ſe faſſe avant le Sacre, S&il agizt d'un Evöäohe fitüs dans l'Al-

lemagne; mais pour les aukres, quvigue dépendans de l' Em-
pire, on leur acterde ſix mois après leur conſecration, peur
venir recevoir les Regales de la main du Prince. En troiſténie
lieu, il prétendoit que l'élu étoit obligé de lui préter ſerment de
Zdelité & de lui faire hommage de tous lei biens, gai étoient

annexez d ſon Evéché, B'accord reſtraint cet bommage aux

ſeules Kegales, &'eſt-d dire, auxzs fiefs & autres aiens de cette
nature, ques les Evéqgues tenoient de la Couronne. Voild cer-
tainement de grandes differences, && toutes les brétenſions de
l Empereuvr reduites d trèt peu de chaſes. Ego ſic ſentio. Per-
didit utique Henricus V. cæſar non quidem jus ſuum, ſed
effrenem, quam deceſſores & ipſe huc usque exercuerat, li-
centiam electiones epiſcoporum abbatumque, quæ populo
leroque ex prifcis inſtitutis competebant, turbandi ac im-
pediendi, ſacra iſta munera vendendi comperitoribusque ſuis
donandi, reditus egrum occupandi ac diutiſſime retinencli,

Pios probosque vires legitime electos deſtituendi aut vegan-

di, & in negotiis eccleſtaſticis Pro lubitu graſſandi. His, in-
quam, non juribus, ſed exercitis per tyrannidem pravitati-

bus renunciavit Henricus, verbis: Ege Henricus Dei gratia

Romanorum imperator Auguſtus, pro amore Dei & ſanctæ
Romanæ eccleſie, &ñC domini papæ Calliſti, & remedio anuimæ
meæ, dimitto Deo, & ſanctis eus Apoſtolis Petr & Paulo, &α*
Janktæ cadbolicæ eccleſiæ omnem inveſtiturans per annulum
& Laculum, concedo in omnibus ecclefiis feri electionem,

27

„ 4
eſt

ni.
EN.
Pour
4%
ef
ue
etſe
ee.
A
Per-
. 6

tyl.

W⸗

e lus

—

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1229

& liberam conſecrationem. Abdicavit ſe quidem ibi ſimul
vetere ritu, epiſcopos per baculum & annulum inveſtiendi

At per hoc re ipſa nihil amiſit, ſed commutavit ſaltem Ppri-
ſcam ceremoniam cum nova, quum pontifex ei in locum

Prioris conceſſit atque præterea magnam in electionibus au-
2 ,

Cctoritatem attribuit, verbis: Ego Calliſtus ſervus ſervorum

Dei, dilecto filio ſuo Henrico Dei gratia KRom. Iimbh. Aug. gonte-
do electionis epiſcoporum &* abhbatuim Thutonici vegni, guck ad
regnum pertinent, in præſentia tua fieri abtque ſimonia Cg*
aliqua violentia: ut, ſi qua inter bPartes diſcordia emerſerit;,
metropolitani & provincialium conſfilio vel judicio, Janiori par-
ti aſſenſum, & auxilium prbeas. Eletzus autein regalia per

lſeeptrum a te vecipiat, exceptis omnibus, qucæ ad KRomanam ec-

clefiam pertinere noſeuntur, 85* quæ e& bis jare tibi debet, faciat-
Ex aliis vero partibus imperii conſecratus, infra Jex menſes
vegalia per ſceptrum a te recipiæt. Falſum ergo eſt, quod ano-
nymus ait, cæſarem per hoc pactum omnia, quæ Potuerit,
perdere, perdidiſſe; falſum, perſonalem cæſaris Præſentiam
in electionibus deſiderari; falſum, per adſenſum & conſilium
in diſcordia electorum ſanieri parti præſtandum nihil auéto-
ritatis cæſari accedere; falſum, cæſarem metropolitani & epi-
ſcoporum judicio ſimpliciter alligari; falſum, inveſtituram
per ſceptrum vanam cerimoniam efle; falſum, abſolutam ne-

ceſſitatem cæſari ectum ſuſcipiendi impeni; falſlum deni-

que & fictitium diſcrimen inter bona epiſcopatui adnexa &

regalia, quorum ratione jusjurandum fidelitatis exiwitur. Pri

I1-
mo liberum eſt cæſari, fi ipſe electionibus intereſie nolit, ah-

legare quem ad eas, ſive alicui prœſenti vices ſuas committe-
re. Verba enim: in praſentia tua3 Ccaptari haud .
rum ex jure & uſu explicari, quibus præfens & ille dici tur, qui
per legatum aut procuratorem comparet. Deinde Per illa

— ,11 Ge m , Pphee. -d 3 1
IAm iAitin s bens; cæſar ju-

verba: ſaniori parti aſe
dex in diſcordis eligentium contftiruitur, Qquod utique maxi-

