Mortem abſentis per teſtes negativos probari poſſe, ajunt
Maſcardus & Kichterus. Sed refutavi eéos in Speci-
mine XCOV. de Morte abſentis probanda, medit. 14.

SSPECIMEN CCLXXXFVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
. AD LIB. XXII. TIT. V.

TESTIBVS CONTRARIIS.

I.

Quantum Edei teſtibus in facto ipſo conſentientibus ſed in cir-
cumſtantiis diſerepentibus babendum ſit, ex arbitrio
judicis mere pendet.

ihil eſt, quod teſtium fidem magis infringat, quam
contrarietas. Eſt illa duplex. Aliquando teſtes
in re ipſa & facto eonſentiunt, atque ſaltem in
circumſtantiis loci, temporis & ſic porro diſſentiunt ſibi-
que contradicunt. Aliquando vero de negotio ipſo & de
iis, quæ ad eſſentiam cauſæ pertinent, contraria depo-
nunt. De priore caſu dicam prius. Infinitæ ſunt circa

eum—ð

90.

culn d
Lclden

COUtra

Ui cir

ligribn
ilinsm
Probar
yl
ketaten
Lollum
groc,

rodal
uuudicti

conttrart

.(cente
mine

Muci,
toridus

uic

Eoini

Un
Mhing
Nnd &
ärine

ci

un
heht,
keodrd
a del
Uenti
Un

Glan.
matri,
c

Aunt

8

in eir.
. 5

. quan
teſte
ltemm in
nt ſb⸗
ſo c⸗

it e

4 eh.
td

Sp. CCLXXXVII DE TESTIBVS CONTRAR. 1223

eum diſpurationes DD. Alii, hujusmodi contrarieratem in
acchdentalibus fidei teſtium prorſus non obeſſe dicunt, alii
contra, obeſſe eam, quin imo fidem omnem tollere, ajunt,
alii circumſtantias notabiles, propinquas, intrinſecas a le-
vioribus, remotis, extrinſecis diſtinguunt, alii teſtimonia
iſtiusmodi non quidem prorſus explodunt, ſed minus tamen
Probare, adfirmant. Vide plura hac de re apud Farinacium
de Teſtibus guæſt. 64. n. 16. q4. Et utique illis qui contra-
rietatem fidei teſtium obeſſe prorſus negant, accedere non
poſſum. Notum efſt Danielis in cauſa Suſannæ judicium,
quod, ſive id ad hiſtorias ſive ad pias fabulas referas, im-
Probari tamen a cordato nemine poteſt, etſi totum in con-
tradictione mere accidentali fundetur. Sed nolo etiam in
contrariam partem ire, & teſtes in circumſtantiis ſibi contra-
dicentes omnino rejicere, memor eorum, quæ ſupra in Spe-
eimine C)UOLXXXI. de Arbitrio judicis eircæ dicta teſtium

medit. 4. dixi, memoriam hominum infirmam, ipſosque er-
roribus obnoxios eſſe, & ſæpe in circumſtantiis falli, & bo-

na fide falſum dicere. Itaque totam hanc rem arbitrio &

religioni judicantium permitto, neque eos ad diſcrimen il-
.

luch quod nonnulli inter circumſtantias notabiles & leviores,
propinquas & remotas, extrinſecas & intrinſecas conſtituunt,
alligo. Nam aliquando contrarietas etiam in levioribus, re-
motis & extrinſecis circumſtantiis teſtes mendacii falſique
convincit, ut vel ex ſupra memorato Suſannæ exemplo pa-
tet, cui ego aliud ex actis Francofurto ad collegium no-
ſtrum miſſis excerptum adjungam. Juvenis ex ſponſalibus
agebat, & quum rea ſponſalia negaret, teſtes tres, ſi recte
recordor, adducebat, qui uno ore omnes, audiviſſe ſe ver-

ba deſponſationis, interfuiſſe etiam convivio, ajebant. In

eſſentialibus conveniebant cuncti.

Zem. Il. Rrrr rTT Signi-

1234 MEDITAT. AD PANDECT.

Signitæ tabulæ, dictum feliciter, ingens
Cæna ſedet, gremio jacuit nova nupta mariti.
Sed ſolers reæ advocatus interrogationes obtulerat judici,

quæ exigui momenti videri potuiſſent, & tamen maximum
pondus habuerunt. Una earum erat, qua veſte ſponſus in-

dutus fuiſſet. Quæſitum porro: qualia vaſa fuere, ex qui-⸗

bus vinum in convivio bibiſtis: reſponſum ab uno: calices,
Spitzglaͤſer; a ceteris: ſcyphi, Roͤmergen. Tandem interro-
gati: quo ordine convivæ ſediſſent; finguli alium ordinem
faciebant, & modo ſponſum in ſummo, modo in infimo

loco collocabant. Nemo credo erit, quem tanta in circum-

ſtantiis licet leviſſimis contrarietas de peſſima teſtium fide
non perſuadeat. Ego certe, quin ſubornati fuerint, nun-
quam dubitavi.

Teſtes in facto ipſo diſſentientes, ſi pares per omnia ſint»,
pro nullis babentur.

ergo ad alterum caſum, quo teſtes in facto ipſo ſeu in
P iis, quæ ad eſſentiam cauſæ & negotii pertinent, ſibi
aperte contradicunt. Tunc, ſi quidem ex utraque parte
numero æquales atque cetera etiam paria ſint, perinde erit,

ac ſi neuter quid probaſſet. Qua in re omnes conſentiunt

apud Farinacium de Teſtibus quæſt. 65. m. 2. Sic & nos menſe

Julio anni clo 10. CcxIV. reſpondimus: Wenn des Zeugen Auſ⸗

ſage gleich in Betrachtung zu ziehen waͤre, ſo iſt doch dadurch
weiter nichts ausgerichtet, als, daß des von den Klaͤgern produ-
eirten Zeugens Depoſition widerleget wird, dergeſtalt, daß nun.
beyde Zeugen tanquam ſibi⸗ contrarii nichts gelten.

