ratione conantur. Deferebantur menſe Januario anni
eroloccxx. ad Ctos Helmſtadienſes adcta, in quibus debitor
ex jure ceſſo conventus inſtrumento ceſſionis objiciebat
chartam, cui id inſeriptum ſit, ab initio puram & tan-
tum a cedente ſubſcriptam fuiſſe, huic vero deinde ceſ-

nte ſionarium, quidquid animo ſuo collibitum fuiſſet, inſcripfiſ-
lam . ſe. Nec negari id poterat, ſed tamen inſtrumenti fidem 4
„ non infringebat. Subſcriptio quippe ſubſeribentem plene
lſic obligat, niſi hic dolum alterius manifeſte probet, L.
to 1 ult. C. Plus valere quod agitur. Vide plura hac de re
CaN apud Finckelthauſium Obſerv. 8. Sed alterum, quod inſtru-
ug mmaento ei objiciebatur, deficere ſcilicet in eo titulum ſeu
W cauſam ceſſionis, majoris momenti erat. Omne enim in-
ngfchek. ſtrumentum ſuper contractu confectum, in quo cauſa omiſ-
hlre ſa eſt, impugnari poteſt, L. 25. §. ult. de Probat. c. 14. X. de
t Nek Fide inſtrument. Igitur hæc caufa in ceſſionibus etiam ma-
ndabe gis neceſſaria erit, quum ex ea ipſa validitas ceſſionis pen-
Hen deat. L. 22. & 23. C. Mandati. Sic igitur reſponſum fuit:
u Was die dem Klaͤger abgefſorderte Legitimation betrift, ſo

hat Beklagter allerdings Urſach mit der ad acta gebrach⸗
ten Ceſſion nicht zufrieden zu ſeyn. Denn ob wol die
Erinnerung wegen des Blanquets von keiner Erheblichkeit iſt,
indem derjenige, welcher ein Blanquet unterſcheibet, in alles, was
darauf extendinit wird, williget, ſo ſehlet es doch an der cauſa
7om. III. XXXx deben.

330 MEDTTAT. AD PANDECT.

debendi, welche in einer jeden Ceſſion nothwendig iſt. Diſſenti-

re videtur Brunnemannus de Ceſſione actionum cap. I. M. 95.
& 96. ſed re ipſa conſentit. Ait enim, non neceſſe eſſe,

ut in inſtrumento ceſſionis titulus nominatim exprimatur;

ſed addit confeſtim, debere tamen alia verba adhiberi, ex
quibus titulus colligi poſſit, & ſic ſufficere mentionem pre-
tii, quia ex hac de emtione conſtet.

V. .

Delitor ceſſus, dum cum ceſſionario litigat, cedenti jusjurandum

deferre & referre poteſt.
VI.
Iem cedens etiam de calumnia jurare cogitur.
quidem nemini, cujus in cauſa non intereſt, jusjuran-
dum deferri, referri imponique poſſe videtur. Atque
cedentis, qui ſe omni jure ſuo abdicavit, plerumque non

intereſt, cui victoria in lite inter ceſſionarium & debito-
rem ceſſum mota cedat. Si vero ad jurandum eum com-

pellas, invitus liti ad ſe non pertinenti immiſcetur. Sed
jura noſtra aliquando eum, ad quem lis principaliter non per-
tinet, jurare cogunt, tunc videlicet, quum is acceſſorie ſal-
tem intervenit atque meliorem rei dubiæ, quam ipfi litigan-
tes, notitiam habet. Exemplum tutoris in L. 5. C. de Rebus ere-
ditis habetur. Aliud fupra de fiſco præfectis in Specimine
CXXVI. de bis, quibus jasurandum deferri poteſt, medit. 4. me-
moravi. Idem ergo de cedente ſtatuendum eſt, qui fere
ſemper rem, de qua jurandum eſt, accuratius ceſſionario

novit. Adde L. I. §. 2. Quarum rerum actio non datur. Quam-

obrem ſic reſponderunt ICti Helmſtadienſes menſe Septembr.
anni cloloccxIII. Es kan die Ehdes⸗Relation gar wol dem Ce-
denten und vorigem Klaͤger uͤber ſolche facta, wovon er allein,
nicht aber der Ceſſionarius, Wiſſenſchaft hat, geſchehen. lden
e

—— —

sgp. CCI DE PROCES. CONTRA DEBIT. CESSVM. 532

eſt quod ad jusjurandum calumniæ, ſi forte hoc debitor
ceſſus, cui ceſſionarius jusjurandum principale detulit, exi-
, gat. Nam & hoc non ceſſionario ſed cedemti menſe Aprili c
anni CIoloccCXIX. impoſuimus, ob L. 2. C. de Jurejuraudo pro-
pter calumniam- Da vorgegeben und der Eyd daruͤber deferiret
iſt, daß Beklagte die Gelder in ihren Nutzen verwendet, ſo ha⸗
ben wir ihr, dieſen End entweder abzuſchwoͤren, oder ihr Gewiſ⸗
ſen mit Beweis zu vertreten, den Eyd vor Gefaͤhrde aber dem Hof⸗
Nath Kelbing als Cedenti, auferleget.
Delitor ceſſus ceſſonarium ex perſona cedentis viciſſim conve-
nire, & ad præſtanda ea, ad gquæ cedens obligabatur, —
cogere poteſt. .
am ante nos Mevius P. 7. dec. I81- ceſſionarius, inquit, .
tenetur reſpondere ad ea, quæ ex perſona cedentis obji-
ciuntur. Et recte quidem, quum cedens & ceſſionarius
pro eadem perſona habeantur, L. 5. C. de Hered. vel. act.
vendit. Adde L. 4. §. 27. de Doli mali & metus except. Con-
fequitur ergo ex hoc, debitori ceſto, ſi quæ actio aut recon-
ventio connexa cum debito ceſſo adverſus cedentem com-
petüt, eandem quoque contra ceſſionarium dari. Adfera-
mus exemplum. Creditor pignoratitius aliquot jugera præ-
dii pignorati diſtraxerat & paſſim alienarat, ipſum nomen
vero ſimul cum jure pignoris Marco vendiderat. Marcus
alienatos contra legem agros reluerat & Prædium Eonfoli-
datum diu poſſederat. Supervenit tandem debitor cefſus,
oftert debitum & repetit pignus. Reſpondet Marcus; ſibi
præter pretium etiam fumtus in reluitionemagrorum factos,
tanquam meliorationes, reſtitui oportere. Sed audiendum
non eſſe, Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni crooccxm.
reſponderunt. Nam ad reluitionem horum agrorum per-
peram alienatorum cedens obligatus fuerat, atque enim actio-
XXX 2 ne

