vitus ſubſcriberet. Vide Buddeum de Teſtamentis Jummorun
imperantium, ſpeciatim Caroli II. Hiſpanicæ regis c. 2. §. 5. 6. &
de la Torre dans les Memoires & Negociations ſecrettes de diverſes
Couri de l'Europe tom. 2. pag. 92. Privatum exemplum habet
Homb urgius in Conſilio Helmſtadienſi 21.

IX.
Quid juris ſit circa teſtamentum extortum, inveſtigatur.

nus idemque eſt violentæ coactionis, & importunæ ſol-
licitationis effectus. Utraque enim libertatem conſenſus,
quæ in teſtatore ſumma eſſe debet L. I. C de F. G ecleſ. tollit,
& proinde recte conjungitur in Conſtit. elelct. Sax. 5. P. 3. ibi:
mit harten Worten oder ungeſtuͤmen Anhalten. Sed quid juris ſit
in ejusmodi teſtamento extorto, diſſentiunt DD. Alii cum Me-
noch. A. I. Quæſt. lib. 2. caſ. 39 5. n. 5. ſc4. & Schiltero Ex. 39. n.
181. qq. Valere teſtamentum, ſed portionem ejus, quem teſta-
tor invitus hexedem ſcribere coactus fuit, in fiſcum deferri,
arbitrantur. Alii, totam ultimam voluntatem, etiam quod ad

illa capitula & legata, quæ ſponte relicta fuerunt, nullam

eſſe, putant. At nobis media ſententia placet: ipſam videlicet
heredis inſtitutionem ob deficientem teſtatoris voluntatem

nullam eſſe, L. 9. pr. L. 32. pr. de Hered inſtit. adeoque,

collapſo fundamento ipſum quoque teſtamentum, ſi nul-
lus alius in eo heres ſponte inſtitutus ſit, corruere, arg. L.
20. §. 10. Qui teſt. fac. poſſ. fiſeum autem, cui nunquam hoc
Tom. VI. H hh hh caſu-

794 MEDTTAT. AD PANDECT.

caſu jus ſuccedendi tribuitur, nec etiam ſuccedere L. 10. de
jure fiſei, ſed vel heredibus ab inteſtato locum eſſe, vel, ſi

jam antea teſtamentum eonditum ſit, hoc ſalvum integrum-

que manere. Iniquum enim foret, eos, ad quos hereditas
jure perinet, innocentes facto & malitia alterius excludi.
Legata tamen, &, ſi quæ alia capitula a teſtatore ſponte fue-

runt addita, ſubſiſtunt, non ſolum, quia utile per inutile

vitiari non debet, c. 37. de K. I. in 6to, L. 2. de his, quæ pro non
ſeriptis, ſed &, quoniam in querela nulliratis ſeparari invicem
debent heredis inſtitutio & legata N. 115 3. in f Qui textus
tametſi de noſtro caſu præciſe non agat, ?ð par itatem tamen
rationis & concurrentem æquitatem, accedente maxime uſu

fori, recte ad illum applicatur. Id quod multo magis verum

eſt, ſi alii in teſtamento iſto coheredes ſponte a teſtatore inſti-
tuti ſint. Tunc enim totum teſtamentum valet, illudque ſaltem,
quod vi, metu & importunis ſollicitationibus extortum eſt, pro
non ſcripto habetur, reliquisque coheredibus accreſcit, t. t. de
his quæ pro non ſeriptis. Vide Afflict. Deciſ. Neap. 69. Et ita
ICti Vitembergenſes menſe Decembri cio 10o ccnI. Carl Boſen
reſponderunt: Dieweil, daß die Witwe den teſtatorem mit
Zwang, ungeſtuͤmen Anhalten und harten Worten zu Aufrichtung
des letztern Teſtaments bewogen, umſtaͤndlich nicht angegeben wer⸗
den kan, weniger erwieſen, oder noch zur Zeit einig beſtaͤndiges
Indicium vorhanden, und zu Recht ſolches nicht præſumiret wird;
allenfalls auch, da es geſchehen, die Validitaͤt des Teſtaments wei⸗
ter nicht a's in denen Puncten, daruͤber des teſtatoris diſpoſition
erzwungen worden, afficiren und aufheben moͤchte?c. Simile ex-
emplum habet Brunnemannus Cent. I. dec. 85.
X.
Quarta calumnia.

QArd d locum inter artes captatorias obtinet calumnia-

tio, quando quis heredes ab inteſtato, vel etiam eos qui

In

in

.
teſ
ali

rit
jan

ber

Uiti
ce⸗
e0
tel

—
10 4

ell

n.

dites

Cud
e.

