res obſignatas ante inventarii
confectionem reſignavit. 751

Purgatorium, non ob ſimplices
& infirmas ſuſpiciones decerni

tanquam ſtatutarium attengien Bene tamen ob eommuncès. SIS
Tom. V. & VIl. ZZZ 222 2 Ju.

INDEXNX RERV M.

Juwelen.

Vox Juwelen und Geſchmeide plus
ſignificat quam lapilli & gem-
inæ, minus quam ornamenta.

925
L.
Legare.

Quis nequit ſpem hereditatis futuræ.

867

Hæc vox aliquando de heredis inſtitu-
tione explicatur. 870

Teſtator rem heredis, de qua ipſe
teſtari heres non potuiffet, re-
cte legat. 871

Legata Annua.

Nequeunt a debitore redimi & una
vice ſolvi. 896

Transactiones privatzæ, quibus mi-
nuuntur aut mutantur, irritæ
ſunt. ibid.

Non exſpirant, quamvis modus, ſub

quo relicta ſunt, cefſet. 8999

Quamvis pia per præſeriptionem qua-
dragenariam minui extinguique
proſlunt. 90⁰⁰
Minui nequeunt propterea quod pro-
ventus bonorum hereditariorum
imminuti. 90³3

Niſi id dolo culpave legatarii acci-

dat. ibid.

Viduæ relictum annuum legatum per
ſecunda vota non exſpirat. 906

Legatarius.

Si unus ex re certa alter ſimpliciter
vVel ex parte inſtituatur, ile ali-

quando pro herede, aliquando

pro legatario habetur. v. He-
r es.
Teſtis efſe poteſt in codicillis, niſi
de veritate illorum diſputetur.

4 85⁵9
Quando legatum reſtituere debeat.
865
Remedium ex L. ult. C. de Edicto
D. Hadriani tollendo habet.
877. 885

Quando poſſit exſecutive agere. 884

Quando non poſſit. 888

Legatum non perdit qui ſaltem ſo.

lemnia teſtamenti impugnat. 954

Legatario ante teſtatorem moriente
quisnam accipiat legatum. 1014

Mittitur adhue hodie in pofleſſio-
nem. 1020

Periculum tamen ſubeſſe debet. ib.

Legatarius Indignus v. I.
Legatum.

Extraneæ perſonæ in teſtamento pa-
rentum inter liberos relictum

valet, licet teſtes ſignacula non
adjecerint. 732

Tempore peſtis relictum, quod due-

teſtes teſtificantur, valet, etſi
ceteri teſtes negant, ſe iliud au-

diviſſe, 736
Non vero relinqui poteſt coram uno
teſte. ibid.

Teſtamento importunis perſuaſioni-

bus nullo, legata tamen ſubſi·

ſtunt. 783

Quod

ſchn
ilon

do
e
l.

mn um
bic.
ſoni.
ſubli
78

rol

INDEX

RERV M.

Quod quis ſibi ipſi adſcripſit, non
valet. 809

Merum lucrum continet. 863

Quis præſtet ſumtus rei legatæ., ib.

Debitum a defuncto propter rem le-

gatam contractum ex hereditate
ſolvendum eſt. ibid.

Hujus dominium poſt mortem te-
ſtatoris ſtatim ad legatarium
venit. 864

Legatum recte repetitur, ſi reliqua
hereditas ſolvendi æri alieno non
ſufficit. 865

Legatum generis vagi & indetermi-
nati valet, quum id ex conje-
cturis determinari poteſt. 871

Legato feudo ne æſtimatio quidem

debetur. 874
Fructus rei legatæ ante mortem non
debentur. 890
Excipitur caſus. ibid.

Teſtator legatum nomen debitori
remittens legatum adimit. 930

Ad legati revocationem levior inimi-
citia non ſufficit. 932

Legatum legatario moriente ante te
ſtatorem pro non ſeripto habe-

tur. 945
Falſa æſtimatio adjecta legatario no-
cet & prodeſt. 967

Perdit, qui teſtamentum tanquam
dolo elicitum impugnat. 956

Quousque noceat falſa demonſtra-
tio. 965

Legitima.
Non eſt juris Naturæ. 584

Comprehenditur ſub nominatione
omnium bonorum. 264

Patri debetur, ſi filia teſtetur de
dote. 1371

Liberis heredis titulo relinqui de-
bet. 620

Hic vero titulus ſemper intelligitur
qualiacunque verba adhibean-

tur. ibid.
Legatum legitimæ pro heredis in-
ſtitutione habetur. 621

Cui relicta legitima in rebus certis,
non habet querelam inofficioſi.
676
Bene tamen actionem ſuppletoriam.
677
Pœna in præjudicium legitimæ adje-
cta non valet. 940

Pater liberos fideicommiſſo generali
onerans legitimam tacite exce-
pifſie præſumitur. 1002

Non eſt luerum, ſed debitum. 1006

Salva etiam eſt in fideicommiſſis
familiæ. 1008

Rationem alimentorum habet. ibid.

Collatio in fraudem legitimæ prohi-
beri nequit. 1049

In hane non computantur quæ pa-
ter vivus ſui cauſſa expendit
v. c. ſumtus convivi nuptia-
lis. 1058

Zz z 222 2 2£ Be-

1

INDEX

RE RV M.

Bene tamen portio ſtatutaria conju-
gi debita. 1133

Legitima 7 utela v. T.

Legitimatio.
Ad tutoris legitimationem requiritur,
ut exhibeat decretum magiſtra-

tus. 475
Lex.

