Ntiicek.
ſeonnn

Ohoni⸗

Verwat

dWron

nore

enken I
at hoe
Piſcnicn
Odltar7
nditonni
launcni
ero palth
I. 71. 5
re licete

d huic

Gckt

SP. CLXVII. DE IN REM VERSOD. 223

I.

Akltio de in rem verſo non ſemper eſt perßnalße, ſed ſepe etiam
realis, atque adnexam babet h ypotbecant.

Nui auctionem de in rem verlo explicant & definiunt,
perfſonalem illam appellant ſemper. Eſt tamen ali-
quando realis. Nempe diſtingui oportet. Quindo
utilitas ex pecunia vel re mea in certam perſonam derivatur,
ita, ut illa omne emolumentum inde ſentiat, tunc perſona
hec quaſi ex contraétu obligatur, L. I. pr. de in rem verſo.
atque actione perſonali apud ſuum judicem conven tur, L. 3.
Quod cum eo, qui in aliena. Quando autem res vel pecunia
alicujus in conſervationem aut meliorationem rei alienæ ita im-
penditur, ut commodum inde non in certam perſonam re-
dundet, ſed cum re ipfa in quosvis alios tranſeat, tunc actio

de in rem verſo realis eſt. Habet enim ſic illa hypothecam

tacitam adnexam. Apparet hoc ex L. & 6. pr. qui potiores
in pignore, ubi is, per cujus pecuniam res conſervatur, pi⸗-

gnori etiam priori præfertur, quoniam ſalvam fecit totius pi-

gnoris cauſam, deinde ex L. I. in gquibus cauſis pignus, porre
ex I. 1. C. 1 à aliena res pignori, ubi pignus a procuratore citra
domini vo'untatem nulliter conſtitutum ſuſtinetur, ſi pecunia
creditoris in illudpignus verſa eſt, denique ex L. I. §, 2. de i in
rem verſo, ubi ex pluribus de peculio agentibus ejus actio cu-
jus pecunia in peculium verſa eſt, uberior appellatur. Exem-
plum luculentum habet Zieglerus de Jurib. majeſt. lib. 2. c. 2.
§. 66. Hoſte exitium & incendium urbi minitante, civis
quidam cereviſiam ſuum omnem, quæ ſupra duo thalerorum
millia valebat, offert, hoſtem ita demulcet atque periculum
avertit. Dubium non erat, quin ille actionem de in rem
Verſo contra ceteros cives, quorum domus hac impenſa ſer-
vatæ fuerant, habuiſlet. Sed diſtulerat hanc actionem tam

diu,

.

224 MEDITAT. AD PANDECFFYI.

diu, ur interim pleræque ex iſtis domibus ad alios poſſeſſores

perveniſſent. Agit tamen contra hos, & victoriam quoque
ex reſponſo Crtorum Vitembergenſium reportat. Aliud

exemplum habet Schilterus Exerc. 33. H. 44. Sed nos etiam

in ſequentibus aliquot ejus rei exempla adferemus.
II.
In concurſu ereditorum is: eujzus pecunia vel res in utilitatem

concurſus verſa eſt, & bypothecam bahbet, & creditoribus
ceteris præfertur.

III.

LVerſi o tamen iſta non ante concurſum execitatum, ſed, duraute
iIo, facta eſſe debet.

Irbe durante concurſu pecunia vel res alicujus creditoris ſic
impendiur, ut inde commodum in totum concurſum
omnesque creditores redundet. Nihil tunc æquius eſt, quam,
ut ſecundum I. 1. de lege Rhodia de jactu omnium contributione
ſarciatur, quod pro omnibus datum eſt. Habet i igitur tunc
is, cujus ea res vel pecunia fuit, actionem de in rem
verlo, ſed realem, & cum hypotheca conjunctam, ac
præterea ceteris creditoribus omnibus, quorum utilitas per
eum promota fuit, præfertur, arg. I. 8. Depoſiti l. 5 & 6. pr.

Qui potiores in pig. Adde Martini proceſſum tit. 42. §. 4.

n. 18 . Pingui tamen hoc beneficio hi tantum fruuntur,
quorum res in utilitatem concurſus, durante eo, verſæ fue-
runt. Nam ſi quid debitor ante concurſum accepit, ex eoque
bona ſua auxit, ornavit, meliora reddidit, hoc in utilitatem
concurſus verſum non dicitur. Poterat quidem quodammodo
eo referri. Nam re vera creditores inde emolumentum
ſentiunt, dum per hanc impenſam patrimonium debitoris
amplius