*

Q α 3 mat

1230 MEDTTAT. AD PANDECT.

mam ei auctoritatem tribuit, ut infra pluribus oſtendam.
Porro, quod de confſilio & judicio metropolitani & pro-
vincialium additur, non ſubjicit cæſarem eorum deciſioni,
ſed adhiberi eos ſaltem & audiri jubet, poteſtatem vero ſta-
tuendi & judicandi cæſari perinde, ut in conſiliis & ſenatibus
alias ſolet, relinquit. Oſtendunt id exempla plurima apud Con-
ringium de Conſtitutione epiſcoporum Germanicæ §. 57. in qui-
bus cæſares data hac ſibi poteſtate liberrime uſi ſunt. Tum

inveſtitura per ſceptrum non vana cerimonia eſt, ſed confir-

matio electionis factæ, & obligatio electi ad præſtanda ea, quæ
tanquam vaſallus & poſſeſſor terrarum ſibi conceſſarum de-
bet, quæque aliis imperii vaſallis incumbunt. Nec abſolutam
cæſari electos recipiendi inveſtiendique neceſſitatem impoſi-
tam credo. Equidem ſine cauſa eleéctos recuſari non poſſe,
largior facile. At ſi quis apertus cæſaris imperiive hoſtis, ho-
ſtium fœderatus, vel homo manifeſte improbus aut ad ſacrum
munus ineptus, vel per ſortes aliasve illicitas artes eligatur,
huic cæſar inveſtituram denegare & poteſt, &, ni contra offi-
cium ſuum peccare velit, debet. Nondum animis & memoriæ
noſtræ excidit luctuoſa illa electio Colonienſis, qua Furſten-

bergius, infenſiſſimus Germaniæ inimicus an. 1688. a majore

canonicorum parte elector deſignabatur. Declarabat tunc
Leopoldus, religioſiſſimus alias & jurium eccleſiaſticorum
obſervantiſſimus cæſar, ſe illum nunquam admiſſurum. Nec
dubito, quin hoc potuerit. Nam in c. 5. X. de Electione electio
legitime facta non aliter confirmari jubetur, quam ſi nihil fſit,
quod electum impediat. Quin immo, ſi omnia recte conſide-
ro, & inprimis voces iſtas: ſaniori parti adſenſum & Cauxilium
præbeas; perpendo, dubitare incipio, an non cæſar minori
etiam canonicorum eligentium parti, ſi hanc ſaniorem anim-
advertat, accedere poſſit. Certe poſſe eum hoc ſecundum lit-
teram & mentem concordatorum, credo, & olim etiam pote-

ſtatem hanc exercuiſſe, ex exemplis a Conringio loco ſupra me-

morato

—
n
DrI.
ſon
e

IC..
1
Dnr.

He

n.
Utan

polt.

oſe ,

5ho.
erun
tun
ffl.
Oric
lten.
uſor
une
Crun

klela.
ihiſ
U

riiun
Minoi

Ai.

unn.
pole
ro r.
t

„

Sp. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1231

morato allatis video. Num vero concilii Tridentini patres, dum
in ſeſſ.25. de Regul. e.6. decreverunt, non amplius inquirendum
eſſe, quænam ſuffragiorum pars ſit ſanior, ſed tantum, quæ ma-
jor, dummodo ſuffragia ipſa ſint legitima & perſona electa non
indigna, cæſaris poteſtatem arctioribus limitibus circumſcribe-
re & voluerint & potuerint, alii diſpiciant. Tandem inane eſt

diſcrimen, quod anonymus ſibi inter bona epiſcopatui adnexa

& inter regalia fingit, ea mente, ut jus jurandum fidelitatis ab
epiſcopis novis præſtandum ad hæc ſola reſtringat, illa autem
ab eo eximat. Nulla bona epiſcopi abbatesque poſſident, quæ
imperii ſive mediate ſive immediate non ſint, quorumque in-
tuitu fidem cæſari non debeant. Dicas forſan, epiſcopatum ta-
men ipſum a bonis epiſcopalibus diſtingui oportere. Sed & hæc
diſtinctio in verbis ſaltem erit, non in re ipſa. Jam diu enim bo-
na epiſcopalia ab epiſcopatu ipſo inſeparabilia facta ſunt.
XLI.
Feuda oblata.

ed aliud etiam datur in Imperio noſtro feudi genus, cujus
S collatio, etſi beneficiaria dicitur, cum quadam tamen ne-
ceſſitate eſt conjuncta. Vocamus feudum illud communiter
oblatum, quando ſcilicet quis rem ſuam, cujus plenum domi-
nium habebat, hac conditione alteri offert, ut is eam iterum ſi-
bi in feudum concedat. Neque igitur is, cui allodium aliquod
ſub hac lege offertur, ejus utile dominium ſibi reſervare pot-
eſt, ſed præciſe de eo offerentem infeudare cogitur. Iluſtre
hujusmodi oblati feudi exemplum in epiſcopo Bambergenſi
habemus, a quo elesctores ſeculares officia quædam certam-
que electoratuum ſuorum partem tanquam feuda recogno-
ſcunt. Sic e. g. Elector Saxo a. 1623. inveſtitus fuit mit dem O⸗
ber⸗Marſchall⸗Amt des Kayſerl. Stifts Bamberg, und deſſen Zu⸗
gehoͤrungen, Wittenberg, Schloß und Stadt, Muͤhlberg, Schloß
und Stadt, beede an der Elbe gelegen, Tuͤben dem Schloß und de⸗

ren Doͤrfern, Bernſtadt, Alſſendorf, Weißigk und Gabgaſt, mit
allen

MEDITTAT. AD PANDECT.

glichen Zugehoͤrungen, nichts ausgenommen, wie dann
n Eh burfuͤrſten von Sachſen von des Biſchofs Vor⸗
Stiſt geliehe en word en. Gauſam! hujus oblationis dlim

