quibus cauſis pignus. Vide Alockium de Contributionibus cap. I.
n. 239. Accedit, quod emtor hereditatis eo jure uti debet,
quo venditor, cujus perſona fungitur, L. y. C. de Hereditate

vel act. vendita, LE. 54. de Keg. juris. Reſponſum Ctorum Vvi-

tembergenſium ſuper hoc argumento attuli ſupra in pecim.
XXX. de Retorſione jurium, medit. 8.

V
Hereditas inter heredes extraneos
ut detractus exeludatur.

Memoretnus etiam exemplum fraudis licitæ: Lex eſt in
principatu Anhaltino, ficut in multis aliis Germaniæ
provinciis, ut peregrinus, qui bona inde exportat, fiſco
vigeſimam jure detractus relinquat. Moritur Anhaltinus

quidam, vir dives, prædiis plurimis, quorum unum in

principatu, reliqua extra eum ſita erant, relictis. Here-

des

& indigenas ſie dividi poteſt,

up
C
i
ti
ſie

EEES
—,

SP. ccccxxxII. DE FRAUDIB. QULE DETR. FlUNT. rryy

des ejus maximam partem peregrini erant, duo ſaltem An-
haltini. Hi diviſionem hereditatis ita inſtituunt, ut Anhalti-
ni heredes prædium Anhaltinum retineam, extranea pere-
grinis cedant. Tum fiſcus intervenit, ait, diviſionem hanc in
fraudem ſui factam, ſubeſſe emtionem, heredes peregrinos
Partem ſuam ex prædio Anhaltino re vera vendidiſſe atque
Pretium quaſi exportaſſe, igitur juri detractus locum eſſe.
Sed contra fiſcum judicarunt Cri Helmſtadienſes menſe O-
Ctobri anni cio 10 CC XIII. Daß Klaͤger mit dem gefodertem Abzuge
und Erſtattung der Unkoſten zu verſchonen. V. R. W. Scilicet
multum intereſt, utrum coheredes coheredi rem hereditari-
am addicant, atque ſibi ab eo certam pecuniam ſtipulentur,
an vero invicem res hereditarias diverſis pretiis æſtimatas in-
ter ſe diſtribuant, unique hanc alteri aliam adſignent. Priore
caſu vera emtio & venditio ſubeſt, L. I. & Communia utrius-
que Judicii, L. 3. C. Communi dividundo, atque adeo extranei
heredes, etſi coheredi indigenæ prædia hoc modo relinquant,
in pecunia tamen, quam ipſi exportant, detractum patiuntur.
Contra in caſu poſteriore emtio nulla ſubeſt, ut clare Papi-
nianus in L. 34. Famil. erciſe. loquitur, ſed magis permuta-
tio, L. 20. §. 5. Famil- ereiſc. Heredes vero, qui hereditatem
ſic dividunt, jure ſuo utuntur, nec fiſco injuriam faciunt.
Plura hac de re dixi in pecimine CXVII. de Impugnatione di-
viſionis hereditariæ, medit. I. & 2.

Extraneus, qui bona immobilia in civitate poſzder, a detractu
immunis eſt.
VII.
MWom item is, qui nomina ibi habet.
Trer cautelas, quibus evitetur detractus, hanc primo lo-

co ponit BGerlichius P. 3. Concl. 52. H. 99. Ut heres, legata-
rius,

1196 MIEDITAT. AD PANDECT.

rius, vel alius, cui hereditas, legatum, vel ſimile quoddam
obvenit, hereditatem non dividat, nec portionem ſibi debi-
tam alio transferat, ſed ibi relinquat, & quotannis fruétus &
reditus inde precipiat. Proderit hæc cautio tunc, quum here-
diras in bonis immobilibus conſiſtit. Horum enim ratione ex-
traneus etiam, quia tributa pendit &ẽ reliqua onera fert, pro

cive quodammodo habetur, atque a detractu immunis eſt, uti
in præcedentis Speciminis medit. ult. dixi. At enim vero, ſi

legatum vel hereditas in nominibus conſiſtat, nihil proderit

illa cautela, quum nomina ex jure domiecilii cenſeantur. Sic

reſpondimus menſe Novembri anni Ccio occxXIV. Es wird

der Beklagten der Abzug von ihrer muͤtterlichen Erbſchaft abgefodert.

Ran wendet ſie zwar dagegen ein ſie habe die aus der muͤtterlichen
rbſchaft erhaltene Capitalia noch im Lande ſtehen, und ſey dieſel⸗
D auswaͤrts zu bringen nicht geſinnet. 2 Alldieweil aber die im Lande
zinsbar niedergelegte Capitalia nicht nach dem Orte, wo ſie ſtehen,
ſondern nach dem domicilio des Glaͤubigers, welcher die Zinſen e⸗
von hebet und conſumiret, gerechnet werden; So haben wir B
klagte billig condemniret.

