monium perhibere poſſe, negent communiter arg. c. 6.
X. de Teſtibus, tunc tamen admittitur auctor teſtis, quum

ipſe de evictione non obligatur, arg. L. 12. Finium reg.

Carpzovius P. I. C. 16. def. 68. 2. 3. At hic evictionis
Præſtationem a ſoceroe nunquam popoſcerat gener. Inau-

ditum igitur erat, homini, cujus in cauſa plane non in-
tfererat, jusjurandum ſupplerorium deferri. Aliter, cre-
do, judicaſſemus, ſi apparuiſſet, ſocerum ad evictionem
obligatum eſſe. Tunc enim cauſa ipſum quodammodo

tetigiſſet, propriaque ejus fuiſſet, arg. L. 9. C. de evictioni-
bus, nec potuiſſet ille tune reſtis eſſe. Sed adferam reſponſi
verba: Klaͤger ſetzet den Grund ſeiner Klage hierauf, daß ſeinem
Schwiegervater bey Beweinkaufung der von ihm anjetzo beſeſſenen

Hofſtaͤdte 72. Scheffel Saat⸗Landes verſprochen worden. Dieſes

wird von Beklagtem beſtaͤndig geleugnet. Nun vermeinet zwar Klaͤ⸗
ger, dieſen Punet durch den vigimirten Extract des theils von dem
Obriſt⸗Lieutenant von Gehlen, theils von dem ehemaligen Gehli⸗
ſchen Schreiber Varenkampen gehaltenen Hebe⸗Regiſters zur Genuͤ⸗

ge beygebracht zu haben, allenfalls, und daferne dieſer Extract nicht

zulaͤngſich, ofleriret er ſeinen noch lebenden Schwiegervater zum Er⸗
fuͤllungs⸗Eyde. Alldlewell aber das Hebe⸗Regiſter, daß Johann
Tegelehren præœciſe 72. Scheffel Saat⸗Landes verſprochen worden,
deutlich nicht beſaget; hiernaͤchſt das juramentum ſuppletorium den
ſtreitigen Partheyen ſelbſt, nicht aber einem rertio, dafuͤr alhier Klaͤ⸗
gers Schwiegervater zu halten, aufgeleget werden mag indem dieſer nur

einen Zeugen, ſo nicht einmal omni exceptione major abgeben kanz

So ſeynd wir das Suchen wegen des Juramenti ſuppletorii i ber⸗

COKR 0LL A EA.
I. Jusjurandum ſuppletorium ei, qui nihil plane prohavit,
deferri nequit, arg. L. 10. de 1bſtibus & c. 34. A. de Jure-
jurando. Igitur non video, quomodo defendi poſſit ſen-
tentia Menocbhii de diie. poſſ. reined. 4 . 671. exiſtiman-
3 tis,

14 MEDITAT. AD PANDECT.

tis, mortem abſentis, ſi alia argumenta deficiant, jure-
jurando heredis aut conjugis probari poſſe.
2. Jusjurandum ſuppletorium, efferendo allas probationes,
recuſari non poſſe, ait Carpzovius in Proceſſu tit. 12. art.
2. n. 94. Vera Carpzovii ſententia, ſiquidem terminus ad
probandum antea præfixus fuit, & effluxit. Nam ſi id
factum non eſt, nequit judex per jurisjurandi delationem
adimere liriganti probandi facultatem. At ſi effluxit ſemel
terminus, præcluſus eſt actor, nec poteſt amplius probare.
32. Quod autem porro Carpzovius loco memorato n. 96. ait,
eum, cui jusſurandum hoc imponitur, nec documenta
quidem aut teſtimonia noviter reperta offerre poſſe, id
falſum eſt manifeſto, & refellitur recte a Strykio ad Lau-
terbachium tit. de qurejurando p. 186. verbis: reeuſari pot-
eſt. Si enim jusjurandum hoc defertur ob defectum pro-
bationis, immo etiam, poſtquam præſtitum & fententia
lata, ob novas probationes retractari poteſt, E. 31. de Ta-
rejurando, cur non idem declinari poſſet ob novas proba-
tiones ante jusjurandum repertas? quia ſic evitantur
ſacramenta fruſtranea.
4. Tunc, quum de debito ipſo certo conſtat, atque ſaltem de
quantitate debiti dubitatur, ad hancç inveſtigandam credi-
tori jusjurandum ſuppletorium ſemper fere deferimus,

arg. L. I. §. 40. Depoſiti & c. 32. X. de Jurejurando.

SPECIMEN CXLII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. II.

DE
IVRETVRANDOPVRGATORIO
PVBICE DEFENSVrM
AA
RVDOLPHO AVGVSTO NOLTENILO,
Scheningenſi
D. I. AVGVST. CIo IO CC XXIV-
J. In

jure.

jones,
2. ar.
used
nKid
lonem
emel
obere.
6. i
mente
ſſe, id
Lau-
ißot-
Pro⸗
tentia⸗
e u.
robe-
tantur

em de
credi-

inn .

O
10,

.1

SP. CXLIL DE VRETVRANDO PVRGATORIO 15
In dubio judex ad decernendum judurandum burgatorium,
uam ſuppletorium pronior ADe Aebet.
II.

Sæpe tamen judjurandum purgatorium actori, Iulplaorin
reo defertuxr.

