te minore, atque cum alia Fuigſet contracturus matrimonium,
aötione de dolo ad intereſſe conveniri boteſt- Ceterum huc per-
tinet, quod Cti noſtri, fideicommiſſa pactis conſtitui & ex
his pactis agi poſſe, adfrmant. Vide Lynekeri Analeéta ad
Stravii Syntagm. juris civ. pag. 345. Anipſebildum de Fideicom-
miſſis familiarum nobilium c. 6. u. 25. 26. & alios plures.
VI.
Promiſſio hereditatis vel legati ſine animo ſe obligandi falta actio-
nem nec hodie producit.
d hoc, ut is, cui hereditas vel legatum promittitur, ex
promiſſione jus agendi conſequatur, requiritur, pro-
mittentem ea mente promittere, ut alteri ex hoc perfecta
obligatio adquiratur. Multi enim promittunt quidem, ſed
QOoO Oο 2 aperte

846 MEDITAT. AD PANDECT.

aperte ſimul Præ ſe ferunt, velle ſe neceſſitate nulla naſtrin⸗
gi, nec alteri jus agendi & exigendi, ſed ſpem ſolam, tribue-
re, de cetero vero omnia ſuæ humanitati ac veracitati re-
linqui. Iſtiusmodi promiſſio, quæ, ut Javoleni verbis in L. 108.

S. I. de Verborum obligat. utar, ex voluntate promirtentis ſta-

tum capit, obligationem & actionem nullam producit. Vide

Pufendorfium de Jure naturæa & gentium lib. 6. cap. 5. §. 6. Egi
de iſtiusmodi pollicitationibus in Specimine XLE. de Pactis inva-
lidis, medit. 2. ibidemque ad eas retuli, quum quis alteri, ſe

eum heredem aliquando facturum, vel in teſtamento quid ipſi
relicturum, inter familiares ſermones pollicetur; ac addidi,
veram inde obligationem non naſci, nec jus agendi alteri dari.
VII. .
Promiſſio Bereditatis vel legati generaliter ac ſine certa determi-
natione faëta abtionem nec bodie producit.

Vixi ſupra in Specimine XL. de Pactis invalidis med. I. Pa-

Gctum, in quo nihil certi determinatur, obligationem qui-

dem naturalem, ſed non civilem, producere. Hoc in præſens
ad Promiſſiones hereditatis vel legati adplico. Scilicet ſæpe

quis in contractu, tranſactione velalia conventione utrinque
obligatoria promittit, relicturum ſe quid alteri vel rationem
ejus in teſtamento ſuo habiturum. Si ſponte hoc fecit, nulla
fraude inductus, obligatur utique, ar naturaliter ſaltem. Jura
enim noſtra iſtiusmodi pacti incertæ pollicitationis vim obli-
gandi & agencdi detrahunt, L. 56. §. 3. 4. & L. 17. C. Mandati-
Exempla ejusmodi promiſſionis ac propterea invalidæ in loco
ſupra memorato attuli, ubi quis nempe in tranſactione Pro⸗-
miſerat, er wolle vor Caii mit der Caja erzeugte zwey Kinder Con-
ſideration haben, und ihnen es wieder genieſſen laſſen.
VlIII.
Aliguando promiſſio incerta Bereditatis vel legati actionem
producit.

n⸗

rat
ope
Ann
gan
ſtan
con.
ellan
an

tci

Ne
ad
tio
cor

de
Pr

ba
Ar,
de
er
co
in⸗

&n

—

Ali
hy tribre.
citati n.
in Leg
enti 1
cit. ie

46 .

lirinn.

Alter,

Gbicdi

addid⸗

teridn.

Netenni.

1. .
n A-
Eeſens
1Ee
ringre
tonenn

b Nul

m. Iun
m 0⸗
ſondori
inloe
ne pro
PCoN.

pen

E

SP. CCCLXXVII DE LUD. HERED. LIC. ET II LIC 34 ½

Q* in Præcedente meditatione dixi, ſtricto quidem jure
WRira obtinent, at aliquando ex æquitate temperamentum
accipinnt. Tales ſcilicet nonnunquam obveniunt circumſtan-
tiæ, in quibus æquitas ipfſa, ut ei, cui incerta Promiſſio facta,
ſuecurratur, poſcit. Aque tunc ſecundum L. 8. C. de Judiciis,
duæ præcipuam eſſe juſtitiæ æquitatisque, quam ſtriéti juris,
rationem jubert, judicavimus. Memorabo exemplum. Puella
honeſto loco nata ſed pauper a conſanguinea ſua, anu opu-
lenta, in domum recepta, amui huic per multos annos ſervie-
rat atque inprimis ægræ & lecto diutiſſime adfixæ adſidue

opem fulerat. De mercede conventum nihil fuerat. Saltem

anus gratias ei ſubinde egerat, atque aliquando opimum le-
gatum non obſcure promiſerat. Sed moritur anus, nullo te-
ſtamento condito, ante tamen liberis ſuis puellam hanc enixe
commendat. Verum liberi immemores commendationis pu-
ellam negligunt, quæ tandem illos in judicium vocat & ſum-
mam non modicam poſcit, in triplici fundamento, ſcilicet in

tacita locatione, in promiſſione ſibi facta & in commendatio-

ne moribundæ, inniva. Nullum ex his capitibus nobis
ad condemnandos reos ſufficere videbatur. Tacitæ loca-
tionis operarum veſtigium nullum adparebat. Ex miſeri-
cordia & pietate primum recepta educataque fuerat, dein-
de operas ex gratitudine magis, quam intuitu mercedis,
Præſtiterat. Et, ſi maxima mercedem ſperaverat, ſtipula-
ri hanc tempeſtive oportuiſſet. Nunc vero locum habe-
bat vetus juris Germanici regula, quæ in Spec. Sax. lib. I.
art. 22. habetur. Wer auf Gnade dienet, muß auf Gna⸗
de mahnen. Deinde promiſſio incerta acktionem nullam
Parie bat, L. 56. §. 3. D. & L. I7. C. Wandati. Porro nuda
commendatio defunctæ nec legstum nec fideicommiſſum
inducebat, L. 78. 9J. S. 1d JS. C. Yrvebelt. Igitur, ſi jus ſtri-
ctum ſpectes, nihil ſperandum erat miſeræ. At nos æqui-
tatem

348

MEDITAT. AD PANDECT.

