diſt. 47. & can. 21. diſt. 86. Et nuper adhuc Zieglerus ad
Grotium lib. 2. cap. 20. §. 20. poſſe in foro civili homicidii
reum peragi punirique ait, qui egeno alimenta denegavit,
ſi ille inedia moriatur. Cui nos eatenus adſentimus, ut,
hoc caſu aliquam, non tamen ordinariam homicidii, pœ-
nam locum habere, ipſi exiſtimemus.

MEDITITAT. AD PANDECT.

III.
Principes &α Magiſtratus ad alendos cives regenos ſunt
obligati
limenta, quæ jure exigi poſtunt, in publica & Privata dir⸗
pPeſcenda eſſe videntur. Publica vocamus, quæ illis, qui
nec facultates nec conjunctas perſonas habent, nec ſibi ipfis ad

victum parandum ſufficiunt, a magiſtratu publico ſumtu præ-

ſtantur. Quo ſpectant prytanea illa vererum Græcorum, qui-
bus viri docti & bene de rep. meriti publico victu alebantur, de

quibus vide Caſaubonum in Animadv. in Atheneum, l. 15. c. 19

item orphanotrophia, qualia inſtituit Nerva imperator, qui, te-
ſte Aurel. Victore, puellas puerosque natos parentibus egeſto-
ſis ſumtu publico per Italiam ali juſſit. Adde L. g. de Vecurioni-
bas, ubi decurionibus facultatibus lapfis alimenta ex publico de-
cerni permittitur. At enim vero hæc publica alimentorum præ-
ſtatio non eſt mera liberalitas, ſed principibus magiſtratibusque
ex officii necefſitate incumbit. Efſt enim ſine dubio principum
magiſtratuumque officium, civium ſuorum ſalutem curare vi-
tamque conſervare. Quod cum ſine alimentis fieri nequeat, ad
hæc utiquê præſtanda obligantur hi, quibus reipublicæ cuſto-
dia commiſſa eſt, & quibus pro ea gerenda tributa ſolvuntur.
Peccant ergo & homicidæ ſunt ii principes, qui hanc præci-
puam muneris ſui partem negligunt, nullamque pauperum in
terris ſuis fame pereuntium curam gerunt, ſed hos privatorum
miſericordiæ, quam ipfi non habent, relinquunt. Oportebat
miſeris poteſtatem dari, alimenta ex publicis horreis petendi.
Et habuere etiam hanc olim de jure Romano. Exſtant fſcilicet
in Codicis Teodoſiani libro II. titulo 27. de Alimentis, quæ ino-
des parentes de publico petere delent, binæ Confſtantini Auguſti
leges, in quarum prima: Oficium, inquit, tuum baæc cura
Derſtringat, ut, ſi quis parens adferat ſobolem, quam pro pau-
berzate educare non poſſt, nec in alimentis, nec in veſte imper-
zien-

1d.

Ri
sl

e.
i

unte
c.l
ite.
Nelo⸗
Hlo⸗
coce.
1hre.
Gqle
pun
tevi.

t, d

Ollo⸗
Unn.
ne
Umnin
Orum
ttehtt
tend
elicet
i⸗
guſi
eufe
tor.
Mer.
ile.

SP. CCCXXIV. DE ALIMENTIS PUBLICIS. 405

tienda tardetur, quum educatio naſcentis infantiæ moras ferre

non poſſit: ad quam rem & Eiſcum noſtrum, T rem Seen

indiſereta Julſi⸗ imus præbere obſequia; 3 in ſecunda: Quitquit,
ait, reperietur, qui nulla rei familiaris ſulſtantia fultus eſt-⸗

gquique liberos ſuos ægre ac dificile ſuſtentet, per Kſcum no-
Rrum, antequam fiat calamitati obnoxius, adjuvetur: ita ut
proconſules, præſidesque, & rationales per univerſam Africam

babeant poteſtatem & univerſis, quos adverterint, in egeſtate

miſerabili conſtitutos, ſtipem neceſſariam largiantur: atque eæ
borreis ſulſtantiam protinus tribuant competentem: Abhorret
enim noſtris moribus, ut quemquam fame confici, vel ad in-
dignum facinus prorumpere, concedamus. Sed neſcio, qui
factum ſit, ut optimæ ſaluberrimæque, quæ in Codiee Theo-
doſiano exſtant, leges in juſtinianeo fuerint omiſſæ. Factum
hoc eſt in L. 4. C. Tb. de Accuſationibus, factum in his bi-
nis, factum & in aliis, quarum longus index necti poſſet. Ce-
terum apud Thebanos olim fere ſimilis lex, quæ tamen Con-
ſtantinianæ legis humanitatem & bonitatem non æquat, teſte
MWliano Variar. hiſtor. Iib. 2. cap. 7. exſtitit, ne ſcilicet cui The-
bano liceret infantem exponere, neque in ſolitudinem abjice-
re, capitis ſupplicio conſtituto. Verum ſi extrema mendici-
tate pater laboret, ſive mas ſit, ſive femina infans, jubet lex
cum ſtatim a materno partu ad magiſtratum cum ipfis faſciis
adferri: qui acceptum alicui tradit levi pretio, cum quo pa-
Rum & conditiones intercedunt, bona fide infantem alat, &
adultum ſervi vel ſervæ ioco habeat, ſic, ut pro educationis
mercede operas ejus accipiat.
IV.
Macifratus jus habet ſtipem a civibus ſuis pro alendis pauperi-
bus exigendi.
uum in academia Iulia prorectoris munere fungerer, &
more majorum in diebus feſtis ſtipem a civibus pro
Eee z Pau-

