di ponimus tunc, quum omnes, quorum intereſt, conſen-
1 tiunt, quamvis is ipſe, qui teſtamento nominatus fuit, diſ-
n ſentiat. Nam omnium, quorum intereſt, conſenſu ab ul⸗
tima defuncti voluntate impune receditur, L. 120. §. 1. de

Legatis I. L. 88. F. 14. de Legatis 2. L. I1. C. de ideicommiſ-
Eee ee 3 r 4

4 MEDITAT. AD PANDECT.

ſis. Nec obſtat §. 1. I. de Satisdatione tutorum, ubi in ad-

miniſtratione tutelæ is, quem pater deſignavit, anteponi-

tur ei, quem major pars elegerit. Nam hoc libenter fa-
teor, majorem eorum, quorum intereſt, partem ultimam
defuncti voluntatem mutare haud poſſe. Unius etiam diſ-
ſenſus ceterorum omnium conſenſum irritum reddit arg. L.
28. Communi dividundo & c. 29. de Reg. jur. in 6. Sic men-
ſe Auguſto anni cioloccxix. judicavimus: Daß der von ei⸗

nigen aus der Familie uͤber die Verwaltung des Algeldiſchen
Stipendi der Fundation zuwider getroffene Receſs Klaͤgerin

und die uͤbrige, ſo darin nicht gewilliget, nicht verbinde, ſon⸗

dern obgedachte Verwaltung dem aͤltiſtem aus dem Raſoriſchen
Manns⸗Stamme und dem aͤltiſtem allhier wohnenden naͤchſtem
Altgeldiſchen Freunde zugleich aufzutragen, auch Beklagte de⸗
nenſelben die Rechnung ihrer bisherigen Verwaltung abzulegen
ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Alldieweil die von Klaͤ⸗
gern hin und wieder angezogene und von Beklagten ſtillſchwei⸗
gend zugeſtandene Paſſage der Fundation deutlich im Munde
fuͤhret, daß ein Raſor und unter den zu Frankfurt wohnenden
naͤchſten Altgeldiſchen Freunden der aͤltiſte die Verwaltung des
Stipendii zugleich fuͤhren ſollen, hiernaͤchſt dergleichen Stipen-
dia eigentliche Fideicommiſſa familiæ ſeynd, und das Intereſſe

eines jeden von der Freundſchaft betreffen, folglich die Plura-

litas votorum, welche nur bey collegiis ſtatt findet, darinnen
keine Aenderung machen kan, ſondern die Rechts⸗Regul:

Quod omnes tangit, ab omnibus debet approbari; wie in

allen rebus communibus alſo auch hier zur Richtſchnur dienen
muß, dieſemnach der geruͤhmte Familien⸗Receß auf Seiten
Klaͤgers und der uͤbrigen Freunde, welche in ſelbigen nicht ge⸗
williget, keine Verbindlichkeit hat, im uͤbrigem vermittelſt ei⸗

ner kurzen obrigkeitlichen Unt. rſuchung bald auszumachen ſte⸗

het, wer von der Altgeldiſchen Freundſchaft die in der Fun-
dation

Sp. CCCLXXIV. DE ExECUTOR. ULT. VOLUNT. „„;

dation erforderten Qualitaͤten habe; So haben wir, immaſſen

in unſerem Urthel enthalten, erkannt.

V.

Executor teſtamenti jurisdictionem non babet.

VI.

Igitur legatum, de quo duo certant, neutri exſolvere, ſed legi-
timam litis deciſionem exſpelctare debet.

K uidemn executores teſtamentarii explere ultimam de-
functi voluntatem jubentur in cap. 12. X. de Teſtamen-
ziv. Verum hoc nullam iis jurisdictionem tribuit, quippe
quam nemo, niſi cui expreſſe data eſt, habet. Itaque, ſi
lis de legato oritur, ea judicis deciſionem poſcit; & peccat
executor, qui ſibi cauſæ cognitionem arrogat, magis ve-
ro adhuc, ſi uni ex litigantibus, pendente lite, rem præ-
ſtet. Majorem certe in hujusmodi legato litigioſo pote-
ſtatem executor non habet, quam in ſequeſtro ſequeſter,
qui interim, dum partes diſceptant, rem cuſtodit & admi-

niſtrat, judicisque ſententiam exſpectat, ac, ſi quid ante

uni ex litigatoribus reſtituit, actione ſequeſtraria tenetur
L. 12. §. 2. Depoſiti. Igitur menſe Aug. anni cloloccxz.
reſpondimus, poſſe eum, cui injuriam ſic fecit executor,
poſcere, ut poſſe ſſio alteri, qui eam ab executore penden-
te lite accepit, iterum auferatur: Haben ſich im Jahr 1716.
Friderich Otto und Otto Magnus mit Einwilligung der Fa⸗
milie uͤber ein Familien⸗Stipendium, welches ſonſt der Per-
cipient auf 6 Jahr lang zu genieſſen hat, dergeſtalt eglehen⸗
9

776 MEDTTAT. AD PANDECT.

daß Friederich Otto es zwar 6 Jahr lang von 1714. bis 1720.

haben, jedoch die Penſion zweyer Jahre dem Otto Magnus

üͤberlaſſe, und nach Ablauf gedachter 6 Jahre Eberhard Hen⸗
rich das Stipendium haben ſoll. Als nun die 6 Jahre ver⸗
laufen und Eberhard Henrich den ſtudiis nicht fleißig obgele⸗
gen, ſo verlanget Otto Magnus, daß ihm das Stipendium
4 Jahr lang gereichet und zu Entſcheidung des ihm dieſerhalb
gemachten Zweifels eine kurze Species facti aufgeſetzet, ſelbige
an 2 oder 3 Inriſten Facultaͤten geſandt, und deren Deciſum

