pag. 204. adeo placuerit, ut adjecerit: quam ſi non occu-
paſſet, non aliter poteram cogitare, nec aliudercogitare; mihi
tamen ineptiſſima videtur. Et non opus habent remedio
verba illa. Credunt vulgo Cæſarem ſibi maris dominium
derogare, & tamen totius mundi, cujus pars mare eſt, do-
minium ſibi arrogare. Verum hæc ejus ſententia non eſt,
ſed hæc potius: ſe quidem totius urbis eſſe dominum,
maritima tamen negotia non ex ſuis, ſed Rhodiorum le-
gibus, quousque illæ Romanis legibus non repugnent,
judicare.
Recte monet Huberus in Prælect. ad tit. D. de lege Kbhodia
de actu §. 2. eum, qui res pretioſas ciſtis incluſas in na-
vem infert, hoc profiteri debere. Nam ſi, eo non pro-
feſſo, ejiciantur, tanti æſtimabuntur, quanti extrinſecus ap-
Paruerunt, non quanti vere fuerunt. Aliud tamen eſt quod
ad actionem de receptis. Vide ſupra Specimen EXxVI.
de Actione de receptis, medit. 7.
A a 2 4A. Erq.

188 MäEDITAT. AD PANDECT.

4. Eraſmus in colloquio, quod Naufragium inſcribit, narrat, in
jactu quodam ltalum, cui ſcrinium plenum vaſis argenteis,
annulis, panno ac veſtimentis ſericis eſſet, noluiſſe ceteros
imitari, ſed cupiiſſe aut perire cum amicis opibus ſuis, aut
ſimml cum il is ſervari; ſed nauclerum ei dixiſſe: Per nos
liceret tibi cunt tuis perire ſolum: ſed &auum non eſt, ut nos
omnes tui ſorinii cauſa periclitemur; alioqui té una cum
ſerinio dabimus in mare præcipitemn. Quxro igitur, an
ille, ſi ab opibus ſuis avelli ſe nulla ratione paſſus eſſer,
præceps cum illis in mare dari potuerir. Et puto, quod fic.

5. Quod Hermogenianus in L. y. pr. de lege Rhodia de jactu,

ait: amiſſæ navis daninum collationis conſortio non ſurcitur
per eos, qui merces ſuas naufragio liberaverunt; nam bu-
Jus æquitatem tunc admiitti placuit, quum jactus remedio
ceteris in communi periculo ſalva navi conſultum eſt; fallit
aliquando, tunc ſcilicet, quum nauta ideo navem ſuam
in vadum illidit & frangit, ut homines mercesque ſer-
vet. Exemplum habet Olearius in der Reiſebeſchreibung

nach Moſcau und Perſien lib. 4. cap. 15. Cui ſimile fere

eſt illud apud Virgilium lib. 10. Aeneid. ubi Tarchon,
magiſter navis, milites in terram hoſtilem expoſiturus,
quum obſeſſi, quibus ſuppetias ferebat, in extremis an-
guſtiis eſſent, nec res moram ferret, ſocios ſic alloqui-
tur:

Nunc, o leécia manus, validis incumbite remis:
Tollite, ferte rates, inimicam findite roſtris
Hanc terram, ſulcumque ſibi premat ipſa carina.
Frangere nec tali puppinz ſtatione recufa,
Arrepta tellure ſemel. Quæ talia poſiquam
Effatus Tarchon, ſocii confurgere tonſis,
Spumantesque rates arvis inferre Latinis;
Donec roſtra tenent ſiccum, & ſedere carinæ
Omnes innocuæ: ſed non puppis tua, Tarchon.
Namque inflicta vadis dorſo dum pendet iniquo,
Anceps, ſuſtentata diu, Hubctusque fatigat,
Solvitur, atque viros mediis exponit in undis.

Utro-

—
urtan in
tgems
ſ n
8 Ni ill
Dir n
eſurnn
Mi cu
ginr, in
Asele
gvotl

ilejts
n ſorin
, nunl
renntn
1 ;
vetm ſun
esque
deſchreibn
Gtonle k
Turchot
erolt unn
eutecis
ſc Aode

renis:
tie
1
NE

;
Urinc
relon⸗
n inih
n
0

. —–.

SP. CLXI. DE INSTITORIA ACTIONE. 189

Vtrobique credo domino navis ſatisfaciendum fuiſſe.
Conſentit Petrus von der S Mas de lege Kbodia de
Jasku cap. 7.

§ EO EX CLXI.

MEDITATIONVM. AD PANDECTAS
AD LIB. XxIv. TIT. III.

IHNSTITORIA ACTIONE.

IJ.

Iuſtitor ex lir „ Yuck tempore oficii ſui geſſit, proprio nomine

conveniri nequit.
II.
Neceſſe tamen t, ut probet, &, ſe inſtitorem fuiſſe, &, ſe
nevotiutn illud tanquam inſtitorem geſſiſe. Unum ex
bis probari, non ſufficit.
ilhelmus, mercator Hamburgenſis, merces quas-
dam Lisbonam ad Petrum, mercatorem Lisbonen-
ſem, mittit. Paulo poſt Petrus per literas ſignifi-
Ara merces ad manus ſuas non perveniſſe. Wilhelmus

igiur ſollicitus inquirit, quid de mercibus illis factum ſit, ſed
diu

ruſtra. Tandem, interjectis aliquot annis, certior reddi-

rur, Chriſtophorum quendam merces illas ex portu Lisbonenſi

avexiſſe. Itaque actionem contra Chriſtophorum inſtituit.
Chriſtophorus factum non negat, ſed excipit, ſe tunc temporis
Petri inſtitorem fuiſſe, nec poſſe finito nunc officio de iis, quæ
tanquam inſtitor geſſerit, conveniri. Subit etiam, quod illi ſine
dubio incumbebat, onus probandi, ſiſtique teſtem omni
exceptione majorem, qui, fuiſſe Chriſtophorum illo anno
Petri inſtitorem, clare affirmat. Tum judex jusjurandum

