Supplem. ad Electa diſc. for. Part. 2. p. 1792.
alienum locatoris non eſt juſta expellendi conducto-
rem cauſa.
M'iu P. 2. deg. 88. inter cauſas conductorem ante fini-

[V tum tempus conducétionis expellendi refert, ſi lo-

ctator obæratus opus habeat rem locatam creditori in ſo⸗
lutum dare, vel, quo iſti fatisfiat, diſtrahere. At ego
poreſtatem quidem in ſolutum dandi vel diſtrahendi locato-
ri obærato non denego, denego tamen facultatem expel-
lencdi

Sp. CCXXI. DE CONTRACIV ESTIMATORIO. 697

lendi propferea conductorem. Is enim, qui in ſolutum ac-
cipit vel emit rem creditoribus obnoxiam, continuare loca-
tionem debet, l. 8. §. I. de Rebus auctoritate judicis poſſid.
Locatio aliquando morte conductoris exſpirat.
. idetur quidem hæc theſis cum §. ult. I. de Locatione W
l. 10. C. de Locate pugnare. At re vera non Pugnat,
ſed exceptionem ſaltem a regula continet. Sæpe ſcilicet lo-
catores aperte declarant, ſe conductori ob ſpectatam ejus fi-

Qem vel induſtriam rem ſuam locare. Et apparet, eos loca-

turos non fuiſſe, ni perſonæ rationem habuiſſent. Tum pro-
feéto heredes conductoris, hoc mortuo, continuationem con-
traétus poſcere nequeunt, arg. l. 31. de Solutionibus.

V SpECIMEN CCXXI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIX. TIT. IV.

CONTRACTV ESTIMA.

TORIO.

I.
Contraltus æſtimatorius duo conjunctim requirit, ut & æſtima-
tio adjiciatur, & accipienti libertas vel rem vel æſti-
mationem reddendi concedatur.

II.
Si alterutrum deficit, mandatum tantum eff.

Tom. Il. Tttt . III.

698 MEDFTAT. AU PANDECIT.

III.
In effeltu intereſt, quod in mandato mandans in contractu
æſtimatorio accipiens omne damnum & emo-
lumentum ſentiat.

eqneo diſſimulare, mihi explicationem contractus æſti-
matorii ſuſcipienti nauſeam ſuboriri. Movent eam
mihi legum, quæ de hoc contractu agunt, obſcuri-
tas atque inter ſe pugna, & Doctorum circa præcipuas quæ-
ſtiones diſſenſus. Difficultas, quæ inde naſcitur, fere inex-
tricabilis non poteſt non tædio eſſe. Et præterüſſem hane
doctrinam lubens, ni frequens ejus in foro uſus me abſti⸗
nere volentem pudore ſuffudiſſet. Aliqua ergo ex his, quæ
interpretes dubia faciunt, tangam &, quantum potero, Ex-
planabo. Omnia quippe exhaurire, infiniti laboris nec no-

ſtri inſtituti eſt. Deſcriptionem brevem Ppræmittam. Eſt

ſcilicet contractus æſtimatorius, quo res certo pretio æſti-
mata alicui vendenda committitur, ſed ita, ut liberum relin-
quatur, velitne ipſam rem, an æſtimationem præſtare. Duo
igitur ſunt; in quibus contractus hujes eſſentia confiſtit,
quæque, fſi ambo conjunctim adſint, eum ab aliis contracti-
bus diſtinguunt; æſtimatio adjecta, & data accipienti pote-
ſtas vel rem ipfam vel pretium definitum reddendi. Alter-
utrum fſi abſit, non eſt confractus æſtimatorius, ſed manda-
tum, aut, ſi merces accipienti promittatur, conductio. Vi-
de I. 5. & 3. Mandati, ubi mandare dicitur, qui alteri fun-
dum ſuum centum vendendum committit, cui non obſtat
lex 1. pr. de Ehimatorig, in qua ei, qui rem æſtimatam
vendendam dat, adtio mandati denegatur & æſtimatoria
conceditur. Nam cum principio bujus legis conjungendus
eft §. 1. in quo alterum contractus æſtimatorii requifitum,
ut nempe accipiens aut rem ipfam incorruptam, aut Eſti-
matio-

————ʒ —. —— — —

Eli⸗
en
ni.

