Hc251b_qt-5_6

AVUVLV PV
AVGVSTINI LEVSERI
IN EEGIS POLONIARVM ET PRINCIPDI8
ELECTORIS SAXONIS AVLAL CONSILIARII
IN ACADZEZMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICI DIRECTORIS IN TRIBVNALIET SCABINATV

PRIMI ADSESSORIS
NTT
NR
ME.
N Sbrrie

H unk

PRECIPVA TVRIS CAPITA

EX ANTIQVITATE EXPLICANTVR CVM. JIVRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM. RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

PoD W. V. 6$7 VI.

EDITI O NOVA.

FRANCREENTMALVII
TYPIS LVDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GECGELII.
cIo IoO CC LXXVIII.

LIL TULI
SINGULORUM SPECIMINUM
VOLUMINIS V. Er VI.

AD LIB. XXII. TTT. IV. DE IURIS ET FACTI
IGNORANTIA.

Sp. 289. De Ignorantia & errore. pag. 1
AD LIB. XXIII. TIT. I. DE SPONSALIBUSBS.Z.

Sp. 290. de Conſenſu ſponſalitio. 10
- 291. de Conſenſu parentum, curatorum
& principum in ſponſalibus. 23
-292. de Sponſalibus inter conſang. &
affines. 35
293. de Actione ex ſponſu. 50

.2094. de Concubitu deſponſatorum. 60
. 295. de Diſſolutione ſponſaliorum. 68.
296. de Sponſalibus ob errorem vel do-
lum circa bona fortunæ diſſolven-
, dis. 81
. 297. de Nuptüs. 92
Ad LIB. XXIII. TIT. II. DE RITU
NPTIARUM.

Sp. 298. de Benedictione ſacerdotali. 104
299. de Impari Matrimonio. 117
a2 2 Sp., 300,

M (0) Ne
Sp. 300. de Secundis nuptiis. 126
- 301. de juribus conjugum. 150
AD LIB. XXIII. TIT. III. DE IURE DOTIUM.
Sp. 302. de Diſcrimine bonorum uxorio-

rum. 161
- 303. de Perſonis dotem conſtituenti-
bus. 185
= 304. de Jjure dotium. 202

= 305. de Donatione zbbter nuptias. 214
- 306. de Donis nuptialibus. 226
AD LIB. XXIII. TIT. IV. DE PACTIS DOTALIBUS.
Sp. 307. de Pactis dotalibus. 231
-308. de Pactorum dotalium per modum
contractus & ultimæ voluntatis di-

ſcrimine. 247
= 309. de Effectu pactorum dotalium
quoad extraneos. 261

- 310. de Pactis dotalibus judicialibus. 270
AD LIB. XXIII. TIT. V. DE FUNDO DOTALI.
Sp. 311. de Kundo dotail. 291

AD LIB. XXIV. TTT. I. DE DONATIONE INTER
VIRUM ET UNOREM.

Sp. 312. de Donationibus inter vir. & uxo-

rem. 295
AD LIB. XXIV. TIT. II. DE DIVORTIIS ET
REPUDIIS.
Sp. 313. de Divortio ob adulterium. 302
= 314. de Malitiofa defertione. 316

Sp. 315.

— — — — —

— — —

eSE S(0) We
Sp. 315. de Divortio ob alias cauſas. 327
. 316. de Separatione a thoro & men-
AD LIB. XXIV. TIT. III. SOLUTO MATRIMONIO.
Ssp. 317. de Uxore dotem repetente. 350
- 3218. de Præſumt. quod omnia ſint ma-

riti. . 362
- 319. de Heredibus uxoris dotem repe-
tent. 368

320. de Illatione dotis probanda. 375
AD LIB. XXV. TIT. I. DE IMPENSIS IN RES
DOTALES FACIIS.
Sp. 321I. de Impenſis in res dotales faétis.
3’86
AD LIB. XXV. TIT. III. DE AGNOSCENDIS ET ALEN-
DIS LIBERIS VEL PARENIBUS.
Sp. 322. de Partu agnoſcendo. 38
- 323. de Decreto interimiſtico. 39
6
.

–

. 324. de Alimentis publicis. J
- 325. de Alimentis privatis.
AD LIB. XXV. TIT. IV. DE INSPICIENDO VENTRE
ET CUSTODIENDO PARI
Sp. 326. de Nativitatis probatione. 4²1
AD LIB. XXVI. TIT. I. DE TUTELIS.

Sp. 327. de Hiſt. juris tutelaris apud Cerm.

+☛ 09 0
+☛ £ W00

429
- 328. de Tutela pactitia. 441
329. de Tutela honoraria. 467
a 3 AD

eα (., e

AD LIB. XXVI. TIT. II. ET III. DE TESTAMENTA-
RIA TUTELA, DE CONFIRMANDO IUTORE
VEL CURATORE.

Sp. 330. de Tutela teſtamentaria. 473
AD LIB. XXVI. TIT. IV. DE LEGITIMIS TUTO-
RIBUS.
Sp. 331. de Tutela legitima. 476

AD LIB. XXVI. TIT. V. DE TUTORIBUS ET
CURATORIBUS DATIS.

sp. 332. de Tutela dativa. 481

AD LIB. XXVI. TTT. VII. DE ADMINISTRATIONE
ET PERICULO TUT.

Sp. 333. de Adminiſtr. & Periculo tutorum.

487
AD LIB. XXVI. TIT. VIII. DE AUCTORITATE“
1IUTOR.
Sp. 334. de Auctoritate & conſenſu tuto-
rum & curatorum. 505
AbD LIB. XXVI. TrT. N. QuNDO EXx FACTO
TUTORIS &ͦc.
Sp. 335. de Obligatione pupilli ex facto tu-
toris. 509
AD LHB. XXVI. TIT. X. DE SUSpECTIS 1IUTO.
RIBUS.
Sp. 336. de ouſpectis tutoribus. —513

AD LIB. XXVII. TIT. I. DE EXCSATIONIBUS.

