gen zu haben beſ ſchuldigen werde. Weil nun dieſes verbothene Fa-
Stum aus dem den Replicis beygelegtem Protocollo erhellet, ſo
wird Klaͤger dieſes Puncts halber billig ad jusjurandum in litem
gelaſſen. .

XXXX 2 SPE-

ME SDITAT. AD PANDECG.

—

SPECIMEN CCCLXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
PD LIIF. XiIII. TIL. VIII.

D E
SPE CIFICATIONE JURATA.
I.
pecifcatio jurata ſecundum mores Germaniæ ſolemni inventario
&αιe.

odctores Saxonici apud Thilippi ad Deciſ. lect. 7.
Ohſ. 2. 2. 7. generali provinciarum ſuarum conſue-
tudine ſpeciticationem juratam cum ſolemni in-
ventario exæquari atque eosdem effefctus habere teſtan-
tur. Confirmavit hanc conſuetudinem elector Saxo in De-
giſione "7. Non eſt negandum, conſuetudinem hane in-
commoda multa parere & heredibus, quibus religio ju-
risjurandi ſæpe parum cordi eſt, occaſionem dare, cohere-
des ſuos vel creditores decipiendi. Ita ſcilicet illi ſecum:
Decernat, quodcunque volet, de corpore noſtro
Iſis, & irato feriat mea lumina ſiſtro,
Dummodo vel cæcus teneam, quos abnego, numos.
Vide avenalis Satyram XIII. Novi ergo inter Saxones mul-
tos, qui jus tam periculoſum apud ſe nunquam receptum
mallent ejusque abrogationem optant. Ergo magis miran-
dum eſt, ceteras Germaniæ gentes Saxoniam hac in parte
imitari, & ſpecificationem juraram Pari facilitate admittere.
Teſtatur hoc FGrunnem. ad L. ult. C. de Jure delib. n. 60item
Sehebferus in Tynopſi pandett. tit. Je Jure delib. n. 17. Ea-
dem opinio in collegio Ctorum Helmſtadienſium recepta
eſt, qui ſpecificationem juratam non ſolum adverſus Gohere-
eS;

Sp. CCCLXV. DE SPECIFICATIONE TUURATA. 717

des, emolumentum quærentes, ſed & contra creditores, de

damno vitando certantes, ſufficere credunt, atque ſic menſe
Auguſto anni clolo CcxIII. judicarunt: Daß Beklagter vor al⸗

len Dingen ihres verſtorbenen Ehemanns, Hanß Weydenanns,

ſaͤmn tliche Verlaſſenſchaft, vermittelſt eines richtigen Inventarii

oder in Ermangelung deſſen einer eydlichen Specification binnen 4
Wochen anzuzeigen ſchuldig ſey; Als ſie hiermit dazu ſchuldig er⸗
kannt und bis dahin das Erkaͤnntniß uͤber die Haupt⸗Sache aus⸗
geſetzet wird. V. R. W. Rat. dec. Es iſt Beklagte, ungeachtet
ſie ſich ſolches zu leugnen unterſtanden, in den Acten ſattſam uͤber⸗
ſuͤhret, daß ſie ihres verſtorbenen Chemanns Erbin geworden; Wan⸗

nenhero es dann das Anſehen gewinnet, ob haͤtte Beklagte ſchlech⸗

terdinges in die geforderte umma condemniret werden muͤſſen.
Alldieweil aber ein Erbe die Schulden ſeines verſtorbenen Anteceſ-

ſoris weiter nicht, als deſſen hinterlaſſene Erbſchaft zureichet, zu zah⸗

len gehalten iſt, auch ſich von der Creditorum ferneren Anſpruͤchen
Hermittelſt Ueberreichung eines richtigen Inventarii, oder in deſſen
Ermangelung nach der in Teutſchland heut zu Tage eingefuͤhrten Ge⸗
wohnheit, einer eydlichen Specification befreyen kan; So haben
wir zuſoͤrderſt der Beklagten auferleget, uͤber alles dasjenige, was
nach ihres Mannes Tode vorhanden geweſen, ein richtiger Inventa-
rium oder eydliche Specification heraus zu geben, bis bdahin denn
das Erkaͤnntniß der Haupt⸗Gache ausgeſetzet worden. Iidem men-
ſe Novembri anni cio lo ccxIv. pronunciarunt, eum etiam,
qui res hereditarias non tanquam heres, ſed tanquam cre-
ditor, ſine inventario ſuſcepit, ſi ab aliis creditoribus con-
veniatur, poſſe ſe, edita ſpecificatione jurata, liberare:
Es vermeynen Arreſtanten, als des verſtorbenen Juͤrgen

Mengerts chirographariſche Glaͤubiger, daß Arreſtatin,

ſo des gemeinſchaftlichen Schuldeners hinterlaſſene Wittwe
iſt, ſich ihrer Anforderung wegen des eingebrachten Braut⸗
ſchatzes dadurch verluſtig gemacht, daß ſie die Erbſchaft ohne
XXXX 3 Ver⸗

