vernichten, geſtalt er denn inſonderheit anfuͤhret, daß Beklagte

Die wuͤrkliche IUllation ihrer Ehe⸗ und Paraphernal-Gelder nicht
genugſam erwieſen, daß die Verſion ſolcher Gelder in feudum
ganz unwahrſcheinlich ſey, daß, wenn es gleich damit richtig,
Beklagte ſowol des Eingebrachten, als des Gegenvermaͤchtniſ⸗
ſes halber nur die Verzinſung fodern koͤnne, daß die 300
Thaler Wohnungs⸗Gelder in dem Conſenfe nicht ausdruͤck⸗
lich genennet worden. Bey ſolchen Umſtaͤnden gewinnet es
das Anſehen, ob haͤtte Beklagte mit ihren Foderungen abge⸗
wieſen, und dasjenige, was ja noch etwa uͤbrig blliebe, mit
den bisher von ihr gehobenen Nutzungen compenſiret werden
ſollen. Alldieweil aber die Illation durch die des Ehemanns
Confeſſion beypflichtende Umſtaͤnde ſattſam beſcheiniget, und
in dergleichen Faͤllen ohnedes ſtarke præſumtiones mit an⸗
genommen werden, weiter die fuͤr die Verſion in feudum
ohnedes militirende Præſumtion durch die von der Beklagten
in ihrer lezt uͤbergebenen Schrift angegebene Umſtaͤnde kraͤf⸗

tig

gif
od

ni

SP. CCCXX. DE ILLATIONE DOTIS PROBANDA. 38 5

tig unterſtuͤtzet wird, denn allhier hauptſaͤchlich auf die confir-
mirte Eheſtiftung, worin der Klaͤgerin kein Leibgedinge, ſondern
ihre Illata ſamt dem Gegenvermaͤchtniſſe in natura verſchrieben
worden, zu ſehen iſt, uͤberdiß einer Wittwen frey ſtehet, ſtatt
des Leibgedinges ihr Eingebrachtes ſamt dem Gegenvermaͤcht⸗
niſſe zu fodern, welches jus eligendi ihr, im Fall es die Rechte
oder Pacta dotalia nicht ausdruͤcklich verbieten, nicht zu entzie⸗
hen iſt, naͤchſtdem der Lehnherrliche Conſens auf die ganze
Eheſtiftung gerichtet iſt, und die Wohnungs⸗Gelder wenig⸗
ſtens in præmiſlis mit benennet; So haben Wir nicht umhin

gekonnt, vor Beklagte zu ſprechen. Nun moͤchte es zwar ſchei⸗
nen, ob haͤtten wir ihr alle ihre Foderungen, ſonderlich dieje⸗
nige, woruͤber Lehnherrlicher Conſens vorhanden, zuerkennen
ſollen. Allein ſolches ſchlechterdinges zu thun, haben Wir bil⸗
lig Bedenken getragen, weil doch wenigſtens bey etlichen Po⸗

ſten eine genauere Unterſuchung ſtatt finden moͤchte, zudem die

Loͤbenſche Wittwe ihres Mannes Erbin ex teſtamento gewor⸗

den, und deſſen mobilia und Inventarium behalten, auch die
Fruͤchte eine Zeitlang gehoben, alſo vielleicht ſchon einen Theil
der Satisfaction erhalten, oder doch wenigſtens ein richtiges
Inventarium heraus zu geben, und Rechnung abzulegen ver⸗
bunden waͤre, welches aber noch einen weit hinausſehenden koſt⸗
baren Proceſs verurſachen wuͤrde. Dieſemnach haben Wir bey⸗
den Theilen vor zutraͤglicher gehalten, auf einmal durchzugreifen,
und der Beklagten uͤberhaupt 1500. Thlr. zuzuſprechen.

cCoOKö-OνI ARIA.

In dotis illatione probanda teſtes etiam domeſticos, parentes
fratresque, admitti, dixi ſupra in Specimine CCLXXAXIII.
de Arbitrio udicis, unico doctrinæ de teſtibus fundamento,

medit. 23.

Tom. V. . CcG SPECI-

386 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCLXXI.,
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXV. TIT. I.

DE S

IMPENSIS IN RES DOTA-
LES FACTIS.

J.

Maritus &o uſufructugrius in plerisque, inprimis in repetitione
impenſarum, coincidunt.

II.

Impenſas modicas, etſi in conſervationem vel perpetuam utilita⸗

tem rei dotalis factas, non repetit maritus.

Mrrnme n quod leges marito in re dotali tribuunt,

quum revocabile ſit, proxime ad uſumfructum

accedit, & iisdem, ſi pauca excipias, juribus con- “
ſtat. Patet hoc evidentiſſime ex doctrina de impenſis in
res dotales factis, quæ cum doctrina de impenſis in rem

fructuariam factis fere eadem eſt. Eadem utrobique re-
gula pro fundamento eſt, uſufructuarium & maritum im-
penſas, ſtante uſufructu & matrimonio, factas repetere.

Excipiuntur utrobique ſumtus, 1) modici, 2) tributorum,

3) litis, 4) fructuum, 5) voluptuarii. Modicos ſumtus,

etſi in conſervationem vel perpetuam utilitatem rei dotalis

aut fruéctuariæ factos, nec maritum nec uſufructuarium re-
Petere, conſtat ex L. 7. C. de Uſufructu & L. 12. de Impen-

ſis

= =

Nſe

ilitr.

lne

Inon.

