hi

lim.

ſun.

tn. Hre

X

, y9

ciſcen
1Kul

iver

denien.
I
larati⸗
ne r.

Ferine 1

Muiguhnt
onheni
leen..
eele.
tunefi⸗
etents,
nzbant

inpn

SP. CCCLXXV. DE HERED. ET ILLIC. EOR. ART. 811

& injuſtum fuiſſe, dico. Miror ſaltem ſingulare Hiſpania-
rum fatum, quæ non noſtra demum ætate, ſed jam olim
conventiones iſtiusmodi tolerare coactæ ſunt. Regnabat
ſcilicet in fine ſeculi undecimi Alphonſus VI. prole maſcula
deſtitutus. Itaque Raymundus CGallæciæ & Henricus Por-
tugaliæ comites, auctore Hugone Clunianenſi abbate, an-
no CIO IO CCIV. de partiendis inter ſe ditioni bus opibusque ejus
pactum inierunt, quod d' Achery in tomo III. Spicilegii p.

418. exhibet, atque ego, quia breve eſt, hic adſcribam: In

nomine Patris & Filii & Spiritus ſancti. Pignus integræ di-
lectionis, quo conjuncti ſunt in amore Raymundus Comes
Comesque Henricus, & hoc juramento:

Ego quidem Henricus absque ulla divortiüi falſitate tibi Co-
miti Raymundo membrorum tuorum ſanitatem, tuæque vi-

t& integram dilectionem, tuique carceris invitam mihi occur-

ſionem juro. Juro etiam quod poſt obitum Regis Alde-
phonſi tibi omni modo contra omnem hominem atquęe mulie-
rem hanc totam terram Regis Aldephonſi defendere fideliter
ut domino ſingulari atque acquirere præparatus occurram.
Juro etiam ſi theſaurum Toleti prius te habuero, duas par-
tes tibi dabo, & tertiam mihi retinebo. Amen.

Et ego Comes Raymundus tibi Comiti Henrico tuo-
rum membrorum ſanitatem, tuæque vitæ integram dile-
Gionem, tuique carceris invitam mihi occurſionem juro.
Juro etiam quod poſt mortem Regis Aldephonſi me tibi
daturum Toletum terramque totam ſubjacentem ei, to-
tamque terram, quam obtinet modo a me conceſſam, ha-
beas tali pacto: ut ſis inde meus homo, & de me eam ha-

beas Domino; & poſtquam illas tibi dedero, dimittas mi-

hi omnes terras de Leon, & de Caſtella; & ſi aliquis mi-
hi vel tibi obſiſtere voluerit, & injuriam nobis fecerit,
Kkk kk z guer-

812 MEDITAT. AD PANDECT.

guerram ſimul in eum vel unusquisque per ſe ineamus, us-
que quo terram illam mihi vel tibi pacifice dimittat, & Po-
ſtea tibi eam præbeam. Juro etiam ſi theſaurum Toleti p i-
us te habuero, tertiam partem tibi dabo, & duas remanen-
tes mihi ſervabo. Fiducia quam Comes Raymundus fecit in
manu Domini Dalmatii Geret.
Si ego Comes Raymundus non poſſum tibi Comiti Fen-
rico dare Toletum, ut Promiſi, dabo tibi Gallæciam, tali pa-
Go, ut tu adjuves mihi acquirere totam terram de Leon, &
de Caſtella: & poſtquam inde Dominus pacifice fuero, dabo ti-
bi Gallæciam, ut, poſtquam eam tibi dedero, dimittas mihi
terras de Leon & de Caſtella. Igitur Deo jubente, ſic quoque
ſanéta Dei eccleſia piis orationibus interveniat. Amen.

XXIX. .
Pactum Jucceſorium illicitum eſt, quo parentes focultati exhere-
dandi renunciant.

ñäͤ pacti ſucceſſorii, quod hodie adhuc licitum

exiſtimo, me aliquando in pactis dotalibus animadver-
tiſſe, recordor. Conſtituerat in iis ſponſæ pater dotem

certam, generumque plura poſt mortem ſuam ex heredita-

te ſua ſperare juſſerat, addideratque promiſſum, ſe partem
filiæ ab inteſtato debitam nulla ratione, nec teſtamento
condito, nec adtu inter vivos, ablaturum aut imminutu-
rum eſſe. Poſtea nata & gener ſucceſſionis heredita-
riæ certi patrem & ſocerum non negligebant ſolum, ſed
male etiam tractabant, &, ſi forte exheredationem mina-
batur, irridebant. Ego vero, exheredandi poteſtatem in-
tegram illi ſuperfuiſſe, credo. Quamvis enim in Specimine
XLEIII. de Pactis ſucceſſoriis medit. 2. probaverim pactum,

quo pater ſe teſtamenti faciendi poteſtate abdicavit, hoc ta-

men eo trahendum non eſt ut Pater, ſiquidem liberi di-
gnum

ne
harr

Net

fum

dus

Nen
qui
Pra
eot
ne
na

A

ſi

—
us, I.
1 ” 00.
DleniN
etminen
r felf ir

itiHen.
1 ti.
Leom
Gabot.
inas mikl
guogne
en.

iauherr.

