giorum juridicorum, ei, qui jam olim intra tempus defini-
tum probare juſſus fuerat, & probationem quoque ſuſceperat,
Hhhhhhe ſed

980 MEDITAT. AD PANDECT.

ſed judici plenam fidem non fecerat, meliorem probationem
injunxit: Daß Klaͤger den Grund ſeiner Klage beſſer, als geſche⸗
hen, zu erweiſen ſchuldig. Sed memorabo exemplum Ctis Helm-
ſtadienſibus menſe Julio anni cio 1o CccxXIX. oblatum. Probare
juſſus inter cetera argumenta inſtrumentum protulerat. Agno-
verat hoc inſtrumentum reus, ſed auctorem ejus eum;,
quem actor perhibebat, eſſe negabat. Ex hae vero quæ-
ſtione totius cauſæ deciſio pendebat. Itaque judex actorem
hoc, quod in dubium vocabatur, probare denuo jubet.
Conqueritur de hac judicis facilitate reus, nec poſſe illum,
lapſo termino probatorio & peracta probatione, actorem
iterum ad probandum admittere ait, auctoritate plus quam
centum auétorum ſuffultus; debuiſſe ſcilicet actorem hoc
ipſum de auctore inſtrumenti dubium prævidere & in pro-
batione ſua præoccupare. Nos tamen, recte judicaſſe ju-

dicem, credidimus. Judicis enim poteſtas tanta eſt, ut

& poſt concluſionem in cauſa, ſi cauſam aliter decidi non
poſſe videat, reſcindere concluſionem novamque probatio-
nem exigere poſſit. Vide c. 10. X. de Fide inſtrumentorum &
Gailium lib. I. Olſ. 107. n. 5. Adnectam rationes noſtras deci-
dendi: Es iſt den Klaͤgern in letzterm Urthel der Beweis, daß
Hans Haries das ihrem Haus⸗Buch einverleibte Feld⸗Regiſter .
eigenhaͤndig geſchrieben, nachgelaſſen worden. Dawider fuͤhret nun
Beklagter an, daß die den Klaͤgern geſetzte Beweis⸗Friſt laͤngſt ab⸗
gelaufen, folglich der Beweis keine weitere ſtatt finde, naͤchſtdem ſol⸗
cher ohnedes nichts relevire, indem ja das Feld⸗Regiſter von Klaͤ⸗
gern gleich anfangs produciret und damalen rechtskraͤftig verwor⸗
fen worden. Bey ſolcher Bewandniß gewinnet es das Anſehen, ob
ſey den Klaͤgern weiterer Beweis abzuſchneiden. Alldieweil aber der
vorige Urthelsfaſſer nicht ſowol neuen Beweis fodert, als vielmehr
Erlaͤuterung eines bey Fuͤhrung des Haupt⸗Beweiſes ihm zweifel⸗

sp. CCLIX. DE PROB. POST. TERM. PROG. ADM. 981

—
en haft vorgekommenen, und zur Entſcheidung der Sache gehoͤrigen
H Punkts fodert, welche Macht ihm allerdings gelaſſen und ſein Amt
r nicht in die Schranken der alten judicum pedaneorum eingeſchloſ⸗
re ſen werden muß, hiernaͤchſt der Richter ſolches Hausbuch nicht ſchlech⸗
terdinges verworfen, ſondern nur beſſeren Beweis auferleget; So
D haben wir voriges Urthel nothwendig beſtaͤtigen muͤſſen.
2” Iv.
1 In locum teſtis ante examen mortui unum pluresve ſubſtituere,
*“ etiam elapſo termino probatorio licet.
Hun Commiſjarius ad teſtem, qui obiit, examinandum conſtitutus ſub⸗
ſtitutum teſtem ſine novo mandato examinare poteſt.
E n locum teſtis ante examen mortui alium ſubſtitui & deno-
1 minari, æquitas ipſa etiam poſt elapſum terminum pro-
i batorium permittit, ut argumento legis & auctoritate D
ns [Ctorum, quamvis utrumque ſuppetat, hic opus non ſit.
S Et in electoratu Saxoniæ iſta ſubſtituendi facultas per
Ordinat. proc. tit. 20. §. 8. ſtabilita, ſed tamen conditio
r hbeac addita eſt, dummodo producens in promovenda pro-
d⸗ batione debitam diligentiam adhibuerit, teſtesque citra
G ipfſius culpam, antequam examen fieri potuit, defecerint.
u . Excidit igitur in Saxonia jure novum teſtem nominandi
te is, qui forte ante examen dilationem non neceſſariam ob-
Hin tinuit, ſi inter has moras teſtis moriatur. Ad extra Saxo-
“ niam indulgentiores ſumus, & denominationem novi teſtis
Nen in locum mortui admmittimus, quamdiu poteſtas producen-
di teſtes non eſt plane amiſſa tametſi producens aliquo modo,
r ſuperfluam forte dilationem petendo, in mora ſit. Nam ſi
wr ſcrupuloſiores hac in parte ſumus, infinitam diſputandi & al-