III.
Et tune ſuppletorium potius eſt.

( Ne eſt hæc regula & in foro recepta: Iusjurandum

Purgatorium in dubio præferendum eſt ſuppletorio.
Rationem ejus nonnulli ponunt in metu perjurii,
quem in ſuppletorio maximum ſubeſſe dicunt. At vane.
qualis, quin imo major, perjurii metus in jurejurando
purgatorio ſubeſt, quemadmodum in præcedente Specimine
CXLI. medit. 2. oſtendi. Vera itaque ratio eſt, quod favora-
biliores potius reos, quam actores habemus, L. 125. de Reg.
juris, & quod proniores ad abſolvendum, quam ad con-

demnandum eſſe debemus, L. 47. de Obligat. & act. Cave

tamen, cum Beyero in Delineatione Inſtitut. lib. 4. tit. 6. n.
128. ſeq. & aliis quibusdam exiſtimes, jusjurandum ſupple-

torium ſaltem actori, purgatorium tantum reo deferri.

Jusjurandum ſupplerorium defertur ei, qui probationem
ſuſcepit, ſive actoris ſit, ſive reus; purgatorium huic, con-
tra quem probatur. At ſrpiſſime probatio non ab acto-
re, ſed a reo exigitur, puta in actionibus negatoriis, aut
quum reus litis conteſtationi affirmativæ exceptionem
ſubjecit. Si tunc ſemiplene, aut plus quam ſemiplene,
probat reus, ipſi jusjurandum ſuppletorium, ſi minus
probat, actori purgatorium defertur. Cujus rei lucu-
lJentum exemplum in ſequente meditatione memorabitur.

Tunc vero invertenda eſt regula ſupra poſita, & jusju-

Tran-

16 MEDITAT. AD PANDECT.

randum ſuppletorium præferendum purgatorio. Nec ob-
ſtat, quod excipiendo reus actor fiat, L. 1. de Exceptionibus.
Quamvis enim hoc verum ſit, beneficia tamen ſia omnia non
amittit. Manet namque favor abſolutionis, qui omnium
maximus eſt. Et hinc Pontifex in c. 36. §. I. X. de Jurejuran-

do judicem, quem jusjurandum deferre oportet, primum

rei, deinde actoris rationem habere jubet.
Quum ex quobus litigantibus alter de veritate, alter de ere-
dulitate jurare poteſt, in dubio præfertur ille, nullo
diſerimine, actor ſit an reus.
V.
Jusjurandum ſuppletorium de veritate præfertur purgato-
rio ge eredulitate.
quidem in præcedente Specimine CXLI. meditat. 6. di-
xi, poſſe judicem, inſpectis perſonarum & cauſæ
circumſtantiis, jusjurandum credulitatis jurejurando ve-
ritatis præferre. Sed hoc rariſſime fit; nec, præter eum,
quem ibi memoravi, caſum unquam nobis alium obve-
niſſe, recordor. Ipſa itaque regula, quam dicto loco
auétoritate Bergeri firmavi, & quam recta quoque ratio
ſatis tuetur, immota manet: Jusjurandum veritatis in
dubio ceteris paribus purgatorio antefertur. Quum igitur
aliquando reus exceptionis ſuæ probationem ſubiſſſet, at-
que eam ſatis ambigue peregiſſet, proniores quidem era-
mus in jusjurandum ſuppletorium propter ea, quæ ſupraæ

5

in meditatione 3. dicta ſunt. Sed animadvertimus, reum

hic de credulitate ſaltem jurare poſſe. Igitur purgatorium,
quod actor ex certa ſcientia præſtare poterat, unanimi
conſenſu Prætulimus menſe Novembri anni cIo 1o cCXIIX.
Wuͤrde Klaͤger vermittelſt Eydes erhalten, daß er gewiß wiſt, ⸗
ihm

cOb⸗
nihu.
Enon
nium

APAn

rmu

e crt.

galo-

*

SP. CXLII. DE IVRETVRANDO PVRGATORIO. ry

ihn durch Eipelſtedten mehr nicht, als 4r. Ringe Staffholz ge⸗

liefert worden, ſo iſt Beklagter ihm diejenige 5. welche Eipelſtedt

ſeinem Vorgeben nach gleichfalls geliefert haben ſoll, annoch in

natura zu liefern, oder, daferne Klaͤger das Geld dafuͤr verlangen
ſollte, mit 40. Rthlr. zu bezahlen ſchuldig; additis his rationi-

bus: Es kommt anjetzo hauptſaͤchlich auf die Frage an, ob Be⸗
klagter den ihm auferlegten Beweis, daß er dem Klaͤger durch Ei⸗

pelſtedten 46. Ringe Staffholz liefern laſſen, vollfuͤhret. Beklag⸗
ter bejahet ſolches, und fuͤhret zu deſſen Behuf an, daß der dieſer⸗
halb abgehoͤrte, ob wol einzele Zeuge zum Holzwarten ordentlich
beſtellet ſey, demnach in Holz⸗Sachen groͤſſern Glauben, als an⸗
dere ſchlechte Zeugen, verdiene. Allenfalls erbietet er ſich zum Er⸗
füͤllungs⸗Eyde. Alldieweil aber gedachter Zeuge anfaͤnglich nur
von 41. Ringen an Eydes⸗Statt ausgeſaget, alſo, da er jetzo ei⸗
nen Irrthum vorſchuͤtzet, wenigſtens ſo viel zu erkennen giebt, daß
er ſeine Sachen und Rechnungen nicht gar zu richtig und ordentlich
halte, hiernaͤchſt bey dieſer Sache ein ziemliches Intereſſe hat, in⸗
dem er vor das Holz, ſo nicht geliefert worden, zu ſtehen ſchuldig
iſt, und denn bey dieſer Bewandnis kein rechter halber Beweis

vorhanden, uͤberdies Beklagter, daferne ihm der Erfuͤllungs⸗Eyd

zuerkannt wuͤrde, bloß de credulitate ſchwoͤren muͤßte, Klaͤger
hingegen die Anzahl des ihm geleferten Holzes eigentlich wiſſen kan,
in welchem Fall auch bey einem unſtreitigen halben Beweis viel eher
auf den Reinigungs⸗ als Erfuͤllungs⸗Eyd geſprochen zu werden
pfleget; So haben wir auf den erſteren erkannt, und ſodann Be⸗
klagten, die mangelnde 5. Ringe annoch zu liefern, oder, wenn

