eſſe, negant, contra eam ſoli marito adquiri, contendunt.
uam in ſententiam collegia Vitembergenſia ſœpius reſpon-
derunt, vide Bergeri Supplem. Elect. diſe. for. P. ſp. p. 785:
itemque P. 2. p. 9277. ſJ4. & adhuc reſpondere ſolent, quem-
admodum ex reſponſo elucet; ad interrogationem Annen
Lehmannin zu Schoͤnewalde, M. Febr. 1709. dato: Ihr moͤget
daher, daß die 200 fl. Ehegeld zu Erkaufung eures Ehemannes Gut
angewendet worden, keinen Vorzug faͤr andern Glaͤubigern erlan⸗
gen, in Anſehung/ daß ein von Ehegeld erkauftes Gut dieſerhalb Pro
dotali nicht zu achten, ſondern das Eigenthum davot lediglich dem
Ehemanne zukoͤmmt; cujus ſententiæ rationes potifſimum in eo
verſantur, quod generatim, nulla ratione habita qualitatis do-
talis, res fiat ejus, qui eandem emit, & per traditionem con-
ſequitur, quantumvis ex pecunia alterius fuerit comparata,
L. 4. C. ommunia utr. jud. I. 6. C. de N. E. l. I. c S. C. gitis
alteri vel ſibi: multo igitur magis illud obtinebit in is re-
bus, quæ pecunia dotali emtæ ſunt, quum illa doctrina
ſubnitatur expreſſa lege 12. C. de Fur. dot. ibi: er pecunia
dotali Jundus, a marito tuo comparatus, non tibi gqucri-
tur. Superſunt nihilo ſecius adverſariis noſtris tela, quæ
in nos ingeri pedunt, & rationes, quibus utuntur illi, non
ſine ſpecie veritatis incautos fallere conſueverunt. Ajunt
B C G3 illi

206 MkEDITAT. AD PANDECT.

illi, (1) ſurrogatum ſapere naturam ejus, in cujus locum ſur-

rogatur, c. 3. X. Ut lite pend. quod quidem generatim verum
non eſt, præſertim in rebus ſingularibus vel diverſæ naturæ,
uti docet Carpzov. p. 2. C. 12. def. 2. n. 5. & p. 3. C. 30. def. I.
n. 12. atque adeo neque hic locum poteſt habere. Namque
ſurrogatum, de quo capienda eſt commemorata regula, in-
telligitur illud, quod conventione partium certa eademque

expreſla in locum alius rei ſuccedit, hoc conſilio, ut indolem

ejusdem ubique conſequatur. Verum, quum maritus ex pe-
cunia dotali prædium, conſentiente quantumvis uxore, com-
Parat, naturam rei dotalis illud non induit, neque in locum
pecuniæ dotalis ſurrogatur, ſiquidem deficiat utriusque par-

tis conſenſus, commutandi fundum, ex pecunia dotali em-

tum, in fundum dotalem. Pergunt, (2) argumentum ex
L. 26. Q 2 7. dJe Jure dot. repetitum ſatis clare rem definire,

utpote quibus conceſſum ſit, dotem, conſtante matrimonio,

ex pecunia in rem permutare; inde colligunt DD. rem ejus-
modi permutatam effici dotalem. At enim inſpicienti leges
iſtas paulo accuratius illico patet, agi ibidem de permuta-
tione, quæ expreſſa quum uxoris tum mariti voluntate fit,
atque ea conditione, ut res illa, quum in permutatione uxer
& maritus accipiunt pro pecunia dotali, itidem dotalis efficia-
tur. Pacto itaque tali permutationi vel alii contractui ad-
jecto, non poteſt non res emta in dotalem converti, L. 21.
de Pact. dot. ibi: conſtat, poſſe inter uxorem & virum con-

veniri, ut dos, quæ in pecunia numerata eſet, permutare-

zur & transferatur in corpora. Urgent (3) acriter leg. 54.

de Jur. dot. qua res ex dotali pecunia comparatæ ſimpliciter

dotales appellantur. Intelligendum tamen eſt, res, ex mo-
neta dotali adquiſitas, non ſimpliciter dotales eſſe, ſed do-
Zales videri, ibi: vigentur; namque v0 vientur nota
eſt quædam improprietat is && ſimilitudinis, arg. L. 37. de
Con-

wa — ——— — — — — — — —, —

e

—
ſur.
rum
e
EI

nane

u.

ngne
olemn
X e.
con.
Dcum

et.
en.
Nnn e

inire,
nio,
1eſns.
ikges
mun⸗

Ate i

e uxet
Mcir.

tui d.

l 21.
nj eor.
utert.
6. 4
liciter
XI⸗
ed A.
Not
2
.

SP. CCCIV. DE URE DOTIUM. 207

Contrab. emt. ut itaque Gajus c. I. 5q. hoc modo ſe intelligi
velit, rem ex dotali pecunia comparatam vere quidem dora-
lem non eſſe, ſed æquiparari rebus dotalibus, atque earum
naturam adſumere, hoe effectu, ut uxor tum, quum maritus
non ſolvendo exiſtit, rem ex dotali pecunia emtam actione

