348 MEDITAT. AD PANDECT.

—

net adminiſtrationem & uſumfructum rerum parapherna-
lium, quem ei receptos per univerſam Germaniam mores
tribuere, ſupra in Specimine CCCII. de Diſerimine bonorum
Axorârτι medit. 10. oſtendi. Vide Carpzovii jurisprud.
confiſtor. lIib. 2. def. 214. n. I. JJ. Supellectilis tamen do-
meſticæ & ceterarum rerum, quibus uxor ſeparata ad vi-
tam commode agendam opus habet, reſtitutionem maritus
detrectare nequit. Quamvis enim & harum uſumfructum
habeat, uxoris tamen jus fortius eſt. Igitur quum uterque
& dominus, & is, cui jus in re aliena competit, re iſta ad
neceſſarios uſus indiget, domini conditio ſemper melior
eſt, arg. L. 6. C. de Servitutibus & aqua, L. 3. C. de Loca-

to. uamobrem ſic menſe Septembri anni cio 1o ccxxv.

judicavimus: Daß Klaͤgerin von Beklagtem auf Tiſch und
Bette zu ſcheiden, und Beklagter ihr jaͤhrlich vom 14. Junii
1724. an zu rechnen 60 Thlr. zu ihrem Unterhalt, und 30 Thlr.
zu des Kindes Unterhalt, ingleichen die ſub Num. 2. ſpecificir-
te Sachen heraus zu geben, auch die bisher verurſachte Proceſs-
Koſten uͤberhaupt mit 24 Thlr. zu bezahlen ſchuldig. Uebri⸗
gens wird er zwar noch zur Zeit mit Herausgebung der ſub
Num. act. 3. gefoderten Gelder verſchonet, jedoch derſelben hal⸗
ber zu Beſtellung genugſamer Caution angehalten. V. R. W.
Rat. dec. Was das uͤbrige Suchen betrift, ſo behaͤlt zwar Be⸗
klagter, weil die Ehe ſelbſt nicht aufgehoben wird, als Ehe⸗
mann die eingebrachte Gelder, muß jedoch, da ſein Vermoͤgen
herunter zu kommen ſcheinet, dieſerwegen genugſame Caution
beſtellen, inzwiſchen die Frau und das Kind alimenriren, die
Meublen, Kleidung und Waͤſche zu deren Gebrauch heraus ge⸗
ben, und, weil doch die Schuld bey dieſem Proceſs groͤſten
Theils auf ihn kommt, der Klaͤgerin einen Theil der aufgewand⸗
ten Unkoſten erſtatten. L

COROL-

—

Im.
Ores

rud.
6o.
An.
ins
Wn

ele

ila

nelg

ltr
r.
N
Iuri
ciber
rotb.

Ne

lin ſe
3V

Ge

tnoge
Oaunn

eg, N

gns ℳ

Fiſe

C.

un

erene

SP. CCCXVI. DE SEPAR. A THORO ET MENSA. 349
C O R0OLLARIA.

1I. Uxor, quam maritus de inſidiis vitæ ſibi ſtructis, de adulte-

rio & de rebus amotis falſo accuſaverat, abſoluta ſepara-
tionem a thoro & menſa recte petiit & a primo judice re-
pulſa, poſt interjectam appellationem, a Parlamento Pari-
ſienſi juſte obtinuit apud Dupperrai des Diſpenſes de maria-
ge chap. 50. Tam atrox enim accuſatio non poteſt non ca-
pitale odium & irreconciliabilem inimicitiam parere.
2. A ſeparatione quod ad thorum & menſam differt ſeparatio
peonorum, quam uxor ob prodigalitatem vel egeſtatem
mariti, ſalva de cetero vitæ conſuetudine, recte petit, arg.
L. 29. pr. Soluto matrimonio, L. 29. de Jure dotium, & c.
7. X. de Donat. inter vir. & ux. Petiit eam ſuperiore ſecu-
lo in Gallia ducis Mazarini famoſa uxor, maritumque
ſtupendæ prodigalitatis accuſavit, ſe illi ducenties cente-
na millia (20. Milliones) in dotem dediſſe, parumque de
tanta ſumma ſupereſſe, dicens. Vide la Reponſe au plai-
doyé de Mr. Erard dans le tom. 5. des Oeuvres melées de &.
Evremond. pag. 209. & les Memoires de la Ducheſſe de Ma-
zarin par l'Abbé de S&. Keal. W .

3. Inter equeſtres ordines, qui paſſim inſtituti fuerunt, ſingula-

ris eſt Italicus ille equitum Mariæ Glorioſæ (Cavalieri de
Madonna) quorum præcipuum officium eſt, lites conju-
gum componere. Auctor anonymus des kurzen Ent⸗
wurfs der geiſtl. und weltlichen Kitter⸗Orden §. 28. il-
los adhuc Bononiæ, Mantuæ & Mutini florere & à vita,
quam licentius agunt, vulgo fratres gaudentes appellari,
commemorat. Ego ab hoc ordine maritis ſedulo caven-
dum credo.
4. Uxor contra maritum ad ſeparationem a thoro & menſa
agens, ſi de juſta ejus cauſa veroſimiliter conſtat, penden-
te judicio, alimenta & ſumtus litis ſibi a marito ſuppe-
ditari recte petit. Dixi ſupra in Specimine CCCXIII. de
Divortio ob adulterium medit. 6.
5. Quod ſupra in Specimine CCCXIV. de Malitioſa deſertione

medit. 6. dixi, uxorem, quæ a marito propter malam tra-
ctationem juſte diſceſſit, ſi hic cautionem prœſtet, redire

XXN 3 àa4d

MEDITAT. AD PANDECT.

ad eum debere, alias pro malitioſa deſertrice haberi, verum

aliter non eſt, quam ſi judex liquido videt, uxorem accep-

ta cautione plene ſecuram eſſe, nihilque, quod metuat,

amplius habere, & reditum ſaltem ex obſtinatione & mali-
tia detrectare. Nam, quæ veroſimiliter ſuſpicatur, mari-
tum, redintegrato matrimonio, ſævitias continuaturum &

cautionem præſtitam neglecturum, nequit ſine crudelita-

te tyrannidi, quam ſemel effugit, item objici.

