tur; quæ cur in S. C. Vellejano offi-ium ſuum perdat,

cauſam nullam video. Accedit argumentum a S. C. Ma-

LD.

cedoniano. Ceſſat hoc, ſi creditor ipſe ſit filiusfamilias

—
cle
ignend⸗
nt
Noli,is

hin boi

eitihete
lei
conſde

hoc

Ciente!
eri el
detet
jellefnn.

egn.
teiuto n
oribus,

nimo c
amonen!

tlem

ecte .

muliei 1

SP. CLXIX. DE S. C. VELLEIANO. 2414

L. 3. §. 2. de S. C. Mace on. Interim communis ſententia in
contrarium eſt, cujus unicum fundamentum ponunt in L.
5. C. ad §. C. V'ellejanum, ubi auxilium S. C. Vellejani con-
tra creditricem, cui maritus quidam uxoris ſuæ res pignori
dederat, extenditur. Rationem hujus exceptionis a ſupra
memorata regula invenire, difficillimum erit. Ex commu-
nibus limitationibus, quas vulgo huic regulæ ſubjiciunt,
nulla huic caſui convenit. Examinavi omnes. Ambæ, &
fidejuſſor & creditrix, in damno hærent, adeoque, quod
alterius lucrum captantis conditio deterior ſit, dici nequit.
Nec facit quidquam, quod in pari cauſa & privilegio me-
liores ſint rei partes, L. II. §. 6. L. 34. de Minoribus L. I25.
de Reg. juris. Nam ex S. C. Vellejano mulieri etiam per
modum actionis ſuccurritur, L. 31. ad §. C. Vellejanum. Et
in illa ipſa l. y. C. ad §. C. Vellej. mulier, quæ S. C. contra
alteram utitur, res ſuas pignoratas repetit, adeoque actrix
eſt. Nihil itaque ſupereſt, quam ut dicamus, legislatori
id placuiſſe. Quidquid ſit, nos menſe Junio anni c1o oc XvI.
ſecundum legem reſpondimus: Es hat Beklagte ſich vor ihrer
Tochter und Schwiegerſohn in Buͤrgſchaft, ohne dem SCto Velle-
jano deutlich zu renunciiren eingelaſſen, und vermeinet dannenhero
nicht obligirt zu ſeyn. Nun kommt zwar der Klaͤgerinnen Vor⸗
geben, daß das SCtum gegen ſie als Frauensperſonen und alſo
æquæ privilegiatas nicht ſtatt habe, in ganz keine Betrachtung, in⸗
dem das SCtum Vellejanuin auch einer Frauen im Wege ſtehet.

III.
Mulier fdejubens, etſi ſe tanquam zriur ga n igen⸗ it, F. 6.
Vellejano tamen utitur.
n eadem, quam modo memoravi, cauſa mulier, dum fide-

juſſerat, ſe tanquam principalem debitricem obligarat.

Negabat itaque creditor, §. C. Vellejanum ei prodeſſe,
Jome. III. Hh

242 MEDITAT. AD PANDECT.

& objiciebat maxime legem 11. ad §. C. Velleianum, in qua

mulieri, quæ tanquam in uſus ſuos pecuniam accepit, bene-

ficium hoc adimitur. Verum facilis erat reſponſio. In ifta

nec non in I. 4. l. 19. §. 5. J. 27. eodem ſermo eſt de mulie-

re; quæ proprio nomine in alterius utilitatem nulla hujus
mentione facta, & ignorante hoc etiam creditore, contra-
hit. At in noſtra ſpecie ſecus omnia erant. Non diſſimula-

rat femina, ſe fidejubere, nec creditor, ſe id ignoraſſe, di-

cere poterat. Saltem formula iſta, quam ſupra dixi, adhi-
bita fuerat. Hæc igitur, uti alias ſemper, hic quoque otio-
ſa erat. Vide modo L. 12. ad §. C. Vellejanum. Quamobrem
ſic reſpondimus: Es kommt der Klaͤgerinnen Veorgeben, daß
Betklagte ſich als Selbſtſchuldnerinn verſchrieben, in ganz keine Be⸗
trachtung, indem das SCtum Vellejanum in allen Faͤllen, da
eine Fran entweder fidejubendo oder expromittendo oder con-
ſtituendo vor einem andern eintritt, Platz findet.
IV.
§, C. Vellejanum ceſſut in piis caußis.
TFuavor tamen liberorum illud non exeludit.

Norum eſt ſatis ex L. 12. 24. 25. C. ad §. C. Vellejanum,
mulierem, quæ pro dote & in favorem libertatis fide-
jubet, obligari, nec S. C. Vellejano juvari. Regulam hinc
conficiunt interpretes generalem: S. C. Vellejanum ceſſat in
piis cauſis. Exempli loco vulgo memorant alimenta, pau-

peres, eccleſias ornandas. Vide Sichardum in rubric. tit. 0.

ad §. C. Vellejanum n. 13. Rationem quoque ponunt in iſtis
legis 24. C. ad §. C. Vellejanum verbis: pietatis rationi contra-
rium. Ego, ne piis cauſis adverſari videar, regulam iſtam
non impugno, ſed admitto facilis, & torrenti cedo. Cer-

.