406 MEDITAT. AD PANDECT.

pauperibus alendis per miniſtros publicos corrogarem, at-
que pœnas his, qui in ſolvenda ſtipe moroſi eſſent, minitarer,
ægre hoc tulere multi, negaruntque, magiſtratui jus eſſe elee-
moſynas imperandi. Quos ut refellerem, in natali Chriſti ali-
quid de hoc argumento ſcripſi, publiceque propoſui, quod,
quia ad doctrinam de alimentis publicis pertiner, hic inſeram:
Maximus ſacrorum apud Taurinenſes antiſtes, ſeculo poſt
Chriſtum natum quinto floruit & orationes ſacras, ſeu homi-
lias, ſcripſit, quarum magna pars adhuc hodie exſtat. Dignæ-
ne illæ fuerint luce publica, in quam librariorum cura prodie-
runt, diſceptatur inter eruditos. Venerandus Fabricius noſter
in Hiſtoriu billiotbecæ ſuæ, libro doctifſimo, parte I. p. 231.
Parvi eas facit. Breves, inquit, ſunt & leves; ornamento ac pul-
chritudine deſtitutæ. Stilus eſt humilis, & inventiones communes,
nec varæ. Contra Mabillonius magnum illis pretium ſtatuit
Is enim in Muſei Italici tom. I. parte altera præfat. pag. 3. Ma-
Ximt, ait E Nob. Taurinenſis, tanta Jacundia, tantum Rudium
in rem Cbriſtianam uit, ut vulgatæ ejus homiliæ dignæ ſint me-
liori luce. Sed litem hanc curatius introſpicere atque deci-
dere, noſtri nunc non eſt inſtituti. Lectoribus judicium de
ea relinquimus. Quod ut rectius ferri queat, locum quen-
dam ex Maximo hic excerpemus. Sumimus illum ex iſtis
homiliis, quæ diu ineditæ jacuerunt, tandem a Mabillonio,

iter ger Italiam faciente, e tenebris erutæ atque Muſei Ia-

lici tomo primo adnexæ ſunt. Tres inter eas exſtant, qui-

bus natalem domini Maximus celebrat, VII. ſcilicet, VIII.

& IX. In fine autem homiliæ VII. ſic ait: Ergo, fratres,
natalem domini ſuſcepturi ab omni conſcientiam noſtram fæce
mundemus. Accurremus nos, non ſericis veſtibus, ſed ope-
ribus pretiofis. Veſtimenta enim nitida membra operire toſ-
junt, conſcientiam mundare non poſunt; niſi quod majo-

ris eſt verecundiæ, nitidum membris incedere, & pollutun

do

to .

igre.

foc .

nolte

.

vril.
lne
kirut
M.
lient
in n.

e e.

un e

en.

ei NeS

linnd,
ſihr
1 l.
VII
futni
a
e.
Uehl⸗
nij⸗
utun

Sp. CCCXXIV. DE ALIMENIIS PUBLICIS. 407

Jenſibus ambulare. Interioris igitur prius hominis ornemus af-
Jectum, ut exterioris guoque hominis ſit amictus ornatus. Spi-
rituales maculas abluamus, ut carnalia in nobis fulgeant veſti-
menta. MWihil autem prodeſt, fulgere veſtibus & ſordere flagitiis.
Uki enim conſcientiaæ tenebroſa eſt, totum corpus obſeuratum eſt.
Habemus autem, gquo conſcientiæ maculas abluamus. Seriptum
eſt enim: Date eleemoſynam, && omnia munda ſunt vobis. Fo-
num eleemoſynæ mandatum, per quod manibus operamur, ult
eorde mundemur. Videtis, Cives, Maximum auditores ſuos
in natali Chriſti inprimis ad ſtipem, quam eleemoſynam vul-
go vocant, pauperibus dandam cohortari. Sinite ergo, idem
a nobis fieri. Non poteſtis ſcilicet ignorare, quam ferio,
quam frequenter Deus in ſacro codice jubeat ſuccurri egenis,
quanta præmia miſericordibus polliceatur. Obtemperate igi-
tur monitis præceptisque ſanctiſſimis, ac modica in pauperes
liberalitate largiſſimam Dei immortalis liberalitatem in vos
rovocate. Noſtis quoque, ex more inſtitutoque majorum in
academia hac ſtipem auctoriftate Ppublica corrogari. Er huc-
usaue quidem miniſtri noſtri, quos miſimus, difficiles vos,
parcos & moroſos invenerunt. Emendate vero hoc in po-
ſterum & promtiores vos eſtendite, quam confueviſtis. Sei-
mus equidem, eſſe multos, qui indigne ferant, ſibi neceſſi-
tatem aliquam hac in parte imponi, atque tanquam debitum
exigi, quod ex mera liberalitate debebat Proficiſci. Hæc
ipſa, ſi illis credimus, neceſſitas & auctoritas Publica bene-
fcentiam eorum cohibet & retardat. Nec videntur illis
deeſſe rationes, propter quas liberalitas erge Pauperes in le-
gem cadere non debeat. Primum, ajunt, Pars optima bene-
fcii perit, ſi actio, ſicut certæ pecuniæ ex contractu 2 Ga-⸗
tur. Si ad judicem vocas, ſi principem appellas, incipit
non beneficium eſſe, ſed debitum. Deinde, quum res ho-
neſtiſſima ſit, ſuccurrere, donare miſeris; deſinit, ut pu-
tant;

408 MEDITAT. AD PANDECT.

tant, eſſe honeſta, ſi neceſſaria eſt. Non enim magis Pergunt,
laudabit quisquam hominem miſericordem, quam eum, qui
depoſitum reddidit, aut, quod debebat, citra judicium ſolvit.

