Hc251b_qt-3_4

AVGVSTINI LEYSERI
IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS
ELECTORIS SANXONIS AVLA CONSILIARII

IN ACADEMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICIDIRECTORIS IN TRIBVNALIET ScABINATY

PRIMI ADSESSORIS
TTATIIONES

A &
PaNDECTA5,

QVIBVS EA
PRECIPVA TVRIS CAPITA

EXx ANTIQVITATE EXxPLICANTVR CVM IVRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATCQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

Boꝶà‿â N III. $g& IV.

EDITIO NOVA.

7gτπ νNHALI
TXYPIS LV—DOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGELII.
cIo IO CC LXXVIII.

ILLVSTRISSIMO

BERNSTORFFIO..

We

Nina iſtius operis, quod totum Tibi,
D DO MINE, conſecravi, volumina
uno nunc tempore ad Te deferuntur. Re-
ſtant adhuc duo, quæ, ſi Deus mihi
vitam viresque largitur, propediem Tuo
etiam nomini inſcripta ſequentur. In præ-
ſentibus his nusquam a primo inſtituto re-
ceſſi, ſed ſtylum & ordinem, quibus ab
a 3 ini-

B)o( GB

initio uſus ſum, conſtanter ſervavi. Equi-
dem fuaſerunt mihi nonnulli, ut viris eru-
ditis & illuſtribus, qui paſſim contra me
ſcripſerunt, atque aliquot ex prioribus me-
ditationibus meis refutarunt, accuratius
reſponderem, ſententiamque meam tue-
rer. At ego mihi hoc perſuaderi non ſum
paſſus, nec patiar in poſterum. Diſpli-
cuerunt mihi ſemper putidæ iſtæ doctorum
diſputationes atque altercationes, quas
nec Tibi, DO MINE, probari ſcio. In-
ciderunt quidam nec opinantes in illas ex
levibus initiis, eoque rixando progrefſi
ſunt, ut tandem etiam vulgi fabula & ri-
ſus eſſe inciperent. Non loquor de anti-
quis Ctis, qui mnodum ſæpe omnem ex-
ceſſerunt. Notæ ſunt Jaſonis & Decii in-

ſanæ cavillationes, quibus inflammati am-
bo

bo in tantum denique odium proruperunt,
ut ſemel in angiportu obviam facti, quum
de loco contendere cepiſſent, etiam lapi-
dibus ſeſe inceſſiſſe ferantur. Tribuerem
hæc libenter barbaro & inficeto ſeculo, in
quo viri hi vixerunt, ni noſtra etiam xtas
fere ſimilia, gladiatores nempe ex Ctis
factos, vidiſſet. Tam turpia ſunt hæc
ſpectacula, ut eandem nobis utilitatem
præſtare poſſint, quam ebrii olim Lacedæ-
moniis præſtiterunt, qui illos in conſpectum
liberorum ſuorum producebant, ut re-
medii loco contra ebrietatem eſſent, tene-
rasque mentes ab hoc vitio deterrerent.
Quæ quum ita ſint, nunquam me in certa-
men cum aliquo deſcenſurum, jam diu vo-
vi; nec curabo jurgia & reprehenſiones,
quamdiu Tibi non diſplicebo. Excipe igi-
tur,

)0( B

tur, DOMINE, eadem benevolentia,
qua priores duos Rbros excepiſti, etiam
hos duos, ac perge, ut ſolitus es, me mea-
que tueri. Ego Tibi contra, quum ma-
jora polliceri non poſſim, æternam vene-
rationem ac fidem munquam morituram
promitto. Helmſtadii VII. id. April. anni

cI Lo cc XXV.

TIIT VLI
SINGVLORVM SPECIMINVM
VOLVMINIS III. gr IV.

AD LIB. XII. TIT. II. DE JVRETIVRANDO VOLVN-
TARIO, SIVE NECESSARIO, SIVE

IVDICIALI.
Sp. 141. de Jurejurando ſuppletorio. pag. 1
ſp. 142. de Jurejurando purgatorio. 14
ſp. 143. de His, qui nomine alieno, vel uni-
Verſitatis jurant. 24
ſp. 144. de Morte vim jurisjurandi habente.
ſp. 145. de Retractatione jurisjurandi præ-
ſtiti. 51
AD LIB. XII. TIT. III. DE IN LITEM
JIVRANDO.
ſp. 146. de In litem jurando. 62

b AD

AD IIB. XI. TIT. V. DE CONDICTIONE O0B
TVRPEM CAVSAM.

ſp. 147. de Condictione ob turpem cauſam.
1
AbD LIB. XII. TIT. VI. DE CONDICTIONE 7
INDEBITI.
ſp. 148. de Condictione indebiti. 80

AD LIB. XIII. TTT. I. DE. CONDICTIONE
FVRTIVA.

ſp. 1 49 de Condictione furtiva. 9⁴

AD LIB. XIII. TIT. III. DE CONDICGTIONE
TRITICIARIA. .

ſp. 150. de Condictione triticiari. 103

AD LIB. XIII. TIT. IV. DE EOD, QVOD CERTO
LOCO DARL OPORTET.

ſp. 151. de Eo, quod certo loco dari opor-

tet. 1098
AD LIB. XIII. TIT. V. DE PECVNIA
CONSTITVTA.
ſp. 152. de Pecunia conſtituas. 108

—

AD

P) 0°( £

AD LIB. XIII. TIT. VI. COMMODATI VEIL.
CONTRA.

