nici juris provinciis annus XXI. in Sueviei juris regionibus
annus KXV. ex Romanis legibus ſtabilitus eſt, incertitudo iſta
& varietas fere deſiit, & plerique principes ſuam quoque pu-
bertatem ad iſtos annos alligari paſſi ſunt, atque adhuc hodie
patiuntur, tuncque, quum citius a tutela liberari cupiunt, ve-
niam ætatis flagitant. Sunt tamen aliqui, qui vel privilegium
generale contrarium obtinuerunt, vel jus antiquum, quo olim
familia ipſorum uſa eſt, diuturna conſuetudine retinuerunt.
Factum hoc a ducibus Brunſvicenſium. Priſco nempe Brunſ-
vicenſi jure homines, etiam privati, anno ætatis octavo deci-
mo liberam bona ſua adminiſtrandi quin & alienandi poteſta-
tem acceperunt. Et, quamvis Brunfſviga in terris juris Saxo-
nici

440 MEDITAT. AD PANDECT.

nici ſita eſſet, annum tamen XXI. hoc j jure ſtabilitum non re-

cepit, ſed veterem illum retinuit, atque legibus ſuis munici-
palibus apud Leibnitium tom. 3. Seriptorum Brunſvicenfi um
Pag. 439. n. 49. inſeruit. Poſtquam deinde Jjus Romanum in-
troductum atque Saxonicum vetus oblitteratum fuit, privati
annum XXV. minoris ætatis finem agnoſcere neceſſum ha-
buerunt, principes priſcum terminum retinuerunt, quemad-
modum ex teſtamento Friderici Pii anno 1477. confecto, atque
ex pacto inter Henricum & Wilhelmum fratres anno 135.

inito apparet. Obſtare quidem videntur teſtamenta Julii &

Georgii ducum, quibus annus XXV. ad majorem ætatem de-
ſideratur. Verum reſpondit jam ad ea Præſes in Addit. X.

ad diſſert. de Feudis Brunſvicenſibus. Recepto ſcilicet antiqui-

tus more principes Brunſvicenſes Luneburgici anno ætatis
XVIII. majores fiunt. Ii vero, Julius & Georgius ſeribendo
teſtamento adhibuerunt, moris ejus ignari annum XXV. ſta-

tuerunt. Hic tamen error jus vetus mutare Prineipibusque
Brunſvicenſium, ſi qui forte in poſterum regimen ante annum

*tatis XXKV. ſuſcipere ipſi velint, obſtare nequit. At extra
hunc caſum, quo princeps privilegio aut conſuetudine ab ob-
ſervantia juris communis eximitur, ſervari id etiam a perſonis
illuſtribus oportet, quibus obſervantia hæc dedecori eſſe ne-
quit. Qui ſecus ſentiunt, atque principes noſtros a legum &
jurium nexu, cui ſe tamen obnoxios ipfi plus millies in pub-
licis documentis profeſſi ſunt, liberant, ac omnia arbitrio eo-

rum permittunt, tyrannos tandem nimio obſequio ſuo eſſ-

cient, turbasque & rixas excitabunt; quæ certe in hoc ar-
gumento de fine pubertatis ac tutelæ metuendæ ſunt, ſi ali-
quando Principes minor citius, quam par eſt, ſui juris fieri
provinciasque ſuas regere cupiant, tutor autem
tutelam prius, quam leges jubent,
dimittere detrectet. .
SPE-

—

— —wò – f

— .

n k.

INIic.

eniu

mn ir.

Drkai
Umn
nenat.
Dane

oiſg

lis
tenc.

.

ibence,
V. Kr.

e

WIn.

tenn
ddcn.
erſoot

unO

rpoh.

f n.

oek⸗
en
i.
fel

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 441

SPECIMEN CCCXXVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AhbD LIB. XXVI. TIT. I.

TUTELA PACTITIA
PUBLICE DEFENSUM

ABRAH. FRID. FALCGKNERO
LIPSIENSI.

D. XVI. APRIL. ANNI CIO IO CCXXVI,

I.
De Tutela pactitia in genere.

utelam pactitiam explicare, uſumque ejus & vete-
rem & hodiernum oſtendere conſtitui. Voces
ipſæ explicatione nulla egent. Nam quid ſit tu-
tela, quid pactitium, unusquisque intelligit. Nec in de-

finitione artificioſe conſtruenda magnopere laborabo. Sat

erit, ſi dixero, tutelam pactitiam mihi eſſe, quæ ex con-
ventione ſufſcipitur vel geritur.

. II.

Pacta, gquibus tutor conſtituitur, varia ſunt pro diverſitate
Perſonarum, a quibus ineuntur.

d tutelam pactitiam pactum ſine dubio requiritur. Id
vero pactum non unius generis eſt, ſed, ut alia pacta,
varias diviſiones recepit. Præcipua a perſonis, quæ illud
ineunt, deſumitur. Ex harum enim diverſitate diverſa
Tom. V. K k k con-

42 MkEDITAT. AD PANDECT.

eontroverſiarum deciſio & diverſa jurium adplicatio fluit.

