dex honorarium efſſe juſſit, tribuunt. Obſtare videtur l. 5y5.
§. 2. de Adminiſt. & peric. tut. Sed in hac ei ſaltem exceptio ex-
cuſſionis denegatur, qui ſatis a contutore accepit, rem ſal-
am pupillo futuram, eique permiſit adminiſtrationem totius
tutelæ. Hic enim ex eo, quod ſatis accepit, pupillo ſine omni
Periculo damnoque ſuo ſatisfacere poteſt.

XVI.
Tutela bonoraria per pactum etiam cum extraneis initum
redte conſti tuitur.

XVII.
Tunc tamen pupillus, eui gerens tutor damnum dedit, no2n
extraneos paciſcentes, ſed ſtatim bonorarium
tutorem convenit.

ueor- honorarius non ſolum pacto contutorum, ſed
& extraneorum conſtitui poteſt. Habuerunt ejus
pacti exemplum [Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni
clo 10 ccxVI. Ex duobus nempe tutoribus a judice datis
unus cum pupilli matre fratribusque convenerat, ut con-
tutori adminiſtrationem relinqueret; quam & eidem reli-
querat. Sed, quum hic pecuniam pupillarem intervertiſſet,
paciſcens ille pupillum contra ſe agentem ad matrem & fra-
tres, cum quibus pactum de transferenda in alterum admi-
niſtratione inierat, ablegare volebat. Reſponſum fuit,
Tom. V. MmMm illum

4 S MEDTTAT. AD PANDECT.

illum quidem verum tutorem honorarium eſfſe, exceptio-

nem tamen excuſſionis, quod ad illos, cum quibus pactus

erat, objicere non poſſe, quod hi nulla actione pupillo te-
nerentur. Nam pactum illud inter alios initum Pupilli jura

& actiones mutare non poteſt, I. 25. & 26. C. de Pactis: Iſt

J. W. nebſt C. H. des verſtorbenen Paſtoris H. L. Kindern
zum Vormunde von dem Conſiſtorio zu W. beſtaͤtiget, die
Verwaltung aber der Vormundſch chaft, auf Begehren der Mut⸗
ter, ihres Curatoris, der muͤndigen Geſchwiſter und der un⸗
muͤndigen ſelbſt, von C. H. alleine gefuͤhret worden. Nach⸗

dem nun dieſer C. H. jetzo verſtorben, und aus der Vormund⸗

ſchafts⸗Rechnung 1000. Thlr. ſchuldig geblieben, das Con-
ſiſtorium hingegen den J. W. zur Zahlung dieſes Reſtes an⸗
halten will, ſo entſtehet die Frage, ob J. W. mit Beſtand
Rechtens hierzu angehalten werden koͤnne. Nun moͤchte zwar
denſelben dieſes, daß er auf Verlangen der Mutter und maͤn⸗

digen Geſchwiſters dem C. H. die Verwaltung allein uͤberlaſſen,
nicht befreyen, indem ein Vormund, welcher ſeinen Mitvor⸗

mund die Adminiſtration allein fuͤhren laͤſſet, nichts deſtowe⸗
niger zur Veranttvortung gezogen werden kann, auch ſo gar in
dem Fall, da der Vater ſelbſt im Teſtament den andern zum
Adminiſtratore, ihn aber zum bloſſen honorario tutore be⸗

nennet hat, alſo deſto mehr alsdenn, wenn andere Leute, wel⸗

chen die Vormundſchaft eigentlich nicht angehet, ihn zu Ueber⸗
laſſung der Adminiſtration bewogen, immaſſen auch den Pupil-
len, ſich an dieſe, die ihnen weder ex contractu noch delicto
obligirt ſeynd, weiſen zu laſſen und von ihrer Foderung an den
tutorem honorarium ſelbſt abzuweichen, keines wegis zuge⸗
muthet werden kann ꝛc.

XVIII.

—
.
eh
lote.
Uin

ron
Urd

N
huce
Co.

ee

Gen

1 Se

in
ſn
ſte⸗

NI

Ne H
,WO

☛R

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTTTIA. 459

XVIII.
Tutor, qui contutori adminiftrationem pacto permiſit, ex
Ffacto hujus non tenetur, ſi modo eum male geren-
tem tempeſtive ſuſpectum fecit.
L) Crinen inter tutores honorarios a teſtatore vel judice
conſtitutos & eos, qui pacto contutori adminiſtratio-
nem ceſſerunt, fingit Lauterbach. in diſp. de Honorario tu-
tore c. 2. §. 1I3. 2. 16. 17. 18. aitque, illos ex ſua tantum culpa:
quam in inſpectione & ſuſpecti accuſarione admiſerint, te-
neri, hos autem omnes ſimul cum gerente in ſolidum ipſo
jure obligatos eſſe. Pugnant hæc abperte cum l. I. C. Se⸗
tutor vel ecurator non geſſerit, cujus verba, quia Lauterba-
chium ſatis refellunt, tantummodo hic adſeribam: certum
eſt, non ſolum eos, gqui geſſerunt, ſed etiam qui gerere qe-
buerunt, tutelæ teneri, etiam in ea, 7& à& contutoribus ſer-
vari non potuerunt, ſi modo, quum eos ſuſpectos facere dqe-
berent, id oficium omiſerunt. Secundum ea igitur in caſu
ante memorato reſponſum eſt, tutorem honorarium Paéti-
tium ex facto ejus, qui geſſit, conveniri non poſſe, ſiquidem
perfidiam ejus magiſtratui & pupillo puberi facto tem-

