ad quas ipſo jure obligamur, exigi poterunt. Earum igitur
ſpecies diſtinctim conſiderabimus. Primum huc D D.. unanimi
conſenſu aliquas donationes ob bene merita ſive remunerato-
rias referunt, quas eo eaſu, ſi ſingularia & inſignia merita præ-
ceſſerint, actione! Peti poſſe putant. Brunn. 4d L. I. de donat.
Struv. Exerc. ad z. 40. §. 17. Immo eo procedunt nonnulli, in-

ter quos Retrus Ant. a Petra de Poteſt. Princ. & Franzkius
J

Reſol. I. num. 1 84. ſeqq. ut exiſtiment, ejusmodi conceſſiones
ob ſingularia bene merita neque eſſe quidem donationes, ſed
potius ſpecies permutetionum ſive compenſationes præſtito-
rum beneficiorum & inde in naturam contractuum tranſire.
Fundamenta vero & leges illæ, ex quibus efſicacem obligatio-
nem & actionem ad remunerandum deſumunt, hæc ſunt Ppo-
tiſſimum: (1) L. 27. de donat. ibi: non meram donationem eez
verum offeium magiffri guadam mercede remuneratum, (2) L. 34.
§. 1. Je don. ibi: Merces eximii laboris. (3) L. 25. §. 11. de petit.
bered. ibi: velut genus quoddam boc eſſet permutationis. (4) L.
1. de extraord. cognit. ubi præſes de mercedibus præcepto-

rum artium liberalium extra ordinem cognoſcere jubetur. Ex

his itaque legibus actionem ajunt competere benefactori ad
exigendas remunerationes. Verum enim vero, ut Paucis,
in quo totius controverſiæ cardo vertatur, oſtendarn, con-
fundunt illi invicem beneficia atque merita cum factis iſtis,
ſive, ut in L. I. §. 4. de extraord cognit. appellantur, mer-
cenariis operis, quæ in contractu facio ut des interveni-
unt. Ex his actionem aliquam non ad donationes remu-
Tom. VlI. Mmm mmm m nera-

1194 MEDITAT. AD PANDECT.

neratorias, ſed ad mercedes (ſic enim in jure vocantur) pe-
tendas dari admittimus, non ex illis. Neque enim nos
hodie in antiqua illa Perſarum Athenienſiumque rep. vivi-
mus, in qua, quisquis de alio bene meritus erat, adverſus
illum exberiti poterat, ad hoc, ut gratiam iſte benefactori
ſuo referret. Quod ex Xenophonte & Valer. Max. oſten-
dit Eœelerus tr. de actione ingrati. Extra has autem gen-
tes nullam aliam & proinde nec etiam Romanam exegiſſe
ejusmodi remunerationes, teſtatur Seneca l. 3. de benef. c. 6.
Neque ego etiam video, quomodo honeſte remuneratio
Peti queat. Quum enim omnia beneficia & merita ex pie-
tate proficiſci debeant, illa vero, ſicut & reliquæ virtutes,
Pretio numario æſtimari nequeat, L. I. §. 5. de extraord. .
cogn. deſinit utique eſſe pietas, ſi ex ea condictio certi,
uti ex wutuo, locato conducto, contractu facio ut des, H
oriatur. Neque etiam gratitudo amplius virtus erit, ſi ea
Plane necefſaria fieri inceperit. Is enim, qui bene merita
alterius remunerabitur, non magis laudandus erit, quam
is, qui, quod debebat, antequam conveniretur, ſolvit.
Adjice, quod huic uni actioni omnia fora vix ſufſicerent.
Quis erit, qui non agat? quis, cum quo non agatur?
omnes ſua beneficia & merita extollent: ii contra, qui ac-
ceperunt, minuent. Quid ergo, quale quantumque de-
terminandum eſſet? Facile itaque patet, donationes re
muneratorias inter ea referendas eſſe, quæ, tametſi honeſte
accipiantur, inhoneſte tamen petuntur, d. L. rI. §. 5. de ex-
traord. cognit. Et tantum profecto abeſt, ut jure civili
actionem ad exigendas remunerationes proditam putemus,
ut potius, easdem ſolum alicujus pudori relictas eſſe, colli-
gamus ex L. 25. §. II. de Petit. hered. Cujus textus hic po-
tiſſimum ſenſus eſt; cum hereditatis Peritio adverſus omnes
eos, qui res hereditarias poſſident, inſtitui poſſit, & con-

2

SPCCCCxxXIW. DE DONATIONIB. NECESSARIIS. r195

tra illos quoque, qui easdem deſierunt poſſidere, L. 13. K. 2.

eod. in eo tamen conſuluit ſenatus bonæ fidei poſeſoribus, ut,
ſi deſierint poſſidere, in id duntaxat teneantar, in quo lo-
cupletiores ſunt facti. Facti autem locupletiores eſſe tunce

non videntur, ſi donaverint, vel ſumtum ad benefaciendum
alteri erogaverint ex hereditate. Quamvis enim ad remu-
nerandum ſic alterum obligaverint, id tamen NATLURA-
LEIYER tantum fit, nec proinde in judicio exigi poteſt. Si
tamen remunerationes acceperint, dicendum eſt, eatenus lo-
cupletiores factos, gquatenus acceperunt; quoniam imago ali,
qua permutationis interceſſit. Quis igitur non videt, illi,

qui donavit vel benefecit, omnem hic denegari civilem
actionem? Conſentit nobiſcum Donellus & Hüliger ad eum

