nullam vere hic adfuiſſe correalem obligationem. Neque
enim ſinguli in ſolidum ſe obſtrinxerant, quod in correali

obligatione neceſfarium eſt L. 5. C. S certum petatur. Sed
pro-

Sb. CCCLXXI. DE EFFECT. ADITE HEREDIT. 755

promiſſa penſio inter ambos fratres diviſa erat ipſo jure, &
finguli dimidiam tantum debebant. Ea itaque pars, ad
quam frater ſuperſtes obligabatur, per hereditatis aditionem
exſtincta dici non poterat. Quod autem ad alteram par-
tem attinebat, ea non niſi pro tertia parte ſublata fuerat,
quoniam ſoror non ex aſſe, ſed ex triente heres erat. Cla-
ræ& ſunt hac de re conſtitutiones in L. 6. C. de Hereditar, act.
c L. 3. de Contrar. judic. tutel. Sic itaque menſe Octobri
anni clo lo CCxVIII. reſpondimus: Iſt Melchior im Martio
1714. mit Hinterlaſſung eines Bruders und zweyer Schweſtern,
davon die juͤngſte, ein Stifts⸗Fraͤulein, von beyden Bruͤdern
bisher eine jaͤhrliche Penfion empfangen, verſtorben, da denn
gefraget wird, ob die der Stifts⸗Fraͤulein angeſetzte Aliment-
Gelder alsdenn, wenn ſelbige mit zu des verſtorbenen Bruders
Erbſchaft gelaſſen wird, ganz oder zum Theil ceſfiren. Nun
iſt der Verſtorbene gedachte Gelder laut Anlage ſub Num. 2.
zur Helfte ſchuldig geweſen. Da alſo das Stifts⸗Fraͤulein
ihm, und zwar, wie bey der andern Frage ausgefuͤhret wor⸗
den, nur in triente ſuccediret; So ſehen wir nicht, wie ſol⸗
che in Anſehung der vaͤterlichen und nicht ihrer eigenen Erb⸗
ſchaft von beyden Bruͤdern verſprochene Aliment-Gelder durch
des einen Tod gaͤnzlich aufgehoben werden koͤnnen, ſondern es
bleibet die eine von dem noch lebendem Bruder zu praͤſtirende
Halbſcheid der Schweſter unverruͤcket, die andere Haͤlbſcheid
hingegen faͤllt nach klarer Verordnung der Rechte per confu-
ſionem nur pro triente, als in ſo weit das Stifts Fraͤulein
ihres Bruders Erbe wird, und iſt alſo nach fuͤnf Sechstheile
von der ganzen Summa zu fodern befugt.

IV.

Heres, qui verbis bereditatem adit, non quidem poſſeſſionem ipſam,

ſed tamen jus poſſeſionis conſequitur.
CcCCC V.

756 . MEDITAT. AD PANDECT.

V.
Creditores ergo defuncti res ſuas vel ſibi debitas ex hereditate
iacente auferre nequeunt.

L'um eſt ſupra in præcedentis ſpeciminis medit. 4. Poſ-
ſeſſionem rerum hereditariarum per verbalem heredi-
tatis aditionem haud adquiri. Id quod expreſſe ſic conſti-
tutum eſt in L. 23. pr. L. 30. §. de Adqkuir. vel omitt. poßſ.
Etſi vero poſſeſſio ipſa ſeu corporalis detentio non tranſ-
eat in heredem, jus tamen poſſeſſionis in eum tranſit; hoc
eſt, heres eo ipſo, quod heres eſt, in omnia jura defuncti,
atque adeo etiam in jus occupandi, adipiſcendi, recuperan-
di poſſeſſionem ſuccedit. Sie optime rem explicant Me-
vius P. 3. Jeciſ. 338. n. 2., Prunnemannus ad L. 23. de Adquir.
vel omitt. poſeſſ. n. 7. & alii. Poſieſſio igitur facto tertii
interverti quidem poteſt, ac debet, &, ſi intervertatur, ju-
dicis ope confeſtim reſtituenda eſt. Etſi ergo creditor vel
alius quis, rem, quæ in hereditate reperitur, ſuam eſſe vel
ſibi deberi, putet, nequit tamen eam, quamdiu hereditas
jacet, occupare, ac, ſi occupet, heredi deinde adeunti il-
lam reddere, & cum hoc in judicio de jure ſuo contende-
re compellitur. Heres enim adeundo hereditatem jam
tunc a morte ſucceſſiſſe defuncto intelligitur, L. 54. de Ad-
quir. vel omitt. hered. L. 138. & 193. de Keg. juris. Ex his
ergo principiis defendi poterit ſententia Ctorum Lipfien-
ſium apud Carpzovium P. 3. deciſ. 225. n. 84. nec opus erat,
ut Carpzovius pro ea tuenda n. 21. & 33. cum Ant. Fabro
generalem locorum omnium conſuetudinem, qua jus Ro-
manum abrogatum ſit, ac non ſaltem dominium, ſed &
poſſeſſio rerum hereditariarum ipſo jure in heredem tranſ-
eat, fingeret, quum talis conſuetudo univerſalis ignoretur,
nec ſola Fabri Carpzoviique auctoritate ſuſtineri queat.