Peſtive denunciarit, ſed magiſtratui & pupillus in excuti-
endo gerente moram adnuſerint: Dieweil ein Tutor hono-

rarius ſeiner Pflicht und Schuldigkeit ein Genuͤgen thut, und
zu weiter nichts gehalten iſt, wenn er auf des adminiſtrirenden
Mitvormundes Verwaltung genaue Achtung giebt, und, da er
von ſelbigem eine Untreue, Nachlaͤßigkeit, und Abfall des Ver⸗
moͤgens ſpuͤret, ſolches zu rechter Zeit der Obrigkeit anmel⸗
det, und denn J. W. dißfalls nichts an ſich ermangeln laſſen,
ſondern, da die extrajudicial- Anmahnung nicht fruchten wol⸗
len, des C. H. verdaͤchtige Conduite dem Conſiſtorio ange⸗
meld t, um Abnahme der Rechnung gebeten, und nach vielen

Suchen die Verordnung darzu erhalten, auch nach der Zeit den

M m m z Pro-

460 MEDITAT. AD PANDEOT.

Proceſs gegen ihn fuͤhren, und ſelbigen endlich ad Liquidum
bringen helfen, dahingegen die Schuld, daß die Sache nicht

eher zum Stande kommen, und der E. H. nicht bey Zeiten der

Vormundſchaft entſetzet und zur Rechnung gebracht worden,
nicht an ihm dem H. W. ſondern theils an dem Conſiſtorio,
welches dem Vorgeben nach anfaͤnglich auf des J. W. Suchen
nicht reflectiret, und den C. H. ungeirret ſitzen laſſen, theils

und vornemlich an den Pupillen ſelbſt lieget, welche nach er⸗

langter Muͤndigkeit, und da J. W. am heftigſtem auf den C. H.
gedrungen, ſich erklaͤret, es ſey dieſes gar ihr Wille nicht, und
waͤren ſie mit dem C. H. wohl zu frieden, wodurch auch J. W.

den vielbeſagten C. H. in Ruhe zu laſſen gezwungen worden,

bey welcher Bewandniß dem J. W. nicht das geringſte imputi-

ret werden mag, vid notabilem I. I. C. de dividenda tutela; So
halten wir dafuͤr, dan die an J. W. wegen der von C. H. in Riſt

gebliebenen 1000. D Rthlr. gemachte Foderung nicht ſtatt habe.

XK.
Tutela mandata item diviſa tutelæ pactitiæ ſpecies ſunt.

Poro tutela mandata, quam Ulpianus in L. 5. §. 3. & Try-

phonius in L. 55. §. 2. de Adminiſtr. tut. permittunt, ad
tutelam pactitiam referenda eſt. Quin etiam tutelæ pacti-
tiæ ſpecies eſt, quando plures tutores Privatim inter ſe ad-
miniſtrationem tutelæ dividunt, quod illis in L. 2. C. de
Dividenda tutela permittitur.

Tutor pactitius, quamvis illuſtris, confrmatione judicis
opus babet.

utores omnes, quamvis a patre in perfecto teſtamento

dati ſint, confirmatione & decreto magiſtratus, prius-
quam

nenn.

hol⸗
u

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 461

quam tutelam ſuſcipiant, opus habere, conſtat es Ordinat.
Polit. inperii de anno 1577. tit. 32. verbis: er ſey gleich Teſta⸗
mentsweiſe verordnet. Quam legem etiam ad tutores illu-
ſtres & a patre principe in teſtamento datos pertinere, be-
ne obſervat Habnius ad Weſemb. tit. de Teſtament. tut. n. 2.
Quamvis vero in iſta lege tutorum pactitiorum mentio
haud fiat, non dubito tamen neceſſitatem impetrandæ con-
firmationis judicialis etiam ad hos extendere, quum eadem
in iis adſit ratio. Nec in Saxonia ſecus eſt quod ad priva-

tos. Principes tamen Saxonicos huic ne ceſſitati non ſub-
lasere, ſed per diuturnam conſuetudinem exemtos eſſe, ait

Mullerus in Annalibus Saxonicis ad annum 1602. p. 231. ex-

emplumque commemorat Friderici Wilhelmi, quem vul-

gus male Altenburgicum vocat, quum nunquam Alten-
burgi ſed vel Torgæ vel Vinariæ habitavit, ut Zenzelius
in Monathlichen Unterredungen anni 1607. p. 472. ſeq. oſten-
dit. Is Fridericus Wilhelmus morti vicinus Chriſtianum II.
electorem per literas familiares ad tutelam liberorum ſuo-
rum invitarat; quam tutelam ægre vix multis precibus
commotus ſubiit elector, at ſine confirmatione Cæſaris,
weil, ut Mullerus addit, dergleichen in dem Chur⸗und Fuͤrſtl.
Hauſe Sachſen nicht braͤuchlich.

XXI.
Educatio pupilli, quam quis ſuſcipere cum patre ejus pactus
ℳ, tutelam non complectitur, & tutorem legi-
timum bhaud excludit.

