firmativis & negativis verba ſæ-

pe fallunt. 953
955 ſd .

De probatione juris.
In obſervatione legis ſe fundans, ad
probandum non obligatus. ib⸗
Cum esgplicatio vel applicatio legis
dubia, probatio partibus impo-
ni nequit. 957

De Probatione artificiali vide
rubr. Conjectura.

Probhatorius terminus vide: Ter-

minus.

Prohatio per inſtrumenta jure

communi ad terminum proba-

torium non eſt alligata. 990

In

In i⸗

Dien

Bxem
Nrobe
dola

Aaor

Nee

de

P

hal

Ca

Nun en
4
ric
3
ar, A.
4
n ie
„, i.

1ohinn
N
inenſ
inponi
N
bus d.
⸗
N3
GGſß

nimt, 4
gin ide

laia gi
Gbus inn

ſein ic⸗
4.
iet let⸗

Hente in

. ro
mnum 6

grnt.

1

—

INDEX

RERV M.

In iis provinciis, ubi terminus pro-
batorius generaliter definitus,
is etiam ad probationem per in-
ſtrumenta pertinet. 992

Dies probaturo ad producenda in-

ſtrumenta præfixus præciſe ſer-
vandus. ibid.

Exempla a notariis confecta ſeu vi-
dimata non probant. 993

Probaturus ab exhibitione authenti-
corum ſe liberare nequit. ibid.

Sola antiquitas inſtrumento probato-
rio fidem non conciliat. 995

Actor inſtrumenta probatoria inſtru-
mento adjungere neceffum ha-
bet. 996

Nec compelli poteſt, ut ante litis
conteſtationem reo inſtrumen-
ta edat. ibid.
Proceſſus.

De proceffu contra debitorem ceſ
ſum. 527

Proceſſus exſecutivus vide: E.

Protimeſis.

Jus illius domino directo in ſola
venditione competit. 497

Ruſtici cogi nequeunt, ut annonam
— £ 14-
nobili prius offerant. ibid.

Quando protimeſis non habeat ef-
fectum. 453

ZTom. WW.

LIII 1111

An jus id ob venditionem proximo
heredi factam exſpiret 455

An ex pacto protimeſeos contra ter-

tium detur actio. 4⁵7
Hoc pactum Teæpe vocatur der Wie⸗
derkauf. 459

Jus hoc creditoribus competens ex-
tra ſubhaſtationes an obtineat?

496
Proxeneta.

Proxenetæ publiee conſtituti bona
his, qui fidem ejus ſequi ne-

cefſe habent, tacite ſunt ob-.

ligata. 745

Punctatio &ntwurf.

Ex iis actio recte inſtituitur, etſi in
mundum non redacta. 1079

Quid ſit charta deletoria? 1080
Earum contenta in ipſo inſtrumen-

to recenſita cenſentur. 1081
Eam non vitiant lituræ, ſcriptura
ſuperlinearis &c. 1082

Licet tamen adverſario partem illam
corruptam jurato diffiteri. ibid.
Charta ſigillata in punctatione non
opus. 1084
An proceffus exſecutivus ex puncta-

tione inſtitui poſſit? ibid,
Pupillus.
In bonis tutoris pignus tacitum ha-
bet. 738
Sed ſine jure prælationis. 739

Quod

INDEX RERV M.

Quod non extenditur ad pecuniam
tutori ex bonis pupillaribus mu-
tuo datam. 740

Pupillis uſuræ ſine interpellatione de
bentur. 867
Quod privilegium conſortibus litis
eorum non prodeſt. ibid.

Quousque pupilli debitores ex in-
ventario conveniri poſſint? 1010

. R.

Recognitio litterarum per
teſtes.

Incaute facit, qui ab adverſario re-
cognitionem manus ſimpliciter
deſiderat. II04

Poœena recogniti citationi inſerta con-
tumaci remittitur. 1106

Sub recognitione diffeſſio jurata ta-
cite continetur. 1108

Recognitio per teſtes commoda &
incommoda habet. IIII

KReditus annui.
Hiſtoria eorum. 925
Veræ uſuræ ſunt. ibid.

Leges, quæ anatocismum & curſum
ultra alterum tantum damnant,
ad hoc quoque pertinent. ibid.

Vel perſonales ſunt vel reales. 928
Actio, qua reales petuntur, hypothe-
caria eſt. ibid.

Ubi probari debet, fundum a reo
poſſideri. ib.

Probatio, quod reus promittentis
heres ſit, non ſufficit. 929

Sufficit tamen in petitione redituum
perſonalium. ibid.