Klaͤger deren jetzo nicht weiter vonnoͤthen hat, den Ring à4 8. Rthl.

zu bezahlen, condemniret. In alia cauſa actor probationem
ſuſceperat, nec plane, quin imo vix ſemiplene, peregerat.
Impoſuiſſemus itaque reo purgatorium jusjurandum. At
ille in media lite mortem obierat, & heredes ejus non niſi
Tom. III. C de

19 MEDITAT. AD PANDECT.

de credulitate jurare poterant. Maluimus ergo actorem ad
ſuppletorium veritatis admittere menſe Januario anni
cIo IO cCXV. Der erſte Zeuge ſaget klaͤrlich vor Klaͤgern aus,
und wuͤrket wenigſtens ſo viel, daß der Beklagten, wenn ſie an⸗
noch lebte, das Juramentum purgatorium, ob ſie nemlich die
Worte nicht von ſich ſelbſt verſtanden, auferleget, nunmehr aber,
da ſie mit Tode abgegangen, Klaͤger zu dem Erfuͤllungs⸗Eyde ge⸗
laſſen werden muß.

VI.
Juijurandum purgatorium ob leviores ſuſpiciones non
eſt degernendum.

VII.
Ineulpatio correi ad deferendum juijurandum purgatorium

non ſuffcit.

VIII.
Mec fuficit accuſatio vel delatio lIæſi.

Psane judices in hoc ſæpiuſcule, quod jusjurandum
purgatorium nimia facilitate decernant, ex leviſſimis
videlicet ſuſpicionibus. Vileſcit per hoc jurisjurandi au-
Roritas, & credere incipiunt homines, rem exigui mo-
menti eſſe, quæ tam frequenter & temere exigitur. Ita-
que iſta facilitas nec pietati, nec prudentiæ, nec juri con-
venit. Certe jus canonicum ad jusjurandum purgatori-
um veroſimiles ſuſpiciones, c. 4. X. de Purgatione cano-
nica, aut ſaltem, ut quis publice aliqua nota ſit reſperſus,
c. 14. X. eodem, requirit. Non ſufficit itaque ſola incul-
patio correi, ſi alia adminicula deſint, L. 17. C. de Accu-
ſationibus. Sæpe reſpondimus, non poſſe jusjurandum

purgatorium imponi ei, quem ſtuprata ſecum rem ha-
buiſſe

d
Ani
ls,
ſe a⸗
die
cbet,
dege⸗

ℳ

riumn

SP. CXLII. DE WRETVRANDO PVRGATORIO.

buiſſe & patrem infantis ſui illegitimi eſſe, tametſi conſtan-

ter & in ipſo partus diſcrimine, dicit. Vide ſupra Specimi-
ne XII. de Prægnantibus &σ Puerperis Medit. 4. Nec accuſatio
aut delatio ejus, qui alterius delicto læſum ſe dicit, juriju-
rando purgatorio locum facit. Accuſatio enim vel delatio
ſine probatione plane non attenditur, L. 4. C. de Edendo.
Et ſic reſponderunt Cti Vitembergenſes menſe Julio anni
cio 19 CcXxI: Ob gleich Nicolaus Schoͤner, daß Chriſtoph Gott⸗
lieb Wenzel ihn einen Schaafjungen geſcholten, ausgeſaget, dieſer
auch durch ſeine eigenhaͤndige Regiſtratur, worinnen er Schoͤnern
des Schaͤfers zu Franken Sohn nennet, ſich dieſerhalben dem An⸗
ſehen nach verdaͤchtig gemachet. Alldieweil aber des Inquiſiten
Schoͤners, welcher ohnedem des Wenzels Feind iſt, Ausſage die⸗

ſen ganz nicht graviren mag, hiernaͤchſt die aus der fol. 3. befind⸗

lichen Regiſtratur genommene Muthmaſſung ungegruͤndet; So
haben wir demſelben den Reinigungs⸗Eyd, auch die Erſtattung
der Unkoſten, auſſer denenjenigen, ſo bey ſeiner Defenſion quf⸗
gegangen, erlaſſen.

IX.
maiſi, itio de perjurio ſuſpecto loco purgatorii egreſſus e
civitate recte imperatur.
X.
Magiſtratus municipalis civem noxium, etſi delicti nullius
convictum, expellere poteſt.

Nuuibi majus perjurü periculum eſt, quam in jureju-
rando purgatorio. Nam quum vident homines, exi-
ſtimationem ſuam aut bonerum ſuorum magnam partem
in diſcrimen adduci, nullam conſcientiæ rationem habent,
ſed honorem ſuum & opes perjurio redimunt, rati, De-
um non eſſe, aut, ſi ſit, res humanas non curare, aut, ſi
C 2 . curet,

7

20 MEDITTAT. AD PANDECT.

curet, tardius tamen delinquentes punire. Maxima vero
jurantium pars bonitate Dei, quem placaturos ſe iterum
ſperant, confidunt. Deſcribit iſtas perjurorum ratiocinatio-
nes egregie Juvenalis in Satyra XIII.

