do habuit, remittit. 797

Ticejuſio.

De fidejuſſione uxoris pro marito

invalida tot, Spec. 255
Jurata tamen valet. 264
Juramentum ſcriptum ſufficit. 265.
Blanditiæ mariti adhibitæ illam non
infringunt. 267
Abſentia curatoris eam non vitiat.
268

Fidejuffſor minoris ex conſtituto te-
netur, licet nom ipſe ſit minor.

. 199
Plura vide: VXOr,
Liliusfamilias:
197:.

. . .
Ex omni contractu præten mutuum
recte convenitur. ib.

Princeps filiusf. contrahens, ſui juris

ib..
Filiusfamilias benefieium SCti Mace-
don. habet, licet conſenſerit im
mutuum der Hofmeiſter. 199.
An ſocietatem inire poſſit? 364

Contra eum compenſatio nom proce=-
dit. 286
Vna fiſei ſtatio, alterius: debiti com-
penſat onem non ad mittit. 287

factus, eo obligatur.

Fifeus conductores veter, novis præ-

ferate, 565

In adminiſtratorum ſuorum bonis

pignus tacitum habet.

744
An fiſeo res vitioſas ſine metu ædilitii
edicti vendere liceat? 814

ractas.
Bonæ fidei poſſeſſor lueratur con-
ſumtos, exſtantes reſtituit. 810
Ejus ratio a Juſtiniano, adducto.
. 916.
810⁰
Hoc ad quemlibet, jus fortius poſ:
ſeflore præſente habentem„ ex=

Quinam exftames dicantur?

tenditur. iß:
M. f. poſſeſſor ad quid teneatur?
912

Judex in adjudicatione fructuum ter=
minum a quo adji iat. 914
Am ſubhaſtatione annullata, emtor
tructus cum re reſtituat? 916

Furtum, furtivu condiétio-.

Furtum paffus, ſi ipfius ex turpi
cauſa interſit, nec condictio-
nem,„ nec actionem furti ha-
Fur tamen ipſé, etſi abſolvatur, in-
juriarum actionem furti habet.
Fures concitans inimieitiæ cauſa ad
reſtituendum ablatum tenetur.
H 97
Condictio furtiva adverſus heredes
furis licet puniti obtinet. 98
Domini rerum furtivarum ad credi-
tores chirographarios remitten-
di 3 103

W.

*

le

—

rum bons

en ediliin

D

nnr c.

hrtins vol
ten, er⸗
ih

teneatu/
N
uncn kel⸗
. Ne
1, emtot

1 916

eN ti

condico⸗

fürti .
4

vatue ir

ri hate.

2 Clſt 4

n lenetur.

67
17

17

fenS

inet.
1 40. (et⸗
tel
leinl
;

IND E X

RE RV M.

H.
Hereditas.

Emtor ejus jure vendentis per omnia
utitur. 508

Quando ejus venditio nulla? ib.

Hereditatem extranei emens juri de-

tractus obnoxius. 5851I0
Remed. L. 2. C. de reſc. vendit. hic
etiam locuin habet. 511
Hypotheca.

Ad conſtitutionem ejus exprefla pi-
gnoris vel hypothecæ mentio
non requiritur. 713

Generalis hypotheca etfſi verbis præ-
ſentis temporis concepta bona
poſt acquifita adficit. 715

Hypotheca pro debito futuro conſti-
tui poteſt, etſi ſumma incerta.

717
Hypothecaria Actio.

Creditor, qui generalem & ſpecia-
lem habet hypothecam, hanc
prius excutere debet- v727

Creditor, cui generalis hypotheca
conſtituta quando ſpecialem con-
ſequatur?- 728

Debitor a creditore generalem &
ſpecialem hypothecam habente
conventus, exceptionem excuſ-
ſionis non habet. 729

Valet tamen & tertio quoque poſ-

ſeſſori obſtat renuneiatio excu-

Zom. I.

tiendæ prius hypothecæ ſpecia-
lis a debitore tacte. 730

Hypothecam generalem tacitam &
ſpecialem expreſſam habens,
cogi nequit, ut expreſſam prius
excutiat. 732

Speciali hypothecæ exceptio excuſſio-
nis non obſtar. 7333

Liberi ratione rerum maternarum in
bonis patris tantum gaudent
hypotheca tacita. 736

Hypotheca illa a die ſuſceptæ vel

ſuſcipiendæ adminiſtrationis in-
cipit. ibid.

Hypotheca, quam uxor ratione illa-

torum habet, a die initi ma-
trimonii incipit. 737
Uxor ratione paraphernalium & do-
nationis propter nuptias hypo-
thecam tacitam in bonis mariti
habet. 739

Quæ hypotheca ad cetera lucra ex-
tendi non decet. ibid.

Pupillus in bonis tutoris pignus ta-
citum habet, ſed ſine jure præ-
lationis. 739

Hypotheca tacita, quæ pupillis in bo-
nis tutoris competit, non ex-
tenditur ad pecuniam, tutori
ex bonis pupillaribus mutuo da-
tam. 740⁰
Qui in emtionem rei credit, privi-
legium perſonale habet. 742

In ædiſicationem domus credens, ju-
re civili hypothecam non ha-

bet. 743

Iiii iiii Qauan-
„ .
2

IN D E N RERVM.

Quando hypotheca in bonis eccle-
ſiaſticorum adminiſtratorum alio.
rumque incipiat? 751
Coram tribus teſtibus conſtituta ju-
diciali æquipollet. 763
Et ſi antiquior ſit, judiciali præfer-
tur. 764
Hypothecæ extrajudiciales quando de-
bitis chirographariis præferan-
tur, & quomodo collocentur?

