Quum itaque Cti Vitembergenſes menſe Majo a. co 10 ccx.

de pœna adulteræ infligenda conſulerentur, interrogandum
eſſe ante omnia maritum, velitne uxori & injuriam remittere,
& inpoſterum cohabitare: Daß vor allen Dingen von Leon⸗
hardt Abendrothen, ob derſelbe annoch bey Leben ſeinem Ehe⸗
weibe den begangenen Ehebruch verzeihen und ihr ferner ehelich
beywohnen wolle, Erkundigung einzuziehen. Worauf und wenn
dieſerhalben gebuͤhrende Nachricht ad acta gebracht, der Inqui-
ſitin Beſtrafung halber und ſonſt ferner ergehet, was recht iſt.
Conjux ignorans ecum conjuge adultera conecumbens, re deinde
comperta ad divortium reäcte agit, tametſi adulteriun

antea publice notum fuerit.

1 Tacite remitti adulterium dicitur, quum innocens, poſt-

quam injuriam ſibi factam reſcivit, cum parte adultera
concumbit. Ex hoc concubitu tam firma naſcitur remiſſio-
nis conjectura, ut nec proteſtatio contrarii ſimul a concum-
bente facta attendatur, quemadmodum ſupra in Specimine

1

—

ſehe

Uded
erun

liden
ſnr⸗
nn 1
1.
lt .
toen
n N
10. U

Ae

eiſeli
DEN.
enln
Nilters
Ge
t
un
logu⸗
1he ſ

beind⸗
n

5, .
Ahler
ennllo.
ncun
Puimmn

Cell

SP. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTER. 313

E;

CCLX. de Præſumtionibus medit. 7. dixi. Sed de ſcientia con-
cumbentis ſœæpe dubia oriuntur. Solent plerumque, mariti

inprimis, adulteria uxorum ſuarum, quæ toti provinciæ in-

notuerunt, ſoli adhuc ignorare. Solet, inquit Hieronymus
tom I. epiſt. 48. mala domus noſtræ ſcire noviſſimi, ac liberorum
ac conjugum vitia vieinis cauentibus ignorare. Idem Hierony-
mus adverſ. Jovinianum duo exempla commemorat: L. Syllæ,
inquiens, felicis, ſi non habuiſſet uxorem, Metella conjux palam
erat impudica, & quia noviſſimi mala noſtra diſcimus, id Athe-
nis cantabatur-& Sylla ignorabat, ſecretaque domus ſuæ primum
boſtium convicio didicit. Cn. Pompejo Muciam uxorem impu-
dicam, quam Pontici ſpadones & Mitbridaticæ ambiebant cater-
væ, quum eum putarent ceteri ſcientem pati, indicavit in expe-
Jitione commilito, & victorem totius orbis triſti nuncio conſter-
navit. Addi poterit exemplum Claudii Cæſaris, de quo Dio
Nicæus lib. 60. Meſſalina, ait, cui non ſatis erat adulteria

committere & ſcortari, jam enim cubiculum habebat in pa-

latio, in quo ſe & primarias feminas proſtituebat, cupivit

pluribus viris, tanquam legibus id permiſſum eſſet, nubere.

Itaque nupfit Cajo Filio: harumque nuptiarum convivium
magnificum & ſumtuoſum fecit, eique regiam domum do-
navit, in qua congeſſit omnes Clauduü theſauros pretioſiſ-
ſimos: eumque ad extremum Conſulem deſignavit. Quæ
quum audirentur & viderentur ab omnibus, ea ſolus Clau-
dius ignorabat. Aliud recentius exemplum Jo. Micbael
Brutus in præceptis conjugalibus pag. 798. refert: Solet, in-
quiens, uſu venire, ut domeſtica mala ultimi lint, gui no-
vint, quorum maxime intereſt, ea non ignorare, iidem prin-
cipes norint aliena, & quorum nullus ad eos pertineat ſen-
Jus. Acecidit hoc quidem, me puero, in magna atque illuſtri
Europæ regia, 4u0 minus diu obſcura res eſſe bpoſſet, ut in
regina læſi pudoris Jama prius apud exteras gentes longe la-
Tom. V. Rr teque

314 MEDITAT. AD PANDECT.

teque vagata emanaret, quam is, eujus in eo erat læſa majeſtas,
maculam regio nomini impoſitam eorum ſanguine, quorum erat
ſcelere violata, elueret. Satis quidem potuit indicio eſſe, poſtre-
mum omnium reſciſſe, ita ſumtum de reis ſupplicium, ut inter id,
& delatum ſontium nomen, e boræ quidem momentum interce-
dere ſit paſſus. Quæ quum ita ſint, quæſtionem aliquando
motam recordor, an maritus, cujus uxorem ephippium rei-
publicæ eſſe inter omnes conſtabat, ſed qui id ſero nunc de-
mum reſciverat, ad divortium agere poſſet, ut tacita remiſ-
ſio, quam uxor ex ſæœpe iterato coitu arguebat, illi non ob-
ſtaret. Objiciebatur inprimis lex 6. de Juris & facti ignor.
ubi ſupina ignorantia negligentia craſſa & nimia ſecuritas fe-
renda eſſe negatur. Verum enim vero, qui juſtam habet igno-
randi cauſam, negligens dici nequit. Maritus autem crimina
uxoris ſuæ juſte ignorat. Vetant jura noſtra in L. I. §. ult. de
Liberis exhibendis & L. II. §. II. ad L. Juliam de adulteriis be-
ne concordata matrimonia ab extraneis turbari. Vetant er-
go, maritum bene cum uxore ſua viventem de hujus delictis
certiorem reddi. Difficulter ita reſciſſet maritus adulterium
uxoris, quod alii ei indicare non debent; caſusque mere for-
tuitus erit, ſi plane reſciſcat.