Ner
ne

SP. CCXXI. DE CONTRACTV ESTIMATORIO. 6/—9

mationem, de qua convenit, reddere ſuſceperit. In effectu
hoc intereſt maxime, quod in contractu æſtimatorio acci-
Piens periculum omne ſubeat, I. y. §. 3. Commodati, I. I.
§. I. de XTeſtimatoria, atque adeo ex natura correlatorum
etiam emolumentum omne, quod præter æſtimationem ſta-
tutam ex re provenire poteſt, retineat. At in mandato
mandans, ſi res pereat, vel minoris vendatur, damnum
ſentit, ſi majore pretio diſtrahatur, lucrum omne exigit.
Quamobrem diſpiciendum eſt accurate, quale negotium
gerere voluerint partes. Sola æſtimationis adjectio, quem-
admodum dixi, non facit contractum æſtimatorium, niſi
ſimul ex circumſtantiis alternativa, quam ſupra memoravi,
obligatio luculenter appareat. Hoc vero certis regulis
comprehendi nequit, ſed prudentis judicis arbirrio commit-
titur. Itaque ſi dans dixit: cura ut tanti rem vendas;
mandatum eſt, non contractus æſtimatorius, ut recte ſentit
Sebepfferus in Synopfi juris privati tit. de Eſtimatoria n. 21.
ex hoc fundamento Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni
CcIO IO CCXIX. reſponderunt, mandatum eſſe, quum debitor
creditori merces dederat & dixerat: cura quantum potes,
ut eæ tanti vendantur, ac pretium acceptum in debitum
imputa; igitur quum creditor, adhibita licet omni cura,
minoris vendidiſſet, damnum hoc debitori ferendum im-
poſuerunt: Hat Cretius dem Cajo wegen einer Schuld⸗Fo⸗
derung von 1300. Thlr. womit jener dieſem verhaftet geweſen,
einen Landes⸗Anweis von 5700. Thlr. 116. Schock weiſſe Garne
zu 2711. Thlr. und 31. Stuͤck Luœͤcker Tuch zu 1550. Thlr. ange⸗
ſchlagen, ingleichem 138. Stuͤck Cron⸗Raſch uͤbergeben und an⸗
gewieſen, mit dem Anhange, Cajus ſolle ſelbige beſtmoͤglichſt
eintreiben und verkaufen, daruͤber richtige Rechnung ablegen und
den Ueberſchuß heraus geben. Worauf Cajus alles mit groſſem
Fleiß beſorget, den Landes⸗Anweis eingetrieben, das Garn vor
Tttt 2 20989.

MEDITAT. AD PANDECT.

2089. Thlr. verkauft, das Tuch durch Cretium ſelbſt vor 621,
Thlr. verkaufen laſſen, den Cron⸗Raſch durch Abſchickung
einer Eſtaffetta nach Danzig aus den Haͤnden eines andern,
welchem Crerius ſolchen auszuliefern befohlen gehabt, gerettet,
und daraus 1784. Thlr. geloͤſet, uͤberdies 300. Pf. Sterling in
Engeland durch Anlegung eines Arreſtes erhalten, ſo dann die
Rechnung verfertiget, und den Ueberſchuß von 976. Thlr. 27.
gl. an des Cretii Glaͤubiger, den Brutum bezahlet, womit je⸗
doch dieſer nicht zu frieden iſt, ſondern ein mehrers fodert.
Entſtehet demnach die Frage, ob dieſes des Bruti Suchen ge⸗
gruͤndet und Cajus die Garne und Tuche in dem angeſchlagenen,
Werthe anzunehmen ſchuldig. Nun ſcheinet zwar wegen der auf
ein gewiſſes Geld angeſchlagenen Garne und Tuche eine datio
in ſolutum vorgegangen, folglich, da die Rechte dationem in
ſolutum vor einen Verkauf achten, l. 4. C. de Evictionibus l.
15. Quibus ex cauſis in poſſeſ. Cajus ein wahrhafter Kaͤufer
und daher gehalten zu ſeyn, ſich mit dem in der Anweiſung be⸗

70⁰0

ſtimmten Preiſe zu vergnuͤgen, und die bey der darauf geſchehe⸗
nen Verhandelung erlittene Læſion, welche die Helfte ohnedes

nicht erreichet, zu tragen. Bey ſolcher Bewandniß gewinnet es
das Anſehen, ob ſey des Bruti Foderung wohl gegruͤndet. All⸗
dieweil aber Cajus und Cretius ſich gleich Anfangs dergeſtalt

mit einander vereiniget, daß Cajus die Waaren beſtmoͤglichſt

verkaufen, die Landes⸗Anweiſung eintreiben, daruͤber Rechnung
abſtatten und den Ueberſchuß herausgeben ſolle, folglich der zwi⸗
ſchen ihnen getroffene Handel vor keine ſchlechte datio in ſolu-
tum angeſehen werden kan, ſondern vielmehr ein Mandatum
nebſt einer zugleich darinnen enthaltenen Ceſſion iſt, und die
WPiſtimation der Tuche und Garne nur taxationis gratia, wie
die Rechtslehrer reden, beygefuͤget worden, damit nemlich Cajus
wiſſen koͤnnen, wie hoch er gedachte Waaren auszubringen ſu⸗
chen ſolle, welches aus dem obangefuͤhrten Worte beſtmoͤglichſt

—, — ——

41.
ng
ig;
,
In
Ne

1,
t.
6
henn,
Gati
m
ul
ſe
49 1e
Nhe
des
G

HH

ſtet
tne
n
ſoln
unum
,
C

SP. CCXNXL DE CONTRACTV ASTIMATORIO. gor

genugſam zu ſchlieſſen; So iſt Cajus dem Cretio oder Bruto
ein mehrers, als was die Rechnung beſaget, herauszugeben und
die Garne und Tuche nach dem benannten Werth anzunehmen
nicht ſchuldig, ſondern ſelbige nach dem Preis, worum er ſie
theils ſelbſt beſtmoͤglichſt angebracht, theils Cretius ſie erkaufet,
anzuſetzen wohl befugt.

