ſtadienſes menſe Auguſto anni cioοαä1. Daß Beklagte den
Klaͤgern uͤberhaupt 35⁄0 Thlr. heraus zu geben ſchuldig, und da⸗

gegen ihr die ganze Erbſchaft mit allen Vortheilen und Laſten zu—

uͤberlaſſen ſey. V. R. W. Rat. dec. Wenn nach Verlangen bey⸗
der Theile und nach den ordentlichen Regeln ſolte geſprochen wer⸗
den, ſo wuͤrde zufoͤrderſt auf einen weitlaͤuftigen Beweis und Ge⸗
gen⸗Beweis interloquiret, damit der Weg zu einem Proceſs
von vielen Jahren eroͤfnet, und den Partheyen Gelegenheik, ei⸗
en groſen Theil der Erbſchaft zu verrechten, auch wohl gar ihr
uͤbriges Vermoͤgen zu conſumiren, gegeben werden muͤſſen. Al⸗
lein da dergleichen ſchlechte Interlocute in Erbſchafts⸗Sachen, wie
wir aus der oͤftern Erfahrung haben, nur den Ruin beyder Theile
nach ſich ziehen, und endlich doch nach einem langwierigem
Streite nichts als Ungewißheit uͤbrig bleibet, ſo halken wir je⸗
derzeit vor das beſte, gleich anfangs nach reiflicher Ueberlegung
der von beyden Theilen angefuͤhrten Gruͤnde ex æquo & bono
durchzugreifen, und ein gewiſſes quantum, welches ein Theil
dem andern herausgeben muͤſſe, zu beſtimmen. Nun gewin⸗
net es zwar das Anſehen, ob haͤtte allhier hauptſaͤchlich der Be⸗
klagten favoriſiret, und dieſelbe gaͤnzlich von der Klaͤgere An⸗
ſpruͤchen entbunden werden ſollen, in Erwegung, daß der ver⸗
ſtorbene Leidemit zu ihr in das Haus und Guͤter eingefreyet, ein
welchem Fall alles nach des Mannes Tode vorhandene der Frauen
gehoͤrig

—
er
Ilen
0c 1.
. H.

1 .

l 6
ftoen
ith
te
Uitd
ſin
gen be
henten

nDN

/ e
N
n. 1
Pei,it ,te
irgen
N
gon
bon

SP. CCCXVIII. DE PRECCI . . OD OMNIA &c. 367

„

gehoͤrig zu ſeyn Præiumiret wird, Klaͤgere auch nichts ſonder⸗
liches, welches der Verſtorbene ihr zugebracht, anzugeben oder

beyzubringen vermoͤgen. Alldieweil aber ein richtiges Verzeich⸗
niß deſſen, was der Beklagten nach ihres erſten Mannes Ab⸗
ſterben uͤbrig geblieben, vorhanden, und ſolches nach beyder
Theile Geſtaͤndniß ziemlich maͤßig, auch ſonſten eben nicht ab⸗

zuſehen iſt, wie Beklagte in ihrem nicht gar zu langem Witt⸗

wen⸗Stande ſo ſonderlich viel erwerben koͤnnen, hiernaͤchſt der
abgelebte Ehemann nicht allein einen guten und austraͤglichen
Dienſt gehabt, ſondern auch gleich bey ſeiner Verheykaͤthung
in den voͤlligen Beſitz und Genuß der Guͤter gekommen, mit⸗
hin ſolche insgeſammt pro dotalibus geachtet werden, dieſem⸗
nach alle in ſtehender Ehe aus ſolchen Guͤtern gefallene Nutzun⸗
gen dem Manne zugekommen, ferner Beklagte ſonderlich durch
die fol. 116. befindliche Beylage gnugſam uͤberzeuget iſt, daß
Daniel Leidemit anſehnliche Baukoſten in ihre Guͤter verwen
det, und ſolche dadurch ſehr verbeſſert, weiter ſich unterſchiede⸗
ne mit dieſes Daniel Leidemits Nahmen bezeichnete Stuͤcklein
in der Verlaſſenſchaft finden, alſo auch hieraus eine Vermu⸗
thung, daß ihm ſolche eigenthuͤmlich zugehoͤret, erwaͤchſet, end⸗
lich Beklagte dieſes vor eine nicht geringe Wohlthat rechnen
muß, daß ihr alles vorhandene in Haͤnden, und, ungeachtet
ſie ſich von der Erbſchaft los geſaget, der den Erben ſonſt zuſte⸗
hende Pacht der Kirchen⸗Berge gelaſſen wird; So haben
wir ſie zu Herausgebung der in unſerm Urthel
benenneten Summe nicht unbillig
condemniret.

368 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCXIX.

MEDITATIONVM AD PA NODECITAS
AD LIB. XXIV. TIT. III.

HEREDIBUS UXORIS DOTEM
KEEIRN IIBUS.

Dos a patre profecta, mortua ln gieet liberis flia, lileris

bodie cedit, nee ad patrem revertitur.

atrem, mortua in matrimonio filia, ſuperſtitibus licet li-
P beris, tamen dotem profectitiam recipere, clariſſime
conſtitutum eſt in L. 6. pr. de Jure dot. & L. S5. de Di-
ortiis. Controvertitur vero, an harum legum uſus hodie ſu-

perſit. Supereſſe eum, olim jam Bulgarus docuit, atque do-
ctrinæ hujus ſuæ martyr fuit. Sic enim de eo Panzirolus de

elaris legum interpretibus lib. 2. cap. 15. Uxorem, inquit, fli-
amfamilias, communibus liberis ſuperſtitibus, cum amiſiſſet, do-
tem inſigni probitatis exemplo Jocero reſtituit. Docuerat enim
antea vir eruditiſſimus, defuncta in matrimonio cum liberis fi-
lia, dotem, velut peculium patris profectitium, ipfi eſſe redden-
dam. Martinus vero Goſia, æ&quitatis ratione Jubnixus, eam,
velut matris patrimonium, poſteritati acquiri, tenebat, qui ex
hoc facto a Bulgari Jocero conſultus: Si mihi, reſpondit, qui
eontra te ſentio, hie caſus contigiſſet, jure fuiſſem abſolvendus.

