bus. Quod vero in exhereditatione juris eſt, in inſtitutione
etiam obtinere debet. Deinde heredes plures uno collective
nomine comprehendi & inſtitui poſſe, ex L. 13. pr. de Here-
dibus inſtituendis conſtat. Nec ullibi aliud in liberis & de-
ſcendentibus conſtitutum eſt. Sic itaque menſe Junio an-
ni croroccxx. a nobis reſponſum fuit. Bey dem lezten Gra-
vamine bemuͤhet ſich Klaͤger darzuthun, das Großmuͤtterliche Te⸗
ſtament ſey deshalben, weil ſeine Kinder nicht namentlich zu Erben
eingeſetzet worden, unguͤltig. Allein es fodern die Rechte nirgend,
daß eben die Tauf⸗ und Zunahmen der Kinder bey ihrer Erb⸗Ein⸗
ſetzung ausgedruͤcket werden, ſondern es iſt auch dieſes vor eine In-
ſtitutione nominatim facta zu halten, wenn die Groß⸗Mutter
alle ihrer verſtorbenen Tochter Marien Pammerſchmiots hinterlaſ⸗
ſene e Kinder zu Erben benennet.
VII.
Pater flium, quem usque ad legitimam vel certam pecunicx
ſummatn ahertdan, eo ipſo hereqen
inſtituit.

uod Juſtinianus in fne L. 2. 6. Conmunia de legatis ait,
ſe non verbis, ſed ipſis rebus leges imponere, hoc lucu:
lento exemplo nunc illuſtrabo. Mulier quædam Wolffen-
buttelenſis maritum ſuum heredem ſcripſerat, liberosque
usque ad legitimam exheredaverat. Oppugnabant liberi
ultimam hanc voluntatem ex eo, quod ipfi heredes ſcripti
non eſſent, ſed potius exheredati, & præter jura commu-

nia in Wigus nota objiciebant Statuta 'olfenbuttelenſia tit.

14. in que parentes vetantur eines ihrer Kinder auſſerhalb
der in Rechten benannten Urſachen zu enterben oder
vorbeyzugehen. Sed reſponſum fuit a nobis ex L. 3. C. de
Liberis præteritis. Quum manifeſtiſimus eſt ſenſus teſtatoris:
verborum mrorttois nusgquam tantum valeat, ut melior
Tom. V. Kkkk ſenſu

6z 6E AlEDITAT. AD PANDECT.

ſenſu exiſtat. Vide ſimile prorſus exemplum in Specimine
XCII. de Gravamine legitimæ illegitimo coroll. I. Quamob-
rem menſe Junio anni cioloccxv. has dedimus rationes deci-
dendi: Es wollen Klaͤgere die Unguͤltigkeit daher behaupten, daß
ſie den ſtatuten zuwider usque ad legitimam exherediret wor⸗
den. Allein es beſiehlet die Heinrichſtaͤdtiſche Ordnung nicht deut⸗
lich den Kindern mehr als die legitimam zu verlaſſen, ſondern ver⸗
bietet nur, ſie von der Suceeſſion auszuſchlieſſen, welche Ausſchlieſ⸗
ſung denn per exheredationem usque ad legitimam nicht ge⸗
ſchiehet. Idem dicendum in caſu, quo pater liberos usque ad
certam pecuniæ ſummam exheredat, arg. MWovellæ 115. c. 5.
Sic reſpondimus menſe Auguſto anni cioloccxxvI. Hat Nico-
laus in einem vor 5 Zeugen errichtetem und mit der chaufula codi-
eillari verſehenen auch nach ſeinem Tode durch 2 Privar-Perſonen

gerichtlich uͤbergebenem Teſtamente ſeine Enkelin Anaſtaſiam bis

auf 2000 Thlr. enterbet, und andere zu Haupt⸗Erben eingeſetzet.
Entſtehet demnach die Frage, ob ſolches Teſtament oder Codicill
m Recht beſtaͤndig ſey. Nun ſeynd wir darinnen mit dem Hrn.
Conſulenten einig, daß die von Nicolao angefuͤhrte Urſach, weil
fich Anaſtaſia an einen Roͤmiſch⸗Catholiſchen verheyrathet zur Em⸗
erbung nicht hinlaͤnglich ſey, nachdem der Osnabruͤckiſche Frie⸗
den⸗Schluß art. 5. . 35. jemanden der Religion halber zu enter⸗
ben verbietet. Allein wir finden in den aus des Nicolai leztem
Willen angezogenen Worten ganz keine Enterbung, ſondern viel⸗
mehr, wenn man den Sinn des Nicolai nach dem Befehl des Juſti⸗
niani in L. 3. C. de Eiberis præteritis genau anſiehet, eine deutliche
Erb⸗Einſetzung, geſtalt Nicolaus implicite die Anaſtaſiam zur Er⸗
bin in 2000 Thlr. gemachet, darwider nichts thut, daß die Erb⸗Ein⸗
ſetzung in re certa eigentlich nur pro legato geachtet wird, L. 13.
C. de Heredibus inſtituendis, indem Juſtinianus in Movella II.
cap. 5. den Kindern das Pflicht⸗Theil in rebus certis zu verlaſſen
ausdruͤcklich verſtattet, in welchem Fall die Kinder den lezten Wil⸗
len

1

0

sP. CCCLVI DE LIBER. HERED. INSTITUEND. B=z

len ſelbſt nicht anfechten, ſondern nur, daferne die beſchiedene
Sachen nicht das voͤllige Pflicht⸗Theil ausmachen, deſſen ſup⸗
plementum ſodern koͤnnen, L. 30. C. de Inaficioſo teſtamento,
adde Bergeri Philocalia fori pag. 63.