IVvVyY.
Tam in contractu æſtimatorio quam mandato dans contra ter-
tium poſſeſſorem actionem non habet, etſi aceipiens limites
Eibi præſeriptos exceſerit.

ræter hoc, quod inter mandatum & contractum æſtima-
torium in effectu intercedere modo dixi, diſerimen
aliud etiam vulgo ſibi fingunt. Ajunt ſcilicer, in contractu
æſtimatorio dantem facto accidentis, qui limites ſibi præ-
ſcriptos exceſſit, contravenire non poſſe, atque, adeo ad-
verfus tertium rei vindicationem non habere, etſi accipiens
rem, quam vendere debeat, ei oppignoraverit vel vendide-
rit quidem ſed minoris, aut cum pretio accepto aufugerit.
Ef huc usque quidem recte. Nam æſtimatio venditionis
gratia adjecka vera venditio eſt.l. 10. §. 4. de Jure dotium &
transfert in accipientem eum periculo dominium, arg. l. I.
§. I. de 1ſtiwatoria, & per conſequens etiam liberam diſpo-
nendi & alienandi facultatem. Sed addunt porro, in man-
dato ſecus eſſe, atque mandantem, qui rem vendendam
accepit, ex facto hujus fines mandati excedentis non obli-
gari, ſed rem ſuam a quocunque poſſeſſore vindicare poſſe.
Ita paſſim doctores, & exemplum habet Schilterus in Exere
ad D. 49. §. 5'I. ubi mulier res, quas vendendas acceperar,
oppignorarat & pecuniam inde redactam in ſuos uſus con-
verterat „ poſtefſores vero easdem res domino vindicanti
ItrI z gratis

702 MEDTTAT. AD PANDECT.

gratis reddere juſſi ſunt. Novi, quæ pro hac opinione ſta-
bilienda adferri poſſunt & ſolent, ſcilicet contractum pigno-

ris propter deficientem domini conſenſum ipſo jure nullum

eſſe, & mandatarium, ſi quid extra limites ſibi præſcriptos
faciat, nihil agere, nec mandantem obligare I. y. pr. D. l. 12.
C maændati I. 10. C. de Procuratoribuß. Verum regula, quod
mandans ex facto mandatarii fines mandati excedentis non
obligetur, limitationem patitur tunc, quum tertius, quo
cum mandatarius negotium geſſit, in bona fide eſt, &, egre-
di procuratorem fines mandati, nec ſcivit nec ſcire potuit,
aut, quomodo Hertius de Obligatione mandantis & manda-
tarii contemplatu tertii §. 1I. rem effert, quando mandata-
rius egit contra voluntatem ſibi ſoli ſignificaram. Tunc
tertium innocentem & culpa omni vacantem damno adfici,

iniquum foret. Æquius eſt longe, ut damnum ferat man-

dans, qui ſibi imputare debet, quod tali homini negotia ſua
commiſerit nec melius ſibi caverit. Accedit præter æ&qui-
tatem argumentum I. I. §. 9. de Exercitoria actione I. 31. pr.
& I. 21. §. 3. de Megotiis geſtis aliarumque, quas memorat ad-
ſentiens nobis Carpzovius in Deciſione 130. Conſentit quo-
que Serykius ad runnemannum de Proxeſſu concurſus eredi-
torum cap. 5. §. 9. Ufferat. Et ſic Cti Helmſtadienſes men-
ſe Junio anni clo 19 ccxIV. reſponderunt: Die von der Breuͤ⸗
lien eingewandte Supplication betreffend, ſo iſt in Anſehung,

daß der verſtorbene Schuldner, wenn er gleich auf den verſetzten

Mantel nur 4. Thlr. empfangen, ſeiner mandatariæ facta zu
præſtiren ſchuldig, und ihm ſelber beyzumeſſen hat, daß er die
Wedderkoppeſche zur Unterhaͤndlerin angenommen, der am 26.
Septembr. 1710. gegebene Beſcheid beſtaͤtiget worden. Simile
exemplum vide ſupra in Specimine CLXXX. de obligatione
mandantis, medit. 2.

SPECI-

— - —

— —

in

SP. CCXXII. DE PERMVTATIONE. 203
SPECIMEN CCXXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AbD LIB. XIX. TIT. IV.

PE R MVTATIONE.

Rer eccleſiaſticeæ &ι domaniales permutari poſſunt.
II.

In hac permutatione ſolemnia, guæ alias in alienationibus iſtius-
modi rerum deſiderantur, neceſſæria non ſunt.

lienationem rerum eccleſiaſticarum ſeveriſſime prohi-
bent jurium conditores. Et ſimili rigore in iis regnis
atque provinciis, quæ doctrinam de domaniis rece-
Perunt, domanialium rerum alienatio interdicta eſt. Ouum
vero omni permutationi alienatio inſit, nec permutatione
in rebus ecclefiaſticis & domanialibus locum invenire vide-
tur. Verum ſi rationem, propter quam alienatio iſtarum
rerum prohibetur, inveſtigas, nullam aliam invenis, quam,
ut patrimonium eccleſiæ reipublicæ integrum conſervetur,
nec diſtrahatur aut imminuatur. Imminuitur autem per
omnem alienationem, etiam per venditionem, erſi hœc ma-
jore, quam res ipſa valet, pretio fiat. Nam, ut recte Con-
ſtantinus in l. 22. C. de Adminiſtratione tutorum vel gurato-
rum ait, Pecuniæ fœnerandæ uſus vix diuturnus, vix conti-
nuus & fſtabilis eſt; ſed intercidente fæpe pecunia, patrimo-
nia ad nihilum deducuntur. In permurtatione autem, ſi mo-
do, quod extra controverſiam ponimus, res, quam eceleſia

