Viri cum muliere matrimonium non
ingucit. 93
Niſt alia argumenta accedant. ibid.
Modo veroſimilia ſint.

ibid.

Conſuetudinis vitæ indifſolubilis pro-
miſſio, in præſentia parochi &
teſtium ſed ſine benedictione

ſacerdotali facta, marimonium

non inducit. 116
Coutradictor.
Legitimus quisnam ſit. 88⁸

Convivium.
Convivii nuptialis ſumtus in dotem
non imputantur. 202
Nec eos filia in diviſione hereditatis
confert. ib. 1058
Excipitur caſus, ſi filia inde locuple-
tior facta. 1060
Eosque in concurſu creditorum filia
fruſtra repoſcit. 202

Illos fert, qui dona nuptialia ſolus
conſumſit neſciente altero, 230

Creditor.
Creditores defuncti res ſuas vel ſibi
debitas ex hereditate jacente
auferre nequeunt. 756

Cura, vide TZutela.

Curator.

Feminarum Savonicarum, pa-
ctitius eſt. .

bet. ib.
Eſt nihil aliud quam conſfiliarius.
576

Vel mandatarius. 462

Juraque de curatoribus minorum ad
576G
IIIum

eum non pertinent.

462
Confirmatione Magiſtratus opus ha-

—

Cree

Ex

Debit

Debi

Pro
Del

Non

Cont

lneo

ni S
tor
nun
IIt

Uten

2

e.

fl
ſn

e

„14

55

1 1 Dt

e e.

in

Uinin

70

40

ruN

Nin

Hujus vicem ſupplent conſanguinei

uD

NNN

7

IND EX

RERVM.

Illum penitus abrogari præſtaret.

mulieris. 578
Quorum unius præſentia ſuſſicit. ib.

A cura non liberatur mulier per
nuptias, 579
Mortui. Nonnunquam conſtituitur.

Furioſi v. Furioſus.
D.
Dativa Tutela. v. 7.
Debitor.

Creditori legans animum compenſan-⸗
dis habuifſſe
. „929
Excipiuntur debita necefſſaria, ib.

Debitum.

Debitor non imminuit legando vel
donando aliquid. 226

Debita, quæ inter defunctum & he-
redem ex afſe fuerunt per adi-=
tionem hereditatis difſolvuntur.

. 744
Pro rata tolluntur, ſi quis ſaltem ex
parte heres. ibid.

Debitum neceffarium quidnam. 929

Decretum interimiſticum. ſ.

non præſumitur.

Et reo reprobatio denegatur, niſi
meretricis argumenta dubia
ſint. ib.
Deformitas.

Qui ſponſalia celebrant deformitates
ſuas occultas ſibi detegere de-
bent,
Ita tamen, ut corpus nudare opus
non ſit. 80⁰
Si diffimnletur repudii caufſam præ-
bet., ibid.

Deſertio malitioſa.

Ejus proceflſus rationi convenit. 317

Et locaum habet contra initio ho=

neſte abſentem. 318.324
Quomodo in eo prosedatur v. 320.
ſeq.

Pars deſerens dotem vel donationem
propter nuptias amittit. 324

Deſertor malitioſus.

Cujus domieilium notum, non edi=
ctaliter, ſed ad domum citan-

dus. 2319
Quamvis omnia bons prodegerit,
tamen recipiendus, 222

Deſertriæ malitioſa.

Ante omnia purgare debet ſuſpicia-
nem adulterii. 323

proviſionale. Pro hag habetur etiam uxor pro-
Quid. . 306 ter mariti malam tractationem
Non datur ſine cauflæ cognitione. aufugiens, præſtita vero cautio=
l 8 398 ne redire recuſans. 324
Contra quem locum habeat. 396 Non el⸗ quæ maritum ſequi Fralx
In eo ſummariiffime proceditur. 398 ur. 32
Zom. & VI. XXX XXE Ve-

—

IN DEX

RERVM.

Detractus.
Hoc Jus non ex Jure N. nec ex
communi, nec ex ſuperioritate T.

nec ex jurisdictione fluit. I154

Ejus fundamentum olim erat ſtatus
I155

hominum propriorum.

Hodie eſt lex partieularis vel eonſue-
tudo, in plerisque locis, ubi
ſtabilitum eſt, à magiſtratibus
exercetur. ibig.

Non vero per tranſactiones, quas

magiſtratus cum emigrantibus

iniit, probatur.

1158
Magiſtratus, qui jus detractus ha-
bet, id etiam in nominibus ex-
tra territorium poſitis exercet.
1159
Huic juri obnoxii ſunt incolæ etſi
jus civitatis non habeant. I160

Detractus in oppido aliquo inique
exercitus retorquetur, ſed con-
tra id oppidum ſaltem, non
contra totam provinciam. ib.

Ab hoc immunes ſunt Clerici. 1163

Licet lex generaliter detractum im-
ponat. ib.
Ea tamen immunitas contraria lege
vel conſuetudine tolli poteſt. ib.

Quæ ſi adſit, tamen de immobilibus

ſaltem interpretanda. ihid.
Eadem immunitate gaudent Studioſi
& Pro teſſores. 1165

Item Miniſtri prineipum, qui in ſuo-
rum & exterorum prineipum
terris à detractu liberi.