ſp. 153. de Commodato. 110

ſp. 154. de Culpa. 114
AD LIB. XIII TIT. VII DE PIGNORATTTIA
ACTIONE.
ſp. 1 55. de Pignoratitia actione. 132
ſp. 156. de Impenſis in pignus factis. 149
fſp. 157. de Piguore antichretico. 155
ſp. 158. de Pacto commiſſorio in pignor⸗⸗
L 165

AD LIB. XIV. TIT. L DE ENERCIFORIA
. ACTIONE. L

ſp. 159. de Exercitoria actione. 172

AD LIB. XIV. TIT. II. DE LEGE RHODIA DE
IlIACTV.

ſp. 160. de Lege Rhodia de jactu. 191

AD LIB. XIV. TIT. III. DE. INSTIFORIA
ACTIONE.
ſp. 161. de Inſtitoria actione. 199
3 2 AD

) oK £W

AD LIB. XIV. TIT. V. QCVOD CVM EO, QVI IN ALIE-
NA POTESTATE EST, NEGOTIVM GESTVM
ESSE DICITVR.

ſp. 162. de Contractibus filiorum-familias.

AD HIB. XIV. TIT. VI. DE SENATVS cosvul
MACEDONIANO.
ſp. 163. de SCto Macedoniano. 198
AD LIB. XV. TIT. I. DE PECVLIO.
ſp. 164. de Peculio adventitio. 201
ſp. 165. de Alienatione peculiü adventitü.
ſp. 166. de Pecunia luſtrica. “
AD LIB. XV. TIT. III. DE IN REM VERSO.
ſp. 167. de in rem verſo. 222
AD LTB. XV. TIT. IV. GVO b IVSSv.
ſp. 168. de Juſſu. 228
AD LIB. XVI. TIT. I. AD SCTVM VELLEIANVM.
ſp. 169. de SCto Vellejano. 239
ſp. 170. de Renunciatione SCti Velle] dan

ſp.

A — —

L0

171. de Fidejuſſione uxoris pro marito
invalida. 255

172. de Fidejuſſione uxoris pro marito

Valida. . 264
AD LIB. NXVI. TIT. II. DE COMPENSA-
TIONIBVS.
173. de Compenſationibus. 273
174. de Cauſis, in quibus compenſatio
e non habet. 226
25. de Retentione. 293
AD LIB. XVI. TIT. III. DEPOSTTI VEI
CONTRA.
176. de Depoſito. 303
177. de Sequeſtro. 315
AD LIB. XVII. TII. I. MANDATI VEL
CONTRA.
178. de Mandato. 2232321

.179. de Obligatione mandatarii. 330
I80. de Obligatione mandantis. 335

.181. de Conſilio. 343
.182. de Commendatione. 350
183. de Mandato turpi. 353

b 3 „ AD

ſp.

ſp. 186. de Diſſolutione ſocietatis. 38 1

ſp. 187. de Societate inhoneſta. 398

184. de Sociorum obligatione inter ſe.

185. de Sociorum contractibus cum ex-

.188. de Conſenſu in emtionibus & ven-
189. de Nobilibus, clericis aliisque ne-

190. de Rebus commercio exemtis. 416
I9I. de Retrovenditione. 4 24.
„I92. de Pacto protimeſeos. 452
193. de Retractu conſanguinitatis. 459
194. de Negotiis, in quibus retractus

AD LIB. XVII. TFF. II. PRO S8OCIO.

360
traneis. 374

AD LIB. XVIII. TIT. I. DE CONTRAHENDA.
EMTIONE.

ditionibus. 394

gotiari prohibitis. 401

—

Conſanguinitatis adinittitur. 473
195. de Exſtinctione retractus gentilitii.
479

) o G
ſp. 196. de Retractibus ceteris. 488

AD LIB. NXVIII. TIT. III. DE LEGE COM.
MISSORIA

ſp. 197. de Lege commiſſoria. 498

AD LIB. NVIII. TIT. IV. DE HEREDITATE VEI.
ACTIONE VENDITA.

ſp. 198. de Hereditate vendita. 507
ſp. 199 de Actione vendita. 511
ſp. 200. de Ceſſione in potentiorem. 520
ip. 201. de Proceſſu contra debitorem ceſ-
ſum. 527
ſp. 202. de Ceſſione cambii. 533
ſp 203. de Lege Anaſtaſiana. 553

AD LIB. XVIII. TIT. V. DE RESCINDENDA
VENDITIONE.

ſp. 204. de Reſcindenda venditione. 567
ſp. 205. de Læſione ultra dimidium. 574

AD LIB. XVIII. TIT. VI. DE PERICVLO ET
COMMODO REI VENDITX.

ſy 206. de Periculo & commodo rei ven-

AD

W) 0H S

AD LIB. XIX. TIT. I. DE ACTIONIBVS EMTII

ET VENDITI.

ſp. 207. de Traditione & occupatione rei

venditæ. 598

ſp. 208. de Obligatione venditoris. 605
209. de Acceſſionibus rei venditæ. 610
210. de Pretii ſolutione. 617
.211. de Ufuris pretij ab emtore ſolven-

dis. 620
AD LIB. XIX. TIT. II. LOCATI CONDVCTI.

.212. de Locatione operarum. 633
213. de Locatione tacita. 635
214. de Relocatione. 642
215. de Relocatione neceſſaria. 649

voOLV.

3
S

86

I.

) 0 B

VOLVMEN W.

Sp. 216. de Juribus conductoris. 660
ſp. 2 17. de Damno in re locata contingen-
te. 3³672
ſp. 218. de Sublocatione. 681
ſp. 219. de Reſtitutione rei locatæ poſt fini-
tam locationem. 694
ſp. 220. de Reſciſſione locationis. 690

AD LIB. XINX. TIT. III. DE STIMATORIA.
ſp. 221. de Contractu æſtimatorio. 697

AD LIB. XIX. TIT. IV. DE RERVM PERMV-
TATIONE.

fp. 222. de Permutatione. 703

AD LIB. XX. TTT. I DE PIGNOR. ET QVAELTTER

EA CONTRAHANTVR ET DE PACTIS
EORVM.