765
Hypotheca feudalis a die obtenti con-
ſenſus domini incipit. 773

Creditore hypothecarius in ulteriorem
oppignorationem conſentiens,
non ipſum pignus, ſed prio-
ritatem remittit. 788

Creditor in pretio ex pignore reda-
cto hypothecam novam conſe-
quitur. 795
Dominus directus in translationem
dominii utilis conſentiens hypo-
thecam, quam forte in fundo
habuit, remittit. 796

Emtore pretium non ſolvente hypo-
thecæ etiam poſt ſubhaſtationem
ſalvæ manent. 807

De ſubhaſtatione hypothecas exſtin-
guente vide ſub rubro: Sub-
ha ſtatio.

De actione hypothecaria plura

vide ſub A.

I.
Impenſeæ.

In pignus factæ quando repetan-
tur? 149

Hæ ex pacto, debitore inſeio fieri
nequeunt. 152

Quod pactum actionem pignorat. &
negot, geſtor. item de in rem

verſo excludit. ibid.
Impenſas neceffarias creditor in rem
pPignoratam facit. 153
Imperitia. .
Aliquando cuipa eſt & morte puni-
tur. 129
Sæpe in litteratiſſimum cadit. ib.
Inculpatio.
Læſi morte confirmata magni pon-
deris eſt. 38
Agonizantis ad torturam & carcerem
non ſuffieit. 35

Correi extra torturam morte con-
firmata indicium facit ad tor-

turam. 4²
Indebitum.
Ex errore facti proprii ſolutum re-
petitur. 81
Iudoſſamentam.

De eo vide integram tractationem.

533

Confer. rubrum: Cam bium.

Inſtitoria Actio.

Inſtitor ex his, quæ in officio geſ-

ſit, proprio nomine conveniri
nequit. 189
Duo probet. 190
Legem præpoſitionis excedens, do-

minum non obligatt. 192

Ali-

Aliten
An
Aali

Per eo

Depre
lle eo
De inl

Qi n
Jor

deens

lnte⸗

Drote

De
Rete
limit

Ne

Duri

—
lig ſeri
8
Gnortt 6
lein en
or ien
Ij

drte n.

1
l. à

gui don⸗
19
Cnrelen
5
ont N
t ad wor⸗

6

A
Qationen .
ſy

iam.

.

oftn .

e Menni

.
o⸗
elens, A.
PV

„

IND EX

RE RV M.

Aliter, ſi dominus ſimpliciter cum

eo contrahere juſſit. ibid,
An mutuam accipere poſſit peceu-
niam? 194
Talis non eſt, niſi toti negotio præ-
ficiatur. 195
Inſtrumentum.

Per eorum oppignorationem res ipſa,
de qua inſtrumenta agunt, op-
pignorata cenſetur. 715
De probatione per ea.
Hic confer: Probatio.

De inſtrumentis integre proferendis.

1003 ſq.
Qui mutila profert, falfum com-
mittit. ibid.

Quorum capita diverſa, nec connexa
invicem ſunt, integra edi ne-

ceſſe non eſt. 1005
Secus, ſi eorum capita connexa
ſunt. 1006

Integrum proferens, capita ſibi no-

centia admittere debet. 1008

Proteſtatio editioni adjecta edentem
ſemper non juvat. ibid.

De inſtrumentis referente & relato
1008 ſq.

Referens ſine relato non probat. 1009
Limitationes omnes ejus regulæ. ib.

Sola amiſſio inſtrumenti relati non
efficit, ut referenti plena fides

habeatur. 1011
Pluribus documentis referentibus ſi-
ne relato creditux, ib.

Iiii iiii 2

990 ſq.

Editio inſtrumenti relati tune, cum
illud per referens ſublatum re.
formatumque eſt, poſei nequitr.
1013

Cum non de cauſa ipſa, ſed quæ-
ſtione incidente & Præliminari
litigatur, referens ſine relato fi=
dem facit.

1014
In legitimatione ad cauſam ſufficit
editio inſtrumenti reterentis.
1015

Alterius inſtrumenti obiter non men-
tionem faciens, per omnia hoc
Probare non cenſetur. 1016

ibid.

Die Beylagen, ad quas inſtrumen-
tum ſe refert, ſine ſubſcriptio-
ne fidem faciunt. ibid.

Omiſſio diei & conſulis non vitiat
inſtrumentum. 1017

Qunid? ſi lex diem & conſulem re-
quirat. S ibid.
Omiſſio ejus nocet inſtrumento, cum

deciſio dubii ex circumſtantia
temporis pendet. 1018

Nec editio hujus poſcei poteſt.

Macula & raſura in die tunc nocet
inſtrumento cum litis deciſio ex
tempore pendet. 1020

Omiſſio diei & conſulis illiquidum
ſaltem inſtrumentum reddit.
1021
Quod in proceſſu exſequutivo rejici-
tur, ſed ad ordinarium reſer-
vVatur. ibid.

Quod duo diverſi dies inſtrumento
ſubſeripti ſunt, non vitiat il-
lud. 1023
Con-

IND E X

R E RV M.

Contra quem inſtrumentum profer-
tur, diffeſſionem juratam decli-
nare nequit. 1113

An omiſſio diei & conſulis noceat,
cum inſtrumentum ad praban-

dam intentionem profertur.
1024
Vide plura ſub rubro: Archi-
vum.

