Ga cenſetur. Vide Struvii Jurisprudentiam Romano- Ger-

manicam lib. 1. tit. 6. §. 4. Colligunt hinc recte Bergerus in

Supplem. ad Electa proceſſ. matrim. pag. 129. & alii, ſponſam
favori huic ſuo renunciare poſſe, nec invitam cogi, ut ſtupra-
tori

—
3, exhe.
Vamunm
Ntum au-
ſutis a.
bayliu
blier le
nem, i.

Oe .

non oliye⸗

ero d 4.

elelti

Accelenlen
otali brmai
in fayoren
bitum U.
Manh- 6r.
Verur 14
li, hooun
gbntkun
wi

SP. CCXCIV. DE CONCUBITU DESPONSAT. 6 5

tori nubat. Quodſi ergo illa a ſponſalibus ſponte recedit,
ſtuprator quidem nihilominus alere infantem debet, quippe ad
quod tanquam pater naturaliter obligatur, ad dotandam tamen
ſtupratam conveniri non poteſt. Hæc enim obligatio ad do-
tandum vel ducendum alternativa eſt; itaque electio ſtupra-
tori, cui illa ſecundum c. 70. de Regulis juris in 6. competit,
adimi nequit. Cave tamen, iſtam ſtupratæ libertatem ad
ſponſalia publica concubitu conſummata extendas. Hæc etiam
ſine concubitu firma erant, nec a ſponſa temere & ſine juſta
cauſa reſcindi poterant. Minus ergo, poſtquam concubitus
& favor infantis ex hoc nati aut naſcendi acceſſit, reſcindi
poſſunt. Sic judicarunt Cti Vitembergenſes menſe Majo
anni cropccx. Daß es, der eingewandten Supplication unge⸗
achtet, bey dem am 4ten Novembr. 1709. gegebenem Beſcheide
billig verbleibe; Und iſt Beklagter demſelben zu Folge ſeine Toch⸗
ter an Klaͤgern zu verheyrathen ſchuldig, er koͤnnte und wolte denn
ſich eydlich reinigen, und, daß er wegen uͤbermaͤſiger Trunkenheit,
was bey der zwiſchen ihm und Klaͤgern angeſtellten Zuſammenkunft
vorgegangen, und, ob er in die Ehe gewilliget, ſich eigentlich nicht
beſinnen koͤnnen, ingleichen, daß er Klaͤgern durch Johann Korffen
ſeine Tochter nicht antragen laſſen, ſchweren. Auf ſolchen Fall iſt
er von der erhobenen Klage zu entbinden und los zu zehlen: dahin⸗
gegen Klaͤger das mit deſſen Tochter erzeugte Kind ſo lange, bis es
ſich ſelbſt ernehren kan, mit nothduͤrftigem Unterhalte zu verſehen
verbunden. V. R. W. Rat. dec. Es will Klaͤger Beklagtens
Tochter, welche er geſchwaͤngert, zur Ehe haben, und hat wider de
ren Vater, welcher ſich nebſt der Mutter und Tochter dieſer Ver⸗
heyrathung widerſetzet, einen auf ſeiner Seite guten Beſcheid er⸗
halten. Dagegen Beklagter aus folgenden Urſachen Suppli-
cation eingewendet. Anfangs giebt er vor, ſey das von Klaͤ⸗
gern mit ſeiner Tochter eingegangene Ehe⸗Verſprechen heim⸗
lich geſchehen, koͤnne alſo durch den erfolgten Beyſchlaf zum
Tom. V. I Præ-

66 MEDTTAT. AD PANDECT.

Præjuditz weder der Eltern noch der Tochter ſelbſt beſtaͤtiget wer⸗
den, geſtalt dieſe leztere den in ihren favorem eingefuͤhrten Rech⸗

ten, vermoͤge welcher das vitium clandeſtinitatis per concubi-

tum purgiret zu ſeyn erachtet wird, allezeit renuncüren kan, hier⸗
naͤchſt und wenn er gleich in ſolche Ehe gewilliget zu haben uͤber⸗

zeugt wuͤrde, ſowol der Vater als die Tochter anjetzo ihre Einwilli⸗

gung, wenn ſie ſolche ja ehemals ertheilet, wieder zuruͤck nehmen,
und die Aufhebung des Ehe⸗Verſprechens nebſt der Mutter aufs
eyfrigſte ſuchen. Bey ſolcher Bewandniß, und, da zumal nicht al⸗
lein aus der Eltern, ſondern auch der Tochter ſelbſt eigenem gegen
dieſe Heyrath bezeigtem Abſcheu und Widerwillen, ingleichen des
Braͤutigams Armuth, eine unvergnuͤgte und elende Ehe zu vermu⸗
then, es das Anſehen gewinnet, es habe die Obrigkeit, welche ohne⸗
des in dieſem Falle ad diſſolvenda ſponſalia pronior ſeyn ſoll,
ſattſame Urſache, Beklagte von der angeſtellten Klage ſchlechter⸗
dings loszuzehlen. Alldleweil aber diejenige Rechts⸗Lehrer, welche

einer Weibes⸗Perſon facultatem recedendi a ſponſalibus etiam

concubitu confirmatis vergoͤnnen, keines Weges von oͤffentlichen,
ſondern nur von heimlichen Ehe⸗Geloͤbniſſen reden, und aber in ge⸗
genwaͤrtigem Falle, da wir des Vaters darzu gekommene Einwilli⸗

gung præſupponiren, nicht mehr heimliche, ſondern oͤffentliche

Sponſalia vorhanden, alſo der Tochter ihren Conſens zuruͤcke zu
ziehen, nicht mehr frey ſtehet, im uͤbrigen die Regul: quod judex
ad diffolvenda ſponſalia pronus eſſe debeat zalsdann ihren Ab⸗
fall leidet, wenn copula carnalis darzu gekommen, und ſonder⸗
lich, wenn Kinder aus den verlobeten Perſonen vorhanden, als
in welchem Falle der favor ſolcher unſchuldigen Kinder, welche
ſonſt pro illegitimis wuͤrden gehalten werden „allen andern Ab⸗
ſichten vorzuziehen iſt; So haben wir es billig bey vorigem Ur⸗
thel gelaſſen, jedech daneben zugleich auf die Frage, ob Beklag⸗
ter als Vater in die Heyrath ſeiner Tochter jemals gewilliget,
das Abſehen gerichtet. Und weil er ſolches, ſonderlich was Jo⸗

hann

— — — —.

