Contract ein wahrhaftiger Wiederkauf ſey, oder aber ein Pfand⸗

Contract mit angehengtem pacto commiſſorio darunter verbor⸗

gen liege. Beklagter will das erſtere behaupten, und wir wuͤrden
ihm auch gerne beyfallen, wenn dieſes, daß Klaͤgern der Wieder⸗
kauf nur binnen 5. Monathen zuſtehen, hernach aber ſolches Recht

erloͤſchen ſolle, allein in der Verſchreibung enthalten waͤre, indem

dergleichen pactum der Natur des Wiederkauf⸗Contracts ganz ge⸗
maͤß iſt. Nachdem aber hinzugeſetzet wird, Klaͤger ſolle bey der bin⸗
. . . c = — c
nen 5. Monath verſprochenen Wiedereinloͤſung dem Beklagten uͤber

die

ie
G
No

1

uſe
Fe
iſ
no
S
P

nis e
dro⸗
lionen,
diper.
Olinns;
nhre.
bisangl⸗

po
N.

n thie⸗
Ctus uir
tibus,i.
idemfe-
Venditiv
mnti G!
inheni
zuf mt

inter r

retroren⸗
e geler
fdieein
Neroftn
in Pen
gter vatt⸗
ni niin
tare
baut
pnni

SP. CLVIIL DE PACTO COMMISS. IN PIGNORE. 171

die empfangene 250. Rthlr. noch 16. Rthlr. Profit geben, ſo faͤllt
das hierunter ſteckende pactum uſurarium Sonnenklar in die Au⸗

gen, und hat Beklagter bey ſelbigem ſo gar die Summa der 100.

Pro Cent, welche das Edict. vom 6. Nov. 1714. ſeinem Anfuͤh⸗
ren nach erlauben ſoll, uͤberſchritten. Da nun dergleichen pacta
uſuraria in Kaufen und Verkaufen verbothen ſeynd, auch die
Reichs⸗Geſetze allen dergleichen wucherlichen und in fraudem legis
erſonnenen Contracten die Larve abzuziehen und ſolche nach der
wahren Intention der Contrahenten zu entſcheiden anbefehlen;
So hat der ſimulirte Wiederkauf billig nach den Regeln eines
Pfand⸗Contracts dijudicirt, und Beklagter abermal in die Un⸗

koſten vertheilet werden muͤſſen.

COQKXK 0OLLeA K I A.

I. An valet pactum, ut creditor, ſi debitor ſtato die non
ſolvat, pignus certo pretio, quod ab initio conſtitutum
fuit, emtum habeat? Negat Huberus in Prælect. ad tit.
D. de Pignoribus §. 15. Affirmat Thomaſius in ſcholio ad
bunc locum. Ego, ſi Pretium conſtitutum tempore initi
Pacti non fuit infra veram rei æſtimationem, ſubſiſtere
Pactum puto. At ſi pignus tempore pacti plus valuit, ma-
nifeſta fraus fit Legi 3. C. de paéctis pignorum talisque con-
ventio merito infirmatur.

2. Quod Lauterbach. in tit. D. de Pignoratitia actione ait,

Pactum commiſſorium nec ſtatuto nec conſuetudine ap-
Probari poſſe, ego non probo. Omne enim ſtatutum &
conſuetudo, ſi modo legi divinæ non contrariatur, va-
let. At pactum commiſſorium legi divinæ non repugnar,
quemadmodum in medit. 1I. dixi.
3. Improbarunt aliquando [Cti Helmſtadienfes Pactum,
quo debitor, ni ſtato die ſolviſſet, hanc ſibi pœnam dixe-
rat, ut prædium aliquod ſuum non creditori quidem,
ſed principi cederet. Exiſtimavimus enim , creditorem
hujusmodi pœnam, quam libi ipfi ſtipulari legibus pro-
hibetur, multo minus tertio ſtipulari poſſle.

X 2 SPE-

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CLIXN
MEDILTATIONVM AD. PANDECITIAS
AD IIB. XIV. TT. I.

EXERCITORIA ACTIONE.

Navis ei, qui in ejus refectionem eredidit, tacite eſt
oppignorata.

Nuin magiſter navis, qui reficiendæ navis cauſa pecu-
niam mutuatur, creditori navem obligare poſſit, du-
bium nullum eſt. Debet enim exercitor omnes con-
tractus, quos magiſter hanc in cauſam iniit, agnoſcere l.
I. 7. de Exercitoria act. Quodſi vero quis pecuniam ſimpli-
citer in refectionem credidit, nec hypothecam fibi ſtipula-
tus eſt, quæritur, an eam nihilominus tacite habeat. Ne-
gat Lauterbachius in diſſert. de differentiis principibus juris ci-
vilis ac canonici cum Hamburgenfium ſtatutis §. 52 ½ Qui ad
navem, inquiens, vel ſimiles res exſtruendas reparandasve pe-
cuniam credidit, jure civ. tacitam ypothecam non habet l. 34.
de Reb. auct. jud. poſſ. I. 7. qui potior in pign. l. 17. C. de pign.
a quo jure ſtatutarium noſtrum recedit us; ita ut ereditor in

Wis tacitam habeat bypothecam P. 2. t. 4. a. 14. Quam bypo-

hecam tacitam boni publici cauſa introductam eſſe, omnes intel-
ligunt, qui ſeiunt, quantum verſetur utilitatis reipublicæ in
navigationibus earumque promotionibus. NWec vigeo, cur boc

iniquum eſſe poſſit, quod creditori detur tacita in re lypotbeca,

quæ citra illius pecuniam fuiſſet ruitura. l. 6. in pr. qui potior
in pign. Et ſi creditor in ædificiis, ad quorum refectionem cre-

4

7

ree

e)

lapeer.
oſlit, .

nnes e.

oſeere

ſtipun
. N.
junit ci.
gi A
Mane ⸗
aber 134
Cdepigr

relit 1
uen /
en
iſul ſien

0 en

le⸗

G n .

