erſtrecken, Seldenus de Succeſſionibus in bona defuntciorum cap.
14. worzu ferner koͤmmt, daß die Wittwe in gegenwaͤrtigem Falle

Kinder von ihrem erſtem Manne hat, alſo die Deuteron. XXV,

5. befindliche Exception ihr nicht zu ſtatten kommen kann. Es
gewinnet alſo das Anſehen, ob habe Heinrich Grimm bey ſei⸗
ner vorhabenden Heyrath keine Diſpenſation von dem aller⸗
gnaͤdigſten Landes⸗Herrn zu hoffen. Alldieweil aber vielge⸗
meldetes Leviticorum XVIII. befindliches Verboth nicht, wie

eiliche dafuͤr halten, aus dem natuͤrlichem Geſetze genommen,

ſondern nur willkuͤhrlich iſt, und eben aus der nachgehends

Deuteron. XXV, 5. gemachten Ausnahme erhellet, daß GOtt

obgedachten erſteren Legem nicht pro immutabili geachtet,
ſondern dergleichen Heyrath bey fuͤrkommenden ſonderbaren
Umſtaͤnden verſtattet, ja gebothen, hiernaͤchſt die zu Ende des

dro⸗

48 MEDITAT. AD PANDECT.

drohungen nicht fuͤglich auf alle und jede vorhergehende lege, Eel
ſondern nur hauptſaͤchlich auf die letzten y. zu ziehen ſeynd, in;: aosg
dem ſonſten die Kinder Adams und Evaͤ, welche einander ge⸗ lath
heyrathet, und der Patriarche jacob, der zwey Schweſtern zu⸗ ene

gleich zur Ehe gehabt, darunter begriffen ſeyn muͤſten, weiter Jo⸗
annes bey Beſtrafung des Herodis hauptſaͤchlich darauf, daß
dieſer noch bey Lebzeiten ſeines Bruders deſſelben Weib zur eche
genommen, alſo einen offenbahren Ehebruch begangen, Joſebbus
lib. I8. antiquit. cap. 7. Euſebius lib. I. biſtor. eccleſ. cap. 12.
geſehen zu haben ſcheinet, und denn bey ſolcher Bewandniß die
dem Landes⸗Herrn zuſtehende Macht zu diſpenſiren nicht bloß
auf den Deuteron. XXL, 5. angefuͤhrten Caſum zu reſtringiren,
ſondern auch auf andere mit wichtigen Umſtaͤnden und Bewe⸗ “
gungsgruͤnden verknuͤpfte Caſus zu erſtrecken, mithin dem erleuch
tetem arbitrio des hohen Diſpenſantis lediglich zu uͤberlaſſen iſt,
ob er dieſes, daß die Anverwandte des Verſtorbenen, um der
kleinen Kinder Beſten willen das Guth nicht gerne in frembde
Haͤnde kommen laſſen wollen, mithin dieſe Heyrath gerne ſehen .
daß Heinrich Grimm ein ſtiller und fleißiger Menſch ſey und
das Seinige, ſo er noch zuſammen in dem Guthe ſtehen hat,
ſolchergeſtalt darinnen laſſen, und es dadurch deſto beſſer
conſerviren, und im guten Stande erhalten werde, vor
ſolche wichtige Umſtaͤnde und Be wegungsgruͤnde halten wolle .
welches wir gar wohl vermuthen, uͤbrigens nicht allein be—⸗ 4
wehrte Theologen und Rechts⸗Lehrer mit uns hierunter
einerley Meynung fuͤhren, ſondern auch viel Exempel ſowol
von IIluſtren als Privat-Perſonen, welche dergleichen Heyra⸗ .
then getroffen, vorhanden ſeynd, wovon mehrere Nachricht
bey Brucknero in Deciſionibus juris matrimonialis cap. 5.
und fuͤrnemlich WMimeiero de Conjugiis probibitis Diſert. 6.
zu finden, welcher letztere in §. 84. und 85. ein von unſern
Vorfahren in einem gleichmaͤßigem Caſu beyfaͤllig ertheiltes

Re- 2/

—
leges
d, i
der 00
n
eſtr ſ.
de
n G
Poſeku
epe 1n.
ſddn di
iht bo⸗

ngrreg,

d Wen

6 eph.
löſiͤ,
un Ne
ſtennbde

Sp. CcXCII. DE SPoONSALIBUS INTER CONSANGUINM. 49

Reſponſum anfuͤhret; So kann der allergnaͤdigſte Landes⸗Herr
in gegenwaͤrtigem Caſu wohl diſpenſiren, und die geſuchte Hey⸗
rath zwiſchen Hans Julius Grimms Wittwen und ihres verſtor⸗
benen Mannes Halb-Bruder verſtatten.

COh τ ANRIA.

