leges Romanæ a regula hac, ne alteri per alterum obligatio

adquiratur, excipiunt caſum, quo quis pecuniam ſuam alüi
credit, ſed obligationem in nomen & perſonam tertii cujus-

dam confert. Tunc tertio huic & obligationem & actionem
adquiri, clare dicitur in L. 9. §. 8. de rebus creditis, L. 126.
§. 2. de Verb. obligat. L. 2. C. Per quas perſonas nobis adquira-

tur. Adde Mevium P. 4. dec. II2. Negotium vero ipſumn,

quod hic geſtum fuit, quia de jure Romano cunctas obli⸗
ationes ad claſſem certam referri oportet, delegatio
quædam eſt. Cajus enim debitores ſuos conſentientes ad

Alexandrum ablegat, atque hujus arbitrium in ſolvendo ſe-
qui jubet; id quod delegationem vocant jura noſtra. Dele-
gatus vero debitor exceptiones, quas deleganti opponere po-
tuiſſet, contra delegatarium non habet, L. 12. 13. 19. de No-

4

vA

—
leiuen
Merunt,
Mgto
mircer⸗
Aen, N
Untn
edin
Uuruere,t
Ntelt Ar
0un Cinn
ihperun
Nt,licle
Obligun
Perian
guum
4l
vero
Wa!
Aettin lt
n Aliint
jelitih D
n Nen h.
o cnls,
tet,
Onſeniine
in ſohent
1 nolt. 1
ti opene

2.1). 94

SP. CCII. DE CESSIONE CAMBII. 547

vationibus. Inprimis vero huc pertinet leæ 5. Cde Novationi-
bus, in qua delegato, etſi delegans ei per improbitatem ſatis
non fecerit, exceptio tamen non ſecuti implementi contra
delegatarium denegatur. Itaque, etiamſi obligatio cambialis
in ſupra memorato negotio non interveniſſet, debitores ta-
men ſecundum regulas juris communis ſimpliciter condem-
nandi fuiſſent. Venio nunc ad jus cambiale. Etiam ſecundum
illud res plana eſt. Aliquando ſcilicet in cambiis tres pPerſonæ
interveniunt, ut una quidem ſit traſſans eademque accep-
tans, ſecunda remittens, tertia præſentans. In noſtra ſpe-
cie Antonius &ñ Bernhardus traſſantis & acceptantis,
Cajus remittentis, Alexander, cujus arbitrio res tota per-
mittitur, præſentantis perſonam ſuſtinent. Vide ſimile fere
exemplum apud de Puy de Arte literarum cambii cap. 4. n.
22. eg. 8. Alexandre itaque ſtatim ab initio obligatio adqui-
ſita fuit, ut is, etiamſi indoſſamentum Caji non interveniſſet,
ex ipfis tamen literis agere contra debitores & ſolutionem
poſcere aut eas in alium indoſſare potuiſſet. Nam, mi hoc
concedas, vox diſpofition plane otioſa fuiſſet, quæ tamen,
ut evidenter demonſtravi, liberum arbitrium & poteſtatem
ſignificat. Sed fac etiam, indoſſamentum Caji neceſſarium
fuiſſe. Nihilominus Antonius & Bernhardus exceptionem
non ſecuti implementi Alexandro hujusque indoſſatariis op-
Ponere non potuiſſent. Namque exceptio hæc, quæ cum ex-
ceptione non numeratæ pecuniæ in plerisque convenit, &
altioris indaginis eſt, plane contra cambium locum non ha-
bet, & ne quidem Cajo ipfi obſtitiſſet, quemadmodum ſupra
in meditatione 4. oſtendi. Junge Carpzovii deciſionem 252. n.
57. Quin imo, quamvis liquida fuiſſet hæc exceptio. Ex-
ceptiones enim, quas indoſſatus contra indoſſantem habet,
indoffatario opponi non debere; vel tirones norunt. Vide
1. 2 2Zæ 2 PFPran-

548 MEDITAT. AD PANDECT.

Franckii inſtitutiones juris cambialis lib. I. Ject. 2. tit. 5. F. 34.
Igitur etiam ex regulis communibus juris cambialis Antoni-
us & Bernhardus non potuiſſent condemnari & cum excep-
tione ſua repelli. Impatiens tandem & indignabundus lector:
quid opus, inquiet, erat, hæc tam operoſe diſputari, ſi res
de omni jure plana eſt, nec dubium ullum habet. Sed ade-
rat utique dubium. Nempe in loco contractus conſtitutum
receptumque dicebatur, ut indoſſamentum fieri non Poſſet,
niſi expreſſa in literis cambialibus mentio der Ordre vel
Commiß facta fuiſſet. Eſt enim hæc mentio multis in locis a-
deo neceflaria; ut ſine ea nullum fſit indoſſamentum. In
Gallia exſtat ea de re clara lex, Ordonnances de Louis XIV.
ſur le commerce de negotiaus & Marchands donnees à ſaint Ger-
main en Laye au mois de Mars 1673. kit. 5. art. 30. Apud Am-
ſtelodamenſes idem juris eſſe, teſtatur Phoonſen im Amſterda⸗
zmer⸗Wechſel Styl cap. 9. §. 6. In tali ergo jure innixi Anto-
nius & Bernhardus Alexandro & indoſſatariis ejus plane non
competere actionem exiſtimabant, ſed, Cajum ipſum venire

atque ad oppoſitas exceptiones reſpondere debere, dicebant.

