chen werden koͤnnen, und ſolche Prælegata pielmehr als dem

Statuto contraria vor null zu achten.

Eeee z VII.

598 MEDITAT. AD PANDECT.

VII.

Tiſtamentum imperfectum tunc, quum defectus non in ſolemnibus
nec in beredis inſtitutione, ſed ſaltem in acceſſoriis
occurrit, ſubſiſtit.

VIII.

Omiſio ſcbedæ, quam teſtator in teſtamento adjicere promiſit,
ſed non adjecit, teſtamentum non
vitiat.

eſtamentum ut valeat, perfectum eſſe oportet. Imper-
fectum enim non valet. Dicitur autem imperfectum
Vel ratione ſolemnium, L. 29. pr. Qui teſtam. facere poſſunt,

vel ratione voluntatis, L. 25. eodem. Sed ultimum hoc recte

explicandum eſt. Scilicet is ſaltem defectus voluntatis te-
ſtamento nocet, quando teſtator dubitabundus adhuc non-
dum certo ac ſerio, quid de rebus ſuis poſt mortem fieri ve-
lit, conſtituit, ſed pleniorem certioremque mentis ſuæ de-
clarationem futuro tempori reſervavit, aut quando nondum
omnes, quos inſtituere voluit, heredes nuncupavit, morte
forſan præventus, vel alio caſu impeditus. At enim vero,
quando ſolemnia omnia adhibuit, cunctosque, quos here-
des eſſe noluit, nominavit, ſed in legatis forſan defecit, vel
quid aliud, quod ad eſſentiam teſtamenti non pertinet, adji-
cere voluit, & non adjecit, hoc teſtamento non nocet. Vide
L. 8. C. de Inſtitution. & Sabſtitut. item L. 77. §. ult. de Legatis
2. Exemplum memorabile habet Bergerus in Fart. 2. Keſpon-
Jo 173. 4uæſt. ult. Aliud Ctis Helmſtadienſibus menſe Au-
guſto anni CIo 15 CcxvI. oblatum fuit. Condiderat quis te-
ſiamentum, in eoque ſe ſpecificationem bonorum ſuorum

ſubjecturum dixerat. Sed, defuncto illo, teſtamentum nu-

dum, nulla ſpecificatione addita, reperiebatur, reperie-
bantur etiam codicilli, quos teſtator paulo ante mortem

facere ceperat, ſed ad finem non perduxerat. Impugnabat
hoc

———

ilg
ael
ſes
Et
cht

te
tet
tel
cit
D

(o

SpP. CCCLI. DE TESTAMENTO IN GENERE. 789

hoc teſtamentum heres ab inteſtato, imperfectumque eſſe
dicebat, quod & ſcheda, ad quam ſe retulerat teſtator, de-
eſſet, & legata aut fideicommiſſa, quæ ſuperaddere teſtato-
rem ex inchoatis codicillis apparebat, addi non potuiſſent.
At nos nihilominus teſtamentum ſuſtinuimus, tum ob cla-

ras, quas modo memoravi, leges, tum ex naturali æquitate-

Omnia enim illa, quæ deerant, eſfſentiam teſtamenti non
ingrediebantur, ſed mera acceſſoria erant, quorum vitium
& defectus ipſum principale vitiare non debebat: Folget
das erſte Haupt⸗Gravamen, daß nemlich das vaͤterliche Teſta⸗
ment vor richtig erkannt worden, da doch daſſelbe, weil das da⸗
rinnen erwehnte Verzeichniß von des Teſtatoris Vermoͤgen man⸗

gele, nicht zu Stande gekommen, endlich auch durch ein wi⸗

driges Codicill aufgehoben worden. Alldieweil aber das man⸗
gelnde Verzeichniß kein Stuͤck des Teſtaments iſt, demnach die⸗
ſes auch ohne jenem beſtehen kan, im uͤbrigem der Codicill nicht zu
Stande gekommen; So ſhiene Wir, dieſes Gravaminis unge⸗
achtet, voriges Urthel beſtaͤtiget.
Teſtamentum implicitum ſeu myſticum valet.
Leſtamendri implicitum ſeu myſticum vocant, in quo te-
ſtator debita quidem ſolemnia adhibuit, ſed tamen ſimul,
quod ad nomen heredis vel aliud caput, ſeſe ad ſchedam
quandam nullis ſolemnibus munitam retulit. Tale quidem
teftamentum, ſi recte conſideretur & ſecundum regulas juris
teſtamentarii examinetur, conſiſtere vix poteſt „ quum nec
teſtamenti ſcripti nec nuncupativi requiſita habeat. Quæ

cauſa Bergerum movet, ut in Ceconomia juris p. 350. . 6. ich
prorſus rejiciat. At enim vero jura tamen noſtra in L. 38. de

Condit. & demonſtr. L. 77. de Heredibus inſtituendis & L. 25.

dJe Rebus dubiis teſtamentum implicitum claris verbis adpro-
B Eeee z3 bant,

530 NEDFTAT. AD PANDECT.

bant, atque adeo, quod ad illud, a communi regula & natu-
ra teſtamentorum recedunt. Itaque non video, quamobrem
rigidiores leges eſſe velimus. Majer quoque Ctorum pars
teſtamentum hujusmodi pro legitimo reputat apud Scbilte-
rum Exerc. ad zn. 28. §. 43. in Addit. & Schæpffer in Synopfſi .

tit. de Tkſtamentis n. 8o. quibus & nos accedimus, non aliter
tamen, quam ſi ſcheda adjecta omni ſuſpicione fraudis ca-

reat. Sic menſe Novembri anni clo 10 CcxXIII. reſpondi-
mus: Hat der Obriſte von K. in einem zu Guͤſtrow errichtetem

