zulegen noͤthig befunden. Denn obhgleich deſſen Vollmacht auf
kie gegenwaͤrtigen Proceß gerichtet iſt, und die enumeratio ſingu-
dems⸗ Iorum actuum eben nicht erfodert wird, auch zum Ueberfluß
Gene die clauſula liberæ angehaͤngt worden, ſo wird doch dieſe letz⸗
intlii tere Clauſul burch die kurz vorher angefuͤhrte aber nicht beygelegte
ar . Inſtrucrtion allzuſehr eingeſchrenket, und den hoben Principalen
Nuri Gelegenheit gegeben, die von ihrem Mandatario vorgenommene
„ Arctus unter dem Vorwand, daß ſolche der ertheilten Inſtruction
u d nicht gemaͤß, anzufechten und umzuſtoſſen, welches, wie es ad elu-
nily dendum judicium gereichen wuͤrde, keineswegs zu dulden iſt.
rinin CO —u„Ü 0 0 LL ARI A.
tfttte- I. Ratihabitio mandato æquiparatur, non tamen aliter,
z Min quam, ſi ratihabens negotium geſtum Perfecte cum
Nel omnibus circumſtantiis ſciat. Ergo in ratihabitione
it han contractus doloſi ſcientia non ſolum contractus, ſed &
Yr A doli requiritur. Vide Ziegleri Aiſſert. de Katibubitione,
, duæ inter diſſertationes Zieglerianas a Beyero editas
m ſeptima decima eſt, §. 23. .
2,0 2. Clauſula rati & grati in mandatis ſuperflua eſt,
79 quum ea iisdem tacite inſit. In conventu tamen
iumn, circuli Saxonici ſuperioris Gurreboci anno 1623.
en habito concluſum fuir, ne quis legatus, in cu-
„ Jus mandato ea clauſula deficiat, admittatur, ſed

Tom. IlI. 1rTI ut

4

330 MEDITAT. AD PANDECT.

ut pro abſente habeatur. Vide Mulleri Annales des
Hauſes Sachſen ad annum 1623. pPag. 322.

§ PECIMEN CLXXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AbD LB. XVII. TIT. I.

OBLIGATIONE MANDA-

TARII..

Mandatarius, qui negotiuin ſibi commiſun proprio nomine ea-
ſequitur, mandanti ſaltem ex mandato obligatur.
æe mandatarii in expeditione negotiorum ſibi com-

miſſorum nullam mandantis mandatique mentionem

faciunt, & omne negotium ſuo proprio nomine
gerunt. Controvertitur vero deinde, quousque ob-
ligentur. Et fi de tertio, cum quo negotium geſtum
fuit, quæratur, ſiquidem is mandatum ignoravit, dubium
non eſt, quin ei proprio nomine obligentur & actione
principali conveniri poſſint, L. 13. C. Si certum petataur.
Adde Hortii diſſert. de Obligatione mandantis & mandatari
contemplatu tertii S. 20. At ſi mandantem & mandata-
rium ſpectas, natura obligationis, quæ inter eos contra-
hitur, per hoc, quod mandatarius proprium nomen ad-
hibuit, non mutatur. Res exemplo clarior fiet. Mar-

cus Lucæ ducenta elocanda commiſerat. Hæc Lucas tar-

quam pecuniam propriam fœnori exponit & a debitore
chirographum, in quo nulla Marci mentio fir, accipir. De-
bito⸗

Aes e

ontind⸗

tur.

bir

entionten

ROtHig
scel

Gubioe
& ARi
n etm
unitn.
. mandtn
0 ell
Nommen
et. V
Lucs
Sebinm

Sb. CLXXINX. DE OBLIGATIONE MAND. 331r

bitore deinde foro cedente, Lucas inter ceteros creditores
nomen profitetur & litem ſine Marci commemoratione pe-
ragit. Sed infeliei ſucceſſu. In ultima quippe claſſe poſi-
tum reliqui creditores antevertunt, & Patrimonium debito-
ris exhauriunt; ut ad ipſum nihil pPertingat. Quo cognito,
Marcus expergefactus Lucam convenit & pecuniam creditam
repoſcit. Lucas fatetur ſibi pecuniam numeratam ſed ne-
gat creditum, & mandatum ſaltem interveniſſe dicit, atque
Marcum ad debitorem & inanem jam concurſum ablegar.
Reſpondet Marcus, mandatarium dici non poſſe, qui ſuo
nomine omnia geſſerit, pecuniam numerarit, chirogra-
Phum acceperit, actionem inſtituerit, litem ad finem Per-
duxerit, perſiſtitque in ea, quam cœpit, condictione ex mu-
tuo. At Cti Helmſtadienfes menſe Jan. anni CcIo 1o cc XXIII.

litem ſecundum reum dederunt, nec Lucam per hoc, quod

in exſecutione mandati pro prio nomine uſus ſit, alium cum
Marco contractum iniiſſe, aut ei extra mandatum obligari
voluiſſe, reſponderunt. Quippe non omnis numeratio
eum, qui accepit, obligat, ſed quoties id ipſum agitur, ut
confeſtim obligetur. L. 19. Pr. de KRebus creditit. Et expreſſe
Antoninus in L. 2. C. Si certum petatur, ut dominus pecu-

niam, quam alter ſuo nomine credidit, petere poſſit, man-

datis, hoc eſt ceſſis, ab hod actionibus opus eſſe, ait.
Sic itaque reſponſum fuir: Es hat der Beklagren Erblaſſer
Johann Haverland von ſeinem Schwiegerſohn dem Klaͤger 200.
Rthlr. empfangen, und dem Arendſen geliehen. Arends hat
daruͤber eine Obligation auf Haverlanden ausgeſtellet, und, als
es mit Arendſen zum Concurs gediehen, ſo iſt gedachtes Capital

dabey in Haverlands Namen liquidiret und gefodert worden.

