Multæ hæ & pretioſæ erant. Contradicebant igitur credi-
tores, negabantque, veſtes has partem illatarum eſſe.

Quas enim illa ante vicennium, quo matrimonium ſtete-

rat; attklerat, attritæ diu conſumtæque fuerant, quas

ig itur

— — — — — —

— — — — —

—

n ud
limoni
bon de
ichfale
Dee
ber ti
Atirend
Mu
tenchat⸗
leſern.
⸗G
den att
ſtrper
Uichts
rummt.
hnn ſoch
Uen er

Datcrun

ſala

Conml.
epelebal
r cedl.
le
m ſter.
t, ts
igian

—SPP. CCCI. DE IURIBUS CONIUGUM. r2

igitur in præſens habebar, maritus omnes- còmparaverat.
Veſtes ergo ipſas mariti fuiſſe, & uxorem , conſtante ſaltem
matrimonio uſum earum habuiſſe, ſoluto vero Ullo, easdem
Partem bonorum mariti efle, & cum cereris rebus in utilita-
tem ſuam vendi oportere, creditores contendebant, atque
inprimis ad L. 31. pr. de Donat. inter vir &u. provocabant,

in qua veſtimentum, quod vir lana ſua mulieri confecerit,

quamvis id uxori confectum fuerit, & uxoris cura, tamen
viri eſſe dicitur. At Cti Helmſtadienſes uxori veſtes has tan-

quam ſuas vindicanti adſenſerunt. Scilicet maritus uxorem

alere obſtrictus eſt. Inter alimenta vero ſine dubio veſtes

continentur, L. 43. de Eerborum Signif. L. 6. de Alimentis vel

cibar. Uxor itaque quidquam de ſuo in veſtitum ſuum im-
pendere neceſſum non habet. Quamobrem veſtes, quas in
matrimonium adfert & durante illo gerit, marito quaſi com-
modat; & maritus tanquam uſufructuarius in locum attrita-
rum alias ſubſtituere debet, §. 38. I. de Rerum diviſione. Quæ
quum ita ſint, veſtes, quas maritus ſtante matrimonio uxori
comparat, in locum illatarum veſtium ſurrogantur, pleno-

que dominio uxori adquiruntur. Sic itaque in ſententia no-

ſtra menſe Auguſto anni cIDloccxXIy. uxorem collocavimus:
2) Des Jacobi Ehe⸗Frau mit 5o. Thlr. Und nimmt ſie alle vor⸗
handene Kleider und Waͤſche, ſo viel zu ihrem Leibe gehoͤret, das
zinnerne Hand⸗Jaß/den Keſſel, die Bett⸗Sponde mit den bunten
Gardinen, die zwey Schemmel, den Schranck, die Meſſer mit den

ſilbernen Schalen, zwey Unterbette, zwey Pfuͤhle, zwey Kuͤſſen

und ein Deckbette zum voraus hinweg V. R. W. Rat. dec.
Wir haben der Jacobin die Abfolgung der noch in natura vor⸗
handenen Stuͤcke, nicht weniger die vor ſie angeſchaffete Kleider
und Waͤſche zuerkannt. Denn ob gleich, was die letztere be⸗
trift, es ſcheinen moͤchte, ob gehoͤrten ſolche mit zum gemeinen
Concurs, nachdem die, welche die Jacobin mitgebracht, laͤng⸗
Zom. V. U ſtens

134 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtens verbrauchet worden, ſo koͤmmt doch der Frau dagegen zu ſtat⸗
ten, daß der Mann, weil er ſeine Frau in ſtehender Ehe mit Kleidern
unterhalten muß, einiger maſſen pro uſufructuario derjenigen Klei⸗
dung, welche ſie mitbringt, zu achten iſt, folglich den Abgang nach
und nach erſetzen muß, alſo dasjenige, was er anſchaffet, in die Stel⸗
le des abgegangenen tritt. Quod autem ad ſupra memoratam

L. 31. pr. de Donat. inter vir. & ux. attinet, ea de uxore, quæ

veſtes nullas attulit, vel ſuas incolumes recipit, intelligenda
eſt. Nam ſi quid maritus conjugi præterea in ornatum &

veſtitum dat, hoc commodat ſaltem L. §. §. 10. Commodati,

ipſe vero dominium retinet. Id quod nuper doctiſſima diſ-
ſertatione, qua errores fori cirea bona utenſilia uxori a marito
tradita emendantur, evicit Ctus Vitembergenſis celeberri-
mus, W'ernherus.
V.
Maritus juribus uAxoris Juæ renunciare, aut ea tranſigendo
remittere nequit;

VI.
Zameiſi maritus hæc jura uxori olim contractu ſao
adquiſierit.

Quansdz ſe maritalis poteſtas & in perſonam & in res

uxoris extendat, multis diſputationibus obnoxium eſt.

Utriusque limites, quantum poterimus, in ſequentibus
ſpeciminibus circumſcribemus. In præſens dicemus ſaltem,
non poſſe maritum juribus uxoris ſuæ renunciare aut ea
tranſigendo remittere. Renunciatio enim & remiſſio hæc
ſine dubio alienatio eſt. Alienare vero maritus res uxoris
fine ſpeciali mandato aut expreſſo ejus conſenſu nequit,
quum nemo ex alterius contractu obligetur, L. 3. C. Ne
ucον pro marito. Id quod ad ea etiam loea, ubi maritus

llegiti.

/.