/

SP. CLN. DE ENERCITTORIA ACTIONE. 173

didit, tacitam babet hybothecam, I. 1. ff. de jure fiſci, quo-

niam in illis publici decoris & ornamenti urbis contemplatio ver-

Jatur: l. 2. C. de ædif. priv. quare non in navi habebit hypo-

thecam tacitam, qui in ejus refectionem eredidit; guum illud

tantum conſervet publieum civitatis aſpectum, navigatio vere
ipſam reddat locupletiorem, celebriorem, && potentiorem. Ile

oculos tantum delectat, bæc reipubl. fiſcum auget, ſæpe boſtem
depellit ,privatorum marſupium bene nummatum reddit, &
omnia, quæ publice & privatim utilia ac neceſſaria ſunt, ad-
fert, vel ex remotiſſimis læis. Non opus fuit, ut Lauterba-
chius tam operoſe æquitatem juris Hamburgenſis adverſus

Romanum tueretur. Namque Romanum hac in Parfe cum

Hamburgenſi amice conſpirat, & in refectionem navis cre-
denti pariter hypothecam largitur, quemadmodum Negu-
Jantius de pignoribus & Eypoth. P. 2. memb. 4. 2. 162. agno-
ſcit. Vide L. y. & 6. pr. Qui potiores in pignore, & Mo-
vellam 97. c. 3. Nec obſunt leges in contrarium a Lauter-
bachio allate. Nam lex 34. de Rebus auctoritate jud. poſ-
ſid. quæ navis inſtruendæ cauſa credenti privilegium poſt
fiſcum tribuit, hypothecam jus Prælationis habeat, &, quod
ad hoc ſaltem, refectionem procuranti anteponatur. Ex L.
7. Qui potiores in pignore quale argumentum contra hanc ſen-
lentkenn. duci queat, prorſus non video. Et lex 17. C. de

Pignoribus ei, qui in comparationem rei pecuniam credit,

hypothecam denegat. Sed major longe eſt ejus, qui in
refectionem credit, favor. Igitur menſe Junio anni clo Io
cc xXIII. ſic reſpondimus: Haben die Kaufleute Ployarts zu Be⸗
huf des von Cadix gekommenen und einigen Pariſiſchen Kaufleu⸗
ten zugeſtandenen Schiffes, Philippus Quintus genannt, eine
ſtarke Summa Geldes hergeſchoſſen. Als nun gedachtes Schiff
in Hamburg verkaufet worden, und obgemeldete Ployarts die

Kauf⸗ Gelder auf ihre Foderung! hinweg zu nehmen gemeynet, 1g
3 en

174 MEDITAT. AD PANDECT.

ben ſich die Pariſiſche Schiff⸗Rhedere dawider geſetzet, und es da⸗
hin gebracht, daß ein weitlaͤuftiger Proceſs daruͤber entſtanden.

Nachdem nun in dem eingeholten Urthel den klagenden Ployarts
der Beweis auferleget worden, ſo wird gefraget, ob die in dem

Schiff Philippus Quintus und der dazu gehoͤrigen Geraͤthſchaft

vor das darguf gethane Anlehn conſtituirte Hypothec vor guͤl⸗

tig zu achten. Dieſe Frage hat nun ganz keinen Zweifel, wird

auch von Beklagten ſelbſt in ihren duplicis peremtoriis mit kla⸗
ren Worten zugeſtanden, daß alſo ganz unnoͤthig ſeyn wuͤrde,
ſolche mit weitlaͤuftigen Rechts⸗Gruͤnden zu beſtaͤrken, nachdem

jedermann weiß, wie die roͤmiſche, teutſche und franzoͤſiſche Rech⸗

te einem Schiffs⸗Capitain vergoͤnnen, Geld zu Erhaltung ſeines
Schiffes aufzunehmen und dafuͤr ſowohl ſeine Schiff⸗Herren als
das Schiff ſelbſt zu obligiren, auch allhier zum Ueberfluß die
Schiff⸗Rhedere dasjenige, was ihr Schiffs⸗Capitain gethan, in
den beygelegten Briefen ausdruͤcklich genehm gehalten, und Klaͤ⸗
gern Ordre, noch mehr herzuſchieſſen, gegeben. Ja, wenn auch
Klaͤgere kein ausdruͤckliches Unterpfand haͤtten, ſo ſtuͤnde ihnen
doch wegen der zur Reparation des Schiffes hergeſchoſſenen Ko⸗

ſten ein pignus tacitum oder legale ſowohl nach gemeinen als

Hamburgiſchen Rechten zu.

G II.
Ad probationem crediti contra exercitorem ſufieit chbirograbbum
magiſtri navis.

Q pecuniam magiſtro navis creditam ab exercitore re-
petit, ante omnia veritatem & quantitatem crediti pro-
bare debet. Utrum vero ad hanc probationem chirogra-

phum magiſtri navis ſufficiat, quæſitum recordor. Negabat
exercitor, unius hominis teſtimonio maxime injurato fidem

haberi & ſe ex illo condemnari poſſe. Igitur a creditore, qui

mer-

ithI

wlnde,
Hachden

ge Nec.
g ſeine

rten
rfuß e
han/
d Sn
ennar
e ihnen
en Ko⸗
gen ols

rore 1
edlii ⸗
chirogn:
Negcehi
1to flen
itore,
Ner.

