ſchweret. Nun halten wir davor, daß die Wahrheit ſolcher Fode⸗
rung durch die von Luca von Blankenſee unterſchriebene Punctation
und die derſelben be pflichtende Eheſtiftung der Erdmuth von Blan⸗
kenſee ſatt ſam beygebracht ſey, auch die in gedachter Punctation ent⸗
haltene

Sp. CCLXXII. DE CoNTR. QvIIN SCRIPT. FIVNT. 107 5

haltene Worte: Die Eheſtiftung dieſes Verloͤbniſſes ſoll nach Lan⸗
des⸗Gebrauch kuͤnftig verfertiget werden; die Validitatem des pacti
und die daraus entſtehende Obligation nicht verhindern, als welches

hiehet, wenn die Paciſcenten ausdruͤcklich bedingen,
usſertigung des Haupt⸗Inſtruments an die Con-
vention nicht gebunden ſeyn. Simile exemplumvwide ſupra in Ste-

X

cimine CLAXAXII. de Sociorum obligatione inter ſe, medit. I.

ILiſtrumentum ,u! e&* conventione contrabentium ſolemnitas acce-
Jere debelat, valet tamen, etſi iſta ſolemnitas non acceßerit.
D uo, qui de fervitute tigni immittendi litigarant, hanc litem
tandem transactione ſopierant, convenerantque inter
tranſigendum, ut inſtrumentum ſolemne ſuper transactione

conficeretur & ſubferiptione ædilium firmaretur. Nondum

acceſſerat ea ſubſeriptio, quum alterum tranſigentem facilita-
tis ſuæ pœnitere incipit. Is ergo, ſubſcriptionem ædilium ad
eſſentiam eonventionis pertinuiſſe, atque antea negotium in
nudis traétatibus, qui obligationem non producant, ubſtitiſſe,
ait, & urget inprimis illa legis 17. C. de Fide inſtrumentorum
verba: nulli liceat prius, quum bæc ita præceſſerint, vel a
ſebeda conſeripta, licetliteras unius partis vel amborum haleat,
vel ab ipſo mundo, quod nec dum eſt impletum vel abſolutum,
aliquod jus ſibi ex eodem centractu vel transackione vinqieare;
nec non id, quod Juſtinianus in pr. I. de Emtione & venditio-
ne Præcipit: donec aliquid deeſt ex bis pœnitentiæ locus eſt.
Nos tamen fuſtinuimus transactionem. Namque iſta tranſi-
gentium de conficiendo inſtrumento conventio non effi-
ciebat, ut in ſcriptis contractum ſeu transactum dici poſſet,
quemadmodum in præcedente meditatione dixi. Valebat igitur
transactio ex ſolo conſenſu, etſi inſtrumentum nec fieri cœ-
Uuuuuuz Pilſſet.

1076 MEDITAT. AD PANDECT.

piſſet. Er lex 17. C. de EFide inſtrumentorum nec non pr. I.
de emtione & venditiene, quæ de contractibus in fſeriptis
ſcripturam pro ſubſtantia deſiderantibus agunt, huc plane
non pertinebant. Sed fac etiam, inſtrumentum neceſſarium

fuiſſe. Pactum tamen de ſubſeriptione ædilium adhibenda

eſſentiam inſtrumenti non ingrediebatur, ſed melioris tan-
tum probatienis ac dubitationis tollendæ cauſa initum fue-
rat. Notæ ſumt regulæ juris: Quæ dubitationis tollendæ oaufa
contractibus inſeruntur, jus commune non lædunt; item: uon
Folent, guæ abundant, nitiare ſeriptutxasz quæ in l. 81. 7 94.
de Regulis juris proponuntur. Quamobrem ſie menſe Julio

anni cIo 1o CccxI judicavimus: Daß Beklagter, ſeines und In-

tervenientins Vorwenden ungeachtet, den getroffenen Vergleich
zu halten, und Klaͤgern ſeinen vorhabenden Bau ruhig fortſetzen zu
laſſen ſchuldig ſey. V. R. W. Rar. dec. Beklagter und Inter-
wenientin bemühen ſich den Vergleich, worauf Klaͤger den Grund
ſeiner Klage geſetzet, umzuſtoſſen, unten dem Vorwande, daß be⸗
ſagter Vergleich niemalen zum Stande gekommen, ſondern in ten-
minis nudorum tractatuum, ſo aber keine Verbindlichkeit haben,
verblieben, da zumal der Bau⸗Herren Unterſchrift und Confrma-
tion, deren doch in dem Project gedacht wird, nicht dazu ge⸗
kommen. Alldieweil aber in dem von Beklagten ſelbſt produ-
cirten Projecte, daß beyder eits Partheyen ſich verglichen, ent⸗
halten, Beklagter auch, daß er ihm die gethane Vorfchlaͤge gefal⸗
len laſſen, in ſeiner Exception nicht in Abrede iſt; Bey welcher

Bewandniß, und da utriusque partis conſenſus vorhanden,
dit ermangelnde Unterſchrift der Bau⸗Herren, welche nicht ad.

eſſentiam, ſondern ad meliorem probationem negotii erfodert
worden, in keine Betrachtung zu ziehen; So haben wir den
gufgerichteten Vergleich vor guͤltig gehalten.