ſp. 223. de Pignoribus. 7jiI

ſp. 224. de Actione hypothecaria. 2718
E ſp.

) 0°(

ſp. 225. de Exceptione excuſſionis contra
actionem hypothecariam. 724

AD LIB. XX. TIT. II. IN QVIBVS CAVSIS PICGNVS
VEL HYPOTHECA TACITA CONTRA-

HITVR.
ſp. 226. de Pignore tacito. 733
ſp. 227. de Pignore tacito in bonis admini-
ſtratoris publici. 744
ſp. 228. de Pignore tacito eccleſiarum &
piorum locorum. 749

AD LIB. XX. TIT. III. QGÆ— RES PIGNORI VEIL
HYPOTHECLE DATAXE OBLIGARI NON
POSSVNT.

ſp. 229. de Pignore invalido. 755

AD LIB. XX. TII. IV. QVI POTIORES IN PIGNO-
RE HABEANTVR, ET DE HIS, QVI IN
CREDITORVM LOCVM SVCCE-

DVNT.
ſp. 230. de Pignore publico. 763
ſp. 231. de Prioritate temporis in pignori-
bus. 769

AD

0° (£

AD LIB. XNX. TIT. V. DE DISTRACTIONE
PIGNORVM.

ſp. 232. de Diſtractione pignorum. 778

AD LIB. XX. TIT. VI. QCVIBVS MODIS PIGNVS
SOLVITVR.

ſp. 233. de Diſſolutione pignoris. 786
ſp. 234. de Piguore ad tempus conſtituto.

791.
ſp. 235. de Creditore in alienationem pi-
gnoris conſentiente. 74.

ſp. 236. de Subhaftatione hypothecas ex-

ſtinguente. 803

AD LIB. XXI. TFT. L. DE EDILFTIO EDICTO
ET REDHIIB. ET QVANTIT. MIN.-

p. 237. de Edilitio ediéto. 8rI

AD LIB. XXI. TIT. II. DE EVICTIONIBVS ET
DVPLE STIPVLATIONIBVS.

ſp. 238. de Evictionibus. 814
ſp. 239. de Perſonis, quæ evictionem præ-
ſtant. 823
Cc 2 ſp.

) .ο( £

ſp. 240. de Negotiis in quibus præſtatio
evictionis ceſſat. 831

ſp. 241. de Litis denuntiatione. 841

AD LIB. XXI. TTT. III. DE ENCEPTIONE REI
VENDITXE ET TRADT.

ſp. 242. de Auctore evincente. 84⁸

AD LIB. XXII. TIT. I. DE VSVR. ET FRVCT.
ET CAVS. ETP OMN. ACCESSOR. ET

MORA.
ſp. 243. de Uſuris. 853
ſp. 244. de Fontibus obligationis ad uſittas.
ſp. 245. de Uſuris ſemiſſibus. 80
ſp. 246. de Uſuraria pravitate. 893
ſp. 247. de Ufſuris palliatis. 890
ſp. 248. de Uſuris ultra alterum tantum.
ſp. 249. de Fructibus. 30
ſp. 250. de Intereſſe. 916
ſp. 258 1. de Cauſa. 922

ſp. 252. de Annuis reditibus. 924

ſp.

) .° £

ſp. 253. de Præſcriptione annuorum redi-

tuum. 934

AD LIB. XXII. TIT. II. DE NAVTICO
FOENORE.

ſp. 254. de Aſlecurationibus. 94

AD LIB. XXII. TTT. III. DE PROBATIONIBVS
ET PRESVMTIONIBVS.

ſp. 255. de Probatione negativa. 949
ſp. 256. de Probatione juris. 955
ſp. 257. de Probatione artificiali ſeu conj e-
Cturis. 958
ſp. 258. de Termino probatorio. 969
ſp. 259. de Probatione poſt terminum pro-
batorium admittenda. 977
ſp. 260. de Præſumtionibus. 983

AD LIB. XXII. TTT. IV. DE FIDE INSTRV-
MENTORVM ET AMISSIONE

EORVM.
ſp. 261. de Probatione per inſtrumenta.
990

◻
—

N
4— 6⁰

0° ι

ſ. 262. de Charta ſigillata. 997
ſp. 263. de Inſtrumentis integre proferen-
dis. 1003
ſp. 264. de Inſtrumentis referente & rela-
to. 1008
ſp. 265. de Die & conſule. I017
ſp. 266. de Archivo. 1024
ſp. 267. de Actis judicialibus. 1034

ſp. 268. de Inſtrumentis publicis eccleſia-
rum, civitatum, collegiorum &c. 1039

ſp. 269. de Notariis publicis. 1047
ſp. 270. de Inſtrumentis Notariorum. 1057

ſp. 271. de Subſcriptione in inſtrumentis

privatis. 1067
ſp. 272. de Contractibus, qui in ſcriptis
fiunt. 1073
ſp. 273. de Punctationibus. 1079
ſp. 274. de Inſtrumento contra tertium non
probante. 1083
ſp. 275. de Caſibus, in quibus inſtrumenta
contra tertium probant. 1090

ſp.

) 0°( R

ſp.

ſp.

per teſtes. 1103

276. de Inſtrumento guarentigiato &
proceſſu executivo. 1005

277. de Recognitione, diffeſſione, com-
paratione literarum & recognitione

278. de Diffeſſione contentorum. 1114
279. de Libris mercatorum. 1124
280. de Exceptionibus contra libros

mercatorios. I135

281. de Vitüs inſtrumentorum. 1143

ſp. 282. de Amiſſione inſtrumentorum. 1I151

AD LIB. XXII. TIT. V. DE TEST IBVS.