LCL. Romanæ contra ſecundas nuptias
extra Saxoniam valent. 129

Divina, quæ uxores maritorum im-
perio ſubjicit, univerſalis eſt.
159
Niſi maritus ob ſtupiditatem hoc im-
perium exercere nequeat. ib.

Liheralitas.

Ad hanc natura obligamur. 1187

De liberalitate neceſſaria conf. Do-
natio.
Collatio feudorum imperii olim fuit
neceffaria, hodie quoad feuda
ſecularia plane interdicta. 1224

Stipendiorum & cauffarum piarum
fundationes a principibus pro-
teſtantibus e reditibus ſacris pon-
tificiis factæ necefſaria liberali-
tas ſunt. 1233

Liberi.
Per ſubſequens matrimonium legiti-

mati legitimis per omnia exæ-
quantur. 109

Secus in Elect. Hannover. Ducatibus
Magdeburg. & Brunſuicenſi.

ibid.

Ad Afſefloratuam & procuraturam in
Camera imperii admittuntur.
ibid,
Ex anticipato concubitu nati legitimi
ſunt non legitimati. 110

Conſenſus liberorum primi matri-

monii in ſecundas nuptia: pa-
rentum, pœnas harum non tol.

lit. 137

Germani liberos ex impari matri-

monio natos ex æquali natis

æquiparunt. 122

⸗

Modd ex femina libera eſſent-pro.

ereati. 123-⸗126

In re certa inſtituti actionem ſup-
pletoriam ſalvam habent. 677

A₰
Dotem matris ſuæ in concurſu ere-
ditorum adverſus patrem ecita-
to repetentes noverco aliisque
creditoribus præteruntur. 371

51¹7

Liberi collect ve heredes ſeribi poſ-
ſunt. 624

Pater liberos eo ipſo heredes inſt tuit,
ſi eos contentos eſſe jubet re-
bus a ſe vivo acceptis. 628

Pater liberis illegitimis, ſi legitimos
habet, ultra unciam relinquere
nequit. 630⁰
Sub appellatione liberdrum in fidei⸗
commiſſo nepotes non compre-
henduntur. 1005

Fideicommiſſo gravati ſimpliciter &
legitimam & quartam Trebel-
lianicam deducunt. ibid.

In fideicommiffis familiæ autem ſal.
tem legitimam. 1008

His

Quinque excuſant a tutela.

*

S

E

i
2

⸗

6

.
u

IND E X RERV M.

His a parentibus deductio Trebellia-

nicæ interdici poteſt. 1011
Non tamen præſumitur. 1010

Liberi fideicommiſſo gravati quando
caveant. 1015
Cum conjuge ſuccedentes non con-
ferunt ſua, licet illa ad id obli-

getur. 1025
Niſi non collatione portio ſtatutaria
imminuatur., ibid
Præſumuntur legitimi. 1109

Illi tamen, quos pater illegitimos
dixit, contrarium probare de-

bent. ibid.
Ad quam probationem clara argu-
menta requiruntur. ibid.
Licitum.
Non omne eſt honeſtum. 319
M.
Magiſtratus.

Secundas nuptias aliquando inhibere

poteſt. v. N.
Eſt legitimus executor teſtamenti.
781
A pupillo hodie recte adhuc in ſub⸗
unidium convenitur. 537
Poteſt Eleemoſynas exigere. v. Ele e-
mo ſy nâ. .

Malitioſa Deſertio. v. D.

Manumiſſor.
Quid ſignificaverit in medio ævo-⸗

772
Quando manumiſſio ſervorum &
hominum propriorum apud
Romanos olim fuit necefſaria.
1208

Margarita.
Comprehenduntur ſub voce Juwe⸗
len und Geſchmeide. 925

Quomodo generentur. 926

Maritus.

Uxorem alere d bet non ex dote ſed
ex ipſius matrimonii natura.

150
Etſi bona ſua prodegerit, 15 1
Veſtire tenetur. 152

Non poteſt juribus uxoris ſuæ re-
nunciare aut ea tranſigendo re-
mittere. 154

Quamvis ea primitus ex contractu a
marito inito uxori ſint adqui-

ſita. ibid.
Res uxoris ſine ſpeciali mandate
alienare nequit. ibid.

Etſi legitimus uxoris curator ſit.
155
Impenſas curæ & medicamentorum
in ultimmm morbum uxoris
erogatorum ab hereditate de-
ducere non poreſt. 159

Egenus fructus omnes ex bonis uxo-
ris locup etis illatis etiam de
jure Civ. acquirit & in here-
des transmittit. 170., 171

Uſumfructum bonorum parapherna-
lium ex univerſali Germaniæ
conſuetudine habet. 174

Marito non nocet, ſi paraphernalis
bona non ipſi, ſed filiæ ſuæ
promiſit pater. 176

An uxorem dotaverit apud veteres
. Germanos & alias gentes, 200

IZz2 222 2z 3 Pot-

INDE X

RERVM.

poteſt eam dotare etiam ſecundum
LL. Romanas. ibid.

Non poteſt aſſiſtere uxori, rem ab
ipſo alienatam vindicanti. 286

Ad inopiam deductus quisnam di-

catur. 350
Cur bona in dubio præſumantur
mariti. 362, 363
Maritus & uſufructuarius coincidunt
in repetitione impenſarum.
3 6

A curatore uxoris minoris recte pett
dotalia & paraphernalia bona.

579
Imo exigit ab eodem rationes geſtæ
adminiſtrationis. 580
Uxorem in sdulterio deprehenſam
impune occidit. 821

Matrimonium.

