æternum coitionem improbat, ac per hoc rixarum mate-
riam tollit, rectæ rationi & bono publico optime conveni-
re, nec quidquam reip. noſtræ inſtitutis atque indoli contra-
rium continere, & propterea ad controverſias etiam illuſtres
& publicas pertinere. Unam limitationem addo: ſi nempe
diſſolutio ſocietatis cum bono publico pugnet; ſed hanc non
novam, verum antiquifſimam & jamdiu in juribus Romanis

384

fundatam. Nam & ſecundum hæc ſalus publica ſuprema lex

eſt, & propter utilitatem publicam ſocietas, quæ alias morte
diſiolvitur, in heredes contra regulas receptas continuatur,
per L. 59. pr. Pro ſocio. Inveſtigandum tamen eſt ſedulo,
an utilitas publica etiam vere diviſionem impediat. Nam

Pprætexere eam ſolent ſemper, quorum privatis commodis

diſſolutio ſocietatis obſtat. Itaque ad dignoſcendas has ra-

tiones prudenti arbitrio opus. Nota eſft illuſtris lis in gen-
te Lœvenſteinia de comitatu Wertheimenfi agitata. Di-
iſionem ejus comitatus petebant Lœvenſteinii lineæ Ru-
Ppifortiæ, Kochefort ſeu catholicæ. Contradicebant ei
Lovenſteinä lineæ Virneburgicæ ſive evangelicæ, & inpri-

mis bonum publicum obtendebant, quorum argumenta

exponuntur in Fabri Staats⸗Canzeley Part. 19. cap. 3.

No. 17. pag. 314. Sunt ex illis aliqua ſat gravia, e. g. quod
diviſio territorü in partes minutiſſimas bono publico ob-
ſit, &c. ſed nonnulla etiam leviora, quæ cordatum judi-
cem vix movebunt. Huc refero illud, quod, quando

unum faltem caſtrum habitationi aptum ſit, minus reéte

procedatur ad diviſionem provincie. Quid hoc, quæſo,
24

S.
i e
nhet.
niden
etatgin
n me

OlVel.

RAohtrr
nANIH
ſ N
Ihaneme
8 Roman
premin
Alias nen
Ontinven
e ſeint
lut. N.

ominod

1s has 1.

. 7
8 in geb.

lata. D
inece N-
iceban
e, Kin
Argucet
19. 09

e

ubleo
datum 4
00,
ious 1

hoc,

SP. CLXXXVI DEDISSOLVTIONE 50CIETLATIS. 383

ad rempublicam, cui profecto nihil decedet, ſi vel maxi-

me unus ex ſociis vel, ut loquuntur, condominus in alia

Provinciæ parte domum ſibi exſtruere cogatur? Verum,

dquemadmodum dixi, ſunt aliæ rationes majoris ponderis,

quæ contra diviſionem adferuntur. Itaque litem ipſam non
decido, quam jam decidit Carolus Auguſtus, ut ex reſcipto
ejus primo die Julii anni 1717. dato, quod idem Faber in
Part. 32. der Staats⸗Canzeley c. 2. M. I. pag. 18. exhibet,
Patet. Memorabo in præſens aliud exemplum, ſuper quo
menſe Decembri anni cio 1o cc XXIII. privatim conſultus
fui. Ordines ducatus Lauenburgici ante multos annos ſo-
cietatem ſeu unionem inierant, & inter cetera capita etiam,
quantum quilibet ad onera communia & ſumtus publicos
conferre deberet, pacti erant. Adjecerant, hanc conven-
tionem in perpetuum valituram & confirmationem ejus a
cæſare impetrarant. Interjecto multo tempore civitas quæ-
dam, præcipua fere inter ordines, remitti ſibi partem one-
ris impoſiti flagitabat, &, quum hoc pro lubitu non obti-
neret, ad diſſolutionem ſocietatis provocabat. Apparebat
facile, ſtatum publicum magnopere turbatum iri, ſi uniti
ordines diſſociarentur. Reſpondi itaque: Es mag gedachte
Stadt die mit den uͤbrigen Staͤnden auf ewig eingegangene und
von Kayſerl. Majeſtaͤt beſtaͤtigte Union nicht aufrufen.
IV.
Candaſtius renunciatio ſocietatis in fraudem aliorum
non valet.
V.
Societas per hoc, quod unus ex ſociis legi ejus non Tarigacin
non tollitur.
n oppido quodam Weſtphaliæ lex & diuturna conſuetudo
I communionem bonorum inter conjuges ſtabili verat. Ve-
ram hanc ſocietatem eſſe, ſupra in Specimine CLXXXNII.
Tom. IIl. CcC de

386 MEDITAT. AD PANDECT.

de Sociorum obligatione inter ſe, medit. 7. oſtendi. Præci-
puum hujus communionis effectum eſſe, ut alterum conju-
gem alterius conjugis æs alienum diſſolvere oporteat, no-
tum eſt. Quum itaque ex hoc capite ſuperſtes vidua a de-
functi mariti creditore conveniretur, hæc pacta ſua dotalia
opponebat; ajebat, in illis maritum illationem certæœ ſum-
mæ promiſiſſe, ſed promiſſis non ſtetiſſe, igitur nullam ſibi
cum eo ſocietatem interceſſiſſe. Sed Cti Helmſtedienſes,

rejectis his exceptionibus, litem menſe Septembri anni

ciDTSCcCXVIII. ſecundum creditorem dederunt, idque ex du-
plici ratione. Primum pacta dotalia receptæ aliquo in lo-
co bonorum communioni contraria, ſi clam confecota ſint,
creditoribus alterutrius conjugis non nocent, ſed publicata
eſſe debent, ut his obſtent. Sande lib. 2. tit. 5. def. 8. Hee-

ſer de bonorum & inprimis adquæſtuum conjugalium com-
munione P. 2. oc. I6. n. I42. Neque hoc in ſocietate con-

jugali ſingulare eſt, verum commune cum omni alia ſocie-
tate. Clandeſtina nempe ſocietatis renunciatio, etſi con-

ſenſu utriusque ſocii facta, tertio tamen, qui eam nec ſci-

Vit ne ſcire potuit, haud nocet. Mutare enim volunta-

tem ſuam altero, qui lædi poteſt, ignaro nemo poteſt, L.