VIII.
Giilius, gquem pater in re filii propria heredem ſeripfit, pre

praterito non habetur, ſed aéctionem ſuppletoriauz
. babet.
ditæ ſunt ante aliquot annos Toloſæ Scipionis du Perier,
— celeberrimi inter Gallos ICti, Queſtions notables du
groir, in quibus multa notabilia & lectu digna reperio.
Excerpam ex iis caſum huc pertinentem. Inſtituit pater fi-
Hum heredem, ſed ſaltem in peculio ipſius filii adventitio.
Diſceptatur, utrum filius hic, cui pater de ſuc = hil reli-
quit, pro præterito ſit habendus, an vero actionem ſup-
Pletoriam tantum habeat. In effectu hoc intereſt, quod
priore caſu teſtamentum corruat, filiusque ab inteſtato ſuc-
cedens & legitimam & quartam Trebellianicam deducat,
poſteriore caſu ſolum legitimam. Du Perier prius adfirmat
ex hac ratione, quod legitima ex ipfius patris ſubſtantia re-
linqui jubeatur, & Baldum atque Alexandrum tanquam
ſecum ſentientes allegat. Ego vero teſtamentum valere
credo. Nam primo in L. 36. pr. C. de Inoficioſo teſtamente
teſtamentum, in quo filius in re certa heres inſtitutus eſt,
tametſi tota hæc res evicta fuerit, ſuſtinetur, & alia res vel
pecunis reſtitui jubentur. Ergo actio ſuppletoria etiam tunc,
ut filius nihil ex ſubſtantia patris conſequutus eſt, locum
habet. Deinde in dubio laborandum eſt ſemper judicibus,
ne ultimæ voluntates, ſi modo ulla ratione ſuſtineri poſſunt,
sorruant., ð *

KEkKkK S IX.

628 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.

Pater eo ipſo, quod lIiberos rebus a ſe vivo acceptis contentos eſe
jubet, eos hberedes inſtituit.

neierur nobis lex ult. de Dotis collatione, in qua filiæ,
hereditate ſe abſtinere & dotem, quam accepit, retine-
re permittitur. Contraria itaque videntur, heredem eſſe, &
nihil ex hereditate, præter res, quæ vivus pater dedit, con-
ſequi. Sed revera non ſunt contraria. Dubium omne tollit
lex 25. pr. de Inoficioſo teſtamento, ubi id, quod a vivo pa-
tre eſt profectum, in legitimam imputatur. Adde L. 36. pr.
C. de Inoficioſo teſtamento, verbis: Si quis rem donatam vel
inter vivos vel mortis cauſa agnoverit. Accedit officium
judicis ad teſtamentum, quacunque ratione poteſt, ſufti⸗
nendum obligati. Sic judicavimus menſe Junio anni
cνππ½ο.úaH ντ. Sollte ſich finden, daß Klaͤger incluſive des ihm
zulezt beſchiedenen ſeiner Frauen muͤtterliche Erbſchaft und das

vaͤterliche Pflicht⸗Theil voͤllig erhalten.
X.

Teſtamentum ex perſona filii abſentis, quem bpater mortuum Re

eredens præteriit, impugnari, quamdiu de vita eus
non conſtat, nequit.

iberis heredibus inſtitutis tamen ex perſona fratrum præ-
teritorum, ſi hi non querantur, teſtamentum pater-
num impugnare permittitur in L. 10. §. alt. de Bonorum poſſeſſ.

contra tab. Sed ut hoc eis liceat, conſtare debet de vita

eorum, quorum jure uti volunt. Fac ergo, patrem perſua-

ſum de morte filii diu abſentis hunc præterire. Num quid

yeliqui liberi, qui heredes inſtituti ſunt, ex perſona abſentis
hujus teſtamentum impugnare poterunt? Non puto. Dicent
for-

—=ęꝰ, — — —

— — —

er.
i
r⸗
di
ats
en

SP. CCCLVI. DE LIEER HERED. INSTITUEND. 629

forſan, abſentem, quamdiu de morte ejus non conſtat, vel

ſeptuageſimum ætatis annum complevit, vivere præſumi,
nec, qui in vita ejus ſe fundat, eam probare neceſſum ha-
bere, per ea, quæ ipſi ſupra in Specimine XCV. de Morte ab-
ſentis probanda medit. 24. diximus. Sed in ſequente Specimine

XOVI. de Morte abſentis præſumta medit. 6. oſtenſum eſt,

abſentem aliquando & ante ſeptuageſimum annum pro mor-
tuo haberi. Pater certe, qui hoc credere ſe in teſtamento
dixit, veroſimilem, ut hoc crederet, cauſam habuit ſine
dubio. Fides ergo ei tamdiu, donec contrarium apparet,

habenda eſt. Sic menſe Junio anni CcioloccxxvVI. judicavi-

mus: Dieweil, was den aͤlteſten Sohn betrift, der Teſtator dafuͤr
gehalten, es ſey derſelbe bereits bey ſeinem Leben verſtorben geweſen,
ſelbiger auch noch nicht zum Vorſchein gekommen, mithin deſſelben
jura ſo lange, bis ſich findet, daß er noch lebet, in ſuſpenſo blei⸗
ben, und bey ſolcher Ungewißheit das Teſtament ſeinetwegen nicht
angefochten werden mag ꝛc. ſo werden Beklagte von angeſtellter Kla⸗

ge entbunden. Dahingegen und wenn etwas an dem Mutter⸗Gute

oder Pflicht⸗Theile mangeln moͤchte, wird daſſelbe von Beklagten
billig erſetzet. V. R. W. Rat. dec. Klaͤger bemuͤhet ſich das von
ſeinem Schwieger⸗Vater errichtete Teſtament zu vernichten, und
fuͤhret deshalben unterſchiedene Gruͤnde an. Nun ſeynd zwar
einige derſelben von geringer Erheblichkeit. Dahingegen ſcheinet
von groͤſſerer Wichtigkeit zu ſeyn, daß Claus von Thienen nur ſeine
beyde juͤngere Soͤhne zu Erben benennet. Alldieweil aber eine Obrig⸗
keit moͤglichſt dahin ſehen, und die in den Teſtamenten befindliche