tercandi materiam partibus ſuggerimus, litesque, quas præci-
n Hhhhhhsz dere

„82 2 AMEDITAT. AD PANDNCGTr

dere ſtudemus, longiores efficimus. Æquiſſima quoque eſt
ampliatio Bergeri in Electis diſc. for. p. 689. n. 4. qui in locum
demortui teſtis duos pluresve ſubſtitui permittit. Reſtringit
ille quidem hoc ad caſum, quo mortuus optimam rei notitiam
habuit. At nec hac reſtrictione, quæ novas diſputationes pa-
riet, opus. Præſumitur is, qui probationem ſufſcepit, te-
ſtes cauſæ, de qua litigatur, optime gnaros delegiſſe, ac
ceteros minus inſtructos ſepoſuiſſe. Certe ſecundum pru-
dentiæ regulas non potuit aliter. Igitur probationem ejus,
quod feciſſe ex recta ratione creditur, exigi ſuperfluum eſt.
Quamobrem quum ſubſtitutio hæc novi teſtis probanti per-
milſa ſit, licebit etiam commiſſario ad examinandum pri-
mum teſtem dato, poſt hujus mortem novum teſtem ſine
novo mandato examinare. Objicietur forſan, mandata

commiſſorialia ſtrictiſſime interpretanda, nec ad negotia,

S
quæ in iis non continentur, extendenda eſſe, c. 22. X. de

Reſeriptis. Verum recte Serykius in Introductione ad Praxin
c. 2. §. I1. obſervat, haud raro nimium ſuperſtitioſos efle,

qui coram commiſſario cauſam peragunt, ne ullo modo

commiſſionis limites excedantur. IIli vero noſſe debebant;,
limites hos non confeſtim excedi, quum quid agitur, quod
verbis expreſſis in reſcripto commiſſionis non continetur,
dummodo id implicite contineatur. Nam, ut bene ait Lyn-
kerus in Anal. ad Deſſelii Erotemata I. I. tit 29. qu. 6. Commiſia-

rius non ea ſolum poteſt, quæ diſerte in formula habentur,

ſed etiam, quæ ex natura-rei fluunt; quippe quæ mandato
ne quidem inſeri, ſed prudentiæ & dexteritati mandatarii
committi ſolent. Eadem Alexandri III. pontificis ſententia eſt,
quin in c. S. X. de iicio & poteſtate judicis delegati: Ex eo inquit,
guod cauſa ſibi committitur »ſuper omnibus, quæ ad cauſam ip-
ſam ſpectare noſcuntur, plenariam recipit poteſtatem. Reſponſum
ICto-

elt
m
it

el.
Ne⸗
.

.
e

ſe

SpP. CCLX. DE PRSVMTIONIBVS. 283

Ctorum Helmiſtadienſium, quo utraque theſis confirmatur,
exhibui ſupra in Specimine CLXIIX. de Jußua, medit. 8.

COXOLLEARIA. .

Contra lapſum termini probatorii in integrum reſtituitur,
qui auétoritate judicis, licet errantis inductus illum ne-
glexit. Vide Specimen XXXIII. de Contumacia, medit. 4.
Auctoritas celebris Cti juſta reſtituendi in integrum con-
tra lapſum termini probatorii cauſa eſt. Vide idem
Specimen XXXNXIII. medit. 5. & Spevimen ENIV. de Re-
Nitutione in integrum ex clauſula generali, medit. 4.

—* .

„

.Contra termini probatorii lapſum reſtituitur is, qui co-
piam actorum ad conficiendos articulos probatorios ne-
ceſtariorum non habuit. Vide Specimen ENIE. de Ke-
Kitutione in integrum ex clauſula generali, medit. 2.

—

4. Contra lapſum termini probatorii, ſi modo dolus & ſupina
negligentia abſit, leviores etiam excuſationes admit-
tuntur. Memorabile exemplum adferetur infra in Cpe-⸗
cimine CCLXI. de Probatione per inſtrumenta, medit. 4.

SPECIMEN CCLX.

MEDITATIONVM AD PANDEGTAS
AD LIB. XXII. TIT. III.

PRAESVMTIONIBVS.
AKatio inſtituti exponitur.
Doctn.

MEDITAT. AD PANDECT.

oGrinam de præſumtionibus excuſſerunt plurimi & in
peculiaribus ſcriptis & in libris, quos de alio argu-
mento compoſuerunt, ſed quibus doétrinam iſtam
admiſcere utile vel neceſſarium crediderunt. Itaque hic me
dicturum aliquid, quod ab aliis non ſit dictum prius, deſpero
fere. Et potuiſſem plane de præſumtionibus ſingulatim non
agere, ſed ad ea, que paſſim jam dicta atque adhuc dicentur,
me referre. Regnat enim hoc argumentum per totam juris-
prudentiam, paucique ſunt pandectarum tituli, in quibus præ-
ſumtiones non occurrant. Ne tamen unam ex nobiliſſimis
juris partibus omittam, obſervationes aliquas, ſed paucas:
& quæ minus vulgares videbuntur, hic inſeram.

II. .
ui actionem fibi contra defunctum competentem diu ſine juſta
cauſa diſtulit, & nunc peredem demum convenit, in mala

fide eſſe præſumitur.

on poſſum hic, quin præſumtionem, quæ communiter
N negligitur, mihi tamen optima & fortiſſima videtur, ju-
dicibus & Ctis commendem. Videmus nempe, ſæpe actio.
nes ſive reales ſive perſonales contra heredem inſtitui, quæ
diu jam contra defunctum ipſum inſtitui potuiſſent, ſed ſine
omni legitima vel veroſimili cauſa ab actore dilatæ fuerunt.
uoniam vero omnes triginta anni, qui ad excludendas pleras-
que actiones neceſſarii ſunt, I. 3. C. de Præſeript. XXX. vel XL.
annorum, nondum effluxerunt, exceptione præ ſcriptionis uti
non poteſt heres, atque ſæpe innocens, ſed defenſione juſta
deſtirutus, damnatur. Circumſpiciendum itaque eſt, an .
non alio modo juvari queat. Et puto poſſe. Scilicet credi-
tor, qui debitorem ſuum diu non interpellat, aut is, qui rem

ſuam ſibive debitam ab altero per multos annos quiete poſſi-
dere

Unid

lcd!

