Et inprimis imponitur heredis he-
redi. — 720
Interdum is, qui ipſe hereditatem
adiit, ſaltem de credulitate ju-

rat. 721
Hanc poſcens interdum a juramento
calumniæ immunis eſt. 722
Contra debitores defuncti ſine chiro-
graphis non valet. 723
Spes.
Futuræ hereditatis legari nequit. 867
Sponſalia.

Sine conſenſu parentum inita de
jure Canon. & Nat, ſubſiſtunt.

27
Legibus tamen multorum locorum
irrita declarantur. 26

Ex ſponſalibus ſub conditione ini-
tis contra moroſum etiam an-
te conditionis eventum agi pot-=
elt. 57
Clandeſtina, ſi iis accedat concu-
bitus, fere ubique rata haben-

tur. 61
Ab iis etſi coneubitu firmatis ſpon-
ſa recedere poteſt. 64

Et tunc ſponſus alere quidem in-
fantem debet, ad dotandam
ſtupratam conveniri non pot-
eſt. . 65
Concubitu firmata, non ita facile
ut ſimpliciter inita difiolvuntur.

67

Bbb bbb bb2 Prio-

INDEX RERV M.

Priora poſterioribus præferuntur,
etſi his benedictio ſacerdotalis
acceſferit. 110

Qued tamen tunc ſaltem obtinet, ſi
concubitus prioribus accefferit.
ibid.
Diſſolutio ſponſaliorum ex qualibet
graviori quamvis lege non ex-
preſſa caufſa, dummodo vera
eſt, admittenda. 71

Diſſolutio arte & calliditate circum-
vento, re adhuc integra, facile
permittitur, 74

Sponſalitia Largitas v. Arrha.
Actio ex Sponſu.

Actio ex ſponſalibus deſeendens re-
ctius ex ſponſu quam matrimo-

nialis vocatur. 51
Ubi ejus nomen reperiatur. 50
Ad quid detur. 52. 53.

Ante biennium inſtitui nequit 58

Etſi ad conſummationem matrimo-
niüſ inſtituta ſit, judex tamen a
libello recedere atque reum in
pecuniam condemnare poteſt.
ibid.

Nipendium.

Ex doctrina de annuis legatis lites
circa hoc occurrentes deciden-
dæ. 898
Mortuo ſtipendiario penſiones præ-
teritæ ad heredem defuncti per-
tinent. ibid.

Stipendia favorem alimentorum Ha-
bent. 92
Nec unanimi coheredum eonſenſu
tolli poſſunt. ibid.

Stuprator.

Stupratam dotare tenetrr. 188

Pluribus exiſtentibus nullus ad par-
tum alendum obligatur. 394

Subſeriptio.

Teſtamentum ab alio ſeriptum, a te-
ſtatore autem ſine perlectione
ſubſeriptum, valet. 614

Teſtatoris privatim, non in præſen-

tia teſtium facta, non valet.

614
Niſi indubie de teſtatoris voluntate
conſtet. ibid,
Suhbſtitutio.
Quænam præſumatur. 689
Aliquando liberi heredum tacite ſub-
ſtituti cenſentur. 697

Liberis impuberibus facta ſic expli-
cenda, ne ultra pubertatem ex-
tendatur. 699
Subſtitutrus poſthumo hereditatem
capit, etſi poſthumus non na-
ſcatur. 701
Quænam regulæ in ſubſtitutione ob-
ſervandæz, 704

Subverſio Taſtamenti v. Z.
Succeſſio.

Succedere uxor non ſimul poteſt ex
pacto & ex teſtamento præde-
tuncti, ſi hæc ſibi contradicant.

, 241
Hujus ftundamentum eſt voluntas de-
functi. 584

Jus N. magis favet ſucceſſioni teſta-
mentariæ quam legitimæ. ibid.

Ju-

In At.
tlection

4

Prelen
1 vile
olunne
ibic⸗

699
te ſn.

ie en.
Ke .
60
elliatenn
non .
70
tone dd
1

V. 1.

hotel e
o Mte
tadicnn.
441
antarde⸗
ni Eke.
2, ihe.

1

INDEX RE RV M.