te collegium, cui adſideo, idem facit, &, exceptionem

le,

ne
RN,
nicht
ſim
reg
W
tar

per
Ct

fae

Ma

N

SP. CLXIX. DE S. C. VELLELANO. 243

in d S. C. Vellejani contra eccleſiam creditricem locum habe-
bere. re, menſe Februario anni cio 1o cc xvIII. negavit ex hac
Ink inter alias rationes: Weil die Meinung bewehrter Rechtsgelehr⸗
e lle. ter, daß eine Frau ſich dieſes beneficii wider die pia corpora
uhuin nicht bedienen koͤnne, ziemlichen Grund hat. IIIud tamen diſ-
coNE. ſimulare non poſſum, iniquum mihi videri, quod? DD. qui
nae⸗ regulam hanc ſtabiliunt, liberis non æque, ac piis cauſis,
lale, favent. Ajunt nempe apud Beyerum in Delineatione Pandec-
N, W⸗ tarum tit. ad S§. C. Vellejanum §. 23. lit. e. interceſſionem
nrd⸗ matris pro liberis a carcere liberandis ad hanc regulam non
unoben pertinere, ſed irritam eſſe. Si dicendum, quod res eſt,
he, D ICtos liberis magis quam templis & iſtiusmodi piis cauſis
finc favere oportebat. Ipſe Chriſtus non obſcure hoc præcipit
intn. Matthb. KV, 4. Marc. I 1I. Nam quod ibi Parentes Piis
Gen⸗ cauſis anteponit, hoc ex juſtis interpretationis regulis etiam
dcti ad liberos pertinet. Agnoſcit idem Wernberus de Eo, quod
in piis cauſis impium eſt, ſect. 2. J. 10. σ I5. Sed contra-
ria tamen ſententia non obſcure in L. 6. d S§. C. Velleja-
num fundata ac in praxi recepta eſt, ſecundum quam etiam
ICti Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 1o cc xvII. reſpon-
. derunt. Scilicet mulier, quum ſocer ejus & filia a credi-
Geleonn toribus urgeretur, atque jam exſecutio illis & exmiſſio ex
ertats ie bonis denunciata eſſet, calamitatem hanc, & quæ metuen-
oulam da ſine dubio erat, egeſtatem ab iis averſura interceſſerat,
3 celiti atque ita filiam nepotesque ſuos ab interitu ſervarat. Con-
n venta deinde ex interceſſione S. C. Vellejanum opponebat,
negtt,,⸗ & audita ſicque reſponſum fuit: Es kommt der Klaͤgerinnen
nihmett Vorgeben!, daß Beklagte ihre Tochter und Schwiegerſohn durch
onunn ſolche Interceſſion von der gegenwaͤrtigen Exſecution befreyet,
tinnieiii in ganz keine Betrachtung, indem das SCtum Vellejanum ſo⸗
eghmn i gar den Eltern, welche ſich vor ihre Kinder, um dieſelbe aus
ceco 60 dem Gefaͤngniß zu beſreyen, verbuͤrgen, zukomme.
exceyicn Hh 2 VI.

2

244 MEDITTAT. AD PANDECT.

VI.
§. C. Vellejanum &I Autbettica ſi qua mulier tertio ereditori
non proſunt.
ulier apud duos creditores diverſis temporibus fidejuſ-
ſerat resque ſuas iisdem oppignorarat. Nec ipſa in-
ficiabatur obligationem, ſed, omiſſa exceptione ſenatus-
conſulti, bona ſua ceſſerat. Ambo igitur creditores inter
ſe de prærogativa diſputabant. Alter ex iis indubie tempo-
re prior erat. Sed huic alter S. C. Vellejanum & Authen-
ticam ſi qua mulier opponebat. Verum nos menſe No-

vembri anni clo Io Cc XXI. iſtas exceptiones, quippe ex jure
tertü deſumtas, rejecimus. Equidem S. C. hoc mulierum

heredibus, L. 7. C. ad §. C. Vellejanum, earundem fide-
juſſoribus L. 7. S. I. de Excebtionibus, & iis, qui mandato
mulieris obligationem ſubierunt, L. 6. ad §. C. Vellejanum
prodeſt. At hi omnes una quaſi cum muliere perſona ſunt,
& in locum ejus ſuccedunt, atque adeo & jure & exceptio-
nibus illius utuntur. Tertius vero beneficiis muliebribus
non fruitur, ut liquido ex Z. 48. pr. de Fidejiſoribus appa-
ret. Urgebatur quidem in contrarium L. 16. 5§. I. ad J. C.
Vellejanum, ubi totam mulieris obligationem ſenatus impro-

baſſe dicitur. Yerum explicari ea verba oportet ex ſequen-

te. L. 23. eodem. Sbilicet S. C. noſtrum interceſſiones mu-
lierum non facit ipſo jure nullas, nec actiones inde deſcen-
dentes impedit, ſed illas demum oppoſita exceptione irritas
reddit. Liberum interim eſt mulieri, exceptione etiam non
uti atque adeo tributo ſibi juris beneficio tacite renuncia-

re. Quæ quum ita ſint, recéte ſic reſponſum fuit: Es

entſteher die Frage, wer von beyden Glaͤubigern in den bey der

Execution weggenommenen Sachen dem andern vorzutziehen ſey.

Nun ſcheiner zwar dem Intervenienten zu ſtatten zu kommen,
daß die Eyſoltin allem Anſehen nach von ihrem Ehemann zur
Un⸗

Un
ſt

. (

r⸗
jenis
lil

clch

ten
tuc

fkfii

di
Ve
Tun
Gann
in

tun

Ctllttm

tce

cig.