m
Mri,
i
n
Gern
ſech
e⸗
n
denm
eine
ſn
Han
Unt
ihne
hoe
Ver
Uati

l

1

leſors
1gnete
Au
os eien

27

Utilite
itorunr

1, durt

ecitorzl
conen
elt, Glu⸗
Vribuniot
itut in
e in
Qam,
Utilitas N

t, 41.
n frumm
velſe ſn
4) eoe
n Uliit

odannhndn

nolun Genmi
n Eum
4u

SP. CLXVII. DE IN RENM VERSO. 22

amplius ſactum eſt. Verum ea res infinitas & lncxiicabiles
paritura eflet lites. Igitur jura noſtra creditori hoc caſu jus
pignoris expreſie denegant in L. 17. C. de Pignoribus. Ita igi-
tur Cti Helmſtadienies menſe Junio anni cio 19 cC xXx. reſpon-
derunt: Daferne die Pathengelder von der Wittwe ihrem Anſuͤhren
nach zu Einkaufung der nachgehends bey dem Concurs verkauften
Waaren angewendet ſeyn worden, ſo haben die Kinder ex capite
de in rem verlſo einen gegruͤndeten Anſpruch. Weil aber die Wirt⸗
we den ihr im vorigen Urthel wegen Verwendung des Pathengeldes
dem Concurs zum Beſten auferlegten Beweis nicht verfuͤhret, auch
eine ſt rke Vermuthung iſt, es ſey ſelbiges bereits von Roſenfelden
ſelbſt angegriffen und zu Rertung ſeines Credits und Fortſetzung der
Handlung gebrauchet worden; ſo haben wir den Kindern keine Stelle
unter den dem Concurs zum Beſten verwandten Untkoſten geben,
ihnen auch keine hypothecam tacitam einraͤumen koͤnnen. Verum
hoc ad ea tantum pertinet, quæ a debitore in utilitatem ſaltem

verſa fuerunt. Nam quæ in cauſam neceſſariam, e. g. conſer-

uationem & reparationem bonorum, indubiam hypothecam
& prælationem habent, quemadmodum ſupra in Specimine
CLIX. de Exwerciteria actione, medit. 5y, oſtenſum fuit.

Iv.

Creditor, cujus pecunia in utilitatem fendi verſa e, abtionen
realem contra dominum, agnatos ceterosque creditores

babet.
V.

In utilitatem feudi verſum non dicitur, quod vafallo ipfi ad ali-
menta, culturam agrorum & praſtationem ouerum
creditur.

Tom, III. Ff Trans-

226 MEDITAT. AD PANDECT.

rantemui ad jus feudale., Inter onera ſeu debita feudalia
referuntur potiſſimum ea, quæ in utilitatem feudi verſa
fuerunt. Quæ debita tantum favorem habent, ut ipſe domi-
nus, ſi feudum, exſtincto ſine maſcula prole vaſallo, ad

ipſum revertatur, pretium meliorationis ſolvere debeat. 2. F.

28. §. Si vaſallus. Fortiore itaque ratione agnati & creditores,
qui ex iſta melioratione emolumentum capiunt. Vide Carpzo-

vium & ceteros, qui de oneribus & debitis feudalibus ſcripſe-

runt. Habet creditor contra illos actionem de in rem verſo,
quæ propter hypothecam ei adnexam realis eſt, contra quem-
cunque poſſeſſorem datur. Scio quidem, eſſe, qui cum Bit-
ſebhio in Comment. ad ſupra memoratum & not. 6. melioranti ejus-
ve heredibus actionem omnem denegant, & exceptionem ſal-
tem ſeu jus retentionis tribuunt propter L. 48. de rei vindicat.
& innumeras alias, quæ ſumtus in rem factos non actione pe-
ti, ſed per exceptionem faltem retineri poſſe dicunt. Sed ad
hæc præter alios multos jam reſpondit Hornius in Zurisprud.
Jeud. C. 21.§. 5. oſtenditque arg. L.ult. de negotiis geſtis & L. 7. §. 1.
C. Quod cum eo, qui in aliena pot. actiones de in rem verſo &

negotiorum geſtorum utiles hic locum invenire. Ixveſtigari

vero hie ante omnia oportet quid in rem ſeu utilitatem feudi
verſum dicatur. Recordor, creditorem quendam ex hoc ca-

pite repetere voluiſſe, quæ vaſallo ad alimenta neceſſaria, ad

culturam agrorum, & ſervitia domino præœſtando crediderat.
Verum enim vero nullum ex his omnibus debitum feudale erat.
Multa ſcilicet ſunt, quæ in rem vaſalli vertuntur, atque adeo
perſecutionem perſonalem habent, quæ in rem & utilitatem
feudi verſa dici nequeunt. In rem feudi illud tantum vertitur,
per quod vel feudum ab interitu & detrimento conſervatur, vel
fructus ejus in perpetuum augentur. Hanc vero rationem nec
alimenta, nec cultura agrorum, nec ſervitiorum præſtatio ha-
bent.

ſte
che
in

—
keudtlt
li reri
Ne Con.
alo, 1.
delt 1,5
Celitotch
e Cnr.
lailt
temn ven
atkäcer
i aum d:
otantieß⸗
tionenn D
ei vindit
Cliore
t. Lelt
Zunimnil
1 l. 7. N
a Nerl!
weſ
aten Eel
loe d
erelint,1
) geclih
ſeudeleſi
atque
& unlier
tum Vermn
ervanmnt
mioen⸗
grelun⸗
1

SP. CLXVII. DE IN REM VERSO. 227

bent. Omnia iſta non ex ſubſtantia feudi, ſed ex fructibus ſu-

mi oportet. Itaque illis ſucceſſor feudi onerandus non eſt,
quemadmodum domino rei uſufructuariæ hæc imponi non poſ-
ſunt, L. 27. §. 3. de UWſufructu. Vide Philippi ad Deciſ. elect.
Jux. 22. Ohſerv. I. n. 12 & 17. ubi optimum inter onera vaſalli
& feudi diſcrimen facit. Sic igitur reſpondimus menſe Junio
anni clo iocc xvI. Es iſt dasjenige, was dem Lehenmann zu Be⸗

ſtellung der Aecker, zu Brodkorn und zu Abtragung der herrſchaftli⸗

chen præſtandorum vorgeſtrecket wird, keine eigentliche Lehenſchuld,
indem dieſes alles aus den Fruͤchten des Lehens genommen, und das

Lehen ſelber damit nicht beſchweret werden muß.

COROLLARIA.