Debito annuorum redituum a ſena-
tu contracto, exceptio non fa-
ctæ verſionis in rem civitatis
opponitur. 932

An in concurſu hypothecariis publicis,
jus prælationis habentibus, an-
nui reditus præferantur? 933

De annuorum redituum præſeriptio-

1. 934
Libertas ab iis nullo tempore præ-
ſeribitur. ib⸗
Acquiritur tamen, alio actu interve-
niente. Abid.
Præſeribuntur, cum negligentia al-
terius concurrit. 936

Qui in alienationem fundi conſentit,
as ſuum remittit. ib.

Libertas a decimis ceterisque præſta-
tionibus annuis, quæ eccleſiis
debentur, quadragenaria præ-
ſeriptione adquiritur, 938

Kelatio.

De inſtrumentis referente & relate
vide ſub rubr. Inſtrumen-
tum.

Relegatio.
Inquiſito de perjurio ſuſpecto egreſ-
ſus e civitate loco juramenti
purgatorii imperatur. 19

Magiſtratus civem noxium, etſi nul-

lius delicti convictum, civitate

recte expellit. ibid.

Re-

4

leo

lice

De

et

Ne
ic

Fie

li⸗

Udinmum
nefn
mon 1
ciyittit
92
Publeii
g, A⸗

Y

Aigo
S
ke pre⸗
i
inene
enin.
990
onlentt .
lb

greltn.
celeſis
Nar

93

E teluo
trucnen

eo enel
uremennl

1 etſi .
itue
1, l

4

1.

II N D E X RERV M.

Nelocatio.

Ad certos annos facta ex tempore,
quo conductor fructus percepit,
inchoatur. 642
In tacita relocatione omnia pacta re-
novantur. 644

Reconductor onera in conductione
ſuſcepta etiam fert in recondu-
ctione. ibid.
Fidejuſſor, qui prædium locatum fi-
nito locationis tempore reſtitu-
tum iri promiſit, in relocatione
obligatur. 646

De relocatione neceſſarid. 648

Vetus conductor, etſi eandem, quam
novus mercedem offerat, huic
tamen contra locatoris volunta-
tem non præfertur. ib.

Nee poſſeſſio longi temporis nee con-
ſuetudo diuturna locatorem ad
id obligat. ibid.
Pactum, quo locator ſe ad conti-
nuandum in perpetuum locatio-
nem obligat, valet. 649

Fiſeus conductores veteres novis præ-
ferre debet. 651

Ad quod eccleſia & pia loca cogi ne-
queunt. 653

Renovatio inveſtiturc.

Ketentio.
Conductor jus retentionis contra em-
torem non habet. 696
Diſcrimen inter retentionem & com-
penſationem. 293
Debitor ante apocham traditam de-
bitum recte retinet. 294
Debitum ſit tamen certum., 296
Et liquidum. 297

In debitis connexis locum habet re-
gulariter. 299

Creditorem ſibi pignoris loco obliga-
tam non retinet, ſi eam ex alio
contractu nactus eſt. 30⁰

Idem ſoluto uno debito pignus pro
altero retinere poteſt. 301

Retrovenditor jure retentionis gaudet.

Res mariti ob debitum uxoris retine-
ri nequit. 403
Ketractus.
Gentilitii origo ejusque receptio. 460
Ubi cefſet? 462

Gradus & jus hereditarium in eo
probandum. 465

Quid? ſi venditor ezceptionem re-
tractus tertio competentis oppo-

Limnæus diſtinguit inter renov. in- nat. 466
veſt. feudi regalis antiqui & Retractus hic in gratiam extranei ex-
novi. EE erceri nequit. ibid.
KRenunciatio. Licet juramentum & res judicata ac-
Senatus conſulti Velle jani. 248 cefferit., 467
. Quodnam pretium retrahens ſolvat?
Reſciſſio contractus, 469
In læſione ultra dimidium. Vide An aflinis ab affine rem venditam
La eſio, retrahat? 470
LIII IIII 2 Ven-

N

INDEX RERVM.

Venditor in cauſa retractus teſtis ha-
bilis eſt. 471

Retrahens habet querelam ex L. 2.
C. de reſeind vendit. 472

Proximior agnatus contra remotio-
rem retractum exercet. ib.

Retractus conſanguinitatis locum non
habet, ſi venditio ex adfectio-
ne minori pretio facta. 473

Ceffat ex pactis. 474
Item in transsctionibus. 476

Item contra eum, qui prædium de-
ſertum auctoritate judicis occu-
Pat. . 477
Obtinet in oppignoratione, diviſio-
ne, hereditatis petitione, non
in locatione ad longum tem-

Pus. 479
Retr. conſang. anno exſpirat. 480
Interdum 30. diebus vel 4. menſi-
bus. iibigd.
Quando tempus eurrat? 481
Ex negligentia alienationem non re-

ſeiſcens a retractu excluditur.

ibid.
Quomodo heres retractui renunciet?
= 482
An ambigua heredis reſponſio ſuf-
ficiat in renunciatione retra-
ctus. 483
Quid obtineat in ſubhaſtatione vo-

luntaria. 484

Caſſat retractus, cum primi contra-
hentes a contractu recedunt.