non direéta, ſed utili, vindicare queat, L. 5 5. Je Don. inter

vir. & ux. quam in ſententiam Collegium Facultatis Vitem-
bergenſis reſpondit M. Aug. 1707. apud Bergerum Supplem.
ad El. diſc. for. P. 2. p. 1075. ſegg. Objiciunt denique (4)
argumentum ex L. 2. Quando ex fact. tut. & L. 52. pr. de Pecal.
ductum, ubi res ex pecunia pupillari a tutore proprio nomi-
ne comparata pupillo dicitur adquiri. At longe alia ratio eſt
Pupillorum, ac rerum dotalium, quum beneficia, illis ex ſin-
gulari juris ratione indulta, ad has, aliasque res, nequeant
proferri. Tota igitur res eo redit; uxorem rei ex pecunia
dotali emtæ dominam regulariter non effici, ſed tamen in
ſubſidium, tune nempe, quum ei aliunde ratione illatorum
ſatisfieri nequit. Et ſic judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe
Decembri anni croloccxvI. Daß Beklagter von der angeſtellten
Klage zu entbinden, immaſſen er hiermit davon entbunden, die

beyderſeits verurſachte Unkoſten aber gegen einander aufgehoben

werden. V. R. W. Rat. dec. Klaͤgere ſtehen in den Gedan⸗
ken, daß ſie das Eigenthum an dem ſtreitigen Acker genugſam
beygebracht. Nun halten wir zwar ſelbſt davor, es ſeyn die von
Klaͤgern ihrem Libell einverleibte Puncta ziemlich errieſen, und
erhelle aus den Acten nicht undeutlich, daß der Acker, welchen
Beklagter in Beſitz hat, von dem alten Wechſung ſeinen Kin⸗
dern abgetreten⸗ und von dieſen insgeſammt an der Klaͤgerinn
Ehemann uͤberlaſſen worden, und daß dieſer leztere dafuͤr ſein

uͤbriges Geſchwiſter groͤſten Theils mit dem von der Klaͤgerinn
Vater zur Mithuͤlfe empfangenem Gelde abgefunden. Bey ſol⸗

cher Bewandniß nun gewinnet es das Anſehen, ob ſey Klägeriun
le⸗

208 MEDITAT. AD PANDECT.

dieſen Acker als ein ex pecunia dotali erhandeltes Gut zu vin⸗
diciren wohl berechtiget. Ob nun wol res ex pecunia dotali

emta von der Frauen vindiciret werden kan. Weilen aber die

Wechſungiſche Guͤter nicht allein ex pecunia dotali erhandelt,
ſondern theils auch jure hereditario an den verſtorbenen Wech⸗
ſung gekommen ſeynd, hiernaͤchſt res ex pecunia dotali emta
regulariter pro dorali nicht zu achten iſt, ſondern nur nach ei⸗

niger Rechts⸗Lehrer Meynung der Frauen in ſubſidium, da

nemlich des Mannes uͤbriges Vermoͤgen zu Bezahlung ihres
Eingebrachten nicht zureichet, haftet, welcher leztere Caſus aber
allhier nicht vorhanden, oder wenigſtens im geringſten nicht
beygebracht iſt; So findet die angeſtellte Klage nicht ſtatt.

VI.
Qui dotem promiſit, poſt biennium a contracto matrimonio
uſuras debet.
VII.

Iy, qui non ex promiſſione, ſed ex lege vel ofcio judicis ad
dotem conſtituendam damnatur, ad Auras non
obligatur.

. Dres ſunt fontes, ex quibus obligatio ad uſuras fluit, pro-
miſſio, mora & lex. Inter eos, quos lex obligat, re-
ferendus eſt promiſſor dotis, qui poſt biennium à contracto

matrimonio uſuras ſolvere jübetur in L. 31. §. 2. C. de Jure

dotium. Secundum quam legem etiam hodie judicatur, teſte
Kichtero Deciſione 74. n. 18. Et judicandum eſt utique ſecun-

dum eam, ſed ſaltem tunc, cum dos promiſſa fuit, non
ergo, quum ea ex lege vel officio judicis debetur. In certe

ICti Helmſtadienſes menſe Septembri anni Co lo cCxXIV.
reſponderunt. Filia ſcilicet paternam hereditatem cum
fratre

Do

is

A

le.
nac
u
tele
ecun.

certe
cull
atre

—

SP. CCCIV. DE IURE D0OTHVNM 209

fratre divitura, maximos in illius ſtudia ſumtus olim factos,
ſe vero indotatam nupfſiſſe, ajebat, & de duritie legir F0. Fa-
miliæ erciſeundæ, quæ filios a collatione ſumtuum in ſtudia
liberet, querebatur. Igitur alia via ſibi conſulere cupiens do-
tem & uſuras dotis a die nuptiarum fſuarum petebat, &, an
hæ ſibi præcipuæ deberentur, ex nobis quærebat. Inniteba-
tur ſeilicet in communi opinione, quam Huberus in Prælectt.
ad tit. D. de Jure dotium §. y. & Bergerus in Oeconomia juris
pag. I214. tuentur, patrem, etſi dotem nullam filiæ nubenti
promiſerit, poſſe tamen ad eam conſtituendam etiam poſt nu-
pftias cogi. Refutavi hanc opinionem ſatis ſupra in Specimine
CCOIII. de Perſonis dotem conſtituentibus medit. II. Sed quia
tamen communis eſt, tunc quidem eam tantisper conceſſi-
mus, nihilominus autem petitionem filiæ inanem futuram,
oſtendimus. Nam ſi vel maxime dotem exigere potuiſſet.
hanc in diviſione hereditatis conferri fratri potuiſſet, L. 1. de
Dotis collat. Itaque parum lucri inde ad filiam redundaſſet.
uod deinde ad uſuras attinebat, errabat primum filia in eo,
quod uſuras ſtatim poſt nuptias ſuas exigebat, quum lex
ſupra memorata promiſſorem poſt biennium demum ob-
liget. Hic vero uſuræ nec poſt biennium debebantur.
Deerant enim omnes obligationis ad uſuras fontes. Pro-
miſſio facta nulla erat. Nec moram commiſerat Pater,
quem nec filia nec gener unquam interpellarant, nec judex
monuerat. Deficiebat quoque lex. Nam lex 31. §. 2. C.
de Jure dotium, quæ promiſſorem ad uſuras damnat, ſin-
gularis eſt, & ad alios caſus extendi nequit. Reſtabat
quitas. Verum & hæc maxime dubia erat, &, ſi vel ma-
xime adfuiſſet, obligationem tamen ad uſuras gignere non
poterat, quemadmodum ſupra in Specimine CoXLIV. de
Fontibus obligationis ad uſuras medit. 2. dixi. Itaque ſic
teſponſum fuit: Iſt Cajus verſtorben, und hat eine Witt⸗
7 om. V. D d we⸗