— —

—

Ner⸗
cch⸗
lbi.
ier⸗
ber⸗
⸗

nen, .

gußs
t al⸗
egen
des
nu⸗
ue⸗
ſol,
chtet⸗

eſche

lam
hen
Ge⸗
wil⸗
gtiche
ke
uder

n Ab⸗

onDet

1, ls
velche
. Ab⸗
Ue⸗
klage
liget,
d
Honn

sP. CCXCIV. DE CONCUDTTU DESPONSAT. 67

hann Korffens Abſendung an Klaͤgern betrift, gaͤnzlich leugnet,
wegen deſſen aber, ſo bey der muͤndlichen Unterredung vorgegan⸗
gen, ſich mit uͤbermaͤſſiger Trunkenheit entſchuldiget, ihm dar⸗

uͤber den Reinigungs⸗Eyd auferleget, und, da er ſolchen abſchwe⸗

ren wuͤrde, ihn von der angeſtellten Klage abſolviret, und hier⸗

uͤber Klaͤgern, in Anſehung, daß er ſich freywillig zum Vater

des Kindes angiebt, die Alimentation deſſelben zuerkannt, Be⸗
klagtens uͤbriges Suchen aber, was nemlich die Dotation oder
Satisfaction pro defloratione betrift, gaͤnzlich uͤbergangen, in
mehrerer Erwegung, daß die Rechte den ſtupratorem nur alter-
native vel ad ducendum vel ad dotandum anhalten, dieſem⸗
nach Klaͤger, da er ſich zu dem erſterem freywillig erbietet, Be⸗
klagte aber ſolches nicht annehmen wollen, auch zu dem lezterem,
weil er die Election hat, nicht gezwungen werden mag.

Sponſalia concubitu firmata diffeilius diſſolvuntur, quam
AOAimplicia.

Qn ad diſſolutionem ſponſaliorum agitur, judicem
inprimis reſpicere oportet, utrum concubitus ad illa
acceſſerit, an non. Si ille acceſſit, judex, cui fama & exi-
ſtimatio civium ſuorum maximæ curæ eſſe debet, difficilli-
me diſſolutionem iſtam permittet, ſed adiget potius par-
tes ad conſummandum matrimonium, etſi alterutra earum
aliquam diſſenſus ſui cauſam, paulo quoque veroſimilem,
adferat. Sic enim honori & ſtupratæ & infantis, qui ex hoc
concubitu natus eſt aut naſcetur, conſulet. Hæc Pergeri
doctrina eſt, pia profecto & æqua, in Electis proceſſus matri-
monialis §. 20. Luculentum ejus exemplum in præcedente
meditatione reperies. Diſſolviſſemus forſan ſponſalia iſta

publica, de quibus litigabatur, & propter egeſtatem ſponſi,

I 2 qui

68 MEDITAT. AD PANDECT.

qui alendæ uxori & ferendis ceteris matrimonii oneribus

vix par eſſe videbatur, & propter odium pertinaciſſimum,
quo ſponſa ſponſum averſabatur. At intercedebat concu-
bitus & natus ex eo infans. Sed hac de re plura dicentur

in aene Specimine medit. 4.
COX 0 L LeA XIVUM.

Liberos ex anticipato eoncubitu natos legitimos eſſe, nee
legitimatis annumerari debere, dixi jam in Specimine
XV. de Legitima nativitate, & dicam plenius infra.

SPECIMEN CCXCV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. I.

DE

DISSOLUTIONE SPONSA-
LIORUM.

I.

—

Mutuus diſſenſus ſine omni cauſa ſolvit ſponſalia.
M' diſſenſu ſine omni cauſa ſponſalia diſſolvi,

& recta ratio, & jura civile & canonicum permit-
tunt. Vide c. 2. X. de Sponſalibus. At priſei theo-
logi proteſtantes ipſis legumlatoribus & pontificibus Ro-
manis rigidiores libertatem diſcedendi deſponſatis ademe-
runt, quemadmodum ex reſponſo Vitembergenſium apud
Dedekennum Part. 3. ſect. 13. num. 2. conſtat. Pertraxe-
runt

- — — — — ———¶—9—

ee
ine

lvi,
mit-
heo-
Ro⸗
eime⸗
1Pud

ae. .