532 MEDTTAT. AD PANDECT.

ne vel reconventione compelli potuiſſet. Omnes vero ob-
ligationes cedentis in ceſſionarium active & paſſive tranſeunt,
ut recte Mevius in d. deciſ. 181. u. 3. ait. Itaque dum impen-
ſa ſua reluerat agros coſſionarius, id fecerat, ad quod com-
pelli & invitus debuiſſet nec poterat ergo eam impenſam a
debitore ceſſo repetere. Will das Stift Corvey einen anno
1586. verpfaͤndeten Meyerhof einloͤſen, und die zu ſelbiger Zeit dafuͤr
empfangene 100. Goldfl. und 200. Thlr. nebſt den anno 1632.
nachgeſchoſſenen 120. Thlr. wieder bezahlen, womit jetzo der jetzi⸗
ge Inhaber des Unterpfandes nicht zufrieden iſt, ſondern 620. Thlr.
und die auf Einloͤſung und Wiederherbeybringung 19. Morgen Lan⸗
des verwendete Unkoſten ſodert. Entſtehet alſo die Frage, wer von beh⸗
den Theilen hierunter Recht habe. Nun wird das Stiſt dieſe
500. Thlr. nebſt den 120. Thlr. Erhoͤhungs⸗Geldern zu be⸗
zahlen ſich fuͤglich nicht entbrechen. Dahingegen hat es mit den
auf Einloͤſung und Wiederherbeyſchaffung der 19. Morgen ge⸗
wendeten Geldern eine andere Beſchaffenheit. Denn, ob wol der
Pfand⸗Inhaber ſolche Foderung theils aus den gemeinen Rechten,
welche dem creditori pignoratitio alle meliorationes zu erſtatten
anbefehlen, theils durch ein von unſerer Facultæt ehemalen erhaltenes
bey aͤlliges Reſponſum zu behaupten ſuchet; So wird ihm doch bey⸗
des wenig helfen, wenn man betrachtet, daß nicht das Stift, wie er
in ſeiner an unſere Facultaͤt geſchickte Facti Specie vorgegeben, ſondern
er ſelbſt, der als Ceſſionarius an Guͤlichs und Bielefeldts Stelle getre⸗
ten, verbunden geweſen, die von dieſen zur Ungebuͤhr veraͤuſſerte und
verſetzte Pertinenz-Stuͤcke des Meyerhofs wieder herbey zu bringen,
demnach eben ſo wenig Recht, die Koſten davor zu prætendiren ha⸗
ben kan, als beſagte Guͤlich und Bielefeldt, mit denen er der Ceſſion
halber ſuͤr eine Perſon zu achten iſt, wenn ſie noch lebten, haben
wuͤrden. .

CokoLr

.
eu
Per
CO.
lm
uun
Ne
V
ſgnl.
tt⸗
n
nIN
in
ather
tol d
Nechen
Eeſtott/

Chette.

Nhe.
ft, n
Peteſeee
Stilt⸗
iuſn⸗
96 e⸗
tenalit
der 01
btnn O.

0

Sp. CCII DE CESSIONE CAMHBII. 533
COAOL L ANIlM.

Quod in L. 5. C. de Hered. vel. act. vendita dicitur, ceſſiona-
rium cedentis perſona fungi; non eſt extendendum nimis.
Fictio hæc domicilium & jura perſônalia non transfert.
Nec debitum, quod antea fuit, per omnia idem manet,
ſed novum potius, mutato creditore, conftituitur. Lu-
culento exemplo hoc illuſtrabo in Specimine CCXLV.
de Uſuris ſemißſibus, medit. 8. ubi oſtendam ceſſiona-
rium uſuras immodicas petere non poſie, etſi eæ in
provincia cedentis permiſſæ ſint.

SPECIMEN CCI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVIII. TIT. IV.

CESSIONE CAMBII.