190 MEDITAT. AD PANDECT.

ſuppletiorum decernit, atque Chriſtophorum ſub conditione,
ſi hoc præſtiterit, abſolvit. Impugnat hanc ſententiam tan-

quam injuſtam Wilhelmus, & acta poſt conſuetas partium

diſputationes menſe Novembri anni cio 10 cC xxXII. ad Ctos
Helmſtadienſes mittuntur. Ab his vero mutata fuit prior
ſententia ex graviſſimis rationibus. Equidem, quod inſtitor,
finito officio, ex iis, quæ tanquam inſtitor geſſit, non obli-

getur, certum eſt. Vide L. 20. de Inſtitoria actione. Et
Chriſtophorum Petri inſtitorem fuiſſe, Wilhelmus ipſe non

admodum negabat. Verum hoc ſolum Chriſtophorum haut
liberabat. BDuo erant, quæ ille excipiendo affirmarat: unum,

ſe Petri inſtitorem fuiſſe; alterum, ſe tanquam inſtitorem, ex
mandato ſcilicet Petri, merces avexiſſe. Poſterius hoc ex

priore neceſſario non conſequitur, ut unusquisque animad-
vertit. Nam ſi inſtitor non vult finito officio obligari, ne-
ceſſe eſt, ut in contractu vel negotio, quod gerit, expreſ-
ſam officii mentionem faciat. Alias enim proprio nomine
agere cenſetur, & proprio etiam nomine convenitur. Vide
L. 67. de Procuratoribus. Adde Boerii Deciſionem 273. u. 6,
& Carpzovium lib. 4. Reſponſo 80. n. 3. Igitur etſi primum
probatum ſat fuerat, alterum tamen quoque probari oporte-
bat. Quamobrem ſic ſententiam immutavimus: Nunmehr

aus den Acten ſo viel zu befinden, daß Beklagter zu dem Erfuͤl⸗
lungseide nicht zu laſſon, ſondorn dem Klaͤger 3643 Mark zu be

zahlen ſchuldig, er koͤnnte und wollte denn binnen 4 Wochen beſ⸗
ſer, als geſchehen, beweiſen, daß ihm Peter Wille und Heinrich
Nibbens Wittwe zu Lichtung der ſtreitigen Waaren Vollmacht er⸗
theilet. V. R. W. Hasque ſubjecimus rationes: Es kommt dieſer
Proceß auf zwey Puncte an, 1. ob Beklagter zur Zeit, da er die
von Peter von Kampe nach Liſſabon geſandte Waaren gelichtet, des
Willens und der Nibbiſchen Wittwe Handelsdiener geweſen, 2. ob
. . die

ſe9

ſhe

ſh
ſn
abe
hen
ſen
un
ite
hieſ
Pre
genn
der
her
74
hoßl
ohdere
irne
We
l

e

el
ſol
nee

lin

tone
amtn.
Dütinm
1d nn
bin hin
dnn
non
lione.
8ile mn
Dktutn hu
rlt: unn
knorenmi
g hor4
ge aninn
lgari, 1
it, exple
io Honmin
Ur. Vid
27
G'primun
ri o
Iunn⸗
1 dem G
Nurt ub
Pocet i
und hint
Vollnoc ,
tanmt i⸗
et, N

SP. CLXI. DE INSTITORIA ACTIONE. 191

die Lichtung auf derſelben Befehl geſchehen. Der Beweis von
beyden Puncten hat nicht Klaͤgern, als neganti, ſondern dem
bejahenden Beklagten obgelegen. Nun hat derſelbe zwar den er⸗
ſten Punct ziemlich beygebracht, und wuͤrden wir es deſſelben
halber ſonder Zweifel bey dem erkannten Erfuͤllungseide gelaſſen
haben. Aber bey dem andern Puncte ſtehet ihm gar zu viel und
inſonderheit dieſes entgegen, daß 1. Peter Wille ſelbſt an eben
dem Tage, da die Lichtung geſchehen, an den von Kampen um
eine procuratie zu Lichtung der Waaren geſchrieben, daß 2. eben
dieſer Wille zwey Monat darauf abermal geſchrieben, wie die
Procuration nicht eingelaufen, und von einer falſchen Hand auf⸗
genommen ſeyn muͤßte, daß 2. dieſer Wille wenigſtens zu der Zeit
der geſchriebenen Briefe integræ fidei und Beklagtens Handels⸗
herr geweſen, daß 4. die Nibbiſche Wittwe zur Zeit der Lichtung
in Anſehung der in Willens Briefe angefuͤhrten Umſtaͤnde nicht
wohl Vollmacht ertheilen koͤnnen, daß 5. die Lichtung in eines
anderen, naͤmlich des Peter Brockhuis Namen geſchehen, daß 6.
keiner von den ſub O. befragten Zeugen eigentlich ſagen koͤnne,
dieſer Brockhuis habe vor Willen im Zoll gezeichnet. Wider
alle dieſe Argumenta hat Beklagter nichts weiter als des Brock⸗
buis coram Notario gethane Auſſage anzufuͤhren, welche bey ſo
vielen wider ſie ſtreitenden Vermuthungen, auch in Anſehung des
ſolchem Zeugen von Klaͤgeren beygemeſſenen Banquerots, und ſei⸗
nes bey gegenwaͤrtiger Sache einiger Maſſen mit unterlaufenden
Intereſſe unmoͤglich fuͤr einen halben Beweis paſſiren kan. Bey
ſo geſtalten Sachen haben wir Beklagten billig condemniret, jedoch
in Erwaͤgung der etwas zweifelhaften Umſtaͤnde nicht auf das
lucrum ceſſans, ſondern nur auf den dem Klaͤger wirklich zuge⸗
wachſenen Schaden geſehen, dem Beklagten auch die Fuͤhrung
eines beſſeren Beweiſes nachgelaſſen.