tuat

Sp. CCXCV. DE DISSOLUTIONE SPONSAL. 69

runt etiam in ſententiam ſuam Ctos, ut hi diſſentientes
agd coeundum judicatis & pœnis compellerent. Certe dicto

loco exempla memorantur & hominum de plebe, qui carcere,
& nobilium, qui mulétis atque feudorum etiam ademtione co-
erciti fuerunt. Hic riger ſeculo XVI. exercitus, & ſeculo
XVII. continuatus eſt, quemadmodum inter alios Carpzov.
lih. y. Reſponſo 108. n. 25. q4:. teſtatur. Me adhuc puero, ce-
lebre quoddam conſiſtorium Saxonicum luculento exemplo,
non degeneraſſe ſe ab inſtitutis majorum, oſtendit. Deſpon-
ſaverant ſe juvenis & puella publice, mox utrumque pacti
pœnitet. Adeunt ergo ſacerdotem ſuum, priſtinamque ſibi li-
bertatem reſtitui petunt, ſed ab hoc ad conſiſtorium remiſſi
repulſam ferunt. IIIi vero totis animis diſſidentes & nun-
quam convivere certi cœlibem vitam quam diſcors matri-
monium malunt. Exigunt ita ambo biennium quiete & ſe-
paratim. Nemo de illis, nec ipſi de ſe queruntur. Tur-
bat hanc tranquillitatem conſiſtorium ex officio, miſerosque
nuptias facere jubet, pœnas, ni pareant, minitando. Per-
culſi hoc fulmine ambo advocatum adeunt &, quid ſibi fa-
u opus, quærunt. Is hoc conſilium ſuggerit: ite, in-
quiens, & poſt aliquod tempus, captata occaſione, verbis
prinum rixamini, deinde ad verbera devenite; tum ſponſa
quiritans ejulansque ad conſiſtorium properet, vibices mon-
ſtret, ſponſum malæ tractationis inſimulet, exulceratum in-
de animum ſuum & immedieabilem diſcordiam natam dicat,
atque diſſolutionem ſponſaliorum flagitet. Parent illi. At
Conſiſtorium vafritiem hominum ſubodoratur, nec quid-
quam ante decernere vult, quam uterque juraverit, verum-
non ſimulatum, jurgium fuiſſe. Quod quum jurare non
oſſent, tandem inviti & flentes copulati ſunt. Narravit
hæc mihi illuſtris B. qui tum ipſe in conſiſtorio adſedit. Ad-

didit idem, ſe deinde curioſe, quomodo conjuges hi con-
13 vive-

2

70 MEDITAT. AD PANDECT.

viverent, quæſiviſſe atque accepiſſe, nihil eorum matrimo-
nio fuiſſe concordius, ut adeo vulgatum illud, coactiones

ſolere difficiles exitus habere, re ipſa abunde refutarint. At

ego, ultimum hoc inexorabilis veterum duritiei exemplum
fuiſſe, poſteaque & theologos & JCtos tractabiliores factos

credo. Certe rigorem iſtum & juri naturæ, & ſcriptis le-

gibus, & bono publico repugnare, oſtendunt, argumenta,
quibus patroni illius ſuam opinionem tuentur, refellunt,

& de hodierna contraria praxi teſtantur Strykius de Diſ-

Jenſu ſponſalitio ſect. 3. & Bæbmerus in Jure eccleſiaſtico pro-
teſtantium lib. 4. tit. I. §. 161. qq. Addunt tamen rectiſſi-

me, non privato auſu a ſponſalibus diſcedendum, ſed con-

ſiſtorii auctoritatem adhibendam eſſe, ne videlicet matrimo-

niales cauſæ res privati arbitrii non ſine inſigni bonorum mo-

rum detrimento fiant.

II.
Unius diſſenſus ſine veroſimili cauſa ſponſalia non rumpit.
III. “
Diſſentieus ſine cauſa etiam invitus copulatur.
IV.

In admittendis repudii cauſis judex facilior eſſe debet, dumenodo
concubitus non acceſſerit.

Ad repudium ſuffciunt mores intollerabiles.
VI.
Sußicit, & epilepfia, non morbus hyſtericus.

M'ioris momenti quæſtio eſt, an unius partis diſſenſus

ſponſalia ſolvat. Hic iterum jura Romanum & cano-
nicum

.

nes
At

tos
k.
nte,

ro.

=

⸗
mo⸗
II⸗

noc⸗

ſus
no⸗

Im.

— 7

SP. CCXCGV. DE DISSOLUTIONE SPONSAL. „r

nicum facillima ſunt, coactionem omnem damnant, partem-
que recedere volentem ſerio quidem admoneri jubent, at ob-
ſtinatam recedere ſinunt, L. I. 2. 15. C. c. 17. X. de Sponſalibus.
Iſta vero licentia recedendi mihi ipfſi ſemper nimia & bonæ,
qua pacta ſervari oportet, fidei contraria viſa eſt. Igitur cir-
cumſcriptam deinde illam a theologis & jureconſultis & ad
juſtas cauſas alligatam, laudo maxime. Credo etiam, juſtiſſi-
me illos, qui nullam pœnitentiæ ſuæ rationem adferre queunt,
cogi. Sed hic longius, quam par eſt, progreſſi ſunt plerique,

&& cauſas diſſolvendorum ſponſaliorum non niſi graviſſimas,

& fere illis, ob quas matrimonium dirimitur „ Pares admiſe-
runt. Ita vero infelicia matrimonia plurima effecerunt. Et
ſervant adhuc multi veterem merem. Cordatiores tamen
jamdiu ſaluberrimam Duareni philoſophiam ſeqnauntur, qui
comment. in tit. Soluto matrimonio art. de Sponſalibus loco 4.
Iĩnſumma, inquit, quia non Poſſunt omnes caſus ſigillatim enu-
merari, dicendum eſt, quoties juſta aliqua ratio ſuadet, e re ip-
Jorum contrabentium non fore conjunctionem, veluti, quia peri-
culum eſt forte, ne perpetuum inter eos odium, atque diſpdium
Rit, judex ad diſſolvenda ſponſalia, quam 2d eos matrimonio jun-
gendos, propenſior eſſe debet. Similiter Hemmingius tract. de
Conjugio & Schiltzrus Exerc. ad n. 36. §. 14. Probant hanc do-
Gtrinam Serykius de Diſſenſu ſponſalitio ſect. 2. §. 49. & Berge-

rus in Electis proc. matrim. §. 20. prudenter autem hoc tein-

peramentum addiderunt, ut reſpicere judicem, an concubi-
tus acceſſerit, & hoc caſu difficiliorem eſſe in repudio admit-
tendo, quin & invitos & reluctantes copulare jubeant. Qua
de re in præcedente Specimine medit. 6. dictum. Itaque nos
hodie diſſolutionem ſponſaliorum ex qualibet veroſimili ſal-
tem cauſa, quamvis ea in legibus non ſit expreſſa, dummodo
vera eſſe demonſtretur, admittimus. Sic menſe Aprili
anni Cclo lo ccxvI., ob mores ſponſæ intolerabiles & rixandi
Ppruri-

