fere, ita nec in ſponſalibus attenditur. Quamobrem ſi quis
vulgi rumore deceptus opulentum credidit, cum quo ſponſa-
lia celebravit, audiendus non eſt. Contra ſi æs alienum la-
tens nunc emergit, ſi antea ſatis locuples incendio aliave cala-
mitate fortunas ſuas omnes perdit alter cogendus non eſt,

ut nuprias faciendo i in mendicitatem ſe præcipitet.
II.

Sp. CCXCVI. DE SPONSAL. OB ERROR. &c. 83

1

II.

Paupertas talis, quæ deſponſatos ferendis matrimonii oneribus
impares veddit, parentibus juſtam diſſentiendi vel coa-
ſehſuin revocandi cauſam prœæbet.

PPsrente- „ut in ſponſalia liberorum conſentiant, ab his le-
gitime imploratos ſine juſta cauſa diſientire non poſſe,

certum eſt. Quæ cauſæ vero pro juſtis habeantur, de eo lex

nulla exſtat. Itaque hoc totum ex arbitrio judicis pender.

In præſens, an paupertas inter has cauſas referenda ſit, in-
veſtigabimus. Carpzovius Jurisprud. conſiſt. lib. 2. def 55-
multis rationibus, paupertatem ſponſi juſtam a nuptiis libe-

rorum diſſentiendi cauſam parentibus non præbere, con-
tendit. Ipſe olim menſe Majo anni eloloccx, nomine [Cto-
rum Vitembergenſium ſic reſpondi: die Armuth des Braͤuti⸗
gams wird vor keine genugſame Urſache zu diſtentiren gehalten.
Sed nunc, re rectius cogitata, paupertatem aliquando ſuſſi-
cere, ut parentes conſenſum in ſponſalia liberorum non de-
negare ſolum, ſed datum etiam revocare poſſint, puto. In-
tereſt nempe, quemadmodum in præcedente meditatione di-
xi, reipublicæ, ne tales perſonæ nuptiis copulentur, quæ
ferendis matrimonii oneribus impares futuræ ſunt. Ipſe ma-
giſtratus tunc intercedere & infelix tale matrimonium Prohi-
bere poterit. Vide Hoppium ad pr. I. de Nuptiis in Uſu bodier-
no pag. 81. 82. Quidni ergo parentibus, quorum magis, quam
magiſtratuum, intereſt, idem juris erit. Dicuntur autem impa-
res ferendis matrimonii oneribus non ſolum, qui plane nihil
habent, ſed & qui aliqua bona poſſident, & neceflaria ex iis
alimenta accipere liberosque educare queunt, veruntamen
longe infra natalium ſplendorem generisque nobilitatem.,

Novi ipſe exemplum principis, qui fratri ſuo apanagiato nu-

L. 2 ptias

„

84 MEDITAT. AD PANDECT.

ptias cum virgine principe ſed paupercula interdixit, quod apa-
nagium vix cœlibi ad vitam pro dignitate agendam ſufſiceret.

III.

Error circa bona fortunæ etiam vincibilis tune, quum dolus al-
terius acceſſit, juſtam diſſolvendorum ſponſaliorum cauſam
& deſponſatis & parentibus præbet.

IV.

Super hboc dolo jucurandum recte defertur.

heſin priorem egregie exſequutus eſt Serykius de Diſ- G

ſenſu ſponſalitio ſect. 2. F. 11I. q4. atque contra Beuſtium,
Molinam & Bargalium oſtendit, dolum circa bona fortunæ
commiſſum & ſponſalia & ipſum matrimonium nulla red-
dere. Nec moror temperamentum Cypræi de ſponſalibus
§. 58. n. 2. & Brunnemanni in L. 11. de Interrogat. in jure fa-
ciend. n. 22. qui requirunt, x? inſignis ſit fallacia & magni
momenti, & quæ prævideri non potuit aut caveri. Ego

vero diſſolvenda ſponſalia eſſe puto, tametſi pars decepta

nimis credula fuerit, &, ſi recte inquiſiviſſet, deprehendere
dolum potuerit. Iniquum enim foret, ut alteri fraus ſua &
calliditas patrocinaretur, jusque & adtionem contra ſimpli-
ciorem adquireret. Scio quidem, fraudes iſtas quotidie
committi, impunesque eſſe & cauſæ hujus impunitatis variæ
funt. Aliquando ipſa pars decepta infortunium ſuum tacita
gerre, quam queri & in voculas hominum incurrere, mavult.

Aliquando magiſtratus ſuperſtitioſior agere & diſſolutionem

petere volentem repellit, ſanctitate ſponſaliorum & matri-
monii territus. Aliquando probatio deficit, quod iſtius-
modi oſtentationes & jactationes opum plerumque in oc-
culto & ſine teſtibus fiant. Tunc vero nullum aliud reme-
dium video, quam, ut deceptori jusjurandum deferatur.
Repli-

— — ¶ſ,, —— — — — —

— —

d.
et.