ſening.
1es ie

ſe en

Antben

enſe N.

de A
hulietu
gem m.
1 nude

Velejomm

lona ſn

excehil
Uliebribn

appe⸗

ad 8.

as innd

ex ſi⸗

Kones
nde deſe⸗

kone imi.

e etitmnn

e tenmnd

mn füli⸗

den I1

nußrhn
n in⸗

unt
Ehen 6

SP. CLXIX. DE S. C. VELLEIANO. 245

Unterſchrift der dem Interventen ausgeſtellten Obligation ge⸗
zwungen worden, und daß mithin die von ihr dem Intervenien-
ten gegebene Verſchreibung, in welcher dieſer Mangel nicht an⸗
zutreffen, von mehrerer Verbindlichkeit ſey. Alldieweil aber das⸗
jenige, was vor der Eyſoltin angeſuͤhret wird, dem Intervenien-
ten im geringſten nicht zu ſtatten kommt, in Erwegung, daß
ſolche Exception de jure tertii iſt: ſo ſeynd wir vor Interven-
ten zu ſprechen bewogen worden. Fateor tamen, non cogita-
tum tunc fuiſſe de alio quodam argumento, quo ſi uſus
fuiſſet creditor poſterior, victoriam forte priori dubiam red-
didiſſet. Debuiſſet ſcilicet objicere, exceptionem S. C.
Vellejani a muliere in fraudem ſui & ceterorum credito-
rum omiſſam, atque adeo implorato judicis officio ſupplen-
dam eſſe, arg. L. I. J. I. L. 2. L. 3. pr. L. I0O. J. 12. Quc
in Fruuldem credito um. Sed quemadmodum dixi, ea de re
tunc cogitatum non fuit.
VII.
ialier, Juc H §. C. Vellejanum, ac tamen fidejubet, eo
non utitur.
VIII.
Mulier ignorare illud præſumitur, nec zurejuranah purgatio-
nis, niſi graviores ſuſpiciones udſint, oneratur.
ulier, quæ ſeit, ſe ex ſidejuſſione non obligari, ac ni-
hilominus fidejubet, eo ipſo in dolo eſt, ut, quam-

vis beneficio ſenatus conſulti non renunciarit, eo tamen non

gaudeat, L. 30. pr. ad §. C. Vellejanum. Singulare hoc eſt
admodum, quod ſcientia juris tanqum delictum & dolus
imputetur & ignorantia juris exigatur. Quæritur vero,
quem probare oporteat, mulieremne, quod ipfa ignorarit
ſenatusconſultum, an creditorem, qod illa id ſciverit. Equi-
dem Carpzovius P. I. Conſt. 22. Def. 6. ., 4., Habet, in-
H h 3 quit,

246 IEDITTAT. AD PANDECT.

quit, is, qui allegat ignorauntiam, contra ſe militantem præ
Jumtionen, quæ ſola Juffciens videtur ad deferendum jusjuran-
dum purgationis. Verum ea regula in muliere, cui jus igno-
rare lex 9. pr. de Juris & facti ignorantia permittit, fal-
lit. Nequit ergo mulier probatione onerari, nec jusjuran-
dum purgationis, quod ſine gravibus ſuſpicionibus decerni
non debere, ſupra in Spec. CXLII. de Zurejurando purgato-
rio, medit. 6. oſtendi, ei imponi. Aliquando tamen hoc
jusjurandum feminæ ignorantiam prætexenti impoſuimus,
dquum nempe ex circumſtantiis conjiceremus, feminam jus
illud ſciviſſe; ſic ſcilicet menſe Junio anni clo 15 cc XvVII.
nomine Regiminis Neomarchici pronunciavimus: Daß Be⸗

klagte, ihres Einwendens ungeachtet, die libellirte 2000. Rthlr.

nebſt den ruͤckſtaͤndigen Zinſen und allen verurſachten Unkoſten
bey Vermeidung der Exſecution den Klaͤgerinnen zu bezahlen
ſchuldig, ſie koͤnnte und wollte denn nach vorhergehender ſcharfen
Verwarnung vor der harten Strafe des Meineides ſich eidlich
reinigen, und daß ihr weder bey Unterſchrei ung des Buͤrgſchaft
Scheines nach Ausfertigung des der Deduction-Schrift beyge⸗
legten Briefes ſub D. von dem Rechte, vermoͤge deſſen der
Frauen Buͤrgſchaften unguͤltig ſeynd, etwas bewußt geweſen,
ſchwoͤren. Auf ſolchen Fall iſt ſie von der angeſtellten Klage
compenſatis expenſis zu entbinden; hasque addidimus deci-
dendi rationes: Wir haben nicht umhin gekonnt, Beklagte ſe⸗
cundum petita libelli zu condemniren Gleichwol da dieſelbe
beſtaͤndig vorgiebt, daß ſie von dem SCto Vellejano nichts ge,
wußt, unterdeſſen doch einige Vermuthung vorhanden, daß ihr
ſolches Recht nicht unbekannt geweſen, in welchem Fal ſelbiges
auch ohne Renunciation hinweg fiele; ſo haben wir noͤthig ge⸗
achtet, ihr dieſerthalben den Reinigungseid zu verſtatten.

ren

a
tur
Pr

cep⸗
Gua
Vel

ſe

SP. CLXIN. DE S. C. vVELLEIANO.. 247

enn t. * IX.
jumm Mulier, quc& falſum curatorem albibet, in dolo eſt, ac ſena-
hn. ”UMUDh tusconſulto non ju vatur.
tt L iis terris, in quibus feminæ contractus celebraturæ cu-
fnar. ratoribus opus habent, fidejuſſiones earum, etiam cum
en . renunciatione ſenatusconſulti conjunctæ, non valent aliter,

n. quam adhibito curatore. De Electoratu Saxonico hoc teſta-
nen tur Bergerus in Oeconomia juris p. 616. Idem in Marchia
pofim Brandenburgica requiri, in actis menſe Februario anni
niumnf Cio o cexvVIII. ad nos miſſis advocatus quidam, contradi-
HN cente tamen adverſario adfirmabat. Sed nolebamus tunc
Dsd quidem, verene hujusmodi jus in Marchia receptum eſier,