Sp. 337. de Excuſationibus tutorum. 514

AD LIB. XXVII. TIT. II. UBI PUPILLUS EDUCAKRI
VEL MORARI DEBEAL, ET DE ALIMENTIS
El PRESTANDI 18.

Sp. 338. de Educatione pupilli. 520
AD

(0) e

AD LIB. XXVII. TIT. III. DE TUTEILAX ET RATIONI-
BUS DISTRAHENDIS ET UTILI CURATIONIS
CAUSA ACTIONE.

Sp. 339. de Actione tutelæ directa. 522

AD LIB. XXVII. TIT. IV. DE CONTRARIA TUTELA.
FET UTILI ACTIONE.

Sp. 340. de Contraria tutele actione. 530

AD LIB. XXVII. TIT. V. ET VI. DE EO, CQI PRO TU-
TORE PROVE CURATORE NEGOTIA GESSIT,
QWOD FALSO TUTORE. AUCTORE GE-
STUM ESSE DICATUR.

Sp. 341. de Protutore & falſo tutore. 532

AD LIB. XXVII. TIT. VII. DE FIDEIUSSORIBUS ET
NOMINATORIBUS TUTORUM.

Sp. 342. de Fidejuſſoribus & Nominatori-

bus Tutorum. 534
AD LIB. XXVII. TTT. VIII. DE MAGISTRATIBUS
CONVENIENDIS.

Sp. 343. de Magiſtratibus conveniendis. 536

AD LIB. NXXVH. TIT. IXNX. DE REBUS EORUM, QI

SUB TUTELA VEL CURA SUNT, SINE DE
CRETO NON ALIENANDIs.
Sp. 344. de Alienatione rerum pupillarium.
54
345. de Modis, quibus alienatio rersitn
pupillarium invalida convaleſcit. 556
AD LIB. XXVII. TTT. X. DE CURATORIBUS

ET CURA.
Sp. 346. de Curatore Minoris. 564
.247. de Curatore Furioſi. 565

Sp. 34.

6 (0) e

Sp. 249. de Ebris. 57 1
= 349. de Prodig 572
= 250. de Eüratore mulieris. 57
AD LIB. XXVIII. TIT. I. QUI TESTAMENTA FACE-
RE POSSUNT.

Sp. 351. de Teſt tamento i in genere. 582
-= 252. de Prohibitis teſtari 591
- 353. de Teſtamento coeci & imperiti li-
te 3. 4 P Um. 599
3 54 de Teſtamento publico. 606
- 355. de Leſtamento privato. 63
AD TLIB. XXVII. TIT. II. DE LIBERIS ET POSTHUMIS

HERED. INSTIT. VEL ENHIEREDANDIS.
Sp. 356. de Liberis heredibus inſtituendis.

1

620
- 357. de Exheredatione. 63
- 358. de Exheredatione quæ bona men-
te, fit. 640
AD LIB. XXVIII. TIT. III. DE IN IUSTO RUPTO &c
8p. 359. de Infirmatione teitamenti. 647

AD . XXVIII. TIT. V. DE HEREDIBUS IN-
STIT UEN D1S.

Sp. 360. de Heredibus infſtituendis. 660
.- 281. de Herede in re certa inſtituto. 662

AD LIB. NXXVIII. TIT. VI. DE VULGAREI ET PCPIL.-
LARI SUBSTITUTIONE.

Sp. 362. de Subſtitutionibus. 699
AD'LIB. XXVIIL TIT. VII. DE CONDITIONIBUS
INSTITUTIONUM.

S8p. 363. de Conditiontbus inſtitution um. 704
AD

—
*

— —

. -
4

6

54
A

— —

*% () N
AD LIB. XXVIII. TIT. VIII. DE WURE DELI-

BERANDI.
Sp. 364. de Inventario Heredis. 207
- 365. de Specificatione jurata. 716
AD LIB. XXIN. TIT. I. DE TESTAMENTO MILITIS.
Sp. 366. de Teſtamento militis. 725
367. de Teſtamento parentum inter li-
beros. 2726

3638. de Teſtamento peſtis tempore. 736

Ad LIB. XXIXN. TIT. II. DE. ADQUIRENDA VEL
OMITTTENDA HEREDITATE

Sp. 369. de ſuo herede. A41
„ 370. de Hereditatis aditione. 746
371. de Effectibus aditæ hereditatis. 754
— 372. de Omiflione hereditatis. 760

AD LIB. XXIX. TII. III. TESTAMENTA QUEMAD-
MODUM APERIANTUR, IN SPICIANTUR
ET DESCRIBANTUR.

Sp. 373. de Apertura teſtamenti. 768
— 374. de Executoribus ultimarum volun-
tatum. 772

AD LIB. XXIX. TIT. VI. SI QUIS ALIQUEMI TESTARI
PROHIBUERIT VEL COEGERIT.

Sp. 375. de Heredipetis & illic. eorum arti-

bus. —èM 785
3756. de Heredipetarum licitis artibus. 819
„377. de Ludificatione Heredipetarum li-
cita & illicita. 841
p AD

* (o
—5 LIB. XXIX. TII. VII. DE URE CODICIIL.
LORUM.
Sp. 378. de Codicillis.

AD LIB. XXX. XXXI. XXXII. DE LEGATIS ET
FHDEICOMMISSIS.

Sp. 379. de Legatis in genere. 863
— 380. de Re Feredis legata. 871
- 381. de Actionibus ex legato. 982
= 382. de Fructibus & acceſſionibus rei
legatæ. 889

AD LIB. XXXIII. TIT. I. DE ANNUIS LEGATIS
ET FIDEICOMMISSIS.

Sp. 383. de Anmuis Legatis. 896

AD LIB. XXXIII. TIT. II. DE USU ET USUFRUCTU
ET REDTT. ET HABITAT. ETP OPERIS PER LEGA-
TUM. VEL FIDEICOM WISSUM DATIS.