I, Nuptias cum uxoris defunctæ fratris vidua lex nulla pro-
hibet. Et tamen Conſiſtorium ſupremum Dresdenſe
apud Carpzovium in Jurisprud. eccleſ. Iib. 2. def- I02. n. 16.
perſonas ob inita ſine diſpenſatione hujusmodi ſponſalia
mulctavit, quod profecto pontifex Romanus non feciſ-
ſet. Ergo nonnunquam hujus tyrannidem vincunt
proteſtantes.
2. Inter catholicos ſolus pontifex Romanus in gradibus pro-
hibitis diſpenſat, epiſcopi hac poteſtate non gaudent.
Inter proteſtantes princeps diſpenſat. Nequeunt igi-
tur conſiſtoria, in quibus jura epiſcopalia tantum exer-
centur, diſpenſare, niſi hanc facultatem princeps illis
expreſſe dederit. In Saxonia diſtinguitur inter conſi-
ſtorium & ſenatum eccleſiaſticum, de quo vide ergeri
. Oeconomiam juris pag. 100.
3. Diſpenſatio etiam tacita eſſe poteſt, ut, ſi princeps ſpon-
ſalibus aut nuptiis perſonarum arcta neceſſitudine jun-
Gtarum ſciens interſit. Vide Laymanni Tbheologiam mo-
ralem lib. I. tract. 4. c. 22. n. 7. . .
4. Prohibitiones matrimonii in gradibus lege divina non in-
terdictis, & diſpenſationes illarum ad exburſandum pecu-
cunias inventas fuiſſe, agnoſcit vetus Cloſſator Regulatum
cancellariæ romanæ ad regulam 47. Faciliores vero hic
ſunt pontifices Romani erga exteros, quam Italos. Ilis,
ſi pauperes ſint, ſæpe gratis literas diſpenſationum ia-
dulgent, his fere nunquam, ſed eos, quod in ære non ha-
bent, manu & opera præſtare jubent. Narrat Mabillo-
nius in itinere Italico tom. I. p. 52. ſe prope ſcalam templi
Vaticani homines vidiſſe, qui, quum pecunia non vale-
rent, licentiam matrimonii in gradu prohibito contra-

Zom. E. G hen

50 MEDITAT. AD PANDECT.

hendi opere poœnali redemturi lapidibus conterendis &
ad calcem comminuendis occuparentur.
y. Menagius in tomo 2. Menagianorum pag. 119. Gregorium
Magnum primum omnium pontificum Romanorum in
gradibus prohibitis diſpenſaſſe, ait. Is nempe Guillelmo
Conqueſtori, Matildam Balduini V. Flandriæ comitis fi-
liam, cognatam ſuam ducere permiſit, hoc pacto, u
unusquisque eorum monaſterium conderet.

SPECIMEN CCXCIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. I.

ACTIONE EX SPONS.

Actio ex ſponſalibus deſcendens rectius ex ſponſu, Juam

matrimonialis appellatur.
Rionis ex ſponſu nomen in legibus Romanis, quæ ex-
A ſtant hodie, non reperitur; reperitur vero apud Ser-
vium Sulpitium, cujus hæc in libro de dotibus verba
ſunt a Gellio in Noctibus Atticis lib. 4. cap. 4. excerpta & con-
ſervata: Qui uxorem ducturus erat, ab eo, unde ducenda erat,

Kipulabatur eam in matrimonium ductum iri: qui daturus erat,

itidem ſpondebat. Is contractus ſtipulationum ſponfionumque
dicebatur ſponſalia. Tune, quæ promiſſa erat, ſponſa appellaba-
tur: qui ſpoponderat ducturum, ſponſus. Sed ſi poſt eas ſtipula-

tiones uxor non dabatur, aut non ducebatur: qui ſtipulabatur,

ex ſponſu agebat: judices cognoſcebant. Judex, quam ob rem

data acceptare non eſſet uxor, quærebat. Si nihil juſtæ cauſæ

videhatur, litem peeunia æſtimabat: quantique interfuerat,
eam uxorem accipi aut dari, eum, qui ſpoponderat, aut qui
.

Kipu-

ſali

lin

ni
I
mer
pur
der
ell
lg
g
Dl

pell
at
tiqu
ine
cohl
ltio

i

Ex

Dig

—

encls

gOrlun

Mrum In
Alllelmno
Mmitis .
No

—

TIA

80,

ſim

uns er⸗
dod der

bos Netn

t⸗ Koon.
Aceldteret,

vturu n uh

pkonunge
1 ptellr.
eul Eihhr
ipulinuin
mr5ren

t ulſe⸗

etſeent,
, a hl

r.

4

SP. CCXCIII. DE ACTIONE EXNx SPONSU. F·r.

ſtipulatus erat, condemnabat. Addit Gellius: Hoc jus ſpon-
ſaliorum obſervatum dicit Servius ad id tempus, quo civitas
univerſo Latio lege Julia data eſt; Hæc eadem Neratius ſeribit

in libro, quem de nuptiis compoſuit. Actionis ex ſponſu no-

men incognitum eſt hodie, res ipſa frequentiſſima. Nec
puto me errare, quod nomen iſtud vetus retineo. Deſcen-
dere quippe ex ſponſalibus actionem aliquam extra dubium
eſt. Hæc actio vero in legibus noſtris nomen non accepit.
Igitur Oldendorpius, qui claſſes actionum ſcripſit, & plerique,
qui idem argumentum tractant, auctores actionem hanc
plane prætereunt. Accuratius Bergerus de Uſu actionum PF.
I. §. 7. actionem commemorat, eamque matrimonialem ap-
pellat. Et poterit hæc appellatio retineri. Mihi tamen
actionis ex ſponſu nomen magis placet, primum, quod an-
tiquius eſt, priſcisque jurium conditoribus cognitum, de-
inde, quod aliquando ex ſponſalibus non ad matrimonium
conſummandum, ſed ad intereſſe agatur, atque hoc caſu

ctio inſtituta matrimonialis vix dici commode poſſit.

II.
Aliquando ex ponſalibus non ad conſummationem matrimonii,
ſed ad intereſe agitur.
III.
Ex maris etiam tractatibus ſponſalitüs ad intereſſe agi boteſt.
IV.

