memoravi in Specimine CXLIV. de Morte vim jurisijurandi
babente, medit. 12. Aliud exemplum hominis melancho-
Tom. IV. TtIIIII Iici’/,

2

1250 MEDITAT. AD PANDECT.

lici, in quo coactio funeſtiſſimos effectus habere potuiſlet,

oblatum fuit Ctis Helmſtadienſibus menſe Decembri anni

1716. ſuper quo illi ſic reſpenderunt: Inquifitin wird be⸗
ſchuldiget, daß ſie ihr uneheliches Kind auf des Denuncianten
Meyers Namen taufen laſſen, denſelben auch hin und wieder als
den Vater von ſolchem Kinde diffamiret, und falſche Briefe,
worinnen er ihr 50. Rthlr. verſprochen haben ſolte, vorgeeiget⸗
Ob nun wol der erſtere Punkt, die auf Meyers Namen gerichtete
Taufe betreffend, durch die von Gifhorn eingeholete Zeugniſſe
gaͤnzlich abgelehnet wird, hiernaͤchſt Inquiſitin ſo wol den andern⸗
als den dritten Punct beſtaͤndig leugnet, und, daß der Knecht die
falſche Obligationes von freyen Stuͤcken geſchrieben, vorgiebt,
dieſemnach, und da ohnedes die beyde gegen ſie abgehoͤrte Zeugen,
der Scharfrichter und deſſen Frau, nicht eben omni exceptione
majores ſeynd, der Scharfrichter auch den Zeugen⸗Eyd nicht ab⸗
geſchworen, es das Anſehen gewinnet, ob waͤre Inquitfirin entwe⸗
der ſchlechterdings, oder, da ein Indicium wider ſie uͤbrig bliebe,
nach abgelegtem Reinigungs⸗Eyde loszuſprechen geweſen. Alldie⸗
weil aber der Scharfrichter und Schar frichterin die Inquifitin bey
ſich im Hauſe gehabt, und ihr Freundſchaft erwieſen, folglich,
daß ſie dieſelbe faͤlſchlich beſchuldigen werden, nicht zu vermuthen

iſt, alſo in gegenwaͤrtigem Proceſſe bey obangefuͤhrtem Umſtande

um deſtoweniger verworfen werden moͤgen, dann der Richter,
auf deſſen Gutbefinden es hauptſaͤchlich bey dem examine teſtium
ankoͤmmt, dem einen Zeugen wegen ſeiner Melancholey den Eyd,
ſonderlich in dieſer Sache von geringer Wichtigkeit, erlaſſen
koͤnnen, bey welcher Bewandniß, und da dieſe beyde Zeugen,

daß Inquiſitin Meyern zum Vater ihres Kindes angegeben,

auſſagen, ſelbige dieſerwegen vor uͤberwieſen zu achten iſt; So ha⸗
ben wir dieſelbe mit einer, jedoch wegen hinweggefallenen Haupt⸗
Puncts, gelinden Strafe beleget, und zur oͤffentlichen Erklaͤrung
guch

auch
InIS

nel

juran
Otnn
ſeilie
nugi

uul

E
1. 17.
Teltis
Cum
deci
6 (
Aiad
lim,
lejurn
kdit,
1e u

W de

MIIS

funnn
Eeun
Mu
n0nk
(01
dex

——
htiſen
dri anal

Vid be⸗
neiantter
r

it di
egeb,
Dhen
Phoone
Gt
eunw⸗
e,
lble⸗

Puten
ſſtande

ſichtet,

teltlum

.

Gl ſer

Nugen,

gebet

1

Sp. cerXXNXVIII. DE AREITR. TvD. CcIRcC. IvsJ. TESr. I25I

auch Erſtattung der Unkoſten condemniret. Non improbavi-
mus ſcilicet indulgentiam judicis atque teſtem hunc, cui ob
melancholiam jusjurandum remiſſum fuerat, cum alio teſte
Jurato exæquavimus. Nam, quod partibus litigantibus ſine
omni cauſa in c. 39. X. de Tlſtibus permittitur, jusjurandum
ſcilicet teſtibus adverſus ſe productis remittere, hoc longe
magis judici ex juſta cauia licebit.

XI.

Judex teſtibus, qui poſt depoſitionem demuim jurarunt, fidem
babere poteſt. J

E quidem jura teſtes, priusquam teſtimonium perhibeant,

jurisjurandi religione arctari præcipiunt, I. 9. pr. C.
7. 17. X. de Teſtibus. Nec ſine ratione hoc conſtitutum eſt.
Teſtis enim, qui ante examen juravit, præſtitum jusjuran-
dum præ oculis in ipſo examine habet, majoreque circum-
ſpectione & metu numinis ad quæſita reſpondet. Contra
is, qui ſine jurejurando teſtimonium dixit, facilior leviorque
eſt in deponendo, ac nonnunquam, in circumſtantis præſer-
tim, quid mutat, addit vel omittit: poſtea vero, quum ju-
rejurando obſtringitur, revocare depoſitionem ſuam eru-
beſcit, ac mavult cum animæ ſuæ periculo dicta confirma-
re, quam mendax videri. Peccaf igitur ſine dubio judex,

qui jusjurandum demum poſt depolitionem a teſtibus exi-

git. Sed quid faciendum tamen, ſi ita peccarit judex? Com-
munis opinio eſt, teſtimonium tale nullum, & ſecundum
formam in legibus præſcriptam repetendum eſſe. At ego
de nullitate dubito. Multa ſunt, quæ in jure noſtro ad
actum quendam requiruntur, quorum omiſſio tamen actum
non facit ſtatim nullum, id quod ſupra exemplis in Specimine
CCLEXII. de Charta ſigillata, medit. i. oſtendi. Deinde repeti-

