re debet. 6) Dominus feudi, deficientibus bonis allo-
dialibus, ex feudo ſibi aperto feminam dotare tenertur.

A a 2 Quod

188 MEDITAT. AD PANDECT.

uod ſecus tamen in Pomerania & Marchia, Strykius de Ob-
lig. feud conſenſu mun. c. I. num. 8. 9. 7) Quilibet feudi poſ-
ſeſſor, etiam extraneus hoc eodem, quem jam diximus, caſu,
Carpz. P. II. C. 46. def. 15. num. 6. 8) Stuprator. Is enim vir-
ginem, quam absque vi tamen ſtupravit, vel uxorem ducere
vel dotare jubetur c. I. X. de Adulteriis. Quod Jus Canoni-
cum moribus hocdiernis ſervari, Carpzov. Berlieh, Riebter,

Mevius aliique teſtantur. Multis forſan obligatio hæc ad do-
tandum pugnare videbitur cum iis, quæ in meditat. I. dixi-

mus, dotis dationem ad donationes referri. Et communiter
quidem donatio neceſſitatem reſpuit, non tamen omnem.
Multa, quæ liberi arbitrii ſunt, aliquando, ſi ſponte non præ-
ſtentur, juberi poſſunt. Neque per legem & neceſſitatem im-
Poſitam omnis liberalitas perit. Neceſſitas ſecundum Ariſto-
telem l. 5. Metaphyſic c. y. pluribus modis dicitur, & ita in-
terdum, ut libertas agendi homini non penitus auferatur,
ſed tantum certis hmitibus circumſcribatur. Et Suaretzius

ſingularum liberarum actionum claſſem conſtituit, quæ eer-

ta ratione etiam neceſſariæ dici queant. Erit igitur liberalis,

qui ad dotandum obligatus dotem ſponte & hilari vultu

ſolvit, qui ſolvendo actionem & exactionem prævenit, qui

plus, quam poſci potuiſſet, dat. Nec deficiunt ſimilia do-

nationum hujusmodi impropriarum & quodammodo coacta-
rum exempla. Pietas eſt, beneficium, liberalitas in paren-
te, alere liberos. Nihilominus, qui ſponte hoc facere de-
trectant, coguntur. Sed & tunc tamen officium hoc debi-
ta pietas appellatur in L. yo. Familiæ berciſeundæ. Huc per-
tinent dona & munera, quæ patronus a liberto exigit,
L. 7. §. 3. de Operis libertorum, L. 44. §. I. de Liberali cau-
Ja. Stipem egentibus dare, beneficium & liberalitas eſt.
Attamen princeps, leges eleemofynarias ferre poteſt, ut
docte oſtendit Franzkius lib. 2. Reſolut. 7. Commemo-
rat.

— — — -

. Ib

man

tun

—
O.
ol.
caſu,
nvir.
Kcere
noni.
hter,
ddo.
din.

Uniter

men.
Pr.
min.
ifr.
ain
u,
Mius

cer.

als,
Vuln

n

10.
Nce⸗
en.
e be.
Cebi.
cher.
igit,
Al.
elt
II
enb⸗
e

SP. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTIT. 189

rat tales leges Carolus du Fresne in Gloſſario mediæ infim
latinitatis voce: eleemoſyna. Plura donationum iſtiusmodi e
Parte neceſſariarum exempla congeſſimus in Diſertatione Vi-
tembergæ olim ſub præſidio Bergeri defenſa de Liberalltate
neceſaria, ſive donationibus, ad quos Jure obligamur.
IV.
Pater filias ſuas inæqualiter dotare poteſt.
V.

Ad quantitatem dotis brobandam non ſußicit, quod pater aliis
hliabus ſuis tantundem in dotem dederit.

uoniam dotis datio, ut ſupra inprimis ex L. ult. C. de
Dot. promiſ- oſtendimus, etiam in illis perſonis, quæ
ad eam obligatæ ſunt cogique poſſunt, tamen donatio &
liberalitas manet, conſequitur, patri, cujus ofücium Præ

omnibus aliis eſt, filias dotare, non omnem libertatem

adimi, ſed ipfius arbitrio relinqui, quantum cuique filiæ
dare velit. Igitur inæqualiter eas dotare poteſt. Rem

exemplo illuſtrabimus. Poſcebat mulier trecenta ſibi in

dotem promiſſa, &, quum probare id juberetur, hoc uni-
eo argumento utebatur, ſororibus ſuis ceteris eandem ſum-
mam in dotem datam fuiſſe. Et erat utique hoc argumen-
tum alicujus ponderis. In dubio enim parentes æqualita-
tem inter liberos ſuos ſervare voluiſſe præſumuntur, Wo-

vella 18. cap. 9. Veroſimile ergo eſt, patrem tantundem,

quantum uni filiæ dedit, alteri etiam dare voluiſſe. Sed
fſimplex hæc conjectura, etfi adminiculum quoddam faciat,
ad probationem non ſufficit. Alia fortiora argumenta ac-
cedant, neceſfſe eſt, ut ratio ejus haberi poſſit: Unam con-
jecturam, niſi fortiſſima ſit, fidem non facere, ſupra jam
A a 3 in

—

1I90 MEDITAT. AD PANDECT.