SP. CLINX. DE ENERCITORIA ACTIONE. 175

mercator erat „ ut librum ſuum mercatorium ederet eun-
demque jurejurando confirmaret, poſcebat. At nos, ſo-
lum chirographum magiſtri navis plene probare, exiſtima-
vimus. Neque enim hoc ſimplex teſtimonium eſt. Exer-

citor & magiſter una quodammodo perſona ſunt. Omnia

facta magiſtri, ut Ulpianus in L. I. §. 5. de Exercitoria actio-
ne ait, debet præſtare, qui eum præpoſuit. Debet ergo &
chirographa ejus agnoſcere. Qui magiſtrum præponit, ſe-
cundum eundem Ulpianum in L. I. §. 2. de Exerc. act. con-

trahi cum eo permittit. Itaque & chirographa apochasque

ab illo ſcribi permittit. Quæ quum ita ſint, creditori ne-
ceſſitatem jurejurando libros ſuos mercatorios confirmandi
menſe Junio anni cIo Io cc xxXIII. remiſimus: Wird Unterricht
verlanget, ob Klaͤgere ihren bis zu Ende des Jahrs 1720. ge⸗
thanen Vorſchuß und die daher ruͤckſtaͤndige Foderung von 17085.
Mcrckl. 15. ßl. genugſam bewieſen. Wenn nun gleich Beklagte
in den duplicis peremtoriis ſub N. 9. mehr nicht, als 8347.

Mark einraͤumen, hingegen das andere ableugnen, auch dadurch,

daß ſie ehemalen die ihnen zugeſchickte Rechnungen angenommen
und in ihren Antwort⸗Schreiben nichts dagegen erinnert, nicht
ſchlechterdinges alle darinnen enthaltene Poſten approbiret, ſon⸗
dern noch allemal die Macht behalten, ſolche beſſer zu unterſu⸗
chen, und die Belege daruͤber zu fodern, alſo dieſer Umſtand
allein zum Beweis des gethanen Vorſchuſſes nicht hinlaͤnglich iſt;
Dennoch aber und dieweil Klaͤgere obgedachte Rechnung aus ih⸗
ren Handels⸗Buͤchern, welche bekannter maſſen den fidem eines
unverwerflichen Zeugen haben, extrahiret, hiernaͤchſt durch die

von dem Schiffs⸗Capitain, deſſen pacta und contractus die Ei⸗

genthuͤmere des Schiffs allen Rechten nach obligiren, ausge⸗
ſtellte Quittungen beſtaͤrket; So halten wir dafuͤr, Klaͤgere ha⸗
ben den wirklichen Vorſchuß der bis zu Ende des 1720ſten Jahrs
in

7

)

176 NMEDITAT. AD PANDECT.

in Rechnung gebrachten Summen genugſam erwieſen, und ſey

nicht einmal noͤthig, ſie mit dem Erfuͤllungs⸗Eyde zu belegen.

III.

Credens in refectionem navis præter ipſum ereditum etiam ne-
eſitatem vel utilitatem erediti Jui probare debet.

IV.
Operoſa tamen probatio bie non exigitur.

E' eo ſolo, quod quis magiſtro navis pecuniam in refe-
Gionem navis credidit, exercitor non obligatur;, niſi
ipſam neceſſitatem vel utilitatem crediti ſui creditor ſimul
probet. Qualis vero hic requiratur probatio, nunc inve-
ſtigandum eſt. Recordor, exercitorem aliquando poſtulaſſe,
ut creditor apochas operariorum ad refectionem adhibitorum

proferret. Sed nimium poſtulabat. Vide ipſam L. 7. de

Exercitoria act. quæ totam rem ſatis lucide exponit & ne-
ceſſitatem apochas operariorum proferendi creditori clare
remittit, verbis: non oportet ereditorem ad boc adſtringi, ut

ipſe reficiendæ navis curam ſuſcipiat, & negotium domini ge-
rat: quod certe futurum ſit, ſi neceſſe habeat probare, pecuniam
in refectionem erogatam eſſe. Recte ergo Cujacius tract. 8. ad
Africanum in explicatione legis 7. Hoc, ait, tantum exigimus,
ut non fuerit falſa cauſa rogandæ pecuniæ mutuæ, ut mut uo non
fuerit quæſitus titulus falſus, id éſt, ut re vera navis indiguerit
refectione, & ut hoc certo indagarit ac ſcierit creditor. Recte
hæc, inquam. Sed quæ deinde addit Cujacius, non probo.
Rogas, inquit, me mutuam pecuniam in refectionem navis, cui
dicis te eſſe præpoſitum. Ego debeo eſſe diligens & curioſus, &
inquirere, autequam numerem pecuniam, an navis indigeat e-
fectione, atque ita credere, ſiquidem velim mibi cum exercitore
eſe actionem in ſolidum. Et conſequenter, ſi majorem pecuni-
. ant

in
lu

E

ſen

nd

in rek⸗
Ur, U
Or ſinn
nc inne⸗
oftulale
bitorun
l. 7. 5
e⸗
1ori Cli
rinei 1
min ge⸗
erinin
c
erigim
nletuo
indigun
jor. Nek
non Priin
yil, d
lrie 1
inlien /
netn
enrtuns