Poffunt principes aliquando liberta-
tem matrimoniorum adimere

33

Inter eos, qui conditione aut digni-
tate maxime diſpares ſunt, non

præſumitur. 95. 117
Eſt res ſpiritualit. 96

Poteſt tamen princeps illud ex ha-
rum numero eximere. 97

Tres habet fines. ibid.

In loco contractum, ubi benedictio
ſacerdotalis uſu non valet,
apud nos omnino firmum eſt.
106

Partus in eo natus præſumitur legi⸗
timus. . 389

„

Sed hæc præſumtio admittit proba-
tionem contrariam. ibid.

Quæ etiam fit per conjecturas. ib.

Maximus Taurinenſis.
Commendatur a Mabillonio 406
Parvi penditur a Fabricio. ibid.
Cohortatur ad natales Domini recte

celebrandos. ibid.
Meretrix. .
Huic patrem infantis deſignanti non
creditur. 393
Licet id fiat in ipſo partu. 395
Metus.
Donationes vi metuve extortæ non
valent. 1187
Meublen.
Hæc vox non mobilia ſed ſupellecti-
lem ſigniſicat. 9²¹

Miles.

Hujus rationem teſtandi. v. Teſtam.

milit.
Quomodo eidem ab inteſtato ſucce-
datur. v. Succeſſio ab in-

te ſtato.,
Minæ.
Quotuplices ſint. 791
Miniſter Principis.
A jurisdictione ſenatus urbani exem-
tus eſt. 1102

Succeditur ipſis eorumque uxoribus
ſecundum jura communia pro=-

vinciæ. 3 1103
A jure detractus immunis eſt. v.
Detractus,

Mi.

—

b.

ſtun,

h ſet
4 b ir

=

di ehen⸗
I1e
mwordu
is 1o
I1,
eſt 1.

INDEX RERVM.

Minor.

Ex ſponſalibus ſine curatoris conſen-
ſu initis obligatur. 31. 232

Contrarium tamen aliquando in ſpe-
cie in Ducatu Guelpherbytano

obtinet. ibid.
Minorennitas non ſufficit ad reſtitu-
tionem in integrrum. 76

Non eſt in integrum reſtituendus

contra ſponſalia. 77
Niſi læſionem doce at. ibid.
Molendinum.
Hujus exſtructio non pertinet ad re-
galia. 1140

Novum in ſuo prædio ſine conſenſu
principis exſtruenti novum opus
nunciari nequit. 1138

Mora.

Ob tertii moram in ſolvenda dote
vel donatione propter nuptias
ſponſalia non diffolvuntur. 91

In negotiis bilateralibus ab una parte
commifla alteram ab obligatio⸗
ne non liberat. ibid.

Morbus.

Contagioſus eſt juſta divortii caufſa.
336

Mores.

Intolerabiles ad repudium ſufficiunt.

Morganaticum Matrimonium.

Privati quoque contrahere poſſunt.

118
Liberi ex pactis Morganaticis paren-
tum ante nativitatem ſuam initis
obligantur. 119

Secus ſi poſt nativitatem ſint inita.

ibid.
Maͤndig.
Aliquando majorennem, aliquando
puhberem ſignificat. 699
Teſtamenti ab heredipeta eliciti per-
mifla. 857
N.
Nativitas.
Ad hujus probationem quid requira-
tur 389

Suſſiciunt duo teſtes, qui etiam do-
meſtici & conſanguinei efſe poſ-
ſunt. 425. 426
Hanc in dubium vocans non poteſt
objicere exceptionem ſuppoſi⸗
tionis. 42
Ad hujus probatiouem clara argu-

menta requiruntur. 1109
Neceſſitas.
Pluribus modis dicitur. 16
Nepos.⸗

Hereditatem avitam adire & pater-

nam repudiare poteſt. II05
Niſi pater avi hereditatem jam adie-
rit. ibid.

Cujus parentes avitæ hereditati ante
nativitatem ſuam renunciarunt
pro ſe & liberis ſuis avo ſucce-
dere nequit. I107

Nomen.
Hujus legati, evictionem non præ-

ſtat heres. 927
Limitatur. ibid.
No-

IND EX RERVM.

Nominator.
Quisnam. 535

Obligator & fidejufſor. ibid.

Si a fontibus diſcrepant quatenus
valeant. 215

Nuncintio novi operis.

Prohibitio operis per apilli jactum
in LL. fundata hodie inutilis

1134
Opus novum vi privata prohiberi
poteſt. 1135

Tria vero ad id requiruntur. ib.
Hodie novi operis nunciatio aucto-
ritate judieis fieri deber. 1137
Et antequam opus perfectum. ib.

Judex eum, cui novum opus nun-
ciatum, ad cautionem admitte-
re non debet, ſi nunciantis jus
vel liquidum vel maxime vero-

ſimile ſir. 1140
Nupticæ.
Cum defunctæ uxoris ſorore jure

div. ſunt licitæ. 44

Cum fratris vidua, etſi liberos ex
priori matrimonio habeat, permitti

pofſunt. 47. 48
Impuberum nullæ ſunt. 98
Nec principis diſpenſatione firman-
tur. ibid.
Convaleſeunt, ſi verus concubitus
accedit. ibid.

Inter perſonas ætate maxime diſpa-
res prohiberi quidem non poſ-
ſunt, attamen difſuadenda ſunt.

Secundæ apud Romanos, primos Chri-
ſtianos & in medio ævo turpes
ſunt habitæ, 127

Antequam liberis primi thori ſatisfa-
ctum a magiſtratu prohiberi
pofſfſunt. 141
Permitti tamen debent cautione de
ſatisfactione liberorum præſtita.
ibid.
Plura de hac materia v. ſub voce
Binubus.
Quibus ſub pœnis coerceantur. v.
poena.