Sed gener tuus, qui diverſum docuit ſua ſe jam ſententia con-

demnavit, &, niſi ut falſus interpres a me turpiter reprebendi
maluerit, petitam dotem reddere cogetur. Ita dimiſſus cum
generum interpellaſſet, Bulgarus, ne vel ſordidæ avaritiæ aut
Falſæ dotzrine notari Poſer, ad confirmandam, quam tenuerat,

opiuio⸗

Pren
r
lan

den
en
jan
1
Vo
T
Ma

ſun

ull
l.
in
if.
Mi.

n

i

(⸗
M
U

und
U
erce
i⸗

S. CCCXIX DE HEREDIB. UNORIS DOTEM Sc. 36.

opinionem, reſtituta pecunia, Martinum antiſophiſtam prudenter
elufit, magnaque cum lIaude, conſervata exiſtimatione, patrimo-
nii quam famæ diſpendium pati maluit. Aliter longe Alberi-
cus, de quo idem Panzirolus lib. 2. cap. 22. Albericus, ait,

praæceptorem Bulgarum babuit, quem tamen moribus corruptus

vitæ integritate imitatus non eſt, ſiquidem & ſororibus & gulæ
præter digniratem deditus fuiſſe dicitur. Cum enim, defuncta in
matrimonio Rlia - familias, relictis liberis, dotem patri reſtituen-
dam eſſe, ſeundum Bulgari ſententiam docuiſſet, ipſe, amiſſa ſu-

derſtitibus liberis uxore, præceptoris, qui dotem reddiderat, ex-

emplum ſequi noluit, ac ſocerum datam pecuniam repetentem
ATuſit, & cum ex éo, quod alios docuerat, argueretur, ſe errore
zandem agnito, ſententiam mutaſſe, facete reſpondit, in quo Mio-
nyſium Heracleotem pbiloſobbum, Zenonis Sroici auditorem, imi-
zatus eſſe videtur, qui cum præcebtore, dolofem malum non eſſe
aſſerebat, ſed indifferentem, cum vero poſtea renum morbo labo-
aret, & impatibili dolore cruciaretur, ſententiam mutavit cla-
mans, falſa eſſe, quæ a Zenone docerentur. Sunt adhuc hodie,
ſed pauci, qui cum Bulgaro ſentiunt. Plerique vero, jus Ro-
manum hac in parte abrogatum hodie eſſe, dicunt. Con-
ſulti ſuper hac quæſtione menſe Julio anni CcIo 10o ccxxv.
fuimus, &, ſi recte recordor, ſecundum communem opinio-
netn reſponſum eſt, leges iſtas ſupra memoratas antiquatas
eſſe. At ego, etſi ipſe quoque dotem a patre Profectam,
mortua ſuperſtitibus liberis filia, non ad patrem reverti, ſed
liberis cedere, credam, ægre tamen adducor, ut hoc abro-
ationi legum Romanarum adſcribam. Nam, hac ratione
admiſſa, actum eſt de juris Romani auctoritate, quum nul-
lum fere ejus caput ſit, contra cujus uſum judicatum aliquan-
do reſponſumque fuiſſe, doctores non teſtentur. Ego ita-

que de hac lite ſic ſentio: Lex 6. pr. de Jure dotium, abro-

gata quidem non eſt, caſus tamen, ad quem illa adplicari

Zom. F. Aaa poſ-

370 MEDTTAT. AD PANDECT.

poſſit, exiſtere hodie nequit. Præſupponit ſeilicet iſta lex, fi-

liam, quæ nupſit, in poteſtate patris etiam poſt nuptias usque
ad mortem ſuam manſiſſe. Nuptiæ quippe patriam poteſta-
tem nec in filio nec in filia ex principiis juris Romani ſolve-
bant. Non potuit itaque non dos, quam pater dedit, tan-
quam peculium profectitium ad eundem, mortua quomodo-
cunque filia, reverti. Et reverteretur adhuc hodie, ſi filia
nubens Patriæ poteſtati ſubdita manet. Verum Germani diu
ante, quam jus Romanum reciperent, rectam rationem ſe-
quuti filias nubentes maritali poteſtati ſubjecerunt, & pater-
næ, quæ cum maritali conſiſtere ſimul vix poteſt, exemerunt;
atque hoc jus ſuum, receptis etiam Romanis legibus, con-
ſtanter retinuerunt. Ergo, ſi hodie filia in matrimonio mo-
riatur, dos, quam olim a patre accepit, profectitia amplius
dici nequit, ſed eo ipſo, quod filia per nuptias ex poteſtate
Patris in nuptias has conſentientis exiit, patrimonium filiæ
ekerte eſt per claram L. 31. F. 2. de Donationilus & chrior em
dhuc L. un. S. I I. C. de Rei uxoriæ act. Quas leges forte non
vicit illuſtris Gergerus, dum in Cegçonomia! larig W 1 213. di-
xit, dotem pr rofectitiam, quamvis emancipata eaque mortua
filia, ad patrem jure civili reverti. Apparet hinc, legem 6. pr.
de Jure dotium, rerum facie prorſus mutata, non poſle apud
nos locum invenire, ſed dotem hodie, mortua liberis ſuper-
ſtitibus filia, liberis his ex ipſarum legum Romanarum diſ-
Poſitione adquiri.

