eſt is, quo perhibetur, nullam eſſe cauſam, quantumvis gra-

viſſima videatur, quæ ſacerdoti, confeſlionem ſibi factam reve-

lare, permittat, etſi hæc reticentia eccleſiæ, ſaluti proximi &

reipublicæ pernicioſa ſit, atque ſacrilegio viam aperiat. Ne

falſa videatur criminatio, adponam ipſa ſeriptoris cujnsdam ano-
nymi, ſed probati tamen laudatique inter catholicos, qui anno
1713. Pariſiis tribus voluminibus librum ſub titulo: Zheorie &α

pratique des ſacremens, des cenſures, des monitoires & det irregula-

ritez: edidit, verba ex volumine 2. deſumta: N'ya-t-il aucun

cas ou ſoit perinis au Conſeſſeur de faire connoitre les pecbez, dont le

penitent s'eſt accuſé? I n'yen a aucun; il n'eſt permis de le faire ni
pour le bien de l'Egliſe, ni pour le ſalut du prochain, ni pour le hien
del' Etat, ni pour eviter la mort, ni pour faire eviter la profanation
dun Sacrement, ni pour quelque autre cauſe, que ce ſoit. Tanta
eſt hujus auctoris ſuperſtitio, ut inter quæſtiones dubias etiam
hanc, liceatne ſacerdoti, cui ex confeſſione conſtat, velle fu-
rem in ædes ſuas per feneſtram non ſatis munitamirrepere ædes-
que compilare, feneſtram hanc muniri, proponat, ac xgre
adfirmet. Sed ita ſoli pontificii ſentiunt. Ex noſtris neminem

vidi, qui hoc probet. Permittunt illi omnes revelationem con-

feſſionis tunc, quum de delicto, non commiſſo, ſed commit-
tendo agitur. Diſſentiunt ſaltem de modo revelandi. MWynſin-
gerus Centur. 5. Ohſerv. 41. n. 4. præcipit, ut revelatio generali-
ter, nulla nominata perſona, fiat. Ridiculum hoc & impium vo-

cat Bachovius ad Treutlerum vol. 2. diſputat. 32: lit. F. in fin. Ego
diſſen:

1216 MEDITAT. AD PANDECTS. 20

diſſentire illos vere non puro. Mynſingerus ſcilicet de caſu
loquitur, quo revelatio imperſonalis ad malum avertendum ga
ſufficit; Bachovius forte de eo, quo delictum futurum, niſi
perſonæ detegantur, caveri nequit. Si aliter ſenſerunt, neutrum e
excuſo. Quod autem ad delicta commiſſa, conſentiunt noſtri KWMã
cum pontificiis & revelationem omnem vetant, quamvis magi⸗- ii

ſtratus illam jubeat. Contrarium quidem in Ordinatione eccle-

2

ſiaſtica Magdeburgica cap. 5. & 18. verbis: wenn es vollbracht und Li
von dem Prediger, daß es andern zum Exempel geſtrafet werden 9
. muͤßte, Nachricht begehret wuͤrde, in welchem Fall er ſolches zu eroͤff⸗ um ll
nen nicht weigern kan; conſtitutum videtur. Sed poſtea hore unir
elector die 241 Decembri anni 1685. ita declaravit, quod ſcilicet n.
ſacerdos delicta contra principem & ſtatum publicum Pperpe- pfrent
trata, & attentata revelare teneatur, non tamen, niſi ad ſpe⸗ (ro.
cialem & immediatum principis juſſum, & quatenus ſalus pu- ulin
blica periclitari poteſt. Deinde illud etiam enorme eſt, quecd Eudb
ſuperſtitioſi adſertores hujus ſigitli non contenti pcœna depoſi. uhoi
tionis & detruſionis in arctum monaſterium, quam cap. 12. X. ulde
de Pœnitentiis in revelatores confeſſionis ſtatnit, eos ad ignem AN.
vel aliud ultimi ſupplicii genus condemnant. Et inveniunt, e, ul
quod mireris, rigidæ hujus ſententieæ ſuæ exſequutores. Narrat do, en
certe Lenglet du 1 reſnoi in opuſculo du ſecret inviolable de la con- renl
feſſion, ex judicio ſummi ſenatus Toloſani in Gallia anno r 579 M
facerdotem;, qui homicidium ſibi ab homicida pœnitente ſi. wel
gnificatum manifeſtarat, in furcam acttum & homicidam abſo⸗ Ewüle
lutum fuiſſe. Porro & illorum opinionem improbamus, quii kE I
apud Martini in Proceſſu tit. 22. Z. 15, dicunt, ſacerdotem de mult,
iis, quæ ex confeſſione ſibi facta novit, a magiſtratu i interrogi- r rin
tum auda cer & ſine nota mendacii & perjurii dicere p poſſe, ſe Cfencie
nihil fſcire, nihil audiviſſe, inte ligendo ſcilicet revelandun wose
magiſtratui civili. dier