SPECIMEN CCCXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. III.

UXORE DOTEM REPE

TENLE.
J.
Uxor maritum obæratim, quamvis a nullo ereditore adbuc con-

ventum, de dote convenire & prima concurſum
excitare poteſt.

onſtante matrimonio, dotem repeti non poſſe, ſatis
W notum eſt. Sed & limitatio illa vulgata, niſi mari-
tus ad inopiam ſit deductus, nemini poteſt eſſe in-
cognita, de qua vide L. 24. pr. Soluto matrimonio, L. 29.
30. C. de Jure dotium. Dicitur autem ad inopiam dedu-
ctus maritus non is ſolum, contra quem excitatus jam
eſt creditorum concurſus, ſed is etiam, quem obæratum
eſſe apparet, quamvis nemo adhuc contra eum actionem
moverit. Igitur Cti Vitembergenſes menſe Aprili
anni cio 1o ccIx. reſponderunt, poſſe uxorem contra

maäri-

—

— — — — 5½ — —

—,

— — — — 2⸗—

— —

run
ep⸗
it,
nal.
nari.
ung
klin.

e lo

ſis
r..
e n

l1

(ed.

I en
atun

SbP. CCCXVII. DE UXORE DOTEM REPETENTE. 3 1

maritum concurſum creditorum primam omnium excitare:
Iſt Anne Juſtine Knauthin von ihrem Ehemanne Sævitien hal⸗

ber von Tiſch und Bette geſchieden, und, weil dieſer ihr Ehemann

wegen Ehebruchs und anderer Unfertigkeit Inquiſitiones und Pro-
ceſſe wider ſich erwecket, uͤberdis mit vielen Schulden behaftet,
welche ein mehrers, als das Vermoͤgen, austragen, dahero zu

D beſorgen, daß naͤchſtens ein Concurſus Creditorum ſich ereignen

duͤrfte; wird demnach zu wiſſen verlanget, ob die Knauthin ihres
Zubringens halber ſelbſt concurſum moviren moͤchte. Ob nun

wohl eine Ehefrau ihr Heyrath⸗Gut, ehe und bevor die Ehe durch
den Tod, oder die Eheſcheidung voͤllig aufgehoben, wieder zu fo⸗

dern regulariter nicht berechtiget, die bloſſe Scheidung auch von
Tiſche und Bette hierzu nicht genugſam iſt. Alldieweil aber eine
Ehefrau, wenn ihr Mann in Abfall ſeines Vermoͤgens geraͤth, ihr
eingebrachtes Heyrath⸗Gut noch bey waͤhrendem Eheſtande gar
wol wieder fodern mag, und eben, bis ihr andere Creditores
vorkommen, zu warten nicht noͤthig hat; So mag Anne Juſtine
Knauthin ihres Heyrath⸗Gutes halber den Concurs wider ihren
Ehemann wol anfangen.
II.
Uxor, conſtante matrimonio, maritum prodigum, etſi nullo ære
alieno obſtrictum, de dote convenire poteſt.

B III.
Debet tamen ante omnia cautionem idoneam petere.

IV.
Si bæc non præſtetur, res exſtantes recipit, ratione conſumtorum
vero, ut hona mariti vendantur, atque ex bis

ſibi ſatisſiat, agit.

EKiden L., ante memoratæ 24. Soluto matrimonio item

29. & 30. C. de Jure dotium de marito prodigo, & quod
is

352 MEDITAT. AD PANDECLTL.

tur itaque uxori contra illum actio deneganda, & huc trahen-
dum, quod Juſtinianus in L. 2. C. Ne Pdejuſſores vel mandato-

dotem ſuam credidit, aliam ſecuritatem expoſcat. Verum
enim vero ipſe Juſtinianus in NWovella 97. c. 6. pr. leges ſupra
dictas explicat & claris verbis ad maritos prodigos ſeu male

maritus dotem vel bona ſua prodigens, etſi nullo adhuc alie-
no ære obſtriétus, de dote reéte convenitur. Intereſt tamen
hoc inter maritum obæratum & prodigum, quod obærato,

ſtim auferri poſſit, prodigus vero ante omnia, ut de dote re-
ſtituenda idonee caveat, requirendus ſit. Caventi enim do-
tem relinqui oportet, c. 7. X. de Donat. inter virum & uxorem.
At ſi cavere nequeat, tunc uxor res ſuas, quæ quidem in na-
tura exſtant, ſimpliciter recipit, ſed pecuniarum & ceterarum
rerum conſumtarum nomine actione hypotkecaria agit, at-
que, ut, venditis mariti bonis, ſibi ex horum pretio ſa-
tisfiat, petit. Poteſt enim utique venditionem rerum ma-
riti urgere, quoniam Juſtinianus in L. 30. C. de Jure dotium
generaliter conſtante matrimonio poſſe mulieres contra mari-
torum parum idoneorum bona hypothecas ſuas exercere, con-
ſtituit. jus diſtrahendi vero & vendendi unicuique hypo-
thecæ per ſe ineſt, L. I. &W 2. C. Debitorem venditionem bi-
gnoris impedire. Quamobrem ſic reſponderunt Cti Helm-
ſtadienſes menſe Decembri anni cloloccxxIV. Wird gefraget,
ob Sempronius der Cajæ wegen des eingebrachten Capitals ge⸗
3 richtliche Caution beſtellen muͤſſe. Nun wird er zwar vorwenden,
es ſey ein Ehemann ſtehender Ehe ſeiner Frauen Caution ihres
Eingebrachten halber zu ſtellen nicht ſchuldig. Dieweil aber
ein