Antequam memoratam modo rationem dubitandi removeo,

obſervandum eſt, jura illa, quæ ad validitatem indoſſamenti

mentionem der Ordre vel Commiß requirunt, ſingularia eſſe
& nec ſimplicitati, quæ in negotiis cambialibus maxime re-
gnare debet, nec juri cambiali communi convenire. Quilibet
enim rerum ſuarum, & ſic quoque inſtrumentorum à cam-
bialium obligationum, moderator & arbiter eſt, & vende-
re ea, donare ac quovis alio modo cedere aut etiam man-

dare poteſt. Nec neceſſe eſt, ut poteſtatem hanc ſibi ex

preſſe ſtipuletur, quum ea tacite cuilibet obligationi &
a cioni inſit, L. 9. C. de Hered. vel act. vendita. Nec quid-

quam intereſt debitoris, qui non curat utrum creditori ipſi,

an

—

— ——

—
Untotl⸗
erceh⸗
lecor
WN
Nel d
linrn
onpole
Orrrſ,
in r
mn
Lorg M
ſein 1.

Ayll

Zrſee

nnixl M
Pline 11
um veñ
,Cisen⸗

tend

ndoline
ngun
MoINe E
nire,C
Oru 6 4
,ane
n elimn 6
zune i
. 1
obligen J
Nee⸗

)/

g.

ke
Celt

Sp. CCII. DE CESSIONE CAMBII. 549

an juſſu ejus alteri ſolvat, dummodo liberationem conſe-
quatur. Quamobrem jure cambiali communi, quod, ut dixi,
ſubtiles diſputationes omnes reſpuit & naturalem ſimplicita-
tem maxime ſequitur, mentio illa der Ordre vel Commiſ non

defideratur. Diſſentit Raumburger de Juſtitia ſelecta in cam-

biis cap. I5. 28. ſed ſine ſolida ratione, & contradicunt ei
majores numero atque auéctoritate viri, Stryk. de Cainb. lit.
accept. c. 3. 18. Ludovici de Legitimatione ad cauſam §. 33. &
in der Einleitung zum Wechſel⸗Proceß cap. 4. §. 23. Barthias
in Hodeg. forenſ. cap. 4. §. lit. e. Franckius in Inſtitut. juris
camb. lib. I. ſect. 2. tit. y. §. 8. Scabini Lipſienſes apud Zipffe-
lium von Wechſelbriefen pag. I135. iidemque in ſententia
anno 1716. in cauſa Voigt contra Faber lata. De Lipſia qui-
dem dubitavit aliquando AKonigke in voto I. ad §. II. der Leip⸗
ziger Wechſel⸗Ordnung, atque neceſſitatem verborum illo-
rum in cambiis indoſſandis adſeruit. Sed reſpondit ei ſatis
Ludovici in locis ſupra memoratis. Verum hæc diſputatio ho-
die prorſus ſuperflua eſt, poſtquam lege publica per totam
Saxoniam ſancitum, omiſſionem vocum Ordre vel Commiſi
indoſſamento non nocere, nec indoſſato jus dare, exceptio-
nes, quæ indoſſanti obſtabant, indoſſatgrio opponendi. Hæc
quippe ſunt verba Ord. Proc. Sax. noviß im Anhange §. 15.
Und wie hiernaͤchſt ein jeder Wechſelbrief, wenn gleich das Wort
Commiſs oder Ordre darinnen nicht enthalten, gar wohl indoſſirt
werden mag: alſo uͤbrigens, daß wider einen indoſſirten Wech⸗
ſelbrief weder die exceptio compenſationis, noch ſolutionis,
wenn nicht das bezahlte darauf abgeſchrieben, ex perſona indoſ-
ſantis dem Indoſſatario opponiret werden moͤge, bereits in unſe⸗
rem anno 1699. deswegen publicirten Mandat verſehen, und wol⸗
len wir, daß es in Zukunft mit der exceptione pacti de non pe-
tendo und allen andern, ſo ex facto des Indoſſanten herruͤhren,
222 3 wenn

550 MEDTTAT. AD PANDECT.

wenn auch ſchon bey dem Indoſſament der Valuta nicht erwehnet,
gleicher Geſtalt gehalten werde. Sed revertor ad dubium,
quod debitores feciſſe ſupra memoravi. Adeſſe ſcilicet jus ſin-
gulare, eoque mentio illa der Ordre vel Commiß ad validitatem
indoſſamenti requiri perhibebatur. Non proderat hoc debito-
ribus. Namque, ſi rem curate conſideras, Alexandro obli-
gatio & actie ex ipſis literis cambialibus adquiſita & proinde
indoſſatio Caji ne quidem neceſſaria erat. Debitores ſolutio-
nem quidem Cajo promiſerant, ſed ſimul arbitrium, ſeu fa-
cultatem de ſolutione hac diſponendi, Alexandro permiſerant;
atque adeo ei poteſtatem dederant, quidquid lubebat, ftatuen-
di. Itaque indoſſatio Caji ſuperflua & cautelæ loco ſaltem ad-
hibita fuerat; qualia quæ ſunt, per regulas juris notiſſimas no.
cere nemini debent. Fac tamen, indoſſamentum Caji omit-
ti non potuiſſe. Verba illa: zur diſpofition &errn Alexandri,
Xquipollebant illis, quæ vulgo adhibentur, Ordre vel
Commiß, atque Cajo neceſſitatem etiam inferebant indoſſan-
di cambium in Alexandrum. Nam alias Alexandri perſona
inutiliter plane adjecta fuiſſet. Quam enim quæſo verba
iſta utilitatem aliam habere poſſent? At dicis cauſa in chire-
graphis & cambiis nihil ſcriptum præſumitur, ſed ita inter-
pretatio facienda, ut verba aliquid operentur. Aecedit de-
nique, quod ſieut in omnibus negotiis, ita in cambiis
maxime, ad mentem contrahentium & ſimplicitatem juris
naturalis reſpiciendum fit, & fubtiles quæſtiones exulare
debeant. Et ſic Cti Lipfienſes menſe Septembri anm
Ccio 1o CcXXIVv. Emilio Sincero advocato Hannoverano
reſponderunt: Haben Antonius und Bernhardus, Han⸗
dels⸗Conſorten in Kayſerswerth, einen Wechſelbrief dieſes
Innhalts: Kayſerswerth, ult. Jan. 1724. Pro. Thlr. 1000.
cour. per Caſſa. Naͤchſtkommenden ult. Juni a. curr. be⸗
jah⸗