72 MEDTTAT. AD PANDECT.

pruritum, qui ſponſo poſt ſponſalia demum innotuerant,
item epilepſiam admiſimus: Daß Klaͤgerin vor allen Dingen

nochmalen vor Gerichte zu fodern, und ihr nebſt Vorſtellung der

zu befuͤrchtenden ungluͤcklichen Ehe zuzureden, damit ſie die erhobene
Klage freywillig gegen Empfahung einer von der Obrigkeit zu de-
terminirenden Summa Geldes, und Erſtattung der bisher aufge⸗
wendeten Unkoſten, worzu Beklagter auf ſolchen Fall anzuhalten
iſt, fallen laſſen moͤge. Daferne ſie aber hierzu nicht zu bewegen,
ſo bleibet es, der geſuchten Reviſion ungeachtet, bey dem am 13ten
Januar. 1716. ertheiltem Beſcheide billig, es koͤnte und wollte denn
Beklagter binnen 4 Wochen die Urſachen, welche ihn, ſeinem Vor⸗
geben nach, von dem an ſich richtigen Ehe⸗Verloͤbniſſe abzugehen
bewogen, beſcheinigen, damit wird er billig, jedoch mit Vorbehalt
der der Klaͤgerin zuſtehenden Gegenbeſcheinigung, Eydes⸗Delation
und andern rechtlichen Nothdurft, zugelaſſen, und ergehet ſodann
ferner, was ſich zu Recht gebuͤhret. V R. W. Rat. dec. Es
koͤmmt bey Entſcheidung gegenwaͤrtigen Proceſſes eigentlich auf
2 Fragen an, erſtlich, ob das von Beklagtem mit der Klaͤgerin ge⸗
troffene Ehe⸗Verloͤbniß guͤltig; Zweytens, ob die von ſelbigem
angefuͤhrte Urſachen ſo wichtig, daß, wenn ſolche gebuͤhrend bey⸗

gebracht wuͤrden, das Verloͤbniß wieder aufzuheben waͤre? Die

erſte Frage iſt allerdings zu bejahen, und erſcheinet deutlich, daß
das vorgegangene Ehe⸗Verloͤbniß an ſich guͤltig ſey. Was
aber hiernaͤchſt die andere Frage betrift, ob nemlich, ſolches
der von Beklagtem angefuͤhrten Umſtaͤnde halber wieder auf⸗
gerufen werden koͤnne, ſo iſt zum voraus zu ſetzen, daß nicht
allein nach den gemeinen und Canoniſchen Rechten, ſondern
auch, nach der bey den Proteſtanten eingefuͤhrten Praxi eine
Obrigkeit die Partheyen nicht leichtlich zur Ehe zwingen,
vielmehr dergleichen Ehe⸗Verſprechung, ſo durch den Bey⸗
ſchlaf noch nicht vollzogen worden, bey hervorſcheinenden
ſolchen Umſtaͤnden, welche einem Theile ſattſame Urſache un
ie⸗

— — — — — — — — —— rr-rrr-—

—

gent

der

ene
de.

NN

ſten
Den
tenn
enn
Por⸗
dhen
t
ion
Don
S
f
G⸗

en.

bey⸗

N

deß
as
ſches

l

ſiht
dern
et
gen/
Gey⸗
nden
urt
We

Sb. CCXcV. Drz DISSoLUTIONE SpoONSAITTORNI.

2

Wiederwillen zu geben, und eine kuͤnftige ungluͤckliche S. zu
drohen ſcheinen, wiederum aufßzuheben ſich geneigt erzeigen ſolle.
Daferne alſo Beklagter ſein Vorgeben von der Klaͤgerin uner⸗

traͤglichen moribus, der ihr anhangenden ſchweren Noth „auch

ſeinem eigenem miſerablen, und zur Ehe untuͤchtigem Zuſtande
beſcheinigen ſolte, ſo wuͤrde ſolches allerdinges die Obrigkeit, ihn

von ſeinem Verſprechen loßzuzehlen, bewegen muͤſſen. Unterdeſ⸗

ſen halten wir vor das beſte, die Klaͤgerin vor allen Dingen noch
einmahl vor das Gericht zu fodern, derſelben die Weitlaͤuftigkeit
des Proceſſes, die aus dem von Beklagtem uͤbernommenem Be⸗
weiſe, vor ſie zu befuͤrchtende Proſtitution, die Ungewißheit des

Ausganges, die vermuthlich ungluͤckliche und unvergnuͤgte Ehe,

wenn ſolche ja erfolgen ſolte, vorzuſtellen, und ſie zu Aufhebung
der Klage gegen Reſtitution der Koſten und Empfahung eines

Stuͤck Geldes, welches die Obrigkeit nach der Condition und

Reichthum beyder Partheyen, unmaßgeblich auf 200. Thlr. hoch,
determiniren, und den Beklagten auch wider ſeinen Willen in
Anſehung, daß er vorher von der Klaͤgerin Zuſtande genauere Er⸗
kundigung einzie ehen, und dieſelbe durch ſeine ſtrafbare Simulation
nicht aufziehen ſollen, zu deren Zahlung anhalten kan, zu bewegen.
De moribus quidem diſſentit Cypræus de Fure connubiorum

c. 13. §. 39. n. I. ſed ſine cauſa, conſentit vero nobiscum

Strykius de Diſſenſu ſponſalitio ſect.2. §. 31. 37. Quod autem
de epilepſia diximus, probat etiam Carpzovius Jurispr. eccl.
lib. 2. def. 180. Cave tamen, cum epilepfia confundas mor-
bum hyſtericum inter mulierculas admodum frequentem,

gquem ad repudium obtinendum non ſufficere, in cauſa,
7

quam ipſe olim advocatus in confiſtorio Vitembergenſi de-

fendi, judicavit ſummus appellationum ſenatus Dresdenſis.