Nuptiæ ſecundæ v. Binubus.
Nuptiale Convivium v. Conviv.

Nuptialia Dona.
A patre profecta in dotem promiſ-
ſam imputari nequeunt. 226
Conferuntur tamen. 227

Niſi ab extraneo profecta. ibid.

Horum dimidiam partem uxor ſolu-
to matrimonio petere poteſt.

228
Non præſumuntur ſed ſunt proban-
da. ibid.
Olim fuere magis in uſu. 229

Si ipſorum quantitas ignoretur, lo-

cum habet juramentum credu-

litatis. 230
Vel qui ſolus ea conſumſit convivi
nuptialis ſumtus fert. 23⁰
0.
Obedientia erga parentes v. Ob-
Jequium.
Obligatio.
Naturalis, quam lex civilis infirmat,
obligatio effe deſinn. 591
Nec obligat in conſcientia. ibid.

Ob⸗

Ut
lĩ
Ne

dol

be

Ce

U

l

Moin

tonni⸗
29

i
r ſo
hotel
225
tdarr⸗
21

ur, bH.

edl⸗
149
conrit

INDEX RERVMI.
Obligationem non producit promiſ- P. =
ſio incerti. 8 46 W 3,.
Limitatur tamen. 847 Pacta Dotalia v. D.
NE Pacta inægualia v. I.
Obſequium.

Et moroſis parentibus debetur, 1061
Etiam adoptivis. 1063

Nec actiones reverentiam lædentes
contra eos locum habent. ibid,

Obſignatio.
Solemnis præcedere debet inventa-
rium. 7⁰
Per quos hæc obſignatio fieri debeat.

71⁰

Coheredes contra heredem res here-

ditarias obfignatas ante inventa-
rii confectionem clam reſignan-
tem jurant in litem. 77I5
Ordo Equitum.

Mariæ Glorioſæ quodnam eorum of-
ficium. . 349

Ubinam ſint. ibid.

Omiſſio Hereditatis v. Hereditas.

— Succeſſoria Vv. S.
Pactitia Tutela v. T.
Pactitius Tutor. V. 1.
Pactitium Fideicommiſſum v. F.

Pactum

De non mutando teſtamento valet.
. 653
Tollitque voluntatem aliter teſtandi.
ibid.
Exprimendum tamen eſt clare. 955

Paraphernalia Bona.

In quo conſiſtant. 163
Quid apud Germanos ſignificent. 164
De bonis his diſponendi facultas uxo-
ri ademta eſt. 167
Nec uxor eorum proprietatem alie-
nare poteſt uſufructu marito
relicto. 177
Ex his æs alienum ante initum ma-
trimonium conflatum iolven-

. dum eſt. 178
Op eræ ruſticæ v. K. Hæc a curatore uxoris minoris recte
Operis novi Nunciatio v. N. Petit maritus. 579
Optio. Paraſitus.
Et electio ſunt Synonyma. 912 Guot corum genera apud Romsna?
Optione legata optimum eligi poteſt. hert, . 78
913 Parentes.
In hac permittitur dolus bonus. Quando liberis cavere debeant de ſfidei-
ibid. commiſſo ipſis reſtituendo. 1016
I,. Etiam moreſis parentibus obſequium
Orbeda. debetur. 1063
Quid denotaverit. 1212 Etiam adoptivis, ibid.
Tom. V. & VI. Aa a aaa aa Nec

INDEX RERVM.

Nec actiones injurisrum contra eos
locum habent. 1063

In litibus inter parentem & liberos
etſi par caufſla magis favetur pa-
renti. ibid.
Partage-Tractat.
Quid. 810
Fuit conventio illicita. ibid.

P drtu.
De partu agnoſcendo v. Actio,
In matrimonio natus præſumitur le-

gitimus. 389
Comtraria tamen admittitur probatio.
ibid.
Nec præſumtio hæc nimis extenden-
da. 390⁰

Pater.
Filias inæqualiter dotare poteſt. 189

Tiliam, quam ſemel dotavit in ſe-
cundis nuptiis, ſiquidem dos
prima adhuc exſtet, iterum
detare non tenetur. 192

Qui dotem bis promiſit, ſemel tan-
tum obligatur. ibid.

Filiæ etſi locupleti dotem conſtituens
de ſuis conſtituiſſe præſumitur.

193
Quod tamen per contrarias præſum-
tiones elidi poteft- 194

Filiam locupletem dotare non tene-
tur. ibid.
Nec conſummato matrimonio, ſi
nullam dotem promiſit, ad eam
conſtituendam cogi poteſt. ib.

Pater habetur pro extraneo in pactis
dotalibus, 262

Si liberos legitimos habet illegitimis
ultra unciam relinquere nequit.
630
Moribundus ſuas res ſine conſenſu
liberorum valide alienat. 742

Pauper.
Urgente licet neceſſitate divitibus ni⸗
hil auferre poteſt. 120¾
Paupertas.

Aliquando fufficit, ut parentes a
ſponſalibus liberorum diffen-
tiant. 83
Qualis intelligatur. ibid.

Conjugis ſuperſtitis ſecundum jus Ro-
man. ſuccedere cupientis quoms-
do æſtimanda v. Conjax.

Peculiunm.

Caſtrenſe & quaſi quando conferan-
tur. 1039
Item ſi pater illud voluerit. 1043

Quæ voluntas quomodo probetur.

ibid.
Peculii adventitii collationem pater:
etiam jubere poteſt⸗ 1046

Penſio.

Si penſiones præteritz & præſen-
tes concurrant quid tunc juris.