—
gtee⸗
Ubinn,
sſ.
tem
en.
drol.
Pron
8ſolunt
Nſeke
Unlern
lkerwer
(dent
ſimen
Crjin.
Aernnn
r N
jnColee
e perlot
1o Nen
ſa in i
ed iuner
Accelti
in ann
ittent
nes

Jannen

Ard⸗

ſttreſ
⸗

.
.

zahlen wir
gegen dieſen
zur Diſpoſiti nſen Sola W
0 e
e our. per Can, um den enfin⸗ Cajum
An um den We ma von 100
Sol uns ſelbſt in Kayſer grg ſeyn mit jenem berfanden. .
ellet, welch ntonius
ren Ordre indoſſiret dieſer an Javolenum und ſaͤblichen Inhalt
Compagnie zu be ſag . ie ihn hernach ihren Ireungen d oder de⸗
Geld darauf zu ahebe en Kayſors werth „ um zu en Mevio und
en, mit behoͤrigen giro nr Derfallee das
Commiſſion uͦ⸗

berſendet, nachdem aber A
r Antoni
onius und Bernhardus ihre
n eigenen

Wechſelbtief zu
denſelben unt geſetzter Friſt zu bezahlen ſi
zur FTintoderung bis Vorwand: Es enlen ſie ehr ern, vielmehr
geſtellten Wechſelb an ihn ohne Ordre ode k ſehr 8 daß Cajus
laſſen mag, na Er an jemanden ein er Cornniſ⸗ zahlbar
er keinen derer laut eigener arrihtenn Cor⸗
eten Con-

P 7

Ausſtellung d
nnd erfuülle “ ruſe en auch dieſt e derf
kenedm ann im R ſeuch urſer Wechſelbrief nache itnen
1 n
ar e on nicht di in beruͤhrtem cke gihen ſeeie enna
gewoͤhnliche Rede eir dre vbet ⸗ ta e
gei e Neene Au 0 Orire oder chen ſo viel als die ſonſt
indoſſirten Wechſe ſ zu ſeiner Diſpoſition Tacen da und an inn
giriren, Antomiue ieſen Aardlen nin ekidir enamin
1 eren Win r lardun hinge Titium fernerweit
ceptione compematt getroffenen Corvendior ee mie iner e.
ationis & non adimpleti noh den de
ractus wider

die dritten
Inhabe
r ſich behelfen koͤnnen, ſondern angeregt
egten Wech⸗

ſelbrief, ihr
es Einw
3 endens ohngeachtet, an Capitalzs Intereſſe
ereſſe und
ver⸗

552 MEDITAT. AD PANDECT. .

—

verurſachten Unkoſten bezahlen muͤſſen. Ob nun wol unterſchie⸗

dene Wechſel⸗Ordnungen als ein nothwendiges Stuͤck von einem
Wechſelbrief, denſelben an denjenigen, der das Geld dafuͤr haben
ſoll, oder deſſen Ordre oder Commils zu ſtellen, erfodern, im⸗
maſſen ſonſten, wenn das Wort Ordre oder Commiſs nicht da⸗
bey ſtehet, der Empfaͤnger des Wechſelbriefs ihn auf andere nicht
indoſſiren kan, indem der Traſſant bey Weglaſſung des Worts

Ordre oder Commiſs ſo viel, daß der Remittente den Wechſel⸗

brief nicht weiter transportiren, ſondern von dem Traſſato ſelbſt
einziehen ſolle, anzeiget, und der andere, der einen dergleichen
Wechſelbrief annimt, darein conſentiret, folglich daran ver⸗
bunden iſt, dahero, daß in gegenwaͤrtigem Falle gedachter Wech⸗

ſelbrief, da er auf Ordre oder Commils nicht gerichtet, weder

auf Alexandrum, noch von dieſem auf javolenum und Titium
giriret werden koͤnnen, ſcheinen will, naͤchſt dem ſein Indoſſament
insgemein vor eine Ceſſion gehalten wird, und in ceſſionibus or⸗
dentlicher weiſe Rechtens, daß die Exceptiones, welche dem Ce⸗
denti entgegen ſtehen, auch wider den Ceſſionarium zu gebrau⸗
chen ſeyn, demnach daß Antonius und Bernhardus diejenige ex-
ceptiones, die er Cajo opponiren kan, ebenfalls Javoleno und
Titio zu objiciren vermoͤchte, es das Anſehen gewinnet; Den⸗
noch aber und dieweil in dem von Antonio und Bernhardo an
Cajum geſtellten Wechſelbriefe die Worte: zur Diſpoſition tir.