Jura civilia nonnunquam legitimam
præferunt. 584

Nepos avo ſuccedere & patris here-
ditatem repudiare poteſt. I105

Niſi pater avitam jam adierit, ibid.

De Succeffione conjugum v. Con-
Jux.
Ab inteſtato, in immobilibus fit
ſecundum jura rei ſit?. 1097

In mobilibus ſecundum jura domici-
lii. ibid.
Miniſtris principum eorumque uxo-
ribus ſucceditur ſecundum LL.
communes provinciæ. 1102

Militi ſecundum jura provinciæ ubi
militat. 1104
Niſi in oppido aliquo jus civitatis ac-
quiſiverit, ibique habitet. ib.

Judæis ſucceditur ſecundum Jus Mo-
ſaicum. äbid.
Fratres conſanguinei & uterini fra-
tri communi ſuccedentes here-
ditatem inæqualiter dividunt.
1114
Patrui vel avunculi ceterique ex la-
tere venientes hereditatem æqua-
liter dividunt. ibid.

Cognati proximiores excludunt agna-
tos remotiores, tametſi bona
defuncti a patre provenerint.
1115
Fratrum filii cum fratre ſuccedentes
jure repræſentationis ſueccedunt;
quamvis frater in ſuorum libe-
rorum favorem hereditatem re-

pudiet. 117
Succeſſioria pacta.
Jure Rom. nulla ſunt. 910

Quænam adhuc hodie illicita. 810

Damnatur pactum de tertii inviti
hereditate initum, quale fuit
der Partage-Tractat. 810

Aliud exemplum pactorum ſueceſſo-
riorum. 811

Mutua inter privatos & nobiles ſi-
ne principis conſenſu iniri poſ-

ſunt. 837
Juggeſtio.
Quid. 79
Sumtus Litis.
Recte petit uxor contra maritum ad

divortium agens. 307
Propter dotem factas non repetit
maritus, 388
Horum idem favor eſt, qui alimen-
torum. 397
Unde ſumat executor teſtamenti.
783

Sumtus ſtudiorum.
Non conferuntur. 1033
Sub his ſumtus peregrinationis etiam
comprehenduntur. 1034

Si pater filio collationem eorum im-
poſuerit, filius ex eo obligatur,
licet nulli teſtes adhibiti. I044

Suppoſitio.
Hujus ſuſpicionem non tollit teſti⸗
monium de baptiſmo. 425

Nativitatem in dubium vocans non
poteſt objicere exceptionem ſup-
pPoſitionis. 4²¹

Teſtamenti, v. Teſtamentum.

Bbbbbb bb 32 Sur-

INDEXRERVM.

Surrogatum.
Quid ſit. . 106
Non ſemper ſapit naturam ejus, in
cujus locum ſurrogatum. ibid.

Suus Heres v. Heres.

T.

Teſtamentarius Executor. V. Z.

Teſtamentaria Tutela v. Tutela.

Teſtamenti Apertura.
Privatim fieri poteſt. 768

li tamen, quorum intereſt, publi-
cationem ſolennem exigere poſ-
ſunt. ibid.

Et quidem authentici teſtamenti. 769

Et publicatio fit heredis ſumtibus.

77 1
Qui vivi teſtamentum aperit, falſum
committit. ibid.

Teſtamenti Revocatio.

Ad hanc requiritur, ut de animo
revocandi certo conſtet. 647

Conjecturæ ambiguæ & facta teſta-

toris dubia ad eadem non ſuf-
fieiunt. ibid.
Etiam teſtamentum receiprocum ab
uno teſtatorum revocari pot-
eſt. 64
Valet tamen tunc adhuc diſpoſitio
alterius conjugis non revocan-
tis. 651

— — — Suppoſitio.

De hac v. duo exempla. 808

Subjectores falſi teſtamenti nec non
illi, qui ſcientes quid ex tali te-
ſtamento acceperunt, poœena fal-

ſi tenentur. 8⁰9
— :r -DSubverſio.
Quot modis fiat. 8⁰7

ui teſtamentum ſubvertit, commit⸗
tit falſum. ibid.

Teſtamentum.

