conſentiat, matris conſenſum impune negligi. Id quod lu-
culenter oſtendi ſupra in Specimine XVIII. de KReverentia,
barentibus debita, medit. 2. 3. & rationem collocavi in du-
plici vinculo, quo liberi patri ſunt obſtricti, & in matri-
monii

aatl

Ki
19 ]
dio
gut

ſci.
HN
ben
n
N
ii

e
s
ober
und
ge⸗

von

M

Seh.
n ſe

TPrec.
ſiht.

N

tur.

ininn.
Us N.
liben
Nandan
Dcnbüh
dlen.
Onjnr
lettl.
Kn

e Iu

a enh.

Dnlatie.

enſis te.
ſi paiet
Juod .
eentis,
in (.
N mat-
onii

Sp. CCXCI. DE CONSENSU PARENTUM, &c. z1

monii natura, quæ matrem etfi diſſentientem patris volun-

tati in rebus ad familiam ſpectantibus ſubjicit. Cave tamen,
id, quod de patre dixi, ad vitricum extendas. Equidem

& is caput familiæ eſt, atque matrem in poteſtate habet, L.
195. §. 2. de Verb. ſignif. Verum deſponſatio liberorum ex
alio matrimonio procreatorum non eſt negotium familiæ, at-
que adeo ad vitricum plane non pertinet. Ergo ſi is privi-
gnos deſponſat „hæc ſponſalia, diſſentiente matre, recte re-
ſcinduntur. Sic reſpondimus menſe Majo anni croloccxxXI.
Hat Georg die Annen Reginen aus einem mit ihr ſeinem Vorge⸗
ben nach gehaltenem Ehe⸗Verloͤbniſſe auf Vollziehung der Ehe be⸗
langet, da denn die Frage entſtehet, ob ſolche des Georgens Ehe⸗
Klage in Rechten gegruͤndet ſey. Nun wird zwar George die Guͤl⸗
tigkeit des vermeynten Ehe⸗Geloͤbniſſes daher zu behaupten ſuchen,
daß der Mutter Conſens bey Verheyrathung der Kinder in den ge⸗
meinen Rechten gar nicht erfordert werde, wenigſtens ihr Diſſenſus
alsdenn, wenn der Vater noch lebt, und mit der Ehe zufrieden iſt,
das Ehe⸗Verſprechen nicht unguͤltig machen koͤnne. Alldieweil
aber der Mutter Conſens nach heutigen Rechten nothwendig iſt,
und durch die Einwilligung des Stief⸗Vaters, welchem dieſe Sa⸗

che gar nicht angegangen, nicht ſuppliret werden koͤnnen; So iſt die

von Georgen angeſtellte Ehe⸗Klage in Rechten nicht gegruͤndet.
Minor ex ſponſalibus ſine curatoris conſenſu initis obligatur;
X.

R .
In ducatu tamen Guelphico aliisque nonnullis locis curatoris

conſenſus neceſarius eſt.
uratoris conſenſum in ſponſalibus & nuptiis minorum
ſecure negligi, conſtat ex L. 20. de Kitu nuptiarum &
L. 8. C. de Nuptiis. Minor enim in cauſſis matrimonialibus
pro majore habetur, adeo, ut & in judicio, ubi illæ diſceptan-
tur;

MEDITAT. AD PANDECT.

tur, fine curatore ſtare poſſit, c. 3. Je Judiciis in 6. Con-

trarium tamen legibus nonnullorum locorum, quæ Mylenus
in Gamologia cap. 2. & 3. Bergerus in Oeconom. juris pag. 108.

Iqq. & in Supplem. ad Electa diſc. for. Part. 2. p. 1856. recen-

ſent, eſt conſtitutum. Addendus eſt ducatus Guelphicus,

ſicut ex reſponſo Helmſtadienſium menſe Majo anni

CIO 10 ccxxII. exarato apparebit. Ob wol ein minor in Che⸗
Sachen pro majore geachtet wird, alſo ohne Curatore ſich ehe⸗
lich verſprechen kan, ja ſo gar in Ehe⸗Proceſſen nicht einmal eines
Curatoris vonnoͤthen hat; Alldieweil aber die He rzogliche Braun⸗
ſchweig⸗Luͤneburgiſche Rechte in dieſem Stuͤcke von dem gemeinen
Rechte abgehen, daß ſie der Vormuͤndere Conſens und Gegen⸗
wart ad formam eines guͤltige« Ehe⸗Verloͤbniſſes erfodern und
anderer Geſtalt daſſelbe vor unguͤltig erklaͤren; So ꝛc. Lex ipſa

exſtat in Herzog Anton Ulrich erneuerten Kirchen⸗ Grd⸗

nung p. 104.
XI.
Principis conſenſus in nuptiis ſubditorum & vaſallorum non
eſt requirendus.
XII.
Princeps ob manifeſtam ſalutis publicæ rationem libertatem ma-
trimoniorum privatorum tollere vel circumſeri-

bere poteſt.

Principis conſenſum in nuptiüis vaſallorum & ſubjectorum
non deſiderari, ſatis oſtenderunt Mylerus in Gamologia
ab.
tit. 9. §. I. Quin patres concilii Tridentini ſeſſione 24. de re-
Jormat. matrimonii cap. 9. principibus & magiſtratibus ſub
anathematis pœna interdixerunt, ſubditorum ſuorum li-
bertatem ineundis matrimoniis conſtringere vel circum-
ſeribere. Contrariæ tamen multis in regnis exſtant leges,
gquas

cap. 2. Sehilteru Exerc. ad. 39. §. 2. & Inſtit. jur. publ. lib. I.

