pe indoſſans quantitatem valutæ indoſſamento ſponte inſe-
rat. Tunc enim exceptio, quæ ex hac lege deſumitur, ſta-
tim in oculos incurrit & per inſpectionem ipſius inſtrumen-
ti probatur, atque adeo ſecundum deciſiouem Saxonicam 2. in
continenti liquida efficitur. Tales vero quæ ſunt exceptio-
nes, niſi in ſpecie per legem opponi prohibeantur, omnes
contra cambium admittuntur, ut recte docet Franckius in m-
Bitut. juris camb. Iik. 2. ſect. 7. tit. 10. §. 4. At, ne exceptio
Anaſtaſiana cambiis opponatur „vetitum eſt nusquam. Igi-
tur hic exemplum occurrit regulæ pervulgatæ: multa ex-

preſſa nocent, quæ non expreſſa non nocent. Reſponderunt
ipſienſes Mutrici cuidam ver-
anni elo 1o cc XxxXIV. ſequentem
in

ſuper quæſtione noſtra JCti I.
ſus Leucopetram menſe Majo
Bbb b2

564 AAEDITAT. AD PANDECT.

in modum: Hat Sempronius bey einem Kaufmanne in Naum⸗
burg, 100. Thlr. auf einen Wechſel, ſo erſt inſtehenden Peter
Pauli Markt zahlbar, zu fodern, und wird beſorgt, daß derſelbe
jetztgedachte Meſſe austreten moͤchte, deshalben Sempronius Ti-
tio ſolchen Wechſel zu indoſſiren gegen 40. Thlr. offeriret, und
denſelben Titius angenommen, auch valutam gezahlet, dannen⸗
hero entſtehet die Frage, ob, wann Titius inskuͤnftige den debi-
torem wegen der cedirten 100. Thlr. ex cambio belangen, oder
den Wechſel weiter indoſſiren wollte, ihm, oder deſſen indoſſata-
rio, Lex Anaſtaſiana, oder auch Dec. Elect. 28. entgegen. ſtuͤn⸗
de, und von dem biſco Anſpruch zu beforgen ſey? Ob nun wohl
bey Application des L. Anaſtaſianæ erfordert wird, daß ein
Schuld⸗Poſt um einen geringen und unbilligen Preiß erhandelt
worden, und der Ceſſionarius vom Cedente, einen ungerechten
Vortheil zu erlangen, oder den Schuldner zu druͤcken, ſich die
Forderung Lediren laſſen, daran es in gegenwaͤrtigem Falle er⸗
mangelt, indem ſich allbereit, daß der debitor nicht ſolvendo,
er ſich ſchon auf die Seite gemacht, und ſein Falliment naͤchſte
Petri Pauli Meſſe zu beſorgen, auch daß der ganze Handel, zu
Vermeidung Verdruſſes, ohne alle Simulation, vorgenommen
ſey, und deshalben bona fides ſich aͤuſſern will, zumalen Sem-
pronius Titio den Wechſel, ſolchen zu indoſſiren, vor 40. Thlr.
offeriret, auch allem Anſehen nach, keine Defraudation von bey⸗
den Theilen intendiret, und die Indoſſamenten der Wechſel ex⸗
trajudicialiter zu geſchehen pflegen; Dennoch aber und dieweil
des Schuldners angegebener Zuſtand alſo beſchaffen, daß er ohne
deſſen Kraͤnkung und zu beſorgender Weitlaͤuftigkeit und Vergrieß⸗
lichkeit nicht fuͤglich offenbahret werden kan, welches bey gerichtli⸗
cher Vollziehung einer Ceſſion nicht leichtlich zu vermeiden, und,
daferne die valuta auf 40. Thlr. in dem Indoſſamente, oder ſonſt,
exprimiret wuͤrde, daraus wider den Indoſſatarium eine liquide
Suim⸗

—
Na
n Der
def
Gnd⸗
In,1
, Moon⸗
vdut

P

uen⸗t.

inlre
etenſe⸗
Nrunte
dr W
ken/ ſen
en Fi
ſolyeli
nent nit

Handel,

rgenon⸗ .

olen &
vor 0

e Ro

nn 7
, daftt
tud Der
Nobate, “
het emeddeu⸗

nt,lt

un irly

G

Sp. CCIII. DE LEGE ANASTASIANA. 565

Summe abzunehmen waͤre, wovor er die Schuld erhandelt haͤtte,
in welchem Fall ihm die Umſtaͤnde, ſo L. Anaſtaſianam ablehne⸗

ten, beyzubringen obliege, und der Schuldner, noch zur Zeit,

nicht wuͤrklich fallit, noch der Dec. El. 28. aber in Ceſſionen,
und alſo auch bey Indoſſamenten, welche davon nicht ausgenom⸗
men, das Quantum, wie hoch die cedirte Poſt angenommen,
mit deutlichen Worten, ausgedruͤcket ſeyn ſoll, und dieſelbe ge⸗
richtlich, jedoch coram quocunque judice, um ein geringers
verhandelt werden mag; So kan geſtalten Sachen nach, dem
Ceſſionario Lex Anaſtaſiana, auch die Churfuͤrſtl. 28. Deciſ.
entgegen geſetzet, und wann die Ceſſion, oder das Indoſſament,

mur auſſer Gerichte, und alſo nicht gebuͤhrend, vollzogen wird,

der Fiſcus wohl einen Anſpruch machen. V. R. W. Præſuppo-
nunt auctores hujus reſponſi caſum, quo valutæ quantitas
indoſſamento fuit inſerta, atque tunc exceptionem legis Ana-
ſtaſianæ admittunt, niſi ceſſio ſecundum deciſtonem electora-
lem 28. judicialiter fiat. Qua in re penitus cum illis conſentio.
Non puto autem, hanc fuiſſe eorum mentem, ut credide-
rint, etiam tunc, quum valutæ mentio in indoſſamento non
eſt facta,; exceptionem Anaſtaſianam indoſſatario objici & per
hanc eum conſtringi poſſe, ut, quantum ſolverit pro ceſſio-
ne, edat doceatque. Hoc enim, quemadmodum ſatis docui,
cum indole negotiorum cambialium pugnaret, atque adeo
celeberrimo iiti ordini in mentem venire non potuit.

