cautum eſ'e, ne præbendæ aliguanm ſectionem patiautur, gquam
ex Lateranenfi, ne guis conferens beneficium eccleſtaſticum
bartem proventuum ſuis uſibus retinere audeat, guum ſine
ulla debeat diminutione conferri. (2) collatio illa intra præ-
ſeriptum tempus nempe é6. menſes fieri debet, niſi is, ad
quem jus conferendi ſpectat, illud a ſe ad alium devolvi ve-
lit, c. 2. X. de Conceſj-. præl. (3) perſona; cui confertur be-
neſcium, non quælibet eſſet poteſt, ſed requiritur, ut ſit
cleri-

=ß

SP. CeCGNNXXIV. DE DONATION. NECESSAR. raif

clericus & quidem idoneus ad opus DEl exercendum can. 4.

diſt. 23. juſto ætatis, minimum annorum 27. g. 7. F. 2. X. de
Blect. & elelct. pur. niſi diſpenſetur, ſpectatis moribus vitaque
Probata, literatus Can. Iliteratos diſt. 36. nulloque alio bene-
ficio ornatus c. 3 5. X. de Præb. Collatio neceſſaria, quæ com-
muniter vocatur inſtitutio, eſt perſonæ idoneæ Praæſentatæ ad
beneficium eccleſiaſticum admiſſio. Præſentare vero, vel, uti
melius cum Wov. 123. 6. I8. dicitur, denominare ſolet is5, cui-
Jus patronatus in ea Kecleſia competit. Quæ denominatio etli
quoque liberalitas ſit, hoc tamen neceffitatis habet ut deno-
minans (1) eceleſias, in quibus jus denominandi habet, Pro-
Pria auctoritate derinere nequeat, ſed aliquem clericum

idoneum, non tamen ſe ipſum, denominare debeat c. 15. X.

de jure Patron. (2) requiritur, ut denominatio ſeu Præſentatio
intra certum tempus, é&. menſes ſcil. ſi patronus clericus ſit,
vel 4. ſi laicus, c. I. de Jure patron. in 6. fiat.
XXVIII.
Aliqua tributa nomine donationus exiguntur.
Tkributa omnia, ſi originem ſpettes, olim voluntaria fuerunt.
lia nune ſequirur, ſed manime impropria donatio, quæ
nihil cum aliis donationibus præter nomen commune
habere videtur. Intelligo nempe rributa illa & penſiones,
quæ nomine donorum atque munerum Principi a civibus
Præſtantuf, quæque, quum re vera ab invitis etiam exigi
Poffint, ad demulcendos tamen fubjectorum animos 1pe-
cioſo liberalitatis nomine ornantur. Ge quarum neceſſa-
riarum donationum origine Bodinus l. 6. de Reſp. &. 2. Dona
inqurit, pe degeneranz in debinn. Sepe enim lRit, ut, quæ
initio principibus donæ duta funt, ut honeſtiu; beatiusque fa-
miliamn tuerentur, neceſſaria temporum decurſu evaſerint,
& Brunnem. ad E un. C. de quro corox. num. 6. 1 i Joszilir,
Oοο0οπωομnrb0 0⏑2² ait,

1212 MEDFTAT. AD PANDECT.

ait, præſtationes annuas, quæ benevolentiæ cauſa a ſubditis
præſtantur, longa conſuetudine & præſeriptione firmari & titu-

lum juſtum inducere, ut in futurum praſtari debeant, modo do-

mini probare poſſint, ſubditos non per vim compulſos ea præſti-

tiſſe, & fuerit præſeriptio immemorialis probata. Multa autem
hujusmodi neceſſariarum donationum genera a rerump. recto-
ribus ſubinde fuiſſe excogitata, non ſolum in jure noſtro, ſed
in antiquis etiam annalibus & recentioribus hiſtoricis legimus;
Et, ut libere, quod ſentio, dicam, omnia olim tributa col-
lectaque, ſi originem ſpectes, ex mera civium liberalitate
fuerunt profecta, quæ poſtea principes, firmata potentia, tan-
quam jure ſuo impoſuerunt & exegerunt. In Perſarum regno
Herodotus l. 3. cap. 97, ſub primis regibus Cyro atque Cambyſe
tributa plane fuiſſe ignorata & munera ſaltem iis a civibus
allata, teſtatur. Sed hæc munera Darius Hyſtaſpis, poſtquam
regno potitus eſt, ſingulis provinciis & civitatibus impera-
vit. Germanis civitatibus, ſi Zucito de Germania c. I15. fides
habenda eſt, idem mos fuit, ut ultro ac viritim principibus
armenta frugesque (neque enim tum pecuniam noverant)
conferrent, quæ illi pro honore accipiebant. Qui mos

diutiſſime adhuc in Germania ſervatus, ut nihil principibus
niſi proprio motu penderetur. Neque id tributum ſed or-

bedam vocarunt, idiomate vocis vernaculæ, quaſi ein Er⸗
biethen oder Erbethe, quod ſingularum civitatum incolæ vel
ſtato tempore, vel, cum neceſſitates publicas noviſſent
imminere, ad præſtandum aliquid pro modo facultatum
velut ſe offerebant, ſie erboten ſich. Quam tamen orbedam
poſtea quoque in modum ordinarii tributi abiiſſe teſtantur
Khezius in diſ. de Orbeda & Mundius de muner. & bonor.
c. 22. n. 44. In Gallia aliquod exactionum genus diutiſſime
rogæ & rogationis nomine appellatum fuit, teſte du Freine
in Gloſſario mediæ & infimæ latinitatis vocibus Roga &
Koga-

—
lli
St.

