tam bi, quibus jus ignorare permiſſum, in integrum
reſtitunntur.
lt, ut dixi, pœna nullitatis ſæpe legibus, quæ chartam ſigil-
latam in inſtrumentis requirunt, inſerta. Quum ergo
aliquando ruſticus in illam incidiſſet, atque ad reſtitutionis in
integrum beneficium confugeret, dubitatum fuit in collegio
ICtorum Helmſtadienſium, an indulgere hoc illi ſine princi-
Pis conſenſu liceret. Qui negabant, urgebant maxime, judi-

cem mitiorem lege eſſe non debere, deinde reſtitutionem ex

gratia contra pœnas legibus ſtatutas ſoli principi reſervanda
eſſe, l. I. §. 10. de boſtulando. Verum enim vero judex. quande
ex cauſa legibus ſtatuta in integrum reſtituit, mitior lege
non eſt, quia ſecundum leges judicat. Neque hæc reſtitutio
gratiæ dici poteſt, verum juſtitiæ, quam indulgere, ſeu ex of-
ficio jurisdictionis ſuæ ſubvenire, magiſtratibus permittit ipſa
lex I. §. IO. de Poſtulando. Porro jura noſtra, quibusdam per-
ſonis ignorantiam juris in damnis admittendæ rei nocere non
debere, clare dicunt in . 8. de Juris & falctt ignor. inter has ve-
ro ſine dubio ruſtici ſunt, l. 2. §. I. Ii quis in jus vocatus l. I. F. 5.
de Edendo l. 2. C. de in jus voc. Non video igitur, cur bene-
ficium hoc ruſticis generaliter tributum in ſolis de charta
ſigillata legibus exulare debeat. Quamobrem ſic judicarunt
ICti

1000 MEDITAT. AD PANDECT.

ICri Helmitadienſes menſe Majo anni 1717. Daß Beklagte,
ihres Vorwendens ungeachtet, bey Vermeidung der Exſeeution Klaͤ⸗
gern die ruͤckſtaͤndige 600 Thlr. nebſt den vom 17 May 1714. bis
jetzo aufgelaufenen Zinſen à 6 pro Cent zu bezahlen ſchuldig.
BDB. R. W. Rat. dec. Beklagte ſchuͤtzet wider die gegen ſie ange⸗
ſtellte Klage exceptionem nullitatis wegen des zur Obligation
gebrauchten illegalen Stempelbogens vor, wannenhero es das
Anſehen gewinnet, ob haͤtte Beklagte in Betrachtung der angefuͤhr⸗
ten Exception von der angeſtellten Klage entounden werden ſollen.
Alldieweil aber der Voigt Beſſerer bey der Unterſchrift ausdruͤcklich
angehaͤnget, es ſolle dieſes nur ein Interimsſchein ſeyn, und in
ſolgender Woche mit einer rechten Obligation verwechſelt werden,
auch eben dieſes dem Klaͤger laut des einen Zeugen Auſſage muͤndlich
verſprochen worden, da denn, daß daſſelbe nicht erfolget, nicht ſowohl
Klaͤgern, als dem Schuldener, beyzumeſſen ift, immaſſen ohne⸗
dem ſelbiger als ein einfaͤltiger Bauersmann, wann ja ein Verſehen
darunter ſeiner Seits vorgegangen, eX capite ſimplicitatis und
ignorantiæ Mitleiden und Reſtitution verdienet, demnach in Be⸗
trachtung aller dieſer Umſtaͤnde mit der in dem Stempel⸗Mandate
geſetzten Strafe billig verſchonet wird; ſo haben wir die Beklagte
nach Inhalt der Klage condemniret. .

Princeps eum, qui ebarta ſigillata uſus non eſt, contra nulli-
tatis pœænam ex mera gratia reſtituere poteſt.

P' eum, qui charta ſigillata uſus nen eſt, & propte-
rea in poœnam nullitatis legibus ftatutam incidit,
inter illas perſonas, quibus jus ignorare periniſſum,
non eſſe nec legitimam reſtitutionis in integrum cauſam
adferre poſle. Poteritne principem adire atque ab
eo reſtitutionem in integrum ex capite gratiæ impetrare?

d
ldetn
lne
li
ud
. DBe⸗
dete
e

1

1

Sb. CCLXII. DE CHARTA SIGHLLATA. 1001

Objicietur maxime, quod ipfi fupra in Specimine EVII. de
in integrum reſtitutionibus, medit. 7. diximus, reſtitutionem
in integrum, quam quis a principe fine juſta cauſa in præju-
dicium tertii impetrat, irritam eſſe. Verum mens noſtra ibi
non fuit, principi poreſtatem in cauſis privatorum ex gratia
reſtituendi prorſus adimere. Negavimus ſaltem, principi
jus eſſe, alterutri litigantium id, in quo ille contra adverſa-
rium peccavit, remittere & gratiam pœnæ cum detrimento læſi
facere; cujus rei luculentum in contumacia exemplum eſt.
At quando alter litigans quid facit, quo ſolus princeps lædi-
tur, licentiam, quam privati omnes ſecunmdum l. 29. C. de
Pactis habent, ut poſſint his, quæ pro ſe introducta funr,
renunciare, magis princeps habebit, poteritque & culpam
illam condonare, & pœnam, etfſi ex hac emolumentum ſen-
tiret adverſarius, remittere. Exemplum ſimile in felonia oc-
currit, quam a vaſallo adverſus dominum commiſſam domi-
nus, invitis agnatis, tametſi ad hos feudum devolveretur,
remittere poteſt, ut recte ſentit Grunnemannus Conſilio 8.
n. 83. 84. 85. Eadem in charta ſigillata ratio eſt. Compen-
dium ex illa ad principem redundat, nullum ad adverſa-
rium. Qui ergo ea non utitur, in principem ſolum peccat;
Pœna tamen nullitatis in hoc peccatum ſtatuta adverſario pro-
ficit. At, quando princeps peccatum remittit, pœna per ſe
ceſſar. Reſponſum Ctorum H elmſtadienſium ſuper hoc
argumento in ſequente meditatione exhibebitur.