Wonrum
nadrer⸗

er Cten

lerecite
panen
amento
mninotu.
heredin.
olum, ſel
lem mit-
latemn in-
Verinite
Pallum,
oC U-
lbeni ⸗
glln

SP. CCCLXXV. DE HERFED. ET ILLIC. EOR. ART. 813

gnum quid exheredatione committant, exheredare eos ne-
queat. Foret enim tale pactum nihil aliud, quam remiſſio
doli & delicti futuri, quam & recta ratio & jura noſtra im-
probant in L. 23. de Reg. Murii. . .V

Exſpectantiæ aliquæ adbuc bodie ſunt illicitæ.
8 d pacta ſucceſſoria adhuc hodie illicita refero exſpectan-
tias iſtas, quæ cum æquitate, bono publico, pactis le-

gibusque publicis pugnant. Aperit hic ſe vaſtiſſimus di-

cendi campus, quem tamen emenſus jam ſum in diſertatio-
ne de Iniquitate & recto uſu exſpeltantiarum volumini IV.

harum meditationum ſubjecta.

AXXXI.
Artes captatorie adbibitæ non præſumuntur.

XXXII.

Nec ob ſimplices & infirmas ſuſpiciones usjurandum purgatorium
gecernendum eſt.

Poide captatorias heredipetarum artes enumeravimus,
reſtabat, ut de modo easdem probandi ageremus. Ve-
rum nihil hic ſingulare eft, ſed, quæ ſupra de probationi-
bus in genere dicta fuerunt, huc trahi oportet. Id per ſe
patet, captatorias artes adhibitas non præſumi. Delictum

quippe continent, quod nunquam præſumitur. Itaque

probatio deſideratur, quam difficillimam reddit calliditas
eorum, qui his artibus utuntur. Cavent quippe hi ſedulo,
ne convinci queant. Plerumque igitur, peracta operoſiſſi-
ma probatione, nihil certi conſtat, ſed ſuſpiciones meræ
apparent, atque ſuper his judicandum eſt. Iſtis autem ſu-
ſpicionibus, ſi quidem exiguæ infirmæque ſunt, plane non
movemur, ſed abſolvimus ſuſpectum, & nec jusjurandum
Kkk kk 32 Pur-

814 MEDITAT. AD PANDECT.

purgatorium ab eo exigimus, quippe quod ob leviores ſu-

ſpiciones decernendum non eſſe, ſupra in Specimine CXLII.
de Jurejurando purgatorio medit. 6. oſtendi. Quamobrem fic

menſe Auguſto anni Ccio 1o ccxiv. reſpondimus: Hat Johann

Holſt und ſeine Ehe⸗Frau in ihrem hinterlaſſenem Teſtamente ihren
Sohn zum voͤlligen Erben eingeſetztt, hingegen ihr Tochter⸗Kind

bey der Erbſchaft ſehr ver kuͤrzet, daß demnach die Frage entſtehet,

o5 der zum voͤlligen Erben eingeſetzte Sohn nicht ſchuldig ſey, ſich
ver mittelſt Eydes zu reinigen, daß er ſeine alte der Rechten unkuͤn⸗
dige Eltern ſolch Teſtament zu machen nicht verleitet, noch den Ver⸗
faſſer des Teſtaments oder iemand anders dahin vermocht, daß er
die Eltern eüarehner und veranlaſſen muͤſſen, das Teſtament ihm
zum Veortheil und dem damals minderjaͤhrigen Kindes⸗Kinde zum
Nachtheil alſo einzurichten. Nun iſt zwar freylich nicht wahrſchein⸗
lich, daß die Groß⸗Eltern von freyen Stuͤcken ihr Tochter⸗Kind,
von welchem die Groß⸗Mutter ohnedes jederzeit viel gehallen, ſo

gar ſehr verkuͤrzet haben wuͤrden, ſondern es entſtehet vielmehr die

ſtarke Verminhung, daß dieſes alles auf Verleitung und Inſtiga-
tion des Sohnes alſo geſchehen; Allein es iſt aus den Rechten be⸗
kannt, daß nur dergleichen Beredungen ein Teſtament unguͤltig ma⸗

chen, welche ent tweder mit falſchen Bezuͤchtigungen und Verlaͤum⸗

dungen eines andern Un ſchuldigen ve knuͤpfet ſeynd, L. 3. ibi: fal-

ſo eſlmukari, 1. 4. ibi: novercalibus delenimentis inſtigationi-

busve D. de Inoff. teſt. oder mit harten Worten und ungeſtuͤmen
Anhalten geſchehen, L. I. C. Si gquis alig uem teſtari, da denn,

daß dergleichen allhier auf Seiten des Sohnes vorgegangen, ganz

keine Vermuthung beygebracht iſt; Dieſemnach moͤchte wol der Rei⸗
nigungs⸗ Eyd nicht ſtatt finden.

XXXIII.
Ob ſuſpicione- graviſimas beredipeta confeſtim damnari poteſt.

. XXXIV.

85. 0

0l)

P
Anim
nundh
ſtrat
cree
uſar
nibus
eſt,
nung
dem
quod
conde
gooe
dubi
jurat
vonen
fan

Helt

ſpot
bom
bon
en
then
zu

—

epidret.
e CNI

ObremK

ſ1t Johmm
mengk hyen
bchtencre
ge enſht
ſ, N
HGten io
ihden Ve⸗
Gt, deß e
gnunt hn
de tuen
beheſchein
e, hit,
Aeh,
ehr
Wge⸗
Rchente
llgten
Vlu⸗
ibi: ſal.
ignion.
bugſtirnnn
. d deune
ten, gn
dolde Ren

SV

XW 1.

SP. CCCLXXV. DE HERED. E ILLIC EOR. ART. gr;

XXXIV.

