SP. CCXLII. DE AVCTORE EVINCENTE. 849

. II.
Eadem exceptio obſtat quoqae brincipi.

III.
Ajici ilia etiam poteft principis beredi.
IV.
Er locum habet, quum privilegia revocçantur.
Quodſi bac exceptio non attendatur, dJeinde ad evittionem
Praſtandam, boc eſt ad omne intereſſe, agi
boteſt.

xceptio rei venditæ & traditæ, quæ & doli in l. 17.
E de Evictionibus vocatur lIocum habet, quoties auctor
ipſe rem evincere & ei, in quem illam transtulit, au-
ferre laborat, I. I. Je Excebtione rei venditæ, Nec obſtat
tantum illi, qui ex cauſa venditionis auctor eſt, ſed & „ qui
ex alia quacunque. Etſi enim vox venditæ hanc extenſionem
Permittere non videatur, tamen ratio „ ob quam exceptio
hæc introducta fuit, ne quis ſcilicet facto & pacto Proprio
contraveniat, in ipſa recta ratione & & quitate fundata ge-
neralis eſt, & ad omnia omnino negotia, etiam gratuita, in
quibus alias præſtatio evictionis ceſſat, pertinet. Et quoni-
am;, uti dixi, ipſum naturale jus hanc exceptionem ſuppe-
ditat, conſequitur, obſtare illam quoque Principi rem,
quam olim in alterum transtulit, evincenti. Id quod & ju-
ribus Romanis convenit. Retractare Impp. in L. 2. CG We N-

ſeus rem, guam vendiqit, evincat ; inquiunt, Rſeum, quod
Jemel vendidit, σαuitatis

boneſtatizque ratio non batitur. Nec
,verum & heredi ejus hæc exceptio objici

Ppp pp Pot-

Principi ipſi tantum
Jom. Il.

856 MEDTTAT. AD PANDECT.„.

poteſt. Id quod de jure privato dubium non habet. Vide
1. 3. §. 1. de Exceptione rei venditæ l. 73. D. lI. 14. C. de Evi-
Kionibus. Et quamvis ex philoſophia recantiorum quorun-
dam heres principis ex deceſcorum ſuorum factis & conven-
tionibus haud obligetur, ego tamen cum Grotie de Jure belli
ac pacis lib. 2. cap. 14. §. 10. Hubero de Jure civitatis lib. I. ſect.

9. cab. 5. §. 63. & aliis, qui principem patri vel alii jure he-

reditario ſuccedentem promiſſa & facta deceſſoris ſervare de-
bere contendunt, ſentio, hancque opinionem in publico
conflictu tuebor. Quæ dixi modo, commodiſſime applica-
ri poſſunt tunce, quum princeps heresve ejus privilegia a
fe vel deceſſore data revocat. Nam quod aliqui facultatem
revocandi principi ſimpliciter indulgent, injuſtum eſt & na-
turæ pactorum contrarium. Prevocatur quidem communi-
ter ad ſalutem & utilitatem publicam. Nec nego, propter
illam licere, quod alias non licet. At ſæpe velum hoc ſa-⸗
lutis publicæ maximis iniquitatibus obtenditur. Itaque præ-
textum hunc admitti non oportet, niſi evidens ſit, bonum
publicum aliter ſervari haud poſſe. Extra hunc caſum, qui
rariſſimus erit, revocationem privilegiorum non permitto,
ſed privilegiatis utilem exceptionem rei venditæ & traditæ

concedo. Quum tamen hæc exceptio ſæpe a principe & fi-

ſco ejus non attendatur, atque tamen res vendita vindice-
tur aut privilegium revocetur, ſupereſt remedium legis 18.
Je Evictionibus, ut nempe e ictus rem quidem vel pPrivile-
gium dimittat, deinde autem contra evincentem & evicéctio-
nem præſtandam agat, hoc eſt, non id ſolum, quod ipſe
olim dedit, ſed præterea omne; quod intereſt, rem evi-
Kam non fuiſſe, petat, l. 70. de Evictionibus. Ita reſpon-
derunt Cti Helmſtadienſes menſe Februario a. cro P ccxv.

Haben Koͤnigl. Majeſt. in Preuſſen glorwuͤrdigſten Andenkens

zu der Zelt, da ſie noch Chur⸗Prinz und Inhaber des Amtes drel⸗

— — — — — —

—— — — ʒ—

–☛

2 –

e⸗

SP. CCXLII DE AVCGCTORE EVINCENTE. 85
ſen Alſchleben geweſen, die vor Alkendorf gelegene und zu dem

Odelichen Gute Hadtmerſchleben geſchlagene 10. Hufen 20. Mor⸗
gen Acker gegen Bezahlung 1600. Rthlr. von allen Landes⸗Be⸗

ſchwehrden befreyet. Nachdem aber vorige Koͤnigl. Majeſt. ver⸗
ſtorben, weigern ſich jetzige Koͤnigl. Majeſt. das von Dero Herrn
Vater ertheilte Privilegium zu erneuern, und wollen von beſag⸗
tem Acker nicht allein in Zukunft, ſondern auch von verwichenen
Zeiten, die Conſumtions-Acciſe bezahlt haben. Entſtehet alſo
die Frage, ob Koͤnigl. Majeſt. wenn ſie ja die von Dero Herrn
Vater ertheilte Freyheit wieder aufheben ſollten, nicht wenigſtens
die vor ſolche Freyheit erlegte 1600. Rthlr. zuruͤck geben, und da⸗
vor faͤllige Zinſen mit den abgeforderten Retardaten compenſiren
muͤſſen; Ob nun gleich auf Seiten Koͤnigl. Majeſt. daß das Pri-
vilegium ipſo jure aufgehoben ſey, alſo keine Kraft und Ver⸗
bindlichkeit mehr habe, vorgeſchuͤtzet werden moͤchte. Dieweil aber
dennoch beſagtes Privilegium gegen Erlegung eines Capitals pon
1600. Rthlr. davon die Zinſen ein uüͤberfluͤßiges .quivalent der
jaͤhrlichen Onerum ſeynd, ertheilet worden, demnach nicht ſo
wohl pro beneficio, als vielmehr pro contractu, und zwar auf
Seiten des Ober⸗Amtmann Hauſes admodum oneroſo, zu ach⸗