Worte dergeſtalt erklaͤren muß, damit des verſtorbenen Wille guͤltig

und bey Kraͤften bleibe, wannenhero die verba dubia und ambigua
alſo zu verſtehen ſeynd, daß darinn eine Erb⸗Einſetzung ſtecke,
alſo das Teſtament beſtehe, und denn Claus von Thienen in ſei⸗
nem Teſtament geſetzet, daß ſeine Tochter mit dem, was ſie

bereits an vaͤterlichen und muͤtterlichen erhalten, abgefunden
Kkkk 3 und

630 MEDITAT. AD PANDECT.

und zufrieden ſeyn ſolle, welche Worte denn gar wohl auf eine
Erb⸗Einſetzung gezogen werden koͤnnen, da zumal nach klaren
Inhalt der Wovellæ 115. c. 5. einem Kinde, dem mit gewiſſen

Sachen zufrieden zu ſeyn befohlen worden, das vaͤterliche Teſta⸗

ment anzufechten verbothen wird; So faͤllt dieſer dem Teſta⸗
ment vorgeworfene Fehler hinweg, und bleibet lediglich zu un⸗
terſuchen uͤbrig, ob Klaͤgers Ehe⸗Frau wahrhaftig ihr voͤlliges
Mutter⸗Gut und von dem vaͤterlichen ſo viel, als das Pficht⸗
Theil betraͤgt, bey des Vaters Leben erhalten.

XlI.

Tater liberos legitimes babens illegitimit ulyra anciams
relinquere nequit.
XII.

Quæ in jure Romano de liberis narvrelisus conſtituta ſun,
adbuc bodie uſum babent.

Ttramque theſin ſatis illuſtrabit reſponſum a ICtis Helm=

ſtadienſibus menſe Novembri anni cioloccxxIII. exa-

ratum: Hat der Obriſte von K. in einem zu Guͤſtrow errichte⸗
tem Teſtamente ſeinen natuͤrlichen Sohn Auguſt Friederi-
chen, zum Erben eingeſetzet, und gemeldet, daß er noch 2 an⸗
dere Kinder auſſer Ehe gezeuget, davon die Tochter ſeines Er⸗

fahrens in Coppenhagen geſtorben. Nun meldet ſich jetzo eine

Frauens⸗Perſon unter dem Namen ſolcher Tochter, giebt ſich
gar vor ein ehelich gebohren Kind an, und nimmt die von dem
verſtorbenen Obriſten zu Vormuͤndern ſeines Sohnes und Exſe-
quutoren des Teſtaments verordnete Perſonen in Anſpruch, wan⸗
nenhero zu wiſſen verlanget wird, ob das Teſtament in ſo weit,
als der unehlich gebohrne Sohn darinnen ultra unciam zum
Erben benennet worden, umgeſtoſſen werden koͤnne, und ob

das⸗

☛ =ͦ
=☛☛

t⸗
1.

n
66
n
ſe⸗
⸗

tt ⸗

n

SP. CCCLVI. DE LIBER. HERED. INSTITUEND. e31

dasjenige, was wegen der natuͤrlichen Kinder in Rechten verord⸗
net iſt, annoch heut zu Tage ſtatt finde. Nun hat es zwar heut
zu Tage mit den auſſer der Ehe erzeugten Kindern eine andere

Beſchaffenheit als mit denen, die nach den Roͤmiſchen Rechten

ex concubina erzeuget worden, indem heut zu Tage der Con-
cubinatus nicht mehr, wie bey den alten Roͤmern, vergoͤnnet,
ſondern in den Reichs⸗Geſetzen ausdruͤcklich verboten iſt; Die⸗
ſemnach gewinnet es das Anſehen, ob ſey dasjenige, was die
alte Roͤmiſche Rechte de liberis naturalibus verordnen, auf un⸗
ſere aufſer der Ehe erzeugte Kinder nicht zu ziehen, Serykius in uſu
moderno tit. de Heredibus inſtituendis §. 3. Weil aber Juſtinia-
nus in Novella 89. c. 12. §. 2. ausdruͤcklich verordnet, daß ein

Vater, der eheliche Kinder hat, den unehelichen mehr nicht, als

einen zwoͤlften Theil ſeines Vermoͤgens, laſſen koͤnne, und das⸗
jenige, was er ihnen daruͤber vermachet, den ehelichen Kin⸗
dern heimfalle, dieſes alſo um deſtomehr in den heut zu Tage
guſſer der Ehe erzeugten Kindern, welche ja weit geringern favo⸗

rem haben, ſtatt finden muß, auch die Reichs⸗Geſetze dasje⸗

nige, was die Roͤmiſche Rechte von Succeſſion der natuͤrlichen
Kinder verordnen, keinesweges aufheben, ſondern es ſtillſchwei⸗
gend dabey laſſen, welches Serykius de Succeſone ab inteſtato
Dil-. 1. cap. 2. §. 53. ſelbſt erkennet, und den uſum der Roͤmi⸗

ſchen Geſetze in dieſem Punct b. kraͤftiget, dem Bergerus in

Oeconomia juris pag. 448. noz. 7. hierunter beytritt; So faͤllt
dasjenige⸗ was dem unehelichem Sohne in dem K. Teſtamente
ultra unciam verlaffen worden, der Klaͤgerin, daferne
. ſtee ihre eheliche Geburt beweiſet,
billig anheim.