Sp. 394. de Uſufructu legato. 906
AD LIB. XXXIII. TIT. III. DE SERVITUTE LECGATA.
Sp. 385. de Servitute legata. 9909
AD LIB. XXXIII. TIT. IV. DE DOTE PRELEGATA.
Sp. 386. de Dote legata. 911

AD LIB. XXXIII. TIT. V. DE OPTIONE ET ELE-
CTIONE LEGATA.

Sp. 387. de Optione legata. 912

AD LIB. XXXIII. TIT. VII. DE INSTRUCTO VEL.
INSTRUMENIO LEGATO.

Sp. 388. de inſtructo vel Inſtrumento le-

gato. rS
AD LIB. XXXIII. TITY. NN. DE PENU LEGATA
Sp. 389. de Penu legata. 920

3

.

2

—

% (o) Ne
AD EIB. XXXIII. TIT. X. DE SUPELLECTILE
H
Sp. 390. de Supellectile legat. oor
AD LIB. XXXIV. TIT. I DE ALIMENTIS VEL. CiBA-
RIIS LEGATIS.

Sp. 391. de Alimentis legatis. 922

AD LIB. XXXIV. TIT. II. DE AURO, ARGENTO
MUNDO &c. LEGATIS.

Sp. 392. de Ornamentis legatis. 925
AD LIB. XXXIV. TTT. III. DE LIBERATIONE
LEGATA.
Sp. 393. de Legato Nominis. 927

AD LB. XXXIV. TIT. IV. DE ADIMENDIS VEL-
TRANSFERENDIS LE. enlI.

Sp. 394. de Adimendis lega 930
AD LIB. XXXIV. TIT. V. DE. REBUs DUBIIS.
Sp. 395. de Rebus dubijs. 934

AD LIB. XXXIV. TIT. VI. DE HIS, QE POENAE
CAUSA RELINWUN PUR.

Sp. 396. de Pœnis teſtamento adjectis. 940
Ab EIB. XXXIV. TTT. vIII. DE HiS, QX½ PRO NON
SCRIPTIS HaBEN IUR

Sp. 397. de his, quæ pro non ſcriptis ha-

bentur. 945
AD LIB. NNXXIV. TIT. IN. DE HIS, QAX UT INDIGN.
Sp. 398. de indignis. 952

A LIB. XXXV. TFT. I. DE CONDTTIONIBUS ET DE-⸗
NNSTIRAI. ET CAUS. El MOD. EORUM, W
IN TEST. SCRIB.

Sp. 399. de Condit. & Demonſt. & Mocdis.

64
k 2 A

„ς (.°ς, n
ADLIB. XXXNVI. TIT. L AD SCTUNM TREBEL-
LIANUM.
. 1 . – . . *a . —*°
Sp. 400. de Verbis fideicommiſi. inducenti-

Pus. 967
= 401. de Fideicommiſio ſine teſtibus re-
2 402. de Fideicommiſſo pactitio. 978
-= 403. de Fideicommiſlis familiæẽe. 9984
. 404. de Interpretatione fideicommiſſo-
rum. 991
2 405. de Quarta Trebellianica. 1005

AD LIB. XXXVI. TIT. II. QUANDO DIES LEGATO-
RCM VEL FIDEICOMNMISSORUM CEDAT.
Sp. 406. de Die Legatorum vel Fideicom-
mifforum cedente. 1012
AD LIB. XXXVI. TIT. III. Ur LEGATORUM SEU FI-
DEICOMMISSORUM SERVANDOR. CAUS.
CAVEATUR.
Sp. 407. de Cautione Fideicommiſſaria. I014
AD LIB. XXNXVE. TIT. IV. UT IN POSSESSIONE LE-
GAT. VEIL FIDEICOMMISS. SERVAND.
CAUSA ESSE LICEAT.

in poſſeſſionem mittendis. 1020
AD LIB. XXXVII. TIT. VI. DE COLLATIONE.

Sp. 409. de Collatione. . 1023
- 410. de Rebus conferendis. 1029

- AII. de Rebus collationi exemtis. 1033
412. de Patre collationem jubente, 1043

1

413. de Patre collationem prohibente.
1049

Sp. 408. de Legatarüs & Fideicommiſſarüs

—

— — à3 —☛☛n — — *¾

33
te.

0

1

e K& („) n
AD LIB. XXXVII. TIT. VII. DE DOTIS COLLA-
TIONKN.
Sp. 414. de Dotis Collatione. 1057
AD LIB. NXXVII. TIT. XV. DE OBSECQWIIS PARENII-
BUS ET PATRON. PRESIANDIS.
Sp. 415. de Obſequiis parentibus præſtan-
QCis. 1061

AD LIB. XXXVIII. TTT. I. DE OPERIS LIBER-

Sp. 416. de Operis ruſticorum. 1065

„

= 417. de Interpretatione operarum ruſti-
carum. 1074
4AIS. de Moderatione & determinatione
operarum ruſticarum. 1081
-419. de Redemtione operarum ruſtica-
rum. 1088
- A20. de Interitu operarum ruſticarum.
1091
A D IIB. XXXVIII. TTT. X. ET XV. DE GRADIB. ET
APFINIB. EF NOMIN. EORUM, DE 8UIS EfF
LEGITIMIS HEREDIBUS.
Sp. 421. de Narüs ab inteſtato ſuccedendi

juribus. 1097
. * — . 1 .*.
„422. de Succeſſione Deſcendentium.
1105

2 423. de Succeſſione ex Latere. III4
AD LIB. XXXVIII. TTT. XIL. UNDE VIR ET

LXOR .
Sp. 424. de Succeillione Conjugum. IIIS8
= 425. de Portione ſtatutaria, 1124

A0

() Nn
AD LIB. XXXNINX. TIT. I. DE OPERIS NOVI
NUNCIATIONE.
Sp. 426. de Operis novi Nunciatione. 1134.
AD LIB. XXXIX. TIT. III. DE AQUA ET AUZE
PLUVIE ARCENDE.
Sp. 427. de Aqua arcenda. 1141

AD LIB. XXXINX. TIT. IV. DE PUBLICANIS ET VE-
CTIGALIB. ET COMMISSIS.