„

——S⸗T—— — — — — —

— — — — -ũ

—

—.—

— —

— ——, „

—
uſat
leidert
Kle⸗
och
S
Ordtam
re, Ir
ligenen
tum 8
oati,
ma .
Wor.
ebert⸗

Veuch

Ann
ziunel.
Vennbus
§ſilen⸗
e aut
ſio kee
6 Woris
nequit,
0C. M
uritu
legt

SP. CCCI. DE URIBUS CONITUGUM. 155

legitimus uxoris curator & bonorum ejus adminiſtrator ac
uſufructuarius eſt, extendit Stryk de ſucceſſtone ab inteſtate
diſſ. 8. . 10. §. 4;3. Nam & pleniſſima, quæ alicui conce-

ditur, adminiſtratio, alienationem tamen non continet, L. 63.

D. & L. 16. C. de Procuratoribus. Et quamvis jura, de qui-
bus remittendis agitur, primitus ex contractu a marito ini-
to uxori ſint adquiſita, tamen ea maritus renunciatione ſua
tollere nequit, quia ea ſemel res uxoris factæ. Sic menſe Ja-
nuario anni cloloccxiII. reſpondimus: Hat Fuͤrſt Ludewig das
Amt Roſenſtein mit Lehnherrlicher Bewilligung an ſeinen aͤlteren
Herrn Sohn und deſſen Frau Gemaͤhlin, eine gebohrne Graͤfin von
Beerfeldt auf 12 Jahr lang wiederkaͤuflich vor 50000. Thlr uͤber⸗
laſſen. Welchen Contract gleichfalls des Herrn Verkaͤufers juͤn⸗
gerer Sohn, Fuͤrſt Henrich, vermittelſt eigenhaͤndiger Unterſchrift
und Beſiegelung bekraͤftiget, nachgehends aber, und da der Herr
Vater verſtorben, ſich nicht ferner an denſelben binden wollen,
ſondern durch Interpoſition der Herrn Vettern mit ſeinem aͤlte⸗
rem Herrn Bruder einen Vergleich aufgerichtet, und darinnen die
12 Wiederkaufs⸗Jahre auf 9. herunter geſetzet. Entſtehet alſo die
Frage, ob nicht Fuͤrſt Henrich die in dem erſterem Contract bewil⸗
ligte 12 Jahre zu halten ſchuldig ſey. Nun ſuchet zwar Fuͤrſt Hen⸗
rich dieſe Frage ſonder Zweifel daher zu verneinen, daß der von
ſeinem Herrn Vater anfaͤnglich geſchloſſene Wiederkauf durch den
nachgehends zwiſchen beyden Herrn Bruͤdern mit der Agnaten
Bewilligung getroffenen Vergleich aufgehoben worden, dieſer letz⸗
tere auch nothwendig gelten muͤſſe, da nicht allein der aͤltere
Herr Bruder, der doch bey dem erſterem Wiederkauf der Haupt⸗
Contrahente, und wegen ſeiner Gemahlin Antheil legitimus
adminiſtrator geweſen, und demnach poteſtatem contrahendi
gehabt, darin gewilliget, ſondern auch expreſſe eingeruͤcket
worden, daß alles mit Genehmhaltung und Bewilligung der
Fuͤrſtlichen Frau Gemaͤhlin geſchehen; Wannenhero es bas A⸗
2

156 MEDITAI. AD PANDECT. “

ſehen gewinnet, ob ſey Fuͤrſt Henrich an die in dem erſterem
Contract verglichene 12 Wiederkaufs⸗Jahre keinesweges gebun⸗
den. Alldieweil aber der letzte Vergleich die Frau Fuͤrſtin, wel⸗
che niemahls in ſelbigen gewilliget, ſondern vielmehr darwider

Proteſtiret, im geringſten nicht obligiren kan, dieſes auch, daß

ihr Herr Gemahl ſelbigen eingegangen, ihr nicht præjudiciret,
indem nicht er, ſondern ſie bey dem geſchloſſenen Wiederkauf die
Principal-Contrahentin geweſen, und nach Innhalt des dar⸗

uͤber verfertigten Inſtrum ents die ganze Kauf⸗Summa aus ihren

Mitteln hergeſchoffſen; Bey welcher Bewandniß ihr das hieraus
erwachſene Recht durch ihres Gemahls anderweite Handlung

und Vergleich nicht gemturnen werden mag; So erſcheinet dan

nenhero, daß Fuͤrſt Henrich die verſprochene 12 Wiederkaufs⸗
Jahre allerdings auszuhalten ſchuldig ſey. .
VII.
Communio bonorum inter conjuges, ubi jure ſtabilitur, vera
Jocietas omnium omnino boorain N.

R2* ſunt ſocietatis emnium omnino bonorum exempl a;
Præterquam in iis locis, in quibus communio bono-

rum inter conjuges lege aut conſuetudine eſt ſtabilita. Hæc

enim vera ſocietas omnium omnino bonorum eſt. Et ve-
teres quidem Germani communionem bonorum inter con-
juges univ erſaliter receperunt. Deinde vero illa in pluri-
mis hrorincii ſublara eſt. Sic jam diu eſt, quod Saxones
regulam in Speculo ſuo lil. 1. ert. 31. propoſitam: Mann
und Weib haben nicht gezweyet Gut zu ihrem Leib;
non amplius obſervant. Quædam tamen provinciæ & ur-
bes, vetuſti juris tenaciores, antiquam bonorum commu-
nionem inter conjuges retinenr. Faciunt hoc Lube-

enſes „ Hambur genles, Serveſtani, Brunſvicenſes & alii.
Ubi

—

etſtgen
gebui

1, NOH

gtriden
ir de
dieitt,
konfd
s ihen
hietau
Mndlten
intt den⸗
derkuſe

MW

60 donr.
1 He
lwe.