12. §. 2. de Solutionibus, L. 12. de SC. Macedoniano, L. II. §. 2.

qq. de Inſtitoria actione. Ergo conjuges, quos lex ipſa &

matrimonium publice ſocios facit, ſi diſſociari velint, pro-

ſeribere hoc, ut lex II. §. 2. de Inſtitoria actione loquitur,
ſeu publicare debent, re alii receptis juribus confifi cum
alterutro contrahant & per hoc lædantur. Deinde fac etiam,
publicationem pactorum dotalium hic neceſſariam non fuiſ-

ſe, ipſa tamen pacta dotalia ſocietatem, quæ de jure inter
conjuges erat, haud tollebant. Nam, quod maritus pro-
miſſis ex ſua parte non ſteterat, hoc, quum lex commiſſoria

pactis dotalibus adjecta non eſſet, ſocietatem ipſam lege ſta-

1 bili⸗

—
E.
onjn.
.

14 K.

Cortla

n.

lumthn
Genles,
bri Aun
X .
o in
G I
ublic

In o
tateell
2 ſoc

ſi cON.

VOlwn
Ctel,
.1II. §1
il5
int, .
loqui
hnhl
ſae ceiinn
no
jure
litus

uumi

u lge⸗

SP. CLXXXVI. DE DISSOLVTIONE SOCIETATIS. 387

bilitam non reſcindebat. Eſt enim hoc in omni contra-

ctu & v transactione juris, ut is, qui pactis non ſatisfacit, ad

fidem ſervandam & intereſſe præſtandum conveniri poſ-

ſit, ipſum vero negotium nihilominus ſubſiſtat, L. 14. C.
Je Keſeindenda venditione L. 6. & I7. C. de Transactioni-
bus. Lex commiſſoria, ſeu, ut vulgo apellatur, clauſula
annullatoria contractui vel pacto tacite non inefſt, ſed ex-
primi debet. Et recte Harprecht de Kenunciatione acquæ-

fſtus conjugalis §. 17. ait, verba dubia ad renunciationem

communionis inter conjuges non ſufficere, ſed clara &
expreſſa requiri. Sic itaque judicavimus: Daß Beklagte,
ihres Vorwendens ungeachtet, ihres verſtorbenen Mannes Ver⸗
ſchreibung ſub pœna recogniti entweder zu recogniſciren oder
eydlich zu diffitiren, auch im Fall der Recognition die darinnen
enthaltene 80. Thlr. ſammt den von Martini 1709. augeſchwolle⸗
nen Zinſen und verurſachten Unkoſten zu bezahlen ſchuldig. V. R.
W. Hasque addidimus rationes: Beklagte ſchuͤtzet ſich wi⸗
der die aus einer von ihrem letzten Manne gegebenen Verſchrei⸗
bung angeſtellte Klage damit, daß die zum Grund der Klage ge⸗
ſetzte communio bonorum mit dem letzteren Ehemanne nicht zu
Stande gekommen, indem er die ſeines Theils in der Eheſtiftung
verſprochene 220. Rthlr. nicht eingebracht. Alldieweil aber Be⸗
klagte und Intervenienten der in daſigen Landen zwiſchen Eheleu⸗
ten eingefuͤhrten Gemeinſchaft der Guͤter nicht in Abrede ſeynd, und
denn an ſolchen Orten, wo dieſe Gemeinſchaft ex lege oder con-
ſuetudine im Schwange gehet, die in contrarium aufgerichtete

Ehe⸗Pacta, wenn ſolche nicht gleich Anfangs publiciret wer⸗

den, den Glaͤubigern keinen Nachtheil bringen, ſondern, ſo viel
dieſelbe betrift, unguͤltig ſeynd, uͤberdies Beklagte noch nicht
erwieſen, daß den pactis dotalibus ausdruͤklich einverleibet
worden, es ſolle, wenn der Ehemann die 900. Rthlr. nicht ein⸗
braͤchte, die communio bonorum hinwegfallen, welche deut⸗
Cc c 2 liche

98 MEDTTAT. AD PANDECT.

che Convention doch die communionem aufzuheben nothwen⸗
dig geweſen; So haben wir dergeſtalt, wie in unſerem Urthel ent⸗
halten, geſprochen.

COROLELARIV M.
Societas morte ſolvitur, adeo, ut de jure civili nec pactum de
ea in heredes continuanda valeat. L. 59. pr. Pro ſocio. Ju-
re tamen Germanico jd valere, collegia aliquot apud Ber-
gerum in Supplementis ad Electa diſcept. for. Part. 2. p.
244. ſ44. & S. ernherum Part. I. Obſervatione for enſi 167.
reſponderunt. Sed, ſi Germani jus Romanum recepe-
runt, etiam iſtam legem 59. cujus optima eſt ratio, ne
cui incognitus & forte perfidus aut deſes ſocius obtruda-
tur, receperunt. Ergo merito jus Romanum retinemus.