Indoſamentum literarum cambialium plerumque eſt ceſſio,
aliquando vero ſimplex mandatum.
ndoſſamentum definit Franckius in Inſtitutionibus jurit
cambialis lib. I. ſect. 2. tit. 5. brevem ſcripturam ipfis li-
teris cambialibus ab eo, qui illas exigere poterat, in-
ſcriptam, qua poteſtas illas exigendi in alium confertur.
Nihil habeo, quod circa hanc definitionem moneam, niſi
forte hoc unicum, quod rectius in definitione iſta omiſſa
fuiſſet vox brevis. Nam ut indoſſamentum brevibus pau-

cisque verbis ſeribatur, uſitatum quidem, at neceſſarium

non eſt; nec prolixitas indoſſamentum vitiabit. Vidi
ipfe literas cambiales indoſſatas, ſed indoſſamento ſuo
XXX 2 longe

534 MEDTTAT. AD PANDECT.

longe breviores. Ex plicuerat enim indofſans plurimis ver-
bis cauſam indoſſamenti & contractum cum indoſſato initum
atque nolle ſe de evictione teneri declararat, & hæc omnia
etiam citra neceſſitatem tam prolixe, ut integram paginam
compleret. Neque tamen validitatem iſtiusmodi longioris
indoffamenti quispiam in dubium vocabat; manifeſto indi-
cio, indoſlamentum poſſe etiam longam ſcripturam eſſe.
Sed leve hoc Franckii erratum eſt, & vix obſervatione ac
cenſura dignum, forte etiam, ſi ipſe reſponderet, excuſa-
tu facile. Gravius errant hi, qui indoſſamentum definituri lo-
co generis ceſſionem ponunt, atque omne indoſſamentum ceſ-
ſionem eſſe credunt. Facere hoc inter alios videtur Zipffelius
von Wechſelbriefen, ubi pro ſynonymis accipit Wechſel⸗
briefe indoſfren, einem andern uͤberlaſſen, alteri cedere,
item ceſſoner, giri, indoſſaments. Equidem largior facile,
indoſſamentis ſæpe & plerumque fere ceſſionem ineſſe. At
non ineſt ſemper. Nam nonnunquam ſimplex mandatum
(Gubeſt. Fit nempe indoſſamentum duplici modo, vel per
ceſſionem, quod frequentius eſt, vel per ſimplex manda-
tum. Rem ſatis explicat Königke in den Anmerkungen
ad §. 11. der Leipziger Wechſel⸗Ordnung. Es geſchiehet,

inquiens, das Indoſſlament auf zweyerley Art: einmal auf

Art einer ſchlechten procura, und hernach auf Art einer Ceſſion.
Jenes erhellet daher, wenn der Indoſſant nur ſchreibet: Inhalt
dieſes zahle der Herr vor mich an Titium, es ſoll mir validiren.
Dieſes aber iſt daher abzunehmen, wenn an ſtatt: es ſoll mir Vali-
ciren ſtehet: Valuta von ihm empfangen. In dem erſten Qaſu iſt
der Iudofſſat nur ein bloſſer Gevollmaͤchtigter des Indoffſantens,
und kan, ohne ſpeciale Vollmacht von ihm, den Wech ſelbrief wei⸗
ter nicht indoſſiren, ſondern muß die Gelder darvor einziehen, und
ſolche ſeinem Principali uͤbermachen, oder Ordre daruͤber erwarten
. Aber

—
is ver.
Ninitomn
NoTIi
otmm
kekoin.
Nn k
atoxr
et el
geknnn⸗
venn
wri

dit

leri an
gior t
ineſe
mandam
„vel
X ll
neckun
gſt
enni
ine
6d: N
wr t
ſput⸗
ſten e
lndolin⸗
Rin⸗
iniin

SP. CCII. DE CESSIONE CAMBII... 535

Aber in dem andern caſu wird der Indoſſat Eigenthums⸗Herr
von dem Wechſelbriefe, und kan entweder die Gelder vor ſich ein⸗
ziehen, oder den Wechſelbrief an einen andern vernegotiiren.
Und von dieſer letztern Art der Indoſſamente iſt auch das Koͤ⸗
niglich Polniſche und Churfuͤrſtl. Saͤchſiſche Mandat de anno
1699. wie es in Wechſel⸗Sachen in puncto exceptionis com-
penſationis &c. gehalten werden ſolle, zu verſtehen, wenn dar⸗
innen verordnet worden, daß der Ausgeber eines Wechſelbriefes,
auf eine Schuld, womit derjenige, an welchen ſolcher zuerſt aus⸗
geſtellet, ihme verhaftet, ſie ſey beſchaffen, wie ſie wolle, wider
die ceſſionarios, oder diejenige, an welche der Wechſel indoſ-
ſiret, zu compenſiren, durchaus nicht befugt ſeyn ſolle. Nicht
aber iſt es anzunehmen von der erſten Art der Indoſſamente, weil
in dieſem Fall beyde, der Indoſſant und Indoſſat, wegen der
nur ertheilten Vollmacht vor eine Perſon gehalten werden. Similia
habet Beck ad ordinationem cambialem Woricam pag. 51. J44.
qui tamen hoc præterea addit, etiam tunc nudum manda-
tum ſine ceſſione ſubeſſe, quum indoſſans ſimpliciter ſcrip-
ſit: Fuͤr mich zahle der Herr an N N. nec ſatisfactionis ab in-
doſſatario acceptæ mentionem facit. Diſſentio hac in parte
a Beckio, nec certum hoc ſimplicis mandati ſignum eſſe
credo. Quoniam enim, ut dixi, indoſſamenta per modum
ceſſionis frequentiora ſunt, ab eo autem, quod plerum-
que fit, præſumtio deducitur, L. 24. de ufafructu, L. 31.
§. 20. de Mdilitio edicto, in dubio potius ceſſio, quam nudum
mandatum indoſſamento interveniſſe cenſeri poterat. Con-
ſentit mecum Titius in Jure privato lib. I0. cap. 5. J. 43. 5I. Mi-
nimum dici oportet, tunc, quum indoſſamentum ſimpliciter
factum, antequam judicium ſuper negotio, quod geſtum ſit,
feratur, exſpectari oportere, ut declaret indoſſans, ceſſeritne in-

doſſatorio jus ſuum, an mandarit tantum. Sed nec opus eſt
hac

736 MEDITAT. AD PANDECT.

hac declaratione, quum, ut dixi, ceſſio præſumatur. Indof-
ſatarius ergo fſemper procurator eſt, ſed plerumque in rem
ſuam, interveniente nempe ceſſione;, aliquando autem ſim-
plex, ſi mandatum nudum fubfit.

