uͤbriget, herauszugeben, L. alt. C. de Pactis conventis anbefeh⸗
len, ſo gewinnet es das Anſehen, ob gehoͤre alles, was in ſtehen⸗
der Ehe aus der Frauen Guͤtern adquiriret worden, allein der
Frauen zu, und ſey des Mannes Erben davon nichts abzufolgen,
es koͤnne auch der Frauen dieſes, daß ſie zu Anfang ihre einge⸗
brachte Guͤter von dem uͤbrigen Vermoͤgen abgeſondert, und von
den le teren nur den vierten Theil zu ſich genommen, keinen Nach⸗
theil bringen, nachdem dieſes ſonder Zweifel aus Unwiſſenheit der
Rechte geſchehen, dergleichen Unwiſſenheit bey einer Frauens⸗Per⸗
ſon excuſiret wird, L. 9. pr. de Juris & facti ignorantia. All⸗
dieweil aber, ſo viel wir aus der vorgelegten Frage wahrnehmen,
die Frau gleich zu Anfang der Ehe alle vorhandene Guͤter beſeſ⸗
ſen, alſo ihrem Manne bey ihrer Verheyrathung zugebracht, oder
gedachter Mann, wie wir zu reden pflegen, in ſelbige einge⸗
freyet, und denn die Guͤter, welche eine Ehefrau ihrem Manne
gleich anfangs zufreyet, ungeachtet des dotis keine Meldung ge⸗
ſchiehet, pro dotalibus geachtet werden, arg. L. 23. & 70. de

Jure dotium, Secbilter Exerc. s6. §. 80. Berger de Diſerim. bo-

norum uxoris §. 6. anbey ausgemachten Rechtens iſt, daß ein
Mann die ex dote fallende Nutzungen voͤllig lucrire, E 7. Jolu-

79

— „- —— s

w

e ſin.
hr NOH

Davon
Peun
httttre
anisn
9.63
Nh

MH
Mton

Gnbeſcy

in ſten
glein de

lfolgen,

te Arge
Vnd
en Nc
Peirde
ens Per⸗

in.
ehtnen⸗

tet beſt
Gſt, ode
ge einhe
Gnn
dung e
Uin Ne.
Min
17

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UXORIOR. 171

7o matrimonio, hiernaͤchſt alle nach eines Mannes Tode ſich
findende Guͤther, welche die Frau von ihr eingebracht zu ſeyn
nicht deutlich erweiſet, vor des Mannes Eigenthum, und daß
ſie durch ſeinen Fleiß erworben worden, geachtet werden, L. Fr.
D. L. 6. C. de Denationibus inter virum & uxorem; So
hat ein Mann, wenn er gleich mit lediger Hand zu ſeiner Frauen
einfreyet, dennoch waͤhrender Ehe die voͤllige Nutzung aller Guͤ⸗⸗
ter, die er mit erfreyet, auch nach dem jure civili, und wird
alles, was er damit in ſtehender Ehe erwirbet, ihm allein und
ſeinem Fleiſſe zugeſchrieben, und ihm voͤllig adquiriret, faͤllt
dieſemnach, wenn ſolcher Mann ohne Kinder und Eltern, auch
ohne Errichtung einer Eheſtiftung und Teſtaments verſtirbet,
auf ſeine Erben ab inteſtato dergeſtalt, daß die Wittwe daran
nicht mehr, als die portionem ſtatutariam, prætendiren kan.
Aliud tamen dicendum eſſet, ſi uxor bona ſua ſibi retineat,
& maritum non contradicentem ab eorum poſſeſſione &

adminiſtratione excludat. Tunc enim ambo conjuges fa-

cto ipſo receptitia illa eſſe debere, declarant.

VIII.
Uxor bona, quorum nudam proprietatem, non vero poſſeſſionene
& uſum, tempore initi matrimonii babuit, in dotem
dediſe non cenſetur.

Reumn ſupra a nobis poſitam, quod omnia, quæ uxor

tempore contracti matrimonii habet, marito in dotem
dediſſe cenſeatur, reſtringi oportet ad ea bona, quæ non
ſolum in dominio, ſed & in uſu & poſſeſſione ejusdem fue-
runt. Memorabo exemplum: Pater filiam heredem fſcri-
bit, ſed uxori ſuæ uſumfructum plerarumque rerum heredi-
tariarum relinquit. Vivente matre, puella nubit. Quæ-
ritur igitur, an ea, quæ in pactis dotalibus de dote fue-
X 2 runt

172 MEDITXT. AD PANDECT.

runt conventa, etiam ad ea bona, quæ mater tempore nu-
ptiarum jure uſufructuario tenuit, pertineant. Negarunt
NCti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo 1o ccxvI. Es
wird wider das ad Acta gebrachte Verzeichniß der Kerckhoffi⸗
ſchen Verlaſſenſchaft erinnert, daß Beklagte darinnen die von

ihrem zu Zeit der aufgerichteten Ehe⸗Pacten bereits verſtorbe⸗

nem Vater erebte Guͤther ausgelaſſen. Weilen aber vermoͤge
der Eheſtiftung nur die bey der Verheyrathung wuͤrklich einge⸗
brachte Guͤter in die gemeine Theilung gehoͤren, hingegen der
Beklagten damalen weder der Beſitz noch die Nutzung der vaͤ⸗
terlichen Guͤther, ſondern das bloſſe Eigenthum daran, zugeſtan⸗
den, demnach, daß ſie das, was ſie weder im Beſitz noch Ge⸗

brauch gehabt, zur Ehe eingebracht, nicht geſaget werden mag;

So ſeynd wir dieſes monitum uͤbergangen. Obſtare videtur
lex 4. de Jure dotium, in qua proprietas nuda in dotem da-

ta memoratur. Verum etſi, proprietatem nudam in do-

tem dari poſſe, fatear, datam tamen præſumi, non credo,
quia præſumtio ſine facto vel lege locum non invenit.