1

,

gle
un
il
tent
i

—
Con.
Neru
1109.
ccen.
kiens,
Uni
e
h ch⸗
Ltines
eihen
Gegen⸗
ad
er i

1r

, M

ten Me⸗

Rorum
nologie
1.ih.l.
lerr.
ns iüb
tum Ii
jreumn⸗
leges
glus

Rrgln

SP. CCXCI. DE CONSENSCU PARENTUM &c. 332

quas memorant Mylerus & &chilterus. In Germania noſtra
talis non reperietur, niſi forte quod ad homines proprios.
Ceteri pleniſſima libertate gaudent. Sed veroſimile eſt, cæ-
ſares olim ſibi hac in parte plus, quam par fuit; poteſtatis
arrogaſſe. Colligo hoc ex privilegio Richardi imperatoris,
quo Francofurtenſibus cavit, ne cæſar miniſtris ſuis aulicis
nuptias cum filia mercatoris Francofurtenſis, patre vel avo

invito, conciliare poſſit, quodque Bonifacius IX. pontifex

confirmavit in Privilegiis des Heil. Reichs Stadt Franckfurt
am Mayn part. I. pag. 127. Quæritur vero, an cæœſares prin-

cipesve Germanorum ſalutis publicæ cauſa ſibi ſubjectis li-

bertatem matrimoniorum adimere vel circumſceribere poſſint.
Et poſſunt utique, ſi modo ſalus publica non, ut ſolet ple-
rumque, vanus prætextus ſit, ſed vere intercedat, atque alia
ratione graviter periclitetur. Similes ſcilicet accidere debent

circumſtantiæ iis, quas Henr. III. rex Angliæ apud Guil. Pryn-

neum in Libertatib. Angl. tom. 2. pag. 60 memorat: Vobis, in-
quiens, mandamus firmiter, injungenter in fide, qua nobis te-
nemini, quatenus ſine dilatione a Margeria ſorore quondam Co-
mitis W'arwicenſis, quæ eſt una de generoſioribus mulieribus re-
gni noſtri, & caſtrum babet ingentis fortitudinis, & ſitum ver-
ſus partes Marchiæ, pro quo nobis nullatenus expediret, quod
aliquem in virum acciperet, niſi de ipſo tanquam de nobhis con-
fderem, caſtrum de W'arwic & de terris ſuis quas ipfi eligetis
in plegium capiatis, præter ſecuritatem debitam, quod ipfſa null
viventium ſine licentia noſtra in matrimonio copulabitur: ita
quodſi forte temerario auſu contra boc feciſſet, caſtrum prædi-
Gum & terræ in plegium ſimiliter captæ nobis perpetuo & bere-
dibus noſtris incurrantur. Et hac ratione defendi forte po-
teſt faum Jo. Georgii I. electoris Saxonis, qui puellam præ-
divitem, Rahelem Wertheram, Ludovico Gunthero co-
miti Suarzburgico deſponſatam, huic ademit & Rechen-
ZTom. V. 5 2E bergio

34 MEDTTAT. AD PANDECT.

bergio in matrimonium collocavit. Factum hoc ita narrat

auctor tabellarum genealogicarum Albini Hiſtorieæ von dem

uhralten Geſchlechte derer οgdh⸗ und Wohlgebohrnen des
Heil. Roͤmiſch. Reichs⸗Grafen und Herrn von Werthern

adnexarum Tab. IV. Herr Dietrich wurde Chur⸗Baͤchſiſcher

Cammer⸗Director und geheimder Rath; traf mit Frau Ca⸗
tharinag Sophia von Schoͤnberg eine ſehr reiche Heyrath,
und brachte fuͤnf ſchoͤne Guͤther in Meiſſen durch Kauf an
ſich, welche ſeiner einigen Tochter heimgefallen. Sie hieß
Rahel, wurde ehelich verſprochen mit Graf Ludwig Guͤn⸗
thern zu Schwarnburg, der zu Ebeleben, hernach zu Arn⸗
ſtadt refidiret: Allein Churfuͤrſt Johann Georg .. hat nicht
darein willigen wollen, ſondern zwiſchen ihr und ſeinem
Ober⸗Hof⸗Marſchall, Freyherrn von Rechenberg, eine

Heyrath geſtiftet, welchem ſie an Guͤthern und baarem

Gelde viertehalb Tonnen Goldes zugebracht.

COKROLELEeANRIA.

1. Recte quidem Carpzevius lib. 2. Jurisprud. confiſter. def.
43. ait, negligi haud debere in nuptüs liberorum pa-
tris conſenſum, etſi ſit impius & crudelis. In eo ta-
men caſu, quem habet Seneca lib. 1. Controv. 6. recte
neglectus fuit conſenſus paternus. Captus a piratis
ſcripſit patri de redemtione. Non redimebatur. Ar-
chipiratæ filia jurare eum coëgit, ut duceret ſe uxo-
rem, ſi dimiſſus eſſet, juravit. Puella relicto patre,
ſecuta eſt adoleſcentem. Rediit is ad patrem & du-
xit illam. Pater imperat, u archipiratæ filiam di-
mittat. Nolentem abdicat.

3. Recte Brunnemannus in Jure eccleſiaſtico lib. 2. cap. 16. Pa-
tri permittit, rationem diſſenſus ſui judiei ſecreto in
aures inſinuare, & judicem jubet, veritatem ejus ra-
tionis etiam ſecreto inquirere.

r.

rrat
dem
des
hern
ſcher
uCe
tath,
uf an
hieß
Gun⸗
Arn⸗
nicht
einemm
eint
gorem

def.
n Ne⸗
neo le⸗
jecte
iratis
P Ar-
-
Patre,
& u.
mn di⸗

16 Pi-
reto in
jus ta⸗

N.

Sp. CCXcII. DE SPONSALIBUS INTER CONSANGUIN.,. 85

SPECIMEN CCXCII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. I.

