Umns:

vogde
Gies
ono⸗

Sp. CCXCVII DE NUPTIIS. 101

Bononienſis, in libro de variolis pag. 47. matrimonia impro-
bat inter homines longe diſparis ætatis initia, & ſymptoma-
ta recenſet, quæ inde oriuntur. Exemplum habet Bayle in
Dictionaire art. Lorme lit. E. Accedit denique mœror, qui ex
iſtiusmodi matrimoniis verbis non raro homines conficit.
Confecit is Stephanum Bathorium, Poloniarum regem, de
quo ſic Bixardiere dans lbiſtoire des Diétes de Pologne pag. 60.
61. Ce Koifaiſoit ſon ſéjour ordinaire de Grodno en Lithüanie,
Jous pretexte, que getoit un beau pais de chaſſe, & en effet,
bour ne pas demeurer avec la Reine ſon épouſe. C'sétoit Anne
Jagellon, qui luy avoit procuré la Couronne. Elle étoit ägsc de

Joixante ans, lors qu'il l'épouſa. Battori confideroit, qu'elle
étoit d'un temperament, qui ne luy donnoit pas éſperance de luy

Jurvivre pour en épouſer une autre. Tbutes ces penſées l'acca-
bloient de chagrin. Une attaque d'Eãͥpilepſie, que ſon Medicin
ne connut pas, ou dont il ignora le remede, luy cauſa la mort à
Grodno le 13. Decembre 1586. Non inepte ad inæqualia iſta

matrimonia traxeris, quod Zirgilius Aeneid. III. v. 485. ſeqq.

de Mezentio narrat:
Mortua quin etiam jungebat corpora vivis,
Componens manibusque manus atque oribus ora,
(Zormenti genus) & ſanie tabeque fluentes.
Complexu in miſero, longa ſic morte necabat.
Polygamia cum jure divino non pugnat, recte tamen legibus
gentium chriſtianarum probibetur, nee, niſi in
caſu neceſſitatis, permittitur.
olygamia tot fere inter eruditos invenit defenſores; quot
P oppugnatores. Utriusque partis argumenta ab aliis
copioſe exponuntur, ut ea hic repeti non ſit neceſſe. Ego
de hac controverſia ſic ſentio. Sunt ex utraque parte, qui
latius, quam par eſt, progrediuntur. Ex oppugnatori-
N 3 bus

102 MEDITAT. AD PANDECT.

bus nonnulli polygamiam omnem & contra jus divinum po-
ſitivum & contra naturale eſſe dicunt. Ipſi ita ſenſiſſe viden-
tur primi Chriſtiani apud Euſebium Præparat. evangel. lib.
6. cap. 10. Contra ex defenſoribus nonnulli cum Jo. Lyſero
pPolygamiam non licitam ſolum, ſed & præceptam eſſe, conten-
dunt. Optima eſt media via, qua Brucknerus in Deciſionibus
matrimoniolibus cap. I4. incedit. Summa doctrinæ ejus hæc
eſt: Ex prima conjugii inſtitutione inſolubilitas quidem con-
jugii firmiter concluditur; ſed non item: plura conjugia uni-

us maris cum pluribus feminis ſimul conſiſtere non poſſe:

Polyandria ſimultanea ipſi naturæ juri adverſatur, adeoque
non toleranda. Polygynia vero ſimultanea, licet non divino
poſitivo juri adverſetur, exinde tamen male infertur, eam ho-
die quoque omnibus liberam permittendam eſſe, quum pro-

pter varia, quæ ſecum fert, incommoda jure poſitivo omnium

chriſtianarum gentium ab initio chriſtianitatis huc usque caute
& prudenter vetita fuerit, & extra caſus quosdam neceſſita-
tis vetita quoque inpoſterum manere debeat. Sed quoniam
polygynia ſimultanea neque naturali neque poſitivo divino
vel univerſali vel particulari juri repugnat, hinc etiam in

caſibus quibusdam neceſſitatis, diſpenſatio contra legem mo-

nogamicam & polygyniæ prohibitivam ab his, qui legisla-
toriam poteſtatem habent, fieri poteſt. Gothani tamen,
in quorum aula & conſiſtorio Brucknerus conſiliarii munus
geſſit, ſe hac in parte a Brucknero diſſentire, publice de-
clararunt, interprete Zenzelio, hiſtoriographo Gothano,

qui ita in den monathlichen Interredungen anni 1695. pag.

754. ſeribit: Es haben ſich viele Leute daruͤber gewun⸗
dert, auch an hohen Orten das Fuͤrſtl. Conſiſtorium zu
Gotha in Verdacht ziehen wollen, als ob ſelbiges den
Druck dieſes Buchs zugelaſſen: allein ich kann gewiß
verſichern, daß es zu Gotha nicht gedruckt worden,
auch

a
3d
u
ſel

de⸗
en⸗
lib.
ſere
len⸗
u⸗
ee
col⸗
un.
ſle
que
ViN
nlo.
Dro.
nium
caute
ſita-
niam
lino⸗
m in
mmo.
egr.
Anen,
nun
ce e⸗
hino,
. .
wuna
1 zu
den
ecpiß
den,

