Maritus, qui in pactis dotalibus cum uxore de turela libero-
rum communium pactus eſt, alium tutorem teſtamento
dare nequit; extraneo vero tutori per pactum conſtituto,
ſi ejus non interſit, alium in teſtamento præferre poteſt.
Vide pecimen CCCOXXETII. de Tutela De medit. 18.

SPECIMEN CCCXXXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
A D LIB. XNr. TIT. I.

TUTELA LEGITIMA.

I.
Zutor legitimus confirmatione magiſtratus opus babet.

II.
Alienatio bonorum pupillarium, ex juſta cauſa adbibitis ſolemni-
us omnibus & conſentientibus proximis pupilli conſanguineis, in
udicio. facta nulla eſt tamen, ſiquidem conſanguinei bi
a judice tutorer declarati non fuerunt.

tum. Poſleſſor exceptionem juſtæ alienationis ob-

V- quis fundum in ætate ſua pupillari vendi-
jiciebat, oſtendebatque, neceſſariam ſubfuiſſe alie-

nandi cauſam, magiſtratum eam ante omnia cognoviſſe &

decreto ſolemni approbaſſe, proximos etiam pupilli con-
ſanguineos & ſucceſſores conſenſiſſe. At vero hi conſan-
guinei nunquam a magiſtratu tutelam obtinuerant, ſed
ſe privata ſaltem auctoritate pro tutoribus geſſerant. Ob-
ſtabat his Ordinatio politica imperii de anno 1577. tit. 32.
§. 2. quæ tutores legitimos, Priusquam confirmati u

1

5
1

lenn.
Ntity⸗

ferct.

6 Oh.
e di⸗
iles⸗
li .

Mr⸗

.
. 51

gi⸗

ſn

SP. CCCXXXI. DE TUTELA LEGITIMA. 477

quidquam gerere vetat. Igitur, quod ante gerunt, perinde
eſt, ac ſi falſo tutore vel ſaltem a protutore geſtum ſit. Protu-
toris autem aucktoritas in alienatione rerum pupillarium non
ſufficit, L. 8. pr. de Kebus eorum, qui ſub tutela. Nec auctoritas
magiſtratus, licet is ſupremus tutor ſit, defectum tutoris admi-
niſtrantis hic ſupplet. Iſta enim magiſtratus tutela honoraria
eſt ſaltem, quæ ad negotia pupilli gerenda non ſufficit, L. 4.

dJe Auctoritate & conſenſu tutorum. Sic igitur judicarunt Cti

Vitembergenſes menſe Decembri anni cio 1o ccxl. Daß Be⸗
klagter Klaͤgern den ihm an dem von ſeinem Vater verlaſſenen Bau
zuſtehenden Antheil abzutreten und einzuraͤumen ſchuldig. Im
uͤbrigen werden die beyderſeits auf dieſen Proceſs gegangene Unko⸗
ſten aus bewegenden Urſachen gegen einander aufgehoben. V. R. W.
Rat. dec. Klaͤger ſuchet ihn in ſeiner Minderjaͤhrigkeit an Beklag⸗

ten veraͤuſerten vaͤterlichen Bau wieder; Ob es nun wohl bey dieſer

Veraͤuſerung an einer nothwendigen Urſach, cauſæ cognitione
und decreto magiſtratus nicht zu ermangeln ſcheinet, geſtalt
leich im Anfange des geſchloſſenen pacti, daß den hinterlaſſe⸗
nen Kindern beſagten Bau zu beſtreiten und ſich vor den dar⸗
aus erhobenen Nutzungen zu erhalten unmoͤglich, angefuͤhret
wird, wie denn auch allda dringende Schulden, inſonderheit

des verſtorbenen Sommers Bruders Foderung, angegeben wer⸗

den, ferner das Land⸗Gerichte zu Varell, daß ſie aus befun⸗
denen Umſtaͤnden und Urſachen die Alienation gerichtlich ap⸗
probiret, bezeugt. Alldieweil aber alle Handlungen, ſo von
einem Unmuͤndigem oder in deſſen Namen fuͤrgenommen wer⸗
den, ohne Beyſtand eines gerichtlich beſtaͤtigten Vormundes
unguͤltig ſeynd, und denn Beklagter, daß Klaͤger bey der ge⸗
ſchehenen Veraͤuſerung gar keinen Vormund gehabt, ſelbſt nicht
in Abrede iſt, darwieder dieſes, daß gleichwohl einige von deſ⸗
ſen nahen Anverwandten darein gewilliget, nicht zu attendiren,
in Erwegung, daß auch der allernaͤchſte Anverwandte, welcher
, O ο 0ο ſonſt

478 MEDITAT. AD PANDECT.

rͦͤ

ſonſt tutor legitimus iſt, dafuͤr dennoch, wenn er nicht zuvor
von der Obrigkeit confirmiret, nicht mag gehalten werden, bey
welchen Umſtaͤnden der Verkauf des dem Klaͤger, als einem da⸗
mahligen indefenſo, zuſtehenden Antheils unmoͤglich beſtehen
kann; So haben Wir dem Beklagtem die Wiederausantwor⸗
tung nicht zwar des ganzen vaͤterlichen Guths, ſondern des
Klaͤgern daran zuſtehenden Antheils auferleget.

III.

Proximus pupilli heres tutelam legitimam ſine juſta cauſa
detrectans jus ſuccedendi non amittit. .