ͦhr.
ls in
n ken
le n.
Umn in
peten

orun

UIntus
Corals

umn 1e

Sp. CCCXXI. DEIMPENS. IN RES DOTAL. FACT. 287

ſis in res dot. factis ſecundum quas menſe Januario anni
cIS 19 cCXVIII. judicavimus: Daß Beklagte Klaͤgere die in

das Haus gewendete, und etwas wichtige Bau⸗ und Beſſe⸗
rungs⸗Koſten aus der Erbſchaft ſchlechterdinges gut zu thun

ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Dieweil Klaͤger bey Lebzeiten
ſeiner Frauen das Haus genutzet und gebrauchet, demnach die
geringere und mittelmaͤſſige Reparations-Koſten als Ehe⸗
mann und uſufructuarius herzuſchieſſen verbunden geweſen,
hingegen die, welche etwa auf einen Haupt⸗Bau und merkli⸗
che Beſſerung verwendet worden, wieder zu fodern berechti⸗
get iſt; So haben wir wegen der Bau⸗ und Beſſerungs⸗Ko⸗
ſten eine Erklaͤrung angehaͤnget.

III.
Fributa, etiam bellica, fert maritus.

IV.

Wec repetit, niſi fructus omnes, quos toto matrimonii tempore
bpercepit, excedant.

Trikul bellica, ea inprimis, quæ hoſtis comminando in-
cendium imponit, ſumtuum neceſſariorum rationem
habent, quum per ea res ab interitu ſervetur. Verum ni-
hil in his tributis ſingulare eſt. Tributa omnia, etiam or-
dinaria, neceſſario præſtantur, quum, ſi non præſtentur,
venditio prædii immineat, hancque venditionem ob tribu-
torum ceſſationem factam revocari non liceat, L. I. C. N
propter publicas penſitationes. Itaque lex 13. de Impenfis in
res dot. factis, quæ maritum tributa ob dotalem fundum præ-
ſtita ab uxore exigere vetat, producenda eſt ad tributa bel-
lica. Accedit argumentum ſumtum a fructuario, cui one-
ra bellica clare imponuntur in L. 7. §. 2. L. 27. §. 3. de Uſu-
Ccc 2 fructu.

389 MEDITAT. AD PANDECT.

frultu. Sed in his tributis bellicis accidit Wuande, ut ea
annuum fructum excedant. Nec ſic quidem repetitionem
marito concedimus, niſi reditus omnium, quibus matrimo-
nium ſtetit, annorum abſorbeatur, Iniquum enim foret, ut,

dum aliquod emolumentum penes maritum eſt, res dotalis

ipſa imminuatur. Trahi huc poteſt exemplum conductoris
in L. S8. C. & c. 3. X. de Locato & Conducto. Plura hac de re dixi,
& reſponſum [Ctorum Vitembergenſium attuli ſupra in Spe-
cimine CVI. de Wiufructu medit. 8.

V.
Expenſas litis propter rem dotalem factas non repetit maritut.

ontradicit nobis Ludovici in Doctrina pandectarum tit.
de Impenſis in res dotales §. 4. ubi: Sumtus, inquit,

litis, v. g. ſi quis rem dotalem vindicare intendit, maritus

autem atctionem repellit, neceſſariis impenſis adſeribendos eſe
cenſemus, quia rem civiliter conſervant. Teſtem ſibi addu-
cit Garſiam de Expenſis cap. I4. n. 27. ſed infeliciter admo-
dum Namque Garfias in toto hoc capite de conducori-
bus agit. Egerat vero in præcedente capite 13. de marito,
hancque quæſtionem de ſumtibus litis & defenſionis n. 37. 38.
39. pertractarat, hosque ſumtus marito ferendos impoſuerat,
nec aliter ei repetitionem conceſſerat, quam, ſi immodici eſ-
ſent, ſive, ut ipſen. 39. in fine rem explicat, dotis fructus ex-
cedant, non illius anni, quo falcti ſunt, ſed ejus temporis, quo
mäatrimonium conſtitit. Et vera eſt Garſiæ ſententiæ. Onus
enim matrimonii eſt, & merito per ſe incumbit, uxorem &
res ejus tueri. Itaque, quos eo nomine facit, ſumtus non re-

petit. Deinde ſumtus litis quodammodo fructuum gratia

fiunt. Nam, niſi litem ſuſciperet, maritus expelleretur e re
dotali fructusque capere non poſſet. Atque vero impenſas,

quæ in fructus percipiendos fiunt, etſi ſimul ad conſervan-
= , dam

de
Hen
mo.

ul
s
ors
Ci⸗

ritt,

11.
gut,
zritn

Sp. CCCXXII. DE PARTU AGNOSCENDO. 383

dam ipſam rem ſpeciemque ejus neceſſariæ ſint, vir ex ſuo

facit: nec ullam habet eo nomine ex dote deductionem,

per L. 16. de Impenſis in res dotales. Accedit iterum exem-
plum uſufructuari, qui, ſiquidem univerſalis eſt, uti pater

peculii adventitii, ſumtus litis non recuperat, L. 8. J. 3. de Ho⸗=

nis qucæ liberis.
C O R0O L LeARIA.

Quod Struvius in Jurisprudentia Romano-Germanicalib. 1I.
rit. 8. §. 7. ſcribit, maritum rem dotalem eousque, donec
utiles impenſæ ipſi reſtituantur, retinere poſſe, falſum eſt:
&ppugant aperte cum L. un. §. 5. C. de Rei uxor. act. &
L. 7. d. 1. de Impenſis in res dotales.