I. Mercator, qui filiæfamilias alienæ ornamenta, Galanterien,
credit, actionem de in rem verſo contra patrem non habet.
L. 9. §. 2. Je §. C. Maced. L. 3. S. 4. de in rem verſo. Vide
ſupra Specimen CXXIV. de Servo corrupto, med. 3.

2, Memorabile exemplum, quod huc pertinet, habet trykius
in uſu moderno tit. de & C. Maced. S. 10. Princeps, in cujus
aula quidem filiusfamilias nobilis degit, edicit, ut ſui ſe ad
bachanalia præparent, veſtesque ludicras comparent. Scri-
bit filius ad patrem ſumtusque poſcit. Pater negat, fiium-
que domum revocat. Sed hic offenſam principis metuens
ab argentario pecuniam mutuam ſumit, & in veſtes ludi-
cras impendit. Repeti hanc argentarius a patre =ctione
de in rem verſo, utile & neceſſarium patri ac flio fuiſſe di-
cens, ut offenſam iramque principis vitarent. Abſolvit pa-
trem Strykius, cujus rationibus addi poteiſt argumentum
legis 10. de Negotiis geſtis; ibi: non autem utiliter negotia
gerit, qui rem: non neceſariam vel quæ oneratura eſt pairem-
Sihyd, adgreditur. Nec quidquam metus principis hic
facit. Non potuit princeps, niſi injuſtiſſimus, filio, juſſum
patris ſequenti, iraſci. A patre vero. qui hanc iram non
extimeſcebat, illam avertere, argentarii officium non erat.

Ff 2 3. Ve-

MEDITAT. AD bPA

3. Vetus quoddam fideicommiſſum familiæ erat, cujus annui
reditus in ſtipendia juvenum ſtudioſorum ex ea familia im-

pendi dehebant. Sortem ad hoc deſtinatam curatores

templi cujusdam in reparationem templi, exſtructionem
turris, emtionem campanæ inſumſerant. Conlaltus Pri-
vatim ego reſpondi, familiæ iſti adverſus eccleſiam actio-
nem de in rem verſo competere, arg. L. 20. D. &, L. 7
§. 1. C. de in rent verſo.
4. Actio utilis de in rem verſo eum condictione ex L. 32.
de rebus creditis plane convenit. Vide ſupra Specimen
CXXX. de mutuo, medit. 8.
5. Is, contra quem actio de in rem verſo inſtituitur, ſe libera-
re ab ea poteſt, renunciando utilitati, quæ ad ſe perveniat.

. α.

L. 3. § 5. de in rem verſo. Vide ſupra Specimen CXXXI. de

Debitis civitatum & collegiorum, medit. 7.

§& P ECIM E N CLXEIII.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD LIB. N. TIT. IV.

J V S S V.

Collagia à principe “ Hos „Jui ipſis 1⸗d Junt,
Jubere poſſunt.

II.
Hæ facultas jubendi ſingulis eorum collegiorum membris
non competit.
uſſum ad eas perſonas dirigi, qui parere neceſſum habent,
atque in hoc ipſo a mandato, quod libere ſuſcipitur, vel
negligitur, differre, omnibus notum eſt. Videndum

ergo, quænam perſonæ jubendi poteſtatem habeant. Compe-
tit

1t
ſin
Pi
ſun

lub

Vin

ſee
jut
his
ep

—
u ann
mlain.
Culad
ultionen
Colns N.
lan adit.

DL1

AN 1
Deim

leliben
peryeni

CIS

ecni /

enri

gum li
ſehpinn,
Vienen

at⸗ ℳN

17

Sp. CLXVIII. DE IVSSV. 229

tit ea ſine dubio principi in cives, patri in liberos, domino in

famulos. Sed præter principem illæ etiam perſonæ, quibus

princeps vicem ſuam in certis negotiis commiſit, jubere poſ-
ſunt. Si perſona hæc ſimplex eſt, res dubium non habet. Sic
habitatores metrocomiæ præfecto ſuo, milites tribuno parent.
At quando princeps integra collegia conſtituit, eaque vel pro-
vinciæ vel urbi vel certo hominum ordini præficit, tunc colle-
gia hæc jubendi facultate gaudent. An vero ſingula quoque
membra eandem habeant, diſquiritur ſæpe. Et recordor, in
collegio ICtorum Helmſtadienſium menſe Februar. anni
CIDIO CC XVII. ſuper hac re diſputatum fuiſſe. Præfectus quidam
in camera principis rationes adminiſtrationis ſuæ redditurus
comparet. Inquirit in has rationes camera & animadvertit, prœ-
fectum aliquot centum thaleros, quos perlſonis extraneis nume-
raverat, in expenſas retuliſſe. Negat, ſe hoc agnituram, camera,
ſed iſtam pecuniam a præfecto exigit. Præfectus confiliaräi cu-
jusdam cameralis juſſa, quæ aſſignationes vulgo vocant, profert,
hisque ſe induéum perſonis iſtis pecuniam numeraſſe ait. Dis-
ceptatur igitur, ſufficiantne hic juſſus ad præœftectum liberan-
dum. Præfectos ſubeſie cameræ, & adſeſſores ejus quodam-
modo pro ſuperioribus agnoſcere, certum eſt. Oportet ergo
illum horum juſſibus obtemperare. Verum enim vero ea pote-⸗
ſtas non ſingulis, ſed omnibus ſimul tributa eſt. ltaque ſinguli
eam exercere nequeunt, arg. L. 7. J. 2. Quod cujuscunque uni-
verſitatis. Sicut enim decreta ab ordine non valent, niſi major
ordinis pars in ea conſenſerit, L. 3. de Decretis ab ordine faciendis,
ita & in decretis & juſſibus cameræ idem eſt. Quamobrem re-
ſpondimus, debere præfectum vel cameræ pecuniam irerum
numerare, vel docere, conſiliarium, cujus juſſum obtendebat,
ſpecialem jubendi poteſtatem in ſe accepiſſe: Hat die Cammer

