officium ſuum non fecit, imputatur L. 4. pr. Ad L. Aquil.
L. 2. §. I. J Noxal. acdt. Et ſic reſponderunt JCti Helm-
ſtadienſes menſe Januario anni clo lo cc XxIX.: Ob wohl Ar-
mandus bey der Beſtrafung des Raths zu Oſtia nicht concur-
riret haben will; ſo hat er dennoch hierinnen geſuͤndiget, daß er
die der Stadt auferlegte unverdiente oder wenigſtens uͤbermaͤßige
Strafe nicht widetrarhen noch gehinderr.
Praſ collegii coil garum ſuorum Juffragia £ conſi⸗ ia ne-
gligere nequit.
Nen excuſanda eſt illorum arrogantia, qui collegii alicu-
jus præſides a principe facti auctoritatem ſuam eouſ-
que extendunt, ut; negleétis collegarum ſuffragiis & con-
ſilüs, omnia ex ſuo arbitrio ſtatuant. Nulla eſt regiminis
forma principi & reipublicæ ſalubrior, quam, ſi diverſa in-
ſtituantut collegia & adminiſtratio negotiorum per eadem
diſtribuatur, ut ſcilicet aliud militaria, aliud rem judicia-
XX 2 riam,

G

348 MEDITAT. AD PANDECT.

riam, aliud pecuniariam, aliud ſacra, aliud negotia cum
exteris, & ſic porro gubernent. Multo integrius ſic ex-
pedientur cuncta, quam, ſi ex unius vel paucorum arbitrio
pendeant. Agnovit hoc jam olim rex ſapientiſſimus, Sa-
lomon Prov. XI. I4. Penuria, inquiens, conſilii perdit po-
pulum, ſed, ubi confilia multa, ibi ſalus. Quod moni-
tum prudentifſi me nuper executus eſt dux Aurelianenſis,
regis Galliarum Ludovici XV. tutor, atque, inſtituta hac
regiminis forma, regnum, quod debilitatum & languidum
deceſſor reliquerat, florentius effecit. Fuerunt quidem,

qui, ut cetera ejus inſtituta, ſic hoc etiam improbarent.

Quibus tamen copioſe & accurate reſpondit PAbbé de J.
Pierre, olim academiæ Franciæ membrum, edito Londini

anno 1718. libro, cui titulus: Diſeours ſur la Polyſynodie, où

on démontre, quæ la Polyſynodie, ou pluralité des Conſeils, ſt
Ja forme de min iſtre la plus avantageuſe pour un Roy & pour
Jon Royaume, in quo oſtendit, polyſynodiam, ſic iſtam re-
giminis formam vocat, præferendam longe eſſe Vezeratui,
quo nomine miniſtriſſimatum appellat, & Semivezeratui ſeu

miniſterio paucorum. In iſtiusmodi vero collegiis cauſas

non ex præſidis voluntate, ſed ex ſuffragiorum numero de-
cidendas eſſe, ipſa inſtituti ratio ſatis oſtendit. Nihil quip-
pe-tam naturale eſt, quam, ut id, quod major pars collegii
ſtaruit, pro eo habeatur, ac ſi omnes egerint L. 19. Ad

municipalem L. 36. de Re judicata. Quam regulam in ſupre-

mis etiam collegiis ſervandam eſſe, Seckendorffius im teutſchen

Zuͤrſten⸗Staat. P. 2. c. 6. u. 5. oſtendit. Adde Conſtitutio-
nem Judicii Aulici tit. -„ Qui ſecus agit præſes, & ne-

glecto collegarum plurimorum diſſenſu ex ſuo & aſſeclarum
ſuorum voluntate negotium conficit, injurius eſt in colle-
gas, & peccat contra principis voluntatem, contra bo-

num publicum & contra ordinem naturalem. Vide Ziegle-
ri

eN!

1

— —

—
un
le er.
rhii
1, N.
tür
Hwon’.
nencs⸗
tun k
gnicn
gviden

baren.

41
Lond
ioin
dnſein
iſtamt⸗
ratciſt
88 cal
merote
rcll,
19 4
nn e

SP. CLXXXI. DE CONSILIO. 349

ri Dicaſticen concl. 42. §. 30. Sunt tamen nonnulli adeo ſu-
Perbi, ut malint ex ſuo arbitrio male, quam ex aliorum,
conſilio bene rem gerere. Hoc animo fuiſſe Lautreccium,

ducatus Mediolanenſis Ppro Franciſco I. Galliarum rege ad-

miniſtratorem, memorat Brantomius in Eitis virorunmt zllu-
Krium tom. I. pag. 175. Conſulebat is quidem collegas
ſuos, conſilia tamen eorum, etſi optima, ſi a ſuis diſcre-

Parent, non ſequebatur; atque hac pervicacia ſua provin-
ciam amiſit.

