gen nicht, daß beyde Haupt⸗Perſonen in Gegenwart und mit
Bewilligung ihrer Eltern auch in Beyſeyn einiger Zeugen die
Ehe einander zugeſaget; Dieſemnach ſcheinet es, ob ſey alles
dasjenige, was vorgegangen zu ſeyn angegeben wird, wenn es
gleich wahr befunden werden ſolte, vor eine heimliche Verlo⸗
bung zu achten, immaſſen auch wider den von Klaͤgern ange⸗
zogenen Vergleich erinnert wird, daß ſelbiger nicht von einem
richtigen Ehe⸗Verloͤbniſſe, ſondern nur von Ehe⸗Tractaten
handele. Alldieweil aber zu einem guͤltigen Ehe⸗Verſprechen
nicht mehr erfodert wird, als daß die Haupt⸗Perſonen ihren
Conſens deutlich und ungezwungen declariren, und derſelben
Eltern ihre Bewilligung gleichfalls, es ſey vorher oder nach⸗
gehends an den Tag legen, auch weder in der Heßiſchen Ehe⸗
Conſtitution, noch ſonſten in einem Geſetze enthalten iſt, daß
dieſes mit ſonderbaren Ceremonien, oder bey einer angeſtellten
Feſtivitaͤt geſchehe, und denn, im Fall wir die angegebene Um⸗
ſtaͤnde insgeſammt als wahrhaftig Præſupponiren, die Beklag⸗
te in Gegenwart ihrer Eltern und Secretarii Crævii ihrem Stief⸗
Vater, ſie wolle keinen andern, als Klaͤgern zum Manne haben,
geantwortet, ſolchen ihren Willen auch durch Annehmung der
Gratulationen und Geſchenke weiter an den Tag geleget, Klaͤ,
ger hingegen dieſes ihr Jawort nicht allein mit Worten, ſondern
auch durch Offerirung der Geſchenke acceptiret, imgleichen
beyder Theile Eltern ihre Bewilligung ſattſam zu erkennen ge⸗
geben, zu deſſen Beweis, wenn auch alles andere hinweg
fiele, der von den ſaͤmmtlichen Intereſſenten unterſchriebene Ver⸗
gleich ganz hinreichend iſt, als aus deſſen Inhalt man klar er
ſiehet, daß der Beklagten Mutter und Stief⸗ Vater bey voͤlliger
Ertheilung ihres Conſenſus in die Sponſalien, zugleich die
Erbſchafts⸗Sache zur Richtigkeit bringen, und allem dieſer
Erbſchaft halben zu beſorgenden Streite und Proceſſe dadurch
vorbauen, auch ſich anderer gſtalt nicht verbuͤndlich machen wol⸗
3

len,

14 MEDITAT. AD PANDECT.

len, darwider das in dem Vergleiche enthaltene Wort Ehe⸗
Tractaten nichts thut, indem der Context genugſam zeiget, daß
ſolches ſo viel als Ehe⸗Geloͤbniß heiſſen ſolle; So halten wir
dafuͤr, daß die in dem Klag⸗Schreiben angefuͤhrte Umſtaͤnde,
wenn ſolche der Wahrheit gemaͤß befunden werden, inſonderheit
der beygelegte Vergleich, die Beklagte des mit Klaͤgern getrof⸗
fenen richtigen Ehe⸗Verloͤbniſſes zu uͤberfuͤhren hinlaͤnglich ſeynd,
folglich auf den Erfuͤllungs⸗oder Reinigungs⸗Eyd nicht einmahl
interloquiret werden duͤrfte. Ceterum, quæ Thomaſius por-
ro pro tuenda ſententia ſua adferat, vide in dem Anhang
zu denen Thomaſiſchen gemiſchten Handeln cap. 2.
§. 18. ſeqjq.

II.

Conſenſus ſimplex tunc etiam obligat, quum conſentientes
de inſtrumento inpoſterum confciendo convenerunt.

III.

Scriptura nec in ſponſalibus perſonarum illuſtrium
neceſſaria eſt.

n lite quadam de ſponſalibus excitata certum erat, utram-
JI que partem ac præterea patrem ſponſæ conſenſiſſe, ſpon-
ſam etiam ſolita a ſponſo munuſcula accepiſſe. Sed & Pa-
ter & ſponſus ipſe poſt conſenſum ſtatim declararant, ſcri-
pturam confici oportere. Hoc deinde etiam per literas
petierat ſponſus. Sed ante, quam ſeriptura fieret, ſpon-
ſam patremque ejus conſenſus ſui pœnituerat. Et puta-
bant illi, quidquid actum, meros tractatus fuiſſe, quamdiu
fſeriptura non acceſſiſſet. Deinde antiquitatem & nobilita-
tem

— —–– wS=-=--—

A-
4.
ri⸗
r5
n-

liu

ta.