283. de Arbitrio judicis, unico doctrinæ
de Teſtibus fundamento. 1161
284. de Sigillo confeſſionis. 1214

295. de Arbitrio judicis circa dicta te-

ſtium. 1219

286. de Teſtibus negantibus. 1223

ſp.

O( G

ſp. 287. de Teſtibus contrariis. 1232

ſp. 298. de Arbitrio judicis circa jusjur. te-
ſtium. B 1239

ACCEDLPTY DISSERT.

De Iniquitate & recto uſu exſpectantia-
rum. 13253

sSpECIMEN CXII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. di TIT. II.

JVRETVRANDO
SVPPLETORIO

PVBLICE DEFENSVM
4

TIVSTO HENNIN GIOJ
HELMSTADIENSI.

D. XXVI. JVN. ANNI CIDO 10 CC XXIII.

Jusjurandum ſuppletorium ob praſumtiones quaslibet tam Jjuris
guam hominis decerni poteſt.

Nusjurandum ſuppletorium ei, qui probationes
nullas, ſed præſumtiones tantum pro ſe adfert,
imponi poſſe, certum eſt, & ab omnibus fere
conceditur. Limitat tamen communem hanc
doctrinam Mevius P. 5. dec. 281. putatque, ob præſumtio-
nes 8quidem j juris, ſed non hominis, jusjurandum ſupple-
Tom. III. A torium

=

2 MEDITAT. AD PANDECT. .—

torium decerni poſſe. At quid opus eſt, novas limitationes,
quas jura ignorant & quibus carere poſſumus, excogitare?
Gregorius XI. Pontifex in cap. 36. §. I. X. de Jurejurando,
præſumtione pro actore faciente, judici permittit, inſpeétis
perſonarum & cauſæ circumſtantiis, adtori jusjurandum
deferre. Nihil ibi de diſcrimine inter præſumtiones juris
& hominis habetur. Res libero judicis arbitrio relin-
quitur. Cur igitur nos illud conſtringimus? Sæpe præ-
ſumtiones hominis fortiores ſunt longe præſumtionibus
juris & judicem efficacius perſuadent, quod infinitis ex-
emplis oſtendi poterit. Præſtat itaque, remota iſta di-
ſtinctiuncula, poteſtatem magiſtratibus in jure datam in-
tactam ſervari & licentiam decernendi jusjurandum ſup-
pletorium ex quibuslibet præſumtionibus illibatam mane-
re. Nos certe ad illam Mevii opinionem nos alligari non
patimur, verum, ubicunque id æquum & juſtum vi-
detur, jurijurando ſuppletorio locum facimus, tametſi
præſumtio tantum hominis adſit. Rem exemplo illuſtra-
bimus: Miſerat quis nuncium Coloniam Agrippinam cum
pecunia per vias hoſtibus & graſſatoribus obnexias, ei-
que indemnitatem & mercedem promiſerat. Redit nun-
cius, ac ſpoliatum ſe queritur. Mittens pecuniam ſibi
reſtitui in judieio petit. Nuncius non ſolum, ſe quid-
quam debere, negat, ſed &, reconventione inſtituta,
mercedem & reſtitutionem damnorum, quæ ipſe ab ho-
ſtibus paſſus eſſet, poſcit. Juſtiſſima erat nuncii petitio,
ſi de ſpoliatione conſtitiſſet. At hanc in dubium vocabat
actor. Probatio ergo reo incumbebat. Hoc reus nec ipſe
inficiabatur, ſed, teſtes, quum ſpoliaretur, nullos adfuiſſe,
ajebat, nihilque ſe præter præſumtionem, quæ ex peri-
culoſiſſimo itinere oriretur, habere fatebatur, ſed pro-

pter hanc ad jusjurandum ſuppletorium admitti volebat.
Con.

ris

elſi

el⸗
u-

ſibi

ſuid⸗
cuta,
lo-
jtio,

cabat

uiſte

. hen⸗
Pro.
lebel,
Con.

SP. CXLI. DE JVREIVRANDO SVPPLETORIO. 2

Contradicebat actor, oſtendebat, iniquum eſle, reum Per
jusjurandum judicem in propria cauſa conſtitui, L. I. pr. Qua-
rum ferum actio non datur, negabat cum Mevio; præſumtio-
nem hominis unicam, qualis hic tantum aderat, ad decer-
nendum jusjurandum Tuppletorium ſufficere. Decreverunt
id tamen [Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni cio 10 ceiif.
Wuͤrde Beklagter nach vorhergehender Verwarnung fuͤr der
ſchwehren Straf des Meyneides vermittelſt Eydes erhalten, und,
daß ihm die von Klaͤgern anvertraute 326. Rthlr. nebſt den bey ſich
gehabten 7. Rthlr. auf der Coͤllniſchen Reiſe wahrhaftig wegge⸗
nommen worden, ſchwoͤren, ſo iſt er von der angeſtellten Kla⸗

ge zu entbinden, und Klaͤger hingegen ihm die erlittene und fol.

11. angegebene Schaͤden und Unkoſten, wenn ſolche zufoͤrderſt
nach Beſchaffenheit der Perſonen und Umſtaͤnde gebuͤhrend ge⸗
maͤßiget werden, zu erſtatten ſchuldig; ſubjectis his rationibus:
Beklagter wird wegen 26. Rthlr., welche er von Klaͤgern zu Aus⸗
richtung eines dieſen angehenden Geſchaͤftes in Coͤlln empfangen,
ſo er aber nicht zu Stande gebracht, in Anſpruch genommen.
Dieſer entſchuldiget ſich, daß ihm ſolche 36. Rthlr. unter We⸗
ges gewaltſamer Weiſe abgenommen worden, und, weil er ſol⸗
ches anderer Geſtalt zu erweiſen nicht vermag, erbietet er ſich
ſein Vorgeben vermittelſt Eydes zu beſtaͤrken. Klaͤger hingegen
will ihn hierzu durchaus nicht laſſen, ſondern ſchuͤtzet vor, daß

bekannten Rechten nach derjenige, ſo da ſchwoͤret, gleichſam
zum Richter in ſeiner eigenen Sache beſtellet werde, welches aber

nicht leichte, es ſey dann, daß der andere per factam jurisjuran-
di delationem darinn gewilliget, oder ſemiplena probatio vor⸗
handen ,B zu. verſtatten iſt; Alldieweil aber einem Richter frey ſie⸗
kelen Sache „worinnen anderer Geſtalt nicht hinter die Wahrheit
zu kommen, einer Parthey, vor welche einige Vermuthung vor⸗
handen, den Eyd aufzulegen, niir aber des Beklagten Vorgehen