1166

Detractum non patiuntur, qui ma-
kimam bonorum partem extra
civitatem vel in emtionem præ-

dliorum impendit, vel feenori
Eexponit. 116 7
Item qui bona immobilia in civitate
retinet. 1169
Non vero, qui nomina ibi babet. “S
1175 D
De fraudibus, quæ detractui fiunt
v. Spec. 432. P. I171I. ſqq⸗
Migraturus, qui domicilium ſe in ci-
vitate retinere ſimulat ad jusju-
randum purgationis compellitur. M
Magiftratus detractum contra pro:. 8
prios cives exercet, quorum in-
terventione detractui fraus fit, N
etſi illi fraudis participes non
ſint. 1174 05
Hereditas inter heredes ſic dividi
poteſt, ut detractus excladatur,
3 ibid.
Non exſpirat lapſu quinquenni., ib. e
. . ð
Differentia. 8
Inter rem & partem hereditariam. N
= 664
Inter heredem ſingularem & partia. En
rium. ibid.
Inter tit. de his, quæ pro non ſeriptis .
habentur, & de his quibus ut 2
indignis. 952
Inter modum & conditionem. 964 1
o
Dilucidum Intervallium v. I. e

Di.

Aiun.

Put
ſeihi⸗
ibrs u.

ITIN D Ex

RERVM.

Divortium.
Ad hoc ſuffieiunt graves achulterii
ſuſpiciones. 303
Imo attentatum adulterium 304

Ad divortium olim pagani, qui Chri-
ſtiangs duxerant, graves caufſ-

ſas habebant. 306
Si conjux abſens, citatio Edictalis re=
quiritur. ibid.,
Locum habet, ſi matrimonii fines
cefſant. . 335
Alicubi divortium facit relegatio.
336
Semper furor incurabilis, 329
Morbus contagioſus. 336
Virginitatis defectus in ſponſa,. 337

Sævitia intelerabilis,

338. ſqg.
Non vero impotentia ſuperveniens
v. Impotentia=-
Ob malitioſam deſertionem quando-

locum habeat, 316. ſqq.
Doluse-
Benus eſt ludificatio heredipetæ inho-
neſti., 843

Permittitur dolus bonus in optione
vy. Optioe:

Dominiunk,
Kerum hereditariarum etiam verbis
acquiritur. 744

Donn Nuptialia, Vv., M.

Donatio:
Non præſumiture

XXX XXX X

297: II7g. 320
Buer ſponſam & ſponſum valet, 29 7

Inter conjuges etiam per conjectu-
ras probatur. 298
Donatio inter conjuges à ereditoribus
licet ante contractum æs alie-
num facta revocatur. 300⁰

Donatio nec teta, nec pro parte ſine
juſta caufla revocari poteſt.

765
Simplex confertur. 1030
Omnium bonorum ſubſiſtit, 1178
Alimenta tamen neceffaria ſalva ſunt.
1179

Donationis inſinuatio quando neceſ⸗
ſaria. v. Inſinuat.

Acceptio in donatione omni jure ne⸗
ceſſaria. 1182
Donatio Remuneratoria V. N.,
Weceſſaria, donationes efſe poffunt

neceſſariæ. 1184
Ejus ſpecies ſunt Donatio propter
nuptias, 1197
Dotalitium, 1198
Dos- 1199
Alimentorum præſtatio. 1200
Eleemoſynarum præſtatio; I1202

Praſtatio rerum ad neceſſitates pu⸗

blicas. 1204
Remiſſio vel dilatio exactionis debito-
rum- 1206

Solutio indebiti ad pias cauſas. 1207

Manumiſſio olim ſervorum & hos
minum propriorum apud Rom,

1208
Liberalitas libertorum olim in patro=
nos. 1209
Col.

IN D E X

RE RVM.

Collatio benefieiorum eccleſiaſticorum
& denominatio ad eadem 1210

Nonnulla tributa, ut olim oblatio

votorum. 1211. 1213
Aurum coronarium. 1214
. . . .
Aurum oblatitium. 1218

Collatio feudorum imperii olim quo-
que neceffaria fuit, hodie pla-
ne interdicta. 1224

Excipitur collatio feudorum eceleſia-
ſticorum adhuc hodie neceffaria.

. . 1225
Non tamen ab illis liberalitas eſt ex-
cludenda. 1186

Donatio ante promiſſionem volunta-
tis poſt eam incipit eſſe neceſſi-
tatis v. Promiſſio.
3

Reciproca, ſi promiſla ſit, in foro

actionem producit. 1196
Sub modo, etiam vera donatio eſt.
I 1236
Non opus habet inſinuatione.
1239

Donatio Mort. cauſſa.
Unde inprimis cognoſeatur. 1251
Non præſumitur, ſed inter vivos.
1252
Non inducitur ex ſpe, quam quis al-
teri de donando facit. 1253

Requiritur neceffario acceptatio, alias
valet tanquam fideicommiffum.

— . 1255
Revocatur à fiſeo, ſi bona donato-
ris confiſcentur. 1256

Donationis Revocatio.
Ab hae liber eſt donatarius, qui mo-

dum adjectum maxima ex par-
te implevit. 1241

Donationes remuneratoriæ ſunt irre-
vocabiles. 1242

A donatarii heredibus donatio re-
vocari nequit, licet ipſi donato-
rem injuria aiſecerint. 1249

Donatio propter nuptias.

Ejus definitionem v. p. 1197.

Ad illam maritus cogi poteſt. 214

Item ſocer. 218
Licet non ſit promiſa. 217
Non eſt donatio ſed ſpecialis contra-
Qus. 218. 1197
Peti adhue poteſt ſoluto matrimo-
nio. 220
A marito uxore invita promiſſori
remitti nequit. 223

Hujus uſuræ debentur poſt biennium

a celebratis nuptiis. ibid.

Nifi dies ſolutioni præfixus. ibid.