Ceterum pro illuſtrando hoc argumento adiiciam reihon⸗
. um

- - f

1t

ol

Sp. CCCLXXI. DE EFFECT. ADTTE HEREDIT. 757

ſum Ctorum Helmſtadienſium menſe Jan. anni cro 15 CCXIX.
exaratum: Was die ſiebende Frage betrift, ob Mevius der zu
der Liviæ Erbſchaft gehoͤrigen und von dem Titio bis an ſein
Ende in Beſitz behaltenen unbeweglichen Guͤter, als des Hau⸗
ſes, Gartens ꝛc. ſich ohne Decreto judicis anmaſſen und ſolche
in Beſitz nehmen koͤnnen, ſo ſcheinet es zwar, als ob ihm dieſes
allerdings frey ſiehe, indem ſolche Guͤter wegen der von Titio
auf der Liviæ Erbſchaft gethanen Verzicht und ſeiner verſtor⸗
benen Frauen Teſtament ihm gehoͤren, auch durch deren Oc-
cupation des Titii Erben, auf welche ohne des die von dem
Verſtorbenen gehabte Poſſeſſion ipſo jure nicht transferiret
wird, nichts verlieren. Dieweil aber dennoch Titius einmahl
von ſolchen Guͤtern Beſitzer geweſen, ſolcen Beſitz auch zwar
nicht quod ad factum & corporalem detentionem, als wovon
obgedachte Leges, gleichwol quod ad jus auf ſeine Erben fort⸗
geſetzet, dieſemnach ein Creditor nicht befugt iſt, ſolche Poſ-
ſeſſion aus eigener Macht ante aditam hereditatem zu ergrei⸗
fen, ſondern, da er es thut, ſelbige den Erben poſt aditam he-
reditatem wider abzutreten angehalten, und mit ſeinem daran
habenden Anſpruche zu gerichtlicher Ausfuͤhrung verwieſen wer⸗
den kan; Bey ſolcher Bewandniß iſt dem Mevio nicht zu ra⸗
then, ſich der zu der Liviæ Erbſchaft gehoͤrigen und von Titio
bis an ſein Ende in Beſitz gehabten unbeweglichen Guͤter ohne

decreto judicis anzumaſſen. Endlich auf letzte Frage zu kom⸗

men, ſo ſehen wir keine andere Art, wie Titius ſich verhalten,
noch kein ander Mittel, dadurch er ſich in Poſſeſſion ſetzen koͤn⸗
ne, als, daß er ſich zu dem Judicio, vor welchen die Sachen
gehoͤrig, wende, ſeine ſaͤmmtliche Foderungen ſo gut, als moͤg⸗
lich, vorſtelle und ausfuͤhre, anbey bitte, ihn als einen Auslaͤn⸗
der zumahl bey ſo klaren Rechten durch langwierigen Proceß
nicht aufzuhalten, ſondern auf das ſchleunigſte zu dem Beſitz

deſſen, was ihm zukomme, zu verhelfen.
CccCcCC 3 VI.

758 MEDITAT. AD PANDECT.
VI.

Qui ber- ilu ſuis lne proſpicere volunt, vivi eos in poſſeſſionem

rerum ſuarum mittunt.

? in præcedente meditatione, errare Fabrum & Carp-
zovium, qui generali locorum omnium conſuetudi-
ne poſſeſſionem rerum hereditariarum ipſo jure in heredem

tranſire perhibent. Pugnat ea quodammodo cum ratione.

Poſſeſſio quippe, ſi proprie accipiatur, corporalem rei de-
tentionem ſignificat; at hanc nemo, niſi rem vere occuparit,
habet. Solent igitur hi, qui heredibus ſuis proſpicere volunt,
ſi animadvertant, iis aliquando quæſtionem motum iri, vivi
eos in poſſeſſionem rerum ſuarum mittere, quod aliquoties

factum recordor. Et antiqua hæc cautela eſt, qua uſus olim

fuit Henricus, Henrici Leonis filius, Brunſvicenſium dux &
comes Palatinus Rheni, qui in fratris filium, Ottonem Pue-
rum, heredem ſuum, vivus poſſeſſionem terrarum ſuarum
transtulit. Memorabiles ejus ſunt literæ, quas ex Kethmeieri
Braunſchweig⸗Auͤneburgiſchen Cbronica im Anhange pag.
1824. hic adponam: Henricus Dei gratia, Dux Saxoniæ, Co-
mes Palat. Rheni omnibus in perpetuum. Si juxta potiſſimum
Domini mandatum amor proximorum mutuo inter ſe præcipitur
obſervari, multo magis inter afznes, ratione bumani affectus,

pariter & naturæ amor && dilectio eſt tenenda. Sed mortua eſt

dilectio, nifi amicitiæ & dilectionis exhibitio ſubſequatur. No-
zum igitur facimus tam præſentibus quam poſteris aniver-
ſis, quod nos poſt multa obſequia, expenſas & labores, ques
chariſſimus Mepos noſter, Otto Dux de Luneborch, propter
nos pertulit, inceſſanter ei dilectionem debitam non immeri-
zo duximus exhibere, & communicato fdelium noſtrorum
conſilio, ipfi tanquam beredi noſtro &α legitimo ſucceſſori,
ubteo noſtro a capite demto, borreximus & in propriam
dedi-

— — à„

.

e

.

d.