Ob' ſuſpiciones communes raro usurandum ſuppletorium, ſed
plerumque purgatorium decernitur.

oſſunt aliquando ſuſpiciones & conjecturæ, quæ contra
heredipetam adferuntur, tam fortes gravesque eſſe, ut
animum judicis plene convincant & ad fimpliciter condem-
nandum moveant. Hanc enim judicibus facultatem jura no-
ſtra tribuunt, ut, ſi per conjecturas etiam ſibi ſatis probatum
credant, damnare poſſint, L. 3. §. 2. de Teſtilus, L. 6. de Ac-
cuſationibus, L. 19. C. de Rei vindivat. I. 21. C. de Probatio-
nibus. Id vero rarius ſit. Plerumque, quia dubium ſuper-
eſt, ad jusjurandum devenitur. Et ſuppletorium quidem
nunquam decretum fuiſſe recordor, quamvis decerni poſſit.
Semper fere reo jusjurandum purgatorium imponitur, tum,
quod favorabiliores rei, quam actores habentur, L. 125. de
Reg. juris, & maàgiſtratus proniores ad abſolyendum quam ad
condemnandum eſſe oportet, L. 47. de Obligat. & act. tum,
quod is, qui alterum captationis inſimulat, nunquam fere in-
dubiam rei ſcientiam habet, atque adeo ſaltem de credulitate
juraturus, ideoque vero, qui de veritate jurare poteſt, poſt-
ponendus ſit, per ca, quæ in Specimine CXLII. de Jureju-
rando purgatorio medit. 4. dixi. Quibus rationibus moti Cti
Helmſtadienſes ſic menſe Novembri anni cIoo CCXIII. re-
ſponderunt: Hat Margarethe Barbara Ilſen eine Verordnung
bom 22. April. 1711I. hinterlaſſen, worinnen dieſelbe ihres Ver⸗
moͤgens halber zwiſchen ihren beyden Schweſter⸗Toͤchtern dis-
ponirt, da deng zu wiſſen verlanget wird, ob nicht wider An⸗
nen Catharinen Sporledberin und deren Tochter die Vermu,
thung, daß ſie die virſtorbene Ilſen durch Furcht oder Betrug
zu Aufrichtung einer ſolchen Verordnung und Aunſchlieſiun
oro⸗

9r6 MEDITAXT. AD PANDECT.

—

Dorotheen Margarethen Reimgkingin induciret, erwachſe, ihnen

auch dieſerhalben der Reinigungs⸗Eyd auferleget werden koͤnne;
Nun verordnen zwar die Rechte, daß ein jeder Handel, woruͤber ein
dem aͤuſſerlichen Anſehen nach richtiges Inſtrument vorhanden,
præœſumtionem veritatis und integritatis vor ſich habe, und fuͤr
gultig geachtet werde, ſo lange nicht das Widerſpiel mit klaren
Beweis⸗Gruͤnden dargethan wird, L. 14. de Contrab. ſtip. im⸗
maſſen auch der Reinigungs⸗Eyd niemanden ohne wohlgegruͤndetem
Verdacht aufzulegen iſt; Daferne aber dennoch die verſtorbene Il⸗

ſen, wie angegeben wird, von der Sporledderin und ihrer Tochter

gleichſam wie eine Gefangene gehalten, wenn dieſe ausgegangen, in

dem Hauſe verſchloſſen, und ihr nicht verſtattet worden, daß ſie

mit der Reimgkingin, abſonderlich reden moͤgen, indem entweder
die Sporledderin, oder deren Tochter, oder eine Magd den Diſ-
cours ſo gleich unterbrochen, da denn die Ilſen bey Herannahung
einer ſolchen Perſon eine Furcht bezeiget, und, daß ſie ein mehrers
nicht reden doͤrfe, geſaget, ſonſten aber, wenn ſie nur ein wenig al⸗
leine geweſen, der Reimgkingen ihre gegen ſie tragende Liebe durch
viele Zeichen zu erkennen gegeben, worzu ferner kommt, daß die
Verſiorbene die niedergeſchriebene Verordnung nicht muͤndlich aue⸗
geſprochen, ſondern nur die an ſie gethane Fragen mit ja beantwor,
tet, auch den actum mit vielen auſſerordentlichen Reden unterbro⸗
chen; So entſteßet allerdinges die Vermuthung, daß die ver ſtorbe⸗
ne Siſen, als eine faſt 90 jaͤhrige und alſo ſchwache Perſon, durch
Fercht oder Beteug von der Sporledderin und ihrer Tochter dahin
gebracht worden, daß ſie dieſen beyden ihr ganzes Vermoͤgen verlaſ⸗
ſen und die Reimgkingin, welche ihr doch im gleichem Grade ver⸗
wandt, groͤſten Theils ausgeſchloſſen, und mag dieſen beyden hler⸗
uͤber der Reinigungs⸗Eyd gar wol quferleget werden.

U
A

promit
operol
purgel
Lquid
herede
flagita
Cdtoria
tus, (
queat.
ex e
crimi
hoc vx
Fisjura
deinde
ekt, .
goun
Kitun
Tisjur
W.
andi
ſpor
Umſ
tetes
Wei
Wun⸗
uͤber
Erh

.

e
hſe, hue
0n kinne:

ribet .
terdnn.

e, ib te
nt Kere

. Fib. ſx.
Grüngbetin.