— . 4
tatem prætulimus, atque ſic menſe Jan. anni CIo l1o cCXXVI

judicavimus:
dert Mark zu bezahlen ſchuldig und ſovann von angeſtellter Kla⸗
ge zu entbinden, auch die beyder ſeits verurſachte Unkoſten gegen ein⸗
ander aufzuh⸗ben ſeynd. V. R. W. Rat. dec. Es ſeund die Roͤ⸗
miſche und alte Teutſche Rechte darinnen mit einander einig, daß,
wer aus Guade dienet, ſeinen Dienſtherrn und deſſen Erben auch
auf Gngde mahnen müſſe, und daß das generale Verſprechen kei⸗
ne Action Producire. Auch iſt ausgemachet, daß⸗ wenn ein Te-
ſtator ſeinem Erben jemand nur generaliter recommandiret und
ſelbigem eine Wohithat zu erweiſen anbefiehlet, dieſem daher kein
Reecht auf etwas gewiſſes zu klagen erwachſe. Bey ſolcher Bewand⸗

niß ſcheinen freylich alle der Klaͤgerin auf dieſe unvollkommene Obli-

gationes gerichtete Beweis⸗ Artickel hinwegzufallen, da zumal
Klaͤgerin bey der Verſtorbenen nicht einmal recht gedienet, ſondern
nur als eine arme Verwandte aufgenommen, erzogen, mit noͤthi⸗
gem Unterhaſte verſehen, und dagegen in der Haushaltung gewoͤhn⸗
licher maſſen mit gebrauchet, auch von der Verſtorbenen bey ihrem
Leben mit einem Ringe und nach ihrem Tode mit gedoppelter Trau⸗
er beſchenket worden, durch welches letztere die Erben den Befehl
ihrer Mutter in etwas erfuͤllet. Es wuͤrde demnach eine vergebene
Gache ſeyn, die Zeugen auf die uͤbergebene Artickel eydlich abhoͤren
zu laſſen. Alſo haben wir darauf zu erkennen billig Bedenken getra⸗
gen. Indeſſen, und da Beklagte den letzten Artickel nicht gaͤnzlich
abzuleugnen ſcheinen, mithin wenigſtens eine natuͤrliche in der Bil⸗
ligkeit gegruͤndete aus einem dreyfachen Urſprunge nemlich den gelel⸗
ſteten Dienſten, dem gethanen Verſprechen und dem ertheiltem Be⸗
fehle herflieſſende Obligation vorhanden iſt; So haben wir die Er⸗
ben uͤberhaupt zu Bezahlung hundert Mark angehalten.

Daß die ſaͤmmtliche Erben der Klaͤgerin ein hun⸗

00
—

mnij

nenn

et
R
iguide
lilaindh
lee e
jureceo⸗
7d.
Gi hae
eiun
in fine
Iemor.
le mon
elt, qu
Veroce
tarein
ſpect⸗
inple
tamen
oport
ſecun
net!
Nicio
HMari
icyoc⸗
nce
MhüInd
nt,
n

—

CNNII.

eſn eN
ter n
egen N

e

G MN
ben

kechigte,
ein Te.

dintt O

Gher ken

Bervonk
7e Obl.
4 ume
ſonden

noͤtſ⸗
ewoe⸗
Gren
r eaun
Bihl
ergebene
thoͤten
n getr⸗
gaͤrtich
de⸗.
dennge⸗
tem Be

eN

N

Sp. CCCLXXVII. DE LUD. HERED. LIC. ET ILLIC. 849

IX.
Promiſſio indeterminata bereditatis vel legati aliquando condictio-
nem cauſa data cauſa non ſequuta, aut actionem ad iu-
tereſſe parit.

heſes hæc non ex jure ſolum Germanico, ſed etiam
Romano, defendi poteſt. Fac ſcilicet, aliquem alte-
ri quid dare vel remittere, ſpe hereditatis vel legati ab hoe ſibi
facta induéctum. Equidem actionem ad hoc, cujus ſpes ipſi facta,
nec jure Romano nec Germanico habebit, quum ex incerta
Ppromiſfione ] jus agendi non naſcatur. Habebit tamen utroque

jure condictionem ejus, quod dedit. Objicietur forſan lex 2.