VI.
Praſes colegii etiam cum ratione diſſentient plura collegerum
ſuorum co nſilia ſequi neceſſum habet.
Qid faciendum tamen præſidi, qui manifeſte videt, ſen-
tentiam eam, quam plures tuentur, deteriorem &
noxiam eſſe? Num huic ſaltem dabimus facultatem a regula
modo ſtabilita recedendi? Non dabimus. Nam ſi dederi-
rimus, corruent omnia, quæ diximus. Quippe plerisque
ex inſito ingeniis humanis ſui amore opinio ſua ſic placet,
ut eam meliorem prudentioremque ceteris omnibus cre-
dant. Igitur nunquam non præſes deteriorem diſſentien-
tium a ſe ſententiam dicet. Quod ne fiar, perſiſtendum
eſt in eo, quod pluribus placuir. Frit tamen permiſſum
præſidi, rem principi ipſi proponere ejusque deciſionem

expetere. Quodſi is quoque pluribus adſentiat, acquies-

cendum eſt, & ſubſcribendum interdum nomen decreto
communi. Numquid vero tunc licebit imitari Hoſpita-
lium, magnum illum Galliæ Cancellarium, qui, teſtibus
Langueto lib. 2. epiſt. 62. & le Groin Derade d' ienri le grand
liv 8& p. 898. decretis iſtiusmodi nomen quidem ſubjicie-
bat, ſed verba, me non conſentiente, adjiciebat? Neqne hoc

putamus, niſi decretum juri divino adverſetur. Nam,
XX 3 ut

350 NIEDITAT. AD PANDECT.

ut recte Plinius lib 6. ep. 13. ait, ingulos , integra re, diſſen-
tire fas ℳ; peracta, Auod pluribus placuit, cunctis tuendum.

Nec præſidi nec membro collegii aliigue miniſtro principis im

putari poteſt negotium damnoſum éxv conſilio totius ſena-
tus geſtum. ð
E iis, quæ antea diximus, illud porro fluit, nec Ppræſidi
nec membro collegii imputari debere negotium impru-
denti licet & damnoſo reipublicæ atque principi conſilio,
ſed tamen, adhibito cererorum miniſtrorum conſenſu, ſu-
ſceptum & geſtum. Nulla ſcilicet penes eum, qui exequi-
tur ſenatusconſultum tale, culpa reſidet. Nam quamvis
id parum proficuum animadvertat, faciendum tamen eſt,
quod plerisque placet. Ergo non magis obligatur, quam

judex, qui injuſtam ſententiam ex adſeſſorum ſuftragiis col-

lectam prorulit. Vide L. 2. Quod quisque juris in alterunt

Rautuerit & Donellum Commentar. Jur. civ. lib. 28. cahb. 2. Sic
reſponderunt: Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni

eio 10 Ccc XIX. Daß ſolcher Receſs von den uͤbrigen Raͤthen und
Sr. Hochfuͤrſtl. Durchl. ſelbſt gebilliger worden, folglich wenn ſelbi⸗

ger gleich der Herrſchaft in einigen Stuͤcken ſchaͤdlich waͤre, den⸗
noch dieſer Schaden dem Armando, ungeachtet er hauptſaͤchlich

daran gearbeitet, nicht zugeſchrieben werden kann.

—

S P ECIM E N CLXXXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTABD

AD LIB. XVII. TIT. I.
COMMENDATIONF.

Commendatio nulla ex parte obligationem producit.
Com-

ehii.

ri
mminn
conin
eni
hiee
N um
Tathen 4
tur, u
kragiont

,. 63
1riO
ahen
wenn
vdre N
ſopficl

Sp. CLXNXII. DE CONSILIO. 351

Nommendatio ſpecies conſilii eſt. Igitur eadem, quæ
de conſilio diximus, ad commendationem extendi
oportet. Nulla ſcilicet ex commendatione oblig a.
tio naſcitur, neque inter commendantem & eum, cui quis
commendatur L. 12. §. 12. Maundati, neque inter com-
mendantem & commendatum. Equidem quod ad hos
aliqua tanquam ex beneficio & bene merito obligatio ori-
ri videtur. Sed hæc, quia vinculum nullum inducit, nec
neceſſitate quem obſtringit, imperfecta eſt admodum &
vix obligationis nomen meretur. Quum igitur Carolus

Guſtavus Sueciæ rex inter cauſas belli Polonis anno 1655.

declarati, quas publico ſcripto manifeſtabat, etiam ingra-
titudinem Joannis Caſimiri commemoraret, qui in comi-
tiis electionis a Chriſtina Sueciæ regina Poloniæ ordini-
bus ſerio commendatus & deinde rex factus gratiam com-
mendanti non retuliſſet, recte Poloni apud Tocbownsk An⸗-
nal. Folon. P. 2. I. I. reſponderunt, commendationes iſtius-
modi meras ceremonias eſſe, & dicis gratia fieri, nec ul.
lum effectum habere.
D . II.
Nee commendatio ſpecialis commenadantem obligat.
Todn limitationes regulæ, quod commendatio neminem
obliget, hanc quoque ponunt communiter, ſi commen-
datio ſit ſpecialis & ad certum negotium direcia. Id quod

communiter exL. ult. C. Quod cum eo, qui in aliena poteſta-

te deducunt. Sed contrarium aperte ex L. 7. J. 10. de Dolo
malo apparet, ubi contra eum, qui idoneum quem, eui pe-
cunia crederetur, affirmarat, actio denegatur. Nec obſtat
ante memorata lex ult. CQ. Quod cumi eo, qui in aliena foteſta-
te. Ea enim de ſcaſu ſingulari, quo dominus ſervum ſuum
procuratoremve ſpecidliter mutui aliusve contractus cau-
ſa

312 MEDITAT. AD PANDECT.

cauſa commendat, agit. Is ſine dubio ex mandato obliga-
tur, quum animum ſe obligandi ſatis declaret. At qui ex-
traneum ſic commendat, nec mandat, nec obligare ſe vult.
Igitur fundamentum omne obligationis deficit. Agnovit
hoc Elector Saxo, atque in Deciſione noviſſima 42. ſpeciali-
ter commendantem tunc ſaltem obligat, quum ſciens inido-
neum eſſe, quem commendat, eum tamen commendat, at-
que adeo dolum committit. Id quod etiam per L. 8. de Do-
Jo malo confirmatur.