Pactum ſcilicet de tutela initur 1) a tutore cum pupillo
adultove ſuo, 2) a tutore cum patre pupilli, 3) a tutore

eum matre pupilli vel aliis perſonis, quæ pupillum heredem
relinquunt, 4) a tutore cum proximis pupilli conſangui-

neis, 5) a tutore cum magiſtratu, ſi nempe tutela non pu-

re ſed additis conditionibus & ſtipulationibus alicui defera-

tur, 6) a tutore legitimo, teſtamentario vel dativo cum

eo, cui vices ſuas committit & quem in locum ſuum ſub-
ſtituit ,„ 7) inter contutores, qui de tutela ab uno ex ſeſe
gerenda conveniunt, 8) inter majores pupilli, qui in pactis
familiæ de tutela poſterorum ſuorum diſponunt, 9⁹) a pa-

rentibus cum liberis ſuis de certa perſona modoque & fine

adminiſtrationis convenientibus, 10) a pupillo minoreve
cum aliis, e. g. principe cum ordinibus, ut infra certam
ætatem gubernationem non ſuſcipiat, ſed eam tutoribus
permittat.

III.

Zutela pactitia vel utrinque, vel ſaluem ex unn barte
obligat.

P' omnia, in quibus pupillus minorve intervenit, vel
ſunt utrinque obligatoria, vel ex una ſaltem parte ob-
ligationem & actionem producunt, alteram vero partem

neceſſitate nulla obſtringunt, ſed liberam ei facultatem fa-

ciendi aut non faciendi id, de quo conventum fuit, relin-
quunt. Claudicantia vulgo appellantur, & commemoran-
tur in pr. J. de Auctoritate tutorum, L. 13. §. 28. & 29. de
Aäctionibus emti, c. 7. X. de Deſponſatione impuberum. Ea-
dem diſtinctio etiam in tutela Pactitia locum invenit. Sci-
licet Pactum circa tutelam legitime initum plene omnes,
quot-

—

nun.

utore
eden
ngu.
.
eken.

0 CHn
ih.

ſ
rheck
ir.
Kfne⸗

notee

Certan

onun

1

t v
ne db.
Netten
ein k.
ell.

ot.

l.
E
mes,
0l.

SP. CCCXXVIII. DE TUTFLA PACTITIA. 44

quotquot tangit, obligat, aliquando tamen tutorem qui-

dem obſtringit, non vero pupillum, ſed hic liberam habet
recedendi poteſtatem, puta, quum is ipſe privatim & ex-
tra judicium, vel alii etiam, propinqui forte, pro eo pacti
fuerunt. Tunc enim, ut cum damno vel incommodo ſuo
iſtiusmodi conventionem ſervet, cogi non debet.

IV.
Ceteræ pactorum diviſtones in publiea & privata, in judicialia &
extra judicialia, in oneroſa & gratuita, in obligatoria &*
liberatoria, in expreſſa & tacita, in inter vivos
& mortis cauſa, ad tutelam pactitiam
apphlicantar.

S & ceteræ pactorum diviſiones ad tutelam pactitiam
trahendæ ſunt. Pacta in L. S5. de Pactis in, publica &
privata diſpeſcuntur. Etiam tutela pactitia aliquando pri-
vata eſt, aliquando publica, tunc nempe, quum illa pupil-
los principes & gubernationem regnorum aut provincia-
rum concernit. Notum deinde eſt diſcrimen inter pacta
judicialia, quæ in judicio ineuntur, vel tamen actis inſinu-
antur, & extrajudicialia. Idem diſcrimen & in tutela pa-
Riria locum invenit. Dicam tamen infra, tutorem pacti-
tium confirmatione judicis opus ſemper habere. Porro
pacta vel gratuita ſunt vel oneroſa. Idem ad tutelam pacti-
tiam adplicandum. Pactitius nempe tutor vel gratis hoc
onus ſuſcipit, vel remunerationem aliquam ſibi a pupillo,
aut parentibus ejus, aut conſanguineis, aut magiſtratu ſti-
pulatur. Tum pacta ſunt vel obligatoria vel liberatoria.

Et hoc diſcrimen in tutela pactitia locum habet. Pactum

ſcilicet iniri poteſt vel de tutela ſuſcipienda, vel de tutela
ad quam ſubeundam quis ex lege aut juſſu magiſtratus obli-

gabatur, declinanda. Pertinet & huc diſtinctio inter pacta 4

Kkk 2 eerxpreſ-

444 MEDTTAT AD PANDECT.

expreſſa & tacita, in quibus conſenſus non verbis ſed facto

declararur. Conſenſus nempe etiam in tutela pactitia non

ſemper expreſſe intervenit, ſed aliquando ex facto & cir-
cumſtantiis elicitur; cujus rei luculentiſſimum exemplum

in pactis hereditariis ſeu ſucceſſoriis occurrit. Hereditariis

nempe pactis pactum de tutela aliquando tacite ineſt. Ex-

emplum eſt in pactis confraternitatis & familiæ, ex quibus,

fi quis hereditatem pupilli aliquando ſperat, is quoque ad
tutelam ejusdem ex eodem pacto, quamvis in eo nihil de
tutela dictum, obligatur. Tacite enim hoc voluiſſe cenſen-
tur paciſcentes, ut, ubi ſucceſſionis commodum eſt, ibi
& tutelæ onus ſit, arg. L. 72. de Keg. juris & tit. I. de Le-

gitima patronorum tutela. Vide Serykium de Succeſſtione ab
inteſtato diſſ. 8. cap. 7. §. 40. Igitur, ſi exſtincta reliqua

gente Haſſiaca unicus pupillus ſuperſtes eſſet, tutor elector
Saxo ex tacito pacto foret. Denique pacta alia inter vi-
vos, alia per modum ultimæ voluntatis conficiuntur. Idem
diſcrimen in pactis tutelaribus obſervandum. In effectu
multum intereſt. Si pactum inter vivos conditum, ſervan-