III.

192 MEDTTAT. AD PANDECT.

III.
IMlior, qui legem præpoſitionis egreditur, dominum non
obligat.
W.b .

7 unc tamen dominus obligatur, quum ipſe alterum ſi mpliciter
cum inſtitore ſuo contrabere juſſit.

Q“ cum inſtitore contrahit, legem præpoſitionis inſpice-

re debet. Nam ſi ejus limites contrahendo egrediatur

inſtitor, dominum non obligat, L. 5. §. 11. de Inſtitoria act.
Limitationes hujus regulæ ſuggerunt paſſim interpreres,

omittunt tamen communiter unam, quæ fere potiſſima eſt.

Aliquando nempe Dominus, qui inſtitorem præpoſuit, alte-
rum ſimpliciter, nulla legis præſctiptæ mentione facta, ad
hunc inſtitorem ſuum ablegat, atque cum eo contrahere ju-
bet. Quid ſi tunc inſtitor fines mandati ſui egrediatur, an
nihilominus dominum obl igabit? Quum hæc quæſtio menſe
Junio anni c1o 10 CC xXxiv. in collegio Ctorum Helmſtadienſium
proponeretur, non nemo negantem ſententiam tuebatur, urge-
batque inprimis illa leg. 11. §. 5. de Inſtitoria act. verba: Con.
ditio præpoſitionis ſervanda eſt. Nullam ajebat ſe hic videre
ab iſta regula recedendi cauſam, ſciviſſe contrahentem, ſibi
cum inſtitore negotium eſſe, debuiſſe ergo legem præpoſitio-
nis poſcere, & inſpicere, atque eo ipſo, quod id non fecit,
culpam admiſiſſe, quæ ei potius, quam præponenti „ noceat.
Vicit tamen ex plerorumque conſenſu ſententia ajens,
dominum fſcilicet ſimpliciter & in ſolidum ad præſtandum
inſtitoris fui factum obligari. Actio nempe contra eum
inſtituta non tam inſtitoria, quam quod juſſus erat. Juſ-
ſerat quippe alterum cum inſtitore ſuo negotium gerere.

Ex

— — —- LC=-4 wneneeee,–w—N— —

gli

en

ſit

K
lie
ten⸗
W

=

Ne

upetn

inlie⸗
grecinn
itorin ,
Nerpten

dillimma d

oluit, A
ſocn D
Nahele
egiatur,
io mnen
jdienhnam
ltur, vrge⸗
rba:
hic widen
ateln, D
prepali⸗
d vonke
nti noce
entin de
Pretmmc

7 —

SP. CLXI. DE INSTITORIA ACTIONE. 193
Ex juſſu autem in ſolidum adverſus jubentem judicium datur,
quia quodammodo cum eo contrahitur, qui jubet L. 1. pr.
guod juſſu. Et ſecundum eandem L. r. §. 1. quod juſſu, qui
ita jubet, videtur ad omnia juſſiſſe, niſi certa lex aliquid pro-
hibet; ubi per legem non mandatum ſed jus intelligi, unus-

dquisque animadvertit. Convenit idem legi 6. C. de Inſtitox. α

exerc. act. Neque obeſt nobis ſupra memorata L. 11. §. 5. de In-
Ritoria act. In fine enim ejus §. generalis iſta limitatio additur:

non decipi debent contrahentes. Deciperentur autem illi ſine

dubio, ſi fidem inſtitoris ſequi ſimpliciter juſſi deinde ex lege
præpoſitionis, quam ignorarunt, eluderentur. Qua de re
infra in Specimine CLXA III. de mandato, med. 5y. plura dicentur.
Sic ergo reſpondimus: Nachdem Klaͤgere ſich erklaͤret, den uͤber⸗
nommenen Beweis fallen zu laſſen, ſo kommt es anjetzo lediglich

darauf an, ob Beklagte, wenn ſie gleich Schadloshaltung den

Klaͤgern nicht verſprochen, gleichwohl ex natura negotii ſolche zu
leiſten verbunden ſeynd. Es erhellet naͤmlich von der von Beklag⸗
ten ſelbſt in den Bormeiſteriſchen Actis beygebrachten facti ſpecie,

auch demjenigen, was ſie in gegenwaͤrtigen Acten hin und wieder

angefuͤhret und eingeraͤumet, daß ſie den Schiffer Gerdes wegen
Einnehmung der 55 Laſt Rocken an ihren Factor zu Koͤnigs⸗

berg, Namens Lampen, gewieſen. Sie moͤſſen demnach niche

allein vermoͤge der Billigkeit, ſondern auch nach Inhalt der ge⸗
meinen Rechte in L. 1. de Inſtitoria actione alle diejenige Hand⸗
lungen, welche der Factor des Korns halber vorgenommen, hal⸗
ten, und moͤgen, da ihr juſtus vorhergegangen, anjetzo, daß der
Factor die Grenzen des ihm vorgeſchriebenen Befehls uͤber⸗
ſchritten, nicht vorſchuͤtzen. Da nun beſagter Factor in dem
Bodmereybrief Levinum von Hoole wegen 1100 Rthlr. auf
die eingeladene 55 Laſt Rocken verſichert, der Schiffer auch,
ehe er beſagten Bodmereybrief mit unterſchrieben, aus dem
Tom. III. Bb Aan⸗