I. 12. 6. 2. lit. O. Non tamen omnino probo Donelli ſenten-

tiam, qui, ut regulæ in L. 29. pr. de donat. propoſitæ: do-

natio nullo jure cogente fit; ſatisfaciat, neque naturalem
quidem obligationem in donationibus remuneratoriis ſub-
eſſe putat, adeoque voci illi, NA 7 URALITIER, ſi velit,
addendum exiſtimat. Verum quum in d. L. 25. expreſſe di-
catur, alterum ad remunerationes naturaliter obligari z obli-
gatio vero ſub conditione, ſi velit, plane nulla ſit 1. 9. de
O. & A. inſuper quædam donationes non omnem juris ne-
ceſſitatem reſpuant, per ea, quæ ſupra §. I. & 2. diximus,
denique obligatio naturalis in jure noſtro ſemper quandam
etiam neceſſitatem involvat, exemplo L. 5. §. 16. de agnoſe.
liber. ſequitur, ad remunerationes nos naturaliter quidem,
non tamen civiliter obligari. Et de hac naturali obliga-
tione loquitur Cajus in L. 54. F. 1. de Furtis: Lecies, in⸗
quiens, Iueri eſt, largiri, & benehcii debitorem ſibi adqui-

rvere, LL. quas adverſarii urgent, parum quidem in receſſu
habere videntur. Neque enim L. 27. & 24. §. I. de don. do-

torias mercedibus plane exæquant, ſed

nationes remunera
Mmm mmm m 2 hoc

1196 NMIEDITAT. AD PANDECT.

hoc tantum eas cum illis commune habere dicunt, quod revo-
eari nequeant. Idem ad L. 25. §. 11. de petit. hered. jam reſpon-

dimus, donationem nimirum remuneratoriam ipſam non eſſe

permutationem, ſed ejus ſaltem aliquam imaginem referre.
Quod ad L. I. de extraord. cognit. attinet in illa non de remune-
ratoriis donationibus, ſed de mercedibus, ſalariis, honorariis
ſermo eſt, quæ præceptoribus artium liberalium, medicis at-

que advocatis tribuuntur. De his utique olim præſidem ex-

tra ordinem cognoviſſe, concedimus, &, adhuc hodie eorum

cauſam in Camera Imperiali aliisque judiciis ſummariter tra-

cCtari, fatemur. Sed ab horum ſalariorum mercedumque ca-
talogo vindicanda eſt donatio remuneratoria, ne ea in contra-
ctum facio ut des abeat. Igitur, ſi quis, uti in L. 27. de donat.
præceptori ſuo bene merito, qui jam olim mereedem laboris
fui accepit, deinde iterum aliquid ex benevolentia donet, vel,
ſi a latrunculis & hoſtibus liberatus, qui caſus in L. 34. §. I1. Je
donat. proponitur, ſervatori ſuo quid dederit, illud ad mer-

cedes & ſalaria referri nequit, ſed ex ſola liberalitate proficiſ-

citur, arg. §. 5. in d. L. I. de extraord. cognit.
XljI.
Donatio reciproca, ſi promiſſa ſit, actionem in foro producit.

L)norioni reciprocæ eadem fere cum denatione remu-
neratoria natura eſt, ut prorſus a nonnullis pro ejus-

dem ſpecie habeatur, Scbilter Exerc. 43. §. 3. & DD. com-

muniter ab una ad alteram ſoleant argumentari. Eſt vere
donatio reciproca, quando uterque diverſo reſpectu & do-

nator & donatarius eſt. Eadem igitur, quæ de donatione

remuneratoria diximus, hic repetenda erunt, quum eadem

utrobique ſubſit ratio. Certum enim eſt, in donatione

quoque reciproca ſubeſſe obligationem naturalem, non ci-
vilem, L. 25.§. 11. de petit. bered. Id tamen in donatione re-

cipro-

.

Ied

ſn.
n eſe
fere

nune
Nenis

S.

mex⸗
Nu

n.

e e.

ISe .

onct.
boris

Vel,

1,

er.
elſ.

ei

emu.
ejs

Oh.

yers
co⸗
lone
len
Dne
c⸗

SP. CCCCXXXNIV. DE DONAT. NECESSARIIS. II97

eiproca notandum: quod, ſi i prior donatio expreſſe hac lege

fuerit facta, ut iterum vel mihi, vel tertio aliquid donetur, a4

reciproce donandum agi Poſſi t. Sic, ſi ſervum alicui tradide-
re, ut eum alter poſt quinquennium libertate donet, elapſo
quinquennio agere potero, L. I8. §. I. de donat. Item, ſi bona
mea donavero hac lege, ur donatarius mihi alimenta Ppræſtet, ſi
non præſtiterit, vel actione præſcriptis verbis contra eum age-
re, L. 9. C. de donat. vel ipſam etiam donationem meam revo-
care potero, L. I. C. de donat. quæ ſub modo.
XII. 6

Donatio propter nuptias neceſſaria eſt, ſed donationibus tamen

non ſatis accurate adnumeratur.
XIII.
Doralitium ad donationes propter nuptias refertur.
Qbenſaris largitas, ſive, ut a plerisque non ſatis accurate
₰ vocatur, donatio propter nuptias eſt ſpecialis contra-
ctus, quo ſponſus vel maritus ſponſæ vel conjugi aliquid
conſtituit in ſecuritatem & remunerationem dotis. Non

absque cauſa mireris, cur conſtanti adeo conſenſu a vulgo

DD. hic ipſe contractus donationibus accenſeatur atque do-
nationis propter nuptias nomine inſigniatur; quum tamen
Juſtinianus in Mov. 119. c. I. eum donationibus connumerari
expreſſe vetet, arque Perialem, ſive diverſum a donatione
contractum eſſe & ſponſalitiam largitatem appellari jubeat.

