Litigator, qui aſjertionibus adverſarii in judicio non contradi-
. cit, eas fateri eenſetur.
ixi olim in Specimine CXX. de interrogationibus in iure me-
dit. 3. interrogatum in jure, ſi taceat, neque pro negante
neque pro fatente habendum, ſed denuo ſub comminatione
pœnæ confeſſi interrogandum eſſe. Convenit hæc ſententia

2. 2, e Confeſis & c. 44. de Regulis juris in 6. multum tamen
. = cele-

3

—
unn

Vefud
.
Vilbur

10 cO.
e enin
tiesi
eatur
Veleſ⸗
oini
bri m
ſchliune
Vlſe
I ikn
ton
Men
en ſol,

1 dieſen
Art.

en tſeen
fnn d⸗

Pemt

lnſi
Glchic.

rrol⸗

iurenl⸗
negene
inarte
entenit

tNel

Sp. CCCCLXXIII DE CONFESSIs. Ar5

celeritatem judiciorum moratur. Infinitis certe interlocutio-
nibus opus foret, ſi quidem ad ſingula capita, quæ partes
inter litigandum & diſputandum ſilentio prætereunt, accu-
rata ſemper reſponſio exigenda eſſet. Igitur contrariam re-
gulam prag matici in forum introduxerunt atque conſtanti uſu

firmarunt; ſcilicet eum, qui in judicio adverſarii allegatio-
nibus non contradicat, illas fateri cenſeri. Nulla eſt lex, quæ
regulam hanc firmet. Sed æquitas tamen eam ac bonum pu-

blicum commendat, & conſuetudo, quæ optima legum in-
terpres eſt, L. 37. de Legibus, tuetur. Vide Carpzovium lib. 6.
Reſponſo I101. Mevium P. 7. dec. 128. Lauterbachium in diſp. de
Confeſſione §. 78. & plerosque ceteros. Ipſi ſecundum eam in
concurſu quodam creditorum menſe Jun. anni cioloccxvII.
iudicavimus ex his rationibus: Obwol der Curator litis den
groͤſten Theil dieſer Foderungen nicht beantwortet, und ſolche weder
geſtanden noch abgeleugnet; So haben wir doch deſſen Stillſchwei⸗
gen, in Erwegung, daß er zu antworten ſchuldig geweſen, vor eine
Confeſſion angenommen, dieſemnach den Klaͤgern keinen weitern
Beweis auferleger.
IX.
Revocatur confeſto ob errorem, quem probare oportet, ſi con-
. Feſſio iundicialis fuit.
Qui ſponte in iudicio fatetur, quod falſum eſſe novit, alteri ex
hac confeſſione obligatur.
AXI.
Nec propter metum vanum in integrum reſtituitur.

4

( onfesſonem omnem, etiam iudicialem, aliquando revo-
cari poſſe, nemo ambigit. Potisſimum eius revecatio-

nis fundamentum eſt error, L. 2. de Confeſis. Quem qui al-
legat,

2

416 MEDITAT. AD PANDECT.

legat, an etiam probare neceſſum habeat, quæritur. Et ex-
traiudicialis quidem confesſio, ſicut in principio dixi, fola,
mnullis aliis adminiculis ſuffulta, parum ponderis habet, atque
adeo facile etiam ſine probatione revocatur. At confesſio iu-
dicialis item extraiudicialis cum aliis argumentis coniuncta
ſimplici diffesſione non infirmatur, ſed errorem doceri opor-
ter, c. ult. X. de Confeſſit. Omnia fere hic eadem ſunt, quæ in
condictione indebiti. Sicut enim in hac non auditur, qui

ſciens indebitum ſolvit, L. 5o. de Condict. indebiti, ita nec is ve-

nia dignus eſt, qui in favorem alterius iudicialiter quid fate-
tur, quod falſum eſſe novit. Memorabo exemplum. Andreas
heredes teſtamentarios Joannis ex mutuo convenit. Hi ex-
ceptionem ſolutionis opponunt, dicuntque, Andream olim
in iudicio præſente Joanne faſſum eſſe, ſibi nihil a Joanne
deberi. Non negat factum hoc Andreas, ſed addit, eam con-
fesſionem invito ſibi minis & metu fuiſſe extortam, oannem
enim, quem ipſe proxima neçesſitudine attigiſſet, denunciaſſe
ſibi, ipſum excluſum fore ab hereditate, ni fateretur. Nos,

adis Helmſtadium menſe Octobri anni cioloccxxiv. delatis,

ſufficere hoc ad retractandam confesſionem iudicialem non
credidimus. Equidem non ignorabamus, Ppoſſe quem ex
capite metus contra confesſionem in integrum reſtitui, ta-
metſi error abfuiſſet. Verum iſte metus, quem Andreas al-
legabat, vanus erat, nec reſtitutionem merebatfur. Vide L.
3. §. 7. d’ Conditione ſine cauſa, L. 25. & 34. C. dJe Transactio-⸗

nibus. Adnectam rationes decidendi: Was die Hauptklage

betriſt, ſo faͤllt derſelben erſter Punct gaͤnzlich hinweg, in Erwe⸗

gung, daß Klaͤgere gerichtlich geſtanden, wie ihr Vater der geklag⸗

ten 40. Thaler halber befriediger worsen. Und ob ſie wohl dagegen

einwenden, der Paſtor Kopf habe ſie, dieſes Bekaͤnntniß zu thun,
durch die Bedrohung, er wole ſie ſonſt von ſeiner Erbſchaft aus⸗
jchlieſen/

.

☚

SpP. CCCCLXXIII. DE CONFESSIS.