SPECIMEN CLXXXVII.

MEDILATIONWM AD PANDECTAS

AD LIB. XVII. TI T. II.
DE .

SOCIETATE INHONESTA.

I.

Singuli ſocii turpes ei, qui ex ſocietate hac læſus N, in Joli-
7 dum obligantur.

nhoneſtæ ſocietatis exemplum menſe Auguſto anni
cld 10 cc XXII. nobis oblarum fuit. Vendiderant
frater & ſorores duæ domum paternam adfini
ſuo tradiderantque, ſed, mortuo ante inſtrumenti 1
eonfectionem emtore, quia contractum probari non
poſſe credunt, facta conſpiratione impuberi defuncti
emtoris filiol? de poſſeſſione litem movent, negant-
que,

— — —— — —

—— — — — — —

—

thnen
t.

unce
einr.

It 15

dre

reren.

Alo, Ne

breul.
inenn

—

1

1

Crunen
i n
Eehnt

10.

negt

.

5P.CLXXXVII. DE SOCIETATE INHONESTA. 389

que, le patri ejus domum vendidiſſe. Vicit tamen in judi-
cio bona cauſa, & abſoluta fuit rea, ſed, quia malitia acto-

rum clare non apparebat, compenſatis expenſis. Altera

igitur ex ſororibus, quum hac via ſe nihil obtenturam anim-

adverteret, mutat ſcenam &, omiſſa priore actione, actio-

nem venditi inſtituit, chirographum mortui emtoris, in quo
ille ſe pro emtis ædibus actrici mille debere confeſſus erat,
profert, &, ut filiola hæc mille ſolvere cogatur, petit. Rea
negat, ſe actioni reſponſuram, niſi recuperatis, quos in
prius judicium impenderat, ſumtibus. Actrix rem judi-
catam, qua impenſæ compenſatæ fuerant, obvertit, &
Propter hanc primum a judice immunis, declarata, deinde
tamen, leuterante rea, a nobis condemnata eſt. Quamn

ſententiam cum rationibus ſupra in Specimine LXXXIIII.

de Injuſta in temerarios litigatores indulgentia medit. 10. re-
tuli. Poſtquam hæc ſententia res judicata faéta eſſet, actrix,
repetita actione ſua, denuo litis conteſtationem urget, &
reæ tertiam partem ſumtuum in prima lite factorum offert.
Recuſat hæc oblatum & integrum exigit, in claris ſententiæ
noſtræ verbis innixa. Replicat actrix, ſententiam hanc ex
jure & ipſius adverſariæ petitione explicandam eſſe; in jure

conſortes litis & ſocios, qui ſimul negotium gerunt, ſingu-

los pro rata obligari; deinde ream ipſam olim reſtitutio-

nem ſumtuum ſaltem pro rata poſtulaſſe; igitur aut con-

formem huic petito ſententiam noſtram aut nullam fore.
Tantum his argumentis fidebat actrix, ut judici, ſe acta ad

nos remiſſurum & declarationem a nobis petiturum decer-

nenti annuerat facilis, rata, non poſſe nos aliter verba no-
ſtra interpretari. Sed fefellit eam ſpes. Conſortium nem-
pe primæ litis vera ſocietas erat, ſed, quia ſocii conſilium
movendæ calumnioſæ adctionis inierant, inhoneſta. Etſfi
igitur ſocii, qui ſimul contrahunt vel agunt, ſinguli pro ra-
Ccc3 ta

390 MEDITAT. AD PANDECT.

ta obligentur, tunc tamen, quum turpis ſocietas eſt, in

ſolidum tenentur per claram L. 44. §. I1. de dilitio edicto.
Deinde, quum plures delinquunt damnumque dant, unus

in ſolidum recte convenitur, L. rI. §. 2. Ad L. Aquiliam.

Vide ſupra Specimen CXII. de Damno injuria dato, medit.
I. Tandem reæ impuberi hoc, quod minus ab initio pe-
tiiſſet, nocere non debebat. Præterquam enim, quod
reſtitutio in integrum ei competebat, judex per ſe pote-
ſtatem habet etiam majori, ſi fic per errorem minus pe-

tiit, reliquum in eodem judicio adjudicandi, §. 34. I. Je

Act ionibus. Quamobrem ſic menſe Januario anni
cro 10 cc xxXV. reſponſum fuit: Dieweil Klaͤgerin darunter,
daß ſie dem von ihrem Bruder erhobenen Proceß nebſt ihrer
Schweſter als Conſortin beygetreten, und den Grund deſſelben

wider beſſeres Wiſſen und Gewiſſen und wider klaren Inhalt der
in Haͤnden gehabten und nunmehr erſt producirten Obligation
darinnen, daß der mit der Beklagten Vater uͤber das Tackiſche
Haus vorgeweſene Kauf nicht zu Stande gekommen, und der Be⸗

ſitz deſſelben ihm nicht uͤberlaſſen worden, laut eigenhaͤndiger Unter⸗
ſchrift geſetzet, auch nach des Beuders Tod die en unrechtmaͤßigen

Proceß fortfuͤhren helfen, offenbarlich delinquiret, und durch

dieſes falſche Angeben und Verſchweigung der Wahrheit der Be⸗
klagten alle in ſolchem Proceß verurſachte Schaͤden und Unkoſten

mit zugezogen, gleichwol in delictis das Beneficium diviſionis

hinweg faͤllt, und die Erſetzung des Schadens von einem jeden

Delinquenten nach klarer Verordnung der Rechte in ſolilum
gefodert werden mag, hiernaͤchſt die Urtheile, welche die Unkoſten
compenſiret, zu einer Zeit, da man von ſolchem delicto noch

nichts gewuſt, gefaͤllet worden, ferner Beklagte, als eine Un⸗
muͤndige, wider das zu ihrem Nachtheil bey der Leuterung gethane
petitum brevi manu in integrum reſtituiret werden kan,
dann der Klaͤgerin Vorgeben bey Auswuͤrkung der Interceſſio-

nalium

— — er — — — — „

—
l, n
h din
1, un
Holim.