Sp. CCLX. DE PRAESVMTIONIBVS. 989

dere patirur „ aut, qui qualecunque jus ſuum longo tempo-
re non perſequitur, ſed poſt mortem demum ejus, adverſus
quem actionem habebat, heredes illius convenit, nec proba-
bilem moræ ſuæ rationem reddere poteſt, is in mala fide eſſe,
nec jus agendi habere, ſed mortem alterius, qui optimam
rei notitiam habebat, atque petitionem ipfius facile retun-

dere potuiſſet, exſpectaſſe, atque nunc ex ignorantia, ſæ-

Pe etiam ex tenera ætate, heredis lucrum captare præſumi-
tur. Ipſa recta ratio & æqquitas naturalis hanc Ppræſumtionem
ſuggerit. Agnoſcit eandem & Alciatus in Præſumt. 32. n. 3.
provocatque ad I. 122. §. 4. de Verborum obligat. quæ tamen
parum aut nihil, quod huc trahi queat, continet. Fortius

eſt, quod ex l. 26. de Probationibus ducit, argumentum, ut

omnibus, qui legem ipſam inſpicient, Pate bi t. Confirma-
tur eadem præſumtio & in . 42. pr. de Keg. uris, & magis
etiam in I. I. C. de Heredibus tutorum, in qua heres tutoris,
ſi lis contra defunctum non inchoata fuit, ob negligentiam
a tutore commiſſam, dummodo ea ſupina & inexcuſabilis
non fuerit, condemnari poſſe negatur. Quamobrem ſic re-

ſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Decembri anni 1723.

Es erwaͤchſet daher, daß Klaͤgere ſo viele Jahre ſtille geſeſſen, ſei⸗
nen Bruder, der von allen Sachen gruͤndliche Nachricht gehabt,
nicht in Anſpruch genommen, ſondern nunmehr erſt deſſen hinter⸗
laſſene unwiſſende Wittwe und Wayſen belanget, eine ſtarke
Vermuthung, es ſey derſelbige laͤngſtens befriediget, und habe
nur ſeines Bruders Tod erwarten und ſich die Unwiſſenheit deſſel⸗

den Erben zu Nutze machen wollen,

III.
Praſumtio malæ Rdei contra ereditorem, qui actionem ſuam
1l. mortem debitoris diſtulit, tunc ceſſat, quum debitor
porentior fuit.

Tom. IV. li i ii Quæ

MEDITAT. AD PANDECT.

uæ in præcedente meditatione de præſumta mala fide acto-
G ris, qui actionem ſuam diutiſſime diſtulit, mortemque
ejus, quem obligatum habeat, exſpectavit, dixi, jam tum ibi
limitavi reſtrinxique ad caſum, quo actor is nullam legiti-
mam aut veroſimilem ſaltem moræ ſuæ rationem reddere
poteſt. Quodſi enim talem habet, concidit omnis ſuſpicio
ſiniſtra. Eſt vero juſta ſine dubio dilationis cauſa potentia
adverſarii, quam exhorruit actor, & perſecutionem juris ſui
differre, quam illam experiri maluit. Ipſe Juſtinianus in I. 2.
C. de Annali exceptione inter cauſas, ob quas actionem ſuam
differre liceat, magnam adverſarii poteſtatem refert. Et ce-
lebres Cti cum Bergero in Ceconomia juris pag. 265. n. 6. Com-
pletam etiam præſcriptionem ei, qui propter portentiam ad-
verſarii agere commode non potuity non obſtare, adfirmant.
Minus ergo obſtabit mora temporis, longioris quidem ſed ad
præſcriptionem plenam non ſufficientis. Quamobrem quum
judæus Francofurtanus ex chirographe anfe quinque & vi-
ginti annos ſcripto heredes ſenatoris, cujus maxima olim in
ſenatu Francofurtano augtoritas fuerat, conveniret, atque
heredes ei inter alias exceptiones etiam præſumtionem malæ
fidei, de qua in præcedente meditatione dictum, objicerent,
ICti Helmſtadienſes hanc objectionem menſe Martio anni
cio ToCcCNINX. ſic removerunt: Es haben die Klaͤgerin und deren
Ehemann allerdinges Urſache gehabt, ſich fuͤr des Schoͤffen, als
ihrer mit vorgeſetzen Obrigkeit Macht zu fuͤrchten, und dieſerhalb
ihn durch oͤfters Mahnen und Verklagen gegen ſich zu erbitters
billig Bedenken getragen.