Non videtur itaque ſponſalitia hæc largitas, ſive, ut rece-

pto communiter nomine pace benevoli lectoris utamur,
donatio propter nuptias ad donationes hodie, quæ jure
exiguntur, eſſe referenda, quum re vera donationis natu-
ram per d. Mov. exuerit. Interim tamen negandum non
eſt, uti ex ipſo nomine patet, aliquid eam ex liberalitatis
natura adhuc retinuiſſe ideoque locum in hac tractatione i in-
veniſſe, quum præſertim maritus paterque ejus ad illam
Mmmmmm m3 conſti-

1198 NMIEDITAT. AD PANDECT.

conſtituendam Jure obligetur per Auth. Dos data C. de dona?

ante nupt. eaque actione præſcriptis verbis arg. L. 2. de præſer

verb. ab eo exigi poſſit ad exemplum contractus do ut des.

Qua de re ſatis dictum in Specimine COCV. de Donatione pro-
pter nuptias, medit. I. & 2. Et quis negaverit, largitatem ſpon-
ſalitiam adhuc jure cogente fieri, ſi præcipuam illius ſpeciem,
dotalitium nempe adſpiciamus, quod nunc maxime frequen-
tatur, & vera antiquæ ſponſalitiæ largitatis ſpecies eſt. Ne-
que enim illud, uti exiſtimat Meier in Coll. Argent. Francis
orginem debet, neque, quod contendit Salmoſius de modo uſu-
rarum, a Græcis inventum & νσςον̈ον àPppellatum eſt, ſed &
ipſa auτνααdovs illa, ſive ſponſalitia largitas, aut donatio propter
nuptias vetuſtiſſimis etiam Ctis cognita. Hujus adhuc hodie
naturam retinuit, ſolo nomine & ſolennibus quibusdam mu-
tatis. Ut prorſus, qui dotalitium negant ſpeciem ſponſalitiæ
largitatis eſſe, non ſecus videantur facere, ac ſi velint dotem,
quæ filiabus ex feudo præſtatur, non itidem, ut vulgarem il-
lam ex bonis allodialibus debitam, dotem appellare. Sic Gloſ-
ſator ad specul. Saxon. I. I. art. 20. Die dritte Gabe, inquit,
heiſt man das Leib⸗Gedinge, das iſt, donatio propter nuptias,
Gabe um der Ehe willen. Hoc autem dotalitium, ſi dos a mulie-
re etiam poſt mortem mariti illata fuerit, ab uxore exigi poteſt

tanto quoque cum favore, ut, niſi ab ipſo marito conſtitutum

fuerit, heredes tamen ejus ad illud teneantur, ut prorſus do-
talitium conjugi ipſo jure competat. Vid. Serykius Exam-
Jur. Feud. c. 21. 4. 8. ſeqq. &, quos ibi excitat, Auctores.

XIV.
Dotis conftitutio eſt donatio neceſſaria.

XVyy.
Judex patrem ad cenſtituendam dotem cogere nequit, niſi pater
vel nibil plane, vel minimum quid offerat.

Xv.

– — — — —“

Sp. CCCCXXXIV. DE DONAT NECESSARIIS. 1193
XVI.
Ad gquid in determinanda dote reſpiciendum ſit.

Jors tractatio illuſtre eſt & a clariſſimis Ctis multo ſtu-
dio & ingenio elaboratum juris argumentum Primi;,

en qui de ea, quos memini quidem, ſcripferunt, ſunt M. Cato
in. & Servius Sulpitius memorati a Gellio in Noltibus Atticis.
N Poſt illos Modeſtinus fuit, ex cujus libro excerpta in L. 13.
GS de Jure dotium invenies. In illa litterarum bonarumque ar-
N. tium barbarie non infrequens tamen fuit hujus utiliſſimi ar-
64 gumenti explicatio. Multos igitur ejus temporis de dote, ſive,
. ur func vocabatur, maritagio auctores recenſet du Freſne in
Gloſſario ad Seriptores mediæ & infimæ latinitatis ſub hac voce.
8 Inſtaurata irerum proximis ſeculis jurisprudentia, ſtatim in-
i venti ſunt, qui de dote & privilegüs ejus commentarentur,
en Buldus NWovellus, Butrigarius, Oäofredus, Hotomannus & alii,
tl. quorum nunc catalogum recenſere, noſtri quidem inſtitui
non eſt; quum id ſaltem nobis propoſuerimus oſtendere,
i dotis dationem illis donationibus accenſendam eſſe, quæ ex
, obligatione juris proficiſcuntur. Verum, quæ dici hic pote-
le. runt, dicta jam ſunt in Specimine CCCIII. de Perſonis dotem
el conſtituentibus, med. I. 2. 3. Adjiciam hic ſaltem reſponſum,
in. qued ICti Helmſtadienſes interrogati, quanta dos à patre,
. triginta millia in bonis habente, exigi poſſit menſe Februa-
N io anni Cio 1o ccxxvII. exararunt: Was die lete Frage betrift,

