SP. CCCXCV. DE REBVS DVBIIS. 935

cidi oportet. II. Si de adfectione non conſtat, teſtator ex-
actam æqualitatem ſervare voluiſſe præſumitur. III. Te-

ſtator a juris communis diſpoſitione, quantum fieri poreſt,

minime receſſiſſe cenſendus eſt. IV. Interpretatio ſic faci-
enda, ne ultima voluntas pereat ſeu fruſtranea ſit. Iſtas
regulas nunc exemplis illuſtrabimus.

III.

Evangelicorum appellatio Lutheri & Calvini aſeclas complecti-

tur, niſi ex verbis teſtatoris, eum ſuæ tantum religioni

Jfaviſſe, appareat.

IV.
Inprimis tamen ad adfectionem teſtatoris reſpiciendum, &, ne
diſpoſito ejus fruſtranea ſit, laborandum eſt.
Neome evangelicorum ſecundum leges imperii ſine dubio
& Lutheri & Calvini aſſeclas comprehendit. Ergo ſi
quid in pacto vel teſtamento ſimpliciter de evangelicis con-
ſtituatur, hoc & ad Lurheranos & ad Reformatos pertine-

bit. Ad vero talia ſæpe verba adhibentur, quibus paciſcens

vel teſtator ſingularem erga ſuam religionem zelum amorem-
que ſignificat. Ut ecce: non contentus quis religionem evan-
gelicam nominaſſe, vocat eam porro puram, veram, unice
ſalvificim. Non videtur profecto de alia, quam de ſua, loqui.
Et animadverto ſæpius hunc loquendi modum. Vidi nuper
pactum familiæ anno 1669. agente Phuhlia conditum, in qua
ſic ſcriptum erat: daferne einer oder der andere der oberwehn⸗
ten 5 Bruͤder die reine Evangeliſche Religion veraͤndern wuͤrde,
der ſoll von den andern Erb⸗ Portionen gaͤnzlich exeludiret ſeyn.

Et illuſtris quidam teſtator fideicommiſſum tribus familiis
reli-

926 MEDITAT. AD PANDECT.
reliquerat, ſed addiderat: daß ſie alle insgeſamt der wahren der
allein ſeligmachenden Evangeliſchen Religion zugethan ſeyn ſol⸗ in
ten. Utrobique Lutheranam tantum religionem, cui paci. dum
ſcentes & teſtator addicti erant, intellectam credidiſſem: nifi il
in poſteriore caſu de adfectione teſtatoris ſingulari erga unam mmlt
ex iſtis familiis, quæ reformata erat, conſtitiſſer. Verba un m
vero dubia & ambigua ex adfectione proferentis capiunt in- irde
terpretationem, L. 168. §. I. de Reg. jurij. Accedebat, qued cer⸗
teſtatoris diſ Poſitio, ſi vocem dubiam ad ſolos Lutheranos ſntroll
reſtrinxiſſes, inutilis fuiſſet. Quando vero ambigua oratio unr ein
eſt, id accipi oportet, quo res, de qua agitur, magis va- uiſt
leat, quam pereat, L. 12 de Rebus dubiis. Sed res optima ſilt,
ex reſponſo a nobis menſe Octobri anni cIcioccxiv. exara lſen,
to patebit: Hat ein Freyherr, Nahmens Bonifacius, ein an⸗ nut,
ſehnliches Fideicommiſſ vor drey freyherrliche und adeliche Hami- ſuir
lien geſtiftet, jedoch mit dem Zuſatze, daß ſie alle insgeſammt der mint
wahren allein ſeligmachenden Evangeliſchen Religion zugethan ſeyn ſte ton
. ſolten. Entſtehet alſo die Frage, ob des Sinceri in der reformir⸗ n d
ten Religion auferzogene Soͤhne dieſes Fideicommiſſi theilhaftig
werden koͤnnen. Nun ſcheinet zwar denenſelben anfaͤnglich die ſtarke ſen
Vermuthung im Wege zu ſtehen, daß Bonifacius durch die wah⸗ Eißie
re allein ſeligm. chende evangeliſche Religion keine andere, als die⸗ ,
jenige, deren er ſelbſt zugethan, uemlich die ſogenannte Lutheriſche, Ubens
werde verſtanden haben. Hierzu kommt ferner, daß das Wort: ſen
Evangeliſche Religion; in publicis Imperii legibus, inſonder⸗ ipol
heit in dem Weſtphaͤliſchen Friedens⸗Schluſſe, art. 10. §. 6. Alii,
nur ein einigesmahl vorkommt und daſelbſt nicht von beyden proteſtane Bu.
tiſchen, ſondern allein von der Lutheriſchen oder der in der unveraͤnder itt
ten Augſpurgiſchen Qonfeſſion enthaltenen Religion gebrauchee unde
wird; Wannenhero es das Anſehen gewinner, ob koͤnten Sinceri
in “ ſſche

