te & pari fere numero viri celebres, atque ſæpe in diver-
ſis libris diverſas opiniones tuentur. Uſus fori etiam va-

rius eſt, nec collegia juridica ſuper hac quæſtione ſemper
eodem

32 MEDTTFAT. AD PANDECT.

eodem modo reſpondent. Quum ergo in extricanda hac
Ilite quatuor illa DD. idola, lex, argumentum legis, com-
munis opinio & praxis, me deſtituant, ſupereſt recta ratio,
ex qua, ne quid diſſimulem, Plerasque deciſiones meas in
maxima illa, qua laboramus, juris incertitudine haurio, tunc
etiam, quum leges, quippe quas in utramque partem faci-
lIe trahi poſſe ſcio, in ſpeciem allego. Nolo de regulis
iſtis, quas diſſentientes ſibi invicem objiciunt: zemo mo-
riens immemor cenſetur ſalutis æternæ; &: non omnis mo-
riens eſt Joannes Evangeliſta; diſputare. Diſputarunt de
illis alii ſatis. Nec operæ pretium eſt, argumenta, quæ ex
variis legibus canonibusque eliciuntur,; commemorari.
Collegit omnia ſolicite Strykius in diſ., quæ in volumine
ſecundo diſſertationum ejus Hallenſium quarta eſt, de Mor-
ze loco juriqurandi, nec tamen lectorem certiorem dimitrit.
Nam quam regulam in cap. 2 .§. 2. Pproponit: Quoties jusiu-
ga ad perfectiorem proharionem , majorem ſecuritotem „
ut etiam deciſionem negotli exigitur, toties mors acceptan-
3 in judicio ſeſe Ffeventis &ρzualem vim babet cum jure-
erandh; eam deinde tot ampliationibus & limitationibus
involvit, ut non difficile futurum ſit judici; ſi forte illi iſti-
usmodi quæſtio decidenda offeratur, ſententiam ſuam, ſive
ajentem ſive negantem eligat, auctoritate Strv kii r munire,
ac rationes tam dabi tandi quam decidendi ex themOrata diſ⸗
ſertatione deſumere. Et profecto regula hac, ꝗuam facit
Strykius, ita generaliter ſi uſtineri nequit. Fit ſæpenumero
oblatio vel a procuratore vi ſpecialis mandati, ſolum ſer-
vandi fatalis cauſa, vel ab ipſo principali quidem, ſed ten-
tandi adverſarii ergo aut mutandi deinde confilii animo.
Evenit igitur nonnunquam, ut juſſus jurare, quamvis ſe ob-
tulerit, ſeria jurandi cogitatione vacet, atque adeo in termi-
no vel omnino vel ſuper certis capitibus jurare recuſet, & ea,

quæ

—
n bie
cot.
Fatio,
ens in
tune
li.
regnls
o nl
ir mh
int de
gc eX
norali.
ummie
dimut.
Alt.
toren,
eptor.
1 ure.
hibs
jlliili.
Anne
uunie;
1n laet
uther
um ſe⸗
ſecd ten⸗
uine
lech⸗
tenni⸗
oA⸗
i

SP. CXLIV. DE MORTE VIM JVRISTV R. HABENTE. 33
quæ paullo ante negarat, nunc adfirmet. Quæ rationes
ordines Saxoniæ apud Bergerum in Electis diſc. for. bag. 577.
moverunt, ut doctrinam illam: mortuo poſt oblationem
juraturo, jusjurandum pro præſtito haberi; plane e medio
tollendam eſſe exiſtimarint. Ipſe Bergerus in Philocol. pag.
419. n. 2. eam ſuſpectam vocat, ſed ſuſtinet tamen in Oeco-
nomia juris pag. III6. u. 10. Et ſuſtineri poteſt, dummo-
do recte temperetur. Ego certe illam admitto, non ta-
men aliter, quam ſi tria hæc concurrant, ut primum ap-
Pareat, offerentem virum integrum probumque, nec de le-
vitate ſuſpectum eſſe, deinde, oblationem non tantum per
Procuratorem, ſed ab ipſo, & ſerio quidem, factam fuiſfe,
tandem, præſtationem jurisjurandi non mero caſu, ſed fa-
cGtoο quodam adverfarii e. g. tergiverſatione in jurando de
calumnia & proteſtatione impeditam eſſe, ut adeo culpa
aliqua adverſario imputari poſſit. Sola ergo oblatio nun-
quam, ut jusjurandum poſt mortem offerentis pro præ-
ſtito habeam, efficit. Pertinet huc reſponſum [Ctorum
Helmſtadienſium menſe Aprili anni clo Io Ccc XIX. exaratum,
quod tamen, quia primi requiſiti rationem haud habuit,
per omnia non comprobo: Das vierte Gravamen iſt wider
den pro præſtito erkannten Eyd gerichtet. Nun laͤugnen wir zwar
nicht, daß der Caͤmmerer Reuter ſich in einigen Stuͤcken, ſon⸗

derlich durch Verſchweigung der Vogleriſchen Erbſchaft, verdaͤch⸗

tig gemachet. Alldieweil ihm aber der uͤbrigen Puncte wegen der
Reinigungs⸗Eyd rechtskraͤftig zuerkannt worden, er auch ſolchen
abzuſchwoͤren bereit geweſen, und daran Anfangs durch Klaͤ⸗
gers Proteſtation, nachgehends ſeinen Tod verhindert worden,
Klaͤger auch in dem uͤbernommenen Beweis dieſer Puneten halber
nichts weiter ausgefuͤhret, die jetzige Beklagte hingegen von der
ganzen Sache keine rechte Nachricht haben, als das uramen-
tum credulitatis iger Pu bzulegen kein Bedenke
in erelnli wegen ſelbiger Puncte abzulegen kein Be nken

34 MEDITAT. AD PANDECT.

tragen wuͤrden; So haben wir nicht wohl anders gekonnt, als
es bey dem rechtskraͤftig erkanntem Eyde zu laſſen, und ſolchen
per ea, quæ habet Cærpz. lib. 6. Reſponſo 120. & Cail. P.
2. Olſ. 43. Pro præſtito zu halten.