Diſpolutis propter unius partis dolum vel, culpam ſponſalibui,
bujus pater ratione bonorum in pactis dotalibus pro-
miſſorum ad intereſſe poteſt conveniri.

quidem ex ſponfalibus regulariter ad conſummationem
matrimonii agendum eſt. Igitur non errat Bergerus,
G 2 qui

S2 MEDITAT. AD PANDECT.

qui loco in meditat. I. memorato actionem, quæ ex ſtatu
ſponſalitio oriatur, matrimonialem ab eo, quod plerumque
fit, appellat. Sed quod ille in actione marrimoniali hanc ſal-
tem formulam præſcribit, ut reus matrimonium promiſſum con-
ſummare cogatur, daß Beklagte die verſprochene Ehe durch
prieſterliche Copulation mit Klaͤgerin zu vollziehen ſchuld ig;
hoc ego inſufficiens credo. Incidunt nempe multa, quæ
impediunt, ne is, cui matrimonium promiſſum eſt, ejus
conſummationem petere aut poſſit aut velit. Sæpe ea per-
ſona, contra quam ex ſponſalibus agitur, ſe ipſam ad hoc
inhabilem reddidit, ut puta, jam ante cum alio ſponſalia fe-
cit, ut poſteriora nunc implere haud queat, vel poſt ſponſa-
lia inita cum alio concubuit, aut nuptias ſolemnes celebra-
Vit, ut altera perſona talem conjugem habere nolit. Non-
nunquam is, contra quem agendum eſt, mendaciis & frau-
dibus alterum ad ſponſalia illexit & induxit, & mavult de-
ceptus a pacto hoc recedere, ſed tamen ab impoſtore iſto
offenſus pro damno & injuria ſibi ſatisfieri deſiderat. Ali-
quando etiam aufugit, bonis ſuis relictis, ſponſus vel ſpon-
ſa, nec ſpes reditus ſupereſt. Omnibus hiſce caſibus æquum

juſtumque eſt, parti læſæ actionem ex ſponſalibus dari ad-

læſionem ſarciendam nec alterum fraudem ſuam impune fer-
re. Tunc vero actio, quæ inſtituitur, matrimonialis dici ne-
quit, ſed cum Servio & Gellio ex ſponſu appellanda, & tota
arbitraria eft. Quin imo Brucknerus in Deciſionibus juris ma-
zrimonialis cap. I. §. I5. actionem hanc etiam ex nudis tracta-
tibus ſponſalitiis derivat, teſtaturque ſe meminiſſe, aliquoties
eam partem, quæ alteri diu ſpem ſponſalium aut nuptiarum
contrahendarum fecit, & poſtea absque cauſa ſufficienie non
implevit, parti alteri ad præœæftandum intereſfe condemnatam
fuiſſe. Ipſe memini, actionem hanc ex ſponſu ad interefle a

femina inſtitutam fuiſſe. Sponſus & male eam tractaverat,

&

ſpor

—
eN ſn
Fumqre
nc ſi.
um do,.
hedurch
chelet
ta, e
ſt, e
ei er
n ad ho
nſaliakt⸗
Kſhonke
8 celebrt
it. Mor.
hrr
nvulr.
ſtore in
. Al.
Velſpo.
us Elun
Gn
npuneft⸗
loccine⸗
1, Kon
jun m.
is tracr.
Aigvotts
nuptimmn
cienie on
demnatam
etelle
AAmwerit,

SP. CCXCIII. DE ACTIONE EXx SPONSU. „3

& poſtea prorſus aufugerat. Ipſa igitur, ut libera declara-
retur, defiderarat obtinueratque. Deinde vero contra pa-
trem ſponſi ad intereſſe agebat, atque ab hoc ſibi ex bonis,
quæ ille in pactis dotalibus filio ſponſæque ejus promiſerat,
ſatisfieri petebat. Multa quidem pater obtendebat, inprimis,
ſponſalia nondum perfecta, ſed magis tractatus fuiſſe. Con-
demnavimus eum tamen menſe Julio anni choloccxvII. Daß die
unternommene Appellation in Mangel erheblicher Eravaminum
unzulaͤßig, auch die angeſtellte Wiederklage nicht ſtatt habe. Die
Haupt⸗Sache betreffende, ſo iſt Beklagter Joachim von den ſeinem
Sohne zur Mitgift verſprochenen Geldern uͤber die fol. 10. b. ange⸗
gebene 43. Thlr. 26. Gr. annoch 10. Thlr. der Klaͤgerin zu bezahlen
und alle durch dieſen Proceſs verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchul⸗
dig. V. R. W. Rat. dec. Wir ſchreiten zur Haupt⸗Klage, wo⸗
rinnen Klaͤgerin Satisfaction wegen der ihr von Johann Conraden
verſprochenen, und durch deſſen Verlaſſung ruͤckgaͤngig geworde⸗
nen Ehe verlanget. Ob nun wohl Beklagte dagegen vorſchuͤtzen,
es ſey 1) kein rechtes Ehe⸗Verſprechen, ſondern nur tractatus
ſponſalitii, vorgegangen, 2) habe es an ſeinem des Vaters
Conſenſu ermangelt, 3) haͤtte Beklagte ihrem Braͤutigam ein
groſſes Vermoͤgen und viel unbewegliche Guͤther mitzubringen ver⸗
ſprochen, dieſes Verſprechen aber nicht halten koͤnnen, und 4) ſey
der Sohn durch den Proceſs im Conſiſtorio uͤbereilet, und das
Urthel daſelbſt ohne vorgaͤngige gebuͤhrende Citation abgeſprochen
worden, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob waͤren Be⸗
klagte von der angeſtellten Intereſſen -und Injurien - Klage zu
entbinden. Dennoch aber und dieweil 1) aus dem fol b. be⸗
findlichem Protocollo und fol. 44. beygelegtem Schreiben
des Sohnes Geſtaͤndniß und Richtigkeit des Ehe⸗Verloͤbniſſes
zu erſehen iſt, 2) der Vater in dem Protocoll fol. 8. die Spon-
ſalia gleicher Geſtalt einraͤumet, 3) das Confiſtorial-Urthel
præſumtionem integritatis vor ſich hat, auch bereits in
G2 HẽM Kraft

4 5 MEDITAT. AD PANDECT.

