Juun aperiendi non imponunt, jure Komano ſunt permiſſcæ.

õ V. captatoriæ inſtitutiones. Harum enim, ut

in meditatione 18. præcedentis ſpeciminis dixi, aliquæ qui-
dem prohibentur, quarum conditio videlieet confertur in

ſecretum alienæ voluntatis; ſive, quibus alter adhuc vivus
ad aperiendum & recitandum ſuum teſtamentum directo in-
ducitur; aliæ autem permittuntur, quæ ſimpliciter mutuis
affetionibus judicia provocant, L. 70. de Hered. inſtit. ſive
quæ, HMulla aperiendi teſtamenti mentione facta, alterum ſal-
tem ad hereditatem nobis noſtrisve viciſſim adſcribendam
commovent.
Plicabit Thomaſius de Captatoriis inſtitutionibus, qui pri-
mus veterem DD. diſtin ctionem in captatorias inſtitutiones,
quæ in præteritum illasque quæ in futurum concipiuntur,
neque rectæ rationi, neque legibus, neque menti legislatoris

conformem, explorit. Licitum itaque eſt, alterum heredem

ſcribere, aut legata ei relinquere „ſub conditione, ut ille me
vel meos viciſſim heredes vel legatarios faciat, dummodo
neceſſitatem ei expreſſe non imponam, aperiendi teſtamen-
tumm & ſecreta voluntatis ſuæ pandendi. De cetero nihil re-
fert, talis captatoria inſtitutio in futurum, an in præteritum
conferatur. Si enim per L. 70. de Hered. inſtit. conceſſum eſt,
judicium alterius provocare, captatoriæ inſtitutiones etiam
in futurum ita: Si ille me heredem inſtituet; conceptæ per-

mittuntur. Huc pertinet caſus, quem ex Quintiliani De-
clam.

Ita hanc rem obſcuram huc usque egregie ex-

Ves
her
dare
inſti
ler e
cenli
eivili
AX

— 7

eſponde.

tetnd

lem oo

laneites⸗
mie

in,
e i
ertori
le pin
ecoin.

nütis

t. ſie
m ſal.

ndam

e e
i P⸗

tiones,
untu,

latont

reden
le me

amoc,
tamer⸗
üte⸗
eitun
mehh
etiam
eper⸗
D

teſtamento ſit petenda.

SP. CCCLXXVI. DE HEREDIP. LICTTIS ARTIBUS. 929

elam. 332. in med. ſegi. referam genec non ille apud Lucianim
in Dialogo Cnemonis & Damm „ ubi heredipeta quis divi-
tem ex aſſe heredem ſcripferat, quo divitem ad idem facien-
dum provocaret, ſed linde tecti ruina ſubito oppreflus,
omnia ſua bona reliquit illi, cujus facultatibus inhiara t. Ita
quoque leges exprefſe approbant iſtam captatoriam inſtitu-
tionem, ſi ſe heredem inſtituiſſes, aut quid ſibi legaſſes, L.
20. §. 2. de Condit, inſtit. item illam: Titius & Seius, quanta
quisquis eorum ex parte heredem me habuerit Triptum,
heres mihi eſto, L. 29. de Hered. inſtit., nec non iſtam: Ex
dua parte me Titius heredem fſcripfit, Sejus heres eſto, L.
2. e Hered. inſtit. Exemplum autem, quod in L. 71. Pr.
3 Hered. inſtit. refertur: Qua ex parte Titiug, qui jam
mortuns & cujus teſtamentum apertum eſt, me beredem in-
ituit, eæ en parte Maävius beres eſto; ad captatorias inſti-
tutiones plane non pertinet; quum ibi nemo inducatur ad
aliquid relinquendum, ſed determinatio ſaltem ejus, quod
Mævio relictum eſt, ex præterito & jam diu aperto Titii

IX.
MWotabilis lIis de captatoria inſtitutioue refertur & deciditur.

xemplum elegans captatoriæ inſtitutionis exhiber Quin-
E tilianus Declam. 332. Pauper & dives amici erant. Di-
ves teſtamento alium amicum omnium bonorum inſtituit
heredem: pauperi juſſit pari id, quod ille fſibi teſtamento
daret. Apertæ ſunt tabulæ pauperis. Omnium bonorum
irnſtituerat heredem. Petit tofam divitis hereditatem. II=
le, qui ſcriptus eſt heres, vult dare tantum, quantum in

cenſu habet pauper. Quæ contr overſia ſi ex juris noſtri

ecivilis principiis decidenda eſt, neſcio profecto, cuinam

ex ambobus magis favendum ſit. Uterque pro ſe æquita-
Mmm mm 3 tem:

33% MEDITAT. AD PANDECT.

fem, rationes & auctoritatena habet. Pauper, cujus partes
ipſe etiam Quintilianus defendit, allegare poteſt (1) præſum-

tam teſtatoris voluntatem, qui pauperis in ſe pietatem pro-

fecto, ſi vixiſſet, tanto præmio non indignam judicaſſer, (2)
aperta teſtamenti verba, quæ diviti omnia bona ſimpliciter
& indeterminate tribuunt, ex quibus adeo divitis quoque te-
ſtamentum debet explicari, (3) incommoditas, quæ alias inde
ſequeretur, ſi ſecreta patrimonii pauperis Pandenda eſſent;
quod modis omnibus evitari jura jubent, L. 2. C. de Alim.