guch

SP. CCXCVII. DE NUPTIIS. 10¾

auch das Conſiſtorium ſowol, als die Regierung an ſothaner
Auflage unſchuldig ſeyn, und kein einiges membrum utrius-
que collegii dieſe Meynung gebilliget, vielmehr alle und
jede, ſo davon Nachricht gehabt, die Edition eines ſon⸗
derbahren Seripti, welches der ſeel. Herr auctor de polyga-
mia aufgeſetzet, ſtark widerrathen, auch gar einige ſol⸗
ches ſchriftlich mit vielen rationibus und motiven gethan;
und man ſich dahero nicht verſehen haͤtte, daß er etliche
taſus aus demſelben ſeinen deciſionibus einverleiben ſolte.
Brucknero tamen adſenſit ipſe Lutherus cum theologis Vi-
tembergenſibus in reſponſo, quod Philippo Haſſiaco den Mit⸗
tewochen nach Nicolai anni 1539. dederunt, & quo ei ſecun-
dam uxorem priori ſuperinducere permiſerunt. Exhibet il-
Iud & cetera eo pertinentia doecumenta Daphnæus Arcuarius,
ſub quo nomine Laurentius Bægerus, conſiliarius Palatinus
latet, in der kurzen Betrachtung des in dem natuͤrlichen
und goͤttlichen Rechte gegruͤndeten heiligen Eheſtandes,
und den ſtreitigen Fragen von Ehebruch, der Eheſchei⸗
dung und ſonderlich von dem vielen Weiber nehmen.
Nihil ego in hoc reſponſo Vitembergenſi video, quod cum
lege divina vel bonis moribus pugnet. Atque tamen theo-
logi, qui Luthero Vitembergæ ſucceſſerunt, & ibi adhuc
docent, quoties apud eos reſponſi hujus mentio injicitur,
pudore ſuffunduntur, omniaque conquirunt, quibus peri-
clitantem, ut putant, Lutheri ſui am doritatem tueantur, fa-
Rumque hoc excuſent. Ajunt nempe cum Seckendorfio in
biſtoria Lutheraniſmi lib. 3. ſect. 21. §. 79. Lutherum non,
re adhuc integra, ſed, deſtinato jam & decreto cum Saalia
matrimonio, confultum, præterea cauſas, quæ Philippum
ad conſilium iſtud capiendum compulerunt, graviſſimas,
quas fortaſſis hodie ignoramus, Luthero ſub ſigillo con-

ſeſſionis declaratas fuiſſe, tum Lutherum non Rucho z⸗
ſen-

I4 MEDITAT. AD PANDECT.

ſentandi, ſed majoris mali, publici ſcilicet adulterii, vitan-
di cauſa conſenſiſſe, nec unquam aperte Landgravii factum

tueri voluiſſe. Addunt præterea, reſponſum iſtud non a

Luthero, ſed a Melanchtone exaratum, viros prudentes fa-
cile ex ſtylo, qui gravitatem & genium Lutheri non ſpiret,

agnituros. Ego vero iſtis excuſarionibus opus eſſe non pu-
to, ſed reſponſum iſtud tanquam pium, juſtum & prudens

laudo.

SPECIMEN CCXCVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XXIII. TIT. II.

BENEDICTIONE SACER.

DOIALI.

I.
Benedictio ſacerdotalis nec jure divino præcipitur, nee ie

prima eccleſia ebriſtiana neceſſaria fuis, nec bodie
ubivis neceſſaria eſt.

II.

Matrimonium ſine benediéione ſacerdotali in provincia, ubi

ea neceſſaria non eſt, celebratum apud nos guogue
. leshgitimum eſt.

) enedictionis ſacerdotalis in nuptiis originem & au-
ctoritatem in immenſum evehunt multi. Vix tamen
ullus ultra Carpzovium eſt, qui lib. 2. Juriupr. conſiſt.
def. 142. benedictionem hanc jure naturali niti ait, id-
Qque inde probare conatur, quod omnes fere gentes honeſtatis
aman-

— C — —— 0 — — — — 2

itn
Gumn
4

fN.

dret
rpr.
dene

NS

1

8 l⸗
tamen

onſi.
it.

eſtatis
Aman⸗

SP. CCXCVIII. DE BENEDIGT. SACERDOT. 105

amantes miniſtrum ſacrum in ſolemni conjugum copulatio-
ne adhibuerint. Et exſtant quidem copulæ ſacerdotalis ve-
ſtigia in monumentis multarum priſcarum gentium non chri-
ſtianarum. Quod ad Romanos, Occo & Birgaus in Imperato-
rrum Romanoram numiſmatibus pag. 242. Commodi nummum
receuſent, in quo ſacerdos, & pag. 259. binos alios, in qui-
bus virgo veſtalis Commodum & Criſpinam nuptias facien-
tes & manus jungentes copulant, cum inſcriptione: VOTA
PUBLICA. Similem Trajani & Sabinæ nummum cum inſcri-
Ptione CONUGEIUM AUG. iidem pag. 167. habent. Ve-
rum ex his allisque exemplis jus naturæ aut gentium exſcul-
pere ineprtum eſt. Excuſabilior eorum error, qui benedictio-

nem ſacerdotalem juris divini poſitivi eſſe dicunt. Provocant

enim illi ad nuptias Adami cum Eva ab ipſo Deo conciliatas ac
benedictione firmatas, Geneſ. I, 28. & II,; 22. item ad dictum
Chriſti Matth. XIX, 6. quod Deus conjunxit, homo ne ſejun-
gat. Cordatiores tamen, in his locis nullam adhibendæ bene-
dictionis ſacerdotalis neceſſitatem latere, animadvertunt. Ita-
que nec hæc ſententia multos aſſeclas invenit. Plures vero,
ex catholicis maxime auctoribus, tuentur hanc, quod bene-
dictio ſacerdotalis ſtatim ab initio chriſtianiſmi introduéta &
neceſſaria facta ſit. Nee deſunt illis patrum primæ eccleſiæ te-
ſtimonia. Verum hæc teſtimonia vel ex ſcriptis ſpuriis & ſup-
poſititiis, ut Ignatii epiſtola ad Polycarpum & Evariſti epiſtola
apud Gratianum in can. I. XXX. quæſt. 5. deſumuntur, vel ſal-
tem de uſu & utilitate benedictionis agunt, atque contra men-
tem ipſorum patrum ad neceſſitatem trahuntur, ut erudite