Pro re judicata geachtet werden moͤge. Entſtehet demnach

die Frage, ob dem Otto Magnus das beneficium transmiſ-
ſionis actorum zu verſtatten und bis zu Einlangung des De-
ciſi der de facto conſtituirte Stipendiate, Eberhard Henrich,
wieder zu removiren ſey. Ob nun wohl an Seiten gedachten
Eberhard Henrichs und der uͤbrigen Verwandten eingewendet
werden moͤchte, es ſtehe vermoͤge der teſtamentariſchen Funda-
tion §. His ita die Erwaͤhlung des Stipendiaten der Familie
zu, folglich liege auch derſelben ob, die etwa daruͤber entſte⸗
hende Streitigkeiten zu entſcheiden, hiernaͤchſt ſey Eberhard
Henmrich einmahl in dem Genuß und Beſitz des vielgemeldeten

Stipendü und koͤnne vor Austrag der Sache daraus nicht ge⸗

ſetzet werden; Alldieweil aber das jus repræſentandi und con-
ferendi noch lange keine Jurisdiction involviret, alſo nicht ab⸗

zuſehen, wie die Familie ſich dergleichen anmaſſen koͤnne, da zu⸗

mahl ſelbige in einem am 3. Nov. 1707. zu Lemgo errichteten Re-
ceſſe ſich ausdruͤcklich verglichen, daß bey vorkommenden Con-
tradictionen der caſus in eine kurze facti ſpeciem gefaſſet, dem⸗
ſelben clauſula teſtamenti und executorii beygefuͤget, ſolche
ſumtu communi auf 2 oder 2 unpartheyiſche Juriſten⸗Facultaͤten
geſandt, und das darauf einkommende Deciſum pro re judicata
geachtet werden ſolle, mithin dieſes beneficium gleichergeſtalt
dem Otto Magnus zu ſtatten kommen muß, ferner Otto Magnus

ſich

Sp. CCCLXXIV. DE EXxECUT. UILT. vOLUNT. zz-

ſich ſofort nach Ablauf der erſteren 6§ Jahre gemeldet, dieſem⸗

nach Eberhard Heinrich in den Beſitz einer bereits ſtreitigen Sa⸗
che nicht geſetzet werden ſollen, alſo deſſen Poſſeſſio vitioſa und
wieder aufzuheben iſt; So iſt dem Otto Magnus das benefi-
cium transmiſſionis actorum allerdinges zu verſtatten, und
bis zu Einlangung des Deciſi der de facto conſtituirte Stipen-
diate, Eberhard Henrich, wieder zu removiren, oder da dieſes
leztere nicht zu erlangen waͤre, wenigſtens zu Beſtellung genug⸗
ſamer Caution, daß er bey Erfolgung eines widrigen Spruches
das genoſſene wieder herausgeben wolle, anzuhalten.

VII.
Teſtator executori controverſiarum cognitionem & deciſionem
dare poteſt.
VIII.
Id, guod executoris poteſtati permittitur, neceſſitati
nulli ſubjicitur.

Txecutores ultimarum voluntatum jurisdiétionem non ha-
Ubere, agnoſcunt & alii, qui de hoc argumento ſcripſe-
runt, & pro ratione afferunt legem 3. C. de Jurisdictione, in
qua privatorum conſenſus judicem facere poſle negatur. At

enim vero teſtator, qui execurorem plerumque conſtituit;,

etſi judicem proprie dictum non faciat, controverſiarum ta-
men, quæ inter heredes & legatarios ſuos oriantur, cogni-
tionem & deciſionem, ſi velit, executori dare poteſt. Et
tunc executor hic non judex, ſed arbiter, erit, cujus reci-
piendi neceſſitatem heredibus & legatariis a teſtatore imponi
poſſe, ſupra in Specimine LXV. de Arhitris med. 6. oſtendi.
Tota igitur executoris poteſtas ex voluntate conftituentium
Tom. N Fffff pen-

NMEDTTAT. AD PANDECT.

pendet. Si hi illi arbitrium judiciumque dant, ipſe hoc re-
cte exercebit, & controverſias, ſi quæ oriuntur, componet
vel ex auctoritate ſibi data dirimet. Pertinet huc reſpon-
ſum a me nomine Ctorum Vitembergenſium menſe Martio
anni colocclx. exaratum, in quo alia etiam capita continen-
tur, maxime autem hoc, quod teſtator poteſtati executo-
ris quid permittens alteri jus id exigendi dediffe non cen-
ſeatur, quia, quod poteſtati permittitur, nulli neceſſitati ſub-
jicitur, L. 40. pr. de qudiciis, & ejus eſt nolle, qui poteſt vel-
le, L. 3. de Reg. jur. Hat Daniel von Byern denenjenigen, ſo aus
gewiſſen im Teſtamente benenneten, und in deren Entſtehung auch