Lientit rrernn in jurispr. Komano-CGermanic. lib. 1.
tit. 25. F. 3. at ſine lege, ſine qua tamen Ctus pœnam
irrogare nequit, Præſertim tam gravem, qualis eſt privatio
herecditatis, cui atrocitas delicti, recuſatio nempe tutelæ,
Pprofecto non reſpondet Objicietur forſan lex 32. de Ex-
uſationibus, ubi is, quem pater in teſtamento tutorem
dedit, legatum in eodem teſtamento relictum amittere di-
citur, ſi tutelam recuſet. Sed ſpecialis hic caſus ad tuto-
rem legitimum applicari non debet, cui lex ipfa heredita-
tem defert. Verius igitur eſt eum ſucceſſionem non amit-
tere, ſed ſaltem cogi poſſe ad tutelam ſuſcipiendam, &
damnum, ſi quod interim pupillus ſenſit, præſtare debere
t. t. C. Si tutor vel ecurator falſis ellegationibus. Id quod
in Electoratu Saxoniæ minus dubii habet propter Keſol. gra-
vam de anno 1612. tit. Juſtitien -Sachen n. 8. ibi: Die
Bluts⸗Verwandten, welche ſich des commodi ſucceſtonis
zu getroͤſten, ſollen die Vormundſchaft auf ſich zu neh⸗
men angehalten werden. Nihil hic de privatione here-
ditatis. Nec obſtat porro, quod per L. T0. de Regulis
juris ſecundum naturam ſit, commoda cujusque rei eum

ſequi, quem ſequuntur incommoda. Ex hac enim & fi-
. milibus

„2
4

—
or

NM

n
ſtefen
itwor⸗
N

SP. CCCXXXI. DE TUTELA LEGITIMA. 479

milibus legibus plurimis id tantum colligitur, cogi eum,

qui commodum ſperat, poſſe ad ſubeunda incommodæ.

Si tamen ea non ſubit, commodo propterea non ſtatim
excidit. Vide L. ult. in fine C. de Legitima tutela.

IV.
T utela legitima aliis etiam, prater matrem & aviam, mu-
lieribus deferri poteſt.

ura Romana mulieres omnes, præter matrem & aviam, à
tutela legitima arcent in Wovella 188. cap. 5. & Auth. Ma-
Zri C. Quando mulier tutelæ Ahcio. Judicem tamen in con-
ſtituendo confirmandove tutore magis ad ſalutem pupille-
rum, quam ad legum apices, reſpicere oportet. Quodſi ita-
que videat, proximam pupilli conſanguineam, ſororem for-
te, amitam vel materteram & ſingulari pupilli adfectione
ferri, & gerendæ tutelæ idoneam eſſe, & alios, qui æque be-
ne pupillo profſy becturi fſint, deficere, poterit illam tutricem
dare, quamvis hoc in dubium vocet Ludolphus de jure fe-
minarum illiſtrium ſect. I. §. 22. Nec deficiunt exempla,
GCylmannus in Simphorem. tom. 3. art. Tutela && tutores bag.
346. materteram tutricem in teſtamento datam & in came-

ra imperii confirmatam eſſe, narrat. Et Strykius vel potius

Alexandri in diſp. de Tutela materna principum imperii,
quæ in volumine 1I. diſputationum ryki⸗ Hallenſium duode-
cima eſt, cap. 2. §. 7. memorat, Franciſcum Mariam, ducem
Mirandulanum, amitam ſuam magnam Brigittam tutricem
habuiſſe. Poſſet huc referri, quod Petrus, Lufitaniæ rex,
anno I705. lethali morbo implicitus regimine ceſſit, hoe-
que, dum filius johannes major fieret, ſorori ſuæ Cathari-
næ, Caroli II. Magnæ Britanniæ regis viduæ, commiſit.

COKOIL-

480 MEDITAT. AD PANDECT.

COν 0OLL ANI ’.

I. Inæqualitas, quam jus Romanum inter patrem & matrem
inducit, dum educationem liberorum & adminiſtratio-
nem bonorum patri poſt ſecundas nuptias relinquit, ma-
tri adimit, excuſari vix poteſt. Majus enim periculum li-
beris ex ſecundis nuptiis patris, quam matris, imminet.

Sed tamen jus Romanum uſu receptum efle, dixi in Spe-

cimine CCC. de Secundis nuptiis medit. 13. 14. 15.

2. In eodem Specimine medit. 16. 17. oſtendi, matri tutrici, an-
tequam liberis primi thori ſatisfaciat, ſecundas nuptias a
judice civili interdici poſſe, easdem tamen tunc, quum
res intricatior eſt, præſtita cautione, Per‚mitti.
3. Patria poteſtas vulgo tutela, die natuͤrliche Vormundſchaft,

appellatur. Ipſe compilator Speculi Saxonici lib. I. art.
II. ſic eam vocar.

4. Magnum tamen eſt inter patriam poteſtatem & tutelam

diſcrimen, nec leges de tutoribus & pupillis latæ ad pa-
tres & liberos trahi queunt. Vide Specimen CLXII. de
Peculio adventitio medit. I.

5y. Tutela legitima etiam ſine ſpe ſuccedendi eſſe poteſt. Sic
lege regni Arragonici cautum eſſe, ut ſenatus Arragonici
præſes ſeu Vicecancellarius regis impuberis tutor ſit, di-
ſcimus ex Caroli II. Hiſpaniarum regis zeſtamento art. 17.
Et in Germania noſtra vicarii imperii imperatoris, qui
annum octavum decimum ætatis nondum attigit, tuto-

res curatoresve ſunt, quemadmodum ex Capitulatione

Joſephina art. 47. patet.