— 417
der ſchlieſſen, gezwungen, ſo mag doch ſolches Vorgeben, wenn es
l auch erwieſen waͤre, den Klaͤgern keine Reſtitution in integrum
e wider ein gerichtliches Bekaͤnntniß zu Wege bringen, da der vor⸗
IO. geſchuͤtzte metus die in Rechten erfoderte Requiſita gar nicht hat,
innte zudem Kiaͤgere ihnen ſelbſt die Schuld geben moͤgen, daß ſie in Hof⸗ „
ODot. nung der Koppiſchen Erbſchaft die pretendirte 40. Thlr. frey⸗
e willig fallen laſſen.
N —
ilt C 0¾ 0 τ½L ANIA.
Nnln .
Hha I1. Acceptationem confeſfonis interpretes paſim, jura nulli-
nIn bi, deſiderant. Kectius ergo Meier in Golleg. Arg. lib.
nn 42. tit. 2. §. 6. . 4. aliique confitentem etiam ſine ac-
Wa. cepitatione obligari, Ratuunt.
mi 2. Confeſſio imperatoris imperio &o ſucceſoribus non nocet.
N lic recte Textor in Jure publico Cæſareo tit. 13. n. 23.
3 dJe confeſſtone Ferdinandi I. in gratiam pontificis Ro-
telui⸗ mani facta: Er erbenne, daß recht und billig ſey, daß
en no man die coronationem, electionem & confrmationem
Nena Imperatori allein bey dem Pabſt erlange und begehre.
Uidel
Nlattie
upttle
Enn —.—
Nr l
i Aaun. III. 6esS SPE-

Iö AMEDITAT. AD PANDECI.

8 P E C I M E N CCCCLXXIV.

MEDI TATIONVM AbD. PANDECTAS
ADLYTY. Y/ 77 Z. I.

DEBTTORVM OBARATO.

RVM POENIS ET BENEFICIIS

PVBLICE CVM ALIQVOT SEQVENTIBVS
DEFEN SVM

TETRO Al.-BERTO GITTNER

BRVNSVYICENSI
d. . KXVIII. 1 EBRVAR. ctDieCCXXVII.

„

omani veteres ereditoribus permiſerunt . eiloten bafaenn

vendere, necare, in partes ſeindere.
Ea permiſio æqua & bumana fuit.
oleo ſæpe mirari nimiam auétorum, ex quibus jus Ju-
ſtinianeum eompilatum fuit, in debitores obæratos mi-

ſericordiam, quum tamen majores eorum rigidiſſimi
fuerint. Scimus nempe ex Gellii noctibus Atticis lib. 20.
cap. I. Quintiliani Inſtit. orat. lIib. 3. cap. 6. & Tertullians

Apologetico cap. 4. in XII. tabulis permiſſum fuiſſe credito-
ri, debitorem, qui ſolvendo non eſſet, vincire, necare, vende-

re, aut, ſi/plures creditores eſſent, ſecarè, & corpus inter ſe
Partiri. Exſtitiſſe vere talemn legem, certiſſime ſum perſua-

”Mẽ

—— — —

Sp. CCCCLXXIV. DE Dgp. Ozakg. Porx. Er Brxkr. 419

ſus, nec credo, quempiam adſenſurum Heraldo Je Auctor. rer. 7
jud. I. 2. . 25. Koberto rer. judic. I. 2. c. 6. Bynekershakio Ohſer-
vationum lib. I. c, I. & I; gchtlero in Actis eruditorum anni

1710. pag. 73. qui Gellium, Quintilianum & Tertullianum er-
roris inſimulant, atque verba XKII. tabularum non ſatis intel-
„ lerxiſſe putant, ipſique ea vel de bonorum, vel de perſonæ
0 venditione publica explicant. Quorum argumenta omnia, ſi
“ recte conſiderantur, ee unice redeunt, tantam credulitatem
Romanorum veterum, tantamque inhumanitatem XII. tabu-
Ir8 larum, quarum æœquitatem priſci auctores laudibus ad cælum
efferant, veriſimilem non eſſe. At mihi vix veriſimile eſt,.
argumentum tale in mentem venire potuiſſe viris in antiqui-
tatibus Romanis verſatiſſimis, qui profecto duritiem priſco-
rum Romanorum & juris decemviralis ignorare nullo modo
potuerunt. Numquid forte obliti fuerunt, Patres in liberos,
maritos in uxores, dominos in ſervos jus vitæ ac necis ha-
buiſſe, potuiſſe liberos vendi, exponi, exheredari pro lubitu,
divortia maritorum arbitrio permiſſa, judices formulis alliga-

1

lanun⸗ tos, manifeſtam æquitatem juri ſtricto poſthabitam, litigeto-
— rem, qui vel in verbulo aberraſiet, totam cauſam Percdidiſſe,
militem, qui rationem magis, quam juſſum imperatoris, ſe-
quutus rem bene geſſifiet, capite plexum: Iſthæc & centum
. alia longe duriora ſunt profecto, quam ſeéctio debitoris ob.-
iuſe ærati in partes, quam ego juſtiſſimam humanisſimamque fuiſ-
ec ſe puto. Ludere me, forſan exiſtimas, & quod multi faciunt,
Gflin animi & oſtentationis cauſa paradoxon proponere- Imo vero
Ilen Deum teſtor, me ſerio loqui. Pauci anni effluxerunt, ex
eiln quo rex Prusſiæ lege lata debitoribus, qui foro cederent,
ecle erucem & laqueum minatus fuit. Quam ego legem, ut
Fenl primum vidi, tanquam æquam & humanam ſtatim laudavi,
ie atque deinde, non exercitam fuiſſe, graviter dolui, Popu-