aus andern adelichen Geſchlechtern des Jerichauiſchen reyſes, ſtudi⸗

ren wurden ein Stipendum auf 3 Jahr vermacht, mit dieſem An⸗
hang, daß wenn nach Endigung der 3 Jahre bey anderweitiger Exa-
mination das Subjectum tuͤchtig befunden wuͤrde, die Collarores
Macht haben ſollten, das Stipendium ihm noch 2 Jahr lang zu rei⸗
chen, um ſich in fremden Laͤndern zu perfectioniren. Als ſich nun Ao.
1904. niemand von den im Teſtament vorgezogenen Geſchlechtern ge⸗
funden, iſt dem Herrn ſolches Stipendium, laut der in Abſchrift bey⸗
gelegten Collation, auf 3 Jahr gereichet, ihm auch, daß er nach Ver⸗
flieſſung diefer 3 Jahr ſich nochmals zum Examen ſtellen ſolle, aufer⸗
leget worden. Wie er aber ſolches gethan, und nebſt Offerirung zur
Exploration, daß ihm das Stipendium noch aufJahre zur Rei⸗
ſe moͤchte vergoͤnnet werden, angehalten, wollen die Collatores
ihm hierinnen nicht willfahren, ſondern einen andern, welcher
aus den in der Fundation benenneten Geſchlechtern herſtammet,
vorziehen. Wannenhero derſelbe, ob er nicht dieſes Stipendium,
ſowol vermoͤge des Teſtaments, als auch kraft der ertheilten
Proviſion, annoch auf 2 Jahre zu Behuef der Reiſe Koſten
mit Recht fodern koͤnne, zu wiſſen verlanget. Wenn nun gleich
der Herr vorwendet, es werde im Teſtament den daſelbſt benann⸗
ten Geſchlechtern nur auf ſolchen Fall der Vorzug gegoͤnnet, da
jemand

6
e
9
N

SpP. CCCLXXIV. DE EXxECUT. ULT. VOLUNT. 779

jemand aus ſelbigen gleich bey dem erſten Examine, und noch vor
geſchehener Collation mit einem Fremden concurriret, keineswe⸗
ges aber alsdenn, wenn der Fremde bereits ohne Contradiction
zum Genuß des Stipendii gelanget, und mitten in der Perception
begriffen, als in welchem Fall ſelbige ihm nicht allein bis zu Ver⸗
flieſſung der 3 academiſchen, ſondern auch der 2 Reiſe⸗Jahre muͤſ⸗
ſe gelaſſen werden, wie denn die Collatores ſelbſt ihm gleichſam
implicite in ihrer Proviſion die Continuirung des Beneficii auch
auf die beyde Reiſe⸗Jahre verſprochen, da ſie, daß er nach Erfuͤl⸗

lung des Triennii ſich nochmals zum Examen ſtellen ſollte, ein⸗

geruͤcket, welches ſonſt, wenn man nicht ſeine Tuͤchtigkeit zu unter⸗
ſuchen und bey deren Befindung ihm das Stipendium noch auf
2 Jahr zu laſſen in Willens gehabt, unnoͤthig geweſen, ſo habe auch
der Herr ſeiner Seits nichts ermangeln laſſen, ſondern, nachdem
er die 3 Jahre auf Univerſitaͤten wohl zugebracht, ſich unterſchiedene
mal zur Exploraticn angebothen, und hierdurch, weil dieſes Erbieten
nicht angenommen worden, eine ſattſame Vermuthung ſeiner Ge⸗
lehrſamkeit und Tuͤchtigkeit erwecket. Dieweil aber dennoch aus den
Teſtaments⸗Worten deutlich erhellet, daß die weitere Verſtattung
des Stipendü auf die beyde Reiſe⸗Jahre nicht ſowol fuͤr eine
Continuation, als vielmehr fuͤr eine ganz neue Collation zu
achten, indem hierzu ein ganz neues Examen und neue Delibe-
ration der Collatorum erfordert wird, in welchem Fall freylich
einem aus den benannten Geſchlechtern entſproſſenem der Vor⸗
zug zu uͤberlaſſen, in mehrern Betracht, daß der Teſtator ſon⸗
derlich in der Fundation ſein Abſehen auf dieſe Geſchlechrer
gerichtet, und alſo gleichſam ein Fideicommiſſum familiæ ge⸗
ſtiftet, in welchem ohnedes, bekannten Rechten nach, die Er⸗
klaͤrung viel eher fuͤr einem, ſo aus der Familie herkommet, als
fuͤr einem Fremden, der nur in ſubſidium hinzu geſetzet wor⸗
den, zu machen, arg. L. 8. de Uſufructu accreſc. & L. 30. C.
de Fideicomm. Stryk de Succeſ. ab inteſt. diſſ. 7. cap. 2. §. 13.
Fff ffa Hier⸗

780 MEDITAT. AD PANDECT.

Hiernaͤchſt, wenn gleich das Teſtament dem Herrn nicht im
Wege ſtaͤnde, die Collatores dennoch wider ihren Willen das
Stipendium ihm zu continuiren nicht gehalten waͤren, weil ſie
ihm ſolches ausdruͤcklich nur auf 3 Jahr gereichet, und ob ſie
gleich, daß er nach deren Endigung ſich wieder zum Examen
ſtellen ſolte, hinzugeſetzet, ihm doch hierdurch, dem Anſehen
nach, nicht eben eine Hofnung zu weiterer Collation geben,
als vielmehr, ob derſelbe auch des Stipendii ſich recht und nech
Inhalt der Fundation gebrauchet, und die 3 gen derniſche Jahre
wohl angewendet, erforſchen wollen, wie denn ohnedes der
Collatorum und Resuorum teſtamentariorum Amt iſt,
dahin zu ſehen, daß des Verſtorbenen leztem Willen Folge ge⸗
leiſtet, und die den Heredibus und legstariis beygeſezte Condi-
tiones und Modi wohl erfuͤllet werden moͤgen, Mov. 131I. C. I1.
Oldendorp. de Executor, ultim. volunt. endlich, was das vor⸗
nehmſte und ſtaͤrkſte Argument iſt, in der Fundation die klare
Worte enthalten: es ſolten nach geſchehenem anderen Exami-