V.
Peæna nullitatis in omiſzonem ehartæ ſigillatæ Katuto ad inſtru
mentum ſaltem, non ad ipfum contractum pertinet.

Ergo contractus, ſi alio modo probari poteſt, ſubfiſtit.
Zem. W. LII III Vnum

1002 MEDITAT. AD PANDECT.

V num ſupereſt iis, qui propter non adhibitam chartam
ſigillatam in poœrnam nullitatis inciderunt, neque reſti⸗
tutionem in integrum obtinere queunt, remedium. Scili-
cet pœna iſta nullitatis non ipſum contractum, ſed inſtru-
mentum ſaltem adficit. Igitur negotium ipſum, ad cujus
eſſentiam ſeriptura non requiritur, L. 10. C. de Fide inſtrumen-
torum, ſubſiſtit, ſi modo aliis probationibus rei geſtæ veritas
comprobari poſſit, I. 17. C. de Pactis. Quamobrem JCii
Helmſtadienſes menſe Octobri anni crooccxvII. ſic reſponde-
runt: Hat George Buſſe ſeiner Frauen in der mit ihr anno 1716.
aufgerichteten Eheſtiftung ſein Haus, Hof, und alle Haab und
Guͤther verſchrieben; Nachdem nun gedachter Buſſe verſtorben,
ſo fſodern Andreas und ſein Bruder Joachim die Buſſen die Helfte

des ſaͤmmtlichen von ihrem Vetter, Georgen, nachgelaſſenen Ver⸗
moͤgens, wowider die Wittwe zwar exceptionem pactorum do-
talium vorzuſchuͤtzen gedenket, jedoch zufoderſt belehret ſeyn will,
wie weit ſie diesfalls gegruͤndet, und ob die Eheſtiftung zu Recht
beſtaͤndig ſey. Nun werden zwar Klaͤgere ſonder Zweifel wider den
beygelegten Aufſatz der Eheſtiftung einwenden, es ſey derſelbe in
Ermangelung eines gehoͤrigen Stempelbogens vor 3. ggl. nach den
Koͤnigl. Edicten unguͤltig. Alldieweil aber der in Weglaſſung
des Stempelbogens begangene Fehler nicht den jetzigen Klaͤgern,
ſondern der hohen Landes⸗Obrigkeit zum præjudiz gereichet, die⸗
ſemnach die darauf geſetzte Ppœna nullitatis von derſelben wohl er⸗
laſſen und das Inſtrumentum vor richtig angenommen werden
kann, auch ſolche Remiſſion zu erhalten gute Hofnung anſchei⸗
net, daferne Beklagte den mangelnden Stempelbogen noch bey⸗
leget, und, daß der Fehler nicht aus Bosheit, ſondern aus Unwiſſen⸗
heit und Einfalt geſchehen, vorſtellet, hiernaͤchſt, und wenn gleich die⸗
ſe Entſchuldigung nicht angeyommen, ſondern das gefertigte Inſtru-
ment verworfen werden ſolte, nichts deſtoweniger die Pacta ſeſ,
X wel⸗

Sb. CCLXIII. DE INSTRVM. INTEGRE PROFER. 1003

welche auch ohne ſchriftlichen Aufſatz beſtehen, und in Ermange⸗
lung eines Documents durch Zeugen erwieſen werden koͤnnen, guͤl⸗
tig bleiben; So iſt George Buſſens nachgelaſſener Wittwen In-
tention wohl gegruͤndet, auch die aufgerichtete Eheſtiftung zu Recht
beſtaͤndig, und wird ſie am beſten thun, daß ſie anfaͤnglich wider
die angeſtellte Klage exceptionem pactorum dotalium vorſchuͤ⸗
tzet, hierauf, wenn ihr derſelben Beweis auferleget werden ſolte,
nicht allein die beyde hierbey zuruͤck kommenden Exemplaria mit
einem herumgeſchlagenem Stempelbogen uͤbergiebet, ſondern zu⸗
gleich 2. bis 3. von den bey der Handelung geweſenen Zeugen
eydlich daruͤber, ob nicht George Buſſe in Gegenwart der in dem
Berichtſchreiben benannten Perſonen ſeiner Braut ſein ganzes
Vermoͤgen zuzuwenden verſprochen, und daß ſie ſolches nach ſei⸗
nem Tode behalten ſolle, verordnet, abhoͤren laͤſſet.

SPECGIMEN CC LXIII.

MEDFTATION VM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.
D E

INSTRVMENTIS INTEGRE
PROFERENHIS.

I.

Qui inſtrumenta mutila profert, in erimen falſi ineidit.

alſi ſpecies occultior quidem, ſed & periculoſior
eſt, quando documenta vera, at mutila, produ-
cuntur, illaque pars, quæ producenti nocet, vel
exceptionem & defenſionem rei continet, ſup-
LIIIII Zz Pri.