905
Penus. =
Legatum penus apud Germangs nul-
la vox exhaurit. 920

Accedunt tamen progime voces

Hof⸗Speiſe, Victnalien z..

ibid.

Pere-

int
gni.
leni
74

.

e4

di

nterid
1059

1043

Nr N
9

yocet
ſen 1.
ibis⸗

Pir-⸗

INDEX

RERVMI.

Peregrinatio.
Hujus ſtudium Germanis proprium

1034
Huiu⸗ ſumtus comprehenduntur ſub

ſtudiorum ſumtibus. 1037

Peſtis.
Omnis morbus contagioſus, ſiqui=
dem terrorem incutiat, peſtis

eſt. 736
Hanc nonnulli Medici contagioſam
eſſe negant. 740
Pia loca.

Contra magiſtratum,„ cuzus negli-
gentia damnum patiuntur, actio⸗
nem ſubſidiariam habent. 542

Aliquando ſtatim magiſtratum con-
veniunt ſine excuſſione admini-=

ſtratoris. ibid.,
Poænn.
Ad pœnam ſponſalibus adjectam agi
nequit. 57

Etſi pars altera temere ſponſalia

rumpat. ibid.
Secun dis nuptiis imponi poteſt, non
vero primis 144
Poenæ Juris Rom. in viduam intra
annum luctus nubentem ſta-
tutæ. 145
iatenus Pontifices eas ſuſtulerunt.
ibid.
Peena ſecundarum nuptiarum con-
jugi in teſtamento remitti pot-
eſt. 147
DD- novas ſecundarum nuptiarum
Peelas excogitars nen licet. 149

In Saxonia, ubi priſca Saxonum ju=⸗
ra non amplius vigent, in uſa

Tota hereditas pœnæ nomine adimi
poteſt. 94*
Polyandria.
Simultanea juri Nat. adverſatur.
I02
Polygamia.
Simultanea non eſt contra jus divi-
num. ibid.
In caſu. neceſſitatis permitti poteſt.
ibid.
Poſſeſſio-
Admittit præſumtiones. 168
In quo conſiſtat. 758
Rerum hereditariarum non tranſit in
heredem ipſo jure,. ibid,
Poſtbumas.
Per hujus agnitionem totum teſta⸗
mentum rumpitur. 653

Huic ſubſtitutus hereditatem capit;
etſi poſthumus non naſcatur.
701
Portio ſatutaria.
Hujus tacita renunciatio ineſt pactis
dotalibus. 336
Ut falva ſit, liberi cum conjuge ſue-
cedentes ſua conferre debent.

1025
Huie conjux ante nuptias ſine omni
ſolennitaze renunciat. 11298

Poſt nuptiss renunciatio non valet
ſine jurejurando & prævia cer-
ticeratione. ibid.
Conjux defuncti teſtamentum quo-
portio ſtatutaria læditur;

Aag aaa aa 2£ agagno-=

IN B E X

RERVM.

agnoſcens, nequit deinde de
portionis læſione queri. 1130

Niſi jura ſua ſibi per proteſtationem
ſalva reſervaverit. 1132

Conjux conjugi teſtari permittens in
illud teſtamemi caput, quo por-
tio ſtatutaria imminuta fuit,
conſenſifſe non cenſetur. ibid.

Portio ſtat, non eſt legitima, 1133

— Prædium.

Inter ruſticana ſitum ipſum quoque
ruſtieanum præſumitur. 1077

Equeſtre quotuplex ſit. 1070
Etiam cui dominium villæ non eſt
annexum e ſervitüs ruſticis do-
mino præſtandis ſunt immunia.
1069
Non vero ab iis oneribus, quæ pro-
pter communem utilitatem pa-
gi, cujus membra ſunt, præ-
ſtantur. ibid.

Prædium nobile quomodo definien-
dum. 1072

Non facit prædium nobile nobilitas
poſſeſſoris. ibid.

Nobilia prædia gaudent jure cogendi.
v. Jus Cog.

Præœlatio.
Liberi dotem matris ſuæ in concur-
ſu creditorum adverſus patrem
excitato repetentes novercæ aliis-
que creditoribus præteruntur.
371
Lecum vero tantum habet in bonis
immediate a matre profectis

373

Prælectio.

Teſtamenti, ſiquidem neceffaria eſt,
facta præſumitur. 704

Etiam in teſtamento litterati utiliter
adhibetur. 605

Facit ex teſtamento ſcripto nuncu-
pativum. ibid.
Requiritur in teſtamento patris inter
liberos. 606. 732

Prælegatum.
Liberis relictis his ante parentes mor-

tuis non tranſit ad heredes
1014
Non confertur. 1052
Præſeriptio.

Pupillus major præſeriptioni quin-
quennali exceptionem ignoran-

tiæ objicere nequit. 558
Niſi illam invincibilem fuifſſe doceat.
ibid.

Quadragenaria legata annua pia mi-
nuit extinguitque. 90⁰⁰

Operæ ruſticæ indeterminate per hoe
quod dominus eos ſaltem certo
tempore & loco exegit, ad
tempus hoc & locum non re-

ſtringuntur. 1087
Nulla opponi poteſt functionibus pu-
blicis. 1152
Præſumtio.
Non præſumitur donatio. 297
. 1197
Niſi remuneratoria ſit. 1243
363

Bona præfumuntur mariti.

Præ-

—

riet
Unlie
.
di

triu ine

00, 7

ter mot.
benets

1
ni gn
ipnonn⸗
N

Gocest.
W⸗
pi n

N

e pel N
en kern
el
d Nt.

N

hmibes

i

„.

Igj
1244

Ple

LND E N RE RVM.