SP. CCCLXXI. DE EFFECT. ADITAE HEREDIT. 753

dedimns Brunſwich civitatem, cum Eniverſis Miniſteriali=
us, & eum omnibus caſtris & bonis pertinentibus ad eau-
dem. Aſſignavimus gquoque 27 dedimus ei omnem beredita-

tem & proprietatem noſtram, tam in aliis civitatibus, quam

in Caſirig Villis liberis ſeu porrectis, rogantes univerſos
miniſteriales noſtros, & monentes eos per eam, quam no-
bis & noſtris progenitoribus tenentur Zdem & dilectionem,
Jemiliter Burgenſes &α Kurieculas noſtros, ut ideliter ei ſer-
viant, & tangquam ſuo legitimo Domino fint ſubietti, quan-
do perceperint nos obiiſſe. Pheoda etiam noſtra ipſam de
manu noſtra recognoſcimus accebiſſe, quæ tenemus ab Ececle-
ſia Bremenſe Verdenſ. Mindenſ. Magdeburg, Hallerſtadenſ.
Hildenſ. E'erdin. Quedlingeburg. Gandersheim & Corbayenſ.
& ſupplicamus omnibus dictarum Eccleſiarum Dominis no-
ſtrig, ut ei favorabiliter porrigant bheoda noſtra, ad bonores
& profectus ipſum ſollicite promoventes. Sane ut boc factum
noſtrum perpetus maneat inconvulſum, lFigilli noſtri muni-
mine ſeriptum iſtud fecimus roborari. Actum eſt hoc in
alatio noſtro Brunſ. Anno Dominicæ incarnationis MCC-
XXIII. in menſe Julio, præſentibus noſtris Rdelibus &0.
Obiter tamen moneo, fictam illam traditionem civitatis
Brunſvicenſis per cupheum ſeu pileum Ottoni parum pro-
fuiſſe. Filiæ enim Henrici Brunsvigam nihilominus occu-
parunt & Friderico II. Cæſari pro quatuor marcarum mil-
libus venditam tradiderunt, quam tamen deinde Otto ob-
ſidione ſepſit & expugnavit. Vide Meibomii hiſtoriam
erectionis ducatus Brunſvicenſis, quæ in tomo 2. operum
ejus exſtat, pag. 204.

SPECI-⸗

760 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCLXXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIX. TIT. II.

OMISSIONE HEREDITATIS.

Solum heredis ſilentium & patientia, hereditatem ab alio teneri,
omiſſonem bereditatis non inducit, niſi lapſus triginta an-
norum accedas.
II.
Vel factum aliud, quo ipſe poſſeſſorem pro herede agnovit.
Id tamen factum evidens & indubium eſſe debet.

re & alio quovis indicio voluntatis poſſe, Paulus
in L. 95. de Adquir. vel omitt. hered. ait. Inde omiſ-
ſionem hereditatis communiter diſtinguunt in eam, quæ
verbis, & eam, quæ factis declaratur. De factis & qua-
lia illa eſſe debeant, verba diſſerunt interpretes. In eo
conveniunt omnes, talia eſſe debere, ex quibus de animo
omittendi perſpicue conſtet. Ambigua certe, & quæ
interpretationem in utramque partem admittunt, non
ſufficiunt, quum nemo in dubio juri ſuo renunciaſſe
præſumatur. Reliquum judicis arbitrio committendum.
Pertinet huc inprimis, quando heres ita cum poſſeſſore
rerum hereditariarum egit vel contraxit, ut illum per
hoc pro herede agnoſceret. Id vero recte monent DD.

apud Pergerum in diſert. de Omiſſione bereditatis & 62.
ſfſoolum

R ecuſari hereditatem non tantum verbis, ſed etiam

SP. CCCLXXII. DE OMISSIONE HEREDITATIS. 761

ſolum conſenſum tacitum non ſufficere. Scilicet ex ſimplici
non facto, quo quis res hereditarias ab alio per multos an-
nos poſſideri paſſus eſt, nec petiit, animus omittendi haud
colligitur, niſi triginta annorum lapſus, qui hereditatis peti-
tionem penitus excludit, aut tale factum, quo verus heres
poſſeſſorem pro herede agnovit, acceſſerit. Sed & hoc factum,
ut dixi, evidens eſſe debet. Res optime exemplo illuſtrabi-
tur. Moritur uxor, cui ex lege cognati ſuccedere debebant.
At hi, maritum ſuperſtitem in bonis defunctæ manere ac no-
mina hereditaria exigere, taciti, quietique vident, veſtes ſal-
tem, lintea, ornamenta & ceteras res, quas geradam Saxones
vocant, ab illo accipiunt. Mortuo tandem marito, experge-
fadi heredes eius conveniunt atque hereditatem prædefun-
Gæ uxoris petunt. Hi exceptionem omiſſæ hereditatis op-

ponunt, eamque probaturi primo diuturnum ſilentium & pa-
tientiam, deinde receptionem geradæ commemorant. Quum

res in collegio Ctorum Vitembergenſium menſe Aprili a.
CIDIDCCXI. referretur, conſenſere omnes, ſilentium & patien-
tiam heredibus non nocere, quos quippe præicripto longi
temporis non ſubmovet, L. 7. C. de Fetitione bereditatis. At
de receptione geradæ dubitarunt multi. Per hanc, inquie-
bant, cognati ſatis declararunt, ſe in ceteris rébus mari-
tum heredem agnoſcere. Sed vicit tamen contraria ſen-
tentia, nec hoc cognatis obeſle. Præcipuum argumentum

ex L. 35. §. 2. C. dJe Inoficioſo teſtamento ducebatur, in qua

heres accipiendo partem, quamvis de reliqui petitione pro-
teſtatus non ſit, ſed apocham ſimpliciter dederit, præju-
dicium ſibi facere negatur. Sic itaque reſponſum fuit: Dat
Paul Preißker ſeine Muͤhle an Hanß Preißkern vor 1800. fl. vꝛr⸗
kaufet, davon Kaͤufer 6 00 fl. alſofort baar erleget, die uͤbrige