485

An contrahentes in præjudicium re-
trahentis contractum difſſolvere
poſſint? 48⁸6

Duo domini directi emphyteuſeos
an contra ſe jus retractus ha-
beant? 489

An minor retrahere poſtit? 488

uando retractus vicinitatis obti-
neat? 492
Quando incolatus? 459
Jus illud civibus tributum omni-
bus licet alibi degentibus com-

petit. ibid.
Retrovenditio.
Ejus definitio. 4²⁵
An pactum hoc licitum? ibid.
Licitum jure Romano. 426
Jure canonico. 427
Obligatio ex eo tranſit ad hered.
428
An heredibus hoc caſu exceptio legi-
timationis objici poſſit? ib.
Qualis terminus, ſi dies huic pacto
adjectus. 429
Terminus a quo elapſus de novo
non currit. 430
Quid? ſi pretium non determina-
tum. 4³¹
Quando ex pacto adjecto uſuraria
pravitas appareat? 4³3²
Pretium ab initio determinatum non
mutatur. 434
Reluens pretium reſtituit. 4³⁷

Non autem impenſas neceffarias.

438
Vti⸗

Uti

lte⸗

ur

s

Bett

Dei

Dien

Mo⸗

Rer

X

k.
lere

elen⸗
n h.

onmi.
co⸗

li.

6
did,
40
erec,
R
Ey⸗
l

ie ſech

9

Ge od
Jetemi⸗

4

Urni
*

aum u
6

.

necelic⸗

6

IND EX

KERVM.

Utiles tamen impenſas retrovendens

repetit. 441
Item ſumtus in reædificationem do-
mus combuſtæ. 442
Voluptuarias retrovendens tollit. 444
Jure retentionis gaudet. ibid.
Pacta de reſtitutione ſumtuum ſervan-
da ibid.
Retrovenditor emolumenta omnia
lucratur. 446

Excipe es, quæ retrovenditori intui-
tu perſonæ reluentis obvene-
runt. . ibid.
Dies ſolutioni præfixus in retraditio-
ne quomodo intelligendus? 449

Mora in ſolvendo pretio an purga-

ri poſſit? ibid.
Qui ex mora in integrum reſtitua-
tur. ibid.
Retrovenditor omnia dominorum ju-
ra exercet. 450
An geſta ejus rata ſint? ibid.

Quid obtinet in prædio, quod ju-
re perpetuæ coloniæ concedi
ſolitum. ibid.
An retroemtor ejusmodi colonum,
a retrovenditore conſtitutum,

expellere poſſit? ibid.
Sub pacto retrovenditionis ſæpe uſu-
raria pravitas latet. 896
Revocutio.
Venditionis quando obtinet? 416

Khodia lex.

Regula: Omnium contrib. ſacr.

quod pro omnib. imp. eſt,

in cauſis non maritimis locum
habet. 181
Ejus exemplum. 184
Ex qua & principes & res publics
obligantur. 182
Kuſtici.

Cogi nequeunt, ut annonam nobi“
li ſuo prius venum offerant.

479

8.
Salarium.

Salaria clericorum ex prædio ven-
dito præſtanda ſolitum onus

ſunt. 609
Senatusconſultum Macedonia-
num..
Unde ſic dictum? 198
Quando ceffet? 199
An judex exceptionem ejus ex offi⸗
cio ſuppleat? ibid.
Minori id non obſtat, ſi ignorave-
rit. ibid.
Poſt rem judicatam adhuc locum
habet. ibid.

Ejus beneficium filiustamil. & pater
habent, licet conſenſerit in de-
bitum der Hofmeiſter. ibid.

TCtum Vellejanum.
Non iniquum. 240⁰
An etiam mulieri obſtet! 141
Mulier principaliter ſe obligans ta⸗
mDen eo utitur. ibid.
Cefſat in piis cauſis. 243

Favor liberorum illud non excludit.
ibid.

LIII IIII 3 Toer-

IND EX RERVM.

Tertio creditori non prodeſt. 244

Mulier ejus gnara, eo non utitur.

245

Id tamen ignorare præſumitur. ibzd,
Mulier falſum curatorem adhibens,

eo' excluditur. 247
Ejus renunciatio legibus & praxi fun-
data. 249
Verbis germ. concipiatur. ib.

Non valet renunciatio ſine certiora-
tione. 150. 269
Generalis renunc, aliquando ad SCtum
hoc extenditur. 252
Refertur & ad aliam ſchedam. 253

Subſeceuta poſt renunciationem prote-
ſtatio mulierem renunciantem
non juvat. 254

Uxor pro marito mercatore interce-
dens utitur hoc SCto. 200

Licet in inſtrumento fidejuſſ, com-
mun. negotiat. faſſa, eo non

excidit. 262
Sequeſtrum.
An licitum ſine periculo? 315

Poteſt eſſe, etſi ſequeſter non conſti-
tuatur, nec poſfſeſſio rei aufe
ratur. 316

Quomodo ſub cautione alteri reſti-
tui poſſit. 218

Sigillum confeſſionis.,
De hoc vide C.

