norum ſublatis conqueruntur, ſe plerumque ita inverecunda

petentium inhiatione conſtringi, ut etiam non concedenda P
tribuant. Quod quam verum fir & quotidianum, ii, qui um
in aulis principum verſantur, ſciunt. B ddere

XXVI

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1283

—
„eun. 3 XXVI.
eu Nonnunquam exſpeétantiæ tunc, quum conceduntur,
N. reipublicæ ofncere non videntur. At mutatur ſæpe medio
Vdn. tempore rerum facies, incipitque periculoſum eſſe, exſpe-
Gl ctantiam impleri. Fac, regem quendam alicui ex regni pro-
1 mig teribus, cujus modicæ tunc res erant, exſpectantiam in mu-
. à nus aut prædium ampliſſimum largiri. Fac, deinde poten-
tn ion tiam exſpectativati vel liberorum ejus in immenſum augeri,
keii ipſique reipublicæ ſuſpectam reddi. Fac porro, in iſto re-
rum ſtatu munus promiſſum vel prœædium vacuum fieri. An
ſervanda erit exſpectativato fides & novis acceſſionibus ejus
Potentia amplificanda? Perinde hoc eſt, ac ſi quæras, num
unc gladium jugulo principis intentatum acui & hoſtem nunc
lie occukum ſed mox erupturum in perniciem publicam arma-
um. ſ ri juvarique conveniat. Negabunt hoc cordati omnes „ ce-
Iideot, lebremque illum Ciceronis in lib. 1. Oficiorum locum huc
in e. trahent: Incidunt ſæpe tempora, ut promiſſum ſervare non ſit
de juſtum. Keferri enim decet ad fundamenta Jjuſtitie, primum,
C a ut ne cui noceatur, deinde ut communi utilitati ſerviatur
. ⸗ Ea gquum tempora permutant, commutatur cium „ co non S
Ptinc,. ſemper eéſt idem. Mec promiſſa igitur Jſervanda ſunt ea, quc
tur, A. ſint iis, quibus promiſeris, inutilia, nec, ſi plus tibi noceant,
Lud. quam illi proſint, eui bromiſeris. Omne certe pactum obli-
ſepe, gatorium eſie deſinit, ſi facies rerum prorſus immutatur, 4
us ON. quemadmodum recte contra Grotium, Pufendorfium &
Uew⸗ Zieglerum diſputat celeberrimus Præſes in Specim. XL. de
recs Pastis invalidis, medit. 4.
hu. = XxvVII.
ung Facilius tolerari poteſt, quod princeps per exſpectantia-
nceden

rum conceſſionem fibi ipſi manus ligat. Quamvis enim nec
ii I hoc reipublicæ ſalutare fit, ipſi tamen concedenti nulla fit in-

WI Z2 2Z 2 222 2 - juria.

1284 DlSSERTATIO DE INIQVITArM.

juria. At hæc fieret ſine dubio ſucceſſoribus ejus, ſi illi
ad ſervandas anteceſſorum ſuorum exſpeétativas obligaren-
tur. Nam princeps, qui exſpectantias ab anteceſſore tribu-
tas neceſſum habet ſervare, ex dimidia ſaltem parte princeps
eſt, præſertim ſi exſpectantiarum iſtarum magnus eſt nume-
rus. Neque enim integram & illibatam poteſtatem habet,
qui miniſtros militesque non ex animi ſententia deligere po-
teſt ſibi, ſed cui illi ex alterius judicio obtruduntur, & qui
Ppræmiis bene de ſe meritos adficere nequit. Id quod indi-
gnum profecto & reipublicæ pernicioſiſſimum eſt.

XXVIII.

Intereſt magnopere reipublicæ, ne forum litibus perſtre-
pat, nec cives diſceptationum judicialium frequentia & ve-
xentur & opibus emungantur. Etfi ergo illis non adſen-
tiam, qui forum plane tribulis conſerendum & litigatori-
bus claudendum dicunt, ea tamen negotia, quæ infinitas
lites gignunt, & quibus ſine incommodo carere poſſunt ho-
mines, boni publici cauſa interdiei debere puto. Et huc
refero exſpectantias. Quam parum utilitatis illæ adferant

ex his, quæ ante dixi, jam ſatis conſtabit. Lites tamen

frequentiſſmas & ſumtuoſiſſimas excitant. Inter centum
exſpectativatos vix ac ne vix quidem duo ſpem ſuam con-

ſequuntur, quos non ante diuturno judicio contendere opor-

tet. Et hi felices adhuc ſunt, ſi litigando ſumtusque faciendo
aliquid adipifcuntur. Plerique poſt magnam impenſam tæ-

dioſumque multorum annorum jurgium nihil accipiunt. In
exſpectantiis feudalibus verum hoc eſſe, experientia quoti-
diana docet. De exſpectantiis vero eccleſiaſticis Nicolaus
Caſanus Cardinalis de Concord. cath. l. 2. e. 40. propter gra-

fias, inquit, exſvectativas & Hrobter lites omnis ſudor etiam pa-
⸗ ren-

—
funtu⸗
aotur,
um f
ſtiſlin
rerun
Mani⸗
umur⸗
Uue
e,
Altur,
Anſum
Cirgt

utue

pone

S.
erte fut
Kar
ui cen
ele, e
um ſee
AN.
Etis ad
epunt,
Ee tior
ingt
Kb.
Ceclit,
het l
We R

—
, ſ U
onren.
etrin.
Mincen-
Pmun-.
Phobe;
Ci
Mid.

pelik.
e⸗
Adlen⸗
ulon.
nitis
tho⸗
d We
kerant,

tamen

centum
m co-

ciend
ſam te⸗

uat. I

Mieoln

Ste N.