ten iſt, und aber nach der natuͤrlichen Billigkeit und allen Rech⸗
ten ein Nachfolger in der Regierung, wenn er zumal Sohn und

Erbe iſt, die von ſeinem Vorfahren und Vater geſchloſſene Con-
tracte und gethane Verſprechen halten muß, hiernaͤchſt der Con-

cedens vielbeſagten Privilegii das befreyte Gut bey der gegebenen

Freyheit zu vertreten, zu gewehren und zu ſchuͤtzen ausdruͤcklich ver⸗

ſprochen, da denn bekannt, daß derjenige, ſo die Gewehr zu lei⸗

ſten verbunden iſt, nicht allein das empfangene Pretium heraus⸗
geben, ſondern auch allen Schaden und Intereſte erſetzen muß.

So ſehen wir nicht, wie Koͤnigl. Majeſt, im Fall Sie die von

Dero Herrn Vater ertheilte Freyheit wieder gufheben ſollten, ſich
Popp oppz die

3 2 MEDITAT. AD PANDECT.

die davor erlegte 1600. Rthlr. heraus zu geben, und die davon
faͤllige Zinſen mit den abgeforderten Retardaten zu compenſiren,
entbrechen koͤnnen.

VI.

Exceptio rei venditæ & traditæ ceſſat tunc, quum venditio con⸗
zra legis probibitionem facta eſt.

Ecebrlevine. rei venditæ & traditæ tunc, quum auctor ju-
ſtam evincendi cauſam habet, non attendi;, ex I. I. §. F.
de Exceptione rei venditæ conſtat. Adeſt autem ſine dubio
juſta cauſa, quando lex ipſa venditionem vetat. Nam pa-
Gis privatorum jus publicum mutari non debet, I. 28. de Pa-
ctir. Itaque auctor recte revocat rem contra legis prohibi-
tionem alienatam. Refero huc domania, non tamen, duem-
admodum vulgo fieri ſolet, ut prædia omnia, quæ unquam
a principe poſſeſſa & quorum proventus aliquando ærariO
illati fuerunt, domaniis accenſeam. Satis contra adſentato-
res illos, qui hanc doctrinam tuentur, diſputavi in Specimi-
ne L. de Caufis odii erga advocato; RKiſci eorumque RKagitiis, me-
dit. 7. 8. 9. Sed de iis bonis hic ago, quorum alienationi
lex, ut loquuntur, Fundamentalis ſive pactum a principe
cum ordinibus ſuis initum reſiſtit. Hæc, ſi tamen alienen-
tur, alienator ipſe recte revocat, 6. 33: X. de Jurejurando.
Addo tunc aliud exemplum. Plerarumque Germaniæ pro-
vinciarum juribus particulæ ſeu, ut vulgo vocantur, per-

tinentiæ prædiorum ruſticorum vendi prohibentur, ac ſi

venditæ ſint, conſolidari ſeu, ut iterum cum vulgo loquar,
reuniri ocyus jubentur. Quam conſolidandi facultatem ipſi
venditori competere, eique exceptionem rei venditæ & tra-
ditæ non obſtare, ſupra jam in Specimine Cl. de Exceptioni-

SP. CCXLIII. DE VSVRIS. 853

bus, quæ reunioni pertinentioarum fruſtra objiciuntur, coro I.
Gin Tperim. CXC de KRebus commercio exemtir, medit. I. oſtendi.

SPECIMEN. CCXLIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB,. XXII. TIT. T.

V S V RI S.

Quousqut uſurg juri naturali conveniant, explicatar,

. II. N
₰ hangere eriam Nebitore uſuræ ſine iuiquitate erigumur.

romiſi in pecimine CXLETIII. de Condictione indebiti, me-
*Iit. 6. me pluribus hic de juſtitia uſurarum acturum.
Et volui quidem ſervare fidem atque propterea potiſſi-
mos, qui de hoc argumento ſeripti extant, libros ſedulo
pervolvi. Sed dum id facio, animadverto, præoccupata &
exhauſta omnia, quæ a me dici potuiſſent. In omnium ma-
nibus ſunt Pufendorfii commentarii de Jure naturæ d&& gen-

tium. Is vero lib. 5. cap. 7. §. 8. dd. eam, quam ego de u-
ſurarum juſtitia foveo, ſententiam adeo clare & accurate ex-

ponit, ut ſufficiat, lectores hujus rei cupidos ad illum, nec
non ad Woodtium de Fœnore & uſuris lib. I. Cap. 4. ſq4. able-
gari. Paucis verbis omnia comprehendam: Uſuræ merum
lucrum non continent, ſed tendunt ſimul in compenlſatio-
nem incommodi & periculi, quod omnis i is, qui pecuniam
Ppp PP Z ſuam