Tam facile & pronum eſt, ſuperos contemnere teſtes,
Si mortalis idem nemo ſciat, adſpice quanta
Voce neget, quæ fit ficti conſtantia vuftus.
Per ſolis radios, Tarpejaque fulmina jurat,
Et Martis frameam, & Cirrhæi ſpicula vatis:
Per calamos venatricis pharetramque puellæ,
Perque tuum, pater Ægei Neptune, tridentem:
Addit & Herculeos arcus, haſtamque Minervæ,
uidquid habent telorum armamentaria cæli
S vero & pater eſt, comedam, inquit, flebile gnati
Sinciput elixi, Pharioque madentis aceto.
Sunt in fortunæ qui caſibus omnia ponant,
Et nullo credant mundum resétore moveri,
Natura volvente vices & lucis & anni,
Atque ideo intrepidi quæcunque altaria tangunt.

Eſt alius metuens, ne crimen pœna ſequatur,
Hic putat eſſe Deos, & pejerat, atque ita ſecum:
Decernat, quodcunque volet, de corpore noſtro
Iſis, & irato feriat mea lumina ſiſtro,
Dummodo vel cæcus teneam, quos abnego, numos.
Et phthiſis, & vomicæ putres, & dimidium crus
Sunt tanti? pauper locupletem optare podagram
Nec dubitet Ladas, ſi non eget Anticyra, nec
Archigene. Quid enim velocis gloria plantæ
Præſtât, eſuriens Piſœææ ramus olivæ?
Ut ſit magna, tamen certe lenta ira Deorum eſt.
Si curant igitur cundctos punire nocenteis,
Quando ac' me venient? ſed & exorabile Numen
Fortaſſe experiar: ſolet his ignoſcere, multi
Committunt eadem diverſo crimina fato:
Ille crucem ſceleris pretium tulit, hic diadema.

Vero
erum
tio⸗

ti

e

SP. CNLII. DE IVREIVRANDO PVRGATORIO. 21

Sic animum diræ trepidum formidine culpæ
Confirmant, tunc te ſacra ad delubra vocantem
Præcedit, trahere imo ultro ac vexare paratus:
Nam quum magna malæ ſupereſt audacia cauſæ,
Creditur a multis fiducia.

Horreo igitur, quoties jusjurandum purgatorium decernen-
dum eſt, & circumſpicio ſolicitus, num quod aliud reme-
dium adſit. Suadent DD. & inter hos Ludovici in der Ein⸗
leitung zum Peinlichen Proceß caf. 9. §. 4. & §. 49. ut ho-
mo de perjurio ſuſpectus potius per carnificem terreatur,
quam ad jurandum admitratur. Sed præterquam, quod &
iſta territio plerumque fruſtra adhiberur, ſæpe perſonarum
vel cauſæ ratio eam decerni vetat. Menſe Februario anni
cio 19 ccxx. Senatus Magdeburgenſis acta ad nos mittebat, in
quibus [Cti N. homini de adulterio accuſato jusjurandum

purgatorium detulerant. Paratus is erat, id præſtare. Sed

quum præſentiſſimum perjurii periculum appareret, ipſe Se-
natus religioni ſibi dabat, admittere hominem, atque nos,
quid faciendum, conſulebat. Laudavimus pietatem Senatus,
quæſtionem tamen, aut territionem decernere auſi non ſu-
mus, quod priorem ſententiam in deterius mutare ſine no-
vis indiciis non liceat. Pœnam etiam imponere ex eadem
ratione noluimus. Sed quia tamen hominis improbitas indu-
bia erat, purgatorio omiſſo, eum exire e civitate juſſimus.
Juſſus ejusmodi non ſemper pœna eſt. Hæc enim poteſtas

magiſtratibus omnibus, licet ſuperioritatem territorialem

non habentibus, competit, incolas improbos, inutiles, noxios,
ſeu uno verbo, civitatis purgamenta, excludere & exire ju-
bere, etiam ſine ſolemni proceſſu. Scio quidem, diſſentire a
me Pufendorfkum de Jure naturæ & gentium lib. 8. ap. II. §.
6. Mevium in jure Lubec. lib. I. tit. 2. a. 2. n. 79. & Labni-
um in Politica municipali l. 2. c. 9., u. 27. qui magiſtratibus
C2 hane