2D0. MEDITAT. AD PANDECT.

we Cajam, eine Tochter Semproniam, und einen Sohn Se-
jum hinterlaſſen. Entſtehet demnach die Frage, ob der Sem-
proniæ der Brautſchatz nebſt den Zinſen, von ihrer Verheyra⸗
thung an, aus den erbſchaftlichen Guͤtern voraus gebuͤhre.
Nun ſchlieſſen zwar die Rechts⸗Lehrer, daß ein Vater, un⸗
geachtet er bey Verheyrathung ſeiner Tochter keine Mitgift

verſprochen, dennoch nachgehends ſolche zu beſtellen angehal⸗

ten werden koͤnne. Dennoch aber und dieweil Sempronia den
dotem, wenn ihr auch einer zugeſtanden wuͤrde, bekannten
Rechten nach, bey Theilung der Erbſchaft mit ihrem Bruder,

der Streit wegen der Studier⸗Koſten mag ausfallen wie er

will, conferiren muß, folglich nicht abzuſehen, was ſie vor
Nutzen aus ſolchem dote ziehen koͤnne, naͤchſtdem die Zinſen
des dotis nur alsdenn, wenn etwas gewiſſes verſprochen wor⸗
den, und auch nicht gleich nach der Verheyrathung, ſondern
erſt zwey Jahr hernach gefodert werden koͤnnen, hingegen Ca-
jus allhier weder etwas gewiſſes verſprochen, noch durch erin⸗
nern und mahnen jemalen in mora conſtituiret worden, zu⸗
dem noch kein liquidum vorhanden geweſen; So mag die Sem-
pronia keinen Brautſchatz, vielweniger einige Zinſen davon,
aus den vaͤterlichen Guͤtern voraus fodern. Aliud tamen di-
cendum foret, ſiquidem lex quædam certum ſolvendæ do-

ti diem præfigat, cujus rei exemplum in ſequenti Specimi-
ne de Donatione propter nuptias meditat. 8. memorabitur.
Tunc quippe lex interpellans moram & cum mora obliga-

tionem ad uſuras etiam ante biennium ex eo die, quo ſo-

lutionem fieri juſſit, inducit.

7

VIII.

Dotis conſtitutie per ſolutionem uſurarum probatur.

IX.

SP. CCCIV. DE URE DOTIUM.

N IX.
nn Wec neceſſe eſt, ut ſolutio per longum tempar
. facta ſit.
in WW Regul in L. 7. C. de Wſuris ſtabilita, quod uſuræ aliquan-
Nado ex conſenſu ſolutæ obligationem non conſtituant,
binas patitur in L. 6. de Uſuris limitationes. Prima in prin-
NN cipio habetur, ſcilicet quum uſuræ longo tempore præſtitæ
gn fuerunt. Iſtud longum tempus optime Goshofredus ad b. l.
er, lit. h. de decennio explicat, quemadmodum in Specimine
4 CCOXEIII. de Uſuris medit. 8. oſtendi. Diſſentire videfur
r Mevius P. 2. dec. 241. u. 8. ubi longum tempus de quinquen-
ſſe nio explicat. Sed idem tamen Mevius deinde in P. 2. dec. 318.
or⸗ n. 5. Gothofredi ſententiam communem eſſe fatetur, atque
Nn. ipſe probat, & hoc ſaltem addit: At ſi per brevius quis ſol-
( verit, pro ratione materiæ & aliarum circumſtantiarum bpoteſt
ixꝰ ſemper ei obnoxius ceuſeri, fi nempe ex breviori apertior eſt
voluntas aut aliquod indicium ſe debitorem faciendi, qualis ſpe-
ec cies reperitur in L. I. C. de fideicomm. abi per triennium fa-
rn, &ta ſolutio debito obnoxium Jacit. Optime, ut ex ſequenti
. exemplo patebit. Duxerat quis anno 1706. uxorem & ad
6o. annum usque 1715. centum quotannis tanquam dotis uſuras
ri. 2 ſocero acceperat. Ceſſante deinde ſocero, gener, ut uſu-
inn. r& ſibi porro Præſtentur, in judicio petit. Negat ſocer con-
fſfttitutionem dotis. Gener probare juſſus argumenti loco diu-
r. turnam uſurarum præſtationem eommemorat. Sed hæ tan-
tum per octo vel novem annos præſtitæ fuerant. Nos tamen

ſuthcere hoc temps credidimus. Nam in eadem LZ. 6. §. 1.
de Uſuris altera regulæ ſupra memoratæ limitatio a priore di-
verſa proponitur, videlicet in dote, cujus conſtitutio ſimpli-
citer ex uſurarum præſtatione, etiamſi longum tempus non
L acceſſerit, colligi dicitur. Adeſt enim in dote & favor
N D d 2 cauſæ,