ſo iſt weder in den Braunſchweigiſchen Landen durch Gewohnheit,
noch ſonſt in den Rechten was gewiſſes ausgemachet, das ein
DBater zu Ausſtattung ſeiner Tochter nach Proportion ſeines
Vermoͤgens herzugeben ſchuldig waͤre, ſondern es wird vielmehr
die conſtitutio dotis vor einem actu liberalitatis geachtet,
alſo die Determinatio des Quanti des Vaters Gutbefinden
anheim geſtellet, arg. L. ult. C. de Dotis promiſſtone. Da⸗
.⸗ ferne

—

4

1200 MEDITAT. AD PANDECT.

ferne aber gleichwol ein Vater hierunter gar zu karg ſeyn, und—

entweder nichts oder ein ſehr weniges ofteriren ſolte, ſo lieget der
Obrigkeit billig ob, ihr Officium zu interponiren, und ein ge⸗
gewiſſes Quantum zu determiniren, dabey auch nach Vorſchrift
der Rechte in L. 69. §. 4. de Jure dotium und L. 43. de Legatis 3.
das Abſehen auf des Schwieger⸗Vaters Vermoͤgen, die Anzahl
ſeiner Kinder und die Dignitaͤt des Schwieger⸗Sohns zu richten.

XVII.
Alimentorum præſtatio neceſſaria donatio eſt.

limentorum cauſa æque ac dotis pia eſt maximeque libe-
ralis, & proinde eorum præſtatio imperfectis donatio-
nibus adnumeranda erit. Etſi enim a quibusdam perſo-
nis jure exigantur, non videtur tamen hæc neceſſitas
omnem tollere animi libertatem. Quod inter alios etiam
agnovit CGrotius, qui l. 2. d. I. B. & P. C. 7. §. 4. alimenta
certis quidem perfonis, maxime vero liberis deberi, aſſe-
rit, debitum autem illud non ex juſtitia éxpletrice, quæ
v. g. in pactis contractibusque exactam obſervat æqualita-
tem, ſed attributrice proficiſci: i. e., obligationem ad Ppræ-
ſtanda certis conjunctis perſonis alimenta Perfectam quidem
eſſe & adtionem in foro narurali, ſive conſcientia produ-
cere, interim tamen præſtanti liberum manere ſecundum
juſtitiam attributricem (quam in liberalitate, miſericordia
&c. obtinere ſupra I. I. c. I. §. 8. dixit) qualia quantaque ali-
menta eſſe velit. Non video igitur, cur hic a Grotio diſ-
ſentiat Puſfendorf. de I. N. G. l. 4. c. I1. §. 8. qui, ut ve-
rum dicam, ne mentem quidem ejus ſatis percepit. Ne-
que enim Orotius, ut ipſe autumat, obligationem ad
Præſtanda alimenta deducit ex jure impertfecto, quod
ſcilicet actionem in foro naturali (nam de civili foro

5 . ſer-

— — — — —

— —

———

7

,N

☛£

1t
n

8

n
nch
n.

.

to⸗

do.
l

SB. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1201

ſermo hic non eſt) non producat. Ipſe enim excitat &
comprobat illa Juſtiniani verba in L. 8. §. 5. de Bonis quæ
liberis, ubi dicitur: Liberos alere patri neceße eſt probter
ipſam naturam. Quo ipſo ſane non imperfectam ſed Per-
fectam innuit naturalem obligationem. Aliud itaque jus
& obligatio imperfecta, aliud juſtitia attributrixg; quæ a
Puffendorfio non erant confundenda. Quod autem ad
jus civile antiquiſſimum attinet, quum adhuc jus vitæ & ne-
eis parentibus in liberos comper teret, liberum euique erat,
alerené & exhibere liberos, quibus tamen inter alios maxi-

me naturaliter ad præſtanda alimenta obligamur, an dere-

linquere vellet. Ut proinde tunce temporis præſtatio ali-
mentorum perfecta & in cujusque Arbitrio poſita donatio
eſſet. Poſtea vero hæc libertas aliquantum circumſcripta
fuit LL. alimentariis, quas meminit Cœlius in Ep. Ciceren.
ad Jfam. 6. I. 8. Quibus LL. vinculum civile izi naturali
ſuperadditum, quo illorum impudentia coërcebatur, qui
perſonis ſibi maxime conjunétis, quæ ad vitam ſuſtentan-
dam neceſſaria erant, ſubminiſtrare nolebant. Interim ta-
men, quum hæc alimentorum præſtatio olim liberis Plane
donationibus fuerit annumerata & adhuc hodie, licet juris
neceſſitas acceſſerit, quantitas tamen præſtandorum alimen-
torum a judice plerumque non ſoleat determinari, ſed ea
cujusque liberalitati reſervetur, non erraverim forte, ſi præ-
ſtationem hanc donationibus imperfectis ſive jure coactis
annumerem. Actio, qua alimenta petuntur, in implora-
tione officii judicis conſiſtit, ſedesque ejus in L. 5. de Agnoſe.
& al. lib., eſt, quam & DD. qui ad eam ſunt commentati,
ulterius conſule. Jure Sax. antiquo nihil de præſtatione ali-
mentorum conſtitutum memini: hodierno jus civile rece-
ptum eſſe, teſtatur Carpzov. P. 3. C. I4. d. 13. In Camera
Imperiali quoties alimentorum præſtatio alicui injungenda
ZTom. VI. Nnnnnnn eſt,