ne des Percipienten und deſſen erfundener Tuͤchtigkeit, die

Collatores Macht haben, ſolches Stipendium noch 2 Jahr lang

ihm zu reichen, ſich in fremden Landen zu perfeétioniren, wor⸗

aus klaͤrlich erhellet, daß der Teſtator ſeinen Collatoribus
nicht eben die Haͤnde binden, und ihnen, die Proviſion auch
auf dieſe 2 Jahr zu continuiren, anhefehlen wollen, ſondern

dieſes lediglich vielmehr ihrem Gutduͤncken anheim geſtellet, daß

alſo der Herr, wenn er auch gieich zum Examen admitriret
und tuͤchtig befunden worden, ſich nichts deſtoweniger annoch
der Collarorum Reſolurion ſchlechterdings unterwerſen muͤſſen;
So erſcheinet demnach ſo viel, daß de rſelbe das ihm verliehene
Stipendium keinesweges, weder vermoͤge des Teſtaments,
noch kraft der ertheilten Proviſi lon, annoch auf zwey Jahr
zu ſodern berechtiget.

IX.

el

„

1

SP. CCCLXXIV. DE EXECUT. ULT. VOLUNT. 781

IX.

Magiſtratus legitimus teſtamentorum executor eſt.

X.

Poteſt is aliquando ab iis, quæ teſtator conſtituit, reced.
1 / 5 61 »
vel ex præſumta teſtatoris voluntate, vel ob manifeſtam
eorum, quorum intereſt, utilitatem.

quidem recte dofstores, qui de executoribus ultimarum
voluntatum ſcribunt, eos in legitimos, conventiona-
les, teſtamentarios & dativos diſpeſcunt, atque, dum de
legitimis agunt, exempli loco epiſcopos commemorant.
Et epiſcopis utique inſpectionem in legata pia, leges noſtræ
imponunt, L. 28. L. 49. C. de Epiſcopis & eler. Novella 131.
c. II. Sed generalior longe eſt inſpectio, quæ magiſtrati-
bus competit. Hi ſcilicet ſunt ſupremi executores ultima-
rum voluntatum, atque eas per omnia tuentur, L. I. pr.
Si quis omiſſa cauſa teſtamenti. Amplior etiam magiſtra-
tuum poteſtas eſt, quam ceterorum executorum. Hi quip-
pe privata auctoritate nequeunt ulla in re ab iis, quæ teſta-
tor poſt mortem ſuam fieri juſſit, recedere. At magiſtra-
tus hoc poſſunt, dummodo liquido videant, defunétum,
ſiquidem præſentem rerum faciem vidiſſet, ipſum a prima
voluntate receſſurum fuiſſe, aut animadvertant, e re ipſo-
rum heredum, ceterorumque, quorum intereſt, eſſe, ut
quid ex iis, quæ teſtator conſtituit, mutetur, L. 10. de Con-
Fermando tutore. Ut ecce: vVetuerat teſtator nomina quæ-
dam hereditaria exigi, ſed immota ea conſervari, atque
uſuras eorum quotannis inter heredes ſuos dividi juſſerat.
FIf ff 3 Videt

782 MEDITAT. AD PANDECT.

Vider vero magiſtratus poſt aliquod tempus, debitores
facultatibus labi. Recte itaque faciet, nomina exigendo,
quamvis teſtator hoc prohibuerit. Sic menſe Octobr;
anni cioloccxx. reſpondimus: Wir Unterricht verlanget, ob
die Obrigkeit der Biſchoͤffiſchen Wittwen Verordnung vom

30. Octobr. 1710. in einem und anderem Puncte halten, in

den uͤbrigen hingegen verwerfen koͤnne. Nun nmuͤſſen wir die
Frage dem Conſulenten beyfaͤllig beaniworten, indem die O⸗
brigkeit, als ſupremus executor teſtamenti, uͤber des Ver⸗
ſtorbenen leztem Willen in allen Stuͤcken halten und demſelben
in keinem zuwider leben muß, es waͤre denn, daß ſolches aus
ſehr wichtigen Urſachen, etwa ex præſmta defuncti volunta-
te, oder den Erben ſelbſt zum Beſten, geſchaͤhe.

XI.

Lrxecutor' teſtamenti impedire nequit, guo minus beredes gι

ceteri, Juorum intereſt, unanimi conſenſu ab ultima
teſtatoris voluntate recedant.

quidem magiſtratus in L. I. pr. Si quis omiſſa cauſa

teſtamenti defunctorum voluntatem etiam contra calli-
ditatem heredum inſtitutorum tueri jubetur. Et eſt hoc
utique non magiſtratus ſolum, ſed cujuslibet executoris

teſtamentarii officium, proſpicere, ne quid heredes in de-

trimentum legatariorum aut fideicommiſſariorum molian-
tur. At ſi omnes hi, quorum intereſt, de mutanda de-
functi voluntate conſentiant, executor eam tueri nequit,
ſed ipſe quoque illis aſſentire cogitur, arg. L. 11 C. de Fi-
leicommiſſi 15, L. 88. §. 14. de Legatis. 2. Sic menſe Octo-
bri anni cioloccxx. conſulti, numquid magiſtratus, qui

peeuniam hereditariam ex defuncti voluntate in depoſi-
. tum

SP. CCCLXXIV. DE EXxECUT. ULT. VOLUNT. 783

poſitum receperat, ad eam exhibendam unanimi heredum.
conſenſu cogi poſſet, reſpondimus, poſſe: Wir ſetzen noch
hinzu, daß, wenn allerſeits Erben und Intereſſenten in den
Vergleich willigen und die in dem Teſtamente enthaltene Clau⸗
ſul von Beybehalkung einiger Capitalien mit gemeinem Con-

ſens aufheben, die Obrigkeit ihnen ſolche nicht laͤnger vorent⸗
halten, ſondern herausgeben muͤſſe. Limitatio tamen, quod

ad ſtipenda familiæ & alia pia legata, commemorabitur
infra in Specimine CCCXC. de Alimentis legatis meditat. 3.