IV.
Præſumtio, quod partus in matrimonio natus legitimus ſit,
non eſt juris & de jure.
Præ-

60.
Nne
lbi

Aenl,
9 M
d N
/ 4
ſe
Gllen

n

SP. CCLX. DE PRAESVMTIONIBVS. 997

Præünntionum diverſas claſſes faciunt Cti atque in ultima

conſtituunt eas, quas juris & de jure appellant, hasquée
ſic definiunt, quod non admittant probationem contrarii-
Nec improbo hanc doctrinam, ſed ipſe etiam, quum de

præſumtionibus ago, rem ſic explico, & dari præſumtiones,

quæ contrariam probationem etſi uculentifſimam reſpuant,
credo. Sed plurima, quæ vulgo adferuntur, exempla falſa,
atque ſimplices præſumtiones juris, non etiam de jure, ſunt,

quum contrarii probationem patiantur. Memorabo unum in

Præſens. Omnes fere, qui de præſumtionibus ſcripferunt,
auctores, quum ad præſumtiones juris & de jure veniunt, ex-
empli loco ponunt, quod partus in matrimonio natus cenſea-
tur legitimus L. 11. §. 9. Ad legem Jul. de adulteriis. Et ipfe
faſſus ſum ſupra in Specimine XV. de Legitima nativitate, me
ditat. 3. fortiſſimam eſſe hanc præſumtionem, adeo, ut marito
contrarium aſſerenti non credatur. Addidi tamen limitatio-
nem ex l, 6. de hit, qui ſui vel alieni juris deſumtam, niſi

ſcilicet maritus liquidiſſimis argumentis oſtendere queat, ſe

infirmitate interveniente aut propfer abſentiam aliquamdiu
cum uxore non concubuiſſe, aut ea valetudine eſſe, ut generare
non poſſit. Hæc ipſa igitur limitatio ſatis oſtendit, Præſum-
tionem hanc pro partu in matrimonio nato juris & de jure
non eſſe. Nam ſi talis foret, probationem omnem con-
trarii reſpueret. Sola enim probationis dimcultas, quæ ſæ-
pe obvenit, præſumtionem juris & de jure non facit. Neceſ-
ſe eſt, ut probationi plane locus denegetur. At contra le-
gitimos natales filii in matrimonio procreati probatio, ficut
dixi, locum habet. Nec legitima iſtiusmodi infantis nati-
vitas ſolum ex cauſis, quæ in I. 6. de bis, qui ſui vel alieni
juris recenſentur, oppugnari poteſt. Admittuntur & alia argu-
menta pro arbitrio prudentis judicls. Patebit hoc ex reſponſo,
Iii ii 1 2 quod

MEDITAT. AD PANDECT.
duod [Cri Helmſtadienſes menſe Auguſto anni 1719. exara-

runt: Es wird die rechtliche Vermuthung de legitimitate durch
andere viel ſtaͤrkere Argumenta und Indicia widerleget, wohin
fuͤrnemlich gehoͤret, daß Klaͤgerin vor Abſterben ihres Mannes
Ehebruchs halber in Inquiſition gerathen und die Flucht ergrif⸗
ſen, daß der Ehemann nach Auſſage zweyer eydlichen Zeugen ſich
erklaͤret, er habe ſich ſeiner Frauen wegen ihres verdaͤchtigen Um⸗
ganges mit andern ſchon lange Zeit vor der Inquiſition enthalten,
daß er gleichfalls gegen dieſe Zeugen geſaget, er habe an keinem
Partu, welcher ſich uͤber kurz oder lang ereignen moͤchte, Theil,
daß er in dem hierauf errichtetem Teſtamente die Frau vor eine
Ehebrecherin erklaͤret, ſeine einzige Tochter zur Erbin eingeſetzet
und keines Poſthumi gedacht, daß die Frau ihre Schwangerſchaft
nach des Mannes Tode verheimliget, und ſolche dem Vormunde
und andern Verwandten nicht zu wiſſen gethan, welches doch be⸗
wehrte Rechtslehrer Sehilter Exerc. 36. §. 125. Beyer in Delineat.
z. tit. de Ventre inſpiciendo in dergleichen Faͤllen noch heut zu
Tage erfodern, daß ſie nach der angegebenen Geburt uber Jahr
und Tag von dem vermeynten Poſthumo nicht das geringſte ge⸗
ſaget, daß ſie ſo gar bey der Antwort auf die Inquiſitional-Ar⸗
ticul auf die Frage, was ſie vor Kinder von ihrem Ehemanne er⸗
zeuget, den Poſthumum verſchwiegen, und nur der beyden Toͤch⸗
ter gedacht, daß ſie in Anſehung eines dazu gekommenen Furo-

ris und gegen Erlegung einer ſtarken Geld⸗Summa 250. Rthlr.

Abolition verlanget.

Præſumtio juris & de jure ne quidem per confeſſionem & ne-
torietatem eliditar.

VI.