718 MEDITTAT. AD PANDECT.

Verfertigung eines Inventarii angetreten. Alldieweil aber eine
Frau nach ihres Mannee Tode in deſſen Guͤter ſo lange, bis ſie ih⸗
res Brautſchatzes und eingebrachten Gutes halben vergnuͤget, zu
bleiben wohl berechtiget iſt, alſo, wenn ſie dieſelbige adminiſtriret,
nicht vermuthet werden kan, daß ſie ſolches animo adeundæ he-
reditatis, ſondern vielmehr ad eorum & ſimul juris ſui conſer-
vationem thue, hiernaͤchſt die unterlaſſene Verfertigung eines In-
ventarii der Frauen keinen Nachtheil bringen mag, da nach der in
ganz Teutſchland elngefuͤhrten Gewohnheit die Herausgebung einer
eydlichen Specification mit einem ſolemnen Inventario gleiche
Effectus hat, dergleichen Specification bann Arreſtatin bey der
lezten eydlichen Abhoͤrung ediret; So haben wir die Abfolgung der
zu Befriedigung des Braurſchatzes ausgeſetzten Gelder erkannt.⸗

II.
Specifeationem juratam edere damnatuſ ad jusjurandum,
A r n . Jun „
quod nihil in bereditate repererit,
admittitur.

uſſus quis per rem judicatam fuerat, ſpecificationem ju-
ratam edere. Comparebat etiam die ad hoc præfixo,
fed, nihil ſe in hereditate reperiiſſe, ajebat, atque jusjuran-
dum offerebat. Contradicebat advwerſarius, negebatque, ita
rei judicatæ ſatisfieri. At nos jusjurandum tale admiſimus,
nec id cum re judicata pugnare credidimus. Sunt nempe
aliquæ ſententiæ ita comparatæ, ut, quamvis certum quid
jubeant, facultatem tamen aliud faciendi implicite conti-
nearnt. Vocantur tacite alternativæ. Et exſtat elegans Ber-
geri de ſententia tacite alternativa diſputatio. Exemplum
ejus in L. ult. C. de Fide inſtrumentorum occurrit, ubi docu-
mentum edere juſſus abſolvitur, ſi juret, ſe id non habere.
Eadem eſt ratio ſpecificationis juratæ. Sententia, quæ hanc
. ExI-

R

EH

defuncéctus hereditatem adierit, Perfecte ſcire non Pofeſ

Sp. CCCLNXV. DE SPECIFICATIONE URATA. 719
2 4

exigit, a oſſi ibilia non obligat; itaque tacitam conditio-
nem cor t, ſi quidem is, qui edere eam jubetur, quid
acceperit. Et ſic menſe Auguſto anni cio locα XVI. reſpon.
dimue? Noch iſt der Streit uͤbrig zu ertſcheiden wegen der von bey⸗
ben Theilen ab legenden ey lichen sneede ationen. Beklagte ſeynd
wilige, *“ũ ſchrören, daß ſie und ihr verſtorbenes Geſch wiſter nichts
empfangen, bitten auch ihnen die Abſch wöͤrung dieſer Eyde in foro
domicilii zu verſtatten. Klaͤger hingegen Prorteſtiret wider beydes
und gruͤndet ſich disfalls in re jr udicata. Weilen aber das Urthel⸗

welches die eyd liche Specific fication anbefte ehlet, die ſtillſchweigende
Condition, wenn ſie etwas empfangen, in ſich begreiſet, alſe tacite

alternativa iſt, und Beklagte entweder das, was ſie erha ten, anzug⸗

ben, oder, daß ſie nichts bek ommen, zu ſchwoͤren verbindet; So ꝛc.

III.
In ſpecificationis editione etiam juijurandum eredulitatis
admittitur.
IV.
Hoc maxime beredis heredi imponitur.
—

P genere is, cui jusjurandum defertur vel ama giſtratu im-
ponitur, etſi negotium, de quo jurandum eſt, per
ur

non ſciat, atque adeo de veritate jurare nequeat, jurare
men ſaltem de credulitate cogitur. Jurare enim ita opor-

tet, ut jusjurandum defertur, T. 3. §. 4. de Jr rejurando. Idem

igitur & in ſpecificatione jurata locum habebit. Imponitu
hæc ſæpe heredis heredi, qui utique, qualem & qu

Equidem heredem heredis necefſſitate jurandi Prorſ ſus liberat
Carpzovius P. 3. C. 33. def. I. 4. Sed Carpzo ovio jam diu re-
ſponderunt Brunnemannus ad L. alt. C. de Jure deliberandi
n. 4.

720 MEDITAT. AD PANDECT-.

n. 4. & Bergerus in Oeconomia juris p. 492. c. „ opinio-
nem ejus ſine iniquitate defendi non poſſe oſtenl erunt. Ita-
que Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni elo loccxxXI
novercam, quæ mariti ſui heres exſtiterat, privignis ſpeci-
ficationem bonorum, quæ mater eorum olim intuliſſet, ede-
re cogerunt: Hat der Obriſt⸗Lieutenant von D. von ſeiner Stief⸗
Schwieger⸗Mutter ein eydliches Verzeichniß uͤber die ſeiner rechten
Schwieger⸗Mutter zugeſtandene und durch Erbgangs⸗Recht auf
ſeine Eheliebſte verfaͤllete Sachen und Guͤter gefodert, und verlan⸗
get nunmehro, da gedachte Stief⸗ Schwieger⸗Mutter ſich deſſen
weigert, zu wiſſen, ob er aus den in actis angefuͤhrten Umſtaͤnden
ein erfreulich Urthel zu gewarten habe. Nun ſchuͤtzet zwar die Be⸗
klagte vor, daß ſie 1) damalen, als Klaͤgers Schwieger⸗Mutter
geheyrathet, nicht auf dem Gute, folglich, was ſelbige eingebracht,
nicht wiſſen koͤnne, daß 2) dieſes Eingebrachte niemalen in ihren
Beſitz und Verwahrung uͤbergeben worden, daß 3) Klaͤgers ver⸗
ſtorbener Schwieger⸗Bater ſeiner erſteren Ehe⸗Frauen Sachen
ſelbſt unter deren Kinder vertheilet, daß 4) obgemeldeter Schwie⸗
ger⸗Vater niemalen ein Inventarium oder Verzeichniß von ſeiner
erſteren Frauen Sachen aufgeſetzet, alſo der Beklagten nach des
Carpzovii Lehre dieſerhalben kein Eyd aufgebuͤrdet werden koͤnne.
Gewinnet es demnach das Anſehen, ob ſey Klaͤger mit ſeinem Su⸗
chen ab, und zum Beweis, daß von ſeiner Schwieger⸗Mutter an⸗
noch Guͤter vorhanden, anzuweiſen. Alldieweil aber 1) von der Be⸗
klagten nicht ſchlechtweg ein jusjurandum veritatis, ſondern zu⸗
gleich credulitatis, daß ſie nemlich alles, was ſie von ihrer Vor⸗
fahrin im Eheſtande hergekommen zu ſeyn weiß und glaubet, nach
ihrem beſten Wiſſen und Gewiſſen vermittelſt Eydes anzeige, ge⸗
fordert wird, hiernaͤchſt 2) das Vorgeben, daß Beklagte von des
Klaͤgers Frauen bonis maternis nichts in Beſitz und Verwahrung
bekommen, durch ihr eigenes Bekaͤnntniß, wie ſie nemlich einie
mit