SPECIMEN CCCXXII.
MEDITATIOQNVMI AD PANDECTAS

AD LIB. XXV. TIT. III.
D E
PARTU AGNOSCENDO.
Præſumtio, quod partus in matrimonio natus ſit legitimus

probationem contrariam admittit.

II.
Probhatio hæc contraria etiam per coxjecturas recte fit.

tivitas & paternitas. De nativitate primum dicendum

T actione de partu agnoſcendo duo probanda ſunt, na-
erat, quum ſi hæc in dubium vocetur, is, qui jus ſuum

in illa fundat, probationem ejus ante omnia ſuſcipere de-

beat. Sed agam de illa commodiſſime occaſione tituli
D. de Ventre inſpiciendo in specimine CCCXXVI. Itaque
Ces 3 nunc

290 MEDITAT. AD PANDECT.

nunc de paternitatis probatione loquar. Duplex hæc ite-
rum eſt. Aliter enim proceditur, quando de partu legitimo,
aliter, quando de partu illegitimo agnoſcendo quæſtio eſt.
In partu legitimo, ſiquidem nativitas juſto tempore conti-
giſſe doceatur, res parum difficultatis deinde habere vide-
tur. Tum enim regula, quod partus in matrimonio natus
cenſeatur legitimus, de qua vide L. II. §. 9. ad L. Juliam de
adulteriis, reliquam probationem neceſſariam ſupplebit.
Tam fortis eſt hæc præſumtio, ut nec marito contrarium ad-
firmanti credatur. Itaque omnes fere, qui de præſumtioni-
bus ſeripſerunt, auctores, quum ad præſumtiones juris & de
jure veniunt, exempli loco ponunt, quod partus in matrimo-
nio natus cenſeatur legitimus. Male. Præſumtio enim juris
& de jure eſt, quæ probationem contrarii non admittit. At præ-
ſumtio pro partu ex matrimonio edito probationem contrarii
admittit utique. Permittit enim lex 6. de kis, qui ſui vel alieni
juris marito, liquidiſſimis argumentis oſtendere, ſe inſirmitate
interveniente aut propter abſentiam aliquamdiu cum uxore
non concubuiſſe, aut ea valetudine eſſe, ut generare non Poſſit.
Nec tamen legitima infantis nativitas ſolum ex cauſis, quæ
in L. 6. de his, qui ſui vel alieni juris recenſentur, oppugnari
poteſt. Admittuntur & alia argumenta pro arbitrio pruden-
tis judicis etiam indicia & conjecturæ. Exemplum memora-
bile ſupra in Specimine CCLEX. de Præſumtionibus medit. 4.

ex reſponſo ICtorum Helmſtadienſium retuli. .

III.
Præſumtio pro partu in matrimonio nato non eſt nim is
extendenda.
IV.
Profeſſio utriusque conjugis, partum eſſe illegitimum, plene
probat, unius indicium aliquod fecit. V

—

— — —

S8Sb. CCCXXII. DE PARTU AGNOSCENDO. 291

V.
. . . *
4 Adulterium matris argumentum contra legitimam filii
. nativitatem ſuppeditat.
E Jon utique crimen adulterii, quod mulieri objicitur, in-
fanti præjudicat: quum poſſit & illa adultera eſſe, &
e impubes defunétum patrem habuiſſe. Papiniani hæc verba
. ſunt in I. II. S. 9. ad L. Jul. de adulteriis, quæ utique probo.

. Probo etiam regulam, quam interpretes inde eliciunt in
. dubio præſumi mulierem adulteram habentem liberos ex
matrimonio non ex adulterio eos habuiſſe. Non probo ta-
men infinitas, quibus regulam hanc & præſumtionem exten-
dunt, ampliationes. Ajunt nempe apud CGailium lib. 2.
Obhbſerv. 97. regulam iſtam procedere, etiamſi 1) maritus uxo-
rem absque judicio eccleſiæ dimiſerit, illaque poſtea in Iu-
panari exiſtat, 2) etiamſi mater confiteretur, & aſſeveraret,
filium natum ex adulterio, 3) etiamſi pater idem dicat, fi-
liumque agnoſcere recuſet, 4) etiamſi filius in loco ſuſpeèto
natus eſſet; ut puta, quia uxor non eſſet in domo mariti
retenta, ſed cum adultero habitaret, 5) etiamſi filius diſſi-
milis patri, uſumque adulterum referat, 6) etiamſi uxor diu
ſterilis fuerit. Nimiæ ſunt profecto iſtæ ampliationes, ad
quas quidem firmandas adferunt communiter L. 27. §. 1. de
Inoff. teſtam. & L. 29. J. I. de Probationibus, in quibus alter-
4 = utrius parentis profeſſio, filium ſpurium eſſe, nec veritati
nocere nec querelam inofficioſi teſtamenti excludere dici-
tur. Verum ex his legibus non id colligendum eſt, quod
illi colligunt, profeſſionem hanc parentum nullius plane
momenti haberi. Eſt utique momenti maximi, quamvis
ab uno ſaltem parente facta ſit. Sed tunc plene non pro-
bat. Quando vero ab utroque parente fit, tunc etiam Pple-
ge n]onñg probationis inſtar erit. Iſtæ itaque ampliationes non
aliud fundamentum habent, quam communem, quem in
prima

n.
jn
D.
trani
Neni
e

MEDTTAT. AD PANDECT.

prima meditatione refelli, errorem, præſumtionem ſcilicet
pro filio in matrimonio nato juris & de jure eſſe, nec pro-