Aus dieſen Umſtaͤnden nun macher Kläger an Haverlands Witt⸗

we und Erben einen Anſpruch, und meinet, ſo viel vor ſich
zu haben, daß er zu dem Kreſulungseide gelaſſen werden koͤn⸗

ne.

332 MEDTTAT. AD PANDECT.

ne. Wir wuͤrden auch ohnfehlbar vor ihn geſprochen haben, da⸗
ferne er actiongm mandati angeſtellet, und etwa, daß Haver⸗

land bey Ausrichtung des ihm gnvertraueten Geſchaͤftes zu weit
gegangen, oder nicht gehoͤrige Sorge gétragen, beygebracht haͤtte.

Denn alle angefuͤhrte Umſtaͤnde zeigen deutlich, daß Haverland
bey Ausleihung der ſeinem Schwiegerſohn zuſtehenden Gelder
deſſelben Mandatarius geweſen. Aber da Klaͤger ihn entweder
als einen Hauptſchuldener oder doch Buͤrgen anſehen, und ſei⸗
ne Erben ex hoc capite belangen will, ſo hat nothwendig, daß
Klaͤger dieſes ſein Vorgeben erweiſen ſolle, geſprochen werden
muͤſſen. Es haͤtte demnach Klaͤgern obgelegen, darzuthun, daß
Haverland ſeine eigene Perſohn ſchrift⸗ oder muͤndlich obligiret,
als welches/ in dubio niemalen praͤſumirer wird. Allein er hat
ſolches im geringſten nicht gethan, und iſt alſo billig mit ſeinen
remediis abgewieſen worden.
Mandatarius culbam leviſſimam praæſtat.
(emmuni hæc ſententia in E. 13, &° 21. C. Mandati funda-
ta a quamplurimis oppugnatur. Quorum argumenta
ſat ſpecioſa ſi ſpectas, poſſe rem in utramque partem diſpu-
tari, animadvertis. Inſtituti noſtri ratio, ut, quæ pro ajen-
te neganteque ſententia paſſim adferuntur, argumenta hic

excutiamus, non ſinit, quum ea ubivis obvia ſint. Decla-

ramus hic ſaltem, ajentem ſententiam, quum & verbis le-
gum ſupra memoratarum conweniat & a plerisque recepta

ſit, nobis potiorem videri. Ad ea, quæ a diſſentientibus
objiciuntur, breviter reſpondet Hoppius ad §. 13 I. de Man-

dato, verbis: Mandati compétit actio, quem vide. Con-
ſentiunt nobiscum I[Cti Helmſtadienſes, ut ex reſponſo⸗

quod menſe Aprili anni clo 10 cc XXII. exararunt. & in quo

luculentum culpæ leviſſimæ a mandatario commiſſæ exem-

plum

— .
H
Neti
t
ſt.
eleng
Gier
Utreder
nd ſ
D WH
wede
un, N
Nlgre
a N
ſe

(Gade
umment
n dr.
roeſe.
nente⸗ N
Drr
erhol

e ecn

ntientbi
N
e. (
rehni
Kn
lea⸗
N

–

Sp. CLXXN. DE OBLIGATIONE MAND. 333

plum occurrit, apparet: Hat Titius durch Rubertunn ſei⸗

nen Bedienten dem Cajo wegen einer ruͤckſtaͤndigen Schuld von
400 Riehlr. einen Ring unterpfaͤndlich einhaͤndigen laſſen, wel⸗
chen Ring dieſer Cajus mit Ruberti Verguͤnſtigung weiter an
den Juden Loͤwen um ſolche 400 Rehlr. verſetzet, da denn 1 ½.

Jahr hierauf Rubertus dem Ambroſio die 400 Rthlr. nebſt

allen aufgelaufenen Zinſen von ſeinen eigenen Geldern zugeſtellet
und Commiſſion ertheilet, den Ring damit einzuloͤſen. Als
aber Ambroſius dem Juden die Gelder bezahlet, ſchuͤtzet dieſer,
an ſtatt den Ring verſprochener maſſen auszuhaͤndigen, vor,
ſey derſelbe nicht in ſeinen, ſondern des Mevii Haͤnden, welcher
ihn unter allerhand Vorwand auszuantworten verweigere, wor⸗
auf die Sache zum Proceß gediehen, und nunmehro die Frage
entſtehet, ob Ambrofius ſchuldig ſey, den Ring auf ſeine Ko⸗
ſten auszubringen oder deſſen Werth zu erſetzen. Nun wird zwar
Ambroſius vorſchuͤtzen, ob ſey ein Pfandinhaber, ehe er voͤlli⸗
ge Zahlung erhalten, das Pfand herauszugeben nicht ſchuldig,
bieſemnach habe auch er dem Juden oͤwen dergleichen nicht an⸗
muthen koͤnnen, und ſey er folglich auſſer Schuld, daß der Ju⸗
de nach erlangter Zahlung das Pfand auszuhaͤndigen ſich verwei⸗
gert, indem er ihn dazu zu zwingen nicht die Kraͤfte gehabt 4 viels
mehr erhelle ſeine Vorſichtigteit genugſam daraus, daß er ſich
von dem Juden eine ſchriftliche Berſicherung den Ring noch ſels⸗
bigen Tages einzuliefern, ausſtellen laſſen. Alldieweil aber ein
verſtaͤndiger und vorſichtiger Mann bey Einloͤſung eines Unter⸗
pfandes niche ſo gleich die Gelder auszahlet, ſondern zufoderſt
das Pfand zur Stelle bringen laͤſſet, um ſowohl daſſelbe, ob es
noch richtig „ vorher zu beſehen, als auch ſelbiges ſofort nach der
Zahlung in Empfang nehmen zu können, mirhin Am broſius
dieſes gleichfalls thun, und ſich nicht an der bloſen Hanoſchrift
des Juden begnuͤgen laſſen, oder doch wenigſtens vorher die
Sache an Kubertum berichten, und deſſen weitere Ordre uͤber
Tt 3 dies