1200 fl. aber jaͤhrlich mit 50 fl. halb an den Verkaͤufer oder deſſen

Erben, halb aber an ſein Eheweib auf ihr Einbringen, oder nach
Tom. V. D dd dd dere

762 MEDITAT. AD PANDECT.

deren Tode an ihre Erben abzutragen verſprochen. Als nun kurz

nach geſchloſſenem Kaufe des Verkaͤufers Ehefrau, und 20 Wo,
chen darauf Paul Pr eiß ker der Verkaͤufer ſelbſt, nachdem er vorher
die erſte 50. fl. Tage⸗Zeit⸗Gelder allein gehoben, verſtorben, melden
ſich jetzo des Ehewe “l Chelſtinen Preiß kerin, hint

ſes ihr Suchen gegruͤndet, zu wiſſen verlanget, nach mehrern In⸗
halt des uns zugeſchickten Berichts und der Beylage. Ob nun
wohl der Preißkerin Freunde ſich ihres Rechtes dadurch, daß ſie bey
Paul Preiß kers Lebzeiten nichts mehr von ihm als die Gerade gefo⸗
dert, ſelbigen auch die 50 fl. bey dem erſtem Termin allein heben laſ⸗
ſen, begeben zu haben ſcheinen. Dieweil aber dennoch niemand ſein
Recht in dubio vergeben zu haben præſumiret wird, alſo der
Preißkerin Freunde ſie des ihrigen durch die bloſſe Abfoderung der
Gerade und Ueberlaſſung der erſten 50 fl. nicht verluſtig gemachet,
ſondern, ſo lange ihnen die Verjaͤhrung nicht im Wege ſtehet, al⸗
les annoch zu fodern berechtiget ſeyn; So iſt darſel ben Suchen wohl
gegruͤndet.

IV.
Quæ beres, dum Sereditaiem tenuit, bone Rde geſſit, quamvis

poſtea bereditatem repudiet, rata ſunt, & non ipfſi, S be-
reditati & nocent & proſunt.

V.
Secus eſt in his, in quibus dolum vel culbam commiſit.

&be contingit, ut quis hereditatem adeat, deinde vero,
animadverſa æris alieni magnitudine „Tepediet iterum,
edito inventario, vel, quæ hodie in plerisque æquipollet,

ſpecificatione jurata. Tum vero de iis, quæ geſta ſunt in-
terim,

llaſſenen Freun⸗
de, und konetn die Helfte ſo wohl von den vorhandenen Mobilien
und Geldern, a als auch den auf der Muͤhle ſtehenden betagten und
unbttagten Tage⸗Zeit⸗Geldern, da ihr denn, ob und wie weit die⸗

dvi

Ssp. CCCLXXII. DE OMISSIONE HEREDITATIS. 763

terim, lis oritur, & ea quidem, quæ bona fide geſta fuerunt,
rata ſunt utique & hereditati tam nocent, quam proſunt,
L. 6. §. 1. & 2. de Rebus auétoritate ud. poſſid. L. 22. §. 4. 897
8. C. de Jure deliberandi. At ea, in quibus dolum vel culpam

commiſit heres, ipſi ſoli imputantur, arg. L. 3. Quando ex fa-
Ko tutoris. Lites hujusmodi nobis ſubinde in concurſibus cre-

ditorum obveniunt. Memorabo exemplum. Titius obæra-
tus moritur, relicta vidua, quæ, antequam vis ris alieni
emergit, ſeſe pro herede diu gerit. Convenit ergo eam unus
ex creditoribus in judicio. Tergiverſatur illa ab initio & li-
tem conteſtari detrectat, atque ob contumaciam iſtam ſuam
in expenſas damnatur. Reſpondet tandem, fatetur debitum,
& creditori, ut eum ſapiat tantisper, pignus in bonis heredi-
tariis conſtituit, poſtea vero, conſurgentibus multis aliis cre-
ditoribus, hereditate, quam non ſolvendo eſſe nunc demum
luculenter videt, ſeſe abdicat. Oritur ergo concurſus credi-
torum. Inter hos etiam ille, quem in principio litem moviſ-
ſe dixi, adeſt. Hic primo ſortem ſibi debitam poſcit, & pro-
bare eam juſſus ad confeſſionem viduæ in judicio factam
provocat, deinde pignus libi conſtitutum urget, tandem ex-
penſas ex ſententia contra viduam lata exigit. At ceteri cre-
ditores illum ad viduam, cujus fidem ſemel elegerit ſequu-
tusque ſit, ablegant, & a concurſu prorſus repellunt, aut,
admittendus ſit, negant, confeſſionem & hypothecæ con-
ſtirutionem a vidua factam, ipfi prodeſſe poſſe. Nos tamen
menſe Nov. anni Cio 1o ccxVI. illum amiſimus & tam con-
feſſionem quam hypothecam ratam habuimus, ſaltem, ex-
enſas contumaciæ non ex hereditate ſed a vidua deberi,
addidimus: (7) Hanß Thies mit 17. Thlr. 5 Gr. 4 Pf. wegen
gerichtlicher Verpfaͤndung vom 22. Jul 1712. wegen der Unko,
ſten aber muß er ſich an die Witwe halten. V. R W. Rat.
dec. Den naͤchſten Platz haben wir Thieſen eingeraͤumet.
Ddd ddz Denn

.