1

SP. CCCXNCV. DE REBVS DVBIIS. 937

—

dhn inn der reformirten Religion erzogene Soͤhne des von Bonifacio zu
e Behuf dreyer der wahren allein ſeligmachenden Religion zugethanen
MN. Familien geſtifteten Fideicommiſſi nicht theilhaftig werden. All⸗
NS dieweil aber bey Erklaͤrung eines letzten Willens das Abſehen fuͤr⸗
n nemlich auf den Sinn und Meynung des Teſtatoris gerichtet wer⸗
c deen muß, und denn die bey gegenwaͤrtigem caſu vorkommende Um⸗
nti ſtaͤnde nicht undeutlich an den Tag legen, daß der Teſtator des
gwol Sinceri Kinder von dem geordnetem Fideicommils nicht ausſchlieſ⸗
Nnuk— ſen wollen, indem er den zu Zeit des aufgerichteten Fideicommiſſi
drt nur einigen 18 jaͤhrigen Sohn, ungeachtet er deſſen Religioon wohl
GN. gewuſt, ſonderbar aͤſtimiret, ihn 25 Monat bey ſich im Hauſe ge⸗
tin. hakt, als ein Kind zu allen Tugenden und adelichen Sitten anweiſen
Nan laſſen, und deſſen Eltern mit vieler Freundſchaft und Gutthaten be⸗
on gegnet, ſie auch oft viele Monat lang bey ſich im Hauſe gehabt; Jam
. vero veêrba dubia & ambigua ex affectione proferentis capi-
unt interpretationem, L. 168. §. I. de Keg. juris, hiernäͤchſt die
ſehn eine von den benannten 3 Familien nur aus 2 Bruͤdern beſtanden,
it, davon der eine zu Zeit des Teſtatoris feine maͤnnliche Erben ge⸗
f habt, noch daß er dergleichen erlangen moͤchte, ſich ſo leicht muth⸗
ſoke maſſen laſſen, dergeſtalt daß, wenn des andern Bruders Sinceri
i Soͤhne der Religion halber zu dem Fideicommiſs nicht gelangen
ſolten, die vor ſolche dritte Familie gemachte Verordnung ganz ver⸗

ſc gebens ſeyn wuͤrde, welches doch des Teſtatoris Meynung nicht ge⸗
weſen zu ſeyn ſcheinet. Ita vero interpretatio facienda eſt, ne
diſpoſitio teſtatoris pereat ſeu fruſtranea ſit, L. 12 de Rebus
dubiis, ferner ein jeder lezter Wille Pleniſſime c. 6. X. de Donat.

t L. 12. de KReg. juris nemlich zum Vortheil derjenigen, welche dar⸗
u aus etwas fodern, zu erklaͤren iſt, wie dann auch bey Interpretati-
on der Worte fuͤrnemlich auf den gemeinen und eingefuͤhrten Ge⸗
hr brauch geſehen werden muß, nach demſelbigen aber beyde proteſtan⸗
on iſche Religionen mit dem Namen der Evangeliſchen beleget werden,
Tom. VI. Ccce ccc Re-

*

938 MEDTTAT. AD PANTECT.

Reformati cum Lutheranis adverſus Catholicos conjunctis

animis viribusque agunt, & ſibi mutuo adſiſtunt, ut ſocii
unius religionis; quam communi nomine Evangelicam vo-

cant, HNeur. Henninges in MWeditat. ad Inſtrum. Pacis pec. 6.
art. 7. §. I. Iit. p. pag. 832. Adde Hornium in jure bublico
c. 24. §. 3. ibi: Proteſtantes, gui & Evangelici dieuntur, in
Lutheranos vel Reformtos dividuntur; immaſſen ſaͤmtliche pro⸗
teſtantiſche Staͤnde unter dem Namen der evangeliſchen Religions⸗

Verwandten wider den ihnen beygelegten Namen der Uncatholiſchen
apud Fritſcbium in Addit. ad Inſtrum. Pacis p. 679. J44

proteſtiren, und der Churfuͤrſt von Sachſen Director corporis
Evangelici, welches doch ſo wol die Lutheriſche als Reformirte
Reichs⸗Staͤnde in ſich begriffen, genennet wird, Franckenbergs
Europaͤiſcher Herold P. 1. p. 25 5. I4. im uͤbrigen alle die den ſo
genanten Lutheriſchen zuſtehende Privilegis und Jura vermoͤge des
Osnabruͤg. Frieden⸗Schluſſes ert. 7. §. J. und Caroli VI.
Wahl ⸗Capitulation aut. 2. auch den Reformirten zuſtehen und
zu ſtatten kommen; So halten wir dafuͤr, daß Sinceri in der Re⸗

formirten Religion auferzogene Soͤhne des von Bonifacio geſtifte⸗

ten Fideicommiſſi mit zu genitſſen haben.

In verbis dubiis æqualitatem juris vommunis diſpofitioneVm

NTeäctari oportet.

Rellant reliquæ duæ regulæ; ſcilicet: teſtator exactam
. & qualitatem ſervare voluiſſe præœæſumitur; & interpre-

tatio ſic facienda eft, ut a diſpoſitione juris communis?,

quantum fieri poteſt, minime recedatur. Prior argumento
L. 9. §. 18. de Heredibus inſtituendis, Poſterior L. 45. §. I.
Locati confirmari poteſt, & a me in præſens exemplo illu-
ſtirabitur. Fratres aliquod pactum ſucceſſorium invicem
ineunt, atque in eo varia in mutuum a favorem ſuum contra

Loro-

——
ror⸗
1que
Cimic

ince

Auul
l id
Vetba

Mllann

inpi
ſimili
Uünen
tur he

Pfide

rnde
und

Scht

ſa

eine
Rterl,
Haſe
welch
gemnei
tohl
wend
fieri

o

—

e

i

..

.

Nin

,ℳ

lere⸗

ſt
4
nS
Pitte

Nre

nſ

des
VI.