2

bubpillo præſt. Quibus non obſtantibus, ego tamen cum Pa-
Jend. Jde Jure N. c C. I. 5. . I2. G. 8. Ppro herede ſcripto ju.

dicandum eſſe puto, (1) quia legata ita interpretanda ſunt,
ut heres, quam fieri poreſt, minimo incommodo afſſiciatur,

L. 39. §. 6. de Leg. I. L. 75. de Leg. 3. L. 9. de N. I. (2) quia he-

redis inftitutio, omnia bona legata intelligerentur, nullum
vel exiguum haberet effectum, (3) quia in rebus dubiis media
ſententia, qaæ ſciliget neutram Partem nimis affligit, ſed utri-
que aliquid tribuit, ſequenda eſt, L. 25. de Pign. act. L. 3. J
pars bered. §. 25. J. de A. D.
X.
Captatoriæ inſtitutiones bodie indiſtiutcte permittunzur.

C laptatorias inſtitutiones hodie in uſu, atque frequentio-

6

res, quam olim apud Romanos, eſſe, nemo dubirabit,
qui reciproca reſtamenta, qualia non ſolum inter conjuges &
fratres, ſed aliquando extraneas quoque perſonas conficiun-

tur, recte conſiderat. In his enim tefſtatores ſeſe invicem
Plerumque ex aſſe, interdum ex partibus æqualibus heredes
ſeribunt, atque ita ſecundum L. 70. de Hered. inſtit. mutuis
affectionibus judicia provocant. Neque improbantur hodie
iſtæ captatoriæ inſtitutiones, quæ alteri teſtatori neceſſitatem
imponunt ſecrera voluntatis ſuæ pandendi, quum, ut dixi,
teſta-

H
teſtat
jeſta⸗
hibe⸗
guibi

put
rabi
com
heres
Attie
cep.
Mm.
tiut.
r/
iam:
ſeſta
gue

P
auce
juſt
lbo⸗
e P,
Onne
dum

—
ns n
predn.
Ntemn D
llet,
D
logne te
Das
Cu
Nipr
l unn
Heiamur,
GGahe.

Dnullun

Jurni.

1

I,.

lentio⸗

dirad
geel
Mhein.
nvicen
ereles
ntuis
hocie
ldten

⸗

teltr.

SP. CCCLXXV 11. DE HEREDIP. LIZT- TIS ARTIBUS. 8 31

teſtatores ſe ſepe in una ſcheda muruo heredes ſeribant aut

teſtamenta ſua, antequam ſignentur, ſibi invicem legenda ex-
hibeant. Pertinent huc quoque pacta ſucceſſorià mutua „ de
quibus infra in medit. 17. agetur.

XI.
Yolerantia.

T'ter artes captatorias forte difficillima eſt VI. patientia,
6 quum quis nempe ejus, cujus hereditatem ſperat & aucu-

patur, moroſum & intractabile ingenium moresque intole-
rabiles tolerat tamen, eique ita ſe voluntatemque ſuam ac-

commodat, ut tandem, devoratis infinitis moleſtiis, victor de
hereditate parta triumphet; cujus rei ſi ingulare exemplum
Atticus nobis dabit, de quo Cornelius MWepos in vita Attici
cap. 5e hæc ſeribit: Halebat avuneulum Q. Caciliam, equitem
Komanum, familiarem L. Luculli, divitem ,Feiimg natura,

cujus ſic aſperitatem veritus eſt, ut, quem nemo ferre poſſet hu-
jus ſ ſine offenſione ad ſummam ſenectutem retinuerit benevolen-
tiam: quo facto tulit pietatis fructum. Ceæcilius enim moriens

teſtamento adoptavit eum, beredemque fecit ex dodrante. Ex

gua bereditate accepit circiter centies LLSl.
XII.
Ohecioſitas:
Petinet huc VII. officiofitas, ut voce fere barbara, quaæ
tamen Sidonius Apollinaris uſus eſt, utar, quum nempe

auceps herecdlitatis continuis officiis & Promtus ad omnia
juſſa obſequia judicium ejus, quem captat, in ſe provocare

laborat. Vetus hæc ars eſt. Commemorat TZertullianus lib.

de Patientia cap: ult. patientiam, quæ aucupandis orbizatibas

ommnem coacti obſequii laborem mentitis adfectionibus tolerat,

damnatque. Exercebant hanc artem apud verteres Romanos
cauihidici inprimis & oratores- Hi ſcilicet ſibi eligebant ho-
mines

22 MEDITXT. AD PANDECT.

mines ſenes, divites & orbos. Nam in eo, qui captari me-
rebatur, hæc tria concurrere debebant. Hos ſectabantur,
horum cauſäs etiam iniquas defendebant, his ope & conſilio
adſiſtebant, eontra hos nunquam aliis adefſſe audebant. Ita
BHoratius l. 2. Qal. F.
Magna minorve foro ſi res certabitur olimn;
Vivet uter locubles ſine gkatis, improbus ultroe
Qui meliorem audax vocat in jus, illius eſto
Deyfenſor. Hama civem cauſaque priorem
per ne, domi ſignetus erit, fJocundave conjux.
Luinte, puta, aut Publi, CSaudent Prænontine mollet
Aurieulc) tibi me virtus tua fecit amicum,
Zus anceßs novi, cauſas defendere poſſum.
Eripiet quivis oculos citius mihi, quam ke
Coztemun caha nuce pauperet. Eaæc mea cura eſt,
Ne quid tu perdas, neu ſis jocus, ire domum atqguet
Pellieal. am ocurare jube. Sis cognitoy ipſe.
Perſta atque obdura; ſeu rabre caniclila fendet
Iefanter Ktatuas; Jeu pingui tentus omaſo
PFurius iber zis cana nive conſpuet Alpes,
Wonne vides * aliquis eubito ſtantem probe tangehs
Inquiet: ut patiens, ut amicis aptus, ut acer,
Plares annabunt tbunni & cetaria creſcent.