Pfannerus in Obſervationibus eccleſiaſticis P. 2. obſ. ult. & Jac.
Basnagius in diſſertatione menſe Januario 1703. de lhiſtoire

des ouvrages des ſeavans a fratre Henrico inſerta oſtendunt.
Itaque ſic ſentiendum eſt: Benedictio ſacerdotalis in nuptiis
antiquiſſima eſt quidem & extra orbem chriſtianum etiam

Tom. V. ◻ qui⸗=

„

ogę MEDITAT. AD PANDECT.

quibusdam gentibus uſitata, attamen nec jure divino na-
turali nec poſitivo præcepta, nec inter primos chriſtianos
pro neceſſaria reputata, nec etiam hodie neceſſaria eſt, niſi
loci cujusdam leges eam adhiberi diſtriéte jubeant. Factum
quidem hoc eſt in Germania & plerisque provinciis chri-
ſtianis, non tamen in omnibus. Certe in Belgio confir-
mationem magiſtratus ad nuptias ſufſicere, conſtat. Vide
Benthems Hollaͤndiſchen Kirch⸗ und Schulen⸗Stagt F. I.
cap. 12. Et tale matrimonium in Belgio contractum apud
nos quoque firmum eſſe omnesque legitimi matrimonii ef-
fectus producere, jam olim reſponderunt Cti Helmſta-
dienſes apud Philippi ad Deciſ. elect. ſax. 49. obſerv. I.

III.

Benedictio ſacerdotalis in Germania hodie ad eſentiam matri-
monii, non etiam ad eſentiam legitimæ nativitatis
pertinet.

IV.

Liberi ex ſponſalibus nati legitimi ſunt, & non ſolum in allodio,
verum & in feudis & principatibus ſuccedunt.

QO'n jam in Specimine XV. de Legitima nativitate medit. 6.
dixi, liberos ex ſolis ſponſalibus natos, ſi forte bene-
dictio ſacerdotalis ob mortem ſponſi accedere non potuit,
legitimos tamen eſſe, patrique, excluſis adiſcendentibus
& conſanguineis, ſuccedere. Nec adhuc ſententiam muto,
etſi Bæbmerus in Jure eccleſiaſtico Proteſtantium lib. 4. tit. 3.
§& §. contrarium tueatur. Vis omnis argumentorum, qui-
bus utitur, in hoc poſita eſt, quod legibus provincialibus
benedictionem ſacerdotalem hodie pro forma matrimonii

deſiderari ait. Ego hoc non nego, ſed lubens, cohabi-

tatio-

–—— ——-— ——— ʒ—N

—, —

—, — —

AMe⸗

edit
bene.
otuit,
Ntibus
muto⸗
it
li.
libus
moni
habi.
talio

SP. CCXCVIII. DE BENEDICT. SACERDOT. roy

tationem deſponſatorum nuptias non eſſe, nec deſponſa-
tos illos conjuges appellari poſſe, nec fibi invicem tan-
quam conjuges ſuccedere, nec ceteris conjugum juribus

frui, fateor. Id vero liberis nonnocet, quamdiu Bœh-
merus non oſtendit, benedictionem ſacerdotalem pro for-

ma legitimæ nativitatis deſiderari. Hoc oſtendet nunquam.
Certe jura Romanum in L. 22. C. de Nuptiis & canonicum
in c. 12. X. Qui filii ſint legitimi liberos ex ſolis ſponſali-
bus natos, etſi ſolemnia nuprialia non acceſſerint, legitimos
eſſe jubent. Quam jurium apud nos receptorum conſtitutio-
nem leges provinciales non ſuſtulerunt. Retinemus ergo
eandem merito, negamusque majorem Bœhmeri propoſitio-
nem, quod omnia, quæ pro forma nuptiarum requiruntur,
etiam pro forma legitimæ liberorum nativitatis neceſſaria ſint.
Neque hoc tantum in ſucceſſione allodiali, nec ſaltem inter
privatos, verum & in feudis & inter principes juris eſt. Ita
ICti Helmſtadienſes menſe Aprili anni crooccxxXI. reſponde-
runt: Hat Fuͤrſt Aurelius mit eines Fuͤrſtl. Raths Tochter, Augu-
ſta, ſich ehelich verſprochen, und einen Sohn gezeuget, nachgehends
ihme ſolche durch einen Prieſter antrauen laſſen, und nunmehr da
ſein juͤngerer Herr Bruder ſich widrig bezeiget, des Rechtens be⸗
lehret ſeyn will, ob das mit Auguſten geſchloſſene Ehe⸗Ver⸗
buͤndniß auch vor erfolgter prieſterlichen Trauung vor guͤltig, und
die Ehe vor rechtmaͤßig zu achten ſey. Nun wird man zwar dage⸗
gen vorwenden, es ſey die copula ſacerdotalis ein weſentliches
Stuͤck des matrimonii, und muͤſten folglich die ohne derſelben
erzeugte Kinder vor unrechtmaͤſſig gehalten werden. Alldieweil
aber die prieſterliche Trauung kein weſentliches Stuͤck des Ehe⸗
ſtandes, ſondern nur beſſerer Ordnung wegen eingefuͤhret, dieſem⸗
nach die ohne derſelben gezeugte Kinder vor illegitim keinesweges zu
achten ſeynd, arg. e. 12. X. Qui kilii legitimi, ſondern nach
der bewehrteſten Rechts⸗Lehrer, Hoppii ad pr. I. de Nuptiis,
2 Berge-

1.s MEDITAXT. AD PANDECT.