6. Tutela legitima agnato remotiori, ob imperfectam proxi-

mioris æ&tatem, delata deinde, quum proximior adolevit,
in hunc transfertur, L. 9. §. 1. de Tutelæ & rationibus.
Vide Eeſembecii paratitl. tit. de Tutelis §. 7. Id quod
non ſolum inter privatos, ſed & in tutela perſonarum
illuſtrium ſervandum eſſe, ait Ludewigius ad Auream
Bullam P. I. tit. 7. J. 4. lit. i. pag. 733.

J

SPE-

Aten

Eatio.

bnA.

uml.
niet

i e.

Pprtgt
Guun

Tit.

lait.

Ulelen

V.

Mia

. N

gond⸗

ſi
API.
i
tolo.
orine

Pron⸗

Oleri⸗

i

Nl
Rarve
Aunum

NV.

SP. CCCXXXII. DE TUTFLA DATIVA. 481

SPECIMEN CCCXXXII.

MEDITATIONNM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVI. TIT. V.

D FE

TUTELA DAIIVA.

I.

Pendente Juper jurisdictione in pupillum & bona ejus inter duos

magiſtratus lite, is magiſtratus tutorem dat, qui ante mo-
tam litem ultimum actum jurisdicttionis
exercuit.
II.
e, quamvis is deinde in lite ſueceumbat, 2utoris tamen
datio nulla non eſt.

Tudex competens, ſub quo ſcilicet pupillus vel domici-

Y petantur tutoret. Sed intercedit nonnunquam inter
duos magiſtratus de jurisdictione in pupillum & bona
ejus lis, atque per eam tutoris datio cum magno pupilli de-
trimento protelatur. Equidem communiter ajunt, tunc;
quum controverſia de jurisdictione inter duos magiſtratus

naſcitur „neutrum in cauſa procedere poſſie, ſed quieſcen-

dum utrique eſſe, donec lis de jurisdictione terminetur.
Sic & in camera imperii & in Saxonia judicatum, & reſcri-
ptum fuiſſe, teſtantur Gailius lib. I. Obſerv. 126. Berlichus
P. I. Goncl. 25. n. 7. Carpzovius Pä. I. C. 3. def. 31. Rationem
ſat gravem reddit Eshachius ad b. def. n. 4. quod quæſtio
jurisdictionis præ judicialis ſit, ex cujus defectu omnia cor-
ruant & nullitas inſanabilis oriatur. Videtur itaque etiam
tutoris datio differenda, ne deinde, ſi magiſtratus dans
Tom. . Ppp forte

lium, vel facultates habet, tutorem dat, L. un. C Ui

482 MEDITAT. AD PANDECT.

forte in lite ſuecumbat, omnia, quæ is tutor geſſit, tan-

quam nulla impugnentur. Verum enim vero doctrina cailii,
etſi in iis negotiis, quæ moram ferunt, locum invenire poſſit,
in his tamen, quæ ſine periculo differri nequeunt, admitten-
da non eſt. Et tutoris datio tale eſt ſine dubio negotium, ex
cujus celeri expeditione ſalus pupilli pendet. Igitur is magi-
ſtratus, qui proxime ante litem motam actum aliquem jurzs.
dictionis in pupillum patremve ejus aut bona exercuit, tuto-

rem ſecure dabit. Nec metuenda eſt nullitas, quamvis ma-
xime poſtea judici danti jurisdiétio abjudicetur. Sufficit enim

poſſeſſio ad hoc, ut actus, quos magiſtratus interim geſſit,
ſubſiſtant, roburque habeant, arg. c. 24. AX. de Electione, E.

3. de Uhicio prætoris. Sic reſpondimus menſe Julio anni

cIO 1o9 CcxxXIV. Hat Heinrich Parohls Wittwe bey der Koͤnigl.

Regierung zu H. angeſuchet, zur Vormuͤnderin ihres Sohnes we⸗
gen dreyer Hof⸗Staͤdte, einer Koͤtherey, und darzu gehoͤrigen 40
Juck freyn Landes beſtellet zu werden, wogegen das Koͤnigl.

Land⸗Gerichte zu P. nachdem ihm die ſes Suchen communiciret wor⸗
den, hochgedachter Regierung vorgeſtellet, daß das Land⸗Gerichte
die Jurisdiction uber gedachte 40 Juck durch Exercirung unter⸗
ſchiedener Actuum hergebracht, auch die uͤbrige Guͤther unſtreitig
dem Land⸗Gerichte unterworfen, alſo die Wittwe an daſſelbe

gewieſen werden muͤſte. Als aber hochgedachte Regierung nichts

deſtoweniger bey ihrem Vorhaben, den jungen Parohl in Anſe⸗
hung dieſer 40 Jucke zu bepvormunden, verharret, ſo hat das
Land⸗Gerichte in einer anderweiten Vorſtellung wider das an

ſie ergangene Reſcript ihm ſeine Jura beſter maſſen bis zu naͤhe⸗

ter Unterſuchung bey Hofe allerunterthaͤnigſt reſerviret, wor⸗
auf die Koͤnigl. Regierung in einem anderen Reſcripte dem

Land⸗Gerichte dieſes, daß es ihm die Jurisdiction opiniatre-

ment anmaſſen wolle, als ein hoͤchſt ungeziemendes Verfahren

alles Ernſtes verwieſen, und daſſelbige in 25. Goldfl. Herrſchaft⸗

liche

— —

—

eili .

poll,
hitten.
n,

N e .

t,tun.
wöm.
it enin

gel

ſone,
lo an
gin
dntsre

ligene⸗

Uttor⸗

Dcht.

n
ſrte
ſche
niche
Mn
N

NMAH

4 ſ

t, .