III.

QAmnd

P
1 hn

1aleeb
eii
atte eſl
Gun A
doant.
eCX
un ſun
AN
ele le
Tebantu
latemn
Dne
, len

in.)

f:
Munnn,
ig
6) fen
mſß,
e
Neache
Mra

ItfeS

imun
Aices,
neno.
Ginen
nlim
cum.
N ie

ſe inn
Parte
de erii⸗
ſentiuct
8 mell⸗
gen A
dodun
Prod-

Da O

SP. CCLXXXVII. DE TESTIBVS CONTRAR 1235

III.
uaundo teſtes pari numero cirea ſummam debitam . entinunt
ℳ 5
reus in minimam damnatur.

etebat quis ex prædio annuum cenſum, &, quum poſſeſſor

Prædium cenſui obnoxium negaret, teſtes plurimos

adducebat, qui omnes, deberi cenſum adfirmabant, ſed

circa quantitatem diſſentiebant. Diſſenſus hic fine dubio in
parte eſſentiali eſt. Igitur non pPauci auctores apud Farina-
eium de Teſtibus quæſt. 64. n. 234. nihil hoc caſu probatum
dicunt. At Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni
CLCCXV. Farinacio n 233. adſenſerunt, reumque in mini-
mam ſummam damnarunt. Scilicet ex unanimi teſtium in
debito ipſo conſenſu atque circa ſummam debitam diſſenſio-
ne apparebat luce meridiana clarius, ſubornatos illos non
eſſe, ſed aliquos in circumſtantia errare. Fidem itaque me-
rebantur quod ad rem ipſam, & dubium ſaltem circa quan-
titatem remanebat. Verum &ũ quod ad hanc conveniebant
omnes, nempe in ſumma minima. Nam in eo, quod plus
eſt, ſemper & minus ineſt I. 1I10. pr. de Reg. juris. Adde
l. 27. J. 3. de Receptis, qui arbitrium. Adnectam rationes no-
ſtras: Das erſte und fuͤrnehmſte Gravamen der Beklagten beſtehet

darinnen, daß der von Klaͤgern gefuͤhrte Beweis pro ſemiplena
geachtet, und ſelbigem der Erfuͤllungs⸗Eyd zuerkannt worden, da

doch keines unter den von ihm angefuͤhrten Argumenten den
Stich halte, indem der Lehn⸗Brief wider einen tertium nichts
beweiſe, die eydliche Auſſage der Zeugen wegen der ihren Perſo⸗
nen entgegen ſtehenden Exceptionen keinen Glauben verdiene,
die andere ohne Eyd gegebene Zeugniſſe ganz unguͤltig waͤren,
das Protocoll auch in Mangel des Originals vor eine bloſſe Char-
teque geachtet werden muͤſſe. Nun will man zwar alle dieſe ge⸗
machte Einwuͤrfe anjetzo ſo genau nicht unterſuchen. Geſetzt aber
RrrrrrrZ auch,

1236 MEDITAT. AD PANDECT.

auch, daß ſolche insgeſammt einigen Grund haͤtten, da doch vie⸗
le derſelben, inſonderheit die gegen den Advocat Kraufen und ge⸗
gen das Protocoll eingewendet werden, von ſchlechter Erheblich⸗
keit zu ſeyn ſcheinen, ſo bleibet gleichwol, wenn man alle zuſam⸗
men nimmt, und genau betrachtet, ſo viel uͤbrig, daß es, wo
nicht einen voͤlligen, wenigſtens einen mehr als halben Beweis
ausmachet, welches bekannter Ma aſſe en nicht ſo wol aus gewiſſen
Reguln, als vielmehr ex arbitrio eines gewiſſenhaften und ver⸗
nuͤnftigen Richters determiniret werden muß. Den meiſten

Zweifel moͤchte die variatio in objecto machen, da ne emlich die

Zeugen und Documenta 1 n dem Quanto der Pacht nicht uͤber⸗
einſtimmen, ſondern einige von 3. andere von 71. Scheffel han⸗

deln. Weilen ſie aber insgeſammt in dem debiro ſelbſt und ſo⸗

gar in dem Quanto der 7. Scheffel uͤbereinkommen; So moͤgen
Beklagte, die nur zu dem geringern Quanto condemniret wor⸗
den, ſich diesfalls nicht beſchweren, und faͤllet dem mach das ge⸗
machte erſte Gravamen hinweg.
IV.

In toſtibus numero imparibus, i imparitas magna eſt, Kmplieiter
maultitudini creditur.
R egula, quam Farinacius de Teſtihus quæſt. 65. n. 107. Pre-
Ponit, quod, teſtibus hinc inde contrariis, Plures nu-
mero vincant pauciores, magisque ſtandum fſit depoſitioni-
bus plurium teſtium, quam pauciorum; in recta ratione &
g. 32. X. de Teſtilas e. 2. X. ge Probat. & c. 5. X. de Eleckz.
fundata eſt, limitationem tamen neceſſariam recipit, ſi ce-
tera etiam ſint paria, de qua inſequente meditatione dicam.

Aliquando tamen ſimpliciter multitudini creditur, nec ad

qualitatem teſtium refpicitur; func fcilicet, quum inæqua-

lHitas maxima in numero eſt. dic menſe Martio anni cio 10 ccxv.
in cauſa criminali, in qua quinque contra unum teſtaban-
tur,

ur,
Segge⸗
ſochene
ider ſ
ocftvn

Menle
Uumn a
ides
e ſe

Prder

ſls ende
eFort
eaket
Deie
Sen 4

3 ig

ſſen
n te
ſt

lger
W

das

iente

07. Pre⸗

e I.