, Nel.

iid e.
n, I
lepor.
ninmd

9

lo n

dn

d deſe.
ſat

Dligrt

der N
er uten
träßigt

d dug

t der B
d Vntt
Giriſont
dnr

delr 1 6

eo 1
6s iN
ud Gh⸗
verden 1

lreri-
u

2

SbP. CLXXXVII. DESOCIETATE INIHIONESTA. 39

nalium, ob habe der Bruder ihren Namen nur mit gebrauchet
und ſey der alte Proceß von dem jetzigen ganz unterſchieden, fidei
actorum zuwider laufet, endlich Klaͤgerin die Schuld deſſen, daß
ſie bey klarem Brief und Siegel aufgehalten wird, ihrem vorigen
delicto und jetziger Weigerung, den dadurch verurſachten Scha⸗

den voͤllig zu erſetzen, beymeſſen muß; So findet die von ihr ge⸗

ſuchte Erklaͤrung des fol. 62. eroͤfneten Urthels keine ſtatt, ſon⸗
dern es bleibet bey deſſen buchſtaͤblichen Inhalt billig, und iſt Klaͤ⸗
gerin der Beklagten auch die poſt fol. 88. verurſachte Unkoſten
zu bezahlen ſchuldig. B. 8. F. W.

. II.

Delictum ab uno ſocio commiſſum, Jed a reliquis approbatum,
omnibus imputatur.

D ſocii communem debitorem habebant. Hic inter-
Pellatus ſolutionem objectis variis exceptionibus de-

trectabat. Tandem alter ſocius longioris moræ impatiens

privata vi debitori res quasdam aufert;, ſed mox actione

ſpolii conventus easdem reſtituere cogitur. Facta reſtitu-

tione, pergunt ambo ſocii debitum in judicio exigere. Re-
ſpondet reus, illos jam diu jus crediti per hoc, quod ſibi
ipſi jus dixiſſent, amiſiſſe ſecundum L. 13. Quod metus cauſa

8S& L. 7. C. Unde vi. Et is quidem, qui ſpolium commiſe-

rat, cFugium non habebat. At alter, qui in ſpoliatione

abfuerat, negabat iſtum pœnam ad ſe pertinere, quod cla-

ris verbis in L. 52. §. 18. Pro ſocio conſtitutum ſit, ſocium,
qui ob maleficium ſuum damnatur, ipſum tantum damnum
ſentire debere. Tum reus defert huic jusjurandum, an non
ſpolium ab altero commiffum ſaltem approbaſſet ejusque
Particeps factus eſſet. Quod quum ille jurare non poſſet,
in tribunali Guelphico menſe Novembri anni croloccxXII.
ambos ſocios credito ſuo excidiſſe & reo ſumtus litis redde-

1E

392 MEDTTAT. AD PANDECT.

re debere, judicavimus: Daß die Theilnehmung an dem ſpo-
lio, woruͤber dem Ober⸗Amtmanne das Gewiſſen geruͤhret wor⸗

den und derſelbe ſich aubefohlener Maſſen nicht erklaͤret, vor einge⸗

ſtanden zu halten, mithin Klaͤgere ſich ihrer Foderung an Beklag⸗
ten verluſtig gemacht, auch die ſub Num. 24. liquidirte Unko⸗

ſten, welche hiermit auf 27. Thlr. 19. ggr. 3. pf. gemaͤßiget wer⸗

den, ingleichen diejenige, ſo nach der Zeit weiter aufgegangen,

bey Vermeidung der Huͤlfe zu erſtatten ſchuldig ſeynd. V. R. W.

Rectiſſime, ut puto, ac ſecundum leges. Ita enim Ulpia-

nus in L. yy. Pro ſocio: Si ſocius, inquit, ex maleficio quæ-x-

ſitum, ſciente ſocio, in ſocietatis rationem contulit, etiam
Pœnam ſocium agnoſcere oportet: æquum eſt enim, ut,
eujus Participavit lucrum, participet & damnum. Idem
Ulpianus in L. I. §. 14.1 de Vi & vi armata eum, qui deje-
ctionem ab altero factam ratam habet, dejeciſſe videri &

interdicto unde vi teneri ait.

III.

Socius partem lueri, quod ipſe turpe eſſe dixit, etſi vere eiurpe

non ſit, petere nequit.

Puelam quandam locupletem ſed ætate minorem Procus

ambit, &, ut ſpe ſua facilius poriatur, alteri curatori,

habebat enim puella duos, centum pollicetur, ſi ipſo con-

ciliante, nuptias obtineat. Acceptat curator promiſſum,
rem cum collega communicat & de dividendo lucro pa-

ciſcitur. Res igitur ex voto conficitur, clebrantur nu-

ptiæ & novellus maritus centum, quæ promiſerat, ſolvit.
Interea vero curator alter, qui dimidium ſibi ſtipulatus
erat, publice profitetur, iniquam collegæ ſuæ cum proco
pactionem & impium lucrum eſſe. Nihilominus, re con-
fecta, partem ſuam a collega petit. Hic negat, actori quid-
quam ex eo, quod ipſe turpe judicaſſet, deberi. Conſulti nos

men:-—

—

n the.

