und Reformatoriam zu hoffen, wenn er entweder bey der Juſti-

fication des wider das lezte Urthel vermuthlich eingewendeten
Remedii ſuſpenſivi, oder, da ſolches Urthel bereits rechts⸗

kraͤftig worden, bey Uebernehmung des ihme darinnen nach⸗
gelaſſenen Beweiſes des Klaͤgers eigenes in deſſen wider
Brandeſſen uͤbergebenen Klage enthaltenes Bekenntniß und
mit dieſem Brandeſſen getroffenen Vergleich produciret, auch

dabey, daß er nicht allein von der Klage abſolviret, ſondern

auch

S rrr——r=2-- —

—— — — ---

i
et.
p
t

SP. CCCXXXVI. DE SUSPECTIS TUTORIUUS. 5§13

auch, daß die Baͤhriſchen Kinder wegen des entwendeten Pfandes
entweder zu Cedirung der ihnen dieſerhalben wider den vorigen
Vormund zuſtehenden Action, oder, da ſie ſolches in Anſehung
des getroffenenen Vergleichs nicht koͤnnen, ſelbſt zu Erſtattung des
Schadens angehalten werden, bittet, als weshalben ihm auch eine
abſonderliche Klage anguſtellen frey ſtehet.
Pupillus partem negotii a tutore geſti impugnare, partem
ratam babere nequit. ,
upillus facto tutoris læſus reſtitutionem in integrum habet,
LL.ul. C Si tutor vel curvator intervenerit, per quam tamen
rum negotium a tutore geſtum impugnare debet, non
uum aliquando pupillus, cujus

—
—

Partem ſaltem ejus. Igitur, 4
beret, ſed contra pactum ei adjectum de omni caſu fortuito
ſuicipiendo reſtitutionem in integrum peteret, Cti Vitem-
bergenſes actionem ei denegarunt propfer L. 24. §. 4. de Mi-

8

SPECIMEN CCCXXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDECIAS
AD LIB. XXVI. TIT. X.

DE
Q
SUSPECITIS IUIORIBUS.
Zutor ſuſpecti aceuſatus ſed abſolutus actionem injuriarum con-
tra acecuſantem non ſemper habet.
autori, quem quis ſuſpectum poſtulavie apud judi-
cem, ſi innocentiam ſuam oſtendat, abſoluto inju-
riarum contra poſtulantem datur actio arg. L. 13. §. 3.
de Injuriis. Id quod tamen recte limitat Scbneidewinus ad

Tom. V. T t t Pr.

714 MEDITAT. AD PANDECT.

pr. I. de Suſpectis tutoribus, niſi, qui poſtulavit, pietate in-
duéctus hoc fecerit. Quin imo generaliter actio injuriarum
ceſſabit, quoties apparet, eum, qui poſtulavit, veroſimili-
bus indiciis & conjecturis deceptum perſuaſumque credidiſſe,

tutorem male adminiſtrare. Neque enim ex eventu judicii

æſtimandum eſt, an quis calumniator fuerit & animo inju-
riandi vexandique accuſaverit, ſed cauſam, quam habuit,
accuſandi inſpici oportet, L. 3. C. de Calumniatoribus. Con-
kKit. erim. art. 61.

SPECIMEN CCCXXXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVII. TIT. I.

EXCUSATIONIBUS TU.
TORUM.

I.

Zutor, gqui pupillum ſuum ſibi debere, ſtante demum tutela re-

ſeiſcit, non excuſatur aliter, quam ſi boc ſtatim poſt
adeptam ſcientiam magiſtratui
denunciat.

QNsens pupilli, qui tutelam ejus ſuſcepit, nec ſe

excuſavit, perdit creditum ſuum, Novella 72. c. 4.
Remittitur tamen hæc pœna ei, qui ipſe tempore
ſuſceptæ tutelæ debitum ignoravit, atque illud poſtea

demum, forte in computatione aliqua, bey einer Berech⸗

nung, cognovit. Sed & tunc neceſſe eſt, ut creditum
confeſtim, ac reſcivit, magiſtratui denunciet. Nam

ſi

En.

run
Bnndi.
ldlle

Vdlii

in.

Wr,

Sr. CocxNXVI. DE ExCOSATIONIBUS TUTORUM. 515

ſi hoc non fecit, perdit tamen jus ſuum arg. d. Movellæ 72.
cap. ibi tacuerit. Sic Cti Vitembergenſes menſe Junio an-
ni cio 19 cIXXXVII. reſponderunt: Dieweil der Vormund als⸗
bald nach erlangter Wiſſenſchaft ſeiner wider den Unmuͤndigen
habenden Anfoderung ſolche gehoͤrigen Ortes nicht angezeiget, ſo
iſt er derſelben vor verluſtig zu achten.

II.
Pater inimicum ſuum bona mente tutorem filio dare poteſt.

A Juſtinianus in §. 9. I. de Excuſationibus tutorum, excu-

ſare ſe poſſe eum, quem pater pupilli propter inimicitias
teſtamento tutorem dedit: Scilicet, quemadmodum Mo-
deſtinus in L. 6. §. 17. de Excuſationibus hoc explicat, ut ſup-
ponatur debito & negotiis. Nunquam credidi, nec credo
adhuc, patrem, qui ſapit, vindictæ cupidine ita excœcari poſ-
ſe, ut inimicum ſuum vexaturus huic ſalutem filii commit-
tat. At exſtant exempla, quibus bona mente inimicos ſuos
liberis fuis tutores dederunt; ſcilicet ut tanta fiducia ani-
mum eorum mollirent ac benevolentiam provocarent. Au-
dax hoc conſilium eſt, ſed ceſſit tamen aliquoties feliciter.
Narrant Zonaras & Paulus Diaconus, Arcadium auguſtum
moribundum, Theodoſio filio octenni Isdigerdem Perſarum
regem, hoſtem ſuum, tutorem dediſſe, hunc vero ſuſ-
ceptam tutelam per Antiochum, virum optimum & pru-
dentiſſimum, fideliter adminiſtraſſe, literisque proceres ad-
monuiſſe, ne quis puero negotium faceſſeret, ni malum a
ſe exſpectare vellet, atque metum Isdigerdis omnes in offi-
cio continuiſſe. Secundum Exemplum eſt Joannis V. Bri-

