C. de Bonis quæ liberis. Artifex vero, qui officinam non ha-
bet, atque adeo ſibi familiæque ſuæ alimenta difficilius com-
parare poteſt, inops dici meretur. Itaque Cti Vitembergen-
ſes, quum menſe Septembri anni cio 1o ccx. ſuper alienatione
Prædii pupillaris ob alimentorum cauſam conſulerentur, ab-
ſolutæ neceſſitatis probationem imponere noluerunt, ſed ſic
reſponderunt: Hat Dr. Johann Balthaſar Haberkorns hinter⸗
laſſene Wittwe, zu Folge des von ihm aufgerichteten Teſtaments,
deſſen voͤllige Erbſchaft bisher adminiſtriret, und will nunmehr
ein zu ſolcher Erbſchaft gehoͤriges bey Kirchhoyn gelegenes Guth
veraͤuſern, da denn dieſelbe, ob ſie deſſen befugt, zu wiſſen ver⸗
langet. Ob nun wol das der Wittben eingeraͤumte Directo-
rium uͤber das ſaͤmmtliche Vermoͤgen ſich nur auf die Verwal⸗
tung, keines weges aber auf die Veraͤuſerung deſſelben, erſtre⸗
cket, arg. L. 63. D. & L. 16. C. de Procurat. ſetner die num. 4.

L 22 3 & p.

150 MEDITTAT. AD PANDECT.

& 5. angegebene Urſachen, daß nemlich das Guth in Ermange⸗
lung eines rechten Inventarii ſich nicht genug intereſſire, auch
wegen deſſen Enklegenheit von Guͤſtrow nicht fuͤglich verwaltet
werden koͤnne, ad alienationem prædii pupillaris nicht zulaͤng⸗
lich, in Erwegung, daß die Rechte hierbey weder utilitatem,
noch ſterilitatem und incommocditatem annehmen, ſondern
ſchlechterdinges die aͤuferſte Nothwendigkeit erfodern; dennoch

aber und dieweil die in dem Berichte num 1. 2. 2. angefuͤhrte

Urſachen alſo beſchaffen, daß aus ſelbigen vermoͤge der Rechte
eines ummuͤndigen Guth wohl veraͤuſert werden kann, geſtalt denn
die nothduͤrftige Unterhaltung der Kinder inter cauſas neceſſa-
rias billig gerechnet wird; So mag die Veraͤuſerung des bey Kirch⸗
hoyn gelegenen Guthes aus letzt angefuͤhrten Urſachen cum cauſæ
cognitione & decreto judicis wohl fuͤrgenommen werden.

. IV.
Ut prædium pupillare ſub baſta vendatur, neceſarium non eſt-

MU auctores ſolemnibus, quæ in alienatione prædiorum
pupillarium obſervari jubentur, ſubhaſtationem ad-
dunt, ſed præter juris auctoritatem. Faciunt hocsandius
de prohib. alien. Part. I. c. I. F. 5. . 72. Carpzovius lib. y. Keſp.
72. & alii. Contradicunt his Poſtius de Subbhaſtat. inſpect. 4.
n. 35. & Bergerus in Reſolut. Lauterb. p. 578. ſeqq. qui tamen
in Electis diſcept. for. pag. I116. in collegiis Vitembergenſibus
ſententiam de neceſſitate ſubhaſtationis receptam eſſe, fa-

tetur. Ego utriusque partis rationes non repetam hic, ab

aliis ſatis excuſſas. Dicam ſaltem, meliores mihi videri
eas, quæ alienationem ſine ſubhaſtatione ſuſtinent, tum,
quod lex de ea ſolemnitate ſilet, tum, quod opinionem
vulgarem, verum rei pretium per ſubhaſtationem optime
indagari & læſionem evitari, falſam eſſe, experientia quo-

tidie

SP. CCCXLIV. DE ALIENATIONE RER. PUPILLAR. r5r.

tidie doctus certiſſime ſcio. Conſentiunt mecum ICti
Helmſtadien ſes, qui ſic menſe Martio anni cio 10o ccxvII. re-
ſponderunt: Hat Curdt Gehrkens hinterlaſſene Wittwe bey ihrer

andern Verheyrathung an Hans Juͤrgen Kuͤhnen den von ihrem er⸗

ſten Manne verlaſſenen Ackerhof mit Genehmhaltung ihrer 6. da⸗
mahlen noch unmuͤndigen Kinder und der denſelben beſtaͤtigten Vor⸗
muͤnder an den andern Mann unter gewiſſen Bedingungen ge⸗
richtlich uͤberlaſſen. Nachdem nun jetzo der Sohn erſterer Ehe,
Heinrich Gehrke, ſeine muͤndige Jahre erreichet, ſo iſt er ſolchen
veraͤuſerten Ackerhof zu revociren geſinnet, und wird gefraget, was

vor eine Action am fuͤglichſten angeſtellet werden koͤnne. Nun

wuͤrde es zwar Heinrich Gehrken am vortheilhafteſten ſeyn, que-
relam nullitatis anzuſtellen, indem bey ſelbiger keine Læſion er⸗

wieſen, ſondern nur beygebracht werden darf, daß die in Rechten

zu Veraͤuſerung eines prædii pupillaris erforderte Stuͤcke nicht in
acht genoimmen worden, geſtallt die Subhaſtation, welche einige
bey Verkaufung elnes prædii pupillaris vor nothwendig achten,
gaͤnzlich ausgelaſſen worden. Dieweil aber dennoch die Subhaſta-
tion bey dergleichen Veraͤuſerung in Rechten nirgend erfodert,
folglich ohne Nullitaͤt unterlaſſen wird, zugeſchweigen, daß ali⸗
hier ein majorennis, nemlich die Mutter, Theil an dem Gu⸗
the gehabt, und auf die Erbtheilung gedrungen, in welchem
Falle ohnedes die ſonſt noͤthige Requiſita nicht einmahl erfodert
werden; So iſt Heinrich Gehrken kein ander remedium, als die
reſtitutio in integrum, uͤbrig.