Sp. CcEXNII. DE CoNTR. QVI IN SckIPT. FIVNI. 1077
IWV.
Schedæ inſtrumento contractus adjectæ in eoque commemoratæ,
Qolent fere ſemper inſtrumentis, quæ ſuper contractu con-
ficiuntur, ſchedæ aliquot illuſtrandi explicandique con-
tractus cauſa adjici, atque in inſtrumento etiam commemo-
rari. Beylagen vulge appellantur. Cauti contrahentes has
quoque ſubſcribunt ſignantque, ne ſubmutentur. At Ple-
rique ſecuriores hoc negligunt, & ſchedas iſtas ne filo qui-

dem adſuunt, ſed ſi impliciter adponunt. Sæpe igitur in fo-

ro, an ſchedæ iſtæ nec fubſcriptæ nee ſignatæ nec adfutæ,»
ſed tamen in inſtrumento memoratæ, fidem faciant, diſpu-
ratur. Dubitatur merito, primum, qued talis ſcheda om-
nibus legitimi inſtrumenti partibus careat, deinde ob frau-
dis, quæ in tali ſcheda fieri facillime poreſt, fuſpicionem.
Sed ſuſtinendæ ramen ſunt hujusmodi ſchedæ, præſertim ſi
eadem, qua inſtrumentum ipſum, manu Præſcriptæ ſunt-
Nam, etſi ſolemnia deficiant, hæc tamen in inſtrumentoe
relato non deſiderantur;, quippe quod non ex ſe, ſed ex re-
ferente vim ſuam & auctoritatem conſequitur. Im ultimis

voluntatibus, ad quas tamen ſumma circumſpeétio requiri-
tur, & quæ fraudibus magis ſunt obnoniæ,res certa eſt.

Valent hæ non ſolum ipſæ, ſed & ſchedæ & epiſtolæ in illis
memoratæ, etſi ſolemnibus omnibus deſtitutæ l. 39. de Con-

dit. &&ν demonſtr. hgn. de Heredibus inſtituendis I. to. de Condit.

inſtitut. Fraus vero & falſum non præſumitur, quamdiu
conjecturæ & indicia deſunt. Itaque ſie reſpondimus: Es
laͤuft dieſer ganze weitlaͤuftig gefuͤhrte Proceſſ auf die einige Frage
hinaus, ob Beklagtens Vorfahren bey dem a. 1629. mit Klaͤgers
Porfahren getroffenen Tauſche 3: oder nur 11 freye Hufen uͤber⸗
kommen. Das erſte behauptet Beklagter, das andere Kl aͤger. Je⸗
WUuuuuuz3 ngex

1078 MEDITAT.A AD PANDECT.

ner fuͤhret inſonderheit vor ſich an eine alte damale naufgeſe tte Pun-
Gtation uid Taxa. Doch Klaͤg ger will keines von dieſen Stuͤcken

Paſtiren laſſen; die Punctation deshalben nicht, weil ſolche ver⸗
muthlich durch ein nachgehends be erfertigtes ſolennes Inſtrument
geaͤndert und voͤll g aufgehoben worden, die Taxa, weil ſie nicht
unterſchrieben, auch ungewiß ſey, ob ſie wuͤrklich zu der Punctation
gehoͤre, Gewinnet es alſo das Anſehen, ob habe Beklagter nichts

beſtaͤndiges vor ſich beygebracht. Alldeweil aber die bey der

Schlieſſung eines Contracts anfaͤnglich aufgeſetzte Punctationen
vor ſich, wenn gleich kein ſolennes Inſtrument t erfolget, guͤltig
ſeynd, die Inſtrumenta ſelbſt auch daraus genommen, und, im
Fall bey ſelbigen ein Zwelifel vorfaͤllt, daraus als ihrem Funda-
ment erklaͤret werden, inunaſſen denn nicht vermuthet wird, daß
in dem erfolgten Inſtrumente eine Aenderung vorgegangen, ſon⸗
dern alles dasjenige in dem Haupt⸗Inſtrument vor wiederholet

geachtet wird, was in der Punctation enthalten geweſen, welche

Vermuthung denn auch allhier ſo lange, bis Klaͤger die bey dem
Inſtrumente ſelbſt vorgeg angene Aenderung deutlich erwei ſet, ſtatt

ſindet, und Beklagter nach Inhalt der Punctation alles, was Chri⸗
J

ſtoph von Ziethen in Wuͤſtrow gehabt, ohne den von ihm ſelbſt zu⸗

geſtandenen Coſſaten⸗Hof haben muß, hiernaͤchſt die beyzliegende

Taxa mit der Punctation einerley Hand, in dergleichen Beylagen
aber, worauf ſich das Haupt⸗Document beziehet, nicht gewoͤhn⸗
lich iſt, daß ſolche abſonderlich unterſchrieben werden; Demnach
ſeynd die von Beklagtem zu Behauptung ſeines Aſſerti angefuͤhrte

Rationes vor ſehr ſtark zu achten, und werden durch die von A aͤ⸗

gern darwider ge anachte Einwuͤrfe nicht gehoben.

8PE-

n

E

N

a

4

⸗

Sp. CCLXXIII DE PVNCTATIONIBVS. 1079

SPECIMEN CCLXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.

PVNCTATIONIBVS.

Ex ima contralttus delineatione, etfi in mundum non redacta,
aétio recte inftituitur.

Quid ſit charta deletoria, explicatur.