:
III.
Is, qui muneri publico jquem admovendum commendat, ſi per

Solum, culpam latam aut levem inidoneum nominavit,
obligatur, non etiam ſi per culpam leviſſimam.

IS circa munera publica ſingulariter boni publici cauſa con-
ſtitutum eſt, ut, ſi quis inidoneum tali muneri admoven-
dum commendavit, ex ea commendatione obligetur. Et
de eo, qui tutorem inidoneum nominavit, clara exſtat lex
2. de Fidejuſſoribus & nominatoril us, de aliis muneribus
publicis agunt L. I1. ι 2. C. de Periculo nominatorum. Iſtæ
tamen leges reſtringendæ ſunt ad eum, qui dolum, latam

vel levem culpam in commendando admittit. Si quis vero

exactiſſimus ſaltem in commendando non fuit, e. g. virum,
qui communiter pro idoneo reputatur, deceptus ipſe bo-
na ejusdem fama nominavit & commendavit, nec accu-
ratius in illius mores & vitam inquiſivit, hunc excuſari
oportet. Ipſi enim tutores & munerum publicorum admi-
niſtratores leviſſimam culpam non præſtant, L. 7. C. Arhbi-
trium tutelæ, L. 6. de Adminiſtr. rerunt ad civitatem perti-
nent. Abhis ergo, qui eos nominarunt, major circum-

ſpectio & diligentia exigi nequir. Exemplum eſto in miniſtris

— —- — - —/

lr.
bier
eWI
Ao
Pect
A inic.
adn 1.
NE

lt, ,1
Migent
m.

cauſa d

Arno
igetun.
1erlr!
oderbi
torunn. 1
7
Oun, 5
Siguoe
e g Vi
ptus Nn

t, Nee n

nune l
camm 4

tnn .

SP. CLXXXNIII. DE MANDATO TVRpI 353

pum. Hi ſæpe in commendando leviſſimam culpam com-
mittunt, & ſuffragio ſuo ejusmodi perſonas ad honorcs
& munera vacantia evehunt, qui vel impares oneri im

poſito negotia publica negligunt, aut improbi & flagitioſi

eadem corrumpunt. Hic non poteſt aliquid imputari: com-
mendanti, quem, ſi ſedulo omnia inveſtigaſſet, inertia for-

te iſta aut malitia commendati non fugiſſet. An obligabi-
tur ergo? Negarunt Cti Helmſtadienſes, atque ſic men-

ſe Januarii anni cio 1o cc XIX. reſponderunt: Es hat Ar-
mandus dadurch, daß er die in Hippolyti a Lapide Schrif⸗
ten enehaltene ungebuͤhrliche und gefaͤhrliche Dingen nicht beſſer
unterſuchet und in Betrachtung gezogen, ſondern dieſen Mann,
derſelben und der daher zu befuͤrchtenden Offenfion des Kaiſer⸗
ichen Hofes ungeachtet, zu der Bologneſiſchen Profeſſion befo⸗
dert, zwar wider die Reguln der Klugheit gehandelt, jedoch eben
keine ſonderliche Strafe verdienet. Adde ea, quæ ſupra in
Specimine CLIV. de Culpa, medit. S5. dicta fuerunt.

§& P ECIM E N CLXXXIIII

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
. AD LIB. XVII. TIT. I.

M. ANDATO TVRPI.

Mandatuk elinquenten mandatarium nec exelſat, nec Peum
ejus mitigat. .

Nec mandatum matris bie attenditur.

m. NrE. VVy . Supra

354 MkDITAT. AD PANDECT.

upra in Specimine CLXVIII. de guſu, medit. 10. &

II. oſtendimus, mitigandam eſſe fili pœnam, qui

juſſu patris deliquit, idque indiſtincte, ſive levius ſive
atrocius crimen fuerit. Videamus nunc, an idem in
matre etiam locum habeat. Etſi vero aliquod argumen-
tum a patre ad matrem trahi poſſe, atque mandatis etiam
maternis aliquis reverentialis metus ineſſe videatur, arg.
L. 4. de Curatoribus furioſo & L. 6. de in jus vocando; non

exiſtimamus tamen „has rationes delinquenti prodeſſe. Im-

mane quantum intereſt inter patrem & matrem. IIIe, fa-
miliæ caput, imperat & juſſibus ſuis neceſſitatem aliquam
liberis imponit, obſequiumque detrectantibus malum mi-
natur- In matre vero hoc ſecus, quæ nec imperat, nec
neceſſitatem imponit, nec malum tale, quale pater, mi-
nari poteſt. Reverentia vero ſola non excuſat, & metus,
qui ex ea loritur, vanus eſt. Igitur matris voluntas man-

datum eſt ſaltem. At mandata delinquentem plane non
excuſant. L. II. §. 3. de Injuriis, L. 5. C. de Accuſationibut,

L. 37. pr. Ad Legem Aguil. Quæ quum ita ſint, recte
ICti Helmſtadienſes menſe Januario anni Ccio 10 cc XIX. in
crimine veneficii filiam, etſi mandata matris prætexeret,
ad culeum legibus ſtatutum damnarunt: Wuͤrde Inquiſitin,
Catharina Eliſabeth Baarsſin, bey ihrem gethanem freywilligem
Bekaͤnntniß, daß ſie ihrem verſtorbenen Schwager, Chriſtoph

