tionem eſſe, verum offcium magiſtri quadam mercede remunera-
tum, dahingegen die Anton Sempronio von Gregor Mordorfſen
erzeigte und in dem beygelegtem Schenkungs⸗Inſtrumente er⸗
zehlte Gutthaten dergeſtalt nicht beſchaffen, ſondern vielmehr
aus Schuldigkeit und kindlicher Pflicht herruͤhren, dieſemnach
die ihm geſchehene Schenkung mehr pro ſimplice als remune-
ratoria zu achten, folglich der Revocation bey den angegebe⸗
nen Umſtaͤnden unterworfen; So iſt Gregor Mordorfs ſeinem
Schwieger⸗Vater, Anton Sempronio, die von ihm empfan⸗
gene Sachen wieder zu geben und abzutreten ſchuldig; Er koͤnte
S8.583855§ 3 den

1k2446 MEDIFAT. AD PANDECTr. =ð

denn gebuͤhrend beybringen, daß er Sempronio die noͤthige ali⸗
menta ohne Entgeld gereichet, oder andere Wohlthaten, zu de⸗
ren Leiſtung er aus kindlicher Schuldigkeit nicht verbunden ge⸗
weſen, erwieſen. Auf folchem Fall waͤre die in dieſem Abſehen
gethane Schenkung pro remuneratoria zu achten und der Revo-
cation nicht unterworſen.

IV.

Donatio remuneratoria, in qua benemerita falſs conmamarune

faerant, tanquam donatio ſimplex valet.

L) nerio remuneratoria propterea, quod falſa in ea beneme-
rita commemorata fuerunt, non corruit prorſus, ſed tan-
quam donatio ſimplex ſubſiſtit. Donator enim fallitatem iſtam
bene ſcivit, atque liberalitatem tamen exercere voluit, & be-
nemerita ſaltem dicis cauſa adjecit. Valet ergo negotium eo
modo, quo partes voluerunt, non, quo ſimulate dixerunt,
L. 3 C. Plus valere, quod agitur. Huc pertinet, quod de falſa

cauſa legatum, cui ad jecta eſt, non pro perimente habetur in
. 31. I. de Legatis. Nec contradieit nobis Sryktus, etſi in diſert.

de Benenteritis e. 2. n. 91. donatori hoc caſu revocationem per-
mittit. Non aliter enim eam permittit, quam ſi donator pro-
babili facti errore fuerit deceptus. Quodſi ergo non erravit,

ſed ſimulavit ſaltem, donatio ſimplex aderit. Vide eundem c.

4. u. 94. quamobrem ſic menſe Junio anni c1o 1oEccXIV. judica-
vimus: Es bleibt die gethane Schenkung bey Kraͤften. V. R. W.
Rat. dec. Es gehet zwar der Klaͤgerin Meynung eigentlich da⸗

hin, die an den Rath Meyer gethane Schenkung als unguͤltig

zu widerrufen, unter dem Vorwand, daß keine benemerita,
welche doch das Inſtrument fuͤr die Urſache der Sthenkung an⸗
giebt, auf Seiten des donatarü vorhanden geweſen Alldie⸗
weil aber, wenn gleich keine ſpecialia benemerita vorhanden,

die Donation dennoch tanquam ſimplex oder vielmehr tar.—
Qquam ⸗

— — – — — — -

U
d
1
ſD

ey

I -

e.
n-
kin
de⸗
I
uH
4
rin
t.
de
o⸗

SbD. CCCCXXXVYVL DE DONAT. REMCNERAT. 1247

quam ſub modo, wegen des von dem Rath Meyer uͤbernom⸗
menen oneris, beſtehen muͤſte; So haben wir die an den Rath
Meyer gethane Schenkung umzuſtoſſen Bedenken getragen.

V.
Donatio vemuneratoria querelæ incficioſi non ſubjacet.

VI.
Donatio remuneratoria, fi benemerita longe excedat, quod aden-
ceſam pro ſimplice babetur, atque adeo ex juſtu
cauſis revocatur.

onatio remuneratoria in L. 34. §. 1. de Donationihus
ſimpliciter irrevocabilis dicitur. Igitur nec per que-
relam inofficioſi revocatur. Hæe enim ad ſimplices dona-
tiones, quæ cœco imperu, & ſine cauſa fiunt, tantum per-
tinet, L. 2. C. de Inoficioßs donationibus, non ad legitimas
alienationes, L. 4. C. de Contrah. emtione. Addenda ta-
men eſt limitatio, niſi donatio remuneratoria modum be-
neficiorum, propter quæ confertur, excedat nimis. Ea
enim ratione, quæ excedit, remuneratoria donatio non
eſt, ſed ſimplex atque adeo revocationi ſubjacet. Ad do-
nationes quippe remuneratorias in c. 12. X. de Teſtamen-
tis requiritur, ut juxta ſervitii meritum conferantur. Sic
itaque menſe Septembri anni clo ioccxvi. reſpondimus:
Wird gefraget, ob Mevius im Teſtamente die Collation un⸗
ter ſeinen Kindern mit Beſtande verbieten, und nicht vielmehr
Seja und Cajus dagegen querelam inofficioſæ donationis an⸗
ſtellen koͤnnen. Wiewol nun Sempronio die Collation in Er⸗
wegung der vielen Dienſte, die er dem Vater von ſeiner Jugend
an geleiſtet und daruͤber das Seinige und ſich ſelbſt verſaͤumet,
hingegen des Vaters Vermoͤgen groͤſten Theils mit erworben
hat, und alſo propter benemerita remittirt word,n, in inen,

1248 NMEDITAT. AD PANDFECT.

chem Falle ohnedes die Colilation, wenn auch der Vater da
von nichts verordnet, hinweg faͤllt. Weilen aber die auf Sei⸗
ten Sempronii vorgeſchuͤtzte benemerita nichts thun, als deren
Belohnung dergeſtalt eingerichtet werden muß, daß ſie nicht zu

uͤbermaͤſſig und den uͤbrigen Kindern an der legitima nachthei⸗

lig ſey; So ſeynd Seja und Cajus berechtiget, dieſe Uebermaſſe

per querelam inofſſicioſæ donationis, wodurch jedoch das Te⸗
ſtament ſelbſt nicht umgeſtoſſen wird, zu revociren.