II. . unilie

32

sp. CCLXXXIV. DE SIGILLO CONFESSIONIS. 1217

c ðð II. .
nduan Sacerdoti confeſſionem ſibi factam revelanti aliqua fides
ni habetur. D
”Ml (ommun bus de ſigillo confeſſionis erroribus hoc quoque
enht accenſeo, quod, teſtimonium ſacerdotis de his, quæ
ſibi a peoenitente dicta, nihil prorſus operari, nec indicium
ant vel ad jusjurandum purgarorium imponendum, multo minus
ad torquendum facere, vulgo perhibent. Er quod ad tortu-
eßß ram quidem „ conſentio facile. Extrajudicialis enim confeſſio
“ tortüræ neminem ſubjicit „. niſi plene probetur ſecundum
ln urt. 32. Conſtit. crim. At quod nec ad inquirendum nec ad
dere jusjurandum purgatorium decernendum ſufficiat, in hoc diſ⸗
ite ſentio. Objiciunt communiter ex cap. 2: X. de oic. Judicis
hr ordin: quod ſacerdos confeſſionem ſibi factam non ut homo,
Rot ſed ut Deus ſciar. Verum hæc metaphora eſt, juris canonici
. auctoribus familiaris, &£ audaciſſima, & quæ, fi accuratius
. conſideretur, ſacrilega & in Deum injuria videri poſſit. Sa-
cerdos, qui ſgera adminiſtrat, miniſter Dei eſt, non Deus,
2. nec, ur cum barbaris barbare loquar, Vicedeus. Manet ho-
n mo, cui ſaltem ob ſacrum, quod gerit & exercet, munus
N reerentia debetur. Hæc ipſa vero reverentia & hoc ipſum,
Ni munus fiden ejus non imminuit, ſed auger. Credendum
015 ergo eſt teſtimonio, quod perhiber, etſi ic perhibere non
ne, debuiſſet. Sed, ais, delinquit, quod ſecreta manifeſtat. Fa-
1 iſ⸗ teor. Et hoc ipſum efficir, ut teſtis omni exceptione major
18, 0 non ſit. Teſtimonium tamen ejus ſuſpicionem ſat gravem,
un inquiri poſſit, ſuppeditat, quam magiſtratus ſine publico
offendiculo negligere nequit. Agnovere idem alii, inter
2 quos Zextor eſt in bprax. jud. part. 2. C. II. Z. 5. Nec uſus-
Hun judiciorum ſententiam noſtram deſtituit. Inter antiqua exempla.
confeſſionum revelatarum, quæ ſæpe memoratus Lenglet du
. . Tom. I. PppppppP Breſnoi

1218 MEDITAT. AD PANDECT.

Froeſnoi in cap. 6. du traité hiſtorique & dogmatique du ſecret in-
violable de la confeſſion recenſet, ſunt aliqua nobis contraria,
ſed ſunt nonnulla, in quibus & pontifices & integra concilia
& ſummi ſenatus ſacerdotibus confeſſionem manifeſtantibus
plenam fidem habuerunt & confeſſos etiam ad mortem damna-
runt; ex quo liquet, arbitrarium ſemper fuiſſe habitum, an
& quam fidem revelatio confeſſionis mereatur. Sed tranſea:
mus ad recentiora. Brunnemannus, qui in proceſſa civili
c. 20. u. 60., communem opinionem, quod revelatio confeſſio-
nis ne quidem indicium præbeat, tuetur, narrat in centur. 3.
dec. 28. puellam, quæ ſacerdoti pactum cum malo dæmone
initum confeſſa, & ex delatione ſacerdotis in carcerem con-
jecta fuerat, dimiſſam ex carcere, ſed tamen inquiſitioni ge-
nerali ſubditam fuiſſe. Hanc vero decernere non potuiſſent
MCti, miſi revelationem ſacerdotis pro indicio habuiſſent. Cti
Vitembergenſes apud Bergerum in Electis jurispr. crint. p. 184.
inſtitutam ex revelatione ſacerdotis contra ſacrilegum inquiſi-
tionem probarunt, ſacrilegumque hunc, poſtquam confeſſio-
nem ſuam in judicio repetiſſet, damnarunt. lidem menſe
Februario anni cio io cc xX. in crimine adulterii ſic reſponde-
runt: Hat George Huͤbner, ein Ehemann und Einwohner zu Buͤr⸗
kersdorf, dem Pfarrer daſelbſt freywillig geſtanden, daß er George
Breitenhanes Eheweib zweymal beygewohnet, welches der Pfarrer
dem Gerichtsherrn in einem Schreiben berichtet. Verlanget alſo
derſelbe zu wiſſen, ob wider bemeldeten Huͤbner mit der Inquiſition
zu verfahren ſey. Ob nun wohl George Huͤbner ſeinem Beichtvarer
das begangene delictum freywillig entdecket, und kein ander Indi-
cium, als dieſes ſein eigenes Bekenntniß, wider ſich hat, hier⸗
naͤchſt ein Prediger dasjenige, ſo ihm von ſeinen Pfarr⸗ und Beicht⸗
kindern in Geheim vertrauet wird, keinesweges der Obrigkeit zu er⸗
oͤffnen, ſondern vielmehr zu verſchweigen ſchuldig. Wannenhero
es

H. 00

—

Sdas
erſchon
lerium
ſichnng
Nereti
ftenti
lus genel
ceiſti⸗
unal ge
nlhen m
lchs,
ſtne er
Uniſe J
ſitſeiner.
ſoce

—

W

AA

lien, 4

—
t i,-
i,
lin
es
nne.
n
nler
lilli
eſio.
r.).

mO

lige⸗
bilent
. NCi
104,
uil⸗
o.