„

nem eſle lerend um, qu ibus hrtaſle honoril icentitimum fuit,
vaſallum tam ſanctæ, qualis ſemper habita eſt Bamberga, ſedis
vocari. Id tamen nunquam ſatis ridere potui, repertos fuiſſe,
qui e exiſtimarint, electores ipſos electoratus ſuos, illisque anne-
xa Oflicia Imperio debita ab epiſcopo Bambergenſi tenere, & li-
cerxe huic, ea, cui vein conferre. Quis enim non videt, epiſco-
pum Bambergenſem circa feuda hæc eorumque collationem
non majore gaudere Poteſtate, quam Imperator in toto mundo,
cujus ſe dominum olim vocavit, L. 9. ad L. Rhod. de jactu; vel
Juſtinianus i in illis populis, quos titulo quidem, nunquam vero
imperio ſuo ſub jecit? Immo, ſi fidelitatis promiſſionem, quæ in
inveſtituri 6 poriſſima & fere eſtentialis pars eſt, adſpicias, quam
legati Aletorum Præſtant, parum ab illis epiſcopo tribui, cre-
das Ziere fert Limnæus ad Cabit. Caroli E. proëm. der Churfuͤrſtl.
5 te hat dem Biſchof ohne alle Pflichtleiſtung allein einen

daß er wegen ihrer Churfuͤrſtl. Gnaden dieſe Belehnung acceprire,
allermaſſen die vorfahrende Derren Churfbrſten, hochloͤblichſter Ge⸗
daͤchtniß, die vom Stift Bamberg laſſen empfangen, und zweifle
nicht ihre Ehur fuͤrſtl. Gnaden werden um des Herrn Biſchofs Fuͤrſtl.
Gnaden ſol lches mit F reundſchaft rkennen, und dem ganzen Capitul
und Stift gnaͤdigen Willen zu erzeigen geneigt ſeyn.
XLEII.
Tributa ordinibus imperii nomine auxiliorum voluntariorum &
fubſidior 1n2 charitati orin imponzntur.
RNeſcio, an ad liberalitates ac donationes necefſfarias com-
P mode referri poſſint collectæ, quæ Imperii Statibus im-
ponuntur. Quodſi enim modum exig endi graviſſimasque
ipſorum Statuum de ejus rigore querelas adſpicias, quas ex-
hibet

Pand h ag gethan, und mehrers nicht⸗ mit angefuͤhrte r Erklaͤrung,

R

—

———

=
S

=—

Veto
uen
GCunn
Hcr.
.
ed
grunn
eptt
6

SP. CCCCXXXIV. DE DONAT. NECESSARIIS. 1233

hibet Limnæus in Jure publ. I. 4. c. 17. §. 57. in Adqit. vol. I.
nullum quidem in illis libertati locum relictum eſſe, credas.
Nomen tamen, quo in Receſſibus aliis que imperii LL. appel-
lantur, modusque, qui in illorum impoſitione præſcribitur,
efficit, ut easdem liberalitatibus annumerem. Vocantur com-
muniter auxilia voluntaria, freywiliige Huͤlf⸗Mittel, ſoletque
Imperator ea, ſi præſtentur, tanquam beneficia accipere, &
Pro iis gratias agere. R. I. de avno 1603. §. Nuichts deſtoweniger.
Pertinent huc ſubſidia charitativa, Juæ cæſar ab ordine eque-
ſtri immediate poſcit, & ordo equeſtris poſt longas plerumque
diſputationes atque enixas de libertate ſua conſervanda pro-
teſtationes offert. Vide Burgermeiſteri Codicem Diplomaticum
equeſtrem tom. I. part. 2. pag. 384. 741. & Thucelii abta bublica

Jſeculi XVIII. tom. 5. Gop. 10. num. II. 13. 14. 16. Ceterumde

natura ac differentia harum collectarum nihil nunc addo,
quum hoc argumentum ab iis, qui ad jus publicum commen-
tati ſunt, operoſe ſatis pertractatum fuiſſe, animadvertam.
Id unicum jam obſervandum eſtſe Puto, nimiam illam impe-
ratoris illarum exvactione licentiam Inſt rumento Pacis Weſt.
Phaliæ & Capitulationibus ſic eſſe circumſcriptam, ut nullus
jam, niſi requiſito prius in comitiis ordinum conſenſu im-
ponere queat. Utrum tamen ad han- impoſitionem collegia-
lis, qui plurium ſuffragiorum numero eſt contentus, an vero
individualis omnium conſenſus requiratur, id adhuc in pro-
Ximo conventu ſine effectu diſceptatum fuit.
XLIII.
Stipendiorum & dvbiarum cauſarum fundationesa brincipibus pro-
teſtantibus ex reditibus ſacris Pontificiis factæ neceſſaria li-
beralitas ſunt.
lla etiam Principum Imperii, quos Proteſtantes vocamus,
maxime Potentiſf. Electoris Saxon. in bonarum artium
ſtudioſos liberalitas, ſive quorundam beneficiorum aut ſti-
ZTom. VI. Rrr rrrr hpen-