Sp. 428. de Vectigalibus. 1I144
- 429. de Commillis. 1152
= 430. de Iure detractus. 1154
„ 431. de Perſonis a detractu immunibus.
1163
432. de Fraudibus, quæ detractui fiunt.
— 1171
AD LIB. XXNXXINX. TIT. V. DE DONATIONIBUS.
Sp. 433. de Donationibus. 1177

434. de Donationibus neceſſarüs. 118 ¼
435. de Donationibus ſub modo. 1236
„ 436. de Donationibus remuneratoriis.
1242
— 437. de Revocandis donationibus. 1248
AD LIB. NXXXIN. TIT. VI. DE MORTIS CAUSA-
DONATIONIBUS ET CAPTIONIBUS.

Sp. 438. de Mortis cauſa donationibus. 1251

A.

SPECIMEN CCLXXXIX.

MEDITATIONUM.
PANDECTAS

AD LIB. XXII. 21V WI.

IGNORANTIA ET ERRORE.
I.

Diſcrimen inter ignorentiam jarit & facti parum utilitatis

babet.
II.
Melius eſt inter ignorantiam vincibilem & invincibilem.

9 *

ullibi ICti luculentiore ſpecimine oſtenderunt,
poſſe ſe ex re plana & perſpicua obſcuriſſi-
mam & intricatiſſimam facere, quam in do-
Grina de ignorantia. Excogitarunt in ea ex-

plicanda diſcrimen inter ignorantiam juris & facti, atque

ex hoc controverſias omnes, quæ circa reſciſſionem pa-
Gorum & contractuum, reſtitutionem in integrum, con-
ZTom. V. A di-

MEDITAT. AD PANDECT.

dictionem indebiti, irrogationem pœnarum naſcuntur,
unice decidere voluerunt. Sed infeliciter admodum. Ta-
les enim ſæpe in facto evenerunt circumſtantiæ, ad quas
ſine manifeſta iniquitate diſtinctio hæc applicari non po-
tuit. Itaque ſubdiſtinctionibus & limitationibus opus fuit,
quibus tantas in hoc argumentum invexerunt tenebras,
ut iis diſcutiendis ipſi nunc non ſufficiant. Ego certe nemi-
nem adhuc vidi, qui pugnantes in hac juris parte invicem
leges ſatis conciliarit. Exemplo erit doctrina de condictio-
ne indebiti. Regulam faciunt Imperatores in L. 10. C. de Juris
8* facti ignorant. Quum quis jus ignorans indebitam pecu-
niam ſolvit, ceſſat repetitio. Pugnat hæc regula, ſiquidem
ita ſimpliciter accipiatur, cum æquitate, pugnat cum ipſo
condictionis hujus fundamento, quod ſecundum L. 14. de
Condict. indeb. in eo conſiſtit, ut ne quis cum alterius damno
locupletior fiat, pugnat denique cum L. 5y9. D. & L. 5. C. de
Condict. indeb. Tollere iſtam pugnam ex conciliatoribus
legum obſtantium nemo adhuc potuit. Et in judicando qui-
dem vix unquam ſupra memoratæ regulæ ratio habetur, ſed
ſemper fere condictio indebiti etiam illi, qui in jure erravit,
conceditur. Vide Struvii Juriiprudentiam lib. 3. tit. 18. §. 17.
Quæ quum ita ſint, alium fontem „ ex quo deciſio dubio-
rum circa doctrinam de ignorantia & errore emergentium
hauriatur, inveſtigari oportebit. Eum vero reñta ratio ſatis
monſtrat. Diſtinguendum nempe eſt inter ignorantiam vin-
cibilem & invincibilem. Illam vocamus, quam quis, ad-
hibita attentione & diligentia debita, diſcutere potuiſſet;
hanc, quæ admota licet omni cura, quam vitæ communis
ratio & perſonarum conditio fert, dispelli nequiviſſet. Ad
hanc diſtinétionem fere unice in judicando reſpicitur, & ſe-
cundum illam in condictione indebiti quoque pronuncia-
tur, quemadmodum ſupra in Specimine CXLLIII. de Con-
gictione indebiti, medit. 3. 4. 5. oſtendi.

III.

R—

sp. CCLXXXYIN DE IGNORANT. ET ERROR. 3

III.
Ignorantia etiam vincibilis eum, qui damnum vitare vult, quum
adverſarius in luero bæret, excuſat.
LD rmmen inter ignorantiam vincibilem & invincibilem,
quod in præcedente meditatione memoravi, tunc,
quum utriusque litigantis par conditio eſt, hoc eſt, uter-
que de damno vitando vel de lucro captando certat, locum
ſine dubio habet. At, quando unus ex illis cum manifeſto
alterius detrimento lucrum captat, tunc illud diſcrimen
nonnunquam negligitur, atque ſecundum L. 4r. §. I. de
Regulis juris magis damnum patienti, quam adventitio lu-

cro favetur. Id quod naturali æquitati, quæ locupletiorem

quem cum alterius damno fieri vetat, maxime convenit.
Exemplo rem illuſtrabo. Conductores vectigalium in civi-

tate quadam vecétigal de mercibus certis exigere neglexe-
rant, quod illas a veétigali immunes credidiſſent. Deinde

vero, inſpectis accuratius legibus conſultisque peritioribus,
didicerant, nullam his mercibus immunitatem competere.
Igitur vectigal omiſſum ab octo annis retro petebant. Ob-
jiciebatur illis ignorantia juris, quam utique vincere facile
potuiſſent, ſi confeſtim legem recte inſpexiſſent atque pe-