tio examinis debile profecto remedium eſt, nec malum, de quo

“è ante

1252 MEDITAT. AD PANDECT.

ante dixi, tollit. Nam & eum, qui iterum examinatur, pudet, SAͤ ſ
teſtimonium antea datum revocare ſeque mendacem fateri. icht
Igitur illa repetitio vix utilitatem habet, quin potius eo ſuds
ipſo, quod ſacramenta ſine neceſſitate multiplicat, cum lege ſohen
divina pugnat. Accedit, quod repetitio iſta ob mortem, in
vel abſentiam teſtium, vel ob al! cauſam aliquando plane Deunun
non, aliquando non ſatis commode fieri poſſit. Mitteban- . ſeli
tur menſe Septeinbri anni cloloccxix. ex diffita civitate aad Denun
ICtos Helmſtadienſes acta, quibus inquiſitio rixæ in popi- uuuch
na agitate continebatur. Cædes facta non erat, ſed verbera Schuts

ſaltem hinc inde data. Ut hæc vindicarentur, auctor jur-
gii requirebatur. Hunc duo teſtes deſignabant, quibus ille
hoc inprimis, quod poſt examen demum juraſſent, objicie-
bat. Si communem opinionem fequi voluiſſemus, remitti ta- h
bellarium inanem & interloqui, ut examen ſeecundum ſo- Auu
litum judiciorum ordinem repeteretur, oportuiſſet. At
hoc religioni nobis duximus. Jam tum majeres in pro-

ceſſum, quam operæ pretium videbatur, ſumtus facti erant. Par
Hos duplo fere auxiſſemus; ſi quidem tabellarium cum ſen- e
tentia interloquutoria remiſiſſemus. Quum itaque Kalantus n i
de Commiſſariis P. 2. Zit. 2: Cap. I2. . y: teſtetur, ipſam Ca- Mlicæ
meram Imperii tunc, quum teſtis confeſtim poſt depoſitio Eniſtion
nem jurejurando obſtringitur, teſtimonium admittere, luriu,
nos quoque id admiſimus ſicque reſpondimus: Es werden alutir

die Denunciaten durch zwey eydliche Zeugen voͤllig uͤberfuͤhret, unren

daß Duderſtadt und Eltze durch ihr falſches Spielen die erſte Unzinn

Urſach und Gelegenheit zu der ganzen Schlaͤgerey gegeben, de,
daß Duderſtadt ſo gar den Anfang mit Schlagen gemacht, nenmi
daß er, als ſie ſchon einmal von einander geweſen, von neu⸗ Dnink

en einen Pruͤgel geholet und wiederum zu ſchlagen angefan⸗
gen, daß Eltze und die uͤbrige gleichfalls auf den Jacobi gefal⸗
len, und ihn mit Schlaͤgen erbaͤrmlich zugerichtet. Nun fuͤ⸗
ren

Sr. ccrXXVIII. L ARPITR. JVD. CIrc. Ivsf. TEsr. I253

Polet, ren ſie zwar zu ihrer Ehtſchuldigung an, es waͤren die Zeugen
fren, nicht gebuͤhrend vor der gethanen Auſſage, ſondern erſt nachgee⸗
iis e hends vereypet worden. Alldieweil aber nach der auch in den
n k hohen Reichs⸗Gerichten eingefuͤhrten Praxi ein Zeuge ſeine Auſ⸗
oren. ſage in continenti vermittelſt Eydes beſtaͤrken kan, zudem die
oin Denunciaten ſelber in ihrer Antwort mit den Zeugen groſſen⸗
ttei. theils uͤbereinſtimmen; Dieſemnach iſt billig, daß die ſaͤmtliche
tte Denunciaten den Denuncianten befriedigen, und hierzu, wie
nor. auch zu Erſtattung der Proceſs-Koſten nach Proportion der
ſerbett Schuld, welche ein jeder von ihnen hat, concurriren.
d XII.
Quousque litigantes teſtibus jutjurandum remittere poſſint,
ex arbitrio judicis pendet.

Lone Partes litigantes teſtibus jusjurandum remittere, ſa-
tis ex c. 39. X. de Teſtibus conſtat. Excipiunt commu-

Aſed⸗ niter cauſas criminales, ſpirituales & alia, in quibus rei-
lannu Ppublicæ intereſt. Verum, in his quoque cauſis aliquando
undr. remiſſionem valere, docer Böohmerus in Jure eccleſiaſtico pro-
politi⸗ Zeſtantiun lib. 2. tit. 20. F. 37. Igitur rectius Setſerus de Jar-
itere, ramentis lib. 3. n. 39. Ummius Diſp. æd proceſſum 16. . 62.
eden totam rem arbitrio judicis Permittunt, qui, ſi nulla collu-
fihtt fſfſionis ſuſpicio adſit, remiſſionem ſemper ratam habebir, ac
die aſe tunc, quum colluſionem vel prævaricationem Perſentiſeit,
eeben in omni cauſa jusjurandum, etſi a Partibus remiſſum, nihi-
gennac lominus exigit.
n H
Rm G ITttCTTIT 3 DI.S.