Ff 32 einen

230 MEDITAT. AD PANDECT.

einen Amtmann bey Abnahme ſeiner gefuͤhrten jaͤhrlichen Rechnungen
von Trinitatis 1707 bis dahin 1710 notata gemacht, welche denn
der Amtmann zwar beantwortet, aber ohne Effect, indem die Cam⸗
mer ihm dieſe und noch andere norara aus dem Jahr 1710 bis 1711,

woruͤber er noch jetzo nicht gehoͤret iſt, zuſammen auf 1089 Rchlr.

4 Gr. 3 Pf. zu bezahlen militariſche Exſecution ein halb Jahr lang
ins Haus geleget, auch endlich ſo viel, als ihr belieber, von deſſen
unbeweglichen Guͤtern ſub haſta verkaufen laſſen. Entſtehet alſo
die Frage, was der Amemann aus den ihm in vorerwehnten vier
Jahren gezogenen Notatis den Rechten nach zu zahlen ſchuldig ſey.
Der Amtmannn entſchuldiget unterſchiedene ihm gezogene Deferte
damit, daß er diesfalls von dem Cammerrath A. Aſſignationes
empfangen, dieſer A. auch ſolche Poſten bey der Commiſſion vor ſeine
Schuld erkannt, und in dem ihm gezogenen liquido mit angefuͤhret.
Nun laſſen wir zwar dahin geſtellet ſeyn, ob etwa der Amtmann an
beſagten Cammerrath mit gewieſen, alſo deſſen Aſſignationes anzu⸗

nehmen verbunden geweſen. Dann wenn dieſes ſich ſo verhaͤlt, hat

es ſeine Richtigkeit, und mag der Amtmann weiter nicht in Anſpruch
genommen werden; Daferne aber der Amtmann die Aſſignationes
nur aus guter Freundſchaft oder Vertrauen von dem A. genommen,
anbey die Caſſa von dieſem letzteren ihre voͤllige Befriedigung und Si⸗
cherheit noch nicht erlanget, ſo iſt ſie ſich dißfalls an den Amtmann
zu halten wohl berechtiget.

III. .
Is, dui negotia a filio vel miniſtro ſuo geſta aliquoties rata habuit,
in poſterum quoque jubere cenſetur.

IV.

Ratibabitio hæc & Ctacitus juſſus ignorante altero revocari
nequit.

Idem

at

Detri
cam
Wol
lant
quo
doe

—
hchnndve
ſche en
nden
bis ijn
039 Nee.
N
ten d
htſebeti
hntnt
chutdigß⸗
ne Deſn
ignaton
on hor ſc
hngfif
Itmann
nes on
telt,,
n Arn
Giganong
genonn
un
Aurnn

t

uin

SbP. CLXVIII. DE JVSSV. 231

ILdem⸗ de quo modo dixi, præfectus in expenſas porro re-
tulerat ſportulas miniſtris quibusdam principis exſolutas.
Etiam has expungebat camera, quod injuſſu ſuo numeratæ ei-
ſent. Præfectus contra oſtendebat , iſtas expenſas a multis
retro annnis ſemper exſolutas, in tabulas expenſarum relatas,
² camera nunquam expunétas atque adeo tacite probatas fuiſ-
ſe. Sufficere hæc viſa ſunt ad abſolvendum præfectum.
Namque primo ratihabitio juſſui &ιqquiparatur, L. I. §. 6.
Quod juſu, L. 6o. de Reg. juris, L. ualt. C. de &C. Macedon.
Deinde juſſus ex eo, quod quis negotia antea a ſuis homini-
bus geſta & ſuſceptas ab illis obligationes ſemper agnovit, ac
promiſſa eorum præſtitir, etiam in poſterum colligitur, L. 8.
Quod cum eo, qui in aliena poteſtate. Denique, qui ſemel
juſſit, juſſum ſuum revocare nequit, niſi alterum ſimul de re-
vocatione hac ſua certiorem reddat, L. I. §. 2. Quod juſſit,
L. 12. de §. C. Maced. Sic itaque reſpondimus: Es iſt der
Amtmann billig bey dem alten und von dem Land Rentmeiſter
durch Annehmung der Aſſignationen und Quittungen approbir-
ten Herkommen geblieben, und hat den Comiſſariis, ſo lange
es die Kammer ihm nicht verboten, die gewoͤhnliche Diæten aus⸗
gezahlet.
V.
Zuſſibus prineibum injuſtis parendum non ef.
etrectant ſæpe cives & miniſtri obſequium juſſis princi-
D pum, quæ cum divinis legibus & bono publico pugnant.
Pervicaciam hoc & obſtinationem vocant principes atque
eam, ſi leviſſime muneris abrogatione, aliquando etiam
mulcta, carcere, exilio, morte puniunt. Equidem non de-
ſunt, qui civibus & miniſtris neceſſitatem imponunt injuſta
quoque principum mandata exſequendi, atque ad ſeditioſas
doctrinas referunt; cognitionem de bono & malo pertine-
re