Sic quoque Plutarebus: Hos divites ait, ad cœnam vo-
cant, hos præſides colunt, his ſolis oratores gratis patro-
cinantur. Et Martialis I. 2. Epigr. 32.
Lis mihi cum Balbo eſt, tu Balbum offendere non vis,
PBontice; cum Licino, eſt bic quoque magnus bomo.
Vexat ſæpbe meum Patronas confnis egellum.
Contra libertum Cæſaris ire times.
Abnegat & retinet noſtrum Laronia ſervum.
Reſpondes; orba eſt, dives, anus, vidua.

Hoe

4

mnu

gii
Petu

Ce

A

here

ten
ion,
Guu

runa

ſec
n

Aue

um
men,
min
fann

tiun

„

bünni,

1. l

.

—

3

SP CCCLXXNVI DE HEREDIP. LICITIS ARTIBVS. 832

Hoc igitur obſequio efſciebant ut orbi, excluſis Proximis
agnatis, rabulas iſtos heredes ſibi ſcriberent, vel ſaltem eximio
legato bearent. Interim fraudes hæ ſubtiliores ſunt, quam, ur
judex legesve illis mederi queant. Connivendum itaque
advocatorum malitiis, quas hodie etiam ſubinde
Ambiunt enim divites præſertim mulierculas decrepitas, his
ſeſe curatores obtrudunt, negotia earum & cauſa
re diligentia adminiſtrant, inviſunt illas ſæpius; c nt, num
Jua in re utiles eſſe queant. Tandem moribundis aſſident, eos-
que ut teſtamentum conficiant, admonent, merita ſua expo-
nunt, ſeſe ipſos, vel unum ex liberis ſuis commendant, & , ut
quid ſibi aut illis in memoriam priſtinæ amicitiæ relinquatur;

Petunt.
XIII.

Clericorum in captandis hbereditatibus artes olim damnatæ Jue⸗
runt, bodie permittuntur.
Aroearis iſtis vicini ſunt octavo clerici, qui per ſimula-
tionem pietatis, indulgentiam aliasve artes ægrotos ad
hereditates & legata ſibi collegiisque ſuis relinquenda indu-
cunt. Magnopere hoc hominum genus Hieronymi jam
temporibus hereditates aucupata eſt, uti ex illius ad Nepo-
fianum de vita clericorum & ſacerdotum epiſtolæ apparet, in
qua: Audio, inquit, in ſenes && anus abigue liberis quo-

0
S
. 9
D.
◻—
1

rundam turpe ſervitium. Ipfi apponunt matulam, obſident

lectum, purulentiam ſtomachi & phlegmata pulmonis manu
bropriæ ſuſcipiunt, parent ad introitum medici, trementilus-
que labiis, an commodius babeant, diſcitantur, &* ſfi paulu-
lum ſenex vegetior fuerit, perielitantur ſimulataque lætitia,
mens intrinſegus avara torquetur; ziment enim, ne bperdant
miniſterium; & vivacem ſenem Mathuſalem annis compa⸗
rant. O quanta apud Deum merces, Rt in præſenti pre-

tium non ſperarent! Quantis ſudoribus bereditas caſſa expe-

Tom. VI. Nannn titur4

334 MEDTTAT. AD PANDECT.

titur? Minori labore margaritum CObriſti emi poterat. Effe-
erunt tandem hac avaritia fua, ut Imperatores Valentinia-
nus & Gratianus lege Publica, ne presbyteros, clericos &
monachos heredes omnino inſtitui licet, ſancirent. Pro-
vida, ait, Hieronymus, ſeveraque legis cautio, & tamen nec
Ric refrenatur avaritia. Per Rideicommiſſa legibus illudimus.
Hodie autem ne quidem hac illuſione opus. Sublata enim

Gratiani Valentinianique lege, liberum eſt clerieis, qui-

buscunque viis & artibus hereditates aucupari.
XIV.
T ſtamenta ad piat éauſas artibus captatoriis eliofe
Juſtinentur.
nter clericos captatores hi excuſatius peccant, qui non ſibi
ſed eccleſiis, ſuis collegiis, pauperibus, piis locis legata
vel hereditates mereri ſtudent. Hi aliquando legis auctorita-
te freti id faciunt. Elector Saxo Auguſtus in Ordinat. Ecck.
art. gen. 34. . 7. Clericis, ut ægrotos Præſertim loçupletes
ad relinquendam piis uſibus patrimonii partem modeſte, mit
gutem Glimpf und Beſcheidenheit, hortentur, præcipit. Vide
quoque reſcriptum conſiſtorii ſupremi apud Carpzovium Ju-
vispr. Confiſt. I. 2. Jef. 32 2. n. 16. Si hoſtibus famoſe iſtius ſocie-
tatis Jeſu credimus, nemo eſt, qui hanc captandi artem melius

calleat & ſubtilius exerceat ſociis iſtis, Audiamus ex multis

unum, Antoine Arnauld plaidoie contre les Jeſuites pag. 37. ubi
fic ſcribit: NRien n' en fort, tout y entre, & ab inteſtat &α par les
teſtamens, gu'ils captent chacun jour, mettans d'an coſté l'eproi
de l'' Enfer en ces eſprits proches de la mort, & de autre leur pro-
poſans li Paradis ouvertà ceux, qui donnent àla Societe de geſas:
comme ft Maldonat au Præſident de Montbrun S. André,
zirant dJe lui tous ſes meubles && acqueſts par une confeſſton
pleine d avarice & d' impoſture, de la quelle Monfieur de Fi-