in Specim. CoLLVII. de Probatione artificiali med. I. & 4. dixi-
mus. Videmus quotidie parentes, qui æqualitatem inter libe-
ros ſuos non ſervant, qui uni eorum quid fingulariter donant,
vel in teſtamento legant. Ceteri ergo, ſi candem donationem
idemve legatum peterent, & probationis loco liberalitatem in
fratremn ſaum collatam adferrent, riderentur profecto. Quam-
obrem recte judicatum fuit, mulierem accuratius intentionem
ſuam probare debere, argumento tamen illo a dote ſororibus
ſuis data deſumto inter cetera argumenta uti poſſe. Et hoc
judieium Cti Helmſtadienſes menſe Septembri anni cloloccxII.
confrmarunt. his rationibus moti: Klaͤgere beſchweren ſich
uͤber den angezogenen Beſcheid, worinnen ihnen beſſerer Beweis
des ihrem Angeben nach ihrer Mutter und Schwieger⸗Mutter
aus den Luͤtkerſchen Guͤtern verſprochenen Brautſchatzes von 300
Thlr. auferleget worden, aus folgenden Urſachen, weil anfaͤng⸗

lich Beklagte ſonderlich der alte Luͤtker in der Antwort auf
die uͤbergebene poſitiones nicht in Abrede ſeyn koͤnnen, daß

ſie ſich zu Abtragung dieſer Schuld⸗Foderung verſtanden,
hiernaͤchſt die uͤbrige Schweſter eine gleichmaͤßige Ausſteuer
aus den Luͤtkeriſchen Guͤtern empfangen, woraus denn die

Vermuthung, daß auch ihrer Mutter ſo viel ausgemachet

worden, erwachſe, welche in gegenwaͤrtiger ohnedes favora-
blen und wegen Laͤnge der Zeit und Abſterben der Zeugen zu
beweiſen ſchweren Sache wenigſtens ſo viel beſcheinigte, daß
Klaͤgere zu dem Erfuͤllungs⸗Eyde gelaſſen werden muͤſten.
Alldieweil aber Beklagte ſich nicht ſchlee⸗ chterdinges zu Bezah⸗
lung des von ihnen gefoderten Ruͤckſtandes erklaͤret, ſondern
jederzeit bedinget, daß Klaͤgere zufoderſt die eigentliche Sum⸗
ma aus⸗ und / liquid machen moͤchten, dann das aus der den
uͤbrigen Schweſtern gegebenen Ausſteuer gezogene Argument
uͤberaus ſchwach iſt, theils, weil Beklagte es noch nicht ein⸗
geraͤumet, theils, weil bekannt, daß den Toͤchtern nicht
allezeit

3

gi
el
et
ſu⸗
(ti⸗

dun

Bodeßs

Muter
on 300
Infee
ott ol
/, ds

auden,

noͤſteur

enn Ne

elnacht
favort.
gen l
te, “
ſer.

Bah⸗

ſonden

Sum.

Der dn
dumen

iht ein
1 ligt
Glegt

1

SP. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTIT. To1

allezeit ein gleicher Brautſchatz pflege beſtellet zu werden, allenfalls
auch daſſelbe bey ſernerem Beweis zu einem adminiculéô angefuͤhret
werden mag; So haben wir es bey vorigem Beſcheise gelaſſen.
VI.
Pater filiam, quam prima vice nubentem jam dotavit, in ſecun-

dis nuptiis iĩterum dotare neceſſum non habet, ſiquidem
prima dos adbuc exſtat.

VII.

Pater, qui fliæ bis nubenti dotem bis promiſit, ſemel tantum

obligatur.

iius filiam ſuam Tulliam Sempronio in matrimonium
collocat, atque in pactis dotalibus decem millia ex Præ-
dio ſuo Tuſculano ſolvenda in dotem conſtituit, mortuo
deinde Sempronio, eandem filiam ſuam Mevio uxorem
dat, atque iterum in pactis dotalibus decem millia ex fundo
ſuo Tivolenſi præſtanda dotis nomine pollicetur. Interje-

ctis aliquot poſt ſecundas has nuptias annis, Tullia diem obit,

& patrem ſuum Titium in legitima, maritum vero Mevium
in ceteris bonis omnibus heredes ſcribit. Quum itaque ma-
Xxima bonorum hereditariorum pars in dote conſiſteret, lis
de quantitate dotis inter ambos heredes naſcitur. Mevius
utramque dotem & ſibi & Sempronio promiſſam computat,
atque adeo partem ſuam de viginti millibus poſcit; Titius
unicam tantum dotem conſtitutam ait, atque decem millia
ſaltem, deducta legitima ſua, offert. ICti Helmſtadienſes
menſe Januario anni Cclo 10 CCXIX. ſecundum Mevium re-
ſponderunt. Rationes ex ipſo reſponſo ſatis clare eluce-
bunt, ut bis eas commemorari ſuperfluum videatur: Iſt
Tullia bereits vor einiger⸗Zeit mit Hinterlaſſung eines lezten

Si

Wil⸗

192 MEDITAT. AD PANDECT.

Willens, worinnen ſie ihren Vater Titium zum Erben des

Pflicht-Theiles eingeſetzet, und ihrem Ehemanne Mevio das

uͤbrige alles beſchieden, verſtorben. Nachdem nun jetzo Titius

gleicher geſtalt mit Tode abgehet, ſo entſtehet die Frage, ob Me-
vius nicht allein die der Tulliæ in der mit Sempronio aufgerich⸗
teten Eheſtiftung verſprochene 10000 Thlr. ſondern auch die an⸗
dere 10000 Thlr. welche in der zweyten mit ihm ſelbſt gemachten
Eheſtiftung zur Mitgift beſtimmet worden, und alſo zuſammen
20000 Thlr. fodern koͤnne. Ob nun wol Titius in der lezteren
Eheſtiftung nicht gemeldet, daß die darinnen benannte 10000 Thlr.