22 MEDITAT. AD PANDECT.

hanc poteſtatem, niſi in manifeſtis delictis, denegant. At fa-
cile refelluntur ex ratione ſalutis publicæ: cura magiſtrati-
bus commiſſa complectitur utique jus expellendi hos, quos,
de crimine licet non convictos, ſecuritatem tamen & pacem
communem turbaturos, certe ſciunt. Et magiſtratus quidem
academici hanc facultatem ſine dubio habent, ut his, a qui-
bus exonerare ſe cupiunt, ſi ii verſutia ſua & calliditate judi-
cium publicum & peenam eludunt, conſilium abeundi im-
per tiantur. Quod ſaluberrimum & ſæpe neceſſarium reme-
dium cur aliis magiſtratibus adhibere non liceat, profecte
non video. Talem t igitur ſententiam concepimus: Daß Chri⸗
ſtoph Ernſt geſtalten Sachen nach zum Reinigungs⸗Eyd nicht zu
laſſen, ſondern ihm nach Erſtattung der dieſe Inquiſition verur⸗
ſachten Unkoſten anzudeuten, daß er ſich in Zukunft bey willkuͤrli⸗
cher Strafe dieſer Stadt enthalten ſolle; hasque ſubjecimus de-
cidendi rationes: Es wird Inquiſit eines mit Magdalenen Band⸗
hauſin begangenen zweyfachen Ehebruchs beſchuldiget. Ob er nun
ſolches wol beſtaͤndig leugnet, auch ſonſten eigentlich nichts, als nur
die Be thudigun g9 der correæ wieder ſich, hingegen die Rechts⸗
Regul;, quod propriam turpitudinem alleganti in præ judici-
um tertii fides non habeatur, imgleichen der Bandhauſin eigenes
Geſtaͤndniß, es ſey das Werk der Unzucht nicht von ihm vollbracht,
und der Saamen nicht weggelaſſen worden, vor ſich hat, mithin es
das Anſehen gewinnet, ob ſey Inquifit entweder von der Inquiſition
zu entbinden, oder allenfalls mit dem bereits erkannten Reinigungs⸗
Eyde zu belegen geweſen. Alldieweil aber Inquiſit unterſchiedene
verdaͤchtige Umſtaͤnde, inſonderheit daß er bey der Bandhauſin um
die von ihr geſetzte Zeit in Abweſenheit ihres Ehemannes geweſet ,
Brandtewein mit ihr geſoffen, die Kirchhofin, ſo mit gegenwaͤrtig
geweſen, weggeſchicket, und allein bey der beſoffenen Frau geblie⸗
ben, zugeſtehet, hiernaͤchſt ſich mit Scheffelſpielen, einer der Spitz⸗
buͤberey halber verdaͤchtigen Profeſſion, ernaͤhret, wenigſtens ein⸗
perſona

— 4

A-
rati
quos,
Acenn
dem
1i.
jud.
di in⸗
1enne⸗
feco
Ch⸗
ht zu
erur⸗
lkurli⸗
1s de-
Vand⸗
r nun
aſo nur
echt,
ucdici⸗
bigenns
bracht
thints
iſiton
unge⸗
Hedent

ſindn.

enwerlg

Se

ns ein
petſaun

Sp. CXLII. DE IVRETVRANDO PVRGATORIO. 23

Perſona viliſſima und maculata iſt, ferner wegen begangener Mal-
verſation ſchon oͤfters in der Gerichte Haͤnde gefallen, uͤber dies in
Reden eine groſſe Leichtſinnigkeit ſpuͤhren laͤſſet, endlich ſich vor kur⸗
zer Zeit von bezuͤchtigten Dieben loß geſchworen; So hat die
Obrigkeit wohl und ehriſtlich gethan, daß ſie bey ſo offenbarer Ge⸗
fahr des Mein⸗Eydes den Reinigungs⸗Eyd von Inquiſiten nicht

angenommen. Es iſt jedoch, da die angefuͤhrte Incdhicia nicht die

ſtaͤrkſte, auch nach dem jetzt eingeholten Urthel kein neues darzu ge⸗
kommen, zudem nach der Bandhauſin Angeben das Adulterium
mehr pro attentato, als conſummato, zu achten, bedenklich, auf
ein haͤrteres medium eruendæ veritatis zu fallen; ſondern das
beſte, dieſen der Stadt unnuͤtzen und ſchaͤdlichen, auch wegen aller⸗
hand Uebelthaten verdaͤchtigen Menſchen hinweg zu ſchaffen. Un⸗
terdeſſen, da er durch ſein vorgefuͤhrtes Leben, und die obangezoge⸗
ne Umſtaͤnde ſich verdaͤchtig gemachet, und die Inquiſition zugezo⸗

gen, ſo wird er billig zu Erſtattung der dadurch verurſachten Un⸗

koſten angehalten.

CcoO 0O 'I AAIA

r. Quod Lauterbachius in tractat. ynopt. de Juramento pur-
gationis F. 3. n. 63. ait, reum, qui ſe jurejurando pur-
gavit, in priſtinum ſtatum & officium ſuum reſtitui,
verum femper non eſt. Poteſt enim ſcandali publici
caulſa ſuſpenſio etiam poſt purgationem continuari, c.
10. X. de Purgatione canonica.
2 Reus jusjurandum purgatorium detrectans pro confeſ-
ſo habetur. Negant tamen communiter DD. hanc con-
feſſionem in gravioribus delictis ſufficere. Et Carpzo-
vius quidem Quæſt. crim. 116. n. 82. detrectantem tor-
quendum, Beyerus autem Delineatione Pandectarum tit.
de Jurejurando n. 117. extraordinarie puniendum, di-
cunt. Ego tamen confeſtim pœna ordinaria adficien-
dum puto. Cerrte in crimine fractæ pacis publicæ, quod
atrociſſimum eſt, jura imperii hoc ſanciunt in Ordinat.
Cameræ P. 2. tit. I0. §. 2. Adde cap. 10. in fine X. de
Purgat. canon. 3. Jus-

MEDTTAT. AD PANDECT.

3. Jusjurandum purgatorium a reo Præſtitum neque ip-
ſum, neque actorem ſemper à reſtitutione ſumtuum
litis liberat; ſed poteſt judex alterutrum, ſi temeritas
ejus appareat, nihilominus in expenſas condemnare.
Vide Specimen LXNXVIII. de iniuſta in temerarios li-
tigatores indulgentia medit. 6.

SPECIMEN CXLIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XII. TIT. II.

HIS, QVI NOMINE ALIENO
VEL VNIVERSITATIS
JIVRANT.

I.

Jusjurandum per procuratorem præſtari, conſentiente al-
tero, poteſt, invito non poteſt.

II. .

Juijurandum calumniæ, etiam invito adverſario, per
procuratorem præſtatur.

