verbis eam ſaltem deſiderant, re ipſa remittunt, hi ſcilicet,

qui dilucidum intervallum ex qualitate actus poſtea geſti, ſi⸗
quidem ille vero ſanæ mentis congruat, præſumunt, atque
adeo contractum & teftamentum, in quo nullum mentis alie-
natæ ſignum appareat, ſufficere credunt. Faciunt hoc LZieg-

lerus, Ludovicus, Farinacius & alii, quos nominat Fran-
cus

4

—

SP. CCCXLVII. DECURATORE FURIOSI. 569

eus in notis ad dictam Zachiæ, quæſtionem n. 5. Ita vero vix
caſus exſtabit, quo probationem hanc ſuſcipi neceſſe ſit, ſi a-
tus ipſe loco probationis eſt. Sed hæc ſententia cum mente
Juſtiniani pugnat, qui in L. 6. C. de Curatore furioſi perfe-
ctiſſimum int ervallum, non modicam intermiſſionem, requi-
rit. De quo perfectiſſimo intervallo ex ſolo actu, qui geſtus
eſt, conſtare nequit, niſi alia argumenta concurrant. Tale ar-
gumentum erit, ſi, qui inſanit olim, in judicio compareat,
ibique contrahat & magiſtratus, omnia legitime geſta fuiſſe,
ad acta teſtetur. Tunc enim maxima actorum publicorum fi-
des, huic etiam actui fidem conciliat, & præſumtionem dilu-

cigdi perfectiſſimique intervalli inducit. Nam, ut Innocentius

in &ι%2. X. de Electione ait, pro his, quæ a judice ſunt acta,
præſumitur, quod omnia rite fuerint celebrata. Judex enim
omnia ante legitime conſideraſſe & cauſam, ut par eſt, co-
gnoviſſe cenſetur. Sic judicarunt Cri Helmſtadienſes menſe
Junio anni clolo ccxxv. Daß Beklagter von angeſtellter Klage
zu entbinden V. R. W. Rat. dec. Klaͤger hat Beklagtem alle
ſeine Guͤther uͤbergeben, und ſich dagegen den noͤthigen Unterhalt

bedungen, will aber nummehr die Schenckung umſtoſſen, und fuͤh⸗

ret zu deſſen Behuef an, daß er nach Inhalt zweyer bey den Actis
liegenden Zeugniſſe ſeinen geſunden Verſtand nicht habe, mithin gar
nicht paciſciren koͤnne. Alldieweil aber eben dieſer Klaͤger, wenn
es auch ſonſt mit ſeinem Verſtande nicht gar zu richtig iſt, doch
zu Zeit der errichteten Convention nicht naͤrriſch geweſen ſeyn
kann, indem die Obrigkeit ſolches nothwendig gemercket, und
den Handel nicht ad acta genommen haben wuͤrde, dieſemnach
ſelbiger Handel, welcher tempore dilucidi intervalli vorgegan⸗

gen, zu Recht beſtaͤndig iſt; So baben wir nach Inhalt unſe⸗

res Urtheils geſprochen. lidem Cti, præſentiam conſangui-
neorum aliorumque honeſtorum virorum ad probationem
dilucidi intervalli ſufficere, menſe Auguſto anni comoccx.
Zom. V. Cccec credi-

57p. MEDITAT. AD PANDECT.

crediderunt: Klaͤgerin vermeinet zwar, es koͤnne der ihrer Klage
entgegen geſetzte Vergleich zu Recht nicht beſtehen, da ſie eine mit
Schwermuth beladene alſo zu Schlieſſung einiger Handelung un⸗
tuͤchtige Perſon ſey. Allein es thut nichts, daß Klaͤgerin mit einem
melancholiſchem Affecte beladen iſt, weilen doch aus des Medici
und Chirurgi Zeugniſſe ſo viel, daß ſie zuweilen gute Intervalla ha⸗
be, erhellet, auch der Rath Bode ihr nicht als einer bloͤdſinnigen
Perſohn, ſondern als einem Frauengimmer, zum curatore verord⸗
net worden, und die Anweſenheit der Verwandten und anderer recht⸗
ſchaffenen Maͤnner bey Errichtung des Vergleichs allen widrigen Ver⸗
dacht aufhebet; So haben wir beſagten Vergleich vor guͤltig geachtet.

VI.
Dantur furioſt, gqui euratore non egent.

ſt quoddam furoris genus, ſingulare quidem, non in-
2 frequens tamen, & cujus ipſe aliquot exempla novi;
quo qui corripiuntur, ceteroquin prudentes &ñ ad omnia
negotia apti, in re unica inſaniunt, &, quoties eam recor-
dantur, continere ſe non poſſunt. Omnes, quos ego vidi,
vel amore vel ambitione in hanc dementiam inciderunt.
Talis eſt apud Paſquierum lettr. liv. 19. & 22. Tulenus ille,
vir doctiſſimus atque in colloquiis ſuis gravis & jucundus,
quosque mentio epiſcopatus Cameracenſis & principis fe-
minæ, cujus amore flagrabat; non fieret ſed ad hanc men-
tionem plus quam mediocrifer inſanus. Aliud tamen ex-
emplum iſtiusmodi demetiæ, cujus nec amor nec amhitio
cauſa fuit, memorat Horatius lib. a. ebiſt. 2. verſu 128. Jcd.
Fuit haud ignobilis Argis,
Qui ſe credebat miros audire tragedos,
In, vacuo lætus ſeſſor plauſorque theatro:
Cetera qui vitæ ſervaret munia Trecto

More

io

SP. CCCXLVIII. DE EBRIIS. 571

More, bonus ſane vieinus, amabilis hoſpes,
Comis in uxorem, poſſet qui ignoſcere ſervis,
Poſſet qui rupem & puteum vitare patentem.
Ampliter de hoc furoris genere diſputat Barclajas in Arge-
nide lib. I. Cap. I4. & cauſas ejus naturales inquirit. Ego hoc
ſaltem in præſens addo, hos mente captos curatore non egere,
niſi forte circa illam rem, in qua ſingulatim inſaniunt, quid

gerendum ſit.

