werden. Dieweil aber dennoch angefuͤhrter Lex 13. nur von
Halb⸗ Bruͤdern und Halb/ Schweſtern pedet, hingegen nach de

Sp. CCCCXXIII. DE SUCCESSIONE EN LAT. TIIY

Movella 118. cap. 3. §. I. bey den uͤbrigen Seit⸗Verwandten,
weder der Unterſcheid der Guͤther, noch das Jus repræſentatio-
nis, noch die Agnation in Betrachtung gezogen, ſondern bloß
allein auf die preærogativam gradus geſehen wird, im uͤbrigen die
Guͤther, da ſie einmal an den Verſtorbenen gekommen, die Qua-
litaͤt der paternorum und maternorum verlohren, und alſo nur
vor ein patrimonium geachtet werden, L. 10. §. 2. in ſine de vul-=
gari & pupillari ſulſtitutione; So moͤgen des Vaters Bruder⸗
und Schweſter⸗Kinder, weder ex ſeparatione bonorum die vaͤterli⸗
chen Guͤther, noch einigen Theil an den Geſammt⸗Guͤthern fodern.

. IV.

PFratrum filii eum fratre concurrentes jure repræſentationis ſuc.
cedunt, quamvis frater in ſuorum liberorum favorem
bereditatem repudiet.

Msru anno 1672. Friderico Guilielmo, Altenburgico
duce, Erneſtus Gothanus proximus heres erat, ſed
litem a fratris ſui prædefunécti, Guilielmi Vinarienſis, tribus
filiis patiebatur. Quæ lis ita transacta fuit, ut Gothanus
fratris filios ad hereditatem admitteret, ipſe vero ſeptem
filios in locum ſuum intrare ſineret. Ita vero decem par-
tes conſtitui oportuiſſet, ſed, ne diviſio intricatior fieret,
quatuor conſtitutæ ſunt, ex quibus una fratribus Vinarien-
ſibus ceſſit, quemadmodum ex tabulis transactionis apud

Lunigiaum in des deutſchen Reichs⸗Arehivs Partis ſpecialis

anderem Theile pag. 201. ſeqq. patet. Hoc vero in trans-
actione ſic fieri potuit. Alias vero recte monet Eyben in
Disquiſit. 12. ad Inſtit. obſerv. I4: n. 6. fratrem hereditatem
Kbi ſimul ac tribus fratris ſui præmortui liberis delatam re-
pudiare non poſſe hunc in finem, ut ſeptem, quos ipſe ha-
bet, liberi una cum tribus illis in capita ſuccedant, atque ſic

jus repræſentationis, quo tres hi dimidiam conſequi potuiſ-

„.

Bbb bbbb3 ſent,

1119 MEDITAT. AD PANDECT.

ſent, eludatur. Repudiatio enim hereditatis aliis, quam re-

pudianti, fraudi eſſe non debet, §. 7. I. de Legitima agnat. ſuc-
ceſſione. Ceteras obſervationes, quæ ad hoc ſpecimen refer-
ri poterant, occupavi jam in Specimine XCVIII. de Conſan-

guinitatis probatione. Igitur meditationes ibi copioſius ex-

plicatas huc corollariorum loco transſeribam.

I

°

„* .σα

Cς KX0 L I, X I A.

Propinquitas cum defuncto non operoſe probanda, ſed

ſummariter demonſtranda eſt.
Admittuntur ergo indicia & præſumtiones.

Admittuntur teſtes de auditu.
Omittuntur ſolemnia in probatione alias adhibenda. .

In probanda cognatione admittuntur quoque teſtes con-
ſanguinei & domeſtici.
Admittuntur porro parentes.
Nec teſtimonium de credulitate prorſus rejicitur.
In hereditatis peritione ſufficit, gradum cognationis
probari. .
Proximitas & unitas etiam contra alium cognatum præ-
ſumitur. S

SPECIMEN CCCCXXIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

4AD LrTF. XXXVIII TTZ. XI.

SUCCESSIONE CONIUGUM.

Superſtitis conjugis, qui ex jure civili ſuccedere cupit, inopiæa
Juomodo æſtimanda ſit, disquiritur. 14
H.
In vidua ad dignitatem 2 conſuetudinem defunéti mariti
reſpicitur.

Jus

SpP. CCCCXXIV. DE SUCCESSIONE CONIUG. TIIS

que aliis provinciis & civitatibus quod ad ſucceſſionem
ec conjugum obſervatur, duo ad hoc, ut ſuperſtes con-
jux partem ex defuncti hereditate conſequatur, deſiderat;
primo, ut matrimonium ſit ſine dote, vel donatione Propter
nuptias, deinde ut ſuperſtes ſit inops & defunctus locuples,
Novella 53. cap. 6. Wovella I17. cap. ys Auth. Præterea C. Un-
de vir & uxor. Frequentes hic de inopia ſunt lites, & diſpu-
tatur ſæpe, quomodo hæc ſit æſtimanda. Plerique cum Kit-
terihuſio ad Novellas P. 7. c. I7. n. 6. rem totam judicis arbitrio