SP. CCXCVI. DE SPONSAL. OB ERROR. &c. 8 5

Replicabit quidem hic, jusjurandum contra ſponſalia & ma-
trimonium deferri non poſſe. Hæc certe veterum opinio,
& ad finem usque ſeculi XVII. conſtans praxis fuit. Sed
receſſimus ab ea hodie merito, ut in Specimine CXXMX.
de jurisjurandi delatione medit. 8. oſtendi. Itaque Cti
Helmſtadienſes ſic menſe Junio anni cio 1o ccxx. reſponde-
runt: Hat Adriacus die Honorariam auf Vollziehung der ihm
zugeſagten Ehe verklaget, und verlanget nunmehr zu wiſſen, ob
ſein Suchen gegruͤndet ſey. Wiewol nun die Beklagte dem Klaͤ⸗
ger, daß er ſein Vermoͤgen groͤſſer, als es wahrhaftig iſt, an⸗
gegeben, vorwirft; Alldieweil aber Klaͤger, daß von ſeinem Ver⸗
moͤgen vor den Sponſalibus etwas gedacht worden, leugnet; So
iſt des Klaͤgers Suchen wohl gegruͤndet, und mag Beklagte,
wenn er den ihm daruͤber, daß er ſie und ihren Vater durch falſche
Vergroͤſſerung ſeines Vermoͤgens zu Ertheilung des Jaworts
nicht verleitet, deferirten Eyd abſchwoͤret, ihn zu heyrathen ſich
nicht entbrechen. Exemplum iſtiusmodi fraudis lepidum ha-
bet Menagius in tom. I. Menagianorum pag. 106. Procus, qui
dives perhibebatur, quum tamen animam deberet, dum
ſponſalia adparantur, tacitus pallioque involutus in ſocrus
ſuæ futuræ ædibus ſpatiatur atque ab hac ſubinde, num-
quid haberet, quod ipſum adfligeret, interrogatus ſemper,

nihil habeo, reſpondet. Paucis poſt peracta ſolemnia die-

bus interjectis, confluunt creditores, & æS poſcunt. Tum
ſocrus: decepiſti nos, ait, gener. At hic, ego vero in-
quit, prædixi tibi aliquoties, me nihil habere.

v.

Dolus tunc Jalrem vitiat ſponſalia, guum is cauſam
. onſalihus dedit.

898s AMEDITAT. AD PANDECT.

VI.
Refellitur Noodtius, qui omnem dolum etiain incidentem ne-
gotia nulla reddere exiſtimat.
jus naturæ & rectam rationem ſpectas, non omnis do-
lus contractus & pacta nulla reddir, ſed is tantum, qui
cauſam conventioni dedit. Nam ſi partes, quamvis fraus
commiſſa non eſſet, contracturæ tamen fuiſſent; ſalvo pu-
dore, ut ab obligatione ſponte inita liberentur, poſcere
nequeunt. Nec leges Romanæ hic a jure naturæ penitus
recedunt, ſed fere cum eo, ſaltem quod ad-negotia bonæ
fidei, conveniunt. Summa nempe doctrinæ de dolo, uti
ea in jure Romano traditur, hæc eſt: ſtricti juris contra-
tus, in quibus detegitur dolus malus, ſine diſtinctione
valere ipſo jure, ſed actione vel exceptione doli infirmari:
in bonæ autem fidei contractibus intereſſe, utrum dolus
malus det contractui cauſam, an in contractum incidat:
illie ipſo jure nullum eſſe contractum: hic non eſſe, ſed
actione bonæ fidei, vel doli mali exceptione emendari.
Subtiles iſtas de contractibus ſtricti juris tricas, æq aitati &
rectæ rationi contrarias, jam diu eſt, quod deſerere cœpe-
runt [Cti cordatiores. Nec nos eas curamus, ſed ſimpli-

citatem juris naturæ morumque Germanicorum ſequimur,

ac omnes conventiones ex bonæ fidei regulis dijudicamus.
Itaque vulgatum illud inter dolum cauſam conventioni dan-
tem & incidentem ſemper obſervamus, ex eoque lites omnes
decidimus. Nec movet nos in contrarium Moodtii aucto-
ritas, qui peculiari de Forma emendandi doli mali in con-

trahbendis negotiis admiſz libello omnes, qui ante ipſum

ſcripſere; jurium interpretes refellit errorisque inſimulat,
ipſe manifeſte errans, in duobus capitibus maxime ſcilicet
in cap. 4. ubi jure gentium, ſic enim jus naturæ ſemper vo-
cat, omnes contractus, in quibus dolus malus ſaltem inci-
derit,

— — — ——

vi
.
e
tus
næ
uti
11.
ne
i:
lus
i:
ſed

8
e.
Pl.
ur,
dus.
lan.
nnes
to.
en.

ſum
lt,

liet
v0.
inci⸗
eit,

SP. CCXCVI. DE SPONSAL. OB ERROR. &c. 87

derit, nullius momenti eſſe putat, & in cap. 7. ubi de jure Ro-
mano bonæ fidei contractus ob qualemcunque dolum malum
in contrahendo admiſſum ab aliquo contrahentium imperfe-
tos atque inutiles fuiſſe, ait. Ille itaque diſcrimen ſupra me-