CoNOLEANTVM.

Homo ſimplex curatore non eget, quin imo ipſe curator eſ-
ſe poteſt. Itaque Cti Vitembergenſes aliquando feminæ
reſtitutionem in integrum contra diviſionem heredita-
tis, in qu virum ſimplicem adhibuerat, denegarunt.

SPECIME N CCCXLVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

ADLIP. XXVII. TIZ. X.
DE

E BRIIS.
I

Ebrietas modica obligationem promittentis non impedit, niſt
per vafritiem fuerit elicita.

er furioſis æquiparari; atque adeo ex his, quæ in

ebrietate geſſerunt, haud obligari, ſatis notum eſt.
— Requirunt tamen communiter ebrietatem immodi-
cam, & quæ exilium mentis inducat. Quod & ego
ſupra in Specimine LIX. de Dolo, med. 3. Pprobavi, ad-
didi tamen, tunc ebrietatem quoque modicam attendi,
Cec 2 gquum

572 MEDITAT. AD PANDECT.

quum alter eam vafre captavit atque promiſſionem, quam
ſobrio nunquam extorſiſſet, a bene poto elicuit.

II.
Exceptio ebrietatis contra pacta judicialia non facile
admittitur.

Ebrieez probanda eſt ſine dubio ab eo, qui ſe illa tuetur.

At vero iſta probatio tunc imponenda non eſt, quum

apparet, hunc, qui illam offert, perficere eam non poſſe, ſed
fruſtra operam impenſurum. Novi exemplum, quo quis do-
natione a ſe in judicio factæ & confirmatæ exceptionem ebrie-
tatis objiciebat & probationem offerebat. Sed inutile fore
credidimus, eum ad probandum admitti. Nam, ſi vel maxi-
me, potaſſe ſe antea largius, oſtendiſſet, immodicam tamen
ebrietatem per hoc non docuiſſet. Hanc quippe adfuiſſe,
propter fidem actorum publicorum vix credibile erat. Scele-
ſtiſſimum enim judicem eſſe oportet, qui negotium ab immo-

dice ebrio coram ſe geſtum non ſolum rite peractum in actis
teſtetur, ſed & auctoritate ſua confirmet. Credere tale quid

præſumtio, quæ pro judice maxima eſt, non permitftit. Vi-
de c. 23. X. de Electione & Specimen meum COLXIII. de Actis
judicialibus medit. I. Ergo ſi vel maxime probationi locum de-

diſſemus, felix tamen ſucceſſus ſperari non poterat, quum, ſi

reſtes de ebrietate quid dixiſſent, de modica, quæ promiſſioni
non nocet, hoc intelligi oportuiſſet. Maluimus itaque confe-

ſtim exceptionem ipſam rejicere menſe Junio anni cooccxxXV.

Daß Beklagter von angeſtellter Klage zu entbinden. V. R. W.
Rat. dec. Klaͤger hat Beklagtem alle ſeine Guther ubergeben
und ſich dagegen den noͤthigen Unterhalt bedungen, will aber

nunmehr die Schenckung umſtoſſen, und fuͤhret zu deſſen Be⸗

huef an, daß Beklagter ihn durch den Trunck zu dieſer Saen⸗
— . ckurg

— — —

— —

SP. CCCXNLIX. DE PRODIGIS. 57

ckung verleitet. Alldieweil aber eine Obrigkeit wider ihre Pflicht und
Gewiſſen handeln wuͤrde, wenn ſie von einem trunckenen Menſchen
im Gerichte ein Pactum oder einen Contract annaͤhme und ad
protocollum niederſchriebe, es ſey ſolches wohlbedaͤchtlich geſche⸗
hen, und denn dergleichen Ungerechtigkeit nicht zu vermuthen iſt,
ſondern vielmehr die rechtliche Prœæſumtion pro actis judiciali-
bus iſt, daß alles, was in ſelbigen aufgeteichnet, dergeſtalt auf⸗
richtig und rechtmaͤßig vorgegangen, folglich des Klaͤgers Vorge⸗
ben, ob ſey er zu Zeit der gerichtlichen Handelung uͤbermaͤßig voll
geweſen, wider den fidem actorum keinen Glauben findet; So
haben wir nach Inhalt unſeres Urthels geſprochen.

SPECIM EN CCCXLIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVII. TIT. X.