eben diejenige ſeyn ſollen, welche in der erſten Eheſtiftung enthal⸗

ten geweſen, zudem die erſten 10000 Thlr. auf das Gut Tuſcu-
lan, die andern hingegen auf das Gut Fivoli angewieſen worden,

folglich es das Anſehen gewinnet, ob waͤre Tullia beyde Sum⸗
men zu fodern berechtiget geweſen, und habe nunmehr ſolchen

Anſpruch auf ihren Ehemann und Erben den Mevium ver⸗
faͤllet; Weil aber dennoch ein Vater ſeine einmal ausge⸗
ſtattete Tochter bey ihrer andern Verheyrathung nur alsdenn
wieder auszuſtatten gehalten iſt, wenn der erſte ohne ihre
Schuld verlohren gegangen, Huberus in Prælect. ad z. de
Jure dotium §. 4. hingegen die erſtere 10000 Thlr. allhier noch

vorhanden geweſen, alſo TLitius einen anderweiten dotem zu be⸗
ſtellen nicht noͤthig gehabt, vide DD. a Schepfero in Gnopfi x-.

zit. de Jure dotium n. I2. allegatos, hiernaͤchſt derjenige, wel⸗
cher eine Summa zweymal verſpricht, ſolche nur einmal præ-
ſtiren muß, L. 18. de Verb. obligat. welches auch der natuͤrli⸗
chen Billigkeit und der eingefuͤhrten Rechts⸗Regul, quod ne-
mo ſuum jactare & donare præſumatur, gemaͤß iſt, im⸗
maſſen eben dieſes in Teſtamenten, welche doch latius und
benignius erklaͤret werden, ſtatt findet, L. 66., §. 5. de Legatis 2.
uͤbrigens, da einerley Summaͤ in beyden Eheſtiftungen be⸗

Gut

nennet iſt, der Umſtand, daß wegen der lezteren ein anderes

P

nil
Ili
ſua
ur

len

ds
das
IE

Me.

ich⸗
aſp
ten

n.
teten

Thle.
gthal⸗
uſcu.

otden ,

Sunn⸗
ſolchen

m N

nee
ſedenn

ie
1 7. 1.
Per reh

nH

nopſ 7.
N, ⸗

l pre:

wottl⸗

nod ne-
ſt, in
tius Und
Agatit

ſgen ĩ

Gnders
OI

R

SP. CCCIII DE PERSONIS DOTEM CONSTIT. 193

Gut zur Sicherheit geſetzet worden, die Obligation nicht verdop⸗
peln kan; So iſt Mevius aus beyden Eheſtiftungen 20000 Thlr.
zu fodern nicht berechtiget.

VIII.

Pater filiæ, etſi locupleti, dotem conſtituens de Juis eam non de

Rlic bonis dotaſſe præſumitur.

Præſumtio bac præſumtionibus contrariis elidi

boteſt.

Quriime Juſtinianus in L. 7. C. de Dotis promiſſione, pa-

trem, ait, ſi dotem pro filia ſimpliciter dederit vel pro-
miſerit, habeat vero filia res maternas vel alias, ex ſua libe-
ralitate hoc feciſſe intelligi, debiro rerum maternarum in
ſua figura remanente. Hanc præſumtionem juris & de

Menochius lib. 3. præſumt. 15. n. y. quin imo n. 17. eo ex-
tendit, ut locum habere dicat etiam, quando pater promi-

ſiſſet dotem exceſlivam, dummodo tot habeat in bonis, ut

eam ſolvere poſſit, & n. I8. tunc quoque dotem conſtitutam
Præſumi ex bonis ipfius patris exiſtimet, quando pater habet
quidem tot bona, quæ poſſunt ſufficere ad dotandam filiam
illam, cui dotem conſtituit, ſed tamen non habet tot, ut
deinde poſſit in poſterum dotare alias filias. At enim vero
hoc durum nimis eſt. Præſumtiones certe juris & de jure
ſine manifeſta lege fingi non oportet. Recte igitur contra-
riam probationem admittit Bergerus P. I. Reſponſo 163. n. 2.
& ipſe Menochius nonlobſcure ſibi contradicit, dum in n. 16.
Ppræſumtionem tunc, quum pater dotem ultra vires ſuas
conſtituit, locum non invenire adfirmat. Ego recta ratio-
ne & æquitate ductus contrarias probationes quin & præ-
Zom. V. B b ſumtio-

jure appellat, & probationem contrariam admittere negat

194 MEDITAT. AD PANDECT.

ſumtiones admitto, atque adeo præſumtionem juris præ-
ſumtionibus hominis ſeu conjecturis elidi poſſe credo. Fac

enim, filiæ luculentam hereditatem maternam obveniſſe,

patri contra bona modica eſſe, eundem plures liberos ha-
bere, atque tamen genero magnam dotem promiſiſſe.

uis tam ſtultum fuiſſe putabit, ut omnia de ſuo promiſerit?