Bartelſen, in einer kalten Schale Fliegenſtein, in der Meinung,

ſelbigen dadurch um das Leben zu bringen, beygebracht, nochma⸗

len vor oͤffentlich gehegtem peinlichem Halsgerichte verharren, ſo

wird ſie nach Inhalt Kaiſer Carl des V. peinlicher Halsge⸗
richts⸗Ordnung mir dem Waſſer vom Leben zum Tode gebracht,
ihr jedennoch vorher nochmalen frey geſtellet eine Defenſion,
entweder, wenn ſie ſo viel im Vermoͤgen hat, auf ihre eigene

oder

WHM

n

NSe

Genn
thurr.
tsein
r, n
chz
ele
lle,
mn Adu
nlmt
peranl

piler,

& men⸗

Ulas I

Htionibl
at, 1ete
c W. 1
Etexele
lnquiiin
etriltze
ve
Munn
e,ͦ nce
erhotttn
her in
Lede n
Nreii
ſre
hre 5

Sp. CLXXXIII. MANDATO TVRP 355

oder auf des Gerichts Koſten zu fuͤhren. V. R. W. Has-
que ſubjecerunt rationes: Es hat die Inquiſitin, Catharina
Eliſabeth, freywillig geſtanden, daß ſie ihrer verſtorbenen Schwe⸗
ſter hinterlaſenem Ehemaune, Chriſtoph Bartelſen, Fliegenſtein,
im Sinn und Meinung, ihn um das Leben zu bringen, vermit⸗
telſt einer kalten Schale beygebracht, immaſſen denn derſelbe
einige Tage darauf geſtorben. Nun moͤchte zwar zu ihrer De-
fenſion angefuͤhret werden, daß die mit in der Inquiſition be⸗
fangene Mutter ihre Tochter zu dieſer That verfuͤhret baben ſol⸗
le. Es gewinnet alſo das Anſehen, ob muͤſſe Inquiſitin mit
der ordentlichen auf die Vergifter geſetzten Strafe verſchonet,
und nur mit einer auſſerordentlichen beleget werden. Alldieweil

aber die Verfuͤhrung der Mutter von dieſer beſtaͤndig gelaͤugner

wird, uͤberdies, wenn ſolche gleich wahrhaftig, der Haupt⸗Inqui-
ſitin nicht zu ſtatten kommt, indem der Eltern Befehl in de-

lictis atrocioribus die Kinder nicht entſchuldiget; ſo baben wir

ihr die in dem 130. Artikel der peinlichen Halsgerichts⸗Ordnung
geſetzte Strafe zuerkannt, jedoch vor noͤthig geachtet, daß ihr vor
deren Vollſtreckung, eine Defenſion zu fuͤhren, frey geſtellet,

auch da ſie nichts im Vermoͤgen, ein Defenſor ex officio zu⸗

geordnet werde. Audivi tamen poſtea, ſententiam noſtram
ab alio collegio juridico, ad quod acta denuo miſſa fue-

runt, mitigatam & culeo gladium ſubſtitutum eſſe.

III. .
Collega, qui ex mandato collegii delinquit, in ſolidum tenetur.
Nullus ei datur contra mandantes nec quod ad mulétam nec
quod ad intereſſe privatum regreſſus. „
V.
Puniuntur tamen ſimul mandantes omnes.
Y y 2 Quod

356 MEDITAT. AD PANDECT.

uod toti collegio placuit, huic ſingula membra, etſi
G diſſenſerint ab initio, ſubjicere, nec egxecutionem de-
creti communis, ſi hæc forte ipfi imponatur, detrectare de-
bent. Notum eſt exemplum Catonis Uticenſis, qui, ut eſt
apud Plutarchum in vita eius, legi de redigenda in provin-
ciæ formam Cypro & publicanda pecunia regia vehementer

ſe oppoſuit, at, ubi ea perlata, &ẽ expeditio ipſi commiſſa:

eſſet, hanc, ut bonum civem decet, ſuſcepit, feliciterque
confecit. Sed hoc non aliter admitto, quam, ſi id, quod
decrevit collegium, turpe legibusque prohibitum non eſt.
uodſi enim injuſtum quid decernit, tantum abeſt, ut hoc
diſſentientes ad probandum vel exequendum obliget, ut pu-
niendi potius ſint, & qui hanc necefſitatem fibi imponi pa-
tiuntur, & qui ab initio ſtatim conſenſerunt. Vide L. 15.
5§. 1. de Dolo malo & Habnium ad W'genb. tit. Quod cuius-
cunque uuiverfitatis, item Beierum de Collegiis opificum cap. 22.
§. 2. Quum itaque collegium qnoddam opificum, veterem
conſuetudinem ſuam, quam leges imperii aperte damnant,
ſecutum, molitoris filium, tanquam levis notæ macula no-
tatum, a conſortio excluſiſſet, & collegarum unus, qui de-

cretum hoc exequutus erat, a læſo conveniretur atque a

gagiſtratu ad ſatisfaciendum actori & mulkctam ſolvendam
damnaretur, hic mandatum a plerisque collegii membris
ſignatum proferebat, Petebatque ut mandantes ſaltem, ſi
non totum, partem ejus, quod ipſi impoſitum fuerat, fer⸗
re cogerentur. Provocabat ad auctoritatem Bartoli Ma-
antæ, Benlichii, qui, quum civiliter ad pœnam pecunia-
riam vel ad intereſfe, & damnorum reſtitutionem agitur,
mandantem obligant, ut mandatarium prorſus indemnem
ſervet, & judicium in ſe ſuſcipiat. Vide Perlichium F.
T. dec. 75. . 9. Jegg-. ICti Helmſtadienſes menſe Majo anni

Clo 1o CC XXII. pPetitionis eius rationem nullam habuerunt,
Ve-

ell.
e⸗
ece.
el
ir
Nentet

terge

l, MH
non d
,UItr
IIN.