dum eſt regulariter atque pœnitentiam excludit, ut infra

in §. 18. pluribus docebitur, ſi verba ultimæ voluntatis ad-
hibita, e. g. a patre de liberorum ſuorum tutela cum altero
paciſcente, tum vero, uti omnes ultimæ voluntates usque
ad mortem ſunt ambulatoriæ, L. 30. de Donat. mortis cauſa,

licebit patri, voluntatem ſuam teſtamento vel alio Pacto muta-

re. Ceterum de ratione, qua pacta inter vivos a Pactis ulti-
timæ voluntatis dignoſcuntur, non ago in præſens, q-
ſatis explicuerint alii. Arbitratur hoc prudens judex, qui

potifſimum mentem patris Paciſcentis, utrum is perfecto &

irrevocabiliter ſeſe obligare, an ſpem ſaltem tutori pactitio
facere & libertatem ſibi reſervare voluerit, conſiderabit.

2 3

„quum eam

o ½ — — — —

☛

—
e
1 no
cr.
Mhn
ltis

“

Uidre

e
hue
eldr.

i

leh.

on
teligl
clecr

ler r.
Iln

Kedn

on.

t in

Aib.

dlenn

qre

NI.
ini
Imeim

h N
o
Clio

Ssp. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 4 47

V.
Tutela pactitia juri naturæ & ſacro codici convenit.
1 utela pacëctitia juri naturæ prorſus convenit, quod quip-
Pe omnia pacta honeſta ſuſtinet. Veſtigium hujustu-
telæ in ipſo ſacro codice occurrit, in fœdere nempe, quod
Jonathan Sauli regis natus cum Davide pepigit, inter cujus
pacta etiam hoc eſt, ut David poſt fata Jonathani familiam ejus
tueatur, I Samuel XX, 15. Et ſubiit hanc tutelam pactitiam
David in Mephiboſetho, occiſi Jonathani filio quinquenni,
2 Jam. Il-, g. curamque ejus puberis facti ſed claudicantis,
& ad negotia ſub obeunda inhabilis fideliter continuavit,
2 Sam. IX, 6. ſegd. .
VI. V
Exempla tutelæ pactitiæ ex biſtoriis liberarum gentium.
orro exempla tutelæ pactitiæ in hiſtoriis liberarum gen-
P tium ſubinde occurrunt. Memorabo unum in præſens
Anaxilai, ſeu, ut a Tbucydide & Strabone appellatur, Ana-
xileæ, Rhegynorum principis, qui ſecundum Juſtinum lib. 4.
gap. 2. decedens quum filios parvulos reliquiſſer, tutelam-
que eorum Micalo, ſpectatæ fidei ſervo, commiſiſſet; tan-
tus amor memoriæ ejus apud omnes fuit, ut parere ſervo,
quam deſerere regis filios mallent; principesque civitatis

obliti dignitatis ſuæ , regni majeſtatem adminiſtrari per ſer-
vum, paterentur. Eadem habet Macrobius Saturnal. lib. 1.

cap. II. niſi, quod tutorem hunc pactitium non Micalum

ſed Micithum appellat: Anavxilaus, inquiens, Meſſenius,
qui Meſſenam in Siciliæ condidit, fuit Rheggnorum zyran-

nus, is quum parvos relinqueret liberos Micitho ſervo ſuo
commendaſſe contentus eſt. Is zutelam ſance geſſit; impe-
viumque tam clementer obtinuit, ut Kbegyni a ſervo regi

non dedignarentur. Perductis deinde in ætatem pueris &*

Kkk 3 bona

446 MEDITAT. AD PANDECT.

bona & Cimperium tradidit, ipſe parvo viatico ſumto profe-
ctus eſt; & OILympiæ cum Jumma tranquillitate conſenuit.
Miror ergo, qua auctoritate inductus P. Aerodius Kerum
Judicatarum lib. 4. tit. 9. cap. I. dum verba Macrobii exſcri-
bit, adjiciat, Mychitum ex teſtamento tutelam gefiſſe.

Nulla teſtamenti apud Macrobium & Juſtinum fit mentio.

Commiſiſſe Anaxilaum liberorum ſuorum tutelam, com-
mendaſſe liberos ſuos Micitho ſeu Micalo dicunt, id quod
Paétum non ultimam voluntatem ſignificat. Addam aliud
exemplum ex hiſtoria Gallica, Dagoberti nempe regis, qui,
teſte Fredegar. in Chronic. c. 79. tutelam filii impuberis Clo-
dovæi II. Aegæ magiſtro palatii per pactum, quum teſtamen-
torum uſum eo tempore Galli nondum haberent, commifit.
VII.
Tutela pactitia juribus Germanorum convenit.
D Progredior ad Germanos noſtros, quorum juribus

moribusque tutela pactitia maxime convenit, quibus

quippe pactorum omnium ſanctiſſima fides eſt. Vide Spe-
culum Saxonicum lib. I. art. 7.

VlIII.
Germaui veteres triplicem tutelam babuerunt, legitimam,
bactitiam &* dativam.

CGerman veteres tres ſpecies tutelæ habuerunt. Prima &
V antiquiſſima fuit legitima. Educatio quippe infantum
parentibus orbatorum ad proximum cognatum ſpectabat,
atque adminiſtrationem bonorum & lucrum omnium, qui
ex iis capi poterant, fructuum continebat. Et hic tutor
Pperinde, ut apud Romanos legitimus, a Germanis der rechte
Vormund, quæ vox in Speculo Saxon. lib. I. art. 23. & jur.
Jeud. Saxon. cap. 26. occurrit, appellabatur. De hac tutela

legitima in d. arz. 23. ec. Sax. pluribus agitur, additur ta-

men,

— — — — — ——

— — — — — — ——

—
efe
ſent
Gerunt
Xlcri
eſlcle.

entig.