420 MEDITAT. AD PANDECT.

laris nempe error eſt, principes hos pios ac miſericordes eſ-
ſe, qui fraudatoribus, furibus, raptoribus facile ven'am
dant, atque hac impunitate maleficos alios al ſimilia perpe-
tranda invitant. Ego vero hos immitisſimos eſſe & ſecurita-
tem publicam turbare credo. Nulla florentior eſt respublica,

quam quæ ſeverum & erga facinoroſos inexorabilem prin-
cipem habet. Nullum hodie ſcelus frequentatur magis, quam

quo homines luxuriofi, poſtquam ſua bona decoxerunt, alie-
nas pecunias mutuo acceptas abliguriunt, perditique ipfi
etiam creditores ſuos, homines bonos, ſobrios, induſtrios,
frugales, perdunt. Sciunt quippe, hoc ſibi impune fore.
At ſi furcam ſibi paratam noſſent, forte frugalius cautiusque

viverent. Levis poœrna iſtos nebulones non ſatis coercet. Vi-

derunt hoc Romani veteres, & ideo ſectionem in partes per-·

miſerunt creditoribus, quod aliam rationem furorem mutuan-

tium reprimendi & ſecuritati publicæ conſulendi non ani-

madverterent. Sed inutilis hæc ſectio creditoribus fuit. Eſto.

Etiam laqueus, quo fur ſtrangulatur, læſo inutilis eſt, at-
que tamen boni publici cauſa dictatur. Oprime Sextus Ceæ-

cilius I. C. apud Gellium NWoct. Att. lib. 20. cap. I. Acerbitas,
inquit, ulſciſcendi malefici bene atque caute vivendi diſcipiina eſt.

III.
Juris Romani circa carcerem debitorum biſtoria exponitur.
IV.

Ceſſio bonorum in jure uſtinianeo omnibus debiteribus ex cauſa

civili, quamvis eulpa & prodigalitate in inopiam
inciderint, indulgetur.
Movellæ 135. auctoritas nulla eſt.

A"iduam illam, quam memoravi, de ſecando debitoris

corpore legem Romani ipſi in uſum nunquam deduxe-
5 runt.

—
legt
enen
berpe.
curit
ubler
1prin.
quam

d Ne.

luh
uln
ne ll
Ctiur
e

Tee.

nI.

Donal-
n Do
l,ar.
C.

ſeita .

Pineet
Miu,

xcan
1

ebito⸗

gecuxe⸗

ruon

SP. CCCCLXXIV. Dz Drs. OBZER. Porx. Er BENEF. 421

runt, ut iüi auctores, qui ejus veſtigium nobis reliquerunt,
fatentur. Servitus tamen & ius vinciendi relictum fuit, quod
atrociſſime exercitum Pœtelio & Papirio CGonſſ. abrogatum
eſt, & lege cautum, ut pecuniæ creditæ bona debitoris, non
corpus obnoxium eſlet, & ne debitores impoſterum necieren-
tur, teſte Livio lib. 8. ap. 28. Sed ea lex mox, ut Freinshemius
in Supplementis Livianis lib. II. cap. 26. conjicit, per debi-
torum patientiam, inter anguſtias rei familiaris nihil recuſan-
tium, neglecta eſt, ut quadraginta annis poſt eam renovari
oportuerit. Verum nec hæc nova prohibitio diu obſervata
fuit. Nam, Sylla dictatore, C. Popilio rogante, iterum vetitum

eſt, ne debitores necterentur, & juſſum, ut omnes, qui

bonam copiam ejurarent, hoc eſt, bona ſua creditoribus
cum jurejurando indicarent & cederent, diſſolverentur, quem-
admodum Zeærrolib. 6. de Lingua lhatina memorat. Quam le-
gem de ceſſione bonorum renovavit, Cæſar, ut ex ejus libro 3.
de Bello civili cap. I. & Suetonio eap. 42. diſcimus. Poſt hanc
Juliam legem deſitum eſt a privatis creditoribus in debitores
obæratos (æviri, ſed fiſci tamen procuratores & publicarum
functionum exactores carcerem, verbera & tormenta adhi-
buerunt, donec & his a Conſtantino & Conſtantio auguſtis
Obex in L 2. C. de Exactoribus tributorum & E. 2. C. de capiendis
& diſtrabendis pignoribus poſitus præceptumque fuit, ut, omilſ-
ſo corpore, res ſolas caperent. At paulo poſt Gratianus in L. I.
C. Zh. Qui benis ex L. Julia cedere poſſunt, ceſſionis bonorum
beneficium non fiſci ſolum, ut gac. Gothofredus ad h. l. putat,
ſed privatis etiam debitoribus ademit, eosque ſuppliciorum
acerbitati ſubjeeit, niſi quis dilapidationem bonorum, ut latroci-
niis abrogatam, aut fortaſſe naufragiis incendioque confatam, vel

quolibet majoris impetus infortunio atque diſpendio docuerit af-

BRictam. Durior tamen hæc lex viſa eſt juſtiniano, qui ideo eam
in Codicem ſuum non retulit, ſed debitoribus omnibus, qui
modo ex delicto condemnati non eſſent, per ceſſionem bono-

rum ſeſe a carceris moleſtia liberare permiſit in L. ult. 9. 4.