Sp. CLIX. DE ENXERCITORIA ACTIONE. ryy

am credidero, quam ſit ad eam rem neceſſaria, non in ſolidum
habeo actionem cum exercitore, id eſt, in id omne, quod eredi-
di, ſed in id duntaxat, quod re vera neceſſe fuit impendi in re-
Ffectionem navis, quod ab Africano ſeriptum opinor, de eredito-
re ſciente, nam ſi magiſter deceperit ereditorem & perſuaſerit
opus ſibi eſſe decem in refectionem navis, cum ſufficerent EIII.
non ideo minus aget cum exercitore in X. nam & ſi mutuatus
pecuniam ad velum emendum perſuaſerit ereditori, opus ſibi
eſe decem, nec minoris velum comparari poſe, quod tamen
comparaverit EIII. damnum erit exercitoris, non ereditoris,
d. I. 1. §. ſed ſi in pretiis; quia non debet inquirere ereditor,
quanti ſit impenſa refectionir, vel quanti velum comparari
poſſit. Non conveniunt hæc menti Africani, qui creditorem
diligentiam præſtare jubet, ne major pecunia credatur, quam

ad refectionem eſt neceſſaria. Diligentia igitur exigitur, qua

opus non eſſet, ſi dictum magiſtri navis ſine alia perquiſi-
tione ſufficeret. Quamobrem ICti Helmſtadienſes menſe

Junio anni clo lo CcCXXIII. reſponderunt, probandum efſe a

oreditere, quod navis indiguerit refectione, & quod pe-
cunia credita neceſſitatibus navis æqualis fuerit, ad hoc ve-
ro probandum non opus eſſe apochis operariorum, ſed
pPoſſe rem omnem optime per commiſſarios expediri: Wird
gefraget, ob und auf was Art Klaͤgere die Verſion in utilitatem
beſſer, als bereits geſchehen, beybringen muͤſſen. Nun iſt zwar
an dem, daß actione exercitoria nicht ſchlechterdinges der Vor⸗
ſchuß, ſondern uͤberdies, wie ſelbiger wahrhaftig zum Beſten des
Schiffes geſchehen, beygebracht werden muß; Alldieweil aber
dieſes beyzubringen mehr nicht vonnoͤthen, als, daß der Credi-
tor zeige, wie das Schiff einer Reparation oder anderer Unko⸗
ſten benoͤthiget geweſen, der Creditor Geld darzu hergegeben,
und der Schiff⸗Capitain daſſelbige empfangen, L. 1. §. 8. 9. I..

ult. de exereitoria actione, mithin dem Exercitori keinesweges

7om. III. 7J. verſtat⸗

178 MEDTTAT. AD PANDECT.

verſtattet, ſondern vielmehr in angefuͤhrtem Lege ult. vor unbillig
gehalten wird, bey allen und jeden kleinen Poſten Quittungen der
Handwerksleute oder anderer Perſonen, welche das Geld zu Behuf
des Schiffes empfangen, zu fodern, uͤberdies Beklagte Klaͤgern aus⸗
druͤcklichen und ſchriftlichen Befehl gegeben, die noͤthige Koſten her⸗
zuſchieſſen; Bey ſo geſtalten Dingen ſeynd die von dem Schiff⸗La-
pitain ausgeſtellte Quittungen nebſt einem glaubwuͤrdigen Extract
aus der Klaͤgere Handels⸗Buche hinlaͤnglich, die verſionem in uti-

litatem zu erweiſen. Allenfalls und da nach Anleitung obangefuͤhr⸗

ter Legum einiger Zweifel uͤberbleiben ſollte, ob die vorgeſchoſſene

Summa zu uͤbermaͤßig, alſo Klaͤgere bey dem Vorſchuß modum ex-

cediret, und mehr, als noͤthig geweſen, hergeſchoſſen, ſo iſt das beſte
Mittel, ſolchen Zweifel zu heben, daß Klaͤgere ihnen Schiffarths⸗
verſtaͤndige Commiſſarios ausbitten, durch ſelbige ihre Rechnun⸗
gen examiniren laſſen, und durch deren vermuthlich beyfaͤlliges
Gutachten darthun, daß ſie bey ihrem Vorſchuß die Maaſſe und
Probabilitaͤt in Acht genommen.
V.

Creditum in refectionem navis ſtipendiis nautarum in con-

curſu præfertur.
VI.
Seipendia nautarum privilegium mercedis domeſtieæ, des Lied⸗
lohns, in concurſu ereditorum non habent.
O* fuper nave concurſu creditorum, inprimis miniftri
navis cum iis, qui in refectionem navis crediderant,

de potiore loco litigabant. Miniſtri navis, qui ſtipendium

flatigabant, ſtipendium hoc rationem mercedis domeſticæ
habere atque adeo in prima claſſe ante omnes alios perſol-
vendum eſſe, contendebant. Verum nos creditum in refe-
ctionem navis illis prætulimus. Nam ſtipendium hoc mer-

ces domeſtica, quam vulgo dicunt, non erat. Legem qui-

dem,

—
gobile
Gen N
1D
nnont
ſtahee⸗
gLuz
enir
Gneſce
eſchefe
dum er
dase
hifet⸗
Nhu
berfto⸗
Muſſt