4 5

Re⸗

fte⸗

Heſt

SP. CCCXCV. DE REBVS DVBIIS. 9939

ſorores, a quibus tunc offenſos ſe credebant, diſponunt,
atque circa finem adeunt, in diviſionibus hereditariis filias

dimidio minus, quam filios, accipere debere. Moritur de-
inde quis ex paciſcentibus, relictis filiis & unica filia. Hæc
æqualiter ſuccedere cupit. Fratres vero pactum opponunt.
Hla id ad ſolas ſorores liberosque ex iis natos reſtringit. Hi
verba generaliter poſita urgent. Conſulti nos menſe Octo-
bri anni coioccxv. ſecundum filiam reſpondimus, iſtis, quas
in principio poſui, duabus regulis moti: Es iſt das pactum
familiæ der Frau von Trotha keinesweges nachtheilig, indem die da⸗
rinnen enthaltene Diſpoſition, daß die in der Ehe erzeugte Toͤchter
nur halb ſo viel, als die Soͤhne, bekommen ſollen, nicht von der
Pfuhliſchen Gebruͤder, ſondern von deren Schweſter. Toͤchtern ver⸗
ſtanden werden muß, welches man deutlich theils aus dem Contexte
und den unmitrelbar vorhergehenden Worten, darinnen von den
Schweſtern und deren Nachkommen gehandelt wird; rheils aus der
Urſache, ſo die Paciſcenten zu Aufrichtung des Pacti bewogen und
in einem gegen die Schweſtern wegen des von ihnen bey Lheilung der
vaͤterlichen und muͤtterlichen Erbſchaft genoſſenen Vortheils gefaßtem
Haſſe beſtehet, theils aus den zu Anfangs befindlichen Worten,
welche den Bruͤder⸗Kindern die Succeſſion nach Verordnung der

gemeinen Rechte einraͤumen, theils endlich aus der Erklaͤrung der ſo

wohl in contractibus als letzten Willen vorfallenden Zweifel noth⸗
wendigen Regul: Interpretatio ſic facienda eſt, ut, quantum
fieri poteſt, æqualitas ſervetur, & ut a diſpoſitione juris
communis minime recedatur, abnehmen kan.

GONOLLARIA.

1. Si Titio quid legatur, & duo ſint Titii, ei legatum de-
bebitur, quem magis dilexit teſtator, ut recte Lauter-
bachius in diſſ. de Magis dilecto cap. 6. §. ult. oſtendit.
Verum, quum ambo & qua caritate conjuncti ſunt, neu-
Ccec ccc 2 ter

MEDITAT. AD pANDECT.

940⁰ . KS
tfter quid conſequitur, L. 10. pr. de KRebus dubiis. Durum [A
hoc, & cum &quitate naturali ſecundum quam lega 33
tum inter ambos dividi oportebat, pugnare videtur, „

ſed ſervandum eſt tamen. .

2. Luciæ duo fratres erant, Cajus & Marcus Antonii. Ca- ſe
jus Mariam, Marcus Juliam filias habebant. Lucia te- lubel
ſtamentum condit, in eoque Mariæ Marci Antonii fra u1e
tris ſui natæ, filiæ ſuæ ſpirituali, mille legat. Ambæ Leciſi
ergo legatum petunt. Julia in ſuo nomine, Maria in heit
Patris ſui nomine erratum dicunt. Conſuluntur ICi ſutel
Vitembergenſes. Et erat res maxime dubia. Æqqua- eni
lia ex utraque parte adferebantur argumenta. Teſta- ſun
trix ambas libi pari neceſſitudine junétas & pariter ex 4 efen
baptiſmo ſuſceptas pari ſemper adfectione proſequuta ſoter
erat. Veniebat quidem in mentem L. penult. de KRebus Diger,
dauhiis; in qua ſimilis fere error memoratur. Sed ratio nonen
decidendi, quæ ibi habetur, huc trahi nequit. Tan- “
dem ſecundum Mariam litem dedimus propterea lur
quod ea innupta eſſet, Julia autem maritum haberet. ie
Inſolitum vero eſt, mulieres a patribus, ex quorum ilne
familia exierunt, appellari. Sððð
. 2.

SPECIMEN CCCXCVI. en
MEDITATIONVM AD PANDECTAS uali
A EIb. XXxXI. YTIL. Pr.

POENIS TESTAMENTO (
ADIECTIS.

ð

Tota bereditas penæ nomixe adimi poteſt. —üßg
Er valet ademtio, tametſi peceatum, in quod illa Katuitur, d
leve ſit. j

Poſſe

un
tr,

Hte.

let.

SP. CCCXCVI. Dz PoOrNIS TESTAMENTO APIECTIS. 941

oſſe totam hereditatem heredi inſtituto pœnæ nomine
aqdimi, ſatis apparet ex L. I. C. de his, quæ pœnæ nomi-
ne, verbis: in adimendis bereditatibus, & §. 36. I. de
legatis, voce: ademta. Et pœna hujusmodi adiemsta locum
habet, quamvis id, in quod ſtatuitur, levidenſe fit. Nam
uti rei ſuæ quisque legaſſit, ita jus eſto. Igitur non probo
deciſionem curiæ Friſicæ apud Haberum in Prælect:ad tit. .
dqe his, quæ pœnæ nomine §. 2. Scilicet teſtatrix probibuerat
Jupellectilem vendi, idque in memoriam ſuam. In fine teſta-
menti pœnam ſubiecerat, ut, ſi quis imperata non faceret, be-
neftcium teſtamenti amitteret. Heredes ſupellectilia diviſerant
inter ſe. Deinceps unus heredum ſuam partem mobilium ven-
diderat. Coberedes agebant ex clauſula penali ad totam por-
tionem ejus hereditatiam. Non viſum eſt curiæ noſtræ tantam
buice clauſulæ generali vim tribuere in re tahtilla, quod probi-
itæ alienationi ſatis in rebus ſoli moleſtæ effeltum infinitum
tribuere abſurdum videbatur. Heres igitur venditor abſolutus
eſt. Ego huic deeiſioni nihil aliud, quam illa Ciceronis in
lib. 2. de Inventione n. 128. verba: non oportere de ejus volun-
tate nos argumentari, qui, ne id facere poſeèmus, udicium nobis
reliquerit ſuæ voluntatis; opponam.
III.
Pœna in præjudicium legitimæ adjecta non valet.
autela Socini nihil aliud eſt, quam pœna oneri legitimæ
C. ad jecta. Exheredantur ſcilicet per illam liberi usque
ad legitimam, in caſum, quo voluntati parentis oontravene-

rint. Probavimus eam ſupra in Specimine XCIII. de Contra-

riis querelæ inofcioſi, medit. I. addidimus tamen in medit. 3.
eam legitimas contra parentum teſtamenta querelas non ex-
cludere. Quod ultimum ſi recte attendas, exiguus profecto
cautelæ iſtius uſus ſupererit; eaque nec in illis quidem caſi-
CccC cCC 3 bus,

.