VII.
Succeſori in feudo, qui debita feudalia ab anter höre contracta
minore pretio redimit, lex Anaſtaſiana non obſtat.

Ppſe Anaſtaſius in L. 22. C. Mandati legi ſuæ eximit ceſſio-
nes, quas is, qui res aliquas poſſidet, pro rerum apud
ſe conſtitutarum munimine ac tuitione accipit. Exemplum

ejus rei ſupra in pecimine t . E zuorainia actione, medit.
3 3.

566 L MEDITAT. AD PANDECT.

. allatum, Nunc aliud memorabitur. Succeſſor quidam feu-
di multo æri alieno obnoxii cum creditoribus quibusdam
tranſigit & nomina eorum modica ſumma redimit, accedi ſibi
partim venditionis partim donationis titulo curat. Sed quum
novi quotidie creditores exſurgerent, hisque omnibus feu-
dum non ſuffieeret, abdicat ſe tandem ſucceſſor feudo & con-
curſui creditorum locum facit, ipſe vero inter creditores con-
ſiſtit & ceſſa ſibi omnia exigit. Objiciunt ei ceteri legem Ana-
ſtaſianam vel potius Juſtinianeam, quæ partem debiti vendi-
tionis titulo transferri, reliquam autem partem per coloratam
donationem cedi vetat L. 23. pr. C. Mandati. Sed Cti Helm-
ſtadienſes menſe Majo anni C1o 10 Cc xv. legi Anaſtaſianæ &⁸
Juſtinianeæ prorſus locum denegarunt, quod ceſſionarius
tunc, quum actiones adquireret, in poſſeſſione feudi conſti-
tutus pro tuenda ea cum creditoribus tranſegerat. Vide fi-
mile fere exemplum in Brunnemanni Conſilio 17. n. 54. 55.
& Strykii Cautelis contractuum ſect. 4. cap. 2. J. I4. 19.
Sic igitur reſponſum fuit: Der andre Theil unſers Urtheils ge⸗
het dahin, daß Beklagte ſich wegen der ganzen von Levinen von
Loͤben an ſich cedirten Poſt des Vorrechts zu erfreuen haben. Es
wenden zwar Klaͤgere dagegen ein, es ſey dergleichen Ceſſion, die
theils titulo lucrativo theils oneroſo geſchiehet, nicht guͤltig, und
foͤnne vi legis Anaſtaſianæ der Ceſſionarius mehr nicht, als was
er ſelbſt gegeben, fodern. Alldieweil aber Lex Anaſtaſiana als⸗
denn, wann ein Beſitzer eines Gutes oder Lehnfolger zu Behaup⸗
tung ſeiner Poſſeſſion ſich mit den crediroribus vergleichet, kei⸗
ne ſtatt findet, auch in ſolchem Fall nicht geſaget werden kan, daß
die Ceſſion in fraudem aliorum geſchehe; So ſeynd wir, oban⸗
gefuͤhrter maſſen zu ſprechen bewogen worden. .
COX O LI T A KIV. M.
Lex Anaſtaſiana ad res corporales & adnexa eisdem jura non
pertinet. Igitur ſi quis præœdium olim ſub pacto rerreren-
1tI0⸗

4

SP. CCIV. DE RESCINDENDA VENDTTIONE. 567

nfen. ditionis emtum tertio vendat, novus hic emtor a relu-
usdan ente id pretium reéte exigit, quod, quum pactum re-
Celice. . trovenditionis iniretur, conftitutum fuit, nec lex Ana-
e ſtaſiana ei obſtat, etſi ipſe minore pretio rem a primo
Aum emtore compararit. Qua de re dictum ſupra in Specimi-
iüfer ne CXCI. de Ketrovenditione, medit. II.
do⸗ .
ina⸗ SPECIMEN CCIV.
egemn
A MEDITATIONVM AD PANDECTAS
rloruen AD LIB. XVIII. TIT. V.

Nlatunel

TIONE.

. n. ſ4)
Riin . Interventis arrbæ facultatem pæœnitendi tribuit,
eg.!
n ueæfſtio eſt & in foro & in ſcholis frequens, an alter-
htgüttge G contrahentium cum diſpendio arrhæ, invite
cht,cen⸗ — altero ab emtione recedere poſſit. Adfirmat eam
uſaſan 6 dilucide Juſtinianus in pr. I. de Emtione & L. 17. C. de Fide
inſtrumentorum. Sed tamen maxima interpretum pars negan-
1 tem ſententiam tuetur ob regulam juris, quæ emtionem per-
geht 1 fectam unius, etſi duplum offerentis, diſſenſu diſſolvi ve-
edenimn, tat, L. 6. C. de Reſeindenda venditione. Sed facilis eſt reſpon-
ndw, ſio, diſtinguendo inter regulam & exceptionem. Regulam
ipſam non convello; ſed exceptionem & tacita contrahen-
gaw tium volutas & Juſtinianus in modo memoratis legibus ad-
denſn V dir.
60o ſene .