ritiores conſuluiſſent. Sed excuſaverunt illos tamen Cti

Vitembergenſes menſe Auguſto anni clo 10 Cccx. atque ad
perendum vectigal admiſerunt. In damno enim hærebant,
dum emolumentum, pro quo fiſco mercedem ſolverant,
non perceperant. Mercatores vero, qui oneri per leges
impoſito ſe ſubtraxerant, eo ipſo lucrum conſequuti erant.
Addidimus & hanc rationem, quod conductores hi in lo-
cum fiſei ſucceſſerant, atque adeo & favore illius gaude-
bant. Verlangen die Accis-Pachtere in Meiſſen, daß, wenn

die daſelbſt wohnende Kraͤmer und Weißgerber auslaͤndiſche Waa⸗

ren, von welchen bereits in Dreoden die ſchuldige Land⸗Acciſe, nen⸗
. . 2

4 MEDITAT. AD PANDECT.

lich vom Rthlr. 3. Pf. entrichte worden, allda erhandeln und
nach Meiſſen fuͤhren, oder auch, ſo ofte ſolche fernerweit in die
andere und dritte Hand verkaufet werden, ſelbige von neuen die
voͤllige Accis-Steuer davon abſtatten ſollen; Da ihr denn, ob
ſie deſſen vermoͤge der ergangenen Accis-Mandaten berechtiget,
zu wiſſen begehret. Dieweil nun das Mandat de anno 1657.
von denenjenigen, ſo ſolche Waaren von neuen erkaufen, han⸗
delt, und ſelbigen die abermalige Entrichtung der Accis-Steuer

aufleget; ſo ſeynd die Accis-Pachtere in Meiſſen, von den zu

Dresden erhandelten und nach Meiſſen gefuͤhrten auslaͤndiſchen
Waaren die Land⸗Acciſe nochmals zu fodern, wol berechtiget.
Faͤllt ferner Zweifel fuͤr, ob die Accis-Pachtere obbemeldete
Land⸗Acciſe von 8 Jahren her zuruͤck, da ſolche nicht gefodert
worden, annoch fodern und eintreiben moͤgen. Oh nun wol
die Accis- Pachtere waͤhrender dieſer lezt verfloſſenen 8 Jahre i in
ignorantia juris geweſen, alſo mit ſelbiger ſich bekannten Rech⸗
ten nach nicht ſchuͤtzen koͤnnen; Dieweil aber dennoch die ange⸗
gebene ignorantia juris dem Fiſco oder denen, ſo durch die
Pacht in deſſen Stelle getreten, nicht ſchaden mag; So ſeynd
die Meißniſche Accis-Pachtere die von den auslaͤndiſchen Waa⸗
ren annoch reſtirende Land⸗Acciſe auch von 8 Jahren zuruͤck
zu fodern wol berechtiget,

IV.

Ignorautia juris nec feminis, nec ruſticie, nec militikur Prodeſt,
ſi vinci Facile botuit.

V.

norantia tamen in bis perſonis facilius, quam in aliis, invin-

cibilis præſumitur.

L'ges noſtræ quibusdam perſonis, feminis nempe, ru-
ſticis & militibus plus, quam aliis, indulgent „ atque

etiam

i.

V⸗
e

SP. CCLXXXIX. DE IGNORANT. ET ERROR. 5

etiam jus ignorare permittunt. Vide L. 9. pr. & §. 1. D.
L. I. C. de Juris & Jacti ign. Verum non opus eſt privi-
legio aut jure ſingulari, ſi diſerimen illud inter ignorantiam
vincibilem & invincibilem recipiatur. Vincibilis enim igno-
rantia neminem, cujuscunque ſit conditionis, excuſat.
Nam hæc culpam neceſſario conjunctam habet. Ar culpa
ſemper nocet ei, qui inculpa eſt, etiam feminæ & minori-
bus, L. F. §. 2. L. 27. C. 30. L. 56. ad legem Aquiliam. Me-
morabo exemplum. Litigabatur ſuper unione prolium. Ru-
ſticus erat, qui illa ſe tuebatur. Is non negabat, ſe aliqua
ſolemnia, quæ jus in unione prolium adhiberi juber, omi-
ſiſſe. Sed ignoraſſe ſe jura iſta, ignorantiam vero ſibi tan-
quam ruſtico & homini ſimplici non nocere, ajebat propter

L. 7. §. 4. de Jurisdictione & L. I. §. 5. de Edendo. At nos

hoc caſu ruſticitati veniam non dedimus, quod ignorantia
vinci facillime potuiſſer, ſi modo ruſticus Paulum curæ
adhibuiſſet, nec omnia in negotio ſatis gravi per ſe facere &
expedire, inconſulto magiſtratu aliave perſona peritiore,
auſus fuiſſet. Itaque legibus ab eo allegatis, legem 2. C. de
In jus vocando oppoſuimus, ſicque menſe Julio a. cloloccXVI.
judicavimus: Daß die gemachte unio prolium aufzuheben.
BV. R. W. Rat. dec. Klaͤger fodert von Beklagtem, ſeinem
Stief⸗Schwieger⸗Vater, ſeiner Frauen vaͤterliches Erbtheil.
Dieſer ſchuͤtzet zwar eine aufgerichtete unionem prolium vor,
kan aber ſelbſt nicht in Abrede ſeyn, daß es dabey an den vor⸗
nehmſten in Rechten zu einer unine prolium erfoderten Stuͤkken
mangele. Alſo faͤllt dieſe unio prolium ſonder Zweifel hin⸗

weg. Denn des Beklagten vorgewendete Einfalt und die ihm

von dem Richter gemachte Hofnung, daß der Handel annoch
gerichtlich vorgenommen und zu Stande gebracht werden ſolle,
mag einen actum nullum keinesweges guͤltig machen. Dem⸗
nach haben wir nicht wol anders ſprechen koͤnnen. Ita ve-
ro, dicet forte quispiam, duriores lege eſtis, atque bene-
A 3 . ficium