quippe qui ſecuritatem nullam præſtare Poteſt, dos confe-

is etiam de dote ab uxore conveniri poſſit, non agunt. Vide-

ves dotium ait, non eſſe ferendum, ut uxor ab eo, cui ſeſe &

res gubernantes & male ſubſtantia utentes extendit. Itaque

— —. — — — — —, —

—
ick.
hen.
Git.
led
u
lüpn
e
ue
d.
tunen
Mato,
olke.
en.
nd.
Enen.
inn.
Arumn
t, 1.
doſ.
mmr.
Arinn
uri.
cl⸗
we⸗
in
Heln.
tage
llb e
lden
N ihs
6

SP. CCCXVII. DE UXORE DOTEM REPETENTE. 253

ein Ehemann, welcher ſein Vermoͤgen durchzubringen anfaͤngt⸗
oder bey ſonſt ſich hervorthuender Unſicherheit allerdinges Caution
zu beſtellen angehalten werden kan, und denn Javolenus den in
der ſpecie facti angefuͤhrten Umſtaͤnden nach die von der Caja ein⸗
gebrachte 4000 Thlr. in zweyen Jahren unnuͤtzlich depenſiret, und
noch immer auf verdaͤchtige Weibes⸗Perſonen, uͤberfluͤſſige Kleider
und dergleichen Geld wendet, alſo Caja ihrer Hatorum halber
einige Gefahr lauft; So muß Sempronius wegen des Eingebrach⸗
ten genugſamen Vorſtand beſtellen. Was die vierte Frage betrift,
ob nemlich Caja auf Veraͤuſerung des Wohnhauſes, worinne
des Javoleni Vermoͤgen faſt allein beſtehet, dringen koͤnne; ſo iſt
zwar regulariter niemand ſchuldig, ſeine Sachen zu veraͤuſern.

Daferne jedoch Caja zeigen kann, wie ihr Mann die ihm zuge⸗

brachte Mitgift depenſiret, oder auch ſonſt in Schulden ſtecket,
und einen Abfall ſeines Vermoͤgens leidet; So iſt ſie wohl befugt,
die Erſtattung ihrer UIarorum, ungeachtet die Ehe nicht geſchieden
werden ſolte, zu fordern, oder genugſamen Vorſtand ſo wohl der
IlHatorum als der ihr zukommenden Alimenten halber zu begehren,
ſo glich, da gedachtes Haus hierzu nicht hinlaͤnglich gefunden wuͤr⸗
de, gleichwohl Sempronius ſonſt nichts in Vermoͤgen hat, auf
deſſen Veraͤuſerung zu dringen. Wird endlich fuͤnftens Unter⸗
richt verlanget, ob Caja die von ihr eingebrachte Kleider, Kan⸗
ten, Linnen, Zinn, Silber, Wagen, Pferde ꝛc. in Natur ſo
fort wieder zu ſich zu nehmen befugt ſey. Nun iſt zwar der

Mann von allen dieſen Sachen ein uſufructuarius, und ſchei⸗

net es demnach, ob koͤnne Caja ſtehender Ehe dem Sempronio
ſolchen uſumfructum nicht entziehen. Nachdem aber Caja in
An ehung der uͤbelen Haushaltung des Sempronii den gaͤnzli⸗
chen Verluſt dieſer ihrer eingebrachten Sachen beſorgen muß,
uͤberdieß oben ſpecificirte Sachen nicht zum Gebrauch des Sem-
promi allein, ſondern beyder Eheleute, ja theils einig vor die
Caja angeſchaffet ſeynd; So iſt Caja wohl befugt, die von ihr
Tom. V. XVy ein⸗

354 MEDITAT. AD PANDECT.

eingebrachte Kleider, Kanten, Linnen, Silber, Zinn, Wagen,
Pferde ꝛc. in natura ſo fort wieder zu ſich zu nehmen.

V.

Uxor dotem repetens eos etiam, qui poſſeſſtionem rernm mariti

bablica auäctoritate natcti ſunt, recte
convenit. „

L) bion obærato judex prædium per exſequutionem legi-

time abſtulerat, ejusque poſſeſſionem in alterum trans-
tulerat. Hunc itaque uxor debitoris, dotem ſuam repe-

tens, conveniebat. Opponebat poſſeſſor exceptionem
non competentis actionis, quod prædium iſtud non dotale,
ſed mariti proprium fuiſſet, deinde publicæ auctoritatis,

qua poſſeſſio ejus in ſe translata ſit. At utramque exceptio-

nem rejecerunt [Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni
61ο ccIII. Nam quod ad priorem, hæc utique locum

habuiſſet, ſi quidem uxor rei vindicatione uſa fuiſſet. Sed
„ 11 9

hac nec egerat, nec agere potuerat. Actio hypothecaria
erat, quam inſtituerat. Hæc vero uxori contra quoslibet
rerum mariti poſſeſſores competit, L. 12. C. Qui potiores
in pignore. Neque judicialis auctoritas poſſeſſores tuetur.
Juſtinianus enim indiſtincte in L. 29. C. de Jure dotium uxo-
ri actionem hypothecariam contra detentores rerum mariti
tribuit. Et res a judice in alterum translata cum omni
onere ſuo tranſit. Nec obſtat, quod a fiſco emens con-
feſtim ſecurus fiat, L. 2. C. de Quadriennii præſeriptione.
Hæc lex enim tantum ad res, quas fiſeus ſuo nomine ven-
dit, pertinet. At, quæ debitori auferuntur venduntur-
que, nomine ipſius debitoris venduntur, nec fiſcus eorum
evictionem præſtat, L. I. C. Creditorem evictionem pigno-
ris. Vide Bergerum lib. 2. Reſponſo 130. Sic igitur reſpon-