Herrn Alexandri, zu befinden, welche eben den Verſtand, als

das einzele Wort: Ordre oder Commiſs haben, und dahero Ca-
jus erwehnten Wechſelbrief an Alexandrum, und dieſer hernach
weiter an Javolenum und Titium, alſo daß dieſelben ohne ferne⸗
re Legitimation das Geld zur Verfall⸗Zeit einzuziehen Macht

gehabt, wohl indoſſiren koͤnnen, und da ermeldeter Wech,

ſelbrief gleich Anfangs an Cajum nicht ſchlechterdinges,
ſondern zu Klexandri Diſpofition gerichtes geweſen, Cajus
dauch

—
Nteſt⸗
n tet
ſehete
Oen,r
ntcee
6dern
Ne We
1 We;
Aluoſ
deie
Doenn
er
Gin/n
ndoln
Kionbu
ge Nel
el
leſenic⸗
VOenol
mut;
ernharco
Colton
Petfun,
d e⸗
Dieſrkne
etfef⸗
ifn
Oete
tunn
eſen, 4

5

SP. CCIII. DE LEGE ANASTCASIANA. 553

auch denſelben auf keinen andern, als Alexandrum zu giriren
vermocht, was er, Cajus, bey oder nach dieſem Wechſel⸗Nego-
tio mit Antonio und Bernhardo tractiret, Javolenum und Ti-
tium, als tertios poſſeſſores, nichts angehet, folglich ihnen die
exceptiones, welche Antonius und Bernhardus wider Cajum
haben, wenn ſie auch in continenti liquidæ waͤren, nicht entge⸗
gen ſtehen; So haben die in beruͤhrtem Wechſelbriefe befindliche
Worte: zur Diſpoſition tit. Hrn. Alexandri, eben ſo viel, als

die ſonſt gewoͤhnliche Redens⸗Art: Ordre oder Commilſs, zu

bedeuten, und hat daher Alexander den zu ſeiner Diſpoſition
lautenden und an ihn indoſſirten Wechſelbrief an javolenum
und Titium fernerweit wohl giriren koͤnnen, hingegen mag An-
tonius und Bernhardus mit einer zwiſchen ihnen und Cajo ge⸗
troffenen Convention, ingleichem mit der exceptione compen-
ſationis & non adimpleri contractus wider die dritte Inhaber
ſich nicht behelfen, ſondern ſie ſind angeregten Wechſelbrief, ihres
Einwendens ungeachtet, an Capitale, Intereſſe und Unkoſten zu
bezahlen ſchuldig. V. R. W.

SPECIMEN CClII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVIII. TIT. AWV.

LEGE ANASTASIANA.
Legis Anaſtaſianæ uſus adhbue bodie viget.
ſum legis Anaſtaſianæ veſtigaturus animadverto, fru-
ſtra me diſputaturum, ni ante omnia occurram il-
lis, qui legem Anaſtaſianam prorſus inter antiqua-

taàs & ſublatas referunt. Secilicet exiguum legis
Tom. III. . Aaaa Ana;

N

554 MEDTTAT. AD PANDECT.

Anaſtaſianæ uſum hodie ſupereſſe Zbomaſius in notis ad tit.
D. de Hered. vel act. vendita affirmat, deinde vero in diſert.
quadam anno 1717. de Zuitate cerebrina & exiguo uſu pra-
ctico legis Anaſtaſianæ habita §. 3. uſum ejus fere omnem tol-
lit. Rationes Thomaſü conſiderabo nunc paucis. Primum,
ait, jus civile in Germania cedit æquitati. Largior hoc, ſed
æquitatem manifeſtam & indubiam requiro, quæ hic profe-
Go non adeſt. Certo Juſtinianus ipſam legem Anaſtaſianam
in l. 23. C. Mandati ab æquitate & humanitate commendat.
Igitur utrius, Juſtiniani Thomaſiine, &quitas cerebrina ſit,
diſputari acriter poſſet. Deinde ait Thomaſius, Anaſtaſius,
dum legem ſuam condidit, ad legem Cinciam maxime re-
ſpexit eamque contra fraudes advocatorum tueri voluit, quæ
lex, mutata rerum facie, hodie ceſſat & cum ea etiam legis
Anaſtaſianæ uſus corruit. Verum diu jam ante Anaſtaſium
lex Cincia obliterata & neglecta, atque advocatis cum clien-
nibus ſuis paciſei permiſſum fuit, ut ipſe Brummerus in Com-
ment. ad legem Cinciam cap. 6. docet. Non potuit igitur ad
eam reſpicere Anaſtaſius, cujus præterea generalia verba ad
ſolos advocatos reſtringi nequeunt. Quod porro Thoma-
ſius, ceſſare hodie favorem debitorum, qui maxime Anaſta-
ſium ad legem condendam impulerit, putat; hoc nego, &
ad iſtas imberiiſieges, quæ debitoribus obæratis inducias &
particularem ſolutionem indulgent, præſertim ad Receſſum
imperii de anno 1654. &. 172. provoco. Nec variæ leges pro-
vinciales Germanicæ, quas a jure Romano recedere Tho-
malius ait, uſum legis Anaſtaſianæ tollunt, ſed ſtabiliunt po-
tius, & tantum novas quasdam limitationes iis, quæ ab Ana-
ſtaſio ſtatutæ ſunt, addunt. Denique præcipuum fere Tho-
maſü argumentum eſt, facile eludi legem Anaſtaſianam, quin
imo prorſus obrui multitudine exceptionum a DD. excogr-
tatarum. Sed huic dubio in ſequente med. ſatisfaciam.

ti
iſen:
iuper
Mnen.
Duomm
rhoe
lieptt⸗
uſtinnn
Onnenct
getrin i
NoNkn
maüne
Voloie⸗
Anafun
cum le
un0*
t igitur 4
1 Verba 11
0 TN
cne N
oc neg
8 ociiß
ad Nuß
ie ege⸗

cecer l

lbilnn,

SbP. CCIII. DE LECGE ANASTASIANA.

II.