ip (on⸗

, des 10
.
nis winſt
edideran
domeſie
los beln
ue in ſel ,

n bhoe tn
len,

SP. CLIN. DE ENERCITORIA ACTIONE. T79

dem, quæ mercedem hanc accurate definiat, nen habemus,
quum privilegium id magis ex conſuetudine, quam jure
ſcripto, pendeat. In eo tamen ICti fere conveniunt, quod
aliter id locum non habeat, quam, ſi is, qui operarum ſua-
rum mercedem petit, 1) in domo, 2) in convictu, 3) in
familia debitoris fuerit. Vide Mevii Jus Lubec. P. 3. tit. I.
art. II. n. 63. Nautæ vero miniſtrique nautici nunquam in
domo & familia, ſæœpe nec in convictu exercitoris vivunt,
aut victum ſaltem ad breve tempus accipiunt. Sed fac etiam
privilegium mercedis demeſticæ hic locum inveniſſe. Im-
penſæ tamen in conſervationem navis factæ etiam merce-
dem domeſticam vincunt. Æquum enim, ut creditoribus
omnibus præferatur, quod in utilitatem omnium erogatum
eſt, & ſine quos res ipſa perüſſet, ac nemo quid conſecutus
fuiſſet. Nec ſola æquitas, ſed jus quoque id præcipit in L. 5.
Qui potiores in pignore, L. 8. Depoſiti L. 29. 9. 2. de Pignori-
bus. Accedit auétoritas plurimorum DD. quos recenſet
Martini in Proceſſu tit. 42. §. 4. n. 18. q. Sic itaque menſe
Junio anni cIo Io gcxXIII. reſpondimus: Folget die Frage, ob
des Schiff⸗Lieutenants Wittwe und der Schiff⸗Schreiber Fiquet
ihres ruͤckſtaͤndigen Soldes halber einen Vorzug vor Klaͤgern an
den deponirten 15000. Marken behaupten koͤnnen. Nun
haben ſie zwar die Franzoͤſiſche See⸗Ordonanzen, welche die
Schiffs⸗Bediente mit ihrem Lohn allen andern Glaͤubigern vorzie⸗
hen, ingleichem die dieſerwegen in den Franzoͤſiſchen hohen See⸗
Gerichten zu ihrem Vortheil ausgefallene Urtheile vor ſich, ſchei⸗
nen auch eben dergleichen Prærogativ nach den teutſchen Rechten
und Gewohnheiten, welche das Liedlohn in concurſibus credi-
torum gleich zu Anfangs in prima claſſe ſetzen, prætendi-
ren zu koͤnnen. Weil aber gegenwaͤrtiger Concurs uͤber die aus
dem Schiffe Philippus Quintus geloͤſete Gelder nicht in Frank⸗
reich, ſondern zu Hamburg gefuͤhret wird, alſo bey Collocirung
2 2 der

180 MAEDITAT. AD PANDECT.

der Creditorum auf die Hamburgiſche, und nicht auf die Fran⸗
zoͤſiſche Rechte geſehen werden muß, und denn die Hamburgiſche
Rechte den zu Erhaltung des Schiffes hergeſchoſſenen Koſten die
erſte Stelle einraͤumen, hiernaͤchſt die in den Franzoͤſiſchen See⸗
Gerichten geſprochene Urtheile Klaͤgern als tertiis und inauditis
keinen Nachtheil bringen koͤnnen, ferner das dem Liedlohn gegebene
Privilegium ſolchen Perſonen, welche in dem Hauſe und am
Tiſche des Schuldeners geweſen, zu ſtatten kommt, zudem, und
wenn auch des Lieutengnts und Schreibers Foderungen als Lied⸗
lohn anzuſehen waͤren, Klaͤgere gleichwol mit ihrem zu Erhaltung
des Schiffes gethanen Vorſchuſſe allen andern, auch ſo gar den
Liedloͤhnern vorgehen, in Erwegung, daß, wenn ſie ſolchen Vor⸗
ſchuß nicht gethan, das ganze Schiff verloren gegangen ſeyn wuͤr⸗
de; So moͤgen die Lieutenants⸗Wittwe und der Schreiber Fiquet
ihres ruͤckſtaͤndigen Soldes halber keinen Vorzug an den depo-
mirten 15000. Marken vor Klaͤgern prætendiren.

COKOLELEARIA.

.. Exvercitor navis ex delicto magiſtri circa officium com-
miſſio obligatur, arg. L. 5. §. 6. de Obligat. & act. Exem-
plum inſigne habet Carpzovius in Deciſione 133. de ma-
giſtro, qui neglecta vectigalis folutione fecerat, ut mer-
ces navi impoſitæ in commiſſum caderent. At ſi magi-
ſter navis piraticam exercuit, exercitor inde non obli-
gatur, ut recte judicarunt Belgæ apud Voet. in Com-
ment. ad tit. D. de Exercit. act. d. 7.
2. Requirunt vulgo, ut is, qui cum magiſtro navis contra-
hit, legem præpoſitionis, deſſen Inſtruction, infpiciat,
quia magiſter de re, quæ in lege præpoſitionis non con-
tinetur, contrahens exercitorem non obliget. Verum
lex præpofitionis non nimis ſuperſtitioſe eſt inſpicien-
da. Multa enim tacite commiſſa cenſentur magiſtro, de
Auibas in lege præœpoſitionis nihil dicitur, ut vel ex ipſa
L. I. §. 7. de Exerc. alt. ex qua communiter regulam
iſtam eliciunt, apparet. Sic e. g. magiſter, qui per ma-
ria

Dan ud
gls
thaltut
gor N
hen Du
ſehn win
r Fige
Cepe

jum con.
6. Hyem-
3. de M.
tyvt mel⸗
N Umr
e non dd
G in CN

vis collt⸗
, jaſpicin
s noNN
et. Veru

iie⸗
magilto
e
ier ein⸗
per
S

Sp. CLX. DE LEGE RHODIA DE IACTV. 181

ria periculoſa iter facturus navem præſidiariam, einen
Convoyer, conduxerat, tametſi hoc ei exercitor non
Ppræcepiſſet, exercitor nihilominus ad ſolvendam mer-
cedem promiſſam recte conveniebatur. Huc pertinent
ea, quæ ſupra in Specimine XXVIII. de Limitibus com-
miſſionum cuſtodiendis, medit. 6. dicta ſunt.
3. Magiſter navis pecuniam, quam mutuatus eſt, impendit
in refectionem navis, ſed tamen in chirographo, ſe in
hunc uſum pecuniam accipere, non cavit. Quæritur,
an exercitor creditori teneatur. Negant Cujacius tract.
g. ad African. pag. y37. & Vinnius in notis ad Peckii
Comment. in L. 7. de Exerc. act. lIit. b. Sed tenetur uti-
que; arg. L. 6. §. 8. L. ult. de Negotiis geſtis.