Legatum donationis propter nuptias

valet, etſi teſtator nullam quan-
titatem exprefferit 911

Dos.

Quid ſit. 188
Ad quam clafſem donationum refe-
renda. ib. 1199
A quibus neceffario conſtituenda
187
Ad quid in ea determinanda reſpi-
ciendum. 1199
Quænam ſit caufſa dotis. 196

Non ex necefſitate, ſed ex utilitate
ad matrimonia conſtituitur. 168

Pro-

D

Pr

Ett

I8
tt

7
no⸗
20
oi
13

tun

bid.
ldi
nin
gun⸗

INDEX

RERVM.

Promiſia prius peti non poteſt quam

matrimonium ſimpliciter pro-

miflum ſit conſummatum. 55
56
Dotem indebite ſolutam mulier re-
petere nequit. 187
Mulier ad conſtituendam dotem co-
gi poteſt. ibid.
Quamvis non ſit promiſſa. 218
Sororibus data quantitatem dotis
non probat. 190

Dotis etiam indeterminata promiſſio

actionem parit. 199

Promiſſor dotis poſt biennium a
contracto matrimonio uſuras

ſolvere debet. 208
Non vero ſi ex lege vel judicis offi-
cio eam debeat. ibid.
Dotis conſtitutio per ſolutionem uſu-
rarum probatur. 211
Etfi ſolutio per longum tempus facta
non ibid.

.
Viduus dotem promifſam, quam lu-
crari debet, a ſocero recte pe-

tit. 197

Non poteſt deterior reddi caufſa do-
tis pactis dotalibus. 267

Bene tamen per pacta cum heredi-
bus vel creditoribus mariti ini-
ta. ibid.

S marito nomen idoneum in do-
tem datum, poteſt hoc invita

Dotem non amittit uxor relegata ex
provineia. 361

Marito obærato, quamvis nullus
adhuc concurſus creditorum ſit.

8 350
Repeti poteſt a prodigo, quamvis
alias non obærato. 351

Cautionem vero antea petere debet.
ibbid.
Alias dotem repetens contra illos
etiam aget, qui bona mariti
auctoritate publica nacti ſunt.
. 354
Uxor mariti bona concurſu credito-
rum excitato expilans dotem

amitit. 360
Repeti poteſt, quamvis uxor ſciens
obærato nuplerit. 362

Non vero a patre uxoris ſuper fti-
tibus liberis. 368
Legatum dotis valet, etſi teſtator
nullam quantitatem exprefferit.
911. 973

„ „ 12 .
Dotis incerta & indeterminata pro-
miſſio promittentem etiam ob-

ligat. 912
Dos in ſucceſſione hereditatis con-
ferenda. 105 ¾

Niſi pater illud prohibuerit. ib.

Dotalia bona.

Dotalia bona Romanis tantum nota

uxore exigere. 295 — fuere. . 162
Maritus adulteræ uxoris dotem lu- Dotalium bonorum jura recenſen-
cratur. . 215 tur. 164
Niſi eam impudice vivere, ante- Hæc a curatore uxoris minoris re-
quam duxerit, ſeivit. ibid. cte petit maritus. 579
XXX XXXN X 3 Do-

7

INDEXNX RERV M.

Dotalia pacta.
Quotuplicia. 248

Quænam in dubio præſumantur.
249. 250. 257
Obligant minorem, etſi curatorem

non adhibuerit. 232
Scriptura non eſt de illorum effentia.
230. 235
Valent, etſi ab una ſaltem parte
ſubſeriptas 233
Derogant juri communi 234
Imo ineſt ipſis tacita renunciatio por-
tionis ſtatutariæ. 336
Sic interpretanda ſunt, ut facultas
teſtandi ſalva ſit. 238
Ab uno revocata alter etiam licite re-
vocat. 240

In vim ultimæ voluntatis condita nec
juri Rom, nec Germanico con-
veniun. 248
In praxi tamen ſuſtinentur. ib.
Pofluntque ab una parte invita altera
revocari. ibid.
Non vero adhibitio vocis hereditatis,
ſueceſſionis, legitimæ ſtatim pa-

cta hæc faciunt. 249
Contractus manent, etiamſi de omni-
bus bonis diſponant. 255

Non poffunt revocari Jure Hamb.

licet in vim ultimæ voluntatis

conditæ. 260
Ut pacta valeant in vim ultimæ vo=
luntatis condita;, ibide..

Ut pacta valeant in vim ultimæ vo-

luntatis requiritur præſentia he-

redum ab inteſtato. 258
Ihter vivos valent, nullo licet teſte
adhibito. 259

Non poffunt revocari a parentibus.

260, 262:

Non pofſunt caufſam dotis deterio-

rem reddere. 267
Utilis eſt, ut judicialiter inſinuantur.
Nonnullibi neceffarium. 27
Et præcedere debet cauſſæ cognitio.
Per quos poſſint inſinuari, 273⁸

Dotalis res.
Non eſt, quæ pecunia dotali mari-
ti nomine emta. 205

Poteſt tamen uxor eam actione uti⸗
li vindicare. . 207T

.- Dotis illatio.
Ad hane in concurſu ereditorum pro-
bandam non ſufficit ſola mariti

confeſſio, 375
Etſi in ſolemni inſtrumento facta.
376

Nec confeſſie- una eum Apocha ſuf-
ficit ad juramentum ſuppleto-

xium. 279
Sufficit tamen, ſi ab uno teſte ſub-
ſcripta,. ibid,
Teſtes autem requiruntur, qui nu-
merationem. viderunt- 376

Vel confeffio mariti ſubſcripta ab iis,
quorum maxime intereſt. 277

Vel fi confeſſio mariti fortioribus

conje cturis ſuffulta 386
Probatur etiam meris conjecturis.
381
Item ex amtiquitate temporis. ibe,

Si probatio nimis intricata, quidi
tunc faciendum ſiꝗq. 282

— õ

NV
ſte inr⸗
guin

6
in

l N

rtorh
1

gjechnis

4

„

N
1

RE RV M.