GSeeene ue un ſimulac convenerunt, ſumma con-

ventionis ſuæ capita confeſtim in chartam conjicere &
rudi quaſi penicillo delineare, ut ſolemne deinde ex iis
inſtrumentum conficiatur. Ea ſcriptura communiter ein
Entwurf, ein Project, eine Punctation appellatur. Sed, ut
funt mentes hominum variæ & mutabiles, unus ex contra-
hentibus ſæpe, antequam illa capita in mundum redigun-
tur, diſſentire incipit & a contractu reſilire cupit. Alter
igitur ex delineatione iſta actionem inſtituere cogitur. Re-
ſponderi tunc ſolet à reo communiter, eam delineationem
meros tractatus eſſe, qui obligationem & actionem non

gignant. Sed multum intereſt inter delineationem & tra-

Qatus. Delineatio conſenſu jam Perfecta eſt, atque eum ip-
ſum in finem conficitur, ut hic conſenſus deinde in dubium
revocari, & capita, de quibus ſemel conventum fuit; retra-
Gari nequeant. Si nova vocabula excogitari liceret, inſtru-
mentum interimiſticum vocarem. At traétatus nihil aliud
ſunt, quam colloquium de futuro contkactu G&£ Præparatio

1080 MEDITAT. AD PANDECT.

ad contrahendum, cui conſenſus partium nondum acceſſit.
Galli le pour parle vocant. Er hos trackatus adtionem non
gignere, largior facilis. Gignit vero eam delineatio, ſi ex
hac de conſenſi ſatis conſtet. Nam, ut optime Cajus in I. 4.
de Fide inſtrumentorum ait, in his obligationibus, quæ con-
ſenſu contrahuntur, fiunt ſeripturæ, ut, quod actum eſt,
per eas facilius probari poſſit: & fine his autem valet, quod
a um eſt, ſi habeat probationem. Adde I. 17. C. de Pactit.
Quamobrem JCIi Helmſtadienſes menſe Martio anni co 1o
cCXX. ſic reſponderunt: Es kommt der gegenwaͤrtige Streit auf
die Frage an, ob Beklager erwieſen, daß der am 5. Sept. 1710. ex⸗
richtete Vergleich zu Stande gekomm.n. Klaͤgere verneinen es, und
fuͤhren vor ſich an, daß die eigenhaͤndige Unterſchrift und Beydru⸗
ckung des Petſchafts, deren am Ende des Projects gedacht wird,
nicht erfolget. Alldieweil aber ein Vergleich keine ſcripturam ſon⸗
dern nur den Conſens beyder Theile erfordert, folglich derſelbe auch

ohne Unterſchrift und Beſiegelung beſtaͤndig iſt, und aus dem blaſſen

Projecte Klage angeſtellet werden kan; So haben wir nicht umhin
gekonnt, das erſtere von Frankfurth eingeholte Urthel zu beſtaͤtigen.
Conſentit nobiſcum Fergerus in Electis proceſſus exſeq uutivi
§. 21r. atque proceſſum etiam exſequutivum ex delineatione
ejusmodi inſtitui permittit: Neque minus, inquiens, inſtru-
mentum, in charta deletitia ſeriptum, bodie eix Projelct oder
Entwurf, pro guarent igionato babendum eſt, arg. I. 4. d. B. E.
ſecund. tab. Sed lex 4. de Bouor um poſſ. ſec. tabl. huc plane

non pertinet. Dicitur ibi, teſtamemum in charta deletitia
ſcribi poſſe. Vox deletitig, quæ, quod ego ſciam, nullibi

niſi in hac lege & apud Auguſtinum lib. 3. Conzræ Creſcen.
c. 27. reperitur, in lexicis juridicis Brigonii & Calvini plane
non, in vulgaribus male explicatur. Nempe Faler &
Reyherus chartam deletitiam definiunt Papier, darauf man

ſic

das Concept qusloͤſchen kan. Verum omnis veterum charta

li

— — ä

— 1

SS
S

1.
.

SP. CCLXXIII. DE PVNCTATIONIBVS. rIOS1

ſic fabricata erat, ut litteræ in ea exaratæ deleri poſſent.
Scribentibus itaque ſemper ad manum erat ſpongia deleti-
lis, ut recte Caſaubonus ad Suetonii Auguſtum cap. 85. Ob-
ſervat atque ex antiquo græco epigrammate, in quo ſpon-
gia inter inſtrumenta, quibus ſcribæ utuntur, refertur, nec
non ex aliquot Auſonii locis probat, quibus jungere po-
tuiſſet alium, Suetonii in Caligula cap. 20. locum, ubi au-
ctores, qui in certamine facundiæ a Caligula inſtituto ma-
xime diſplicuiſſent, ſcripta ſua ſpongia linguave delere juſ-
ſos memorat. Igitur charta deletitia, quæ in lI. 4. de Bono-
rum poſſeſſ. ſec. tab. chartæ novæ opponitur, eſt, in qua lit-
teræ jam ſcriptæ ſed iterum deletæ fuerunt. Et in hac te-
ſtamentum conficere permittitur. Sed nihil hoc ad delinea-
tionem noſtram, quæ ſemper in charta noſtra fit, quum
nos deletitia fere nunquam utamur.

III.

Quæx in delineatione contractus continentur, in inſo inſtra-
mento repetita cenſentur.

Muent aliquando contrahentes voluntatem, atque ab
1 eo, quod in principio pacti ſunt, & in primam con-
tractus delineationem retulerunt, recedunt, ac diverſum ab
eo inſtrumento ipſi inſerunt. Poſſe hoc eos, dubium non
eſt. At, ſicut mutatio nunquam, ita nec hic præſumitur.
Igitur, ſi quid forte, quod in delineatione continetur, in
inſtrumento omiſſum fit, dummodo contraria voluntas non
clare appareat, tacite repetitum cenſetur, I. 134. §. 1. de
Verb. obligat. Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes
menſe Novembri anni clo lo ccxv. Quod reſponſum jam
in præcedentis Speciminis meditat. 2. fuit commemoratum.