Pergeri in Oeconomia juris p. 115. auch unſerer Vorfahren bey
dem Pbilippi ad Decil. Sax. 49. Ubſ. I. n. 21. Meynung zu der
vaͤterlichen Erbſchaft, ja ſo gar, wie Struvius in Syntagm. ju-

ris feud. cap. 9. th. 3. n. 13. und Serykius in Exam. juris feud.

e. 15. gquæſt. 37. behaupten, zu der Succeſſion in Lehen⸗Guͤtern
gelaſſen werden; So iſt das von Fuͤrſt Aurelio mit Auguſten
geſchloſſene Ehe⸗Verbuͤndniß auch vor darzu gekommener prieſter⸗
lichen Trauung vor guͤltig, und die Ehe vor rechtmaͤſſig zu achten.
uod ibi in rationibus decidendi dicitur, benedictionem ſa-
cerdotalem non eſſe eſſentialem matrimonii partem, de juri-
bus naturali, divino & romano intelligendum eſt. Nam es
jura, quæ in Germania hodie vigent, benedictionem hanc

ad eſſentiam nuptiarum utique requirunt.

V.

Benedictio ſacerdotalis liberos ante natos legitimis per omniæ
exæ‿αuaαâ.

VI.

Legitimati per ſubſequens matrimonium in camera imperii

adſeſſores &G procuratores fieri poſſunt.

RTbonſe in præcedente meditatione memorato hæc por-

ro addiderunt Cti Helmſtadienſes: Wird zweytens zu

wiſſen begehret, ob allenfalls durch die erfolgte Copulation
das dem erſteren Fuͤrſtl. Sohne etwa im Wege geſtandene Ob-
ſtaculum gehoben, und derſelbe dadurch aller einem aus rechter
Ehe entſproſſenen Prinzen zukommenden Jurium faͤhig gema⸗
chet worden. Ob nun wohl gedbachtem aͤlterem Herrn Soh⸗
ne, im Fall man ihn nur pro legitimato per ſubſequens
matrimonium anſehen ſollte, entgegen zu ſtehen ſcheinet, daß
alle

— — — ——, - ——

́—r-r-rr!

6

er⸗
latiol
Ob.
vechte
gemne⸗
Sop⸗
ens

SP. CCXCVIII. DE BENEDICT. SACERDOT. r41r

alle legitimirte Kinder nach den Longobardiſchen Lehen⸗Rechten
2 F. 26. §. MWaturales von der Succeſſion in Lehn⸗Guͤtern ausge⸗
ſchloſſen werden, folglich es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne ſich der⸗
ſelbe weder der Fuͤrſtl. Wuͤrde noch dermaleinſt bey ſich ereignendem
Falle der Nachfolge in die fuͤrſtliche Lande anmaſſen. Dennoch aber
und dieweil angefuͤhrter textus juris feudalis nur von den per re-
ſcriptum principis legitimirten Kindern zu verſtehen iſt, auch faſt
durchgehends dergeſtalt erklaͤret wird, hingegen die per ſubſequens
matrimonium legitimirte den ehelich gebohrnen Kindern in allen
Stuͤcken gleich geachtet, Novella 89. cap. 8. 9. auch ſo gar zu der
Succeſſion nicht allein in gemeinen Lehen⸗Guͤtern, 'eſembecius
Conſilio 101. ſondern auch in Fuͤrſtenthuͤmern und andern unmit⸗
telbaren Reichs⸗Lehen gelaſſen werden, wie Mylerus ab Eb-
rvenbach in Gamologia cap. z4. n. 2. Itterus de Feudis imperii cap.
14 §. 2. und andere von dieſen in groſſer Menge allegirte Auctores
weitlaͤuftig ausfuͤhren; So waͤre allenfalls, im Fall man die bey
Beantwortung der erſten Frage angezogene Rationes nicht vor hin⸗
laͤnglich hielte, wenigſtens die nachgehends darzu gekommene Co-
pulation genugſam, des Fürſten Aurelii mit der Auguſta erzeugten
aͤlteſten Herrn Sohn aller einem, aus rechter Ehe entſproſſenem
Prinzen zukommenden Jurium faͤhig zu machen. Exiſtimamus ita-
que, liberos per ſubſequens matrimonium legitimatos legiti-

mis per omnia exæquari. Sed addendum eſt, in Electoratu Lu-

neburgico, ducatibus item Magdeburgico & Brunfvicenſi le-
gitimatos per ſubſequens matrimonium a ſucceſſione feudali
excludi. Quod vero LHynckerus in Analectis ad Struvii Snt. jur.
civ. tit. de his qui notantur infamia pag. 69. & in Emendationi-
us ad Analecta pag. 20. ait, legitimatos per ſubſequens ma-
trimonium in camera imperii nec ad adſeſſoratum nec ad pro-
curaturam admitti, hoc mihi non perſuadet. Provocat quidem
ad Mynſingerum 4. Obſerv. 31. At Mynſingeri locum omnes
de legitimatis per reſcriptum principis explicant, & legiti-
◻3 matos

110 MEDITAT. AD PANDECT.

matos per ſubſequens matrimonium legitimorum Ppellatio-
ne contineri dicunt. .
. VII.
Liberi poſt benedictionem ſacerdotalem ex anticipato coneubitu
nati legitimi ſunt, non legitimati.