“
delei

, cui
,. A
eteſen

unnan
la n⸗

gvice .
Alqe

Myencin
menbrs
Mem,
lt,
toli M.

n agnn
ndemn
Nehun
Mor
ehumn

1

SP. CLXXXIII. DE MANDATO TVRPI. 357

verum damnationem in ſolidum factam confirmarunt. Et
quod ad pœnam quidem, res dubium non habebat propter
§. 7. I. de MWuandato, qui mandatario, ſiquidem pœnam
iſtius facti nomine præſtiterit, omnem adverſus mandantem
actionem denegat. Adde L. 46. de Reg. Jurir. Idem &
quod ad privatam ſatisfactionem obtinet. Correi nempe
ſunt mandans & mandatarius L. II. §. 3. de Iniurii. Afr
in delictis ſinguli correi damnum datum in ſolidum, exclu
ſo beneficio diviſionis, reſtituunt, L. 11. . 2. Ad legem
Aquil. Vide ſupra Specimen CXII. de Damno iniuriu dato,
medit 1. Igitur, quemadmodum dixi, mandatario quidem

adverſus collegas ſuos regreſſum denegavimus, ſed tamen

& hos, ne delictum ſuum impune ferrent, ſecundum L. y.
C. de Accuſationibus ſeparatim mulctavimus: Daß die von Be⸗
klagtem wider den am 17. Dexember 1721. ertheilten Beſcheid

geſuchte Reſtitutio in integrum nicht ſtatt habe, ſondern der⸗

ſelbe nicht allein die dem Muͤller Spethen zuerkannte 78. fl.
nebſt den nach Eroͤfnung des Rintelſchen Urthels von dieſem
weiter gemachten Unkoſten, ſondern auch dem Klaͤger ſtatt der
Indemniſation noch 100 fl. nebſt gegenwaͤrtigen Urthelskoſten
zu bezahlen ſchuldig ſey. Im uͤbrigen werden diejenige, deren Na⸗
men in der Schrift ſub Num. 33. beſindlich, vor Gerichte ge⸗
laden, und daferne ſie ſich zur Unrerſchrift verſtehen, jeder um
10 Thlr. oder mir achttaͤgiger Gefaͤngniß geſtrafet, ingleichen zu
Erſtatktung der etwa dadurch zu verurſachenden Unkoſten angehal⸗
ten, ihnen auch bey 40 Thir. Strafe angedeutet, dem Klaͤger
keine Feindſeligkeit zu beweiſen. V. R. W. Rat. dec Es iſt
ohnfehlbar ein grobes Delictum, daß das Sactler Handwerk mit
Verachtung der oͤffentlichen Reichsgeſetze ihren darinnen verwor⸗
fenen alten Gewohnheiten zu Folge den jungen Spethen als ei⸗
nen Müllers Sohn nicht einſchreiben noch annehmen wollen.
Mun iſt allhier die Frage, ob der Sattler damanger Geſchwor⸗
Xy 3 “ ner

—

N

358 MkEDITAT. AD PANDECG.

ner Johann von der Lahr allein zu Erſetzung des dem Klager

dadurch verurſachten Schadens angehalten werden koͤnne, da doch
zu ſelbiger Zeit ein andrer Geſchworner mit geweſen, er auch
vor ſich nichts, ſondern alles auf Begehren und einhelligen Schluß
des ganzen Handwerks gethan. Alldieweil aber in delictis ein
jeder der mit einander delinquirenden in ſolidum haftet, fer⸗
ner das Mandatum rei turpis einem Delinquenten nicht zu
ſtatten kommt, noch ihm, ſeinen Regreſs an den mandantem
zu nehmen, vergoͤnnet wird; ſo haben wir dem Beklagten die
geſuchte Reſtitutionem in integrum abgeſchlagen, ihn zu Er⸗

ſetzung alles Schadens und Unkoſten condemniret, jedoch ſei⸗

ne Mitmeiſter, weil ſie ſich freywillig zu dem Delicto verſteden,
zugleich geſtrafet.
Mandatarius tune, quum mandatum tarpitudinis & ipſe de-

licti arguitur, mandantem ad boc, ut ſibi adſiſzat, &
vyrimen depellat, provocare poteſt.

quidem, qui mandatum turpe ſuſcepit, ſi deinde ad poœ-
nam vel ſatisfactionem damnetur, nullam adverſus man-

dantem actionem habere dicitur in §. 7. I. de Mandato, & L.

46. de Regulis jurit. Videtur ergo nec durante cauſæ cogni-
tione jus habere, mandantis opem & ſuppetias implorandi.

Neque enim poteſt lis denunciari iis, qui ad evictionem
præitandam obligati non ſunt. Verum non agimus nunc
de caſu, quo turpitudo mandati in aprico certumque eſt,

mandatarium, dum id exſecutus fuit, deliquiſſe. Tunc

certe nec convenire mandantem, nec litem ei denunciare
poteſt. At quamdiu de turpitudine hac & delicto dubita-
tur, atque cauſa cognoſcitur, mandatarius reéte deſiderat,

ut ſibi pro defenſione ſua & mandati juſtitia oſtendenda labo-
ranti mandans adſiſtat atque litem ſimul ſuſcipiat. Hoc

