Principis Senatui Brunſvicenſi reſcripſit: Sie ſolten dahin
ſehen, daß den aus rechtmaͤßiger Ehe erzeugten Kindern die noth⸗
duͤrftige Alimenta vor den uneheligen gelaſſen wuͤrden.

49

mi, contra Bachovium & ſcabinos Lipſienſes oſtendi ſupra

SPECI.

—

min.

nipur

gia
E .
N.
n

IN.
Gku⸗
t di

nche
chesſ
erd⸗

Zdige
6e

t.

Preir⸗

Lupe

Ut lute
mentt

ra?

gui⸗

Neſin

cg.

.

de

Souch

Wol. .

oide

Sp. CCCXXVI. DE NATIVITATIS PROBATIONE. 42
SPECIMEN CCCXNVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
ADP LIB. XXKV. TIT. IV.

NATIVITATIS PROBATIONE.

I.

Qui nativitatem infantis in dubium vocant, negare ſimpliciter

debent, non exceptionem ſuppoſitionis
objicere.

agnoſcendo med. I. me hic de probatione narivitatis
acturum. Nam contingit aliquando, ut hi, quo-
rum intereſt infantem nullum naſci, deinde quum partus
profertur, eum hoc, quo natus prohibetur, tempore;
atque ex hac, quæ matrem ſe dicit, muliere editum ne-
gent. Ubi obiter moneo, cautos debere eſſe hos, qui
contra hujusmodi partum dubium laborant, ut, quem-
admodum dixi, ſimpliciter nativitatem ejus negent, nec,
quod aliquando advocatus haud indoctus cum magno clien-
tis detrimento fecit, exceptionem ſuppoſitionis opponant.
Nam, ſi hoc faciunt, Probationis oneri ſeſe ſubjiciunt,
quod, ſi negaſſent ſimpliciter, adverſario imponi opor-
ruiſſet. Quin inutile prorſus eſt, exceptionem ſuppoſitio-
nis litis conteſtationi negativæ ſubjici. Ineſt enim hæc im-
plicite, atque, etſi nulla ejus mentio facta, poſt probatio-
nem ab adverſario ſuſceptam, in reprobationem deduci
poteſt. Noes in præſens de probatione nativitatis loque-
mur, & ea, quæ obſervavimus meditatique ſumus, com-

municabimus.

P'nh, ſum ſupra in Specimine CéCXXII. de Partu

422 MEDITAT. AD PANDECT.

U mulier graviditatem ſuam his, a quibus partui controverſiam
metuit, denunciet, non eſt neceſſarium.

III.

Utile vero eſt non ſolum poſt divortium, ſed & poſt mortem ma-
riti, & omni caſu, quo partui controverſia
imminet.

L, Romanæ mulieri prægnanti, quæ partui ſuo litem
motum iri prævidet, conſulunt, ut graviditatem ſuam
his, quorum intereſt, tempeſtive denunciet. De cujus denun-
ciationis neceſſitate, utilitate & uſu hodierno diſſentiunt invi-
cem interpretes. Ita hac de re Bergerus in Oeconomia juris pag.
1215. Denunciatio, inquit, quæ a muliere gravida intra 30. dies

hieri debet, l. I. de agnoſc. & al. liber ſolum in divortio neceſſaria

eſt, non etiam poſt mortem mariti, ita quidem, ut omiſſio denun-
ciationis matri quidem, non item partui præjudicet, ita F. E. in-
terroganti A. zu H. reſpondit menſe Martio an. 1711. Reſpon-
ſum hoc ipſe ego, qui tunc Ctis Vitembergenſibus adſedi,
confeci atque ad jiciam hic: Iſt Hans Hauptmanns einiger Sohn,
Gottlob Hauptmann 10 Tage nach oͤffentlich gehaltener Verloͤbniß
mit Marien Millerin verſtorben, und hat ſeine Erbſchaft auf obge⸗
meldten ſeinen Vater verfaͤllet. Es wird aber dieſer anjetzo von der
verlobten Millerin, wegen eines zu Ende des ſiebenden Monats nach
gehaltener Verloͤbniß gebohrnen Sohnes, welchen ſie von ihrem
verſtorbenem Braͤutigam zu haben vorgiebt, in Anſpruch ge⸗
nommen; da denn der Herr Unterricht begehret, ob die Klage
deshalben, daß Klaͤgerin die Schwaͤngerung dem Beklagten nicht
binnen 30 Tagen nach des Braͤutigams Tode anſagen laſſen,

nicht gaͤnzlich hinweg falle. Wenn nun gleich die Rechte, daß

ein von ihrem Manne geſchiedenes Weib ihre Schwangerſchaft
dem⸗

- — — —. —.

—,. — — — E=rCCC .P

on

nme.

oHn

fuun
kenun.
Nim.
fie
oli
i
ur.
H. in.
Gor
Cleh
Cfe
ltri
ſrbge
Nen Ne
föneh
iher
ich