vel

704 * MEDTTAT. AD PANDECTT.
vel respublica contra aceipit, ei, quam dedit, per omnia
æqualis aut etiam melior ſit, nullum damnum eccleſiæ vel
reipublicæ metuendum eſt. Ergo permutationem rerum
eceleſiaſticarum jura & Romana in Auth. Sed & permutare
C. de § §&. Eccleſiis ibi: æquali & canonica in c. 1. X. de Ke-
bus eccleſ- non alien. & c. I. X. de Rerum permut. permittunt.
Vide KRedoanum de Rebus eccleſ. non alien. gqu. 20. M. 140. Jq4.
Faciunt idem rerum domanialium ſeriptores, inter alios
Ruſener in diſp. 5. de Bonis domanialibus cap. 7. §. 25. Galli
certe, domaniorum ſuorum tenaciſſimi cuſtodes, permuta-
tionem tamen eorum innoxiam indulgent, teſte Limnæo in
Wotitia regni Franciæ lib. 2. cap. 8. lit. Ek. quamvis ſecundum
Choppinum de Domanio Franciæ lib. 3. tit. 16. §. 6. non ſuffi-
ciat, rempublicam damnum non ſentire, ſed præterea evi-

dens ejusdem utilitas requiratur. Quæ tamen ſingularis

Choppini opinio aliquid iniquitatis habet. Satis eſt, con-
ſervari regnorum patrimonia. Semper ea cum detrimento
privatorum augere velle, avari eſt, non boni principis. Ita-
que Cti Helmſtadienſes permutationem prædii, quod in
ducatu Magdeburgico olim menſæ archiepiſcopali deſtina-
tum &, ut loquuntur, incorporatum deinde cum alio per-
mutatum nunc a fiſco regis Pruſſiæ tanquam eccleſiaſticum
& domaniale vindicabatur, menſe Januario anni c1o 1o ccxvI.
confirmarunt, atque fiſcum repulerunt. Urgebat quidem
inprimis fiſci advocatus, ſolemnia, quæ in alienationibus
rerum eccleſiaſticarum & domanialium requiruntur, in
permutatione iſta adhibita non fuiſſe. Nec factum hoc
docere poterat præſens prædü poſſeſſor, quod duo fere
ſecula poſt permutationem lapſa eſſent atque vix aliquas
rei geſteæ memoria exſtaret. Sed nihilominus alienatio-
nem ratam habuimus. Jam ſupra in Specimine XXIV.

de Rebus eccleſiæ & piorum locorum alienandis, medit. I.
ſolem-

X„

di
e vel
erunm
ltur
R-
wun.
ſ

UII

1 N

rmue-
tnis
Codumn
4 G⸗
glin⸗
cr
men’
Ir.
od in
Ww⸗
10 Per⸗

Aſticuu

oceht

en

un he
Au
du
Vennn
M.

Sp. CCXXII. DE PERMVTATIONE. „05

ſolemnia, quæ jus civile & canonicum in alienationibus re-
rum eccleſiaſticarum exigit, moribus ſtricte non deſiderari,

oſtendi teſtimoniis graviſſimis ſuffultus. Deinde propter ip-

ſam temporis longinquitatem omnia ſolemniter geſta præſu-
mebantur. Recte & cordate van Eſpen in Jure eccleſiaſtico
univerſo P. 2. tit. 36. c. ult. §. 46. Ji, ait, notabile tempus a
rerum alienatione fucta efluxerit, non facile prætextu omiſſæ
Jolemnitatis, vel defectu juſtæ cauſæ alienationes reſeindendæ,
niſi dolus vel colluſio aliqua interveniſſe abpareat, ne bujusmodi
alienationum reſciſſione familiæ turbentur. Adde Rebufßz Comp.
alienat. rerum eccleſ. n. 37. Quin imo ipſæ eæ leges, quæ
ſolemnia cerra in alienationibus rerum eccleſiaſticarum &
domanialium præcipiunt, ad permutationes ne quidem vi-
dentur pertinere, quum permutatio, quemadmodum dixi,
Patrimonium eccleſiæ & reipublicæ non minuat. Accedit
tandem, quod ex reſciſſione hujusmodi permurationis nihil
emolumenti eccleſia vel fiſcus conſequatur. Reſtituat enim
Portet rem, quam viciſſim accepit, quæque vel majorem
vel eandem cum permutata æſtimationem habet. Quamob-
rem ſic reſponſum fuit: Es raͤumet klagender Cammer⸗Conſu-
lent ein, daß das Koth zum Schweinkoven anno 1519. von Al-
berto an D. Krauſen uͤberlaſſen und damalen erſt ein Buͤrgerkoth
geworden. Nun hat zwar dieſes Vorgeben nicht die geringſte
Wahrſcheinlichkeit. Gleichwohl, da Klaͤger dieſes ſein præſup-
poſitum ſo gar heftig verſtreitet, ſo kan ſolches demſelben zwar ein⸗
geraͤumet, unterdeſſen aber zu ſeiner eigenen Wiederlegung gebrau⸗
chet werden. Denn es zeiget das Regiſter von baufaͤlligen Ko⸗
then, daß Albertus anno 1519. da die Veraͤußerung des Schwein⸗
kovens ſchon geſchehen und ſolcher aus der Zahl der herrſchaftli⸗
chen Kothe ausgeſtrichen war, annoch 26. Kothe beſeſſen. Nun