563 MEDITTAT. AD PANDECT.

dit. Quas leges, quum graviter Gbi obſtare animadvertant

diſſentientes, ſic amoliuntur, ut dicant, loqui eas vel de ca-
ſu, quo alter contrahentium, arrha accepta, contentus, in
diſſolutionem contractus conſentit, vel agere de emtione
imperfecta atque in nudis tractatibus ſubſiſtente. Ita fere o-
mnes, Lauterbach. in tractatione de Arrba, quæ in volumine
I. diſputationum Tubingenſium tertia eſt, §. 102. Berger. in Re-

ſolutionibus Lauterbachianis pag. 299. ſq. & Bachovius ad Treut-

lerum vol. I. diſp. 28. §. 8. B. Sed Bachovium ſic ſentire non mi-
ror. Nam quum Treutlerus ajentem ſententiam amplexus eſ-
ſet, Bachovius pro inſtituti ſui ratione non poterat non negan-

tem tueri. Certe, quoties Bachovii commentarios in Treutle-
lerum lego, ſemper mihi in mentem venit illud, quod Abra-

mus Geneſeos XIII. 9. Loto dixit: ſepara te quæſo a me, quodſi
ſiniſtram verſus diſceſſeris, dexteram petam, ſin autem dexteram
verſus, ſiniſtram petam. Sed ipſa quoque reſponſio removen-
dis iſtis legibus non ſatisfacit. De primo caſu, quo utraque
Pars in diſſolutionem contractus conſentit, eæ intelligi ne-
queunt, quoniam tunc, quum utriusque voluntate contra-
Qus diſſolvitur, is, qui arrham dedit, eam non perdit, ſed
repetit per L. 2. C. Quando liceat ab emtione diſcedere, niſi forte
pactum contrarium ſupponas, quo inito, res dubium non ha-
bet & ridiculus fuiſſet juſtinianus, ſi de eo bis legem novam
condidiſſet. Porro ad emtionem imperfectam leges noſtræ
reſtringi nequeunt. Quippe verba illa: ſive in ſeriptis, ſive
ſine ſeriptis item: adimplere; ſatis indicant, ſermonem et-
iam de perfecta emtione eſſe. Quod & Bachovius negare
haud poteſt, atque, ut aliquid reponat, incuriam Tribonia-
ni incaute loquentis arguit, atque in conſtitutionibus Juſti-

mianeis accurationem verborum non eſſe exigendam addit.

Abſone profecto. Quidquid tamen ſit; multitudo & auctori-
tas

—.
Feruunt
AEer.
ennnd, n
enthne
lufene.

UNHIon

Nbrnt.
NNL9ANX
Stenoamt.

gene

in un;
Me;
n rti
0 femove
u0 Uutral
Nelligi
Ne COI
Periinf
ſere üin
hiumnent
egenn nit
leges n

Vermonen
oVis Ne

SP. CCIV. DE RESCINDENDA VENDITIONE. 569

ritas diſſentientium contrariæ opinioni pondus addit, ut ſe-
cundum eam plerumque judicetur. Ipſe ego, quum colle-
gio Vitembergenſi adſiderem, contra animi mei ſententiam
menſe Julio anni cio 10 cc x. ſic reſpondere coactus fui: Hat
derſelbe 980. Scheffel Weitzen an Gottfried Weißkothen und Lau⸗
renz Lauben verkauffet, auch darauf von ihnen bereits 200. Rthlr.

erhoben. Nachdem aber die Kaͤufere anjetzo das uͤbrige Kauf⸗

Geld zu zahlen und den Weitzen abzuholen anſtehen, ſo will der⸗
ſelbe, ob ſie nicht den Contract zu halten ſchuldig, belehret ſeyn.
Ob nun wohl die Kaͤufere vielleicht vermeynen, es ſtehe ihnen frey,
mit Zuruͤcklaſſung der bereits gezahlten 200. Rthlr. als eines Reu⸗
kaufes, von dem geſchloſſenen Contract abzuweichen, auch ſich
diesfalls auf die gemeine Kayſerl. Rechte berufen moͤchten; Den⸗
noch aber und dieweil obangefuͤhrte Rechte, welche dem Kaͤufer
mit. Hinterlaſſung deſſen, ſo er darauf gegeben, den Contract
aufzuheben vergoͤnnen, entweder von dem Fall, wenn der Ver⸗
kaͤufer damit zufrieden ſeyn will, oder von einem noch nicht zur
Vollkommenheit gebrachten Kaufe handeln, dahingegen, wenn
der Contract, wie in gegenwaͤrtigem Fall, an ſich ſelber richtig
und vollkommen, keiner Parthey, ſolchen wider des andern Wil⸗
len umzuſtoſſen frey ſtehet, zu geſchweigen, daß allhier die 200.
Rthlr. nicht zu Aufhebung, ſondern mehrerer Befeſtigung des
getroffenen Kaufs gezahlet worden; So erſcheinet dannenhero ſo
viel, daß Kaͤufere den Contract zu halten allerdings ſchuldig.

II.

Emtio propterea, quod alter contrabens promiſſa non implevit,
non reſcinditur. .

III.

Reſeinditur tamen tunc, quum ea, contemplatione ſaltem borum
promiſſorum, celebrata fuit.