brac appella comme d'abus en pleine audience. Ego tamen
vix

lat

,

— SP. CCCLXXVI. DE HEREDIP. LICITIS ANTIRVS. 83 †

vix conſuluerim heredibus ab inteſtato, de iſtiusmodi teſtamen-

nil. to pio artibus clericorum elicito queri. Victoriam enim vix
cea unquam reportabunt, ſuperſtitione judicum adverſarios ple-
rumque juvante. Certe Maldonatus ille, de quo Arnaldum
s n modo audivimus, in jus quidem ab heredibus vocatus ſed &
iinu, abſolutus eſt. Ita enim de eo Alegambe Biblioth. ſeriptor. ſociet.
eanh Feſn pag. 255. Alieniſſmo ſane fempore ab hoſtibus variis calum-
A iit appetitus eſt: nam Præſidem Montibrunnenſem S. Andreæ
moribundum cireumveniſſe, & poſteros jus fortunis evertiſſe, illi
perſuadendo, ut ſus omnia ſocietati legaret, dicebatur, ſeductor
4 Rimul & prædonuncupatus; verum ab hbac injuria publico Senatus
ceceynfulto liberatus eſt. Verum quamvis ſic ejus innocentia bpublice
nſbi fatis teſtata foret, ſatius tamen fore putavit, ſi peaucorum æmu-
egart lationi, præſertim ingraveſcente ætate viribusque labefactis,
orite⸗ rederet, lucemque illam bominum fugeret.
Ed, XvV.
ſeres Falſæ laudes, guibus heres ſe apud teſtatorem extulit, teſta-
IS mentum non infirmant.
Vid⸗ liquando & mendacia in heredipetis tolerantur. No-
nr A num quippe inter artes captatorias licitas locum te-
ſit nent falſæ laudes, quibus ſe heredipetæ apud teſtatores ef-
neli ferunt atque hos ad hereditates vel ampla legata ſibi relin-
Huls quenda inducunt. Quaum adhue Vitembergæ eſſem, or-
.de do noſter anno c1oo CCN. ſuper teſtamento conſultus fuit,
herl in quo teſtator ſig ſeripſerat: Piam caſtamque uxorem
lafn meam, quæ ſenem me & infirmum bene tractavit ac rem
oD familiarem egregie curavit, heredem inſtituo. Defuncti
N conſanguinei ægre hoc ferebant, &, mulierem nec caſtam
h nec mariti ſtudioſam nec frugi, ſed ephippium civitatis fuiſ-
M ſe, maritumque & rem domeſticam neglexiſfe, interim vir-
R NH. tutes iſtas finxiſſe & credulo deliroque ſeni perſuaſiſſe, di-
um cebant, atque jusjurandum illi, quod vera hæc eſtent, de-
l Naunnnz V fere-

836 AMEDITAT. AD PANDECT

ferebat. Nos tamen conſulentibus reſpond mus, melius
illos judicio abſtenturos, nec enim quidquam profecéturos,
tamerſi iſta omnia, quæ perhibebant, probaſſent, quum
falſa cauſa heredis inſtitutionem legatumve, cui ad jicitur,
non perimat, § 30. 31. I. de legatis, & facta, quæ viduæ ob-
jiciebantur, ſcilicet odium erga maritum, negligentia rei do-
meſticæ liberior cum adoleſcentibus conſuetudo per ſe il-
lam hereditate indignam non redderent: Es ſeynd des Ehe⸗
manns Verwandte das Teſtament zu hinterziehen, und der

Witwe ihr Gewiſſen angegebener maſſen zu ruͤhren nicht befugt.

XVI.
Munificentia.
L'eim ars captatoria licita exercetur per munera. Dici

non poteſt, quam fuerint hac in parte Romani libera-

les, quantos ſumtus in certam ſpem ſibi comparandam impen-

derint, quotque donis eum, quem captabant, ornarint acqque

pene obruerint. Memorabo faltem aliquot loca ex ſcriptori-
bus antiquis Petronius in Satyrico pag. 237. Crotona intravi-
mus: ubi quidem parvo diverſorio refecti, poſtero die amplio-
ris fortunæ domum quærentes incidimus in turbam heredipe-
tarum ſciſcitantium, quod genus hominum aut unde venire-
mus. Ex præſcripto ergo conſilii communis, exaggerati pru-
denter unde, auf qui eſiemus, haud dubie credentibus indica-

vimus. Qui ſtarim opes ſuas ſummo cum certamine in Ku-

molpum congefſſerunt. Et certatim omnes ejus gratiam mu-
neribus ſollicitant. Plautus in Miliie glorioſo actt. J o. .
Quando habeo multos cognatos, quod opus ſit mihi
liberis?
Nunec bene vivo, & fortunate, atque ut volo, atque anmi-
. mo ut lubet:
Mea bona mea morte cognaris dicam, inter eos partiam.

IIIi

le

—
meln
eclen
9 (Cn
due
Areich⸗
er ſel.
Und N

1 Del
liderr.
Are
Ptori⸗

NNNNNI.

erekihe.

ttihr.

le In M.

.
ſit nil

ue al⸗

1

Ctlen⸗
.