.
arolus V. Galliarum rex educationem filii impuberis
Caroli VI. ducibus Burgundo & Borbonio pacto com-

miſerat. Proximus pupilli ſeniorque agnatus, dux Ande-

gavenſis, quidem pactionem non impugnabat, ſed tamen

ſe per eam a tutela legitima excluſum negabat. Educato-

M m m 3 res

—

462 MEDITAT. AD PANDECT.

res contra, educatione ſibi impoſita tutelam contineri,
contendebant. Res acriter in Comitiis regni diſputata,

ſed per arbitros ſecundum duccm Andegavenſem judicata
& adminiſtratio regni ei data fuit, referente Daniel dans
P hiſtoire de France tom. 3. art. Charles EI. ad annum 1 380.
p. 669. & 670. Et puto hoc etiam legibus Romanis con-
venire. Educationem enim a tutela ſeparari poſſe, notum
eſt ex L. I. C. Uhi bupillus educari. Deinde in L. 23. de Ali-

mentis vel cibariis is, qui educare quem rogatur, ſaltem

ad victum neceſſaria ei Pr. æſtare cogitur. Tandem pactio-
nes & ultimæ voluntates ita ſemper i interpretandæ ſunt, ut
quam minimum a jure communi, cui ſe conformalſle in du-
bio quilibet præſumitur, redeatur.

XXII.
Cura mulierum Saxonicarum ſemper pactitia eſt.

ura feminarum Saxonicarum nunquam alia, quam pa-
C Sitia aſt. Sunt nempe hi curatores meri confiliarii,
quos mulieres ſibi pro lubitu eligunt ac conſentientes ad-
ſciſcunt, nec diutius, quam placent, retinent, mox, ubi
diſplicere incipiunt, conſulere deſinunt, atque alios adiu-
munt, cum quibus, quomodo cura gerenda ſit, conve-
niunt, &, ſi hi iterum non omnia ex voto curandarum fa-
ciunt, repellunt, & vel veteres iterum reducunt, vel no-
vos advocant. Omnia hic ex voluntate utriusque partis ex
pacto pendent. Nemo unquam mulieri invitæ curatorem
vel legitimum vel teſtamento conſtitutum vel a judice da-
tum obtruſit. Igitur curator iſte re ipſa mandatarius eſt, &
in hoc ſolo a mandatariis differt, quod a magiſtratu con-
firmandus ſit, de qua confirmatione tanquam ſuperflua ab-
roganda aliquando in Saxonia cogitatum fuit. Teſtatur
hoc illuſtris Gergeru', qui in Elec. Diſe- For. ad Ord. Proc.
l. 8.

— — — ——

2

— —

rii

II

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIAA. 463

. 7 —
I. 8. O. I. z. 2. Wota, inquit, inelutos Ord. Eleck. Sax. in comitiis
2. 2699, iniitutis, conſilium iniiſe de abolenda penitus cura ſexus.
Kationes ſunt: 1) ut præcidatur materia litis guæ inprimis quod
ad competentiam judicis, Dec. 59. itemque de mumero curatorum
& productione curatoriorum exiſtere ſolet, 2) quod iis in locis,
ubi jus commune, guod feminis neceſſtatem halendi curatorem

remittit, ſervatur, nulla indqe difcultas , nallumque perieulum

emergat, plurimum contra commoditatisafferatur, 3) quod eura-
tor feminc nibil ſit aliud, guam advocatus virorum, quum eo
nomine mulieri non teneatur, guod ſola judicialis conſtitutio in
uratore majorem intelligentiem & Ffidem non excitet, Jed meraæ
ſRit ſolennitas, §) quod mulier ad ratibabenda curatoris geſta non
eneatur, imo eundem, ſic uli nolit in negotium mulieris con-

ſentire, dimittere iterum, aliumque ad conſentiendum pro-

niorem ſibi adſciſcere queat, 6) guod curatori liceat, proprio
jure conſtituere actorem, 76 quod in mulieribus non omnis
deficiat intellectus, imo nonnulla eodem viris bpræſtent, ut
proinde ratio, quæ vulgo petitur a fragilitate & debilitate ju-
dicii in ſexu ſequiori, non ſit adæquata, præſertim cum alio-
guin conſeqgueretur, etiam ruſticis, qui ſimiliter, noſtro jure,
pro ſimplicibus babentur, conſtituendos eſſe curatores, 8)
guod ſuficiat, a mulieribus peritiores conſuli, atque adeo pri-
vata auctoritate conſtitui advocatos. Quamvis autem hbæ ra-
tiones non parvi momenti eſſe videantur; nondum zamen li⸗
guet, prædictum conſilium publica lege comqrobatum iri

XXIII.
Tutor pactitius ſalarium ſibi & ſucceſſionem bereditariam
recte ſtipulatur.
olent nonnunquam pactitü tutores ſibi in eadem, qua
S onus tutelæ ſuſcipiunt, conventione viciſſim emolu-

menta quædam ſtipulari, puta ſalarium annuum, Fe eriem
“ ucceſ-

444% MEDITAT. AD PANDECT.

ſuceeſſionem hereditariam poſt mortem Pupilli. Quæritur
an recte. Equidem tutela negotium per ſe gratuitum eſt. Sed

tamen hæc gratuita natura ad jectionem Præmii non reſpuit.
Teſtator enim alicui tutelam liberorum ſuorum imponere & fi-

mul propter tutelam hanc legatum adſcribere poteſt, l. 32. de

Excuſationibus, L. 28. Pr. de Teſtam. tut. Quidni ergo idem

pacto liceat. Nam & in aliis negotiis per ie gr atuitis, man-
dato, depoſito, mutuo, hoc licet. Nec pactum ſucceſſorium
hodie improbabitur, poſtquam moribus Germanorum RE
Cta ſucceſſoriia licita effecta ſunt.
XXIV.
Tutor pacto ad tempus, Jub conditione & ad beneplacitum
recte conſtituitur. ⸗
uror teſtamentarius ad certum tempus, vel ex certo tem-
pore, vel ſub conditione dari poreſt, §. 5: I. Qui teſtamen-
to tutores dari, & ita datus elapſo tempore aut exiſtente con-
ditione tutor eſſe deſinit, §. 2. & 5. I. Luibus modis tutela ſi-
niatur. Poteſt ergo & pacto temporaria & revocabilis tutela
conſtitui. Cujus rei illuſtre exemplum Fridericus III. impe-
rator dabit. Is tutor Ladislai Hungariæ & d BCohemiæ regis ex
Pacto cum matre ejus Eliſabetha Alberti imperatoris vidua