Nct

ſſſtn,
t, H
NwH

Sp. CCCXNXVYVI. DE NATIVITAT. PROBATIONE. 423
demſelben oder deſſen Vater binnen 30 Tagen denunciüiren ſonſten

aber weiter nicht gehoͤret werden ſolle, verordnen, welche Denun-

ciation aber die Muͤllerin nicht allein unterlaſſen, ſondern auch,
da Beklagter von andern, daß ſie ſchwanger ſey, erfahren, ſolches

mit Ausſtoſſung heftiger Injurien gegen ihn geleugnet. Dennoch

aber und dieweil dergleichen Denunciation nur bey Eheſcheidungen,
da eine Frau, um ſich an ihrem Manne zu raͤchen, leicht einen frem⸗
den partum unterſchieben kan, vonnoͤthen iſt, auch, wenn ſie gleich
allhier erfordert wuͤrde, deren Unterlaſſung dennoch wol der Mut⸗
ter, nicht aber dem Kinde, vor welchem die Klage erhoben worden,
einigen Nachtheil bringen kan; So mag die Klage wegen nicht ge⸗
ſchehener Denunciation keinesweges verworfen werden. Circa
deciſionem ipſam nunc nihil muto, aut circa rationes deci-
dendi duo moneo; primum, denunciationem nunquam, nec
in divortio, fuiſſe neceſſariam. Nam lex I. §. 1. de Agnoſcen-
Jis && alendis permittit ſaltem, non præcipit mulieri, quæ
prægnantem ſe putat, hoc intra triginta dies denunciare;
additurque in §. 10. 13. 15. omiſſionem denunciationis partui

non Ppræjudicare, ſed hunc nihilomiaus, ut & agnoſcatur

& alatur, agere poſſe. Recte igitur Habnius ad M'eſemb.
tit. de Inſpiciendo ventre: Hæcce, ait, omnia ex cautionali-

bus principiis exorta fuiſſe, certum eſt. Deinde nullum in-
ter divortium mortemque mariti diſcrimen faciendum erat.

Jura certe noſtra hoc non fâciunt, ſed & poſt mortem ma-
riti viduæ, quæ prægnantem ſe eſſe dieit, ut hoc his, ad
quos ea res pertinet, denunciandum curet, ſuadent in L. I.
F. 10. de Inſpiciendo ventre. Igitur ſic ſentio: Denunciatio
graviditatis abſolute neceſſaria nunquam fuit, utilis vero
(emper ad excludendam ſuppoſiti partus ſuſpicionem, faci-
lioremque nativitatis probationem. Et utilitatem hæc de-
nunciatio non ſolum poſt divortium, ſed & poſt mortem

patris, quin imo omni caſu, quo partui controverſia circa

nati-

424 MEDTTAT. AD PANDECT.

nativitatem metuitur, habebit. Nam & ſtuprata mulier denun
ciatione hac recte utetur, ſi prævideat, ſibi aliquando a ſtupra-

tore objectum iri, vel ſe plane graviditatem ſimulaſſe vel tem-
pus nativitatis cum tempore concubitus non convenire.

Denunciatio graviditatis etiam moribus Germanorum ad-
bibenda eſt.

Omiſſio ejus indicium && ſuſpicionem facit contra nativitatem
infantis. .

C re i quidam tituli de Ventre inſpiciendo, uſum
ejus hodie ſupereſſe, negant prorſus. Et eſſe quædam
in illo, quæ moribus noſtris temporibusque non conveniant,
fateor ipſe. Quod tamen ad denunciationem tempeſtive
his, quorum intereſt, faciendam permittendamque his in-
ſpectionem & cuſtodiam attinet, nihil hodie mutatum cre-
do. Nam, quæ de ea re in legibus Romanis conſtituta
ſunt, æquitati atque analogiæ juris maxime conveniunt.
Sentiunt mecum celeberrimi Cti, Hahbnius ad Weſemle-
cium tit. de Ventre inſpiciendo, Schilterus Exerc. ad z. 36.

§. 125. Beyerus in Delineatione z. tit. de Ventre inſpiciendo,

& remedium ex edicto prætoris de inſpiciendo ventre &
Partu cuſtodiendo, & denunciationem ob id mulieris uſum
in foro noſtro etiamnum habere, teſtantur. Quamobrem,
ſi omiſſa ſit denunciatio, partus propterea jure agendi non
plane excidet, ſed tamen ſuſpectus de ſuppoſitione aliquan-
rulum erit, & concurrentibus ſuſpicionibus aliis, ſuppoſitus
declarari poterit. Luculentum ejus rei exemplum ex reſpon-
ſo Helmſtadienſi ſupra in Specimine CCLX. de Præſumtio-
nibus medit. 4. memoravi, ubi inter argumenta, quibus
mulier ſuppoſiti partus convincebatur, etiam hoc refertur:

Daß

X

Vitgtes

Mn

CEn

Veiun

npelk

hii-
mmar.

Nn

enuun
Mhenle
1: 3
zituin
eutre 8
Wn
nobren

ndi.
Diqtd.

Cpon
hor⸗
Aſon⸗
Jobn

SP. CCCXXVL DE NATIVITATIS PROBATIONE. 42/

Daß die Frau ihre Schwangerſchaft nach des Mannes Tode ver⸗
heimliget, und ſolche dem Vormunde und andern Verwandten
nicht zu wiſſen gethan, welches doch bewehrte Rechts⸗Lehrer in
dergleichen Faͤllen noch heut zu Tage erfodern⸗ —

VI.

Teſtimonium ſacerdotis de baptiſmo infantis dubiam jus nativi-

tatem non probat, nec ſuſpicionem ſuppoſi-
tionis tollit.