SPE-

632 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCLVII..
MEDITA FIONUM AD PANDECTAS
AD LIE. XXVIIr. 177. N.

EXHEKEDATIONE.

Qualis injuria ad exberedandum requiratur, diſquiritur.

gravis & inhoneſta injuria ponitur. Equidem omnis

Te. exheredationis cauſas in MWovella 115. cap. 3. §. 2.
injuria, quæ parentibus infertur, gravis & atrox eſt,

§. 9. L. de Injuriis, L. 1I. §. 2. de Obſequiis parentibus. At

iſta verba ſatis indicant, ad exheredationem injurias per
ſe ſeu in abſtracto graves, quæ etiam in extraneo tales eſ-
ſent, deſiderari. Itaque ICtis Hallenſibus & Jenenſibus
facile adſentio, qui convitium du Narr non ſufficere credi-
derunt apud Bergerum in Oeconomia juris pag. 372. At quod
idem Bergerus neceſſario injuriam, qua liberi parentes crimi-
nis contra leges patrati coarguant, requirit, hoc improbis li-
beris plus, quam par eſt, indulget. Non merentur illi, ut cum
iis mitius agatur. Et poſſunt injuriæ, quæ crimen nullum
continent, maxime tamen graves eſſe. Nolo convitiorum
hujusmodi exempla ex trivio petere. Sed adferam tamen
aliquod ex reſpoònſo Ctorum Helmſtadienſium menſe Apri-

li anni croloccxvI. dato: Hat Chriſtoph Remling in ſeinem

hinterlaſſenem leztem Willen ſeine Wittwe und den Adſeſſo-
rem D. S. zu Erben eingeſetzet, dagegen aber ſeinen Sohn
Joachim und ſeine Tochter Annen Judit enterbet, worauf ob⸗
beſagten Erben, die von dem Teſtatore angegebene Urſachen

der Enterbung zu erweiſen, anbefohlen worden. Nachdem
ſe

— — — —,.. —.

— — — — ,-⸗ —

SP. CCCLVII. DE EXHEREDATIONE. 343

ſie alſo dieſen Beweis unternommen, ſo entſtehet anjetzo die Frage,
ob ſelbiger gebuͤhrend vollfuͤhret, und ſo viel, daß die Enterbung recht⸗
maͤſſig geſchehen, beygebracht ſey. Nun fechten zwar die Kinder theils
die Perſonen der abgehoͤrten Zeugen, theils ihre Ausſage an, und
erinnern inſonderheit, daß diejenige Injurien, deren die Tochter be⸗
ſchuldiget wird, als, alter Teufel und alter Donner, ad exhereda-
tionem nicht zulaͤnglich, und mehr aus einer boͤſen Gewohnheit und
uͤbermaͤſſigem Zorn als aus Bosheit hergefloſſen. Alldieweil aber die
Worte nicht wohl anders als progravi und inhoneſta injuria, der⸗
gleichen die Rechte ad exheredationem erfodern, geachtet, und durch
die boͤſe Gewohnheit, welche das crimen nicht verringert, ſondern
ob frequentiam actuum ſchwerer machet, nicht entſchuldiget werden
kan; So halten wir dafur, daß die eingeſetzte Erben die vom Vater im
Teſtament angefuͤhrte Enterbungs⸗Urſachen hinlaͤnglich erwieſen.
II.
Injuria etiam ſeripta & erga abſentem parentem prolata ad
exberedandum ſuſicit.
III.

Fyjuriæ, gquas fillius in judicio non ipſe ſed per procuratorem patri
4 intulit, ad exheredandum ſufßtciunt.

erro Bergerus in eadem pag. 372. Oeconomiæ injuriam in
P Ppræſentem parentem admiſtam ad exheredationem re-
quirit, atque adeo injurias ſcriptas atque abſente parente er-
ga alios prolatas excludit. Rationem non addit, nec eam ego
perſpicio. Jura noſtra negant intereſſe convitium præſen-
ti vel abſenti factum ſit, L. I15. &. 7. de Injuriis, & ſeriptam in-
juriam æque graviter, quam Verbalem, puniunt, L. 5. §. 9.
de Injuriis. Cur ergo in liberis & parentibus ſecus erit? Nos
certe in contrarium reſpondimus, atque hoc præterea addi-
dimus, ſufficere ad exheredationem injurias, quas filius patri
Jom. ZP LIII non,

34 MEDITAT. AD PANDECT.

non, ſed per mandatarium, e. gein judicio, intulit, arg L. II.