C.

lamer.
ni

Unions

Nibus

.

JMU

im
bnkun

A
tunet
nge
Ein
1utel
iturtr⸗
Neh,

SpP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 447

men, aliquando tutelam extraneo deferri. Fiebat hoc potiſſi-

mum ex voluntate defuncti patris, qui, ſi proximo agnato dif-

fidebat, alium tutorem conſ tituere ex juris naturæ & rectæ ra-
tionis regulis poterat. Ea vero conſtitutio per teſtamentum,
cujus uſum diu ignorarunt Germani, non fiebat. Nam, ſi
Sebiltero Exerc. ad 7. 37. 9. 34. reclmu primum in Germa-
nia teſtamentariæ tutelæ exemplum Ludovicus Barbatus, Ele-
ctor Palatinus, dedit, mortuus A. C. 1437. Vide tamen Hertium

de peialibus Rom. CGerm. Imp. rebusp. ſect. 2. §. 17. ubi eam qui-

dem antiquiorem facir, rariorem tamen fuiſſe, ipſe fatetur.

Pacétis igitur opus fuit, &, ut vivus pater liberos ſuos fidei
alicujus committeret & commendaret. Iſte pactitius tutor
Præferebatur quidem tutori legitimo, ſed tamen rationes ad-
miniſtrationis ſuæ proximo agnato reddere jubetur in ſæpe
meniorato art. 23. Deſicientibus tandem pactitio & legitimo

tutoribus, concilium civitatis ſeu magiſtrarus tutorem dabar.

Huc pertinet Pipini regis capitulare 12. apud Goldaſtum in
tomo 3. Conſtitutionum imperialium p. 160. Ut viduæ & oerphba-
ni tutores habeant uxta illorum leges, qui ilios defendant & ad-
juvent, ut per malorum bominum oppreſſionem juſtitias ſuas non

perdant. Et ſi actor illorum aliquis eſſe noluerit, Judex provi-

deat Deum timentem, juſtum hominem, ut lew illorum eſt, qui
pro noſtra præceptione iliorum cauſam peragere debeat.

IX.
KRomanis etieam tutela pactitia cognita fuit.

Sed num & Romanis tutela pactitia cognita fuit? Dubitat
de eo illuſtris Ladewigius tom. 2. Iib. 4. Opuſc. 3. de diffe-
rentiis juris Romani & Germanici in tutelis, teſtamentaria

& legitima differ. 4. mavultque ejus originem vetuſtis Ger-

manorum moribus attribuere. Præcipua ejus ratio eſt, quod
dogma Romanorum confſtans & perpetuum ſit, pacta nuda

ſive

448 MkDITAT. AD PANDECT.

ſive ſimplices promiſſiones obligatorias non eſſe, quod dicant l. 10.
C. de pactis atque l. 27. C. de locat. conduct. Verum enim vero
iſta dogmatis hujus conſtantia & perpetuitas ex L. 10. C. Jde Pa-
ctis & L. 27. C. de Locat. non probatur. Hoc ſaltem ex his LL.
conſtat, Alexandri & Diocletiani, qui earum auctores ſunt, tem-

Poribus famoſum illud dogma nondum mutatum fuiſſe. Mu-

tavit vero id deinde Leo, atque in L. 10. C. de Contrab. & com-
Mmitt. ſtip. omnes ſtipulationes, etiamſi non ſolemnibus vel di-
rectis ſed quibuscunque verbis conſenſu contrahentium com-
Poſitæ ſint, ſuam habere firmitatem juſſit. Quam Leoninam
conſtitutionem Juſtinianus in §. 1. de Verborum oblig. clare con-

firmavit, & jus iſtud antiquatum, quod in binis a Ludewigio

memoratis legibus continetur, per errorem codici ſuo inſe-
ruit. Sed finge etiam, dogma illud perpetuum fuiſſe. Id ta-

men pactis legitimis, quidem ſcilicet leges vim obligandi tri-
buunt, non obſtat. Atque tutelæ pactitiæ vim obligandi tri-

buunt leges, quas ipſe Ludewigius memorat, L. 15. §. I. de Ex-
euſationibus & 29. de Teſtam. tut. item 5§. 9. I. de Excuſ. tut. qui-

bus addere potuiſſet L. 3. 9. 7. L. 5. §. 3. L. 55. pr. & §. 2. de Ad-
miniſtr. tut. L. I4. §. I. de Solut. G. I. I. de Satisdat. tut. L. 2. C. de
Dividenda tutela, L. y. §. 2. de Magiſtrat. conv. Itaque non du-

bito, quin tutela pactitia Romanis fuerit cognita & apud eos
etiam vim obligandi habuerit. Sed quia rarior ejus uſus fuit,
quartam ex illa ſpeciem facere & peculiari capite de ea agere
in jure ſuo neglexerunt. Pertinet huc inprimis lex 1. §. I. de
Confirmando tutore, ubi magiſtratus eum, cui pater extra teſta-

mentum & codicillos dixit: precor te curam babere rerum: tu-

torem ſecundum mentem patris confirmare jubetur.
X.
Tutelæ pactitiæ illuſtria exempla referuntur.
ara ſunt, quemadmodum dixi, tutelæ pactitiæ exempla,
ſed occurrunt tamen paſſim. IIluſtre ex hiſtoria Saxo-

— — —. — - rCzC= —N—C———

nica

— — — — —

— rzNTʒ— —— „. —

J————— —=- w——

—
11 10.

nyer
e Dr.
isII.
btem

M.