Qoal femina prægnans denunciationem, de qua in præ-
R cedentibus meditationibus dixi, omiſit, deinde, quum
vera partus nativitas in dubium vocatur, hanc probare ne-

ceſſum habet. Quæ probatio ordinarie per duos teſtes ju-

ratos peragenda eſt, ut recte moner Serykius in Uſu mo-
derno tituli de Ventre inſpiciendo §. 3. Solent mulieres, qui-
bus probatio hæc imponitur, ad feſtimonium ſacerdotis,
qui infantem baptizavit, provocare, ſed fruſtra. Scio equi-
dem, me ſupra in Wecimine CCLXXXVIII. de Arbitrio ju-
dicis circa jusjurandum teſtium medit. 3. dixiſſe, officialibus pu-
blicis de jure ad officium ſuum pertinente teſtificantibus etiam
ſine jure jurando credi. Verum hoc eſt ſine dupio, & arg. c. 13.
X. de Præſeriptionibus firmatur. Nec ſacerdotibus igitur
eam fidem, quam aliis officialibus tribuimus, denegari opor-
tet. At ea fides ultra ea, quæ ſacerdos ipſe vidit fecitque, pro-
ducenda non eſt. Vidit ille quin & ipſe exercuit baptiſmum te-
nelli infantis. Creditur ei ergo quod ad hunc, Eundem vero
infantem ex ea, quæ matrem ſe dicit, muliere & eo, quo perhi-

berur, tempore natum eſſe, hoc non vidit ſacerdos, ſed au-

divit tantum. Teſti autem de auditu alieno non creditur,
g. 23. & 47. X. de Zeſtibus. Junge Martini in proceſſu tit.
ZTom' E. Hhh 28.

4246 MEDITAT. AD PANDECT.

20. rubric. n. 62. auctores ab eo ibi commemoratos., Sic
igitur Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni cioloccxix.
reſponderunt. Wird gefraget, ob das von der Luͤnzelin beyge⸗
legte Atteſtat des Aata geſe Paſtoris Tilenii exiſtentiam des
vermeynten Poſthumi zu erweiſen hinlaͤnglich ſey. Wiewol nun
die in L. I. §. 10. de Ventre inſpiciendo einer mit einem Poſthu-
mo ſchwanger gehenden Wittwe vorgeſchriebene ſolemnia heut zu
Tage nach dem Zeugniſſe der bewehrteſten Rechts⸗Lehrer nicht mehr
noͤthig ſeynd, und es folglich ſcheinet, ob habe Klaͤgerin die Ge⸗
burt ihres Poſthumi durch das Zeugniß eines Prieſters genugſam
erwieſen. Dennoch aber und dieweil zum Beweiſe einer jeden wichti⸗
gen Sache zweyeydliche Zeugen erfodert werden, alſo ſelbige auch die
Geburt eines Poſthumi beyzubringen nothwendig ſeynd, dieſem⸗
nach des Predigers unbeſchwornes Zeugniß allhier in ganz keine
Betrachtung kommt, da zumahl ſolcher vermuthlich bey der Ge⸗
burt des Kindes ſelbſt nicht geweſen, ſondern nur de auditu at-
teſtiret; So mag des Paſtoris Tilenii ſchriftliches Atteſtat
exiſtentiam poſthumi nicht erweiſen.

RN.
VII.
In brolatione nativitatis teſtes domeſtiei & conſanguine
admittuntar.

D ante, nativitatem dubiam duobus teſtibus probari.
Quia vero hic de negotio domeſtico & difficillimæ
probationibus agitur, teſtes etiam domeſtici & conſanguinei
admittuntur, arg. L. 7. de Teſtibus & L. 8. C. de Repudiis.
Sic menſe Februario anni croo ccxx. reſpondimus: Hat
ein prætendirter Poſthumus von Johann Gottfried Luͤnzeln,
deſſen einige Tochter und Teſtaments⸗Erbin der Erbſchaft hal,
ber in Anſpruch genommen, und ſeine Murter, deren Sche
er.

n

Di

Ne

behge
n d
gun

Nſhr.

thitn

ſhtnge

Re
blgirn
ſche

iiſrn
Ne G
liuar.
teſtar

i

piobi⸗
cilime
guüiei
ldi⸗
Cn
Ein
6

ludN

Sp. CCCXXVI. DE NATIVITATIS PROBATIONE. 427

ſter, eine Magd, eydlich abhoͤren laſſen, wannenhero zu wiſſen
verlanget wird, ob durch des vermeynten Poſthumi Mutter, de⸗
ren Schweſter und Magd einſeitig gethane Auſſage die angegebene
Filiatio ſattſam erwieſen ſeyn. Wann nun gleich das Zeugen⸗
Verhoͤr daher ſalviret werden moͤchte, daß man allhier in negorio
domeſtico verſiret, deſſen Bewels uͤber die maſſen ſchwer faͤllt,
folglich auch durch perſonas domeſticas, Eltern, Anverwandte
und andere, welche ſonſten nicht eben omni exceptione majores
ſeynd, gefuͤhret werden mag. ꝛc.

VIII.

Exemplum Conſtantiæ imperatritis flium ſuum publice parientis
examinatur.

ionyſius Gotbofredus ad L. 1. §. 10. de Inſpiciendo ventre
D lit. p. exemplum providentiſſimæ, qua omnis ſuppo-
ſitionis ſuſpicio excluſa fuerit, nativitatis adlaturus: Con-
Rantia, inquit, uor Henrici V. (vel ut volunt PI.) ne
ſuſpicio eſet, eam, utpote annoſam, uterum mentitam, par-
zum marito ſuppoſuiſe, in medio Panormitanæ eccleſiæ ve-
ibulo, vel ut alii volunt, in Grezi Apulejæ urbe, taber-

naculum ſibi tendi Juſſit, ubi ventre euſtodits, nulla matro-

narum excluſa, palam & populo ſpectante PFredericum II.
Cæſarem enixa eſt. Sed nec ſic quidem ſuſpicionem vita-

vit. Refert enim Pandolph. Collenucius in Hiſt. Weap. lib.
& ex eo Camerarius in Operis ſubeiſivis Centur. 2. 6. 67.
non defuiſſe, qui hunc partum in dubium revocari conati
ſint, inter quos fuerit Marquardus Anconæ Marchio, qui
teſtibus probaturum ſe pollicitus ſit, Fridericum ne qua-
quam ex Henrico atque Conſtantia: ſed ſuppoſito quo-
dam partu natum eſſe. Commemorat idem Bayle in Di-