§. 7. de Condicétione cauſa data, in qua repetitio denegatur ei,
qui hac ſpe dedit, quod ſe ab eo, qui acceperit, renumerari

exiſtimaret, vel amiciorem ſibi eſſe eum futurum. Sed verba
in fine . hujus adjecta: opinione falſa deceptum; dubium omne

removent. Scilicet, ut recte Zaſius & ex eo Gothofredus ad h.
L. monent, ratio, ob quam repetitio locum non habet, hæc
eſt, quod propoſtum animo retenftum nihil operetur. Nos
vero de caſu agimus, quo dans clare præ ſe tulit, ſe heredi-
tatem vel legatum ab altero exſpectare, atque alter hanc ex-
ſpectationem promiſſione ſua firmavit. Quæ promiſſio ſi non
impleatur, nihil †ofecto repetitioni obſtat. Præſupponendi
tamen ſunt termini habiles. Scilicet datum quid eſſe
oportet, quod repeti poſſit. Nam ſi quid factum ſit, hoc
ſecundum rectam rationem condici nequit, ut bene mo-
net Lauterbachius in Collegio theoretico-practico tit. de Con-
dictione cauſa data §. 6. Igitur in exemplo, quod Valerius

Mawximus lib. 7. cap. 8. §. 7. habet, ubi cliens, præteritis
advocatis & patronis ſuis, inimicum manifeſtum, cujus ope-

ra & conſilio compluribus privatis litibus vexatus ad ulti-
mumque ſubjeéto accuſatore capitali crimine accuſatus fue-
rat, ſolum heredem reliquerat, advocati & patroni, erſi
1bm. Fi PppPP here-

850 MEDTTAT. AD PANDECT.

hereditatem vel legatum iis promiſiſſet teſtator, ipſique

propterea operam gratis præſtitiſſent, condiéctionem non

habebant, habebant vero actionem ad intereſſe, in cujus
deciſione judicem ſecundum L. un. C. de Sententiis quæ pro
eo quod intereſt non ſcrupuloſum nimis eſſe, ſed ex æquo &
bono judicare oportet.

Transactiones ob promiſſionem hereditatis vel legati initæ, ſi pro-
miſſio non ſervetur, hodie recte impugnantur.

heſis hæc cum L. 34. C. de Transactionibus aperte pu-

gnat, vera tamen eſt, ſecundum principia juris Ger-

manici, quibus, ut ſatis oſtendi, promiſſiones iſtiusmodi hone-
ſtæ licitæque reputantur. Sic itaque Cti Vitembergenſes

menſe Januar. anni cionccx. reſponderunt: Hat Sempro-⸗

nius, nachdem er ſeiner Schweſter Sohne, dem jungen Antonio,
zum Curatore verordnet worden, deſſen vaͤterliches und muͤtterli⸗
ches Vermoͤgen ohne Aufrichtung eines Inventarii zu ſich genom⸗

men, und ſolches uͤbel adminiſtriret, jedoch von dem Antonio, als

dieſer veniam æratis erlanget, durch allerhand liſtige perſuaſiones
die Quitung ſub O bekommen, welcher auch ſolche gerichtlich wie⸗
derholet, nach der Zeit aber und als er vermerket, daß er dießfalls
von ſeinem Curatore ſehr hintergangen, und inſonderheit eine Poſt
von 2000 Thlr. ſowol das aus einer von ſeinem Vater inventirtem
Arzeney geloͤſete Geld in die Rechnung nicht gebracht worden „anno
1700. bey ſeiner Wiederkunft beſagten Curatorem, ſo eben
zu ſolcher Zeit in Arreſt geweſen, wegen angeregter Defecten
in Anſoruch genommen, bald darauf aber durch die auf deſſen
Anſtiften geſchehene Vorſtellung, daß er von ihm zum Erben
eingeſetzet werden, und deſſen ganzes Vermoͤgen nach ſeinem
Tode bekommen ſolte, ſich bereden laſſen, den in der Beylage
befindlichen Vergleich mit ihm einzugehen, da hingegen der Cu-
. rator,

uutchei

65 0
—
Iator,
ieder
weibe
wendet
egen⸗

ns
ninsd
gericht
lich
elapfil
Pencl
dieweil
in gen
darn

Vhiret

der En
1ohlus
ſung
da D
extene
Oukun
CluI·3ãZ 2
fin, de
Get, u
IIN
der O
biel d
koffene
Nem ti
Ritge
Uber h

lpfigne

n noN

Cuſ
;n9
u &

te Dl.

sGe.

ihone.

genles

mpro.

toNi

telli⸗

nom⸗
0, gl6
ones
ich wie⸗
ßfals

e Po

Nrirtee

,ango
eftett
fOeſen
Erben
ſeinen

ehlag⸗
er Cl.

1AtH

Sp. CCCLXXVII. DE LVD. HERED. LIC. ET ILLIC. 851.

rator, ohngeachtet er dergleichen Vorgeben ſelbſten zum oͤftern
wiederholet, dennoch ſolchem Verſprechen zuwider, ſeinem Ehe⸗
weibe anderer Ehe ſein ganzes Vermoͤgen per teſtamentum zuge⸗
wendet, und darauf verſtorben; Und es will derſelbe, ob Antonio
wegen obangezogener und anderer Defecten annoch eine actio zuſtehe,
durch einen Rechtsſpruch vergewiſſert ſeyn, nach mehrern Inhalt des
uns zugeſchickten Berichts und der Beylagen. Ob nun wol Anto-
nius die Quitung ſub O. dem Vormunde ausgeſtellet, auch ſolche