Quid, inquiunt, in illo beneficium eſt? qui egenos alit, non

quia vult, ſed quia neceſſe eſt: Advocant porro in partes ſuas
doctores juris naturalis, ex quibus Grotius lIib. 2. de Jure belli
ac pacis cap. 20. §. 20. Puniendi, ait, non ſunt actus oppoſiti vir-

tutibus, quarum natura coactionem omnem repudiat, in quo ge-

nere ſunt miſericordia, liberalitas, gratiæ relatio. Patronum
quoque ſententiæ ſuæ in ſacro codice quærunt & eum quidem
in Paulo reperiſſe ſibi videntur, qui in altera ad Corinthios epi-
Kola duobus capitibus liberalitatem in pauperes ſerio commen-
dat, addit tamen, eam non ex imperio aut neceſſitate proficiſci

debere. Vide inprimis cap. EIII. n. 8. & cap. IX. n. 7. Nec au-

toritatem juris civilis ſibi deeſſe exiſtimant, quippe quo do-
nationes nullo jure cogente fieri dicuntur in L. 29. pr. de Donat.
& L. 82. de Rog. juris. Adde L. 10. C. de Donationibus, ibi: nec in-
vitus quisquam donat. Denique ex jure canonico illum Auguſti-
ni in can. 33. cauſ. 2 3. quæſt. 5. locum adferunt: Ad fidein nullus
eſt cogendus invitus. Si quc igitur adverſus vos leges conſtitutæ
Junt, non eis benefacere cogimini, ſed male facere probibemini.
MWam bene facere nemo poteſt, niſi elegerit, niſi amaverit, quod eſt
in libera voluntate. Verum enim vero iſtæ, quantumvis ſpecio-

ſæ, rationes magiſtratibus tamen jus ſtipis collationem impe-

randi non adimunt. Intereſt ſine dubio reipublicæ, pauperes,
qui membra ejusdem ſunt, conſervari, nec fama aut miſeria
perire. Magiſtratus itaque curam quoque pauperum gerere &
remedia, quibus illi ſuſtinentur, circumſpicere debet. Inter

iſta vero remedia nullum Promtius eſt, quam collationem pub-

licam imperare. Hoc enim magiſtratui licet, quum neceſſitas
aut ſalus civitatis id poſcit. Nec videmus, cur magis cives ad
contribuendas pecunias cogi queant, quando iis ad propellen-
dos

1

Eõ

—

und
Ol
ho
ſn

ſ e

.
ONIn
iden
Nei.
nmen⸗
kelcl
c..
AN G..
Doun
Nir -
gllt.
tut
Genn
latgt
Het.
ime⸗
npereh
Nilen
Aelehs
TNit
npud.
dellig
ves
eler

„*

SP. CCCXXIV. DE ALINIENTIS PUBLICIS. 409

dos hoſtes, ad dilatandos imperii fines, ad juvandos fœderatos,

ad alendos miniſtros, ad exſtruenda caſtella, ad muniendas

vias, cetera, opus eſt. Non minus quippe detrimentum pub-

lica res ſentit, quum egentia ejus membra intereunt, quam in

caſibus modo memoratis. Neque in contrariam nos movetr
Partem, quod, ſtipem egentibus dare, beneficium & liberali-
tas ſit atque adeo neceſſitatem reſpuat. Communiter quidem

hoc verum eſt. At aliquando ea, quæ liberi alias arbitrii ſunt,
juberi poſſunt, quum ſalus publica id poſcit. Pulcrum eſt, ſed

liberum, pro patria in bellum ire. In neceſſitate vero publica
inviti etiam, ut militent, coguntur. Iſta tamen coactio laudem
omnem non tollit. Manet pulcrum, pro patria certare & mo-
ri, etiam, quum princeps militiam imperavit. Neque per le-
gem aut præceptum omnis liberalitas perit. Erit etiam libe-
ralis, qui pecuniam in alimoniam pauperum conferre juſſus
Partem ſuam ſponte & hilari vultu præſtat, qui ſolvendo exa-

cGtorem prævenit, qui plus, quam juſſus erat, dat. Nec deficit

ſimile exemplum. Pietas eſt, beneficium, liberalitas in paren-
te, alere liberos. Nihilominus, qui ſponte hoc facere detre-
tant, coguntur. Sed & tunc tamen officium hoc debita pietas
appellatur in L. 50. Familiæ bereiſecundæę. Quod deinde ad
Grotii ſententiam, qua naturam virtutum omnem coactio-
nem repudiare dicit, attinet, ea aut falſa eſt, aut infinitas
Patitur exceptiones. Nulla eſt virtus, quæ non aliquando
poſſit etiam ſub pœnæ comminatione imperari. De gra-
tiæ relatione Grotio operoſe jam reſpondit Bæclerus pecu-
liari libello de actione adverſus ingrato’. Tranſibimus ergo

nos ad alia exempla. Deum colere, ſupplicationibus illum

jejuniisque exorare, primariæ virtutis actus ſunt, qui tamen,

etſi imperentur, Deo non diſplicent. Vide Jonæ caput II.