inito ſuit, eamque tutelam per duodecim annos geſſit, Eneas

Sylvius in biſtoria de Europa cap. I. narrat. Sed ſtipulata eſt
in hoc pacto Eliſabetha, ut ſibi tutelam iſtam filiumque ſuum
repetere quandocunque liceret. Audiamus Fuggerum in dem
Spiegel der Ehren des Erzhauſes Oeſterreich lib. y. cap. I. §. 8.
Die Koͤnigin Eliſabetha ſchriebe K. Friederichen, und bathe ihn,
daß er, als das hoͤchſte Haupt der Chri ſtenheit, deme die Beſchuͤtzung
der Wittwen und Wayſen obliege, ihre Perſon und Kinder, inſon⸗
derheit den jungen unmuͤndigen Koͤnig Ladis laum, und die Hunga⸗
riſche Cron in ſeinen Schutz, Vormundſchaft und Gewahrſam neh⸗
men, und die Koͤnigl. Waiſen erziehen helfen wolle. K. . Friedekich,
is

drirur
del

el.

2. 0
Nen.
MN .

.
1orn

nE.

I

Gn˖.—

(01.

A.

Nrel
Ie.

tegbel
SVidh
Du
nn e

eſuan

itd

iin

vorgemeldtem vier un

SP. CCCXNVIII. DE TUTELA PACTITIIA. 465

dis Begehren vor billig achtend, verwilligte, wiewol zu ſeinem groſ⸗
ſen Nachtheil „daß die Koͤnigin, ſamt ihren Kindern und der Hun⸗
gariſchen Cron, ſich zu ihme nach der Neuſtadt verfuͤgten: und ver⸗

ſprache ſo ſchrift⸗als muͤndlich, daß er die Wittib beſchirmen, ihre

Waiſen als Gerhab erziehen, und die Hungariſche Cron verwahren,
jedoch der Koͤnigin hierunter ihren freyen Willen laſſen, und da ſie
auf geſunden Rath und Gutbefinden, Cron und Sohn von ihm

wieder abfodern wuͤrden, ihr ſolche ungehindert abfolgen laſſen wolle.

Poſſet iſtiusmodi tutor ad beneplacitum appellair.

XXV.
Tempus majoris ætatis per pacta familiæ arari vel

proferri poteſt.

ens illuſtris, quæ in Dania, ducatu Saxo-Lauenburgico
& electoratu Hannoverano fundos opimos tenet, per
pactum familiæ communi conſenſu initum tutelam anno
XXIV. finiri juſſerat: conſtituiren darauf auch ferner, daß
die Soͤhne, ſobald ſie 24. Jahr alt, dieſes pactum familiæ, in
Gegenwart ihres Vaters, oder geweſenen Curatoris, wie auch
eines der naͤchſten Agnaten agnolſciren, demſelben vor ſich und

ihre Nachkommen, in allen Puncten getreulich nachzuleben, bev

adelicher Treue und Glauben, ſchriftlich reverſiren ſollen. Sed
interjectis aliquot annis eadem gens „ne Poſteri ſui litibus
immiſcerentur, Pacta ſua in hoc capite correxit: Als wir
auch in unſerem Pacto Familiæ die Majorenniraͤt unſerer Nach⸗

kommen auf das 24ſte Jahr determiniret, ſolches aber bey den

ichten inſonderheit im Saͤchſiſchen, da 21. Jahr genug ſeyn,
Geten eniſchen ‚wie auch im Luͤneburgiſchen, wo 25. Jahr
erfodert werden, eine Aenderung geben, und Contradiclion
leyden koͤnte, ſo gehen wir auch ganz willig in dem Punct von
3 d zwanzigſtem Jahre ab, und laſſen es

Tom. . Nan aller

466 MEDITAT. AD PANDECT.

aller Orten, bey deme in jeder Provinz, da unſere Guͤther lie⸗

gen, gewoͤhnlichen und in denſelben Landes⸗Rechten determi

nirten Jahren der Volljaͤhrigkeit bewenden. Laudo quidem
gentis providentiam, materiam diſputandi omnem Præci-
dentis. Quæro tamen, an non liceat, tempus majoris
ætatis per pacta familiæ arctari aut proferri. Et puto li-
cere. Multa legibus definita ſunt, quæ tamen Pactis fa-
miliæ mutari poſſe, omnes fatentur. eneralem regulam
facio: in his, quæ neque contra bonos mores funt, neque
bonum publicum turbant, impune per pacta a legibus re-
ceditur. Exemplum in ordine ſuccedendi ab inteſtato, qui

Per Pacta familiæ quotidie invertitur, occurrit. Sufſtinen.

tur etiam pacta familiæ, quibus legitima filiarum & ali-
quando filiorum, maxime poſtgenitorum, imminuitur.
Idem in pactis dotalibus fieri permittitur. Quidni ergo
idem circa tempus majoris ætatis permittamus. Nec con-
tradicit nobis Papinianus, qui in L. 328. de Pactis jus publi-
cum privatorum pactis mutari poſſe negat. Jus publicum
enim ibi eſt, quod publicam ſalutem tangit, arque
ſine hujus detrimento mutari
nequit.