ter o n

inpuun.
Stnone
Klann
U;
r.
comn.
Lbe
& di

SP. CCCI. DE URIBUS CONUGUM. r,7

Ubi vero hæc communio viget, controverſiæ, quæ circa

eam oriuntur, ex regulis ſocietatis dijudicandæ ſunt. Qua-

re & Huberus in Prælectionibus ſuis ad z. tit. Pro ſocio hoc
argumentum fere unice tractat. Exempla memoravi ſupra
in Specimine CLXXXIl. de Socigrum obligatione inter ſe me-
dit. &, ubi ex L. 27. pro ſocio oſtendi, conjugem, etſi com-
munia cum marito bona habeat, ad hujus tamen æs alie-
num ante nuptias contractum ſolvendum non concurrere,
& in Specimine CLXNXXI. de Diſſolutione ſocietatis medit. 4.

y5, ubi dixi, conjuges communioni huic in fraudem cre-

ditorum renunciare non poſſe, nec communionem hanc per
hoc, quod alter conjugum promiſſioni ſuæ in pactis dota-
libus factæ non ſatisfacit, tolli.
VIII.
Communio bonorum pacto inter conjuges inita ad Iucrum
Jſaltem non ad ipfſam ſabſtantiam pertinet.

Q' in præcedente meditatione dicta, ad communio-
nem bonorum lege vel conſuetudine ſtabilitam Perti-

nent. Aliud ergo in ea, quæ pacto inducitur, communio-

ne obtinet. Hæc quippe, niſi ſpecialiter ipſa bonorum ſub-
ſtantia eommunis eſſe juſia ſit, lucrum ſaltem & quæſtum
complectitur, arg. L. 7. Pro ſocio. Societas enim omni-
um omnino bonorum, niſi hoc ſpecialiter dictum, inita
non cenſetur, L. 3. §. I. Pro ſocéio. Nec appellatio bono-
rum communium ſocietatem omnium bonorum conſtituit.
Nam & bona, Iucri & quæſtus gratia ſaltem collara, com-
munia ſunt, quamvis, finita ſocietate, fſinguli focii ea, quæ

intulerunt, recipiant, L. 3. §. 2. de Rei vindicat. Es fic

menſe Martio anni clo lo cexx. reſpondimus: Iſt zwiſchen
Caji hinterlaſſener Wittwe und deren einzigen annoch unmuͤn⸗
digen Tochter Vormuͤndern wegen BVerwaltung der Guͤther
U 3 Streit

158 MEDITAT. AD PANDECT.

Streit entſtanden, da denn zu wiſſen verlanget wird, ob je⸗
mahlen eine wahrhafte Gemeinſchaft der Guͤther zwiſchen Cajo
und ſeiner Frauen geweſen. Nun werden zwar in den zwiſchen
Cajo und ſeiner Frauen errichteten Ehe⸗Pactis, welche bey
Entſcheidung dieſer Frage zum Fundament dienen muͤſſen, die
beyden Ehegatten zuſtehende Guͤther ausdruͤcklich Geſamt Guͤ⸗
ther genennet, anbey verordnet, daß die wohl gewonnene Guͤ⸗
ther zur Helfte der Frauen verbleiben ſollen, welches denn aller⸗
dinges eine Societatem und Gemeinſchaft anzeiget: Societas
quippe eſt, quum partes conveniunt de quæſtu ſeu lucro in-
vicem communicando, L. 7. Pro ſocio, Lauterb. in diſp.
de Societate bonorum conjugali cap. I. §. 6. wannenhero es
das Anſehen gewinnet, es ſey zwiſchen beyden Eltern eine Ge⸗
meinſchaft der Guͤther geweſen. Alldieweil aber hier keine
Frage von der communione lucrorum und quæſtuum, ſon⸗
dern von einer ſolchen Gemeinſchaft, in welcher das Eigenthum
ſelbſt der ſaͤmtlichen Guͤther beypen Conſorten zu gleichen Thei⸗
len zuſtehet, iſt, quam ſpeciem communionis a Priori recte
diſtinguit Lauterb. in dicta diſſ. §. 5. und denn aus den Ehe⸗
Pactis, daß Cajus mit ſeiner Frauen in eine ſolche eigenthuͤmli⸗
che Gemeinſchaft treten wollen, nicht, vielmehr das Wiederſpiel,
daß nemlich kein Antheil Guͤther einem jedweden verbleiben, und
nach des andern Ehegatten Tode zum voraus ausgeantwortet
werden ſolle, erhellet, hiernaͤchſt die in den Ehe⸗Pactis enthal⸗
tene Wort: Geſamt⸗Guͤther, aus dem Context und der Paciſ-
centen Intention von einem toto heterogeneo verſtanden wer⸗
den muͤſſen; So halten wir dafuͤr, es ſey zwiſchen Cajo und

ſuner Frauen niemahlen eine voͤllige Gemeinſchaft aller Guͤther ge⸗
weſen.

COROL.

—
ſe

Ci .

zoſhe
G⸗ ber
n, Ne
nn G

ene D.

nn An
Societi
Ucroin.
in diſ
Uherd
eine G
ier kepe
m,
ertert

n e

dri ree
den C⸗
gettiri
Pederſel⸗
ben,
autont
is e⸗
derel

nden e

Cajo
Glthec⸗

/.

COKA O LELeA RIA.

1I. Sub alimentis uxori debitis etiam medicamenta continen-

tur, L. 22. §. 8. Sol. matr. Ex qua recte colligit Berger
in Oeconomia juris pag. IIS. maritum impenſas curæ &

medicamentorum in ultimum morbum uxoris erogato-

rum ab hereditate deducere non poſſe.