212 MEDITAT. AD PANDECT.

—

cauſæ, & præſumtio, quod pater, cujus officium eſt dotare
filias, officio hoc ſuo dotem promittendo ſatisfecerit. Patebit
hoc clarius ex rationibus decidendi, quas menſe Novembri
anni cloloccxxv. dedimus: Klaͤger fodert von Beklagtem ſeinem
Schwieger⸗Bater die Zinſen der ihm von demſelben zum Braut⸗
ſchatze verſprochenen 2000 Thlr. und fuͤhret, als Beklagter das
Verſprechen leugnet, zum Beweiſe an, daß Beklagter ihm einige
Jahr lang jaͤhrlich 100 Thlr. Zinſe bezahlet, dieſe 100 Thlr. in ſei⸗

nen Briefen Intereſlen und Renten genennet, und von Klaͤgern

Quittungen mit dieſen ausdruͤcklich dabey befindlichen Worten:

Die auf den mir verſprochenen Brautſchatz verwilligte

Zinſen als 100 Thir. ſo auf Gſtern faͤllig ſeyn ſollen ꝛc.
angenommen. Wiewol nun Beklagter dagegen vorſchuͤtzet, daß
(1) die Bezahlung der Zinſen keine Obligation auf das Capi-
tal inducire, L. 7. C. de Uſuris, L. 28. C. de Pactis, (2) er
der Beklagte nur ſeinen Namen ſchreiben koͤnne, alſo den Inhalt

ſeiner abgelaſſenen Briefe und der ihm zugefertigten Quittungen

nicht geleſen habe, uͤberdies (3) ein Soldat von Fortun ſey,
und ſeiner Tochter einen ſo hohen Brautſchatz nicht verſprechen
koͤnne, endlich (4) bey Verheyrathung ſeiner Fochter abweſend
geweſen, alſo damalen keine Zuſage gethan. Alldieweit aber (1)
der LEex 6. §. 1. de Uſuris, die obangezogene Leges in dem Braut⸗
ſchatze, als einer uͤberaus favorablen und aus vaͤterlicher Pflicht
flieſſenden Schuld, ausdruͤcklich limitiret, und, daß zum Be⸗
weis deſſelben die Bezahlung der Zinſen hinlaͤnglich ſey, verordnet,

hiernaͤchſt auch in gemeinen Capitalien, wenn die Verzinſung lan⸗

ge Jahre hinter einander geſchehen, wol zu vermuthen iſt, daß

der, welcher ſo vielmal Zinſen bezahlet, es nicht gethan haben wuͤr⸗

de, daferne er nicht der Haupt⸗Obhgation halber gewiß ver⸗
ſichert geweſen waͤre, folglich ſolche Verzinſung ferner continui-

ren muß, L. 6. pr. de Uſuris, und denn Beklagter einen Theil

der Zinſen noch im Jahr 1715. abgefuͤhret, alſo ſolche Verzin⸗

— e —— —

=- – —

Dtare

tebit
mbri
n
aut⸗
N
ſie
inſc⸗
ligeer
Utten:
ligte
n.
Ceh:
2)
Gho
ungen
nſehn
Neche

pſdeſtd
Nr (1)

Braut⸗
Pick
n V.
Grdret

Uboln.

, N
det

1 .

gtinni.
T
Puie

SP. CCCIV. DE URE DOTIUM. 213

ſung faſt 10 Jahr hinter einander continuiret, zudem und
wenn dieſes alles nicht waͤre, von Klaͤgern eine Quittung, wor⸗
innen des Capitals, nemlich des Brautſchatzes klare Meldung
geſchiehet, angenommen, ferner (2) die gegen ihn producirte
Briefe, wenn er ſie gleich ſelbſt nicht geſchrieben, doch zu ſchrei⸗
ben anbefohlen, und durch Unterſchreibung ſeines Namens deren
Inhalt voͤllig approbiret, geſtalt es eine unverantwortliche
Nachlaͤſſigkeit geweſen ſeyn wuͤrde, daferne er gedachte Briefe
ſo blind hin, ohne von deren Inhalt recht vergewiſſert zu ſeyn,
unterſchrieben, oder die Quittungen, wie ſie ihm zugefertiget
worden, angenommen haͤtte, weiter (3) und da das Verſpre⸗
chen aus allen Umſtaͤnden deutlich hervorſcheinet, Beklagter

ihm ſelber beyzumeſſen hat, daß er darinnen die Maaſſe nicht

beſſer nach ſeinem Vermoͤgen genommen, ſchluͤßlichen (4) Be⸗

klagter, ungeachtet er bey ſeiner Tochter Hochzeit abweſend gewe⸗
ſen, das Verſprechen wol bey ſeiner Wiederkunft muͤndlich
oder auch gleich anfangs durch andere thun koͤnnen, wenigſtens

ſolches Verſprechen, es ſey nun geſchehen auf was Art es wolle,
nachgehends facto ipſo durch Zahlung der Zinſen genehm ge⸗

halten und beſtaͤtiget; So haͤtten bey dergleichen offenbaren

Umſtaͤnden vorige Urthelsfaſſer eben nicht unrecht gethan, wenn
ſie Beklagten ſchlechtweg condemniret haͤtten, und mag
er ſich, da ſie Klaͤgern vorher den Erfuͤllungs⸗
Eyd quferleget, um ſo viel weniger
beſchweren.