854 MEDITAT. AD PANDECT.

Wam alteri utendam dat, fuſtinet. Igitur juri naturæ non
repugnat, ut is, qui pecunia aliena utitur & ex ea emolu-
mentum capit, domino partem ejus emolumenti ſub uſuræ
nomine præſtet. Neque diſcrimen inter debitorem paupe-
rem & divitem facio. Nam & pauper, qui anguſtias ſuas
pecunia ſibi credita ſuſtentat, hoc ipſo ex illa fructus perci-
pit cum aliquo & majore detrimento domini, qui non ſolum
carere pecunia fſua cogitur, ſed, quo pauperior eſt debitor,
magis metuit, ne illa intercidat. Igitur injuſtum non eſt,
ut hoc onus aliquo modo penſetur. Sicut enim nullo jure
obligor, ut rem meam, qua alter forte indiget, illi ven-
dam, donem, locem, commodem, ita nec obligor, ut pe-
cuniam meam illi cum detrimento meo gratis mutuo dem.
Non nego tamen, humanius & generoſius facere, qui pau-
peri cum aliquo detrimento ſuo gratis ſervit. Ceterum dum
uuluram juri naturæ convenire dico, hoc non eo extendo,
ut eam præceptam lege naturali putem. Nulla obligatio ad-
eſt, quæ debitorem perfecte ad fœnus non promiſſum ſol-
vendum obſtringat; ſed, ſi quæ obligatio adeſt, hæc imper-
fecta eſt maxime & æquipollet ei, quæ ex lege gratitudinis
vulgo elicitur, nullamque exactionem parit.

III.
Uſuræ in eadem moneta, in qua ſors debetur, ſolvendæ ſunt.

IV.
Valet tamen pactum, ut uſuræ in alia re, quam in ꝗqua ſors
conſiſtit, præſtentur.

Perſcnedent ſibi vulgo debitores, obligationem ad uſuras &
ad ſortem hac in parte non coincidere. Certe, qui mu-
tuum in grandiore ac meliore moneta, in Specie-Geldern oder
guten

SP. CCXLIII. DE VSVRIAs. 83;

guten; Stuͤcken, acceperunt, atque in eadem etiam ſolutio-
nem ſortis promiſerunt, non dubitant tamen, uſuras in mi-
nutiore vel deteriore moneta, in kleinem oder Franz⸗Gelde,
creditori obtrudere. Sed parum juſte. Uſura eſt acceſſio ſeu
additamentum ſortis, atque adeo ejusdem materiæ & boni-
tatis eſſe debet cujus eſt Principale, l. 23. C. de Uſuris, ni-
ſi expreſſe aliud conventum, quod in ſpecie legis 16. C. de
Uſuris factum fuerat, ex qua, ut & ex I. ſq. 17. apparet, va-
lere pactum, ut uſuræ plane in alia re „ quam in qua ſors
conſiſtit, præſtentur. At, ubi pactum hujusmodi deficit,
regula ſupra memorata locum habebit. Movit ea ICtos Vi-
tembergenſes menſe Novembri anni clo lo cc x. ut, quum
debitori ad ſortem in moneta Zinnenſi, quæ præſentis pe-
cuniæ æſtimationem octava parte, mit drey guten Groſchen auf
jeden Thlr. excedit, ſolvendam damnarent, uſuras in eadem
moneta & cum ſimili inceremento ſolvi juberent: Daß Be⸗
klagter die libellirte 400. Thlr. Capital nebſt 400. Thlr. an auf⸗
gelaufenen Zinſen, beydes nach dem Zinniſchen Fuß, ohne ferne⸗
ren Abzug Klaͤgers Principalen zu bezahlen ſchuldig. V. R. W.

Uſuræ in re judicata emiſſæ peti deinde nequeunt.

VI.

Creditor, cui ſors ſimpliciter adjudicatur, exeo, of conere-

ditoribus paria ſecum jura babentibus uſuræ ſimul ad-
uudicatæ fuerunt, jus uſuras petendi non
conſequitur.

P quodam creditorum concurſu per ſententiam claſſificato-

riam, quam vocant, potiores ſex creditores Primo lIoco
pPoſiti atque ceteris omnibus ratione & ſortis & uſurarum Præ-
lati fuerant. Impugnarat vero hanc ſententiam unus ex Poſt-

Po⸗

2½6 MEDITAT. AD PANDECT.

poſitis, obtihueratque, ut judex, ea correcta, illum me-
dium inter ſex priores creditores collocaret, attamen, quod
ad ipſum mentionem ſaltem ſortis non uſurarum faceret.
Contentus hac emendatione creditor nihil monet amplius,
ſed, interjecto aliquo temporis ſpatio, ſortem & ufuras
tanquam ex re judicata petit. Ait nempe, uſuras ſibi, ſi
non expreſſe, ſaltem tacite, adjudicatas cenſeri, quod ea-
dem pro ſe ratio militaret, quæ in ceteris ſex creditoribus,
quorum aliquibus ipſe etiam anteſtabat, adfuerat. Nolue-
runt tamen Cti Helmſtadienſes illi adſentire. Certum enim
eſt, uſuras in re judicata omiſſas ab judicatas cenſeri, nec de-

inde ſeparata actione peti poſſe, I. 13. C. de Uſuris l. 4. C. dJe-

boſiti quæ leges conſtanti judiciorum uſu ſervantur, teſtibus
Mevio P. 3. dec. 420. Martini in Proceſſu tit. 36. §. I. n. 174.

