compelli. At intererat magis uxoris, rem ipſam habere,

quam actionem, L. 204. de Reg. juris.

XIII.

Maritus fundum dotalem propter cauſ[am neceſariam
alienare poteſt.

O. 3 XIV.

294 MEDITAT. AD PANDECT.
XIV.

Weceſſitas tamen extrema efe & axorem ſimul attingere
debet.

ermittunt communiter marito alienationem fundi dotalis
P ex cauſa neceſſaria propter L. I. pr. de Fundo dotali.
Cui ego quidem non contradicam, ſed ſaltem duas limitatio-
nes addam, primo, ut iſta neceſſitas ſumma ſit, deinde, ut
non ſolum maritum ſed uxorem ipſam adficiat. Nam ubi
lex propter neceſſitatem quid fieri permittit, quod alias non
licebat, noviſſimam intelligit. Vide Novellam 46. pr. De-
inde recta ratio ſatis indicat, rem uxoris propter alterius ne-
ceſſitates vendi non debere Itaque, etſi æs alienum urgen-
tiſſime maritum premat, fundus dotalis non reéte vendetur-
At ſi ipſa uxor ære alieno obruta ſit, aut ſe librosque ſuos
alere aliter non poſſit, aut parens vel maritus etiam alimo-
nia poſcat, hoc ſufficere ad alienationem fundi dotalis cre-
do, arg. L. 7 3. §. 1. de Jure dotium. Sic reſponderunt Cti
Vitembergenſes: Wenn gleich die Veraͤuſerung des fundi do-
talis, ſo von dem Ehemanne aus unumgaͤnglicher Noth geſchie⸗
het, zu Recht beſtaͤndig, und fuͤr dergleichen Noth auch die Duͤrf⸗
tig eit, wenn der Mann Weib und Kind nicht ernehren kan, ge⸗
achtet werden moͤchte, ferner, daß im gegenwaͤrtigem Fall der Ehe⸗
mann duͤrftig geweſen, aus ſeinem hinterlaſſenen Schuld⸗Weſen
genugſam abzunehmen; Dennoch aber und dieweil ſothane Duͤrf⸗
tigkeit nicht ſo groß geweſen, daß er ſich und ſeine Familie anders
nicht, als durch Veraͤuferung dieſes Buts, erhalten koͤnnen, ange⸗
ſehen er noch ein Haus gehbabt, auch das Gut nicht um ba
Geld verkaufet, ſondern das Kauf ⸗ Geld zins ,
ſ auf zinsbar ſtehen laſſen;

So mag dieſes Vorgeben den getroffenen Kauf nicht bey Kraͤ
7 e
ten erhalten. f nicht bey Kraͤſ⸗

Cμ 0Z:

e

Rtalis

kork
Atio. .

le

n

Sno
De
WS.
Uger.
ndetun
e ſund

Ain.

cre.

ai

ndi (N.

lſe⸗

DI
, N.

Nee
Wr
D
e aſbet
,N
n er
leſen
9

01:

SP. CCCXII. DE DONAT. INTERVIR. ET UX. a295

C Oμ £ 0 F L A& K 1 A.

I. Maritus, cui uxor nomen idoneum, ein ganz ſicheres
Banco-Capital, in dotem dedit, poteſt hoc, invita
licet uxore, exigere, atque pecuniam in uſus ſuos con-
vertere. Nomina enim, etſi prædia pro iis obligata
ſint, mobilibus accenſeri, ſupra in Spec. XXVI. de Re-
bus Mohilibus & immobilibus med. 2. & 3. oſtendi. Res
dotales mobiles vero maritus alienare poteſt, L. 42.
D. L. 3. C. de Jure dotium. h—

2. Maritus fundum uxoris, quem ipſe eidem olim com-
paravit, tamen alienare nequit. Dixi ſupra in Specim.
CCCI. de Juribus conjugam medit. 6.

SPECIMEN CCCXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. I.

DONATIONIBUS INTLER VI.
RUM ET UNXOREM.
I.

Donatio inter ſponſum & ſponſam valet.
II.

A ecreditorilus tamen, quos donans tempore Jonationis Habuit,

vevocatur.

Inter eos, qui matrimonio coituri ſunt, donationem an-
te nuptias factam jure confiſtere, Modeſtinus in L. 27.

de Donat. inter vir. & ux. itemque Scævola inl.
eod.

2946 MEDITAT. AD PANDECT.

eod. ajunt. Hanc itaque donationem neque donans ipſe,
neque heredes ejus, neque creditores revocant, L. 13. C.
de Donat. inter vir. & ux. ibi: ante nuptias. Excipio eos
ereditores, quos donans ante donationem jam habuit. Hi
utique actionem Paulianam recte inſtituent. Nam, qui ſe
obæratum ſcit, atque tamen donat, conſilium fraudandorum
creditorum habuiſſe intelligendus eſt, L. 17. §. 1. Quæ in
fraudem creditorum. Nec deſidero, ut ſponſa doli particeps
fuerit. Hoc enim in donatario non requiritur, L. 6. §. 1II.
Quc in fraudem creditorum. Et oportet judicem ſemper
ei magis, qui de damno vitando certat, quam, qui lucrum
captat, favere. Sic reſponderunt Ctr Helmſtadienſes men-
ſe Septembri annij cho lo ccxiI: Auf die lezte Frage zu kom⸗
men, ob nemlich Cathrina Eliſabeth Bodenſtabin den Mahlſchatz,
welche ihr der Mann bey Antritt der Ehe gegeben, vor ſich behal⸗
ten koͤnne; wiewol die Caſſation der aufgerichteten Eheſtiftung
dieſe zwiſchen Eheleuten in Rechten vergoͤnnete Schenkung nicht
unguͤltig machen kan, in mehrerer Betrachtung, daß dieſe. bey an⸗
gehender Ehe geſchehen, die Eheſtiftung aber lange hernach verſer⸗
tiget worden; Daferne jedoch die Kinder erſter Ehe ihre Befriedi⸗
gung wegen der großmuͤtterlichen Guͤter aus des Vaters Vermoͤ⸗
gen nicht erhalten koͤnten, oder aber ihre legitima durch dieſe
Schenkung verkuͤrzet worden waͤre; In ſolchem Fall, da ſie de
damno vitando, die Frau aber de lucro captando certireten,
waͤre dieſe leztre die ihr loco arrhæ geſchenkte Sachen vor ſich
8 tehalen ut befugt, dainargen dieſe Schenkung, wenn ſie
en Kindern erſter Ehe zu keinem
raßen gleben Ehe Nachtheil gereichet, billig bey
III.