ſum

— ——— —

n.

niru.
ter.

fonen
re.
Ctind

Ceptn
1o un
loun
N
ecari
Odlide
orin
tvetu!
EUr.
urii
Vom
6 .
in
e ver⸗

untr.
eOtn

Poor⸗

ſedr.

ſ

SP. CCCXVII. DE UXORE DOTEM REPETENTE. 355

ſum fuit: Was die Gravamina belanget, vermittelſt deren Be⸗
klagter ſich von der Reſtiturion der Klaͤgerin Ehemanns per ex-
ſequutionem weggenommenen Sachen befreyen will, ſo wendet

er inſonder heit fuͤr, es waͤren ſolche der Klaͤgerin Eigenthums nicht,

und kaͤme ihr alſo derſelben halber keine Action zu. Aber, da einer
Frauen ihrer IUlatorum halber actio hypothecaria in dem uͤbrigen
Vermoͤgen des Mannes zuſtehet, dieſe Action auch contra tertium
poſſeſſorem bekannten Rechten nach ſtatt findet, ſo faͤllt die
Exceptio non competentis actionis hinweg.

VI.

Uror propter dotem ſuam, ſoluto matrimonio, mariti bona juſte
retinet & Cadiminiſtrat.

VII.
Nec propter omiſſum inventarium jus ſuum amittit.

VIII.

Sed abſolvitur, edita jurata ſpecifcatione, & redditis
rationibus.

heſes iſtas omnes ſatis explicarunt Cri Helmſtadienſes,
in ſententia, quam menſe Novembri anni cio 1o ccxiv.
eonceperunt: Daß der ausgebrachte Arreſt aufzuheben, die
Arreſtatin die fol. 197. angeſetzte Braut⸗Schatz⸗Gelder auszu⸗
zahlen, und dieſelbe von der Arreſtanten Anſpruͤchen zu entbin⸗
den ſey. V. R. W. Rat. dec. Es vermeynen Arreſtanten, als
des verſtorbenen Juͤrgen Mengerts Chirographariſche Glaͤubiger,
daß⸗ Arreſtatin, ſo des gemeinſchaftlichen Schuldners hinterlaſ⸗
ſene Wittwe iſt, ſich ihrer Anfoderung wegen des eingebrachten
Braut⸗Schatzes dadurch verluſtig gemachet, daß ſie die Erbſchaft

ohne Verfertigung eines Inventarii angetreten, Schulden ein⸗

XV 2 gehoben

356 MEDITAT. AD PANDECT.

gehoben und ausgezahlet, viele Sachen verkauft, und von ſol⸗
chen ihren Handlungen, was ſie eigentlich eingehoben, und wo⸗
hin ſie ſie es verwandt, nicht einmal genaue Rechnung und eine

vollſtaͤndige eydliche Specification herausgeben koͤnne, aus wel⸗

chen allen es das Anſehen gewinnet, als ob Arreſtanten die zu
Befeiedigung der Arreſtatin ausgeſetzte Gelder vor ſich præten-
diren koͤnnen. Alldieweil aber eine Frau nach ihres Mannes
Tode in deſſen Guͤtern ſo lange, bis ſie ihres Braut⸗Schatzes
und eingebrachten Gutes halden vergnuͤget, zu bleiben wohl be⸗
rechtiget iſt, L. 29. C. de Jure dotium, Mynſinger Cent. 6.
Olſerv. 83. alſo, wenn ſie dieſelbige adminiſtriret, nicht ver⸗

muthet werden kan, daß ſie ſolches animo adeundæ heredita-

tis, ſondern vielmehr, ad illarorum & ſimul juris ſui conſer-
vationem thue, arg. L. 20. §. I. de Adquir. vel omitt. bered.
wie denn ohnedes eine Frau, ſo regulariter ihres Mannes Er⸗
bin nicht iſt, auch dergleichen Meynung, die Erbſchaft anzu⸗
treten, nicht wohl haben kan, hiernaͤchſt die unterlaſſene Ver⸗
fertigung eines Inventarii der Frauen keinen Nachtheil bringen

mag, da nach der in ganz Teutſchland eingefuͤhrten Gewohn⸗

heit die Herausgebung einer eydlichen Specification mit einem
ſolennem Inventario gleiche Effectus hat, Brunn. ad L. alt.
C. de Jure delib. n. 60. dergleichen Specification aber Arreſta⸗
tin bey der lezten eydlichen Abhoͤrung ediret, dawider denn
nichts thut, daß ſelbige, ſie koͤnne ſich alles ſo gar eigentlich

nicht mehr beſinnen, vorgiebt, weil ſie gleichwol in vim præae-

ſtiti juramenti bezeuget, daß alles zum Beſten der Guͤter,
nichts aber in ihren eigenen Nutzen, verwendet worden; So ha⸗
ben Wir die Abfolgung der zu Befriedigung des Braut⸗Scha⸗
tzes ausgeſetzten Gelder erkannt, die Unkoſten aber in Betrach⸗

tung der auf Seiten der Arreſtanten vorhandenen wahrſcheinli⸗

chen Gruͤnde compenlſiret.