334 MEDTTAT. AD PANDECT.

dieſen vorto menden neuen Umſtand einholen ſollen, alſo, da er

ſolches verabſanmet, nunmehr als mandatarius, welcher ſo gar
culpam leviſſimam præſtiret, den aus ſeinem Berſehen er⸗
wachſenden Schaden erſetzen muß, da ihm dazumal deutlich an⸗
befohlen geweſen, ſich den Ring ſogleich bey der Zahlung mie
einhaͤndigen zu laſſen, demnach hierunter auch ein exceſſus man-
dati vorgegangen; oder deſſen Werth zu erſetzen.

III.
Mandatarius, qui pecuniam filei ſuck commiſſam in proprios
uſus convertit, fraudulenter agit, atque infamis ſit.
Poentaterem „ qui pecuniam fidei ſuæ commiſſam in pro-
prios uſus convertit, ad uſuras mazximas ſeu centeſi-
mas mandanti obligari, ex L. 38. de Negotiis geſtis apparet.
An vero eo ipſo, quod hoc facit, delinquat, fraudemque
committat, quæritur. Et delinquit utique dolumque com-

mittit. Agit enim contra mandantis, qui pecuniam ipſi

hac mente, ut ea uteretur, non commiſit, voluntatem.
Furatur itaque, L. 40. de Furtis, & ob fraudem hanc in
mandato admiſſam infamis fit, L. 1. §. 5. de his, qui notan-

tur infamia, L. 21. C. Mandati. Exemplum, quod hic ſub-
jiciendum erat, memoravi ſupra in pecimine Ll. de bis, qui

ab advocatione arcentur, med. 6.
COROLLANRIA.

I. Procurator, quoties majorem in ſuis, quam in alienis
rebus adhibet diligentiam, obligatur, arg. L. 32. Depoſiti,
L. 22. §. 3. Ad &O. Trebell. Igitur quum is, cui manda-
tum erat, ut debitum exigeret, ſuum bprius exegiſſet,
deinde alienum quoque ex mandato petens a debitore,
qui poſtea foro ceſſerat, nihil conſequi potuiſſet. ICti

Vitembergenſes ad actionem a mandante inſtitutam re-

ſponderunt: Daß Beklagter die libellirte 1000. Rthlr.

ſamt den davon aufgelaufenen Intereſſen zu bezahlen ſchuldig.

2. Man-

N
ger
—

Moftie
ſt.
II .
Ceniel.
ppare.
demane
e CN⅓
Utaten
hnanc it
i Not

dhücſl.
ein H

i, WD
dehn
ſet 1
innm,
0o. o. N

n

SP. CLXXX. DE OBLIGATIONE MANDANTIS. 335

2. Mandatarius ex culpa ejus, quem ſibi ſubſtituit, a
mandante conveniri poteſt. L. 8. §. 3. Mandati. Exem-

Plum vide ſupra in Speimine LXVI. de Actione de re-
ceptis, medit. 8.

„özR p?kGUUüet ME N CLXXX.
MEDITATIONVM AD PA NDECTAS
. AD LB. XVII. TIT. I.

D E

OBLIGATIONE M A N.
DANTIS.

Mandans ex facto aces t Fuer mandati evcedentis non

obligatur.
II.
Obligatur tamen tune, quum mandatarius agit eontra volun-
tatem mandantis ſibi ſoli ſignificatam.
ulgata eſt regula: Mandatarius, ſi quid extra limi-
tfes ſibi præſcriptos facit, nihil agit, nec mandan-
tem obligat. Z. y. pr. D L. r2. C. Mandati c. 22.
X. de Reſeriptis. At hanc regulam nennunquam
ex &quitate temperari oportet, tunc inprimis, quum ter-
tius, quocum negotium geflit procurator, in bona fide
eſt, nec egredi procuratorem fines mandati, aut ſeivit aut
ſeire potuit. Effert hoc ita Hertius de obligatione manden.
tis & m, andatarii contemplatu tertii S. 11. ut dicat, mah-

dantem obligari, ſi mandatarius egir contra voluntatem

Kbi ſoli ſignificatam. Res eclarior extemplis fier. Marcus

Antonio merces ſuas committit „ & mandat; ut eas ven-
dat,

„

.

236 MEDITAT. AD PANDECT-.

dat, ſibique pretium reportet. Vendit Antonius merces
Cajo, ſed pecuniam inde redactam conſumit, & mox fo-
ro cedit. Marcus merces venditas a Cajo repetit, ſe quip-
pe dominum earum manſiſſe, dicens, & illa inprimis
Alexandri in L. 10. C. de Procuratoribus verba: & procura-
tor ad unamn ſpeciem conſtitutus officium mandati egreſſus ſt.
id, quod geſſit, nullum domino præju licium facere potuit 3
urgens. Non tamen adſenſerunt ei JCti Vitembergen-

ſes, ſed ſic reſponderunt: Es iſt Cajus die von Antonio.

