injuria ſibi facta negabatque, avum tale quid in teſtamento
mi-

un

enid

Sp. CCCLXVII. DE TESTAMENTO PAREN T. &c. 735

minus ſolemni conſtituere Poôtuiſſe. Verum ſuccubuit hac
in parte, vicit tamen in alia. Fideicommiſli ſcilicet onus
a legitima detraximus, nam lex 30. C. de Inofcioſo teſtqmento
& MWovella II7. C. I. pr. quæ legitimam etiam in gratiam li-
berorum onerari Verant; generaliter loquuntur, atque adeo
& ad teſtamenta minus 1 olemn nia pertinent. Quamobrem ſic

judicavimus: Es dienet zwar Joachim Peters lezte Verordnung

bey kuͤnftigen Sterbfaͤllen zur Ri chtſe chnur, jedoch wird des dr⸗
gers Ehefrauen das, was von dem Gr oßvaͤterliche m Pfl lichtth the
auf ſie koͤmmt, mit dem Zuwachſe deſſelben gelaſſen. V. R. W.
Rat. dec. Es thut nick chts dagegen, daß der Mutter, als einer
Perſonæ extraneæ, etwas entzogen worhen, indem ſolches auch
in einem minus ſolemni teſtamento vergoͤnnet iſt, uͤberdies nach
der bewehrteſten Rechts⸗Lehrer in Wovella 187. cap. I. und Y.
12. de Teſtibus gegruͤndeten Meynung eine extranea perſona in
dem teſtamento parentum ganz wohl baktmilkiret werden kan,
daferne nur 2 Zeugen dabey ſeynd. Was hiernaͤchſt die Berorde
nung bey den Sterb⸗ Faͤllen betrift, ache iſt eigentlich keine ſub⸗
ſtitutio pupillaris, weil ſie nicht auf all der Kuider Guͤ ller gerich⸗
tet worden, ſondern nur ein fdeicomm Ahe reciprocum,
ches jedoch, in ſo weit es das Pflichttheil aff znst; nicht be⸗
ſtehen kan, ſondern pro non adjecto geachtet wird. Dieſemnach
haben wir dergeſtalt, als in unſerem Urthel entha kten, erkannt.

COROLLANRIA.

I. Teſtamento parentis inter liberos non obeſt, quod teſta-
tor id judici offerre deſtinavit, fed morte præventus
non obtulit. Dixi ſupra in Specimine CCCIILV. de Te-
Kamento publico, medit. ult.

9. Ad teſtamentum parentum inter Hiberos Probandum
unum teſtem ſufficere non credo, ſed vel crj Pturain
teſtatoris vel, ſi is voluntatem ſuam verbis declaravit,
duog
8

.— *

MEDITAT. AD PANDECT.

duos teſtes requiro, idque Juſtinianum voluiſſe ex No-
vella 107. præf. & cap. I. colligo. Teſtamentum res
maximi momenti eſt, quippe quod diſpoſitionem de
bonis omnibus continet. Indubias ergo & luce meri-
diana clariores probationes deſiderat.

SPECIMEN CCCLXVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIX. TIIT. I.

TESTAMENTO PESTIS

TEMPORE.

6*
Ommis morbus contagioſus, ſiquidem terrorem incutiat,
beſtis eſt. d
II. L
Er in zeſtamento & in codicillis tembore peſtis confectis dus
geſtes ſuſiciuut. S
III.

Legatum tempore peſtis relictum, quod duo teſtes teſtificantur.
vales, etſi ceteri teſtes, ꝗqui etiam adfuerunt, negant,
Je illud audiviſſe.
IV.

Legasum tempore peſtis coram uno teſte relinqui neguit, Zec juri⸗
jurando ſuppletorio bic locus eſt.

V.

— — — =—

— — —

SP. CCCLXVIII. DE TEST. PESTIS TEMPORE. 737
⸗
Etſi aliqua legata curruant, cetera tamen valent.
ebris lenticularis ſeu morbus petechislis, ut vulgo vo-
catur, in urbe quadam Thuringiæ late graſſabatur, ma-
gnamque ſtragem dabat. Inter ceteros matrona quæ-
dam, poſtquam mariti ſui funus extuliſſet, ipſa eodem conta-
gio corripitur & morti vicina de teſtamento ordinando cogi-
tat. Teſtes igitur convocari jubet tot, quot in ſolemni teſta-
mento leges requirunt. Conveniunt hi, ſed non libenter, &
timidi e longinquo, aliqui etiam ante fores, apertas tamen,
adſtant. Exponitiis ægra ultimam voluntatem ſuam debili
voce, atque paulo poſt moritur. Juſtis ei perſolutis, lis de
teſtamento ſuſcitatur, atque ad judicem defertur, qui teſtes
in judicium vocat &, ut par eſt, examinat. Nihil ego un-
quam his teſtimoniis confufius, nihil incertius vidi. Omnes
fere, ſe eminus adſtitiſſe, & non cuncta, ſed quædam ſaltem

ex teſtatricis ſermone excepiſſe, ajebant, aliqui etiam ante fi-

nem negotii diſceſſerant, quod ipſo malo ſe adflatos ſenſiſ-

ſent, atque poſtea ex eo decubuiſſent. De heredis inſtitutione

nemo quidquam inaudiverat. Varia ſaltem legata commemo-
rabantur. Sed neque de his inter omnes conveniebat. Nul-
lum certe erat, quod cuncti unanimiter teſtificarentur. In
his, in quibus plurimi, quatuor conſentiebant. In aliqui-
bus, quorum unum piæ cauſæ relictum dicebatur, uni-
cum ſaltem teſtimonium exſtabat. Plerique teſtes ipſi in-
ter legatarios erant, quorum teſtimonium de eo, quod ſibi

relictum dicebant, utique non valebat. Ex tanta incerti-

tudine non poterat non larga litium ſeges naſci. Illud qui-
dem dubium, quod ex deficiente heredis inſtitutione ſu-
mebatur, removeri facile poterat, dum, diſpoſitionem
iſtam non teſtamentum eſſe, ſed codicillos ad heredem ab
inteſtato directos, dicebamus. Deinde nec illud oberat,
Tom. V. Aaaàa aa quod