SPONSALIBUS INTER
CONSANGUINEOS ET
AFFINES.
. L. —
Probibitio juris divini ad perſonas in eo recenfitas reſtrin-
genda, nec ad ſimiles gradus extendenda eſt.
dſedi olim collegio ICtorum Vitembergenſium, qui
A cum Lipſienſibus contrariam huic theſi opinionem
A acriter tuentur. Ipſe tunc eum reſpondendo & judi-
cando ſequutus ſum, nec, poſtquam Helmſtadienſibus ad-
ſcriptus fui, deſerui ſtatim, ſed diu retinui, ceterisque col-
legis meis, quoties iſtiusmodi cauſa in deliberationem ve-
nit, contradixi. At victus ſemper, aliquando eriam contra
animi mei ſententiam nomine collegii reſpondere coactus
fui. Imitatus igitur ſum Catonem Uticenſem, qui apud
Plutarebum in vita ejus legi de redigenda in provinciæ for-
mam Cypro & publicanda pecunia regia vehementer ſe op-
poſuit, at, ubi ea perlata & expeditio ipſi commiſſa eſſet,
hanc, ut bonum civem decet, ſuſcepit ac ſtrenue confecit.
Nec peccaſſe me credo, qui in reſponſis opinionem non
meam, ſed collegii, quamvis eam cum lege divina pugna-
re putarem, expoſui. Tandem vero, quum id ſæpius fa-
Gitarem, pondere rationum, quas colligere mme oportuit,
in partes Helmſtadienſium tractus fui, atque nune, recte il-

los ſentire, ſum perſuaſus. Præcipuas harum rationum ree

E 2 ſponſe,

36 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſponſo, quod menſe Februario anni cho lo CCXXI. exaravi,
complexus ſum, in quo nuptias cum avunculi vidua per-
miſimus. Als uns vorſtehendes Schreiben zugeſandt, und uͤber die
darinnen enthaltene Frage, ob Geſche Clevekornin ihres verſtorbenen
Mannes Halb⸗Schweſter Sohn heyrathen, und das Koͤnigl. Con-
ſiſtorium zu Stade darinnen diſpenſiren koͤnne, unſere ꝛc. Wie⸗

wol nun Leviticorum XlI III, 14. die Ehe mit des Vaters Bruders

Wittwe ausdruͤck lich verbothen, der Mutter Bruders Wittwe aber
in eden demſelben gradu iſt, auch die dem obangezogenem texrui
beygefuͤgte Ration: denn ſie iſt deine Waaſe; ſowol bey des
VLaters als der Mutter Bruders Wittwe ſtatt findet, ferner der
allgemeine Haupt⸗Grund der in gemeldetem Capitul verbothenen
Heyrathen, welcher im Sten Verſicul voran geſetzet wird: Non
accedes ad carnem carnis tuæ; gar wol auf gegenwaͤrtigen Ca-
ſum gezogen werden kann, immaſſen denn die Verſio Bibliorum
vulgata cap. 20. v. 20. uxorem patrui und avunculi mit ein⸗
ander conjungiret, und das goͤttliche Verboth auf beyde ex-
tendiret, nicht weniger Auguſtinus Quæſt. 59. in Levit. die Ehe
mit der Mutter Bruders Wittwe unter diejenige zaͤhlet, wel⸗
che Moſes nicht ausgedrucket, j doch ſtillſchweigend verſtanden,

auch uͤberhaupt von vielen ſowol Theologen als Juriſten ernſtlich

ſtatuiret wird, daß die Ehe nicht allein zwiſchen den in ſolchem
Moſaiſchen Geſetze ausdruͤcklich genannten Perſonen, ſondern
ebenmaͤßig zwiſchen denen, ſo in gleichem Gradu befindlich, ver⸗
bothen, und alſo auch in ſpecie der uns vorgelegte Caſus dar⸗
Uunter mit begriffen, folglich vor indiſpenſable zu achten ſey,
geſtalt Dedekenn. Conſil. Lbeol. in Appendice ad lib. 3. p. 842.
ſe7. unterſchiedene daruͤber, daß niemand ſeiner Mutter Halb⸗
Bruders Wittwe heyrathen koͤnne, ausgeſtellte Theologiſche
und Juriſtiſche Bedenken anfuͤhret, werzu noch dieſes koͤmmt,
daß von vielen, wie ſolche Ehen jederzeit einen unglaͤcklichen
Ausgang gewonnen, obſerviret worden, dergleichen Exem el
Bu-

—
aral,
Per.
ber die
lbenen
Con-
We⸗
tweche
n terni
bey de
her de
thenen
Non
goe.
lionen
nt ir
beſdt er.

4

Morden,
enſlih
olchem
ſordern
- Ne⸗
us dar⸗
ten e,
,e
n
Ologiſhe
fnnt,
etn
n⸗

— 7 6
Sp. ccxch. DE SPONSALIEUS INTER CONSANGUIN. 37

Bucholzerus apud Dedekennum Conſil. Theol. vol. 3. ſect. 2.
tit. 3. p. 255. n. 10. und Gerbardus de Conjugio n. 351. in Zne
erzehlen, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey Geſchen
Clevekornin die verlangte Diſpenſation gaͤnzlich abgeſchlagen, da

zumahl dieſ s eine Gewiſſens⸗Sache iſt, in der man billig behutſam

gehen, und den ſicherſten Weg, welcher in Unterlaſſung deſſen,
ſo einen Serupel machen koͤnnte, beſtehet, cap. 3. X. de Sposnſali-
bus, erwehlen ſoll; Alldieweil aber die Heyrath mit des verſtorbe⸗
nen Mannes Schweſter Sohn dem klaren Buchſtaben nach in
heiliger Schrift nicht verbothen, und die Zaͤhlung nach Graden
oder Sipzahl derſelben unbekannt, und bloß eine menſchliche Er⸗
findung iſt, hiernaͤchtt die Leviticorum Xb III, 14. beygefuͤgte
katio: denn ſie iſt deine Waaſe; dem Grund⸗Texte nach
nur allein auf des Vaters Bruders Weib zu reſtringiren; geſtalt
der Samaritanus es wohl ausdrucket: amita tua eſt, hoc
eſt, quaſi amita; und Santes pagninus: uxor fratris patris
tui eſt; wie denn auch die Thalmudici dieſe Prohibition dem Buch⸗
ſtaben nach gar alleine auf des Vaters Bruders an des Vaters Sei⸗
te ſeine Wittwe reſtringiren, und ſogar die Heyrath mit der

