anhei⸗

ſchi machen kann, Saͤchſiſches Land⸗Recht L. 2. art. 9. L. 26, G
Fidejuſſ. welches denn, daß es von der Stempelin allhier geſche⸗
len, wegen der in der Buͤrgſchafts⸗Verſchreibung ſtehenden

deutlichen Worte: Wenn Feske bey ſeiner kuͤnftigen Verrich⸗

tung der hochloͤblichen General-Accis-Inſpection etwas ſchul⸗

dig verblieben, oder von derſelben ſonſt in Anſpruch genom⸗

men werden ſollte ꝛc. nicht mag geleugnet werden, als wodurch

2

Apr.
Be

emmn

tur!
rune

ſidej
prine
cau
brus

rit

ſeit
wol

Atie
Zeit
daß

De⸗

E

NeNe
ſſeneng,
Anichgg
eder de 6
ſeine n

4 ſunn

S4rbus
Ta Pente .
ormien
Uetiſt,
ndeene
rhot e
der dg
Prigene
n heihne
esmplr.
6Nyrali
poncerit
lh ſchen
ſteh, clſe
9. L4l
hier geſe

ſieheeon.
1 Penh.
was dl

ich genn

1 tone

D
I

2

Sp. DXXIV. DHE STRICOTAFIDEIUSS IN TERPRET. g85

ſie ſich Zweifels ohne ad omnem cauſam, ſive ad omnem ex
ejus adminiſtratione quocunque modo provenientem obli-
gationem verbunden hat: So mag dieſelbe zu Zahlung der Se⸗
baſtian Fesken auferlegten Geld⸗Strafe von 40. Reichs⸗Thaler,
wie auch zu Abtragung der auf ſeinen Proceſs gewendeten Unko⸗
ſten, und zwar, weil die Schuld an ſich ſelber liquid, die Buͤrg⸗
ſchafts⸗Verſchreibung auch auf alle Faͤlle deutlich eingerichtet, ex⸗

ſequutive gar wohl belanget werden.

2 7 VI.
Fidejuſſor, qui ſe tanquam debitorem principalem obligat, iz
omnem cauſam ſidejuſſilſe cenſetur.
uog in L. 54. pr. Locati dicitur, eum, qui in omnem
cauſam fidejuſſit, etiam uſuras debere, dubium qui-

dem non habet. Sed apud Germanos tamen controverti-

tur nonnunquam, quæ formula vernacula Latinæ iſti: in
omnem cauſam; reſpondeat. Et ego quidem cum Habnio
ad E'zſembecium tit. de Fidejuſſoribui n. 6. exiſtimo, eum
fidejuſſorem, qui ſe ſtylo hodie uſitato tanquam debitorem

principalem, als Selbſt⸗Schuldner, obligavit, in omnem

cauſam fidejuſſiſſlſe. Sic ICti Helmſtadienſes menſe Fe-
bruario anni cio 10o CC XXII. judicarunt: Daß Beklagte Klaͤ⸗
gerin annoch 580. Reichs⸗Thaler, 3: Groſchen, und die davon
ſeit Michaelis 1716. aufgeſchwollene Zinſen, ingleichen die ſo
wol Rechts⸗kraͤftig erkannte, als nach dem Judicato pvom 26.

Ahpril 1712. quf Exſecutionen, Immiſſionen, Arreſte und Ta-

xationen gewandte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig ſeynd. V. R.

W. Rat. dec. Die Frage iſt, ob Beklagte von der Verfal⸗

Zeit eines jeden Termins an Zinſen zu entrichten ſchuldig ſeynd.

Beklagte wollen ſich zu ſolchen nicht verſtehen, aus Urſachen,

daß die Rechte einen Buͤrgen von Zahlung der Zinſen befreyen.

Dieweil aber dennoch der Beklagten Erblaſſer ſich als einen

Selbſt⸗Schuldner, das iſt in omnem cauſam, verbuͤrget,
XIE tII è3 mit⸗

886 MEDTTAT. AD PANLZCT.

mithin auch vor die Zinſen ſtehen muß: So hat die Beantwortung

dieſer Frage nothwendig wider Beklagte ausfallen muͤſſen.
VII.