1202 MEDITAT. AD PANDECT.

eſt, toties ſemper mandatum ſine clauſula decernitur propter

L. 4. de Agnoſc. & al. lib. Excipe tamen, ſi quantitas alimen-
torum fimul ſit determinanda. Hoc enim caſu, quia cauſæ

cognitione opus eſt, cum clauſula mandari debet, Friderus

de Mandatis ud. c. 54. n. 28. Reliqua huc pertinentia repe-
ries in Speciminibus COCXXIV. de Alimentis publicis &
CCCXNXV: de Alimentis privatis. Adde L. 2. §. 2. de Lege
Kbhodia de jactu, ubi, ſi alimenta in nave deficiant, hi, qui quid
adhuc habent, id in commune conferre coguntur. .

XVIII.
Eleemoſjnarum præſtatio aliquando eſt donatio neceſſaria.

Ab alimentis non multum differunt eleemoſynæ, niſi in

hoc, quod illa perſonis conjunctis, hæ quibusvis ex-

traneis etiam præſtentur. Facile igitur & eleemoſynarum
Præſtatio inter donationes, ad quas jure cogimur, locum
inveniet. Multiplex enim obligatio eſt, qua locupletiores
egenis ad illa, quibus opus habent, ex facultatibus ſuis ſup-
Peditanda adſtringuntur. Obligantur autem (1) jure natu-
rali, de quo nemo facile dubitabit, (2) jure divino poſiti-

vo,;, uti patet ex Lucæ III, II. ubi Jo. Baptiſta: VDuas, in-
quit, tunicas qui babet, det non babenti „ qui habet eſcai,
Rmiliter faciat. Confer etiam 1 Job. III, 17. (3) ex jure ca-
nonico, quod adeo quidem eſt rigoroſum, ut illum furti &

homicidii etiam reum faciat, qui eleemoſynas non diſtri-
buit. Sic certe Hieronymus. c. 1I. diſt. 42. Aliena, ait, ra-
lere convincitur, qui ultra neceſſaria KRibi retinere probatur.

Ambroſius quoque in c. 21. diſt. 862 Paſce, inquit, fame .

morientem. Quisquis enim paſcendo hominem ſervare po-

terat, ſi non paviſti, occidiſti. Contfer. c. 9. diſt. 47. Qui-

bus textibus procul dubio motus Zieglerus ad Grot. Ll. 2. c.
20. §. 20. homicidii etiam reum habendum eſſe & puniri de-
. bere

*

7

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 12032

bere exiſtimat, qui egeno, ne fame periret, alimenta non præ-
ſtitit, (2) ad eleemoſynas dandas maxime obligamur, ſi magi-

ſtratus, vel judicis mandatum Præceſſit. Poſſe autem magiſtra-

tum, præſertim ſuadente neceſſitate, divites compellere, ut
Pauperibus victum aliaque neceſſaria exhibeant „pPluribus
oſtendi in Specimine COCCXXIV. de Alimentis publicis, medit.4.
Pauperes, urgente licet neceſſtate, divitibus nibil auferre poſſunt.

S num pauperibus tantum etiam jus in res noſtras con-

cedemus, ut impune in extremis anguſtiis conſtituti vi
Vel clam nobis ea auferre Poſſint, quibus famem depellant
vitamque ſuſtentent? Affirmat id Grotius I. 2. c. 2. 9. 6. adeo
quidem, ut in extrema necefſitate illa redire Priſtinam re-
rum communionem putet, qua omnia quaſi in medio con-
ſtituta primo occupanti cedant. Adſentit Grotio van der
Muelen in Foro conſcientiæ Part. 3. ucſt. 7. p. 529. Contra
6. 3. X. de furtis illum, qui propter neceſſi tatem famis aut
nuditatis furatus fuerit cibaria, veſtem aut pecus, Pœniten-
tia trium hebdomadum puniendum eſſe ſtatuit; jejunium

tamen ipſi remitti debere, ſi ablatum reddiderit. Videtur

itaque iniquum utique eſſe, aliena, etiamſi neceſſitas urgeat,
rapere; quoniam facilius ſol a curſu, quam vir juſtus a ju-
ſtitia dimoveri debet. Neque hic rerum communio, cu-
jusmodi nunquam fuit, fingi debet. Interim ejusmodi fur-

tum a legislatore humano ob infirmitates hominum ordina-

ria pœna afficiendum non videtur, immo plane remitti
poterit. Adde Conſtit. erim. art. 166. 87 Carpzovium P. 3.
C. 37. dJef. 9.
Praæſtatio rerum ſuarum ad neceſſitates publicas donatio ne-
ceharia eſt.

Nnn nnn n 2 XXI.

4

.

MEDITAT. AD PANDECT.

XXI. .
A republiea tamen vel principe reſarcienda.
LDnms ſupra, poſſe magiſtratum & principem, neceſſita-
te commodoque publico ſuadente, cives compellere, ut
eleemoſynas pauperibus erogent. Videamus vero, num &

alii dentur caſus, quibus princeps, ſi interſit reipublicæ, obli-

gare cives poſſit, ut res ſuas ad uſum publicum donent.