Wedſe
ponde⸗

6 Br
Geotg
Pfarte

Get

iftien
icft

der lni⸗

etu N

aunihe

Sp. CCLXNXIV. DE SIGILLO CONFESSIONIS. rz 9

es das Anſehen gewinnet, ob ſey Huͤbner mit der Inquiſition zu
verſchonen. Dennoch aber und dieweil die Oberhurerey oder adul-
terium duplicatum ein ſolches Laſter, welches eine genaue Unter⸗
ſuchung und ſchwere Strafe verdienet, alſo von der Obrigkeit ohne
Aergerniß nicht uͤberſehen werden mag, ferner des Delinquenten
freywilliges Bekenneniß, da zumal, wie aus der Beylage erheller,

das gemeine Geſchrey vorhergegangen, eine ſattſame Anzeigung zur

Inquiſition machet, hieruͤber des Predigers Denunciation, da ſolche
einmal geſchehen, von dem Gerichtsherrn nothwendig attendirer
werden muß; ſo iſt George Huͤsner wegen des angegebenen Ehe⸗
bruchs, jedoch noch zur Zeit ſummariſch, zu vernehmen, und, da⸗
ferne er deſſen geſtaͤndig, alſofort zur Haft zu bringen, und uͤber
gewiſſe Inquifitionalartikel zu berragen. Worauf, und wenn er
mit ſeiner Hauptdefenſion eingekommen, ſeiner Beſtrafung halber

oder ſonſt ferner ergehet, was recht iſt.

SPECIMEN CCLXXrr.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. V. H

ARBITRIO JVDICIS CRCA
DICTA TESIIVM

I.

Etiam teſtibus de auditu, & de auditu auditus, & de ereduli-
tate, aliqua fides habetur.

Pppp ppp z De⸗

1220 MEDITAT. AD PANDECT.

eſiderant jura noſtra, ut feſtes ea, de quibus teſtimo-

nium perhibent, viderint ipſi audiverintque. Itaque
regula eſt: teſt' de auditu alieno non creditur, c. 32.
& 47. X. de TZiſtibus. Excipiunt vero hi iterum interpretes
negotia antiqua, & in quibus veritas aliter haberi nequit, at-
que caſus quosdam ſpeciales. Ego vero iſtas limitationes
omnes ad unam refero, & judicis arbitrio permittendum di-
co, quanta fides teſtibus de auditu alieno ſit habenda. De
conſanguinitatis probatione vide ſupra Specèmen XOX. de
Conſanguinitat. probat. medit. 3. Quin aliquando ad teſtimo-
nium de auditu auditus provocari animadverto. Inter argu-
menta, quibus pontificii probare conantur, domunculam,
quæ Laureti ſumma veneratione colitur, eam ipſam, in qua
Chriſtus Nazareti ſit conceptus, eſſe atque angelorum mani-
bus ex Palæſtina in Italiam portatam fuiſſe, ſecundo loco ab
Honorato de Sainte Marie in tom. z. des reftexions ſur les re-
gles & ſur l'uſage de la critique ponitur teſtimomium Pauli cu-
jusdam Rinalduci, qui juratus anno 16 40 adfirmavit, avum
ſuum ſibi ſæpius dixiſſe, ſe ex ſuo avo audiviſſe, ipſum do-
munculam ſacram in aere, quum portaretur ab angelis, vi-⸗
diſſe. Verum hoc teſtimonium, ſi ſecundum regulas, quas
Farinacius de Teſtibus tit. 7. quæſt. 69. n. 163 ſcg. præſcribit,
examinetur, vix fidem inveniet. Dicam & de teſtibus de cre-
dulitate. Hi quoque improbantur communiter; & recte.
Sed nec in iis tamen arbitrium judicis excludendum. Ipfi
certe in probatione cognationis tale teſtimonium non rejeci-
mus plane, arg. can. 8. cauſ. 35. quacſt. 6. Vide Specimen
XCIIX. de Conſanguinitatis probutione, medit. 7. Et Frœlich.
in comment. ad conſtit. crim. lib. 3. tit. 1. n. 7. oſtendit, teſti-
monium de credulitate, ſi rationem credulitatis ſuæ reddat
teſtis, in probanda innocentia aliquid ponderis habere poſſe,
cujus rei exemplum vide in Specim. CCLXXXIII. nec 29.
go

§.

—
lho ver
Ujus er
ſmonin
cobjuock
ocenin

Te

n

Go.
umem,
emm 8
in dod⸗
IE ad
iei vot
Unte,
nCöin
oſt,
hrium

einn

lisne
ng no

B ehllter

—
elino.
lagne
t, 31.
Apets
ut r
tatone
Humd:
1. D
4
ſtin
agr⸗
Cllan
g
Mur⸗
oeo 4
te.
Niar
wutn
d⸗
8, V.
, quds
ſeribin
ge cre
lecte
lI
rejer⸗

Perim

it, .

N
e ol⸗

SP. CCLXXXV. DE ARBITR. JVD. CIRCA &c. 1221

Ego vero, in alis etiam cauſis teſtes de credulitate, ſiquidem
hujus credulitatis ſuæ rationem reddant, audiendos eſſe, te-
ſtimoniumque eorum cum aliis adminiculis & argumentis
conjunctum attendi debere, exiſtimo. Conſentit mecum In-
nocentius II I. Pontifex in c. 15. X. de Præſumtionibus.
I. Sð
Teſtis in uno mendax in reliquis mentiri præſumitur.
III.

TRis, gui in circumſtantia Jeviore erroat, mendax dici
nequit.

eſtem mendacem jura noſtra ita averſantur, ut deinde nec
in aliis cauſis admittant. Vide can. 7. cauſ. 22. quæſt. 5.
&c. 54. X. dJe Teſtibus. Ergo multo magis in eadem cauſa fidem
omnem perdit, quum ſemel mendax ſemper mentiri cenſeatur.
Verum & hic prudentia judicis opus eſt, ne pro mendace ſta-
tim habeat, qui forte erravit. Animadvertimus ſæpe i in actis,
quæ ad nos mittuntur, teſtes, quibus nulla de cetero ſuſpicio
objici poteſt, factum ipſum de quo litigatur, veroſimiliter ſatis
narrare, ſed de circumſtantiis levioribus, e. g. de colore veſtis,
qua Cajus indutus fuerit, de ipſis verbis, quibus in paciſcendo
uſus ſit, &c. interrogatos falſum quid & fidei actorum con-
trarium dicere. Diriſſimum foret, eos ex hoc ſolo mendaci
& perjurü argui, quum iſtiusmodi errores non raro ex ſola
memoriæ infirmitate proficiſcuntur. Excutiat ſe ipſum unus-
quisque, & inveniet profecto, vera eſſe, quæ dico. Adſu-
mus nonnunquam in actu etiam ſolemni, omnia, quæ prin-
cipaliter geruntur, accurate obſervamus, ceteras circumſtantias

