de Legatis. Et ſortis ac fortunæ judicium jura noſtra ap-
probant, L. ult. pr. C. Communia de Legatis atque divinam
in eo voluntatem agnoſcunt, can. rI. cauſ. XXVI. qu. 2.

COAOLLAKRI U M

Damnant jura Romana captatorias inſtitutiones ideo, quiain il-
lis pactum ſucceſſorium latet, quod ex Principiis Romano-
rum ſemper contra bonos mores eſt. At apudnos, ubi pa-

0 0°0°0ο°οſ cta

MEDITAT. AD PANDECT.

a ſucceſſoria licita ſunt, etiam captatoriæ inſtitutiones
tolerantur, ac frequentia earum exempla in teſtamentis
conjugum reciprocis, magis vero in pactis dotalibus, qui-
bus conjuges ſe mutuo heredes inſtituunt, occurrunt.

SPECIMEN CCCLXI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVIII. MITr. V.

HEREDE IN RE CERTA
IN STITUTO.

beeimen hoc jam anno Cloloccix. Vitembergæ ſub titu-
lo: Diſſertatio juridica de Herede in re certa inſtituto ad
L. 13. C. de Hered. inſtit. editum, præſidente illuſtri Bergero
publice more academico ventilatum, ac deinde ejus Philo-

caliis fori ſeu miſcellaneis juris forenſis pag. 49. q4. inſertum

meditationes meas nunc attribuo, paucis ſaltem mutatis
aut adjectis.
I

Multa ſunt in jure ſingularia.

ui libros juris noſtri ſedulo evolvunt, hi cum
Uenagio, jureconſulto elegantiſſimo, nec minus
in omni literatura, quam in exercitationibus fo-
ri verſato, Amæœn. c. 20. fatebuntur; multa in iis occur-
rere, ut ille ait, ertp, & àrak denninra ſive ſingularia, nec niſi

uno tantum loco reperiuntur, neque quotidianum ſui

opus

fuit. Quia tamen ego id totum elaboravi, locum ei inter

ſemel dicta, quæ, quando quidem non ſæpius, ſed in

uſum præbent, a multis, tunc etiam, quum iis maxime

— -—

el

Sr. CccLXI. DE HEREDE IN RE CERTA INSTITUTO. 663

opus eſt, ſecure ignorantur. Quapropter cum eodem au-
ctore in Menagianis p. 361. opfandum eſſet, ut quis eum
ſibi laborem ſu umeéret, atque exemplo Samuelis Boebarr
qui ex aliis ſcriptoribus ejusmodi ſingularia congeſſit, idem
in jure præſtaret, & notabilia, eaque ſemel tantum obvia,
excerperet, atque aliis in memoriam revocaret. Equidem
fuerunt jam, qui ejus rei ſpecimina ſatis elegantia ediderunt,
inter quos Cujacius noſter eminet, qui Olſervationum I. 2.
c. 38. ex inſtitutionibus illa loca collegit, quæ in ceteris li-
bris juris & apud alios auctores vix requiras, ſed, qui huic
negotio per jus univerſum, atque in primis, quod ad pande-
Ctas & codicem, ſatisfecerit, nullum, puto, unquam fuiſſe.

Lew 13. C. de Hered. inſt. eſt ſingularis.

Jos nunc materiam, quam inter ſingularia juris noſtri
merito numeraveris, diſpo ſitionem nimirum Legis
XIII. C. de Heredibus aſßiruen gs hac diſſertatione aliquan-
tum perpendere conſtituimus. Videtur ea ex mumero quin-
quaginta illarum Deciſionum eſſe, quas Juſtinianus codici
repetitæ Pprælectionis inſeruit, id quod ex voce: decernimus,
& inde, quod illa VIII. Id April. anni IoxXIX. adeoque poſt
priorem ſcripta ſi ſit codicem, eſt colligendum. Dirigitur ad
Mennam, præfectum prætorio, his concepta Verbis: Quo-
zies certi quidem ex certa reſcripti ſunt beredes, vel certis rebus
pro ſua inſtitutione contenti Iſe juſſi ſunt, gquos legatariorum

loco baberi certum eſt Alii vero ex certa parte, vel ſine barte,

qui pro veterum legum tenore ad certam unciarum inſtitutio-
nem referuntur: Eos tantum modo omnibus bereditariis actio-
nibus uti, vel conveniri decernimus, qui ex certa parte, vel ſi-
ne parte ſeripti fuerint, nec alquam deminutionem earundene
actionum occaſione heredum ex certa re ſeriptorum fieri.
III.

664 MEDTTAT. AD PANDECT.

III.
Differentia inter rem & partem bereditariam, inter heredem
ſingularem & partiarium.
T'a quidem legis verba per ſe clara ſunt, ut ulteriore non
indigeant interpretatione. Quum tamen omne legis fun-
damentum poſitum ſit in differentia, quæ inter heredes, in re