Pte N
Uinin

Uſte

Nſe=

6

Sp. CCCXXXII. DE TUTELA DATIVA. 483

liche Bruͤche eondemniret. Entſtehet demnach die Frage: ob
das Koͤnigl. Land⸗Gerichte fundatam intentionem gehabt, die
Jurisdiction uͤber die 40 Juck Landes zu behaupten, und die
Beſtellung der Vormundſchaft zu prætendiren. Ob nun wol
in dem zweytem Refſcripte ausdruͤcklich enthaltin, es waͤren
dieſe 40 Juck Landes in dem corpore der eximirten Stuͤcke
mit befindlich, folglich von des Land⸗Gerichts Jurisdiction
frey. Alldieweil aber eine Obrigkeit die Gerichtsbarkeit uͤber
ein ihm ſonſt nicht unterworfenes Guth durch einen langwieri⸗
gen Beſitz, Gewohnheit und Verjaͤhrung adquiriren, kann, und
denn die ſtreitige 40 Juck bey dem Amts⸗Vogte zu Regiſter

ſtehen, die Vergantung und der Concurs uͤber dieſelbe ehema⸗

len von dem Land⸗Gerichte erkannt und vollenzogen, deren ehe⸗
maligem Beſitzere Ilckſen daſelbſt Vormuͤndere gegeben, und
dieſe ihre Rechnung allda abzulegen angehalten worden, mithin
das Land⸗Gerichte wenigſtens mit groͤſter Wahrſcheinlichkeit
geglaubet, es ſtehe ihm in Anſehung dieſer vielen Acktuum die
Gerichtsbarkeit zu; So iſt freylich das Koͤnigl. Land⸗Gerichte
befugt geweſen, die Gerichtsbarkeit uͤber die 40 Juck zu be⸗
haupten, und die Beſtellung der Wittwe zur Vormuͤnderin zu
Prætendiren-
III.
Pupillo, qui duplicem magiſtratum, Juperiorem && inter-
medium, agnoſcit, tutor non a ſuperiore, ſed ab
immediato, conſtituendus eſt.
+— ractavit jam hanc controverſiam & decidit Bergerus in
T Electis diſcept. for. pag. 315. Igitur ego hic breviter ſal-

tem rationes & reſponſum Ctorum Helmſtadienſium com-

memorabo. Rationes duæ ſunt potiſſimum, prima: quod.
tutoris & curatoris datio per Ord. polit. imperii de anuno 1577-
gpit. 32. cauſæ cognitio autem ſemper ad prætorem, ſeu ju-
Pppz dicem

484 MEDTTAT. AD PANDECT.

dicem ordinarium, ſpectet, L. 105. de Keg. juris, nec ei a
principe adimi ſine juſta cauſa debeat altera; quod lex un.
C. Uei petantur tutores diſtricte magittratum civitatis, cui
Pupillus bonave ejus ſubſunt, requirat, atque adeo ſupe-
riorem haud obſcure excludat. uamobrem in eodem,
quod ante memoravi, reſponſo etiam hanc quæſtionem S
ſic tetigimus: Ob es wol ſcheinet, es habe die Vormundſchaſt,
wenn gleich das Land⸗Gericht die Jurisdiction uͤber ſolche 40
Juck hergebracht haͤtte, nichts deſtoweniger bey dem Ober⸗Ge⸗
richte als judice mediato beſorget werden koͤnnen; Alldieweil
aber die Beſtellung eines Vormundes nicht von dem Ober⸗Rich⸗
ter, ſondern von dem judice immediato geſchehen muß; So
iſt das Koͤnigl. Land⸗Gerichte befugt geweſen, die Beſtellung der
Wittwe zur Vormuͤnderin zu Prætendiren.

IV.
Tutor a judice domicilii datus bona pupilli ſub alio judice
ſita adminiſtrat.
V.
Judex tamen bonorum volentem licet al adminiſtratione
arcere & alium tutorem dare poteſt.

utor principaliter perſonæ datur, §. 4. J. Qui teſtamen-
to tutores, atque adeo ſimpliciter datus ad univerſum
patrimonium, §. 17. I. de Excuſationibus tutorum etiam ad
ea bona, quæ dantis jurisdictioni non ſunt ſubjecta, L. y.
12. de Rebus eorum qui ſub tutela, quum hæc univerſi pa-
trimonii appellatione ſine dubio contineantur, datus intel-
ligitur. Nec eſt, quod ita jurisdictionem magiſtratus, ſub
quo bona ſita ſunt, turbari dicas. Turbaretur hæc forſan,
ſi tutor a magiſtratu domicilii datus magiſtratui bonorum

invito obtruderetur. At vero hoc non fit. Sed liberum
eſt

—
el 4

d.
)

ſne.

Nen
fonen

o

e

,, .
Dir.

6,6
Ne

Mt

ione

nng.

Fetlun
un 4

H

N
FRinntl.
,
rin
norun

Detun

Sbp. CCCXXXII. DE TUTELA DATIVA. 468;5

eſt magiſtratui bonorum, tutorem illum ad bonorum ad-
miniſtrationem etiam non admittere. Quamvis enim in