6 MEDTTAT. AD PANDECT.

ficium, quod illa ruſticis, feminis & militibus indulget,
tollitis. Sed non tollimus prorſus. Temperamus ſaltem ex
æquitate & recta ratione. Scilicet, indulgendum quid eſſe
perſonis iſtis infirmioribus, non negamus. Nolumus ta-
men nimium indulgeri, quod fieret profecto, ſi ſimpliciter
illas contra ignorantiam juris, quæ ſæpe ſupina eſt, reſti-
tueremus. Malumus igitur nullum inter ignorantiam juris
& facti diſcrimen facere. Utraque, ſi vincibilis eſt, nocet
etiam feminis & militibus, neutra, ſi invincibilis. Poterit
vero eadem ignorantia in quibusdam perſonis vincibilis eſ-

ſe, quæ in aliis invincibilis foret. Nam, ut confeſtim in

meditat. 2. dixi, ad ignorantiam invincibilem talis ſaltem di-
ligentia, qualem vitæ communis ratio & perſonarum con-
ditio fert, requiritur; atque perinde hic eſt, ut in culpa,
in cujus gradu æſtimando conditionem perſonæ ſemper in-
ſpici oportet, quemadmodum in Specimine CLIV. de Cul-
pa coroll. 3. monetur. Sic aliquando militem contra ig-
norantiam jur's ſtatutarii plane ſingularis & exorbitantis
reſtituimus in Specimine EVII. de In integrum reſtitutioni-

bus, meditat. 4. Addam hic aliud exemplum. Melan-

cholicus quidam fibi ipſi laqueo guttur fregerat; penden-
tem reſciderat uxor ſua. Supervenit carnifex, &, pec-
caſſe uxorem atque carnificis munus occupaſſe, inclamat.
Miſera, ſe vere in alienam meſſem involaſſe, rata territa-
que cum carnifice paciſcitur, amplam ei mercedem polli-
cetur; deinde vero rectius edocta negat ſe homini quid
debere & pacto ſuo ignorantiam & errorem juris, quod

neſciviſſer, hos, qui ex melancholia ſibi mortem conſci-

verint, a carnificis manibus immunes eſſe, opponit. Et
audita eſt a nobis. Muliercula enim vulgari opinione de-
cepta, omnes, qui ſe ipſos occidunt, a carnifice ſepelien-

dos crediderat, & diſcrimen illud inter propricidas mali-

tioſos & melancholieos juſte ignoraverat, nec in anguſtiis
illis conſtituta peritiores conſulendi locum habuerat. Quam-
obrem ſic menſe Julio anni cio 1o ccxxXIII. reſponſum fuit:
Hat Titius, ein reich geachteter Buͤrger und Schuſter, ſich ſelbſ
. erhen⸗

.
ita⸗
lli
nid

10d.

de⸗
en⸗
ali⸗
tüis
m-
it:
lbſt
hen⸗

autem vel peregrinus plane vel nove

8

Sp. CCLXXXIN DE IGNORANT. ET ERRORE. 7

erhenket, und iſt von ſeiner Frauen und Magd los geſchnitten,
auch auf Verordnung der Obrigkeit auf einem Kirchhof beerdi⸗

get worden; Da denn zu wiſſen verlanget wird, ob des erhenk⸗

ten Frau dem Scharfrichter alle ſeine Gebuͤhren zu erlegen ſchul⸗
dig ſey. Nun iſt der Scharfrichter allhier, da der Erhenkte
ſich aus Schwermuth umgebracht zu haben geachtet wird, nichts

zu fodern berechtiget, die Frau auch, wenn ſie ihm gleich An⸗

fangs etwas verſprochen, hat ſolches aus Irrthum, indem ſie
deſſen Foderung fuͤr gegruͤndet gehalten, gethan, iſt demnach
aus ſolchem Verſprechen nicht obligiret.

VI.
Ignorantia jurii quouique in delictis excuſet, diſzuiritur.
4

elinquentes, poſtquam de crimine commiſſo convicti
ſunt, ſi nullum aliud effugium ſibi ſupereſſe animadver-
tunt, tandem ignorantiam juris obtendunt. Igitur, quous-
que hæc delinquentibus proſit, inveſtigandum eſt. Pleri-

que ignorantiam juris plane a pœna non excuſare, ſed eam

ſaltem in civibus novitiis & advenis mitigare dicunt, arg.
L. 9. C. de Legibus & L. 12. C. de Juris & facti ignor. Vide
Bergeri Electa Jurisprud. eriminal. pag. 3· At hoc durius-
culum eſt. Ego itaque ſic ſentio. Quando quis contra le-
gem mere humanam, qua quid alias indifferens vetatur vel
jubetur, peccat, eum, ſi quidem jam per aliquod tempus
in eo loco habitavit & jus hoc ſingulare facile cognoſcere
potuit, ignorantia, quippe ſupina, non excuſat. Si quis
us civis eſt, huic, ſi-

quidem ei culpa nulla imputari poteſt, ignoſcitur ac pœna

omnis remittitur, arg. L. 4. §. 15. & L. 14. §. I. de Re militari.