Gionaire art. Hehri EI. Iit. C. ſubjicitque: Faites tout ce
HhhzZ gu'it

42 MEDTTAT. AD PANDECT.

gu'il vous plaira, pour convainere le public: qu' un tel ou

un tel accouchement n' eſt point chimerique, mais tröés- réels.
on aura toujours des reſponſes a vous faire: lexpedient, qui
guerit l'inerudelité de St. Tbomas, eſt pres que le ſeul, qui
ſoit à lepreuve de la chicaue.
cρ. vous dira -t-on, comme Jfa
croirai point.

ne diroit pas, j
ſorti, mais non Pas, comment il eſt entré.
etoit-il capable de le fair
attinet, Kochus Pirrus
Siciliæ fuit imperium p
1630. & 1642. edita, atque nuper a Gurmanno volumini E.
beſauri antiquitatum & hiſtoriarum Siciliæ, Sardiniæ &α
Corſicæ inſerta, argumentis, quæ Burmannur in bræfat.
pag. 21. invicta vocat, demonſtrat, matrem Friderici, Con-
ſtantiam, neutiquam, ut vulgo fertur, quinquagenariam,
verum vix annum ætatis trigefimum ſeptimum ſuper-
greſſam, nec in foro Panormitano, ſed
in urbe Eſitana, puerum
enixam eſſe.

ſoit cet Apötre, je ne le

Votre mari
e? Ceterum quod ad factum ipſum
in Chronologia regum, penes quos

Si je ne mets mon doigt,

FJe ne ſai méme apres l'accouchement on
'ai bien vůú et touché, comment l'enfant eſt

oſt exactes Saracenos Panormi annie

ℳ

—
l I
5 gi

6, ſui

oin⸗
l
elt
nt e
e
liphun

e) (uo

li Ane

nini/
ie
refe
Con.
Niarm
Rr⸗

M.

p. CCCXXVII. DE HISTOR. IUR. TUTELAR. &c. 4 8

SPECIMEN CCCXXVII.

MEDITATIONVM. AD PANDECTAS
A LIB. NryI TTT. I.

HISTORIA URIS TUTELARIS

APUD GERMANOS

PUBLICE DEFENSUM
A B

ABRAH. FRID. FALKNERO
LIPSIENSI.
D. XVI. APRIL. ANNI CIOIDCCXXVI.

I.

Cer mexni veteres omne inter tutelam curam diſerimen
ignorarunt.

mani facere ſæœæpe ſolent, Germani veteres ſemper. Hi
enim, antequam leges Romanæ plenius introduceren-
tur, diſcrimen omne inter tutores & curatores ignorarunt,

S* tutelæ voce etiam curam comprehendo, id quod Ro-

& nec nomina quidem diverſa, quibus eos invicem diſtingue-

rent, habuerunt. Leges certe & ſtatuta, in quibus diſtin-
Rio aliqua reperitur, recentiora ſunt omnia. In Saxonum

priſcis legibus nullum ejus diſtinctionis veſtigium occurrit.

Primus, quem novi, Gloſator Germanicus, qui jur patria
cum Juſtinianeis ſæpe ineptiſſime commiſcet, in Spec. Sawx.
Iib. I. art. 31. diſcrimen facit inter Vormuͤndere & Vorſorge⸗
re, de quo nemo forte ante eum cogitavit. Apparebit hoc
clarius, ſi hiſtoria tutelæ ex antiquitatibus Germanorum pau-

lo a accuratius eruatur, & ad noſtra usque tempora deducatur.

MEDTTAT AD PANDECT.
II.

43⁰

Ludewigii opera in eruendis veterum Germanorum circa tutelas

juribus landatur.

Esregiam operam orbi erudito præſtitit illuſtris Ludewi-
jus, atque antiquitates moresque Germaniæ circa tu-
telam ſummo ſtudio excuſſit, & ex tenebris eruit in opuſcu-
lorum miſcellorum tom. 2. lib. 4. opuſc. 3. 4. 5. 6. quibus dife-
rentias juris Romani & Cermanici in tutelis in genere, &

in ſpecie teſtamentaria, legitima, materna, Attiliana e

uſufructuaria proponit, item in der vollſtaͤndigen Erleuterung
der guͤldenen Bulle tit. 7. §. 4. Multa ille utrobique ſingu-
laria, multa nova, quæ vere antiqua ſunt, ſed, quia diu
incognita jacuerunt, & nunc demum ab illo in lucem redu-
cuntur, nova videntur, habet. Pleraque ſolidis argumen-
tis, teſtimoniis, exemplis, diplomatibus firmantur. Ali-
quando quidem vir illuſtris non probat, ſed conjicit & di-
vinat, idque paulo confidentius, nunquam tamen fſine pro-
babili ratione & ſpecie veri. Mihi certe potiſſima divina-
tionum ejus & conjecturarum pars tam verofſimilis, tam in-
genioſe excogitata videtur, ut dubium diu & reluctantem
tandem poſt longam meditationem tamen in adſenſum tra-
hat. Meo igitur judicio elogium illud, quod Quintilianus

Horatio tribuit, feliciter audacem & plenum jucunditatis

voeans, eximio huic Cto mirifice convenit. Aliquando
autem etiam non perſuadet, nec ſcrupulos, quos conjectu-
ræ ejus rehinquunt, ſatis eximit. Id quod exemplo litis, quam
ille nuper cum prœæſide meo exercuit, oſtendam.
III.
Ludewigii eontroverſia cum præſide de boc argumento narratur
Nixerat Ludewigius in der vollſtaͤndigen Erleuterung der guͤl⸗

denen Bulle tir. 7. §. 4. lit. l. m. generali Germaniæ an-

tiquæ

—

Tltelag

den,.
1 tl.