certa & in parte inſtitutos, intercedit; hæc vero diverſimode

a multis explicetur, erit operæ pretium, eandem accuratius
expendi. Rem certam hic vocamus, quæcunque nomine, vel
demonſtratione, a qualitatibus ejus deſumta, ita determinari
poteſt, ut natura & eſſentia illius inde appareat unicuique.
Huc ergo pertinent omnia, quæ in hereditate reperiuntur,
genera, ſpecies, quantitates, jura, univerfitatis. Partes e con-
trario ſunt, ex quibus tota componitur hereditas, ita tamen,
ut ipſa earum ſubſtantia liquido nequeat determinari, e. g. vi-
ceſima, tertia, dodrans &c. hereditatis. L. 164. §. I1. de F. F.
Errant ergo vehementer illi, & merito reprehenſionem A.
Fabri in Error. Pragm. Dec. I15. err. 8. incurrunt, qui heredes
ex re certa ſcriptos particulares & res hereditarias, fundos,
animalia, greges, pecuniæ ſummas, &c. Partes hereditatis,
contra L. 14. Si quis omif. cauſ. teſtem. appellant, quum here-
ditas in jure conſiſtat, atque adeo partes ejus non poſſint non
ejusdem, cujus eſt totum, eſſe naturæ atque conditionis. Di-
ſtinguendi itaque a ſe invicem ſunt heres ſingularis, ſive in
re certa inſtitutus, & heres particularis, ſive, ut §. 5. I. de Ei-
dJeicomm. ber. loquitur, partiarius, cui certa bonorum pars,
per diviſionem determinanda, aſſignatur.

IV.
Pariæ ſpecies heredum ſingularium, ſive ex re certa.

bſerves, velim: I) heredem partiarium non eſſe, cui cer-

ta res, ſed quæ tamen maximam hereditatis partem

⸗ con-

Sp. Cccrxf. Dg HEREDE IN Rr CEETA INSTTTUTO. 66 5

conſtituat, relinquitur. Sed & is heres erit ex re certa, §. 9. JI.
de Eideic. hered. I. 14. Si quis omiſſ. cauſ. teſtam. I. 35. pr. de he-
Ved. inſtit. e. g. ſi quis heres in fundo Tuſculano, qui dodran-

1 tem totius hereditatis efficit, inſtituatur. 2) eum quoque here-
dem ex re certa intelligi, cui teſtator uſumfructum dmnium
bonorum ſuorum relinquit, uti egregiis exemplis declaraf
B Huberus ad w. tit. de Hered. inſtit. §. 10. 3) & illum ex certa
4 re inſtitutum cenſeri, qui ſimpliciter quidem cum aliis heres

D eſt ſcriptus, ſed eertis quibusdam rebus, pro portione ſua
ꝗ hereditaria, contentus eſſe jubetur. b. I. 13. C. de Hered. inſt-
4 neque illum heredem partiarium eſſe, ſed quoque ſin-
gularem, cui certæ alicujus rei, e. g. fundi Corneliani, pars .—
1 dimidia, tertia, ſextans, &c. eſt adicripta.

6 V.
Si unieus heres, isque ex re certa, inſtituatur, bie totam capit
4 bereditatem.
H Vidbamus jam, quid juris ſit in heredibus, ex re certa in-
di ſtitutis. Ubi tres potiſſimum caſus ſunt diſtinguendi.
n Vel enim unus aliquis, nullo coherede dato, ſcriptus eſt ex re
nr certa: vel plures coheredes inſtituti ſunt, ita tamen, ut ſingu-
lis res ſingulares ſint aſſignatæ: vel denique ex pluribus iſtis,
. onus tantum in re certa, alter aut reliqui vel ſimpliciter, vel
in parte, heredes ſunt facti. Priore caſu, quando videli-
h cet unicus ex re certa heres eſt, obtinebit ſine dubio diſpoſi-
da tio I. I. 9. 4. de Hered. inſt. & §. 5. I. eod. ut inſtitutus iſte totam
. ibi adquirat hereditatem, etiam pro illis partibus & rebus,
quæ non expreſſæ fuerunt. Sunt equidem nonnulli, qui
Grænewegii, aliorumque Belgarum & Gallorum auctorita-
tem ſecuti, jus Romanum hac in doctrina ſubtilius, quam
ie par erat, verſari, & æquitati naturali, voluntati teſtatoris,
on quæ tamen ante omnia ſpectari debeat, ſimplicitati denique

Tom. V. PpppPp juris

666 MEDITAT. ALD PANDECT.

juris hodierni repugnare, & propterea in foris ac judiciis no-
ſtris merito abrogatum fuiſſe, contendant: id quod tamen
ICtis cor datioribus Perſuadere neutiquam Poſſi unt. Nam-
que illud primo falſum eſt, quum iſtam juris Romani diſ-
poſitionem iniquitatis cujusdam arguunt exinde, quod illa
manifeſto contra mentem teſtatoris tendere cenfſeatur. Quæ
enim poteſt alia mens eſſe conficientis teſtamentum, quam
quod diſponere de univerſo patrimonio ſuo, & heredes le-
gitimos in totum ab eo excludere velit? ut Propterea potius
ille adverſus intentionem teſtatoris faceret, qui heredes ab
inteſtato ſimul cum herede admitteret in re certa inſtitu-
to. ua de re dubitare non poteſt, qui cogitat, vocabu-
lum teſtamenti, ſi ſecundum nativam & unicam ſignifica-
tionem ſuam accipiatur, diſpoſitionem & voluntatis ultimæ
declarationem de omnibus bonis denotare. l. 7. de Reg. jur.
quid vero abſurdius, quid rationi magis contrarium foret,
quam univerſalem talem de omnibus bonis diſpoſitionem,
ſeu teſtamentum condi, quod tamen partem tantum bone-
rum, vel rem iingularem attingat? quitas profecto recta-
que ratio hoc caſu jubet, ut illud, quod in verbis eſt omiſ-
ſum, ſuppleatur ex tacita teſtatoris intentione, eique, cui
res adſcripta fuit unica, totum patrimonium, quod defun-
ctus eidem deſtinabat, aſſignetur. Sed deinde illud etiam,
quod de contrario judiciorum noſtrorum uſu aſſerunt, mi-
nus probandum eſt. Nam, jus civile hodieque pronun-
ciando attendi, teſtantur & Præjudiciis confirmant ex Ger-
manis quidem ICris Carpzovius P. 3. C. 2. def. 5. & Kichte-
rus Dec. 37. ex Batavis Haberus ad z. tit. de Hered. inſt. . 9.
ubi ei, qui in uſufructu omnium bonorum inſtitutus erat,
totum patrimonium, etiam quod ad Proprietatem, monet,
fuiſſe ad judicatum.