1

V.

Deeretum in alienatione rerum pupillarium ſolemviter
interponendum eſt.

„

Fr2 MEDTTAT. AP PANDECT.

VI.

Vox ſolemniter, quam aliqui nimis ſubtiliter captant,
explicatur.

S cauſæ cognitio ad rerum pupillarium alienationem
non ſufficit, ſed neceſſe eſt, ut dectetum judicis eam ſe-
quatur. Et hoc quidem ſolemniter interponi jubetur L. 6.

ſponſo 68. n. 18. contractu ante decretum perfecto, acceden-
. tem confirmationem vim decreti non habere, ſed contra-
tum irritum eſſe. At Carpzovio reſponderunt Brunneman-
nus ad L. 10. de Kebus eorum, qui ſub' tutela, nec non &bilte-
rus Exerc. 37. §. 211. & Bergerus in Oeconomia juris pag. 197

Rebhus eorum, qui ſub tutela, in qua eadem ſubtilitate vocem
confirmetur captant, quam ex manifeſta æquitate & lege, qua
generaliter omnis ratihabitio prorſus retrotrahitur, & con-
firmat ea, quæ ab initio ſubſequuta ſunt, L. ult. pr. C. ad SC
Macedon. Ex eadem ratione ICti Helmſtadienſes reſponde-
runt, decreto æquipollere, ſi judex, cauſa cognita, venditio-
nem prædii pupillaris actis & protocollo inſerat & omnia recte
ſe habere adſcribat: Ob es wol allhier an einer gruͤndlichen cauſe
cognition und erfolgtem Decreto zu mangeln ſcheinet; Dieweil aber
dennoch vor Schlieſſung des Contracts dem Amte die auf dem Guthe

funden worden, immaſſen denn, daß der Ackerhof ehr mit Schulden
beſchweret geweſen, in dem Bericht⸗Schreiben ſelbſt angegeben wird
folglich cauſa alienandi neceſſaria vorhanden geweſen, hier⸗
men laſſen, und von deſſen Richtigkeit arteſtiret, ſeinen Con-

gquidem

gui

GC. de Prædiis & aliis rebus minorum. Quam vocem ſolemni-
ter mire captant DD. Colligit ex ea Carpzovius lib. y. Re-

quorum ſententiæ & ego accedo, non tam propter L. 2. de

haftende ſtarcke Schulden⸗Laſt vorgeſtellet, auch von ſelbigem wahr be⸗

naͤchſt das Amt, indem es den Handel ad protocollum neh⸗

fens und Beſtaͤtigung deutlich genug ertheiletꝛc. Urgebatur

lii.

qu.

qu⸗

.

e

SP. CCCXLIV. DE ALIENATIONE RER. PUPILL. 553

quidem hic iterum vox ſolemniter ex E. 6. C. de Prædiis D;
aliis rebus minorum. Verum hæc vox plerumque idem,
quod judicialiter, ſignificat, nec ſemper celebritatem ali-
quam & pompam requirit, ut ſatis ex L. 28. de Admin. &α pe-
ric. tut. L. 46. de Procuratoribus, L. 9. C. de Solut. apparet.

VII.
In alienatione prædii pupillaris commanis, fi ſocius major ad
diviſionem provocet, ſolemnia impune
omittuntur.
VIII.
Pretium tune conſenſu partium privato recde conſtituitur.

I.

Subhaſtatio tamen neceſſario adbibenda eſt, quando unus ex ſociis,
invitis licet ceteris, eam poſcit.

. R'’nm-, quam pupillus cum majore communem habet, ma-

jore hoc ad diviſionem provocante, ſine ſolemnibus re-

QRe alienari, ex L. 17. C. de Prædiis & aliis rebus minorum

. . .
conſtat. In ducartu tamen Magdeburgico aliud conſtitu-
tum, atque & hoc caſu decretum neceſſarium eſt per Ord.

polit. cap. 43. §. 27. Sed alibi jus commune ſervatur. Neque
pretii determinatio hic aliter fit, quam in venditionibus

fieri communiter ſolet. Scio, nonnullos ſubhaſtationem,
alios taxationem judicialem requirere. Sed neutra abſolute
neceſſaria eſt. Equidem ſubhaſtationem tunc ipſe deſidero,
quum unus ex conſortibus, quamvis ceteri contradicant,
eam poſcit. Nam, quod Carpzovius in deciſione 274. exiſti-
mat, ſubhaſtationem in rerum communium diviſione lo-
cum plane non invenire, Schilterus vero Exerc. ad m. 20. 5. 79.
Tom. E. Aa à credit,

