Doitem hae de re fuit ab iis, ad quos reſponſum in
præcedente meditatione memoratum exaravimus. Ita-

qne porro ſic reſcripſimus: Wird zu wiſſen verlanget, ob eine

Frau, die ihre Kinder erſter Ehe nebſt ihrem andern Manne
zugleich zu Erben einſetzet, dieſem die portionem filialem Pple-
no jure zuwenden koͤnne. Ob nun wohl n NWovella 22. c. 32.
und einigen andern dahin gehoͤrigen locis juris nur de uſufru-
Su und nicht de proprietate geredet wird; So handeln doch
ſelbige loca nur von denjenigen Guͤthern, welche der uüberle⸗
bende Ehe⸗Gatte von dem verſtorbenen empfangen, in welchen
ihm bekannter maſſen mehr nicht als der uſusfructus ben der
andern

136 MEDITAT. AD PANDECT.

andern Ehe uͤbrig bleibet, dahingegen in dieſem Caſu die Wiwe
gar nichts von ihrem erſten Manne, ſondern nur ihre illata zu⸗
ruͤck genommen, von welchen die Rechte in L. 6. pr. C. de ſecund.
gupt. dem andern Ehe⸗Gaͤtten ein Kindes⸗Theil ohne Reſtriction
und alſs pleno jure zu hinterlaſſen verſtatten; Dieſemnach ſtehet

der Frau frey, ihren andern Mann in filiali portione Pleno jure

zum Erben einzuſetzen.
Piſpaß tio corjugi binubi, quatenus eum legikes contra za ſe
duundas nuptias latis pugnat, nulla eſt, in ceteris
vero capitibus ſuſtinetur.

ranſendunt nonnunquam binubi conjuges poſitos ſibi

in tit. C. de ſecundis nuptiis & MWovella 22. cancellos,
atque liberis prioris matrimonii hoc, quod eis debetur, adi-
munt. Nullam eſſe hanc, quæ cum juribus aperte pugnat,
diſpoſitionem, per ſe patet. Ea tamen illius capita, quæ ſu-
ſtineri poſſunt, ſuſtineri oportet, ne utile per inutile vitietur.
Fac ergo, patrem binubum in pactis dotalibus conſtituiſſe,
ut ſecunda uxor fundum, Potiſſimam Patrimonii ſui Partem
retineat, & liberis prioris matrimonii certam pecuniam
exſolvat, atque in hanc dotem & donationem propter nu-
ptias, quas liberi a vivo patre acceperant, imputet. Fac
Porro, iſtam ſummam, quam noverca privignis ſolvere
jubetur, minorem eſſe lucro, quod illa ex prædio re-
tento conſequitur. Nequit profecto hoc locum contra
manifeſtam L. 6. C. de Wuptiis & Novellam 22. cap. 27. ſibi ar-
rogare. At vero propterea cetera pactorum dotalium ca-
pita nulla non ſunt. Retinet itaque noverca fundum, de-
ducit etiam in diviſione hereditatis id, quod privigni a vivo
Patre acceperunt. Utrumque enim patri ſic conſtituere
per leges licuit. Saltem pecuniæ ſummam augere debet
nover-

—
Wte⸗

lat

ennd.
ricion
hſahe

nd ure

re .

ios ſbl
ncello
Ur, ad
pugni,
e iü.
We.
Wütuie,
Ppalten
Cuniam
ter nin.
t. F
ſolfent
edio te⸗
1 conIA
ſihiet⸗
lum ce
m, ce.
14 ViV0
ſtiere
e debet
ovel⸗

SP. CCC. DE SECUNDIS NUPTIIS. 137

noverca, ut lucrum ſibi attributum exæquet. Ita judicavi-
mus menſe Auguſto anni cio 10 ccxx. Daß es, der geſuch⸗
ten Reſtitution in integrum ungeachtet, bey dem am 15. Mertz
1720. gegebenen fol. 6. und 7. befindlichem Beſcheide zu laſſen.
Jedoch wird der ſtreitige Hof billig nach ſeinem jetzigem Werthe an⸗
geſchlagen, und Klaͤgeren dasjenige, was er und ſeine verſtorbene
Schweſter bey ihrer Ausſtattung bereits empfangen, welches er in
Ermangelung anderen Beweiſes vermittelſt Eydes anzeigen muß/
abgezogen. V. R. W. Rat. dec. Der Beklagten iſt in der Ehe⸗
Stiftung das ganze Guth zugeſchlagen worden. Nun koͤnte zwar
der Vater nach Verordnung der Rechte in L. 6. C. de Secund.
nupt. nach welchem Lege an den Orten, wo er nicht ausdruͤcklich
aufgehoben iſt, noch allezeit geſprochen werden muß, der Beklagten
nicht mehr, als einem Kinde erſter Ehe, zuwenden. Allein dadurch,
daß er ihr mehr beſchieden, gehet doch die ganze Ehe⸗Stiftung nicht
zu Grunde, ſondern iſt in ſo weit guͤltig, daß Beklagte zufoderſt ihr
eingebrachtes hinweg nehmen, nachgehends ein Kindes⸗Theil fo⸗
dern, auch das Guth ſelbſt dem vaͤterlichen Willen zu Folge behal⸗

ten, und den Klaͤger mit Gelde abfinden, anbey ihm dasjenige, was

er und ſeine Schweſter zur Ausſtattung empfangen, kuͤrzen kann.

XII.