2. Lex divina, quæ uxores maritorum imperio ſubjicit, uni-

verſalis eſt. Sed excipit recte Brucknerus in proënio de-
ciſionum juris matrimonialis §. 49. caſum, quo maritus
adeo eſt ſtupidus, ut imperium ſuum & dominium ſine
pernicie rei familiaris exercere nequeat. Talis enim
mariti, quem natura ipſa dotibus ad dominium admi-
niſtrandum non inſtruxit, feminam prudentem Deus
ipſe, ſi non in totum, ſaltem in tantum, ab obligatione
legis, ceteroquin univerſalis per privilegium quaſi exe-
mit. Vid. I. Samuel 25. v. 3. 25. 36. Q 37. Vide Plath-
neri Cent. III. Quæſt. urid. præ!. & vind, cent. I. contra
Odelem Reſponſ ad Qu. an pactum inter conjuges, quo
maritus ſuo imperio in uxorem renunciat, valeat.

3. Ex ſtatu conjugum oritur actio ad exhibendum debitum

conjugale. Nec hæc infrequens eſt in foro. Rarior
eſt illa, qua conjux de nimia conjugis ſui ſagacitate
queritur. Memorabile tamen ejus exemplum & latæ
fuper hac lite ſententiæ habet Michel de Montaigne in
Ehais lib. 3. cap. y. pag. 964. 865. quod verbis ejus refe-
ram. Le different advenu a Cateloigne, entre une fem-
me, ſe plaignant des efforts trop aſſiduels de ſon mary, a
Iaquelle plainte le mary reſpondit, bhomme vrayement bru-
tal & des nature, qu'aux jours mesme de jeusne il ne 5 en
ſcauroit paſſer dà moini de dix: Intervient ce notable ar-
reſt de la Keyne d'Aragon: par lequel après meure deli-

beration de conſeil, ceſte bonne Reyne pour donner regle

&& exemple d tout temps de la moderation & modeſtie re-
quiſe en un juſte mariage: ordonne pour bornes legitimes
W neceſſaires, le nombre de ſix par jour: ⸗Wben,

SP. CCCI. DE URIBUS CONIUGUM. 15

„7

160

1
1

VEDITAT. AD PANDEGCTI.

c quittant beaucoup du beſoin & defir de ſon ſexe pour
eſtablir, diſoit-=elle, une forme aiſee, & par conſequent

permanente & immutable. Noſtra ætate Viennæ in
Auſtria uxor marito, doctori medieo, partem virilium
ſecuit, quod is illam nimis urgerer, nee in toro ge-
niali unquam quieſcere ſineret. In quod factum Hor-
euſius Maurus eleganti carmine luſit, cujus hic eſt

ualia nunc metuent ignavi fata mariti,
ZLualia gunm forti ſint toleranda viro!

4. Tranſit uxor in familiam mariti. Ergo eam pactis fa-

miliæ obligari, nec poſſe condere teſtamentum iis

contrarium, reéte adfirmat Ludolpb de Jure femina-

rum illuſtrium ſect. 2. m. I. 8. 44. .

F. Exſtat apud d' Achery in Spicilegio tom. 3. pag. 609. Pa-

Gtum matrimonii inter Grimaudum quendam & Guil-

elmam ex Seculo XIII. in quo lepidam hanc promiſ-

ſionem obſervavi: Ego G KIMWA UDVUS Exucit, laudo
& convenio tibi &G UIILHIELMA, ut in omnibus die-
bus vitæ mec teneam te per uxorem, && faciam tili
zua neceſſaria ſecundum locum && poſſe. Non opus ta-
men fuiſſet, hæc adjici, quum tacite in omni pacto
matrimonii ſubintelligantur.

SPE-

—
te honr

ſegtee.

Nne
Irilium

N N.

m Hor.

Uie et

alli l
ntum 6

609. .

& C.

Pront.

,, Meult

ibut cie

ciamn 11

ni zen

SP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UNXORIOR. r6

SPECIMEN CCCII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIII. TIT. III.

DISCRIMINE BONORUM
UXORIORUM.

. I.
Diſerimen inter bona dotalia, paraphernalia e&* receptitia nee

in jure Romano, nec in priſco Germanico fundatur,
Jed moribus bodiernis deletur.

II.
Singulæ ſpecies explicantur.

Dee diſcrimine bonorum uxoriorum qui ante me ſcri-
D pſerunt, errarunt plerique graviter, dum tria, quæ
probe ab invicem ſeparatæ debuiſſent, leges Ro-
manas, jus priſcum Germanicum & mores hodiernos
fœde inter ſe confuderunt. Agnovit hunc errorem pro
eo, quo pollet, judicii & ingenii acumine illuſtris Berge-
rus, ſupremi, quod Viennæ jus dieit, tribunalis nunc
adſeſſor, tune primus in academia Vitembergenſi Ctus &
præceptor meus, cui omnem, ſi quæ in me eſt, juris ſci-
entiam debeo. Is mihi ſuas de hoc argumento meditatio-
nes familiariter aperuit, &, quum eas mihi probari vide-
ret, auctor fuit, ut ſcripto illas paulo accuratius delinea-
rem. Parui lubenter, & meditationes viri ſummi plenius
ſum exſequutus meisque cogitationibus auctas ac variis ob-
Zom. V. X ſerva-