554 AMEDITAT. AD PANDECT.

credit, ad ſubhaſtationem, niſi omnibus coheredibus con-
ſentientibus, non progrediendum, hoc ex L. 3. C. Communi
dividundo rectiſſime refellit Bergerus in Electis diſcept. for.
tit. 39. pag. IIII. cui & nos ſupra in Specimine CXV. de Fa-
milia erciſcunda medit. 8. adſenſimus. Quod vero ad taxa-
tionem judicialem attinet, judex officium ſuum, niſi im-
ploratus, non impertitur. Standum eſt ergo pretio, de quo
inter ſocios majores pupillorumque & minorum tutores ac
euratores concorditer convenit; quum hic nihil ſit, quod
a regulis venditionum vulgaribus recedat. Et ſic ſcabini
Lipſienſes apud Martini in Analectis forenſibus tit. 39: J. 11.
n. 29. reſponderunt. Pariter Cti Vitembergenſes menſe
Majo anni co lo CCxXI. judicarunt ex his rationibus: Der
Klaͤgere fuͤrnehmſtes Gravamen beſtehet darinnen, daß ſie mit
ihrer Klage abgewieſen, und Beklagte von derſelben entbunden
und losgeſprochen worden. Ob nun wol nicht zu leugnen, daß
die Exceptio rei judicatæ allhier ganz nicht zu attendiren;
Alldieweil aber Beklagte, auſſer obangezogener, die exceptio-
nem tranſactionis und factæ jam diviſionis judicialis vorge⸗
ſchuͤtzet, ſolche auch durch das bey den actis primæ inſtantiæ in
Abſchrift befindliche und damalen originaliter producirte docu-
ment beſtaͤrket, hiernaͤchſt das Einwenden, daß bey der in ſolcher
Erbtheilung geſchehenen Veraͤuſerung der unbeweglichen Guͤther
die in alienatione bonorum pupillarium noͤthige requifita aus⸗
gelaſſen worden, in gegenwaͤrtigen Falle, da majorennes mit inte-
reſſirt und die Erbſonderung geſucht, nicht zu attendiren iſt; So ha⸗
ben wir ſolches gravaminis ungeachtet, das vorige Urthel confimiret.

CO N 0U L L A NI A.

I. Ad alienationem rerum pupillarium æs alienum non ſuffi-
cit, niſi magnum ſit. Ob modicum enim oppignoratio ſo-
lum decernenda eſt, L. y. §. 10. de Rebus eorum, qui ſub tu-
kela. .
. 2. In

1

SP. CCCXLIV. DE ALIENATIONE RER. PUPIL L. 555

2. In venditione rerum pupillarium tutor neceſſarius eſt. Igi-
tur allenatio earum, licet ex juſta cauia adhibitis ſolemni-
bus omnibus & conſentientibus proximis pupilli conſan-
guineis in judicio facta ſit, nulla eſt tamen, ſiquidem con-
anguinei hi a judice tutores declarati non fuerunt. Dixi
ſupra in Specim. CCCXXX. de Tutela legitima, medit. 2.

3. Credunt vulgo, alienationem rerum pupillarium mobilium
tutori ſimpliciter permiſſam. Sed falluntur in illis rebus,
quæ ſervando ſervari poſſunt, quippe quæ immobilibus
hac in parte æquiparantur, L. 22. C. de Admin. tut. Scio
igitur, illuſtrem Gtum curatorem datum bibliothecam,
etſi ea minori prorſus inutilis eſſet, & conſanguinei mino-
ris venditionem urgerent, vendere tamen noluiſſe, prius-
quam decreto magiſtratus id facere juberetur. Er Cti Vi-
tembergenſes in caſu, quo tutor pupillæ ſuæ geradam ſine
neceſſitate vendiderat, reſponderunt: Daß der Vormund
ſolche Gerade⸗Stuͤcken in natura wieder anzuſchaffen, oder,
daferne er dieſes nicht vermag, den Werth derſelben ſamt dem
angegebenem Macher⸗Lohne, auch dem von beyden aufgelaufe⸗
nem Landuͤblichem Zinſe zu erſetzen ſchuldig.
4. Pupillo, etſi neque ære alieno urgeatur, neque alimentis
indigeat, ſi tamen ex omiſſione alienationis damnum me-
tuat, alienatio permittenda eſt. Sic mihi ipſi Cti Vitem-
bergenſes apud Bergerum in Supplem. ad Electa diſcept.
for. Part. 2. pag. 747. reſponderunt.

Aaaa 2 SPECI.

556 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCCXLV. —

MEDITATIONVM AD FANDECTAS
AD LIB. el. TII’. IX.

MODlIS, QWUIBUS ALIENATIO
RERUM PUPILLARIUMI
INVALIDA CONVA-
LESCII.

. I.
Mlienatio rerum pupillarium invalida ſilentio Auinguennit⸗
convaleſcit.
L II.
Leges, quæ triginta annos ad excludendam querelam nullitatis
requirunt, buc non pertinent.