ten
N Nan.
DN

ie lto⸗
Pt we⸗
hwgnn

n Dhi⸗

ci .

t, eimn

I
i ef⸗

iden

ereto⸗

n Dreli
curato
o ⸗
nillun
luero

ütur N.

un
re N.
7
Ctotit

—

„*
XJ
—

SP. CLXXXVII. DE SOCIETATE INHONESTA. 39 ¾
menſe Septembri anni c1o 1o cc xw. reſpondimus, nihil de-
beri. Equidem conventio ipſa inter procum & curatorem
inita inhoneſta non erat, nec promiſſio proxenetiei quid-
quam turpitudinis habebat, quemadmodum infra ad lib. 50.
tit. 14. de Proxeneticis oſtendemus. Sed ipſe impietatem &
turpitudinem ineſſe dixerat. Non poterat itaque, conſci-
entia & pudore ſalvo, partem ejus flagitare, atque adeo in
ſocietatem peccati fœdamque & turpem, ſaltem ex ipſius
ſententia communionem venire, L. 53. Pro ſocio. Adde L.
5. de Uſuris. Sic igitur reſponſum eſt: Hat Cajus, als er

um Mariam ehelich angehalten, dem einen Curatori derſelben,
Sempronio, 100. ſpecie Ducaten auf den Fall, da ſeine Heu⸗

rath vor ſich gehen ſollte, verſprochen, ſelbige auch nach vollzogener
Hochzeit wirklich ausgezahlet; entſtehet alſo die Frage, ob Sempro-
nius, welcher ſeinem Concuratori Mevio von den 100. ſpeeie

Dueaten die Helfte abzugeben verſprochen, an dieſes Verſprechen

gebunden ſey, wenn Mevius ſich gegen andere verlauten laſſen, es
nehme Sempronius dieſes Geld mit Suͤnden auf. Ob nun wohl

Mevius ſich auf das ihm gethane Verſprechen berufen, und, daß
er des ihm daraus zuſtehenden Rechtes ſich niemalen begeben, an⸗

fuͤhren moͤchte: Daferne er aber uͤberfuͤhret werden ſollte, daß er ſich
obangezogener Worte gebrauchet, und die dem Sempronio verſpro⸗
chene 100. Ducaten vor Suͤnden⸗Geld ausgeſcholten; So koͤnte
er nunmehro dasjenige, was er bey einem andern vor unrecht gehalten,
an ihm ſelbſt nicht billigen, ſondern muͤßte die Rechte, welche com⸗
municationem turpis lucri cum alio verbieten, und aus derglei⸗

chen Verſprechen keine Action verſtatten, wider ſich gelten laſſen.

C OK0OLLARIVM.
Turpiſſimæ ſocietatis inter Julium III. pontificem maxi-
mum & Creſcentium cardinalem initæ exemplum haber
Thomas Luberus, ſeu, ut poſtea voce græca appellari
amavit, Eraſtus in epiſtola ad Pellicanum apud Hottin-

Zom. III. D dd gerum

394 MEDFTAT. AD PANDECT.

gerum biſt. eceleſiaſt. tom. S5. pag. 594. Julius, inquiens,
III. pontifex & Creſcentius tere omnes meretrices com-
munes habuerunt, propriisque ſumtibus neuter, ſed
communibus aluerunt. Atque, ut breviter dicam, om-
nium ſcelerum ſocii extiterunt. Suſceperunt ex quadam
muliere honeſti viri Viterbienſis filiam, quam quod neu-
ter ſuam eſſe dicere credereque poſſiet, ut matrem, ita
filiam quoque communibus ſumtibus educandam tradi-
derunt, nuptuique dederunt nobilifſimo hujus urbis ado-
leſcenti, & inter principes hujus urbis, qui ſunt XL. con-
ſtitutum voluerunt. Refert hanc hiſtoriolam Bayle in Di-

ctionaire biſtorique & Gritique, art. Fules III. lit. L. ad-

ditque in fine: Voilè une grande exemtion de jalouſie, &&

bien rare en ce pais-ld. Sed ignoravit Baylius Italorum
mores, quibus profecto iſtiusmodi concubinarum ſocie-

tates frequentiſſimæ ſunt. Ipſe ego talis communionis
exemplum Veronæ vidi, & expertus ſum, vera eſſe, quæ
Gabriel d' Emiliane in Itinerario, ſi recte recordor, nar-
rat, adoleſcentulos Italos, quorum ſingulorum cenſus
alendæ concubinæ non ſufficit, plures coire communem
amicam accipere & noctes ejus inter ſe absque omni
&mulatione pPartiri, ſed extraneos tamen ſeveritate ma-
xima arcere.

SPECIMEN CLXXXVIII.
MEDITA TIONVM AD PAXNDECTAS
AD LLB. XVIII. TIT. I.

CONSENSV IN EMTIONIBVS

ET VENDITIONIBVS.