SPECIME N CCCCXXXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS .

2. 18. XX.XXâ 11 E.

REVOCANDIS DONATIO.
NIBUS.

Querela ineficioſæ donationis contra eos, quibus pater uſumfra-

ctum ſibi ex illorum bonis debitum remiſit, locum
non babet.

Faritus fructus omnes, quos ex bonis uxoris per-

fructu, quem jura ipfi tribuunt, ſponte ſe abdi-
carat. Poſt mortem ejus liberi prioris thori, ſe in legi-
tima læſos, queruntur, atque hanc ipſam remiſſionem uſus-
fructus tanquam inofficioſam donationem oppugnant. Et vi-
debatur maxime ex liberorum Partibus ſtare Alexander augu-
ſtus, qui in E. 8. C. de Donat. inter vir. et uæ. marito, qui uxo-
rem ſuam fructus prædiorum doralium matrimonii tempore

Percipere Paſſus eſt, hanc tanquam legibus etiam vetitam do-
natie-

cipere Potuiſſet, uxori reliquerat, atque adeo uſu-

SP. CCCCXXXVII. DE REVOCAND. DONAT. r1245

narianem ab uxore repetere Permitti. At Cri Helmſtadien-
R hanc legem ad querelas inoſſicioſi trahere noluerunt.
Nam in querelam inofficioſi ea ſaltem veniunt, per quæ pa-
trimonium defuncti vere imminutum fuit. Tunc autem 5

duum quis, quod poterat, non adquirit, patrimonium non

deminuitur, L. 134. pr. de Regulis jurir. Accedit argumentum
a liberis, quibus pater uſumfructum in bonis adventitiis re-
miſit, quos a ceteris fratribus propterea inquietari, enixe ve-
tat Juſtinianus in L. 6. §. 2. C. de Bonis quæ liberis. Abſolvi-
mus itaque menſe Auguſto anni cloroccxvI. viduam ex his
rationibus: Klaͤger beſchweret ſich der Illatorum halber, und fuͤh⸗
ret wider die zum Grunde geſetzte vaͤterliche Specification an, es
habe die Wittwe waͤhrender Ehe ihre Gelder und Vermoͤgen nicht
dem Teſtatori in die Haͤnde gelaſſen, ſondern ſelbſt ad miniſtriret,
ihm auch die Nutznieſſung davon entzogen. Allein es hat dem
Verſtorbenen frey geſtanden, ihr den uſumfructum von einigen
Guͤtern zu remittiren, und ſelbige zu bonis receptitiis zu machen,
ohne, daß die Kinder ſich daruͤber beſchweren und es als eine Ver⸗
kuͤrzung ihrer Legitimæ anfuͤhren koͤnnen.

II.

Actio ingrati contra donatarii heredes, etſi ipfi donatarium in.
juriis adfeceriut, locum non babet.

ctionem ingrati, qua donationes revocantur, contra he-
redes donatarii non dantur, L. 7. L. alt. C. de Kevocand.
donat. Rationem communiter deſumunt ex L. 22. C. de Pe-
nis, quæ heredes ob defuncécti delicta puniri vetat. Qua ratio-
ne admiſia, dubitare poterit, an non tunc ſaltem actio ingrati
contra heredem detur, quum is ipſe donatorem injuriis adfe-
cit. Ita enim heres ob proprium delictum punietur. Verum
enim vero, etſi injuriarum actionem denatori non denege-
mus, actionem tamen ingrati eidem tribuere non poſſumus.

Jom. EZI. Ttt ttt t Nam

1250 MEDITAT. AD PANDECT.

Nam ingratus dici nequit, niſi qui ab eo, contra quem pec--

cat, beneficium accepit. At heredi tributum nihil fuit. Igitur

Juſtinianus in L. 10. C. de Revocandis donat. diſtricte requirit,

ut donationis acceptor ingratus circa donatorem inveniatur.
Confirmarunt itaque Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
CIDIDCCXIV. donationem ex his rationibus: Es gehet zwar der
Klaͤgerin Meynung eigentlich dahin, die an den Rath Meyer ge⸗

thane Schenkung als unguͤltig zu widerrufen, unter dem Vorwand,

daß die jetzige Beklagte durch Producirung des Buxbaumiſchen

Briefes und Wiederholung der darinnen enthaltenen Beſchuldi⸗

gungen eine groſſe Undankbarkeit wider die Donatricin begangen,
und alſo derſelben genugſame Urſach zur Revocation der Schen⸗
kung gegeben. Alldieweil aber die revocatio donationis ex in-
gratitudine wider des donatarii Erben bekannten Rechten nach
nicht ſtatt findet; So haben wir die an den Rath Meyer gethane
Schenkung um uſtoſſen Bedenken getragen.

Cον ⏑△μbÜ— L 1A992 .