Pv. eſt ſatis lex ult. C. Si major factus alienationem

7

factam, quæ, inutilem rei pupillaris alienationem vel

ſuppoſitionem continuo quinque annorum poſt im-

pletam minorem ætatem computandorum ſilentio roborari,

nec retractari deinde poſſe, conſtituit. Qui legem ipſam
inſpicient, generalem videbunt fuiſſe Juſtiniani mentem,
Ppræſcriptione iſtiusmodi incertitudinem dominiorum tollen-
di, & proſpiciendi illis, qui cum pupillo & minore aut
tutore curatoreve negotium geſſerunt, ne ipſis heredibusve
eorum per omnem vitam lites metuendæ ſint. Hoc vero
non credunt interpretes, ſed verba dicta legis captant &
arctiſſime conſtringunt, plurimosque caſus excipiunt, in qui-
bus ſilentium quinquennii ſufficere negant. Brunneman-
nus ad d. L. decem limitationes paſſim ex doctoribus col-
legit, & approbat plerasque. Al'has eorum improbat

qui-

Nes;
4

Sp. CCCXLV. De Monis, Qumds ArIENAT. RrE. &c. 2

quidem Bergerat in Oeconomia juris pag. 199. ſed tamen in-
ter formam internam & externam, inter nullitatem circa ſo-

lemnia negotii & nullitatem circa ejusdem ſubſtantiam di-
ſtinguit, &, quum circa formam internam atque ſubſtantiam
Peccatum fuit, tempus quinquennio longius deſiderat. Ego
iſtiusmodi diſtinctiones, quibus leges implicantur maxime &
applicatio earum difficillima redditur „non amo, atque adeo
ſimpliciter ſilentio quinque annorum oneroſas rerum pupilla-
rium alienationes & pignorationes confirmari credo. Sed no-
vum aliquando dubium motum fuiſſe recordor. Scilicet in
Keceſſu imperii de auno 1654. §. 122. querela nullitatis inſana-

bilis triginta annos durare dicitur. Quod in ducatu Magde-

burgico expreſſa lege confirmatur. Quum igitur in eo ducatu
minor jam ante decennium major factus rem a curatore olim
ſine omnibus ſolemnibus venditam vindicaret, & exceptio quin-
quennii ipſi objiceretur, reſpondit, inſanabilem hic nullitatem
adeſſe, igitur jure hodierno tricennium deſiderari. At re-
Pulerunt eum Cti Vitembergenſes menſe Novembri anni
CIO 1O CCIX. quod leges imperii & Magdeburgicæ expreſſe de
ſententiis, non de aliis negotiis, agunt: Provocantens fuͤrnehm⸗
ſtes Gravamen beſtehet darinnen, daß gleichwol bey der in ſeiner
Minderjaͤhrigkeit geſchehenen Ver kaufung des Hauſes die de eſſen-
tia in alienatione rerum immobilium minoris erfoderte Solenitaͤ⸗

ten, als cauſæ cognitio und decretum magiſtratus, ausgelaſſen

worden, demnach dieſe Veraͤuſerung ipſo jure nulla ſey, und da⸗
durch, daß er ſolche binnen? Jahren nach erlangter Majorennitaͤt
nicht angefochten, keinesweges guͤltig werden koͤnnen, in Erwegung,
daß die erneuerte Magdeburgiſche Proceſs-Ordnung bey der
querela nullitatis keine andere, als tricennariam præſcrip io-
nem, zulaſſe; Alldieweil aber obangefuͤhrt e Maadeburgiſche Pro-
ceſs-Ordnung nur von derjenigen Nullitaͤr⸗Klage, welche wi⸗
der ein rechtskraͤftig Urthel wegen eines lulanablen Gebrechens
AaAa a 3 an⸗

558 MEDTTAT. AD PANDECT.

angeſtellet wird, redet, hingegen lex ult. C. &t major jactus
alienationem factam ſine decr. ratam bab. klare Maaſſe giebt,
daß ein Majorennis nach verfloſſenen 5 Jahren die ohne Decret
geſchehene Veraͤuſerung ſeiner Guͤter nicht mehr anfechten koͤnne;
dieſe jura auch ohne Zweifel im Herzogthum Magdeburg, wo
ſolche niemals expreſſe qufgehaben wo den, gelten muͤſſen, da
zumal in gegenwaͤrtigem Falle alle Requifita, welche ſonſt von
den DD. und ſonderlich Brunnemanno ad b. L. alsdenn, wenn
dieſer Lex Statt haben ſoll, erfodert werden, zuſammen kom⸗

men; So haben wir, ſo viel das Haupt⸗Gravamen betrift,

das vorige Urthel confimiret.
III.
Major factus præſeriptioni quinquennali excebtionem ignorantiæ
objicere nequit;
IV.
Miſi manifeſto doceat, eam invincibilem fuiſſe.

Irter limitationes communes legis ult. C. Si major factus
alienationem hanc quinto & ſexto loco ponit Brunneman-
nus, ſi minor ignoravit contractus qualitatem, vel dubitavit,
an cognitio cauſæ præceſſerit, an decretum interpoſitum.
Quod & Bergerus in Ceconomia juris pag. 199. approbat: modo,
inquiens, major factus notitiam alienationis non rite habue-
rit: alioqui a tempore ſcientiæ demum currere incipit præſeri-
ptio. Iſta vero limitatione quantopere abutantur litigato-

res, dici non poteſt. Veniunt nempe, qui jam ante quinque,

decem, viginti, triginta, quadraginta annos majores facti
ſunt, res in pupillari ætate venditas vindicant, &, quum
præſcriptio quinquennii objicitur, ſe nunc demum negotii
geſti notitiam accepiſſe, reſpondent, ac, ſi dubitetur, jusju-

randum offerunt. Ita vero legem ult. C. Si major alienationem
G ſem-

„

SrE. CcoCXLV. DE MoDISs, QoIUS ALIENAT. RER. &c. 55

—

ſemper eludunt, inutilemque efficiunt. Quod ne fiat, me-
lius eſt, hanc limitationem penitus amputari. Certe quin-
quennium hoc majoribus factis ideo a juſtiniano datum eſt, ut
intra illud contractus circa res ſuas celebratos accurate exami-
nent, & ea, quæ ſcitu ſibi neceſſaria ſunt, inveſtigent. Si hoc
non fecerunt, ſibi id imputent & negligentiæ ſuæ, quæprofecto
excuſationem non meretur L. 6. de Juris & facti ignorantia.
Unum caſum excipio, quo ſcilicet major factus docere poteſt,

adhibuiſſe ſe omnem curam, ſed inutiliter, atque adeo igno-

rantiam, in qua hæſit, invincibilem fuiſſe. Conſentire mecum
ICtos Helmſtadienſes ex reſponſo, quod in ſequente medita-
tione memorabitur, apparebit.