Conſenſus lilerorum primi matrimonii in ſecundas nuptias
banas barum non tollit.

ontrarium tuentur Gailius lIib. 2. Obſ. 98. u. 19. & Faber in
Codice lib. p. tit. 5. def. 3. ajuntque, liberos, dum in ſe-
cundas parentum ſuorum nuptias conſentiunt, injuriam,
quæ ſibi per eas fit, remittere & favori ſuo renunciare.
Vaniſſime profecto. Nulla liberis prioris matrimonii per
ſecundas nuptias fit injuria. Ergo nec remiſſione opus eft.
At favori ſuo nemo in dubio renunciare præſumitur. Sed
Zom. LV. 38 hæc

138 NMMEDITAT. AD PANDECT.

—.—

hæc jam ante nos lucido oſlendit Huberus in Prale. ad D.
tit. de Secundis nuptiis §. I1. Quamobrem ſic judicavimus

menſe Majo anni clo lo ccxxIV. Daß dem Intervenienten die

von ſeiner Ehe⸗Frauen Schweſter auf Beklagtens verſtorbene Ehe⸗
Frau gefallene Erbſchaft, nebſt allen von dieſer letzteren Tode an⸗
daraus gehobenen Nutzungen auszuantworten. V. R. W. Rat.

dec. Es iſt zu unterſuchen, ob Beklagtens Frau das Eigenthum

an den von ihrer verſtorbenen Tochter erſter Ehe ererbten Stamm⸗
Guͤthern gehabt, mithin ſelbige ihret anderen Tochter erſter Ehe
entziehen, und ihren Kindern zweyter Ehe zuwenden koͤnnen. In-
tervenient meinet, es ſey ihr die bloſſe Nutznieſſung an dieſen
Guͤthern zugeſtanden, und fuͤhret zu ſolchem Ende theils die ge⸗
menne Rechte, welche den zur zweyten Ehe ſchreitenden Eltern das
Eigenthum aller von dem erſterem Ehe⸗Gatten und deſſen Kindern
herruͤhrenden Guͤther nehmen, theils das dortige Land⸗Recht Art.
34. und Art. 63. an. Beklagter hingegen, welcher ſeiner Frauen
das voͤllige Dominium zuſchreibet, berufet ſich auf den Art. 43. und
56. des Land⸗Rechts, meynet auch die pœna ſecundarum nuptia-
rum falle dadurch, daß Intervenientens Frau in ihrer Mutter
Heyrath gewilliget, hinweg, fuͤhret anbey den zwiſchen ſeiner Frauen
und ihrer Tochter errichteten Theilungs⸗ Receſs an. Weil aber
Lex 3. §. I. de Secundis nzuptiis ausdruͤcklich verordnet, daß die
zur andern Ehe ſchreitende Altern ihrer mit Tode abgehenden Kin⸗
E erſter Ehe Guͤther gini quoad dlumlrnu n erben, und das

igenthum daran an den andern Kindern erſter Ehe verbleiben ſol⸗

E und denn Intervenientens Ehe Foan ſich dieſer Rechts⸗Wohl⸗
that bey der Erbtheilung nicht begeben, noch, wenn ſie auch,
wie doch nicht erwieſen, in ihrer Mutter zweyte Verheyrathung
gewilliget, dadurch ihrem Juri renuncäüret, indem dergleichen
Renunciationes niemahlen Præſumir et werden, naͤchſtdem der

Art. 43. des Land⸗Rechts und der Art. 56. ganz fuͤglich nach

den gemeinen Rechten erklaͤret werden kann; So ſeynd Wir
in

lic

10

heæ

ſee

—
vimn
ten N
e Ehe
. Ne
enthon
Stamnt
ſer Er⸗

1. In.

1 deſen
di

tern Ne

Kinden
bcht An.
Gronen
43, 1td
WN.
Mun
rraun
Palobe⸗
,Nis e
nden
, Iid
Hebenck
ts V
ſt anc
ehreftung
degetn
ſden N
ch
6

Sp. CCC. DE SECUNDIS NUPTII’. 139

in dieſem Stuͤcke von dem letzten Willen der Corneliuſin abge⸗
gangen, und haben dem Intervenienten das Eigenthum der von
ſeiner Frauen Schweſter auf des Beklagten Frau vererbten Guͤ⸗
ther in pœnam ſecundarum nuptiarum zugeſprochen. Und
hieraus flieſſet ferner, daß, nachdem alles Recht, welches Be⸗
klagte an ſolchen Guͤthern gehabt, mit deren Tode aufgehoͤret,
ſelbige dem Intervenienten nebſt allen von ſolcher Zeit an daraus
gehobenen Nutzungen ausgeantwortet werden muͤſſe.

XIII. .

Jura Romana matribus binubis educationem & tutelam
libersrum adimunt, patribus relinquunt.

XIV.

Majus tamen periculum liberis ex ſecundis nuptiis patrit
quam matris imminet.

XV.
Sed jus Romauum uſu receptum eſt.

quidem negari non poteſt id, quod Conſtantinus in L.
22. C. de Adminiſtratione tut. de feminis ſecundo nu-
bentibus ſcribit: immoderatas illas atque intemperantes
plerumque novis maritis non ſolum res liberorum, ſed
etiam vitam addicere; durum eſſe nimis. Certe, aliquando
hoc accidiſſe, non negaverim. Neronis tempora Ponti-
am Publii Petronii filiam Vectii Bolani uxorem habuerunt,
quæ, defuncto marito, binos filios veneno necavit, ut
facilius novum maritum inveniret. Vide Juvenalis Saty-
ram 6. v. 630. ſeqq. & veterem Scholiaſtem ad b. I. Sed rara

