quidam illi ſe in ſexcenta obligarat, pignori accepi, nec du-
bito, quin per hoc nomen ipſum etſi de hoc nihil dixiſſet
debitor, mihi pignoratum fuerit. Colligo hoe & ex argu-
mento legis 2. C. Quæ res pignori & ex I. 9. C. eodem, ubi in
Pignorationibus magis voluntates contrahentium, quam ver-
borum conceptio, inſpici jubentur; & ex I. 59. de legatis 32.

ubi chirographo vendito vel legato nomen vel actiones,

quarum probatio chirographo continetur, vendi vel legari
dicuntur.

V.

Generalis Hypotheca, etſi verbis præſentis temporis concepta ſit,
, tamen & bona poſtea adquiſita adficit.

(V nerolem hypothecam etiam ad bona futura pertinere,

ex l. 9. C. Quæ res pignori ſatis notum eſt. Nec de-

bent verba captari. Quamvis enim talibus uſi ſint contra-

hentes, quæ ad præſens tempus referri debere videantur,
tamen, ut juſtinianus in d. I. 9. ait, juſtum eſt, voluntates
contrahentium magis, quam verborum conceptionem inſpi-
eere. Certe ipſum, quod Juſtinianus ibi habet, exemplum:
XXXX Z ude

4
72

716 MEDITAT. AD PANDECT.

pe & periculo rerum ad me pertinentium, de rebus præſen-
tibus agit, ac tamen ad futuras extenditur. Similiter ergo
ICti Vitembergenſes menſe Februario anni cho 1o CC X. de
pignore in paratiſſimis bonis conſtituto reſponderunt: Un⸗
ter Beklagtens Gravaminibus ſcheinet dieſes von einiger Erheb⸗
lichkeit zu ſeyn, daß die Arnſtaͤdtiſche prætendirte Hypotheque
auf gegenwaͤrtige gerichtlich deponirte Gelder, welche tempdre
oppignorationis in bonis debitoris noch nicht geweſen, keines
Weges erſtrecket werden koͤnne. Alldieweil aber die in der Arn⸗

ſtaͤdtiſchen Pfand⸗Verſchreibung enthaltene Worte: bereiteſtes

Vermoͤgen; auch auf bona futura zu ziehen; So haben wir die
Leuterung abgewieſen.

VI.

Univerſitate rerum oppignorata etiam res, qucæ poſten adjiciun-

tur, pignoris obligantur.

1 aberna pignorata, eæ quoque merces, quæ poſt pigno-
ris conſtitutionem comparatæ & in tabernam illatæ
fuerunt, obligantur. Sic Scævola in I. 34. Pr. de Pignoribus
& ſecundum eum Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni
CIO 15 CC xVIII. reſponderunt: Den dem Burgermeiſter Luͤder
gemachten Einwurf haben die vorige Urthelsfaſſer bereits abgeleh⸗
net, und gezeiget, daß die auf einen Kraam⸗Laden verſicherte Hy⸗
potheque nicht allein die Waaren, ſo zur Zeit der Verpfaͤndung
darinnen vorhanden geweſen, fondern auch die nach der Zeit an

der erſtern Statt angeſchafte afficire. Singulare hoc eſſe in ta-

berna & grege, in aliis vero ſpecialibus hypothecis ſurroga-

tum non inducere vinculum pignoris, exiſtimat Baehovius

de Pignoribus lib. 2. cap. 5. in f. ac ex eo Brunnemannus ad l.

34. de Pignoribus n. 3. Ego vero ſemper, quum corpus ali-
quod vel univerſitas rerum obligatur, res etiam futuras
com-

„

6
N

iueß⸗

nO⸗.
6

ltæ
ihuus

AmI

Nde

hgl⸗
1e0
Hdug
N
e
mor⸗
Meh
1
ſutnnß
N.

SP. CCXXIII. DE PIGNORIBVS. 717

comprehendi puto. Nam pignozis conſtitutio ſemper late
in favorem creditoris interpretanda eſt, arg. I. 9. C. Quæ res
bignori. Itaque pignus bibliothecæ, inſtrumenti ruſtici, ſu-
Pellectilis domeſticæ, mundi muliebris etiam, quæ poſtea
ad jiciuntur, comprehendit.

VII.
Pro delito futuro, etſi ſumma incerta ſit, hypotbecæ
conſtitui poteſt.

P“ debito in diem vel ſub conditione recte pignus conſti-
tui, ex l. 5. pr. I. 13. G. pen. I. I4. de Pignoribus ſatis no-
tum eſt. Addit Eoetius ad z. tit. de Pignoribus §. 20. etiam
Pro debito prorſus incerto, etiamnum contrahendo, pignus.
efficaciter obligari, operaturum tunc, quum debitum con-

tractum fuerit. Quæ ſententia rationem habet, atque argu-

mento I. I. §. ult. Qui potiores in pignore confirmatum & ſe-

cundum eam (Cti Vitembergenſes menſe Aprili a. Cho 10 ccx.

reſponderunt: Begehret derſelbe Unterricht, ob das von Inno-
centio Udalrico ſeiner Gemahlin verſchriebene Unterpfand auf die
von derſelben eingebrachte Paraphernal⸗Guͤther zu erſtrecken;
Wenn nun gleich in der Eheſtiftung dieſes, daß bey Erhebung der
Paraphernalien Innocentius Udalricus ſeiner Gemahlin Verſi⸗

cherung machen wolle, enthalten, welche Worte aber, weil ſie

kein gewiſſes Objectum benennen, auch nur vom zukuͤnftigen re⸗
den, Pro conſtitutione pignoris nicht zu achten, hiernaͤchſt zu
ſelbiger Zeit noch keine Paraphernalia eingebracht, und keine
Schuld vorhanden geweſen, alſo auch keine Hypotheque beſtellet
werden koͤnnen; Dieweil aber dennoch eine Pfand⸗Verſchreibung
auch auf zukuͤnftige Schulden gerichtet werden mag, ſolches auch
von beyden Bruͤdern in gegenwaͤrtiger Eheſtiftung uͤber die damals
noch nicht eingebrachte Paraphernal⸗Guͤther deutlich geſchehen,
geſtallt denn Innôcentius Udalricus, nachdem er anfangs, n. 4.
XXXX 3 daß

MEDTFTFAT. AD PANDECT.