VIII. .
Detractus lapſu quinquennii non exſpirat.

Pugnma inter DD. eſt, an detractui quinquennio præſcriba-

tur. Nos negantium ſententiam amplexi ſumus menſe
Novembri anni CIoIocCXXIV: Es wird der Beklagten der

Abzug von ihrer muͤtterlichen Erbſchaft abgefodert. Beklag⸗
te wendet zwar dagegen ein, dieſe Foderung ſey durch Ablauf
der in Rechten pro vecçtigalibus geſetzten 5. Jahre, LZ. 2.
C. de Vectigalibus, erloſchen, teſte Mevio P. 2. Dec. 163. All⸗
dieweil aber das Abzugs⸗Recht nicht aus der alten Roͤmiſchen

Lehre von Vectigalibus, ſondern aus den Gewohuheiten der
Teut⸗

– Er –

u

X

SP. CCCCXYXIII DFE DONATIONIBIG. r177

n Teutſchen und anderer benachbarten Voͤlker herzuleiten, folglich
die oben gemeldete Præſeriptio quinquennii auf ſelbiges nicht zu
tul ziehen iſt, immaſſen auch Lyncker PF. I. Reſponſo 33. n. 5. anmer⸗
ke ket; So haben wir Beklagte billig condemniret. Addi hoc etiam
eer Potuiſſet, qued quinquennium in L. 2. C. de EFeæctigalibus con-
Nro ſtitutum pœnam commiſſi ſaltem perimat, non ipſam vecti-
hui galis perſequutionem excludat, quum functionibus publicig
7 nullo tempore præſcribatur, L. 6. in fn. C. de Præſeript. 30.
D vel 40. ann. Quoniam itaque detractus pœna non eſt quin-
K quennium, etiam ad illum pertinere nequit.
19 C OOLELANTVUM.
1 Anno 1709. d. r8. Febr. Camera Wolffenbuttelenſis quoad
zn. civitatem Regio-Lutteram in puncto detractus magi-
ſtratui Dresdenſi ſequentes dedit Reverſales: Daß wenn
8 mehr benannter Guiſchen Witwen ihres verſtorbenen Bruders
a e Verlaſſenſchaft gegen Abzug Eins pro cent wird verabfol⸗
get werden, es ſolchen Falls in dergleichen Erbſchafts⸗Faͤllen
dr mit denen Dreßnern in der Stadt Koͤnigslutter auf gleiche
èH Weiſe gehalten, und davon ein mehrers nicht als Ein pro
cent zum Abzug gefodert und genommen werden ſoll; A ſo-⸗
lIuto pro cemtum thalero, magiſtratus Dresdenſis here-
ditatem hanc dimiſi.
D SPECIMEN CCCCXXXIII.
2

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
D . AD EIB. XXXIX. TIZ. V.

D E
1 DONATIONIBUS.
H Ex ſimpliei zradizione donatio non præſumitur, ſed magis vendi-

tio, conminodatum, mutuum 270.

Tum. PI. Kkk kkk K Per-

–

1178 MEDITAT. AD PANDECT.

pervulgata juris regula: donationem non præſumi; nul-
libi in jure noſtro reperitur. Et argumentum quoque,
4 gquod ex L. 7. 25 & 26. de Donationti L. 2 5. de Proba-
tionibus & L. 31. de Adquirendo rerum dominio ducitur, mul-
tum obfcuritatis habet. Ipſa tamen certa eſt, & in recta ra-
tione fundata. Nemo quippe patrimonium füum ſine cauſa
deminuere velle cenſetur. Interim non nego, infinitas eſſe,
ex quibus animus donandi colligitur, conjecturas. Recenſeri
omnes aut ad certas claſſes referri nequeunt. Quotidie enim
novæ emergunt. Igitur optime feceris, ſi rem totam cum
Menochio in Arbitrar. jud. quæſt. lIib. 2. caſ. 88. n. 8. judicis
arbitrio relinquas. In dubio tamen, & ubi æquales utrinque
conjecturæ apparent, contra donationem judicandum eſt.
Dabo exemplum: Conductor quidam prædii regii ingentem
ſalmonem in lacubus ſuis captum ad culinam regis defer t, co-
quo his verbis: en ſalmonem! tradit. Interjecto anno,
ſalmonem hunc in rationes refert, atque fiſco imputat. Ex-
pungunt fiſco præfecti ſalmonem, a6 donationem factam-
obtendunt. Negat conductor, ſe unquam animum donan-
di habuiſſe. Et nos ei menſe Februario anni cloloccxvII.
adſenſimus: Es muß der angeſetzte friſche Lachs, wenn deſſen
Schenkung nicht erwieſen wird, allerdinges bezahlet werden.
Credidimus igitur conduétorem vendendi animum habuiſ-
ſe; cui non obſtat, quod emtio, niſi certo conſtituto pre-
tio, nulla ſit. Aliquando enim tacite hoc agitur inter par-
tes, ut res in poſterum juſto Pretio æſtimetur, LZ. 16. §. ult.
de Pignoribus.

II.
Donatio omnium omnino bonorum ſubſiſtit.
III.

Denatori tamen de alimentis, quamdiu vivit, Pheue ſecuritas eſt
praſtanda.

IV.

SP. CCCCXXXIII. DE DONATIONIBUS. 1175

Si metus diſſzpationis inmineat, donatario alienatio vel obligatis

bonorum ſub pœna nullitatis interdici poteſt.