Bergero in Oeconomia juris pag. 293. & ſecundum illas ipſi

menſe Novembri anni clo 1o ccxxXII. judicavimus: Da der Be⸗
ſcheid vom 2. April 1721. keiner Zinſen bey Zuerkennung der Hau⸗

er⸗Gelder gedenket, hingegen die Rechte nicht verſtatten, nach ein⸗ 6
mal rechtskraͤftig gewordenem Urthel, wegen eines darinnen uͤber⸗

gangenen Acceſſorii, als Fruͤchte, Schaͤden „Zinſen, Unkoſten .
abſonderliche Klage anzuſtellen; So haben wir es in dieſem Stuͤ⸗

cke bey vorigem Urthel gelaſſen. Nec in hoc, quod ab initio
memoravi, prodeſſe poterat actori exemplum concredito-

rum. Nam res judicata ſtrictiſſimæ interpretationis eſt, ut
tertio nec proſit nec noceat, nec ab uno creditore ad alterum
etſi ſimillima jura habentem trahi queat, I. 16. Qui potiores in
ignore. Igitur ſic judicatum fuit menſe Martio anni coocCXV.
Daß Beklagte von der angeſtellten Klage zu entbinden. V. R.
W. Rat. dec. Des Klaͤgers Foderung betrift die von dem ihm aus⸗
zahlten Capital faͤllige Zinſen. Solche prætendiret er daher, weil

in dem ſub N. 37. befindlichen Prioritaͤts⸗Urthel nach der ſehſten
alte

P

ten
i

SP. CCXLIII. DE VSVRIS. 977

Claſſe dieſe Worte eingeruͤcket worden: Und gehoͤren dieſen hypo-
thecariis publicis die von Zeit der Einklage bis zu Ende des Con-
eurſus faͤllige Zinſen mit und nebſt dem Capital in gleicher Priori-
taͤt. Da nun in folgenden Urtheln das ihm ſchuldige Capital un⸗
ter den 6. erſten cregitoribus mit geſetzet, ja einigen gar vorgezo⸗
gen worden, ſo vermeynet er, daß ſolches ebenfalls von den Zinſen
zu verſtehen ſey. Alldieweil aber ſo wol die Billigkeit, als die Lan⸗

des⸗Geſetze, daß die Zinſen erſt nach allen Capitalien bezahlet wer⸗

den ſollen, verordnen; hiernaͤchſt in dem N. 136. erfolgten Leute⸗
rungs⸗Urthel Klaͤgern mehr nicht, als die Foderung der ruͤckſtaͤndigen
Kauf⸗Gelder, zuerkannt, der Intereſſen aber mit keinem Worte
gedacht worden, dawider Klaͤger kein remedium ſuſpenſivum ein⸗
gewendet, und aber bekannten Rechtens, daß die in einem rechts⸗
kraͤftigen Urthel uͤbergangene Zinſen nachgehends ab ſonderlich nicht

gefodert werden moͤgen, welche Meinung auch nach dem Zeugniß

der Rechts⸗Gelehrten in foro und judiciis angenommen iſt; So
haben wir ihn mit ſeiner Prætenſion abgewieſen.
Diuturna uſurarum ſolutio obligationem ad ſorten
non conſtituit.
VrII.
Päacza tamen per decennium ad Jortem obligat.

ſuras aliquando ex conſenſu præſtitas obligationem non
C conſtituere, Antonius Imp. in l. 7. C. de Uſuris reſeri-
Ppfit. Junge . 28. C. de Pactiz, Idem tamen Antonius in l. 6.
pr. de Uuris ideo ſolvendas uſuras judicavir, quod eæ longo

tempore præſtitæ fuerant. Adde §. r. dictæ legis., De conci-
liatione iſtarum legum ſoliciti DD. varie diſputant. Vide in-
primis Struvium in Evolut. controv. Exerce. §. 4. & MWoodtium

ZTom. Il. Q Je

858 MEDITAT. AD PANDECT.

de Fænore & uſuris lib. 3. C. I. Ego vero nihil, quod ſcrupu-
lum hic movere queat, ſed omnia plana & perſpicua video.
Scilicet regula indubia eſt, quæ in I. 7. C. de Uſuris propo-
nitur, quod uſuræ per aliquod tempus præſtitæ obligatio-
nem non conſtituant. Quin imo ſolvens, ſi ſortem non
debuit, ipſas uſuras ſolutas repetit, l. 26. pr. de Condict. in-
Jeb. Sed iſtius regulæ limitatio habetur in l. 6. pr. de Uſuris,
ut diuturna uſurarum ſolutio tunc obligationem conſtituat,
quum ea longo tempore ſcilicet decennü, quemadmodum
hæc verba reéte interpretatur Gothofredus ad b. I. 6. lit. h.
facta fuit. Et profecto æquum eſt, ut ei, qui per decen-
nium uſuras accepit, hoc ipſum ad ſortis obligationem pro-
bandam ſufficiat. Neque enim veroſimile eſt, alterum,
qui tot repetitis vicibus ſolvit, ſoluturum fuiſſe, ni obli-
gatum ſe certo ſciviſſet. Credibile ergo, veram ſubfuiſſe
obligationem ſemper, at eam in ſcriptis non comprehen-
ſam, aut inſtrumentum, ſi quod confectum fuerit, caſu
interiiſſe. Confirmat ſententiam meam magis lex 20. pr. C.
de Agricolis & cenſitis, in qua is, qui alteri ex fundo ſuo ca-
nonem per longum tempus ſolvit, ad ſimilem præſtationem &
impoſterum obligatur. Ex hoc fundamento litem deciderunt
ICti Helmſtadienſes menſe Martio anni cio 1occXVI. Quidam
ex antiquo chirographo tanquam debitor conventus damnatus-
que fuerat. Querebatur is de nullitate ſententiæ, quod in chi-
rographo non ipſe ſed tertius quidam nominatus eſſet. Et fate-
batur hoc actor, oſtendebat tamen, reum majoresque ejus per
ſeptuaginta annos uſuras iſtius ſortis ſolviſſe. Ex tanti igitur
temporis lapſu concluſimus, reum ipſum debitum in ſe ſuſce-
piſſe, prioremque ſententiam confirmavimus: Dieweil Beklag⸗
te durch die ſo viel Jahre her bezahlte Zinſen an des Schuldners
Stelle getreten, alſo des Klaͤgers gegen ſie angeſtellte Klage, wo
nicht

.