Wittwe deſſen, qui patri frater uterinus eſt, in der Schrift

vor unverbothen achten, Hottinger Jur. Hebr. Leg. 200. p. 294.
Selden. Ux. Hebr. I. I. . 2. BGuxtorff de Sponſal. n. 21. unct. 27.
ferner die eigentliche Urſach, welche GOtt bewogen, die Ehe mit
gewiſſen Perſonen zu verbieten, den Menſchen unbekannt, und durch
die Vernunft ſchwerlich zu ergruͤnden iſt, Grotius de Jure belli ac
pacis lib. 2. c. 5. §. 12. mithin die bekannte Regul, quod prohi-
bitiones omnes tanquam odioſæ ſtrictiſſime interpretandæ,
nec ad ſimiles caſus extendendæ, Barboſa in Theſauro lib. 14.
cap. 124. n. 4· auch allhier ſtatt findet, Bellarminus de Matrimon.

c. 27. weiter die generalis ratio, ne quis accedat ad carnem

carnis ſuæ, welche GOtt im Anfang des 18ten Cepituls Le-
viticorum ſetzet, nur von der naͤheſten Bluts⸗ Freundin redet,
E 3 und

38 MEDITAT. AD PANDECT.

und nicht einmahl auf alle und jede nachgeſetzte prohibitiones ſich

appliciren laſſet, wie ex verſ. 19. ſegg. gar klar erſcheinet, bey
welcher Bewandniß weder die dem Grund⸗Text zuwiderlaufende
Verſio vulgata, noch des Auguſtini Auctoritaͤt uns im Wege
ſtehet, da zumahl nicht geſaget werden kan, es komme der in der
Schrift ausgedruckte Caſus von des Vaters Brudern Wittwe mit
dem gegenwaͤrtigen voͤllig uͤberein, indem des Vatern Bruders
Frau in einer Familie mit ihres Mannes Brudern Sohn ſtehet,
folglich demſelben ſtatt einer Mutter iſt, und ihm nicht ohne Con-
fuſion als Frau unterworfen leben kann, hingegen der Mutter
Bruders Frau und deren Mannes Schweſter Sohn in zwey ganz
uUnterſchiedenen Familien leben, demnach nicht ſo gar groſſen Re-
ſpect gegen einander tragen, Bruckner in Deciſionibus juris ma-
trimonial. cap. 6. §. 17. dann in der Juͤdiſchen Kirche die alte und
ſtaͤrkere Secte der Thalmudicorum, mit welcher es nach dem
Zeugniß Seldeni in Ux. Hebr. cap. 6. in f. die beruͤhmte Juͤdi⸗
ſche Lehrer, Philo und Joſephus, halten, dem bloſſen Buchſtaben
obbeſagter Moſaiſchen Eheverbietung feſtiglich inheriret, und die
allda nicht ausgedruͤckte Perſonen zu heyrathen vergoͤnnet hat,
nicht weniger Lutherus ſelbſt 7om. 2. Jenenſ. fol. 152. und tom.
2. Altenb. f. 211. dieſer Meynung beygefallen, und dergleichen
Ehen, welche einige andern pro implicite prohibitis in ſa-
cro codice achten, angerathen, und, wenn ſolche angefochten wor⸗
den, eyferigſt defendiret, wie Mollerus in Iagoge ad Hiſtor.
Cberſon. Cimbricæ Part. 3. pag. 131. mit einem merkwuͤrdigen
Exempel beſtaͤrket, uͤbrigens viele Theologiſche und Juriſtiſche Col-
legia, deren Reſponſa Wiemeier de Conjugiis probibitis diſputa-
tione 5. §. 32. ſeq/. & in Supplem. p. 14. ſeqq. Bruckhner in De-
ciſion. matrim. integro cap. 3. in Addit. und andere anfuͤhren,
die Diſpenſation in eben dem ſetzt ſtreitigem Caſu vor zu⸗
luͤßig gehalten; So mag das Koͤnigliche Conſiſtorium zu
Stade der Geſche Clevekornin wohl erlauben, ihres verſtorbe⸗

nen

= Sz

—

6

tu
ſia
n
mi
ge
mo⸗
frul
Gdi
Gor
atil
ſeil
les,
cipe
Lein
hor⸗
Clin
ſe⸗

ben
nde
ege
der

ders

0n.
tter
an,
e-
ma⸗
eurd
den
gide
ſtaben
d de

. lat,

Nnn.
Nhen
ſi-
wdo⸗
iſtor.
digen
Col⸗

Pputn.

, De-
hren,
vor u⸗

Sp. CcxcII. DE SPONSALIBVS INTER CONSANGUIN. 39

nen Mannes Halb⸗Schweſter⸗Sohn zu heyrathen. Similem in
modum menſe Aprili anni clomoccxvE. de nuptiis cum defun-

cGtæ uxoris fratris filia reſponſum fuit. Taceo cetera.