Contra pacta dotalia factum non va⸗
let, ſed nullum eſt. 238. 242

Judex, quantum poteſt, teſtamenta
ſuſtinere debet.
801
De prælectione teſtamentorum v.
Prælectio.
Quod quis judici offerre voluit, ſed
non obtulit, valet tamen, fi re-
quiſita teſtamenti privati habeat.
612
Teſtamenti vox generaliter poſita ad
omnes ultimas voluntates perti-
net. 582
Teſtamentum valet, ſi defectus tan-
tum in acceſſoriis occurrit. 588

Omiſſio ſchedæ, quam teſtator te-
ſtamento adjicere volebat, ſed
non adjecit, teſtamentum non

vitiat. ibid.
Teſtamentum myſticum vel implici-
tum valet. 589
Non vero ſumme irati. 592
Niſi perſeverantia appareat. ib.

Non vitiatur odio erga heredes ab
inteſtato quamvis immerito. ib.

Valet, etfſi teſtator eo vix confecto
forere incipiat. 595

Mori-

238. 935

n
RII.
I

N
mmni.
id,

n InH

24
del

n V.

1,G
ſie⸗
bett
612
a 6d
Nerii⸗
3N
hu ta⸗

tor ke⸗
t, ſd
n non
dis
pi⸗
les d
nſecho
1
Noi

INDEXNX RERVM.

Moribundi infirmant nudæ præſum-
tiones. 596

Ab alio ſeriptum ſed a teſtatore ſine
prælectione ſubſceriptum valet.
. 613
In quo heres univerſalis inſtituitur
& liberis legitimam exſolvere
jubetur, valet. 622

Totum rumpit poſthumus. 653
Eo non infirmatur, quod teſtator ei=
dem privatim quædam legata
adjicit. 657
De teſtamentorum infirmatione. 648
Teſtamento non nocet apertura pri-
vatim facta. 768
Authenticum publicari debet. 769
Quid juris ſit circa teſtamentum

importunis fliagitationibus ex-
tortum. 793

Teſtamentum a teſtatore per ca-
lumnias contra heredem legiti-
mum exaſperato conditum to-

tum nullum eſt. 795
Sine heredis inſtitutione corruit.
660
Ad interrogationem alterius condi-
tum non valet. 799
Niſi teſtator jam antea voluntatem
fſfuam declaraverit. 801
Vitiat teſtamentum concubitus illici
tus cum teſtatore. 802
Item ſuppoſitio falſi conſanguinei.
80⁰6
Non autem nudæ preces. 825
Nec criminationes veræ. 126

Illicitis artibus extortum valet, ſi per-
ſeverantia teſt atoris apparet. 839

Teſtamentum ab heredipeta elicitum
mutari poteſt. 852

Puhlicum, judici in ædibus ſuis
teſtamentum offerri poteſt. 606

Soli judici oblatum uſu fori extra
Electoratum Saxoniæ ſuſtinetur.
607
Item illud, quod Actuario, cui ju-
dex vices ſuas commiſit, obla-

tum. 608
Per procuratorem oblatum quande
ſuſtineatur. 609

Ad pias cauſſas, ſuſtinetur licet
artibus captatoriis elicitum. 834

Militis, non condunt, die Gnaden⸗
Gelder bekommen. 725

Hoc etiam condunt militum uxores.
ibid.
Cui error & ignorantia caufſam de-
dit, totum corruit. 795

Parentum inter liberos, quous-
que valeat. 726

Si dies omittatur, non valet. 16
Ex ſola ſubſcriptione valet. 729
Admittit tamen diffeſſionem juratam.
ibid.
Si perſona extranea admiſcetur,
duo teſtes requiruntur. 731
Teſtamentum patris cœci non valet
ſine prælectione. 732

Parentes in hoc extraneæ perſonæ
aliquid adimere poflunt. 724

Les

INDEX

RE RV M.

Legitimæ tamen conditionem vel
modum adjicere nequeunt. ib.

Ad hoc teſtamentum probandum
unus teſtis non ſuſſicit, ſed vel
ſeriptura teſtatoris vel duo te.