tanniæ in Gallia ducis, qui hoſtem ſuum acerrimum, Olive-

rium Cliſſonium, comitem ſtabuli in aula Gallica, tutorem
curatoremque liberorum ſuorum ſcripſit. Et res ex voto
ceſſit, ſi Stephano Paſquierio credimus, qui in lib. 6. des Re-
TrIZ cher-

516 MEDITAT. AD PANDECT.

chercher de la France cap. 31. hæc narrat: Soudain que Cliſon
recut ces nounvelles, il fut viſité par la Comteſſe de Pentievre
Ja Rlle, laquelle lui remontra, gque le teis étoit lors venu de pou-
voir rentrer dJans le Duche d bon compte par le moyen de cette tu-
Zelle. Ce bon & ſage Seigneur intra en une telle colere, qu'il lui dit:
Ah mechante & malhbeureufe! tu ruineras ta maiſon d'honnear;
&A'une grande) fureisr ſe ſaihit d'un épien, dont il l'eüt frappée,
ſi elle n'ut prevenu le cout d'une promte fuite, & en fuyant ſe rom-
pit une jambe, dont elle fut depuis boiteuſe. C Crederem hæc faci-
Hus, nialiud fimile, quod idem auctor habet, exemplum aper-
te falſum etiam de fide hujus me dubitare faceret. Ait nempe,
Maximilianum impelarorem nepoti ſuo = qui deinde
quintus dictus eſt, Ludovicum XII. Galliarum kegem, tutorem
dediſſe, hunc quoque tutelam ſuſcepiffe & pru 4Ppill lhum ſuum
egregie educaſſe in futuram regni Gallici Perni iciem. At ne-
mo, credo, unquam ante Pasquier rium dixit, tale quid Maximi-
RHano in mentem veniſſe, qui ipſe Ludovico aliquot annis ſu-
pervixit & poſt mortem Hil ii ſui Philippi, Caſtellæ regis, nepo-
tis Caroli ex Philippo nati tutelam maxima contentione ambi-
vit, ſed ab ea per ordines Flandriæ invitus excluſus fuit, quem-
admodum Kaggeraus in dem Spiegel der Ehren des Ertz⸗
Hauſes GOeſterreich lib. 6. cab. II. H. J. & E'arillas biſtoire de
Lolis XII. tom. I. lib. 4. narrant. Equidem non ignoro eſſe,
qui ipſum Philippum Caroli patrem id, quod Pasquierius Maxi-
miliano attribuit, feciſſe ſcribant. Sed tota hæc narratiun-
cula ex unius ſeriptoris, Galli, du Bellai, fide pendet, ex que
alii ſcriptores Galli,; Brantome dans l'eloge de Mr. de Cbie-
vres, Varillas dans ſon traité de l'education des princes &- ipſe
Pasquierius eandem fumferunt. Apud ſcriptores Belgas
Germanosque altum de es ſilentium. Et refutavit illam nu-
per indubiis argumentis maxime ex ipſo Philippi teſtamen-
to petitis Gallus ſcriptor, Daniel dans l'tiſtoire de France
tvom.

1

SP. CCCXXNXVII. DE EXCUSATIONIEUS TUTORUM. 17

7oh. A. art. Louis XII. ad annum 1 50w 7. Peg. 699. Sed finge,
veram eſfe. Exemplum tamen huc non pertinebir. Phi-
libdpus enim non hoſtem, ſed amicum fœderæ atumque & hoſpi⸗
tem habuit Ludovicum, magnumque ejus & benevolentiſſi-
mum erga ſe animum iter per Galliam anno I601. faciens Iu-

culenter expertus erat.

III.

Eruditio profeſforis quousque ex multitudine auditorum æſti-
,
mand * ſit, inveſtigatur.
Drofeſſores etiam extraordinarii, ſi valde diſciplinis inſtru-
Cti ſint, excufantur in L. 6. §. 10. de Exwouſationibus. Ad
hoc Probandum ſufficere credo multitudinem auditorum.
Quamvis enim non ignorem, indectis ſed facundis homi-

nibus Plur Ffimos ſæœæpe diſcipulos adhærere, tamen hoc ipſo

T

edam, quod audi ſtots es alliciunt, academiæ & reipublicæ
Proſunt. E contra paucitas vel defectus auditorum non
ſemper inſ ientiam p Prof fefloris a arguit. Vidi ipſe, quum ju-

venis elk⸗ eN, “ audivi ſenem in academia celeberrima literas
bumaniores Proftentermn „ incomparabilem virum, ſed Qui,
quod in ſuavius loqu ererur, fere ſolus in auditorio relinque-
batur & ultra duos, qui ſponte ſcholas ejus frequentarent,
vix habebat:. Itaque non poſſum penitus probare illud aca-
demiæ Patavinæ ſtatutum, quod Antonius Kiccobonus de
CGuymnafio Patavino lib. I. cap. 8. refert: Hoctores tum ordina-
rii, tum extraordinariiingredientes ſebolas ad habendas explica-
tiones ſuas cum minori numero, quam ſex auditorum, pœna libra-
rum decem pro ſingulis hujusmodi explicationibus punientur. ⸗
In Germania non niſi quinque liberi execuſant a tutela.
n pr. I. de Excuſationibus tutorum excuſantur a tutela, qui
Romæ tres, in Italia quatuor, in provinciis quinque libe-
PtrE3 10S