*

4

162 MEDITAT. AD PANDECT.

ſervationibus ornatas illi exhibui. Placuit ei opuſculum
meum, idque tanquam diſputationem academicam, de Di-
ſerimine bonorum uxoris inſeriptam, anno 1709. per Frideri-
cum Adolphum a Berge publice ſub præſidio ſuo edi & de-
fendi paſſus eſt, deinde etiam inter Philocalia fori ſeu Miſcel-
lanea juris forenſis, quæ anno 1713. prodierunt, primo loco
poſuit. Sunt hæc in omnium manibus. Itaque diſſertatio-

nem iſtam integram hic inſerere nolo, attamen potiſſima,
quæ in ea continentur, exponam, nonnulla etiam ex poſte-

rioribus cogitationibus ſupplebo aut emendabo. Videlicet
jus Romanum duo ſaltem genera bonorum uxoriorum novit,
dotalia & paraphernalia. Dotalia in patrimonium & domi-

nium mariti transeunt, non tamen perfecte. Dominium quip-

pe naturale penes uxorem manet, efficitque, ut maritus illa
alienare & oppignorare nequeat, L. 30. C. de Jure dotium.
Paraphernalium rerum dominium plenum uxor retinet, per-
fecteque de iis diſponere, & maritum, ne illarum adminiſtra-
tioni ſe immiſceat, prohibere poteſt, LZ. 8. C. de Pactig con-
ventis, ſi tamen non prohibet, maritus legitimus admini-
ſtrator eſt, L. 9. §. 3: de Jure dot. L. 31. F§. I. de Donat. atque
ratione earum etiam in judicio ſine uxoris mandatée compa-
ret, L. 21. C. de Procurat. uſumfructum tamen non habet, ſed
uxori & rationes adminiſtrationis ſuæ reddit, L. 95. pr. ad L.
Faleidiam, & omnia, quæ ipſi ex adminiſtratione obvenerunt,
reſtituit, L. alt. C. de Pactis convent. Hæc Romani. Germa-
ni veteres, uti in rebus omnibus, ita hic quoque ſimpliciores

fuerunt, nullumque inter bona uxoria diſcrimen fecerunt,
ſed omnium dominium uxori reliquerunt, adminiſtratio-

nem vero & uſumfructum marito permiſerunt. Clare Sa-
xones in ſpeculo ſuo lib. I. art. 31. Wenn ein Mann ein

Weib nimmt, ſo nimmt er ſie in ſein Gewehr, und al⸗

les ihr Gut zu rechter Vormundſchaft, & lib. s. art. 74.

—
ſenlun

. e D.
Friden.
ee.
imo eo
ſertnio⸗
otiſſim,
X pokte
idelice
m novin
dom.
um.
ritus l
? Gotin

nen pel.
Tinikra.

it con.
Win.
t. argle
coNr.
bet, led
Pr. adl.
enerunn
Cerm.
hpleine
fecenuot,
initteto⸗

Clre d.

Yomn in.

und el
CN

Mn

SP. CCCII, DE DISCRIM. BONOR. UXORIOR. 16;

MWan ſoll ißr auch wieder laſſen und geben, was ſie gu⸗
tes zu ihrem Mann bracht. Vocabulum Vormundſchaft
non de ſola adminiſtratione, ſed etiam de uſufructu intelli
gendum eſt, quemadmodum idem illud quum Cloſza inter
pretatur, tum alius locus Speculi Saxon. declarat, quando
quidem L. I. art. II. dicitur pater liberos ſuos eorumque

bona in tutela ſeiner Vormundſchaft habere; quorum tamen
uſufructu ſine dubio ille potitur. Conf. Schilter Exerc. 2

th. II. Poſtquam deinde jus Romanum in Germaniam in-
troduétum & a [Ctis cum jure patrio in unam conſonan-
tiam erigi aut potius confundi cœpit, diu primo fluctuatum,

tandem uſu fori tria bonorum uxoriorum genera effecta

ſunt. Primum dotalia conſtituunt, in quibus fere omnia,
quæ leges Romanæ doti tribuunt, jura ac privilegia adhuc:
hodie Obtinent. Ad alteram claſiem bona paraphernalia
referunt, ſed in alia prorſus, quam a Romanis factum eſt,
ſignificatione. Refertur enim huc unica illa ex jure Ger-
manico bonorum uxoriorum ſpecies, de qua ſupra dixi,
& uxori dominium, marito adminiſtratio & uſusfructus con-
ceditur. Quæ vero Romanis paraphernalia dicta fuerunt,
ea nunc receptitia, ESni⸗ Geldere, quæ vox a fuſo von der
Spindel oder Spille, inſtrumento iſto muliebri, origi-
nem ſuam trahit, appellamus, quorum ſcilicet & proprie-
tas, & uſusfructus, & adminiſtratio penes uxorem eſt. In
eo ſaltem a jure Romano receſſimus, quod ſecundum illud
omnia, quæ Præter dotem uxor habet, pleno jure ad eam
ſpectent &, invita illa, ne quidem a marito adminiſtrari
queant, moribus noſtris requiratur, ut reſervatio ab uxore
fiat expreſſe; qua de re infra plura dicentur.

III.

