gar nicht eine vollkommene und ohnfehlbare Sicherheit finden, ſon⸗
dern ſeine Gelder muͤſſig ſtehen laſſen wird, hiernaͤchſt ein Admini-

ſtrator fremder Gelder, wenn von ihm der ausgeliehenen Capita⸗
lien halber Rechenſchaft gefordert wird, nur ſo viel beybringen muß,
es ſey zur Zeit des geſchehenen Darlehns des Schuldners Zuſtand
dergeſtalt beſchaffen geweſen, daß auch ein anderer guter Haus⸗

wirth demſelben Geld hergeliehen haben wuͤrde, welches denn

Klaͤger ſowol durch obangefuͤhrte Umſtaͤnde als durch das Exem⸗
pel des Paſtoris Schroͤder nothduͤrftig beſcheiniget, bey welcher
Bewandniß die nach der Zeit zugeſtoſſene Ungluͤcks⸗Faͤlle dem

Klaͤger nicht beygemeſſen werden koͤnnen, im uͤbrigen die Bil⸗
ligkeit ſelbſt nicht verſtattet, mit einem Vormunde alles auf das

ge⸗

— — — — — — — —

—

6%

Rics
flte
ej

Gn.
Nn.

ecir
6

gnufe
enl.
tgn
N

e e

IN
enN
G04

ſcoche
nart
ſench

e e

ACmin.
Coper
on
Sre

6 d

E
A

N
6

e

PnN.
NeN

Sp. cccxXXIII. DE ADMINIST. ET PERIC. TUTORN. 49 5

genaueſte zu ſuchen, und andere durch allzu ſcrupuloͤſe Unterſu⸗
chung ihrer Handelungen, und allzuſtrenge Foderung der Rechen⸗
ſchaft von dergleichen Aemtern abzuſchrecken; So haben Wir ec.
Ne quid tamen diſſimulem, obſtant nobis aperte Movella 72.
cap. 6. & Auth. Noviſſime C. de Adminiſtratione tutorum, quæ
tutori neceſſitatem pecuniam pupillarem fœnerandi remit-
tunt, atque eundem, ſi id nihilominus faciat, periculo mutui
ſimpliciter ſubjiciunt. Verum iſtas duas leges vel in uſum
non veniſſe, vel conſtanti omnium locorum conſuetudine
obliteratas eſſe, teſtantur Habnius ad W'eſembecium tit. de

Adminiſtratione & periculo n. 4. verbis: Iiague ſi ceſet, &

fere cuncti cum illo.

X.
Tutor debitorem pupilli inidoneum, a quo ſe parum aut nibil
conſequuturum prævidet, in judicio excutere
impune negligit.

d tutoris officium refertur, excutere debitores pupilli
eosque judici denunciare, ut per hunc ad ſolvendum
compellantur, L. 18. D. de Adminiſtratione tutorum. Ita-
que ſi ceſſavit tutor in excutiendo, damnum pupillo reſar-
cire debet, non tamen aliud, quam quod pupillo ex hac
ipſa ceſiatione contigit. L. 57. de Admin. & peric. tut. L. 2.
C. Arbitrium tutele. Objiciebatur in caſu, de quo ante

dixi, tutori negligentia, quod debitorem non citius excuſ-

ſiſſet, ſed præveniri ſe ab aliis & ab his concurſum excitari
paſſus eſſet. Ille vero, ſe prævidiſſe quidem concurſum
ajebat, ſed animadvertiſſe etiam, facultates debitoris cre-
ditoribus non ſuffecturas, atque ideo ſtudio ceſſaſſe, & ina-
nem actionem movere noluiſſe. Vide L. 9. §. 6. de Admin.
* peric. tut. Igitur abſolutus eſt: Daß Klaͤger allerdinges
wider des Cohrengels Nachfolger, den Menken, um ſelbigen zur

496 MEDITAT. AD PANDECT—

Zahlung zu bringen, allen Fleiß und Muͤhe angewendet, wie er
denn auch hierunter, daß er ſolchen nicht ehe execuriret, eben
nichts verſehen, da ja dergleichen zeitigere Excuſſion allem An⸗
ſehen nach keinen mehrern Effect wuͤrde gehabt haben. L

XI.

Tutori imputari non debet, quod a ſententia contra pupillum
ſuum lata non appellavit, Ei appellatio incerti eventus

T* eodem, quem bis memoravi, caſu tutori & hoe obji-
ciebatur, quod a ſententia, qua pupillus infra alios cre-
ditores poſitus fuerat, non appellaſſet. Urgebantur in-
primis L. 31. §. 2. dé Negotiis geſtis & L. 8. §. 8. Mandati,

in quibus omiſſio appellationis culpæ adnumeratur. At ve--

ro in d. L. 8. §. 8. requirirur, ut quis ſciens & prudens au-
xilium appellationis omiſerit. Quodſi autem tutor Prævi-
det, ſupervacaneam fore appellationem, hanc merito ne-
gligit arg. L. 9. §. 6. de Admin. & peric. tut. Ergo, ais,
oportebit tutorem litem ſuam facere, ac juſtitiam ſententiæ

latæ adverſus pupillum tueri. Nec hoc deſiderio. Sufficit

enim, tutorem veroſimiliter eredidiſſe, appellationem ſuam
inutilem futuram, atque propter hoc ſumtibus, ques maxi-
mos appellatio poſcit, peperciſſe. Igitur ſi vel maxime pu-

pillus oſtendat, potuiſſe forſan ſententiam reformatoriam

obtineri, excuſatus tamen erit tutor, qui, ubi incertus
eventas eſt, actionem pupilli nomine continuare neceſſum
non habet, ſed omittere eam & tranſigere quoque poteſt,
L. 56. §. 4. de Eurtis. Itaque ſic reſponſum fuit: Daß die

Appellation wider den Claſſifications-Beſcheid noch mehrere
Unkoſten gemacht haben, und dennoch derſelben Ausgang un⸗

ge viß geweſen ſeyn wuͤrde.