214 MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. III.

DONATIONE PROPTER

NPTIAAũA..

I.

Maritui invitus ad donationem propter nuptias conſtituendam

cogi poteſt.

Parata eſt, ad conſtituendam donationem propter
nuptias obligatur, atque ad exemplum contractus
do ut des actione præſcriptis verbis cogi poteſt, arg.

Faritus uxori, quæ dotem intulit aut inferre adhuc

L. 2. de Præſeriptis verbis. Hæc ſententia communiter

olim recepta in dubium vocatur ab Hotomanno, qui ſin tr.

de Dote §. 26. ſponſalitiam hanc largitatem non neceſſa-
riam, ſed voluntariam eſſe, ſequentem in modum con-

tendit: Non ℳt, inquiens, illa filentio prætereunda quæſtio-:

An, quoties data dos eſt, autidos neceſſario conſtituenda ſit:

quod video Pragmaticos omnes ſummo conſenſu affrmare bpro-

pter Autben. dos data Q'de Donat. ante nupt. ubi ſeriptum
ſ: Dos data propter nuptias donationem meretur. Quid in-
dignius eruditis viris dici potuit, cum Græcæ Movellæ 91.
(eujus ex fine locus ille ſumtus eſt) ſententia bæc ſit aper-
tiſzma & ab illa longe remotigima: Si dos conſtante matri-
monio data fuerit, promiſſam & conſtitutam antidotem ſo-
luto matrimonio dandam eſſe: ſed, ſi data non fuerit, quam-

vis antidos promiſſa ſit, tamen non deberi. Hotoman-

num

MMan

dhde

topten
actus
irg.
Wnüͤtet
iforr
Ecellr.
mn .

lüef

ſt.

e r.

iptun

lid it.
„

Re gl.

er.
utti.
en ſ
.
lomur

unr

SP. CCCV. DE DONAT. PROPTER NUPTIAS. ary

num ſequuti ſunt Struvius Exerc. 30. §. 34. & Brunn. ad
Autben. dos datæ C. de Donat. ante nupt. n. 7. qui: Dubium,
inquit, eſt, an ex authen. colligatur, neceſfario dote data mari-
tzum ad dandam donationem propter nuptias teneri; quod pro-
bant ex verbis authenticæ: bujus dos data donationem propter
nuptias meretur. Sed illa verba in originali textu non habentur,

&, ſi haberentur, ſententiam hanc non probarent, ut recte contra

DD. vulgo probat Menoch. Rem. 15. Recup. poſeſſ. num. 166.
ſeqg. Immo hæc ſententia Menochii conſuetudine approbata, nec
bac pars authenticæ, ſi vera eſſet, in uſu eſt, ut omnes fatentur.
V. Trentac. l. 3. tit. de Matrim. reſol. 3. num. I. Caſtill. de Uſufr.
c. 46. num. II. ſegg. Et dos blerumque ſine donatione bropter
nuptias eſt, & raro bodie donationes propter nuptias fiunt, niſi
inter nobiles. Hæ ſunt igitur potiſſimæ rationes, quibus ad-
verſarii opinionem de neceſſitate conſtituendæ donationis
propter nuptias, ſive, quo nomine etiam appellatur, ſponſa-
litiæ largitatis ab omnibus olim pragmaticis, ipſo Hotomanno

fatente, ſummo conſenſu receptam explodere conantur. Pu-

tant ſcil. authent. illam Dos data C. de donat. ante nupt. quam
maxime ſententiam noſtram probamus, non concordare cum

originali ſuo, ſed plus in ea aliudque contineri, quam in MWov.

94. c. 2. ex qua tamen deſumta eſt, authenticas autem in eo,
in quo a Novellis diſcrepant, non valere. Verum enim vero
ad hanc objectionem duo monenda eſſe video. Primum, erſi

largiar, authenticas, in quantum cum Novellis, fontibus ſuis

& exemplari, non conveniunt, ſive contrarium & diverſum

ab iisdem ſtatuunt, utique non valere; attamen, ſi plus,

quam Novellæ, contineant, non video, cur ſua illis aucto-
ritas derogari poſſit, præſertim, cum authenticæ (1) ſi
Strauchio in Irnerio non errante credimus, a Friderico Imp.
fuerint confirmatæ, (2) in fora Germanica ſimul cum Co-
dice ſint receptæ, (3) quædam ex illis, quæ tamen plus,
quam

216 MEDITAT.B AD PAN DECT.

quam Novellæ, continent, uſu ſerventur. Quod exempſo

Alth. bona daumnnazorum C. de bonis proſeriptorum patet, quæ
ex Mov. I34. e. ult. deſumta in ſucceſſione damnatorum præter

adſcendentes & deſcendentes, quorum ſolum in d. Nov. fiebat
mentio, collaterales quoque admittit. Hanc vero Auth. ipſe