XI. .
Conjux ecum conjuge, eujus adulterium non ſcit, ſed ſuſpicatur,
concumbens actionem ad divortium remiſiſſe
non videtur. .

ontraria ſententia ICtis Vitembergenſibus placet, qui,
ſuſpicantem etiam, dum concumbit, injuriam fſibi fa-
Ram remiſiſſe, judicarunt apud ernberum obſervatione
Jorenſi 46. Part. I. At ego ſecus ſentio. Maritus, qui uxo-
rem ſuam adulteram eſſe ſuſpicatur, non ſcit, vel ſcit etiam,

ſed probare nequit, ſtolidiſſimus erit, ſi rem ad judicialem
diſ-

—
en
eſat
Nre.
. il
teree.

ndn

arei.
e de.
teml.

n h.

igun.
1s ke
jono.
Tirünn
lr
i be.
nt er.
teriun

geſl.

iumnp

1, C,
ſbike⸗
Guiot
iwo.
etinn
cilen

-

SP. CCCXIII. DE DIVORTIO OB ADULTERIUM. 321 5

diſceptationem venire ſinat. Quem enim inde alium fructum
reportabit, quam, ut poſt diuturnam & ignominioſam litem
tamen uxorem retinere cogatur, ac propriæ turpitudinis buc-
cinator vocetur? Præſtat itaque muſſitare, quam vel judi-
cem adire, vel abſtinendo ab uxore, ut illa de denegato de-
bito conjugali queratur, efficere. At agere non valenti nul-
lum ex filentio & patientia ſua detrimentum naſci debet.
Accedit argumentum leg. 13. §. 9. ad L. Juliam de adulteriis,
ubi mariti remittentis certa ſcientia præſupponitur.
XII.
Maritus dotem uxoris adulteræ lucratur.
XIII.

Won lueratur tamen, ſi, illam impudice vivere, antequam du-
ceret, ſcivit.
N aritum dotem uxoris adulteræ lucrari, in L. 8. §. 5. C.
de KRepudiis & Novella 117. c. 8. §. 2. ſtatutum eſt, cui
non obſtat Novella 134. c. 10. ubi non de dote, ſed de bonis,
quæ uxor extra dotem marito attulit, agitur. Poſſe tamen
judicem aliquando rigorem legis temperare & uxori dotem
relinquere credo, recteque judicaſſe puto C. Marium, qui
apud Palerium Maximum lib. 8. cap. 2. num. 3. & Plutarebum
in vita Marii, quum C. Titinius Minturnenſis Fanniam
uxorem, quam impudicam de induſtria duxerat, eo crimine
repudiatam, dote ſpoliare conaretur, ſumtus inter eos ju-
dex, in conſpectu habita quæſtione, ſubductum Titinium
monuit ut incepto deſiſteret, ac mulieri dotem redderet.
Quod quum ſæpius fruſtra feciſſet, coactus ab eo ſententiam
pronunciare: mulierem impudicitiæ ream ſeſtertio numo,

Titinium ſumma totius dotis damnavit: Præfatus, ideirco
ſe hunc judicandi modum ſequutum, quod liqueret ſibi,

Titinium patrimonio Fanniæ inſidias ſtruentem, impudicæ
Rrz con-

316 MEDITAT. AD PANDECT.

conjugium expetiſſe. Ego certe maritum, qui mulierculam,
quam ſcit impudice vivere, duxit, etſi eam adulterii plene
convincat, ſimpliciter a lucro dotis excludo, nec inſidian-
di animum, dum duceret, requiro. Sero enim ſecundum
Ulpianum in L. 13. §. 10. ad L. Juliam de adulteriis maritus
accuſat mores uxoris, quos ducendo illam probavit.

C OA0OL L A N I U M.

Vocem nogrsz, qua Chriſtus utitur, generalem eſſe, & omnia
delicta majora ſignificare, facile largior Seldeno in Uxore
Hebr. I. 3. C. 28. ο3I. Sed, vocem latinam adulterium in
eadem generali ſignificatione uſpiam me legiſſe non re-
cordor. Diſſentit du Freſue in Gloſſario mediæ & infimæ
Latinitatis art. Adulterium & locum ex Gregorio Tu-
ronenſi adfert, quem tamen ego de delictis carnis intelli-
gendum eſſe, ſum perſuaſus. Hoc Freſnio concedo: Ad-
ulferii vocem ſtuprum ſimplex aliquando ſignificare. O-
delem Curioſe Rechts⸗Sache von Trennung einer durch der
Eltern Zwang vollzogenen Ehe. §. XIII.

S PECI MEN CCCXIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. II.

MALITIOSA DESERTIONE.

Proceſſu malitioſæ deſertionis contra conjugem diu abſentem, etſi
ex cauſa honeſta olim abeſſe ceperit, inſtitui poteſt.
ecundæ nuptiæ, antequam de abſentis morte conſtat,
S non permittuntur, aut, ſi clam ineantur, Ppro adul-
terio & polygamia habentur ac puniuntur. Sed,
quum difſficilis ac ſœæpe impoſſibilis probatio ſit, quid faci-
L endum

ene
in.
lun

mn
Ne

ni

Ie.