III.
Aliquando mors vicem jurisjurandi ejus, quod quis ſponte, nul-
la prævia adverfarii delatione aut judicis impoſitione, ob-
tulit, ſupplet.

Eauidem Serykius in memorata diſ. de morte loco jarit-
jurandi cap. 2. §. 3. mortem loco jurisjurandi in iis
tantum ſacramentis eſſe dicit, quæ vel adverſarius, com-
probante judice, detulit, vel judex ex officio impoſuit.
Excludit ergo haud obſcure ea, quæ quis ſponte obtulit.
Et excludenda hæc ſunt utique regulariter. Accedit ta-
men aliquando, ut & tale jusjurandum ſponte oblatum non
Poſſit non pro præſtito haberi. Habuerunt id pro præſtito
ICti Helmſtadienſes menſe Majo anni cro 1 Cc XVIII. in hu-
jusmodi facto. Vidua defuncti mariti hereditatem liberis ſuis
nepotibusque ceſſura ſpecificationem ejus ediderat, addita in
fine ſcripti formula jurisjurandi, ſed, quia hanc non ſuffe-
uram animadverterat, ſolemne etiam ſeun corporale, ut
loquuntur, jusjurandum obtulerat, atque commiſſarios, qui
id a ſe reciperent, impetrarat, verum ante diem morte ex-
tincta fuerat. In ædibus mortuæ filius manſerat & integrum
patrimonium per aliquod tempus adminiſtrarat. Ab hoc ita-
que ceteri liberi nepotesque juratam & paternæ & maternæ
hereditatis ſpecificationem exigebant. Et, quodad mater-
na quidem bona, eam nec detrectabat reus, ſed, quod ad
paterna, ſufficere ſpecificationem a matre editam morte-

que confirmatam, dicebat. Nolebant hanc admittere
acto.

te,⸗

juriſ-,
1 *

in iis
com-
poluit.
Pbtulit.
dit ta⸗
m non
reſtito
in hu-
eris ſei
dcirain
n ſüt⸗
ale 1 1
rios
vorte el⸗
tegrun
hoc iit
matern⸗
4 matet
uin

ttete
nine
0⸗

SP. CXLIV. DE MORTE VIM JVRISIVR HABENTE. 35

adctores. At nos ſecundum reum pronunciavimus. Ae-

cedebant enim multa, jusjurandum ſeriptum, præſum-
tio maternæ pietatis, oblatio ſpontanea, petitio commiſ-

fariorum, &, quod multum ponderis habebat, argu-

mentum ex Wovella 48. in qua ſimilis fere caſus reperi-
tur, deſumtum. Addam verba reſponſi: Anfaͤnglich iſt der

Streit wegen der Großvaͤterlichen Erbſchaft zu entſcheiden. Ue⸗

ber ſolche hat die verſtorbene Großmutter bey ihrem Leben ein Ver⸗

zeichniß herausgegeben, demſelben nicht allein eine eydliche Beſtaͤr⸗
kung angehaͤnget, ſondern ſich auch zu Ablegung eines koͤrperli⸗
chen Eydes erbothen, und zu ſolchem Ende eine Commiſſion aus⸗
gebracht, iſt aber von wirklicher Abſchwoͤrung deſſelben Eydes
verſtorben. Bey ſolchen Umſtaͤnden, nnd da ohnedes nicht ver⸗
muthlich, daß die von Guͤnthersberg ihre Kinder und Kindes⸗

Kinder durch eine unvollkommene Specification hintergehen und

daruͤber meineydig werden wollen, wird der offerirte Eyd den
Rechten nach billig pro præœſtito geachtet, und iſt unvonnoͤthen,
daß der Beklagte weiter de credulitate ſchwoͤre.

IV.
Effata agonizantium dubiæ fidei ſunt.
Ineulpatio læſi moribundi 1: indicium ad torturam
non facit.

VI.
Quin imo nec ad carcerem ſuficit.

Qeripa de effatis agonizantium diſſertationem Strykius, quæ
in volumine Francofurtano primo eſt quinta. Legi
eam folicite, atque hoc unum ex illa didici, effata agoni-
zantium dubiæ maxime fidei eſſe, nec vim juratæ aſſertio-
PE 2 nis

36 MEDTTAT. AD PANDECT.

nis per omnia habere. Duo quidem ſunt, quæ ad fidem
effatis iſtis conciliandam vulgo memorantur. Primum eſt,
quod ſecundum L. 6. C. Ad legem Jul. repetund. & can. 26.
IL. quæſt. 7. nemo moriens immemor præſumitur vitæ æter-
næ; alterum, quod morti proximi ſimulare & diſſimulare
deſinunt. Ita certe Lucretius, vetus poeta & philoſophus,
Iib. 3. verſu 5v7.
Nam veræ voces tum demum pectore ab imo
Ejiciuntur, & eripitur perſona, manet rei.
Verum etiam vero illa ſalutis æternæ cogitatio tam efficax