942 AMEDITAT. AD PANDECT.

bus, in quibus vulgo maxime adhibetur, Iocum inveniet.
Scilicet tunc inprimis parentes ea utuntur, quum heredem
ſuum univerſalem ab editione inventarii vel juratæ ſpecifica-
tionis liberare, liberosque ſuos, ut parte ſibi relicta contenti

fKint æſtimationemque rerum a teſtatore factam ratam habe-

ant, cogere volunt. Jubent hoc, adduntque: quisquis con-
tra fecerit, nil præter legitimam ſe non habere ſuſpicentur,
muſſitare tamen non audent, ne pauxillum hoc, quod forte
ultra acceperunt, perdant. Eſt hoc manifeſte in fraudem le-
gis & legitimæ, atque adeo a cordato [Cto tolerari non de-

bet. Et profecto noſter ordo iſtam ſubdolam cautelam inpo-

ſterum non tolerare conſtituit, ſiquidem per eam quick inter-
dicatur, quod indirecte ſaltem legitimam onerare poteſt. Sic
igitur menſe Septembri anni clomoccxxvI. reſpondimus: Als
Uns bey verwahrt zuruͤckkommender letzter Wille zugeſandt, und uͤber
deſſen Guͤltigkeit unſere rechtliche Meynung zu ertheilen gebeten wor⸗
den; Demnach haben wir alles fleißig geleſen, und es den Rechten
gemaͤß und wohl eingerichtet gefunden, daß wir alſo nicht ſehen, wo⸗

durch obgedachter letzter Wille umgeſtoſſen oder angefochten werden
koͤnne. Nur finden wir bey der der Witwen geſchehenen Erlaſſung

eines Inventarii und Taxation Bedenken. Zwar ſteher einem
Teſtatori frey, dem Vormunde und uſufructuario die Verferti⸗
gung eines Inventarii zu erlaſſen, auch ſeinen Erben anzubefehlen,
daß ſie von ihren Mit⸗ Erben dergleichen nicht fodern. Allein es
muß wegen des Pflichttheiles kein Zweifel ſeyn. Denn, im Fall ſich
wegen deſſelben eine Ungewißheit ereigner, ſo koͤnnen diejenige, wel⸗

che ſolches Pflichttheil fordern, des geſchebenen Verbots ungeachtet,
ein richtiges Inventarium, oder in deſſen Ermangelung ein eydliches

Verzeichniß verlangen, und iſt das Versor ſelbſt, weil es wenig⸗

ſtens per indirectum in fraudem legitimæ binauslaͤuft, null und

nichtig, arg. L. 32. C. de in ofic. teſtam. Sebilt. Addit. ad Ex.
L 38

2
5 §

ic fi
uf dee
elkat
re
tren

ſderer

beſtl

buogt
lit.

inell

4
111

et

pe

n
Hi⸗

liicef

ſNam.

verit

lent
lloem

luena
lerſe
ſtr⸗

luer

et.

en

tenti
1e.
con.
nmr,

fote

mk.

1d.

npo⸗

wor/

ten

o⸗
Aen

ſns
nem

Ier.
e

ette⸗
glen,
n G&

lſt
veh⸗

et,
S
nig⸗
Und

22*

SP. CCCXCVI. DE POENIS TESTAMENTO AbDIECTIS. 943

38. §. 129. Leyſer in Meditat. ad z. Specim. 92. Medit. 3. fol⸗
glich faͤllet auch die derſelben angehaͤngte Strafe der Enterbung bis
auf das Pfichetheil hinweg. Und thut nichts zur Sache, daß der
Teſtator bezeuget, er habe ſein ganzes Vermoͤgen bereits ſelbſt wohl
und reiflich uͤberſchlagn und befunden, daß die Kinder ſich zu be⸗
ſchweren keine Urſach haͤtten. Denn bdergleichen Verſicherung hat
anderer geſtalt keinen Glauben, es ſey denn, daß ſie vermittelſt Ey⸗

9„

des beſtaͤrket werde. Wov. 48. cap. I. Leyſer allegeto loco Medit.