3922

bationem contrariam admittere. Sed falſum hoc eſt, ur
dixi, & admittuntur utique contrariæ probationes per in-

dicia etiam & conjeéturas. Inter iſtas conjecturas aliquem
locum quoque reperit matris adulterium. Solum hoc nihil
efficit, ſed, ſi eum aliis conjecturis jungatur, graviſſimum ar-
gumentum erit. Ita reſpondimus menſe Februario anni
clo 1o ccxx. Es wird der Beklagten Luͤnzeliſchen Tochter Vor⸗

mund wohl thun, wenn er die contra legitimitatem des Poſthumi

ſtreitende Umſtaͤnde und præſumtiones deutlich vor Augen leget,

anbey ſich zum Gegenbeweis erbietet, zugleich diejenige Perſonen,

welche von der Mutter ehebrecheriſchen Auffuͤhrung bey Lebzeiten
des Mannes, ihrer Uneinigkeit mit demſelben, der ſo lange heim⸗
lich gehaltenen Geburt und anderen Umſtaͤnden Wiſſenſchaft ha⸗
ben, zu Zeugen benennet, und um deren Abhoͤrung anſuchet.

. VI.
In lite de partu agnoſcendo editio adorum publicorum ſuper
adulterio matris peti poteſt.
VII.

Wec denegarè delet bac editio, etſi mater abolitionem a principe
impetrarit. .

Qun ,ut dixi, adulferium matris, ſi alia argumenta con-

currant, partui agnitionem petenti graviter obſtet,
conſequitur, in lite de partu agnoſcendo editionem acto-
rum publicorum ſuper adulterio matris peti poſſe. Publica
enim acta cuilibet, cujus intereſt, edenda, L. 2. C. de Edendo.
Nec denegari poteſt hæc editio propterea, quod mater forte a
Principe abolitionem criminis & actorum publicorum impe-
travit. Abolitio enim crimen quidem ſupplicanti indulget,
Pœnam-

e-

ol
bket,

1.

ublie

i
Nle
ine. .

ulgen

enuidh

SP. CCCXXII. DE PARTU AGNOSCENDO. 392

pcoœnamque remittit, at tertio in cauſa civili nocere non de-

bet, L. 7. C. de Precibus imperatori offerendis. Vide Ziegle-
rum de Juribus majeſtatis l. I. cap. 9. §. 3. & Voetium ad D.
tit. de Sententiam paſzs §. 9. Igitur eidem, quod paulo an-
te memoravi, reſponſo hæc porro ſubjecimus: Wird ge⸗
fraget, ob die Koͤnigliche Voigtey, im Fall die Sache per ap-
Pellationem an Kayſerl. Majeſt. gelangen ſolte, gezwungen wer⸗
den koͤnne, die wider des angegebenen Poſthumi Mutter in
puncto adulterii ergangene Inquiſitions-Acta quszuant wor⸗

ten. Nun wird zwar die Koͤnigl. Voigtey dagegen einwenden,

es waͤren dieſe Acta durch die von Koͤnigl. Majeſtaͤt. ertheilte Abo-
lition laͤngſt todt und abgethan, folglich ſie ſelbige herauszuge⸗
ben nicht ſchuldig. Dennoch aber und dieweil die von dem Lan⸗
des⸗Fuͤrſten ex jure aggratiandi ertheilte abolitiones und reſti-
tutiones den cauſis civilibus und dem Intereſſe privatorum
keinen Nachtheil bringen muͤſſen, gleichwol die Luͤnzeliſche Toch⸗
ter nicht wenig Schaden leiden wuͤrde, wenn die wider die Mut⸗

ter in puncéto adulterii ergangene und zu Entſcheidung gegen⸗

waͤrtigen Proceſſes hauptſaͤchlich gehoͤrige Inquiſitional- Acten
ihr verſaget und dadurch eines der ſtaͤrkſten argumentorum ab⸗
geſchnitten werden ſolte, hiernaͤchſt ein Unterrichter dem Obe⸗
rem alle Acta, welche zu Entſcheidung einer Streit⸗Sache was
beytragen koͤnnen, ausantworten muß; So glauben wir, daß

die Koͤnigl. Voigtey, falls die Sache per appellationem ad Cæ-

ſarem kaͤme, die Acta inquiſitionalia, der geſchehenen Aboli⸗
tion ungeachtet, auszuhaͤndigen angehalten werden koͤnne.

VIII.

Meretrici patrem infantis ſui deſignanti fides non
babetur.

Tom. E. D dd

394 MEDITAT. AD PANDECT.
IX.

Ex pluribus ſtupratoribus nullus ad partum agnoſcendum
alendumque obligatur.

Ncnur aliquando infans ex conventitiis, ut Plautus Io-
quitur, patribus. Tum vero alii eum, quem matrer de-