XII.

— — —⏑

Htin

e.

ur .
uini

Ae.
A.
Ei.
0 e.

Ntenik

hhet

fn

Atenin

incennn

ecein.

Poteln
I

ſeßen

SP. CCCXXXIII. DE ADMINISTET PERIC. TUTOR. 497

XII. .
Tutor ſuccedens er dolo vel eulpa anteceſſorum in oficio tenetur,
ſZignidem eos beredecve eorum lemheſtioe non
execltſſit.

6 arhacvigt in lib. 5. reſponſo à. hanc theſin ponit: de negli-

gentia prioris tutoris tenetur ſub ſequens tator; ſi tempare
zutelæ a ſe ſueſceptas non exegerit rationes a priore tutore; Variis-
que argumentis ex legi bus noſtris ſubtiliter derivatis confir-
mat. Et ipſa quidem theſis vera eſt, atque in claris verbis le-
gum, ſcilicet L. 36. §. 16. de Adininiſtr. & peric. tut. & L. 2. C.
de Tutore vel curatore, qui ſatis non dedit fundata. Sed ne
tram harum legum Carpzovius vidit, neſeivitque, rem in jure

deciſam eſſe. Id quod ei ſœæpiſſime uſu venit, ut theſes ſuas
auctorum teſtimoniis longaque & artificioſa ratiocinatione

tueatur, ad quas probandas unica lex, ſi modo hanc in promtu
habuiſſer, ſuffeciſſet. Accuratiores hac in parte ſunt Faber,
Sande, Mevius, quorum deffnitiones & deciſiones Sbearia⸗
mis breviores, & allegationes Pauciores, ſed ex iis tame
quæ oportebat, juribus hauſtas animadverto. Id quod Wen-
lento indicio eſt, Carpzovium, dum opera ſua compilavit,
auctores ſat multos legiſſe, leges ipſas, inprimis jus canoni-
cum, vix inſpexifſfe. Nec in rationibus dubitandi conſarcinan-
dis felicior eſt. Habet ſat longas, ſed potiſſimas tamen, maxi-
me leges, quæ illi ſæpe in faciem oblodui videntur, omittit.
Vel hoc ipſum, de quo nunc ago, reſponſum exemplo erir.
Præmilſit in eo aliquas dubitandi rationes, &, quia leges erant,
facile refutavit, ſed omiſit, quæ fortiflime obſtat, legem I. C.
de Adminiſtratione tutorum, in qua Auguſti: Fruſtra, inqui-
unt, times adminiſtrare res adoleſcentis, eu]us curator es, ne e&
boc aliquis exiſtimet commune periculum prioris temporis te
vecepiße: ſed ea, quæ agenda putas, age. Conciliationem
Tom. E. Rrr. .V tamen

408 MEDITAT. AD PANDECEIr.
tamen verba ejus legis ultima: &, quod magis intereſt omnium
partium, juſta, ut judex inter te & tutores datus, quam primum

partibus ſuis fungatur. Suppeditant, ex quibus patet, ſueceſ-
ſorem hunc anteceſſores ſuos excutere jam cepiſſe. 2

AlIII. =
Exempla cauſarum, ob quas tutor ab omiſſione inventarii
excuſutur, memorantur.

A' Ulpianus in L. 7. pr. de adminiſtr & peric. tut. ab
omiſiſa inventarii confectione non niſi neceſſariam &
juſtiſſimam cauſam excuſare. Obveniunt ſæpe in foro hu-
jusmodi legitimarum excuſationum exempla. Sic recordor,
excuſatam fuiſſe tutorem, qui, graſſante per urbem peſtilen-
tia, per quam etiam pupilli parentes exſtincti erant, tutelam
ſubierat, atque inter ſolitos eo tempore tumultus, metus &
anguſtias inventarium fieri ſon curarat. Sic Suevus in Ob-
ſervationibus forenſibus §. 40. memorat in ſummo provoca-
tionum ſenatu Dresdenſi tutorem, qui alii tutori ſucceſſerat
atque ab hoc nullum inventarium confectum repeterat, prop-
ter factum anteceſſoris abſolutum fuiſſe. Aliud exemplum ha-
bet Gothofredus ad ſupra dictam L.- lit. l. tutoris, qui tempore,
quo confici oportuit inventarium, morbo ſontico decubuit.

XIV.
7 utor, defuncto pupillo, adminiſtrationem confeſtim d re
nequit.

Q'ia- in legibus noſtris dicitur, morte pupillorum admi-
niſtrationem tutelæ finiri, temperamentum aliquod ac.
cipit. Neque enim tutor, mortuo pupillo, deſerere confe-
ſtim tutelam & derelinquere negotia poteſt, ſed continuare

curam ſibi commiſlam debet, donec heredibus pupilli trade-
re

Iitn

ſn
ecel.