II.
PFilia in matrimonio moriens de dote, quam a patre accepit libere,
ſalva ſaltem patri legitima, teſtatur.
III. .
Mortua in matrimonio flia, nee teſtamento nec liberis relictis,
dos beredibus legitimis, ſiquidem aliqui prater
batrem adſint, cedit.

.

Utra-

14
8
ſ
de
6

— — – ——

—

sp. CCCXIN. DE HEREDIB. UNORIS DOTEM &c. 371

fraque hæc thelis ex iis, quæ in prœcedente meditatione

*“ . dicta ſunt, Pendet , & inprimis in iſtis L. un. §. I11I. C. de
le. Lei uxoriæ alct. verbis: juris erti atque indubitati ſit, ſi parens,
tun. dote pro filia vel nepte præſtita, emancipaverit eam, dotem omni-
dn modo ad mulierem pertinere; fundata eſt. Igitur ſic menſe Ja-
iie nuario anni CcIoloCCXIX. reſpondimus: Iſt Tullia bereits vor
iar einiger Zeit mit Hinterlaſſung eines letzten Willens, worinnen ſie
nk ⸗ ihren Vater Titium zum Erben des Pflicht⸗Theils eingeſetzet und
ihrem Ehemanne Mevio das uͤbrige alles beſchieden, verſtorben.
e Nachdem nun jetzo Titius gleicher Geſtalt mit Tode abgehet, ſo
ae entſtehet die Frage, ob Titü Land⸗Erben die in den Eheſtiftungen
verſprochenen Summen aus den Erb⸗Guͤtern entrichten muͤſſen.
Nin Nun werden ſie zwar vor ſich anfuͤhren, es ſey der von dem Va⸗
P“ ter verſprochene dos nach der Tulliæ ohne Kinder erfolgtes Ab⸗
H ſterben an jenen zuruͤck gefallen. Dieweil aber Tullia in ihrem
e lezten Willen von ihren Guͤtern und alſo auch von dem ihr aus⸗
Nem geſetztem dote eine genugſame Verordnung gemacht, daß durch
ſolche diſpoſitionem hominis diſpoſitio legis aufgehoben wor⸗
⸗ den; So ſeynd Titü Land⸗Erben die in den pactis doralibus ver⸗
rmk ſprochene umma nach Abzug des dem Titio verlaſſenen Pflicht⸗
6 Theiles aus den Erb⸗ uͤtern zu entrichten ſchuldig.
D M Liberi dotem defunctæ matris ſuæ in concurſu ereditorum adver-
ſus patrem excitato repetentes & novereæ & aliis
reditoribus præferuntur.
Ne; xoribus dotem ſuam in concurſu creditorum repetenti-

bus & hypotheca tacita & jus prælationis competit, quod
oſtremum, ſi moriantur, in heredes non transmittunt, L. un.
g C. de Privilegio dotis, PræterduaIn in liberos, qui matris ſuæ
locum occupant, L. 12. §. I. C. Qui potiores in pignore, Novel-
ja 91. pr. & C. I. Singularis hic admodum eſt opinio Lauterba-
A aà a 2 chii,

272 MEDITTAT. AD PANDECT.

chü, qui in Compendio zuris titulo de Privilegiis ereditoruns
pag. 586. Habent, inquit, pothbecam um perſonali privilegio
conjunétam, nam etiam anterioribus Gyhothecariis praferun-
tur uor & liberi ejus ex eodem matrimonio nati, ſeilicet contra
novercas, non autem jurve hereditario. Plerique Lauterbachiani
interpretes hunc locum ſicco pede prætereunt, aliqui, ut

Strlius voce: contta novercas, ſed perperam explicant.

Senſus autem planus eſt: liberos in concurſu creditorum con-

tra patrem excitato defunctæ matris dotem repetentes nover-

cæ quidem, ſi & hæc dotem repetat, præferri, aliis creditoribus
non præferri. Captat ſine dubio Lauterbachius illa legis 12.
§. 1. C. Qui potiores in pignore, verba: exceptis contra nover-
ras anterioris matrimonii liberis. Verum enim vero ſequen-
tia verba: maneat eis jus ineorruptum, gquaſi adhuc vivente ma-
tre eorum; ſatis oſtendunt, ut jus liberorum ad novercas re-
ſtringeretur. Et profecto reſtrictio hæc, ſi reciperetur, in-
extricabiles lites pareret. Finge enim, quod plerumque
accidit, & liberos prioris matrimonii, & ſecundum uxetem .
& antenores creditores adeſſee His Præferetur ſecunda
uxor, poſtponentur autem liberi, qui tamen ipſi potiorem
præ ſecunda uxore locum habebunt. Quomodo ergo col-

locabuntur invicem? Vides quæſtionem oriri, quam Afri-
canus in L. 88. pr. ad E. Faleidiam fruſtratoriam cavillato-

riamque appellat, & Marcianus in L. 16. de Condit. inſti-
zut. inutilem dicit. Credibile non eſt, Juſtinianum, dum le-
gem 12. condidit, hæc non prævidiſſe, ſed abſurdiſſimæ ta-
li tibi viam aperuiſſe. Magis eſt, ut abſurdum vitemus &
Privilegium liberorum contra omnes creditores extendamus.
Faciunt hoc & ceteri interpretes. Et ſic ipfi etiam men-