Tom, IV. XXXXXX IV.

1082 MEDITAT. AD PANDECT.

IV.
Lituræ, correctiones, ſeriptura ſuperlinearis, apoſtillæ non
vitiant punttationem. 1

V.

Licebit tamen adverſario, partem eam, in qua mutatio facta

apparet, jurato diffteri, niſi ea aliis adminiculis
ſuſtineatur.
P- vitiis ſeripturarum infra in Specimine CCLLXXXI. age-
tur. Sunt ea varii generis, imprimis litura, deletio,
cancellatio, correctio, inductio, ſcriptura ſuperlinearis, apo-
ſtillæ &c. Sed hæc vitia, etſi aliis inſtrumentis objici que-
ant, punctationibus tamen ſeu primis contractuum delinea-
tionibus non nocent. Namque hæ in continenti conſcri-
buntur, ubi partes pacta adhuc contractui adjicere, vel ſe-
pe iis, de quibus jam cohvenerunt, detrahere quid aut ad-
dere conſueverunt. Displicent nonnunquam verba, quibus
ſeriba uſus eſt, placetque, alia aptiora ſubſtitui. Igitur li-
turæ ceteraque iſta ſcripturarum Vitia quaſi de eſſentia pun-
Rationum ſunt. Sed ea omnia contrahentes, dum ſubfcri-
bunt ſchedam, fact6 ipfo probant, arg. J. 8. §. 15. Luibus
modis pignus vel hypotbeca, & f. 1. §. 1. de His, quæ in te-
ſtam. delentur. Quamobrem ſi deinde ad recognoſcendum
provocentur, atque hoc detredctent;, &, vitiis tam mani-

feſtis ſcripturam irrecognoſcibilem reddi, obtendant, au-

diendi non ſunt. Ita judicarunt ICti Helmſtadienſes men-
ſe Januario anni clo 1o ccxV. Protulerat actor punctatio-
nem lituris, inductionibus, apoſtillis & ſuperinductioni-
bus refertam, quam quum reus irrecognoſcibilem pro-
pterea diceret, judex, dilata recognitione, actorem ante
omnia probare: Daß das Document ein Original ſey; juſ-

ſerat. Sed actore reſtitutionem in integrum petente, ſen-
ten-

— =

—. —

Sp. CCLXXIII. DE PVNCTATIONIBVS. ro832

tentiam ita correximus: Daß Klaͤger zwar mit dem Beweiſe,
wie nemlich die Beylage ſub Num. 7. ein Original, zu verſcho⸗
nen. Es werden aber Beklagten alle ihnen ſo wol wider dieſes als
uͤbrige Documenta zuſtehende Exceptiones und Rechts⸗ Wohl⸗
thaten vorbehalten. V. R. W. Rat. dec. Was Klaͤgers erſtes
Gravamen betrift, ſo ſeynd zwar in dem ſub Num. 7. beygeleg⸗

ten Documente ſolche Maͤngel vorhanden, daß es ſcheinet, ob

waͤre ſelbiges fuͤr eine bloſſe Charteque zu halten. Weil ſich aber
gleichwol darunter der Beklagten Vaters Namen unterſchrieben
befindet, hiernaͤchſt in Punctationen, dafuͤr dieſe Schrift auch
nur ausgegeben wird, nicht ungewoͤhnlich, daß hin und wieder
etwas ausgeſtrichen, geaͤndert und darzu geſetzet werde, wie denn
auch ſolche Correctionen mit einerley Hand und Dinte, alſo ſon⸗
der Zweifel in continenti geſchehen, ferner der von Beklagten ſelbſt
fuͤr guͤltig erkannte Commiſſion-Receſs vom 27. Merz. 1703.
ſich auf gegenwaͤrtiges Document beziehet, geſtalt denn auch der
von Eſſen, von welchem der eine Beklagte Cauſam hat, vermit⸗
telſt eigenhaͤndiger Unterſchrift, daß nach dieſer Theilung verfah⸗
ren worden, bezeuget; So haben wir fuͤr unnoͤthig geachtet, Klaͤ⸗
gern dieſerhalben mit weiterem Beweis zu beſchweren, gleichwol
aber Beklagten darwider, wie auch gegen alle uͤbrige von Klaͤgern
producirte Documente, ihre Exceptiones und Rechts⸗Wohl⸗
thaten vorbehalten, da denn bey Entſcheidung der Sache der
Richter ſchon finden wird, wie weit ſolche erheblich und dem an⸗
gezogenen Documente Glauben beyzumeſſen. Ita vero, in-
quies, via fraudibus aperierur, poteritque is, qui puncta-
tionem tenet, varia ei cum magno adverſarii detrimento
adlinere. Fateor. Sed remedium in promtu eſt. Licebit
contra ei, adverſus quem ſcriptura talis profertur, ſub-
ſcriptionem ſuam & corpus ipſum punctationis agnoſcere,
ſed adlinita illa jurato diffiteri. Ex juſta enim cauſa quem
XXX XXXZ otiam

1084 MEDITAT. AD PANDECT.

etiam ad partem contentorum jurato diffitendam admitti,
infra in Specimine COLXXIIII. dJe Diffeſſione contentorum,
medit. 4. oſtendetur. Nos tamen in ea, quam modo me-
moravi, ſententia reo facultatem hanc adjecta diffitendi non
reſervavimus, idque conſulto, quoniam fides eorum, quæ
adlinita fuerant, aliis adminiculis, ſcilicet vetuſtate, paritate
manus & atramenti &c. fuſtinebatur-

CO ☛⅓ -L A1RIA.