Zom. E. K VlI.

“„ MEDTTAT. AD PANDECT.

VII.
Ponſ⸗ lia Feſtinanter & inconfiderate celebrata, re adbuc
inegra, facile diſſolvuntur.

L ſupra in Specinine CCXC.de Conſenſu ſponſalitio mec 6.
conſenſum etiam per ſolertiam elicitum obligare. Va-
lent itaque ſponſalia, etſi alteruter deſponſatorum, impru-

dentem ſe nec omnia ſatis conſiderantem ab altero indu-

ctum & irretitum fuiſſe, queratur. Et tunc quoque, quum
concubitus vel benedictio ſacerdotalis acceſſit, indiſſolu-
bile vinculum erit. At; re adhuc integra, diſſolurio iſtius-
modi ſponſaliorum facilius permittitur ei, qui, non qui-
dem fraude, ſed tamen arte & calliditate alterius ſe circum-
ventum oſtendit. Nam, etſi regula Ulpiani in L. 16. §. 4.

de Minoribus, naturaliter licere contrahentibus ſe circum-

venire, etiam in ſponfalitiis pactis locum invenire poſſit,
ad officium tamen judicis pertinet, lapſis ſuccurrere, eos-
que, ſi æquitatem idh poſcere videat, in integrum reſtituere.
fta certe judicavimus menſé Decembri anni cIo 1o ccXX.
Wuͤrde Beklagte nochmahlen in Perſon und ohne Beyſtand vor

dem Qonſiſtorio erſcheinen, und auf vorhergehendes ernſtliches Zu⸗

reden beſtaͤndig dabey, daß ſie Klaͤgern nicht heyrathen wolle, ver⸗
bleiben, ſo wird ſie von angeſtellter Klage entbunden, und ſeynd die
beyderſeits verurfachte Unkoſten gegen einander aufzuheben. V. R.

W. Rat. dec. Die Urſachen, welche uns die Beklagte von der

Ehe⸗Klage zu entbinden bewegen, beſtehen darinnen, daß das Ver⸗
loͤbniß ohne Beyſtand eines von der Beklagten Anverwandten ge⸗
ſchehen, hiernaͤchſt die in dem Zeugen⸗Verhoͤr vorkommende Um⸗
ſtaͤnde, da Beklagte aus dem Hauſe, worinnen ſie erzogen worden,
abgeholet, in eine Verſammlung von lauter auf des Klaͤgers Seite

geweſenen Perſonen gebracht worden, keinen Beyſtand von ihren

Freunden gehabt, aus der Stube oͤfters hinaus gelaufen, ſich im

— — —r L- N C

Sp. CcxCV. DE DissoLwTIONE SyONSALIORUM. 7 5

Backhauſe verſtecket, von dar bey der Hand herein gefuͤhret wer⸗

den muͤſſen, und ſo dann endlich das Ehe⸗Verſprechen erfolget,
eine ſtarke Vermuthung machen, es ſey Beklagte, als ein damah⸗
len ſehr junges und unverſtaͤndiges Maͤdgen, uͤberraſchet, und un⸗
bedachtſam zu der Verlobung halb wider Willen verleitet worden,
endlich nach der in der geſunden Vernunft und Billigkeit gegruͤn⸗
deten, auch laut Zeugniſſes der bewehrteſten Rechts⸗Lehrer in den
Evangeliſchen Conliſtoriis heut zu Tage eingefuͤhrten Regul ein
Richter die Sponſalia, wenn man von dem darzu gekommenem
Beyſchlafe keine Nachricht hat, auf eines Theils bezeigten hefti⸗
gen Widerwillen wieder aufzuheben ſich nicht difficil erzeigen, noch
durch Zwang ungluͤckliche Ehen verurſachen ſoll.

VIII.

Sola minor ætas contra ſponſalia legitime celebrata reſtitutis-

nem in integrum non parit.
S quod in præcedente meditatione memoravi,
oſtendit, minorem ſponſæ ætatem non parum nos, ut
ſponſalia iſta diſſolveremus, moviſſc. At ea ſola nos non
moviſſet. Scio quidem, Bæœhmerum in Jure eccleſiaſtico pro-
veſtantium Nib. 4. tit. I. F. 72. Jeq. totis viribus contendere .
ut minoribus ex ſolo capite ætatis reſtitutionem in inte-
grum contra ſponſalia vindicet. Et habent rationes ejus
aliquid ponderis. Refutat quoque argumenta contraria

non indocte. Unico tamen, quod ego omnium fortiſſi-

mum puto, ille vero tanquam infirmius ultimo loco po-
nit, non ſatisfacit. Rationes, quas ipſe pro ſe adfert,
non convello. Sat illæ ſpecioſæ ſunt. Poterat quidem ſe-
cunda, in qua ille præcipuum opinionis ſuæ robur repone-
re videtur, quod ſcilicet ſponſalia a ceteris conventionibus
non differant, §. 89. in dubium vocari. Certe ex princi-
piis jurium, quæ in foro recepimus, ſponſalia negotium
K 2 ſpiri-