194 MEDITAT. AD PANDECT.

angelegten Arreſt nicht kommen koͤnnen, ſo ſeynd Beklagte aller⸗
dinges ſchuldig, Klaͤgere dieſerwegen zu indemniſiren. Endlich
haben Beklagte hinwiederum gegen Kläͤgere actionem exercito-
riam angeſtellet, und beſchweren ſich daruͤber, daß, ob ſie wohl
das Schiff auf 55 Laſt Rocken bedungen, der von Klaͤgern vorge⸗
ſetzte Schiffer doch nur 29 1½ Laſt eingeladen, fodern demnach
wegen der zuruͤckgelaſſenen 25 1/2 Laſt die Erſtattung aller erlittenen
Schaͤden und Unkoſten. Alldieweil aber Beklagte, wie bereits
oben angeführet, den Schiffer an ihren Factor, Andreas Chri⸗
ſtian Lampen, gewieſen, dieſer aber mehr nicht, als die 29 1/2 Lſt

in das Schiff gebracht, folglich der Schiffer darinnen, daß er dem
Factor getrauet, und, da derſelbe nicht mehr eingeladen „ andere

Ladung eingenommen, nichts verſehen; ſo haben wir dieſes der
Beklagten Suchen abgewieſen.
V.
Inſtitor negotiationi pecuniariæ præpoſitus mutuum accipere

poteſt.

Prdeutatorem & inſtitorem ſine ſpeciali mandaro mutuum

accipere, atque ex eo mandantem & præponentem ob-

ligare non poſſe, patet ex L. 31. pr. de negotiis geſtis & L. I.

C. de Inſtitoria & exerc. act. Limitationem ex L. I. §. 8.

Exerc. act. & L. 62. de Procuratoribus attulimus ſupra in Spe-

cim. CXXX, de mutuo medit. 6. niſi ſcilicet negotia procurato-
ri inſtitorive commiſſa ſine pecunia mutuo accepta nequeunt

expediri. Ex qua limitatione altera hæc neceſſario fluit, niſi
dominus negotiationem pecuniariam, eine Wechſelhandlung,
exerceat, atque huic inſtitorem præpoſuerit. Huic enim tacite
poteſtatem mutuum ſumendi dediſſe cenſetur, quoniam negotia-

tio hæc potiſſimum in mutuo dando accipiendoque conſiſtit,

fidesque præponentis ſæpe aliter, quam pecunia ab aliis
ſumta, conſervari nequit, Sic itaque menſe Auguſto
anni

Angi
ſee he
ſetat
sfa
Dehre
lenten
iſſer.
ten zn

Zoeif

Wos
noth
beyt
Mach
lepol

uß i

nuitdin
wlt g
en,

fiit

lun

b
Lotin

ale

QNqGH

Verclo.
ſe
4 nn
Monnh
gliteren
ie lurſt
eas C⸗
9 1a
aß erden
n, antn

Neſes

Atiſt⸗

mutuum
tern 00
5El

rn in⸗
procuun
neqlei
handut
enim en
n nepe⸗
e conii
i 56

M
4

SP. CI-XI. DE INSTITORIA ACTIONE. 195

anni cio 1o cC xxXII. reſpondimus: Bey dem druten Grvami
ne verlanget Klaͤger nur eine Erklaͤrung, wie eigentlich der ihm
zuerkannte Beweis zu verſtehen ſey. Ob nun wohl die letztere Ur⸗
thelsfaſſer in ihren rationibus decidendi zugleich der Beklagten
Ordre, und, daß Reddinger ihr Diener oder Factor geweſen, ge⸗
denken, ſo iſt doch ihre Meynung nicht dahingegangen, den Beweis
dieſer beyden Stuͤcke ſo viel den Reddinger betrifft, von Beklag⸗
ten zu fodern, ſondern ſie haben den Beweis der Ordre ſonder

Zweifel nur von Rummeln und dem Burſchen Peter verſtanden.

Was aber Reddingern belanget, ſo ſcheinet zwar auch ſeinethalben
noͤthig zu ſeyn, die ihm ausdruͤcklich von Beklagten ertheilte Ordre
beyzubringen, indem die Frage allhier von Geldaufnehmen iſt, welche
Macht ein Factor ordentlich nicht hat, ſondern darzu ſpecialiter
bevoll maͤchtiget ſeyn muß. Allein weil Beklagte ſelbſten vorgeben,
daß ihre Handelung eigentlich in Geld⸗ und Wechſelſachen beſtehe,
mithin Reddinger, wenn er ihr Factor geweſen, nothwendig Ge⸗
walt gehabt haben muß, Gelder und Wechſel fuͤr ſich zu negotii⸗

ren, ſo ꝛc.
VI.
Inſtitor non eſt, niſi toti negotiationi præponatur.
VII.

Expeditio unius alteriusve negotii inſtitorent non facit.