4. Pugnare hæc videbuntur cum iis, quœ in Specimine XCIII.
medit. I. dicta fuerunt. Sed dies diem docet, & ſententiam
in melius mutare, turpe non eſt.
Pſuræ ſolitis majores pænæ nomine legari pofunt.

liquando teſtator heredem legatariis ſtato die legata per-
ſolvere, aut, ni fecerit, uſuras ſolitis majores præſtare

jubet. Recte iſtiusmodi diſpoſitionem ad legata pœnæ refe-

ras, per L. 40. de Rebus creditis & L. 90. de V'erborum obligat.
Exemplum iſtiusmodi fideicommiſſi habet 4 Achery in tome

2. Jpicilegii pag. 569. quod hic adponam: Amicia Comitiſſa

Peiceſtrenſis, domina Montisfortis, univerſis tam præſentibui
quam futuris, ad quos litteræ iſtæ pervenerint, ſalutem. Mo-
verit univerſitas, quod nos Eccleſiæ beatæ Mariæ Carnotenſis
centum ſolidos monetæ Pariſienſis de annuo reditu in perpetuam
eleemoſynam concedimus & donamus, expendendos in opus ipfius
fabricæ, dum vivemus. Poſt noſtrum *tem deceſſum diſtri-
buendos Canonicis ejusdem eccleſiæ, gqui noſtro intererunt anni-
verſario. Aſſignamus autem eosdem centum ſolidos in cenſu-
noſtro apud ſanctum Leodegarium noſtrum caſtrum, ab eèjusdem
caſtri Præpoſito aunuatim in caſtrino feſti ſancti Remigii dictæ
ecele⸗

944

MEDITAT. AD PANDECT.

eccleſic perſolvendos, hoc tenore. quod idem præpoſitus, niſi eos
ad terminum prædictum reddiderit, pro ſingulis diebus, quibus
gos reddere differet, quinque ſolidos Pariſienſes tenebitur redde-
ve eccleſiæ pro emenda. Dubitari poterit, an valeat iſtiusmodi
legatum. Certe jura noſtra ſic paciſci vetant in L. 15. C. de

Vuris & L. 13. §. 26. de Actionibus eimti. At legatorum,

fideicommiſſorum & pollicitationum alia ratio eſt, in quibus
quippe illi, qui ex voluntate defuncti majores uſuras acci-
pit, nulla uſuraria privatas imputari poteſt.

3

C O K O E E A RI A.

Teſtator pœnam amiſſionis in legatarios, qui ultimam
ejus voluntatem oppugnaturi ſint, conſtituen; eos, qui

ſolemnia ſaltem accuſant, comprehendiſſe non cenſe-

tur. Dicam in Specimine CCCXCOVII. de Indignis, me-

dit. 3.

Teſtator in eum caſum, quo heres indignum ſe reddat,

Ppœnæ nomine quid legare, atque ſic fiſcum excludere
poteſt, e. g. ſi heres meus ultimam voluntatem meam
oppugnat, pauperibus dimidiam hereditatem lego.
Exemplum hoc vide infra in Specimine CCCXOVII.
de Indignis medit. 4. SS

Pœna in unum heredem, qui voluntati ultimæ contra-

veniat, a teſtatore ſtatuta, ad coheredem trahi nequit.
Dixi ibidem medit. 8.

SPE-

if

Vec

I

ſer

leparn
Corr⸗
iry

ſ
Julhen
IIS
umd

Egan

Pe dl

od

6

ubo
eci.

mam

ele.

N..

Gere
eam
eno⸗

tra⸗

uit

l.

SP. CCCXCVII. DE nIS, CUAE LRO NON SCRIPTIS &c. 945

SPECIMEN CCCXCVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXX. 7171 PIII.

HIS, QVN PROJ NON SCRI-
PTIS HABENTVR.

Legatum tunce, quum atei ante teſtatorem moritur, pre
von ſeripto habetur, nec ad beredes tranfit.
II.
Nec prælegata, quæ parentes liberis relinquunt, bis mortuit,
ad nepotes rranſeunt.

F uidem in titulo n. deé big, quæ pro non ſeriptis habentur

nulla fit ejus caſus, quòê legatarius poſt conditum teſta-
mentum ante teſtatorem moritur, mentio. Nec pote-
rat fieri. Conſtat enim ex L. un. §. 2. C. de Cadueis tollendis,
legata talia pro caducis habita atque fiſco vindicata fuiſſe.
Correxit hoc tandem Juſtinianus in d. L. an. §. 4. atque le-
gata, quum legatarii vivo teſtatore poſt teſtamentum ab hac
juce fübrrahuntur „ pro non ſeriptis haberi & apud eos, a

quibus relicta ſunt, manere juſſit. Idem ergo adhuc hodie

juris eſt, teſte Bergero in Ceconomia juris pog. 415. Dubita-
tum quidem aliquando fuit de caſu, quo pater filiæ ſuæ quid
legaverat, atque hæc ante patrem obierat. Credebant nem-
pe aliqui, legatum hoc nepotibus ex flia denegari non poſſe,
quod pater in iis, quæ de filiis ſuis diſporit, etiam nepeti-
bus faviſſe præſumatur, L. 30. C. de Pideicommiſſzs, minus-
que ſcripſiſſe quam ſenſiſſe cen ſeatur, L. 102. de Condit. &
Tbm. VI. Ddd ddd demon-

946 NAIEDITAT. AD PANDECT.

demonſtr. At enim vero obſtabat nepotibus generalis regul,
quæ legata omnia morte legatarii exſpirare dicit, nec ullibi
exceptionem in liberis patitur. Conſtat potius ex §. 2. I. de
Ewberedatione liberorum, id, quod liberis in teſtamento relin-
quitur, ſi hi ante patrem moriantur, ad nepotes, niſi iidem
in ſubſidium vocati ſint, non tranſire. Quapropter ita men-