non eſt ſemper in morientibus, ut nullum affectibus in ani-
mo locum relinquat. Dubitavit jam olim de religione mo-
rientium Gloſa ad cap. 14. X. de Præſumpft. & notum eft
illud Baldi: non omnis moriens eſt Joannes Evangeliſta.
Vidi ipſe animam agentes, qui ambitionem, amorem, odi-
um nondum deponebant, ſed vix duabus ante mortem ho-
ris luculentiſſima ejus ſigna dabant. Richelius Cardinalis,
qui tamen libros de inſtructione & perfectione Chriſtiani
feripſerat, morti vicinus gaudium de ſubactis inimicis ad-
huc teſtatus eſt, nec a ſacerdote, ut illis ignoſceret, com-
moveri potuit. Vide les memoires de Madame de Motteville
pour ſervir à l' hiſtoire d Anne d' Autriche tom. I. p. I15.
Lucretii quoque teſtimonium exemplis contrariis refelli po-
teſt. Sufficiet nobis unicum Tiberii, de quo YZucitus An-
nali VI. cap. 50o. Jam, inquit, TLiberium corpus, jam vi-
res, nondum diſſimulatio deſerebat. Idem animi rigor, ſer-
mone ac vultu intentus, quæſita interdum omitate, quamvis
manifeſtam detettionem tegebat. Accedit, quod, ſicut ju-
ſtinus Imp. in L. 8. C. Qui teſtamenta Jacere poſſunt ait,
humana fragilitas, mortis præcipue cogitatione perturbaca,
minus memoria poteſt res plures conſequi, ſeu, ut Juſtinia-

nus in Movella 18. c. 6. hoc effert, præ tumultu mortis an-
. guſtia⸗

Aden
un ehh
n. 46.
eler.
mulare
ophns⸗

efſicil
in ani-
ne mo-
umm eft
geliſte
odi.
m ho-
dinalis
riſtiani
Cis ad⸗
con.
Cotfonl.
II 1.
jm
or, ſ.
Ilannil
ſicur
it in
rturbe⸗
ſulinr.
ortis ti
gulir.

SP. CNXLIV. DE MORTE VIM JVRISIVR HABEN TH. 37

guſtiatus multorum non memoratur. Denique ipſorum te-
ſtium de eo, quod ex moriente audiverunt, deponentium
fides vacillat. Loquuntur plerumque voce debili, ut vix
exaudiri queant, moribundi; eſt ſæpe ingens circa illos tumul-
tus flentium, vociferantium, opem ferentium; qui adſi-
ſtunt morienti, cognati ejus ſunt, adfines, familiares, here-
des, propter hoc ipſum ſuſpecti. Non ergo illis ſemper
credendum efſle, egregie oſtendit Bayle in Dictionaire biſtori-

gque &o oritique art. GISE (Francois de Lorraine Duc de) lit.

E. Quæ quum ita ſint, rectiſſime Ulpianus in L. 3. §. 1. Je
Senatus conſulto Silaniano: Si quis, inquit, moriens dixiſſet,
a ſervo vim mortis allatam eſſe ſibi: dicendum eſt, non eſſe cre-
dendum domino, ſi moriens boc dixit: niſi potuerit & probari.
Ex qua lege regulam faciunt communiter: ſola læſi mori-
bundi inculpatio tanquam ex inimicitia proficiſcens indici-
um ad torturam non facit. Extenderunt eam Cti Helm-
ſtadienſes menſe Junio anni cio 10 Ccc xx. eo, ut hujusmodi
inculpationem nullis argumentis aliis firmatam ne quidem

ad reum in cuſtodiam mittendum ſufficere exiſtimarint:

Wird Unterricht begehret, ob dieſe Inquiſition von dem Rath
nicht legal oder gar partheyiſch tractiret und dadurch oder ſon⸗
ſten triftige Urſach, die Commiſſion dem Amte aufzu⸗
tragen gegeben worden. Nun finden wir nach genauer
Durchſehung der Acten nicht, worinnen es wohlgedachter Rath
bey der angeſtellten Inquiſition verſehen. Denn obgleich dafuͤr
gehalten werden koͤnnte, es haͤtte der Rath den verdaͤchtigen und
von dem verſtorbenen Rinnen ſelbſt auf dem Todtbette beſchuldig⸗
ten Lambrecht zufoderſt in gefaͤngliche Haft bringen ſollen; ſo
kan doch dem Rath ganz wohl zur Entſcheidung dienen, daß die
Verhaftung eines in Verdacht kommenden ſtarke Indicia erfo⸗
dere, gleichwohl allhier es daran ermangelt, indem die bloſſe Be⸗
ſchuldigung eines auf dem Todtbelte liegenden ohne andern Be⸗
3 wei

38 MEDITAT. AD PANDECT.

weis keinen Glauben findet, wenn zumal, wie allhier, die alge⸗
hoͤrte Zeugen auch Mit⸗Intereſſenten nichts gravirendes wide
den Beſchuldigten ausſagen.
VII.

Inculpatio læſi morte conſirmata, E Aiis argumentis Julciatur,
maximi ponderis eſt.

uod diximus in præcedente meditatione, inculpationem
læſi moribundi non attendi, verum eſt tunc ſaltem,
quum ea nullis aliis argumentis & indiciis fulcitur. At
quando indicia alia accedunt, inculpatio iſta magni imo ma-
ximi momenti eſſe incipit. Vide crim. art. 25. n. 6. verbis:
aus etlichen Urſachen; & junge art. 7. Offerebatur menſe Ja-
nuario anni clo Io cc xXIII. ICtis Helmſtadienſibus talis ſpe-
cies. Puer in rixa plurium graviter ſauciatus, de auctore
vulneris interrogatus, ſtatim ab initio veſtem ejus habitum-
que corporis ita deſcripſerat, ut deſcriptio hæc Duderſta-
dio cuidam, cujus nomen puer non norat, accuratiſſime
conveniret. Domum deduéctus puer iterumque interroga-
tus alium, Hennebergium, nominarat. Sed tandem mor-
ti vicinus excuſarat Hennebergium prioremque deſcriptio-
nem repetierat, atque ſic exſpirarat. Negabat uterque, Du-
derſtadius & Hennebergius, factum. Conſulti nos de eru-
endæ veritatis remedio Hennebergium abſolvimus, ratio-
nibus, quas in ſequente meditatione memorabo, commo-
ti, Duderſtadium vero quæſtioni ſubjecimus & inter ratio-
nes primo loco inculpationem occiſi pueri poſuimus. Ob-
ſtare equidem videbantur multa: Inculpans puer erat, nec
Duderſtadium nominarat, ſed deſcripſerat ſaltem, præterea
in inculpatione ipſa fluéctuarat. Sed quia tamen agonizans
Duderſtadium deſignarat, hicque Duderſtadius aliis graviſſi-
mis indiciis premebatur, non peccavimus profecto; ut ex
reſpon-