L) nadonem omnium omnino honorum, præſentium & fu-
2 turorum oppugnant quamplurimi, ſed tuentur alii re-
ctius cum Struvio c. 33. deciſ. ſabbathina 18. Ego his adſen-

tio, tum, quod nemini liberum de rebus ſuis arbitrium adimi

oportet, tum ob claram I. 24. §. 4 & 5. C. de Donationibus.
Diſſentientes duo maxime objiciunt: primum, neminem ſibi
teſtandi facultatem adimere poſſe, Sed hoc jure Romano ſal-
tem, ne expreſſe fiat, interdictum eſt, nullibi vero, ne impli-
cite & per indirectum. Accedit, quod moribus hodiernis
etiam pacta, quibus ſibi quis clare teſtandi facultatem adimit,
ſuſtinentur, ut pluribus docui in Specimine XKLIII. de Pactis
ſucceſſoriis, medit. 4 & y. Opponunt porro: per iſtiusmodi
donationem donatori neceſſaria vitæ ſubſidia ſubtrahi, hoc
autem cum bonis moribus & bono publico pugnare, Verum
nihil donatori hac in parte metuendum eſt. Proſpiciet ipſe
ſibi, ſi ſapit, pacto adjecto, atque a donatario neceſſaria ali-
menta ſibi, quousque vixerit, ſtipulabitur. Vocatur id pactum
donatio ſub modo in L. I. C. de Donat. quæ ſub modo, Et fag
etiam, donatorem minus cautum ſibi per tale pactum non
proſpexiſſe. Proſpiciunt ei ſatis leges & magiſtratus, Et le-
ges quidem provideri jubent, ne donator liberalitate ſua
inops fieri periclitetur, L. yo. de Re judicata, Itaque dona-
tor omnium bonorum vel retinebit tantum, quod ad ipſum

alendum ſufficit, vel, ſi traditio jam faéta; condictione in-

debiti repetet. Quid faciendum vero, ſi donatarius, qui
ad alimenta obligatus eſt, bona ſua diſſipet, ut ambobus
metuendum ſit, ne eſuriant tandem. Tunc vero magiſtra-⸗
tus officium ſuum interponet, atque donatario, ſi aliter
Kkk kkk k 2 cave=

1180 NIEDITAT. AD PANDECT.

Cavere nequit, alienationem & obligationem bonorum ſub

Ppœna nullitatis interdicet, ſimul autem præſtationem alimen-

torum ſùb pœna revocationis imponet. Fecimus nos hoc

menſe Junio anni cioloccxxv. Daß Beklagter von angeſtell⸗
ter Klage zu entbinden, gleichwol ihm die Veraͤuſerung und Ver⸗

pfaͤndung der geſchenkten Guͤter bey Klaͤgers Lebzeiten ſub pœna
nullitatis zu unterſagen, er auch die verſprochene alimenta richtig

zu præſtiren bey Verluſt der geſchenkten Guͤter ſchuldig. V. R. W.
Rat. dec. Klaͤger hat Beklagtem alle ſeine Guͤter uͤbergeben, und
ſich dagegen den noͤthigen Unterhalt bedungen, will aber nunmehr
die Schenkung umſtoſſen, und fuͤhret zu deſſen Behuf an, daß
(1) die Schenkung aller Guͤter in den Rechten verboten ſey, (2)
die uͤber dem gerichtlich vorgegangenen Handel gehaltene Proto-

colla einanden widerſorechen, indem eines von einer Schenkung,

das andere von einem Alimentations-Contracte handele, (23)

Beklagter nicht einmal in dem Stande ſey, den verſprochenen Un⸗
terhalt zu reichen, und dieſerwegen die abgetretene Guͤter veraͤuſern
oder verpfaͤnden wolle. Alldieweil aber (1) die Schenkung aller
Guͤter nirgend verboten, ſondern vielmehr vergoͤnnet iſt, auch

das dubium, welches einige daher machen, daß der donator
ihm dadurch poteſtatem teſtandi benehme, nach den teutſchen

Rechten und Gewohnheiten, vermoͤge deren jemand die pore-

ſtatem teſtandt ſich wol nehmen und allerhand Pacta ſucceſſo-
ria eingehen kan, in keine Betrachtung kommt, weiter (2²) bey⸗
de Protocolla, ungeuchtet in dem einem von Schenken keine

Meldung geſchiehet, voͤllig mit einander uͤberein kommen, in⸗

dem die Ceſlion und Uebergabe ſeiner Guͤter gegen die jaͤhrli⸗

che Alimentation in der That nichts anders als eine donatio-

ſub modo int, endlich (2) Klaͤger nichts zu beſorgen hat, wenn
Beklagtem die Veraͤuſerung und Verpfaͤndung der Guͤter ſub po⸗

na nullitatis umerſaget und die richtige Alimentation bey Ver⸗

luſt

uf
U

1

☛

2 „r — —

—

— —————

SP. CCCCXXAXIII. DE DONAXYTIONIBUS. rrsS-

luſt der Schenkung at e wird; So haben wir nach Inhalt
un ſers Urthels geſprochen.