N

SP. CCCLXV. DE SPECIFICATIONE URATA. 7214

mit des Klaͤgers Schwieger⸗Mutter Namen und Wapen bezeich⸗
nete Kiſten habe und Klaͤgern heraus zu geben bereit ſey, widerle⸗
get wird, mithin offenbar am Tage lieget, daß Beklagte einige
dem Klaͤger zugehoͤrige Sachen beſitze, folglich, da deren Quan⸗-

V titaͤt ungewiß iſt, ſolche insgeſammt vermittelſt Eydes anzuzeigen
ſchuldig ſey, Carpzov. P. 3. Conſt. 33. def. 7. Leyſer in meditat.
ad Pandect. Spec. 55. de Negotiis geſtis medit. 4. Ferner 3) Klaͤ⸗

gers Schwieger⸗Vater, wenn er gleich einige Sachen herausgege⸗
ben, dennoch, ſo viel aus den Acten zu erſehen, nirgend declari-

ret, daß er ſeinen Kindern erſter Ehe alles, was ihnen zugekom⸗

men, ausgeantwortet habe, uͤberdis, und da er es auch geſaget,
gleichwol das Widerſpiel aus vorgedachten Kiſten erhellet, weiter
4) des Carpzovii obangezogene Meynung von Brunnemanno und
Bergero widerleget und gezeiget wird, daß des Erben oder Ad-
miniſtratoris ſein Erbe ſich ohne groͤſte Unbilligkeit nicht entbre⸗
chen koͤnne, eine Specification uber die von ſeinen Vorfahren in
Beſitz gehabte und einem Tertio zuſtehende Guͤter heraus zu ge⸗
ben, und vermittelſt Eydes, wenigſtens de crédulitate, zu be⸗
ſtaͤrken; So halten wir dafuͤr, daß Klaͤger wegen der in Actis
angefuͤhrten Umſtaͤnde ein erfreuliches Urthel zu hoffen habe.

V.

Aliquan!o ei, qui ipſe bereditatem ſuſcepit, tamen de credulitat
ſaltem jurare permittitur. S

uſſimus in præcedente meditatione heredem heredis in
editione ſpecificationis de credulitate jurare, quoniam is
indubiam eorum, quæ defunctus geſſit, notitiam non habet.
An vero & is, qui ipſe hereditatem ſuſcepit & adminiſtravit,
ad jusjurandum credulitatis admitti poſſit, dubitatum fuit
aliquando. Equidem regulariter hoc ei non licebit. Nam
tactum proprium ignorare, ſupina negligentia videtur. At-
Ton: YVVV tamen

722 MEDITTAT. AD PANDECT.

tamen contingere poteſt, ut hujusmodi ignorantia excuſabi-
lis ſit. Fac enim, quem ante multos annos, quum nullam
controverſiam metueret, hereditatem diffuſam adiiſſe, at-
que res hereditarias cum magno labore diu adminiſtraſſe,
nunc vero demum ad ſpecificationem edendam & rationes
reddendas compelli. Permittendum tunc ei erit, de credu-
litate jurare. Nam oblivio facti proprii, maxime ſi antiquum
ſit, vel etiam ex aliis cauſis aliquando excuſatur, L. 22. pr. &
L. 32. §. I. de Condict. indebiti. Et ſic menſe Novembri anni
CIeLCCXIV. reſpondimus: Es ſagen Arreſtanten, daß Arre-
ſtatin die Erbſchaft ohne Verfertigung eines Inventarii ange⸗
treten, Schulden eingehoben und ausgezahlet, viele Sachen
verkauft, und von ſolchen ihren Handlungen, was ſie eigent⸗
lich eingehoben und wohin ſie es verwandt, nicht einmal genaue
Rechnung und eine vollſtaͤndige eydliche Specification heraus
geben koͤnne. Alldieweil aber nichts thut, daß ſelbige, ſie koͤnne
ſich alles ſo gar eigentlich nicht mehr beſinnen, vorgiebt, weil
ſie gleichwol in vim præſtiti juramenti bezeuget, daß alles zum
Beſten der Guͤter, nichts aber in ihrem eigenen Nutzen verwen,
det worden; So ꝛc.

VI.