gerichtlich wiederholet, und mit demſelben einen abſonderlichen Ver⸗

gleich getroffen, alſo es das Anſehen gewinnen will, daß, Propter
elapſum tempus reſtitutionis in inregrum, er weiter kein jus
agendi wegen gefuͤhrter Vormundſchaft habe; Dennoch aber und
dieweil eines theils beſagte Quitung und der erfolgte Vergleich nicht
in genere auf die ganze Adminiſtration der Vormundſchaft, ſon⸗
dern nur in ſpecie auf die Extradition der vaͤterlichen und
muͤtte lichen Erbſchafts⸗ ⸗Stuͤcken eingerichtet, auch, was von
der Einnahme und Ausgabe darinnen enthalten, und daß An-
tonius dieſerwegen vergnuͤget, auf die daruͤber gefertigte Rech⸗
nung ausdruͤcklich reſtringiret, gſolal ich auf diejenige Poſten, ſo
der Vormund gar nicht in die Rechnung gebracht, keinesweges
extendiret werden mag, andern theils, wenn auch gleich ſolche
Quitung als general, und wegen aller Anſpruͤche, ſo in judi-
cium adminiſtratæ tutelæ deduciret werden koͤnnen, anzuneh⸗

men, der dolus jedoch & falſæ perſuaſiones, ſo disfalls gebrau⸗

chet, und auch poſt biennium perpetuo ad reparandum da-
mnum per modum actionis in factum urgiret werden moͤgen,

der Quitung im Wege ſtehen. So erſcheinet dannenhero ſo
viel, daß Antonius der ausgeſtellten Quitung ſub O. und ge⸗

troffenen Vergleichs ungeachtet wider Sempronii Erben actio-
nem tutelæ directam anzuſtellen, auch dem libell replicam do-
li wegen beſagter Quitung alſofort zu inſeriren, imgleichen dar⸗
uͤber nach Gefallen den Eyd zu deferiren wohl befugt.
PPPpPPZ XI.

NMAEDITAT. AD PANDECT.
. XI.
Mutatio teſtamenti ab hberedipeta eliciti permittitur.

852

nter artes licitas eludendi heredipetas frequentiſſima eſt

revocatio teſtamenti, fraudibus, blanditiis, importunis
ſollicitationibus, munuſculis, obſequio eliciti. Nequit here-
dipeta, qui elicuit tale teſtamentum , de mutatione ejusdem
ſaltem in foro civili queri. Aut, ſi queratur, irridebitur ac
repelletur. Ignorare enim non debuiſlet, ultimas hominur
voluntates ambulatorias eſſe usque ad vitæ ſupremum exitum,
L. 4. de Adimend. vel tranif. leg. Nec deſunt Cti, qui muta-
tionem iſtiusmodi tanquam optimum contra importunas ſol-
licitationes remedium & cautionem præſcribunt. Audiamus
Manxzium in Deciſionibus Palatinis quæſt. 31. n. 40. 41. ubi ait:
Hanc cautelam notent illi, qui a conjugibus tam inſtanter ad te-
ſtamentum faciendum & ſe inſtituendum urgentur, ut pro blacan-
dis illis faciant duo teſtamenta, & illud, ad quod importune allecti
Juerunt, ommnino dilacerent. Qua cautela non ita pridem illa quo-
que mulier uti potuiſſet & debuiſſet, gquæ a marito graviter at-
que ita vebementer pereuſſa, ut de vita periclitaretur, adbuc
nihilominus lecto decgumbens inceſſanter ſolicitata fuit, ut teſta-
mentum faceret, & ipſum gratiarum loco beredem inſtitueret.

XII. L
Per clauſulam derogatoriam captatores etiam in futurum
eludi poſſunt.
Poro eludi poſſunt captatores per clauſulam derogato-
riam teſtamento additam. Exemplum ejus elegans in

L. 12. §. 3. de Legatis 1. occurrit. Titius teſtatorem de le-

gato ſibi relinquendo ſollicirat, atque, ne decipiatur, par-
tem teſtamenti, quæ legatum contineat, inſpicere cupit.

Fatigatus teſtator promittit hoc ei, ſed, ut eludat captato-

rem,

2„

an
in in
me,
11,
indue
tu
tionl
ſeſlea

Vere

jma
Uſler
Nolen
Man
Iiht
rn
loo⸗
ero
menm
men
imp
non
ſi⸗
el
lt

Uin

gato.

AS
Ge le.

Per.
cupit
Ptith

SP. CCCLXXVII. DE LUD. HERED. LIC. ET ILLIC. 853
rem, in principio teſtamenti ſic ſcribit: Quod Zitio infræ
legavero, id neq ue dono neque lego. Nullum ſic erit legatum
in infimis tabulis relictum. Controvertitur autem acerri-
me, an clauſula hæc derogatoria ad excludendos heredipe-

tas, qui teſtatorem forte ad mutandum teſtamentum prius

inducent, adhiberi poſſit. Condit nempe quis teſtamen-
tum tali tempore, quo plenam libertatem plenumque ra-
tionis uſum habet. Prævidet autem futurum, ut circum-
ſeſſus aliquando ab heredipetis teſtamentum aliud contra
veram animi ſui ſententiam condere cogatur. Itaque pri-
mo teſtamento hæc ſubjicit: Si quod poſterius teſtamen-
tum a me conficietur, hoc ego aliter ratum eſſe nolo, quam
ſi in principio ejus verba: Deus juvet! poſuero. Fac er-
go, teſtamentum poſterius ſine his verbis reperiri. Num
valebit? Ajunt fere omnes, idque argumento L. 6. §. 2. de
Jure codicillorum, in qua Marcianus: Licet, inquit, in con-
Ermatione codieillorum paterfamilias adiecerit, ut non alias
valere velit, quam ſua manu ſignatos & ſuabſeriptos; tamen
valent facti ab eo codicilli, licet neque ab eo ſignati, neque
manu ejus ſeripti fuerint: nam ca, Juc poſtea geruntur, prio-
vibus derogant. Vide pluribus hæc exponentem W. ernbe-
rum in ſelecis obſervationibus forenſibus P. I. Obſerv. 205.