Lintea, veſtes & ornamenta, gquæ maritus uxori comparat,
non donare, ſed ſaltem utenda dare cenſetur.

IV.

—
ile,
3 .

0 es

Gui K.
Gorun
Uen
tct
.ll. .
lenpe
Ucrun
8 Men.
ler
ſt,
5
ſfn
nicht
dh
Gee

DNGSn

Perd
ch
E
tiruin,

or ſ

Penn 6.

Sbp. CCCXII. DE DONATION. INTER VIRUM &c. 297

IV.
Ea tamen, quæ in locum illatorum & attritorum ſarrogantur,
uxori plene adquiruntur.
(ontrarium, quod ſcilicet maritus lintea, veſtes & orna-
menta, quæ uxori ſuæ dat, donare & dominium eorum
in illam transferre cenſeatur, a plerisque olim creditum &
a Ctis reſponſum judicatumque fuit, teſte Carpzovio P. 2.
C. 13. def. 21. Ipſe ſic olim nomine Ctorum Vitember-
genſium menſe Majo anni cIlo lo ccIx. reſpondi: Daß die
Gerade⸗Stuͤcken, wenn ſolche gleich von des Mannes Gelde
erkaufet, dennoch der Frauen eigenthuͤmlich zuſtehen, und vor
ein Theil ihres Vermoͤgens zu halten. At mutaſſe nunc JCtos
Vitembergenſes ſententiam ſuam, ex illuſtris E ernberi diſ-
Jertatione, qua errores fori cirea bona utenſfilia uxori a mari-
to tradita emendantur, diſco. Et recte mutarunt. Dona-
tio enim, uti nunquam, ita longe minus inter conjuges, in-
ter quos eam jura & Romana & priſca Germanica in pecu-
lo Sax. lib. I. art. 31. prohibent, præſumitur. Si quoque re-
ctam rationem ſpectas, donatio tunc, quum ex circumſtan-
tiis alia dantis voluntas veroſimiliter apparet, inducenda non
eſt. Veroſimile autem maxime eſt, maritum uxori has res
ea mente dare, ut hæc iis in mariti honorem &£ communis
familiæ utilitatem neceſſitatemque utatur, non etiam, ut eas
lucretur & in heredes ſuos cum detrimento mariti here-
dumve illius transmittat. Agnoſcere hoc videtur Ulpianus,
dum in L. 5. §. 10. Commodati maritum uxori, quo hone-

ſtius culta ſit, ſua duntaxat cauſa commodare ait. Omni-

um vero clariſſime Pomponius in L. 31. pr. de Donat. inter
vir. & uX. veſtimentum, quod vir lana ſua mulieri confe-
cit, quamvis id uxori confectum fuerit, id uxoris cura, ta-
men viri eſſe, dicit. Conſentit denique Paulus: Wunquam
in L. 31. pr. de adjuir. rer. dominio inquiens, nuda traditio
Tom. V. PP tranil-

298 MEDITAT. AD PANDECT.

transfert dominium; ſed ita, ſi venditio, aut aliqua juſta
cauſa præceſſerit, propter quam traditio ſequeretur. Excipi-
untur tamen lintea & veſtimenta a marito uxori in locum
eorum, quæ illa ab initio matrimonii intulit eoque manente
attrivit & conſumſit, comparata; quorum dominium uxori
Plene adquiri, ſupra in Specimine CCCI. de juribus conjugum
medit. 2. & 3. oſtendi. Et quia hæc ſurrogatio admodum
frequens eſt, factam eam præſumimus, atque res a marito
uxori comparatas huic adjudicamus. Sic e. g. Helmſtadii
menſe Majo anni CIoO 19 CcxvVIII. reſpondimus: Es ſeynd die
der Frauen gegebene Kleider derſelben Eigenthum worden, und
hat ſie folglich davon zu diſponiren freye Macht gehabt.

V.

Donatio inter conjuges, etiam per conjecturas probatur.

VI.

Maritus, qui in ſignanda vel emenda re uxoris nomen adbibet,
donare cenſetur.