4
6

1254 DISSERTATIO DE INI NWITATE

D ILSSE RLAILI9 Eent⸗

bE ſon de
EXxSPECTANIIARVM.. —

eq
I ueupratiluneula hæc menſe Martio anni cio 10 CcCXXIII. he
ſub auſpiciis meis publice in lucem edita & in ſo- Mehten
lemni certamine defenſa eſt. Elaboraverat eam Frideri: alin
cus Seiden, Helmſtadienſis, qui tunc ſtudiorum cauſa eſpec⸗
apud nos morabatur, nunc in foro Wolffenbuttelenſi ſo⸗ Unn
lertiſſime lites orat. Non nego quidem, me ei & argu- Canie
mentum propoſuiſſe, & magnam materiæ, qua in illo ex- Nis
plicando uſus eſt, partem ſuggeſſiſſe, & cogitationibus ſeen
ejus nonnihil de meo addidiſſe, nonnihil detraxiſſe. Ne- erur
queé tamen propterea ſcriptum tam meum eſt, quam ip- Iuii im
fius, quippe qui & ſtylum commodavit, &ñ plurimas me- ſuhjicia
ditationes ſuas proprias inſeruit. Quum primum Prodi- Wem
V ret hoc opuſculum, multa laude, etiam a viris doctis &W ſunte
illuſtribus, exceptum eſt. Neque adhuc mihi displicet, R
ſed pleraque & nunc probo. Video tamen, me in aliqui- Nng
bus indulgentiorem fuiſſe, atque ea, ficut elaborata fue- N1 er
rant, ſine nota reliquiſſe, quæ non emendari quidem ſed ADantin,
tamen temperari præſftitiſſet. Animadverto enim, nonnul. Eöbli
los & inſcriptione paulo generaliori & locis quibusdam non R rr
ſatis explicatis aut decipi, aut deceptos ſe ſimulare, ut Hr b
omnes exſpectantias a me damnatas eſſe & ex doctrina mea ennmet
revocari poſſe, perhibeant. Cohorrui, quum primum re- UII. .
ſciſcerem, hæc mihi adéngi, mihi inquam, qui in ſcholis tſoi
meis, colloquiis & ſcriptis quotidie declaro, nihil mihi tam
cordi eſſe, quam, ut fides ſervetur, & pesta, &— promiſſio-
nes maxime principum ac illuſtrium perſonarum, implean-
tur, nec ſub vana ſalutis publicæ ſpecie infringantur. Eſſe
hanc ſeriam mentem meam, &, ſi non unicum, certe po- 1 7
tiſſimum totius jurisprudentiæ meæ fundamentum, vel in- “ 11 NIy.

de luculenter apparet, quod vulgarem de domaniis opinio-
nem —

cCXI.
in ſo.
Pen.
m ciN
ſeli ſo.
erpr.
lo er⸗
tionibis
um I
ds e .
prod.
etis A
Dlicet
Wl⸗
fana le.
lden ſd
NoNNN.
Sdan GNl.
wlare, 1
Arinn nd
timutn ke
protmi

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. r255

nem tanto paſſim ſtudio oppugno. Nec ab his principiis in
ſola de exſpectantiis doctrina recedo. Harum quoque pro-
miſſiones ſanctiſſima fide ſervari oportere, fortiter contendo.
Et dum Seidio, ut de iniquitate illarum ſeriberet, auctor
fui, exſpectantias ipſas, quæ aliquando æquiſſimæ juſtiſſi-
mæque ſunt, damnare nolui, ſed, abuſum ſaltem, quem
in aliquibus locis cum publica Pernicie regnare video, re-
Prehendi publice & oculis omnium exponi, ſalutare & ne-
ceſſarium ſum arbitratus. Cuncta igitur, quæ de iniquitate
exſpectantiarum & poteſtate illas revocandi commentatus
ſum, ad ea loca ſola reſtringo, & ad alia, in quibus SxIPe-
ctantiæ prudenter, moderate ac ſecundum juſtitiæ & *αui-

tatis regulas conceduntur, extendi veto. Sed ne quis in-

Poſterum errorem, qui in mentem meam nunquam venit,
mihi imputare poſſit, integrum iſtum commentarium hic
ſubjiciam, & additis in fine novis quibusdam obſervationi-
bus temperabo, explicabo & illuſtrabo. Inferiptionem Pri-
ſtinam de iniquitate exſpectantiarum retinui. At, quia hæc
ipſa tanquam generalior quosdam fefellit, verba, Co roct
uſu inſerui, ut confeſtim appareat, mihi non omnes exſpe-
Ctantias, ſed illas ſaltem, quæ promifcue & eum detrimento
reipublicæ diſpenſantur, iniquas videri, reliquas probar’.
Nec argumentum hoc a meditationibus his ad pandectas
alienum eſt, ſed ſpectat ad illas maxime, atque inſigne Spec.
XLEäIII. de Pactis ſucceſſoriis &ů XLIV. de LVariis pactorum

Jucceſſoriorum generibus ſupplementum continet.

SVMMA CAPITA.

I1. Vox exſpectantiæ in latinæ ſpeculi ſaxonici verſione ſe-
eculo XIV. confecta occurrit, ipſa tamen recentior ac infimæ
3 lati-