4 MEDITAT. AD PANDECT.

bey den jetzigen Krieges⸗Unruhen und Unſicherheit der Wege gar
wahrſcheinlich iſt; So haben wir Beklagtem den Eyd wegen ſei⸗
nes Vorgebens auferleget. Da er nun dieſen Eyd abzuſchwoͤren

vermoͤchte, ſo haben wir ihn nicht allein von der Klage abſolvi⸗

ret, ſondern zugleich nach deutlichem Innhalt des fol. 10. uͤber⸗
gebenen und von Klaͤgern eingeraͤumten Contracts per verba:
Homboͤcken gebeten nach Coͤlln auf ſeine (ſcilicet petentis)

Gefahr zu reiſen; item wegen der Reiſe wolle Upmann

Homboͤcken nach Verrichtung zu Dank begegnen; Klaͤ⸗
gern zuerkannt, die erlittene Schaͤden und Reiſe⸗Koſten Beklag⸗

tem zu erſtatten, davon aber doch die letztere von dem Richter,
welchem die Perſonen am beſten bekannt, nach Beſchaffenheit der⸗
ſelben zufoͤrderſt gemaͤßiget werden muͤſſen. Endlich haben wir
die Gerichts⸗Koſten in Anſehung der zweifelhaften Umſtaͤnde com⸗
penſiret.

V II.
In cauſis arduis usjurandum ſuppletorium purgatorio non
eſt præferendum.
III.

Cauſæ gravitas non tam ex magnitudine rei, de gqua litigatur,
quam ex conditione perſonæ debet judicari.

1 rulgaris regula eſt: In dubio judex magis jusjurandum

purgatorium quam ſuppletorium decernere debet; ea-

que veriſſima ob favorem reorum & abſolutionis, quemad-
modum in ſequente ecimine pluribus dicam. Sed præter

hanc aliam ſibi faciunt DD. dicuntque: in cauſis arduis, &
ex quibus ingens ad actorem perventurum eſt lucrum, jus-
jurandum ſuppletorium, etſi cetera ejus requiſita adſint, de-
cernendum tamen non eſt, ſed potius purgatorium. De

hujus regulæ veritate dubitavi ſemper & dubito adhuc. Qui

eam tuentur, rationem hanc reddunt, quod metuendum eſ-

ſe

gli⸗

log⸗

ter,
der⸗
wir

tur;
dum

mad-
Eeler
,8
n
in ce⸗
De
(i
ln el.
6

SP. CXLI. DE IVREITVRANDO SVPPLETORIO. 5

ſe maxime dicunt, ne actor eximii lucri ſpe inductus peje-
ret. Et fateor, aliquod perjurii idque majus, quam in cau-
ſis exiguis, periculum ſubeſſe. Verum hoc periculum non
minuitur, ſi jusjurandum purgatorium decernas, ſed etiam
augetur. Certe ſi magnum commodum ex victoria ſperat
actor, reus ex eadem grande incommodum timeat, neceſſe
eſt. Inter hos vero duos adfectus, ſpem & metum, metus
fortior eſt ſine dubio. Occœcat illi ſæpe animos oculosque
hominum & rationis uſum plane tollit, quod ſpes nunquam
facit. Vidimus, qui metu perciti omnem honoris & exiſti-
mationis cogitationem abjicerent, inevitabilem infamiam
ſubirent „ in Præcipitium ruerent, mortem certam ac præ-
ſentem incurrerent, in furorem inciderent, ſuum mentem
nunquam recepturi. At tale quid a ſperante audivimus
nunquam. Incitat ergo metus animum hominis efficaciori-
bus ſtimulis ad pejerandum, quam ſpes, ut vere inverten-
da videatur regula vulgaris, dicendumque: in cauſis arduis
judex ad decernendum jusjurandum ſuppletorium pronior
eſſe debet, quam ad purgatorium. Agnoverunt certe jam
alii ante me maximum perjurü periculum, quod a reo in
cauſa ardua ad jusjurandum purgatorium admiſſo imminet.
Adferam teſtes duos in præſens, antiquum & recentiorem.
Ita nempe Libanius declam. 3. Cui, inquit, alia omnia de-
ſperata ſunt, atque unus relinquitur modus, quem non licet
niſi mendacio adſequi: is certe audet bericulum periculo com-
mutare, quum ſciat inevitabile eſſe, quod in oculis eſt: pro
illo autem ſæpe ſe ibſum decipiens, quaſi poſſet victimis, cul-
tu, votis & boſtiis ac denariorum decore ad veniam Deos com-
parare. Similiter Pufendorfius de Jure naturæ & gentium
lib. 4. e. 2. §. 22. Obſervandum, ait, baud quaquam eo loco

talia ſolere deferri juramenta, uabi veritatis confeſſionem ſub-

plicium capitis, auf arrox aliquod incommodum eſt ſecuturum.
V A 3 Nam

6⁶ MEDITAT. AD PANDECT.