IX.

PFona, quæ marito, eonſtante matrimonio, inferuntur, ali-
guàndo, volentibus id partibus, efteiuntur
dotalia.

Bne; quæ perfecto jam tum ac conſtante matrimonio,
ab uxore adquiruntur, vel ab ea, aut parentibus ipſius,

marito inferuntur, eſſe paraphernalia, dixi antea, quum in
medit. I. Schilteri ſententiam defenderem; quod tamen
temperandum eſt hoc modo: niſi uxor vel alius, qui do-
tem conſtituit, illa etiam bona dotalia eſſe ,velint. Quum

enim liberum integrumque ſit uxori, dotem, non ſolum

unte conſtitutam, conftante matrimonio augere, L. 4. de

Jure

— — =ẽ —. —

—
le .
garunt

Ehoßf
die n
fotte
Nftlge.

h line
gen N

der tN

geſtar⸗
ch G

0 meg;

Vigerur
temn de.

in .

Creco,

Ir, .

jmomi,

Siphug
luumin

tamen

li do⸗
Quunm
ſolum

YAHu

—

Sp. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UNORIOR. 172

Jure dot. ſed & plane novam conſtituere, ſiquidem ea antea

nullam dederit, L. 7. §. 3. de Jure dot. inprimis inſpicienda
ſunt verba, quæ tum, quum inferrentur bona, ab uxore
vel conſtituentibus aliis prolata eſſe demonſtrantur; ex qui-
bus ſi animus conſtituendi dotem colligi queat, bona illata
pro dotalibus, non item pro paraphernalibus haberi opor-
tet, quemadmodum Cti Vitembergenſes, menſe Aprili an-
ni CcIoloccix. ad interrogationem Chriſtoph Gottfried Ramin⸗
ckens, Stadtſchreibers zu Roßwein me interprete reſponderunt:
Hat Peter Knauth in unterſchiedenen ſeinen Schwieger⸗Eltern
ausgeſtellten Quittungen, daß er von ihnen nach ſeiner Hochzeit
800 fl. zur Huͤlfe und Mithuͤlfe empfangen, bekannt, und es
will Zweifel entſtehen, ob dieſe 800 fl. fuͤr dotal- oder parapher-
nal-Gut zu achten, nach mehrern Innhalt ꝛc. Wenn nun gleich,
bewehrter Rechts⸗Lehrer Meynung nach, die von der Ehe⸗Frau

oder deren Eltern dem Ehemanne erſt nach der Hochzeit zugewendete

Guͤter vielmehr fuͤr paraphernalia zu halten, in Anſehung, daß
dieſe Art Guͤther in Teutſchland viel gewoͤhnlicher, die conſtitu.
tio dotis hingegen in facto beruhet, und alſo nicht Præſumiret
wird, ſondern zu beweiſen iſt, die Ehe auch ohne Mitgift gar
wohl beſtehen kan; Dieweil aber dennoch dasjenige, was die Par⸗

theyen mit einander abgeredet, der Sache den Ausſchlag geben
muß, und aber allhier aus den in den Quittungen gebrauchten

Worten: Suͤlfe oder Mithuͤlfe daß ſolche Gelder ad ſuſtinen-
da matrimonii onera von den Schwieger⸗Eltern ausgezahlet
worden, zu erſehen, welches denn der eigentliche Endzweck des
Heyrath⸗Guths iſt, L. 20. C. de Jure dot. ferner durch das
Wort vaͤterliche Huͤlfe, bona dotalia verſtanden werden, Sebil-
ter Exerc. 36. §. 80. die conſtitutio dotis auch nach der Hoch⸗
zeit wohl geſchehen mag, Z. 7. §. 3. de Jure dot. So werden
die Peter Knauthen von ſeinen Schwieger⸗Eltern ausgezahlte
800 fi. fuͤr Ehe⸗Geld billig gehalten. ðèð
XN 3 X.

174 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſct
Maritui uſumfructum bonorum bparaphernalium ex aniverſali 4
Germaniæ conſuetudine habet. . e
ſio
Mec nocet marito, quod paraphernalia hæc in pabkis dotalilus hal
non ipfi, ſed Kiliæ a ſocero promiſſa Eh
ſint. S = de
ſtendi ſupra in meditatione 2. jure Romano maritum ſn
N
bonorum paraphernalium adminiſtrationem non, niſi in
conſentiente uxore, uſumfructum vero plane non habere.
Hoc vero totius fere orbis conſuetudine mutatum eſt. Cer-
te Germani, hac in parte priſcea ſua jura, ſecundum quæ, er
ut antea dixi, maritus bonorum uxvoriorum uſufrugctua-
rius eſt, etiam poſt receptas leges Romanas conſtanter en
retinuerunt, nec-recordor, me unquam exemplum con- Ne
trarium, quo maritus uxori ſuæ bonorum paraphernalium ſir
rationes reddidit & fructus reſtituit, aut audiiſſe, aut le- e
giſſe, aut vidiſſe. Fruſtra igitut manifeſtæ huic praxi &
quotidianæ experientiæ, quam & Schilterus Erxerc. ad z.