SP. CCXC. DE CONSENSU SPONSALITIO. 15

tem generis ſui & ſplendidum, quod ſponſus in aula prin-
cipis gerebat, munus obtendebant, urgebantque Novellam
117. c. 4. & Authb. Maximis C. de Nuptiis, quibus perſonæ
illuſtres & maximis dignitatibus decoratæ nuptias celebrare,
niſi ſcriptis dotalibus inſtrumentis, vetantur. Sed Cti
Helmſtadienſes menſe ſunio anni croloccxix. perfecte omnes
obligatos, nec conſenſum ſuum retraétare poſſe, reſponde-
runt. Conſtat nempe, ſcripturam ad eſſentiam ſponſaliorum
non requiri. Clare Cajus in L. 4. de Pignoribus: Nuptig,
ait, ſunt, licet teſtationes in ſeriptis habitæ non ſint. In illis
vero conventionibus, quæ ſine ſcripto iniri poſſunt, decla-

ratio partium de conficiendo inſtrumento naturam negotii

non mutat, nec obligationem moratur, quemadmodum ſupra
in Specimine CCLXXII. de Contractibus, gqui in ſeriptis kunt,
medit. I. & 2. oſtendi. Quod vero ad Wovellam & Authen-
ticam ſupra memoratas attinet, omnes, qui in eas commen-
tantur, uſum earum in Germania negant. Repugnant illæ
ſcilicet juribus moribusque Germanorum univerſalibus, qui-
bus omnia pacta honeſta valent omnisque conſenſus legiti-
me declaratus plene obligat. Igitur ſicut contractus verba-
les, qui ad ſui eſſentiam ſolemnia verba requirunt, nunquam
recepimus, ita nec iſtam Novellam unquam receptam credo.
Accedit, quod quæ de illuſtrium clariſſimorum &. digni-
tatibus & jure ſingulari in legibus romanis habentur, ad
noſtræ reipublicæ ſtatum toto cœlo diverſum ægre frahan-
tur. Quamobrem ita reſponſum fuit: Hat der Cammer⸗Jun⸗
cker von W. die Frau von G. auf Vollziehung der ihm zugeſagten
Ehe verklaget, und verlanget nunmehro zu wiſſen, ob ſein Su⸗
chen gegruͤndet ſey). Wiewol nun die Beklagte bey der Krie⸗
ges⸗Befeſtigung ausdruͤcklich leugnet, daß ihr Herr Vaͤter in
das Eheverſprechen gewilliget, und, daß alles, was vorgegan⸗
gen, bloſſe Tractaten geweſen, vorgiebt, und ſolches aus des
Klaͤ,

16 MEDITAT. AD PANDECT.

Klaͤgers eigenem Briefe, worinnen derſelbe um roͤllige Verſiche⸗
rung, item um vollkommene Gewißheit anhaͤlt, zu behaupten
ſuchet, bey welcher Bewandniß es das Anſehen gewinnet, es
ſey Klaͤger entweder gaͤnzlich abzuweiſen, oder zu beſſeren Be⸗
weis des vorgegebenen richtigen Ehe⸗Verſprechens anzuhalten;
Alldieweil aber Beklagte, dem Klaͤger die Ehe bis auf vaͤterli⸗

naͤchſt des darzu gekommenen vaͤterlichen Conſenſes wegen ſehr
ſtarke Argumenta in den Actis vorhanden, immaſſen ſowol
des Vaters drey, als des Klaͤgers von der Beklagten ſelbſt pro-
ducirte, und alſo tacite eingeraͤumte Schreiben deutlich erge⸗
ben, daß der Vater der Ehe halber muͤndliche Verſicherung er⸗

men, verſtattet, und nur, vor der Copulirung die Ehe⸗Pacta
in Richtigkeit zu bringen, begehret, anbey jedoch, daß man
ſich gar keine Gedanken zu machen habe, und er nichts als rich⸗
tige Dinge zu haben verlange, verſichert, und denn aus dieſen
allen klaͤrlich erhellet, daß das Ehe⸗Verſprechen ſelber pure ge⸗
ſchehen, der Braͤutigam hingegen nach der Zeit ſchriftliche Ge⸗

ches beydes jedoch der Guͤltigkeit des vorher getroffenen Ehe⸗Ge⸗
loͤbniſſes nichts nimmt, geſtalt Scriptura nicht ad eſſentiam
matrimonii gehoͤret, auch die alte Roͤmiſche Rechte, welche
bey Verheyrathung vornehmer Perſonen die pacta dotalia noth⸗
wendig erfodern, in Teutſchland niemahlen eingefuͤhret wor⸗
den; So iſt des Klaͤgers Suchen wohl gegruͤndet, und mag
Beklagte ihn zu heyrathen ſich nicht entbrechen.

IV.

Ratibalirio ſponſalia vitioſe, e. g. in ebrüate, cont racta
rme reddit.

che Bewilligung zugeſaget zu haben, nicht in Abrede iſt, hier⸗

theilet, auch der Tochter, das uͤberſchickte Geſchenke anzuneh⸗

. wißheit und der Vater vollſtaͤndige Pacta dotalia gefodert, wel⸗

P. J,;,

SP. CCXNC. DE CONSENSU SPONSALITIO. 17

V.

Is, qui ex contrabentibus non conſenſit, ſed conſenſum ſal-
tem ſimulavit, tamen obligatur.

uvenis ex ſponſalibus conventus, ſe tunc, quum illa cele-
braſſet, extreme ebrium fuiſſe, obtendebat. Nec actrix
hoc negare poterat. Monebat ſaltem, illum, exhalata cra-
pula, conſenſum ſuum & ſigno luculento & verbis iteraſſe.
Sufficiebat hoc utique. Nam, ut recte ait Pufendortius de
Jure naturæ & gentium lib. 3. cap. 6. §. 4. qui, diſcuſſa cra-
pula, ubi dicta & facta ſua ipſi in mentem fuerint revocata,
eadem rata habet, utique obligatur, non ex eo, quod ebri-

us, ſed, quod ſobrius egit. Idem ad alia ſponſaliorum vitia;

ut, ſi quis dolo, metu, errore fuiſſet inductus, extendi opor-
tet. Verum in præſente caſu reus ſe, poſtquam vinum
edormiviſſet, nihil ſerio, ſed omnia ſimulate, ſaltem ut ten-
raret exploraretque puellæ animum, egiſſe dixiſſeque, aje-
bat, jurare ſuper hoc, ſi poſceretur, paratus. At nec hæc