Sacerdos, qui diſpenſationem datam injuſtam & legi divinæ
contrariam putat, cogi tamen poteſt, ut perſonis, gquæ
illam impetrarunt, ſacra adminiſtret.

III.
Sacerdos neminem a ſacris privata auctoritate arcere poteſt,
niſi aperte atheum vel infidelem.

orina noſtræ contraria, quod lex divina Leviticorum
XVIII. non ſaltem perſonas prohibeat, ſed ſimiles quo-
que gradus complectatur, altiſſimas in electoratu Saxoniæ
radices egit. Credunt ibi docentque publice, nuptias cum
fratris ſororisve filia, cum amiia magna & matertera ma-
gna, cum uxoris ſorore, cum avunculi vidua, & perſonis
ſimilibus, etſi nulla earum in dicto capite mentio fiat, gran-
de tamen piaculum eſſe, & peccare principes, qui iſtius-
modi matrimonia permittunt, ſeu in illis diſpenſent. Igitur
fruſtra huc usque laborarunt & repulſam paſſi ſunt omnes,
qui nuptias tales ambientes diſpenſationem in Saxonia ele
Gorali petivere. In reliqua vero Germania, etiam in du-
catibus Saxonicis, diſpenſationes hæ, alicubi promiſcue &
facili negotio, alicubi difficulter & poſt multas demum pre-
ces, ſed tandem tamen indulgentur. At his, qui a prin-

cipe & conſiſtorio ejus veniam obtinuerunt, ſæpe tamen

deinde nova cum ſacerdotibus lucta ineunda eit. Magna
horum pars doctrinam de lege divina latius interpretanda
olim a præceptoribus ſuis hauftam ſic imbiberunt, ut di-

ſpenſationes omnes opinieni ſuæ contrarias damnent. Igi-
tur

MEDITAT. AD PANDECT.

tur nulla ratione exorari poſſunt, ut in hujusmodi nuptiis of-
ſicium ſuum impertiantur. Denegant præfracte proclamatio-
nem & benedictionem. Sed hic tamen facilius remedium eſt.
Eadem enim opera, qua diſpenſatio ipſa obtenta fuit, obti-
neri quoque poteſt, ut vicinum quendam ſacerdotem minus
ſcrupuloſum adire ejusque opera uti liceat. Verum & tunc
novæ turbæ exſpectandæ ſunt. Idem enim, qui benedictio-
nem denegavit facerdos, benedictionem ab alio adhibitam
improbare pergit, negat juſtas nuptias fuiſſe, nec pro legiti-
mis conjugibus agnofſcere vult, quos ex ipſius ſententia Deus
conjungi vetet. Jubet itaque eos divertere invicem, nolen-
tes increpat publice & a ſacrorum uſu arcet. Implorant mi-
ſeri magiſtratuum principisque opem, obtinent mandata ſeve-
riſſima, ut ad ſacrorum uſum admittantur. Sed fruſtra omnia.

Ille, velut rupes, vaſtum quæ prodit in &uor,
Olvia ventorum furiis expoſtaque ponto,
Vim cunctam atque minus perfert cælique marisdque,
Ipla immota manens.

Ridet mandata, ridet comminationem pœnarum, & bea-
tum ſe ac martyrem, ſi puniatur, credit. Quid faciendum

ergo principi aut magiſtratui, ut tantam pervicaciam fran-
gat. Equidem indulgendum aliquid eſſe conſcientiis dubiis,
ſcrupuloſis & erroneis, novi optime. Verum hanc indul-
gentiam cave nimium extendas. Exuent profecto obedi-
entiam omnem & obſequium eives plurimi, juſſibusque
principum & magiſtratuum conſcientiam ſuam opponent.

Actum eſt de civili poteſtate, ſi ſub prætextu conſcientiæ

eam eludere licet. Conniveatur ergo aliquantulum, ſed
ita, ut primum propoſitis juſtis rationibus & argumentis
error convincatur, & ſcrupulus eximi tentetur, deinde
ſacer-

mmel

n⸗
un/
Gen
cati
it.
n
dut

is 0t.
matio
m et.
odti⸗
inus
Krune
edictio⸗
nibitam
legit.
in Dens
Nolen.
Wmtmi⸗
taſere⸗
omnnnit.

jue 4

& ber⸗
endum
n fran-
dubis⸗
indul.
Obed.
ibusqe
ponent
Ncientie
in, ſel
uwenti
geince
ſacer⸗

Se. CCXCII. LDE SPONSALIBVS INTER CONSANGUIN. 41.

ſacerdoti aliquod temporis ſpatium, intra quod animum ſuum
colligat & ad parendum adſueſcat, relinquatur, porro obſe-
quium detrectanti muléctæ modicæ poſt graviores dictitentur,
tandem obftinatiſſime pertinax ab officio ſuo abire jubeatur.
Clamabunt hic contra me multi dicentque, magis obtempe-
randum efle Deo quam hominibus, interdicere clare Deum,
ne ſacra porcis & canibus, hoc eſt profanis & impiis, objici-
antur, igitur ſacerdotem, ut id faciat, cogi nulla ratione de-
bere. Vera hæc ſunt omnia, & crederem ipſe, ſacerdotem,
quem princeps atheo manifeſto, judæo, mahumedano aliis-
que, qui ſacra myſteria noſtra aperte ludibrio habent, illa
communicare jubeat, nullis rationibus & pœnis, ut id faciat,
flecti debere. Recte Strykius ad Brunnem. Jus eccleſ. I.2. g. I.
memb. 3. §. 12. verb. an debeat parere: Nulla, inquit, zanta
videtur auctoritas humann, quæ adigere miniſtrum ad admini-
Rrandam indigno cœam poſſit. Verum de hoc non agitur in
præſens. Lis omnis hæc eſt, an in dubio, & ubi de indi-
gnitate admittendi ſatis non conſtat, privatum penes quem-