Teſtamente ſeinen natuͤrlichen Sohn, Auguſt Friderichen,

zum Erben eingeſetzet, und ſich uͤbrigens auf 2 andere unvollzo⸗
gene Teſtamente berufen, in welchen er gemeldet, daß er noch
2 andere Kinder auſſer Ehe gezeuget, davon die Tochter ſeines
Erfahrens in Coppenhagen geſtorben, der Sohn weggelaufen
waͤre, gleichwol beyde im Fall ſie noch leben und ſich legitimiren
wuͤrden, jedes von ihnen 1000 Thlr. erben ſolten; Wannenhero
zu wiſſen verlanget wird, ob die beyde unvollzogene Teſtamente
eben den Effect haben, als wenn ſie dem Teſtamente ſub A. woͤrt⸗

lichen einverleibet worden. Ob nun wol unterſchiedene Rechts⸗

Lehrer die Veſtamenta myſtica oder implicita, wenn ſich nemlich
der Teſtator auf einen ſchlechten mit keinen ſolennitaͤten verſehenen
Zeddel berufet, gaͤnzlich verwerfen, unter dem Vorwande, daß die
Rechte nur zwey genera teſtamentorum, ſcriptum und nuncupa-
tivum, eingefuͤhret, dergleichen ſchlechte Zeddel hingegen zu keinem
von dieſen beyden generibus referiret werden koͤnne; Alldieweil aber
die Rechte dergleichen teſtamenta implicita zulaſſen, und vor guͤl⸗
tig erkennen, mithin nicht abzuſehen, warum man in dieſem Stuͤcke
von Verordnung der Rechte abgehen ſolte, wenn zumal, wie in
gegenwaͤrtigem Fall, an des Teſtatoris Willen nicht zu zwei⸗
feln, auch ſonſt kein Betrug zu fuͤrchten iſt, uͤberdies andere be⸗
wehrte Rechts⸗Lehrer die den geſchriebenen Rechten hierunter
beyſtimmende Praxin bezeugen; So haben beyde unvollzogene

Teſta⸗

ees
tli
in

N
Iln

2

SP. CCCLII. DE PROHIBITIS TESTARI. 591

Teſtamente eben die Guͤltigkeit, als wenn ſie dem Haupt⸗Teſta⸗
mente woͤrtlichen einverleibet waͤren.

C O OL L A R J U A.

Ultimam defuncti voluntatem ſine debitis ſolemnibus de-
claratam in foro quidem externo vim nullam habere,
ſed tamen in conſcientia & æquitate juris Germanici
obligare, ait Schilterus Exerc. 9. §. 9. Ego contra-
rium tuebor. Obligatio enim naturalis, quam lex
civilis infirmat, obligatio eſſe deſinit.

SPECIMEN CCCLII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVIII. TIT. I.

DE
PROHIBITIS TESTARI.
Furioſus teſtari nequit.
II.
Bene zamen homo ſtupidus & ſimplex.

vero aliquod genus intermedium inter furioſos &
integræ mentis hemines, quos ſtupidos & ſimpli-
ces appellant. Hi vero, ſi rationis uſum, etſi paulo ob-

PFr teſtandi facultatem natura ipſa adimit. Eſt

tuſiorem, habent, pro ſanis reputandi ſunt. Vigor enim

animi & judieii ad teſtandum non requiritur? ut ex L. 4.
C Qui teſtamenta facere peſſint conſtat. Conſentiunt Hei-
gius P. 2. quæſt. 38. n. 30. Srryk in Cautelis Zeſtamento-⸗
rum cap. 3. 5 25. & Dhckerus in Reſelut. 451. Sic & nos.
menic

NN

792 MEDITAT. AD PANDECT.

menſe Octobri anni cio 1o ccxx. reſpondimus: Wiewol oh⸗
nedes die angegebene facta, daß die Biſchoͤfin denen, welche ihr
nach dem Munde geredet, und ſie geruͤhmet, gute Bisgen gege⸗
ben, andere verachtet, ſehr freygebig geweſen, auf liederliche Un⸗
terpfaͤnde viel Geld, z. E. auf alte nicht 4 Thlr. werthe Perou-

quen 80 Thlr. geliehen, zwar eine Einfalt, jedoch keineweges

eine alienationem mentis anzeigen, foͤlglich ihren lezten Willen
nicht unguͤltig machen.
III.
Zeſtamentum ſumme irati non valet.

IV.
Convaleſcit tamen, ſi perſeverantia appareat.
Odium erga beredes ab inteſtato, quamvis immeritumn,
teſtamenta non vitiat.

Qiadqui in calore iracundiæ vel fit vel dicitur, ratum non
eſſe, Paulus ait in L. 48. de Regulis juris. Apparet au-
tem ex L. 3. de Divortiis, quæ cum lege iſtæ 48. gemina eſt,
Paulum in loco, ex quo ambo leges ſunt deſumtæ, de divor-
tiis agere. Colligit inde Martinus Perez tr. de matrimon.
diſp. I. ſect. 3. n. 12. ſupra memoratam regulam ad divortia
tantum pertinere, nec ad alia negotia extendendam eſſe.
Nec negari poteſt, actus, quæ per iram fiunt, voluntarios
eſſe. Verum, etſi voluntarii ſint, ſine electione tamen, ſine
præcedente deliberatione, ſine certo animi judicio fiunt.
Egregie Ariſtoteles lib. 7. Eth. cap. 7. pr. Ira, inquit, audire
uidem rationem videtur, ſed non redte tamen percipere;
quemadmodum feſtini miniſtri faciunt, qui, priusquam omnid,
quæ dicuntut, audiverint, excurrunt, deinde ab actione aber-

rant?