nunfe
onrn
icen
e
Aen

l

um
nltl
lemn
Pro
7
liti
N
tung
ſe

id⸗

ion
el⸗

nin⸗
gi

1

SP. CCCLXXV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. 795

in priori teſtamento inſtituti fuerunt, falſis criminationibus
apud teſtatorem ſic exagitat, ut is, alienato ab eis animo,
teſtamentum condat, hereditatemque ſuam illis ablatam
aliis relinquat. Huc pertinent L. 2. ibi: falſo inſtimulati
L. 4. ibi: noverealibus delenimentis inſtigationibusve, de In-
off. teſt. Exemplum elegans habet Phaædrus l. 3. Fab. 9. Ma-
ritus quidam gquum deligeret conjugem, togamque puram
jam pararet hilio, ſeductus in ſecretum a liberto ſuo, ſperante
beredem ſuſſici ſe proximum. Qui dum de puero multa
mentitus foret, & plura de flagitiis caſtæ mulieris, adjecit
id, quod ſentiebat maxime doliturun amanti, ventitare
adulterum, ſtuproque turpi pollui famam domus. Incenſus
ille falſo uxoris erimine &. Teſtamentum vero a teſta-
tore per calumnias falſasque inſtigationes contra heredem
legitimum exaſperato conditum totum nullum eſt, non
ſolum, quod ad heredis inſtitutionem, ſed etiam quod ad
legata ceteraque capitula. Ratio eſt, quia totum ex erro-
nea perſuaſione, heredem legitimum ſeſe criminibus obje-
cis polluiſſe vel ingratum exſtitiſſe, profectum fuit. Cu-
jus innocentiam ſi ſciviſſet teſtator, integram ſine dubio
hereditatem illi reliquiſſet. uare quum voluntas teſtato-
ris ex errore orta nulla ſit, L. 4. C. de Hered. inſtit. & mi-
litis quoque teſtamentum, cui error & ignorantia cauſam
dedit, totum corruat, L. 36. §. 2. D. L. 9. C. de Teſtam. mil.
conſequitur, teſtamentum in odium heredis legicimi vel
teſtamentarii prioris ex falſa de illius impietate perſuaſione
conditum totum non valere. Huc pertinet reſponſum a
ICtis Vitembergenſibus menſe Sept. anni cIo lDCLXXXII.
1. C. G. in L. datum: Hat M. H. am 7. April. 1680. vor
Notarien und Zeugen ein Teſtament aufgetichtet, und darin⸗
nen euch zum Erben eingeſetzet, hernach aber ſolches geaͤndert,
und in Beyſeyn eines andern Notarii und Zeugen an eurer
Hhh hhꝛz ſtatt

996 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtatt den Gerichts⸗Frohnen M. U inſtituiret, geſtalt auch daruͤber
ein richtiges Inſtrument vor ermeldetem Notario gefertiget worden.
Wenn nun gleich von M. U. vorgewendet werden moͤchte, daß das
letzte Teſtament, worinnen er zum Erben benennet, in ſeinen For-
malien beſtaͤndig, die H. auch dießfalls ihren vorhero eroͤfneten letz⸗
ten Willen zu aͤndern den Rechten nach befugt geweſen; Dennoch
aber und daferne ihr eurem Berichte nach dazuthun vermoͤchtet, daß
gedachter U. und ſein Eheweib nebſt andern durch gewiſſe Verſpre⸗
chungen an ſich gezogene Mittels⸗Perſonen faͤlſchlicher und betruͤgli⸗
cher Weiſe, inſonderheit mit Verlaͤumdung und Verkleinerung eu⸗
rer Perſon, die H. zu Aenderung ihres erſten Teſtaments beredet
und bewogen; So moͤchte den Rechten nach ſolches der H angege⸗
bene letztere Teſtament fuͤr beſtaͤndig nicht geachtet werden.

XI.

Quinta occiſio ejus, cujus ſucceſzo ſperatur.
(Qinrn⸗ modus captandi hereditates isque injuſtiſſimus
eſt occiſio ejus, cujus ſucceſſionem vel ex teſtamento
vel ab inteſtato ſperamus. Hoc crimine nihil erat apud
Romanos frequentius, a quo ipfæ matres, ſi liberos locu-
pletiores haberent, non abſtinebant. Javenalis Satyra 6.
Vos ego, pupilli, moneo, quibus amplior eſt res,
Cuſtodite animas, & nulli eredite menſæ.
Livida materno fervent adipata veneno.
Mordeat aute aliquis quidquid porrexerit illa, *
Quæ peperit, tumidus præguſtet pocula pabas.
Nos utinam vani. Sed clamat Pontia: feci,
Conkiteor, puerisque meis aconita paravi,
Quæ deprebenſa patent. Facinus tamen ipſa peregi, .
Tunc duos una, ſæviſſima vipera, cenas“

Tune duos? Jepten; R en Fforte fuiſſent.

Huc pertinet caſus, qui in L. ALe Pœnis refertur, de mu-

liere,

E

i

O

I
den.
6.

SP. CCCLXXV DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. 757

liere, quæ gravida a marito relicta partum ſibi, accepta ab
heredibus poſthumo ſubſtitutis pecunia, abegerat. De heredi-
bus extraneis innumera exempla afferri poſſent. Seueca l. 6.
Controv. 4. in caſu, quo uxor, quæ maritum heredem ſcripſerat,
veneno occiſa deprehenditur: Wolite, inquit, mirari, ſi tam
ehicax venenum eſt. Heres eſt, qui dedit. Galba apud Suetonium e.
9. tectorem, quod pupillum, cui ſubſtitutus heres erat, veneno
necaſſet, cruce affecit; implorantque leges, & civem Romanum
ſe teſtificanti, quaſi ſolatio & honore aliquo pœnam levaturus,
mutari multoque præter ceteras altiorem & dealbatam ſtatui
crucem juſſit. Lucçianus in Dialogo Zonophantæ & Callidemidæ
heredipetam inducit, qui ejus, quem ambiebat, pocillatorem
corruperat, ut domino poculum venenatum porrigeret, ſed
ipſe, eo per imprudentiam accepto & hauſto, perierat. Idem
anno 1503. AlexandroVI. Pontifici, cum Adriano Corneto Car-
dinali opulentiffimo venenum paraſſet, ut hereditate ejus Po-
tiretur, contigiſſe, Guicciardinus lib. 6. narrat. Illuſtre ex hi-
ſtoria recentiore, ſeculo videlicet XV. exemplum habemus
in Ludovico Sfortia, qui, teſtibus eodem Guicciardinol. I. ad
annum 1494. & Foviano Pontano de Prudential. 4. Joannem Ga-
leatium, fratris filium, ducem Mediolanenfem, cui ſuccedere
ex lege debebat, veneno interfecit. Neque moris tantum erat,
veneno aut ferro occidere. Solebant ſecurius quaſi per negli-
gentiam alimenta aut medicamenta ægrotantibus denegare,
L. 2. de His, uc ut ind.