illum excuſatio juvabat. Equidem exceptio ſimulationis con-

tractus, & pacta omnia irrita reddit. Sed, ut optime Caſtren-

lis & Pacianus apud Barboſam in Theſauro locupletato lib. 17.
cap. 35. §. 3. dicunt, ſimulatio eſt actus, qui non poteſt pro-
fciſci ab uno ſolo, ſed requirit conſenſum utriusque partis,
ſiquidem ea non pendet a voluntate ſola unius, ſed perficitur

ex conſenſu & voluntate duorum contrahentium, ſicut nee

confeſſio unius quid facit, niſi & alter conſentiat. Simulatio

ex una parte verus dolus eſt, quia ad alterum decipiendum
tendit. Hujus igitur prætextu negotium impugnare velle,
grave & criminoſum eſt, L. 30. C. de Tranſactionibus. Vide

reſponſum Theologorum Lipfienſium in Appendice Conſilio-

rum Dedekenni pag. 857. ſuper caſu, quo miles toto ſponſalio-
rum tempore, etiam ad aram ſtans, conſenſum ſimulaverat

Zom. V. C atque

18 MEDITAT. AD PANDECT.

atque ſacerdoti interroganti non Ja, ſed ein Jahr, reſpon-
derat. Quamobrem & nos menſe Aprili anni clo lo ccxvI.
reum condemnavimus, his moti rationibus: Es koͤmmt bey
Entſcheidung gegenwaͤrtigen Proceſſes eigentlich auf die Frage an,
ob das von Beklagtem mit der Klaͤgerin getroffene Ehe⸗Verloͤbniß
guͤltig. Dieſe Frage iſt allerdinges zu bejahen, in Erwegung, daß,
wenn gleich Beklagter bey dem, was in Hakerbergs Keller und

nachgehends in der Klaͤgerin Hauſe vorgegangen, uͤbermaͤßig voll

geweſen, derſelbe doch ſeinem eigenem Geſtaͤndniſſe nach ſolches al⸗
les durch den folgends in nuͤchternen Muthe von des Raths Ku⸗
chen⸗Becker abgeholten Aufgebots⸗Schein ratihabiret, uͤberdiß
ſich dergeſtalt gegen ſie herausgelaſſen, daß ſie, nun wuͤrklich ſei⸗
ne Ehefrau zu ſeyn, ſich einbilden muͤſſen, darwider Beklagten

ſein Vorgeben, ob habe er dieſes nur aus Verſtellung gethan, um

der Klaͤgerin Gemuͤthe recht auszuforſchen, nicht helfen mag, in⸗

dem die exceptio ſimulationis anderer geſtalt nicht, als wenn

beyde Theile ſich dißfalls vereiniget, ſtatt findet, dahingegen die
nur von einer Seite vorgegebene Simulation auf einen ſtrafbaren
Betrug hinaus laͤuft, und tanquam allegatio propriæ turpitu-
dinis im geringſten nicht attendiret wird. Dieſemnach erſcheinet
deutlich, daß das vorgegebene Ehe⸗Verloͤbniß an ſich guͤltig ſey.

Conſenſus etiam per ſolertiam & blanditias elicitus obligat.
FAum nunc narrabo, cujus deciſio illuſtriſſima duo tri-

bunalia in diverſas ſententias traxit. Refert id auctor
des intrigues galantes de la cour de France tomi 2. bpag. 180. &

ex eo Bayle in Dictionario art. G UlSE (Henri de Lorraine

Due de) lit. C. Guiſiæ dux, dum Bruxellis exul moratur,
eomitis de Boſſu viduam, ætate moribusque florentiſſimam,
conſpicit, conſpectusque viciſſim ab illa, ac blandiſſime ex-
Z ceptus

,

nd

en

Umt
ſ⸗

n.

tni⸗
Cor
Nine
tur,
u
e⸗
Prus

SP. CCXC. DE CONSENSU SPONSALTTIO. 19,

ceptus mutuis blanditiis provocanti, ut mos juvenum eſt,
reſpondet. Illa vero confeſtim de matrimonio verba facere
incipit. Nec dux refragatur, ſed hanc quoque votorum
ſuorum ſummam eſſe ait, ita tamen, ut comitiſſa facile ani-
madverteret, eum non ſerio de nuptüs cogitare, verum
temporarium ſaltem exilii otäique ſui oblectamentum quæ-
rere. At calidiſſima femina ſe fraudem ducis ſentire diſſimu-
lat, & hac ipſa illum irretire conſtituit. Igitur illum in
ſuburbanum ſuum ducit, ibique delicatiſſime excipit & tra-
Sat. Dux, nec poterat aliter ex honeſti decorique regulis,
exquiſitiſſimis verbis gratias agit, &, ut ſolitus erat, amo-
ris ſui mentionem facit. Tum comitiſſa: ſi vere, ait, me
amares, majori tibi curæ forent nuptiæ noſtræ. Ad jurat
dux, nihil ſibi antiquius eſſe, quam vitam reliquam cum
ſocia tam amabili exigere, & paratum ſe eſſe ad omnia,
quæ illa poſceret; jubet etiam poſcere aliquid & fidem pro-
miſſionum ſuarum experiri. Videamus ergo, comitiſſa in-
quit, an ſincere loquaris; in proximo conclavi notarius &
ſacerdos ſtant atque juſſa noſtra præſtolantur; utere horum
miniſterio, ſi uxorem me vis. Stupefaétus dux, ſed men-
tem ſuam vafre tegens, conſentit in omnia, ſpe fulrus, ſe
geſta deinde facile reſciſſurum. Intrat igitur ſacerdos, &
nuptüs more chriſtiano bene precatur; deinde novi con-
juges noctem in lecto hilariter tranſigunt. Et dux quidem,
quamdiu Bruxellis vixit, comitiſſæ conſtanter adhæſit, ſed
in Galliam reverſus, novoque amore captus enixe, ut ma-
trimonium Bruxellanum diſſolveretur, laboravit, cauſam-

que ipſe ad rotam romanam detulit. Mortuo ante judici-
um finitum duce, vidua tamen litem acriter adverſus ſoro-

rem ducis perſequitur „ hereditatem mariti vindicans, tan-
demque menſe Junio anni 1666. Romæ ſententiam obtinet,
quæ matrimonium iſtud juſtum declarat ad qnozcunque
C 2 efectus,