Quod neminem facile negaturum confido. Etenim propter

ſalutem reipublicæ, quæ ſuprema in civitate lex eſt, poſſe
Principem de rebus eivium, etiam invitis dominis, diſponere,
communis doctrina eſt. Cujus poteſtatis fundamentum non
in dominio aliquo ſupereminente, quale in res alienas princi-
Pi non tribuimus, ſed in ipſa natura ac indole ſummi imperii
Ponendum putamus. Iſtius igitur vi poterit mandare, ut pri-
vati fundos ſuos, ædificia facultatesque præſtent, quo ea in
uſum publicum convertantur. Cujus rei exempla habemus in
L. 14. §. ult. Quemadm. ſervit. amitt. ubi, quum via publica vel
fluminis impetu, vel ruina amiſſa eſt, proximus de agro ſuo
viam præſtare jubetur. Sic quoque Impp. Arcadius & Hono-
rius in L. 22. C. de Oper. publ. ædificia, quæ vulgo parapetaſia
nuncupantur, vel alia opera, quæ mœnibus vel operibus pub-
licis ita ſociata cohærent, ut ex his incendium vel inſidias vi-
cinitas reformidet, aut anguſtentur ſpatia platearum, vel mi-
nuatur porticibus latitudo, dirui ac proſterni præceperunt.
In vetuſtis Romanorum annalibus legimus, eos, accepta in-

gente ad Cannas clade & imminente urbi Annibale, edixiſſe,

ut privati omne, quod haberent, aurum argentumque in pub-
licum conferrent, quo miles facilius legeretur. Quibus caſi-
bus adhuc hodie idem principi licere, DD. omnes conſentiunt.

Sed alia hic oboritur quæſtio: An nempe, ſi ob neceſſitatem

publicam cives bona ſua præſtiterunt, princeps obligetur, ut
damnum, quod ſenſerunt, ex fiſco reſarciat. Adfirmavi eam
. plu-

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1205

Ppluribus in pecimine CLX. de L. Abhodia de abtu, med. 2 && 32.
Et egregium haéctenus in fortificatione Brunſuicenſi, qua Se-

reniſſimus ſubditorum fundos ex fiſco benigniſſime reſarci

vit, habuimus exemplum.
XXII.
Remißſo vel delatio exactionis debitorum donatio eſt.
. XXIII.
Ad eam tamen ereditores aliquando vel per prineipem vel per
magiſtratum vel reliquos ereditores coguntur.
E eadem illa ſumma poteſtate, de qua ante dictum, prin-
ceps quoque creditoribus, ſi ſalutem reip. id poſcere
videat, poteſt injungere, ut debita ſua vel integra vel ſal-
tem partem eorum debitoribus remittant, aut ad certum
tempus ea non petant. Quam neceſſariam remiſſionem
inter coactas donationes merito referemus. Veram enim
intervenire donationem, quoties id, quod debebat mihi al-
ter, vel plane non, vel ad certum ſaltem tempus non exi-
gam, patet ex L. 9. pr. de Donat. Num vero ad hane do-
nationem cogi poſſint creditores edicto principis, alia eſt
quæſtio. Nos eam affirmabimus, hoc tamen duntaxat ca-
ſu, ſi interſit reip. v. g. ſi plerique cives vel coloni agrorum
ſint obærati adeo, ut, ſi acrius eos urgeas, metus ſit, ne
civitatem agrosque deſerant; vel, ſi non culpa ſed caſu
bonis lapſi fuerint ſpereturque, eos intra ſtatutum tempus
reſpiraturos, creditoribusque, quod debent, exſoluturos.
Cujus ſententiæ rationes etſi plurimas poſſem afferre, ne
tamen ſcriptum hoc longius, quam vellem, excrefcat, ex-
citabo ſaltem de hoc argumento Caſpari Manzii libellum,
quem Præludium belli civilis inter rigoroſos creditores & ca-
lamitoſos debitores ſuper cenſibus & penfionibus præteritorum
annoruin vVocat, in cujus Parte II. hanc præcipue explicat
Nnnnnnn3 quæ-

1206 MEDITAT. AD PANDECT.

quæſtionem: Utrum, jure vel æ&quitate inſpecta, cenſus mi-
ſeris biſce diuturni belli temporibus decurſi debeantur, & an
non per ſunctionem Imperialem, nova edicta & ſtatuta poſſent
remitti; ubi noſtram opinionem multis confirmat argu-
mentis, atque contraria refellit. Hunc igitur, quisquis
uberius inſtitui deſiderat, conſulat. Nos tamen, ne nihil
hic egiſſe videamur, paucifſima exempla ſolum hujusmodi

remiſſionem annectemus. In antiqua Romanorum rep. co-

gnitæ erant tabulæ novæ, quibus publice propoſitis, debi-
tores ab omni ære alieno liberabantur. Proponebantur ve-
ro tum maxime, quoties facies reip. inſigniter mutabatur.
Quæ mutatio cum plerumque ope obæratorum debitorum,

qui rerum novarum ſemper ſunt ſtudioſi, fieret, illi, qui

in his turbis emergebant, aſſeclis ſuis & ſatellitibus gratifi-
caturi plebemque ſibi obligaturi omnibus debitoribus debi-
ta condonabant. Primus tabularum novarum auctor Sul-
lIa memoratur. Poſt hunc Cæſar, occupata urbe, tabulas
quidem novas non propoſuit, ſed decrevit potius, ut de-
bitores creditoribus ſatisfacerent per æſtimationem Poſſeſ-