PRODIGIS.

l.
Poteſt quis moraliter prodigus eſſe, eui tamen bonis interdi-
cere judex nequit.
Requiſita prodigi civiliter talis recenſentur.
ertos prodigalitatis fines jura noſtra non conſtituunt,
ſed determinationem arbitrio judicis relinquunt;
in qua determinatione tamen judex rigidus nimis
& ſeverus eſſe nequit. Poterit enim prodigus vere eſfe,
cui tamen judex bonis propterea interdicere non po-

teſt. Breviter. Moralis prodigalitas ad juridicam non
Cccc 3 ſem-

4 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſemper fufficit. Sic moraliter prodigi ſunt ſine dubio, qui

lautius ſplendidiusque, quam conditio ipſorum fert, vi-
vendo provendus ſuos omnes inutiliter abliguriunr, ſeu,
= - gJui divitiis ſoli incubuere repertis,
Wec partem poſuere ſuis,
quibus Virgilius Zneid. lib. 6. verſ. 610. non immerito lo-
cum in tartaro adſignat. At quis judicem iſtos homines
curatori ſubjicientem ferat. Equidem in Hollandia ſecus

eſſe, auctor des de lices de la Hollande Part. I. cap. 4. teſta-

tur. C'eſt, inquiens, ane reégle generale parmi eux, que
chacun doit moins depenſer; du'il n'a de revenu. Quand la
choſe arrive autrement, ils eorojent avoir mal emploié l'an-
née. Un hbomme, qui ſe propoſeroit d'égaler ſa débence d ſon
revenu, perdroit ſon erédit & ſeroit regardé ſur le méme pié
qu'on regarde un prodigue dans un autre paii. At errat
ſeriptor hic, ſive de prodigalitate morali five civili loqua-
tur. Si de morali, Hollandi hac in parte nihil ſingulare
habent, quum & noſtris moribus iſtiusmodi homo pro pro-
digo reputetur. Si vero illi de prodigo civiliter tali ſermo
eſt, tunc nec in Hollandia profuſio ſolorum redituum ſuf-
ficit. Nam Hollandi jus civile ſervant, quod ad prodiga-
litatem deſiderat, ut bona ipſa dilacerentur & diſſipentur,
L. I. pr. de Curatoribus furioſo. Poterit tamen judici præ-

ſeribi regula, ad quam in declaratione prodigi reſpiciat.

Prodigus nempe eſt, qui reditus ſat amplos, ex quibus
commode vivere poſſit, habens tamen de ſorte ſua quotan-
ni quid detrahit vel æs alienum conflat. Hæc Ulpiani
mens eſt in L. 12. §. ult. de Zutoribus & curatoribus datis
Verbis: ſic tractare bona ad ſe pertinentia, ut, niſi ſubvenia-
gur his, deducantur in egeſtatem. Ergo ad prodigalitatem
juridicam, ut & bona ipſa deminuantur, & vita hæc per
aliquot annos continuetur, requiritut.
III.

SP. CCCXLIN. DE PRODIGIS.

III.
Iinpenſæ laudabiles a prodigalitate non excuſant.

rodigus vulgo ille ſolus eſle creditur, qui bona ſua in-
ſcorta, convivia, compotationes, veſtimenta, immen-
ſas ædificationes profundit. Ar enim vero laudabiles etiam im-
penſæ, ſi nimiæ ſunt & patrimonium exhauriunt, ut prodigus
quis declarari poſſit, efficiunt. Notus eſt eruditus ille luæxus,
qui in inſtruendis ſupra modum bibliothecis exercetur. La-
boravit eo Huldricus Fuggerus Auguſta Vindelicorum natus,
& gente inter Germanos clara notus, Pauli III. olim cubicu-
larius, & poſtea proteſtantium doctrinam amplexus, qui ve-
terum ſcriptis liberali ſumtu comparandis & evulgandis inten-
tus, quum rem domeſticam negligere a gentilibus argueretur,
pPatrimonii aviti amplifſimi adminiſtratione dejectus eſt, un-
de mœrore contracto in melancholiæ morbum incidit, quo
fere tota vita conflictatus eſt, teſte 1 buano biſtoriar. lib. 80.
in fine. Bibliothecam ejus inſignem & mille aliquot volumi-
nibus manuſcriptis Græcis, Latinis, Hebraicis ſpectatiſſimam
fuiſſe Gruterus Cbron. Ecleſ. lib. 2. pag. 1306. teſtatur. Per-
tinent huc porro, qui pauperes exulesque juvando & alen-
do bona abſumunt, ſeque & ſuos per hôc in egeſtatem, æs
alienum & famem præcipitant. Qui id faciunt, non laude
ſed vituperio digni ſunt. Non meretur ergo Joannes Stur-
mius encomium, quod Melchior Adamus ei in vitis philoſo-
phorun tribuit: Quum, inquiens, domus illius optimo cuique
dies ac octes pateret, eſetque velut commune quoddam exulum
aſylum, peregrinovum ac pauperum boſpitium, quos omnes
fovendo, alendo, foris domique juvando, Ffacultates baud
exiguas abſumſit: maxime CGallorum Evangelicorum alu-
tem tuendo, inguam ommes ſuas divitias impendit, ipſegue
cum ſuis egere malunt, quam communem cauſant erte;
animo

576 MEDITAT. AD PANDECT.

uicr jaudabili & perpetua gratitudine digno. Novi ipſe

virum, qui ceteroquin parce ac duriter vivens facultates
ſuas in exſtruendo magnifice templo abſumſit, atque nunc

ſtrenue cum ſuis efuriens, indulgentiam magiſtratuum, qui
ipſum tempeſtive prodigum non declararint, tacitus damnat.
6–C OXO LC PeARNIA.
I. Prodigalitas levis notæ maculam inurit prodigo juſtamque
eum ex ſenatu, cujus membrum eft, ejiciendi cauſam præ-
bet. Lynckerus in Reſolut. 228.
2. Prodigi plerumque inviti curatores accipiunt. Teſtatur ta-
men Huberus in pralect. ad tit. z. de Curatoribus furioſo
§. I. aliquando prodigis petentibus curatorem datum eſ-
ſe, libello ſupplice judicibus oblato.