,A.
raſt
Aten
eRo.
to AO

ing
4 .
Ain
Bn.

ſe

byle

Fibu

Glun

Pen.
e⸗
lbus
Lann
1n
Pibi⸗
do.
el
Uen
un
Cin
tur
nr.
ne
lle

16
Nor.

SP. CCCCXXXIV. DE DONATION. NECESSAR. I215

Rogatio, ſine dubio ex eo, quod ab initio non jubentibus, ſed
rogantibus principibus præſtitum fuit. Apud Romanos olim,
Priusquam conſulibus imperium abrogaretur, per vecétigalia
quidem & cenſus a Servio Tullio inſtitutos pecunia a populo
exigebatur; ea tamen, ſi gravius bellum irrueret, ad ſuſtinen-
dam ejus molem haud ſiſicie bat. Neque tamen tum licebat
tributa & extraordinaria onera imponere, quum illis ipſis
frequentiſſimæ concitarentur ſeditiones. Sed ipſi ſenatores
equitesque ſponte, nullo ante Senatus conſulto facto, aurum,
argentum & æs ſignatum conferebant, ut voluntaria collatio
& certamen adjuvandæ reip. excitaret ad æmulandum animos
omnium. Quo exemplo reliquos cives adeo accenſos aliquan-
do fuiſſe, teſtatur Livius l. 26. ut, qui antea lege compulſi
nihil pendere volebant, poſtea tantum argenti & auri libere
contulerint, ut nec triumviri accipiendo, nec ſcribæ referen-
do ſufficerent. Ita ſine edicto, ine cohortatione magiſtratus
nulla re reſp. eguit.

XXX.
Obligatio votorum.
Jon diu gaviſi ſunt hac, de qua modo dixi, libertate Ro-
mani. Imperatores enim rerum potiti pro lubitu impo-
ſuerunt tributa. Neque iis contenti ea etiam, quæ populus
libere & ex affectione donare conſueverat, ordinarie exege-
runt, novaque inſuper excogitarunt genera donationum, quæ
ad coactivas ipſorum petitiones præfſtari debebant. Nam
- Rricto ſupplicat enſe potens.

ſic Cæſar ſtatim referente Dione l. 42. Romæ poſt viöbtum

Pompeium mutui nomen ei pecuniæ, cujus exigendæ proba-

bilis ratio non exſtabat, prætexebat; guanquam vi alioquin

cos quoque non ſecus atque debitas ſibi poſcebat, neque reddi-
turaæs unquam erat. Caligulæ verſutiam in extorquendis
OOOOOO0οο° civium

1214 MEDITAT. AD PANDECT.

civium opibus recenſet Suetonius c. 40. De aliis reliquorum

Impp. artibus nimis longum foret plura dicere. Inter quas

tamen memoranda videtur illa ſuſceptio vel oblatio votorum.
Quotiescunque enim vel diei illius, quo princeps olim impe-
rium ſuſceperat, memoria celebrabatur, Plin. l. 10. ep. 104.
vel princeps iter aliquod parabat, Suet. in Zib. c. 38. vel, quod
frequentiſſimum erat, Kalendæ Januariæ redierant, L. 232. §.
I. de F. &. toties ſolemnia inſtituebantur, votaque pro ſalute
Principis ſuſcipi jubebantur:; Solebant ſimul munuſcula quæ-
dam Imperatori offerri, quæ tamen nullus ex prioribus illis,
ne ſordidi viderentur, acceperat. Primus Caligula ſtrenas, ſi

fubauſpiciis novianni afferrentur, ſe recepturum edixit, ac-

que ſic populum ad easdem ferendas invitavit. Juet. in Calig.
c. 32. Htaque omnis generis turba has ſtipes plenis manibus ac
ſinu in flagitantem congeſſit. Poſtea diuturna conſuetudine
effectum eſt, ut hujusmodi ſtrenæ lege etiam imperarentur,

& certa a ſingulis ſumma nomine oblationis votorum exigere-

tur. Memorabilia ſunt, quæ ſuper hac re Arcadius & Hono-
rius in L. un. C. de oblat. votorum conſtituerunt: Quando votis
communibus feliæ annus aperitur, in una libra auri Ca ſolidis
obryzatis principibus offerendi devotionem animo lilenti ſuſcipi-
mus: Katuentes, ut deinceps ſequentibus annis uniuscujusgue
ſedulitas principibus ſuis talia inferat femper & deferat.
XXXI.
Aurum coronavium.

Prærer voforum oblationem alia neceſſariæ donationis
ſpecies erat aurum coronarium. Cujus originem ſi at-
tendas, is referendus erit ad ſtarum reip. adhuc liberum.
Tum enim, quoties uni ex ducibus bellicis victori redeunti
triumphus a ſenatu decretus erat, illi ſponte ab amicis, ſo-
ciis, civitatibus & provinciis gratulationis ergo corona affe-
1ebatux-

— — —

—— — —

ſae

n

Uil⸗
il
t,1.
,
Nire
nn
er
110.
itn

i

ni⸗
e.