Ad probationem admittuntur etiam
teſtes domeſtici. 385

Dotis repetitio v. Dot.

Dotalitium.
Poſt mortem mariti adhue recte exi-
gitur. 220. 1198
Dubiorum, quæ circa illud occur-
runt. difficilis eſt deciſio. 357

ODebetur, etiamfi vidua indotata ſit.

420 Qr

Duhia verba.
In interpretatione dubiorum verbo-

rum teſtamenti quomodo pro-
cedendum, 934

Ebrietai.
Modica obligationem promittentis
non impedit. 571
Niſi per vafritiem fuerit elicita pro-
mifſio. ibid.
Ebrietatis exceptio non facile ad-
mittitur contra pacta judicialia.
572

Eccleſia.

Contra magiſtratum, cujus negli=

gentia damnum patitur, actio-
nem ſubſidiariam habet.

Nonnunquam magiſtratum ſtatim

convenit, ſine priore excuſſio-

ne adminiſtratoris. ibid.
Editionem pactorum dotalium ter-
tius, cujus intereſt, flagitare

poteſt. 245

Tlas magiſtratus recte exigit.

542

Rectius vero eam a conjuge ſuper-
ſtite petunt heredes. 265
Reus ad editionem inſtrumentorum

cogi nequit. 246
Excipitur caſus, documentum
commune ſit. ib,
Edictalis Citatio v. C.
Educatio.
Proximo pupilli ſuccefſori denegari
nequit. 529
Quod ſecus in Anglia. 521

S pater alicui educationem libero-
rum teſtamento commiſerit,
khæc tutelam non attinet. ib.

Electio v. Obtio.

Eleemeoſyna.
405
Eleemoſynarum præſtatio efſt dona-
tio necefſaria, v. Donatio.

Epilehſia.

Ad repudium ſufficit. FyI
Eques.

Imperii immediatus LL. provinciæ:
in quantum officium ejus non
attingunt non agnolcit. 45⁵
Poteſt cognatam ſuam vel affinem
uxorem ducere ſine diſpenſa-
tione. 46

Er blich.

Hæc vox çontractum magis indicat,

quam ultimam, voluntatem. 250

Error.
Si paciſeentem ad paciſcendum impel⸗
lit, excludit conſenſum. 81
Girca

IN DEX RE-RV M.

Circa bona fortunæ ab altera parte
deſponſatorum commiſſus ſpon.
ſalia diſſolvit- ibid.
Invincibilis tamen ſit oportet. ib.

Niſi dolus alterius partis acceſſerit. 84

Evangelicus.

Quid hæe vox ſub ſe comprehendat.

935
Evictio.
Hanc præſtat maritus, fundum do-
talem alienans. 286
Non vero heres ſuper nomine lega-
to. 927
Limitatur. . ibid.
Eunuchus.
Hujus matrimonium legitimum effe
poteſt. . 97

Excuſatio a Tutela v. Zutela.

Erxetio.
In bona uxoris ſaltem fieri poteſt in
bona receptitia. 180
Mortuo vero marito etiam in para-
phernalia & dotalia. ibid.
Non poteſt fieri, ſi maritus excitet
concurſum creditorum. 181

Executionis Proceſſus v. P.

Executor Teſtamentarius.
Quomodo vocatus in medio ævo. 772
Quom odo appelletur a Germ, ib.
Qotuplex ſit. 773
Quis præferatur. ibid.

Non habet jurisdictionem nec parti-
bus litigantibus uni ante caufiæ

deciſionem rem tradere poteſt.
Teſtator vero eidem litium cognitio-
nem & deciſionem dare poteſt.

. 777
Legitimus eſt magiſtratus. 781

Impedire nequit, quominus heredes

a teſtamento recedant. 782
Unde ſumtus litis circa legatum ali-
quod orientis ſumat. 783
Quando pia legata in alium uſam
convertere poſſit. 784.
Exheredatio.
Usque ad legitimam eſt inſtitutio
heredis. 625
Qualis injuria ad exheredandum re-
quiratur. 632

Sufficit etiam injuria ſeripta. 634
Imo quam filius patri in judicio per
procuratorem intulit. ibid.
Caufſæ teſtamento etiam per relatio-
nem ad aliam ſcripturam inſeri
poſſunt. 635

Ad caufſam probandam non ſufficit
ſola parentis inculpatio in teſta-

mento facta. ibid.

1

Facit tamen aliquod argumentum.
636
Sufficit, unam teſtamento inſerta-
rum cauffarum probaſſe. ib.
Reconciliatio jus exheredandi non
adimit. 3. 6398

Exheredatio cum jure Nat. convenit.

. 639
Quæ bona mente fit, quænam. 640

Loecum habet in filio obærato. ib.

Idem

Pan

Non

un

ded

Diien

Dtian

.

ti
elt,
N
ce
71
ſen

4

in

Re

d

pet
bic,

Aun⸗

ien

Gkdr
teltr
b

66
Wwent.
6
1 666

. d

lien

INDEXNX RERV M.