SP. CCCLXXVI. DE HEREDIP. LICTTIS ARTIBVS. 837

Illi apud me edunt, me curant, viſunt quid agam, ec-
quid velim,
Priusquam lucet, aſſunt, rogitant, noctu ut ſomnum ce-
perim.
Eos pro liberis habeo, quin mihi mittunt munera;
Sacrificant, dant inde partem mihi majorem, quam ſibi:
Abducunt ad exta;: me ad ſe, ad prandium, ad cænam
vocant.
Illi miſerrumum ſe retur, minimum qui miſit mihi.
Illi inter ſe certant donis, ego hæc mecum muſſito.
Bona mea inhiant: certatim dona mittunt & munera.
Martialis lib. 6 epigr. 63.
Scis te captari: ſcis hunc, qui captat avarum:
Et ſcis qui captat, quid, Mariane, velit.
Tu tamen hunc tabulis heredem, ſtulte ſupremis
Scribis, & eſſe tuo vis, furioſe, Ioco.
Munera magna quidem miſit, ſed miſit in hamo;
Et piſcatorem piſcis amare poteſt?
Hiccine deflebit vero fua fata dolore?
Si cupis, ut ploret, des, Mariane, nihil.
Omitto alia Horatii Juvenali, Luciani & aliorum loca.

XVII.

Pacta ſucceſſoria mutua etiam inter privatos & nobiles mediatos

ſine principis couſenſu iniri poſſunt.

C ndecima ars captatoria exercetur per pacta ſucceſſoria
mutua, quæ ad captatorias inſtitutiones referri poſſe,
ſupra dixi. Pollicetur ſeilicet alter alteri hereditatem ſuam,
atque eam viciſſim, ſi alter præmoriatur, ab hoc ſtipula-
tur. Et Romani quidem veteres iſtiusmodi pacta impro-
barunt penitus. At Germani probarunt ſemper & rata
eſſe juſſerunt. Oſtendi hoc plenius in Specimine KlIV.
Nnunnn 3 de

938 MEDITAT. AD PANDECT.

de Pactis ſucceforiis medit. 5. Dixi etiam in Specimine XE III.
de Variis pactorum ſucceſſoriorum generibus coroll. I. nobiles
mediatos pacta confraternitatis ſeu ſucceſſoria de feudis fuis,
adhibito domini conſenſu, inire poſſe. Nunc vero uktra
progrecdior;, & poſſe nobiles mediatos ad quoslibet privatos
de allodiis ſuis, quin ex feudis, hereditariis ſcilicer & aliena-
bilibus, pacta ſucceſſoria invicem, etiam ſine principis conſen-
ſu, inire, adfirmo. Ita ſcilicet menſe April. anni Ccio 1o CCXIX.
nomine Ctorum Helmſtadienſium reſpondi: Haben gewiſſe
mittelbare Edelleute einen Theilungs⸗Receſs unter ſich errichtet,
und demſelben ein mutuum pactum ſucceſſorium angehenget,
da denn die Frage entſtehet, ob ſelbiges ohne Landesherrliche Be⸗
ſtaͤtigung guͤltig ſey. Nun verbieten zwar die Roͤmiſche Rechte die
pacta ſueceſſoria gaͤnzlich, und ſtehen nicht wenig Rechts⸗Lehrer
in den Gedanken, daß ſolches Verbot mit andern Roͤmiſchen
Geſetzen in Teutſchland eingefuͤhret, auch nach ſelbigen an al⸗
lken Orten, wo keine wiedrige Gewohnheit beygebracht werden
koͤnne, zu ſprechen ſey, wie denn inſonderheit Carpzovius P. 2.-
Conſtit. 35. def. 20. n. 9- und Brunnemannus ad E. 19. C. de
Pactis n. II. den mittelbaren Edelleuten, in Anſehung, daß
ſolche an die gemeine Rechte gebunden ſeynd, die Macht, der⸗
gleichen pacta ſucceſſoria zu errichten, abſchneiden. Gewin⸗
net es demnach das Anſehen, ob ſey angefuͤhrtes pactum mu-
tuum ſucceſſorium unguͤltig. Alldieweil aber die Urſach,
welche die Roͤmer vornemlich bewogen, die pacta ſucceſſoria
zu verbieten, damit nemlich der Mit⸗Paciſcente dadurch die
ihm gemachte gewiſſe Hofnung zur Succeſſion nicht bewogen
wuͤrde, dem anderem nach dem Leben zu ſtehen, bey den Teut⸗
ſchen, unter welchen dieſe boshaften Nachſtellungen niemalen
viel im Schwange gegangen, ceſſirt, folglich dieſe pacta fue-
ceſſoria lange vor Einfuͤhrung der Roͤmiſchen Rechte in
Teutſchland gebraͤuchlich geweſen, Serykius de Succeſſtone ab
inte-

„6
ntoſte
gacho
worde
die
ſunt 1
ſchen
le
Exe
4
cker
17

2
deen
Uor
Ner
i
den
Gnge
leen

,

tat
Pri

NII.

Lnobl

ulsſi

ero Un

Pliveg

den
8enl
DcC
in gere
rricſte
Cehenge
ſiche
Rede
gelihee
Gmiſcen
n
wverol

4 P. 2

. C6

ON

ht, N

Gri⸗
Ln ..