Rbene g,
Cter
en, ir

, SH

eutcdcdee

den D.

nndherg
mihr
cd
be durch
hdlch cre⸗
euytro⸗
Utethro⸗
hekſicehe⸗
n durh
Gindche
enprl⸗
Grede b
n Fe

Sr. cccrXXV. DE HEREDIP. TT ILLIC. EORVM ARrT. SIV7

Heredipetæ jusjurandum recte defertur.
uæ quum ita ſint, ego illis, qui contra heredipetas agunt,
ſuadeo, ut, niſi luce meridiana clariores probationes in
promtu habeant, confeſtim reis jusjurandum deferant, nec

ohperoſam ſumtuoſamque probationem, quæ in fine tamen

purgatorium ſaltem jusjurandum operatur, prius ſuſcipiant.
Equidem dubitari poterat, an heres ab inteſtato, agens contra
heredem inſtitutum, a quo teſtatorem metu aut importunis
flagitationibus ad teſtandum compulſum aut alias artes cap-
tatorias adhibitas dicit, probationibus & conjecturis deſtitu-
tus, conſcientiæ rei id committere ſeu jusjurandum deferre
queat. Negant hoc Mollerus & Carpzovius ad C. El. 5. P. 3.
ex eo fundamento, quod is, qui alterum ad teſtandum cogit,
criminaliter puniri queat, L. r. C. Si quis aliquem teſtari bproh.
hoc vero caſu, ſi videlicet cauſa famoſa & criminalis ſit, ju-
risjurandi delatio locum non habeat. Sed heæc ratio, a qua
deinde ipſe Carpzovius Dec. 231. receſſit, tunc ſaltem vera
eſt, quum criminaliter ad pœnam infligendam agitur. At
quum civilis proceſſus ad intereſſe privatum damnique re-
Ritutionem inſtituitur, & civilia L. 5. §. 8. L. 11. §. I. de In-
jur. L. 28. §. 5. 6. de Jurejur. & Saxonica jura Dec. El. 17. ju-
risjurandi delationem in cauſis quoque famoſis permit-
tumt. Quapropter recte Cti Vitembergenſes menſe Febr.
anni Cclolocoix. verſus Geringswalde interroganti C. T. re-
ſponderunt: Daß bey den in deſſelben Bericht angegebenen
Umſtaͤnden Erhardi ſeinem Ehe⸗Weibe zum Vortheil angerich⸗
tetes Teſtament zu Recht nicht beſta"ndig, ſondern als von dem
Weibe durch betruͤgliche und importunas ſolliciraclone⸗ er⸗
zwungen null und nichtig ſey, auch deſſen Erben ab inteſtato
uͤber die angeregte Umſtaͤnde, ſo wol in genere daruͤber, daß
Erhardus dieſe Verordnung freywillig nicht gemachet, ſondern
Tom. VI. LII II von

grs lEDITAT. AD PANDECT.

von dem Ehe⸗Weibe mit harten Worten und unablaͤßigen und un⸗
geſtuͤmen Anhalten, um von ihr Ruhe zu erlangen, darzu genoͤthiget

worden, gegen dieſe der Eydes⸗Delation ſich zu gebrauchen, aller.

dings unbenommen. JCti Helmſtadienſes ei, quod ſupra in
medit. 32. retuli, reſponſo hæc ſubjecerunt: Es ſtehet aber
doch dem Holſtiſchem Tochter⸗Kinde frey, nach vorher abgelegtem
juramento calumniæ, dem Sohn daruͤber das juramentum ju-
diciale zu deferiren, ob er nicht die Eltern durch ungeſtuͤmes An⸗
halten harte Worte, Bedrohungen oder auch falſches Angeben und
Verlaͤumdungen ihrer des Tochter⸗Kindes, zu Verfertigung eines
dergeſtalt præjudicirlichen Teſtaments inſtigiret.
Qui jusjurandum beredipetæ defert, eireumſtantias facti expri-
mere, non etiam locum && tempus addere debet.

ane actor, qui jusjurandum heredipetæ ſuper coactio-

ne vel importuna flagitatione aut alia arte captaroria
defert, ne libellum nimis generaliter concipiat, & circum-
ſtantias ad eſſentiam & intellectum fadcti pertinentes omit-
tat. Tunc enim exceptie obſcuri libelli locum habet, &
a judice reéte pronunciatur, uti Kivinus ad Ord. Proc. tit.
18. Enunc. 10. ſeabinos Lipfienſes pronunciaſſe memorat:
Und hat die unternommene Eydes⸗Delation uͤber den Punct
der Klage, daß die beklagte Witwe ihren verſtorbenen Ehemann
zu Aufrichtung des letzten Willens durch allerhand liſtige Be⸗
redungen gebracht und genoͤthiget, nicht ſtatt. V. R. W. No-
lim tamen hoc ad circumſtantias loci & temporis extendi,
quippe quæ parum ad rem faciunt, atque adeo impune in
Nibellis civilibus omittuntur, quemadmodum ſupra in dpe-
cim. XNXXVVI. de Libello medit. 6. oſtendi. Igitur Cti Vi-
tembergenſes in tali caſu oppoſitam exceptionem libelli
obſcuri neglexerunt, atque ſic judicarunt: Wuͤrde Beklag⸗
ter

—

n hd

genatee

hen,
füpn
ſeet e

entumn

ſnted.
gebenin

Gung ei

ltierzei
.

cAne
Pttuü

des o.
habet, 8
Fur /t.
memorat:
1 Uut
Chewarn
ſſige Lr

P. N.

8 eitenltl

npne i
Cii VN

4

Sp. cccrxXXVI. DrY HEREPE. LICITIS AnriEVs. 819

ter den ihm fol. 13. bh. dcferirten Eyd, daß er nemlich ſein Ehe⸗

Weib zu Aufrichtung des Teſtaments und Gerade⸗Kaufs durch
Bedrohung, ſie ſolte ſonſt bey ihm keine gute Tage haben, nicht
gezwungen, abſchwoͤren; immaſſen ihm nach vorhergehenden
Klaͤgers Eyd vor Gefaͤhrde zu thun oblieget, ſo ergehet ferner in
der Sache, was recht iſt. V. R. W.