VI.

Sp. CcccLXI. DE HEREDE IN RE CaRTA INSTITUTO. 667

VI.
Hoeres unicus in re certa inſtitutus fotam rapi it hereditatem,

guamvis teſtator jus acereſcendi expreſſi
ei ademerit.

.

* neque iſto caſu ab hac ſententia recedendum puto, ſi-
cubi teſtator unico iſti heredi, in re certa inſtituto, ex-
preſſe jus accreſcendi prohibuerit, eumque ultra res aſſignatas
quid capere, noluerit, quamvis contrariam ſententiam multi,
inter eosque Bartolus præcipue, ad L. 9. §. 13. de hered. inſt. am-
plectantur, quem tamen egregie refellit A. Faber de Error.
Pragm. Dec. 15. err. 7. Rationes, quæ me impellunt, ut
hunc etiam heredem, qui nihil præter certas res capere jube-
tur, univerſalem nihilominus eſſe debere, credam, hæ ſunt:
1) regula illa juris, quod nemo queat efficere, ne leges in ejus
teſtamento habeant locum . 5§ 5. de Legat. I. 2) ipfa intentio
teſtatoris, qui Propterea fecit utique teſtamentum, ut exclu-
deret heredes legitimos, nihilque eis relinqueret. Licet er-

go hereditatis aliquam partem nec ad heredem teſtamenta-

rium pertinere noluerit, illa tamen, quum & legitimis per
teſtamenti factionem ademta ſit, & omnino vacua relinqui
non debeat, magis certe ad heredem teſtamentarium perti-
nebit, quippe quem non ſolum teſtator heredi legitimo præ-
tuliſſe cenſendus eſt, ſed cui ipſa quoque jura præ illo favent.
I. 10. pr. de Inoff. teſtam. l. I12. de Reg. jur. 3) quia, quamdiu
hereditas ex teſtamento poteſt adiri, ab inteſtato eadem non
defertur I. 29. de Adqu. vel omitt. hered. 4) ipſa h. 74. de Hered.
inſt. quam male pro ſe excitant adverſarii, & in qua omne
ſuum poſitum robur exiſtimant: ubi Licinius, Si ita, inquit,
qui beres inſtitutus fuerit: excepto fundo, excebto uſufructu,
beres: ber inde erit jure civili, arque Ki ſine ean re, h. e. ſine ea
excebptione, beres inſtitutus: quoniam alioqui fieri non poſ-
ſet, ut teſtamentum valeret, quod hereditatem defuncti to-
PppPpZ tam

668 MEDITAT. AD PANDECT.

tam non complecteretur. 6) argumentum ex. 29. 40 J. 7
T rebell. ubi, ſi quis duo teſtamenta condiderit, ſed in poſte-
riori heredem ex rebus certis inſtituerit, huic tamen tota
hereditas debetur, nec quidquam ad heredes, in priore teſta-
mento ſcriptos, pervenit, niſi verbis fideicommiſſariis teſtator
expreſſe juſſerit, ut, quod eſt reliquum, iis reſtitueretur.

VII.
De pluribus beredibus ex rebus certis inſtitutis.
Si plures, iique omnes, ex certis rebus heredes inſtituantur,
tota inter eos hereditas æqualiter dividetur, & quod ad
ipſam herediratem, adjeétio illa certarum rerum erit inutilis,
& valebit tantum, tanquam prælegatum, ut unusquisque
videlicet eam rem præcipuam habeat, quæ ipfi eſt adſcripta.
Sed, quamvis maxima inter illas res intercedat inæqualitas,
ita, ut una ex illis hereditatis partem potiſſimam conſtituat;
is tamen, cui ea eſt aſſignata, propterea nec majorem, nec
minorem partem ex hereditate reliqua accipiet, neque one-
ribus ex debitis hereditariis magis, en ceteri, gravabitur,
ſed omnia hac in re erunt æqualia, 1.-9. §. 13. I. 10. 1. 1 1. I. 37.
§. I. de Hered. inſt. Quod longe ſecus eſt, ſi plures ex certis par-
tibus heredes ſcripti ſunt: hi enim in illa parte hereditaria,
quæ vacat, & nulli fuit attributa, non & ualiter, ſed pro ra-
ra, ſive pro quantitate partis ſibi attributæ ſuccedent, & one-
ra quoque hereditaria hoc modo agnoſcent, §. 7. de Her. inſt.
Vide Kicbter Dec. 37.
. VIII.
Si unus ex re certa, alter ſimpliciter, vel ex parte inſtituatur,
bie aliquando pro berede, aliquando pro legatario
babetur.