D'vrd ſunt donationem præſumi & per conjecturas pro-
bari. Illud negamus, hoc admittimus. Scilicet quan-
do vel nulla vel æqualia in utramque partem argumenta ad-
feruntur, vel res plane incerta eſt, ut, ſi uxor poſt mortem
mariti rem, quam poſſidet, ſibi datam eſſe dicat „ donatio-
nem præſumi non oportet, ſed commodatum Potius, aut
depoſitum. Quodſi vero præterea conjecturas aliquas, ex
quibus animus donandi colligi poſſit, commemoret, audien-
da eſt utique. Confirmatur hoc ſatis clare per L. 47. & 54.
de Donat. inter vir. &σ urν.. Exemplum ejusmodi donatio-
nis per conjecturas, probatæ reperies ſupra in Specimine
CCLVVII. de Probatione artificiali Jſeu conjecturis med. I. in fine.
Nunc aliud memoraboe. Vidua. ex mariti hereditate vaſa
aliquot

7

——
ſe
io⸗
u
Ne

I

Aun
dum

aro

ltadi
de

Ir.

iet,

r⸗
Jn
.
Oen

Mä

,i

dlien.
Eſ
ati⸗
imine
1fn
VAl
iguot

Sp. CCCXII. DE DONATION. INTER VIRUM. &c. 295

aliquot argentea tanquam ſibi donata vindicabat, iisque no-

men ſuum inſculptum oſtendebat. Hoc ſolum argumen-
tum, etſi non plenam, tamen ſemiplenam fidem faciebat,
ut jusjurandum ſuppletorium menſe Julio anni cIoloccxVII.
decerneremus: Es hat Beklagte die ihr gethane Schenkung
die ſilbernen Leuchter, Potage-Loͤffel und Tellers dadurch, daß
ſich ihr Nahme darauf geſtochen befindet, wenigſtens ſemiplene
erwieſen, und behaͤlt dieſe Stuͤcken, wenn ſie das j—uramentum
ſpecificationis ableget, und dadurch ihr Vorgeben beſtaͤrcket,
billig. Movebamur inter alia lege 16. C. de Donat. inter vir.
&σ u. ubi hoc, quod maritus fundos ex pecunia ſua uxo-
ris nomine emit, pro tam evidenti donationis indicio habe-
tur, ut maritus donationem negans probare jubeatur, ſe
non donandi animo nomine uxoris ſuæ prædia comparaſſe,
ſed nominis duntaxat ejus titulo uſum eſſe.

VII.

Quod ante nuptias donatum eſt, poſt nuptias redonari
nequit.

L)mtiede inter ſponſum & ſponſam valere, ſupra jam
in meditat. I. oſtenſum. Ergo ſi donatarius rem ante

nuptias donatam donanti poſt nuptias redonet, redonatio

irrita eſt, & revocari quandoque poteſt. Nec obſtat,

quod in L. 7. §. 2. de Donat. inter vir. & uXτ. mutuæ &

æquales conjugum donationes ſuſtineantur. Hoc enim de
donationibus, quarum utraque poſt nuptias facta, intelli-
endum. Hæ ambeæ illicitæ erant, ſed per compenſatio-

nem confirmantur. At ſi una ex donationibus rita & ſe-

cundum leges facta, hæc per contrariam illegitimam dona-
tionem tolli nequit, ſed poſterior donatio reſcinditur;
L 21. §. 1. de Donat. inter vir. & ar. (Qare quum uxor
gemmam olim marito pro arrha ſponſalitia datam, deinde
P p z ſibi

300 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſibi a marito redonatam, peteret, Cti Helmſtadienſes actio.
nem ei menſe Majo anni cio 19 CcXIX. denegarunt: Es ge⸗
hen von den der Annen Eliſabeth von Wedel zuerkannten pre-
tioſis die wegen des Diamants angeſetzte 350 Thlr. ab. V. R. W.
Rat. dec. Es iſt die Schenkung der pretioſorum in der Ehe⸗
ſtiftung und allen Umſtaͤnden nach loco arrharum geſchehen,
und moͤchten folglich die Verordnungen der Rechte de donatio-
nibus inter virum & uxorem darauf nicht gezogen werden.
Doch gehen hiervon die leztere vor dem Diamant geſetzte 350
Thlr. ab. Denn da Appellatin ſolchen ihrem Ehemann bey
der Verlobung gegeben, ſo iſt die nachgehends geſchehene Zu⸗
ruͤckgebung vor keine arrha, ſondern vor eine wahrhafte Schen⸗
kung unter den Ehe⸗Leuten zu achten, und faͤllt folglich hinweg.
. VIII.
Orto contra donantem ſive ante ſive poſt mortem ejus ereditorum
concurſu, omnis donatio in conjugem collata
tollitur.

IX.

TZumetſi æs alienum poſt donationem demum ſit confatum.

Quberelt, ut de revocatione donationum inter virum &
uxorem agamus. De hac Ulpianus in L. 32. § 4. de Donat.
inter vir. & u. regulam facit: Neceſtſe eſt, ut appareat;,
defunctum evidenter revocaſſe voluntatem, quodſi in ob-
ſcuro fit, proclivior eſſe debet judex ad comprobandam
donationem. Voluntas tamen revocandi non verbis ſo-
Ilum, ſed factis quoque declaratur, inter quæ facta Potiſſi-

mum alienatio rei donatæ, L. 12. C. de Donat. inter vir 69*
uNX. Majoris momenti quæſtio, orto contra donantem cre-

ditorum concurſu, naſcitur, an ſcilicet per hunc donatio re-
vocata cenſeatur. Tractat eam, ſed Paulo obſcurius, Sal-
gado de Somoza in Labyrintbo ereditorum P. 2. 6ap. I1I9.
Ego

—
io.

Ne
Dre.
V.
hihen,

nutio.