2rS

daß ſeine Erben nach ſeinem Tode der Gemahlin die von ihr in
Zukunft eingebrachte Paraphernalien erſetzen ſolten, verſprochen,
endlich n. 7. alle ſein Vermoͤgen, im Fall eines und das andere
von allen demjenigen, was er oben verſchrieben, nicht gehalten
werden ſolte, verpfaͤndet, ingleichem Gundacker ſeine Burgſchaft
und Pfand⸗Verſchreibung auf gleichen Fall, da ein oder das an⸗
dere nicht gehalten wuͤrde, eingerichtet; So erſcheinet demnach
allenthalben ſo viel, daß die Pfand⸗ Verſchreibung auch auf die
Paraphernalien zu erſtrecken.

SPECIMEN CCXXIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XX. TIT. I.
ACGTIONE HYPOTHECARIA.

I.

Adtio bypothecaria contra eum, qui pignus bona ſide vendidit,

& pretium adbuc poſſidet, Locum babet.

Qio hypothecaria tantum adverſus poſſeſſorem pi:·

gnoris inſtitui poteſt, nunquam contra alium, niſi
is dolo malo poſſidere defierit, I. 16. §. 3. Je Pi-
norihus. At quid ſi tertius hic rem vendidit, ac
pretium inde redactum adhuc poſſidet, nonne pretium hoc
in locum rei ſuccedit, ut creditor id actione hypothecaria
perſequi poſſit? N egat recte Carpzovius P. 2. C. 23. def. 12.
n. 7. Nam non aliud pignoris loco eft, quam de quo inter
creditorem & debitorem convenit, I. 1. §. 1. de Pignoribus.

2

—,, ☛n –—

-

Nec

— — —

idi

n

Sp. CCXXIV. DE ACTIONE HVYPOTHECARIA. r9

Nec pretium per omnia in locum rei ſuccedit. Objicies for-

ſan, venditorem Pignoris ita locupletiorem fieri cum credi-

toris damno. At non: fit locupletior, qui⸗ ex re, quam bona
fide & juſto tirulo nactus eſt, Pretium redegit. Sic ergo
JCti Helmſtadienſes menſe Majo anni cho 1o Cc XIV. reſpon-

derunt: Ob zwar das dem Klaͤger an dem verkauften Chreſti⸗

ſchem Hofe zuſtehende Pfand⸗Recht ſonder Zweifel aͤlter, und
wegen der vorhandenen Koͤnigl. Befehle, rechtskraͤftigen Urtheile,
Eintragung in das Lager⸗Buch, geſchehenen Immiſſionen und
Exſequutionen ſtaͤrker iſt, als dasjenige, welches Beklagter nach
der Zeit erhalten, und es demnach das Anſehen gewinnet, als ob

er die von ſolchem Guthe ruͤckſtaͤndige Kauf⸗Gelder ganz recht mit
Arreſt beſchlagen koͤnnen, ſelbige ihm auch nunmehro, da er ſeine

Befugniß gruͤndlich ausgefuͤhret, abgefolget werden muͤſten; So
iſt doch anfaͤnglich nicht abzuſehen, wie Klaͤger, wenn er ſi ch auch

ſeines Rechtes nicht begeben, jetzigen Beklagten, der den verpfaͤn⸗

deten Hof nicht mehr beſitzet, ſondern ſolchen bona fide veraͤuſert,
belangen und die demſelben aus einem mit einem tertio geſchloſſe⸗

nem Contract ſchuldige Gelder in Anſpruch nehmen koͤnne, da

ihm vielmehr, ſich entweder an den Schuldner ſelbſt, oder an die

jetzige Beſitzer des Chreſtiſchen Hoſes zu ha alken oblieget.

Alctio ypotbecaria contra tertium poſſeſorem alternative ut vel

debitum Jolvat vel pignus tradat, recte inſtituitur.

e forma libelli in actione hypothecaria immanis eſt inter
JCtos controverſia, non noſtro demum aut Patrum
noſtrorum tempore orta, ſed jam KRoffredi Beneventani, qui
anno 1215. arborem actionum edidit, ætate agitata. Scilicet

aliqui cum ipſo hoc Roffrede in actione hypothecaria, quod

illa

„D

.

„20 MEDITAT. AD PANDECT.