L. 21. §. 2. de Exeuſationibus tutori ad univerſum patrimo-
nium dato quod ad bona longius diſſita ſe excuſare permit-
tatur, nec quidquam de volente adminiſtrationem ſuſcipere
repellendo dicatur, tamen hoc poteſtati & arbitrio magiſtra-
tus per ſe ineſt, ut, ſi animadvertat, tutorem domicilii bona
non rescte adminiſtraturum, arcere eum, & tutorem alium
dare queat, arg. L. II. C. de Excuſationibus tutorum. Unde
& in L. un. C. ubi petantur alternative magiſtratus vel originis
vel facultatum turores curatoresve dare jubentur. Quamob-
rem Cti Vitembergenſes ſic menſe Decembri anni C1o 10 ccx.
reſponderunt: Hat D. Johann Balthaſar Haberkorns hinter⸗

laſſene Wittwe zu folge des von ihm aufgerichteten Teſtaments deſ⸗

ſen voͤllige Erbſchaft vor ſich und ihre Kinder bisher unzertheilt ad⸗
miniſtriret, und will nunmehr ein zu ſolcher Erbſchaft gehoͤriges
bey Kirchhoyn gelegenes Guth veraͤuſern, da denn derſelbe zu wiſ⸗
ſen verlanget, ob bey Verkaufung dieſes Guthes des den Kindern
in Guͤſtrow beſtaͤtigten auch daſelbſt befindlichen Curatoris Con-
ſens von noͤthen ſey, oder ob nicht ein anderweitiger Tutor und
Curator in loco rei ſitæ koͤnne beſtellet werden. Ob nun wol
ein von dem Magiſtratu domicilii geſezter Vormund auch diejeni⸗
ge Guͤther, welche auſſer derſelben Obrigkeit Jurisdiction belegen
ſeynd, zu verwalten hat, folglich es das Anſehen gewinnet, ob ſey
des Guͤſtroiſchen Vormundes Conſens bey Veraͤuſerung des
Kirchhoyniſchen Guthes nothwendig, und koͤnne durch Beſtaͤti⸗
gung eines andern Vormundes nicht ſuppliret werden. Dieweil

aber dennoch der Guͤſtroiſche Curator uͤber 32. Meilen Weges

von obgeſagtem Guthe entfernet, auch deſſen Beſchaffenheit
nicht weiß, dannenhero ſolches weder recht verwalten noch bey
der Veraͤuſerung der Kinder Beſtes fuͤglich in acht nehmen kann;
Bey welcher Beſchaffenheit die Obrigkeit, worunter die Guͤther

PPpPpZ gele⸗

486 MEDITAT. AD PANDECT.

gelegen, einen abſonderlichen Vormund zu beſtaͤtigen, befugt
und gehalten iſt, welches denn in gegenwaͤrtigen Falle um ſo
viel deſtomehr, da Guͤſtrow und Kirchhboyn in unterſchiedenen
territoriis belegen, ſtatt fſinden muß; So moͤchte die Obrigkeit,
worunter das Guth gelegen, den unmuͤndigen Kindern auf An⸗
ſuchen der Mutter einen abſonderlichen Tutorem oder Cufato-
rem wol beſtaͤtigen, und waͤre deſſen und der ſaͤmmtlichen Kin⸗
der Conſens bey Veraͤuſerung des Guthes genugſam.

VI.

Zutor a judice, ſub 4u0 maxima pars bonorum pupillarium
ſita eſt, datus etiam bona alibi ſita adminiſtrat.

quidem quum a diverſis magiſtratibus, quibus faculta-

tes pupillorum ſubſunt, tutores conſtitui oportet, ſin-
guli magiſtratus ratione bonorum eorum, quæ ſub ſua ju-
risdictione habent, tutores dare jubentur in L. 27. pr. de
Tutoribus & euratbribus datis. Verum iſta lex 27. de bo-
nis, quorum pars Romæ altera in provincia ſita eſt, quæque
adeo commode ſimul adminiſtrari nequeunt, agit. Quod
ſi vero conjuncta ſint vel vicina ſaltem, ſed diverſos magi-
Ktratus agnoſcant, adminiſtratio dividi non debet, ſed ei
committenda eſt, qui a judice majoris partis turor datur,
idque propter continentiam ſeu connexitatem negotiorum,
quæ efficit, ut judex non competens aliquando pro com-
petente habeatur, arg. L. 10. C. dJde Judiciis. Sic reſpondi-
mus menſe Julio anni cio 10 ccxxIV: Es hat bey Bevormuͤn⸗
dung eines Unmuͤndigen, der an unterſchiedenen Orten Guͤther
beſitzet, derjenige Riehter, unter welchem die meiſte Guͤther
liegen, das meiſte recht.

cCOXkOLLIAIVUM
Tutor, etſi i magiſtratui, a quo datur, ſubditus non ſit, dari
tamen, fi velit, irrequiſito ipſius magiſtratu poteſt, ut
re-

Mien

elle⸗

,.

fur.

Ir. AE

bo.

Ele

Wol
epi
ſel e
Camn
Crun,
colr
oncl⸗
Nti⸗
Glige
Glhe

Gti
kyu
1

SE. cccxNXII. DE ADMINIST. Ex PräRIC. TüTORUM. 487

recte ſentit Cothmannus lib. ſing. reſp. I3. Nec obſtant illa
legis 24. de Tutoribus & curatoribus datis verba: non ipſos
arbitrium dandi ſibi vindicare; quippe quæ de renitente &
tutelam detrectante cogendo intelligenda ſunt.

SPECGIMEN CCCXXXII..
MEDITA TIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVI. TIT. VII.

ADMINISTRATIONE ET
PERICULO TUIORUM.,

I.
Tutor, qui idonee cavit, bona pupilli liberrime adminiſtrat, at-
que etiam in aliam civitatem & provinciam trantfert.
II.

Si tamen, præſtitam in principio ſuſcepti ohcii cautionem noß
ſatis idoneam eſſe, deinde apparet, magiſtratus
novam cautionem exigere poteſt.