COιK OLLANIVU AM.

Sententia Caxpzovii in P. 3. C. y. def. 12. duod confeſſio &
querela teſtatoris privatim erga amicos prolata coaétam
teſtandi voluntatem ſatis probet, juſta eſt, atque etiam
a Ctis Helmſtadienſibus menſe Novembri anni
Ccio 1ob CcC XXVI. comprobata: Wir fallen darin dem
Klaͤger bey, daß dergleichen Extorſion ganz wohl durch
ſolche Zeugen, gegen welche der Teſtator daruͤber geklaget,
erwieſen werden koͤnne.

SPECIMEN CCCLXXVI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIX. TIT. VI.

HEREDIPETARVM LICITIS
ARTIIBVS.

I.

Explicarur regula, gquod multa liceant, quæ non ſunt
honeſta.

ihil eſt, quod magis imperfectionem legum poſiti-
varum præ jure naturæ arguat, quam illa, quæ
ex L. 144. pPr. de Reg. Iuris deſumitur, regula:
Malta licent, quæ non ſunt boneſta. Cujus regulæ para-
phraſin hic inſtituere, operæ pretium eſt. Deus videli-
LiI II 2 cet

820 NMEDFTAT. AD PANDECT.

cet animis hominum
tiſſimum nempe honoris dignitatisque & acquirendæ conſer-

vandæ ſtudium ſubjecçit, ex quo illi liquido, quid naturaliter

ſibi faciendum, quid omittendum ſit, dignoſcerent. Sed ſtudii
hujus fines recte ponendi & circumſcribendi ſunt, ne illi cum
ambitione, quæ ſemper mala eſt, confundantur. Studium enim
koc adeo ſubtile & delicatum eſt, ut eidem non ſufficiat, opi-

nionem ſibi aliquam honorificam ſive exiſtimationem apud

alios homines conciliaſſe. Sed magis ad ſuum ipfſius ſenfum

reſpicit, & efficere ſtudet, ut omnia dignitati iſti & excellen-
tiæ, quam in ſe quisque agnoſcit, conveniant. Vt proinde ho-
mo in iis etiam, in quibus impune atque ſine omni exiſtimatio-
nis ſuæ apud alios jactura peccare poterat, ſui ipfius æſtima-
tione abſterreatur. Itaque e. g. ſi is, qui ſolus apud me rem

ſuam depoſuerat, moriatur, & heredes quidem, ſed depoſiti

iſtius ignaros, relinquat, tametſi nemo vivat, qui me alicu jus

iniquitatis arguere queat, ego tamen per illam, quam in me

ipſe animadverto, dignitatem ad reſtitutionem obligor. O-
mnia hominum officia ex hoc honoris & dignitatis ſtudio tan-
quam ex fonte aliquo promanant; ipſa adeo illa, quæ Deo de-
bentur. Quid enim dignitati hominum convenientius, quid
honorificentius eſt, quam illum, quem ens excellentiſſimum 3.
item ſuperiorem & directorem, nec non benefactorem
tuum agnoſcis, amare, colere & revereri? Igitur regula

iſta a nobis pro primo juris naturæ principio obſervabitur:

Quicquid honeſtum eſt, h. e. quicquid & apud alios homi-
nes aliquam mihi virtutis exiſtimationem atque exinde ho-
norem conciliare poteſt, maxime autem illi dignitati & ho-
nori, cujus ſtimulos in me ipſo ſentio, convenit, hoc eſt
faciendum, & quæ contra, omittenda. Tantum vero ab-
eſt, ut hoe, quod jus naturæ ſtabilivir, principium a legis-
latoribus ſemper in legibus poſitivis ferendis obſervari
queat»

igniculum aliquem ſingularem, arden-

gueat
Pr0
genii⸗
iglel
Man
vulſi
4A. I.
lend
ziut
guil
nullu
gem
Dan
Iis ho
L. 30
Ut ju
neceſ
megrr
klio
10. d
mum
dultea
.Cri
1. 1.
hit
ſilten
Virdun
tume
lend.
Een
laber
m

U erin
iat, 0.
emn ah
8ſenin
excelen
nckeh.
finet .
mme renn

depoli.
Alieljua

in me
dr. O.
Go tun

Deo A

g, Cit
Sinum,
Coretne
rrepult
Vebiur
9 hom.
inde ho⸗
iho.
Poc et
ero 1b⸗
1 legis
Plerrin
guent⸗

SP. CccLXXVIL DE HEREDIP. LICITIS ARTIBVS. 82 ¹

queat, ut potius ſœpe ab illo recedi oporteat. Multæ ejus rei

Pro diverſitate rerum publicarum exiſtunt rationes. Vel enim
genius populi, cui lex fertur, non permittit talia prohibere. Sic

ipſe Deus multa Ebræis propter zaXνροαοοτνο ρorum connivit,

Matth. XIX, 8. Marc. Wy. vel malum inveteratum ſine con-
vulſione totius reip. ſanari nequit: Ita Tiberius apud Zacitum