Item prodigo. 642
Imo etiam in feudis. 642
Huic exheredationi parentes pacto
ſueceſſorio renunciare non poſ-

ſunt. 812
Exberedare.
Hæc vox in medio ævo quid ſigni-
ficaverit. 639

Pater filium, qui ipſum fidejufſione
ſua a carcere liberare recuſat,
recte exheredat. 640

Expenſæ.

In harum repetitione Maritus & Uſu⸗
fructuarius coincidunt. 386
Modicas non repetit maritus., ibid.
388

Maritus id repetit, quod fructus tem-

pore matrimonii perceptos ex-
cedir. 387
Erxſpectantic.
Nonnullæ ſunt illicitæ. 813
F.
Faber.
Putat poſſe quem ſimul heredis & le-
gatarii loco haberi. 670
Sed refellitur. 671
PFactum.

Regula: Ea, quæ facti fſunt, non
præſumuntur; quomodo capien-

Prohibitio, ne hæc locum habeat,
clara & indubia efſe debet. 1010

Committit, qui vivi teſtamentum
aperit. 771
Qui teſtamentum ſubvertit. 807

Qui ſibi ipſi legatum adſeripſit. 946

Familia.

Quotupliciter hæc vox accipiatur in
fideicommiſſis famil. 991

Familiæ Fideicommiſſum v. Fi-
deicommiſſum.

Peudum.

Dominus feudi aliquando dotare te-
netur. 187
Quod tamen non ubique receptum.
188
Sueceffor feudi defuncti filias viduam-
que alere debet. 419⁹

In hoc etiam locum habet exhereda-
tio bona mente facta. 642

Feudo legato ne æſtimatio quidem
debetur. 874
Fiduciarius pecuniam hereditariam in
feudum convertere nequit, 1018
Filius feudum ab Allodio ſeparare ne-
quit. 1023
Collatio feudorum imperii olim fuit
neceffaria, hodie plane interdi-

da. . 168 cta. 1224
Fualeiqia Excipiuntur tamen eccleſiaſtica. 1226
Etiam ab herede in re certa inſtitu- „. 2
to detrahitur. 680 Fideicommiſſum.
Etiam a legato rei propriZz. 879 Quænam verba ad hoc requirantur-
Faleidia & Trebellianica in jure pro- 968
. miſcue ponuntur. 1008
ZTom. V & VI. Vyy yyy y IIHud

RERVM.

INDEX
Illud non involvunt mere enunciati-
va. . ib. 980
Nece ſola commendatio. 970
Niſi ſimul certum quid expreflum.
ihid.
Quinque teſtes requirit. 975
Limitatur tamen. ibid.

Præſente uno herede relictum hunc
ſaltem pro rata obligat, cohere-

des vero non. 976
Per pacta inter vivos etiam conſti⸗
tui poteſt. 978

Et excluditur heres ab inteſtato, etſi
non conſenſerit, nec hereditati
renunciaverit. ibigd.

Verba fideicommiſſorum quomodo
interpretanda v. Interpre-
tatio.
An in eum caſum relictum „ ſi fi-
* duciarius ſine prole maſcula
cedat, adhuc debeatur, ſi fidu-
ciarius prolem maſculam relin-
quit, ſed hæc deinde extingua-
tur. 992

Conditionatum liberis fideicommiſſa-
riorum ante conditionis even-
tum mortuorum non debetur.
1000
Pater liberos fideicommiſſo univerſa-
li onerans legitimam excepifſe
præſumitur. 1002

Liberi fideicommiſſo licet puro gra⸗
vati & legitimam & quartam
Trebellianicam deducunt. 1005

Fideicommiſſum ubi maneat, fidei-
commiſſario ante teſtatorem
moriente. 1014

Familiæ, heres ejus, qui prædium
tanquam fideicommiſſum fami-

liæ tenuit, & contra alios vin-

dicavit, audiendus on eſt, et-
ſi oſtendere paratus ſit, fidei-

commiſſum non eſſe. 984

In his capeſſendis ſpectatur proximi-
tas ultimi poſſeſſoris non fidei-

committentis. 986
Conſenſu totius familiæ tolli poteſt.
5 988
In dubio tamen factum non præſu-
mitur. ibid.
Etiam per conſuetudinem ſtabiliri
poteſt. 990

Hie etiam liberi legitimam deducunt.

100⁸

Fideicommiſſarius.

Omnia ratihabere debet, quæ fidu.

ciarius ante conditionis eventum
geſſit. 1012

Hoc ante teſtatorem moriente fidei-
commifſum ubi maneat. 1014

Fideicommifſſarius adhuc hodie mit-
titur in poſſeſſionem, ſi pericu-
lum ſubſit. 1020

Usque dum ſibi caveatur, recte uti⸗-
tur jure retentionis. 1022

Fiduciarius.

Solus pendente conditione qua fid ei-
commiſſum relictum omnia ad-

miniſtrat. 1012
Et plenus omnium rerum dominus
eſt. ibid.

Quando eautionem fideicommiſſariam
præſtet. v. Cautio.

Non poteſt pecuniam hereditariam
in feudum convertere. 1018

Fi-

ui

Hui

Ja

N f

A

Frat

l

ide⸗

in

1

e⸗

lon

de⸗
14.
101:
miner
ſbi.
Finn

riann
1o1d

INDEX RERVM.

Filia.
In matrimonio moriens recte teſta-

tur de dote accepta a patre
dummodo huie legitimam rein-

quat. 371
Fiſeus.
Huic adhue hodie cedunt, quæ in-
dignis auferuntur. 952

Huic ignorantia juris non nocet.
. 1151
Fæmina.