Snſinuatio donationit gquingentos ſolidos excedentis etiam tune
neceſaria eſt, qunm nomen donatur.
Item, quum guis eodem tembore bpiur i us donat.
P H gentoratenfi tit. de Doneuon iyas O. TA. inter ca-
uibus don- ationem imm dicam a is i inſinuari neceſſe
eſte dicitur, duam donator debit orem ſuum
hac confirmanda
pr. C* H.: L. de Do H Mirung Ille
ntrarium, & debitori quidem, ſi a donatario
conveniatu ur, actionem denegat, donatori vero ſ a debitore;
ſi nondum ſolverit, quod ſupra legis modum donatum fuit,
exigere, aut donafario, ſi is jam totam ſummam recepit, re=
Petere permittit. Irrita ergo eſt denatio nominis non inſi-
nuata, quatenus modum excedit. die a Niteinbergenifes
menſe Novembri anni croncelx, reſponderunt: Es Pi die
dem Cajlo und der Cajæ geſchenkte Sgube Foderung ſich nebſt
den Intereſſen auf 4837 Thlr. 12 gr. belaufen, wovon die Helfte,
oder vielmehr, weil die Schenkung wegen Aemangelnder gerichtli⸗
chen Inſinuation nicht ganz beſtehen mag, 500 Solidi oder Ungari⸗
ſche Specie-ucaten des Caji Ehe⸗Weibe der Cafæ, als deren die
Schenkung zug leich nebſt dem Cajo geſchehen⸗ zugeſtanden. In
quo reſponſo hoc mihi tamen nunc, re rectius cogitata, di-
ſplicet, quod ſingulis donatariis duthgerita adſeribuntur.
Oportuiſſet ambobus non niſi quingenta tribui. Nam, ubi
unus pluribus eodem tempore ultra quingentos ſolidos dorfat,
una donatio eſt, quæ fupra quing gentarum ſummam non valet 5
adeoque donatoris non donatoriorum ratio habetar ex unani-
mi DD. ſententia. Vide Molinum e juſtitie jure diſp. 27 8:.
Kkk kkk k 3 v. 28

1182 MEDITAT. AD PANDECT.

n. 20. Brunnemannum ad L. 34. C. de Donat. n. 28. Strykium
in notis ad Lauterbachium item in Uſu moderno tit. de Dona-
tionibus, Voëtium ad x. tit. de Donationibus §. 16. Et quam-
vis lex de hoc caſu lata non ſit, ratio tamen legis adeſt, quæ
ideo neceſſitatem inſinuationis induxit, ne homines ſubiti
affectus calore ducti patrimonia ſua inconſultis liberalitati-

bus exhaurirent, fraudulentisque blanditiis captatorum ni-

mium paterent.
VII.
Donatio judici, eui inſinuatur, manifeſtanda eſt, nee ſußicit, in-
Krumentum clauſum ad acta referri.
quidem Gailius P. 2. Obſ. 39. def. 28. negat, in inſinuatione
donationis cauſæ cognitionem requiri. Itaque ſufficere
videtur, ut, quemadmodum in teſtamentis quotidie fit, inſtru-
mentum donationis clauſum judici ignaro, quid in illo conti-
neatur, offeratur, & ab hoc ad acta reponatur. Verum enim

vero etſi operoſam cauſæ cognitionem, qualis in litibus deſi-

deratur, hic non exigam, aliqua tamen opus eſt. Ideo nempe
inſinuatio introducta fuit, ut & fraudibus oceurratur, & ho-
mines a profuſione patrimonii ſui retineantur. Utrumque ve-

ro aliter fieri nequit, quam ſi judex, quid actum ſit, ſciat,
Agnoſcunt hoc leges imperii & nonnullorum locorum, qui-

bus donationum inſinuationes & confirmationes inter cauſas
ſummarias, quæ aliquam, etſi brevem, cauſæ cognitionem re-
quirunt, referuntur, teſte Martini ad rubr. proceſſus n. 35 & 72.
Adde L. 25. verbis: nomen donatoris jus ad rem notari oportet,
neque id occulte aut privatim, l. 27. verbis: interveniente acto-
rum teſtifteatione confciantur, L. 30, verbis: publicare, intima-
re, C. de Donationibus. Sic igitur menſe Nov, anni coloccxIII.
reſpondimus: Wird gefraget, ob zu Inſinuation einer Schenkung
vonnoͤthen ſey, daß ſolche den Actis nicht verſchloſſen, ſondern nach

ihrem rechtem Inhalte einverleibet werde; So iſt allerdinges vonnoͤ⸗

then,

ln
ho

M
H

hti
at.

lon
dele
.
⸗

en
del.

e
The
e⸗
ſeit

l.

las

nNE.

5,,

1U

M..

XIII.
kung
Ge⸗

rt

e

4

Sp. CCCCXXXIII. DE DONATIONIBUS. TIIS3

then, daß eine Schenkung, welche als gerichtlich geſchehen beſtehen
ſoll, den actis und tabulis publicis nicht verſchloſſen, ſondern nach
ihrem igentlichem und ganzem Inhalte einverleibet werde.

VIII.
Aeccebtatio in donationibus omni jure neceſarie, Jed vox ipſa
barbara eſt.

Oeriſi anno 1721. Ludewigius diſſertationem in eaque, ac-
ceptationem, ſine qua donationem valere poſſe com-

muniter negant, nec jure naturali, nec Romano, nee Ger-

manico deſiderari, contendit, ipſamque vocem barbaram
eſſe ait. Refutavit Ludewigium Gundlingius in Gundlin-
gianis P. 29. Obſ. 2. 3. 4. atque, & vocem acceptare bonam, &
ipſam acceptationem juribus naturali atque Romano neceſ-
ſariam eſſe, adfirmat. Argumenta utriusque non repetam,
fatebor tamen ingenue, me Gundlingio adſentire, & in-
primis legem 26. de Donationibus, quam Ludewigius pro ſe