n. 6. & ſequentes. Parſimoniam, temperantiam virtutes eſſe,

nemo inficiatur. Atque tamen eæ nonnunquam Ppræcipiuntur,

Tom. E. . Pff quum

4100 MEDTFAT. AD PANDEOCT

quum id e republica eſſe apparet. Coercentur ſcilicer Prodi
gi, vetantur ludi immodici, ſanciuntur leges ſumtuariæ, cir-
cumſcribuntur compotationes cetera. F dcilior erit ad ſupra

memoratum Pauli dictum reſponſio. Paulus nempe doctor

erat, non magiſtratus, atque adeo non poterat imperare. Deus

ipſe vero, quum de pauperibus ſuſtentandis agit, non ſuadet

ſaltem, ſed jubet, ſed minatur. Clara ſunt loca in Deuteronom.
XV. 7. 8. 9. 10. II. Lucæ III, II. Siracide XXIX, 12. Quod

autem porro diſſentientes jus Romanum nobis objiciunt, non

proficiunt multum. Eſt, quod haud diffitemur, donatio regu-
lariter meræ liberalitatis actus. At hæc liberalitas cogi ali-
quando reſtringique quodammodo poteſt. Neceſſitas ſecun-
dum Ariſtotelem E. 5. Metaphyfic. e. y. pluribus modis dicitur,
& ita interdum, ut libertas agendi homini non penitus aufera-
tur, ſed tantum certis limitibus circumſcribatur. Et Juarezius
ſingularem liberarum actionum claſſem conſtituit, quæ certa
ratione etiam neceſſariæ dici queant. Neque incognitæ ſunt
juri Romano donationes hujusmodi impropriæ & quodam-
modo coactæ. Diximus ſupra de liberorum educatione &
nutrimento. Sic queque in L. ult. C. de Dotis promiſ. offi-
cium paternum dicitur, filiam dotare, quod tamen ibidem
& liberalitas vocatur. Huc etiam pertinent dona & mu-
nera, quæ patronus a liberto exigit, L. 7. §. 3. de Operis li-
bertorum, L. 44. §. 1. de liberali cauſa. Alia exempla con-
geſſimus in ſcripto Vitembergæ edito de Liberalitate neceſ-
ſaria, ſive donationibus, ad quas jure obligamur. Reſtat
jus canonicum. Sed ad hoc quid reſpondendum ſit, ex
præmiſſis poterit cognoſci. Obſervamus nunc ſaltem, tan-
tum eſſe hujus juris rigorem, ut furti etiam & homicidii
reos faciat, qui pauperibus ſtipem non erogant. Certe
Hieronymus in c. I. diſt. 42. Aliena, ait, rapere convincitur,
gui ultra neceſſaria ſibi retinere probatur. Et Ambroſius in
e. 21.

— — p „ — — „

WVV

h
lepr.

gidA.

eug.
in

lle.
renin
ceu

ſünt
Can.
e

k.

iden

.
il.

C.
Neef.
Reſte
t, el
ln.
nieſti
Cente
itun,
ſus i
641.

SP. CCCXXIV. DE ALIMENTIS PUBLICIS. 411

c. 21. diſt. 86. Paſce, inquit, fame morientem. Quisquis enim pa-
ſcendo hominem ſervare poteras, ſi non paviſti, occidiſti. Confer.
e. 8. diſt. 47. Quæ quum ita ſint, non poſſumus ſatis mirari ſu-
perſtitionem magiſtratuum, qui religioni ſibi duxerunt, col-
lationem pecuniæ in ſuſtentationem pauperum civibus impe-
rare. Inſigne exemplum memorat Franzkius L. z. Reſol. 7.
Exhauſta fuerat tricennali bello & agrorum ſterilitate Thurin-
gia, duplicique malo adflicta multitudo in ſummam inciderat
rerum egeſtatem. Admoniti fuerant in ſacris cœtibus opu-
lentiores, ut egentium anguſtias ſublevarent, ſed fruſtra.
uæſtio igitur nata eſt, & conſultatio habita, poſſetne magi-

ſtratus collationem iſtiusmodi imperare. Et cordatiores qui-
Cad

dem adſenſerunt facile, ut res coneluſa jam videretur. Sed

interceſſere quidam, ad quorum officium maxime pertinere vi-
debatur, juvare ſalutare hoc piumque propoſitum & languen-
tem magiſtratum excitare, ac diſſuaſioni ſuæ diras etiam &
exſecrationes adjecerunt, remque optimam ſic impedierunt.
uorum argumenta Franzkius ibidem docte refellit. Nec de-
ſunt exempla legum ejusmodi, ut barbara voce utamur, elee-
moſynariarum. Carolus du Fresne in Gloſſario mediæ & infimæ
latinitatis voce eleemoſyna Edgari, Ethelredi & Canuti leges
memorat, quibus a ſingulis aratris & carucis denarius inter
pauperes diſtribuendus exigitur. Nec exigi ſolum eleemoſy-
næ, ſed & pœnæ non ſolventibus poſſunt imponi. Quin
Zieglerus ad Grotium lib. 2. C. 20. §. 20. tanquam homicidam
puniendum putat, qui fame pereunti non ſuccurrit. Ali- .
qui vero magiſtratus cives fuos ad pecuniam in uſus egen-
mum conferendam non cogunt directe, ſed arte quadam
& obliquis remediis utuntur. Singulare eſt inventum Se-
natus Norimbergenſis in lege eleemoſynaria civitati Al-
torffinæ anno 1699. data, ut mendici ſub auſpiciis præfecti
ſui agmine facto in contumaciam ædes irruant & impor-
Fff z tuno

412 MEDTTAT. AD PANDECT.

tuno impetu ſtipem flagitent, niemand zwar zu den A llmoſen
noͤthen, hingegen die Haͤuſer derjenigen, welche ſich zu nichts verſte⸗
hen wollen, und doch wolvermoͤgende Leute ſeynd, mit velene
Schwarm der Bettler, durch den Bettel⸗Vogt angefuͤhret, über⸗
fallen, damit ſie durch ihren Geitz zu Schanden gemachet werden,
und ſich um ſo vielmehr zu der gebenden Partie ſchlagen moͤchten.