hæc exempla, & quorum duo vix ac ne vix quidem in uno

ſeculo occurrent, Conſtantinum, ut plerumque hoc fieri

8 2 dice-

140 MEDITAT. AD PANDECT.

diceret, movere non debebat. Ego profecto plures novi
matres binubas, quæ amoris erga liberos primi tori tena-
ciſſimæ, ut hos ornent ac locupletent, ſecundos maritos
per blanditias & furta domeſtica exſpoliant, quam quæ bo-
na & vitam filiorum novis conjugibus addicunt. Plures e
contra patres vidi, qui liberis ſuis novercas induxerunt,
hisque veram in illos tyrannidem exercere & tam in bona
quam in membra & vitam eorum graſſari permiſerunt. Ita-
que, ut verum fatear, oportebat liberis magis contra pa-
tres bigamos, quam contra matres binubas proſpici. Inver-
terunt tamen rem Romanarum legum conditores, atque
patri quidem ad ſecunda vota tranſeunti & educationem li-
berorum & adminiſtrationem ac uſumfructum bonorum
maternorum reliquerunt, L. 4. C. de bonis maternis, ma-
tribus vero ſecundo nubentibus & educationem & tutelam
adimerunt in L. 1. C. Ubi pupillus educari & Movella 22. Cap.
38. Quæ leges poſtquam cum reliquo juris Romani corpore
in Germania receptæ, atque etiam in jure canonico, eap.
67. X. de Appellatienibus, confirmatæ fuerunt, a judicibus
& Ctis mutari non poſſunt, ſed ſecundum illas judican-
dum eſt. Adferebantur menſe Januario anni cio 1o ccxxI.
Helmſtadium acta, in quibus mater iterum nuptura cum
avo paterno liberorum ſuorum acerrime de educatione
eorum litigabat, &, conquiſitis undique argumentis &
Ctorum teſtimoniis, legum iſtarum ſupra memoratarum
nullum eſſe in Germania uſum, contendebat. Sed vicit
ex noſtra ſententia, quam in ſequente meditatione memo-
rabo, avus & educationem obtinuit.

XVI.
Judex civilis ſecundas nuptias, antequam liberis primi tori
Jatisfactum ſit, interdicere poxteſt.

XVII.

—
8 NO
i tena-
naritos
uæ bo.
wrene
Nerunt,

in bont.

unt. In.
ntra N.
Inver.
Atqe
enn l.
Onoru
ni, M.
tuttelin
422 01

corpore

0, e
Wicb
udenr
o ce.
HNture cunn
dueniat
ments
nofataum
Fed wii
le mend

mnitori

V

Sp. CCC. DE SECUNDIS NUPTIS. a41

XVII.
Si tamen res intricatior eſt, inbibitio, præſtita eautione,
. rehmittitur.

lia in iisdem actis, de quibus paulo ante dixi, moveba-
tur quæſtio: an ſcilicet matri ad ſecunda vota tranſi-
turæ novæ nuptiæ tamdiu, donec liberis prioris matrimo-
nii rationes reddiderit atque bona paterna exhibuerit; inter-
dicendæ ſint? Nihil hac de re in jure Romano ſancitum repe-
ritur. Cautum ſaltem in eo, ut mater, antequam novas nu-
ptias facit, filiis & tutorem petat, & rationem reddat, & o-
mne, quidquid hinc debet, exſolvat. Additum quoque, ut,
ſi quæ hoc neglecto ad ſecundum maritum venerit, in ejus
& vitrici bonis liberi hypothecam conſequantur, & ipſa ſue-
ceſſionem liberorum amittat, & infamiam, & pœnas feſtina-
tarum nuptiarum incurrat, & mediam bonorum propriorum
partem liberis cedere cogatur, L. 6. C. ad §. C. Zertull. L.
6. in quibus cauſis pignus, Movella 22. cap. 40. Nihil ibi de
interdictione nuptiarum. At Mevius in Jus Lubec. P. 2. tit. 2.
Art. 29. addit. teſtatur, ex communi conſuetudine ubique
uſurpari, ut tam patri quam matri alteras nuptias facturæ in-

terdicatur copulatione matrimoniali, ſeu inductione ſponſi

ſponſæve in domum, antequam liberis prioris matrimonii
æqua præſtita ſunt. Nec dubito magiſtratui, etiam civili, ur

recte Mevius monet, hanc poteſtatem adſeribere; ſiquidem e
re liberorum hoc eſſe atque periculum bonis illorum alias im-
minere animadvertat. Nam quum leges ipſæ nuptias ante ra-

tionum redditionem & bonorum reſtitutionem fieri vetent,
quidni judex, miniſter legum, idem vetare poſſit. Erit hoc ali-
qua quaſi arreſti ſpecies. Uti vero alia arreſta, cautione præ-
ſtita, relaxari ſolent, ait & hoc relaxabitur & ſecundæ nu-
ptiæ permittentur, ſiquidem binubus idonee caveat, ſe li-

—
.

142 MEDITAT. AD PANDECT.

beris ſuis ſatisfacturum. Quæ cautio tamen non aliter admitr-
tenda eſt, quam ſi res ita comparata ſit, ut intra breve tem-
pus expediri nequeat, utpote ſi aliqua de bonis inter liberos