Simplex dejuſſor etſi non ad uſuras, tamen 44 Pice 3

obligatur

(Satiter huic theſi obſtare videtur lex ult. de Fidijuß- i
J

qua fidejuſſor rei propterea, quod reus Poſſeſſionem

reſtituere noluit, & ideo magno condemnatus eſt, in am-
plius teneri negatur. At enim vero in b. L. non de fructi-

bus, ſed de pœna contumaciæ agitur, quæ utique fide juſſo-
ris obligationem augere nequit. In fructibus tamen ſecus,
qui non extrinſecus adveniunt, ſed in ipſa, pro qua fidejuſ
ſum eſt, re ex obligatione naſcuntur, atque ejusdem pars

funt. Res optime in L. 8. de Eo, quod certo loco explicatur.

Ea, quæ obligationi principali naturaliter inſunt, augent
quoque fidejuſſoris obligationem, non ea, quæ illi extrinſe⸗

cus accedunt. Sed, ut recke intelligar, exemplo opus eſt.

Fidejuſterat quis pro adminiſtratore metallifodinarum. Is

adminiſtrator merallifodinas ſibi creditas improbe alienarat,

ignaris dominis. Hi itaque, quum metallifodinas ipſas recu-
perare non poſſient, nec adminiſtrator ſolvendo eſſet, a fide-

juſſore & æſtimationem alienatarum fodinarum & proven-

tus, quibus exciderant, Petebant. Fidejuſſor æſtimationem
rei ipſius offert, negat vero, ſe in proventus teneri, quod hi
uſurarum rationem haberent. At Cti Helmſtadienſes menſe
Februario anni cio 10 CC XXIX. illum in hos quoque conde-
mnarunt: Was die Frage betrift, ob die von dem ſeel. Rath

Hanſen vor dem Berg⸗Secretario geleiſtete Buͤrgſchaft auf die
fehlende Kuxe allein zu reſtringiren, und nicht auf die Zinſen

und Ausbeute zu erſtrecken ſey; ſo giebt der Lex un. C. de
Perieulo eorum, qui pro magiſtratibus intervenerunt klare
Maaſſe „daß derjenige, welcher vor einem Adminiſtratore
Publi

Pr

Uredl

Megt

6p. DXXV. DE BENEFICIIS FIDEITUSSORIIS. 88y
ſiſen. 8 publico in Buͤrgſchaft tritt, alle bey Gelegenheit ſolcher Ad-
miniſtration gemachte Schulden und verurſachte Schaͤden be⸗
Zzahlen muͤſſe, auch iſt des Koͤniglichen Berg⸗Amts bey Anneh⸗
mung der Buͤrgſchaft Intention ſonder Zweifel geweſen, den
,itn. Buͤrgen zu Bezahlung alles deſſen, was der Berg⸗Secretarius
ecNi ſelbſt auf den Fall einer Malverſation haͤtte bezahlen muͤſſen,
h lnn anzuhalten. Demnach iſt ſolche Buͤrgſchaft nicht blos auf die
el,nn abhanden gebrachte Kuxe, ſondern auch auf deren Ausbeute oder
nettk fructus, welche einen weit groͤſſern faveur, als die bloſſe Zin⸗
e fce ſen, haben, zu erſtrecken.
imen ſen
udeng SPECIMEN DXXV.
e MEDIIATIONVM AD PANBECIAA
“ 4AD EIE. XrI. TI E
o oP D Z
Sipsdun. MUM
eſet fe I.
“ Creditor ante exeußionem debitoris actionem contra Sdejuſo-
Nanckt rem non babet.
Nlesdeaen II.
ue coNl DM
e. N kaitur buie neque præſerilitur.
hoſt lf G
n 0OH Weque perpetuum Zlentium ereditoribus in concurſu ontra
Gud H kidejuſorem impoſitum nocet.
Unitkrine 4

ꝛA Bene.