Romanum, quod in Electoratu Hannoverano multis-

relinquunt, vage nimis. Alii cum Gudelino pauperem vocant,

qui tantum non habet, quantum faceret quarta pars faculta-
tum præmortui conjugis. Hunc quidem recte refellit Stry-
kius de Succeſſione ab inteſtato diſſ. 4. c. I. §. 19. addit vero: Ino-
bPia hie non metienda reſpectu mariti decedentit, ſed reſpectu uxo-
ris ſuperſtitis, non ſatis accurate. Aliquando enim in æſtiman-
da uxoris inopia mortui mariti conditio reſpicitur. Scilicet
pauper hic dicitur, quisquis de ſuo honeſte, hoc eſt dignitati
ſuæ & vitæ conſuetudini convenienter, nequit ſuſtentari.
Hoc vero in vidua ex defuncti mariti ftatu determinatur.
Dignitatem enim mariti vidua retinet, L. 8. de Senatorilus,
L. 22: §. I. Ad municipnlem. Igitur vidua pauper erit, quæ
habet quidem, unde le parce nutriat, veſtiat, habitet, non
vero, unde ſervulos „ quos maritus olim ei aluit, porro pa-
ſcat, ſuppellectilem mundiorem, qua maritus uti ſueverat,
comparet, & c. Sic menſe Auguſto anni Cio 10 ccxIII. re-
ſpondimus: Wird zu wiſſen verlanget, wie wenig eine Ehefrau
haben muͤſſe, welche ſich den Rechten nach arm nennen koͤnne;

Ob nun wol die Rechte disfalls keine gewiſſe Summa vorſchrei⸗

ben, auch die DD. das Erkenntniß daruͤber, ob eine Wittwe
arm oder reich zu nennen ſey, dem Richter lediglich anheim
ſtel⸗

II10 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtellen; So mag dennoch die Armuth einer Wittwen daſuͤr fuͤglich

geſchloſſen werden, wenn ſie ſo wenig im Vermoͤgen hat, daß ſie

von den jaͤhrlichen Einkuͤnften dem Stande ihres verſtorbenen Man⸗

nes, deſſen Wuͤrde und Anſehen ſie auch nach ſeinem Tode behaͤlt,

nicht gemaͤß leben kan.
III.
Conjux ſuperſtes, cui pater locuples eſt, inops dici nequit.

IV.
Inopia extrema non deſideratur.

Puor theſis in utramque partem diſputatur. Noſtram tamen

ſententiam plerique & cum his Serykius de Succeſſone ab

inteſtato diſſ. 4. c. I. §. 21. tuentur, variisque argumentis pro-
pugnant, ex quibus hoc unicum probo, quod patre ex neceſſi-
tate ad alimenta præſtanda obligato, L. 5. §. 1. de Agnoſcendis
&α alendis lib. conjux ſuperſtes auxilio non egeat, nec, quum
ordinarium ſubſidium habeat, ad extraordinarium confugere
queat. Cetera argumenta vel inania ſunt, vel falſa. Nam quod
dicunt, in NWovella 52. c. 6. pr. noviſſimam inopiam deſiderari,
hoc non puto. Narrat quidem in eo principio Juſtinianus, uxo-
res aliquando poſt fata mariti in noviſſima inopia vivere. At
exinde colligendum non eſt, voluiſſe illum legem ſuam ad ca-
ſum extremæ inopiæ reſtringere. Ajunt porro, viduam talem
ob certam hereditatis paternæ ſpem pro inope reputari non
poſſe. Verum futura ſpes neminem beat, aut locupletem
reddit, quum nemo fere ſit, qui ſpes tales non paſcat. Di-
cunt denique viduam a patre dotem, quam vivo marito nec

dedit nec promiſit, nihilominus petere poſſe. Hoc oppido

falſum eſt, & pugnat cum fine dotis, qui in hoc unice con-
ſiſtit, ut filia propter dotem nubendi conditionem inveniat, L.
19. e Ritu nuptiatum, L. 2. de Jure dotium. Vide Spec. CCoII.

— — —

4
— — „ t 22

–

e

4

nen
1b
ell.
ch
tun.

dod

Sbp. CCCCXXIV. DE SUCCESSIONE CONIUG. IIIIDTI

de Perſonis dotem conſtituentibus, medit. II. Igitur ſola pri-

ma ratio ſupereſt, propter quam ſic menſe Februario anni
cloloccxxIII. reſpondimus: Bey ſolcher Bewandniß brauchet
Roſina nicht, ſich auf die Autbh. præterea C. unde vir & uxor
und Movella 53. cap. 6. zu berufen, und vermoͤge ſelbiger den vier⸗
ten Theil der Erbſchaft zu ſodern, da ihr zumal noch groſſe
Schwuͤrigkeit gemachet werden koͤnte, ob die in angefuͤhrten le⸗

gibus geſetzte requiſita, ut matrimonium ſit absque dote &

conjux ſuperſtes laboret inopia, bey ihr eintreffen, nachdem
ſie einen dotem von 1000 Thlr. eingebracht zu haben nicht leug⸗
nen kan, uͤberdis ihr Vater, welcher annoch lebet, ſie allenfalls
mit nothwendigem Unterhalte zu verſorgen verbunden iſt.

V.

Eidqua locuples, etſi marito non ſuccedat, veſtes ramen lugubres

pro ſe & familia ſua ex bereditate mariti conſequitur.

lluſtrarunt hanc theſin ſatis Cti Helmſtadienſes in reſpon-
ſo, quod menſe Februario anni CcroloccxxIII. exararunt:

Was die fuͤnfte Frage betrift, ob allenfalls des Mannes Erben

ſchuldig, der Wittwen die Trauer⸗Koſten vor ihre Perſon und
Magd zu bezahlen, ſo wird zwar nach den Roͤmiſchen Rechten
zu den Begraͤbniß⸗Koſten mehr nicht, als was auf den entſeelten
Coͤrper ſelbſt gewendet wird, gerechnet, L. 27. pr. de Keligiofis.
Allein die in ganz Deutſchland eingefuͤhrte Gewohnheit erſtrecket
ſolches auf Witwe, Kinder und Familie des Verſtorbenen, vide
Martini Proceſſum tit. 42. §. 6. n. 3. & quos ibi allegat. Und
hat ſolches um ſo viel weniger Zweifel bey dergleichen Perſonen,
welche zu bekleiden der Verſtorbene, daferne er noch gelebet, ſchul⸗
dig geweſen waͤre. Folglich mag Roſina die Trauer⸗Koſten vor

ihre Perſon und Magd mit allem Rechte fodern.
Tom. Yl. Ccc ecc c vI.