Kraft Rechtens ergangen, und von Beklagten nun weiter nicht

gefochten werden kann, endlich bewehrte Rechts⸗Lehrer dafuͤr
halten, es koͤnne derjenige, welcher vor dem andern Theile auch
durch bloſſe Tractaten und gemachte Hoffnung zur Ehe lange
aufgezogen wuͤrde, dieſen ad intereſſe belangen; So iſt Be⸗
klagter allerdinges ſchuldig, ſtatt ſeines entwichenen Sohnes
der Klaͤgerin die fol. 10. angegebene, ingleichen die durch dieſen

Proceſs verurſachte Unkoſten zu erſtatten, anbey, weil ſie

gleichwol bald eine anderweite Gelegenheit zu heyrathen gefunden,
demnach durch die Deſertion des erſteren Braͤutigams ſo gar
groſſen Nachtheil nicht gelitten, pro injuria nur 10. Thlr. von
den ſeinem Sohne zur Mitgabe und Erkaufung des Hauſes
verſprochenen Geldern zu bezahlen. Uebrigens haben Beklagte
zwar Reconvention aiigenellet, und Klaͤgerin, ob ſey durch
ihre Schuld das vorgehabte Verloͤbniß zuruͤck gegangen, und
die Deſertions-Klage im Conſiſtorio zu der Zeit, da ſie ſchon
mit einem anderen verlobet geweſen, angeſtellet worden, be⸗
ſchuldiget, auch dieſerhalben Satisfaction prætendiret. Nach⸗
dem aber das erſtere in vorhergehenden ſattſam widerleget,
und das andere von Klaͤgerin abgeleugnet wird, auch aus der
von vielbeſagter Klaͤgerin im Conſiſtorio uͤbergebenen, und
dieſen Actis in Abſchrift beygelegten Klage erhellet, daß ſie
hauptſaͤchlich die Vollziehung des Ehe⸗Vierſprechens und even-
tualiter nur die Abſolution ex capite deſertionis geſuchet,
alſo, daß ſie zu ſolcher Zeit ſchon mit einem andern verlobet
geweſen, nicht zu vermuthen iſt, zugeſchweigen, daß das ver⸗
aͤchtliche Tractament des Braͤutigams der Klaͤgerin genugſame
Urſache, auch die Abſolution von dem Ehe⸗-Verloͤbniſſe zu
verlangen, gegeben hat; So haben wir Klaͤgerin von dieſer
Widerklage entbunden.

P. Spon-

tes
nu
004
to
Chlr
tus
vrge
nis
mer
ma
tem
cht
hal
ſol

ſ
lintu
vas
voe⸗
Aen
i
Nri
lehi
1on
dis
con

—

ir ſſche

t defqrt

earch

eonge

Be
Ss
chin
welſ
efunden
6 ſo go
hlr won
Honſe
Bklge
ſen durt
en, und
ſt ſcen
rden,K
t. N⸗
wdalgt
N
h,
daf
d even.
Nſoct/
ke
s te
nugſcre
Uriſt
Hon

N

SbP. CCXCIII. DE ACTIONE EN SPONSU. 5 5

Sponſus ad conſummandum matrimonium conventus, ut dos
promiſſa ſibi prius exſolvatur, poſtulare nequit.

(o entus a ſponſa ſponſus actione ex ſponſu ad matri-
monium conſummandum reſpondebat, ſponſæ paren-
tes ſibi quinquaginta in dotem promiſiſſe, nolleque ſe prius
nuptias facere, quam quinquaginta hæc exſolverentur. Sed
condemnarat eum judex hac formula: Daß Beklagter die Ehe
zu vollziehen ſchuldig, es iſt ihm aber die Schwieger⸗Eltern der 50.
Thlr. halben zu belangen unbenommen. V. R. W. Condemna-
tus ſupplicat, inprimis exſolutionem promiſſæ dotis denuo
urget, præterea vero ſponſæ exceptionem furti & fornicatio-
nis cum aliis generaliter objicit. At JCti Vitembergenſes
menſe Decembri anni coloaâνπ priorem ſententiam confir-
marunt, addito Airem, quod ad duas poſteriores exceptiones,
temperamento: Daß es, der eingewandten Supplication unge⸗
achtet, bey dem am 9. Febr. 1708. ertheiltem Beſcheide billig ver⸗

bleibet, es koͤnte und wolte denn Beklagter des beſchuldigten Dieb⸗

ſtahls und Hurerey halber die Perſonen und Umſtaͤnde binnen
Saͤchß. Friſt beſſer und deutlicher, als geſchehen, angeben. Auf
ſolchen Fall iſt Klaͤgerin, ihres Vorwendens ungeachtet, ſich darauf
einzulaſſen und zu antworten ſchuldig, ferner darauf zu beſchehen,
was recht iſt. V. R. W. Et recte, ut puto. Equidem reus pro-
vocabat maxime ad c. 3. X. de Conditionibus adpoſitis, in quo
Alexander III. pontifex: Si, inquit, aliquis Jub bujusmodi ver-
bis juramentum alicui mulieri præſtitit: Ego te in uxorem
accipiam, ſi tantum mihi donaveris; reus perjurii non ba-
bebitur, ſi eam nolentem ſibi ſolvere, quod ſibi dari petiit,
non acceperit in uxorem. Verum enim vero boc capß. in ver-
bis ejus ultimis & clarius adhuc in c. 5. ſequente limitatur, niſi