nter omnia, quæ puniuntur, crimina vix ullum levius eſt,
J quam anticipatio concubitus ante benedictionem ſacerdo-
talem. Ipſe, ut Valerii Catonis in Diris pag. 61. Catalectorum
veterum poetarum verbis utar:
Jupiter ante ſui ſemper mendacia furti,
Cum Junone prius conjux quam dictus uterque eſt,
Gaudia libavit dulcem furatus amorem.
Adde Homerum Iliad. lib. 14. v. 296. Nec anticipatio hæc
liberis nocet. Equidem Struvius in Jurisprudentia Komano-

Germanica lib. 1I. tit. 10. §. 3. pPer ſubſequens matrimonium

liberos ante conceptos legitimari ait. At hi non opus ha-
bent legitimatione. Sunt enim per ſe legitimi, dum unico
poſt benedictionem adhibitam momento in lucem edantur.

Sunt enim ita in matrimonio nati. Vide L. 11. C. de Natu rali-

bus lib. & Novellam 89. cap. S. §. I.

VIII.

Priora ſponſ. dia poſterioribus præferuntur, eißi ad bæc nediui
Jacerdotalis acceſſerit.

Non aliter tamen facile, gquam ſi priora concubitu fuerunt
Jirmata.
G raviſſima lis eſt, an in concurſu binorum ſponſaliorum
J

poſteriora benedictione ſacerdotali confirmata priori-
bus, ad quæ benedictio hæc non acceſſit, præferantur.

pli c circa eam n diſſenſerunt Romani pontifices, & aliquando

poſte-

/

—ʒ—

= .—

—— — — = ,sed— —

mnato.
öniun
1s hu.
nic
ador.
ur

elidi

Ant

iorum
rior⸗
antu
vanch

pole

SP. CCXCVIII. DE BENEDICT. SACERDOT. TII

poſteriora prioribus, etſi jurejurando corroboratis, prætu-
lerunt. Memorabile judicium Calixti II. refert Heriman-
nus in narratione reſtaurationis abbartiæ S. Martini Torna-
cenſis cap. 33. apud Achery in Spicilegio bag. 897. quod
ipſius verbis hic adſcribam: Balduinus cum comes factus
Jfuiſſet, Clementia Flandrenſis comitiſſa, ut quamdam puel-
lam neptem ſuam in conjugium acciperet, ei ſuaſit, Fegue
cum ea mille marchas argenti ei daturam bromiſit. Conſen-
Iit juvenis, ſeque eam die ſtatuto deſponſuturum juravit, pa-
rique modo juramentum deſponſationis ab ea publice coram
multis teſtibus accepit. Infra vero diem ſtatutum Jjuvenis,
prætermiſſo juramento, quod Ffecerat, Hiolendem filiam Ge-
rardi Babinbergenſis Comitis uxorem quxit. Unde Comitißſa
Frendens, maxime, quia germanum ſuum Guidonem Eiennen-
Jem Archiepiſcopum videbut jam Papam Komangm effelzum g
Calixtum nominatum, conqueſta eſt e, genus ſuum a tantillo
Comite fuiſſe vilipenſum. Protinus ille litteris dGirectis man-
dat Radulfo Archiepiſcopo Remenfſi, ne perjurium illud diffe-
ret ulciſei. Præſul convocatis epiſcopis & Abbhatihus, aliis-
que & cleftaſticis multis perſonis, Comitem jubet adeſſe, & de
bactione koniugi. reſpondere. Conqueritur Clemeniia, quod
neptem ſuam ſe conjugem accepturum die præfixa Jurejurando
promiſiſſet, ſutjungens, ſe babituram inde trecentoi nobiles te-
Res, ſi hoc negare voluiſet. Reſpondet Balduinus, ſe nec velle,
nec poſſe u0 dixerat negare, quôniam verum conſtabat eam
dixiſſe, tamen ſe jam aliam conjugem duxiſſe, & ſolemnilus fa-
&tis nuptiis ei jJociatum Juiſſe, ac deinde Jubjunxit, quidquid ju-
dicatum exinde ſuiſſet, ſe facturum fore. Multa ſuper lir⸗ Jjugi-
ces inviecem conferentes, ad ultimum pro reverentia domini
Fapæ inducias petierunt, & ut tanta cauſa judicio eus KRomæ
deferretur, oraverunt. Factum eſt, RKomam perlata eſt, convene-
runt Cardinales & voluntati Papæ faventes, primam fidem jux-
a Apoſtolum irritam ſine dumnatione non poſſe feri, ideoque
eam quam primo juraverat conjugem debere duci, decernebant.
Interea quidam magnæ auctoritatis Cardinalis nomine Bru-
no, qui ceteris diverſa dicentibus omnino reticebat, a Papa
ſententiam ſuam dicere commonitus, reſpondit ſe aliorum d.
15

TIra MEDIIAT. AD PANDECT.