Inſtrumentis publicis univerſitatum
& eceleſiarum in cauſa propria
fides habetur.

Libri collegiorum opificialium ſemi-
plene probant. 1044

In iis tamen requ'ſita inſtrumento-
rum rigide non exiguntur. 1045

Valent faltem in negotiis opificia-
libus & negotiis communibus.
1046
De ſubſeriptione in inſtrumentis pri-
vatis vide Subſcriptio.

Inſtrumentum, cui ex contrahen-
tium conventione ſolennitas ac-
cedere debebat, valet, etſi ſo-

lennitas non accefſerit. 1075
Inſtrumentum contra tertium non
probat. 1085

Litteræ inveſtituræ contra extraneum

non probant. ibid.
Nec jurejurando firmatum contra
tertium probat. 1087

Etſi vis probandi ei generaliter le-
ge publica ſit tributa. 1086

Sola poſſeſſio non facit, ut quis ex
documento inter alios confecto
obligetur. 1088

1043

Ejus exceptiones. 1090 ſq.

Præſumtionem tamen faciunt. ib.

Cujus jus ex inſtrumento inter alios

confecto pendet, ex omnibus
ejus capitibus obligatur. 1092

Litteræ inveſtituræz obligant omnes

ſimul inveſtitos-

1093
Si de actibus inter alios geſtis lis
eſt, inſtrumenta contra tertium
plene probant. 1094

Inſtrumentum Saor vtic; orul
non ſuffieit ad proceſſum exſe-
cutivum. 1095

Niſi omnia ex eo probentur. ibid.
Quod ad eas libelli partes, quæ ac-

ceſſorium continent, non per-
tinet.

Si libellus partim liquide, partim
illiquide, judex & exſecutive &
ordinarie pronunciat. 1098

Inſtrumentorum vitia.

Inſtrumenta contraria a uno pro-

lata nil probant. 1143
Nec a diverſis prolata. ibid.
Sed quonam hoc caſu præferrur?
1144
Documenta vetuſtate rupta valent.
. 1145
Eſſentialia inſtrumenti vitiata offi-
ciunt. 1146
Dies & confſul non ſemper pars eſ-
ſentialis. 1147

In efſentialibus correctum falſum
ſimpliciter dici nequit. ibid

Ergo

1096

Urge
lide

In d
Ged
4
Nee
Nee
1
Amiſho
de
Keang
Man
P

f
Wn

ſor a
W

Non 4
tun

kunme

tra
le
ute

Untereh

a

Ulre
n

Lon⸗
e⸗

—
oſ⸗
n. d.

inter lo
onnni
I. 101

n omnes
1003
geltö li
4 tenian
toſtun
um ein.
109)
r. i

g ⸗
non pel⸗
lob
Jurrin
urire &

1008

t.

no e .
1143
ibid.
rrienm
114
Pnn Felen.

114
ol.

1ß⸗

4.
er hits e
IIſ

vitine

INDEX RERVM.
Ergo proferens audiendu. 1148 Inveſtitura.
Fides diplomatum ex principüs cri. Litteræ inveſtituræ contra extraneum
ticis examinanda. 1149 non probant. 1085
In documento amiſſo ſe fundans, Obligant omnes ſimultanee inveſti-
nimis rigida probatione non tos. 1093
oneratur. II51
Sed nimis leves conjecturæ non ſuf- Zudex.
ficiunt. . 1153 Ljus teſtimonium extra acta ſemiple-
Nec nuda copia. ibid. ne probat. 1038
Nec jusjurandum ejus, qui inſtru. Ejus poteſtas circa juramenta defe-
mentum amiſit. 1154 renda vide ſub rubro: Jusju-
Amiſſio ejus & tenor probari de- randum.
bet. II55 Ejus arbitrium circa teſtes. II6

Secus, ſi dolo adverſarii periit. I156

In cauſis arduis ad juramentum ſup-
pletorium admittitur in eo ſe

fundans. 1157
UÜbi non opus, ut jurans ſit integræ
exiſtimationis. ibid.
Intereſſe.
Vox barbara eſt. 917

Hodiernus ejus uſus excuſatur. ib.

Non debet excedere alterum tan-
tum. 918

IS tamen, qui uſuras pro altero ul-

tra alterum tantum ſolvit, eas
repetit. 920
Quatenus cum feœnore conveniat.

921

Interefſe lucri ceffantis non ſolis mer-
catorib. adjudicandum. 922

Uſuræ cum intereſſe ſimul exigi
nequeunt. idigd.

Inventarium.

Quousque debitoris pupilli ex eo

conveniri poffint, 1011

Vide lemma: Teſtis.
Judici/in juſta cauſa pecuniam dans,

eam aliquando repetit. 80⁰
Zusjurandum.
Potius a cedente, quam ceſſionario
exigendum. 2

Calunmnice etiam invito alio per
procuratorem præſtatur. 24

Propter mortem juraturi pro præſti⸗
to habetur. 49

Jusjurandum ex errore delatum,
ſi iſte vincibilis foerit, non re-
tractatur. 57

Quod quis ſine prævia delatione ad-
verſarii vel jufſu judicis ſpon-
te præſtat, ab alero, etfi is
præſens fuerit, nec contradigxe-
rit, ſemper retractatur. 59

Is, qui, uno litis conſorte deferen-
te, juravit, alteri Ixis conſor-
ti probationem ſuſcepturo ex.-
ceptionem jurisjurandi oppone-
re nequit. ð

Iiii iiii 3 So.