7

us diſputavit Oldekopio, qui in diſſertat. de Jure-
jurando in alterius animam n. 155: jusjurandum
in alterius animam jure divino abſurdum & irreligio-
ſum, jure gentium inauditum, jure civili & Saxonico
pro-

( jusjurandum per procuratorem nemo aeri-

e i.
Munm
heritis
mnare.
or l.

IANS

NO

e ol.

no aer⸗
l M
mmdn
eli⸗
G1Moid
⸗

SD. CXI. III. DEHIIS, QWVI NOM. AL. VEL VNIV. JIVR. 25

prohibitum, jure canonico non appr obatum dicit. Refu-
tarunt Oldekopium Eeltmannus in diſſertatione ſua inau-
gurali, & nuper Gundlingius in Cundlingianis 1 DPart. 4. . 3.
t recte quidem refutarunt. Si is, cui vel contra quem

juratur, conſentit, nullum jus Procuratores a jurando ar-

cet. Quin imo iſtæ ipſæ leges, in quibus cum ſententia
ſua conciliandis tantopere laborat Oldekopius , procurato-
rem juraturum claris verbis admittunt, ut vel eæ ad re-

fellendum Oldekopium ſufficiant. Admittunt quoque pro-
curatorem mores gentium tam antiquarum quam recentio-

rum, quod Gundlingius §. 17. &% I8. exemplis variis com-
probat, quibus longe plura addi poterunt ex du PFreſne
Cloſſario mediæ &&α inmae latinitatis art. Jurare in animam
alterius; & Jurare vicariis manibus. Sed, quemadmodum
dixi, ut per Pprocuratorem jurari Poſſit, oportet conſentire
illum, cui vel contra quem juratur. Ejus enim maxime
intereſt, dominum ipſum jurare, quum negari non Poſſit,
homines, ſi per alios jurandum ſit, faciliores, at, ſi jusju-
randum ab ipſis poſcatur, circumſpectiores & reverentio-
res eſſe. Novi exemplum matronæ honeſtiſſimæ, quæ
jurare juſſa Procuratori ſuo jam ſpeciale mandatum ad hoc
dederat, ſed, quum is a judice repelleretur, atque ipſa evo-
caretur, maluit cauſam perdere, quam jurare. In iis quo-
que legibus, in quibus de jurejurando procuratoris agitur,
veluti in L. 9. §. 6. & L. 23. de jurejurando, ſemper Præ-
ſupponitur, jusjurandum Procuratori ſpecialiter delatum
eſſe. Adde Pachovium ad Treutlerum vol. I. diſp. 21. G. I.
lit. A. Solum jusjurandum calumniæ excipit Pontifex, at-
que procuratori id etiam contra adverſæ partis voluntatem
Ppræſtare permittit in cap. ult. de Furam. calumn. in 6.
Quæ ipſa exceptio regulam, quod procurator diſſentiente
adverſario juraturus non admittatur, firmat. Videtur vero

Tom. IIIJ. D . in

7

4
–

26 MEDTTAT. AD PANDECT.

in hoc jurejurando Pontifex facilior ideo fuiſſe; quod ex

eo cauſæ deciſio directe non pendeat, adeoque, quis ju-
ret, alterius tantopere non interſit.

III.
Univerſitas jusjurandum ſibi impoſitum non per Sndicum,
nee per maximam ſui partem, nec ſemper per præſides 8*
ſeniores ſuos, ſed per aliquot membra negotii, de guo
agitur, inprimis gnara praſtat.

IV.
Haæc membra eligere poteſt is, qui cum univerſitate litigat:
V.

Electa negueunt ab univerſitate recuſari.
Qun jusjurandum univerſitate ab adverſario defertur
vel a judice imponitur, de modo id præſtandi con-
troverſiæ ſœpe oriuntur. Aliqui cum Habnio ad Weſen-
bec. tit. Quod cujasoungque univerſ. n. 8. ſyndicum admit-
tunt, alii cum Gothofredo ad L. 77. de Condit. & dem. lit.
J. majorem collegii partem jurare jubent, iterum alii
cum Mevio P. 3. Sec. 54. libero univerfitatis arbitrio relin-
quunt, per quos jurare velit. Neutra nobis ex his ſen-
tentiis placet. Equidem Pro ſyndico ſtare videtur Cajus,
qui in L. I. §. I. Quod cujuscunque univerſitatis, per ſyn-
dicum, quod communiter agi fierique oporteat, agi fie-
rique ait. Verum Cajus iis verbis ſyndici poteſtatem non
in infinitum extendit, ſed talem ei ſaltem concedit, qua-
lem procurator habet. Procurator autem, invita altera
parte, ad jurandum non admittitur, quemadmodum in
principio bujus Speciminis dixi. Igitur ſyndicus, ſeu pro-
chrator univerſitatis, plus majorem collegii partem ju-
rare oporfteat, fundata videtur in L. 160. §. 1. de Reg.
juris. Sed hæc ceteræque leges, quæ in negotiis collegii
ma-

er
jr.

n,
1G

ipor

ertur
con.
lſer
dmnit-
. li.
relin-
ſen⸗
ajus,
Hn.
fe
n no
qui-
Alters
u po.
n .
Ne.
vlegi
Il-

SP. CXLIIIL. DE HIS, QVI NOM. AL. VELVNIV. VR. 27

majorem ejus partem requirunt, de eo ſaltem caſu, quo
de conſenſu collegii quæritur, intelligendæ ſunt. At ubi

de conſenſu collegii ſatis conſtat, non opus eſt, ut ple-
raque collegii membra actum expediant. Sæpe etiam

univerſitates, quæ jurare debent, ampliſſimæ ſunt. Mil-
le igitur tunc vel plures nonnunquam perſonas jurare

oporteret. At nihil magis auctoritatem & ſanctitatem

ſacramentorum imminuit, quam eorum multitudo. Quod
denique Mevius rem arbitrio univerſitatis relinquir, du-
riſſimum eſt. Poterit univerſitas ex corpore ſuo deligere
homines vel leves, vel-negotii, de quo agitur, plane igna-
ros atque ad jurandum faciles. Habebit igitur paratam
victoriam. Quæ cum ita ſint, melior videtur ſententia eo-
rum, qui præſides collegii ſeu eos, quibus ejus & admini-

ſtratio communium rerum commiſia eſt, jurare jubent.