Specifcationem juratam poſcens a jurejuraudo calumnie
plerumque eſt immunis.

quidem, qui editionem petit, de calumnia jurare jubetur
in L. 6. §. 2. & L. 9. §. 3. de Jurejurando. Videtur itaque
ad idem obligatus, qui editionem ſpecificationis juratæ flagi-
tat. At enim vero fupra jam in Spec. CXL. de Jurejurando
calumniæ med. I. dixi, peccare judicem, qui jusjurandum
calumniæ citra neceſſitatem & ubi nulla ſuſpicio calumniæ
adeſt, exigit. Debebat illud ſecundum c. 2. §. 2. de Jura-
mento

n

e⸗
600
utn
Nnie

Sr.

SP. CCCLXV. DE SPECIFICATIONE URATA. 72 ¾

mento calumniæ in 6. tunc ſaltem imponere, quum expe-
dire id videt. At qui ſpecificationem juratam poſcit, ſem-
Per fere petitionis hujus ſuæ juſtam aut veroſimilem ſaltem
cauſam habet, atque extra ſuſpicionem calumniæ eſt. Sic
menſe Decembri anni cloloccxx. reipondimus: Es ſchuͤtzet
zwar die Beklagte vor, daß Klaͤger zur Abſchwoͤrung des Eydes
vor Gefaͤhrde verbunden ſey. Aldieweil aber uͤberfluͤſſige Eyde
nach der Moͤglichkeit vermieden werden ſollen, folglich auch der

Envd vor Gefaͤhrde Klaͤgeren, welcher vorkommenden Umſtaͤnden

nach nothwendig glauben muß, daß Beklagte annoch einige ſeiner
Frauen zugehoͤrige bona materna beſitze, alſo extra ſuſpicio-
nem calumniæ iſt ‚aufgebuͤrdet werden mag; So ꝛc.
VII.

Jurata ſpecificatio contra debitores defuncti ſine cebirographis
non probat.

) ziduus quidam, uxoris ſuæ heres, privignis ſuis ſpecifi-

cationem juratam hereditatis juſſu judicis ediderat, at-
que in ea inter alia declaraverat, defunctæ conjugi ſuæ ex bo-
nis prioris mariti, quæ privigni poſſidebant, mille deberi.
Deinde a privignis hæc ipſa mille in judicio petebat, atque,
quum hi ſe ad quidquam obligatos negarent, probationis lo-
co juratam ſpecificationem proferebat. Duo urgebat maxime

jusjurandum ſpecificationis ab ipſis adverſariis delatum, ſibi

per rem judicatam impoſitum atque a ſe præſtitum auctori-

tatem utique habere, nec retractari poſſe, atque adverſario, ſi-
bi imputare debere, quod ipſum per jurisjurandi delationem

judicem de propria cauſa fecerint, L. I. pr. Quarum rerum

actio. Deinde ajebat, ſpecificationem juratam eosdem cum

inventario effectus habere, inventarii autem tantam vim eſ-
ſe, ut ex eo debitores conveniri queant, L. 57. de Adminiſtr.
& peric. tut. Verum iſtis rationibus non movebamur. Nam,
LVVVZ quod

724 MIEDITAT. AD PANDECT.

quod ad primam, jurisjurandi delatio ultra intentionem de-
ferentis extendenda non eſt. Qui ſpecificationem juratam
poſcit, hoc ſolum ſcire deſiderat, quid quantumque heres in
hereditate repererit, heredi vero poteſtatem nomina nullis
chirographis fulta indicandi & per hoe ſolum probandi,
quam nec ipfſe defunctus habuiſſet, non tribuit. Porro,
quod ad L. 57. de Adminiſtr. & peric. tut. attinet, rectiſſime
ad eam obſervat Gothofredus lIit. c. cauſam, quod hoc caſu
inventario referenti plena fides habeatur, quærendam eſſe
in eo, quod & inventarium ſolemniſſime confectum, & to-
ta ſeries chirographi, non ejus tantum pars, in commenta-
rium translata ſit; partem vero ſaltem exſcriptam nihil pro-
bare. Manifeſtum itaque hic inter inventarium & juratam
ſpecificationem diſcrimen eſt. Quamobrem Cti Helmſta-
dienſes menſe Junio anni cioloccxxIII. viduo meliorem pro-
bationem impoſuerunt ex his rationibus: Es iſt allhier die Frage/
ob das von Beklagtem uͤbergebene Verzeichniß ſeiner Frauen Verlaſ⸗
ſenſchaft richtig. Nun meynet zwar Beklagter, es muͤſſe alles, auch
der Punct von den Hochzeits⸗Koſten und Einbringen, auf die ihm
rechtskraͤftig zuerkannte und bereits geſchehene eydliche Beſtaͤrkung
ankommen, und koͤnne er dieſerhalben weiter mit keinem Beweiſe be⸗
ſchweret werden. Alldieweil aber die eydliche Specification nin da⸗
hin gehet, daß derjenige, welcher Guͤter an ſich genommen oder behal⸗
ten, bezenge, er habe ſo und ſo viel und mehr nicht darinnen gefunden,
hingegen des Verſtorbenen Gerechtigkeiten und ausſtehende Foderun⸗
gen gegen andere zu behaupten ganz nicht hinlaͤnglich iſt; So
haben wir zwar dem Eyde des Beklagten in ſo weit Glauben
beygemeſſen, daß wir auf der Klaͤgere Erinnerung von den
200 Thlr. Trautmanniſchen Geldern, ingleichen den Perlen,
Ringen ꝛc. keine Reflexion gemacht, gleichwol ſolchen Eyd
unmoͤglich vor einen genugſamen Beweiß der ſeiner Frauen aus
ihres erſten Mannes Guͤtern wegen Hochzeit⸗Koſten und Ein⸗
. brin⸗