Feœminam prudentem Deus a mariti
ſtupidi imperio eximit. 160

Fraus.

De fraudibus, quæ detractui fiunt.
v. Detractus.,

Frater.
Quando dotem ſorori conſtituere
tenetur. . 187
Fratrem alere tenetur, 414
Frohn.
Quidnam denotet, 1073
Fundus.

Legatum fundi inſtructi & fundi
cum inſtrumento differunt Ju⸗
re Rom. 915
Legatum fundi mit dem Wirth⸗
ſchafts⸗Inventario magis ad

Dotalis „ hujus alienatio marito in-
terdicta. 281

Licet conſentiat uxor. 283
Ita ut maritus illi ſervitutem impo-

nere, vel debitam remittere ne-
queat. 281

Ne oppignorare quidem poteft. ib.

Uxoris vero poſt biennium repeti-
tus conſenſus alienationem ra-
tam facit, ſi nimirum ex bo-
nis mariti ſuum recipere queat.
, 283
Quando recte alienatur. 295. 289

Quisnam fundus dicatur communis-
287
Eſtimatio fundo adjecta non cenſe-
tur venditionis cauffa adjecta.
290
Nec nocet uxori, ſi æſtimatio adje-
Ga infra juſtum pretium ſit.
ibid.
Fundus, quem maritus ex parte in
dotem accepit, ex parte emit,

recte alienatur. 288
Furioſus.
Tempore intervalli omnia ſine cura-
tore gerit. 565

Sed iſtud intervallum debet effe per-
fectiſfimum. ibid.

Exempla illorum, qui ejusmodi in-
tervalla habuere, 565. ſqq⸗

Non vero præſumuntur, ſed pro-

fundum inſtructum pertinet. banda, 568
915 .
uid fub fundo inſtructo intelligatur, Ad quam non ſufficit ſolus actus
vel non intelligatur, 918 geſtus. ibid,
vyy VT V 2 S

IN D E X

RERV/M.

Sufficit autem celebratio actus in ju-
dicio vel in præſentia conſan-
guineorum, vel aliorum hone-

ſtorum virorum. ibid.
Dantur furioſi, qui curatore non
egent. 570
Furioſus nan poteſt teſtari. 591
Furor.
Incurabilis matrimonium diſſolvit.
. 329
Superveniens teſtamentum non reſol-
vit. 596
Exiguum ad repudium ſuſſicit. 88
2*
G.
Germani.
Horum rationem olim tutelæ. v.
Tutela. ⸗

CGloriatio. .

Sponſi, ſe cum ſponſa impudiee vi-
xiſſe, juſtam præbet repudii cauſ-
ſam. 2 78

Ut eam mulier ſoluto matrimonio
iis, quorum intereſt, denunciet,
utile, non neceſſarium eſt. 422
Id quod moribus Germanorum con-
venit. 42²4
Omiſſio denunciationis facit ſuſpicio-
nem contra nativitatem. ibid,

Gregorius M.

Primus omnium Pontificum diſpen-
ſavit. 50

Heredipeta v. Captator.
Heredis Inſtitutio. v. I.

Heres.

Quis ſingularis. 664

Quis particularis vel partiarius, ib.
Qui ſe heredem alicujus hereditatis

appellavit, eidem ſeſe immiſ-.

cuifſſe præſumitur, 742
Quod ſecus eſt in herede ſuo. ib.

Vidua, mortuo marito, in bonis ejus
manens eademque adminiſtrane,
animum heredis habuifſle non

præſumitur. 752
Heres defuncti facta ratihabere de-
bet. 9989

Conjux partem hereditatis quotam
ex ſtatuto conſequens verus he-
Tes eit. 1I124
Non etiam is, qui ſingularem, ib⸗

Ex recerta;, quot eorum ſpecies.

Unicus heres ex re certa totam cas-
pit hereditatem. 665
Quamvis teſtator jus accreſcendi ei
expreſſe ademerit. 667
Si plures adſint, hereditas æqualiter
dividitur. 668

Si unus ex re certa, alter ſimpliciter

vel ex parte inſtituatur, ille ali-
quando pro herede, aliquando

pro legatario habetur. ib.
De caſibus vero DD. diſſentiunt.
669

Faber negat, poffſe aliquem ſimul
heredis & legatarii loco haberi.
S 670
Sed refellitur. 671
pro

664

lit

De

el

6
Gi i -

G

uul
hlo
Uen
guund⸗
. 8
entian
6
AI
luberi
61

1.

IN DEXNX RERVM.

Pro herede habetur, 1i coheres
non adeat hereditatem, quo ca-
ſu habebit jus accreſeendi. 673

Item ſi legitima ipſi in rebus certis
relicta. 676

Et detrahit Faleidiam. 680

Habetur porro pro herede, ſi teſta-
mentum per gquerelam inoffi-
cioſi aut nullitatis concidit, ib.

Iisdem actionibus utitur, quibus alias
heres. 681

Pro legatario habetur, ſi eoheres

adeat hereditatem. 682

Sed tunc etiam omne emolumentum
& damnum pertinet ad cohere-

dem. 583
Non poteſt rem propria auctoritate
occupare. 684

Patitur detractionem Falecidiæ, ibid.

Habet actiones legatariorum contra
coheredem. 685
Rem relictam, licet non agnitam, in
heredes transmittit. ibid,

Hereditariæ actiones nec paſſive nec
active in heredem ſingularem

tranſeunt. 686
Habet etiam actionem hypotheca-
riam. 688.

Heres Indignus v. I.

Heres ſuus.

Ejus jus. 741I. ſqꝗ.