Fii

Hen

AUni.
Nd⸗
le.
lnunte
nnle

SpP. CCCXXXI II. DE ADMIN IST. ET PERIC. TUTOR. 499

re bona Ppupiffaria commode queat. Si hoc non fecit damnum-
que datum eſt, ad id ſarciendum juſtiſſime convenietur. Non

opus eſt ad ſententiam hanc firmandam legibus. Ipſa æquitas
u

& recta ratio illam ſatis firmat. Trahi tamen huc poſſunt lex
26. pr. Mandati, in qua mandatoris morte ſolvi mandatum, ſed

obligationem aliquando durare dicitur, lex 37, §. I. de Admi-

niſtr. & peric. tut. in qua tutor earum quoque rerum cauſa
obligatur, quæ poſt pubertatem adminiſtrantur, ſi poſterior
actus priori cohæreat & lex 1I. pr. de Fidejuſſoribus &Wαnominato-
ribus, quæ & heredem tutoris ea, quæ per defunctum inchoa-
ta ſunt, explicare jubet.

XV.
Tutor de rebus pupilli, etiam immohilibus, recte tranſigir.
. XVI.

Wec ſolemnia in alienatione prædiorum pupillarium neceſſaria
exiguntur tunc, quum pupillus prædium, ſuper quo
tranſigitur, non poſſidet.

XVII.
Eadem quoque impune omittuntur tune, quum prædium pupillare

tranſigendo non alienatur, Ned con-
Jervatur.

Ge de tranſactionibus tutorum moneri potuerunt, 0c-
cupata jam ſunt in Specimine ALEI. de Transactionibus.
Dixi ibi in medit. 1. tutorem nomine pupilli tranſigere poſſe;
in medit. 2. magiſtratum tranſactioni tutoris, de rebus immo-
bilibus initæ, confirmationem denegare non debere, tamet-
ſi adverſarii, cum quo transactum eſt, jus liquidum non ſit,
ſi modo cauſa maxime dubia eſt; in medit. 3. tranſactionem,
quam tutor nomine pupilli iniit, etſi ſolemnia quædam in illa
Rrr z ne-

–

seo AMEDITAT. AD PANDECT.

neglecta ſint, reſcinde tamen facile & litem ſopitam reſuſcita-
ri non debere. Nihil circa hœæc nunc muto, ſed omnia repeto.
Unum ſaltem addo. Monueram in expoſitione meditationis I.
tutorem ſuper re pupilli immobili tranſigentem eadem, quæ
in alienationibus prædiorum pupillarium neceflaria ſunt, ob-
ſervare debere. Convenit hoc legi 4. C. de Prædiis & aliis re-
bus minorum, & verum eſt ſine dubio tunc, quum prædium
hucusque a pupillo minoreve poſſeſſum per tranſactionem in
alterum, qui pupillo minorive de eo litem movet, transfer-
Inr. At quande pupillus minorve fundum non tenuit, ſed
actionem ſaltem ad eam petendam habuit, realem quidem,
verum litigioſam & dubüs obnoxiam, in exigendis iſtis ſolem-
nibus non adeo ſcrupuloſus ero. Minus profecto eſt, ut re-
cte Pomponius in L. 204. de Reg. juris ait, actionem habere,
quam rem. Certe ſupra memorata lex 4. C. de Prædiis & aliis
1 zcbas minorum, ubi Prædis pupillorum adoleſcentiumve tranſ--
actione ſine decreto alienari vetantur, de caſu agit, quo pu⸗
pillus fratribus ſuis fundum per tranſactionem DEDIT. Adde
Menochium in Arhitrar. jud. qucæſt. lib. 2. caſu 171. n. 74. &£
Brunnemannum ad L. 2. C. de Prædiis & aliis rebus minoru[m
n. 9. Sic Helmſtadii menſe Novemhri anni cio o ccxvII. ju-.
dicavimmus. Nunmehr, was der Beklagten Leuterung betrift, aus
den Acten ſo viel zu befinden, daß dieſelbe auch der uͤber der See und
bey der Raths⸗Muͤhle gelegener 1½ Morgen halber von der angeſtell⸗
ten Klage zu entbinden. V. R. W. Rat. dec. Nachdem die
eine Beklagte Eliſabeth ſich mit der Kaͤgerin wegen der auf
dem Pflugſteige und Waulshofe belegenen 2 halben Morgen,
ingleichen der Hauskauf⸗Gelder verglichen, ſo fallen die in bey⸗
den Leuterungen hierauf gerichteten Eravamina hinweg, und
bleiben nur diejenige, welche den Morgen uͤber der See und
den halben Morgen bey der Raths⸗Muͤhlen betreffen, uͤbrig.
Nun meynet zwar Kiaͤgerin, dieſelbe maſten ihr cum fructibus
per-

SP. CCCXXXIILDE ADMINIST. ET PERIC. TUTOR. for

Perceptis und percipiendis auch ohne Endgeld abgetreten wer⸗
den, in Erwegung, daß 1) der Klaͤgerin Mutter nicht berechtiget ge⸗
weſen, ihrer Tochter eigenthuͤmliches Land zu verkaufen, auch hierben
die zu Verkaufung der einem Unmuͤndigen zuſtehenden unbeweglichen
Goͤter noͤthige ſolemnia nicht in Acht genommen, 2) ver nachdem
von dem Vormunde getroffene Vergleich und erneuerte Kauf eben
dieſes Mangels halber nicht beſtehen koͤnne. Alldieweil aber gar
nicht zu leugnen, daß die von der Mutter geſchehene Veraͤu erung
des Morgens uͤber die See ſo gar richtig nicht ſey, gleichwol dem
Vormund allerdinges frey geſtanden, in einer zweifelhaften Sa⸗
che zu Verhuͤtung eines unge wiſſen und dem geringem Werthe des
ſtreitigen Landes leicht uͤberſteigenden Proceſſes zu tranſigiren,
welcher Transact denn nunmehr um ſo viel weniger geſtritten
werden mag, da ſolcher vor Gericht eingegangen worden, auch
der Vormund das Land quæſtionis, welches Beklagter bereits
in Beſitz gehabt, nicht weggegeben, ſondern nur vor das ſeiner
Pupillin daran zuſtehende ziemlich zweifelhafte Recht Geld ge⸗