Lex Anaſtaſiana nullas alias limitationes admittit, præter eat,
qucæ iv lege fundamentum babent.

Euidem rectiſſime Thomaſius ait, interpretes juris infi-
nitis exceptionibus ſuis & limitationibus conſtitutionem
Anaſtaſianam ita obruere & implicare, ut nihil Præter no-
men ex illa retinere videantur. Verum inde arguere non
debebat, nullum ſupereſſe legis Anaſtaſianæ uſum. Debe-
bat potius omnes in cerebro doctorum natas limitationes
tanquam vanas & menti legislatoris contrarias explodere.

Fecerunt id longe meliore conſilio Brunnemannus de Ceſſone

actionum cap. I. u. 35. q4. & Beyerus in Delineatione bandecta-
rum lib. I8. tit. 4. §. 83. quorum ſententiam ſequuti ſunt Cti
Helmſtadienſes in reſponſo menſe Januario anni cro oc XXI.
exarato, quod integrum hic adponam: Hat der Ober⸗Amt⸗
mann Oſterwald dem Droſt Block eine ihm wider die Caͤmmerey
in Hannover zuſtehende Schuld⸗Forderung von 20000. ſpec.
Rthlr. vor 24000. current Thaler im Jahr 1701. abgehandelt,
und nach ſeinem Abſterben ſeinen Erben hinterlaſſen, von welchen
denn diejenige, denen ſolche Poſt in der Erbſonderung zugetheilet
worden, im Jahr 1718. das Capital der Caͤmmerey aufgekuͤndi⸗
get; und mit 24000. current Thlr. bezahlt bekommen. Es præ-
tendiren aber nunmehro die ſaͤmmtliche Oſterwaldiſche Erben die
ruͤckſtaͤndige Lage, und wollen, nachdem die Caͤmmerey ſich ein
mehrers zu bezahlen weigert, auch ein beyfaͤlliges Reſponſum von
dem Schoͤppenſtuhl zu Halle erhalten, belehret ſeyn, ob ihr Su⸗
chen gegruͤndet, oder nicht. Nun haben zwar die Rechtslehrer
dem Legi Anaſtaſianæ, welcher den Oſterwaldiſchen Erben haupt⸗

ſuͤchlich im Wege ſtehet, ſo viel diſtinctiones und limitationes

angehenget, daß, wenn man nach ſelbigen ſprechen will, ſich ſel⸗

len oder gar kein Caſus zutragen wird, auf welchen gedachter

Aaaa z B Lex

356 NAMAAEDITAT. AD PANDECT.

Lex zu applicicen waͤre. Und koͤnnen wir nicht leugnen, daß die

vornehmſte dieſer Limitationen, und welche aus den Worten ſelbſt

des L. 22. C. Mandati genommen zu ſeyn ſcheinen, den Conſu-
lenten zu ſtatten kommen, geſtalt denn aus den beyliegenden Brie⸗

fen und andern Umſtaͤnden genugſam erhellet, der Ober⸗Amt⸗
mann Oſterwald habe bey Erhandlung obgedachter Poſt eben

keine Begierde nach fremden Guthe und Gelde bezeuget und den
Cedenten zu der Ceſſion nicht liſtig beredet, ſondern ſich vielmehr
durch deſſen freywillige Offerte zu Uebernehmung des Capitals be⸗

wegen laſſen, vielweniger die Caͤmmerey, die ohnedes vermuthlich

von allen Umſtaͤnden der Ceſſion genugſam informiret worden,
bey einer offenbaren und ungezweifelten Foderung mit Proceſſen
zu plagen. Es begegnen auch vielgemeldte Erben dem ihnen ge⸗
machten Einwurf, wie ſie nemlich durch Annehmung der 24000.
Thlr. ihnen bereits præjudiciret, und reſtitutionem in inte-
grum wider ein corpus privilegiatum zu ſuchen nicht berechti⸗
get waͤren, mit dieſer gar wahrſcheinlichen Antwort, es haͤtten
die, welche die Zahlung empfangen, bey der Erbſonderung nur
24000. Thlr. zugetheilet bekommen, folglich uͤber mehr nicht qui⸗
riren koͤnnen, und waͤre die ruͤckſtaͤndige Lage den ſaͤmmtlichen
Erben verblieben, welche dieſemnach ſolche ohne vorgaͤngige Reſti-
tution annoch fordern koͤnnten. Gewinnet es alſo das Anſehen,
ob ſey der Oſterwaldiſchen Erben Prætenſion wohl gegruͤndet.

Alldieweil aber die zu Anfang des Legis 22. C. Mandati befind⸗

liche Worte nur die cauſam impulſivam, welche den Anaſtaſium
zu Herausgebung ſolches Legis bewogen, und in dem Geitz eini⸗
ger Proceßliebenden Wucherer beſtanden, anzeigen, hingegen aus
den folgenden Worten und inſonderheit aus dem principio des
von Juſtiniano nachgehends promulgirten Legis 23. C. eodem

die generale Intention beyder Kayſere, daß nemlich niemand

aus dergleichen Erhandelung fremder Schuld⸗Forderungen einen
Vor⸗

n M
getm
ſche
6Cortet
6 tunn
niltt t
nit n
dem in
der

em in d

bicht het
nderunng
Krich⸗
0 ſemmmt
Minneet
dos M
flurt
ſandani
enAnl⸗
din it

rineg

146 4
ic 1
nye,
nung

1

SP. CCIII. DE LEGE ANASTASIANA. 557

Vortheil ſuchen, und mehr, als er gegeben, eintreiben ſolle, zur

Gnuͤge erhellet, mithin die von den Doctoribus ausgekuͤnſtelte

Limitationes in einer bloſſen Captation der Anfangs⸗Worte des
Legis 22. beſtehen, und um ſo viel weniger Platz finden, da bey⸗
de Kayfſere ſelbſt die Faͤlle, in welchen der Lex Anaſtaſiana ceſſi-
ren ſolle, ausdruͤcken, folglich einem Rechtslehrer, ultra verba
legis zu gehen, und durch Anflickung neuer Limitationen den
generalem mentem des Geſetzgebers einzuſchraͤnken und uſum
legis faſt ganz zu eludiren und aufzuheben, keinesweges frey ſte⸗
het, da zumal Koͤnigl. Maj. von Groß⸗Brittannien auf derglei⸗