F

N%

1
,
l⸗
6
er

N
N

us
Ein
ſe

= ⸗ũ = –

Sp. CCCLXVI. DE TESTAMENTO MILITIS. „25

bringens habenden Foderungen halten koͤnnen, da ihr ja ſelbſt,
wenn ſie noch lebte, hierunter blos auf ihren Eyd nicht getrauet
wuͤrde, alſo vielweniger ihr Wittwer, der allenfalls als Erbe
Pro una perſona mit ihr zu achten, und nicht einmal de veri-
tate, wie ſie haͤtte thun koͤnnen, ſondern nur de credulitate zu
ſchwoͤren vermag, dergleichen prætendiren. Dieſemnach haben
wir dem Beklagtem eine Beſcheiti igung auferleget.

SPECIMEN CCCLxXVI.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. Jla T I T. L.

TESTAMENTO MILITIS.

I. nterrogatus aliquando, an magiſter militum ſenio &
I vulneribus fractus ac proptferea militaribus ſervitiis »
Pparte tamen ſalarii ſub titulo der Gnaden⸗Gelder re-
tenta, ſolutus jure militari teſtari poſſet, negavi, quod in
numeris non eſſet & nomen militis honorarium ſine re gere-
ret, arg. L. 42. de Teſtam. militis.

2. Etiam uxores militum, qui maritos in expeditione
comitantur, jure militari teſtantur, L. 1. C. de Uxoribus
militum.

vYyyy⸗2 SPECI.

MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCLXVII.
MEDITATIONUM AD PANDECTAS
AD UF. XXIX. 21. .

TESTAMENTO PARENTUM
INTER LIBEROSZS.

I.
LQuousque ameyzam imperfectum parentum inter liber os valeat,
diſquiritur.
II.

Seriptura „ guam pater ad teſtamentum ſaciendum baravit, pro
zeſtamento inter liberos non habetur.

III.

Teſtamentum barentum inter lileros, in quo dies omittitur,
non valet.

N uod in L. 2r. §. I. C. de Tzſtamentis dicitur, imper-
fecta parentum inter liberos teſtamenta valere, ex-
. plicandum eſt probe, ne quem errorem pariat.
Explicatur autem in ejusdem legis 21. principios ubi imper-
fectum teſtamentum dicitur, quod non fubſcriptum a te-
ſtibus ac non ſignatum eſt. Igitur recte interpretes apud
Strykium in Cautelis teſtamentorum cap. 10. §. 9. monent, hoo,
quod in ſupra memorato §. I. dicitur, intelligendum eſſe tan-
tum intuitu ſolemnitatum, ſed non voluntatis. Rem exem-
plo illuſtrabo. Pater quidam inter liberos teſtaturus præci-
pua voluntatis ſuæ capita in chartam conjicit ſignificatque,

ſe

Sp. CCCLXVII. DE TESTAMENTO PARENT. &c. 722

4

ſe hæc deinde rectius ordinaturum & in juſtam formam reda-
cturum. Reperitur Ppoſt mortem ejus delineatio hæc inter
ipſius ſchedas, liberisque diſputandi materiam ſuggerit. Qui
valere eam contendebant, illa maxime legis 21. Verba: ex im-

perfecto teſtamento voluntatem tenere defunci inter liberos a pa-

rentibus; urgebant, porro ad L. 8. C. de Inſtitutionibus && ſub-
N Biruzionigus, in qua ſolemne etiam teſtamentum, cui teſtator
quid adjicere voluit, ſed morte præventus non adjecit, ſuſti-
netur, provocabant, denique argumentum a punctationibus
ſeu delineationibus contractuum, quas nos ipfſi ſupra in Spec.
CCLEXXIII. de Punctat. med. I. valere atque obligationem
& actionem gignere diximus, trahebant. Sed facilis ad hæc

omnia reſponſio erit, ſi modo, qua mente iſtiusmodi delinea-

tiones fiant, inveſtigemus. Parantur eæ, ut Paulus in L. 29.
Qui teſtamenta facere loquitur, ad teſtamentum faciendum-
Ergo ipſæ teſtamentum & ultima voluntas non ſunt. Interim
ſi in ſpecie propoſita, hane partis certam, ſeriam & conſtantem
voluntatem fuiſſe, aperte conſtitiſſet, id ſolum, quod in mun-
dum redacta nondum erat, obeſſe ei non poterat. At illud
maxime dubium erat. Ipſe tefſtator ſchedam hanc pro teſta-
mento valere noluerat, ſed deliberans, quid quantumve cuili-
ber relinqueret, eam confecerat. Nondum ergo firmiter, quæ
poſt mortem ſuam fieri vellet, conſtituer at, ſed veroſimile erat,
multa illum in transſcribendo mutaturum, additurum, detra-
Rurum fuiſſe. Imperfecta igitur hujusmodi voluntas auctori-
tatem nullam habebat, L. 25. Qui teſtamenta facere. Nec eſt,
quod quis dicat, iſtam legem de ſolemnibus teſtamentis loqui,
nec ad privilegiata pertinere. Nam & in privilegiatis certam,
ſeriam, plenam, conſtantem teſtatoris voluntatem requiri, ex
illo memorabili Trajani reſcripto, quod in §. 1. I. & L. 24. D.
de Teſtamento militis exchibetur, conſtat. Quæ cum ita ſint,
eorruunt nunc per ſe, quæ ſupra dubitationis gratia attuli-
mus.