R’ ectiſſime Strykius ad S. 2. I. Quod cum eo, qui in aliena
Pii t, refellit vulgarem errorem eorum, qui, dum in-
ſtitoriæ ionis indolem explicant, inſtitorem einen Hand⸗
lungs⸗ oder Ladendiener appellant. Miniſter hujusmodi inſtitor
non eſt. Iunſtitores enim ſecundum Juſtinianum in §. 2. J.
Quod cum eo, qui in aliena poteſtate vocantur, qui negotiatio-
nibus præponuntur; non ergo, qui ad unum alterumve ne-
gotium expediendum adhibentur. Confirmatur hoc argu-
Bb z mento

—

r99 AMEDITAT. AbD PANDECT.

mento ex L. I. §. 2. 3 G 5. Wautæ, caupones, ſtabularii duécto,
ubi nautæ, caupones & ſtabularii ex receptione eorum, quo-
rum opera ſubinde utuntur, obligari negantur, niſi ipfius na-
vis, ſtabali cauponæve curam iis commiſerint. Sic ergo in
eadem, quam in præcedente meditat. memoravi, cauſa reſpon-
dimus: ſo thut Klaͤger ſeiner Schuldigkeit ein Genuͤge, wenn er
deutlich zeiget, daß Beklagte den Reddinger nicht blos in einem oder
dem andern Geſchaͤffte gebrauchet, als welches unmoͤglich ein ſo
praͤjudicirliches mandatum, Geld ohne ihre Ordre aufzunehmen,
involviren kan, ſondern ihm ihre Handlung als einem Factor auf⸗

getragen. .
C O & OLLELANRNIA.
I. Quod in medit. I. diximus, inſtitorem, qui proprio no-
mine obligari non vult, debere inter contrahendum ex-
preſſam officii mentionem facere, verum eſt quidem &
mirifice illuſtratur in Deciſione Carpzoviana 10. Sufficere
tamen puto, ut alter, cum quo contrahitur, ſaltem
ſciat, eum tanquam inſtitorem contrahere. Nam tunc
inſtitor, etſi inſtitorem ſe non appellat, proprio no-
mine nequit conveniri. Vide L. 6. §. 1. de Negotiis geſtis.
2. Infſtitor, etſi finito officio obligari deſinat, nequit tamen
ea, quœ olim tanquam inſtitor gefſit, proprio nomine
impugnare. L. 49. Mandati.

3. Inſtitor, qui ſub oppignoratione bonorum ſuorum quid

promittit, proprio nomine poteſt conveniri, L. 5. §. 3.
de Conſt. pec. L. 9. C. de Prædiis & aliis rebus min.

S PECIMEMN CLXII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIV. TIT. V.

CONTRACTIBVS

FILIORVMFAMILIAS.

K.

vi
fam
gan
lui
lgt
heb
inlti
Uar
c⸗

cel
en
tari
n

u

—
i ud
un .
phsn.
dergon
epe.
, tint
tunake

ſch en ſ

funeren

Factord

roprione
endum
Uident
er
r, ſale
Nam tun
oprio 10
tiis Eſti
Cdoit tm
ptio romn

Corum gi
I, L

Min.

1CTX

31

115
1 ls

SP. CLXII. DE CONTRACT. FILIORVMFAMILIAS. 197

iliusfamilias ex omni contractu, præter mutuum, reécte
convenitur & condemnatur; exſecutio tamen eousque,
donec ſui juris fiat, differtur, L. 5. pr. Quod cum eo,
qui in aliena. Tunc autem exſecutio confeſtim peti, & filius-
familias, ſi nihil habeat in ære, in carcerem conjici poteſt,
quum dolus ab eo in contrahendo commiſſus fuit. L. 6. Quod
cum eo, qui in aliena. Novi ſœneratorem, qui, ut hoc con-
ſequeretur, hypothecam ſibi a filiofamilias, cum quo contra-
hebat, in prœdio paterno conſtitui curabat, deinde actionem
inſtituebat, &, quum reus exceptione mutui palliati ſe tuere-
tur, aut ſaltem dilationem exſecutionis peteret, dolum &
crimen ſtellionatus ipſi objiciebat. Sed auditus non eſt, quod
ipſe doli particeps fuiſſet, arg. L. 19. D. &qäL. I. de &0. Macedon.

2. Princeps contractus, quos olim tanquam filiusfamilias
celebravit, deinde ſui juris factus & regimen adeptus, ſervare
debet. Vide ſupra Spec. X. de Privilegiis, med. 10. Limitatio

tamen addenda eſt, niſi hujusmodi contractus bono publico

ſint contrarii, vel contrahentes improbis artibus principem
juvenem ad contrahendum induxerint. Itaque non improbo
factum oannis II. Luſitanorum regis, optimi principis nun-
cupati, qui patri Alphonſo ſuccedens, confeſtim edicto pu-
blico promiſſa omnia, quæ juvenis fecerat, revocavit, &
purpurato, ut fidem ſibi ſervaret, flagitanti reſpondit, prin-

cipes juvenes indiſerete & nimia facilitate plerumque pro-

mittere, igitur eos, qui ipſis, ut fidem temere datam ſer-
vent, perſuadere audeant, pœnam magis, quam beneficium
mereri. Narrat hæc Emanuel Telleſius Sylvius de rebus H
Joannig- II. Luſitanoruim regis.

Bb 2 SpE.

198 MEDITTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CLXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XIVY. TIT. VI.

SENATUS CONSVLTO

MACEDONIANO.

PVBVLIoE O,M 7RIPES SEOVENTIIBVS DEIENSVM
JOHANNE HENRICO von der BURG,
Lipſienſi.
TPSIS IDIBVS MART. ANNI MD CCXXIV.