Jura ſingularia lonorum Jotalium exponuntur.
X2 Ut

164 MEDITAT. AD PANDECT.

I diſcrimen, quod inter dotalia, paraphernalia & re-
0 ceptitia bona intercedit, melius intelligatur, paucis
jura ſingularia, doti & rebus dotalibus tributa, utpote quæ
illas a reliquis bonis uxoris diſtinguunt, expendemus. U-
num eſt, quod duo efficiantur dotis domini in ſolidum,
maritus fſcilicet, L. 13. §. 2. de Fund. dot. & uxor, L. 30. C.

de Jur. dot. non tamen uno eodemque modo. Marituz
nim dominium in re dorali revocabiliter tantummodo, &

in exercitio, ſine poteſtate tamen alienandi, conſequitur;
uxor contra idem illud, quam jamdum habuit, dominium
in quiete retinet, ejus exercitio tantiſper, usque dum ſo-

lutum fuerit matrimonium, ſuſpenſo. Alterum privile-

gium, quod cauſa dotis pia, atque adeo maxime favora-
bilis in jure habeatur, L. 32. 5§. 2. de Condict. indeb. junct.
L. 2. de Jur. dot. Tertium, quod dotis cauſa per pacta
& conventiones contrarias deterior reddi nequeat, L. 14. &
17. de Pact. dot. igitur uxori non licet juribus & Privilegiis,
doti ejusdemque repetitioni artributis, per pacta dotalia re-
nunciare, c. L. 17. Quartum, quod in actu, quo dos pro-

miſſa vel recepta fuit, ſemper interveniſſe cenſeatur ſtipula-

tio, tametſi eadem re ipſa non fuerit facta; unde etiam rei
uxoriæ actio a Juſtiniano transfuſa eſle fertur in actionem
ex ſtipulatu, quæ non minus ad petendam dotem, quam
ad eam repetendam datur, L. un §. I. & 6. C. de KRei ux. ac.

Ultimum denique eſt, quod tacita hypotheca ratione dotis

Kt conceſſa, quum marito ob dotem promiſſam, c. L. un.
§. 1. tum uxori propter reſtitutionem dotis „hoc tamen diſ-
crimine, ut uxori ſimul datum fuerit jus Prælationis, cujus
vi atque auxilio illa antefertur omnibus omnino Creditori-
bus, etiam expreſſam anteriorem hypothecam habentibus,
L. 12. §. 1. C. Qui potior in pign.

IV.

—
n.
Paucg
Dle ue
. l.
Dldnn
lin
NMlertr,
0d0, 6
egidun
miniun
Wm ſo
Pririe.
fore.
jund
er icn
L. 14

ilegi

talia re.

os .
ſtil.

etiam ti
ACtioten
n, GCun
eitr N
one Cod
. L.
mendl.
, i
recitori
entibas⸗

sp. CCCI. DE DISCRIM BONOR. UNORIOR. 16;
IV.

Bona, quæ uxor ſtatim ab initio matrimonii marito in fert, præ-

Jumuntur dotalia.
Bona, quæ uxor conſtante matrimonio adquirit, præſumen-
— tur paraphernalia 2
uæſtio maximi momenti eſt: utrunm in dubio bona, ah
uxore illata, dotalia an paraphernalia, an vero recepfi-
tia eſſe intelligantur. DD. vulgo in varias abeunt ſententias,
quorum tamen plerique faciunt cum Hubero Prælect. ad tii
de jure dot. n. 18. Strykio in Cautelis contr. ſect. 3. cap. 8. §. 6.
Sandeo, Hotomanno, Brunnemanno, aliisque, qui, omnia
illa bona paraphernalia eſſe, exiſtimant, hac potiſſimum

moti ratione, quod dotis conſtitutio facti ſit, atque adeo

non præſumatur in dubia quæſtione; immo vero contractus,
inter quos refertu dotis datio, L. 23. de Reg. jur. nunquam
tacite, ſed antegreſſa ſemper tractatione, ineantur. Quum
igitur bona illa dotalia eſſe nequeant; receptitia autem non
intelligantur, niſi ſibi uxor expreſſe in illis uſumfruéum &
adminiſtrationem reſervarit, nihil amplius ſupereſſe, argu-
mentantur ſententiæ hujus propugnatores, quam ut omnia
omnino bona inter paraphernalia connumerentur. Alüi,
quibus ſuffragatur Colerus part. I. dec. 57. putant, omnia bo-
na, nullo diſerimine, ſive ante ſive poſt matrimonium ini-
tum inferantur, pro dotalibus eſſe habenda, propterea,
quod dos, conſtante etiam matrimenio, inferri atque au-
geri queat, §. 3. J. de donat. Authb. ADiqgualitas C. de pact.
conv. Alii porro, uti Berlichius p. 1I. conel. 65. u. 69. ſingu-
larem plane ampleétuntur opinionem A. Fabri in Codice l. 5.
zit. 9. def. 13. utpote qui negat, bona fieri Poſſe dotalia, ſine
expreſſa conventione, nec putat, Paraphernalia ſive Præter-
dotalia eo caſu reperiri, quum nulla dos antea fuerit conſti-
tuta; ex quo apparet, commemoratum Fabrum bona, ab
X 3 uxore

—

166 MEDFTAT. AD PANDECT. =ðð

uxore ſimpliciter illata, omnia ad receptitia referre. Alii de-

nique cum Phanuc. de Phanuc. in tr. de Lucro dotis diſtinguunt,

utrum uxor tum, quum marito bona ſua intulit, vocabulo
darionis, an traditionis fuerit uſa: priori caſu mulierem do-
tem, arg. L. 75. §. 10. de V. O poſteriore autem parapherna
intuliſſe. intelligi arg. L. 31. pr. de A. R. D. putant. Nobis au-

tem præ aliis off

dum conjugio, ab uxore marito inferuntur. Alterum bono-

rum genus, quod nimirum uxor ipfſa, vel alius ejus nomine, ut

parentes aut extraneus, marito, nondum contractis nuptiis vel

ſtatim poſt earum conſummationem, inferunt, omnino dotali-
um bonorum loco habetur. Quam quidem doctrinam inpri-
mis probamus (1) ex conſenſu antiquiffimorum JCtorum, le-
gumque XII. Tabb. quem teſtatur Cicero in Topicis §. 23.
Quunm mulier, inquit, viro in manum convenit, omnia, quæ mulie-

ris fuerunt, viri fiunt dotii nomine; (2) ex ipſis legibus civilibus,

quippe quarum finis, ob quem marito dos conceditur, fere eſt
unicusille, ur onera matrimonii ſuſtententur L. 76. de qur. dot.