764 MEDTTAT. AD PANDECT.

Denn osgleich der Contradictor ſelbigem entgegen ſetzet, er muͤ⸗
ſte ſich an die Wittwe, welche er einmahl belanget, halten, zudem
waͤre auch das von ihr, die ja nicht Erbin worden, gethane Be⸗
kaͤntniß und eingeſetzte Unterpfand unguͤltig, ſo komt doch den Li-
quidanten zu ſtatten, daß 1ie Wittwe damahlen in des Mannes
Guͤtern geſeſſen, und ſich pro herede geriret, indem ſie ſonder
Zweifel, daß die Erbſchaft ſolvendo ſeyn wuͤrde, geglaubt, wan⸗
menhero Liquidant den Proceß mit ihr in Anſehung der Erbſchaft
gefuͤhret, folglich nunmehr, da ſie ſich derſelben begeben, keinen wei⸗
tern Anſpruch, als ſo viel die durch ihre contumaciam verurſachte
Unkoſten betrift, an ſie hat, immaſſen auch dasjenige, was ſie wehren⸗
der ſolchen Zeit bona fide mit den Glaͤubigern gehandelt, billig bey
Kraͤften bleibet. Ex eadem ratione aliquando reſpondimus,
creditorem, cui debitoris heredes, antequam hereditatem
abdicarent, res quasdam in ſolutum dederant, has, po-
ſtea orto concurſu, reſtituere non oportere. Sed hoc in-

fra ad tit. Quæ in fraudem creditorum memorabitur.

VI.

Heres qui hereditatem repudiat, aliquas tamen res retinet, ab
res Oue Le . 2 igae
illo, in cujus gratiam repudiavit, ad bas tradendas recte
tonvenitur.

VII.
MWec nocet huie ſilentium & patientia aliquot annorum.

irnus, poſtquam uxorem ſuam funere extuliſſet, publi-
ce in judicio declarat, ſe nolle ejus heredem eſſe, ſed
Tulliæ filiæ ſuæ, Mevio nuptæ, totam hereditatem relin-
quere. Mittit etiam Tulliam ac Mevium in poſſeſſionem
hereditatis, ſed tamen plurimas res, quæ ad hereditatem
pertinebant, retinet, in uſus ſuos convertit, aliquas etiam
conſumit & alienat. Animadvertunt hoc Mevius & Tullia,
ſed,

———

SP. CCCLXXII. DE OMISSIONE HEREDTTATIS. 976

ſed, quamdiu pater vivit, hiſcere contra non audent. Mor-
tuo demum illo, exſurgunt, & res ipſas, quæ ſuperſunt, ac

conſumtorum pretium poſcunt. Reſpondent Titii heredes,
jus agendi illos non habere, patrem, dum res quasdam re-
tinuerit, facto ipſo declaraſſe, ſe quod ad illas heredem eſ⸗
ſe velle, obſtare deinde Mevio ac Tulliæ dinturnum filen-
tium & patientiam. Verum ICti Helmſtadienſes Mevio ad-
ſenſerunt. Nam Titius claris verbis ſe tota hereditate in gra-
tiam Tulliæ abdicarat, atque adeo partem ſuam Tulliæ quaſi
donarat. Donator autem donationem nec totam nec pro par-
te ſine juſta cauſa revocare poteſt, atque, ſi quid ex rebus
donatis retineat, adtione ad id tradendum compellitur, L. 35:
§. 5. C. de Donationibut. Equidem mihi ipfi veroſimile fit,
Titium, dum res quasdam retinuit & conſumſit, ſaltem quod
ad has repudiationis ſuæ pœnituiſſe. At hæc Ppœnitentia ip-
ſum non juvabat, quum ei, qui repudiavit ſemel, regreſſus
ademtus ſit in L. 4. C. de Repudianda vel abſtinenda. Nec Tui-
liæ maritoque ejus, qui Tirium res iſtas jure familiaritatis
tenere paſſi erant, ſilentium & patientia nocebat, L. 41. de
Adquir. vel amitt. poſſ. Adde, quæ ſupra in medit. I. dixi.
Sic ergo menſe Januario anni c1o 109 CcxXIX. reſponſum fuit:
Iſt Tullia bereits vor einiger Zeit mit Hinterlaſſung eines letzten
Willens, worinnen ſie ihren Vater Titium zum Erben des Pflicht⸗
theils eingeſetzet, ihrem Ehemanne Mevio das uͤbrige alles beſchie⸗
den, verſtorben. Nachdem nun jetzo Titius gleichergeſtalt mit Tode
abgehet, ſo entſtehet die Frage, ob Titii Erben der Tulliæ muͤt⸗
terliche Guͤter, ſo viel deren noch wuͤrklich vorhanden, dem Me-
vio auszuantworten, die nicht vorhandene aber zu⸗ erſetzen ſchul⸗
dig. Nun moͤchte es zwar ſcheinen, als ob Titius, indem er
einige Stuͤcke von ſeiner verſtorhenen Frauen der Liviæ Erb⸗

ſchaft zurück behalten, ſolche Erbſchaft ſeiner Tochter der Tul-
liæ nicht ganz uͤberlaſſen, ſondern Cheil mit daran nehmen wol⸗
Ddd d

3 RH len,

766 MEDTTAT. AD PANDECT.

len, folglich deſſen Erben die noch vorhandene Sachen nicht aus⸗

zuantworten, vlelweniger die nicht vorhandene zu erſetzen ſchuldig
waͤren. Weilen aber Titius ſich der Liviæ Erbſchaft gaͤnzlich be⸗

geben, dieſelbe ſeiner Tochter Tulliæ vollkommen gelaſſen, und ſol⸗
che Renunciation und Uebergebung in des Landes hoͤchſtem Gerich⸗

te ſolemniter ad acta geleget, demnach an den zuruͤckbehaltenen

Sachen kein Recht gehabt, ſondern ſolche gleichſalls zu uͤbergeben

verbunden geweſen, auch, ungeachtet es ihm nach der Zeit leyd ge⸗
weſen waͤre, ſein einmahl verlohrnes Recht nicht wieder bekom⸗
men moͤgen, immaſſen auch Tullia nebſt Mevio dadurch, daß