XII.
Sexta ars captatoria eſt ſuggeſtio.

XIII.
Quid ſit dictare teſtamentum, explicatur.

Jenen inter captatorias artes loco ponimus ſuggeſtionem,

quæ tunc intervenire dicitur, quum apparet, teſtato-
Hhhhh 3 rem

79⁸ MEDITAT. AD PANDECT.
rem non, quæ ipſe ſenſerit, ſed magis alieni animi ſenten-
tiam expreſſiſſe. Veteres hoc, dicçtare teſtamentum alie-
num, vocabant. Memorabilis eſt Plinii locus in lib. 2.

epiſt. 20. Aurelia, inquientis, ornata femina, ſignatura te-

Ramentum, ſumſerat pulcerrimas tunicas. KRegulus, gquum
veniſſet ad ſignandum: rogo, inguit, bas mibi leges. Au-
relia ludere bominem putabat, ille ſerio inſtablat. MWec mul-
ta. Coegit mulierem aperire tabulas, ac ſibi tunicas, quas
erat induta, legare; obſervavit ſeribentem, inſpexit, an
ſeripſiſſet. Tandem in fine adiicit: Improbiſzmum eſt ge-
nus falſi, aliena teſtamenta ipſis, quorum ſunt illa, dictare.
Cui loco non obſtat L. 22. C. de Teſteam. ubi dictantibus
teſtamentum vel aliam quamlibet ultimam voluntatem le-

gata aut fideicommiſſa relinqui permittuntur. In b. L. enim

dictare teſtamenta dicuntur non hi, qui alios ad teſtandum
ſecundum ſuam voluntatem adigunt, quales Plinius intelli-
git; ſed Cti, quos Romani teſtatores olim ſponte adhibe-
bant, ut formulam ſolemnem, qua teſtamenta concipi
oportebat, præirent & quaf dictarent. Ita Juet. Werone
c. 32. Inſtituit, ut ingratorum in principem, qui videlicet
nihil ei reliquerunt, zeſtamenta ad kſcum pertinerent, ac,
ne impune eſſet Rudioßis juris, qui ſæripfiſſent vel dictaſſent
ea. L. 88. §. 17. de Leg. 2. ibi: Hoc meum teſtamentum
ſeripfi ſine ullo juris perito, rationem animi mei potius ſe-
quutus, guam nimiam & miſeram diligentiam, & ſi mi-
nus aliquid legitime minusve perite ſecero, pro jure legitimo
baberi debet boeminis ſani voluntat. Ejusmodi ergo ICto
dictanti, qui formam ſaltem teſtandi, non ipſam ultimam
voluntatem, præſcribebat, nullum dubium erat, quin ali-
quid relinqui poſſet. At Plinius, de illis dictatoribus loqui-
tur, qui teſtatorem pro imperio, ut legata ipfſis adſcribat,
compellunt.

XIVy.

6l.

4
lae
cip⸗
aut
eſt
me
metr

die

er

ſi
cap
vol
J
2

me
are
fin
ihr
ven
ord
ſon
nul
ten

ſ

e.

0e
R

d,

SP. CCCLXXV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. 799

XIV.
Teſtamentum ad interrogationem alterius conditum non
valet.
d fuggeſtionem refero intempeſtivas interrogationes,
△D quæ in teſtamento nuncupativo interveniunt, & toties
illud vitiant, quoties teſtator ipſe voluntatem ſuam & præ-
cipue nomina heredum non pronunciat, ſed ſimplici voce
aut nutu id, de quo alius eum interrogat, affirmat. Inter
eſſentialia enim teſtamenti nuncupativi requiſita eſt, ut no-
men heredis voce teſtatoris nuncupetur, L. 29. C. de Teſta-
mentis. Id quod expreſſe repetitur & confirmatur in Ordin.

Notar. Maxim. I. de anno 1512. tit. von Teſtamenten §. Aber

die Jorm ibi: oͤffentlich und klaͤrlich benennet. Unde non
erat teſtamentum, quum ægrotus ille animam agens apud
Eræſmum Koterod. a monacho interrogatus: Georgi Balearice,
ſi hereditatem tuam monaſterio noſtro vis relinquere, flecte
caput in dextram; capite flexo annuiſſet. Neque pro ultima
voluntate haberi debet, ſi teſtator interrogatus nihil præter
Ja reſpondeat. Ita pronunciarunt Cti Lipſienſes apud Carp-
gvium P. 3. C. 5 ogf. 6 & Vitembergenſes apud Bergerum
3·‧ Conſil. 4 4 4. Similem in modum ICti Helmſtadienſes
menſe Novembr. anni CIO 15 CcxiII. reſponderunt: Hat Mar⸗

garetha Barbara Ilſen eine Verordnung vom 22ten April. 1711.
hinterlaſſen, worinnen diefelbe ihres Vermoͤgens halber zwiſchen

ihren beyden Schweſter⸗Toͤchtern diſponirt, da denn zu wiſſen
verlanget wird, ob die von der verſtorbenen Ilſen gemachte Ver⸗
ordnung deshalben, weil ſie nicht von ihr deutlich ausgeſprochen,
ſondern nur die vorgelegte Fragen mit ja beantwortet worden,
null und nichtig ſey. Ob nun wohl zu Aufrichtung eines letz⸗
ten Willen oder einer anderweiten Diſpoſition eben nicht er⸗
fodert wird, daß der, welcher diſponirt, ungeachtet er des
Schreibens unerfahren, in Gegenwart der Zeugen alles, wie
er