C. de Cuſtodia reorum. Falſum ergo eſt, quod vulgo credunt,
de jure Romano eos ſolos ad ceſſionem bonorum confugere

Sgg 3 Proſſe,

422 MEDITTAT. AD PANDECTI.

poſſe, qui ſine vitio tantum ex fortunæ adverſitate ad in-
opiam pervenerint. Juſtinianus hoc refugium omnibus, qui
modo non deliquerint, fine diſcrimine aperit. Quin imo
idem Iuſtinianus in Novella 13 5. eo miſericordiæ progreditur,
ut debitores, niſi ſupina negligentia res ſuas admiſerint, ad
ceſſionem bonorum compelli veter, atque ſaltem jurejuran-
do obſtringat, ſibi nihil præter victum & amictum quotidia-
num ſupereſſe. Iſtam tamen Novellam, veteribus incognitam,

uſu non ſervari, teſtantur Gudelinus de Jure noviſſimo lib. 4cab.

16, Hahbnius ad EW'eſembezium tit. de Ceſſtione bonorum n. 5. & Lyn-
ckerus in Analectis ad Struvii Syntagm. juris viv. B. l. §. 32. Ex-
poſui hæc paulo copioſios, quod animadvertam, plerosque,
& inter hos ipſum jacobum Godofredum, in explicanda ceſ-
ſionis bonorum hiſtoria ſatis accuratos haud eſſe.
Velitor, etſi culpa ſaa obæratus, nec bodie in carcervem conjici
poteſt, niſi lege nova vel ſtatuto boc ſit præceptum.
VI.

Lex generalis de debitoribus obæratis carceri mandandis ad es

tamen ſolos, qui culpa ſua bonis lapfi ſunt, reſtringitur.
E' his, quæ ante diximus, conſtar, debitorem obæratum,
quamvis culpa & incuria ſua bona perdiderit, in carce-
rem tamen compingi non pofle, niſi delictum concurrat. Ve-
rum fingulari multorum locorum jure debitores obærati gra-
vius coercentur. Priſci Saxones in Speculo ſuo lil. 3. art. 39. &
Weichbildo art. 2y. debitorem, qui ſolvendo non eſſet, credi-
tori addixerunt, quod elector Saxoniæ deinde in Conſtit. 22.
P. 2. mutavit, atque in locum ſervitutis privatæ carcerem pu-
brlicum ſubſtituit, quem carcerem Auguſti Electoris abnepos,
Auguſtus, Poloniarum rex, certo modo in ver erlauterten

Pro⸗

b. CCCCLXXIV. Dr DEB. OEag. POEN. Er BENEF. 423

d Proceſs Grdnung tit. 52. §. I. confirmavit. Inter Ruſſicas le-
HNd ges, quas Meyerlergius itineri ſuo in Moſchboviam ſubjeecit,
it ερquisſima eſt hæc in cap. 20. num. 3 8. 39. Si Juis aliquem in
ind Judicio de mutata aliqua pecuniarum quantitate per obligatio-
ür. nem aut aſſcurationem convenerit, reus autem debitum faſfus
tiche. Fuerit, aut per proceſſum condemnatus, ſed non habeat, unde ſol-
tamn, vat, ueque fidejuſſores, qui pro eo ſpondeant, tradatur aciori,
erz apud eum in ſervitio remanſurus, quoad usque ſolverit. Pro
Ahe⸗ Jervitio autem ſuo aſſignentur ei ſingulis annis quinque rubli ex-
1r l. vomputandi a debito ſuo: Feminæ vero, & virgini maturæ duo
cum dimidio: Rlius autem ejus decennio majoribus dus mino-
tt. vibus nibil, quia non laborant. Cum vero per ſervitia ſua totum

debitum ſolverit, reſtituatur in libertatem. Si vero actor mor-
zuus fuerit debito nondum plene exſtincto, ſerviat pro reliquo
ejus ſiliis, qui pariter teneantur eum poſt integram Jolutionem
i libertati ſuæ reſtikuere. Eam adhuc hodie uſu vigere, teſtatur
le Brun dans ſes voyages p. 46. Jure Lubecenſi lib. 1. tit. 3. art.
I. electio creditori conceditur, ſive bona occupandi, ſive de-

1d otd bitorem ſuum in cuſtodiam puhlicam mittendi, ſive eundem
. in domo ſua retinendi. Taceo alia jura, quibus ſimile quid
conſtitutum, quorum aliqua reçenſet Martizi in Proceſſu tit.
ee 52. J. I. n. 75: A4. Et primi quidem iſtorum jurium condito-
ne res nullum diſcrimen inter caufas, ob quas debitor bonis lap-
F. ſus fit, fecerunt, ſed omnes indiftincte ad operas & carceren
igr. damnarunt. Ad hoc deinde durius viſum, & mutatum fere
39,8 ubique eſt. In electoratu Saxoniæ J. Georgius I. in Ordinat.
crec. Pproc. tit. 52. J. 2. a carcere debitorum liberat omnes, quotquort
. tolo fortunæ vitio ad incitas redacti funt. Jus Lubecenſe Pri-
ien mis temporibus ad omnes debitores ſine differentia extenſum
enn fuit, ut ex Mevii coimmentariis ad ſupra dictum I. patet. Idem
bnepo⸗ tamen Mevius deinde in P. 8. decijſ. 389. temperavit iſtum ri-
ummn gorem, atque carcerem non aliter decerni poſſe, niſi in eos,
qui aliquo vitio ſuo ad inopiam devenerint, ſtatuit. Atque

hæc

9 —

424 MEDTTAT. AD PANDECT.

hæc ſententia nunc generaliter recepta eſt; ut lex vel ſtatu-
tum, ſi quod de debitore obærato carceri mandando exſtet,