tae

i
M.
un

1ia

Aig
ſre

HGotr

uiift
en,
blh⸗
.
ſin

SP. CCCLII. DE PROHIBITIS TESTARI. 593

rant: && canes quoque antequam inſpexerint, an amicus ſit
quispiam, ſi ſtrepitum tantummodo fecerit, latrant: ita ira
ob fervorem celeritatemque naturæ audit quidem, ſed non quid
præcipiatur, attendens, ad vindictam ineitatur. Nam ſtatim
ubi ratio, vel imaginatio contumeliam aut contemtum oſtenderit,

ipſa, quaſi ratiocinondo collegerit bellum ei eſſe inferendum, in-

dignatur. & tt vero actus hi, ex quibus obligatio naſci debet,
conſulto & ex certo animi judicio geſti ſint oportet. Deinde
lex 4 8. de Reg. juris, undecunque deſumta ſit, inter generales
juris regulas poſita reperitur; ipſeque Paulus generalem re-
gulam præmittere, eamque ad divortia adplicare voluit.
Quum igitur in eo, qui teſtatur, maxime integritas mentis,
L. 2. Qui teſtamenta facere, & certus deliberatusque animus
§. 1. 1. de Militari teſtamento, decideretur, vehemens ira, quam
Cicero Tuſcul. quæſt. lib. 4. excandeſcentiam, cæſaresque in L.
19. C. de Inofic. teſtam. in conſultum calorem vocant, teſtamen-
tum vitiat. Nec deſunt exempla teſtamentorum in calore
iracundiæ confecdtorum. Referam unicum ex Morini Aſtrolo-
gia Callica lib. 12. pag. 39 8. .grotabat uterque Morini parens.
Morinus igitur ad fratrem verſus: ſi, inquit, alterutri morien-
dum eſt, malim, pater convaleſcat. Referuntur hæc matri,
quæ ira percita teſtamentum facit, Morinoque, quantum po-
teſt, aufert, & poſt biduum moritur. Non debuit hoc teſta-
mentum ab irata conditum ratum eſſe. Addit quidem Paulus
in L. 48. de Reg. juris, tunc ratum eſſe negotium, quum per-
ſeverantia apparuit, judicium animi fuiſſe. At de hac perſe-
verantia ex lapſu bidui non ſatis conſtabat, præſertim, quum
vicina mors rationis uſum aliquantisper turbaret. Longio-
re ergo ſpatio opus fuit. Si hoc acceſſiſſet, ſubſtituiſſet te-
ſtamentum, quamvis ira injuſta fuiſſet. Conſulti menſe
Decembri anni Co 10 CCXIV. fuimus, valeretne teſtamentum,
in quo teſtatrix fratris ſui germani liberos, quos odio, im-
Tom. E. Ffff meri-

NS

„

594 MEDITAT. AD PANDECT.

merito quidem ſed plus quam Vatiniano, proſedquuta erat,
Præterierat, heredesque extranees ſcripſerat. Affirmavi-

mus. Ira enim, ſi perfeverat, definit ira effe, atque o-

dium & inimicitia vocatur. At teſtatoris voluntas, etfi ex
dio & inimicitia Proficiſcatur, rata eſt L. 3. §. ult. de Admin.
el transferend. leg. nec, ut recte Erunnem. ad h. L. n. 7. mo-
net, attenditur, quod inimicitia teſtatoris culpa is ervenerit.
Nam ſi in caufas, quæ teſtatores moverunt, inquirendum
femper eſſet, maxima teſtamentorum pars corrueret, fo-
rumque querelis heredum ab inteſtato, qui ex immerito odio
ſe præteritos, aliosque indignos ex turpi adfectu ſibi Præla-
tos dicent, perſtreperet. Quamobrem ſic reſponſum fuit:
Hat Anna Magdalene L. einen lezten Willen aufgerichtet, wor⸗

innen ſie ihres verſtorbenen Bruders, Ernſt Lespold A. Kin⸗

1
.

der uͤbergangen, da denn zu wiſſen begehret wud, ob ſolches
Teſtament angefochten werden koͤnne. Nun mag die von der
Teſtatriein gegen ihren Bruder und deſſen Kinder getragene
Feindſchaft das Teſtament, wenn es ſonſt guͤltig, nicht umſtoſ⸗
fen, weil dasſenige, was auch in dem groͤſtem Eifer und Zorn
geſchiehet, dennoch beſtaͤndig iſt, wenn der, ſo den actum cele-
briret, ſeine Meynung nicht aͤndert, ſondern die Beſtaͤndig⸗
keit ſeines Willens an den Tag leget.
VI.
PBoteſt quis pacéo ſibi teſtandi facultatem adimere.
T dniden jura Romana pacta omnia, quæ teſtandi liberta-
, tem tollunt, damnant in L. 15. C. de Pactis & L. 4. C. de