—

VI.

1I2 MEDITAT. AD PANDECT.

Conjux ſupe Se inops ob convicia erga defundtum vel aliam R
cauſam ſe bereditate indignam reddere atque ſic plaue
exclud korck.

Comur ure civili H verus beres eſt.

L) biarum fuit aliquando, an titulus D. de his quæ ut indi-
guis auferuntur, plane ad conjuges beneficio authenticæ
Præterea C. Unde vir & uxXor uti Volenfes pPertineat. Qui
negant, urgent maxime, quod Sirykius de Sue Rinte al inte-
Paio dig. 4. C: T. JO. 26. adſfirmat, c0 njugem ſupe ſtitem non
fanquam heredem ſed jure ſingulari ſuccedere. At hoc ego
ſalſum credo. Certe Movella 53 C. 6. §. I. conjugem ex ea
luccedentem aperte heredem vocat. Er qui quartam vel fi.
tialem partem ex hereditate, erfi titulo legati, conſequitur,
Pro ea parte heres in effectu eſt, & onera hereditaria agno- R
ſcere cogitur, §. 5. in Rn. I. de Pidetcommiſariizs hereditatibus
Igitur quæcunque alias in herede juris funt, etiam ad conju-
gem jure civili ſuccedentem pertinebunt. Et ideo menſe
Auguſto anni copccxIIr reſpondimus, uxorem ſuperſtitem
inopem, quæ defuncto marito maledixerat & infauftas ore
adverfus eum jactaverat, a ſucceſſione propter Y. 9. §. I.
bis quæ ut indignis eXcludi oPortere: : Die achte Frage be ⸗
fend, ob die Wuwe, im Fall ſie gegen den Teſtatorem ſich aller⸗
hand Laͤſterungen vernehmen laſſen ſolte, ſich des legati und aller
Foderungen an Nicolas Hirſe ens Verlaſſenſchaft verluſtig mache;
So entſtehet zwar daher ein Zwei h, weil die Witwe ſolches Lega-
rum nicht ſo wol aus dem Teſtamente, als vielmehr wegen ihrer Ar⸗
muth, derentha lben ſie ohnedes ab inteſtato ſuccediren muͤſte,
ſodert. Weilen aber die Rechte denjenigen, welcher harte Laͤ⸗
ſterungen wider den Verſtorbenen ausſtoͤſſet, von aller uc.
ceſſion

.

ſ
CN

N.

SP. CCCCXXIV. DE 5U CCES5IONE CONITUG. fTZ 3

ceſſion ausſchlieſſen; So machet dieſel be, in Fall ſie gegen den
Teſtatorem ſich allerhand Laͤſterungen vernehmen lieſſe, ſich ihrer
Foderungen verluſtig.
VIII.
Conjux ſuperſtes, etſi liberos ex defuncto habeat, quatenus tamen
cum privignis ſuis in ſucceſſone mariti concurrit, partem
fJuam pleno jure conſequitur.
IX.
Ergo Zeſtamentum defuncti, quo ei uſumfructum ſaltem ejus par-
tis velinquit, non valet.

are ſatis Wovella 117. c. 5y. dominium partis, quam con-
jux ex hereditate defuncti conjugis conſequitur, illis
filiis, quos ex defuncto habuit, ſervat, contra vero, ſi libe-
ri communes non adſint, ipfſi attribuit. Fac ergo, viduam
una cum filiis mariti ex priore matrimonio ſuſceptis & cum
filio proprio concurrere. Ratio ſupra memoratæ Novellæ
indicat, eam, quod ad Privignos, pleno jure ſuccedere. Igi-
tur teſtamentum, quo defunétus ei uſumfruétum ſaltem re-
liquit, non valet. Namque, ut Juſtinianus in Movella 22.
c. 33. ait, quod ex lege datum eſt lucrum, privati morien-
tes, licet decles tillies contrarium aliquid voluerit, aufer-
re modis omnibus non valebunt. Et in MWovella 53. 6. 6.
pr. ſi legatum aliquod reliquerit defunétus minus debita

parte, compleri hoc jubetur. Itaque ſic menſe Auguſto

anni cioloccxIII. reſpondimus: Iſt nach Niecolas Hirſchens
Tode ein Teſtament, worinnen derſelbe ſeine 5 Kinder erſter,
und ſeinen Sohn andrer Ehe zum Erben eingeſetzet, ſeiner Ehe⸗
Feauen aber die Nutzung von 1000 Thlr. vermachet, gefunden
worden, da denn zu wiſſen verlanget wird, ob daſſelbe Teſta⸗

V ment beſtehen koͤnne. Nun iſt beſagte Witwe, daferne ihr

nach den gemeinen Rechten ein mehrers aus ihres Mannes Guͤ⸗
Ccc ccc czZz tern

1124 MEDFTAT. AD PANDECT.

tern gebuͤhrte, ſich mit der ihr legirten Nutzung der 1000 Thlr.

abweiſen zu laſſen nicht ſchuldig. . J
C O 0U L äP A K I VU M.