800 MEDTTAT. AD PANDECT.

—

er es gehalten haben wolle, von Wort zu Wortausſpreche, ſon⸗

dern genug iſt, wenn die Zeugen atreſtiren, daß das Anſtru-
ment demſelben deutlich vorgeleſen und erklaͤret worden, diefer
auch den ganzen Inhalt ſeinem Willen und Meynung gemaͤß
befunden, vide Ordinat. Notar. de Anno 1512. cap. 1I. F. I1. G

cap. 2. von Teſtamenten §. 9. item L. 8. C. Qui teſtamen-
za facere poſſint, ubi in diſpoſitione cœci hoc ſufſicere di-

citur, quod adeo multo magis in imperito literarum obti-

nebit; Wannenhero und da die Zeugen zu inde der Verord⸗

nung dieſes dergeſtalt atteſtiren, es das Anſehen gewinnet, ob
ſey dieſelbe Verordnung zu Recht beſtaͤndig. Dieweil man
aber von deſſen, ſo einem letzten Willen oder andere Verord⸗
nung machet, ernſtlichem Sinn und Meynung gewiß und ver⸗
ſichet ſeyn muß, Omnia enim, quæ animi deſtinatione agen-
da ſunt, non niſi vera & certa ſcientia perfici peſfunt, L. 76
de Kegulis juris, dieſemnach nicht genug ift, daß derjenige, ſo
diſponirt, bloß auf die ihm vorgelegte Fragen, ob er es nicht
ſo haben wolle, mit Ja antwortet, ſondern dergleichen Diſpo-
ſition ad interrogationem alterius facta fuͤr unguͤltig geach⸗
tet wird, ſonderlich wenn, wie im gegenwaͤrtigem Fall, derglei⸗
chen Umſtaͤnde darzu kommen, daß die Diſponentin eine alte
und faſt 90 jaͤhrige Frauens⸗Perſon, uͤberdieß von der Spor⸗
ledderin gleichſam als eine Gefangene gehalten worden, auch
den Actum diſpoſitionis mit vielen fremden Reden unterbro⸗

chen; So iſt bey dieſen angefuͤhrten Umſtaͤnden die aufgerich⸗

tete Diſpoſition fuͤr unguͤltig zu achten.
Teſtamentum ad interrogationem ejus, cui teſzator voluntatem
Juam prius expoſuit, conditum valet.
Qams per ea, quæ diximus, in teſtamento nuncupati-

vo neceſſario requiratur, ut ipſe teſtator nomen here-
= dis

—
dis

ſuſh

ell

ſus

Per
tat

ter
firt

—
che,

I.

, N
gn

Kt.

Aon:.

hcenſ.
m

Oe,
Wh

ſnet,l
e n
Vrn

,

.

1

7

o.
ich

e
eA

Sp. CCCLXXV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. gor

dis coram teſtibus vel perſonis judicialibus exprimat; neque

ſufficiat, alteri interroganti ſaltem annuere; excipiunt tamen

DD. communiter caſum, fi legitima probari queat; teſtaro-

rem, antequam actum teſtandi ſuſciperet, aliqui voluntatem

ſuam plene declaraſſe; hic vero poſtea, advocatis teſtibus vel
Plein. 5 P 0
pPerſonis judicialibus, id, quod teſtator illi commiſerat, repe-

tat, teſtatoremque, num hæc conſtans illius voluntas ſit, in-
terroget. Tunc enim, ſi hic fimpliciter ſaltem annuat aut af-
firmet, validum teſtamentum eſſe, ajunt. Quæ communis,
uti a Boerio Dec. 33. n. 60. vocatur, DD. ſententia, quamvis
illi multa & præcipue defeétus iſtius, quæ in all. L. 29. C. de
Teſtam. & Ord. Not. requiritur ſolemnitatis objiciatur, de-
fendi tamen poteſt ab æquitate. Juſtiſſimum eſt, conſervari
ultimas hominum voluntates, ſi nulla contra eas adſit frau-
dis ſuſpicio. Quæ hoc caſu utique exulat, dummodo ſuffici-
enter proberur, teſtatorem ea, de quibus interrogatus fuit,
ſponte protulifle, animum teſtandi habuiſſte, & in hunc finem
teſtes advocari juſſiſie; quod ultimum in C. El. Sax. p. PE. 3.
requiritur. Deinde ea, quæ juſſu meo & in præſentia mea ab
altero proferuntur, perinde habentur, ac ſi a me ipſo profe-
rantur, L. I. C. de Errore advocatorum. Id quod etiam in

ſtipulationibus, ubi tamen non, niſi utroque loquente, obli-

gatio contrahitur L. I. pr. de E. O. verum eſt, L. 79. de E. O.