Vera exempla præſumtionum juris & de jure recenſentur.
VlII

P. CCLX. DE PRAESVMTFIONIBVS. 983
. VII.

= Maritus, qui ſeiens eum uxore adultera econecumbit, adulterium

remiſiſe præſumitur, nee contrarium probaturus
auditur.
Ai Struvius in Exerc. ad z 28. §. 13. Præſumtionem ju-
1 T ris & de jure probationem quidem in contrarium non
admittere, ſed tamen confeſſione judiciali, noforia veritate
& ipfius rei evidentia infringi. Verum & confeſſio jndicia-
lis, & noforia veritas, & rei evidentia ſpecies probationis
ſunt. Vbicunque autem probatio locum habet, præſumtio
juris & de jure dici non poteſt, quippe in qua lex ita aliquid
Pro vero declarat, ut omnem probationem contrarii etſi evi-
dentiſſimam excludat. Difſtingui oportet præſumtiones ve-
hementes a præſumtionibus juris & de jure. Illæ refelli poſ-
ſunt, c. 14. X. de Præſumtionibus, hæ non. Nec deſunt ejus-
modi præſumtionum juris & de jure exempla. Adferam ali-
quot. Qui cum ſponſa concumbit, conſummandi matrimo-
nii cauſa hoc feciſſe Præfumnitur, nec contrarium luce me-
ridiana clarius probaturus auditur c. 30. X. de Sponſalibus.
Filiusfamilias miles pecuniam mutuam in cauſas caſtrenſes
accepiſſe & expendiſſe præſumitur; etſi evidens ſit, pecu-
niam & ob aliam cauſam creditam & alibi conſumtam eſſe,
I. J. 9. I. C. dd d. C. Macedon. Concumbens cum muliere,
quam ſibi ſub conditione deſponſavit, renunciaſſe condgi.
tioni abſolute præſumitur, c. 6. X. qJe Conditionibus abpoſß-
zis. Vide alia exempla in l. 22. C. Ad &. C. Vellejanum 2 l.
34. C. Ad TI. Julian de adulteriis. Pertinet huc inprimis,
. quod maritus cum uxore adultera concumbens adulterium
remittere præſumatur, . 13. §. 9. Ad L. Juliam de adult. Recte
igitur Conſiſtorium Magdeburgicum apud Bodinum in diſ-
ſert. de Anticipato concubitu . 5. in caſu, ubi maritus inſtituto

Iii iii 2 pro-

II

990 IEDTFTAT. AD PANDECT.

proceſſu divortii ex capite adulterii, eodem durante, cum uxO-
re ſua carnaliter coierat ad litteras reverſales ab eadem ſub-
ſcriptas, quod ille coitus ipſi in jam dicto proceſſu præjudi-
care noôn debeat, pronunciavit: Daß, beyh bewandten Umſtaͤn⸗
den, die angeſtellte Eheſcheidungs⸗Klage nicht ſtatt ſind'.

S=

S PECI M E. N CCLXI.

ME DITATIONVM. AD PANDECTAS

AD LIB. Ler. TII T. IV.

PROBATION E PER IN STRV.
MEN I4.

Jure communi productio inſtrumentorum ad terminum proba-
torium non eſt alligata.

jure Romano intelligi non oportet. Hoc enim
probationem per documenta ad certum tempus

adſtringit utique, quemadmodum ex l. 1. C. de Di-

lIationibus verbis: inſtrumentorum vel perfonarum gratia, lu-
eulenter patet. Igitur, quæ ſupra in Specimine CCLVIII.
de Termino probatorio, medit. 2. de termino probatorio legi-

bus Romanis conſtituto dixi;, etiam ad probationem per in-

ſtrumenta pertinent. Verum enim vero juris Romani in re-
bus judiciaris nulla fere eſt auctoritas. Forenſia enim Ro-
manorum inſtituta genio moribusque noſtris adeo adver-
ſantur, ut conciliarii invicem non poſſint. Summorum au-
tem pontificum in jure canonico placita, uti ſeculo noſtro
ſunt

N uæ in theſi noſtra de jure communi dicuntur, de

ℳ.

SP. CCLXI. DE PROBAT. PER INSTRVMENTA. 99

ſunt propiora, ita & rationibus noſtris magis conveniunt, &
pleraque, niſi in quibus aperte ſceſſimus, uſu ſervantur.
Hoc igitur jus canonicum in theſi mea jus commune appel-
lo. Atque hoc ipſum jus in c. 9. X. de Fide inſtrumentoram
inſtrumenta etiam poſt publicationem atteſtationum usque
ad definitivæ ſententiæ calculum, antequam ſit iu cauſa con-
cluſum, exhiberi permittit. Quod in iis provinciis, in qui-
bus contraria lex non exſtat, adhuc hodie licet. Quamob-
rem Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni cio 1o ccxII. ſic ju-
dicarunt: Wuͤrde Klaͤger auf das ſub No. 14. Actorum pro-
ducirte Document ſich gebuͤhrend einlaſſen und antworten, im⸗
maſſen ihm ſub pœnna confeſſi & convicti zu thun oblieget, ſo
ergehet dieſerwegen ferner, was recht iſt. V. R. W. Rat. dec.
Wir haben Klaͤgern die Einlaſſung auf das producirte Iudicatum
auferleget. Denn ob er gleich, daß ſolches zu ſpaͤte und erſt poſt

terminum probatorium inducirt worden, vorwendet, ſo iſt doch
nach den gemeinen Rechten, Documenta auch poſt terminum

Probatorium usque ad cauſæ concluſionem zu produciren,

vergoͤnnet.

II.

In is provinciis, in quibus terminus probatorius generaliter eſt
definitas, is etiam ad probationem per inſtrumenta bertinet.

III.