Male Strykius de Succeſſione ab ivteſtato diſſ. 4. cap. 1. §. 22.
conjugem de jure civili ſuccedere volentem ad confe-
rendam dotem obſtringit. Nulla certe in Movella 53.
c. 6. & Novella II7. c. y. quæ ſedes iſtius ſucceſſionis ci-
vilis ſunt, collationis fit mentio. Ergo nec nos eam
præcipere debemus, ut rectius ſentit Lauterbach in diſſ.

de Dotis collatione §. II.

SPECIMEN CCCCXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXXVIII. TIT. XI.

PORTIONE STATUTARIA.
I.

Conjux, qui partem bereditatis quotam ex ſtatuto conſequitur,

verus heres eſt.

II.
NWon etiam is, qui rem ſingularem.

Q' hæc, an conjux, qui portionem ſtatutariam

ex defuncti conjugis hereditate conſequitur, he-

res dici queat, ICtos Saxonicos hodie in diver-

ſas partes trahit. Vitembergenſes apud W'ernberum P. I.
Obſerv. 320. eam negant, Lipfienſes contra, teſte eodem
ibid. n. y. adfirmant. Ego neutri parti ſimpliciter, ma-
gis tamen Lipfſienſibus accedo. Seilicet diſtinctione opus
eſt. Si, ut plerumque fit, portio hæc in parte, quam

vocant, quota, dimidia nempe tertia, quarta & ſic porro,
conſiſtit, non video, quomodo conjux ita ſuccedens here-

dis

—

4

E

SP. CCCCXXV. DE PORTIONE STATUTARIA. 1I2 5

dis nomen & onera defugere poſſit. Ajunt diſſentientes,
portionem hanc non jure hereditario, ſed ſtatutario adeoque
ſingulari, deferri. Mirum. Statuta etiam & leges recentiores

heredem, quem facere poſſunt, & faciunt re ipſa, dum ei par-

tem hereditatis tribuunt, quæ non poteſt non commoda &
onera adnexa habere. Convenit profecto portio hæc ſtatuta-
ria cum parte, quam lex civilis in Auth. Præterea C. Unde vir-
& uxor conjugi ſuperſtiti inopi defert. Atque ratione hujus
partis conjux heres eſt per claram Wovell. 53. cap. 6. §. I. Nec
ſuppetit alius titulus, quo conjux in portione ſtatutaria deſi-
gnari poſſit. Legatarius certe dici nequit. Neceſſe itaque
erit, obſoletum bonorum poſſeſſoris nomen revocari, quod
& a quibusdam fieri animadverto, arg. §. 3. I. de Bonorum
poſeſſionibus & L. un. Ut legibus ſenatusve conſultis Bonorum
poſſeſſio detur. Largiar hoc facile. At ſic parum proficient
adverſarii, quum bonorum poſſeſſor heredis loco in omni
cauſa habeatur. L. 117. de Reg. Juris. Exercet igitur & ex-
cipit actiones hereditarias. Sed hoc negant diſſentientes de
conjugibus, ac creditoribus defuncti actionem contra eos
denegant. Ipſi tamen duriusculum hoc eſſe animadver-
tunt. Quare temperamentum addunt. Id ego verbis
Mevii, quem W'ernberus excitat & probat, ex Comment.
in Jus Lubec. P. 2. tit. 2. art. 12. n. 243. eq4. referam: Quia
ona dieuntur deducto æ&re alieno, I. nihil aliud l. bonorum
ff. de V. S. boc ante diviſionem detrabendum eſt, & poſt il-
Jam demum eſt portio ſtatutaria. Si deinde illud emergat,
cum baæc exſoluta fuit, beres, gqui ſolus perſonali actione con-
venitur, quantum dimidiæ partis ſolutioni ſuficit, a ſuper-
ſtite conjuge juſte repetit, tanquam indebitum ex errore Jolu-
tum. Eatenus uxor pro rata portienis ſtatutariæ ad æris

alieni ſolutionem obligari dicitur, Coler. Part. I. deciſ. 62.

num. 3. Reinh. Roſa ad Coler. part. 3. conſt. 20. num. 60.
CccccC C 3 Etſi

1rz6 „ MEDrTAT. AD PANDECT.

Etſi iſtos incertos caſas beres dividens cautionem * onuge Xi
gat, audiendum eſſe putavi, ſiéut & ita ſeruptum memini. Con-

tra viduam autem nula ereditori eempetit perſonalis actio. Ita

vero conjux in effectu heres erit oneraque hereditaria ſubibit
& æs alienum ſolvet, ſed oblique, non directe. Vides ſic,
priſcas & inutiles legum Romanarum ambages ac ſubtilitates
in uſum reduci, & ſtipulationes iſtas veteres, quæ inter here-
dem & legatarium partiarium interponebantur,
vide fuſtinianum in §. 5. JI. de Eideicommiſſariis bereditatihus
& Ulpianum in tit. 25. §. I5. renovari. Sed quid opus eft iſta

ambage? cur duplicem actionem introducimus, ubi una ſut-⸗

ficiebat? & quid faciemus in caſu, quo ſtatutu
hereditatem, excluſis fratribus & ſororibus con
quemadmodum in ducatu Brunſvicenſi fit?
heres erit, & creditores, quem conveniant,
bunt. Injuſtum hoc foret certe.
ſtatutariam jure hereditario deferri
men lubenter caſum, quo res ſingularis ſu
ſtatuto defertur. Exemplum eft in vidua
ne dotalitii duplices vel quadruplices dotis

m integram
jugi defert,
Ibi ergo nullus
plane non habe-
Rectius ergo portionem

Perſtiti conjugi ex

gengabam accipit. Hanc heredem nemo appellabit. Idem
erit in marito, qui jure Saxonico tantum in mobilibus
uxori ſuæ ſuccedit, de quo ſic menſe Aprili anni cioloccix.
nomine Ctorum Vitembergenſium reſpondi: Hat Paul
Preißker ſeine Muͤhle an Hans Preißkern vor 1800 fl. verkau⸗
fet, davon Kaͤufer 600 fl. alſofort baar erleget, die uͤbrige 1200 fl.
aber jaͤhrlich mit 50 fl. halb an den Verkaufer oder deſſen Erben .
halb aber an ſein Eheweib auf ihr Einbringen, oder nach deren
Als nun kurz nach
„ und 20 Wochen
chdem er vorher die
erſte