In Saxonia clara exſtat lex in Conſtit. kl. 5. P. 3. ibi: daß der⸗

ſelbige ſolches ſein Vornehmen den Zeuzen vortragen und an⸗
zeigen ſol. Accedit uſus fori, uti teſtantur præjudicia apud
Chriſtin. vol. I. Dec. 247. n. I. Dec. 300. n. 12. Kichter Dec.
27. n. I4. ſegq. Carpzov. P. 3. C. 3.: def- 27. & C. 5. def. 4.
uem in modum etiam Cri Vitembergenſes B. Z. zu Treu⸗
enbrietzen menſe Aug. 1694. reſponderunt: Diewell ein Te⸗
ſtament, ſo auf Befragen eines andern gemachet wird, nur ſo⸗
denn zu Recht beſtaͤndig, wenn der Teſtator vorhero ſeinen
Tom. VI. Iii ii Wil⸗

902 MEDITAT. AD PANDECT.

Willen und Meynung freyw llig entdecket, und nachmahl ein anderer
daruͤber ihn in Bey ſeyn der Zeugen bef aget, ſonſten aber des Teſta-
toris Bejahung nicht zulaͤnglich; aus dem uns zu geſchickten Rotulo

aber nicht zu befinden, daß der Teſtator ſich zupor mit dem Inſpe-
Ctor freywillig unterredet, ſondern vielmehr dieſer jeuem die Rede an⸗

gewonnen, und, ob er dis und jenes thun wolle, befraget, alſo der
darauf verfertigte letzte Wille dadurch ſehr verdaͤchtig gemacht wirdz

So iſt mehr angezogenes Teſtament zu Recht nicht beſtaͤndig.

XVI.
Septima illicitus cum teſtatore aut teſtatrice coneubitus.

ebrimne captatorum illicitorum claſſis eos complectitur,

qui conſuetudine ſtupri aut adulterii teſtatorem vel te-
ſtatricem ad hereditatem ſibi relinquendam inducunt. His
tanquam indignis id, quod relictum eſt, a fiſco aufertur,
L. 13. & 14. de hbis, guc ut indignis. Ubi miror, quosdam
interpretes jura hæc ad milites reſtringere, & paganis per-

miſſum putare, ut perſonas, cum quibus contra leges con-

ſueverunt, heredes inſtituant, vel legata iis relinquant.
Contrarium enim non ſolum apparet ex L. 16. §. I. de bim,

qucæ ut indignis; ubi id, quod concubinæ relictum eſt,

ideo valere dicitur, quia in ea ſtuprum non contrahkitur;

unde conſequitur id quod feminæ, cum qua ſtuprum com-
miſſum eſt, relinquitur, eidem non deberi; ſed maxime ex

L. 41. §. I. de Teſtamento militis; ubi ſic ait ICtus: Mu-
lier, in quam turpis ſuſpicio cadere poteſt, nec quidem ex te-
ſtamento militis, qui tamen alias pro lubitu reſtari & here-
dem etiam incapacem ſcribere poteſt, multo minus ergo
ex teſtamento pagani, aliquid capere poteſt. Certum
ergo eſt, ſive miles, ſive paganus teſtetur, fiſeum id, quod

terum

–

adulteræ ejus aut meretrici relictum eſt, auferre. Ce

ter⸗
fue

lert
Gi
ſtin⸗
tur
ſua
Gua
die
cret
InI

SP. CCCLXXV. DE HERED ET ILLIC. EOR. ART. g903

—
flar terum quanta olim hac in parte Romanorum ſpurcities
Mslek fuerit, vel ex Juvenali Satyra I. diſcimus:
dnn — -= gui teſtamenta merentur

Woctibus, in cœlum quos evebit optima ſauanui
Munc viæ proceſſus, vetulæ veſica beatæ.
Unciolam Proculejus balet, ſed Gillo deuncem,
Partes gquisque ſuas, ad menſuram inguinis heres.
Accipiat ſane mercedem ſanguinis - -
XXVII.
Octava lenocinium.
a A antea memoratis octavo non longe diſcedunt hi, quos
Horat. I. 2. Satyra 5. notat, qui videlicet, ut ſenes divi-

tes ſcortationibus deditos captarent, proprias uxores illis
turpiſſimo lenocinio proſtituebant. Sed & his ea, quæ ſce-

felt.

en lere acquiſiverunt, auferenda fiſcoque vindicanda eſſe, ex
tn L. 9. in f. de Jure fiſei colligimus.
XVIII.
G. Nona cehtmorie inſtitutiones, quæ tamen bodie per-
n. mittuntur.
, equuntur nona captatoriæ inſtitutiones, de quibus, ur ab
E Se initio dixi, ſatis accurate ſcripſerunt Tbomaſius & Pyn-
fim kersboekius. Nos rei naturam paucis explicabimus, & hos,
ſan qui plura deſiderant, ad illos remittemus. Captatoriæ in-
nes ſtitutiones in genere ſunt, quibus aliquis ita heres inſtitui-
tur, vel legatum ei relinquitur, ut ipſe viciſſim hereditatem
t ſuam vel legatum aliquod nobis vel amicis noſ ſtris relin-
hete⸗ quat. Harum aliæ, ut ex Z. 70. de Hered. inſtit. apparet,
enr licitæ erant, aliæ illicitæ. De licitis in ſequente ſpecimine
on dicemus. IIIicitæ ſunt „quarum conditio confertur in ſe-
GI cretum alienæ voluntatis, i. e. quibus hoc expreſſe agi-
4 mus, ut alterum adhuc vivum obligemus ad teſtamentum

Iii ii 2 ſuum

3043 MIEDITAT. AD PANDECT.

ſuum aperiendum & recitandum. Exempla occurrunt in L. I.