conſenſus de præſente intercedat. Quod ſic intelligo:
con-

76 MEDITAT. AD PANDECT.

conſummationem matrimonii tunc ſub prætextu dotis non-
dum ſolutæ aut aliis promiſſionis haud impletæ digerri non
poſſe, quum ſponſalia ſimpliciter inita, & dotis promiſſio vel
aliud quidpiam adjectum quidem, non tamen tanquam condi-
tio, fuit. Sic enim ſponſalibus ante omnia ſatisfaciendum, at-
que poſtea ad implenda pacta agendum eſt. Jura enim noſtra
pPatrem ad dotis promiſſæ præſtationem non ante nuptias, ſed
demum poſt celebrationem earum obligant L. 31. §. 2. C. de
Jure dotium. Nec, quod pactis adjicitur, promiſſum condi-
tione explicandum eſt, niſi, hanc fuiſſe paciſcentium mentem,
elare conſtet, L. 48. de Verborum obligat.

VI.
Pœna nec ſponſalibus adjiici, nec ſi adjecta Rt, peti poreſt.

Xſtant apud Ludolphum de Jure feminarum ilſrriun

Ject. I. §. 2. lit. f. exempla plurima ſponſalium ad jectione
Peœnæ conventionalis firmatarum. uæritur ergo, an ex
hac conventione actio contra illum, qui fidem datam fran-
git, detur. Jura romana damnant hujusmodi paétum clare

& cum bonis moribus pugnare dicunt in L. 134. pr. de Verb.

ebligat & L. alt. in fine C. de Sponſalibus, verbis: extra de-
Enitionem autem bujus legis, ſi cautio pœnam ſtipulationis
continens fuerit interpoſita, ex utraque parte nullas vires ha-
bebit: quum in contrabendis nuptüüs libera poteſtas eſſe debeat.
Quæ verba aut non animadvertit, aut animadvertere noluit
Beæhbmerus in Jure eceleſiaſtico proteſtantium lib. 4. tit. I. §. 150.
qui in hac lege a vetere jure, quo pœnæ conventionales in

ſponſalibus repudiabantur, ſimpliciter receſſum putat. Sed,
ut vides, receſſum non eſt, ſaltem permiſſum, reſtitutio-

nem arrhæ datæ in quadruplo ſtipulari. Poſtea quidem Leo

Imp. in Novella 18. conventiones pœnales probavit & actio-

Rem ex eis conceſſit. Sed iterum Gregorius IX. pontifex

I.

in .2
lation
guun

cauſa
cauſ⸗
non
vel
de
”

mo
o
Fat
Cun
Opin
tlone
cere

8 NOd..

ri non
lo vel
(onN-
um at⸗
n noſtta
tiis ſel
2. C.
cond.
lentenn,

oteß.
Griun
ectione
ex
d kean⸗
dare

Ne Vah.

tre d.
Notiocu

irer ha⸗
, Ueheit.
re noluit
I. 1ſo⸗
önales in
tar dech
eſirutio⸗
gen Len

& Rio .

ponlfet
in

SP. CCXCIII. DE ACTIONE EN SPONSU. 57

in c. 29. X. de Sponſalibus jus vetus Romanum reduxit & ſtipu-
lationem pœnæ ſponſalibus adjectam improbavit. Diſtin-

guunt multi interpretes inter eos, qui temere ac ſine juſta

cauſa ſponſalia ſua rumpunt, & hos, qui juſtam recedendi
cauſam habent, ita, ut prohibitionem legum ad illos ſaltem,
non ad hos pertinere putant. Verum, qui leges memoratas
vel obiter inſpicit, facile videt, conditores earum pactum
Ppœnale in ſponſalibus plane damnare plenamque ſponſalibus
& matrimoniis libertatem tribuere voluiſſe, quemadmodum
& Lynckerus in Analectis ad Deſel. Erot. jur. can. Iib. 4. tit. I.
qu. 5. Verbis: cogitur Præciſe agnoſcit. Itaque ſtipulatio iſtius-
modi pœnalis adhuc hodie etiam inter principes Germanos,
quorum pacta ex juribus communibus judicantur, nullæ ſunt.
Fateor tamen, me nullam harum pœnarum conventionalium
cum bonis moribus pugnam animadvertere. Sed hæc tamen
opinio mea, cui alii contradicunt, non efficit, ut prohibi-
tionem ipſam, etſi rationem ejus non agnoſcam, nullam di-
cere ſuſtineam.
VII.
Ex ſponſalibus ſub conditione poteſtativa initis contra moroſum
etiam ante exiſtentiam conditionis agi poteſt.
ajus puellæ matrimonium promittit, quum primum di-
C gnitatem doctoris ſit adepturus, ſo bald er wuͤrde promo-

viret haben. Deinde vero moras nectit, urgentique puellæ re-

ſpondet, conditionem nondum impletam eſſe. Sed, lite in

judicium deducta, Cajus ſimpliciter damnatus fuit, daß er,
ſeines Vorwendens ungeachtet, ſein Ehe⸗Verloͤbniß durch prie⸗

ſterliche Copulation vollziehen zu laſſen ſchuldig. Et recte qui-
dem. Nam, qui facere poteſt, uti poſſit conditioni parere,
jam poſſe videtur, L. 174. pr. de K. J. & is, qui ſub condi-
tione promiſit, curare etiam debet, ut conditio juſto tem-
pore exiſtat; L. 85. §. 7. L. 137. §. 2. de Verb. obligat.
Tom. PV. H VIII.

MEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Actio ex ſponſu ante biennium inſtitui nequit.
E' obligationibus pure initis confeſtim ad implementum
agi poteſt, §. 2. I. de Verb. obl. L. 24. de Operis libert.
At, ut ſponſalia pure celebrata quis compleat, ante bien-
nium cogi poſſe non videtur, L. 17. D. & L. 2. C. de sponſa-
libus. .

IX.

Judex, etſi in libello conſummatio matrimonii petita, poteſt ta-

men in ſententia a libello recedere, atque reum in
pecuniam condemnare.

Di ſupra in meditat. 2. aliquando ex ſponſalibus non ad

conſummationem matrimonii, ſed ad intereſſe agi. At

enim vero tanta in hac adtione ex ſponſu eſt judicis poteſtas,
ut, quamvis in libello conſummatio matrimonii petita ſit, ta-
men a libello recedere & reum reamve plane in aliud, nempe
in certam pecuniæ ſummam, damnare queat. Fac enim, juve-
nem cum puella ſponſalia, præſentibus aliquot teſtibus feciſſe,
chirographum etiam ei, ſed verbis ambiguis, & quæ fraudem
& vexandi animum ſatis ſapiant, conceptum dediſſe, deinde
ex iſto chirographo ad conſummationem matrimonii conven-
tum negare, in eo promiſſionem matrimonii contineri, Ppræ-

terea exceptionem deficientis parentum conſenſus opponere,

atque etiam ſchedam patris ſui, qua ille deſponſationi huic
contradicat, proferre. Condemnari tunc reus ſecundum Peti-
ta actricis nequit. At enim vero, quum actrix ex inani matri-
monii ſpe ſibi facta contumeliam patiatur, reus vero, dum
hac ſpe illam lactavit, impedimentum tamen promiſſioni
ſuæ obſtans ignorare non potuit, miſeramque ſciens ac
prudens ludificatus eſt, offieio judicis continebitur, ut il-
luſorem hunc acrici in aliquam pecuniæ ſummam conde-
5 mnet.

—
innet
judic⸗
.. 6.
ium
bruan,
glage
ſchuld
gegeb
ſits
Nit.
ſecc
tige
e

mentunn
ſi libene
dte bien.
gonr.

Hoteſ

ii

E NN
1gi N
Poteſte,
aſt, .
nempe
n, e⸗
s fecile
e fraucen
e, Ceince
coner⸗
ri, præ.

pponere

joni huie
lum pei⸗
mi mart.
10, Eun
Omikicni
ſclens

Ir, t l.

n cone

Mel

Sp. CCXCIII. DE ACTIONE EXx SPONSI. 59

mnet. Sed, ais, non poteſt judex quid ultra libellum ad-

judicare. Poteſt utique, ſi juſtitia & æquitas hoc poſcat,

e. 6. X. de Judiciis, L. un C. Ut quæ deſunt advocatis par-
tium judex ſuphleat. Et ſic ICti Helmſtadienſes menſe Fe-
bruario anni cio 10o CccxxXVI. judicarunt: Wuͤrde Beklagter der
Klaͤgerin uͤberhaupt funfzig Thlr. erlegen, immaſſen er zu thun
ſchuldig, ſo wird er von angeſtellter Klage entbunden, und das
gegebene Verboth wieder aufgehoben, auch werden die beyder⸗
ſeits verurſachte Unkoſten gegen einander compenſiret. V. R. W.
Rat. dec. Klaͤgerin hat den Beklagten aus einem Ehe⸗Ver⸗
ſprechen auf Vollziehung deſſelben verklaget, und will die Guͤl⸗
tigkeit dieſes Ehe⸗Verſprechens daher behaupten, daß Beklag⸗
ter zur Zeit deſſelben nicht mehr in ſeiner Eltern Brodt und Ge⸗
walt geſtanden, alſo deren Einwilligung zu ſuchen nicht noͤthig
gehabt, hiernaͤchſt Intervenient keine rechtmaͤſſige Urſach ſei⸗
nen Conſens zu verſagen anfuͤhren koͤnne. Alldieweil aber das
Ehe⸗Verloͤbniß ſelber ziemlich zweifelhaft iſt, und aus dem zum
Grunde der Klage geſeztem Zeddel, welcher faſt gar keinen Ver⸗
ſtand und Connexion hat, nicht erhellet, vielmehr aus ſelbi⸗
gem zu ſchlieſſen iſt, es ſey der ganze Handel nicht ſo wol ex
animo ſerio & deliberato gefloſſen, als vielmehr in bloſſem
Scherze beſtanden, naͤchſtdem Klaͤgerin nicht beygebracht, daß
Beklagter zur Zeit des Verloͤbniſſes emancipiret geweſen, In-
tervenienr hingegen nebſt Beklagtem ſolches leugnet, zudem
dieſer Umſtand wenig zur Sache thut, nachdem die Nothwen⸗
digkeit der Eltern Conſens bey der Kinder⸗Heyrath zu ſuchen
nicht ſo wol aus der vaͤterlichen Gewalt, als vielmehr ex reve-
rentia omnibus parentibus debita flieſſet, endlich Interve-
nient eben dadurch, daß ſich die Partheyen anfangs ohne ſeine
Bewilligung verlobet haben ſollen, genugſame Urſach zu diſſen-
tiren uͤberk-ͤnmmt; So haben wir Beklagten von angeſtellter

Klage entbunden, jedoch denſelben, weil er der Klaͤgerin durch
H 2 Aus⸗

60 L MEDITAT. AD PANDECT.

Ausſtellung einer ſolchen Schrift vergebene Hofnung gemacht,

auch, wie alle Umſtaͤnde ergeben, ſelbige niemalen bona fide

zu ehelichen, ſondern nur veraͤchtlich zu tractiren und aufzuzie⸗
hen intendiret haͤt, maſſen er denn auch ohnedem die im Wege
ſtehende Hinderniſſe beſſer, als eine ſchwache Weibes⸗Perſon,
wiſſen ſollen, uͤberhaupt zu Erlegung 50 Thlr. verdammet.