Jupereſt tertius caſus, isque præcipuus, & cujus accura-
tius explanandi gratia hune omnem ſuſcepimus labo-
rem;

— „½

Sp. CCCLXI. DE HEREDE IN RE CERTA INSTITUTO. 669

rem; quando videlicet plures quidem ſcripti ſunt heredes 5
ſed unus in re certa, alter aut reliqui indefinite, vel in certis
pPartibus hereditariis. Hoc eſt illud exemplum, quod abim-
Peratore expromitur in zoſtra lege, ubi dicendum eſt, eum,
qui hoc modo in certa re, alio coherede vel ſimpliciter,
Vel pro parte dato, inſtitutus eſt, in quibusdam cauſis Pro
herede, in quibusdam pro legatario haberi, adeoque, ut
CGilkenius ad b. l. Ioquitur, mixtæ & amphibiæ conditionis
eſſe, quum ex utroque jure legatarii & heredis quædam mu-
tuetur. =
IXxX.
De caſibus, quibus beres in re certa inſtitutus diverſum beredis
& legatarii reſpectum ſuſtineat, diſſentiunt DD. &α
regulæ proponuntur.
Pauci equidem erunt Cti, qui, quæ ante dixi, veritate ni.
ti, non confiteantur. At, quum agitur de determinan-
dis caſibus, quibus inſtitutus hic pro herede, & quibus viciſ-
ſim pro legatario habeatur, infinitæ ſunt ipſorum diſſenſio-
nes. Gloſa duplicem & maxime contrariam ſibi ſententiam
diverſis locis fovet. Namque ad I. 29. ad SCz. Trebell verk.
exr certis, iſtam proponit regulam: inſtitutus ille in re certa
ſemper eſt loco legatarii, excepto unico caſu, quando filius in
re certa inſtitueretur, qui utique pro herede deberet haberi;
ſed ad I. 25. pr. de Her. inſt. verb. æ&quis partibus, directo ſibi
contradicit, & regulam hanc, a priore diverfiſſimam, format:
inſtitutus iſte in re certa ſemper eſt loco heredis, excepto
unico legis noſtræ caſu, ſcilicet quod actiones paſſivas & acti-
vas, quæ neque ei, neque in eum dantur. Vartolus, qui, te-
ſtimonio Jaſonis bic, ſemper ſolet dicere veritatem, & quem
Plerique, potiſſimum Sichardus ad b. l. ſequuntur, & laudant,
rem aliter ita explicat: reſpectu rei ſingularis, in qua quis
eſt inſtitutus, ſemper habetur pro legatario, & omnes effe-
PPLPP 3 tus,

670 MEDITAT. AD PANDECT.

tus, quo tribuimus rei legatæ, ſur ir etiam tri
in qua quis eſt ſingulariter inſtitutus; reſpect
næ inſtitutæ in re certa, habetur Ul perte na pro herede.
Sed hæc communis opinio infra refutabitur. Bachovius ad
§. 5. J. de Her. inſt. diſtinguendum eſſe, ait, utrum coheredes
ſimpliciter vel in partibus inſtituti, deficiant ante mortem te-
ſtatoris, an vero vel adeant hereditatem, vel demum poſt te-
ſtatoris mortem incapaces reddantur. IIllo caſu is, qui in re
fingulari ſcriptus erat, pro herede hoc caſu, Pro legatario
habeb bitur. A. Eaber de Err. Pragm. Dec. 13. Err. y. eum omni
aſu pro legatario habendum Putat. Alii adhuc aliter ſen-
iiant, quorum ſingulas opiniones hic excitari, ſupervaca-
neum exiſtimamus. Igitur, iis miſſis, noſtram ſententiam, ex
natura rei & ipſa lege deſumtam, duabus regulis breviter &
perſpicue proponemus: quoties is, qui in re ſingulari heres
ſcriptus eſt, coherede alio vel ſimpliciter vel in parte certa
dato, cum iſto coherede concurrit, & ſimul conſideratuf,
toties legatarii tantum juribus frueretur; at quando ſine co-
herede lo ſolus, & intuitu aliorum extraneorum ſpectatur,
tum vero in omnibus pro herede eſt habendus.

X.
A. Faber negat, poſſe aliquem ſi ſimul beredis &α gatal! ii

loco baberi.

E Tic ante omnia occurrendum eſt contradictori acerrimo

1 A. Fabro, qui in Err. Pragm. per totam fere Decadem.
I5. nec non Dec. I4. Err. 6. contra hæc diſputat, atque, abſur-

dum & ridiculum eſſe; ait, unam perſonam ex eodem teſta-

mento, ratione unius ejusdemque rei, duplicem reſpeéstum,
modo heredis, modo legatarii, ſuſtinere. Repugnare hoc,
putat, & recte rationi, & menti teſtatoris, & juri quoque
civili. Nam qJue 1) dicit: toto genere a ſe invicem differre
here-