1. ommunis error eſt, ſenatusconſultum Macedonia-
num a Macedone, improbo fœneratore, nomen

accepiſſe. Rectius Zbeophilus in paraphraſi Inſtit.
lib. 4. tit. 7. S. 7. Macedonem hunc filiumfamilias fuiſſe docet:
Tuit, inquiens, quidam Macedo Komæ, id enim nomen erat ho-
mini, qui, quum in poteſtate patris eſet, grande æs alienum
confiavit, ſperans futurum, ut mortuo patre ſuo facile id diſſol-
veret. Quum multum jam temporis tranſiiſſet, gravis ei &

moleſtus cœperat eſſe ereditor debitum repetens. Macedo, quum

non haheret unde redderet, nam quomodo, qui in poteſtate eſſet?
Patrem ſuum occidit. Relata res eſt ad Jſenatum. Et ille qui-
dem pœnas dedit parricidii. Verum §. factum eſt, quod Ma-

cedonianum vocatur, quo cavetur, ne, qui liberæ perſonæ alieno

juri ſubjectæ mutuum dediſſet. actionem eo nomine haberet. Ego
utique Theophilo, antiquiſſimo interpreti majorem fidem,
quam recentiorum Doctorum cohorti, tribuo. Nee contra-
dieit Ulpianus, ad quem vulgo provocant, in L. 1 pr. de &.

Mocedon. Verba enim hæc: Quum inter ceteras ſceleris cauſas

Mace-

Hye

.
Mar
hu
rer

Mrob

Pte
Cor

IM.

doe
ſolr
At
ſit,
mo
Olken

pl
NIH.,
„

1.

Ein
ſe
I

MI

lacecdhi⸗
, o
i M
ſe ocel
crat ho
6 glienun
e il
tmir al
Co, Aui
re ſt
pt ile ſn
,ud
nhert
femn bis
Nee on
1

„
lnit .

.

aP. CLXIII. DE SEN NTVS CONSVLTO MACEDON. 195

Macedo, quas illi natura adminiſtrabat, etiam æs alienum ad-
hibuiſſet; filio tamilias optime conveniunt, ſequentia vero: &

leepe materiam peccandi malis moribus præſtaret, qui pecunianme

incertis nominibus erederet; non ad Macedonem, ſed ad im-
probos fœneratores referri oportet.

2. Ajunt communiter, SC. Macedonianum ceſſare, ſi
pater ſolitus ſit pecuniam a filiofamilias mutuo acceptum ſine
contradictione reſtituere. Ira Brunnemannus ad L. alt. Quod
cum eo, qui in aliena poteſt. n. I. Admitto hoc tunc, quum
doceri poteſt, patrem ſæpius ſolviſſe, atque hac conſuetudine

ſolvendi filii ſui creditores quodammodo ſecuros reddidiſſe.

At ex eo, quod pater filio unum debitum contrahenti adſen-
ſit, in alia ejus debita conſenſiſſe non cenſetur, quemad-
modum in Spec. CXXIV. ad z. de ſervo corrupto, med. 1.
oſtendi.

3, Judex exceptionem S C. Macedoniani ex officio non
ſupplet, ſed reum ea non utentem ſimpliciter condemnat,
mg. L. II. de &C. Macedon. Vide Huberum in prælect. ad tit.
D. Ad & . Vellej. § 7.

4. Minori non obſtat SC. Maçedonianum. Id quod ve-
rum eſt, ſi ille hoc ignoravit. At ſi ſcivit, & tamen filiofa-
milias credidit, repellitur. Leges enim 9. pr. de Juris &£
Jacti ignorant. &0 3. S. 2. de 5C. Macedon. ignorantiam mino-
ris præſupponunt.

5. SC. Macedonianum poſt rem judicatam adhuc locum
habet L. II. de &0. Maced. etiam hodie, etſi diſſentire videa-
tur Schilter. Exerc. 27. §. 78. Neque enim renunciatio ex
eo, quod quis ab initio hac exceptione uſus non eſt, præſumitur.

6. Filiusfamilias, etſi conſentiente præfecto ſuo, dem
Hofmeiſter, mutuum acceperit, tamen beneficium Macedonia-
num & ipſe & pater habet. Pater enim ei, quem præfecit,
mutui accipiendi poteſtatem dediſſe non præſumitur, quum
per illum ſaltem mores filüi formari voluerit. Diſſentit Lud-
wig in Differentiis juris Rom. & Germ. in mutuo, diff. 8. lit. H.

PE-

MEDITAT. AD PANDECT.

S§ P E CIM E N CLXIT.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XV. TIT. I.

PECVLIO ADVENIIIIO.

I.

Adminiſtratio peculii adventitii patri competens non eſt tutela ſed
tamen hoc nomine recte appellatur.

comparentes ſe tutores naturales appellant, atque in
natuͤrlicher Vormundſchaft eorum comparere ſe dicunt.
Quæ formula jam in priſcis Germanorum juribus, inprimis
in Sec. Sax. lIih. I. &rt. II. reperitur, poteritque adeo excuſari,
ut mirer profecto, DD. Saxonicos Suendendorfferum ad Fibi-
gium pag. 242. & illuſtren Bergerum in Oeconomia Juris pag.
169. eam improbare malamque vocare. Sed quamvis for-
mulam toleras, patria tamen poteſtas, vi cujus peculium ad-
ventitium adminiſtratur, longiſſime a tutela differt, quemad-

P'nnhur eſt in judiciis formula, qua patres pro liberis

modum ex L. 8. C. de bonis, quæ liberis patet. Nihil eſt fere,

ſi adminiſtrationem excipias, in quo conveniant ambæ. Ce-

tera fere omnia diverſa ſunt. Tutoris adminiſtratio confir-
mationem judicialem prærequirit, non patris; tutor admini-
ſtraturus ſatisdat, jurat, inventarium conficit, non pater;

tutor rationes adminiſtrationis ſuæ reddit, a quo onere pa-
ter immunis eſt; tutor perfide adminiſtrans infamis fit, pa-
ter nunquam; tutoris bona pupillo tacite obligata ſunt, pa-

tris non ſemper, ut infra oſtendam; reliqug. Quæ
quum ita ſint, leges de tutoribus & pupillis latz ne.

queunt ad patres & liberos trahi. Res optime exemplo
illu⸗

lu
duug
1
donis
Mov
flius
tu
liber
debe
Cti
te
einge
mutt

tinn

gezoe
tüͤrli
ſande
lefuhe
een

titi,

„ Mel
ſe don
inint
exclli
Nrit /6
wis 10r
lorn 41
. grent
bil enſe
nbe. 6
io o
jor ni
ſon Pe
Onete !
nis ſi,
funt, D

e

5

SP. CLXIV. DE PECULIO ADVENTTTIO. „0

illuſtrabitur. Rex Pruſſiæ anno 1718. in Marchia Branden-
burgica legem edidit, qua hypothecam, quæ pupillis in bo-
nis tutorum competit, ei, quam uxores propter dotem in

bonis maritorum habent, in concurſu creditorum antepogit.