I. Quum pater patrimonium ſuum diverſis donationibus in
diverſas perſonas diverſo tempore factis exhauſit, que-
rela inofficioſi non contra omnes donatarios, ſed contra
poſtremum inſtituenda, ac contra reliquos in ſubſidium
ſaltem, ſi ſcilicet, revocata ultima donatione, liberi non-
dum legitimam ſalvam habeant, veniendum eſt, eo ite-
rum ordine, quo donationes exercitæ fuerunt. Priores
quippe donationes, poſt quas patri adhuc ſuperfuit, un-
de liberis ſatis fieret, inofficioſæ & in fraudem legitimæ
factæ dici non poſſunt, ſed ultimæ ſolæ, L. 24. Qui & a
Juibus manumiſſi. Ita aliquoties in Gallia judicatum
fuiſſe commemorat Guillaume de la Champagne dans le
vzraité de la legitime.
2. Vulgaris definitio donationis inter vivos, quod ſit gratui-
ta rei in alterum acceptantem animo nunquam revocan-
di facta collatio; vitioſa eſt. Neque enim animus nun-
quam revocandi ad eſſentiam donationis Pertinet. Poteſt

quip-

—

—
N.

Ie
iti
niatn
0 I

dar Ne
erg⸗
hbeſd⸗
Hſchen
hrir

hngen.

,

An.
fo

fhon
il

ian

gue.
nr
inn

D.

it.

eS

ine
00 1
nun
1

tui⸗

l⸗
elk
i⸗

SP. CCOCXXXVIII. DE MORT. CAUSA DONAT. 12 r

quippe donator legem quamlibet rei ſuæ donando dice-
re, atque adeo facultatem revocandi ſibi ſtipulari, L. 9.
C de Denationibus. Et tunc nihilominus vera donatio
ſubeſt. Objicientur forſan illa legis I. pr. de Donationibus
verba: bæc proprie donatio appellatur; item: nec ullo caſu
ad ſe revezti. Vox enim proprie idem quod ſimplicirer
ibi ſignificat, & donationes nudas ab his, quibus modus,
conditio vel pactum adjieitur, diſtinguit. .
3. Donatio ſub modo revocari nequit, ſiquidem donatarius
maximam modi partem implevit. Dixi in Specim.
CCCCXXXITI. de Donationibus ſub modo medit. 4.
4. Donatio remuneratoria per querelam inofficioſi non re-
vocatur, niſi quatenus benemerita donatarii excedit.
Dixi in Specim. COCCXXXVII. de Donation. remune-
ratoriis medit. 5. & 6.

SPECIMEN CCCCXXYVIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIV. XXXIX. TI E F.

MORTIS CAUSA DONA-
TIONIBUS.

I.
Mortis cauſa donatio ex mentione mortis in verbis diſpoſitivis
Jfacta inprimis cognoſcitur.
II.
Sußzciunt tamen & conjecturæ.

d donationem mortis cauſa neceſſarium eſt, ut, quem-
△ admodum Lauterbacbius in diſert. de Mortis cauſa do-
natione §. 32. loquitur, in ipſis verbis diſpoſitivis ſub-
ſtantiam deſignantibus mortis mentio adjiciatur, & ipſa do-
Ttt ttr t 2 natio
O

12,42 MEDITAT. AD PANDECT.

natio ejusque plenaria perfectio in caſum mortis conferatur.
Mors donatori forte imminens vel etiam nuda mortis mentio
inter donandum facta donationem mortis cauſa non efficit,
Z. 42. J. I. de Mortis cauſa donat. atque in dubio potius dona-
tio inter vivos, quæ per LZ. I. pr. de Donat. proprie donatio
appellatur, quam mortis cauſa præſumitur. Verba tamen
captanda non ſunt, ſed, ut Juſtinianus in L. 9. C. Quæ res pi-
ghori, ait, juſtum eſt, voluntates contrahentium magis, quam
verborum conceptionem inſpicere. Igitur ut idem Lauter-

bachius in præcedente §. 31. recte monet, ſufficit, ſi aliunde,

aperte tamen, de donatoris intentione conſtet, quod ſcilicet

ante mortem ſuam donationem plene valere nolit. Cujus-

modi conjeéturæ hic admittantur, ex ſequenti exemplo
optime apparebit. Sic nempe menſe Majo anni cioloccxx.
Daß zwar Fiſcher die angegebene Schenkung nothduͤrftig erwie⸗
ſen. Es iſt aber ſolche vor eine Schenkung auf den Todes⸗Fall

zu achten, folglich durch den Tod der Fiſcherin erloſchen, wan⸗

nenhero der auf die gerichtlich deponirte Gelder gelegte Arreſt
wieder aufgehoben wird. V. R. W Rat. dec. Die Schen⸗

kung hat Fiſcher erweiſen ſollen, auch ſo viel durch ſeine, ob

wol nicht omni exceptione majores, teſtes beygebracht, daß

dergleichen Schenkung vorgegangen. Allein, wenn wir die da⸗

bey vorkommende Umſtaͤnde genau betrachten, ſo koͤnnen wir ge⸗
dachte Schenkung vor keine Schenkung unter den Lebendigen,
ſondern nur auf den Topes⸗Fall achten, in Erwegung, daß 1.
nach des erſten und vornehmſten Zeugens ad int. 2. art. 4. und
int. 5. art.⸗6. Zeugniß die Schadin der Fiſcherin geſagt, ſie

ſolle die 500. fl. nach ihrem Tode zum Goͤtgen⸗Geſchenke ha⸗

ben, welches denn eine donationem mortis cauſa anzeiget,
L. 2. de Mortis cauſa donat. daß ſie 2. die Intereſſen der 500 fl.
nach gethaner Schenkung beſtaͤndig eingehoben, daß ſie 3. die
uͤber gedachte 500 fl. exrichtete Verſchreibung in Handen behal⸗
ten,