SPECI ME N CCCI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4D LI B. xxrII. WII. z. ET I.
D E

CURATORE MULIERIS.

I.

Curator mulieris merus eſt conſiliarius juraque de curatori-
us minorum conſtituta ad eum non pertinent.

nihil ſine curatore facere poſſunt. Iſte vero cura-
tor tantum abeſt, ut verus curator ſit atque cum
curatore minoris conveniat, ut fere nihil ex his, quæ
in jure noſtro de curatore minoris conſtituta funt, ad cu-

M' ſunt in Germania provinciæ, in quibus feminæz

ratorem mulieris trahi queat. Ergo non errant, qui curato-

res mulierum non adminiſtratores, ſed meros conſiliarios eſſe
dicunt,

SP. CCCL. DE CURATORE MULIERIS. 177

cunt, & controverſias, quæ circa illorum obligationem & of-
ficium naſeuntur, ex his, quæ de conſilio ejusque jure conſti-
thta ſunt, decidunt. Sic, quum aliquando femina curatorem
ſuum, qui pecuniam ejus otioſam reliquerat nec in emtione
Prædiorum collocarat, arg. L. 7. §. 3. & L. I5. de Adminiſtr. &α
Beric. tut. ad uſuras præſtandas conveniret, repulerunt eam
NCti Vitembergenſes: Weil ad officium curatoris mulierum,
als der keine Adminiſtration ihres Vermoͤgens uͤber ſich hat, gar
nicht gehoͤret, um vor ſeine Curandinnen Guͤter zu kaufen, ſich zu
bemuͤhen: Daher wenn er dergleichen, es geſchehe aus was Urſache
es wolle, unterlaͤſſet, ihm um deswillen kein Delictum beyzumeſ⸗
ſen ꝛc. & recte. Nam conſiliarius, niſi de iis negotiis, ſuper
quibus conſilium impertire neceſſum non habet, atque nec
tunc quidem, quum conſilium ab eo datum infelicem even-
tum habuit, obligatur, L. 47. de Regulis juris, dummodo ne-

dque fraus neque imperitia ei imputari queant, quemadmo⸗-

dum pluribus in Specimine CXXXI. de Confilio oſtendi.

Præſtat, curam ſexus penitus abrogari.

Nn meum hoc conſilium eſt, ſed ordinum totius electo=
ratus ſaxonic!, quibus adſentit Bergerus in Electis
diſcept. for. tit. 8. O. I. n. 2. & octo rationes adfert, quæ abo-
litionem iſtius curæ ſuadeant. Ego has rationes jam tum
ſupra in Specimine CCCXXVIII. de Tutela pactitia medit. 22.
retuli probavique. Nunc novam addo. Obligat nempe cura
hæc mulierem ad impenſas nen neceſſarias faciendas. Pri-
mum fcilicet judici pro confirmatione & decreto quid ſol-
vendum, deinde curator ipfſe, etſi ſalarium tanquam ex con-
duéto non exigat, ex more tamen recepto tacitus flagitat.
Si diu ſtrenam vel munuſculum non accepit, incipit diffi-
cilior fieri, conſultus tardiuscule binisque vix verbis reſpon-
Zom. V. Dddd det,

578 MEDITAT. AD PANDECT.

det, ſubſcribere inſtrumentum aliquod rogatus, hoc aliquot
dies apud ſe retinet, negotiorum molem prætegens ac mœſtus
tandem poſt multas interpellationes reddit, donec nova libe-
ralitate excitetur. Tunc alacrior ſponte ad curandam venit,
num qua in re ope ſua egeat, hilaris quærit, conſilium nec ro-
gatus dat, quamdiu nempe novæ hujus liberalitatis memoria
non refrixit, quæ ſubinde aliis donis renovanda eſt, ne pereat.
Novi ego curatorem, qui hac arte mulierculam fidei ſuæ
commiſſam mille thaleri emunxit, & aliam, ut ipſum heredem
ſcriberet, induxit. Nocuit ambabus, quod in Saxonia vixe-
runt. Nam ſi extra eam fuiſſent, curatore non eguiſſent, con-
ſiliumque vel gratis ab amicis vel perſoluta modica mercede
ab advocatis habuiſſent contractusque ſuos ipſæ ſolæ ſubſcri-
Ppfſiſſent.

III.
Curatoris muliebris vicem conſanguinei mulieris ſupplent:
IV.
Quin imo unius conſanguinei præſentia ſuficit.
EAidem in iis terris, in quibus mulieres curatore indigent,
a magiſtratu eum confirmari oportet. At enim vero
ex eo ipſo, quod in prima meditatione dixi, colligunt auctores,
quos infra memorabo, vicem curatoris muliebris Pp æſentia

proximorum conſanguineorum, quin imo unius ex illis ſup-

pleri. Adſenſerunt his ICti Helmſtadienſes ſicque menſe

Auguſto anni coccxIV. judicarunt ² Daß Beklagte von der

angeſtellten Klage zu entbinden und los zu zehlen ſey, als wir
ſie hiemit davon loszehlen, die beyderſeits verurſachte Unkoſten

aber gegen einander aufheben. V. R. W. Rat, dec. Klaͤge⸗

rin vermeynet zwar, es koͤnne der ihrer Klage entgegen geſetzte
Vergleich zu Rent nicht beſtehen, da ſie ſelbigen allein ohne
Zuziehung ihres Kriegiſchen Vormundes eingegangen. Allein
es wird dagegen zu Salvirung des Vergleichs nicht unbillig ſan⸗
.- gefuͤh⸗