ſignat, alii omnes, quotquot cum ea rem habuerunt, alii nul-

lIum eorum ad agnoſcendum alendumque partum obligant.
Quam poſtremam ſententiam etiam ipſe probo. Nam actio-
nem, qua alimenta petuntur, actio de partu agnoſcendo ſem-
per & de jure civili & ſecundum rectam rationem præcedit.
Ubi ergo hæc locum non invenit, nec illa, quæ hujus ſe-
quela eſt, locum habebit. Sic igitur Cti Helmſtadienſes

menſe Decembri anni cio lo ccxvIII. reſpondimus. Haben
2 Perſonen bey einer Huren in einer halben viertel Stunde eine
nach dem andern geſchlafen, welche Hure, nachdem ſie ein Kind

zur Welt gebracht, den erſteren auf die Alimentation des Kin⸗
des belanget, da denn zu wiſſen begehret wird, ob der erſte,

oder keiner, oder beyde zur Alimentation angehalten werden

koͤnnen. Nun ſeynd zwar unterſchiedene Rechts⸗Lehrer der

Meynung, daß, wenn ihrer mehr mit einem Weibes⸗Bilde

ſich vermiſchet haben, derjenige fuͤr den Vater geachtet werde,
welchen das Weibes⸗Bild dafuͤr angiebt, Tehaurus Deciſio-

ne 3. n. 6. nach welcher Sentenz das onus alendi dem erſterem

obliegen wuͤrde. Andere hingegen halten mit BFrunnemanno
ad L. 5. de Agnoſcendis & alendis lib. n. 20. der Billigkeit ge⸗

maͤß zu ſeyn, daß die ſtupratores insgeſammt ihren Antheil zu
der Alimentation beytragen. Alldieweil aber nach der Medi-

corum und Naturkuͤndiger Urtheil eine Frau eigentlich nicht
wiſſen kan, zu welcher Zeit und durch was fuͤr einen Concubi-
tum ſie geſchwaͤngert worden, folglich die Benennung eines ge⸗
wiſſen Vaters aus mehrern, die mit ihr zu thun gehabt, keinen
Glau⸗

8

lo.
tc.
Hll.
gen

cect
gſe.

ee
Dn.
e

Kind
Fln

IE

drder
N

Br

e,

iſr.
ſutn

aNe
it
NIA

Med.

ſt
ub ⸗

e
fihen

G

.
len

SP. CCCXXII. DE PARTU AGNOSCENDO. 39

Glauben verdienet, wie Wic. Boer. dec. 299. weitlaͤuftiger aus⸗

fuͤhret, welchem Berlichius P. y. Concluſ. 38. n. 60. beyzupflich⸗

ten ſcheinet; hiernaͤchſt die obligatio ad alendum nicht ex de-
licto, ſondern aus der Natur ſelbſt und dem officio der Eltern
und Aſcendentium herflieſſet, L. 8. §. 5. C. de Bonis gquæ lib.
folglich demjenigen, von welchem man nicht weiß, daß er Va⸗
ter ſey, nicht aufgebuͤrdet werden mag, L. 5. §. 8. de Agnoſc. &
al. lib. Habhbnius ad Wreſemb. eod. tit. n. 4. verbis: & ut etiam

alat. wannenhero auch Brunnemanni ſonderbare Meynung kei⸗
nen Bepfall findet, ſondern vielmehr in praxi mehrere ſtuprato-
res mit dem onere alendi verſchonet, und ſelbiges der Mutter

auferleget wird, Carpzovius in Jurisprud. eccleſiaſt. lib. 3.
def. 81. So halten Wir dafuͤr, daß in dem uns vorgelegtem
Caſu keiner von beyden das von der Huren zur Welt gebrachte

Kind zu ernehren ſchuldig ſey.
COOLLARIA.

I. Actio de partu agnoſcendo cum hereditatis & alimen-

torum petitione in uno libello recte conjungitur. Vide

Specimen XXXVI. de libello, medit. 5.

2. Infantis ex ſponſa nati pater ſponſus non præſumitur.
Vide Specimine XV. de legitima nativitate, medr3.

3. Mulieris etiam in partus cruciatibus conſtitutæ de patre
fiii ſui illegitimi aſſertio fidem nullam habet, quem-
admodum in Specimine XIV.de Prægnantibus Pure-
peris, medit. 4. dixi, quin imo ne quidem jurijurando
purgatorio locum facit. Vide Specimen OCXLII. de
Jurejurando purgatorio, medit. 7. Adde Gailium lib.

2. Obſ. 97. . I2.

D àqzz⸗ SSbECI.

396 MEDTTAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
= AD LIB. XXV. TIT. III.

DECRETO INTERIMISTICO.

„

Pendente ſuper partu agnoſcendo lite, reus infantem alere
cogitur.

mus eſt pater. Conſtare vero ante omnia certo debet,
patrem efle, a quo alimenta peruntur. Nam, quem-
adinodum in præcedente Specimine CCCXXII. de Partu
agnoſcendo medit. ult. dixi, actionem, qua alimenta exigun-
tur, neceſſario antecedit actio de partu agnoſcendo. Sed
quum hæc de partu agnoſcendo actio nonnunquam per ali-
quot annos extrahatur, fame interim miſero partui pereun-
dum eſſet, ni illi ſuccurreretur. Succurritur autem ita, ut
is, qui patrem ſe negat, pendente lite alimenta præſtare
compellatur. Vocant hoc communiter decretum proviſio-
nale ſeu interimiſticum, de quo peculiaris Str)kii diſſertatio,
undevigefima ſcilicet in volumine 1I. diſſertationum ejus Fran-
cofurtanarum, exſtat. Fit vero hujus decreti interimiſtici
mentio etiam in L. 7. de Agnoſcendis & alendis, atque in
foro frequentiſſime interpenitur, tunc maxime, quum is,
qui de partu agnoſcendo convenitur, confitetur, ſe mulie-
rem cognoviſſe, ſed, vel tempus non convenire, vel plu-
res cum ea rem habuiſſe, dicit. ls interim, donec hoc pro-
bet, ad alendum compellitur. Vide Chriſtinæum ad Con-

T perſonas, quæ alimenta pæſtare coguntur, Pri-

ſtit. Mechelin. tit. 10 art. 4. n. 7. & Struvii Jurispruden-

tiam Romano - Germanicam lib. I. tit. I15. §. 8. Sic etiam

JICri

— —..