ſionum; deduxit tamen ſummæ, ſi quid uſuræ nomine nu-

meratum aut perſcriptum fuiſſet, qua conditione quarta
Pars crediti fere deperibat, Suet. in vita ejus c. 42. Catili-
nam quoque, ſi rep. potiretur, tabulas novas promiſiſſe,
Cic. in orat. contra ipſum teſtatur. Tiberius Imp. fiſci ſui
debitoribus, quicquid debebant, Mov. 163. remiſit. In re-
centioribus exemplis illa duo maxime memoranda puto,
quæ Manzius d. L. meminit. Primum eſt Franciſci, Epi=-

ſcopi Bambergenſis & Herbipolenſis, qui in gratiam civium
ſuorum bello Suecico oppreſſiorum debitoribus uſuras trium .

annorum, quas debebant, remiſit. Verba edicgti Anno 1636.
promulgati hæc ſunt: Wollen hiemit wohlmeynend geordnet
haben, daß durchgehends zwiſchen allen und jeden, die von S.
B L Burck⸗

Sp. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. I1207

Burckhardi, Anno 1631. bis wieder Burckhardi des verfloſſenen

Jahrs 1624. excluſive verfallene noch ausſtaͤndige ohnbezahlte
Zins ſo wol active als paſſive zu fodern und zu geben gefallen ſeyn
ſollen; des Verſehens, es werde je einer mit dem andern die be⸗
ſtimmte wenige drey Jahr uͤber Gedult haben. Alterum eſt Phi-
lippi II. Regis Hiſpaniæ, qui, vaſtatis civili bello provineiis
Belgicis, publico mandato Anno 1587. edito miſeris debitori-
bus in multis ſuccurrit, maxime vero cenſus & penſiones ex
agris locatis remiſit. Frequentiſſimæ hodie ſunt litteræ mo-
ratoriæ, Quinquenelle, Eiſerne Briefe, quibus creditores, exa-
ctionem debitorum ſuorum ad certum tempus differre co-
guntur, de quibus vide specimen meum XII. in cujus medit. 4.
oſtendi, creditores etiam a magiſtratu inferiori, ut debitori
inducias indulgeant, cogi poſſe. Quin immo creditores ipſi
ſe invicem ad remittendam debiti partem, vel differendam
exequutionem obligare queunt. Clara eſt lex 7. §. 17. & 19. de
Pactis, quæ adhuc hodie, teſte Carpzovio P. 2. C. 22. def. 27.
uſum habet.
M XXIV.
Solutio indebiti ad pias cauſas neceſſaria donatio eſt.

ergo ad reliquas ſpecies coactæ donationis expediendas.
Ad quas merito referri poteſt caſus, quo quis ſe obligatum
exiſtimans aliquid, quod tamen non debebat, ad pias cauſas
ſolvit. Hic enim condictionem indebiti non habet, ſed, quæ
dedit, nelens volens relinquere & quaſi donare cogitur. Ex.
empla ſunt in muliere, quæ, ſi in ea opinione ſit, ut credat, ſe
pro dote obligatam, quidquid dotis nomine dederit, non repetit:
Jublata enim falſa opinione, relinquitur pietatis cauſa, ex qua ſo-
lutum repeti non poteſt, L. 32. §. 2. de Condict. indeb. Pari modo
legata & fideicommiſſa, quæ ſacro ſanétis eccleſiis & ceteris ve-
nerabilibus locis, quæ religionis vel pietatis intuitu honoran-
tur, relicta ſunt, ſi indebite ſolvantur, non repetuntur, 1 ge
. Oblig.

4

1208 MEDITAT. AD PANDECT.

Oblig. quæ qudſi ex contr. Male tamen Hochov. or. 1. Diſp. 10.
§. 3. caſum huc refert, quando vitricus privignis ſuis alimenta
Præſtitit. IPſum enim putat id ex paterno affectu ſive pietatis

cauſa feciſſe præſumi, atque adeo repetitionem non habere.
Qujus auctoritate fortaſſe moti ſcabini Lipſienſes apud Phi-
Hippi ad Inſt.! I. 3. Ecloga 92. vitrico cuidam, eos conſulenti,
ſic reſponderunt: Dleweil davor gehalten wird, wenn ein Stief⸗
Vater auf n othduͤrftigen Unterhalt ſeiner Kinder etwas wendet,
daß er ſolches Pietatis cauſa gethan habe; auf welchem Fall be⸗

wehrter Reichs⸗ Lehrer Meynung nach die condictio indebiti nicht

ſtatt hat, ſo moͤgen auch eure Stief⸗Kinder die an Koſt und Klei⸗
dern auf ſie gewandte 200 Thlr. euch wieder zu erſtatten nicht an⸗
gehalten werden. Sed his ſatis reſpondi in Spec. LV. de Ne-
gotiis geſtis, medit. 9. Ceterum, quæ ratio ICtos moverit, ut
ejus, quod quis ex errore fortaſſis non adeo vincibili, neque
animo donandi ad pias cauſas ſolvit, condictionem denegent,
me quidem non Perſpicere fateor, ſed hoc privilegium ad il-
las piarum cauſarum impietates referendum puto. Parem
caſum extra pias cauſas, quo quis indebiti ſolutum non re-
Petit, exhibet L. 26. §. 12. de Cond. indeb.