XWqul-

—

—

Sb. CLXXXIIIL DE MANDATO TVRPI 359

—— . . . . . —
Hoc æ&quitati, hoc rectæ rationi convenit, tametſi expreſ-=
Ng9 ſa lege forte deſtituamur. Nam Autbentica Qua in provin:
aͤ cia C. Ubi de criminibus G& Novella 69. cap. 2. & 3. ex
i quibus facultas litem in delictis denunciandi vulgo deduci-
l tur, tam ſunt obſcuræ, ut eas huc trahere non audeam,
tet⸗ Luculentum exemplum habet Berlichius P. I. dec. 75. n. f.
nni de advocato, qui, ſuggerente &— mandante cliente ſuo,
Dnue & poſtulante litis utilitate, adverſario vel teſti delictum
vel aliud turpe quid objicit, ſed ab eo, cui id objectum
gnk fuit, injuriarum convenitur. Is, quia bona fide nec ultra,
n 1 quam litis utilitas popoſcit, convitiatus eſt, juſte clientem,
ſnh ⸗ ut defenſionem ſibi præſtet, veritatem convitii probet &
nſit crimen imputatum depellat, provocat. Aliud exemplum
. eſt ſenatoris, qui mandatum fſibi a reliquo ſenatu munus
executus propter id, quod ex officio geſſit, in juriarum
convenitur, & oſtendere laborat, nihil ſibi illiciti manda-
i tum, nec a ſe geſtum eſſe. Ita reſpondimus menſe Ja-
4, nuarii anni clo 19 cc XV: Iſt der Stadt⸗Voigt zu Bruͤſſel von
dpe- des verſtorbenen Syndici Meiers aͤlteſten Tochter um deswillen,
ſsnn⸗ daß er wegen des von ihr ausgebrachten Geſchreyes, als ob ſie

l ſchwanger ſey, des Stadtknechts Frau an ſie geſchicket und die
fo, Strafe von ihr gefodert, injuriarum belanget worden, da denn

ſe coglt die Frage entſtehet, ob der Stadt⸗Voigt von dem uͤbrigen Rath,
Plorm daß er ihn vertreten ſolle, begehren koͤnne; nun iſt zwar ausge⸗
tion⸗ machten Rechtens, daß auch eine obrigkeitliche Perſon, wenn ſie—
nus I in ihrem Amte excediret, gar wohl actione injuriarum belan⸗
mmqe get werden moͤge, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne
. Iun der Stadt⸗Boigt in Anſehen, daß ein Collegium die von ſeinen
Pennnen membris und Bedienten begangene delicta zu verantworten nicht
o Gbie⸗ . gehalten iſt, um den Beyſtand des uͤbrigen Raths mit Recht nicht
Gelcen anſuchen; alldie veil aer vor einer obrigkeitlichen Perſon die
nn Vermut ung iſt, daß dasjenige, was ſie ehue, nicht in der Mei⸗

i nung,

360 MEDITAT. AD PANDECT.

nung, jemand zu beſchimpfen, ſondern lediglich in dem Abſehen
ihr Amt zu verrichten, geſchehe, hiernaͤchſt das Raths⸗Collegium,
den Stadt⸗Voigt bey dem ihm aufgetragenen Amte, ſo lange er
daſſelbe gebuͤhrend verwoltet, zu ſchuͤtzen und ihm wider maͤnnig⸗

Voigt, da er zur Einlaſſung angehalten wuͤrde, von dem Ratch,
daß er ihm diesfalls beyſtehen und ihn in ſeinem Amte ſchuͤtzen
ſolle, zu begehren wohl berechtiget.

§ PECIMEN CLXXXI.
MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
Ab LIB. XVII. TIT. I..

X

Contractus ſocietatis contrabentes plene obligat, tametſi inſtru-
mentum, quod ſuper eo conficere voluerunt, confectum
von ſit.

Socius chirographbi ſuum &σ ſocii nomen Jubſeribere poteſt.

Hoc extra ſocietatem non licet, .
Socie-

liches Anſpruch beyzuſt hen, verbunden iſt; ſo iſt der Stadt⸗

SOCIORVM OBLIGATIONY

giumy
net
mnip
Stedt
4 Nutg

onfem

Sb. CLXXXIV. DE SOCIOR. OBLIGAT. &c. 341

Besietztem ſolo conſenſu perfici, nec ſcripturam deſiderare,
ex tit I. de Obligationibus ex conſenſu ſatis conſtat. Plerur -
que tamen ſcriptura ad ſocietates, eas inprimis, quæ alicujus
momenti ſunt, accedit, ſolent etiam ſocii fere ſemper, quum
de ſocietate ineunda paciſcuntur, ſimul de inſtrumento confi-
ciendo convenire, atque hoc ſibi mutuo polliceri. Sed inter-
veniunt nonnunquam, quæ inſtrumenti perfectionem vel
morantur, vel plane impediunt. Tunc vero controvertitur,
an hi paciſcentes veri ſocii ſint, ac ſe invicem actione pro ſo-
cio convenire poſſint. Negabat hoc aliquando änus ex paci-
ſcentibus, totamque conventionem, quod ſeriptura non ac-
ceſſiſſet, tractatum merum fuiſſe, & neutram partem obliga-
re ajebat, atque inprimis ad L. 17. C. de Fide inſtrumentorum

provocab at. Quæ lex quidem, ut verum fatear, ſi verba

eius: quas in ſeriptis fieri placuit; recte conſideres, negantem
hanc ſententiam aperte juvat. Adde Ordinationem Notario-

runt de anno 1 512. tit. I. §. 11. ubi lex illa repetitur & confir-

matur. Verum quidquid de verbis ſit, interpretatio uſualis
ab iisdem recedit, & legi 17. C. de Fide inſtrumentorum non
aliter, quam, ſi expreſſe dictum ſit, non perfectum prius de-

bere eſſe contractum, niſi poſtquam inſtrumentum plene con-

fectum, locum facit, ſimplicem vero conventionem de in-
ſtrumento conficiendo ipſam obligationem non morari, ſta-

tuit. Vide Strykium in Cautelis contractuum ſect. 2. cap. 8. §. I.