Ula mere realis non perſonalis ſit, inepte ſolutionem debiti
fimul peti, ſed tantum ad traditionem pignoris agendum
eſſe, putant. Ita, ut veteres taceam;, ſentiunt Bachsvius
ad Tveutlerum vol. I. diſp. 4. th. II. B. Habnius ad E eſein-
becium fit. de Edendo n. 4. Kivinus, Lipſienſis, in diſp. de Li-
vellosin Actione bypotbecaria rite formando, Lauterbachius &
centum alii. Contra Gailius lib. 1. Obl. 26. . 8. Carpzovius
P. 1. Conſt. 2. def. 9. n. I. Bergerus in Reſolutionibus Lauter-
Zachianis pag. 904. ſq. Muſæus, Kilonienſis, in diſp. de libel-
lo alternativo in actione bypotbecaria admittende petitionem
iſtam alternativam operoſe tuentur. Et poſſet hæc diſputa-
tio tolerari, ſi ea, quemadmodum Esbachbius ad Carpzovium
P. I. C. 2. def. 9. voce hypothbecaria exiſtimat, theoriam ſal-
tem ſpectaret. Verum hæc eſt ſeculi noſtri infelicitas, quod

theologi & jureconſulti opiniones ſuas privatas omnes arti-

culos fidei faciant atque ad vitam æternam vel in praxi ne-
eſſarias eſſe dicant. Certe docgtrina illa, qua libellus actio-
nis hypothecariæ alternativus tanquam ineptus rejicitur, in
foro Saxonico electorali adeo invaluit, ut aliquando in cau-

ſa per octo annos, & quod excurrit, in judicio agitata &

ad finem adducta, tandem reus nec petens quidem ſed ex
officio ab actiome hypothecaria, ſicut ea formata erat, von
der Klage, immaſſen ſie angebracht, abſolveretur proptferea,
quod libellus alternativus efle animadvertebatur, referen-

te Bergero in Electis diſcept. Jor. p. 1778. Injuſtiſſime pro-

fecto. Nam fac etiam, libellum ita conceptum accura-
tum & perfectum non eſſe. Debuiſſet tamen judex illum

ſuſtinere. Niſi enim tale vitium ſit, quod judicium pror-

ſus nullum reddat, connivendum eſt. Convenit hoc æqui-
tati, convenit juri civili in I. 66. de Judiciis &£ l. un. C.
Ut, quæ deſunt advocatis partium, judex fuppleat, con-
venit juri canonico in c. 6. X. de Judiciis, convenit de-
. nique

—

=S

— — — — —

1⸗

Sp. CCXXIV. DE ACTIONE HYPOTHECARIA. a

nique virtuti iſti, quam recepta praxis & leges recentiores clau-
ſulæ ſalutari, quæ libellis ſubjici conſuevit, adſcribunt. Vide

inprimis Keceſſum imperii de anno 1551. §. 31. 32. Qua de re

plura dixi in Specimine XXXVII. de Vitiis libelli Ja vabilibus,
med. I. Sed præterea iſta alternativa petitio etiam juri noſtro
convenit. Probat illam clare pontifex in c. 5. X. de Pignoribus.
Probarunt etiam Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni

clio 10 ccxIIx. ac ſecundum illam judicarunt: Daß Beklagter
Klaͤgern entweder die ruͤckſtaͤndige 449. Rthir. Capital, ſammt den

vom 21. Jan. 1717. aufgelauffenen Zinſen, auch den auf die Taxa-
tion verwendeten Koſten, zu bezahlen, oder die von der Wernerin er⸗

D handelte Sachen gegen die dafuͤr gegeb ene 200. Thlr. vermittelſt ei⸗

ner eydlichen Specification auszuantw orten ſchuldig. V. R. W.
Rat. dec. Wenn man das von Klaͤgern gleich anfangs uͤbergebene
Klag⸗Schreiben und die darauf gehaltene Protocolla aqnſiehet, ſo
findet man offenbar, daß Klaͤger die Intention gehabt, hauptſaͤchlich
actionem hypothecariam aus der von der Wernerin erhaltenen
Verſchreibung anzuſtellen, jedoch dem Beklagten zugleich die Frey⸗

heit, die zum Unterpfand haftende und von ihm erkaufte Sachen

gegen Wiederbezahlung der dafuͤr gegebenen 202. Thlr. auszuant⸗
worten, zu laſſen. Bey ſolcher Bewandniß iſt billig geweſen, den
Beklagten zu condemniren, jedoch nach Inhalt des Klag⸗Schrei⸗
bens ihm die Wahl zu laſſen, ob er das ruͤckſtaͤndige Capital und
Zinſen bezahlen, oder ſeine 200. Thlr. zuruͤck nehmen und die ver⸗
pfaͤndete Sache ausantworten wolle.

II.
M adtione Mpertbecarie non probandum eſt dominium oppignoran-
zis, ſed ſaltem poſſiſio.
Tom. Il. VYV Vy y I1. Re.

722² MEDITXT. AD PANDECT.
IV.

8

Reus hypotbecaria conventus, qui tertium quendam pignoris
dJominum eſſe excipit, non auditur.