—= — — —

,
4

SP. CCCL. DE CURATORE MULIERIS. 579

gefuͤhret, daß ein einer Frauen beſtallter Vormund nicht eigentlich
vor einem Curatore und Adminiſtratore bonorum, ſondern
nur vor einem Rathgeber zu achten ſey; weshalben auch die
Rechts⸗Gelehrte einſtimmig dafuͤr halten, daß die nahe Anver⸗
wandten deſſen Stelle bey Schlieſſung eines Handels wohl ver⸗
treten moͤgen, Carpzovius P. 2. C. 15. def. 18. Mevius ad Jus Lu-

bec. lib. I. tit. 10. art. I. n. 53. ja ſo gar die Gegenwart auch nur ei⸗

nes einigen Verwandten vor genugſam achten, Berger in Eleltis
Diſcept. forenſ. p. 306. Idem in ſupplementis iſtarum Diſcept.
P. I. p. 128. So haben wir beſagten Vergleich vor guͤltig

geachtet. v.
Mulier minor per nuptias a cura non liberatur;
Maritus tamen a curatore lona uxoris dotalia &α bar aphernalia
rebte petit,
VII.

Exigit quoque ab eodem rationes geſtæ adminiſtrationis.
Nubci nullibi inter cauſas finiendi curam referuntur. Ma- .
net ergo mulier nupta, quamdiu minor eſt, in poteſta-
te curatoris, quem ante habuit; nec maritus, etſi velit, curam

ejus gerere poteſt, §. 19. I. de Erenſar. tut. L. 4. C. eodem L. 2. C.

Qui dare tutores. Objiciunt communiter, moribus Germa-
norum hoc mutatum, atque maritum ipſo jure legitimum
uxoris ſuæ curatorem eſſe, id quod in Saxonia clare conſti-

tutum, ſpec. Sax. lib. I. art. 31. & lib. 3. art. 45. Plerique etiam

extra Saxoniam receptum perhibeant. Verum enim vero
ſi vel maxime maritus etiam extra Saxoniam uxoris ſuæ legi-
timus curator eſt, hoc tamen non de cura ætatis, ſed de jure,

quod vir per nuptias in perſonam & bona conjugis conſequi-
tur, intelligendum eſt. Curam ætatis enim ne quidem apud
Saxones adipiſcitur, Auenzdtnechun Bergerus in Electis diſ-

Ddddz cept.

580 MEDITAT. AD PANDECT.

cept. for. pæg. 289. nOt. 4. teſtatur. Sed commemoranda hic eſt
controverfia, ſuper qua menſe Decembri anni cio 19 ccxxv.
conſulti fuimus. Duxerat quis puellam octodecim annorum,
patre orbatam & curatori ſubditam. Paulo poſt nuprias aviam
uxoris ſuæ funere effert & hereditatem ejusdem adit, deinde
curatorem convenit & rationes geſtæ adminiſtrationis pofcit.
Negat curator, marito jus agendi eſſe, quamdiu uxor infra le-
gitimam ætatem fit, ipſeque maritum, ut ſibi tanquam curato-
ri hereditatem conjugis avitam reſtituat, reconvenit. At nos
ſecundum maritum reſpondimus. Cura ſcilicet ætatis, cui
ſubeſt uxor, jura mariti non tollit. Habet is dominium dotis,
habet legitimam adminiſtrationem paraphernorum, habet
etiam ex univerſali Germaniæ conſuetudine uſumfructum eo-
rum, cui uſufructui adminiſtratio naturaliter ineſt. Habet er-
go maritus etiam adminiſtrationem dotis & paraphernorum,
quamvis uxor minor ſit. Vide Hoppium ad §. 19. I. de Excuſat.
tut. Itaque, ut bona hæc ſibi committantur, &, quia de quanti-
tate eorum aliter conſtare nequit, rationes ante omnia red-
dantur, recte petit. Idem in Saxonia obtinet, teſte Bergero in
Ceconomin pag. 182. Ita vero, inquies, inutile erit, quod
fupra dictum, curam ætatis per nuptias non tolli. Immo
non erit inutile, ſed habebit adhuc curator quod agat. Ad-
miniſtrabit bona receptitia, quæ pleno jure ad uxorem ſpe-
ant, curabit, ut uxori a marito ſatis cautum ſit, proſpiciet,
ne hic bona uxoria diſſipet, in contractibus & Pactis, in qui-
bus mulierem ipſam intervenire oportet, ipſe conſenſum
Præbebit, adſiſtet uxori in negotiis cum ipſo marito geren-
dis, adſentiet alienationi neceſſariæ &c. Sed adjiciam re-
ſponfi verba: Obwol Sincerus der feſten Meynung iſt, es
koͤnne Heroſtratus als Ehe⸗Mann der einen Honoriſchen Toch⸗
ter von ihm nicht ehe die Rechnung der gefuͤhrten Honoriſchen
Vormundſchaft fodern, bis er zuvor ſelbſt von der durch ihn ex