W—

— —, – — — „

—

— —

2

heredem & legatarium, fieri ergo non poſſe, nec per rerum
maturam, nec per teſtatoris voluntatem, ut unica perſona
in una re utriusque, & heredis, & legatarii jura conſequatur.
Deinde 2) illud abfurdum ex hac doctrina fluere, monet, ut
unius rei duo heredes, adeoque duo domini in ſolidum con-
ſtituantur; eum enim, qui ſimpliciter conſtitutus ſit, jam
tum ex aſſe, atque adeo in illa etiam re ſingulari, heredem eſte,
quæ propterea non poſſit ad alium eodem jure Pertinere.
Tum 3) nec illam Bartoli & communem plerorumque D).
conciliationem ſupra in meditat. Ppræc., relatam, ſufficere
oſtendit, quippe qui in inſtitutione ex re certa, ipſam rem
pro legato, ſed perſonam pro herede habendam eſſe, dicunt.
Namque huic interpretationi & ipſa noſtra I. 13. repugnat,
ibi: quos legatariorum loco baleri certum eſt, & ratie Juris quo-
que contradicit, ſecundum quam in hujusmodi rebus per-
ſonæ jus non niſi ex qualitate rei æſtimandum eſt, & fieri
nequit, ut legatum non efficiat legatarium, ſed heredem.
XI.
PFaber refellitur.
Fabri rationes a noſtra, quam ſupra ſtabilivimus, ſenten-
tia nos non dimovent. Etenim, quod ad primum argu-
mentum attinet, non eſt novum in jure noſtro, ut eadem
perſona, intuitu quoque ejusdem rei, duplicem & diver-
ſum, imo contrarium reſpectum caſibus ſuſtineat diverfſis.
Sic e. g. ſervus, qui in teſtamento ſub conditione, vel certo
die, liber eſſe jubetur, interdum liberi, interdum vero ſervi
vicem ſuſtinet, tot. tit. de ſtat. lIib. tutor, cui Pupillus aliquid
debet, ſibi ipfſi recte ſolvit, atque adeo, uno eodemque tem-
pore, creditorem debitoremque repræſentat, l. 9. §. 5. de Ad-
min. & per. tut. in locatione operis idem ſimul ratione ejus-
dem rei locator & conductor dicitur, . 22. 9. 2. Locati, in eo-
dem

672 MEDTTAT. AD PANDECT.

dem judicio is, qui convenitur, & rei, &, ſi deinde excipiat,
actoris partes ſubit, l. I. de Except. Et, ut exemplo, ad hanc
rem maxime accommodato, utar, legatarius partiarius, uti
vocatur §. 5. I. de Fideic. her. ſive, cui certa pars hereditatis
relinquitur, tametii re vera legatarius ſit, in multis tamen uti-
tur jure heredis, ut æs alienum ſibi deduci patiatur, actiones
hereditarias accipiat, l. 43. de Uſu & uſufr. leg. cum herede
inſtituro dividat &c. I. 164. §. I. de E. S. Ulpianus tit. 24. §. 25.
id quod etiam in eo, cui tertii sujusdam hereditas per mo-
dum legati relinquitur, ita ſe haber, L. 76. §. 2. de Legat. 2.
Quum ergo in aliis cauſis id procedat, ut quis, ratione ejus-
dem rei, heredis & legatarü perſonam ſuſtineat, neque mens
teſtatoris hic quidquam refragetur, ſed is ad ſuſtinendum
potius teſtamentum id voluiſſe præſumatur, non video, quam
ob rem hoc caſu, cum quis in re certa, coherede ſimplici-
ter dato, inſtituitur, id ipſum, ſecundum Fabri opinionem,
ſit abſurdum. Sed neque alterum Fabri argumentum ma-
joris eſt auctoritatis, quo ex doctrina noſtra iſtud abſurdum
conſequi putat, ut unius rei duo ſimul heredes & domini in
ſolidum conſtituantur. Falſiſſima namque eſt ea, quam Fa-
ber fingit, conſequentia, quamvis enim fateamur, cohere-
dem illum, ſimpliciter inſtitutum, ex aſſe heredem eſſe, ne-
gamus tamen, iſtum dominium propterea omnium rerum
ſingularium nanciſci: preprietas legatorum ipſe ſtatim jure
ad legatarios tranſit, neque unquam heredis efficitur, l. 80.
de Legat. 2. jam vero heres ille ex re certa, quoties cum cohe-
rede, ſimpliciter dato, fimul conſideratur, ſemper habetur
pro legatario, neque jure hereditario utitur unquam. Non
obſtat, quod aliorum ratione ſit heres. Id enim, uti jam di-
ximus, atque pluribus infra demonſtrabimus, tune demum
fit, quum coheres iſte, ſimpliciter datus, vel plane deficit, vel
tamen cum herede in re certa nullatenus concurrit. Tertia

Fabri ratio dum adverſus Bartolum & vulgus DD. directa fit,

SP. cccrxr. Dz HEREDE IN RE CrETA INSTTTUTO. 673

quorum nos ipſi ſententiam improbavimus, non opus eſt,
ut in illa refutanda deſudemus.

XII.
Heres in re certa inſtitutus pro hevede baletur, ſi coheres non adeat
bereditatem, quo caſu habelit; Jus accreſcendi.