empfangene Waaren an Marcum auszuantworten nicht ſchuldig.
Rationes decidenti fuerunt ante omnia æquitas, deinde ar-
gumentum ex L. I. §. 9. de Exercitorid actione petitum,
ubi exercitor ex mutuo, quod magiſter ejus in uſum na-
Vis neceſſarium accepit, ſed in ſuos uſus convertit, obli-
gari dicitur, qui ſibi imputari debeat, cur talem ſuis ne-
gotiüs præpoſuerit. Adde L. 31. pr. & L. 21. 9. 3. de Ne-
gotiis geſtis. Aliud luculentius exemplum infra in Speci-
mine CCXXI. de Contractu aſtimatorio, medit. 4. memora-
bitur. ððWB
Mandatarius fines mandati excedere G mandantem obligare pe-
teſt tunc, quum boc in utilitatem mandantis tendit.
H'nu in ea, quam ſæpe laudavi, diſſertatione de Obliga-
tione mandantis & mandatarii contemplatu terti F. II.
12. 13. 14. quatuor limitationes regulæ communis, quod
mandans ex exceſſu mandatarii non obligetur, proponit.
Miror autem, inter liſtas limitationes non comparere hanc,
de qua in præſenti agetur, & quæ præcipua eſſe debebat.
Scilicet mandatarius tunc impune mandati fines excedit,

quum animadvertit hunc exceſſum mandanti utilem, at-

que mandantem ipſum, ſi adeſſet & præſentem rerum ſta-

tum

hetess
1 l.
Prins
Nuure
ſud⸗
Pit
nberpe⸗
Aonn
tſcin
eincer
perimi

PHue

tit, l
fuis I
3. l
„ N

mernor

ligent
tendi⸗
tirti ſ 4
unis,
in
er e 8

ele

ines 6

sp. CLXXX. DE OBLICGATIONE MANDANTIS. 337

tum inſpiceret, conſenſurum, a priore voluntate receſſu-
rum, &, ut mandatarius eam negligeret, permiſſurum
éſſe. Tantum abeſt, ut tunc peccet mandatarius, ut
peccet potius, fines mandati ſuperſtitioſe obſervando.
Et hoc eſt, quod ſupra jam in Specimine CLQXV UII. de Juſſu,
medit. 8. dixi, coecum in juſſibus ad litteram exequendis ob-
ſequium crimen eſſe. Convenit hoc rectæ rationi, ſecun-
dum quam omne pactum, omnis contractus intelligitur,
rebus ſic ſtantibus, & obligatio omnis, immutata prorſus
rerum facie, mutatur. Qua de re ſupra in Specimine Xl.
de Puctis invalidis, medit. 4. actum. Convenit idem legi 46.

Mundati legi 12. 13. de Procuratoribut. Exempla, quæ huc

pertinent, videri poſſunt in Specimine illo CLXI II. de Juſſu,
medit. 8. cui aliud in præſens addam. Pyrrhus Hectori
Lipſiam ituro mandat, ut a Marco debitore ſuo aliquot mil-
lia exigat. Hector Lipſiam veniens, Marcum obæratum &
mox foro ceſſurum, igitur concurſum creditorum immi-
nere, animadvertit. Urget tamen ſecreto Marcum, atque

ab eolnon quidem pecuniam, ut juſſus erat, quum eam

Marcus non haberet, ſed merces in ſolutum & ducenta cir-

citer in moneta reproba, in abgeſetzten 2/2 Stuͤcken, extor-

quet. Pyrrhus eum fines mandati exceſſiſſe ait & in ju-
dicio convenit. Sed abſolverunt Hectorem ICti Vitem-
bergenſes, & Pyrrhum, ut rata haberet, quæ Hector geſ-
ſerat, condemnarunt. Egerat quidem ſine dubio contra
mandatum Hector. Sed Prudentia, ut ſic ageret, ſuadebat.
Præſtabat quippe, numos reprobos & viliores, quam, ex-
citato concurſu, nihil aut poſt aliquot annorum moram par-

tem accipere. Itaque veroſimile erat, Pyrrhum Ppræſen-

tem id ipſum facturum faiſſe.

Tom. III. Fgu Iv.

238 MEDITAT. AD PANDECT.

Mandans letiam poſt revocationen mandati ex facto mandata-
rii obligatur, quam diu bic revocationem non reſcivit.

Seibio venditionem rei ſuæ Cornelio committit, ſed poſt
aliquot dies pœnitentia ductus ad ædes Cornelii vadit,
mandatum revocaturus. Sed Cornelium ipſum domi non
reperit. Igitur familiæ ejus revocationem denunciat, & po-
ſtea uxori ſuæ venditionem mandat, quæ etiam ſine mora
rem Murenæ vendit, eumque poſſeſſionem ſigno adprehen-
dere patitur. Ignarus horum omnium Cornelius, inter-
jectis aliquot poſt emtionem Murenæ horis, eandem rem
Probo vendit, qui poſſeſſionem vere adprehendit. Tum
lis inter Murenam & Probum de potiore jure excitatur. Et
Murenæ quidem res ſine dubio prius vendita fuerat. Ita-
que, quum & ſignum adprehenſæ poſſeſſionis acceſſiſſet;
præferendus videbatur Probo per claram L. 15. C. de Kei vin-
dicat. L. 31. §. 2. de Actionibus emti, L. 6. C. de Hoereditate
vel actione vendita. Urgebat deinde Murena revocationem
mandati familiæ Cornelii legitime denunciatam, &, quæ poſt
illam ignarus licet Cornelius geſſerat, nullius momenti eſſe