I. In delineatione contractus, der Punckation, charta agi.
lata, etſi lex provinciæ eam in inſtrumentis requirat,
impune non adhibetur. Vide Specim. C CLXII. de
Cbarta ſi igillata, meditat. 2.
2. Quod Bergerus in electis proceſſus exſequutivi §. 21. ait,
proceſſum etiam exſequutivum ex punctatione inſti-
tui poſſe, tunc quidem, quum litura nulla vel aliud
ſcripturæ vitium in ea apparet, concedo. Alias non.
Vide ſententiam Helmſtadienſem ſupra in meditat. alt.
memoratam, in qua reo contra iſtiusmodi punctatio-

nem exceptiones omnes & reprobatio reſervantur,

judicisve arbitrio, quanta ei fides habenda ſit, re-
linquitur.

SPECIMEN CCLXXIV.

MEDITATIONVM AD ANDECIAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.

INSTRVMENTO CONTRA
TERITIIVM NON PROBAN TE.

Eutere inveſtiture in lite entaf cum vaſale probant, contra
xtreneum non probant.

Inter

— —

tii
ne.
N
ie
1
1

ol.

irn,
16

Ue

Sp. CCLXXIV. DE INSTR. CONTR. LERT. NON PROB. 1I085

nter ceteras juris noſtri regulas, quæ evidentiſſimum in
recta ratione fundamentum habent, illa quoque eſt, de
qua integer exſtat in Codice titulus: inter alios acta vet
Judicata aliis non nocere. Verba clara ſunt, nec explicatione
egent. Ergo ſtatim ad adplicationem progredior. Exem-
plum nempe regulæ noſtræ luculentum in litteris inveſtitu-
r& occurrit. Hæ de contractu feudali inter dominum & va-
ſallum initio conficiuntur. Igitur in lite, ſi quæ inter do-
minum & vaſallum oritur, probant ſine dubio. At ſæpe
vaſalli easdem quoque contra extraneos, cum quibus con-
troverſiam habent, proferunt. Tunc vero recte is opponitur,
quod Paulus in lI. 27. §. 4. de Pactis ait: animadvertendum
eſt, ne conventio, in alia re facta aut cum alia perſona, in alia
re aliave perſona noceat. Vide ' ernberum P. I. Olſerv. fo-
renſ. 84. Sic igitur reſponderunt Cti Vitembergenſes menſe
Majo anni clo 10 ccxI. Iſt demſelben in einem am 23. April
des jetztlaufenden 1711. Jahres eroͤfnetem Urthel der Beweis
des Befugniſſes, fremde Biere in der Geiſaiſchen binnen der Mei⸗
le bey Merſeburg gelegenen Schenke zu verzapfen auferleget wor⸗
den. Da er denn, ob ſolcher Beweis durch die erhaltene Lehn⸗Brie⸗
fe vollfuͤhret werden koͤnne, zu wiſſen verlanget. Ob nun wol die
des Herrn Vorfahren ertheilte Lehn⸗Briefe viel aͤlter, als die der
Stadt Merſeburg de annis 1691. und 1708. gegebene Privilegia,
ſeynd; Dieweil aber dennoch ein Lehn⸗Brief lediglich zwiſchen dem
Herrn und Lehnmann uͤber den Contractum feudalem aufgerich⸗
tet wird, folglich tanquam res inter alios acta wider einen ter-
tium, der bey deſſen Aufrichtung mit ſeinen Rechten nicht gehoͤ⸗
ret worden, nicht das geringſte gilt oder beweiſet; So ſeynd die
Lehn⸗Briefe zu Vollfuͤhrung des auferlegten Beweiſes nicht genug⸗
ſam. Similiter JCti Helmſtadienſes menſe Martio anni
cio 10 ccxX. Beklagter beſchweret ſich in ſeiner Laͤuterung daruͤ⸗
XXXXXXZ ber,

186 MEDTTAT. AD PANDECT.

ber, daß der zwiſchen ihm und Klaͤgern entſtandene Grenz⸗Streit
aus dem Lager⸗Buch entſchieden, und ihrer beyder Land darnach
ausgemeſſen und verſteiniget werden ſolle, da doch des Cloſters
Ilefeld, welches ihn den Beklagten mit 2. vollen Aeckern beleh⸗
net, Specification groͤſſern Glauben als das Lager⸗Buch finde.
Alldieweil aber der von dem Kloſter Ilefeld ausgeſtellte Lehn⸗Brief
und Specification nur in den zwiſchen dem Lehn⸗Manne und Lehn⸗
Herrn entſtehenden Streitigkeiten zum Beweis dienet, hingegen
ratione Klaͤgers, als eines tertii, res inter alios acta iſt, und lan⸗
ge nicht denjenigen Glauben, welchen das Lager⸗Buch hat, findet;
So bleibt es bey dem gegebenen Beſcheide billig.

II.

Inſtramentum contra tertium non probat, etſi vis probandi ei ge⸗
neraliter lege publica ſit tributa.