SPECIMEN CLX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIV. TIT⸗ III,

DE
LEGE RHODIA DE JACTIV.
I.
Regula: omnium contributione ſareiatur, quod pro omnibus
impenſum eſt; in cauſis etiam non maritimis
locum babet.
Ex bac regula non privati ſaltem, ſed principes etiam &
respublicæ obliganrur.
egis rhodiæ de jactu frequentiſſima & in libris ju-
reconſultorum & in judiciis fit mentio, etiam a-
pud Germanos, quorum fora tamen litibus mari-
timis rarius perſtrepunt. Sed plerumque in aliis, quam
maritimis, cauſis lex rhodia adhibetur. Scilicet ex titulo
7„ 32 hoc,

182 MEDITTAT. AD PANDECT.

hoc, & inprimis ex L. I. regulam eliciunt: Omnium con-
tributione ſarciri oportet, quod pro omnibus impenſum eſt.
Eam regulam ipſum quidem jus naturæ & æquitas ſatis
ſtabiliunt, ut non opus ſit, ad legem rhodiam provocare.
Quia tamen alius commodior de ea agendi locus non eſt,
nos quoque hic illam tractabimus. Regulam nempe hanc
ad omnia negotia, in quibus de jactu non agitur, applicant,
tam propter æquitatem, quam leges ipfas. Nam in LZ. 2.
§. 3. de lege rhodia de jactu jactus nullus intervenit, atque
tamen quæſtio ibi propoſita ex ſupra memorata regula de-
ciditur. Et inter privatos quidem eam regulam locum ha-
bere, fatentur fere omnes. Sed de republica dubitant quam
plurimi, negantque, tunc, quum civis alicujus res, neceſ-
ſitatibus civitatis vel totius provinciæ vel principis id exi-
gentibus, auferuntur, corrumpuntur, in uſus publicos con-
vertuntur, civitatem aut provinciam aut fiſcum ad dam-
num hoc ſarciendum obligari. Inter hos Conringius noſter
de Finibus imperii Germanici cap. 19. Urique, ait, in omni
ſocietate, etiam maxime eivili, gquilibet ſaluti publicæ eſt ob-
Krictus & re && corpore. Sarcit quidem acceptum damnum
respublica ſi poteſt, aſt magis in præmium, quam ex debito:
itaque, ſi non poteſt, neceſſum eſt, ut pars quægue ferat, quod
mutari non poteſt, ob reliqui corporis ſalutem. Conringio
adſentit Jo. Fridericus Hornius de Civitate l.2. c. 4. §. 20. Com-
muniter, inquiens, urgent plenariam reſtitutionem; exemplo
uſi levatæ per jactum navis, ubi omnium contributione ſar-
citur, quod pro omnibus datum eſt. Alias quoque ſocietatis
regula vetat, ſoc'um cum detrimento alterius fieri locupletio-
rem. Verum dispar ratio eſt exemplorum. Multum differt
actio privati hominis, a neceſſitate ſe expedientis, ab imperan-
tis poteſtate. Wquales ſunt illi, qui jactu mercium ſervant
zavim: bic nobis ſermo eſt de facultate ſummi principis, ad
quem

Dr

Cn.
mek.
ſis
care,
,
hure
Meand
in Lr.
Atqe
la de⸗
umn hr.
t Ivan
neesl
i er⸗
08 c.
1d G.
4 nolte
i, on
ol.
amnun
Gehio:
at, gul
Ontingio
10. U.
eumgl
ne /1.
Ocietui⸗
ſeuftr
um Ift
Himhec.
n nn
ijißl, 8
.

SP. CLX. DE LEGE RHODIA DE JACTV. 183

quem nunquam producetur commode ratio, deſumta ab homi-
nibus privatæ ſortis. Socii, ut æ&guale ferant damnum, pacti
ſunt: at ſubditi omnes jurarunt, ſe paratos fore, profundere
opes ſuas in ſalutem reipubliecv. Quoniam firmis rationibus
aWeruimus, poteſtatem in bona eſſe verum dominium, neceſ-
ſum eſt, ut concludamus, principem ad juſti pretii ſolutionem
non teneri. Aliud enim ſi aſeras, dominium evertis, quod
compenſationem adeo ſtrittam ignorant. Ea interdum rerum
occupatarum conditio eft, ut non niſi cum incommodo maxi-
mo civitatis pretium redderetur. Puta, quando plurium ma-