/

Sp. CCCCXXXIV. DE DONATION. NECESSAR. rar,

rebatur. Quæ corona antiquis temporibus ex lauro, creſcen-
te vero deinde Romanorum luxuria „ ex auro fuit confecta,
Cellius l. f. 6. 6. indeque dictum aurum coronarium. Sed occu-
Pata deinceps à Cæſaribus imperio, tota auri coronarii natura
mutata eſt. Primum enim illud non voluntarium manſit „ſed
neceſſarium factum atque a ſatrapis, Judæis maxime, decurio-
nibus & civitatibus jure quaſi exactum eſt. Deinde non ſolum
poſt reportatas victorias, ſed in quibusvis ſolennitatibus, v. g.
adoptionibus, nativitatibus, coronationibus, adventibus im-
Peratum fuit. Denique ipſa materia fuit mutata, atque non
coronæ amplius, ſed harum nomine magna pecuniæ vis accep-
ta. Neceſſitatem autem iſtam auri coronarii jam tum Auguſti
tempore aliquam fuiſſe, ex antiqua inſcriptione quadam, quam
Jac. Gothofr. ad L.. 1I. C. T b. de Auro coson. affert, diſcimus, in
qua Auguſtus tanquam beneficium quoddam municipiis & co-
loniis præſtitum memorat, ſe aurum illis coronarium remiſiſſe.

Dignum eſt marmor illud, ut hic exſcribatur: QWQMYW. MIHI.

CONSTITERVNT. CIRCITER. MILLENSIS. AVRI. CO-
RONARII. PODNDO. TRIGINTA. QVINQNVE. MILLI-
VM. MVNICIPIIS. ET. COLONIIS. TTrALIE. CONFE-
RENTIBVYS. AC. TRIVMPHOS. MEOS. QVINTVM.
CONSVL. REMISI. ET. POSTEA. QVOTIESCVN
VE. IMPERATOR . K.AVRVM. CORONARIVM.
NON. ACCEPI. DECERNENTIBVS. MVNICIPIIS . . .
WWE. ANTEA. DECREVERAM. Antonius Pius teſte
Capitolino in eus vita, aurum coronarium, quod adoptio-
nis ſuæ cauſa oblatum fuerat, Italicis totum, medium
provincialibus reddidit. Anutoninus Caracalla autem coro-
nas aureas ſecundum Dionem tanquam ſemper aliquibus ab
ſe victis boſtibus exigebat (intelligo autem non ipſas ex auro

Jabricatas coronas, gquantulum enim id quidem5 ſed pecuniæ

vim coronarum zitulo ac nomine datam, gua imperatores 4
civi-

1216 MEDFTAT. AD PANDECT.

civitatibus coronari ſolent.) Ceterum, ut homines aliqua

hRbertatis ſpecie luderentur, facile conceſſerunt Impp. aurum
coronarium doni alicujus voluntarii non quidem naturam,

ſed nomen ſaltem retinere. Neque aurum præciſe obryzum,

h. e. puriſſimum exegerunt, ſed quamcunque materiam acce-
perunt. Quod patet ex L. 4. C. b. de auro coronario, ubi Impp.
ita diſponunt: Quæ diverſarum ordines euriarum vel AM ORE
PROPRIO, vel indulgentiarum lætitia, vel relbus proſpere geſtis
admoniti in coronis aureis ſignisque diverſis obtulerint, in qua-
cunque fuerint oblata materia, in en ſuſeipiuntur, ne id, quod
VOLLVNZYATEoffertur, occaſione obryzæ inerementi neceſſta-
tis injuriæ inſequatur. Julianus quidem in L. I. C. 1 . de auro
coron. vetuit, aurum coronarium ab invitis exigi. Sed ſuc-
ceſſores ejus reduxerunt priſtinam neceſſitatem, neque præ-
ſtationem hanc arbitrio offerentium reliquerunt. Itaque Va-
lentinianus & Valens in L. 2. C. . de auro coron. ſanciverunt:

Univerſi, quos ſenatorii nominis dignitas non tuetur, ad auri

coronarii præſtationem vocentur, exceptis iis, quos lex præterita
ab hac collatione abſolvit. Et in L. 3. eod. ſic diſpoſuerunt: Nul-
lus, exceptis curialibus, quos pro ſubſtantia ſui aurum corona-
rium offerre convenit, ad oblationem bhanc attineatur. Gratia-

nus, Valentinianus & Theodoſius, quorum conſtitutio ſo-

lum in Codicem repetitæ prælesctionis eſt translata, in V.
un. C. de auro coron: Ad cohationem, inquiunt, auri coro-
narii placuit neminem abique conſuetudine eſſe cogendum. Quæ
L. uti Jac. Gothofr. ad d. tit. C. Th. & alii autumant, au-
rum coronarium non plane liberum fecit, ſed antiquas po-
tius Valentis & Valentiniani conſtitutiones confirmavit, qui
illos, quibus olim conſueverat aurum coronarium indici,
ab ejus præſtatione non liberarunt, id tamen aliis præ-
ter conſuetudinem obtrudi interdixerunt. Remanfit igi-

tur hoc onus Judæis, provinciis atque civitatibus mu-

nici-

—2

i.

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1217

nicipalibaus. Quod inter alia ex illo Salviani, præſulis Maſ-
fileniis, qui anne 4410. vixit, loco evincimus. Is enim in
L. 8. de donat. DhI: LKidiculos, inquit, ibſi nos facimus 3

aurum, quod pendimus, munera voçamuf. Dieimuß, donum

eſſe, gquod pretium eſt, &α guidem pretium conditionis duriſſi-

„

miæ ac miſerrima.

. XXXII.
Auri coronarii uſus adbuc bodie ſupereſt.