Societas.

Contractus ejus quos obliget 261

Soeius ſuum & ſocii nomen chiro-
grapho fubſeribit. ibid.

An filiusfamil. eam inire poſſit?

364
Quomodo ſocius actionem ſibi com-
petentem alteri cedat. 365

Quando ſocius ad æs alienum alte-
rius ſolvendum obligetur? 366

Qualis probatio in rationibus ſocii

ſocio reddendis. 369
In expenſis majoribus ordinaria re-
quiritur. ibid.
Socii ſunt, qui prædium indiviſim
emunt. 370
Quomodo diviſio lucri in ſocietate
fiat? 372
Quando ſocius cum extraneo contra-
hens alterum obliget!? 375

An major ſociorum pars hoc caſu ce-
teros obliget: 377

Socii heres vel ceſſionarius ex ante-
actis obligatur. 378

Quando ſocii exceptionem diviſionis
habeant? 379

Quando ſocietas difſolvatur? 381
An ſocietas in æternum contracta va-

leat? - 383
An elandeſtina renunciatio ſocietatis
valeat? 386
An tollatur, ſi unus contra legem fa-
ciat!? ibid.
Solvitur morte. 388
Qui in ſocietate turpi obligentur læ-
ſo. 389
uando delictum unius ceteros ob-
liget? 391
An ſoeius partem lucri turpis petere
poſſit! . 392

Tur-

Torp

De.

Lonr

leges
1

Deene

Contt

Coa
der

Ugo
1

Inpr

R

ſonis
N
1cht r.

395
ſeienit
kyentr
5 ibis.
eteron 6

gentmn

Ge
S
1

.

I

. INDEX

RERVM. –

Turpiffima Julii III. Pontific. &
Creſcentii de meretricibus ſo-

cietase 294
Solutio.

De (lutione pretii vid. Pretium.

Specificatio.

Contra juratam nova admittitur pro-
batio. 61

Stempel⸗ Papier.

Leges, quæ illam requirunt, poe-
nam nullitatis tacite non conti-

nent. 998
Poena nullitatis hoc caſu ſtricte in-
terpretanda. ibid.

Contra hanc poœnam in integrum
reſtituuntur, quibus jus igno-
rare permiffum, 999

Quod princeps ex mera gratia facere
poteſt. 1000⁰

Peena illa ad inſtrumenta ſaltim,
non ipſum contractum perti-
net. 1002
Ergo contractus ſubtiſtit, ſi alio
modo probari poſſit. ibid.

In punctatione non opus eſt hac
charta 1084

Subbaſtatio.
Per eam hypothecæ exſtinguuntur.
804
Omnia legitime in ea geſta cenſen-
tur. ibid.

Jus retentionis, quod creditor ante
habuit, per eam exſpirat. 806

Emtore pretium non ſolvente, hy-
pothecæ etiam poſt ſubhaſtatio-
nem ſalvæ manent, 807

Cum contra emtorem ſub haſta,
qui pretium non ſolvit, ite-
rum concurſus excitatur, quid
jzuris? 80⁰⁸
Per ſubhaſtationem onera ipfi rei
inhærentia non exſtinguuntur,
810

Subloçatio.

Pacta inter locatorem & conducto-
rem inita in ſublocatione repe-
tita non cenſentur. 681

In re locatorem inter & conducto-
rem judieata ſubconductoris
nullum intereſſe. 682

Subconductor rem ſubeonductam
iterum ſublocare poteſt. ib.

Subſellia eccleſiaſtica recte ſublocan-

Subſeriptio.
De ſubſeriptione in inſtrumentis
Pprivatis. 1067

An procurator in caſu mandati du-
bii egeat ſubſcriptione Notarii
aut judicis. 1068
Subſcriptionem ejus, qui ſcribere
neſcit, non ſupplet ſubſcriptio

propinquorum. 1069
Sufficit tamen ad juram. purgator.
decernendum. 1070

Nomine ſeribere neſcientium Nota-
rius cum duobus teſtibus ſub-

ſeribit. 1071
Subſeriptio ſolius Notarii diffeſſioni
juratæ obnoxia eſt. 1072
Va-

IND E X RERV M.

Valet tamen, ſi ab eo, contra quem
profertur, recognoſcatur. ib.

Dolo tertii elicita producendi an no-

ceat? 1119

.
Terminus probatorius.
Probatio ſine jufſu judicis ſtatim ſub⸗
iri poteſt. 969
An termin. probat. præſeribatur. 971
Simpliciter probare juffus, nullo die
addito, ſemper admittitur. ib.