518 NIEDTFTAT. AD PANDECT.

ros ſuperſtites habent. Dum hoc memorat Ludovici in Do-

crina pandectarum, addit: MWos neque Komæ, neque in Italia,
neque in Provinciis veterum Romanorum commoramur; com-
parative tamen loquendo magis ecum civibus urbis Romæ conve-
nimus & ſic tres bodie indiſtincte excuſare puto. Sed errat:
Privilegium trium liberorum non civibus Romanis, ſed in-
colis urbis Romæ datum fuit, ut ex L. 1. C. Qui numero li-
berorum & ex illo ipſo princ. patet. Nam, ſi cives Romant
omnes id habuiſſent, Juſtinianus ridicule eos, qui in Italia

& provinciis habitabant, ſeparatim memoraſſet, quippe qui

& ipſi per . 17. de Statu bominum cives Romani erant.
Quare & praxis Germanica teſte Hoppio ad pr. I. de Excuſa-
tionibus non niſi quinque liberos admittit.
V.
Tutor, qui tutelam ſine juſta cauſa deponit, etſi magiſtratus
boc comprobet, otque ſueceſſorem ei det, tamen periculum
adminiſtrationis ſuſtinet.
um, qui falſis allegationibus excuſationem meruit, one-
E re tutelæ non eſſe liberatum, ſed periculum adminiſtra-
tionis ad ipſum pertinere, ex quo datus eſt, conſtat ex §. ult.
I. de Excuſationibus tutorum & E. I. C. Si tutor vel curatorfal-
is allegationibus. At quid ſi nullas plane cauſas excuſationis
habuit, ſed liberari ſe onere tutelæ a judice petiit, atque etiam
obtinuit? Habuimus exemplum menſe Decembri anni
CcIO 15 ccxvI. Tutor quidam in media tutela adminiſtra-
tionis pertæſus levari ſe onere ſucceſſoremque ſibi dari flagi-
tarat & ſine difficultate impetrarat. At ſucceſſor hie peſſi-
me verſatus erat, bonaque pupilli diſſiparat. Tum pupillus,
quum ab hoc quidquam ſe conſequuturum deſperaret, an-

teceſſorem conveniebat. Is vero, ſe a tutela dimiſſum, re-

ſpondebat. Condemnatus tamen eſt, nec aucétoritas judi-
cis

——

Sr. CecxxxXVI. DE ExcCSATIONIIUS TUTORUM. 519

cis ei profuit. Clara eſt lex 3. C. S& tutor vel eurator Jalſis al-
legationibus, in qua Cæſares, R, inquiunt, pars diverſa ab ad-
miniſtratione tutelæ ſeu curæ tuc, itemque fratris tui, amli-
tione potius, quam juris ratione, ſe excuſavit: periculo injuncti
muneris minime liberata eſt. Ambitione hic idem eſt, quod
Per meram gratiam ſine legitima cauſa. Adde L. 4. de Deere-
tis ab ordine. Itaque fic judicavimus: Es iſt zufoderſt noch⸗
malen die Guͤte zu verſuchen, und Beklagtem nachdruͤcklich vorzu⸗
ſtellen, daß, wenn gleich Klaͤgere die auferlegte Beſcheinigung
nicht vollfuͤhren ſollten, er dennoch deshalben, weil er die Vor⸗

mundſchaft vor Ablauf der in Rechten geſetzten Zeit niedergeleget,

alſo zu der Klaͤgere Ruin viel Gelegenheit gegeben, ihnen zu einer
ziemlichen Sarisfaction verbunden bleibe, demnach ſelbige uͤber⸗
haupt durch ein ſeinem Vermoͤgen nach zu determinirendes Staͤck
Geld befriedige. V. R. W. Rat. dec. Was d'e Haupt⸗Sache
betrift, ſo wendet zwar Beklagter, um die Beſtaͤtigung des vori⸗
gen Urthels und voͤllige Losſprechung von der angeſtellten Vor⸗
mundſchafts⸗Klage zu erhalten, ein, er habe die Adminiſtration
dem neuen von der Obrigkeit geſetztem Curatori, Salomon
Strauchen, nebſt dem Inventario und den erbſchaftlichen Sachen
uͤbergeben, von ihm und zweyen der Schantziſchen Kinder uͤber die
bgelegte Rechnung Quittung erhalten, folglich koͤnne weiter keine
Anfoderung an ihm gemachet, noch der durch Strauchens Ban-
querott den Klaͤgern zugewachſene Schaden ihm beygemeſſen
werden. Gleichwol moͤchte Beklagter, da er vor Ablauf der rech⸗
ten Zeit ſeine Curatel ohne Anfuͤhrung einer gegruͤndeten Urſache
nieder geleget, alſo zu Diſſipation der aus dem Hauſe geloͤſeten
Gelder und der Klaͤgere erfolgten Ruin Gelegenheit gegeben, ſich
nicht entorechen, denenſelben einige Satisfaction, welche ſo dann
von dem Judicio nach Beſchaffenheit ſeines Vermoͤgens und der
Groͤſſe des von Klaͤgern erlittenen Verluſts dererminiret erelt
muß, zu geben. Zu welchem Ende wir auch in Vorſchles d
ſcht,

20 MEDITAT. AD PANDECT.

„die Güte nochmalen zu giſchen den Partheyen zu verſuchen,
und Beklagten, igere ohne weiterem Proceſs mit ei⸗
nem Stuͤck Geld befriedige, zu verma ihnen.