Ndue hodie aurum coronarium quis ſublatum exiſtimet.
Commode enim ad illud referri poteſt pecunia, quam
reges & principes inaugurationis atque coronationis ſuæ tem-
Pore a civibus exigunt. In Imperio noſtro cognita eſt extra-
ordinaria collatio ad feliciſſimam Regalis Numinis expeditionem
2. F. 56. qua quilibet feudi Imperii poſſeſſor novo Imperatori
expeditionem Romanam ſuſcipienti, ſive ad coronam Romæ
accipiendam proficiſcenti ſumtus neceſlarios ſuppeditare cogi-

tur. Dicitur Germanis Reiß⸗Geld, Heer⸗Schuld, Heers⸗Bahn,

Koͤnigs⸗Breuer. Heer⸗Gteuer. Vid. Lehn⸗Recht, v. 46. Sic Ottonis
IV. tempore, anno 120%. cum ipſe coronationis cauſa Romam
iret, in Auguſtanis comitiis determinatum fuit, quod ex prin-
cipibus & ſtatibus ipſum comitari deberent. Reliquis quidem,
ut domi manerent, permiſſum fuit, interim 22000 floreni ab
iisdem ſunt exacti. Equidem poſt Carolum V. non memi-

ni quidem, Imperatorem quemquam hanc expeditionem

ſuſcepiſſe. Interim tamen ordinarium ſubſidium & collecta
ejus nomine fuit ſervata, quam den Aaſchlag des Roͤmer⸗

ZSuss vocamus K. I. de anno 1521. §. Auch haben uns K. I. de
3

anno I522. pr. Neque etiam dubito, quin adhuc hodie Im-

peratoribus, ſi velint, liceat, coronationis hujus cauſa Ro-
mam adire atque propterea collationem iſtam extraordina-

riam ſtatibus indicere; præſertim, quum omnes à Cazolo V.

Tom. VI. PppPPpPP uſque

1218 MEDITTAT. AD PANDECT.

uſque ad Leopoldum promiſerint in capitulationibus: Sie

wolten ſich zu Empfahung der Kayſerl. Cron befoͤrdern. Quæ ver-

ba, etſi in capitulationibus noviſſimis fuerint omiſſa, his ipfſis

tamen, ſi vellent & rerum ſtatus id permitteret, hanc faculta-

tem adhuc ſalvam eſſe, credo, maxime, quum collecta illa,

quum meminimus, adhuc hodie nomen des Roͤmer⸗Zugs reti-

nuerit. Proprius ad aurum coronarium videtur accedere die
Cron⸗ Steuer, quam in Daniæ atque Sueciæ regno cives ad co-
ronationem novi Regis conferre debent. Quos mores imita-
tus eſt Elector Brandenburgicus, qui quum Rex Prufſliæ ſo-
lemniter renunciaretur, a ſtatibus provinciarum ſuarum po-
ſtulavit, Daß Sie zu Uebertragung der bey der Croͤnung anzuneh⸗
menden Speſen mit einem freywilligen und erklecklichen Adiuto
ihm gerne an die Hand gehen ſolten.

XXXIII.
Aurum oblatitium.

uro coronario ſimillimum erat aurum oblatitium, uti in

L. 5. C. Th. de Senat. & de gleb. vocatur. Quæ duo in-

ter ſe ſic maxime differebant, quod aurum coronarium a pro-
vinciis civitatibusque municipalibus, oblatitium ab ipſo ſena-

tu Romano præſtaretur. Urrumque autem in ſolemnitatibus

illis majoribus, v. g. initio imperii, victoria parta, offerebatur.
Sed etſi hoc oblatitium aurum magis, quam coronarium, li-
berale ac voluntarium eſſet, quam ab ipſo populo Romano,
qui ſemper adhuc aliquo libertatis fuco deliniebatur, pende-
retur, cum aliqua tamen neceſſitate id etiam con junctum fuiſ-

ſe, patet ex L. 9. C. Y5. c. l. ubi de exactoribus ejusdem ſta-

tuitur. Ceterum quum auri hujus nulla in codice reperitæ

prælectionis mentio fiat, inter eas collationes id referendum
exiſtimo, quæ L. 2. C. de Prætoribus funditus abolentur &

Jquarum exactio ſopita perpetuo conquieſcere jubetur.

XXXIV.

E

e ve.

ipt

dul.
il
re.

re e

d.

mitr

20

d.
⸗

Ito

r.

et
Hus

l.
.

.

„

m

7

SP. CCCCNXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. rarg

XXXIV.
Angli tributa donationum nomine impoſuerunt.

OO & apud alias gentes hujusmodi tributa, quæ donatio-
nis ac liberalitatis nomine exiguntur, fuere recepta.
Exemplum nobis illuſtre Anglia ſiſtit, in qua antiquiſſimis
temporibus ejusmodi coactive donorum petitiones obtinue-
runt. Exſtat adhuc aliquod editi ab Æthelbaldo rege, qui
anno 749 vixit, edicti fragmentum, cujus hœc verba ſunt:

Concedo, ut omnia monaſteria & eccleſiæ regni mei a publicis ve-

cigalibus, operibus & oneribus abſolvantur, nec munuſcula praæ-
beant KRegi vel Principibus, niſi voluntaria. Matibæus Paris in
biſtoria Angliæ ſui temporis ad annum 1251: Wec jam, inquit,

civiles habebantur bi, qui Regi & Kegalibus boſpitia cum procu-
rationibus ſplendidis exbibuiſſent, niſi muneribus nobilibus & ma-

gnis Regem ip ſum, Reginam & Edwardum, & aulicos ſi ſigillatim

reſpectos honorarent: immo nec erubuit, ipſa non tanquam gra-

tuita, ſed tanquam debita poſtulare. Solebant vero hujusmodi
dona liberorum gratioſorumque auxiliorum nomine ornari,
de quibus Mattheæus Paris adann. 1242: Cives, ait, Londinen-
Jes contra conſuetudinem & libertatem civitatis quafi ſervi ulti-
mæ conditionis ſub nomine aut titulo liberi Adjuterii ſeu Tulla-
gii, quod multum eos angebat, licet inviti & renitentes numerare
Vint coacti. His autem liberis auxiliis, quæ præſertim a vaſallis
pendebantur, multas ſolebant cauſas titulosque prætexere.

Nota hinc ſunt auxilia pro militia domini, pro militia filii Pri-

mogeniti, pro maritanda filia. De quo ultimo ſubſidio
Seldenus in libro de tit. bonorariis P. 2. c. y. hunc ex codice
antiquo citat locum: Quum Lex Henuricus Duci Saxoniæ

hiliam ſuam Mathildem nuptam daret, a quolibet ſui regni

milite marcam unam exegit in ſul'ſidium nuptiarum. Ex
quo auxilio pro maritanda filia ortum videtur traxiſſe onus,

FPp PPPPzZz . quod

MEDITAT. AD PANDECT.

runt, Juod benevo-
ſubſidiumn m appellavit. Egit is cum
amicis, ut ad ſumtus belli li pecuniamn fib bi ſuppedi tarent, quo ex

T

hoc fazto ſingularem eorum benevolentiam pofſlet dijudicare.
Qo plus enim ab aliquo diligeretur, eo plus etiam illum effſe
coilläturum. Tanto igitur ſtimulo incitati cives omnes fere
opes ſuas in regem congeſſerunt. Quod felix exemplum ſuc-
ceſtores Eduardi imitati & eandem Populi liberalitatem ſunt

Ex 1.

—
—

er

XXXV. õ
Exactiones in Gallia ſub donationum nomine fiunt.

G alli quoque, etſi olim acerrime tributorum exactionum-
J que oſores fuerint, adeo, ut reges ſuos jurare coegerint,
ſe tributa a populo conceſſa remiſſuros, ut primum neceſſitas,
ob quam impoſita ſint, fuerit ſublata, & multi ex illis, innner
quos Cominæus I. 5y. biſtor. c. 8. affirment, nullum reperiri re-
gem aufr principem, cui fas ſit, tributum ſubditis ſuis ſine ipſo-
rum conſenſu & voluntate imponere, niſi violentia & tyranni-
de uti velit; nihilo tamen minus ſpecioſe donationum libero- 4
rumque ſubſidiorum nomine ſibi ludi paſh ſunt. Hinemarus;
antiquus Galliæ circa ſec. 9. ſeriptor, notat, dona annua, ſeu
annualia quotannis regibus a civibus fuiſſe oblata ſuæ defenſio-
nis ac reip. caufa. De quibus procu l dubio o intelligendum eſt Cæ- .
bitulare Carol. M. Franco-Gallic regis, c. 3. Omneri aque fidor
les noſtri Capitanei cum eorum hominibus & carra ſive dena, guan-
zum melius præparare potuerit, ad condiktum plac itum veniant.
Frotbarius Epileo; pus Tallenfis Epi piſtola 21: Ad dona, inquit,
regia, quæ ad palatium dirigimus, pene, guicguid ex opti-
mis

— —.

4
7
1

„*

SP. CCCCXXXIV. DE DONATT. NE

mis eguis babnuimus, diſtribuere compulſi-ſ. 1
laici ſolum ad exercendam hanc in reges liberalitatem ſunt
compulſi, ſed eceleſiæ quoque, monaſteria & cle rici id onus
ſubire neceſſe habuerunt, mavime, poſte quam Bonifacius
VIII. Pontifex id Regibus Galliæz per Bullam ſæc. 14. edi-
tam permiſit. Cujus Bulle, ut eam Ckegpiau de Doma-
nio CGalliæ refert, hec Præcipuum caput eſt: nulli Impera-
tori, regi, vel pri incipi, excepto ſolo Galliæ rege in caſu
neceſſitatis, licere a perſonis eccleſiaſticis aliquid ſub adju-
torii, mutui vel doni nomine exigere vel recipere. Et li-
cet ipſe Bonifacius, Roſiauan cum Philippo Pulchro dill⸗
dere cœpit, hoc privilegium regibus Galliæ datum in c.
§. 2. de Tmanmunitate Eecleſiarum in éto revocaverit, non de⸗
ſtiterunt tamen jun Fe ſibi ſemel conceſſo uti reges Galliæ.
Quorum aucsctoritate etiam motus Clemens V. Bonit. facii
Prædeceſſoris ſui reſciſſionem reſcidit iterum, Bullamque
illam, quam ſupra meminimus, confirmavit in Clem. un. de
Immunit. eccleſ. Et hinc eſt, quod Henricus II. edicto
anno 1557. edito quæſtorem redituum extraordinariorum &
donorum gratuitorum ac charitativorum a prælatis diece-
ſanis regni præœæſtandorum conſtituerit. Imo anno 1580. ad-
huc eccleſiaſtici in Gallia conſenſerunt, ut 1300000. libræ

per ſexennium a ſe exigerentur. Quod ſexennium anno

1586. in aliud decennium extenſum & 1610. iterum decen-
nium additum fuit, adjecta tamen ſemper ſolenni proteſta-
tione, ſe non ex obligatione quidquam ſolvere, ſed ſpon-
te hoc agere in gratiam regis. Verum, ut mirifice monet
Limnæus in Notitia Kegni Franciæ, I. 2. . 7. in Addit. lit.
ccο ο .ú äin effectu bæc exactio ſe habet ad inſtar inductionum
in Imperio uſitatarum, quæ per XlV. annos durabant. Qui-
bus elapfis, iterum extendebantur alios quindecim in annos.
Aut quémadmodum primi Imperatores Komanorum cura-