Alia via placuit ſenatui Brunsvicenfſi. Is, jubente divo Rudol-

Pho Auguſto, ut in omni contractu, pacto, teſtamento paupe-
ribus quid donaretur, anno 16 8 1. præcepit, & inſtrumentum
omne, in quo id factum non eſſet, irritum declaravit. Nos

vero, ut noſtis, Cives optimi, abſtinuimus huc usque ab aſperio-

re coercitione, atque totam hanc rem permiſimus magis ve-
ſtro pudori, ſaltem ſeriam voluntatem noſtram urgendo &
flagitando per miniſtros Publicos declaravimus. Addimus
nunc aliam cohortationem in natali domini vel ab eodem
Maximo Taurinenſi vel ab Ambroſio factam. Neque enim
certo ſcimus, cui illam tribui oporteat. Exſtat quippe & inter
Ambrofii ſermones tomo III. ſerm. 14. & inter Maximi bo-

milias vulgatas: Cujuscunque vero ſit, hæc ejus ſunt ver-
ba: Igitur fratres, ſuſcepturi natalem domini ab omni nos

delicorum face purgemus, repleamus theſauros ejus diver-

Jorum munerum donit, ut in die Jancta ſit, unde peregrini

«ccipiant, reficiantur viduæ, pauperes veſtiantur. Wam guale
erit ſive in una eademque domo inter ſervulos aunius domini,
alter exſultet in holoſerieis, alter conſumatur in bannis, alius
æſtuet cibo, alius famem frigusque ſuſtinent, ille erucket
beſternam indigeſtionis erapulam, bic beſternam jejunii ine-
diam non reſolvat, reliqua. Valete P. P. in ipſo Chriſti, do-

mini noſtri, natali, anno croloccxx. Super hoc ſcripto

inopinata mihi lis facta eſt. Nam, Juum 1d legiſſet Fabri-
cius, cujus de Maximo judicium in principio memorave-
ram, confeſtim ipfſa veſpera diem feſtum præcedente per

epiſto-

—

SP. CCCXXIHV. DE ALIMENTIS PUBLICIS. 413

—
ufn epiſtolam ſignificavit, injuriam ſibi factam eo, quod verba
ſe de Maximo Taurinenſi a ſe ſcripta parte 1I. biſtoriæ bibliothe-
n cæ p. 33I. ita expoſita ſint, quaſi cenſuiſſet homilias Maximi
u Iuce publica non fuiſſe dignas, atque adeo parvi faciendas,
gal, oſtenditque, ſeſe verbis his: breves ſunt & leves: ornamen-
er 2o ac pulchritudine deſtitutæ: ſtilus eſt bumilis, & inventio-
cd nes communes, nec raræ; non contemtum ſermonum ſacro-
ack rum, ſed laudem potius indicaſſe, atque adeo exemplum
In concionatoribus omnibus imitandum; idem laudi ſe dediſ-
N ſe Petro Chryſologo pag. 232. & D. Ermiſchio, part. 2.
end. pag. 240. 241. denique laudatum ab ſe eſſe Maximum pag-
b. 231. quod in docendo ac declarando tam fuerit bromptus, ut
1o6 eX tempore ſuſtineret babere concionem, vir, ut Gennadio vi-
fmn ſus ſit, in divinis ſeripturis ſatis intentus. Reſpondi, dole-
oden re mihi quidem opinionem injuriæ a Fabricio conceptam,
enin videri tamen etiamnum verba Fabriciana contemtum fſigni-
inet ficare. Nam ſi perſpicuas dixiſſet pro levibus; fuco deſti-
utr. tutas pro pulchritudine; temperatum ſtilum pro humili;
t Ner. nativitas nec adſcitas inventiones, pro communibus nec ra-
iK ris; tum me ipſum judicaturum fuiſſe, laudatas eſſe Maxi-
ſer. mi conciones. Nunc ſecus mihi merito jure viſum. Idque
H ut probarem, ad arbitrium collegii theologorum, jurecon-
ll⸗ ſultorum, vel philoſophorum exteri, ſi quod Fabricio pla-
nii, ceret, provocavi. Poſtquam hæc ſcripi „ evolvi deinde
AHu Eliam du Pin, vidique, Fabricium iſtud ipſum judicium ſuum
Pllet ex eo hauſiſſe. Atque vero ea ſunt Eliæ verba, ut nulla ra-
in. tone in laudem Maximi trahi queant. Sic enim ille in Nov.
Hà iklioth. des autbeurs ecclehaſtiquei part. II. t. III. ſRve operis
S t. V. pag. 178. ſeq4. Ces ſermons Jont courts & foibles, ils
1hi mnmiont ni ornement, ni beauté, ni elevation: le yle en eſt
me. bas, & les penſées communes; ils ne contiennent rien
ehe de bien remarquable.
B Fff 3 SPE-

Ul.

414 MEDITAT. AD PAN DECT.

SPECIMEN CCCXXV.

MEDITATIONVM AbD PANDECTAS
AD LIB. Rv. TIT. III.

ALIMENTIS PRIVATIS.