ſe Decembri anni cio 19 ccxII. judicavimus, liberos ſeilicet

Prioris matrimonii, quum uxor ſecunda dotem plane
non haberet, atque adeo ne quidem cum iis concurre-

ret;

let
for
Ge
ttt
e
1n
den

Por

Li

ls,

ſcet
Nune

Sp. CCCXINX. DE HEREDIB. UNXORIS DOTEM &c. 278

ret, tamen anterioribus creditoribus pPræferri: Ferner

kommen die von des Schuldeners erſteren Frauen eingebrachte

Ehe⸗Gelder, wegen des ihnen zuſtehenden und auf die Kinder ſich
erſtreckenden juris prælationis. Nach den Kindern iſt die Claus⸗
thaliſche Caͤmmerey mit ihrer jedoch nur auf die Thal⸗Wieſe gerichte⸗
ten hypotheca publica, und nach ſelbiger die Stollen⸗Caſſa ver⸗
moͤge des derſelben ex adminiſtratione zuſtehenden ſtillſchweigen⸗
den Unterpfandes geſetzet worden. Ferner ſtehen ob eandem hy-
pothecam tacitam die Paraphernal-Gelder der letzteren Frauen.

V.
Literi jus prælationis ſaltem in ea parte dotis habent, gquæ im-
zmediate ad ipfos a matre pervenit, non in illa,
quæ mediate.

L) mater, relictis filio & filia. Moritur paulo poſt
etiam filia, & in fratrem bona ſua jure hereditario trans-
mittit. Excitatur deinde contra patrem ſuperſtitem, qui
bona materna jure ufusfructus tenuerat;, concurſus credito-
rum. In hoc filius dotem matris defunctæ petit, & jus præ-
lationis ſibi vindicat. Nec denegari hoc ei poterat pro ea
Parte, quæ immediate a matre ad ipſum pervenerat. At
de altera, quam ex hereditate ſororis conſequutus fuerat,
dubitabatur. Carpzovius P. I. C. 28. def. 98. n. 6. 7. & Mevius
ad Jus Lubec. lib. 3. tit. I. alt. 9. R. 9. jus prælationis in altera
hac parte ceſſare, putant. Contra Ant. a Mara de Concurſ.
ertqit. Iib. 2. tit. 3. n. 97. Tq. jus Prælationis etiam in hac par-
te admittit, quod probare videtur Martini in Proceſſit tit.
43. §. I. 2. 85. Ego cum Carpzovio & Mevio ſentio, ideo
maxime, quod jus iſtud prælationis, quemadmodum ſupra
in Specimine XIII. de Feminis medit. 2. oſtendi, contra ju-
ris rationem inductum aliquid iniquitatis habere videatur;,
& propterea, quantum poteſt, conſtringi debeat. Sic igi-
à à 3 tur

324 MEDITAT. AD PANDECT.

tur menſe Septembri anni clo 10 CcxXIV. judicavimus: Daß
Fohann Rempe mit fuͤnf hundert Guͤlden gleich nach num. 10.
noch vor Chriſtian Grapengieſſern zu ſetzen, mit dem uͤbrigem
aber in der ihm bereits angewieſenen Stelle zu vergnuͤgen.
V. R. W. Rat. dec. Anfaͤnglich beſchweret ſich Rempe daruͤber,
daß er mit ſeinen muͤtterlichen Illatis ſo weit hinunter geſetzet worden,
da doch den Ehe⸗Geldern auſſer dem ſtillſchweigendem Unterpfande
das Vorrecht vor andern Glaͤubigern zuſtehe, auch in der Fuͤrſtlichen
Conſtitution de an. 1644. die pia corpora den privilegiatis credi-
toribus nachgeſetzet werden. Nun wendet zwar der Oeconomus
dagegen ein, es ſey mit Rempens Foderung vieler Umſtaͤnde halber
ſo gar richtig nicht, und wenn es auch richtig waͤre, ſo muͤſten doch
dieſe Gelder, da man de conſtitutione dotis keine Nachricht finde,
als paraphernal-Gut angeſehen werden. Alldieweil aber die Rich⸗

tigkeit der Forderung ſelbſt in dem letzterem Urthel bereits rechtskraͤc⸗.

tig ausgemachet iſt, hiernaͤchſt aus den Actis erhellet, daß Rempens
Mutter ihr Vermoͤgen insgeſammt noch vor ihrer Verheyra⸗
thung eigenthuͤmlich beſeſſen, alſo ihrem Manne ſonder Zweifel
gleich beym Anfang der Ehe zugebracht, und denn die Guͤter,
welche eine Ehe⸗Frau ihrem Maͤnne gleich anfangs zufreyet, un⸗
geachtet des dotis keine Meldung geſchiehet, pro dotalibus
geachtet werden; So werden dieſe Ulata billig nach num. 10. ge⸗
ſetzet. Unterdeſſen, da Rempe in der Schrift ſub num. 19. ſelbſt
verlanget, daß nur 1000 Fl. vor Ehe⸗Gelder geachtet werden
moͤgen, und denn von dieſen 1000 Fl. nur die Haͤlfte von der
Mutter an ihn gekommen, hingegen die uͤbrige 500 Fl. erſt auf
die Schweſter, und von dieſer nach ihrem Tode auf ihn gefallen,
folglich das privilegium dotis, welches allein auf die Kinder
erſtrecket wird, durch die collateral- ſucceſſion exſtin-
guiret worden, ſo haben wir Rempen nur mit
500. Fl. hinauf geruͤcket.