1256 DlSSERTATIO DE INIQVITATE

latinitatis eſt. 2. Vox exſpectativæ paulo antiquior eſt, ri-

pioribus eccleſiaſticis familiarig, ſed tis, ante ſeculum XVI.
incognita. 3. Exſpectatio latinius dicitut. Sed præſtat Teti-
neri voces barbaras. 4. Quid ſit exſpectantia, explicatur.
5. Synonymæ voces recenſentur. 6. Exſpectantias olim æuaαα
eredidit Præſes, nunc iniquas eſſe videt. 7. Ordo dicendorum.
8. Exſpectantiarum iniquitatem agnoverunt jam alii. 9. Ex
quibus tamen aliqui juſto rigidiores, nonnulli indulgentiores,
quam par eſt, ſunt. I0. Eaſpectanticx per ſe & natura ſua
turpes non ſunt. II. Omni exſpectantiæ ineſt votumn cabtandæ
mortis. 12. Votum captandæ mortis turpe non eſt, quamdiu
in ſimplici deſiderio conſiſtit. 13. Codex ſacer exſpectativas
non damnat. I4. Jus Komanum exſpettativas probibet ob vo-
tum captandæ mortis cum conatu interficiendi conjunctum. 15.
Votum bhoc captandæ mortis multis aliis negotiis liéitis ineſt.
16. Poteſt tamen inter rationes, qucæ abolitionem exrſpectantta-
rum ſuadent, referri. 17. Exempla ex ſpectativatorum, 4du!
vitæ anteceſſorum ſuorum inſidiati ſunt. 18. Exemplum recens
denegatæ ob votum captandæ mortis eſpectativæ. 19. Ali-
gquando exſpectativati eum, cujus Jucceſſonem perant, a ma-
trimonio aut liberorum procreatione impediunt. 10. Exſpe-
cCtantiæ bono publico contrariantur, quia per illas 21. (a) Pa-
zrimonium reipublicæ deminuitur && inerementum ejus e gee⸗
tur, z2. () principibus faeultas benemeritos remunerandi 4 1
mitur, 23. (6) pro levi okhcio nimia merces rependitur, 24. (4)
indigni præmiis adfciuntur cy ad bonores provebuntus „ (E)
digni excluduntur, 25. (V) Jub- & obreptionibus nec on im-
portunis fiagitationibus via aperitur, 26. (O Periculum Ze-
publieæ ereatur, 2. () ſucceſſoribus in principatu maß us le-
gantur, 28. (7) infinitæ lites ſuſeitantur, 29. (E) bomines

ignavi redduntur & a Rtudio virtutis avertuntur, 30. ) bi;

gquibus ſucceſſor datur, injuriam accipiunt & mœrore conficiun-
tur. 31. Ex his præmiſys concluſiones formantur: 32. 1I. Pri-
vati exſpectantias bono publico ſaltem deviter contrarvias one⸗
dere nequeunt, 33. id quod reſponſo J Ctorum Helmſtadienſium
illuſtratur. 34. II. Princeps ex ſpectantias concedere poteſt.

35.

. hn
lret /
oliget
3.
ſdnde,
ue
ecken
Gun oll

cintio,

AVuNutl

ltiltate
ber i
mmi, /
lellerſ
Catur en

imund

ii, ,
(unatic
Samri
uche

lit 54

ihin mni
66 Con
1 er.
ſr hen
Noy lhe
lutur 4
Deckan
dit.

n.

—
, o⸗
XVI.
t ſefi.
eotur.
elnat
Nloren
9. N
tiorel
ua
ancir
. I).
Mna⸗
, i
nn fettnn
g. Ali.
mu-
Sher
nrft .
mdt Nl
, 4
tur,
0! it⸗
llumn ſer
enul .
) honini
5. 0) 1
wnfe⸗
32. . N
in
knn

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1257

325. Invitus tamen compelli nequit. 36. IIl. Succeſſor, etſi

heres ſit, ad implendas anteceſſorum ſuorum exſpectativas non
obligatur. 3227. IIl. Ipſe concedens exſpectantias vevocare pot-
eſt. 38. Diſſentientium argumenta, 39. non ſatis refelluntur
4 Mylero „40. nec a Böhbmero, 41. refutantur vero optimo x
rai *s ſalutis pullicæ. 42. Tlæ leges principi revocationem
hanc permittunt. 43. Removetur dubium. 44. V. Princeßs
exrſpectantiam a ſe conceſſam revocans nec ad intereſſe præſtan-

dum obligatur. 45. VI. irmæ & irrevocabiles ſunt exſpe-

ctantiæ, quas neceſſitas publica extorſit, 46. 4u0 referuntur
coadjutorizx. 47. EII. Firmæ etiam ſunt illæ, quæ propter

utilitatem publicam conceduntur, 48. dummodo manifeſta Rit

bac utilitas. 49. VIII. Exſpectantiæ licet firmæ ſtrictiſſime

tamen ſunt interpretandæ. 5O. X. Ewſpectativatus conditio-
nem exſpectantiæ contrariam ſuſcipiens juri ſuo renunciat, nec

datur ei regreſſus ad renunciata, etſi ſtatim ab initio de con-

ſervando jure ſuo proteſtatus ſit. 5I. X. Exrſteltativatus li-

cet abuſive ſimul inveſtitus poſſeſſori alienanti & domino in

alienationem conſentienti contradicere nequit. 52. De expe-
ctantiis eccleſiaſticis in ſpecie. 53. Hæ præter cetera incom-
moda votum negativum eleſiæ neceſſario velinquendum tol-
lunt, 54. C77 ſ imoniæ viam ſternunt. 5S. Exſpectantiæ baæ le-
gibus multis probibentur & olim pro adulterio ſunt kabitæ.
56. Concedere illas Pontifici Romano non, principi autem vix

3 eer. 57. Improbantur etiam exſpectativd, in canonicatus &S
alia beneficia eccleſi aſtica, quæ curam animarum conjunlttam

non babent, 58. item in profeſſiones academicas. 59. Impro-
bantur porro exſpectativæ munerum civilium, 60. nec non ex-

ſpectantiæ feudales, 61. quas abuſiva inveſtitura frmiores non
reddit. 62. De aliis Redautiard eciebus.