Alienatio prædii pupillaris a majore etiam per faäctum
rata babetur.

VI.
Tale eſt conductio prædii alienati.

liquando alienatio prædii pupillaris ante quinquennium
convaleſcit, ſi ſcilicet eam ſpecialiter ratam habuerit
major factus. Quæ ratihabitio non verbis ſolum fieri pot-

eſt, ſed factis etiam, quum nempe major factus ſciens alie-

nationem in pupillari ætate celebratam quid gerit, quod va-
liditatem alienationis quaſi præſupponit. Exempla in vita
communi paſſim occurrunt. Huc pertinet, quod habet Ber-
gerus in Oeconomia juris p. 201. n. 6. de eo, qui major factus
ab emtore prædi in minore ætate ſua venditi reſiduum pre-
tium exigit. Aliud exemplum [Ctis Helmſtadienſibus men-
ſe Februario anni cIo lo CccxIX. oblatum eſt. Vendiderat mi-
nor prædium ſuum ſine curatore, ſine cauſæ cognitione,
ſine magiſtratus decreto. Major factus idem prædium ab

emtore conducit, promiſſamque mercedem per aliquot an

—

560 MEDTFAT. AD PANDECT.

nos ſolvit. Tandem de revocatione alienationis cogitare
incipit, nosque de futuro litis eventu conſulit. Reſpondimus,
vix felicem ſucceſſum actionis inſtituendæ ſperari poſſe,
quod alienationem facto ipſo ratam habuerit. Rem ſuam
enim conducere nemo poteſt, L. 9. §. ult. Locati, L. 20. C. de
Locato. Ergo major factus rem, ad quam jus ſibi eſſe ſciebat
vel ſcire facile poterat, conducens juri ſuo tacitus renuncia-

vit. Will Georg Matthias das von ſeinem verſtorbenem Va⸗

ter hinterlaſſene, aber waͤhrender ſeiner Minderjaͤhrigkeit von ſeiner
Mutter an den aͤlteſten Bruder erſter Ehe verkaufte und nach deſ⸗
ſen Abſterben dem zweytem Bruder erſter Ehe, Engelhardten, durch
Erbgangs⸗Recht zugefallene Haus vindiciren, jedoch vor allen
Dingen des Rechtens belehret ſeyn, ob dieſer Engelhard das ſtreiti⸗
ge Haus, dem Georg Matthias eigenthuͤmlich zu laſſen ſchuldig,
oder nicht. Nun finden ſich zwar bey der vorgegangenen Veraͤuſe⸗
rung ſolche Umſtaͤnde, welche dieſelbe gaͤnzlich zu vernichten ſcheinen,
immaſſen das Haus zu Zeit des mit dem aͤlteſtem Bruder getroffe⸗
nen Contracts ein prædium minorum geweſen, gleichwol bey deſ⸗
ſen Verhandelung kein einiges von den in Rechten erfoderten So-⸗

lemnien in Acht genommen und weder den Minderjaͤhrigen ein

Curator beſtellet, und die Urſach des Verkaufs genugſam un⸗
terſuchet und hinlaͤnglich gefunden, noch das Decretum der
Obrigkeit erfordert worden, wannenhero es das Anſehen ge⸗
winnet, ob ſey die zu Nachtheil des dem Georg Matthiaͤ als
juͤngſtem Bruder an dem Hauſe zuſtehenden Vorrechtes an
dem Aelteſtem geſchehene Ueberlaſſung unguͤltig, folglich der⸗
ſelbe wohl berechtiget, ſowol in Anſehung dieſer oͤffentlichen
Nullitaͤt, als wegen jetzt erſt erlangter Wiſſenſchaft von der
wahren Beſchaffenheit des Hauſes, gedachtes Haus, ungeach⸗
tet der nach erlangter Majorennitaͤt bereits abgelaufenen 6
Jahre zu vindiciren. Alldieweil aber das in L. 3. C. Major
factus alienationem zu Revocation der ohne Decreto veraͤu⸗

ſerten

— — — — —

— — — — ——

= —

l

— = — — —

— —

—

Sp. cccxLV. DE Moprs, QyrBUS ATIENAT. RER. &c. 561

ſerten Pupillar- Guͤter geſetzte Quinquennium dem Georg
Matthias nicht einmal zu ſtatten kommt, in Anſehung der von
gedachtem George Matthias in der Majorennitaͤt erfolgten und
durch Continuation des uͤber das ſtreitige Haus getroffenen
Pacht⸗Contractes und Bezahlung der darinnen verſprochenen
Gelder ſattſam bezeigten Ratihabition, wogegen denn die vor⸗
geſchuͤtzte Unwiſſenheit, daß das Haus von ſeinem des Georg
Matthias Vater herruͤhre, nichts zur Sache thut, als welche
durch Nachſehung des Contracts mit leichter Muͤhe gehoben
werden koͤnnen, und da dieſes nicht geſchehen, eine ſupinam und
inexcuſabilem negligentiam anzeiget; So ſeynd alle dieſe an⸗
gefuͤhrte Umſtaͤnde und argumenta nicht hinlaͤnglich, die an den
aͤlteſten Bruder geſchehene Veraͤuſerung des ſtreitigen Hauſes
umzuſtoſſen.
VII.