SPECI.

ber
N
n

Se

leci.
nn

glbe

D

⸗
i
pens
lra⸗
defe
dle,
t,N

, %

uden

N

ſtan

e

ſſther

.

SpP. CCCXX. DE ILLATIONE DOTIS PROBANDA. 37 5

SPECIMEN CCCXX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. III.

DE
ILLATIONE DOTIS PRO-
BANDA.
Sola confeſſio mariti illationem dotis in concurſu ereditorum non

probat, tametſi reliqui ereditores nomina ſua ex

imili confeſſione probent.
II.
Communis opinio in contrarium eſt;
III.

Quæ tamen eo ſaltem caſu fallit, quo confeſſio bæc excitato jam
concurſu facta fuit.

ti ad dotis illationem probandam tunc ſufficere,
quum ceteri creditores ad nominum ſuorum pro-
bationem nihil etiam, præter confeflionem debitoris ad-
ferunt. Fuerunt tamen ſemper, qui opinioni huic ſe op-
ponerent, & „ quod ea nullo fundamento nitatur, oſten-
derent. Primus ex his, quos vidi, id fecit Baldus Novel-
Ius de Dote Part. 10. n. 16. qui, commemoratis communis
opinionis patronis, addit, dictum eorum non videri eſſe tutum,
nee parem rationem in utraque confeſſione, & tandem du-
bitabundus ſubjicit: Unde cogita, quia magna eſt auctoritas

præallegatorum doctorum. Similiter ſentiunt Brunnemannus
22A

Va & communis opinio eſt, confeſſionem mari-

375 MEDITAT. AD PANDECT.

ad LE. ult. C. Qui potiores in bignore n. 9. item Ludovici in Diſſ.
de Probatione illationis dotis §. 22. Adfectus profecto marito-
rum erga uxores & erga creditores non eſt idem, ſed longe
diverſus. Maritus in favorem uxoris ſœæpe fatetur numeratio-
nem dotis, quia, ſi uxor conſequitur bona dotalia, ipſe ſimul
emolumentum exinde conſequitur, dominium ſcilicet civile

& perceptionem fructuum. Eo ipſo itaque inducitur, ut fa-

teatur, licet nihil acceperit. Quæ vero ratio ipſum induceret,
ut in favorem creditorum falſo confiteretur, ſe Pecuniam mu-
tuam accepiſſe? Certo nulla. A creditoribus enim nihil ſpe-
rare poteſt. Non diſſimulabo quidem, eos, qui ſic ſentiunt, a
diſſentientibus & numero & auctoritate vinci, atque opinio-
nem ſuam foro quaſi obtrudere, quin imo alicubi obtinuiſſe, ut
doctrina ſua lege confirmaretur; quod in ducatu Magdeburgi-
co factum per Ordinat. proceſſus cap. 49. cloſſ. 2. 8. 26. Ego tamen,
quamdiu judiciis & collegiis juridicis adſidebo, communi huic
opinioni vel errori potius opponam me ſtrenue, ac impediam,

quantum potero, ne ſecundum illam judicetur aut reſpondea-

tur. Id certe obtinui aliquando, ut eadem reſtringeretur. In
quodam ſcilicet concurſu & uxor & creditores nihil, Præ-

terquam confeſſionem debitoris, habebant, quo nomina
& numerationem probarent. Sed, quam uxor proferebat,

confeſſio poſt motum concurſum facta erat. Rejecimus
eam, quod in fraudem creditorum fe obligare Præſumatur,
quisquis durante concurſu ſe obligat, 1. 2. Qug in frau-
dem creditorum. Sic itaque menſe Auguſto anno cioloccxIII.

judicavimus: 4) Marie Margaretha Kayſerin mit 300 Thlr.

Ehe⸗Geldern. Sie iſt aber vor allen Dingen, daß ſie ſolche ihrem

Manne wuͤrklich zugebracht, binnen 4 Wochen, welche ihr hiemit

pro omni termino anberaumet werden, anderer Geſtalt und
beſſer geſchehen, zu beſcheinigen verbunden; und hat ihr Su⸗
chen wegen des juramenti ſuppletorii noch zur Zeit nicht ſtatt.

nl
le

eh

SP. CCCXX. DE ILLATIONE DOTIS PROBANDA 377

V. R. W. Rat. dec. Hiernaͤchſt folget des Schuldners Ehe,
Frau mit ihren Ehe⸗Geldern, zu welchen eigentlich nur die erſte Poſt
der 300 Thlr. gehoͤret, mit denen ſie allen uͤbrigen Glaͤubigern vorgezo⸗

gen wird. Nur kommt es auf den Beweis an, daß Liquidantin

die Summa nebſt den uͤbrigen Paraphernal-Geldern wahrhaftig
eingebracht. Ob nun wol dieſelbe zu deſſen Behuef ihres Eheman⸗
nes ausgeſtellten Schein vorbringet, und in Anſehung, daß die uͤbri⸗
ge Glaͤubiger aus eben dieſem fundamento ihre Foderungen beſchel⸗

nigen, ſelbigen ad effectum ſuppletorii vor genugſam achtet. All⸗
dieweil aber der Schuldener ſolchen Schein erſt am 25. April. 1713.

da bereits der Concurs wuͤrklich wider ihn erhoben geweſen, und
er alſo keine Obligation mehr ausſtellen koͤnnen, verfertiget, mithin
eine ſtarke Vermuthung erwaͤchſet, es ſey ſolches den uͤbrigen Glaͤu⸗

bigern zum Nachtheil geſchehen; So iſt von noͤthen, daß Liqui-

dantin, ehe ſie zjzum juramento ſuppletorio gelaſſen wird, die
Illationem anderer Geſtalt per teſtes etiam domeſticos oder
durch ſtarke præſumtiones exweiſe.