Convenit hoc Legi 97. Conditionibus & demonſtr. & Legi
14. Ad municipalem. Verum & hoc recte explicandum
eſt. Ratio ſcilicet, propter quam capita univerfſitatis jura-
re jubentur, ea eſt ſine dubio, quod res collegi? præ reli-
quis exactius ſcire præſumuntur. Ceſſante itaque hac ra-
tione, ſi ſeniores accuratam negotiorum notitiam non ha-
bent, junioribus & peritioribus jusjurandum imponendum
eſſe, recte ait Carpzovius l. 3. Reſp. 41. n. 7. ſqq. Optimum
eſt, electionem ei, contra quem juratur, & cujus maxime
intereſt, homines peritos, pios; idoneos jurare, relinqui.

Providebit is maxime, ut tales ſiſtantur, in quos minor te-

meritatis ſuſpicio cadit. Agnoſcit æquitatem hujus ſen-
tentiæ Bergerus atque in ſupplementis ad Electa diſcept. for.
Part. I. p. 221. ei, qui univerſitati jusjurandum defert, licen-

tiam dat nonnullos ad jurandum denominandi. Quod,

quum Ctus Saxo in patria ſua, ubi tamen Conſtitutio ele-

Soralis 13. Part. I. non parum obſtare videtur, uſu ſervari

D 2 teſta-

5

4

28⁸ MIEDITAT. AD PANDECT.
teſtatur, in aliis Germaniæ provinciis minus dubü habet-
Ita certe Cti Vitembergenſes menſe Octobri anni cio lo cc N
in cauſa Johann Fuchſens, actoris, contra den Syndicum der
Gemeinde zu Woͤrbzigk, reum ex principatu Anhaltino ad ip-
ſos miſſa judicarunt, univerſitatem, cui jusjurandum dela-
tum, debere inter jurartiros ſiſtere illum, quem deferens

denominarat: Daß Beklagtens Principalen bey Ablegung des

ihnen deferirten Eydes den vorgeſchlagenen Hermann Bringezu
mit darzu zu nehmen ſchuldig; additis his rationibus: Ob gleich
Beklagter vorgiebt, es ſtehe ſeinen Principalen frey, durch wen
ſie aus ihrem Mittel den ihnen deferirten Eyd abſtatten wolten,
und waͤren ſie den von Klaͤgern vorgeſchlagenen Hermann Bringe⸗
zu darzu zu nehmen nicht ſchuldig. Alldieweil aber der wegen In-
ſinuation des monitorü deferirte Eyd, vermoͤge des Urthels,
von den aͤlteſten der Gemeinde, und ſo etwan die beſte Wiſſenſchaft
davon haben moͤchten, darunter Herrmann Bringezu, den ange⸗
gebenen Umſtaͤnden nach, ohne Zweifel zu rechnen, abgeſchworen
werden muß, wie denn ohne des, wenn einem Collegio der Eyd
auferleget wird, dem andern Theil gewiſſe Perſonen darzu vorzu⸗
ſchlagen frey ſtehet; So haben wir Beklagtens Principalen, den
vorgeſchlagenen Hermann Bringezu zu Ablegung des deferirten
Eydes mit zu nehmen, auferleget.

VI.
Zune tanfum univerſitas eos, quos adverſarius ad juran-
Jum denominavit, recuſare bpoteſt, quui juſtam ro-
eu ſationis cauſam habet.
Qod in præcedente meditatione diximus, univerſitatem
electa ab adverſario ad jurandum membra recuſare
non poſſe, tunc verum eſt ſaltem, quum nulla legitima re-
cuſationis cauſa adfertur. Quid enim ſi quis amicos ſuos
& familiares, quos in collegio habet, eligat; aut quid, ſi
gra-

ubete
CCNR
n N
d ip⸗
dela-
ſerens
de
Plugahe
9c
voſten,
Heinge
en In.
tthels,
ſchaft
a onge
Grorn
e End
1 vorſe⸗
n, den
fexitten

A-
ſe-

ibtten
Teellit
finn
0s ⸗
Guid
Nr.

SP. CXLIII. DETIIS, QVI NOM. AI. VEI. VNIV. IVR. 23

gravis ſuſpicio adſit, denominatos cum adverſario collude-
re? Repellet hos recte univerſitas, nec jus jurandum detre-
Ctando vel deferendo cauſam univerſitatis perdant. Idem
eſt, ſi hi, quos jurare vult adverſarius, negotium, de quo
litigatur, ignorent. Vide Carpzovium in Proceſſu tit. II.
art. 2. Z. 68. 69. Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes
menſe Februario anni crolo cc XX. verſus Cuſtrin in cauſa
Jacob Heinrichs von Muſchwitz contra die Mann⸗ und Ritter⸗
ſchaft des Coktbußiſchen Creyſes: Es wird gefraget, ob Implo-
rant ſchuldig ſey, ſtatt der von ihm bereits vorgeſchlagenen 3. Per⸗
ſonen, welche den Erfuͤllungs⸗Eyd von wegen der Imploranten
abſchwoͤren ſollen, es aber zu thun Bedenken getragen, drey ande⸗
re zu benennen. Er ſelbſt vermeynet, darzu nicht verbunden zu ſeyn,
in Erwegung, daß ihm das am 12. Dec. 1715. geſprochene