Brunn. ad eam fatetur eſſe receptam. Quid ergo vetat, quo
minus noſtra etiam recepta habeatur? Sed fac, receptam non

eſſe: interim tamen ex ipſa Mov. 91. c. 2. veritas noſtri aſſerti
ſatis eluceſcit. Senſus iſtius capituli non is eſt, quem eruit
Hotomannus, ſed hic potius: Si mulier dotem marito dare
voluerit, is vero in mora ſit, quo minus eam tradere poſſit,
ſic ſibi proſpiciat uxor, ut vel privatim dotem offerat atque

conſignatam recondat, vel judicialiter deponat. Quo facto,
maritus compellitur ad donationem propter nuptias conſti-

tuendam, quin immo, concludit Gothofr. ad ſæpe dictam auth.
dos data, maritus, etſi coactus non fuerit, ipſo jure intelligitur
ſponſalitiam largitatem conſtituiſſe, quæ etiam deinde, ſoluto

matrimonio, peti & exigi poteſt. Objicit porro nobis Hoto-
mannus Græcum Movellæ 91. textum. At hic quoque ex noſtra
parte ſtat. Tranſtulit eum accuratiſſime in Latinam linguam
Hombergk zu Vach in Novellis eæ Guæco in Latinum converſis
pag. 657. ſeqq. Adponemus itaque ipſa ejus verba, & rem
deinde lectoris judicio permittemus: Si mulier dotem debeat,
eamque vel ipſa forte, vel, qui eam pro ipſa præſtat, quicungue
ille fuerit, ſive propinquus, ſive extraneus, dare voluerit, ita ut
aut profectitia, aut adventitia ſit dos, hæc enim verba ſunt legis,

vir autem, vel forte pater ejus, vel avus eam accipere nolit,

mulier vero denunciet, eamque ſolvere parata ſit, vel quod

etiam majus eſt, faciat & forte offerat, & ſi mobilis it, ſigil-

lis impoſitis ſecundum legem deponat, vel ſola judicium in-

greſſja boc fieri petat atque ex judicio venilentes quidam

boc viro denuncient, attamen & ſic ille differat: non poteſt
Joluto

lij
Un

Ut

tre

i

1

ken

tio

A
cu
Iita

Pie
per
Pti
1

N

SP. CCCV. DE DONAT. PROPTER NUPTIAS. ar7

Sr men on Jolutionem donationis ante nuptias tanquam
⸗ 6 e non data, eclinare. Qui enim dare voluit, eo, qui accipere
gatur, acceptationem recuſante, ſimilis eſt illi, qui dedit. Er
fede hog eum reliquis in dote valeat. Quemadmodam enim illi, ſi
ile dotem per dilationem non dederit, donationem ante nuptias dene-
N gamus: ita, licet dare velit, & ille, qui accepit, de induſtria ac-
nhun cipere recuſet, damnus illi, matrimonio ſoluto, donationis ante
Alen nuptias petitionem, etſi dotem propter viri eulpam non intulerit.
nermt Nihil hic de promiſſione & conſtitutione donationis ante fa- 8
o dhin Qa dicitur; & tamen uxori eam exigere permittitur. Igitur
bolit, utroque caſu, ſive promiſſa ſit donatio, ſive non, exigi poteſt.
Age Ceterum, quod Brunnem. generalem fori conſuetudinem con-
lac tra nos allegat, de ea vehementer dubito, præſertim, quum
conf ipſfſe Prannem. vulgus DD. & Hotomannus pragmaticos
Af omnes ſummo conſenſu partes noſtras tueri dicant. Fortaſſis
ligitur caſus defecit, ut mulier, illata dote, ſponſalitiam hanc largita-
ſuud tem a marito exegerit. Sed aliæ quoque nobis ſuppetunt ra-
Hono⸗ tiones, quibus obligationem juris ad conſtituendas donatio-
Anolr nes propter nuptias ſatis clare evincemus. Si enim ſecundum
iImnun Auth. DRqjualitas C. de pact. conv. tanquam requiritur dotis
eI cum donatione antenuptiali, uti tunc adhuc vocabatur, æ&qua⸗
& ven Hias, ut, aucta dote maritus donationem quoque augere de-
Geleon beat, imo hæc ipſo jure aucta præſumatur, L. 20. pr. C. de do-
ſeungie nat. ante nupt. ſequitur utique, id, quod juris in parte eſt, etiam
Hint in toto valere. Atque adeo, ſi maritus ad augendam hanc do-
tly⸗ nationem poteſt cogi, multo magis ad eam conſtituendam
,muie, obligabitur. Deinde in Mov. 127. c. 2. ſancitur, ut maritus,
1 gull qui dotem & Iucrum ex ea velit percipere, donationem pro-

Ni. pter nuptias inſinuandam curet. Quodſi itaque maritus àa
perceptione dotis repellitur, qui donationem propter nu-
ptias conſtituit quidem, eam vero ad evitandas omnes con-
troverſias tantum non inſinuandam curavit, multo minus

e⸗ Tom. V. Ee ad

en i.
uiim

218 MEDITAT. AD PANDECT.

ad lucrandam dotem admittetur, qui donationem plane nen
conſtituit. Porro a dote, cum qua ſponſalitia largitas in
plerisque ſecundum L. ult. C. de dot. promiſ. eſt exæquata,
argumentor. Quodſi enim illam etiam non promiſſam ma-
ritus ab uxore divite pro dignitatis ſuæ conditione exigere
poteſt, teſtibus Gail. I. 2. O. 82. num. 6. & Strykio in Caute:
Iis contract. ſect. 3. . 8. J. 9. cur contra uxor a marito ſpon-

ſalitiam largitatem petere prohiberetur. Denique & No-

vella I19. c. I. nobis ſuffragatur, in qua Juſtinianus donatio-

nem propter nuptias ſpecialem contractum eſſe jubet, & re-

liquis donationibus adnumerari vetat.

II.

Uxor Jocerum ſuum ad donationem propter nuptias conſtituen-
dam cogere Sorct.