. NM inquirere. Nam ſi vel maxime receptum fuiſſet, fidejuſſio
ltcr tamen mulieris, ſuper Jua tunc Iltigabatur, ex alio capite
H valebat. Interceſſerat illa ſolemniter, renunciarat ſenatus-
1⸗ iet conſulto, inſtrumentum quoque ſuper toto-actu confectum
rſti && ipſa & vir aliquis, qui ſe curatorem ejus perhibuerat, ſub-

15 ni ſcripſerat. Conventa deinde ſenatusconſultum tamen objji-
Gincht eciebat, & renunciationem ſuam ideo, quod falſus curator
ft ten in ea interveniſſet, nullam eſſe contendebat. Manifeſtus hic
deſen . apparebat dolus. Conſtabat quidem ſatis, hominem;, qui
t getiſt pro curatore ſe venditaverat, a magiſtratu confirmatum
Aten N nunquam fuiſſe. Falſus ergo erat ſine dubio. At mulier
liunmns eum tanquam curatorem adhibuerat, gnara optime, eum
Veklege curatorem non eſſe. Dolo igitur egerat, ac creditorem de-
de Ne ceperat, L. 9. pr. Quod falſo tutore, indigna propterea,
0 nhichts f quæ ſenatusconſulto Vellejano juvaretur, L. . C. 4. &. C,
en, AMi Yelleianum. Quamobrem ſic reſpondimus: Wenn es gleich
gil ausgemachet waͤre, daß zu dergleichen Renunciationen in der
uen Mark ein kriegeriſcher Vormund erfodert wuͤrde, ſo moͤgen
* doch Appellanten ſich mit dem Mangel deſſelben nicht ſchuͤs⸗
zen, indem derſelben Vorgeben, als ob ihre Mutter ſamt de⸗
ren

248 MEDITAT. AD PANDECT.

ren Bruder die Kirch? vermittelſt der falſchen Unterſchrift eines con-
ſtituirten und confirmirten kriegeriſchen Vormundes betrogen, al⸗
legatio propriæ turpitudinis iſt, und uns um ſo viel mehr be⸗
weget, die Interceſſion vor guͤltig zu erkennen. Simili prorſus
modo reſponſum fuit menſe Martio anni clo 1o cc XXIII.
in caſu, quo mulier „curatorem ſibi, ad certum actum ſpe-
cialiter conſtitutum, tanquam generalem in fidejuſſione &
renunciatione, ignaro creditore, adhibuerat: Beklagte ſchuͤz⸗

zet vor, daß der angegebene Curator nur zu Berkaufung der Nif⸗

tel⸗Gerade beſtellet, mithin andere Actus zu expediren, nicht be⸗

rechtiget geweſen. Alldieweil aber der Vorwurf, ob ſey der Cura⸗-

tor nur ſpecialis geweſen, der Beklagten, welche ihn ſelbſt pro

generali angegeben und in dieſer Qualitaͤt unterſchreiben laſſen,
nicht zu ſtatten kommt; ſo haben wir vorige Urtheile beſtaͤtiget.

§& P ECI A E N CLXX.

MEDII ATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVI. TIT. I.

RENVNCIAPIONE S. C.

VELLEJANI.

I.

Renunciatio §. C. Vellejani rationi juris contraria, ſed in le-

gibus praxi Ferdac, eſt.
II.

1.

Ad certiorationem antecedentem ſufficit, ut renunciatio verbit

Germanicis concipiatur.
Com-

t re
HD
MVie
ds
Gita

cho

seor.
Men
ſehr i⸗
Upron
e MI
Aun ſe⸗
Ulore
igee ſ

der C
ſlbſt
ben l
ſttige.
—

(1S

19 e M

R

Sp. CLXX. DE RENVNCIATIONE S. C. VELLEIANI. 249

ommunis ſententia eſt: poſſe mulierem valide fidejube-
re, ſi modo S. C. Vellejano etiam extra judicium re-
nunciet. Aperte hæc doctrina cum ratione juris pu-
gnat. Cauſa certe, propter quam ſenatusconſultum factum

eſt, ſexus imbecillitas ſeu facilitas & metuendum inde rei fa-

miliaris periculum fuit, L. L. H. I. L. 2. J. 2. 4 F. C. Vollejanum.
Eadem vero cauſa, quæ fidejuſſiones irritas reddit, renuncia-
tiones quoque diſſuader. Nam per has nullo vel levi nego-
tio eluditur beneficium ſenatusconſulti, quoniam, qua levitate
& infirmitate mulier intercedit, eadem renunciabit. Neutru-
bi præſens damnum eſt. Ergo, quæ, ut intercedat, etiam,
ut renunciet, ſibi perſuaderi patietur. Ita recte & ſecundum
rationem juris diſputant Caſtrenſis in L. ult. . penult. ad & C.
Vellejanum & Pachovius ad Treutler. vol. I. diſp. 25. th. 4. lit.
E & F. Sed quod hi porro communem ſententiam nec ver-
bis legum convenire dicunt, in eo illis non accedo, ſed vali-
ditatem renunciationum iſtiusmodi in l. 32. §. 4. D. & I. 21. C. ad
S§. C. Vellejanum fundatum credo. Longum foret nimis, Ba-

chovium, verba iſtarum legum aliter explicantem, refellere.