40 AMEDTAT. AD PANDECT.

effectus, & dictain comitiſſam veram & legitimam con-
jugem. Interea vero Parlamentum Pariſienſe, petente ſo-
rore ducis, cauſam ad ſe evocat, atque menſe Januario anni
1700. ſententiam rotæ nullam ipſumque matrimonium irri-
tum declarat. Vide plura de hoc proceſſu apud Bayle art.
G UISE (Louis de Lorraine Cardinal de) lit. C. Ego judicio
rotæ romanæ accedo. Dolus profecto comitiſſæ imputari non

poteſt. Quidquid fecerat, ſolertia mera erat, quam jura

noſtra non improbant. Vide LZ. I. §. 2. & 3. de Dolo malo.
Nec blanditiæ adhibitæ conſenſum per illas elicitum nullum
reddunt, nec juſta eum revocandi eauſa ſunt, quemadmo-
dum arg L. 70. de Hered. inſtit. L. ult. D & L. 3. C. Si quis
aliguem teſtari probibuerit oſtendi in Spec. XLEII. de Pactis con-
troverſis ſed validis, med. 2. Interim ejusmodi ſponſalia per
ſolertiam elicita, ſiquidem concubitus vel copula ſacerdotalis
non acceſſit, facilius ſub prætextu inconſiderantiæ, der Ue⸗
bereilung diſſolvi & reſcindi, dicam infra in Specimine COCXCOV.
de Diſſolutione ſponſaliorum medit. 7.
VII.
Ex annuli datione, tametſi eam tractatus ſponſalitii præceſſe-
rint, promiſſio matrimonii non probatur.
X ſola annuli datione, quæ ex aliis ſæpe cauſis fit, ſpon-
ſalia non probari certum eſt. Vide c. 11. X. de Præſum-
zionibus. Addunt tamen fere omnes hanc limitationem, niſi
tractatus ſponſalitii præceſſerint. Ita Mullerus de Annulo
pronubo th. 14. . 13. & th. 30. n. 19. centumque alii. Du-
cunt potiſſimum argumentum ex can. 3. cauſ. 30. quæſt. 5. &
c. 10. X. de Sententia & re judic. Aſt in neutro horum lo-
corum annulus ad probanda ſponſalia ſufficere, ſed tantum,
conſenſu legitime declarato, accedere dicitur. Ipſa vere
datio pro juſta declaratione haberi nequit, tametſi tra-
Ctatus ſponſaliti præceſſerint; quum dans & tunc ſimpli-
cem

/
6

— — —

— —

le

1
.

—
con.
e ſo.
ann
Virti.
e ar,
ndicio⸗
non
n jan
malo.
üllum
Gmo-
gui
1con-
ln per
Gotalis
er lle⸗

Sp. CCXC. DE CONSENSU SPONSALITIO. ar

cem donandi animum habere poſſit. Illuſtriſſimum Eliſabethæ,
reginæ Angliæ, exemplum refert Famianus Strada de Bello
belgico decad. 2. li. 4. Eliſabetham Alenconius, Galliarum
regis frater, ambiebat, & poſt mutuas amatorias literas nun-
tiosque ipſe in Angliam venerat, negotium confecturus.
Excepit regie quidem illum regina, ſed minime capta ho-
minis præſentia ſolitis artibus eluſo perſuaſit; in Galliam re-
diret, dum res a conſiliariis ſuis, uti ajebat, expenderetur,
conficerenturque matrimonii tabulæ. Verum Ppoſtquam illa
accepit, Alenconium regio cum exercitu iter ſibi in Belgium
aperuiſſe, Cameracum fugatis ob eſtoribus intraſſe, Brabantiæ
ducem provinciarum decreto deſignatum eſſe, nimirum verita,
ne vetus Gallorum potentia per Belgium reſurgeret, curſum
victoriæ in præſens interturbatura, elicere ad ſe juvenem e
Belgio, quaſi jam confectis tabulis, ſollicite ſtatuit, miſſisque
primariis in Galliam viris ad regem reginamque matrem: at-
que & Gallia honeſtiſſima legatione accepfa, legationis principe
Franciſco Borbonio Aruernæ Delfino; non poſt multo Alen-
conium, relicto Belgio & militiæ cura, & Caſtelleto in Angli-
am attraxit: tanta in eum conjugalis amoris, uti modo dice-
bam, ſignificatione, annulo fibi aliquando in magna proce-
rum corona detracto, & in Alenconii digitum inſerto, ut
omnes contractas jam nuptias ea ſponſione interpretarentur.
Certe Philippus Marnixius Aldegundius, qui Alenconium
eomitatus fuerat, properatis in Belgium litteris, Orangi-
um atque Antverpiæ magiſtratum peracti tandem aliquan-
do matrimonii non dubitanter admonuit. Ex quo & pu-
blica lætitiæ ſigna per Brabantiam edita ſunt: & & Gallia ab
rege ac matre, per ſpeciem gratulationis, facti explorator al-

legatus eſt. Narrat idem factum Wicguefort dans P Am-

baſſadeur lib. 2. ſect. 10. additque Aldegondii credulitatem &

feſtinationem a regina fuiſſe objurgatam.
C 3 VIII.