232 MEDITAT. AD PANDECT.

re ad ſingulos; regibus non eſſe obtemperandum „ulſi juſta
præceperint; peccare ſubjectos, qui mandata principum ſuo-
rum, quæ ſibi injuſta videntur eſſe, exſequuntur; quod in-

primis facit Hobbeſius de Cive caf. 12. J. 1 Gö2. Sed ad hæc jam

reſponderunt alii. Zieglerus de juribus majeſt. lib. I. C. 5. J. 82. G7

Pujfendorfhus de jure nat. & gent. lib. 8. 6. I. S. 5Tdd. oſtenderunt-
que, tunc, quum princeps rem turpem, inhoneſtam & illiciram
jubet, miniſtrum ad obediendum non obligari, ſed obligari potius
ad non obediendum. Injuſta ergo eſt procul dubio, quæ miniſtris
ſic obe dire recuſantibus infligitur, pœna, & peccavit Caligula,

qui Jjulium Græcinum, propterea, quod M. Silanum innocentem
accuſare juſſus abnuerat, interfecit, teſte Zacito in vita Agricolæ
cap. 4. Non erraverimus forſan, ſi & Thomæ Mori exem

plum huc referamus, qui, quod divortiam Henrici VIII. An-
gliæ regis probare nollet, primum mugere cancellarii ſe abdi-

care coactus, deinde, quum in exheredationem Mariæ, legi-
timæ regni heredis, conſentire & Pontificis Romani auétorita-

tem, quam ipſe juſtam & in ſacro codice fundatam credebat,
ejurare detrectaret, ultimo etiam ſupplicio affectus eſt, quem-
admodum Tbomas Stapleton in vita Mori cap. 15. pluribus me-
morat. Sed, ne quid diſſimulemus, de Moro hoc, juſtene
8 an injuſte occiſus ſit, multum adhuc dubii ſupereſt, credi-
musque, ei, qui Henrici regis defenſionem ſuſcepturus eſſet,
argumenta non defutura.

VI.
Quousque peceet is, qui principi njue zubenti mherer
diſquiritur.

Tm tamen quæſtionem, quousque principis in mandando
poteſtas ſeſe extendar, non ſatis lucide definierunt DD. at-

que, ut ſcite monet Gribnerus in principiis jurispruden-
tiæ maturalis lib. 4. cap. 2. §. I. dum Charybdin voluerunt
vita.

lor

— —

—
Aee
uin ſo⸗
od N

1rc jan

nderm-
licun
mipoin
eminiti
Calge⸗
noceme
Agritt
Dri een
VIII A

rile N

auctoti⸗
dedebi
1, Juen
ridos d
c, ilen
ſelt, e⸗
turs

tenpetn
1 undu
gat lo⸗
ripts
n volten

7

N

Sp. CLXVIII. DE VSSV. 273

vitare, in Scyllam inciderunt, & injuſtas Pplane dixerunt leges,
quæ aut æqquiſſimæ omnino erant, aut ſaltem non injuſtæ.
Non diſplicet vero regula, quam idem Gribnerus in Nz. S. fp.
ad tollendas iſtas difficultates proponit: Quidquid per pactum
poteſt conſtitui, id quoque poteſt conſtitui a principe; quid-
quid autem conventione interpoſita non poteſt admitti, id
quoque princeps jubere aut permittere nequit. Quamobrem
innocentem accuſare, damnare, occidere, homines rebus
ſuis ſpoliare, bello injuſto intereſſe civis, etſi princeps hoc
jub t, non debet. Si fecerit autem & in jus deinde propter
iſtud obſequium vocetur, juſſum principis fruſtra obtendet,
nec ejus prætextu pœnam vitabit. Vana ergo erat apud Zu-
citum annali XIII. cap. 43. Suilii de inſtitutis accuſationibus
injuſtis accuſati, nihil ex his ſponte ſuſceptum, ſed principi
ſe paruiſſe dicentis, & juſſa Meſſalinæ prætendentis defenſio,
re cteque reſpondebatur, puniendos etiam eſſe rerum atrocium
miniſtros. In famoſo illo Gothano bello, quod Auguſtus,
Septemvir Saxo, anno 1567. contra Jo. Fridericum geſſit & quo
Grimmenſteinium, caſtellum incomparabile, ſolo & quavit,

miniſtri Jo. Friderici, qui opem principi delinquenti tulerant,

gravi ſupplicio affecti ſunt & cancellarius Pontanus etiam in
partes ſectus eſt. Quod pluribus Zhuanus biſtor. lIib. 41. ce.
terique belli Gothani ſcriptores longo ordine a Sagittario in
hiſtor. Gotbana cop. 3. J. 18. enumerati narrant. Nec infre-
quens eſt, ipſum principem a ſatellitibus & executoribus ne-
quitiæ ſuæ poœnam expoſcere. Memorat Zacitus annali XIV.
c. 62. Neronis in Anicetum, cujus miniſterio in occidenda
matre uſus fuerat, grave odium, additque cauſam, quia ma-
lorum facinorum miniſtri quaſi exprobrantes adſpiciuntur.

Tom. N. 6 4g VII.