Tom. W. Uuuuuun I. Ex-

U

ℳ

1258 DISSERTATIO DE INIQVITATE

I.
AIxſpectativæ & exſpectantiæ vox barbara eſt, & plus
quam barbara, ipſis adeo medii ævi ſcriptoribus in-
cognita, ex infimæ demum & ſpurciſſimæ latinitatis

ſeculo hauſta. Incunabula ejus vocis ſolicite inquirere, vix

operæ pretium eſt. Neutram in jure canonico vel feudali
Longobardico legiſſe me recordor. Primus ex his, quos
vidi, auctoribus exſpeckantiæ voce utitur interpres latinus
Ipeculi Saxonici lib. I. art. 33. Poſtbumus, inquiens, bic ſui
patris bereditatem obtinebit, qui, ſi poſthac moriatur, in ma-
trem ſuam eam transfert, ſi ipſa ei in generatione poterit coc-
quari, & infringit omnem in patris feudo exſpectantiam feu-

dalem, & tunc feuda ad dominum revertuntur, quia puer bu-
manus & vivus poſt patris mortem apparebat. Ita in vulgari

editione. Goldaſtus vero, qui eandem verſionem latinam
ſpeculi Saxonici collectioni ſuæ conſuetudinum & legum impe-
rialium p. 126. q4. inſeruit, in aliis editionibus ſic legi me-
morat: && dirimit omnes poſſeſſtonis ſponfiones in feuda patris
ex eo, quia poſt mortem patris vixit, omniaque feuda bpatris
vacabunt domino, a quo tenebantur, ſi puer fuerit oſtenſus
tantus & talis, quod vivere potuiſſet. Et hæc quidem Gol-
daſti lectio melior & antiquior videtur. Neque enim jam
interpretis iſtius temporibus vocem exſpectantiæ in uſu fuiſ⸗

ſe credo. Equidem recentiſſimum illum facit Zbomaſius

in ſelectis capitibus hiſtoriæ juris fendalis Germanici §. 58. lit.
m. Textus, inquiens, latinus in hodiernis editionibus Saxonico
vel Germanico junctus non eſt Epkonis, ſed interpretatio tex-
zus Saxonici juſſu Sigismundi Regis Poloniæ facta & ſæpe Sa-
xonicum textum viæx aſſecuta, & ad auctoritatem Scbil-
teri in præfat. ad jus feud. Alem. provocat, qui in §. 21.
juris Saxonici feudalis latinam translationem aàa Sigis-
mun-

ſer
1deo
ſio &
dubio
loniar
& We
Naui
jici G
Pratore

SFiio

nihi e
lbilten
Qam !
cedd et
eech
1dmoc
limu,
Upoor
eNl
I0
19; N
I in!
atur

kInkiadh

NWoI
rekeren
. 7.
lonicon
lum 4
em t
Kit

„ ,
hu
brs in.
tinitatis
Ie, II
fendalt
(os
latinus
y oe⸗
un f⸗
7.
lr .
lgr
larioum
, inie.
g! ne.
kenn

em C0.

ni nim jan

ult fuſ
Lhomaſi
SE

Guroyſl
atio il

5ldhed

8
teln Ni⸗

i in

1 D0

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1259

mundo Poloniæ rege procuratam fuiſſe dicit. Sigismundus
vero anno poſt Chriſtum natum 1507. regnare cœpit, ut
adeo ætas translationis ejus in ſeculum XVI. ſi Thoma-
ſio & Schiltero fidem habemus, incidat. Permovit ſine
dubio viros iſtos, ut ſic ſentirent, Sigismundus, III. Po-
loniarum Rex, qui in iis tabulis, quibus ſpeculum noſtrum
& Weichbildum confirmat, Sigismundus, ait, avus noſter
graviſſi. zmus & ætatis ſux regum pater, Peculum juris Saxo-
nici, & illud idem jus municipale, docti viri Juskri lucu-
bratione & commentatione illuſtratum, bpublicari per regnum
& ditiones ſuas voluit, eidemque auéctoritatem tribuit. At
mihi ea verba hoc non perſuadent. Equidem in eo cum
Schiltero Ex. ad. D. 32. §. 64. conſentio, verſionem latinam,
quam hodie habemus, Epkonis Rebkovii non eſſe. Con-

cedo etiam, vetuſtiſſima, quæ in Germania confecta fuerunt,
ſpeculi Saxonici exempla verſione iſta latina carere, quem-

admodum id ex duobus codicibus Oldenburgicis, quos Gry-
pbiander de Weichbild. Saxon. cap. 39. §. 9. memorat, patet.
Largior præterea, Polonos forte eius verſionis auctores fuiſ-
ſe. Sed utut fuerint, adornarunt eam ſine dubio ante ſeculum
XVI. Oſtendit Conringius de origine juris Germ. cap. 3 1. p.
193. Saxonicas leges a Leskone Nigro, qui ſeculo XIII. vi-
xit, in Poloniam fuiſſe admiſſas. Veroſimillima eſt ea con-
jectura Conringii, qui ſaltem in hoc errat, quod benevo-

lentiam & indulgentiam Leſci erga Germanos ad annum

MCCLXXXVIII. referat, quum ea ad annum MCCLXXXV.
referenda ſit, quemadmodum Dlugloſſus biſtoriæ Polonicæ
lib. 7. pag. 839. & 840. ac Stanislaus Sarnicius Annalium Po-
lonicorum lib. 6. cap. 21. teſtantur. Verum ad iſtud ſecu-
lum ego verſionis latinæ ætatem referre non audeo. Sal-
tem tunc Germani jura ſua Saxonica vernaculo idiomate
ſcripta ſecum intulerunt & inter ſe pro lege habuerunt,
Uuuuuuuz non