chen opiniones Doctorum zu ſehen ausdruͤcklich verboten, hier⸗
naͤchſt die Meynung derer, welche ad legem Anaſtaſianam den

dolum und animum vexandi auf Seiten des Ceſſionarii erfor⸗

dern, allen Ceſſionariis Gelegenheit an die Hand giebt, eine gu⸗
te Intention vorzuſchuͤtzen, und ſich a nexu legis Anaſtaſianæ zu

befreyen, folglich in Anſehung des hier ſchwehr fallenden Bewei⸗

ſes nur weitlaͤuftige Proceſſe verurſachet, im uͤbrigen den Oſter⸗

waldiſchen Erben ihr Vorgeben, daß ſie nemlich in der Erbſon⸗
derung die uͤber 400. Thlr. ſteigende Lage der gemeinen Erbſchaft
vorbehalten, zu beſcheinigen obliegen wuͤrde, da ſonſten, und
wenn die Foderung uͤberhaupt einigen zugetheilet worden waͤre,
dieſe durch Annehmung der 24000. Thlr. und Ausſtellung der
General⸗Quitung ihnen allerdings præjudiciret und nun weiter

reſtitutionem contra lucrum omiſſum zu fuchen nicht berechti⸗

get waͤren; So halten wir dafuͤr, daß Lex Anaſtaſiana allen de⸗
nen, welche bey einer erhandelten Schuld⸗Poſt etwas zu lucri-

ren ſuchen, im Wege ſtehe, demnach die von den Oſterwaldiſchen

Erben an die Hannoverſche Caͤmmerey wegen der ruͤckſtaͤndigen
Lage gemachte Foderung nicht gegruͤndet ſey. Sed & Cti Saxo-
nici vanitatem communium iſtarum limitationum agnoſcunt.
Certe Vitembergenſes communem opinionem, quod lex
Aaaàa 3 Ana-

558 MEDITAT. AD PANDECT.

XAnaſtaſiana tunc, quum animus vexandi nullus apparet, cef-
ſet, quam Philippi ad Dec. elect. Sax. Obſ. 2. plurimique ab

eo memorati auctores tuentur, menſe Majo anni clo 10o CC N.
rejecerunt. Hat Lucas Kuͤhne ſeine Schuld⸗Foderung der 1018.

Rthlr. 18. gl. anno 1697. an Johann Adolph Lauterbachs Erben

um 100. Rthlr. baar extrajudicialiter uͤberlaſſen, und bey dieſer
Ceſſion, daß die Uebermaſſe den Ceſſionariis geſchenket ſeyn ſol⸗
te, hinzugeſetztet. Da denn zu wiſſen begehret wird, ob dieſe
Ceſſion nicht contra legem Anaſtaſianam, folglich die Ceſfio-
narii nicht mehr als die gezahlte 100. Rthlr. fodern koͤnnen. Ob
nun wohl lex Anaſtaſiana nicht alle Ceſſiones ohne Unterſcheid,
ſondern nur diejenige, welche zu Vervortheilung und Præjudiz
des debitoris fuͤrgenommen werden, verbietet, die andere aber,
welche aus einer rechtmaͤßigen Urſach, zum Exempel, wenn der
Creditor anderer Geſtalt zu ſeinem Recht nicht gelangen kann,
herflieſſen, verſtattet, ſonderlich die, welche titulum donationis
in ſich begreiffen; wannenhero auch gegenwaͤrtige Ceſſion, in An⸗
ſehung, daß aus ſelbiger eben kein animus vexandi oder Maliz
deutlich erhellet, kraͤftig zu ſeyn ſcheinet; Dieweil aber dennoch
die Rechte alle Cefſiones, welche theils Kauf⸗ theils Geſchenk⸗
weiſe geſchehen, deutlich verbieten, wie denn hierauf ſonderlich
Lex Anaſtaſiana gerichtet iſt; So ſeynd Johann Adolph Lauter⸗
bachs Erben wegen der ihnen von Lucas Kuͤhnen cedirten 1018.
Rthlr. 18. gl. nicht mehr als 100. Rthlr. zu fodern berechtiget.

III.

Lex Anaſtaſiana in ceſfone cambii extra literas cambiales Jacta
locum babet.

–—

—— —¶᷑, — —

Uehe.
niltei
W
Wuong.
etede
ſlte
gktſei⸗
,6 .
hdel
fine
elne
d Dnt
adent
el went
lunget⸗
n donan
ſiom ind
ioder M.
1oN dr
is G
haufſtie
achle
cedintin i

berehit

.

enkub⸗

sp. CCIII. DE LEGE ANASTASIANA. 555

Qtabilito nunc legis Anaſtaſianæ uſu, & exploſis, ut puto,
ſatis vulgaribus limitationibus, videndum porro, utrum
& quem illa lex ſibi in ceſſionibus cambiorum locum vendi-
tet. Ceduntur ſcilicet cambia dupliciter, vel in ipfis literis
cambialibus, quod indoſſamentum vocatur, vel extra illas.