Igitur

8 MEDITAT. AD PANDECT.

Igitur recte CGailius lib. 2. Olſerv. 48. n. 26. 44. ceterique ab
eo allegati ajunt, res viatoris, qui iter facit per aliquem lo-
cum, & non ſolvit per ignorantiam vectigal peregrinanti-
bus impoſitum, in commiſſum non cadere, ſi juret, ſe igno-
raſſe, vectigal ibi conſtitutum fuiſſe. Quodſi vero factum
aliquod, naturali jam vel divino vel etiam univerſali totius
Germanic jure illicitum, ſed in aliqua provincia ſub pœna
graviore & alibi incognita vetitum eſt, pœna hujus igno-
rantia nec advenam, qui ſine dubio in dolo eſt, a rigore
ejus pœnæ liberat, L. 2. C. de In jus vocando. Ita JCti Helm-
ſtadienſes menſe Julio anni crolocexix. reſponderunt: Iſt
Andreas Wülckop wegen Kuͤh⸗ und Pferde⸗Diebſtahls in Ge⸗
faͤngniß und Inquiſition gerathen, auch dieſerhalben bereits zum

Strange verdammet, ihm jedoch nochmalen auf ſein Verlangen

eine Defenſion verſtattet worden, da denn nunmehr die Frage,
wie viel er in ſolcher Defenſion ausgefuͤhret, entſtehet. Nun
bemuͤhet ſich der Defenſor vornemlich zu zeigen, daß Wittekop

von der wider die Pferde⸗Diebe in hieſigen Landen ausgegan⸗

genen Conſtitution nichts gewuſt, folglich ihm als einem
Bauer die ignorantia juris zu ſtatten kommen muͤſſe. Gewin⸗

net es dieſemnach das Anſehen, ob waͤre Beklagter nur auſſeror⸗

dentlich mit Staupenſchlaͤgen oder Feſtungs⸗Bau zu beſtrafen ge⸗
weſen. Alldieweil aber die in der Hochfuͤrſtl. Conſtitution vom
20. Aug. 1706. enthaltene Worte: Ohne Unterſchied, ob je⸗
mand den Diebſtahl ſelber veruͤbet, oder dazu, um davon
zu participiren, mit Wachhalten oder ſonſten geholfen, und
in einigerley Weiſe dabey concurriret, ohne einige Gnade

mit dem Qtrange vom Leben zum Tode gerichtet werden

ſolle; dergeſtalt deutlich ſeynd, daß vermoͤge derſelben Wittekop,

wenn er auch weniger bey der Sache gethan, dem Tode nicht ent⸗

gehen koͤnte, dawider ihm die vorgeſchuͤtzte Unwiſſenheit nicht
helfen mag, indem er ja uͤberhaupt gewuſt, wie das Stehlen in
Rech⸗

die

gen
ab;

gsSp. CCLXXXIX. DE IGNORANT. ET ERRORE. 9

Rechten verbothen ſey, alſo es darauf nicht ankommt, daß ihm
die eigentliche in hieſigen Landen verordnete Strafe unbekannt
geweſen; So haben wir von dem wider ihn geſprochenen Urthel
abzuweichen, nicht die geringſte Urſach gefunden.

CoOoOLLIARIA.

1. Nihil eſſe tam abſurdum, quod Ctus aliquis non tuea-
tur, luculento nunc exemplo oſtendam. Narrat Pe-
trus de Tbullieu in diſert. ad L. 38. de Condict. inde-
biti §. 72. virum quendam eruditum & clariſſimum
regulam hanc ſtabiliviſſe: maribus quidem ignorare
jus licere, at feminis nequaquam; idque ex duplici
ratione, primum, quod lex 10. C. de Juris && Jacti
ignor. Araphiæ, quod muliebre nomen videtur,
inſcripta eſt, deinde, quod ſecundum L. 9. de Statu
bominum in multis juris noſtri articulis deterior ſit
feminarum conditio, quam marium. Nolo hæc plu-
ribus refutare, quæ per ſe corruunt.

2. In ſolemnibus judiciorum lege publica ſtabilitis ignoran-
tia omnis vincibilis eſt, neminemque excuſat. Vide
Ordinat. Cam. P. 2. tit. 30. §. ult.

3. In dubio error & ignorantia etſi invincibilis, nocere
magis debet erranti, quam tertio. Vide T bomaſii
Jurisprudentiam divinam lib. I. cap. I. §. 72. & lib.

2. cap. 7. §. 39.

4. Ignorantia per multos annos continuata ſemper vincibi-
lis eſt. Igitur recte Juſtinianus in Movella 119. c. 7.
& Auth. Malæ fidei C. de Præſcript. longi temporis
reſtitutioni in integrum ex capite ignorantiæ contra
præſcriptionem 30. annorum locum denegat. Qui
Enim intra tantum tempus jus ſuum non inveſtiga-
vit, ſupine negligens eſt.

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCXC.

MEDITATIONVM AD IANDECIAS
AD LIB. XAlI. TIT. I.

CONSENSV 80 NSALITIO.

Conſenſus ſimpliciter gereretnt, das Jawort, perfecte
obligat, etſi ſponſalia ſolemnia non acceſſerint.

lum forte eſt pernicioſius, quam quod Veveri placet,
quotidie impares formas atque animos ſub juga abenea
ſævo mittere cum joco. IHlud nempe indiſſolubile, quo per-
ſonæ tota mente & moribus invicem diſſidentes in æter-

Te cetera, quæ genus humanum adfligunt mala, nul-

num colligantur, vinculum plures forte homines, quem

fames & ferrum, mœrore, deſperatione & inſidiis conficit,
plures, quam Caroli V. lex, extorres e patria ejicit, plura
bona, quam furtum & rapina, diſſipat, plures cives, quam
Iuxuria, ad ſervitium reipublicæ ineptos reddit. Sed fſic
viſum tamen jurium noſtrorum conditoribus, ut pactum
inter marem & feminam, temere ſæpe & inconſiderate ini-
tum, perpetuæ ſervituti utrumque addicat. Et conſilia,
quæ malum hos tollerent aut lenirent ſaltem, data ſunt ſa-
tis multa. Memorabo nunc unum. Inconſiderantia, qua
plerique in ſponfalia & matrimonium ruunt, & quam Ger-
mani die Uebereilung vocant, multorum infeliciſſimorum
matrimoniorum cauſa eſt. Ingenioſe admodum fſcriptor
quidam Gallus recentior: La raiſon, inquit, pourquoi il y
« ſi peu de mariages beureux, c'eſt, que la plüpart des jeu-
nes Dames s' appliquent plus d faire des filets que des cages.
Mulierculæ ſcilicet gnaræ, quam ſit facile improvidos ju-
venes