Tode an ihre Erben abzutragen verſprochen.
geſchloſſenen Kaufe des Verkaͤufers Ehe⸗Frau
hierauf Paul Preißker der Verkaͤufer ſelbſt, na

de quibus

dicimus. Excipimus ta-

nobili, quæ nomi-

ſuæ uſuras ac præ.
terea in terris juris Saxonici geradam, comeſtibilia & mor-

S

EEH
S=S —

— 4

. Nreißeer ium was! d durch d en aufteie en Kauf
1

Sp. CCCCXXY. DE PORTION NE STATUTARIA. 1127

Ze aſ.

erſte jo ſ. Tage⸗Zeit⸗ Gaber allein gehoben, verſtorben, melden
ſich jetzo des Eß e⸗ Weit es, Chriſt tinen Preißkerin, hin iterlaſſene

1.

eit⸗

Freunde, und foder rn die H lfte von den auf der Muͤhle ſtehenden

nen ten und unbet agten H eit⸗Geldern, da ihr dann, ob
ind wie weit dieſes ihr Su chen gegrundet, zu wiſſen verlanget.
0 nun wol der Mann insgemein heres mobiliaris ſeines Ehe⸗
Weibes genennet wird, und na ch Inhalt der Rechte te, nicht allein
die baaren Gelder und Mobilien, ſondert H die auſſenſtehenden
Schulden, wenn gleich ſelbige au knen diſe emine zu bezahlen
ſeynd, als des Weibes Erbſchaft e Anc chſt, daß Paul
Pontract Ber⸗

llich, daß er

ISoi

ſich ſeilbſt fur ſeines Ehe⸗ Weib ibes, da dieſe
Erben gehalten. Dieweil aber dennoch der Ehe⸗Mant
Che⸗ W eihes derde aſſe ene Mobili nen, eigentlich zu u re. dder D nicht jure

Erben, worzz die naͤchſte Anvern vandte zu derſtehen ſeyng, entae⸗

gen geſetzet wird, Land⸗Recht lib. 1. art. 31. ibi: Wrem rechz.

ten Erben, irem lI. 3. art. 76. ibi: als es des Erben geweſe n,
C. El. 21. PF. 2. ibi: auf des Verſtorbenen Weibes Beben, die⸗
ſemnach die in dem engelegt en Kauf⸗Contracte he findliche Wor⸗
te: deſſen Ehe⸗Weib Chriſtina oder nach deren Tod ihre Er⸗

ben; gleichergeſt ſtalt nicht von dem Manne, ſondern den andern

Freunden erklaͤree⸗ und vor ein pactum ſucc eſſorium nicht zwar

von der ganzen Verlaſſenſchaft, jedoch von den 1200 fl. Tage⸗

Zeiten, 6 viel dadon auf der Frauen Antheil kommt, angeſehen
werden muͤſſe; So iſt deſſelben Suchen, ſo viel die Helſte der
1200 fl. Tage⸗Zeiten betrift, wohl gegruͤndet.

III.

1128 MIEDITAT. AD PANDECT.

—

III.
Conjux portioni ſtatutariæ ante nuptias ſine omni ſolemnitate
renunciat.
IV.

Renunciatio poſt nuptiast non valet aliter, guam accedente jure-
jurando & prævia certioratione.

Qd Ludovici in doctrina pandectarum nit. Qui teſta-
menta facere poſſunt §. y. ait: Pacta renunciativa etiam
bodie valent, modo juramento fuerint corroborata, c. quam-

vis de pact. in 6. quæ forma a lege præſcripta & in praxi

recepta non ſolum ad liberos, ſed ad quoscunque & ſie etiam
ad uxorem in pactis dotalibus portioni ſtatutariæ renuncian-
zem pertinet; ſimpliciter verum non eſt. Nam, ſi uxor,
ut plerumque fit, in pactis dotalibus ante nuptias confectis
portioni ſtatutariæ renunciavit, aut, quod idem eſt, certam
hereditatis partem infra portionem ſtatutariam ſibi adſigna-
ri patitur, nullo jurejurando aut alia ſolemnitate opus eſt.
Nihil enim adhuc juris aut ſpei habet, quamdiu uxor non-
dum eſt. Igitur non renunciat, ſed paciſcitur ſaltem, quan-

tum juris per nuptias in ipfam transferri debeat. Vide Cæarp-

zovium P. 3. C. 7. def. 13. n. 3. 4. Verum poſt nuptias jus ipſi
quodammodo quæſitum eſt in futuram hereditatem, cui re-
nunciare ſine jurejurando nequit, per c. 2. de Pactis in 6. Requi-
ritur etiam certioratio, ſeu ut ſciat mulier, quæ fſint iſta jura,
quibus renunciet. Nam pacta ad id, quod neſcierunt paciſcen-
tes, non extenduntur. Itaque Cti Helmſtadienſes menſe ulio
2. CloloccxvI. reſponderunt, uxorem, quæ marito prædium
ſuum viliſſimo pretio vendenti adſenſerat, portioni ſuæ ſtatuta-
riæ, quæ per iſtam venditionem læſa fuerat, non renunciaſſe, ſed
ſupplementum ejus ab emtore recte Petere: Hat Aug. Friederich

Baſt

e - — — eeeere

S= ——

— „ — — — — — —

— —

=

—;;—— — — — — — —

— — —

—

Hin.