iſt aber Albertus nicht allein Kraft des von Erneſto mit der Stadt

7vm. W. Uuu u Hal⸗

706 MEDITAT. AD PANDECT.

4

Halle anno 1479. aufgerichteten Vergleichs, ſondern auch vermoͤ⸗
ge ſeiner eigenen Capitulation verpflichtet geweſen, diejenige Ko⸗
the, welche ihm uͤber die verglichene Zahl der 25. heimfallen moͤg⸗
ten, wiederum an Privat-Perſonen zu verlaſſen. Dieſemnach iſt
die von Alberto anno 1519. unternommene Veraͤußerung des
Schweinkovens ex obligatione geſchehen. Es wendet zwar hier⸗
wider Klaͤger ein, der Schweinkoven ſey anno 1479. von Erne-
ſto zu der Erz⸗Biſchoͤflichen Tafel geſchlagen, und zu einem do-⸗
manio gemacht worden, und haͤtte demnach Alberto obgelegen,
nicht denſelben, als welcher durch die angezogene Deſtination ad
menſam inalienabel geworden, ſondern eines von den ihm nach
der Zeit zugefallenen Kothen wegzugeben. Allein zu geſchweigen,
daß die anno 1479. geſchehene Incorporation der Er;⸗Biſchoͤfli⸗
chen Tafel noch ſo richtig nicht iſt, wie Klaͤger meynet, und durch
den Extract des Lehnbuches zweifelhaft gemacht wird, ſo folget
doch, wenn man auch ſelbige einraͤumet, daraus gar nicht, daß
man bey Aufrichtung obgedachten generalen Vergleichs und Ca-
pitulation üͤber 25. Kothe eben gewiſſe Stuͤcke gleichſam eyſern
machen, und den Erz⸗Biſchof præciſe an dieſelbige binden wollen.
iel wahrſcheinlicher iſt es, daß die Intention dahin gegangen,
den Erz⸗Biſchof uͤberhaupt zu Beybehaltung 25. Kothe, ohne ihm
die Wahl derſelben zu benehmen, zu obligiren, welches auch
durch das in dem Vergleiche befindliche Wort Wechſel deutlich
genug an den Tag geleget wird. Doch man kan auch dieſes zu⸗
geſtehen, daß nemlich anno 1479. eine individual Incorporation
des Schweinkovens geſchehen und ſelbiger zu einem unſtreitigen
Tafel⸗oder Dominial-Gut gemachet worden. Unterdeſſen hat doch
dem Erz⸗Biſchof allemal frey geſtanden, ſelbiges mit einem an⸗
deren entweder beſſern oder doch nicht geringern zu verwechſeln,
und es gegen Zuruckbehaltung eines ihm neu zugefallenen zu ver⸗
aͤußern. Dieſes vergoͤnnen nicht allein die weltliche, ſondern auch

die

————— —

2*
lo⸗

SP. CCXXII. DE PERMVTATIONE.,. 707

die Canoniſche Rechte, imgleichen die ſcriptores juris domania-
lis, wie denn ſo gar die Franzoſen, welche ſonſt circa alienatio-
nes domaniorum am ſcrupulöéſeſten ſeynd, gleichwohl die Per-
mutation, wenn ſolche dem Publico nicht nachtheilig iſt, ver⸗
ſtatten, welches gleichfalls Choppinus in caſu utilitatis zugeſtehet,
worzu noch dieſes kommt, daß ſelbſt Erz⸗Biſchof Erneſtus, wie
oben gedacht, in dem mit der Stadt Halle getroffenen Verglei⸗
che ihm die Macht neue Kothe durch Wechſel an ſich zu bringen
vorbehalten. Und ob wohl Klaͤger dawider vorſchuͤtzet, es waͤren
bey ſolcher Permutation die ſonſt in den Rechten zu guͤltiger Ver⸗
aͤußerung eines Tafel⸗und Kirchen⸗Gutes erfoderte ſolemnia nicht
adhibiret worden, ſo iſt doch theils bey obangefuͤhrten Umſtaͤnden
ſolches nicht nothwendig geweſen, theils auch ungewiß, ob es nicht
geſchehen, und wird, da Beklagte nebſt deren Vorfahren das Koth

uͤber 165. Jahr in ruhigem Beſitze gehabt, ex longinquitate tem-

Poris præſumirt, daß alles ſolemniter vor ſich gegangen, im⸗
maſſen ohnedes bewerthe Rechtslehrer bezeugen, daß in den hohen
Collegiis die erforderte ſolemnia ſo genau nicht obſervirt werden.
Es hilft auch Klaͤgern nicht, daß man das eigentliche Koth, wel⸗
ches anſtatt des Schweinkovens ſurrogirt worden, nicht deter-
miniren kan, indem genug iſt, daß das ſurrogirte Koth mit un⸗
ter den ſpecificirten 26. nothwendig ſtecken muß, und von keinem
geringern Werth als der Schweinkoven, welcher allemgl vor eines
von den ſchlechteſten angegeben wird, ſeyn kan.

III.

Princeps, etſi inſe domania ſua permutando alienet, ea tamen,
quæ ab anteceſſoribus ſuis vendita vel donata fuerunt,
recte revocat.

Uuu uz . Prin-

MEDITTAT. AD PANDECT.