quicquid i igitur hunc in finem ſive expreſſe ſive tacite datur,

illud non poteſt non ad dotem pertinere, L. 30. de Jur. dot. ibi:
quum hboc agitur; item: niſi proletur, aliud conveniſſe. Jam vero

nemo dubitabit, quin uxor aut parentes ejus, dum illico ab ini-
10 marrimoni res quasdam ſpanſo vel novo marito tradunt,
Ulud agant hac mente ac conſilio, ut propterea uxor eo le-
nius a marito tractetur, i. e. ut onera matrimonii ſuſtineantur.

uum itaque idem illud revera agatur, conſequitur, res il-

las eſſe dotales c. L 30. Accedit, quod iſtud multo elarius
appareat ex L. 23. de ure dot. ubi dicitur, ad jectionem dotis

neque in ſtipulatione, neque in datione neceſſariam eſſe, ſi-

quidem id aliunde, ur ex circumſtantiis, conſtet: quorſum
etiam facit L. 70. de Jur. dot. quæ, in ambiguis pro dotibus

.

hnibus probatur media ſententia Sechilteri Ex-
erc. 36. th. 80. utpote qui diſtinguit inter bona, quæ ſtatim
tempore contracti matrimonii, & ea, que, conſtante jam-

reſpon-

ta
da
Ve

Nn
Alücd.
gunnt
Näbul
emdo.
Dherne
ia.
teni x.
e ſinin.
e en⸗
n bom.
Nine, I
Ntis vel
dordl
n inptt
um, E.
K 13
mulit.
wilibus,
ſere el
r d.
te dant,
, Sor.id

amnen

cO bi.

tracvet,
or eol.
ineamm-.
r, l.
ochrin
e Cotis
ſle, l.
Cvotun
Coridis
elor⸗

8e. CCCOII. DE DISCRIM. BONOR. UNORIOR. 167

reſponderi „Juber; (3.) ex conſenſu Doctorum celeberrimo-
rum, Bart. ad L. 24. n. 68. ſol. matr. Bald. in L. 6. eod. tit. Harz.
Piſtor. obſerv. 46. n. 2. Carpzov. p. I. 6. 28. d. 88. & 89. & L. y.
Keſp. 116. Alterum vero genus bonorum, quæ, perfecto jam
& conſtante matrimonio, ab uxore adquiruntur, ac in mariti
domum importantur, non ſuſtinet rationem rerum dotalium,
ſed pro Paraphernalibus, qualia in dubio præſumuntur, meri-
to habentur. At enim multa rationum momenta nobis objici-
untur ab iis, qui contrariæ addicti ſententiæ exiſtimant, omnia
ſane bona, etiam in ipfis nuptiis tacite ſine mentione dotis il-
lata, paraphernalium numero comprehendi: quorum quidem
potiſſima hue transferemus. Namque iſti interpretes ajunt,
(I.) dotis dationem ad materiam contraéctuum referri, c. L. 23.
de A. I. ita quidem, ut antiquo jure, quo vel verborum ſo-

lemnitas, vel traditio actu perfecta requirebatur, dotis conſti-
tutio ſtipulationibus aut contractibus realibus fuerit adſerip-

ta: hodierno autem jure, quo dotis obligatio etiam ex pacto
nudo oritur, eadem fiat contractus aliquis innominatus, qui
actionem pariat præſcriptis verbis, L. 6. C. de Yur. dot. Jam
contractus nunquam tacite, nec, niſi facta prius tractatione,
ineuntur, uti ſentit HMotom. de dote n. 10. (2.) non requiri ad
matrimonium dotis conſtitutionem, u formam, ſed conjugia
ſæpe etiam ſine dote contracta eſſe, & adhuc contrahi poſſe,

L. 11. C. de Repud. Nov. 22. c. 18. (3.) dotis dationem eſſe fa-

QRi: ea vero, quæ in facto conſiſtunt, in jure nunquam præ-
ſumi. Quibus ſingulis reſpondemus: (1) conſtitutionem do-
tis eſſe contractum, fateamur licet: id quod tamen ex c. L. 22.
de E. IJ. nequaquam probabitur, quum ibidem & precarium
inter contractus numeretur, refragante L. I. §. I. & L. 8.
6. 3. de Precar. attamen exinde non conſequitur, eandem
tacite fieri non poſſe. Multi enim ſunt contractus, ut man-
datum, locatio conductio aliique, qui præciſe conſenſum,