I.
Conſenſus in emtione 2 venditione factis declarari

oteſt.
eta’ Pro-

— . -⸗—

—

—
gulend
SC.
ter, ſel
In, Oh.
tCnectn
Podder.
trein, i
lun trdd-
1NlLor.
Geud.
lt. L.AE
SIulonn
mmuninn
1elly e
rdor,
Um HHh⅞
mMNE
Iue 0N
kitate nn

IN

.
7

W
6

ermn

—

SP. CLXXXVIII. DE CONS. IN EMT ET VENDIT. 395

roxeneta quidam publicus, ein Maͤckeler, Hamburgi,
comitante Hermanno, mercatore celebri, ad Otto-
nem, mercatorem alium, adit, ab eoque merces emit,
nec, cujus nomine contrahat, addit, ſed ſaltem merces em-
tas ad ædes Hermanni deferri jubet. Iplſe quoque, qui ade-
rat, Hermannus ad Ottonem: Cura, inquit, ut hæ mer-
ces ad me portentur. Conjicit hinc Otto, Hermannum em-
torem eſte, & quia illum locupletem eſſe novit ſecurus de
Pretio merces ſuas ad domum Hermanni mittit, atque, in-
terjecto aliquo tempore, pretium ab eo actione venditi pe-
tit. Negat Hermannus, ſe quidquam emiſſe atque proxe-
netam teſtem producit, qui juratus declarat, ſe non Her-
manni ſed Lucii cujusdam juſſu contraxiſſe, nomen vero
Lucii, quod venditor id non requiſiviſſet, reticuiſſe, Her-
mannum mercibus emtis ſaltem receptaculum in ædibus ſuis
Ppræſtitiſſe. Petebat igitur Hermannus, Ottonem ad Lu-
cium ſe abſoluto ablegari. Emtio enim, ajebat, contractus
conſenſualis eſt; emtor ergo, qui non conſenſit, nec obli-
gari ſe voluit, dici nequit, arg. L. 2. §. I. de Obligat. & act.
Præterea error circa perſonam contrahentis commiſlus ipſam
emtionem nullam facit L. 2. §. 16. Pro emtore. JCti tamen
Helmſtadienſes menſe junio anni CcIo 1o CGC XVIII. Herman-
num condemnarunt, & recte Profecto. Eſt utique emtio &
venditio contractus conſenſualis. Sed conſenſus non ſolum
verbis verum & factis declaratur. Quisquis igitur ſigna
conſenſus edit, hoc eſt, talia facit, ex quibus alter non po-
tuit non animum emendi vendendive colligere, is, etſi hunc
animum vere non habuerit, perinde tamen ac ſi habuiſſiet
obligatur. Nam, ut rectiſſime Pufendorffus de Jure naturæ
& gentium lib. 4. cap. I. . I. ait, unum ex Præcipuis juris
naturæ Preæceptis eſt, ne quis fignis ad exprimenda animi
Ddd2 ſenſa

296 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſenſa inſtitutis alterum decipiat. Sicut ergo ferendus non

eſſet, qui clare dixiſſet: emo; deinde vero cavillari hoc ver-
pum & aliter interpretari vellet, ita nec cavillatio in factis

permittenda eſt. Adde LZ. 13. §. 13. de Hereditatis petitione.

Nec attendendum eſt, quod ſupra de errore dictum. Er-
ror enim merito nocet ei, qui alterum facto ſuo in eum in-
duxit. Quamobrem ſic reſponſum fuit: Beklagter iſt theils
durch ſein eigen Geſtaͤndniß, theis durch die von ihm ſelbſt ap⸗
probirte Ausſage des dritten Zeugen voͤllig uͤberfuͤhret, daß der
Maͤckler Engelking bey Erhandelung des Ahmdains dem Klaͤgere
befohlen, ſolchen in des Beklagten Haus zu liefern, und er Be⸗

klagter hierauf ſelbſt geſprochen, daß Klaͤger ihm den Ahmdam in

ſein Haus liefern moͤchte. Ob nun wohl gedachter Maͤckler eyd⸗

lich qausſaget, er habe den Ahmdam weder auf Beklagtens Ordre

noch Namen, ſondern auf Bollmanns Ordre erkaufet, und wuͤr⸗

de, da Klaͤger nach des Kaͤufers Namen gefraget haͤtte, dieſen zu
nennen nicht unterlaſſen baben, wannenhero Beklagter in den Ge⸗
danken ſtehet, es ſey hierdurch voͤllig erwieſen, daß er der Kaͤufer
nicht ſey, demnach finde die wider ihn angeſtellte Klage keine ſtatt,
und koͤnne Klaͤger zu Beſchwoͤrung ſeiner Handelsbuͤcher nicht ge⸗

laſſen werden. Alldieweil aber Beklagter ſich durch Sprechung
obberuͤhrter Worte, daß nemlich ihme in ſeinem Hauſe die Liefe⸗

rung geſchehen ſolle, unſtreitig pro emtore geriret, und Klaͤ⸗

gern, der von keinem andern Kaͤufer etwas gewußt, dahin verlei⸗
tet, daß er auf ihn geſehen, folglich die Wahrheit der auf Sei⸗
ten Beklagtens vorhandenen Obligation offenbar am Tage iſt,

und es der Production und Beſchwoͤrung der Handelsbuͤcher nicht

einmal bedarf, ſondern dieſe allem Vermuthen nach nur zu Be⸗
fta=ͤrkkung der angegebenen Quantitaͤt erfordert worden; So haben

wir bey ſolcher Bewandniß den letzt ertheilten Beſcheid nothwen⸗

dig beſtaͤtigen, uͤberdies, da Beklagter nicht allein keine erhebliche
Grava-

R NNn

Crer.
falis
tione.

Uum .

the⸗
Re.
desN
irt
eD
Udent

le

60rn
und⸗
dieſen⸗

dN

r Hite
heſtatt
nicht
Ntchtt
die N
ud 8
Ghine 4
raſ
T n
gt⸗

nter
RR

ir

SP. CLXXXVIII. DE CONS. IN EMT. ET VENDIT. 397
Gravamina gehabt, ſondern auch aus allen Umſtaͤnden eine Col-

luſion mit dem Maͤckler und Bollmannen, um Klaͤgern zu hin⸗

tergehen, hervorleuchtet, die Erſtattung der Unkoſten auferleget.