Otion
fane 5
e Ples.
, ſi c
e dican
. ſec 4

SP. CCLXXXVII. DE TESTIBVS. CONTRAR. 1237

tur, iſtis quinque credidimus: Dawider des einen Zeugen

Seggers Auſſage, als ob Inquiſit ſich freywillig gegen den Er⸗

ſiochenen zu Ausmachung der Sache erbothen, auch denſelben

wider ſeinen Willen zum andern Gange genoͤthiget, in keine Be⸗

trachtung kommt, weil deſſen Vorgeben durch der andern 5. eyd⸗

lichen Zei igen faſt einſtimmige Depoſition widerleget wird; &

menſe Majo anni I1716. in rei vindicatione quatuor adverſus
unum adſenſimus: Es ſtreiten ſich die Partheyen mit einander
uͤber das Eigenthum einer Gans. Jeder von ihnen hat die Auſ⸗
ſage eines eydlichen Zeugens vor ſich, daß die Gans ſeine ſey.
Nur darinnen beſtehet des Klaͤgers Vortheil, daß 3. andere gleich⸗
falls eydliche Zeugen bekraͤftigen, es ſey ihm eine Gans von ſol⸗
cher Farbe, als die ſtreiktige iſt, von ſeiner Schwiegermutter ge⸗

ſchenket worden. Dieſemnach, und da in dem Fall, wenn beyde

Theile Zeugen vor ſich haben, derjenige, ſo die meiſte auf ſeiner
Seite hat, die Ueberhand behaͤlt; So hat nicht wohl anders als
vor Klaͤgern geſprochen werden koͤnnen.
V.
Kegulariter in teſtibus contrariis non ad ſolam multitudinem, ſed
Varad- ad qualitatem perſonarum & veroſimilitudinem
teſtimonii rveſpicitur.
Drinr Prœæcedente meditatione, ad hoc, ut majori teſtium
numero fides adjiciatur, necefſſe eſte, ut & cetera Paria
fint. Nradue extra caſum, quem antea memoravi, quo nem-
pe maxima numeri inæqualitas eit, non ſimpliciter ad nu-

merum, ſed & ad qualitatem teſtium, ad dignitatem nempe,

exiſtimationem, ſamam, item ad ve rofimmlitudinem teſtimo-

nii reſpici oportet. Clariſſima eſt lex aI. 9. 3. de Zeſtibus,
cum qua conſentit g. 32. X. de Zeſtibus. Et ſic menſe ſa-

nun io anni cio 1o CCxIv. reſpondimus: Wenn man anfangs

der ſool bey dem Beweiſe als Gegenbeweiſe abgehoͤrten Z Zeugen/

Rrrrrrr Z auf

1238 MEDITAT. AD PANDECT.

auf die viele Artikel und Interrogatoria gethane unterſchiedene
und wider einander laufende Auſſage anſtehet, ſo gewinnet es

faſt das Anſehen, ob koͤnne bey ſo groſſer und offenbaren Con⸗

trarietaͤt die Sache nicht entſchieden werden. Nachdem aber
die Rechte bey vorkommender Contrarieraͤt der Zeugen das Ab⸗
ſehen auf derſelben Perſon, Qualitaͤt und andere Umſtaͤnde, in⸗
ſonderheit aber auf ihre Anzahl zu nehmen, und vor denjenigen,
welcher die meiſte auf ſeiner Seite hat, zu ſorechen anbefehlen;
So haben auch wir bey Entſcheidung gegenwaͤrtigen Proceſſes
fuͤrnehmlich auf die mehrere Zeugen, zugleich auch auf die andere
mit unterlaufende Umſtaͤnde geſehen.

In pugna teſtium cum inſtrumento deciſio ex judicis ar-
bitrio pendet. .
VII.
Iy, gui teſtes & inſtrumentum pro ſe babet, vincit mojorem te

ſRtium ab adverſario productorum numerum.
Aunlen Conſtantinus in l. 15. C. de Fide Inſtrumentorum

in exercendis ait litibus eandem vim obtinere tam fiſdem
inſtrumentorum quam depoſitiones teſtium. Verum hæc re-

gula tot, etiam ex ipſo jure noſtro, e. g. ex L. 10. de Pro-
bationibus, limitationes recipit, ut tota fere corruat. Oprime
igitur Conſtantinus Harmenopulus in Promptuario juris lib. I. tit.
6. §. 68. judicis ſolertiæ & religioni permittit, ut iis, quæ ve-
riora putarit, potius quam ſuſpectis fidem habeat. Similiter

ſentit Menochius in Arbitrariis judicum quæſt. lib. 2. caſ. 105. n.

19. Miſſa ad nos menſe Majo anni c1o 15 CCxvVII. fueruntacta,
in quibus actor duos teſtes, quibus nihil objici poterat, reus
unum teſtem, etiam omni exceptione majorem, & præterea
protocollum judiciale pro ſe adferebat. Quamvis igitur actor

regu-

KH

—

Kegluam

ngeret

ſtabilien
i legi

ytit ,

7

*
agten de
Sche s
Olche e

kierentit

(ſ welche

E Jurmjn
udcali,
Ouamn ſer

(lhe

N a

—

ſceden

o

Con.
een cbe
Is d⸗
de, in
Henigen
Nihlen
oceſſes
NMM

Il-

toruN V

1fem
Ece.
Vio.
Prime
,I. i.
uer e.
wiliten
10691
gratke
1/ ei
etene
vriln

er

Sr. cerXXXVIII. DE ARBITR. JIVD. CIRC. JVST. TEsr. 1238

regulam, quod major teſtium numerus minorem vincat,
urgeret, nos tamen ſecundum reum judicavimus & pro
ſtabiliendo judicio noſtro & fidem actorum publicorum &
illa legis 21. §. 3. de Teſtibus, verba: quibus potius lux veri-
tatis adſiſtit; allegavimus: Obwol Klaͤgere das in erſter Inſtanz