moratum inter dolum cauſam dantem & incidentem plane

ex legibus naturalibus & civilibus eliminat, infeliciſſimo pro-
fecto ſucceſſu. Et de jure quidem naturæ, nec ipſe diſpu-
tare audet, ſed vix duebus verbis opinionem ſuam manife-
ſtat, ac deinde confeſtim iterum ad jus Romanum, arcem
ſuam, refugit. Sed ut ex hac ſententiam ſuam tueatur, nihil
intentatum relinquit. Urit, ſecat, divinat, ſuſpicatur, ut con-
fidentiam viri mirari, ſatis non poſſim. En ſpecimen uni-
cum! Obſtant illi aperte hæc legis 7. pr. de Dolo malo verba:
aut nullam eſſe venditionem, ſi in hoc ipſo, ut venderet, cir-
cumſeriptus eſt. Conciliatio paulo ſaltem veroſimilis nulla ap-
paret. Facit ergo hic idem Noodtius, quod Alexander olim
apud Curtium lib. 3. cap. I. in gordio vinculo, qui nequaquam
diu luctatus cum latentibus nodis; nihil, inquit, intereſt quo-
modo ſolvatur: gladioque ruptis omnibus loris, oraculi ſor-
tem eluſit. Similiter Noodtius, ſaltem in hoc ab Alexandro
diverſus, quod vim & ferrum non aperte ſed diſſimulanter
adhibet. Suſpicor, inquit, in cap. 14. æ&grum eſſe Ulpiani lo-
cum atque reereandum. Audi vero egregiam recreationem:
Monebo, ait, quod a nemine obſervatum eſt, verba bæc, aut
nullam eſſe venditionem, ſi in hoc ipſo ut venderet, cir-
cumſcriptus eſt, quæ verba delevi, non eſe Ulpiani, quo indi-
cio? probabili turbant Ulpiani ſenſum tam manifeſtum, quam
optimum. Si hoc licet, omnia profecto licent, nullaque
erit tam abſurda ſententia, quam legibus Romanis adfin-
gere nequeas. Sed displicebit ſine dubio hæc audacia pru-
dentioribus & æquis rerum arbitris. Nos itaque, ut dixi
ſupra, diſtinctionem veterem doli retinemus atque ad o-
mnia

88 MEDITAT. AD PANDECT.

mnia negotia, etiam matrimonialia, trahimus, ut & illa, ſii
dolus conventioni cauſam dedit, nulla declaremus, ſi inci-
dii ſaltem, ſuſtineamus. Nec difficile erit, cognoſcere, an
dolus conventioni cauſam dederit, an ſaltem inciderit, ſi mo-
do omnia recte conſiderentur. Exemplis res optime illuſtra-
bitur. Ambit procus puellam & in tractatibus ſponſalitiis,
ſe præter nongenta ex prædus ſuis nihil debere, ad firmat.
Tum pater: ſi præter hæc nihil debes, filiam tibi meam de-
ſponſio. Emergit deinde grande æs alienum. Retracétant
itaque conſenſum ſuum pater & puella, quibus ICti Helm-
ſtadienſes menſe Majo anni Ccio 1o ccxxII. adſenſerunt: Hat
Georg die Annen Reginen aus einem mit ihr ſeinem Vorgeben
nach, gehaltenen Ehe⸗Verloͤbniſſe, auf Vollziehung der Ehe be⸗
langet, da denn die Frage entſtehet, ob ſolche des Georgens Ehe⸗
Alage in Rechten gegruͤndet ſey? Nun wird zwar George die Guͤl⸗
. tigkeit des vermeynten Ehe⸗Geloͤbniſſes daher zu behaupten ſuchen,
daß die von dem Vater angehengte Condition, wenn George
nicht uͤber 900. Rthlr. Schulden haͤtte, kein Eſſentiel-Stuͤck der
Ehe betreffe, folglich und da gleich George etwas mehr ſchuldig
waͤre, dennoch das ſonſt rechtmaͤßige Ehe⸗Verſprechen bey Kraͤften
bleiben muͤſſe. Alldieweil aber den Partheyen frey ſtehet, bey de-
ſponſationibus allerley in Rechten nicht verbotene conditiones
anzuhengen, und ihren Conſens daran zu ſuſpendiren, dieſem⸗
nach des Heinrich Guͤrgens, unter dem Beding, daß George nur
900. Thlr. ſchuldig ſey, gethane Verſprechen, wenn es auch ſonſten
hinlaͤnglich waͤre, dennoch in Anſehung der ſich anjezt hervor thuen⸗
den anderweiten Schuld hinweg faͤllt, da zumal auf Seiten
Georgens, welcher durch Verſchweigung ſolcher Schuld ſich rei⸗
cher machen wollen, einiger maßen ein dolus unter gelaufen, und
denn der Dolus alle ſponſalia null und nichtig macht; So iſt die
von Georgen angeſtellte Ehe⸗Klage in Rechten nicht gegruͤndet.

mo-.
lra.
rüs,
n
nck.
unt

Jeln.

be⸗
Ge
Gl
chen,

org

N

ig
fe
)ce⸗
iones
tſen⸗
e nur
ſte
huen⸗
Hitn
nd⸗

U

ſtde
.
PII.

SP. CCXCVI. DE SPONSAL. OB ERROR. &c. 89

VII.
Dolus in ſponſalia incidens ea non infirmat.

H VIII.
Quæ poſt celebrata ſponſalia promittuntur, ſi præſtari non
Poſſint, juſtam ea reſeindendi cauſam non preæbent.

Videamnus nunc exempla doli ſaltem in ſponſalia inciden-
tis. Nempe, ut egregie Ulpianus in L. 19. de Aedilitis
ediéto rem explicat, multum in conventionibus intereſt inter
dictum & promiſſum. Sæpe quis laudandi commendandi-
que animo quid Profert, ſed ita, ut ſatis appareat, nolle ſe
ad id præſtandum obligari, atque alter etiam non obſcure
Præ ſe fert, ſe dictorum iſtorum magnam rationem non ha-
bere. Profeécto, ſi hæc omnia ad vivum reſecarentur; nulla
forte ſponſalia ſubſiſterent. Nota eſt Germanorum parœtnia:
Alle Freyer reich, alle Gefangene arm; quam explicat Hertius de
Paræmiis juris lib. I. Pavæm. 66. Aliud exemplum, ubi dolus
ſaltem in ſponſalia incidit, que adeo ea non infirmar, eſt,