H

in
r.
i
ſn
ia.
on
tin
n.

☚ d‧⸗e
ES2

SP. COCCXXV. DE PORTIONE STATUTARIA. TI25

Baſſe ſeinen Acker⸗Hof zu Bißdorf, ungeachtet ſolcher 5000 Thlr.
werth, nebſt deſſen Pertinenzien und Inventario ſeinem juͤngſtem

Stief⸗Schwieger⸗Sohne, Rittern, unter gewiſſen Conditionen,

vor 1000 Thlr. verkaufet; Entſtehet alſo die Frage, ob dieſer Kauf
zu Recht guͤltig ſey oder nicht. Nun ſcheinen zwar die dagegen ein⸗
gefuͤhrte momenta von der Wichtigkeit nicht zu ſeyn, daß de⸗
renthalben der getroffene Handel gaͤnzlich umgeſtoſſen werden koͤn⸗
ne. Denn, was pag. 5. 6. und 7. angefuͤhret wird, zeiget zwar klaͤr⸗
lich, daß des verſtorbenen Baſſens Ehe⸗Frau durch den allzugerin⸗
gen Verkauf des Gutes an ihrem Eingebrachtem und der ſtatutari=
ſchen Portion nicht wenig verkuͤrzet worden. Allein da dieſe ihres
Gebuͤhrniſſes halber kein Eigenthum, ſondern nur ein Unterpfand
und jus retentionis in dem Gute Prætendiren, eine Hypothec
aber auch wider Wiſſen und Willen des Glaͤubigers, ſalvo ſal-
tem ejus jure, veraͤuſert werden kan; ſo ſehen wir nicht, wie
unter dieſem Vorwande der getroffene Handel angefochten und
umgeſtoſſen werden moͤge, da zumahl die Baßin nebſt einem
ihr zu dieſem Actu beygeordnetem Curatore in den Contract
gerichtlich gewilliget, und aber die Magdeb. Policey ⸗ Ordn.
cap. 44. §. 39. daß einem Ehe⸗Gatten die Portio ſtatutaria
mit deſſen Einwilligung genommen werden koͤnne, deutlich dis⸗
poniret, dieſe Einwilligung auch, wenn ſie einmal richtig ge⸗
ſchehen ohne rechtmaͤßige Urſach nicht widerrufen werden
mag. Es gewinnet dieſemnach das Anſehen, ob ſey der von
Baſſen mit Rittern getroffene Kauf zu Recht beſtaͤndig, der

HYaßin hinterlaſſene andere Tochter auch, denſelben auf einiger⸗

ley Weiſe anzufechten, nicht befugt. Alldieweil aber dem
Manne nicht frey ſtehet, durch Donation oder in andere We⸗
ge ſeiner Frauen ohne ihre Einwilligung die Portionem ſtatuta-
riam, vielweniger die illata zu benehmen, hingegen eine Frau
anderer Geſtalt ihrer weiblichen Gerechtigkeiten ſich nicht be⸗
giebet, es ſey denn, daß ihr ſolche zufoderſt gebuͤhrend erklaͤ

„

1130 MEDTTAT AD PANDECT. .

ret werden, und ſie ihnen nachgehends mit deutlichen Wortem

renuncüret, hingegen eine generale und ohne vorhergehende
ſuttſame Erklaͤrung geſchehene Renunciatiom derſelben nicht

nachtheilig iſt; Bey welcher Bewandniß, und da die Baßen

weder von ihren Rechten certiorirt worden, noch denenſelben

deutlich renunciiret, ſondern nur ſchlechterdings in den Kauf

gewilliget, ſo iſt zwar der geſchloſſene Kauf an ſich richtig und
beſtaͤndig, Ritter aber dennoch daekenige, was durch das allzu⸗
gering geſetzte pretium der verſtorbenen Baßin an ihren illatis
und portione ſtatutaria abgehet, herauszugeben und mit ſeiner.
Ehe⸗Frauen Schweſter iu th etten ſchuldig.
V.. „
Conjux defuncti conjugis teſtamentum, quo portio Ratutaria Lä
ditur, agnoſcens nequit deinde de læſione portionis queri;:
VII. .
NWiſi, dum agnovit teſtamentum, jura ſua ſalu TLibi her Drores
ſtationem ſervavit.

VII.

Agnoviſſe tamen teſtamentum non videtur conjux, » gui relilzum

Abi in teſtamento infra portionem ſtatutariam accepit.

onjux, etſi decies millies contrarium voluerit „portio-
C nem tamen ſtatutariam auferre aut minuere nequit,
Novella 22: Cap. 33, quodſi autem id fecit, atque conjux ſu-
perſtes hanc ultimam voluntatem agnovit, & eo, quod ipſi
relictum, contentum ſe verbis aut factis declaravit, deinde
de læſione portionis queri nequit, arg. L. 8. §. I. C. .
cioſo teſtamento. Neque jusjurandum hic requiro. Id
enim ſaltem in renunciationihus, quæ futuræ hereditati
flunt, deſideratur, non etiam, quando quis ſe hereditafe
jam delata aut parte ejus abdicat. Agnitio tamen manife-