Nudeg.

te zie
n e
1 H
Schen
es

jrorn

n.

run d

Dne.
et,
n ob⸗
Anden
is ſo⸗
otiſt.
i, 6

(Ie

tole⸗
.
r

Sp. CCCXII. DE DONATION. INTER VIRUM &c. 201

Ego ſive is concurſus ante, ſive poſt mortem mariti exci-
tetur, ſemper tolli donationem inter conjuges bonaque
donata ad commune corpus redire puto. Si ante mortem,
res dubium non habet. Creditores enim mariti bona ejus
occupantes donata etiam, quæ adhuc in mariti dominio ſunt,
occupant. Idem facient creditores, qui contra donantem poſt
mortem demum ejus conſurgunt. Hi, quamvis poſt pera-
ctam jam donationem donanti crediderint, præferuntur ta-
men. Nam donatio inter virum & uxorem ex morte demum
donantis vim & firmitatem accipit, L. 32. pr. D. L. 10. C. de
Donat. inter vir. & u. Perinde igitur eſt, ac ſi moribundus
demum donaret. Is vero, quia obæratus jam tempore mor-
tis fuit, in fraudem creditorum donare non poruit, L. 17.
§. 1. Quæ in fraudem ereditorum. Obſtare videbitur L. 13. C.
Je Donat. inter vir. & ux. quæ, pactum marito cum creditore
poſt donationem uxori collatum juri uxoris anteriori non offi-
cere, dicit. Hæc quippe lex aperte de donationibus ab initio
ſtatim firmis & irrevocabilibus, e. g. ad dignitatem conſequen-
dam, L. 21. C. eod. vel inter deſponſatos ante nuptias, de quo
caſu ſupra in medit. 2. dictum, agit. Porro non obſtat L. 24.
C eod. ubi donatarius fiſeo bona donantis propter delictum
Oocupanti præfertur. F iſcus enim & donatarius ambo lu-
crum captant. At alia eſt creditorum, qui damnum vita-
re cupiunt, conditio. His ſemper magis, quam donata-
riis, favendum eſt. Objicietur denique Novella 162. cap. I.

in qua hypotheca poſt donationem in rebus uxori donatis

conſtituta uxori poſtponitur. Ibi quippe de marito obæra-
to ſermo non eſt, ſed de tali, ex cujus bonis ceteris credi-
toribus ſatisfieri poteſt. Itaque rationibus in præceden-
te meditatione memoratis hoc porro adjecimus: So iſt die
geſchehene Zuruͤckgebung vor eine wahrhafte Schenkung unter

den Ehe⸗Leuten zu achten, und faͤllt folglich wegen des ent⸗

PPZ3 ſtandeney

„

302 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtandenen Concurſes und der dabey vorgegangenen Eſſons
bonorum hinweg. Die uͤbrige in Rechten vergoͤnnete dona-
tiones aber, ungeachtet ſie merum lucrum in ſich begreifen,
gehen den creditoribus hypothecariis poſterioribus vor.

SPECIMEN CCCXIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. II.

DIVORTIO 0 B ADUI.
ITERIUM.

T.
EGraves de ddulieni Juſpiciones ad divortium ſußiciunt.
II.
Sukhicit adulterium attentatum.
III.

Pagani veteres ebriſtianam religionem impudicitiæ accuſandi &
ab auxoribus ſuis ehriſtianis divertendi maximas Z
babuerunt cauſas.

. uod Chriſtus Matthæi XIX, 9. dixit: quicunque di-
Qlkee uxoůâön ſuam, niſi ob ſcortationem, &α
aliam duxerit, mæchatur; miras inter interpretes
excitavit lites, aliquibus vocem goersz, in qua cardo
dontroverſiæ vertitur, late nimis interpretantibus, aliis
eandem plus, quam par eſt, reſtringentibus. Ex ho
rum

₰

Sbp. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTER. 303
Olis .
Olld⸗
fen.

rum numero hi ſunt inprimis, qui divortium decerni poſſe
negant, niſi de adulterio plene peracto & per ipſam ſeminis
immiſſionem conſummato certe & indubie conſtet. Sic ſen-
tiunt catholicis Gonzalez Tellez ad c. 12. X. de Præſumtionibus,
eyx evangelicis Bergerus in Electis proceſſus matrim. §. 30. & in
— Suphlem. ad b. l. p. 153. Hic duo maxime urget; primum
unitatem carnis, in qua eſientia matrimonii conſiſtat, non
Poſſe aliter, quam per aliam unitatem carnis rumpi. Deinde
48 ad alia Chriſti verba Matth. V, 32. ra ρραντο ονι οοραραναι; Pro-
vocat, eaque ſic latine vertit: exeepto negotio fornicationis; &
in voce NEGOTIO ſingularem vim latere, eaque opus ipſum
& plenam conſummationem ſignificari putat. Ego vero tan-
. tum abeſt, ut vim hujus vocis NEGOTIO perſpiciam, ut
nec ipſam quidem videam. Quantum ego ex Græca lingua
ſcio, verba hæc: zagναοϑι Xονιι ooορο*οο; nihil acuminis in ſe
habent, ſed fimpliciter vertenda ſunt: præter cauſam forni-
cationis; adeoque idem prorſus ſignificant, quod illa Matthæi
4. XIX, 9. s en! wroprez; niſi ob fornicationem. Hæc igitur
duo loca, prorſus parallela, ſe invicem non explicant, ſed in
explicatione eorum ad alia Chriſti dicta recurrendum eſt;
inprimis ad Matthæi , 28. ubi Chriſtus, adulterium etiam
per concupiſcentiam committi poſſe, ait. Quæ verba al-
W teram quoque Bergeri rationem, ab unitate carnis deſum-
5 tam, refellunt. Nec credo, hæc ex ſe invicem conſequi:
matrimonium eſt unitas carnis inter conjuges; ergo ſine
alia unitate cum adultero vel adultera nequit diſſolvi. Pergo
ad jus canonicum. In hoc Alexander pontifex in c. 12. X.