quidem in I. 15. §. 1. de Pignoribus creditor hypothe-
caria experiens probare jubetur, rem ſibi obligatamin
bonis debitoris fuiſſe. Et colligit hine Gloſz, ipfum domi-
nium debitoris pignorantis probandum eſſe. Sed explican-
da eſt illa lex 15. ex lege ſequente 18. in qua creditori, qui rem
a bonæ fidei poſſeſſore, licet is dominium, non habuerit,
pignori accepit, actio hypothecaria conceditur. Sufficit er-
go probari debitorem tempore oppignorationis rem tanquam
dominum poſſediſſe. Sufficit, inquam hoc, quamdiu reus
jus aliquod fortius, ſe nempe tunc dominum fuiſſe, non
probat. Jam etſi tertium dominum indicet, exceptio de
jure tertii ei non prodeſt. Adde Bergeri Oeçonomiam juris p.
535. ſq4. ubi, quod de juſto titulo ait, intelligo, ut etiam titu-
lum pro ſuo vel pro poſſeſſore ſuff: ere credam. Sufficit
ſcilicet oſtendi, debitorem tempore oppignorationis rem
palam tanquam ſuam poſſediſſe. Et ita reſponderunt Cri
Helmſtadienſes menſe Novembri anni cIo lo ccxvVIII. Es
kommt anjetzo lediglich auf die Frage an, ob das dem Klaͤger ver⸗
ſchriebene Pfand⸗Recht die an Beklagten verhandelte Sachen at⸗
ſicire. Beklagter will die negativam fuͤrnehmlich daher behaupten,
daß die ihm verkaufte Sachen nicht ſo wol der Wernerin, als
vielmehr ihren Kindern zugeſtanden. Alldieweil aber derjenige,
welcher actionem hypothecariam anſtellet, nicht eben das do-
minium auf Seiten des Oppignorantis, ſondern nur dieſes,
daß der Schuldner die verpfaͤndete Sache zu Zeit der Verpfaͤn⸗
dung rechtmaͤßig beſeſſen, zu erweiſen, ſchuldig iſt, und denn ſol⸗

ches aus den Acten klar erhellet, geſtalt Beklagter in dem :
24. Ju.

Sp. CCXXIV. DE ACTIONE HYPOTHECARIA. 723

24. Junii 1715. gehaltenen Protocoll ſelbſt einraͤumet, die ſtreitige

Schildereyen von der Wernerin erhalten zu haben; So iſt billig
geweſen, den Beklagten zu condemniren.

V.

Acio ypothecaria etiam ad ſumtus judiciales perſequutione

bignoris factos exten ditur.

Solenr nonnulli creditores providentiores in conſtitutione

pignoris nominatim ſibi hypothecam etiam quod ad ſum-
tus judiciales, ſi quos forte in perſequutione pignoris facere ne-
ceſſum habeant, ſtipulari. Sed ſuperflua hæc cautio eſt. Ineſt
enim ea jam per ſe omni hypothecæ. Colligo hoc ex his legis
8. §. 5. de Pignoratitia altione verbis: & quæ in id impenſa ſunt.
Adſentit mihi Bergerus in Oeconomia juris p. 5 30, . 2. Et ſic
reſponderunt [Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni
cIo 19 ccxVIII. Schluͤßlichen haben wir dasſenige, was bey der
Taxation und Action der dem Klaͤger ſpecialiter verſetzten Pfan⸗
de aufgegangen, dem Beklagten, im Fall er ſeine erhandelte Schil⸗
dereyen behalten will, zu bezahlen auferlegel.

VI.

Creditor, cui taberna oppignorata fuit, merces particulatim
venditas perſequt nequit, bene tamen eas, quæ ad corpus
venditæ fuerunt.

Ra⸗ Weguſantius de Pignoribus memb. 2. p. n. 23. Obſervat,

creditorem, cui taberna obligata fuit, actionem hypothe-
cariam contra eos, qui merces ante mortem debitoris el ante
motum judicium emerunt, non habere. Quæ ſententia & ar-
gumento legis 34. pr. de Pignoribus & ex ipſa à utilitatis ac ſecu-
ritatis publicæ ratione defenditur. Nam ſi actio hypothecaria
contra ſingulos emtores daretur, nemo profecto quidquam in

Yyyyj 2 . foro

724 MEDITAT. AD PANDECT.
foro publico a negotiatore tuto comparare poſſet. Turba-
rentur itaque commercia, & libertas eorum prorſus intercide-
ret. Cave tamen, hoc extendas ad eos emtores, qui vel inte-
grum corpus mercium vel tamen maximam earum partem
per averſionem, pretio non in ſingulas res ſed generaliter con-
ſtituto, emunt. Hi enim non tam merces, quam tabernam
ipſam vel certe partem ejus emere cenſentur. Itaque res ad
illos cum ſuo onere tranſit. Sic Cti Helmſtadienſes menſe
Novembri anni cio 1o ccxvIII. reſponderunt: Beklagter will be⸗
haupten, daß ein Kaufmann durch eine auf ſein Vermoͤgen haftende
General⸗Hypothek, nicht verhindert werde, ſeine Waaren hin und
wieder zu verkaufen. Alldieweil aber der von der Wernerin mit B⸗.⸗.⸗⸗
klagtem getroffene Kauf nicht nach der Kramer⸗Art einzeln und Stuͤck⸗
weiſe, ſondern in ziemlicher Quantitaͤt geſchehen, demnach nicht abzu⸗
ſehen, wie der Kaͤufer das darauf haftende Onus den Rechten gemaͤß
zu uͤbernehmen ſich entbrechen koͤnne; So iſt billig geweſen, den Be⸗
klagten zu condemniren.

—

SPECIMEN CCXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTIA

AD LIB. XX. TIT. I.
D E

EXCEPTIONE EXCVSSIONIS
PANOONTRA ACUTIONEM
. HYPOTHECARIAM.

Actioni hypothecariæ exceptio excuſſonis tunce non olſtat, Quum
debitor ſolvendo non eſt. .

le⸗
e⸗
em
On⸗
un
ele
e

Id

⸗
rß
e

SP. CCXXV. DE ExCEPT. ExcvSs. CoNrTRA Acr. Hrr. 725

II.