Præſumtio pro partu in matrimonio
nato non eſt nimis extenden-
da 390
Solenniter actum præſumitur quicquid
in Inſtrumento aliquo antiquo
ſeriptum. 5333

Nemo juri ſuo præſumitur renun-
ciaſſe. 760. 988

Dilueidum intervallum in furioſo non
præſumitur ſed probandum v.
Furioſ.

Quilibet præſumitur ſanæ mentis.
578

Pro his præſumitur, quæ a judice
acta, quod omnia rite celebra-
ta. 569

Subſtitutio directa præſumitur. 688

Teſtator inventarium heredi remiſiſ-
ſe non præſumitur. 708

Voluntatem juribus conformaſſe præ-
ſumitur. 708. 909. 935
655. 996

Hereditati ſeſe immiſeuiſſe cenſetur,
qui ſe heredem aliquando ap-

pellavit. 743

Quod ſecus in herede ſuo. ibid.

Vidua poſt mortem mariti in bonis
ejus manens, animum heredis
habuiſſe non præſumitur. 752

Teſtator a filio teſtari prohibitus, ſi
poſtea teſtandi facultatem rece-
pit eaque uſus non ſit injuria
remiſifle cenſetur. 791

Non præſumuntur artes captatoriæ
adhibitæ in teſtamento. 813

Debitor creditori legans compenſan-

di animum hkhabuifſſe non vide-
tur. 929

Limitatur tamen. ibid.

Creditor Chirographum remittens
debitum ipium remittit. 920

Obligatio in ſolidum nunquam præ-
ſumitur. 977

Fideicommiſſum familiæ in dubio
ſublatum aut mutatum non
præſumitur. 988

Pater liberos fideicommiſſo univer-
ſali onerans legitimam tamen
excepiſſe præſumitur. 1002

Parentes liberis in dubio deductio-
ni Trebellianicæ interdixifſſe
non præſumuntur. 1011

prædia ruſtica in dubio ſervitiis ob-
noxia præſumuntur. 1065

Prædia inter ruſticana ſita ipſa quo-
que ruſticana præſumuntur.

1072
Operæ ruſticæ in dubio indetermi-
natæ præſumuntur. 1081

Diploma ruſtico ſuper immunitate
ab operis ruſticis conceſſum
tamdiu præſumitur legitimum,
donec probetur contrarium.
1096

Liberi legitimi præſumuntur. v. Li.
beri. -

Conjux conjugi teſtari permittens,
ſi in eo teſtamento portio ſta-
tutaria imminuta ſit, in illud

Aaa aaa as 3 caput

INDENX RERV M.

☛
caput conſenſiſſe non præſumi-
tur. 1132
In dubio donatio inter vivos non
mortis cauſſa præſumitur. 1252

Pretium.

Non reſtituit uxor rem ſuam a ma-
rito venditam vindicans. 284

Princeps.
Principes Germanorum quoad finem
tutelæ juribus utuntur privatis.
439

Non tamen omnes. ibid.

Prineipis Miniſter v. MW.

Privatus.
His permitti poteſt, ut alteruter con-
Pe P
jungendorum per procuratorem
a ſacerdote copuletur. 116
Probatid-.
Mlationis Dotis v. Dos.
Nativitatis v. N.

Ad teſtamentum ſolenniter confectum

probandum duo ſufficiunt te-
ſtes. 615
Conſanguinitas.
Cognationis ibid,
Proceſſur.
Erecutivus, an pofſſit inſtitui ex
pactis dotalibus. 221¹

Ex inſtrumento guarentigiate. ib.
Locum habet in omnibus contracti-
bus & pactis bilateralibus. 232

Caando ex teſtamento locuam ha-
beat. 884

Non poteſt inſtitui contra heredem,
qui ſe heredem efſſe negat, ſed
tunc ordinarie agendum. ib.
Nequit inſtitui a legatario, ſi legiti-
mus contradictor adſit. 888

Prodigus.

Effe quis poteſt moraliter, cui tamen
judex bonis interdicere nequit.
574
Ad prodigum civiliter talem quid re-
quiratur. ibid.
Hunc efiam faciunt nimiæ impeniæ
laudabiles. 575
Prodigalitas levis notz maculam in-
cCcurrit. 576
Prohibitio.

Nupriarum in jure divino ad perſo⸗
nas ibi recenſitas reſtringenda
nec ad ſimiles caſus extenden-
da.

Profeſſor.

Ejus eruditio non ſemper ex multi⸗=

tudine auditorum æſtimanda.

517
Nec contra ejus ignorantia ex pauci=
tate. ibid.

III, In Gymnaſio Patavino punitur ob

ibid.
ibid.

paucitatem auditorum.
/
Excuſantur a tutela.

Promiſſto-.

Incerti non obligat promittentem.

846. 847. 1192

Limitatur tamen. ibid.

Imdeterminatzæz hereditatis aut legati
nonnunquam condictionem cauſ-
ſa data cauſſa non ſecuta non-
nunquam actionem ad intereſſe
Parit.

. 849
Do⸗

36. 39

——

—
Penlen
eat, l
in

ſi lert

“

nitmen
pequt.
guic t
idi
inpene
S
lam n

hend⸗
bingenen
Nenden⸗

36,

1 mul:
eimmuner
I
Pe⸗
ibi
iar
incd

ttenen.
1 I
1bll,
lkepti
non
uerelf
N
Dr

IND E X

Donatio ante promiſſionem eſt vo-
luntatis poſt illam neceſſitatis.