388 MEDFTAT. AD PANDECT.

eneficium excuſſionis, quod fidejuſioribus in No.

vella 4. c. I. tribuitur, efficit ſine dubio, ut actio
contra fidejuſſorem prius, quam debitor excuffus
eſt, non naſcatur. Ex quo multa conſequuntur. Pri-

mum fidejuſſor præfſcriptione ſe tueri non poteſt, quum.

diu actio contra debitorem ſalva eſt, etſi fidejuſſor intra
centum annos nec conventus nec interpellatus ſit. Non
potuit enim conveniri, nec interpellari. Deinde, ſi an-
te excuſſionem debiroris concurſus creditorum contra fide-
juſſorem excitetur, atque in eo perpetuum filemtium his,
qui nomen ſuum inter creditores profeſſi non ſunt im-
ponatur, hoc tamen actionem, quæ ex fide juſſione ori-
tur, non perimit. Præcluduntur namque illi ſaltem, qui
agere potuerunt, non hi etiam, qui actionem poſtea de-
mum conſequuti ſunt, quibusque, ſi ante quid moviſ-
ſent, exceptio nondum natæ actionis obſtitiſſet. Exem-
plum tale menſe Januario anni clo 10 CC XXIII. habuimus:
Excitabatur eodem fere tempore & contra debitorem
& contra fidejuſſorem concurſus creditorum, fed ta-
men in diverſis judieiis. Creditor, qui ex patrimonio
debitoris ſibi ſatisfieri poſſe ſperabat, inter ejus credite-
res tantum comparebat, de fidejuſſore non ſolicitus.

6

2

Videt ergo tranquillus, confurgere undique creditores ad

verſus fide juſſorem, citari ceteros publice, & non com-
parentes ad perpetuum filentium damnari. Videt, in-
quam, hæc creditor immotus, cœptumque contra de-
bitorem judicium continuat, ſed in eo præter omnem
ſpem atque exſpectationem ſuam in ultimam chirogra-
phariorum claſtem reiicirtur. Tum demum fidejuſſo-
ris reminiſcitur, atque ejus concurſui ſeſe immiſcere
conatur. Objiciunt ceteri perpetuum ſilentium, omni-
bus, quotquot nomen ſuum profeſſi non ſint, impofi-
tum.

en
(o ſei

guer
uum
gere;
lator
dunt
ciotil
inven
derit
injn
ſent
P.1
hen
debi
hoe
1

Ntor eag
n
otel,
dejult
tus n
einde, 1
n connt
Clemiunk .
n ſt, D
inliore .
ſilen,,
N poſte e
God mm
1 hubrig
1n Ehiorer
im, kt
Parimni,
ezs crtin
on ſolen
echitored
non en
Videt,
or I
r Onmen
chiteon
fidetl .

immiſdn

n, Oh.:
3 inpot

na

* Ssp. DXXV. DE BENEFICIIS FlIDEIVSSORIIS. 889

tum. At Cti Helm ſtadienſes hoc ad eum pertinere negarunt:

Daß Wilhelmen Hollen ein gleiches Recht mit andern Meckley⸗
und Vergantungs⸗Glaͤubigern zuſtehe. V. R. W. Rat. dec. Die