ajebat per cap. 9. de Procuratoribus in ſeæxto. ICti Helmſta-

dienſes menſe Octobri anni cio 1ob cc xI. Probum prætu-
lerunt. Videlicet revocatio mandati, quamdiu ad notitiam
mandatarii non pervenit, effectum nullum habet, ſed man-
datum nihilominus eousque, donec procurator revocatio-
nem reſciſcit, perdurat. Ita Strykius in Uſu moderno tit.
Mandati . 7. Quando, inquit, dominus revocat mandatum,
& mandatarius revocationis ignarus illud bona ſide exequitur,
nihbilominus dominus obligatur, & negotium ſuſtinetur l. 15
F. b. t. Recte omnino. Sola tamen lex 14. Mandati,
quam Strykius pro ſtabilienda ſententia hac adfert, rem non
gonficit. Ea enim de validitate ipfius negotii non loqui-

lnr
Ut.
ü
w
Dnn d

, r

ne
ſeer
,e.
len en
U

ur. 1

41. I
ceſſilt
Rein
Mirdrtn
tionet

luepol

enti
Helmnir
1 Prert
notitin
ſed nu⸗
erbenit⸗
hrne
enlitu
ttſuit

etur

ann

4 ⸗
,

2

Sp. CLXXX. DE OBLIGATIONE MANDANTIS. 339

tur, ſed tantum mandatarium Een præſtari jubet.

Igitur Vinnius diſſentiens ad §. 9. I. de Mandato illam * que

con oce ſic explicat, ut dicat, ſolvi nihilominus per revo-

cationem mandatum, idque, quod poſt a mandatario i igna-

ro fiat, ex mandato factum non intelligi; mandatariu ſal-
tem ex geſto, antequam ſciret, mandatorem revocaſſe, actio-
nem mandati habere, ut conſequatur, quod ei Propter man-

datum abeſt, ne damno adficiatur. Satis commode, inquam,

ſic lex hæc a diſſentientibus explicatur. Noſtra tamen &
Strykii ſententia egregie firmatur arg. L. 26. §. 1. Mandati,
ubi negotia cum mandatario bona fide poſt exſtinctum jam
morte mandantis mandatum geſta ſuſtinetur. Accedit por-
ro argumentum lLegis 17. de Oficio præſidis, quæ ratum eſſe

jubet, quidquid præſes, antequam muneris ſui revocatio-

nem reſciſcit, gerit. Dubium vero omne tollit c. 23. X. de
Reſeriptis, in quo littera a procuratore revocato impetratæ
nullæ declarantur, quatenus ſi revocatio mandati ad procu-
ratorem pervenit. Neque obſtat ſupra memoratum cap. 9.
de Procuratoribus in Sexto. Hoc enim ſpeciale in matrimo-
nio & ſponſalibus, quæ liberrimum & conſtantem conſen-
ſum requirunt, eſſe, & a communi regula recedere, nec in
aliis negotiis locum habere, ipſa agnoſcit Gloſſa ad b. caß.
lit. b. Magis vero Murenam juvare videbatur, quod prior
poſſeſſionem adprehendiſſet. Et profecto, ſi verz adpre-
henſio fuiſſet, forte ſecundum illum pronunciaſſemus. Ve-
rum dixi jam, adprehenſionem illam tantum ſymbolicam
fuiſſe, Probum autem rem vere occupaſſe, & in poteſta-
tem ſuam redegiſſe. Igitur Probus potior erat. Nam lex
I15. C. de Rei vind. & ceteræ ſupra memoratæ de vera tradi-
tione agunt. Quare & Dion. CGothofredus ad d. I. I15. lit. h.
ex duobus emtoribus, quorum unus rem ipſfam alter inſtru-
menta ad eam Pertinentia accepit ſimpliciter hunc, qui
Uuz⸗“ rem

340 1 MEDITAT. AD PANDECT

rem accepit, præfert, tametſi inſtrumentorum traditio poſ⸗

ſeſſionem transferat, L. I. C. de Donat. Subjiciam ipſa rer-

ſponſi verba: Iſt in einem vom Koͤnigl. Preuß. Stifts⸗Hauptman⸗
nenamt zu Quedlinburg ertheilten und in inſtantia Oberleuteratio-

nis und Appellationis beſtaͤtigten Beſcheide Chriſtian Wittekopen .
und Hans Bolzen zu beſcheinigen auferleget worden, daß ſie die
ſtreitige zwey Morgen Flachs eher, als Lic. Schoͤpfers und D. Schnel⸗

lens Ehefrauen, erkaufer Nachdem nun die Beſcheinigung und

Gegenbeſcheinigung vollfuͤhret, die Zeugen⸗ Rotuli erofnet, und

von den Partheien daruͤber verfahren worden, ſo entſtehet die

Frage, ob Wittekop und Boltze dasjenige, was ihnen auferleget,

nach Nothdurft beſcheiniget. Nun hasen dieſelbe zwar durch die

abgehoͤrte Zeugen ſo viel beygebracht, daß ſte des Morgens fruͤh

am 16. Aug. den Flachs von des Eigenthuͤmers Ehefrauen, deren
der Mann ſolches befohlen gehabt, um 20 Rthlr. erhandelt, gleich
bey Anfang und noch vor Schließung des Handels etwas von
Flachs zur Probe, nachgehends aber, da der Kauf bereits richtig

geweſen, ein weit mehreres an 6. unterſchiedenen Orten ausge riſ⸗

ſen, und daſſelbe, nachdem ſie der Verkaͤuferin einen Rehlr. zu
Befeſtigung des getroffenen Contracts gegeben, mit hinweg genom⸗

men, dahingegen die D. Schnellin und Lic. Schoͤpferin denſelben

Flachs erſt gegen Mittag von Georg Staͤdtern, dem der Eigen⸗,

thuͤmer, Georg Gebhard, zwar ebenfalls Vollmacht ertheilet, ſol⸗
che aber bereits wiederrufen gehabt, erkaufen, und alſofort von der
Gebhardin, daß nicht m hr res integra, ſondern der Handel bes