& parentem controverſia ſit, eaque confeſtim ſopiri non

poſſit, arg. L. un C. de novi operis nunc. Tum vero nuptlſas

diutius morari durum foret. Si tamen aliqua tergiverſatio-

nis ſuſpicio ex parte binubi apparet, cautio quoque de lite
proſequenda & feſtinanda exigi poterit. Sic igitur judicavi-

mus: Wuͤrde Beklagte dem Klaͤger ihre Tochter ausantworten,

hiernaͤchſt ad acta verſprechen, daß ſie alle ihre Rechts⸗Gruͤnde und
Documenta binnen 14 Tagen ſub pœna præcluſi einbringen,
daruͤber mit Klaͤgern, welcher ſich zu einem gleichmaͤßigem obligi-
ren muß, in zweyen gewechſelten Schriften von 8. zu 8. Tagen oh⸗
ne einiges Dilations. Geſuch verfahren, und gegen das etwa wie drig
laufende Urthel ſich einer einigen Supplication, und ſonſt keines
weiteren Remedii bedienen wolle, ſo wird die von ihr angebotene
Caution und Buͤrgſchaft billig angenommen, und ihr die Vollzie⸗
hung der vorhabenden Ehe verſtattet. V. R. W. Rat. dec. Es
wird allhie uͤber 2. Fragen geſtritten, davon die erſte iſt, ob Be⸗

klagte bey ihrer zweyten Verheyrathung die Erziehung ihres Kin⸗

des dem Klaͤger, als deſſen Groß⸗Vater vaͤterlicher Seits, und

zugleich gerichtlich beſtaͤtigtemn Vormunde, uͤberlaſſen muͤſſe.

Sie will ſich hierzu durchaus nicht verſtehen, unter dem Vor⸗
wande, daß die ihr dißfalls widrig ſcheinende Rechte nur die⸗
jenige Mauͤtter, welche zugleich kundbare Proben ihrer erkalte⸗
ten Liebe an den Tag legten, betraͤfe, dergleichen von ihr mit
Beſtande nicht geſaget werden koͤnne, hiernaͤchſt die Rechts⸗

Lehrer bey Erklaͤrung obgedachter Rechte die Sache dem Arbi-⸗

trio judicis uberließen, endlich die Hinwegnehmung des Kin⸗
des zu ihrer groͤſten Beſchimpfung ausſchlagen wuͤrde. Alldie⸗
weil aber Lex I. C. ubi pupillus educari und Novella 22. cap.

38. die zur andern Ehe ſchreitende Muͤttere ſchlechterdinges von

der

—
dmit.
tem.
lberos
non
nupl
erſitio.
e lie
dien.
wortin,
ſde ud
ringen,
Obligi.
hgeno
tiedif
ſt keine
geboten
Voliie
. E
d W.

les Kin

, urd
uſe
n
nur De⸗
1 ukatt
ihr n
Necte
n Arde

N, Nk.

Aldi⸗
22. l).
Ges tn
N

SP. CCC. DE SECUNDIS NUPTIIS. 143

der Erziehung ihrer Kinder ausſchlieſſen, naͤchſtdbem das arbitrium

Judicis, wenn es ja darauf ankoͤmmt, in gegenwaͤrtigem Falle wohl
auf die beyderſeits noch lebende, und eine ſonderbare Liebe gegen

ihres verſtorbenen Sohnes hinterlaſſene einzige Tochter bezeugende

Groß⸗Eltern fallen moͤchte, uͤbrigens nicht abzuſehen, warum
Beklagte die Ausantwortung des Kindes an den Groß⸗Vater vor
ſo gar ſchimpflich halten koͤnne, da ſolche nach Verordnung der
Rechte geſchiehet, und ſie ſich kein Bedenken gemachet, demſelben
nach eben dieſen Rechten die Vormundſchaft ſogleich abzutreten;
So mag ſich Beklagte das Kind dem Klaͤger auszuantworten nicht
enthrechen. Die zweyte Streit⸗Frage beſtehet darinnen, ob die
Beklagte an Vollziehung der Ehe ſo lange, bis ſie ſich mit dem
Kinde wegen des Vaters Guthes voͤllig abgefunden, zu hindern
ſey. Klaͤger bejahet ſolches, und fuͤhret zu dem Ende das 14.
Capitel der Hochgraͤflichen Policey⸗Ordnung, ingleichen das
Zeugniß Mevii P. 2. Dec., 336. an, meynet auch, daß Beklagte,
wenn ſie einmahl verheyrathet, nachgehends die Sache auf die
lange Banck ſchieben, und das Kind nebſt dem Vormunde in
einen weitlaͤuftigen Proceſs verwickeln wuͤrde. Weil aber oban⸗
gezogene Policey⸗Ordnung ſonder Zweifel von dem Falle, da we⸗
gen der Succeſſion ſonſten kein Streit, und eines jeben An⸗

theil ausgemachet iſt, verſtanden werden muß, hier hingegen
der Beklagten Anfuͤhren nach annoch zweifelhaft iſt, ob die

Theilung nach der Policey⸗Oröonung, oder nach einem zwiſchen
der Beklagten und ihrem verſtorbenem Ehe⸗Manne errichteten
Pacto zu machen ſey, und wie viel folglich dem Kinde gebuͤhre,
ferner Mevius in Jus Lubec. P. 2. tit. 2. art. 29. n. 20. in Ad-

dit. daß geſtalten Sachen nach zuweilen die inhibition gegen

Beſtellung genugſamen Vorſtandes aufzuheben ſey, ſelbſt ein⸗
raͤumet, und denn Beklagte dergleichen Caution, wider wel⸗

che Klaͤger nichts einwenden kann, offeriret, auch ſchließlichen
ſich zu einem Compromiſſo, um die Sache in moͤglichſter Kuͤrze

abzu⸗

144 MEDTTAT. AD PANDECT.

abzuthun, erbietet, welches denn von ihr anzunehmen wir um ſo

viel noͤthiger gefunden, da ſie nicht, wie ſie wohl gekonnt, das ge⸗

ruͤhmte pactum ſo fort zum Vorſchein gebracht, und die Entſchei⸗

dung dieſes Puncts zugleich nebſt gegenwaͤrtiger Sache befodert,

mithin allerdinges einigen Verdacht, ob ſuche ſie dieſen Proceſs

aufzuhalten, auf ſich geladen; So ſeynd Wir dergeſtalt, als in
unſerem Urthel enthalten, zu ſprechen bewogen worden.