ſie Titio den Gebrauch der erbſchaftlichen Stuͤcke aus Freundſchaft
und Ehrerbietung Lebenslang gelaſſen, ſich ihres Rechten nicht bege⸗
hen; So ſeynd Titii Erben ſchuldig, nach Abzug des dem Titio
von der Tullia vermachten Pflichttheiles, dem Mevio der Liviæ

Guͤter, ſo viel deren noch wuͤrklich vorhanden, auszuantworten,

und die nicht vorhandene zu erfetzen.
VIII.

Keſtitatione contra omiſſionem vel aditionem impetrata, reſtitutio

denuo peti nequit.

quidem in pandectis reſtitutio aliquando contra reſtitu-
tionem indulgetur, L. 41. de Minorilus, quin is, qui
hereditatem primo repudiavit, deinde reſtitutus adit, rur-
ſus contra aditionem reſtituitur, L. 7. §. 9. de Minoribus.

At deinde Juſtinianus in L. §. §. 6. C. de Bonis quæ liberis

deſultoriam hanc levitatem in omiſſione & aditione here-
ditatis damnavit, prohibuitque iteratas reſtitutiones, ne
cui ludibrio leges fiant ſæpius eandem & amplecti & reſpue-
re hereditatem cupienti. Et quamvis ea lex de filio mi-
nore paterna hereditate ſe abſtinente agat, eadem tamen,
quin immo major ratio in extraneis perſonis aliisque præ-
ter minorem ætatis cauſis adeſt. Habuimus exemplum
. menſe

tin

auf erfolgte vielfaͤltig⸗ Erklaͤrungen laͤngſt wieder aufg

8–

SP. CCCLXXII. DE OMISSIONE HEREDITATIS. 567

menſe junio anni Ccio lo ccxx. Vidua obæratam mariti heredi-
tatem repudiarat, ſed deinde in integrum reſtituta adierat diu-

e adminiſtrarat, & in ſuſpicionem, quod multa ſubtraxiſ-
et, inciderat. Excitato autem creditorum concurſu, recide-

re iterum & illata ſua inter creditores repetere volebat. Pro
cauſis reſtitutionis viduitatem & favorem dotis adferebat.
Moverunt hæc judicem primum, ut reſtitutionem iterum
indulgeret. Nos vero, appellatione a creditoribus interpo-

fita, correximus ſententiam, reſtitutionemque & repetitio-

nem illatorum denegavimus: Daß die Roſenfeldin mit der ge⸗
ſuch ten reſtitutione in integrum und Wiederfoderung ihres Ein⸗
gebrachten nicht zu hoͤren. V. R. W. Rat. dec. Das fuͤnfte Gra-
vamen iſt wohl gegruͤndet. Zwar ſcheinet es, ob ſtehe der Witt⸗
wen reſtitutio in integrum theils ex capite viduitatis, theils ob
favorem dotis wider die von ihr geſchehene Aditionem heredita-
tis zu. Allein, wenn man dagegen betrachtet, daß die Roſenfeldin
ſich zwar Anfangs, ihres Mannes Erbin nicht zu ſeyn, herausgelaſ⸗
ſen, nachgehends jedoch unter dem Vorwand eines Irrthums ihr
Wort zuruͤck genommen und die Erbſchaft angetreten, auch gegen
Verſprechung, die Glaͤubiger nach und nach zu befriedigen, und al⸗
les wohl in acht zu nehmen, die Verwaltung der zum Concurs ge⸗
hoͤrigen Guͤter uͤberkommen und eine zeitlang gefuͤhret, demnach
ein offenbahrer dolus auch in Rechten verbotene Variation
ſeyn wuͤrde, wenn ſie nunmehr zum drittenmahle eine andere
Reſolution faſſen, die Guͤter, nachdem ſie ſolche eine geraume
Zeit in Haͤnden gehabt und genutzet, auch bey der Adminiſtra-
Ron ſich laut der Glaͤubiger Schreiben ſub Nr. 15. Vol. 2.
und des Gerichts Relation ſub Nr. 20. Vol. 2. wegen Unter⸗
ſchlagung Geldes und anderer Sachen ſehr verdaͤchtig gemachet,
nun ſelbſt als eine der vornehmſten Glaͤubigerinnen in Anſpruch
nehmen, und auf die zu anfangs geſchehene aber durch die dar⸗

768 MEDITAT. AD PANDECT.

Renunciation ſich berufen ſolte, zudem die Privilegia Wuicaiis
der Appellatin, welche ſich nach ihres Mannes Tode ſchwaͤngern
laſſen, nicht zu ſtatten kommen, Appellatin auch angefuͤhrter maſſen
ihr ſelbſt wehrenden Adminiſtration genugſamen Satisfaction ge⸗
ſchaffet haben mag, endlich da ſie ſchon einmahl Reſtitution wider
die vormahls geſchehene Renunciation erlanget, nun wleder con-
tra reſtitutionem reſtituiret zu werden, mit Beſtand Rechtens
nicht begehren kan; So wird ſie mit ſolcher Reſtitution und Fo⸗ ⸗
derung der Ulatorum billig abgewieſen. .

SPECIMEN CCCLXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIX. TIT. III.

APERTURATESTAMENTI.
oazure privatim facta teſtamento non nocet.