708

Prruebe- in cujus terris doctrina de domaniis ampliſſime

recepta ac legibus publicis ſtabilita eſt, ipſe jura ſua re-
galia atque domania permutando alienabat, ſed eodem tem-
pore prædia, quæ anteceſſores ſui donaverant vendiderant-
ve, vindicare non deſinebat. Poſſeſſores ergo, cum qui-
bus litigabat, objiciebant potiſſimum, facta anteceſſorum,
quæ ipſe imitando approbet, non poſſe ab eo improbari vel
oppugnari, ſed alienationes majorum novis his alienationi-

bus quaſi confirmari, contra Jjus & æquitatem eſſe, ut quis

ea, quæ ipſe agit, in aliis reprehendat & judicet, can. 4. pr.
cauſ. 3. quæſt. 6. ſi permutatio domaniorum conſiſtat, vendi-
tionem quoque olim factam permiſſam fuiſſe, utrumque enim
contractum vicinum eſſe, & eodem jure cenſeri, l. 2. D. &
I. 2. C. de rerum permutatione. Verum ICti Helmſtadienſes
menſe Martio anni c1o 19 CC XVII. negarunt, hoc caſu argu-
mentum a venditione ad permutationem duci poſſe, atque
ex iis, quas in meditatione I. memoravi, rationibus oſtende-
runt, permutationem rei, cujus venditio & donatio inter-
dicta ſit, licitam eſſe poſſe: Iſt der regierende Landes⸗Herr ei⸗
nes gewiſſen ſeinen Vorfahren in dem Oßnabruͤggiſchen Friedens⸗
ſchluß aufgetragenen und in ein Fuͤrſtenthum verwandelten Biſchof⸗
thums auf den Entſchluß gerathen, ſich des ihm an allen in ſol⸗
chem Fuͤrſtenthum liegenden Lehn⸗Guͤtern zuſtehenden dominii
directi zu begeben, und denſelben die Erblichkeit, wenn die Be⸗
fitzer einen jaͤhrlichen canonem davon zum Æquivalent willigen
und abtragen wuͤrden, angedeyen zu laſſen. Entſtehet demnach
die Frage, ob nieht dergleichen Refutation die bisher erhobene ſo

genannte Domain-Proceſſe wenigſtens tacite aufhebe. Nun

ſcheinet zwar der Landes⸗Herr, indem er von ſo anſehnlichen Ge⸗
rechtſamen und Guͤtern, welcehe zur Erhaltung des Status publi-

ei anfaͤnglich gewidmet, und dem Fuͤrſtenthum incorporirt ſeyn,
zum

1

——— — — „

Sbp. CCXXII. DE PERMVTATIONE. 705

zum Nachtheil der Succeſſoren diſponiret, ipſo facto einzuraͤu⸗
men, daß dergleichen auch von den ehemaligen Biſchoͤfen mit
Beſtand geſchehen moͤge, folglich die bisher geſuchte Reunion der
veraͤußerten Domainen gaͤnzlich hinweg zu fallen. Alldieweil aber
der jetzige Landes⸗Fuͤrſt gar nicht die Meynung hat, daß durch
Aufhebung des dominii directi dem Fuͤrſtenthum und Nachfol⸗
gern præjudicirt werde, vielmehr durch Aufbuͤrdung des zum
Æ quivalent gefoderten jaͤhrlichen Canonis Vortheil zu ſehaffen
gedenket, hingegen die von den Vorfahren veraͤußerte Domaine
unter dem Vorwand, daß ſolche Veraͤußerung dem Lande und der
Fuͤrſtlichen Cammer zum augenſcheinlichen Schaden gereiche, zu⸗
ruͤck gefodert werden, hiernaͤchſt die Refutatio des dominii directi
gegen den jaͤhrlichen canonem eine ſpecies permutationis iſt,
welche Permutation die Scriptores juris domanialis in domaniis
ohne Nachtheil des Publici verſtatten; Dieſemnach das von gegen⸗
waͤrtiger Refutation auf die ehemalige Alienation der Domainen
gezogene Argument nicht vor ſchluͤßig geachtet werden moͤchte;
So ſehen wir eben nicht, wie ſelbige Refutation die bisher er⸗
hobene Domain-Proceſſe tacite aufheben ſolle.

IV.
In permutatione etiam tres plureive partes intervenire

poſſunt.

Qum in juribus noſtris Romano & canonico de permu-
tatione agitur, duæ ſaltem, quæ interveniunt & res
ſuas invicem commutant, perſonæ memorantur. Poſſunt
tamen tres pluresve intervenire, cujus rei exemplum vetus
charta ex tabulario regiæ Lutteræ ſumta ſuppeditabit. In no-
mine ſanctæ & individuæ trinitatis Theimarus dei gratia præ-
poſitus Elyzabeth abbatiſſa totusque conventus ſanctimonialium
monaſterii ſancti viti in Drubeke ordinis beati Beneditti Halber-
kadienſis dyoceſeos omnibut in perpetuum. Ad noticiam tam præ-
Uuuu 3 x.

71⁰ MEDITAT. AD PANDECT.
Jſentium quam futurorum volumus publice bervenire quod atten-
dentes utilitatem eecleſiæ noſtræ volentes nobis & Jucceſſoribus
noſtris decenter quidem dimiſimus ac dimittimus per præſentes
religioſis viris domino Abbati totique conventui monaſterii ſan-
Ktorum apoſtolorum Petri & Pauli in Luttere ordinis prænotati
præfatæ dyoceſeos ſex manſos in weſteren Winnigghbeſtede cum

proprietate advocatia comicia ac omnibus aliis eorum utilitati-

bus ac juribus ac pertinentiis univerſis villis ſilvis agris campis
cultis & incultis pratis paſcuis viis & inviis aquarum decurſi-
bus proprietatis ac libertatis tytulo ac eccleſiaſtica emunitate
pacifice & quiete ſieut nos ea poſſedimus perpetue poſſidendos. 0l
quod ordinavimus quod dominus abbas totasque conventus in
Luttere prænotati dimiſerunt nobilibus viris Frederice Conrado
Tbeuchardo Comitibus in Wernigghberode & eorum veris heredi-
bus montem qui volgariter dicitur W'olfberg & alodium in Bo-
ningherod cum proprietate libera & ſoluta de penſione duodecim
marearum uſualis argenti quam ipfi annis ſingulis de eidem bonis
ſolvere tenebantur. In ecujus recompenſationem nobiles viri Frede-
rieus Conradus Theuchardus Comites in erniggherode prius dicti
dimiſerunt nobis & noſtro conventui quinque manſos ſitos eccleſiæ
noſtræ propinquiores ac magis adjacentes in quibus contenti ſumus
unum videlicet in Tryllingbe unum in W'aterleve unum in Olden-
rode unum in Langele unumque in campo qui volgariter dicitur