lbet ſacerdotem arbitrium ſit, quis pro porco & cane ſeu ho-

mine profano publice haberi atque a ſacris cum ſumma infa-
miæ nota excludi debeat. Hoc vero nemo cordatus dixerit.
Ipſi primæ eccleſiæ chriffianæ patres ſibi tantum non ſumſe-
runt. Certe Cyprianus epiſt. 28. eirca Knem, ubi de Philu-
meno & Fortunato excommunicandis agit: Won potui, ait,
me ſolum judicem dare, ecum multi de lero abſint, c& hæc
ſingulorum tractanda ſit, & limanda blenius ratio non tan-
zum cum collegis, ſed & cum plebe ipſa univerſa. Eſt vero
denegatio abſolutionis & ſacræ cœnæ ſpecies excommuni-
cationis, quam minorem vocant Articuli Salcaldiei P. 3.
tit. 9. vom Bann. Itaque pœna eſt. At pœnam infligi ſine
cauſæ cognitione non oportet. Cauſam vero, ſiquidem
qubia ſit, cognoſcere non privati ſacerdotes debent, Judi-

Zom. V. s

4 MEDIIAT. AD PANDECT.

cis eccleſiaſtici hæc poteſtas eſt. Ad hunc igitur ſacerdos,
antequam indignum quem judicat & a ſacris arcet, rem to-
tam referat, hujusque judicium exſpectet & ſequatur. Qui
ſecus facit, in ſumma ſacrorum jura non ipfi ſed toti ec-
cleſiæ commiſſa involat, & quaſi majeſtatem lædit. Vide
Ziegleri Superintendentem c. 1I2. §. 10. Reinkeingii Regimen ſe-
culare & eccleſiaſticum I. 2. claſf. 2. cap. 8. & alios. Sic ita-
que Theologi & Cti Felmitadienſes menſe Octobri anni
clo 1o CCXIX. reſponderunt. Hat der Schultze zu Coͤrner ſeiner
ohne Kinder verſtorbenen Frauen Schr. 7 r nach erhaltener Difpen-
ſation geheyrathet, und es verweigern ſich die Geiſtliche der Kirche,
worinnen er eingepfarret, ihn mit ſeiner bereits ſchwangern Frauen
zum heiligen Abendmahl zu laſſen, bleiben auch bey ſolcher Ver⸗
weigerung, ungeachtet der an ſie ergangenen und bey Strafe, end⸗
lich mit Bedrohung der Remotion, wiederholten Befehle, beſtaͤn⸗

dig; wannenhero zu wiſſen verlanget wird, ob gedachte Prediger

ſolchen Befehlen Folge zu leiſten, und die beyde Eheleute zum heili⸗

gen Abendmahle zu laſſen ſchuldig, und wie gegen ſie bey fernerer
Weigerung zu verfahren ſey. Nun wenden ſie zwar vor, ſie hiel⸗

ten dergleichen Ehe nach den goͤttlichen Rechten vor unzulaͤßig, und
ſich demnach in ihrem Gewiſſen verbunden, ſolche Eheleute, ſo
lange ſie ſich nicht von einander begaͤben⸗ ſondern in der Suͤnde
fortlebten, von dem heiligen Abendmahle als Unwuͤrdige auszu⸗
ſchlieſſen, koͤnten auch wider ihr Gewiſſen zu handeln, von keiner
Obrigkeit angeſtrenget werden. Alldieweil aber die mit der
verſtorbenen Frauen Schweſter getroffene Ehe den goͤttlichen
Rechten nicht zuwider laͤuft, immaſſen bewehrte Theologen
und Rechts⸗Lehrer ſchon vorlaͤngſt in weitlaͤuftigen Schriften
ausgefuͤhret, hiernaͤchſt, und wenn auch bey ſolcher Ehe einiger
Zweifel waͤre, deſſen Entſcheidung dennoch nicht den Predigern,
ſondern der hohen mit dem jure epiſcopali verſehenen Obrigkeit
zukoͤmmt, ferner die voͤllige Ausſchlieſt ſtung der Leute vom Beicht⸗
ſtuhle

—
cos,
n to.
Qu
oii er.
Vice
ſten ſe.
r it.
i unni
r ſiſe

Diſnher.

Krche,

Ftgttn
her Nn
ſe d

, beſin⸗
Pede
n hein
ſelnerer
Gr
lte, ſ

e

let⸗
a keer

git dNe ⸗
Uttiſn
eolo

Scſte
e tige
Nedigan,
Ohrige
Biict
ſte

— . . .

Sp. ccxcII. DE SPONSALIBVS INTER CONSANGUIN. 43

ſtuhle und Abendmahle die Art einer Strafe und Kirchenbannes
iſt, folglich nicht in der Macht eines jeglichen Predigers ſtehet, ſon⸗
dern gleichfalls von dem jure epiſcopali dependiret, endlich ein
Prediger, welcher Bedencken traͤget, jemanden zum heiligen Abend⸗
mahle zu laſſen, weiter nichts thun kann, als daß er es dem, ſo

die jura epiſcopalia und nebſt ſelbigen den Kirchenbann hat, an⸗

melde, auch wenn dieſer ihm die Zulaſſung anbefiehlet, kein wei⸗
teres Bedencken tragen darf, ſondern in ſeinem Gewiſſen voll⸗
kommen ſicher iſt, und die Verantwortung der Obrigkeit oder

Conſiſtorio uͤberlaͤſſet; So ſeynd die oberwehnte Geiſtliche den

an ſie ergangenen Befehlen zu gehorſamen, und den Schultzen
zu Coͤrner mit ſeiner Frauen zum Abendmahle zu laſſen ſchuldig,
werden auch hierzu anfaͤnglich durch Eintreibung der bereits an⸗
gedroheten Geldſtrafe, und bey fortwaͤhrender Verweigerung durch
wuͤrkliche Suſpenſion endlich Remotion angehalten. Es kann
aber auch den beyden Eheleuten frey geſtellet werden, ſich des hei⸗
ligen Abendmahls bey andern Geiſtlichen zu bedienen. Eodem
plane tempore ſuper eadem quæſtione conſultus, ordo ju-
ridicus Hallenſis reſponſum dedit, quod vide in Parte IV.
der Thomaſiſchen Gedanken und Erinnerungen uͤber al⸗
lerhand auserleſene Juriſtiſche Haͤndel caſu 7.