I N D E X RERV M.

Solemnitates a majoribus in jureju-
rando obſervatæ 62

Exceptio in ducatu Guelfico a regu-
la: Jurisjurandi delatio eſt pro-
batio in continenti liquida. 967

Ex/ enſarum eſt ſpecies juramenti

in litem, 68
Fidelitatis per procuratorem præ-
ſtari poteſt. 30
In litem jurans quantitatem ſui in-
tereſſe non probat. 62
Judex ante id ſummam petitam mo-
deratur. 65
Juramentum in litem non obſtante
re judicata declinatur. 66
Judex eo omifſo rem rectius æſti-
mat. 68
Ejus juramenti ſpecies jusjur. expen-
ſarum. ibid.
Jusjur. in litem affectionis in actione
emti locum habet. 71

Minorationis apud Saxones analo-
giæ juris non convenit. 71

Ad juram. propter mortem tria re-
quiruntur. 31
Sola oblatio non efficit, ut jura-
mentum morte ſecuta pro præ-
ſtito habeatur. ibid.

Interdum vero mors offerentis ſuffi
cit. 34
Juramentum ob mortem ejus, cui

impoſitum, deſertum habetur.

3 . 47
Retractatur ob teſtes novos. 54

—

Non retractatur ob probationes, quas

alter ſcire potuit- 55—

Contra præſtitum alteri novum de-
ferri nequit. 56
Purgatorium in ſappletorio præ-
ferendum. 15
Sæpe actori defertur. ibid.
Ob leves ſuſpiciones non decernen-
dum. 18

Ad illud deferendum inculpatio cor-
rei non ſufficit. ibid.

Nec accuſatio vel delatie læſi. ibid.

Eo præſtito reus non ſemper ſtatim
reſtituitur. 23
Reus tamen id detractans pro confeſ-
ſo habetur. ibid.
A reo præſtitum nec ipſum, nee
actorem ſemper a reſtitutione
ſumtuum litis liberat. 24

Per procuratorem, altero conſen-
tiente, præſtatur.

Etiam invito alio juramentum ca-

lumniæ per procuratorem præ-
ſtatur. 3⁰

Et juram. fidelitatis per procur. præ-

ſtatur. .

Suppletorium ob præſumtiones tam

hominis, quam juris decerni-

tur. 1
In caufis arduis purgatorio non præ-
ferendum. 4

In cauſis matrimonialibus etſi plus,
quam ſemiplene non probatum,
decernitur. 7

De credulitate in omnibus negotiis
decerni poteſt, etiamſi altera

pPars

ibid.

Tert
Exei
Mni

Nenſa

Dreſti

De g

No!

De y

KA

—
Rr nn

=

Re

Novun E
8

torio

.

n Eerennen⸗
15
Ultintr.

kel. di,

ber Kitin
9
Pro entek⸗
did.
im, bet
Vimnione
4

e
id⸗

entun d.

Dren Pl⸗
10

toenk⸗ Ure

15.

mtonestun

s Netene
1

10 Non Ne⸗
4

obine,

IN D E X

pars de certa ſeientia jurare ve-
lit. 10

Tertio, etſi litigantis auctor ſit,
imponi nequit. 12

Excipe caſum, ſi litiganti ad evictio-
nem eſt obligatus. ibid.

Nihil probanti deferri nequit. 13

Recuſari nequit offerendo alias pro-
bationes, dummodo terminus
præfixus nondum elapſus. 14

Præſtitum ob novas probationes re-
tractatur. ibid,

De quantitate debiti, cum de ipſo
debito certo conſtat, credito-
ri defertur. ib.

Reo ſæpe defertur, & tunc purga-
torio præfertur. 15

De veritate præfertur purgatorio de
credulitate. 16

Ad interitum depotiti juramento

ſuppletorio probandum ſufficit

levior demonſtratio. 308

Vigde pag. 228 ſeq.
Collegia integra ſibi ſubjectos jubent,
non ſingula membra. ibid.
Juſſibus Principum injuſtis non eſt
parendum. 23 1
Quousque is peccet, qui eis morem
gerit. 232
Peccat, ſed non punitur ejusmodi
delinquens. 234

Juſſum principis prætexenti non cre-
dendum. 236

Juffus patris in filio delinquente an
poœnam tollat? 237

Etiam in atrocioribus delictis. 238

L.

Læſio ultra dimidium.

Si dolus concurrit, etiam læſio in-
fra dimidium ſufficit. 574

Remedium L. 2. C. de reſc. vend.
per incertitudinem aliquam non
excluditur. 576

Hoc remedium etiam in venditioni-
bus & renunciationibus here-
ditatis locum invenit. 577

Probatio læſionis per teſtes fit. 578
Conjecturæ non ſufficiunt. 579

Pretium adfectionis non attenditur.
ibid.
Cum contractus reſeinditur, nec fru-
ctus nec uſuræ adjudicantur. 58 1

Etiam contractus judicialis ob læſio-
nem ultra dimidium reſcindi-
tur. 583
Heredi ad reſciſſionem contractus
agenti exceptio, quod facta de-
functi præſtare debeat, non

obſtat. „5S584
An venditio ſub haſta ab hac retciſ-
ſione immunis ſit? 585

An heredes mulieris Saxonicæ, quæ
geradam viliori pretio vendi-=
dit, beneficium L. 2. C. de reſc.
vendit. habeant? 586

Legitimatio.
Legitimationis ad cauſam exceptio

obſtat debitoris heredi, actione
pignoratitia agenti. 135

Qnam

INDEXNX RERV M.