1

—
l,
ern.

liten

Dree.
jor⸗
iol.
diͤt.
lln
egt

IS E.

), Il
nen⸗
nunnr
ied

N.

lbl
icumn
e

N.

SP. CCCXXIX. DE TUTELA HONORARIA. 467

SPECIMEN CCCXXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
. AD LIB. XXVIL. TIT. I.

TUTELA HONORARIA.
L.

Tutor bonorarius adminiſtrationi, etſi bæc illi expreſſe inter-
dicta non ſit, ſe immiſcere nequit.

Taſcitur aliquando inter tutores honorarios & geren-
G tes lis de finibus officii regundis. Igitur operæ
— pretium eſt, videre, quousque tutorum honora-
riorum poteſtas extendatur. Quæritur ante omnia, an
tutor honorarius adminiſtrationi ſe immiſcere queat.
Adfirmant hoc Pachovius & Habnius ad Weſemb. tit. de
Aubétoritate & conſenſu tut. n. 3. item Lauterbachius diſp.
de Honorario zutore cap. 3. §. 29. 2. 9. quorum hic: Ho-
norarii, inquit, dati ſunt quaſi obſervatores actuum ejus,

gui gerit, & cuſtodes. Et tametſi cogi non poſſint, ut ge-

rant; gerere tamen tutelam, ſi lubet poſſunt. Excipiunt
unicum caſum, quo teſtator & judex tutori honorario ad-
miniſtrationem expreſſe interdixerunt. At enim vero pro-
hibitio adminiſtrationis conſtitutioni tutoris honorarii per
ſe ineſt, quemadmodum Ulpianus in L. 1. & 2. de Admi-
niſtr. & peric. tut. agnoſcit. Nam dum pater & judex de-

ſtinant, quis tutorum tutelam gerat, & ceteris inſpeétio-

nem committunt, hos ipſos ab adminiſtratione excludunt.
Hi igitur, ur Ulpianus recte ait, non adminiſtrabunt. De-
inde Pomponius in L. 4. de Auéctoritate &α conſenſu tut. ra-
tum haberi non debere dicit, ſi tutor auéctoretur, cui ad-
Nnn 2 mini-

46 ⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

miniſtratio tutelæ conceila non eſt. Accedit quod confuſio

inde magnumque detrimentum pupillo metuendum ſie, ſi

tutori honorario permittas, in gerentis officium involare, at-
que ſic adminiſtrationem tur bare. Neſciet ſæpe gerens, an non
id, quod ſuſcipere vult, negotium jam honorarius præoccupa-
rit & expedierit. Vix audebit debitores interpellare, prædia

Pupilli locare, aliaque neceſſeria & utilia facere, quod hæc fa-

Ga jam eſſe poſſint ab honorario, Igitur male confulunt pupil-
lo, qui tutoribus honorariis adminiſtrationem permittunt. Sed

habent tamen leges, in quibus innituntur, ſcilicet, L. 49. d Ac-

quir. vel omitt. hered. & L. I4. §. I. de Solut. quæ tutori honora-
rio hereditatem adire & ſolutiones recipere indulgent. Sunt
iſtæ leges, ne quid diſſimulem, exorbitantes admodum; nec

diſtinctiunculæ, quibus Cujacius & Cothofredus eas cum le-

gibus ſupra memoratis conciliare laborant, mihi fatisfaci-
unt. Igitur non habeo, quod ad eos reſpondeam, quam
hoc ſolum; regulam in L. 3. §. I. 2. de Kaäamin. Cg* peric.
tut. & L. 4. * Auctorit. &Gäconſ. tut. propoſitam, quod tu-
tor honorarius adminiſtrationi ſe immiſcere nequeat, hic
contra rationem juris in aditione hereditatis & receptione
ſolutionis limitari. In ceteris ergo regula ſaka manet. Et

ſic Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni clo 105- CcCxX. re-

ſponderunt in caſu, quo pater uxori ſuæ adminiſtzationem
tutelæ commiſerat, tutoremque honorarium adjunxerat,

ſed huic tamen facultatem adminiſtrandi non ademera!t:

Iſt zwiſchen Caji hinterlaſſener Wittwen und deren einzigen an⸗

noch unmuͤndigen Tochter Vormuͤndern wegen Verwaltung der

Guͤther Streit entſtanden, da denn zu wiſſen verlanget wird,
ob der Tochter Vormuͤndern die Verwaltung aller Guͤther zu⸗
komme, oder ob die Wittre, ſo lange fie im Wittwen⸗Stande
bleibet, dieſelbe verwalten koͤnne, oder aber ob ſie ihre Guͤther
von des Kindes vaͤterlichem Vermoͤgen zu ſepariren und dieſes

den

— —

ulio
1, f
k.
Gon

AN.
e

Ui.
1 N
&A.
non
.dn
lee
unk.
ighre⸗

Nan

ui.
AW.