Piſer.

BS.

ele,

M O

ter
innr
in dl
nted-.
umt
4AI.

*d.

pro.

N
n E

Ganen
un.
nd.
clats
Cunen
nſer.

lan

ArfOt
r
niee

SP. CCCXXVII. DE HISTOR. UR. TUTELAR. &c. 431

tiquæ conſuetudine annum XIIX. finem ætatis minoris fuiſſe,
ſucceſſu autem temporis hoc mutatum, atque in Saxonia an-

num XXI. in aliis Provinciis & locis XXV. ex jure Romano re-

ceptum eſſe, principes tamen noſtros novo hoc jure, quod ci=
ves ſaltem & ruſticos obſtringat, haud obligari, ſed in iis om-

nibus jus vetus ſervari, atque annum XIIX. ætatis minoris, tu⸗

telæque & curæ finem eſſe, addita hac ratione: Es komme ſelt⸗
ſam heraus, wenn man die Reichs⸗Fuͤrſten und eigenthuͤmliche Lan⸗
des⸗Herren nach den Buͤrger⸗ und Bauren⸗Geſetzen urtheilen wolle.
Dubitavit de horum veritate Præſes in addit. XV. ad diſſert.
de Feudis Brunſuicenſibus, negavitqũe generalem Germaniæ
in anne XIIX. conſuetudinem, negavit etiam, indecorum eſ-
ſe, principes juri privato ſubjici. Wam, inquit, ſi Ludewigii
rationem admittimus, ueceſſe eſt probemus & illam, ob quam
aliquando Radbodus Friſonum rex ebriſtianum ſe facere recu-
ſavit. Is ſcilicet, referente joanne Gerbrando a Leidis in
Chronico Belgico lib. 2. cap. 21. quum a W'ulfranno, Seno-
nenſium præſule, ſacro fonte tingendus eſſet && cælorum Jedem
libi promitti audiret, mudum ex aqua retraxit pedem, quod ig-
nominioſam ſibi communem in cœlis cum vili Chriſtienorum ple-
becula babitationem fore putaret. Ego tamen in hac jurium &
beatarum ſedium communione nibil abſurdi, nibil ignominioſi

animadverto, niſi abſurdum quoque & ignominioſum dicas,

quod principes carne & frugibus perinde, ac ruſtici, veſecan-
zur. Si abſurdum & iniquum eſt jus commune, peccamus, gqui
illud in civium & ruſticorum litibus judicandis adbibemus;

ſi bonum, principes a boni bujus communione invidioſe ex-

cludimus. Non tulit hæc vir illuſtris, & ſeripfit nuper do-
Giſſimam diſſertationem, qua differentias jurium Romani,
Græci, Germanici, feudalis, publici, naturæ, gentium, ve-

niæ aætatis, problematum forenſium in ætate puberum es

ajorum regum, principum, clientum, ſubditorum explicat.
Rece-

432 MEDITAT. AD PANDECT.

Recedit in illa a vetere ſententia ſua multis, inprimis ab ea,
quod generali Germaniæ antiquæ conſuetudine annus XIIX.
finis minoris ætatis fuerit. Nunc rectius ſe edoctum ait, &
priſcos Germanos pubertatem nunquam ex habitu corporis
æſtimaſſe, ſed generaliter anno vigeſimo finiiſſe, poſtea vero
his XX. annis adhuc unum, intra quem major factus geſta in
minore ætate impugnaret & revocaret, adjeciſſe, indeque
factum eſſe, ut Saxones pubertatem XXI. annis finierint,
apud ſolos Longobardos annum XIIX. in quo homines ar-
mis ferendis idonei fiant, ad majorem ætatem ſuffeciſſe,
huncque Longobardicum ritum in quasdam Germaniæ pro-
vincias & civitates translatum, inprimis vero quod ad feu-
da receptum eſſe, principes autem Germanos nullum olim
ætatis limitem ſigillatim definitum habuiſſe, alios XV. alios
XVIL. iterum alios XIIX. anno regimen ſuſcepiſſe, ordinum
provincialium judicio, adfirmat. Hæc omnia more ſuo
eleganter explicat, multisque legibus & exemplis firmat.
Ego, poſtquam omnia curate examinavi, pleraque, in-
primis felicem illam de cauſa imparis numeri, annorum
nempe XXI. apud Saxones & 'in aliis quibusdam locis in-
troducti conjecturam probo, in paucis tamen diſſentio,

IV.
Antiquiſamorum Germanorum mores in ineboanda & finienda

tutela ſimpliciſſimi fuerunt.