X

SPECIMEN CCXCIV. 2
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
. AD'LIB. XXIII. 177 I.

CONCGUBITU DESPONSA

TORUM.
5* 7 I. .
Concubitu ſponſalia clandeſtina confrmari, univerſaliter fere
reeptum eſt.
In aliquibus tamen locis penæ ſimul in ea ſunt ſtatuta, ut in
Gallia pena raptus, in Saxonia exberedatio.

ipſum jus naturæ vetat, atque, per ea reverentiam
parentibus debitam violari, ſtatuit. Sed tamen jus
naturæ pœnam externam nullam infligit vielatoribus his,

Qran clam & ſine parentum conſenſu contrahi,

quin ne quidem iſtiusmodi ſponſalia clandeſtina nulla de-

clarat, ut ſolide oſtendit Grotius de jure belli ac pacis lib.

2. cap. y. §. 10. Igitur legumlatores humani ſuo officio

hoc relictum ſcire debebant, ut legem naturæ ſanctione pœ-

nali

R

We

zert
wil
gbe

deh

zun
in

gebe
Im
los,

/ . . .

Sp. CCXCIV. DE CONCUBITU DESPONSAT. &r

—
ncn pnali firmarent. Fecerunt id Romani, atque nuptias ſine patris
. conſenſu contracdtas nullas, & liberos ex iis natos illegitimos
ufa eſſie juſſerunt, L. II. dJe Statu bominum, pr. & §. 12. I. de Nu-
. Vg ptiis, in eo tamen a jure naturæ receſſerunt, quod neceſſi-
Meen tatem adhibendi conſenſum ad ſolam patriam poteſtatem al-
munt ligaverunt, patrisque poſt emancipationem, matris & ce-
— terorum adſcendentium voluntatem impune negligi per-

miſerunt. Sed de Romano jure, cujus in cauſis matrimo
nialibus exigua hodie ſupereſt auctoritas, nunc diſputare vix
AS operæ pretium videtur. Juris canonici conditores ſacerdotes
fuerunt maximam partem, itaque de jure patrio, quod ipſi
adquirere non poterant, parum ſoliciti ſponſalia & matrimo-
nia, etſi ad ea parentum conſenſus non acceſſiſſet, rata eſſe
9 X voluerunt; id quod jam ſupra in Specimine CCXCI. de Con-
ſenſu parentum, curatorum & principum in Sponſalibus, me-
dit. 2. oſtendi. Jus canonicum ſequi neceſſum habue-
runt principes Chriſtiani ante Lutheri tempora, atque etiam
Poſt illa omnes, quotquot pontificem Romanum non deſe-
ſer fen ruerunt. Ipſe Carolus V. Imp. in der Erklaͤrung wegen der
Religion auf dem Reichs⸗Tatz zu Augſpurg Anno 1548.
eroͤffnet tit. 21. §. 8. 92. damnat eorum opinionem, die
wollen, daß die Ehe oder verſgrochene Heyrathb wiederum
ertrennt werden und nicht gelten ſollen, wo der Eltern Be⸗
willigung nicht darbey geweſen iſt, addit ſaltem in 5. 10. Ob
aber die E tern in dieſem Falle Macht haben ſollen, den Un⸗
gehorſam ihrer Kinder mit Vorhaltung der Erbſchaft/oder
zum wenigſten mit Rinnerung des eyraths⸗Guts, und
in andere Wen zu ſtrafen, mag hierinnen die ordentliche
Obr gkeit, ſo viel ſich gebuͤhre, Maaß und Ordnung
geben. Hoc ſolum nempe Ppoſſunt principes catholici,
maxime, poſtquam in concilio Tridentine anathema in il-
los, qui matrimonia ſine parentum conſenſu contracta
H 3 con-

62 MEDITAT. AD PANDECT.

convellerent, pronunciatum eſt. Ipſa ſcilicet clandeſtina ma-

trimonia rata habere, prolemque ex iis natum pro legitima

agnoſcere & ad ſuceeſſionem hereditariam admittere, cogun-

tur, pœnas vero in liberos parentum contemtores ſtatuere

queunt. Et uſi ſunt hac poteſtate plurimi, variisque pœnis

improbitatem iſtiusmodi coercuerunt. Omnium rigidiſſimi

fuiſie videntur Galli, dum pœnam raptus in eos, qui liberos

alienos ad ſponſalia clandeſtina inducerent, ſtatuerunt, &,

crimen hoc raptum in parentes appellaverunt. Probat hunc
Gallici juris rigorem, ſimul tamen judicum in ejus exſe-
quutione lenitatem improbat Szephanus Paſchaſius ſeu Paſ-
quierius, advocatus Pariſienſis doctiſſimus, tom. I. de ſes lettres
pag. III. his verbis: Mos anceſtres, eognoiſſans combien c'eſtoit
choſe de mauvais exemple, qu'un enfant au deſſous de vingt-cinq
ans fuſt eſtimé maris par les paroles de preſent au prejudice de
l authorite paternelle, introduiſirent en l' action de Kapt (que