Quam ſupplet idoneæ cautionis obla-
tio. 135

Exceptio hæc ceſſionario etiam in le-
gitimatione opponi poteſt. 527

An ſola chirographi poſſeſſio ſuffi-

ciat? 528
In ea ſufficit editio inſtrumenti refe-
rentis. 1015

Lex Anaſtaſiand.
Vide lit,. A & Cambium.

Libri.
Improborum commercium an pro-
hibitum? 4²²

Semiplena librorum mercatoriorum
ſides privilegium non eſt ſed ju-

ris communis. 1124
Ex iis non ipſum debitum, ſed quan-
titas probatur. 125
Quod & ad libros der Hocken refer⸗
tur. 1126
Et ad opificum, ſi accurate confecti
ſint. ibid.

Si quis per alium merces accepiffe di-
eatur, & mandatum neget, per
librum mercatorium covinci ne-
quit. 1128

Per conjecturas tamen probatur. ib.
E. g. quod quis ſolitus fuerit, per

aliquam perſonam merces coéë-
mere. ibid.
Fraus a miniſtro commifla domino
non mercatori nocet. 1129

Cum alia adminicula accedant, ple-
ne probant. 1131

Debitor, qui computatione a merca-
tore accepta, debitorem ſe ge-
neraliter profitetur, nec quic-
quam monet, totam compu-
tationem adprobafſe cenſetur.
1132

Mereator extra domiecilium litigans,
libros ſuos in foro domicilii
edere poteſt. 1133

Adverſario tamen ſumtus itineris

ſuppeditat. 1144

An liber mercatoris, qui foro eeſſit,
probet ſemiplene? 1136

Quando omnem fidem perdat? 1137

Leves errores non faciunt eos ſu⸗
ſpectos. . 1139

Secus, ſi multitudo eorum occur-

rat. 1140

Chirographum vel apocha mercato-
ris, etſi libro ejus contrarietur,
plene probat. 11582

Litis denunciatio.

Lis ubique denunciari poteſt ei, eon-
tra quem alteruter litigantium,
ſi ſuecumbat, regreſſlum habet.

841

Conditionem evincentis, cum quo

principaliter litigatur, non red-
dit deteriorem. 843

Itaque evincens L. C. impcdire ne-
quit. 5 ibid.

Evincens cogi nequit, ut liti de
evictionis præſtatione inter li⸗
tis denunciantem & denuncia-
tum ſe immiſceat. 844

4

Evin-

lyine

lis
Tu-

—
ne A Nent.
toremke⸗
, Me
tum Con-
le cenlem.
I1
n ligan,
Commirili
II57
n iütti

U

ro el
Iz⸗

raet) 1
nt e
11
Um dentt⸗
1160
mercito
raretu,
1162

0.
ſtei, con⸗

jhamium .
un hubet.

34H

Cum guo⸗
t, non tes

66

e her
eie
id.
t Ii 6
ne inter!

Genun⸗
9

Proxima

INDEX

RERVM.

Evincens libellum ſuum & documen-
ta litis denunciato ſingulatim
inſinuare vel edere non cogi-

tur. 845
Lis tempeſtive denunciari debet.
846

Tardius facta L. D. evictionis præ-
ſtationem penitus non toll. 847

Locatio operarum.

An duobus operas locare licitum?
5634
Redemtor operis de vitio ejusdem
poſt quindecim annos conveni-

ri nequit. 636
Locatio
Tacito conſenſu ab initio contrahi
poteſt. 635

Tacita non eſt, cum adminiſtrator
publicus certam mercedem de
prædiis ſidei ſuæ commiſſis
quotannis in rationes refert.

636

Talis adminiſtrator cogi poteſt, ut

veros prædiorum reditus indi-

cet & reipublieæ præſter 637

Nec juvat eum, quod rationes ab eo
redditæ per aliquot annos pro-
batæ fuerint. ibid.

Is, qui alterum nulla mercede con-
ſtituta ædes ſuas inhabitare pa-
titur, mercedem actione præ-
ſcriptis verbis exigit. 640
tamen conſanguinitas &
diuturnitas temporis præſumtio-

nem gratuitæ conceſſionis in-
ducunt. 641

Tom. IV.

Locatio in ſeriptis ad longius tem-
pus facta tacite in idem tempus
renovata non cenſetur. 647

Locator unum ex heredibus condu-
ctoris præferens, ceteris tamen
jus ſuum non adimit, ſed hi
eommunicationem lucri a præ-

lato petunt. 671

De damno in re locata contingente.
673 ad 681

Locator damnum ex ædibus ruino-
ſis conductori reſareit. 676

De Sublocatione vide 691 ad 684

De reſtitutione rei locatæ poſt ini⸗
tam locationem. 684

Locator rem repetens dominium non
probat. ibid.

Finita locatione, conductorem vi
privata expellere nequit, 687

Si tamen factum, conductor de
ſpolio queri nequit. 688

Conductor, cui ex alio capite loca-
tor quid debet, reſtitutionem
rei finita locatione propterea
detrectare nequit. ibid.

Si tamen id detrectat, & rem &
æſtimationem ejus reſtituere co-

gitur. 689
Hæc pœna adhuc hodie peti poteſt,
üübig.

Conductor ad rem reſtituendam da-
mnatus, appellare nequit. 690

De reſeifſione locationis. 690. 697

Kkkk kkkk As

1

IND E.XxX RERVM.

Es alienum locatoris non eſt juſta
conductorem expellendi cauſa.