CcoNOL LAANIVUM.

Diverſa religio a tutela non repellit. Diſputatum hoc fuit
in comitiis imperii circa tutelam comitis Ortenbur-
gici inter Pupilli patruum & matrem. Sed obtinuit
patruus, quamvis catholicus effet, querentibus ordi-
nibus proteſtantibus. Pupillus tamen ſacris Evange-
licorum imbutus atque in his educatus eſt. .

—„⏑

bra ht

* P E CI MW E N oxXxEII.

MEDITATIONUM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVII. TIT. II.

RDUCATIONE PUPILLI.

Educatio proximo ſucceſſori ex ſimplici ſuſpicione denegari non
, boteſt.

Tura Romana non quidem prorſus vetant, pupillum apud
D eum, qui Proxima am ſuccedendi ſpem habet, educari,
&V ſed tamen judicem, an tuto illi educatio committi poſ-
ſit, accurate cognoſcere & conſiderare, ac, ſi periculum
animadvertat, educationem illi, quamvis pater pupilli con-
trarium voluerit, auferre jubent in L. I. §. I. D. & LE.2. C. Uehi
pupillus educari. Quæ circumſpectio magiſtratibus ideo præci-
pitur, quod proximi ſucceſſores ſæpe vitæ inſidias his, quorum
hereditatem aucupabantur, ſtruerent. Verum quum apud
Germanos iſtarum inſidiarum rariſſima exempla ſint, hodie
quoque educationem pupilli proximo ſucceſſori plerumque
com-

— — — —.. —— — U„

füit
D.

u

Ud.

lge⸗

GN
4 ul
1
hode
l⸗

SP. CCCXXXVIII. DE EDUCATIONE PUPILLI. 521

committi, dixi fupra in
Joriis medit! 4. In Anglia
enim pupillus vaſallus in cuſtodiam

dit ex illo latere,

quibus mors ejus minus lueri allatura eſt. Eleta l. I. C. 9.
beredes, Dominus de Forti &uto c. 44. 45. Cowellus l. I. tit.
15. pr. Sed tale jus, quantum novi, extra Angliam non

ſervatur. Quæris forſan, an non tamen judex, qui proxi-

Specimine XI UII. de Pacti- ſucceſ-
tamen aliud obſervatur. In hac
proximi propinqui inci-
quo bereditas minime deſcendit. Glanville
I. 7. h. II. Litleton I. 2. c. 5y. Practonus l 2. cap. 37. Atque häac

ratio hujus juris eſt, quia ab illis minor eſt bpupillis metus,

mum heredem pupillo inſidiaturum ſuſpicatur, educatio-
nem ei adimere queat. Reſpondeo, ſi heres vir improbus

eſt, in quem talis ſuſpicio merito cadat, arcendus erit ab

educatione propterea, quod vir improbus eſt, non ob ſu-
ſpicionem. Suſpicio enim ſola ad hoc, ut tutela vel edu-

catio alicui auferri poſſit, non ſufficit, L. 10. C. Arbitrium

tutele. Nec voculas hominum curandas eſſe, recentiſſi-

mum, quod nofſtra ætate contigit, exemplum monſtrat.

Quum enim tutela & educatio Ludovici XV. Galliarum re-
gis impuberis duci Aurelianenſi, qui ſucceſſionem in regno
ſperabat, committeretur, maxima Per Europam hominum
pars pupillo certam mortem pertinaciſſime præſagiebat.

oſtendit.

CO XK OL ELANIA.

I. Jus Romanum, quo matri binubæ educatio liberorum ſuo-
rum aufertur, patri binubo relinquitur, apud nos recep-
tum efſe, quamvis durius ſit, dixi fupra in Specimine CCC.

de Secundis nuptiis medit. 13. 14 15.

2. Educatio, quam pater alicu teſtamento vel pacto commitit,

tutelam non continet. Dixi in Specimine CCCXXIIII.

de Tutela pactitia medit. 22.

Tom. V.

Uuu

SPECI-

Sed vanum hoc commune vaticinium fuiſſe, eventus

522 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCXXXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XXVII. TIT. III.

ACTIONETUTELEDIRECTA.

I.

Tutor, qui pecuniam pupillarem, ſua licet ſolertia adquifitam

& collectam otioſam reliquit, ad ejus uſuras præſtandas
recte convenitur.

II.
Probandum tamen eſt, pecuniam bene collocari potuiſſe.

III.

Eadem in adminiſtratoribus eccleſiarum piorumque locorum

obtinent.

Mheſes has ſatis illuſtrabit reſponſum a ICtis Helm-
ſtadienſibus menſe Majo anni clo lo ccxxXI. exara-
= tum. Hat der Patronus der Kirchen zu Chriſtorpf
in Mecklenburgiſchen Landen durch ſein und ſeiner Vorfahren
Fleiß und Vorſorge gedachter Kirchen ein Capital von 800
Rthlr. zuſammen gebracht, und vom Jahr 1710. bis 1720.
bey ſich verwahret. Entſtehet demnach anfaͤnglich die Frage,

ob die Kirche ſich mit dem Capital begnuͤgen muͤſſe, oder aber

die Zinſen der abgelaufenen 11. Jahre von dem Patrono fodern
koͤnne. Nun iſt zwar in den Rechten bekannt, daß ein Vor⸗

mund ſeines Pflegbefohlnen Gelder binnen 6. Monathen nutzbar

unterbringen oder widrigen Falls von ſolcher Zeit an die Zin⸗
ſen ſelbſt entrichten muͤſſe, L. 15. de Adminiſtrat. & peric. zut.
welches denn den Adminiſtratoribus der Kirchen⸗Guͤther gleich⸗

falls

— —— ——L—

00⁰

btt

ſu

6l⸗
N

.