Ir tamen debitor „ gui alii bona ſua donavit, adbuc ſolvendo
ceſſe cenſetar.

onſtat ex Movella 4. cap. 2. actionem hypothecariam
contra tertium poſſeſſorem moveri non poſſe, niſi
prius debitor ejusve heredes actione perſonali con-
venti & excuſſi fuerint. Igitur tertius poſſeſſor con-
ventus exceptionem excuſſionis recte opponit; quæ tamen
ſine dubio ceſſat tunc, quum probari poteſt, debitorem ſol-
vendo non eſſe. Vide Carpzoviumlib. 2. Reſponſo 71I. Pluri-
mæ hac de re ſubinde oriuntur lites, ex quibus unam memo-
rabo. Conveniebat creditor poſſeſſorem rei ſibi oppignoratæ,
&, quum hic exceptionem excuſſionis objiceret, reſpondebat,
debitorem genero ſuo bona ſua donaſſe atque adeo ſolvendo

non eſſe, ceſſare igitur beneficium excuſſionis; &, quanquam

donator per pactum adjectum donatario onus æris alieni ſui
ſolvendi impoſuiſſet, negabat tamen creditor, ſe invitum ad
extraneum conveniendum ablegari poſſe. Verum enim vero
controverſia hec decidebatur ex L. 22. C. de Donationibus, in
qua, pacto iſtiusmodi adjecto, creditoribus non contra dona-
tarium, ſed nihilominus contra donatorem actio tribuitur, do-
natori vero permittitur, donatorem ad placitorum obſequis
ſecundum legem donationi dictam urgere. Quamobrem ſic ju-
dicarunt JCti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni cloloccxvI.
Daß es der geſuchten Reviſion ungeachtet bey dem am 11. April
1715. eroͤfneten Urthel ſo lange, bis Klaͤger, wie er von Faͤhndrich
Thaden und deſſen Schwieger⸗Sohn ſeine Zahlung fuͤglich nicht
erhalten koͤnne, gebuͤhrend beybringet, billig verbleibet. V. R. W.
Rat. dec. Wir ſetzen zum voraus, daß Klaͤgern wegen der annoch
Xvyy 3 zu

72r6 * MEDITAT. AD PANDECT.

zu fodern habenden Erbe⸗Geldern ein ſtaͤrkeres Recht, als dem
Beklagten zuſtehe. Diefemnach, und da des Klaͤgers Vorrecht

— „ . ,
oͤffenbar, gewinnet es das Anſehen, ob muͤſte er auch in Einhe⸗

bung der Fruͤchte aus den 8. Matten Landes dem Beklagten
fuͤrgehen, und ſey nicht ſchuldig, ſich an den Schuldner, der ſei⸗
ge Guͤthet dem Schwieger⸗Sohn abgetreten, vielweniger an den
Schwieger⸗Sohn ſelbſt, als einen tertium, weiſen zu laſſen,
ſondern wohl berechtiget/ eines von den ihm zum Unkterpfand haf⸗
tenden Guͤthern nach Belieben zu wehlen und daraus ſeine Be⸗
zahlung zu ſuchen. Alldieweil aber ein creditor hypothecarius,
bevor er den Haupt⸗Schuldner nicht gebuͤhrend excutiret, einen
fertium poſſeſſorem des verpfaͤndeten Guthes nicht belangen
kan, biernaͤchſt der Vorwand, ob ſey Thade wegen der an ſei⸗
nen Schwiegek⸗Sohn uͤberlaſſenen Guͤther nicht mehr ſolvendo,
von ſchlechter Erheblichkeit iſt, indem derſelbe, wenn er ihn nur
aͤnſtkengen will, wegen des mit dem Schwieger⸗Sohn errichteten
pacti; Kraft welches dieſer die dem Klaͤger ruͤckſtaͤndige Erbe⸗

Gelder abzufuͤhren ſich anheiſchig gemacht, leichtlich Mittel zur

Bezahlung finden kan, endlich ſelbiger keinen Schaden oder Ge⸗
fahr, welchen er bey Excuſſion des Haupt⸗Schuldners und deſ⸗
ſen Schwieger⸗Sohns zu befuͤrchten haͤtte anzugeben weiß, mit⸗
hin auch die Billigkeit erfordert, daß er Beklagtem die Fruͤchte
der 8 Matten Landes, wie er ohne Nachtheil ſeines Intereſſe

thun kan, uͤberlaſſe; So haben wir, als in un ſerem Urthel ent⸗

halten, billig erkannt. Quid vero ſi legem hanc donartioni

ſuæ non dixifſet donator? Tunc vero donatarium ad ſol-

vendum &s alienuüm donatoris non obſtringi, lex 15. C. de
donadtibonibus ait. Sed leæ iſta I5. de donatione non omnium
bonorüm, fed aliquarüm ſaltem rerum agit, ac præſuppo-
nit;, alia bona ſupereſſe, ex quibus creditoribus ſatisfieri
queat. Quodſi autem debitor omnia bona ſua donaſſe; nec
. dona-

6
o⸗
ttn

Etu

G
N

N.

tce
IN
o
.
Cun
be⸗
Tden
,1
Co.

—

SP. CCXXV. DE ExcCkPT. ExcCvVSS. CoNTRA. ACT. Hvp. 72 5

donatarium ad ſolvendum ſuum æs alienum obligaſſe, do-
natio creditoribus quippe in fraudem eorum facta non noce-
ret l. 6. §. 11. Quæ in fraudem creditorum. Igitur quum hie &
adverſus debitorem & adverſus donatarium, qui in locum e jus
ſuccedit, actio competat, exceptio excuſſionis eis, ſi hypothe-
cam à tertio poſſeſſore vindicent, utique obſtabit.