Dominium, quod in patris rebus eo
vivente habet, fictum eſt.

742

Ptlti abſtineat hereditate, nomen

tamen heredis retinet. 743

Nec, quod ſe heredem patris appel-
laverit, exinde probatur; eum
ſe hereditati paternæ immiſcu-
iſſe. ibid,
Ante immixtionem decedens heredi-
tatem tamen ad heredes trans-
mittit. 745
Hereditatem paternam, quam re-
cuſavit, intra trienium adhuc re-
petit, ibid.

Hereditaricæ res.

Qui has alio quam heredis nomine
ſuſcipit, ei utile eſt proteſtari.

750
Sed hæc proteſtatio non debet facto
contraria efſe. ibig.

Hereditas.
Huic ſe immiſeuiſſe cenſetur, qui
ſe heredem appellavit- 743
Limitatur tamen, ibid.

Heres ſuus, ante aditionem dece-
dens, eam tamen ad heredes
transmittit. 745

Quod ſecus in ceteris heredibus.
ibid.
Jure Civ. ſtatim, jure Germanieo poſt
triginta dies adiri poteſt. 746

Hnjus dominium etiam nudis verbis

acquiritur 756. 747
Ad pofleſſionem actus corporalis re-
quiritur. 7432

Sub eönditione adire poteſt. 753

Per aditionem debita, quæ inter he-
redem & defunctum fuerunt,
difſolvuntur. 754

LyyYVYVV 3 Si

INDEX

RERV M.

Si quis ex parte heres debita pro ra-
ta tolluntur. ibid.
Hane non capit, qui ſibi ipſi illam
ad ſcripſit. 80⁰⁰
An poſſit pœnæ nomine adimi. 941

An ademtio ponæ nomine valeat, ſi
peccatum, in quod ſtatuitur,

leve ſit. ibid.

An hereditate privetur, qui ſaltem
in aliqua re contra defuncti vo-
luntatem agit. 958

Hereditatis Ademtio.
Confer. indignus.

Tota hereditatis poenæ nomine adi-
mi poteſt. 941
Et valet peccatum, licet leve ſit, in
quod illa ſtatuitur. ibid.

An hereditate privetur, qui ſaltem
in aliqua re contra defuncti vo-
luntatem agit. 958
Poena privationis in unum vel plu-
res heredes ſtatuta ad ceteros
non pertinet, ibid.

Hereditatis aditio v. Hereditas.

Hereditatis diviſio.
Extrajudieialis ad quamlibet læſio-
nem retractatur. 714

Hereditatis Repudiatio.

Quotupliciter fiat. 3 760

Si facto repudiatur, factum debet eſ-
ſe evidens & indubium. ibid.

Tacitus eonſenfus non ſufficit. 761
Niſi triginta anni accedant. ibid.

Qui hereditatem repudiat, aliquas
tamen res retinet, ad has tra-
dendas cogi etiam poteſt. 764

Qui ſemel repudiavit, regreffum non
Habet. 765

Niſi ſit heres ſuus. 745

Reſtitutione contra omiſſionem &
aditionem ſemel impetrata, de-
nuo reſtitutio peti nequit. 766

Hiſpania.
Bis jam conventiones ſucceſſorias to-
lerare debuit. . 810

Honorarius Tutor v. 7Z.

Hypotbeca.

Tacitam uxor in bonis mariti habet
ratione donationis propter nu-
ptias. 225
Et præfertur creditoribus, poſt do-
nationem pignus adeptos. ibid.

Hypothecam etiam habet heres in re

certa inſtitutus. 882
Ilſtericus Morbus.
Non ſufficit ad repudium. 73
I.
lnorantia.
Ignoranriæ doctrina ex. quo fonte
haurienda. 2

Vincibilis & Invincibilis qnid ſit, ib.
Quando locum habet hæc diſtinctio.

Diviſio ignorantiæ in juris & facti
obſcura nimis efſt. 2

Vincibilis neminem excuſat. §5
Non ruſtieum, nec fœminam, nee

mMilitem.

Iu.

ler

ſur
Uie

fuj

Mrine

Prix

4.
Ci

1n

O

8
„
le
id

.
*

ſt, 3

indn
M
1

IND EX

RE RV M.

Juris, quatenus excuſet in delictis.
7⸗ 8

In dubio error & ignorantia, etſi

invineibilis, nocere magis de-
bet erranti, quam tertio. 9

Per multos annos continuata ſemper
vincihilis eſt. ibid.
Juris tutorem non excuſat. 481
Fiſco de publicanis non nocet. 1151

Ulatio Dotis. v. D.

Immunitas.

ANHujus confeſſio etiam ad operas ru-

ſticas pertinet. 1095

Princeps tamen ruſticis privatorum
Dominorum operas remittere
nequit. ibid.
Privilegium tamen immunitatis ru-
ſticis a principe datum tamdiu
legitimum præſumitur, donec
probetur contrarium. ibid.

Qui immuunes a vectigali, ſi incla-
mentur, immunitatem ſuam
profiteri debent. 1154

Qui immunes a detractu. v. De⸗-
tractus.

Imperitus litterarum.

Jura de his conſtituta ad eos non
pertinent, qui ſaltem nomina
ſua ſubſeribere poſſunt. 601

In horum teſtamento prælectio non
eſt neceffaria. 602

Impotentia.
Superveniens non eſt juſta divortii
caufſa. . . 331
Niſi quis ſibi ipſi illam malitioſe pro-
curaverit. ibid.