72 82 MEDTTAT. AD PANDECT.

mus. Primum in principio hujus meditationis jam removi-
mus. Ad alterum in Specimine CCCLI. de Te'ſtamento in genere
medit. 7. reſponſum, oſtenſumque fuit, nocere utique teſta-
mento, ſi quid in heredis inſtitutione certisque, quæ ad effen-
tiam teſtamenti pertinent, deficiat, defectum autem in acceſſo-
riis non nocere. Deficit vero ſine dubio quid in eſſentialibus,

quando teſtator, relictam ſeripturam voluntatem ſuam ulti-

mam eſſe, nondum ſatis ſignificat. Tandem punétationis in
contractibus alia longe ratio eſt, quam in teſtamentis. Pun-
Ctationes contractuum, in quas utraque pars conſenſit, muta-
ri deinde ab una nequeunt, quod conſenſus ſolus ad perfe-
ctam obligationem ſufficit. At in punctatione teſtamenti
nemo ſibi legem dicit, a qua poſtea recedere nequeat. Sic
igitur menſe Martio anni coloccxxXII. reſponſum, atque obi-
ter ſimul communis ſententia, temporis expreſſionem ad eſ-
ſentiam teſtamenti inter liberos pertinere, approbata fuit:
Iſt Godofredus mit Hinterlaſſung zweyer Soͤhne, Hadriani
und Jovii, und 4 Tochter⸗Kinder, der Semproniorum, verſtorben,
da ſich denn nach ſeinem Tode ſowol ein annoch bey Lebzeiten ſeiner
Tochter verfertigter Lateiniſcher Entwurf eines lezten Willens, als
auch eine nach der Tochter Abſterben, jedoch ſine die & conſule
auch ohne Namens Unterſchrift, vollzogene Verordnung gefunden,
worauf anfaͤnglich nach Anleitung dieſer lezten Diſpoſition die
Erbtheilung zwiſchen beyden Bruͤdern und der Semproniorum
Bater vorgenommen worden, jedoch ſich nachgehends verſchiedene
Irrungen unter ſelbigen entſponnen, wannenhero erſtlich die Frage
entſtehet, ob der Lateiniſche Entwurf des Godofrediſchen Teſta⸗
ments den Semproniis zu Behauptung eines Prælegati recht⸗

lichen Grund gebe. Wenn nun gleich wegen Guͤltigkeit des

lezteren Aufſatzes daher, daß kein datum darin enthalten, ei⸗
niger Zweifel entſtehen koͤnte, immaſſen bey Beantwortung

„

der zweyten Frage von uns mit mehrern ausgefuͤhret wader
. oll,

— ————

*„
1

SP. CCCLXVII. DE TESTAMENTO PARENT. &c. 729

ſoll, folglich es das Anſehen gewinnet, ob habe dieſe leztere un⸗
guͤltige Verordnung die erſtere nicht aufheben koͤnnen. Alldie⸗
weil aber ein bloſſer Aufſatz eines kuͤnftig zu errichtenden lezten
Willens keine Guͤltigkeit hat; So koͤnnen des Sempronii Kinder
S aus dem Lateiniſchen Entwurfe kein prælegatum behaupten.

Wird zweytens gefraget, ob die Gothofrediſche Verlaſſenſchaft
B zwiſchen deſſen Kindern und Kindes⸗Kindern nach Anleitung
n der Rechte gleich und ohne præcipuo zu vertheilen ſey. Nun
1 moͤchte zwar der Mangel des dati die leztere Verordnung des

4 Gothofredi, worinnen die gleiche Vertheilung anbefohlen wor⸗
„ DdDden, ziemlich zweifelhaft machen, indem die Ausdruͤckung des
6 dati gemeiniglich unter die eſſentiellen Stuͤcke eines Teſtamen-
. ti inter liberos gerechnet wird; Novella 107. cap. I. Str)k. in
tautel. teſtamentorum cap. 10. §. 14. Dennoch aber und die⸗
. wwDeil die Guͤltigkeit der lezteren Verordnung hier gar nichts zur
Sache thut, geſtalt, und wenn auch ſchon dieſe leztere Verord⸗

1 nung uͤber den Haufen gienge, gleichwol auch die erſtere, oder
doch wenigſtens das der verſtorbenen Tochter darinnen verſchrie⸗
bene legatum hinweg faͤllt; So muß die Theiung nothwendig
A nach gemeinen Rechten ohne Præcipuo geſchehen.
e
IV.
r T ſtementa inter liberos ex ſola ſulſcr iptione parentum
n valet.
V.
OH . „
=ð Adiittit tamen diffeſſionem juratam.
66 (rave eſt dubium, quod contra priorem propoſitionem
5 G ex Novella 107. c. I. moveri poteſt. Jubet in ea Juſti⸗
4 nianus parentes propria manu filiorum nomina ac cetera

4 ſcribere. Hinc ergo, ut Gothofredus ad b. I. lit. n. obſervat,

nonnulli colligunt, non valere teſtamentum inter liberos,

6 Jom. Z. Z222 L niſi

730 . MEDITAT. AD PANDECT.