Aquo die computandus termin. pro-

bat.? 972
Contraria regis Pruſſiæ lex hoc caſu
non ſervatur. ibid.

Quando currere incipiat, ſenten-
tia per appellationem ſuſpen-
ſa? 973
Quando ei currat, qui per ſenten-
tiam intra certum tempus pro-
bare, ſed ſimul ante omnia
aliud quid expedire jufſus eſt.

975

Facile tamen in integrum reſtitui-
tur. ibid.

Termin. prob- lege ſtatutus mutari

nequit. 976

Demonſtratio poſt ejus lapſum ad-
mittitur. . 978
Sextuplex inter probationem & de-
monſtrationem diſcrimen. 977

An lapſo term. probat. nova proba-
tio exigi poſſit? 979

Eo elapſo, in locum teſtis ante exa-
men mortui alium fubſtituere
licet. 981

Qui contra ejus lapſum in integrum
reſtituendi? 982
Vide plura: Probatio per in-
ſtrumenta.

7

Teſtimonium.
Injuratum morte confirmatum jura-
to quipollet. 45
Teſtis.

In locum teftis ante examen mortui
alterum ſubſtituere licet. 981

Quem Commiſfarius ſine novo man-

dato examinat. 982
Fides teſtium ex arbitrio judicis pen-
det. 1162

Infans nullam fidem habet. 1164

Nec major factus de infantia teſtari

poteſt. ibid.
In criminalibus interdum infans ad-
mittitur. . 1165

Minor viginti annis an in criminal.

habeat fidem. 1165

An teſtis luerum vel damnum ex-
ſpectans admittatur? 1169

Teſtis inhabilis eſt, qui per teſtimo-
nium crimen ſibi imputatum
vult depellere. 1170

In controverſiis, de juribus prædii
feudalis agnari & ſimultanee
inveſtiti teſtimonium admitti-
tur. 1171
An teſtes de univerſitate in cauſa
univerſitatis admittantur. 1172

An

ſel

lie

X

fF

MAN
A
70 Mil.
N
es bel⸗
11
1b⸗

lelteri
ibid.
a⸗
WW
giminnl.
116

num eN.

IG

1 teltin⸗

hnpanin
Ind

Pmmulun⸗
n adnutr⸗

te in
ntar. I

1

INDEX

RE RV M.

An famulus in cauſa domini admit-
tatur. 1175

Ineptum eſt, teſtem inhabilem ad-
mitti, cum veritas aliter habe-
ri nequeat. 1176

An domeſticus aliquando pro teſte
omni exc. majori habendus?

ibid.
Teſtimonium ſubditi an in cauſa do-
mini admittendum. 1179

Licet dominus jusjurandum remiſe-
rit, tamen teſtis inhabilis. 1180

uid de teſtimonio parentum in
cauſis liberorum ? 1183

Quomodo jus Canon. teſtimonium
in cauſis liberorum matrimo-
nialibus admittat? ibid.

Teſtimonia conjugum praxis admit-

tit. 1197
Quæ conjecturis ſuffulta plene pro-
pant. ibid.

Conjux ad teſtimonium contra con-
jugem ferendum nee volens

admittitur. 1188
An conjuges ad teſtimonia mutua
cogi poſſint? 1189

Quid de fratrum & conſanguineo-
☛ rum teſtimonio ſtatuendum 2

1190
An amicitia teſtem ſuſpectum red-
dat? 1193
De inimicitia teſtium omnes regulæ
fallunt. 1194
Quid de proteſtatione contra perſo-
nas teſtium? 1196

Tom. IV.

An perſonæ a teſtimonio ferendo
alias immunes cogi aliquando

poſſint. 1198
An adminiſtratores negotiorum alie.
norum teſtes de iis eſſe poſ-
ſint? 1201
An teſtes inhabi'es in probanda rei
innocentia fiant habiles? 1203
An teſtis criminoſus audiendus. 1207
Infamis vel perjurus plane rejicitur.
ibid.
Quid de levis notæ macula notatis?
. 1208
Regulæ generales in dubiis circa te-
ſtes obſervandæ. 1209

Examen teſtium a Notario ſuſceptum
nullum non eſt. 1211

Judex in fide teſtium ſæpe decipi-

tur. 1213
An prodigus a teſtimonio repella-
tur? ibid.

An teſtes examinari pofſſint a judi.
ce, licet petitio litigantium an-
teceſſerit. 1214

Teſtibus de auditu & de auditu au-
ditus & de credulitate aliqua
fides eſt. 1220

Teſtis in uno mendax in reliquis
talis præſumitur. 1221

Non item, qui in circumſtantia le-
viori errat. 1222

Teſtes adfirmantes negantibus præ-
terendi. 1223

Mmmm mmmm Ne-

INDEX RERVM.