III.
Inſtrumentum jurejurando contrabentium Nirmatum tamen con-
. tra tertium non probat.

.

n controverſia inter duos equites marchicos ventilata, in
I qua actor totam fere probationem ſuam ex litteris inve-
Kituræ ſibi majoribusque ſuis datis ſumſerat, hanc ſenten-
tiam ICti Helmſtadienſes menſe Majo anni cio 10o CCxv. no-
mine regis Pruſſiæ ad requifitionem judicii cameralis Bero-
linenſis exararunt: Bey dem andern Gravamine iſt Klaͤger
ſchuldig, ſein Vorgeben, daß ihm nemlich 27. Stuͤck an ſeinem
Lehn ermangeln, beſſer, als geſchehen, binnen ordentlicher Friſt.

zu erweiſen. Dahingegen hat die von Klaͤgern geſuchte Parifici-

rung der Coſſathen nicht ſtatt, und werden Beklagte mit Abtre⸗
tung des hinter Joachim Muͤllers Coſſathen⸗Hof befindlichen groſ⸗

ſen Gartens billig verſchonet. V. R. W. Rat. Dec. Dieweil

ein

et

i

.

1) n S
ihe.
Atel⸗
V. W.
Der-
ſſhht
4
N
t
D

4N

S-r. CcrXXIV. DE INSTR. CONTK. TERT. NON PROB. 1087

ein Lehn⸗Brief lediglich zwiſchen dem Herrn und Lehn⸗Manne
uͤber den contractum feudalem aufgerichtet wird, folglich tan⸗
quam res inter alios acta wider einen tertium, der bey deſſen

Aufeichtung mit ſeinen Rechten nicht gehoͤret worden, nichts gel⸗

ten oder beweiſen kan; Bey welcher Bewandniß das von Klaͤ⸗
gern in dieſer Sache oͤfters auf ſeiner Vorfahren Lehn⸗Briefe ge⸗

ſetzte Fundament, in ſoweit Beklagte ſolches ſelbſt nicht ſuͤr rich⸗

tig erkennen, ziemlich ſchwach iſt, ꝛc. Impugnavit hanc ſen-
tentiam actor, interpoſitis, ut in Marchia vocantur, remediis
extraordinariis, actaque iterum ad nos menſe Februario anni

CLIDCCXVIII. miſſa ſunt. Quum igitur denuo illa in collegio

recenferentur, duo maxime contra priorem ſententiam no-

ſtram dubia movebantur. Primum hoc erat: Ediderat in-

terea, nempe anno 1717. rex Pruſſiæ die AMecuration vor
die Ritterſchaft in der Chur⸗Mark Brandenburg, in
ejusque & 4. ita conſtituerat: Und damit auch ein jeder ſeiner
Befugniß und Poſſeſſion reſpectu der zu ſeinen Guͤthern gehoͤ⸗
renden Pertinenzien und Gerechtigkeiten in kuͤnftigen Zeiten de⸗

ſo beſſer erweiſen koͤnne; So ſollen nicht alleine die bisher ertheil⸗

te Lehn⸗Briefe einem jeden in perpetuum dabey zum Fundament
und Beweis dienen, ſondern auch vermoͤge der ſchon hierbey er⸗
gangenen Verordnungen eine geruhige funfzig jaͤhrige Poſſeſſion
den poſſeſſorem von allem Anſpruch, es ſey ex capite doma-
nii oder aus was fuͤr Fundament es ſonſten ſey, voͤllig liberiren,

dergeſtalt, daß er ſo wenig von dem Fiſco als ſonſten deswegen
weiter nicht beunruhiget und actioniret werden koͤnne ꝛc. Ex

his verbis colligebant nonnulli, Hitreras inveſtituræ equiti-
bus vaſallisque marchicis datas vim probandi etiam adver-
ſus tertium accepiſſe. Ego vero hane regis mentem fuiſe
non credo. Neque enim vero ſimile eſt, illum jus commu-

ne & naturale mutare voluiſſe. Igitur verba aſſecurationis

memo-

1088 MEDFFXT. AD PANDECI.

—

memoratæ ad ſolas, quæ inter regem vafallosque ipſius
naſcuntur, controverfſias reſtringo. Aliis, quibus abſentibus
ignorantibusque litteræ inveſtituræ conficiuntur, nocere il-
læ non poſſlunt. Alterum vero, quod actor imprimis ſen-

tentiæ noſtræ opponebat, argumentum petebat ex jureju-

rando, quo unus ex majoribus ejus in curia feudali olim
veritatem eorum, quæ in litteris inveſtituræ continebantur,
corroborarat. Sed neque hoc nos ad mutandam ſententiam
movere potuit. Nam jusjurandum ei, qui id exigit, ſoli,
non tertio nocet, l. 3. pr. I. 13. pr. de Jurejurando. Quamobrem
priorem ſententiam confirmavimus, hasque ſubjecimus ra-
tiones decidendi: Das Gravamen betrift die Parificirung der

Coſſathen, deren Nothwendigkeit Klaͤger aus dem beſchwornen

Lehn⸗Briefe vom Jahre 1663. und aus den Koͤniglichen Verfaſ⸗
ſungen behaupten will. Alldieweil aber der beſchworne Lehn⸗Brief
den Beklagten, als tertüs, deren Vorfahren dabey nicht gehoͤret
worden, ſolchen auch niemalen deutlich approbiret, nicht ſcha⸗
den, noch daß demſelben Kraft ihres aͤlteren Lehn⸗Briefes vom
Jahre 1620. zuſtehende Recht benehmen kan, auch keine Koͤnigl.
Verfaſſung, welche Beklagten zuwider waͤre, angefuͤhret werden
kan; So hat dieſes Puncts halber unmoͤglich eine Reformatoria
erfolgen moͤgen.