1260 DISSERTATIO DE INIGVITATE

non tamen confeſtim publice propoſuerunt, nec Polonis
obtruferunt, qui, ut Dlugloſſus ait, magna execratione &
ſtomachatione conceſſum Germanis regimen & guberna-
tionem Cracoviæ urbis improbarunt. Sed non duravit
diu iſte Polonorum ſtomachus. Nam mox ſponte ſe ju-
ribus Saxonicis ſubjecerunt, atque adeo ad ſcabinos Mag-
deburgenſes provocare ab iisque ſententias expetere non
dubitarunt. Suſtulit quidem iſtas provocationes Caſimi-
rüs Rex anno 1356. & juſtitiam a Polonis ſuis Magdeburgi
in poſterum emi vetuit, libros tamen, quibus jura Saxoni-
ca continentur, non fſuſtulit, ſed, ut verbis ejus utar, or-
dinavit, promulgavit, jusque & ſententias de iis poſtu-
lari juſſit. Legem ipfam Caſimiri exhibet Dlugloſſus biſto-
riæ Polonicæ lib. 9: pag. 1 105. J4. Eo itaque tempore, ſi
non ante, translatio iſta in linguam latinam facta eſt. Ne-
que enim credibile eſt, jus in peregrina polonisque in-
cognita lingua ſcriptum Polonis promulgatum, Polonos-
que judices, qui ex illo ſententias ferrent, conſtitutos
eſſe. Sed dubium omne tollit Alexander rex, qui Sigis-
mundum præceſſit, atque in decreto ſuo apud Goldaſtum
in Prolegomenis collectionis conſuetudinum & legum imperia-
lium: Per Joannem de Lasko, ait, regni noſtri cancelarium,
conſtitutiones juris civilis, Saxonici, Magdeburgenſis, Jua-
rum ipſe Cancellarius ante proæmium privilegii communis me-
minit, quam vigilantiſſime de eorum Theutonici Ryli origina-

libus libris per eunz ipſum Cancellarium caſtigatas & novis rüu-
bricis diſtinéte titulatas inſeri juſſimus, ſi quidem juris civilis

conſtitutiones nusquam correctas & in ſuis ſententiis integras, im-
mo in toto earum tenore vitiatas &a ſuis originalibus longe va-
gantes invenimus. Declarat hic Alexander, jam ante ſe latinam
ſpeculi Saxonici verſionem, ſed corruptam & imperfectam;
exſtitiſſe, ſe vero curaſſe ut ea, collatis genuinis idiomate ger-
manico

—

manuc
lectic
Pollel

ſeculi

lervit

ſoanne
Eer
Ulephit.

A
Mine/
Wmen 4
inyenta
idaa
Utuntu
Kantiye
gue exe
Mne
Iune G
1 uſen,
od ud
ligne
Oecurr

leriio,

8 (o
inni ſn
6

e

ien h

—
Polons
tone &
Cdemme.
Currit
Alan.
le non
Cnnmi.
Eehurg
1, 0.
poltu.
Ule) 1
lle in.
01s
tutos
S⸗
daſtunn
Njerir

riunt,
lr.
Anis ne-
Nlignne.
ovir-

ET RECTO VSV EXxSPECTANTIARVM. r261

manico ſcriptis codicibus emendaretur. Itaque ſic ſentio:
Lectio illa, quam ſupra ex Goldaſto retuli, in qua (ponſio
poſſeſſionis in feudo patris commemoratur, antiqua eſt, &
ſeculi forte XIV. quod vocem exſpectantiæ ignoravit. In-
ſeruit vero eam vocem deinde ex uſu fuorum temporum
Joannes de Lasko, verſionis veteris emendator, ſeculo XVI.

& ex hac emendatione poſtea illa in editiones vulgares

irrepfit.
II.

Altera exſpectativæ vox antiquior Paulo eſt. Omiſit illam

plane du Freſne in Cloſſario mediæ & infimæ latinitatis, ubi
tamen alias recentiores voces habet. Videtur in ſeculo XIV.
inventa, atque a ſolis primum eccleſiaſticis ſcriptoribus ad-

hibita eſſe. Antiquiores illa tanquam adiectivo plerumque
utuntur & gratia exſpectativa dicunt, ſubinde tamen & ſub-
ſtantive illam adhibent, aliudque ei adjunctivum jungunt.
Sic ex ſpectativæ apoſtolicæ nonnunquam fit mentio. Vtrius-
que exempla vide apud MWicolaum de Clemangiis in libro de
Ruina eccleſiæ cap. 7. circa annum 1397. ſcripto, apud Pe-

trum de Alliaco ejusdem fere ætatis ſeriptorem de neteſſita-

ze reformationis eccleſic in capite & in membris cap. 18.
quos auctores omnes exhibet Hermannus von der Hardt in
Magno æcumenico Conſtantienfi concilio tom. I. Part. 3. C 7.
Occurrit eadem vox apud Goldaſtum in cçonſtitutionibus im-
perii tom. I. pag. 39 I. NA4. in aviſamentis Sigismundi imper.
& communium imperii ordinum de auno 1416. fi modo ejus
anni ſunt, de quo non ſine ratione dubitat von der Hardt
in Prolegomenis ſupra memorati libri eap. 15. Reperitur
etam hæc vox in ronecilio B. ſilee 31. in conzardatig Eri-
derici EImper. & Wicolat t'ogit a0 1448 in gravamini-

T S

1262 DISSERTATIO DE INIQCQVITATE

bus Germanicæ nationis ad Maximilianum Imper. apud Fre-
bherum tom. 2. ſeriptoram rerum Germanicarum pag. 373. de-
nique in concilio Tridentino ſeſſ. 24. de Reformat. cap. 19. Ab
eceleſiaſticis ſcriptoribus mutuam accepere hanc vocem C-
ti inprimis feudales, ſed tardius & ſeculo demum XV.
Certe Jacobinus de §&. Georgio in libro de feudis, quem cir-
ca annum 1487. edidit, eam ignorare adhuc videtur, & in
& inveſtivitalem n. I2. ubi dockrinam de exſpectativis feuda-
libus pertractat, vocem tamen exſpectativæ non adhibet,
ſed circumſcriptione verborum utitur, dicitque: feudum col-
lIatum alteri ſub conditione, ſi aperiatur domino, item: inve-
ſtitura ſul Gonditione, ſi primus vaſallus deceſſerit ſine bere-
dibus maſculis.