adfert, ipſi obſtare, ac neceſſitatem acceptationis de priſco

jure Romano clare oſtendere. Eadem etiam ex L. 55. de
Obligat. & actionibus ſatis lucide probatur. Unum eſt,
quod in Gundlingio non probo. Ohperoſe ille in Obſerv. 2.
vocem acceptare Latinam eſfe & bonis auéctoribus cognitam,
monſtrat. Nec Ludewigius hoc unquam, nec quisquam
alius, quod noverim, negavit. Acceptare veteribus Ro-
manis eſt iteratis vicibus recipere, quod ab altero offertur.
At vulgaris ille ſignificatio, qua acceptare idem notat, quod
conſenſum ſuum de oblatis recipiendis verbo, nutu aut alio
ſigno declarare, vere barbara eſt, nec vel in legibus noſtris

vel in veteribus auctoribus occurrit. Et magis adhuc vox

acceptatio barbariem ſapit. Ceterum acceptationis vetu-

ſtiſſimum exemplum apud Montfauconium in Diario Italico

cap. 28. Occurrit in inſcriptione Græco cippi lapidei, qua
dona-

„

TT 4 MEDTTAT. AD PANDECTI —
donatio Ariſtomenis & Piyllæ in urbem Corcyreorum col-
lata & decretum ſenatus donationem iſtam ſuſcipientis con-
Einetur.

SPECIMEN CCCCXXXIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTIAA

AD LIB. XXXIX. TIT. V.

DONATIONIBUS NECESSA
IIS. M

Iiter prima, quæ juvenis olim edidi, ſpecimina academica diſ-
ſertationem reperio, de Liberalitate neceſſaria, ſive donationil us,
ad quas jure obligamur, inſeriptam. Qüam quum luce publica
non prorſus indignam judicem, inſero hic, ſed multis in locis
correctam & adſperſis ſubinde novis obſervationibus auctam.

Liberalitas ac denatio ſimul ex parte liberæ, ex parte neceſſariæ
ſe poſſunt.

Lvid eſt liberalitas? quid donatio? Nonne libera utrius-
que natura omnem neceſſitatem atque coactioneim re-
ſpuit? unde itaque neeeſſaria liberalitas, unde coa ta
donatio, quæ tamen tanquam diverſiſſima inter ſe conſiſtere
nequeunt? Sic multos fore credo, qui, viſa primum diſterta-
tionis noſtræ inſeriptione, objicere nobis audeant. Neque fi-
ne cauſa, ut videtur. Quum enim ipſa vi vocis & recepro ab
omnibus jure liberalitatis atque donationis indoles libera ſit,
putabis forſan, ssν%£ινοονιο aliquod & contradictionem in ad-
jecto eſſe, donationem ac liberalitatem neceflariam facere.
Sed ſalva res eſt. Neque enim nos liberalitatem ac
donationem liberam eſſe negamus, id enim utique abſo⸗
num foret; ſed hoc fältent aſlerimus, libertatem illam
L cum

lel
6

n.

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1185

cum quadam neceſſitate poſſe eſſe conjunctam; ſive, do-
nationes noſtras ſimul ex parte liberas, ex parte vero ne-
ceſſarias eſſe. Neceſſitas enim ſecundum Ariſtotelem T. F.
Metaphyſic. c. 5§. Pluribus modis dicitur, & ita interdum,
ut libertas agendi homini non penktus auferatur, ſed tan-
tum certis limitibus circumſcribatur. Quo ſenſu etiam Lt-
vius L. 9. ne Deos quidem, quos tamen Romani quoque
ſcriptores liberrime agere dicunt, necefſitatem ſuperare
poſſe, ait. Et Ziegler in Diſ. de jure colletandi §. 7. Jua-
rezium excitat,; ſingularem liberarum actionum claſſem
conſtituentem, quæ certo relpeétu neceſſariæ quoque dici
queant. Tale genus necefſlitatis, quod omnem libertatem

agendi non tollit, v. g. in officio, prout id in LL. noſtris

Kumitur, intervenit. Sic officia libertorum, quæ operis
contradiſtinguuntur in Z. 26. §. 12. de Condict. indeb. ab iis
non ſemper quidem, interdum tamen cum libertate qua-

dam præſtanda ſunt. Ita in Z. ultima C. de Dotis promiſſ.

Officium paternum dicitur, filiam dotare, quod tamen ibi-
dem liberalitas quoque appellatur. Adde L. 50. Famil. er-
eiſce. verbis: debita pietas. Idem itaque de necefſitate do-
nationum noſtrarum aſſerimus, rati, illam ejusmodi eſſe
extraerdinarium remedium, quo libertas alicujus in tantum
quidem conſtringitur, ut is præſtare aliquid vel donare de-
beat, ita tamen, ut circumſtantiæ ſaltem aliquæ, v. g. mo-
dus, tempus, quantitas &c. lTibero Præſtantis arbitrio per-
mittantur. Sed gravius nobis videtur obftare, quoed Pa-
pinianus in L. 29. pr. de Donat. & L. 82. de K. J. hoc ſolum
donari exiſtimet, quod nullo jure cogente conceditur, &
Impp. in L. 10. C. de Donat. neminem invitum donare aſſe-
rant. Qui textus omnem neceſſiratem coacétionemque
longe a donationibus proſcribunt. Sed illis, qui leges has
recte inſpiciunt easque cum aliis conferunt, facile patebit,
Tom. VI. LII III I ſer-

1186 MEDITAT. AD PANDECT.

ſermonem in illis non de omni, ſed quadam maxime libera
& omnis neceſſitatis neſcia donationum ſpecie eſſe, quaem
Prunn. ad L. I. de Donat. propriam, Hilliger ad Don. I. 12. 6. 2.
lit. W. ſimplicem, alii perfectam donationem vocant. Interim
tamen non negari poteſt, aliam quoque impropriam & im- 2ð
perfectam dari, quæ neceſſitatem quandam juris admittat. Et
eam non a nobis primum excogitatam, ſed veteribus quoque S
[Gtis cognitam fuiſſe, demonſtrabo (¹) ex ſubſequentibus
hujus coactæ donationis ſpeciebus, quas ab illis ipſis intre-
ductas & donatiônis nomine ornatas reperimus, (2) ex L. 214.
de V. &. ubi munus, quod tamen neceſſario obimus, doni
quoque appellatione contineri dicitur.