1004 MEDITAT. AD PANDECT.
primitur. Multi hac vVia improbiſſimi actores & accuſatores
innocentiſſimorum reorum immeritam condemnationem eli-
cuerunt, multi contra rei eadem arte juſtiſſimum, quod
ſibi intentatum fuerat, judicium eluſerunt. Damnat eos
falſi Paulus in l. 16. §. 2. de L. Cornel. de falſis ibi: ur ve-
rum non adpareat, quid celaverunt. Exemplum ejusmodi
falſi adverſus ſe commiſſi Apulejus in Apologia retegit, at-
que recte monet: Multa ſunt, quæ ſola prolata calumniæ
poſſunt videri obnoxia. Cujavis oratio infimulori poteſt, ſi ea,
quæ ex prioribus nexa ſunt, principio ſuo defraudentur,ſi quædam
ex ordine ſeriptorum ad libidinem ſupprimantur, ſi, quæ ſimula-
tionis cauſa dicta ſunt, adſeverantis pronunciatione quam expro-
brantis legantur. Profecto, quod Celſus in l. 24. de Legibus
ait: incivile eſſe, niſi tota lege perſpecta, una aliqua Parti-
cula ejus propoſita, judicare vel reſpondere: rectæ rationi
convenit maxime, & non ſolum in legibus, ſed & in in-
ſtrumentis & ſcripturis quibuslibet locum habet. Recor-
dor, me juvenem olim Londini in Magna Britannia moran-
tem diſputationi private inter theologum Germanum Luthe-
ri aſſeclam & Jeſuitam, qui latenter ibi & mutato veſtitu in
legati cæſarei familia vivebat, interfuiſſe. Ex his alter inci-
tatior adverſarium, quantum poterat, urgebat, atque loca
ex ſacro codice alia ſuper alia ingerebat, & reſpondentem
frequenter interpellabat. Modeſtior alter audiri ſe poſtula-
bat, atque inprimis, non fragmenta ſibi ex ſacro codice ob-
jicienda, ſed loca integra inſpicienda, atque cum anteceden-
tibus & ſequentibus verbis conferenda eſſe, monebat. Sed
vehemens ille diſputator pergebat, ut cæperat, moræ om-
nis, quam in conſideratione ſingulorum locorum fieri opor-
tuiſſet, impatiens. Pertæſus tandem alter: Si fſic, inquit, diſ-
putare licet, ego te ad ſuſpendium adigam. Miranti illi hic
præ-

N
1,.
tit
16

s

ſnn
N.
1r.
Tation
in in⸗
ecl-
ran-
arbe⸗
n in
ne loe
Gennen
Polut
Cice d⸗
tecelin
nore
erie

SP. CCIXIII. DE INSTRVM. INTEGRE PROTFER. 100 5
prælegit verba Mathæi XXII. 5. Judas abiens laqueo ſe
ſuſpendit; deinde ſtatim ſubnectit Iocum Lucæ X. 37. Vade
tu & fac ſimiliter.

Ea inſtrumenta, quorum capita diverſa nec connexa invicem
ſunt, integra edi neceſe non eſt.
M'o de quo in præcedente meditatione dixi; remedium quæ-
rendum eſt. Nullum vero video efficacius, quam, ut
is, qui inſtrumenta producit, ad ea non mutila ſed integra
exhibenda compellatur. Qua de re quum magnæ ſœpe lites in
judiciis oriantur, & jura noſtra contraria quodammodo &
ſubobſcura videantur, opere pretium erit, eam doctrinam
penitius conſiderare & explicare. Scilicet leges incognitæ
non ſunt, quæ partem ſaltem inſtrumenti edere permittunt,
J. 10. §. 2. de Edendo. c. y. X. de Eide inſtrum. quibus tamen
contradicere videtur Vlpianus in l. I. §. 4. de Edendo. Pu-
gnam iſtam ſic tollit Carpzovius in Proceſſu tit. 14. art. I. n.
20. ut judicis diſcrerioni relinquat, quando productio partis
inſtrumenti ad probandum videatur ſufficere. Verum nec
opus eſt arbitrio judicis, quum & recta ratio & leges ipſœ
certas, ſecundum quas arbitrari Poſſit judex, regulas præ-
ſeribant. Diſerimen ſcilicet faciendum eſt inter inſtrumen-
ta. In aliquibus diverſa atque invicem haud connexa capi-
ta continentur. Atque ex his ſufficit, illud ſaltem caput, de
quo præſens lis agitatur, excerpere & exhibere. Talia in-
ſtrumenta ſunt libri rationum, de quibus . 10. §. 2. de Eden-
do, item privilegia ſuper diverſis rebus conceſſa, de qui-
bus c. X. de Fide inſtrum. Pertinent & huc transactio-

.*

nes, nec non ceſſiones de ſeparatis juribus conceptæ, quem-

admodum ICti Helmſta dienſes menſe Decembri anni

cO 1o ccxv. reſponderunt: Wird gefraget, ob Lurius das ganze

—

00G6 MEDITAT. AD PANDECT.