Tam clara ea mihi videntur, ut non dubitem, ſine omni di-
ſputatione judicium lectori permittere. Ceterum quidquid
etiam de legibus ſit, communis opinio, quæ renunciationes
mulierum fidejubentium ſuſtinet, tam altas in foro radices
egit, ut a diſſentientibus convelli nequeat. Ilud interim re-

QGa ratio ſatis indicat, renunciationem hanc non valere aliter,

quam ſi mulier ante de beneficio, cui renunciat, certior red-
dita & informata fuit. De qua certioratione quum ſæpenu-
mero lites maximæ ſuſcitentur, optima eſt, quam Serykius in
Cautelis contractuum ſect. 1. cap. 5. . 7. præſcribit, cautio. &
renunciatio Germanicis verbis, hac forte formula: Ich ent⸗

Tom. Il. Ii ſage

2 0 MEDTTAT. AD PANDECT.

7

ſage der Rechtswohlthat, welche der Weiber Bürgſchaft erklaͤret;
concipiatur. Nequit tunc mulier linguæ noſiræ gi ara igno-

rantiam prætexere, aut, ſi prætexit, non auditur. Sic reſpon-
dimus menſe lanuario anni cio io cc xiv: Daß Klaͤgers Frau
de jure ſuo vorher unterrichtet geweſen, iſt wohl kein Zweifel, in⸗

dem die ganze Eheſtiftung ſamt der Renunciation mit teutſchen und
klaren Worten verfaſſet, und von ihr unterſchrieben worden. Et
iterum menſe Februario anni cio 1o5 cc xvVIII: Man ſiehet nicht,

wie Apellanten das der Kirchen ex intercefſione ihrer Mutter zus

kommende Recht nehmen koͤnnen, indem die Erklaͤrung des ſenatus-
conſulti Vellejani und der Auth. Si qua mulier in der Verſchrei⸗
bung mit teutſchen Worten zu beſinden, und es folglich teiner wei⸗
teren Certioration bedurft.

III.

Sine certioratione renunciatio §. C. Vellejani etiatn 2 Jar ate 4

non valet.

iſſentiunt quam plurimi & omiſlam certiorationem jureju-

rando ſuppleri ajunt. Sed ut, quod res eſt, dicam, ab-

ſone profecto ratiocinantur. Andiamus Sitchardum ad rubric.
tit. ad §. C. Vellej. n. 17: Juramentum, inquientem, ſupplet

omnes defectus, quia babet in ſe tacite eclanſulam codicillarem, id
R., ſi non vulet quod ago, ut ago, valeat tamen, ut poteſt valere—
quæ eſt ſententia Bart. in hoc titulo, quæ etiam juvatur jure ca-

nonico, præſertim per c. 2. & ibi Canoniſtas, de pactis lib. 6.
Duamquam vetuſtiſſimi quique, ut YJacoh de Arena, Petrus &

On. putent de jure civili verius eſſe, quod juramentum non ſup-

pleat defectum certiorationis: in qua ſane ſententia eſſent, niſi
obſtaret Jus canonicum. Quis hæc non rideat. Quantacun-

que ſit jurisjurandi vis, tanta profecto non eſt, ut defectus

naturales ſuppleat, ex ignorante gnarum, ex rudi doctum el⸗

ſe
i
obl
ti⸗
nn
ee
ere
ſor
pu
mn

hee

Nr
be;

Mar
W

Di

.

.
gtileeg
An igne.
teer.
hers gun
heſf 1
ſchentn
0den 1
ſetertite
Multah
es kemts
Veſc
Nteipir

1 n

em jure⸗
dan
In l n
len, 4
llnmn,l
khott⸗ te Ulin
ter. jn
Hucki h. l
1, Dim

tuanl tol, .

1 en

Qum
t
dd ſce

Sp. CLXX. DE RENVNCIAT. S. C. VELLElaNI. a51

ficiat. Ipſa recta ratio notitiam ejus, cui renunciatur, requi-
rit. Qui, quid agat, neſcit, non conſentit, ideoque nec
obligatur. Jusjurandum vero loco conſenſus eſſe & obliga-

tionem ſine omni fundamento inducere nequit. Certe mulier,

quæ ſic juravit, quum neſciret, quid juraret, eadem poterit
excuſatione uti, qua Cydi Ppe apud Ovidiumz in epiſt. heroid. za1.
erga Acontium utitur. Is nempe ſponſalitia verba & adnexam
formulam jurisjurandi pomo inſcripſerat, hocque ad pedes
puellæ innocentis projecerat. Quum ergo illa ignara po-
mum tolleret & verba inſcripta legeret, Acontius ſponſa lia
hæc valida arguebat, cui inter alis ſic reſpondet Cydippe:
Quid tibi nunc prodeſt jurandi formula quris,
Linguaque præſentem teſtiſicata Deam?
Quæ iurat, mens eſt: nil coniuravimus illa.
UIa ſidem dictis addere ſola poteſt.
Conſilium prudensque animi ſententia iurat,
Et niſi iudicii vincula nulla valent.
Sed ſi nil dedimus, prater ſine pectore vocem:
Verba ſuis frultra viribus orba tenes.
Non ego iuravi: legi iurantia verba.

Agnoſcunt ergo vanitatem vulgaris doctrinæ cordatiores Cti
& renunciationem ſine certioratione per jusjurandum corro-
borari non poſſe fatentur Merius ad Zus Lubec. lih. I. tit. y.

rt. 7. n. 121. Sryk. in cautelis contractuum ſect. 2. cap. 6. J. 4. &

Lynkerus in Deciſione I102. Cti quoque Helmſtadienſes nunc
eb anteceſſoris ſui Habnii, qui in Comment. ad W'eſenb. tit. ad
J. C. Vellej. §. 97. Sichardi ſeêntentiam tuetur, doctrinæ ſa-
nam rationem ſecuti receſſerunt atque ita menſe Junio anni
CIO 105 CcC xvII. reſponderunt: Es iſt ſo gar die jurata renuncia-
tio von keinen Kraͤften, wo nicht die Renunciantin von dem ihr zu⸗
ſebenden Beneficio Wiſſenſchaft gehabt.
li 2 W.