Perſonæ ad alimenta rivcli⸗ ſuppeditanda obligatæ reo.

cenſentur.

II.
Inter bas etiam fratres ſunt.

tur. Debentur illa præſertim liberis Parentibusque
invicem, L. 5. de agn. & al. lib. L. 5. C. de Patr. poteſt.
Quibus quum in omnibus fere patroni libertique æquipa-
rari ſoleant, ſic & hi invicem ad alimenta ſibi præſtanda
obligantur, L. y5. §. 19. L. 6. de agn. & al. Iib. Uxor a
marito ali debet, L. 22. §. 8. Soluto matrimonio, nec non
fratres a fratribus, L. 13. §. 2. de adm. & peric. tut. L. I. §. 2.
de Tut. & rat. diſtr. Negant id quidem nonnulli, ſed abs-
que ſufficienti ratione. Licet enim in dictis LL. tutor ſolus
ad pupilli ſui fratres ſororesque alendas obſtringatur, ex
L. tamen I. §. 2. de tut. & rat. diſtr. clariſſime patet, ipfi
quoque fratri, etſi non fuiſſet pupillus, idem onus incubu-

P'ar- alimenta a conjunctis maxime perſonis præſtan.

iſſe. Primum enim in d. L. conjungitur mater & ſoror. Ma-

ter autem a filio alimenta poteſt exigere, ergo & ſoror a

fratre, deinde dicitur ibidem, tutorem actione tutelæ con-
veniri poſſe, ut pupilli ſui ſorori alimenta præſtet. Jam

vero nemo neſcit, tutorem plus præſtare non debere ex
bonis pupilli, quam, ad quod ipſe pupillus, ſi major eſſet,

obli.

SP. CCCXXV. DE ALIMENTIS PRIVATTS. Ar5

obligaretur. Adde L. 4. Uhi pupillus educari. Porro ſuc-
ceſſor in feudo anteceſſoris ſui filias viduamque, ſi hæ alio
modo ſuſtentari nequeunt, alere cogitur. Qua de re in me-
ditatione ultima dicetur.

III.
Obligatus ad alendum magnos tamen ſumtus, e. g. in pere-
grinationem, factos repetit.

d alendum obligatus non ſimpliciter, ſed pro modo fa-
cultatum obligatur, L. 5. §. 7. & 10. de Agnoſcendis &&
alendis lib. Adde L. 22. pr. de Alimentis vel cibariis. Ita-
que ſi alendus majora alimenta popoſcit & accepit, quæ
is, qui ea debebat, ſine magno rei ſuæ familiaris detrimen-
to præſtare non potuit, nimium hoc recte repetitur. Me-
morabo exemplum. Mater vidua bona defuncti mariti ju-
re uſufructuario tenebat, ſed viciſſim liberos educare & ale-
re obligata erat. Educarat etiam & aluerat. Educati bona
Paterna ſibi tradi deſiderabant. Nec abnuebat mater, ſed
deducere ſaltem nonnulla cupiebat. Inprimis uni ex filiis
ſumtus, quos ille ſat magnos in peregrinationes fecerat,
imputabat. Hic vero, eos ſumtus alimenta eſſe, reſpon-
debat. Nec negari hoc poterat. Attamen, quia condi-
tionem perſonarum modumque facultatum paternarum fere
excedebant, matrem partem ſaltem eorum ferre juſſerunt,
reliquam vero imputare eidem permiſerunt Cti Vitember-
genſes menſe Martio anni coνποοâ1. Es haben die zwey Ge⸗
bruͤder Hammen von ihrer Mutter die Ausantwortung des vaͤ⸗
terlichen Vermoͤgens gefodert, auch daruͤber am 5. Octobr. 1707.
ein in vielen Stuͤcken beyfaͤlliges Urthel erhalten. Sie beſchwe⸗

ren ſich aber dennoch, und zwar, daß die von ihren Erb⸗Por-

tionen bis Michael 1705. faͤllige Zinſen und eingehobene Nutzun⸗

gen uͤbergangen worden, da ſie doch dasjenige, was ſie wil.
render

416 MEDTTAT. AD PANDECT.

render ſolcher Zeit von ihr erhalten, ſich von dem Haupt⸗Stamme
abkuͤrzen laſſen muͤſſen. Alldieweil aber Klaͤgere ſich erſt an. 1705.
von der Mutter abgeſondert, und ihre eigene Haushaltung ange⸗

fangen, folglich bis dahin die Nutznieſſung ihres Vermoͤgens der⸗

ſelben gegen Empfahung der noͤthigen Alimenten uͤberlaſſen muͤſ⸗
ſen, da dann der eine Sohn, daß er etwas auf ſeiner Reiſe von ihr

empfangen, ſelbſt nicht in Abrede iſt, die allzuſchwere Koſten aber,

ſo dabey aufgegangen, zu den Alimenten keinesweges gehoͤren, alſo
ganz wol von dem Erbtheile gekuͤrzet werden moͤgen; So ſeynd
. wir das erſte und dritte Eravamen uͤbergangen.

IV.

Mater, quæ liberos, & frater, qui fratres locupletes aluitt;,

animum repetendi babuiſſe cenſetur.