36. §. 78. & Brunnemannus ad L. 9. de Jure dotium n. 8. &
1I. & Schæpferus in Synopſi n. tit. de Jure dotium n. 3. &
multi alii teſtantur, contradicit Strykius in Uſu moderno
tituli de Ritu nuptiarum 9. 97. Certe ſecundum univerſa
lem iſtam Germaniæ conſuetudinem in concurſu quodam

creditorum judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni CcIo 1o ccxxIV. (5) die Wittwe mit 14000 Thlrn. Doch
muß ſie hinwiederum die Zinſen der 26000 Thlr. à 5 pro Cent i
von der Hochzeit an bis zum Abſterben des Schuldeners dern N
Concurlſe gut thun, und davon weiter nichts abziehen, als 1

was

ali

u

Verſi⸗

lodamn
obri

Dah

Cet

dem
os

sP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UNORIOR. 175

was ſie wuͤrklich in die gemeine Haushaltung verwendet zu haben,
ſchwoͤren kan. V. R. W. Rat. dec. Nachbarthen kommen die
4000 Thlr. Ehe⸗Gelder, und 10000 Thlr. Paraphernalien zu,
welche dem gemeinen Schuldener ausgezahlet zu ſeyn, die Wittwe
nothduͤrftig beygebracht. Bey dieſen Paraphernal-Geldern er⸗
eignet ſich noch der Zweifel, ob die Wittwe, weil die Parapher-
nalien in der Eheſtiftung auf 36000. Thlr. geſetzet, gleichwol dem
Ehemann nur 10000 Thlr. davon bezahlet worden, die ruͤckſtaͤn⸗
dige 26000 Thlr. dem Concurs verzinſen muͤſſe. Sie will ſich
hierzu durchaus nicht verſtehen, und wendet unter andern vor,
der Ehemann habe nach den Roͤmiſchen Rechten den uſumfructum
in bonis paraphernalibus nicht, uͤberdieß habe ihr Herr Vater
in der Eheſtiftung ſolche Gelder ihr und nicht dem Ehemanne mit⸗
zugeben verſprochen. Alldieweil aber die uͤberall in Teutſchland
eingefuͤhrte Rechte und Gewohnheiten, ſo viel die bona uxorum
betrift, von den alten Roͤmiſchen Rechten gaͤnzlich abgehen, und

an ſtatt, daß dieſe nur von zweyen Arten der Guͤter wiſſen, drey

derſelben, nemlich dotalia, paraphernalia und receptitia, con-
ſtituiren, und in den Paraphernalibus dem Manne, in den re-

ceptitiis der Frauen die Nutzung zugeſtehen, zu dieſen lezteren
hingegen, daß die Frau ihr ſolchen ulumfructum ausdruͤcklich

bedinge, erfodern, wie ſolches alles Bergerus in einer Diſpu-

tation de Diſerimine bonorum Aworis, welche ſeinen philoca-
liis fori pag. I. Jq4.: einverleibet iſt, weitlaͤuftig ausfuͤhret, und

denn die Nutzung der 36000 Thlr. der Wittwen in der Ehe⸗
ſtiftung nicht vorbehalten wird, vielmehr das Gegentheil, und
daß ſelbige unter der Adminiſtration des Ehemanns ſtehen,
und nach ſeinem Tode unverringert an die Wittwe zuruͤcke fallen

HZ ſollen, aus dem §. 5. deutlich erhellet, welchem der 3. §. gar

nicht im Wege ſtehet, da der Herr Vater in ſelbigem zwar die
ganze 40000 Thlr. ſeiner Tochter mitzugeben verſpricht, den⸗
noch hierdurch den Ehemann, welchem die Rechte und teuiſchi

176 MEDITAT. AD PANDECT.

Gewohnheiten die Adminiſtration und den uſumfructum zuge⸗
ſtehen, nicht ausſchlieſſet, widrigenfalls ja auch die 4000 Thlr.
Ehe⸗Gelder nicht dem Braͤutigam ſondern der Braut haͤtten aus⸗
gezahlet werden muͤſſen; So haben wir der Wittwe auferleget, ge⸗
dachte 26000 Thlr. dem Concurs, jedoch nur à 5 pro Cent, da
6 nicht verſchrieben worden, und es ohnedes ſchwer faͤllt, ein ſo

ſtarkes Capital à 6 pro Cent ſicher unterzubringen, zu verzinſen.

Unterdeſſen, da ſie beſcheiniget hat, daß ein Theil ſolcher Zinſen
in die gemeine Haushaltung verwendet worden, ſo koͤmmt ihr ſol⸗
ches billig zu ſtatten, und wird ihr, das Quantum davon ver⸗
mittelſt Eydes anzuzeigen, vergoͤnnet. Patet ex his, marito non
nocere, quod ſocer paraphernalia hæc in pactis dotalibus

non ipfi ſed filiæ ſuæ promiſit. Per hoc enim dominium

quidem filiæ adquiritur. At quia ſecundum mores noſtros
uſusfructus omnium, quæ filia habet, ad maritum pertinet,
ſocer, dum expreſſe contrarium non dixit, univerfali iſti
conſuerudini ſe conformaſſe præſumendus eſt.

XII.

Bonorum paraphernalium adminiſtratio omnis uxori, odie Rne

mariti conſenſu eſt ademta.

XIII.

Itaque nec proprietatem eorum alienare poteſt.

Mrtbas Germanorum univerſalibus, per ea, quæ dixi,
maritus legitimus eſt bonorum paraphernalium admi-
niſtrator & uſufructuarius. Uxori igitur omnis ademta eſt
facultas, de bonis paraphernalibus diſponendi, niſi conſen-

tiente marito, ita, ut, quicquid illa in iisdem ſine marito
egerit feceritque, habeatur Perinde, ac ſi non actum
factum-

—
lge⸗
De.
gus⸗
1 de
t, N
in ſ⸗
ſoſte.