—„„„ — — Mrnmn

SbbP. CCCXVII. DE UXORE DOTEM REPETENTE. 37

Vidqucæ nobili electio inter dotem, dotalitium 8* bortionem ſtatu-
tariam combetit.

in

H
eH X.
Hæc electio ſententiæ, qua unum ex bis tribus adjudicatur,
n tacite ineſt. 1
. „
l ateor, difficilem eſſe dubiorum, quæ circa dotalitium
. . oriuntur, deciſionem, quod in jure Longobardico nulla
1 plane dotalitii fiat mentio, ea vero, quæ in priſcis Germano-
etl rum juribus, e.g. im Sachſenſpiegel art. 21. im Saͤchß Lehn⸗
Nle. Rechte cap. 31. & im Weichbilde art. 57. de dotalitio repe-
Ul riuntur, & pauca ſint & maximam partem recentioribus con-
D ſuetudinibus immutata. Nec a donatione propter nuptias
argumentum ad dotalitium commode trahitur. Diverſiſſima
Il. quippe utriusque natura eſt. Dotalitium etiam Poſt mortem
6nt mariti conſtituitur; donatio propter nuptias niſi a vivo mari-
te conſtituatur, poſt mortem ejus non debetur ut pluribus
n explicat Lauterbach de Donatione bropter nuptias §. 14. & 23.
Quin imo donatio propter nuptias, conſtituta licet a vivo
t marito, poſt mortem tamen ejus ad heredes ipſius revertitur,
= nec viduæ debetur, arg. L. un. §. 6. C. de Rei uxor. act. Lau-
Uen terb. d. lI. §. 59. Igitur controverſiæ, ſi quæ circa dotalitium
i, oriuntur, ex & quitate magis judicandæ ſunt. Multum quoque
. auctoritati & teſtimonio ICtorum de uſu recepto tribuitur.
Gnte/ Secundum hunc uſum vidua nobilis electionem inter do- *
r tem, dotalitium & portionem ſtatutariam habet. Vide
6 Carpzovium P. 3. C. 37. def. 6. ceterosque ab eo memora-
uch tos auctores. Et dubitatur ſæpe, quemnam ex iſtis tribus
get. modis, qui omnes arbitrio & electioni viduæ nobilis com-

mittuntur, eligere, conſultius ſit. Diſtinguendum puto-

358 MEDITAT. AD PANDECT.

Si vidua ætate jam provectior, ſe non diu defuncto marito
ſuperſtitem futuram, ſperet, melius heredibus ſuis conſulet,
ſi illata ſua repetat, ne dos, exſtincto per mortem ipſius do-
talitio, apud mariti heredes maneat. Alter modus, ſucceſſio
videlicet ſecundum jura plebejarum, pauperculis ſaltem mu-
lieribus, quæ nullam vel exiguam dotem intulerunt „ neque
etiam alia bona habent, ſuadendus eſt. Quodſi vero divites
ſint & ætate florentes, diuque ſe dotalitio fruituras ſperent,
tum beneficiis nobilium viduarum utantur, atque dotalitium
Petant. Ceterum hæc electio ſententiæ, qua unum ſaltem ex
iſtis tribus ad judicatur, tacite ineſt. Qua de re memorabilis con-
troverſia Ctis Helmſtadienſibus menſe Julio anni co o ccxxX.
oblata fuit. Ad judicarat judex viduæ nobili dotalitium. Im-
Pugnaverat hanc ſententiam ſecundus ejusdem maritus, leu-
teratione interpoſita, petieratque, ut uxori ſuæ, omiſſo do-
talitio, dotem repetere permitteretur. Sed confirmarant
Priorem ſententiam JCti exreri, atque leuterantem etiam in
expenſes damnarant, nullis additis rationibus. Tum maritus
de nullitate querebatur, quod uxori ſuæ electio, quam ei
jura uſu recepta tribuant, eſſet ademta, atque querelæ nul-
litatis oberleuterationem jungebat. Actis ad nos Pperlatis,
nec in querela nullitatis nec in oberleuteratione debita ſo-
lemnia fuiſſe ſervata, animadvertebamus. Itaque primam
ſententiam iterum confirmari oportebat. Er confirmavi-
mus etiam, ſed explicuimus ſemel. Eſt nempe inter Ber-
geri diſſertationes quædam „quam de ſenutentia tacize alter-
nativa inſcripſit, in qua oſtendit, eum, qui ex diſpoſitio-
ne juris alternative obligatus eſt, ſed Per ſententiam judi-
cis ad alterutrum ſaltem condemnatur, electionem tamen
ſibi jure competentem non amittere, ſed facultatem taci-
te accipere, alterum, fi malit, optandi. Varia ejus rei
exempla adfert, & inter ea §. 8. & 20, etiam ſententiam,
qua

—
Ant
len
.
eſlo
m.
k
Wl
el
fiunn

eIdH

Sel

n

In.

7 l.

dch.
ant

nn

itus

NIU

e.

,

1 ſ.

In

nayl⸗

Der.

Mter.

ſtio⸗

Nd.

Mer
taci.
1e
lian
t

.