4A donationihus neceſſariis lIiberalitas non eſt excludenda.

H' Sebilter exerc. ad z. 43. §. 2. pro more ſuo ſubtilius,
quam opus erat, verſatur, neque omnem donationem
ex liberalitate, ſed quandam ex honeſtate ſaltem proficiſci,
autumat. Duo igitur conſtituit donationis genera; unum
ex liberalitate, alterum ex honeſtate præcipiente, ſive obli-
gatione, ut proinde a donationibus, ad quas jure obliga-
mur, liberalitatem plane excludat. Enimvero vir alio-
quin judicii acumine Præſtans non ſatis perpendit, liberali-
tatem in jure noſtro eo venire ſenſu, ut non omnem ne-
ceſſitatem & obligationem reſpuat, ſed quandam quoque
admittat. Exemplum habemus in L. alt. C. de Dotis promiſ.
ubi dos a patre data liberalitas dicitur, ad quam tamen ille

ſecundum L. 19. de K. M. cogi poteſt. Neque ergo Schil
terus donationibus a jure exactis liberalitatis nomen recte
denegabit.
. III.

Donationes vi metugue injuſto extortæ non valent.
Poſft-

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. r1187

Joeſtquam, neceſſarias donationes etiam donationes eſſe &
ex liberalitate proficiſci, docuimus, reſtat, ut, quam ne-
ceſſitatem & coactionem intellectam velimus, diſpiciamus.
Necefſitatem ſcilicet hic nullam aliam intelligimus, quam,
quæ mediante jure & legibus infertur. Unde proinde omnem
vim metumque, quo quis invitus ad donandum perducitur,
hinc longe arceamus; niſi juſtus ſit metus ab eoque intente-
tur, qui jus inferendi habet, magiſtratu nempe. Donatio igi-
tur hoc caſu, quem Martialis lib. II. epigr. 579. memorat, facta
non valet: .
Quid ſi me tonſor, eum ſtricta novacula ſupra eſt,
T unc libertatem divitiasque roget
Promittam, nec enim rogat illo tempore tonſor.
Latro rogat, res eſt imberioſa timor.
Neque meliori jure Pontifices Romani multa, quæ Imperato-
ribus in Italia competunt, poſſident. Ea enim metu banni
eccleſiaſtici ab invitis extorſerunt., Idem dicendum eſt eo ca-
ſu, ubi magiſtratus aliquem carceri mandatum prius dimitte-
re nolit, quam, ſi is aliquid ipſi donaverit. Hic, licet donet,
non obligatur. Judex enim extra id, quod in judicium dedu-
Rum eſt, faciens privati jure cenſetur, L. 18. Communi di=-
vidundo.

IV.
Jus naturale ad donandum obligat.
Nim magis jure ad donandum adſtringimur, quam na-
turali; quum ſecundum Ciceronem Ohic. I. beneficen-
tia nihil ſit humanæ naturæ accommodatius, & ab Ambro-
ſio in diſt. 96. c. 19. eadem plenitudo virtutum dicatur. Si-
ve igitur ſocialitatem, ſive rectam rationem, ſive volunta-
tem divinam, ſive aliud quodlibet fundamentum juri natu-
ræ ſubſternas, ſemper tamen juberis, liberalitatem in illos,

qui beneficiis tuis opus habent, exercere. Id tamen non
LII III I 2 ſine

1188 MEDTTAT:. A PANDECT-.

·fine temperamente. Videndum enim eft, ne obſit benignitas
üis ipſis, quibus benigne videtur fieri, & aliis; deinde, ne
major ſit benignitas, quam facultas; item, ut pro-dignitate
cuique tribuatur. Nam hic perſonarum ratio habenda eſt, ut
illis magis, quibuscum in una ſocietate & civitate vivimus,
quam externis, conjunctis itidem potius, quam aliis donemus

diſti 86. c.: 20. Superſédeo hic, omnia naturalis juris præcepta
eirca donandum repetere; quum in eo incomparabilem præ-

ſtiterit operam Seneca in Comment: de Benef. quem, quisquis
de obligatione naturali ad donationes edoceri vult, uberius

conſulat. De qua & nos quædam, dum de obligatione civili
loquemur, nonnunquam interſeremus.