Inutil. fipulat. Nec deſunt Cti ex noſtris, qui jus hoc pri-
ſcum etiam hodie ſervandum dicunt, atque teſtandi faculta-

tem ne quidem per indirectum pacto adimi poſſe conten-

dunt. Vide Carpzovium P. 2. C. 12. def, 26. At enim vero
quum

ſit

Sp. CCCLII. DE PROHIIBITIS TESTARI. 5„95

quum tale pactum nihil inhoneſti contineat, Germani autem
pacta honeſta omnia ſuſtineant, atque ab hoc principio ſuo
ne quidem, poſtquam jura Romsna receperunt, diſceſſerint,
& ideo nuda pacta item pacta contractuum præparatoria ad-
huc hodie probent iisque vim obligandi & agendi tribuant,
paécta quoque, quibus teſtandi facultas tollitur, moribus Ger-
manorum, rata erunt. Agnoſcunt hoc Strykius in Cautel.
geſtanz. c. 24. §. 23. & Sehilterus Exere. ad D. 39: J. 5 8. Simili-
rer Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni clolo ccxIX. ju-
dicarunt: Daß der ſub Nr. 1. beygelegte Vergleich nunmehr
pro agnito zu achten, und Beklagter ſolchen zu halten ſchul⸗
dig. V. R. W. Rat. dec. Es ſeynd die von Beklagtem wider
den beygelegten Erb⸗Vergleich vorgeſchuͤtzte Excepriones von
keiner Erheblichkeit, immaſſen die teutſche Rechte und Gewohn⸗
heiten dergleichen Vertraͤge, wodurch dem einen paciſcenti das

Recht zu reſtiren genommen wird, verſtatten

VII.
Valet teſtamentum, etſi teſtator, eo vixæ confecto, LZatim
furere incipiat.
emina nobilis teſtamentum condit ſatis prudenter, ſed,
F eo vix abſoluto, ſacerdotem forte præſentem ad ſe vocat
& habere ſe, quæ ei aperiat, ſecreta dicit. Advolat ſacerdos,
admovetque curioſus aurem, legatum ſibi relictum iri ſpe-
rans. At teſtatrix alapam ei infligit, furereque incipit & in
hoc furore decedit. Impugnant heredes ab inteſtato teſta-
mentum, ajuntque, mulierem tunc jam, quum illud conde-
ret, inſaniis ſe, atque ſaltem, ut Celſus in L. 18. §. I. de Aqquir.
vel amit. poſ loquitur, in conſpectu inumbratæ quietis po-
fitam fuiſſe. Sed ſuſtinuere illud Cti Francofurtani apud
Strykium in diſſert. de Probibitis teſtari §. 24. & recte. Nam
nemo furioſus creditur, niſi in ipſo actu teſtandi adverſa vale-
Ef2S, tudine

596 MEDITTAT. AD PANDECT.

tudine tentetur, L. 9. C. Qui teſtam. fac. poſ. Furor au-

tem ſuperveniens teſtamentum non reſcindit, §. 1. I. Qui-
bus non eſt perm. fac. teſtam.

VIII.
Moribundus teſtari poteſt:

IX.
Requiritur tamen, ut non ſolum clare & articulate loquatur, ſed
ut ræterean ex verbis appareat, eum adbuc bonum
intellettum & memoriam

babuiſſe.

X.
Ad teſtamentum moribundi infirmandum nudæ præſumtiones

Juſiciunt.
ſtæ theſes omnes dilucide a Ctis Helmſtadienſibus in re-
ſponſo menſe januario anni CIo 1o ccxxXvVII. exarato fue-
runt expoſitæ: Hat nach Abſterben Titii deſſen Ehe⸗Frau Ti-
tia ſich Kraft eines zum Vorſchein gebrachten Protocolli und
darinnen zwiſchen ihnen den beyden Ehe⸗Leuten errichteten Te⸗
ſtamenti reciproci ſich der ganzen Verlaſſenſchaft angemaſſet.
Dieweil alle bey dem ganzen Handel vorkommende Umſtaͤnde
uͤberaus verdaͤchtig ſeynd, immaſſen 1) Titius dem Anfuͤhren
nach bey ſeinen geſunden Tagen ſich durchaus nicht zu Errich⸗
tung eines lezten Willens bereden laſſen wollen, hiernaͤchſt 2²)
damalen, als das Teſtament errichtet ſeyn ſoll, in toͤdtlicher

Schwachheit, und, da er noch ſelbigen Tages geſtorben, faſt in

lezten Zuͤgen gelegen, mithin, wie Juſtinianus in Wovella 18.
cap. 6. redet, præ tumultu mortis anguſtiatus ſich nicht recht

beſinnen koͤnnen, ferner 3) Titia die Meviam, als Erbin ab

inteſtato durch falſche Botſchaften von ihres Mannes Beſſerung

und ihrer eigenen Muͤdigkeit auf die Seite geſchaffet und on
er

SP. CCCLII. DE PROHIBITIS TESTARI. 597

der vorgenommenen Vifſite ab nach der Kirche zu gehen bewogen,
weiter 4) Titius bey dem erſten Beſuche der Gerichts⸗Perſonen
ſich gar nicht beſinnen koͤnnen, und nichts verſtaͤndiges geſprochen,
dann 5) das Gerichte ſelbſt in dem zweytem Protocollo zwar bezeu⸗
get, wie Titius bey abermaligen Zuſpruch des Gerichts mit deutli⸗
chen Worten ſeine Frau zur einigen Erbin eingeſetzet, jedoch von
der Richtigkeit ſeines Verſtandes in etwas dubitative durch An⸗
haͤngung der Worte: So viel man urtheilen konte; redet, alſo
nicht undeutlich an den Tag leget, daß es damit nicht auſſer Zwei⸗
fel geweſen, naͤchſtdem 6) per teſtes in actis erwieſen iſt, daß der
todtkranke Titius ſchon motus ſpaſmodicos und convulſiones in-
ternas gehabt, bisweilen in torpore gelegen und Phantaſiret, auch
allerley geredet habe, ſo man nicht verſtehen koͤnnen; So ſiehet
man aus dieſem angefuͤhrtem klaͤrlich, daß Titia ihren Mann, als
er ſchon dem Tode nahe geweſen und ſeinen voͤlligen Verſtand und