ANE

r.

.

ET RECTO VSV EXNXSPECTANTIARVM. 1285

entum per Nlios ad ecuriam KRomanam dJeförtur, & nihil repor-
tatur, niſi quod prius in provincia habebatur, buta beneficio-
lum forte a propriis parentibus dotatum. Omnium vero fe-
ſtiſſime natio Germanica apud Freberum tom. 2. Neriptorum
rerum CGermanicarum pag. 373. in gravamine V. ad Cæſarem
Maximilianum conqueritur: Quodexſpectativæ gratiæ alsque
numero conceduntur, & multi interdum ad unum collatorem.
Unde ſurgunt quotidianæ lites, & pecunic dilapidantur; tum
illæ, quæ pro bullis gratiarum, quæ nunquam effeczum ſorti-
entur, expoſitæ ſunt; zum illæ, guæ pro litibus deducendis
conſumuntur. Inde apud quosdam ortum eſt proverbium!
Quisquis gratiam exſpectativam ab urbe extraxerit centunz
aut ducentos aureos nummos in ciſtam ſimul ad ipſam gratiaim

eponat, guibus ad proſequendam litem opus babebit.

XXIX

Si nulla alia cauſa exſpectantias diſſuaderet, hæc unica
certe ſufficeret, quod per eas homines ignavi efficiuntur
& a virtutis bonarumque artium ſtudio avertuntur. Nam „
qui certo ſcit, ſibi munus aliquod publicum obventurum
eſſe, parum de eo promerendo eſt ſolicitus, ſed felicitatem
ſuam ſecurius exſpectat. Vide ſupra in §. 24. querelam Me-
Zeræi. Ceteri vero, qui per iſtiusmodi exſpectationes aliis
datas aditum ſibi ad honores intercluſum vident, torpere in-
cipiunt, atque ipſi quoque exſpectantium ſocordiam melio-
re ratione imitantur. Idem in exſpectantiis feudalibus con-
tingit. Feuda bellicæ maxime virtutis præmia eſſe opor-
tebat. At qui in exſpectantiam patri ſuo olim datam ſuc-
cedit, vitam ſuam telis hoſtium exponere opus non ha-
bet, ſed imbellis licet voti ſui compos tandem fit, cavet-
que potius, ne ſpem ſuam immatura & cruenta mors præ-
2 22 222 3 vVertat.

1286 DlISSERTATIO DE INIQVITATE

vertat. Contra, qui ſibi prœæmia omnia ab exſpectativis præ-
repfta, nihilque præter vile ſtipendium & atrum panem re-
lictum, ac vitam perpetuo in ultimis ordinibus parce ac du-
riter tranſigendam vident, nec ipſi bene mereri volunt,
dum quid promereri poſſint, non vident.

XXX.

Non vanum eſt, quod Juſtinianus in l. 30. C. de Pactis
pactiones de futura ſucceſſione plenas triſtiſſimi eventus ad-
pellat. Triſte enim eſt & luctuoſum quin & injurioſum illi,
de cujus ſucceſſione agitur, de rebus ſuis ſe vivente alios pa-
ciſci, mortemque ſuam ſpectari. Qui vitam, inquit Marius
Cutellus ad L. Sieul. Martin. not. 30. fol. 525. agit, ſucceſſoris
nominatione injuria adficitur & per id temporis, quod ei ſupereſt,
malo animo dominica miniſteria proſequitur, cum ferre non poſ-
ſit, mortem ſibi quodammodo præfiniri. Idem eſt judicium Cre-
ſpi de Valdaura ohſerv. deciſ. 65. n. II. Exſpectantiæ ergo,
quæ iſtiusmodi pactorum genus ſunt, non poſſunt non ſummo
meœrore adficere illum, qui exuvias ſuas, ſe vivo & incolume,
diſtribui videt. Fuerunt, quos mœror hic conficeret & quibus
mortem præmaturam acceleraret. Accidit illis, quod Caro-
lo II. Hiſpaniarum regi, qui, quod de ſucceſſione in regna
ſua ſe ignaro & invito conventiones ab aliis initas audiret,
dolore luctuque contabuit, forte per aliquot adhuc annos ſu-
erſtes futurus, ni in juria hæc animum ejus excruciaſſet. Scri-
Pi hoc aperte de la Torre dans les Memoires & negotiations ſe-
erettes de diverſes cours de l' Europe tom. I. pag. 34 8⁸. Le Koi
etoit tombé dans une profonde melancolie, & ſa ſanté s'alteroit
tous les jours, depuis Ia nouvelle, qu'il avoit regüe de la con-
cluſion d'un ſecond Traité de Partage. Il! envoya un ordre
exprés au Duc de Uzeda ſon Ambaſſadeur à Rome, d'ex-
poſer à & §. lembarras & le chagrin, où il etoit de voir,
que des Etrangers, qui n'avoient aucun droit ſur ſes KRoyau-
mes,z vouluſſent les partager, par un Traité auſſt injuſte,
u'injurieux, &* l'obliger d- giſpaſer de ſa ſucceſſion, non pas
ſlon les regles de la juſtice, mais ſelon leur interré, & clarius

in tom. 2. p. 95. Le memoire,; que Monſieur de Blecourt pre-

Jenta

ſente
ng

amna

Golis
Kructi⸗
ſerſle

br
inr fun
cun e
Dertnic
on

ftionen

le ⸗
eent
UUr, Nl
ſitemm
non ce,
NI.
knenit.
Credn
Vel ſen
Deret
den,

ſümn 4

—
öhrr.
venk.
Ech.
Cnt

ai
tus ad.
um I
liose
Marun
Auſcii
ſien
un h
mn (.
eergo,
ſummno
olume,
Nuibs
Caro⸗