IV.
Confaſſio mariti, etiam in ſolemni inſtrumento facta, non ſuficit,
niſi teſtes inſtrumento adbibiti ipſam nume-
rationem viderint.
V.
Sußicit tamen confeſſio mariti ab his, quorum maxime intereſt,
ſimul ſub'ſeripta.

quidem pecuniæ ſolutæ profeſſio collata inſtrumento,

majorem rei geſtæ Probationem continet, quam ſi chi-

rographum acceptæ pecuniæ mutuæ fuiſſet redditum per
L. 14. C. de Solutionibus. Verbum in caſu, quo illatio ad-
Zom. E. Bbb verſus

—

378 MEDITAT. AD PANDECT.

verſus creditores vel ſucceſſores feudales probanda eſt, pro-
feſſio mariti nihil plane ponderis habet. Ergo ſolemne inſtru-
mentum quidquam ponderis eidem addere nequit. Nam eadem
facilitate, qua maritus creditores ſuos fraudaturus privatim
numerationem fatetur, eandem quoque præſentibus notario
& teſtibus fatebitur. Quapropter hi, niſi ipſam numeratio-
nem viderint, nullam confeſſioni mariti fidem conciliabunt.
Aliud dicendum eſt, ſi confeſſio mariti ab his ſubſceripta ſit,
in quorum detrimentum ea maxime tendit. Admiſimus er-
go uxorem in caſu, quo dotem ex feudo repetens confeſſio-
nem mariti ſolemni inſtrumento inſertam, a fratre mariti, ad
quem ſucceſſio feudi ſpectabat, ſubſeriptam atque a domi-
no feudi confirmatam proferebat, rametſi ei, Patrem illius
obæratum bonisque lapſum non poruiſſe veroſimiliter tan-
tam filiæ dotem ſolvere, objiceretur. Ceſſabat quippe hic
omnis ſuſpicio fraudis, nec probabile, agnatum fubſeriptu-
rum, niſi de veritate illationis certo ipfi conſtitiſſet, fuiſſe,
arg. L. 26. §. 1. de pignoribus, L. 8. §. 15. Quibus modis pig-
nus. Adde Mulleri Pract. Marchicam Reſol. 62. n. 62. & Me-
vium Conſil. 5A. n. I. Et ſic menſe Januario anni croro CCXVI.
judicavimus: Unter den beyden gravaminibus des Klaͤgers verdie,
net allein das erſte ein wenig in Betrachtung gezogen zu werden,
worinnen er ſich beſchweret, daß er zu Bezahlung der in der Eheſtif⸗
tung verſprochenen Ehe⸗Gelder und Gegen⸗Vermaͤchtniſſes con⸗
demniret, und Beklagte nicht zufoderſt, die wahrhafte Illation zu
erweiſen, angehalten worden, da doch ſtarke Nermuthungen vor⸗
handen, daß die in der Eheſtiftung angegebene Ilation ein falſches
und Chriſtian Friedrichs von Fratz Unterſchrift ein bloſſes ſi⸗
mulirtes Werk ſey; Alldieweil aber, ſo viel die Hlation betrift,
das Bekenntniß davon umſtaͤndlich in einer ſolemnen von Braut
und Braͤutigam, dem damaligen Lehnsfolger und 2 Zeugen un⸗

terſchriebenen Eheſtiftung enthalten iſt, und alſo mehreren f..

dem,

t
Nt
Cit
o⸗
U

R

„

SP. CCCXX. DE ILLATIONE DOTIS PROBANDA. 379

dem, als wenn eine bloſſe Quittung daruͤber ausgeſtellet worden,
finden muß, hiernaͤchſt der Lehnherrliche Conſens dazu gekommen, D
welcher nebſt des Bruders Unterſchrift die Stelle eines vollkom⸗
menen Beweiſes vertritt, bey welchen Umſtaͤnden Beklagte nicht
noͤthig hat beyzubringen, wo ihr Vater, deſſen Vermoͤgen die Cre-
ditores occupiret, die ihr mitgegebene Gelder hergenommen; So
haben wir, des erſteren Gravaminis ungeachtet, das Urthel zu
beſtaͤtigen vor noͤthig geachtet. J .
VI.

Sola confeſſo & apocha mariti nec ad jusjurandum ſuppletorium
decernendum ſufſicit;

VII.

Sufkcit tamen ad hoc, ſi ab uno teſte ſubſeripta vel alio admini-
culo ſubnixa ſit.

Sonn confeſſionem mariti nec plenam nec ſemiplenam
probationem, atque adeo jurijurando ſuppletorio lo-
cum non facere, recte ait Ludoviei de Probatione illationis
dotis §. 26. Domeſticum enim hujusmodi teſtimonium
prorſus improbatur in L. 3. C. de Teſtibus. Effecit tamen
favor dotis & difficultas probandæ illationis, cujus ſolus ſæ-
pe maritus conſcius eſt, ut hujus teſtimonio aliqua etfſi exi-
gua fides habeatur. Quæ fides id certe operatur, ut, quum
dminiculum accedit, quamvis hoc per

aliud qualecunque à
tamen cum confeſſione mariti

ſe ſemiplene non probaret,
conjunctum jurijurando ſuppletorio locum faciat. Memo-
rabo exemplum. In concurſu quodam creditorum uxor
illationem probatura apocham mariti proferebat ab alio ſi-
mul teſte ſubſcriptam. Non ignorabant ICti V itember-
‚ ad quos ea acta menſe Februario anni c1oloCCIX.

genſes .
⸗Bbbz= mitte-

MEDITAT. AD PANDECT.

mittebantur, teſtimonii iſtiusmodi ſeripti & injurati exiguam

fidem eſſe, L. 3. §. 3. D. L. 9. pr. C. & c. 5yr. X. de Teſtibus.