dquando promiſſio demum poſt perfecta ſponſalia fit. Hæc

enim ſponſaliorum pars dici nequit, ſed ſeparatum jus &
ſeparatam aétionem producit. Sic quoque ICrti Helmſtadi-
enſes menſe Julio anni CcIo 1o ccxvII. reſponderunt: Obwol
Beklagter vorſchuͤtzet, es haͤtte Klaͤgerin ihrem Braͤutigam ein
groſſes Vermoͤgen und viel unbewegliche Guͤter mitzubringen ver⸗
ſprochen, dieſes Verſprechen aber nicht halten koͤnnen. Dennoch
aber und dieweil der Vater in dem Protocoll. fol. 8. die Sponſa-
lia einraͤumet, und nur wegen des verkauften Hauſes, verſproche⸗
nen Landes und Gartens einige exceptiones vorſchuͤtzet, auch
allda ſelbſt zugeſtehet, daß ihm das Land erſt nach der Verloͤb⸗
niß verſprochen worden, demnach dieſes Verſprechen, wenn es
gleich wahrhaftig geſchehen, und nunmehr nicht gehalten wer⸗
den koͤnte, eine abſonderliche Sache iſt, und mit den Sponſa-
Tom. V. N libus

90 MEFDTFTAT. AD PANDECT.

libus ſelbſt nichts zu thun hat, folglich dieſelbe nicht aufheben

mag; So iſt Beklagter allerdings ſchuldig c.
IX.

Dolus etiam a tertio adkibitus vitiat ſponſalia, ſi modo de-

cepto nulla eulpa imputari poteſt.

X.

Ob moram a tertio in promiſſæ dotis vel donationis propter nu-

ptias ſolutione commiſſam ſponſalia non reſeinduntur.

A liquando proxenetæ, parentes vel conſanguinei unius de-
ſponſandorum, aureos montes pollicendo, alteram par-
tem in ponſalia inducunt; quibus perfectis demum fraus ap-
paret. Fac, eum, in cujus gratiam fraus adhibita eſt, illius

expertem & ignarum eſſe. Numquid nihilominus ſpontſalia,

ſi deceptus hoc petat, diſſolventur? Nihil in hac quæſtione

decidenda inter ſponſalia & alias conventiones intereſſe, puto.

Itaque ad generalem quæſtionem redeundum inveſtigandum-
que eſt, num valeat pactum, in quod dolo tertü, non tamen
colludente eo, cum quo paciſcimur, inducti ſutnus. Non va-
lere, operoſe, &, ut puto, accurate oſtendi fupra in Specimine
LIX. de Dolo medit. 4. regulamque hanc ſtabilivi: Quicquid
in conventionibus per errorem initis juris eſt, id quoque in

promiſſionibus dolo tertii cujusdam elicitis obtinebit, ut ſci-

kcet tunc quidem fubſiſtant, cum error, quem tertius dolo
ſuo objecit, non admodum difficulter, ſed adhibita a decepto
debita diligentia, removeri potuiſſet, tunc vero irrita ſint,
cum error iſte quodammodo invincibilis fuit, nullaque circa
eum incuria & culpa circumvento imputari poteſt, ſeu;

quando fraus & dolus, ut Zaciti hiſtor. lib. 4. cap. 24. ver-

bis utar, obſcurus & inevitabilis fuit; & Grotii auctoritate
de

le.

⸗

de.
D.
.
Uns
Ail,
kione
uto.
Am
anrn
V
nine
qid
gnein
ur le⸗
8 Colo
cepe

tn
ſeu,

Ver⸗
oritale

SP. CCXCVI. DE SPONSAL. OB ERROR. &c. s1

de Jure belli ac pacis lib. 3. cap. II. F. 6. atque argumento le-
gis 6. de Juris & facti ignor. confirmavi. Nec cauſam vi-
deo, cur aliud de ſponſalibus & nuptiis ſtatuendum ſit.
Sed quod de dolo diximus, ad moram trahi non debet.
Fac nempe, parentem vel alium, dotem vel donationem
propter nuptias certo die ſolvere pollicitum promiſſis non

ſteriflſe. Numquid propterea ſponſalia diſſolventur? Non

puto. Mora enim in conventionibus bilateralibus ab una

parte commiſſa alteram ab obligatione non liberat, ſed ei

tantum jus agendi contra moroſum ad hoc, ut promiſſa
adhuc præſtet & id, quod intereſt, ſolvat, parit. Vide L. 6.
& 17. de Transactionilus & L. I4. C. de Reſcindenda vendi-
tione. Sic menſe Majo anni coτπσοι⅓ aτ. reſpondimus: Be⸗
klagte wendet vor, daß des Klaͤgers Vater in dem beygelegtem

Reverſe, ſeinem Sohne, ſo bald es mit deſſen Verſprechen ſeine

gewiſſe und wuͤrkliche Richtigkeit haben wuͤrde, ein Canonicat

abzutreten verſprochen, folglich, und da er dieſes nicht erfuͤllet,

die Unvollkommenheit und Unrichtigkeit der vermeintlichen Spon-

ſaliorum genugſam an den Tag geleget. Allein des Klaͤgers Va⸗

ter hat durch die in Cedirung des Canonicats begangene mo-⸗

ram ſeinem Sohne nicht præjudiciren, noch die Gultigkeit des
Eheverſprechens zweifelhaft machen koͤnnen.

COROLILLARIVM.

Sponſum ad conſummandum matrimonium conventum, ut
dos promiſſa ſibi prius exſolvatur, poſtulare non poſſe,
oſtendi ſupra in Specimine CCACIIIE. de actione ex ſpon-
ſu medit. 5.