Negantibus non cre litur, etſi adver-
ſarius ſemiplene probaverit.
1225
Simpliciter negantes nec in crimina-
libus ad probandum rei inno-
cent. admittuntur. 1227

Excipe, ſi negatio loco & tempore
cireumſeripta ſit. 1230

Teſti factum proprium neganti fi-
dei habetur. 1231

Mors abſentis per teſtes negativos/
probari nequit. 1232

De teſtibus contrariis.

Quantum fidei iis habendum, ex ar-
*itrio judicis dependet. ib.

Hic non ad multitudinem, ſed per-
ſonarum qualitatem reſpicitur.
12 37
In pugna teſtium cum inſtrumento
decifio ex judicis arbitrio de-
pendet. 1239

Qui teſtes & inſtrumentum pro ſe
habet, vincit majorem teſtium
adverſarii numerum. ibid.

Teſtes jam ante Conſtantin. M. ju-
rare coacti. 1240

A quo Cæſar, Rex & principes li⸗-
beri. ibid.

Teſtes in facto ipſo diſſentientes, ſi
pares per omnia ſint, pro mil-
lis habentur. 1234

Quando teſtes pari numero circa
ſummam debitam diffentiunt,

in minimam damnatur.
, 1235
Teſtibus numero imparibus, multi⸗
tudini creditur.

Teus

uando officialibus publicis ſine ju-
rando credatur? 1243

An illud teſtimonium depoſitioni
unius teſtis omni exceptione ma-
joris æ uipolleat? ibid.

Teſtib s injuratis nec in poſſeſſorio
ſummariiffimo creditur. 1244

Teſtis non in ſcripto, ſed corporali-
ter jurare debet. 1245

Jura, quæ jurare teſtes jubent, ar⸗
bitrium tamen judicis non ex-
cludunt. ibid.
An judex teſtimonium ſeriptum &
injurat, admittere poſſit? 1246

Injuratum ſed morte confirmatum

admittitur. 1247

Teſtem, qui jurare religioni ſibi du-
cit, judex cogere poteſt. 1251

An litigantes teſtibus juramentum re-
mitttere poſſint? 1253

Traditio.

Verbalis poſſeſſionem rei venditæ in
emtorem non transfert. 1299

Transactio.

An procurator & mandatarius Prin-
cipis ſine ſpeciali mandato tran-
ſigere poſſint? 2323

Cefſat in transactione retractus. 476

Ex-⸗

☛

1236

Tur

ke

Non-
Viak
e

Nen

Ven

A

Te

S=
E

enlie ¹

1, 1

Uns Pin
⸗
wdeto n

Excludit præſtationem evictionis. 835 Venditio,
Excipe, ſi poſt sem judicatam and De actione vendita. 5II
ta.
Nec opus in transactione iſtiusmodi De reſcindenda vendit- 567
auctorem adhiberi. 837 Is, qui rem ad corpus vendit, ea,
Sub ea fæpe ufuraria latet pravitas quæ in dem Anſchlage per er-
838 rorem indicavit, Præſtat. 59 4
Tuarpitudo. Die Anſchlaͤge, quas venditores ante
Turpiter accipiens & reſtituit rem contractum edfübere ſoient in
. eiP E 6 contractu quod ad pertinentias
punitur. 7 nepetitæ cenſentur. 59 5
In pari dantis & accipientis turpitudi=
ne uterque punitux, ib. Agro ad menſuram vendito, viæ
publicæ & vicinales non com-
V. putantur, 598
» , =ðèð Ad quem periculum rei perfecte ven-=
Vellejanum SCtum. ditæ ſpectet? jbid,
Non iniquum, 240

Vide Senatusconſultuts.
Venditæ res.
De periculo & commodo ejus. 586

Periculum apud emtorem eſt, cum
præfixo ad traditionem die non

venit. ibid.
kem cum in mora aecipiendi eſt.
587

Venditor ob moram emtoris in ac-
cipiendo a contractu recedere

nequit. 588
An venditor in confervationem rei

venditæ, ſed nondum traditz

ſumtus facere debeat? 589

Tertius ſumtus faeiens, & vendito-

De traditione & oecupatione rei ven=
ditæz vide: Tradit, & Oec⸗
cupat.

De obligatione venditoris. 6oSß5

Venditor, ſe implevifſe contractum,
probat,. . ibid.
Non tamen cogitur, ut ſe dominum
rei venditæ eſſe probet, ibid.,

Omnes rer venditæ qualitates, quas
emtorem ſeire intereſt, indica-
re debet, 607

Ab hac neceſſitate non Hiberatur;,
etſi rem ad corpus, & in eo-,
quo ipſe eam tenuit, ſtatu ven-
dat. ibid,

Prædium liberum vendens, liberta-
tem ab ordinariis oneribus non

rem & emtorem obligatum ha-= Ppræſtat, 608
ber. 590
Mmmm mmmm 2 Praz

INDEXRERVM.