Se. CCCXVII. DE UXORE DOTEM REPETENTE. 359

dua quis jusjurandum delatum præſtare jubetur, comme-

morat. Scilicet delatio jurisjurandi rata prius non eſt, quam
a judice fuerit comprobata, L. 12. §. I. C. de Kebus ereditisg.
In hac comprobatione igitur judices paulo accuratiores eum,
cui delatum eſt jusjurandum, vel jurare vel referre vel pro-
bare jubent. Nam inter hæc tria electionem ipſi concedunt
leges, L. 9. C. de Kebus oreditis, c. 2. X. de Probationibus.
Quam adimere ei judex nec poteſt nec velle cenſetur. Quam-

obrem ſententia ejus ſic interpretanda eſt, ut juri conveniat.

Neque igitur opus habent advocati, etſi id plerumque faciant,
hujusmodi ſententiam per appellationem aut alio modo a viri-
bus rei judicatæ ſuſpendere, &, ut referendi poteſtas ſibi
expreſſe reſervetur, petere. Habent enim eam etiam non
reſervatam. Simile prorſus exemplum in præſente caſu ade-
rat. Itaque primum judicem nec voluiſſe nec potuiiſe electio-
nem jure competentem tollere, ICtos autem, qui ſenten-
tiam hanc confirmarant, explicationem, quæ per ſe ine-
rar, addi ſuperfluum credidiſſe, exiſtimavimus atque ſic ju-
dicavimus: Daß es zwar, der eingewandten Ober⸗Leuterung
ungeachtet bey dem am 4. Sept. 1717. eroͤfneten Vol. Acto-
rum 2. fol. 86. befindlichem Urthel zu laſſen. Jedoch iſt das
in Vol. 5. fol. 97. ſqq. enthaltene Urthel den Rechten nach
dergeſtalt zu verſtehen, daß Klaͤgers Ehefrauen, entweder das
Leib⸗Gedinge zu fodern, oder ihr eingebrachtes zuruͤck zu neh⸗
men, frey ſtehe. Auch wird Klaͤger mit Erſtattung der Vol.
8. fol. 35. erkannten Unkoſten billig verſchonet. V. R. W. Rat.
dec. Es beſchuldiget Klaͤger das Vol. 5. fol. 97. befindliche Ur⸗
thel, worinnen ſeiner Ehefrauen ein Leib⸗Gedinge beſtellet, ihr
hingegen die in Rechten gegruͤndete hl, entweder das einge⸗

brachte zuruͤck zu fodern, oder das Leib⸗Gedinge zu nehmen, nicht
vorbehalten worden, einer Nullitat. Alldieweil aber gedachte

Wahl des Klaͤgers Ehefrauen ſonder Zwerfel zuſtehet, daſtneth

360G MEDITAT. AD PANDECT.
nicht zu u vermuthen iſt, daß die Verfaſſer obgedachten Urthels

ihr ſolche benehmen wollen, ſondern vielmehr dieſel lbe ihr ſtille⸗

ſchweigend reſerviret, immaſſen denn in den Faͤllen, da die
Rechte ſelbſt alternativam, zum Exempel zu ſchwoͤren oder den
Eyd zu referiren, ein Inſtrument zn recognoſciren oder eyd⸗
lich zu diffitiren ꝛc. verſtatten, gar nicht noͤthig iſt, beydes in
dem Urthel auszudruͤcken, ſondern eines unter dem andern taci-
te verſtanden wird, dergeſtalt, daß wider ein ſolches Urthel Leu⸗
terung oder Appellation einzuwenden ganz uͤberflͤffig iſt; So

iſt Klaͤger mit ſeiner Nullitaͤts⸗Klage wider ein den Rechten

ganz gemaͤſſes und daraus zu erklaͤrendes Urthel billig abgewie⸗

ſen worden. Unterdeſſen haben wir zu ſeiner Beruhigung, und,

damit er nicht weiter vergebene Koſten aufwende, vor gut angeſehen,
das in vielgemeldetem Urthel bereits ſtillſchweigend enthaltene jus
optionis ſeiner Ehefrauen ausdruͤcklich vorzubehalten. Anbey ha⸗
ben Wir Klaͤgern in Anſehung des von ihm enthaltenen beyfaͤlligen

Reſponſi, und der wahrſcheinlichen Urſachen, welche ihn zu An⸗

ſtellung der Nullitaͤts⸗Klage bewogen, mit Erſtattung der Un⸗
koſten verſchonet.
XI.

Tror, quæ, excitato contra maritum ereditorum concurſu, bona
ejus expilat, jus dotem repetendi perdit.

Eouiden Paulus in L. 21. §. 3. de Actione rerum amotarum

uxori, etſi actione rerum amotarum conventa damnata-
que fuerit, tamen Poſtea exactionem dotis concedit. Verum
enim vero nobis de crimine rerum amotarum, quod ſtante
matrimonio ſaltem committitur; ſermo non eſt, verum de
his, quæ uxor non tam marito, quam creditoribus, poſt-
quam hi res mariti jam poſſidere ceperunt, aufert, n his
locum haber merito decretum D. Marci, quod in L. 13.

Quod metus cauſa exſtat: Quisquis probatus mibi fuerit, rem

ullam

— f——— - — „ — — — — 2 1—.

8N

tuſt
idr⸗

eruan.

tante

Im

b
19
,r
M

SB. CCCXVII. DE UXORE DOTEM REPETENTE. 36

ullam debitoris, vel pecuniam debitam non ab ipſo ſibi ſponte da-
tam, ſine ullo judice temere poſſidere, vel accepiſſe, isque ſibi jus
in eam rem dixiſſe; jus erediti non babebit. Et ſecundum illud
menſe Decembri anni cloloccxII. judicavimus, quemadmo-
dum in ſequente meditatione referetur.