*

738 MEDTTAT. AUD PANDECT.

quod nullum legatorum a quinque teſtibus exauditum fuerat.
Morbus enim petechialis, etſi peſtis proprie dicta non eſſet,
quia tamen terrorem toti civitati atque etiam teſtibus incuſſe-
rat, ex confeſſione interpretum omnium peſti exæquatur. At-
que in teſtamente tempore peſtis condito duos teſtes ſuffice-

re, conſtans uſus fori, etfi lege deſtituamur, introduxit, teſte

Strykio in Cautelis teſtam. cap. 1I. §. 3. Itaque nec plures in co-
dicillis, qui tempore peſtis conduntur, ſunt neceflarii ſecun-
dum Zepperum de Codicillis cap. 8. §. 15. Porro diſcrepantia te-
ſtium quod ad ſingula legata iis legatis, quæ a duobus ſaltem
audita fuerant, haud nocebat. In concurſu enim teſtium, quo-
rum aliqui adfirmant aliqui negant, major fides adfirmanti-
bus, etſi pauciores ſint, habetur, id quod & Legi 23. C. de Pro-
hationibus & rectæ rationi convenit, quemadmodum ſupra in
Specim. CCLXXXrVI. de Teſtibus negantibus medit. I. oſtendi.
Tum teſtimonium legatariorum de eo, quod ſibi relictum di-
cebant, ipſis ſaltem non proderat, codicillos vero haud vitia-
bat, ut infra in doctrina de codicillis oſtendam. Illa tamen le-
gata, quæ unus ſaltem teſtis audiverat, etſi piam cauſam con-
tinerent, prorſus corruebant & nec jurijurando ſuppletorio
locum faciebant, quia de ultimis voluntatibus certe & indu-
bie conſtare debet, c. II. X. de Teſtamentis, c. 28. X. de Tiſti-
Zus. T'andem ipfis codicillis haud officiebat, quod aliqua
legata ob defectum teſtium non valebant. Utile enim per
inutile non vitiatur, & accidit ſæpe, in uno teſtamento ali-
qua legata corruere, reliqua nihilominus ſubſiſtere L. 2. de
bis, quæ pro non ſeriptis. Secundum hæc Cri Helmſta-
dienſes menſe Julio anni cooccxVII. judicarunt: Es wird
Beklagte zwar vor die rechtmaͤßige Erbin der verſtorbenen Bar⸗
baren Margarethen Hendrichin hiemit erklaͤret, ſie muß aber
die in der fol. 13. befindlichen Verordnung enthaltene Legata
den Klaͤgern ausantworten. V. R. W. Atque menſe Septem-
L bri

SP. CCCLXVIII. DE TESTF. PESTIS TEMPORE. 739

bri ejusdem anni has ſententiæ ſuæ rationes rogati dede-

runt: Wird zu wiſſen verlanget, ob wir durch die den Klaͤgern

zugeſprochene Legata alle die in der fol. 13. ad acta gebrachten
Verordnung enthaltene, oder nur einen Theil derſelben verſtan⸗

den. Nun ſtehet zwar Beklagte in den Gedanken, es ſey ange⸗
fuͤhrte Verordnung ganz unguͤltig, und koͤnne weder als ein Te⸗
ſtament, bey Ermangelung einer deutlichen Erbeinſetzung, noch
als ein Codicill beſtehen, indem nach Abzug der ſelbſt intereſſir⸗
ten Legatariorum und ihrer naͤchſten Angehoͤrigen keine? Zeugen,
die beſtaͤndig bey dem actu geweſen und alles eigentlich mit ange⸗
hoͤret, uͤbrig bleiben. Bey welcher Bewandniß es das Anſehen

gewinnet, ob fielen die meiſten Legata hinweg, und blieben nur

einige, welche ad pias cauſas gerichtet, nebſt denen, die von der
Verſtorbenen noch bey ihren Lebzeiten an die Legatarios ausge⸗
antwortet worden, uͤbrig. Alldieweil aber die Henderichin, nach
einſtimmiger Ausſage aller Zeugen, an einer anſteckenden Krankae
heit des Fleck⸗Fiebers, woran 14 Tage zuvor ihr Ehe⸗Mann
geſtorben, darnieder gelegen, die Zeugen auch ſich vor ihr ge⸗
ſcheuet, ja einige davon gar von ihr allen Umſtaͤnden nach ange⸗
ſtecket worden, und denn bekannten Rechtens iſt, daß der, ſo
mit einer anſteckenden Krankheit behaftet, ſeinen lezten Willen
nur in Gegenwart zweyer Zeugen ausſprechen koͤnne, hiernaͤchſt

Hans Chriſtian Toͤlle, Johann Caſpar Scharf, Anna Marie

Kochin und Catharine Ernſtin, laut ihres eydlichen Zeugniſſes,
aus der Verſtorbenen eigenem Munde gehoͤret, wie ſelbige Buſ⸗
ſen, Haſerten und Itelgoͤrgen jedem eine viertel Hufe, Buſſens
Frauen eine Kuh, und Haſertens Tochter 2 Kaͤlber vermachet;

So gehen von den in der Henderichin Verordnung enthaltenen

Legatis zwar die der Schulen vermachte 8 fl. als wovon keine
zwey Zeugen was eigentliches ausſagen, ab, hingegen mag die
rechtmaͤßige Erbin ſich die uͤbrige Legata insgeſamt auszuantwor⸗

en nicht entbrechen.
ch ch Aaaà a a 2 . VI.