Ppppppp 3 ad-

1222 MEDITAT. AD PANDECT.

adſpicimus etiam, audimus verba, ſed obiter, nec altius ea in
mentem demittere aut memoriæ infigere laboramus. Reſtat
itaque confuſa eorum omnium imago in animo noſtro, quæ,
ſi poſt aliquod temporis intervallum non plane elabitur, fallit
tamen & decipit nos ipſos facillime, ut deinde, aliud nos
audiviſſe vidiſſeque, quam quod vere audivimus & vidimus,
nobis perſuadeamus & aliis etiam perſuadere audeamus.
Agnoſcunt hanc hominum imbecillitatem jurium noſtrorum
conditores excuſantque, & juſtum errorem a mendaeio &
calumnia diſtinguunt in /. 1. §. 3. Aℳd §. C. Turpillau. Sed
nequit hic ſatis circumſpectus eſſe judex, cui certæ regulæ,
ex quibus mendacia ab erroribus dignoſeat, præſcribi ne-
queunt. Tota res religioni judicantium relinquenda eſt. In
levioribus nempe circumſtantiis error facile committitur, diffi=
cilius in his, quæ ad formam vel eſſentiam negotii pertinent.
Memorabo exemplum. Clericus quidam ob vitam licenrius
actam ab officio ſuſpenſus fuerat eousque donec, ſe mores
emendaſſe, probaret. Interjecto igitur modico tempore, ali-
quot teſtimonia optima laudumque ſuarum plena profert, ea-
que ab his, qui illa ſcripſerant, jurejurando confirmari curat.
Et viciſſet profecto, niſi teſtes nimio præconio cauſam cor-
rupiſſent. Hi ſcilicet non contenti, virtutes ejus, quibus
poſt ſuſpenſionem vitam decoraſſet, celebrare, ſemper illum,
etiam antequam ſuſpenderetur, ſancte, integre & caſte vixiſſe
Perhibebant. Nihil poterat dici mendacius. Flagitiorum
enim ante commiſſorum plene convictus fuerat, atque de his
ſatis ex actis conſtabat. Itaque omnem laudatoribus iſtis fidem
abrogavimus, & his potius, qui licet pauciores numero, non
deſiiſſe eum potare, ſcortari, alea ludere, ajebant, credidi-
mus, miſerumque, deſperata emendatione, offieio ſuo prorſus
Privavimus, Sententiæ verba vide in med, 3. pec, ſequent.

0⸗

E

n,

In, n
.k be
Drodzt
e zuc
nſatis
denm 5
Dereigi
keis,
Ulhii —
Wopt
Uedior

—
g erin
Relex
uc,
,
d nos
dinns
eammns,
rorus
io
kegle,
bi .

linent.
ntins
notes
e, A.
K, A⸗
1 curat.

m .

guib

Alu
e ile
gtionn

e e hi

ls den

ero, N

clellG
pruls
n.

–

Sp. CCLXXXVI. DE TESTIBVS NEG NTIBVS. 1223

COROLLAhIV M.
In hoc ſpecimine de arbitrio judicis circa teſtes negantes &
contrarios agi oportehat. Sed tanta nobis ſuppetit ma-
teriæ copia, ut eam peculiaribus ſpeciminibus comple-
Qli malimus. itaque ſequentia duo ſpecimina, etſi præ-

ſentis pars ſint, ſigillatim tamen de teſtibus negantibus
& contrariis inſcribentur.

S. E 1 ν αμι ꝶrr,
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. V.

TESTIBVS NEGANTIBVS.

I.

In concurſu teſtium negantium cum adfirmantibus adfirmantes,
etſi numero pauciores, vincunt.

egula eſt in vulgus nota: plus creditur duobus teſti-
bus adfirmantibus, quam mille negantibus. Propo-
àQ nit eam Farinacius de teſtib. quæſt. 65. n. 201. pluri-
W misque auctorum, qui eam ante ipſum propoſue-
runt, nominibus valeat. Provocatur communiter ad l. 23.

C. de Probat. in qua factum negantis per rerum naturam nulla

probatio dicitur, item ad c. I. de Confeſſis in 6. Sed nec lege
nec auctoritate doctorum opus eſt. Ipfſa recta ratio iſtam regu-
lam ſatis firmat. Propoſitio enim negativa, non coarctata ad
locum & tempus, nec auditu nec viſu nec alio ſenſu corporeo
percipi poteſt, atque adeo nec in teſtimonium cadit, quippe quod
de iis, quæ ſenſu percipiuntur, perhiberi oportet. Vide Hil-
tropii Proceſſum jud. part. 3. tit. 9. cap. 6. . I12. Sed exemplo
res optime illuſtrabitur. De lure venandi inter duorum
prædiorum equeſtrium poſſeſſores litigabatur. Alter i
1