In

hr ſc
der
0 kon
hlibr

Piüninn

nolkros
rtinet

ſlf

Se

le in,
n adni.
mta el
onlen.
fmarito

1

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UXORIOR. 1925

factumque eſſlet. Quorſum etiam pertinet quæſtio; aliquan-
do diſceptata: utrum uxori, conſtante matrimonio, liceat, in-

vito marito, de bonis immobilibus diſponere, eo modo, ut

nuda eorum proprietas, uſufructu marito relicto, ad alium
transferatur. Alii affirmarunt eam propterea, quod nihil
præjudicii marito inferatur, utpote qui de proprietare nec vi-

va nec defuncta uxore quidquam ſibi arrogare poſſit. Com-

para Mynſing. Decad. 2. Rbſp. 2. n. 17. C7 19. Alii negarunt, ne-

gotium iſtud valere: (1) quia uxoribus interdicitur legibus

Saxonicis, quæ, ut ſæpe dixi, in tota Germania valent, pote-
ſtate alienandi, atque adminiſtrandi bona, ſine conſenſu ma-
ritorum, Specul. Saxon. l. I. alt. 3 1. c 45. (2) ob argumen-
tum lI. 8. §. 5. C. de hon. quæ lib. qua liberi, in poteſtate patris
adhuc conſtituti, prohibentur alienare dominium rerum ſua-⸗
rum in fraudem uſusfructus paterni. Uno verbo: conſen-
ſus mariti ad alienationem uxoris bonorum requiritur loco
formæ, ita ut, conſenſu excluſo, negotium ipfo jure nullum
declaretur, quacunque demum ratione uxor illud geſſiſſe de-
monſtretur, plus omnino juris marito competit, quam fim-

plici uſufructuario, quum is uſumfructum non tam ex vo-

luntate uxoris, quam potius a jure conſequatur, quam etiam

in ſententiam [Gti Vitembergenſes, M. Jan. 1709.: me inter-

prete, ad interrogationem Michel Keilhauens, Pferdners in
Striegnitz, reſponderunt: Hat euer Eheweib, Regina, in einem
dißfalls mit euch gerichtlich aufgerichtetem Vergleich euch die freye
Verwaltung und Fruchtnieſſung des ihr eigent huͤmlich zuſtehenden
Pferdner⸗Guthes auf ihre Lebenszeit uͤberlaſſen, will aber nun⸗
mehro, dieſem Vergleich zuwider, ſolches Guth ihrem Sohn
erſter Ehe verkaufen, wannenhero ihr, ob ſie dergleichen wider
euren Willen zu thun berechtiget ſey, durch einen Rechtsſpruch
vergewiſſert ſeyn wollet, nach mehrern Innhalt des uns zuge⸗
ſchickten Berichts und der Beylage. Ob nun wohl euer Ehe⸗

1,8ℳ MEDTTAT. AD PANDECT.

weib, daß ſie euch die bloſſe Verwaltung und Nutz⸗Nieſſung ih⸗
res Guthes abgetreten, ihr ſelbſt aber deſſen Eigenthum vorbehal⸗
ten, alſo von ſelbigen nach ihrem Wohlgefallen diſponiren und
handeln, ſolches auch, an wen ihr beliebte, kaͤuflich uͤberlaſſen
koͤnte, vorwenden moͤchte, auch es ſcheinet, daß ſie euers als ihres
Ehemannes Conſens nicht benoͤthiget, in mehrerer Erwegung,
daß durch die Veraͤuſſerung des bloſſen Eigenthums euch kein
Schaden zuwachſen koͤnte. Dieweil aber dennoch eine Ehefrau
nach teutſchen Rechten nicht das geringſte von ihrem Vermoͤgen,
ohne des Mannes Willen und Urlaub, veraͤuſſern mag, per expreſ-

ſos textus in Z. R. I. art. 31. 45˙. auch hierzu nicht genug iſt, ob

ſie ihr gleich einen andern Vormund beſtaͤtigen lieſſe; Carpzov. p.
2. c. 15. d. 25. in Betrachtung, daß der eheliche Vormund nicht
vor einen ſchlechten Rathgeber und Conſiliarium, wie andere Cu-
ratores mulierum, ſondern vielmehr vor einen Vogt oder Ver⸗
walter ſeines Weibes Guͤther gehalten wird, und alſo ohne ihm in
ſelbigen nichts veraͤndert werden kann, ſolches auch um ſo vielmehr
in gegenwaͤrtigem Fall ſtatt findet, da euer Eheweib in dem gericht⸗
lichem Vergleich euch die freye Adminiſtration ihres Pferdner⸗
Guthes ſelbſt zugeſtanden und bekraͤftiget; So mag demnach

ſolches Guth wider euren Willen von ihr keines Weges an den
Sohn erſter Ehe verkaufet werden. Compara Pergeri Sappl.