Dies probaturo ad producenda inſtrumenta præfixus præciſe ſub

bæna deſertionis eſt obſervaadus.
IV.
Judex tamen leviores etiam excuſationes admittere poteſt.
Qod in meditatione I. de probatione per inſtrumenta ad ter-
minum pro batorium non alligata dixi, jure Saxonico &
. plero-

552 MEDTTAT. AD PANDECT.

plerorumque locorum ſtatutis mutatum effe, & inſtrumen-
ta'poſt terminum probatorium non admitti, niſi proferens;-
ſe antea eorum notitiam non habuifle, juret, recte ait Szry-
kius in Introduct. ad praxin 6. 19. §. 2. Scilicet in plerarum-
que previnciarum legibus judiciariis terminus probatorius
generaliter eſt definitus. Is igitur exregulis juſtæ interpre-
tationis non poreſt non ad probationem per inſtrumenta per-
tinere. Neceſſe tamen non eſt, ur intra hunc terminum
inſtrumenta ipfa proferantur. Solent ſaltem intra eum ar-
ticuli probatorii judici offerri, hisque exempla documento-
rum, in quibus articuli iſti innituntur, jungi. Deinde ju-
dex diem præfigit, atque in eo utramque partem, proban-
tem nempe ad producenda authentica; adverſarium vero ad
ea agnoſcenda, comparere jubet. Is dies accurate ſervan-
dus eſt a probante, qui poſt illum non admittitur. Recor-
dor, in Saxonia aliquando actorem ducumenta ſua certe
die proferre juſſum adfuiſſe quidem eo die & documenta
etiam protuliſſe „ tuo tamen ex illis domi per incuriam re-
liquiſſe, atque ea poſt biduum demum exhibuiſſe, ſed a
Ctis Vitembergenſibus menſe Majo anni colo ccxI. repul-
ſum fuiſſe, etſi exhibitio intra ſeptiduum, quod leges Saxo-
niæ partibus ad diſpatandum ſuper productione & recogni-
tione inſtrumentorum indulgent, facta fuiſſet. Ego tamen,
temperandum aliquando iſtum riguorem, & humanis cum eo,
qui ſine dolo & ſupina negligentia humani quid patitur, agen-
dum puto- Non diu eſt, quod in tribunali Guelphico advocatus
quidam certo die documentum ſub pœna præcluſi proferre juſ-
ſus compare bat, atque etiam documentum exhibebat, ſed aliud,
quam quod poſcebatur. Expalleſcebat ille errore agnito, ſe-
que, dum nimium feſtinanter ad judicium properaret, impro-
vVide aliud documentum arripuiſſe, ajebat, pParatus, curriculo
domum

—

lel⸗
un
1⸗
t .

7

SP. CCLXI. DE PROBATIONE PER INSTRVM. 993

domum redire & errorem commiſſum corrigere. Et abibat
quoque, fſed, antequam reverti poterat, ſolvebatur confeſſus
atque adverſarius, ut ille præcluderetur, petebat. Attamen
veniam ei dedimus. Nam ſi ex neglectione fatalium amiſſio
totius cauſæ jurisque pendet, judex, dommodo dolum abfuiſſe
videat, mitior eſſe, atque excuſationes infirmiores admittere,

ſeu, ut Paulus in I. 2. §. I. SNi quis in jus vocatus non ierit

loquitur, ruſticitati hominis parcere debet. Vide Specimen
meum XXXIII. de Contumacia, meditat. I.

V.
Exempla a notariis confecta, ſeu copiæ vidimata, non
bprobant.
VI.

Probaturus ab exhibitione authenticorum ſe liberare nequit,
Jusjurandum calumniæ ab adverſario üllam poſcente
— ewvxigendo.

AAuthentica ſeu, ut practici noſtri loquuntur, originalia in-
ſtrumenta ad probationem requiri, nec exempla ſuſſice-
re, ſœpe conſtitutum eſt. Vide inter alia l. 2. D. &6. I. X. Je
Pide inſtrumentorum. Id quod eriam ad exempla a notariis pu-
blicis ſolemniter confecta, quæ copias vidimatas vocant, ex-
tendunt DD. Quin imo Jaſon in Auth. Si quis in aliquo C. de

Egdendo n. 2. etiamſi plures vel centum notarii exemplaverint,

aſſerentes, ſe vidiſſe originale, nihil hoc operari, ait. Quod ta-
men limitabo infra in Specimine CCI. XX. de inſtrumentis nota-
riorum, medit. I & 3. Itaque per inſtrumenta probaturus ne-
ceſſum habet, ipſa authentica proferre. Numquid vero ab hac
obligatione liberare ſe poterit, jusjurandum calumniæ ab ad-
verſario, qui exhibitionem authenticorum poſcit, exigendo?
Tom. I. +Kkk kkk— . Non