7

22 MEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Taciturnitas liberorum, dum a parentibus deſponſantur,
bro conſenſu non habetur, quum de diſſenſu
eorum aliunde conſtat.

Vitricus privignam ſuam deſponſat. Hæc tacita adſtat.

atque annulum quoque a ſponſo oblatum accipit.
Conventa deinde negat ſe conſenſiſſe. Objiciuntur illi cla-
riſſimæ leges, quæ liberos, dum a parentibus deſponſantur;
non contradicentes pro conſentientibus declarant L. 12. pr.
L. 13. de Sponſalibus, c. un. §. 2. de Deſponſatione impuberum
in. 6. Illa vero ait, ſe & ante deſponſationem vitrico ver-
bis, & in deſponſations nutu & geſtibus diſſenſum ſuum ſatis
oſtendiſſe. Animadverterat hoc clare ſpoenſus, aliisque faſ-
ſus erat. Nos igitur ſilentium hoc & receptionem annuli

pro conſenſu accipi poſſe negavimus. Nam conjecturæ hæ
ſaltem ſunt, non certa conſenſus argumenta. At ubi de ve-

ritate rei indubie conſtat, conjecturæ locum nullum inveni-
unt. Vide Gailium Lib. 2. Obſerv. 93. E. 25. Accedebat,
quod quæ in legibus ſupra memoratis de parentibus conſti-
tuuntur, ad vitricum trahi haud queant. Quamobrem ſic
menſe Majo anni cro 19 ccxxII. reſpondimus: Hat Georg die An⸗
nen Reginen aus einem mit ihr ſeinem Vorgeben nach gehaltenem

Ehe⸗Verloͤbniſſe auf Vollziehung der Ehe belanget, da denn die
Frage entſtehet, ob ſolche des Georgens Ehe⸗Klage in Rechten ge⸗

gruͤndet ſey. Nun wird zwar George die Guͤltigkeit des vermeynten
Ehe⸗Geloͤbniſſes daher zu behaupten ſuchen, daß Anna Regina,
ihrem Vater, Heinrich Guͤrgen, als er ihr den Georg zum Braͤuti⸗
gam offeriret, nicht widerſprochen, alſo ihre Einwilligung we⸗

nigſtens tacite an den Tag geleget, uͤberdies einen Ring von

ihm zum Mahlſchatz angenommen, mithin ihren Conſens facto
ipſo declariret haͤtte. Es gewinnet demnach das Anſehen, ob
ſey

Aat,
ccipi
ich⸗
ntur,

2 NN.

erinm
Ver.
Als
ne fal.
Anhuli

tæ hæ

deye.
eni.
eba,
lk⸗
enn ſie
die A
ltenen
nn de
tenge⸗
ſehnten

eginn,

ruti⸗
9 we⸗
ton
falo
/

Sp. CCXC. DE CONSENSU SPONSALITIO. a3
ſey die von Georgen angeſtellete Ehe⸗Klage wohl gegruͤndet.

Alldieweil aber zu einem rechtmaͤßigem Ehe⸗Verſprechen vor⸗
nemlich der beyden Haupt⸗Perſonen freyer und ungezwungener

Wille erfodert wird, gleichwohl es daran auf Seiten der An⸗
nen Reginen gemangelt, indem ſie ſowol, abſonderlich dem

Stief⸗BVater ihren Widerwillen gegen den Georgen entdecket,

als auch ſolchen in Gegenwart des Georgen ſo deutlich blicken
laſſen, daß dieſer ſelbſt geſtanden, er merke wohl, wie ihn An⸗
na Regina nicht leiden koͤnne, bey welcher Bewandniß aus dem
bloſſen Stilleſchweigen der Annen Reginen keine Bewilligung zu
erzwingen iſt, da die dieſerhalb oben angefuͤhrte Rechte von einem

ganz andern Caſlu, wenn nemlich nicht der Stief⸗ſondern der

teibliche Vater ſeine dabey ſtillſchweigende Tochter, verlobet, han⸗

deln, immaſſen auch die Annehmung des Ringes, wenn Anna

Regina ihren Widerwillen durch Gebaͤrden ſattfam an den Tag
geleget, kein hinlaͤnglicher Beweis ihres Conſenſes iſt; So iſt
die von Georgen angeſtellte Ehe⸗Klage in Rechten nicht ge⸗
gruͤndet. .

=

SPECIMEN CCNXCLI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. I.

CONSENSU PARENTUM,
CURATORUM ET PRINCIPUM

N SPONSALIBUS.

Jus naturæ omnium parentum conſenſum requirit.
OòMUMG IWI. Pee-

24 MEDITAT. AD PANDECT.
II.
Peccant liberi parentum conſenſum negligentes, ipſa vero

onſalia de juribus naturæ & canonico ſubſiſtunt.

III.
Leges tamen multorum locorum bac in parte vel ſimpliciter,
vel ecum temperamento aliquo a jure naturæ recedunt,
recte.

onſenſum parentum in ſponſalibus & nuptiis liberorum
ipſum jus naturæ inter cetera, quæ ex reverentia pa-
rentibus debita proficiſcuntur, officia deſiderat. Et
in hoc omnia fere humana jura cum jure naturæ conſpirant.