P. 2. pag. 1839. .
XIV.
Aes alienum, ab uxore ante initum matrimonium contractum,
ex bonis paraphernalibus ſolvitur.
Fustructus: qui in bonis paraphernalibus competit ma-
rito, accipiendus eſt de eo tantummodo, quod, de-
ducto ære alieno, ante initum matrimonium conflato, ſu-
pereſt, arg. L. ult. de uſufr. Ieg. I. 69. ad I. Falc. Ex quo con-
fſequitur, maritum (1) non poſſe impedire, quo minus
credi-

H

D
1 Ui
loſen
Sihres
Cung,
ten
Teken
lor
nrel
20. 1

d nict

ee (l.
er NNM

ihmn
ſelneyt

Nened
Ferden

demnech
Gn den
dup

rocun

etit me.
d, Ge.
1o, fi.
no cor⸗

wind
clei⸗

—

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UNORIOR. 175

creditoribus uxoris ex hujus boris cum deminutione uſus-
fructus ſatisfiat, (2) uſuram ſortis, ab uxore debitæ, ex
fructibus ſolvere oportere, (3) ſiquidem ipſemet pro uxo-
re de ſuo ſortem creditoribus ſolvat, eandem, ſoluto ma-
trimonio ſine uſuris tamen, ex hereditate uxoris repetere
poſſe, (4) ad exſolvendum legatum annuum, atque adeo
etiam ad alimenta annuatim liberis prioris matrimonii, ex
pacto uxoris debita, ex fructibus præſtanda, teneri, L. ult.
§. 4. C. de bon. qucæ lib. Compara inprimis Carpzovium 1I.
Keſp. I04. Ita Collegium Facultatis Vitembergenſis, ad in-
terrogationem des Gerichthalters bey der Sauſermarck, in
cauſa Andreen Jorichens und Conſorten contra Benedict

Haͤnzen reſpondit, M. Sept. 1707.

XV.
Uxor, conſtante matrimonio æs alienum ſine mariti con-
ſenſu conflare poteſt.
XVI.

Erſequutio tamen in bona paraphernalia non, niſi ſotuto
matrimonio, ſit.

)verſ eſt æris alieni, quod uxor conſtante matrimonio

contraxit, ratio ab eo, quod ante nuptias conflavit.
Equidem non nego, uxorem, remoto marito, ſe ex mu-
tuo aliisque contractibus valide obligare poſſe, ita quidem,

ut ſola pecuniam a creditore accipere, ſola eandem in uſus

ſuos, quicunque demum fuerint, convertere, ſola ch iro⸗
graphum dare, denique ſola ex eodem pPoſſit conveniri.
Namque uxores ad ſervarum conditionem detruderentur,
ſi quidem iis omnem ſine marito fidem adimeremus, atque
adeo alios a propoſito cum ipfis contrahendi fide ejusmodi
dubia deterreremus. Etenim interdum inopinata neceſſi-
Z 2 tas

1g8909o MEDTTAT. AD PANDECT.

tas urget, ac utilitas vocit mulierem ad contrahendum eo
tempore aut loco, quo maritus abeſt, aut adeſſe impeditur:
ut itaque merito religieni nobis ducamus, mulieres ab omni
commercio removere. Immo ipſa æquitas, quæ, jure defi-
ciente expreſſo, obſervanda eſt, L. 2. §. 5. de agu. & ada.
pluv. arc. ſuadet, ut uxor ad pecuniam, quam accepit atque
in res ſuas impendit, creditori reſtituendam teneatur. Quam-
obrem nihil prohibet, quo minus dicamus, mulierem ex ejus-
modi chirographo a ſe ſola ſubſcripto ex æquitate conveniri
poſſe. Vide Bergeri Elect, proc. exec. th. 17. I8. 19. pag. 19.
ſeqq. & Suppl. p. 2. pag. '55. Quæ quum omnia ſatis ſint cer-
ta, atque elara, cogitandum fuerit, in quænam bona, mu-
liere ad ſolvendum condemnata, exſequutio fit facienda-
Nimirum ordo ita formatur, ut initium in receptitiis fiat,
ex iisque creditoribus ſolvatur, quum uxor eadem pleno
perfectoque jure adminiſtret, ac, ratione eorum habita, pro
innupta habeatur, deinde, quum bonis receptitis caret uxor,
ceteraque omnia, cum dotalia tum paraphernalia, domo ma-
riti intulit, dormit exſequutio, & ſuſpenditur tamdiu, donec
mortuo marito, atque adeo ſaluto matrimonio, uxor cum uſu-
fruéctu adminiſtrationem rerum paraphernalium recipiat, vel
ipſius heredes plenum earum dominium conſequantur. Vivo
enim marito, exſequutio non poteſt fieri ob commodum, quod
ille habet non minus in paraphernis, quam in dote, uſum-
fructum ſcilicet & adminiſtrationem. Neque marito uxoris
facto iniqua conditio inferri debet, arg. l. 74. de K. I. quam

in ſententiam Cti Vitembergenſes Senatui Dresdenſi in

cauſa Johann Georg Ulbrechts, intervenienten contra Hein⸗
rich von Boͤller und Conſorten, M. Majo 1709. reſponderunt.
Cafus ita narrabatur: filius familias quidam mutuam ac-
ceperat pecuniam 250. thal. mater ipſius, ſubſeripto cum
curatore, ſed ſine marito, chirographo confitebatur, ſe
ex

i

fſun

les

Xejbs.
wenin

G. 19

ntcer⸗

clend

s fut,
Pleno
4, pfo
uxor,
1om-
doner
mulr.
1t, V

VivO
Old

vſum.
UKori
qoim
nſi in
it⸗

erunt.