ſtes requiruntur. 735
Peſtis tempore, duos teſtes requi-
rit. 736
Teſtandi facultas.
Adimi poteſt pactis. 594
Ut pactis dotalibus. 238
Sed non præſumitur. ibid.
Ut ſalva ſit, quomodo interpretan-
da. ibid.

Huic quis renunciare poteſt.

1178
Teſtari.

Filia libere poteſt in matrimonio
moriens, ſalva tamen legitima

371
Nequit furioſus. 591
Bene tamen homo ſtupidus & ſim-
plex. ibid.
Imo moribundus. . 596

Transactio.
Tutor de bonis pupilli etiam immo.

bilibus recte tranſigit. 499
Stricte interpretanda eſt. 988

Ob promiſſionem hereditatis vel le-
gati inita, ſi promiſſio non ſer-
vetur, hodie recte impugnatur.
850
Privata ſuper annuis legatis irrita eſt.
896

Tractatus.
Ex meris tractatibus ſponſalitiis ad
intereſſe agi poteſt. 54

Quarta- Txebellianica.

Etiam a fideicommiſſo pactitio de-
duci poteſt. 994

In fideicommiſſis familiæ ne quidem

a liberis deducitur. 1008
Cum Falcidia in juribus promiſene
ponitur. ibid.

Ne hæc locum habeat prohibitio
clara & indubia effe debet.

1010
Hujus deductio liberis a parentibus
interdici poteſt. 1I011

Liberi fideicommifſo conditionato
onerari in quartam fructus,
perceptos imputans, ſi pater

juſſerit. ibid.
Tributunt.
Bellicum fert maritus quod attinet
ad fundum dotalem- 387

Nonnulla tributa ſunt donationes ne-
ceffariæ. 1212
Olim omnia fuerunt voluntaria. ib.

Angli tributa donationum nomine
impoſuerunt. 1219

In Gallia adhuc hodie appellantur
donationes. 1220

Imo etiam apuck barbaras gentes.
1222
In Saxonia appellantur Præſent- und

Donativ-Gelder. 1223
Tltela.
Et cura Germanis fuere nnum idem-
que. 4²⁰

Tu-

J—
☛R
28

o de.
R
icen
1009
nilene
idit,
dibio
Eebe
1olo
ntib
loll

nud
cns,
haer
bic,

wmnet
W
eie⸗

I1
1 d.

dmine
1l
lunme

,70
220

enler
122
und
z;

IN D E X

K E K V AMM.

– 2
Tr telæ, Germanorum hiſtoriam v. p. Poteſt eſſe ſine ſpe ſuecedendi. 480
CGermanorunt tutela Hait ſif ⸗ 2. 2,iad. Si⸗ ir en n ætatis
GSermanorumtutela futit Ih! Iic Ina. . Aaltem
Qued fuere apud illos, 446
Noſtris 11 e rzt e— „ Factitia, obligatio exinde reſultans
Noitris moribus quotuplex, 442 vel obligat unam partem, vel
. . bligat utzinques 2
Finis tuteleæ pactis familiæ mutari obligat utrinquce , 44
oteſt. 465 Inter quos intercedat. ib.
405 9

Apud Sazvones finis fuir annus 20.

437
libero-

ias amit-

Dactum, ne mater tutelgar
rum per ſecundas nupti

tat, valet. 453
Ab illa non repellit diverſa religio-
520
De excuſationibus a tutela. 5.14

Profefſor excuſatur v. Profeſſon.
Item qui quinque liberos habet.
Dativa, quid juris Pendente ſuper
jurisdictione in pupil Hant & hani

r a magiſtratu immed iato.

ſub alio judice
Magiſtratus non dat tutorxem e
cio ſed monitus.

Eegitima, tuter legitimus eonfirm
tione opus Habet.
Proximus heres tutelam detrec
jus ſuccedendi non amittit,

Cogi tamen poteſt ut eim fubeat, 479
Ab ea haud excluduntun foœminæ.

ibid.
Tom. E. & VI.