IV.
Foſſeſſio ſola non facit, ut quis ex documento inter alios confecto
obligetur.

Dodedosa quis documentum, ejusque inſpectionem &
deſcriptionem aliis liberaliter conceſſerat. Deinde

ipſe eo illo conventus exceptionem rei inter alios geſteæ

objiciebat, ac præterea vitia nonnulla, quæ ſuſpectum
illud redderent, notabat. Reſpondebat actor, alienum dici

non⸗

n

Sp. CerXXIV. Dn INSTR. CoNTR. TERT. NON PROB. 1099

non poſſe quod reus diutiſſime poſſediſſet, nec ſuſpectum,
quod idem communicando tacite approbaſſet. Actis ad nos
delatis, quæſitum fuit inprimis, an poſſeſſor inſtrumenti in-
ter alios confecti eidem exceptionem rei inter alios geſtæ
opponere queat. Affirmavimus. Documentum alienum a

tertio poſſeſſum hujus tamen intuitu alienum manet. Ita-

que, ſi poſleſſor ex eo agere velit, vel ceſſionem docere
vel mandatum ejus, ad quem hoc inſtrumentum pertinet,
exhibere debet, Ordinat. cam. imperii P. I. tit. 21. §. 2.
Reus vero deterioris conditionis, quam actor, eſſe non de-
bet. Accedit argumentum ex lL. I. §. 3. de Tabulis exbiben-
dis, ubi, qui tabulas teſtamenti detinet, exhibere eas, ſalva,
quæ illi contra hoc teſtamentum competit, nullitatis aliave
exceptione, jubetur. Ergo poſſeſſio & exhibitio ſeu com-
municatio inſtrumenti pro approbatione ejusdem nequit ha-
beri. Nam & ſcripturæ prorſus falſeæ communicari
cum alüs poſſunt. Quapropter menſe Februario anni
CIO 10 cCxvVIII. ſic reſpondimus: Des Klaͤgers Gravamen beſte⸗
het darinnen, daß ihm beſſerer Beweis ſeines Vorgebens wegen der
Caſpar⸗Horſt auferleget worden, da doch ſolches aus dem Haus⸗

buche, welches Beklagte ſelbſt beſeſſen und ausdruͤcklich approbi-

ret, ſattſam erhelle. Weil aber Klaͤger die in ſolchem Hausbuche
befindliche Maͤngel nicht ableugnet, hiernaͤchſt die bloſſe Deten-
tion eines von einem tertio geſchriebenen Documents den Be⸗
ſitzer dahin, daß er es wider ſich gelten laſſen muͤſſe, nicht ver⸗
bindet, auch aus der den Herrn von Fraatz zur Nachricht gege⸗
benen Abſchrift keine durchgehende Approbation zu erzwingen
iſt; So ſehen wir nicht, wie Klaͤger ſich entbrechen koͤnne, die⸗
ſes Puncts halber beſſeren Beweis zu fuͤhren.

1 . ½ vyy yyy SPR-

„

1090 NMEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN CCLXXV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD UIF. XXII. 277. F-

CASIBVS, IN CQVIBVS INSTRV.
MENTA CONTRA TERTIVM

PROBANT.

I.

Inſtrumentum contra tertium, etſi non plene probet, argumen-

zum tamen & præſumtionem Facit.

tarius in tzit. C. Res inter alios actas aliiz non præjudicare.
H Totus is commentarius ex limitationibus ejus regulæ
conſtat, inter quas nona decima hæc eſt: Won nocet aliis non
vocatis, quod inter alios actum eſt, quoad plenum præjudicium.
Wocet enim quond aliqualem præſumtionem, ſive facit quale-
quale præjudicium unde jus illorum vacillat. Scilicet omne
inſtrumentum præſumtionem veritatis habet l. 14. C. de Con-
zrab. && committ. ſtip. Ea quidem præſumtio illis maxime
nocet, inter quos inſtrumefitum confectum eſt; ſed tamen
non poteſt non aliquem etiam quod ad exteros effectum in
animo judicis habere. Quantum vero tale inſtrumentum
inter alios valeat, certo determinare non poſſum. Nam
quod Bartolus in L. 31. de Jurejurando n. 45. rebus inter alios
geſtis ſemiplenam probationem tribuit- audax eſt nimium.
Rectius tota hæc res judicis arbitrio permittitur ſecundum!. 3.
§. 2. de Teſtibus. Rem exemplo illuſtrabo. Litigant locator

Txr Tiraquelli opera in fine gomi 6. exſtat ejus commen-

.