nommen, in welchem Fall die Vormuͤnder viel leichter tranſigiren

moͤgen; So haben wir Beklagte von angeſtellter Klage gaͤnzlich
abſolviret. Res minus dubii habet tunce, quum prædium
pupillare tranfigendo non alienatur, ſed conſervatur. Et
ſic reſponſum fuit menſe Aprili anni CI9 19 cexVI. Hat
Antonius Mendoza ſein in Portugall gelegenes Gut Beja
mit Koͤnigl. Bewilligung zum ewigen Stamm⸗ Hauſe ſeiner Fa-
milie gemacht, jedoch ſeinen verſchwender ſchen Sohn Philip-
pum davon ausgeſchloſſen, und deſſen Soͤhne zu ſucceſſoribus
benennet, deren Vormuͤnder auch gleich nach des Antonii Tode
den Beſitz davon ergriffen. Es hat aber nach der Zeit der
Graf Monaldo, welchem Philippus 32000 Speeies-Thaler in
53 unterſchiedenen Obligationen verſchrieben, es durch ſeine
Vorſtellung und maͤchtige Freunde bey dem Hofe zu Liſſabon
dahin zu bringen vermocht, daß ihm, aller von den Vormuͤn⸗
Rrr 3 dern

0⸗; MkEDITAT. AD PANDECT.

dern dagegen angewendeten Muͤhe und Koſten ungeachtet, die Ein⸗
kuͤnfte des Gutes Beja durch die daruͤber geſetzte Adminiftratores
abgefolget, mithin den Pupillen entzogen worden. Als nun die
Vormuͤndere die Remedur dieſes ihren Pupillen zugeſtoſſenen Ue⸗
bels bisher vergeblich geſuchet, ſo wird ihnen von guten Freunden
und Rechts⸗Gelehrten angerathen, ſich mit dem Grafen auf 20000
Thlr. hoch zu vergleichen, und dadurch das Gut Beja wieder an
ſich zu bringen. Sie verlangen demnach des Rechten belehret zu
ſeyn, ob ſie dieſen in Vorſchlag gebrachten Vergleich einzugehen
und dazu Gelder aufzunehmen befugt ſeynd. Wenn nun gleich da⸗
gegen eingewendet werden moͤchte, daß 1¹) der Pupillen Saͤche of⸗
fenbar gerecht, hingegen des Grafen Monaldo Foderung ganz
ungegruͤndet; mithin allhier keine res dubia, ohne welcher doch eiin
Verglecch nicht beſtehen mag, L. I. de T ranſactionibus, vorhan⸗
den ſey, daß 2) die Rechte einem Vormunde durch einen Ver⸗
gleich ſeines Pfiegbefohlnen Vermoͤgen zu verringern ausdruͤcklich
verbieten, L. 46. §. 7. de Adminiſtratione & peric. tut. daß
3) ein Vormund, welcher dem ordentlichem Proceſſe ſeinen Lauf
laͤßt, am allerſicherſten handele, und ſich nachgehends keiner Ver⸗
antwortung zu beſorgen habe, daß 4) ein Vormund nicht einmal
vor ſich und ohne decreto Magiſtratus von unbeweglichen Guͤ⸗
tern tranſigiren koͤnne, L. 4. C. de Prædiis & aliis rebus mino-
rum. Alli jeweil aber ) die Frage, ob bey einer gemachten Fo⸗
de ung res dubia vorhanden ſey, nicht auf das Gutachten des
rei, welcher des Actoris An pruͤche faſt jederzeit vor ungegruͤndet
haͤlt, ſondern vornemlich auf das arbitrium des Richters und

den Lauf des Proceſſes ſelsſt ankommt, und denn der Portu-

giſiſche Hof als Ober⸗Ri Hter des Grafen Monaldo Præten-
ſion vor gut und rechtmaͤſſig anſiehet, und ihm desbulb die Ein⸗
kuͤnfte des Gutes Beja zugeſchlagen, auch wenig Apparenz iſt, daß
ihm ſolche vor ſeiner Befriedigung wieder genommen werden moͤch⸗
len, folglich allihier res maxime dubia vorhanden iſt, hirnach

*

———
E
ored
un
ginle
N
r
G
e
iche
cͤ
ee
8 D

DütlG

I N
W
W
Gned

Gen
, Mi.