nous appellons vulgairement Raptum in parentes) qui eſt in-

cognuë à toutes autres nations. Par laquelle on permettoit aux
peres & meères, voire aux tuteurs d'accuſer devant le Juge Royal
celuy ou celle, qui par telle affeterie de paroles auroit attivè &α
ſubornè à un mariage l'un ge leurs enfans: & eſt ceſte pourſuite
de telle puiſſunce & effect, que, pendant le cours Ticelle, elle ſuſ-
pend & arreſte toutes les procedures, que l'on pourroit faire par
Jevant un oficial & juge d' Egliſe pour la validitè du mariage.
Mais quel fruit avez-vous jamais rapporté de ceſte accuſation?
Won autre, ſi von que comme vrays Frangçois nous Jſommes du
commencement plus forts que les hommes, mais en fin plus foi-

bles que femmes. Cbacun ſur la premiere pointe de ceſte pour-

ſuite ſe remue chaudement, les juges meſmes ſemblent inſinement

favoriſez ceux qui en font plainte. Mais au partir de là vous
ne veites jamais que l'on en ait fait une punition exemplaire,
& que pour fin de compte celuy - Id qui a commis le rapt ne
demeure

—
lemet
heme
Den

N

lm

ſ1
ſtürt
de
dun
con
lube
Iat.
rolu

lo

ce⸗
z4
P i
ſne
vli⸗
Uhri
bal
dec 1
tlum
Nere
dot⸗
lerri
ſon
cliri
nede
Drnn
ur,

Sp. CCXCIV. DE CONCUBFTU DESPONSAT. 63

—
Kinant demeure victorieux, & de la juſtice, & de la famille aftigée;
legtin demeurant avec le temps en pleine poſſeſſton de celle qu'il a ravie.
,co De ma part j' éſtime, ou que de tout il ne falloit introduire entre
ſtetuere nous ceſte aceuſation, ou qu'il eſtoit de beſoin de la terminer par
epeu la mort de celuy qui avoit forſait; à fin qu'en la diſſolution de
egln Ja vie, ſe trouvaſt auſſi la ſin & diſſolution de ſon mariage. Ex-
lnilbem ſtitit adhuc poſt Paſchaſii tempora illuſtre hujus accuſationis
runt de raptu exemplum. Frater nempe Ludovici XIII. Gaſton,
Dat hn dux Aurelianenſium, a fratre diſſidens ad ducem Lotharingiæ
jas e confugerat, hujusque ſororem, rege, &, quod plus ponderis
ſen habebat, Richelio vehementer indignantibus, uxorem duxe-

rat. Horum igitur juſſu conciliatores harum nuptiarum, Ca-

eſerlennl
rolus & Nicolaus Franciſcus, Lotharingiæ duces, & Henrica

ier it
Pigti illorum ſoror, de raptu in ſummo Parifienſium ſenatu publi- .
uel ce accuſati & die 5. Septembris anni 1634. atroci ſententia
lur(n condemnati fuerunt. Proceſſum integrum deſcribit le Naſſor
1i . lib. 36. hiſtoriæ Ludovici XIII. pag. I16. J4. Ex quo exem-
mit a Plo id ſimul patet, raptus crimen apud Gallos committi
ige Nor ſine omni deductione in alium locum, atque adeo errare
nfii, Baylium, qui in Dictionario ort. Pienne lit. H. tantam po-
pouin pularium ſuorum crudelitatem eſſe, ſibi perſuadere nequit,

, 4 Paſchaſium erraſſe atque requiſitum hoc omiſiſſe putat.
1 e, Sed ſatis de Gallia. In Germania principes catholici pa-

3
t trum Tridentinorum placita ſervant, atque ſponſalia ſine
rlſcninä/ parentum conſenſu contracta valere & benedictione ſacer-
ſommer dotali confirmari ſinunt. Idem in Plerisque Proteſtantium
1 P f terris fit, ſi pauciſſimas excipias, in quibus lege peculiari

gfe her ſponſalia clandeſtina, etſi concubitus acceſſerit, nulla de-
clarantur. Factum hoc laudabiliter in Clivia, Marca, Hen-

itften .
e i neberga, teſte Sechiltero Exerc. ad z. 3. §. 12. In ducatu
eumhlin Brunſuicenſi ſponſalia clandeſtina per concubitum ſuſtinen-
l nhen tur, ſicut ex Ordinat. eccleſ. p. 106. conſtat. Idem in ele-
Rtora-

Nneut:

64 MEDTTAT. AD PANDECT.

Goratu Saxoniæ ſancitum, atque ſaltem parentibus, exhe-
redare liberos clam ſeſe deſponſantes, permiſſum. Vanum
hoe ſolatium inanemque pœnam calamitatem parentum au-
gere magis, nec liberos a ſponſalibus clandeſtinis ſatis ab-
ſterrere, ſpecioſe oſtendunt Paſquierius pag. I14. & Baylius
dicto loco. Præſtaret igitur, nullitatis pœnam publica lege
in ſponſalia clandeſtina ſtatui, atque liberis occaſionem, cri-
men crimine defendi atque auctoritatem parentum concu-
bitu eludendi, adimi.
4

III.

Sponſa ex elandeſtinis ſponſalibus concubitu firmatis non obliga-
tur, ſed recedere tamen poteſt.

. IV. 4
Et tune ſponſus ad alendum quidem infantem, non vero ad do-
tandam ſtupratam obligatur.
5„ Vv.

a ſponſalibus publicis coneubitu fFirmatis recedere
nequit.

Syponſa

J illa, quæ ſponſalia clandeſtina propter accedentem

concubitum ſuſtinent & benedictione ſacerdotali firmari
jubent, ex omnium confeſſione introducta ſunt in favorem

vitiateæ, quæ ſpe matrimonii promiſſi ad concubitum ille-