40 MEDITAT. AD PANDECT.

De opinione medicorum, qui peſtem contagioſam eſſe negant.
H' usque Cti peſtilentiam contagioſam eſſe crediderunt,
ac propterea, tempore ejus teſtamenta minus ſolemnia
condi Permiſerunt. Nunc vero medici quidam ipſam hanc
contagionem in dubium vocant, atque fundamentum privi-
legii iſtius ſubruunt. Fecerunt id tres Galli ante aliquot an-
nos a rege Galliarum Marſiliam peſtilentia infectam miſſi, Cbi-
coineau, Verny & Soulier in Obſer vations & reflexions touchant
Ia nature, les evenemens & le traitement de la peſte de Marſeille
Lugduni 1721. editis. Longius vero etiam progreditur Ge-
orgius Pye, medicus Anglus, ediditque eodem anno Lendini

a Diſcourſe of the Plage, in cujus parte 2. inter remedia peſti-

lentiæ primo loco ponit libertatem commercii & familiarem
inter omnes vitæ conſuetudinem. Verum enim vero iſta ſen-
tentia mihi ex iis paradoxis eſſe videtur, qualia priſci philoſo-
phi non nunquam ſpecioſis rationibus tuebantur, ſed quæ
experientia & res ipſa refellebat. Ergo non operoſe reſpon-
dendum eſt, ſed imitandus Diogenes, qui apud Diogenem
Laertium in vitis philoſophorum lib. 6. ratiocinanti cuidam &

econcludenti, illum habere cornua, manu frontem palpans:

Equidem, inquit, illa non video; &, alio quodam dicente,
non eſſe motunr, exſurgens ambuiabat.

6C☚¾ OL EA A IUM.

Diſputationem communem, utrum, ut quis minus ſolemniter
teſtari Ppoſſit, ſufficiat, peſtem in civitate graſſari, an neceſ-
ſarium ſit, domum teſtatoris infectam eſſe optime compo-
nit Sc⁄νoP+v5»prus in dynopfi pandectarum tit. de Zeſtamento
militis n. 30. & 3I. diſtinguendo inter peſtilentiam pro-
Prie dictam & alium morbum contagioſum. IIla, etſi op-

pidum ſaltem non domum teſtatoris infecerit, teſtamen-

to privilegiato locum facit, non hic, in quo homines non
tam facile a conventibus abſterrentur. S

Sp. CCCLXIX. DE SUO HEREDKE.„„ „Ar

SPECIMEN CCCLXIX.

NMIEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIX. 177. II.

SUO HEREDE.
I .

De jure ſui beredis in genere.
II.
Dominium, quod ſuus heres in rebus patris, eo vivo, babet,
Kbtum eſt ſaltem.
III.

Pater moribundus res ſuas ſine liberorum conſenſu valide
. alienat.

us ſui heredis frequenter in jure noſtro memoratur,
esſtantque integri in digeſtis & codice tituli de ſuis &
legitimis beredibus. Aliqui id jus ſuitatis appellant,
qua voce tamen ego lubentius abſtineo, quum ea mul-
tos, qui puriorem Latinitatem amant, graviter offenſos
norim. Recordor, Schurzfleiſchium, literatorem Vitem-
bergenſem, quum ei ſcriptum de jure ſuitatis offerretur, ri-
ſiſſe Ctos, qui de porcorum jure diſputarent. Competit
hoc jus ſui heredis iis, qui in patria poteſtate illius, cui

ſuccedunt, eo, quo is mortuus eſt, tempore fuerunt. His
aliquam præ aliis heredibus, qui extra domum & convi-

Qum defuncéti fuerunt, licet deſcendentibus, Prærogativam
ipſa naturalis ratio tribuit. Nam illa immediata continua-
tio jurium paternorum, in qua jus ſui heredis ſecundum
Bergerum in Oeconomia juris pag. 489. n. I. conſiſtit, ex
ipſa natura rei fluit. Hanc continuationem jurium pater-
. Aaa aa 3 norum