1234 MEDITAT. AD PANDECT.

pendiorum in eos collatio certa ratione neceſſaria dici pot-
eſt. Namque ſtipendia illa, ſi fundationem eorum attendas,

non ex propriis Principum ſumtibus, ſed ex bonis Eceleſia-
ſticis, menaſteriorum ac præbendarum reditibus, quos illi,

exſtirpata ſuperſtitione, fiſco ſuo vindicarunt, ſunt profecta.
Id quod ſaltem de ſtipendiis in academia Wittebergenſi, anno
1545: a oanne Frid. Electore, & Jenenſi anno I555. ab ejus
filiis inſtitutis ipſæ illorum fundationes ac conſtitutiones, quas
Hortlederus de Cauſis Belli Germanici, I. §. c. 22. & 27. exhi-
bet, teſtantur; quibus laudati Principes aſſerunt, ſie haͤ ten das
Einkommen der eingezogenen Stift un Cloͤſter nicht in ihren eigenen
Nutz, ſondern thells zu Beſoldung der Peediger, fuͤrnemlich aber zu
Anrichtung gewiſſer Stipendien auf der vohen Schul Wittenberg
und Jena, wenden wollen. Quæ liberaliſſima inſtitutio, etſi ſi-
mul ſingulari divi Jo. Frid. ejusque filiorum in ſtudia, & præ-
ſertim ambas illas academias gratiæ ſit tribuenda, quin tamen
ex quadam etiam obligatione fuerit profecta atque adeo ho-
die revocari nequeat, his potiſimum commoveor argu-
mentis. Ipſa nimirum bona illa eccleſiaſtica, quæ in hanc

ſtudioſorum ſuſtentationem fuerunt impenſa, non videntur
ſalvo divino & imperii jure aliter impendi potuiſſe. Certe

DEUS Lev. 27. ea, quæ ſibi conſecrata fuerunt, ahenari
vetat, ſed in uſum ſacerdotum ac pauperum erogari jubet.
Quare etiam JIuſtinianus in Mov. 3. c. 3. eccleſiarum redi-
tus circa pios ſolum actus expendi & egentibus miniſtrari
Ppræcipit; ülos autem, qui ſecus fecerint, divinis ſuppliciis
committit. Et ſynodus Romæ anno 504. habita juxta
cauſam 12. duæſt. 2. Can. 21. eum tanquam ſacriegum ana-
themate ferit, qui bona eccleſiaſtica, a religioſis animabus
ad ſubſtantiam pauperum derelicta, ſine aliqua pietatis con-

ſideratione diſpergar. Quapropter Lutberus quoque im

Bedenken von geiſtlichen Gütern iniquum exiſtimat, hal

—

i Po.

encd
Cleſ.

I

kelk,.

N
Den
S
eni.
tendaa

nen

e

ol.
.
Xhan
dennn

(eAE

Aenn

N.

nülrri

Plei

junn
n anr.
mabas
Col
ue

boli

Sp. CCCCXYNXXIV. DFE DONAT. NECESSARIIS. r=35

illa contra intentionem fundantium a Principibus retineri;
ſed ea ad pios uſus maxime ſtudiorum ſublevationem erogan-
da, ſuadet. Cujus confilium ſanctiſſimi illi principes ſecuti
non ſolum ſe invicem obligarunt, ſed & Pprovinciarum ſuarum
ordinibus promiſerunt, ſe bona eccleſiarum maxime in ſti-
Pendia egenorum ſtudioſorum converſuros. Quod patet ex
ſcripto quodam elecétoris Saxoniæ & Landgravii Haſſiæ in
conventu Schmalkaldico anno 1540. edito, quod idem Hort-
leder affert c. l. c. 9. Die jetzigen Laͤuft der Zeiten werden es lehren
und mitbringen, daß man in der Kirche rechte Gottesdienſt, wahre
Religion und Studia zu ertalten auf Mittel und Wege wird den⸗

ken muͤſſen, wie man von denen Kirchen⸗Guͤtern mehr fleißigen in⸗

geniis und Studenten helfen moͤge, damit Leute aufgezogen werden.
Darum von den Kirchen⸗Guͤtern, ſo noch vorhanden ſind, erbieten
wir uns, daß wir ſie zu der Kirchen, Schulen, und andern gemeinen
Landes⸗Nothduͤrften in unſern Landen und Gebieten ohn Beſchwe⸗
rung wollen ſolgen laſſen. Denn die Kirchen⸗Guͤter ſollen ange⸗
wendet werden zu erhalten das Predigt⸗Ant, die chriſtlichen Schu⸗

len und andre Kirchen⸗und Landes⸗Nothdurft, wie das klar zeuget

die H. Schrift, vdie alten Concilia, und die aͤlteſten Canones. Et
ex conſtitutione illa Jo. Frid. de anno 1545. quam ſupra me-
minimus, ubi ſic ille ait: Damit das Einkommen beruͤhrter Stift
und Cloͤſter, in beſſern und Gott gefaͤlligen Gebrauch der Chriſten⸗
heit, auch ſonſten gemeiner Nutz zu gute verwandelt und verordnet

werde, wie wir denn gegen den Ausſchuß unſrer Landſchaft verruͤckter

Zeit gnaͤdiglich gewilliget, ſo haben wir davon zu Erhaltung der rei⸗
nen goͤttlichen Lehre auch chriſtlicher guter Policey etliche Stipendia
verordnet, damit junge Leute in unſrer Un verſitaͤt zu Wittenberg auf⸗
erzogen, welche ſolche chriſtl. Lehre rein erhalten, und ſonſten uns
und gemeinen Nutzen dienen moͤgen. Adde Sebuppii
Regenten⸗ Spiegel cap. 7.

Rrr rrrrz SPECI-

1236 MEDITTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCCCXXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4D LIE. XXXIX. 77R r.

DONATIONIBUS SUB MODO.