II.
Conſenſum emtoris vel venditoris blanditiis aut per Jolertiem
elicere licet.

III.
Qui, Watio ad delilberandum ſumto, ante lapſum ejut
conſentit, obligatur.
mpugnabat venditor venditionem prædii ſui ex duplici
potiſſimum capite; primum, quod emtor conſenſum

ſuum blanditiis inſidioſe elicuiſſet, deinde improviſum ſe

ſubdole ad conſentiendum induxiſſet. Narrabat ſcilicet,
conveniſſe ſe ab initio, ut, priusquam contractus perfice-
retur, deliberare ſibi per quindecim dies liceret, ſed emto-
rem medio hoc tempore judice & adſeſſore judicii comita-
tum veniſſe atque per hos contractum perfeciſſe. Neutrum
tamen Ctis Helmſtadienſibus viſum eſt reſcindendæ emtio-
ni ſufficere. Nam, quod ad primum attinet, conſenſus

etiam per blanditias elicitus verus conſenſus eſt. Jura no-

Hered. inſtit. L. alt. D. & L. 3. C. Si quis aliquem teſtari pro-
hbibuerit, atque eas tunc demum improbant, quando cum
dolo mendaciis ſunt conjunctæ. Quare jam ſupra in Spe-
cimine XLII. de Pactis controverſi is ſed validis, medit. 2.
oſtendi, blanditias & perſuaſiones ab altero paciſcente ſine

ſtra blanditias & perſuaſiones adhiberi Permittunt, L. 70. de

mendacio adhibitas pactum irritum non facere. Igitur &r

emtionem, ad quam blanditiis innocuis inducitur venditor,
ſubſiſtere, Strykius de ure blanditiarum e. 3. n. 40. 544. ad-
firmat. Deinde, quod ad alterum eaput attinet, negari non
poterat, emtorem vafre ac callide egiſſe, Sed ſolertiam

Ddd 3 hujus-

398 MEPITAT. AD PANDECT.

hujusmodi, ſeu dolum, ut loquuntur, bonum non impro-
bant jurium noſtrorum conditores. Vide L. I. §. 2. & 3. de
Dolo malo & Specimen noſtrum LIX. de Dolo, medit. I. Por-
ro contractui non oberat, quod is, durante adhuc delibe-
randi tempore, eſſet perfectus. Nam qui intra deliberand
tempora conſenſum ſuum verbis factisve declarat, renun-
ciaſſe beneficio deliberandi cenſetur, pleneque obligatur,
L. 22. §. 14. C. de Jure deliberandi. Sic itaque menſe julio
anni clo Io Ccc xvI. reſponſum fuit: Hat Auguſt Friederich
Boſſe ſeinen Ackerhof zu Bisdorf, ungeachtet ſolcher 5000. Ti Thlr.
werth iſt, nebſt deſſen Pertinentien und Inventario ſeinem juͤng⸗
ſten Stief⸗Schwieger⸗Sohn, Ritter unter gewiſſen Conditio-
en, vor 1000. Rthlr. verkaufet. Entſtehet alſo die Frage, ob
dieſer Kauf zu Recht guͤltig ſey oder nicht. Nun ſcheinen zwar
die dagegen angefuͤhrten momenta von der Wichtigkeit nicht zu
ſeyn, daß derenthalben der getroffene Handel gaͤnzlich umgeſtoſ⸗
ſen werden koͤnne. Denn was die angegebene Uebereilung betrift,
ſo ſetzen wir zum voraus, daß Boſſe zur Zeit des getroffenen

Kaufs ſeinen voͤlligen Verſtand behalten, und ihm alle Freyheit

gelaſſen worden. Hat er dieſes beydes gehabt, ſo thut nichts zur
Sache, daß Ritter ſich mit ſeiner Frauen bey ihm eingeſchmeichelt,
auch nicht, daß dieſer Ritter vor Ablauf der von Boſſen zur Be⸗
denkzeit anshedungenen 14. Tage die Gerichts⸗Obrigkeit ohne Vor⸗
bewuſt und Begehren des Boſſen herauskommen und den Han⸗

del zu Stande bringen laſſen, indem die Schmeichelungen „wel⸗

che mit keiner Verleumdung verknuͤpfet, unverboten, Boſſen auch

frey geſtanden, bey Ankunft der Gerichte ſich, daß ſeine genomn⸗

mene Bedenkzeit noch nicht verfloſſen „zu erklaͤren. Da er nun
dieſes nicht gethan, ſondern den Kauf vollzogen, iſt er von der er⸗
ſten Reſolution freywillig abgewichen.

D
npto.
13&
Lelbe.
erodt
lenun.
um
Nlurh
ſen tnn
nd,.
lohe,
nen Kor
fgeſs
tercke

tofene

Fleßhet
ſchts in
meichte
zar V.
Mhneche
den hn
gen,N
hoſſe eno
inegen⸗
NeN
Hon de

SP. CLXXXVIII. DE CONS. IN EMT. ET VEN Drr. 399

IVv.
Pacis bubheæ tuendæ cauſa invitus ad rem Juam vendendam
cogi poteſt.
V.
Venditio rei ſuæ alicui pœnæ nomine imponi poteſt.