ſine

T

nell

1

An,
Al.
del
Il⸗

Sb. CCCXIV. DE MALITIOSA DESERTIONE. 317

faciendum eſt conjugi, cœlibem vitam diutius non ſuſtinen-
ti, ſed tamen abſentis conjugis mortem probare deſperanti?
Sunt, qui cum Pontifice in c. 19. X. de Sponſalibus & c. y. §. 4.

X. Ut lite non conteſtata patientiam & caſtitatem etiam iis,

qui pro juvenili ætate ſeu fragilitate carnis nequeunt conti-
nere, præcipiunt, vani Profecto conſolatores, & ipſi forſan,
ſi in ſimilem calamitatem inciderent, prorſus aliter ſenſuri
atque impatientiſſimi futuri. Humanius itaque faciunt, qui
cum Carpzovio in Jurisprud. eccleſ. lib. 2. def. 170. hoc caſu
proceſſum malitioſæ deſertionis permittunt. At, ut verum
fatear, hic quoque malitioſæ deſertionis proceſſus plerisque

inutilis futurus eſt, ſiquidem verum eſt, quod communiter ad

X

eum inſtituendum requirunt, ut cauſa, ex qua conjux abeſt, ma-
litioſa probetur. Poſcunt hoc omnes fere, non theologi ſolum,
ſed & Cti Carpzovius in Jurispr. eccleſ. Iib. 3. def. 58. Brunne-
mannus de Jure Eccleſ. Iib. 2. caf. 17. §. 27. Quod eousque ex-
tendunt Wicolai de Kepud. &ũ divort. p. 2. c. 2. h. I4. ſeqq. &
Bergerus in Electis proceſſus matrimonialis §. yO. ut nec contra
maritum propter delicta relegatum, nec contra uxorem,
quæ relegatum maritum ſequi noluit, proceſſum deſertionis
inſtitui poſſe putent. Nec diffiteor, ſententiam hanc ex Mo-
vella 117. Cap. II. C7 c. 5. §. 4. A. Ut lite non conteſtata defendi
poſſe. Dura tamen eſt, & Propterea merito temperatur.
Nempe deciſio controverſiarum, circa malitioſas deſertio-
nes obvenientium, non ex jure civili, quod in cauſis ma-
trimonialibus prorſus negligitur, nec ex canonico, quod
divortium ex capite malitioſæ deſertionis, teſte Zieglero ad
Lancellottum lib. 2. tit. 10. J. 24. verb. illis non cognitis; igno-
rat, fed ex æquitate, ex recta ratione, ex ſacro codice de-
ſumenda eſt. Ex his vero regulis non denegandum eſt
eonjugium ei, qui continere ſe nequit, & tamen aliud le-
gitimum remedium „ quo libidinem exſtinguat, non habet.

Rr3 Dein-

318 MEDITAT. AD PANDEC.

Deinde, etſi vel maxime abſens initio juſtam abſentiæ cauſam

habuit, ſi tamen abſentia hæc diutius, quam par eſt, duret, eo

ipſo illa injuſta efficitur. Vide L. 4. de Vacatione & excuſat.
mun. Ergo is quoque, qui ex laudabili vel neceſſaria cauſa
abeſſe cepit, ſed diutius abeſt, nec relictam conjugem per li-

teras aut nuncios de vita ſua certiorem reddit, jam malitioſe ab-

eſſe incipit, neque habet, quod conqueratur, ſi tanquam mali-
tioſus deſertor accuſetur. Ipſa quoque judicia eccleſiaſtica hac
in parte faciliora ſunt inexorabilibus illis jurium interpretibus.

Sic conſiſtorium Saxoniæ ſupremum apud Carpzovium in Jqu-

rispr. eccl. lIib. 2. def. 170. n. I5. uxori contra maritum in mili-
tiam profectum proceſſum malitioſæ deſertionis permiſit.
Et Cti Helmſtadienſes menſe Septembri anni cioloccxII. eun-
dem marito, qui prius uxorem ſponte dimiſerat, deinde rede-
untem recipere noluerat, conceſſerunt, atque ita reſponde-
runt: Iſt Maria Kienen, Peter Schulzens Ehe⸗Frau mit
Bewilligung dieſes ihres Mannes von ihm gewichen, nachge⸗
hends aber freywillig wiedergekommen, jedoch von ihm unter
dem Vorwande getriebener Unzucht nicht angenommen, ſon⸗

dern vielmehr aus der Stadt gejaget worden; Da ſie denn end⸗

lich, als ſie ſich oͤfters vergeblich wieder eingefunden, wegge⸗

blieben, und nunmehr etliche Jahr her ſich nicht ſehen laſſen.

Wird alſo zu wiſſen verlanget, ob der Deſertion -Proceſs und
Edictal-Citation wider die abweſende Marie Kienen ſtatt fin⸗
de. Nun entſtehet daher kein geringer Zweifel, daß dieſe Frau
anfaͤnglich mit gutem Willen des Mannes, und gleichſam auf

vorhergegangene Tranſaction, da ſie 2 Reichs⸗Thaler, ein

Bette und Lade empfangen, von ihm gewichen, nachgehends
aber, da ſie ſich freywillig wieder eingeſtellet, nicht angenom⸗
men, ſondern mit Gewalt weggeſtoſſen, und endlich, ſich voͤl⸗
lig von dannen zu machen, gezwungen worden, bey welchen
Umſtaͤnden ſie nicht wohl pro malitioſa deſertrice zu halten E
6

nil.
niſt
eun.
ece.
nce.
he⸗
N

ſn .