XII.

Ececutores ultimarum voluntatum ſumtus litis, ſi quæ circög

legatum aliquod aut fdeicommiſam oritur, non ex tota
bereditate, ſed ex pecuntis, buic legato
deſtinatis, deſumunt.

Eecrorlbus teſtamentariis, dum defunctorum volun-
tates tuentur, litigandum ſœpe eſt cum iis, qui illis
oppugnant. Atquæ hæ lites ſumtus poſcunt ſine dubio.
Nemo vero executoribus neceſſitatem hos ſumtus de ſuo
faciendi imponet. Unde ergo ſument? Dixi ſupra in
Specimine LXXXNVI. de Jure litigandi ſumtibus publicis
medit. 7. ex arca communi, arg. L. I. §. Quod cujutque
univerſitatis &J can. 2. cauſ. 12. quæſt. 4. Sed hoc re-
Rius explicandum eſt in præſens. Nolo heredem ad hos
ſumtus erogandos compellere. Nam, etſi is in L. 39. pr.
de Legatis I. ſumtus in præſtationem legati neceſlarios
ferre jubeatur, hoc tamen ad eos, qui pro conſervatione
rei legateæ impenduntur, extendi nequit. Heres quippe

ad evictionem legatariis præſtandam haud obligatur, L. 40.

L. 59.

—

784 ANIEDTTAT. AD PANDECT.

L. 59. de Eviétionibus, Igitur menſe Auguſto anni CIOLDCCXIX.
judicavimus, ſumtus litis ex ipſo legato, pro cujus conſer- ]
vatione litigatum fait, ſumendos eſſe: Unterdeſſen werden die
bis jetzo dem Gerichte bezahlte Unkoſten und Urtheis⸗Gebuͤhren aus
den vorhandenen Stipendien⸗Geldern genommen.
COXKOLeLEANNIVM.
Executores teſtamentarii legata pia in meliorem uſum con-
vertere poſſunt, non alner temen, quam cum prin-
cipis auctoritate, arg. L. 4. de Admin. rer. ad civit.
bertin.

lenk.
culer.
tden
Nen

INen.
n Drr
1, e

VOLUMEN VI.

2 .

z n⸗ SPE.
Tem. Pl Sss 4g

SPECIME N CCCILXXV.
.D DIB. XXIX. 111. VI.

HEREDIPETIS ET ILLICITIS
EORUM ARTIBUS.

I.
Ratio inſtituti.

um veteris hiſtoriæ Romanæ ſcriptores ſubinde evol-
D vo, frequentem captatorum, ſive, uti a Petronio vo-⸗
cantur, heredipetarum mentionem injici, animadver-
to. Atque, quum mores noſtri ſeculi cum iſtis priſcis tempo-
ribus confero, easque, quæ quotidie in judiciis noſtris ſuper
ſucceſſionibus & ultimis voluntatibus oriuntur, controverſias
conſidero, raro teſtamentum aliquod impugnari video, ubi
heredi inſtituto captationis crimen non objiciatur. Quamob- .
rem operæ pretium futurum exiſtimavi, doctrinam de here-
dipetis accuratius conſiderare, &, quousque liceat vel non
liceat, hereditates captare & per indirectum adquirere, co-
pioſius explicare. Equidem jam ante me illuſtris Thoma-
ſius, anno 1695. de injuſto jure beredipetarun⸗: & ſequente
anno 1696. de captatoriis inſtitutionibus ſcripfit. Et inter
Tom. VI. Egg gg opuſcu-

786 MEDITAT. AD PANDECT.

opuſcula Eynkerslakii anno 1719, edita quintum de Captato-
riis inſtitutionibus inſcribitur, ad quod memorabilia quædam
commentatus eſt I zchterus in Actis eruditoram anni 1720.
pag. 499. Doctiſſimi hi viri exhauſerunt fere argumentum,
& deterruiſſent me profeéto ab inſtituto, niſi deinde animad-
vertiſſem, ipſorum Propoſitum meo aliquantulum anguſtius
fuiſſe. Perſpicient hoc ii, qui meditationes has meas legere
dignabuntur, in quibus aliqua, quæ illi reliquerunt, uberius
Xpoſui, multa, quæ ſatis explicaverant, omiſi, aliquando
etiam modeſte diſſenſi.