M SPECI-

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIM E N CCXCVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD EIB. XXIII. ML. I.

N UP TIIS.

Ex ſola conſuetudine viri eum muliere matrimonium non
præſumitur.

II.
Praſumitur tamen, accedentibus aliis adminiculig.
. III.
Aliquando diſpenſatio eæ eirecumſtantiis præſumitur.

7

vaſalli agnatus, hancque agnationem probare juſ-
ſus ſtemma genealogicum exhibuerat, documentis-
que firmarat. Quæ contra monebantur, exigui momenti
erant. Unicum hoc ponderis quid habere videbatur. Con-
numerabat actor inter majores ſuos Wilhelmum quendam.
Is in fine ſeculi XVI. canonicus eccleſiæ Monaſterienſis fue-
rat, atque adeo ex more catholicorum cecœlibatum voverat.

. N Vindicabat quis feudum tanquam proximus defunéti

Liberi ergo, quos ſuſceperat, nom ex legitima uxore, fſed

ex concubina nati & propterea ſucceſſionis feudalis incapa-
ces videbantur. Et profeéto res plurimum dubii habebat.
Nihil de pactis dotalibus, nihil de proclamatione publica,

nihil de ſolemnibus nuptialibus, nihil de benedictiene ſa-

cerdotali conſtabat. Urgebat unice actor regulam: legiti-
mum matrimonium in dubio præſumi; hancque plus quam
centum auctorum teſtimoniis fulciebat. Sed nec ea ipſa
regula tam firma eſt, ut ei ſecure fidere queamus. Vide-

tur

SP. CCXCVII. DE NUPTIIS. 93

tur circa eam aliqua etiam inter leges noſtras pugna eſſe.
Modeſtinus in L. 24. de Ritu nuptiarum: In liberæ, ait,
mulieris conſuetudine non concubinatus ſed nuptiæ intelligenda
Jant. Sed addit confeſtim Gothofredus: bodie non præſu-
muntur nubptic, niſi mulier probet, a viro ſe ea mente accep-
Zam, ut illi eſſet uxor; & provocat ad MWovellam 74. c. 5. in
qua Juſtinianus mulierem, quæ uxorem ſe non concubinam
fuiſſe dicit, oſtendere jubet modis legitimis, virum hac
eam lege domum recepiſſe, ut legitimam uxorem & legiti-
morum liberorum matrem haberet. Nec praxis ſibi certo
conſtat. Mornacius ad L. 24. de Kitu nuptiarum bina invi-
cem contraria Parlamenti Pariſienſis judicia commemorat,
quorum altero præſumtio pro legitimo matrimonio rejeécta,
altero approbata fuit. Ego in hac incertitudine ita ſentio:
Ex ſola, quæ inter virum & mulierem interceſſit, conſue-
tudine & cohabitatione matrimonium non præſumitur. Hoc
certe nec ipſe Modeſtinus credidit, ut ex ejusdem L. 24. pr.
ad L. Juliam de adult. patet. Iraque neceſſe eſt, ut alia
argumenta accedant. Hœæc vero argumenta etiam in vero-
ſimilibus conjecturis atque indiciis, quippe quæ etiam legi-
timi probationis modi funt, L. 19. C. de Kei Vindicat. con-
ſiſtere poſſunt. Iſtiusmodi vero conjecturis & indiciis ſi ac-
cedant, etſi plena probatio deficiat, nuptiæ præſumuntur.
Et talia in cauſa, quam ſupra expoſui, aderant. Movebat
nos inprimis diuturnitas temporis, quæ in matrimonialibus

multum poteſt, L. 57. §. I. de Ritit nuptiarum, & quod Wilhel-

mi iſtius poſteris nunquam a reliqua familia lis mota, ſed ii ſem-
per ad allodialem feudalemque ſucceſſionem admiſſi fuiſſent.
Tam forte erat hoc argumentum, ut contrarium, quod a digni-
tate canonici & adnexo eidem cœlibatu deſumebatur, vin-
cere nobis videretur. Credidimus nempe, Wilhelmum,
ejurato canonicatu & clericatu, uxorem duxiſſe. Sed,
M Z ais,

4 MEDITTAT. AD PANDECT.

ais, Pontificis Romani diſpenſatione ſic opus fuiſſet. Et
hæc aliquando interveniſſe ex circumſtantiis præſumitur, ur
recte docet Menochius lib. 2. Præſumt. 20. u. 16. Quamob-

rem ſic judicavimus menſe Septembri anni colo ccxv. Daß
der von Wend zu Holtfeld die ihm auferlegte Production und Be⸗
ſcheinigung zur Genuͤge verrichtet. V. R. W. Rat. dec. Wir ſe⸗
tzen zum voraus, daß das ſub N. 23. befindliche Urthel, worin⸗

nen dem Droſt von Wend eine beſſere Beſcheinigung wegen Wil⸗

helms von Wend auferleg t worden, richtig und in Kraft Rech⸗
tens ergangen ſey. Es koͤmmt alſ⸗ nunmehr darauf an, ob der
Droſt ſolchem Judicato ein Genuͤgen gethan. Dieſes halten wir
nun allerdinges dafuͤr, immaſſen der Obriſt⸗Lieutenant wider
die in originali producirte Documenta mit Beſtand nichts ein⸗
zuwenden hat, diejenige aber, wodurch die Abſtammung der