Ppp PppPPZ bant,

—

1222 MEDITAT. AD PANDECT.

bant, ſe magna ſolennitate eligi per ſenatum, ſinguli X annis ex-
actis, poſiquam Auguſtus in ſenatu declaraverat, ſe depoſiturum
imperium & redditurnm populo antiquam lilertatem, rogatus au-
tem fuerat, ut imperio adhuc per decennium præceſſet, &, iterum
elapſo illo termino, ut per aliud decennium praceſſet, omnia ta-
men dicis ſolum cauſa ſiebant. Illi etiam Impp. & fortaſſis ipſe et-
iam Auguſtus nunquam habebant in animo, cedere Imperio. Sic
quoque regum Galliæ mens nunguam fuit, indictiones illas atque
Jubſidia a Clericis promiſſa, elapſo decennio remittere. Hodie,
etſi rex Galliæ poteſtatem ſuam ad id faſtigium evexerit, ut li-
bere de rebus omnibus etiam eccleſiaſticis diſponat, atque
omnem Pontificis Maximi & ſtatuum regni ſui conſenſum ne-
gligat, tamen in tributis a clericis exigendis adhuc fuco libe-
ralitatis ac donationis utitur, & don gratuit appellat.

XXXVI.
Tributa apud barbaras gentes velo donntionis teguntur.

à& d barbaras gentes, quæ vivunt hodie, ſi accedamus, eas
non adeo indociles atque impolitas inveniemus, ut a-
cerbam iſtam tributorum neceſſitatem aliqua liberalitatis
ſpecie oblinire neſciant. Zbevenotius Gallus in itinerario
Indico, l. I. c. 26. & 28. obſervat; potentiſſimum Indorum
regem, quem Mogolem vocamus, duo per regnum ſuum
feſta ſolenniſſime celebrare, diem ſuum natalem atque novi
anni auſpicium. In utroque amicis miniſtrisque ſuis mu-
nuſcula quædam, in quibus non pretium, ſed perſona do-
natoris æſtimanda eſt, mittit. Quam gratiam illi maximis
donis compenſare atque amicitiam Pprincipis ſui quaſi emere
coguntur. Turcarum reges, quum nulli magis rei, quam
augendo ærario ſtudeant, inter varias, quas excogitarunt,

diteſcendi artes neceſſariam hanc civium ſuorum liberalita-

tem commodiſſimam fere experiuntur. Neque enim in
. ipſo⸗

—

nter.
Vun
ut.

☚CUW

iate.

Ne.

ſod

UtI.

e

Ie.

e.

04S

N .

ltats

mOH
in

un
M

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1223

ipfſorum aula quisquam vel dignitatem adipiſci, vel hono-

res, quos nactus eſt, ſtabilire, vel dirum illud ſuffocationis
ſupplicum, quod omnibus fere quotidie magnatibus immi-
net, effugere poteſt, niſi principis ſui inſaturabilem habendi
cupidinem continuis pretiofiſſimisque donis expleat.
Præſent- und Donativ-Gelder in Saxonia.

P Electoratu Saxoniæ certum aliquod tributi genus eſt re-
ceptum, quod voluntariam donationem, freywillige Do-
nativ- und Præſent-Gelder vocant. Exigitur illud a bonis
feudalibus ſive equeſtribus, von denen Ritterhufen, quæ or-
dinarie a collectis contributionibus, niſi illæ ſervitiorum
loca præſtentur, ſunt immunia. Ratio, quæ collationes
illæ equitibus aliisque vaſallis indicuntur, hæc eſt: Sexto
quolibet, vel quinto, quarto, aut tertio anno habentur co-
mitia univerſalia, ein allgemeiner Landtag, vel ſaltem con-
ventus ſelectiorum ſtatuum, ein Deputation-Tag des engern
oder weitern Ausſchuſſes von Ritterſchaft und Staͤdten cele-
bratur. Solet ibi Elector congregatis ordinibus propone-
re, ad conſervandam publicam ſalutem opus eſſe, ut certa

pecuniæ ſumma cogatur. In quam ſummam tandem, va-

riis antecedentibus conſultationibus habitisque diſputatio-
nibus, conſentitur plerumque, atque collecta decernitur,
quam der gekreuen Staͤnde unterthaͤnigſte Bewilli ung appel-
lant. Ea in certas iterum diſpeſcitur portiones, ſingulisque
ordinibus, quid quisque conferre debeat, adſignatur. Eque-

ſtri tamen ordini, qui dignitate & potentia ceteros antecel-

lit, aliquis habetur honos, neque neceſſarium ipſi onus at-
que collecta, ſed donum voluntarium, freywillige Præſent-
Gelder, imponitur; de quo fortaſſis jam ſeculo 5. vaticina-