Eſt hoc contra rectam rationem, eſt etiam contra leges,
quæ in quantitate dotis determinanda ad modum facultatum
patris & ad numerum ceterorum liberorum ejus reſpici ju-

bent, L. 69. §. 4. de Jure dotium, L. 43. de Legatis 3. Media

igitur hic via tenenda, & pater ex æqquitate, ut partem de

ſuo, partem ex filiæ bonis ſolvat, damnandus eſt. Nec ſcru-

puloſum hic nimis judicem in inveſtigandis facultatibus

promittentis eſſe decet. Luctuoſum eſt, cogi patrem, ut

ſecreta patrimonii fui vivus pandat. Omnia ergo ex bono
& æquo temperanda ſunt. Sic judicarunt Cti Helmſtadien-

ſes menſe Martio anni clo o ccxvI. Wuͤrde Beklagter der
Klaͤgerinn annoch zu Erfuͤllung der verſprochenen 4000 Thlr. Ehe⸗
Gelder 766 Thlr. 16 Gr. bezahlen, ſo iſt er von der angeſtelleten
Klage zu entbinden, und der auf das Gut Wollenberg verhengte
Arreſt aufzuheben. V. R. W. Rat. dec. Die vornehmſte Frage

bey dieſem Proceſſe iſt, ob diejenige 4000 Thlr. welche Beklagter
ſeinem Schwieger⸗Sohn, der Klaͤgerin Ehemann, zum Ehe⸗Gelde
verſprochen, auch davon 2000 Thlr. nach der Hochzeit gegen Aus⸗
ſtellung einer am Ehe⸗Geld gerichteten Quittung bezahlet, von
dem Seinigen hergegeben, oder aber ſeiner Tochter, der Klaͤgerinn,
muͤtterliches und großvaͤterliches Erbe darunter verſtanden. Nun
will zwar Klaͤgerinn das erſte mit folgenden Gruͤnden behau⸗

pten, daß die Rechte einen Vater zu Ausſtattung ſeiner Toch⸗
ter ſchlechterdinges, alſo auch in dem Fall, da ſelbige vor ſich
ein gutes Vermoͤgen hat, verbinden, daß nach klarem In⸗

halt des Legis ult. C. de Dot. promiſſ. ein Vater, welcher ſeine
. wohl⸗

— 252— — — — 8

— — — ———

—

— — — =—

☛

= == —= —= =

— =

—
dre.
Pae
ulle,

h.
de.

lerit⸗
eges,
Uarum
ci j.
Neci
em ce
oſern.
taribos
n, U
Lboro
chen.
et der

Che =
ſteltn

erhengt
gage
klogtet
Gebt

e Aa

14, v

getitn.
VIn
ehee

Cch⸗
dor ſih
0

erſ

oſ⸗

SP. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTIT. 195

wohlhabende Tochter ausſteuert, ſolches, daferne er ſich nicht

deutlich anders erklaͤret, aus ſeinem, und nicht der Tochter Ver⸗
moͤgen thun, daß Beklagter groſſe und eintraͤgliche Guͤter beſitze,
daß das Verſprechen und die Quittung nicht auf Mutter⸗und

Vater⸗Gut, ſondern auf Ehe⸗Gelder gerichtet worden, daß al⸗
ſo nach den gemeinen Principiis der Rechte die Interpretarion
wider ihn, qui per expreſſas leges clarius loqui debuiſſet, ge⸗
ſchehen muͤſſe. Es gewinnet dannenhero das Anſehen, daß Be⸗
klagter dieſes verſprochene und bezahlte Ehe⸗Geld der Tochter an
ihrem Mutter⸗ und Großvater⸗Gute nicht anrechnen koͤnne. All⸗
dieweil aber Beklagter ſich nicht gaͤnzlich a datione befreyen will,
ſondern zu Erfuͤllung deſſen, was die Klaͤgerin weniger als 4000
Thlr. im Vermoͤgen hat, von dem Seinen herzuſchieſſen erboͤthig
iſt, welches, wenn es mit den Hochzeit⸗Koſten, geſchenkten

Gilber, angeſchaften Zinne, Kupfer und dergleichen zuſammen

geſetzet wird, gegen 1000 Thlr. ausmachet, hiernaͤchſt die Ver⸗

muthung, daß ein Vater die Tochter von dem Seinigen aus⸗

geſteuert habe, probationem contrarii zulaͤſſet, und denn all⸗

hier ſolche Umſtaͤnde vorhanden, welche, daß der Vater unter

den 4000 Thlrn. das Mutter⸗Gut mit verſtanden, ſattſam
an den Tag legen, immaſſen gar nicht wahrſcheinlich iſt, daß
der Vater, deſſen Vermoͤgen und Einkuͤnfte nach dem von der

Tochter ſelbſt fol. 75. gezogenem calculo ſo gar uͤbermaͤßig
nicht ſeynd, der ziemlich wohl bemittelten Klaͤgerinn einen ſo

hohen dotem zum Nachtheil ſeiner uͤbrigen Kinder verehren
wollen, wie denn Klaͤgerinn nebſt ihrem Ehemanne dieſes ei⸗
niger maſſen zu erkennen ſcheinet, und nicht einmal die ganze
4000 Thlr. ſondern nur 2000 Thlr. fodert, ferner eine groſſe
Unbilligkeit ſeyn wuͤrde, den Vater zu Bezahlung dieſes hohen

dotis mit ſeiner und ſeiner Familie merklichen Ungelegen⸗

heit anzuhalten, oder ihn, daß er ſecreta patrimonii erofne/
und ſein Vermoͤgen nicht ohne einige Proſtitution eweiſe,
B b 2 zu

196 MEDITAT. AD PANDECI.

zu zwingen „ endlich die in dem Verſ ſprechen und der Quittung
befindl iche Wort Ehe⸗Gelder, gar fuͤglich mit von den mater-
nis und avitis verſtanden werden koͤnnen; So ſeynd Wir in

dieſem Stuͤcke dem Beklagten beygefallen, und haben dafuͤr ge⸗

halten, daß unter den verſprochenen 4000 Thlrn. der Klaͤgerinn
muͤtterliches und großvaͤterliches Erbe mit begriffen ſey. Dieſem⸗
nach haben Wir Beklagtem auferleget, die verſprochene 000
Thlr. Ehe⸗Gelder aus dem Seinigen zu erfuͤllen und ihn ſodann
wegen des muͤtterlichen und großvaͤterlichen Gutes von der ange⸗
ſtellten Klage entbunden, auch das Gut Wollenberg des Arreſts
befreyet.
X.
Pater kliam locupletem dotare non eſt olſtrictus.
XI.