II.
Duo ſunt captatorum genera: primum paraſitorum.

7
D*⁰ erant apud veteres Romanos captatorum genera fre-
quentia admodum, ſed odioſa; alteram paraſitorum,
qui divitum cœnis inhiabant, alterum heredipetarum, qui
ſucceſſiones modis illicitis adquirere ſtudebant. Parafiti, ſi-
ve ciborum alienorum captatores, quos propterea muſcas &
mures appellabant, a diverſis, quibus utebantur, artibus in

ſex genera ſe diſtinguebant. Alii, qui ſcurræ vocabantur,

dictis factisque ridiculis gratiam opulentiorum aucupaban-
tur, & ut ad cœnas & prandia invitarentur, efficiebant. Cu-
jusmodi paraſiti elegantiſſimum epitaphium exhibet Priſo-
nius de Formulis I. 7. p. M. 698. Alii nova omnia undique
conquirebant, &, ſi non invenmirent, fingebant, ut illis domi-
nos & reges ſuos (ſic enim, teſte Horatio, eos; qui frequen-
ter ipſos ad cœnam vocabant, compellabant) ôblectarent,
quos feſtive deſcribit Martialis l. 9. Epigr. 36.

Artibus his Jemper cæœnam, Pbhilomuſe, mereris,
Plurima dum fingis, ſed quaſi vera referi.
Scis, quid in Arſaica Pacor uAs deliberet aula;
Rbhbenanam numerus Sarmatiamque manum. &c.

Alü,

2–

— —

- —

—
Captmn.

Guktam
gi n
lentunm

Timid.

unguſi

45 leger
Uderig

liguand

M.

5
eri ſe.

torum,
V, gi
Ii, .
S

bantn
Pbr.

Hiſe.

n 4

Ul,

SP. CCCLX XV. DE HERED. ET II LIC. EOR. ART. 787

Alii, injurias & plagas Perferendo locum in cœni
3 2 is mere an⸗

80

tur, ques exinde Pl agipatidas appellat Plautus Cupteivei Aecia

3. ſe. I. vel tamen viliſſima ſubjectione, obſequio & comitatu

conrinn cœnas miſere emebant. Vide Martialem I. 2. Ep. 18.
& uvenalis Satyram g. Alii ſcelerum & maleficiorum ſatelli-
tes Patronis ſuis exiſtebant, eosque in parricidiis, adulteriis,
fallis confilio & ope adjuvabant, de quibus gquvenalis Satyra 3.
Quis nunc diligitur, niſi conſeius, & cui fervens
Ae, zuat ocecultis animus, ſemperque zacendis
Carus erit Verri, gui Vorr. em tempore, quo vult,
Accuſare poteſt, .
Alii aſſentando & adul alando ſe inſinuabant. Talem ſe deſcri-
bit Gnatho apud TZerentium in Eunucho: Eſt genus bominum,
qui eſe primos ſe omnium revunm volunt, nec Tan; 3 hos conſe or,
biſce ego non paro me, ur rideant. Sed hbis ultro arrideo, &o eo-
rum iugenia admiror. Quidquid dicunt, laudo. Id rurſum ſi
negant, laudo id Iaogue. — egat gquis, nego. Ait, do. Poſtre-
mo imperavi egomet mibi, omnia aſſentari. Is quæſtus nunc' eſt
multo uberrimus. Alii denique literati, qui philoſophiam, hi-
ſtorias, poëſin didicerant, ſermonibus doctis divites quosdam
ſibi conciliabant, & ex eorum menſis vivebant. Hoc homi-
num genus omnium fere vor aciſſimum fuiſſe, ex uvenali

Satyr. 7. apparet, ubi nobiles ſe excuſant, cur Poëtas ad coe⸗
nam non vocent, quia leonibus etiam ſint voraciores:

— — conſtat leviori bellua ſumtu
NWimirum, & captunt plus inteſtina poëta.
Horum paraſitorum plenam ſemper fuiſſe Mæcenatis do-
mum, notum eſt. Et noſtro quoque ſeculo non incogni-
tos eos eſſe, Baelius in Lexico Hiſtorico- Critico illuſtri ex-

emplo Petri Mommorii, Græcarum literarum in academia

Pariſina Profeſſoris regi, docet, qui apud urbis proceres
Ggg gg z2 inex-

788. MEDTTAT. AD PANDECT.

inexhauſtæ dictionis, eruditionis ac memoriæ, ideoque gratus

menſarum aſſecla, ſummo in cacumine montis Genovefani
habitabat, ut hinc culinarum fumos, ex qvibus auguria cap-
tabat, commodius proſpicere & ad illorum, quo aſſidue co-
lebat, cœnas ac prandia aceederet. Feſtivi ſunt de eo Fers=
mi verſus:
Qua poſuit ſtabiles Pariſina academia ſedes»
In monte excelſo mons eminet altior illie
Exigua parvos babitat mercede penatei.
MNon illuc ſtudia,; & docti vieinia Phæbi.
Pellexere hominem, ſed ut hine toti incubet arbi,
Majoresque alto ſpeculetur vertice fumos,
In tua jeſunus ruiturus prandia, Memmi, ⸗
Vel famoſa tu˖«, Bonilli, fereula menſæ
Seu veſtras, Hancquine, dapes tanta arte paratab,:
Et quicunque alli menſa preſhtatis obima
Luculli, illuſtres,; Maæcenatesque beati.

HI.
Alterum captatorum genus eſt beredipetarum
Poces captare & captator explicantur.
IIud, de que in præcedente meditatione dixi, captationis
genus, tametſi incommodum, minus tamen eſt nocivum,
quapropfter merito inter illa vitia refertur, quæ in bene con-
ſtitutis rebus publicis rolerantur magis, quam probantur;
quum legislatori poſſibile non ſit, eadem penitus eradicare,
& peœnis minutiſſimos lapſus coërcere. At hereditatum ca-
ptatores, ſive heredipetæ, qui etiam ar eEoziv captatoresvo-
cantur, acriorem longe cenſuram merentur. De quibus quum
in prœſens agere conſtituerimus, neceſſe eſt, ut prius in ipſa

vocabula inquiramus. Vox, captare, non ſaltem, ut aliqui pu-
tant;

lan

hir
Vi⸗
ree
Vin
T.
20
elo
ad
Ger
au
507

aur

her
he

‚ei

Fir

ta
ind
ui
omn

n0

4 e.

t

cad

gui

uns
eſent

el⸗

rs

m,

IS

Kit. L. 60. de Leg. I.