V.
Ergo donandi animum bper alias conjecturas probari oportet.

quidem in L. II. Cde Megotiis geſtis ſimpliciter mater ali-

menta, quæ filiis ſuis præſtitit, ſibi reddi non juſta ratio-

ne poſtulare, ſed id exigente materna pietate feciſſe dicitur.
At enim vero temperat hanc legem Paulus in L. 34. de Nego-

tiis geſtis, monetque, quod in matre conſtitutum eſt, non ita

perpetuo obſervandum eſſe, totamque diſceptationem ma-

gis in facto conſiſtere. Quid ergo? Num incertitudinem hic

relinquemus, quam tamen omni ratione tolli convenit? Tol-

letur ea optime, ſi dicas, animum donandi in matre alente

tunc præſumi, quum filius alumnus indigens fuit. Ita Berger.
in Oecon. juris p. 71 3. n. 6. Quod temperamentum firmatur
per L. 8. de Agnoſc. & alendis lib. ex qua conſtat, obligationem
matris maternorumque adſcendentium ad alendos liberos

ſubſidiariam eſſe, atque tunc ſaltem, quum alimenta ali-

unde deficiunt, locum habere. Ergo, ſi alimenta aliunde

fuppetunt, mater r. ſponte tantum onus ſubiiſſe, & donare,

quod

— — à¶ —— ———— nj²,ęe

—

gnn
1o.

Ge
de ⸗

ne
ſe
obe⸗
aſe

.

lij⸗

ir.

fer.

latio⸗

CIͤr.

M.
noni
rN.
enhe
To..
Nene

Nn

munr
tonen
beros
n d.

func⸗

Cnie
el

—

9

SP. CCCXXNV. DE ALIMENTIS PRIVATIS. 417

quod in dubio nunquam præſumitur, voluiſſe non eſt creden-

da. Quam obrem, ſi mater liberos, aut frater fratres locupletes

aluit, jus repetendi & magis compenſandi ſemper ſalvum
erit, donec animus donandi per alias conjecturas probetur.
Talis conjectura foret, ſi mater fraterve computatis aliquan-
do cum liberis fratribusque rationibus aut inita cum iig
transactione, nullam præſtitorum alimentorum mentionem
fecerunt, vel ſe horum, quos aluerunt, debitores profeſſi
ſunt Vide L. 26. de Probationibus. Sic judicavimus menſe
Octobri anni c1o 1o ccxx. Daß Wieder⸗ beklagte von der ange⸗
ſtellten Wiederklage zu entbinden, und Wiederklaͤger demſelben
alle verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W. Rat.
dec. Was die Haupt⸗Sache betrift, ſo hat dem Wiederklaͤger
obgelegen, ſeine an Wiederbeklagten gemachte Foderungen zu be⸗
ſcheinigen. Nun ſaget deſſen erſter Zeuge aus, daß Wiederklaͤger

des Wiederbeklagtens Frauen, 3 Kindern und dem Kinder⸗Maͤdgen

die Vorkoſt, Licht, Holz und Wohnung in ſeinem Hofe von dem
Seinigen genieſſen laſſen. Gewinnet es dieſemnach das Anſehen,
daß, wenn gleich die uͤbrige Foderungen, als von welchen die Zeu⸗

gen nichts zu des Wiederklaͤgers Vortheil ſagen koͤnnen, abgehen,

dennoch dieſes Puncts halber auf den Erfuͤllungs⸗Eyd erkannt
werden muͤſſe. Alldieweil aber Wiederklaͤgers Mutter den Hof erſt
im Jahr 1700. an den Sohn abgetreten, alſo bis dahin das Eigen⸗
thum davon behalten und nach des zweyten Zeugen Auſſage ad art.
5. zugleich mit demſelben Haus⸗ gehalten und denn bey ſolcher Be⸗
wandniß Wiederbeklagter das Genoſſene nicht ſowol von Wieder⸗
klaͤgern, welcher ſeloſt als unverheyrathet bey ſeiner Mutter in dem
Hofe geſtanden, als vielmehr von der Mutter, deren Tochter er
gehabt, erhalten, gedachte Mutter hingegen bey dem am 20. Merz
1705. getroffenem gerichtlichem Vergleiche geſtanden, ſie ſey ih⸗
rem Schwieger⸗Sohn 50. Rthlr. Lohn redlich ſchuldig, und da⸗
bey dieſes Anſpruches mit keinem Worte gedacht, mithin ent⸗
Zom. . Egg weder

418 MEDITAT. AD PANDECT.

weder kein Recht darzu gehabt, oder ſolches ihrer Tochter und
Schwieger⸗Sohn, wie die Rechte ohnedes præſumiren, erlaſ⸗
ſen, hiernaͤchſt Wied iklaͤger ſelbſt bey gedachtem Vergleiche ge⸗
genwaͤrtig geweſen, von ſeiner Foderung nichts erinnert und

zufrieden geweſen, daß dem Wiederbeklagtem jaͤhrlich 10. Thlr.
Termin⸗Gelder aus des Wiederklaͤgers Hofe ausgemachet wor⸗

den, woraus denn klaͤrlich erhellet, daß Wiederklaͤger entweder
keine Gegenfoderung gehabt, oder ſich daruͤber zugleich vergli⸗
chen, immaſſen dem gerichtlichen Vergleiche die Worte: alſo
dadurch partes in Guͤte vergleichen; angehenget zu befinden;
Bey dieſen Umſtaͤnden hat Wiederbeklagter nothwendig losge⸗
ſorochen und Wiederklaͤger wegen der ohne allem Grunde erho⸗
benen Wiederklage in die Unkoſten vertheilet werden muͤſſen.

VI.

Alimenta ei, qui illa aliunde habere potuiſſet, bræſtita don ata
præſumuntur.