uͤber die Ceſſion gefertigte Inſtrument, oder aber nur die Haupt⸗

Paſſage zu prodiciren ſchuldig ſey. Wiewol nun ein Klaͤger
auch diejenige Documenta, deren der Beklagte vonnoͤthen hat, her⸗
aus geben muß, und von der Aufrichtigkeit und Guͤltigkeit eines In-
ſtruments, wenn ſolches nur ſtuͤckweiſe vorgeleget wird, nicht all⸗
zuwohl geurtheilet werden kan; Daferne aber in dem zwiſchen Lu⸗
cio und Henrici Julii beyden Erben aufgerichtetem Inſtrument
einige Punete befindlich, ſo die gegenwaͤrtige Streit⸗Sache ei⸗
gentlich nicht angehen, in welchem Fall die Rechte nur die Edition
der Haupt⸗Paſſage anbefehlen; So iſt Lucius qus dem Ceſſions-
Inſtrument nur den Paſſum, worinnen die Ceſſion ſelbſt ſammt
der Cauſa cedendi enthalten, herauszugeben ſchuldig, die an⸗
dere Puncta aber, welche den Gegentheil nicht angehen, zuruͤck zu
behalten berechtiget.
III.

Inſrumenta, guorum capita connexa ſunt, integra proferri
oportet.
X yenio nunc ad inſtrumenta, quæ ſuper unico negotio
V vel pluribus quidem ſed connexis invicem confi-
ciuntur. Equidem &, qui hæc proferunt, ſi partem eo-
zum aliquam nocere ſibi alterique prodeſſe poſſe animad-

–

vertunt, proficua ſaltem excerpunt & certa ſupprimunt,

permiſſum id ſibi legibus, quas in præcedente §. memora-
vi, rati. Hinc cavillationes oriuntur, & ſententia inſtru-
mentorum pervertitur ſæpe, veritasque celatur. Peſſime
& contra l. I. §. 4. de Edendo, quæ talia inſtrumenta tota
edere jubet. Edenda ergo ſunt integra mandata principum,
regiſtraturæ, litteræ, chirographa & contractus, nec ſine
falſi crimine pro parte occultari poſſunt. Atque ſic judica-
runt Cti Helmſtadienſes anno clo 1o ccxiIx. nomine Princi-
Pis Anhaltini: Daß klagende Cammer binnen 4. Wochen die

tio

SpP. CCLXIII. DE INSTRVM. INTEGRE PROFER. 1007

jetzo ſtuͤckweis beygelegte Documenta bey Verluſt derſelben
vollig und unzerſtuͤmmelt zu produciren, und Beklagten Ab⸗
ſchrift davon, jedoch auf deren Koſten, zu verſtatten ſchuldig. Cui
ſententiæ has ſubjecere rationes: Unter den von Beklagten zu
Anfangs bey der Recognition gemachten Erinnerungen iſt die
zweyte, worinnen ſie die jetzs nur ſtuͤckweis producirte Documen-
ta voͤllig zu ſehen verlangen, von einiger Erheblichkeit. Denn ob
wol Klaͤger dagegen vorſchuͤtzet, es ſey niemand ein Ducument

weiter, als es zu ſeinem Beweis dienet, zu produciren verbun⸗

den, worinnen ihm auch die Rechte beyzupflichten ſcheinen; So iſt
doch ſolches nur von Rechnungen, Privilegien und dergleichen
Documenten, worinnen ganz unterſchiedene und nicht an einan⸗
der hangende Puncta enthalten, zu verſtehen, und hat es mit
Briefen, Befehlen, Contrakten und andern ſolchen Schriften
eine viel andere Bewandniß, weil von deren Aufrichtigkeit und
Guͤltigkeit, wenn man ſie ſtuͤckweiſe ſiehet, nicht wohl geurtheilt
werden kan, auch durch Extrahirung der blos in des Producen-
ten Krahm dienenden Paſſagen und Unterdruͤckung derer, ſo
den Producten vortheilhaftig ſeynd, Gelegenheit zu cavillatio-
nibus und falſis gegeben wird. Dieſemnach haben wir in die⸗

ſem Stuͤck nicht unbillig vor Beklagte geſprochen.

IV.

Qui inſtrumentum integrum profert, illa etiam ejus capitæ, guæ
ipſi nocent, admittere debet.

V.
Proteſtatio editioni adjecta edentem non juvat ſemper.
egulæ vulgatæ ſunt: Inſtrumentum, quod quis pro ſe
R allegat, etiam contra ſe admittere debet; &: Qui inſtru-

mentum profert, omnia ejus capita approbaſſe cenſetur. Gra-
vVe-

1008 MEDFTAT. AD PANDECT.
ve hoc nonnunquam eſt & incommodum iis, qui inſtrumen-
ta proferunt. Igitur cautione hac vulgo utuntur, ut ſimuu?
declarent ſeu proteſtentur, ſe hoe inſtrumentum ſaltem in
paſſibus utilibus producere. Multum huic proteſtationi tri-
buunt communiter, ego autem parum. Regulæ iſtæ, quas
fupra dixi, & in recta ratione & in jure ſcripto fundatæ funt-
Vide c. r9. in fine X de Cenſibus & Auth. Ad hæc C. de Fide in-
ſirumentorum. Excludi ergo per proteſtationem non poſ-
funt. VWide Berlichium P. I. Concl. 43. . 2I. Et ſi vel maxi-
me aliquam cautelæ iſti utilitatem tribuis, ea tamen
ex doctrina Mevii P. 7. dJec. 447. non aliter admittenda eſt,
quam ſi inſtrumentum diverſa prorſus a ſe invicem capita

complectatur. In connexis igifur, e. g. quæ in inſtrumento
emtionis & venditionis continentur, nullum plane effectum .

proteſtatio habebit.