V 1189
Debet vero promiſſio efſe perfecta.
, ibid.
Quæ deſcribitur. 1190

Promiſſio reciproca actionem produ-

Lit. 196

Proteſtantes.
Aliquando Pontificis Rom, tyranni-

dem vincunt. 49
. Proteſtatio.
Facko contraria nil operatur. 752

Proviſionale Decretum v. D.

Pubertas.

Ad hanc dignoſeendam Germani olim
corpus inſpiciebant. 434

Publicanus.

His non nocet ignorantia juris, &
vectigsl propter ignorantiam ju-
ris non exactum adhuc exigi
poteſt. 1151

Pubpillaris res.
Utilitas non juſta eſt has alienandi

cauſſa. 547
Nec ſterilitas. ibid.
Nec commoditas. ibid.
Alimentatio juſta cauffa eſt. ibid.
Ad quam non requiritur abſoluta
neceſſitas. 549

Aut famis vel mortis periculum. ib.

Non necefſe eſt, ut prædium pupilli
ſub haſta vendatur. 550

RE RV M.
Ad earum alienationem decreto opus
eſt. 552
Harum alienatio per factum etiam
ratihabetur. 559
Quale eſt e. g. conductio prædä
alienati. ibid.

In alienatione prædii communis ſi
ſocius ad diviſionem provocet,
ſlennia non requiruntur. 553
Ad alienationem æs alienum non ſuf-
ficit. 554
Niſi ſit magnum. ibid.

Res mobiles non ſimpliciter alienari

offunt. 555
Invalide alienata ſilentio quinquenni
convaleſeunt. 556

Ratihabitio vero requirit perfectam
alienationis ſcientiam. 561

Factum dubium ratihabitionem non

inducit. ibid.
Si in alienationem minor juratus
conſenſerit, valet. 563

Pupillus.
Alienatio bonorum pupilli nulla eſt,
ſi conſanguinei tutores adfuerim-
quidem ſed non confirmatie
476
In bonis cum que contutore auctore
contraxit nullum pignus habet.

508
Ex facto tutoris etiam finita tutela
obligatur. 509

Ex dolo vel culpa tutoris non obli⸗
gatur, dummodo læſo actionem
contra tutorem cedat. 510

Non poteſt pertem negotii a tutore
geſti ratam habere, partem
impugnare. 513

Hujus

IND EX RERVM.

Hujus educatio proximo Hecefſori
denegari nequit. 520

Quod in Anglia ſecus. 521

In ſubſidium adhuc hodie magiſtra-
tum convenit. 537
Præſcriptioni quinquennali exceptio-
nem ignorantiæ objicere nequit,
niſi eam invincibilem fuiffe do-
Ceat. 558

QD„‧0
Quarta Trebellianica. v. Z.

Querela Inofficioſi.
Si inſtituatur, corruit tantum here-
dis inſtitutio. 681

Quinquennium.
Quinquennio convaleſcunt res pupilli
invalide alienatæ. 656
Quinquennio præſcribitur pœna com-
miſſi v. Commiſſum.
Non vero detractui v. Detracet.
Nec vectigalis ſolutioni, v. Vecti-
gal.

Ratibabitio.
Parentum nuptias & ſponſalia libe-
rorum ſine ipſorum conſenſu
contracta, etiam quoad præteri-
tum tempus legitimat. 28
Pupilli alienationis prædii pupillaris
fit etiam per factum. 559
Quale eſt conductio prædii alienati.
ibid.
Exactio pecuniæ pro prædio debitæ.
ibid,
6

Perfecta vero alienationis ſcientia re-

quiritur. 561
Factum dubium ratihabitionem non
inducit.
In maleficiis mandato æquiparatur.
809
Heres defuncti facta rata habere de-
bet. 969

Etiam fideicommifſarius fiduciaru

ante conditionis eventum geſta.
. 1012
KkKeceptitia bona.
Quid ſint. 163. 182
Unde nomen Sortiantur. ibid.
Aliquando bonorum paraphernalium

voce involvuntur. ib.
Formulæ in conſtitutione eorum uſi-
tatæ. 183

Ad eorum conſtitutionem opus eſt,
ut in ipſis pactis dotalibus fiat.
Pbid.
Maritus circa ea nihil juris habet.

185

Uxor inſcio marito ea alienare pot.
eſt. . ibid.

Keligio.
Diverſa non excuſat a tutela. 520

Relegatus.
Relegatum conjugem conjux ſequi
non ſemper neceſſe. 335
In Ducatu Brunſuicenſi hoc ipfi e.
prefla lege permittitur. 336
Et provincia relegatus perdit tantum
illius provinciæ jura. 361
Remed. ez L. f. C. de Ed. D.
Hladr. tollendo.
Cui detur, 876

ibid.

Sum-

—

Ndlinn
d
tun .
19
vus
n fil,
ibic.
habet.
W
ale .

IILN D EXNX RERVM.

Summarium ſaltem eſt. 885

Remiſſio Adulterii V. A.
Remuneratoriæ Donationes.
Jure Civ. non ſunt neceflariæ,. 1193
Non conferuntur v. Collatio.

Sunt irrevocabiles. 1242
Præſumuntur. 1243
Inſinuatione non indigent. ibid.
Conſiſtunt, quamvis ſint inter pa-
. trem & filium. ibid.
Reliqua earum privilegia. ibid.
Officia ad quæ quis jure obligatur
eas non efficiunt. 1243
Non fſubjacent querelæ inofficioſi.
1247

Si bene merita longius excedant,
quoad exceflum pro ſimplice

habentur- ibid.
Kenunciatio.
Exheredationi parentes renunciare
non pofljunt. 802

Conjux an portioni ſtatutariæ renun-
ciare poſſit, & quid ad ejus re-
nunciationem requiratur, 1128

Repetitio Dotis v. Dos.
Kes Dotulis v. D.
Reſpectus.
In jure nonnunquam eadem perſona

intuitu ejusdem rei duplicem
& diverſum reſpectum ſuſtinet.