1ed

Net,

nns.

et. Nr-⸗
gion
le M
Foltorei
eu cor.
1, oit
e, ler.
e. vofr/
ſ, Myr
nſt,
3 Cleis

ol

go 1

7

„

8

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. rI287

ſenta à ſa Majeſté, & ceux des deux Puiſſances Maritimes, le
plongerent dans ane ſi profonde Melancolie, gqu'il n'en revint

2

jamais.
XXXI.
Evicimus, ur puto, ſatis, exſpectantias reipublicæ perni-
cioſas eſſe, malaque plurima ſecum trahere. Quibus præ-

ſtructis, concluſiones nunc formabimus, ex quidus contro-
verſiæ circa exſpectantias obvenientes ſunt decidendæ.

XXXII.

Prima ex his concluſionibus erit: illis, qui majeſtatem
aut ſuperioritatem territorialem non habent, exſpectantias
cum qualicunque reipublicæ diſpendio dare, plane non eſt-
permiſſum. Itaque ſi quis privatus jus conferendi munera
& officia publica tam ſacra quam civilia habet, is exſpecta-
tionem eorum concedere nemini poteſt, quum hoc leges

ipſæ vetent, quemadmodum infra copioſius oſtendam. Ex-

ſpectantiæ vero feudales, quæ in 2 F. 26. 6. 2. permittun-
tur, ſiquidem rempublicam non tangunt, ſed privatorum

ſaltem bonorum ſpem in alterum transferunt, prohibitæ
non cenſentůr, valentque adeo tanquam alia privatorum

Pacta. At ſi bonum publicum in his quocunque modo in-
tervenit, aliud dicendum eſt. Fac ergo, civitati dominium
directum in feudum aliquod competere. Poteritne vel ipſa

vel ſenatus ejus exſpectationem illius largiri? Non puto.

Decreta enim ejusmodi exſpectativa ad ambitioſa referri de-
bent, quæ in I. 4. de Decret. dl ord. fac. damnantur.

XXXIII.

Quæ in præcedente §. dixi, mirifice illuſtrabit reſpon-
ſum a Ctis Helmſtadienſibus menſe Majo anni C1o 109 ccxXII.
exa-

1286 DlISSERTATIO DE INIQVITATE

exaratum, quod mihi ab excellentiſſimo Præſide meo beni-

gniſſime ſuppeditatum hic inſeram. Hat Iſaac Meyer der

Juͤngere von den Deputirten der Land⸗Staͤnde des Hoch⸗Stifts

zu Oßnabruͤck im Jahr 1700. die Exſpectanz auf die damalen

von ſeinem Vater beſeſſene Conſiſtorial-Rath und Hof⸗Ge⸗

richts-⸗Aſſeſſor-Stelle auch folgends im Jahr 1701. von des
Herrn Biſchofs Hochfuͤrſtl. Durchl. die wuͤrkliche Einfuͤhrung in

beyde Collegia noch bey Lebzeiten des Vaters, jedoch unter dem

Beding, daß er bey Anweſenheit des Vaters ſich nicht einfin⸗
den ſolle, erhalten, aber nachgehends im Jahr 1713 bey An⸗
nehmung der Buͤrgermeiſter⸗ Stelle zu Oßnabruͤck obgedachte
beyde mit dem Buͤrgermeiſter⸗Amt incomParible Bedienun⸗
gen nieder geleget, da denn der Vater mit Bewilligung der
Land⸗Staͤnde wieder an des Sohns Stelle getreten, und die

beyde Dienſte behalten. Als nun dieſer vor einigen Wochen

Todes verblichen, ſo will der Sohn das Buͤrgermeiſter⸗Amt

niederlegen, und Kraft der ihm ehemals ertheilten Exſpectanz

dem Vater im Conſiſtorio und Hof⸗Gerichte ſuccediren.
Entſtehet demnach die Frage, ob dieſer des Iſaac Meyers Præ-
tenſion ungeachtet die Deputirte der Ritterſchaft und Staͤdte

zu einer anderweiten Præſentation ſchreiten koͤnnen. Dieſe
Frage nun muͤſſen wir billig mit Ja beantworten, und zwar
aus doppelten Urſachen. Erſtlich halten wir dafuͤr, die jetzige

Deputati der Land⸗Staͤnde ſeyn an diejenige Exſpectanz,

welche ihre Vorfahren im Jahr 1700. ertheilet, gar nicht ge⸗

bunden. Wann man die Sache genau anſiehet, ſo ſeynd
dergleichen Exſpectanzen ganz verbothen. Das Jus Canoni-

cum verordnet ſolches klar in c. 2. cσ 13. X. de conceſſione

præbendæ und in c. 2. de conceſ. præbendxæ in 6. Und
das Concilium Tridentinum ſeſſione 24. de Reformat. cap. 19.

erſtrecket dieſes Verboth auch auf ganze Collegia, univer-
ſita-

ſitate

den
nitatil
K4.
tioms
inmen
ſetenie
igtun
fnale
Enits
izen 1
iſl die
it Ab
btage
ſellang
und gie
Wunun
ſen ni

hin

nnd ſa
lier ein.
lut

⸗ rern

ſſuch

düine
buend
tel “
hrad

(rati,

Nn.

gter den
ht eſin
d⸗
whbt
edrut⸗
Uung N
Ne
, At
clant
ditet.
dre⸗
Stide
NE
ed zwar
die ſeih
Pechnn,
ſict N
ſ ſud
Cano.
“
Ff. eMl
Goler

)

RECTO SV EXSPECTANTIARVM 1289
VSV TP RVM.