ſi

SP. CCXIIII. DE VSVRIS. 859

nicht in fide juſſione und ceflione, wenigſtens in negotiorum ge-
ſtione gegruͤndet iſt, ſo bleibet es, was Klaͤgern betrift, der gefuͤhr⸗
ten Querel ungeachtet, bey dem am 11. Julüi 1714. eroͤfneten Ur⸗
thel billig. V. R. W.
IX.
Anticipatio aſurarum bodie probibetur.

A ntieipationem ufurarum permittit lex 5. de Pactiz. Ar
Mornacius ad b. l. moribus Chriſtianorum eam hodie
vetari ait. Adſentit Mornacio Szruvius Exerc. 27. §. 57. ſed
contradicit Scbhilterus Exerc. 8. coroll. I. Superſtitioſe Brun-
nemannus ad d. l. anticipationem uſurarum ſolis piis cauſis
permittit, quaſi in illis juſtum eſſet, quod in aliis inju-
ſtum. Equidem, ut ego, quid de hac lite ſentiam, dicam,
anticipatio uſurarum per ſe iniqua non eſt. Etſi enim uſuræ
pro uſu ſortis præſtentur, poſſunt tamen ab initio præſtari,
ſicut iniquum non eſt, conductorem, antequam re conducta
uti incipit, locatori mercedem ſolvere. At in codice antici-
patio hæc prohibita & jus digeſtorum hac in parte ſublatum
videtur per I. 26. C. Je Uſuris, quam legem Schilterus parum
accurate de anticipatione, quæ inviro debitore fit, ex plicat,
atque hanc ſolam ibi inrerdici, illam vero, in quam debitor
conſentit, permitti putat. Conſenſus certe debitoris uſuras
illicitas nunquam licitas facit; & , ſi dicendum, quod res
eſt, conſenſus talis, quem neceſſitas debitori extorquet, ne

quidem pro conſenſu haberi debet, quum in anguſtüis con-
ſtitutus liberalis nemo cenſeatur.

X.

Arreſti impoſitio ſiſtit curſum uſurarum ex mora, non etian

Promiſarum vel ex lege debitarum.
Qaαι:⸗ XI.

860 NMEDTTAT AD PANDECT.

XAI.
Zune tamen & bæ per arreſtum fiſuntur, quum debitor probare
vel jurare poteſt, ſe pecunia poſtea non uſum.

Mima eſt diſſenſio ICtorum ſuper quæſtione, an im-
Ppoſitio arreſti ſeu juſſus judicis, ne debitor credi-
tori ſolvat ſortem, debitorem ab uſuris liberet. Collegit
Potifſima, quæ in utramque partem diſputantur, Finchkel-
thaus Obſervat. I9. Ego ea hic nen repetam, ſed paucis-

quid ipſe ſentiam, exponam. Diſcrimen nempe faciendum

eſt inter uſuras, quæ ex mora debentun, & eas, quæ ex
Promiſſione vel legis diſpoſitione proficiſcuntur. Illarum
curſus per præceptum judicis de non ſolvendo utique fſiſti-
tur, quum fons ipſe, ex quo hæ ufuræ profluunt, ſic
obſtruatur, atque adeo, ſublata cauſa, tollatur effectus.
Qontra vero præceptum hujusmodi nôn tollit etiam pro-
miſſionem nec legis diſpoſitionem. Igitur non video, quo-
modo debitor ab uſuris, manente cauſa obligationis ad easdem,

liberari queat. Exemplum uſurarum, quæ ex lege debentur,

occurrit in emtore, qui ſtatim poſt traditionem ſine omni mo-
ra ſua ad uſuras obligatur L. y. C. de Actionibus emti, adeoque
ab illis nec per præceptum judicis de non ſolvendo liberatur.
Idem multo magis in uſuris promiſſis obtiner. Excipio tamen
caſum, quo debitor probare vel ſaltem jurare poteſt, ſe poſt
arreſtum impoſitum pecunia uſum non eſſe, verum illam tan-
quam in depoſito habuiſie. Nam uſuræ vicem fructuum obti-

nent, I. 34. de Uſuris, & pro uſu pecuniæ alienæ præſtantur,

I. 23. de pignorat. act. Ceſſante igitur hoc uſu, & ipſæe ceſſant-

Conveniunt hæc, quæ dixi, & rectæ rationi. Non dubito er-
go, quin eadem mens Jo. Georgii Saxoniæ eleétoris in Deciſio-

ne 37. fuerit, & quin dubia circa banc deciſionem obvenientia ex

In.

mo⸗
ocl
anu
Tunel
ſe
.
Kann
Mt
biver⸗
Deß
eni

SbpP. CCXLIV. DE FONTIBVS OBLIG. AD VSVR. 867

his principiis ſint explicanda. Eundem in modum reſponde-
runt Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni cro 1ο ccxxv. Was

die Wechſel⸗Schuld der 1700. Thlr. betrift, ſo will zwar Beklag⸗

ter ſich derſelben halber zu gar keinen Zinſen verſtehen, unter dem
Vorwande, daß der von der Wedigiſchen Wittwe angelegte Ar⸗
reſt general geweſen, folglich auch dieſes Capital mit afficiret. Al⸗
lein, da Beklagter, wenn gleich der Wedigiſche Arreſt die Wechſel⸗

Sckuld mit betroffen, dennoch von Verzinſung derſeben dadurch

nicht befreyet worden, im Fall er nicht beybringet, oder allenfalls
eydlich erhaͤlt, daß er dieſe dem Klaͤger zuſtehende Gelder muͤßig lie⸗
gen gehabt, und in ſeinen Nutzen nicht gekehret; So haben wir des
Klaͤgers Adhæſion vor billig gehalten, und Beklagten zu Entrich⸗

tung der Zinſen von den 1700. Rthlr. condemniret.