II.

In indoſſamento, quod per modum ceſſionis ki, jura communia
de venditione & ceſſione actionum conſtituta regulariter
locum babent.
E Sniadet , qui indofſant literas cambiales, etſi re ipſa ce-
dant, ceſſionis tamen voce uti non ſolent. Sed quia ceſ-
ſio vera ineſt, ea jura, quæ de venditione & ceſſione actio-
num conſtituta fuerunt, rectiſſime ad indoſſamenta cambio-
rum proferuntur, niſi talia forte ſint jura, quæ indoli & na-
turæ cambii repugnent. Rem exemplis illuſtrabo. Regula
eſt: ceſſionarius cedentis perſona fungitur, atque in exerci-
tio actionis ceſſæ non privilegiis ſuis, ſed jure cedentis uti-
tur, L. 5. C. de Hered. vel act. vendit. itaque indoſſatarius

etiam indoſſantis. Vide Franckii inſtitut. uris camb. Iib. I. ſect.

2. tit. y. §. 33. Deinde ceſſionarius adverſus debitorem ceſ-
ſum agens oſtendere ceſſionem feu legitimare ſe ad cauſam
debet, ad quod non fufficit exhibitio chirographi. Vide
Mevium P. 8. dec. 236. Itaque tertius, qui ex literis cam-
bialibus agit, legitimare ſe ad cauſam & indoſſamentum
oſtendere debet, neque ad hoc fola literarum cambialium
poſſeſſio ſufficit, teſte Ludoviei de Legitimatione ad cauſam §. 32.
Ceſſio ignaro & invito debitore fit, L. 3. C. de Hered. vel act. ven-
dita, item indoſſamentum. Quisquis cedere ac emere poteſt
actionem, ille & recte indoſſat, & indoſſamentum ſuſcipit, Fran-
cke in inſtitut. ur. camb. Iib. I. ſect. 2. tit. 5. §. 10. Venduntur non
ſolum actiones præſentes, ſed & nomina futura, & quæ in diem

debentur, L. I. de Hered. vel act. vendita: indoſſantur quoque
literæ

—
dok.
Kiatem

Wemhr.

ineigs
ennn
indone?
bo. Ne
egentisl
.il 1
Duotern
2 ad eul
phi. N
tens

dollamel

1 cambi⸗
1 unſ
lullcn
eneehi
ſulipift
Venaänumm
anen
lummhe,

1 —

7

SP. CCII. DE CESSIONE CAMBI. „37

cambiales tam quarum dies venit, quam quarum non Venit,
teſte Franckioeodem tit. S. I14. 15. Ceſlionarius cum cedente in
exigendo debito concurrens præfertur, L. 55. de Procurato-
ribas. Similiter indoſſatarius indoſſanti. Ceſſionarius uſu-
ras uſurarum ſibi ceſſarum exigere nequit, arg. L. y4. de Reg.
juris 3l ſic nec indoſſatarius. Advocati Saxonici actionum
alienarum ceſſionem fuſcipere non debent, quoniam jureju-
rando obſtringuntur, feine Proceſſe oder Sachen zu redimiren
oder an ſich zu handeln. Vide den Advocaten⸗Eyd apud Berge-
rum in appendiçe electorum diſcept. fon. Nequit ergo in eos-
dem indoſſamentum cum confeſſione, quod valutam ſolve-

rint, fieri.
III.

Flurima tamen ſunt de ceſione actionum in jure conſtitut , gquæ
ad indoſſamenta trabi nequeunt.

Ri in medit., præcedente, jura communia de venditione
& ceſſione actionum conſtituta regulariter in indofla-
mentis, quæ per modum ceflionis fiant, locum habere; ex-
cipi tamen ea, quæ indoli & naturæ cambii repugnent. Ne-
ceſſe itaque eſt, ut exceptiones has paulo accuratius inve-
ſtigem. Nec diſſimulabo, eas tot tantasque eſſe, ut nume-
ro ſuo exempla, quibus regulam firmavi, ſi non ſuperent
certe æqquent. Negotiorum enim cambialium indoles non
ex juribus Romanis, ſed ex inſtirutis gentium recentiorum
derivatur, & magna parte ex æquo & bono pender, ac pro-
pterea multos juris apices arque ſubtilitates Ffeſpuit, ur re.
te obſervant Berlieh. dec. 294. u. 9. 10. & Bergerus de Exceh-
tione non numerata becuniz adverſus cambium S. 10. Præterea
cambia promovendorum & adjuvandorum commerciorum
Jom. III. XYVyVy cau ſa
.