ſitates & ſenatus. Nun moͤ
“SðZ L chte zwar
& 4. ſchon tanaſtens hae Zieglerus in Dicaſtice concl, 16 dig⸗
tionis auch auf civil reigel daß dieſelbe ob idertitatem 5.
innen enſpeclativas edienung gehen, und daß gleichfall ra-
jeſtatica nicht h zu ertheilen demjenigen, der die Ju nn
vergönner ſey ſondern an die Geſetze gebunden Kl ma-
einmal eigentlich geſchweigen, daß die Conſiſtorialrathſtell nicht
dignitas Srclegaſtir iſt, m Officium, ſondern vielnebe ae
glarhen exſſectanzen iſt. Doch geſetzt allenfalls, es waͤre eine
Vobe die Depurirte in genere nicht verboten, ſo ſind der⸗
mit Abweichung de vom Jahr 1700. nicht berechtiger e ſe,
Landtages Aſtgie von ihnen im Conſiſtorial⸗Receſs 4 en
theilung einer Exſj votgeſchrieyenen Form durch irregulair den
und gleichſam di Pe beet. Nachſeigern zu Prjudi r⸗
Bormnfe, daß u Haͤnde zu binden. Es giebt ja di udienen
chem niche die free n Me ſbl ctanz ertheilen tönns, mes
uchk di n uͤber di wel⸗
mai ſß en er. de EMosan, c 2. n. en nnoKni,
ſter ein ⸗ ar , epurirten des Jahrs 1700. die Ditbohticn
des Amt zugeſtanden ernach bey ihrer Nachfolger Zeit zu erledi 121
Macht einraumete, de nn dalen⸗ nenn man einem Collegio ek
a in tuͤchti
auszuſuchen, zu ſetzen oder zu praͤſentiren aeennn nin eainte
uͤrde.

XXXI.

Principi, qui ſup-
buendt in R ui ala leges eſt, poteſtas exſpectantias tri
relinquitul. Nec oHitat » Quin etiam hæc illi jure nerifadue
ſupra dixi. Eadem eni quod illas ſaluti publicæ adverſas eg
eſtratio. Venenont im exſpectantiarum, quæ venenoru e
Tem. I. rum nempe, quibus vitæ hominum in is.
Aaaa aaaa . ncki.

1290 DISSERTATIO DE INIQVITATE

crimen vocantur, commercium privatis aliis interdicitur,
medicis vero, qui ea prudenter miſcere, temperare & in
ſalutares uſus convertere norunt, relinquitur. Sic & prin-
ceps exſpectantias reipublicæ noxias, ſi juſto ac neceſſitati uti-
litatique publicæ conveniente tempore moderate adhibeat,
bonas ac utiles efficere poteſt.
Invitus tamen princeps ad exſpectativas concedendas nun-
quam obligatur, tametſi eam non is ſolum, qui ſuccedere cu-
pit, ſed alter, de cujus ſpoliis agitur, flagitet. Neque enim
hi conſenſu ſuo beneſicium, quod ex arbitrio concedentis pen-
dere debet, poſſunt extorquere. Memorat Pufendorfius Re-
rum Brandenb. l. 9. §. 20. 31. legatum Suecicum in aula cæſaris
anno 1661. enixe petiiſſe, ut cæſar pacta Stetini inter Suecos
& Brandenburgicos inita, quibus ſucceſſio in novam Marchi-
am, diſtrictum Sternbergenſem ac Vierradam & Loekenizam
Sueciæ regno deferebatur, confirmaret, atque adeo exſpec-

tantiam in iſtas terras concederet, ſed renuiſſe conſtanter cæ-
ſarem, nec pacto illo ſe moveri paſſum eſſe.

XXXVI.
Principis ſucceſſor ad ſervandas, quas deceſſor dedit, ex⸗
ſpectantias non obſtringitur, quocunque demum, ſive gleclio⸗
nis, ſive agnationis, ſive hereditatis, ſive ceſſionis titulo ſuc-
cedat. Faciunt quidem plerique diſcrimen inter principatus
& regna patrimonialia & non patrimonialia nec non inter ſuc-
ceſſorem univerſalem & ſingularem, dicuntque, in regnis pa-
trimonialibus ſucceſſorem univerſalem ex omnibus deceſſoris
ſui promiſſionibus atque adeo ex exſpectantiis quoque obligari.
Verum tota iſta de regnis patrimonialibus doctrina fluit ex
impio Hobbeſii dogmate, qui in lIibris de Cive & Leviatbane ab-

ſolutam principi in cives ſuos poteſtatem non aliter, ac ſi ſer-
vVO⸗

.

ſorun
huit,
turple
üſtrun
exinde
Ubiris
Ctico
eerg
ſtitin⸗
Umere
enllſat
61.
Kantias
cumn hu
eWheb
Prodo⸗s
ret,
Eeeeſſori
ndn
Uletekn
otko
Kenpl
0Onin
Nihilad
1ato,
ret
Dubliee
geker dur
tur⸗ bopr
anes