G
ſ
Ud
ſtr
Na
a

4⸗
9D,S

ne
NN
he

SpP. CCCXIV. DE MALITIOSA DESERTIONE. 319

Es iſt aber dagegen wiederum in Betrachtung zu ziehen, daß,
wenn Peter Schulze gleich in modo repellendi excediret, die⸗
ſes doch der Frauen keine genugſame Urſach, ihn voͤllig zu ver⸗
laſſen, geweſen, indem ſie deshalben zu der Obrigkeit ihre Zu⸗
flucht nehmen ſollen und koͤnnen, wie denn auch nicht auſſer Au⸗
gen zu ſetzen, daß, bewaͤhrter Rechts⸗Lehrer Meynung nach,
aus einer Anfangs rechtmaͤßigen Abweſenheit per diuturnita-
tem teêmporis deſertio malitioſa werden kan; So erſcheinet
dannenhero ſo viel, daß der Deſertion-Proceſs und Edictal-
Citation wider Marien Kienen wohl ſtatt finde.

II.

Deſertor, qui certo in loco moratur, non edictaliter, ſed ad

domum && ſubſidialiter citandus eſt.

III.
Simplex contumacia deſertoris, de cujus domicilio conſtat, ad
diſolvenduim matrimonium non ſuficit, ſed neceſſe eſt,
ut ante omnia per pœnas ad redeundum
N compellatur.

N procedendi contra deſertorem abſentem, cujus

latibulum ignoratur, in vulgus notus eſt. Adhibetur
nempe edictalis citatio, de qua alii ſat ample ſeripſerunt.
At ſæpe præſens eſt deſertor, quin aliquando cum parte
deſerta in una domo moratur, vel in alia quidem provincia
deſidet, ſed certum tamen domicilium habet. Peccabit
tunc judex & injuriam faciet reo, ſi edictali citatione uta-
tur, quippe quæ aliter locum non habet, quam . ſi citandus
non poſſit inveniri, c. 10. X. de Dolo &&* contumacia. Clariſſi-
me Clemens V. Pontifex Clem. 1. de Judiciis: Praæfatum,
inquit, modum citandi reſtringimus ad illos tantum, in

iMis locum volumus vindicare, qui faciunt, impediunt, vel pro-
curant

320 MEDITAT. AD PANDECT.

curant per ſe vel per alios quoquo modo, ne ad eos poſſit citatio
pervenire, vel quorum domicilia ſive loca non poſſunt tute libe-
rveve adiri. Adde Clement. un. de Foro compet. Sed hac de re
plura contra Gailium, Ummium & Reygerum dixi in Specimine
XXXII. de Vitioſa citatione medit. 5. Itaque hoc caſu citatio
ad domum, etſi citandus ſub alio judice degat, implorata hu-
jus ope, facienda eſt. Etſi vero in citatione hac omnia accu-
ratiſſime obſervata fuerint, ea ſola tamen non efficit, ut cita-
tus, ſi contumaciter abeſſe pergat, ſtatim pro malitioſo deſer-
tore declarari & matrimonium diſſolvi poſſit. Narrabo exem-
plum memorabile. Vir præcipuæ nobilitatis & in Saxonica
regis Poloniarum aula purpuratus uxorem ſuam, illuſtri ge-
nere natam, Dresdæ morantem, malitioſæ deſertionis in ſacro
tribunali principis Anhaltini, ſub quo ipſe prædium feudale
poſſidebat & cui propterea ex juris Saxonici principiis ſubje-
Ctus erat, accuſaverat, atque, ut uxor citaretur, &, ſi non com-
pareret, conjugium diſſolveretur, petierat. Princeps, qui va-
rias circa fori competentiam, ſi hæc forte objiceretur, diffi-
cultates prævidebat, manu ſua humaniſſime ad ream ſcripſe-
rat, &, num forum ſuum agnoſceret, quæſiverat, ac, ſi agno-
ſceret, ut compareret cauſasque diſceſſus ſui exponeret, ro-
garat. Reſponderat illa, ſe lubenter forum hoc agnoſcere
promtioremque ab eo juſtitiam, quam in aliis tribunalibus,
ſperare; habere ſe ceteroquin juſtiſſimas relinquendi maritum
cauſas, ſed quas exponere pudor muliebris vetet, nolle ſe ta-
men unquam ad eum reverti, petere igitur, ut quantocius
conjugium ſententia definitiva dirimeretur. Non contentus
hoc reſponſo princeps citationem renovarat, ſed ſimile re-
ſponſum denuo acceperat; quo accepto, acta ad collegium
ICtorum, neſcio nunc quorum, miſerat. At hi fraudem ſu-
ſpicati, ut rea ſubſidialiter per Conſiſtorium Dresdenſe, ſub
quo vivebat, citaretur, interloquuti fuerant. Factum &
hoc

—

ile.
ee
ine
tio
.
.

tn

n.

leſer.
Nen

Onld

uͦge
ſten
d
7

bie⸗

(O

rr.
r.

e..

Uo.

eiy.
lere
Al,
itum
ſenr.
toenn

tennu
lle ke.