Vide infra medit. 6. Romani ſoli in eo a lege naturali re-

geſſerunt, quod impetrandi hujus conſenſus neceſſitatem ad
ſolam patriam poteſtatem alligaverunt, pr. I. de Nuptiis, at-
que adeo & matrem, & ceteros adſcendentes, & ipſum pa-
trem, qui liberos emancipavit, negligi permiſerunt. Sed,
quum romanarum legum auctoritas hac in parte nullibi ſu-
perſit, parum de iis ſumus ſolliciti. In plerisque locis peculia-
res de parentum conſenſu latæ ſunt leges, quas ſpectari ſer-
varique oportet. Ubi vero illæ non exſtant, ſecundum reétam
rationem & jus canonicum, quæ hic fere conveniunt, judican-
dum eſt. Sed inter quæſtiones, quæ circa hanc doctrinam fre-

quentes moventur, hæc maximi momenti eſt, an conſenſus

parentum in ſponſalibus & nuptiis liberorum tam ſit neceſſa-
rius, ut neglectus ejus negotium ipſum nullum irritumque
reddat. De jure romano, quod patriæ poteſtati fere nimium
tribuit ac propter illam ſponſalia, nuptias & pacta dotalia peni-
tus infirmat, non ero ſollicitus. Dixi jam ante, illius rationem
hodie non haberi. Jus naturæ primum ſpeétari oportet. Ex eo
rem optime explicat Grofius de Jure belli ac pacis lib.2. cap. §. 10.
cum

—

10

er,

1

OAIIm
1 pe-
. Et
rant.
e.
n ad
di.
pa.
ed,
⸗
CN-
i ſer
ectam
ican⸗
n fre⸗
enſus
ceſſa.
mque
mium
peni.
onem
Exeo
,H10
(liI

Sp. CCXCI DE CONSENSU PAREN TUM., &c. 25

cum quo conſentit Pufendorffius de Oicio bominis && civis lib.
2. cap. 3. J. 10. Scilicet meminiſſe debemus, non omnia, quæ

juri naturæ repugnant, irrita fieri jure naturæ, ut exemplo

Prodigæ donationis apparet, ſed ea demum, in quibus deeſt
principium dans validitatem actui. At tale principium con-
ſenſus parentum in ſponſalibus liberorum non eſt. Equidem
illum ad validitatem conjugii quaſi naturaliter quidam requi-
runt. Sed in eo falluntur. Nam, quæ adferunt, argumenta
nihil aliud probant, quam officio filiorum conveniens eſſe, ut
parentum conſenſum impetrent: quod plane concedimus cum
temperamento, niſi manifeſte iniqua ſit parentum voluntas.
Nam ſi in omnibus rebus filii reverentiam parentibus debent,
certe præcipue eam debent in eo negotio, quod ad gentem
totam pertinet, quale ſunt nuptiæ. Sed hinc non ſequitur
jus illud, quod facultatis aut dominii nomine explicatur, de-
eſſe filio. Nam qui uxorem ducit, & maturæ eſſe debet æta-
tis, & extra familiam abit, ita ut hac in re regimini familiari
non ſubjiciatur. Solum reverentiæ officium non efficit, ut

nullus ſit actus, qui ei repugnat. Quod autem a Romanis

aliisque conſtitutum eſt, ut quædam nuptiæ, quia conſenſus
patris deficit, irritæ ſint, non ex natura eſt, ſed ex juris condi-
torum voluntate. In ſacro codice Iſaacus & Rebecca impro-
bant quidem matrimonium Elſavi filii ſui cum puellis Chit-

tæis, ipſum tamen non reſcindunt, Geneſeos XXVII, I, 2, 48.

Juris canonici conditores, quamvis de eorum mente acerrime
diſputent interpretes, ego tamen cum jure naturæ & divi-
no conſentire exiſtimo, quod & Gloſſa in ean. 2. cauſ. 27.
quæſt. 2. Iit. o. agnoſcit, &, conſenſum parentum ex hone-
ſtate, non ex neceſſitate, requiri, ait. Vide modo can. 2.
cauſ. 27. quæſt. 2. can. ult. cauſ. 32. Jucſt. 2. & c. 6. X. de Ra-
ptoribus. Ex argumentis, quæ diſſentientes objiciunt,

unum ſaltem alicujus ponderis eſſe videtur, id nempe, quod

Tem. F. 5 ex

26 NMAEDITAT. AD PANDECT.

ex can. I. cauſ. 30. quæſt. 5. deſumunt, in quo aliter legitimum
conjugium fieri negatur, niſi ab his, qui ſuper ipfam femi-
nam dominationem habere videntur, & a quibus cuſtoditur,
uxor petatur, & a parentibus, & propinquioribus ſponſetur,
& legibus dotetur, & ſuo tempore ſacerdotaliter, ut mos eſt,
cum precibus & oblationibus a ſacerdote benedicatur, & a
Paranymphis, ut conſuetudo docet, cuſtodita, & ſociata) a
Proximis congruo tempore petita legibus detur, ac ſolemni-
ter accipiatur: & biduo, vel triduo orationibus vacent, & ca-
ſtitatem cuſtodiant. Verum hac ratione reliqua omnia, quæ
ibi proponuntur, eſſentialia erunt, quod aperte falſum eſt,

nec unquam pontificibus in mentem venit. Vide Bachovium
ad Weſembecium tit. de KRitu nuptiarum §. 3. Ilpfi concilii