ſe Martio anni cooccxxII. reſpondimus: Iſt Godofredus

mit Hinterlaſſung zweyer Soͤhne, Hadriani und Lovii und 4 Toͤchter⸗

Kinder der Semproniorum, verſtorben, da ſich denn nach ſeinen

Tode ein annoch bey Lebzeiten ſeiner Toͤchter verfertigter lateiniſcher
Entwurf eines letzten Willens gefunden, wannenhero die Frage ent,
ſtehet, ob der lateiniſche Entwurf des Godofrediſchen T. ſtaments
den Semproniis zu Behauptung eines prælegati rechtſichen Grund
gebe. Dieweil nun das prælegatum nicht den Semproniis, ſon⸗

dern deren Mutter verlaſſen worden, mithin durch derſelben Abſter⸗

ben vor dem Teſtatore erloſchen, und keinesweges auf ihre Erben
gefallen iſt; So koͤnnen des Sempronüi Kinder aus dem lateiniſchen
Entwurfe kein prælegatum behaupten.
III.
Conſtitutiones juris Romani de bis, qui ſibi quid in teſtamento
alieno adſeribunt, recenſentur.
A claſſem eorum, quæ pro non ſcriptis habentur, in L. r.
de his, quæ pro non ſeriptis referuntur hereditates & le-
gata, quæ is, qui ad teſtamentum ſcribendum a teſtatore ad-
hibetur, ſibi ipſi adſeribit. Frequentes hac in parte apud
Romanos fraudes fuiſſe, inde apparet, quod in iis cavendis

tantam diligentiam adhibuerunt. Varia hac de re conſtituta

ſunt paſſim, quæ per integrum corpus juris diſperſa excer-
Pam hic, & aliquot obſervationibus comprehendam. Obſer-
vo igitur (1) eum, qui ſibi ipſi legatum vel hereditatem ad-
ſcripfſit, in pœnam falſi incidere J. L. I. (2) perinde eſſe, ſive

quis

8

—
oſ
EPrv,,
ure
ib 4
Emi
vero
umd
ketkat
Iun
Lile
up
icden
Vyild
g
Aribi
un!
l. ni
ſuplt,
(II
i
(ni
ihue
fil
lo be
l,l.
MII
hene

NN
LNE
relin.

icen

men.
en

chten
ſeinit

ſhe.
et
nete

Brl
. ſen

Etbee
chen

Nepte

1,1.
N.

eid

1dd

enl
ltutt

cer.

ſer⸗

d.
vNe
G

SP. CCCXCVII. DE HIS, CUAE PRO NON SCRIPTIS &c. 947

quis ſibi, ſive ei, in cujus poteſtate habet, filio ſcilicet aut
ſervo, ſive ei, in cujus poteſtate eſt, quid adſeribat, L. 14
pr. L. I5. pr. de L. Corn. de falſis, (3) patrem filio emancipa-
to, fratrem fratri, maritum uxori &c. impune legatum ad-
ſcribere, L. 18. pr. L. 22. G. 4. od. (4) non excuſari, qui pro-
bare poteſt, teſtatorem ea, quæ ſcripfit, dictaſſe, L. 3. C. de
bie, qui ſibi adſeribunt, (5§) ſubſeriptionem teſtatoris genera-
lem id operari, ut extraneus a pœna falſi immunis ſit, ipſum
vero legatum non capiat, filius vero vel ſervus etiam lega-
tum capiat, L. I. §. 8. de L. Corn. de falſis, (6) ſubſcriptionem
teſtatoris ſpecialem, qua ſe legatum ſcribenti reliquiſſe, te-
ſtatur, indiſtincte efficere, ut ſcribens legatum capiat, L. 2.
C. de his, qui ſibi adſeribunt, (7) nec iis quidem veniam dari,

qui per juris ignorantiam ſibi quid adſcribunt, L. 15. pr. de

L. Corn. de falſis, exceptis mulieribus & militibus, qui nihil
quidem capiunt, non tamen puniuntur, L. 15. §. 4. 5. de L-
Corn. de falſis, L. 5. C. de hbis, quli ſibi adſer. (8) valere lega-
tum, quod is, qui alias ſolus ab inteſtato ſucceſſurus erat, ſibi

adſcribit, L. I. C. de bis, qui ſibi adſer. (9) neminem poſſe ſe

ipſum tutorem filio impuberi teſtatoris adſcribere, L. 29. de
Teſt. tut. (10) legatum, quod quis ſibi & alteri cuidam ad-
ſcripſit, totum alteri iſti deberi, L. 14. §. 1. de L. Corn. de fal-
ſis, (11) licet ipſa heredis inſtitutio & legatum, quod quis
ſibi adſeripſit, corruat, valere tamen ſubſtitutionem & fidei-
commiſſum falſo iſti heredi vel legatario injunctum, L. I. de

his guæ pro non ſoriptit, L. I4. §. 2. de L. Corn. de falſis, (12)

pro falſarĩo haberi, quicunque in teſtamento quid ſcribit, ex
quo per indirectum etiam lucrum capturus eſt, L. 22. §. 10.
eod. L. 3. C. de bis, qui ſibi adſer. ibi: aliquod emolumentum,
multo magis ergo illum, qui legatum alteri a ſe tanquam

herede relictum vel onus ſibi impoſitum propria manu adimit,
Ddd ddd 2 d. L..

948 MEDTTAT. AD PANDECT.

d. L. 22. §. 7. (13) abſurdam & Domitianam plane quæſtionem
eſſe, quæ in d. L. 22. §. 12, utrum in falſi pœnam incidat, qui
ſibi ipſi hereditatem aut legatum relictum adimit; proponi-
rur, (14) legato non excidere, qui ex mandato teſtatoris an-
tecedente alteri ſcribenti illud dictitat, L. 22. C. de Teſtam.

IV.