D'i in præcedente meditatione de conjecturis, ex qui-
bus animus donandi in alente colligitur. Inter has non
minima eſt, quando alimenta ei, qui illa aliunde gratis ha-
bere potuiſſet, præſtita fuerunt. Tunc enim donata præ-

ſumuntur, & ex regulis æquitatis, & per claram L. 2. C. de

Wegotiis geſtis. Adde Mevium PE. A. dec. 317. n. 6. Sic reſpon-
dimus menſe Julio anni cio 10 ccxvII. Es koͤnnen weder der

Scheffen Schadde noch die Nederbergiſche Geſchwiſtere einiges

Koſt⸗Geld fodern, da der Gerichtſchreiber und die andere Kerck⸗

hoſiſche Kinder ihren Unterhalt, wenn ſie dieſelbe nicht zu ſich

genommen, von ihrem Vater wuͤrden erhalten haben.

Sucſor feudalis defuncti vaſalli filias viduamque in ſubfidium

alere debet.
VIII.

111

Sbp. CCCXXV. DE ALIMENTIS PRIVATIS. 419

VIII.
Vidua etiam indotata dotalitium petit.
orer Perſonas ad alendum obligatas ſupra ſucceſſorem feu-
dalem retuli. Et filiabus quidem defuncti vaſalli, ſi al-
lodium deficiat, illum ad alimenta obligari, vix eſt, qui ne-
get. Certe Vultejus de PFeudis lib. I. cap. 9. . 57. & Stry-
kius in Exam. jur. feud. c. 15. quæſt. 13. filiabus ajunt dotem
& alimenta ex feudo, ſi vaſallo alia bona hereditaria non
ſint, deberi a quovis feudi poſſeſſore, & non tantum ab
agnata, qui in feudo ſucceſſit, ſed etiam a domino ipio,
ad quem feudum, ut ſibi apertum, redit: Imo vero ab illo
etiam, qui neque dominus eſt, neque a vaſallo defuncto
cauſam ſuam habet, adeo ut contra tertium poſſeſſorem
feminæ dicatur competere actio in factum ſubſidiaria. Hoc
autem, addit Vultejus, omne ex æquitate introductum eſt,
nullo juris feudalis textu comprobatum. Sed de vidua fi-
lent communiter interpretes. Equidem huic dotalitium
ex feudo tribuunt, ſed hoc non aliter, quam, ſi dotem
intulit. Quid ergo fi indotata fuit, nec allodium, unde
ſuſtentetur, ſuppetat? Nam fame pereundum erit miſeræ.
Evolvi aliquot de feudorum jure ſoriptores nihilque de hac
quæſtione apud eos reperi: Tandem in Seboppii 1beſaurum

feudalem incidi, ad quem librum ego quoties accedo, ſem-

per mihi Martialis epigramma 17. lik. 1. in mentem venit.
Sunt bona, ſunt quædam mediocria, ſunt mala plura,
Quæ legis, bic aliter non fit, Avite, liber.
Si confuſionem, quæ per totum opus regnat, ſi allotria ſæ-
pe ridicule inſerta, ſi ſtilum ſpurciſſimum, ſi errores gram-
maticos, ſi certas ineptias ſpectas, voluſianas chartas me-
rito dixoris. Sed latent tamen in hoc ſtercore aliqua auri
granula, quæ alibi vix invenies. Hic Scboppius cap. 2. ſect. 5.

Obſerv. 5. pag. 296: Ji c⸗lai, inquit, viduam indotatam
g g 2 in

420 MEDTTAT. AD PANDECT.
in feudo devoluto relinquit, jure retentionis econtinuat admini-
ſrationem feudi contra ſucceſſores feudales, donec dominus

imploratus dotalitium, in compenſationem oficii conjugalis
etiam pro feudi inſtructione conſtituat. Quod, quum æqui-

tati, cui omnis fere de dotalitio doctrina innititur, maxi-
me conveniat, Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni
CIO 10 Ccxxv. reſpondendo ſequuti ſunt: Iſt Mevius im No-
vember 1724. verſtorben, und hat ein vor 8000 Thlr. erkauf⸗
tes Ritter⸗Gut, einen Sohn, eine Wittwe, nebſt einer mit dieſer

erzeugten unverheyratheten Tochter und 2. Toͤchter erſter Ehe verlaſ⸗

ſen. Wird alſo zu wiſſen verlanget, was der Wittwen aus dem Lehne

auszumachen. Nun ſcheinet ſie zwar aus dem Lehne, in welches ſie

keinen dotem eingebracht, nichts fodern zu koͤnnen; Weil aber die
Billigkeit und die eingefuͤhrte Gewohnheit mit ſich bringet, daß auch
eine indotirte Wittwe ihren Unterhalt und einiges Leib⸗Gedinge
aus dem Gute erhalte; So wird des Mevii Wittwen, ſtatt des Leib⸗

Gedinges, ein jaͤhrlicher Gehalt, etwa von 50 Thlr. ausgemacht.

C OROLELEARIA.

In vitrico, qui privignos aluit, animum donandi non præſu-

—

in Specimine Ll. de Wegotiis geſtis, medit. 9.
.Ut patruus egenos fratris liberos alat cogi nequit, ut late
oſtendit Lyncker vol. 2. Reſponſo 156. His enim alimenta
publice debentur.
3. Tunc, quum bona patris ad alendos ſimul liberos naturales
& legitimos non ſuffieiunt, legitimi præferuntur, duippe
quibus pater non ex lege ſaltem, ſed & ex pacto, cum ma-
tre in nuptiis inito, ad hoc obligatur. Sic tribunal Wolt-
fenbuttelenſe menſe Novembri anni cio o ccxxXVI. nomine