ð

”

5

Hor

hert
die

abe

Por
wer

Bo

mi
ten

VoO

tis
ree

SP. COCCXNXVIII. DE MORT. CAUSA DONAT. 1253

ten, daß ſie 4. weil ſolche Verſchreibung auf Diefenbachs Na⸗
men, der 400 fl. zu dem Capital hergegeben, gerichtet gewe⸗
ſen, eigenhaͤndig darunter angemerket, die 500 fl. ſtuͤnden ihr
zu, ohne der Fiſcherin dabey zu gedenken, daß ſie 5. dieſer

Scheenkung weder in dem letztem Willen noch ſonſten Erweh⸗

nung gethan, alſo vermuthlich ſelbige durch der Fiſcherin Tod
vor erloſchen geachtet, daß ſie 6. der verſtorbenen Fiſcherin
Mutter und Toͤchtern ein ſo anſehnliches Legatum von 1150 fl.
verlaſſen, demnach nicht zu glauben, daß ſie ihnen noch dazu
die 500 fl. laſſen wollen. Bey ſolcher Bewandniß faͤllt gedachte

Schenkung, da die Fiſcherin lange vor der Schadin mit Tode

abgegangen, ſonder Zweifel hinweg, und muͤſſen alſo die de-
Ponirte Gelder den Schadiſchen Erben billig ausgeantwortet
werden. Z

III.

Ex ſpe, guam quis alteri de donando facit, donatio mortis cauſa
non inducitur.

IV.

Bona, quæ donator in mortis cauſa donatione liheræ ſuc diſpo-
ſitioni reſervat, poſt mortem eus non donatario,
Jed beredibus ab inteſtato
cedunt.

uod in præcedente medit. dixi, conjecturas etiam ad do-
G nationem mortis cauſa ſufficere, ad imperfectas pro-
miſſiones, quæ magis ſpem quam jus alteri tribuunt, ex-
tendi non oportet. Iſtiusmodi enim promiſſiones, quæ ex
voluntate demum promittentis ſtatum capiunt, ſive mor-
tis cauſa ſive inter vivos fiant, nec promittentem nec he-
redes ejus obligant, L. 8. de Obligat. & act. L. 108. §. I. de
Verborum oblig. Memorabo exemplum. Dixerat uxor
TIt ItEI 3 in

2 4 MEDTTAT. AD PANDECT.

in pactis dotalibus, fe ſibi bonorum ſuorum dominium inte-

grum reſervare, & illud quidem in maritum, ſi quidem hic

bene viveret, aliquando translaturam, ſin ſecus aliter de iis

diſpoſituram, nec marito, præter pauculas res, quidquam re-
licturam. Moritur deinde uxor inteſtata. Viduus bona ejus
ex denatione mortis cauſa, quam in pactis dotalibus latere
putat, ſibi vindicat. Contradicunt heredes legitimi, & recte.
Etiam ultimæ voluntates certæ, ſeriæ & conſtantes eſſe de-
bent, §. 1. I. de Militari teſtamento. Accedit, quod, qui par-
tem bonorum ſuorum in alium transfert, & de reliqua ſibi li-
beram diſpoſitionem reſervat, hanc, ſi de ea nihil poſtea ſta-
tuit, heredibus magis ab inteſtato relinquere voluiſſe cenſea-
tur, L. un. §. 14. C. de Caduc. toll. & L. 25.: C. de gure dot. Faber
zom. I. Operum p. 829. Struv. in juriaprud. Iib. 2. tit. 10. §. II.
Quamobrem ſie menſe Julio anni coοcahXäXä1ú1. reſpondimus:
Hat Ilſe Brandes mit ihrem Ehemanne Hans Steinmannen eine
Eheſtiftung unter andern des Inhalts: Daß ſie alle ihre Haab

und Guͤter noch vor ſich, wie bishero, und noch ferner fuͤr ihr Ei⸗

genthum behalte, ſo lange es ihr gefaͤllig ſey, und, wann ihr Ehe⸗
mann ſich wohl auffuͤhre, ihm ihre Guͤter zu ſeinem Eigenthum
u Abergeben, widrigenfalls aber mit denſelben, was ſie wolle, zu thun
Macht haben, und ihme nur einige benannte Stuͤcke vermachen

wolle; aufgerichtet. Als ſie nun vor einiger Zeit mit Tode abge⸗

gangen, haben ihre Seitwerts⸗Verwandte ab inteſtaro eine von

ihr in der Kirche zu Waltorf niedergeſetzte Kiſte eroͤfnet, und

daraus einiges Linnen nebſt 200 Thlr. genommen, weshalben
Steinmann gegen ſie Klage angeſtellet, hingegen wiederum von

ihnen in der Wiederklage auf Herausgebung der uͤbrigen Guͤter

belanget worden. Entſtehet demnach anfaͤnglich die Frage:
Ob dieſe Eheſtiftung die Kraft und Wuͤrkung habe, daß der Il⸗
ſen Brandes Verlaſſenſchaft ohne weitere Verordnung auf Stein⸗
mannen transferiret worden. Nun ſeynd die obangezogene

Worte

— —

nn.
enn N
rei
n.
mejs
luer
ke
ſec.
ipe.