Entſcheidung dieſes Proceſſes kommt auf die Frage an: Ob das in

Heinrich Logemanns Concurſe von Burgermeiſtern und Rathe ge⸗
ſprochene Præferenz und Præcluſiv-Urthel denjenigen Glaͤubigern,
welche bey dem wider den Meckler Logemannen vorher eroͤfneten und
in der Appellations-Inſtanz befangenen proceſſe intere ſſixet gewe⸗
ſen, mithin an Heinrich Logemannen, als des gedachten Mecklers
Buͤrgen, zu fodern gehabt, ſich gleichwol bey deſſelben Concurſe
nicht gemeldet, nachtheilig ſey. Dieſeshalten wir nun nicht davor,
ſondern glauben, es ſtehe gedachten Glaͤubigern ihr Recht annoch offen.
IV.
Fidejuſſor beneficium excußſonis tunc non habet, quando lis eum
debitore principali multis dificultatibus innexa eſt.
eneficium excuſſionis fidejuſſoribus in Novella. 4. c. I. tri-
buitur, atque ibidem ſaltem uno caſu denegatur, quan-
do ſcilicet debitor principalis abſens eſt. Ex ratione tamen,
quæ confeſtim ſubjicitur: acerbum eſt, oreditorem mittere alio,
quum poſyt mox interceſſorem, aut mandatorem,aut. ſonſorem exi-
gere; apparet, eam exceptionem latius patere ex mente legis-
latoris. Agnoſcunt hoc interpretes, variasque ampliationes ad-
dunt. Ajunt nempe fidejuſſorem fruſtra ſe excuſſionis benefi-
cio tueri, ſi debitor habeat quidem bona, ſed quæ emtorem non
inveniant, ſi habeat res extra territorium ſitas, quæ& de facili ha-
beri non poſſunt, ſi præſens quidem ſit, latitet tamen, ſi potens,

injurioſus & rixoſus ſit &c. Vide Gothofredum ad Auth. Præ-
ſente C. de Fidejuſſoribus & Heringium de Fidejuſſoribus cap. 27.

P. I. n. 24 I. 243. 263. 273. Ego vero omnia illa paucis compre-
hendo, ac dico, benefieium exeuſſionis ceſſare, quoties lis cum
debitore principali multis difſicultatibus innexa eſt. Convenit
hoc naturæ negotii & contrahentium intentioni. Namque cre-
Zom. VII. Duuuu V ditor

*

=

899 AlEDITAT. AD PANDECT.

ditor ideo fidejuſſores accipit, ut via commoda & ſecura ſſum

conſequi poſſit. Hane vero non haberet, ſi prius cum debitore

litis intricatioris moleſtiæ ei devorandæ eſſent. Ceſſat ero

tunc ſaltem excuſſio, quum debitor idoneus eſt, h. e. æqua

facilitate, quam fidejuſſor, conveniri poteſt. Idoneitas au.
tem non tam ex facultatibus & patrimonio, quam ex filce
& conveniendi facilitate, æſtimatur, L. 2. pr. Qui ſatisdaren,

L. IIZ2. J. I. de 'erborum obligat. Adſentit mihi Lauterba-
chins in diſſert. de Benefcio excuſſionis §. 42. Atque ſic IC
Helmſtadienſes menſe Septembri anni clo 1o ccxvVII. nomine
ſenatus Magdeburgenſis jud'cgrunt ex his rationibus: Die
exceptiones ſcheinen von einiger Erheblichkeit zu ſeyn, indem,

was die exceptionem excuſſionis betrift, Klaͤger doch nicht ſa⸗

gen kann, daß er des verſtorbenen Haupt⸗ Schuldeners Vermoͤ⸗

gen voͤllig excutiret, deſſen Wittwe zum richtigen Beweis ihrer
illatorum, unter deren Vorwand ſie den groͤſten Theil des Nach:
kell es zu ſich genommen, angehalten, und die angegebene Schuꝛ⸗:

den Poſt bey Poſt ausgeklaget, bey welchen Umſtaͤnden es das Anſe⸗

hen gewinnet, ob haͤtte die angeſtellte Klage bis nach geſchehener Ex.
cuſſion des Haupt⸗Schuldeners und deſſen Erben ausgeſetzet wer⸗
den ſollen. Alldieweil aber Klaͤger wenigſtens ſo viel beygebracht,
daß die wuͤrkliche Schreinertſche Verlaſſenſchaft geringe, der Witt⸗

wen IIlata bereits einiger Maaſſen beſcheiniget, und die ausſtehende

Schulden, wenn ja davon noch etwas zu hoffen, nicht ohne groſſe

Muͤhe, Zeit und Koſten ausgeklaget werden koͤnnten, und denn die

exceptio excuſſionis bey dergleichen Umſtaͤnden und klar hervor,

ſcheinenden Schwuͤrigkeit hinwegfaͤllt, wohin auch die Magdebur⸗

giſche Policey⸗Ordnung cap. 53. §. 7. in his verbis: Die Zah⸗
lung koͤnnte ohne ſchwere Koſten nicht erlanget werden; ab⸗

zuzielen ſcheinet; So haben wir voriges Urthel beſtaͤtiget.