696
Locatio aliquando morte conducto-
ris exſpirat. 697

Locator vi pignoris taciti, quod in
rebus ab inquilino illatis habet,
eas retinere usque ad mercedis
ſolutionem, & exportatas alie-
natasque interdicto Salviano
perſequi poteſt. 743

M.

Magdeburgum.

Ex ejus diplomatibus ad Merſebur-
genſes aliqua referenda. 1I150
1160

, Mandatum.
In mandato mandans omne damnum
& emolumentum ſentit. 698

Dans in eo contra tertium pofleſ-
ſorem non habet actionem.

701
Quando mandatum præſumatur
321
Quando fine revocatione exſpiret?
342
An mandatarius ſine ſpeciali manda-
to tranſigat? 323

Mandatum per Secretarii inſtructio-
nem reſtringi nequit. 326

Mandatarius negotium proprio no-
mine exſequens mandami ex
mandato obligatur. 33⁰

Culpam leviſſimam præſtat. 332
Pecuniam in ſuos uſus convertens
fit intamis. 334

Mandans ex facto mandatarii fines
mandati excedentis non obliga-

tur. 335
Ejus exceptio. ibid.
E. g.- cum vergit in mandantis uti-
litatem- 336
Item ſi revocationem non reſeivit
mandatarius. 338
Ipſe revocet mandatum. 342²

An impenſas mandatario ſolvat? ib.
Quando ex mutuo obligetur? ibid.

Mandatum turpe non excuſat., 353

An collega ex mandato collegii de⸗-

linquens in ſolidum teneatur?

2356
An ille regreflum ad mandantes ha=
beat? ibid.
Puniuntur tamen mandantes omnes.
357
In hoc mandatarius mandantem in
auxilium vocat. 358
Maritus.

An ille debitor compenſatione uxoris
ſuæ debiti gaudeat? 289

An ex contractu uxoris ad evictionem
præſtandam obligetur? 830⁰

Matrimonium.
Cauſæ illius arduæ ſunt. 7

De
lli

R

nyarn
RN
rii m
oblir.
3
id,
Wns ui.
relint
33S
urf i
lu. 333

legii de⸗
eatur?
es Nen
W.

8 Olnlie

uten
NN
te unti

erickenn
1 G

INDEX-

RE RVM.

In iis juramentum ſuppletorium de-
cerni poteſt. ibid.

Medicus.
An ab ægroto emere poſſit? 412
Mercatorum libri.
Vide ſub lit. L.
Mercenarius.

De ſervis mercenariis.

634 ſeq.

HMli ægrotantes tamen mercedem pe-

munt. ibid.
Meretrix.
Mercedem ſtupri turpiter accipit.
77

Miniſter principis.
Ex leviſſima culpa non obligatur.
120
Ex negotiorum multitudine quid
omittens, nec ſubminiſtrorum
peccata ſatis cavens, leviſſimam
culpam committit. 121
Se alteri principi obnoxium facere
nequit, etſi prioris jura nomi-

natim excipiat. 635
Minor.
Ejus fidejufſor ex conſtituto tenetur.
109

Minori SCtum Macedon. non obſtat,

Judex ante juramentum in litem
ſummam petitam moderari pot-

eſt. ibid,
MWora.
Eam non ſola interpellatio, ſed &
lex inducit. 865
N.
Wobiles.
An illis negotiationes interdictæ!?
. 401
An eas privilegio adquirere poſtint?
. 404
Privilegium generale an ad jus com-
mercii extendendum? 405
An per præſcriptionem jus commer-
cii adquirant? 40⁰⁶
Jus commercii ſtrictiſſime interpre-
tandum. 407
Nodtius.
Ejus liber probabilium juris Civilis
recenſetur. III
Wotarius.

Nemo invitus ea, quæ ex mandato
privati inſinuat, recipere cogi⸗
tur. 1047
Cogi poteſt, ut mandatum ejus, a
quo miffum ſe zdicit, exh beat.
1048
Qui principi quid inſinuare juſſus eſt,
miniſtros ejus adeat. 1049

ſi id ignoraverit. 199 Proteſtationem in actu ſolenni inter-
ponere juſſus, ſolennia hæc tur-
WModeratio. bare non debet. ibid.
In moderatione ſummæ petitæ teſtes Vis privata contra Notarium impor-
adhibendi 65 tunum permifſa eſt. 1053
9 8
KEKK KKKK 2 Co⸗

INDEX RERVM.B

Comes palatinus munus ejus abro-

gare nequit. 1055
Ejus defectu tres teſtes adhiberi
poſſunt. 1056

Motariorum inſtrumenta.
Copiæ vidimatæ an plene probent?

1058
Illa in levioribus probationibus ad-
mittuntur. 1059
Sigillum tamen Notariatus ſiubjectum
adeſſe debet. 1060
Neceſſe non eſt, ut Notarius tefſtes
invitet. ibid.

An inſtrumenta Notarii fidem amit-
tant, ſi poſtea ex capite falſi
damnentur. 1061

Suſpiciones altioris indaginis con-
tra inſtrumentum Notarii ena-
tæ exſecutionem non impediunt.

1062
Inſtrumentum in uno falſum tale ge-
raliter præſumitur. 1064

Membrana Notarii necefſar, non
utuntur. 1065
Error circa indictionem commiſ-
ſus non vitiat inſtrumemtum.
1066
Vide plura ſub rubro; præſcri-
ptio. .

Nullitatis pœna.
Vide lemma: Stempel⸗Papier.