Oppenſtocken ecum omnibus eorum utilitatibus ac juribus ſeu per-

tinentiis ſicut ipfi poſſidebankflibere perpetuo poſſidendos renuncia-
vimus etiam ac in dei nomine renunciamus per præſentes prædi-
&tis ſex manfis in W'eſtenwinniggbheſtede memorato & omni juri

quod vobis & noſtro conventui in eo competebat ſeu competere po-
zuiſſet in futuro promiſimus etiam ac promittimus per præſentes

dJomino abbati totique conventui in Luttere ſæpe dictis quod vo-
lumus ipſos ſuffeienter waravdare & in poſſeſſione ac proprietate
Jupra dicorum bonorum legitime defendere & ab omni bomine
dis-

— —... -—

rin
oni
edr-
Ii
ſie
umus
Nher.
gicitml

SP. CCXXIII. DE PIGNORIBVLS. »rr

diabrigare ac de evictione cavere ſi quod alſit ab aliquo litem im-
beditionem aut controverſiam ipſis moveri contigerit, Juper ali-
Juo præmiſ. Ad quod perfciendum nos olligantes ſigilla no-

Kra pro ervidenti teſtimonio omnium bræmißorum duximis pre.

lJentibus patenter apponenda. Tlſtes etiam ſunt Johannes de Lon-

gele Heinricus de Pedele Petrus de Trymmenſtede milites &g
quam plures alii fide digui. Actum && datum anzno domini mil-
leſimo trecenteſimo viceſimo tertio ydus Januarii.

C. Q△ & 0 L L ϑ & I V. NIe.

Ex pacto de permutando actionem inſtitui poile, negat
Carpzovius P. 2. C. 33. def. 23. quem tamen ſatis, ut pu-
to, refutavi ſupra in Specimine AXXIX. de Pactis nudis.
medit. 2.

SPECIMEN CCXXIII
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AND LIB. XX. TII. I.

r
PIGNORIBVS.
I. B
Pighus, ein handhabend Pfand, ab bypotheca difert.
II.

Creditor jus pignoris non perdit, qui rem ſtli traditam in ædi-
bus debitoris adſervat.

Inter

„ AEDITAT. AD PANDECT.

pignoris ad creditorem tranſeat , hypothecæ penes de-
bitorem maneat ex L. 9. §. 2. de Pignor. act. conſtat. In
effectu tamen, parum intereſt; unde & Marcianus in L. 5.
§. 1. de Pignoribus, inter pignus & hypothecam tantum no-
minis ſonum differre, ait. Scilicet traditio creditori jus po-
tius non tribuit, ſed antiquitas temporis. Nam creditor, cui
hypotheca ſaltem per conventionem conſtituta eſt, credito-
ri, cui res eadem poſtea obligata atque ſimul tradita fuit, ita
ræfertur, ut ab hoc eam actione hypothecaria vindicare
poſſit, L. 2. Qui potiores in pignore. Turbat hæc res aliquan-
tulum ſecuritatem fidemque publicam, & efficit, ut in an-
guſtiis rei pecuniariæ conſtituti, oblatis licet pignori rebus
pretioſiſſimis, tamen difficilius creditorem, qui ipfis ſubve-
niat, reperiant, metuente unoquoque;, ne res, duæ offerun-
tur, ante jam hypothecæ vinculo innexæ aliquando ab anti-
uiore creditore vindicentur. Veteres igitur Germani, prius-
quam leges Romanas reciperent, conventionales hypothecas
ignorarunt prorſus atque ei tantum, cui res ſimul tradita fue-
rat, jus pignoris tribuerunt. Quod poſtea, introductis Roma-
nis legibus, mutatum atque hypotheca cum pignore exæqua-
ta fuit. Animadvertunt tamen incommodum, quod hinc naſce-
retur, Lubecenſes, atque in P. 3. Juris Jui tit. 4. art. 5. pignus,
ein handhabend Pfand, etſi tempore poſterius, hypothecæ
anteriori præœtulerunt, ac conſtituerunt, ut, qui pignus te-
net, contra alios ſecurus ſit. Idem in ſtatutis Hamburgenſi-
bus P. 2. tit. 4. art. 2. ſancitum. Utrobique tamen de rebus
mobilibus ſermo. Nam in immobilibus etiam Lubecenſes
& Hamburgenſes jus Romanum ſervant. Quæfſitum vero
aliquando Hamburgi fuit, an res, quam debitor creditori

tradiderat „ creditor autem in ædibus debitoris reliquerat,
ſed

T pignus & hypothecam hoc intereſſe, quod poſſeſſio

Er
naſce⸗

gigvn

nnsl⸗
ſe ſebis
een⸗
n Fetd
rectan
genn

ſ

SP. CCXXIII. DE PIGNORIBVS. 713

ſed tamen & ibidem actus poſſeſſionis in illa exercuerat pi-
gnus, ein handhabend Pfand, dici poſtet. Objiciebantur ma-