Prfſog

cceſſota

durch N
betegt
r Lun
ilnnten
k f
ochte 1

Simn4

Ee

Sp. CCCLXXVI. DE HEREDIP. LICITIS ARTIBVS. 939
inteſtato diſ-. 8. c. I. §. 5. und denn ſolche Gewohnheit durch die

nachgehendes aufgebrachte Roͤmiſchen Geſetze niemalen aboliret

worden, ſondern allezeit beſtaͤndig geblieben, immaſſen denn
die Teutſche auf ihre alte Regul, quod omnia pacta honeſta
ſint ſervanda, jederzeit feſt gehalten, weshalben auch die mei⸗
ſte und vornehmſte DD. daß die pacta ſucceſſoria nach teut⸗
ſchen Rechten und Gewohnheiten beſtehen, bezeugen, Hahbnius
de Jure rerum §. 71. Szxruviud Exerc. 38. §. 47. Scbilterus
Exerc. 8. §. 40. Bergerus in Oeconomia juris lib. 2. tir. 4
§. 48. n. I1. pag. 482. womit gleichfals die Sitten anderer Voͤl⸗
cker uͤbereinſtimmen, teſte Grænewegio de Legibus abrogatit
ad L. 15. C. de Pactis, bey welcher Bewandniß nicht zu zwei⸗
feln, daß auch den mittelbaren Reichs⸗Edelleuten gleich an⸗
dern Leuten von der Succeſſion in die ihrer freyen Diſpoſi-
tion unterworfene Guͤter zu Paciſeiren vergoͤnnet ſey, vide
Betſi um de Statutis, paktis C conſuetudinibus Jamiliarum
illuſtrium cap. y. pag. 109 So halten wir dafuͤr, daß das von
den mittelbaren Reichs⸗Edelleuten ihrem Theilungs⸗Tractat
angehengte pactum ſucceſſorium mutuum qauch ohne Landes⸗
herrliche Beſtaͤtigung zu Recht beſtehe.

XVIII.

2Mamentum ilieitis artibus extortum convaleſcit »R deinde per-
Jeverantia teſtatoris apharer.

liquando etiam teſtamentum illicitis vetitisve heredipe-
tæ artibus elicitum ſuſtinetur tamen, ſi teſtator, veri-
tate rei deinde comperta plenamque libertatem adeptus in
priore tamen voluntate perſiſtit. Fac enim, teſtatorem
minis importunisve flagitationibus ſubactum feciffe teſta-
mentum, poſtea metu omni liberatum vixiſſe diu nec ta-
men id revocaſſe. Tacite certe confirmaſſe cenſetur.
Col-

7

840 MEDTTAT. AD PANDECT.

Colligo hoc ex Novella 115. Cc. 3. F. 8. ubi filius, qui patrem
teſtari prohibuir, tunc ſaltem ab hereditate excluditur,
quum pater in ipa prohibitione deceſſit, tunc vero, quum
pater, recepta poſtea facultate teſtandi, eum non exhereda-
vit, admittitur. Res minus dubii habet, quando teſtator,
recuperata libertate, quid gerit ex quo, approbare illum te-
Namentum ante conditum, apparet. Sic enim vitium purga-
tur, arg. L. 2. C. de His, quæ vi metusve cauſa. Quin immo,
i facta talia liberam voluntatem indicantia apparent, nec
veroſimile quidem eſt, teſtamentum fuiſſe extortum, quam-

vis forte ſuſpiciones quædam adferantur. Apertiſſimas enim
probationes violentiæ tunc requirit Ulpianus in L. 23. pr.

Quod metus cauſa. Et ſic judicavimus menſe Majo anni
CIO TO CCXVHI. Was die großmuͤtterliche Verlaſſenſchaft belanget,
ſo iſt der errichtete letzte Wille zu Recht beſtaͤndig, und hat die die⸗
ferhalb unternommene Eydes⸗Delation keine ſtatt. V. R. W.
Rat. dec. Hiernaͤchſt wird uͤber das grosmuͤtterliche Teſtament ge⸗
ſtritten, und von Klaͤgern vorgegeben, Beklagter habe die Teſtatri⸗
ein darzu gezwungen, weshalben er denn die Abſchrift zweyer Brie⸗
fe beyleget, auch dem Beklagten zum Ueberfluß den Eyd de-
feriret. Alldieweil aber die von Guͤntersberg ſolch Teſtament

ſelbſt nebſt ihrem Quratore unterſchrieben, in Gegenwart ei⸗

nes Notarii und ſieben Zeugen ihr wieder vorleſen und erklaͤ⸗

ren laſſen, auch ſolches alles vor billig und ihrer rechten Wil⸗

lens Meynung gehalten: nachgehends ſolches Teſtament an die

Regierung geſendet, und noch viele Jahre, ohne ſelbiges zu re⸗

vociren, gelebet, ja noch darzu in folgender Zeit nach Dickow
zu dem Beklagtem, der ſie gezwungen haben ſoll, gezogen; So

ſiehet man Sonnen⸗klar, daß die Teſtatriein ihre voͤllige Frey⸗

heit gehabt, und faͤllt demnach aller geſchoͤpfte Verdacht, als

ob ſie zu beſagtem Teſtamente gezwungen worden, nebſt dem

daruͤber deferirten Eyde hinweg.
COkOL

—

1 Paen

Celvdin,

0, (un
eNherels
teſt

ilumt
n pulge

in ine

rent, iü
19 guun⸗

nis eli

1
1jo mi
Pelonee
Utded⸗

Nißt t.
eſtatei⸗

N

d de⸗
ſtarmn
Uwort e
d ertir
We

t n N

ges un⸗
Den

Men, GC

ge he⸗

cſt, ℳ

Ne

0.