Vicit tamen favor dotis, ut jusjurandum ſuppletorlum de-
cernerent. (4) 284 Thle. 1 Gr. 6 Pf. Ehe⸗Gelder ſammt
dem Intereſſe moræ von Zeit der geſchehenen Verſtegelung Ma⸗
rien Magdalenen Groͤſſelin, im Fall ſie, daß ſie ſolche ihrem
Ehemanne wuͤrklich eingebracht, in ſupplementum ſchwoͤren

wird. V. R. W.

VIII.

Confeſſio mariti fortioribus conjelcturis ſuffalta plene probat.

IX.

Iuimieitia mariti cum uxore teſtimonio illis de dotis illatione
miultum fſidei addit. —
(onkeinonem mariti conjecturis ſuffultam aliquando ple-
ne probare, ſupra in Specimine CCLXXXIII. de Ar-
bitrio judicis, unieo doctrinæ de teſtibus fundamento, me-
dit. 20. dixi, & exemplo roboravi. Quales vero iſtæ con-

jecturæ & quam fortes eſſe debeant, determinari nequit,

ſed arbitrio judicis ſecundum L. 3. §. 2. de Teſtibus relin-
quendum eſt. Ferebantur menſe Septembri anni croloccxxI.
ad JCtos Helmſtadienſes acta, in quibus uxor dotis illatio-
nem teſtimonio mariti probarat. Is maritus paulo poſt
mortuus erat, & eo tempore, quo teſtimonium perhibue-

rat, graviſſimas in judicio lites cum uxore exercuerat, at-
que aperte ſe inimicum ejus profeſſus fuerat. Itaque plene

ei credidimus, ceſſante omni, quæ mariti teſtimonium ſu-
ſpectum reddit, ratione, & hac ipſa inimicitia pondus illi ad-

jiciente: Das wider die Wittwe gerichtete Gravamen iſt un,
erheblichH. Denn, was wider die confeſſionem mariti ange⸗
fuͤhret wird, iſt zwar ſonſt richtig, leidet jedoch allhier, da ſol⸗

—

Gd

ihin

unt
Me
Rer

Nn

Sp. CCCXX DE ILLATIONE DOTIS PROBANDA. 381

che durch den darauf erfolgten Tod des Mannes beſtaͤrket, auch

durch andere Umſtaͤnde unterſtuͤtzet wird, ſeinen Abfall, in meh⸗

rerer Erwegung, daß beyde Cheleute mit einander in Proceſs und
Zwiſtigkelt gelebet, mithin nicht glaublich, daß der Mann ſeiner
Frauen favoriſiren wollen.

X.
IIatio dotis per meras conjecturas plene probatar.
XI.

Ilatio dotis aliquando ex antiquitate temporis probatur.

( mmas etiam probationes, quales in dominio requi-
runtur, per indicia & conjeéturas ſine teſtibus & in-
ſtrumentis perfici poſſe, ex L. 19. C. de Kei vindicat. & L. 21e
C. de Probationibus conſtat. Itaque hujusmodi probatio-
nem artificialem in dotis illatione recte admittunt Rota Ro-
enana apud Salgado in Labyr. Cred. Dec. 3. & Martini ad or-
dinat. Proc. tit. 43. §. I. n. 157. Quin imo aliquando & una
conjectura, ſi fortiſſima ſit, ad probandum ſufficit. Oſten-
di hoc ſupra in Specimine CCLEII. de Probatione artificiali,
ſeu conjecturis, medit. 5 dixique, uxorem, quæ res ſuas il-
latas repetit, illationem gentilitia ſua majorumque ſuorum
ſigna in rebus, quas vindicat, oſtendendo plene probare.
Nunc aliud exemplum adferam. Poſſeſſor prædii a domi-
no ad reſtituendum conventus pignoris jus obtendebat, do-
talesque aviæ ſuæ tabulas ante ſeculum confectas proferebat,
in quibus avia hæc conjugi ſuæ duo millia in dotem promi-

ſerat & pignus ſibi in prædio illo ſtipulata erat. De nume-

ratiene dotis nihil in tabulis dictum. Igitur probationem
ejus poſcebat actor, quam & primus judex reo impoſuerat.

Appeliarat ab hac ſententia reus, & probationem ſibi im.
Arre Bbb 3 poſſis

382 MEDITAT. AD PANDECT.

poſſibilem futuram ajebat, ſed, nec hac opus quidem eſſe
dicebat, quum ipſa antiquitas temporis ad probandum ſuf-

ficeret. Res profecto dubio non carebat. Recepta quippe

jam diu eſt in foro ſententia Mevii P. 7. dec. 35 5. Jura, quæ

exceptionem non numeratæ dotis marito competentem intra

certa tempora concludunt, ad creditores & ſuccefſores feu-
dales proferri non poſſe, verum his exceprtionem hac ſem-
per poſt multos etiam annos ſalvam manere. Accedebat,
quod hic nec confeſſio acceptæ dotis unquam, ſed tantum

promiſſio facta eſſet. Attamen Cui Helmſtadienſes menſe

Januario anni cIo lo CcxIvV. illationem per conjeéturas hic ple-
ne probatam fuiſfe crediderunt. Silentium nempe tor anno-
rum, quibus agnati viduam prædium jure pignoris tenere

eodemque frui paſſi erant, dubitare vix finebat, quin illi de

illatione plene convicti fuerint. Vide L. 26. de Probationibus.