Trairuri mei præſentis rationes longam diſputationem non
Lpatiuntur. Summa ſententiæ meæ de origine & indole
tutelæ ac curæ apud veteres Germanos hæc eſt: Antiquiſſimi
Germani, quamdiu agros & Prædia communiter poſſede-
runt, nec bona propria, præter arma & exiguam ſupellecti-
lem, habuerunt, puberem & majorem ætatem certis anni
definire

—
zider
SNII
an
Nrpors
ver
Rehain
en
inenn

inee

ffeell⸗
ſce P.

W ſe.

Um

Gie

Drcnun
re r

fimu
) n.

orun
Ces
nio,

ini

o
incoe
Uiſüni
hede⸗
elec
mi
etone

SP. CCCXXVII. DE HISTORIA IURIS TUTEL. &c. 433

definire neceſſum non crediderunt, nec tutores aut cura-
tores, qui adminiſtrarent, quum nihil adminiſtrandum eſ-
fet, conſtituerunt. Pueri puellæque parentibus orbati a

Proximis ſuis ſine magiſtratus decreto, ſine inventarii con-

fectione, ſine rationum redditione educabantur. Puberta-
tem adepti, id quod non ex numero annorum, ſed ex ha-

bitu corporis, prudentia & virtute æſtimabatur, arma tra-
ctare, nuptias facere, familiam conſtituere poterant. Per-

manſerunt in hac ſimplicitate majores noſtri, donec, ſub.

lata priſca bonorum immobilium communione, privati fi-

bi dominia & poſſeſſiones agrorum adſcriberent. Tunc
vero, ſi quis poſſeſſor fundi moriebatur, liberis impuberi-
bus relictis, dominium in hos liberos jure hereditario trans-
mittebat, ut Tucitus de Moribus Germanorum cap. 20. nar-
rat, adminiſtratio tamen horum bonorum ad proximum
conſanguineum ſpec7ctabat, qui agros relictos colebat fru-

Qusque adquirebat, & ex iis pupillos alebat, his wero dein-
de, ſimulac rebus ſuis gerendis idonei fierent, prædia ipſa

cum neceſſaria ſupellectile & inſtrumento ruſtico reſtitue-
bat, ad rationes de fructibus perceptis reddendas haud-
quaquam obligatus. Inter tutorem & curatorem nec re
nec verbis quidquam diſcriminis intercedebat. Terminus
reſtitutionis bonorum & finis adminiſtrationis ex arbitrio
adminiſtrantis potiſſimum pendebat. Quum vero circa
hunc terminum lites ſæœæpe inter adultum & curatorem o-
rientur, illo res ſuas moderari cupiente, hoc adminiſtra-
tionem producere anhelante, ad magiſtratus haud raro iba-
tur, qui, num idoneus adminiſtrationi rerum ſuarum ado-
leſeens eſſet, judicabant. Conſiderabant illi inprimis ha-
bitum corporis, indeque habilitatem æſtimabant.

Tom. E. Iii V.

434 MEDTTAT. AD PANDECT.
V.

Inſpectio corporis a priſcis Germanis ad dignoſcendam puberta-

tem adbibita nihil turpitudinis babuit, ſed
neceſſaria fuit.

D' Germanos veteres habitum corporis conſideraſſe, &

ex eo pubertatem æſtimaſſe. Qua in re intolerabilem
turpitudinem & majoribus noſtris prorſus indignam animad-
vertunt alii, ego nullam video. Libidinem ſcilicet excitatam
credunt hac inſpectione. At enim vero priſci Germani & ma-

Xime magiſtratus eorum, ſeniores plerumque, tam molles &

libidinoſi non erant, ut ad nudi corporis viſum confeſtim
Prurirent. Certe ſi in hac inſpectione judiciali turpitudinem
invenis, majorem neceſſe invenias in antiquo homines nudos
ſacro lavacro immergendi ritu, quo Joannes Baptiſta, apoſtoli
& primi Chriſtianorum ſacerdotes uſi ſunt, & quo libido ma-
gis potuit excitari. Sed, ais, turpe tamen fuit, puellas nudas
in judicio exhiberi, attrectari. Hoc vero nunquam factum eſt⸗.
De pueris ſaltem loquitur Speculator Saxo lib. 1I. art. 42. Wel⸗
ches Mannes Alter man nicht weiß, hat er Haar in dem Bart, und

danieden am Bauch, und unter jeglichem Arm desgleichen, ſo

ſoll man wiſſen, daß er zu ſeinen Jahren kommen iſt. De
puellis lis in vetere Germania oriri vix poterat. Eæ bona

immobilia nec poſſidebant, nec a tutoribus ſuis repete-

bant. Ex reliqua hereditate parentum, præter vilem ſu-
pellectilem & mundum muliebrem, nihil ad ipſas perve-

niebat. Modicum autem hoc, quod pervenerat, cum ipſa

muliercula in perpetua cuſtodia & cura proximi neceſſarii
manebat, donec muliercula nuberet & cum reculis ſuis in
poteſtatem & curam mariti transiret. Nuptias vero fa-

ciendi poteſtas ſero puellis, nec in prima lanugine; ſed poſt

diuturnam maturitatem, dabatur. Hanc maturitatem pro-
ximi

3

——— — — .

—

1ben.

erg
ran
Unink
Cctnn
nam
lez
Dllkin
lcinen
Snd
poſtl
Gom.
d
N
. We.

WE
utt
hn,

r„⅓

E bon
Eet.
len
Pene
mi
elei
ſis in
e1o r

n.