SPECIME N CCXLIV.
MEDITATIONVYVM AD PANDECTAS
. AD LIB. XXII. TIT. I.
D E

FONTIBVS OBLIGATIONIS

AD VSVRAS.

Uſuræ ſine promiſſone vel mora vel lege nee hodie debentur.

II.
Ejuitas ſola obligationem ad uſuras von inducit.

Nunt quam plurimi, qui, moribus noſtris mutuum

non gratuitum ſed uſurarium præſumi, atque adeo
uſuras in eo, etſi promiſſio nulla facta nec mora
commiſſa ſit, ſtatim a die numerationis deberi, exi-

Q 4 2 MUdF ſtimant:

862 MEDTTAT. AD PANDECT.

timant. Hos ego ſatis, ut puto, refutavi in Specimine CXXX. de
Muzuo medit. 3. &G4. Regulam quoque in Specimine CXLVIII.
Je Condicione indebiti medit. 9. ſtabilivi: obligationem ad uſu-
ras nunquam oriri, niſi vel mora vel promiſſio vel lex adſit,
nee ſolum æquum & bonum, ut loquuntur communiter, ta-
lem obligationem gignere, quum æquitas, etſi conſcientiam
obſtringat, actionem tamen & exactionem in foro non periat.
Hæc omnia, inquam, ſatis ſupra expoſui, legibusque & ſuffra-
giüis auctorum firmavi, ut, quod addam in præſens, non ſup-
petat. Addo ſaltem, quæ ibi dicta, non in mutuo ſolum, ſed
in aliis omnibus negotiis & debitis locum habere.

III.

Quod debitor, qui uJuras non promifit, particulatim ſolvit, in
Jortem, non in uſura imputandum eſt.
L) oer a creditore ſuo conventus huic exceptionem ſolu-
tionis objicit, atque aliquot apochas, quibus creditor ſe
ſubinde modicum quid accepiſſe fatebatur, profert. Agno-
ſcit has apochas creditor, ſed, quod ſecundum illas ſolutum
fuerat, in uſuras impurari petit. Urget nempe regulam illam,
quæ toties in jure noſtro occurrit, ur, quod ſimpliciter ſolu-
rum eſt, prius in uſuras imputetur, provocat ad h. 48. D. I. I.
C de Solutionibus, I. 35½. de Pignor. act. I. 21. C. de Uſaris, ſed
omittit callide I. 5. §. 2. Jde Solutionibus, in qua Ulpianus: Quod,
inquit, generaliter conſtitutum eſt, prius in uſuras numum ſolu-
tum accepto ſerendum, ad eas uſuras videtur pertinere, quas de-
bitor exſolvere cogitur. Quum igitur, ut in præcedente me-
ditatione dixi, debitor ſortis uſuras ſine promiſſione vel mo-
ra non debeat, atque harum neutra hic interveniſſet, non po-
terat

lutun

1G D

iyl

NNr

u

el
VNN
nhr
l

spP. CCXLIV. DE FONTIBVS OBLIG. AD VSVR. 863

terat profecto ſecundum Ulpianum imputatio in uſuram fieri.
Inſtat quidem porro creditor, uſuras ſortis debitæ etſi indebite
ſolutas nec repeti nee in ſortem acceptas ferri, L. 3. C. de Uſa-
ris, l. 26. pr. de Condict. indebiti. Verum & hæ leges præſup-
ponunt errorem a ſolvente commiſſum. Is autem nunquam
præſumitur, nec, qui uſuras non debet, eas ſolvere voluiſſe
creditur l. 25. pr. de Probationibus. Igitur ſic judicarunt Gti
Helmſtadienſes menſe Februario anni co 1o ccxvVII. Daß Be⸗
klagte Klaͤgern 206. Rthlr. nebſt den, jedoch nur von Zeit der er⸗
hobenen Klage, aufgeſchwollenen Zinſen zu bezahlen ſchuldig. V. R.
W. Rat. dec. Ob wol Klaͤger wider die in der Leuterungs⸗In⸗
ſtanz gegen ihn producirte Quitungen einwendet, es muͤſten die
in ſolchen Quitungen enthaltene kleine Poſten nicht auf das Ca-
pital, ſondern die Zinſen gerechnet werden, endlich, wenn auch
dieſes nicht zu attendiren, bleiben gleichwol 206. Rthlr. nebſt
den von anno 1701. aufgelaufenen Zinſen uͤbrig; Alldieweil aber

die Rechte niemanden zu Bezahlung einiger Zinſen anhalten,

der ſolche nicht entweder verſprochen, oder in mora ſolvendi
geweſen, und denn in gegenwaͤrtigem Fall keines von beyden ſich
hervor thut, vielmehr aus den Quitungen faſt erſcheinen will,
ob haͤtte Klaͤger die ruͤckſtaͤndige Gelder bey dem Vormund in
depoſito gelaſſen, und ſolche nach und nach abholen wollen,
bey welcher Bewandniß wederſdie gezahlte kleine Poſten auf das
Intereſſe gerechnet, noch die Zinſen von 1701. an gefodert wer⸗
den moͤgen; dieſemnach haben wir, wie in unſerm Urthel ent⸗

halten, erkannt.