Ratibabitio perfeétam alienationis ſcientiam requirit.

VIII.
Factum dubium ratibabitionem non inducit.

Qod in meditatione y. dixi, alienationem prædii pupilla-
ris inutilem convaleſcere, ſi pupillus majorem æta-
tem adeptus facto ipſo eam ratam habeat, non aliter verum
eſt, quam ſi duo concurrant. Primum eſt, ut qui ratum
habuiſſe negotium dicitur, id perfecte ſciverit. Nam fſi vel

præcipuas circumſtantias ignoravit, vel prerſus circa eas-

dem erravit, menteque ſua alias, quam re ipſa fuerunt, con-
cepit, rem ratam habuiſſe diei nequit. Huc pertinent legis I.
C. Si major factus alienationem verba: inconſulto errore la-

pſum patrem tuum perperam venditioni eons ſenſum dediſſe.

Deinde factum, ex ratihabitio colligitur, ita compara-
tum eſſe debet, ut ex eo de mente ratihabentis certo conſtet.
Tom. E. Bbbb Nam

362 MEDTTAT. AD PANDECT.

.

Nam ſi dubium eſt, & in aliam partem explicari poteſt, eam
potius interpretationem capi oportet, quæ facienti prodeſt.
Gordianus quippe in L. 2. C. &t major factus alienationem ſpe-
cialem confirmationem requirit. Et funt quidem hæc duo
in omni ratihabitione neceffaria, quemadmodum Zieglerus

in diſſert. de KRatihabitione oſtendit. Reéte igitur ſcabini

Hallenſes apud Bergerum in Oeconomia juris bag. 201. n. 6. ne-

garunt, ad, ratihabitionem ſufſicere, quod major factus co-

heredi ſuo, qui prædium ipſius emerat, generalem apocham
ſuper portione hereditaria, uͤber ſein Erbtheil „nulla emtio-
nis aut pretii mentione facta dediſſet.“ Conſtar hinc, quid
ſentiendum de caſu, qui ICtis Helmſtadienſibus menſe Octo-
bri anni coloccxv. offerebatur. Fratres aliquot de bonis
ſuis immobilibus invicem paciſcuntur, &, quia inter eos im-
pubes eſt, tutor ejus nomine conſentit pactoque ſubſcribit.
Conficitur etiam ſolemne inſtrumentum. Sed placet, illud
obſignari, clauſumque judici offerri & in judicio tantisper
adverſari. Inter jectis aliquot annis, fratres hi & inter hos

impubes, qui medio tempore major factus erat, aperiri pu-

blicarique inſtrumentum volunt, ipfſi tamen in judicio non
comparent, ſed advocato cuidam, ut aperturam & publica-

tionem fieri curet, mandant. Quæritur deinde, an impu-

bes major factus per mandatum hoc rem in pupillari ætate
geſtam ratam habuerit. Negavimus, quod utrumque re-
quifitum deficit. Es ſcheinen zwar bey dem angefuͤhrtem Pa-

So alle in Rechten erfoderte Requifira in Acht genommen zu

ſeyn. Denn es haben ſolches die Gebruͤder von Pfuhl insge⸗

ſamt und zwar von wegen der Unmuͤndigen die Vormuͤnder auf⸗

gerichtet und es perſoͤnlich der Regierung uͤbergeben, nachge⸗

hends auch, da die Unmuͤndige zu ihren Jahren kommen, D.

Seyferten Vollmacht aufgetragen, es publiciren zu laſſen, wor⸗
aus denn eine Approbation, ſonderlich da ſie ſich in der Voll⸗
macht

Sp. cccxv. DE MooIs, QurszOs ATIENAT. RER. &c. 56 ¾

macht der Worte: Demnach zur Conſervation unſerer Fa-

milie wir ein gewiſſes Poctum aufgerichtet; gebrauchet,

mit ziemlicher Wahrſcheinlichkeit geſchloſſen wird. Alldieweil
aber Otto Chriſtoph von Pfuhl bey Aufrichtung des oftange⸗
fuͤhrten Pacti unmuͤndig geweſen, hiernaͤchſt aus der dem D.
Seyferten nach erlangter Majorennitaͤt aufgetragenen Voll⸗
macht keine Approbation, ſondern nur dieſes zu ſchlieſſen iſt,

daß Otto Chriſtoph den Inhalt des Pacti, wovon er bey deſſen

Verfertigung wegen ſeines allzugeringen Alters nichts rechtes
wiſſen und verſtehen koͤnnen, zu erfahren Verlangen getragen,
welches aber zu Ratihabition nicht genug iſt, als welche deut⸗
lich und ſpecialiter geſchehen muß, wie es denn auch hey ſolchem
Pacto an den uͤbrigen Stuͤcken, welche ſowol die gemein⸗ Kay⸗
ſerliche als Magdeburgiſche Rechte bey Schlieſſung eines Con-
tracts ͤber bona pupillorum & minorum immobilia erfodern,
inſonderheit an einer genugſamen cauſx oognition und De-
creto magiſtratus ermangelt, als bafuͤr die geſchehene Ueber⸗
gabe des verſchloſſenen Pacti an die Regierung unmoͤglich Paſ-

ſiren mag; So halten wir dafuͤr, daß das Pfuhliſche Pactum

familiæ zu Recht nicht beſtaͤndig.
COXOLLANIUM.