XII.
Uxor ex provincia relegata nec dotem nec privilegium dotit
amittit.
quidem jure Romano ſimplex relegatio non tollebat jus

civitatis, L. 7. §. 2. & 3. de Interdictis & relegatis. Ve-
rum hodie doctrinam de jure civitatis & capitis deminutio-

ne prorſus immutatam eſſe, atque jus civitatis provinciale

& adnexa eidem jura per relegationem ex provincia, die
Landes⸗Verweiſung, tolli, ſupra in Specimine LXII. de Ca-
pite minutis medit. y. qq. oſtendi, ſed perdit relegatus tan-
tum jura civibus ejusdem provinciæ propria, non ea quæ
in legibus & conſuetudinibus Germaniæ communibus funda-

ta ſunt; quatenus peregrini ab iis excludi nequeunt. Nam

relegatus ex provincia non pro hoſte ſed pro peregrino
tantum habetur. Uxor igitur, quæ propter delictum ex
provincia relegatur, quia jus commune non amittit, nec
dotem, nec privilegia dotis, quæ in tacita hypotheca &
jure prælationis conſiſtunt, perdit. Non nego, me olim
cum I[Ctis Helmſtadienſibus aliter ſenſiſſe, atque in eo,
quem in præcedente meditatione memoravi, caſu pro ſecun-
da ratione, ob quam uxor debitoris obeærati dotis privile-
gio exciderit, poſuiſſe, quod ex provincia relegata eſſet:
Im uͤbrigen wird Eliſabeth Berholtin, in Erwegung, daß ſie laut
Protocolli ſub Num. 18. in die zum Concurs gehoͤrige Gelder
eigenmaͤchtig gegriffen, und davon ein ziemliches unterſchlagen,
hiernaͤchſt wegen ihrer Verbrechen des Landes verwieſen/ mithin der
Zom. V. „2 den

362 MEDITAT. AD PANDECT.

den Civibus zuſtehenden Privilegien entſetzet worden, uͤberdieß ih⸗
res Meyneydes und Dieberey halber allen fidem verlohren, mit
ihrer Foderung gaͤnzlich abgewieſen. V. R. W.

C OX OLLEAIV M.

Uxor, etſi ſciens nupferit obærato, dotem tamen, orto
creditorum concurſu, repetit. Aliud eſt, fſi fraus
ejus vel lata culpa intervenerit, arg. c. 15. in fine X.
de KReſeriptis, ut, ſi luxuria ejus vel negligentiſſima
rei familhiaris adminiſtratio probetur. Vide Frideri
Proceſſum lib. 2. cap. 61. n. 13.

SPECIMEN CCCXVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. III.

D E “
PRESUMTIONE, QUOD
OMNIA SINT MARITI.
Bona in dubio mariti potius, quam uxoris, eſſe præſumuntur.
II.
Præſumtio hac leviori etiam demonſtratione elidi poteſt.
III.
Sußicit ad hane eliſionem generalis probatio; facitque locum ja-
rijurando ſauppletorio quod ad ſingulas ſpecies.
xoribus illata ſua reperentibus ſemper fere vulgatum
illud occinitur, quod in dubio bona potius ma-
riti, quam uxoris prœæſumantur, L. SI. z. C7
Le. 6. C. de Donat. inter vir. & awor, ex quo conſequitur,
omnis

Or
Sn
1e I.
hen
Uler

S

er.

—

SP. CCCXVIII. DE PRESUMT. (WOD OMNIA &c. 36

omnia ei bona, quæ poſt mortem alterutrius conjugum in
domo communi deprehenduntur, ad maritum pertinere
intelligi, niſi enddem ab uxore realiter illata, vel adquiſita
fuiſſe oſtenduntur, cujus quidem juris rationes afferri poſ-
ſunt duæ: quia (1) uxorem marito ſuo operas officiales
Præſtare oportet, L. 48. pr. de Ober. libert. atque adeo ea,
quantumvis maxime induſtria ſua aliquid comparavit, idem
illud tamen non ſibi, ſed marito acquirit; (2) conſtante
matrimonio, uxor ſibi nihil honeſte, niſi ex re mariti, ad-
quirere poteſt. Egregie Plautus Caſina act. 2. ſc. 2.

Wam pecuki probam nil habere addecet
Clam viro: &, quod babet, partum ei baud commode eſt,
Quin viro aut ſubtrabat, aut ſtupro invenerit.
Hoc viri cenſeo eſſe omne, quicquid tuum eſt.

At enim neceſſaria eſt limitatio: niſi bona uxoris eſſe de-
monſtrentur; quod quidem capiendum eſt non de plena
perfectaque probatione, ſed de demonſtratione, quæ etiam
per argumenta leviora, & veroſimiles conjecturas, fieri poteſt,
arg. c. I. 51. de Donat. iuter vir. & ux. ibi: quod non demonſtratur.
Atque ſecundum eam ſententiam judicavit ſenatus apud Carp-
zovium I. Reſp. 85. Quum enim heredes viduæ nobilis repete-
rent ab heredibus mariti 3000 florenos, quos eadem marito con-
ſtante matrimonio dederat; rei autem, pecuniam uxoris fuiſ-
ſe, negarent, ſenatus pro actoribus pronunciavit, poſtquam ii-
dem has tantummodo pro ſe rationes adduxiſſent: mutuum il-
lud inter conjuges, non clam ſed in præſentia agnatorum eſſe
& mulierem quoque eam anteaduam matrimo-
nium iniretur, fama divitiarum excelluiſſe. Nec probatio
iſta quod ad ſingula corpora, quæ uxor tanquam illata re-
petit, deſideratur. Sufficit, generaliter ab illa probari,
„M2 2 e. g.