O.
De venditoris obligatione. 605
De mandatarii obligatione. 33⁰

De ſociorum obligatione. 335

Oeccupatio.

Occupans rem propria auctoritate
amiſſione ſui juris punitur. 599

Quid? ſi emtori in inſtrumento oc-

cupatio permiſſa. 602

P.

Partus.
Quod ſit legitimus, non eſt præ-
ſumtio juris, & de jure. 987

Peculium.
Adventitii adminiſtratio patri com-
petens non eſt tutela. 20⁰

Pater de eo litigans non actorem,
ſed procuratorem conſtituit. 20

An liberi inventarium ejus vel jura-
tam ſpecificationem a patre exi-

gere poſſint? 202

Quando illud pater liberis reſtituat?
2023
Pater in eo dimidium uſumfructum
poſt emancipationem retinet.

205
Ad id ſæpe feudum refertur, non
ad caſtrenſe. 20⁰6

Bona filii in dubio non adventitia,
ſed profectitia præſumuntur.
ibid.
Filiifamilias quale pignus in bo-
nis patris extra Saxoniam ha-

beant? 207
Pater id niſi ex gravibus cauſis
alienare poteſt. 20⁰

Quan:

De e

44

Extra

Dertin

Ujns

Dat

dori

tur,

ento oe⸗

6

Kr
„N

lricm⸗
100

doren;
t. l

jura⸗
Ae⸗

teltiut!
20,
frwätunn
ſetinet⸗
;
ton
dr, 1

,Uventi,

Auonnn,
idie
5 in e

anim k

7

bo 4

(n.

IND EX

R E RVM.

Quando id fieri poſſit? 211

An confirmatio judicialis alienatio-
nem ejusmodi faciat legitimam?
214

An neceflaria confirmatio illa? 215

Ad id pecunia luſtrica pertinet, ib.

Pecunia conſtituta.

De ea mulier non obligatur. 109

Pecunia luſtrica.

Ad peculium adventitium ordinarium
pPertinet. — 215

Extra Saxoniam hypothecam taci-
tam in bonis patris non habet,
217

Pertinet in concurſu creditorum ad

quartam claſſem perſonaliter
privilegiatorum. ibid.
Ejus quantitatis probatio ſemiplena.

. 220
Quibus cedat mortuis liberis. 221

Pater eam nec alienare, nec oppigno-

rare poteſt. 222

Periculum.

De periculo & commodo rei vendi-
tæ vide rubrum: Vendita
r es.

Permutatio
Res eceleſiaſticeæ & domaniales per-

In permutatione tres pluresve partes
intervenire poſſunt. 70⁰⁰

Ex pacto de permutando actio in-
ſtituitur. 711

Pignus.

Ab univerſitate conſtitutum, ſinga-
la ejus membra luere nequeunt-

, 133
De pignore antichretico. 155
Pactum commiſſorium in pignori⸗
bus an juſtum. 165
In Germania prohibitum generali-
ter. 167
Navis ei, qui ad refectionem ejus
credit, oppignorsta- 173

Per oppignorationem inſtrumento-
rum, res ipſa oppignorata cen-
ſetur. 715

Vniverſitate rerum oppignorata etiam
res, quæ poſtea adjiciuntur,
pignori ſubſunt. 716
Pignus tacitum judic'ali æquipollet.
Eadem jura ſunt pignoris taciti ae
expreſſi- 735

Pignus tacitum generale res poſtea

a debitore acquiſitas ad fieit, ib-

Fiſcus ob tributa habet pignus taci-
tum in bonis. 743

Fiſcus & civitates municipales in
adminiſtratorum ſuorum bonis

mutari poffunt. 7⁰³ pignus tacitum habent. 744
In hac permutatione ſolennia alias . .
coniueta neceflaria non ſunt. Eadem ratio bonorum proxenetæ.
704 745
KKKKkk kkk 3 Ad.

4

I N D EX RKEK VM.

Adminiſtratores publici in bonis eo.-
rum, quos ſibi ipſi privatim ſfub-
ſtituunt, pignus tacitum non ha-
bent. 746

Pignus ab hypotheca differt. 712
Creditor jus pignoris non perdit,
qui rem ſibi traditam iu ædibus
debitoris aſſervat. ibid.

Eccleſia in adminiſtratorum ſuorum
bonis pignus tacitum habet.

749
Quod non procedit in bonis aliorum
contrahentium. 750

Pignus in re aliena a non domino
conſtitutum non valet. 755

Quod judex ad ſolas creditoris pre-
ces in bonis debitoris abſentis
conſtituit, nullum eſt. 75⁵7

A debitore obærato & fugitivo, li-
cet ante motum concurſum, con-
ſtitutum non valet. 758

In feudo ſine domini conſenſu nul-
lam eſt. 759
Vnde ſuccefſores feudales feudum ſi-
bi vindicant. 760
Res ſacræ bPignorari poflunt. 762
De pignore publico. 763
Pignus publicum de jure Romano

apud quemcunque judicem re-
cte conſtituitur. 766

In plerisque Germaniæ provinciis

auctoritas magiſtratus, ſub quo
res pignoranda ſita eſt, defide-
ratur. . 767

De prioritate temporis in pignori-
bus. ₰ 769
Creditor poſterior priori pofſſeſſio-
nem pignoris cedere cogitur.
ibid.
In coneurſu cereditorum poſteriores,
qui pignus poſſident, id ad
mafſſam, tradere debent. 770

In dijudicatione pignorum judicis-
lium dies impetratæ confirma-
tionis ſpectatur. 772