SP. CCCXXXIX. DE ACTION. TUTELAX DIRECT. 523

falls oblieget, immaſſen Carpzovius in Juriiprud. eccleſ. Iib. 2.
ef. 318. & 319. mit mehrern ausfuͤhret, da denn dem Patrono
in gegenwaͤrtigen Fall nicht zu ſtatten kommen mag, daß gedachtes
Capital durch ſeine und ſeiner Vorfahren gute Haushaltung zu⸗
ſammen gebracht worden, indem er durch ſolche gute Haushaltung
der Kirchen nichts geſchencket, ſondern nur das, was ſeine Pflicht
erfodert, gethan, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob muͤſte

er der Kirchen die Zinſen von der Zeit, da das Geld muͤßig bey ihm

gelegen, entrichten. Alldieweil aber ein Vormund alsdenn, wenn
er keine ſichere Gelegenheit, ſeines Pflegbefohlnen Gelder unterzu⸗
bringen, findet, entſchuldiget, L. 7. §. 3. L. 12. . ult. de Adinini-

Rrat. & peric. tut. L. 3. C. de Uſuris pupillaribus, auch ein Kir⸗

chen⸗Vorſteher ſodann gar verbunden iſt, die Gelder lieber bey ſich
in Verwahrung zu behalten, als durch Ausleihung an unſichere Or⸗

te in Gefahr zu ſetzen, Bæbhmer in qure parochiali ſect. 6. cap. 2.

§. 13. und denn, daß allhier keine Gelegenheit die Kirchen⸗Gelder
wohl anzuwenden geweſen, nicht allein von dem Patrono angege⸗
ben, ſondern auch durch Anfuͤhrung der demals in Mecklenburg ge⸗
weſenen ungluͤcklichen Zeiten und bekannten Krieges auch ande⸗
ren troublen ſattſam beſcheiniget wird, allenfalls der Kirchen
beyzubringen obliegen wuͤrde, daß dergleichen Gelegenheit vor⸗
handen geweſen, Lauterbach in Collegio Zheoretico- Praclico
lib. 26: tit. 7. §. 24. Berger in Oeconomia juris pag. 192. n. 6.
So muß die Kirche ſich mit dem Capital der 800. Thlr. begnuͤ⸗
gen, und mag von dem Patrono keine Zinſen fodern. Ne
quid tamen diſſimulem, obſtant nobis aperte Movella 72.
cap. 6. & Auth. Noviſſime C. dqe Adminiſtratione tutorum,
quæ tutori neceſſitatem pecuniam pupillarem fœnerandi
remittunt, atque eundem, ſi id nihilominus faciat „Peri-
culo mutui ſimpliciter ſubjiciunt. Verum iſtas duas leges
vel in uſum non veniſſe vel conſtanti omnium lIocorum
conſuetudine obliteratas eſſe, teſtantur Habhnius ad S eſen-

Uuuz. becium

524 MEDITAT. AD PANDECT.

becium tit. de Alminiſtratione & periculo n. 4. verbis: Itaque
ſi eſſet, & fere cunéti cum illo.

IV.
Ex fratribus communem tutorem babentibus unus etiam alctio-
nem tutelæ inſtituene, rationes exigere & partem
ſuam pro indiviſo petere poteſt.
res pupilli utriusque ſexus ex uno patre nati erant, qui-
bus comsnunis tator datus totum illorum patrimo-
nium pro indiviſo adminiſtrabat. Ex his puella viri potens
facta, poſtquam nupſiſſet cum marito actionem tutelæ in-
ſtiruebat, rationes exigebat, & partem ſuam flagitabat.
Tutor exceptionem plurium litis conſortium opponebat,
negabatque rationes tutelæ conjunctim adminiſtratæ ſepa-
ratim reddi poſſe. Urgebat inprimis illa Pauli in L. 31 6§.

ult. Je Excuſationibus verba: Weque fratres conſortes plu

rium loco habendi ſunt, neque non fratres, ſi idem patriino-
niuin habent, & ratio adminiſtrationis pariter reddenda ſit.
Item illa Ulpiani in L. 3. eodem: Tria onera tutelarum ſic
ſunt accipienda, ut non numerus pupillorum plures tutelas
Faciat, ſed patrimoniorum ſeparatio: & ideo, qui tribus fra-

tribus tutor datus eſt, qui indiviſum patrimonium baberent;

vel quibusdam tutor, gquibusdam curator, unam tutelam
Jſuſcepiſſe oreditur. Urgebat etiam ex L. 10. C. de Judiciis,
continentiam cauſæ dividi non debere. Verum iſta omnia
per L. I. C. de Conſortibus eéjusdem litis explodebantur, in
qua Julianus: Exploſis, inquit, atque rejectis præſeriptioni-
bus, quas litigatores ſub obtentu conſortium, ſtudio protra-
hendæ diſceptationis, excogitare conſueverunt: ſive unius
fori omnes ſint, ſive in diverſis provinciis verſentur, nec
adjuncta præſentia conſortis, vel conſortium, agendi, vel re-
Wpondendi jurgantibus licentia pro parte pandatur. Et. pro-
. fecto