Ie.
e

iler
EIl.
imnns:
Ne
H
E⸗

gchu
tuon

e

SP. CCCCXXXVIII. DE MORT. CAUSA DONAT. 1I2 55

Worte darzu nicht hinlaͤnglich, indem die Ilſe Brandes darinnen
nichts wuͤrkliches verordnet, ſondern ihr nur auf den Fall, da ſich

ihr Mann wohl verhielte, die freye Diſpoſition reſerviret, und

ſich, da ſie ihm alsdann ihr Vermoͤgen uͤbergeben wolle, erklaͤret,
hingegen, daß ſie nach der Zeit etwas geordnet, nicht zu befinden,
und denn dasjenige, woruͤber ſich ein donator oder paciſcens die
freye Diſpoſition vorbehaͤlt, jederzeit, daferne dergleichen Diſpoſi-

tieon nicht erfolget, den Erben ab inteſtato anheim faͤllt.

V.

Donatio mortis cauſa, ad quam donatarii acceptatio non acceſſit,
tanquam Fideicommiſſum valet.

ques quidam villico ſuo molam donat, veterem & rui-
noſam. Hanc villicus ſumtu ſuo inſtaurat, lapidem-
que in faſtigio domus ponit hac inſeriptione:
Des von Hochſtedt guter Wille
Schenkt mir dieſe alte Muͤhle;
Und aus dankbarlicher Treue
Laͤſt mein Todt ihm dieſe neue.
Poſt mortem villici lis de mola exoritur. Eques in inlſcri-
ptione iſta innititur, ex eaque vel donationem mortis cau-
ſa vel legatum & fideicommiſſum arguit, ac omnes illos,
qui prætereuntes eam legerint, teſtes adhibitos fuiſſe, di-
cit. Ego donationem quidem mortis cauſa hic non video,
quippe quæ acceptationem donatarii ad eſſentiam ſuam re-
quirit, L. y5. de Obligat. & act. Fideicommiſſum tamen
in inſcriptione utique agnoſco. Donationes vero mortis
cauſa, quoties ob deficientem donatarii acceptationem
valere nequeunt, valent tamen tanquam fideicommiſtſa per

clares leges 75. pr. & 77. §. 26. de legatis 2. Ad dubium de
teſtium

1256 MEDTTAT. AD PANDECT.

teſtium defectu Zeno in L. 21. C. de Donationibus reſpon-
dit: Superſtuum, inquiens, eſt privatum teſtimonium, quum
publica monumenta ſufßiciant. Conſtabat profecto indubie
de voluntate villici, nec ulla aderat fraudis ſuſpicio. Tune
vero ſolemnia, quantum poteſt, ſuſtineri oportet.

VI.

Moriis cauſa donatio, ſi bona donatoris confiſrentur, 4 ſto
revocatut.

NRmonſum ICtorum Argentoratenſium apud Schilterum
Evxerc. ad z. 50. §. 9. quo negant, donationes mortis
cauſa confiſcatione bonorum tolli, pugnat aperte cum
L. 7. de Mortis cauſa donat. ubi mortis cauſa donatio, li-
cet ſine ſuſpicione pœnæ facta, removetur tanquam imper-
fecta, ſi donator pœna capitis afficiatur, quæ olim ſemper
cum confiſcatione erat conjuncta. Neque obſtat, quod
dominium jam translatum ſit. Hoc enim dominium
ſaltem eſt revocabile, L. 2. 29. de Mortis
cauſa donat.

4

INDEX

RERUM

VOLUMEN VEzT VI.

A⸗
Ahbſens.

bſentibus liberis pater curato⸗
A rem dare poteſt. 475
Ahſurdum.
Adeo eſt nihil quod JCus aliquis non
tueatur. . 9
Abſchoß vide Detractus-
Aäëeptatio.
In donatione omni jure neceffaria,

D 1183
Etiam in mortis caufa. 1264

Vox vero ipſa barbara eſt. 1I83
Accreſecendi Zus.

Eo etiam gaudet heres in re certa;
ſi coheres non adeat heredita-

tenm. ⸗ 974
Licet ejus rei commercium non ha-
beat. 6 75
Actio.

Doli, inſtitui poteſt, ſi læſio duos
aureos excedat, alias non. 325
Hypothecarild,; competit etiam he-
redi in re certa inſtituto. 882
HMjuriarum, locum non habet
contra parentes, quamvis adopti-
vgS. 1063
Reur, ſfi quis veroſimilibus conjectu-
ris inductus aliquem accuſaverit.
514

Tom.E.,& EVI. Uun

Datur contra eum, qui vivi teſta⸗
mentum aperit. 771

Pauliana, contra uxorem locum

non habet, ſi ipfi in pactis do-
talibus lucra a marito nondum
obærato conſtituta, 268
Secus ſi jam obæratus aliquid promi-=
de Partu agnoſcendo, quid in illa
probandum. 389
Hæc inſtituta editio actorum ſuper
adulterio matris peti poteſt. 397
Tutelæ diretta, datur etiam ad
lucra omiſſa, 530

Zutelä contraria„ in loco ad.
miniſtrationis tutelæ inſtituen

„ds 532
Protatelæz, cum actione tutelæ con.
venit. 533

Subſidiaria contra magiſtratum,
non datur, ſi nemo eum de tu-
tore conſtituendo monuerit. 546

SGuppletoriz, datur liberis, quibus
legitima in re certa relicta. 677
Nec illis ullo modo adimi poteſt.
679
Ex Teſzamento, quando ſit ſum-
maria., 884
Actus merk facultatis.
Quidnam ſit? 1093

Adi-

nuuunu

INDEXRERVM–

Aditio hereditatis, v. Hereditas.

Mutuum præcipuus matrimwnii eſt
finis. 97
Adſeriptio.