XVIII.
Pœna ſecundis nuptiis per pactum vel ultimam voluntatem
impoſita valet, non etiam primis.
Triar quis cum vidua ſponſionem, ſibique ab illa, ſi ite-
rum nuberet, ducenta ſtipulatus erat, comtra vero ei-
dem, ſi innupta maneret, ducenta promiſerat. Nubente
illa, poſcit alter ducenta. Hæc, omnem conditionem con-
tractibus aut ultimis voluntatibus adjectam, qua nuptiæ im-
pediantur, cum bono publico pugnare adeoque turpem &
illicitam eſſe, reſpondet. Et priſco quidem juri Romano
hoc convenire videbatur ſecundum L. 2. C. de indicta vidui-
tate. At deinde Juſtinianus in Novella 22. cap. 43. & 44. diſ-
crimen inter primas & ſecundas nuptias fecit, atque quod
ad illas quidem jus antiquum retinuit, his vero pœnam pa-
Go vel ultima voluntate adjici permiſit. Sic igitur menſe
Januario anni cio 1o ccxxII. reſpondimus: Die Rechte ver⸗
werfen dergleichen Condition, welche zu gaͤnzlicher Verhinde⸗
rung der zweyten Heyrath abzielet, nicht.
XIX.
Pænaæ in feſtinationem ſecundarum nuptiarum ſtatutæ
uſu non ſervantur. .
Ce ſunt pœnæ in ſecundas nuptias ſtatutæ, ſed gra-
viores longe, quæ in feſtinationem earum ſtatuuntur.

Vidua

„7

SS ----Ñð

—

n
uin ſ
e

ſtſh⸗

ſodert,
Ncel

di

ten

ſite.
er e.
lubente
m co.
tie in-
en
Grhand
a Nii.
44 .
e Iuol

nan e

1 mend
chte h
Verhtce

cue

ſec grr

tuuntu
Vidu

SP. CCC. DE SECUNDIS NUPTIIS. 145

Vidua enim, quæ intra annum luctus nubit, infamis fit, ſe-
cundo marito ultra tertiam partem bonorum in dotem dare
vel teſtamento relinquere nequit eorum, quæ a primo marito
ad ipſam pervenerunt, & dominium & uſumfructum amittit,
ab extranee quoque nec heres inſtitui, nec fideicommiſſo,

nec legato, nec donatione mortis cauſa ornari poteſt, & he-

reditatum ab inteſtato ultra tertium gradum incapax effici-
tur, L. I. & 2. O& de ſecundis nuptiis, Novella 22. cap. 22. Ex his
Pœnis infamiam ſuſtulerunt Pontifices in c. 4. & y. X. de ſe-
cundis nuptiis. Videntur itaque ex multorum ſententia ce-
teras retinuiſſe. Et exſtat daus ler oeuvres du Sieur du Vair
bag. 859. memorabile Parlamenti Provinciæ judicium, que
vidua, quæ nono poſt primi mariti mortem menſe in mediis
ſacris quadragefimis ſecundas nuptias fecerat, ad petitionem

conſanguineorum primi conjugis omnibus, quæ ab hoc pri-

mo conjuge tam ex teſtamento quam ex pactis dotalibus in

ipſam profecta fuerang, exſpoliata eſt. Nec diſſimulabo, mi-

hi ipſi veroſimillimum videri, noluiſſe pontifices ceteras fe-
ſtinatarum ſecundarum nuptiarum pœnas abrogare. Vincor
tamen multitudine diſſentientium, qui, rationem, propter
quam infamia in jure canonico remittitur, generalem eſſe at-
que adeo ad reliquas etiam pœnas extendi oportere, credunt.
Hæc plerorumque & exterorum Grænemegii ad L. 2. C. de
Jecundis nuptiis, Huberi in Prælect., ad n. tit. de ſecundis
nuptiis §. 13. & Germanorum Ctorum, Fichardi vol. 2. Con-
Eil. 33. n. 12. KRichteri ad Auth. Eisdem pœnis C. de ſecundis
nuptiis, opinio eſt, quam & ICti Helmſtadienſes judicande
& reſpondendo ſequuntur. Sic certe menſe Septembri
anni cIo 19 ccxvIII. judicarunt: Es hat Klaͤgerin an dem von
ihrem verſtorbenem Ehe⸗Manne hinterlaſſenem Kirchen⸗Stuhl
ein naͤheres Recht, als ihre Stief⸗Tochter und andere Leute,
gehabt, ſolches auch dadurch, daß ſie intra annum luctus zur
Zom. V. . T ande⸗

146 MEDITTAT. AD PANDECT.

anderen Ehe geſchritten, keines weges verlohren, indem die pe-
næ feſtinatarum ſecundarum nuptiarum laͤngſtens aufgehoben
ſeynd. Similiter menſe Aprili anni eloloccxXIX. reſponderunt:
Was angefuͤhret wird, daß nemlich die Wittwe durch die ein halb
Jahr nach des Mannes und Teſtatoris Tode, und alſo binnen
dem Trauer⸗Jahre anderweit getroffene Heyrath ſich der ganzen
Erbſchaft verluſtig gemachet, ſolches iſt zwar in L. 2. C. de ſecun-

dis nuptiis deutlich verordnet, auch in c. 4. & 5. X. de ſecundis

nuptiis, allwo nur die pœna infamiæ erlaſſen, hingegen der an⸗
dern Strafen ganz nicht gedacht wird, ausdruͤcklich nicht aufgeho⸗

ben, und ſcheinet alſo noch heut zu Tage ſtatt zu finden. Alldieweil
aber die meiſte ſowol auslaͤndiſche als teutſche Rechts⸗Lehrer ex
generali ratione des gedachten canoniſchen Rechtes ſchlieſſen,

daß alle auf die uͤbereilte zweyte Verheyrathungen geſetzte Strafen
nicht mehr im Gebrauch, auch mit vielen Exempeln, daß ſolche
Meynung in foro eingefuͤhret ſey, bezeugen; So moͤchte dem
Sohn die in obgedachtem L. 2. C. de ſecundis nuptiis geſete
Strafe ſchwerlich zu ſtatten kommen.