contractum,

364 MEDITAT. AD PANDECT.

⸗ „. ’ e.
e. g. ſe locupletem parentis vel conſanguinei hereditatem

adüſſe, & bona ea hereditaria marito permiſiſſe. Poſt-

quam hoc generaliter probavit, deinde ratione rerum fin-
gularium ad jusjurandum ſuppletorium admittenda eſt, arg.
L. I. §. 40. Mepoſiti & c. 32. X. de Jurejurando. Sic reſpon-
dimus menſe Julio anni cio 15 ccxvII. Wegen der 2 Betten

bedarf es keines weiteren Beweiſes, da ſonder Zweifel iſt, daß

der Beklagten muͤtterliches Gut in das Sterbhaus eingebracht

worden, alſo, ſolches von dem Kirchhofiſchen Vermoͤgen zu un⸗

terſcheiden, kein bequemer Mittel, als der Beklagten eydliche
Specification, gefunden werden mag.
3 IV.
Tune, gquum maritus uxorem locupletem ducit, & res Juas Cum
illius rebus commiſcet, in dubio omnia communia præ-
ſumuntur, niſi egeſtas mariti
probetur.
V.
Egeſtate etiam probata, maritus tamen omnes frulctus, quos ex
bonis locupletis uxorit pereipit, lucratur.

VI.
Tunc, guum ſeparatio bonorum illatorum a lbonis mariti intrica-
tior eſt, poſſunt omnia uxori aqjudicari atjue hæc beredibus
mariti in certam pecuniæ ſummam
condemnari.

Jnglaris eſt admodum opinio Mevii, qui in P. y. dec

339. n. 9. Ubi, inquit, maritus novus a conjuge in bo-

na defuncti ſuperinducitur, nec inventarium legitime confe-
Stum eſt, omnia ejus domus, guæ cum priore marito fuit com-
munis, eſe cenſentur; tum favore liberorum, quilus alias
muſtum noceri poterit, tum odio ſecundarum nuptiarum,
zum

— — -ʒ

—.— — — —

,— — —

—

Aen

bol.

fn.

ir
on.
Uenn
.

5

INH

ſdl

G1tun

t e

ll⸗

run
N

ltgce

ris erunt. At pecunia pa

diorum uxoriorum pro

sp. CCCXVIII. DE PRESUMT. QWUOD OMNIA &c 363

rum ob non etttener ſecundi mariti facultatef; tum denique
ad excludendum fraudes, quæ hac in re ſuni jrequenter; tum ob
&οuitatem, ut, ſi quibus inde eſt incommodum, eorum ſit, qui ſibi
&& liheris proſpicere potuerunt & debuerunt, ideo ſibi meri to ne-
glecta imputabunt. Addit itaque, maritum, ubi ſua allegat, pro-
batione opus habere. Verum enim vero hanc ſecundarum
nuptiarum pœnam jura noſtra ignorant, neque credo, Mevii
& aliorum, qui cum eo ſentiunt, doctorum auctoritatem ad il-
lam invehendam ſufficere. Male utique facit maritus, qui vi-
duam ducit bona habentem ſuasque res cum illius rebus, nul-
lo inventario facto, commiſcet. At leges noſtræ eum pro-
pterea rebus ſuis non exſpoliant, nec præſumtionem, quod
omnia uxoris ſint, inducunt. Potius ſecundum illas, ſi res
duorum commiſceantur, ut ſeparari nequeant, corpus hoc
inter utrumque dividitur, & arbitrio judicis continetur, ut
ipſe æſtimat, quantum quisque habuerit §. 28. JI. de Kerum
diviſione, aut, ſi hoc plane incertum ſit, omnia æqualiter
dividat, L. 3. §. 2. de Kei vindicatione. Quæ quum ita ſint,
doctrina Mevii locum aliter non habebit, quam ſi uxor,
vel liberi ejus, vel heredes probent, maritum, quando
nuptias fecit, bona nulla habuiſſe. Quamdiu hoc non pro-
batur, omnia potius communia præiumuntur. Sed fac
etiam, probari egeſtatem mariti. Nec tunc quidem abſo-
luta contra eum præſumtio oritur. Scilicet maritus, et-
ſi egentiſſimus, fructus tamen omnes bonorum uxoriorum,
in quæ admiſſus eſt, lucratur, L. 7. Soluto matrimonio: qua
de re plura dixi in becimine CCCII. de Diſerimine bonoruns
Tunc quidem prædia, ſuppellex &

uxoriorum medit. 7.
res ceteræ, quas noviter comparatas eſſe non apparet, uxo-
rata, nomina ſtante matrimonio

& ſi ex fructibus præ-
propterea tamen
uxNori

facta, ſuppellex noviter adquiſita,
fecta cenſeantur,

2 2 3

MEDITAT. AD PANDECT.

=—

uxori adjudicari ſimpiiciter nequeunt, ſed arbitratur judex
Pro ratione circumſtantiarum, quantum ex iis mariti, quan-
tum uxoris eſſe debeat. Difficillimum utique erit hoc ar-
bitrium, non tamen plane impoſſibile. Viam enim, qua
utatur, commonſtrat Ulpianus: &, inquiens in L. 55. Fa-
miliæ erciſc. familiæ erciſeundæ vel communi dividundo judi-
cium agatur, & diviſio tam difkcilis Et, ut peize impoſſibilis eſe
videatur, poteſt judex in unius perſonam totam condemnationem
conferre, & adjudicare omnes res. Et ita judicarunt Cti Helm-