Fann.

elc⸗

Ncen.
OEitn

Nec.
kenign

II.
ndi ai.

i.

ARr.

les
120

NONC.

Pllens
liskut
Aiger
kPr
ntekr
r

Nenph

Tom. PV. 1

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 449

nica adiffert I udewigins d. I. it. y. Chriſtiani ncmpe l. electo-
ris, qui moribundus cum electore Brandenburgico, ut hic tu-
telam filiorum illius ſuſciperet, pactus eſt. Addam ego aliud
pPaulo antiquius ex eadem hiſtoria. Pacti nempe ſunt Fride-
ricus Strenuus, Landgravius Thuringiæ, uxor ejus Cathari-
na cum filiis Friderico, qui deinde Bellicoſus dictus eſt & dig-
nitatem electoris in familiam ſuam transtulit, & Wilhelmo,
divitis nomen poſtea adepto, ne hi poſt mortem patris alium

ſibi tutorem curatoremve adſciſcerent, quam matrem. Ad-

jiciam ipſa pacti ſeu potius chiropraphi a filiis dati, quod Hort-
lederus in archivo Vinarienſi repertum libello cui titulus:
Supremi bonores, Friderico Seniori Duci Saxoniæ anno 1622.
præſtiti: inſeruit, verba: Wir Friedrich und Wilhelm Gebruͤdere
dy Juͤngern, Lantgrafen in Doͤringen, Markgrafen zu Myßen, be⸗
kennen, daß wir dem Hochgebohrnen Fuͤrſten unſern lieben Hern
und Vater, Hern Friederichen Landgrafen in Doͤringen, Markgra,
fen zu Myßen und der Hochgebohrnen Frauen Catherinen, unſer lie⸗
ben Mutter, und Hern Friederichen Biſchofen zu Merſeburgk, Ern
Conraden, Hern zu Tanrode, und Hern Johann, Dechant zu
Naumburgk, an eines rechten Eids ſtatt, als ob wir den daruͤber
ſelbſt leiblich zu den Heiligen geſchworen und gethan hetten, gelobt
haben, das wir belde alle unſer lebtage bei unſer ehegenannten
Mutter bleiben und ſein wollen, alldieweil ſie lebt. Sollen und
wollen auch aus ihrem Gebothe, Rathe und Willen nimmer tre⸗
ten, noch uns von ihr nicht ſondern, noch wenden. Sondern
ſollen und wollen ihr ohn alle Wiederſprach in ganzen ſteten
treuen unterthaͤnig und gehorſam ſein, und all unſer Sachen
und Geſchaͤfte anfahen, halten und thun williclich nach ihrem
Rath. Auch geloben wir ſunderlich, wenn wir zu unſern Jah⸗
ren kommen, das wir denn niemand anders zu Vormunden kiſen
noch nennen ſuln noch wuln, denn die obgenante unſere liebe

Mutter. Mit Kraft dieſes Brieſs. Daran wir zu Ghekunt ge⸗
eten

* /

450 MEDITAT. AD PANDECT.

beten haben unſern lleben Hern und Vater Friedrich, wenn wir eig⸗
ne Siegel nicht han, ſein Siegel zu haͤngen, deſſen wir gleicher weiß,
als obs unſer Siegel wer, gebrauchen. Geben zur Aldenburgk 1381.
Sonntags Miſericordias Domini. Patet ex hoc chirographo,
ambos filios tempore pacti impuberes adhuc fuiſſe. Nam

Fridericus anno 1367. natus in principio anni 1381. annum

ætatis quartum decimum nondum compleverat, Wilhelmus

Vero anno 1370. natus vix undecimum agebat. Itaque pa-

Rum ipſum, ſi quæ ſuper eo lis mota fuiſſet, non ſubſtitiſſet.

Nam impuberes ſeſe obligare nequidem jurejurando, quod

tamen huic pacto nec acceſſit quidem, potuerunt. Mater ve-
ro ad tutelam ſubeundam plane ſe non obligavit, verum libe-
ros ſaltem ſuos, ne hi alium tutorem ſumere poſſent, obli-
gare voluit. Itaque, ſi mater deinde voluntatem mutaſſet,
Pacto in favorem ſuum unice inito renunciare & tutelæ onus
detrectare potuiſſet. Sed omnium illuſtriſſimum exemplum in

Capitulat. gJoſephinæ art. ult. occurit, in quo Joſephus, ante an-

num ætatis XIIX. ſe imperii gubernationem non ſuſcepturum

ſed vicariis, ſuo tamen nomine gerendam, permiſſurum, pol-
licetur.

Tutela pPactitia legitimæ præfertur.

E Itact etiam privata tutelæ pactitiæ exempla, quorum
unum refert Serykius in Uſu moderno tituli de Tutelis
§. I4. atque eam tutelæ legitimæ præferri recte monet. Ea-
dem enim ratio, propter quam jura tutorem teſtamenta-
rium tutori legitimo anteponunt, etiam in tutore pactitio
locum habet. Parentes ſcilicet omnium optime liberis ſuis
proſpieere, & non, niſi maxime idoneo, tutelam curamve
eorum committere cenſentur. Hæc vero præſumtio pro
Patre paciſcente æque fortis eſt, ac pro patre teſtante.
XII.