ennre nunc ad explicationem diverſorum cafuum, quibus
inſtitutus in re ſingulari modo heredis, modo legatarii
loco habetur, accedemus. Et Primum quidem iſta exempla
Producemus, quibus utitur HEREDIS jure. Ubi, ex ea, quam
in ne medit. 9. commendavimus, regula, obſervabimus, hoc
toties fieri, quoties ſine coherede illo, ſimpliciter dato, coniii.
deratur. Id quod accidit, quando coheres iſte plane deficit, h.
e. hereditatem vel adire non poteſt, vel non vult, quo caſu is,
cui res ſingularis eſt adſcripta, ſolus erit heres, & jure accreſ-
cendi omnem hereditatem conſequetur. Probamus hoc exin-
de: 1) quia deficiens ille perinde, ac ſi plane non fuiſſet inſtitu-
tus, habetur, & is propterea, qui in re ſingulari fuit inſtitutus,
ſolus cenſetur adeſſe, quo caſu rei ſingularis illus mentio de-
trahitur, & inſtitutio pro ſimplici habetur, I. I. G. 4. I. 10. de Her.
inſt. I. 41. §. 8. de Vulg. & pup. ſul, ſt. 2) quia alias, ſi inſtitutum il-
lum pro legatario haberemus, corrueret teſtamentum, quippe
ex quo nemo heres exiſteret, l. 181. Je Reg. jur. id quod tamen
intentioni teſtatoris, qui teſtamentum, quocu nque modo, con-
ſervare voluiſſe cenſetur; tum juri, quod cauſæ teſtamentariæ
maxime favet, I. 5y. 7? Kam. quem. aper. repugnat, 3) quia jus
accreſcendi nulli eſt heredi denegandum, niſi voluntas patris-
familias manifeſtiſſime refragetur, L. 9. §. 13. de Hered. inſt
Multi quidem hic iterum diſſentiunt, ex veteribus illi, quos
Petr. Gulkenius ad h. l. 13. num. 7. recenſet, ex recentioribus
A. Faber Dec. I15. err. 5 & Bachovius ad Ireutl. Vol 2. diſp. 12.
§. 1. lit. A. verb. irerune membrum, quorum poſterior jus
ZTom. V. Q 4 ac-

674 MEDITAT. AD PANDECT.

accreſcendi heredi fingulari non quidem omnino, ſed tunc
demum denegat, quum coheres poſt mortem demum deficit
teſtatoris, quorum omnium rationes breviter examinabimus.
1) Urgent verba legis noſtræ: qu0α legatariorum loco haberi,
certum eſt; ſed apparet facile, hoc fieri tantum in ejus gra-
tiam, qui ſimpliciter eſt inſtitutus, quo deficiente, vel non
concurrente, lex illa plane locum non habet. Deinde 2) ne-
gant, inter illos, qui ex diverſo juræ ſuccedunt, obtineri jus
accreſcendi, l. 6. pr. de Bon. poſ Nos vero nullum noſtro caſu
videmus adeſſe jus diverſum, cum uterque ſi heres ex teſta-
mento, d. I. 6. autem de eo caſu loquatur, quo alter bonorum
oſſeſſionem contra tabulas, alter ſecundum tabulas agnoſcit,
Tum 3) ſubtiliter admodum ex l. 33. §. 1. de uſufr. ubi jus ac-
creſcendi alluvionis inſtar eſſe, & partem Parti, non perſonæ,
adjicere dicitur, argumentantur: ubi non eſt pars hereditatis,
neque obtinere potett jus accreſcendi: heredem vero ſingula-
rem, per ea, quæ ipſi ſupra faſſi ſumus, partem hereditariam
non habere. At reſponſionem ſuppeditat! I. §. 4. de Her. inſt.
quæ heredem, in re certa inſtitutum, deficiente coherede,
eodem jure frui, indicat, ac ſi, detracta iſtius rei mentio-
ne, ſimpliciter inſtitutus eſſet; itaque non eſt amplius tunc
heres ſingularis. Porro 4) hunc objiciunt caſum: teſtator,
fliumm habens, eum fimpliciter heredem ſcribit, cognatum
remotum ex quinque ſolidis inſtituit, matri autem, vel fra-
tri mille ſolidos legat, ſed filius moritur, vel abſtinet ab he-
reditate; eam igitur tunc abſurditatem ex ſententia noſtra
dimanare, dicunt, ut mater aut frater, quum legatarii ſint,
tanquam perſonæ magis dilectæ, excludantur, remotior
vero cognatus jure hereditario in omnia bona ſuccedat
contra teſtatoris intentionem, l. 36. §. I. de Condit. & de-
monſtr. Verum, ſi unquam iſte caſus exſtitutus eſt, puta-

.

mus, teſtatorem illi, quem in re, licet minori, inſtituit here-
. dem,

l
r.
e⸗

en.

Sp. CCCLXI. DE HERFDE IN RE CERTA INSTITUTO. 675

dem, longe magis faviſſe, præ iis, quibus rem ampliorem, ſed
legati titulo minus honorabili reliquit. Denique 5) mani-
feſtiſſimam teſtatoris urgent voluntatem ex L. 9. §. 13. de Her.
inſt. qui heredem iſtum re ſingulari voluit eſſe contentum.
Negamus autem, intentionem teſtatoris ad eum caſum, ſicu-
bi coheres deficiat, eſſe extendendum; in hujus enim cohe-

redis ſolius favorem, alterum, præter rem certam, nihil ca-

pere, voluit. At vero, ſi iſte non adeſſet, profecto ad hunc
magis, quem in teſtamento honoravit, quam ad eos, quos

plane præteriit, aut excluſit, hereditatem cupiit deferri.