m 40⸗
cuI
r, 6
ex

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UXORIOR. rI8Y
ex cauſa mutui creditoribus filii 250. debere, eisque ſolutu-
ram eſſe. Quum igitur creditores adverſus illam experirentur
exſequutive, atque ipſa, recognito inſtrumento, & rejectis
in reconventionem exceptionibus, condemnaretur, mari-
tus in termino exſequutionis intervenit, atque opponit ex-
ceptiones: (1) SCti Macedoniani, quod debitum iſtud reve-
ra aà filio familias contractum eſſet; (2) SCti Vellejani, quod
uxor non ipſa pecuniam accepiſſet, ſed pro filio fidejuſſiſſet;
(3) non competentis actionis, quia uxor non potuerit ex in-
ſtrumento, ſine mariti, tanquam adminiſtratoris & uſufru-
Ctuarii, conſenſu, ſcripto obligari. Priores duæ ex iſtis ex-
ceptionibus tanquam turbidæ ad judicium reconventionis re-
jiciebantur; at poſtremæ tanquam ex jure in continenti li-
quidæ, in tantum ratio habebatur, ut exſequutio, dones
vel maritus ante uxorem decedat, vel uxore, defunéta, ſolutio
citra præjudicium mariti ex immobilibus bonis fieri poſſit,

ſuſpendenda eſſe judicaretur. Quum vero creditores illud in-

primis diſceptarent, eam pecuniam in rem uxoris verſam, at-
que in alimenta filii impenſam fuiſſe, cujusmodi utrumque ge-
nus maritum & patrem præſtare oporteret, iisdem permiſſum
eſt, contra maritum propterea ſeparato proceſſu experiri. Ver-
ba ſententiæ ſunt: Daß, geſtalten Sachen nach, Klaͤgers Suchen
noch zur Zeit nicht ſtatt hat, es iſt aber deſſen Principalen wegen der
libellirten 250. Thlr. Capital und des davon aufgelaufenen In-
tereſſe moræ Intervenientens Principalen, im Fall er ihn
dießfalls Anſpruch zu erlaſſen nicht gemeynet, abſonderlich ge⸗
buͤhrend zu belangen unbenommen. V. R. W. Quid autem, ſi
ipſe maritus vergat ad inopiam atque adeo excitet concur-
ſum creditorum2 num exſequutio fieri poterit in bona
uxoris? Negatur: namque permiſſum eſt uxori, ur ea,
marito ad inopiam deducto, conſtante etiam matrimonio,

res ſuas cum dotales tum paraphernales & ceteras a ma-

182 MEDITAT. AD PANDECT.

rito, immo ab agnatis mariti, iisque in feudum immiſſis,

repetere poſſit, 1. 29. C. de jure dot. quam in ſententiam Cti
Vitembergenſes reſponderunt, ut admonuit Bergerus Sup-
plem. p. I. pag. 534. Teq4-.
VI.
Bonorum recebtitiorum vox & natura explicatur.
TItimum bonorum uxoriorum genus, quod receptitio-

rum nomine inſignitur, excutiendum eſt: Sunt autem
illa ejusmodi bona, quorum proprietatem & uſumfructum
itemque adminiſtrationem uxor ſibi expreſſe reſervat. Ori-

ginem vocabuli Gellius Noct. Attic. l. 17. c. 6. tribuit verbo:
recipere; quod quidem ſuſtinet ſignificationem eandem,
quam loquutiones: excipere, retinere, ſive ſibi reſervare;
quo etiam factum eſt, ut venditores res eas, quas in ædi-

bus vel prædio venditis ſibi reſervabant, ufuique ſuo ſibi

relinqui volebant, recipere dicerentur. Verbum vero
iſtud: recipere; demum translatum eſt ad bona illa, quæ
mulier ſibi ſervabat, neque ad maricum transferebat. Fateri
quidem nos oportet, idem illud in legibus noſtris nusquam
obvenire, quum neque actio receptitia, quæ contra argen-
tarios datur, L. 2. C. de conſt. pecun. neque receptitiæ dotes,
quas nimirum poſt mortem uxoris quis ſibi reddi a marito

ſtipulabatur, I. 31. §. 2. de mort. cauſ. donat. Ulp. tit. 6. §. 9.

huc proferendæ ſint. Verum conſtat, vocem illam priſcis
Romanis non incognitam fuiſſe, idque vel ex Catonis ora-
tione, quam Gellius excitat loco ſuperius eommemorato.
Ceterum monendum eſt, quamvis fortaſſe, auctore eodem
Gellio, omnia, quæ præter dotem habebat mulier, olim
receptitia fuerint dicta, ut Huberus opinatur præl. ad tit. de
fur. dot. n. I5. interdum tamen etiam receptitia, eaque ſtri-
tæ ſignificationis, voce paraphernorum involuta fuiſſe,
quemadmodum ex l. 9. §. 3. de ure dot. apparet; quanquam
ſatius

k

Ptti.
Aen
uC
0.

erbo:

Ndem,

erie,
in .
10 f

—

ven
4) e

Eteri
ücam
ager⸗
Gotes
mario

1 Prilis
hnis ora.
mora/
eogen
r, olin
Itit
ge ſtri.
4 fuiſi⸗
engin
ſain⸗

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UXORIOR. 183

ſatius eſſe videtur, diſtinctis nominibus ſeparari ea, quæ
re ipſa diſcernuntur.

XVIII.
Ad bonorum recepbtiorum conſtitutionem conſenſus utriusque
conjugis vel expreſſus vel facto declaratus requiritur.