— — - ——

dem⸗

gu

gu⸗
ded
Al.
un-
Aue
Pile⸗
aio⸗

r .
ſtiacu

e n
n
ule⸗
.
Pro.

C.

den⸗
etian

.

Sp. CCCXXIII. DE DECRETO INTERIMISTICO. 3,7

ICti Nirembergentes menſe Septembri anni clo 1o ccx. ju-
dicarunt: Dieweil Beklagter des libellirten Beyſchlafs geſtaͤn⸗
dig, dabeneben aber exceptionem fornicationis vorg eſchuͤtzet,
ſo iſt er ſelbige binnen Saͤchſiſcher Friſt gebuͤhrend zu beſcheini⸗
gen ſchuldig, dagegen Klaͤgerin ihre Gegenbeſcheinigung und an⸗
dere rechtliche Nothdurft in ebenmaͤſiger Friſt billig vorbehalten
ird, immaſſen auch beyden Theilen, ſich darbey der Eydes⸗

„Delarion zu gebrauchen, unbenommen. Es iſt aber Beklagter
unterdeſſen das Kind woͤchentlich bis zu Austrag der Sache

mit 4 Gr. zu alimentiren verbunden. V. R. W.
II.

Sub alimentis, uc pendehte actione de partu agnoſcendo decer-
nuntur, ſumtus litis comprehenduntur.

Eidern fere ſumtuum litis, quam alimentorum, ratio atque
favor eſt. Dico fere. Neque enim negare Poſſum, quod
Surdus de alimentis tit. I. cap. 20. n. 10. aſſerit, magis aliquan-
tulum faveri alimentis, quibus ad vitam ipſam ſuſtentandam
immediate indigemus, quam ſfumtibus litis. Quoniam ta-
men ſumtus litis ideo erogantur, ut per eos bona atque vi-
tæ ſubſidia obtineantur, favor, qui pro alimentis eſt, ad hos
etiam redundat, & argumentum ab alimentis ad expenſas li-
tis duci poteſt, quemadmodum etiam ab omnibus his, qui
& de alimentis, & de ſumtibus litis ſcripſerunt, Colero,
Surdo, Temminio aliisque ductum eſt. Igitur eæ ipiæ leges,
quibus adverſarius adverſarium, pendente lite, alere jubetur,
ſcilicet lex 27. S. 3. de Inoficio teſtamento, lex 7. C. de Ordine
cognitionum & cap. 1II. X. de Accuſat. in foro etiam ad ſum-

tus litis trahuntur, quemadmodum ſupra in Specimine

LXXXIV. de Sumtibus litis ab adverſario ſuppeditandis,
med. 5. & 6. dixi variisque exemplis etiam ad ſpecies legis 7.
de Agneſcendis & alendis liberis referri potuiſſe.
Dddq3 III.

399 MEDITAT. AD PANDECT.

III.
Decretum interimiſticum ad ſolat partus vel matris ejus preces
ſine cauſæ cognitione dari non debet.
P. Snicdlem in L. 7. de Agnoſcendis & alendis, quæ decreti
huſjus interimiſtici ſedes eſt, nulla cauſæ cognitionis fit
mentio, ſed ſimpliciter is, qui patrem ſe eſſe negat, alimen-
ta liberis interim præſtare compellitur. Verum ſupplenda
eſt hæc lex ex aliis & inprimis ex recta ratione. Nam pro-
fecto ſi ad ſimplices partus preces alimenta decerni poſſunt,
exponetur honeſtiſſimus quisque libidini & ludibrio paupe-
rum, qui actionem de partu agnoſcendo calumnioſiſſime li-
cet intentando, ſi nihil aliud, ſaltem alimenta ad aliquot
annos aut menſes conſequentur. Id vero cum recta ratione

& æquitate pugnat. Accedit argumentum ab edicto Car-

boniano, cujus eadem prorſus, quæ decreti interimiſtici,
ratio eſt, quodque ſine cauſæ cognitione locum non haber,
L. 3. §. 4. D. L. 2. C. de Carboniano edicto. Et ſic menſe

Februario anni Cclo 19 ccxx. reſpondimus, quemadmodum in

ſequenti meditatione referetur.

IV.

In iſta tamen cauſæ cognitione ſummariiſſime proceditur, &ad-
verſarius nec od videndum jurare teſtes citatur,
nee ad reprobationem admittitur.

V.

Reprobatio tamen tune, qunm argumenta pro partu maxime du-

bia ſunt, denegari nequit.

Ciuandus eſt & audiendus ante omnia adverlarius, prius-
quam alimenta decernuntur. Ipſe tamen modus pro-
cedendi in decreto interimiſtico ſine dubio ſummarius eſt,
quin imo ob ſummum vitæ in mora alimentorum pericu-
J lum

T = — — —

mal

ta
Ver⸗
nec
ate

— –

A

reti
fl

der.
enad

Drn.
lun
.
el.
int

tion

C.

li,

er

AW

S.