XIII.
Jus acereſcendi etiam obtinet, lieet in re certa inſtitutus eéjus rei
commercium non babeat.

Qecundum noſtram ſententiam reſpondiſſe ſupremam apud
Friſios curiam d. 3. Febr. 16433. teſtatur Huberus ad z. de
HMer. inſt. S. 8. ubi ſimul vehementer diſputatum fuiſſe dicit,
habeatne jus illud accreſcendi locum, ſicubi res certæ, in qui-
bus quis inſtitutus erat, in ejus commercio non eſſet, ita
illas plane capere non poſſet. Exemplum hujusmodi erat,

Chriſtina fibi ſcripſerat heredem Berechtiam ex bonis, in

Tranfiluania fitis, dato alio coherede, qui reliquam caperet

hereditatem; ſed in Tranfiluania ſtatutum exſtabat, ne res

ſoli Teſtamento exteris relinquerentur. Inutilis itaque erat:
Berechtiæ, quod ad iſta bona, inſtitutio; nihilominus, quia
coheres ante teſtatricem deceſſiſſet, ipſa, heredibus legiti-
mis acriter contradicentibus, totam hereditatem jure accre-
ſcendi petebat. Pro Berechtia judicatum fuit. Recte qui-
dem meo judicio. Nec vero ratio decidendi tam petenda eſt

ex l. 5o. de Her. pet. ubi hereditas, etiam ſine ullo corpore,

intellectum juris habere dicitur, quam porius ex I. 1I. 9. 4. de
Her. inſt. ubi ex fundo inſtitutus, ſi coheredem, vel ab initio,
Q2 vel

676 NMEDTTAT. AD PANDECT.

vel ex poſt facto non habeat, perinde, ac ſi, detracta fundi
mentione, ſimpliciter fuiſſet inſtitutus, in totam admittitur
hereditatem. Ex quo fundamento ea, quæ ex l. 33. §. I. de
Uſufr. quod jus accreſcendi partem pa arti, non perſonæ adji-
ciat, & ex l. 35. §. I. de Her. inſt. quod iaſtitutio ex re certa, ſi ’
bona illa dekciant; ſir nullius momenti; objiciuntur, facile ’
corruunt; ſi ſi quidem eum, qui in bonis, etiam extra com-
mercium exiſtentibus, inſtitutus fuit, deficiente coherede,
pro ſimpliciter inſtituto habeamus; quod jam ſupra dictum.
XIV. S
De legitima in rebus certis relicka.

Tdul in re certa inſtituitur, eatenus quoque pro herede habe-
tur, ut, ſi filius vel parens ſit, cui legitima debeatur, pro ex-
heredato haberi, & teſtamentum vel querela inofficioſi impu-
gnare non poſſit, Nov. 115. e. ß. Quum enim Imperator in huaz
Mov. Paulo ante, videlicet cap. 3. jus antiquum, quod legitimam,
legati etiam nomine, §.6. I. de Inoff. teſtam. relinqui permittebat,
ſuſtuliſſet, atque, ut in poſterum ii, quibus illa debebatur, here-
des, quod ad eam ſcriberentur, neque ſufficeret, tantundem le-
gaſſe aut donaſſe, ſanciviſſet; ſatis tamen eſſe voluit, ſi certæ illis
res hereditario titulo adſcriberentur. Neceſſe igitur eſt, ut hoc
caſu non legatarii ſunt, ſed heredes. Tanta eſt evidentia hujus
argumenti, ut 4. Faber, qui, uti ſupra diximus, heredem, in re
certa inſtitutum „nullo caſu autumat heredem eſſe, quid ei re-
(pondere poſſit, non reperiat. Ne tamen cedere veritati, atque
ſentenriam aliorum amplecti cogatur, nova prorſus & hucus-
que inter [Ctos inuſitata utitur reſponfione. Confitetur,
Novellam iſtam ſententiæ ſuæ contrariari, ſed eo progredi-
tur impudentia, ut non ſolum interpretes omnes ignorantiæ,
ſed ipſum quoque auctorem Novellæ, Juſtinianum, oſcitan-

tiæ ſupinæ arguat, atque opinionem ſuam invitis oter.
us

7

Sp. CcCcCIXI. DE HEREDE IN RE CERTA INSTITUTO. 677

bus omnibus, invito quoque Juſtiniano, eſſe veriorem, &
in judiciis obſervari debere, coneludat. Vid. Dec. 14. Err. 6.
Si rationes ejus ſpectes, nullæ ſunt aliæ, quam, quas jam in
medit. I0. & II. attulimus & refutavimus. De his non cogi-
taſſe ſatis juſtinianum, icit, quum in d. MWov. ubi tamen li-
berorum parentumque jura extendere noluit; ſufficere ju-
beret, ſi quis, loco legitimæ, in rebus certis inſtitueretur:
quod tamen revera legatum eſſet, atque intentioni impera-

toris, legitimam hereditario titulo relinquendam eſſe, vo-

lentis, aperte repugnaret, corrigendum itaque Juſtinianum
ex Juſtiniano, & verba illa: etiamſi certis rebus juſſi fuerint
eſe contenti, quippe menti legislatoris contraria, ex d. M. c. 5.
eſſe expungenda. Hæc eſt Fabri ſententia, quæ quidem
haud, puto, facile inveniet aſſertores. Fundamentum, quo
in ſolo illa innititur, heredem ſcilicet, in re certa inſtitutum,
ſemper eſſe legatarium jam ſupra deſtruximus. Ipſa i igitur
per ſe oncidit, neque ulteriore indiget refutatione.

Salva eſt liberis in re certa inſtitutis actio ſuppletoria.