2
22 MEDITAT. AD PANDECT.
IV.
Generalis renunciatio aliquando ad S. C. Vellejanum
extenditur.
L) Gurant inter ſe acerrime ICti, an renunciatio generalis
S. C. Vellejanum excludat. Qui ajentem ſententiam
tuentur, verba legis ult. C. Quando mulier tutelæ offcio: omni-
que alio legitimo auxilio; huc trahunt. Sed obſtant illis verba
antecedentia: ſenatusconſulti Vellejani præſidio; obſtat is porro
lex 4. S. 4. ſi quis cautionibus; in qua conventio, ne ulla ex-
ceptio objiciatur, improbatur. Malo itaque accedere alteri
parti, quæ ſenatusconſultum adhuc poſt generalem renuncia-
tionem locum habere dicit. Admitto tamen facillimus limi-
tationem Dalueri de variorum jurium renunciationibus cap. 2.
§. 7. & aliorum, generalem fcilicet renunciationem tunc ſuffi-
cere, quum ei ſpecialis quædam præmiſſa fuit. Convenit ea
accuratiſſime legibus ſupra memoratis. At non aliter hanc
limitationem admitto, quam cum temperamento Stryküi, qui
in Cautelis contractuum ſect. 1. cap. 5. §. 2. Putarem tamen, in-
quit, illas exceptiones expreſſas connexionen quandam habere
dehere cum non expreſſis, ut ita colligi poſſit: probabiliter de
reliquis cogitatum fuiſſe, ut biuc, quo plures ſpeciales exceptio-
nes exprimuntur, eo melius partibus conſulatur. Generalis enim
clauſula ſpeciebus enarratis ſubjecta reſtringitur ad limites con-
tractus, & ad ſimiles, de quibus probabiliter cogitatum, ner ad

graviora & magis ardua extenditur. Exemplo res optime il-
luſtrabitur. Renunciarat mulier fidejubens beneficiis excuſſio-

nis ceterisque fidejuſſoriis nominatim ac renunciationem gene- —

ralem, nulla ſenatusconſulti Vellejani mentione facta ſubjece·
rat. Quum vero ſenatusconſultum Vellejanum ſine dubio
benefieium fidejuſſorium ſit, JCti Helmſtadienſes menſe JIunio

anni clo 1o cc XXVI. renunciationem iſtam generalem ad hoc
ſena-

he
der
ne

Re

gerenlt
Aentian
6 Cſt.
lis wen
tis pon
e la
gere un
renlnt
mus II
us ep⸗
tone it
onvent:

Alter —

tutten,

ein bi

hahilitn
ler eniſt.
erernitiß,
iimniten 4
Itunn, Ni
es onid⸗
Hcis eidl
tionenn 4
aln ſ
, ſre 6
5 oale,
Falen 4

Renunciation des ſenatusconſulti Vellejani wiederholet; ſo haben

SP. CLXX. DE RENVNCGIAT. S. C. VELLEIANI. 253

ſenatusconſultum extenderunt: Weil Beklagte in der Buͤrg⸗
ſchaftsverſchreibung den uͤbrigen beneficiis fidejaſſoriis in ſpecie

und nominatim renunciiret, und dieſer ſpeciellen Renunciation ei⸗

ne generalem anhaͤngt, und denn dieſe Renunciatio generalis
gleichfalls auf das ſenatusconſultum Vellejanum, welches als ein
beneficium fidejuſſorium mit dem in ſpecie benennten eine Con⸗
nexion hat, zu erſtrecken iſt; ſo haben wir nicht umhin gekonnt,
Beklagte ſecundum petita libelli zu condemniren.
Renunciatio ſenatusconſulti poteſt etiam per relationem ad aliam
Jhedam fieri.

uo conjuges mutuum ſumſerant, atque in chirographo
ſuo beneficiis omnibus, expreſſa etiam ſenatusconſulti
Vellejani mentione facta, renunciarant. Interceſſerat pro his
mulier alia peculiari chirographo, in quo nihil de ſenatus-
conſulto dixerat, ſed omnibus iis, quæ in chirographo debi-

torum principalium continerentur, ſe obnoxiam fecerat.

Quærebatur deinde, an ſenatusconſulto ſe tueri poſſet. Ne-
garunt ICti Helmſtadienſes menſe Junio anni Cc1o 10 cc XxVII.
quoniam I. qui ad aliam ſchedam ſe refert, omnia, quæ in
ea habentur, repetiiſſe & confirmaſſe cenſetur, L. 38. de con-
ditivnibus & demonſtrat. L. 77. de Heredibus inſtituendis, &
quoniam 2. ſola ſcientia S. C. Vellejanum excludit, L. 30. pr.
2d S, C. Vellejanum. Mulier vero, quæ ſine dubio chirogra-
phum debitorum principalium, in quo renunciatio germani-
cis verbis concepta erat, perlegerat, non poterat ſenatus-
conſultum ignorare. Weil Beklagte in eben dieſem Buͤrgſchafts⸗

ſchein alle die in der von ihrem Eydam und Tochter ausgeſtellten

Obligation enthaltene Clauſulen folglich auch die darinnen geſetzte

8

li 2 wir

254 MEDITAT. AD PANDECT.

wir nicht umhin gekonnt, Beklagte ſecundum petita libelli zu
condemniren.
VI.
Suleruta confe NRim poſt renunciationem proteſtatio mulierem re-
nuncianten non iuvat.