niſi ſua manu parens ſcripſerit nomina kberorum, tempus
& unciarum modum. Et profecto, hanc uſtiniani mentem
fuiſſe, quidquid Gothofredus in contrarium dicat, ipfe cre-
do, dum verba illa accuratius conſidero. Igitur, ſi hanc ſo-
lam Wovellam 107. haberemus, ſubſeriptionem patris ad te-
ſtamentum inter liberos ſuſſicere, negarem. At mutavit
deinde mentem ſuam Juſtinianus in Movella I19. c. 9. atque
neceſlitatem nomina heredum ſua manu perfcribendi his
etiam, qui ſolemniter teſtantur, remiſit. Magis ergo ea-
dem in teſtamentis minus ſolemnibus remifſa eſt. Quæ
quum ita, noſtrum quoque collegium hac in parte uſum
fori, de quo Strykius in Cautelis 1eſtamentorum c. I0. J. 20.
teſtatur, ſequitur, & teſtamenta parentum inter liberos ex
ſola ſubſcriptione ſuſtinet. Sic certe menſe Majo anni
cLlScCcCXVI. reſpondimus: Es kommen die von dem Klaͤger
wider die Solemnien des Everhagiſchen Teſtaments gemachte
Zweifel in keine Betrachtung, indem allhier ein Teſtamentum
inter liberos vorhanden iſt, welches, wenn auch gar keine ge⸗
richtliche Inſinuation und kein Inſtrumentum Notarii darzu
gekommen waͤre, beſtehet, daferne der Vater ſeinen lezten Wil⸗
len lediglich durch ſeine Unterſchrift eroͤfnet. Ego tamen pa-
rentibus teſtaturis conſulo, ut in ſubſcribendo teſtes adhi-
beant. Nam, niſi hoc faciant, ultimas voluntates ſuas,
quaſi arbitrio liberorum Permittunt, qui, ſi per eas ſe læſos
credunt, jurati manum parentis diffiteri & ſic teſtamentum
infirmare queunt. Nam quemadmodum ſupra in Specimine
CCLXXVII. de Recognitione, diffeſſione medit. 3. dixi, ne-
mini, qui ſcripturam recognoſcere jubetur, diffeſſio jurata
deneganda eſt. Et ſic menſe unio anni coccxxv. re-
ſpondimus: Es ſtehet Klaͤgern und ihrer Cedentin der Tochter
frey, des Teſtatoris Hand eydlich zu diffitiren. .

VI.

sp. CCCLXVII. DE TESTAMENTO PAREN T. &c. 731:

VI.
Tune, quum teſtamentointer liberos extranea perſona admiſcetur,
duo teſtes deſiderantur.
eſt controverſia de numero teſtium in teſtamen-
to parentum inter liberos tunc, quum extraneæ per-
ſonæ quid legatur, neceflario. Alü cum Schiltero Exere.
38. §. 124. & Pagenſtechero ad Laut. p. 79. nullos requirunt;
alii cum Brunnemanno ad Auth. Quod ſine C. de T eſtamen-
tis n. I18. quinque deſiderant; ali denique cum Carpzovio
P. 3. C. 4. def. 20. & Bergero P. I. RKeſponſo 256. duos eſſe
neceſſarios dicunt. Nulla eſt ex iſtis tribus ſententiis, quæ
non veroſimilibus admodum argumentis defendi queat.
At in collegio ICtorum Helmſtadienſium ſecundum po-

ſtremam pronunciatum fuiſſe, ex voluminibus rerum judi-

catarum a majoribus confectis apparet. Quapropter etſi
priores duæ non omni fundamento deſtituantur, tamen
illi, qui hodie collegio iſti adſident, obſervantiam non de-
ſerunt, atque ita menſe Auguſto anni cloloccxiII. reſpon-
derunt: Es iſt die gemeine Meynung bewehrter Rechts⸗Lehrer,
daß vermoͤge der in MWovella 107. cap. 1I. enthaltenen Verordnung
einer fremden Perſon, dafuͤr auch die Ehefrau zu achten, in ei⸗
nem Teſtamento inter liberos nichts vermachet werden koͤnne,
wenn nicht wenigſtens zwey Zeugen gegenwaͤrtig geweſen; Dem⸗
nach, da es an ſolchen 2 Zeugen allhier ermangelt, ſo ſeynd die
Hirſchiſche Kinder der Wittwe die vermachte 1000 Thlr. abſolgen
u laſſen nicht gehalten. Idem ICti aliquando fideicommiſſum
univerſale perſonæ extraneæ coram duobus teſtibus relictum
ſuſtinuerunt, quemadmodum ſupra in Specimine IX. de Con-
ſuetudine medit. 6. retuli.

2222 2 VII.

732 MEDITAT. AD PANDECT.

VII.

Legatum extraneo in parentis teſtamento relictum valet, eiſi
teſtes, qui ſubſeripferunt, ſignacula non
adjecerint.
. Lbitatom de hoc aliquando fuit inde, quod Juſtinianus
in §. 3., de Teſtam. ordin. ſignacula teſtium ad eſſentiam
teſtamenti deſiderat, neque hanc obſervationem quod ad
extraneas perſonas in Novella 107. remittit. Nos vero re-
miſſam credidimus, quod mentio ejus nulla facta eſt. Et, ſi
vel maxime adhibitionem duorum teſtium, de qua in præ-
cedente meditatione dictum, pro aliqua ſolemnitate reputes,
tamen & in codicillis, in quibus etiam aliqua ſolemnitas re-
tenta eſt, ſignacula non requiruntur, ut Zepperus de Codi-
cillis cap. S8. n. 41. monet. Itaque menſe Junio a. choloccxxV.
ſic judicavimus. Beklagte behaͤlt dasjenige, was ihr in ihres
Ehemannes leztem Willen beſchieden worden, billig. V. R. W.
Rat. dec. Doch haben wir ihr das in dem Teſtamente beſchie⸗
dene Kindes⸗ Theil gelaſſen. Denn ob gleich Klaͤgere einwen⸗
den, es ſey ſolches Teſtament, weil es die Zeugen nicht unter⸗
ſiegelt, unguͤltig; So muſte doch dieſes Teſtament als ein te⸗
ſtamentum inter liberos; in welchem gar keine Solemnien,
ſondern nur alsdenn, wenn einer auswaͤrtigen Perſon, wie all⸗
hier . etwas darinnen vermachet iſt, zwey Zeugen noͤthig ſeynd,
beſtehen.