Quousque uſu fori ea, quæ quis ſibi ipfi adſeribit, ſuſtineantur,

disqutritur.
erſtrepunt adhuc quotidie fora noſtra hujusmodi litibus
de adſcriptione hereditatis vel legati ſibi ipſi facta, in qui-
bus tamen decidendis hanc regulam ſervant Cti, ut, ſi bona
fides ſcribentis & voluntas defuncti liquido doceri poſſit, nec

leges caſum obvenientem expreſſe damnent, adſcribens a

Poœna liberetur, atque legatum etiam ſuſtineatur. Sic Fran-
cofurtani apud Brunnemannum ſuſtinuere legatum in teſta-
mento, quod deinde coram teſtibus & perſonis judicialibus
teſtatori prælectum ab eoque probatum fuerat, ſcribenti reli-
ctum. Sic JGti Vitembergenſes apud Bergerum in Supplem.

ad Electa juriapr. crim. P. I. Obſ. 21. reſponderunt, judicem
non perdere legatum, qui ſuper teſtamento nuncupative co-

ram eo condito inſtrumentum ex actis conficit, & in eo, ſibi

quid relictum fuiſſe, declarat. Iidem Cri Vitembergenſes
apud Bergerum in Oeconomia juris pag. 419. eum quoque ex-

cuſarunt, qui prima & potiora teſtamenti capita, & inter hæc
etiam legatum ſuum, in chartam, ex qua tertius deinde teſta-
mentum transſumſit, conjecit. Quod quum Sichardus quo-
que ad L. 22. C. de Teſtamentis tueatur, JCti Helmſtadienſes
menſe Decembri anni ciormoccxiw. ſimilem in modum reſpon-
derunt; Es wird den Querenten wenig belfen, daß Vulturius,
welcher das Teſtament aufgeſetzet haben ſoll, ſeine Kinder darinnen
mit einem anſehnlichen Legato bedacht. Denn zu geſchweigen, daß
Vul-

AY
pultun

ſietl
ung

Iterun
ulbbe

uN

i hor

ſcriebe
Hande
utt te
Dipo

tius

nit de
Wentu
l in
Uiet

ſid

nole
ſchat
ſaner
ͤ ſe
Nag
tari⸗
ſen,
1 ſ
ſchrie
nt
ſ
Ar

1

Sbp. CCCXCVII. DE HIS, GvVAE PRO NON ScRIPTIS &c. 949.

Vulturius das Teſtament nicht ſelbſt geſchrieben, ſondern nur aufge⸗
ſetzet und concipiret, in welchem Fall, bewehrter Rechtslehrer Mey⸗
nung nach, der Legatarius ſich des Legati nicht verluſtig machet:c.
Iterum dicti Cri 'menſe Januario anni cloloccxIII. eum a pœ-
na liberarunt, qui deſcripſerat ſaltem juſſu teſtatoris teſtamen-

tum, in quo ipfſi hereditas relicta erat, ex protocollo notarii.

Dignum eſt reſi ponſum, quod adjiciatur. Haben zwey Ehelen⸗
te, Sejus und avolena, ihren letzten Willen, worinnen ſie ſich
mutuo zu voͤlligen Erben eingeſetzet, einem hierzu berufenem Nota-
rio vorgeſaget, welcher auch ſolchen ex ore teſtantium nieder ge⸗
ſchrieben, nachgehends aber ſo wol durch einen Unfall an der rechten
Hand, als Alters halben, denſelben in das reine zu bringen, verhin⸗
dert worden. Wiil nun Javolena nicht verſtatten wollen, daß ihre

Diſpoſition einem Amanuenſi in die Haͤnde kaͤme, ſo hat der No-

tarius Sejum ſelbſt zum Abſchreiben vorgeſchlagen, welcher ſich auch
mit der Javolenæ Bewilligung darzu verſtanden, und das teſta-
mentum reciprocum aus dem ihm vorgelegtem original Proto-
coll in das reine gebracht. Welches denn der Notarius collatio-
niret, und beyderſeits Eheleuten unterſchiedenemal vorgeleſen, da
ſie denn, daß darinnen ihr wahrhafter letzter Wille enthalten, noch⸗
malen bezeuget. Worauf der Notarius, in Gegenwart 7 hiezu er⸗
ſoderter Zeugen, die Teſtantes abermalen gefraget, ob ſie das Te⸗
ſtament, welches er in Haͤnden gehabt, vor das ihre hielten. Und
als ſie wiederum ja geſprochen, hat er es ſo wol von unen und den 7.
Zeugen unterſchreiben laſſen, als auch ſelbſt ſeinen Namen und No-
tariat-Signet darunter geſetzet. Da nun Javolena anitzo verſtor⸗

ben, und Sejus ihrer Erbſchaft ſich anmaſſet, entſtehet die Frage, ob

er ſich nicht derſelben dadurch, daß er das Teſtament eigenhaͤndig ge⸗
ſchrieben, verluſtig gemachet. Nun iſt zwar in den gemeinen Rech⸗

ten klar verordnet, daß der, welcher eines andern letzten Willen

ſchriftlich verfaſſet, und ſich ſelbſt darinnen zum Erben eingeſetzet

oder ihm etwas vermachet, nicht ein davan nichts fodern koͤnne,„

3 ſon⸗

MEDFTAT. AD PANDECT.