lI

lere
niri
er,
U
ann
vor

agſ

non
ſion
filt
2n
den

ein

pen
wel

o

ſchn

Die

SP. DXXV. DE BENEFICIIS FIDEIUSSORIIS. g, 1
Lennn .
Dcun V.
(i Cehat benefeium exouſſionis poſt mortem debitoris, ſi Zuiden actio
a contra plures usdem hereges inſtituenda eſſet.
H ncommodo adfi ci actorem, quando defenſio per plures rees
i ſeit ſcinditur, Mpianus in L. y. S. 7. Judicatum Jolvi recte ait.
nid lain Itadue ſi debitor moritur, pluresque heredes relinquit, in-
treſ ter quos ipſo jure actio diviſa eſt, ſidejuſſor confeſtim conve-
cwl m. niri poteſt, nec beneficium excuſſionis habebit. Nam Per
kinnin⸗ 8 ea, quæ ante dixi, difficultas conventionis excludit benefici-
1ſen i um excuſſionis. Sic Cri Helmſtadienſes menſe Januario
5 guit anni CIo 1o CCXXVIII. judicarunt ex his rationibus: Beklagter iſt
eners von Klaͤgern wegen 200. Reichs⸗Thaler Capital und Zinſen in

13 Anſpruch genommen worden, und hat dagegen hauptſaͤchlich vor⸗
4 geſchuͤtzet, daß des Haupt⸗Schuldeners Erben in Anſpruch ge⸗

helde nommen werden muͤſſen. Alldieweil aber die exceptio excuſ-
ben Et ſionis allhier aus vielen Urſachen und inſonderheit daher hinweg
nes e faͤllt, daß die wider die Schwollmanniſche Erben anzuſtellende
ſceßne . actio perſonalis ſehr vielen Schwuͤrigkeiten unterworfen iſt, nach⸗
loheſttt. dem die Schwollmanniſche Guͤter zwiſchen den Kindern, deren
legtet Wittwen und Kindes⸗Kindern gar unterſchiedlich vertheilet, auch
Ne, N W einige derſelben, wie aus des Wilhelm Schwollmanns uͤbergebe⸗
leoueſchre nen Schrift erhellet, deshalb ſelbſt unter einander ſtreiten, bey
htohnece welcher Bewandniß der Glaͤubiger ſich an eine weitlaͤuftige, koſt⸗
und deodg boare und und ungewiſſe Action verweiſen zu laſſen, keinesweges ðò
lor ſenn ſchuldig iſt; So haben wir Beklagten ſo wol auf das Qopital als
Megden. die Zinſen condemniret.
“ Ceſat benefcium excußzonis tune, quum concurſus ereditorum con-

tra debitorem principalem motus eſt.

Uuu uuz. Diſ-

992 MEDITAT. AD PANDECT.

Niſſentiunt circa hanc theſin multi, & inter illos Mäller ag
Struvii synt. ur. civ. Exr. 47.§. 43. eumque ſequutus Her-
gerus P. 2. Keſponſo I 34. . 2. Seunduim veriorem, inquiens, ſen-
tentiam eo caſu, quum quis ſolvendo quidem eſt, ſed non ſuffcien-
ter, quod ad exiſtentes facultates, prius excutiendus eſt debitor.