742 MEDITAT. AD PANDECT.

norum legum Romanarum conditores eo usque extendunt,
ut liberis dominium aliquod, etiam dum parentes vivunt,
tribuant in §. 2. I. de Heredum qualitate & L. II. de Liberis
& poſtbumis. Recordor, aliquando liberos, qui prædium
a patre ſuo paucis ante mortem horis alienatum vindica-
bant, quum eis exceptio rei venditæ opponeretur, patri
moribundo facultatem prædia ſua ſine ipſorum conſenſu
alienandi denegaſſe, atque ad iſtas, quas modo memoravi,
leges & quod liberis ibi tribuatur, dominium provocaſſe.
Verum vox quodammodo, quæ in utraque lege additur, ſa-
tis indicat, dominium illud fictum eſſe, & magis in ſpe cer-
tiore, quam liberi præ alis heredibus habent, parentes ta-
men factis ſuis intervertere poſſunt, rarius autem interver-
tunt, conſiſtere, quemadmodum leges iſtas recte explicat
Pufendorfius de gure naturæ & gentium lib. 4. cap. I1. §. 7.
Itaque Cti Vitembergenſes menſe Dec. anni cioloccxI. libe-
ros cum rei vindicatione ſua repulerunt, eo magis, quod
tempore mortis paternæ jam tum ex patria poteſtate exiiſ-
ſent, nec amplius ſui heredes fuiſſent, atque adeo leges illas,
quæ de ſuis heredibus agunt, inepte ad ſe traxiſſent. Adji-
ciam rationes decidendi: Klaͤgerinimpugnirt den fol. 50. be⸗
findlichen Beſcheid, worinnen der von Beklagten mit ihrem Vater
geſchloſſene Haus⸗Kauf beſtaͤtiget worden, daher, daß die Kinder
bey inſtehendem Tode ihrer Eltern einiger maſſen pro dominis re-
rum paternarum zu achten, welche dannenher ohne ihre Bewilli⸗
gung nicht veraͤuſert werden koͤnten. Alldieweil aber das den
Kindern per fictionem juris in ihrer Eltern Vermoͤgen zuſtehende
dominium dahin, daß ihnen auch deren Handlungen umzuſtoſſen
vergoͤnnet, nicht zu erſtrecken, zu geſchweigen, daß die Klaͤgerin,
weilen ſie nicht mehr in vaͤterlicher Gewalt geweſen, dergleichen
quaſi dominium nicht einmahl prætendixen kan; So haben
wir vorigen Beſcheid confirmire

—

IV.

Sp. CCCLXIX DE SUO HEREDE. 743

IV.
oeus ſenes, etſi abſtineat her editate, nomen tamen be-
. redis retinet.

V.

Suus beres ex eo, quod ſealiquando heredem patris appellavit, be-
reditati paternæ ſe immiſcuiſe non probatur.

VI.
Hoc in aliis beredibus, etſi deſcendentibus, ſecus eſt.

Nomen ſui heredis character quidam indelebilis eſt qui

per hoc, quod filius paterna hereditate abſtinet, non
abſtergitur, ſed perpetuo remanet, L. 30. §. 10. de Fideicom-
miſſariis libertatibur. Igitur, quum obeærati cujusdam de-
bitoris liberi a creditoribus conventi ſe hereditati paternæ
immiſcuiſſe negaſſent, atque creditores literas, in quibus

ipli ſe heredes patris, des verſtorbenen Titii ſaͤmmtliche Er⸗

ben, appellaverant, proferrent, Cti Vitembergenſes apud
Bergerum P. 2. Reſponſo 199. u. 2. negarunt, ex appellatio-
ne hac, quam etiam heredes ſui, poſtquam abſtinuerunt,
retinent, immixtionem probari. Hoc tamen in heredibus
ſuis ſalters verum eſt. Nam ceteri, quamvis deſcendentes,
ſi repudient paternam hereditatem, heredes non ſunt.
Contra hos itaque ſi paterni creditores agant, ad proban-
dam aditionem ſufficiet oſtendi, illos ſe aliquando patris
heredes appellaſſe. Nam & verbo hereditas adiri dicitur
in §. 6. I. de Heredum qualitate. Atque ſic ICti Helmſta-
dienſes menſe Aprili anni ciopccxxvI., de nepote, qui
ſe avi materni heredem appellaverat, reſponderunt: Iſt

Johann G. anno 1702. deſſen Wittwe Regina anno 1713. und

deren einer Sohn Johann Chriſtign anno 1720. perſtorben.
. Als

744 MEDTFAT. AD PANDECrTr.

Als nun dieſer Johann Chriſtian nebſt zwoeyen Soͤhnen auch eien
Enkel von ſeiner vor ihm verſtorbenen und mit Herr Hofrath B.
verheyrathet geweſenen Tochter, Namens Andreas Friedrich B.
hinterlaſſen, und gedachter Hofrath ſich bey unterſchiedenen Hand⸗
lungen in vaͤterlicher Gewalt dieſes ſeines Sohnes intereffiret, ſo
entſtehet nunmehr die Frage, ob er ſich dadurch des Johann Chri⸗
ſtians Erbſchaft immiſciret, mithin Andreas Friederich B. vor
ſeines Großvaters Erben zu achten ſey. Nun ſeynd allhier unter⸗
ſchiedene Handelungen vorhanden, aus welchen, daß Herr Hoff.
rath B. ſich vor ſeines Schwiegervaters Erben ſowohl mit Wor⸗
ten als Werken declariret, geſchloſſen wird. Die erſtere iſt die S
von gedachtem Herrn Hofrath durch ſeinen Mandatarium Dr. K.
ausdruͤcklich unter dem Namen eines hinterlaſſenen Erben Johann.
Chriſtian G. geſchehene Acceptation des mit Gottfried Mylio
getroffenen Contracts. Nun wird zwar der Herr Hofrath ein⸗
wenden, daß der Name Erbe, deſſen ſich ein Kind zuweilen nach
ſeiner Eltern Tode ungefehr ohne vorhergehende Deliberation be⸗
dienet, nicht alſofort eine immixtionem oder aditionem heredi-
tatis involvire, Berger P. 2. Reſponſo 199. n. 2. Alldieweil
aber Bergerus an angefuͤhrtem Orte eigentlich de heredibus ſuis,
welche auch poſt abſtentionem ab hereditate den Namen und
Character eines Erben behalten, handelt, hingegen Andreas
Friedrich B. ratione ſeines muͤtterlichen Großvaters, in deſſen
vaͤterlicher Gewalt er nicht geſtanden, pro herede extraneo zu
achten iſt; So iſt Andreas Friedrich B. vor Johann Chriſtian G.
Erben zu achten. Sed & hoc limitationem patitur tunc, qduum
apparet, vocem heredis inconſulto ſaltem & magis ex lo-
quendi more, quam animo adeundi hereditatem, adhibitam
fuiſſe. Cujus rei exemplum infra in Specimine C00 oIII.
4de Collatione medir. 6. oceurret.