XX.

Conjux præmoriens ſuperſtiti pœnas ſecundarum nuptiarum
remittere poteſt.

L) glacarrur & circa hanc quæſtionem jurium noſtrorum

interpretes pari fere ex utraque parte numero. Vide
Huberi Prælect. ad z. tit. de ſecundis nuptiis S. 10. qui ipſe
ad negantium partes accedit. Sequitur easdem Parlamen-
tum Pariſienſe, atque die 19. Auguſti anni 1715. ad inſtan-
tiam advocati generalis de Lamoignon, nullam declaravit
hanc teſtamenti partem, qua teſtaror Claudius Chorel,
mercator Lugdunenſis, viduæ ſuæ Margaritæ la Guerre
poenas ſecundarum nuptiarum remiſerat referente CGuiliel-
mo

ꝝ ͥᷓꝝ/ͥ/— -—

—
le r.

eebeee

erum

a

binnen
Sonſe
eſaeli.
ſeenntt
Oer c⸗
uſhehe⸗
Hietdei
ſee es
hlieſtt,
Stuaft
ſh⸗

Gte dn
eſett

Micrun

ſtrorum
Ne
goie⸗
tlamer
Hinkun.
hrayit
Dhorel,
Guerte

Giali.

Sp. CCC. DE SECUNDIS NUPTIĩI. 147

mo de la Champagne dans le traité de la Legitime, de la NRe-

preſentatio2n & de ſecondes Noces part. 3. Præcipua negan-

tium ratio eſt, quod nemo peflit facere, quo minus leges
in ſuo teſtamento valeant. Sed hæc facile refellitur ex Wo-
vella 22. cap. 2. in qua Juſtinianus teſtatoribus poteſtatem re-
mittendi pœnas ſecundarum nuptiarum expreſſe concedit.
Quam Novellam inſpicienti mihi mirum videtur, poſſe
quempiam de veritate meæ theſeos dubitare. Reſpondi-
mus igitur aliquando, valere pactum, quo maritus uxori,
ut etiam poſt ſecundas nuptias tutelam retineret, indulſerat.
Vide Specimen CCCXXVII. de Tutela pactitia medit. 6.

XXI.

Binubus legatum annuum ſibi a bpradefuncto conjuge reli-
ctum integrum retinet.

aritus uxori ſuæ ducenta annua alimentorum nomine
N legarat. Convolante vero ea ad ſecundas nuptias,
Iiberi prioris matrimonii exſpiraſſe legatum ajunt, aut ſi
quid maxime debeatur, uſuras ſaltem deberi, proprieta-
tem ad heredes rediiſſe, contendunt. Pro amiſſione totius
legati allegabatur lex un. C. ſi ſecundo nupſerit mulier, cui
maritus uſumfructum reliquit. At ejus legis per ſubjectam
Authent. Hoc locum & Novellam 22. c. 32. ſublatæ ratio nulla
habita eſt. Majoris ponderis videbatur argumentum „ quod
pro amiſſione proprietatis adferebatur. Urgebantur nempe
clara legis 3. C. de ſecundis nuptiis verba: Feminæ, quæ ſuſ-
ceptis ex priore matrimonio liis ad ſecundas poſt tempus
luctui ſtatutum tranſierint nubtias, quidquid ex facultatibus
priorum maritorum ſponſalium jure, quidquid etiam nuptia-
rum ſolemnitate perceperint, aut quidquid mortis cauſa do-

nuationibus factis, aut teſtamento jure directo, aut fidei com-

miſe vel legati titulo, vel cujuslibet munificæ liberalitatis
SS T 2 prœmio

14491 8 MEDITAT. AD PANDECI.

præmio ex bonis priorum maritorum fuerint adſecutæ: id to-
zum ita, ut perceperint, integrum ad filios, quos ex præ-
cedente conjugio babuerint, transmittant. Objiciebantur
Ppræterea illa Wovellæ 22. c. 22. verba: Generaliter dicenduin
eſt, quod omnis eam deſerit proprietatis modus in iis, qucæ a
priori viro in ezm venerunt: & Fliè ea pereipient, pro-
brietatis erunt domini, ſecundum tembus mox, 40 morer
conjuncta eſt alii viro. Attamen contra liberos reſponſum
fuit. Scilicet legatum in ſingulos annos relictum ſimile
uſuifructui efſe, &, ſi pauca excipias, uſusfructus jure cen-
ſeri, Cajus in L. 8. de Annuis legatis ait. Ita ea, quæ in
L. 3. & 5. C. de ſecundis nuptiis, item in Movella 22. 6. 23.
de amiſſione ſortis & proprietatis dicuntur, ad annua legata
trahi nequeunt, in quibus potius cap. 32. dictæ MWovellæ 22.
quod uſumfructum ſecundis nuptüs amitti negat, locum
habebit. Quamobrem ſic reſponſum fuit menſe Aprili
anni clo 10 CccxvII. Hat Titius bey ſeinem Abſterben eine Toch⸗
ter und ſeine Wittwe Cajam ſchwangeren Leibes, anbey ein Te⸗
ſtament hinterlaſſen, worinnen er ſeiner Wittwen jaͤhrlich 200.
Rthlr. Alimentations-Gelder zugeſchrieben. Entſtehet demnach
die Frage, ob Caja obgedachte Aliment-Gelder ad dies vitæ,
ungeachtet ſie ſich wieder verheyrathet, exigiren koͤnne ꝛc. So
bleiben ihr die ausgeſetzte jaͤhrliche 200. Rthlr. Aliment-Gelder
quch nach ihrer anderweiten Verheyrathumg beſtaͤndig. .