„s AMEDTTAT. AD PANDECrTr..qẽ

ſpirituale ſunt; in ſpiritualibus vero cauſis minor pro majo-

re habetur, c. 3. de Judiciis in 6. ſed in præſens hoc non ur-
gebo. Accipio tantisper theſin hanc; ſponfalia ceteris con-
ventionibus non differre, & ipſam contra Bœhmerum retor-

queo. Quis nempe unquam fando audivit, ſolam minorem
ætatem in aliis conventionibus reſtitutionem in integrum pa-
rere. Negant omnes, & inprimis legum noſtrarum condito-
res, ætatem ſufficere, ſed læſionem præterea indicari & doce-
ri jubent. Ita clare Ulpianus in L. 9. §. 4. de Jurejur. & Au-
guſti in L. 5. C. de in integr. reſtit. min. Quid quæſo dicturus

eſſet judex, cui minor hujusmodi libellum offerret. Vendidi

rem meam, adhibitis ſolemnibus omnibus; ſed, quia minor
fui, peto, ut venditio reſcindatur? Rejiciet profecto judex
iſtum libellum tanquam ineptum, aut, ſi mitior eſt, interlo-
quetur: oſtende ante omnia læſionem. At ex Bœhmeri do-
Etrina conventio ſponſalitia longe deterior eſt, quam vendi-
tio ceteræque conventiones omnes, in ſponſalibus libellus
ita conceptus: deſponſavi me publice, ſicut leges jubent,

ſed minor fui, & nolo nunc pacta ſervare, itaque diſſolvantur

ſponſalia; non ſuſtinebitur modo, ſed judicem etiam, ut mi-
norem confeſtim & brevi manu, ſi diis placet, in integrum
reſtituat, movebit. Ita vero minoribus intolerabilis licen-
tia datur, & ſponſaliorum cauſa pejor, quam Pactorum alio-
rum omnium, efficitur. Non latuit hoc Bœhmerum, per-
Ipicaciſſimum virum. Itaque telum hoc in §. 98. præoccu-
pat. Tota autem reſponſio ejus eo redit, omnibus ſpon-
ſalibus læſionem per ſe ineſſe, adeoque, ut illa allegetur &
probetur, ſuperfluum fore. Et ſunt aliqua negotia, quo-
rum vel ſolum nomen læſionem & damnum indicar in
quibus probationem læſionis deſiderari ridiculum eſlet
Talia ſunt donatio, fide juſſio, lapſus termini Probatorii.
Refert huc quoque Calliſtratus in L. 41. de Keceptis qui arbi-

prium

tor-
em
e⸗
dit.
0ee.
An.
ur
did
inor
der
erlo.
ico.
endl.
ellus

ent,

nrur⸗
ltmi.
grun
lien⸗
1dlo.
Ver.
gel⸗
volr.
r
guo⸗
t, in
ellet.
ori
ri.
ffiun

Sr. ccxcv. DE DISsoLOTIONE SPONSATLIORUM. „77

zrium receptionem arbitrii, ex quo nihil utilitatis, ſed mul-
tum incommodi & fere ſemper odii in arbitrum redundat. At
ſponſalia & matrimonium actus per ſe damnoſos eſſe, nec ſci-
vi adhuc, nec credidi, nec credam inpoſterum. Quampri-

mum tamen id mihi perſuadebitur, incipiam contra matrimo-
nia declarare, &, ut aboleantur prorſus, principibus noſtris

auctor ero. Interea autem in communi doctrina perfifto, nec
minores contra ſponſalia in integrum reſtitui ſino, niſi læ-
ſionem, hoc eſt juſtam, quæ judicem ad reſtituendum mo-
veat, cauſam doceant. Quodſi vero hanc docuerint, vel
inſidiis alterius partis ſe circumventos & induétos oſtende-
rint, tum facilius ipſis, quam majoribus ſuccurri jubeo.
Vides ergo, multum me in diſſolvendis ſponſalibus ætati mi-
nori tribuere, ſed non omnia, ut Bœhmerus facit, cum quo
forte ex Ctis nemo adhuc ſenfit. Nam qusos ille in §. 87.
tanquam ſententiæ ſuæ pPatronos commemorat, hi ſolam æta-
tem ſufficere non dicunt, ſed, ut in omni reſtitutione,
læſionem ſeu juſtam cauſſam requirunt. Faciunt hoc aliqui
ex iis etiam expreſſe, inprimis Leeuwen & ex eo Voetius ad
tit. x. de Sponſalibus §. 17. verbis: quantum ad ſponſalia atti-
net, minoribus adverſus ea, fiecut adverſus alios contractus dam-
noſos, ob' juſtas cauſas ſubveniri ætatis auxilio, idque fFrequens

eſe; quos adeo a Bœhmero manifeſte diſſentientes ab hoc
tamen tanquam conſentientes produci miror. De cetero &

ICtos Helmſtadienſes reſtitutionem in integrum ex ſolo ca-
pite ætatis denegaſſe, in ſequente meditatione patebit.
IX.
Sponſa, quam ſponſus impudice ſecum vixiſſe gloriatus eſt,
juſtam habet repudii cauſam.
Naurtumn vere eſt vitium, quod feminas magis dehoneſtet,

quam impudicitia. 1geer „qui hanc illis objicit, n.
K 3 viſſi-

„ MEDITAT. AD PANDECT.

viſſmam injuriam infert. Quare & Elector Saxo Conſtitut.