SPECIMEN CCLXIV.
MEDITATIONVM D PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIV Ir.

DE.
Regulæ, quod referens ſine relato non probet, ratio inveſtigatur:
Limitationes ejus regulæ omnes ad unicam referuntur.

Duæ

—

8P. CCOLXIY. DE INSTR. REFER. ET RELATO. 1009

Nus ſunt diverſie regulæ, ſed quæ a plerisque qui
earum explicationem ſuſeipiunt, invicem confun-
duntur: Exemplum ſine authentico, ſeu, ut cum
vulgo lequamur;, copia ſine originali non probat; &: Re-
ferens ſine relato non probat. Commiſcent, ſicut dixi,
eas multi veteres recentioresque, Gothofredus & Kichterus
in notis ad Auth. Si quis C. de Edendo, Martini in Proceſu

tit. 24. §. & alii. Separandæ tamen ſunt probe & ſingulæ

ſingulatim explicandæ. Nos priorem explicuimus ſupra in
Specimine CCLXI. de Probatione per inſtrumenta, medit. 5.
alteram nunc exponemus. Sed hanc ipfe Juſtinianus ſatis
clare proponit in Wovella 119. c. 3. & Auth. SNi quis C. de
Edendo: Si quis, inquiens, in aliquo documento mevtionem

faciat alterius documenti, nulla ex hac memoria fiat exactio,

nifi aliud documentum, cujus memoria in ſecundo facta eſt,
proferatur. Quæ verba, quum perſpicua ſint, luce nulla
egent. Regulam vero hanc tot limitationibus obruunt DD.
ut fere enervent. Vide aliquas earum apud Maſcardum de
Prebationibus concl. 92 3. & Berlichium PFP. I. concl. 42. n. 13.
Ego neque omnes rejicio, neque omnes probo- Utique
aliquando æquitas poſcit, ut referenti ſine relato fides ha-
beatur. Cuncti tamen caſus, quibus hoc juſtum eſt, unica
limitatione comprehendi poſſunt, ut multitudine opus non
ſit. Reperiemus autem hanc generalem limitationem facile,
fiquidem genuinam regulæ noſtræ rationem inveſtigaveri-
mus, qua ceſſante & regula ceſſat. Hanc rationem Kichte-
rus in Expoſitione authent. Si duis C. de Edendo n 4. in ſuſpi⸗
cione falſitatis ponit. Sed ex eo, quod alicujus inſtrumenti
mentio in alio inſtrumento fit, non video, quæ falſitatis ſuſpi-
cio oriri poſſit. Propius ad veritatem accedit Grunnemannus
ad Auth. Si quis C. de Edendo rationem regulæ hanc conſti-
Tom. IV. Mmm mmm tuens;

1010 MEDITAT. AD PANDECT.

tuens, quod in relato inſtrumento poſſit eſſe vitium, illud
irritum reddens. Sed nec ille rem totam exhaurit. Mihi ſie
videtur: Is, contra quem inſtrumentum aliquod profertur,
ſi inſpiciendi ejus copiam accipit, plerumque ex hac inſpe- V
ctione exceptiones, quibus ſe tueatur, conſequitur. Defen-
ſio ejus ſæpe in forma inſtrumenti, in ſubſcriptione, in ſi-
gillo, in die & conſule, in correctione quadam, in ductu
litterarum, in vitio ſeripturæ, in uno verbo, in negotio
ipſo, in conditione appoſita &c. latet. Defenſionem igitur
adimis reo, ſi inſpectionem documenti, ex quo damnandus
eſt, ei denegas. Et accideret hoc tunc, ſi inſtrumento, cu-
jus mentio in alio inſtrumento fit, plena fides haberetur.
Forſan, ſi ipſum inſtrumentum relatum adforet, reperiret in
contentis ejusdem reus aliquam defenſionem, qua illum ju-
dex, ſi ſoli referenti credit, privat. Hæc vera cauſa eſt,
quæ Juſtinianum, ut referens ſine relato admitti vetuerit,
movit. Quæ cauſa ſi ceſſat, ceſſabit etiam JIuſtiniani lex.
Itaque generaliter concludo: Quoties de veritate obligatio-
nis, ſeu eorum, quæ in inſtrumento relato continentur,
indubie conſtat, tunc relatum proferri neceffum non eſt,
ſed referenti ſine relato plena fides habetur. Hæc eſt unica
illa limitatio, quæ regulæ ſupra memoratæ adjicienda eſt,
& quam exemplis nunc illuſtrabimus. U
III.

Sola amiſſio inſtrumenti relati non eficit, ut referent! ple-
na fides babeatur.

IV. . .
Qaousque debitores apag inventario cenveniri poſſut,
diſquiritur.

7

Pluribus documentis referetilus fine relato creditur.
Inter

6

SP. CCLXIV. DE INSTR. REFER. ET RELATO. 1011

Ineer limitationes vulgares regulæ ſupra memoratæ hæc
etiam paſſim traditur, quod referenti ſine relato fides ha-
benda ſit, quum relatum incendio, vetuſtate, tumultu bel-
lico, aut alio caſu fortuito periit. Et videtur hæc limitatio
fundata in l. 57. de Adminiſtr. & perie. tut. in qua, chirogra-
phis debitorum incendio exuſtis, tutor eos ex inventario ad
ſolvendam pecuniam aut novationem faciendam convenire
poſſe dicitur. Verum optime ad b. L. obſervat Gothofredus
lit. c. cauſam, quod hoc caſu inventario referenti plena fides
habeatur, non in amiſſione chirographorum quærendam
eſſe, ſed in eo, quod & inventarium ſolemniſſime confe-
Rum, & tota ſeries chirographi, non ejus tantum pars, in
commentarium translata ſit; partem vero ſaltem exſcriptam
nihil probare. Amiſſio enim inſtrumenti, etſi probetur,
debitorem tamen non convincit, cui exceptiones contra in-
ſtrumentum ex ipſo forſan inſtrumento competere poſſunt.
Itaque Antonius in I. I. C. de Fide inſtrumentorum negat, cre-
ditori amiſſionem inſtrumentorum obeſſe, ſi modo manife-
ſtis probationibus illos, contra quos agitur, debitores eſſe