etſi generaliter loquatur, tamen de decoctoribus ſaltem &

prodigis explicetur. Nec improbo prorſus mitem hanc in-
terpretationem. Moneo tamen, hac interpretatione jus iſtud
totum eludi, ac fere nunquam ad careerem deveniri. Nul-
lus enim fere bonis labitur, quamvis maximam eorum par-
tem prodegerit, qui non etiam caſum & calamitatem in ali-
qua parte paſſus ſit. Hunc itaque caſum oſtentat, atque ſe
fortunæ injuria miſerabilem jactat. Nec ſacerdotes, magiſtra-
tus, amici, qui cum ipfo olim laute vixerunt, teſtimonia fru-
galitatis ac ſobrietatis ipſi recuſant. Ita vero carcerem effu-
git, bonis cedit, & per occultas fraudes locupletior creditori-
bus ſuis remanet. . L
VIII. S
Quando de debitore carceri mandando agitur, probatio, quod bo-
na ſua prodegerit, non creditoribus, ſed ipfi, qaod fortuna
injuria bonis lapſus ſit, imponitur.
Liberatur tamen delitor obæratus a carcere, eui præter eulpam
leviſſimam nibil imputari pozeſt.
ova nunc lis oritur, cuniam probatio imponenda fit, cre-
LXaitoribusne, qui debitori, quem in vincula conjici cu-
piunt, prodigalitatem objiciunt, an ipſi debitori, qui ſe fortunæ
injuria miſerabilem ait. Mevius P. 8. dec. 389. creditores one-
rat ex hac ratione, quod quilibet præſumatur bonus donec
contrarium probetur. Contra Saxoniæ elector in Ord. Proc.
it. 52. Auguſtus, Poloniarum Rex, in dem Mandat wider
die Banqueroutirer §. 3. & DD. Saxonici fere omnes, atque
inter hos Martini ad Ord. Proe. tit. 52. J. 4. n. I. debitorem
cauſas, quæ ipſum a carcere liberent, in continenti doce-
re jubent, quia factum ab allegante probandum ſit. Ego
cum

Tuune
8⸗

NN

W
loen
e.
yn

ℳ

Sb. CCCCLXXIV. DE DEB. OBXR. PorFrN. Er BENEF. 425

cum his ſentio. Creditores ſcilicet legem pro ſe habent,

quæ debitores obæratos ad carcerem damnat. Ex hac ita-

que ſimplieiter agunt, nec opus eſt, ut Prodigalitatem aut
luxuriam rei allegent. Reus vero exceptione caſus fortuiti,
quam vel ipſa lex vel uſus fori regulæ ſupra dictæ ad jicit, ſe
tuetur, atque adeo eam probare neceſſum habet. Atque hanc
ſententiam apud Lubecenſes receptam eſſe, ex actis ad nos
miſſis, animadverti. In iis debitor obæratus juſſus erat pro-
bare, ſe ſine culpa ſua bonis lapſum eſſe, & creditores ceſ-

ſionem bonorum a ſe factam aceeptaſſe. Priori membro ſa-

tisfeciſſe viſus eſt. Quod, etſi poſterius non probaſſet, ſuf-

ficere credidimus ex ratione, quam ſententiæ ſubjecimus.
Equidem omnem culpam, ſaltem leviſſimam, declinare non ,

potuerat. Apparebat, peccaſſe eum aliquando contra pru-
dentiæ regulas, quas accuratiſſimi negotiatores obſervare ſo-
S 5 94 . . »
lent. Sed perpercimus illi tamen, nec credidimus, in cauſa
9 2
quæ fere criminalis eſt, culpæ leviſſimæ rationem habendam

eſſe, ſed excuſari illum diximus, quod omnia fecerit, quæ

homines mediæ diligentiæ facere ſolent, arg. L. 63. §. 7. Pro
Jocio. Sic itaque menſe Majo anni croioccxin., judicavimus:
Wuͤrde Beklagter den ad acta gegebenen Extract ſub C. vermittelſt

Vorlegung der Handlungsbuͤcher beſtaͤrken, ſo hat er dasjenige, was

ihm zu beſcheinigen obgelegen und er ſich angemaſſet, zu Recht bey⸗
gebracht, und wird demnach mie Ertheilung des wider ſeine Perſon
gebetenen Fangzeddels billig verſchonet. Die beyderſeits aufgewen⸗
dete Unkoſten aber werden aus bewegenden Urſachen gegen einan⸗
der aufgeheben. V. R. W. Rat. dec. Klaͤgere haben wider Beklag⸗
ten, als ihren Schuldener, um Ertheilung eines Fangseddels ange⸗
ſuchet. Dieſer hingegen ſchuͤtzet ſich damit, daß er ohne ſein Ver⸗
ſchulden in Abfall der Nahrung gekommen, Klaͤgsre auch in die von
ihm geſchene Ceſſionem bonorum bereits gewilliget, folglich ſich
dode, PIi. Hhh des