Res Pupillaris. V. P.
Res Hereditaric. V. H.
Keſtitutio in integrum.

Reſtitutio reſtitutionis peti nequit.
766
Non habet locum contra agnitam ſe-
mel a majorenne ultimam vo-

luntatem. 242
Non indulgetur ob rem minimam.
821
Retentio.

Hac recte utuntur legatarii & fidei-
commiſſarii usque dum ipfis ca=
veatur. 1022

Nevocatio Creditorum v. Actio
Pauliana.
Nevocatio donationis v. Donatio.
Revocatie Legati v. Legatum-
Revocatio Teſtamenti v. T.
Ruſtick Operæ.
Stricte ſunt interpretandæ. 1074

Ruſtici, ad operas ædilitias obligati
tigna, ex locis longinquioribus
advehere non coguntur, 1075
Ad operas manuales ſaltem obligati
operas cum equis dominicis
præſtare recte detrectant. 1076

Tempus ad operas deſtinatum quo-

E. ſu ſunt ir ſ. G71 modo computandum. 1077
xempla ſunt in ſervo, tutore, lo- .c .,
jone i5 4 Ruſtici ad ædificandum obligati
cadone operis. , idic. etiam ad reparandum obligan-
In actore & reo, in legatario par- tur, 1079
tiario. 672
Tom. V & VI. Bbb bbb bb Operæz

INDEX RERV M.

Operæ in dubio indeterminatæ præ-
ſumuntur. 1081
Dominus operas remittere poteſt,
ſed iſta remiſſio aliis fraudi efſe
non debet. 1082
Operæ indeterminatæ ſi per eas ru-
ſtici ad incitas redigantur ex of-
ficio temperari poſſunt. 1087

Imo hoc etiam juris in certis & de-
terminatis ſi ruſtiei iis ultra mo-
dum onerantur. 1086

Non tamen id judici licet in operis
ipſi principi debitis. ibid.
Operæ indeterminatæ per hoc, quod
Dominus eas ſaltem certo tem-
pore & loco exegit, ad tempus
hoc & locum non reſtringun.
tur. 1058
Pro operis pecuniam nec ruſtici of-
ferre nec Domino exigere li-
cet. 1088
Kuſtici alternatim ad operas vel pe-
cuniam obligati habent electio-
nem. 1089
Dominus jus operas exigendi non
amiſit, licet per longiſſimum
tempus pecuniam pro illis acce-
perit. ibid.
Dominus, qui per immemdriale
tempus pecuniam pro operis
accepit, deinde nec operas exi-
gere nec pecuniam augere pot-
eſt. 1090
Operæ amittuntur ſolo non uſu lon-
giſfimi temporis. 1091
Dominus operas, quibus uti non
Potuit, non amittit. 1095

De immunitate ab operis ruſticis v.

Immunitas.

Vaſallus operas feudo ſuo debitas re-

mittens poſteris ſuis non autem

agnatis præjudicat. 1079

Rußicum Prædium v. P.
Ruſticus v. Operæ Ruſtick.

8

Sacerdos.

Quomodo debeat cogi, ut perſona,
quæ diſpenſationem in cauſſis
matrimonialibus obtinuerunt,
ſacra adminiſtret. 41

Privata auctoritate neminem niſi
aperte Atheum vel infidelem a
ſacris arcere poteſt. ibid.

Sacerdotalis Benedictio v. B.
Scvitia.

Intolerabilis juſta eit divortii cauſſa.
338. ſ44.

Schoppius.

Theſaurum feudalem ſcripſit, qui

minimi pretii eſt. 419

ecundæ Naptieg v. Binubus.

Seelwaͤrtel.
Quld ſit. 772
Senator. H
Mulierem ſeenicam ducere hodie non
prohibetur. 126
Sententia.
Alternativa tacite du'nem. 358

718
Separatio a tboro & menſa.

Decerni poteſt, licet ſævitia conjugis

absque ſævitia & verberibus ſit.

238

Etiam

— —

V. 1.
Gice,

therim,
in nd
nernn
nem I
Kücken
idi.

1V.

tü cdn.
N N

lt, g

g

Hinuhee

epnſlgt
etibiu it.

Ltium

ILND ENX RERV M.

Etiam locum habet contra uxorem
rixoſam. 342

Separatio bonorum.

Quid ſit. 349

Servitus.

In faciendo conſiſtens legari poteſt.

9⁰⁹

Gilentium.
4

Et taciturnitas liberorum a parenti-
bus diſpenſatorum, ubi de eo-
rum diffenſu aliunde conſtat,
pro conſenſu accipi non debet.
20
Silentium in actu, ubi leges ad lo-
quendum non obligant, nil

operatur. 1133
Simplicitas.
Homo ſimplex curatore non eget.
371
Imo ipſe poteſt curator efſſe. ib.
Poteſt teſtari. 591
. Simulatio.
Quid ad eam requiratur. 17
Ex una parte dolus eſt. ibid.
Societas.
Omnium bonorum in dubio non
præſumitur. 157
Sub appellatione bonorum commu-
nium non continetur. ibid.
Solennia.

In ſolennibus judiciorum publica lege
ſtabilitis ignorantia omnis vinci⸗=
bilis eſt. 9

Specificatio Zurata.

Moribus Germanorum ſolenni in-
ventario æquipollet. 716
Admittitur etiam jusjurandum credu-
litatis. 719