IV.

Qui dolo vel culpa ſua alterum, ne pecunia ſua uteretur,
impedivit, etſi ipſe ea uſus non ſit, tamen in
uſuras condemnatur.

Omnis

X

864 MEDITTAT. AD PANDECT.

mis delinquens in mora eſt; quamdiu damnum alteri
datum non reſtituit, I. 8. §. I. J. 20. de Condictione
furtiva, I. 7. C. de Condictione ob turpem cauſam. Is vero, qui

alterum dolo vel culpa impedit, ne re ſua & pecunia frua-

tur, delinquit utique, & in legem Aquiliam incidit, l. 332
pr. ad L. Aquiliam. Igitur in mora eſt atque in uſuras recte
condemnatur. Ex hoc fundamento ſupra jam in Specimine
CXILIVII. de Condictione ob turpent cauſam medit. 4. affirmavi,
in condictione ob turpem cauſam uſuras deberi. Quæ res
ideo minus dubii habet, quod in hac condictione reus ipſe
pecuniam alienam habuit eaque uſus eſt. Sed & extra hunc

caſum, ſi quis dolo vel culpa alteri uſum pecuniæ ſuæ inter-

vertit, tametſi ipſe ea uſus non fit, nihilominus ad uſuras
ſolvendas obligatur. Fac exempli gratia, alicui pecuniam
debitam ſolvendam eſſe, ſed tertium quendam intercedere,
arreſtum imponere„ atque efficere,„ ut ea pecunia in judicio
deponatur, ibique per aliquot annos adſervetur, deinde au-
tem frivolam & injuſtam arreſti cauſam detegi. Et ſic reſpon-
derunt ICti Helmſtadienſes menſe Ocobri anni clo o cCXX.
Es iſt am 7. Merz 1719. erkannt worden, daß die zum Suͤringi⸗

ſchen Concurs gehoͤrige und gerichtlich niedergelegte Gelder dem Klaͤ⸗

ger abgefolget werden ſolten, und Beklagter ſchuldig ſey, demſelben die
Zinſen von der Zeit an⸗ da er die Depoſition geſuchet, wie auch die
verurſachte Koſten, zu bezahlen. Hieruͤber beſchwehret ſich nun Be⸗
klagter, und fuͤhret ſtatt der Gravaminum an, es ſey die Depofi-

tion der ſtreitigen Gelder auf obrigkeitlichen Befehl geſchehen, die⸗

ſemnach ihm nicht beyzumeſſen, ferner waͤren ſolche Gelder ihm nicht

zu gute gekommen, auch, ungeachtet er darum angeſuchet, nicht abge⸗

ſolget worden, mithin koͤnne ihm ſelbige zu verzinſen keinesweges
zugemuthet werden „denn er habe veroſimilem cauſam vor ſich ge⸗
habt. Alldieweil aber der obrigkeitliche Befehl durch Beklagtens
unge⸗

2

1n

ur.
er.
ins
an
Aere,
cito
gean.
Pur
toge⸗
a
lbende
auchdi
n
hen
n ißr
ttep⸗
eriss
erſc
lnans

SP, CCXLIV. DE F ONTIB. OBLIGAT. AD VSVR. 96 7

ungegruͤndete Vorſtellung ausgewuͤrket worden, alſo ſelbigem
nicht zu ſtatten kommen mag, weiter Beklagter nicht deshalben,

daß er die deponirte Gelder genutzet, ſondern, weil ſie durch ſein

Factum dem Klaͤger, dem ſie gebuͤhret, vorenthalten worden,
ſelbigem die Zinſen bezahlen muß, immaſſen auch keine veroſimi-
lis cauſa auf Seiten Beklagtens vorhanden, indem derſelbe, wenn
er ein wenig genauer die Sache einſehen wollen, gleich wuͤrde ge⸗
funden haben, daß die arretirten Gelder dem Klaͤger zuſtuͤnden;
So ſeynd wir vorigen Beſcheid zu beſtaͤtigen und Beklagten aber⸗
mals in die Unkoſten zu vertheilen bewogen worden.

RKeceptores tributorum ad uſuras receptarum & apud ſe reten-
garum pecuniarum, etfi interpellati antea non fuerint,
obligantur.

VI.
HMoram non ſola interpellatio ſed aliquando & lew indurit.
NResbrores tributorum aliarumque functionum publica-

& rum exactas & receptas pecunias ſtatim, ut exactio
fuit celebrata, ad fiſcum deferre debent, I. 1. C. de canone

Targit. l. un. C. de Auri pullici perſecutoribut. Igitur ſi id

Omittunt, etſi interpellatio non acceſſerit, ipſa lex eos in
mora conſtituit. Obſtare videtur Jex 32. pr. de Ufſuriz, in
Jqua Marcianus moram fieri intelligi ait non ex re, ſed ex
perſona, fi interpellatus oportuno loco non ſolvat. Sed
Hæc lex non de omni mora, verum de ea ſaltem, quæ fa-
cto & denunciatione hominis inducitur, agit. Præter eum
autem mora etiam lege inducitur, quod plurimis exemplis,
in delicto, in pretio rei venditæ, in re judicata, in pecunia
Pupillis minoribusque debita, in debitoribus fiſci, oſtendi
Tom. W. RrrrT poteſt.