Provocabat ad hanc legem menſe Martio anni cioloccxxIII.
filius, qui ex patris ſui obærati bonis peculium adventi-
tium, quod Pater adminiſtrabat, petebat. Ajebat, patres
liberorum ſuorum tutores & eſſe & communiter vocari,
debere igitur jura de tutoribus conſtituta ad eos trahi. Sed
ICti Helmſtadienſes ex memoratis modo rationibus ſic con-
tra eum reſponderunt: Die von den Herwagiſchen Kindern
einge wandte Apellation iſt unerheblich. Denn, was ihre Stief⸗

mutter betrift, muß die Conſtitution vom 18 Nov. 1718. wo⸗

rinnen die Frau ratione dotis allen hypothecis legalibus vor⸗
gezogen wird, den Ausſchlag geben. Und thut die vorgeſchuͤtzte na⸗
tuͤrliche Vormundſchaft, welche eigentlich keine Vormundſchaft,
ſondern eine vaͤterliche Gewalt iſt, nichts zur Sache, weil in an⸗
gefuͤhrter Conſtitution nur von ige utlich ſogenannten Vormuͤn⸗
dern die Rede iſt.
II. .
Pater de peculio advent'it o liberorum litigans non atorem, ſed
procuratorem cenſtituit.
Nacimum eſt diſcrimen inter procuratorem & actorem.
1 Procuratorem nemo conſtituit, niſi rei negotiive do-
minus ſit, actorem is, qui alieno nomine litigat L. 11. C. de
Procuratoribut. L. un. C. de Actore a tutore. Ord. Proceſſ. Sax.
zit. 8. §. 2. Pater autem, etſi proprietas rerum adventitia-
zum penes liberos ſit, non ſtamen ſimplex earum adminis-
trator eſt, ſed ſuo jure omnia facit, non liberorum nomine.
Quamobrem nec opus quidem eſſe puto, ut patres in judi-
cio comparentes, ſiquidem de peculio adventitio lis ſit, li-
berorum mentionem faciant. Recepta quidem ſed ſuperflua
Tom. III. Cc. eſt

202 MEDITAT. AD PANDECT.

eſt hæc formula: in vaͤterlicher Gewalt, vel in natuͤrlicher Vor⸗
mundſchaft. Clare ſatis Juſtinianus in L. 8. §. 3. C. de Bonis
quæ liberis. Pater, inquit, ſuſcipit & movet actiones ſuis
ſumtibus. Conſequitur inde, patri in hujusmodi litibus jus
efſe, non actorem ſed procuratorem conſtituendi. Et tri-
buit ei hanc facultatem aperte lex I. C. de Bonis maternit.
Sic Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni cio 10 cc xx.
reſponderunt: Was Klaͤger bey der Legitimation erinnert, daß

nemlich Beklagter keine Vollmacht, ſondern ein Actorium auss

ſtellen ſollen, ſolches laufet den klaren Rechten, welche einem Va⸗
ter die Macht, den Proceß uͤber ſeiner Kinder muͤtterliches Ver⸗
moͤgen zu dirigiren und zu ſolchem Ende einen Procuratorem zu
beſtellen, ausdruͤcklich verſtatten, zuwider.
—— IIl.
Liberi eorumve beredes ſuper bonis adventitiis a Patre inventa-
rium vel juratam ſpecificationem exigere nequeunt, bene ta-.
men extranei.

ater, qui poſt mortem uxoris ſuæ liberos ex ea ſuſceptos

in poteſtate ſua habebat, inter cetera bona etiam eorum
avitam hereditatem poſſidebat. Hujus partem defunctæ
uxoris ſoror petebat. Et quum jus ejus liquidum efſet, ju-
dex patri, ut ante omnia de avitis his liberorum ſuorum bo-
nis inventarium vel juratam ſpecificationem ederet, præce-
perat. Conquerebatur de iniquitate & nullitate hujus ſen-
tentiæ pater, obvertebatque, editionem inventarii vel jura-
tæ ſpecificationis de bonis maternis patri conſenſu jurecon-
ſultorum fere omnium remitti, idque perſpicuo ſatis argu-
mento tam legis S. F. 4. C. de Secundis nuptiis. quæ patris ad-
miniſtrationem perſcrutari & aliquam ei ſuper hoc contro-
verſiam movere vetat, quam leger 8. §. 5. C. de Bonis quc li-
heris, quæ patrem paterna reverentia & a ratiociniis & ab