Tom. III. Ccc Supra

370 MEDITAT. AD PANDECT.

O bra in Specimine XLeVI. de Transactionibus, medit. 5.
oſtendi, transactionem nihilominus ſubſiſtere, etſi alter-
uter tranſigentium ei juſto tempore non ſatisfecerit. Nune
idem de emtione dicitur. Scilicet ex eo, quod emtor vel
venditor conventione non ſatisfecit, ipſe contractus irritus
non conſtituitur, ſed alter, cui fides ſervata non fuit, & ad
implendum agere & quanti intereſt, experiri poteſt. Clara
eſt hac de re lex 14. C. de Reſcind. vend. Ea tamen limitatio-
nem patitur ex L. 6. C. de Pactis inter emtorem & venditorem

in caſu, quo emtio certæ rei contemplatione habita celebra-

tur, ſeu quando pactum adjectum cauſam contractui ita de-
dit, ut ſine eo partes contracturæ non fuiſſent. Nihil hac
limitatione poteſt eſſe æquius, nihil rectæ rationi & menti

contrahentium convenientius. Miror ergo, eam in dubium

vocari a Cujacio in Kecitat. uad tit. C. de Pactis inter emt. &

vend. Majero in Collegio Argentorat. tit. de Contrab. emt. §. 54.

& Prunnemanno ad E. 6. C. de Pactis inter emt. & vendit. n. 3.

qui hoc etiam caſu expreſſum legis commiſſoriæ pactum ab

initio additum requirunt. Sed eos & æ&quitas & mens con-
rrahentium & verba legis refellunt. Quamobrem prudentis
judicis arbitrio relinquitur, fitne illud, in quo alteruter fi-

dem fefellit, tale, cujus contemplatione contractum fuit.

Quid ergo ſi emtor ſtato die pretium non ſolvit? Non pu-
to, venditorem tunc ad reſciſſionem agere Poſſe, quia tempus
ſolutionis ad ſubſtantiam contractus non pertinet, neque
partes ad contrahendum movere ſolet. Adde L. 8. C. de
GContrabenda emtione. Et ſic reſponderunt ICti Helmſtadien-
ſes menſe Julio anni 1716. Hat Auguſt Friederich Boſſe ſeinen
Ackerhof zu Bißdorf, nebſt deſſen Pertinentien und Inventario,
ſeinem juͤngſten Stief⸗Schwieger⸗Sohn Rittern vor 1000. Rthlr.
verkauffet. Entſtehet alſo die Frage, ob dieſer Kauf zu Recht

guͤltig ſey oder nicht. Nun ſcheinen zwar die dagegen angefuͤhrte
momen-

—
elit. .
ldltet⸗
Hennor

AO rn

hinti
tel G
ent

uuhn

dinonn
meichint
ain nn
, iwer en
eent ,
Gg unt1
2* ulhnnt
T mens
l Pruc⸗
) Aeerute
Ntabtunt
e1! Wi
. ginn lelh 1
tliget, 5

le 3
eink 1
o
d nne
er nenn
nnini
runt,
Nein

ch of

SP. CCIV. DE RESCINDENDA VENDITIONE 571

—

momenta von der Wichtigkeit nicht zu ſeyn, daß derenthalben

der getroffene Handel gaͤnzlich umgeſtoſſen werden koͤnne. Denn,
daß Ritter die 1000. Rthlr. verſprochener maſſen bey Ueberneh⸗
mung des Guthes nicht erleget, thut nichts zur Sache, ſondern
giebt nur dem Verkaͤufer und deſſen Erben eine gegruͤndete Action
das reſiduum nebſt dem Intereſſe zu fodern. Aliud exemplum
emtoris, qui præfixo ad tradendum die non adfuerat mer-
cesque emtas non avexerat, infra ad tit. de Eericulo &S com-
modo rei vend. memorabitur.

IV.

Reſciſſa emtione, omnia ex utraque parte in priſtinum ſtatum
revocantut, & jus emtoris in ea, quæ ipſe præſtitit, nulla
præſeripsione & alienatione olſtante, reviviſeit.

t hæc theſis rectius intelligatur, præmittenda eſt facti
ſpecies. Joannes imperii princeps initio Seculi XVII.
prædium aliquod Erasmo vendiderat, atque pretii loco non
pecuniam numeratam, ſed nomen, quo Erasmo grandis Pe-
cunia ex alio prædio oppignorato debebatur, ſimul cum pi-
gnore in ſolutum acceperat. Moritur deinde Joannes & ter-
ras ſuas inter filios ſic dividit, ut natu primus Georgius im-
perium in eam provinciam, in qua Prædium venditum jace-
bat, haberet, Erneſtus autem natu junior inter alia præ-
dium, quod Erasmo olim obligatum fuerat, acciperet. Neu-
ter ex his Erasmo heredibusque ejus controverſiam movet,
ſech contractus inter illum & Joannem initus per centum &
plures annos inconcuſſus ſtat. Invecta tamen interea in Ger-
maniam doctrina de domaniis tandem quietem turbat. Cla-
mant igitur Hi, quos Georgius fiſco ſuo præfecit, prædium
Trasmo venditum domanium eſſe, nec vendi potuiſſe, agunt