& in Addit., eum locum.,. Præter hunc uſum fori accedebat
aliud pro validitate ſocietatis argumentum. Scilicet uterque
Ppaciſcens multa fecerat, quæ non, niſi a ſociis, fieri ſolent,
atque ita ſocietatem, ſi non verbis, tamen re ſecundum L. 4.
pr. Pro ſocio coierat. Inter hæc facta illud inprimis erat,
quod is ipſe, qui ſocietatem inficiabatur, chirographis qui-
Tom. III. Z 2 bus-

62 NMEDITAT. AD PANDECT.B

busdam ſuum alteriusque nomen ſimul ſubſeripſerat. Hoc
niſi inter ſocios plane infrequens. Equidem duos etiam non

ſocios idem chirographum ſubſcribere, ac ſe per hoc correos

conſtituere, uſitatum ſatis. At ſuum & alterius nomen, nulla
mandati mentione facdta ſcribere, ac per hoc etiam alterum
obligare, hoc ſolis ſociis in re aut negotio communi licer,
arg. L. 67. §. 1. Pro ſocio. Extra ſocietatem vero pro falſo re-
putabitur. Sic itaque menle Septembri anni cIo 10 cc XXlI.
reſpondimus: Es komme auf die Frage an, ob Klaͤger erwieſen,
daß er mit Beklagtem in gemeinſchafftlicher Handlung geſtanden,
und das ſtreitige Kammercapital mit zu der Gemeinſchaft gehoͤre.
Der erſte Punet iſt aus des Klaͤgers gefuͤhrtem Beweiſe, des Be⸗
klagtem eigenem Gegenbeweis in allen in Acten vorkommenden

Umſtaͤnden ſonnenklar, daß wir von des Beklagten, der ſolche
offenbare Dinge laͤugnet, fide eine ſchlechte Meynung faſſen muͤſſen.

Beklagter hat die Compagnie⸗ Handelskuͤcher ſelbſt in Verwahrung
gehabt, geſtehet, daß Klaͤger mit ſeiner Bewilligung ſich in der Ru⸗
brik derſelben ſeinen Compagnon genenner, kan nicht laͤugnen, daß
in beyder Namen von ihm ſelbſt Wechſelbriefe geſteller worden, und
daß auch andere Kauflente ſie in Briefen und Rechnungen als

Handelsconſorten tractiret. Dieſes waͤre nun zum Beweis ſchon
genug. Allein Beklagter wird auch noch vollends durch die Aus⸗
ſage ſeiner beyden Zeugen und durch den von ihm ſelbſt producirten

Zeddul uͤberfuͤhret. Zwar wendet er unterſchiedenes ein, inſonder⸗
heit, daß es an einem ſchriftlichen Contract mangele, daß der nur
jetzt angefuͤhrte Zeddul ſich ausdruͤcklich darauf berufe, daß alſo bey

nicht erfolgtem ſchriftlichen Inſtrument die Gemeinſchaft nicht zu

Stande gekommen, ſondern in bloſſen Tractaten ſtehen geblieben
daß Klaͤger die Raſch⸗Handlung nicht gelernet und verſtanden, ſon⸗

Fa-⸗

dern ſie erſt bey ihm gefaſſet, daß ſein des Beklagten Handel und

—
H
n N
tleli
Kn,n
ndm
und len
f tlor
N.
riſe
ſue
ſteſt
ſe,det

KEn

ſfen rit
Verchet
ginden
neN
berdeb/
gangen
Settiß f
cch !
ſtpre d⸗

t, iie

„df de
,Nn l
ſt⸗ 4
er
etſeonctde o,
en lg

SP. CLXXXIV. DE SCCICR CBLISATI. e. 3263

Fabrique; ehe Klaͤger zu ihm gekommen, ſchon in gutem Stande
gen eſen, daß auch auſſer Compagniehandlungen gute Freunde und
Verwandten zuweilen miteinander Wechſelbriefe ausſtellen, und
daß endlich Klaäͤger ſelsſe aus der Handlung, die er nur als Factor
verwaltet, gegangen. Alldieweil aber die Societuͤt ein contractus
conſenſualis iſt, mithin ganz wohl ohne Schrift per nudum con-
ſenſum aufgerichtet werden kan, dieſer Conſens auch in gegentaͤr⸗
tiger Sache ſowohl mir Worten nach Auſſage der Gegenbeweis⸗
Zeugen, als mit den oben angefuͤhrten Werken ſattſam an den Tag
gelegt porden, hiernaͤchſt, was in dem Zeddul von einem deyderſeits
unterſchriebenen Conktract gemelder wird, gar nicht den Verſtand
hat, daß, ehe ſolche Schrift zu Stande gekommen, die Geſellſchaft

ſelbſt in ſuſpenſo ſeyn ſolle, indem, wenn die Parteyen nicht aus⸗

druͤcklich ſagen, ſie wollten vor Vollziehung des Inſtruments nicht
obligat ſeyn, eine bloſſe Punckation oder muͤnbliche Handlung beyde