reits mit andern geſchloſſen waͤre, verſtaͤn ig t worden, nichts deſto⸗

weniger derſelben das Geld dafuͤr wider ihren Willen aufgedrungen,

durch hierzu beſtellte Leute den Flachs aufziehen laſſen, und, da
Witt kop und Bo tze mit dieſem aufgezogenen Flachs einen Wagen
beladen und bamit nach Queblinburg zugefahren, bey dem Amte
Gruͤningen einen ihnen vortheilhaften Beſcheis ausgebracht, ſoſchen
dem Fuhrmann gewieſen, und ſelbigen, daß er den Flachs nicht

nach

oba⸗
t .
trons
knnt.
ſtn
ſe
Shr⸗
ng l
let, 10

Krlgen
s A
Gls fi
n, N
N, g
ttvas
1s tich
usgetf
at.,
49 geceni
beſcn
Eten

elet,

t bonte
dunde 4
ttehſ
getrinet
Undi

en W

lt,
ts i

lihet

CLXXIN. DE OBLIGATIONE MAND.

2

muͤſſe 1 ge⸗ 18 * 1 ge nekt 8
2 n eDWwun en; wannenh erxo es d g*
5 . . . . 9 e 98 An ehen
. . 4 D 8 winn
o5 W klet opP n5 Q voltze die ihnen zuerkannte Beſcheini ung
4 3 zur

Gnuͤge vollfuü i evo

bis er von der a domino .
benachrichtiget wird, pr geſchehenen Revocati .
les Asſenge, PrO HE oeate niche zu achten , ſondern
in gegenwaͤrtigem Z Gar d ſchlieſſer, guͤltig iſt, und gen 1
Beklagte verkanfet, von der Staͤdter, da er den Flachs an die
macht keine Wiſſenſchaft Rehate atne Wiedertufung der Voll⸗
ben muß, hingegen das , als deſſen Handlung billig beſt
und der von ihr vorher der Frauen aufgetragene Mancdatum,
äü .
gleichen die An gehnne voͤligen Poſſeß ein bloßes Signuin der⸗
mehr Beklagte r g. eewgs Flachſes iſt, nicht zureicher, der⸗
Pro primis adprehendentibus zu halten , ,
res ynd,

angehalten, nicht unrech
allhehet arecht gethan, fe
daß Bekla ire than, ferner nicht geſagt
gte den Klaͤgern in den Kauf gefallen . d ſee e mag⸗
wie aus

.

um 22 Rthlr. bereits gen
. . loſſen
Gebhardts geſch ſen gehabt, ehe ſie davon .
kaufer, nse eſr den Flachs an Wittekopen und Doi⸗ Geore
bereits einig gew , achgehends aber, da ſie mit Seid een
ig geweſen, auf die ihnen ge⸗ tern
wohl erlangt 4 en gegebene Na
gten Rechte abzuſtehen nicht noͤthig abt⸗ ſpaſcheine
3 einet

hieraus allenthalben ſo vi ſtian W. H
“ . o viel, daß Chriſti Bi
Boltze dasjenige ibnet ſwein Eferteger n
jenige, das ihnen zu beſcheinigen auferleger wordel⸗
/

nicht beygebracht. Und
. . aus dem, w
ſer erſten Fr e/ as bey der Entſcheid: .
ſten Frage von uns angefuͤhret worden, aſie de ku⸗ die⸗
ntwort

auf die andere, daß 1 .
andere zu ihrem B. „wenn auch Klaͤgere ei
hrem Behuf ausgefuͤhret haͤtten, B tlage⸗ un⸗ das
ennoch

bey dem Kaufe vorg .
g ben muͤſſen, i
von Klaͤ „in Anſe
on Klägern geſchloſſene Handel, da Staneer , Aifcnne
WUVu 3 ker von ufbebung k

342 NIEDITAT. AD PANDECT.

ner Vollmacht keine Nachricht gehabt, alſo noch pro mandata-
rxio zu halten geweſen, ganz unguͤltig iſt, auch durch Ergreifung
der Poſſeß, wenn gleich das Ausreiſſen etwas Flachſes dafuͤr zu
achten waͤre, nicht beſtaͤtiget werden koͤnnen.

COROLLARIA

1. Revocatio mandati denuncianda eſt procuratori ab ipſo
.

mandante. Ergo mandatarius, qui aliunde notitiam re-
vocationis accepit, adhuc mandatarius permanet, &

epiſcopalem tract. 1. cap. 5. duæſt. 292. J. 2.

a mandante nihilominus repetit, niſi aliud expreſſe con⸗
ventum', L. 10. §. 9. Mandati.

3. Quando conditio mandantis ita mutatur, ut non ſit
veroſimile, illum adhuc in priori voluntate ſubſtitiſſe,
mandatum etiam ſine revocatione exſpirat. L. 38. pr. de

ſponſa, tacite revocatum cenſebatur.

miſſum ſine pecunia mutuo accepta non Potuit expe-

diri. Vide Spec. CXXX. de mutuo, medit. 6.

mitem Warvicenſem in Galliam ad ſponſalia cum Bona
Sabaudica, Galliarum reginæ ſorore, celebranda able-
gat, interim vero Eliſa ethee Graye amore captus
mandatum revocat, hancque uxorem ducit. Quorum
ignarus legatus Bonam Domino deſponſat. Sed ratum

Revolut. d'Anglet. to. 2. pag. 302. 1494. SP.