gegebene Decrer und den barauf ſich gruͤndenden Aphellations-

Belheid anzufechten ſuchen, und zu deſſen Behuf anfuͤhren, es
ſey durch die Auſſage zweyyer Zeugen erwieſen, daß Klaͤgere Be⸗
klag ein den Eyd nicht referiret, vielmehr der Sohn ſich ſelbſt zu
degen Ab ſchvörung erbothen. Alldieweil aber in gegenwaͤrtiger
Sache es nunmehr blos darauf ankommt, ob Beklagter den Eyd,
referentibus und conſentientibus actoribus, abgeſchworen,

als weiches den Rechten nach eine Transaction involviret, E 2.

de Jurejurando, und dann dieſes nicht allein in dem Protocollo
judiciali, ſondern auch von einem Zeugen ad Int. 3. arteſtiret,
und dadurch in Anſehung, daß das Protocollum judiciale plus
quam ſemiplene probat, die Auſſäge der beyden erſten Zeugen
weit uͤberwogen wird; So haben wir die vorige Beſcheide beſtaͤti⸗
get. Adde, quæ ſupra in Specimine EXXI. de Altuariis,
meditat. I5. de pugna inter teſtes & acta publicæ dixi-

SsPECIMEN CCLXXXVIII
MEDII ATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. V.

ARBITRIO IVDICGIS CIRCA
IVSTVRANDVM TESIIVM.

I. Z2.

1240 MEDITAT. AD PANDECT.

I.
Zeſtes jam ante Co⸗ ſtantinum M. jurare coatti fuerunt.
II. 14

Cæſarem, reget * prinipes a jureyurando teſtimoniali dignitas,

inſtituta veterum Germanorum & mor es hodierni liter ant.

num M. qui id in I. 9. pr. C. de Teſtibus præcepit, in-
y cognitum fuiſſe, dixerunt aliqui, manifeſtiſſimo errore.
Certe juratoôs teſtes ſuo tempore & Romæ & in Græcia pro-

duci ſolitos, Cicero non uno loco teſtatur apud Polletumin in

Hiſtoria fori Romani lib. 4. cap. I3. Addere potuiſſet Polle-
tus inſignem Aſconii Pediani, qui paulo poſt Ciceronem vi-
Xxit, locum in 2. Verr. ubi: Jurati, inquit, teſter produci ſo-

lent, non ſolum ne Jalſa dicant, verum etiam ne, quæ vera
ſunt, taceant. Sed ante Conſtantinum facilius teſtes fine ju-

rejurando admiſſi fuerunt, ii maxime, quos ſumma digni-
tas & vitæ ſanctitas a ſuſpicione falſi vindicabat. Narrat
Cicero pro Balbo, Athenis, quum quidam qui ſancte gravi-
terque vixiſſet, & teſtimonium dixiſſet publice, &, ut raos

eſt Græcorum, jurandi cauſa ad aras accederet, una voce

omnes judices, ne is juraret, reclamaſſe. At poſt Conſtan-

tinum nemo præter clericos, quibus olim plane jurare non

licuit, l. 2 7⅞. §. I. C. de Epiſcopis & clericis, a jure jurande

teſtium immunis fuit. Ipſi adeo principes teſtimonium per-

hibituri neceſſitati jurandi ſubjacere crediti olim fuerunt.
Luculentum ejus rei exemplum in concilio Conſtantienſi ex-

ſtitit, in quo ipſum concilii caput, Carolus IV. imperator, ju.
ratus teſtimonium dixit. Ita enim in actis concilii apud doctiſſi-

mum virum, Hermannum von der Hardt tomo 4. p. 1276. legi-
tux: Magiſtro Henrice de Piro promotore & procuratsre inſtan-
te

usjurandum, quo teſtes obſtringuntur, ante Conſtanti-

S
Gh

lomini

ekol

iie, c
ſle hat

o,

iſenn,
henee

Mlerro
n gee⸗

Cimninur
Eitatot 4
ſer eytt
Ro g

4 it,

l ri
1 inem
lſincte

her m

lojeru,
Kin eri
eſtin
Cleri de
1 cauſi
nckum
Nlhæ
anntgile
elm pin
teſin
Uile, e
Un

——

Ultant

Ht, in.
erroke
ia pro⸗
uin l
bole.
enl

2 *
liel ſo⸗

e Vefe

ne ju.

Arrat
NW=
0

1a Voce
Onſta.
Nre no
urenh
umn per
fverunn
fend er
1on
1doc
fe n.
4

Sp. ccrxxXVHI. Dx ARBITR. JvD. CiInc. Ivsf. TkSTr. 1241

7e & petente, domini judices & commigarii reverendis patribus
dominis, KRoberto epiſcopo Sarisburenſi, & Hermanno Dwerg,
apeſtolicæ ſedis Protonotario, collegis ſuis, ab illuſtriſzmo prin-
cipe, domino Sigismundo, KRomanorum c„–. ege reverendig-
que patribus dominit, gobanne Archiepiſcopo Kigenſi, & Otto-
bono, dictæ ſedis Protonotario, teſtibus citandis, ut ſolitum re-
ciperent juramentum, committendum duxerunt & commiſerunt.
Subſequenter dominit commiſſariis recedentibus, ſolum præfatis
Roberto epiſcopo Sarisburenſi, & Hermanno Dwerg remanenti-
bus, acceſſerunt locum audientiæ ſolitum Jereniſſimus princeps,
dominus Sigismundus Rex, & Ottobonus, præfati, & ſe fore
citatos ad perbibendum teſtimonium veritati in hujusmodi cauſua
ber certum apoſtolicæ ſedis curſorem dixerunt & alegarunt. Et
ideo ad ſatisfaciendum citationi, & parendum mandatis ibi ve-
niſſent, & ſe commiſſariis præſentarent. Tunc domini Rober-
tus Sarisburenſis & Hermannus Dwerg, præfati, juxta com
miſſionem eis ſupra factam, a dictis dominis Rege & Ottobone

ad ſanctæa Dei evangelia, de dicendo in bujusmodi cauſa veritatent
ſuper artieulis ſæpe ſatis in hujusmodi cauſa productis, ſolituns