IH

Dtone
et. Nr
1 N.
onen
Lrn
nert:
n
N
d,

de
gie.

dis
N

SP. CCCXXIX. DE TUTELAN HONORARIA. 46)

den Vormuͤndern zu untergeben ſchuldig ſey. Wenn nun gleich
die Vormuͤnder vorwenden moͤchten, es laͤge ihnen ſolche Ver⸗
waltung nach Verordnung der Rechte ob. Dennoch aber und
dieweil obangefuͤhrte Rechte nur von tutoribus gerentibus oder
adminiſtranmtibus, und nicht von tutoribus honoraris han⸗
deln, als welchen lezteren keine Verwaltung zuſtehet, hingegen
aus den Ehe⸗Pactis deutlich erhellet, daß die des Caji Tochter
geſezte Vormuͤnder nur tutores honorarii und inſpectores ſeyn
ſollen, immaſſen die Ehe⸗Pacta ausdruͤcklich im Munde fuͤhren,
es ſolle die Wittwe das geſammte Vermoͤgen in Haͤnden behal⸗
ten und zu weiter nichts verbunden ſeyn, als nur den Kindern
mit Zuziehung und Bewilligung der naͤchſten Freunde vaͤterlicher
Seils das vaͤterliche Vermoͤgen abzuſagen, und falls die Kinder
unmuͤndig, durch ordentlich zu beſtaͤtigende Vormuͤnder belegen
zu laſſen, die Subſtanz ſelber aber ihnen erſt nach erlangter Muͤn⸗
digkeit oder bey ihrer Verheyrathung auszuliefern; bey welcher
Bewandniß die Vormuͤnder weiter nichts als die Inſpection præ-
tendiren koͤnnen; So kommt der Tochter Vormuͤndern die Ver⸗
waltung aller Guͤther nicht zu, ſondern es kann die Wittwe, ſo
lange ſie in dem Wittwen⸗Stande bleibet, dieſelbe verwalten,
iſt auch ihre Guͤther von des Kindes baͤterlichem Vermoͤgen zu
ſepariren und dieſes den Vormuͤndern zu untergeben nicht ſchuldig.

II.
Tutor bonorarius a gerente erhibitionem inventarii reléte petit.

III.

Tutor bonorarius a gerente cautionem exigit.

uod in præcedente meditatione diétum, tutores honora-
QAe ſeſe adminiſtrationi immiſcere non poſie, hoc
aliqui eo extendunt, ut omnia illi adimant, ſolumque no-
Nnn3 men

470 MEDITAT. AD PANDECT.

men & honorem tutoris, cum otioſa quadam inſpectione
relinquant. Sed & hi latius, quam par eſt, Progrediuntur.
Certe in L. 3. §. 2. de Admin. & peric. tutorum inſpectio illa
& obſervatio, quæ tutoribus honorariis tribuitur, eo exten-

ditur, ut debeant aſſidue rationem a gerentibus exigere, &

ſolicite curare, qualiter conſerventur, , ſi pecunia ſit, curare,
ut deponatur ad prædiorum comparationem. Collegimus in-
de, tutorem honorarium jure poſcere, ut adminiſtrans ſibi
inventarium exhibeat, & facultates patrimonii pupillaris

Pandaft. Nihil quidem hac de re leges noſtræ. At vero, dum
rationes tutori honorario reddi jubent, implicite eriam in-

ventarium, ſine quo rationes reddi nequeunt, edi volunt-

Porro tutor honorarius cautionem etiam a tutore admini-

ſtrante exigit. Cautionis enim præſtatio turoribus admini-
ſtrantibus ante omnia incumbit, L. I. & 2. C. de Tutore vel
curatore, gui ſatis zon dedit. Curandum vero eſt honora-

rio, ut gerens tutor per omnia officio ſuo ſatisfaciat; quum

Præſertim periculum omiſiæ cautionis in tutorem honora-

rium tandem redundet. Itaque reſponſo ante memorato hæc

adjecimus: Doch mag ſie ſich nicht entbrechen, den Vormuͤndern
Nachricht davon, worinnen eigentlich ihrer Tochter vaͤterliches
Vermoͤgen beſtehe, zu geben, und ihnen auf Verlangen durch

Verpfaͤndung ihres Vermoͤgens oder Beſtellung anderweiter Cau.

tion genugſame Sicherheit, daß der Tochter dereinſt bey erlang⸗
ter Majorennitaͤt oder erfolgter Heyrath das Ihrige richtig aus⸗
geantwortet werden ſolle, zu ſchaffen.

8IV.
Tutor honorarins impenſas in aceuſationem ſuſpecti contutoris
factas a pupillo repetit.
Lbiraenm hac de re fuit propterea, quod in pupillum

ex diviſione vel conceſſione tutelæ detrimentum nul-
. lum

„

SP. CCCXXINX. DE TUTELA HONORARIA. 47

. Ium redundare debeat, quod tamen redundaret, ſiquidem
u tutori honorario ſumtus in occaſionem ſuſpecti contutoris
uid erogatos refundere neceſſum haberet. Verum enim vero,
Aen.