1224 MEDITTAT. AD PANDECT.

ſibi ſoli vindicabat, & quatuordecim teſtes, qui neminem
alium in iſto nemore venatum fuiſſe unquam sjebant, habebat.
Alter ſibi jus convenandi attribuebat, teſtesque, qui ſe venari
vidiſſent, quinque adducebat. Secundum hanc litem menſe
Januario anni cio lo cc xIV. dedimus: Daß Klaͤgere in dem Beſitz
vel quaſi des Jagens und Hetzens auf den ſtreitigen Feldern, bis
Beklagte in poſſeſſorio ordinario oder petitorio ein anders aus⸗
gefuͤhret, zu ſchuͤtzen. V. R. W. Rat. dec. Es baben die vorige
Urthelsfaſſer darinnen nichts verſehen, daß Klaͤgere vor Beklagte

im dem Beſitz des Jagens und Hetzens geſchuͤtzet worden, weilen

ſie die ausgeuͤbte actus poſſeſſorios durch unterſchiedene Zeugen
dargethan, welche, wenn gleich bey des einen oder des andern Aus⸗
ſage etwas zu erinnern waͤre, dennoch zuſammen, ſonderlich in hac
cauſa ſummariiſſima, da es nur auf eine Beſcheinigung ankommt,
Glauben finden. Und ſtehet ihnen nicht im Wege, daß Beklagte
auf ihrer Seite gleichfalls Zeugen, und zwar noch in groͤſſerer An⸗
zahl, anfuͤhren, indem dieſer Auſſage insgeſamt dahingeher, daß.
ſich auſſer Beklagten niemand des Jagens auf den ſtreitigen Feldern
angemaſſer, dergleichen negativa depoſitio aber in keine Betrach⸗
tung zu ziehen iſt, da nach einſtimmiger Meynung der Rechtsleh⸗
rer: 2. teſtes adfirmantes viel glaubwuͤrdiger ſeynd, als 10, ja
1000 negantes, geſtalt einem Zeugen unmoͤglich faͤllt zu wiſſen,
daß Klaͤgere niemalen auf den Cleßinſchen Feldern gejager, indem
er ja nicht allezeit gegenwaͤrtig ſeyn koͤnnen. Dieſemnach haben wir
voriges⸗Urthel beſtaͤtiget.

I.

DViſtilus negantibus, non crediturs etſi adverſarius inntum ſemi-
Pplene, vel etiam nibil plane probarit.

Venio

.0

—
Fe
te
1es etian
ſt, qun
leſtem
e Prude
Gefenin
fatet
Aisnon-
Derrerum

Alkrege

Elem aff
Cnnege
Eumnen
ns Pur⸗
legim
eſſe, ce
Mobatio
letKedi
cebat
Fimusm
i teſt
Alneut
Mobante
Cultatis
ARerins
ce
Dercent
non 1
her des

Medee

n.

—
ninem
Lbeben
Henuni
nenle
det
tn,N
s e
hiee
Npee
fniN
Nchen
PJu⸗
in kae
Uinent⸗
llage
, A
doß
dere
trach⸗
chlsehr

10 / ſ⸗

wiſen

inben
Gen

SP. CCLXXXVI DE TESTIBVS NEGANTIBVS. 1225

enio nunc ad limitationes regulæ ſupra memoratæ. Do-
Gtores more ſuo quam plurimas faciunt, & inter cete-
ras etiam hanc, quod teſtibus negantibus tunc credendum

ſit, quum affirmativa non plene, ſed e. g. per unum ſaltem

teſtem probata, negantium vero plures ſunt, Ita Maſcardus
ge Probationibus coneluſ. 70. n. 12. & alii. Verum hæc limitatio

defendi nulla ratione potelſt. Ipſe Maſcardus in d. concluſ. 70.

n. 5. fatetur, propoſitionem ſimpliciter negantem ſub ſenſum
teſtis non cadere; ex quo porro ſequitur, teſtimonium de ea
per rerum naturam ferri non poſſe. Itaque teſtimonium ſimpli-
citer negativum plane teſtimonium non eſt, ſed is, qui unum
teſtem affirmantem pro ſe habet, plus probat, quam is, qui de-
cem negantes. Quin imo ulterius progredior, & nec tunc te-
ſtium negantium rationem habendam eſſe, dico, quum adverſa-
rins plane nullos teſtes producit. Subjiciam exemplum. Col-
legium quoddam opificum contra alterum agebat, ſibi ſoli jus
eſſe, certum mercium genus vendendi, &, negantibus reis,
probationem in continenti ſuſceperat, teſtesque duos qui, ſe

merces illas a reis venditas nunquam vidiſſe, ajebant, produ-
cebat Rei contra nihil probaverant. Et nos tamen eos abſol-

vimus menſe Martio anni cio 10 ccxiv. Nam, quemadmodum
dixi, teſtes negantes nihil plane probant. Itaque perinde erat,
ac ſi neuter quid probaſſet. Neutro vero ex litigantibus quid
probante, reus abſolvitur, l. 2. C. de Probationibus. Accedebat
aliud argumentum. Venditio iſtarum mercium res meræ fa-
cultatis erat, quæ per ſolum non uſum, quamdiu prohibitio
alterius non accedit, non amittitur, l. 35 pr. de Eſurpationibus,
I. 6. de Servit., præd. urb Itaque etſi vel maxime rei merces iſtas
per centum annos non vendidiſſent, facultatem tamen venden-
di non amiſerant. Adnectam ipſa ſententiæ verba: In Sa⸗