III.
Creditor, gqui generalem & ſpecialem hypothecam habet, exeu-
tere prius debet ſpecialem.

Creditor, eui generalis hypotheca conſtituta eſt, ſi deinde certa
Kibi bona, ex quibus ſatisfieri ipfi debeat, adſignari patitur,
Bpothecam ſpecialem in his conſequitur.

LXxceptio excuſſionis, quatenus actioni hypothedariæ ob-
ſtat, duplici ratione conſiderari poteſt, perſonaliter nem-
Pe & realiter. De priore, quum ſcilicet tertius pignoris poſſeſ-
ſor a creditore conventus eum ad debitorem e jusve heredes ab-
legat, dictum in primis duabus hujus ſpeciminis meditationibus.
Tunc exceptio excuſſionis quaſi Perſonalis eſt, quia per eam
creditor certam perſonam, ipſum nempe debitorem, pPerſequi
cogitur. Aliquando vero hæc exceptio ratione rei objicitur,
quum nempe creditor generalem & ſpecialem hypothecam
habet atque poſſeſſorem rei in generali pignore comprehenſæ

ab initio convenit. Hic enim recte eum, oppoſita exceptione

excuſſionis, ſpecialem prius hypothecam Perſequi jubet, l. 2.
C. de Pignoribus, cum qua conſpirare videtur lex 2. ui potio
res in hignore, tametſi ejus lectio admodum corrupta & vix ſa-
tis-

AMEDITAT. AD PANDECTI-

tis a Cujacio lib. 11. Obſerv. 32. reſtituta ſit. Sed memora-
bo nunc litem ſuper excuſſione hypothecæ ſpecialis ali-
quando motam. Greditori cuidam ab initio generalis hy-
potheca conſtituta fuerat. Deinde debitor aliquod prædium

728

ſuum aliis creditoribus pignori dederat, cetera vero bona

genero ſuo donarat, ſed donationi hanc legem, ſciente &
conſentiente creditore, adjecerat, ut gener debitum, pro
quo generale pignus obligatum fuerat, perſolveret. Poſt-
ea tamen primus creditor actionem hypothecariam adver-
ſus ſecundum creditorem, pignoris poſſeſſorem, inſtiruit,
&, quum hic, oppoſita exceptione excuſſionis, illum ad

generum debitoris & bona ei donata ablegat, reſpondet,

ſibi generalem hypothecam tantum conſtitutam liberumque
adeo eſſe, eligere aliquod ex bonis obligatis, quodcunque
placuerit, & pignus etiam poſteriori creditori ſpecialiter pi-
noratum perſequi, nec obſtare exceptionem excuſſionis,
tametſi ipſi aliunde ſatisfieri poſſit, clariſſime Papinianum
in lI. 2. Qui potiores in pignore dicere: Qui generaliter bona
Jebitoris pigneri accepit, es potior eſt, cui poſtea prædium ex

bis honis datur: quamvis ex ceteris pecuniam Juam redigere

poſſit; idemque a Carpzovio iv Deciſione 62. perhiberi. Sed
Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni cio is ccxvI. exce-
ptionem excuſſionis admiſerunt ex hac ratione, quod credi-
tor, dum pactum inter debitorem ſuum ejusque generum ini-
tum ſciverat probaratque, bona illi donata & tradita fibi ſpecia-
liter pignori obligari paſſus erat.Nam etſi in eo pacto nihil
expreſſe de pignore dictum eſſet, hoc tamen ad pignoris con-
ſtitutionem non requirebatur, quippe ad quam verba qualia-
cunque, quibus modo creditori ſatisfactio ex certis bonis pro-
mittitur, ſufſciunt. L. 9. C. Quæ res pignori. Pertinet huc, quod
in ſimili fere caſu judicatum refert Mevius P. 2. dec. 285. Sic
itaque

—

SP. CCXXV. Dz Exckrr. Excvwss. CoNrTRA. Acr. Hrp. 22⁸

itaque reſpondimus: Daß Klaͤger vermittelſt des zwiſchen dem
Schuldner und deſſen Schwieger⸗Sohn errichteten Pacti, Kraft
welches dieſer die dem Klaͤger ruͤckſtaͤndige Erb⸗Gelder abzufuͤhren
ſich anheiſchig gemacht, und der darinnen geſchehenen Anweiſung
gleichſam eine Special⸗ Hypothek auf die von dem Schwieger⸗
Sohn angenommene Guͤther erlanget, folglich dieſelbe, ehe er ande⸗
ye Guͤther angreiffet, vorher excutiren muß.

Debitor a eveditore generalem & Tpecialem ypothecam habeme
conventus exeeptionem eu‿onis nonbabet.

V'alet tamen, & tertio quozue poſſehori olſtat renunciatioen-
ceptioni excutiendæ prius Eiypothecæ ſpecialis a
debitore falta.