Theile voͤllig obligirer, und die Meldung des ſchriftlichen Contracts

nur ad bene e e und zu beſſern Beweis geſchehen zu ſeyn vermu⸗
thet wird, dann Klaͤger, welchen Beklagter zu ſeinem Factor ge⸗
macht und in dieſer Qualitaͤt auf die Meſſen geſchickt haben will, ſo
gar unerfahren und ungeſchickt in der Raſch⸗ Hanoͤlung nicht geweſen
ſeyn muß, auſſerdem auch dieſer Umſtand wenig zur Sache thut, da
Beklagter ja wohl einen Handelsconſorten mehr in Anſehung ſeines zu
legenden Capitals, als ſeiner Erfahrenheit angenommen haben kan,
naͤchſtdem nicht ungewoͤhnlich iſt, einen Handelsgenoſſ⸗ n in eine bereits
ſtehende und florirende Handlung einzunehmen, ferner gute Freunde

und Berwandten zwar wohl einen Wechſelbrief miteinander zu uns⸗

terſchreiben pflegen, bingegen dieſes, daß einer des andern Namen
zugleich nebſt dem ſeinigen unterſchreibet, auſſer Compagniehand⸗

lungen nicht gewoͤhnlich, auch uns niemalen ein Exempel davon
2 2 vor⸗

E.
6

36 4 NMEDITAT. AD PANDEAKT.

vorgekommen iſt, uͤbrigens des Klaͤgers Abtritt, da ſolcher nach
dar Gegenbeweis⸗ Zeugen Auſſaze mit des Beklagten Willen ge⸗

ſchehen, ihm die actionem communi dividundo wegen der ge⸗
meinſchaftlichen Effecten und Capitalien nicht benimmt; ſo iſt wohl
an der geweſenen Gemeinſchaft nicht zu zweifeln.

IV.

PFilius familias, ſive ignorante, ſive ſciente patre, ſocietatem
inire poteſt.

P eadem, quam memoravi, ſpecie is, qui ſocietatem ne-
gabat, hoc quoque argumento utebatur, alterum, qui ſo-
cium ſe dicebat, eo tempore, quo ſocietatem coitam perhi-
bebat, filiumfamilias fuiſſe, neque adeo ſocium eſſe potuiſſe.
At nos, qualitatem filiifamilias ſocierati haud obeſſe, exiſti-
mavimus. Filiumfamilias omnes contractus extra mutuum
pecuniarium celebrare poſſe, notum eſt. Ergo & ſocieta-
tem inibit. Fit etiam filiifamilias ſocii expreſſa in L. 63. §. 2.
&W L. ult. Pro ſocio mentio, ubi quidem interveniens ſimul
patris juſſus memoratur. Eum tamen neceſſarium non eſtſe,
aliunde conſtat. Certe leæ 9. pr. de Compenſationibus de ſo-
cietate filifamilias ſimpliciter agit, & lex 4. §. 2. de Edendo

filiofamilias argentariam, cujus eadem ratio eſt, ignaro patre

exercere permittit. Itaque ſic reſponſum fuit: Beklagter wen⸗
det ein, daß im Jahr 1691 Klaͤger noch in vaͤterlicher Gewalt ge⸗
weſen. Alldieweil aber ein filiusfamilias gar wohl mit dem ihm

von dem BVater verſtatteten peculio profectitio in eine gemein⸗
ſchaftliche Handlung treten kan; ſo iſt wohl an der geweſenen Ge⸗

meinſchaft nicht zu zweifeln.

Actiones uni ſocio competentes alteri ſine ceſſione non com-
municantur.

VI.

ttn

ten
1, gln
n pen
ponui
e, ei
1 Mmun

ſocen⸗

,69¹
s Kient

non ele

us de l⸗
de Elnl

garo Dl

klagtr ke
Gepcl
t da ff
zine genc⸗
veſtnn 5

l o⸗

4

SP. CLXXNXXIV. DE SOCIOR. OBLIGAT. &c. 365

VI.
Heæc ceſſio tamen etiam facto fieri & per conjecturas probari
voteſt.

Tn ſocietatem ea tantum veniunt, & communia fiunt, quæ
ſocii communicare invicem volunt. Ergo ſi de certis tan-
tum bonis pacti ſunt, nec reliquorum mentionem fecerunt,
reliqua hæc permanent in dominio ejus, cujus ab initio fue-
runt. Inprimis hoc in nominibus & actionibus uni ſocio com-
petentibus locum habet. Hæc non transferuntur ad alterum,
ne quidem in ſocietate omnium bonorum, niſi ceſſa fuerint
L. 3. pr. Pro ſoctio. Igitur hac ceſſione multo magis in ſocietate
ſimplici opus eſt. Vide Habnium ad Weſenbecium tit. Pro ſocio
n. ult. Cave tamen, putes ceſſionem hanc necefſario verbis
vel inſtrumento ſolemniter fieri debere. Sufficiunt facta, ſuf-
ficiunt conjecturæ, ex quibus voluntas cedentis & acceptatio
ſocii apparer. Nam ceſſio etiam tacite fit, arg. L. 7. C. de
Obligationihus & actionibus. Igitur Lenzius de Nominibus &α
actionibus ceſſis cap. 5. n. 7. ceſſionem in expreſſam & tacitam
dividit. Quapropter talem ſententiam Cti Helmſtadienſes
menſe Septembri anni ciolocCXxXII. conceperunt: Daß Be⸗
klagter dem Klaͤger dasjenige, was er bey der Rentkammer an Ca⸗
pital und Zinſen gehoben, zu berechnen und zur Halbſcheid nebſt
den von Zeit des Empfangs an aufgeſchwollenen Zinſen heraus zu
geben, imgleichen den Ruͤckſtand zu theilen, nicht weniger alle
durch dieſen Proceß verurſachte und noch kuͤnftig zu verurſachende
Unkoſten zu erſtarten ſchuldig ſey. V. R. W. Hasque addiderunt
rationes: Es muß eroͤrtert werden, ob das Kammercapital mit in
die Gemeinſchaft, oder aber dem Beklagten abſonderlich zugehoͤre.