ad reſcindendum contractum & expellunt tandem Erasmi

CccCCZ here-

572 MEDTFAT. AD PANDECT.

7

heredes. Hi igitur contra Erneſtum exſurgunt & actione
hypothecaria nomen, quod Erasmus in ſolutum dederat,
exigunt. Reſpondet Erneſtus, Erasmum ſe omni juri in no-
men illud & pignus abdicaſſe, prædium ipſum liberum &
omni nexu ſolutum Erneſto attributum fuiſſe, obſtare etiam
Erasmi heredibus præſcriptionem, non quadraginta ſaltem
annorum, quæ ad excludendam actionem hypothecariam
ſufficiat, L. 7. G. 1. C. de Præſcript. 30. vel 40. annorum, ſed
centum & plurium annorum. [Cti tamen Helmſtadienſes
nihilominus menſe Februario anni C1o 10 CCc XxXI. contra Er-
neſtum reſponderunt, ducto argumento a reſtitutione in in-
tegrum, quam fiſcus contra Erasmi heredes ex capite doma-
nii impetraſſe quodammodo dici poterat. In reſtitutione ve-
ro in integrum omnia in priſtinum ſtatum reducuntur, at-
que is ipſe, contra quem ea obtinetur, data & Præſtita re-
cuperat, cunctisque actionibus, quas pridem habuit, utitur,
L. I. 2. C. Si adverſus transactionem. Neque hæ leges de
actionibus tantum, quibus is, qui reſtitutionem obrtinet, te-
nebatur, intelligendæ ſunt. Nam ex L. un. §. I. C. de NRe-
putationibus, quæ funt in judicio apparet, reſtitui etiam eas
actiones, quas alter contra tertium habuit. Deinde contra
præſcriptionem, quam objiciebat Erneſtus, regula illa ju-
ris: non valenti agere non currit præſcriptio; Erasmi here-
des ſatis tuebatur. Qamòbrem ſic reſponſum fuit: Hat
Herzog Johannes zu Sachſen⸗Weimar das in dem Amte Wei⸗
mar liegende Vorwerk Sirmium im Jahr 1605. an Erasmum ge-
gen Abtretung 20000. Gulden, welche derſelbe auf der Herrſchaft
Waltershauſen ſtehen gehabt, uͤberlaſſen, und es iſt folgends das
Herzogthum Gotha und darinnen gedachtes Waltershauſen an
Herzog Ernſten gekommen ꝛc. Was nun die fuͤnfte Frage betrift,
ſo halten wir dafuͤr, daß der Beſitzer des Vorwerks Sirmium,
im Fall der Fiſeus des Hauſes Sachſen⸗Weimar dieſes Sirmiu

—

ioe

edern,
lin .
ubun
lun eimn
innſhen
ikcnin
Hernum,
nlrdenin
,connke
Ntiorent
cihiri

ncuintn e.

buit un
hæ kys
obtineh!
1. C. le
Wi euimn
einde e
Ertonik.

1Erun

der ℳ

ſenne,

terchn⸗
guut
6 Dn⸗

wet e

diſe

SP. CCIV. DE RESCINDENDA VENDITIONE. 5y3

als ein Domain in Anſpruch nehme, ſich ganz wohl an Walters⸗

hauſen wegen des Capitals der 20000. fl. und zwar nach dem alten
Reichs⸗Fuß halten koͤnne. Denn da Herzog Johannes in ſeinem
Teſtament die Herrſchaft Waltershauſen ſeinem Herrn Sohne,

Herzog Ernſten, beſchieden, folglich dieſer und deſſen Nachfolgere

die facta ihres hoͤchſtſeel. Herrn Vorfahrens zu præſtiren, und,
daferne die Veraͤuſſerung Sirmiums als eines Domanii vor nichtig
erklaͤret werden ſolte, dasjenige, was Erasmus vor Sirmium cedi-
ret, wieder heraus zu geben ſchuldig ſeynd, immaſſen bey Annulli-
rung des uͤber Sirmium im Jahr 1605. getroffenen Contracts
aus des Erasmi Ceſſion annullirt wird, dieſemnach deſſen und
ſeiner Nachfolgere Jus an Waltershauſen reviviſcirt, auch in ſol⸗
chem Fall die Verjaͤhrung nicht im Wege ſtehet, weil der Doma-
nial-Streit jetzo erſt beruͤhrt wird, und der Beſitzer Sirmüi ehe
kein Jus agendi wegen Waltershauſen gehabt, alſo ihm die Rechts⸗
Regul: non valenti agere non currit præſcriptio, zu ſtatten
kommt; So kan der Beſitzer von Sirmio ſich an gedachtes Wal⸗
tershauſen ſonder Zweifel halten, und das ganze Capital der
20000. fl. nach dem Reichs⸗Fuß, darinnen es im Jahr 1605.
geſtanden, fodern.

COK„OhLLARIA. .
I. Emtione nondum perfecta, unus etiam contrahentium,
invito altero, a tractatibus impune recedit. Recéte ta-
men Scabini Jenenſes apud Schilterum Erxerc. ad z. 30.
§. 134. reſponderunt, eum, qui rem ſuam alteri venden-
dam obrulit atque diem determinando pretio Ppræfixit,

non poſſe rem alii vendere, ſed, ſi vendat, ad infereſſe
obligat. Pacta enim honeſta omnia hodie ſervanda ſunt,

c. 3. X. de Pactis. Non licebat ergo venditori fidem de

X

Pretio conſtituendo datam fallere.

CCCC 3 2. In

S MEDITAT. AD PANDECI.

2. In iis terris, in quibus confirmatio magiſtratus ad alie-
nationem requiritur, unus contrahentium a perfecta
emtione, altero invito, recedere nequit, etſi confirma-
tio nondum acceſſerit. Vide ſupra Specimen CXCI. ge
Ewæſtinétione vetractus gentilitii, med. I1I. Excipe caſum,
quo lex, quæ comuraRentibus neceſſitatem impetrandæ
confirmationis imponit, contractui antea vim obligan-
di adimit. Cujus rei exemplum in der Farſtl. Braun⸗
ſchweig ſchen Landes⸗Ordnung art. 15. occurrit, ubi
ruſtici emtiones & venditiones ſuas præfectis confir-
mandas offerre jubentur, additurque, ſonſten ſolle dar⸗

uͤber nicht gehalten werden.

SPECIMEN CCV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVIII. TIT. V.