SP. CCCLXXV. DE HERED. EF ILLIC. EOR. ART. 789

tant; ſignificat, per blanditias & obſequia rem quandam am-
bire; ſed, omnibus modis viisque indireétis quid appetere.

Vide Fabri Eexicon ſub hagç voce. Unde is eriam captare he-

reditatem in L. I. Pr. Si quis aliquem Zeſt. brob. dicitur, quj
vim adhiber. Et is mortem alterius captat in L. 1I. C. de
Transact. qui vitæ ejus inſidiatur, Pezronius in Satyrico p m.
208. In hac urbe, inquit, non literarum ſtudia celebrantur, non
eloquentia locum habet, non frugalitas ſanctique mores laudibus
ad Fructum perveniunt, ſed guoscungue homines in hac urbe vi-
dgeritit, ſeitote, in duas partes eſſe diviſos. Wam aut captantur
aut captant. Videbitis oppidum, tanquam in peſtilentia cam-
por, in quibus nibil aliud eſt, niſi caddvera, gquxz lacerantur, aut

corvi, qui lacerant. Qui igitur variis artibus in adquirendis

hereditatibus aut legatis uruntur, hi captatores, vel etiam
heredipetæ, auctore Petronio in Satyrico p. m. 235. artes au-
tem, quas adhibent, captatoriæ vocantur, L. 70. de Mer. in-

HMeredipetarum artes aliæ ſunt licitæ, aliæ ilicitæ
H'ber in ſe omnis ars, qua hereditas viventis appetitun,
E ſordidum quid & propudioſum. Julianus in L. 2. 5. 2.
de Vuig. & pup. ſulſt. Improbus, ait, in, Oui de viventis beredi-
zate eſt ſollicitus. Et Seneca I. 4. de Beneftciis c. 20. Ingratum,
inquit, voco, qui ægro aſidet, quia teſtamentum fackturus eſt,
oui de bereditate, aut de legato vacat cogitare. Faciat licet
omnia, quæ facere bonus amicus & memor Mcii debet, R ani-
mo èus obverſatur ſpes 3 ſi captator eſt, & bamum jacit; ut
avei, quæ lateratione corporum aluntur, laſſa morbo pecora, 7
caſura e proximo ſpeculantur, ita bie imminet morti, & circa
cadaver volat. Cum quo conſentit Cicero l= 3. COhc. Mibi
quidem, inquiens, hereditates iſtæ non honeſtæ videntur, qua

malitioſis blanditiis oficiorum non veritate, ſed ſimulatione ſunt
Sßsgg gg 3 Tuc-

„

Zuſitæ. Attamen leges civiles, quæ omnia ad vivum refeca-
re nequeunt, multaque licet inhoneſta, vel ob defectum pro-
bationis, vel ad evitandam litium multitudinem, permitzunt,
L. 144. pr. de A. I. hac quoque in parte connivent, & inter-

7750 MEDITAT.

4

☚

dum inchreétis iſtis artibus atque viis uti concedunt. Quare

tractationem noſtram in duo capita dividemus, in quorum
briore artes captatorias illicitas, in poſteriore licitas, expo-
nemus, voce artis hic Paulo latius accepta. .

VI.
Prima ars illieita eſt prohibitio teſtandi.
er are artes illicitas prima eſt prohibitio, ne is, cujus here-
ditas ipperinur, teſtamentum condat. Adhibent illam
vel heredes ab inteſtato, quibus ex lege ſucceſſio debetur,
vel etiam heredes teſtamentarii, qui in priore teſtamento
ſunt inſtituti, quorumque intereſt, teſtatorem voluntatem
ſuam non mutare, neque aliud teſtamentum conficere; dum
e. g. notarium, ſive, uri in L. I. pr. ſi quis aliquem teſtari
vocatur, teſtamentarium, quem teſtator ad conſcribendam
ultimam voluntatem invitavit, ab ingreſſu prohibent, vel,
ut teſtes aut perſonæ judiciales non veniant, efficiunt, vel
actum teſtandi dolo malo interrumpunt. Effectus ejusmo-
di Prohibitionis varius eſt pro caſuum diverſitate. Quodlſi

1s, cui zb inteſtato hereditas debebatur, prohibuerit, ſiqui-

dem ex liberis vel Parentibus ſit, teſtator, qui deinde faculta-

tem teſtandi recipit, juſtam habet eum exheredandi cauſam

L. 23. C. de Inoficioſo, N. II5. c. 3. §. 9. & c. 4. §. 4. ſi Vero in
ipſa prohibitione moriatur, heredi tanquam indigno aufertur

hereditas & fiſco vindicatur. L. I. pr. St quis aliquem teſteri,

ita tamen, ut ceteris legitimis heredibus, qui fraudis Partici-
pes non fuerunt; id non noceat, E. I. §. 2. L. 2. §. 1. Ji quis ali-
Juem teſtari, ſed hi nihilominus ad reliquam hereditatem ad-
mittantur. Quodſi heres in priore teſtamento inſtitutus, ne
- reſta-