Mgiun
5
nſr⸗

e,ſ

un
le

Sp. CCCXIV. DE MALITIOSA DESERTIONE z21

hoc erat. Illa autem primam declarationem ſuam conſtan-
ter repetente actor, ut tandem a maritali jugo liber declare-

tur, flagirabat. Actis ad nos menſe Septembri anni
clo 1o ccxvI. miſſis, diu, quid judicandum, ancipites hæſi-
mus. Optabat ipſa rea, ſe deſertricem & matrimonium ir-
ritum declarari. Idem actor enixe petebat. At, ſi conve-
nerit inter litigatores, quid pronuncietur, officium judicis
eſt, hujusmodi ſententiam proferre, L. 26 dJe Re judicata, L. 21
Communi dividundo. Judicaſſemus ergo ſine dubio ſecun-
dum deſideria litigantium, ſi diſſolutio matrimonii res pri-
vati arbitrü eſſet. In his folis enim condemnationem vo-
luntariam locum habere, oſtendit erlhofius in diſſert. de Con-
demnatione voluntariæ cap. 4. F. II. At quum talis non ſit,
neceſſe erat, tentari ante omnia remedium paulo efficacius,
reamque comminatione primum, deinde & exſequutione
pœnæ ad revertendum vel cauſas diſceſſionis ſuæ manife-
ſtandas compelli. Sic itaque pronunciavimus: Daß Frau Be⸗
klagte nochmahlen bey 1000 Rthlr. Strafe vorzuladen und zu er⸗
mahnen, binnen elner geſezten Friſt von 6 Wochen entweder die
Urſachen, welche ſie Hr. Klaͤgern zu verlaſſen bewogen, gebuͤhrend
anzuzeigen, oder ſich wieder zu demſelben zu begeben, und ihm ſer⸗
ner ehelich beyzuwohnen, dieſe 1000 Thlr. auch, daſerne ſie in ih⸗
rem Ungehorſam verharren ſolte, vermittelſt ſubſidiariſcher Execu-

tion over auf andere Wege wuͤrklich von ihr einzutreiben. Solte

nun dieſes alles bey ihr nichts verfangen, ſo wird ſie fuͤr eine De-

ſertricin erklaͤret, Hr: Klaͤger von der mit ihr getroffenen Ehe frey

und los geſprochen, auch demſelben, ſich anderweit zu verheurathen,

verſtattet. V. R. W. Rat. dec. In Deſertions Proceſſen,
welche wider eine gegenwaͤrtige oder doch an einem gewiſſen Orte

4 en die evangeliſche
ſich aufhaltende Per on angeſtellet werden, pflegen evangeliſe
Conſiſtoria dergeſtalt zu verfahren, daß ſie anfaͤnglich die Guͤte

verſuchen, hiernaͤchſt, wenn dieſe nichts verfangen will, gehoͤrige
S 8

D Zwang⸗

Tom. V.

—

322 MEDITAT. AD PANDECT.

Zwang⸗Mittel zur Hand nehmen, und endlich, daferne auch ſal⸗
bige unfruchtbar, die wuͤrkliche Eheſcheidung erkennen. Den erſten
Weg allhier weiter zu gebrauchen, wuͤrde vergebens ſeyn, da Frau
Beklagte auf die viele on ſie ergangene freundliche Ladungen ſich zu
unterſchiedenen malen erklaͤret, weder zu erſcheinen noch zu ihrem
Gemahl zu kehren. Es muß alſo nunmehr der andere Weg ergri⸗
fen, und ein mehrerer Ernſt durch gehoͤrige Straf⸗Gebote gezeiget,
ſolche Strafe auch wuͤ klich eingetr eben werden. Auf den Fall
nun, da auch dieſes Miktel fruchtlos abliefe, erfolget die wuͤrkliche
Eheſcheldung. Bey ſolcher Bewandniß ſeynd Wir dergeſtalt, wie
in unſerm Urthel enthalten, zu ſprechen bewogen worden.

IV.

Conjux deſertus conjugem revertentem, etſi bona ſua omnia
prodegerit, recipere cogitar.

V.

Poteſt tamen poſtulare, ut rediens ante omnia ſuſpicionem
adulterii legitime amoliatur.

Jol deſertio matrimonium non diſſiolvit, ſed neceſſe eſt,
ut perſeverantia appareat. Igitur brevi reverſam uxo-
rem recipi etiam jura Romana jubent in L. 3. de Divortiis
L. 48. de Reg. juris. Id quod moribus noſtris, quibus
matrimonii vinculum longe ſanctius habetur, minus dubii
habet, & a Bergero in Electis proceſſus matrim. 8. 52. in Sup-
plem. ad b. l. pag. 157. & in Philocal. jur. pag. 180. eo exten-
ditur, ut poſt peractum quoque deſertionis proceſſum, &
reſciſſo per ſententiam primo matrimonio, rediens pars de-
ſertrix recipienda ſit tamen. Fac etiam, deſerentem, daum
abfuit, bona ſua omnia prodegiſſe. Neque hoc partem de-
ſertam

Eit

tit

lbas
Cbi

Nten.

*

(e.
dunm
nce⸗

SP. CCCXIV. DE MALITIOSA DESERTIONE 328

ſertam a neceſſitate recipiendi redeuntem liberabit quem-
admodum in Specimine CCCI. de Juribus conjugum medit. I.
firmis, ut puto, rationibus & luculento exemplo oſten di
Sed quid ſentiendum eſt de opinione Carpzovii, qui in lib.
2. Jurispr. conſiſt. def. 209. negat, uxorem, quæ diu a ma-
rito abfuit, maritum ad cohabitationem compellere poſſe,
priusquam ſuſpicionem adulterii purgaverit, vitæque ho-
neſtæ ipeciem demonſtraverit? Ego Carpzovium recte ſen-
tire puto. Magna enim profecto ex temeraria ejusmodi ab-
ſeeſſione adulterii ſuſpicio naſcitur. Præſumitur, Innocen-
tius III. pontifex in c. 13. X. de Keſtitut. ſpoliat. inquit,
contra eum, quæ ſine judicio eccleſiæ ſua tantum temeritate
receſzt a virs. Suſpicionem itaque & præſumtionem iſtam
amoliri debet, quæ ſe recipi flagitat. Nec eſt, quod proba-
tionem negativam hic ſubeſſe dicas. Nos enim affirmati-
vam poſcimus. Oſtendat ſcilicet redux, ſe honeſto in loco
& cum honsſtis hominibus vixiſſe, bonamque famam ha-
buiſſe. Adſenſerunt itaque Carpzovio Cti Helmſtadienſes
atque reſponſo illi, quod in meditatione 1I. retuli, hæc inſe-