NeAN

rin.
o.
8 N,
erior.
Iun

SP. CCCXXIII. DE DECRETO IN ERIMISTICO. 399

lum ſummariüſſimus. Igitur, quæcunque ad cauſam indagan-

dam abſolute neceſſaria non ſunt, ſed fine diſpendio juſtitiæ

omiiti poſſunt, omitti oportet. Judex enim hic ſaltem infor-
mandus eſt, nec plena prohatio exigitur, ut recte ait Strykius
de Decreto interimiſtico cap. 3. n. 55- Quapropter judex ob-
latas a partu atteſtationes ſine mora recipere poteſt, nec ad-
verſarium ad videndum jurare dandave interrogatoria citare
neceſſum habet, arg. c. 38. X. de Teſtibus. Quodſi hic etiam
atteſtationes in continenti offerat, recipere & illas poteſt,
confeſtimque infpicere vel audire & cum atteſtationibus par-
tus conferre. At ſi reus ſolemnem reprobationem ſubire ve-
lit, tempusque ſibi ad eam faciendam dari flagitet, aut ſuper
probatione a partu oblata operoſe diſputare cupiat, audien-
dus non eſt, ne, ut bene monet Carpzovius in Proceſſu tit. 23.
art. I. n. 43. per ejusmodi reprobationes & diſputationes at-
teſtatorum in multum tempus negotium prorrahatur, contra
naturam hujus judicii momentanei, quod celeriter expediri
debet. Et ita quoque ſentit Strykius loco ſüupra memorato,
qui tamen n. 56. limitationem addit: niſi cauſa adeo ambigua

ſit, ut judici conſtare nequeat, quid pronunciandum. Secun-

dum hæc menſe Februario anni clo lo ccxx. reipondimus in
caſu, quo teſtes a partu producti nihil certi adfirmare pote-
rant, teſtimoniumque eorum contrariis argumentis & con-
jecturis fere elidebatur: Hat ein prætendirter poſthumus
von Johann Gottfried Luͤnzeln deſſen einige Tochter und Teſta⸗
ments⸗Erbin der Erbſchaft halber in Anſpruch genommen, und
wegen der Alimenten und Proceſs-Koſten bis zu Austrag der
Sachen ein Decretum interimiſticum geſuchet, mit welchem
er aber in einem von Erfurt eingehohltem Urthel abgewieſen

worden, wogegen er denn Leuterung eingewendet, und der⸗Re⸗

de nach ſeine Mutter, deren Schweſter, eine Magd und den
Paitorem i ilenium, ohne der Beklagten Vormunde Nach⸗

richt

400 MEDITAT. AD PANDECT.

richt davon zu geben, eydlich abhoͤren laſſen, wannenhero zu wiſſen

verlanget wird, ob ein Decretum proviſionale ſtatt haben, und
was von Seiten der Beklagten ratione des in puncto alimento-
rum geſuchten decreti proviſionalis eingewendet werden koͤnne.
Wenn nun gleich das verlangte Decretum interimiſticum eine
cauſa maxime favorabilis, demnach proceſſu ſummariiſſimo
zu expediren iſt, worinnen man eben nicht vor noͤthig haͤlt, den
Gegentheil ad vindendum jurare teſtes vorzuladen; Bey welcher

Bewandniß es das Anſehen gewinnet, ob ſey das gebetene Decre-
tum proviſionale zu ertheilen. Alldieweil aber ein Richter dem

ſich angebendem Poſthumo nicht ſo gleich Decreta interimiſtica
ertheilen, ſondern die Sache vorher genugſam unterſuchen, und
ihn, wenn er ſeinen ſtatum illegitimum klaͤrlich ſiehet, abweiſen

muß, endlich Strykius demjenigen, wider welchen ein Decretum
interimiſticum geſuchet wird, in dem Fall, da des anſuchenden
Theils Gerechtſamkeit ſehr ungewiß und zweifelhaft iſt, den Ge⸗

gen⸗Beweis verſtattet; So findet das gebetene Decretum pro-

viſionale keine ſtatt, ſondern es wird der Beklagten Luͤnzeliſchen

Tochter Vormund wohl thun, wenn er ſich nach Stry kii Doctrin
zum Gegen⸗Beweis erbietet.
VI.

Decretum interimiſticum tune, quum partus agnitionem agentis
argumenta vel infirmiora vel paria contrariis rei argu-
mentis ſunt, locum non babet.

D'̈ in Specimine LXXXIV. de Sumtibus litis ab adverſario
ſuppeditandis medit. 7. alimenta & ſumtus litis aliter de-
cerni non poſſe, quam ſi is, qui ea petit, juſtitiam cauſæ
ſuæ rationibus, etſi non plenam fidem facientibus, vero-
ſimilibus tamen maxime, & nihil præter ampliorem expoſi-
tionem atque deductionem requirentibus, doceat, nec ulla ex-

ceptio in præſens appareat, quæ jus ejus excludere poſſit.

Sum⸗

lto.

.
n
IoN

Ne

der
iſia
d
veſer
etun

endn

400

o.

ſ

N

utt

ſci
er d⸗

Ault

ſeto.
Nol⸗
Ulzer
holi

SP. CCCNXIII. DE DECRETO INTERIMISTICO. 40

Summæ hoc æquitatis eſt, contra quam profecto peccare-
tur, ſi quis adverſario ſubſidia ad lirem, quæ juſto funda-
mento deſtituta atque adeo calumnioſa videtur, continuan-
dam ſuppeditare cogeretur. Convenit idem legi 27. §. 2.
de Inofficioſo teſtamento, quæ ad alimenta decernenda præ-
ſupponit ſententiam victricem jam tum ab alendo in prin-
cipali cauſa obtentam atque appellatione ſaltem per adver-
ſarium ſuſpenſam, ubi fortiora ex parte alendi, quam ad-

verſarii argumenta fuiſſe oportet. Ergo ſi argumenta alen-

di infirmiora ſunt, vel ſaltem paria argumentis adverſarii,
ceſſat decretum interimiſticum. Sic menſe Auguſto anni