P LE. w. C. de Dotis promiß. Juſtinus: Leges, ait, incognitæ
non ſunt, quibus cautum eſt, omnino paternum eſſe oficium,
dotem vel ante nuptias donationem pro ſua dare progenie.
Leges equidem ſpeciales, ad quas Imperator hic ſe refert
quæ nempe ſolutionem donationis propter nuptias Patri
expreſſe injungerent, nullibi me vidiſſe memini. Sed, quo-
niam eadem fere donationis Propter nuptias & dotis natu-
ra eſt, pariaque in ambabus jura obtinent, L. 20. pr. C. de
Don. ante nuptias; ad eas LL. videtur refpexiſle Imperator 3

quibus pater filiam dotare jubetur, ut ille ad donationem

quoque propter nuptias filio conſtituendam ſint trahendæ.
Ad hanc igitur eum officio judicis compelli poſſe exi-
ſtimo pariter, uti ad dotem filiæ dandam obligatur, Per
L. 19. de K. W.

—
e non

as in.

guan,

N Mm..

Agere
Cout. 2

0 Chon.

Onatio

r.

Nif .

orin

pernon
Atonen
Thence.
ſe ei ·
1, Per

i . N.

SP. CCCV. DE DONAT. PROPTER NUPTIAS., 219

III.
Ior, etſi vivente marito donationem propter nubtias ſihi ſtipu-
lata non ſit, poſt mortem tamen mariti eam doti ſuc,
αualem egigere poteſt.
Nibil tamen exigere poteſt tunc, quum quid ei ſub alio titulo 4
marito in pactis dotalibus vel in ultima voluntate
relittam fuit.
emorabo hic ante omnia reſponſum ICtorum Helm-

1 ſtadienſium menſe Aprili anni cloloccxvII. exaratum:
Hat Titius bey ſeinem Abſterben eine Tochter und ſeine Witt⸗

we Cajam, anbey ein Teſtament hinterlaſſen, worinnen er ſei⸗
ner Wittwen jaͤhrlich 200 Thlr. Alimentations-Gelder zuge⸗
ſchrieben. Entſtehet demnach die Frage, ob Caja mit den ihr
im Teſtamente vermachten 200 Thir. jaͤhrlichen Alimentations-

—

Geldern zufrieden ſeyn muͤſſe, und nicht vielmehr ein ihrem ein⸗

gebrachtem Brautſchatze gleichmaͤßiges Gegenvermaͤchtniß auf
2000 Thlr. hoch, nebſt einer Standes⸗maͤßigen Leib⸗Zucht, fo⸗
dern koͤnne. Wenn nun gleich die gemeine Rechte, daß zwi⸗

ſchen dem Brautſchatze und der donatione propter nuptias

eine genaue Gleichheit gehalten werde, verordnen, L. 9. &

Auth. Dquglitas C. dJe Pactis conv. Dieweil aber dennoch
in den Rechten verſehen iſt, daß die donatio propter nuptias,

wo ſie nicht bey Lebzeiten des Mannes ausgemachet wird, nach
deſſen Tode nicht gefodert werden koͤnne, Lauterbach de Do-
natione propter nuptias §. 14. 89 23. ferner Kraft der in ganz
Teutſchland eingefuͤhrten Rechte und Gewohnheiten den adeli⸗

chen Wittwen aus der Maͤnner Guͤtern zwar ein bequemes
Leib⸗Gedinge verordnet werden muß, gleichwol dieſes Leib⸗Ge⸗

dinge regulariter, woferne der dos ſelbſt nicht verlohren gehen

ſoll, nur in gedoppelten Zinſen des Brautſchatzes beſtehet, und

E e 2 denn

22 MEDITAT. AD PANDECT.

denn Titius der Cajæ bereits ſo viel, als die gedoppelte Zinſen
der eingebrachten 2000 Thlr. ausmachen, unter dem Namen
der Aliment-Gelder vermachet; So muß dieſelbe ſich damit
allerdinges begnuͤgen, und kan keine weitere donationem pro-

pter nuptias und Leibzucht fodern. Reéte ſic reſponſum fuiſſe,

credo; primam tamen rationem in reſponſo poſitam non pro-
bo. Adſenſimus videlicet tunc Lauterbachio, qui in diſert. de
Donatione propter nuptias S. I4. C 23. Poſt alios docet, mulie-
rem, quæ conſtante matrimonio non petierit, ut hæc dona-

tio conſtituatur, nee ſoluto matrimonio id poſtulare poſſe.

Lauterbachio tamen merito contradicunt alii, & inter hos
Gotofredus atque Sichardus ad Auth. Dos data C. de Donat.

ante nupt. pro quibus clara ſtat lexæ 20. pr. C. de Donat. ante nupt.

in qua, etlſi nihil de donatione propter nuptias fuerit conven-
tum, re ipſa hoc pactum videri jubetur, ut donatio ſecundum
dotales conventiones intelligatur. Quam conſtitutionem Per
ſe ſatis æquam contraria lege ſublatam nullibi invenio; quin
potius uſu fori ea corroboratur. Notum fſcilicet eſt maxime
inter nobiles dotalitium. Hoc, ſi omnia recte conſideras, cum
donatione propter nuptias fere coincidit. Sic jam olim Gloſ-
Jator ad Speculi Saxon. I. I. art. 20. Die dritte Gabe, in-
quit, heiſt man das Leib⸗Gedinge, das iſt, donatio Pro-

pter nuptias, Gabe um der Ehe willen. Atque hoc do-
talitium vidua poſt mortem mariti, etſi hic vivus id non

conſtituerit, jure exigit, teſte Carpzovio P. 2. C. 44. def. I.