—. — —— —

— —b— —

— — —,,

te

Rende. 1
len

ice

n

U
Dle
HE
le

H

Sp. CCCCXXV. DE PORTIONE STATUTARIA. II31

ſta eſſe debet. Nam conjux, cui minus portione ſtatutaria
quid relictum fuit, id accipiens, portioni ſibi debitæ renun-
ciaſſe non cenſetur, arg. L. 35. §. 2. C. de Inoficioſo teſtamento.
Diverſum exemplum eſt, ſi maritus uxori, cui dimidia he-
reditas ex ſtatuto debebatur, uſumfruétum integræ here-
ditatis relinquat, dominium vero aliis leget, atque hæc
uſumfruétum iſtum accipiat. Poſtea de læſione queri ne-
quit, quia uſumfructum alterius dimidiæ, quæ ipfi non de-
bebatur, ſuſpiciens lucro hoc onus, quod alteri dimidiæ
adjectum fuit, penſaſſe videtur. Nec obſtat lex 35. §. 2. C.
de Inoficioſo teſtamento. Ibi enim filio minus, quam legi-

tima, relictum fuit, quod is accipiens actioni ſuppletoriæ

renunciaſſe non videtur. At noſtro caſu uxor ultra por-
tionem ſtatutariam quid accepit. Sic menſe Martio anni
cloloccxx. judicavimus: Daß Beklagte das Vorwerk zu

verkaufen nicht befugt, ſondern nach Inhalt des von ihrem ver⸗

ſtorbenem Ehemanne errichteten letzten Willens deſſen hinterlaſ⸗
ſenes ſaͤmtliches Vermoͤgen dergeſtalt zu verwalten ſchuldig, da⸗
mit es nach ihrem Abſterben unveraͤuſert und ungeſchmaͤlert un⸗
ter die ſaͤmmtliche 4 Kinder, jedoch mit Vorbehalt des den bey⸗

den juͤngern beſchiedenen præcipui, gleich getheilet werden koͤn⸗

ne. V. R. W. Rat. dec. Es iſt des verſtorbenen Johann
Caſpari letzter Wille klaͤrlich dieſer geweſen, daß ſeine Wittwe
die voͤllige Nutzung der ganzen Verlaſſenſchaft haben, und den
beyden juͤngſten Toͤchtern aus den Fruͤchten den noͤthigen Unter⸗
halt reichen, das Eigenthum der Guͤter aber den ſaͤmmtlichen

Kindern verbleiben und unter ihnen nach der Witwen Tode
gleich vertheilet werden, jedoch den beyden juͤngſten Toͤchtern

bey ihrer Verheyrathung eine gewiſſe Ausſteuer ex maſſa bono-
aum zum voraus gereichet werden ſolle. Nachdem nun die be⸗
klagte Witwe jetzo das Vorwerk an die aͤltere Tochter und de⸗
ren Braͤutigam mit Bewilligung des der juͤngern geſetzten Vor⸗
Dddddd dz mundes

132 MEDITAT. AD PANDECT.

mundes verkaufen will, ſo entſtehet die Frage, ob die andere Mit⸗
Erben ſolches verhindern koͤnnen. Wiewol nun Beklagte anfuͤh⸗
ret, es ſey ihr nach den Maͤrkiſchen Rechten die Halbſcheid aller
Guͤter eigenthuͤmlich zugefallen und der verſtorbene Ehe⸗Mann
nicht befugt geweſen, ihr ſolche ſtatutariſche Portion durch eine

widrige Verordnung zu benehmen. Alldieweil aber Beklagte ih⸗

res Mannes Teſtament bereits agnofſciret, den ihr darinnen ver⸗
laſſenen uſumfructum bisher behalten und die Guͤter nach ihrem

Belieben verwaltet, folglich von demjenigen was ſie einmahl ap-⸗

probiret und paſſibus proficuis angenommen, nicht weiter ab⸗
gehen, noch die portionem ſtatutariam fodern kan; So haben
wir, daß Beklagte das Vorwerk nicht verkaufen koͤnne, ſondern
in allem ihres Mannes letzten Willen erfuͤllen muͤſſe, geſprochen.
Optime ergo faciet conjux, ut, dum agnoſcit defuncti vo-
luntatem, declaret privata ſaltem ſcriptura, ſe jura ſua

ſibi integra ſervare. Sic enim ea, quæ ipſi nocent, agno-

viſſe dici nequit.
Conjux, qui conjugi teſtari permittit, in illud teſtamenti capuy
Auo portioſtatutaria imminuta fuit, conſenſiſſe non cenſetur.

xX iis, quæ ſupra in medit. 4. dixi, apparet, conjugem,

dum conjugi teſtari permittit, teſtamentum tamen hoc,

in quod conſenſit, ſi per illud portio ſtatutaria imminua-
tur, oppugnare poſſe. Nemo enim in dubio juri ſuo re-
nunciaſſe cenſetur, ergo nec conjux, dum conjugem teſta-
ri paſſus eſt. Neque enim, qui generaliter, ut teſtamen-
tum fiat, conſentit, in omnia ejus capita conſentit. Con-
ſentit quippe ſalvo jure ſuo, arg. L. 35. §. 2. C. de Inofß-
cioſo teſtamento. Et, ſi vel maxime ſcivit, ſibi in teſtamen-
to minus relinqui, quam oportebat, nec contradixit, ſilen-

tium tamen hoc ei non nocet, quia, qui tacet, ubi leges

SuNE

NI

NeH

In

Sp. CCCCXXV. DE PORTIONE STATUTARIA. rI32

eum ad loquendum non obligant, hoc, quod in ejus de-

trimentum geritur, tacendo non approbat, g. 44 de Reg.
Jaris in 6. Vide Carpzovium lib. 6. Reſponſo 1oI. At leges,
conjugi teſtanti centradicere, nullibi jubent. Accedit,
quod conſenſus iſtiusmodi renunciationem hereditatis in-
volveret, quæ ſine jurejurando fieri nequit. c. 2. de Pactis in
6. Quæ etſi ita ſint, Carpzoviys tamen P. 2. C. 7. def. 14.
& plerique cum eo contrariam ſententiam amplecstuntur.
Quin idem Carpzovius def. I5. nec non Panizſehiannus
P. 2. quckſt. §. eo progrediuntur, ut uxorem Saxonicam,
etſi ſine curatore in teſtamentum mariti conſenſerit, de læ-
ſione portionis ſtatutariæ queri poſſe, negent, quos tamen
bene refellit Bergerus in Ceconomia Juris p. 471. . 4.
COX 0OLLA A I A.
I. In conſtituendo quando legitime computatur portio