CoOXN0OLLEANIA.

2. Corrigit fuſtinianus in L. 10. de ſecundis nuptiis legem Leo-
nis 6. C. eodem, datque parentibus binubis facultatem
exheredandi liberos ingratos, perinde, ac ſi eam ex le-
ge Leonis non habuiſſent. At vero obſtare videntur clara
legis 6. verba: niſßi ex his auſis, quc de inoficioſo execlu-
dunt querelam. Ego exiſtimo, hæc verba in lege Leo-
nis non exſtitiſſe, ſed emblema Triboniani eſſe.
2. Dilem-

SP. CCC. DE SECUNDIS NUPTIIS. 149

—
In. 2. Dilemma, quo Julia Gonzaga ſe a ſecundis nuptiis abſter-
hre. reri ajebat: perdidi marirum optimum; ergo ſi ſimilem
bantut recuperavero, hunc me iterum perditurum metuam
ezdg . quotidie; ſi malum accipio, prioris boni memoria ma-
ſue li poſterioris ſenſum magis exacuet; infirmiſſimum eſt,
. facilique negotio inverti poteſt, ut recte obſervat Bayle
Nher in Dicionaire art. G ONEAC UE (Julie de) lit. A.
bonlan 3. Doctoribus novas ſecundarum nuptiarum pœnas excogi-
1ſinie tare non licet. Infra igitur in Spezimine COoXEIII. de
recen. præſumtione guod omnia ſint mariti medit. 4. ſeqcg. Tefel-
lam Mevium, qui in PF. S. der. 359. n. 9. tunc, quum
u in quis viduam ducit, resque ſuas cum illius rebus com
l. 1. miſcet, omnia uxoris præſumi, exiſtimat.
RM 4. Quod fſupra in meditat. 3. dixi, pœnas ſecundarum nu-
1 Ptiarum in Saxonia uſu non ſervari, ad ea loca tantum
Nocun pertinet, quæ hodie adhuc priſca jura Saxonica retinent.
ApriiB In iis ergo, in quibus illa abrogata ſunt, ſecundum zi-
Cc⸗ tulum CO. de ſecundis nuptiis & Novellam 22. reéte judi-
a/ catur. Sic judicavimus in cauſa Erfurtho menſe Decem-
bri anni eloloccxxv. ad nos miſſa ex his rationibus: Was
9, Klaͤgerin wider das vaͤterliche Teſtamem aus dem L. 6. C. —
dennnach ſecundis nuptiis anfuͤhret, demſelben wird das alte Sachſen⸗
5 i, Reecht lib. I. art. 20. und lib. 3. art. 76. welches dieſen pœ-
. S nis ſecundarum nuptiarum klar zuwider iſt, ingleichem das
Ge Zeugniß Berlichii, Carpzovii und Bergeri, daß nemlich in
. den Landen Saͤchſiſchen Rechtens dieſe Ppone ſecundarum
nuhpriarum niemahlen eingefuͤhret ſeynd, entgegen geſetzet. All⸗
dieweil aber die pœnæ ſecundarum nuptiarum nicht an
allen Orten, wo vor dieſem Saͤchſiſches Recht im Schwan⸗
nLeo- ge gegangen, ſondern nur an denen, wo der alte Sach⸗
lktaten ſen⸗Spiegel noch, heut zu Tage beybehalten iſt, keinen
1eE. Nutzen haben, hingegen die Stadt Erfurth nicht auf den
Urchera Sachſen⸗Spiegel, ſondern auf ihre Statuta, und bey de⸗
ereſu. ren Unzulaͤnglichkeit auf die allgemeine Rechte gewieſen „mit⸗ .
e led- hin auch, gleich andern vor dem zu den Saͤchſiſchen Landen ge⸗

rechneten Orten, an den L. 6. C de ſecundis nuptiis gebunden
e. 3 iſt 3

MEDITAT. AD PAN DECT.

iſt; So haben wir das vaͤterliche Teſtament nicht zwar ganz,
jedoch in ſo weit es mit dem L. 6. C. de ſecundis nuptiis ſtrei⸗
tet, aufgehoben, und der Beklagten, die ſatliche Verlaſ⸗
ſenſchaft mit der Klaͤgerin gleich zu theilen auferleget.

/SPECIMEN CCClI.

MEDITATI 1ONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XIHI. TL I T. II.
DE

JURIBUS CONIUGUM.

Uxor, quæ nulla bona habet atque ea, quæ babuit, prodi-

git, tamen a marito alenda eſt.

ræcipuum mariti officium ex omnium confeſſione eſt,
alere uxorem. Neque ceſſat hæc obligatio in uxo-
re paupere. Objici quidem poterit, hanc mariti
obligationem non eſſe mere gratuitam, ſed ex acceptione
dotis, quæ pro ferendis matrimonii oneribus detur, pro-
ficiſci, atque ideo in L. 22. §. 8. ſoluto matrimonio, ubi
marito neceſſitas imponitur, omnem mulieris ſuſtentatio-
nem ſufferre, alimenta præſtare, medicinæ ejus ſuccurrere,
& nihil prætermittere, quæ maritum uxori adferre decet,
adjici: ſecundum dotis quantitatem; & hinc colligi poſſe ne-
ceſſitatem hanc, ſi dos & bona nulla ſint, marito non im-
poni. Verum iſta alendi neceſſitas non ex dote, ſed ex
ipſa matrimonii natura eſt. Igitur & jura Romana uxorem,
quæ dotem nullam attulit, & tanquam uxorem tractari, &
ali, & ſepeliri jubent, Movella 74. cap. y. pr. L. 28. de KReli-
gioſis. Et quamvis in legibus nonnullis maritus uxorem
propter dotem, ex dote vel ſecundum dotis quantitatem
alere dicatur, non eonſeduitur tamen inde, alimenta ſine
dote