—

abe⸗
wider

jarun,

ionen
Alten,
A
0 ma-
rbis:
ſe ſe⸗
8 ſpe⸗
Ctore
itum-
erſta-
iſſime
roge⸗
wor⸗
niptio⸗
, Du.
e eru⸗
utio⸗
OmIO-
ntio⸗
Ob⸗
t, n
Eteten
onizus
ruili
Ut

teſpon⸗

SP. CXLIV. DE MORTE VIM IVRISTVR. HABENTIE. „

reſponſo ipſo apparebit: Es iſt Hans Caſpar Du
allen andern im Verdacht, daß er den or dn von mſatenn
Muſicanten⸗ Jungen Ludwig Chriſtian Pfoͤrtnern vorſetzlich be⸗
gangen. Denn anfaͤnglich hat der Ermorderte ſelbſt ſowohl gleich
nach der Schlaͤgerey da er nach der Stadt gefuͤhret worden, als
auch auf ſeinem Todtbette den Thaͤter alſo beſchrieben, daß der
Verdacht auf unſern Inquiſiten fallen muß. Welche Ausſage
zwar daher , daß ſie von einem Knaben herkommt, und darzu
ziemlich zweifelhaftig iſt, angefochten wird, unterdeſſen aber ei⸗
niges Indicium machet. Hiernaͤchſt wird Inquiſit auch durch
die ſaͤmmtliche Zeugen nicht wenig graviret ꝛc. Bey dieſer Be⸗

wandniß haben wir nach Anleitung der Peinlichen als⸗Ge⸗

richts⸗Ordnung art. 34. ib. ſolches oder dergleichen: 2
derſtadten die peinliche Frage zuerkannt, daß er Rr Renefd⸗
ter zu uͤbergeben „ der ihm die Daum⸗und Bein⸗Schrauben anle⸗
ge und zuſchraube, und, ob er die Wahrheit bekennen wolle, be⸗
frage, anſchnuͤre, aufziehe, und, jedoch menſchlicher Weiſe, kor⸗
quire, mithin die Wahrheit zu bekennen ermahne, 1. ob er nicht
Ludwig Chriſtian Pfoͤrtnern den toͤdtlichen Schlag zugefuͤget, 2
womit er ihn geſchlagen, 3. ob es nicht in der Meynung, beſag⸗
ten Pfoͤrtnern um das Leben zu bringen, geſchehen, 4. ob er ihm
nicht dieſerhalben zugerufen: dich wollen wir todt ſchlagen, 6.
wer ſolches geweſen, 7. ob er nicht Pfoͤrtnern die auf dem Ruͤk⸗
ken habende Baß⸗Geigen entzwey geſchlagen, 8. und ſich nachge⸗
hends deſſen geruͤhmet, 9. ob er nieht Friedrich Deſſen gleichfalls
zu Boden geſchlagen, 10. was ſuͤr ein Inſtrument er hierzu ge⸗

brauchet.
VIII.
Extulpatio læſi moribundi ad abſolvendum reum ſolæ
ſußici.

IX.

4⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
Exculpare etiam videtur, qui tertium quendam inculpat.

X.
Exculpatio bæc prodeſt quoque ei, quem lIæſus prius ineul-
Paverat.

JI onge majus pondus habet excuſatio læſi moribundi. Ad-
1juvant eam multa, favor defenſionis, præſumtio veri-
tatis in ore morientis, teſtimonium ipfſius inimici longe for-
tiſſimum, clara diſpoſitio legis 2. de &tto Silaniano. Igitur
recte Maſeardus de Probationibus vol. 3. concluſ. 1130. n. I.
Offenſi, inquit, exculpatio facta in mortis articulo pro incul-
pato tollit & enervat omnes vires, & effectum omnium præ-
ſumtionum & indiciorum, quæ erant adverſus inculpatum,
adeo, ut ex eis non poſit torqueri. Adde Martini Analecta
forenſia tit. 20. §. 2. n. 82. Pro exculpatione autem haben-
dum eſt, quando læſus tertium quendam inculpat. Tunc
enim implicite reliquos exculpat. Quare cum Duderſta-
dius ille, de quo in præcedente meditatione dixi, tortus
nihil fateretur, acta iterum ad nos mittebantur, &, quid
de ceteris correis ſtatuendum eſſet, quærebatur. Duo ex
illis poſt Duderſtadium maxime ſuſpecti erant, Gebbertus
& Hennebergius. Sed utrique exculpatio pueri occiſi prod-
erat. Nam Gebberto deſeriptio interfectoris, quam puer
fecerat, plane non conveniebat. Hennebergium vero in-
cuſarat ab initio puer, ſed deinde iterum excuſarat. Quæ
poſtrema excuſatio præferenda utique erat priori accuſatio-
ni, ut reéte poſt alios ſentit Maſcardus d. concluſ. 1130. n.
12. Sic itaque menſe Februario anni clo lLo cc XIII. reſpon-
ſum fuit: Nach Duderſtadten ſcheinet auf Andreas Gebberten
des begangenen Todtſcehlages halber der groͤſte Verdacht zu fal⸗

len, indem er ſelbſt, brape um ſich geſchlagen zu haben, bekennet, fer⸗
ner

t.
nen.