866 MEDITAT. AD PANDECT.

poteſt. Quamobrem Cti Vitembergenſes menſe Decem-
bri anni clo 19 cc vIII. reſponderunt, receptorem iſtiusmo-
di in uſuras damnandum eſſe: Hat des Hrn. Gerichts⸗Ver⸗
walter von deſſelben Unterthanen die gewoͤhnliche Gewerbe⸗Steu⸗
ren vor die hohe Landes⸗Herrſchaft zwar eingehoben und daruͤber
quitiret, aber nicht gehoͤriges Ortes abgegeben, ſondern dieſelbe
4. Jahr bey ſich behalten, und dadurch, daß die Exſecution wi⸗
der die Unterthanen ergangen, und ſelbige davon Gebuͤhren ab⸗
ſtatten muͤſſen, verurſachet. Dannenhero der Herr berichtet ſeyn
will, ob er dieſerhalben nicht ad intereſſe zu belangen ſey. Ob
nun gleich der Gerichtshalter meynen moͤchte, er habe durch etwas
laͤngere Zuruͤckhaltung der eingehobenen Gewerbe⸗Steuren eben
nichts ſtrabares begangen, in Anſehung, daß er vielleicht von
denjenigen, welchen er ſolche auszahlen ſollen, niemals gemahnet
worden. Dieweil aber dennoch derjenige, ſo zur Einnahme der
Steuren und anderer oͤffentlichen Gefaͤlle geſetzet, Kraft ſeines
Amtes ſolche alſofort an den gehoͤrigen Ort zu liefern verbunden,
und, wenn er ſolches unterlaͤſſet, wider ſeine Pflicht handelt, guch,
weil er in re illicira verſirt, alle daher entſtandene Schaͤden tra⸗
gen muß; So mag der Gerichtshalter darum, daß er die einge⸗
hobene Gewerbe⸗Steuren mnicht ausgezahlet, ad intereſſe wohl
belanget werden.

. vVII.
Uſuræ rei judicatæ æquitati conveniunt atque adbuc bodie
in uſu ſunt. “
rer hos, quos lex ipſa in mora conſtituit, hi ſunt ma-
xime, qui per rem judicatam damnati ſententiæ non
parent. Juſtinianus nempe in l. 2. C. de Uſuris rei judicatæ
ab iis, qui condemnati ſolutionem pecuniarum, quas de-
pendere juſſi ſunt, ultra quatuor menſes a die condemna-
tionis, vel, ſi provocatio fuerit porrecta, a die confirma-
tionis

—-· — —

N.
e
ℳ
Ee
ſeo⸗

SP. CCXLIV. DE FONTIB. OBLIGAT. AD VSVR. 867

tionis ſententiæ connumerandos diſtulerint, centeſimas uſu-
ras exigi præcipit. Miror hic miſericordiam interpretum,
ex quibus Perez ad tit. C. de Uſuris rei Judicatæ n. 5. has

uſuras nimis eſſe graves ait, etſi condemnatus temere & per

ealumniam litigarit, & Brunnemennus ad l. I. C. eodem n. 3.
dictum Perezii probat, uſumque iſtarum uſurarum in du-
bium vocat. Verum, utut graves ſint condemnato hæ
uſuræ, iniquæ tamen non ſunt, ſed merito contumaci &
paritionem detrectanti in pœnam imponuntur. Pœna au-
tem omnis, niſi modum nimis excedat, æqua eft. Quare
& de uſu illarum uſurarum, ſi modo petantur, dubitari
non debet. Adjudicarunt certe eas petenti Cti Vitember-
genſes menſe Junio anni c1o 10ob cc x. Daß Beklagter, ſeines
Einwendens ungeachtet, das gefoderte Intereſſe rei judicatæ
Klaͤgern zu erſtatten ſchuldig. V. R. W.

VIII.
Fuapillis & minoribus uſuræ fine interpellatione debentur.

Hoc privilegium conſortibus litis eorum non prodeſt.
L) tend creditoris heredes contra debitorem agebant.
Et de ſorte quidem dubium non erat „ quod debitor
illam ſponte fateretur. Sed ſuper uſuris diſceptabatur. In
chirographo nullæ promiſſæ fuerant, nec interpellatio un-
quam facta doceri poterat. At inter heredes, qui agebant,

Pupilli aliquot minoresque erant. His utique uſuræ ipfo

jure ſtatim a die, quo heredes facti erant, debebantur, I. 5.
C. de actionibus emti; l. 3. C. In quibus cauſis in integrum
reſtitutio. Volebant tamen coheredes ceteri, etſi majores,
eodem beneficio frui, atque L. 10 pr. Quemadmodum ſervit.
amitt. pro ſe allegabant. Verum hæc lex, quæ beneficium
Rrrrr. 2 Wtatis

&tatis etiam ad conſortem litis majorem profert, ſaltem in
cauſis individuis locum habet, ceſiat vero in iis, in quibus
utilitas pupilli vel minoris ab utilitate conſortis ſeparari po-
teſt, l. un. C. Sit in communi eademque cauſa l. 2. &. ſi unus
ex pluribus app. Qua de re plura dixi ſupra in Specim. LXI.
de his, qui ad exemblum minorum reſtituuntur, meditat. 10.
& rI. Igitur Cti Helmſtadienſes coheredes majores a mi⸗
noribus ſepararunt, ſicque menſe Auguſto anni clo 15 CCXVI.
judicarunt: Hiernaͤchſt muß Hans Juͤrgen die eingeſtandene 12.