NWam praæterquam quod valde durum ſit, cirea factum illiqui-
dum in tam ancipitem neceſſtatem aligquem conjicere, ut aut
conſcientia ſit atrociter lædenda, aut grave damnum ſubeun-
dum: etiam parum nidei eſt ejusmodi juramentis adbibendum,
pronis hominum animis in eam ſpem, MWumen læſum iterum
poſſe placari, cujus miſericordiam utique ne perjurus quidem
implorare probibetur. Quamobrem fſic ſentio : In cauſis
arduis judex, ſi ullo alio modo litem extricare poteſt, ad
jusjurandum devenire non debet, at, ſi evitari jusjuran-
dum non poſſe animadvertit, regulas communes obſervet,
atque, inſpectis perſonarum & cauſæ circumſtantiis, mo-
do ſuppletorium modo purgatorium decernat. Ceterum
antequam ad alia progredior, diſquirendum eſt, quid ſit
cauſa ardua. Communiter eam definiunt DD. in qua de
magna pecuniæ ſumma aut re inſignis pretii litigatur. Sed
rectius MWævius de juramentis P. 3. c. II. §. 13. Quæ, in-
quit, ardua bujusmodi & gravis cauſa ſit, judex ex qualita-
te & conditione litigantium, item loci, aut temporis arbitra-
bitur. Scilicet, ſi diverſam perſonarum conditionem ſpe-
ctes, idem ſæpe litis objectum ratione actoris cauſam ar-
duam, ratione rei eandem exiguam facit. Id quod ali-
quando non ſatis conſiderant judices & Cti. Memorabo
exemplum. Excitatus fuerat contra civem Helmſtadienſem
uxoremque ejus concurſus creditorum. Plerique credito-
res homines tenues erant, ejusdem oppidi cives. Con-
currebat eum illis mercator Magdeburgenſis, vir locuples,
& aliquot centum thaleros petebat. Probaverat etiam cre-
ditum ſuum, ſed ſemiplene tantum, ideoque ſe ad jusju-
randum ſuppletorium admitti petierat. Actis ad Ctos E.
miſſis hi reſponderunt, noluiſſe ſe jusjurandum ſuppleto-
rium decernere, quod cauſa ardua eſſet. Mire profecto.
Erat

lui.
Alt
ein.
n,
rum
em
aſis
mer.
ryeh⸗
mo-

rum

ſit
Ge
Sed
in-
lita⸗
itre.
ſpe
mar⸗
ali-
rabo
nſem
dito⸗
Con⸗

SP. CXLI. DE IVRETVRANDO SVPPLETORIO. „

Erat profecto cauſa ardua ratione ceterorum creditorum,
quibus centum thaleri magna opulentia videri poterant. At
mercatori iſti, quem jurare oportuiſſet, parum hoc erat.
Itaque Cti Helmſtadienſes menſe Januar. anni clo Lo Ccxv.

aliter reſponderunt Ob wohl in Sachen von groſſer Wichtig⸗
keit der Erfuͤllungs⸗Eyd nicht leichtlich zuerkannt wird, ſo kan

man doch nicht abſehen, warum ſolcher Eyd in gegenwaͤrtiger
Sache nicht ſtatt finden koͤnte, da das Objectum derſelben nicht
eben ſo groß und wichtig iſt, daß Klaͤger als ein wohlhabender
Kaufmann dadurch zum Meyn⸗Eyd ſollte verleitet werden.

IV.
In cauſis matrimonialibus jusjurandum ſuppletorium, etſi plus
Tduam ſemiplene probatum non ſit, decerni poteſt.

Rauc matrimoniales arduæ ſunt ſine dubio, homines-
que in reliquum vitæ tempus felices aut infelices effi-

ciunt. Ipſe ergo Pontifex eas arduas vocat, in c. 9. dqe Pro-
curatoribus in 6. Ex hoc colligunt quam plurimi jurijuran-
do ſuppletorio in his cauſis locum non eſſe, aut ſi ſit, eſſe

tamen tunc ſaltem, quum plena fere probatio adeſt & ju-
dex tantum non convincitur, alias vero, ſi ſemiplene ſal-
tem aut paulum ultra probatum fuerit, jusjurandum pur-
gatorium decerni oportere. Ita plerique, quos nominat &
ſequitur Martini in Proc. tit. 30. n. 46. ſqq. Verum iſtam
ſententiam non tuetur, ad quem provocant, Pontifex in
cap. 34. X. de Jurejurando. Agit ille de muliere, quæ pro-
bationes nullas habet, & tamen præſtito jurejurando aſſe-

ter conſenſiſſe. Hanc ad jusjurandum admiſſam fuiſſe, im-
probo ipſe. Aliter forte judicaſſet Pontifex, ſi mulier iſta
teſtem omni exceptione majorem produxiſſet, aut alia ra-
tione