§. 3. Je Injuriis: Ob wol wider den Sohn weiter nichts angefuhret

werden kan, als, daß er bey einem mit dem Vater vor die en gefuͤhr⸗
ten Proceſs unterſchiedene Paſſagen, die aber nicht einmal ſo hart,
als ſie angegeben waͤren, in ſeine Schriften einflieſſen laſſen, wel⸗
ches er doch theils mit dem vorgeſchuͤtztem animo defendendi, non
injuriandi, entſchuldiget, theils dem Advocaten, der ſich ſolcher
Expreſſionen ohn ſein Wiſſen und Willen bedienet, beymiſſet.
Alldieweil aber dasjenige, was der Sohn, die in ſeinen uͤbergebenen
Schriften enthaltene Schmaͤhungen zu entſchuldigen anfuͤhret,
theils unerheblich iſt, theils nicht die geringſte Waͤhrſcheiglichkeit hat,
geſtalt dann ein groſſer Theil derſelben, wenn gleich einige per be-
nigniorem interpretationem emollirt werden moͤchten, ſonder⸗
lich diejenige, worinnen der Vater offenbar eines Ehebruches beſchul⸗
diget wird, uͤbrig bleiben, und atrociſſimam injuriam in ſich be⸗
griefen, welche Injurie auch durch den vorgeſchuͤtzten animum de-

fendendi nicht gehoben wird, indem derjenige, ſo ſich defendiren

will, ſich unerweislicher Bezuͤchtigungen und Calumnien enthal⸗
ten muß, oder widrigen Falls pro injuriante geachtet wird, hin⸗
gegen der Vorwand, ob ſey der Advocat ganz allein daran Schuld,
nicht den geringſten Glauben verdienet, da ja eine pur lautere Un⸗
moͤglichkeit iſt, daß der Sohn, welcher den Procelſs mit groſſer
Animoſitaͤt wider einen Vater lange Jahre gefuͤhret, ſo viele in
ſeinem Namen verfertigte Schriften ſelbſt uͤbergeben, und gleichwol
die darinnen faſt auf allen Blaͤttern befindliche Schmaͤhungen,
und ſeines Vaters Leben, Wandel und Haushaltung betreffende
injurieuſe Umſtaͤnde weder angegeben, noch, daß der Advocat
ſolche eingeruͤcket, gewuſt und approbiret; So ꝛc.

IV.

Cauſæ exberedationis teſtamento etiam per relationem ad aliam
fſJſeripturam inſeri poſſunt.
Jubet

X

SP. CCCLVII. DE EXHEREDATIONE. 635

. ubet Juſtinianus in Novella I15. c. 3. pr. ingratitudinis cauſas
J nominatim a parentibus teſtamento inſeri. Vocem hanc ,
=J nominatim aliquando captatam recordor. Dixerat pater
in teſtamento, ſe a filio male tractatum, atque ad ſcripta,

, quæ filius in judicio exhibuiſſet, provocarat. Negabat
1 filius, ſatisfactum legi. Nos vero id affirmavimus: Es mag
4 dieſes, daß der Vater ſolche Injurien im Teſtamente nicht alle
ſſpecificiret, dem Sohn wenig helfen, da er uͤberhaupt das
R ſchimpfliche Tractament benennet, und ſich quoad ſpecificatio-

nem auf die im Gerichte uͤbergebene Schriften beziehet. Nam
4—lllud etiam certum dicitur, quod per relationem ad aliud cer-
„ tum eſt, L. 7. §. pen. de Contrabend. emt. L. 5. §. I. L. 59. §. I.

de Re judicata. Accedit, quod jura noſtra teſtatori etiam in
4 heredis inſtitutione, quæ caput teſtamenti eſt, ad aliam
ſchedam ſe referre clare permittunt in L. 38. de Condit. &α
. dem. L. 77. de Heredibus inſtit. L. 25: de KRebus dubiis.
. VvV.

Ad probandam exheredationis ecauſam ſola parentis ineulpatio i⸗ in
teſtamento facta non ſuſicit;

Pacit tamen argumentum aliquod & ceteras probationes
infirmiores ſupplet.
l OUYMM VlII.
U Suffcit, unam ex pluribus cauſis teſtamento inſertis
AH probari. .

ndubitati juris eſt, cauſas exheredationis non allegari ſo-
lum a parentibus in teſtamento, ſed & poſt mortem paren-
tum ab herede inſtituto probari debere. Vide Movellam 115.
c. 3. §. 14. Rationem reddunt Marcellus & Cajus in L. 3. &4.

de Inohicioſo teſtam. quod' parentes plerumque falſo inſti-
LIII 2 mula-

636 MEDTTAT. AD PANDECT.

mulati liberos ſuos exheredant & ſæpe injuriam adverſus li-
beros ſuos teſtamento inducunt, maligne circa ſanguinem
ſuum inferentes judicium, novercalibus delenimentis inſtiga-

tionibusve corrupti. Iſta vero probatio difficillima eſt, inpri-
mis, quum de injuriis agitur. Non ſolent facile liberi tam præ-
frictæ frontis eſſe, ut, quum convitia parentibus dicunt, teſtes

adhibeant. Soli plerumque cum iis ſunt, quando injurias ad-

verſus eos evomunt, aut, ſi quem præterea maledicta ſua au-

dire ſinunt, hic fere ſemper unicus, domeſticus & ſuſpectus eſt.
Quid ergo faciendum probaturo? Solum parentis exheredan-

tis teſtimonium, quod in teſtamento habetur, non ſufficit uti-

que, quemadmodum ex ſupra memoratis legibus, item ex L. 3.
§. 1. de &. C. Silan. apparet., Inveſtigandum tamen eſt, an non
aliquid ponderis habeat, partemque probationis faciat, & reli-
qua argumenta ſuppleat. Videtur hoc negandum Propter L.
10. C. de Secundis nuptiis, ubi Juſtinianus: Apertiſi. me, ait, legi-
bus cavetur, ingratos liberos a majorum ſuorumn e reditate merito
eſſe repellendos, ſi hoc idem in ſuis elogiis conſeripſerint, & revera