Manunmiſſzo ſervorim & bominum propriorum neceſſaria.

lia donationis neceſſariæ ſpecies ex jure civili antiquo re-
petenda eſt, qua domini certis caſibus ſervis ſuis liber-
tatem donare cogebantur. Sunt autem caſus iſti (1) ſi do-
minus ſervum ægritudine perielitantem dereliqu erit, L. un.
§. 3. C. de latin. libert. tol (2) ſi quis ſervum ea conditione
venciderit, ut intra certum tempus manumittatur, licet
poſtea voluntatem mutaverit L. , Qui ſine manui. cum qua
lege ſic conciliari poſſe puto, L. 3. eod. & LE. 3. C 8. ge
Jervis export. ut ſolus venditor Vvel ejus heres conditionem
. iſtam

SP. CCCCXXXIV. DE DONATION. NECESSAR. 1209

n iſtam adiectam de intra certum tempus manumittendo revo-
deu care nequeat, niſi quoque conſentiat emtor, (3) ſi quis ancil-
lam hac conditione venditam, ne proſtituerit E. un. §. 4. C. e
der Latin. libert. toll. (4) ſi quis heres ad gaudendam defuncti fu-
e. E neris pompam ſervos pileatos, quod ſignum datæ libertatis
en erat, præcedere jubeat; tales enim ſervi, ne domini vana li-

heralitatis ſpecie ſe jactarent, ipſo jure liberi fiebant, d. L. un.
§. §. (5) fi quis ancillam ſuam alteri ignoranti, eam ancillam
le eſſe, in matrimonium collocet, Mov. 22. C. I I. (6) ſi quis ſervus
necem domini detexerit & vindicaverit, L. 5. Qui ſine manu.
L. I. C. Pro quibus cauſis ſervi (7) ſervus, qui reip. ingens meri-
tum præſtitit, quo caſu licet manumittatur, invito quoque
domino, is tamen pretium ejus ex publico accipit, L. 2. 4. G.
ibid. Male autem ad cauſas ejusmodi neceſſariarum manumiſ-
ſionum intolerabilem dominorum ſævitiam refert Hopp. ad
§. I. I. de libert. Neque enim ea ſufficit, ut ſervas ejusmodi iniqui
tractatus liber declaretur, ſed ſaltem cogitur dominus bonis
conditionibus eum vendere §. 2. I. de bis qui ſui vel al. juris.
De jure quoque Judaico, quod DEVS in V. T. promulgavit,
dominus certis caſibus ſervos manumittere obligabatur, de
quibus vide Exod. XXI. & Deuter. X V. Ceterum, quæ
jus Romanum circa hanc rem diſpoſuit, ea pro re nata ad
hodiernam propriorum hominum conditionem applicari
poſſe puto. Certe in ſuperiore bello Bavarico publicis re-
lationibus continebatur, Imperatorem edixiſſe, ut illi, qui
in Bohemia detinerentur, a dominorum poteſtate liberaren-

4

r tur, quo tanto beneficio admoniti libentius pro patriæ ſalu-
6 te vitam opesque, arcendis a finibus hoſtibus, impenderent.
e XXVI. ð
4 Liberalitas libertorum in patronos neceſſaria eſt.
. ure antiquo Romano cognita erat libertorum ad donan-
dum obligatio. Antequam enim ſervi manumitterentur,

Tom. VI. OO0OOωιοdD)ο coge-

X20 MEDITAT. AD PANDECT.

cogebantur, ut dominis ſuis operas & officia ſua inpoſterum
vel per ſtipulationem vel per jusjurandum promitterent: quæ
deinde domini jure patronatus exigere poterant. Inter offi-
cia autem illa connumerabantur dona & munera, L. 7. G. 3.
de operis libert. quæ patronus interdum non ſolum pro ſe, ſed
etiam pro uxore poſcebat, L. 44. §. I. de liberali cauſa. Ho-
rum donorum tantus erat favor, ut licet indebite a libertis ſol-
verentur, repeti tamen non poſſent, L. 26. §. 12. de Cond. indeb.
Collatiobenefeiorum ealesſtiaſticorui && denominatio ad eadem do-
nationibus neceſſariis aduumereri poteſt.

ure canonico collatio beneficiorum eccleſiaſticorum &
J Præſentatio ad eadem donationibus liberalitatibusque vi-
detur adnumeranda, quoniam conferenti præſentantique li-
berum eſt, perſonam, quam ejusmodi beneficio, uti voca-
tur, ornare velit, eligere. interim tamen non negabo,
utramque aliquid etiam neceſſitatis habere admixtum. Col-
latio ſcilicet alia libera eſt, alia neceſſaria. Libera, qua be-
neficium alicui ab epiſcopo &c. motu proprio & gratis con-
fertur, eatenus tamen ſimul coacta eſt, ufr (1) collatori non
liceat, beneficium, vel partem ſaltem ejus ſibi retinere, ſed,
ut verbis Lancellotti in Iuſt. juris Can. l. I. it. 27. §. 44. utar,
ſciendum ſt, tam Zuronenſi concilio (c. 8. X. de Præbend.)