ten de
ten N
ylet
te u
Donm.
Pretel-
ſſed
anih
niti

SP. CCCXXXIII. DE ADMINIST. ET PERIC. TUTOR. 503

2) der obangezogene Lex 46. §. 7. de Adminiſtratione & peric.
tut. von dem Caſu handelt, da ein Vormund von ſeines Pfieg⸗
befohlnen ungezweifelten Schuldenern nur einen Theil der Schuld
eintreibet, und das uͤbrige gutwillig erlaͤſſet, ſonſten aber die
Rechte einem Vormunde die Macht zu tranſigiren verſtatten,
L. 54. §. 5. L. 56. §. 4. de Furtis, Leyſer in Meditat. ad z. Spec-
46: de Tranſactionibus medit. 1. ferner 3) ein Vormund ſeinem
Amte und Gewiſſen dadurch, daß er ſich bloß auſſer Verant⸗
wortung zu ſetzen ſuchte, kein Genuͤgen thut, ſondern ſich nach
Moͤglichkeit dahin bearbeiten muß, daß er ſeines Pflegbefohlnen
Nutzen, ſo gut er kan, conſervire, weiter 4) das Decretum
Magiſtratus bey den von den Vormuͤndern zu treffenden Verglei⸗
chen nur alsdenn nothwendig iſt, wenn dadurch ein unbewegliches
Gut des Pupillen veraͤuſert und auf einen Fremden transferiret
wird, arg. L. 4. C. de Prædiis & aliis rebus minorum: ibi
dedit, hingegen allhier durch den Vergleich das Gut Beja nicht ver⸗
aͤuſert, ſondern den Pupillen wieder in die Haͤnde geſpielet, von
dem bey der fortwaͤhrenden Sequeſtration und fremden Admini-
ſtration zu befuͤrchtendem Ruin befreyet, aus der Gefahr des von
des Philippi uͤbrigen Glaͤubigern angedroheten Concurſus geriſ⸗
ſen und bey der Familie erhalten wird, bey welchen Umſtaͤnden es
keines Decreti Magiſtratus bedarf, vide Menochium in Arbitrar.
jud. quæſt. Iib. 2. caſu 171. n. 74. & Brunnemannum ad L. 3.
C. de Prædiis & aliis rebus minorum n. 9. So ſeynd die
Vormuͤndere ſich mit dem Grafen Monaldo auf 20000 Thlr.
hoch zu vergleichen, und Geld dazu aufzunehmen wohl befugt, und
werden ihren Pflegbefohlnen um ſo viel groͤſſeren Nutzen ſchaffen,
wenn ſie bey dem Vergleiche es durch des Grafen Monaldo Cre-
dit dahin bringen, daß Koͤnigl. Majeſtaͤt in Portugal des An-
tonii Mendoza lezten Willen beſtaͤtige, und alſo das Gut Beja
wider der uͤbrigen Glaͤubiger Anſpruͤche ſicher ſetze.

XVIII.

MEDITTAT. AD PANDECT.

XVIII. *
Tutori in litibus pupilli compromittere lieet.

E' poteſtate tranſigendi, quam tutoribus vindicavimus,
etiam poteſtas compromittendi fluit. Sic mente Aprili
anni cholo ccxxvI. reipondimus: Es declariren die oftgemelbete
Schwieger⸗Soͤhne, daßtz ſie die ſaͤmmtliche Differenzien per con-
promiſſlum mutuum der Entſcheidung des Ober⸗Appellations: .
Gerichts cum renunciatione appellationis ubergeben wollen. 4
Was nun das compromiſs belanget, ſo koͤnnen freylich die Vor⸗
muͤndere ſolches anzunehmen nicht gezwungen werden. Inzwiſchen ſe⸗
hen wir nicht, was den Pupillen aus ſolchem compromio vor
Nachtheil zuwachſen koͤnne, ſondern glauben vielmehr, es ſey ihnen
ſolches, da ſie eine gerechte Sache haben, und ſich von dem Ober⸗
Appellations-Gerichte unpartheyiſche Juſtiz verſprechen koͤnnen,
vorkheilhaftig, und gereiche zu Abkuͤrtzung eines langwierigen Pro-
ceſſes und Erſparung vieler Koſten. Dieſemnach und da ein BVorr⸗.
mund z tranſigiren woht berechtiget, ein Compromiſs aber eing
ſpecies tranſactionis iſt, ſo glauben wir, die Vormuͤndere han⸗
delen ganz wohl, wenn ſie das angebotene Compromiſs annehmen.

COXOLEeLEAI A. —

I. Tutori nomine pupilli litiganti jusjurandum ab adwerſa
deferri nequit, niſi tale ſit negotium, quod ipſe geſſit cu-
jusque meliorem, quam pupilhus, notitiam habet. Dixi
in Specimine OCXXXVI. de Hii, guibus usjurandum defer-
ri poteſt, medit. . =S

2. Tutor, qui pecuniam pupillarem, licet ſua induſtria colle-
Ctam, otioſam relinquit, uſuras ejus de ſuo ſolvit, duam-
modo pupillus probet, pecuniam bene collocari potuiſ-
ſe. Dicam infra in Specimine CCCXXXIEIII. de Actione
zufelæ directa, medit. I. & 2. .
SPECI-

- Se, CccxkXIV. DE AUCT. ET CONS. TOTORUNI Gc. 505

SPECIMEN CCCXXXIV.

MEDTFATIONVNI AD PANDECTAS
ing AD LIB. XXV. TTT. VIII.

AUCTORITATE ET CONSEN.
SU TUTORUM ET CURA-
TORUM.

I.
Tutores jure Romano ſoli nomine pupillorum infantia majsrum
fun . contrabere nequeunt, in judicio vero compa-
0 rere Dalanr.
N . Bogcdie urrobique ſoli agunt.
Ne uandectarum noſtrarum compilatores diſcreverunt in-
en vicem titulos de auctorit. & conſenſ. tutorum & cu-
Hon ratorum & Quando ex facto tutoris vel curatoris mi-
nores agere vel vonveniri poſſunt. Crediderunt enim, tu-
torem folum nomine pupilli infantia majoris genere nihil
“ poſſe, & ſi ſolus quid gerat, pupillum inde nec obligari,
RZ nec obligationem adquirere, ſed neceſſe eſſe, ut pupillus
D ipſe negotium gerat, atque tutor gerenti auctoritatem ſuam
ſe commodet, L. 37. §. I. Ad SCtum Trebellianum, L. 5. C.
de Jure deliberandi, L. 5. C. Quando ex facto tutorii. Nam
ex prineipis juris Romani nemo alterius nomine contrahe-
l. re poteſt L. I1. de Obhligationibus &G actionibus. Sed quum,
dcr ut recte monet Schilterus Exerc. ad æ. 37. §. 13I. ratio juris
Romani ceſſet apud nos, & liber homo per liberum homi-

nem adquirere & obligari utique poſſit, neque requiratur
lom. E. B 8 ⁸8 pupilli

X –

306 MEDITAT. AD PANDECT.
pupilli perſona, ſed tutor ſolus omnia recte expediat, con.
ſequens eſt, regulam juris Romani a nobis receptam non
fuiſſe, ſed pupillum, & ſi ejus præſentia vel conſenſus non
intercedat, valide obligari regulariter, æque ac jure Quiri-
tum, ſi ipſe pupillus negotium gerit, & tutor auctoritatem
adjicit. Quæ quum ita ſint, cauſam non video, ob quam