AN

SP. CCCXXVII. DE HISTORIA URIS TUTEI. &c. 435

Ximi cognati cognatæque æſtimabant, ubi inſpectione corpo-
ris opus non erat. Ergo minus illa in judicio adhiberi potuit,
niſi fore caſum fingas, quo puella laſcivior ad magiſtratus pro-
currerit, injuſte ſe nubilem ſatisque maturam per conſan-
guineos nuptiis arceri, vociferata ſit, corpus nudaverit, pu-
bam & cetera maturitatis veſtigia oſtenderit, facultatem nu-
bendi flagitaverit. Verum hujusmodi impudentiæ exemplum
in Germania priſca unquam exſtitiſſe, haud credo. Et fac
etiam, inſpectionem mulierculæ aliquando neceſſariam fuiſſe.
Num eam ab ipfis magiſtratibus factam putas? Habuere uxo-

res aliasque honeſtas matronas, quæ hoc negotium fſibi com-

miſſum rectius expedire, & de eo judicibus renunciare potue-
runt. Quæ quum ita ſint, nihil obſcœnum, nihil turpe in in-
ſpectione puerorum remanet. Nec Juſtinianus me in contra-
rium movet, qui in L. ult. C. Qauando tutores vel euratores eſſe
deſinant, indecoram obſervationem in examinanda marium
pubertate damnat, & hanc corporis indagationem inhone-
ſtam vacat. Recte profecto Juſtinianus & accommodate ad

mores Romanorum, qui maſculam Venerem amabant, & in

pueros libentius quam in virgines laſciviebant. At maſcula
hæc Venus priſcis Germanis ignota fuit. Quem ergo in illis li-
bidinis ſenſum conſideratio & contrectatio nudi pueri excitare
potuiſſet 2 Accedit, quod aliam viam inveſtigandæ pubertatis
Germani veteres non habuerunt. Mores, ais, animum,
virtutem examinare potuerunt. Non nego, etiam horum
aliquam rationem habitam. Sed judicibus, qui cum ado-
leſcente non convixerant, de moribus, animo & virtute
parum conſtabat. Probatio autem per teſtes plurimum dif-
ſicultatis habuiſſet. Ad annos reſpicere vix poterant Ger-
mani veteres. Neque enim illa tempeſtate nativitas & no-
mina infantum in libris publicis, quales hodie in templis
adſervari ſolent, conſignabantur, nec, quum plerique li-
Iii 2 tera-

436 MEDITAT. AD PANDECT.

—
terarum imperiti eſſent, privatim adnotabantur. Itaque ex

centum vix unus erat, qui ætatem ſuam accurate noſſet.
VI.

Germani computationem apynorum in æſtimanda pubertate tar-

dius receperunt, & vario ac incerto jure circa

illam uſi ſunt.

COdi hæc incuria, de qua in præcedente meditatione di.

xXxi, paulatim emendari ſucceſſu temporis, & certitudo

quædam ætatum per ſcripturas & monumenta ſtabiliri. Tunc
demum magiſtratus, in æſtimanda pubertate & habilitate ad
annorum numerum reſpicere, convenientius crediderunt,

omiſſaque vetere inſpectione aut ſaltem in ſubſidium reten-

ta, quemadmodum Speculator Saxo lib. I. art. 42 ait, ado-
leſcentulos, certis annis completis, ad rerum ſuarum gu-
bernationem admiſerunt. In ipſo tamen annorum numero
non convenerunt invicem omnes, ſed variarunt mire, quod
in re prorſus arbitraria non porerat non fieri. Singulæ ci-
vitates ex eo, quod plerumque in ipfis factum erat, jus &
conſuetudinem eliciebant. Et hinc eſt diverfitas illa ju-
rium fingularium, quæ Ludewigius ſumma induſtria colle-
git. Illa tamen omnia, ſi pauca excipias, in duas potiſſi-
mum partes abeunt, quarum una octodecim annos, alte-
ra viginti requirit. Duæ tunc erant præcipuæ in Germania
gentes, Suevi & Saxones, qui ceteros populos quaſi in
duas factiones diſtrahebant, & duplex jus univerſale, diver-
ſum invicem maxime, æmulatione ſua faciebant. In iis igi-
tur locis, quæ jure Suevico utebantur, quum frequentius
annus XVIII. pro fine pubertatis habitus eſſet, compilator
Speculi Suevici cap. 323. §. ult. quod plerumque fiebat, jus
fecit, & ſic conſtituit: Wenn ein Mann kommet zu achtzehen
Jahren, ſo hat er ſein volle Tag, will er, ſo mag er Vormund
. nehmen:

3

— —. —

—— — — ⏑ —— -- —

le er

tar.

ledh.
timte
Te
teil
unt,

ete.

100.

n.

en

tnu
An

lner
Nrins
lnor
1
Gund

n.

SP. CCCXXVII. DE HISTORIA IURIS TUTEL. &c. 437

nehmen: will er, ſo mag er ſein wol emberen. Cui capitulo
non obſtat ejusdem Speculi cap. I. §. 2. in quo quilibet anno-

rum XXI. hosno das Voigtding ſuchen „hoc eſt, magiſtratibus

ſe ſiſtere nomenque ſuum inter cives & ſubjecétos profiteri, ju-
betur. Ex hoc enim id ſaltem conſtat, ad profeſſionem hanc &
receptionem in numerum civium ſimplicem pubertatem non
ſuffeciſſe, ſed maturiorem ætatem deſideratam fuiſſe. Hie non
Suevorum ſolum, ſed antiquiſſimus Germanorum omnium
mos fuit, de quo jam Lacitus de Moribus Germanorum cap. 13.
Arma, inquiens, ſumere non ante cuiquam moris, quam CIVI-
AS ſußfecturum probavarit. Tum in ipſo concilio vel princi-
pum aliquis, vel pater, vel propinquus ſeutoframeaque juvenenz
ornant, hæc apbud illos toga, bic primus juventæ bonos: ante boc
domus pars videntur, moæ REIPUBLICAI. Qui locus ſi cum
ſupra memorato cap. I. Speculi Suevici conferatur, appareat,
das Voigtding ſuchen, nihil aliud eſſe, quam, in concilio
civitatis comparere, arma ſumere, & partem reipublicæ ſe
profiteri,: Saxones contra, uti lubenter a Suevis diſſentie-
bant, ita hoc quoque in parte diſſenſerunt, annumque ætatis