IV.

uptias cum defunctæ uxoris ſorore Iex divina permittit.

V.
Eques imperii immediatus, principis miniſter, cognatam
ſuam vel afinem uxorem ducere ſine diſpenſatione
poteſt. 5
ques quidam imperii immediatus, defunctæ uxoris ſuæ
E ſororem duécturus, reſponſum privatum celebris JCti,
qui nuptias has cum lege divina non pugnare nec ipſum diſ-
F 2 penſa-

44 MAEDITAT. AD PANDECT.

penſatione opus habere contenderat, ad nos menſe Decem-
bri anni cioloccxvII. mittebat, utque id calculo noſtro firma-
remus, petebat. Perlegimus ſeriptum accurate, &, quam-
vis rationes nonnullæ, quibus auctor ejus ſententiam ſuam
ſtabiliverat, diſplicerent, ſententiam tamen ipfam probavi-
mus. De prima quæſtione, an matrimonium cum mortuæ

uxoris ſorore jure divino ſit illicitum, non dicam multa in
præſens. Excuſſerunt eam tot voluminibus & commentariis

alii, ut nihil prorſus, quod addam de meo, mihi reliquerint.
Satis exiſtis, quæ in prima meditatione poſui, principiis appa-
ret, nos tale matrimonium, quod Leviticorum XIIII. ex-
preſſe non prohibetur, licitum exiſtimare. Primi omnium has
nuptias interdixiſſe feruntur apoſtoli in canone apoſtolico 18.
Sed hi canones recentiores ſunt, quam ut ad ætatem apoſtolo-
rum pertingere & auctoritatem juris invenire queant. Qui
patrocinium eorum docto commentario ſub titulo: codex ca-

nonum eccleſiæ primitivæ vindicatus & iluſtratus; ſuſcepit,

Guil. Beveregius altius tamen eos, quam ad finem ſeculi ſe-
cundi producere non potuit. Igitur hoc contra nuptias has te-
lum facili negotio excipies Reliqua averterunt ali, quorum

longum catalogum nectere, ſi opus foret, poſſem At nolo.

Moneo ſaltem, communiter inter oppugnatores hujus matri-
monii referri Zbomaſium, qui tamen defenſoribus ejusdem
adnumerandus eſt. Oppugnavit quidem id olim in Juris-
prud. div. lib. 3. c. 3. §. 100. ſeqq. deinde vero a Goœzio, Super-
intendente Halberſtadienſi, conſultus mutavit ſententiam, &
pro hoc matrimonio reſpondit in Parte II. der Thomaſi⸗
ſchen Sedanken und Erinnerungen uͤber allerhand aus⸗
erleſene juriſtiſche Sndel caſu 8. Pergo igitur ad ſecun-
dam quæſtionem, quæ minus vulgaris eſt. Scilicet eques
ille principi cuidam, in cujus terris nuptiæ cum uxoris ſo-
vore lege publica interdictæ erant, ſerviebat, atque in ipſius
quo-

g
i,
cel

(a
tate
Ca

(

I.

en
jur
cie
d
on
gu⸗
li

HI

—+
frnr.
Gvam.
ldam
odei.
morne
huln
nentunis
Guetin
iepr.
UIl er.
lum his
Neo n
polld⸗
nt. C
Colertr.
ſuſeegt,
eculik.
Shuste⸗
uor
Atnol⸗
Uomatt,.
eſoscen
nr.
0, Wer
tiam,
Lpomeſt
and ant
1l ſeeln⸗
et elles
os l.
in i
ur.

Sp. CcxcII. DE SPONSALIBUS INTER CONSANGUIN. 45

quoque aula vivebat. Dubitabatur itaque, an vel ab hoc p tin⸗

cipe vel ſaltem a cæſare veniam & diſpenſationem petere ne-
ceſſum haberet. Quod ad cæſaream diſpenſationem attinebat
cauſam non videbamus, ob quam ejus impetrandæ neceffi-
tatem conſulenti imponeremus. Nam equites immediatos in
cauſis matrimonialibus ceterisque ſpiritualibus cæſari non
ſubeſſe, agnoſcit etiam, qui ceteroquin imperatoris poreſta-
tem & jurisdictionem latiſſime extendit, Lynckerus in Keſpon-
Jo 14. Magis de principe „Lui ſerviebat, & in cujus aula vVer-
ſabatur eques, dubitabatur. Eques imperii immediatus dum
miniſter ſeu, ut in 2. F. 5. appellatur, domeſticus & fami-
liaris principis ſit, jurisdictionem ejus ſubit, per allegatum
2. F. 5. Ipfi certe imperii principes, dum alii principi ſervitia
ſua addicunt, ſe quoque hujus jurisdictioni ſubjiciunt, quem-
admodum ſupra in Specimine LXXX. de Foro deliéti miniſt ro-
rum principis medit. II. oftendi. Ergo quod in principe juris
eſt, eques immediatus profecto non declinabit. Agnoſcit hoc
Lercbius im Reichsritterlichen Adels Herkommen und