Tridentini patres ſeſſione 24. decret. de Reformatione matrimo-
nii cap. I. jus canonicum ſimiliter explicant, eosque anathe-
mate damnant, qui falſo affirmant, matrimonia, a filiis fa-
milias ſine conſenſu parentum contracta irrita eſſe & paren-
tes ea rata vel irrita facere poſſe. Et Paulus IV. pontifex
in illuſtri lite vehementer, an ipfſis ſummis pontificibus fa-

cultatem ſponſalia iſtiusmodi verbis de præſente contra Pa-

rentum voluntatem contracta reſcindendi competeret, dubi-

tavit magisque in negantem ſententiam propendit, referen-

te le Laboureur addit. aux memoires de Caſtelnau to. 2. pag. 419.
J4. & ex eo Bayle in Dictionario art. Pienne lit. B. Ac-
cedit ſententiæ noſtræ Carolus V. Imp. in der Erklaͤrung
wegen der Religion auf dem Reichs⸗Tage zu Augſpurg
den 15. May 1548. eroͤffnet tit. 21. §. 8. 9. Hoc interim
non nego, legibus multorum locorum iſtiusmodi ſponſa-
lia, etiam concubitu, procreatione ſobolis & benedictione

ſacerdotali firmata, irrita declarari. Quod non improbo,

ſed laudo potius, tanquam eximium reverentiæ parentibus

debitæ munimentum. Aliis in locis media via inceditur,

atque

—
innn
fen.
ditun
Wetun
odetk,
, 8 1
cian
Olemn.

h&n

1, e
um elt,
boviun
Nuſir
etrint.
Anathe.
lis kr.
A Darer
pontſe
cibib ft.
Dnn hr.
er, Cbi.
lekeren.
agl.
J. NX-.
flärung
gſong
interim
ſponſt.
dickione
nptobo,
ventibus
ceditu,
Aqle

Sp. CCXCI. DE CONSENSU PARENTUM, &c. 27

atque ſponſalia ſimplicia reſcinduntur, ea vero, ad quæ con-
cubitus vel benedictio ſacerdotalis acceſſit, ſuſtinentur, & libe-
ri ſaltem in parentes injurii exheredatione vel aliis modis pu-

niuntur. Quod temperamentum quoque defendi optima ra-
tione poteſt. Ubi vero tale quid conſtitutum non eſt, ſecun-

dum jura naturæ & canonicum judicari, atque ſponſalia, in

quibus parentum conſenſus negleétus fuit, etiam ſimplicia,

magis ergo illa, ad quæ concubitus & benedictio ſacerdotalis

acceſſit, confirmari oportet. Et ſic in caufſſis litibusque prin-
cipum judicandum eſt. Certe Cti Helmſtadienſes menſe Apri-
li anni clo io cCxxXI. ita reſponderunt: Hat Fuͤrſt Aurelius mit
eines Fuͤrſtlichen Raths Tochter, Auguſta, ſich ehelich verſpro⸗
chen, und einen Sohn gezeuget, nachgehends ihm ſolche durch ei⸗
nen Prieſter antrauen laſſen, und wiederum einen Sohn mit ihr ge⸗
zeuget, mit welcher Heyrath jedoch Aurelii Herr Vaͤter nicht zu⸗
frieden geweſen, und ſo wol durch ein am Kayſerlichen Hof
ausgebrachtes Reſcript, als auch in einem von Kayſerl. Majeſtaͤt
beſtaͤtigtem Codicill obgedachte ſeine beyde Enkel von aller fuͤrſtli⸗
chen Wuͤrde und Nachfolge auszuſchlieſſen geſuchet, worauf Aure-

lius ſeine Frau Gemahlin von Kayſerl. Majeſtaͤt in den alten Reichs⸗

Grafen⸗Stand erheben laſſen, und nunmehr, da ſein juͤngerer

Herr Bruder ſich widrig bezeiget, des Rechtens belehret ſeyn

will, ob das mit Auguſten geſchloſſene Ehe⸗Verbindniß fuͤr
guͤltig, und die Ehe fuͤr rechtmaͤſſig zu achten ſey. Nun wird

man zwar dagegen vorwenden, es ſey ſolches Ehe⸗Verſprechen

wegen ermangelnden vaͤterlichen Conſenſes fuͤr heimlich und un⸗
guͤltig zu achten, koͤnne alſo nicht den geringſten Effect haben.
Alldieweil aber Aurelius zu Zeit des mit Auguſten getroffenen
Ehe⸗ Verbuͤndniſſes bereits eine ſonderliche Oeconomie an⸗
geſtellet, und von der vaͤterlichen Gewalt befreyet geweſen,
hiernaͤchſt das natuͤrliche Recht, welches allhier ſonderlich in
Betrachtung koͤmmt, die von einem auch in pvaͤterlicher Ge⸗

D 2 walt

2 MEDTTAT. AD PANDECT.

walt ſtehendem Sohne, ohne des Vaters Willen getroffene Ehe 1
nicht annulliret, ferner auch nach dem Canoniſchen Rechte ein

ohne der Eltern Bewilligung geſchloſſenes heimliches Verloͤbniß
durch den darzu kommenden concubitum guͤltig, und zu einer
rechtmaͤſſigen Ehe wird; So iſt das von Fuͤrſt Aurelio mit Au-
guſten geſchloſſene Ehe⸗Verbuͤndniß auch vor darzu gekomme⸗
ner Prieſterlichen Trauung vor guͤltig, und die Ehe vor rechtmaͤſ⸗

ſig zu achten. Plura de hoc argumento dicentur infra in

pecimine CCXCOIIV. de Concubitu deſponſatorum, medit. I.

IV.