Jus eivilen quo ad' donandum obligamur, aliquando eſt im-
perſectum.

quidem non ignoro, jure civili, maxime canonico, im
E ſpecie diſt: 86: c. 14: ſeqq vehementer commendari li-
Beralitatem, omnesque admoneri; ut illis, qui egent, de
opibus ſuis donent. Videtur itaque tota illa obligatio na-
turalis, de qua in preæc. S, egimus, repetita & confirmata
eſſe „ur adeo, quæ antea imperfeéta erat, nunc perfecta
At & actionem etiam in foro humano producat. Enimve-
ro oppido notandum eſt, non omnem legem civilem effi-
cacem producere obligationem actionemque; ſed quan-
dam etiam imperfectam, uti ab Uipiano tit. I. §K. I. vocatur
eſſe, quæ magis moneat, quam jubeat, magis diſſuadeat,
quam vetet, & neque actionem aliis concedat, neque pœ-
narm in transgreſforem conſtituat. Talis fuit Lex Cincia,
quæ, teſte Ulpianoc. L ſupra certum quidem modum dona-
ri prohiheat, ſi tamen plus donatum fuiſſet, non reſcinde bar.
Sic lex 14, & I4. de Religioſis D Marcum conſtituiſſe obſer-
vat,

—

G
tn

h

ui
fi
vl

in

.

Sp. CCCCXXNIV DE DONAT. NECESSARIIS. r189

vat, eum heredem, qui prohibeat funerari ab eo, quem teſta-
tor elegit, non reéte facere, pœnam tamen ir eum non ſta-
tuiſſe. Ejusmodi quoque legis Livius lib. 10, meminit, qui:
Valeria, inquit, lex quum eum, qui provocaſßſet, virgis cœdi ſe-
curigue necari vetuiſſet, ſi quis adverſuz ea feciſſet, nibil ultra;
qunin; improbe factum, adleit. T alis quoque lex imperfecta;
quæ actionem non Producit, illa quoque canonica eſt, qua
oſtenditur, conſentaneum eſſe naturæ humanæ, liberalem ſe
in aliorum anguſäis præbere. Secus tamen facientem neque
coërcet, neque aliis jus exigendi hanc liberalitatem concedit,
ſed ſingulorum ige pudori relinquit.

Ponatio ab initio voluntaria poſt promiſſionem necxeſſaria eſſes
intipit.

Iiſſa lege imperfeca, perfectam potius & efficacem, qua
N donationes & injunguntur & exiguntur, ſpectemus.
Proprie quidem huc non pertinent illæ donationes, quæ
pacto vel ſtipulatione antecedente promiſſe fuerunt. IIlæ
enim nom ex obligatione juris, ſed nuda voluntate Profectæ
natio voluntaria;, traditio neceſſaria eſt. Quum tamen
multum ad intellectum eorum, quæ dicemus, conferre VE.
deatur quæſtio, utrum ejusmodi donationes exigi im judicio
queant? eam, antequam ulterius Provehamur, decidemus.
Nos ſimpliciter quidem illam non affirmabimus, ſed diſtin-
guemus (1) inter promiſſionem perfectam & imperfectam,
(2) utrum res adhuc in eodem ſtatu ſit, quo fuit Juum pro-
mitteretur, an non, (3) utrum certum aliquid promiſfum
ſit„ an vero incertum & indeterminatum.
Ur donatio exigi poſſt, neceſſe eſt, promiſſonem fuiſſt terfcem.
ILIE IIL I 5 Pri-

1190 MEDITAT. AD PANDECT.

rimum eſt, ut videamus, perfectane fuerit promiſſio, qua
P quis alteri ſe plene obligari voluit, an imperfecta, quando“ „5*
quis voluntatem ſuam quidem pro futuro tempore determi-
nat ad aliquid gratuito alreri præſtandum, ſic tamen, ut ex ſi-
gnis ad jectis conſtet, ſe ira obligari nolle, ut ipſi jus ad eam

rem exigendam competat. Pußfend. de I. N. G. I. 3. . 5. th. 6.

Priore caſu, ſi plena nempe fuerit donatoris voluntas, L. 3. C.
de Donat. nullum eſt dubium, quin donator, ſi per modum
ſtipulationis promiſit, actione ex ſtipulatu, ſin per nudam
conventionem, condictione ex L. 25. §. ult. C. de Donat. ad
rem promiſſam præciſe tradendam conveniri queat. Poſte-
riore caſu, quando nempe promiſio ex voluntate demum pro-
mittentis ſtatum capere delet, L. 108. §. I, de E. O. nullum al-
teri perfectum jus naſcitur. Talis promiſſio in teſtamento in-
tervenit, quo aliquid quidem alteri legamus & ſic quaſi dona-
mus, §. I. I. de Legat. ita tamen, ut ipſi nullum exinde jus quæ-
ſitum velimus, ſed integrum nobis maneat, quocunque lIubeat
tempore, liberalitatem hanc revocare. Unde minus recte te-
ſtamentum a Grotio l. 2. c. 6. §. 14. Per alienationem definitur,
quum alienatio perfectam juris ſui in alium translationem
præſupponat. Exemplum alius imperfectæ promiſſionis Ta-
citus refert Ann. IV. dum, Tiberium ad Seianum ſic ſcripfſiſ-
ſe, meminit: Zpſe, quid intra animum voluntaverim, gquibus ad-
buc neceſſitudinibus immiſcere te mibi parem, omittam ad bræ-
Jens referre. Alius caſus, quibus donator ſe obligare effica-
citer noluit, affert Valer. Max. I. 7. cap. 8. num. 5. 6. Plena

igitur adſit oportet, & Perfecta promiſſio, ut ad eam im⸗
Plendam donator conveniri queat.

VIII.

Donatio promiſſa exigi nequit, niſi res in eodem ſtatu, quo tems
pore pr omiſſi tonis fuit, permanſerit.
Neque

tem

106

ſen

.