III.

Antiquiſſimus ſeriptor de beneficiis, quem Zbomaſius
nuper edidit & in diſert. de ejus fato, vetuſtate, & rarnate
§. 39. ſeculo X. vel XI. vindicavit, exſpectantiæ & exſpe-
ctativæ voces ignorat, ſed loco earum concedere exſpecta-

tionem beneficii dicit, §. 25. & 27. Magis latina eſt hæc

Phraſis ſine dubio, & placuit mihi ab initio, ut conſtitue-
rim primum, omiſſis exſpectantiæ & exſpeckativæ barbaris
vocibus, diſſertationem hanc de exſpeétatione inſcribere.
At cogitavi deinde, Ctos, qui puriorem ſcriptionem in
argumentis juridicis affectant, uſuique recepto cedere no-
lunt, obſcuros fieri & fere negligi, idemque iis accidere,
quod Tbomaſ. Smitb. l. I. de Pronunc. ling. Cr. advocato
cuidam contigiſſe narrat, qui ſenatui academiæ Cantabrigi-
enſis litteras ſupplices clientis ſui nomine obtulit, ſed, quod
illas nimis latine ſeripſerat atque his verbis: ſupplex a vo-
bis contendit Titius, ut &. inchoaverat, barbarus ipſe a
barbaris puriori dictioni non adſuetis creditus repulſusque
eſt, ſed poſtquam, errore ſuo animadverſo, ſtylum mutaſ-
ſet atque: ſupplicat veſtris reverentiis Titius, quod &c. ſcri-
pfiſſet, ſtatim quod voluit, conſenſu omnium tam ſuavi
dictione delinitorum impetravit. Retinui itaque barbaras
voces, quæ diuturno uſu jus civitatis in jurisprudentia no-
ſtra acceperunt. .
IV

V
Crpirun
conken
1 et;
ure d
n ſen
lenln el
In ſecn
lenne,
la ulti
Ppromit
ellpecti
Cencli in
us ve
Kdendt

W
ruri⸗
Nearun
RWer⸗
Depron
lnren
efe
Wime
hni
Ur ige
Go ken
U ejn
Mce⸗

Ppud Fr.
N Ce.
19. 4
dcem e
num N.

uem ..

Ar, &
is feudt.
Ahibet,
llunen.
en: Me.

e.

Muntſut

i

e⸗
erſhebr.
eſt hae
nſtitue-
arbaris
ederd.
De n

dere n0.

ccigere⸗
AdyOCaN
ntabrig,
ſechuol
ler 4 r
iblen
um wunt-

Ge ſa

lam ſun⸗

e baltilu

dennune⸗

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1263

IV.

Vox exſpectantiæ triplicem ſignificationem habet: 1)
capitur pro nuda promiſſione facta ſollicitanti ab eo, qui
conferendi poteſtatem habet, quæ ſignificatio in vulgus no-
ta eſt; 2) pro litteris promiſſionem confirmantibus, 3) Pro
jure ad rem promiſſam per conventionem conſtituto, in
quo ſenſu hanc vocem hic potiſſimum accipimus. Priori

ſenſu eſt promiſſio rei nondum vacantis in caſum vacantiæ.

In ſecunda ſignificatione exſpectantia eſt inſtrumentum ſo-
lemne, cui promiſſio de tali beneficio facta inſcripta eſt.
In ultimo ſenſu exſpectantia eſt jus ad rem, quod ex tali
Promiſſione oritur & exſpectativario adquiritur. Eſt igitur
exſpectantia ratione ejus, qui dat, translatio juris ſucce-
dendi in alterius locum in caſum, ſi ille deceſſerit; ratione
ejus vero, cui data eſt, ipfa facultas jure competens ſuc-
cedendi in alterius locum, ſi vacaverit.

V.

Reſpondet huic voci Germanica Anwartſchaft, Angefaͤll.
Struvius ſyntagm. jur. feud. c. 7. th. 4. n. I. Germani vereres
vocarunt ein Geding. Saͤchſiſches Lehn⸗Recht c. 7. item
die Wartung. Tbidem cap. y5. Et quoniam plerique a Princi-
Pe promiſſiones hujusmodi ex gratia impetrant, paſſim adpel-
latur ein Gnaden⸗Lehn. Hartm. Piſtor. I. 2. quæſt. 52. n. I. In

Jure feudali Longobardico varie deſcribitur. In 2. f. 26. dici- .

tur inveſtitura ſuper feudo militis, quod poſt mortem ipfſius
ad dominum reverti ſperatur. In 2. f. 35. verſ. ubi vero: dici-
tur inveſtitura de alterius feudo ſub tempore vel conditione,
quo feudum domino aperiatur. In I. f. 3. adpellatur inveſti-
tura ejus feudi, quod alius detinebat, eo tenore alicui data, ut
Poſt deceſſum ejus, qui poſſidet, habeat. Communiter ex-
Ser 1 e

126 DlSSERTATIO DE INIQOVITATE

ſpectantiæ nuncupari ſolent gratiæ, conceſſiones, prima-

ria, quo ultimo in Principum curiis hodie nihil fere uſita-
tius eſſe dicit Syrykius difj. de exſpectantiis cap. I. n. 8. item
exſpectativæ, gratiæ exſpectativæ. Nec infrequens eſt vox
ſuperinfeudatio, qua ſeriptores feudales paſſim utuntur.