dehis, quæ pro non ſeriptis: Qua ex parte me Titius heredem
ſcriptum in tabulis ſuis recitaverit, ex ea parte heres eſto; nec

non in L. 71. §. I. de Hered. inſtit. Titius, ſi Mævium tabulis
teſtamenti ſui heredem a ſe ſcriprum oſtenderit Probaverit-
que, heres eſto. Ratio, ob quam ejusmodi inſtitutiones pro-
hibebantur, hæc potiſſimum erat, quia votum captandæ mor-
tis inducebant. Nam alter, qui vivus ad aperiendum teſta-
mentum ſuum cogebatur, heredes, quos in eo ſcripſerat, &

legatarios ineſcabat quaſi, ut ſpe potiundi hereditatem vel le.

gata mortem ipfſi precarentur, aut vitæ infidias ſtruerent.
Quamobrem tales inſtitutiones captatoriæ nullius momenti

erant, & pro non ſcriptis habebantur. L. I. de his, quæ pro

non ſeriptis L. 64. de Leg. I. L. II. C. de Ti eſtam. mil. Hæc

tamen hodie uſum non habent, poſtquam teſtamenta recipro-

caà maxime inter conjuges, quibus ſemper fere captatoria in-
ſtitutio ineſt, condi atque in judiciis approbari ceperunt.

XIX.

Decima falſa in alienam familiam aſſertio.

ecima ars captatoria eſt falſa in alienam familiam aſſer-
D tio. Hanc quoque artem non infrequentem apud
Romanos fuiſſe, Valerius Maximus I. 9. c. 15. de his, qui
per mendacium ſe in alienas familias inſeruerunt, atteſtatur.
Julius Paulus recept. ſent. I. 5. tit. 25. Ji qui, ait, ſibi fal-

Jum nomen impoſuerit, genus, parenteſue finxerit, quod gquid

alienum interceperit, poſſederit, bpœna legis Corneliæ de falſis
coërcetur. Vide aliud de ſervo exemplum apud Capitoli-
num in Pertinace. Junge L. 13. pr. de L. Corn. 4 Palſis.
Præter pœnam itaque falſi, quæ tali impoſtori infligitur, &
quæ ad fuſtigationem plerumque hoc caſu extenditur,

Carpzov.

1

—
tinh,

Lerelen .
ſto I

ntabr
den,
nes No.
den-.

n il
erit

SP. CCCLXXV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. g0 †

Carpz. Quaæſt. erim. 93. u. 31. ipſa quoque hereditas, quam

adquifivit, ei adimitur, verisque heredibus reſtituitur L. 4.

& %. C. de Hered. inſtit. aut, ſi heredes legitimi non adſint,
fiſco infertur L. 46. pr. de Jure ſiſci.

XX.
Zeſtamentum per ſuppoſitionem falfi conſanguinei elicitam
non valet.

Arneed hinc digredimur, paucis excutiendus eſt ille

caſus, quem Kittersch. ad Salvianum contra Avaritiam

I. 3. ſuo tempore contigiſſe ait, ſed indeciſum relinquit: Erat

vir præcipucæ nobilitatis & veruſtiſſimæ familiæ, gquæ in ipfotan-
quam ultimo exſtincta eſt. Apud bunc ſeſe inſfinuabat quidam,
qui e longinqua regione venerat, dictitans, ſe ex eadem familia
prognatum eſſe, idemque nomen gentilitium habere a majoribus.

Quid multa?“ perſuaſit ſeni nimis eredulo, rem ita eſſe, præſer-

tim cum juvenculam uxorem ejus ad ſuas partes traduxiſſet, pol-
licitus quoque ſorori ipſius Rdem conjugalem, licet hanc non ſer-
vuris. Ita recentem bunc & repentinum mendacemque propin-
quum, ſive agnatum Juuin, vel potius captatorem bonus ille ſenex
beredem ex aſſe ſerilit, cum onere fideicommiſſi perpetuo in fami-
lia ſua ad maximum natu devolvendi; con ervandæ ſeilicet, ut
putabat, fasmiliæ cauſa; uxore uſufructuaria, & ut vocant
maſſaria omnium bonorum ad dies vitæ relicta, præteritis
autem ſororis ſuæ liberis, ad quos avunculi hereditas lege re-
ditura fuiſſet, ſi is inteſtatus deceſſiſſet. Moritur ſie te-
ſtatus ſenex. Inſititius ille & ictitius agnatus, non exſze-
gare valens mortem viduæ uſufructuariæ, litem mox ili
movet, atque ita ad tranſactionem compellit miſeram femi-
nam. Ipfe bonis potitur tandemque moritur, teſtamento fa-
Go in favorem agnatorum ſuorum, quos in longinquis regio-
nibus poſitos habebat, nee non viducæ ſuæ, gquæ dotalitium
Iii ii 3 2

806 MEDITAT. AD PANDECT.

.

Junt liberi ex ſorore ejus nati, detecta fraude, oppugnant illud
avuneuli ſui teſtamentum, gquippe in quo inſtitutio ex falſa cauſa
Einali facta ſit nullius momenti, petentes proinde hereditatem ab
inteſtato: quo judicio pendente, moritur Lictitius ille agnatus ſive
impoſtor. hujus agnati litem reaſſumunt. Negotium quoque eſt
cum vidua impoſtoris, poſſidente reliquias quasdem bonorum, gquæ
ab' illa ſene teſiatore primum ad ſuum maritum pbervenerant. Di-
xi reliquias. Multo maximam enim partem impoſtor alienarai

mus? Longa tela litium detexenda reſtat. Ceterum ſecundum
ea, quæ proponuntur, manifeſtum eſt, litem pro heredibus
ab inteſtato non ſolum contra ipſum teſtamentarium here-
dem, Leg. 7. C. de Hered. inſtit. ſed & contra hujus heredes
judicari debuiſſe. .
1pſi teſtatores ſe aliguando in alienam familiam inſerunt, id quod
teſtamento nou nocet.