Ewidem beneficium legis 2. C. de Pignorilus, ut ex ver-
— bis ejus clare patet, ſaltem in gratiam tertii poſſeſſoris
conſtitutum eſt, ut hic ſcilicet propter rem generaliter Pi-
gnoratam conveniri nequeat prius, quam hyporheca ſpecia-
lis fuerit excuſſa. Iraque debitor ipie a creditore conven-
tus hunc ad fertium pignoris ſpecialis poſſeſſorem excu-
tiendum ablegare nequit, ut recte ſentiunt Carpbaovius E. 2.
C. 23. def. 29. M. I. 3. J. C Bergerus in Electis diſe. For. p.
1630. Quæ quum ita ſint, cautela illa, qua nonnulli cre-
ditores debitores ſuos, ut exceptioni excutiendæ Prius hy-
pothecæ ſpecialis in chirographorenuncient, adigunt, mul-
tum dubii habet. Oerte ſi exceptio hæc debitori non com-
petit, debiror quoque eidem in fraudem tertii Poſſeſſoris,
cui illa tributa eſt, renunciare non Poſſe widetur. Nam

Zom. W. Z. 2 2 2 alter

720 MEDTTAT. AD PANDECT.

alter alterius beneficia renunciando tollere nequit, L. 47.
de Reg. jurit. Verum enim vero etſi propter hanc rationem
renunciatio ipſa tanquam renunciatio fuſtineri nequeat, ſu⸗
ſtinebitur tamen alia ratione. Videlicet ratio juris in L. 2.
C. de Pignoribus conſtituti ponenda eſt in mente & volun-
tate creditoris, qui principaliter ad ſpeciale pignus reſpice-
re, & alterum generale ſaltem in ſubſidium atque majoris
ſecuritatis cauſa ſibi ſtipulari videtur. Ita recte Mevius P. 2.
dec. 285. n. 3. Quodſi itaque creditor aperte declarat, ſe hanc
mentem non habere, nec ad excutiendam prius hypothecam
ſpecialem obligari velle, ceſſat utique ratio legis 2. C. de Pi-
gnoribus, & ceſſat etiam ipſa exceptio excuſſionis, quemad-
modum pluribus docent Strykius in Cautelis contractuum ſect.
2. cap. 4. §. 17. & Bergerus in P. I. ſupplem. ad Electa diſe. for.
pag. I44. Renunciationi vero ſupra memoratæ ſine dubio
talis declaratio ineſt. Quamobrem ſic reſponderunt Cti
Vitembergenſes menſe Aprili anni c1o ο ccx. Hat Innocen-
tius Udalricus Freyherr von Rottenburg ſeinem aͤlteren Bruder,
Gundackern Freyherrn von Rottenburg, ſein Guth Taminzſchau
vor 32600. Thlr. Schleſ. verkauft, nachgehends aber, da er ſich
verheyrathet, ſeine Gemahlin wegen ihres Ehe⸗ Geldes, Gegen⸗
Vermaͤchtniſſes, Paraphernalien und alles andern, was ihr in
der Eheſtiftung verſprochen worden, auf ſein ganzes Vermoͤgen,
inſonderheit auf beſagte in dem Guth Taminzſchau ruckſtaͤndige
Kauf⸗Gelder verſichert, auch ſeinen Bruder Gundackern dahin,
daß er vor ihn mit Berpfaͤndung ſeines ganzen Vermoͤgens, in⸗
ſonderheit des verkauften Guthes Taminzſchau, gut geſagt, ver⸗
mogt; Wobey von beyden Bruͤdern dem beneficio ordinis und
exceptioni excutiendeæ prius hypothecæ ſpecialis renun-
eijiret worden. Worauf Innocentius Udalricus mit Hinter⸗

laſſung einer groſſen Schulden⸗Laſt und concurſus creditorum
ver,

G
cel⸗

hau
ſh
ge⸗

4

ye⸗
fine
6,tn
, N
NE M
nem
⸗
tomm

SP. CCXXV. Dg ExckPrT. ExcvsSs. CoNTRA AcCf. Hyp. 721
verſtorben. Da denn deſſen Wittwe, Kraft der von Cundackern

geleiſteten Buͤrgſchaft, ihre Befriedigung wegen des ſaͤmmtlichen

Einbringens von der Frau von Brederoda gefodert, und gegen Ab⸗
tretung ihrer an Innocentii Udalrici Vermoͤgen habenden An⸗
ſpruͤche erhalten. Wie aber die von Brederoda ſich mit ihren aus
ſolcher Ceſſion zuſtehenden Foderungen bey Innocentii Udalrici
hinterlaſſenem Concurſe gemeldet, iſt ihr von den creditoribus,
daß ſie ſich zufoͤrderſt an den in ſpecie verpfaͤndeken Kauf⸗Gel⸗
dern des Guthes Taminzſchau halten muͤſte, opponiret worden.
Verlanget alſo derſelbe zu wiſſen, ob Sophien Euſebien von
Brederoda die exceptio excutiendæ prius hypothecæ ſpe-
cialis von den Glaͤubigern mit Beſtand koͤnne opponiret wer⸗
den. Ob nun die Rechte dieſes, daß eine ſpecial Hypothec
ante generalem zu excutiren ſey, lediglich den uͤbrigen Glaͤu⸗

bigern, keines Weges aber dem Schuldner zum beſten verordnet,

geſtalt denn dieſer ſich ſolcher Exception, bewehrter Rechts⸗Leh⸗
rer Meynung nach, nicht einmal bedienen, folglich derſelben auch

nicht renuncüren kan. Wannenhero es das Anſehen gewinnet,

als ob dieſe Exception, der in der Eheſtiftung enthaltenen Re-
nunciation ungeachtet, der Frau von Brederoda annoch im We⸗
ge ſtehe. Dennoch aber und dieweil die eigentliche Urſach, um de⸗
rentwillen die Rechte excuſſionem hypothecæ ſpecialis zufoͤr⸗
derſt anbefehlen, in præſumta voluntate creditoris hypotheca-
rii beſtehet, als welcher ſonder Zweifel bey Annehmung eines allge⸗
meinen und zugleich abſonderlichen Unterpfandes die Intention hat,
ſich fuͤrnehmlich an das letztere, und in ſublidium, daferne die⸗
ſes nicht zureichen ſolte, an das uͤbrige Vermoͤgen zu halten, der⸗
gleichen Præſumtion aber alsdenn, wenn der Elaͤubiger gleich an⸗
fangs ein anderes, und, daß er an Excuſſion ſolcher ſpecial
Hypothec nicht gebunden ſeyn wolle, bezeuget, keine ſtatt findet,
immaſſen denn ſolche Declaration in der Eheſtiftung deutlich

732 MEDITTAT. AD PANDECT. ⸗
enthalten; So iſt Sophia Euſebia von Brederoda ſich an das ab⸗
ſonderliche Unterpfand weiſen zu laſſen nicht ſchuldig. V
VII.