LESIONE VLTRA
DIMIDIVM.

Tunc etiam propter læſionem infra dimidium reſeinditur ven-
ditio, quum dolus concurrit- .

II. 3 . 4
Ie, qui cum altero veram rei æſtimationem SForur ſciens eon-
zrabit, ſpectata æguitate naturali, in dolo eſt, de jvure ta-
men eivili conveniri nequit-

dde.
peleh
obrnr.
WV1
nn
Meuntt
nCr.
e
nc
g am
nW

—

EZCNR

K

ſeuliin 6

nn lin⸗

e

Sp. CCV. DE LESIONE VITRA DIMIDR M. y;

Imtiones & venditiones propter modicam læſionem
non reſeindi, omnes norunt. Vide L. 15. C. de Keſe.
vendit. Exeipitur caſus, quo dolus alterutrius In-
tervenit, ubi quælibet læſio ad reſciffionem ſudhcit,
L. 5. C. eodem. Quæritur vero, an is, qui veram rei æſti⸗
mationem ſcit & cum altero eam ignorante contrahit, atque
inde aliquod lucellum conſequitur, dolum committat. Si
jus naturæ ſpectas, dolum committit utique, dum alterum
errare atque propferea damnum pati finit, ipſe vero ex hoc
errore emolumentum aucupatur. Sed, lſicut jura civilia jus
naturæ per omnia non ſequuntur, ita etiam in hoc capite ab
eodem recedunt. Equidem aliquando jus Romanum eum,
qui ex errore alterius lucrum aucupatur ſciens, damnat &
furti quoque inſimulat in L. 38. §. I. de Solut. & L. 18. de
Condict. furt. Verum in emtionibus & venditionibus minus
eſt rigidum, & in eis partibus ſe mutuo circumvenire per-
mittit. L. 16. §. 4. de Minoribus L. g. C. de Reſeindenda vend.
Vir tamen cordatus & juſtus permiſſione hac non utetur, ſed
Hermiam philoſophum imitabitur, de quo Damaſcius & ex
eo Photius in Bibliotheca pag. 1044. hæc narrat: Quum impe-
ritus ei librum venderet, &α pretium minus, quam valeret, exi-
eret, hominis errorem correxit, 8 bluris emit. Wec ſemel
anc juſtitiam, cujus nullam alii rationem babent, verum etiam
ſæpius, quoties venditorem debitum pretium ignorarte contigiſ-
ſet, oſtendit; non aliorum more fortuito luero deditus, ratus,
aliquam ſe injuriam facturum, ſi volens a volente etiam quovis

modo emeret. Nam dolum quendam eſſe in contractu & fran-

dem, non indicare errorem, Jed veritatem occultare, & guum

Iit injuria non violenta Jed fortuita, plerosque latere, nec fu-

rari aliquld inſtar latronum, cum bericulo, ſed a lege quidem
2bſolvi, juſtitiam autem corrumpere. Plura de hac lite dixi
ſapra in Specimine EIX. de Dolo, med. I. & 2.
H III.
Kemedium legis 2. C. de Reſcind. vend. per aliquam incerti-
tuginem non execluditur.

IV.

376 NAEDITAT. AD PANDECT.

— .
IV.
Remedium boc etiam in venditionibus &* renunciationilus bere-
ditatis locum invenit.
N aritus eger ac morti vicinus cum uxore paciſcitur, ut
VI ipfſa aureos tringinta a ſe acciperet & his contenta to-
tam mariti hereditatem ejus liberis relinqueret. Inter jectis
aliquot diebus, moritur maritus, & vidua animadvertit, mo-
dicam, quam acceperat, pecuniam nec ſemiſſem quidem ejus,
quod ipfſi per leges & ſtatuta ex defunécti mariti bonis debe-
batur, attingere. Queritur ergo de læſione ultra dimidium.
Reſpondent liberi heredes, remedium legis 2. C. de Reſeinden-
da venditione in negotiis, quæ ſpem & aleam continent, lo-
cum non habere per L. 8. §. 1. ge Contrab. emt. ſeu, ut luci-
dius rem explicat Sande lib. 3. tit. 4. def. 16. legi ſecundæ lo-
cum non eſſe, ſi, re vendita, cujus æſtimatio tempore ven-
ditionis plane fuit incerta, læſio ultra dimidium ex eventu
probetur; deinde viduam ejus ſuum hereditarium vendidiſ-
ſe, ſed in hereditatis venditione læſionem nullam attendi,
argumento L. 10. & 1I1. de Hered. vel act. vend. & eorum quæ
Sande lib. 3. tit. 4. def. 15. nec non Carpzovius P. 2. C. 35. def.
4. habeant. ICti tamen Helmſtadienſes menſe Decembri anni
CIO 10 CC XIX. ſecundum viduam judicarunt. Scilicet, quæ
in L. S. §. I. de Contrab. emt. de emtione ſpei & in L. 10. &
II. de Hered. vel. act. vend. de hereditate habentur, huc plane
non pertinent. Incertitudo enim, de qua iſtæ leges agunt,
tanta eſt, ut & emtor & venditor prorſus, an quid ſint con-
ſequuturi, ignorent. At in noſtra ſpecie certitudo maxima
aderat. Ius ipſum certam hereditatis partem uxori poſt ma-
riti mortem attribuebat. Maritus quaſi animam agebat, ut
ſucceſſio longe abeſſe non poſſet. Illud unice neſciebat
uxor, quantum maritus in bonis haberet. Potuiſſet tamen

& hoc ſcire, ni maritus patrimonii ſui vires celare maluiſſet.

Pro-

rer.