304 MEDITTAT. AD PANDECT.

Non puto. Nam, qui documenta authentica videre deſi-
derat, id flagitat, ad quod leges ipſæ probantem obligant.
Itaque extra ſuſpicionem calumniæ eſt. At jusjurandum
calumniæ, erli ab alterutra parte poſcatur, tunc tamen,
quum nulla calumniæ ſuſpicio adeſt, decerni non debet,
quemadmodum arg. c. 2. §. 2. de Juramento calumniæ in 6.
oſtendi ſupra in Specimine CXL. de Jurejurando calumniæ,
medit. I. Objiciebantur quidem lex 6. §. 2. C7 lex 9. §. 3. de
Edendo, in quibus editionem inſtrumenti petens de calum-
nia jurare jubetur. Sed diverſiſſima ſunt invicem, editio-
nem documenti, quo ipſe contra alterum uſurus es, pete-
re, & exhibitionem authentici ab eo, qui probationem
contra te ſuſcipit, flagitare. Illud extra ordinem & quaſi
contra regulas fit, hujus neceſſitatem leges ſimpliciter
imponunt. Ita ergo Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
CID 15 CC XVI. judicarunt: Wuͤrde Klaͤger die in erſter Inſtanz
ſub Lit. A. und B. beygelegte Copeyen vermittelſt der Originalien
beſtaͤrken, immaſſen ihm vor allen Dingen zu thun oblieget, ſo bleibet
es, der geſuchten Reviſion ungeachtet, bey dem am 13 November
1715 eroͤfnetem N. 18. befindlichem Urthel billig. Jedoch werden
die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen einander aufgehoben. BV.
R. W. Rat. dec. Es kommt bey Entſcheidung dieſer Sache haupt⸗
ſuͤchlich auf die beyde in unſerm Urthel gemeldete Documente an, de⸗
ren Originalia denn Beklagter zu ſehen verlanget. Zwar hat voriger
Urthelsfaſſer Klaͤgern mit deren Production zu beſchweren vor un⸗
noͤthig geachtet, in Erwaͤgung, daß Beklagter das ihm die ſerhal⸗
ben deferirte juramentum calumniæ abzuſchwoͤren ſich verweigert.
Allein, und wenn er auch dieſerhalben tergiverfiret, ſo haͤtten doch
dadurch die Copeyen ohne den Originalien nicht vim probandi
uͤberkommen, da er nicht allein in allen Saͤtzen beſtaͤndig dagegen
proteſtiret, ſondern ohnedes bekannten Rechtens iſt, daß ein dd
„ wo

eſ⸗

.
n
eh
e⸗
6
ro.
er.

en

ter

ffoct
Neſen
ubet
nber
wden
..

ru

1

4

/
,

Sp. CCLXI. DE PROBATIONE PER INSTR. 995

wohl vidimirtes Exemplar, wenn das Original nicht darzu kommt/,
nichts beweiſe. Diefemnach haben wir nicht umhin gekonnt, Klaͤ⸗
gern, daß er ſeine Copeyen vermittelſt der Originalien beſtaͤrke,
aufzulegen und voriges Urthel zu beſtaͤtigen, jedoch, weil des
Beklagten eine Gravamen wegen Production der Originalien
gegruͤndet geweſen, die Unkoſten gegen einander aufzuheben.

VII.
Sola antiquitas ſine aliis adminieulis documento fidem non
coneiliat.

Veneramer antiquitatem, ſed non ad ſuperſtitionem uſ-
que.,. Id quod facere videntur hi, qui ſolam vetuſta-
fem documento, cujus tamen aucéctor incertus eſt, plenam
fidem Conciliare exiſtimant. Et ſunt in hac opinione per-
multi, atque inter alios Gailius lib. 2. Obferv. 149. n. g. nec
non runnemannus in Confil. 133. n. 1I4. Quin imo nonnulli
apud Martini in Proceſſu tit. 24. 9. 2. . 41. exempla etiam,
ſi antiqua ſint, ſine authenticis fidem facere putant. Ego
vero ſoli vetuſtati, niſi alia adminieula accedant „ tantum
non tribuo. Ajunt quidem, ex antiquitate præſumtionem
induci, omnia bona fide & ſolemniter facta. At hæc Præ-
ſumtio ex ſola antiquitate non oritur. Certe Priſcis tem-
poribus fraudes & falſa tam fuere frequentia, quam noſtris.
Et in obſervandis ſolemnibus noſtra ætas accuratior fere eſt,
quam majores noſtri fuere. Qua de re ſi quis dubitat, con-
ferat quæſo adta judicialia ante centum annos confecta cum
recentioribus. Reperiuntur præterea falſarii adeo vafri &&
ſubtiles, ut ſcripturam veterem mirifice exprimere &
dhartam etiam, qua utuntur, etſi recens confectam, in-
fuſcare ac antiquis ſchedis ſimillimam reddere norunt.
Horum itaque dolis aditum aperies, ſi ſolam ſeripturæ
Kkk kkk z an-

MEDITAT. AD PANDECT.

ræ antiquitatem plene probare dicis. Ipſe jufſtinianus in No-
vella 1III. pr. negat, per ſeculi ſpatium documentis integrita-
tem ſuffragari. Quamobrem ſic reſponderunt Cti Helmſta-
dienſes menſe Januario anni clo 1o ccxv. Das Document
ſub E., uͤber deſſen Rejection ſich Beklagte beſchweren, mag allein
ſeines Alterthums wegen, da man weder deſſen Auctorem kennet,
noch einige Unterſchrift darunter zu befinden, ſelbiges auch nicht aus
einem Archiv oder anderem glaubwuͤrdigen Orte hergenommen iſt,
keinen Glauben finden.
VIII.

Abtor inſtrumenta, quibus deinde in probatione uſurus eſt,
libello adjungere neceſſjum non babet.
Nec compelli poteſt alctor, ut reo inſtrumenta, in quibus iuni-
titur, ante litem conteſtatam edat.