MWan-

SP. CCCL. DE CURATORE MULIERIS. 581

mandato Sinceri und ſeines Mit⸗Vormundes gehobenen großmuͤt⸗
terlichen Erbſchaft⸗Rechnung abgeleget, in Erwegung, daß ja des
Heroſtrati Ehe⸗Frau ſelbſt annoch minderjaͤhrig, und, daß ſie majo⸗
renn erklaͤret, alſo der Vormundſchaft entnommen worden, nicht
beygebracht iſt. Alldieweil aber Heroſtrarus, wenn gleich ſeine Frau
noch minderjaͤhrig iſt, dennoch den uſumfructum und BVerwaltung

ihres vaͤterlichen Vermoͤgens als Ehe⸗Mann fodern kan; So muß

Sincerus, undb ehe Heroſtratus von dem großmuͤtterlichem Vermoͤ⸗

gen Rede und Antwort giebet, ſeine Vormundſchafts⸗ Rechnung

ablegen.
C Q O L, L A I. A.

I. Jusjurandum feminæ vicem curatoris abſentis ſupplet. Vi-

de Specimen CLXXII. de Pidejuhſione uxoris pro marito
valida, medit. 4.
2. Inter varia curatorum
rantur, omitti ſolet curator mortui. Et hunc tamen con-
ſtitui, aliquando opus eſt. Permirtunt ſeilicet jura noſtra
in L. 6. pr. & L. 7. pr. C. ad L. Juliam Majeſtatis perdu-
ellem poſt mortem accuſari & damnari. Quod ut rite
fiat, curator, qui mortuum defendat, conſtituendus eſt.
Quum ergo comes Sueſſionenſis, Gallus an. I641. in Præ-
lio cæſus eſſet, ſummus ſenatus Pariſienſis juſtu Ludovici
XIII. regis de ſeditione ab illo mota quæſiturus memo-
riamque ejus damnaturus, ne tamen inauditum damna-
ret, curatorem dedit. Afferam ipſa actorum judicia-
lium verba ex Memoires qe Monſieur de Montroſor tom.
2. p. 348. 349. Monſieur le chancelier demandqa gu Gref-
Rer de faire rentrer les gens du Ro), && leur prononga que Ia
Cour avoit ordonné ſelon leurs conclußtiong, & qu'ils euf-
Jent dà nommer preſentement un euraieur bpour deſfendre la
memoire dudit ienr Comte: les guels ont nommé d l'heure
meſme gean Servais, le quel eſt ant entré aprèês ſerment en la
manière ordinaire, de bien & fidellement deſfendre la cauſe
dudit Sieur Comte, en preſence des gens du Koy, ce qu'il a
bromis de faire.

gehera, quæ communiter memo-

Dddd 3 SPECI-

–

582 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCLI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LEIB. XXVTTI. 777 7.

TESTAMENTO IN- GE-
NERE.

I.

Teſtamenti vox generaliter poſita ad omnes ultimas voluntates

pertinet.

TP pactis dotalibus pater ſponſæ dotem ſibi, mortua ſine
prole & teſtamento filia, reddi ſtipulatus erat. Mori-
Ctur filia paucisque ante obitum horis marito bona ſua
omnia mortis cauſa donat. Intercedit deinde pater, ſeque

filiæ teſtandi, non etiam donandi, facultatem permiſiſſe

ait. Conſultus privatim ſecundum maritum reſpondi. Con-

ſideravi potiſſmum mentem paciſcentium. Hi filiæ jus de

dote ſua poſt mortem ſuam ſtatuendi tribuere voluerant.
Qua vero id ratione fieret, ipſorum non intererat. Neque
ulla cauſa apparebat, propter quam ſolemne teſtamentum
neceſſario deſideraſſent. Verofimiliter itaque ſub teſta-

menti voce omnem ultimam voluntatem complexi fue-

rant. Nec ſine lege loquor. Vide modo L. I5. de Mor-
tis cauſa donationibus, quæ conſtitutiones de teſtamentis ad
mortis cauſa donationes trahit. Argumentum etiam, ſed
paulo remotius, ſuppedirant L. 2. §. 2. Zyſtamenta quemadmo-

dum aper. & E. 3. §. 2 5.: de S. C. Silan. Conſentiunt mecum Me-

nocbius lib. 4. præſumt. 3. n. 7. Bergerus ſupplem. ad Electa di-
ſcept. for. part. I. p. 545. aliique ab his commemorati.

II.

SP. CCCLI. DE TESTAMENTO IN GENERE. 583

II. =ðJJ
Teſtandi poteſtas ex jure naturæ derivatur.
III.
Solemnia & cetera jura teſtamentaria, uti de legitima, de quar-
ta Trebellianica &. juri naturæ ſunt
incognita.

rigo teſtamentorum juri naturæ recétiſſime adſcribitur.
Scilicet, ſi reétam rationem ſpectas, poteſtas de rebus
ſuis diſponendi cuilibet, dum vivit, competit, nec intereſt,
4 quomodo quis voluntatem ſuam de rebus ſuis declaret, an