Hoppius ad pr. I. de Auctoritate tutorum & Bergerus in Oeco:-

nomia juris pag. 196. ei, cui cum pupillo negotium intercedit,
tanquam cautelam adhuc hodie obſervandam præcipiant, ut
cum ipſo pupillo, auctore tutore, paciſcatur. Nam ſi jus
Romanum hac in parte non recepimus, quid proderit caute-
la? ſed ſi recepimus, neceſſitas erit, quod illi conſulunt, non
cautela. Ego vero Schiltero adſentio, atque, ſecure cum ſo-
Io tutore contrahi, exiſtimo. In cauſis judicialibus res minus

dubü habet, in quibus quippe tutorem ſoluin agere, jus RKo-

manum ipfſum permittit in L. 1. §. 2. de Adminiſtr. & peric.
tutorum. Sic Cti Vitembergenſes menſe Novembri anni
cioloccix. reſponderunt: Beklagtens Gravamina gehen ſonder⸗
lich dahin, daß Klaͤgere ſich zur Genuͤge nicht legitimiret, indem
die unter ihnen befindliche Unmuͤndige zugleich nebſt den Vormuͤn⸗
dern nicht aber dieſe alleine erſcheinen ſollen. Alldieweil aber ei⸗
nem Vormunde, ob er allein oder zugleich nebſt ſeinem Pupillen
vor Gerichte erſcheinen wolle, freygeſtellet wird, ſo haben wir das
vorige Urthel beſtaͤtiget.
III.
In pacto inter plures inito tutor, qui ipſe ſuo nomine compaciſci-
. uuuur tutori nomine ſimul paciſci nequit.
Gns quædam nobilis pactum init communi conſenſu, at-
J que in eo fideicommiſſum familiæ, quo liberam de
bonis ſuis diſponendi facultatem arctiſſime circumſcribit,
ftabilit. Unus ex compaciſcentibus tempore pacti impu-
bes erat, tutoremque habebat fratrem. Hic frater erga de
u20

—
9 .

n n
US ONhn

laten
Nn
1eer.
eNcedl⸗

Ant d

nI
teut

In

dumſo.

SNNNNS

juNe

G NOH

iAnn
ſtden

1 en.

Dnntn
e
Unpl
d

Pieſi⸗

nlu,4

n

gendi
inr
o⸗
1

.

Sr. cccxxxIV. DE AUCT. Er CoNS. TüTORUM &e. 507

ſuo & fratris impuberis nomine pacto ſubſeribit. Poſt longum
tempus fratris iftius, qui rempore pacti impubes fuerat, defun-

cti heredibus pactum illud objicitur. Hi negant, ſe ex eo obli-

gari, quod parentis ſui tutor aucétoritatem ſuam legitime non

interpoſuerit. Equidem, qui pro ſuſtinendo pacto laborant, ur-
gebant inprimis, poſſe tutorem in contractu aliquo & tutorio
& proprio nomine intervenire, atque hoc auctoritate Carpzo-

vii in Deciſione I121. & Schilteri Exercitat. 37. J. 131. firmabant-

Non nego hoc ſimpliciter, ſed admitto in caſu, quem habet
Carpzovius, ubi nempe tutoer commune cum pupillo intereſſe
habet, atque ſimul ex ejus partibus ſtat, & cum rertio quodam
contrahit, e. g. cum agnato, ut huie feudum pignorare liceat.
At vero, ubi ipſe tutor cum pupillo & aliis paſcitur,
atque paciſcentes ſe mutuo invicem ſibi obligant, con-
tra rectam rationem eſt, ut quis duplicem perſonam ſuſtineat,
pupillique nomine contrahens hunc ſibi obliget, & vieiſſim ſe
illi. Pugnat idem cum legibus noſtris, quæ tutorem in re pro-
pria auctorem fieri vetant, L. I. pr. de Auäctoritate & conſenſu
tut. Quamobrem JCti Helmſtadienſes menſe Oétobri anni
cloloccxv. reſponderunt, im puberis iſtius fratris heredes ex pa-
cto hoc familiæ non obligari: Hat die Frau von Palm ſich mit
ihren Bruͤdern, den von Stein, wegen der vaͤterlichen Erbſchaft der⸗
geſtalt verglichen, daß ihr 12300 Thlr. ſollten ausgezahlet wer⸗
den, wovon ſie auch bereits 6000 Thlr. empfangen. Weil nun
jetzo die von Stein, wegen eines dem Vorgeben nach aufgefun⸗

denen pacti familiæ, welches ihr verſtorbener Vater mit ſeinen

Bruͤdern aufgerichtet haben, von dem Vergleiche wieder abge⸗
hen wollen, ſo entſtehet die Frage, ob nicht die von Palm
wider dieſes Pactum ſo viel ausgefuͤhret, daß ſelbiges, wenn
er gleich in Originali zum Vorſchein gebracht wuͤrde dennoch
zu Recht nicht beſtaͤndig ſey, ihr auch bey dem angefuͤhrtem Pa-
Sto alle in Rechten erforderte Requiſita in Acht genommen zu
S8S 2 ſeyn.