cgis non repugnaturum; ubi vero Papa ei per obedientiam
praæcehit, ut, ſi quid ſuper boc revera ſeutiret, aperiret; il-
le diligenter ſingula diſeurrendo proponens, in primo quidem
conjugio non niſi ſolum juijurandum factum, in ſecundo ve-
7o &σ jusjurandum, α deſponſationem, & Fresbyteri benedi-
ctionem, & ſolemnes nuptias, poſtreino utriusque copulationem,
integrum matrimonium factum eſſe iniulit: prolatisque Cano-
num diverfis capitulis, ſecundum conjugium ulterius non poſſe
dißolvi, de priori vero perjurio pænitentiam Comiti debere im-
poni ſubjunxit, cui ſententiæ Papa cum cardinalibus aſſentien-
te, reverſisque nuntiis in Franciam, cum litteris Apoſtolicis,
tunc quidem Comes Balduinus exultavit volentem ſibi reman-
ſiſe: puella vero doluit ſe Comitis conjugio privatam fuiſſe.
Verum poſt Calixtum II. Alexander III. in c. 3. X. de
Sponſa duorum & Gregorius IX. in e. 30. & 31. X. de Spon-
Jalibus aliter judicarunt, atque priora ſponſalia prætule-
runt; recte, ut puto. Nam benedictio ſacerdotalis dolo eli-
cita nulla eſt, nec priori ſponſo ſponſæve jus fuum auferre
poteſt. Itaque proteſtantes merito hac in parte jus canoni-
cum receperunt, teſte Berlichio P. 4. Concl. 28. Et quamvis
conſiſtorium Dresdenſe apud Carpzovium jurisprud. confiſt.
P. 2. def. 66. Calixto aliquando adſenſerit, tandem tamen A-
lexandri & Gregorii auctoritatem viciſſe, Schilterus Ex. ad. .
36. §. 61. 76. Bergeris in Oeconomia Juris p. I12. 74. teſtan-
tur, qui etiam ad contraria Carpzovii & ceterorum diſſen-
tientium argumenta ſat accurate reſpondent, & Gailii, ry-
kii &c. teſtimoniis ſuum vallant. lidem vero bene monent,
reſpiciendum eſſe maxime judici, utrum priora ſponſalia
concubitu ſint confummata, an non. IIIo caſu ſimpliciter
præferenda ſunt priora, ut & vitiatæ & infanti nato ſuccur-
ratur. At ſi ſponfalia priora fimplicia fuerunt, facilior

eſſe

—
inn
.
en
e⸗
nee.
nep
Cn.
in.
ntie
bliein
AMl-
X. 6
Gor
btule.
oel⸗
Wlene
noli.
uunns
nſe
en⸗
1 1.
eltn.
Elher⸗
,N.
onend
nläl
hleiter
nccur.
cilior

SP. CCXCVIII. DE BENEDICT. SACERDOT. TI3

eſſe debet judex ſecundum ea, quæ ſupra in Specimine
CCXCIV. de Concubitu deſponſatorum, medit. 6. dixi. Tunc
itaque ſemper fere, reſciſſis prioribus ſponſalibus, poſterio-
ra benedictione firmata ſuſtinemus, & injuriam priori factam
pecunia, ad quam ſolvendam reus binorum ſponſaliorum
damnatur, penſamus. Sic certe menſe Julio anni cioloccxVIII.
judicavimus: Daß zwar Beklagter, vorkommenden Umſtaͤnden
nach, die Ehe mit der Klaͤgerin zu vollziehen, nicht ſchuldig, er
wird aber gleichwol derſelben hundert und funfſzig Rthlr. zu erlegen,
auch alle durch Gelegenheit dieſes Proceſſes verurſachte Unkoſten
nach vorgaͤngiger Liquidation und richterlicher Ermaͤſſigung zu er⸗
ſtatten angehalten. V. R. W. Rat. dec. Es verordnen die Ca-
noniſche Rechte ausdruͤcklich, daß, wenn jemand zweyerley unter⸗
ſchiedene Ehe⸗Geloͤbniſſe eingegangen, das erſtere allein beſtehen,
und das andere, ungeachtet die prieſterliche Einſegnung und der
Beyſchlaf darzu gekommen, wieder aufgehoben werden ſolle, womit
auch die natuͤrliche Billigkeit, welche nicht zugiebt, daß durch die
betruͤglich ausgebrachte benedictionem ſacerdotalem das von ei⸗
nem anderem erworbene Recht gekraͤnket werde, ingleichem die heu⸗
tige Praxis uͤbereinſtimmet. Gewinnet es demnach das Anſehen,
ob muͤſſe die von Beklagtem anderweit getroffene Ehe wiederum
zernichtet, und derſelbe die Klaͤgerin zu ehelichen angehalten werden,
da zumal das Conſiſtorium ihm, ehe er ſich verheyrathet, ſolches
wegen des mit der Klaͤgerin bereits gefuͤhrten Proceſſes unterſaget,
das neue Eheweib auch die Beſchaffenheit der Sache wohl gewuſt,
alſo in dolo geweſen, und ſo lange herumgezogen, bis ſie end⸗
lich einen Prieſter gefunden, der ſie zuſammen zu geben ſich ver⸗
leiten laſſen. Alldieweil es aber in dieſer Sache eine ganz ſon⸗
derbare Beſchaffenheit hat, indem (1) bey den mit Klaͤgerin ge⸗
troffenen Sponſalibus ſich ein und das andere bedenklich findet,
und die als Zeugen abgehoͤrte Freywerber nicht leugnen koͤnnen,
daß es, Beklagten zu dieſen Sponſalibus zu bewegen, viele
Tom. V. P . Per-