quum,;, ut ſupra oſtendi, jura noſtra tutoribus, uni ex ſe
e, G

adminiſtrationem committere, concedant, & Præcipuum
nch . committentium officium in eo Ponant, ut eum, qui ge.
in rit, tempeſtive ſuſpectum faciant, L. 1. C. Si tutor vel gu-
wſt vator non geſſerit, reſtitutio fumtuum in hujus officii exſe-
flun quutionem factorum improbe denegabitur. Eſt enim hoc
n contra & quitatem & leges noſtras, ut quis alteri officium,
nir ex quo ipfe emolumentum nullum habes „ſua impenfa ex-
Ount hibere cogatur. Accedit, quod actio tutelæ contraria tu-
Cnnn. tori ad ea omnia, quæ pro pupillo vel in rem e jus impen-
dnn. dit, detur, L. I. §. 5. de Contraria tutelæ. Sic itaque
e menſe Aprili anni cio 1o ccxvI. reſpondimus: Wird gefra⸗
Onon. get, ob J. W. die aus ſeinem Beutel den ehemaligen Pflegbe⸗
Cum fohlnen zum Beſten verſchoſſene Koſten wieder zu fodern berech⸗
Non tiget ſey. Nun ſcheinet zwar dem J. W. dieſes im Wege zu
ohr ſtehen, daß er zu ſolchen Koſten, inſonderheit denenjenigen
en welche er auf den Proceff wider C. H. verwendet, obligiret
“H geweſen. Weilen aber niemanden ſein Amt ſchaͤdlich ſeun ſoll,
aue Und die actio tutelæ contraria zu dem Ende haupt ſaͤchlich in
1C. Rechten eingefuͤhret iſt, damit der Vormund vermittelſt ſelbl⸗
* ger alle in den ſeine Pupillen angehenden Sachen aufgewandte
Koſten erſtattet bekomme; So mag bey vorkommenden Um⸗

ſtaͤnden J. W. ſowol die Reiſe⸗ und Zehrungs⸗Koften, welche
er waͤhrender des C. H. Verwaltung aus ſeinem Beutel ver⸗
ſchoſſen, als auch diejenige, die er, die Ablegung der Vor⸗
uoni mundſchafts⸗Rechnung zu befordern, aufgewendet, von ſeinen
hemaligen Pflegbefohlnen wieder fodern.
Pe
n

„7; MEDITAT. AD PANDECT.

V.

TZutor honorarius exceptionem excuſſionis etiem tune, quum
gerens ſaltem pro parte ſolvendo eſt, babet.

uiori honorario, etſi pacto privato contutori adminiſtra-
tionem commiſerit, exceptionem excuſſionis ſatis, ut
puto, ſupra vindicavi in Specimin. COCXXVII. medit. I. Hoc
nunc reſponſo Ctorum Helmſtadienſium confirmabo, qus
reſponſo etiam continetur, tutorem honorarium exceptione
excuſſionis recte uti, quamvis is, qui geſſit tutelam, non ſuffi-
cienter, ſed ſaltem pro parte ſolvendo ſir. Obſtare videntur
jegis 8. C. de Adminiſtratione tutorum verba; ſußicientibus
damno præſtando. At vox ſußicientibus captanda non eſt, ſed
explicanda potius ex I. 6. C. Arbitrium tutelæ, ubi tutores ho-
norarii non ſervati detrimenti periculo ſubſtituuntur, atque
adeo per analogiam juris ſaltem in tantum, quantum ex fa-
cultatibus tutoris gerentis ſervari nequit, obligantur. Con-
ſentiunt mecum Mullerus ad Struvium Exerc. 47. §. 43. & Ber-
gerus in P. 2. Reſp. 134. Et ſic in eodem, de quo jam ſœpe
dictum, caſu reſponſum fuit: Wird gefraget, ob J. W. da ja
einige Action gegen ihn ſtatt haͤtte, die exceptionem excuſſionis
vorzuſchuͤtzen berechtiget ſey. Nun ſcheinet zwar dem J. W. dieſes
im Wege zu ſtehen, daß die exceptio excuſſionis alsdenn, wenn
der Haupt⸗Schuldner notorie nicht ſolvendo iſt, keine ſtatt habe,
Carpzov. P. 2. C. 18. def. 15. Weilen aber das dem tutori hono-
rario zuſtehende beneficium excuſſionis eher nicht ceſſiret, bis
vorher, daß der tutor adminiſtrator nicht ſolvendo ſey, dargethan
wird, L. ult. C. de Dividenda tutela, dieſes aber allhier noch ganz
ungewiß, da weder des C. H. Vermoͤgen recht unterſuchet, noch ein
Concurs wider ihn erhoben worden, worzu ferner kommt, daß die
excepio excuſſionis auch alsdenn ſtatt findet, wenn des Haupt⸗
Schuldeners Vermoͤgen nur einen Theil der Schuld zu mee
in⸗

—

un

nr.
R
1 He
d,
Pi
nif.
Cennn
eltuu
l,El
reo.
A
erſe.
CoN.
Be.
aſyy
N
Ullens
wenn
ſt,
ho.
dt,
h
hee
⸗
Ns
Pug
il

SP. CCCXXX. DE TUTELA TESTAMENTAR. 473

hinreichet; So mag bey vorkommenden Umſtaͤnden L. W. ſich

mit der Exceptione excuſſionis ſchuͤtzen.
C O KK O E L A N 1 A.
I. Tutor gerens perſona illuſtris, tutor honorarius ex po-
pPulo eſſe & tamen in perſonam illuſtrem inſpectionem
habere poteſt. Id quod exemplo oſtendit Carpzovius
deciſione 120. n. 7.
2. Negat Lauterbachius de Honorario tutore cap. 3. §. 21. 2. 7.
tutorem honorarium confirmatiene judicis opus habere,
quoniam hæc confirmatio adminiſtrationem reſpiciat,
quæ ad tutoris honorarii officium non pertineat. At
enim vero illa ipſa, qua tutor honorarius oneratus eſt,
inſpectio adminiſtrationem quandam ſecundariam com-
plectitur, arg. L. 3. §. 2. Je Admin. & peric. tut. Igitur
ecretum magiſtratus omitti non debet.

SPECIMEN CCCXXX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVI. TIT. II. ET III.

TUTEILA TESTAMEN-
TARIA.
ZJ.

Pater, etſi tutorem non. conſtituat, prohibere tamen poteſt, ue
mater aut proximus agnatus tutor ſiat.
II.
Probhibitio tamen hæc ex incerti tutoris conſtitutione non
volligitur.