z 2 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeyn. Denn es haben ſolches die Gebruͤder von Stein insgeſammt
und zwar von wegen der Unmuͤndigen die Vormuͤnder, denen aller⸗
dinges die Macht zu tranſigiren zukommt, L. 54. §. 5. & 56. § 4. de
Furtis, aufgerichtet, und es perſoͤnlich der Regierung uͤbergeben. All⸗
dieweil aber Hanß Adam von Stein bey Aufrichtung des oftange⸗
fuͤhrten Pacti unmuͤndig, gleichwol aber mit keinem Vormunde ver⸗
ſehen geweſen, indem deſſen Bruder als ein Compaciſcente bey ge⸗
genwaͤrtiger Handlung zu betrachten, folglich zu gleicher Zeit die
Stelle des Vormundes nicht vertreten moͤgen; So halten wir
dafuͤr, daß das Steiniſche Pactum Familiæ, wenn deſſen Origi-
nal gleich zum Vorſchein kaͤme, zu Recht nicht beſtaͤndig ſey. Idem
dicendum, ſi hereditas inter plures fratres, quorum unus
impubes aliquem ex fratribus tutorem habeat, ſit dividenda.
Pupiltus in onis tutoris, eum quo contatore auctore contraxie,
bignus nullum habet. .
Permicdi pianus in L. S§. pr. de Auctorit. & conſenſi tuto-
ri, qui contutorem habet, hoc auctore, cum pupillo ſuo

contrahere. At enim vero in iſtiusmodi negotio tutor, qui

fuo nomine contrahit, non tanquam tutor, ſed tanquam ex-
traneus conſideratur. Id quod aliquando pupillo nocere
poteſt. Notum eft ſcilicet, pupillos in bonis tutorum ſuo-
rum pigaus tacitum habere L. 20. C. de Adminiſtr. tutorun,
idque pignus initium ſumere ex die, quo tutor adminiſtra-
re cepit, L. 6. §. 4. C. de Bonis quæ liberits. Verum, ſi tutor,
contutore auctore, cum pupillo contraxit, e. g. pecuniam
mutuam accepit, pupillus in bonis ejus pignus nullum habe-
bit, aut ſi quod ei expreſſe conſtitutum eſt, hujus initium
ex die, quo conſtitutum fuit, computabitur. Sic Helmſta-
dii reſponſum fuiſſe, ſupra in Specim. COCXXVI.
QNe, Pignore tacito medit. 10. dixi. .

SPECIL.

19

Sp. CccxXXV. DE OBLIG. PUPIILI Ex FAGCTO TUTOKk. 569

S PECIMEN CCCXXXV.

MEDITA TIONVM APD PANDECTAS
AD LIB. XXV. TIT', IV.

OBLIGATIONE PUPILLI EX
FACTO TUTORIS.

I.

Obligatio ex faéëzo tuoris etiam finita utela perdærat.
II. 8

Abtor a tutore onſtitutus ohcium ſuunum, mortuo licet tutore
& pubpillo majore falte, ſine novo mandate
continuat.

oſtquam, ut in præcedentis ſpeecim. medit. 2. dictum,
hogcdie tutores negotia pupillorum ſuorum tam in ju-
dicio quam extra illud ſoli peragere & ſoli contrahe-
re poſſunt, nullum fere inter hos duoy titulos de auctorita-
te & conſenfu tutorum & Quando er facto tutoris diſerimen

ſupereſt, ſed faceam & contractus tutoris pro facto & con-

tradtu pupilli reputatur. Ex quo conſequitur, obligatio-

nem pupilli ex facto tutoris etiam infinita tutela perdurare.

Exempla paſſim occurrunt. Sic pupillus locationem prædii ſui
ad aliquot annos factam, tametſi hi anni in tempus majo-
rennitatis excurrant, fervare debet major factus arg. L. g.
de Adminiſtratione & periculo. Porro actor a tutore ſolo ad
cauſas pupilli agendas conſtitutus actor eſſe non deſinit,
quamvis tutor moriatur & pupillus major fiat, nec novo
mandato opus habet. Objicietur forſan, abſurdum videri,
S8SS8S 3 ut

510 MEDITAT AD PANDECT.

ut pro homine adulto & perfeéto negotiorum ſuorum do-
mino actor compareat. Sed reſpondeo ex Z. 21. §. 2 de Ne-
gotiis geſtis. In his, quæcunque prioris negotii explicandi
cauſa geruntur, nihilum refert, quo tempore conſumentur,
ſed quo tempore inchoentur. Conſentiunt mecum berli-
chius P. 2. dec. 278. & Bergerus in Electis diſcept. for. p. 318.
Et ſic menſe Septembri anni cio 1o ccxx. reipondimus: Was
von Beklagten in puncto legitimationis erinnert wird, daß
nemlich der Klaͤgere Anwald, ſtatt der durch die Majorennitaͤt

ſeiner Principalen und den Tod der Vormuͤnderin erloſchenen

Vollmacht, eine neue beybringen ſolle, iſt von keiner Erheblichkeit,
und die Meynung, als ob der Tod des Vormundes, oder das
Ende der Vormundſchaft des von dem Vormunde beſtellten
Actoris Gewalt aufhebe, irrig.
III.
Pupilius ex dolo vel culpu tutoris non obligatur, dummodo altio-
nem ſibi contra tutorem competentem Iæſo cedat.

IV.