—
Niin,
e A
prir.
Urin

hiwet

lomn.
erecu⸗
veenin
niöſer
fu l.
cklits
Kecos
Mrchi⸗
enizann
Her.
er e⸗

dit, &
eleſk⸗.
nlo fue⸗
cipenos
terſue⸗
egnor.
Ecellon

oblgn

1 guit/
ithen

4

ET RECTO VSV ENSPECTANTIARVM. r125

vorum Romanorum inſtar in patrimonio ejus exiſterent, tri-
buit, & regem, niſi jure in ſubjectos pro lubitu ſtatuendi frua-
tur pleniſſimo, non regem, ſed primarium reipublicæ admi-
niſtrum eſſe dicit. Impium, inquam, hoc principium &, quæ
exinde deducitur, de regnis patrimonialibus doctrinam olim
ubivis fere receptam non diu eſt, quod explodere cœperunt
ICti cordatiores, Coccejus, 7. bomaſius, Beyerus, &, qui illuſtre
hoc argumentum eruditiſſimo ſuo ſcripto Je Obligatione ſuccef-
Joris in principatus & clientelas §. R. I. ex facto deceſöris, quod
inter ejus opuſeula miſcellanea anno 1720. Halæ Magd. in lucem
emiſſa tom. I. pag. 539. reperies, exhauſit, Ludwigius cap. I.. 3.
& 7. Non dubito igitur, principi ſucceſſori facultatem exſpe-
ctantias a deceſſore datas revocandi ſimpliciter indulgere. Vni-
cum hujus ſententiæ meæ fundamentum eſt publica ſalus, cui
exſpectantias contrariari ſat oſtendi. Nam in aliis negotiis

Probo æquiſſimum Pufendorffi judicium, qui l. 8. c. 10. §. 8. Je

Jure naturæ & gentium principem, ait, ex facto & promiſſo
deceſſoris omnino obligari uti etiam rempublicam, ſi forte ex-
ſtincta regali ſtirpe ſummam rerum illa recipiat, niſi facta ma-
nifeſte fuerint abſurda aut iniqua. Diſſentit quidem a Pufen-
dorffio illuſtris Ludwigius I. c. S. 4. & rem peſſimi dicit eſſe
exempli, ſi civitati principum facta ſub cenſuram mittendi,
conſulta ſint reipublicæ nec ne, daretur facultas. Verum ego
nihil abſurdi hic animadverto, quando vel ipſa civitas recupe-
rato, quo ſe olim abdicavit, imperio, vel novum caput, quod
ſibi præficit, deceſſoris facta atque promiſſa, proficiantne rei-
publicæ an non, examinat. Regimen enim ideo ſucceſſori
defertur, ur omnia dirigat ad communem utilitatem, ut tuea-
tur populum, non perdat. Poteſt ergo deceſſoris ſui promiſ-
ſiones publicæ utilitati nocituras, quales ſunt exſpectantiæ
Aaaa aaaa 2 re-=

1292 DISSERTATIO DE INIQCVITITATE.

revocare. Nec obſtat, quod Vir illuſtris ibidem dicit, non

omnibus regnis eandem dari poſſe menſuram. Certe hac in
parte utique poſſe, non abs re dixerim, Nulla enim gens eſt,
quæ non velit, ut ſibi ſit bene, ut res ſua publica floreat. Er-
go ſi imperium in perſonam aliquam transfert, nullam aliam
ob cauſam hoc fit, quam, ut imperans hoc ipſum exſequatur.
Mandata itaque principi eſt, quicquid commodo publico con-

trariatur, abolendi poteſtas, ergo & exſpectantias. Neque

Romanorum de obligatione principis ex facto deceſſoris leges,
e. g. I. 2. C. de quadriennii præſeript. L. 4. C. de LL. & vonſt. I. ult.
C. de locat. prædior. civil. L. I. C. de fund. rei priv. & div. domus l,

6. C. de fundis patrim. ſententiæ meæ nocent. Nam & iſtæ,

facta deceſſoris cum ſalute publica non pugnare, præſuppo-
nunt. At exſpectantiæ eum ea pugnant. Et de exſpectantiis
quidem officiorum publicorum, quod has ſueceſſor revocare

poſſit, res fere indubia eſt, quum idem arbitrium officia pro

lIubitu conferendi habeas ſucceſſor, quod habuit defunctus, ut
bene ait Böhmerus in Jure publ. univ. P. Spec. lib. 2. ap. 6. §. 20.
Sed & idem de exſpectantiis feudalibus dicendum. Succeflo-
rem ex iis obligari jam majores noſtri Germani veteres nolue-

runt, regulamque, am Geding iſt keine Folge, ſtabiliverunt in

dem Saͤchſiſ. Lehnrecht. 6. F. II. 26. 57. 59. Quam regulam

Colerus dec. 88. hodie paſſim a prineipibus obſervari ait. Addit
quidem Colerus n. 30. tunc quum deceſſor pro ſe & ſuis here-
dibus exſpectativam dedit, ſucceſſorem obligari. At ego nec
hoc caſu illum obſtrictum puto. Ineſt illa formula omni pacto
& promiſſioni tacite. Sed ejus vis tanta non eſt, ut ſucceſſo-
ri omne jus ſuum adimere & aliquid ſaluti publicæ contra-

rium adverſus leges obtrudere queat. Nec exempla extera
deſunt. Nullus certe princeps magis ad deceſſoris ſui facta ra-

ta

Thabe
Chriſti
Ciſſimu
Ram at
jubebe
leyit, 1
Optime
exſp
ſye in
in dubi
Non ig
ſoris lil
nefciz,
Alins ma
Omdüa fe
Dolſent,
laguen

Re

Gui exlp⸗

A. O

Dror
Rh

ln 4
ſu 4
Dhiun M
unen

—

9) MN-

xin
ewek
N
ndin
Nuanue
c
Neone
leges
un,
e
pe⸗
untiß

10ce

1u pro
, U
10.
eho⸗
nohre.
funt in

egulen .

Adt

is hete⸗

ep ſlec

necell⸗

cobic-
em

ihatat.