114 MEDITAT. AD PANDECT.
Perſuaſionen gebrauchet, hiernaͤchſt (2) gedachte Sponſalia nicht

von beyden Perſonen gegenwaͤrtig, ſondern in Abweſenheit des

Braͤutigams durch die Freywerber geſchloſſen, alſo (3) die in den
Landes⸗Geſetzen zu guͤltigen Sponſalibus erforderte Requiſita nicht

voͤllig in acht genommen worden, ferner (4) Beklagter kurz darauf

ſeinen Diſſenſum bezeuget, und dem einen Zeugen, das an Klaͤ⸗
gerin abgelaſſene Schreiben zu beſtellen, verbothen, weiter (5) die

in rationibus dubitandi angefuͤhrte Meynung ſonderlich alsdenn

ſtatt findet, wenn die erſtere Sponſalia concubitu firmata ſeynd,
wohin auch das in beygelegten actis befindliche Præjudicium ge⸗
hoͤret, dahingegen (6) Klaͤgerin mit Beklagtem ſich nicht vermi⸗
ſchet, folglich der favor ſtupratæ & partus innocentis, welcher
ſonſt hauptſaͤchlich in Betrachtung koͤmmt, hinweg faͤllt, endlich
(7) Beklagter wegen des wider Klaͤgerin entſtandenen uͤbelen Ge⸗
ruͤchts einen groſſen Abſcheu gegen ſelbige bezeuget, demnach, wenn
er ſie zu heyrathen / gezwungen wird, eine ungluͤckliche Ehe zu be⸗
ſorgen iſt, in welchem Fall die Obrigkeit allezeit das Verloͤbniß
wieder aufzuheben ſich geneigt bezeigen ſoll: So ſeynd wir die⸗
ſerhalben von dem geſprochenen Urthel abgegangen, haben je⸗
doch den Beklagten condemnirt, der Klaͤgerin durch Zahlung

150. Rthlr. Satisfaction zu geben, ihr auch alle durch dieſen

Proceſs verurſachte, und auf Anſchaffung der noͤthigen Atte-
ſtatorum verwandte Unkoſten zu erſtatten.

X.

Promiſſo indiſſolubilis vitæ conſuetudinis in præſentia parochi
& teſtium facta & ſubſequens cobalitatio matrimonium
tamen non inducunt, ſi benedictio
non acceſſit.

ixi ſupra in meditat. 3. benedictionem ſacerdotalem ho-
die in Germania ad eſſentiam matrimonii pertinere.
Nec

—. — — –☛ — ⏑ —

— — — — —

—

bo
i
get
Ni
ins
uhe
er d
ol

—
ſche
des
den
nich
gal
gli⸗
N
bden
ſnd
6
ertni⸗
delche
dich
G
tenn
u he⸗
Wo
dr N
n ſ
ioen
Nr
Alt.

horeeh
n

m ho-
tinere
Ne

SP. CCXCVIII. DE BENEDICT. SACERDOT. rr5

Nec provincias ab hac regula eximo. Sed, dum hoc aliquan-
do publice adfirmarem, contradixit mihi per litteras vir do-
tiſſimus, o. Rempen, collega meus in academia, & cœnobii
Schœningani præſul, atque hæc ad me ſcripſit: Die ungezwei⸗
felte Lehre der Canoniſtarum pontificiorum kan mir nicht unbe⸗
wuſt ſeyn, indem ich eilf Jahr bey den Jeſuiten im Pabſtthum
das Amt eines Profeſſoris Theologiæ publici ordinarii vertre⸗
ten habe, und das jus Canonicum bey den Papiſten zu der Theo-
logie gehoͤret, auch eilf Jahr die Ordinandos entweder in Bey⸗
ſeyn des Biſchofs, oder ins beſonder aus dergleichen Sachen habe
examiniren und approbiren muͤſſen; Danebſt auch oftermals di-
ſpenſationes in gradibus conſanguinitatis fuͤr gute Freunde
von Rom erhalten habe. Es wird aber von dem Concilio Tri-
dentino ad conſenſum validum & legitimum de præſenti, ſive
ad ſubſtantiam matrimonii rati, ganz und gar keine benedictio ſa-
cerdotalis, ſondern blos præſentia parochi & teſtium erfodert,
alſo, daß der parochus als teſtis primarius, und die uͤbrige teſtes,
vernehmen und zeugen koͤnnen, was inter ſponſum & ſponſam
per conſenſum de præſenti gehandelt werde. Iſt demnach die
benedickio ſacerdotalis nur eine bloſſe, und zur ſubſtanz des ma-
trimoni nicht gehoͤrige Kirchen⸗Ceremonie: Darum dann,
wann ſchon der parochus an ſtatt der benediction den Sponſis
malediciren wuͤrde, und er auch ihren contractum de præſentia
zu hoͤren mit Gewalt gezwungen wuͤrde, koͤnte ſolches, nach Lehr der
pontificiorum dem valori contractus matrimonialis im ge⸗
ringſten nichts benehmen. Weſſentwegen dann, als im vori⸗
gen Tuͤrken⸗Kriege, zu Zeiten des Kayſers Leopoldi, eine
Nichte des Ungriſchen Grafen Teckeli gefangen, und zu Wien
ins Cloſter gefuͤhret wurde, ſelbige dadurch von der Heyrath ab⸗
zuhalten: Der Graf Aſpermont aber in ſie verliebt war, nahm
er das tempo in acht, da in dem Cloſter ein groſſes Feſtin ge⸗
halten wurde, und nach aufgehobener Tafel lockte er durch eine
P 2 Fineſſe