XIX.
Ouæ uxor conſtante matrimonio adquirit, paraphernalia ſunt,
nec invito marito recebtitiis adſeribi queunt.

1 Ferborum formula, quæ in conſtitutione bonorum rece-

ptitiorum adhiberi ſolet, eſt vel explicita: Die Braut

behaͤlt ſich von 1000. Thlr. ihres Vermoͤgens die freye Diſpoſition
bevor; vel implicita, cujusmodi ſit, quum marito in pactis
dotalibus certa bonorum pars, in qua ille uſumfructum &
adminiſtrationem habere debeat, evidenter adſignatur, nam-
que eo caſu cetera omnia bona excepta atque recepta eſſe,
intelliguntur. Vide Carpz. p. 3. C. 7. def. 13. Exinde fit, ut in
ejusmodi pactis vocabulum: Spill⸗Geldere, quod ad fuſo,
von der Spindel oder Spille, inſtrumento iſto muliebri,
originem ſuam trahit; uſurpetur, eodemque bona ſubinde re-
ceptitia intelligantur. Opus autem eſt, ut reſervatio iſta admi-
niſtrationis & uſusfructus in bonis receptitüs ab uxore ante,
quam nuptiæ contrahantur, ſtatim tempore ſponſaliorum in
ipſis pactis dotalibus fiat. Poſtea enim res amplius integra eſ-

ſe negatur, quandoquidem jus marito, nuptiis contractis, in

omnia uxoris ſuæ bona eſt quæſitum, quod ipſi invito eripi

nequit. Speeul. Sexon. Iib. I. art. 31. Igitur quicquid poſt nu-

ptias, immo ſponſalia, uxori adquiritur aut defertur, in eo ma-
ritus ſtatim ipſo jure conſequitur adminiſtrationem & uſum-
fructum, ut deinceps quædam ſibi bona ſervare non magis
poſſit ſponſa, quam a ſponſalibus initis reſilirey ne icd giſle vi⸗
eatur,

84 MEDIT A. AD PANDECT.

deatur, ue ſponſo inſidiaretur, ut in ſimili argumento Labeo
ait l. 48. de jure dof. Ita Collegium Facult. WVitemb-. ad inter-
rogationem Titii zu Tocken relpondit M. Jul. 1709. Ob nun/
wohl ꝛc. hiernaͤchſt es das Anſehen haben will, ob waͤre der Cajæ
Ehema anns Conſenſus zu dieſer Alienation nicht vonnoͤthen gewe⸗
ſen, in Erw egung, daß in der Eheſtiftung ſub B. dieſelbe §. da ſichs
8. ausdruͤcklich die Gewalt von ihrem geſamten Vermoͤgen inter
vivos & mortis cauſa, auch ohne jenes Einwilligung, zu diſponi-
ren vorbehalten. Dennoch aber und dieweil die in der Eheſtiftung
der Cajæ vorbehaltene Gewalt von allem ihrem Vermoͤgen zu di-
ſponiren auf die bona poſtea quæita nicht zu extendiren, ſon⸗
dern nur von denenjenigen, welche ſie damahls ihrem Ehemanne
zugebracht, zu verſtehen, arg. l. 7. fF. de aur. & arg. leg. l. I. H. de
donat. conf. Syryk. de Caut. Contr. Sect. 3. c. 9. J. 4. Carpz. p. 3.
Conſt. I. def. 23. das veraͤuſerte Guth aber von ihr erſt nach der
Zeit, dem Angeben nach, adquiriret worden, und ob gleich dem
Ehemanne durch dieſe Schenckung an ſeinem jure uſusfructus oder
ſonſt nicht Præjudiciret worden, deswegen doch dieſelbe, da ſie ohne
deſſen Einwilligung geſchehen, keinesweges vor guͤltig zu halten, in

—

Erwegung, daß nach den teutſchen Rechten der conſenſus mariti

in alienationem uxoris ſchlechterdings und dergeſtalt pro forma
requiriret wird, ut, eo deficiente, alienatio ſit nulla, v. L. R.
l. I. art. 31. & art. 45. I. 3. art. 45. P. 2. C. El. 15.: Junct. Dec. El.

24. Philipp. ad d. Deciſ. Obf. 4. licet alius curator intervenerit,
Carpz. p. 2. C. F5. def. a 5. So erſcheinet hieraus allenthalben ſo

viel, daß Caja das an Sempronium veraͤuſerte Guth zu revo-
ciren wohl befugt ſey. V. R. W. Iterum tamen hoc, quod

jam ſupra in fine medit. 7. dixi, moneo, aliud nempe ſtatu-

endum eſſe, ſiquidem uxor bona ſua ſibi retineat, & mari-
tum non contradicentem ab eorum Poſſeſſione & admini-

ſtratione excludat. Tunc enim ambo conjuges facto ipſo,

receptitia illa eſſe debere, declarant. xX

X

12

*
ided
nter.
Dnn
Caje
Rere⸗
Rſc⸗
Nimer
lon.
Fiftung
u d.
, ſon⸗
Wonne
I. .
5. 63.
hochde

nsot
e oh
ten
8 furti
formn
.,K.
Dee. B.
Venerit
benſt
terd.
, gol

e ſatl.

mari
dtrin⸗

1.

ch dr

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UxORIOR. r185

XX.

Uxor in alienatione bonorum receptitiorum mariti conſenſum
non implorat.

Nuu ſunt jura, quibus mariti in bonis uxorum recepti-
tiis fruuntur, quum ea omnia omnino ſint uxorum.
Manet igitur firmum jure conſtabilitumque, uxorem in bo-
nis receptitiis eſſe dominam, pleno perfectoque jure, atque
inſtar ſolutæ feminæ, quæ prædita eſt facultate alienandi pro
lIubitu bona, ac de iisdem diſponendi. Quocirca non neceſſe
eſt, ut in ejusmodi negotiis conſenſus mariti requiratur, ne-
que uxori interdicere poteſt maritus donatione ejusmodi bo-
norum receptitiorum; nec prohibere, quo minus ea extra-
neo, cujuscunque conditionis, pecuniam receptitiam mutuo
det, quum idem illud femina jure ſuo agat.