tra Avaritiam I. 2. non ab heredibus, ſed a teſtatoribus
fubinde commiſſum fuiſſe, dicit? Quidam videlicet homi-
nes ambitioſi, qui liberis carebant, nobilem ac potentem

pinqui, quamvis ille plane extraneus, ſæpe etiam ignotus
eſſet; idque eo fine, ut ipſi quoque, utut in vita ignobiles

uia tamen nemini nocivum erat, ad L. Corneliam non
pertinebat, L. un. C. de Mutatione nominis. Licebat enim
teſtatori, cui vellet, hereditatem relinquere. Nec heredi

inſtituto falſa demonſtratio oberat, quo minus is heredita-
tem

in mariti bonis ſibi arrogat. Sed adhuc vivente Fictitio illo agna-
to, fraus & fallacia innotuit. Ita ſenis illius proximi cognati, qui

aliquem inſtituebant heredem cum titulo parentis & pro-

ac plebeii fuiſſent, faltem poſt mortem haberentur pro no-
bilibus. Hoc factum teſtatoris, etſi ineptum & vanum,

ac prodegerat, antequam vitæ fabulam clauderet. Quid quæri-

e quid dicemus de illo genere falſi, quod Salvianus con-

lei

bis

re
telt
One

10

die

Pr.
Pin
A
ſu

SP CCCLXNV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. S07

tem acciperet, §. 29. 30. 31. JI. de Legatis. Non obſtant no-
bis L. 5. C. e 1 Ktamentis L. 7. C. de Hered. inſtit. Hæ
enhim leges de eo caſu agunt, quum teſtator non ſciens, ſed
Per errorein eum, quem filium aut fratrem ſuum credidit,
& alias inſtituturus non fuiſſet, inſtituit. Huic enim uti-
que nihil debetur. Vide LZ. 4. C. de Hered. inſt.

XXII.
Undecima ſubverſio teſtamenti.

Indecimd ars captatoria illicita eſt ſubverſio teſtamenti
conditi. Pertinet hoc crimen ad legem Corneliam de
falſis. Quæ lex Cornelia olim teſtamentaria appellata fuit, L.
I. de Pablicis Jud. Jul. Paul. Rec. ſent. I. 5y. tit. 25. Propterea,
quod falſa nullibi frequentius, quam circa teſtamenta, oecur-
rerent. Committunt hoc delictum vel heres ab inteſtato, dum
teſtamentum, quo ſe excluſum aut legatis & fideicommiſſis
oneratum eſſe timet, intervertit; vel heres in priore teſtamen-
to ſcriptus, qui poſterius teſtamentum ſubvertit; vel denique
heres teſtamentarius aut legitimus, dum codicillos intercidit,
L. A. §. I. de L. Corn. de Falſis. Modi, quibus teſtamenta & co-
dicilli ſubvertuntur, varii ſunt, & plerique enarrantur in L. 2.
de L. Corn. de falſis. Fieri quippe hoc ſolet 1) amovendo, ſive
clam ſurripiendo; quo caſu tamen furtum, ob deficientem ani-
mum lucrifaciendi, non committitur, 2) celando, quando is,
qui tabuas teſtamenti poſſidet, eas non profert, 3) eripiendo,
quando quis adhibita vi teſtamentum vel ex loco judicii, vel
privato aufert, 4) delendo, quum ſcriptura vel in totum vel PrO
parte inducitur, y) corrumpendo, dumipſæ tabulæ conci-
duntur, 6) ſuppri imendo, quando quis teſtamentum vel
alteri celandum tradit, vel alio modo doloſe poſſidere de-

ſinit, L. 3 §. 6. de Tubulis exbib. 7) reſignando, dum figilla
teſtium

1
.

808 MEDITAT. AD PANDECT.

teſtium aut judicialia removentur, ipſæque tabulæ aperiuntur
His eaſibus omnibus ſubverſor quidem teſtamenti pœna falfi,
quæ hodie arbitraria eſt, coërcetur. Ipſum vero teſtamentum,
ſi quidem de iis, quæ in eo continentur, certo & indubitato
vel ex adtis judicialibus, vel ex depoſitione teſtium, vel ex alia
teſtatoris ſcriptura conſtet, valet, & tam hereditas, quam le-
gata iis, quibus relicta ſunt, debentur L. I. §. 3. L. 4. de His,
quæ in teſt. del. L. II. 12. & 30. C. de Teſtam. L. un. 1 tabula
teſt. exſtab. Dixi: certo & indubitato. Nam non ſufficit, per
conjecturas ſaltem voluntatem teſtatoris erui, L. un. Si zab.
teſt. ibi: conjectura L. I. pr. de bis, quæ in teſt. del. ibi: extrin-
ſecus. Sed hoc caſu nihil ex ejusmodi ſubverſo teſtamento de-

bebitur. Illi autem, qhi per hanc artem hereditatem aucupoe.

ri voluit, eadem, ſi teſtamentum ſubverſum fuerit, tota; ſi
codicilli: tantum, quantum per illos erogari potuiſſet, vide-
licet dodrans, aufertur & fiſco vindicatur, L. 4. §. I. de L. Corn.
de falſis .
XXIII.
Duodecima ſufpoſitio falſi ieſtamenti.