Applienntur ad- illam di iviſiones pa-
ctorum. 442
& ſacro codici.
444
Juri Germanico. 44
Non incognita eſt juri Romano. 447

Convenit Juri Naturæ &

Præfertur legitimæ. 4%
Non continetur ſub educatione,
quam pater alicui commiſit.
462
Teſtamento mutari nequit. 45
Huijns ſpecies eſt tutela mandata,
item diviſa. 468

mentaria, pater matrem in te l.
nente-ab hac tutela recte ex
dit, quamvis non nomminavertt

alium tutorem. 74*
riheri i5 abſentibus pater curatorem
ette dat 475

Zutel et V. Allio.

Tutor.
Ach legitimationem tutoris requiritur,
ut exhibeat confirmationem
magiſtr atus. 475
4792
No⸗

Debet idoneg cavere,
cccccc cC.

RERV

Novam cautionem Praæ ſtore debet
priore non fatis idonea.
Nonnunquam ab omiMone
Karii excuſatur.
leviſſmam
489. 493
Periculum nominum, quæ contraxit,
non ſuſtinet 492

Non praæſtat culpam

Mor continnst ad-
donec heredi-
498
De rebus etiam immobilibus pupilli
recte tranſigir. 499
Nec ſolemnia ad alienationem alias
necefſaria requiruntur, ſi pu-
pillus non poſſideat. ib d.

Nec, ſi p rdiam non alienatar ſed
ervatur. ib.

ſolus

rtuo pupillo ad hne,
miniſtrationem,
bus bona tradere queat.

Secundaum
nine

W Komnen. no⸗
pupillorum
oruimn contrd = re nequeunt,

in jue dici

Tutor pot teſt fimul tutor'o & proprio
nomine in contractu intervenire.

Limitatur tamen. .

Tutor ſuſpecti acenſatus & abſolutus
non ſeimper habet aetienen m in-
3

uriarum contra accuſantem.

513.

Creditor pupilli, ſi tutelam ſuſcepit,
perdit creditum ſuum. 514

demum ſtante tutela refcive-
rit, ſibi aliquid deberi & ſtatim
magiſtratui illud denunciaverit,
ibid.

Niſi

5„ nfantis Ppro-

Pater bona menti inimicum ſuum
filio tutorem dare poteſt. 55I

Sine juſta cauſa tutelam deponens,
etiamſi mag ſtratu comp roban e,
tamen adminiſtrationis pericu-
Jum ſuſtinet, 518

Non debet otioſam relinquere pecu-
niam pupilli. 522
Ad rationes tutelæ reddendas ab uno
pupillorum ſeparatim conveniri
pPoteſt. 5§24
in teſtamento ſcri-
947
Honorarius, & gerens pacto recte
conſtituuntur. “

Tutorem nemo
bere poteſt.

Honorarius Exceptionein Eexcuſſior
habet. zibig.

Ex facto contutoris gerentis non te-

netur, ſi ille eum tempeſtive
Auſpectum reddiderit. 459
Adminiſtrationi ſeſe immiſcere nequit.
457
Niſi in aditione hereditatis & recep-
tione ſolutionis. 468
A gerente recto petit inventarii ex-
hibitionem. 469
Caut onem ab eodem . ib.

Eſſe poteſt perſona ex popu
vis gerens ſit iilulttin.

„quam-
473

Confirmatione magiſtratus opus ha-
bet. ibid.

Pactitius, confirmatione magiſtratus
opus habet. 460

Niſi ſit illult tris. ibid.

4

Vecti.

ſun

I

wen,
bunt

on.

7

H ND E X

RERV M.

Vectigal.
Finis ejus. 1149
Viator, etſi non moneatur, vectigal
ſponte offerre debet. 1144

Injuſila tamen vectigalia, ſi con-
ſcientiam ſpectes, licite eludun-

tur. ibid.

De mereibus invectis ſed non inven-
to emtore reportatis bis vecti-
gal exſolvi non oportet. 1146

A vectigali immunes ſunt res, quas

quis ex fundis wis ad uſum pro-
Pprium importat. 1147
Non vero eæx, quas quis alibi com-

baratas ad uſus ſuos advehit.
ibid.

Conducor prædiorum diverſorum

pro rebus, quas ex uno in alte-
rum transvehit vectigal debet.
ib.