Wende zu Moͤhlern von Wilhelm des Franzen Bruder behauptet
wird, dergeſtalt beſchaffen ſeynd, daß ſolche zu einer bloſſen Be⸗
ſcheinigung in re antiqua & propterea probatu difficili uͤber⸗

fluͤßig zureichen. Zwar wendet der Obriſt⸗Lieutenant ein, es ſey

des Franzen Bruder Wilhelm ein Canonicus zu Muͤnſter geweſen,

und muͤſſe demnach zufoͤrderſt die Paͤbſtliche Diſpenſation bey deſ⸗
ſen Verheyrathung beygebracht werden. Allein ob gleich davon in
ſpecie wegen Laͤnge der Zeit keine Nachricht vorhanden ſo erhel⸗

let doch aus allen fuͤrkommenden Umſtaͤnden, daß dieſe Verheyra⸗

thung rechtmaͤßig, und die derſelben im Wege geſtandene Obſta-
cula weggeraͤumet geweſen, da zumahl des beſagten Wilhelms
Nachkommen dieſerhalben von der uͤbrigen Familie niemahls ein
Vorwurf gemacht, noch ihr Erb und Lehn⸗Recht in Zweifel
gezogen worden, wie denn ohne des jederzeit die præſumtion pro
juſto matrimonio und legitima nativitate liberorum ſtreitet,
ſo lange bis das Widerſpiel von dem Gegentheil dargethan wird,
zu geſchweigen, daß auch aus dergleichen Umſtaͤnden die Ver⸗
muthung, daß der Pabſt ſeine Diſpenſation ertheilet, erwaͤch⸗
ſet

— „

— — — —,

ddmdm — — — —„° —

=—.

=S — – d —

—

Et

ob.

n

Ne
2
Ni⸗
N.
c⸗
de
wi
dider
Hei⸗
N
uptc
Be
nber⸗
,
weſen
de⸗
nn
erhel
eyr⸗
Pbltr.
Helns
ſtin
weifl
npro
eittt,

wird,

De
wel⸗

ſet

Sp. CCXCVII. DE NUPTIIS. 9

ſet. Bey dieſer Bewandniß haben Wir nicht wohl anders, als,
daß der Droſt von Wend dem Judicato ein Genuͤgen geleiſtet,
ſprechen koͤnnen. Dictum quidem in rationibus decidendi,
legitimum matrimonium & legitimam liberorum nativita-
tem ſemper præſumi. At præſupponimus Præſumtionem
non nudam, ſed adminiculis fultam, qualia in iſta cauſa
adfuiſſe, ſupra oſtendi. Poterunt vero & alia memorari.
Sic Mornacius ad E. 24. de Ritu nuptiarum narrat, Parla-
mentum Pariſienſe pro legitimo matrimonio judicaſſe, ex
his, quod mulier, de qua agebatur, ſancte ſemper & pu-
dice atque ſine fabula in eo vixiſſet. Huc etiam refero
conditionis & dignitatis paritatem. Nam inter eos, qui
conditione maxime diſpares ſunt, matrimonium non præ-
ſumi, recte ait Grunnemannus ad L. 24. de Ritu nupt. n. 4.
qua de re infra in Specimine CCXCIX. de moar matrimo-
nio medit. I. plura dicam.

Matrimonium eſt res ſpiritualis.

atrimonium inter res ſpirituales referunt Theologi &
N Cti fere omnes. Diſſentiunt pauci, & matrimo-
nium ajunt in ſe & ſua natura nihil aliud eſſe, quam nego-
tium civile humanum, nec aliter confiderari debere in foro,
quam ut contractum curæ principis relictum ad decorem
& emolumentum reipublicæ. Ita Bæhbmerus de Jure prin-
cipis evangelici circæ divortia c. 2. §. 6. qui in ſequentibus
opinionem ſuam rationibus ac in §. I12. auctoritate Lutheri,
Calixti, Cocceji & Ludovici firmat. Lis hæc facile decide-

tur, ſi definitionem rerum ſpiritualium inveſtigaverimus.

Deſcribit eas Lancelottus in Inſtitut. juris can. lib. 2. tit. I.
§. 1. quod fnr, quæ ſpiritui deſerviunt atque animæ cauſa
ſunt

99 MEDITAT. AD PANDECT.

ſunt inſtitutæ; quæ deicriptio, ut verum fatear, & obſcura
eſt, & latius patet, quam ſuum definitum-. Nam hac ratio-
ne tota philoſophia, rethorica & jurisprudentia ad res ſpi-
rituales pertinebit. Igitur facile adſentio Z bomaſio, qui in
notis ad illum Lancellotti locum n., 5y. res ſpirituales definit,
quas eccleſia repræſentativa ſpirituales eſſe jubet, atque ju-
risdictioni & poteſtati eccleſiaſticæ ſubjicit. Ipſe hanc defi-
nitionem agnoſcet Bœhmerus, principiis ſuis convenientiſſi-
mam. Si ergo agnoſcit matrimonium quoque rem ſpiritua-
lem eſſe, fateatur oportet. Neque enim jam quæſtio eſt,
an conditores juris canonici, &, qui veſtigia eorum ſequuti
ſunt, theologi & Cti proteſtantes recte fecerint, quod tot
res ſpirituales effinxerint & jurisdictione civili exemerint.
Hoc non reéte factum, facile largiar Bœhmero. Propterea

tamen res, quæ ſemel in catalogum rerum ſpiritualium le-

gibus eccleſiaſticis & conſtanti noſtræ etiam eccleſiæ praxi
relatæ ſunt, expungere ex hoc iterum & ad negotia mere
civilia referre privati non poſſunt. Manet itaque matrimo-
nium res ſpiritualis non ex ſe & ſua natura, ſed ex majorum
noſtrorum inſtitutis & recepta conſtantiſſima conſuetudine.
Quam ſi convelles, totam conſiſtoriorum noſtrorum com-
pagem convellas oportet. Sed novum Bœhmero argumen-
tum ſuggerit Pertſchius de Crimine Simonicæ ſect. 2. c. I. §. 5.
Si matrimonium, inquiens, res ſpiritualis foret, fimonia
committeretur tunc, quum proxeneticum pro nuptiis con-
ciliandis promittitur, vel pater fili? maritum quærens va-