426 MEDITAT. AD PANDECT.

des Fangzeddels begeben. Beydes iſt ihm zu beſcheinigen Rechts⸗
traͤftig auferleges worden. Da entſteher nun der erſte Zweifel, ob
es nöthig ſey, alles beydes beyzubringen, oder ob Beklagter, wenn
er nur eines von dieſen Puncten darthut, dem Urtheil ein Genuͤ⸗
gen leiſte? Das erſtere wollen Klaͤgere ſonderlich aus dem in dem Ur⸗
thel enthaltenen Worte auch, welches eine particula conjuncti-
va iſt, behaupten. Dahingegen iſt aus den Rechten, inſonder⸗
heit aus dem deutlichen Lege 53. de Verborum ſignificatione, be⸗
tannt, daß die particulæ conjunctivæ oͤfters, wenn die Billig⸗
teit ſolches erfodert, disjunctive verſtanden werden müſſen. Nun
aber iſt der Billigkeit und den gemeinen Rechten, wie Klaͤgere ſelbſt
nicht ableugnen, gemaͤß, daß derjenige Schuldner, ſo durch bloſſe
Ungluͤcks fͤlle um ſein Vermoͤgen gekommen, vom Gefaͤngniſſe bes⸗
freyet bleibe, ungeachtet ſeine Glaͤubiger ein anders begehren; wel⸗
ches auch in den Luͤbiſchen Rechten nicht aufgehoben iſt. So giebe
es uͤberdies die Vernunft, daß es genug ſey, wenn Beklagter nur
den letzten Punct, daß nemlich Klaͤgere ſich, durch Anneh⸗
mung der Ceſſion, des Fangeddels begeben, beybringet. Dieſem⸗
nach muß nur darauf geſehen werden, wie weit er eines oder das
andere beſcheiniget. Was nun anfaͤnglich die Ungluͤcks faͤlle betrift,
ſo machen die beyde folgende Argumenta einen vollen Beweis.
Denn wider den Extract mag, wenn ſolcher durch Vorlegung der
bereits beſchwornen Handelsbuͤcher beſtaͤrket wird, nichts ferner ein⸗
gewendert werden. Das Vorgeben, als ob Beklagter dadurch, daß
er die verlohrne Schiffe nicht aſſecuriren laſſen, ingleichen, daß er
einem einigen Manne gegen 10000. Thaler creditiret, eine groſſe
faute begangen, iſt ungegruͤndet, indem viel trefliche Kaufleute oh⸗
ne Aſſecuration in See handeln, und oͤfters noch groͤſſere Sum⸗
men einem wohl angeſehenen Manne vorſtrecken; So mag ihm auch
nicht imputiret werden, daß er mehr, als er bezahlen koͤnnen, auf⸗

genommen weil er bey Aufnehmung der Capitalien den dra
VBer⸗

.
den
. 1

SP. CCCCLXXIV. Dr Drz. Ozks. PorN. Er Brer. 427

Verluſt noch nicht erlieten gehabe. Hiernaͤchſt machen die eyd liche
Zeugniſſe der drey ehemals in Bekagtens Handlungsdienſten ge⸗
ſtandenen Maͤnner, wider deren Perſon Klaͤgere mit Beſtand nichs
anfuͤhren koͤnnen, wenigſtens, daß der Eyd nicht coͤrperlich abgele⸗
ger worden, einen mehr den halben Beweis. Das letzte aus dem
in dem aufgerichteten Vergleiche befindlichen Bekaͤnntniſſe der uͤbri⸗
gen Glaͤubiger bergenommene Argument iſt zwar an ſich ſo ſtark
nicht. Jedoch mag es mit den uͤbrigen uſammen, geſetzet gar wohl in
Betrachtung gezogen werden. Bey dieſer Bewandniß nun, da Be⸗
klagter den erſten Punce genugſam dargethan, iſt unnoͤthig auf die
uͤber dem andern gefuͤhrte Beſcheinigung das Abſehen zu richten,

noch die Abſchwerung des daruͤber dem einen Klaͤger deferirten Ey⸗

des aufzuerlegen. Demnach haben wir Beklagten von dem Gefaͤng⸗
niſſe losgeſprochen, die Unkoſten aber, weil Klaͤgere ſtarke Vermu⸗
thung vor ſich gehabe, compenlſirr.

X.
Oficium publicum decoctorem a carcere liberat.

Titer cauſas, quæ debitorem obæratum a carcere liberent,
communiter hæc refertur, ſi respublica ejus ſervitiis indi-
geat. Ita Colerus P. I. de Proceſſ: exſecut. c. 6. n. 99. Mevius ad
Jas Lubec. lib. I. tit. 3. art. I. n. 78. Martini in Proceſſu tit.
52. F. 2. n. 24. Leges, quas Colerus hie allegat, nihil ad rem
faciunt, ſententia tamen ejus æquiſſima eſt, & bono publico
convenit. Sed ad hoc tamen, ut respublica alicujus ſervitiis
indigere dicatur, non quodlibet officium publicum ſufficit.
Nam ſi hoc foret, omnes officiales publici impune luxuriam
& prodigalitatem exercerent; quod profecto indignum. Ita-
que ſervitium reipublicæ non aliter decoctorem àa carcere li-
berabit, quam, ſi oſtendat, miniſterium ſuum patriæ adeo
neceſſarium eſſe, ut eo ſine detrimento ſuo nequeat carere.

Hhh 2 Quod-

MEDITAT. AD PANDECT.

Gsa vero unus ex mulrtis ſit, quo deficiente non deficit
alter, munus ipfſi demandatum eum non liberabit; quod eo
magis verum eſt, quando il lud, poſtquam obæratus eſle cœpit,

impetravit Sic menſe Majo anni cloloccxXIII. reſpondimus: Es

wird Beklagtem die ihm von dem Rathe aufgetragene Boigtſtille um

Heil. Geiſ te wenig belfen. 4 aE
6W. 0 D onorum curſum uſurarum nec inter credinores hit. 2

c debitorem cedentem ab uſuris liberat.