Ego, etſi Wernhero adſentiam, credo tamen, clauſulam

derogatoriam ſic concipi poſſe, ut per eam poſterius teſta-
mentum infirmetur, videlicet hoc modo: Poſterius teſta-
mentum, quod forte a me condetur, fraudibus minis &
importunis ſollicitationibus extortum habetor, ſiquidem
nomini meo ſignum † adſcripſero. Tunc enim, ſi ad-
ſcripſit hoc ſignum, perinde eſt, ac ſi vim ſibi factam ex-
preſſe declaravit. Qualis declaratio, ut in ſequente me-
ditatione dicam, fidem utique inveniet.

PPPPP 3. Lill.

8 54 MEDITAT. AD PANDECT.

, XIII. lere
Declaratio teſtatoris, ſe illicitis artibus ad teſtandum inductum, a
Fqem invenit. (Kur
ellaror⸗ malis artibus ad teſtandum inductus captatores o
ſuos ſic ludificare poteſt, ut coram duobus ſaltem te-

ſtibus vel in ſcheda manu ſua exarata queratur, ſe ab here-
de vel legatario dolo, minis vel importuna ſollieitatione fuiſ- “ðð
ſe ſubactum. Iſtiusmodi declaratio utique fidem invenit, arg. .
L. 4. C. de His, quibus ut indignis, ubi ad adimendam heredita-
tem ſufficere dicitur declaratio teſtatricis, unum ex heredibus
ſuis non mereri voluntatem ſuam. Conſentiunt mecum Barto-
Ius, Paldus, Mantica de Conjecturis ultimarum voluntatum lil. “ n/
2. tit. 7. n. y. Quibus tamen contradicit acriter Mollerus in P. ln
3. Conſtit. Sax. S. n. 9. ideo maxime, quod aſſertio morientis N
aliis præjudicare non debeat, nec omnis moriens ſit [oꝛnnes C
Baptiſta. At ego, etſi ipſe, teſtimonio, morte teſtis confir vl

ſeri
i,

mato, contra alios ſimpliciter credendum eſſe, negem, aliquan-
do tamen, ſi conjecturæ & adminicula accedant, ſuſpicionem lic⸗
calumniæ excludunt, plenam ei fidem habeo. Vide L. 20. C de ſe.
Teſtibus & Specimen meum CXLIV. de Morte vim juriqurandi Aan
babente medit. 12. Enim vero in teſtatore vim ſibi adhibitam “ l
dicente exulat omnis calumniæ ſuſpicio. Quæ enim potuit Huu
ratio illum movere, ut prius heredem aliquem ſponte ſcri- . in
beret, deinde hereditatem, quam directo auferre ſecurius e
poſſet, per ejusmodi calumniam adimere mallet? ”
XIV.
Eluduntur beredipetæ per vacuum teſtamentum. 6
Mdë/̈X lepidum eludendi heredipetas ſuggerit lex 11. d
Injuſto, rupto, irrito, ut obſeſſus a captatoribus ſimun· t
let ſe teſtamentum condere, ſed vacuas tabulas teſtibus ſub. mm
ſeribendas aut judici ad acta reponendas exhibeat. Simile ui
fere

—

n

toren
mte.
Here.
fui.
dit.
dibu
orn.
110,.
,
endis
nnes
r-
an⸗
Nemmn
C6.
AN
itam
tuit
ſcri.
Urius

1,

limn.
ſub⸗

SpP. CCCLXXVII. DE LUD. HERED LIC. ET ILLIC. 855

fere exemplum me puero contigit, ubi mulier affini ſuo ſan-
Gtiſſime pollicita, ſe mentionem ejus in teſtamento ſuo fa-
Kuram, verum quidem teſtamentum condiderat, ſed in eo
hoc adicripſerat: Affinis meus nihil habebit.

XV.
Simulatio opulentic.

udificationis hujus exemplum Petronius in Satyrico nar-
rat; cujus, quia lepidum eſt, magnam partem hic ex-
ſcribam: Deſtinatum carpimus iter, ac- momento temporis
in montem ſedantes conſcendimus, ex quo baud procul impo-
ſitum arce ſublimi oppidum cernimus. MNec quid eſſet, ſcie-
bamus errantes, donee a villico quodam, Crotona eſſe cogno-
vimus, urbem antiquiſſimam, &α aliquando Italiæ primam.
uum deinde diligentius exploraremat, qui homines inbabi-
tarent nobile ſolum, quodve genus negotiationis præcipue
probarent poſt attritas bellis frequentibus opes: O mi, in-

quit, boſpites, ſi negotiatores sſtis, mutate propoſitum, aliud-

que vitæ præſidium quærite. Sin autem urbanioris notæ
bomines, ſuſtinetis ſemper mentiri recta ad luerum curritis.
In bac enim urbe uon literarum ſtudia celebrautur, non elo-
quentia locum babet, non frugalitas ſanctique morei laudi-
us ad fructum perveniunt, ſed, quoscungue homines in hac
urhe videritis, ſeitote in duas partes ee diviſos. Nam aut
captantur, aut captant. In bac urbe nemo liberos tollit:
quia, quisquis ſuos heredes habet, nec ad ſcenas, nec ad ſpe-
gacula admittitur, ſed omnibus prohibetur commodis, inter
ignominioſos latitat. Qui vero nec uxores uncuatm duxe-
runt, nec proximas neceſſitudines babent, ad ſummos bono-
res perveniunt, i. e. ſoli militares, ſoli fortiſſimi atque etiam
innocentes balentur. Videbitis, inquit, oppidum, tanquam