chen des Amts der Bundmacher Klaͤgere an einem, entgegen und

wider das Amt der Hutſtafirer, Beklagte am andern Theil, erken⸗
Tom. WI. Qà nen

1226 MEDITAT. AD PANDECT.

nen Buͤrgermeiſtere und Rath der Stadt Hamburg ꝛc. Daß Be⸗
klagte von der angeſtellten Klage zu entbinden, es koͤnnten und
wolten denn Klaͤgere binnen 4 Wochen, welche ihnen hiermit pro
omni termino anberaumet werden, ihr Vorgeben, daß ihnen das
Recht die ſtreitige Huͤllen auszufliehen und zu verkaufen allein zuſte⸗
he, beſſer, als geſchehen, beybringen, damit wuͤrden ſie billig zu⸗
gelaſſen, und ergehet ſodann ferner, was zu Recht gebuͤhret. V.
R. W. Rat. dec. Es hat Klaͤgern obgelegen, zu erweiſen, daß
ihnen das Recht die gefuͤtterte Huͤllen auszufliehen und zu verkaufen
allein zuſtehe. Sie haben auch dieſen Beweis zu fuͤhren uͤbernom⸗
men. Wenn man aber ihre angefuͤhrte Gruͤnde betrachtet, ſeynd ſol⸗
che von ſchlechter Erheblichkeit. Denn obgleich zwey von ihnen auf⸗
gefuͤhrte Zeugen, daß ſie die Hutſtafirer niemalen ſolche Huͤllen vor
dieſen verkaufen ſehen, auſſagen, ſo ſeynd doch dergleichen teſtes,
welche von keinem actu prohibitionis, ſondern nur negative de-
poniren, zum Beweis nicht zulaͤnglich, indem einem Zeugen un⸗
moͤglich faͤllt, zu wiſſen, daß Beklagte niemals gefuͤtterte Huͤllen
verkaufet, weil er ja nicht allezeit gegenwaͤrtig ſeyn koͤnnen, wor⸗
zu ferner kommt, daß, wenn auch Beklagte ſonſten keine derglei⸗

chen Huͤllen verkaufet, ſie dennoch des ihnen zuſtehenden Rechtes

ſich dadurch nicht verluſtig gemacht, indem ſolcher Handel res me-
ræ facultatis, quæ per ſolum non uſum non amittitur, zu ge⸗
ſchweigen, daß auch die Zeugen nicht ſpecifice angeben koͤnnen,
wie lange Beklagte ſolche Huͤllen nicht verkaufet, oder, wenn ſie
wieder damit zu handeln angefangen. Bey dieſer Bewandniß
ſcheinet es zwar, ob haͤtten Beklagte ſchlechterdinges von der Kla⸗
ge losgeſprochen werden ſollen; Weil aber Klaͤgern noch kein ter-
minus probatorius angeſetzet geweſen, ſo haben wir ihnen frey
geſtellet, ob ſie binnen 4 Wochen ihr Vorgeben beſſer, als ge⸗
ſchehen, beſcheinigen wollen.

uI.

6P.

llar

teſt

lg, itd
ſei, mnag
uliut d
Pillorio
npono
ten
Ctenpo
lent, d
1Pd fare
cumleri
Nlles an
lunn. .
lnnc⸗
Allse
e Dri
lento⸗
Celtum
lem, No
hocteſ
rem Iim
tOrum
(CLX
fundam
memor
im im

NN

n
tpro
Gundes
ein ke
Pilig
ret. O.
, d
gfenen
Hron⸗
dſ⸗
in
nto⸗
leſtes
ge de⸗
en uln
Illen
wot⸗
Kd
Nlchte
res the⸗
, zu
könnete

een

evrd⸗
jder
fein ue
Pnen⸗

3

SP. CCLXXXVI. DE TESTIBVS NEGANTIBVS T227

III.

Taher Kimpliciter negantes necin caußis eriminalibus ad proban-
dam rei innocentiam admittuntur.

E'init porro vulgus interpretum a regula noſtra, quod
teſtibus negantibus non ſit credendum, cauſas crimina-
les, aitque, teſtes negantes, quando deponunt ad favorem
rei, magis prohare, quam contrarios affirmantes. Ita Fari-
nacius de Teſtibus quæſt. 65. n. 114. & 204. Maſcardus de
Probationibus coneluſ. 70. n. I0. Abſurdiſſime profecto. Præ-
ſuppono ſcilicet, quæſtionem hic de negativa vaga, ſeu lo-
co & tempore non coarétata, eſſe. Nam ſi negativam loco
& tempore circumſcriptam Farinacius & Maſcardus intellige-
rent, ridicule cauſas criminales ſpeciatim memorarent, quum
ipſi fateantur, limitationem de negativa loco & tempore cir-
cumſcripta generalem eſſe, & tam ad civiles, quam crimi-
nales cauſas pertinere. Vide Farinacium n. 221. & Maſcar-
Jum n. 5. Itaque ex regulis juſtæ interpretationis non poſ-
ſunt de alia, quam vaga negatione, intelligi. Tunc vero
cauſis criminalibus abſone prorſus & contra rectam rationem
tale privilegium tribuitur. Finge enim, reum de adulterio,
de furto, de ſtupro, de homicidio per duos teſtes convictum

centum alios teſtes, qui illum adulterum, furem, ſtuprato-

rem, homicidam, negent, producere. Exſibilabitur profecto
hoc teſtimonium & explodetur a judice cordato. Quamob-
rem limitatio iſta intempeſtivæ magiſtratuum & jure conſul-

torum in delinquentes miſericordiæ, de qua in Specimine

CCLXXXIII. de Arlitrio judicis, unico doctrinæz de Teſtibus
Jundamento, medit. 29. queſtus ſum, originem debet. Sed
memorabo exemplum, quod in facto contigit. Clerieus qui-
dam improbæ & inquinatæ vitæ inſimulabatur. Aderant te-