.
let,
it
bel⸗
ler⸗

SP. CCXC. DE CONSENSU SPONSALITIIO. i

venes virosque illaqqueare, fidemque ab eis matrimonialem

elicere, retia tendunt varii generis, quibus miſeros iſtos

capiant æternumque ſibi obnoxios reddant, parum de mo-
rum & animorum conſpiratione, de ratione bene impo-
ſterum vivendi, de oneribus matrimonii ferendis, de amore
mutuo firmando & conſervando ſolicitæ, ſed in præſens
ſaltem intentæ. Irretiti deinde ambo ſero vident, quantæ
ſe calamitati inconſulte & unico ſæpe verbulo immerſerint.
Sed hærent, nec explicare ſe poſſunt. Igitur, ne hoc porre
fiat, ſuadent nonnulli, pactis ſponſalitis ſimplicibus vim
obligandi detrahere, atque ea tunc ſaltem firma reputare,
quum ſolemniter reperita fuerunt. Diſtinguunt igitur pa-
cta futurorum ſponſaliorum, das Jawort, ab iplis ſpon-
falibus, dem Verloͤbniſſe. Ila, etſi conſenſu utriusque per-
fecta & coram teſtibus celebrata ſint, nullam tamen obliga-
tionem producere ajunt, quamdiu ille conſenſus non ite-
rum cum aliqua celebritate fuit declaratus. Hæc Ctorum
Hallenſium ſententia eſt, ſecundum quam bis apud Yhoma-

ſium de Pactis futurorum ſponſaliorum §. 27. reſponderunt.

Sed præter Hallenſes video neminem qui eandem opinionem
tueatur. In vetere republica Romana uſum illa forte ha-
buit, quamdiu ibi verba ſolemnia & ſtipulationes ſolum
obligabant. Tunc ſimplex conſenſus ad ſponſalia non ſuffi-
ciebat. Huc pertinet Wonii Marcelli de Proprietate ſermo-
num caput 5. n. 69. locus: Inter Speratam, Dictam & Pa-
KAam & Sponſam boc intereſt: quod virgo prius quam pe-
zatur ſperata dicatur. Plaut. Amph. Amphytrio uxorpem
ſalutat lætus, ſperatam ſuam. Dehine promiſſa, vel pacta,
vel ſponſa dici poteſt. Virgil. Zneid. lib. 2. Cui pater &α
conjunx quandam tua dicta relinquor. Et idem alio loco:
Et gremiis abducere pactas. Litin. Divortio. Cui exacta
ætate ſponſa ſit deſponſata. At poſtquam diſcrimen inter
ſtipulationes & pacta nuda ſublatum eſt, dicta, promiſſa &
pacta mulier cum ſponſa & deſponſata prorſus exæquari cœ-
pit. Nec jus canonicum iſtam differentiam novit. Nam
quæ in illo ad nauſeam usque inter ſponſalia de præſenti &
de futuro inculcatur diſtinétio, huc non pertinet. Ex re-
B z centio-

12 MEDITAT. AD PANDECT.

centioribus Titius in der Probe des geiſtl. Rechts lib. 4.
tap. I. §. 6. diſcrimen quidem inter Pacta, das Jawort, 4
ſponſalia, das Verloͤbniß „ agnoſcit, ſed in §. 32. utrisque
æqualem vim obligandi tribuit. Allegant Hallenſes pro ſe
Chemnitii locum de Conjugio c. I. p. 197. At Chemnitius
clare ſatis de caſu agit, quo partes non plene conſenſe-
runt, ſed aperte præ ſe tulerunt, nondum velle ſe prorſus
obligari, ſed liberum debere eſſe vel uni vel utrique parti,
ut recedat. Hoc autem præ ſe tuliſſe dici non poſſunt hi,
qui ſine ritu quidem ſolemni attamen ſimpliciter matrimo-
nium ſibi promittunt. Adferunt porro Hallenſes reſpon-
fum ICtorum Francofurtenſium ex Strykio ad Brunnem.
jur. eccleſ. lib. 2. cap. 16. §. 7. p. 588. ſeq. Verum ibi de
nudis tractatibus conſenſu nondum perfeétis ſermo eſt,
quos non obligare, omnes fatentur. Non ego, opinio-
nem Hallenſium multum utilitatis habituram, ſi lege in-
poſterum firmetur. At quamdiu lex ad eam non accedit,
ICti communibus juris regulis obſequi, partesque ad fidem
ferio datam ſervandam cogere debent, tametſi accuratior
deliberatio non præceſſerit, quam qui omiſit, ſibi hoc im-
putabit. Et ſic Cti Helmſtadienſes pronunciant atque re-
ſpondent, quemadmodum id inter alia menſe Majo anni
cIO Io ccxxXII. factum: Hat der Profeſſor Mornacius eine Ehe⸗
Klage wider Helenen erhoben, da denn zu wiſſen verlanget
wird, ob die in dem Klag⸗Schreiben angefuͤhrte Umſtaͤnde,
daferne ſie erwieſen oder zugeſtanden werden ſolten, zum Beweis
eines zwiſchen Klaͤgern und der Beklagten getroffenen oͤffent⸗
lichen und richtigen Ehe⸗Verloͤbniſſes hinlaͤnglich, oder doch
allenfalls den Erfuͤllungs⸗oder Reinigungs⸗Eyd zuwege brin⸗
gen koͤnnen. Nun ſeynd zwar einige von dieſen Umſtaͤnden,
z. E. das Converſiren, das Beſchenken, das Geſchenk anneh⸗
men ꝛc. ganz nicht concludent, quch ſiehet man aus den uͤbri⸗
gen

SSM — — — —

I— —. —— —
S —

Sp. CCXC. DE CONSENSU SPONSALITIO. 13