I.
Etiam donatio ſub modo vera donatio & liberalitas eſt.

II.
Ewxceptio non impleti modi quando locum babeat, diſquiritur.

M atrona quædam proviſoribus templi, in qua ſibi ſe-

pulcrum elegerat, annua viginti donat, ſed ſub
modo, ut proviſores hi curam ſepulcri habeant,
&, ne id collabatur, curent. At proviſores impoſitam
ſibi curam negligunt prorſus, quin interjecto aliquo tem-

pore, ſepulcrum vendunt, atque tamen quotannis penſio-

nem ſuam ab heredibus donatricis exigunt. Hi vero
exceptionem non impleti modi opponunt. Negant pro-
viſores, donationem ſub modo dici poſſe, quam donatrix
ſe ex mera liberalitate facere declaravit, quamque primus
ejus heres ſimpliciter, nulla ſepulcri mentione facta, con-

firmarit. Negant deinde, ſi vel maxime modus dona-

tioni ſubſit, exceptionem non impleti modi locum ha-
bere. In eo enim ajunt diſcrimen inter modum & condi-
tionem intercedere, quod ſub conditione promiſſum peti

ante conditionis implementum nequeant, ſed ſub modo
datum exigi confeſtim poſſit, L. 80. de Conditionibus & de-

mon-

4
.

— — —— — ——— ——— —

18
Uio⸗

e

no.
nm
m
Col⸗
ole

dl-
heii
0d
d

SP. CCCCXXXNXV. DE DONAT. SUB MODO. 1237

wonſtrat. At Cti Vitembergenſes menſe Junio anni
coLCCIX. contra proviſores judicarunt. Conſtabat quippe
ex verbis donatricis ſat clare, illam donationi ſuæ modum
adjicere voluiſſe. Nec oberat, quocd illam liberalitatem ap-
Pellaſſet. Nam & donationes ſub modo liberalitas ſunt, quam
onus adjectum non tollit. Objiciebantur quidem illa Jegis I.
de Donationibus verba: propter nallem aliam cauſum facit,
gquam ut Iileralitatem & munificentiam evereeat. Per hæc
enim liberalitas a donationibus ſub modo non excluditur Pror-
ſus, ſed hoe ſaltem ſignificatur, donationibus ſub modo Præ-
ter liberalitatem etiam cauſam aliam ineſſe. Fiunt enim
ſponte, & lucrum magis eſt, quam onus impoſitum. Nec

heres primus, dum in confirmatione nullam modi mentio-
nem fecerat, eum remiſerat, ſed repetierat tacite, quia ad

voluntatem defunctæ ſe retulerat. Porro fateor lubens, do-
natario fub modo, qui modum adjectum implere adhuc Pa-
ratus eſt & cautionem ſuper hoc offert, exceptionem non
impleti modi objici non poſſle. At, ſi donatarius modo ad-
jecto contravenit, contra hunc, ut accepta reſtituat, etiam
agi poterit, L. I. C. de Donationibus qucæ ſub modo. Ergo
donatori heredibusve ejus, quibus adtionem damus, ma-
gis etiam exceptionem concedemus, L. 156. §. 1. de NReg.
juris. Adde L. 19. de Legatis 3. Quamobrem ſic judicatum
fuit: Daß Klaͤgers Suchen noch zur Zeit nicht ſtatt habe. V. R. W.
Rat. dec. Klaͤger vermehnet zwar, es ſey dieje nge Schen⸗
kung, aus welcher er ſeine Klage anſtellet, wegen der darinnen
enthaltenen Worte: aus Chriſtlichen freyen und guten
Willen; item: in die Ehre GGttes und zu beſſerer
Fortſetzung des Gottesdienſtes; pro donatione ſimplici
zu echten, da zumahl in der nachgehends von Juͤrgen Chri⸗
ſtoph von Pleſſen erfolgten Confirmation kein Wort von der
den Proviſoribus zugleich obliegenden Aufſicht uͤber das Moͤl,
. RrrrrrrZ. len⸗

123 MEDTTAT. AD PANDECT.

lendorfiſche Erb⸗Begraͤbniß wiederhohlet werde, waͤre demnach Be⸗
klagter, inſonderheit, da Klaͤgers Intention aus dem uͤber die
Schenkung aufg richteten Inſtrumente alſſofort erweislich, ſo gleich
zu condemniren und mit ſeinen illiquiden exceptionibus in einen
abſonderlichen Proceß zu verweiſen. Alldieweil aber die zu Ende der
von Magdalenen von Moͤllendorf geſchehenen Schenkung befindli⸗
che Worte: Das hin gegen diejenige, denen dieſes benefi-
cium hiermit conferivet wird, auf die auch vorerwehnte mei⸗
ne Begraͤbniß in der Kirchen ein fleißiges Auge mit ha⸗
ben, damit ſelbige ohnbeſchaͤdiget verbleibe, und dafer⸗
ne einiger Schaden ſich dabey ereignen wurde, ſolches
unſaͤumig mir, und nach meinen ſeel. Tode meinen naͤ⸗
heſten Erben und Anverwandten anmelden, und die Ke-
parirung des Schadens bey denſelben befordern moͤgen;
gar deutlich eine donationem ſub modo anzeigen, welche, ob ſie
gleich nach Art aller andern donationen auch ex liberalitate, qus
freyem und gutem Willen, herflieſſet, dennoch zugleich den dona-
tarium zu etwas gewiſſes verbindet, und, da es von dieſem nicht
geleiſtet wird, dem Donatori Macht giebt, die geſchehene Schen⸗
kung zu revociren, oder den donatarium, da er das Geſchenkte
von ihm ſoderte, mit der exceptione non impleti modi abzu⸗
weiſen; hiernaͤchſt die von Juͤrgen Chriſtoph von Pleſſen erfolgte
Confirmation, welche ſich auf der Moͤllendorfin Schenkung
Deutlich beziehet, folglich alle darinnen enthaltene Claufſulen ta-
cite wiederhohlet, aus der Donatione ſub modo, keine ſim-
Plicem machen kan, ferner Beklagtens Vorgeben, daß die
Proviſores der Parchimſchen Kirchen den ihnen auferlegten
Modum nicht erfuͤllet, ſondern vielmehr das Moͤllendorfiſche
Erb⸗Begraͤbniß beſchaͤdigen laſſen, ja ſolches gar veraͤuſert, von
Klaͤgern ſelbſt zum Theil zuseſtanden wird, demnach bey ſo ge⸗
ſtallten Sachen die exceptio non impleti modi, da ſolche aus
dem von Klaͤgern ſelbſt producirtem Documente und ſeinem
eige⸗