Gedachtniß nicht mehr gehabt, durch vieles Zureden und Vor⸗
. ſtellungen, ein Teſtament zu machen und ſie zur Erbin einzuſe⸗
tzen, uͤberredet, ihm auch, da er bey dem erſtem Eintritte der
0 Gerichts⸗Perſonen entweder nicht deutlich reden wollen oder
ſ. koͤnnen, ſondern nur: veciprocum reciprocum; ingleichen:
1 Miitjem; geſaget, nach Abtritt der Gerichte ſo lange zuſetzen
NH laſſen, daß er endlich bey dem zweytem Zuſpruche der Gerichts⸗
ten Perſonen ſich etwas deutlicher erklaͤret. Nun iſt zwar eines
Sterbenden und in lezten Zuͤgen li genden Teſtament nicht ganz
9 zu verwerfen, geſtalt ex L. 15. 29. C. de Teſtamentis erhellet.
Allein es iſt dazu nicht genug, daß der Teſtator klar und arti⸗
culate redet, ſondern es wird uͤberdies aus der geſunden Ver⸗
39 nunft und von den Rechts⸗Lehrern Dautio de Teſtamentis rubr.
cht qui teſt. fac poſſunt num. 234. und Serykio in Caurelis teſta-
mentorum cap. 4. §. 36. erfodert, daß man aus den Reden ſehen
n koͤnne, es habe der Sterbende noch bonum intelleétum und me-
moriam gehabt, in deſſen Ermangelung dergleichen Teſtament
4

Ffff 3 zu

—

498 MEDPTAT. AD PANDECT.

zu Recht nicht beſtehet „vide Godofredum ad L. 8. C. Qui te-
kamenta facere poſſunt lit. d. Nachdem nun, daß Titius bey

Errichtung des ſtreitigen Teſtaments ſeinen vollkommenen Ver⸗
ſtand und gutes Gedaͤchtniß gehabt, aus oben angefuͤhrten Um⸗
ſaͤnden nicht, ſondern vielmehr das Wiederſpiel erhellet, auch

bewehrte Rechts⸗Lehrer Berlichius P. 3. Concl. 6. n. 19. und
die von ihm allegirte Gravetta und Pruckmannus gegenwaͤrti⸗
gen caſum in terminis decidiren, ja noch viel weiter gehen, und
defectum ſanæ mentis in einem teſtatore, welcher bey ſeinem

Leben an kein teſtiren gedacht, ſondern erſt 2 oder 3 Tage vor

ſeinem Tode ein Teſtament gefertiget, præſumiren, welche Præ-
ſumtion denn allhier, da Titius noch an eben dem Tage geſtor⸗
ben, um ſo viel ſtaͤrker iſt, anbey die importunæ flagitationes
der Frauen und ihrer Freunde aus Weigerung des Tirü bey

geſunden Tagen ein Teſtament zu machen, aus liſtiger Wegſchaf⸗

fung der Meviæ, aus dem Zureden in Gegenwart der Gerichts⸗
Perſonen ꝛc. klar hervorſcheinet, uͤbrigens der Republic daran

gelegen iſt, daß durch Aufrechthaltung ſolcher zweifelhaften Te⸗

ſtamente andere Leute nicht angefriſchet werden, ein gleiches zu
verſuchen, und die ſterbende und ſich nicht recht beſinnende Per⸗

ſonen Teſtamenta in ihren faveur zu machen zu induciren; So
halten wir das in den beyden Protocollis enthaltene Teſtament
des Titii vor unrichtig und nichtig, meynen auch, es ſey cauſa
ad caſum inteſtati zu redigiren, und Mevia wohl befugt
hereditatis petitionem wider die vermeynt⸗
liche teſtamentariſche Erbin.
anzuſtellen.

ln

Sp. cccLIII. Du TESTAMENTO COECI ET IF. &c. 99
SPECIMEN CCCIIII.
MEDITATIONVYVM AD PANDECTAS
— AD LIB. XXKVIII. TIT. I.

TESTAMENTO COECI ET IM.
PERIII LITERARUM.

8
4 WNWVer principis cœci teſtamentum valet, niſi ea, quæ leges in teſta-
2 mento cœci requirunt, olſervarit.
8 IJ.
h Cæus zlſtamentum ſeriptum offerre poteſt, dummodo id ei oram
— teſtibus vel judice prælegatur.
d uæ cœcciιä teſtatoribus obſervanda ſint, ſatis lucide
Præſcribit lex 8. C. Qui teſtam. facere poſſint, &,
d ◻n⸗ quæ ex ea deſumta eſt, Ordinatio notariorum tit.
S von Teſtamenten §. 9. Clariſſimæ hæ ſunt leges, ut
miſrer, potauiſſe per illas in errorem induci Ludovici, qui
, in Doctrina pandectarum lib. 28. kit. I. §. 13. negat, cœcum
in ſcriptis teſtari poſſe, ſed nuncupative id eum facere de-
bere, contendit. ITdem nempe Ludovici contigit, quod
le Triboniano olim, dum §. 25. JI. de Rerum diviſ. ex L. 7. 9. 7.
4 de Acquir. rer. domin. exſcripſit, nec tamen totam legem

perlegit, ſed principium ſaltem inſpexit. Nam & Ludovici
priora legis 8. C. Qui teſtam. facere poſſint & §. 9. Ord. No-
Zarior. verba, quibus cœci per nuncupationem moderami-
na voluntatis ſuæ condere jubentur, luſtraſſe contentus re-
liqua legere neglexit, atque adeo neſcivit, in ſine iſtarum
legum, quod prius ſcriptum fuerat, temperari, & licen-
tlam