Conſtitutiones jur. Rom- de his, qui
ſibi quid in teſtamento alieno

adſeribunt recenſentur. 946
Quousque ea ſuſtineantur, quæ quis
ſibi ipſi adſeripſit, 948
Adulterium.
Quid ad ejus remiſſionem requiratur.
311
Quotupliciter remittatur. ibid.
Non eſt vox generalis ut zogveiæ.
316

Non eſt tacita ejus remiſſio, ſi con-
jux ignorans conjugi adulteræ
cohabitet. 312. 314
Aes alienum.
Simpliciter non ſufficit ad alienatio-

nem rerum pupili. 554
Ded debet eſſe magnum. ibid.
Aeſtimatio.

Fundo dotali adjecta non venditionis
gratia adjecta cenſetur. 290
Nec nocet uxori, ſi infra juſtum

pretium ſit. ibid.
Aoger.
Ad hos in fundo ſuo exſtruendos ne-
mo cogi poteſt. 1142

Benæ tamen ad reſtaurandos., ibid.

Alienatio.
Sumitur in latiore ſignificatu pro trans-
latione jurium aliorum. 281

In dubio non præſumitur. 288
Alienatio dotis v. Dos.

Rerum pupillerium v. Res pupil.-

lares.

Alimenta.
Sub hae voce gtiam medicamenta

comprehenduntur. 159

Item ſumtus litis

307. 397
Hæc recte petit uxor contra maritum
ad divortium agens, pendente

lite. 307
Imo ea a marito repetit, qui ſepara-
tioni cauflam dat- 2346

Præſtare debet reus infanti penden-
te lite ſuper partu. 396

Quis ad ea danda obligatus. 402
Qui pauperem non alit, ſi hic mo-
riatur, punitur. ib.

Alimenta non debet patruus egenis
fratris liberis. 4²⁰

Repetit tutor a pupillis, licet horum
miniſterio uſus ſit. 350

Si nimia ſumma nomine alimento-
rum alicui relicta, illa horum

favorem ſaltem pro parte habet.

. 922
Herum favorem habent ſtipendia ſtu-
dioſis legata- 294

Legatum alimentorum etiam famuli-=
tium neceflarium ſub ſe com-
prehendit. 924

Debentur, etſi non exprefſa quanti-

tate legentur. ibid.

Non conferuntur. 1033. 1058
Imo æs alienum propter ea contra-
ctum ex hereditate paterna ſol-
vendum. ib.

Sal-

T

nent
16
rin
enn
nin.

Nen

S
e
d.
geni
420

horm.
o

Anel

horue
e abe
.
NCelt⸗
mnl⸗
onn⸗
⸗
nunti⸗
idid,
,100G
ctlt⸗

m ll
10,

.

IND EX

RE RV M.

Salva ſunt, licet quis omnia bona

donsverit. 1179
Horum præſtatio donatio neceffaria.
v. Donatio.

Alimenta privata.

Quis ad ea obligetur. 414
Mogni ſumtus repetuntur. 415
Fratrem locupletem alens frater do-
naſfle non præſumitur. 4¹6
Donata præſumuntur, ſi ei præſtita,
qui eo aliunde habere potuiſſet.
418
Sueceſſor feudalis defuncti filias alere
debet. 419

Publica. Quis ad heæc obligetur.
4004
Alimentatio.

Juſta caufla eſt res pupillares alie-
nandi. Non vero ad eam re-
quiritur fames vel mortis peri-
culum. 547

Allodium.

A feudo nequit ſeparare filius. 1023

Alternativa Sententia., v. Sen-
tentia.

Annua legata. v. legata annua.

Annulus.
Hujus datio promiſſionem matrimo-
nii non inducit. 20
Antiquitas.

Temporis probat dotis illationem v.
illatio dotis.
Quicquid in inſtrumento antiquo ſerip-
tum ſolemniter actum præſumi

Arrha.

Ante nuptias data poſt nuptias redo-
nari nequit. 299

Aurum coronarium.

Quidnam olim fuerit. 1214
Uſus ejus adhuc hodie ſupereſt.
1217
Prope ad illud accedit, die Cron⸗
Steuer. 1218

B.
Benedictio ſacerdotalis.

Inre Div. non præcipitur. 10
Nec inter primos Chriſtianos obſer-
vata. 106
Hodie ubique non eſt neceffaria.
ibid.
In Germania pro forma matrimonii
deſideratur. ibid.
Etiam in provinciis Catholicis. 115
Non pertinet ad formam legitimæ na-
tivitatis. 107
Dolo elicita nulla eſt, nec priori
ſponſo ſponſæve jus ſuum au-
ferre poteſt. 112

Binubus.

Adhuc hodie proprietatem bonorum
prioris conjugis amittit. 130
Quod etiam ad portionem ſtatuta-
riam extenditur. ibid.
Liberis prioris matrimonii ſuccedens
ſaltem uſumfructum bonorum
a primo conjuge profectorum
conſequitur. 131
Quæ tamen aliunde liberis obvene-

—ktur. . 533 runt eorum plenum dominium
Apertura Teſtamenti. v. Leſtam. habet, 132
Uunuuunz Se⸗

INDEX RERVM.

Secundæ conjugi plus relinquere

quam uni ex liberis prioris ma-
trimonii non poteſt. ib.
825
Portionem filialem, quam pleno ju-
re cepit, ſuo conjugi pleno ju-

re relinquit. 135
Contra LL. non poteſt diſponere.
136

Si tamen diſpoſitionem talem facit,
cetera ejus capitula ſuſtinentur.
ibid.