538 MEDFTAT. AD PANDECT.

cauſa introducta ſunt, & ideo facillimo ac celerrimo judi-
cio expediuntur. Quamobrem naturæ eorum illa omnia
contrariantur, quæ curſum illorum & celebrem exequutio-
nem morantur. Proferam aliquot exempla. Ceſſio actionis
in potentiorem fieri nequit, L. 2. C. Ne liceat potentioribus
patrocinium litigantibus præſtare vel actiones in ſe transferre.
At cambiorum commercium maxime liberum eſt, ac nemo
facile ab eo arcetur. Igitur literæ cambiales quotidie in po-
tentiores indoſſantur; neque his unquam litem ea de re mo-
tam fuiſſe recordor. Cedens ceſſionario verum, non tamen
bonum nomen præſtare debet, L. 4. de Hered. vel act. ven-
dita. Indoſſans vero etiam ad bonitatem nominis præſtan-
dam obligatur. Zitius in jure privato lib. 10. cap. 5. §. 5I1.
Exceptiones, quæ cedenti obſtant, obſtant etiam ceſſiona-
rio, L. 4. §. 27. de Doli mali & metus except. Sed longe ſe-
Gus eſt in indoſſatarie, cui exceptiones, quæ indoſſanti ob-
ſtabant, objici nequeunt, monente Gribnero in principiis pro-
ceſſus udiciarii lib. 2. cap. 5. §. 7. Debitor ceſſus, quamdiu
ipſe de ceſſione certior factus non eſt, ſolvere cedenti ac
tranſigere cum eo poteſt, L. 3. C. de Novationibus, L. ult. de
Transactionibus. At indoſſatarius indoſſamentum indoſſa-
tario denunciare neceſſlum non habet, ſed ſola cambii indoſ-
ſati poſſeſſio ſatis illum centra omnes indoſſantis machina-
tiones, exactiones, transactiones ſecurum reddit. Ita mer-
catores nec non ſcabini Lipfienſes apud Bergerum P. 2. Sup-
plem. ad Electa diſc. for. pag. 364. & 369. reſponderunt. In-
ſtrumentum ceſſionis titulum ſeu cauſam continere debet.
Omne enim inſtrumentum, ſuper contractu confectum, in
quo cauſa omiſſa eſt, impugnari poteſt, L. 25. F. ult. de Pro-
bat. c. I4. X. de Fide inſtrument. Igitur hæc cauſa in ceſſio-
nibus etiam magis neceſſaria erit, quum ex ea ipſa validitas
ceſſio-

—
udi.
Otnnit
mio.
Wont
tind
nen.
e EeN
denpe
eem
nontunen
SNN
n ceNr
longt
oliuni
iit⸗
quamndl
edeN
L.ul
n indl
wbäüͤind
8 Inncni⸗
IIa m.
1P,2
eiunt
nere Geh⸗
lectun,
gbeheN
in al
celt

„SD. CCII
.DE CESSIONE CAMBII
. 539

lonis pendeat, L.
doſſamento hoc esſſan & 23. C. Manqati
D 1
Perarrmn fuerit, cujusmodi non niſi ſpeciali Verum in in-
ut. juris camb. lib. 1 modi leges recenſet 7 lege alicubi im
am, an & uottec ie⸗ 2. kit. j. §. 21 Eenrkiet in e .
uenti . ex 2 2J. Ko
ntiſime ob jicitur Anaſtaſiana, gu llac, ur diſpici
jat. Sed hac de re „ contra cambia ind ceclentibus tr⸗
e e e-
Peculiariter in ſequente che locum inve
pPecimin
e agam

In tari
Iundoſſatario exceptiones ex Mi
ei ante indoſſati e N, ,
0 . .
oſationem DhagH, 3 Han. 1
, olſtant. ss

M'vvers, mercat
bl atque ſe ad Pte Weitolalus , à julio jud
en igat. Has literas ulin ſolvendum per * vina emit,
ulien prius, quam ius venum offert I. iteras cambiales
ng irh⸗ unidcar. Del Perficir, droponan
lalertam ditque, nihil ſe Dehortatur M opoſitum ſuum
did ain er ſua parte n e Julio, qui cauſa keus Lucium ab
. Hclerit, debere. At r ienberi „ne Im debendi cambio
uuktue iern &, btrem hac monitione n Promilſſa tra-
cus e tive ſecundum ca “ Julii indoſſam eglecta, emit
Xceptionem no mbii jura conveni ento, Marcu
D ceſſionem de n ſeanuti impleme nre. Opponit M ⸗
te ni ſed Ekaepuibmeud dun air⸗ Fareturde eamque ſe actori
e n nuncjat; r.
Probane unet, ANucinms Wmndtin ohrihem agmunrien &
kxce are lar; qui ſen tentzanm ſibi Kaclami⸗ contractus
Tum ca can- tanquam natu Priorem corri ratus Princi-
ſione cambio ſimplicit ræ& Proceſſus inſtit gir⸗ . ré jecta
H m actorum deſi er condemnat. uti contrari 4
elmſtadienſes iderat impetrat . Tum Marcus a re-
ittantur & horu d , ut acta ad revi-
e cauſa zudieiun de⸗

vYyy 2z
qui-

*

540 MEDTTAT. AD PANDECT.

quiratur. Tria maxime Marco objiciebantur, quæ exceptio-
nem ab eo oppoſitam videbantur infringere. Primum erat,
quod ipſe in Specimine CXXXIII. de Cambio cor. 2. poſui, ex-
ceptionem non numeratæ pecuniæ plane adverſus cambium
locum non habere. At vero ab exceptione non numeratæ
pecuniæ, ut verbis Carpzovii in Deciſtone 257. n. 17. utar,
tuto inferre licet ad exceptionem non ſecuti implementi, tum,
quod ſæpiſſime hæ exceptiones conjungantur; tum quia u-
triusque eadem eſt ratio & fundamentum; ex ipſa enim con-
tractus natura utraque profluit. Et eſt exceptio pecuniæ non
numeratæ illa ipſa, quæ dicitur implementi non ſecuti vel
rei non traditæ. Antequam enim pecunia mutuo promiſſa
realiter exſolvatur, nec contractus mutui, ut qui re perfi-
citur, adimpletus cenſetur. Quod ergo circa exceptionem
pecuniæ non numeratæ inter mercatores receptum, id ex
paritate rationis & identitate contractus ad exceptionem quo-
que implementi non ſecuti extendi debet. Igitur exceptio
hæc ne quidem indoſſanti ipſi, ſi ille ex cambio egiſſet, ob-
jici potuiſſet. Sed fac etiam, illam indoſſanti obſtitiſſe, ta-
men, quod alterum Lucii eontra Marcum argumentum erat,
de bitor indoſſatus exceptiones, quas contra indoſſantem ha-