234 MEDITAT. AD PANDECT.

VII.
Peccat etiam, qui metu adactus principi injuſta jubenti paret, Jed
non punitur.
uid de Pufendorffi philoſophia ſentiendum eſt, qui lib. 8.
de gure naturæ & gentium cap. I. §. 6. & de officio bominis
& civis lib. I. cap. I. §. 24. civem & miniſtrum peccare negat,
ſi metu adactus injuſta mandata exſequatur? Nobis equidem,
ſingulas Pufendorffi rationes excutere, in præſens non vacat.
Sententiam tamen noſtram paucis exponemus. Peccat is mi-
niſter ſine dubio adverſus Deum, qui juſſis ejus juſſa principis
ſalutemque ſuam anteponit, peccat etiam adverſus ſe ipſum,
dum bonum utile magis quam honeſtum amat, dignitatem-
que ſuam, patrimonium vel vitam, quam exiſtimationem &
laudem integritatis conſervare mavult. Nec libertatem ei
prorſus ademtam ipſumque inſtrumenti tantum inſtar haben-

dum eſſe, dici poteſt, quum coacta voluntas, ſi rem recte

conſideres, etiam voluntas ſit. Quoniam tamen ea libertas
per vim externam magnopere imminuitur, levius utique cri-
men eſt, quod committitur, atque in foro humano puniri
non debet. .
VIII.
Cecum in juſſibus ad litteram exſequendis obſequium
crimen eſt.

bedientia in cive & miniſtro crimen eſſe poteſt, quum is
ſcilicet juſſa principis cceca ſuperſtitione ad litteram, ſed

intempeſtive & contra utilitatem jubengis, exſequitur. Tales
quippe in expeditione negotii incidunt circumſtantiæ, quas
jubens non prœvidit, & quæ tamen faciem rerum prorſus
mutant, &, ut agendi ratio quoque mutanda ſit, efficiunt.
Quodſi ergo tum miniſter, neglectis prudentiæ legibus, preſſe
verba mandati ſequitur, peccat profecto contra commoda &

VO

Folu

kunt
Gutn
Eino
mine
Kja
ciru
aper
Cerre
is r
cn
ſupe
riuni
recte
uler
.
e
Ei
Ner

der

inn
ſie
wet
etd
lur
den
deſe
ein 4
DN
ſari
ſont

Pnt

Gie⸗
in knun
ne negt
Reqicen
Non t

cit

ln benon

8le gn

Gigniurs
nationen!
bertuen:
ſtar hine

rein te

ea libeni
utique
and

etoiun

telt, n
neu.
gtitnr. 1
Ctantie,
rerum
ſt, ⸗
legibig N
4 vum

E☚

SP. CLXVIII. DE JVSSV.
235

voluntatem eri .
etia ii
runt, e e r ee viſ qui, ſi ea, quæ deinde ace
daturus H ebr eeniller⸗ diverſum procul dubi ccide-
let. Ineſt enim taci 0 man-
dato tacite hæc poteſt 11:
dato, ut proc poteſtas cuilibe
procurator poſſit mandati limites, ſi hoc . edir⸗
expedire

mandanti mani i
D .
ifeſte videat, egredi. Id quod & rect
rectæ rationi

& juri Roman
rn ain wanrerit⸗ Vide L. 46. Mandati, ubi una adji
aperte præ ſe tuleri rtum mandatum ſit, hoc eſt, mand “
ſervetur. Neque Erir velle ſe abſolute, ut forma ma Gati
is ehtunm Privator i imandum eſt, libertatem hanc n ati
cipum. Vide u le⸗ Ineſt eadem & mancdafis Pri
Juper ommnihbus 2 7 oficio G boteſtate judicis delegati bi
„ qucæ ad cauſam ipfam ſpectare no untan uene.
plong-

riam recipit pot-
atem. Qu
. apropter commiſlariu
P arius principi
P'S

recte facit aliquando, al
juſſerat, ſi aliud faciendo, quam qu
M ii d llicet nene principem certis coaſecdurt mode
que Kaminare. (Quu nt ner in locum diſſitum facere Leſtenn.
dit. li ergo, quorum 5 Venn, teſtem mortuum depreh en.
Nec dubitet iihun ne runtererir⸗ num eine loco norninant,
examinati iſter. Deinde ve .
ſnnghabent. hane udiuam extra limites mancn Wuäten,
ſic meniè Febr. armi u inuerunt eam ICti Hlelnſladienſes. &
wendee wider den Drnige 10 CC XIX. reſponderunt: Bekle agte
ordnete Commiſlarii unch . meh mung. H der Zeugen vot⸗
zum Zeugen di es Thomas
dieſes Waſſerlebens ice ge ihres Commiſlorialis, dis ſoetnnen
deſſen Auſſage in lne Ber acht worden, uͤberſchritten, de c⸗
etrachtung zu ziehen ſey. All H

eius in den ihm aufgettra S
getragenen ach 3
Narlam

poteſtatem empfaͤngt
at, alſo den bloſſen B
r pf n Buchſtab
ſanemn aun deen und blindlings H ſne ommi⸗
diejenige Actus, welche ex natura rei uſen dee
6 ½:. i flieſſen, “D
em

236 MEDITAT. AD PANDECT.

dem ommiſſoriali zwar nicht ausdruͤcklich einverleibet, jedoch der

Klugheit und Dexteritaͤt des Commiſſarii uͤberlaſſen werden, ver⸗

richten kan, dieſemnach die zum Zeugenverhoͤr verordnete Com⸗
m ſſarii daran ganz recht gethan, daß ſie anſtatt des in dem Com-
miſſoriali benannten und vor dem Examine verſtorbenen von Loͤben
den von Klaͤgern an ſeiner Stelle vorgeſchlagenen Waſſerleben ange⸗

nommen und abgehoͤret. Quod vero de commiſſariis dixim us,

ad legatos quoque, præſides provinciarum, præfectos ur
bium, duces bellicos pertinet. Quæcunque iis dantur man-
data, his tacita ſemper conditio, rebus ſic ſtantibus, ineſt.
Memorat igitur Michael de Montaigne lib. I. des Eſſais cap. 16.
objurgatos fuiſſe miniſtros cum imperio a rege miſſos, quod