boe ſuerit revelatum; & iterum: guemadinodum genitoribus pr 0-

videmus, ita innocuam poſteritatem nullis afici injuriis patimar,
ut non genitores, qui ſeſe ſecundis nuptiis devoverint, irratio-
nabile odinm ad priores liberos forſitan babentes, fine juſta ra-
zione eos ingratos vocare concedantur. Eos etenim liberos
11 usmodi benefcio defraudari volumus, qui re ipſa ingrati
rea ſuam antiquitatem ab bheredibus Senitozen liquidis &*
ine in ulirari- probationibus convicti fuerint. Excl ludere hic
Juſtinianus non ſolum teſtimonium Parentum, ſed & con-
jecturas omnes, & argumenta infirmiora & teſtes non omni

exceptione majores, videtur. At revera non excludit. Pro-

batio omnis arbitrio & prudentiæ judicis committitur, quem
ex animi ſui ſententia æſtimare oportet, quid aut credat,

aut parum probatum ſibi opinetur; quum, quæ argumenta
ad

— — — —

— —

——— — — — -. — —

eſd
,
enn

SP. CCCLVII. DE EXHEREDATIONE. 637

ad quem modum probandæ cuique rei ſufficiant, nullo certo
modo ſatis definire poſſit. L. 2. §. 3. de Teſtibus. At vero incul-
Patio parentis, liberorum ſuorum amantiſſimi, ac de morte
cogitantis, non poteſt non fidem in animo judicis reperire,
non plenam quidem, ſed tamen aliquam, q uæ ceteris infirmio-
ribus argumentis addita plene conyeniat. Vidit id jam Bacho-
vius ad Treutlerum vol. in diſp. 13. §. 6. Iit. f. faſſusque eſt, præ-
ſumtionem fortiſſimam eſſe contra filios exheredatos, atque

hoc ſingulariter a Juſtiniano favori liberorum tributum, quod
heredi ſcripto probationem impoſuerit. Sic itaque a Ctis no-
ſtris menſe Aprili anni clo o ccxvI. reſponſum, atque hoc præ-

terea additum fuit, ſuſſicere, quod, ſi parentes plures cauſas

exheredationis teſtamento inſeruerint, heres inſtitutus, unum

ſaltem ex iis veram eſſe, monſtret; id quod in Novella I15.
cap. 3. §. I4. clare conſtitutum eſt: Es fechten zwar die Kinder
theils die Perſonen der abgehoͤrten Zeugen, deren eine unterſchiedene
Diebſtaͤhle begangen, auch zur Zeit der Abhoͤrung in des Zeugen⸗
fuͤhrers Dienſten geſtanden haben ſoll, die 2 andere aber der jetzi⸗
gen Producentin Bruͤder und Schwaͤgerin ſeynd, theils ihre
Ausſage an, und erinnern inſonderheit, daß dieſe Zeugen nicht
einmal alle von dem Teſtatore angegebene Schmaͤhungen und
maledictiones wahrſagen koͤnnen. Alldieweil aber der Vater in
dem Teſtamente ſelbſt bezeuget, daß die Tochter ihn ins Ange⸗
ſicht vor einen alten Dieb, Schelm und alten Teufel geſcholten,
auch er ſelbſt gehoͤret, wie der Sohn ihn vor einen alten Nar⸗
ren und ſonſten geſcholten, und ihm, daß er Hals und Beine
breche, gewuͤnſchet, welches des Vaters wider ſeine eigene Kin⸗
der gegebene Zeugniß denn eine ſehr ſtarke Præſumtionem ge⸗
gen ſelbige machet, und dasjenige, was den uͤbrigen Beweis⸗
Gruͤnden etwa fehlen⸗ moͤchte, erfuͤllet, hiernaͤchſt die der erſten
Zeugen vorgeworfene Diebſtaͤhle theils durch die beygelegte un⸗
beſchworne Zeugniſſe nicht voͤllig erwieſen werden, theils, winn
V 1 1113 ſie

636 MEDITAT. AD PANDECT.

ſie auch erwieſen, nebſt der angegebenen qualitate domeftica
dieſelbe blos non omni exceptione majorem machen, keines⸗
weges aber verhindern koͤnnen, daß ihre Zeugniß nicht pro gra-
vi indicio angenommen und mit den andern Argumentis zu
Supplirung des Beweiſes conjungiret werde, ferner die bey⸗
de erſte Burgtorfer Zeugen wegen der Verwandt⸗und Schwaͤ⸗
gerſchaft zwar etwas ſuſpect, gleichwol nicht ganz verwerflich
ſeynd, ſondern beyde zuſammen einen teſtem omni exceptione
majorem ausmachen. So ꝛc.