SP. CCCLXXVII DE LUD. HERED. LIC. ET ILLIC. 84 4½

Cauſa; quæ herecdlipeta

C OX E L A KIUAI.

etas movet, non avaritia eſt ſemper, ſec
aliquando ambitie. Certe apud Romanos moris era
faciendo teſtamento omnium amicorum paullo familia-
riorum facere mentionem; iisque aliquid legare. Præte-
riri autem tam turpe cenſebatur, quam honeſtum teſta-
mentis amicorum multa eſſe conſequutum, quod de ſe
prædicat Cicero in II. Philippica. Propfterea in legibus no-
ſtris honorare dicitur teſtator eum, cui teſtamento ſuo ali-
quid reliquit. Hinc eſt, quod Cicero in epiſt. 16. 20 Atti-
cum lib. I. Clodio tanquam convitium objicit, quoa Q.
Martius Rex adfinis Clodu, cujus hereditatem hic ſpe de-
vorarat, nullam tamen ejus in teſtamento mentionem fe-
cerit. Et Suetonius in vita Auguſti cap. 66. hæc de Augu-
ſto narrat: Exegit & * ipſe invicem ab amiezis benevolentiam
mutuam, tam a defunétis quam a vivis. Wam quamvis mi-
nime abppeleret hereditates, ut 4 gui nunig, uanm e ¹ ignoti teſta-
mento abpere guiDgaemn, inuetit, . amicorum tamen NMpre-
sra judicia moroſiſſime benſitavit: neque dolore diſſimulato,
R parcius aut eitra bonorem ver Borm m: neque gaudio, ſi gra-
te pieque quis ſe proſequutus fuiſſet. Legata vel parter he ve Ji-
zatum, a quibuscungue paren 3tbus relikta ſibi, aut tati Mm libe-
ris eorum concedere, a aut, ſi pupillari tate BHüine, S ie virilis
togæ vel nuptiarum cum ineremento re ſtituere conſueverat.

R

SPECIMEN CCCLXXVI

I.
MEDITATIONVM AD PAN DECTAS
TI.

4 D LIIB. XXIX. 111 F

LUDIFICATIONE HEREDIPE.

TARUM. LICITA ET ILLI.
CIIA.

. VI. OoO0 ωd fw C. Ir-.

942² MEDITAT. AC PANDECT.

Inboneſtum eſt, ſponte alicui Ten bereditatis Jecere, eum
poſtea ludiſicare.
II.
At Iudificatio heredipetæ inboneſti honeſta eſt.
Nictum ſatis de heredipetis atque artibus illorum, tam
licitis quam illicitis. Tranſeo nunc ad artes contra-
rias, quibus illi non raro ab his, quos captant, eludun-

tur. Quas antequam recenſeo, indagandum eſt, quonſque

ludificari heredipetas ex legibus honeſti & decori liceat. Apud
weteres Romanos ludificationes iſtas pro inhoneſtis habitas
fuiſſe, ab initio credidi, ab initio cgredidi, motus iis, quæ
V'alerius Maximus lib. 7. cap. 8. n. 5. 6. 7. . 9. Marrat. Adji-

ciam locum integrum: Q. Cæcilius L. Luculli promtiſi mo ſtu-

dio, moxrimaque Iiberalitate, & honeſtum dignitatis Frodum, .*
mn liſi, zmum iatrimonium conſequutus; guum præ ſe ſenzper tu-

TIiſſet, unuin arin Ribi eſe hberedem, moriens etiam annulos ei ſuos
tradidiſſet; Pomponium Attieum teſtament o adobtavit, omni⸗

umque Hanoram reliquit heredem. Sed fallacis &α inſidioſi cada-

ver populus Rom. cervicibus reſte circumdatum per viam traxit:

Itaque nefarius homo felium quidem & heredem babuit, gquem vo-
Iuit: funus agteinn & exſequias, quales meruit. Meqgue

aliis dignus fuit. T. Marius Urbinas, gui ab inſimo mali-

tiæ loto beneficiis divi Aug uſti imperatoris ad ſummos ca-
Rrenſes honores perductus, eorumgue uberrimis quæſtibus
locuples factus, non ſolum cæteris vitæ temporibus ei ſe for-

zunas ſuas relinquere, a quo acceperat, prædicavit; ſed etiam

pridie guam exſpiraret, idem illud ipſi Auguſto dixit; gunm
interim ne nomen quidem ejus tabulis teſtamenti adjecerit.
T. Barrulus Lentulo Spintheri, cujus amantißimum ani-

mum liberaliſſt. mamque amicitiam ſenſerat, deceden: ſuos an-

nulos Perinde atgue unico beredi tradidit, guem nude ex par-
te

.
enti
homn
lul
ju
ran
lem.
lun/
i
u,
ſuß.
rati
gir
hri⸗
Gil
o
Non
flt.
Ri
fe⸗
al
is
Kr
ian
n
en
cer
c
di

Gen

, In

coOhI
eludu-.
Vontr
1. Al
habirn
18, e
cj.
Hnn ,r.

omm.

furit:

Mein .

Ne⸗ u
1 nili
nu⸗ 6.

. , .

—

Sb. CCCLXXVII DE LUD. HERELD. LIC. EF ILLIC. g47

16 ber edem relinquebet. Quantum 140 momento zempeoris Gon. 11 1=
entia, ſi modo vires, quas habere creditur, peſſdet, a tererrizio
bomine ſupplieium exegit! Inter ipſam enim ſallacit & ingratæ
culpæ cogitationem ſpiritum poſuit, quaſi tortore aliquo mentem

dus intus eruciante- Quod animadvertebat e vita ad mortem

tranſitum ſuum &σ ſuperiis diis inviſum eſſe, & inferis deteſtabi-
lem futurum. M. vero Popilius ſenatorii ordinis Oppium Gal-
lum ab ineunte ætate familiariſſimum ſibi moriens, pro vetuſto
Jure amicitiæ, & vultu benigno reſpexit, & verbiz magnum præ