De poſteriore modo dicam primum. Nempe creditor cam-

bialis aliquando jus ſuum alteri peculiari ſcheda vel inſtru-
mento cedit. Et hujusmodi ceſſio extracambialis jura qui-
dem cedentis transfert in ceſſionarium, ipſa tamen negotium
cambiale non eſt, quod quippe, ut rectiſſime monet TZitius
in jure privato lib. 10. cap. y. §. 54. ex literis cambialibus
Pendet. Igitur ceſſio iſta ex communi jure eſt dijudicanda,
atque omnia, quæ alias in ceſſionibus obtinent, hic quoque

obtinent. Recte adeo Titius d. I. indoſſatarium ceſſionarie
extracambiali, licet antiquiori, præfert. Er Hæckner de li-

terarum camb. indoſſament. cap. 2. §. I. conſentiente Franckio
in Inſtitut. jur. camb. lib. 2. ſect. 4. tit. 6. §. 7. bene ait, ad-
verſus eum, qui ceſſionem directam aut extra literas cam-
biales impetravit, urgeri exceptiones quaslibet, quæ perſo-
næ cedentis obſtabant, quod, quemadmodum in præced. ſpec.
medit. 3. dixi, longe ſecus eſt in indoſſatario, qui nullam ex-
ceptionem ex iis, quæ indoſſanti objici potuiſſent, adverſus
ſe admittit. Quæ quum ita fint, neceſſe eſt, ut ceſſionarius
iſtiusmodi ſimplex etiam legi Anaſtaſianæ ſubjaceat, atque

exceptionem ex illa contra ſe admittat. Nam Anaſtaſius &

Juſtinianus leges ſuas, videlicet 22. & 23. C. Mandati, ad o-
mnes ceſſiones extendunt. Idem facit Elector Saxo in deci-
Rione 28. qui conſtitutionem Anaſtaſianam ſimpliciter confir-
mat, atque unam tantum reſtrictionem iis limitationibus,
quas Anaſtaſius & Juſtinianus jam tum legibus ſuis addide-
runt, adjicit, ut nempe ceſſiones judiciales minore Pretio
fieri impune queant. His itaque univerſalibus legibus com-

pre-

360 MEDITAT. AD PANDECT.

prehenduntur quoque ceſſiones cambiorum. Ad dubia, quæ
forte contra ſententiam noſtram ex natura & privilegio ne-
gotiorum cambialium movebuntur, reſpondeo breviter, ex-
ceptionem legis Anaſtaſianæ non ipſis literis cambialibus,
ſed tantum ceſſioni ſeu legitimationi ad cauſam, quæ, ut di-
xi, negotium cambiale non eſt, opponi.- =

IV.
Lex Anaſtaſiana indoſſatario non obſtat.

V enio nunc ad alterum ceſſionum cambialium genus,
videlicet ad indoſſamentum. In hoc legem Anaſtaſia-
nam locum invenire, nego. Nam indoſſatarius indoſſantis
perſona fungitur, ſeu, quemadmodum hoc clarius explicatur
a Franckio in Inſtitut. juris cambl. lIib. I. ſect. 2. tit. 5. §. 33.
idem effectus ex indoſſamento reſultat, qui oriturus erat, ſi

debitor indoſſatus literas cambiales indoſſatario ab initio

ſcripfſſet vel acceptaſſet. At indoſſanti exceptiones nullæ,
niſi in continenti liquidæ, opponi poſſunt. Ergo indoſſata-
rio quoque illiquidæ exceptiones non obſtant. Quin imo
huic nec exceptiones quidem in continenti liquidæ, quæ cre-
ditori indoſſanti oberant, objici queunt, ut optime monet
Gribnerus in Principiis proceſſus judiciarii lib: 2. cap. 5. §. 7.
Exceptio autem legis Anaſtaſianæ illiquida eſt, & altioris in-
daginis. Ex indoſſamento quippe, ſiquidem id conſueta bre-
vi formula confectum ſit, conſtare nequit, quantum indoſſa-
tarius indoſſanti pro ceſſione dederit. Quod ſi ergo exceptio
legis Anaſtaſianæ locum haberet, neceſſum foret ante omnia,
ut ſumma illa inveſtigaretur, &, num per eam contra legem

Anaſtaſianam peccatum ſit, diſputaretur. Hoc vero ſine pro-

batione operoſiſſima multisque ambagibus fieri nequit. Atque
ſic peribit omne, quod literis cambialibus indoſſatis tribuitur,

privilegium, & debitor indoſſatus ab indoſſatario conventus
huic

——— — — dd — „

—
u
Ulen.
eieg
Amülu
Ne e

i.
limm r
etlan
ins enar
turusent
rio 4
tiones
incol
Clin
le, Jueed

puwe

eiß
& Atiots
14
conien

ergo en
et met
1 Ott 4
nelit
ins rbi
mideme

SP. CCIII. DE LEGE ANASTASIANA. 561

huic palam illudet, atque neceſſitatem ſolvendi diutiſſime
avertet, legem Anaſtaſianam objiciendo. Hoc vero iniquum
ac indoli negotiorum cambialium prorſus contrarium eſt.
Reétius itaque Grolmannus in diſp. de Ceſpione liter. cambial
von Tranapor: der Wechſelbriefe Giſſæ anno 1711. habita §.
6. & JCti Giſſenſes in reſponſo, quod in §. Jq. 7. comme-
morat, ſentiunt, exceptionem legis Anaſtaſianæ contra cam-
bium indoſſatum locum non habere.