Quæ ante nuptias adfuit, matrimo
nium declarat nullum. 332

An proceffus impotentiæ pudorem

uxoris lædat. 333
Inæqualitas.
Cirea dotem & donationem propte
nuptias ſuſtinetur. 221
Incertum.
Promiſſum actionem nullam parit.
846
Limitatur tamen aliquando ex æ-
quitate. ibid.
Indignus.
Ea, quæ indignis auferuntur, adhue
hodie fiſco cedant. 952

Teſtator vero heredi indignum ſe
reddenti ſubſtituere, fiſeumque
ita excludere poteſt. 95⁵7

Heres in aliqua re contra volunta-
tem defuncti agens non ſteatim

indignus eſt. 958
Indignus non eſt, qui vivi teſtamen-
tum aperit. 690

Indignum non faciunt heredem inta-
mia & delicta atrocia. 961

Conjux inops ſecundum jus Rom.
ſuccedere cupiens etiam ſe he-
reditate indignam reddere pot-
eſt. 1I122

Infamia.
Non facit heredem indignum, g961
Inimicitia.
Inter teſtatorem & heredem orta he-

redi non noceat. 93²
lni⸗

INDEX

RE RV M.

Inimicus.
Hune pater bona mente filio tuto-
rem dare poteſt. 515
Exempla v. iibid.
Inzria.
Quænam ſufficiat a exheredandum.
632
Inoficioſi Querala. v. Qu.
Inſinuatio.
Judicialis pactorum dotalium utilis
eſt. 270
Quem effectum habeat- 271
Nonnullibi necefſaria. ibid.
Non vero pofſunt clauſa inſinuari.
275
Donationis enim necefſaria, ſi nomen
donetur. 1181
Item ſi quis eodem tempore pluri-
bus donet. ibid.

Et opus eſt caufſæ cognitione., 1182

In donationibus remuneratoriis &
ſub modo inſinuatio non requi-

ritur. 1239
Inſtrumentum.
Liquidum ſive guarentigiatum quid.
231

Huic accenſentur pacta dotalia nullo
externo vitio laborantia. ibid.

Solenniter actum præſumitur quic-

quid in antiquo inſtrumento

continetur. 533

Inſtitutio Heredis.

Eſt caput & fundamentum totius te-
ſiomenti. 660

Hanc ſorti teſtator committere pot.
eſt. 661
Inſtitutiones captatoriæ quænam. 803

Jure Romano improbantur. 661
Quædam tamen permittebantur. 828

Hodie permittuntur indiſtincte. 661
830. 803
Si unus ex re certa, alter ſimplici-
ter vel ex parte inſtituatur,
quid tunce juris. 668. ſqq.
Nudæ preces inſtitutionem non vi-
tiant. 827

luterimifticum Decretum. v. D.

Interpretatio.
Locum non habet, ſi verba perſpi-
cua adſunt. 994

In dubio contra quem facienda. ib.

Omnis ſic facienda, ut evitetur ab-

ſurditas & confuſio. 997 ½
Operæ ruſtieæ ſtrictæ funt interpre-
tandæ. 1074
Interrogatio.

Teſtamentum ad interrogationem
alterius conditum non valet,
niſi teſtator voluntatem ſuam
jam antea declaraverit. 799

Interrogationes fſimplices teſtamen-
tum non vitiant. 837

Intervallum dilucidum.

In furioſo non præſumitur, ſed pro-
bandum. v. Furioſus.

Quid ad hujus probationem requi-
ratur. 75569

Inven-

1

INDEX

RERV MI.

Inventurium.

A matre ſoluto matrimonio bona ma-
riti retinente & adminiſtrante

non requiritur. 355
Ab illius omiſſione excuſatur non-
nnunquam tutor. 498

Teſtator inventarii editionem vel ju-
ratæ ſpecficationis remittere ne-
quit heredi in fraudem credito-
rum vel legitimæ. 679. 707

Bene tamen in præjudicium heredum
extraneorum vel legatariorum.

70⁰8⁸
Non tamen præſumitur. ibid.
Hoc præcedere debet ſolennis obſi-
gnatio. 70⁰
Ad hujus reſignationem quid requi=
ratur. ibid.

Heredi, licet inventarium confecerit,
tamen jusjurandum deterri pot-
eſt, quod nihil in eo omiſerit.

. 712
Nec opus, ut defectus antea indicet
deferens. ibid.

Imo adhuc exigi poteſt, licet eohe-

res inventarium approbaverit

& ſecundum illud partem ſuam
aeceperit. 714
Recte conficitur etiam uno coherede
abſente, dammodo abſenti cu-

rator conſtituatur, ibid.
Iratus.
Summe irati teſtamentum non va-
ler. 597
Niſi perſeverantia appareat. ib.
Yudæus

In horum ſucceffione Jus Moſaicum

Jurata pecificatio v. §.
JZus.

Huie ſe quilibet in dubio conformaſ-
ſe præſumitur. 462.474
Multa in jure ſingularia occurrunt.

„ 662
Jus Cogendi.
Quidnam. 1073
A jurisdictione differt. ibid.
Competit prædiis nobilibus. ib.

us Naturæ.
Hujus primarium principium quod-
nam. 820

Jus quæſitum.
Ne per principem quidem tolli pot-
eſt. 1084
Hæc tamen regula limitatur aliquan-
do. ibid.

Jutjurandum.

Foœmina vicem curatoris abſentis
ſupplet. 581
Hoc heredi ab inteſtato recte defert
quicunque ſibi aliquid a defun-
cto relictum credit. 794

Calumnik, non præſtat nonnun-
quam, qui juratam ſpeciſicatio-
nem poſcit. 722
In litem, locum habet, ſi coheres