—

mandantem factis ſuis obligat. Vide Laurentii Vicarium

2. Mandatarius, etſi honorarium accepit, impenſas tamen

Solut. Exemplum eſt in ſponſo, qui veſtes nuptiales
aliaque ſibi emi juſſerat. Id mandatum, mortua deinde

4. Mandans ex mutuo, quod procurator ſine ſpeciali
mandato accepit, obligatur, ſiquidem negotium com-

5. Cap. 9. 4e Procuratoribus in Sexto, de quo ſupra in me-
dit. 4. dictum memorabili exemplo illuſtrari poteſt. In
medio nempe Seculi XV. Eduardus IV. Angliæ rex co-

fuit matrimonium cum Eliſabetha. Vide D'Orleaus

hcen.,

efeag.
fin .

chi
fitamt.
anet, 4
enin

Masrum
telle e

ut nan!

39 ,
u ridl

Uadeilld

tium N
Otult
pre iut
glie
Prandt

ore 9
GN

del
6

SP. CLXXXI. DE CONSILIO. 343

7*

SPECIMEN CLXXXI.

MEDTITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVII TIT. I.

OCONSILIO.

Hafelixæ conſilii, licet ancititit & audacis, eventu- conſiliaris
non imputatur.
ptima conſilia infeliciſſimum exitum habere, quo-
tidie videmus. Sæpe, inquit Salluſtius in Orat, 2.
ad Cæſarem de republ. ordin. prava magis quam bo-

na conſilia proſpere eveniunt, quia plerasque res fortu-

na ex libidine ſua agitat. Nihil hic imputandum eſſe
conſiliario, per ſe patet. Nullus, ait Pontifex in c. 62.
de Reg. juris in 6. ex conſilio, dummodo fraudulentum non
fuerit, obligatur. Adde L 47. de Reg. juris && L. 2.
ult. Mandati. Et nihilo tamen minus animadvertes, fidos
bonosque conſiliarios, ſi forte conſilia eorum ex voto non
ceciderunt, perfidiæ aut ſaltem imperitiæ & imprudentiæ
inſimulari & puniri. Suo jam tempore Demoſthenes 1I.
Olinth. duram fuiſſe ait conditionem eorum, qui in dandis
conſiliis & in gerendis rebus verſarentur, quum eorum
fides ſex eventu ſoleret æſtimari. Verum cordati & α qui
judices caſum a dolo & culpa diſtinguunt, & miniſtrum
ideo, quod fortuna conſiliis ejus non reſpondit, accuſatum
abſolvunt. Vide Lauterbachium de conſiliis eorummqur jure
P. 2. cap. I. F. 3. 4. Excuſandus autem eſt conſiliarius non
ſolum tunc, quum conſilium ejus ab initio nihil iſriminis
4⸗

344 MEDTTAT. AD PANDECTTI.

habere viſum eſt, ſed &, quum anceps & periculoſæ ple-
num aleæ fuit. Nam talia ſæpe in reipublicæ adminiſtra-
tione incidunt tempora, quæ audaciam Poſcunt. Talis
ſæpe eſt regni ſtatus, ut mediocribus conſiliis ſalvus eſſe

nequeat. Medicum tunc imitari oportet, qui deſperatum

morbum curaturus non ſecura & lenia, ſed violenta &
periculoſa, urgente neceſſitate, remedia adhibet. Sicut
ergo huic, etfſi res ſiniſtre cecidit, imputari nihil poteſt,
ita quoque conſiliarius, qui ad ſervandam rem publicam
audacius conſilium infelici ſuccefſu dedit, laudari potius,
quam accuſari & puniri, debet. Et in dubio, quotiescun-
que conſilium anceps fuit, & in utramque partem diſpu-
tari potuit, præſumendum eſt, miniſtrum, qui illud dedit,
non perfide, ſed bona mente egifle. ôM

II.

Fraudulentum conſilium punitur.

X fraudulendo conſilio ſi quod damnum oritur, conſi-

liarius id ſarcire ſine dubio debet, c. 26. de Reg. juris
in ſexto. Sed Præterea etiam ob dolum, quem commit-
tit, pœnam publicam meretur. Ut exemplis rem illuſtre-
mus, ſunt aliqui principum conſiliarii adeo malevoli, ut

concordiam principis cum fratribus agnatisve ferre nullo

modo poſſint, ſed odia inter illos ſerere enixe ſtudeant.
Stimulat ad hoc nonnullos invidia, alios afnbitio, ut ex
ruina propinquorum principis ſua auctorit as creſcat,
quosdam ingenium turbulentum, plurimos offenſio pri-
vata. Debebant vero iſti diſcordiarum auctores graviter
puniri, ad incendiariorum, quibus per omnia ſimiles
ſunt, exemplum. Reéte Antoninus Caracallus apud

Aelium

.*

—

e P.
biltre.
Ills
1 ele
detuum
ken
En
port
rblien

Din⸗

oneden⸗
luc e,

Ur,
TeF
cofan’
Jeycl
ſene ii
E Hude
itio) N
t5 ne

ofenie)

un .