Prædio vendito acceſſiones omnes
venditæ cenſentur. 611

MRKdibus venditis tacite comprehendi-
tur domus poſtica. ibid.

Venditor, qui aliquas acceſſiones a
contractu vult eximere, hoc
exprimat. 612

Etiam acceffiones tempore contra-
ctus oppignoratæ venditæ cen-

ſentur- 614
Rem emens, fructus quoque pen-
dentes capit. 615
Idem juris in emtione ſub haſta.
ibid.

4

Prædio vendito, die Inventarien⸗
Stuͤcke non accedunt. 616

Accedunt tamen prædio firmiter af-
fixa. ibid.

Vaſa infixa artifieii eauſa comparata

venditorem ſequuntur. 617

Verſio in rem.
Qualis actio de I. R. V. ſit? 223
Quando verſio in utilitatem concur-
ſus probari debeat? 224

Pecunia in utilitatem fundi verſa
actionem realem gignit. 225

Qualis ea pecunia dicatur? 226
Vicinitas.
Jus retractus vicinitatis quando ob-
tineat? 492
Univerſitas.

Jusjurandum ſæpe per aliquot ne-
gotü membra, de quo agitur,

Ppræſtat, dquæ litigans cum eo
eligit. 26
Eos, quos adverſarius ad juramen.
tum denominavit, ob juſtam

cauſam recuſat. 28
Jurantes ejus nomine mandato opus
non habent. 30
UWuræ.
Uſuras indebitas ſolventi condictio
denegatur. 86

Item ei qui promiſſus ampliores ſol⸗

vit. ibid.

Creditores uſuras a debitore obæ-
rato indebite ſolutas repetunt.

87
In condictione indebiti uſuræ non
adjudicantur. 88

Emtor ſtatim a die, quo pofſfeſſio-
nem rei nactus eſti, uſuras pre-

tii debiti præſtat. 620

Idem ante poflfeſſionem rei uſuras
præſtat, ſi fructus conſecutus
fuerit. 621

Si illi poſt traditionem lis cum ven-
ditore naſcitur, an ab uſura-
rum præſtat. liberetur? 623

Idem pretium imminuente evictione
retinens, uſuras ſolvit. 624

Nec præceptum judicis hunc eo ca.
ſu liberat. ibid.

Qui certo die pecuniam ſe nume-
raturum promiſit, etſi ante
nactus ſit pofleſſionem, ad
uſuras interim non obligaan-
5 629

Uſu-

a

Ki

—
e
4
rm
.

4

wop

pſſellt.

e:
620

Worar
nlecutus
621

Gunn ven⸗ .

b uſatt .
606

ciſtor
641

ne en er
ibid

ſe nume⸗

etſi Ate

nem, 3
bligem.
6 6,

U

INDE NX

REKVM.

Uſuræ pretii pro mercibus poſt an-
num currunt. 630

Quousque uſuræ juri Natur. con-
veniant? 85⁵53

A paupere etiam debitore ſine ini.
quitate exiguntur. 854

In eadem moneta, qua ſors debe-

tur, ſolvendæ 8⁵°5
In alia tamen re præſtari poffunt.
ibid.
In re judicata omiſſæ, peti ne-
queunt. 856

Creditor, cui ſors ſimpliceiter adju-
dicatur, an-jus uſuras petendi
conſequatur ex eo, quod con-
creditoribus ſimul adjudicata
fuerunt. ibid.

Diuturna earum ſolutio obligatio-
nem ad ſortem non conftituit.

857

Facta tamen per decennium ad ſor-
tem obligat. 85⁵8

Anticipatio earum prohibita. 859
Arreſti impoſitio curſum uſurarum
ex mora ſiſtit. 860

Siſtuntur etiam per arreſtum, ſi
debitor juret, ſe poſtea pecu-
nia non uſum. ibid.

Sine promiſſione vel mora vel lege
nec hodie debentur. 862

quitas ſola obligationem ad uſuras
non inducit. ibid.

Quocd debitor, qui uſuras non pro-

miſit, part ulatim. ſolvit in
ſortem imputandum eſt. ibid.

Mmmm mmmm 3

Qui dolo vel culpa ſua alterum ne
pecunia ſua utatur, impedit,

in uſuras condemnatur. 864
An receptores tributorum ad uſuras
obligentur. 865

Moram non ſola interpellatio, ſed
& lex inducit. ibid.