di. A.
tio ver⸗
ge ſor.
lgitnr
0. n 1.
incul.
ra-
patum,
Hulliͤ
haben.
Tune
adertt.
tortos
, gu
Duo er
bbertus
pro⸗
a per
ero in⸗
culatio⸗
1130 1.
reſon.
Gekertt
en 8
nnet,ſer⸗
ghel 1

SP. CXLIV. DE MORTE VIM JIVRISTVR. HABENTE. 41

ner ein Zeuge fol. 29. vermuthet, daß, weilen auſſer ihm und
Duderſtadten niemand im Felde geweſen, ſie beyde den Mord be⸗
gangen, und Teſtis 14. fol. 152. daß er und Duderſtadt den
Muſicanten⸗Jungen angetroffen, ausgeſaget. Hierwider aber
kommt ihm zu ſtatten, daß ſeine Perſon mit der von dem verſtor⸗
benen Knaben gemachten Beſchreibung des Thaͤters ganz nicht
uͤbereinkommt, hiernaͤchſt kein einiger Zeuge bey dem eydlichen
Verhoͤr ihn dieſer Mordthat deutlich beſchuldiget, vielmehr Te-
ſtis 2. fol. 157. daß Gebbert gleich wieder gekommen, deponiret,
auch Duderſtadt ſelbſt bey der Marter fol. 277. b. und 278. daß
er weder auf ihn noch einen andern Vermuthung habe, beſtaͤndig
bejahet; So haben wir bey ſo geringen Indiciis auf kein weiteres
medium eruendæ veritatis gehen moͤgen, ſondern Gebberten
nur auſſerordentlich, ſeiner bey der Schlaͤgerey begangenen groben
Exceſſe halber, beſtrafet. Gleiche Bewandniß hat es mit Caſpar
Hennebergen. Denn ob wol der erſchlagene Knabe ihn zum Thaͤ⸗
ler angegeben, er auch der erſte geweſen, ſo heraus gekommen,
und die Schlaͤgerey mit angefangen, uͤberdies die andere an den
Ort, wo der Knabe erſchlagen worden, gefuͤhret, auch zu einigen
von der andern Parthey, daß er ihn todt ſchlagen wolle, geſaget;
So iſt doch dagegen wohl in Betrachtung zu ziehen, daß der Kna⸗
be die auf Hennebergen gelegte Beſchuldigung wieder zuruͤck ge⸗
nommen und Duderſtadten aufgebuͤrdet, die gemachte Beſchrei⸗
bung auch Kraft des obrigkeitlichen Atteſtats mehr auf dieſen als
jenen faͤllet, ferner Henneberg gleich anfangs zum Frieden gere⸗
det, und die Gemuͤther zu beſaͤnftigen geſuchet, zudem keiner von
den Zeugen, daß Henneberg etwas in Haͤnden gehabt, und da⸗
mit geſchlagen, geſehen haben will, endlich aus der von den Zeu⸗
gen ad art. 105. gethanen Ausſage, daß ſie den Ort, wo die
Baß⸗Geige gelegen, alle zuſammen gleich geſehen und gefunden,
erhellet; Dieſemnach, und da ihm Duderſtadtens Entſchuldigung
Zom. III. F gleich⸗

42 AMEDITTAT AD PANDECTI.

gleichfalls zu ſtatten kommt, iſt er nur mit 3 woͤchentlicher Ge⸗
faͤngniß oder um 21. Rthl. beſtrafet worden.

XI.

Inculpatio correi etiam extra torturam morte confirmata indi-
. cium ad torturam facit.

t inculpatio correi fidem mereatur, quinque requirit

Imperator in Conſtit. crim. art. 31. Addunt his inter-

pretes veteres recentioresque, Claſen, Ludovici, Beyer ad
bh. art. ſextum, ut nominatio correi in tortura fiat. An ne-

ceſſarium hoc vero ſit, alio tempore diſquiram. Dico ſal-

tem in præſens, inculpationi in tortura factæ, ſi vel maxime
torturam neceſſariam putamus, æquipollere eam, quæ mor-
te confirmatur, ſi ſcilicet apparet, inculpantem correum
reſipuiſſe animumque maleficum exuiſſe. Quodſi enim
tortura, res illa fragilis, tantum ponderis habet, ut fidem
delinquenti, obſtinato adhuc & malevolo, adverſus L. 17.
C. de Accuſationibus conciliet, non video, cur ille pœnitens
& cum pietatis ſenſu moriens eandem fidem habere non de-
beat. Majus eſt, mortem a judice decretam, quam tortu-

ram ſuſtinere. Adde Carpzovium, qui in Quæſt. erim. 180.

n. 57. 5§8. inculpationem ſocii criminis, ſive ſponte depoſue-
rit, ſive ad interrogationem judicis reſponderit, concurren-
te alio argumento, judicium facere, ait. Uſus vero ſacræ

cœnæ & pia mors ſine dubio tale argumentum eſt. Exemplo

rem illuſtrabo. Mittebantur menſe Januario anni c1o 105 CCXIV.
ad Ctos Helmſtadienſes acta, in quibus contra reum de
atrociſſimo rapinæ & vis publicæ crimine ſuſpectum ob le-
vitatem indiciorum primus torturæ gradus decretus fuerat.
Acceflerat ad hæc indicia deinde inculpatio correi conſtans
extra torturam quidem facta, ſed multis veroſimilibus cir-
cumſtantiis ſtipata & uſu ſacræ cœneæ atque morte admo-

— ́— — — — — —⸗»ʒ⸗

indi.