MElier. quæ ex interceſſione fua & adnexa eidem renuncia-

tione ſenatusconſulti conveniebatur, excipiebat ſe in con-
tinenti, poſtquam fidejuſſiſſet & renunciaſſet, contra omne,
quod inde in ſe redundaret, damnum proteſtatum fuiſſe,
ipſumque creditorem bono animo eam eſſe juſſiſſe. Sufficere
hoc putabat ad ſe liberandam, & argumentum deſumebat ex
L. 7. pr. Nautæ, caupones, ſtabularii, ubi exercitor, qui res
vectorum recepit, ſed damnum ſe non præſtiturum prædixit,

ſiquidem vectores conſenſerint prædictioni, conveniri poſſe

negatur. At NCti Helmſtadienſes exceptionem hanc non ad-
miſerunt, neque argumentum ex d. L. 7. huc pertinere, cre-
diderunt. Scilicet exercitor ibi, priusquam ſe obligaret, in
ipſo actu, ſe obligari nolle, teſtatus erat, atque ſic, ne qua
obligatio oriretur, effecerat. In noſtro vero exemplo femi-

na certior ante reddita obligaverat ſeſe & renunciarat juri ſuo.

Quæ ergo, licet confeſtim ſecuta erat, proteſtatio tollere
obligationem legitimam & jus creditori quæſitum non pote-
rat. Nota eſt regula: Proteſtatio facto ipſi contraria non va-

let. Vide L. 50. de Condictione indebiti & Thomaſium de Pro-

teſtatione facto contraria th. 24. Nec conſolatio a creditore
adhibita huic nocebat, quum remiſſio juris ſui in dubio non
præſumatur. Quare ſic reſponſum fuit menſe Novembri anni

ClolOcCXXI: Es ſcheinet zwar Eyſoltin zu ſtatten zu kommen, daß ſie

gleich nach geſchehener Unterſchrift wider alles ihr daraus zuwachſen⸗

des Nachtheil proteſtiret. Alldieweil aber die Worte, deren die

Eyſoltin

lbelit

ſinen

teonhch

ſein rn

1a onn
umm kile
Juſfſier

Umedat

, qui hl

1prrdii

eriii i⸗
e non1
inere,
gmet, l
, ne
gos⸗
tar miie⸗
1tio tolen
n non M
ria non ſ⸗
ſunk.
4 ctelili
ubio N
vendii
men, 1
1s nt
e, Nten

S

SP. CLXXI. DE FIDEIVSS. VXOR. MAR INVAL. ar5

Evyſoltin nach Unterſchreibung der Obl gation ſich bedienet haben ſoll:

Ach HErr IEſus das wird mir ja nicht ſchaden; nicht binlaͤnglich ge⸗
weſen, die von ihr nach vorhergegangener Certioration in Beyſeyn
der Gerichtsperſonen vermittelſt Eides gethane Renunciation ihrer
weiblichen Gerechtigkeiren umzuſtoſſen, wie denn auch nicht zu ver⸗
muthen, daß Intervent, indem er ihr Troſt zugeſprochen, ſich da⸗

durch ſeines einmal erlangten Rechtes begeben wollen; ſo ſynd

&PECIMEN CLXXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVI. TIT. I.

FIDEJVSSIONE VXORIS

PRO MARITO INVALIDA.

I. .
Uor in utilitutem mariti quomodocunque contrabens non
obligatar.

M'a uxor alteri, ut in mariti ſui prædio ædificaret,

indemnitatemque ipſi promiſerat. Patuerat quoquue

ille. Exſtructo vero ædificio uxorem ex mandato con-
veniebat. Hæc ſenatusconſultò Vellejano ſe tuebatur. Cui nos
adſenſimus atque menſe Julio anni cio 105 Ccc xxII. talem ſen-
tentiam concepimus: Daß Klaͤgers Suchen nicht ſtatt habe, ſon⸗
dern ſelbiger der Baukoſten halber der Beklagten Ehemann zu belangen

ſchuldig ſey. Rationes in aprico ſunt. Scilicet uxor nullo mo-

do mariti ſui obligationes ſuſcipere poteſt, &, ſi ſuſcipiat,
ipſa non obligatur. Deinde ſenatusconſultum Vellemnum non
4

256 MEDITAT. AD PANDECT.

ad fidejuſſiones proprie dictas ſolum, ſed ad omnes contra-

Qus, in quibus mulier pro alio intervenit, pertinet, L. 8.
§. 14. l. 11. D. I. 19. C. ad §. C. Vellejanum. Quin Papinianus
in L. 7. ad S§. C. Vellejan. expreſſe, mandati cauſam per ſena-

tusconſultum irritam conſtitui, teſtatur. Has ergo. adjecimus

ſententiæ rationes: Nachdem das Eigenthum der Muͤhle nicht der
Beklagten, ſondern ihrem Ehemann zuſtehet, ſo muß auch dieſer
deshalben belanget werden. Und thut nichts dagegen, daß Klaͤger
vorgiebt, Beklagte habe ihm ſolche Koſten herzuſchieſſen befohlen.

Denn, wenn gleich dieſes zugeſtanden wuͤrde, ſo hat doch aus ſol⸗

chem offenbar zum Vortheil ihres Mannes gegebenen Mandato kei⸗
ne Action wider Beklagte, als gleichſam Intercedentin, ſtatt.

II.

Uxor intercedens non obligatur, etſi in alimenta ejus
creditum ſit.