XX. elegerunt, &, ut ſcite Ludewigius conjicit, unum, in-

tra quem reſtitutio petenda eſſet, adjecerunt, Speculum
Saxon. l. I. art. 42. Longobardi Suevis viciniores etiam
XVIII. annum receperunt, non in ſolis cauſis feudalibus,
ſed in omnibus, quemadmodum ex legis Longob. I. 2. tit. 29.
c. I. conſtat. Et profecto nulla fere fuit gens, quæ inter
majorennitatem feudalem & allodialem fecerit diſcrimen.
Nam quæ annum XVIII. in allodii adminiſtratione ſuſficere
credebant, eundem & in feudis admittebant. Et quæ XXI.

in allodio deſiderabant, eundem in feudis requirebant. Sa-

Xones certe id fecerunt, quemadmodum ex jare eorum feu-
dali cap. 26. conſtat. Suevi tamen hac in parte ſingula quid
habent, atque, etſi in allodio annum XVIII. tutelæ finem
1113 faciant,

43 MEDITAT. AD PANDECT.

faciant, in feudo tamen annum XXI. requirunt. Vide jus
Feud. Alemann. cap. 5o. Ratio ejus diverſitatis forte hæc
eſt, quod adoleſcentuli infra hanc ætatem, etſi proprias res
gubernare queant, ad ſervitia tamen militaria domino præ-
ſtanda & judicium feudale, in quo vaſalli adſidebant, con-
ſtituendum nondum ſatis roboris, prudentiæ ac virtutis
habeant. Quod autem ab initio dixi, Suevici juris compi-
latorem annum XVIII. Speculatorem vero Saxonem an-
num XXI. delegiſſe, hoc peculiares ſingularum in Suevia &
Saxonia provinciarum & civitatum, quæ contrariam con-
ſuetudinem receperant, mores non ſuſtulit prorſus. Re-
tinuere pleræque priſca jura ſua. Et hinc eſt varietas illa
legum & ſtatutorum, quæ Ludewigius recenſet. Sicut er-
go in aliquot Sueviæ loeis annus XXI. receptus fuit manſit-
que, ita & in Saxonia nonnullæ urbes in XVIII. anno,
quem olim habuerant, perſtiterunt. Exemplis, quæ Lu-
dewigius habet, addi poteſt aliud ex Leibnitii ſeriptorilus
Brunſvicenſibus tom. 3. p. 439. civitatis nempe Brunſvicen-
ſis, priſcarum Saxonicarum civitatum fere principis, cujus
hæc XLIX. lex in parte ſecunda eſt: Swat eyn kint vorgbhift,
er id wert achbteyn jar alt, dJas is unſtede. Irrepſere interea
in Germaniam jura canonicum & Romanum, quibus annus
quintus & vigeſimus ad legitimam ætatem defiderantur.
Suevi ſe peregrinis his juribus ſubjecerunt confeſtim, & jam
Speculo ſuo ea inſeruerunt, quemadmodum ex verbis ulti-

mis ſupra memorati cap. 323. conſtat: Aber Kuͤnig Karel hat

geſetzet: Er ſoll Pfleger haben untz uff fuͤnff und zwanzig Jar.
Saxones autem patrii juris tenaciores annum XXI. ſemel re-
ceptum retinuerunt, & adhuc hodie, niſi ubi per claras le-
ges jus Romanum introductum fuit, obſervant.

——— — — —

— —— — — ðWñ

— — — — — — —

u
le

SIH

Prk.

8 Me

LA

Et
SWi⸗
rlte
99
reln.
145 l.

SpP. CCCXXVII. DE HISTORIA IURIS TUTEIL. &c. 439

VII.

Principes Germani, quod ad finem tutelæ & pubertatis, olim
juribus privatorum uſi fuerunt, & adbuc utuntur,
niſi vel ex privilegio, vel ex diuturna con-
Juetudine contrarium ob-
tinuerint.

Reder: ut & de principibus Germanorum pauca dicam.
Olim illi, quod ad tutelam & pubertatem, nunquam di-
verſo a civibus ſuis jure uſi fuerunt, ſed easdem conſuetudi-
nes obſervarunt. lis igitur temporibus, quibus annorum ratio
nondum habebatur, pubertas quoque principum ex pruden-
tia, ex moribus, ex virtute, ex habitu corporis, æſtimabatur,
judiciumque de ea, ut bene monet Ludewigius, penes ordi-
nes provinciales erat. Deinde, poſtquam anni computari ce-
pPerunt, principes quoque horum numerum in ſua pubertate
æſtimanda iniri paſſi ſunt, & ſubjecerunt ſe communibus ci-
vitatum ſuarum juribus, quæ quum varia nec conſtantia ſem-
per eſſent, diverſa quoque inde exempla illa principum, quæ
Ludewigius accumulat, orta ſunt. Sed ubi tandem in Saxo-