—W—☛n —

VIII.
Teftamentum patris cæci fine prælectione non valet.
amdie eſt ICtis Helmſtadienſibus menſe Majo anni
cIDlDCCXXVI. teſtamentum patris inter liberos, in quo
teſtator declarabat, ſe oculis captum nec ſcripfſiſſe teſta-

mentum nec fubſcripſifſe, ſed filio ſuo natu minori, ut pa-
tris

ni

Ne⸗
i⸗

SpP. CCCLXVII. DE TESTAMENTO PARENT. &c. 733

tris nomen ſubjiceret, mandaſſe, accerſiviſſe etiam notarium
& teſtes, atque coram his prælegi ſibi illud curaſſe. In infirma

teſtamenti parte notarius & duo teſtes manu ſua teſtabantur,

teſtatorem ipſis rite invitatis ſchedam hanc exhibuiſſe, atque
in ea ultimam ſuam voluntatem contineri, dxiſſe, ſed de præ-
lectione ne verbulum quidem addebant. Mortuo patre, im-
pugnabatur teſtamentum ex defectu prælectionis. Qui id tue-
bantur, negabant, præleétione opus fuiſſe, quod teſtamentum
parentis ex nuda ejus voluntate valeat, nec reliquam teſtamen-
torum obſervationem ſuſcipiat, Movella 107. cap. I. Verum

enim vero prælectio, quam lex 8. C. Qui teſtamenta acere poſ-
ſint & Ordinatio notariorum tit. von Teſtamenten §. 9. in teſta-

mento cœci requirunt, non mera ſolemnitas eſt, ſed ad verita-
tem & integritatem iſtiusmodi ultimarum voluntatum perti-
net, atque in ipſo jure naturæ fundamentum habet, quemad-
modum ſupra in Specimine CCLVIII. Je Teſtamento cœci & im-
periti literarum medit. I. dixi. Itaque ſic judicavimus: Daß
zufoͤrderſt der Notarius Pladecius und die beyde Zeugen eydlich zu
befragen, ob die von ihnen unterſchriebene Schrift dem Joachim Pe⸗
ters vorgeleſen worden. Daferne ſie nun ſolches bejahen, ſo dienet
ſelbige bey kuͤnftigen Sterbfaͤllen zur Richtſchnur. V. R. W.
Rat. dec. Es kommt zufoͤrderſt darauf an, ob dem Joachim Peters,
deſſen ſchlechtes Geſicht in der Diſpoſition ſelbſt gemeldet wird,
ſolche Diſpoſition wenigſtens in Gegenwart zweyer Zeugen
vorgeleſen worden. Iſt dieſes nicht geſchehen, ſo gehet ſie
nach klarer Verordnung der Roͤmiſchen und Reichs⸗Geſetze,
welche die Vorleſung als ein nothwendiges Stuͤck des von ei⸗
nem Blinden zu errichtenden lezten Willens erfodern, uͤber
den Haufen, da man zumal ohne derſelben nicht recht wiſſen
kan, ob ſolche Schrift wahrhaftig auf Befehl des Joachim
Peters verfertiget oder demſelben untergeſchoben worden, folg⸗
lich ſolches requiſitum des Vorleſens einiger maaſſen in der
2223 . geſun⸗

734 MEDITAT. AD PANDECT.

en Vernunft gegruͤndet iſt. Hat es hingegen mit ſol⸗
. EF
5 1

—

8 1

„ alſo durch zwey Zeugen

1 †
4 4

entlichen Beweis erſodert

nur einen orde 5
t wird, zu Recht beſtaͤndig.

unterſtuͤtze

Parentes in teſtamento minus ſolemni extranec berſona
gutd adimere poſſunt.

Legitimæ tamen conditionem vel modum adjicere in eo
Regueunt.

deldem NWovella 107. cap. I. de caſu, quo parentes in teſta-
mento inter liberos extraneæ perſonæ quid relinquere
volunt, agit. At nonnunquam parentes in hujusmodi mi-
nus ſolemni teſtamento extraneæ perſonæ quid adimunt.
Quæritur ergo, an Poſſint? Poſſunt utique. Extranea enim
perſona in eo, quod illi adimitur, jus non habet, ſed ſpem
ſolam, quam intervertere patri quocunque modo, etiam
Per pacta, licet. Quamobrem Cti Vitembergenſes apud
Bergerum in hlectis diſcept. for. p. 1550. recte reſponderunt;
Patrem in teſtamento minus ſolemni, ſive ſeripto, ſive coram
duobus teſtibus nuncupato, ab uſufructu bonorum mater-
norum, Præter legitimam, excludi poſſe. Similis fere ca-
ſus Ctis Helmſtadienſibus menſe Majo anni cioloccxxXVI.
offerebatur: Avus in teſtamento inter liberos nepotes ſuos
ex filio prædefuncto heredes ſcripſerat, & fideicommiſſo
mmutuo onerarat, atque per hoc matrem illorum, nurum
ſuam, ab omni ſucceſſione excluſerat. Querebatur hæc de