nen
ſnſe.
ule
er
lum.
ualk⸗
onmne
.
nim
Umen
komn
henun
N.
terch
. oenat

Sp. CerxXV. DE CASIB. IN QVIE. INSTR. CONI. &c. 1091

& conductor de agro, quem locator inter ceteros àgros
tanquam ſuum vindicabat, conductor e numero agrorum
locatorum eximebat, atque tanquam proprium retinebat.
Locator, cui probatio incumbebat, inter cetera argumenta
ſchedam proferebat, in qua is, qui ea prædia ante reum ti-
tulo conductionis tenuerat, agros ſibi locatos profeſſus erat,
atque inter eos etiam hunc, de quo nunc litigabatur, re-
cenſuerat. Negabat reus, hanc confeſſionem anteceſſoris
ſui, a quo ipſe cauſam non habebat, contra ſe allegari poſ-
ſe, quod ea res inter alios acta eſſet. Et profecto, ſi actor
Ppræter hanc ſchedam nihil attuliflet, ipſi eam ſine dubio re-
jeciſſemus. Inter alia vero argumenta admiſimus, & pro
cGircumſtantiarum ratione fidem fere ſemiplenam ei habui-
mus menſe Julio anni cio 10 ccxXIX. Es iſt den Klaͤgern im
letzteren Urthel der Beweis, daß Hans Harries das in ihrem
Hausbuche einverleibte Feld⸗Regiſter eigenhaͤndig geſchrieben, nach⸗
gelaſſen worden. Dawider fuͤhret nun Beklagter an, daß ſolcher
Beweis nichts relevire, indem ja Harries ein tertius ſey, und dem
Beklagten mit ſeiner Schrift nicht præjudiciren koͤnne. Alldie⸗
weil aber eines tertii Schrift, welche durch ſtarke Præſumtiones
unterſtuͤtzet wird, allerdings einen Beweis machet, mithin auch des
Harries ſchriftliches Bekenntniß allhier in Betrachtung kommen
muß, da derſelbe ehemalen der Klaͤgere Land, gleichwie Beklagter
nachgehends, inne gehabt, alſo ein mehreres, als er wuͤrklich beſeſ⸗
ſen, nicht angegeben noch zu reſtituiren verſprochen haben wird,
zu geſchweigen, daß in dergleichen Feld⸗ und alten Sachen der Be⸗
weis ohnedes ſchwer faͤllt, und es alſo damit nicht allzugenau ver⸗
bunden werden muß, ferner das Hausbuch bey darzu kommendem
ſtaͤrkerem Argumente, als ein altes von einem verſtorbenen Haus⸗
wirthe gemachtes Verzeichniß, billig einiges Adminiculum machet,
im uͤbrigen Beklagter, daß er ſolche Morgen, als ſie in dem Feld⸗
Xyy yyy 2 Re⸗

1092 MEDITAT. AD PANDECT.

Regiſter beſchrieben ſeynd, beſitze, zugeſtanden, und nur, daß ihm
ſolche eigenthuͤmlich gehoͤreten, vorgegeben; So haben wir voriges
Urthel nothwendig beſtaͤtigen muͤſſen.

II.
Ir, cujus jus ex inſtrumento inter alios confecto pendet, ex onmt-
nibus ejus, inſtrumenti cupitibus obligatur.

III.

Eitteræ inveſtituræ a primo adquirente obtentæ obligant omnes
ſimultanee inveſtitoi.

Eues marchicus feudum emerat, atque a domino litteras
inveſtituræ imperrarat, & in iis fratres ſuos & agnatos
ſimul inveſtiri curarat, ac præterea filiabus ſuis decem mil-
lia in caſum, quo ipſe filiique ſui ſine prole maſcula dece-
derent, ſtipulatus erat. Exiſtente hoc caſu, filiæ ab agna-
tis in feudo ſuccedentibus decem millia ex litteris inveſtitu-
ræ petebant. Agnati, ſe litteras has &, quæ in iis conti-
nerentur, pacta nunquam vidiſſe nec in ea conſenſiſſe, ae
defunctum decem millia non a ſe ſed a domino ſtipulatum
elſſe, reſpondebant, adeoque exceptionem rei inter alios ge-
ftæ objiciebant. Etſi in præcedentis ſpeciminis meditat. 1.
faſſi ſumus, litteras inveſtituræ dominum ſaltem & vaſal-
lum, non tertium obligare: verum hic æquitas ipfa limi-
tationem ſuggerit. Nempe agnatorum jus omne ex iſtis,
ex quibus conveniebantur, inveſtituræ litteris pendebat.
Is vero, qui ex uno inſtrumenti capite emolumentum captat,
cetera quoque ejusdem capita contra ſe admittere neceffum
habet, &. 19. in fſine X. de Cenſibus, Auth. ad hæc C. de Fide in-
frumentorum. Vide Specimen CCLXIII. de Infkrumentis inte-
gre proferendis, medif. 4. Deinde non opus eſt, ut paciſcen-
tes

— - — —

—

— — —

—

4
lds

los

lece
litu⸗
nti-

AW

Sp. CcLXXV. DE CASITB. IN CVIB. INSTR. CoNrT. &c. 1093

tes vel aliud negotium gerentes conſenſum ejus requirant;,
quo etiam invito & reluctante paciſci aut rem gerere poſſunt,
L. 26. de Regulis juris, l. 26. pr. Ad §. C. YTrebell. Adde
Ziraquellum in comment. de Kebus inter alios actis limit. 2
Is vero, qui primus feudum adquirit, agnatis ſuis, quos
in fimultaneam inveſtituram recipit, beneficium præſtat.
Itaque hi pactis, quæ cum domino init, contradicere ne-
queunt, ſed probare omnia coguntur. Quamobrem Crti
Helmſtadienſes agnatoôs menſe Majo anni 1718. condemna-
runt: In Sachen Hanſen von der Marwitz hinterlaſſener Toͤch⸗
ter, Klagerinnen und Appellatinnen an einem, wider Eliſabeth
Sybillen von der Marwitz, in Ober⸗Vormundſchaft ihrer 2.
Soͤhne, Beklagte und Appellantin am andern Theil, erkennet
die Regierung zu Cuͤſtrin ꝛc. daß Beklagte den Klaͤgerinnen die
verſchriebenen 10000 Rthlr. aus den Guͤtern Biſchoffſee und Liſ⸗
ſow zu bezahlen ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Die vornehmſte
Gruͤnde, derenthalben Beklagte ſich von Zahlung der 10000.
Rthlr. befreyen wollen, beſtehen darinnen, daß in dem anno
1653. erkichteten Pacto nur des Falls, wenn Hans von der
Marwitz ohne maͤnnliche Erben Todes verfahren ſollte, gedacht