45. P. 4. hos, qui concubuiſſe ſe cum virgine gloriantur, &

ad recantationenm achgi, & pro ratione circumſtantiarum fuſti-

gari jubet; quam fuſtigationis pœnam aliquando inflictam

fuiſſe, memorat Carpzuvius P. 4. C. 45. def. 2. n. 6. Itaque quin

talis gloriatio juſtam præbeat repudii cauſam, dubium nul-

lum eſt. At quid ſi ſponſus, non concubuiſſe ſe quidem cum

ſponſa, ſed tamen impudice eam contrectaſſe dicat? Equi-
dem theologi Lipſienſes apud Grubelium in Appendice ad De-
dekennum pag. 819. Ob leviores injurias repudium peti poſſe,
negant. Sed iſtiusmodi gloriatio levis injuria non eſt, quia
infamiam nonnullam præbet, arg. L. I5. §. 22. de Injuriis.
Igitur menſe Majo anni c1o 19 ccxxII. ſponſæ, quam ſponſus
ſic diffamatus erat, permiſimus ſponſalia reſcindere: Wird
gefraget, ob der Beklagten Mutter ihren Conſens zuruͤcke nehmen,
und die Beklagte ſ lbſt wider das vorgegangene Reſtiturionem in
integrum begehren, oder gar um Aufhebung der von Klaͤgern an⸗
gegebenen Sponſalien anſuchen koͤnne. Wenn nun gleich den El⸗
tern ihren einmahl ertheilten Conſens zu widerrufen leichtlich nicht
verſtattet, hiernaͤchſt in Ehe⸗Sachen keine Minderjaͤhrigkeit atten-
diret wird, alſo die reſtitutio in integrum ex cauſa æ&tatis
gaͤnzlich hinweg faͤllt, endlich die Diſſolution der Sponſaliorum
nur alsdenn ſtatt findet, wenn eine ganz unverſoͤhnliche Feind⸗
ſchaft ʒwiſchen den verlobten Perſonen deutlich hervor ſcheinet; Den⸗
noch aber und dieweil ſowol die Canoniſche Rechte, als die
bewehrteſte Theologen und Rechts⸗Lehrer, einem Richter anbe⸗
fehlen, daß er die Partheyen nicht leichtlich mit Gewalt zuſam⸗
men bringen, ſondern bey Verſpuͤrung eines beſtaͤndigen Wie⸗
derwillens auf einer Seiten die Sponſalia lieber aufheben, als
durch Zwang eine ungluͤckliche Ehe befodern, auch bey Unter⸗
ſuchung der Urſachen nicht ſo gar ſerupuloͤs ſeyn, ſondern
auch ſolche Kaiſons, welche nur einige Wahrſcheinlichfert ha⸗
en,

4

I

+☛☚

tut.

&
lſti.

n

n
nun.
Cun
.
D.
oſle,
guin

ü.

alus
W
htnn
in
tn
n,
hnige
Atten⸗
lati
ru
uird⸗
Den⸗
nbe⸗
forn⸗
Wi⸗
,

lltiu.

dern
t ⸗

en

Sp. CCXxCV. DE DISSoLUTTONE SpPONSALIORUM. 79

ben, annehmen ſolle, und denn in gegenwaͤrtigem Caſu die Be⸗
klagte eine ſehr ſtarke und wichtige Urſache hat, ihr Gemuͤthe
von den Klaͤger abzuwenden, und einen groſſen Haß gegen ihn
zu faſſen, da derſelbe ſich gegen andere Leute beruͤhmet, ſie habe
keinen Flecken an ihrem Leibe, welchen er nicht beſchreiben wolle,
und hinzugefuͤget, ſie ſolle ſich erinnern was paſſiret, als die
Waldhoͤrner im Garten gegangen, mithin die Beklagte eines
unzuͤchtigen Umganges beſchuldiget, und ſie an ihren Ehren,
welches ein ehrliches Frauenzimmer vor die empfindlichſte Injurie

haͤlt, groͤblich angetaſtet; So ſeynd Beklagte und ihre Mutter
den ertheilten Conſens zuruͤck zu nehmen, und die Diſſolution

der Sponſaliorum zu begehren allerdinges berechtiget.

X.
Qui ſponſalia celebrant, occultas deformitates ſuas ſibi
detegere debent.

Diſzmulatio earundem juſtæ eſt repudii vauſa

Torer leges connubiales»„ quas commentatus eit⸗ Viraquc-
Ius Jaarta hæc ex:
SUAM QUISQOE DEF ORMIFTFATEM FUTURO
MARITO AXAUL UXORI DFEFTFEGITO.
NE TAMEN SE PROPTEREA „ PRALESERTIM
Rectiſſime. Addere debuiſſet:

SlI SPONSCS SPONSAVE VITIUM CORPORIS

VEL ANIMI

DISSIMULAVERIT, IDQUE POSTEA ADPAREAT,
SPONSALIA ET NUPTIXE. RESCINDUNT UR.

Argu-

30 MEDITAT. AD PANDECT.

Argumentum nempe, quod Tiraquellus ab emtione & ven-

difione, in qua emtorem, quid morbi vitiive rei venditæ ſit,
certiorem fieri oportet, L. I. S. I. de Act. emti & L. I. 9. I. de
edilitio edicto, derivat, optimum eſt, tanquam a minore ad
majus duéctum. Et obligatio illa, ut quis rei ſuæ in alium
transferendæ vitia huic indicet, non ſolis emtionibus propria,
ſed omnibus pactis communis eſt. Igitur eadem ſponſalibus
magis ineſt, quippe quæ res ſummi præjudicii ſunt. Agno-
vere hoc & alii Cti. Quin ime quidam ex illis eo provecti
ſunt, ut crediderint, ſponſum jure poſcere, ut ſponſa corpus
nudet. Hæc certe Franciſei Aretini ſententia eſt, qui in
Conſil. 142. reſpondit, Franciſcum Sfortiam, ducem Mediola-