buiſſet, indoſſatario opponere nequit. Vide Gribneri Prin-

cipia proceſſus judiciarii lib. 2. c. 5. §. 7. Tandem & hoc mo-
nebat Lucius, ceſſionem nominis etiam non cambialis, igno-
rante & invito debitore, fieri poſſe, L. 3. C. de Hereditate vel
actione vendita, idemque in indoſſatione juris eſſe, igidur fa-
Gam illam a Marco denunciationem & proteſtationem non at-
tendi debere. Iis tamen, quas modo memoravi, rationibus
firmiora longe argumenta ex pärte Marci oppeni poterant.

Ipſam regulam, quod exceptiones non ſecuti implementi &

non numeratæ pecuniæ in judicio cambiali non admittantur,
haud convello, ſed moneo ſaltem, quod jam ſupra monui,

1 ratio-⸗

2„

iI E4—

OS.

=

—
Meto⸗
nerat
Wiͤer⸗
CNRIN
nubmete
N. N
ementhn
tun gli⸗
ſ erinor
Peomirn
Dn ſoni,
mohnn
ine
exceptt
tionemd
tur eent
cgile 6
ſtitiſſe, 4
enwaten
Kanten- 1
jhreni
& hoe
i
Meres ſitvts

ſe )
onen e
i, nmin⸗
ni lor⸗
imn lemen

SP. CCII. DE CESSIONE CAMBII. 541

rationem ejus hanc eſſe, quod exceptiones iſtæ altioris inda-
ginis ſint, atque ambagibus ſuis & difficultate Probandi j ju-
dicium cambiale morentur, ac propterea indoli ejus & na-
turæ repugnent. Si quæ vero exceptio, qualiscunque illa
ſit, in continenti probari poteſt, hanc debitor cambialis
recte opponit, ut omnes, qui de negotiis cambialibus ſcri-
Pſexre, Brunnemannus in Proceſu civili cap. 16. u. 20. Lu-
dovici in der Einleitung zum Wechſel⸗Proceſi cap. 1I. §. I.
fatentur. Nec alteram, in qua Lucius innitebatur, juris
regulam „ quod exceptiones debitori contra indoſſantem
competentes indoſſatario non obſtent, in dubium voco, ſed
nego, exceptionem hanc, quam Marcus objiciebat, ſolam
Julii indoſſantis perſonam reſpexiſſe. Specçtabat illaà magis
ipſum Lucium. Nam;, ſi omnia recte conſidero, hic non

tam exceptio non ſecuti implementi, quam factæ denun-

ciationis & proteſtationis ei opponebatur, atque de ea ex ip-
ſius adverſarii confeſſione liquidiſſime conſtabat. Reſtat igi-
tur ultimum Lucii argumentum, quod denunciatio hæc &
contradictio debitorem ceſſum vel indoſſatum non juvet per

L. 3. C. de Hered. vel ac. vend. Et ipſe concedo, contra-

dictionem nihil proficere, nec effectum ceſſionis impedire,
ſiquidem debitor ſimpliciter contradixit, vel cauſa, quam
contradictioni addidit, frivola fuit. At Marcus non ſim-
pliciter contradixerat, ſed Lucium ſimul de legitima exce-
ptione, quæ ſibi contra actionem cedendam competebat,
certiorem reddiderat, eumque adee in mala fide conſtitue-
rat. Denunciatio quippe & admonitio, ne emat, emtori
a tertio ante emtionem facta, emtorem in mala fide conſti-
tuit, atque translationem dominii & juris omnis impedit per
claram L. 17. de Rei vindicat. Moverunt hæ rationes Ctos
Helmſtadienſes, ut, reſciſſa ſententia appellationis „ eam,

yx 3 AQdquæ

*

542 MkEbDITAT. AD PANDECT.
quæ a primo judice lata fuerat, confirmarent, atque ſic no-
mine Epiſcopi Paderbornenſis menſe Julio anni clolo ccxvI.
pronunciarent: Nunmehr, was die Reviſion betrift, aus den Ac⸗
ten ſo viel zu befinden, daß es bey dem am 7. October 1715. ertheil⸗

ten No. Actorum prim. inſt. 23. beflindlichen Beſcheide zu laſſen.