Teceperunt juramentum. Et Henricus II. Galliarum rex apud
Bodinum de Republica lib. 6. cap. ult. pag. I186. bis, & in civili
& in criminali cauſa, utraque graviſſima, juratus apud judi-
ces teſtimonium tulit. Narrat porro Schultefius in add. ad
Coleri deciſionem IIS. . 28. Julium, Brunſvicenſiuüm ducem,
in cauſa Tangelii tanquam teſtem in propria perſona jurare
coactum, conjugi vero ejus jusjurandum remiſſum fuiſſe.
Sed hæc antiqua exempla ſunt, quibus ſimile in ſeculo XVII.
contigiſſe vix credo. Certe jam in fine ſeculi XVI. mitius
cum principibus imperii actum, ipfamque cameram iis, qui
ad teſtimonium evocati jurare conſtanter detrectarunt, con-

niviſſe, ex exemplo, quod Rulantus de Commiſariis P. 2. lib. 2.

Zbm. I. 8888 588 cap.

1242 MEDITAT. AD PANDECT.

cap. rI. n. 48. habet, colligo. Et pugnat profecto hæc ju-

randi neceſſitas cum dignitate cæſaris, regum & principum,
pPugnat cum reverentia illis debita, pugnat etiam cum priſ-
cis Germanorum moribus & inſtitutis, ſecundum quæ Cæ-
ſar poſt jusjurandum in inauguratione ſua præſtitum denuo
jurare vetatur, teſtimonioque ejus ſimplieiter creditur, va-
fallis autem imperii ſub ea fide, qua ſe olim cæſari obfſtrin-
Xerunt, teſtimonium perhibere permittitur. Ita certe Spe-
eulator ſaxonicus I. 3. art. y4. Gerichte mag niemand zu
Lehen haͤben, er ſey dann Schoͤppenbar frey, und thue

dem Koͤnig Hulde, nach freyer Manne Recht. Bey den⸗

ſelben Hulden ſoll er ſich auch verpflichten, wenn man
ſich Gezeuges an ihn zeuhet. Als man den Koͤnig weh⸗
let, ſo ſoll er dem Reich Hulde thun und ſchwehren, daß
er die Wahrheit ſagen woͤl, und alles Unrecht kraͤnken,
und daß er des Reichs Gerechtigkeit beſchirmen wolle,
als beſt er koͤnne oder moͤge, ſonſt ſoll er nimmer mehr kei⸗
nen Eyd thun, es waͤre dann, daß in der Pabſt beſchul⸗
digte, daß er an dem rechten Glauben zweifelte. Dor⸗
nach ſoll er ein Gezeug ſein aller Ding, der man ſich an
ijn zeuhet, bey den Hulden und Eyd, den er dem Reich
geſchwohren hat. Adde Myleri ab Ebrenbach Nomologiam
cap. 7. F§. 5. Ipſe aliquando acta vidi, in quibus princeps
contra miniſtrum ſuum capitalium delictorum inſimulatum
ſeripto & ſine jurejurando teſtimonium ferebat, eique te-
ſtimonio a judicantibus plena fides habita eſt.
. III.
UCicialibus publicis de re ad oficium ſuum teſtificantibus ſine
jurejurando creditur.
IV.
Teſtimonium tamen tale ſaltem depoſitioni unius teſtis omni ex-
ceptione majoris æuipollen Maxi
Maxi-

ge rece
1132.
ejusqn
tunc,
perhibe
ler adfi
ANum:
niſerii
keltes
lta ur
Cialem
odte
Dared,

Cequnt

Monat
obatie
Moritn
munus
Ber⸗

Manz

—

her N.

cpun,
n Pil⸗
e Cr.
deno

Ir, N.

nin.
te de⸗
nd t
Otn

, de⸗

1 on
deß
inken,
volle,
tei
hul⸗
PR⸗
ch e
ZReich
lgien
incepe
Uaram
lue⸗ le.

r

Sp. eCLXXYXYVIII. DF ARBITR. JVD. CIRC. JIVSjJ. TEST. 1234

M'ine iis, qui jurati ſunt officium ſuum fideliter exſe-
qui, fides tribuitur in c. 13. X de Præſeriptionibus. Qua
de re copioſe agit Maſcardus de Probatienibus vol. 3. on cluſ.
1I1I32. & II33. Itaque officiales hi, quia ſemel jurarunt,
ejusque jurisjurandi ſui ſemper memores præſumuntur,
tunc, quum de re ad officium ſuum ſpectante teſtimonium
perhibent, item jurare neceſſum non habent, ſed ſimplici-