Je amorem ferentibus proſequutus eſt. Unum etiam de multic,

qui acſidebant, ultimo complexu & ſeculo dignum judicavit; in-
Juperque annulos ſuos ei tradidit: videlicet, ne quid ex ea be-
reditate, quam non erat aditurus, amitteret. Quos ooοαα
vir diligens, ſed morientis amici plenum contumeliæ ludi
brium, in locellum repofitos, & trzzintiet adſignatos;»
diligentiſfme heredibus illius exheres ipſe reddidit. Quid
boc loco krbonah- us aut intempeſtivius“ Senatorem populi
Kom. curia egreſſum homo vitæ fructibus continuo caritu⸗
rus, ſanctiſſimæ jura familiaritatir, morte preſis oculis, o
ſpiritu ſupremos anhelitus reddente, ſeurrili auſu ſugillanda
ſibi deſumſit,. Animadverti tamen poſtea, Valerium ludi⸗=
ficationes non ſimpliciter damnare, ſed improbare ſaltem
malevolentiam teſtarorum, qui ſponte aliis ſpem heredita-
tis rehinquendæ ſubjiciebant, deinde eorum nullam in te-
ſtamentis mentionem faciebant. Inhoneſtum hoc eſſe, er-
jam hodie unusquisque fatebitur. At heredipetam, qui
nos captat, fruſtrari, tantum abeſt, ut inhoneſtum credi-
derint Romant, ut laudarint potius & adprobarint. Ita
certe Plinius lib. S. epiſt 18. Falſum eſt, inquiens, quod ere-

ditur vulgo, teſtamenta bominum ſpeculum eſſe morum:

uTm Domitius 7 ulus longe melior appharuerit 2 0rI6, dut R
vita: Nam quum ſ captandum præbuiſet, reliquit Kiliam.
Ooo oO Z Herer⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

,zuzg illi enin fratre communis, quia genitam fratri
ad ottg erat. Proſequutus eſt nepotes plurimis jucu diſſmisdue
Jegatise proſsquutus etiam Pronepotem. In ſumma, omnia pie-

tate pleniſima ac tanto magis, quoniam inex ſpectata ſunt. Er-.

g0 veri zota civitate ſermones: alii fiätum, ingratum, immemo-
rem loquuatur, ſeque ipfos, dum inſectantur illum, turpiſſimis
Soni, 45 piodunt, qui de illo uti de patre, avo, proavo,
as orbi querantur: alii contra boc ipſum laudibus ferunk,
Juod ſit frxſtratus improbt S5 ſpes hominum, quos ſie decipere,
pro moribut temporum pr udentia eſt. Adde eundem Plinium
Iib. 2. ep. 20. Et profecto nullum ego doli boni, qui in L. I.
§. 3. de Dolo malo memoratur, luculentius exeraplum, quam

in iſtis ludificationibus heredipetarum, reperio, quas Pro⸗

Ppterea probo & honeſtas eſſe adfirmo.
III.
Heredipeta deceptus jure RKomano actionem nukam halet.
1 ranſeamus ad forum & jura civilia, atque, num ſecun-
dum hæc heredipeta ex promiſſione ſibe facta obliga-

tionem conſequatur, & deceptus actionem adverſus decipien-

tem habeat, videamus. Et de jure quidem Romano nee obli⸗
gationem nec actionem adquirit. Claræ ſunt leges 27. C 34.
C. de Tanſactionibus, in quarum ultima nemo ad implendum
promiſſum hereditatis propriæ pollicifatione adi kringi dicitur.
Ratio in promptu eſt. Quia nempe leges Romanæ omnia pa-
cta ſucceſſoria improbant, neceſſe eſt, ut & has promiſſiones
heredipetis factas damnet aut ſaltem infirment.
IVv.

Ratio, ob quam Romani beredipetis deceptis altionem enegar unt,

apud Germanos ceſſat.
V.

Heredipeta deceptus apud Germanos actionem ex promiſi one ſibi

Jacta balet, ex ſola ſpe, quam ipſe ſibi concepit ,non babet.
Iſtam,

(z
ſecl
lam

mit
obl

—
n run

u
it H.
mnem.
pronn
1 ſenine
Cinhen,
lnl.
pro.

Wen⸗
ee obl.

Cicirur

hiſſiooes
Omnum

holt!
lo

SP. CCCLXXVII. DE LUD. HERED. LIC. ET ILLIC. 84

an, quam in fine præcedentis meditationis memoravi;
rationem, quæ Romanos ad promiſſiones heredipetis fa-
Ctas irritas declarandas movit, Germani nunquam agnoverunt,
ſed pacta ſucceſſoria ſemper Prô licitis declararunt, atque et-
iam actionem èx iis conceſſerunt. Dixi ſupra in Specimine
XLEIII. de Paéis ſucceſſoriis, medit. y. Quæ quum ita ſint, he-
redipetas delndere, jam amplius impune non licet, ſed habe-

bant illi ex promiſſione ſibi facta contra promittentis heredes

actionem, ſi ille promiſſa non ſervavit. Dico: ex promiſſione
Nam ſola ſpes, quam quis ipſe ſibi fecit, actionem non barir,
J. 3. §. 7. de Condilctione caſe. Dico porro contra heredes.
Contra ipſum promittentem enim non video quomodo agi
Poſſit, quum, ſitne ille promiſſa ſervaturus an non, ante mor-
tem ejus conſtare vix poſſit. Igitur non intelligo ſatis, quid
ſibi velint Craveita conſil. 192. n. 14. in fin. &, qui eum exſcri-
bit, Srykius in diſſert. de ure blanditiarum cap. 2. n. 39. Jo-

cer, inquientes, ſi generum ſuaſionibus induxerit ad füiam du-

cendam, promittendo, ſe generum velle heredem facere, & non fe-
cerit, cum tamen gener ob eam ſuaſionem dux iſſi t filiam cum do-