4

Jucceli duodecima ſuppoſitio falſi teſtamenti. Notabile
exemplum habet Jalius Clarus l. 2. Sentent. §. Zryſtamen-
tum q. 59. Noſtris, inquiens, temperibus quxdam mulier ſagax
maritum ſtatim, foſtquam exſpiraverat, e lecto extrahi fecit,

&& alium pro eo ſuppoſuit, qui, feneſtris thalami fere in totum

clauſis & capite pannis involuto, ſimulans, ſe propter infrmi-
tatem vix loqui poſe, condidit teſtamentum, in quo uxorem
inſtituit beredem, & aliis perſonis diverſa legata reliquit,
omnes teſtes eredebant, ipſum eſſe vere ejus maritum,
qui quaſi in extremis laboraret. Fait deinde quafi divino
miraculo res omnis detecta, &, niſi mulier ipſa una cum no-
fario, qui ſolus erat particeps fraudit, fuga ſibi conſuluiſſet,

CTe-

—

eriumn
enif
en
Wübin
eleral .

ennok.

tot⸗

Guind
n r⸗

Sp. CCCLXXV. DE HERED. ET IILIC. EOR. ART. 909

eredo, quod non evaſiſſet pœnam ultimi ſupplieit, ſimile ex-
emplum refert Petr. Caball. KReſolut. erim. caſ. 176. n. 12. de
filio quodam legitimato, qui, mortuo patre, ſe ſuppoſuit in
ejus lecto, & convocatis teſtibus, ſe ipſum heredem inſtituit.
Hanc fraudem quum præviderent Romani, noluerunt teſta-
mentum valere, niſi teſtes teſtatorem viderent, L. 9. C. de Zeſt.

XXIV. 2

Subjectores falſi teſtamenti, eorum adiutore', nec non n ii, gquj
ſcientes quid ex tali teſtamento ceperunt, pæna Falſi
tenentur.

uppoſitum teſtamentum totum nullum eſſe, & ſubjecto-
S rem omnesque eos, qui illum adjuvarunt, poœna falſi af-
fici debere, nemo ignorat. §. 7. I. de Publ. jud. EVide Tacitum
Ann. I4. c. 40. Sed quæritur, an & illi pœnæ ſubjaceant, qui,
uti M. Craſſus & Q. Hortenſius apud 'al. Mawx. l. 9. c. 4. §. I.
& Ciceronem de Uiciis I. 2. ipſi quidem ad confeétionem falfi
teſtamenti operam non contulerunt, fraudis tamen ignari he-
reditatem & legata, quæ ipfis in falſo ejusmodi teſtamento
propterea, ut teſtamentum illorum potentia ſuſtineatur &
confirmetur, relicta ſunt, accipunt. Contra honeſtatem qui-

dem illos peccare certum eſt. Sed & pœnam falſi ſuſtinere

debere, puto. In maleficiis enim ratihabitio, quæ maxime
ex lucri perceptione apparet, mandato comparatur L. 152.
§. 2. de K. I. L. I. §. 14. de Vi & vi armat.

XXV.
Tertia decima adferiptio hereditatis aut legati ſibi ipfi facta.

roximam claſſem occupant illi, qui ad teſtamentum alie-
P num ſeribendum adhibiti in eo fibi vel hereditatem vel
legata adſcribunt. Quo caſu ipſum quidem teſtamentum
valet, ſed illud ſaltem, quod fcribens ſibi adicripſit, pro
Zom. VI. Kkk kk nul-

810 MEDITAT. AD PANDECI.

nullo & non ſcripto habetur L. I. 4e bis, Juæ ro on ſeriptis.

Qua de re plura infra in Specimine 6eCXCV. ad tit. de bis,

quæ pro non ſeriptis habentur, dicemus.

XXVI.

Quarta decima pacta ſucceſſoria, quorum quædam adbuc bodie

Junt illicita.
XXVII.
Damnatur pactum de tertii inviti hereditate initum.

XXVIII. .
De Hiſpaniarum regnis talia pacta aliquoties inita ſunt.

uarta decima claſſis complectitur pacta ſucceſſoria. Hæc
de jure Romano nulla ſunt, L. ult. C. de Pactis, L. 29.
& ult. de Donat. atque hoc operantur, ut hereditas paciſcen-
tibus auferatur & fiſeo vindicetur, L. 30. de Donat. L. 2. §. ult.
de his quæ ut ind. Hodie quidem pacta ſucceſſoria univerſali
Germaniæ conſuetudine tolerantur, atque adeo magis ad ar-
tes licitas, de quibus in ſequente specimine dicemus, pertinent.
Attamen ſuperſunt adhuc hodie pacta ſucceſſoria, quæ quod
cum juſtitiæ & æqquitatis regulis pugnant, ſuſtineri nulla ratio-
ne debent. Huc pertinent pacta de tertii viventis ejusque invi-
ti & contradicentis hereditate inita. Damnavi jam in Specimine
XLEIII. de Pactit ſucceſſoriis coroll. I. & in diſert. de Iniguitate
cs& recto uſu exſpectantiarum §. 30. famoſam illam conventio-
nem, vulgo den Partage-Tractat dictam, qua in fine ſeculi ſu-
perioris reges Magnæ Britanniæ & Galliæ nec non ordines fœ-
derati Belgii Hiſpaniarum regna poſt Caroli II. regis tunc vi-

vi, ſed reluctantis & moœrore propferea contabeſcentis,

mortem dividebant diverſasque partes diverſis adſignabant.
Nec muto ſententiam, ſed adhuc, iſtud factum impium

&

H.
in
rum
con
ſeite
leſti
tugal
n0 0
Pac
41
vorn
Con

E
mit
tr i
ſione
Phon

rem!

fure
lest

Et
Tum
Gior
Juro
datu
tamd
beas
deas
hi