ter adfirmantibr us negantibusve creditur. Vide Martini Pro-

ceſſum tit. 20. §. 3. n. 73. Equidem diſſentit Rulantus de Com-
miſariis P. 2. Iib. 2. c. II. n. 21. & jura, quæ generaliter
teſtes jurejurando obſtringi jubent, nobis objicit. Verum
iſta jura unum, non duo ſacramenta exigunt. At, ſi offi-
cialem iterum ad jurandum adigis, bis eum jurare facis. Id
quod leges non deſiderant. Sed longius nonnulli, quam
par eſt, progrediuntur, & teſtimonium tale plene probare
cedunt. Verüm enim vero hæc opinio periculoſiſſima eſt,
pugnatque aperte cum L. 2. §. 1. C. de Teſtibus, c. II. X. de
Probationibus & c. 28. M. 4. Teſtibus, quæ inhibent, ne unius
hominis, quantæcunque is fuerit auctoritatis, & qualecunque
munus gerat, verbo plene credatur. Iraque, quod ſupra
in Specimine LAXI. de Actuariis, medit. 7. diximus, teſti-
monium judicis de actu apud ſe geſto unius teſtis fidem ha-
bere, hoc ad officiales omnes extendimus, tantumque iis
ſine jurejurando teſtificantibus crecdimus, quantum uni teſti
omni exceptione majori. Et ſic Cti Helmſtadienſes de teſti-
monio libripendentis publici, des Wagenmeiſters, menſe
Auguſto anni ciolsccxxI. reſponderunt: Beklagter iſt deſſen,
daß die verkaufte Wolle 2957. St. 3. Pf. brutto betragen, durch

des ſonder Zweifel in Eyd und Pflicht ſtehenden Wagemeiſters

Atteſtat, wo nicht ganz, doch ziemlicher Maſſen uͤberfuͤhret.

SSSSSSS 2 V.

MEDITAT. AD PANDECT.

V.
Teſtibus injuratis nec in poſſeſſorio ſummariißzime
rο.litur.

quidem plurimi cum Brannemanno in Proceſu eivili cap.

20. . 61. teſtes in juratos in proceſſu poſſeſſorio ſum-
mariiſſimo admittunt. Sed contrarium res7ctius tuentur Me-

vius P. 8. dec. 492. atque alii. Nam & poſſeſſio res max.

mi momenti eſt, & jura, quæ teſtes jurejurando obſtringi
jubent, generaliter loquuntur, nullamque cauſam excipiunt.
Vide l. 9. pr. C. de Teüſtibus & c. 51. X. de TZeſtib. Quare &
Helmſtadii doctrinam Mevii recepimus, ſicque menſe Majo
anni c1o 1o ccxv. reſpondimus: Was der Beklagten Appella-
tion betrift, ſo beſchweren ſie ſich, daß ihnen, die Poſſeſſion
des juris exigendi ſervitia zu beſcheinigen, auferleget worden,
da ſie doch ſolche bereits durch die ſummariſch abgehoͤrete Zeugen
dargethan zu haben vermeynen. Alldieweil aber die ſummariſch
abgehoͤrte Zeugen insgeſammt ohne Eyd deponirt, alſo wegen
dieſes ermangelnden Requiſiti, welches generaliter, demnach
auch in Poſſeſſorio ſummariiſſimo, erfordert wird, wenig
Glauben finden; So haben wir es bey vorigem Urthel und dem
darinnen auferlegten Beweiſe der Poſſeſſion gelaſſen. Arbitri-
um tamen judicis hic non plane excludimus. Ipſa certe Ca-
mera imperii, teſte Martini in Proceſſu tit. 20. §. 3. n. 145.
tunc, quum periculum armorum & tumultus imminet, in-

juratos teſtes admittit. Quod periculum quando adſit, ju-
dex optime æſtimabit. 4

VI.
Teſtis non in ſeripto, ſed corporaliter jurare debet.

Nobi-

—

o

monin

1x ho
lgiter

Di

gelge

lr, to
ſden ein
on Att

( nt

Fura

Mnn

A

Immm
ics

Verbe ju
Pidennn
teſimon;

igiunt

10

Ni
0 ſün
ur M.
an
Kripe
put

te A

li
Pelr.
leſion
Urden,
echer
c
gen
derig
d demn
tbitri⸗
te Ca.

1.1f.
et, in

it, I.

N

Sr. ccrXXXVIII. DE ARFITR. JVp. cIRC. JvsjJ. TEST. 124 5

Nobiles aliave dignitate ornatæ perſonæ ſæpe, quum te-
ſtes evocantur, jurare erubeſcunt, ſcriptumque teſti-
moônium edunt, & ei verba jurantia inſerunt. Non ſufſice-
re hoc, ſatis ex can. 15. & 20. cauſ. 3. quæſt. 9. conſtat.
Igitur ſic menſe Octobri anni cio 19 ccxv. reſpondimus:
Das von Jobſt Wilhelm von Quernheim unterſchriebene und
beygelegte Atteſtat thaͤte wol etwas zur Sache, wenn derſelbe
nur, wie ſichs gebuͤhret, produciret und vereydet worden waͤre,
indem einem Zeugen ohne Eyd nicht geglaubet wird, und die in
dem Atteſtate enthaltene Worte: an koͤrperlichen Eydes ſtatt;
hierzu nicht genug ſeynd.

VII.

Jura, quæ jurare teſtes jubent, arbitrium tæmen judicis non

exeludunt.
VIII.

Judex teſtimonium ſeriptum & injuratum, ſed fortilus argaumen.
tis & præſumtionibus fultum, admittere poteſt.