Qui bypothecam generalem tacitam & ſpecialem expreſſam habet,
cogi nequit, ut expreſſam prius excutiat.

ex 2. C. de Pignoribus de hypotheca generali expreſſa &
ſubjecta eidem ſpeciali agit. Quæritur ergo, an eadem
etiam ad hypothecam tacitam genera lemextendi debeat, adeo,
ut creditor iſte, qui ſibi ſimul de hypotheca expreſſa ſpeciali
providit, ad hanc prius excutiendam cogi poſſit. Non pu-
to. Nam, qui hypothecam tacitam habet, eo ipſo, quod
ſibi præterea expreſſam ſtipulatur, meliorem conditionem
ſuam non deteriorem facere, nec arbitrium creditoribus in
L. S. de Diſtractione pignorum permiſſum, ex pignoribus fibi

obligatis, quibus velit, diſtractis ad ſuum commodum
perveniendi, ſibi adimere vult. Igitur, omiſſa plane hypo-
theca expreſſa tacitam recte perſequitur. Et ſic Cti Vitem-
bergenſes menſe Aprili anni cIo Io CccX. reſponderunt: Daß
der Frau von Brederoba, Kraft des ihr von des Schuldners Witt⸗
we cedirten Rechtes mit Hinterlaſſung des verſchriebenen ausdruͤck
lichen Unterpfandes, ſich an die ſtillſchweigende Hypotheque,
welche den Ehe⸗ und Paraphernal-Geldern ohnedes zukommt, zu
halten frey ſtehet.

CONOULLANIA.

1. Ceſſat beneficium excuſſionis tunc, quum concurfſus
creditorum contra debitorem excitatus fuit. Nam is ip-
ſe concurſus, etſi incertum ſit, an non exeo creditori ſa-
tisfieri queat, debitorem tamen ipſum ſolvendo non eſſe,
indicat. Vide infra Specimen CCXXXI. de Prioritate
temporis in pigneribus medit. 2. =

2. Cre-

SP. CCXXVI. DE PIGNORE TACIIO. „32

2. Creditorem, qui ſpecialem hypothecam ſibi conſtitutam
perſequitur, compelli poſſe, ut debitorem prius excu-
tiat, exiſtimant multi apud Struvium in Jurispr. Romano-
Germaniea lib. 2. tit. 37. J. 20. At ego ſpeciali hypothe-
c& exceptionem excuſfionis non obſtare puto propter
Wovellam 1I2. cap. 1. §. Ab boc autem. Conſentientes
habeo deceſſores noſtros Wud Habnium ad W./ eſenbecium

tit. de Diſtractione pign. §. I. & Bergerum in Electit
diſc. for, p. 1479.
3. In concurſu creditorum exceptionem excutiendæ prius
hypothecæ ſpecialis opponi non poſſe, oſtendam infra

in Specimine CCXXXIII. de Diſſolutione pignoris,
medit. 2.

SPECIMEN CCXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XX. TIT. II.
D E

PIGNORE TACITO.

I.
Pignus tacitum pignori judiciali æqguipollet.

N uum aliquando in collegio Ctorum Helmſtadien-
ſium concurſus creditorum diſceptaretur, hic, qui
de cauſa referebat, hypothecis legalibus locum poſt
Pignora expreſſe conſtituta & a judice confirmata
adſignabat. Contradixi ego, & paria amborum jura eſſe
contendi. Ile vero fidem publicam, quæ in hypothecis
judicialibus interveniret atque creditorem plene & perfe-
cte ſecurum reddere deberet, mihi maxime objiciebat, & a-
Z222 3 ctu m

734 MEDFTAT. AD PANDECT.

QRum de ea eſſe putabat, ſiquidem hypothecæ tacitæ clam

obreperent & omnem, quam creditores hypothecarü publi-
ci adhibuiſſent, diligentiam eluderent irritamque facerent.
Sed vicit tamen ſententia mea ex reliquorum collegarum con-
ſenſu. Et recte, ut puto. Nam jus, quod lex ipſa & auétor
ejus princeps tribuit, non minus publicum eſt, quam id;
quod magiſtratus inferior, miniſter legis & principis, con-
cedit. Et fides publica magis forſan periclitaretur, ſi hi,
qui legum auétoritate ſubnixi ſe ſuaque debitori crediderunt,
ab his, quibus judex favit; excluderentur. Denique lex I1.
C. Qui potiores in pignore; in qua privilegium hypotheca-
rum judicialium fundatum eſt, eas non omnibus, ſed iis
ſaltem hypothecis, quas quis ſibi ex privatis inſtrumentis
vindicare contendit, præfert. Sic ergo menſe Februario
anni cio 109 ccxvIII. reſpondimus: Wegen des Hoſpitals berufet
ſich Apellantin vergebens auf den Brunnemann, als welcher nur
von hypothecis Privatis redet, dahingegen das dem Hoſpital ex
adminiſtratione zuſtehende Unterpfand kein privat, ſondern ein