gharum urbium ampliſſima ſuburbia proſternuntur; quando

integræ provinciæ ſegetes perduntur, ne hoſtis vel ſedem, vel
cibum reperiat. Quis ingentia illa damna dixerit reparanda
eſſe ? non ſufficerent reliquarum civium bona. Keliqua occu-
patio circa immobiles fundos potiſſimum verſatur: quvs ſi Ly-
curgus eripere poſſeſſoribus potuit, ad æuanda prædiorum
Watia, ſine compenſatione; quidni eosdem necxeſſitati publieæ
impenderet principes ſine pretio. Verum jamdiu Eibelmus
Le)ſerus, parens meus, in diſert. pro Imperio contra domini-
um eminens oſtendit, principem in res privatorum non do-
minium ſed imperium ſaltem habere. Et illud imperium
quidem principi hanc poteſtatem dat, ut queat res privato-
rum in uſus publicos impendere. Atque ipſum quoque
bonum publicum civem, ut res ſuas ſponte cedat, obligat.
Sed bilateralis eſt hæc obligatio. Eadem illa naturalis rario,
quæ tali calun civem damno rei ſuæ familiaris publico ſubve-
nire jubet, reliquos conſtringit, ut, quantum fieri poteſt, in-
demnem eum præſtent, qui cauſam communem ſalvam fecit.
Principis autem ofücium eſt; æqualitatem ſervare ac provi-

dere, ut utrique obligatione ſatisfiat. Certe ſi jus illud oc-

cupandi bona privatorum principi aſſerimus ex tacito pri-
morum in rempubl. coeuntium pacto, qui tantam imperan-
tibus

184 MEDITAT. AD PANDECT.

tibus in ſe ſuaque concedere voluiſſe poteſtatem intelligun-

tur, quanta ad regendam, cum primis vero ſalvandam remp.

neceſſaria fuerit, eredibile eſt, non aliter jus illud occupandi

primos coeuntes datum voluiſſe principi, quam ut a reliquis
ſarciatur, quod unus vel alter publici boni cauſa acceperit
damnum. Nec juvat Hornium, quod tantum poſſit eſſe da-
mnum, ut illi reſarciendo reliquorum civium bona non ſuf-
ficiant. Facile enim apparet, tunc quidem reſtitutionem to-
tius ceſſare, ex eo, quod impoſſibilis ſit; ceteros tamen cives

aliquid conferre debere in ſolatium miſerorum, ne hi pro-

pter ipſos ad mendicitatem adigantur. Paucis verbis: aut
collationem hanc tanquam neceſſariam admittas, aut, æ& qua-
litatem inter cives ex juſtitiæ regulis ſervandam eſſe, neges
oportet. Agnoſcit quoque jus Romanum in L. 2. Pro qui-
bus cauſis ſervus hanc reipublicæ erga cives bona ſua pro
publico impendentes obligationem. Nec deficiunt exempla
rerum contra principes & respublicas ita judicatarum. Re-
cenſet aliqua Lauterbachius in volum. 3. Diſputat. juridicavum
Tubingenſium diſput. 2. de ZFiguitate & extenhione legis rhodiæ
§. 18: m. 17. J. Similia commemorant Struvius de AKdificiis
privatis §. 62. & Zieglerus de Juribus majeſtatis lib. I. cap. 4.

§. 15. 16. Recentius exemplum in ſequente meditatione ſup-

peditabitur.
Is, qui avertendæ a republica ruinæ cauſa negotium periculo-
ſum ſuſeipit, damni, quod in expeditione ejus negotii pati-
tur, reſtitutionem a republica recte petit.
IV.
Is etiam, qui mercedem accipit, ab hac actione non exckuditur.
Jtramque hanc meditationem ſatis illuſtrabit reſpon-
. ſum a ICtis Helmſtadienſibus menſe Martio anni
CIO 10 CC XIN. exaratum. Sufficiet ergo illud hic exſcribi:

jic
Ujen
agri
r.
illite

i

—
innn.
nfen
Mpend
Telie
Nceheii
teſeece.
noN I.
Onento⸗
nen N
hi pr-
dis: A
Ut, EN
le, negd
Pro NN.
a ſn N
gr een
rum Ne
Gridicn

DNiſtqd

h. 1. Ci
tiobe in⸗

n fer
vti ur.

erehiin

bi rehe
MMorio 1
c eM
ic e

7

Sp. CLX. DE LEGE RIIODIA DE lACTV. 1 2

Haben diejenige Schiffer, welche die Rußiſche Voͤlker im Jahr 1713
aus Pommern nach Liefland uͤbergefuͤhret, und daſelbſt von den

Ruſſen wider ihr gethanes Verſprechen aufgehalten worden, die

Erſetzung des ihnen durch ſolches Aufhalten zugefuͤgeten Schadens
von Herrn Burgermeiſter und Rach zu Altenſtettin geſodert, auch
bereits zweymal beyfaͤllige Urehel erhalten, wannenhero die Frage

entſtehet, ob daher, daß durch die Abfuͤhrung der Ruſſen der Ruin

abgewendet worden, eine Obligation zur Schadloshaltung der
Schiffer auf die Stadt, oder nicht viel mehr auf das ganze Land, ohne,
daß die Stadt vorher executirt werden koͤnnte, falle. Nun verord⸗
nen zwar die Rechte in L. 2. §. 1. de lege Khbodia de jactu deut⸗
lich, daß ein Schiffer, welcher ſein Schiff dem andern vermiethet,
und an ſelbigem durch Ungluͤcksfall Schaden leider, dieſerwegen

keine Satisfaction von dem Conductore fodern koͤnne, wie denn

auch die Arreſtirung der Schiffe nicht ſowohl der Stadt und des
Landes halber, als vielmehr per modum repreſlalium, und
um die Schweden dadurch zur Losgebung der gefangenen
Ruſſen zu zwingen, geſchehen, in welchem Fall nach Lauterhachii
de Aeguitate & extenfione legis Rhodic §. 32. Meynung die
Erſetzung des Schadens nicht gefoderk werden kan. Dennoch
aber und dieweil die Ruſſen im Fall der laͤnger verzoͤgerten