Qd 49 2 ſtes

1228 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtes aliquot, qui flagitia ejus commemorabant. At ille plu-
res numero adducebat, qui jurati, ſe nihil mali de eo fſcire,
nec eum turpiter vivere, dicehznt. Nullam horum teſtium
rationem habuimus, ſed hominem nocentem credidimus
munereque ſuo privavimus menſe Octobri anni cro1ο ccxv.
Daß nunmehr an Valentin Kuttlers Stelle ein anderer geſchickter
und chriſtlicher Schulmeiſter zu beſtellen; und muß derſelbe alle
durch ihr verurſachte Gerichtskoſten und Urthelsge uͤhren erſtatten.
V. R. W. Rat. dec. Es kommt anjetzo darauf an, ob Valentin
Kuttler, dem Vol. 1. fol. 226. befindlichen Urthel zu Folge, zulaͤng⸗
liche Verſicherungen gegeben, ein beſſeres Leben und Wandel, als
bishero, in Zukunft zu fuͤhren. Er ſelbſt vermeynet ſolches gethan
zu haben, und berufet ſich derhalben auf die Auſſage der eydlich
abgehoͤrten Zeugen, nicht weniger auf das von dem Amtmanne fol.
319. gegebene Atteſtat. Nun iſt gewiß, daß ein groſſer Theil der
Zeugen nichts boͤſes von ihm wiſſen will, ja einige von ihm ſo gar
das fol. 317. ausgeſtellte und Kuttlern ſehr vortheilhaftige Zeugniß
vermittelſt Eydes beſtaͤrket. Doch wer ſolche Depoſitiones etwas
genauer betrachtet, der findet leicht, daß ſie Kuttlern ſo gar favo-
rables nicht ſeyn. Der ganze fol. 50. ſqq. beygelegte Rotulus
mag ihm nicht helfen, weil die darinnen verhoͤrte Zeugen ihn nicht
recht kennen, indem ſie nach der Suſpenſion nicht mit ihm umge⸗
gangen, alſo weder Boͤſes noch Gutes von ihm ſagen. Faſt glei⸗
che Beſchaffenheit hat es mit denen, welche fol. 128. ſqg. ihre
Auſſage gethan. Dieſelbe beſchwoͤren zum Theil den fol 317. be⸗
findlichen Zettul, worinnen ſie Kuttlern das Zeugniß, daß er ſich
nicht allein Zeit wehrender Suſpenſion ſondern jederzeit, demnach
auch vor derſelben, ehrlich, fromm und chriſtlich aufgefuͤhret. Nun
iſt das letztere offenbar falſch, und wird durch die vorhergegangene
Ada ſattſam widerleget. Da alſo die Zeugen in dieſem Stuͤcke

wider

Ppyyten

Chehto
ſeiner
finmige
Gluben
tanoni
utteer/
Gchen un
NGke
oyrih
g une
ſſbed
⸗ Gſt
ſcrriu
Wder
Enne
uſc

une,

llle Ur.
eoſits
1teliun
didinn
Dcen

ſche .

ſes a
led

tſatr.
Vnn
Het N
Gglſen
g
mmet
r
niß
N

W.
otulls
nnit
umnge n
ſtg
GI. e

Ij b⸗

ſer ſc .
dennneg

t. M

te

—

SpP. CCLXXXVI. DE TESTIBVS NEGANTIBVS. 1229

wider die Wahrheit ſprechen, ſo verlieren ſie auch wegen des an⸗
dern den Glauben, und iſt zu vermuthen, daß ſie entweder Kutt⸗

ſern zu Liebe ein falſches Zeugniß abgeleget, oder, daß ſie von

deſſen Leben und Wandel, gleichwie die erſtere keine kechte Nach⸗
richt gehabt, alſo ihr Zeugniß nur negative, daß ſie nemlich
nichts Boͤſes von ihm wiſſen, verſtanden haben wollen, welches,
daß es inſonderheit Chriſtian Rulofs und der fol. 142. benennten
10 Perſonen Intention geweſen, aus den beygeſetzten Worten:
ſo viel ihnen wiſſend; nicht undeutlich erhellet. Nun iſt aber be⸗
kannten Rechtens, daß eine Depoſitio negativa in keine ſonder⸗
liche Betrachtung gezogen wird, indem einem Zeugen, der ſelten
gegenwaͤrtig geweſen, unmoͤglich faͤllt, zu wiſſen, ob Kuttler ſich
in ſeiner Abweſenheit wohl aufgefuͤhret, wannenhero auch nach ein⸗
ſtimmiger Meynung der Rechtslehrer 2 teſtes affirmantes viel eher

Glauben finden, als 10. ja 1000. negantes. Bey ſolcher Be⸗

wandniß iſt dasjenige, was einige andere auſſagen, daß nemlich
Kuttler fortfahre, frech und liederlich zu leben, in die Schenke zu
gehen und grobe Sau⸗Zoten zu reden, auch, daß ein groſſer Theil
der Eltern ihre Kinder nicht wieder zu ihm ſchicken wollen, viel
wahrſcheinlicher. Da alſo kein Zeichen einer wahrhaften Ve ſe⸗
rung und chriſtlichen angeſtellten Lebens vorhanden, gleichwol aber
hoͤchſtbedenklich faͤllt, einem ſolchen Menſchen die Jugend, wel⸗
che, anſtatt etwas Gutes zu lernen, durch ſein boͤſes Exempel ge⸗
aͤrgert und verfuͤhret werden moͤchte, anzuvertrauen; So haben
wir vor das Beſte gehalten, einen andern Schulmeiſter an ſeine
Stelle zu verordnen. Im uͤbrigen iſt auſſer Zweifel, daß er die
verurſachte Gerichtskoſten erſtatten muͤſſe.
IV.

Zune, quando negatio loco & tempore cireumſeripta eſt, teſtes
negantes admittuntur.

Qa 3 Praæ.