TP notiſſima illa Auth. ſi qua mulier C. ad §. C. Vellejanum,
quæ mulierem pro marito quomodocunque intercedentem
liberat, hæc additur reſtrictio, ni manifeſte probetur, quod pe-
cuniæ in propriam ipſius mulieris utilitatem expenſe ſint.
De hac verſione menſe lJulio anni cio 10 CccCXXII. acriter in col-

legio Ctorum Helmſtadienſium diſputabatur. Nempe uxori,

quæ ex interceſſione conventa ſenatusconſulto Vellejano ſe

tuebatur;, actor replicam verſionis in rem objiciebat. Ajebat.
ſe in alimenta ipſius uxoris credidiſſe & jusjurandum quoque
ſuper hoc uxori deferebat. Illa jusjurandum improvida accepta-

rat. Sed actis ad nos perlatis, poſt aliquam diſputationem conclu-
ſimus, nullam plane adeſſe verſionem in rem, ceſſare igitur jusju-
randum tanquam ſuperfluum, & uxorem, etiam eo non præ-
ſtito, abſolvi debere. Equidem ſcio, Kichterum in Ex-

Poſ-

.
ſun
Pr.
Alie

At
nee
Non
mar
ſed
ei
flii
Wi
helbe
u bet
geſche
Dus
ire

tum

Vr

obli
bene
MN

hec

CCN.
led
Uans
derſen
ecina.
ict Ne
c er
1 Kir
heſolie⸗
Rous ,
ndato e
lat.

jul

lejonne

cedenen

,l e

ter ino
mnpe UKon

Alejnnot

t. Men
glolt
di acde
grufte
0 MoN;
5

4
1

4
7

SP. CI.XXI. DE FIDEJVSS. VXOR. MAR. INVAL. 272

poſitione Authenticæ ſi mulier n. 17. aliosque in rem uxoris ver-
ſum dicere, quod in veſtimenta ejus impenditur. Sed errant
Profecto. In rem verſum illud dicitur, per quod vel bona
alicujus aucta fuerunt, vel ſumtus, quos ille alias de ſuo facere
& quibus patrimonium ſuum imminuere debuiſſiet, facti ſunt.
At qui alimenta neceſſaria uxori credit „ nec ejus bona auget,

nec quidquam, quod illam de ſuo erogare oportuiſſet, præſtat.

Norunt quippe omnes, onus alendi uxorem non ipſi, ſed
marito impoſitum eſſe. Ergo, qui uxorem alit, non uxoris,
ſed mariti negotium gerit, ſimili Prorſus ratione, ur in L. 1 F5.
de in rem verſo, quod in filiumfamilias impenditur, patris, non
filii, æs alienum eſſe dicitur. Quamobrem ſie reſponſum fuit:
Wir haben Klaͤgern nach der Beklagten Verlangen mit dem Koſt⸗
gelde an ihren Ehemann verwieſen, als welcher ſich und ſeine Frau
zu bekoͤſtigen ſchuldig iſt. Und obgleich Beklagte den ihr daruͤber zu⸗
geſchobenen Eid bereits acceptiret, ſo wuͤrde doch ſolcher Eyd keinen
Nutzen haben, da eine Frau, wenn ſie eines andern und ſonderlich
ihres Mannes Obligation uͤbernimmt, oder dieſerhalben ein manda-
tum ertheilet, den klaren Rechten nach zu nichts verbunden iſt.

III.
Uxor pro marito intercedens non obligatur, tametſi leneficio-
rum Juorum optime gnara fuerit iisdemque jam ſpius
erga alios creditores cum jurejurando
renunciarit.
Niximus ſupra in Specimine CLXIX. de §. C. Vellejano, me-

. dit. 6., mulierem, quæ ſcit, ſe ex fidejuſſione non
obligari, nihilominus fidejubet, doloſe agere, atque adeo

beneficio ſenatnsconſulti Vellejani, quamvis ei non renunciarit,

non gaudere L. 30. pr. ad S§. C. Vellejanum. Veram enim vero
hoc ad uxores pro maritis intercedentes non pertinet. Hæ
Tom. III. Kk ple-

7

258 MEDITAT. AD PANDECT.

plerumque minis au importunis flagitationibus maritorum ad

hoc inducuntur. Igitur icientia juris & beneficiorum ſuorum
in illis dolus non eſt, nec miſeras a beneficiis ſuis excludit,
quod nobiſeum etiam agnoſcit Brunnemannus ad L. ult. ad
S§. C. Vellei. n. 16. Diſputatum ſuper hac re fuit in collegio
JCtorum Helmſtadienſium menſe Aprili anni cio 19 Cc XIX. II⸗
luſtris creditrix, excuſſo debitore, quum is ſolvendo non eſ-
ſet, uxorem ejus, quæ chirographum ſimul ſubfcriplerat,
conveniebat, &, quum hæc ſenatusconſultum opponeret, re-
plicabat, uxorem, dum ſubſcriberet, beneficii ejus optime
gnaram fuiſſe eidemque jam ſæpius erga alios creditores cum

jurejurando renunciaſſe, dolo itaque facere, quod eo adverſus

ſe utatur. Sed reſpondimus, longe aliam uxorum, quam ce-
terarum feminarum, rationem eſſe, ilas invitas plerumque &
quodammodo cosctas, quamvis ſcientes, in perniciem ſuam
ruere atque adeo majorem miſericordiam meéreri, nec bene-
ficiis ſuis propter ſolam ſcientiam excidere; deinde jusjuran-
dum uni creditori præſtitum huic ſoli, non alteri, prodeſſe,