VIII.
Reconeiliatio patri jus exheredandi non adimit.

Xαa hanc theſin infinitæ ſunt doctorum diſſenſiones. Alii
cum Treutlero vol. I. ſelect. diſp. 13. §. 9. lit. c. negant, re-
conciliatione jus exheredandi tolli. Alii cum Bachovio ad
h. l. & Strykio in vol. 2. Diſſertat. Hallenſ. Diſp. 15. Caſu 8. ajunt,
reconciliatione facta exheredationem ceffare. Plerique apud
Covarruviam in cap. Raynutius 16. X. de Teſtamentis n. 25.

varias diſtinctiones adhibent. Ego cum Treutlero ſen-

tio. Remiſſiones omnes & renunciationes ſtrictæ interpre-
rationis ſunt, ejusque, qui remittit, arbitrium eſt, quantum
remittere velit. Itaque ſi pater poſt reconciliationem ta-
men filium exheredat, vel exheredationem ante ſcriptam
non revocat, ſatis declarat, ſe actionem quidem injuriæ re-
miliſſe, non etiam jus exheredandi. Uno certe remedio,
quod contra injuriantem competit, remiſſo vel ſublato, al-
terum remiſſum non cenſetur, arg. L. 15. §. 49. de Injuriis.
Accedit argumentum a præſcriptione annali, per quam
actio injuriarum quidem tollitur, jus exheredandi autem ſal-
vum manet. Et ſic in caſu ſæpe memorato reſpondimus:
Es fuͤhren zwar die Kinder an, daß die Unjurien durch die mit
dem Vater erfolgte Reconciliation gehoben waͤren. Alldie⸗
.Y weil

—

— —

=

„

Sp. CCCLVII. DE ENHEREDATIONE.„ g39

weil aber die vorgegebene Verſoͤhnung mit dem Vater der Toch⸗
ter nicht zu ſtatten kommt, da ſelbige im geringſten nicht beyge⸗

bracht, und vielmehr das Contrarium von den aufgeſtellten

Zeugen angegeben wird, uͤberdis bewehrte Rechts⸗Lehrer, daß
dergleichen Keconciliatio dem Vater die Macht zu enterben

nicht nehme, behaupten; So ꝛc.

COROLELARIA.

I. Exheredare in medio ævo idem ſignificat, quod confiſcare,

ſeu delinquentem patrimonio ſuo & poſſeſſione bonorum
hereditariorum exſpoliare. Quod miror Cavolum du Freſ-
ne in Gloſſario ſuo non obſervaſſe. Occurrit hæc ſignifica-
tio ſubinde. In præſens duo memorabilia loca ex Nicolai
Trivetti chronico ad annum 1265. quod in ſpicilegio Lucæ
d' Achery tom. 3. p. 200. & 20 I. exſtat, excerpam: In feſto §.
Edwardi Regis omnes, qui contra dominum ſuum Regem cum
Comite Symene ſteterant, edicto publico EXxHIEKLDDATN-
1UKX, quorum mox terras Rex illis, gqui ſibi Edeliter
adhæſerant, contulit, penſatis meritis ſingulorum. ENX-
HEREDATII vero condunantes ſe paſſim deprædationes 8
incendia exercebant. Et infra: Convenientes perſonæ ele-
apud Convitrejam, unanimi decreverunt aſſenſu, ut
ÉxkkHEREDATII pæna pecuniaria ſuas hereditates redi-
merent ab bis, qui eas oceupaverant dono Regis, ita ta-
men, quod hbæc redemtio proventus hereditatum in ſepten-
nium non excederet, nec unius anni proventibus minor eſ-
Jet; ſed intra hos taxarent terminos ſecundum quantita-
tem delicti. Ab bac tamen redemtione filii Comitis Symo-
nis & Kobertus Comes Dereleiæ, quorum EXHERRDA-
770NEM cenſuerunt fore perpetuam, excluduntur.
2. Exheredatio juris naturæ eſt. Igitur liberi etiam quod ad
feuda exheredari poſſunt; quin imo exheredatio in princi-
pe locum invenit. Neque hoc ſolum de exheredatione ex
capite ingratitudinis verum eſt, ſed &de ea, quæ bona men-
te ſit. Plura hac de re in ſpecimine ſequente mediz. 3. & b.
3. Pater

640 MWEDTTAT. AD PANDECT.

3. Pater filium, qui ipſum fidejuſſione ſua vel ſolutione a
carcere liberare recuſat; recte exheredat, Wovella 115. c.
3.8. actionem tamen contra filium, ut id faciat, non habet.
Dixi ſupra in Specimine CLXlV. de Alieuatmn⸗ beculii ed-
ventitii, medit. 2. 3.

SPECIMEN CCCLVIII.

MEDITATIONVM AD PA NDECTAS

AD LIB. XXVIII. TIT. II.

EXHEREDATIONE. QUX
BONA MENTE FII.

IL.
Exberedatio extra cauſas in Movella 115. memoratat lona mente
fieri poteſt.
II.
Locum ea habet in filio olærato.

rærter exheredationis cauſas, quæ in MWovella IIÿ. con
memorantur, jura noſtra permittunt parentibus „ libe-
ros bona mente, ſeu, ut Ulpianus in L. 12. §. 2. Je Fo-

nis libertorum loquitur, non mala mente exheredare, Duo

eaſus in legibus referuntur. Primus eſt in filio furioſo & prodi-
go, quem pater præterire atque nepotes ex eo heredes ſcribe-
re poteſt, L. 16. §. 2. de Curatoribas furioſo; alter in filio impu-
bere, quem ibidem præterire, aliumque heredem inſtituere,
& hunc;, ut filio puberi facto hereditatem reſtituat, rogare,
Patri licet, L. 12. §. 2. de Bonis libertorum, L. 18. de Liberis *
poſthumis. An vero & extra hos duos caſus exheredatio bona