ruerunt: Es iſt ein Ehe⸗Mann ſein erſt freywillig von ihm ge⸗
wichenes und nachgehends zuruͤck kommendes Ehe⸗Weib nicht alſo⸗
fort, ehe ſie nemlich die wider ſie vorhandene Vermuthung des Ehe⸗
bruchs genugſam abgelehnet, wieder anzunehmen ſchuldig; wannen⸗
hero Peter Schulze diesfalls eben nicht unrecht gethan, daß er ſein
entwichenes Weib, da ſie ſich freywillig wieder eingeſtellet, nicht an⸗
genommen, ſondern mit Gewalt weggeſtoſſen, und endlich fich voͤllis
von dannen zu machen, bewogen⸗

Uxor, quæ a marito propter malam tractationem juſte diſceſit,
ſi hie cautionem præſtet, redire ad eum debet, alias
pro malitioſa deſertrice babetur.
S⁸ s 2 VII.

MEDITAT. AD PANDECT.

VII

Conjux deferens dotem vel donationem propter nuptias
perdit.

E" tam divortium quam ſeparatio a thoro & menſa pri-
vati arbitrii non eſſe, ſed a judice decerni debeat, im-
pune tamen uxorem, quæ male a marito tractatur, diſcede-
re tantiſper & fuga ſibi ſalutem quærere, puto. Sed fugam
hanc eousque permitto ſaltem, donec ſecuritas illi præſte-
tur. Itaque, ſi maritus reſipiſcat & emendationem pollicea-

tur, atque etiam ex arbitrio judicis vel idonee vel nuda

promiſſione de hoc caveat, redire uxorem oportet, c. 13.
in ſin. X. de Reſtitut. ſpoliat. Vide Bruchneri Deciſiones ma-
trimoniales cap. 25. §. 16. At ſolent non nunquam uxores,
ſpreta cautione oblata, detreckare reditum nullisque preci-
bus & monitis flecti. Tunc vero, quæ juſte in principio

abierunt, malitioſæ deſertrices eſſe incipiunt, & marito, ut
7 7 5

divortium petat, legitimam præbent, cauſam. Nec diffici-
lem in decernendo divortio judicem eſſe oportet, qui inflexi-
bilem uxoris obſtinationem animadvertit. Quin imo & pœ-

nam addere poteſt. Sed qualem? Equidem malitioſos de-

ſertores recte relegatione puniri, & theologi in Appendice
Dedekhenni pag. 869. & Cti cum Strykio de Diſſenſu ſponſa-
litio S§. 23. dicunt. Verum ea pœna in iſto, quem dixi;,
caſu, quo maritus ipſe primam culpam admiſit, durior eſſet.
Itaque dote ſaltem deſertricem mulctavimus. Hanc enim
perdit uxor, cujus culpa matrimonium diſſolvitur, L. 24. C.
de Jure dotium, uti viciſſim idonationem propter nuptias
maritus, ſi ille conjugem malitioſe deſerat, amittit, quum
jura dotium & donationum propter nuptias prorfſus ſint
*εqualia, L. 20. C. de Donat. ante nußt. Novell. 91. 97. 119.
Sic; igitur judicarunt ICti Helmſtadienſes menſe Auguſto
anni

SP. CCCXIV. DE MALTTIOSA DESERTIONE. 32 5

anni clo occxv. Wäͤrde Klaͤger gerichtlich angeloben, daß er in
Zukunft der Beklagten freund⸗und hoͤflich begegnen, auch derſel⸗
ben weder ſelbſt einigen Verdruß anthun, noch, daß dergleichen von⸗
andern, inſonderheit ſeinem Vater, geſchehen, zugeben wolle, im⸗
maſſen ihm, dieſes nicht allein zu verſprechen, ſondern auch ſol⸗
chem gebuͤhrend nachzukommen, bey Vermeidung harter und will⸗
kuͤhrlicher Strafe oblieget; ſo iſt Beklagte, ihres Vorwendens un⸗
geachtet, ihm binnen 4 Wochen wieder haͤußlich und ehelich beyzu⸗
wohnen, auch die in dem Ehezehrter verſprochene Gelder und Sachen,
gegen Beſtellung genugſamer Caution, auszuantworten ſchuldig.
Daferne ſie ſich aber deſſen nichts deſto weniger verweigern ſolte, ſo
wird ſie blllig fuͤr eine boshafte Deſertricin erklaͤret, und Klaͤger
von der mit ihr getroffenen Ehe ſrey geſprochen, auch ihm, ſich an⸗
derweit zu verheyrathen, verſtattet, nicht weniger dasjenige, was
ihm in dem Ehezehrter ausgemachet worden, eigenthuͤmlich zuerkannt.
B. R. W. Rat. dec. Es hat Beklagte die dem Klaͤger beygemeſ⸗
ſene Sævitiam zur Genuͤge nicht beygebracht. Denn zu geſchwei⸗
gen, daß diejenige Zeugen, auf deren Auſſage es allein ankommt,
der Beklagten Bruͤder, alſo ziemlich verdaͤchtig ſeynd, zudem den
angegebenen actibus ſelbſt nicht beygewohnet, demnach nicht ein⸗
mal was recht gewiſſes davon ſagen koͤnnen, ſo ſeynd auch die actus,
wenn ſelbige gleich eingeraͤumet wuͤrden, dergeſtalt beſchaffen, daß
daraus keine rechte und ad ſeparationem zulaͤngliche ſeevitia er⸗
zwungen werden mag; indem Klaͤger nicht beſchuldiget wird, daß er
wuͤrklich Hand an die Beklagte geleget, ſolche uͤbel geſchlagen, oder
verwundet, ſondern nur, daß er mit einem Teller gedrohet, mit ei⸗
nem ſilbernen Becher nach ihr geworfen, ſie aber nicht getroffen,
ihr, ihren Eltern und Bruͤdern mit groben Worten begegnet, und
was dergleichen mehr; wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob
haͤtte Beklagte mit ihrer borgeſchuͤzten exceptione ſævitiarum ab⸗
gewieſen, und ihr, dem Klaͤger wieder beyzuwohnen, ſchlechtedin⸗
S 8 2 ge⸗