1224 MEDITAT. AD PANDECT.

tus eſt Salvianus, qui l. g. de gubernatione DEI: KRidiculos,
inquit, ipfi nos facimus; aurum, gquod pendimus, munera
vocamus. Dicemus, donum eſſe, quod pretium eſt. Cete-

rum duo circa hanc voluntariam oblationem monenda ſunt,

(1) tantum ejus eſſe favorem, ut contra eum, qui in con-
ferendo leviſſimam moram neétat, der ſein Contingent ab⸗

zutragen ſich ſaͤumig bezeiget, parata ſtatim fit exlequutio;
(2) obligationem ad hoc donum voluntarium præſtandum,
etſi poſſeſſoribus bonorum feudalium inhæreat, non tamen

realem, ſed Per rſonalem eſſe. Adeoque, ſi vivo adhuc vaſal-

lo hæc pecunia fuerit indicta, is autem, antequam ſolwat,
moriatur, obligatio non ad feudalem, ſed allodialem ſuc-
ceſſorem tranſit. Deciſione elect. Sax. 32.

XXXVIII. .

Collatio feudorum imperii olim neceſſaria liberalitas fuit,
poſten plane interdicta eſt.

Jrs nunc pro inſtituti noſtri ratione de donationibus, ad
quas jus civile obligat, dixiſſe videmur. Succedit jam,
ut illos etiam caſus, quibus principes ſtatusque Imperii Ger-
manici ex LL. publicis ad donandum adſtringuntur, conſi-
deremus. Quorum non minorem, quam illorum, quos
jam adduximus, copiam afferre poſſemus, niſi patien-
tiæ lectoris ratio habendas eſſet. Jam tum enim longius,
quam ſperavimus voluimusque, profecti ſumus, quum ſe-
cundo admodum vendo utentibus vela tam cito contrahen-
di facultas non daretur. Igitur ex plurimis, quæ jus publi-
cum ſuppeditat, coactarum donationum exemplis paucifſ-
ſima ſaltem excerpemus; reliquorum expoſitionem opor-
tuniori, ſi quam tempus dabit, occaſioni reſervamus. Gra-
tui-

.

i,

n

Cer.

olli⸗
tier⸗
In le
uol⸗
eil⸗
por⸗

tu⸗

—

8D. CCCCXXX V. DE DONAT. NE

ARIIS. 122 5

tuitam fudorum collationem & inveſtiruram beneficiis at-
que donationibus eſſe adnumerandam, nemo negabit. Re-
cte igitur actum illum, quo Imperator feuda Imperii vacan-
tia aliis confert, liberalitatem vocamus. Interim aliqui dan-
tur caſus, quibus Imperator lege publica ad exercendam hu-

jusmodi liberalitatem, ſive feuda aperta concedenda obli-

gatur. Olim quidem omnia feuda majoris momenti, quæ re-
galia vocamus, hac ipfi lege aperiebantur, ut eadem intra
annum & diem aliis conferret Spec. Suev. I. I. C. 32. §. 3. Der
Kuͤnig ſoll kein Vanlehen in ſeiner Gewalt haben Jahr und Tag,
er ſoll es hynleihen. pec. &αw. I. 3. art. 60. Imperator confert
cum ſceptro ſpiritualibus, & cum vexillis ſecularibus feuda
omnia illuſtris dignitatis. Mec licet ei, feudum vexilli per
annum ac diem vacans && non colatum tenere. Poſtquam
vero Imperatoris patrimonium incuria & inconſideratis alie-
nationibus totum fuit exhauſtum, cœperunt electores atque
ordines de eo reſtituendo cogitare. Igitur eo feuda imperii
vacantia deſtinarunt Cæſaresque, ut illa in fiſcum Imperii re-
digerent, obligarunt. Hoc vero non demum per capirula-
tiones factum eſt, ut vulgo creditur, ſed diu ante capitula-
tiones in receſtibus Imperii cautum fuic, quemadmodum
Wenckerus in Abparatu & Inſtrulctu archivorutm p. I. oſten-
dit. Clariſſima tamen eſt capitulationum formula: Wann
auch Lehen dem Reich und uns bey Zeiten unſrer Regierung eroͤf⸗
net und lediglichen heimfallen werden, ſo etwas merkliches ertra⸗
gen, als Fuͤrſtenthum, Grafſchaften, Herrſchaften, Staͤdte und
dergleichen, die ſollen und wollen wir ſerner niemand mehr ver⸗
leihen, ſondern zu Unterhaltung des Reichs, unſer, und andrer
nachkon nmender Koͤnig und Kayſer behalten, einziehen und incor-
poriren, bis ſo lang daſſelbe Reich wieder zu Weſen und Aufneh⸗
men ko l Quæ formula a Carolo V. usque ad Carolum
noſtrum ſic ſemper fuit Imperatoribus præſcripta. Duo ta-
men in capitulationibus Leopoldi atque goſephi & plura adhuc

Zom. T. Qaq in

1226 MEDITAT. AD PANDECT.

in Carolina art. II. circa eam fuerunt mutata. Sed aliquoties

jam has capitulationes minus attentas, & (ut verbum, quo

ipſi Electores in querelis ſuis Ferdinando II. anno 1630. exhi-
bitis utuntur, adhibeam) violatas fuiſſe, recogitamus. Caro-

lus V. Ducatum Mediolanenſem Imperio apertum filio ſuo

Philippo II. Ducatum Juliacenſem & Montium cum Comitatu
Ravenſpurgenſi Duci Cliviæ, Rudolphus II. Comitatum Koͤ⸗
nigſtein in Wetteravia Electori Moguntino conceſſerunt. Quo-
modo autem alienatio hæc ſalva capitulatione, uti Mylerus ad

Rumelinum in A. B. diſp. . G. 11. lit. h. putat, fieri potuerit, me

quidem perſpicere non poſie, fateor. Ne tamen ſanctiſſimos

Impp. alicujus injuſtitiæ arguam, cum Ittero de Feudis Impe-

rii rem. ſalutem hanc alienationem efflagitaſſe, exiſtimabo.