Melius foret liberis contra patres bi-

gamos quam matres bigamas
proſpicere. 140
Jus Rom. patri binubo educationem
& uſumfructum bonorum ma-
ternorum relinquit, matribus
vero binubis adimit, 521
140
Secundum hoc hodie judicandum
eſt ib.

Parentes binubi liberis cavere de-
bent de fideicommiſſo ipſis re-

ſtituendo. 1016
Blanditic.
Nuptiis adhibitz non nocent. 10
Conſenſus blanditiis elicitus valet.
20⁰
Ut quis heres inſtituatur, adhibitæ
non nocent. 273
Simplices vitricis etiam & novercis
permittuntur. 824

Bona.

Quæ ſtatim initio matrimonii uxor
marito infert, in dubio dota-
lia præſumuntur. 166

Debent tamen re vera inferri &
non ſolum in dominio, ſed

etiam in uſu ejus & poſſeſſio-

ne eſſe. 17

Quæ conſtante matrimonio ab uxore

acquiruntur pro paraphernali-=
bus habenda. 183. 167

Niſi uxor, vel etiam alius, qui do-

tem conſtituit, illa etiam bona

dotalia eſſe velit. 172
Omnia in dubio mariti præſumun-
tur. 1362

Bona communia v. C.
Bona Paraphernalia v. P.
Bona Dotalia v. D.
Bona Recebtitia v. N.
Bona Uxoria v. U.
Bonorum Separatio v. §.

C.
Carolus Magnus.

Prædia ruſtica Saxoniæ non a ſervi⸗

tiis liberavit. 1066. ſq.
Captator.
Quot eorum genera apud Romanos
fuerint. 786
Ejus definitio. 75⁵9
Ob ſuſpieiones graviffimas ſtatitm
condemnatur. 815
Ob communes jusjurandum purga-
torium decernitur. ib.
Imo ſtatim jusjurandum deferri pot-
eſt. 81¹7

Cauſſa movens non ſemper eſt ava-
ritia, ſed interdum ambitio.

841
Exempla ludifcationis heredipeta-
rum. v. Pp. 842

Ho.

N
Cj

nt
Uliei
Non
Lieit
Der
Cer

Ei
N

Ce

Per
Leg

ude

—
keke
I
dnor
herm.

R

in du

Eſünn

4

ſervi⸗

otmur
5

Illiciteæ recenſentur.

INDEX

RE RV M.

Honeſta eſt eorum ludificatio. ibid.
Nec datur deceptis jure Roman.

actio. 844
Cujus rei tamen ratio apud Germa-
nos ceflat. ibid.

Ideoque ex promiſſione recte agit,
non vero ex ſola ſpe, quam
ipſe ſibi concepit. lbid.
Laptatoriæ artes.
Sunt vel licitæ vel illicitæ. 7790
ib. ſeq.

Non præſumuntur adhibitz. 813

Licitæ plerumque ſunt inhoneſtæ. 822
Earum ſpecies recenſentur. 823. ſq.
Qlerici quoque his uti poſſunt. 843

Quod olim ſecus. ibid.
Cautela Socini.
Quid. 941
Eſt in fraudem legis & legitimæ in-
troducta. 942
Cautio.

— De ſatisfactione liberorum primi
matrimonii quando locum ha-

beat. 142
Cautionem fideicommifſariam quis-
nam præſtet. 1015

Perſonæ ab hac immunes nonnun-
quam tamen eandem præſtant.
1017
Legatarii & fideicommifſfarii usque
dum ipfis caveatur, recte utun-
tur jure retentionis. 1022
Judex eum, eui novum opus nun-
ciatum, ad cautionem admittere
non debet, ſi nunciantis jus vel
liquidum, vel veroſimile. 1140
Uuu

Cenſitus.
Apud Rom. quisnam fuerit. 1066
Chirographum.
Remittens, ipſum debitum remiſiſſe
præſumitur. 930⁰0
Citatio.

Eoikctalis, locum non habet, ſi de-
ſertor certo in loco moratur.
312
Requiritur ad divortium contra con-
jugem abſentem decernendum.

306
Clauſula LCodicillaris.
Non mutat naturam pactorum dorta-
lium inter vivos initorum. 253

Pactis etiam & contractibus inter
vivos adjici poteſt. 865

Nihil operatur, ſi actus tanquam
inter vivos ſuſtineri poteſt. ib.

Qui ex teſtamento hac clauſula mu-
nito agit, cautionem adhibere
debet. 862

Clauſula Derogatoria.
Hac non obſtante aliud teſtamentum
condi, poteſt. 852

Clericus.

Olim artibus captatoriis uti prohi-
bebatur, quod hodie ſecus. 833

ſeq.
Immunis eſt a vectigali. 1136
Codicilli.
In his legatarius teſtis admittitur-
895
uuun un 3 4 Si

INDEX RERVM.

Si vero de veritâte diſputatur, re-

jicitur. ibid.
Valent, etſi quinque feminæ teſtes ad
hibitæ. 862
Horum rationem habet teſtamentum
novum Chriſti. 863
Cæcus.
Quomodo teſtari debeat. 599
Nec principes hoc negligere poſſunt.
ibid.

Teſtamentum patris cœci inter libe-
ros non valet niſi prælectum. 732

Collatio.

Dona muptialia quomodo conferan-
tur. v. Dona Nupt,

Etiam bona, quæ ſponſus a patre
accepit, conferenda. 229

Filius in feudo ſucceffurus ea, quæ
ex allodio accepit, confert. 1023

Conjux conjugi ſuccedens non confert
ſua niſi pacto vel ſtatuto ad id ob-
ligetur. 1025

Liberi cum conjuge ſuccedentes non
conferunt, licet conjux ad id
obligetur. ibid.