rias res temporales per pactum in generum transfert; quod-

fieri tamen leges ipſæ permittunt. Verum doctrina de

ſimonia tot limitationibus, exceptionibus & reſtrictionibus
in ipſo jure canonico eircumſcribitur, ut nulla fere res ſit

tam ſancta, in qua pecunia & merces intervenire impune

non poſſit. De cetero non peccat princeps aut respubli-

— — — —

u
tio

iin
nit,

deſs
il.
itnt.
ek,
nuti
tot
rint.
eret
nl.
Mi
mer

mo.

TWR
dine⸗
com.
nen⸗

noru

col.
.
Jvoch
n e
nibes
es ſi
Pune
ubl⸗

sp. CCXCVII. DE NUPTIs. 97

ca, qui quæve matrimoniales cauſas e numero ſpiritualium
eximunt, & ad civiles referunt. Fackum hoc in Belgio eſſe

teſtatur Benthem im „ollaͤndiſchen Kirch⸗ und Schulen⸗
Staar Part. I. cap. 12. §. 2.

V.

Tres ſunt matrimonii ſines, & inter bos præcipuus mutuum
adjutorium.

Eunuchi matrimonium legitimum eſſe poteſt.

Mirimomum a Deo inſtitutum eſt propter tres fines. Pri-
mus & præcipuus fuit mutuum adjutorium, arg. Geneſ-
11, 18. ſecundus procreatio ſobolis, tertius exſtinctio libidinis.
Ego legitimum matrimonium eſſe credo, etſi iſti tres fines fi-
mul non obtineantur. Itaque eunuchi matrimonium legiti-
mum eſt, & aliquando etiam permiſſum fuit. Vide Valentini
MWovellas medico-legales caſu VI. pag. 76. 77. Bruckneri Deciſio-
nes juris matrimonialis cap. 11. & Thomaſii Juriſtiſche aͤndel
Part. 2. Cap. 8. §. I. In eunuchi quippe conjugio præcipuus
finis, mutuum adjutorium, ſine dubio adeſt. Adeſt etiam ex-
ſtinctio libidinis. Noti ſunt guvenalis in Satyra VI. verſus:
Sunt, quas eunuchi imbelles ac mollia ſemper
Cſcula delectent, & deſperatio barbæ.
Magis ergo tolerari oportebit conjugium hominis, cujus te-
ſticuli non apparent, de quo celeberrimam litem anno 1600.

in Gallia agitatam duosque libellos ab advocatis editos expo-
nit Bayle in onaite art. Quellenec. lit. B.

, VII.
Nuptiæ impuberum ne quidem ex diſpenſatione brincipis
valent. .

Zem. E. N— VIII.

HIFDTTAT. AD PANDECT-.
VIII.
Convaleſcunt tamen per verum concubitum.

d juſtas nuptias legitima utriusque conjungendi ætas re-

quiritur, in maſculo nempe anni 14. in femina 12. pr. I.
de Nuptiis. Quamvis ergo ante hoc tempus omnia nuptiarum
ſolemnia adhibeantur, hæ nuptiæ tamen imaginariæ effectum
nullum habent, L. 23. §. 27. de Donationibus inter virum, L. 9.

de Sponſalibus, c. un. de Deſponſat. impub. in 6. Singularis hic

eſt Bæbmeri opinio in Inrroduct. in jus Digeſtorum tit. de Ritu
nuptiarum §S. 2. Infra legitimam, inquientis, ætatem matrimo-
nium diſpenſationem admittit. Contra aliquando Conſiſtorium
eccleſiaſticum Vitembergenſe ex Luſatia interrogatum re-
ſpondit, in nuptjis cum virgine immatura nee diſpenſationi
locum eſſe. Certe tanta principis poteſtas non eſt, ut defe-
tus naturales ſuppleat. Vide L. ult. C. de Teſtamento militis.
Ipſius quoque reipublicæ magnopere intereſt, hujusmodi ma-
trimonia non permitti, ex quibus quippe liberi imbelles, im-
becilli & fatui naſci ſolent, teſte Fortunato Fideli de Relationi-
vus medicorum lib. 3. cap. 8. & per quæ valetudo & vita ipſo-

rum nubentium magnopere adfligitur & imminuitur. Ridicu-

Ium eſt, quod Bodinus in Dæmonomania lib. 4. cap. 5. obſervat,
binisque exemplis probat, ipſum malum dæmonem puellas
quidem immaturas ſtriges ſibi deſponſare, ſed tamen ante an-
num duodecimum cum illis non concumbere. Exſtant tamen
exempla nuptiarum hujusmodi & vero concubitu & nativita-
te prolis firmatarum. Narrat Fontenellius dans l'hiſtoire de
Pacademie royale des ſciences année I71y. in elogio Guilielmi
Hombergii, ſororem Hombergii anno ætatis octavo nuptiis
collocatam, nono ſobolem enixam eſſe. Tale matrimonium
utique reſcindi non poſſet, c. un. de Deſponſat. impub. in 6.
Exempla tamen hujusmodi rariſſima jus ante memoratum

Don mutant. 1X.