600 MEDITAT. AD PANDECT.

tiam cœcis dari, voluntatem ſuam, ſive in teſtamenti, ſive in
codicilli tenore compofitam, cui velint, ſcribendam credere:

ut poſtea convocatis teſtibus, & tabulario, re patefacta, cujus

cauſa convocati ſunt, chartula promatur. Ergo hac in parte
nullum eſt inter Cœcos eosque, qui oculorum uſum habent,
diſcrimen, niſi in hoc ſolo, quod ſcriptum iſtud teſtamentum,
antequam a teſtibus ſubſcribatur, recitandum fſit, ſeu præle-
gendum teſtatori cœco. Quæ prælectio non tam inter ſole-
mnia referenda eſt, quam potius ad integritatem teſtamenti &
exeludendas inſidias pertinet. Conſulti itaque Cti Helmſta-
dienſes menſe Aprili anni clo o ccxxI. an codicilli a principe
cœco in ſcriptis conditi, ſed ei, quum offerentur, haud præ-

lecti, valerent, negarunt ratos eſſe. Nam & principes imperii

in ultimis voluntatibus ſuis ſolemnia jure Romano præœſcripta
& lege imperii ſub Maximiliano . reperita ſervare debent,; ut
copioſe & ſolide oſtenderunt Cti Vitembergenſes apud Hor-
nium in Jurisprud. feud. Aphend. z. n. 8. Et fac etiam, hanc
ſententiam, quæ a multis in dubium revocatur, certam non
eſſe. Tamen prælectionem hanc adhiberi, ipſum quodammo-
do jus naturæ, ut fraudes omnes arceat, jubet. Wird gefra⸗
get, ob Fuͤrſt Aurelii Hochſeel. Hr. Vater durch das in ſeiner

Blindheit errichtete Codicill diſponiren koͤnnen, oder ob nicht

vielmehr gedachtes Codicill wegen unter aſſener Prælection
unguͤttig, und die erfolgte Kayſerl. Beſtaͤtigung zu caſſiren
ſey. Nun koͤnte zwar vorgewendet werden, es ſey bey den Te⸗
ſtamenten und Codicillen ein:s Reichs⸗Fuͤrſten unnoͤthig, die
in den gemeinen Rechten vorgeſchriebene ſolemnia in Acht zu
nehmen, mithin koͤnne der Mangel der Prælection das Codicill
nicht unguͤltig machen. Dieweil aber dennoch ein Reichs⸗
Furſt bey Errichtung ſeines lesten Willens die in den Rei⸗ s⸗

Geſetzen vorgeſchriebene Stuͤcke, wohin unter andern die Præ-

lection bey dem letztem Willen eines Blinden gehoͤret, in Acht
nehmen

ſit
we⸗
vor

AV

ur

o

iI

n
e

16.
Ve

it
N

d

14

Lll

Sr. CccLII. DE TESTAM. CoEkci ET [MP. LITHE. 601

nehmen muß, zu geſchweigen, daß gedachte Prælection nicht ſo
wol ad ſolemnitatem, als vielmehr ad integritatem eines lez⸗
ten Willens erfodert wird, indem ohne derſelben dem blindem
Teſtirer leicht eine falſche und von ihm nie approbirte Diſpo-
ſition untergeſchoben werden mag; So mag gedachtes Codicill
wegen unterlaſſener Prælecétion nicht beſtehen, bey welcher Be⸗
wandniß denn wohl zu hoffen iſt, es werde Kayſerl. Majeſtaͤt auf
vorhergegangene gruͤndliche Vorſtellung, ſich allergnaͤdigſt bewe⸗
gen laſſen, die dieſem ungultigen Codicille ertheilte Beſtaͤtigung
zurück zu nehmen.

III.
Jura de imperitis literarum conſtituta ad eos, qui legere ne-
gueunt, ſed nomen tamen ſuum ſubſeribere poſſunt,
non pertinent.
œcis non quidem per omnia, ſed tamen quodammodo,
ſimiles ſunt imperiti literarum, ſeu illiterati, ut in L. 6.
§. 19. de Excuſationibus appellantur. Strykius analphabetos

vocat, atque ſingularia eorum jura peculiari diſſertatione,

quæ in volumine ejus III. quinta decima eſt, exponir. In hu-
jus diſſertationis capite I. n. 12. analphabetos duplicis generis
eſſe dicit, vel quod ad lectionem & ſcriptionem fimul, vel
quod ad ſcriptionem tantum, ut legere quidem poſſint ſcri-
ptionem tantum, ſcribere vero neſciant. Nihil autem ille
de tertio genere eorum, qui legere nequeunt, ſcribere ta-
men ſciunt. Frequentiſſimum hoc eſt, novique ipſe
plurimos, qui literarum ceteroquin ignari nomen tamen
ſuum pingere didicerunt. Quæritur, an jura, quæ de im-
peritis literarum ſunt conſtituta, etiam ad hos pertineant.
Subſiſto. Videtur eadem in his, quæ in ſimpliciter illitera-

tis, ratio, eademque decipiendi facilitas adeſſe. Sed re

vera non adeſt, ſi rem recte conſideres & documenta eo-
Zom. V. Gggg rum,

7

602 MEDTTAT. AD PANDECT. .

rum, qui nomen ſaltem ſuum ſubſcribere ſciunt, fraudibus
minus fſunt obnoxia Poſſunt, fateor, ſubſcribentibus falſa
inſtrumenta ſubjici. Idem legendi peritis aliquando evenit,
L. y. C. Plus valere quod agitur, ſed, ſi quis paulum circum-