Frevheits⸗Bericht pag. 432. ſeqq. ideoque equites imperii im-

mediatos, duantum poteſt, ab iſtis ſervitiis & miniſteriis de-
hortatur, ne libertatem ſuam admittant civibusque & ruſti-
cis ejus principis, cui ſerviunt, exæquentur, & ſtatutum ab
ordine equeſtri rhenano Moguntiæ anno 1627. Contra equites
miniſteria principum ſubeuntes confectum memorat. Verum
enim vero optime Schilterus in Notis ad Struvii Syntagma
juris feud. cap. 2. P. 1 5. &o 16. Kdelitatem, inquit, promittit ofi-
cialis ſeu miniſter, Ampts⸗oder Diener⸗Pflicht, non abſolute,
ſed tantum ratione muneris conerediti: Jubjectus igitur eℳt
gJomino, & obedire ac parere debet, non quoad res, egue
quoad perſonam ſimplieiter ut ſublditus, ſed tantum ut icia-
Iis, Juantum ad negotia oficium ejus pertinentia.

Hane dicamus Ridelitatem perſonalem reſtriétam ad oftcium
F 2 Jſeu

46 MEDTTAT. AD PANDECT.

Jeu oficialem. Ipſe ego loco ſupra memorato dixi, principem

miniſtrum in cauſis, quæ ad officium ejus non pertinent,
forum principis, cui ſervit, agnoſcere neceſſum non habe-
re. Duplicem enim talis miniſter ſuſtinet perſonam, nee
propter munus, quod gerit, libertatem fuam atque imme-
dietatem amittit. Vide Knipſebildum de Nobilitate usque ju-
rihus cap. II. §. 267. Objicietur forſan, equitem hunc non
ſolum principi ſerviſſe, ſed & in aula ejus commoratum eſ-
ſe & domicilium fixiſſe, ztque adeo legibus provinciæ ſub-
jectum fuiſſe. At enim vero forum domicilii illud demum
dicitur, in quod quis ſedem fortunarum ſuarum cum animo
perpetuo ibi conſiſtendi transfert. Eques autem immedia-
tus, dum bona ſua immediata retinet, ibi etiam domicilium
rêétinet, atque in aula principis ſui ſaltem ad tempus & ſervitii,
quod ſubiit, cauſa moratur, nec privilegio ſuo renunciare,
quippe quod nunquam Præſumitur, cenſetur. Leges itaque
provinciæ, in quantum officium ipſius non attingunt, non
agnoſcit, arg. L. 23. §. I. Ad municipalem, L. 2. C. de In-
colis. Sic itaque reſpondimus: Wir Decanus &c. ſeynd darinnen
mit vorſtehendem Reſponſo einig, daß der unter der Mittel⸗Rhei⸗
niſchen freyen Reichs⸗Ritterſchaft begriffene Cavallier ohne Ver⸗
letzung goͤttlicher Rechte ſeiner verſtorbenen Frau Gemahlin leib⸗
liche Fraͤulein Schweſter heyrathen koͤnne, auch hierzu weder bey
Kayſerl. Majeſtaͤt noch bey dem Reichs Fuͤrſten, in deſſen Dien⸗
ſten er ſtehet, Diſpenſation zu ſuchen noͤthig habe.

VI. .
Wuptiæ cum fratris vidua, etſi liberos ex priore matrimonis
babeat, permitti poſſunt.
Qcn⸗ quos hucusque recenſui & diſpenſabiles eſſe dixi,
Leviticorum XEIII. expreſſe non prohibentur. Is vero,
de quo in præſenti meditatione ago, ibidem clare vetatur.

Atque

nl
llie
ſ
Du
oge
ſrd
n
ge

—

ncigen
tinent,
habe.
i ee

iIe .

ſte 1.
I
Ntume.
i ſn.
demun
n animo
mmedir.
micilum

ſereid

unciare,

Sitge

It, nOn
he ln.
dbiter
tuce
hne en
r i
eder be
a Denn

rimnonis

IS vVero
yetatur.
Ate

obgedachten 18ten Capituls angehaͤngte exſecrationes und Be⸗

Sp. CcXCII. DE SPONSALIBUS INTER CONSANGUIYZI. 47

Atque tamen majorum noſtrorum veſtigia ſequuti, in hoc
quoque diſpenſari poſſe, menſe Auguſto anni cio 1o ccxxv.
reſpondimus: Wird zu wiſſen verlanget, ob der allergnaͤd gſte

Landes⸗Herr dem Heinrich Grimm, ſeines verſtorbenen Halb⸗Bru⸗
ders von vaͤterlicher Seite hinterlaſſene Wittwe zu heyrathen, ver⸗

ſtatten koͤnne. Nun iſt zwar die Heyrath mit des Brudern Frau
im 18. Capitel des 3ten Buchs Moſis v. 16. welches Capitel
in Anſehung der demſelben angehengten, und auch auf die Heyden
erſtreckten Strafen, pro jure divino poſitivo univerſali geach⸗
tet wird, ausdruͤcklich verbothen, ſolches Verboth auch im neuen
Teſtamente von Johanne dem Taͤufer Maithæi XIV, 4. Marci
1, 18. wiederhohlet worden, und gehet ſonder Zweifel nicht al⸗
lein die Vollbuͤrtige, ſondern auch die Halb⸗Bruͤder an, da zu⸗

mahl Heinrich Grimm und der verſtorbene Halb⸗Bruder von einem

Vater her geweſen, auf welchen Fall die Juͤdiſche Schrift⸗Lehrer
ſelbſt, die ſonſten dem Halb⸗Bruder von muͤtterlicher Seite die
Ehe mit des Bruders Wittwe verſtatten, obgedachtes Geſetze