VII.

SP. CCCLXIX. DE SVO HEREDE. 74 5
VII.

Heredes ſui, etß ante immiætienem decedant, bereditatem tamen

ad beredes quoscunque transmittunt.

VIII.

Ceteri beredes, ſi poſt aunnum deliberandi decedant, bereditatem
non aditam ad ſuos beredes baud transmittunt.

oc etiam heredum ſuorum privilegium eſt, quod here=
ditatem paternam, quamvis ei ſe non immiſcuerint,
mortui tamen ad heredes quoscunque transmittant, L. 8.
C. de ſuis & legitimis liberis. Id quod in aliis omnibus he-
redibus ſecus eſt, qui hereditatem non aditam ad heredes
ſuos non transmittunt, L. un. §. 5. C. de Caducis tollendis,

niſi intra annum deliberandi decedant, L. 19. C. de Jure de-

liberandi. Secundum quæ jura etiam hodie judicari & re-
ſponderi, teſtatur Berger. in Supplem. ad Electa diſcept. ſor.
P. 1. pag. 381. 7.44
CuOÜhw 0 L½LYARIUM.
Recte Brunnemann ad L. alt. C. de Repudianda hereditate n. y.
jura præcipua ſuorum heredum nec hodie abolita, at-
ue adeo uſum dictæ legis ult. quæ heredibus ſuis here-
itatem paternam, quam recuſarunt, intra triennium
repetere permittit, adhuc ſupereſſe, ait.

Jom. P. Bbbbb SPECE

746 MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCLXX. de⸗
MEDITA TIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIX. TIT. II.
D E

HEREDITATIS ADITIIONE.
* . 4 . . J. 1. . S2
Hereditas, jure civili confeſtim, jure Germanico poſt triginta
dies adiri poteſt.
Sed tamen & intra bos triginta dies omnia, quæ ſine periculo &
damno differri nequeunt, recte fiunt.

Na Aaaut. in Jurisprudentia Romano- Germanica

lib. 2. fit. 23. §. 9. hereditatem jure civili ante no-
num a morte defuncti diem ſuſeipi, atque hanc
in rem Movellam II5. c. 5. §. I. allegat. At vero in hac lege
de aditione hereditatis non agitur, ſed creditores defuncéti

„ 4

veſtantur heredes ante novem dierum ſpatium, in quibus

lugere videntur, convenire aut quocunque modo inquie-
tare. Hereditatis vero aditio quin momento ſtatim poſt
mortem defuncti fiat, nihil obeſt. Interim non nego, fe-
ſtinatam hujusmodi aditionem aviditatem aliquam ſapere
& cum regulis decori pugnare. Quæ res etiam veteres
Saxones movit, ut heredi aditionem & adminiſtrationem
rerum hereditariarum atque inſtitutionem & proſequutio-
nem actionum hereditariarum ante diem trigeſimum in-
terdixerint in ſpeculo ſuo lib. I. art. 22. & Iib. 3. art. 15. Idem
Suevi in ſpeculo ſuo cap. 263. fecerunt. Et jus hoc anti-
quum hodie etiam per totam fere Germaniam uſu ſervatur.
Hæc tamen prohibitio ſaltem ad eos actus pertinet, qui

moram ferunt & fine omni detrimento differri poſſunt,
qualis

4

ul.
Gi
Gu,.
l

7

„

Sbp. CCCLXX DE HEREDITATIS ADIITIONE. 747

——

qualis eſt inventarii confectio, rerum hereditariarum divi-
ſio &c. Atſi quæ ſunt, quæ ſine detrimento aut periculo
differri nequeunt, hæc omni tempore impune expediun-
tur. Sic ipfe privatim conſultus reſpondi: diviſionem re-
rum hereditariarum pretioſarum, quæ in loco ſolitario fur-
tisque & rapinis obnoxio jacebant, ſuſcipi etiam ante, quam
defunctus ſepeliretur, poſſe; & iterum diviſionem alius he-
reditatis ante diem trigeſimum, contradicentibus licet qui-
busdam coheredibus, permiſi, quod uni coheredi peregre
reipublicæ cauſa abeundum, & reditus maxime incertus
eſſet. Itaque Germani etiam veteres in ſupra memoratis
locis heredi permiſerunt, poſſeffionem prædiorum heredi-
tatiorum ante diem trigeſimum adprehendere, ac fimul
cum vidua defuncti in iis morari. Plura de hac re vide in
Hornii diſſert. de Die triceſimo.
Per bereditatis aditionem, etſi nudis verbis Jactam, dJominiuin
reram bereditariarum udquiritur.
Ad poſſeſionem rerum bereditariarum adipiſcendam obus eſt
actu corporali.
V.

Talis actus corporalis eſt olſignatio rerum bereditariarum a ma-
giſtratu ad preces beredis facta.