Non ſolutum vectigal poſt biennium

adhuc exi Sgitur. 1152

Tametſi res, pro quibus diſſolvi

oportuit, ſint conſumtæ. ib.

Clerici ab illo immunes ſunt. 1163

Immunes a vectigali ſi inclamentur ſe

ſiſtere immunitatemque ſuam
profiteri debent. 1154

Tacite abeuntes recte telis petuntur.
ibid.

Venia &tatis.

Hane olim in teſtamento liberis Dux

Vinarienſis conceſſit. 564

Verba Dubia v. D. –
Veſtes.

Quas maritus uxoeri in locum illa-
tarum dedit, uxor acquirit, 153

Nec adhibitio vocum hereditatis,

Ccc ccc cc 2

In aliis vero maritus dominium reti-
net. 154
Et utenſiles pater in dotem promiſ-
ſam imputare nequit. 203

Nec eorum pretium ex concurſu cre-
ditorum repetere poteſt. ib.

Si ſint conſumtæ nec aliæ a marito

ſurrogatæ æſtimatio earum peti
Poteſt. ibid.

Veſtimenta nuptialia a parentibus ac-
cepta liberi conferunt. 1I057

Vidua locuples, etſi marito non ſue-
cedat, veſtes tamen lugubres
Eex hereditate marti conſequitur.
1121

Viduag nohbilis.

Electionem habet inter dotene, dota-

1

litium & portionem ſtatutariam.
357.
Virginitas.
Defectus virginitatis eſicit, ut matri-
moniun 1. PC1 ſſit decçlara nullum.

337
Utima 1elerter.
Maximam libertatem requirit. 292

Contra ſemel agnita am a majorenne

non locum habet reſtitutio in

integ rum. 242

Hanc in pactis dota'ibus non facit ſ.
adhibitio quinque teſtium. 254

ceffionis - 249

Nee mortis mentio & verba al
den Todes⸗Fall. 256
U

g. —

.

Ufurk.
Ex quibus fontibus fluant. 208

Donationis propter nuptias quando
debeantur. 223

Dotis, quando, debeantur v. Dos.
Ad has præſtandas tutor, qui pecu-

niam, pupilli otioſam reliquit,
recte convenitur. 522

Sed probandum, pecuniam bene col-
locari potuiſſe. ib.

Eadem obtinent in adminiſtratoribus
eccleſiarum piorumque locorum
ibid.

Confertur in ſcceſſione pecçunia ſine
uſuris. 1032

Uusfructuse.
Hie legatus ſæpe plenum dominium
complectitur. 90⁰6

Uxror.
Pranfit in familiam mariti,

160

Pactis familiæ contrarium teſtamen-
tum condere nequit. ⸗

Conſtante matrimonio- æs alienmum
ſine mariti conſenſu conflare
poteſt. 179
Atque ex ejusmodi ab ſe- ſubſeripto
chirographo valide convenitur.
Veterum Germmorum non nudæ ad
maritos venerunt. 204½

Relegatum maritum non ſemper ſe-
quitur. 335⁵

Uoria bona.

Germani nullum bonorum uxorig.
rum diſerimen agnovere. 162

Sed hoc demum poſt introductio-
nem juris Rom. factum eſt. 163
Horum bonorum fructus maritus
omnes lucratur. 36 5

283

Actio rei uxoriæ quænam.

Alue

I

. N

c. 26
D⸗ſt, Feree
4

sg 4..
le W, ,

wer TWe.

ae

VierfarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbhi wwW.yXVmaster. com

FINI LEVSERI

ONIARVM ET PRINCIPIS
ANXONIS AVLA CONSILIARII
BERGEN SI ORDINARII CONSISTOKII
PTORIS IN TRIBVNALIET SCABINATV
IMI ADSESSORIS B

WTION ES

AD GBTrIE

DECTAS

QvVIBVS

A IVRIS CAPITA

EXPLICANTVR CVM JVRIBVS
FERVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
ESPON SIS ET REBVS JVDICATIS
LLVSTRANTVR.

& W V. & VI.

ETIO NOVA.

NCE N THALII
BERNHARDI FRIDERICI GEGFLII.

IO CC LXXVIII.