SP. CCCCXXXV. DE DONAT. SUB MODO. 1239

eigenem Geſtaͤndr iſſe erweißlich, keines weges pro liquida zu ach⸗
en; So haben wir, daß Klaͤgers Suchen noch zur Zeit, ehe und

bevor er nemlich das Moͤllendorfiſche Erb⸗Begraͤbniß in vorigen
Stand geſetzet, daß er ſolches zu veraͤuſern gute Macht gehabt, und

hierdurch dem ihm von der Donatrice auferlegten modo nicht zu⸗
wider gelebt, erweiſen wuͤrde, nicht ſtatt habe, billig erkannt.

J

III.

Donatio ſub modo, etſi quingentos ſolidos exoedat, inſinuatione
non eget.

XVidua poſt mariti mortem privigno dicit, ſe illi & here-
ditatem mariti integram & bona ſua omnia relicturum,
dummodo alimenta ſibi in pactis dotalibus promifſla quo-
tannis præſtaret. Annuit privignus, atque novercam;
dum illa vivit, liberaliter alit. Moritur tandem illa inte-
ſtata. Tum heredes ejus legitimi hereditatis petitionem
inſtituunt. Conſultus ego menſe Novembri anni cio o ccxxvI.
privatim reſpondi, reum optime facturum, ſi exceptio-
nem donationis ſub modo actoribus opponat. Declara-
tio enim iſta novercæ, etſi donatio appellata non fuiſſet,
aliud tamen negotium, quam donatio, eſſe non poterat.
Eam donationem poſtea facto ipſò, præſtitis nempe &
acceptis alimentis, renovarant & confirmarant. IIIud
ſolum huic donationi obſtare videbatur, quod ea quingen-
tos ſolidos excederet, neque tamen inſinuata eſſet. Re-
currendum igitur erat ad communem Gloſſæ ceterorum-
que interpretum doctrinam, qui arg. L. 27. & 34. §. 1. de
Donationibus donationes remuneratorias neceſſitati inſi-

nuationis eximunt, Carpzovius P. 2. Conſt. 12. def. I5. atque

hoc ad donationes omnes ob cauſam, licet futuram, ex-
tendunt, teſte Molina de Juſtitia & jure diſp. 279. R. 6. Har-
em

1240 MEDITAT. AD PANDECT.

—

dem non nego, argumenta, quibus Fachineus lib. 3. Controv

cap. 82. & Schilterus Exerc. ad z. 42. J. 12. communem iſtanm
opinionem oppugnant, ſat gravia videri, illud inprimis, quod
ex L. 34. pr. C. de Donationibus, in qua Juſtinianus omnem
donationem ſive communem ſive ante nuptias factam inſinua-
ri jubet, Gdeſumunt. Sed reſponderi poterit cum Papiniano
in L. 27. de Donationibus, donationes ob cauſam miras & com-
munes donationes, de quibus Iuſtinianus loquitur, non eſſe.

Cerera argumenta refellit V'oetius ad tit. z. de Donationibus

§. 17. Certe in dubio communis doctrina deſeri non debet.
Quamobrem & ego ſecundum eam ſic reſpondi: Dafern Be⸗

klagter durch Zeugen zu erweiſen vermoͤchte, daß ſeine Gtief⸗Mut⸗

ter ausdruͤcklich geſaget, er ſoll, wenn er ihr die verſchriebene Leik⸗

Zucht præſtiren wuͤrde, das ganze corpus haben und behalten, ſo

waͤre die es pPactum fuͤr eine in Rechten vergoͤnnete und gegruͤndete
donatio ſub modo zu achten, und muͤſte in ſolcher Qualitaͤt ohn⸗

fehlbar beſtehen, nachdem zumahl Beklagter nach ſeines Vaters

Ableben den ihm vorgeſchrlebenen modum in Præſtirung der Leib⸗

Zucht gebuͤhrend erfuͤllet, die Stief⸗Mutter auch ſolches angenom⸗

men, demna h beyde Theile facto ipſo die Anfangs eingegan⸗
gene Convention erneuert und beſtaͤtigetet. Da alſo deſe
Schenkung angefuͤhrter maſſen nicht ſimplex osbern remune-
ratoria iſt, folglich keine inſinuationem judicialem erfordert;
So wird Beklagter wohl thun, wenn er ſich auf die Klage ein⸗
laͤſſet, und derſelben exceptionem donationis ſub modo ent⸗
gegen ſetzet, zu deren Beſtaͤrkung die Eheſtiftung beyleget, an⸗
bey die Umſtaͤnde, daß die Stief⸗ Mutter ſich obangefuͤhrter

maſſen erklaͤret, er ſolche Erklaͤrung acceptiret, ihr noch des

Vaters Tobe die Leib⸗Zucht præſtiret, ſie hingegen ſel ige hin⸗
genommen und ihm die Poſſeſſion des ganzen corporis uͤber⸗

laſſen, mithin die Schenkung ſo wol verbis als facto ipſo ge⸗

than, anfuͤhret, und ſich dasjenige, was etwa an ſolchen Umſtaͤn⸗
den

––0 EE E — ———

sp. CCCCXXXV. DE DONAT. SUB MODO. 1a4r

den geleugnet werden moͤchte, gebuͤhrend beyeultingen ex
bietet.