F. in aditione hereditatis ſingulare eft, quod per eam,
etſi verbis tantum, ſeu, uti lex 6. C de Jure deliberan-
di loquitur, ſola animi deſtinatione fiat, dominium tamen
rerum hereditariarum, quod alias ſine actu corporali non
tranſit, in heredem transferatur, eidemque rei vindicatio
contra quemvis poſſeſſorem adquiratur, L. 14. C. de Jure
Bbbbbz deli-

49 MEDTTAT. AD PANDECT.

deliberandi. Sic menſe Novembri anni eloloccxiIv. judica-
vimus ex his rationibus: Es ſeynd in dem letzt eroͤfnetem Ur⸗
thel Beklagte zu Abtretung des libellirten Ackers cum fructibus
perceptis & percipiendis verdammet worden, wowider aber
dieſelbe anfuͤhren, es koͤnne kein einiger von den Zeugen ſagen,
daß Klaͤgerin das Stuͤck Land jemahlen in Beſitz gehabt, wannen⸗
hero es das Anſehen gewinnet, als ob Klaͤgerin den Grund ihrer
Klage, nemlich das Eigenthum des ſtreitigen Ackers, nicht er⸗
wieſen, alſo Beklagte von der angeſtellten Klage entbunden wer⸗
den ſollen; Alldieweil aber zum Beweis des der Klaͤgerin an dem
ſtreitigen Acker zuſtehenden Eigenthums nicht vonnoͤthen geweſen,
die auf ſie transferirte Poſſeſſion beyzubringen, indem beſagtes
Eigenthum von ihrer Mutter auf ſie als einige Erbin ipſo jure oh⸗
ne allem Beſitz devolvirt worden; So ſeynd wir, voriges Urthel
zu beſtaͤtigen, bewogen worden. Verum quod ad poſſeſſionem
ſecus efſt. Hæc quippe, niſi naturaliter adprehenfa, ad he-
redem non pertinet, L. 23. pr. L. 3. §. 5. de Adquir. vel amitt.
peſſeſ. Facto igitur opus eſt, quod tamen etiam per aliam juſ-
ſa heredis recte expeditur. Memorabo exemplum. Moritur
civis quidam Coſuicenfis, viduamque & liberos prioris matri-
monii emancipatos & extra domum paternam conſtitutos re-
linquit. Hi confeſtim poſt mortem patris judicem adeunt, at-
que res paternas ſolemniter obfignari petunt. Annuit judex,
ac in domum hereditariam deductus omnia fideliter obfignat,
vidua conſentiente. Elapſo deinde menſe iidem liberi ad
judicem redeunt, atque, ut, facta reſignatione, ſolemne
inventarium conficiatur, flagitant, veniunt quoque ſubin-
de ad domum paternam, atque adminiftrationi œconomi-
cæ ſe immiſcent. Neutrum viduæ placet, quæ, poſſeſſio-
nem a ſe ſola poſt mortem mariti adprehenſam & conti-
nuatam ſic turbari, & jus retentionis ſibi competens inter-
verti, queritur. At Cti Vitembergenſes ſecundum libe-
ros

I.

e,
nat,

Ad

e

.

on.

N.

Mti⸗
ſeel⸗
lhe.
105

SP. CCCLXX. DE HEREDITATIS ADITIONE. 749

ros menſe Januar. anni cioleccx. judicarunt. Vidua enim
eo ipfo, quod paſſa erat, res hereditarias per magiſtratum

ad preces liberorum obſignari, liberos pro compoſſeſſoribus

agnoverat. Nam per impoſitionem ſigilli, quæ utrum ab
ipſo herede an per alium fiat, nihil intereſt, poſſeſſio adpre-
hensiun, L. 14. §. I. de Peric. &D commodo rei venditæ. Sic
igitur judicatum fuit: Daß, des von Beklagten geſchehe
Vorwendens ungeachtet, mit Entſiegelung uus n Ahee de
Walteriſchen Verlaſſenſchaft gebuͤhrend zu verfahren. Im uͤbri⸗
gen hat Beklagtens fol. 20. befindliches Suchen geſtalten Sachen

nach nicht ſtatt V. R. W. Kat. dec. Beklagte proteſtirt wider die

von Klaͤgern geſuchte Entſiegelung und Inventur der von ihrem
Ehemann hinterlaſſenen Erbſchaft, weil ihr ſelbige an der Poſſeſs,

die ſie gleich nach des Ehemannes Tode ergriffen zu haben vor⸗

giebt, und worinnen ſie ſich ex jure rerentionis wegen ihres
Einbringens zu ſchuͤtzen vermeynet, ſchaͤdlich ſeyn koͤnne. Alldie,
weil aber Klaͤgere alſofort nach Abſterben ihres Vaters um Verſie⸗
gelung deſſen Verlaſſenſchaft gebeten, ſolche auch mit gutem Wil⸗
len der Witwe erhalten, und dadurch die Compoſſeſs erlanget,
alſo nicht abzuſehen, wie Beklagte ſie wiederum daraus ſetzen,
und, da ſie einmahl in die Verſiegelung gewilliget, nunmehro
die darauf nothwendig folgende Refignation und Inventur ver⸗

hindern koͤnne; So haben wir, daß mit der Entſiegelung und

Inventur gebuͤhrend verfahren werden moͤchte, erkannt. Endlich
weil Klagern als compoſſeſſoribus in das vaͤterliche Haus zu
kommen, und daſelbſt zum Rechten zu ſehen, frey ſtehet, ſo iſt

das fol. 20. befindliche Suchen ſchlechterdinges abgewieſen worden.