4

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1293

ta habenda obſtrictus fuit, quam Carolus Guſtavus Sueciæ rex
Chriſtianæ reginæ. Debeat huic ſponte cedenti regnum, nee
diſſimulabat, ſed publice fatehatur, dum in numis ſuis coro-
nam atque hæc verba: ₰ DEO ET CHRISTIANA; inſculpi
jubebat. Exſpectationes tamen omnes a Chriſtiana datas abo-
levit, teſte Pufendorfſio de rebus a Carolo Guſtavo geſtis lih. 2. §. 8.
Obptime Heyerus de Obligatione ſucceſſoris illuſtris g. 42. quod
ad exſpectantiam, ait, ſive in munus & officium publicum,
ſive in feuda aliave bona a principe conceſſam attinet, eam
in dubio vim ſuam ad ſucceſſores non extendere arbitror.
Non ignorat imperans, morte imperium deſinere, & ſucceſ-
ſoris libertatem miniſtris, quibus libuerit, utendi, item be-
neficia, in quos placuerit, conferendi, imminui non debere.
Alias maxima pars actuum imperii ſucceſſori præripi, & vel
omnia feuda, omnia reipublicæ munera ita exſpectantiis obrui
poſſent, ne vel quicquam conferendi poteſtas ſucceſſori re-
linqueretur.

XXXVII.
Sed longius etiam progrediendum, atque ipſi principi,
qui exſpectativas conceſſit, facultas eas revocandi tribuenda
eſt. Qua de re quum dubitarint plurimi magni nominis ICti,
eorum fundamenta paucis recenſere & refellere liceat.
XXXVIII.
Provocant ergo 1) ad dignitatem principis ad cap. decet 16.
de R. I. in 6. ibi: decet conceſſum a principe beneficium eſſe man-
ſurum, cum quo cap. Romanorum LL. ex aſſe convenire vi-
dentur. Memorant hunc in finem L. poſt morten: 25. de Adopt. I.-
ſicut. 5. C. de Alt. & obl. &c. in quibus ſaluberrima hæc
prohibitio, ne quis factum proprium tanquam nullum au-
deat impugnare, ſi non expreſſe, implicite tamen contineatur.
Quam eo majore attentione obſervandam eſſe ajunt a principe,
Aaaa aaaa 3 dquo

1294 DISSERTATIO DE INICVTTATE

quo fortiorem principum facta producere obligationem illis

2

dicuntur. Multa enim eſſe contendunt, quæ privatum minime

obligent, ſtringant tamen principem. Hue referunt cum e-
ſenbecio conſ. 2. n. 60. &σι Mylero in Nomol. c. 2. n. 2. Pacta prin-
cipum nuda, quæ, etſi contra privatum actionem minime pa-

riant, pariant eam tamen contra principem. Nituntur porro

2) adverſarii in natura & obligatione conventionum, atque ex

l. 1. de Paöct. & I. 3. de Pollicit. oſtendunt, omnem promiſſio-
nem ſerio factam & ab altero acceptatam pactum eſſe, hoc au-

tem ſervandum eſſe ſub pœna excommunicationis c. 1. X. de
Pact. & mortale committere peccatum, qui promiſſum nonſer-
vet. Imo verba I. 7. §. prætor de Pact. pacta conventa ſervabo;
procedere ab ore Dei, adeo etiam Deum obligari pacto & dia-
bolum & principem, & nullam majorem juſtitiam eſſe, quam
pacta ſervare, ait Wevizanus inter Conſilia Bruni conſ. I2. n. 23.
Vide DD. allegatos a Mylero in Hyparchologia c. 2. S§. 24. & Me-
vium conſ. 53. n. 8t. Vrgent deinde 2) commune illud juris

præceptum, quod ſuum cuique tribuendum ſit. Et tandem

4) dicunt, exſpectantia impetrata rem defſinere eſſe integram,
ſiquidem per acceptationem exſpectantiæ exſpectativario jus
adquiratur ad rem, quod nemini absque facto ſuo ſit aufe-

rendum.
XXXIX.

Ad hæc argumenta jam diu ante me reſponderunt alii,
principique poteſtatem exſpeéctantias revocandi vindicarunt.

uorum rationes collegit propoſuitque copioſe ſatis Mylerus

ab Ebrenbach in Hyparchol- c. 3. §. 27. c. Sunt illa ex natura
pœnitentiæ, revocabilitatis, conceſſionis conditionalis, ſimpli-
cis & nudæ gratiæ, precarii, & ipſa denique officiorum collato-
rum indole deſumtæ; ſed, ne quid diſſimulem, infirmiſſimæ,

ut.

—

Ut eas
19. lit.
exami

edunmZ

Ala

l.un

erpr⸗
faulomn.

Apron

llerſ

netrit
im

teripræ
Tecltrane
WWonii
nfiut⸗
liſt n
Verum er
Unoni
ſrod

e ina

tie jui
Urſcte n
Dregibes
uamler
weeri⸗
ane

—
en is
miuine
dun e⸗
la per.
iner.
rponm
tglee
mifto⸗
hoen.
I. l
Onſer⸗
hr
Ach.
S
,1.1).
R.
unS
dem
gam,
io is
Aule.

at i,
Arunl.
Mleiut
Daturd
lumpl.
olo⸗

ilime,

l

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 129 5
ut eas merito Böhmerus in Introd. in FZus publ. univ. 1. 2. c. 6. F.
19. lIit. k. & l. vValde inadæquatas apellat „ quas nec reſerre nec
examinare ſit operæ pretium. Nec ego igitur eas expendere
nedum rationibus adverſariorum opponere volo.