IV.
Donatarius, qui modum adectum maxima ex parte implevit, a
revocatione liber eſt.

PDonarverat mulier ſub hoc modo, ut ſibi donatarius quot-
annis KXV. præſtaret. Præſtiterat hæc etiam donata-
rius ab initio quater, ſed deinde intermiferat officium. Do-
natrix ergo donationem revocabat ex L. I. C. de Donatio-
nibus guæ ſub modo. Negabat donatarius revocationi lo-
cum eſſe tunc, quum modus non quidem plene, ſed ta-
men ex parte impletus fuit. Illa contra, omni donationi
ſub modo tacitam legem commiſſoriam ineſſe, contende-
bat. Atque legi commiſſoriæ ſecundum L. 4. §. I1. de L.

commiſoria locus eſt, quamvis emtor partem pretii ſolve-

rit. Adde L. 25. §. 13. Famil. erciſe. L. 5. §. ult. L. 85. §. 6.
de Verborum oblig. Verum enim vero rigorem iſtum juris
Romani circa leges commiſſorias Pœnasque ad jectas jam du-
dum temperavit jus canonicum in c. 9. X. de Pœnis, atque
his, qui promiſſionem ſuam ſaltem ex maxima parte im-
plent, Pœnam remiſit. Id quod æquitati magnopere con-
venit, inprimis, quando apparet, donatarium non dolo-
ſe in reliqua parte implenda ceſlaſſe. Poteſt etiam argu-

mentum ſuum ex verbis, minime implere, quæ in L. 10. C

de Revoc. donat. & prorſus, quæ in L. 2. C. de Condict. ob cau-
ſam occurrunt. Quamobrem menſe Iunio anni co o ccxIV.
donationem quidem confirmavimus, ſed reum in reſiduam
partem cum intereſſe condemnavimus: Es 8 bleibet zwar die
gethane Schenkung bey Kraͤften; Doch wird Beklagte den Ruͤck⸗
ſtand ſamt der von Zeit der erhobenen Klage aufgelaufenen In-
tereſſe abzutragen billig angehalten. V. R. W. Rat. dec.
Aem. VI. 888858S 8S Es

*24 MEDTTAT. AD PANDECT.

Es gehet zwar der Klaͤgerin Meynung eigentlich dahin, die an
den Rath Meyer gethane Schenkung als unguͤltig zu widerru⸗
fen, unter dem Vorwand, daß derſelbe ſein Verſprechen, der
Klaͤgerin 25. Thlr. zu reichen, nicht gehalten, wodurch dieſe
ſub modo geſchehene Donation erloſchen. Alldieweil aber Klaͤ⸗
gerin ſelbſt nicht leugnet, daß der Rath Meyer den modum
zu erfuͤllen angefangen, und 100 Thlr. zuſammen auf die jaͤhr⸗
lich verſprochene 25 Thlr. gezahlet; So haben wir die an den

Rath Meyer gethane Schenkung umzuſtoſſen Bedenken gatra⸗
gen.

SPECIMEN CCCCXXXVI.

MEDITATIONVM AD PANDECT AS
AD I. IB. XXXIX. TIT. vVv.

DONATIONIBUS KEMUNE.

RATORIIS.

Privilegia donationum remuneratoriarum.

M eximia privilegia in favorem donationum re-

munegratoriarum jure civili ſunt introduéta, quo-

rum præcipua hic breviter enarrabimus. Conſti⸗

tutum eſt (1) quum reliquæ donationes certas ob cauſas

facile revocari poſſint, z. z. C. de Rev. donar. donationes
remuneratorias irrevocabiles eſſe, L. 34. §. 1. de Donat.

(2) mandatarium etiam remunerandi gratia donare poſ-

fe, & habere exinde mandati actionem, . 6. pr.

e
re⸗
is
le
66

SP. CCCCXXXVI. DE DONAT. REMUNERAT. 1243
Mendati, (3) tutorem, ut pro pupillo ſuo remunerandi
cauſa donet, nonnunquam teneri, L. 12. §. 2. de Admin.
&& beric. tat. ibi: boneſtiſime, (9 licet nemo donare præ-

ſumatur, donationem tamen remuneratoriam præſumi, arg.

L. 12. F. 8. Mandati, ad quam vidi Brunn. ab eoque cir.
Anct. G) donationes inter virum & uxorem, etſi vehemen-
ter jure civili prohibeantur, ſi tamen vel reciprocæ, L. 7. 5§. 2.
de Donat inter vir. & ux. vel, quod DD. inde colligunt, re-
muneratoriæ fuerint, valere, (6) donationes remuneratorias
inſinuatione non egere, ut ceteræ communes, quæ, ſi 500
ſolidos exceſſerint nec inſinuatæ fuerint, quod ad ſuperfluum
revocantur, §. 2. J. de Donat. Neque video, cur in eo dif-
ſentiat Schilterus eerc. 43. F. 12. Si enim ſecundum L. 34. §.
I. de Donat. donatio remuneratoria plane irrevocabilis eſt,
ſequitur, eam neque ob deficientem inſinuationem poſie re-
vocari. Quæ ſententia noſtra in Saxonia quoque obtinet, te-
ſtante Carpzuv. F. a. dec. 124. Adde Specimignis præced. Medit
3. () denationes remuneratorias in benemeritos de eccleſiis
factas valere, licet de bonis eccleſiaſticis donatum fuerie,
Canon. 66. cauſa 12. 4u. 2. (8) donationes inter patrem &
Hilium, ſi remuneratoriæ ſint, conſiſtere.