— — —

SP. CCCXXXIX. DE. ACTION. TUTELLE DIRECT. 525

fecto durum foret nimis, fratrem ex perſona fratris ſui, qui
agere nondum poteſt, nec forte unquam agere vult, a jure
ſuo perſequendo arceri. Neque nocere ei debet, quod
tutela indiviſim adminiſtrata fuit. Nam & is, qui jus in re
indiviſa, imo plane individua, cum aliis habet, tamen ſo-
lus agere & partem ſuam vindicare poteſt, L. I. §. 31. & 44.
Depoſiti. Sic itaque menſe Decembri anni c1o 105 ccxxXV.
reſpondimus: Obwol Sincerus der feſten Meynung iſt, es
koͤnne Heroſtratus als Ehe⸗Mann der einen Honoriſchen Toch⸗
ter von ihm die Rechnung der gefuͤhrten Honoriſchen Vor⸗
mundſchaft nicht fodern, in Erwegung, daß die großmuͤtterli⸗
che Erbſchaft nicht wohl von dem uͤbrigem Honoriſchen Ver⸗
moͤgen ſepariret werden kann, uͤberdiß auſſer Honorii Ehe⸗Frau
noch zwey minderjaͤhrige und des Sinceri Vormundſchaft unter⸗
worfene Kinder an der großmuͤtterlichen Erbſchaft Theil neh⸗
men Alldieweil aber des Heroſtrati Ehe⸗Frau die Vormund⸗
ſchafts⸗Rechnung zu ihrem Antheil, ungeachtet ihr uͤbriges Ge⸗
ſchwiſter annoch minderjaͤhrig iſt, ganz wohl fodern kann, und ſo

lange, bis dieſe gleichfalls majorenn worden, und mit ihr cauſam

communem machen koͤnnen, oder wollen, zu warten nicht ſchuldig
iſt; So muß Sincerus ſeene Vormundſchafts⸗Rechnung ablegen.
V.
Ex errore nunec demum apparente rationes a tutore redditæ
& erpunctæ retractantur, tametſi tutori generalis

apocha qata, & errori renunciatum ſeu
Jſuper eo tranſactum ſit.

Piaelbi Bergerus in Ceconomia juris pag. 194. not. 10. Cau-
telam tutori & curatori, ut, finita tutela & cura, ſe
ſuper redditis rationibus, & reliquis reſtitutis, non ſolum
per apocham liberandum curet, ſed etiam ſuper defectibus
cum adverſario tranſigat. At hæc cautela tunc, quum er-
Uuu3. ror

526 MEDITAT. AD PANDECT.

ror & defectus tempore apochæ datæ & tranſackionis initæ

latuit, ſed nunc manifeſte apparet, tutori parum proderit.
Nam legis un. C. de Errore caleuli verba: Si tranſactio non
intervenit; ex æquitate, recta ratione & analogia juris non
poſſunt aliter, quam de caſu, quo error vel defectus tempore
tranſactionis patuit, intelligi. Tranſactio quippe, quamvis
generaliſſime concepta, ad incognita trahi nunquam debet,
L. 47. §. I. de Pactis, L. 24. & 31. C. de Tranſactionibus. Fir-
mat cautionem ſuam Bergerus vetere Ctorum Vitembergen-
ſium reſponſo de anno 16 3. Sed neceſſe eſt, ut Cti hi dein-
de ſententiam ſuam mutarint. Inveni enim reſponſum eorun-
dem prorſus contrarium menſe Martio anni 1702. exaratum,
quod, quum memorabile admodum ſit, integrum adjiciam:
Iſt Cajus des Titii Ehe⸗Weibes Vormund vor anno 1680. ge⸗
worden, und hat wegen derſelben 6747 Thlr. 16 Gr. 7 Pf. an
Baarſchaft eingehoben; als er aber anno 1690 ſeine Schluß⸗Rech⸗

nung wegen der gefuͤhrten Vormundſchaft abgeleget, hat er die

Poſt wegen der Differenz des Zinniſchen Fuſſes gegen den Leipzi⸗

ger Fuß ausgelaſſen, da er doch vor anno 1680. ſolche 6947 Thlr.
nach dem Zinniſchen Fuſſe erhalten, und hingegen dieſelbe nach dem

Leipziger Fuſſe dem Pitio auf Rechnung gebracht, und iſt nichts
deſtoweniger von Titii Ehe⸗Weibe ihm voͤllige Quitung wegen ge⸗
fuͤhrter Vormundſchaft ausgeſtellet worden; Nachdem nun Cajus
anjetzo wegen einiger Poſten Klage angeſtellet, und ihm die exce-
Pptio, daß er zufoͤrderſt die Poſt der 868 Thlr. 10. Gr. ſo viel die
Differenz des Zinniſchen und Leipziger Fuſſes betraͤget, bezahlen
muͤſſe; entgegen geſetzet worden, ſo wollet ihr des Rechten beleh⸗
ret ſeyn, ob dieſe Exception gegruͤndet, und Cajus das Lagio
von den 6947 Thlr. bezahlen muͤſſe. Ob nun wol in der Cajo
ausgeſtellten Quitung ausdruͤcklich enthalten daß Titius ſowol
ſein Ehe⸗Weib und deren Curator, welche allerſeits die uͤberge⸗
bene Vormundſchafts⸗Rechnung genau uͤberleget, nicht das Pe
ringſte