Ve

Ve

ve

fur
l⸗

te.
r. l.
tum
Non
1.9

hic

Nim
in.
rium
1n.
tioni
gete.
lyn.
im.
im.
joni⸗
iplo
lien.
rva,
ellus
teal.
Amen
iite-
rN
elmni
Pri
hium
in 6.
atunmn
R

SbP. CCXCVII. DE NUPTIIS. .*

IX.
atrimonium inter perſonas ætate maxime diſpares, Aſ nor
probibeatur, diſſuadendum tamen eſt &, quantum
Reri poteſt, impediendum.

dJenes decrepiti & effœte anus pari ſæpe, quin aliquande

majore ardore, quam juvenes, nuprias appetunt. Vere
Tho. Eraſtus de Lamiis pag. 113. ait: quis non novit, plurimas
anus vebementius junioribus quibusdam prurire? Quam multat
alioqui boneſtas anus viduas hanc ob cauſam cernimus adoleſ-
centibus & juvenibus robuſtis nubere ⁵ adeoque counubia hbæc
multo ære emere? Hinc proverbio apud noſtros factus eſt locus,
vetulas capras libentius lingere ſales juvenculig. Et fœcunda
aliquando ſunt hujusmodi matrimonia. Narratur dans l'hi-
Roire de Vacademie royale des ſciences année I1710. feminam, quæ

anno ætatis octuageſimo tertio nupſerat viro nonaginta qua-

tuor annos nato, enixam eſſe puerum. Maxime puellæ ſe-
nibus nuptæ fœcundæ eſſe ſolent. Notum eſt proverbium:
Parit puella, etiamſi male adſit viro; in quod ſic commenta-
tur Eraſmus chil. 2. cent. 7. adag. 30. Puella propter ætatis fe-
lieitatem facile gerit uterum etiamſi cum viro non admodum
viro rem babuerit. Won item anus: imo bis virum reguirit ætat
affecta mulieris. Ea res nec Auguſtinum fugit theologum. Nam
quæſtionem, quod Abrabam, autore Paulo, Saræ effætos, ta-
men ex Cethura ſuſtuliſſe prolem legitur, ſie explicat, ut dicat, il-
Ium Saræ anui effætum fuiſſe, Cethuræ puellæ fuiſſe virum. Ego
vero tales nuptias non quidem prohiberi, ſed tamen ma-

gnopere diſſuaderi debere puto. Namque primo, ut Galene

verbis initio 2. de ſanitate tuenda utar; quæ florentem ætatem

vel præcedunt ætates, vel ſequuntur, aut plane ſemel non ef-

fundunt, aut certe infœcundum, aut male fœcundum emittunt.
Itaque infantes ex iſtis nuptiis nati & animo & corpore ple-
N S3 rum-

100 MEDTITAT. AD PANDECT.

rumquẽ infirmi ſunt, quod Caroli VIII. Galliarum regis ex-
emplo oſtendit Bayle in Dictionaire art. Louis XII. lit. KA. De-
inde infelicia fere ſemper & male concordantia ſunt hujusmo-
di matrimonia. Porro ſenes mortem ſibi fere ſemper per nu-
ptias cum juvenculis accerſunt. Notum eſt Ludovici XII. Gal-
liarum regis exemplum, qui, teſte Paulo Jovio in vita Leonis
A. lib. 3. & lib. 14. biſtor. ætate provecta Mariam, Henrici An-
gliæ regis ſororem, eximiæ venuſtatis virginem uxorem du-
xXit, ſed, dum ætatis & valetudinis, quæ ei tum erat tenuiſſi-
ma, oblitus intemperantius puellaribus complexibus indul-
geret, in edacem febriculam incidit, & non multos poſt dies,
invaleſcente etiam profluvio ventris exſtinctus eſt. Simile fa-
tum Auguſti electoris Saxoniæ fuit. Huic ſexagenario & re-
lIuctanti Jo. Georgius elector Brandenburgicus & Joachimus
Erneſtus Anhaltinorum princeps ægre ac fere aſtu, quemad-
modum Mullerus in Annalibus Saxonicis ad aunum 1585. diem
6. Wovemb. &᷑ 1II. Decemb. narrat, perſuaſerunt, ut Deſſaviam
veniret & nuptias cum Agnete Hedwige, vix tredecim anno-
rum puella, faceret, altero poſt menſe exſtinctus. Notum quo-
que eſt ex Paulo FJovio elog. cap. 8I. Manardi, medici celeberri-
mi, exemplum, qui, quum ab aſtrologo ipfi prædictum fuiſſet,
vitæ periculum in FOVEAipfſiimminere, a foveis ſibi timuit
& foſſis, non ſatis perſpecta oraculi zebd.. Quum vero illi-
beris, prolis aliquanto, quam vitæ cupidior, plane ſenex
uxorem duceret juvenculam, prima nuptiali nocte cum di-
lecta concumbens, deſideratis intentus amoribus, in geni-
tali fovea exſtinctus, ſuavi morte oraculi implevit ſcopum,
& funus maturavit ſuum. In quod funus ſic luſit Latomus:
In fovea qui te periturum dixit aruſpex,
Won eſt mentitus; conjugis illa fuit.
Sed ſæpe iſtiusmodi imparia matrimonia juvenculis quoque
ipſis funeſta & contagioſa ſunt. Caæſar Marescotti,; medicus
Bono-

*

—
dex⸗
De.
mo.
rnu.
G.
eonit
An.
n .
miſt.
ndul.
Gies,
lelr.
&r.
hünns
emad

.dn

Viamn
uno⸗
guo.
den.
ilet,
muit
dilli⸗
ſener
n dr.

gen⸗

pun,