7 V.
Reſpoudetur ad argumenta eorum, qui exceptionem legir Ana-
Kaſianæ contra cambium indoſſatum admittunt.

ui diſſentiunt a me, atque legem Anaſtaſianam in cam-
bio indoſſato admittunt, tria potiſſimum nobis obji-
ciunt: primo, leges 22. & 23. C. Mandati nec non deciſionem
Saxonicam 28. generaliter conceptas eſſe atque adeo ceſſiones
Juoque cambiales tacite complecti; deinde: ſi indoſſamenta
a conſtitutione Anaſtaſiana eximas, fraudem fieri huic legi
eamque frequentiſſime eluſum iri; denique ambagibus iſtis,
quas tantopere metuam, præſentiſſimum remedium fore;,
ut indoſſantibus neceſſitatem imponas, indoſſamento valu-
tam inſerendi, id quod exceptionem Anaſtaſianam in conti-
nenti liquidam reddat. Reſpondendum eſt ad hæœæc ſingula.
Et quod ad primum quidem attinet, fateor leges, quæ ceſ-
ſiones omnium minore pretio fieri verant, generaliter loqui.
At fupra in Spec. CCII. med. 3. dixi, cambia ex inſtitutis gen-
tium recentiorum originem trahere atque promovendorum
& adjuvandorum commerciorum cauſa introduéta eſſe, igi-
tur lites, quæ circa ea naſcuntur, ex æ quo & bono judica-
ri, ac inprimis facillimo & celerrimo judicio expediri debe-

keà Ex quo perro conſequitur, omnia illa juris communis
7om. II. Bb b b capi-

62 MEDTTAT. AD PANDECT. —

capita, quæ celerem hanc expeditionem morantur, tanquam
naturæ juris cambialis contraria in cambiis locum non habe-
re. Exceptio autem legis Anaſtaſianæ impedit celerem hanc
expeditionem, & paratam, quam cambia habere debebant,
executionem; quin imo, ut in §. præcedente oſtenſum, ob

maximas, quas conjunctas habet, difficultates & ambages

indoſſamentis omnem utilitatem & totum, quod habere de-
bebant, beneficium tollit. Igitur conſiſtere cum iis nequit;
& Elector Saxo, dum uſum cambiorum indoſſatorum in ſuis
provinciis ſtabilivit, tacite ea a rigore legis Anaſtaſianæ ex-
emit. Pergo ad alrterum diſſentientium argumentum; ita
videlicet fraudem fieri legi Anaſtaſianæ. Dubio huic ut oc-
currat Bænigke in Practica practicata c. 37. n. 30. pag. 163.
fingit, omni indoſſationi ineſſe ſolemnem & judicialem ceſ-
ſionem, quæ ex deciſione Saxonica 28. legi Anaſtaſianæ non
fubjacet. Verum nec opus eſt fictione. Fraudem non fa-
cit legi, quia jure communiter introducto utitur; igitur
nec ille, qui literas cambiales ſecundum formam conſuetam
indoſſat aut in ſe indoſſari patitur. Quod tandem adverſarii
urgent, valutam indoſſamento inſeri, ſeu, quantum indoſ-
ſatarius indoſſanti pro ceſſione ſolverit, in indoſſatione ex-
primi debere, hoc onus negotia cambialia exercentibus ſine

maximo eorum incommodo imponi nequit. Sæpe inter in-

doſſantem & indoſſatarium plures nexus & pacta intercedunt
atque indoſſanti non uno modo ſed pluribus aliquando ſimul,
per ſolutionem, compenſationem, adſignationem, trans-
actionem, cetera, ab indoſſatario ſatisfit. Impoſſibile tunc

erit, quantitatem valutæ in indoſſamento exprimi. Sæpe

etiam cauſis graviſſimis, ne quantitatem valutæ exprimant,
impediuntur. Nullam igitur legem cambialem in Germania
noſtra novi, quæ indoſſamenta huic oneri ſubjiciat. Scio

quidem in jaribus cambialibus Brandenburgico art. 30. ee
hbur-

1
li

— — —ͥ3

—

—
Unncun
on hie
vem hun
hebant,
enumn
Kinde⸗
Abent.
niöne
Ouun n fin
Arunta
entun 1
Ohucut
Giciglent
ſtaſianen
dem von

tor; .
conNſOd

naden
aro id
ölarione:
centibu
epe intet

1intetce⸗

nem, 1
Ptiim 1
te eN
bien
1,0 1

SP. CCIII. DE LEGE ANASTASIANA

burgico art. 26. Brunsvicenſi art. 42. PBreslavienſi renovato art
17. Præcipi, ut valutæ in indoſſationibus mentio fiat. De
quantitate autem valutæ iſta jura nihil addunt. Ergo hanc
exprimi, nullibi neceſſe eſt. Quæ res in Saxonia minus du-
bii habet, ubi valutæ mentionem in indoſſamento plane omit-
ti poſſe, ſcabini Lipſienſes apud Barthium in Hodeget. for.
ab. 4. F. §. not. C. num. 4. pag. 707. reſponderunt. ICti quo-
que Jenenſes apud Lynckerum Deciſione 462. doctrinam com-
munem, quod ceſſionarius pretium ceſſionis docere debeat,
ad cambia non pertinere, judicarunt. Adde Hoœæcknerum Je

Literarum camb. indoſſam. cap. 2. §. I. & Raumburgerum de
Juſtitia ſelecta in camöiis c. 8. F. 35.

VI.
Tune lex Anaſtaſiana cambio indoſſato obſtat, quum quantitas
valutæ in indoſſamento exbpreſſa fuit.

Uhiam addo regulæ meæ, quod lex Anaſtaſiana in cam-
bio indoſſato locum non habeat, limitationem, ſi nem-