VI.

Ei, qui alio, guam beredis, animo res bereditarias ſuſcipit,
utile eſt protefari.

BbbbböZ VII.

MEDITAT. AC PANDECT.
Proteſtatio bæc non juvat, ſi talia facta aecedunt, quæ animum
heredis neceſſario involvungg.
ridericus, eques Megapolitänus, prædia ſua Carolo ven-
dit, reſervato ſibi ad dies vitæ uſufructu, condit deinde
teſtamentum, atque in eo Carolum hunc heredem ſcribit
& legato aliquo poſt triennium exſolvendo onerat. Mortuo
Friderico, Carolus teſtamentum ejus ſolemniter in judicio
aperiri & a magiſtratu confirmari curat, addita proteſtatione,
ne id juri ſibi ex emtione quæſito obſit, deinde poſſeſſionem
prædiorum ſibi olim venditorum atque quæ in iis reperieban-
tur, rerum mobilium adprehendit, ſolusque omnia per vigin-
ti annos adminiſtrat, legatum tamen non exſolvit. Tandem,
lapſo vicennio, legatarius actionem ex teſtamento inſtituit.
Carolus ſe heredem factum negat, & proteſtationem confeſtim
poſt aperturam teſtamenti interpoſitam memerat. Nos tamen
ilum condemnavimus. Equidem ei, qui res hereditarias non
animo heredis, ſed pietatis vel quſtodiæ cauſa ſuſcipit, conſi-
lium in L. 20: §. I. de Adquir, vel omitt. her. datur, ut hoe
ipſum publice teſtetur. At ex teſtificatione, qua Carolus uſus
erat; nec de animo non adeundi ſatis conſtabat, &, ſi conſtituiſ-
ſet, ea tamen ipſi facto contraria erat. Nam, ſi Carolus heres
eſſe noluerat, cur teſtamentum confirmari fecerat, cur res
mobiles, quas Fridericus ipſi non vendiderat, fimul cum
Prg:diis ſuſceperat, cur easdem per viginti annos tenuerat,

cur inventarium non fecerat? Hæc profecto omnia ant

mum adeundi manifeſte indicabant, & per proteſtationem

non tollebantur. Sic igitur menſe Junio anni clonccIv.
judicavimus: Daß Beklagte Klaͤgern die eingeklagte 1200 fl.
ſammt den nach drezen Jahren von des Landrath von Buͤlow
Tode an, bis jetzo aufgeſchwollenen Zinſen auch allen durch die⸗
ſen Proceß verurſachten Unkoſten zu bezahlen ſchuldig. V. R. W.
4 Rat.

u

I

Cun

teri⸗
!
Nen
lar.
00
Ren

N

Sbp. CCCLXX. DE HEREDITATIS ADITIONF. 7/

Rat. dec. Es gewinnet das Anſehen, ob habe Klaͤgern der Beweis,
daß der Landrath von Luͤtzow des Landraths von Buͤlow Erbe gewor⸗
den, auferleget werden ſollen; Alldieweil aber der Landrath von Lu⸗
tzow nach des Landraths von Buͤlow Tode deſſen hinterlaſſenen letz⸗
ten Willen, worinnen er zum Erben eingeſetzet worden, ſelbſt gericht⸗
lich eroͤfnen laſſen, deſſen Inhalt ſtillſchweigend approbiret, ihm
dagegen weiter nichts, als, daß ſolcher lezter Wille ſeinem mit dem
von Buͤlow uͤber 2 unbewegliche Guͤter getroffenem Kaufe unnach⸗
theilig ſeyn ſolle, bedungen, im uͤbrigen das Teſtament obrigkeit⸗
lich beſtaͤtigen laſſen, die hinterlaſſene Buͤlowiſche Mobilia in Be⸗
ſitz behalten, daruͤber kein Inventarium erxrichtet, und alles uͤber
20 Jahr allein adminiſtriret, mithin ſich unſtreitig pro herede
geriret, auch nunmehr, da der annus deliberandi laͤngſt verfloſ⸗
ſen, kein rechtmaͤßiges Inventarium vorhanden und die Buͤlowi⸗
ſche Verlaſſenſchaft mit des Erben Guͤtern gaͤnzlich confundiret
iſt, ſolche Erbſchaft weiter nicht repuduren kan, demnach dieſe
Exception offenbar unerheblich iſt; So haben wir Beklagte ſe⸗
cundum petita condemniret, jedoch von den gebotenen Zin⸗
ſen die erſte drey nach des von Buͤlow Tode verfloſſene Jahre
vermoͤge deſſen eigener Verordnung ausgenommen, anbey Be⸗
klagten die Erſtattung der Unkoſten auferleget. Pariter menſe
Aprili anni colocexvVI. reſpondimus: Ob wohl Titius vor⸗
ſchuͤtzet, daß er zwey mahl bey Unterſchreibung des mit der
Kregelin getroffenen Verkaufs, und wiederum in einem an den
Rath zu Leipzig abgelaſſenem Schreiben ſich ausdruͤcklich erklaͤ⸗
ret, er maſſe ſich Johann Chriſtians Erbſchaft nicht an. Alldie⸗
weil aber Litius ſich bey dem Handel mit der⸗ Kregelin ausdruck⸗
lich einen Erben der Reginen Grafin genennet, die Kauf⸗Gel⸗
der in das Grafiſche Erbe richtig vergnuͤget und berechnet zu
ſeyn bekennet, und dadurch des Johann Chriſtians Erbſchaft
mit Worten und Werken agnokciret, weiter die zweymahlige
Proreſtation, nicht Erbe zu ſeyn, facto contraria, alſo nicht
.