Conſummato matrimonio, pater ad dotem, ſi nullam promiſi, iP,;

conftituendam cogi nequit.

traque hæc theſis controverſa eſt maxime, & plures
ſunt forte, qui contrariam nobis ſententiam tuentur,
quam qui nobiscum faciunt. Ego vero ambas quæſtiones
ex una eademque ratione decidendas eſſe, purdb. Cauſa
ſcilicet, propter quam jura patrem ad dotandam filiam ob-
ligant, hæc unica eſt, ut filia propter dotem nubendi con-

ditionem inveniat, L. 19. de KRitu nuptiarum L. 2. de Jure

dotium. Ceſſat vero hæc cauſa in filia locuplete, & quæ
jam absque dote commodam nubendi conditionem invenit.
Ergo lex ipſa quoque & obligatio parentis ceſſat. Accedit
argumentum ab alimentis, majorem longe favorem, quam
dos, habentibus, petitum, quæ pater filio, qui ipſum ſe
exhibere poteſt, non debet, L. 5. §. 7. de Agnoſcendis &*
alendis liberis. Objiciunt quidem diſſentientes, leges, quæ
B Patri

Vie

Ne
Tir

dil

ho⸗

—
ung
er-

de⸗
griun
ſetn⸗
000
Dan

Angu.

reſs

Plurs
entut,
tiones

Caula

m ob⸗
1 co.
ue
ge
mwenit.
cedit
Guanmn
um ſe
Gis G
gue
Palti

ſolvit, ſoluto matrimonio tamen tanqtam i

—

Sp. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTTT. 197

Patri dotandi onus imponuæt, generaliter loqui. Loquan-

tur licet. Etiam leges generaliter loquentes ex ratione ſua

explicari & reſtringi oportet. Porro nec lex alt. C. de Dotis
promiß. obſtat, quippe in qua non quæritur an filia habens
res maternas dotari debeat, ſed an, ſi dotata fuerit, videa-
tur dotata ex rebus paternis vel maternis; & reſpondetur:
videri patrem ex ſuis bonis dotem dediſſe filiæ. Igitur, quod
hoc fecit pater, ſua ſponte fecit, non quod cogeretur face-
re. Quæ quum ita ſint atque ex una ratione pendeant, non
quidem miror eſſe, qui nobis contradicant, miror magis,
Bergerum, quod ad primam quidem theſin, nobiscum ſen-
tire in Keſolut. Lauterlach. pag. 5 39. quod ad alteram vero,
diſſentire in Oeconomia juris pag. I214.

XII.

Gener etiam, mortua uxore ſua, dotem promiſſam, quam ex pacto
vel ſtatuto Ilucrari debet, a ſocero petit.
romittunt interdum dotem parentes, ſed in exſolvenda
P ea moroſi tergiverſantur tamdiu, donec mors vel pro-
mittentis ipſius, vel generi, vel filiæ intervenit. Atque
hoc quidem caſu, ſi filia ante ſolutionem dotis moriatur,
quæritur ſæpe, an viduus dotem a ſocero ſuo petere adhuc
queat. Et ſiquidem dos ſimpliciter ad patrem reverſura

eſt, dubium non eſt, quin pater ad ſolvendum, quod ſtatim

recepturus eſſet, cogi non poſſit. At ubi gener dotem vel
partem ejus ex pacto vel ſtatuto lucratur, Petere eam etiam
poſt fata uxoris non prohibetur per claram L. 9. 0. de Pactis
conventis, cui non obſtat lex I. C. De dote cauta, in qua do-
tem numeratio non ſcriptura dotalis inſtrumenti facere di-
citur. Hæc quippe lex de caſu prorſus diverſo agit, de
uxore ſeilicet, quæ dotem, quam marito Promiſit, non

R

2
₰

198 MEDITAT. AD PANDECT.

quod abſurdum Profecto &i iniquum eft. Conſentit nobis-
cum Gailius lib. 2. Obſ. 79. n. 7. Et ſic re! ſponderunt Cti

Helmſtadienſes menſe Aprili anni cooccxXI. Hat der Amt⸗

mann Bernhard ſeinem Schwieg er⸗Sohn, dem Obriſten Nim-
rod, laut Eheſtiftung, Standes⸗maͤſige Mobilien andern ſei⸗
nen Kindern gleich verſprochen, will aber ſolche nunmehr, da
ſeine Tochter, die Obriſtin, ohne Leibes⸗Erben verſtorben, nicht
heraus geben, wannenhero gefraget wird, ob der Amtmann dem
Obrif ten nach ſolchen Pactis die verſprochene Standes⸗maͤßige
Nobikien andern ſeinen Kindern gleich heraus geben, und den
er th derſelben vermittelſt Eydes anzeigen muͤſſe. Wenn er

n gleich einwendet, er habe die Mobilien nicht ſo wol dem
.