ſtatutaria fuperſtiti conjugi debita, dixi in Specimine
XCI. de Legitima, medit. y.

2. Portio ſtatutaria conjugibus debita non eſt legitima,
nec ratione ejus querela inoffieioſi datur, bene tamen
actio ſuppletoria; arg. Wovellæ 53. pr.

Dad ddad3 PEol.

1134 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCXXVI.

MEDITATIONUM AD PANDECIAS
D LIF. XAX 277. r.

OPERIS NOVI N UNCIATIONE.
JI.
Probibitio novi operis per lapilli jactum, in legilus Jundataæ &
uſu fori diu comproboig, hodie tamen inutiliter ad-
bibetur.

. d qui in noſtro ædificat, vel in noſtrum immittit

vel projicit, per manum, id eſt lapilli ictum, pro-
hiberi permittit Ulpianus in L. 5. §. 10. de Operis

novi nunc. Plerique interpretes iſtum lapilli ictum ſeu,

ut alii legunt, jactum de ſolemnitate quadam priſcis Roma-
nis uſitata, in qua lapillus tanquam ſymbolum intervene-
rit, explicant. Feſtucariam Prohibitionem appellat Cuja-
cius ad L. 8I. de Verborum ſignif. Et quamvis ritum hunc
exoleviſie Corhofredus ad L. F. §. 10. de Operis novi nunc lit.

9. & Donelluslib. 15. cer. 45. dicant, contrarium tamen perhi-

bent alii, atque de uſu ejus teſtantur du Freſne in Cloſa-
rio mediæ & infimæ larinitatis voce: Wunciatio novi operis,
CGircnewegen ad L. y. §. 10. de Operis novi nune. Friderus
de Mandatis lib. 2ꝛ. cap. 30. §. 8. Habnius ad EIr ſemb.
tit. de Operis novi nunc n. 9. Adhibuerunt hunc ritum
*εοculO XVI. Brunſvicenſes. Sic enim in litteris ad cæſa-
em anno I533. datis, quæ im erſten Theile der Braun⸗
“ weigiſchen Biſtoriſchen Haͤndel exſtant, pag. 544. ſcri-

bunt: Was die neue Schiffahrt und Floßwerck auf der

Ocker und WNette belanget, iſt an deme, daß wir aus

wich⸗

SP. CCCCXXVI. DE OPERIS NOVINUNCIAT. 1135

wichtigen und anſehendlichen, auch zu Recht erheblichen
Urſachen bemeldte Schiffahrts⸗Arbeit per jJactum lapilli ad ef-
fectum altionis, quod vi aut clam, verboten und angefoch⸗
ten. Ego quidem, quando L. iſtam y. §. 10. accurate in-
ſpicio, in ſententiam Hotomanni non pertrahor, qui lib. 2.
obſ. 4. Verba pez lapilli actum ab’ imperito interprete addita
judicat, nec adſentio Alecandro KRaud, qui apud Sr a,iz,h.
lib. I. Concluſ. pract. 16. conſid. I. n. 3., verba: id eſt lapilli
icum: retinet atque de disjectione lapidum & reliquæ ad
ædificandum paratæ maferiæ explicat. Nam ex Z. I. §. 6.
& L. 20. §. I. Quod vi aut clam, ſi cum noſtra lege jun-
gantur, ſatis patet? ſimplicis lapilli jactum intelligi. Id ta-
men certum eſt, eum, qui hodie ſimplicis lapilli jactu ute-
retur, ludibrio & adverſariis & ipſis judicibus futurum,
nec quidquam effecturum.
+

Vi privata opas novum probiberi poteſt-.

III. .
Triat, ut boc liceat, requiruntur.
IV.

D . . „ . . . „ . . . .
LQuibus neglectis, vis privata iMicita eſt, & aliquandos in eri--
men fracta facis publicæ incidit.

Preterin iſtam imaginariam & civilem, quam Ulpianus
permittit, vera etiam vis eaque privata, qua ædificans
opus continuare prohibetur, vel ædificata disjiciuntur, li-
citata eſt. Clare Pomponius in L. 27. pr. de Servit, præd. ur-
an. ei, in cujus ædes vicinus quid immittit, rem perdere,
hoc. eit imiſſum deſtruere, permittit. Adde L. I. §. 5. .

Quod!

*

1136 MEDITAT. AD PANDECT.

Quod vi aut elam & L. I. C. Ut nomini liceat ſine judicis. Efr
convenit privata hæc prohibitio cum cereris regulis juris no-
ſtri. Eſt quippe nihil aliud, quam defenſio poſſeſſionis arg.
L. y. G. 10. de Operis novi nunciat, quæ defenſie unicuique
privato licet. Ut vero juſte adhibeatur vis pPrivata, tria

deſideramus. Primo, ut opus novum in loco,] eujus is,;,