rechtskraͤftige Urthel die Macht, drey Perſonen zu benennen und zu

erwehlen, ohne alle Reſtriction ertheilet, Imploraten auch die,
welche er vorgeſchlagen, ſchon einmal angenommen und ſelbſt præ-
ſentiret, naͤchſtdem die dem Imploranten verſtattete Wahl ganz
vergeblich ſeyn wuͤrde, dafern den Imploraten allezeit frey ſtaͤnde,

die erwehlte Perſonen zu verwerfen und ſo lange, bis ſich einige

zum ſchwoͤren bereitwillig faͤnden, andere zu fodern, endlich es all⸗
hier auf die Jugend der ſchwoͤrenden nicht ankomme, da ohnedes

niemand von denen, welche im Jahr 1662. bey Errichtung der Rol⸗

le geweſen, mehr lebe. Alldieweil aber ein jeder, welchem die
Wahl zuſtehet, tuͤchtige und geſchiekte Leute wehlen muß, hinge⸗
gen diejenige, welche Implorant erwehlet, wegen ihrer Unwiſſen⸗
heit in Creys⸗Sachen zu Abſchwoͤrung des Eydes nicht geſchickt
ſeynd, hiernaͤchſt Imploraten ſelbige anfaͤnglich aus Irrthum und
in der falſchen Meynung, ſie haͤtten genugſame Information in

der Sache angenommen, ſolglich nunmehr, als eine Univerſitas,

aus dieſer rechtmaͤßigen Urſach in integrum reſtituirt zu wer⸗
. D 3 den

MEDITAT. AD PANDECT.

den gar wohl begehren koͤnnen, ferner den Imploraren weiter nicht
verſtattet werden wird, diejenige, welche Implorantin Zukunft nach
Anleitung des am 20. Sept. 1717. geſprochenen Urthels vorſchlaͤget,
ohne ſehr wichtige Urſachen zu verwerfen, endlich der im Urthel vom
12. Dec. 1715. vorgeſchriebene Erfuͤllungs⸗Eyd allerdinges eine durch
viele Jahre und Uebung in Ereys⸗ Sachen erlangte Erfahrenheit er⸗
fodert, ſo halten wir Imploranten andere 3. Perſonen vorzuſchlagen

ſchuldig.

CnnωnRg, nhul LAIA.

1. Jusjurandurn fidelitatis per procuratorem præſtari poteft
2 F. 3. . I. Id quod etiam in feudis imperii uſu ſervatur.
Solent autem legati principum juraturi abſentiam domi-
norum ſuorum imperatori modeſte excuſare. Quæ ex-
euſatio, etſi ſalte m dicis cauſa fieri videatur;, propfer in-
veteratam tamen conſuetudinem tanquam neceflaria re-
quiritur. Primus eam omiſit legatus regis Pruſſiæ, quum
a Joſepho inveſtituram peteret & jusjurandum nomine
domini offerret. Sed ægerrime hoc tuliſſe Joſephum,
novimus-

Limnæus de Jure publico Inp. Rom. lib. 4. cap. 7. n. 27.
28. diſtinguit inter renovationem feudi regalis antiqui
& inveſtituram novi. In illa procuratorem ad juran-
dum admittit, in hac, maxime ſi feudum ſit electora-
le, ipſam vaſalli perſonam requirit, hocque exemplis
MadGritiiSaxonis & Maximiliani Bavari confirmat. Sed ex-
empla hæc rem, quæ ſecundum jura liberi arbitrii ſeu, ut
loquuntur, meræ facultatis eſt, neceſſariam non effi-
ciunt. Et habemus jam exemplum contrarium Erne-
ſti Augufti, electoris Brunſvicenſis & Luneburgenſis.

3. Hi, qui nomine unverfitatis jurant, ſi membra univer-
ſitatis ſint, mandato opus non habent. Martini in Pro-
ceſu lib. 18. F. 10. n. 36.

SPECL

licht
1 nach
vorn
edorch
hette⸗
Ghon

SP CNLIV. DE MORTE VIM TVRISTVR HABENTEq
SPECIMEN CXLIVvV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XII TIT. II.

MORTE VIM TVRIS IVRANDI
HABENTE

P„VBLEICE DEVENSVM
A
1EOFOTDO ADOLPHO DE DVNCK-HERREN,
MEGAPOLITANO - STRELITENSI.
D. XIII. SEPT. CI 10 CC III.
Trvia requiruntur aud hoc, ut jusjurandum a judice impoſi-
tum propter mortem pro præſtito babeatur, integritas vitæ,
morte Tecute, oblatio &intedizio adverſarit. 7

II.

Sola oblatio ad jurandum non effcit, ut jaurandum, morte
Necuta, pro praſtuo babeatur.

Nirca doctrinam, an & quousque jusjurandum ali-
cui impoſitum, morte ejus accedente, pro præ-
ſtito habeatur, infinitæ ſunt diſſenſiones. Lex
clara deficit. Argumenta legum utraque pars,
quemadmodum ſolet, ſatis liberaliter adfert. Sed hæc,
uti communiter, ita hic etiam adeo obſcura longeque
Petita ſunt, ut incertitudinem non tollant. Nec aucto-
ritas ICtorum rem conficit. Stant enim ex utraque par-