Cnn, I
werin,
biceneß
bonäcke.
4 Cmndnn
ntinet,
ſen, ,
ſecunlti
mpore e
n &X eel
m vende
mn attenl
eorom
ecelnbi
gcllicely 6
Anbn

ur huH

.
r egeni,
Uic lre⸗
Ciruconn

usori

E.
nann ge ,

mnice ⸗

cellte un

D

ni

6b. CCV. DE LASIONE VITRA DHAIDIVYM. 1,
Præterea ſi qualiscunque incertitudo remedium legis ſe
cundæ excluderet, ufus ejus legis Plane tolleretur, Auum

res humanæ omnes;,; quantumvis certiſſimæ efle videan

tur, aliquid dubii & aleæ contineant. Nec opini
quod in hereditatis venditione remedium legis enn lc dam.
ler 2 admitto aliter, quam in caſu legis 10 herad.
vel act. vend. ubi venditor dubius, a quid juris r
num Jquæ ſit hereditas, expreſſe dixit, Vendene 15 R
ſibi juris, & ſi qua hereditas eſſer. At quutn Lerte⸗ A
4 „ 102

heredem ſe ieſſe, ſed vires hereditatis nondum perfpey;
hæc incertitudo, quæ diſcuti potuiſſet en Niunmn lenis i
. t* potuifiet, remedium legis ſe-
ecundæ non excludit. Adde Gailuml. 2 Otf. e dectc bar
Y aR2 . »„ . . . . cecde at
Præterea, quod uxor renunciationem jurejurando in omni
1SlTan 23 mntk

renunciatione hereditatis ſecundum eap. 2. de Pakbtig in ſeve
20 neceſſario non firmarat. Sic igitur judicatusn “ . Va
Beklagte ein richtiges Inventarium ober in deſſen Erm Ing De 6
ein eydliches Verzeichniß von ihres Vaters Varlaſenſchaſt as
acta zu bringen, und der Klaͤgerin ein Kindes⸗Cheil ied
nne Eurechnung der bereits erhaltenen 32. fl. auczutvorti
Ren X . Rat. dec. Die Frage iſt, ob Klaͤgerin
e de in 1 i ber en g ſetzt. Kindes⸗ Theil fordern koͤnne.
dait i er verſforbene Ehemann bey ſeinem Leben 32.
ie ſich nach ſeinem Tode in allem begnuͤgen laſſen ſoll⸗

te, geſchenket, ſie auch dieſelbe angenommen und mit allem
zufrieden geweſen, naͤchſtoem ein Ehegatte bekanntermaſſen

ſich ſeiner portionis ſtatutariæ per ſimplex pactumt begeben
kan, auch die leſio ultra dimidium in ſolchen Contracten, wor⸗

innen blos de ſpe gehandelt wird, nicht artendiret zu werden

nuſir ben imtten es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne Klaͤgerin
ſer den bereits erhaltenen 22. fl. nichts fodern; Dennoch aber

und dieweil ein ſimpl ;
aplex pactum iativun
7bm. III. Pisgal D 4 de ativum nothwendih

378 AMEDITTAT. AD PANDECT.

die eydliche Beſtaͤtigung des Renunciantis erfodert, endlich, wenn
ja ſolches Pactum ſtricto jure beſtaͤndig waͤre, der Klaͤgerin den⸗
noch als einer armen und zu Zeit der Renunciation mit keinem
Beyſtand verſehen geweſenen Weibes⸗Perſon bey ſo offenbarer und
die Haͤlfte weit uͤberſteigenden Læſion die reſtitutio in integrum
angedeyen muͤſte, immaſſen auch dasjenige, was de contractibus
ſpem & aleam continentibus angefuͤhret wird, allhier nicht ſtatt
findet, da die Succeſſion in des auf dem Todtberte liegenden Man⸗
nes Verlaſſenſchaft in ſtarutis gegruͤndet iſt, demnach vor kei⸗
ne ungewiſſe Hofnung gehalten werden mag; So iſt die Klaͤgerin
an die von ihr geſchehene Renunciation weiter nicht gebunden,
ſondern das ihr in ſtatutis ausgeſetzte Kindes⸗Theil, worinn je⸗
doch die bereits empfangene 32. fl. billig computirxet werden, zu

fordern wohl berechtiget.

V.
Probatio læſionis ultra dimidium relcte hit per teſte’.
VI.
Prolatio bæc clara fit, oportet; nec conjecturæ ſußſiciunt.
VII.

perum rei pretium inde, quod ex ſingulari erga rem affectione
quis tantum obtulerit, non probatur.

VIII.
Wer probatur ex eo, quod poſſeſor rem ſuam tanti
ſtimaverit.
Taude Sande lib. 3. tit. 4. def. 16. doctrinam Bartoli ad L.2
C. de Reſcind. vend, qui in re medio noſtro pretium rei non
per teſtes, ſed per probos Peritosque &æſtimatores probari
debere ait. Laudat eandem Mornacius ad L. 2. C. de Reſcind.

venf. atque publice edicto Blæſenſi confirmatum eſſe teſta-
tur.