Schwi eger⸗Sohne als ſeiner Tochter zum beſten verſprochen,
und ſey folglich nach der Tochter Tod an ſolches Verſprechen

weiter nicht gelunden. Dennoch aber und dieweil in dem er⸗

ſtem 1 nd zweytem §. der Eheſtiftung deutlich verordnet iſt, daß
der Braͤutigam nach der Braut Tode alle Capitalien und Mo-

bilien erben und behaiten ſolle, mithin des Schwieger⸗Vaters

Verſprechen auch dem Schwieger⸗Sohne zu gute kommt, in
welchem Fall dos promiſſa pro ſoluta geachtet, und von dem
Manne guch nach der Frauen Tode eingetrieben wird; So iſt
der Obriſte wohl befugt, von ſeinem Schwieger⸗ Vater die
verſprochene Standes⸗ maͤßige Mobilien anderen deſſelben Kin⸗
dern gleich zu ſodern, und mag ihm, weil die Eydes⸗Delation
in allen Proceflen ſtatt findet, den Eyd daruͤber, daß er die
Ausſtattung ſeiner andern Kinder nicht zu geringe angebe, wohl
deferiren, und ihn auf ſolche Art, den wahren Werth der Aus⸗
ſtattung eydlich anzuzeigen, anhalten.
S XIII.
Quid dotem licet indeterminate promiſit, conveniri poteſt.

quidem ſupra in Specimine XL. de Panäécis invalidis med. I.

oftendi, pacta, in quibus nihil certi determinatur, ſeu
ut

II
g
ru
Pet

pir
th

R

lie⸗

Dir.

let

Pr
tin

.
ci
Ann

im.
ſi

R

, N
filht

nden
taßin

1 de

n
A den
tochen,
ſpchen
demn ee

1,

Vaten

Wt, N
von d
G1
ta de
n Kr

Mehin

di
e,
ee

SP. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTIT. 199

ut in L. 17. C. Mandati vocantur, incertæ pollicitationis ob-
ligationem civilem non producere nec actionem parere, per
L. 108. J. I. de Verb. obl. L. 56. §. 3. D. & L. 17. C. Mandati.
Verum regula hæc exceptionem patitur in dote, cujus inde-
terminata etiam promiſſio actionem parit, atque pro modo fa-
cultatum patris & dignitati mariti determinari debet, L. 69.
§. 4. de Jure dotium, L. 3. C. de Dotis promiß. Itaque non
Probo Scabinorum Lipſienſium reſponſum, quod Carpzovius
in Deciſione 16. commemorat. Fecerat ſcilicet quis filiæ ſuæ
nuptias. Ad eum, peracto convivio, gener accedit gratias-
que pro lauta ſatis ac ſplendida cœna agit. Tum pater: pa-
rum hoc eſt, ait, es ſoll ein mehrers folgen. Negante poſtea
patre, quidquam ſe genero debere, ſcabini conſuluntur, qui
patrem liberarunt, quia generali ejus promiſſione unico etiam
thalero ſatisfieri potuerit. Ego contra reſpondiſſem ob bi-
nas iſtas, quas modo dixi, leges.

XIV.

Maritus aorem dotare & ſecundum mores priſcos Germanie
&W exr lege Komana poteſt.

I udolphus de Jure feminarum illuſtrium ſect. 2. memb. 2.
—

pag. I67. factum aliquando ait, ut princeps, qui ab
uxore dotem exſpectare non potuit, ei tamen voluit pro-
ſpectum, ipſe dotem conſtituerit, atque exempla ſe in ap-
pendice relaturum pollicetur. In appendice vero lit. Q.

pag. I94. & 202. unicum ſaltem commemorac Wilhelmi ſel-

licet Saxoniæ ducis, qui ſecundæ conjugi ſuæ Catharinæ
Brandenſteiniæ, a qua nihil ſe acccpiſſe fatetur, viginti au-
eorum millia in dotem & alia viginti millia in denationem
propter nuptias conſtituit, liberamque ei in caſu deficien-
tium libererum de dote diſpoſitionem permittit. Adcit
Ludol-

208 MEDTFTAT. AD PANDECT.

Ludolphus, hoe more veterum Germanorum factum, quem-

—–

admodum YZacitus de Mor. German. cap. 18. teſtetur. Er te-

ſtatur quidem ibi Zaucitus, dotem non uxorem marito, ſed
maritum uxori adferre. Fit quoque ſæpe in priſeis annalibus
& legibus Germanorum dotis a marito uxori conſtitutæ men-
tio. Sic apud Leibnitium in Seriptoribus Brunſvicenſibus Chro-

nographus Sarον Otto Magnus, ait, Edith filiam Etbmundi re-

gis matrimonio ſihi jungendam Saxoniæ advekxit; eigue urbem
Magdeburg, quæ nunc metropolis eſt Saxoniæ, tune vero Hal-
ber a⸗ Nienſt diaceſi ſubjetta fuit, inter ceteras opes pro dote bb-
zulit. Et in Spec. Sax. Iib. I. art. 20. dicitur: Wunc intellige, quid
11 vor Zuiſque vir militaris in ſuam uxor m ine heredum adſenſu

zosnine dotis poſſit erogare. Aliæ etiam gentes ſeptentrionales

hujusmoli dotem a marito profectam in uſu habuerunt. Cu-
jus rei ignarus Innocentius III. pontifex maximus archidia-

cono S. Andreæ de Scotia, qui ipſum in controverſiis de dote

hac maritali confuluerat, in c. 6. X. de Donat. inter vir. &1X.
hunc in modum indignabundus reſcripfſit: Mlud vero te nolu-

mus ignorare, guod uxor dare dicimer viro dotem, vir autem

uτâιâôi /Wdonationem aoere propter nuptias, ſecundum legitimas
Janäétiones. Verum tamen Priſci Germanorum mores ad illud
Wilhelmi Saxonis factum trahi vix poſſunt. Is enim uxori
ſuæ indotatæ veram dotem & præterea donationem propter

nuptias conſtituit. At dos, quam mariti apud Germanos, Sco-
tos, Angles, Gallos, Hiſpanos uxeribus olim conſtituerunt,