SPECIMEN CCClIII.

MEDIIATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIII. TIT. III.

PpERSONIS, DOTEM CONSTI-

TUENTIBUS.

I.
Dotis conſtitutio vera donatio eſt.

otis conſtitutionem veram eſſe donationis ſpeciem
Weſembecius ad L. 23. de R. J. & Hotomannus tr.
de Dote agnoſcunt, qui ultimus mihi dotem accu-
rate ſatis definire videtur donationem, quæ uxoris nomine
Zom. E. A a in

186 MEDITAT. AD PANDECT.

2

in virum propter matrimonii onera confertur. Rationem,
qua moventur, ut dotis dationem donationem eſſe exiſtiment,
recte petunt ex L. ult. C. de Donat. ante nupt. ubi antiqui ju-
ris conditores dotes inter donationes connumeraſſe dicuntur.
Neque eſt, quod autumes, hanc veterum ſententiam in d. L.
tanquam jam dudum antiquatam proponi, quum ex iis, quæ
præcedunt & ſequuntur, verbis clariſſime Pateat, eam potius
confirmandi gratia afferri. Oſtenditur enim ibi connexio
& æqualitas inter donationem Propter nuptias & dotem
intercedens; quam ipfſi etiam juris conditores agnoverint
adeo, ut dotem pariter ad donationes retulerint. Nun-
Jam vero per aliam L. memini ex illarum numero eam
deinceps fuiſſe ſublatam. Luicquid autem lege ſpecialiter
non eſt expreſfum, id veterum leguh conſtitutionumque re-
gulis omnes Telictum intelligant, L. 32. §. 6. C. de Abppellat.
Neque obſtat, quod tamen dotis datio contractus ſit, L. 23.
de K. J. Nam id ipſum non efficit, ut donatio amplius eſſe
nequeat, quum donatio etiam, contractus eſſe poſſit, L. 17.
C. de fide inſtrument. L. 7. C. de bis, quæ vi metusve cauſa. Imo
Legem ult. C. de dot. promiſſ. inſpicienti repetita illa veterum
opinio ibidem videtur, quum in ea dos a patre, cujus ta-
men officium eſt dotare filias, profecta liberalitas vocetur-
Quis autum neſcit, donationem ac liberalitatem fere Pro ſy-
nonymis haberi? Vide quoque L. 32. §. 2. de Cond. inqeb.
ubi dotis datio inter pias adeoque liberales cauſas refertux.

II.
Perſonæ ad dotem conſtituendam obligatæ enumerantur.

III.
Obligatio hæc & neceſztas naturæ donationis non repugnat.

lametſi dotis datio propter ea, quæ diximus, donationis

ſpe-

—
rem,
hend
ntur.
1.
Ie
dotins
nevio
doten
Verint
Nun.
9 eam
ieliner
le ſe-
Mr.
ns eſte
. Inn
etennn

s .

cetut.
r0 .
indel.

ertur.
ur.
Nnot.

atioais

e

SP. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTIT. 187

ſpecies ſit, ad eam donationum elaſſem referenda erit, quæ ex
quadam juris neceſſitate & obligatione proficiſcuntur. De
naturali jam æquitate non dicam, qua utique quilibet dives in
conſcientia eſt obligatus, ut mulieri, quæ commodam alias nu-
bendi conditionem reperire nequit, ad promovenda in republ.
matrimonia dotem præſtet. Sed & jure civili quædam perſo-
ne ad id obligantur, quas nunc ordine enarrabimus 1) Ipſa
mulier, quæ ſecundum receptam, teſte Gailio l. 2. O. 82. num.
6. ab omnibus DD. ſententiam, licet matrimonium absque cer-
tæ dotis promiſſione ſit contractum, ſi locuples ſit, ad dotem
conditioni & dignitati mariti congruam ei conſtituendam po-

teſt conveniri. Conſentit Strykius in Cautelis contract. ſect. 3.

cap. 8. §. 9. Imo caſus etiam datur, ubi ipſo jure dos data in-

telligitur, ſi nempe uxor, quæ à marito diverterat, ad eum re-

deat; tunc enim prior dos reddita præſumitur, L. 20, 40, 64. de
gure dot. L. 19. 66. §. 5. Solutomatrimonio. Quod DD. eo quo-
que extendunt, ſi mulier, defuncto priore marito, ad ſecunda
vota tranſeat ut eo caſu dos, quam Priori dederat, alteri quo-
que tacite cônſtituatur. Sed hanz opinionem, quam neque
lex, neque praxis confirmat, noſtram in Ppræſenti non facimus.
Id ſolum adhuc de muliere notabimus, eam, etſi indebite do-
tem ſolverit, hanc tamen repetere non poſſe, L. 32. J. 2. de

Cond. indeb. 2) Pater L. 19. de K. N. 3) KVus & Proavus, pa-

tre ceſſante, neptem etiam dotare tenentur, L. 6. de Collat. 4)

Mater, ſi magna ſit & probabilis cauſa, L. I14. C. de jure dot-.

5) Frater, etſi regulariter ſororem dotare neceſſe non habeat,
duplici tamen caſu tenetur; primum ex bonis feudalibus, ſi
allodialia non adſint, deinde, ſi ipſe ſit ex illuſtri familia, in
qua jus primogenituræ receptum. Tunc enim primogenitus
fratribus reliquis apanagium, ſororibus dotem conſtitue-