CO 15 CcxIx. reſpondimus: Wird zu wiſſen verlanget, ob der

vermeynte Poſthumus Alimenten und Proceſs-Koſten fordern
koͤnne. Nun verordnen zwar die Rechte, daß einem armen
Pupillo, welcher uͤber ſeines Vaters Verlaſſenſchaft Proceſs
fuͤhret, die Alimenta und Proceſs-Koſten waͤhrenden Pro-
ceſſes von dem Beſitzer der Erbſchaft gereichet werden ſollen.
Allein dieſe Verordnung findet anderer Geſtalt nicht ſtatt, es
ſeyn denn ſolche Argumenta auf Seiten des klagenden Pupilli
vorhanden, welche deſſen Anſpruch an der vaͤterlichen Erbſchaft

ſattſam unterſtuͤtzen, und ſein Recht deutlich oder doch gar

wahrſcheinlich an den Tag legen, immaſſen Seryk in Decrete
interimiſtico cap. 3. mit mehrern ausfuͤhret. Da nun der ge⸗
genwaͤrtige vermeynte Poſthumus bis dato noch gar kein tuͤch⸗
tiges Argument vor ſich angefuͤhret hat, ja vielmehr ſolche ra⸗

tiones gegen ihn angefuͤhret werden, welche gar ſeine Exſiſtenz

zweifelhaft machen, oder doch wenigſtens ſeine Legitimitatem
Auber den Haufen werfen; So mag der angegebene
Poſthumus weder Alimenten noch
Proceſs-Koſten fodern.

7 bw. F. Eee SPE-

4002 — MEDFFAT- AD PANDECT.

SPECIMEN CCCXSIIY9–7.,t.
MEDITATIONVM AD PANDECT AS
AD LIB. XXV. TIT. III.
D E

ALIMENTIS PUBLICIS.

Oblligatio ad alendum perfecza eſt, non in parentibus ſolum &
liberis, ſed & in extraneis.

II.
Qui egenum non alit, ſi biec fame moriatur, punitur.

.

Niſlentit a nobis Grotius de Jure belli ac pacis lib. 2.
cap. 7. §. 4. ac ne quidem parentes ad alendos li

beros perfecte obligari putat: Cinning, inquiens,

Oiſtinguendum arbitramur in voce debiti, quod tricte inter-

dum ſumitur pro en obligatione, quam induecit jus expleto-
rium; interdum laxius, ut igniſicet id, qund niſi inboneſte
omitti non poteſt, etiamſi boneſtas illa non ex Juſtitia erple-
rice, ſed ex alio fonte profciſcatur. Eſt autem id, de quo

agimus, niſt lex aliqua humana accedat, debitui illo Joenſu

laciore. Diſtenſerunt etiam veteres Romani, apud quos,
quum adhuc jus vitæ & necis parentibus in liberos com-
pPeteret, liberum cuique erat, alerene & exhibere liberos,
an derelinquere vellet. Ut proinde tunc temporis Pre-
ſtatio alimentorum perfecta & in cujusque arbitrio poiita
donatio eſſet. Sed Grotio accurate reſpondit Pufenlor-
Rus de Jure nat. & gent. lib. 4. cap. I1. G. 9. &, parentum ob-
ligationem ad alendum perfectam eſſe, oſtendit. Nec Ro-
mani

— — —.

S

S

l.

.
. i

vos,

(Oll.

eI0

SP. CCCXXIV. DE AENMENIIS PUEIICIS. 403

mani crudelem illam, quam parentibus dederant, liberta-

tem retinuerunt, ſed in neceſſitatem deinde converrerunt.

uin Juſtinianus, neceſſitatem iſtam juris quoque natura-

lis eſſe, agnoſcit, dum in L. S. §. 5. C. de Bonis quc literis:

Lileros, ait, alere patri neceſſe eſt protter ipfſam naturant.
Quæ verba Juſtiniani memorat & probat Grotius, nec ta-
men illa ſententiæ ſuæ obſtare animadvertit. Sed obſtant
utique; nec perfecta hæc parentum ad alendos liberos ob-
ligatio dubium habet. Nos vero etiam lengius progredi-
mur, atque perfectam ad alendum obligationem non pa-
rentibus ſolum & liberis, ſed, ſi hi deficiant, magiſtraribus
&£ publico, atque, ſi nec magtiſtrarus officium faciant, im-
ponimus cuilibet ex populo & ſic obligationem ad alendum
publicam facimus. Quodcunque enim juris naturæ Prin-
cipium conſtituas, ſfive ſocialitatem, ſive voluntatem divi-
nam, ſive amorem honeſti, urilis & jucundi, obligatio hæc
ex eo fonte fluet; & recçta rätio unicuique, ut eſurientem
paſcat & ab interitu liberet, Præcipit. Neque promiſcua
hæc ad alendum obligatio jure tantum naturali, ſed & ci-
vili quodammodo perfecta eſt. Jam olim Paulus in L. 4. e
Agnoſc. & al. liberis: Necare, inquit;, videtur, qui alimonia
denegat. Sed hæc lex ad parentes forſan, de quibus ibi po-
tifſimus ſermo eſt, a multis reſtringetur. Clarius longe
hi, ex quibus decretum noſtrum compilatum eſt, furti etiam
& homicidii inſimulent eum, qui egentem non alit. Ita
certe Hieronymus & Ambrofius in can. I. diſt. 42. can. 8.