6. de Præſumtionibus: Ex violenta, inquit, & certa ſuſpicio-

ane fornicationis poteſt ſententia divortii promulgati. Re-
ei ſpondet Gonzalez, in ſpecie hujus capituli certo de con-
ch ſummato adulterio conſtitiſſe. At non conſtitit certo.
Teſtes enim non viderant concubitum, ſed credebant ſal-
tem,

304 MEDTTAT. AD PANDECT.

tem, illum, qui adulterii inſimulabatur, intentionem carnali-
ter feminam cognoſcendi habuiſſe. Ergo de conſummatione
ipſa nec ex teſtibus nec ex confeſſione reorum, qui ſeſe poſt
contractum matrimonium miſcuiſſe negabant, conſtitit. Ac-
cedit c. 27. X. de Teſtibus, in quo quum de probando adulterio
agitur, circumſpectus atque diſcretus judex motum animi ſui
ex argumentis & teſtimoniis, quæ rei aptiora eſſe competit,
confirmare jubetur. Et profecto publico intereſt Gonzalezii
&õBergeri ſententiam in foro non recipi. Duriſſimum & mor-
te ipſa atrocius ſupplicium foret, cum uxore de adulterio
Publice ſuſpecta & maximis indiciis onerata, ſed quam plene
conſummati concubitus convincere nequit, vivere. Et vi-
vendum tamen fere ſemper eſſet, quum plena probatio vix
unquam haberi queat. Præſtaret profecto, judicibus laxius
etiam, quam hucusque habuerunt, arbitrium permitti, ut ex
veroſimilibus conjecturis divortium decernere poſſent. Coer-
cerentur ita, qui nunc dum ſummam probationis difficultatem
norunt, quotidie, ſed ſaltem caute peccant, adulteri adulteræ-
ve, ac deſinerent forte peccare, ſi ſcirent, ſe etiam ex indiciis
mediocribus damnari poſie. Sed hoc ſperandum vix. Tuea-
mur ſaltem praxin, quæ huc usque divortium ex graviſſimis
indiciis, quale eſt deprehenſio in uno lecto, etſi concubitus
ipſe & immiſſio ſeminis non probetur, decerni paſſa eſt.
Teſtantur de hac Strykius de diſenſu ſponſalitio ſect. 5. §. 13.
& ipſe Bergerus in Ceconomia juris pag. 120. & 128. n. 2.
Reſponderunt etiam ſecundum eam ICti Helmſtadienſes
menſe Decembri anni clo 1o ccxxIV. Wird Caja durch die
uͤbele Auffuͤhrung und das harte Verfahren ihres Ehemannes
Sempronii bewogen, den Weg Rechtens gegen ihn zu ergrei⸗
fen, verlanget dieſemnach anfaͤnglich zu wiſſen, ob ſie eine voͤlli⸗
ge Eheſcheidung ſuchen, und wie ſie allenfalls den Ehebruch am
fuͤglichſten beweiſen koͤnne. Nun moͤchte zwar die Scheidung
von

A.
e

ero
l

et

leii

Sp. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTERIUM. 305

von Tiſch und Bette am leichteſten zu erhalten ſeyn. Allein, wir
ſolten ihr doch faſt rathen, lieber ſo gleich die voͤllige Eheſcheidung
zu ſuchen. Es moͤchte zwar entgegen geſetzet werden, daß der Cajæ
den Sempronium eines Ehebruchs zu uͤberfuͤhren ſchwer und faſt
unmuͤglich fallen wuͤrde, nachdem die Rechte in cauſis criminalibus
einen ſonnenklaren Beweis erfodern, L. ult. C. de Prebationi-
bus; welches denn Bergerus in Electis proceſſus matrimonialis §.
30. auch auf den Fall, da ex adulterio civiliter auf die Eheſchei⸗
dung geklaget wird, erſtrecket und nicht einmal alsdenn den Beweis
per indicia & conjecturas zulaͤßt. Alldieweil aber das Wider⸗
ſpiel, daß nemlich bey Eheſcheidungs⸗Klagen der Ehebruch nicht
durch ganz ungezweifelte Beweisthuͤmer dargethan werden muͤſſe,
ſondern auch ſtarke Muthmaſſungen und Anzeigungen hinlaͤnglich
ſeynd, in den Rechten klar gegruͤndet auch nach Bergeri eigenem
Geſtaͤndniſſe in Praxi eingefuͤhret iſt, ingleichen von Strykio und
andern bewehrten Rechts⸗Lehrern behauptet wird, hiernaͤchſt der
Ehebruch und andere delicta carnis immer im Verborgenen began⸗
gen werden, alſo nicht, wie die uͤbrige crimina ad oculum er⸗
wieſen werden koͤnnen, mithin auch in criminali perſequutione
ein wahrſcheinlicher Beweis ſtatt findet, und faſt alles auf ei⸗
nes verſtaͤndigen Richters Gutachten ankommet; So wird Ca-
ja wohl thun, wenn ſie das uͤbele Leben ihres Ehemannes mit
allen in der ſpecie facti enthaltenen Umſtaͤnden dem Conſiſto-
rio vorſtellet, und ex capite adulterii auf eine gaͤnzliche Ehe⸗
ſcheidung klaget, auch zum Beweis ſolchen Ehebruchs alle die⸗
jenige Leute in⸗ und auſſer dem Hauſe, denen von den angefuͤhr⸗
ten Umſtaͤnden und von dem ihr erwieſenem harten Tractament
etwas wiſſend, zu Zeugen vorſchlaͤget, da denn zu hoffen iſt, daß,
wenn auch der Beweis nicht vor hinlaͤnglich zur voͤlligen Ehe⸗
ſcheidung geachtet werden ſolte, gleichwol auf die ſeparation
von Tiſch und Bette erkannt werden muͤſte. Quæ een 113
ſint, ſæpe ergo, dum hiſtoriam naſcentis religionis chriſtia-