SP. CCCXXXIX. DE ACTION. TUTELEÆ DIRECT. 527

ringſte dawider einzuwenden oder bey der Rechnung zu defe-
Stiren gefunden, ondern vielmehr alles und jedes, was ſowol in
der Einnahme als in der Ausgabe verrechnet, in allen Poſten richtig
befunden worden, ingleichen der Vormundſchafts⸗Reſt an 647
Thlr. 16 Gr. 7. Pf. an baarem Gelde Titii Ehe⸗Weibe wuͤrcklich und

wahrhaftig erleget, und dabey der Exceprion des Irrthums in

Rechnen expreſſe renuncüret worden, und dannenhero geſchloſ⸗
ſen werden moͤchte, daß Cajus dadurch voͤllig liberiret, und ferner
in keinen Anſpruch genommen werden koͤnne, indem bekanten Rech⸗
tens, quod poſtquam tutor rationes ſemel reddidit, eæque rite
calculatæ fuerunt, per quietationem factam ita liberetur, ut
denuo conveniri & ad calculum redigi nequeat, & prætextu
ſolius erroris rationes iterum reddendæ non ſint. Zacob Me-
noch. arbitr. jud quæſt. lib. 2. cent. 3. Caſ. 209.n. 37. Jacob Schul-
tes in addit. ad Modeſt. Piſt. p. 3. . 126. u. 62. Munnoz ab Eſcobar
de ratiocin. adminiſtr. c. 41. pr. Dennoch aber und dieweil in l. un.
C. de Errore calculi ausdruͤcklich verſehen, propter errorem cal-
culi rationes etiam ſæpius computatas denuo tractari poſſe, ſi
res judicata vel tranſactio non intervenerit, und daher die be⸗
wehrteſte Rechts⸗Lehrer insgemein ſtatuiren, ſi rationibus tutelæ
computatis errorem interveniſſe allegetur & doceatur, denuo
rationes edendas & calculandas eſſe, nec liberari generali
apocha tutorem, Carpzov. P. 2. C. II. def. 8. HMeigius P. I. 4u. 20.
n. 26. Carpzov. Iib. 5. Reſp.69. & non modo poſſe rationes denuo
tractari, ſi error in mathematicis conſiſtat, ſed etiam, ubi alias
erratum eſt, per l. ſi poſt diviſionem C. de Juris & facti ignor.
Munnoz ab Eſcobar. de ratiocin. adminiſtr. c. 41. n. 6. und in facto
richtig, daß Cajus die 6 47 Thlr. nach dem Zinniſchen Fuſſe
eingenommen, ſolche aber an Muͤnze nach dem Leipzigiſchem
Fuſſe in Rechnung gebracht, dergeſtalt in der Rechnung das
Lagio an 868 Thlr. 10. Gr. wuͤrcklich ausgelaſſen worden, ge⸗
ſtalt der error, qui per demonſtrationem, aliquid eſſe ni
. . ſum,

528 MEDITAT. AD PANDECT.

ſum, probatur, Heig. c. I. n. 37. genugſam dargethan, die von
Titii Ehe⸗Weibe geſchehene Renunciation, auch der Exception
des erroris calculi ihr nicht im Wege ſtehen kann, quia eo ipſo,
quod apparet erratum eſſe, ſtipulationes, conventiones, re-
nunciationes in apochis ſcriptæ eodem errore ſeriptæ & adpo-

ſitæ cenſentur, & iis non obſtantibus errores in rationibus con-

tentæ jure optimo retractari poſſunt, Paris. conſil. 92. vol. 4.
Eſcobar. cit. I. n. 32. und bey dieſer Quitung und Renunciation da⸗
her um deſtomehr der Irrthum zu vermuthen, indem dadurch Titii

Ehe⸗Weib eine ſo groſſe Poſt ſich vergeben, jura vero neminem

ſuum jactare voluiſſe præſumunt, L. 25. de Probat. daneben
auch nicht auſſer Conſideration zu ſetzen, daß das Lagio nicht etwa
eine acceſſio des Capitals, daß Litii Ehe⸗Wiib durch die Anneh⸗
mung des Capitals an deſſen Forderung ſi Præjudiciren koͤnnen,
ſondenn wahrhaf ig ein Theil des Haupt⸗Stammes ſey, und, da
bemel detes Hitu Ehe⸗Weib Cajum lediglich uͤber ein Reliquum
von 6947 Thlr. quittiret, welches von dem zur Zeit ausg ſtell⸗
ter Quitung uͤblichen Muͤnz⸗Fuſſe zu verſtehen, dieſe Quitung

an und vor ſich ſelbſt ſich weiter nicht, als auf das, was ſie

wuͤrcklich empfangen und daruͤber ſie ausdruͤcklich quittiret, zu
ziehen iſt, quum liberationes regulariter ſtricte ſint acci-
piendæ, I. 19. de Inoff. teſtam. l. 9. §. 2. de Tranſact. und

dennach Titii Ehe⸗Weib, was ſie durch Zuruͤckhaltung des La-

gio an dem Capital zu wenig bezahlt bekommen, zu fordern alle⸗

mahl berechtiget, L. 7. C. de Exceht. ibique G'othofredus in
notis im uͤbrigen allerdinges auf einen dolum hinauslaufen

will, daß Cajus, der, an was vor Geldern er die 6947 Thlr.
eingenommen, wohl gewuſt, ſo wohl die Pifferenz des Zinni⸗
ſchen und Leipzigiſchen Fuſſes als ein Kaufmann, der ſtets mit
Geldern umgangen, gar genau innen gehabt, eine ſo groſſe
Poſt ſeiner ehemahligen Pupillæ in der Vormundſchafts⸗