Jueæſtio non ſuccedit graviſſima, utrum Ieæ 9. pr. C. de
Teſtibus & c. 51. X. de Teſtibus, quæ ad eſſentiam &
formam teſtimonii jusjurandum requirere videntur, omne
judicis arbitrium hac in parte excludant, an vero aliquem
ei locum relinquant. Ego, etſi diſtricta legum harum
verba judicis poteſtatem arctiſſimis limitibus circumſeribere
videantur, credo tamen, facultatem arbitrandi in jurataque
teſtimonia admittendi judicantibus non plane ademtam eſſe.
Variæ me, ut ſic exiſtimem, movent rationes. Primo ſci-

licet jura ſupra memorata ſacramentum ſaltem ad majorem

teſtimonio fidem conciliandam deſiderant, non vero partem
SSSSSSS 3 ejus

1246 MEDITAT. AD PANDECT.

ejus eſſentialem & neceſſariam conſtituunt. Nam ſi ad for-

mam & eſſentiam teſtimonii jusjurandum requireretur, cle-

ricis id remitti non potuiſſet, quibus tamen remittitur in
l. 25. §. 1. & Auth. Sed judex C. de Epiſcopis & cler. Ap-⸗
Paret hoc etiam clarius inde, quod litigantes ipſi teſtibus
jusjurandum remittere poſſint, c. 39. X. de Tkſtibus, id quod

profeéto non poſſent, ſi ad eſſentiam pertineret. Deinde ex
hac ipſa, quæ partibus datur, libertate argumentum ad ju- .

dicem traho, dicoque: quidquid partibus ſine cauia li-
cet, hoc etiam judici ex juſta cauſa licet. Porro veroſi-
mile non eſt, conditores jurium ab initio memoratorum le-
gem 3. §. 2. & leg. 21. §. 3. de Tkſtibus prorſus evertere, &,
quod ibi generaliter judicantibus conceditur, in æſtimandis
Probationibus ſententiam & motum animi fſui ſinpliciter
ſequi, tollere voluiſſe. Denique ex exemplis, quæ mox
ſubjiciam, apparebit, iſtiusmodi in facto ſæpe obvenire cir-
cumſtantias, ut ſine manifeſta iniquitate teſtimonium injura-
tum nequeat rejici. Tum vero Præcipua eſt juſtitiæ æqui-
tatisque, quam ſtricti juris, ratio, l. 8. C. de Juditiis. Adde
memorabilem maxime I. 183. de Regulis juris. Quæ cum ira
ſint, recte feciſſe puto Ctos Helmſtadienſes, quod menſe
Martio anni cio 15 ccxvII. actorem, qui ſcriptum & injura-
tum teſtimonium protulerat, ſed id aliis argumentis fortiſſi
misque præſumtionibus fulſerat, ad jusjurandum ſuppleto-
rium admiſerunt: Wuͤrde Klaͤger, daß er die 26. Rthlr. 16.
gl. an ſeine Mitpaͤchter wuͤrcklich bezahlet, in ſupplementum
ſchwehren, ſo bleibet es der 26. Rthlr. 16. gl. halber bey dem

Wiittenbergiſchen Urthel. V. R. W Rat. dec. Hiernaͤchſt iſt 1

der Streit wegen der an die Mitpaͤchter gezahlten 26. Rthlr. 16.
gl. zu eroͤrtern. Den diesfalls erkannten Beweis hat Klaͤger durch
ein von Jacob Roßin ausgeſtelltes Atteſtat gefuͤhret. Wiewol
nun Beklagter Anwald, daß ein unbeſchwornes Zeugniß unguͤltig

ſey,

6

yte
Very
r ge
ſug

lin⸗

ſten
ri
Amor
Ins an
i giſl
R in
bebat

ferumn
be

e ſei

Mr,
nes
In de

r, u
N fit

10 Rd

Doncer⸗

—
1d bor.
Ur, ce.
rut in
A
telübar
id

inde eN

.

1d)
ul
Verolr
run k.
e) ,
mand
late
e nN
reci⸗
ra-
vi⸗
NNe
V it

=

menle

injurr⸗

ortilii

Ppleto⸗
r. 1
mentum

bey den
nachſti
hle 1,
grdrh

Wlrt
nte

Sp. CCTXXXVIII. DE ARBTTR. JvD. CIRC. Jvsj. TESTI. 1247

ſey vorſchuͤtzet; So haben wir doch in Erwegung, daß Klaͤger ſein
Vorgeben durch gar wahrſcheinliche Præœæſumtiones beſtaͤrket, da⸗
fuͤr gehalten, er habe ad effectum juris jurandi ſuppletorii ge⸗
nug ausgefuͤhret.

7 fimonium injuratum, Jed morte confirmatum, admitti bor-
ſt, tametſi a perſona illuſtri non ſit profetum.
. (Oenc jam ſupra in Specimine CXLIV. de Morte vim ju-

— risjurandi babente, medit. 12. teſtimenium injuratum,
ſed morte confirmatum, aliquando jurato æquipollere. Ob-

litus tunc fui, inter argumenta, quibus theſin meam adver-

ſus diſſentientes munivi, legem 20. C. de Teſtibus memora-
re, in qua Juſtinianus teſtes ab eo, qui jus examinandi non
habebat, examinatos, ſi quidem ab adverſario reprobentur,
iterum in judicio examinari jubet; tunc tamen, quum teſtes
ab hac luce ſubtracti ſunt, adverſario neceſſitatem imponit,
fide ſcripturæ adprobat“, in qua depoſitiones eorum refe-
runtur, eas quali factas accipere, nec morientium depoſi-

tiones reſpuere. Addidi autem in dicta medit. doctrinam

hanc de teſtimonio morte firmato tune maxime locum ha-
bere, quando teſtis mortuus honoribus & dignitate conſpi-
cuus fuit. Nolim tamen quis ſibi perſuadeat, hoc neceſſa-
rio deſiderari. Fateor, nobilitatem & dignitatem aliquid
ponderis in æſtimanda teſtium fide habere. Sed Præter di-
gnitatem etiam ad fidem, mores, gravitatem reſpici jubetur
in . 2: de Teſtibus. Aliquando plebejum teſtem nobiliſſimo,
ſi circumſtantiæ hoc ferunt, anteponimus. Non dubito igi-
tur, quin teſtimonium perſonæ ignobilis injuratum & morte