„2 MEDITAT. AD PANDECT.

zu attendiren iſt; So iſt Titius vor Johann Chriſtians Erben
zu achten.

VIII.

Vidua, guæ poſt mortem mariti in bonis ejus manet illaque ads
miniſtrat, animum beredis babuiſe non præſumitur.

Vaua poſt mortem mariti jus retentionis propter illata
ſua in bonis ejus habet, L. 29. C. de Jure dotium. Adde
Mynſingerum Cent. 6. Obſerv. 983. Ergo, ſi in bonis mari-
ti poſt mortem ejus moratur, illaque adminiſtrat, hoc non
animo heredis ſed cuſtodiæ & juris ſui cauſa feciſſe præſu-
mitur. arg. L. 20. §. 1. de Adquir. vel omitt. bered. Sic men-
ſe Nov. anni cioloccxiv. reſpondimus: Es vermeynen Ar-
reſtanten, als des verſtorbenen Juͤrgen Mengerts chirographa-
riſche Glaͤubiger, daß Arreſtatin, ſo des gemeinſchaftlichen
Schuldners hinterlaſſene Wittwe iſt, ſich ihrer Anfoderung
wegen des eingebrachten Brautſchatzes dadurch verluſtig ge⸗
machet, daß ſie die Erbſchaft angetreten, Schulden eingeho⸗
ben und ausgezahlet, viele Sachen verkauft, uͤberdis durch
Recognition unterſchiedener Schuld⸗Foderung und Beſtel⸗
lung einiger Hypothequen ſich zur Selbſtſchuldnerin ge⸗
macht. Alldieweil aber eine Frau nach ihres Mannes Tode
in deſſen Guͤtern ſo lange, bis ſie ihres Braut⸗Schatzes und
eingebrachten Gutes halber vergnuͤget, zu bleiben wohl be⸗
rechtiget iſt, alſo, wenn ſie dieſelbige adminiſtriret, nicht ver⸗
muthet werden kan, daß ſie ſolches animo adeundæ heredita.
tis, ſondern vielmehr ad eorum & fimul juris ſui conſerva-
tionem thue, wie denn ohnedes eine Frau, ſo regulariter ihs
res Mannes Erbin nicht iſt, auch dergleichen Meynung, die
Erbſchaft anzutreten, nicht wohl haben kan, endlich vuſe⸗
= da

uni⸗
104
l⸗
en⸗

r

1 H

1

N
e
N

ſon

£

SP. CCCLXX. DE HEREDITATIS ADITIONE. 753

daß Arreſtatin ſich bey einigen Glaͤubigern als Selbſtſchuldne⸗
rin conſtituiret, den Arreſtanten keinen Vortheil geben kan;
So haben wir die Abfolgung der zu Befriedigung des Braut⸗
ſchatzes ausgeſetzten Gelder erkannt.

IX.
Hereditas ſub conditione adiri poteſt.

mnes fere interpretes tituli de Adquirenda vel omitten-
da bereditate, hereditatem pure adeundam eſſe dicunt,
provocantque ad L. 77. de reg. jur. in qua hereditatis aditio
in tôtum per temporis vel conditionis adiectionem vitiari
dicitur. Et recte quidem ita, ſi jus Romanum antiquiſſi-
mum explicandum eſſet, quo hereditatis aditio actus legi-
timus erat, cujus natura in ſolemnibus & conceptis for-
mulis conſtabat. At poſtquam vetera illa cretionum ſole-
mnia per L. 17. C. de Jure deliberandi ſublata ſunt, heredita-
tis aditio actus legitimus eſſe deſiit, atque temporis & con-
ditionis adiectionem admittere cepit. Admiſit eam jam
Juſtinianus in L. ult. C. de Jure deliberandi. Nihil enim
aliud eſt aditio hereditatis cum beneficio inventarii, quam
aditio ſub conditione, ſi hereditas ſolvendo fit. Igitur in-
terpretes hi, de quibus ab initio dixi, aut errant, aut
de jure antejuſtinianeo intelligendi
ſunt.

Tom. E. CcCCC PE-

MEDITAT. AD PANDECT.

S PECIMEN CCCLXXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
1D ETIYZ. XXX TI ZE N.

EFFECTIBVS ADITE HE.
REDITATIS.

I.
Per aditionem bereditatis debita, quæ inter defunctum c here-
dem ejus ex aſſe fuerunt, diſſolvuntar.
II. . .
Tune, quum quis ſaltem ex parte hberes eſt, debita pro rata
tolluntur.

III.
Diſſolutio hæc ſociis & conſortibus neque nocet neque prodeſt.

Tuo fratres ſorori ſuæ penſionem annuam ex prædiis
communibus debebant. Moritur ex iis alter, he-
redesque relinquit fratrem unicum cum binis
ſororibus. Soror igitur, cui annua penſio debebatur, ex
triente heres penſionem porro a fratre ſuperſtite integram
exigebat, frater vero ſe prorſus liberatum exiſtimabat.
Aiebat hic nempe, hereditatis aditione debita omni con-
fuſa ſublataque eſſe, atque exſtinctam ſimul correalem
obligationem, quippe quæ, uno correo liberato, etiam
quod ad alterum perimatur, arg. L. 13. & 18. de Duo-
bus reis. Vt lis hæc recte decidatur, præmonendum eſt,