—
6
lrſe
Unne
upto
Uklon
en
linle⸗

0 C

lterne

walbe.

m, odl.
Unnle

Aen

Fphumn
Me dn.
Norun
n,p

GLonn
Tuc

et. E

nent.
Prtin
s ſui
Cramme
tio n

V

U

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 4 5r

AlI.
Tutele paäctitia teſtamento mutari nequit, ſiquidem tutoris
bactitii intereſt.

. L) neiuor & intricatior longe eſt quæſtio, an tutela pa-

ctitia etiam teſtamentariæ præferatur. Propoſitam eam
fuiſſe Ctis Helmſtadienſibus menſeSeptembri anni c1o ο ccxxI.

ex præſide meo accepi. Duo nempe conjuges in pactis dota-

libus convenerant, ut uxor poſt mariti mortem liberorum
ſuorum bona plene adminiſtraret. Deinde vero hic ipſe ma-
ritus, condito teſtamento, liberis ſuis alios tutores conſtitui
juſſerat. Contradicebat huic teſtamento uxor negabatque,
Per illud juri ſibi per pacta dotalia quæſito derogari potuiſſe.

Et obtinuit ex judico Ctorum iſtorum victoriam. Sic quip-

pe reſponſum fuit. Hat Diederich Albrecht mit ſeiner dritten
Ehe⸗Frauen, Dorotheen Ellſabethen, eine Ehe⸗Stiftung aufge⸗

richtet, auch wehrender Ehe zwey Kinder mit ihr erzeuget, und iſt

mit Hinterlaſſung elnes Teſtaments verſtorben. Entſtehet alſo die
Frage, ob Diedrich Albrecht in ſolchem Teſtamente der Eheſtiftung
zuwider ſeinen Kindern Vormuͤnder beſtellen koͤnnen. Nun iſt zwar

an dem, daß ein Bater in Bevormuͤndung ſeines Kindes ſeinen
Willen aͤndern, und ſtatt deſſen, den er anfaͤnglich beliebt, einen

andern ſetzen koͤnne, der Richter auch bey Beſtaͤtigung eines vom
Vater geſezten Vormundes hauptſaͤchlich darauf ſehen muͤſſe,
ob der Vater in dieſem Stuͤcke nicht nachgehends ſeinen Willen
geaͤndert habe, l. 8. de Confſirmando tutore; wie denn auch in
dem Fall, da der Vater ein anderes verordnet, die Mutter von
der ihr ſonſt in Rechten zukommenden tutela legitima abſtehen
muß. Novella 118. cap. 5. Alldieweil aber Diedrich Albrecht

ſeiner Ehefrauen die voͤllige Adminiſtration und Verwaltung

des den mit ihr erzeugeten Kindern gebuͤhrenden Antheils in ei⸗
ner per modum contractus gemachten Eheſtiftung verſchrie⸗
LII 2 ben,

4 52 MEDTTAT. AD PANDECT.

ben, mithin die freye Macht davon, als wol von einem lezten Wil⸗
len, wieder abzugehen nicht gehabt, Srykius in Cautelis contra-

ctuum Sect. 3. C. 8. §. 18. 19. 20. da zumahl in der Eheſtiftung die

aus druͤckliche Clauſul: Es waͤre denn, daß beyderſeits ange⸗
hende Eheleute mutuo conſenſu ein anders belieben und ver⸗

abreden wuͤrden; enthalten, folglich dem Teſtatori nicht frey

geſtanden, wenigſtens ohne rechtmaͤßige Urſach, ſolche Adminiſtra-
tion und Verwaltung einem andern aufzutragen, immaſſen auch
das, was in dem obangezogenem L. 8. de Confirmando tutore
geordnet wird, auf dem Fall, da eine genugſame Urſache vorhanden,
zu verſtehen iſt, Struvius Exerc. 31. §. 18. Brunnem. ad d. I. 8.

n. 2. hiernaͤchſt der Wittwen zu nicht geringer Beſchimpfung gerei⸗

chen wuͤrde, wenn ſie der ihr verſchriebenen Vormundſchaft un⸗
wuͤrdig und gleichſam verdaͤchtig gehalten werden ſolte, endlich noch
nicht einmal ausgemachet iſt, ob auch der Teſtator in dem letzten
Willen der Frauen die Vormundſchaft nehmen wollen, ſondern deſ⸗
ſen Meynung in den obangezogenen Woten vielleicht geweſen, daß
zwar dem Sohn anderer Ehe ein Vormund verordnet, ſie aber den
Kindern dritter Ehe zur Vormuͤnderin beſtaͤtiget werden ſolte;
correctio enim & mutatio non præſumitur, l. 27. C. de Te-
Ram. Barboſa in Tbheſauro lib. I1. c. 76. So halten wir dafuͤr,

daß Diederich Albrecht in ſeinem Teſtamente wegen der Vor⸗

mundſchaft der Ehe⸗Stiftung zuwider weder etwas verordnen
gewolt noch ohne genugſame Urſache gekont. Et in iſto qui-
dem caſu ſic reſponderi debuit, quod matris maxime inter-
erat, ſibi tutelam liberorum non adimi. Ab hac enim

illam exeludi, & ignominioſum ipſi eſt quodammodo, &

reverentiæ, quæ matri a liberis debetur, officit. Liberi
enim eos parentes, a quibus alimenta & ſumtus ceteros ne-
ceſſarios petere neceſſum habent, obſervantius colunt &
reverentur, eos autem, a quibus nihil aut parum exſpe-

ctant, ſecurius negligunt. Idem dixerim de extraneo, cu-
jus

— Uꝭ efff —————v—v

—— — — -—

—
W
lonttt.

tunge

ange
d der⸗
ſctſer
ninllre.
ſnen⸗
titmn
honde
C

0 .
Gſt.

dlhh
nen
dend
, N
Cerden
N
EU.
Mn
We
Gordor
o
e ier.
1c ennn
000,

Lbeei.

eos ne.
um 8
ee
e, l.