V. R. W. Rat. dec. Es iſt zwar allerdinges an dem, daß wider ei⸗
nen Wechſelbrief, worauf Klaͤger den Grund ſeiner Klage geſetzet,
die exceptio non numeratæ pecuniæ, theils wegen der ſonderba⸗

ren den Wechſel⸗Sachen zuſtehenden Privilegien, theils in Anſe⸗

hung, daß beſagte blos in den Roͤmiſchen Rechten eingefuͤhrte Ex-
ceprion nicht fuͤglich auf den nur in der Billigkeit und neuen Ge⸗
wohnheiten gegruͤndeten Wechſel⸗Proceſs gezogen werden kan, keine
ſtatt findde. Wannenhero und da des Beklagten Vorwand, ob habe
der Jude die Weine, dafuͤr er den Wechſelbrief ausgeſtellet, nicht ge⸗
buͤhrend gellefert, eigentlich auf die exceptionem non numeratæ

pecuniæ oder non ſecuti implementi hinaus laͤuft; ſo gewinnet es

das Anſehen, ob haͤtte Beklagter ſchlechterdings zu Bezahlung des
Wechſels angehalten werden ſollen. Alldieweil aber vielgedachter Be⸗
klagter, nach Klaͤgers eigenem Geſtaͤndniſſe gegen dieſen auf vorher⸗
gehendes Befragen proteſtiret, er wuͤrde den Wechſel eher nicht, als
bis ihm die Weine von dem Juden geliefert worden, bezahlen, dem⸗

nach Klaͤger, ehe er den Wechſel vom Juden angenommen, die dem⸗

ſelben entgegen ſtehende exceptionem non impleti contractus wohl
gewuſt, folglich ſelbigen, bevor er von richtiger Lieferung der Weine

genugſame und ſichere Nachricht gehabt, nicht an ſich handeln ſollen,
hiernaͤchſt nicht alle exceptiones, ſondern nur diejenige, welche al-
tioris indaginis ſeynd, im Wechſel⸗Proceſs abgeſchnitten werden,
alſo die von Beklagtem hier vorgeſchuͤtzte exceptio factæ proteſta-

tionis de non implero contractu, welche in continenti aus des

Klaͤgers eigenem Bekenntniß erhellet, billig ſtatt finden muß; So
ſeynd wir den Beſcheid erſter Inſtanz, welcher Klaͤgern beſſern Be⸗

weiß wegen richtiger Lieferung der Weine auferleget, zu beſtaͤtigen be⸗
wogen worden. . V.⸗

—

—
eſeng.
ccVI.
Nen d
Ui tihe⸗

lageſe
derſonn
hels n

hgeftheee

dece

denkinte
dord eiſ
tlit,nith
n humen
genwirtt
olngt
dochtet
uf torfi
tricht,0
Phen, de
nen, die
traltusfel

g der N

andenſe
le/uit⸗
ltten wede

te rott⸗

nennic

9
4
4

enmng
1n lefen
bfin,

SP. CCII. DE CESSIONER CAMHBII. 542

V.
Tertius, ad eujus diſpoſitionem debitor camkialit ſolvere promit-
tit, jus agendi etiam ſine ceſſtone vel indoſamento adquirit.

VI.
Jure communi camkbiali indoſamentum valet, etſi mentio dex Or-
dre vel Commiſs in cambio faccta non ſit.

Anronſus & Bernhardus literas cambiales exarant, in
iisque, ſe Cajo mille ſoluturos, Pollicentur, transa-
ctum etiam inter ſe & Cajum de valuta fatentur; ſueta pror-
ſus formula atque in hoc ſolo a ſtylo uſitato diverſa, quod
ſolutionem Cajo non ſimpliciter, ſed ad diſpoſitionem Ale-
Xandri, promittunt, mentionem vero ſolitam der Ordre oder
Commiſs omittunt. Inſeram ipſa cambii verba: Kaiſerswerth
ult. Januar. 1724. pro Rthlr. 1000. cour. per Caſſa. Naͤchſtkom⸗
menden ult. Junii a. curr. bezahlen wir gegen dieſen unſern Sola
Wechſelbrief an Herrn Cajum zur Diſpoſition tit. Herrn Alexan-
dri die Summa von Ein tauſend Thaler cour. Per caſſa um den
Werth ſeyn mit jenem verſtanden.
Anrn uns ſelbſten in Kaiſerswerth

Sola Antonius und Bernhardus.
Eas literas Cajus in Alexandrum, Alexander in Javolenum

& Titium, hi porro in Mevium indoſſant. Mevius igitur
Antonium & Bernhardum convenit. N egant hi, ſibi a Cajo
ſatisfactum, atque exceptiones non ſecuti implementi, com-
Penſationis, & pacti de non petendo ex Perſona Caji oppo-
nunt. Nunc, an illæ & quousque Mevio indoſiſatario obſtent,
controvertitur. Lis hæc, ſi nativam verborum fſignificatio-
nem & ſolum jus naturæ ſpectas;, parum dubii habere videtur.
Vox diſpaſition, in qua totius negotii cardo vertitur, gallica eſt,
ut

4

544 IMEDITAT. AD PANDECT.
ut ex ipſa ejus flexione apparet, & in hac lingua idem, quod
arbitrium, ſfignificat. Audi Richeletum in Dictionaire Francois
hanc vocem ſic explicantem: Diſpoſition, inquit, oluntas, ar-
Bitrium, poteſtas. Maniment, pouvoir, etat, ordre. I laiſa la
place a la diſpoſition des Alies. Abl. Ar. I. 4. Sed hanc ejus
vocis, ut multarum aliarum vocum, ſignificationem Galli
a Romanis recentioribus acceperunt. Nam Ciceroni & cete-

ris antiquiſſimis ſcriptoribus latinis diſponere ſemper eſt diſtri-

buere, collocare, locum adſignare, diſpoſition diſtributio,
eollocatio, ordinatio „ diſpoſitor ordinaror, diſtributor.
Nullum credo auctorem ad quartum fere poſt Chriſti nati-
vitatem ſeculum iſtis vocibus aliter uſum eſſe. Debuiſſet
igitur hic accuratior eſſe Faber, qui in Z eſauro erudit. ſebon.
laſt. ſub voce: Diſpoſitio, Diſpolitio ait pro cura, admini-
ſtratiohe item ptæcepto edictove ponitur 5 & Capitolinum ſi-
mul auctorem laudar. At Ciceroni hæc ſignificatio prorſus in-
cognita eſt. Is diſpoſitionem definit in lib. n. de Inventione n. 9.
rerum in ordinem diſtriburionem & in lib. I. ad Herennium .
3. ordinem & diſtributionem rerum, quæ demonſtret, quid
quibus in locis ſit collocandum, atque in lib. 3. ad Herenniunm
diſpoſitionem locorum oratoriorum inſtructioni militum com-
parat. Vide plura in Nizolii Theſauro Ciceroniano ſub hac voce.
Quin nec Capitolinut ea aliter uſus eſt. Scribit apud illum in