1

VI.

De iniquitate exſpectantiarum diſſertationem hanc in-

ſcripſfi. Mirum hoc illis videbitur, qui ſciunt, Præſidem
meum eeleberrimum in Specimine XLIII. de Pactis. ſucceſſoriis,
meditat. 8. exſpectantiarum defenſionem fſuſcepiſſe, atque
Schurffium, qui eas bonis moribus repugnare dicit, refu-
taſſe. Sed ipſe mihi, quum conſilium meum ei aperirem,
adfirmavit, ſe quidem tunc de æquitate & juſtitia exſpe-
Gtantiarum perſuaſum illa, quæ in memorata meditatione
continentur, ſcripſiſſe, ſed deinde longiore uſu & experi-
entia edoctum, animadverſis plurimis malis, quæ ex exſpe-
Gantiis in rempublicam & privatos redundant, ſententiam
mutaſſe, ac in poſterum eodem fervore, quo olim exſpe-
Cantias adſeruerit, eas oppugnare conſtituiſſe, nec turpe

hoc ſibi ſed laudabile magis credere, atque irriſores ad li-

bellum, quem ante aliquot annos de variationibus & retra-
Gationibus J Ctorum ediderit, ablegare.

VII.

Quæ poſtquam ex Præſide meo accepi, non dubita-
vi propoſitum exſequi, atque iniquitatem exſpectantiarum
luci publicæ hoc ſcripto exponere, in quo ſcripto confi-
ciendo eum ſervabo ordinem, ut primum in genere de
iniquitate exſpectantiarum diſſeram, measque eam in rem
rationes exponam, deinde coneluſiones quasdam con-

ſti⸗

ſlituar

Itque
ſiaſticl
Fis ke

N
Gürum
le ree
Nümen

(elati

relenu
lloru

Mrd e

mnetit
Rrnw
jul i,

Ne
AWed

enim,
Uütural

Drinn.

e ultr.
ltem
NWN
lur.

ne in.
eſen
e
Uell.
eriten,
ellde⸗
iove
enl
ſpe⸗
Ntiatd
We⸗
turpe
5 40d l.
fett-

dubitt

hntiarun
10 co
eneres
n in lenn

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1265

ſtituam, tum ad ſingulas exſpectantiarum ſpecies tranſeams,

atque inprimis de muneribus ſacris ſeu exſpectativis eccle-
ſiaſticis, porro de officiis civilibus, tandem de exſpectati-
vis feudalibus paucis agam.

VIII.

Non ego ſum primus, qui contra juſtitiam exſpectan-
tiarum diſputo. Fecerunt id ante me plurimi, quos omnes
hic recenſeri tædioſum foret. In I. f. 27. §. ult. Placenti-
ni memorantur, qui exſpectantias feudales damnarint. Ec-
cleſiaſticas improbant Pontifices in c. 2. & 3. X. de conceſſione
præbendæ & in cap. 2. de conceſſione prabendæ in 6. JIurecon-

ſultorum vero, qui privatis ſcriptis idem fecerunt, innu-

mera eſt multitudo, quorum aliquos nominant Bocerus de
inveſtitura feudi cap. 5. n. 15. Carpzovius diſp. feud. 6. §. 36.
Struvius in ſyntagm. juris feud. cap. 7. aph. 5. n. 3. & Hor-
nius in diſ. de exſpectativa ecclefiaſtica.

IX.

Non tamen ego cum illis, qui ante me de iniquitate
exſpectantiarum ſcripſerunt, per omnia conſentio. Video
enim, aliquos rigidos nimis eo progredi, ut exſpectantiis
naturalem turpitudinem ineſſe, nulloque modo licitas eas
fieri poſſe credant. Contra ali indulgentiores, quam par
eſt, exſpectantias malas quidem eſſe agnoſcunt ac ſubtimi-
de fatentur, nolleque ſe ipſos iisdem uti dicunt, ſed tamen,

quia uſu receptæ ſint, obligationem gignere & fuſtinen-

das eſſe contendunt. Ad hane ultimam claſſem refero Hie-
ronymum Schurffium, qui in concilio, quod Modeſtini Pi-
Roris Conſilio 8. vol. I. adjectum eſt, exſpectativarum con-
ceſſionem valere atque obligare adfrrmat, ſed num. 8. hæœæc
addit: Licet interim negari non poſſit, quod etiam in termi-
Tom. IV. XXXXXXX nis

1266 DISSERTATIO DE INIQVITATE

nis dictorum jurium feudalium, ubi dominus feudi inveſtit
dliquem de feudo per vaſallum poſſeßo, ſub conditione mortis va-
Jalli ſine heredibus maſculis, talis inveſtitura non minus indacat
votum aptandæ mortis alienæ, quam pacta, gquibus aliqui pa-

ciseuntur de ſuccedendo invicem in futurum. NWam bujusmodi

inveſtitura facta a domino non obſtante, quod diſponat de jure

Juo futuro, non tollit tamen tale votum captandæ mortis alieng

ut apparet, & ſic diſpoſitio d. c. ne captandæ & d. c. deteſtanda
nullo modo ceſſat. Et cum quidam princeps ante multos annos
volebat me de feudo per vaſallum poſſeſſo ſub tali conditione in-
veſtire, ego nolui, quia eum ſeirem, me hominem miſerum W
peceatorem, dificulter potuiſſem me continere, quod non affe-
taſem mortem talis vaſalli; omnia enim ſunt nuda & aperta