ni, jure petiiſſe, ut Dorothea, filia Ludovici marchionis Man-

tuæ, Galeatio ipſius ducis filio deſponſata, nuda a quibusdam
medicis a duce miſſis conſpiceretur, ut hinc detegeretur, ſi
qua puellæ eſſet deformitas: contra Ludovicum hoc ipſum

injuria recuſaſſe, ſed tantum filiam obtuliſſe videndam, cotta

(ſic enim appellat) quam ad eam Galeatius ipſe miſerat,
eoopertam. Aretini conſilium probat Decius in c. 4. Propo-
Juiſti X. de Probationibus. Verum hæc inſpectio cum pudi-

citia & bonis moribus pugnat, atque adeo ſponſis obtrudi

nequit. Sat illæ deinde diſſolutione ſponſaliorum punientur.
Quin imo, ſi vitium poſt nuptias demum deceptæ parti in-
noteſcat, ipſæ nuptiæ propter dolum fraudemque diſſimu-
lantis nullæ erunt.
CO OLE L A I A.

I. Tranſitum ad diverſam religionem, etſi in Germania to-
leratam, juſtam eſſe repudii cauſam, recte cum aliis tue-
tur Bruchnerus in Deciſionibus juris matrimonialis cap. I.
§. 66.

2. Exiguum etiam furtum juſtam præbere diſſolvendi ſpon-

ſalia cauſam, ſupra in Specimine LII. de Infamia && levis

notæ macula medit. 4. contra Carpzovium oſtendi.

3. Diſ-

a

ſe⸗
li⸗
i
re⸗
otr

at

(

d
i,
Ns
.
e

PnS

in
Ola.
lin.
ann
I,l
blin

COla

erat,
rofr.

Pol.

Pttudt
tur.
tin.
lmn.

ia to.
tue⸗
l.

ſpor.
leui

.

SP. CCXCVI. DE SPONSAL. OB ERROR. &c. 8

3. Diſſolutis licet ſponſalibus, plerumque hi, qui abſolvun-
tur, in expenſas damnantur. Vide Specimen LXXXIX.
de Condemnatione victoris in expenſas medit. 3. & 4.

SPECIMEN CCXCVI.

MEDITATIONVYVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TI T. I.

SPONSALIBUS OB ERROREM

VEL DOLUM CIRCA BONA
FORTUNE DISSOIL-
VENDIs.

Error cirea bona fortuneg commiſſus, ſi invincibilis fuit,

ſonſalia diſſolvit.

n ſola paupertas deſponſatis vel etiam parentibus eo-
A rum ad ſponſalia nondum concubitu aut benedictione
A acerdotali firmata diſſolvenda ſufficiat, frequens eſt
& anceps quæſtio. Negant eam communiter. Certe, quod
ad deſponſatos ipſos attinet, Strykius de Diſſenſu ſponſalitie
ſect. 2. §. 30. ex omni ait errore, qui ſi non adfuiſſet, ſponſa-
lia contracta non eſſent, juſtam naſci cauſam, ut a ſponſalibus
diſcedi poſſit, ſolum vero circa bona fortunæ errorem ab hac
regula eximit, legitimamque repudii cauſam eſſe negat.
Strykio adſentiunt plerique, & provocant ad can. un. §. 5.
cauſ. 29. qu. I. ubi error fortunæ & qualitatis non excludere
conſenſum dicitur. Sed errat Gratianus in hoc canone aperte,
& male philoſophatur. Omnis error, ſi paciſcentem ad paci-

Zom. V. L. ſcen⸗

32 AMEDTTPAT. AD PANDECT.

—

ſcendum impellit, excludit conſenſum, quippe qui fine erro-
re non interponeretur. Et ipſum illud alterum, quod Gra-
tianus adfert, regulæ ſuæ exemplum: qui ducit in uxorem me-
retricem, vel corruptam, quam patat eſſe caſtam, vel virginem,
non poteſt eam dimittere, & aliam ducere; nemo cordatus ho-
die probabit. Oſtendit rectiſſime Pagenſtecberus de Jure ven-
tris P. 9. P. 374. Jeqj4. errorem circa caſtitatem utique ſubſtan-
tiam matrimonii concernere, omnemque conſenſum matri-
mônialem excludere, adeoque non ſponſalia ſolum ſed ipſas
nuptias nullas reddere; id quod Deut. XXII, 20. 21I. mirifice
confirmatur. Eadem ratio in primo Gratiani exemplo: guæ
nubit pauperi, putans illum eſſe divitem, non poteſt renunciare
priori conditioni, quamvis erraverit; adeſt. Si mulier nubens
divitias ſponſi reſj Pexit, &, niſi de iis perſuaſa, ſe non deſpon-
ſaſſet, error hic utique conſenſum excludit, juſtamque præ-
bet repudii cauſam. Pertinet profecto ad ſubſtantiam ma-

trimonii, ut maritus uxorem alat, ut habeat, ex quo onera
conjugii ſuſtentet, intereſt quoque reipublicæ, ne inopes con-
jungantur, ac deinde cum liberis vel fame pereant, vel men-

dicitatem vel improbas artes exerceant, vel reipublicæ oneri
fiant. Prudenter igitur Hamburgenſes in ſtatutis ſuis P. 2.
tit. II. §. 7. & in Keceſſu de anno 1618. propter paupertatem
ſponſalia ſſiolvi permittunt. Sed hic tamen temperamento
opus eſt, idque ex Specimine CCLEXXXIX. de ignorantia *
errore medit. 2. repetendum. Diſtingui nempe oportet inter
ignorantiam vincibil em & invicibilem. Illa, uti nunquam