Toa V. Q n*

306 MEDITTAT. AD PANDECT.

næ lego, cogito mecum, paganos veteres graviſſimam ha-
buiſſe cauſam, primos chriſtianos impudicitiæ inſimulandi
atque ab uxoribus ſuis chriſtianis divertendi. Ipſe hoc
agnoſcere videtur Tertullianus lib. 2. ad uxorem, ubi chri-
ſtianas mulieres hortatur, ne cum paganis matrimonium
contrahant, quod minime fieri poſſit, ut una concorditer
vivant. Quis enim, ait, ſinat conjugem ſuam alicui Ffra-
trum ad oſculum convenire?“ mos enim erat ille ſalutationis
inter chriſtianos uſitatus. Quis & viſitandorum fratrum
gratia vicatim aliena & quidem pauperiora tuguria circum-
ire? quis nocturnis convocationibus, ſi ita oportuerit, 4 la-
tere ſuo eximi patienter feret? quis denique ſolemnibus
paſebæ pernoctantem ſuſtinebit?
Divortium ex graviſſimis adulterii ſuſpicionibus contra abſentem
Fugitivum decerni nequit, niſi edictalis
citatio præceſſerit.

ufficiet, hic reſponſum ICtorum Helmſtadienſium men-
O₰ ſe Septembri anni clo 10 CCXII. exaratum inſeri: Iſt
Maria Kienen, Peter Schulzens Ehefrau, von ihm gewichen,
und hat ſich nunmehro etliche Jahre her nicht ſehen laſſen. Wird
alſo zu wiſſen verlanget, ob Peter Schulze die Eheſcheidung von
ihr ohne vorhergehenden Deſertions-Proceſs und Edictal- Ci-
tation erhalten koͤnne. Nun ſcheinet ihm zwar zu ſtatten zu
kommen, daß die Frau wegen getriebenen Ehebruchs mit aller⸗
hand leichtfertigen Kerlen in ſtarken Verdacht iſt, uͤberdies nach
Carpzovii jurisprud. Conſiſt. lib. 2. def. 209. n. 5. Meynung
præſumtio commiſſi adulterii wider eine herumſchweifende
und auſſer dem Hauſe ihres Mannes ſich aufhaltende Ehefrau
erwaͤchſet; und koͤnte man folglich meynen, daß die Ehe alſo⸗
fort ex capite adulterii zu diſſolviren ſey. Alldieweil aber
ein

ſpten

Wen.
ich,
Po
g m
l. C.
tten N
t e
6 nh
ptng
veſende
CNefter
e

dendis. Dieweil aber die

Sp. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTERIUM. 307

ein Delinquent auch bepy den allerſtaͤrk en Vermu
wichtigſten Argumenten ungehoͤrt nit varannnt, udern
zufoͤrderſt ſeine Verantwortung zu thun, vorgeladen werden
muß, L. I. pr. de Requirendis vel abſentibus damnendis, zu
geſchweigen, daß allhier nach Inhalt des Bericht⸗Schreibens,
wegen der getriebenen Buhlerey kein zulaͤnglicher Beweis auf⸗
gebracht werden mag, und Carpzovius ſelbſt nicht leugnen kan,
daß der wider eine abweſende Frau entſtehende Verdacht ſehr
ſchwach und von ihr mediante jurejurando purgatorio leicht
abzulehnen ſey; Dieſemnach mag die Ehe zwiſchen Peter Schul⸗
zen und Marien Kienen ohne vorhergehenden Proceſs und Edi-
Gal-Citation nicht aufgehoben werden. Diffentit, ſed con-
tra juris noſtri analogiam, Strykius de Diſſenſu ſponſalitis

V.

Uxor contra maritum ad divortium agens, pendente lite ſumtus
&σ alimonia recte petit. .
VI.
Idem juris eſt, etſi ſaltem ad ſeparationent quod ad thorum
8 && menſai agatur.
de explicabo, alteram reſponſi,
meditatione memoravi, partem

hic inſerendo: Wird gefragt, ob Sempronius der Cajæ und
dem Kinde, ſo ſie bey ſich behalten moͤchte, die Proceſs-Ko⸗
ſten hergeben muͤſſe. Nun wird zwar Sempronius vorwenden,
es laufe der Vernunft und Billigkeir entgegen, jemanden zum
Vorſchuß der Unkoſten, womit der Proceſs g gen ihn ſelbſt ge⸗
fuͤhret wird, zu zwingen L. 17. dJe Tutelæ & rationibus diſtra-
Billigkeit und die geſchriebenen Rech⸗
er des andern Vermoͤgen in
Haͤnden