Wirit
innet⸗
er il
n ne.
ſal.
ximme
mor-
reumm
enim
fidem
. 17.
litens
n de-
Ortu-
10.
oſue-
Eten⸗
ſiert
emph⸗
CCM.
m
ob le-
Weran
lkans
1s cir⸗
Admo⸗
uin

SP. CXLIV. DE MORTE VIM JVRISTVR. HABENTE. 4 ¾

dum devote confirmata. Judex igitur Priorem ſententiam
exequi dubitabat, & nos prius, an non ob novum hoeindi-
cium torturæ gradus augendus eſſet, conſulebat. Affirma-
vimus, hancque concepimus ſententiam: Daß Inquiſit Hans
Michael Koͤrbel auf die im vorigen Urthel vorgeſchriebene Art dem
Scharfrichter zu untergeben, und, daferne er nichts deſtoweniger
bey ſeinem Leugnen verharren ſollte, noch ferner an die Leiter an⸗
zuſchnuͤren, aufzuziehen, und, jedoch menſchlicher Weiſe zu tor⸗
quiren, dabey, auſſer die im lezteren Urthel enthaltene Artickel,
auch daruͤber, ob er nicht Hans Martin Witzeln ſein auf ihn ge⸗
thanes Bekenntniß zu wiederruffen uͤberreden wollen, was er mit
den von ſeinen ehemaligen Maͤgden angegebenen verdaͤchtigen Per⸗
ſonen ſo heimlich und vertraulich geſprochen, zu befragen; Wenn
er nun die Wahrheit zu bekennen verſprechen wird, iſt er nicht in,
ſondern nach erlaſſener Marter uͤber obige Artickel nochmahlen zu
vernehmen, ſeine Ausſage, wie ſie aus ſeinem Munde faͤllt, ohne
ab oder zuthun, fleißig anzuzeichnen, und er des dritten Tages
hernach in Abweſenheit des Scharfrichters auch auſſer dem Orte
der Peinlichkeit hinwieder zu befragen, und ſeine Antwort gleich⸗
falls nieder zu ſchreiben. Worauf, und wenn ſolches alles vor⸗
geſchriebner maſſen geſchehen, ſo ergehet in der ganzen Sache al⸗

lenthalben ferner, was ſich zu Recht gebuͤhret. Er has addidi-

mus rationes: Es ſeynd zwar allbereit vor Einholung des lezte⸗
ren Urthels ziemlich ſtarke indicia wider Hans Michael Koͤrbeln

vorhanden geweſen, indem der mitgefangene Witzel beſtaͤndig auf

ihn bekennet, er ſelbſt keinen Ort, wo er in ſelbiger Nacht, da
der Diebſtahl geſchehen, ſich aufgehalten, recht angeben koͤnnen,
bey ſeinem Vorgeben ſehr varürt, und Luͤgen uͤberfuͤhret worden,
dasjenige was Chriſtian Truͤmpelmann vor ihm ausgeſaget, durch
ſein Bekenntniß fol. 27. & 28. wiederleget, endlich aus einer
gottloſen Familie, welche ſich durch Stehlen und falſches Muͤnzen
F 2 ver⸗

44 MEDTTAT. AD PANDECT.

verdaͤchtig gemachet, entſproſſen. Jedoch, da ſolche Indicia noch
einigen Zweifel haben, ſo hat damalen auf einen hoͤhern gra⸗
dum torturæ, als welcher in dem Urthel enthalten, nicht wohl
geſprochen werden koͤnnen. Nachdem aber ferner dazu gekom⸗
men, daß der Mit⸗Inquiſit Witzel dieſen Koͤrbel, als ob er im
Gefaͤngniß mit ihm geſprochen, unterſchiedenes von dem Dieb⸗
ſtahl geſaget, und ihn zu Wiederruffung ſeiner Ausſage beredet,
beſchuldiget, dieſes Vorgeben auch durch den alten Waͤchter ziem⸗
lich beſtaͤrket wird, hiernaͤchſt obenangefuͤhrter Witzel ſein auf
Inquiſiten gethanes Bekenntniß bey Empfahung des heil. Abend⸗
mahls und endlich bey ſeiner Ausfuͤhrung zur Richtſtatt wieder⸗
hohlet und darauf den Tod erlitten; MNam ineulpatio correi
devoto ſacramenti ceænæ uſu & morte confirmetur, omnis ſu-
ſpicio falſitatis & malitiæ elidi ſolet. Mevius Conſil. 1I. n.
13. arg. conſtit. crim. art. 31. n. 5. So ſeynd wir den im vo⸗
rigen Urthel geſezten gradum torturæ zu ſchaͤrfen bewogen wor⸗
den. Unum tamen diſſimulare non poſſum. Inter rationes
decidendi memorata fuit Mevü auctoritas. Sed hoc per er-
rorem factum eſt. Equidem Mevius in Conſil. 1I. n. 13. ſa⸗
eramenti cœnæ devoto uſu & ipſa morte omnem duſpicio-
nem dubitandi ſaltem proponit, eamque deinde ipſe n. 40.
2* A1. refellit. Itaque Mevius re vera nobis contradicit, &
fruſtra tanquam conſentiens allegatur. Puto tamen, auéto-
ritatem Mevii propter ea, quæ ſupra dixi, facile collapſu-
ram. Ceterum eundem in modum iterum menſe Majo
ejusdem anni reſpondimus: welches eines von den ſtaͤrkſten In-
diciis iſt, da die beyde bereits juſtificirte Diebe Witzel und Koͤr⸗
bel von ihm bekennet, daß er das Brecheiſen mitgebracht, die
Thuͤren und Kaͤſten aufgebrochen, den von Hacken gebunden,
und die geraubte Sachen theilen helfen, ſolches ihr Bekenntniß
auch durch den darauf erlittenen Tod bekraͤftiget ꝛc. So haben
wit

ſoch
gri.
wohl
kont
r ifn

dndet
ſe⸗
n a
bend⸗
jeder⸗
torrei
i, /1.

y o/
wort⸗
jones
er er⸗
3. ſ
Pieio⸗
ci
zulto⸗

lepli.