1230 MEDITAT. AD PANDECT.

ræœter duas has, quas in præced. Medit. memoravi, regu-
læ noſtræ limitationes etiam alias excogitavere interpre-
tes, quarum pleræque non multum majoris, quam duæ iſtæ,
momenti ſunt. Quin imo aliquæ, ſi rescte conſiderentur,
nec limitationes quidem dici poſſunt. Huc pertinent duæ,
quas primo & præcipuo loco ponit Farinacçius quæſt. 65. n. 215
& 218. quando nempe teſtis deponit non ſuper negativa,
ſed ſuper affirmativa, & ex illa affirmativa reſultat probatio
egativa, & quando teſtis præter negationem ſimul quid affiz-
mat. Utroque hoc caſu teſtis negans dici nequit, quum aperte
affirmet. Itaque, omiſſis ceteris limitationibus vulgaribus,
duas retinebo ſaltem, quarum primam ipſe Juſtinianus in l.
14. C. de Contrab. & committ. ſtip. comprobat, ſcilicet in ne-

gativa loco & tempore circumſeripta. Memorabo exemplum:

Joannes Luciam ex ſponſalibus conveniebat, teſtemque unum,
qui, ſponſalibus una cum Luciæ parentibus, fratre & hujus
ſponſa interfuiſſet, producebat. Lucia contra negabat ſpon-
ſalia, parentum ſuorum, fratris & ſponſæ hujus teſtimonio
adjuta. Replicabat actor, teſtibus his negantibus fidem nul-
lam haberi. Et movit hæc ratio judicem primæ inſtantiæ,
ut Johannem ad jusjurandum ſuppletorium admitteret. Ve-

rum, appellante Lucia, judex ſuperior ex conſilio ICtorum
Helmſtadienſium menſe Martio anni clo lo CcXIX. correxit ſen-

tentiam, Luciamque abſolvit, his motus rationibus: Es iſt
im vorigen Urthel Klaͤgern der Erfuͤllungs⸗Eyd wegen des von

ihm vorgegebenen Eheverſprechens zuerkannt worden. Nun meynet

zwar Klaͤger, es ſey ſolches Erkenntniß auch in der Appellations⸗
Inſtanz zu beſtaͤtigen, und fuͤhret zu deſſen Behuf an, daß laut
des vierten Zeugen eydlicher und durch den Tod bekraͤftigten Aus⸗

ſage die Verloͤbniß den Rechten gemaͤß in Gegenwart der Be⸗

klagten Eltern und deren Bruders auch des Klaͤgers Brudern ge⸗
= ne-

Hii

PP

negati
iſen.
Mllen
Nicton
ND
ſcve
in bert
Pae
nrſle
inſe
U, gett
. 4

e

e
lni

62
Ceditur
Uher D

Menpe
Minte

Drium
iohn

legl.

pre.
diſte,
nur,
e,
nal
tift,
Obeti-

pete

tibus,
in/
ine-
Phnt
Unum,
Hujus
von-

Dn0li0G

W⸗
ntie,
t. Ve.
torum
t ſen⸗
Cel
g

epnt

lgtiore⸗

en Ae⸗
det Ve⸗
Perag

Ne.

ß ſalt

SpP. CCLXXXVI. DE TESTIBVS NEGANTIBVS. 12 3r

ſchehen, daß die bey dem Gegenbeweiſe aufgeſtellte Zeugen, als

negativi, den Probatorial-Zeugen, als affirmativis, weichen

muͤſſen. Alldieweil aber der vierte Zeuge, auf deſſen Auſſage das

Hauptwerk ankommt, unicus, auch des Klaͤgers Bruder, alſe

nicht omni exceptione major iſt, hiernaͤchſt der Beklagten Va⸗
ter und Mutter das Eheverloͤbniß beſtaͤndig laͤugnen, alſo deren
Auſſage der Beklagten billig zu ſtatten kommt, und des Klaͤgers
einen verdaͤchtigen Zeugen uͤberwieget, ferner auch der Beklagten
Bruder und deſſen Braut, welche doch beyde gegenwaͤrtig geweſen
ſeyn ſollen, nichts von der Sache wiſſen wollen, da denn nicht
abzuſehen, warum dieſe beyde veniger, als des Beklagten Bru⸗
der, gelten ſollen; ſo haben wir deſtoweniger Bedenken getragen,

Beklagte von der angeſtellten Eheklage, und zwar in Anſehung,
daaß des Klaͤgers gefuͤhrter Beweis gaͤnzlich elidiret worden, ohne
vorhergehenden Reinigungs⸗Eyd loszuſprechen.

Vv.
Teſti falctum proprium neganti fdes habetur.

Jubereſt altera, quam approbare me dixi, regulæ noſtræ
limitatio. Eam ſic proponit Farinacius de Teſtibus Quæſt.
65. n. 239. teſtibus deponentibus de facto proprio, magis
creditur negantibus, quam affirmantibus, etiam ſi deponant
ſuper negativa, non coarctata loco & tempore. Accidit
nempe aliquando, ut quis de facto proprio, in quo ipſius
non intereſt, interrogetur. Memorabo exemplum. No-
bilis pagi inhabitator cum ceteris pagi incolis de jure pro-
prium bubulcum habendi contendebat, teſtesque duos,
qui olim in eo pago bubulci fuerant, adducebat. Interro-

gati hi, an unquam pesçora actoris ſimul cum reliquorum

1III-

12 32 MEDrTAT. AD PANDECT.

incolarum pecoribus paviſſent, reſponderunt: nunquam.
Creditumque illis eſt plene. Sic recordor quoque matri,
quæ nunquam ſe in ſponſalia filii conſenſiſſe jurata teſtaba-
tur, fidem habitam fuiſſe.

COROULELELANIV M.