Rrimum omnium, quæ tutorem præſtare oportet, cau-
P tio eſt. Et pertinet quidem ad magiſtratus officium,
A ut idonee caveatur, pupillusque plene ſecurus fiat.
Ouod ſi factum eſt, tutor deinde libere adminiſtrat, atque

Pona pupilli etiam in alium locum transfert, quum hoc

e re pupilli eſſe arbitratur. Neque magiſtratus transla-

tionem hanc impedire poteſt. Is enim, niſi aperte videat,
pupille

MEDFTAT. AD PANDECT.

488

pupillo noceri vel commoda ejus interverti, adminiſtrationi

tutoris ſe immiſcere non debet, L. 17. Je Auctoritate & con-

Jenſu tutorum. Illud vero ſæpe accidit, ut magiſtratus, duran-
te tutela, animadvertat, præſtitam ab initio cautionem in-
ſufſcientem fuiſſe. Aut, licet ſufficiens fuerit, poterit tamen
quid intervenire, quod illam nunc demum inſufficientem effi-
cit, puta ſi patrimonium pupi

tate augetur, qui caſus in L. 2.
ſatis non dedit proponitur, vel tutor fidejuſſorve ejus bonis

labi incipiant, vel, ut in noſtro caſu, facultates pupilli in
Aliam civitatem aut provinciam transferantur. Tum vero

nova cautio recte exigitur, L. 10. §. I. Qui ſatisdare coguntur.
ua de re vide reſponſum Jenenſe apud Kichterum Dec. 12.

n. 12. Sic & nos Helmiſtadii menſe Sept. anni CIO 10 ccxXI. re-
ſpondimus: Wird zu wiſſen verlanget, ob die Werneriſche Witt⸗
we ihrer Kinder Erbtheil von Magdeburg nach Hannover, allwo

ſie wohnet, entweder ganz oder wenigſtens zur Helfte transferiren

koͤnne; Nun ſcheinet es zwar, ob ſey ſie deſſen, vermoͤge der
ihr in der Eheſtiftung zugeſtandenen voͤlligen Adminiſtration
und Verwaltung, wohl berechtiget, koͤnne auch, da ſie einmal
bey Antritt der Vormundſchaft præſtanda præſtiret, zu Be⸗
ſtellung weiteren Vorſtandes, am wenigſten aber zu Wie⸗
derherfuͤhrung des bereits nach Hannover ihr abgefolgeten
halben Theils angehalten werden. Dieweil aber dennoch
die hinterlaſſene Werneriſche Kinder das forum domicilii

daſelbſt, wo es ihr Vaͤter gehabt, nemlich zu Magdeburg,

haben, L. 7. C. de Incolis, Martini in Proceſſu tit. 11.

§. 2. n. 93. dieſemnach die Obrigkeit zu Magdeburg die
Ober⸗Vormundſchaft fuͤhret, und aus erheblichen Urſachen
ſo gar von dem lezten Willen des Teſtatoris, daferne es

der Pupillen Nutzen erfodert, abgehen, und dem benelltem

Vormunde die Vormundſchaft ganz nehmen, L. 3. J. 3.

de

lli antea modicum nova heredi-
C de Tutore vel curatore, qui

R.

—

0l.
I.
ni
Unen

D
dond

n

1 V
uym.
. 12

WK.

WH
Att

Arin
N
Wrr

Art
N S

Sp. CCcCXXNXIII. DE ADMINIST. gT PrRIC. TTroOn. 489

de Admin. & peric. L. 10. de Confrmando tatore, alſo um deſto
mehr deſſen freye Adminiſtration und Verwaltung einſchraͤnken
kan, geſtalt denn gedachter Obrigkeit oblieget, dafuͤr zu ſorgen, daß
der Pupillen Guͤter ungeſchmaͤlert erhalten, und nicht etwan durch
die Translation an andere Orte verringert werden, welches denn
freylich nicht wol fuͤglicher, als durch Beſtellung eines ſicheren und
tuͤchtigeren Vorſtandes, im Fall die zu Anfang Præſtirte Caution
nicht hinreichend waͤre, geſchehen kan; So mag zwar der Werne⸗
riſchen Wittwe nicht gewehret werden, ihrer Kinder ganzes Ver⸗
moͤgen nach Hannover oder an anderen Orten, wo ſie ſolches wol
und ſicher unterzubringen vermeinet, zu tranſportiren; es ſtehe
aber auch der Obrigkeit zu Magdeburg frey, disfalls genugſame
Caution, res pupillorum ſalvas fore, wie ſie in Rechten ge⸗

nennet wird, von der Wittwe und Vormuͤnderin zu fodern.

1

III.
Tutor leviſſimam culpam non præſtat.

IV.

Tutor, ſi in his, quæ parentes pupilli neglexerunt, negligens
eſſe pergat, excuſatur.

L'r 7. Arhitrium tutelæ tutoribus curatoribusque præſta-
tionem doli & latæ ac levis culpæ imponit, atque adeo
leviſſimam culpam remittit. Quod æquiſſimum eſt profe-
to. Quantacunque enim adhibeatur a tutore circumſpe-
ctio, errabit aliquando & labetur. Declinare hoc nec ſa-
pientiſſimus poterit. Triſtiſſimum autem foret, inevitabi-
le hujusmodi peccatum jactura bonorum ſuorum luere.
Nec de jure ipfo & regula diſputatur inter interpretes. Ve-
rum de adplicatione ejus frequentes ſunt in foro lites, pu-
pillis ſæpe latam levemve culpam arguentibus, ubi tutor
Tom. V. Q non

490⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

non nifſi leviſſimam agnoſcit. Subjiciam exemplum. Tutor
maternam pupilli ſui hereditatem hujus nomine adierat. In-
ter materna bona hortus erat ab avo materno pupilli profe-
Rus; quem tamen nec ipſa mater poſſederat, ſed coheredes
matris occuparant & adhuc tenebant. Si tutor documenta
hereditaria curatius inſpexiſſet, non fugiſſent eum jura pupilli
in hortum. Sed iſta documenta conquirere & conſiderare ne-
glexerat. Quæ negligentia ad quem culpæ gradum referenda
eſſet, acriter diſputabatur. Cti Vitembergenſes culpam Ieviſ-
ſimam interceſſiſſe crediderunt, atque tutorem menſe Septem-
bri anni cloloccx. abſolverunt: Daß Beklagter den Antheil des
großvaͤterlichen Gartens anders, als bereits geſchehen, anzuſetzen
und in die Einnahme zu bringen nicht ſchuldig. V. R. W. Rat.
dec. Es imputirt zwar Klaͤger Beklagtem als eine Negligenz,
daß er den großvaͤterlichen Garten den fremden Beſitzern in Haͤn⸗
den gelaſſen und nicht bey Zeiten vindiciret, fodert auch dieſerhal⸗
ben von ihm die Berechnung der fructuum percipiendorum,
quia tutor & de neglectis reſpondere debet, L. 7. §. 2. de
Admin. & peric. tut. Dieweil aber dennoch Beklagter, in Er⸗
mangelung ſchriftlicher und anderer Nachricht, nicht eigentlich,
daß der ſtreitige Garten ſeinen Pflegbefohlnen zugehoͤre, wiſſen koͤn⸗
en, auch, daferne er ja hierbey was verſehen, nicht mehr als cul-
pam leviſſimam, dafuͤr ohnedes der Vormund zu ſtehen nicht
ſchuldig iſt, begangen; So hat Beklagtem die Berechnung ſolcher
Nutzungen nicht moͤgen auferleget werden. Ratio potiſſima fuit,
quod mater ipſa hortum vindicare neglexerat. Atque vero,
ut tutor in excutiendis parentum pupilli ſui factis tam ſolici-
tus, quam in ſuis, ſit, non deſideratur; Sed ſufficit hic ali-
qua ſaltem diligentia. Credit enim tufor veroſimiliter, pa-
rentes pupillorum jam fſibi ſatis proſpexiſſe, & actiones, ſi
quas habuerunt, aut inſtituiſſe, aut ſaltem præparatas reli-
quiſſe arg. L. 2. C. Arbitrium tutelæ.

V. .

Sr. CCcCXXXHI. DE ADMINIST. Er PrRIC. TOTOE.
Tutor pupillo & de lucris neglectis reſpondet.
VI. H

Ignorantia juris nee tutorem illiteratum & ruſticum, qui peri-
tiorem conſulere potait, excuſat.

2

Aunade tutores per ignorantiam juris, quod pupillo
ſuo adquirere potuiſſent, non adquirunt, ac deinde, ſi
conveniuntur, negant, pupillo, qui damnum vere paſſus
non eſt, ex lucro omiſſo jus agendi naſci; præterea, ſe il-
literatos, ruſticos aut equites ruri degentes eſſe, ſibique
adeo jus ignorare in L. 9. pr. & §. 1. D. & L. C. de Juris
&& facti ignorantia permitti, obtendunt. Verum neutro
horum excuſantur. Namque, quod ad primum, tutor pu-
pillo ſuo non de dammnis ſolum vere illatis & imminuto pa-
trimonio, ſed & de lucris neglectis reſpondere debet, L. 7.
§. 3. de Admin. & beric. tut. L. 4. & 7. C. Arbitrium tute-
le. Deinde, quod ad ignorantiam juris attinet, ſupra in
Specimine CCLXXXIX. de Ignorantia & errore, medit. 4.
oſtendi, ignorantiam juris, ſi vinci facile potuit, nec fe-
minis, nec ruſticis, nec militibus prodeſſe. Potuit autem
facile vinci ab eo, qui peritiores conſulere & debuit & po-
tuit, L. 9. § 3. de Juris & facti ignor. At tutores illite-
rati & negotiis pupillaribus impares debent ſibi ad jutores
tutelæ ſumere, L. 13. §. I. de Tutelis, eosque maxime in
rebus arduis & gravioribus conſulere. Sic menſe Junio
anni clo 10 CcxIII. reſpondimus: Seynd des verſtorbenen
Hanß Adam V. N. hinterlaſſenen einzigen Tochter aus den
Lehn⸗Guͤtern nur 5000 Thlr. pro dote ausgemachet worden,
da doch beſagte Guͤter vermuthlich 100000 biß 120000 Thlr.
werth, alſo ihr nach der Qaa . Policey⸗ Ordnung
. q 2

452 MEDTTAT. AD PANDECT.

16 bis 12000 Thlr. daraus gebuͤhret haͤtten. Nun hat zwar
gemeldete Tochter, welche bey Aufrichtung des Erb⸗Vergleichs
6 bis 7 Jahr alt geweſen, bis jetzo, da ſie bereits das 29. Jahr
erreichet, ſtille geſchwiegen, nachdem ſie aber endlich die ihr zu⸗
gefuͤgte Læſion erkennet, ſo wird zu wiſſen verlanget, ob ſie,
wenn ſie mit der Klage wider ihre Bruͤder nicht fortkommen
ſollte, ihre Vormuͤndere belangen koͤnne; Nun ſcheinet zwar im
Wege zu ſtehen, daß ein Vormund eines geringen Verſehens
halber, oder propter culpam leviſſimam, nicht verklaget wer⸗
den mag; Weil aber dieſes, daß die Vormuͤnder wider den aus⸗
druͤcklichen Buchſtaben der Landes⸗Geſetze ihrer Pflegbefohlnen
Erbtheil ſo ſehr verringern laſſen, eine ziemlich ſtarke Nachlaͤſ⸗
ſigkeit iſt, zu dem die Rechte einen Vormund auch zu Erſtat⸗

tung deſſen, was er ſeinem Pupillo ſowol aus der Erbſchaft als

ſonſten adquiriren koͤnnen und nicht adquiriret anhalten: So
iſt die Fraͤulein von N. wider ihre Vormuͤnder dieſerhalben zu
klagen wol berechtiget.
VII.
Tutor periculum nominum, quæ contraxit, non ſuſtinet.
. VIII.
Suficit, tutorem probare, debitores tune, quum iis credidit,
idoneos reputatos eſſe, etft vere idonei
non fuerint.
IX.