15

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 4 3

jus aliqua ratione intereſt, ne tutela ſibi pacto promiſſa in
tertium transferatur. Sic ſi cui ex pacto familiæ ſucceſſio
in bona pupilli atque ſimul tutela debeatur, huic pater per
teſtamentum nocere & adminiſtrationem bonorum, quæ
recte gubernari & conſervari ipſius maxime intereſt, adi-
mere nequit. Aliud tamen dicendum de eo, cujus in tu-
tela plane non intereſt. Pater enim, etſi cum hoc de li-
berorum ſuorum tutela pactus ſit, mutare tamen deinde
voluntatem aliumque tutorem dare poteſt. Eæ enim con-
ventiones, quæ in unius ſaltem partis gratiam ineuntur, ab-
hac pro lubitu reſcinduntur, l. 1. §. 45. Depoſiti.

XIII.

Pactum, ne mater tutelam liberorum per ſecundas nuptias
amittat, valet.

eterior in hoc aperte eſt mulierum conditio conditione
D virorum, quo patres, etſi novercam induxerint, &
patriam poteſtatem, & educationem liberorum, & admi-
niſtrationem cum uſufructu bonorum retineant, matres
contra ſecundo nubentes & tutelam & educationem & ad-
miniſtrationem perdant. Subeſt in hac inæqualitate aliquid
iniquitatis, & negari non poteſt, id, quod Conſtantinus
in L. 22. C. de Adminiſtratione tut. de feminis ſecundo nu-
bentibus ſcribit: immoderatas illas atque intemperantes

plerumque novis maritis non ſolum res liberorum, ſed et-
iam vitam addicere; durum eſſe nimis. Certe, aliquando

hoc accidiſſe, non negaverim. Neronis tempore Pontiam
Publii Petronii filiam Vectii Bolani uxorem habuerunt, quæ,
defuncto marito, binos filios veneno necavit, ut facilius

novum maritum inveniret. Vide Juvenalis Satyram 6. v.

630. ſeqq. & ö veterem Scholiaſtem ad b. l. Sed rara hæc exem-
pla, & quorum duo vix, ac ne vix quidem in uno ſeculo
LII 3 occur-

—

.*

454 MEDITAT. AD PANDECT.

occurrent, Conſtantinum, ut plerumque hoc fieri diceret,
movere non debeant. Egoprofecto plures novi matres bi-
nubas, quæ amoris erga liberos primi tori tenaciſſimæ, ut hos
ornent ac locupletent, ſecundos maritos per blanditias & fur-
ta domeſtica exſpoliant, quam quæ bona & vitam filiorum
novis conjugibus addicunt. Plures e contra patres vidi, qui
liberis ſuis novercas induxerunt, hisque veram in illos ty-

rannidem exercere & tam in bona quam in membra & vitam

eorum graſſari permiſſerunt. Itaque, ut verum fatear, opor-
tebat liberis magis contra patres bigamos quam contra ma-
tres binubas proſpici. Inverterunt tamen rem Romanarum
legum conditores, atque patri quidem ad ſecunda vota tranfſ-
eunti & educationem liberorum & adminiſtrationem ac uſum-
fructum bonorum maternorum reliquerunt, L. 4. C. de po-
nis maternis, matribus vero ſecundo nubentibus & educatio-
nem & tutelam ademerunt in L. I. C. ubi pupillus educari &
Wovella 22. cap. 38. Quæ leges poſtquam cum reliquo juris
Romani corpore in Germania receptæ, atque etiam in jure
canonico, cap. 67. X. de Appellationibus, confirmatæ fuerunt,
a judicibus & Ctis mutari non poſſunt, ſed ſecundum illas
judicandum eſt. Nec dubium eſt, quin tutela etiam pactitia
per ſecundas nuptias exſpiret, quoniam Juſtinianus in Wovel-
fa 94. g. 2. generaliter matrem mox, ut ſecundas contraxerit
nuptias, repente expelli a tutela jubet. Hoc vero diſputa-
tum aliquando in collegio [Ctorum Helmſtadienſium fuiſſe

mihi præſes dixit, valeretne pactum contrarium inter con- .

juges initum, ut nempę mater binuba tutelam continuet.
Objiciebatur huic pacto, quod & cum legibus Ppugnaret, &
eum ſalute liberorum, quorum, ſi Conſtantino in T. 22. GCG.
de Adminiſtratione tutorum credimus, non ſolum res ſed
etiam vitam immoderatæ illæ atque intemperantes matres

Plerumque novis maritis addicunt. At enim vero tanta eſt
pro

ſee

kut

tit

che

K
lel
in

ten
.