N'a Peckius 2. de Teſt. conj. 16. & Treutlerus vol. 2.

RAiſp. S. §. 3. lit. z. patrem ſimplici prohibitione effi-
cere poſſe, ne mater ad tutelam liberorum admit-
tatur, ſed neceſſe eſſe, ut ſimul alium tutorem conſtituat.
Tom. E. RZ 0°0° Ca-

44 MEDTTAT. AD PANDECT.

Captant ſcilicet hæc aut! benticæ Matri C. Quando mulier tute-

læ ocficio verba: ſolis teſtamentariis tutoribus eas præcedentibus.
Nec animadvertunt tamen, iſtam authenticam ipſis maxime
obſtare. Subjicit enim in ea hanc diſpoſitionis ſuæ rationem
Juſtinianus: Defuncti namque voluntatem præponi volumus;
ex quo apparet, matrem non tam per teſtamentarios tutores
quam per voluntatem & judicium Patris ,eam tutelæ inido-
neam declarantis, excludi. Pater enim optime liberis ſuis

proſpicere cenſetur. Nec poteſt alius rectius exiſtimare, fit-

ne mater habilis ad tutelam vel non. lpſe enim mores ejus,
ingenium, fidem & pietatem ſtante conjugio perſpexit ſatis,
&, quomodo illa adminiſtratura fit, prævidit. Accedit argu-
mentum legis 21. §. I. de Tutoribus & curatoribus datis, ubi
matri permittitur, reſtamento prohibere, ne pater curator
communium liberorum fiat. Quod ergo matri licet, cur Pa-
tri non liceret? Sed clariſſime Modeſtinus in eadem L.2 1. §.2.
creari tutorem oportere negat, qui a parentibus prohibitus
guerit tutor eſfſe. Adde L. un. C. Si contra matris voluntatem.
Conſentiunt mecum Hartolus ad E. II. §. ſexaginta dies ad
L. Jaliam de adulteriis n. 2. & Bachovius in notis ad ſupra
memoratum 7reutleri locum. Diverſus vero ab hoc caſus
Ctis Helmſtadienſibus menſe Septembri anni CIo 19 CcxXI.
oblatus eſt. Pater in teſtamento, nulla uxoris mentione fa-
cta, liberis ſuis idoneos tutores conſtitui juſſerat. Quefi-
tum fuit, an per hoc matrem excluſerit? Negavimus. Te-

ſtator enim, niſi contrarium clare dixit, legibus ultimam
voluntatem ſuam conformaſſe & uxorem quoque ſuam ido-

neorum tutorum appellatione comprehendiſſe præſumitur,

arg. L. 8. §. I. de Jure codieillorum. Accedit, quod tutoris
incerti datio plane nulla eſt, F. 27. I. de Legatis. Sic itaque

reſpondimus: Dieweil der Vater nicht einmahl andere Vor⸗

muͤnder benennet, ſondern nur uͤberhaupt, daß den unmuͤndi⸗
gen

,D —

— — — —

Nurd

n

cal

..
le .
el⸗

Te.
inan
nier
nlut,
nors
tige
D

die

SP. CCCXXXN. DE TUTELA TESTPAMENTAR. 425

1

gen drey Soͤhnen verſchwiegene, ehrſame und wohlangeſeſſene

Tutores beſtaͤtiget und verordnet werden moͤchten, in welchem

Fall die Mutter dennoch vorgezogen wird ꝛe.
III.
Ad legitimationem tutoris teſtamentarii teſtamentum non ſufſicit.
d legitimationem judicialem tutoris teſtamentarii exem.
plum teſtamenti, quo datus eſt tutor, non ſuficit; ſed
exhibendum eſt decretum magiſtratus, quo confirmatus
fuit, arg. Ord. polit. imperii tit. 32. Sic judieatum fuiſſe in
ſupremo tribunali Haſſiaco, commemorat Vultejus lib. 2.
Jurispr. Kom. cab. 30.
Pater liberis abſentibus curatorem teſtamento dare poteſt.
(ebe⸗ de curatore abſentis ad doctrinam de tutoribus &
curatoribus vix pertinet. Eſt enim cura abſentis a re-
liquis curis in eo diverſa, quod ſemper legitima ſit & ſem-
per proximo ſucceſſori, quamvis is alias ad tutelam & cu-
ram inidoneus, & vel mulier vel infans ſit, deferatur, teſte
Carpzovio P. 3. C. I5. def. 48. n. 4. Quare & ego argumen-
tum hoc de cura abſentis ſupra jam in Volumine II. occa-
ſione tituli D. de Hereditatis petitione occupavi, & Specim.
XCVII. de Herede abſentis curatore inſcripſi. Non probo

tamen reſponſum, quo Cti Lipſienſes apud Marrini in Ana-

lectis forenſibus tit. 45. §. 2. 86. anno 1705. negarunt, patrem
abſenti filio teſtamento curatorem dare, atque proximum
fili heredem ab hac cura juri hereditario innexa excludere
poſſe. Nam qui poteſt majus, poteſt etiam minus. Atqui
pater filii ſui abſentis heredes ab inteſtato prorſus ab here-
ditate excludere aliumque heredem quaſi pupillariter ſubſti-
tuere poteſt, arg. L. 9. C. de Impuberibus c aliis ſubſtitutioni-
lus. Poteſt ergo magis curatorem bonis ejus dare.

OOOD Cokol

.

476 MEDTTAT. AD PANDECT.
Cι ο 1 1 TI VE.