XXXIX.
Collatio feudorum imperii eceleſtaſticorum adbuc bodie lIiberali-
tas neceſſaria eſt.
XL.
Quantum cæſari circa electiones epiſcoporum && abbatum liceat,
disquiritar.

eudorum ecclefiaſticorum collatio in Imperio noſtro ad-

huc hodie liberalitas neceſſaria eſt. Debet quippe Cæ-
far electores, archiepiſcopos, epiſcopos, abbates, magiſtros
ordinum equeſtrium, præpoſitosque, quos capitula ſecundum
cujusque loci conſuetudines & ſtatuta antiqua eligunt vel
poſtulant, recipere & inveſtire per Inſtrum. pacis Osnabr.

art. 5. §. 16. Nihil in hoc §. novi habetur, ſed ſaltem in eo
jus vetus, quod in Concordatis Henrici V. cum Calliſto II.

conſtitutum fuit, confirmatur. Hæc concordata ſuperio-
ribus ſæculis clara ſemper & nulli ambiguitati obnoxia viſa
ſunt, ut lis de eorum interpretatione pacem imperii & ſa-
cerdotii nunquam turbarit. Sed in fine demum ſuperioris
ſæculi de explicatione eorum diſputari cœpit. Crediderunt
aliqui cum Maimburgio Decadence de l' Empire p. 412. & Elia

du

õ

—

-– SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. r227

N Adu.u Pin. 12. ſiecl. p. 120. per iſta concordata nihil plane impe-
i rruatoribus deceſſiſſe, ſed hos priſtina ſua jura omnia ſalva re-
tinuiſſe, nec quidquam in Pontifices, præter vanas ſteriles-
e que ceremonias, transtuliſſe. Contra alii, cæſares omnia,
dſn quæ habuerint, perdidiſſe, putant. Cum his ſentit anony-
ien mus, ſed elegans doctusque auctor de l'Hiſtoire de Suger,
Abbé de §&. Denis tom. 2. lib. 4. c. I1I. p. 237. qui ſic ſcribit: Je
A ne comprends pas, quelle peut étre la penſée de certains Auteurs
mmogernes, lorsqu' ils diſent, que ce reglement, fait entre le Pa-
ooe pe Calixte & l' Empereur Henri, eſt infnement plus favorable
IId u Princes ꝗgu' aux Eccleſiaſtiques, & que ceux la par cet
N. accord retiennent tout l'effectif & le ſolide de ce, qu'ils pre-
. endoint; tandis qu'on ne laiſſe aux autres que de vaines &
ſteriles ceremonies. Je ſuis perſuadé au contraire, que l'Em-
U1 pereur perdoit par la tout ce qu'il pouvoit perdre, & qu'il aban-
donnoit entieremrnt toutes ſes prétenſions. Elles conſiſtoient
en trois ehoſes, dont il etoit dé)a en poſſeſſion depuis un temps
don presqu' immemorial. I. LV'election des Evéques & des Abbez
ne ſe devoit faire que de ſon conſentement, c& eſt-à-dire, qu'il en
4 deuoit äétre le maltre, & il l'étoit effectivement d'une maniere
ſſiabſoluë, qu'il diſpoſoit de ces grand Benefices comme il lui
ros plaiſoit, ſans conſulter ni le peuple, ni le Clergé: & du mo-
lum ment qu'un Evbéque ou un Abbhé ne lui agréoit pas, parce qu'il

faiſoit trop bien ſon devoir, il le chaſfoit, & en mettoit un
autre. Par l'accord on rend d l'Egliſe la liberté ces élections.
Si on accorde à l' Empereur le pouvoir d'g aſſiſter en perſonne,
ce n'eſt pas pour faire Aboix d'un homme, qui lut ſoit agreable,
miais ſeulement pour decider les différends, qui pourroient ar-
river dans l'election, non pas de ſon autorité, mais de l'avis
. des Evéques qui ſeront preſens, & ſur tout du Metropolitain;
au jugement des quels il doit ſe conformer & ſe ſoumettre.
Secondement, il pretendoit que l'élu devoit recevoir de ſa main
l' Inveſtiture, avec le BGaton Paſtoral & l'Anneau, avant méme
4 Qa ee gue

125 MEDTTAT. AD PANDECMI.

que d'étre ſaxré; ε bouscuot A. abord gqu' un Evéque 6roiz
mort, le Prince ſe faiſioit auſſe-töt ge ſa Crolſe & de ſon An-
neau, pous ne les donner qu'd eelui qu'il cboiftroit powr remplir
la place du défant. Par l'accord ces margaes de ta Dignité

Epiſcopale ſont renduëz d ' Egliſe, & on permet ſeulement d

' Empereur de donner les Regales d l'Iü, en lui faiſant tou-

echer ſon Scebtre; on veut bien d la verite que eette ceremonie