Mrjo

fen .

K⸗
t/,
hunder
unih
hftin
1

NW

SP. CXLIV. DE MORTE VIM IVRISTVR. HABEN I E. 45

wir uns bewegen laſſen, Inquiſiten den ſchaͤrfſten Grad der Tor⸗
tur zuzuerkennen. S

XII.

Tiſtimonium injuratum ſed morte confirmatum aliquande
jurato æuipollet.

urisjurandi religione teſtes omnes, priusquam perhibe-
ant teſtimonium, arctari præcipit Conſtantinus in L. 9.
pr. C. de Teſtibus, nullusque teſtimonio, quantumcunque
religioſus exiſtat, niſi juratus depoſuerit, in alterius Præ-
judicium debere credi, dicit Honorius III. Pontifex in e. 51.
A. de Teſtibus & atteſt. Hinc jusjurandum ſubſtantialem te-
ſtimonii ſolemnitatem eſſe, quæ nec ſtatuto nec conſuetudi-
ne remitti poſut, ait Mevius in Jus Eubec. P. 5. tit. 7. art. I1.

z. 2. 3. Et morte vicem ejus fuppleri poſſe, ſimpliciter ne-

gat Strykius de morte loco jurisjurandi cap. 3. §. 7. Nos quo-

que hanc Strykii regulam probamus, ſed limitationes ta-

men ejus, quas Strykius omnino rejicere videtur, admitti-
mus. Nam ſi vel maxime ex Strykii ſententia jusjurandum
in teſtimonio neceſſaria quædam ſolemnitas eſt, tamen nul-

lum negotium eſt tam ſolemne, in quo non aliquando ſo-

lemnitates omiſſæ per æquipollens ſuppleantur, cujus rei
luculentum exemplum in teſtamentis occurrit. Quidni er-
go in teſtimoniis idem fieri queat. Equidem mors teſtis, ſi
nulla adminicula concurrant, vice jurisjurandi non eſt. At
ſi adminicula quædam adſint, mors loco jurisjurandi pote-
rit haberi. Huc pertinet, quando teſtis mortuus honori-
bus & dignitate conſpicuus fuit, quem caſum habet Mevius
in Conſil. 45. n. 96. J. Certe in Bohemia, Auſtria, & Ba-
varia ſola dignitas teſti ſine jurejurando fidem conciliat, te-
ſte Gailio l. I. Obſerv. 101. u. 14. Conciliabit ergo eam ma-
gis apud nos, ſi mors acceſſerit. Itaque Cti Helhraſtadien-
R F 3 ſes

46 MEDITAT. AD PANDECT.

ſes in tali caſu menſe Martio anni c1o 10 Ccc xvI. teſtimonium
ſcriptum & injuratum admiſerunt: Klaͤger beſchwehret ſich,
daß ihm des verſtorbenen geheimbden Cammer⸗Rath Krauts un⸗
beſchwornes Atteſtat zu recognoſciren anbefohlen worden. Nun
iſt zwar an dem, daß dergleichen ohne Eyd ausgeſtellten Zeugniſſe
in den Rechten ſchlechten Glauben verdienen. Alldieweil aber ſel⸗
bige nicht ganz zu verwerfen ſind, ſondern gleichwol einigen Be⸗
weis oder wenigſtens eine ſtarke zum Reinigungs⸗Eyde ſufficien-
te Præſumtion machen, ja bey gewiſſen darzu kommenden Um⸗
ſtaͤnden faſt einem beſchwornen Zeugniſſe gleich geachtet werden,
fuͤrnehmlich, wenn der Zeuge, wie in gegenwaͤrtigem Fall, eine
vornehme und angeſehene Perſon iſt, oder das Zeugniß durch ſei⸗
nen Tod beſtaͤrket hat; So haben wir Klaͤgers Gravamina vor
unerheblich geachtet, und alſo voriges Urthel beſtaͤtiget. Iidem
ICti receperunt menſe Decembri ejusdem anni teſtimonium
ſenis decrepiti, eorum contra quos producebatur, ſoceri &
avi, ac nullatenus ſuſpecti, ſed qui ut juraret perſuaderi

non potuerat, tamen enixiſſimis verbis ſe verum dicturum

declararat & paulo poſt mortuus fuerat. Weil der andere
Zeuge der Klaͤgere Schwieger⸗ und Großvater, als in dem, was
er gegen ſie deponiret, ganz unverdaͤchtig iſt, und ſeine Ausſage,
weil ihm das Judicium ſeines hohen 81 jaͤhrigen Alters halber
zum Eyde nicht zwingen wollen, dergeſtalt, wie er ſie allemal in
ſeinem Gewiſſen und vor Gottes Richterſtuhl verantworten koͤnte,
gethan, ſolche auch nachgehends durch den Tod beſtaͤrket, bey
welchen vielen Umſtaͤnden ſein Zeugniß einer eydlichen Depoſition
gleich geachtet wird; So ꝛc. Videtur hic iterum diſſentire Stry-
kius, qui de effatis agonizantium cap. 3. u. 6. agonizantem
teſtem jurejurando, ni partes hoc remittant, conſtringi
oportere dieit. Sed ad hæc jam ſupra reſponſum fuit.