tronn theſin ſat luci
quod in præcedente

te erfodern, daß derjenige, welch

303 MEDITAT. AD PANDECT.

Haͤnden hat und mit demſelben in Rechts⸗Streit befangen it,
ſolchem waͤhrenden Proceſſes den Unterhalt und die Gerichts⸗
Koſten hergebe, L. 27. §. 3. de Inoticioſo teſtamento, I. J. C.
de Ordine cognitionum, cap. II. X. de Acouſationibus, dieſem⸗
nach ein Ehemann, welcher mit ſeiner Frauen ſtreitet, ſich ſol⸗
ches Vorſchuſſes nicht entbrechen kan, Chobinus Conſv. Pariſ.
lib. 2. tit. 7. immaſſen ſo gar das Conſiſtorium zu Berli in bey
Strykio de Decreto interimiſtico cap. 2. num. 121. einen Ehe⸗
mann, der ſeine Frau wegen Ehebruchs angeklaget hat, waͤhrenden
Proceſſes die Unkoſten herzuſchieſſen angehalten hat, adde
Leyſeri Medit. ad æ. Jec. 48. de Sumtibus litis ab adverſario
Juppeditandis medit. 5. 6. 7. II. So muß Sempronius die
Cajam und das bey ihr bleibende Kind veralimentiren und die
Proceſs-Koſten hergeben. Auch thut Caja wohl, daß ſie ſo⸗
fort anfangs um ein Decretum interimiſticum oder proviſio.
nale der Alimenten und Proceſs-Koſten halber anſuchet, und
daß vor allen Dingen ern gewiſſes quantum ohne weitlaͤuftige
cauſæ cognition geſetzet werde, bittet.

VII.

Maruuti uxorem adulterii inſimulans huic non aliter ſumtus litis
ſuppeditat, quam ſi de hujus innocentia & Juſta
cauſa veroſimiliter conſtat.

VIII.
Idem in omnibus litibus, guas uxor ecum marito habet,
juris eſt.

S quemadmodum in præeedente meditatione di-
xi, de Decreto interimiſtico cap. 2. n. I21. ſententiam Con-
ſiſtorii Berolinenſis refert, qua maritus, qui uxorem de
adulterio accuſarat, durante accuſatione ad ſumtus litis
feren-

4

eln⸗

den
Ade

ri

8 ONH

50 N

1

Flo.

ti

1

e d.

Con-⸗
n e

lis

SP. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTERIVM. 309

ferendos coactus fuit. Et alii cum Cbopino lib. 2. tit. 7. Conſv.
Pariſ. generaliter maritum, quoties cum uxore litigat, ad
hoc obligatum dicunt. Ipſe olim in Specimine LXXXIV. de
Sumtibus litis ab adverſario ſuppheditandis med. II. utramque
opinionem retuli, & dum non refutavi, probare viſus ſum.
Nec probo prorſus, ſed tamen limitationem adjici oportere
credo. Scilicet in eodem Specimine EXXXIV. medit 7. dixi,
tria requiri ad hoc, ut adverſarius ad ſumtus ſuggerendos
cogi poſſit, ut primo is, qui petit ſumtus, pauper ſit, nec
aliunde eos accipere poſſit, deinde juſtitiam cauſæ ſuæ rationi-

pbus, etſi non plenam fidem facientibus, veroſimilibus tamen

maxime, & nihil præter ampliorem expoſitionem atque ex-
plicationem requirentibus, doceat, denique ut nulla excep-
tio in præſens appareat, quæ jus ejus excludere poſſit. Hæc
tria concurrant, neceſſe eſt, ut adverſario onus iſtud poſſit
imponi. Eadem igitur in lite omni, quam maritus cum
uxore habet, maxime ſi is contra hanc ad divortium agat, re-
quiro ad hoc, ut judex maritum ad ſumtus ſuppeditandos
damnare queat. Inprimis veroſimiliter ſaltem de juſtitia
cauſæ uxoris conſtare debet. Duriſſimum quippe foret,
maritum graviſſimas adulterii ſuſpiciones contra uxorem ad-
ferentem ac propterea divortium petentem cogi » ut im-
penſa ſua uxori meritam accuſationem eludere cupienti ca-
villationes emat rabulasque conducat. Rem exemplo il-
luſtrabo: Sacerdos uxorem ſuam adulterii inſimulabat at-
que ab ea divertere volebat. Attulerat etiam, antequam
probare juberetur, aliquot adulterii indicia ſed pauca & in-
firma, malos vero & intolerabiles uxoris mores ſat lueide
oſtenderat. Uxor contra adulterium inficiabatur, & even-
tualiter exceptionem remiſſionis, de qua quodammodo ex
actis conſtabat, opponebat, malos autem mores ſuos ma-
le excuſabat, ceterum ſumtus litis, ſi hæc continuaretur,

Qd 2 ſibi

3 10 MEDITAT. AD PANDECT.

ſibi a marito ſuppeditari deſiderabat. Actis ad nos menſe
Januario anni Cclo 10o CCXXIII. delatis, animadvertebamus,
ententiam interlocutoriam ſuper probatione perficienda
ab utraque parte exſpectari. At noluimus litem, quæ jam
aliquot annos non ſine offenſione multorum durarat, lon-
gius extrahere, ſed confeſtim, divortium locum non ha-
bere, judicavimus, ſeparationem vero quod ad thorum &
menſam decrevimus. Non opus erat expenſis, ſiquidem
hæc ſententia res judicata fieret. At prævidebamus facile,
alterutram partem appellatione vel alio remedio uſuram;
maritum forte, quod divortium non indultum nec uberior
probatio adulterii ſibi impoſita eſſet, uxorem vero, quod
eam ex domo mariti exire juſſiſſemus. Si illud accidebat,