116 MEDTTAT. AD PANDECT.

Fineſſe den Grafen Colonitſch als Biſchof zu Wien, in ein Zim⸗

mer, da die Zeugen diſponiret waren, und ehe ſich der Biſchof
deſſen vermuthen war, ſagte der Graf Aſpermont zu ihm:
Ich nehme dieſe Fraͤulein fuͤr meine Liebſte, und der Biſchof ſoll
Zeuge ſeyn, uüngleichen ſagte die Fraͤulein, ich nehme den Gra⸗
ſen Aſpermont fuͤr meinen Liebſten, und der Biſchof ſoll Zeu⸗
ge ſeyn: Daruͤber ob ſchon der Biſchof ſich heftig entruͤſtet befan⸗
de, und gewaltig darwider proteſtirte, des Kayſers Ungnade zu
vermeyden, muſte doch der Kayſer dieſe beyde als Ehe⸗Leute paſſiren

laſſen. Sed fateor, me hæc cum cap. I. ſeſſ. 24. de Keformatis-
ne matrimonii in coneilio Trident. ubi benedictio ſacerdotalis

ad formam matrimonii clariſſime requiritur, conciliare nulla
ratione poſſe. Quidquid ſit, inter proteſtantes res certa eſt,
nec matrimonium fſine benedictione ſacerdotali eontractum

legitimi matrimonii jure cenſebitur. Quamobrem Cti

Helmſtadienſes menſe Auguſto anni cloloccxvHI. reſponde-

runt, promiſſionem indiſſolubilis vitæ conſuetudinis in præ-
ſentia parochi & teſtium ſed ſine benedictione factam, etſi
concubitus deinde, cohabitatio plurimorum annorum & na-
tivitas aliquot liberorum acceſſerit, matrimonium tamen

non inducere: Es erhellet das Widerſpiel, daß nemlich di Per⸗

ſonen nicht recht copuliret worden, aus dem obgedachten pacto
ſelbſt, worinnen der Freyherr von Wylich weiter nichts, als der
Buͤſers einen Trauring ewiger Fidelitat coram parocho & duo-
bus teſtibus gegeben zu haben, geſtehet, klar. 2ðDB

OCPROLVLIAkIVUM

Quod inter principes uſitatum eſt, ut alteruter conjungen-
dorum abſens per procuratorem a ſacerdote copule-

tur, hoc privatis etiam permitti poſſe, non tamen faci-

le nec ſine gravi cauſa debere, recte reſponderunt
theologi Lipfienſes in Appendice Theſauri Dedeken-
niani pag. 856.
SPECI-

ſce

n.
ſa

Ge⸗
leſn
del
An

noti.

Otalg⸗

nnl
nnek,
AGon
C

nc⸗

rä-
e
Kn.
tumen
N ⸗
1pade
GN
Sco⸗

unger
opnle.
faci⸗
lerunt
eleker⸗

.

H

Sp. CCIC. DE IMPARI MATRIMONIO. rry

SPECIMEN CCIC.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. II.

IMPARI MATRIMONIO.

I.

Matrimonium inter perſonas dignitate marxime impares non
præſumitur.

erte, mr, men in L. 24. de Ritu nuptiarum: In

libereæ, ait, mulieris conſuetudine non concubinatus,
Jed nuptiæ intelligendæ ſunt. Verum ſupra jam in
Specimine COXCVII. de Nuptiis, medit. 1. & 2. oſtendi,
ex ſola conſuetudine viri cum muliere matrimonium non
præſumi, ſed neceſſe eſſe, ut alia adminicula accedant; in-
ter quæ adminicula etiam paritas conditionis ac dignitatis
eſt. Contra ſi perſonæ, quæ invicem conſueverunt & diu-
tiſſime convixerunt, nobilitate ac dignitate maxime impares
ſunt, matrimonium inter illas non præſumi, recte ait Prun-
nemannus ad LE. 24. de Kitu nupt. n. 4. cujus ſententia his
legis 22. C. de Nuptiis verbis: inter pares boneſtate perſonas;
non parum juvatur. Confirmant eandem Carpzovius in
Jurisprud. conſiſt. lib. 2. def. 9. n. 9. aliique ab eo memora-
ti auctores. Sic quoque judicarunt Cti Helmſtadienſes
menſe Auguſto anni emoloccxvIII. ſicut in ſequente meditatio-
ne referetur.

II.
Matrimonium morganaticum a perſonis etiam non illuſtribus
contvabi poteſt.
P 3 III.

8 AMEDITAT. AD PANDECT.
II.

Liberi ex pactis parentum morganaticis ante narivitaten ſuam
initis obligantur.

IV.

Liberi ex pacëtis morganaticis parentum poſt nativitatem ſuaut
initis non obligantur.

—

loruit ſuperiore ſeeulo in Weſtphalia nobilis baronum
de Wylich familia, ſed exſtincta eſt ante aliquot annos
atque in bona ejusdem ſucceſſerünt comites de Leerod &
de Neſſelrod ex matribus Wylichiis nati. His vero gra-
viſſimam litem moverunt juvenes aliquot, qui ſeſe Wyli-
chios appellabant. Nec negari poterat, eos a Dieterico
Carolo Wylichio, ipſorum comitum de Leerod & de Neſ-
ſelrod avo, genitos fuiſſe. Sed objiciebatur i iis pactum ab
hoc Dieterico Carolo cum matre eorum initum, quo li-
beri modica pecuniæ ſumma contenti eſſe atque reliqua here-
ditate paterna & aſu nominis Wylichiani abſtinere jube-
bantur. Multa contra pacti hujus, quod morganaticum
vulgo dicitur, validitatem monebant actores. Primo aje-
bant matrimonium morganaticum principibus ſaltem cete-
risque immediatis permitti. Ita certe Coccejus in diſſert.
de Lege morganatica ſect. y. & 2. & Lynckerus in Analectis
ad Struvii Syntagm. juris feud. cap. 9. aph. 5. n. 8. ſentiunt.

Verum, quum privatorum quoque interſit, poſteros ſuos

ad incitas non redigi, ſed aliquos ſaltem ex illis acceptam
aàa majoribus generis & nominis dignitatem tueri atque ſuffi-
cientia ad honeſte vivendum bona habere, adeoque ratio