verbis expreſſum, non requirunt, ſed conſenſu, etiam per
factum

18 MEDITAT. AD PANDECT.

factum declarato, perficiuntur. Compara Bergeraum Reſol.
Lauterb. tit. locati p. 413. Quum igitur illatio bonorum, quæ
ſtatim initio contracti matrimonii fit, tale uxoris ſit factum,
ex quo manifeſte colligitur animus dotem conſtituendi, quem-
admodum diximus, dubium non eſt, quin ejusmodi conſenſus
facto declaratus ad conſtituendam dotem ſatis eſſe intelliga-
tur. (2.) Quod nobis deinceps objicitur argumentum, facile
largimur, dummodo nobis & illud quoque concedatur, do-
tem non ex neceſſitate, ſed ex utilitate ad matrimonia conſti-
tutam eſſe, ſive, ut cum philoſophis loquamur, eam neceſſi-
tate expedientiæ, ſive ad bene eſſe, non item neceſſitate exi-
gentiæ requiri, quum eadem multum conferat ad conſervan-
dam inter conjuges concordiam, atque æqualitatem, arg. L.
2. §. I. de Condict. cauſ. dat. & in dubio pro illa ſit reſpon-
dendum, L. 70. de Jure dot. Nec (3.) nobis obſtat, quod dotis
datio non præſumatur, propterea, quod in facto conſiſtat;
namque iſta regula: ea, quæ facti ſunt, non præſumuntur,
ſed probantur; paucis eſt recte cognita ac perſpecta, quan-
doquidem ea capienda eſt de iis ſolummodo præſumtionibus,
quæ ex ſola juris diſpoſitione ſine ullo legitimo indicio & ar-
gumento proficiſcuntur. Nihil itaque vetat, quo minus, has
præſumtiones in factis admittendas non eſſe, cenſeamus. At
multum abeſt, ut in iis negotiis, quæ ſunt facti, præſum-
tionibus, quæ ex factis præcedentibus & juſtis rationibus
colliguntur, locum denegemus, ut potius eas multum va-
lere tum dicamus. Ita poſſeſſio, quæ ſine dubio facti
eſt, L. I. S§. 4. de Acquir. vel amitt. poſſeſ-, omnes omnino
non reſpuit prœæſumtiones: namque recentior poſſeſſio præ-
ſumitur ex antiquiore, Poſthius Dec. 20. n. 4. & poſſeſſio to-
tius ex poſſeſſione partis, L. 3. §. I. de Acquir. vel amitt. poſſeſſ.
Carpzov. 2. 3. 27. Pariter in aliis negotüs quoque, ut in ſolu-
tione, venditione, traditione, quæ in facto æque conſiſte-
re dicuntur, L. 7. §. 3. de Curat. jur. præſumtionibus locus
detur 5

— SpP. CCCII. DE DISCRIM. BONOR. UNORIOR. 169
Rſel.

* detur, neceſſe eſt. Igitur non videmus cauſam, ꝗquamobrem
“r voluntas conſtituendi dotem ex illatione bonorum, ſub ini-
den. tio initi matrimonii facta, non poſſit præſumi, præſertim
Nenin quum fuerit oſtenſum antea ex L. 23. de Jur. dot. in negotio
Mũ conſtituendæ dotis non ſemper requiri, ut expreſſe mentio
Ni dotis fiat, modo aliunde de voluntate eam conſtituendi con-
e h ſtet. Atque eam in ſententiam Collegium Facultatis Vitem-
“ bergenſis ad interrogationem Jo. Michael Jordans, Fuͤrſtl. A⸗
ae Cammer⸗Secretarii zu D. reſpondit, M. Jun. 1708. hac for-
lci mula: Daß, obgleich nach bewehrter Rechts⸗Lehrer Meynung die⸗
r. . jenige bona, ſo tempore matrimonii initi inferiret und in den
ðè Ehe⸗Pactis, als zugebrachte, oder zugefreyete Guͤter angegeben wer⸗
nhe den, pro bonis dotalibus zu achten, quamvis nulla expreſſa do-
tis fiat mentio, modo de alia dote conſtituta non appareat,
dold atque adeo in tali caſu regula: quod conſtitutio dotis ſit fa⸗
in cti, indeque ab allegante Probanda; ceſſiret, ꝛc.
h,an. VI.
piinkus VDror locuples, marito egentiſſimo nubens, omnia tamen bonaæ
ſcodr. Jua, gquæ adminiſtrationi eus committit, in dotem
. ⸗ Lediſſe præſumitur.
atiogibu lgitur maritus fructus omnes, quos ex his bonis percipit,
Utun eriam de jure civili, lueratur.
N „
en bhale hæ ex præcedentibus duabus theſibus prono alveo
lon fluunt, & a Ctis Helmſtadienſibus plenius expoſitæ
Celot. fuerunt in reſponſo menſe Novembri anni CIo 10 CcxxXIV.
exarato: Wird zu wiſſen verlanget, ob ein Mann, ungeachtet
Utinſol⸗ er mit lediger Hand zu ſeiner Frauen eingefreyet, nichts deſto⸗
,onllt weniger waͤhrender Ehe die voͤllige Nutzung der mit ihr erfreye⸗
ibus l Tom. V. X ten

Cetut,

170 MEDTTAT. AD PANDECT.

ten Guͤter auch nach dem jure civili habe, folglich alles, was er

damit erworben, ihm allein gehoͤre, und nach ſeinem Tode ſeinen
naͤchſten Erben ab inteſtato zufalle, und ob die Wittwe mehr als
die portionem ſtatutariam, nemlich den vierten Theil, davon
Prætendiren koͤnne. Nun ſeynd zwar die meiſte Rechts⸗Lehrer

darinnen mit einander einig, daß in dubio die Guͤter einer Frauen

nicht pro dotalibus, ſondern Pro paraphernalibus geachtet wer⸗
den. Da alſo die Roͤmiſche Rechte dem Ehemann in bonis pa-
raphernalibus die bloſſe Adminiſtration zugeſtehen, L. 9. §. 5.
de Jure dotium, L. 31. §. 1. de Donationibus, und ihm Rech⸗

mung von ſeiner Verwaltung abzulegen, L. 95. pr. ad L. Faleid.

imgleichen alles dasjenige, was er aus ſolcher Adminiſtration er⸗