1 ita, ut confeſtim jus in alterum transferat, an vero ſic, ut
translationem hanc poſt mortem ſuam differat. Qui pure
. & ſtatim dominium rei (næ alteri conferre poteſt, poteſt id
ſu multo magis in diem vel ſub conditione. At heredis in-
be ſtitutio, legatum, fideicommiſſi fum, mortis cauſa donatio ni-
ſe hil aliud ſunt, quam translatio dominii i in diem & ex even-
J tu mortis ſuſpenſa. Quapropter etiam apud plerasque gen-
H tes rudis Jnadan teſtamentorum factio obſervata, & fan-
Cta habita fuit ultima defuncti voluntas. Ipſe Deus Eſaiæ
e XkXXVIIL, I. Hiskiam moribundum de rebus ſuis diſpo-
im neere jubet. Et Abraami teſtamentum memoratur Geneſ-
“ XV, 3. Adde L. I. C. de &S§. eccleſtis. Igitur, quod quidam
e. patres concilii Tridentini apud Petrum Suavem in biſtor.
u. Cconcil. Trident. lIib. 6. p. 1001. dixerunt, teſtamentorum vim
1l omnema jure civili pendere, falſum eſt. At vero ſicut jus na-
1 turæ ſimpliciſſimum eſt, ita quoque facultatem teſtandi nul-
. lis finibus ſolemnibusque circumſeribit. Sole mnia & cetera:
N. quæ de teſtamentis conſtituta ſunt, cuncta ad jus civile re-
„. ferri oportet. Igitur conſulti aliquando reſpondimus, con-.

tra teſtamentum, quod mero jure naturæ ſuſtinetur, neque
legitimam neque quartam Trebellianicam,; quam urramque
jus

394 MEDTTAT. AD PANDECT.
jus naturæ ignorat, peti poſſe. Reſponſum exhibui ſupra
in Specimine XCI. de Legitima medit. 3.
IV.
Suoceſtonis omnis etiam ex pacto & ab inteſtato Jfundamentum
eſt voluntas defunbti.

Succeſſoni teſtamentariæ jus naturæ magis Ffavet, quam
legitimcæ.
VI.
Jara zamen civilia nonnunquam legitimam ſauecaſe. onem
præferund 6
. (jani ſucceſſionis hereditariæ fundamentum, ſi recta
rationem ſpectas, eſt voluntas defancti. Neque enim

— ——

alia cauſa apparet juris, quod heres in res defuncti poſt hu-
jus mortem conſequitur. Si voluntatem defuncti demis,
extraneus quilibet æquale jus-habebit. Ergo unica juris na-
turæ regula eſt: hereditas pertinet ad eum, ad quem illam
dominus, dum viveret, pertinere voluit. De hac vero vo-
lIuntate duplici ratione conſtare poteſt. Vel eam dominus
expreſſe declaravit, & hoc iterum duplici modo, aut Per
pacta ſucceſſoria, quæ etiam juri natufe conveniunt, aut Per “
ſimplicem ultimam voluntatenn, ad quam acceptatio alterius
non accefſit. Vel voluntas illa præſumitur tantum ex cir-
cumſtantiis. Ex hac præſumtione ſucceſſio ab inteſtatt
fluit, quæ ſcilicet iis defertur, quibus defunctum maxime fa-
viſſe bonaque ſua præ aliis deſtinaſſe veroſimile eſt. Cadit
autem maxima favoris & amoris præſumtio in familiam
cujusque & ex hac in eum, qui proximo ſanguinis vinculo
defunctum contigit. Igitur, quod quidam ſucceſſionem ab
inte-

—————— — —

il

der

Is

ato

SP. CCCLI. DE TESTAMENT O IN GENERE. zg;

inteſtuo ad jus poſitivum referunt, hoc verum eſt ſaltem,
quod ad ordinem ſuccedendi legibus civilibus ſtabilitum.
Hoc enim neceſſe fuit, ne circa adplicationem juris naturæ ju-
dices incerti hærerent & de eo, quem inter multos, qui dicta
ratione æque propinqui videri poterant, magis amarit here-
demque ſibi optarit defunctus, dubitarent. I legumlatores
varie & ex ſuo quisque adfectu definierunt. De liberis Præfe-
rendis conſenſerunt fere omnes, niſi quod quidam conjuges
cum illis exæquarunt. At poſt liberos de parentibus, conju-
gibus, fratribus, ceteris conſanguineis, diſſenſerunt maxime,
dum alii conjuges omnibus antetulerunt, alii ommibus poſt-
poſuerunt, alii coæquarunt, alii parentes & fratres uno loco

collocarunt, alii hos ab illis excludi voluerunt, alii fratrum
liberos pro fratribus habuerunt, alii hos ſolos admiſerunt, alii

agnatos cognatis, alii maſculos feminis prætulerunt, &c. In-
terim quantacunque legum civilium hac in parte diſerepantia
ſit, hoc tamen ex iis, quæ in principio dixi, conſequitur, ſe-
cundum jus naturæ & rectam rationem ſucceſſionis teſtamen-
tariæ majorem longe favorem eſſe, quam ſucceſſionis ab in-
teſtato. Nam præſumta voluntas ceſſat pPenitus, ubi expreſſa
adeſt. Igitur in dubio pro iis, quibus teſtator aliquid reliquit,
Contra eos, qui ab inteſtato ſuccedere cupiunt, interpretatio
facienda eſt. Ita quidem de jure naturæ. At jura civilia,
quæ ſecundum Ulpianum in L. 6. pr. de Juſtitia & jure juri
naturali per omnia non ſerviunt, hanc regulam ſubinde in-
vertunt, magisque heredibus legitimis, quam teſtamenta-
rüs, favent. Certe apud priſcos Germanos, qui rem te-
ſtamentariam prorſus ignorarunt, teſtamenti favor nullus
eſſe potuit. Ait quidem Schilterus in Exerc. ad z. 9. §. 9.
majores noſtros, poſtquam hanc ſuccedendi ſpeciem ex ju-
re Romano receperint, eandem cum ſua ratione cumque
favore ſuo recepiſſe. Verum etſi jura Romana favorem
JTom. V. Eeee 2 teſta-