appareat. At ſolum inventarium, in quo paucis verbis

mentio chirographi fit, manifeſta probatio non eſt, quum,
qui inventaria conſcribunt, notarii inſtrumenta „ quæ in
illud referunt, obiter inſpicere nec cum cura examinare
ſoleant. Niſi ergo de tota chirographi ſerie certo ac indu-
bitate ſive ex inventario ſive ex aliis argumentis conſtet,
reus injuſte damnabitur. Recordor ipſe in hereditate qua-
dam exemplum chirographi ex authentico deſcripti reper-
tum, idque a tutoribus & notario, qui ſcripturam debito-

ris nunquam viderant, pro authentico habitum, & in in-

ventarium relatum, atque debitorem quoque ex eo inter-
pellatum fuiſſe, ſed hunc oſtendiſſe, ſcripturam illam ſuam

non eſſe, ipſumque inſtrumentum authenticum ſibi jam diu

Mmm mmm z 2

1012 MFDITAT. AD PANDECT.

a defancto, recepta pecunia, redditum. Quo cognito, de-
ſierunt illum turbare tutores. At quid putas futurum fuiſſe,
ſi chirographum illud deſcriptum caſu interüſſet & tutores
ex inventario actionem inſtituiſſent? Judex profecto, ſi
verba legis 57. de Adminiſtr. & peric. tut. ſimpliciter ſpectaſ-
ſet, innocentiſſimum condemnaſſet. Sed ex ipſis etiam Mo-
vellæ 119. c. 3. vVerbis patet, amiſſionem ſolam inſtrumenti
relati ad hoc, ut referenti plene credatur, non ſufficere.
Dicitur enim, nullam ex mentione exactionem fieri, niſi
alia ſecundum leges probatio exhibeatur. Adferam exem-
plum, Ctis Helmſtadienſibus menſe Majo anni clo 1o ccxviII
oblatum. Templi cujusdam curatores poſſeſſorem Prædii
equeſtris ex donatione ante aliquot ſecula facta convenie-
bant, ſed inſtrumentum donationis proferre non poterant,
exhibebant tamen & librum rationum eccleſiaſticarum, &
transactionem, & rem judicatam, in quibus donationis ejus
mentio fiebat. Negabat reus, documentis his referentibus
fidem habendam, niſi relatum proferetur. Contra advoca-
tus templi in vulgari limitatione nitebatur, & veroſimiliter
admodum oſtendebat, inſtrumentum donationis temporis
bellorumque injuria periiſſe. Non movebat nos hæc ratio-
At illa nos movebat, quod mentio inſtrumenti perditi in tot
inſtrumentis aliis, quorum fides indubia erat, fiebat. Mul-
titudo hæc inſtrumentorum referentium ſupplebat defectum
relati & ſerupulum animis noſtris omnem eximebat. Has
itaque ſententiæ noſtræ ſubjecimus rationes: Die viele von
Apellaten beygelegte Documenta zeigen ſattſam daß die von
ihnen gefoderte Paͤchte ein in dem Gute Schlennewitz ſtehendes
onus reale, demnach Apellanten, als Beſitzere dieſes Guts, ſolche
zu entrichten ſchuldig ſeynd. Nun wenden zwar ſelbige dagegen
. ein,.

—–

SP. CCLXIV. DE INSTR. REFER. ET RELATO. ter;3

. ein, es ſey der Grund der ganzen Foderung, naͤmlich die angegeb⸗e⸗
„ ne Schenkung, nicht erwieſen, bey welchem Umſtande es das An⸗
4 ſehen gewinnet, ob haͤtten Apellanten, ihrem Verlangen nach,
4 gaͤnzlich losgeſprochen werden ſollen. Alldieweil aber aus den Kir⸗
chenrechnungen, Vergleichen und Judicatis uͤberfluͤßig erhellet, daß
. . das Geſchlecht derer von Brieſen ſich ihres Gutes Schlennewitz we⸗ N
ei gen zu den Paͤchten bekennet, ſolche viele Jahre lang abgetragen,
auch zu fernerer Entrichtung rechtskraͤftig condemniret worden,
demnach an der Richtigkeit der Foderung, ungeachtet die Haupt⸗
verſchreibung durch Laͤnge der Zeit und andere Ungluͤcksfaͤlle ver⸗
H lohren gegangen, nicht zu zweifeln iſt; ſo haben nothwendig der
n vorige Abſchied beſtaͤtiget, und Apellanten, welche in einer ſo kla⸗
4 . „ren und laͤngſt abgethanen Sache neuen und unnoͤthigen Proceg
SSSZ erreget/ die Erſtattung der Unkoſten auferleget werden muͤſſen.
e
bus HEditio inſtrumenti relati tunc, quum illud per referens ſubla-
c — tum reformatumque eſt, poſci nequit.
wer I)* equites Marchici emtionem & venditionem conſcri-
rG pto ſolemniter inſtrumento celebrant, ſed, interjecte
ran Pauxillo tempore, diſſidere incipiunt, atque Poſt aliquot al-
inn tercationes novum inſtrumentum conficiunt, in quo, facta
N prioris mentione, aliqua veteris contractus capita retenta
feln inſerunt, alia omittunt, alia adjectis novis Pactis & condi-
6 tionibus reformant, denique nova quædam addunt. Inſti-
De tuta deinde ex poſteriore inſtrumento actione, reus ante o-
N mnia exhibitionem prioris, quod in poſteriore, ut dixi, re-
latum fuerat, poſcit. At fruſtra. Applicuimus hic limita-