in rebus gerendis verba regiorum mandatorum magis, quam
tempora & circumſtantias ſpectaſſent. Ridet ille ſimul P. Li-

cini Craſſi, Conſulis Romani, ineptam ſeveritatem. Is,
quum Leucas oppugnare pararet, ſcripſit ad magiſirum archi-
tectum Eleatenſium, qui eo bello ſocii amicique populi Ro-
mani erant, ut ex malis duobus, quos apud eos vidiſſet, ma-
jorem mitteret. Magiſter cognoſcens, arietem ex eo malo
fieri oportere, minorem, quem ei inſtituto commodiorem
judicabat, miſit. Vocatum igitur fruſtraque excuſantem
Conſul, quod obſequium ab ipſo non conſilium petitum fuiſſe

diceret, nudari virgisque multum cædi juſſit. Abſurde pro-

feco & inique. Dum enim negotium hoc Craſſus magiſtro

architecto dederat, dum uſum, cui malum deſtinaret, indi-

carat, deliberare quodammodo cum illo nec arbitrium ejus
excludere velle videbatur.
IX.
Juſſum principis prætexenti credendum facile non eſt.

O'oαα. eſt maxime illud, quod imperatores in L. I.
C. de Mandatis principum prœcipiunt: & quis, inquien-

tes.

de
Pri
Un

00
exe
eſt,
de.

jn
14

u

ich N

1, ten
Co.
Co.
G
n ange
Wrm,
os I

ur re

en
0,, gll

1, Gn

nul b,
eln.

In ArH

puli No
illet, in⸗
eo
mocioten

NCinet
lumm ſo

Nurde d

.
.

mill.
narel, 1
Utriumn 6

NN
ores l⸗

„ane
.B 6

ir ing.

16
1*

7

Sbp. CLXVIII. DE JVSSV. 237

tes, adſerat, cum maudatis noſtris ſecretis ſe veniſſe, omnes
ſeiant, nemini quidquam, niſßi muod ſeriptis probaverit, eſſe ere-
dendum; nec ullius dignitate terreri, ſive ille tribuni, ſive no-
tarii ſive comitis proferat dignitatem, ſed ſacras noſtras litteras

eſſe querendas. Peccant ergo, qui temere hominibus, juſſa

Pprincipis prætexentibus, fidem adjiciunt, atque credulitate
hac inducti omittenda faciunt, vel facienda omittunt. Im-

prudentiſſime certe fecit Brion, exercitus Gallici ductor, qui,

teſte Grantomio in vitis virorum illuſtrium tom. I. p. 362. ad in-
vadendam Iltaliam miſſus, oportuniſſimum ejus rei tempus
prætermiſit, Cardinali Lotharingico, legato regis, ſuperve-
nienti & ſubſiſtendum eſſe dicenti, nimia facilitate credens.
Multum hæc imprudentia res Franciſci turbavit eumque
Brioni reddidit infenſiorem.
X.
Juſus patris filium delinquentem etiam in levioribus criminibus
peœna non liberat, pœnam tamen mitigat.
E'’“ quæ de juſſu principis cixi, ad juſſum patris trahi per
omnia nequeunt. Major enim neceſſitas imponitur, major-

que merus infertur civi a principe jubente, quam patri a filio. Si

principi parere detrectas, mors, exilium, carcer, dignitatis immi-
nutio, bonorum ademtio imminet. Nihil ex his pater minari
poteſt. Itaque juſſus patris, niſi cum aperta vi vel majoris mali
comminatione conjun Rus fuit, filium delinquentem plene non
excuſat. Quia tamen integra agendi libertas tunc in filio non ad-

eſt, æquum eſt, ut pœna mitigetur. Diſerimen, quod Menochbius

de Arbitrar. judic. qucæſt. I. 2. cent. 4. Caſ. 354. 2. 41. & alii inter
crimina leviora & atrociora faciunt, ita ut in illis filium propter
juſſum patris excuſari, in his ordinaria pœna adfici dicant,
rationem vix habet, nec fundatum eſt in L. 157. pr. de Reg.
uris. Ea quippe de ſervis ſaltem agit, qui dominis ſuis, vel
Sg z3 domi⸗

238 MEDITAT. AD PANDECT.

dominorum ſuorum impuberum tutoribus & curatoribus ob-
temperare neceſſum habent, ni grave malum exſpectare ve-
lint, adeoque cum ſuhditis fere conveniunt. Ar in liberis
tantus metus non adeſt. Igitur, quod de excuſandis leviori-
bus delictis dicitur, non ita accipiendum eſt, ac ſi plane im-
punis ſit dimittendus filius. Scivit ille, vetitum eſſe, quod

pater jubet, ſcivit etiam, ſe parere non debere. Ergo, dum

tamen paruit, dolo fecit, aut ſaltem magnæ culpæ reus eſt.
Convenit ergo bono publico, aliqua admonitione pcœnali il-
lum a turpi hoc obſequio in poſterum abſterreri. Sed pœna
hæc levior & longe ina ordinariam erit. Sic Cti Helmſta-

dienſes menſe Martio anni clo io cc XIX. in caſu, quo filia

patri jubenti opem poſt furtum commiſſum tulerat, reſpon-

derunt: Was die Idje betrifft, ſo ſcheinet es zwar, ob koͤnne die⸗

ſelbe deshalben, daß ſie auf Befehl ihrer Eltern den Ochſen ſchlach⸗
ten belfen, gar nicht geſtrafet werden, ſondern ſey durch ſolchen
Befehl genugſam entſchuldiget. Weil ſie aber doch wiſſen ſollen,
daß man ſeinen Eltern in ungebuͤhrlichen Dingen nicht gehorchen

muͤſſe, auch noch dieſes hinzukommt, daß ſie mit von dem Geſtohl⸗

nen gegeſſen; ſo haben wir ihr zwey Tage Gefaͤngniß zuerkannt.