Neque enim jus ſuum tamdiu perſequi, niſi negligentiſſimi
fuerint, omiſiſſent. Quamobrem ſic judicatum fuit: Daß die
eingewandte Appellation in ihren Formalien zu Recht beſtaͤndig,
auch der Materialien halber in Actis ſo viel befindlich, daß Beklag⸗

te mit dem Beweiſe der Ilation zu verſchonen, und Klaͤgere denen,

ſelben gegen Abtretung des Bodingiſchen Lehn⸗Guts, die in der

Eheſtiftung enthaltene 2000 fl. zu bezahlen ſchuldig ſeynd; Als Wir

ſie hiermit darzu ſchuldig erkennen, und den gin 28. May 1713. err.

theilten fol. 51. beſindlichen Beſcheid dergeſtalt erklaͤren, im uͤbri⸗
gem aber die beyderſeits verwendete Unkoſten gegen einander aufhe⸗
ben. B. R. W. Rat. dec. Der lezt gegebene Beſcheid, wor⸗
innen Beklagten die wuͤrkliche IUIarion der Ehe⸗BGelder zu er⸗

weiſen auferleget worden, ſcheinet deshalben Grund zu haben,

weil nicht allein, den Rechten nach, das bloſſe Bekenntniß des
Ehemanns wider die Glaͤubiger und Lehnsfolgere kein genugſa⸗

mer Beweis iſt, ſondern uͤberdieß in der ad acta gebrachten

Eheſtiftung, daß die darinnen verſprochene 2000 fl. wuͤrklich
aus⸗

und præſumtiones dargethan werden kan, und aber in gegenwaͤr⸗
tigem Fall dergleichen ſtarke Vermuthungen allerdinges vorhanden,

ben haben, im uͤbrigen Beklagten faſt unmoͤglich fallen wuͤrde die vor

8. 2. C. de Rei axoric actione, in bonæ autem fidei judiciis li-

SP. CCCXX. DE ILLATIONE DOTIS PROBANDA. 383

ausgezahlet worden, nicht einmal zu beſinden iſt; Audieweil aber
die Illation der Ehe⸗Gelder auch durch wahrſcheinliche argumenta

da die Eheſtiſtung nun faſt vor 100 Jahren aufgerichtet worden,
auch nicht zu befinden, daß Curdt von Rurnſtett ſich jemalen uͤber
nicht geſchehene Bezahlung der verſprochenen 2000 fl. beſchweret,
zudem die Lehnsſolgere Beklagte und ihre Vorfahren in ruhigem
Beſitze des Lehn⸗Gutes ſo lange Jahre gelaſſen, alſo den aus die⸗
ſem Verzug ihnen zugewachſenen Præjudiz ihnen ſelbſt zuzuſchrei⸗

100 Jahren geſchehene Ulation durch Zeugen oder andere Beweig⸗
Gruͤnde deutlich darzuthun. So haben Wir den gegebenen Be⸗
ſcheid zu aͤndern vor billig geachtet, die Unkoſten aber bey dieſer
ſehr zweifelhaften Sache gegen einander aufgehoben.
Si probatio illatorum nimes intricata eſt, judex ex &auo && hone
maritum ejusve heredes in aliquam pecuniæ ſummam
daaamnare poleſt.
P actione pro dote repetenda, quæ olim rei uxoriæ dicta
eſt, liberrimum eſt judicis arbitrium. Tribuit hoc ei Ju-
ſtinianus, dum actionem illam bonæ fidei eſſe voluit, E. un.

beram poteſtatem permiſit judici ex bono & æ&quo æſtiman-
di, quantum actori reſtitui debebat, §. 30. J. de Actionibus.
Et profecto intricatiſſimæ, quæ ſuper repetitione bonorum
àb uxoribus illatorum quotidie ventilantur, lites liberam hanc
ex bono & æquo æſtimandi poteſtatem neceſſario poſcunt.
Eæ enim, ſi hanc poteſtatem demas, æternæ & inextricabi-
les ſæpe fient. Apparet hoc inprimis poſt peractam pro-
bationem illationis. Tot ea plerumque difficultatibus, tot
OUDG dubiis

384 MEDITAT. AD PANDECT.

dubiis involuta eſt, ut, ſi judex libellum preſſe ſequi & de
ſingulis, quæ petuntur, ſententiam ferre velit, poſt infini-
tas interlocutiones vix tamen exitum reperturus ſit. Opti-
me igitur faciet, ut, ſepoſito libello, generaliter uxori cer-
tam pecuniæ ſummam adjudicet, & res, ac præſtationes, quæ
ſingulatim petuntur, tacitus prætereat, arg. L. 55. Eamil.
erciſe. Fecerunt hoc Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni CIoO 10 ccxxII. Daß Klaͤger der Beklagten uͤberhaupt funfze⸗
hen hundert Thaler herauszugeben und ſelbige damit voͤllig abzufin⸗
den ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. dec. Es hat Klaͤger das durch
Abſterben des von Loͤben erledigte Lehn⸗Gut Brunſchwig bey Koͤnigl.
Majeſt. ausgebeten und wider die Loͤbenſche Wittwe, welche ſolches
Gut jure retentionis nach ihres Mannes Tode in Beſitz behal⸗
ten, Klage angeſtellet, auch in dem mit ihr gefuͤhrtem Proceſſe ſich
bemuͤhet, ihre an das Gut gemachte Foderungen groͤſten Theils zu