Res gulam, ne invitus rem ſuam vendere cogatur, in L. 9.

de Act. rerum amot. & L. II. C. de Contrab. emt. funda-
tam & vulgo notam, non opus eſt, ut explicem. Nihil
quoque dicam de variis ejusdem limitatienibus. Congeſſe-
runt eas ſat multi, inter quos nunc mihi primus ſuccurrit
Mantica de Taeitis & ambiguis conventionibus lib. 3. tit. 4.
n. 9. Omiſit tamen ille præcipuam, quando nempe bonum
publicum venditionem poſtulat. Æt̊quum eſt enim, quem-
admodum Juſtinianus in L. un. §. 14. C. de Caducis tollendis

ait, ut, quod communiter omnibus prodeſt, privatæ utili-

tati Præferatur. Exempla ejus rei varia adferri poſſunt.
Memorabo in præſens unum. Agnati duo avitum præ-
dium æquis partibus diviſum poſſidebant, ſed perpetuis in-
vicem diſſidiis collidebantur. Rixæ inter eos & familias
eorum quotidiang. Ventum jam aliquoties ad manus &
arma erat. Minabantur cædem ſibi ambo aperte. Et me-
tuebatur hæc in dies. Ipſe princeps intentatum relique-
rat nihil, quo turbas has ſedaret. Carceri diuturno inclu-
ſerat alterum, qui ferocire maxime videbatur & dimiſſo, ne
prædium ſuum adiret in eove habitaret, interdixerat. Sed
fruſtra omnia. Conſulti tandem menſe funio anni cro lo-
cC XVI. JCti Helmſtadienſes reſponderunt, nihil ſuper-
eſſe, quam ut alteruter partem ſuam bonis conditionibus
vendere cogatur, exigere hoc utilitatem & ſecuritatem pu-
Hicamn⸗ quæ quotidiano armorum metu magnopere turbe-
Wird gefraget, ob nicht Koͤnigl. Majeſt. oder diejenige, ſo
n deren Statt regieren, ex plenitudine poteſtatis des Herrn
von

400 MEDTTAT. AD PANDECT.

von A. Vetter dahin anhalten koͤnnen, daß er jenem ſein Antheil an
dem Stamm⸗-Gute, gegen billigmaͤßige Erſtattung abtreten muͤſ⸗
ſe. Nun mag zwar nach den Rechten niemand zu Verkauf⸗und
Abtretung des Seinigen gezwungen werden, uͤberdies ſcheinet es hier
nicht an ordentlichen Mitteln, Ruhe und Friede zu ſchaffen, zu man⸗
geln, daß alſo zu obbeſagtem auſſerordentlichem und ungewoͤhnlichem
Mittel zu ſchreiten ſehr bedenklich faͤllt. Daferne aber gleichwohl
die Umſtaͤnde ſo beſchaffen waͤren, daß anderer Geſtalt unmoͤglich
Ruhe uud Friede verſchaffet, und ein bevorſtehendes Ungluͤck verhuͤ⸗
tet werden koͤnte; So moͤchten Koͤnigl. Majeſt. oder Dero Re⸗
gierung ex plenitudine poteſtatis den beyden Herren Vettern,
daß einer dem andern ſein Antheil an dem Gute gegen ein tqui-
valent abtreten muͤßte, wohl zuerkennen. Non deſignavimus
quidem tunc perſonam, cui venditionem præcipi oporte-
ret. Sed animadvertet facile unusquisque, reſpexiſſe nos
ad eum, cujus intractabile ingenium & mores intolerabi-
les tumultus plerosque excitabant. Nam inter limitatio-
nes regulæ in principio hujus meditationis propoſitæ hæc
etiam, quamvis vulgo omittatur, eſſe debebat, quod ven-
ditio alicui pœnæ nomine imponi poſſit; id quod in §. 2. I.
de his, qui ſui vel alieni juris conſtitutum eſt.

COAOLL1 X I A.

1. Emtor & venditor, etſi de ſolemni inſtrumento confi-
ciendo invicem convenerint, tamen & ante ejus confe-
ionem obligantur. Quæ ſententia quidem cum pr. I.
de Emtione & venditione & L. 17. C. de PFide inſtrumento-
rum manifeſte pugnare videtur, ſed uſu fori recepta eſt.
Verum hoc argumentum, quia omnibus contractibus,
transactionibus & pactis convenit, infra ad tit. de Bide
inſtrumentorum peculiari ſpecimine tractabitur.
2. Ex nuda punctatione, einem Aufſatze, Projecte, actiones em-
ti & venditi inſtitui poſſunt. Sed & de hac re agetur ibid.

SPE-

SP. CLRXNNX. DE NOE. CLER ALIISCQNEG. PROH. 40 7

SPECIMEN CEXXXIX.

MEDITAT IONVM AD PA NbECIAS 1
AD LIB. XuIII TIT. I.

NOBILIBVS, CIERICIS ALIIS.
QE NEGOTIARI PRO.
HIBITIS.

I.
Jura, Romanum, Venetum, Germanicum nokilibus negotia-
tionem interdicunt, Gallicum permittit.

Romano commercium omne nobilibus interdici,

quamvis multi diſſentiant, credo propter L. 3. C. de
Commerc. & L. un. C. MWegotiat. ne milit. Quod vero
ad'uſum hujus prohibitionis hodiernum attinet, eſt ille pro
populorum genio & inſtitutis diverſiſſimus. In vicina Polo-
nia nobiles adhuc a commercio arcentur, & circumfertur Si-
gismundi regis reſponſum, quod equitibus quibusdam ne-
gotiandi licentiam petentibus dedit: Oportet me in regno ha-
bere triplex genus bominum: ruſticos, qui agrum colant, mer-
catores, qui neceſſaria inferant, & nobiles, qui me & patriam
defendant. In Gallia, referente auctore libri, Les loix civiles
dans leur ordre naturel, tom. I. lib. I. pag. 164. lex clara in ar-
ticulo 109. Ordinationis Aurelianenſis exſtat, quæ nobiles &