lis
exen
ſle
1pen
Puti
tui
lrin
oi
Git.
i
man
ſiez
her
loß
Vet
Net
here
nicht

l NNn

les fu
ibusj
i.
Mlotentit
hee
unutt, N
rium
einem
ſches O
tatorem,

re iMint:
, Metr

ſuſcepe⸗
acd e
n Eekn
mn eet, 1
ſiorumd
let, Pre
hujus 4

arii velie⸗

li jmen
10 ſatis h
de ini
hoe f

eing,

SP. CLXIV. DE PECVLIO ADVENTITIOD. 20 ₰

aliis omnibus, quæ ab uſu fructuariis extraneis exiguntur,
excuſari dicit. At enim vero ſatis ex ipfis his LL. apparet,
ſaltem liberis propter reverentiam interdici, ne inventarium
a patre flagitent. Idem ad heredes liberorum extendi facile
Patiar. At extranei reverentiam non agnoſcunt. Horum
intuitu Pater merus negotiorum geſtor eſt, quem ad inven-
tarium edendum ſemper obligari, arg. L. 19. §. 1. de Negotiis
geſtis oſtendi in Specim. LV. ad Pandectas de nogotiis geſtis, me-
dit. 4. Sic itaque Cti Helmſtadienſes menſe Februario an-
ni cno 19 cc xx. reſponderunt: Beklagter beſchweret ſich, daß
man ihm die Herausgebung eines Inventarii oder eidlichen Speci-
fication aufbuͤrden wolle. Allein es iſt dieſes Gravamen von kei⸗
ner Erheblichkeit. Denn es mag Beklagter nicht in Abrede ſeyn,
daß er als uſufructuarius und Adminiſtrator von ſeiner Tochter
Vermoͤgen die Hanſi iſchen Guͤter in Haͤnden habe. Da nun ein je⸗
der Adminiſtrator rerum alienarum eine eidliche Specification
berauszugeben gehalten iſt, ſ mag ſich auch deſſen der Beklagte

nicht entbrechen. *
IV.

Pater liberis ſui 7 juris factis & bona adventitia & fructus ex bis
boſt emancipationem perceptos reſtituere debet.

Netcio quomodo Carpzovio in mentem venire potuerit in
P. 2. C. IO. def. 5. n. 6. dicere, quod jure civili in bo-
nis maternis pater indiſtincte uſumfructum retineat, donec
vivat, ſive liberi matrimonium contraxerint, & ſe a ſuis pa-

tibus ſepararint, ſive non. Provocat quidem ad L. I. C.

de Bonis maternis, in qua patribus utendi fruendi facultas in
diem vitæ conceditur. Verum hæc verba: in diem vitæ;

præ ſupponunt continuationem patriæ Poteſtatis. Hæc quip-

pe patria poteſtas cauſa eſt uſusfructus, qui patri in rebus
liberorum adventitiis competit. Sublata autem cauſa, tol-

litur quoque effectus. Neque alia Conſtantino, qui i:
c 2 .

204 MEDITAT. AD PANDECT.

1. C. de Bonis maternis auctor eſt, mens fuit. Excerpſit
ſcilicet hanc legem Tribonianus ex conſtitutione Conſtantini,
quæ integra in L. 1. C. Theod. de Bonis maternis exſtat,
ſed omiſit quædam, & maxime illa verba: Quodſi pater
ſuum filium patremfamilias videre deſiderans eum emancipaverit.,
repræſentare & maternam debebit Jubſtantiam. At quamvis

omiſerit, noluit tamen propterea patrem emancipantem à

reſtitutione peculii adventitii liberare, quin potius eandem
nova etiam lege ſancivit. Vide §. 2. L. per dquas perſonas cui-
que adquir. & L. 6. §. 3. C. de Bonis quæ lib. Igitur pater de
jure tam communi quam Saxonico, ſecundum Spec. Sax. lib.

1I. art. II. liberis ſui juris factis bena adventitia reſtituere
debet. Sed numquid etiam fructus poſt emancipationem

ex bonis adventitüs perceptos? Puto & hos. Unusquisque
enim, qui ex re aliena ſciens fructus percepit, hos reſti-
tuit. L. 19. Familiæ erciſc. & L. 27. de bereditatis petit. Ac
ſub voce reſtitutionis, etſi de fructibus nihil ſpecialiter ſit
additum, fructus ſemper comprehenduntur L. 173. §. 1. de
Reg Juris, L. 81. de Verb. ſignif. Nec obſtat, quod in L. S. §.

4. C. de Bonis Auc lib. paterna reverentia patrem aà ratiociniis

excuſare dicitur. Hoc enim ad ea tantum pertinet, quæ
jure ſuo, non ad ea, quæ mala quodammodo fide perce-
pit. Sic itaque JCti Helmſtadienſes menſe Septembri anni
c 15 ccxix. reſponderunt: Hat Jeremias Roſt nach Abſterben
ſeiner Ehefrauen die voͤllige Nutzung ihres Vermoͤgens 4 und

ein viertel Jahr lang behalten, und ſodenn erſt ſeinem Swwie⸗

gerſohn C. G. das der Tochter zuſtehende Antheil herausgegeben.
Nachdem er nun jetze gleichfalls mit Tode abgegangen, ſo fodert
C. G. von deſſen beyden Soͤhnen die Intereſſen obgedachten
Erbtheils pro rata, und verlanger zu wiſſen, ob dieſes ſein
Suchen gegruͤnder, und das zu ſolchem Ende uͤbergebene Klag⸗
ſchreiben recht eingerichtet ſey. Wiewohl nun Beklagter vor⸗
ſchuͤz⸗

lite
nehr
n,
ch
ſh⸗
9
S
len
un

ſhr

Dt

—

werat

tanting
Wt,
li ur
eiannt,
Jbamb
pamen:
8einnden
unl di
Pitere
Ser.

reſtitver

patiohen
Ss
nOs Kl
hett. 1
Cialiter
1
in L5
ratiocini
net, I
ide pend
emnbri an
6, M
os

SP. CLXIV. DE PECVLIO ADVENTFTIO. 205