950

dann die ignorantia juris nicht zu ſtatten kommt, L. I5. pr. de L.
Cornel. de falfis, weil ſo gar Soldaren, die doch ſonſt ob ignoran-
tiam juris reſtituiret werden, ſich deſſen, was ſie ihnen ſelbſt aus
Unwiſſenheit zuſchreiben, verluſtig machen, L. 5. C. de his, qui ibi
adſeribunt; worzu ferner kommt, daß des Teſtatoris eigenhaͤndige
Unterſchrift dem Scribenti nicht hilft, L. 15. de L. Corn. de fal-
Fis, wie denn auch derſelbe zu ſeiner Entſchuldigung, daß der Teſla-
tor es alſo dictiret, nicht anfuͤhren mag, L. 2. C. de bis, gqui ſibi
adſer. wannenhero es das Anſehen gewinner, ob ſey Sejus von ſ. i⸗
ner Frauen Erbſchaft allerdinges auszuſchlieſſen. Alldieweil aber in
demſenigen Falle, da der Schreiber des Teſtaments anderweit, etwa
durch des Teſtatoris ſpeciale Unterſchrift und Bekenntniß, L. I.
5. 8. de L. Cornel. de falfis, oder auch ſonſten, Sichardus ad L.
22. C. de Teſtam. n. 4. die Wahrheit des ihm binterlaſſenen Lega-
ti oder Erbſchaft beybringen und ſuſpicionem falſi von ſich abwel⸗
zen kann, derſelbe das ihm zugeſchriebene Emolumentum nicht ver⸗
lieret, und denn allhier klaͤrlich, inſonderheit ex Protocollo Nota-
rüi, dargerhan werden mag, daß die Javolena den Sejum zum Er⸗
ben eingeſetzet, dieſer auch derſelben letzten Willen nicht gleich An⸗
fangs zu Papier gebracht, ſondern erſt nachgehends auf Verlangen
der Frauen abgeſchrieben, bey welcher Bewandniß die Pœna hinweg
faͤllt, walche eigentlich nur die angeher, ſo zur Verfertigung der Te⸗
ſtamente gebrauchet wer en, L. 3. de his, qui ſibi adſerib. ibi: qui
ad ſeribenda teſtamenta adbibentur; hiernaͤchſt Javolena bey der
ihr zu unterſchiedenen malen geſchehenen Vorleſung allezeit ihren
beſtaͤndigen Willen bezeuget, wosey auch dieſes nicht auſſer Augen zu
ſetzen, daß gegenwaͤrtiges Teſtamentum reeiprocum, alſo zum
Theil des Scribentis eigenes, uns nicht ein ganz fremdes geweſen;

So erſcheinet hieraus, daß Sejus ſich ſeiner Frauen der Javolenæ

Erbſchaft nicht verluſtig gemachet.
. „

ſondern auch noch dazu als ein falſarius beſtrafet werde, geſtalt ihmm

iingi
il
enp!
en
teſtan
AY
ore
i
W
mon
guß
erit
uli
Von
r
tius
ten
uN

—

SP. CCCXCVII. DE RIS, QVAE PRO NON SckIPTIS &c. 9 51

V.
In explicandis verbis obſcuris, ambiguis, non legibilibus inter-
rogandus eſt is, quem teſtator ad ſeribendum teſta-
mentum adbhibuit.

In L. 2. de his, quæ pro non ſeriptis referuntur ea, quæ ſic
ſcripta ſunt, ut non intelligantur, quid ſignificent. Con-
tingit hoc ſæpe culpa ejus, qui ad ſcribendum teſtamentum

aàa teſtatore adhibetur. Lepidum ejus rei ex medio æ&v ex-

emplum Gabriel Povel Oxonii in archivo collegii Magdalen.
invenit, & Paullini im dritten Theile der Zeit kuͤrzenden erbau⸗
lichen Luſt oſ†ÿrv t25. retulit. Monachus quidam a ſutore
teſtamentum ſcribere juſſus hæc ſeripſit: In Deus MWomine
Amen, Deus animam, corpus terram, bos ſuper Eccleſiam, al-
tare vitulus, & tibi tribulus, viginti par ſotularibus diſperſit,
dedit pauperibus, reliquis &α reliquus, intus & extra, uxor α
flia. Si quæ diſputatio circa hoc teſtamentum rtunc orta
fuit, ad eam ſopiendam interpretatio ejus, qui ſeripfſerat,
monachi adhiberi debuit. Et Profecto in teſtamentis ambi-
guis, obſcuris & non legibilibus optimum ſemper remedium
erit, interrogari illum, cujus miniſterio teſtator in ſeribende
uſus fuit. Miror igitur BGœbmerum in diſſert. de ſeripturis
non legibilibus cap. 3. ubi de teſtamento non legibili agit, hu-
jus remedii mentionem nullam feciſſe. Nullum ego prom-
tius eſſe credo. Diſputant ſæpe de voluntate & vera ſen-
tentia teſtatoris partes, nec de notario, per quem teſtamen-
tum ſcriptum eſt, cogitant, qui tamen mentem defuncti
omnium optime percepir, atque ipſe aliquando plenam
. illam obſcurius expoſuit.

SPE-

MEDITAT. AD PANDECT.

952
SpPECIMEN CCCXCGVIII. E
MEDTTATIONVM AD PANDECTA
AD LIB. XXIV. TIV. IX. eE’
D E icen
9* uur.
I. vri
Ea, quæ indignis auferuntur, adbuc bodie fiſco cedunt. men
II. We
Quidquid zamen ei, qui teſtatori maledixit, vel ob inimicitias Cnt
aufertur, penes beredem manet. (00
Torunt omnes, inter duos iſtos vicinos titulos de bis, i
P guæ pro non ſeriptis babentur, & de bis, quæ ut indig- l
, nis auferuntur, hoc diſeriminis intercedere, quod ea, bit
quæ pro non ſcriptis habentur, in hereditate maneant, ea, 6
quæ indignis eripiuntur, fiſco cedant. Res de jure Romano hic
certa eſt. De uſu autem fori diſputant Cti. Multi fiſcum rt
hodie plane excluduut, tam exteri, quos magno numero al- tn
legat Grænewegen gd rubr. tit. C. de bis, quibus ut indignis,
quam Germani, Carpzoο. Quæſt. erim. 135. n. 39. 40. & Beyer 1s
in Delineat. ff tit. de Adimendis legatis §. 17. Verum his ſtre- he⸗