econfirmatum, ſi quidem aliis adminiculis ſuſtentetur, fidem
invenire debeat. Memorabo exemplum. Mater quædam,

mulier

1248 MEDITAT. AD PANDECT.

mulier de plebe, moribunda paulo poſt ſacræ cœnæ uſum
ſacerdoti dixerat, ſe uni ex liberis ſuis quinquaginta aureos
credidiſſe. Manifeſtarat hoc poſt matris mortem ceteris li-
beris ſacerdos, atque, flagitantibus illis, etiam in ſcripto
teſtificatus erat. Interrogati Cti Vitembergenſes menſe
Octobri anni cio 10o ccIX. quam fidem hoc ſacerdotis teſti-
monium haberet, reſponderunt, ſacerdotem in judicio ju-
rare & examinari debere, ac, ſi quidem is ibi eadem repe-
teret, matris defunctæ teſtimonium, etſi injuratum ſit, ta-
men ob maximam pietatis prœæſumtionem, quæ parentum
effata comitatur, nec non ob mortem & uſum ſacræ cœnæ
accedentem hoc operari, ut filio, quem illa debitorem ſuum
nominaxat, jusjurandum purgatorium ſit imponendum:
Entſtehet Zweifel, ob das beygelegte, von Johann Friedrich Ben⸗
nung ausgeſtellte ſchriftliche Zeugniß zum Beweis der George
Grimmen von ſeiner Mutter geliehenen 70. Ducaten hinlaͤnglich

ſey. Ob nun gleich auch die eydliche Auſſage des Glaͤubigers,

ni Betrachtung, daß niemand in ſeiner eigenen Sache Zeugniß
geben kan, dem Schuldener im geringſten nicht præjudiciret,
allhier aber die Mutter nicht einmal eydlich, ſondern mit bloſſen
Worten auf dem Krankenbette, daß ſie ihrem Sohne 50. Duca⸗
ten geliehen, erinnert, der Prediger auch, ſo es gehoͤret haben
will, es gleichfalls ohne Eyd und auſſer Gerichte atteſtiret, da
doch bekannten Rechtens, daß einem teſti injurato ganz kein Glau⸗
be beygemeſſen wird. Dieweil aber dennoch ein Richter bey Unter⸗
ſuchung des in ſtreitigen Sachen gefuͤhrten Beweiſes ſein Arbi⸗-
trium nach Beſchaffenheit der Umſtaͤnde einrichten kan, und
denn in gegenwaͤrtiger Sache aus dem von der leiblichen Muͤtter
auf ihrem Tod⸗Bette gleich nach Empfahung des heiligen Abend⸗
mahls gegen ihren Beicht⸗Vater gethanen Bekaͤnntniſſe eine
ſehr ſtarke Vermuthung wider den Sohn erwaͤchſet; So möoͤeht⸗
Ben⸗

libun,

ug
Drſe
tire n
lerge
Ur, jun
1s 20
um cur
140. N
iin
uundig
Wlat,
Uumnltane
ed res
q
R
nhotign
Cenec
lando
G
nemor⸗
Ulenn,

n.

—
ulun
lltens
ens l.
ſeihn
nel
teli⸗
io jr.
repe.
ittr.
entunn
Ccener
ſuunm
un:
Ge⸗
Vorge
lch
Nits/,
Gnig

N

Duch

oben

tet, de

1Glen

loſt .

Uoteue

2 rari

6 N

Wulte

Aw⸗

)

—

Se. CccrxXNVIII. DE AREITR. IvpD. CIRc. Jvsjf. TESr. 1249

Bennungs Auſſage, wenn ſolche vermittelſt Eydes vor Gerichte

gebuͤhrend geſchiehet, ſo viel, daß Georg Grimmen der Reini⸗
gungs⸗Eyd zuerkannt wuͤrde, wohl effectuiren.

Teſtem, qui jurare ſibi religioni ducit, cogere judex, aliquando
tamen etiam injuratum admittere poteſt.

Jant quam plurimi, qui chriſtianum Plane jurare non debe-
re ſunt perſuaſi, atque adeo in propria etiam cauſa, quum
jurare neceſle eſt, perdere jus ſuum, quam jurare, malunt.
Hi ergo multo magis, quando in aliena cauſa teſtes evocan-
tur, jurare detrectant, nullisque blanditiis, monitis aut mi-
nis ad jurandum adigi poſſunt. Errare illos, nec jusjuran-

dum cum officio Chriſtiani Ppugnare, ſat clare oſtenditur in

6. 26. A. de Jurejurando. uid faciat tamen judex, cui te-
ſtis iſtiusmodi, qui ſe flecti nulla ratione patitur, exami-
nandus obvenit. Equidem ex c. II. X. de Teſtibus cogendis
conſtat, eos quoque teſtes, qui teſtimonium perhibere ſibi
religioni ducunt, ſuetis remediis tamen ad teſtificandum
compellendos eſſe. At tales nonnunquam emergunt cir-
cumſtantiæ, ut coactio locum invenire vix queat. Tunc
vero res tota prudentiæ & arbitrio judicis permittenda
eſt, qui aliquando teſtem injuratum recipere, fidemque
ei pro re nata habere poteſt. Exemplum ſenis decrepiti
mortique propinqui, qui corporaliter jurare conſtantiſſime
detrectabat, ſed tamen verum ſe dicturum, verbis juriju-
rando æquipollentibus: wie er es in ſeinem Gewiſſen und
vor GOttes Richterſtuhl verantworten koͤnte; Pollicebatur,