A. III. c. 53. quum de luxu, qui per urbem regnabat, toh-

lendo conſilia agitarentur: Suaſurus, ait, fuerim, omittere po-

zius prævalida & adulta vitia, quam boc aſeqgui, ut palam fieret,

quibus Zagitiis impares eſſemus. Vel tales ſunt actus, ex quibus
nullum reip. damnum metuitur, quosque proinde puniri, ejus-
dem non intereſt. Sic cogitationis, licet deinde innoteſeat, pœ-
nam nemo patitur L. 18. de pœnis; & mendacia aliis innoxia pœ-
nis non ſubjacent. L. 23. de L. Corn. de falſis. Vide tamen
L. 30. de pœnis. Velactus exigui & tanti momenti non ſunt,
ut judicem propterea inquietari forumque litibus compleri
neceſſum videatur. Sic ob rem minimam reſtitutiones in
integrum non indulgentur, L. 4. de in int. reſtit. Et, niſi
læſio duos aureos excedat, actio doli non permittitur, LZ.
10. de dolo malo. Vel connivendum elſt affectibus homi-
num impotentiſſimis. Ita leges civiles marito uxorem in
adulterio deprehenſam occidenti impunitatem indulgent,
C. Crim. a. 150. ibi: Aus einer unſtraflichen Ulrſach Nov. rI7.
c. 15. ibi: nullum periculum ex hoc formidanti. Vel actus
juſtitiæ quidem, ſi illa ſtricte accipiatur, quatenus debira
ſaltem perfecta comprehendit, convenit, ceteris autem
virtutibus, e. g. humanitati, repugnat. Qujus rei luculen-
tum exſtat exemplum in L. I. §. 3. 4. de Peric. & comm. rei
vend. ubi venditori vini, ſi emtor illud ſibi intra ſtaruta
tempera ad metiendum non curavit, & ipſe vaſibus opus
habeat, vinum in terram effundere, permittitur, ita tamen,
ut magis laudandus eſſe dicatur, qui hoc, quum facere polſ-
LI II 3 ſer »

822² MEDITAT. AD PANDECT.

ſet, non facit. Vel denique actus frequentia & difficultas
cognitionis ob intervenientes leviores circumſtantias legis-
latorem, ut legibus ſuis eum eximat, cogit. Sic non
omnia facta, quæ ex ſuperbia, invidia, avaritia &c. profi-
ciſcuntur legibus & judiciis vindicantur.
II.
Pleræque artes captatoriæ inboneſtæ ſunt, nonnullæ tamen earum
permittuntur. .
d hanc ultimam claſſem referimus artes iſtas, ſive dire-
Gctas five indirectas, quibus alienæ hereditati incuba-
mus eamque quaſi ſuffuramur. Pleræque iniquæ ſunt & inho-
neſtæ. Namque 1) ex ſola avaritia, fonte peſſimo & inter o-
mnes humanæ mentis affectus ac vitia turpiſſimo & indigniſſi-
mo, proficiſcuntur. At fieri non poteſt, ut actus laudabilis ſit,
qui ex ſolo diteſcendi & alterius exuvias indipiſcendi deſiderio
dependet. Deinde 2) ipſa illa media, quibus heredipetæ utun-
tur, ſemper fere cum dolo & diſſimulatione veræ animi ſenten-
tiæ conjuncéta ſunt. Ei enim cujus hereditati inhiant, ſincerum
amorem & benevolentiam ſuam perſuadere ſtudent, qualis re
vera non ſubeſt. Tum 3) iniquum eſt, malum alteri optare id-

que fperare. Heredipetæ vero eius, quem captant, mortem ex-

ſpectant & votis expetunt. Denique 4) injuſtum eſt, & furti
ſpecies, hereditatem, quæ alteri jure debetur, extorquere,
adeoque cum alterius damno locupletari. Quæ quum ika ſint,
apparet, omnes heredipetarum artes, ſi pauciſſimas excipias,
malas eſſe, atque inhoneſtas, vereque dixiſſe Julianum in
L. 2. §. 2. de Vulg. & pup. ſubſt. Improbus eſt is, qui de
viventis hereditate eſt ſolicitus. Sed quia aliquæ ex his ar-
tibus ſubtiliores ſunt, ut cognitionem judicis fere effugiant,
quædam autem tam frequenter adhibentur, ut, ſi rem ac-
curate ſemper excuteres, pleraque teſtamenta impugnari &
fora litibus oppleri oporteret, legumlatores, quasdam & ex
iis

is n
bar
reip
taci
tori.

—
iſhenleg
85 lege

ic n

Pprot.

eenes

e ie
incubr.

Kinho⸗

nter d.
gniſ.
lisſit,
ſideri

UtI. .
nten-.

erom
alis

areig.

mner.
furtl
bere,
aſin
pis,
umn 1
Gi
nis .
ünt,
mn .
ari
er

Sp. CccIXXVI. DE HEREDIT. LIcTTIS ARTIEVS. 923

iis notare & expreſſa lege damnare contenti, reliquas non pro-
barunt quidem, ſed, quum apertam illarum prohibitionem
reipubl. damnoſiorem quam utiliorera fore, animadverterent,
tacite permiſerunt. Nos igitur in præſens de artibus capta-
toriis licitis agere decrevimus.

III.
PBlanditiis uti & teſtatorem obſidere licet.

rimum inter captatorias artes licitas locum obtinent
blanditiæ ſimplices, quæ videlicet cum calumniis & im-
Portunis flagitationibus non ſunt conjunctæ, tametſi con-
tinuo adhibeantur, & teſtator per eas quali obſideatur.
Blandiri autem dicuntur, qui verbis mellitis ac ſingularem
amorem & reverentiam declarantibus alterum permulcent
& ad hereditatem aut legatum blandienti relinquendum in-
directe inducunt. Turpe quidem hoc eſſe, ficto ſimulato-
que amore adeoque per mendacium lucellum aliquod au-
cupari, nemo negaverit. Cicero I. 3. Off. Mibi quidem, ait,
ereditates iſte non honeſtæ videntur, quæ malitioſis blandi-
tiis iciorum, non veritate, ſed ſimulatione ſunt ducſitä.
At quum mens & intentio blandientis a judice perſpici ne-