Minor, qui in alienationem prædii ſui juratus conſenſit, impu-
gnare eam denique nequit, Auth. Sacramenta puberum
&. üi adverſus venditionem. Magis ergo in Saxonia aliis-
que terris, in quibus mulieres ſe ſine curatore obligare
& de rebus ſuis diſponere nequeunt, jusjurandum de-
ſicientis curatoris vicem ſupplet. Dixi ſupra in Spe-
cim. CLXXII. de Fidejuſſione uxoris pro marito va-
lida, medit. 4.

Bbbbz SPECI-

MEDTTAT. AD PANDECIT.
SPECIMEN CCCXLVI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
. AD LIB. XXVII. TIT. X.

D E

CURATORE MINORIS.

764

ſtamento remittere nequit, quum lex imperii,
ordinatio ſcilicet politica de anno 1577. tit. 32.
hanc neceſſitatem minoribus omnibus imponar. Pugna-
ret quoque iſtiusmodi diſpoſitio cum juribus Principis,
qui ſoras veniam ætatis indulget, L. 2. C. de His, qui ve-

I. P'e filio puberi neceſſitatem curatoris habendi te-

niam ætats. Teſtatur tamen Mullerus in Annalibus Saxo-ͤ

nicis ad annum 1682. pag. 545. Joannem Erneſtum, ducem
Saxoniæ Weimariencem, filios ſuos minores duos teſtamen-
to majores declaraſſe.

2. Minori invito curator datur, ſed tamen invito certa
perſona non obtruditur, ut recte Cti Rinthelenſes apud
Bodinum Addit. ad Rheitzii Medit. inſtit. poſit. 15. reſponde-

runt. Nam & jure Romano curator ad litem, invitis mino.

ribus, datur, §. 2. I. de Curatoribus, neceſſe tamen eſt, ut in
perſonam conſentiant, L. 43. §. 3. dJe Procuratoribus. Huc

Pertinet lex I. vetus civitatis Brunſvicenſis apud Leibnitiun

tom. 3. ſeriptorum PBrunſvicenſii um pag. 439. n. 48. Weder des
Aindes willen, dat twelfte jar alt is, mag neyn man ſyn vor-
mündere weſen. Quam legem non de curatore in ge⸗
nere, ſed de certa perſona intelligi
oportet.

SP. CCCXLVII. DE CURATORE FURIOSI. 56;

SPECIMEN CCCXLVII.

MEDITATIONUM AD PANDECTAS
AD EIB. XXII. Y71Z. XI.

CURATORE FURIOSI.

I.
Furioſus tempore intervalli omnia ſine curatore gerit.
II.

Intervallum tamen illud perfectiſzrvium eſſe oportet.

urioſi & mente capti dilucida ſæpe intervalla habent,
F intra quæ ipfi negotia ſua bene gerunt atque expe-
diunt. Exſtant exempla virorum eruditorum, qui
cum impetu inſanierunt, ſed, ceſſante tantisper inſania,
libros doctiſſimos ſcripſerunt. Lucretium, inſignem philo-
ſophum & poetam, Euſebius in Chronico teſtatur amato-
rio poculo in furorem verſum libros ſuos per intervalla
inſaniæ conſeripſiſſe. Similia prorſus fata fuerunt Petri Lo-
tichii Secundi, medici & poetæ celeberrimi. Is, narran-
te Hagio in vita Lotichii & ex eo Melchiore Adamo in vitis
medicorum pag. 5I. quum Bononiæ nobili quodam Bavaro,
canonico Monacenſi contubernali uteretur: cepit canoni-
cus amare foris, quod domi habebat. Id hoſpita ani-
madvertens.

Medea animo ægra, amore ſævo ſaucia.

permoleſte tulit; juvenisque amorem delenimento, ſeu
amatorio poculo, ſibi conciliare eſt aggreſſa, idque hoc mo-
do: Appoſuit aliquando duobus illis juſcula, ac de more gen-

tis ſingulis ſingula. Ibi quum Lotichio pinguius; nobili

Bbbbz3 ma-

566 AD PANDECT.

MEDITAT.

macrius, ſed intoxicatum præbitum eſſet; ille, qui a pingui-
bus natura abhorreret, ſuum jus cum alterius commutat.
Verum ſimul ac ſorbere cepit, vim veneni ſenſit: defectione
animi concidit. Mox furibundus arma rapit: ſtricto gladio
contubernalem invadit. Poſt paululum ad ſe reverſus haufſto
oleo olivarum partem veneni vomitu rejecit. Inde febri mali-
gna corripitur: quæ quum abiiſſet, & capillus & ungues deci-
derunt: animoque ac corporis habitu mutatus apparuit. Aere-
manſerunt mali reliquiæ, dum vixit. Nam quotannis ſub au-
ctumnum recruduir vix mortiferi veneni, cum quanam deli-
ratione & febri. Intermedio tamen tempore & Ppulcherrima
carmina ſcripſit, & artem medendi Heidelbergæ egregie do-
cuit exercuitque. Nec minus notabile eſt Torquati Taſſi ex-