xime creditori verba ſupra memorati ſtatuti, quibus pignus,

ein handhabend Pfand, eſſe negatur, quod creditor debito-
rem poſſidere permittit, wenn ein Glaͤubiger in ſeines
Schuldeners beweglichem Gut Verpfaͤndung hat, und
ihm doch daſſelbe in ſeinen Gewehr gelaſſen. Verum
enim vero locus ſolus, in quo res adſervatur, poſſeſſionem
non mutat. Sufficit, creditorem hanc legitime adeptum eſſe.
Retinet igitur eandem etiam in alienis ædibus. Recte Papi-
nianus I. 44. pr. de Adquir. vel amitt. poſſeſſ. Alienus, inquit,
Iocus meam propriam non aufert Ppoſſeſſionem. Sic itaque
reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Julio a. CcIo lo cc xIII.

Es kommt nunmehr auf die Gravamina ſelbſt an. Deren erſte⸗
res iſt, daß der Dannenbergiſchen Erben Foderung wegen der

Zahlung an die aus dem groſſen Weinfaſſe geloͤſete Gelder gewie⸗
ſen worden, da doch ſolches Faß in des Debitoris Beſitz verblie⸗
ben, alſo eigentlich vor kein handhabendes Pfand geachtet werden
koͤnne; Weil aber nicht zu zweifeln, daß Dannenberg, welcher
ſeinen Wein in das groſſe Faß geleget, ungeachtet ſolches in des
Debitoris Hauſe liegen blieben, daran dennoch den Beſitz und
alſo ein handhabendes Pfand gehabt; So haben wir das erſte
Gravamen vor unerheblieh gehalten.

III.

Ad Eypotbecæ conſtitutionem expreſſa pignoris vel Lypotbecæ
. mentio non requiritur.

eent ſæpe in contractibus ſuis ereditor debitorque ver-
bis ambiguis & non ſatis claris uti, nec hypothecæ aut

Pignoris expreſſam mentionem facere, ſed tamen verba ani-

mum oppignorandi ſubobſcure indicantia adhibere. Tum
Tom. Il. XXXX vero,

714 MEDTTAT. AD PANDECT.

vero, etfſi alias interpretatio contra creditorem, qui clarius
loqui & potuiſſer & debuiſſet, facienda videatur, I. 99. pr.
de Verborum obligat. Nihilominus, ſi verba illa quomodo-
cunque ad pignoris conſtitutionem trahi poſſunt, ſic expli-
canda ſunt, ut pignus per ea conſtitutum cenſeatur I. ult.
C Quæ res pignori. Temperat autem hoc optime Huberus
in Prælect. ad n. tit. de Pignorilus §. y. Scilicet non quæli-
bet verba ſufſiciunt ſimplicem obligationem indicantia, quip-
pe quæ magis ad obligationem perſonæ quam rerum refer-
ri oportet, verum talia requiruntur, ex quibus apparet, con-
ſenſiſſe debitorem, ut res ſuæ creditorem ſecuriorem face-
rent. Tota res optime ex exemplis elucebit. Sic Cti Helm-
ſtadienſes menſe Januario anni cro 10 Cc XvVI. reſponderunt:
Daß die exceptio fori incompetentis aberkannt worden, iſt
mit gutem Rechte geſchehen, weil Klaͤger actionem hypotheca-
riam angeſtellet, und ſich darauf, daß er mit ſeinen Foderungen
von dem Lieutenant Girswald auf die im Stifte Hildesheim ge⸗
legene Meyer⸗Gefaͤlle gewieſen worden, als wodurch er allerdin⸗
ges ein dinglich Recht erhalten, gegruͤndet, & iterum menſe Fe-
bruario anni cio 1o cc xvII: Es thut nichts zur Sache, daß das
Wort Unterpfand oder Hypothek in der Verſchreibung nicht be⸗
findlich, indem die Worte: ſich des Kraams wieder zu bemaͤchti⸗
gen; den Willen der Contrahenten, dem Glaͤubiger ein Pfand⸗
Recht darinnen zu beſtellen, ſattſam anzeigen. Ac denuo men-
ſe Ocobri anni clo lo ce xxIV. Die Eheſtiftung verſtattet der
Wittwe in den Guͤthern, ſo lange bis ſie der Luerorum halber

vollkommen befriediget, zu bleiben, wodurch ſonder Zweifel ein
Pfand⸗Recht verſtanden wird.

Per oppignorationem inſtrumentorum res ipſa, de qua inſtra-

menta agunt, oppignorata cenſetur.

Oppi-

——. — —

SP. CCXXIII. DE PIGNORIBVS. 715

Ppignorato inſtrumento venditionis prædium ipſum,
ſuper quo inſtrumentum confeéctum, pignori obliga-
tum cenſferi, ex I. 2. C. Quæ res pignori conſtat, & ſic Cti
Helmſtadienſes menſe Martio a. C1o 1o CCXXIII. reſponderunt:
Die ſechſte und ſiebende Stelle iſt zweyen creditoribus hypothe-
cariis publicis, die achte und neunte zweyen hypothecariis pri-
vatis, indem die Verſetzung des Kauf⸗Briefes eine wahrhaftige
Verpfaͤndung iſt, gegeben worden. Quod autem in memora-
ta lege de inſtrumento emtionis habetur, ad alia quoque do-
cumenta ex fimilitudine rationis extendendum eſt. Ipſe ali-
Juando a quodam debitore meo chirographum, quo tertius