nomen ſaltem dotis habuit, revera autem donatio propter
nuptias fuit. Sic in Obſervantiis regni Arragon Iib. S. tit. qe
l,. „ 7 7
JFaur. dot. §. 52. legitur: De foro dotes, quæ abzgnantur per vi-

rum uxori, illæ vocantur de jure donatio propter naptias: Je

Joro vocatur dos, & iſta talis dos, vel donatie pr opter nubptias,
mortuo viro, Tede ad mulietem, o tenebit viduitatem in illa. Et

apud Glanvill. l. 2. e. I. In alia acceptione accipitur dos Jecundum

leges

Vil
pee
Gi
d
tur.
go

gu
dun
term
gib

Ilen
Ml.
h.
glid
en
nales
„(.
hide.
Ge
Gur.
ola-
giltem
Vfinat

IiMu d

VNOri
kopter
5do.

etn.

Topte
tit N
ler i.
:
lſtinn

un
EEH..

ul

SP. CCCIII. DE PERSONIS DOTEM CONSTTT. zoT

eges Kotmanas, ſecundum guas proprie appellatur dos, id

guod eum muliere datur viro, quod vulgariter dieitur WMari-
fagium. Poteſt itaque quilibet liber bumo, terram babens,
quandam partem terræ ſu«k dare cum filia ſua, vel cum qua-
libet alia muliere in maritagium. Neque uxores majorum
noſtrorum nudæ ad maritos veniebant, quemadmodum
Gundlingius de Henrico Aucupe §. 8. lit. p. pag. 41. credit.
Quid, inquiens, quæſo, dotis loco adferret uxor ad maritum6
an prædia “ atquit ea ad maſculos pertinebant, nec niſi bhis
deficientibus ad feminas aliquid poterat pervenire. An aurum,
argentum, gemmas, margaritas impenſum pretium baben-
tes? Et bæc deficielant. An armentorum, eqguorum, o-
viumque greges? Sed bi tanquam acceſſiones prædiorum con-
ſiderabantur. Ergo neceſſe erat, ut indotata abcederet femi-
na, & a marito acciperet, unde alimoniam victumgue ſu-
meret, & ſtatum atque dignitatem ſuam condigne ſuſtenta-
ret. Sed habebant priſcæ feminæ Germanorum utique præ-
dia, etſi rarius, habebant aurum argentumque, habebant
vaſa aliasque res uſibus muliebribus neceſſarias, habebant
pecora, vel ſi ipſæ non habebant, a parentibus & propin-
quis accipiebant, maritisque adferebant. Id ſaltem, quod
adferebant, non dos, ſed maritagium aut rada appellaba-
tur. Ipſe hoc teſtatur Zucitus loco memorato: In bac, in-
quiens, munera uxor accipitur, atque invicem ipſa armo-
rum aliquid viro adfert. De maritagio vide du Freſne in
Cloſſario medic &α infimæ latin. ſub hac voce. Et in Speculo
Sax. Iib. 1. art. y. mentio fit der ausgeradeten Tochter. Quid-
quid tamen de priſcis Germanorum moribus ſit, dubitan-
dum non eſt, quin maritus uxori ſuæ, etfi pauperrimæ, do-
tem conſtituere poſſit. Convenit hoc ipſis Romanorum le-
gibus, quemadmodum ex L. I. C. de Donat. aute Zubt. &
L. 2. C. de Dote cauta apparet.
Tom. V. Cc . SPE-

202 MEDFTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. III.

IURE DOTIUM.

Sumtus convivii nuptialis in dotem non imputantur.

P'ani pater filiæ mille in dotem. Interpellatus

deinde exceptionem ſolutionis pro parte objicit, &

inter cetera ſumtus convivii nuptialis imputat. At

ICti Helmſtadienſes menſe Martio anni cio 1o ccxyn. ne-
garunt, eos imputari poſſe. Namque ſumtus hi Patri
ipſi magis, quam filiæ aut genero, honori ſunt, quum ma-
gnificentiam ejus & honorem teſtentur. Deinde dotis
cauſa perpetua eſt, & cum voto ejus, qui dar, ita contra-
hitur, ut ſemper apud maritum ſit, L. I. Je Zure dotium.
At cauſa ſumtuum nuptialium perpetua dici nequit. Quæ
rationes etiam efficiunt, ut filia in diviſione paternæ here-
ditatis ſumtus iſtos non conferat, teſte Strykio de Succeſſtone
ab inteſtato diſ-. 11. cap. 4. §. 8. Itaque ſic judicatum fuit:
Daß Beklagter der Klaͤgerin die 100 Thlr. Hochzeit⸗Koſten
anzurechnen nicht befugt. V. R. W. Rat. dec. Geeicher⸗
geſtalt mag Beklagter die g hret eEn nicht wieder fodern,
da ſolcher Aufwand eigentlich zu de ters Ehre und Repu-
tation gereichet, den Kindern aber daraus kein ſonderlicher
Nutzen zuwaͤchſet. Idem in concurſu creditorum juris.
Nam uxor, in hoc dotem ſuam & cetera illata repetens,
ſumtus a patre ſuo in convivium nuptiale factos fruſtra re-
poſcit, ut recte docent CeAzovinz P. 3. 0. 20. def. 36. & Mar-

tini

fun

heu

P

ur.

Delete

et, 8

I. 4

VI. ne.
i petii
An t.
e (ott
on.
riun.
E
here.
ceſiont

m fuit :
„Ken
Gleche
ſſden

O Nen.

dertchee

jutis
peteld,
lkra 1e⸗
&M.
ni

Ssp. CCCIV. DE URE DOTIUM. 202

tini in Proceſſu tit. 43. §. 2. quem in modum etiam [Ctos
Helmſtadienſes judicaſſe, in ſequente meditatione memora-
bitur.