Conſenſus judicis vel domini feudi
in pignus retrotrahitur ad diem,
quo petitus fuit. 774

De jure creditorum offerendi pi-
gnoris poſteriori, tertio, quar-
t0 &c. 775

De diſtractione pignoris. 778

Venditio pignoris, niſi debitori ante
denunciata, nulla eſt. 779

Si plures ſunt pignoris domini,
omnibus venditio eſt denun-
cianda. ibid.
Non ſufficit, denuciationem ad do-
mum oppigneratam fieri ſi in
ea debitor non habitet. 780

De modo procedendi, ſi debitor
abſens ſit. ibid-

Creditor jus pignoris judicialis vel
feudalis ſine conſenſu judicis
vel domini cedere poteſt. 783

De diflolutione pignoris. 786

Creditori licet, omifſo pignore, jus

fuum alia ratione perſequi. ibid.

Mi⸗=

Mini

n

Conti

Uom

U

(re⸗

dol

er⸗

—
inori⸗
1
ke.
e conl
1d

1
t, id
1. .

inchci⸗
Onrnt⸗
0

e

nini keudi
r l Cin,
7

erelli i
io, N.

liori ante
DWiNN,
K dennn.
bie

hen 1d I

feri in

e. d
itor
11 Ger

ii

linli
ſeniu cen
horki 18.
4
ignoke, 1
elſegun.

IN D E NX

RERVM.

Miniſter rem domini ſibi obliga-
tam ex hujus juffua alteri ſine
proteſtatione pignori dans, prio-
ritatem amittit. 788

In quod judex ſaltim ad certum tem-
pus conſenſit, lapſo eo publi-
cum eſſe deſinit, 791

Continuatur tamen certis modis.
792

Pignus tempore, intra quod de-
bitor in contractu pignoratitio
ſolutionem promiſit, non ex-

ſpirat. 793

Q(Qande confirmstio judicis in pigno-

re ad certum tempus reſtricta
non cenſeatur? ibid.

Pignus antichreticum ad certum
tempus conſtitutum, lapſo eo
tacite renovatur. 794

Creditor in pretio ex pignore re-
dacto hypothecam novam con-
ſequitur. 795

Magiſtratus alienationem rei ſibi op-
pignoratæ confirmans jus pigno-
ris remittit. 798

Creditor venditionem pignoris ra-
tam habens jus ſuum remit-
tit. . 800

Sola ſcientia venditionis ratihabitio-
nem non involvit. ibid-

Creditor, qui de venditione pigno-
ris certior redditus, jus ſuum
ſibi contra venditorem reſer-
vat, hypothecam non remittit.
2 ibid.

Secundus

Creditor alienationem pignoris impe-
dire nequit.

Pignoratitia Adctlio.

Pignus ab univerfitate conſtitutum,
ſingula ejus membra luere ne-
queunt. 133

Debitoris heredi actione pignorati-
tia agenti exceptio legitimatio-
nis ad cauſam obſtat.

13 5
Actio pignoratitia eontra tertium
datur. 137
Contra primum creditorem, qui

Ppignus iterum obligavit, locum
non habet. 139

Debitor ex actione hac ſecundo
creditori ceſſionario ad quid ſit
obligatus. 141

Ante ſolutionem debiti huic actioni
non præſcribitur, 144

Tertius poſſeflor pignus bona fide
& juſto titulo habens ordinaria
Præſcriptione tutus eſt. 145

ereditor, qui primus
pignus iterum pignori dedit,
Juando praæfſcriptione utatur?

147

Creditor pignoratitius mediam dili-
gentiam præſtat. 149

Dubia in contractu pignoratitio ver-

ba in favorem creditoris inter-
Pretanda. ibid.

De

802

INDEXRERV M.

De impenſis in pignus factis, ibid.

Præſumtiones.
Hominis & juris in juramento ſup-
pletorio quæ prævaleant? 2

Multi de iis ſeripſerunt. 984

In mala fide præſumitur, qui actio=
nem ſibi contra defunctum
competentem diu ſine juſta
cauſa diftert. ibid.

Præſumtio de partu legitimo. 987

Juris & de jure diffieile eliduntur.

989
Vera ejus exempla recenſentur. ib.

Præſoriptio.
De praæſeriptione pignoris vide:
Pignus.
Pretium.

Emtor imminente licet in limine
contractus evictione dubia pre-
tium nihilominus ſolvit. 618

Arreſtum pretio exſolvendo impoſi-
tum ſatisdatione præſtita re-

laxari oportet, ibid.
Princeps.
An mercatura artficialis ipſi conceſ-
ſa? 41³3

De principum jufſa vide: Juſſus.

Etſi domania ſua permutando alie-
net, ea tamen, quæ ab ante-
cefforibus ſuis vendita vel do-
nata fuerunt, recte revocat, 708

Procurator.
Principis ſine ſpeciali mandato non

tranſigit. 323

Quæ exceptio!? 324
E. g. Quando tronsactio principi
utilis. 325

fJuramentum per eum præſtatur, al-

tero conſentiente. 24

Juramentum calumniæ etiam invito
alio per eum præſtatur. ibid.

Probatio.
Reo compenſationem debiti objicien-
ti probatio incumbit 284

Negantis nulla probatio eſt. 949

Nec ab illo exigitur, qui in ea ſe

fundat. 9⁰⁰
Etſi aliquando poſſibilis ſit, imponi
non debet. 952

In dijudicandis propoſitionibus ad-