Aliam itaque rationem adfert öbmerus in Mntrod. in Jus
Publ. univerſ. oco memorato, atque ad diſtinctionem vulgarem
inter promiſſiones Perfectas & imperfectas a Pufendorſio de Of-
ficio hom. & civ. c. 9. 5. 6. explicatam provocat, & non pactum
ſed promiſſionem talem imperfectam inter principem & eum,
qui exſpectare jubetur, intercedere ait. Sed, an diſtinctio iſta
huctrahi poſſit, dubito vehementer. Dari quidem promiſſio.
nes imperfectas, quibus quis voluntatem ſuam de re aliqua al=
teri præſtanda determinat, ſimul tamen, ſe ei jus ad rem hane
exigendam competere nolle declarat, ſcio probe. Novi etiam,
declarationem hujusmodi ſæpe tacite & ex negotii natura pro-
miſſioni ineſſe. Exemplis clariſſimis hoc oſtenderunt Pufen-
dorffius de Jure nat. & gent. lib. 6. c. F. §. 6. & celeberrimus
Præſes meus in ſpecim. ad D. XL. de Pacis invulidis, medit. 2.
Verum enim vero iſtiusmodi reſtrictio irregularis eſt maxime,
& promiſſionum naturæ adverſatur, adeoque non præſumitur
ſed probanda eſt clare. Nam quod Böhmerus ait: Quæ negotia

ita ſunt comparata, ut unice precihus a ſuperiore expetenda & gra-

tiæ ejusdem accepta ferenda ſint, in iis nullo modo ſe adſtringere
Perfecte voluiſſe videtur; nobis non ſatisfacit. Ea etiam, quæ
precibus impetrantur, quæ ex gratia proficiſcuntur, poſt-
quam ſemel promiſſa fuerunt, ſervanda ſunt, quemadmodum
hoc ex donationis, commodati, mandati exemplis apparet. No-

ta eſt regula: Quæ ab initio ſunt voluntatis, ex poſtfacto fiunt

ne⸗

X

T296 DISSERTATIO DE INIQVITATE

neceſſitatis. Accedit, quod ſæœpe & plerumque exſpectativt
Verbis maxime obligatoriis concipiuntur.

XiLI.

Refelli vero poſſunt commode cuncta, quæ ab adverſariis
afferuntur, argumenta, ſi ad ſalutem publicam tanquam ad
lydium lapidem reducantur. Hæc enim ſuprema lex eſt, cui
ceteræ omnes cedunt. Chari ſunt liberi, parentes, propin-
qui, familiares, ſed omnes omnium charitates ſalus publica
vincit. Hæc efficit, ut pacta etiam jurejurando firmata reſcin-
dere & infringere non privatis ſolum, ſed principi quoque
liceat. Vide c., 33. Je Zurejurando.

XTII.

Nec ſine lege loquor. Provoco ad I. I. & 2. C. de Petitioni.

us bonorum ſublatis. In his ita imperatores: Quicquis in crimine
majeſtatis deprehenſus fuerit & punitus, bonaque ejus, ſicut plecten-

di conſuetudo criminis habet, fiſeus invaſerit, etfi inteſtatus quisquam

quaædamve, ac nullis ex numero propinquorum exiſtentibus, vel uxore
vel marito, ſati munus impleverit, eujuscunque ſit conditionis aut
ſectæ ſeu quolibet titulo res fuerit fiſcalis; nullus eadem bona ſub ſpecie
munificentiæ principalis audeat proprio jure poſcere, nemo audeat ad
petitionem rerum defuncti defuncæve, cujuscunque fortunæ aut ſeétæ
ſit, ſi fiſco noſtro locus pateat, adſpirare. Qui contra legem id auſus

Juerit ſperare, quod non licet, reus violate le legis habeatur. Sed quo-

niam plerumque ita in nonnullis cauſis inverecunda petentium inbia-
tione conſtringimur, ut etiam non concedenda tribuamus; nec re-
Jeripto quidem noſtro adverſus formam latæ legir loci aliquid relin-
guatur, ſeilicet nec pragmatica juſſione vel ſacra adnotatione, vel

quolibet orac ulo divino Jeu mandatis, ſi quæ contra banc ſanctio.
nein

—
R1.

Equi⸗
deva
videk

l re
aut of
Orum
leecdi⸗a
Vicen
nitini
r lona
fin, .
. 6
lolint
Quann

le Cont

ſeinn,

ſeiublice
Oudir

orun

6 frtu,
ſitferumn
quun

tneter

Ame
Wfart
Dent)
ln.