tionem noſtram generalem ſupra memoratam, ut quoties de
veritate obligationis, ſeu eorum, quæ in inſtrumento relato
Mmmmmm 32 con-

N
66

1014 MEDITAT. AD PANDECT.

continentur, indubie conſtat, relatum proferri non ſit ne-
ceſſe, ſed referenti ſoli plena fides habeatur. Non poterat
vero hic de contentis primi contractus controverſia naſci,
quum capita illa, a quibus diſceſſum non fuerat, cuncta re-
petita eſſent. Eorum vero, quæ tolli mutarique placuerat,
editio prorſus inutilis erat, atque adeo flagitari non poterat,
arg. l. 27. §. 2. de Pactis. Et ſic menſe Novembri anni
CIo IO CCXX. judicavimus, hasque ſubjecimus rationes: Weil
der am 20. Januar. 1702. aufgerichtete Kauf⸗Brief zeiget, daß
der von Corpenter am 10. Febr. 1708. ſeine beyde Antheile in
Großbreſen an den von Bautzen verkauft gehabt, mithin die Pro-
duction ſolches alten Kauf⸗Briefes, da man deſſen Inhalt aus
dem neuern ganz deutlich erſiehet, uͤberdem der alte durch den neu⸗
en aufgehoben, und vielleicht gar zerriſſen oder caſſiret worden,
alſo ſolchen zu produciren unmoͤglich fallen moͤchte, nichtig, und
nur zum Aufenthalt des Proceſſes gereichet; So ſeynd wir dieſes
Gravamen billig uͤbergangen.

VII.
um non de cauſa ipſa, ſed de quæſtione incidente & prælimi-
nari litigatur, referens ſine relato fidem facit.
VIII.

In legitimat ione ad cauſam ſuffcit editio inſtrumenti
referentis.

Tuſſus erat actor ad cauſam ſe legitimare. Profert hic
transactionem, ceſſumque ſibi in illa jus, ex quo agebat,
docet. Sed in ea transactione mentio alterius inſtrumenti
RHebat. Poſcit ergo & hujus tanquam relati editionem reus.
Sed repulſus eſt. Scilicet ex ipſis Movellæ 119. c. 3. & Auth.
Ji guis C. dJe Edendo verbis: exattio, quantitatis debitæ pro-
ario &c. patet, tunc ſaltem, quum ipfius cauſæ deciſio,
. hoc

en

tenn

1
N
N
1
e
Nie

n⸗

ti

e.

SP. CCLXIV. DE INSTR. REFER. ET RELATO. I015

hoc eſt, condemnatio vel abſolutio ex inſtrumento pendet,

referens non ſufficere, ſed relatum etiam proferri debere.
At legitimatio ad cauſam non eſt quæſtio principalis, verum
incidens ſaltem & præparatoria, ſeu, ut a Ludovici de legi-
timatione ad cauſam §. 7. vocatur, præjudicialis. Has vero

præœparatorias cauſas judex ſummatim cognoſcit, l. 3. 9. Ad.

exhibendum, atque ea, quæ altioris indaginis ſunt, ſiquidem
cauſam ipſam non tangunt, omittit, ea vero, quæ ad iflam
pertinent, in principali judicio tractanda & curatius exami-
nanda ſeponit. Quamobrem ſic reſponderunt Cti Helm-

ſtadienſes menſe Februar. anni c1o o Ccc XxX. Anfaͤnglich iſt

des Klaͤgers legitimatio ad cauſam zu unterſuchen, wider welche
Beklagte einwenden, es ſey die in dem Vergleiche allegirte Wie⸗
derkaufs⸗Verſchreibung nicht beygeleget worden. Alldieweil aber
die Regul, quod referens ſine relato nihil probet, zwar wohl

in Faͤllen, da die Hauptſache auf ein Document ankommt, ſtatt

findet, hingegen alsdenn, wenn nur bey einem Incident-Puncte,
dergleichen die Legitimation iſt, ein Document angefuͤhret wird,
nicht alles ſo genau genommen, noch ein ordentlicher Beweis ge⸗
fordert werden muß; So hat die Legitimation ihre Richtigkeit.