queat, adeoque obſcuriſſima & frequentiſſima tamen diſpu-

tatio deſuper futura eſſet, maluit legislator rem uniuscujus-
que pudori & conſcientiæ relinquere, quam legibus nihil
profuturis coërcere. Permittunt itaque leges noſtræ, affe-
ctionibus judicia provocare, L. 70. de Her. inſtit. maritali
ſermone, h. e. blanditiis inter conjuges conſuetis, uxorem
Placare L. 3. Si quis aliquem teſftari; maritali ſermone ju-
dicium uxoris poſtremum in ſe provocare. L. 3. C. cod.
Solent etiam heredes ab inteſtato, aut qui iis favent, eum,
cujus heredifati inhiant, continuis blanditiis ſic occupare
& obſidere, ut is, etſi teſtari aliosque heredes ſcribere con-
ſtitue-

824 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſtituerit, explicare ſe tamen & deſtinata perficere blanda vi
retentus nequeat. Nec hoc damnant leges. Et exſtat me-

morabile exemplum apud Livium lib. 24. cap. A. quod hic re-
feram: In Sieilia Remanis omnia mutaverat mors Hieronis,
regnumque ad Hieronymum nepotem ejus franslatum pue-
rum, vix tum libertatem, nedum dominationem, modice la-
turum. Læte id ingenium tutores atque amici ad præcipi-
tandum in omnia vitia acceperunt: quæ ita futura cernens

Hiero ultima ſenecta voluiſſe dicitur liberas Syracuſas relin.

quere, ne ſub dominatu puerili, per ludibrium bonis artibus
partum firmatumque interiret regnum. Huic conſilio ejus
ſumma ope obſtitere filiæ: nomen regium penes puerum fu-
turum ratæ, regimen rerum omnium penes ſe, virosque ſuos,
Andranodorum, & Zoippum: nam ii tutorum primi relin-
quebantur. Non facile erat nonageſimum jam agenti annum,
circumſeſſo dies noctesque muliebribus blanditiis, liberare
animum, & convertere ad publicam privatam curam.

7 . IV.
Blanditiæ ſimplices vitricis etiam & novercis per-
müittuntur.

A'* ſecundo conjugi liceat, blanditiis ultimam alterius
Z conjugis voluntatem in ſe provocare, dubitari poteſt.
Graviter obſtare videtur L. 4. de Inoff. teſt. ibi: novercalibus

de lenimentis inſtigationibusve corrubti. Sed hanc legem recte

inſpicientibus apparebit, ſermonem ibi eſſe de caſu, quo pa-
rentes talibus blanditiis inducti liberos ſuos plane vel prærter-
eunt vel exheredant. Et tunc nos quoque teſtamentum
vel ipſo jure nullum eſle, vel querela ino fficioſi reſcindi, fate-
mur. At quum liberis legitima, novercæ autem vel vitri-
co blandienti amplius quid, quam ab inteſtato accepiſſent, re-
lin-

—
andh
at Me.
hicz.

erOII

Ppbe.
lce ,..

leſos,
telin.
num
erat

ef.

eerin
lpwe.
Menir
elntel

(o Ne

Prkte,
entumn

Avi

leoht⸗

11

. R — 6
ſen, daß die Stiefmutte

—W△

linquitur, ſubſiſtere
L. ult. C. Si qui

tet denn mit Recht erwei⸗
in ſeiner groſſen Schwach⸗

heit gefaͤhrlicher Weiſe ungeſtume Suggeſtion und Eingeben,
ihr und ihren Kindern zu gute, dergeſtalt zu teſtiren und ſein vori⸗
ges Teſtament zu widerrufen oder zu aͤndern vermogt und uͤberre⸗

det haͤtte, damit wuͤrdet ihr billig gehoͤret. Ceterum attendenda

hic erit lex 6. C. de ſecundis nuptiis, quæ conjugi ad ſecunda
vota transeunti interdicit, plus alteri conjugi in teſtamento
vel alio quocunque titulo relinquere, quam uni ex liberis
Prioris matrimonii, cui minimum relinquit; atque ſuperfluum
eidem auferri, & inter liberos dividi jubet. inf
Wudæ preces licent.
Nn nocent II. nudæ preces, quibus videlicet directo te-
1 ſtatorem rogamus & perſuademus, ut hereditatem no-
bis legatumve relinquat. IIlæ quidem prohibitæ non ſunt,
dummodo importunæ flagitationes vel calumniæ non acce-
dant. Neque obſtabit nobis lex I. §. 3. Je Servo corr. ibi:
perſuadere eſt plus, quam compelli atqgue cogi, ſibi parere.
Quam legem DD. vulgo peſſime interpretantur, atque Pro
more ad caſus plane alienos accommodant. Quod pecca-
rum in aliis quoque non paucis juris civilis regulis com-
mittitur, quæ ſuo quidem loco atque titulo poſitæ verilli-
mæ ſunt, ſed, quia ad dockrinas quascunque promifſcue
transferentur & applicantur, falſæ & ridiculæ effciuntur.
Id quod exemplo hujus legis oſtendemus. Agit in illa Ctus
de ſervis, qui cohortationibus & inſtigationibus doloſis ad

delinquendum incitantur, atque quod ad animum deteriores

redduntur; additque, plus eſſe, hoc eſt, domino magis no-
Tom. VI. Mmm mm cere,

.