vitis Gordianorum cap. 27. Gordianus tertius ad ſenatum, ſe

bellum cum Perſarum rege feliciter ductu & diſpoſitione Mi-
ſithei præfecti ſui geſſſſe. Nemo non videt, diſpoſitionem
hic denotare inſtructionem aciei vel collocationem militum,
non præceptum edictumve,„ quod Miſicheum a Gordiano

non Gordianum a Miſitheo accipere oportuiſſet. Nec diſ-
poſitiones principum aut imperatoriæ, quarum ſubinde fit
mentio, ab initio conſtitutiones, leges, edicka denotarunt,
ſed, ordinationemitinerum, diſtinctionem officiorum diſtri-
butio⸗

—n

Nn God
lenn .
Dluſun
Alnee
roni.
dere N
Crben

erudt
Ditolimmd
proi
entlolt)
lerenninn
nſtreh l
IHrrenn
Mroaman
ofubhue
tapudilr.
Aſeum
ſpoltin⸗

SP. CCII. DE CESSIONE CAMBII. 545

butionem annonarum, id quod luculenter ex locis Lampridii
in Alexandro Severo cap. 45. Capitolini in Gordianis cap. 28. G
29. Vopiſei in Aureliano cap. 47. apparet. Et hanc ſignificatio-
nem vox hæc etiam in Codicibus Theodoſiano & Juſtinianeo
habet, in quibus diſpoſitiones principales, ſerinium diſpoſi-
tionum, comes diſpoſitionum ſæpe memorantur. Vide I.
ult. C. de Eructibus & litium expenſis, L. I. 4. 8. II. I F. C. Je
Proximis ſacrorum ſeriniorum inprimis vero titulum C 7%.
de Proximis 6omitibus diſpoſitionum, ceterisque, qui in ſacris
ſeriniis militant & egregium Jacobi Cothofredi in L. I. eus
tit. commentarium. Primus omnium, quos legi, opiſeus in
Aureliano cap. 36. diſponere Pro conſtituere, velle, ponit:
Diſpoſuiſſe, inquiens, Aurelianum, eos omnes occidere. Poſt hunc
Eumenius in Oratione pro reſtaurandis ſebolis cap. 5. voce im-
Peratoriarum giſpoſitionum omnia imperatoris juſſa & con-
ſtitutiones complectitur. Inde vox diſpoſitio pro arbitrio,
poteſtate, voluntate uſurpari cœpit. Et in NWoritia urriasque
imperii, qui præfecto prætorio vel aliis Præfectis ſubſunt,
ſub diſpoſitione eorum eſſe dicuntur. Res tandem eo Perve-
nit, ut poſt Juſtinianum vocem diſpoſitionis nunquam fere
in priſca ſignificatione reperias. Sed in medii ævi ſcriproribus
diſpoſitio, arin ſemper denotat arbitrium, feu, qua voce
etiam utuntur, beneplacitum. Leo III. Pontifeæx Maximus
epiſt. 6. Ix veſtrum, inquit arbitrium &diſpoſitum committimus.
Plura congeſſit du Freſue in Cloſſario mediæ & infimæ latini-
tatis ſub voce diſpoſitum. Ab his itaque Galli ſuum diſpoſition
acceperunt, a Gallis Germani, qui eadem voce in quotidia-
nis ſermonibus, in literis, in libris, in chirogrephis, in cau-
ſis forenſibus tanquam ſua utuntur. Itaque verba illa litera-
rum cambialium ſupra memorata ſic latine verti oportet: ſol-
vemus mille Cajo, ſed ad arbitrium Alexandri. Seponamus
7bm. III. 2 2 2 tan-

546 MEDITAT. AD PANDECT.

tantiſper jus cambiale, atque litem ſecundum ſimplicitatem
juris naturæ decidamus. Scilicet ex his, quæ dicta fuerunt,
ſatis patet, Cajum non tam ſibi, quam Alexandro obligatio-
nem adquirere voluiſſe, atque fibi quidem ſolutionem facien-
dam ſtipulatum eſſe, non vero in propriam utilitatem, ſed
tanquam procuratori Alexandri. Alexander itaque, ſi rectam
rationem & verborum vim ſpectas, obligatos habet debitores,
& verus cambii dominus eſt, de eo, quod lubet, ſtatuere, at-
que, ut ſibi vel alii, non Cajo, ſolvatur, jubere poteſt. Anto-
nius autem & Bernhardus exceptionibus, quas contra Cajum
habuiſſent, eo ipſo, dum Alexandri arbitrio ſe ſubjecerunt
atque obligationem in ejus perſonam tranſtulerunt, tacite re-
nunciarunt, adeoque ſimpficiter Alexandro obligantur.
Tranſeamus ad jus Romanum. Secundum illud perſona A-
lexandri plane inutiliter adjecta videri poterat, quum alteri
abſenti per alterum obligatio non adquiratur, §. 4. & 18. I.
L. 3. C. de inutilibus ſtipulationibus. Verum enim vero ipſæ