emplum, quod verbis Z buani hiſtoriarum lib. 113. ad annumn

1595. adſcribam. Torquatus hic vir admirabili ac portentoſo
ingenio, inſanabili in adoleſcentia furore correptus, quum in
Ferrarienſi aula degeret, nihilominus per dilucida intervalla
tanto judicio, elegantia, ac caſtiſſimo ſtilo plurima & ſoluta &

pedibus adſtricta oratione ſcripſit, ut miſericordiam, qua ple-

rique ejus vicem proſequebantur, tanden in ſtuporem verterit,
dum furore illo, qui in aliis mentes efferat aut hebetat, inge-
nium ejus veluti defecatum in rebus inveniendis expeditius,
inventis apte digerendis acutius, & ſententiarum graviditate ac
verborum delectu ornandis copioſius a morbo ſurgit, &, quod
ſaniſſimus quisque vix ſumma cura ac labore per otium extun-

deret, ipſe poſt violentam mentis emotæ agitationem ſpon-

te ac felicitate mira perficit, ut non alienatione mentis
Perculſus, ſed oeſtro divino percitus videretur. Fuerunt
etiam, qui in his furoris ſui intervallis negotia aliena recte ge-
rerent, & ipſam rem publicam cum laude adminiſtrarent.
Joannam Hiſpaniarum reginam, Philippi Auſtriaci uxorem,
Caroli V. Cæſaris matrem furore laboraſſe, notum eſt. Quum
ergo

—= — S=

+ —

8

SP. CCCXLVII. DE CURATORE FURIOSI. 567

ergo marifus ejus proprterea ſibi ſoli gubernationem regni
decerni deſideraret, ordines regni ablegarunt ad eam, qui
mentem ejus expiſcaretur. Is vero illam prudentiſſime ſecum
loquutum nullum amotæ mentis ſignum dediſſe, renunciavit,
movitque per hoc ordines, ut adminiſtrationem regni Joannæ
deferrent, Philippumque maritum ſocium ſaltem ei adderent.
Qua de re plura vide apud Marianam lib. 28. Recte igitur Ju-
ſtinianus in L. 6. C. de Curatore furioſi conſtituit, Poſie furio-
ſum, dum ſapit, omnia facere, quæ ſanis hominibus compe-
tunt. Idem tamen Juſtinianus ibidem intervalla berfectiſſima
requirit. Scilicet non ſufficit, furioſum aliquando pauliſi bper
reſipiſcere ſcireque, quod agat in præſens. Talia enim inter-
valla omnis furor, quantumvis maximus & incurabilis, ſubinde
habet. Iſtiusmodi tamen quies furioſum habilem aptumque
ad negotia ſua obeunda non facit. Remanet enim in his ho-
minibus plerumque ſtupor & oblivio eorum, quæ ante furo-
rem fecerunt, & facile ſe, ut quid promittant vel olim geſta
retractent, induci patiuntur. Tale intervallum ſi admittas
peſſime furioſo conſules. Exemplo ſit Carolus VI. Galliarum
rex, de quo ſie Daniel dans l' Hiſtoire de France tom. 3. ad an-
num 1422. p. 916. feribit: Les viciſſitudes de la maladie e de

la ſanté du Roy étoient quelque eboſe de pire, que ſi le mal eut

éêté continuel: car on auroit pü en ce cas établir un Jorme con-
ſtante de Gouvernement, au lieu que les changemens y étoient
preique auſſi fréquens, que ceux, qui arrivoient d l'eſprit de ce
Prince. On luy faiſoit changer dans un de ſes bons inter-
valles ce, qu'il avoit reſolu dans un autr0e. On luy repre-
Jentoit les inconveniens de ce, qu'il avoit fait, ſans lui faire
enviſager ceux de ce, qu' on vouloit luy faire de nouveau.
Les Princei & les Seigneurs, gqui prétendoient au Gouver-

nement, ſe debusquoient lei uns les autres: on ne voyoit que

Cbanceliers, Connétables, premiers Preſidens , Surintendans
— ges

4

568 MEDITAT. AD PANDECT.

des Finances dégradez, diſgraciez, obligez de' eéder leur place
à leaurs conecurrens. L'eſprit du Prince s'affoibliſant de plur
en plus, les deſordres ne firent que eroitre. Quamobrem, ut fu-
rioſo ſine curatore agere permittas, oportet illum plene ſa-
pere, & non ſolum, quæ in præſens gerit, ſcire, ſed & quæ
olim geſſit, bene recordari.
III.
Dilueidum intervallum non præſumitur, ſed probari oportet:-
Ad quam probationem non ſuficit ſolus actus geſtus;

V.

Sufficit vero celebratio ejus in judicio vel in præſentia conſangui-

neorum aliorumque boneſtorum virorum.

Euiden unusquisque ſanæ mentis eſſe naturaliter præſu-
mitur. Igitur, qui vel ſe vel alium in furore quid gefſſiſſe
ait, probare hoc debet ſine dubio, L. y. C. de Codicillis. Ab
hac tamen regula excipiunt Cti medicique caſum, quo de
antecedente furore alicujus certo conſtat. Tune enim, qui
ſemel demens, ſemper præſumitur talis, ut pluribus Zachias
in Quæſtionibus medico -legalibus lib. 2. tit. I. qucæſt. 2. 3. docet.
Ergo, qui geſtum aliquid tempore dilucidi intervalli fuiſſe
perhibet, hoc probet neceſſe eſt. Quam probationem au-
Cores omnes, quos vidi, deſiderant, ex quibus tamen aliqui