826 MEDITAT. AD PANDECT.

cere; ſi ſervus perſuadeatur, adeoque corrumpatur & ex bo-

o malus reddatur; quam ſi metu ſaltem vel vi etiam externa

ad delictum contra voluntatem ſuam perpetrandum compel-
latur. Hoc equidem de ſervis aliisque perſonis, ad quas uti-
liter alias actio ſervi corrupti accommodatur e. g. civibus, li-

beris, uxore, veriſſimum eſt. Itaque recte Pafend. de I. N.

& G. I. 6. C. I. F. 2I. ex h. L. colligit, eum, qui uxorem alterius
verbis corruptam, & perſuaſam ſtuprat, majorem marito in-
ferre injuriam, quam qui violenter. At exinde generaliter
non conſequitur, magis peccare eum, qui perſuadet, quam
qui vi cogit. Et ridiculi ſunt, qui iſtam regulam ad ſtupra,
furta, teſtamenta &c. trahunt. Recte ergo Cti Helmſtadi-
enſes menſe Auguſto anni croloccxiv. reſponderunt: Es iſt

aus den Rechten bekannt, daß nicht jedwede Beredungen und In-

ftigationes deſſen, ſo zum Erben eingeſetzet wird, die Nullitaͤt des
Teſtaments nach ſich ziehen, indem blanditiæ ſimplices ingleichen
nudæ preces wohl vergoͤnnet ſeynd.
Criminationes veræ teſtamentum non infirmant.
ermiſſum eſt III. eos, qui ab inteſtato ſucceſſuri erant, ſi-
quidem veris criminibus ſe polluerunt, apud teſtatorem
accuſare, eumque ita ad hereditatem illis auferendam nobis-
que vel noſtris relinquendam permovere. Quod qui faciunt,
pro calumniatoribus haberi non debent. Diverſiſſima enim

ſunt calumniari, ſive, falſa delicta per mendacium alicui im.

putare, & criminari, quæ vox in L. 4. & 6. Vi honorum rapto-
rum occurrit ſive vera crimina alicui objicere. Uſäa eſt hac
arte I. Kegum I, 18. Bathſeba, Davidis regis judæorum uxor,
ut privignum ſuum Adoniam, cui tanquam ſeniori regnum
debebatur, a ſucceſſione excluderet, filioque ſuo Salomoni
cam procuraret. Audaciam enim Adoniæ, qua ille, vivo
adhuc

adhn
rog
duh

euut,

ſium
DuI
tet
a
Go
und
und

in
de⸗
wege

Nos

u
qu
auc
ſat
imp
mbe
Ne
a0

SP. CCCLXXVI. DE HEREDIDP. LICITIS ARTIBVS. 827

—

erde adhuc & ignaro patre, regium nomen & poteſtatem ſibi ar-
eittan rogare non dubitaret, ita apud maritum exaggerabat, ut cre-
unke dalus timidusque ſenex filium, quem non parum alias dilige-
has bat, (vide ejusdem cap. v. 6.) exheredaret, eique Salomonem
bisl. Præferret. Huc perfinet reſponſum Ctorum Helmſtadien-
IN ſium menſe Junio anni cioioccxx. exaratum: Klaͤger verlanget,
ein Beklagtem den Eyd daruͤb r, daß ſie ſeiner Kinder Großmutter zu
id. Aufrichtung des ihm ſehr nachtheiligen lezten Willens nicht verlei⸗
ein tekt, aufzulegen. Ob nun wol ein jeder mit der Eydes⸗Delation
nunn gehoͤret werden muß, ſo iſt doch gegenwaͤrtiger Eyd ganz irrele-
kn, vant. Denn, wenn gleich Beklagte zugeſtanden, ſie haͤtten der
nſtid Großmutter des Klaͤgers ſchlechte Haushaltung, erregten Concurs
SA6 und fortwaͤhrenden mißlichen Zuſtand nachdruͤcklich vorgeſtellet,
dn und ihr gerathen, demſelben der Kindes⸗Kinder Vermoͤgen nicht
titde in die Haͤnde zu geben, ſo haͤtten ſie nichts anders gethan, als was
chn die Wahrheit und Billigkeit von ihnen erfodert, und gienge dieſer⸗
wegen das großmuͤtterliche Teſtament nicht zu Grunde.
VII.
Nox nocent interrogationes implices nec monitiones & interpel-
lationes beredis in actu teſtandi.
ren— Poro IV. teſtamentum non vitiant interrogationes ſim-
nobis⸗ Plices & ſecundum L. I. §. 21. de Quæſtionibus indiſere-
ciun, te conceptæ, non in certam perſonam directæ; e. g. quem-
tuin nam heredem facies, cui bona tua vel prædium ruum relin-
ein ques? Quanquam enim is, qui interrogat, hereditatem
Flp.. aucupetur, &, ni interrogaſſet, nihil forte accepiſſet, ceſ-
Sn ſat tamen ſuggeſtio, quæ liberratem voluntatis teſtatoris
Wn impedit, & propter quam, ultimas voluntates interrogatio-
guum nibus ſpecialioribus elicitas nullas eſſe, alio loco diximus.
ommoti Nec nocent admonitiones & interpellationes heredis in
S actu teſtandi. Sic Cti Vitembergenſes apud Bergerum in
Ae Mmm mm 2 P. 2.

3828 MEDTTAT. AD PANDECTLTI. .
P. 2. Supplementorum ad Elelta Viſe. for. p. 1137. reſponde-
runt, teſtamento non nocere, quod heres in actu teſtandi

Præſens fuit, & teſtatorem nimis liberaliter legantem mo-

nuit „ ne RBereditatem legatis exhauriret.
VIII.
Captatorig inſtitutiones, gucx alteri neceſſitatem teſtamentum