Uſuræ rei judicatæ æquitati conve-
niunt. 866
Pupillis & minoribus uſuræ ſine
interpellatione debentur. 867

Semiſſes a legibus imperii prohi-
bentur. 869
Niſi conſuetudo loci aliud permit-
tet. 870
Prohibitio iſta per actus aliquot pri-
vatorum contrarios non abro-
gatur, 871
Semiſſes accipiens in pœnam uſu-

rariæ pravitatis non incidit, ſed
ſuperſlvum reſtituit. 878

Ratio computandi in reductione uſu-
rarum ſemiſſium ad modum le-
gitimum inveſtigatur. 879

Errant, qui ſemifſſes in Saxonia,
Pomerania & Ducatu Brunſv.
permittunt. 873

In Electoratu Saxoniæ ſemifſes in
cambiis tantum tolerantur. 874

Semiſſes uſuræ, ubi permittuntur,
expreſſe promitti debent. 875

Per uſuras in cambio fſimpliciter
promifſas non intelliguntur ſe-
miſſes. 876

Ceſ.

INDEX RERV M.

ſemifles uſuras petere
ibid.

Ceſſionarius
nequit.
Uuraria pravitai.
De poenis ejus.

Inquiſitio ſpecialis in hoc crimine de-
cerni nequit. ibide⸗

Nec proceffus per capturam inchoa-
ri poteſt.
Ejus cognitio ad jurisdictionem in-
feriorem/ ſpectat. ibid.
In Electoratu Saxon, aliucdk obtiner.
B ibid.
Ad eam pactum non fuffieit, ſed-

acceptio neceſſaria eſt. 887
Pactum uiurarium non vitiat totum
contractum. 888

Exceptionem uſurariæ pravitatis re-
nunciatio eidem facta neon ex-
cludit. 889
De mjuris palliatis. tot. Specim.
. 890 ſeq.
Variæ artes uſur. & leges contra
illas latæ. ibid.
Uſuræ immoedicæ ſub ſpecie dona-
tionis remuneratoriæ non va⸗

lent. . 893
Nec ſub. prætextu pecuniæ alienæ.
894
Nee obligatio ſpontanea hic atten-
ditur. 895
Sub pacto retrovenditionis ſæpe
ufuraria pravitas latet, 896
Mnterdum ſub transactione, 9992

884

885

Poœna præſtat onibus pecuniæ ulera
legitimum uſurarum modum
adjecta non valet. 899
Id quod non folum in mutuo, fſed
emtione locum obtinet. 900

De uſuris ultra alterum tantum.
ibid.
Ut uſuræ particulariter folutæ ſorti
imputentur, legibus convenit,
licet durum ſit. 90*⁷

Hic excipiuntur civitates & piæ cau=
ſæ. 2 90³⁸
Quæ nſuras nondum ſolutas ultra
alterum tantum petere ne-
queunt. 904
Mora debitoris creditori jus non
dat, ut uſuras ultra alterum

tantum petat. 9˙6
Nee interpellatio judicialis ſufficit-
ibid.

Adminiffratur pecuniæ alienæ, qvi
ex ea ufuras ulra alterum tan-
tum percipit, eas reſtituit. 908

Solus dolus non efficit, ut uſuræ
ultra alterum tantum currans.,

ibid.
Cum interefle ſimul exigi nequeunt.
Uwor.
Pro marito fidejubens non obliga-
tur. 255
Etſi in alimenta illius creditum ſit.
256
Et beneficiorum fuorum optim
gnara, 257

Et

INDEX

RERV M.

„ .— . — .. .
Et in negotiatione mariti operas
præſtiterit, „ibid.

Vivo marito invalide intercedens

ſi eo mortuo debitum agnoſcit,
obligatur. 2 7ĩ

Poſt mariti mortem uſuras ſolvens
de ſuo interceſſionem renovaſ-
ſe cenſetur. 272

Uxor ratione paraphernalium &
donat propt. nupt. tacitam
hypoth, in bonis mariti habet.
738

Quæ res ſuas repetit; illationem
gentilitia ſua majorumque ſi=
gna oſtendendo, plene probat.
96 ⁷

L.
Zenonianunz Sacramentune.

Species eſt jurisjurandi in litem.

. 68

In injuſta pignoratione decerni pot-
eſt. ihid.

FE I N I S.

—

TINI LEVSERI

ONIARVM ET PRINCIPIS.
SAXNXONIS AVLA CONSILIARII
BERGEN SI ORDINARII CONSISTORII
C'PORIS IN T RIBVNALIET SCABINATV
KIMI ADSESSORIS

R

e

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

AD

Dc r42. E

QvIBVS TNGEEr.ανE1τ*
VA JVRIS CAPITA

EXPLICANTVYVR CVM JIVRIBVS
FERVNTVR ATCQVE VARIIS CELEBRIVM
RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

Balance

Focus

M

1.

10

J

& III. S 7 IV.

H

ð

ITIO NOV A.

MCAENTALVII
BERNHARDI FRIDERICI GEGELII.

Io CC LXXVIII.

4 Copyright 4/71999 VXMaster Gmbhi www.VXmaster. com

1