XI.
In atrocioribus etiam delictis juſſus patris filii pœnam
mitigat.

Rea Salicetus in lI. ſervos C. ad L. Zuliant k: vi publ not. 6.

& ex eo Deeius Conſil 137. n. 4. juſſum in atrocioribus
non excuſare in totum, ſed tamen pœnam mitigare, dicunt.

Negat hoc quidem Menochius de Arbitrar. judtc. g. . 2.

cent. 4. caſ. 2 54. n. 41. Sed Saliceti Deciique opinio & in L 8.

pr. C. Ad L. Zuliam de vi publ. clare fundata eſt, & æquitati

quoque optime convenit. Urique enim ille, qui paruit patri,
levius peccat eo, qui ſponte & libere deliquit. Sicut ergo

gradus

gn
N.
ie
ſel;
exel
Van
nit
exel
liun
un
ſes⸗
ce
den

— sp. CLXIX. DE S. C. VELLEIANOD. 239
E Q
Ae Ne..

gradus doli & culpæ ſunt, ita quoque gradus pœnæ eſſe debert.

ſt Nec obſtat nobis lex 7. de Obligit. &ͤ ac‚t. Hæc enim, pu-
lhen niendum eſſe ſervum juſſu domini atrociter delinquentem, ait,
bion ſed, quod ordinarie puniendus ſit, non addit. Memorabile
ne in exemplum habet Petrus Mallerius in E. 4. de reg. jurit. Ri-
Gnld Xantur duo & ambo humi ſtrati acriter ſe verberant. Superve-
un. nit unius ex pugnantibus filius. Pater, ubi hunc conſpicatur,
telg A exclamat: confode, ſtich zu, ſtich zu. Paret filius, & adverſa-
ent rium patris tribus ictibus exanimat. ICti Lipſienſes huic gla-
ed en dium dictarunt. Sed correxerunt ſententiam Vitembergen-
Helent ſes, & ictum fuſtium cum exilio decreverunt. Quæ tamen
no i de juſſu Patris dicta ſunt, ad mandatum matris extendi non
neßnr dehere, infra in Specimine CLXXXIII. de Mandato turpi, med. I.
Sunee oſtendetur. B .
n ſce COROLELAIV M.
9 ſt⸗ Concurrunt ſœpe actiones quod juſſu, inſtitoria, de peculio,
ſen ſenen de in rem verſo, tributoria. Diſquirit igitur Juſtinianus
Nekerhe in §. 5. J. Quod cum eo, qui in aliena, quam eligi expe-
Geſte⸗ diat. Et videtur tandem actionem de in rem verſo cete-
ſt. ris præferre. At ego actionem quod juſſu omnium opti-
mam eſſe puto.
S SPECIMEN CLXIX.
Ne. MEDITATIONVM AD PANDECTAS
rocoin AD LIB. XVI. TIT. I.

e San

Knll

& Min . I. * ,
Perit i §. C. Vellejanum noz eſt iniguum.“
Konten

47 Mulier
llle,

MEDITAT. AD PANDECT.

ulier fidejubens naturaliter obligatur. At jus civile,
quod ſecundum L. 6. pr. de Juſtitia & Jure aliquando

a naturali recedit, obligationem iſtam ſuſtulit. Et
potuit hoc utique, ſalva æquitate. Licet enim legislatori, iis
contractibus, ex quibus plus mali & incommodi quam boni
in cives ſuos redundare animadvertit, vim obligandi detrahere.
Igitur S. C. hoc non eſt, ut aliqui putant, iniquum, ſed ſalu-
berrimum, quum facilitati mulierum ſidejuſſiones inconſidera-

te ſæpe ſuſcipientium ſeque & ſuos in perniciem per hoc ad.
ducentium obicem ponat. Quamobrem ſalva conſcientia &

fronte mulier hoc beneficium adhibere ſeque eo tueri poteſt.

Diſſentire videtur Huberus in Prælect. ad tit. D. ad S§. C. Vellej.

§. 22. qui mulieres tunc, quum deliberato conſilio & determi-
nata voluntate amicis ſucurrere voluerunt, ad S. C. Vellejanum,
ſalva bonæ conſcientiæ teſſera, provocare poſſe negat. Sed
cur feminæ hoc juris beneficio imbecillitati ſuæ tributo non
utantur. Eadem in illis eſt, quæ in pupillis & minoribus, la⸗
tio. Atque hos tamen, ſerio licet & deliberato animo con-
traxerint, poſſe nihilominus ſalva conſcientia reſtitutionem in
integrum poſtulare, Huberus ipſe fatebitur.
II.
F. C. Vellejanum etiam mulieri obſtat.

Dubitatum recordor, an S. C. hoc etiam contra aliam femi-

nam locum inveniat. Et profecto, ſi omnia recte conſi-

dero, ex analogia juris dicendum eſſet, mulieri alii

jd S. C. non obſtare. Notiſſima eſt juris regula: pri-

vilegiatus contra æque privilegiatum privilegio non uti-