Nirca duaſonemn „an ceſſio bonorum curſum ulura arum
ſiſtat, interpretes in duas partes abeunt, dum alii ajen-
tem, alii negantem ſententiam tuentur. Medius inter hos
Mevius P. 7. dec. 245. diſtinguit inter debitorem & ceteros
creditores. IIlius, inquit, liberatio ab uſuris, ceſſis omnibus
facultatibus, æqua eſt, dum præſtitit, quidquid poruit, &
quia ceſſio liberat ab actione, dum exceptionem Ppræſtat, quæ
iſtam elidit, §. ult. I. de Replicat. L. 3. C. de Bonis auctoritate
judicis, at, ut qua creditores & inter ipſos deſinat curſus uſu-
rarum, non reperitur jure communi conſtitutum. Hæc Me-
vins, cujus temperamentum ego probare nulla ratione poſ-
ſum. Et miror profecto, hoc ei in mentem veniſſe. Si vel
maxime diſtinctio iſta locum haberet, inverti eam oporteret,
atque dicere; per ceſſionem bonorum ſiſti uſurarum curſum
inter ipſos creditores. Nam per ceſſionem bona creditoribus
eommunia fiunt, ipfique in eorum poſſeſſionem veniunt, ac
adeo uſuras ſibi ipſis debere non videntur. Interea quoniam
debitum ipfum ante ſolutionem non perimitur, atque cor-
pus iſtud commune bonorum perſonam debitoris repræien-
tat, curſus uſurarum nec inter ipſos quidem ereditores ſiſti-

X

1e,

ibu
9

SP. CCCCLXXIV. DE DEB. OEXR. POEN. ET BENEE. 429

tur. Vide L. 18. Qai potiores in pignore. At quod ad debi-
torem res minus dubii habet. Errat Mevius, ſi putat, eum
ceſſione bonorum Hberari. Contrarium clare in L. I. C. Qui

Vonis cedere conſtituitur. Actio nempe, quæ contra eum com-

pPetebat ante ceſſionem, etiam poſt hanc perdurat, ſed, quia
inanis foret, tantiſper, donec cedens ad pinguiorem fortu-
nam perveniat, quieſcit deinde vero ereditores EN INTE-
GRO experiuntur, ut Juſtinianus in §. ult. I. de Actionilas
loquitur. Medio igitur tempore nec præſcribitur actioni, nec
uſuræ promiſſæ currere deſinunt. Sic ICti Helmſtadienſes
menſe Januario anni coioccxvVII. reſponderunt: Hat Chriſtian
Fricke anno 1688. von Johann Boͤtchern 200. Thaler erborger,
ſolche auch bis anno 1695. richtig verzinſer, ſich aber nach der Zeit
mit Abſuͤhrung deor Zinſen ſaͤumig erwieſen, wodurch denn die Boͤt⸗
cheriſche Wittwe Klage gegen ihn anzuſtellen bewogen worden, da
ſie auch ſo viel erhalten, daß ihr Fricke den 3. Junii 1704. 100.
Thaler, nachgehends, als ein Concurs wider ihn entſtanden, der
Kaͤufer ſeines ſubhaſtirten Hauſes anno 1707. 216. Rehlr. bezah⸗
let, worauf einige Jahre abgelaufen, nach welchen Fricke wider die
Boͤtcheriſche Erben conditionem indebiti wegen deſſen, was er
auf das Capital und Zinſen zu viel gezahlet zu haben vermeyner,
angeſtellet. Eneſtehet demnach die Frage: Ob Kläaͤger durch die
ſub B. beygelegte Quittungen klaͤrlich erwieſen, daß Beklagte auf
itzr Capital zu viel gehoben, und ſolches wieder heraus zu geben
ſchuldig? Nun iſt zwar des Klaͤgers Meynung nach, durch den wi⸗
der ihn entſtandenen Concurs, dabey geſchehene Ceſſionem bo-
norum und erfolgte Immiſſion in ſeine Guͤther der curſus uſura-

rum gehemmet worden; Bey welchem Umſtande es das Anſehen

gewinner, ob ſey die von Fricken angeſtellte condictio indebi li-

quid, und Beklagte ſchuldig, das zu viel erhobene heraus zu geben.
Hhh3 Al⸗

430⁰ MEDITAT. AD PANDECI.

Alldieweil aber weder der erfolgte Concurs, noch die demſelben ge⸗
meiniglich vorgehende Immisſion und Cesſion, den ordentlichen
Lauf der verſchriebenen oder ſonſt ſchuldigen Zinſen hemmet, ſon⸗
dern den Glaͤubigern dennoch frey ſteher, ſelbige ex bonis cesſi-
zu fodern, bey welcher Bewandniß nicht abzuſehen, wie Fricke die
nicht von ihm ſeltſt, ſondern aus ſeinen cedirten bonis, nach In⸗
balt der Verſchreibung, an die Boͤtcheriſche Erben bis anno 1707.
gezahlte Zinſen, als ein indebitum wieder fodern koͤnne; So hat
derſelbe durch die producirte Quitrungen nicht dargethan, daß Be⸗
klagte auf ihr Capital zu viel gehoben.

C οε½ οτι 1 . .

Vniverlitas etiam & civitas obærata ad cesſionem bonorum
recte provocat; qua facta, membra ejusdem, etſi di-
tisſima, conveniri amplius non poſlunt. Vide Speci.
men CXXXI. de Debitis civitatum & collegiorum, me-

SPECIME N CCCCLXXyvvy“9.
MEDITATIONVM AD PANDECTAdꝗd
1D LIB. XLII. 7T1Z rr.

A R R E S T
Arreſtum impetraturus duo dJemonſtrare debet, delitam eer-
tum &α periculum in mora.