II.
Ji tamen, quorum intereſt, pabliconionem Jolemnem exigere

voſſunt.

Mameman authenticum publicari oportet.

neque novo ad ſubſtantiam & validitatem intrinſecam
teſtamenti pertinere, atque adeo publicatione defici-
ente,

— aperturam & publicationem neque jure vetere

i
ſon
ſſfe
Co.
ie

tete
Nn
eher⸗

l

.

SP. CCCLXXIII. DE APERTURA TESTAMENTI. 769

ente, teſtamentum ipſum non vitiari, Schilterus Ex. 38. §.
170. Strykius in Uſu moderno tituli Teſtamenta quemadm. aper.
§. 4. & alli jam tum ſatis oſtenderunt, quibus Ulpianus in L.
10. §. I1. T?ſtamenta quemadmodum aper. adſtipulatur: Non
quæremus, inquiens, a quo tabulæ aperiantur. Verum hæc

temperanda ſunt recte, ne fraudibus via aperiatur. Memo-

rabo exemplum. Elapſo poſt mortem Titii, qui in peregri-

natione deceſſerat, triennio, teſtamentum ejus proferebatur,

non authenticum, ſed a notario, ut ſolet, rite deſcriptum.
Heredes ab inteſtato huic teſtamento defectum legitimæ

aperturæ & publicationis objic ebant. At heres in eo ſcriptus

Sebilteri & Strykii, quos ſupra allegavi, auctoritate ſe tueba-
tur. Conſulti nos menſe Febr. anni CloloccxxII. reſpondimus,
hoc utique, quod teſtamentum poſt triennium demum prola-
tum privatimque apertum fuerit, eidem haud nocere, heredes
tamen ab inteſtato jure poſcere, ut & authenticum proferatur,
L. 12. Teſtamenta quemadmodum aperiantur, & in judicio con-
vocatis teſtibus omnibus omnibusque, quorum intereſt, pub-
licetur, L. I. C. Quemadmodam teſtamenta aperiantur. Eatenus
enim publicatio ad veritatem & integritatem teſtamenti in-
veſtigandam pertinet, quum ſine ea ſemper dubitari Poſſit,
verene ii, quorum ſubſcriptio apparet, teſtes adhibiti, &

an omnia bona fide ac ſolemniter in actu teſtandi geſta ſint.

Nam ut hi, quibus teſtamentum obeſt, privatim ad teſtes

diſcurrant, ſingulosque examinent & circumſtantias perqui-

rant, deſiderari ſine iniquitate nequit. Quamobrem ſic
reſpondimus: Iſt Anton Martin H. im Jahr 1704. zu Lon⸗
gewick im Lotteringiſchen verſtorben, und drey Jahr nach ſeinem
Tode ein von ihm dem Vorgeben nach errichteter letzter Wille
zum Vorſchein gekommen, worinnen er ſeine Guͤter zwiſchen
ſeinen Bruͤdern und Schwaͤgern gleich zu vertheilen befohlen ha⸗
ben ſoll. Als nun der Herr H. zu M. welcher des Verſtorbenen
Tom. V. Eee ee Hiilb⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

770

Paloſchweſin zur Ehe hat, ſich der Erbſchaft zugleich nebſt dem
vollbuͤrtigem Geſchwiſter mit anmaſſen will, ſo entſtehet die Frage,
ob das zum Vorſchein gebrachte Te ſpament, im Fall es originali-
ter vorhanden, null und nichtig, und die vollbuͤrtige Geſchwiſter
und Geſchwiſter⸗Kinder mit Ausſchlieſſung der Halbgeſchwiſter als
einige Erben zu admittiren ſeynd. Nun mag dem Teſtamente an
ſich ſelbſt, wenn es ſonſt richtig iſt, nicht ſchaden, daß es erſt 3
Jahr nach des Teſtatoris Tode zum Vorſchein kommen, noch,
daß die Erben niemahlen zu deſſen Publication vorgeladen wor⸗
den, indem die Publication ad eſſentiam des Teſtaments nicht
gehoͤret, geſtalt auch der in dem Namen der Mutter und des Je⸗
ſuiten⸗Collegii begangene Irrthum das Teſtament nicht aufhebet.
Weil aber das Original vielgedachten Teſtaments niemahlen zum
Vorſchein gekommen, welches doch nothwendig geſchehen muß,
ferner die vorkommende Um ſtaͤnde, daß der Teſtator ſeiner eigenen
Mutter Namen nicht gewuſt, und ſelbige, die doch Dorothea Mar⸗
garetha geheiſſen, Annen Catharinen genennet, ingleichen dem Je⸗
ſuiter⸗Collegio zu M. als ſeinem Vaterlande, woſelbſt doch der⸗
gleichen nicht vorhanden, etwas vermachet haben ſoll, einen ſehr
ſtarken Verdacht erwecken, ob ſey es mit gedachtem Teſtamente
nicht richtig, ſondern daſſelbe entweder ganz untergeſchoben, oder
doch der Teſtator bey deſſen Verfertigung nicht mehr bey geſun⸗
dem Verſtande geweſen, bey welcher Bewandmß und da die Auñ⸗
richtigkeit des Teſtaments in Zweifel gezogen wied, die ſolemne
Publication annoch heut zu Tage nothwendig iſt; So ſeynd An⸗
ton Martin H. vollbuͤrtige Geſchwiſter und deren Kinder wohl be⸗
rechtiget die ganze Erbſchaft mit Ausſchlieſſung des Halbgeſchwi⸗
ſters zu fodern, und wird der Herr von H. anderer Geſtalt nicht
zugelaſſen, es ſey denn, daß er das Original gedachten Teſtaments
herbey ſchaffe, und zu deſſen Wolemhed Publication die ſamtl iche
Erben vorladen laſſe.
IV.