Oolgarer igitur læſo tunc, quum actionem hanc tutori
remiſit.

utor pignus pupillo ſuo obligatum negligentius cuſto-
dierat perdideratque, atque deinde cum pupillo majore
facto, quum negligentiam ſuam excuſare non poſſet, trans-
egerat, & actionem, quam pupillus contra ipſum jam inſtitue-

rat, modica pecunia redemerat. Pupillus vero, qui per

hanc tranſactionem vix decimam damni ſui partem recupe-
raverat, ut reliquum quoque eonſequeretur, debitorem
ſuum conditione ex mutuo, quæ ſecundum &. 4. I. Quibus
modis re contrab. obligat. etiam poſt pignoris interitum lo-

cum habet, convenit. Reſpondet debitor, pignus non caſu
. for-

— — — — — — — rCr b —————————

.

Sp. cccxxxV. Dg OBLIGAT. POPIILI EXx FACTO TOTOR. fII

fortuito, quem §. iſte 4. requirar, ſed culpa periiſie, atque adeo“

ie liberatum eſſe. Verum pupillus, non ſuam hanc, ſed tuto-
ris culpam fuiſſe, dolum vero vel culpam tutoris pupillo non
nocere, replicat. Movere hæc judicem, ut reum condemna-
ret, reſervata ſaltem illi facultate probandi, pignus ipſius cre-
ditoris culpa perüiſſe. Quod quum probare non poſſet reus,
conſuluit nos menſe Novembri anni cio 10 ccxv. de juſtitia
iſtius ſententiæ. Et negavimus, eam conſiſtere poſſe. Nam,
quæ pro fundamento ejus ponebatur regula: pupillum ex
dolo vel culpa tutoris non obligari; fimpliciter vera non eſt.
Quin potius contrarium, pupillum ex dolo vel culpa tutoris
obligari, Pomponius in L. ult. de Adminiſtratione & periculo
& E. Quando ex facto tutoris aperte dicit. Id ſaltem ex iſtis
LL. ſimul apparet, liberare ſe poſſe pupillum ab hac obliga-
tione, cedendo actiones ſibi contra tutorem competentes. Igi-
tur pupillum ex dolo vel culpa tutoris obligatur utique, ſed
alternative, ut vel ſatisfaciat læſo, vel actiones ſuas cedat. Ita
rem optime explicant Struvius Exerc. ad D. 31. §. 48. & Prun-
nemannus ad L. ult. de Adminiſtratione & bericulo. At alterna-
tive obligatus, ſi ipſe in cauſa ſit, ut alterum præſtare non
poſſit, ſimpliciter ad id, quod adhuc præſtare Poteſt, obliga-
tur, L. 2. §. 3. de Eo, quod certo loco. In hoc vero caſu actor
Per tranſactionem cum tutore ſuo initam fſibi ipfi poteſtatem
cedendi actiones ademerat. Reſtabat igitur unice, ur debitori
ſatisfaceret. Quamohrem ſic reſpondimus: Iſt Johann
Georg Grupe condemniret worden, die von ſeiner verſtorbenen
Frau entlehnte 100 Thlr. zu bezahlen, daferne er nicht, daß das
dafuͤr verſetzte Unterpfand durch Klaͤgers Schuld und Fahrlaͤſſig⸗

keit abhanden kommen, beyzubringen vermoͤchte; Dawider

Beklagter Appellation eingewendet, und da deren ungeachtet
voriges Decret beſtaͤtiget worden, nunmehr, ehe er ſich weiter
einlaͤſſet, vergewiſſert ſeyn will, ob und wie er eine reformato-
Tiam

512 MEDITAT. AD PANDECT.

riam und abſolutoriam erhalten koͤnne. Wicwol nun des Di⸗

terich Baͤhrens Kinder Claus Baͤhrens Ehe⸗Frauen Erben ge⸗
worden, ſolglich die derſelben zugeſtandene condictionem ex mu-
tuo, welche propter amiſſionem fortuitam pig noris nicht ver⸗
lohren gehet, zugleich ererbet und ſolche mit Recht wider Beklag⸗
ten anſtellen koͤnnen; Bey welcher Bewandniß es das Anſehen
gewinnet, ob habe Beklagter keine Reformatoriam zu hoffen.
Alldieweil aber gegenwaͤrtiger Klaͤger in der wider Brandeſſen an⸗
geſtellten und in Copia beygelegten Klage ſelbſt, daß das Pfand
nicht caſu fortuito, ſondern aus Nachlaͤſſigkeit des damaligen
Baͤhriſchen Vormundes, Brandeſſen, verlohren und geſtohlen
worden, bekennet und angiebt, ſich auch uͤber die ganze an
Brandeſſen gemachte Foderung, worunter der Anſpruch des ent⸗
wendeten Pfandes halber laut Specification ſub N. 2. mit begriſ⸗
fen geweſen, mit demſelben auf 40 Rthlr. hoch verglichen, wo⸗
durch die ihm wider beſagten Brandeſſen zuſtehende Action gaͤnz⸗
lich hinweggefallen, und aber bekannten Rechtens, daß ein PupiiIi

und minor ex dolo vel culpa tutoris & curatoris gehalten iſt,

und im Gerichte belanget werden kan, entweder den durch ſol⸗

chen Dolum oder Culpam verurſachten Schaden zu erſetzen

und ſich nachgehends dieſerhalben an ſeinen geweſenen Vor⸗
mund zu halten, oder aber die ihm gegen den Vormund zuſte⸗
hende Action dem, ſo den Schaden gelitten, zu cediren; So
hat Johann George Grupe allerdinges eine Abſolutoriam