Ratibabitio parentum nuptias & ſponſalia liberorum ſine ipſorum
conſenſu contracta etiam quod ad præteritum lempus

juſta eficit.

cerrima eſt inter DD. pugna, an ratihabitio parentum

ſponſalia & nuptias, ab initio ſine ipſorum conſen-
ſu celebrata, juſta etiam quod ad tempus antecedens red-
dat. Negant plerique propter pr. J. de Nuptiis,, L. 68.
de Jure dotium, L. 13. §. 6. Ad L. Juliam de adult. Con-
tradicit iis operoſiſſime Huberus in Prælect. ad tit. I. de
MNuptiis §. 10. & ad tit. D. de Ritu nuptiarum §. y. oppo-
nitque inprimis L. 7. C. Ad §. C. Macedon. & L. 25. C.
de Donat. inter virum & ux. Ego utrique parti adſen-
tio. Credo ſcilicet, jure antiquo, quod in pandectis con-
tinetur & boni ordinis atque ſolemnium obſervantiſſi-
mum eſt, ratihabitionem non ſuffeciſſe, ejusque memo-
rem Tribonianum in pr. I. de Nuptiis deſideraſſe, ut juſ-
ſus parentum præcedat, ſed Juſtinianum Novella, qua
generaliter omnem ratihabitionem prorſus retrotrahi &
confirmare ea, quæ ab initio ſubſequuta ſunt, juſſit. L.

ult. C. Ad J C. Macedon. vetera jura ſuſtuliſſe. Nos

jura

—

le C.

hte en
liöbni
Wweiner
it Au-
konne⸗
dchtn⸗
Ufra in
litel.

Nofan

tentum
COhlen.
ſel.
„. 68.
.. Cor.
,1
po.
1..
en.
is con.
Vantk-
menno⸗
.
4) Il
ani
lt. 1.
N
jue

1

Sp. CCXCI. DE CONSENSU PARENTUM, &c. 25

jura recentiora ſequimur, ſecundum quæ & JCti Vitem-

bergenſes, meanſe Majo anni c1ο ο CccxX. reſponderunt, ſpon-

ſalia, quæ pater poſtea rata habuit, perinde ac ſi ab initio

publice & legitime celebrata fuiſſent, haberi: Es ſeynd in

gegenwaͤrtigem Fall, da wir des Vaters darzu gekommene Ein⸗
willigung præſupponiren, nicht mehr heimliche, ſondern oͤffent⸗
liche Sponfalia vorhanden.
Suffcit conſenſus parentum tacitus, dummodo ſit liber
&&α certus.

ponſalia liberorum tacitus quoque parentum conſenſus
legitima efficit. Sufficit enim per L. 7. §. I. de Sponſa-
libus & L. 5. C. de Nuptiis, patrem non contradicere. Ut
tamen ſilentium pro conſenſu accipi poſſit, duo requirun-
tur. Primo neceſſe eſt, ut pater plenam contradicendi liber-
tatem habuerit. Nam qui tacet propterea, quod contra-

dicturo ſibi malum imminere videt, certe non conſentit.

Exemplum habet Seneca lib. 8. controv. 6. Dives pauperem
de nuptüs filiæ interpellavit tertio. Ter pauper negavit.
Profectus cum filia naufragio expulſus eſt in divitis fundum.
Appellavit illum dives de nuptiis filiæ?. Pauper tacuit, &
flevit. Dives nuptias fecit. Redierunt in urbem. Vult
pauper educere puellam ad magiſtratus. Dives contradi-
cit. Secundo oportet patrem, cujus conſenſus ex ſilentio
elicitur, ſponſalia plene cognita habuiſſe. Nam ſi ea per-
fecte non ſcivit, etſi ſuſpicari forte potuit, ſilentium aut
verba etiam ambigua non ſufficiunt, quia conſenſus cer-
tus eſſe debet. Exemplum patris puellam, quam ſibi fi-
lius clam deſponſarat, ad cœnam vocantis & dilectam fi-
liam appellantis, nec tamen propterea in ſponſalia conſen-
tientis, habet Carpzovius lib. 2. Jurisprud. conſiſt. def. 42.
D 3 Simi-

30 MEDTFTAT. AD PANDECT.

Similiter de matre reſponderunt JCti Vitembergenſes men-
ſe Majo anni cio 10o Ccx. Es iſt die Mutter niemals um ihre
Einwilligung angeſprochen worden, hat auch ſolche weder expreſ-
ſe noch tacite ertheilet, immaſſen die von Klaͤgern angefuͤhrte
dunkle Worte: man muͤſſe dem Braͤutigam ein Licht vors Bette
haͤngen, vor ſich keinen Conſenſum involviren.
VI.
Etiam matris ceterorumque adſcendentium conſenſus
neceſſarius eſt.
. VII. —
Patre conſentiente, matris conſenſus impune negligitur.
VIII.
Deſponſatio a vitrico facta, diſſentiente matre, eſt irrita.

dixi in principio hujus Speciminis, ſecundum jus natu-

ræ omnium parentum conſenſum in ſponſalibus libero-

rum adhibendum, nec ſolam patriam poteſtatem ſpectandam
efle. Eſt enim hoc effectus communis reverentiæ omnibus

Parentibus debitæ, atque adeo ad omnes quoque adſcen-

dentes pertinet. Agnovere idem ante me plurimi, Carpzo-
vius in Juriiprud. eccleſ. lib. 2. def. 44. Sande lib. 2. dec. tit. I.
def. 2. Serykius ad Brunem. Jus ecleſ. lib. 2. Cap. 16. §. 12.
Quum igitur in L. 4. de Curatoribus furioſo & L. 6. de In Ius
vocando, una & æ& qua omnibus parentibus reverentia exhi-
beri jubeatur, æquum forte videbitur, ut in deſponſatione
liberorum non minus materni, quam paterni conſenſus ra-
tio habeatur. At verius eſt, in nuptiis liberorum, ſi pater