ruit, virum in ipſum per verba de præſenti matrimoniali-

8 MEDITAT. AD PANDECT.

tione probationem ſemiplenam peregiſſet. Nam qui ſemi-
plenam probationem in cauſis matrimonialibus ad jusjuran-
dum ſuppletorium ſufficere ſimpliciter negant, judicem ar-
Gioribus, quam par eſt, cancellis circumſcribunt. Poteſt
judex ſecundum c. 36. §. 1. X. de Jurejurando jusjurandum
hoc in omnibus cauſis decernere, dummodo perſonarum
& cauſæ circumſtantias diligenter inſpiciat. Cur igitur ar-
bitrium hoc ei in cauſis matrimonialibus denegatur? Sine
ratione profecto. Itaque cordatus judex limites iſtos, quos
ei DD conſtituunt, impune tranſilit, & poteſtate ſibi a le-
gibus data utitur. Fecerunt id Cti Helmſtadienſes men-
ſe Martio anni clo Io cc XxXx. Puella honeſta ceteroquin
contra adoleſcentem in judicio de ſtupro & promiſſo matri-
monio agebat, & quum ille utrumque negaret, teſtem
producebat ancillam patris ſui, & præterea quasdam con-
jecturas memorabat. Negari non poterat, probationem
hanc ſemiplenam vix eſſe. Certe plus quam ſemiplena erat-
Fluctuavimus ergo diu inter jusjurandum ſuppletorium &
purgatorium. Tandem ſuppletorium elegimus, inſpectis
nempe, quod Pontifex in c. 36. §. I. X. de Jurejurando
præcipit, perſonarum circumſtantiis. Puella ſcilicet alio-
quin probe & pudice vixerat, adoleſcens vagabundus erat,
pauper, famoſus & criminibus contaminatus. Sic itaque
reſpondimus: Nachdem Klaͤgerin in dem letzt eroͤffneten Urthel
der Erfuͤllungs⸗Eyd zuerkannt worden, ſo hat Beklagter dage⸗
gen appelliret, und ſtatt der Gravaminum angefuͤhret, daß 1.
von der in der Klaͤgerin Vaters Hauſe gehabten Wohnung auf
das angegebene ſtuprum kein Schluß zu machen, 2. die einige
wider ihn aufgeſtellte Zeugin bey der Klaͤgerin Vater diene, alſo gar
verdaͤchtig, zudem 3. Klaͤgerin ſich mit Diebſtahl beflecket, demnach
bey noch darzukommenden ſtupro nicht wohl zum Erfuͤllungs⸗Ey⸗
de gelaſſen werden koͤnne, 4. ſeine Armuth und Catholiſche Religion
ihn

SP. CXLI. DE JVREITVRANDO SVPPLETORIO. 9
ihn nicht verdaͤchtig mache, 5. die ihm durch einige Atteſtata

aufgebuͤrdete Beſchuldigungen falſch und unerwieſen waͤren, end⸗

lich 6. der Erfuͤllungs⸗Eyd in wichtigen ſonderlich Ehe⸗Sachen
nicht leichtlich ſtatt finde, ſondern vielmehr auf den Reinigungs⸗
Eyd erkannt werden muͤſſe; Bey welcher Bewandniß es das An⸗
ſehen gewinnet, ob haͤtte Beklagter entweder ſchlechterdings, oder
doch nach abgelegtem Reinigungs⸗Eyde von angeſtellter Klage
entbunden werden ſollen. Alldieweil aber 1. die Wohnung bey⸗
der Partheyen in einem Hauſe zwar vor ſich das begangene ſtu⸗
prum nicht beweiſet, gleichwol bey andern darzukommenden Be⸗
weißthuͤmern einiges Indicium machet und ſelbige beſtaͤrket, 2
dergleichen im Hauſe und heimlich vorgegangene Haͤndel nicht wohl
anders, als durch teſtes domeſticos, erwieſen werden koͤnnen, 3.
zwey der abgehoͤrten Zeugen von dem angegebenen Diebſſahl nichts

wiſſen, immaſſen auch das allein mit Beklagtem begangene ſtuprum

ſie zu keiner oͤffentlichen Hure machet, folglich ihren filem nicht
gaͤnzlich vernichtet, 4. der vorigen Urthelsfaſſer Meynung nicht ge⸗

weſen, den Beklagten ſeiner Religion halber von dem Reini gungs⸗

Eyde auszuſchlieſſen, ſondern nur ſeinen ungebuͤhrlichen Haß gegen
die Evangeliſche, welche er vor Ketzer geſcholten, zu zeigen, 5.

faſt aus allen Blaͤttern der Conſiſtorial-und beygelegten Inqui-

ſitions-Acten erhellet, daß Beklagter ein Vagabond ſey, ſeinen

Nanmen und Religion vielmalen veraͤndere, allerley Profeſſiones

treibe, den Weibesbildern nachlaufe, ſich Luͤgen vorzubringen nicht

ſcheue, bey ſeinen eigenen Glaubensgenoſſen eine uͤble Nachrede,
und nicht das geringſte im Vermoͤgen habe, dieſemnach ohne

merkliche Gefahr des Meineydes zum Schwoͤren nicht gelaſſen
werden koͤnne, s. einem Richter allerdinges frey ſtehet, auch in
wichtigen und inſonderheit Ehe⸗Sachen den bey der Sache und
Perſonen vorkommenden Umſtaͤnden nach auf den Erfuͤllnngs⸗ und

nicht auf den Reinigungs⸗Eyd zu ſprechen, ſo haben wir es billig

bey vorigem Urthel gelaſſen.
Porigen 1 hel gelaſſe v.

MEDTTAT. AD PANDECT.

V.,

Judex jusjurandum Juppletorium de eredulitate in omnibus
negotiis decernere poteſt.

VI.

Poteſt id etiam Jecernere, licet altera pars de certa Jeientie
& veritate jurare parata ſit.

Q ſti⸗ frequens eſt in foro, an jusjurandum ſupple-
torium de credulitate decerni poſſit. Hic iterum
judici libertatem arbitrandi adimunt DD. Aliqui cum
Brunnemanno in Proceſſu civ. c. 23. . 25. Stryckio ad
Brunn. Jus ecch. I. 3. c. S. nullum plane jusjurandum
ſuppletorium de credulitate agnoſcunt, ſed doctrinam
eorum, qui id concedunt, periculoſam & veritati juris
non conſonam dicunt. Alii cum Lauterbachio in tractat.
GSpnopt. de Juramentis §. 6. n. 94. Martini in Proceſſu
tit. 30. u. I03. admittunt quidem de credulitate ſupple-
torie juraturum, ſed tantum in pPaucifſlimis illis cauſis,
in quibus teſtes ſuper credulitate admittutur, puta, in
probatione ætatis, facti antiqui, difficilis, filiationis &
ſimilibus, non aliis. At leges noſtræ, quum jusjurandum
ſuppletorium decernendum eſt, non varias interpretum
opiniones, ſed perſonarum & cauſe circumſtantias inſpi-
ci jubent, g. 36. §. I. X. de Jurejurando. Hæ vero ſæ-
pe tales ſunt, ut jusjurandum ſuppletorium de credulita-
te juſtiſſime in quocunque negotio locum inveniat. Con-
ſentit Carpzovius P. I. Conſt. 3. def. 8. Et ſic nos ſœ-
pe reſpondimus. Quin aliquando longius etiam progreſ:
ſi ſumus, & jusjurandum ſuppletorium de credulitate
decrevimus, tametſi alter meliorem rei notitiam haberet
ac de veritate jurare paratus eſſet. Eduidem recte Berge-
rus