786 MIEDITAT. AD PANDECT.

teſtamentorum indeſinenter inculcent, nonnunquam tamen

principii hujus ſui obliviſci & ſucceſſioni legitimæ magis fa-

Vere videntur, cujus luculentiſſimum exemplum in L. 2. pr.
de Bonorum poſſeſſione ſecundum tabulas occurrit. Quam-

obrem Cti Helmitadienſes menſe Junio anni Ccio 10 ccxXIII.

de ſtatuto municipali, quod libertatem teſtandi arctis limi-

tibus circumſcribebat, quodque civis quidam licentiore in-

terpretatione amolire & eludere volebat, hoc maxime præ-
texens, jura omnia ultimas voluntates ſucceſſioni ab inte-
ſtato præferre, atque illis magis favere, conſulti, reſponde-

runt, favorem iſtum tam univerſalem tamque conſtantem
non eſſe: Hat Juvenalis zu S. in einem hinterlaſſenem Teſta⸗

mente ſeiner Wittwen uͤber den dritten Theil ſeines Vermoͤgens
noch koſtbare und mehr als 24000 Thlr. betragende Legata zuge⸗
wendet, womit aber deſſen Kinder erſter Ehe nicht zufrieden, ſon⸗

dern, daß dieſe Prælegata vor unguͤltig erklaͤret werden moͤchten,

verlanget. Als nun die Wittwe unterſchiedene Rationes dagegen
angefuͤhret, ſo entſtehet die Frage, ob dieſe KRationes erheblich,

mithin, die Prælegata der Wittwen, zum voraus und ohne Ab⸗

gang ihres dritten Theiles zugeſprochen werden koͤnne, oder ob
ſolche Prælegata nicht viel mehr als den Statutis contraria pro

nullis zu achten. Nun haben wir die uns in Abſchrift zugeſchickte
Statuta mit allem Fleiße durchleſen, und wie die Statuentes einem

Vater, der aus erſter Ehe Kinder hat, die Macht, ſeinem anderem
Weibe mehr als ein Drittheil ſeines Vermoͤgens auf einigerley Art
zuzuwenden benehmen wollen, erſehen; welche der Statuentium
Meynung uns ſo deutlich und unzweifelhaft vorgekommen, daß
wir uns gewundert, wie ſich noch jemand finden koͤnne, der durch
Schein⸗Gruͤnde und gezwungene Erklaͤrungen ſolchem Statuto
einen andern Verſtand andichten wolle. Zwar wendet die
Wittwe vor, es handele das Statutum in dem erſten Titel le⸗
diglich von Erb⸗Faͤllen ab inteſtato, und keinesweges von Te⸗
ſtamen⸗

e
et
I

INO

t
ſen
e
N

fliun

N⸗
ech

tato

N
10
G
fe

Sp CCCLI. DE TESTAMENTO IN GENERE. 582

ſtamenten, auch verſtatteten eben dieſe Statuta in einem abſon⸗
derlichem Titel einem jedwedem die unbeſchraͤnkte Macht nach
Belieben zu teſtiren, ſo ſey ohnedes dieſe Macht an ſich favo⸗
rabel, und muͤſſe nach Moͤglichkeit extendiret, hingegen ein
ſolches facultati teſtandi widriges Statutum reſtringiret wer⸗
den. Aber alle dieſe Argumenta ſeynd von ganz geringer Er⸗
heblichkeit, und werden in dem Bericht⸗Schreiben uͤberfluͤſſig
refutiret. Wir wollen alſo nur mit wenig Worten daraus wie⸗
derholen, daß der ganze Context der beygelegten Statuten zeige,
wie ſolche in dem erſten Titel nicht von der bloſſen Succeſſione

ab inteſtato, ſondern zugleich von der ſucceſſione teſtamenta-

ria und pacçtitia handele, alſo alle drey modos ſuccedendi in

ſich begreiſe, geſtalt ſolches auch durch die generaliter verfaſſete
Rubric von Erb⸗Faͤllen beſtaͤrket wird, und, daß den Statuen-

tibus niemalen in den Sinn gekommen, einem jedem Menſchen
das teſtiren unumſchraͤnkt zu verſtatten, vielmehr das Gegen⸗
theil offenbar in die Augen falle, hiernaͤchſt die Regul, daß die
Succeſſio teſtamentaria groſſeren Favorem, als die Succeſſio

legitima, habe, bey den Teutſchen nimmer angenommen, guch
in den Roͤmiſchen Rechten ſelbſt ſo feſt, wie einige meynen,

nicht gegruͤndet ſey, zudem in gegenwaͤrtigem Falle weder von
ſolchem Favore noch von einer Interpretation, welche nur in

re dubia ſtatt findet, die Frage ſeyn kan, da das ſo gar deutliche

Statutum keinen Zweifel, alſo auch keine Interpretation, leydet.
Bey ſo geſtalten Sachen, und da die bloſſe Lectio ſtatuti alle
widrig angefuͤhrte Argumenta uͤber den Haufen wirft, finden
wir unnoͤthig, uns mit Refutirung derſelben laͤnger aufzuhalten,

ſondern ſeynd feſt verſichert, daß der Wittwen die Prælegata

zum voraus und ohne Abgang ihres dritten⸗ Theils nicht zugeſoro⸗