Abfuͤhrung dem ganzen Lande das aͤuſſerſte Verderben geoͤrohet,

und die Schiffer ſolches dadurch, daß ſie, ungeachtet der
vorgeſtandenen und von ihnen bereits vorausgeſehenen Gefahr,
Gedachte Abfuͤhrung uͤbernommen, abgewender, folglich, nach der
ſowohl in den geſchriebenen Rechten, L. I. de lege Ahodia de
Jactu L. 2. C. Pro quibus cauſis ſervus als der Billigkeit teſte
Pufendorfio de jure naturæ & gentiu n lib. 4. cup. 13. in fine
gegruͤnderen Regel: ut omnium contributione ſarciatur, quod
pro omnihus impenſum ſt; allerdings die Erſetzung des
erlittenen Schadens von dem durch ihre Vermittelung ab immi⸗
Tom. III. Aa nente

186 MEDITAT. AD PANDECT.

nente interitu befreyetem Lande fodern koͤnnen, als worzu auch
ein Schiffer, ungeachtet er das Frachtgeld empfaͤngt, in ange⸗
fuͤhrtem Fall berechtiget iſt, L. 3. L. Rhodia de jactu wie denn
gleichfalls nach Boceri de lRegalibus c. 3. n. 249. Lehre diejenige,
welche aus einer Schuldigkeit ihre Wagen oder Schiffe des ge⸗
meinen Beſtens halber hergeben und daruͤber Schaden leyden,

deſſen Erſtattung fodern koͤnnen; uͤbrigens nicht abzuſehen, war⸗

um zufoderſt excuſſio der Stadt geſchehen muͤſſe, da ſelbige ſich
zu nichts verbuͤndlich gemacht, auch nicht ſowohl dieſelbe, als viel⸗
mehr das uͤbrige Land in Gefahr geſtanden, folglich dieſes haupt⸗
ſaͤchlich den Schiffern obligirt iſt, vide Lauterbachium de Aequi-
tate & extenſione legis Rhodic §. 28 ſccj. So iſt das ganze Land
ohne vorhergehende Excuſſion der Stadt verbunden, den Schif⸗

fern den durch die Ruſſen erlittenen Schaden zu erſetzen. Vide-

bimur forſan non ſatis removiſſe dubium ex L z. §. 1. de lege
Rhodia de jactu deſumtum. Denegatur ibi, nave deteriore
facta, collatio propterea, quod diſſimilis ſit earum rerum
cauſa, pro quibus mercedem aliquis accipit. Sed rem peni-
tius inſpicientibus & legem iſtam 2. cum lege 5. pr. de lege
Rbodia de jactu conferentibus apparet facile, rationem diſſi-
militudinis non tam in mercede, quam in qualitate ipfius
damni poni. Merces exercitori ſemper ſolvitur, & tamen,
ſi arborem vel inſtrumentum navis dejecit, compenſationem

ejus recte poſtulat. L. 3. L. 5. §. 1. de lege Rhodia de jactu.

Saltem ergo qualitas damni conſideranda eſt. Si damnum

hoc ideo factum eſt, ut ruina averteretur & aliorum res

conſervarentur, tunc reſtitutionem ejus petere poteſt is, qui
id paſſus eſt. At ſi is in damnum caſu mere fortuito inci-
ditr, ili, qui conducendo eum occaſionem damno huic de-
derunt, non obligantur. In ea vero, ſuper qua reſpondi-
mus, ſpecie caſus mere fortuitus non interceſſerat. Provi-

derant eum exercitores, & tamen, ut rempublicam ab im

minente

3

eln ooch
orge⸗
te We
Refene
des
n ben
nf ten
ſelin ſch
ls li
ſ6s holnn
e Alt
gante lin
den Etß⸗
en. Wir
1. N
deterigi
in Ierid
en enl
7. de leg
ner il
ane ihin
& tamnenn
eolationen
1
8j Gammmn
kiorum 6
bteſtis

Dttito

—

SpP. CLX. DE LEGE RHODIA DE jACTV. 187

minente exitio liberarent, tanto diſcerimini ſeſe expoſueranr.
Actio ergo illis ſalva æquitate & juſtitia denegari non potuit.
Aliter teſpondiſſemus ſine dubio, ſi naves iſtæ in itinere nau-
fragio periiſſent. Hoc damnum mere fortuitum & in omni
navigatione metuendum ſolis exercitoribus nocuiſſet.

COXOLLARI A.

I. In L. 9. de lege Khodia de jactu queritur Eudæmon, ſe nau-

fragium in Italia facientem direptum eſſe a publicanis, in-
ſulas Cyclades habitantibus. At immane eſt inter Cyclades
& Italiam intervallum, ut conſiſtere illa lectio nullo modo
poſſit. Tentarunt multi remedium, & pro Italia modo
Teliam, modo Attaliam, modo Icariam ſüubſtituerunt.
Omnium feliciſſime Noodt lib. 1. Obſerv. cap. I3. Aethalia
legendum eſſe conjicit, Livii Pliniique locis ſubnixus.
Quam conjecturam omnes æqui rerum judices com-
probabunt.

2. Infelicior in eandem legem eſt conatus Samuelis Petiti, qui

Miſcellan. lib. 3. cap. I1. verba illa: ego quidem mundi do-
minus, lex autem maris; pro rokuoc lex legit duenos ventus.
Quæ emendatio erſi Salmaſio de Modo uſurarum cap. .