ſh,ten
Grinde
ü kinen
ſre
nimegtn
Ontndih
rtek
Ghn e
ehe
Ne
1 gcon
wlf
let wed

SP. CCV. DELESIONE VETRA DIMIDIVM. 7579

tur. At enim vero ego, etfi alias in faciendis æſtimationi-
bus optimam hanc viam eſſe credam, tamen in læſione ultra
dimidium probanda locum non, niſi uno atque rariore caſu,
quum nempe querela de læſione confeſtim poſt contractum
celebratum in judicium deducitur, invenire credo. Nam fſi,
ut plerumque fit, poſt aliquot demum annos reſciſſio agitur,
inutile erit, æſtimatores etiam peritiſſimos in rem deduci,
quoniam non præſentis temporis, ſed ejus, quo contractus
celebratus fuit, æſtimatio ineunda, ac ſtatus rei, ſicuti tune-
fuit, inſpiciendus eſt. Vide L. 8. C. de Keſeind. vend. ibi:
pretii, quod fuerat tempore venditionis, & c. 3. X. de Emtione,
ibi: tune valentem. Inverterem ergo fere regulam, dice-
remque, Ilæſionem ultra dimidium, ſi caſum ſupra memo-
ratum excipias, ſemper per teſtes, non per æſtimatores,
Probandam eſſe. Interim, ſicut rectiſſime Mangotius apud
Mornacium dixit, proceſſus, qui in æſtimatione verſantur, ſunt
diabolici, nec facile eſt, imo impoſſibile ſæpius, ſe expedire la-

Eyrintho æſtimationum, quæ ſiunt per teſtes. Nec facilis hic

eſle debet judex. Videtur quidem hoc ei præcipi in L. an.
C. de Sententiis quæ pro eo quod intereſt. Verum odioſiſſima
res eſt, contractum perfedum reſcindi, decetque hic judi-
cem circumſpectiorem ac tenaciorem eſſe. Nec er go con-
jecturæ, niſi graviſſimæ ſint, hic ſufficiunt. Vide L. 4. C
de Reſeind. vend. Moti his rationibus Cti Helmſtadienſes
menſe Februario anni clo loccxx. reſponderunt, verum rei
pretium & læſionem ultra dimidium inde, quod tertius quis
olim rei habendæ ſingulariter forte ob vicinitatem Prædii ſui
cupidus tantum obtulerit, non Probari; nec ſufficere, ut probe-
tur, poſſeſſorem olim rem ſuam tanti æſtimaſſe. Igitur hu-
jusmodi probationem oblatam, quam judex tanquam ſemi-
plenam admiſerat, correcta hujus ſententia, rejecerunt, &
lurijurando ſu Ppletorio „ quod ille decreverat, locum dene-
ddd z. ga-

580 MEDTTAT. AD PANDECT.

garunt: Daß Klaͤgere mit Abſchwoͤrung des fol. 10. erkannten
Eydes zu verſchonen, hingegen den uͤbernommenen Beweis gebuͤh⸗

rend nicht vollfuͤhret, wannenhero Beklagter von angeſtellter Klage

entbunden, jedoch die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen einan⸗
der aufgehoben werden. B. R. W. Rat. dec. Klaͤgere haben er⸗
weiſen ſollen, daß das ſtreitige Guth zu Zeit des Contracts 700. Rthlr.

werth geweſen, und gleichwol der im Kauf⸗Briefe bedungene
Auszug den Eltern, wenn ſie ſchon noch 20. bis 30. Jahr gele⸗

bet haͤtken, gegeben werden koͤnnen. Hieruͤber ſeynd 4. Zeugen ab⸗
gehoͤret, davon die letztere wegen ihrer Unwiſſenheit ganz abgehen,

der erſte gleichfalls bekennet, er wuͤrde es nicht ſo hoch angenom⸗

men haben, jedoch zugleich ausſaget, der Vater habe ihm gemeldet⸗
daß Michael Hund, dem das Guth wegen ſeines gleich dabey lie⸗
genden Hofes ſonderlich commode geweſen, dafuͤr 650. Rthlr.
nebſt einigen andern Vortheilen offeriret. Hieraus wollen nun

Klaͤgere einen, wo nicht voͤlligen, wenigſtens halben Beweis er⸗

zwingen, und fuͤhren dabey an, daß nach des zweyten Zeugen Aus⸗
ſage der alte Lezius, wenn er zumalen getrunken gehabt, das
Guth auf 800. Rthlr. geſchaͤtzet, und, daß nach des dritten Zeu⸗
gen Meynung ſich vielleicht Leute finden moͤchten, welche 700. Rihlr.

und mehr oor das Guth gaͤben. Gewinnet es demnach das An⸗

ſehen, ob waͤren Klaͤgere zu dem Erfuͤllungs⸗Eyde zu laſſen. All⸗
dieweil aber der erſte Zeuge bey Anfang dieſes Proteſſes ſeiner
Frauen halber Mitklaͤger geweſen, demnach etwas intereßirt und

verdaͤchtig iſt, ferner von dem bey dem Guthe befindlichen Acker

keine Wiſſenſchaft hat⸗ dann ad art. 15, und 22. einraͤumet, es

fey das Guth keine 1050. Rthlr werth geweſen, und wuͤrde es ei
ne ſchwere Sache ſeyn, 700. Rthle. nebſt einem ſo ſtarken Auszug
dafuͤr zu geben, welter Michael Hund laut dieſes erſten Zeugen

Ausſage ad art. 21. wegen der Nachbarſchaft mit ſeinem Guthe ein

ſo hohes Geboth thun koͤnnen, woraus jedoch nicht folget, daß
das Guth wahrhaftig ſo viel werth geweſen, uͤberdieß noch ungemiß

—

Akevꝑta.

n iren
lctne⸗

NNe

Muge
Pent
ohe
hngnm
e,
Sfo R
welen

Bee ea
Zunnd

hatt/ 1
ng

SP. CCV. DE LAESIONEVI. TRA DIMIDIVM. 584

bleibet, ob ief ſes des Hundes Geboth eben ſo viel, als das the-
ma probandum betraͤget, ausmache, endlich des alten Lezii Pra⸗