Niſi portio ſtatutaria imminuatur per
non collationem. ibid.

Non conferunt liberi iis, quæ a vi-
vis parentibus receperunt con-

tenti. 1027
Licet ſe forte heredes appellarint.
ibid.

Alias jetiam ea conferunt, quæ li-
beri eorum propter ipſos acce-
perunt,. 1028

Conferuntur donationes ſimplices-

1030
Pecunia ſine uſuris. 1032
Res in natura. ibid.

Non conferuntur alimenta, nec ſum-
tus ſtudiorum, niſi pater filium
hos ultimos conferre expreſſe
juflerit. 1044

Non conferuntur prælegata. 1052

Caſtrenſe & quaſi peculium quan-
do conferantur. v. Peculium.

Non conferuntur donationes remu-
neratoriæ. v. Donatio Rem-

Niſi pater id jufferit. 1046
Peculium adventitium confertur, ſi
pater id juſſerit. 1046
Idem dicendum de Gerada 1048

Collationem parentes prohibere poſ-
ſunt. 1054

Non tamen in fraudem legitimæ.

1049

Pater uni liberorum collationem im-
ponens, per hoe ceteris eandem

remittere non cenſetur. I051

Pater uni filio rem quandam adſg.

nans, per hoc collationem ejus
prohibuiſſe non cenſetur. 1052

Collationis prohibitio probatur etiam

ex conjecturis e g. ſi pater de
omnibus rebus inter liberos diſ-
poſuit. 1053

Pater uni filio collationem remittere,
& alteri quid eo nomine præle-

gare poteſt, tametſi prælegat,
conferenda excedat. 1055
. 5

del
be

Non

Connn

Pen

Aigr

Conj

In p
Mic

lbi

U

Bo.

Lim

A

n e

6

r eimn
lter
os
1
inere,
Drtl⸗
depit,
1o
G

INDEX

RERVM.

de Dotis collatione v. Dos.

Liberi veſtimenta nuptialia a paren-
tibus accepta conferunt. 1057

Commendatio.

Non inducit fideicommiſſum, niſi
ſimul certum quid expreflum.
970⁰
Commendator tenetur ſaltem tune, ſi
commentatus tempore commen-
dationis fuerit inidoneus, 334

Commiſſum.

Penæ commiſſi quinquennio præſcri-
bitur. 1152

Aliquando faltem in parte mercium
locum habet. 1153

Com munio Bonorum.

Conjugium olim in Germania fuit
recepta. 156
In pluribus locis ſublata eſt. ibid.

Alicubi tamen vel lege vel conſue-
tudine retinetur. 157

Ibique ex regulis ſocietatis apijudi-
canda eſt. ibid.

Ubi pactis inducitur ad lucrum bo-
norum non ad ipſam ſubſtan-
tiam pertinet. ibigc.
Hæc appellatio ſocietatem omnium
bonorum non conſtituit. ibid.
Bona communia præſumuntur, ſi
maritus locupletem uxorem du-
xerit. 364
Limitatur tamen. ibid.

Concordata.
Quantum juris hæc imperatoribus

circa electiones Epiſeoporum &
Abbatum reliquerit. v. 1227-

. ſq-
Concubitus.
Illicitus cum teſtatore vel teſtatrice
teſtamentum vitiat. 802
Conditio.

Plures conditiones copulative & dis=

junctive adjectæ ſæpe diverſi-

mode ex mente teſtatoris expli⸗
cantur 4 706

Conductio.

Prædii pupillaris alienati a majoren-
ne facta, eſt tacita tutoris alie-
nationis ratihabitio. 559

Conjux.

Conjugis ſuperſtitis ex jure Rom. ſue-
cedere cupientis inopia quomodo

æſtimanda. 1119
Conjux ſuperſtes, cui pater locuples
eſt, inops dici nequit. 1120
Inopia extrema non deſideratur.
ibid.
Conjux Jure Civ. ſuccedens verus he-
res eſt. 1122
Conſanguinitas.

Propinquitas cum defuncto non ope-
roſe probanda, ſed ſummariter

demonſtranda. 1118
Admittuntur indicia & præſumtio-
nes ibid.
It. teſtes de auditu. 26
Conſenſus.

Simplex, licet ſponſalia ſolennia non
acceſſerint, pertecte obligat. I2

Simulatus obligation. producit. 17

Blane

—

I N D E X

RERV M.

Blanditiis elicitus validus eſt. 20
Parentum in ſponfalibus liberorum
jur. Nat. requiritur. 24
Et omnibus fere humanis juribus.

26

Quatenus a Romanis requiratur. ib.⸗

Quid in hac materia hodie attenden-
dum ſit. ibid.
Tacitus ſponſalia legitima efficit. 29

Debet tamen efſe liber &. certus.

ibid.
Matris in nuptiis liberorum necefſſa-
rius eſt. 30⁰
Si pater conſentiat, impune negligi-
tur. ibid.
Secus, ſi vitricus conſentiat. 31
Conſenſus patris impüä negligi non
debet. 34

Aliquando recte non attenditur. ib.

Principis in nuptiis vaſallorum aut
ſubditorum haud requiritur, 32
1

In multis tamen exteris regnis necef-
ſarius eſt. ibid.

Non vero in Germania, niſi forte re-
ſpectu hominum propriorum.
32
Conſiſtorinni-
Diſpenſare nequit, niſi hæc facultas
exprefſe ipfis a principe data.
49
Conſuetudo-