in peſtilentia campos, in quibus nihil aliud eſt, niſi cadave-
raæ

856 MEDITAT. AD PANDECT.

ra, guæ lacerantur, aut corvi, qui lacerant. Prudentior
Eumolpus convertit ad novitatem rei mentem, genuique divita-
zionis ſibi non diſplicere confeſſus eſt. Quid ergo, inquit, ceſſa-

mus minimum componere? Facite ergo me dominum, ſi negotiatio

placet. Nemo auſus eſt artem damnare nihil auferentem. Itaque
ut Juraret inter omnes tutum mendacium, in verba Eumolpi ſa-
cramentum juravimus, uri, vinciri, verberari Ferroque necari,
& quidquid aliud Eumolpus juſſiſet, tanquam legitimi gladia-
tores domino corpora animasque religioſiſſime addicimus. Poſt
peractum ſaceramentum ſerviliter Rcti dominum conſultamus,
elatumque ab Eumolpo flium pariter condiſeimus, juvenem in-
gentis eloquentiæ & ſpei: ideoque de civitate ſua miſerrimum
ſenem exiiſſe, ne aut clientes ſodalesque filii ſui, aut ſepulebrum,

quotidie cauſam lacrymarum, cerneret. Arcceſſiſſe buie triſtitiæ

proximum naufragium, quo ampliui vicies ſeſtertium amiſerit.
Nec illum jactura moveri, ſed deſtitutum miniſterio non
agnoſcere dignitatem ſuam. Præterea babere in Africa tre-
centies ſeſtertium fundis, nominibusque depofitum. Nam
Jamiliam quidem tam magnam per agros Wumidiæ eſſe
ſparſam, ut poſſit vel Carthaginem capere. Secundum banc
formulam imperamus Eumolpo, ut plurimum tußiet, ut ſit
modo ſolutioris ſtomachi, cibosque omnes palam damnet; lo-
quatur auraum & argentum, fundosque mendaces, & berpe-
tuam terrarum ſterilitatem. Sedeat præterea quotidie ad
rationes, tabulasque teſtamenti emnibus diebus revovet; &
ne quid ſcenæ deeſſet, quotiescumque aliquem noſtrum voca-
re tentaſſet, alium pro alio vocaret, ut facile apbareret, do-
minum etiam eorum meminiſſe, qui præſentes non eſſent.
His ita ordinatis, quod bene feliciterque eveniret, precati
deos, viam ingredimur, tandem Crotona intravimus:
ubi guidem parvo diverſorio refecti, poſtera die amplio-
ris Jortung domum quærentes, incidimus in zurbam
bere-

e

eread
hiren
pru⸗
cavi
um
ſalei
ſerih

Auum
tor,

ne tu
Mn⸗
Morn
laben
em
more
idu
tult
Min
Ge
ſuos
ari
conn
indn

kelc

A
eig

—

tior
wit.

ceſr.

tiati

gie

biſa.

ecarj

ladie.

N

A,
n in.
imnun
run

ſitie

ert.
non
ne-

ſni
tmuni
Uimut:
nnile⸗

ehn

en.

SP CCCLXXVII. DE LUD. HERED. LIC. ET ILLIC. 957

beredipetarum ſciſcitantium, quod genus hominum aut unde ve-

niremus ?* Ex præſeripto ergo conſilii communis, exaggerati

bPrudenter unde, aut qui eſſemus, haud dubie credentibus indi-
cavimus. Qui ſtatim opes ſuas ſummo cum certamine in Eumol-
pum congeſſerunt. Et certatim omnet ejus gratiam muneribus
ſolieitant. Sed hujusmodi ludificationem merito falſis ad=
ſcribo & pœna falſi coërceri poſſe puto.

XVI.

Ludificantur heredipetæ, quando litis cauſa beredes inſti-
tuuntur.
(alior ludificandi heredipetas modus eſt, quum quis
eos litis cauſa heredes inſtituit, ſive teſtamentum
ſuum ita condit, ut inextricabiles inde controverſiæ naſcan-
tur, & poſt diuturnam litem heredi inſtituto metuendum ſit,
ne tandem nihil conſequatur. Fecit hoc aſtuta mulier apud
Manzium in Deciſionibus Palatinis quæf. 31. Hanc maritus im-
portune urgebat, ut teſtamentum faceret, & quia liberos non
haberent, excluſis proximioribus conſanguineis ſuis, ſe here-
dem inſtitueret: IIla ſimulavit, ſe ipſius precibus & monitis
morem gerere velle. Facto igitur teſtamento, ut maritum pla-
cidum & benevolum retineret, ipſum ex aſſe heredem inſti-
tuit, eandemque ſcripturam ipſi legendam exhibuit, ut cura-
ret in mundum redigi. Abiit autem, & alterum teſtamentum
diverſi tenoris condidit, in quo neglecto marito conſanguineos
ſuos heredes ſcripſit, & ſub eodem dato deſeribi & mundari cu-
ravit. Paulo poſt, ut maritum magis placaret, ſeptem teſtes
convocavit, quibus ſignificavit, ſe ultimam ſuam voluntatem

in duobus hisce exemplaribus productis & forinſecus oſtenſis

deſcripſiſſe, rogare proinde illos, ea de cauſa convocatos,
ut ſuis ſigillis, & manuum ſubſcriptionibus, illam munire,
eique robur & firmitatem addere velint. Annuerunt peti-