A Strykius in introd. ad praxin cap. 19. §. 3. Hodie per KRe-
ceſſum Imperii de anno 1654. §K. 34. in in. actor una cum
libello omnia inſtrumenta probatoria offerre tenetur in copia, quo
illa ſimul in citatione reo communicentur, alias eitatus com-
parere non tenetur. Falſum hoc eſt. Nam oblatio illa in-
ſtrumentorum libero adtoris arbitrio permittitur in §. 35.
memorati recteſſus. Ipſe hoc agnoſcit Serykius alio in loco,
nempe in uſu moderno tit. de Fide inſtrumentorum §. 17.
Numquid vero reus actorem, qui inſtrumenta ſua libello
non adjunxit, cogere poteſt, ut ſibi ea ante litis conteſta-
tionem edat? Ita putat Schilterus Exerc. ad . 7. §. 33. Et
Schilteri quidem ſententia in L. I. §. 3. de Edendo fun-
data videtur. Verum leges imperii recentiores neceſſita-
tem edendi ante litem conteſtatam documenta elare remit-
tunt. Dubium omne tollit Keceſſus Imperii de anno est

yr.

—

—

Sp. CCLXII. DE CIHIARTA SICGILLATA. 997

6. 35. qui actoris arbitrio relinquit, velitne documenta ſtatim
cum ipſo libello edere, an in primo termino offerre, an
vero poſt litis conteſtationem producere. Electionem vero
hanc, quam jura actori permittunt, reus illi auferre nequit.
Deinde in eodem Keceſſu g. 37 & 40. nec non in Keceſſu de anno
1570. §. 89 c7 90. & in legibus peculiaribus plerarumque pro-
vinciarum reus in primo ſtatim termino litem fine ulla dilatio-
ne conteſtari jubetur, quod profecto obtentu editionis fa-
ciendæ declinari non poteſt. Sed, qui diſſentiunt a nobis,
objiciunt maxime, reum ante litis conteſtationem delibera-
re debere, utrum contendere an cedere malit, atque ad
hoc inſpeétione documentorum opus eſſe; præterea litis
conteſtationem certam a reo ignaro, quid in inſtrumentis
contineatur, fieri non poſſe. Verum ad deliberationem
iſtam non plena, que per documentorum produétionem fit,
probatio, ſed aliqualis informatio, ad quam exemplum li-
belli per Receſſum imperii noviſſimum 9. 37. ſufficit, requiritur.
Deinde litis conteſtatio ſuper factis, quorum notitiam reus
non habet, etiam per verbum neſcio recte fit. Martini in
proceſſu tit. 16. J. I. n. 7. Reſponſum Ctorum Helmſta-
dienſium, quod huc pertinet, retuli ſupra in Specimine

XXXIIX. de editione inſtrumentorum, medit. 5.

SPECIMEN CCLXII.
MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.

CHARTA SIGILLATA.

Leges, guæ chartam ſigillatam in inſtrumentis vequirunt, Peœ-
nam nullitatis tacite non continent.

Kkk kkk 3 In.

998 MEDITAT. AD PANDECI.

n plerisdre Germaniæ provinciis charta, quam vocant,
ſigillata, das Stempelpapier, ſtabilita eſt, atque in
. omnibus inſtrumentis adhiberi jubetur. Quodi tamen
legibus de charta figillata latis pœna nullitatis inſerta non
eſt „ tacite eam ſubintelligi haud oportet. Durum profecto
foret, neglectionem rei levis tam graviter puniri, ut inſtru-
mento alias peysecto & legitimo, ex quo ſæpe cunctorum
bonorum aut multorum millium jactura pendet, propterea
fides omnis abrogetur. Objicies forſan, inſtrumentum
func nullum reddi, quum ea, quæ ad ſubſtantiam ejus per-
tinent, omittuntur. Sed nego, chartam ſigillatam ad ſub-
ſtantiam inſtrumenti pertinere. Non omnia, quæ leges in
inſtrumentis obſervari præcipiunt, ſubſtantiam inſtrumenti
ingrediuntur. Maximil. I. in Ordinatione Notariorum §. 1 9.
inſtrumenta notariorum in membrana ſcribi jubet. Nihil-
ominus tamen inſtrumentum tale ſimplici chartæ inſcriptum
nullum non eſſe, DD. fatentur apud Philinpi in deciſ. 20.
Olj. 2. n. 12.
II.
Wallitstis pæna legibus de cbarta ſi gillata latis inſerta grilte
interpretanda nec ad inſtrumenta bpræparatoria, Interims⸗
Scheine, Punkctationem, extendenda eſt.
Mris in locis nullitatis pœna legibus de charta ſigillata
V1latis expreſſe inſertaà eſt. Locum tunc habebit; quod
Hermoôgenianus in I. 42. de pœnis præcipit, interpretatione
ſeilicet pœnas molliendas eſſe, Itaque lex illa in inſtrumen-
tis Præparatoriis, quæ ſcilicet ad tempus confici & deinde
in mundum recipi convenit, Interimsſcheinen, Punctationen/
locum non invenit. Habent quidem inſtrumenta illa præ-
Paratétia etiam vim ſuam; pariuntque adtionem; erfſi in

SpP. CCXLXII. DE CHARTA SIGILLATA. 9835

mundum non recepta, ut infr a in Specimine CCLXII. de
Contractibus qui in ſeriptis ſiunt, meditat. I ſqq. oſtendam-
Inſtrumenta tamen ſolemnia non ſunt, atque adeo per
omiſſionem ſolemnitatis, quam leges alias ad eſſentiam in-
ſtrumenti deſiderant, non vitiantur. Exſtat hac de re re-

ſponſum Ctorum Helmſtadienſium, quod in guente mie-

ditat. exhibebitur.

III.
Contra pœnam nullitatis in omiſſtonem chartæ ſigillatæ ſtaiu-