326 MEDITAT. AD PANDECT.

ges auferleget, oder widrigenfalls auf den angeſtellten Deſertions-
Proceſs erkannt werden ſollen. Alldieweil aber aus allen angefuͤhr⸗
ten Umſtaͤnden und Auſſagen der Zeugen, die in dergleichen nego⸗
tiis domeſticis und difficillimæ probationis einigen obwol nicht
voͤlligen Glauben finden, ſo viel erhellet, daß Klaͤger und deſſen Va⸗
ter der Beklagten zu Zeiten gar unhoͤflich begegnet, und derſelben
dadurch, in ſchwermuͤthige Gedanken zu vetfallen, Gelegenhelt ge⸗
geben; So haben Wir ihm dergleichen ungebuͤhrliches Verfahren
bey willkuͤhrlicher Strafe unterſaget, auch, daß er disfalls gericht⸗
lich Beſſerung angeloben ſolle, auferleget. Wenn er nun ſolches
thut, ſo hat Beklagte keinen fernern Vorwand, ihm die haͤußliche
und eheliche Beywohnung laͤnger zu verſagen, ſondern wird hierzu
von Obrigkeits wegen billig angehalten, immaſſen ſie auch alsdenn
ſchuldig iſt, dem aufgerichtetem Ehezehrter ein Genuͤgen zu thun,
und die darinnen verſprochene Gelder und Sachen, jedoch weil Klaͤ⸗
ger mit Schulden beladen zu ſeyn nicht laͤugnen kan, gegen Beſtel⸗
lung genugſamer Sicherheit und Caution, auszuantworten. Wo⸗
bey aber gleichfalls auf das von Klaͤgern geforderte Intereſſe und
Unkoſten kein Abſehen gerichtet worden, in Erwegung, daß ſeloiger
durch ſeine unhoͤfliche Auffuͤhrung zu der erfolgten Trennung große
Gelegenheit gegeben, uͤberdieß das jen ige, was ſeiner Seits in dem
Ehezehrter verſprochen worden, nemlich die vaͤterliche Guͤter frey von
allen Paſſiv - Schulden, ſelbſt nicht Ppræ ſtiret. Im Fall nun Be⸗
klagte, allen ungeachtet, auf ihrem Sinn verharren, und zu ihrem
Manne nicht wiederkehren ſolte, worzu ihr eine Friſt von 4 Wochen
verſtattet wird, ſo iſt ſie als eine malitiofa deſertrix anzuſehen, und
Bẽeklagter von der mit ihr getroffenen Ehe loszuſprechen, auch be⸗
rechtiget, dasſenige, was ihm vermoͤge des Ehezehrters ruͤckſtaͤndig
iſt, annoch zu fodern, und eigenthuͤmlich zu behalten. Adde ra-
men, quæ ad has meditationes monebo, infra in Specimine

CCCXVI. de Separerione a thoro && menſa Coroll. 5§.
COXOZ-

SP. CCCXV. DE DIVORTIO OB ALIAS CAUSAS 327

ong.

R CoO οω :AI UM.

Uxor, quæ maritum ſequi vi majore prohibetur, malitio-

⁰⁶ ſa deſertrix dici nequit. Sic reéëte judicavit Elector
ſch Brandenburgicus menle Aprili anni 1693. in illuſtri cau-
V ſa des General- Majors Marquis de Varennes, qui ex
ſinn. Gallia propter religionem profugus uxorem ſuam, ut

ſe ſequeretur per literas læpe monuerat, eandemque,

SO
quum exitum ſibi e regno intercluſum diceret, mali-

hn tioſæ deſertionis accuſarat. Vide Factum pour M. Dor-
ig the contre Mr. de Varennes Ultrajecti editum & Zenzelii
che Monathliche Unterredungen de anno 1694. pag. 18. 744.
Sce Divortium tamen decerni potuiſſe credo, quod per de-
ſen tentionem illam uxoris, etii invitæ, omnes ceſſent, ma-
n trimoni effectus, quo caſu divortium locum habere
8 in ſequente ſpecimine oſtendam.
H
SsPECIMEN CCCNVWV..
W MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXIV. TIT. II.
D E
DIVORTIO OB ALIAS

1n CAUSAS.

Ml 1.