XIII.

nlum
ſh
t un⸗
Nup
gnſſe

NN ü

en Ve

ſice.

en ⸗
verden,.
„eint
h ſe⸗
na N.
lidem
onium
eri
uderi

urum

aodere
, ws
usſu/
ebe
ſennl n
Prte
/0
olition
ry⸗
züntenn
nſtriog
it

VI

„

SP. CXLIV. DE MORTE VIM JVRISTVR HABENTk. 47

XIII.
Aliquando jusjurandum obl mortem us, cui impoſitum fuit,
bpro deſerto babetur.

L)elerx quis ſeni morbido, comprobante judice, jus-
jurandum, cujus præſtationem ſenex hic variis arti-
bus, excipiendo, proteſtando, dilationes petendo, leute-
rando, huc usque eluſerat. Monebat deferens, ſibi, ſi ſe-

nex tergiverſari pergeret, atque inter iſtas moras morere-

tur, irreparabile damnum imminere; heredes quippe ſenis
nullam negotii, de quo litigaretur, notitiam habere atque
adeo facile de credulitate juraturos. Petebat igitur, ut, ſi
hoc accideret, jusjurandum pro deſerto declararetur. Res
ſine dubio non erat. Nam jusjurandum ex recepta in foro

ſententia tunc demum pro deſerto haberur, quum jurare

juſſus in die a judice præfixo non comparet. Vide Martini

Proceſſum tit. 18. §. 9. n. 167. At hoc nondum acciderat.

Senex enim artibus, ut dixi, ſuis effecerat, ut judex diem
certum nondum præfigere potuiſſet. Ergo pœna confeſſio-
nis lege 38. de Jurejurando in eos, qui jurare nolunt, ſtatuta
hic locum invenire non videbatur. Sed quia tamen ex actis
apparebat, ſenem non ex gravibus cauſis tergiverſari, ſed
moras quærere & pro his obtinendis ſæpe frivolas & leves

rationes prætexere, credidimus ſecundum L. 173. §. 2. de Reg.

Juris & c. 25. de NReg. juris in 6. moram hanc ſeni ſoli non ad-
verſario ejus nocere debere, atque ſic menſe Septembri anni
CIO 15 CC XXI. pronunciavimus: Daferne diejenige, denen der
Eyd deferiret, ſich deſſen ferner weigern und vor der Abſchwoͤ⸗
rung ihres vermuthlichen Alters halber mit Tode abgehen ſerran⸗
9

4⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

rermner

ſo werden die Puncte, daruͤber der Eyd deferiret, vor eingeraͤu⸗
met gehalten. Similem fere in modum menſe Decembri anni

cIO 19 ccC XIX. reſpondimus: Es hat der Beklagten Vorfahre es
darinnen verſehen, daß er den ihm auferlegten Eyd nicht ſchlech⸗
terdinges angenommen, ſondern vorher Communication der
Eydes⸗Formul, welche er doch aus dem der Klage beygelegten
Zettul ſub C. genugſam erſehen koͤnnen, gefodert, nachgehends
den von der Klaͤgerin auf den 2. November 1713. ausgebrach⸗
ten Termin zur Eydesleiſtung vorbey ſtreichen laſſen, hierauf weiter
ſub No. Actorum 22. ſeine acceptationem jurisjurandi zuruͤcke
genommen, und ſich zur Gewiſſens⸗Vertretung und Beweis of⸗-
feriret, gleichwol wiederum in der Schrift ſub No. 26. ſein peti-
tum geaͤndert und Ausmeſſung des Landes, editionem formu-
læ jurisjurandi und den Eyd vor Gefehrde gefodert, wodurch die
vorige Urthelsfaſſer bewogen worden, den deferirten und erkann⸗
ten Eyd vor deſert zu erkennen, und Beklagte nach der Klaͤgerin
petito zu condemniren. Nun fuͤhren zwar dieſelbe in gegenwaͤr⸗
tiger Reviſions-Inſtanz zur Entſchuldigung ihres Erblaſſers an,
daß ſelbiger die Communication der Eydes⸗Formul nicht bos⸗
haftig, ſondern zu beſſerer Unterſuchung ſeines Gewiſſens gefo⸗
dert, daß Klaͤgerin ſelbſt die Sache nach geſchehener Acceptation
uber 2. Jahr liegen laſſen, daß unterdeſſen Beklagtens Anwald
geſtorben, daß alſo Beklagter ſo wohl wegen Laͤnge der Zeit,
als aus Mangel der Privat-Acten den eigentlichen Zuſtand und
Beſchaffenheit des Proceſſes nicht gewuſt, daß er dieſerhalben
noch in ipſo termino des 2. Novembris 1713. eingekom⸗
men und um eine Friſt ad revidendum acta gebeten, und
daß obgemeldete Variationes aus Unwiſſenheit hergefloſſen;
Dieſe Momenta haͤtten uns auch vielleicht, im Fall der Da⸗
vid Rettmer noch am Leben waͤre, bewegen koͤnnen, denſelben
in

hte
aun
ſeess
heh⸗
der
gten
ſecds
Crct
beſt
urhe
iͤ o.
peti-
Dr⸗
rch e
tkante
ſogerin
nwn
ſs
cht le⸗
16
eprni
baſd
er Nt
nd U
Cholben
gtte
en/
gfeſe⸗
Ne N
pnhen

SP. CNIIV. DE MORTE VIM IVRISTVR HABENTE. 49.
in integrum zu reſtituiren und zu Abſchwoͤrung des Eydes zu