ſpectus fit, facile evitatur, adhibendo ſcilicet fidum homi-

nem, qui, quod per alium ſcriptum fuit, ſubſcriptum priva-
tim prælegat. In eo tamen, qui ſubſcripſit, ſecurus eſſe
poterit, quod ea, quam ſubſcripfit, ſcheda cum alia falſa
commutari nequeat; quod ei, qui neque ſcribere neque le-
gere poteſt, ſemper metuendum erit. Deſumi quoque pot-

eſt argumentum ex iſtis L. 22. pr. C. de Tiſtamentis verbis:

literas teſtator ignoret vel ſubſeribere nequeat. Quamobrem
ICti Helmſtadienſes menſe Novembri anni cloloccxXIV. te-
ſtamentum feminæ, quæ legendi ignara nomen tamen ſuum
ſubſcripſerat, ſuſtinuerunt, negaruntque, idem in illa, quod
de imperitis literarum conſtitutum eſt, obtinere: Es mag die
Dorothea nicht ganz pro imperita literarum geachtet werden, da
ſie nach des Notarii Zeugniß das Teſtament, ſo gut ſie gekonnt,
unterſchrieben. Simile fere exemplum actus inter vivos con-

tractusque in ſcriptis initi reperies ſupra in Specimine

CoLXXVIII. de Diffeſſione contentorum, medit. 3.

IV.
In teſtamento imperiti literarum prælectio non eſt
neceſſaria. .

Qve in principio præcedentis meditationis dixi, impe-
ritos literarum cœcis quodammodo, non tamen per
omnia, ſimiles efſſe, explieabo nune porro. Scilicet in L. 8.
C. Qui teſtamenta facere poſunt & Ord. notar. de auno 1512.
tit. von Teſtamenten §. 9. cœci teſtamentum facturi octa-

vum teſtem adhibere jubentur. Requiritur idem quod ad

imperitos literarum in L. 21. pr. C. de Teſtamentis. Præterea
. eædem,

e⸗,

Ha
ſin

tra

ute

un
nod

de
00

Ry
Co
ire

iope⸗

ner

1L
e
.
0d
Elerel
Een,

Se. cceELIII. DE TESTAM. COECE Ef IAP. LiTrmR. 603

eædem, quos ſupra memoravi, leges præcipiunt, ut teſta-
mentum a cœco conditum ei coram teſtibus prælegatur.
Hoc vero in d. l. 21. non reperitur. Ergo, quamvis multi
ſint, qui legem de cœco per omnia ad imperium literarum
trahunt, ego tamen cum his ſentio, qui negant eam neceſſi-
tatem præter legis diſpoſitionem imperito literarum impo-
nendam non eſſe, Adeſt enim diſparitas inter utrumque, quod
& ICti Helmſtadienſes menſe Novembri anni croloccxIv.

agnoverunt, ſicque reſponderunt: Wird gefraget, ob das von

der des Schreibens und Leſens unerfahrnen Dorotheen errichtete
Teſtament deshalben, daß es der Teſtatriein vorher nicht vorgeleſen
worden, nach den gemeinen Rechten guͤltig ſey. Nun ſtehen zwar
unterſchiedene Rechts⸗Lehrer mit Carpzovio, Brunnemanno, Man-
zio in den Gedanken, die in L. 8. C. Qui teſtamenta facere peſſunt,

zu dem Teſtamente eines Blinden erfoderte Vorleſung ſey bey dem

Teſtamente eines des Schreibens und Leſens unerfahrnen Menſchen
gleicher Geſtalt ex identitate rationis, und zu Verhuͤtung alles

Betrugs nothwendig, immaſſen denn Burgermeiſter und Rath zu

Braunſchweig die ſer Urſache halber bey Bergero in Oeconomia juris
pag. 349. ein Teſtament unguͤltig erklaͤret haben. Weilen aber
die Rechte in L. 21. pr. C. de TZeſtamentis diejenigen Stuͤcke,
welche ein des Schreibens und Leſens unerfahrner bey Errich⸗
tung eines lezten Willens in Acht nehmen muͤſſe, erzehlen, und
darunter der Præleétion nicht gedenken, folglich, ſo viel dieſe
Prælection betrift, einen deutlichen Unterſchied zwiſchen Blin⸗
den, und des Schreibens und Leſens Unerfahrnen machen, wie
denn auch in der That ein Unterſchied und bey den leztern nicht
ſo leicht ein Betrug, als bey den erſteren, zu beſorgen iſt, dann
die bereits ziemlich uͤberhaͤufte ſolemnia teſtamentorum mit
keinem neuen in Rechten nicht gegruͤndeten vermehret werden
muͤſſen, ferner das Erkenntniß des Raths zu Braunſchweig in
der Supplications- Inſtanz umgekehret, und das Teſtament bey
Gggg2 Kraͤf⸗

604 MEDITAT. AD PANDECT.

Kraͤften erhalten worden, welches auch Bergerus in Ceconomiæ
juris pag. 348. n. 2. vor recht und billig haͤlt, uͤbrigens keine
gegruͤndete Suſpicion eines mit unterlaufenden Betruges an⸗
gefuͤhret wird; So iſt der Dorotheen Teſtament, der erman⸗
gelnden Prælection ungeachtet, zu Recht beſtaͤndig.
V.

Prælectio, ſiquidem neceſſaria eſt, facta præſumitur.