Rechnung verſchwiegen, und dadurch mit ihr. m Schaden ſich

-

Sp. CcCXXXIX. DE AcCrIONE TUTELE DIRECTA. 529

bereichert, und aber bekannten Rechtens, quod, ſi quædam in ra-
tionibus tutelæ occultata ſint, & tutor aliquid retinuerit &
damno pupilli locupletior factus fuerit, rationes denuo ſint
reddendæ, & occultata reſtituenda, nec tutorem quietantia
generalis juvet Carpzov. 200. p. 2. C. II. def. 8. n. 5. 6. ibique
Goſwin. ab Esbach, & I. 5. Reſp. 69. n. 18. g4. Munnoz ab Eſco-
bar. de Katiocin. c. 40. n. 9. Brunnem. ad L. 3. & 7. C. de Except.
n. 5. ſeqq. & ad L. 35. D. de Pactis n. 3. Hartm. Piſtoris obſ. 158.
So erſcheinet hieraus allenthalben ſo viel, daß die Exception wohl

gegruͤndet, und Cajus das Lagio von den 6947 Thlr. zu bezahlen

verbunden
C Oμ & μ L L A K I A.

I. Tutor, etſi dolo egerit, tamen ad uſuras ultra alterum tan-
tum conveniri nequit, nili ipſe eas ab aliis acceperit.
Dixi in Specimine CCLEIII. de Uuris ultra alterum tan-
zum, medit. 7. & 8.
2. Libera eſt pupilli per adminiſtrationem tutoris læſi electio,
vel tutorem ad damnum ſarciendum convenire, vel re-
ſtitutionem in integrum contra eum, cum quo negotium
geſtum eſt, petere atque rem ſuam vindicare, L. 3. & ult.
C. Si tutor vel curator intervenerit. Quare quum Pupil-
lus reſtitutionem in integrum peteret, atque adverſarius
ei, excutiendum prius effe tutorem, objiceret, ſic menſe
Februario anni cioloccxvIII. judicavimus: Wuͤrden Be⸗
klagte dem Klaͤger alle nach dem 17. Sept. 1715. verurſachte
Unkoſten, nach vorhergehender deren Liquidation und rich⸗
terlichen Ermaͤßigung, erſtatten, ſo werden ſie billig in inte-
grum reſtituiret. V. R. W. Rat. dec. Es wird den Be⸗
klagten ein doppeltes Verſehen vorgeruͤcket. Nun hlaͤſſet ſich
das erſtere noch einiger maſſen entſchuldigen. Dahingegen iſt
das andere Verſehen aus dem auf der Supplication-Schrift
befindlichen præſentato offenbar, und wird durch der Beklag⸗
ten unerwieſenes Vorgeben, ais ob ſie ſolche Supplication am
26. Sept. uͤberreichet, nicht abgelehnet. Bey dieſer Bewandniß
bleibt ihnen kein anderes Remedium, als die reſtitution in
Zom. V. XXX m⸗-

MEDITAT. AD PANDECT. .

integrum uͤhrig, welche ihnen abzuſchneiden, Klaͤger ſich ver⸗
gebens bemuhet, indem Beklagte ſonder Zweifel eine Com-
munion ausmachen, folglich jurs minorum und nicht erſt
noͤthig haben, ihren Bevollmaͤchtigten zu excutiren, welches
nur diejenige, welche ex claufula génerali contra factum
procuratoris Reſtiturion ſuchen, thun muͤſſen; immaſſen
auch die Reſtitutio in integrum contra rem judicatam
ſtatt findet. Hierbey aber koͤnnen ſich Beklagte, nach der in
raxi, teſtibus KRivino in Enunciatis jurit tit. 20. n. 103.
& Lynkero Decifione 969. eingefuhrten Meynung, nicht ent⸗
brerhen, dem Klaͤger die durch obgedachtes Verſehen vergeblich
gemachte Unkoſten zu erſetzen.

3. Pleraque ex his, quæ ſupra in Specimine CCCXXXII. de
Adminiſtratione & periculo tutorum dicta, etiam ad hoc

ſpecimen pertinent, inprimis ex medit. 3. quod tutor ex
leviſſima culpa conveniri nequest, ex medit. 4. quod tu-
torem ex negligentia ſua conventum negligentia paren-
tum pupilli in eodem negotio excuſet, ex medit. . quod
actio tutelæ etiam ad lucra omiſſa detur, ex medit. . 8. &
9. quod tutor periculum nominum a ſe contractorum
non præſtet, quamvis debitores eo, quo iis credidit, tem-

pore jam idonei fuerint, dummodo hoc diffeulter ſcire

otuerit, ex medit. 12. quod tutor aliquando ex anteceſ-
oris dolo vel culpa teneatur, ex medit. 13. quod tutor
nunquam ab omiſione inventarii excuſetur, &c.

SPECIMEN CCCXL.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVII TIT. v.

CONTRARIA TUTELE

ACTIONE. H
I.

Tutor alimenta pupillo præſtita repetit, tametſi miniſterio
pupilli in obeundis negotiis domeſticis uſus ſit.

„
„

— — tnͥ.uèWN··—

— —- — —

Sp. CcccxL. DE CoNTRARIA TUTELX ACTIONH. 531

II.

Sed tamen pupillus propter operas præſtitas mineris
condemnatur.

aatrem farmilias domeſticos ſuos „etiam eos, qui pecu-
"niam pro victu ſolvunt, negotiis domeſtidis obeun-
dis recte adhibere, dixi & exemplo vitrici opera
privigni ſui utentis illuſtravi in Specimine CXII. de Damno in-
juria dato medit. 4. & 5. Idem ergo tutor, qui patris inſtar eſt,