Quidni ergo plebejis feminis, fiquidem hæ propter juris

ignorantiam aut verecundiam proſpicere ſibi vivente mari-
to neglexerunt, idem beneficium, quod leges eis indulgenr,
indulgeamus, præſertim quum nihil juſtius æquiusque fit,
quam ut æqualitas inter utrumque conjugem ſervetur. Ar-
bitror itaque adhuc hodie viduam poſt mariti fata idem
luerum poſcere ex mariti bonis poſſe, quod maritus, ſi ſu-

perfteg

.

ſec

—

Znſe
one
dont
1pro.

duile ,

a .
ir
mule.

GOMN.

Polle.
er hos
Donct

Penlßt.

Onmen
Undun
em e
in
wime
Gun
a0.
be, i

, r.

oe.
non
,Afel
e urs
nai.
llenn,
le i
Ar.
igenn
ſ.
deſtte

Ssp. CCCV. DE DONAT. PROPTER NUPTIAS. 221

perſtes fuiſſet, ex ipſius bonis accepiſſet. In eo tamen ca-

ſu, ſuper quo Helmſtadienſes reſponderunt, vidua, cui
ducenta annua alimentorum nomine relicta fuerant, pro-

pterea quid poſcere non poterat. Habebat enim ſub ali-

mentorum titulo, quidquid donationis propter nuptias no-
mine exigere potuiſſet: In verbis vero faciles ſimus opor-
tet. Accedit, quod legata, quæ conjuges ſibi invicem
relinquunt, in luerum illud, quod conjux ſuperſtes ex lege
petere poterat, imputentur, Auth. Praæterea 0. unde vir

C7 XOr.
V.
Palla izogualte circa dotem & donationem propter nuptias
bodie ſuſtinentur.

Uare Juſtinianus in Movella 91. cap. 2. Novella 97. c. I. &

Novella 119. c. I. Pacta hæc inæqualia damnat & dona-

tionem propter nuptias quantitati dotis accuratiſſime re-
ſpondere jubet. Hane vero juris Romani partem, etſi et-

iam per jus canonicum in e. alt. X. de Donat. inter vir. 6

ux. confirmata videatur, Bunquam receperunt Germani,

ſed libertatem paciſcendi, uti in aliis omnibus negotiis, ita

hic quoque conſervarunt, regulamque ſuam, pacta omnia
honeſta valere, conſtanter retinuerunt. Quamobrem DD.
unanimi fere conſenſu, moribus noſtris dotis & donationis
propter nuptias æqualitatem non obſervari, ajunt apud Lau-
terbachium in diſſert. de Donat. probter nuptias §. 41. Et
ſic Cti Vitembergenſes menſe Martio anni co 1o ccx.
reſponderunt: Faͤllt Zweifel vor, ob dieſes, daß Lucretia
nicht hinwiederum von ihrem ganzem Vermoͤgen diſponiret,
der Eheſtiftung Præjudiciren koͤnne. Ob nun wol nach den
alten Kayſer. Rechten eine genante Gleichheit zwiſchen den E Ehe⸗

22 2 MEDITAT. AD PANDECT.

Leuten in den pactis dotalibus in acht genommen, und keinem

Theil ein mehreres, als dem andern, aus eines jeden Vermoͤgen
zugewendet werden ſoll. Dennoch aber und dieweil die natuͤr⸗
liche und alte teutſche Rechte eine jedwede Convention, wel⸗
che nichts ungebuͤhrliches in ſich begreiffet, vor kraͤftig und guͤl⸗

tig halten, ferner nicht abzuſehen, aus was Urſachen einem

Braͤutigam oder Braut, dem andern ein mehrers aus ihrem
Vermoͤgen in der Eheſtiftung zu verſprechen, nicht vergoͤnnet
ſeyn ſolle, im uͤbrigen obangefuͤhrte Kayſerl. Rechte nach ein⸗
helliger Meynung aller Rechtslehrer in Teutſchland niemals ein⸗
gefuͤhret, und angenommen worden; So kan dieſes, daß nur
der Braͤutigam, nicht aber die Braut, von ihrem ganzen Ver⸗
moͤgen diſponiret, der Eheſtiftung nicht ſchaden.

VI.

Maritus donationem propter nuptias promiſſori remittere
non poteſt.

n donatione propter nuptias ſponſæ ſeu uxoris urtilitas &
ſecuritas maxime vertitur, quemadmodum ex L. 19. C.

de Donat. ante nupt. conſtat. Itaque maritus nihil circa
94

eam, invita uxore, mutare poteſt. Ex quo facile dijudi-
cabitur lis Ctorum Helmſtadienſium deciſioni menſe Aprili
anni clo 1o cc xv. commiſſa. Juvenis puellam locupletem
ambit, at non ſine metu repulſæ, quod ipfſi res famillaris ad-
modum tenuis eſſet. Ut igitur ſponſam parentesque ejus
ſibi conciliet, matri ſuæ perſuadet, ut hæc ipſi ingentem
pecuniæ ſummam ex patrimonio ſuo polliceatur. Annuit
mater. Conficiuntur ſignanturque tabulæ dotales. Ma-
gnifica matris Promiſſio illis inſeritur, qua illecta puella ſe
resque ſuas juveni ambienti permittere non dubitat. At
eodem, quo hæc publice fiunt, tempore ſponſus matri ſuæ 3
ignara

N
431
ler
en
le⸗

era

ſoh⸗

ſun

ere
bhen
gtr⸗
wel⸗
⸗
ene
ur
Glone
c NN.
g eit.
Su

DeH

en

arn

L.19,0,

il te

a nit