Mmentez

„2

N
i
le.
D

e

Ne,

ot

NeH

SP. CCCLVIII. DE EXHERED. QUE BONA &c. 6

mente fieri poſſit, diſputatur. Inprimis de filio obærato dubi-
tatur. Videt aliquando pater, creditores Hlii hereditatem, ſi

hæc filio obveniat, confeſtim occupatures, atque nihil vel filio

vel nepotibus relicturos eſſe. Mavult itaque, exheredato filio,
aliis hereditatem relinquere. Tum vero creditores exſurgunt,
negant iſtiusmodi exheredationem permiſſam, atque heredita-

tem paternam vindicant. Et adſentiunt illis hac in parte Cti

aliqui. Certe ſcabini Lipſienſes apud Bergerum in Digert. de
Omiſſione hereditatis §. 66. reſponderunt, tale teſtamentum
nullum eſſe. Urgent inprimis illa Juſtiniani in Novella I15. c. 3.

pr. verba, quibus præter cauſas exheredationis in legibus ſuis

memoratas aliquem teſtamento inſeri vetat. Sed iſta Movella,
quæ de exheredatione ex capite ingratitudinis, ſeu, ut vulgo
non ſatis commode appellatur, malæ mentis, tantum agit, ad

exheredationem, quæ bona mente fit, plane non pertinet. Hanc

jura noſtra ſimpliciter permittunt in L. 47. de Bonis libert. Ex-
empla vero in aliis legibus memorata legem generalem non re-
ſtringunt, ſed illuſtrant; quod ex voce ut puta, quæ in L 8. de
Liberis & poſtlhumis poſita reperitur, ſatis apparet. Rectius ergo
ſcabini Lipſienſes veteres apud Carpzovium P. 3. C. 9. def. I1.
exheredationem filüi obærati approbarunt. Similiter JCti
Helmſtadienſes menſe Martio anni cloloccxXII. judicarunt .
Daß der Klaͤgere Suchen wegen der muͤtterlichen Erbſchaft nicht
ſtatt habe. V. R. W. Kat. dec. Anfaͤnglich haben wir die Klaͤgere
mit ihrem an die muͤtterliche Guͤter gemachten Anſpruche abgewieſen,
in Erwegung, daß den Eltern, ihre in Schulden vertiefte Kinder bo-

na mente zu exherediren, freyſtehet, und denn die verſtorbene Mut⸗

ter ſolches gethan.
ſolches 9 III.

Princeps bona mente exberedari poteſt.
rodiit anno 1722. Moſcuæ liber, cui titulus: Juſtitia volun-
P tatis monarchicæ de ſucceſſore conſtituendo. Auétor uni-
Tom V. Mmmmm ce

—

642 MEDITAT. AD PANDECT.

ce eo tendit, ut oſtendat, liberam Ruſſorum imperatori

eſſe poteſtatem in eligendo ſucceſſore herede, ſive ex filiis
nepotibusve, ſive ex cognatis, vel alia ſtirpe. Ego qui-
dem in omnibus cum illo non convenio. Nego certe, pa-
tri licere, filium a regno, quod ex inſtitutis majorum, pa-
Qis cum populo initis vel ex alia lege fundamentali heredi-
tarium eſt, pro lubitu excludere, vel, ſi eum ex juſta cauſa

excluſerit, nepotem ex eo præterire, & alium fſibi ſucceſſo-

rem deſignare; nego, jus primogenituræ lege ejusmodi fun-
damentali ſtabilitum ab illo ex mero beneplacito poſſe mu-
tari. At hæc omnia ex juſta cauſa fieri poſſe, lubenter

concedo. Scilicet exheredatio, tam quæ bona mente ſit,

in ipſo jure naturæ fundata eſt, atque adeo in regnis quoque
& principatibus locum invenit. Objicies forſan, ſucceſſio-
nem filio ex jure deberi, non ex beneficio patris proficiſci,
atque adeo nece à patre adimi poſſe. Verum etſi ſucceſſio

hæc beneficium patris abſolute dici nequeat, proficiſcitur

tamen ab eo, & in filium, mediante generatione 5 deriva-
tur, atque hac ratione ſaltem quadantemus beneficium pa-
tris eſt; ſicut legitima, quæ liberis etiam ex lege debetur,
atque tamen illis a parentibus ex juſta cauſa poteſt adimi.

IV. .
Exheredatio ex bona mente etiam in feudis locum babet.

X principio hoc, quod exheredatio juris naturæ eſt, fluit

porro, eam quoque in feudis locum invenire. Et de
exheredatione quidem, quæ ex capite ingratitudinis fit,

clara exſtat conſtitutio in 2. F. 24. §. 2. Admittunt igitur

eam Zaſius P. 8. n. 8. de Feudis & Schraderus de Feudis P. 7.
e. 2 n. 35. Idem vero numeris ſequentibus negant, filium
bona mente a feudo excludi poſſe. Sed nullum hic diſcri-

men faciendum eſſe, ſolide, ut puto, oſtenderunt ICti

Helm-

=

tur

ſai.
ſei

.

SP. CCCLVIIHI. DE EXHERED. QCWUE BONA &c. 643

Helmſtadienſes menſe Aprili anni cooccxxVI. Hat Antonius
Mendoza ſeinen einigen Sohn Philippum in einem hinterlaſſenem
letztem Willen pro prodigo erklaͤret, von allen Erb⸗ und Lehn⸗
Guͤtern ausgeſchloſſen, und ihm nur eine jaͤhrliche Penſion von 2000
Thlr. vermachet. Wird alſo gefraget, ob die Vormuͤndere ſich mit
Philippo in Proceſs uͤber die Guͤltigkeit des vaͤterlichen Teſtaments

einlaſſen muͤſſen, und nicht vielmehr allen ſeinen Anſpruͤchen
exceptionem declarationis pro prodigo entgegen ſetzen koͤnnen.

Nun iſt dieſe jetzt angefuͤhrte exceptio liquidiſſima, und gruͤn⸗