Sp. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. rIor

Ndue vero ea ſolum ſufficit, ſed requiritur ſimul, ut res in
1 eodem adhuc fit ſtatu, in quo fuit, quum promitteretur.
Omnia enim, ait oeneca l. 4. de benef. . 3 5. eſſe debent eadem, quæ
Juerunt, ecum promitterem, ut promittendis Edem teneas.
Quam regulam ab omnibus DD. receptam, neſcio, cur velli-

cent Crotius I.2. C. 16. §.25. eumque ſecuti Pußfendorfius atque

Zieglerus quum ipfſi tamen paſſim fateantur, non valere, quod
pollicitus aut pactus fuerim, ſi caſus deinde emergat, ut pro-
miſſum meum vel plane non, vel non ſine meo alteriusve exi-
tio ſolvere poſfim. Igitur, ſi tanta incidat mutatio, ut non
amplius priſtina rerum facies ſuperſit, certum eſt, a donatore,
quod promiſſum fuerat, exigi non poſſe. Huc facit locus
Ciceronis offc. l. I. quem ipfe alibi excitat & probat Grotius:

Incidunt ſæpe tempora, ut, promiſſum ſervare, non ſit juſtum.

Referri enim decet ad fundamenta juſtitiæ, primum, ut ne cui
noceatur; deinde, ut communi utilitati ſerviatur. Et quum
tempora permutant, commutatur Aicium & non ſemper ſ
idem. Poteſt etiam accidere, ut promiſſum & conventum
it inutile vel ei, cui promiſſam fuit, vel ei, qui promiſerit.
Nam ſi, ut in fabulis eſt, Weptunus, quod 1beſeo promiſe-
rat, non feciſſet, Theſeus flio Hippholyto non eſſet orbatus.
Nec promiſſa igitur ſervanda ſunt ea, quæ ſint iis, quibus
promiſeris, inutilia, nec ſi plus tibi noceant, guam lli proſint,
cui promiſeris. Sic in jure etiam noſtro Promiſſor a pro-
miſſo præſtando excuſatur, ſi vis divina, Z. 24. §. 4. de
Damno inf. vel magna L. 2. de peric. & comm. rei vend. vel
major caſus, cui humana imbecillitas reſiſtere non poteſt,
L. I. §. 4. de O. & A. interveniat. Ex eodem fundamento
donatio propter ſupervenientes liberos irrita fit. Ille et-
iam, qui dives promiſit, ſi poſtea bonis labatur, non am-
plius, quam, in quantum facere poteſt, convenitur, I. 12
de Donat. X.

1192 MEDTTAT. AD PANDECT

Donatio promiſa non aliter eſt neceſaria, gquam ſi certum quid
promiſſum, aut inoertum id, quod promiſſum fuit, e cir-
umſtantiis determinari queat.
'niaue ad decidendam quæſtionem, utrum nempe dona-
tio promiſſa in foro exigi poſſit, multum intereſt, vide-
re, certumne aliquid promiſſum ſit, an incerrum. Priore caſu
actionem donatario comperere, extra controverſiam eſt poſi-
tum; ſecus poſteriore, ſi nulla certa quantitas vel ſpecies fue-
rit expreſſa. Sed facilis ex L. 94. de V. O. deciſio erit: Quodſi

nempe ſtipulator five donatarius clarius loqui debuiſſet & is

ipſe in culpa ſit, quo minus certum aliquid oolligi poſſit, in-
terpretatio contra eum facienda, L. 99. pr. de V. O. & ne nu-
mus quidem ipſi ad judicandus erit. Quodſi contra donator
clarius loqui debuiſſet L. 39. de Patctis, & tunc vel ex præfa-
tione L. 134. §. 1. de V. O. vel aliis circumſtantiis, v. g. opu-
lentia donatoris, indigentia donatarii, quod perſonæ conjun-
ctæ ſint, de voluntate eorum conjectura capi queat: promiſ-
ſor recte convenitur & judex ex officio quantitatem determi:
nabit. Ex his igitur facile colliges, juſtane fuerit Scabinorum
Lipfſienſium in hoc caſu, quem Carpzov. in Deciſione 16. af-
fert, deciſio. Fecerat quis filiæ ſuæ nuptias, ad eum, peracto
convivio, gener accedit gratiasque pro lauta ſatis ac Iplendi-
da cœna agit. Tum parer: parum hoc eſt, ait, es ſoll ein meh⸗
rers folgen. Negante poſtea patre, quidquam ſe genero debe-
re ſcabini conſuluntur, qui patrem liberarunt, quia generali
ejus promiſſioni unico etiam thalero ſatisfieri potuerit. An
non vero vel ex more aliorum hominum in nuptiis liberorum
ſuorum liberaliſſimorum, vel ex conditione & conjuncétio-
ne perſonarum certius quid in favorem generi determinari

botuiſſet, alii judicent. Vide ſaltem L. 69. §. 4. de Jur. dot.

& L. 3. C. de Dotis prom.
X. Do-

*

1

U
wd.
INe

1
d.

t.

SP. ccccxxxIV. DE DONATIONIB. NECESSARIIS. 1193

X.

DPouationes remuneratorig jure eivili non ſunt neceſſariæ, ſed ta-
men jure naturæ.

QAan donatio, adquam quis ipſe ſe promittendo obli-
gavit, exigi in judicio poſſit; multo magis donationes,