(onrrariem ei, quam in præcedente medit. defendi, ſen-
tentiam plerique tamen tuentur, ac prælectionem in
teſtamento imperiti literarum neceſſario requirunt. Tra-

hunt quoque in partes ſuas aliquot judieia & collegia, ac per

hoc uſum fori dubium reddunt. Vidi acta ad nos miſſa, in
quibus magiſtratus, opinionem de neceſſitate prælectionis
in tribunalibus ſuis conſtanter regnare, teſtati ſunt. Et
ſciunt omnes, quam difficulter iſtiusmodi inveteratæ & nec
ſpecie nec auctoritate deſtitutæ opiniones vincantur. Nos
hac nonnunquam arte utimur. Largimur tantisper, præ-
lectionem hanc omitti non debere. Addimus vero, factam præ-
ſumi, etſi ejus nulla in inſtrumento mentio fiat, dummo-

do omnia legitime & ſolemniter geſta perhibeantur. Ha-

bemus nempe lI. 14. C. de Contrab. & commit. ſtip. J. 11. &
16. de Inutil. ſtipulat. §. 8. I. de Fidejuſſoribus; in quibus in-

ſtrumento extrajudiciali tantum fidei tribuitur, ut, quidquid

in illo ſcriptum, ſolemniter actum præſumatur. Acta vero
judicialia non deteriore, ſed etiam meliore loco haberi opor-
tet. Clara ſunt Innocentii III. in c. 23. X. de Electione verba:
Pro bis, quæ a judice ſunt acta, præſumitur, quod omnia rite
fuerint celebrata. Sie menſe Auguſto anni cIo 1o cCXXIII.
judicavimus ex his rationibus: Obwol beyde Klaͤgerinnen
die leztere Diſpoſition daher, daß Beklagtens Ehe⸗Frau
Schreibens unerfahren geweſen, gleichwol in Protocollo nicht
zu

r.

H.

lr.
Cl
Fetd
Por.
elbe⸗
ſ

WI.

en
F
4

Sr. CCcLIII. DE TESTAM. CoECI Er IMP. LITR. 605

zu befinden, wie ihr ſolche Diſpoſition bey der Inſinuation vor⸗
geleſen worden, gaͤnzlich umzuſtoſſen, und die voͤllige Verlaſ⸗
ſenſchaft Kraft des erſteren Teſtaments zu behaupten ſuchen.
Alldieweil aber die Rechte die Prælection nur in dem Teſta⸗
mente eines Blinden, und nicht in dem, welches ein des Schrei⸗

bens Unerfahrner aufrichtet, erfodern, allenfalls und wenn auch

die Prælection vor noͤthig geachtet werden ſolte, zu præſumi-
ren iſt, daß ſelbige geſchehen, nachdem ein ſchlechtes Inſtrumen-

tum Notarii, alſo vielmehr ein gerichtliches Protocoll præ-

ſumtionem ſolemnitatis vor ſich hat; So ꝛc.

W
VI.
Prælectio etiam in teſtamento literati utiliter adbibetur.

VII.
Prælectio ex teſtamento ſeripto facit nuncupativum.

(Qeos Maximilianus I. in Ordinat. notar. tit. von Teſta⸗
menten §. 6. notariis ſuadet, ut plures, quam lege præ-
cipiuntur, teſtes adhibeant, ne, ſi intra numerum ſuetum
ſubſtiterint, unusque ex teſtibus inhabilis reperiatur, teſta-
mentum corruat, hoc ad cetera quoque ſolemnia extendi
oportet. Exempli loco prælectio erit. Eam præterquam in
cœci teſtamento ſecure omitti, oſtendi ſatis. Faciunt ta-
men prudenter, qui eam, etiam ubi non eſt neceſſaria, ad-
hibent. Oppugnabatur aliquando teſtamentum ſcriptum,
variaque de ſeria teſtatoris voluntate, de ſubſcriptione ejus
& notarii, item de ſigillis teſtium dubia movebantur. Et
gravia illa admodum erant, corruiſſetque forte teſtamentum;
niſi notarius, ſe illud teſtatori in præſentia teſtium prælegiſſe,
adſcripſiſſer. Hoc vero litem omnem tollebat. Poſt Prælectio-
nem enim & ſequutam teſtatoris approbationem de ſeria ejus
voluntate dubitari amplius non poterat. Vitia quoque, quæ

Ggggs3s . in

606 MEDITAT. AD PANDECT.

in ſubſcriptione & ſigillatione apparebant, omnia prælectio
ſanarat, quippe quæ ex teſtamento ſcripto nuncupativum
effecerat. Quamobrem ſic reſpondimus menſe Junio anni
clo 10 CCxXV. Es wird der lezte Wille beſtehen muͤſſen, wenn
auch gar keine Unterſchrift vom Notario und den Zeugen auch
kein Pettſchaft darzu gekommen, da der Aufſatz oͤffentlich verle⸗
ſen und von der Verſtorbenen approbiret worden, folglich we⸗
nigſtens als eine Diſpoſitio nuncupativa gelten muß.

COROLELEARIVUM.

Teſtamentum patris cœci inter liberos ſine prælectione non
valet. Dicam infra in Specimine COCLXVI. de Teſta-
mento parentum inter liberos, medit. 8.

SPECIM E N CCCLIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXVIII. T IT. I.

DE
TESTAMENTO PUBLICO.
Teſtamentum judici in ædibus ejus privatis rece offertur.

II.

Uſus fori ewtra electoratum Saxoniæ teftamenta ſoli zudici
oblata ſuſtinet.

rabuntur, nititur. Altera jam ſupra in Speci-
mine LXXI. de Actuariis medit. 5. & 6. expoſita
fuit, atque nunc porro reſponſo Ctorum Helmſtadien-
ſium;