–

S -- ————— — ,— —

— — — — — — — „

—,

Il
nadi.

tone e
in uro.

marit

eprione
ar, N.
Nio, W
Kentetio⸗
ccutrere
re ceeen
pole r.
noninr.
ſed e
Uroren
cturi, 8
ℳM.
Woren

ntitaten.

enla inr
Cot

*

Sb. CCCI. DE WURIBUS CONIUGUM. r51

dote non deberi. Nam & pater ſumtum in liberos ex bo-
nis eorum maternis facere jubetur, L. I. C. de bonis mater-
nis, quem tamen, etſi bona nulla adſint, nihilominus facere
neceſſum habet, L. 8. §. y. C. de bonis qucæ liberis. Sed plus
dubii habet quæſtio, an maritus uxorem, quæ bona quidem
habuit, ſed luxurioſe Prodegit; alere ſit obligatus. Propo-
ſita hæc fuit menſe Junio anni ciooccx. [Ctis Vitembergen-
ſibus a marito quodam, quem uxor deſeruerat atque nunc,
Poſtquam res ſuas omnes ſecum aſportatas helluata erat, re-
petere volebat. Ille vero recipere nudam & bonis omnibus
ſpoliatam atque porro alere detrectabat. Sed nos eum ad
hoc obligari reſpondimus. Abſceſſio enim iſta ad breve tem-
Pus matrimenium ne quidem de jure Romano diſſolvit, L. 48.
de Reg. juris. Manet ergo uxor, etiam quæ diſceſſit, & re-
cipienda eſt, ſi revertatur, quemadmodum pluribus oſtendit
Bergerus in Electis proceſſus matrim. §. 52. & in Supplementis
ad h. l. pag. I157. & copioſiſſime in Philocal. pag. 180. Nec
propterea, quod bona ſua prodegit, uxor eſſe deſinit. Idem
enim hic, quod in Movella 12. c. 2. de patre dicitur, locum
habet: licet legum contemtrix & impia ſit, tamen uxor eſt.
Conſentit nobiscum Surdus de Alimentis tit. I. quæſt. 32. n. 26.
Adjiciam reſponſi verba: Hat euer Ehe⸗Weib euch verlaſſen,
und veraͤuſert ſowol ihr beweg⸗ als unbeweglich Vermoͤgen. Weil
es nun das Anſehen gewinnet, als werde euer Ehe⸗Weib, wenn

ſie vollend das Ihrige durchgebracht, und ihren Anverwandten

das uͤbrige zugeſtecket, endlich mit leeren Haͤnden wieder zu euch

kommen, ſo verlanget ihr zu wiſſen, ob ihr in ſolchem Falle ſie
wieder anzunehmen gehalten ſeyyh. Ob nun wohl die boͤßliche

Verlaſſung, dafuͤr dieſe eures Ehe⸗Weibes Auffuͤhrung gar

wohl zu halten iſt, genugſame Urſach zur Eheſcheidung giebet,
hieruͤber ein Ehe⸗Mann zwar die onera matrimonii zu tragen,
und ſein Weib mit noͤthigem Unterhalt zu verſorgen ſchuldig,
hinge⸗

152 MEDTFTAT. AD PANDECT.

bingege n auch das voͤllige Vermoͤgen ſeines Weibes zu nutzen und

zu gebrauchen, und die Fruͤchte davon auf die onera matrimonii
u wenden berechtiger iſt, folglich, und da ihm dieſe letztere von der
Frauen muthwillig entzogen werden, es ſcheinet, als ob er gleichfalls

zur Alimentation des Weibes nicht mehr gehalten waͤre. Dieweil

aber dennoch die Eheſcheidung der boͤßlichen Verlaſſung halber nicht
ehe, bis vorher der Deſertions-Proceſs angeſtellet, der deſertirende
Theil gebuͤhrend vorgeladen, auch durch gehoͤrige Zwangs⸗Mittel
zur ehelichen Beywohnung angehalten, bey verſpuͤrter aͤuſerſten Hals⸗
ſtarrigkeit aber von der geiſtlichen Obrigkeit pro malitioſa deſertri-
ce erklaͤret worden, ſtatt hat, hiernaͤchſt der verlaſſene Ehe⸗Gatte
auch nach bereits geendeten Deſertions-Proceſs, dennoch den an⸗

dern zuruͤckkehrenden Theil wieder anzunehmen verbunden iſt, ferner

einem Ehe⸗Manne auch in dem Falle, wenn das Weib nichts in

Vermoͤgen hat, ſelbige zu unterhalten, und die uͤbrige onera matri-
monii zu tragen oblieget; So ſeyd ihr euer Ehe⸗Weib, wenn ſolche

auch mit leeren Haͤnden wieder zu euch koͤmmt, anzunehmen ver⸗
bunden.
II. ⸗
Maritus uxorem veſtire debet.
III. V
Dominium veſtium, quas maritus uxori in locum illatarum
comparat, uxori adquiritur.
IV.
In e ceteris vero veſtimentis & ornamentis uxor uſam ſaltem
conſequitur.

ILar concurſu quodam creditorum uxor debitoris commu-

nis illata ſua, atque inter hæc etiam, veſtes, repetebat.