Tom. Vl. Qqq tioni

858 MEDITAT. AD PANDECT.

tioni teſtes, & eodem tempore utrumque teſtamentum.
quod ejusdem tenoris eſſe putabant, ſignarunt „ ſubſeri⸗
pferunt, adeo ut nihil ſolemnitatis deeſſet. Boſt obitum
mulieris reſignantur charteæ, & ad publicationem heredes

ab inteſtato more ſolito convocantur. Quumque mari-
tus ſe ſolum heredem ex aſſe futurum crederet, ecce in-

ſpectis utrisque tabulis apparuit, in una maritum, in altera
cognatos heredes inſtitutos. Lis igitur inter ipfos nata
fuit, quis eorum defunctæ ſuccedere deberer. Et parum
abfuit, quin utrumque teſtamentum irritum declararetur,
ni Manzius L. I. §. 6. de Bonorum poßf. ſecundum tab. Ctis,
qui eam ignorabant, ſuggeſſiſſet, atque ſic, ut utrumque
teſtamentum ſimul ſuſtinerent, effeciſſet. Ego tamen, ſi
quidem certo conſtitit, maritum litis cauſa heredem ſeri-
ptum, totum hoc teſtamentum nullum eſſe credidiſſem,
arg. §. ult. I. Quibus modis teſtament. infirm. & L. 91. de He-
redibus inſtit. T.ð
XVII.
Ludifcantur beredipetæ conditionibus & modis ridiculis
adpoſitis.
R
E emplum hujus ludificationis Horatius lib. 2. Satyra 5.
narrat:

Me ſene, quod dicam, faltum eſt: anus improba Tbelis
Ex teſtamento ſic eſt elata. Cadaner
Pactum oleo largo nudis humeris tulit herey:
Seilicet elabi R poſſet mortua: eredo,
Quod nimium inſtiterat viventi.

Ego vero ludificationem iſtam fruſtra adhiberi & onus ad-
jectum detrahi credo, erg. L. 27. pr. de Conditionibus inſtitut.

XVIII.

Celun

jeyoe
ſech
diſe
Pen.
ſit
pri⸗
Nori
.1

Cr
cur

Utumn.

Xr-.
dlerl⸗

bimn
rece

mar-

e in.

alen

NArN
etur

Ci,

n, d

ſar.

Hemn,

He.

HA.

ir

a⸗
Hinut.

VII

SP. CCCLXXVIII. DE CODICILLIS. 8359
XVIII.
Ludificatio exſpectativatorum.
i quoque, qui exſpectantias aucupantur, inter impro-
bos captatores hereditatum locum inveniunt. Nec
deſunt artes hos ludificandi, inter quas communiſſima eſt
revocatio, quæ non ſolum ſucceſſori principis concedentis,
ſed & ipſi concedenti permiſſa eſt, ut pluribus oſtendi in
diſert. de iniquitate & recto uſu exſpectantiarum §. 36. 37. 144.*
Pertinet huc, quando princeps, qui exſpectativam conceſ-
ſit, deinde eam alteri cum clauſula anteferri tribuit. Sic
prior exſpectativa non quidem revocatur, ſed tamen poſte-
riori poſtponitur. Vide Hornii Jurisprudentiam feudalem
cap. 12. §. II.

SPECIMEN CCCLXXVIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Ab I. XXIX WZV ULTL

D E
CODICILLIS.
Legatarius in codicillis tanquam teſtis recte adbibetur.

II.
Tune tamen, quum de veritate codicillorum diſputatur, teſtimo-
nium ejus rejicitur.

otiſſima lis eſt, an legatarius in codicillis teſtis eſſe
N queat. Qui ajunt & negant, &εquali fere numero
ſunt. Aientium partes operoſe & ſolide tuetur
Carpzovius in Deciſione 152. atque negantium rationes ac-
curate explodit, ut, quod addi poſſit, non relinquat.

QAA 2 Vide-

860 MEDITAT. AD PANDECT.

Videlicet multum intereſt inter teſtem ſolemnitatis cauſa ad-
hibitum, & eum, qui de veritate teſtimonium Perhibet.
In illo admittende minus ſcrupuloſi ſumus, quum, ſi quid
forſan fidei ejus decedat, id large per ceteros teſtes, quos
teſtator etiam ſolemnitatis cauſa adhibuit, ſuppleatur. Ita-
que regula illa juris, quæ teſtem quem eſſe vetat in cauſa, cu-
jus emolumentum & damnum ad ipfum pertinet, inepte ad
teſtes ſolemnes trahitur. De his alia regula tenenda eſt,
quod ſcilicet ſolemnitatis cauſa teſtes eſſe poſſint, quoscun-
que lex non prohibet. Emolumentum hic neminem exclu-
dit. Patet id clare ex L. 22. C. de Teſtamentis, quæ teſtatori
Permittit, teſtibus in teſtamento adhibitis pro ſuo lubitu,
quod voluerit, relinquere. Cur ergo in codicillis non liceat,
quod in teſtamento licet. Reſpondent ſubtiliter adverſarii, in
codicillis tortum negotium legatariorum & fideicommiſſario-
rum gratia geri, atque adeo eandem hic rationem ſubeſſe,
quæ uſtinianum in §. I0. I. de Teſtamentis ordin movit, ut he-
redem a reſtimonio teſtamentario arceret. Ego vero fimilitu-
dinem rationis non agnoſco. Heres & defunctus Pro una per-
ſona habentur. Ob hanc maxime cauſamille teſtis in teſtamen-
to eſſe nequit. Innuunt hoc ſatis Juſtiniani in J. §. 10. verba:
totum negotium guod agitur teſtamenti ordinandi gratia;
creditur bodie inter veſtatorem & beredem agi. Apparet
idem ex §. J. II. ubi legatarii propterea in teſtamento ad-
mittuntur, quod juris ſucceſſores non ſunt, hoc e .
ra, & locum defuncti per omnia non intrant.
favor ultimarum voluntatum, quæ non temere &
auctoritate debent convelli. Contra ubi de
ſtio eſt, legatariorum teſtimonium merito r
emolumentum, quod ſperant ex codicilli
eorum ſuſpectum reddit & cauſam i