„.°

.

SP. CCCLXXIII. DE APERTURA TESTAMENTI. 71

. IV.
Apertura & publicatio ſumtibus beredis Kt, etſi is eam non
betierit.

J nnde teſtamenti apertura & publicatio ſumtus poſcit,
quos ab herede ſolo ferendos eſſe, recte ait Carpzo-
vius P. 3. C. 5. def. 26. ex hac potiſſimum ratione, quod he-
redes aperturam petere, judieisque officium implorare de-

beant, judex vero omfcium ſuum ſumtibus petentis impertire

ſoleat. Verum ſæpe accidit, ut non heredes inſtituti, ſed le-
gatarii, fideicommiſſarii, heredes ab inteſtato, aliive, quorum

intereſt, aperturam & publicationem petant, L. I. pr. & §. 1.

Teſtamenta guemadmodum aperiautur. Etiam tunc heres in-
ſtitutus expenſas ſolus fert. Totum enim negotium, quod
agitur teſtamenti ordinandi gratia, creditur inter teſtatorem
& heredem agi, §. 10. I. de Zeſtament. ord. Et ſumtuum iſto-
rum erogatio onus hereditarium eſt. Onera vero heredita-
ria ſoli heredi incumbunt, nunquam legatariis, multo mi-
nus extraneis, L. 32. Mandati.

CO K 0U L L A KX I A.

1. Teſtamento non nocet, quod teſtes, qui id ſubſcripſe-
runt, ſe anni & diei, quo illud conditum fuerit, non
recordari, dicant, arg. c. 10. X. de Fide inſtrumentorum.
2. Qui vivi teſtamentum aperit, falſum committit, L. I.
§ y5. de L. Corn. de falſis, L. 38. §. 9. de Pœnis, & inju-
riarum tenetur, L. I. §. 38. Depoſiti. Heres tamen auf
legatarius ſi hoc faciant, indignos ſe propterea heredi-
tate non reddunr. Dicam infra in specimine CCCX CVI.

de Indignis medit. 8.

Eee ee SPE-

772 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCLXVI..
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIX. TIT. III.

EXECUTORIBUS ULTIMA
RUM VOLUNTATUM.

I.
De excutoribus ultimarum voluntatum in genere.

octrina de executoribus ultimarum voluntatum, quum
D— frequentes in foro lites excitet, nec tamen in corpore
juris Romani peculiari titulo comprehenſa ſit, com-
modiſſime ad titulum Teſtamenta guemaædmodum aperiantur,
inſpiciantur & deſeribantur referri videtur. Scripſerunt de
ea multi integros libellos, vel ſaltem longa in ſyſtematibus
ſuis & compendiis capita, atque omnia, quæ de nomine, de-
finitione, diviſione, cauſis, objecto, officio, fine dici pote-
rant, fere exhauſerunt. Hoc exſcribere animus mihi non eſt.
Addam ſaltem nonnulla, quæ alii vel omiſerunt, vel non ſa-
tis dilucide, ut videtur, explicuerunt. Et ſtatim in princi-
pio, quod ad nomen attinet, moneo, executores hos in me-
dio ævo etiam manumiſiores dictos fuiſſe „ quemadmodum
du Freſue in Gloſſario mediæ & infimæ latinitatis art. Manu-
miſſor oſtendit. De Germanicis vocibus Leibnizius in Colle-
&aneis etymologicis Part. 2. pag. 229. hæc ex Wigulei Hundii
Gloſſario manuſcripto excerpſit: SEELI ZDTEL. Hoc
antiquum vocabulum pro Teſtamentariis & Zeſtamenti execu-
toribus invenitur. Hinc explicationem capit voæx Salman pro
executore teſtamenti, id eſt, Saleman , animaæ curator, inbri-
mis ob miſſas & pias cauſas.

SP. CCCLXXIV. DE ENECUTOR. ULT. VOLUNT. 77

—
II.
HrZ Executor teſtamenti pacto eorum, quorum intereſt, recte con-
ðD ituitur.
III.
6. Executor pacto omnium, quorum intereſt, conſtitutus ei, quem
teſtator deſignavit, præfertur.
IV.
Uno tamen diſſentiente, teſtamentarius antefertur.
in leinguu uur communiter executores ultimarum volun.-
te tatum in conventionales, teſtamentarios, legitimos &
. dativos. Non male. Conventionales definiunt, quos te-
,, ſtator mandato aliisve pactis conſtiruit. Vide Lauterbach
d JZJiert. de Executoribus ultimarum voluntatum ecap. 3. M. 3.
8 Et horum quidem executorum pactitiorum, quos ipſe te-
de. ſtator conſtituit, mentio fit in L. 12. §. 17. L. 13. Mandati.
. Sed dantur præter eos & alii, quos ſcilicet poſt mortem te-
nel ſtatoris heredes, legatarii ceterique, quorum intereſt, con-
i. ventione invicem inita, executores teſtamenti faciunt. Li-
i⸗ cebbit hoc eis, ſine dubio, quum paétum hujusmodi nihil,
J. qſpuod cum bonis moribus pugnet, contineat, atque adeo
in merito ſervandum ſit. Sed in eo caſu, quo executor ta-
n is pactitius cum teſtamentario concurrit, non leve dubium
naſcetur, quis ex iis ſit præferendus. Nos pactitium ante-