Liquiditas debiti non deſideræur.

n

li

— —

.

re, aut creditores alios omnia ablaturos imminere. Vi-

SP. CCCCLXXV. DE ARRESTO. 4 r

FJudex gui ſine alyerutro ilorum arreſtum decernit, tangquam

Jaſpectus recuſari fe

4

Impetrans vero ad omne intereſe convenitur.

udicem in decernendo arreſto circumſpectum eſſe debe.
re, omnes ajunt. Conſtare nempe illi ante omnia de
duobus debet, primum de debito ipſo, deinde de
periculo in mora. Quod ad primum attinet, perhi-
bent qùidem vulgo, oſtendi oportere, debitum eſſe verum

& liquidum. Ita Struvius in Jurisprudentia l. 4. tit. 16. §.

2. & Martini in Proceſſu tit. 51. §. 3. n. 8. 39. De de-
bito vero & certo conſentio. At liquidum non requiro.

Scio arreſtum decretum fuiſſe contra conduétorem, qui

Partem m ercedis in frugibus, fatente locatore, ſolverat,

maximam tamen partem adhuc debebat, nec ad rationes
computandas compelli poterat, ſed diſceſſum parabat; item
contra emtorem mercium tabernariarum, qui debitum non
infciabatur, ſed pretium a venditore ſtatutum immodicum

alebat; porro contra heredem, qui res hereditarias ex oppi-

do, in quo jus detractus receptum erat, exportare volebat.

In nullo horum caſuum liquiditas aderat, aderat tamen cer-

titudo, atque adeo arreſtum jure decernebatur. Alterum,
quod demonſtrari oportet, eſt periculum in mora, fſcilicet

debitorem de fuga ſuſpectum efſſe, aut bona ſua prodige-

de

1

482 AMEDITAT. AD PANDECT.

de Mevium de Arr Ris cap. 6. Quodſi judex ine ccrns eo-
rum, quæ deſideravi, arreſtum decernat, in jurius eſt, L. 32. de
, Injuriis, atque ſuſpectum ſe reddit, & cauſa ipſi propterea
merito aufertur ſecundum ea, quæ in Specim. EXIII. de Ju-
dice ſuſpecto, medit. 4. dixi. Ita Judicavimus menſe Septembri

anni cloloccxvI. In Appelations-Sachen des Chur⸗Pfaͤlziſchen
Geheimden⸗Raths, Herrns von Wittgenſtein, Beklagtens und Ap-
dollantens an einem, wider den Koͤnigl. Preußiſchen Rath und Fiſ-

cal, Herrn von Groein, Klaͤgern und Appellaten am andern Theil,

erkennen Burgermeiſtere und Rath der Stadt Hamm ꝛc. Nunmehr
aus den Act ſo viel zu befinden, daß der verhengee Arreſt wieder
aufzuheben, und Beklagker ſich vor dem Richter zu Bochum ſerner
einzulaſſen nicht ſchuldig. Er muß aber nach anderweir vorgehender

Ladung in hieſigen Gerichten die zum Grunde der Klage geſetzte Do-

cumenta, wenn ſolche in originali gebuͤhrend vorgeleger werden,
ſub pœna recogniti entweder ſalvis exceptionibus recognoſci-

ren, oder eydlich diffitiren, worauf weiter ergehet, was ſich zu Recht

gebuͤhret. B. R. W. Rat. dec. Beklagter beſchweret ſich daruͤber,

daß der Richter zu Bochum den Proceß gleich ab arreſto, alſo von der
Exſequution, angefangen, und ihn niemalen dazu gehoͤrig vorladen,
laſſen. Alldieweil nun der Arreſt an ſich etwas ſchimpfliches iſt, alſo

nicht ohne rechtmaͤßige Urſache von dem Richter erkannt werden muß,
da denn inſonderheit noͤthig iſt, daß derjenige, welcher um Arreſt an⸗

ſuchet, vorher ein periculum in mora, und, wie der debitor de

fuga ſuſpectus oder ſein Vermoͤgen durchbringe, beſcheinige, wel⸗

ches der Richter zu Bochum nicht in Acht genommen, ſondern auf
bloſſes Begehren des Klaͤgers ſo fort des Beklagten, eines in wichti⸗

gen Ehrenaͤmtern ſitzenden, und mit unbeweglichen Guͤthern angeſeſ⸗
ſenen, auch de fuga und dilapidatione gar nicht verdaͤchtigen Man⸗
nes, Vermoͤgen arreſtiret, demnach ſolcher unrecht maͤßiger Arreſt

ſbillig wider aufzuheben iſt; Bey dieſer Bewandniß haben wir, da

Finige

ende
ae
d
ſ
tort
,
rnt
Aſee
1
Nir

SP. CCCCLXXV. DE ARRESTO. 423

einige Feindſchaft zwiſchen Beklagtem und dem Richter zu Bochum
hervorſcheinet, dieſer auch, ſonderlich in Verhengung des Arreſts,
zu weit gegangen, die Sache von Bochum ab ad judieium ſecun-
deæ inſtantiæ gezogen, und, daß der Arreſt aufzuheben, und Be⸗
klagter von neuem ad recognoſcendum vorzuladen ſey, erkannt.
Sed & is, qui arreſtum impetravit, obligatur alteri, atque in id
quod intereſt, e. gr. ſi pecuniam arreſtavit, ad uſuras ejus præ-
ſtandas damnatur. Sic Menſe Julio anni croloccxvIII. judica-
runt Cti Helmſtadienſes ex his rationibus: Klaͤger iſt der Macki.
ſchen Erbſchaft eine summam Geldes ſchuͤldig, auch dieſelbe zu be⸗