Wec imputatur tutori, quod caſum, quod nominæ inidonea fabza
Junt, non prævidit, quem accuratiſſme omnia conſide-
rando prævidere potuiſſet.

item maxime pupilli tutoribus movent circa nomina,
forte hæc inidonea facta ſunt, ipſique nihil debitoribus

extor.

rr- v l

Nn,

ah
D

l1
kibu⸗
eno.

Sp. CcCXXXIII. DFE APMINIST. ET PFRIC. TUTOR. 493

extorquere queunt. Et in L. 18. quidem C. Je Adminiſtra-
tione tutorum periculum nominum ad tutorem pertinere ſim-
pliciter dicitur. Verum vox periculi ex L. 37. S. I. de Ne-
gotiis geſtis & aliis, quæ infra memorabuntur, legibus ex-
Plicanda eſt non de caſu fortuito, cujus præſtatio admini-
ſtratori negotiorum alienorum ſine manifeſta injuſtitia imponi
nequit, ſed de tali infortunio, cui negligentia tutoris intervenir.
Nihil ergo tutori imputabitur, qui probat, debitorem, cui pe-
cuniam pupillarem credidit, tempore, quo credidit, idoneum
fuiſſe. Quin imo nec hoc quidem neceſſarium eſt; ſed ſufficit,
probari, illum communiter pro idoneo reputatum fuiſſe.
Claræ ſunt leges 5o. de Admin. & peric, tut. ubi tutor, qui cele-
berrimo, vere tamen inidoneo, argentario pecuniam dedit,
abſolvitur & 1I1I. de Conditionibus & Dem. ubi ſatis eſſe dicitur,
debitores eo tempore, quo iis creditum eſt, ejus conditionis
fuiſſe, ut diligens pater familias his crediturus fuerit. Itaque
ſi modo probat, alium bonum patrem familias pecuniam ſuam
eidem debitori poſt tutorem credidiſſe, nihil præterea ab ipſo

exigitur, tametſi æs alienum, quo tempore credidi latuit,

poſtea emergat. Et fac etiam caſum, quo debitor inido-
neus factus eſt, prævideri ab initio, ſi omnia curioſius con-
ſiderata fuiſſent, potuiſſe. Talis tamen ſcrupuloſa inquiſi-
tio & delatoria curioſitas, ſicut in nemine deſideratur, LZ. 6.
de Juris & facti ignorantia, ita minus in tutore, qui leviſ-
ſimam culpam non præſtat, L. 7. C. Arbitrium tutelæ, re-
quiritur. Mittebantur ad Ctos Helmſtadienſes menſe Au-
guſto anni Cio 1o ccxx. acta, in quibus pupillus, debitorem
fuum eluvione maris agros ſuos perdidiſſe & non ſolvendo
factum eſſe, querebatur, tutorique, quod is homini pro-
xime ad mare habitanti atque per hoc iſtiusmodi periculis
obnoxio credidiflet, inter alia objiciebat. Sed repulimus
eum ex his rationibus: Zwar hat der Advocatus mit groſſem
Q 3 Fleiß

494 MEDITAT. AD PANDECT.

Fleiß und Geſchicklichkeit alles zuſammen geſuchet, um zu er⸗
weiſen, daß der Klaͤger bey Unterbringung des Capitals vieles
verſehen, folglich allen hieraus erwachſenen Schaden zu verguͤten
ſchuldig ſey. Alldieweil aber Klaͤger, bevor er dem Cohrengel die 325
Rthlr. hingeliehen, bey der Obrigkeit, worunter deſſen Bau gelegen,
von dem Werthe des Baues und den darauf haftenden Schulden

Erkundigung eingezogen, und die Antwort, daß der Bau wenig⸗

ſtens 1500 Rthlr. werth und auf 783 Rthlr. 20. Gr. hoch ver⸗
ſchuldet ſey, erhalten, alſo obgedachte Summa annoch darauf zu
leihen kein ſonderliches Bedenken tragen duͤrfen, auch Ingroffi-
rung des Capitals alle noͤthige Vorſicht gebrauchet, hingegen
nicht eben verbunden geweſen, ihm die viele Bedenken, welche Be⸗

klagte ſuppeditiret, zu machen, und weitlaͤuftig zu unterſuchen, wie
Cohrengels Haushaltung beſchaffen, und deſſen Bau an einem des

Waſſers halber gefaͤhrlichem Orte gelegen, an welchen Tagen die
vorige Capitalien ingroſſiret worden, ob das dargeliehene Geld zu
Abtragung alter ingroſſirter Capitalien angewendet werde, was
etwa nachgehends vor Herren⸗Gefaͤlle und andere Onera aufwach⸗
ſen moͤchten, indem derjenige, welcher alle dieſe Umſtaͤnde genau in
Acht nehmen und ohne dieſelbige nichts wegleihen will, ſelten oder