Verum nobiſcum facit Mevius P. S. dec. 197. cui etiam Cui
Helmſtadienſes ex eadem, quam ſæpe memoravi, ratione, quod
difficultas conventionis penitus excludat beneficium excuſſio-

nis, menſe junio anni Clo 1o ccxxvIII. adſenſerunt: Beklagter iſt

aus einer von Andreas Clauſen vor dem nunmehr verſtorbenen Ja⸗

cob Stubben im Jahre 1706. geleiſteten Buͤrgſchaft belanget worden
und hat exceptionem excuſſionis vorgeſchuͤtzet. Als nun die

Obrigkeit ſolche vor erheblich erkannt, haben die Klaͤgere beygebracht,
daß ſie des Stubbens Wittwe belanget, dieſe auch die Schuld be:

kannt und ihr Unvermoͤgen vorgeſchuͤtzet. Und, da man dieſes noch

nicht vor genug gehalten, haben ſie weiter beſcheiniget, daß die

Exſequution auf gedachte Wittwe erlaubet worden, ſelbige aber
nicht pfandbar geweſen. Hierauf iſt Beklagter in Bezahlung Capi⸗
tals, Zinſen und Unkoſten verdammet, dieſes Erkaͤnntniß auch in
der Appellations-Inſtanz beſtaͤtigetl worden. Nun wendet zwar

Beklagter bey der Reviſion dagegen ein, daß Klaͤgere der ihnen
entgegen geſetzten exceptioni excuſſionis nicht genugſam abgehol⸗

fen, indem ſie des verſtorbenen Haupt⸗Schuldeners Sohn und vor⸗
nehmſte Erben nicht mit belanget, und ſich bey dem wider den Haupt⸗
Schuldener entſtandenen Concurſe nicht gemeldet. Alldieweil aber
das beneficium excuſlionis alsdenn hinweg faͤllt, wenn der Haupt⸗
Schuldener und deſſen Erben nicht anders, als mit groſſer Schwuͤ⸗
rigkeit belanget werden koͤnnen, und denn allhier dergleichen Schwuͤ⸗
rigkeit allerdinges vorhanden, da nicht allein des verſtorbenen Haupt⸗
Schuldeners Erben von einander zerſtreuet ſeynd, ſondern auch
nach des Beklagten eigenem Geſtaͤndniſſe ein Concurſus credito-

Con.

lige
Ko

rum wider gedachten Haupt⸗Schuldener entſtanden, dergleichen—

Cor
ein
ern
Eeit
bigel
U,

Gin
Pec
gene
ad e⸗
n
divi
ſed
lier
den

fik⸗
ter

eſ
u

Eegun 1
nd ied,
i etümſ
Wm exent,
Veflage
Torlenge
hngettcth
A tunt

Ntnißs a

n weldete
ere der hn

ſatn O

DDhnurdte
rden je
ditoelcke⸗
Ur He
ſr Seha.
Hen Cce
elen hrn
drDern
is ctello
detgecht
CAA

0 UIi D

Sp. DXXV. DE BENEFICIIS FIDEIVSSOhRIIS. 8932

Concurs das beneficium excuſſionis vor ſich aufhebet, geſtalt
ein Glaͤubiger eben zu dem Ende einen Buͤrgen annimmt, damit
er nicht noͤthig habe, ſich in groſſe Weitlaͤuftigkeit und Verdrießlich⸗
keit mit dem Haupt⸗Schuldener, deſſen Erben oder andern Glaͤu⸗
bigern einzulaſſen; So haben wir nicht umhin gekonnt, die vorige
Urtheile zu beſtaͤtigen.

VII.
Qui una eum alioſive femina, ſi ve minore, ſive al ſente, cujus obliga-
tio inutilis eſt, Edejubet, in ſolidum obligatur.

VIII.
Niſi ſaltem pro virili parte fkidej uſſit.

larius loqui potuiſſet debuiſſetque Papinianus in L. 48. de
PFidejuſſoribus. Quod quum non fecit, multum incertitu-
dinis & largam diſputandi materiam interpretibus reliquit.
Peccavit autem varie; primum in eo, quod non, ut par erat,
generalem aliquam quæſtionem format deciditque, ſed ſtatim
ad caſus ſpeciales delabitur. Quæſtio ſcilicet generalis hæc eſt,
an fidejuffor, qui cum pluribus fidejuſſit, tunc beneficium