II.
Veſtes, linteag, & aliæ res utenſiles, quæ pater liæ nubenti dat,
in dotem non imputantur.
III.
Si tamen conſumtæ, nec aliæ a marito ſurrogatæ ſunt, æſtima-
tio earum repetitur.
ater veſtes & res utenſiles, quas filiæ nubenti dedit, in
dotem promiſſam imputare nequit, quum eæ res mo-
ribus extra dotem, quin & filiæ indotatæ præſtari ſoleant.
Similis quæſtio eſt, an non uxor ex concurſu creditorum
contra maritum ſuum excitato pretium harum veſtium illa-
tarum repetere poſſit. Etiam hoc negarunt [Cti Helmſta-

dienſes. Namque veſtium harum uſufructuarius eſt mari-

tus, & in locum attritarum alias ſubinde ſurrogat, §. 38. 1J.
de Rerum diviſ. Uxor igitur has, quæ a marito ſurrogatæ
fuerunt, jure dominii ſibi vindicat neque ultra quid poſce-
re poteſt, per ea, quæ ſupra in Specimine COUI. de Juri-
bus eonjugum medit. 3. diximus. Quodſi vero maritus alias
Veſtes & res in attritarum & conſumtarum locum non fſur-

rogavit, uxor æſtimationem earum in concurſu vel etiam

poſt mortem mariti ex hereditate recte petet, arg. L. 42.
Jure dotium. Sic judicavimus menſe Novembri anni
CI I9 CCXVI. (4) Die Kremlingiſche Wittwe mit ihrem
eingebrachten Gute, wenn ſie ſolches binnen 4. Wochen,
welche ihr hiermit Ppro omni termino geſetzet werden, gebuͤh⸗
rend beſcheingget. Die annoch vorhandene Sachen nimmt
ſie in natura weg, von demjenigen aber, was bey Lebzeiten des
Mannes verbraucht worden, wird ihr der Werth gut gethan.
Doch fallen aus der uͤberreichten Specification die 48. Thlr.
Cc 2 Hoch⸗

2043 MEDITAT. AD PANDECT.

Hochzeit⸗Koſten, und 22 Thlr. vor Kleider gaͤnzlich hinweg
V. R. W. Rat. dec. (4) Stehet das eingebrachte Gut der
Wittwen, nach vorgaͤngiger Beſcheinigung, wohin ſie aber die
Hochzeit⸗Koſten und den Werth der mitgebrachten Kleider nicht
rechnen kan, als welche leztere ſie in natura, oder, da ſie nicht
mehr vorhanden, die ihr in deren Stelle angeſchafte hinweg
nimmt. Et iterum menſe Junio anni coloccxvII: (2) Ma⸗
ria Wahlin mit 150 Thlr. als ſo hoch deren Foderung geſtalten
Sachen zu moderiren iſt. V. R. W. Rat. dec. (2) Gehoͤren
Unterſchiedene angegebene Poſten, in ſonderheit die Kleidung, lei⸗
nen Zeug und Hochzeit⸗Koſten nicht zu den illatis, weshalben wir
auch die gemachte Foderung auf 150. Thlr. herunter geſetzet.
IV.
Res, quam maritus ſuo nomine ex pecunia dotali emit, dota-
lis non eſt, nec ab uxore vindicari poteſt. :

V.

In ſubſidium tamen, quum uxori aliunde ſatisferi Bequit, vin-
dicatio ei conceditur.

Qee non eſt minus ſententiis DD. varia, quam in foro

percelebris atque utilis: utrum res immobilis pariter
ac mobilis ex pecunlia dotali emta in dotalem commutetur.
Utilitas ejus inſignis præcipue perfſpici porteſt in decidendis
deſiniendisque controverſiis, quæ excitantur: (1) in ſue-
ceſſionibus maritorum, tanquam heredum mobiliarium.
Namque, mortua muliere Saxonica, lites ſuboriuntur inter
maritum & heredes mulieris ab inteſtato de dote, utrum ea
fit mobilis, an immobilis: alter affirmat, dotem eſſe mobi-
lem, atque adeo pro ea conſequenda laborat; alteri negant,
& proinde eam ſibi attribui petunt. (2) In concurſu credi-
torum, de bonis mariti moto. Uxor enim, quæ palmam
deportat in eo, quod res, ex pecunia dotali emta, facta ſit
Qota-

ſir

,
fre
de
die

hichte

nid
veg
ſhlteg

ein

n wir

,ir.

infoto
Durlter
utetur⸗
idencs
i ſr.
rian.
Ur iner
rum er
Nobi

Ngand .

(reli⸗
alman
ach ſt
Cote.

Sp. CCCIV. DE WRE DOTHVM. 205

dotalis, non in ſecunda, tertia aut quarta claſſe, ut fieri
ſolet regulariter, ſed in prima claſſe collocatur, atque adeo
omnibus creditoribus expreſſam hypothecam eamque tem-
pore priorem habentibus præfertur. (3) In alienatione
mariti, quandoquidem tum quæritur: utrum marito licue-
rit alienare rem, ex dotali pecunia comparatam, an vero
uxor retinuerit dominium, cum effectu rem alienatam vin-
dicandi. Nos in determinanda quæſtione illa ſtamus a
partibus melioribus, utpote quæ, adſentiente uſu, rem
ejusmodi ex pecunia uxoris emtam pro dotali habendam