et
inlor
9 ſe⸗
lplita⸗
Con⸗
s ſe⸗
nre⸗
litete
aberet

Vlge

fl

2

SP. CXLI. DE IVREITVRANDO SVPPLETORIO. III
rus in KReſolut. Lauterb. p. 5303. animadvertere jubet judi-
cem, ut, quoties ſuper facto, eoque alterius proprio,
alterius alieno, diſceptatur, toties, licet ab altero idem
probatum fuerit ſemiplene, alteri porius jusjurandum
Purgatorium de veritate, quam illi ſuppletorium de cre-
dulirate, deferat. Recte etiam idem in Oeconomia Jjuris
arg. 1064. ſeq- regulam hanc ponit: quoties v. 6 Titius
contraxit cum patre meo; toties, quum ego tanquam beres
batris mei ago contra Titium, & pro me produco teſtem,
umque omni excebtione majorem; non mihi ſuppletorium,
Jed potius Titio reo burgatorium jusjurandum dictitandum

ℳ, propterea „ qguod ego tantummodo jurare boſſüum de ere-

dulitate, Titius autem jurare poteſt de viritate. Itague in

dictitando utroque jurejurando reſpiciendum eſt non ſolum ad

gradum probationis, eane ſit ſemiplena, an minor Jemiple-
na; ſed & ad juramenti formam, utrum Jarari poſſit de
veritate an ſaltem de eredulitate. Hæc regula tamen per-
Petua non eſt, ſed limitationem ex c. 36. §. 1. X. Je ju-
rejurando patirtur. Fac enim, quæ ſpecies nobis ali-
quando oblata fuit, heredem ex tranſactione a patre ſuo
cum altero inita contra hunc agere, & fortiſſima argu-
menta adferre, plenam tamen fidem non facere, ipſum
vero virum integerrimum & ſpectatæ probitatis, alte-
rum hominem levem & ſuſpe ctum eſſe. Non peccaſſe
nos credo, qui hoc caſu jusjurandum ſuppletorium de
eredulitate purgatorio de veritate prætulimus, atque ſic
menſe Martio anni clo 1o cCXX. reſpondimus: Es kommt
der gegenwaͤrtige Streit auf die Frage an, ob Beklagter ſemi-
plene erwieſen, daß der am 5. Sept. 1710. errichtete Vergleich
zu Stande gekommen, und daher zum Erfuͤllungs⸗Eyde zu laſſen
ſey. Klaͤgere verneinen es, und fuͤhren vor ſich an, daß der Er⸗
fullungs⸗Eyd de credulitate keine ſtatt finde. Alldieweil aber
B 2Z

12 MEDITAT. AD PANDECT.

des Richters Gutbefinden lediglich anheim geſtellet wird, ob er bey vor⸗
handenen ſehr ſtarken Argumentis auf den Erfuͤllungs⸗Eyd auch
nur de credulitate ſprechen wolle; So haben wir nicht umhin ge⸗
kont, das erſtere von Frankfurt eingehohlte Urthel zu beſtaͤtigen.
VII. “
Jusjurandum ſuppletorium tertio, etſi is litigantis auctor ſit,
optimamque rei notitiam hbabet, imponi nequit.
VIII.
Tunc tamen tertius ad jusjzurandum ſuppletorium admitti-
tur, quum litiganti ad evictionem eſt obligatus.

A'nbl, quæ judici in decernendo jurejurando ſupple-
torio competit, arbitrandi poteſtas, non eſt tamen ex-
tendenda nimis. Certe jura noſtra id actori aut reo de-
ferri permittunt, L. 31. de Jurejurande, c. 36. §. I. X.
dJe Jurejurando. Igitur tertio non litiganti id imponi ne-
quit. Offerebantur menſe Februar. anni c1o 1o ccx. JCtis
Vitembergenſibus acta, in quibus quis prædio ſuo dotali
agrum, quem ſocero ſuo olim cum prædio ipſo venditum
fuiſſe ajebat, vindicabat, & probare juſſus documen-
tum protulerat, ſed verbis ambiguis nec ſatis claris con-
ceptum. Quum ergo id plenam fidem non faceret, ſo-
cerum ſuum ſuppletorie juraturum offerebat. Ajebat,
hunc auctorem ſuum & adfinem proximum eſſe, nec
quemquam eo melius rem fcire. Provocabat quoque ad
Mevii auctoritatem, qui in P. 7. dec. 260. jusjurandum
a cedente potius quam ceſſionario exigendum dicit. Sed
auditus non fuit. Diſtinguendum eſt enim jusjurandum
teſtimoniale a ſuppletorio. Ad teſtimoniale ſocerum ad-
miſiſſemus ſine dubio, ſi res adhue integra fuiſſet. Nam
quamvis auctorem pro eo, qui a ſe cauſam habet, teſti·
mo-

1

ot⸗

uch⸗
ge⸗

gangen.

SP. CXLI. DE. JVREIVRANDO SVPPLETORIO. 13