L. 10. D. & L. 10. C. de Teſtibuß.

ſt, in ju-
Accedit
ſine legis
veritate quæ-
epellitur, quia
S, teſtimonium
Pſorum propriam facit
Memorabo exemplum:
Hi,

Hi,
des
dicil
ſ
appe
ori
ClO
Pe
nehr
che
ga
ht
Ger

ius

fül

e

tſe⸗
N
ſo
9
el

7

ViN

—
a.
hider,
gi
qu
Ir.

c..

Dte 1
e,

SCIn.

Xeln.

laton
bin,

iced
ii, in
ario-
elle,
che-
litu⸗

er.

men.
erba:
Ntia;
baret
0 .
cellit
legi
ue.
uia
nium
ficit,
um:

SpP. CCCXXVIII. DE CODICILLIS. 961

Hi, quibus in codicillis legata relicta erant, adverſus here-
des ab inteſtato agebant. Heredes conventi negabant co-
dicillos jure factos. Suſcipiunt ergo probationem actores,
& ſe invicem tanquam teſtes proponunt. Repulſam paſſi
appellant, atque Carpzovii inprimis rationibus atque au-
Gtoritate ſe tuentur. Nos tamen menſe Septembri anni
CIDTDCCXVII. priorem ſententiam confirmavimus ex his rat.
Was die Gravamina betrift, ſo beſtehet das erſte und vor⸗
nehmſte darinnen, daß Klaͤgerinnen zum Zeugniß in dieſer Sa⸗
che nicht gelaſſen werden wollen, da doch die Rechte eines Le-
gatarii Zeugniß bey einem Codicill nicht verwerfen, auch be⸗
wehrte Rechts⸗Lehrer ſolches ausdruͤcklich zulaſſen. Alldieweil
aber zwey ganz unterſchiedene Fragen ſeynd, ob ein Legata-

rius bey Errichtung eines Codicilli Solemnitatis cauſa zu Er⸗

fuͤllung der in Rechten erfoderten Anzahl Zeuge ſeyn, und ob
er bey nachgehends uͤber das ihm ſelbſt verlaſſene Legatum
entſtandenem Proceſſe de veritate Zeugniß ablegen koͤnne; da⸗
von die erſtere jetzo eigentlich nicht geſtritten wird, die andere
hingegen nach den gemeinen Rechts⸗Reguln, welche einen Zeu⸗
gen in ſeiner eigenen Sache ſchlechterdinges verwerfen, mit nein
zu beantworten iſt; So haben wir dieſes Gravamen vor un⸗
erheblich gehalten. III

Clauſula codicillaris pactis etiam & contractibus inter vivos
recte adjicitur.
IV.
WMWihil tamen operatur tunc, quum actus tanquam inter vivos
ſuſtineri poteſt.
e clauſula codicillari ejusque legitima forma & effectu
D ſat alli egerunt. Ego nunc ſaltem in præſens moneo,
poſſe eam utiliter etiam conventionibus & negotiis inter
vivos adjici, ut hæc, ſi quod ex requiſitis pacti aut con-
Q 3 tra-

862 MEDITAT. AD PANDECT.

tractus deficiat, tanquam ultima voluntas ſuſtineantur. Sup-
plebit igitur hæc clauſula defectum acceptationis vel in do-
natione quingentos ſolidos excedente inſinuationis judicia-
lis, ſi modo reliqua codicillorum requiſita adſint. Adjeétio
tamen hæc clauſulæ, quæ ſemper in eventum fit, naturam
negotii, ſiquidem hoc tanquam inter vivos conſiſtere poſ-
ſit, haud mutat. Ea quippe, quæ dubitationis tollendez: „
cauſa contractibus inſeruntur, jus commune non lædunt, Hè
L. 81. de Reg. juris. Et pactum potius pro inter vivos con-
dito, quam pro ultima voluntate habendum eſt, arg. L. I.
pr. de Donationibus. Sic menſe Octobri anni CcioloccxxvVI.
privatim de pactis dotalibus clauſula codicilliari munitis re-
ſpondi: Es iſt dieſe Eheſtiftung ziemlich dunkel verfaſſet. Die
darin Anfangs geſetzte Worte: zu Theil werden, haben, be⸗ NI
halten; zeigen eine conventionem inter vivos an. Und zu⸗ H
letzt ſtehet: Dieſer Contract ſoll auch vim ultimæ voluntatis
haben. Indeſſen ſiehet man doch daraus, der Paciſcenten
Meynung ſey dahin gegangen, die Eheſtiftung ſolle auf Art und
Weiſe, wie es zu Recht am beſtaͤndigſten, es ſey inter vivos
oder in vim ultimæ voluntatis, gelten. Es iſt alſo gleichſam durch
die letzte Worte der ſonſt per modum contractus errichteten
Eheſtiftung clauſula codicillaris angehenget, und dadurch belie⸗
bet worden, daß ſelbige, wenn ſie nicht als ein Contract ſuſti-

niret werden koͤnne, doch als ein lezter Wille gelten ſolle. M
CO- △ 1.&. “”