——

ſua

de⸗

Sb. CCCLXXV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. 791

teſtator voluntatem mutaret, impedivit, ſiquidem is ſolus he-
res ex priore teſtamento erat, veh qui coheredes ipfi ſcripti
fuerant, de dolo participaverunt, totum teſtamentum, & quod
ad heredis inſtitutionem, & quod ad legata, corruit, L. 19. de
bis quæ ab indignis, atque hereditas in filcum redigitur; ſi
vero coheredes reliqui innocentes ſunt, valet teſtamentum,
& fiſcus ſaltem ejus loco, qui dolum adhibuit, ſuccedit, L I.
§. I. L. 2. §. 2. &l quis aliquem teſtari. At illi, quos teſtator in
Poſteriore teſtamento heredes vel legatarios facere voluit,
vel, qui, qualemcunque læſionem ex prohibitione teſtamenti
in ſe redundaſſe, probare poterunt, habebunt utique actionem
contra prohibentem, L. 88. §. 4. de Leg. 2. W. 115. C. 5. G. 9.
& quidem, ut recte DD. ex M. 134. c. 3. colligunt, ad du-
plum ejus damni, quod paſſi ſunt, reſtituendum. Ceterum,
ſi teſtator poſt prohibitionem facultatem teſtandi recepit ea-
que uſus non eſt, remiſiſſe in juriam & priorem voluntatem
ſuam confirmaſſe videtur. .

dNn VII. .⸗
el Secunda coactio ad teſtandum, ad gqguam metus, qualis in conſtan-
. tem virum cadit, præciſe non reguiritur.

nun

Iter modus illicitus captandi hereditatem eſt coactio non
ſolum, quando quis membra alicujus inviti & reluctan-
tis vi quadam extrinſeca, e. g. ad ſcribendum teſtamentum
applicat, ſed tunc præcipue, quum quis minacibus aſperio-
ribusque verbis teſtatorem, ut vel totam hereditatem vel
legatum ſibi relinquat, compellit. Minæ autem ſunt du-
plicis generis. Vel enim malum & injuria teſtatori inten-
tatur, vel bonum aliquod, cujus privatio ipſi moleſtiffima
eſt, denegatur. Huc pertinet, quando uxor marito, vel
maritus uxori debitum conjugale, niſi ſe heredem inſtituat,
recuſat, quando medicus, ſe ægrum derelicturum eſſe, com-
„ mina-

—

2792 NMEDITAT. AD PANDECPTC.

Minatur. Igitur ICti Franeofurtenſes apud Brunneman-
num Cent. 85. uxorem, quæ ægrum maritum minando, ſie

welle ihn ſonſt liegen und verdorren laſſen, ad hereditatem fi-

bi relinquendam coëgerat, ab ea excluſerunt, & Cri Je=
nenſes anni clolocchil. menſe Majo diſpoſitionem pater-
nam irritam decçlararunt, quam filius hac comminatione,
er wolle ſich von dem Vater wegwenden, und ihn bey ſeiner
deſchwerlichen Haushaltung huͤlflos laſſen; extorſerat Ne-=
que i in hac coactione talem metum, qualis in conſtantem
virum cadit, & qui alias in reftitutione in integrum ex
capite metus requiritur, deſideramus. Ultimæ volunta-

tes mazimam libertatem requirunt, atque adeo per omnia,

quæ illam turbant, irritæ efficiuntur. Sic menſe Novemb.
anni cioloccxkvI. reſpondimus: Nun ſeynd wir ſelbſt der
Meynung, daß bey einem Teſtamente eben nicht auf einen ſol⸗
chen metum, qui in conſtantem virum cadit, zu ſehen, ſons
dern eine vollkommene Freyheit des Willens nothwendig, alſo

auch der Befehl eines Obern, das ſtaͤtige unablaͤßige Anſuchen

des Erben imgleichen die Furcht vor Streit, Zank und Vexa-
nion ein Teftament zu vernichten hinlaͤnglich ſey.

VIIIL
Tertia importunæ flagitationet.

ieinæ ſunt violentæ coactioni importunæ ſollicitationes,

ungeſtuͤmes Anhalten, uti ab Electore Saxone in Conſti-
zutione y. P. 3. vocantur, quando quis continuis precibus,
fagitationibus, damoribus & perſuaſionibus teſtatorem ita
fatigat, ut ille tandem pertæſus atque ſe a moleſtiis libera-

turus here edem vel legatarium faciat eum, quem importunus
8 4

iſte ſollicirator juber. Quod vitium potiſſimum objiciunt
teſtamento Caroli II. Hiſpaniarum regis, in quo ille Ludovi-
cum Andegavenſem heredem ſcripſit, huic ducem Bituricen-
ſem

— Z
Ennt.
En I.
il.
ater⸗
fone,
Ne
en
n
unte
Nn,
ND.
Ne
AM

nH

des,
Nſi
Nelt⸗

SP. CCCLXXV. DE HFRERD. ETILLIC. EOR. ART. 7532

ſem, huic Carolum Auſtriacum, & huic tandem ducis Sabau-
diæ filium ſubſtituit. Non enim leves afferunt ſuſpiciones, ex
quibus colligas; Ludovicum Portocarrerum aliosque maxime
clericos, regis gentis Auſtriacæ alias ſtudioſiſſimi & Gallis in-
fenſi, ſed tunc infirmi æ&grum animum, ſuis ſermonibus ita
conturbaſſe & defatigaſſe »immo, quod clericis facile eſt, ter-
ruiſſe, ut ille tandem, quod ipſi porrigebant, teſtamentum in-