ET RECITO VSV ENSPECTANTIARVM. 1297 .Y

eee nem noſtram fuerint impetrata, quippiam roboris habere valiturit.
Equidem hæ leges de bonis jam vacantibus & fiſco delatis, non
Qe vacaturis agunt, adeoque ad exſpectantias trahi poſſe non
videbuntur. Sed jam diu ante nos Mornacius adtit. C. Ne ſiſeus
, vel respublica procurationem iſtas leges ad donationes beneficii
Lrlnm aut officii & confiſcationis, quæcunque illa ſit, antequam ſit
lem̃ 4 eorum vacatio vel declaratio, extendit, in variis regum Gal-
l, cn liæ edictis & ſenatus Pariſienſis ſententia innixus. Ex noſtris
W. , Wildvogelius, ICtus Jenenſis, in diſſert. quam ad tit. C. de Pe-
iie titionibus bonorum ſublatis ſcripſit, §. 20. Referuntur, inquit, in-
nc⸗ ter bona talia non ſolum ea, quæ jum ſunt incorporata & occupata
ge 4 fiſeo Jed etiam ea, quæ modo delata, aut ſpei caducitatis proxi-
ma. Quorum idcirco & exſpectantias petere probibitum. Quia
quod interdictum eſt in termino, idem in via cenſetur probibitum.
Quamvis enim boc caſu incertus mortalitatis eventui &ſpes, ſimul-
mi. que conditio ſubeſſe videatur; tamen ſußicit: ipſam exſpectantiam
n fieri in caſum aperturæ, & cο guidem tempore convaleſcere, ubi jus
Re. veipublicæ jam quæſitum, quod eo ipſo eluditur. Vera hæc eſſe
Ddn dubitabit nemo, qui modo verba iſta legis 2. C. de Petitionibus
euerot bonorum ſublatis recte conſiderabit: Omne ſemen alienas appeten⸗
Mir al H Ai fſortanas ſtirpitus eruere cupientes, nulli deinceps volumus petitio-
Pe nis rerum eſſe licentiam. Quæ verba profecto exſpectantiis ma-
hrral gis quam petitionibus bonorum jam vacantium conveniunt.
lt ſeltt Adde altera illa ejusdem legis: res civiles & ad jus Publicum per-
il tiuentes ab ommni petitione auiegdat eceemas.
Nlu⸗
U Antequam hinc digredior, oecurrendum adhuc eft illis,
il ⸗ qui forſan a majore ad minus contra nos argumentabuntur.
nn, Dicent hi: poſſe principem munera & beneficia vacantia tri-

luß⸗ TLom. W. Bbbbbbbb duere,

E

1298 DISSERTATIO DE INIWVITATE.

buere, poſſe etiam bona fiſci, niſi legibus, quos vocant, fun-
damentalibus ſeu pacto cum ordinibus inito impediatur, do-
nare, atque iſtiusmodi liberalitatem, ſi ſponte exerceatur, re-
vocabilem non eſſe, l. 1. C de Petit. lonor. ſublat. Majus hoc
eſt ſine dubio, quam ſpem ſaltem & exſpectationem dari. Ibi
enim, quod reipublicæ jam eſt, hic, quod ejus aliquando futu-
rum ſaltim creditur, datur. Eadem hic reſponſione utar, qua
VIpianus in l. 4. S. 1. ad Stum Vellej inum utitur, quum idem
ipſi argumentum contra SCtum Vellejanum opponeretur.

Facilius, inquit, ſ’e mulier obligat, quam alicui donat. Non eſt

ſcilicet adeo metuendum, ut princeps immodicis donationi-
bus & ſuum & reipublicæ patrimonium exhauriat, aut ut mu-
nera & beneficia vacantia inindignos conferat. Circumſpe-
Gior tunc eſt plerumque, & cavet ipſe, ne egeat, aut male
ſibi ab inhabilibus ſerviatur. At quum ex futuris quid peti-
tur, facilior eſt princeps, nec de ſuo ſibi donare ſed magis

ſuceeſſorum ſuorum bona ſibi largiri videtur, nec tam accura-

te pretium rei, aut quantopere ſua & reipublicæ interſit, con-
ſiderat de præſente potiſſimum ſolicitus. Huic igitur facilitati
in perniciem reipublicæ erupturæ occurrendum eſt.

XLIV.

Sed num princeps, qui exſpectativam datam revocat, ad
evictionem præſtandam obligabitur? Ajunt communiter &
Provocant ad 2. f. 7. §. I. & 2. f. S. pr. At neuter ex his textibus
huc pertinet. Neuter de exſpectativis agit. Vtrobique inve-
ſtituræ de re tanquam vacua fa ctæ fit mentio, dominusque, ſi
differat inveſtitum in vacuam poſſeſſionem mittere, vel eam,
quod alius in illa ſit, dare nequeat, omnem utilitatem præſtare

jubetur. Quin imo in 2. f. 8. pr. contrarium potius habetur,
eum

eun
ſiye
lare
liet⸗
Pier
Gunt
ericki
Nelte
nee d
Nlillu
leiſ
Pere.
hocinm
Ie
gitayt
poteſt
Drini
4 gt.
gbi c,

—
fn.
ty d.
tunte⸗
s hoe
t. bi
ofun
r, ul
liden
retur
net
icn⸗
mn.
nhe.
Mle
heri⸗
mnigs
dura-
con⸗

WS

—

ET RECGTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1259

eum ſcilicet, qui ſciens alienæ rei inveſtituram ſive a ſciente

ſive ignorante domino accepit, evictionis Præſtationem poſtu-
lare non poſſe. Igitur hic textus negantem ſententiam ſtabi-
liet; ad quam confirmandam aliæ etiam rationes ſuppetunt.
Pleræque nempe exſpectativæ gratis & ex liberalite conce-
duntur. In donationibus vero & ceteris liberalitatis actibus
evictio non præſtatur, L. 18. §. ult. de Donat. I. 2. C. de Evict.
Recte Titius im teutſchen Kehnrecht c. 7. §. 23. Jſ14. & &. 9. §. 46.
Ng. contra communem DD. ſententiam oſtendit dominum
nec ad feudi conſtituti evictionem præſtandam obligari, ſi

vaſallus id feudum titulo lucrativo olim accepit. Itaque nec

in exſpectativa obligabitur. Paratus nempe eſt promiſſa ſua im-
plere. Sed intercedit quodammodo respublica & ſalute ſua
hoc impedit. Nulla ergo eſt penes principem culpa, aut, ſi
quæ eſt, major tamen penes exſpectativatum eſt, qui illicita fla-
gitavit, & precibus extorſit. Hic ergo de fide rupta queri non
poteſt. Objicietur forſan, principem in pactis non tanquam
principem, ſed tanquam privatum conſiderari. Et verum hoc