Nos

is

er⸗

.

net.

tres
1

SP. CCCNXVIII. DE TUTELA PACTTTIA. 455
11

Pro adfectione & prudentia patris præſumtio, ut voluntas
ejus quod ad tutelam liberorum aliquando & tunc, quum
legibus repugnare videtur, ſervari jubeatur. Permittitur
ei, teſtamento ſuo hos ipſos, quos lex vocat, tutores ex-
cludere, permittitur eidem, ad certum tempus vel ex cer-
to tempore vel ſub conditione tutorem dare, §. 3. J. Qu'
Zeſtam. tutorer, quod tamen in L. 6. §. 1. de Tutelis inter-
dictum. Quin Juſtinianus in Wovella 118. cap. 6. ubi de tu-
tela materna principaliter agit, defuncti voluntatem & ele-
ctionem ſuæ legi, præponi jubet. Accedit, quod idem Ju-
ſtinianus Novella 22. cab. 2. conjugibus ſibi invicem poœnas
ſecundis nuptiis conſtitutas remittere indulget. Nec mo-

vet nos ſupra memoratum Conſtantini effatum. Jam tum

enim dixi, Conſtantinum in iſta LE. 22. odium ſecundarum
nuptiarum plus, quam par eſt, extendiſſe, &, quod intra
totum ſeculum vix bis contingat, plerumque fieri dixiſſe.
Quamobrem pactum, quo maritus uxori ſecundo nubenti
tutelam & adminiſtrationem bonorum relinqui, atque ſal-
tem tutores honorarios, qui inſpectionem haberent, ad-
jungi voluerat, valere, menſe Martio anni cliolo CcxX. re.
ſponſum fuit. Da die Ehe⸗Pacta ausdruͤcklich im Munde fuͤh⸗
ren, es ſolle die Wittwe, wenn ſie gleich zur andern Ehe ſchritte,
das geſammte Vermoͤgen nichts deſtoweniger in Haͤnden behal⸗
ten und zu weiter nichts verbunden ſeyn, als nur den Kindern
mit Zuziehung und Bewilligung der naͤchſten Freunde vaͤterli⸗
cher Seits das vaͤterliche Vermoͤgen abzuſagen, und, falls die

Kinder unmuͤndig, durch ordentlich zu beſtaͤtigende Vormuͤnder

belegen zu laſſen, die Subſtanz ſelber aber ihnen erſt nach er⸗
langter Muͤndigkeit oder bey ihrer Verheyrathung auszuliefern;
So koͤnnen bey ſolcher Bewandniß die Vormuͤnder, wenn die
Mutter ſich gleich anderweit verehlichte, weiter nichts als die
Inſpection prætendiren.
XIV.

4 6 MEDITAT. AD PANDECT.

VIVZ
AIV:⸗:

Tutor gerens & bonorarius paäcto recte conſtituuntur.

XV.
Tutor ex pacto honorarius exceptionem excuſſionis habet.

urele pactitiæ ſpecies eſt, quum plures tutores, ad quos
tutelæ adminiſtratio ex teſtamento, lege vel decreto
magiſtratus conjunctim pertinebat, privatim invicem conve-
niunt, ut unus ex ſe ſolus adminiſtret. Is itaque, quem ſic
deſignant, tutor gerens erit ex pacto; ceteri non deſinent

quidem tutores eſſe, ſed propter conventionem initam hono-
rarii inpoſterum erunt. Negat quidem Lauterbachius in diſp.

de Honorario tutore c. 2. . 12. tutorem honorarium pacto con-
ſtituti poſſe. Sed omnis ejus diſputatio in logomachiam abit.
Non negat ille ſcilicet, plures, tutores eligere ex ſe poſſe
unum, & cum eo paciſci, ut is ſolus adminiſtret. Non negat
deinde, hunc electum negotia pupilli ſolum gerere. Non ne-
gat porro, ceteros obſervare debere gerentem & curare, ut is
recte adminiſtret. Non negat denique, periculum ex dolo vel
negligentia gerentis in eligentes redundare. Fatetur, in-
quani, hæc omnia. Nec negare poterat, quum clariſſime con-
ſtituta ſint in §. I. I. de Satisd. tut. l. 3. §. 7. l. 55. pr. & §. 2. 4e

Admin. & Pperic. tut. I. I4. §. I. de Solutionibus. Negat tamen,

electum hunc poſſe tutorem adminiſtrantem, & eligentes tu-
tores honorarios appellari. Quid eſt profecto, ſi hoc non lo-
gomachia eſt? Sed, ait, nemo Ctorum Pactitios hos inſpe-
Ktores unquam tutores honorarios appellavit. Appellavit ſic

eos utique Ulpianus in l. 14. §. 1. de Solutionibus Et fac

etiam, eos nullibi honorarios appellari. Quia tamen re ipſa
honorarii ſunt, nomen hoc eis denegari non oportet. Re-
liqua Lauterbachii argumenta eo redeunt, quod ratione ob-
ligationis & actionis nihil inter tutorem gerentem & gerere

per

Iu
mi
exe
de⸗

culſ
var
tute

Pen

-=

tl⸗
Un

lut

„(

De
tr⸗

1
Pel

ege

Po
e
20

rte
k

iH

.b.
en

SP. CCCXXVIII. DE TUTELA PACTITIA. 457

permittentem interſit. Sed intereſt profecto multum. Nam

qui geſſit, ante omnia excutiendus eſt, &, ſi hic heredesve

ejus ſolvendo non ſint, tunc demum ad contutorem, qui Ppa-

Ctus eſt, ut alter adminiſtraret, venitur, l. ult. C. de Diviqenda

zutéla l. I. & 2. C. K. tuthr vel curator non geſſerit, I. 8. C. de. Ad-

miniſtratione tutorum; quæ leges tutori honorario pactitio

exceptionem excuſſionis Perinde, ut ei, quem pater aut ju-