nn N
taln 6

SP. CLXXXI. DE CONSILIO. 94 5

Aelium Spartiaaum cap. 3. Lætum & ceteros, qui ipſum
contra fratrem Getam concitarant, interemit. Et Wilhel-
mus, Saxoniæ dux, Apollonium Vizthumium ceterosque
miniſtros ſuos, quibns ſuaſoribus funeſtiſſima cum fratre
Friderico Placido odia exercuerat, poſt reſtitutam pacem
acriter perſecutus eſt. Qua de re vide plura in Sigizmundi
von Birken Saͤchſiſchen⸗Zeldenſagl p. 272. & 420. Similiter
ICti Vitembergenſes menſe Septembri anni cio 10 ccx.
reſponderunt: Verlanget derſelbe Unterricht, ob nicht derjenige
Commun- Diener, ſo dergleichen Rathſchlaͤge Fuͤrſt W. E
giebet, hieran unrecht handele, und wie er deshalben zu beſtrafen
ſey. Ob nun wohl bekannten Rechten nach ein Conſilium,
dabey kein dolus mit unterlaufet, denjenigen, ſo ſolches gegeben,
zu nichts verbindet, hingegen der dolus leichtlich nicht præſu-
miret wird, ſonderlich in gegenwaͤrtigem Fall, da auf beyden
Seiten gar wahrſcheinliche Argumenta angefuͤhret werden. Da⸗
ferne aber dennoch aus andern mit unterlaufenden Umſtaͤnden
obbeſagten gemeinſchaftlichen Dieners boshaftes Gemuͤthe und
gottloſe Intention, Uneinigkeit in dem Fuͤrſtl. Hauſe anzurichten,
beygebracht werden koͤnnte; ſo moͤchte derſelbe, fuͤrnemlich in An⸗
ſehen: daß er wider den beyden Theilen geleiſteten Eid und Pflicht
gehandelt, mit Remotion, Gefaͤngniß, oder anderer dergleichen
Strafe wohl beleget werden.

III.
Imprudins & imperitum conſilium in eo, gqui artem profite
tur, crimen eſt.
E conſilio neminem obligari, Cti in L. 47. de Reg. juri
& L. 2. §. ult. Mandati ajunt. Eximit ex hac regula
conſilium fraudulentum pontifex in c. 62. de Reg. juris in 6.
Eximendum præterea eſt conſilium imprudens & imperitum
ab eo, qui artem profitetur, datum. Nam & hoc conſilia-
ZTom. III. XX rium

346

NMEDITAT. AD PANDECT. 1

liarium obligat arg. L. 2. Quod quisque HGuris & L. 132. de
Regulis jur. Reéte ergo de miniſtris Pprincivis Lauterbaèhius
de Conſiliis eorumque jure P. 2. c. 1. H. 6. S ex ſumma, in-

quit, imprudentia & ignorantia eorunt, Alick conſiliorium oni-

nino ſcire oportet, aliquid peccuverint, merito ejus nomiine i ſos
obligatos eſe dicimus. Nemo enim offcium ſaſcipere delet, (ui

ſe imparem ſeit aut ſeire debet. Pœnam imprudentis conſiii

merito luit Cardinalis Balua, præcipuus Ludovici XI. Gal-
lorum regis miniſter. Is ſolus, repugnante toto reliquo
conſfilio, regi perſuaterat, ut ad Burgundorum ducem,

veterem hoſtem,; æmulumque, atque præterea machinatio-

nibus & infidiis regis tunc maxime offenſum, dimiſſis ſti⸗
patoribus, proficiſceretur ejusque poteſtati ſe permitteret.

Quæ res cum peſſime cederet, quemadmodum Philippus

Commineus, in Com mei tariis biſtoricis lib. z. oap. 7. ſqc.
Buſſieres hiſtoriæ Francicæ lih. 13. cap. II. pluribus narrant,
animum regis prorſus a Cardinali alienavit ruinamque ei
maturavit. Monet ſapientier Hertius elementorum prudente
civilis P. 2. Ject. 4. §. 31 87 32. debere Principem, qui con-
troverſiam fibi de regno vel poteſtate motum iri prævi-
det, ſtatim ſub initio regiminis ſuſcepti curare, ut, adhi-
bitis ſolemmibus inaugurationum ceremoniis, àa proceribus
ergo eſt & imprudens, petitionem homagii, die Huldigung,
differre. Et ſi quis miniſter id ſuadeat, vel in ſuſpicionem

fraudis incidet, vel ſaltem maximæ imprudentiæ reus erit.
Imputabatur itaque Comiti Schwarzenbergio apud Puffen-

dor Rum kerum Prandenburgicarum lib. r. §. 3. quod præſi-
diarios milites in verba novi Electoris adigere juſſus, ab iis
tamen ſacramentum haud exegiſſet, ſed ut porrecta manu
fidem darent, ſatis habuiſſet. Similiter JCti Helmſtadien-

ſes menſe Januario anni clo io cc XX. in caſu, quo filio pri-

— — —

& populo publice pro principe agnoſcatur. Periculoſum

.

—

N

31 6

klitt
l;
n Ge

8on
0 kelan
1 Chen,
Nehünt
ernlret
Dühet
6 Nikri

INden

rYIN

A en

Utdr.
Proorh
enn
uſpi *
E rels 86
pud

od e

g, .

rechi
ſel Umſtnns
oe uu

Sp. CLXXXI. DE CONSILIO. 347

mogenito poſt mortem patris ob recens introductum jus
primogenituræ contradictio a fratribus poſtgenitis metuen-
da & tamen inauguratio ex conſilio primi miniſtri omiſſa
fuerat, reſpor de: unt: Es hat Armandus Unrecht gethan,
daß, da die Unterlaßung der Erbhuldigung bey den in Actis
angefuͤhrten Umſtaͤnden Sr. Hochfuͤrſtl. Durchl. offenbahr gefaͤhr⸗
lich und ſchadlich heweſen „er ſolche nichts beſtomeniger angerathen.
i iarius principis dliquando, dum confil Unnm non
dat, peccat.
(euctiei munus eſt, conſilium dare. Ergo, qui id non
facit, munus ſuum negligit, peccatque adeo miniſter,

non ſolum, qui ſuadet pernicioſa, ſed & qui non diſſuadet.

Malum enim ei, qui id impedire poterat & debuerat, ſi