Hud, quod diximus, validam eſſe inſtitutionem in legiti-
ma, etiamſi quis certis rebus contentus eſſe jubeatur; in-
telligendum eſt, ſalva actione ſuppletoria, ſive remedio l. 36.
C. de Inoff. teſtam. quo coheredes ad id, quod legitimæ de-
eſt, explendum conveniuntur. Sic Cti Helmſtadienſes
menſe Novembri anni cio o ccxXIII. reſponderunt: Hat
der Obriſte von K. in einem zu Guͤſtrow ertichtetem Teſtamen⸗
te ſeinen natuͤrlichen Sohn Auguſt Friderichen zum Erben
eingeſetzet, und ſich uͤbrigens auf 2 andere unvollzogene Teſta-⸗

menta berufen, in welchen er gemeldet, daß er noch zwey an⸗

dere Kinder auſſer Ehe gezeuget, davon die Tochter ſeines
Erfahrens in Coppenhagen geſtorben, der Sohn weggelau⸗
Q◻ 3 fen

678 MEDITAT. AD PANDECT.
fen waͤre, gleichwol beyde, im Fall ſie noch leben und ſich le⸗

gitimiren wuͤrden, jedes von ihnen 1000 Thlr. erben ſollten.

„

„Nun meldet ſich jetzo eine Frauens⸗Perſon, unter dem J.
ſolcher Tochter, giebt ſich gar vor ein ehelich gebohren Kind an,
und nimmt die von dem verſtorbenen Obriſten zu Vormuͤn⸗
dern ſeines Sohnes und Exſequutoren des Teſtaments verord⸗
nete Perſonen in Anſpruch, wannenhero zu wiſſen verlanget

wird, ob die Klaͤgerin, wenn ſie ſich gleich als ein ehelich ge⸗

bohrnes Kind legitimirte, dennoch das Teſtament umzuſtoſſen

nicht berechtiget, ſondern nur allenfalls das ſupplementum des

Pflicht⸗Theiles zu ſuchen befugt ſey, und wie hoch ſich auf ſol⸗
chen Fall dieſes Pflicht⸗Theil belaufe. Nun iſt ex L. 13. C. de
Heredibus inſtituendis bekannt, daß ein in re ſingulari einge⸗
ſetzter Erbe in effectu mehr pro legatario als pro herede zu
achten ſey. Folglich, da der Klaͤgerin in dem Kohlhauſiſchen
Teſtament nur 1020 Thlr. beſchieden worden, gleichwol das
Pflicht⸗Theil nach der gemeinen Lehre honorabili heredis titu-
10 verlaſſen werden muß, ſo gewinnet es das Anſehen, ob ſey
gedachte Klaͤgerin, wenn ſie ſich als ein ehelich gebohrnes Kind
legitimiret, wohl befugt, das ganze Teſtament uͤber den Hau⸗
fen zu werfen, immaſſen Faber de Erroribus pragmaticorum
Dec. 14. Err. 6. behauptet. Weil aber in MWovella 115. cap. 5.
verordnet wird, doß das Pflicht⸗Theil auch in gewiſſen Stuͤcken

oder certis rebus angewieſen werden koͤnne, mithin des Fabri
Meynung den klaren Rechten zuwider lauft, und von Bergero

in Diſſert. de Herede in re certa inſtituto 8. 17. genugſam wie⸗
derleget wird; So bleibet das Kohlhauſiſche Teſtament, un⸗
geachtet Klaͤgerin ein ehelich gebohrnes Kind waͤre, nichts deſto⸗
weniger bey Kraͤften und iſt ſie nur berechtiget, das ſupple-
mentum ihres Pflicht⸗Theiles, welches allhir, da ſie ſich al⸗

lein als ein heliches Kind angiebt, Zen ganzen dritten Theil des—

Kohlhauſiſchen Vermoͤgens ausmachet, zu fodern.

Kamen

— —. —— — —

Sp. CCLXI. DE HERFDE IN Rr CERTA INSTITUTO. 679

XVI.
Atctio ſuppletoria liberis in re certa inſtitutis neque directe neque
. indirecte adimi poteſt.
J egis 30. C. de Inoſf. teſtam. beneficium iis, quibus legitima
debetur, neque directe, neque indirecte adimi poteſt,
Nov. II5. c. 5. arg. L. 55. de Legat. I. Directe, ſi teſtator ex-
Preſſe prohibeat, ne hæc adtio inſtituatur. Quam prohibi-
tionem, licit ei graviſſimæ adjectæ ſint comminationes, e. g.
Bey Vermeidung des vaͤterlichen Fluchs, und GOttes zeitli⸗
cher und ewiger Strafe, imo quamvis teſtator teſtamentum
ſuum a Principe confirmandum kurarit, nullius tamen eſſe
momenti, reſpondit Ordo ICtorum Vitembergenſium A.
1664. quum ſuper Jo. Georgio Baronis de Rechenberg, ſu-
premi Saxoniæ Mareſchalli, teſtamento conſuleretur. PVid.
Stryk. de Exſecrationibus ultimarum voluntatum. Sed neque
indirecta remedii hujus ademtio ſubfittit, e. g. ſi coheredi,
ſimpliciter inſtituto, editio inventarii & juratæ ſpecificatio-
nis remittatur. Hæc remiſſio ideo non valet, 1) quia ſine in-
ventario aut jurata ſpecificatione de quantitate hereditatis,
atque adeo etiam legitimæ conſtare nequit, 2) quia teſtator
heredi confectionem inventarii in fraudem creditorum & æ-
ris alieni, quorſum etiam legitima refertur, non poteſt re-
mittere, DD. ad I. ult. §. I. C. Arbitr. tut. Dec. El. Sax. 57. 3)