Pen „ . /
i Divortium etiam ex aliis præter adulterium & matlitioſam deſer-
,1 tionem cauſis decerni poteſt, tunc ſcilieet, quum om-
3 . nes matrimonii fines in perpetuum ceſſant.
16 .
o Nui individuam vitæ conſuetudinem, quæ matrimo-

aium comitatur, plerarumque, quæ homines in ſocie-
tate conjugali viventes premunt, ealamitatum fon-
tem vocant, non ſatis aecurate loquuntur. Neque enim

. tam ipſa vinculi matrmonialis indiſſolubilitas, quam teme-
ritas

tr.
ite

328 MEDITAT. AD PANDECT.

ritas hominum, qui æternum hoc jugum cœco impetu ſub-
eunt, malorum iſtorum cauſa eſt. Peeccant hac in parte
maxime mulieres, quæ, dummodo nubant, de perſona, cui
junguntur, &, an cum ilia vitam exigere ſibi conveniat, ne
quidem cogitant. Sed hac de re ſupra jam in Specimine
CCXC. de Conſenſu ſponſalitio medit. I. dictum. Nequeo
igitur ſimpliciter adſentire iis, qui malis his medicinam ad-
laturi cum Juſtiniano in Movella 140. priſtinam divortiorum
licentiam reduci & conjugia utriusque diſſenſu ſolvi ſuadent.
Haberet forte hæc libertas ſua commoda, ſed haberet etiam
gravia incommoda, quæ unusquisque animadvertit. Præ-
ſtaret magis, inconſiderantiam, qua homines ſe in matrimo-
nia præcipitant, cohiberi. Ceterum quod ad ipſas, quæ
magna contentione de cauſis legitimis divortiorum agitan-
tur, lites attinet, ego quidem iis me non immiſcebo, di-
cam tamen paucis, media me inter illos, qui cauſas iſtas ad
ſolum adulterium atque malitioſam deſertionem reſtringunt,
& eos, qui judicibus liberrimum diſſolvendi matrimonia
arbitrium adſcribunt, via incedere, atque hanc juri naturæ
ut puto, legique divinæ convenientiſſimam regulam Præ-
ſcribere: Quidquid omnes tres, propter quos matrimo-
nium inſtitutum eſt, fines & effectus, mutuum ſcilicet
adjutorium, procreationem ſobolis & esſtinctionem libidi-
nis, penitus & in perpetuum tollit, hoc ad matrimonium
diffſolvendum ſufficit. Quidquid vero unum ſaltem eorum
tollit, vel omnes etiam, non tamen in Perpetuum, impedit,
ſed ſpem reſtitutionis relinquit, ex hoc divortium decerni
nequit. Nec obſtat dictum Chriſti apud Matthæum V, 22.
& XIX, 9. divortia omnia, præterquam ex cauſa adulterii,
damnantis. Tunc enim, quum omnes matrimonii fines cau-
ſæque ceſſant, matrimonium non tam diſſolvitur, quam
naturaliter irritum eſt. .

7

II.

SP. CCCXV. DE DIVORTIO OB ALIASCAUSAS. 229

II.

Ob farorem incurabilem ſupervenientem matrimonium recte
diſſolvitur.
F'cie nunc erit, ex iſta regula diverſas, quæ circa divor-
tia moventur, quæſtiones & lites decidi. Commemora-
bo primum reſponſum theologorum & Ctorum Helmſta-
dienſium, quo illi divortium propter ſupervenientem fu⸗

rorem incurabilem menſe Decembri anni C1o 10 CcxXXII.

permiſerunt: Hat Titius, eine hohe Standes⸗Perſon, als er
die Cajam vor 23. Jahren geheyrathet, an ihrer Stirne eine von
einem in der zarten Kindheit gethanen Fall herruͤhrende Narbe
und an ihrem Gemuͤthe unterſchiedene Defecte wahrgenommen,
welche endlich nach ſiebenjaͤhriger gefuͤhrten Ehe in eine voͤllige
maniam ausgebrochen. Nachdem nun ſolche mania ſchon 16
Jahr gedauret, Titius auch das Donum continentiæ bey ſich
nicht beſindet, ſo wird zu wiſſen verlanget, ob ſich Titius von
der Caja voͤllig ſcheiden laſſen, und zur andern Ehe ſchreiten

koͤnne. Nun verſtattet zwar die Schrift Neuen Teſtaments die

Eheſcheidung nur aus zweyen Urſachen, wegen Ehebruchs und
boͤßlicher Verlaſſung, Matthæi V, 32. 1 Corinth. FIIl, 15. daß
alſo nach Verordnung der Canoniſchen Rechte und nach der Mey⸗
nung vornehmer ſowol Catholiſchen als Proteſtantiſchen Theo-
logen und Juriſten keine andere Urſache vor zulaͤſſig geachtet,
und inſonderheit ſuperveniens furor, morbus incurabilis und
impotentia als nicht hinlaͤnglich verworfen, vielmehr derieni⸗
ge, welchem Gott einen ſolchen Ehe⸗Gatten gegeben, ſein Creuz
mit Gedult zu tragen und Gott um Mittheilung des Doni
continentiæ anzurufen verwieſen, anbey des Kayſers Leonis ir
MWovella III. und 112. pPro divortio in hoc caſu angefuͤhrten
Gruͤnde von Alberico Gentili de Nuptiis lib. 6. cap. 18. und an⸗
dern weitlaͤuftig widerleget werden; bey welcher Bewandniß
und da die der Cajæ zugeſtoſſene mania erſt nach vollzogener
Tom. P. Tt Ehe

5*

3310 MEDTTAT. AD PANDECT.

Ehe ausgebrochen, es das Anſehen gewinnet, ob finde die Eheſchei⸗
dung allhier keine Statt. Alldieweil aber der Cajæ furor in Be⸗
trachtung der langen Zeit, welche er gewaͤhret, der vielen vergeblich