II.

AUWhicia, ad quæ quis jure obligatur, donasionem remuneratoriam

non eficiunt.

III.

Ea tamen, quæ filius ultra præPitiz, vera benemerita

nſtrumenta, quæ fuper donationibus conficiuntur, & di-
T plomara, quibus nobilitas a cæſare confertur, hoc invi-

cem commune habent, quod in utrisque merita eorum,
SSS SSS S z . quibus

1244 MEDTTAT. AD PANDECT.

quibus beneficium confertur, prædicentur atque pro cauſa
beneficii collati venditentur. Ita vero, ſi inſtrumenta ſpeéctes,
nulla hodie donatio ſimpliciter fit, ſed omnis remuneratoria

eſt. Promiſcua hæc benemeritorum in donationibus mentio
efficit, ut jam diu generali huic commemorationi fides nulla

habeatur, ſed, quemadmodum Serykias in diſert. de Geneme-

ritis cap. 2. . 3. ait, formula in fraudem magis adjecta præ-
ſumatur, quam animo remunerandi. Quare idem Serykius
in Cautelis contractuum ſect. 3. cap. 9. §. 3. conſultum eſſe ait,
ut non generalis meritorum mentie fiat; ſed in ſpecie expri-
matur, quibus meritis donator ad liberalitatem ocommorus.
Neceſſarium vero eſt præterea, ut ea, quæ commemoran-
tur, beneficia non ſint ejusmodi, ut is, qui ea dedit, invitus
etiam ad illa præſtanda cogi potuiſſet. Nam donationes re-
muneratoriæ non ſunt, quando princeps miniſtro, quia offi-
cium ſuum recte fecit, dominus vaſallo, quia bellanti auxi-
lium tulit, maritus uxori, quia obſequia præſtitit, heres famu-
lo, quia negotia domeſtica ſolers obivit, donant. Idem dicen-
dum, quando parentes liberis propterea, quod hi morigeri
ſemper fuerint, parentes obſervanter coluerint, donant.
Nam & hoc non benemeritum, ſed debitum eſt. Longius
tamen hic, quam par eſt, egreditur Menoecbins lib. 3. præſumt.
29. n. 10. ſq4. negatque prorſus talia filii de patre ſuo merita
eſſe poſſe, quæ donationem remuneratoriam efficiant. Sed
ipſe deinde in Conſil. 1103. n. 74. retractat id, quod olim dixit,
& fatetur, poſſe talia filii in patrem beneficia eſſe, quæ dona-
tionem remuneratoriam mereantur; ſcilicet, ſi quid filius
ultra, quam debebat, præſtitit. Quodſi enim, tunc ſer-
vum etiam de hero mereri poſſe, Paulus in L. 15. §. I. de
Manumiſſis vindicta concedit, cur idem in filio nen admit-

timus, cauſam nullam video. Omnia heæc complexus ſum

reſponſo, quod menſe Martio anni co 1o ccxI. nomine

—

= ——22 ——— –—

cult

torir
entid
nul
e⸗
bre.
iut
aid
Pri.
us

t

tus

Ie⸗

l
nl⸗
l.
Ni
in
n.
14

SP. CCCCXXXVI. DE DONAT. REMUNERAT. 1245

ICtorum Vitembergenſium exaravi: Hat Anton Sempronius

wider ſeinen Schwieger⸗Sohn, Gregor Mordorfſen, Klage erho⸗
ben, und fſodert diejenige Stuͤcke, welche er ihm ehemalen ge⸗
ſchenkt zu haben vorgiebt, aus unterſchiedenen Urſachen, ſonderlich
aber ex capite ingratitudinis zuruͤck. Da ihr denn, ob dieſes
ſein Suchen gegruͤndet, zu wiſſen verlanget. Ob nun wol den
Rechten nach eine wegen empfangener Wohlthaten gethane
Schenkung oder donatio remuneratoria unter keinerley Vor⸗
wand zuruͤck genommen werden mag, L. 34. §. 1. de Donat. und
aber Klaͤger in dem mit Beklagtem aufgerichtetem pacto bekennet,
daß er theils aus elterlicher Pflicht, theils tirulo oneroſo, theils
remuneratorie, weil nemlich ſein Schwieger⸗Sohn ihn jederzeit
ſo wol in waͤhrender Ehe mit ſeiner Tochter, als auch vorne hm⸗
lich hernach kindlich geliebet, und ihm mit aller nothduͤrftigen Ver⸗
pflegung zur Gnuͤge an Hand gegangen, demſelben die in der
Klage benannte Sachen uͤberlaſſen. Dennoch aber und dieweil
zu einer donatione remuneratoria ganz ſonderbare Wohlthaten,
die den andern einiger maſſen zur Wiedervergeltung obligiren,
erfodert werden, L. 25. §. 1II. de Petit. hered. ibi: ad remuneran-
dum ſibi aliguem naturaliter ebligaverunt; item: velut genur
quoddain boc eſſet permutationis, L. 24. §. I. de Donat. ibi:
ences eximii laboris, L. 27. de Donat. ibi: non meram dona-