æquum erat, ut maritus omnes ſumtus litis, quam ſine

Probabili cauſa continuabat, ferret. Si uxor quærebatur,
obſtinationem ejus, impenſa mariti inſtrui & armari, non
decebat. Quamobrem ſic pronunciavimus: Daß dieſer
aͤrgerliche und vergebene Proceſs aufzuheben Beklagte ſo lange, bis
beyde durch nachdruͤckliches und unterweilen wiederhohlend s Zu.
reden ſich mit einander verſoͤhnen, in eine abgeſonderte Wohnung
zu ziehen, Klaͤger jedoch ihr die noͤthige Betten und Meublen dahin
abfolgen zu laſſen, auch zu ihrem Unterhalt woͤchentlich 2. thl. 8 gl.
zu reichen, uͤberdies die ſaͤmmt iche Proceſs-Koſten, im Fall er ſei⸗
ne Eheſcheidungs⸗Klage fort etzen oder gegen dieſ S Urthel ſich eines
Remedii bedienen wolte, ſonſten aber nichts zu geben ſchuldig ſey.
V. R W. Rat. dec. Wenn wir nun auf die eingewandte Leu⸗
terungen erkennen und den Proceſs dergeſtalt, wie er angefangen,
fortſetzen haͤtten ſollen, ſo wuͤrde derſelbe ohnfehlbar zu gro ſem
Aergerniß der Gemeinde, Kraͤnkung beyder Partheren und mit
ſchweren Koſten noch einige Jahre dauren, und endlich doch das
Urthel: daß die von Klaͤgern geſuchte Eheſcheidung nicht ſtatt
habe; erfolgen. Denn unter diejenigen Urſachen, welche Klaͤ⸗
ger

—
enſe

in,
eHdd

Jan
lon.
a e.
n
Uldemn

ſcle

unan

bericck
GNe

ideben
mn Une
ebatr

, N

lſt
ohrurg

Nn
ArſqS.

heies

ſigſe.

Ote len
fauget
gloſenn
0 t
ch Ne
t ſo
e N

& y. trahenda ſunt.

SP. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTERIUM. 311

ger zum Grunde ſeiner Eheſcheidungs⸗Klage ſetzet, iſt der ange⸗
gebene Ehebruch allein hinlaͤnglich. Geſetzt nun, daß er ſolchen,

wie ihm doch ziemlich ſchwer fallen moͤchte, gebuͤhrend beybraͤchte,

ſo wuͤrde ihm am Ende die exceptio remiſſionis, welche aus den
Commiſſions-Acten ſonnenklar am Tage lieget, doch im We⸗
ge ſtehen, und die Eheſcheidung verhindern, immaſſen Klaͤger nicht

leugnen kan, daß er nach der Zeit, da er von dem vermeynten

Ehebruche bereits Nachricht gehabt, ſich mit der Beklagten, owol
in Worten als in der That, durch fernere Beywohnung verſoͤhnet.
Da nun dieſen Ausgang ein jeder vernuͤnftiger voraus ſiehet, ſo iſt
unverantwortſich, dergleichen vergebene und zum oͤffentlichem Aer⸗
gerniß, auch beyden Theilen zum Ruin ihrer Geſandheit und Guͤ⸗
ter gereichenden Proceſs laͤnger zu verhaͤngen ꝛc. Es iſt alſo mit
allem Recht auf die Scheidung von Wohnung, Tiſch und Bette
erkannt, der Beklagten, welche Beſage der Commiſſions-Acten
an der Uneinigkeit die meiſte Schuld traͤget, die Raͤumung des
Hauſes auferleget, Klaͤgern jedoch, ſie nothduͤrftig zu erhalten,
anbefohlen worden. Die Proceſs-Koſten betreffende, muß Klaͤger
allerdinges dasjenige, worzu er ſelbſt Gelegenheit giebt, herſchieſſen.
Weil aber aus der von der Beklagten wider das lezte Urthel
ziemlich frivole eingewandter Leuterung erhellet, wie ſelbige die
Sache aufzuhalten und den Klaͤger muͤde zu machen ſuche, ſo wuͤr⸗
de unbillig ſeyn, den Klaͤger auch dahin, daß er der Beklagten
vexationes von dem Senigen unterhielte, anzuſtrengen. Ea-
dem in omni lite, quam maritus cum uxore habet, locum
inveniunt, atque adeo etiam ad Ppræcedentes meditationes 4.

IX.
Ad expreſſam adulterii remiſſionem neceſſe eſt, ut remittens par-
tem adulteram recipiat.
A0 ad divortium tollitur remiſſione partis innocentis;

quæ remiſſio vel expreſſa eſt vel tacita. De tacita in-
poſterum

312 MEDITAT. AD PANDECLLYI..

poſterum agetur. Nunc de expreſſa. In hac uſu venire ſæpe
ſolet, ut innocens dicat: ego injuriam mihi factam lubens
remitto, at cum perſona tam improba vivere inpoſterum

nolo. Nulla eſt hæc remiſſio nihilque operatur, & ne quidem

partem adulteram ab ultimo ſupplicio liberat, ut recte ſentit

Beyerus in Delineatione pandectarum tit. ad L. Juliam de

adulteriis §. 20. lit. c. Nam vera caua, ob quam pœna adul-
teri adulteræve, pro quibus innocens conjux intercedit, mi-
tigatur, eſt favor matrimonii. Tunc vero, quum innocens

nocentem in thorum recipere detrectat, matrimonium non

perdurat. Accedit argumentum Movellæ 134. cap. 10. ubi
uxori adulteræ in monaſterium detruſæ libertas non aliter
datur, quam ſi recipere eam vir ſuus & copulari ei velit.