IX.

lIæ, qui in inſtrumento alterius inſtrumenti obiter mentionem

facit, per omnia boc probare non cenſetur.
X.
Nee edisio bujus inſtrumenti obiter eommemorati poſci
doteſt.

iverſa ſunt invicem, referre ſe ad inſtrumentum, & in-
ſtrumenti cujusdam obiter mentionem facere. Referre
ſe

1016 MEDITAT. AD PANDECT.

ſe quis dicitur, quando ex verbis & circumſtantiis apparet,
ipſum inſtrumenta, quæ commemorat, approbare atque in

eis contractum vel ſaltem partem ejus fundare, wenn er das

angezogene Document zum Grunde ſetzet, ſich darauf beziehet.
ldem vero non cenſetur facere tunc, quando obiter mentio-
nem inſtrumenti alicujus injicit. Tunc enim id per omnia
probare & obligationem ex eo agnoſcere non cenſetur-
Convenit hoc rectæ raätioni, convenit etiam legi 31. de Fide
inſtrumentorum, ubi commemoratio pecuniarum, quæ ex
alia cauſa deberi dicuntur, in chirographe facta vim obliga-
tionis non habere dicitur. Adde c. 1o. X. de Privilegiis. Sic
itaque reſponderunt JCti Helmſtadienſes menſe Junio anni
cio e cc xvI. Ob wohl auf Seiten des Dom⸗Capituls vorge⸗
wendet werden moͤchte, es habe Churfuͤrſtl. Durchl. ſolche Speci-
ſication bey dem uͤber die quarta getroffenen Vergleiche zum
Grunde geſetzet, und ſie dadurch deutlich approbiret; Alldieweil
aber angefuͤhrte Specification in dem darauf erfolgten Vergleiche
nicht zum Grunde geſetzet, ſondern nur blos Erwehnung derſelben
gethan, der Vergleich ſelbſt aber ohne einiges darauf gemachtes
Abſehen per averſionem und im Tauſch getroffen worden, die⸗
ſemnach die bloſſe Relation und Erwehnung der Specification
vor keine Approbation aller darin enthaltenen Punkten geachtet
werden mag; So c. Ex his porro conſequitur, editionem
inſtrumenti talis, cujus obiter mentio facta, quum acdt præ-
ſentem cauſam non faciat, peti quoque non poſſe.

COROLELARIVUM.
Schedæ, ad quas inſtrumentum ſe refert, die Beylagen,

etiam ſine ſubſcriptione fidem faciunt. Vide Specinmz.
CeLXXII. de Contractibus, qui in ſeriptis fiunt, medit. 6.

SPE-

Sp. CCLXV. DE DIE ET CONSVLE. 1017

SPECIMEN CCLXyWLY.
4 MEDITIATIONVM AD PANDECTAS
D AD LIE XXII TITL x.
u . DEk S
pDIE ET CONSVLE.
18 Omiſſio diei & conſulis inſtrumentum regulariter non vitiat.
Er Excipiuntur ra inſtrumenta, in quibus lex diem & ronſalem
pro forma reguirit.

F. 2. n. 21. Documentum, inquiens, in quo diei mentio
omiſſa eſt, nullam fidem facit; teſtemque ſibi advocat

D— iſſentit a nobis Martini in Analectis forenſibus tit. 2.
lelch 7

ſes „ Mylerum ad Ebrenbach, qui de Principibus & ſtatibus
Ne imperii cap. 61. §. 5. Loci, ait, && temporis mentio ad contractus
atin Jubſtantiam plurimum tribuit. Sed contradicit eis aperte lex 34.
ahti §. I. de Pignoribus, in qua obligatio pignorum ideo, quod
foben dies & conſul additi non ſunt, ceſſare negatur. Equidem
e diſſentientes a nobis c. 3. de Re judicata in 6. Wovellam 47. cap.
1. pr. & c. II. X. de Probationibus objiciunt. Sed illa nobis
non obſtant. Ad c. 3. in ſequente meditatione reſpondehi-
tur. Quod vero ad alteros duos textus, non negamus, eſſe
quædam inſtrumenta, in quibus leges ipſæ diem & conſulem
pro forma requirunt. Talia ſunt inſtrumenta notariorum, de
quibus Movella 47. c. I. pr. agit, regiſtraturæ judiciales, quarum
partes neceſſariæ in c. I1. X. de Probetionibus recenſentur. His
ZYyom. Il. Non nnn en

1018 MEDITAXAT. AD PANDECT.

ex Movella 107, c. I. teſtamenta parentum inter liberos addi
poſſunt. Verum hæ exceptiones ſaltem ſunt, quæ regulam
noſtram non convellunt, ſed firmant, Igitur inſtrumenta ſine
die & conſule ſcripta extra caſus, in quibus leges ipſæ diem
& conſulem requirunt, valent. Exemplum eſt, quum debi-
torin chirographo, ſe a creditore mille accepiſſe, fateatur,
eaque reddere, quandocunque debitori placuerit, pollicetur.
Superflua tunc erit adjectio diei. Atque ſic Cri Helmſta-
dienſes menſe Februario anni c1o 1ο ccxv. reſponderunt: Die
fuͤrnehmſte Frage kommt darauf an, ob die von Klaͤgern zu Fuͤh⸗
rung des ihm auferlegten Beweiſes ad acta gebrachte Urkunden
genugſamen Glauben finden. Beklagter will ſolches daher in
Zweifel ziehen, weil in einigen Jahr und Tag ausgelaſſen iſt.
Alldieweil aber das datum oder Jahr und Tag zu einem Docu-
mento nicht nothwendig erfodert wird; Dieſemnach haben wir
beſagte Urkunden ver zulaͤnglieh zu dem von Klaͤgern gefuͤhrten Be⸗
weiſe gehalten. II.
Cyniſſo diei & onſulis tunc nocet inſtrumento, quum deciſio du-
bii eirea illud emergentis ex circumſtantia temporis
pendet.
