nicht aber mit der Captur verfahren werden.

VI.

— =S =—. — —

— -—

—

d
⸗
Sn

6yG

4

Hion⸗

SpP. CCXLVI. DE VSVRARIA PRAVITATE. 887

VI.
Ald uſurariam Pravitatem pactum non ſußfeit. ſed acceptio
neceſſaria eſt.
t quis improbus fœnerator dici poſſit, uſuraria pravitas
U actu exercita ſit, oportet. Neque enim ſola majorum
uſurarum ſtipulatio ſufficit, licet ſcriptis ſit facta, ſed nu-
meratio accedere debet. Ata ſentiunt Mevius P. 8. dec. 185.
& Bergerus in Reſolut. Lauterl. b. 500. Cui ſententiæ mul-
ta objici quidem poſſunt, inprimis, quod falſi crimen com-
mittat, qui inſtrumentum falſum facit, etſi eo uſurus non
ſit, J. 8. C. Ad legem Cornel. de falſis, vel qui falſum in-
ſtrumentum ſaltem apud judicem producit, I. 31. de L.

Cornel. de falſis, quod calumniator dicatur, qui turpiter

tantum Paciſcitur L. 3. §. 2. de Calumniatoribus, quod pec-
cet, qui jus iniquum impetravit, licet eo uſus non ſit, I.
3. pr. Quod guisque juris. Verum utut in aliis delictis hoc
admittatur, in uſuraria tamen pravitate ſecus eſt. In hac
enim exercitium ipſum requirunt leges. Certe l. 20. C. Ex
guib. cauſis infamia infamiam irrogat improbum fœnus non
ſtipulantibus aut paciſcentibus, ſed exercentibus &o& illicite exi-
gentibus. Et Ordinatio polit. imperii de anno 1577. tit. 17. §.
8. punit eum, ſo ſolche wunderliche Contracte und Partiten
uͤben item brauchen wuͤrde. Igitur [Cti Helmftadienſes
menſe Majo anni cIo 10o ccxvII. ſic reſponderunt: Beklagte ſchuͤ⸗
tzet wider die gegen ſie angeſtellte Klage exceptionem uſurariæ pra-

vitatis wegen des monathlich auf jedes Hundert verſchriebenen Tha⸗

lers vor. Alldieweil aber die uſuraria pravitas in dem Fall, da
uͤbermaͤßige Zinſen nur verſchrieben, nicht aber zugleich bezahlet wor⸗

den, niemanden im Wege ſtehet, und denn Klaͤger deſſen, daß er

uͤbermaͤßigen Wucher wuͤrklich genommen, nicht uͤberfuͤhret iſt, viel⸗

mehr das Widerfpiel und daß er ſo gar bey Einhaͤndigung der

Obli-

388 MEDITAT. Ad PANDECT.

Obligation gegen den darinnen verſchriebenen monathlichen Rthlr.
proteſtiret, auch nach Ablauf 3. Monathe nur Land⸗ uͤbliche Zin⸗
ſen empfangen, durch einen Zeugen beygebracht; So haben wir
die Beklagte nach Innhalt der Klage condemnirt.

VII.

Paltum uſurarium non vitiat totum contractum &ι
inſtrumentum.
V idetur a nobis diſſentire Mevius, qui in B. 8. dec. 185.
„. I. nullitatem contractus inter pœnas tam jure Juſtinia-
neo, quam recentiore imperii conſtitutione in uſurariam pra-
vitatem ſtatutas recenſet, atque ad I. 26. 9. ult. C. de Uſuris & ſæ-
pe memoratam ordinationem politicam de anno 1577. Provocat.
Verum quod ad Juſtinianeum, hoc aperte Mevio contradicit,
& in alia ipſa L. 26. improbo fœneratori actionem non peni-
tus ſed ſaltem de ſuperfluo, quod ſcilicet legitimum uſurarum
modum excedit, denegat. Clariora adhuc ſunt legis 9. pr. de
uſuris verba: ſuperſtuo detracto, ſtipulatio vires babebit. Adde
I. 8. C. Si certum petatur. Majoris momenti eſſe videtur, quod

in lege imperii dicitur: allen Richtern, geiſtlichen und welt⸗

lichen gebietend, wenn ſolche wucherliche Contracte und Par-
ziten fuͤr ſie bracht, daß ſie dieſelben unwuͤrdig, kraftlos und

unbuͤndig erkennen, und auf ſolche Contract kein Exſecution

oder Vollziehung thun, oder verhelfen Verum hæc verba
ſaltem ad pactum illicitum adjectum, non ad integrum inſtru-

mentum referenda eſſe, velexinde patet, quod iſta ipſa conſtitu-

tio fœneratorem non niſi quarta ſortis parte mulctat, reſidui

vero petitionem eidem ſalvam relinquit. Sed nolo de hac lite

plura dicere. Dixit jam omnia, quæ dici potuerunt, Cailius
libr. 2. Obſervation. 4. 5. Adnectam ſaltem reſponſi cu-
, jus-

= —.

=S — — — S = — —— — —

e ☛ –

SbP. CCXIVI. DE VSVRARIA PRAVTTATE. 889

cujusdam Helmſtadienſis menſe e Majo anni CcIo 10 CcxVII. exarati
verba: Daß die exceptio uſurariæ Pravitatis nicht die ganze e Fo⸗ .
derung, ſondern nur die verſchriebene Uebermaaſſe anmullie.

VIII.

Erceptionem uſurariæ bpravitatis renunciatio eidem facta
non exeludit.

OKeier pro hac theſi ſtabilienda ,reſponſum à Ctis Helmſta-
dienſibus menſe Martio anni cio 1o CccxX. exaratum adpo-

ni: Die ſiebende Frage gehet dahin, ob Exceptio uſurariæ pravi-
tatis auch⸗ alsdenn, wenn derſelben ausdruͤck klich renunciiret wor⸗

den, opponiret, und der Wucher er deshalben beſtrafet werden koͤn⸗

vergoͤnnet, oder dolus und delictum futurum remittiret wir

ne. Nun heiſſet zwar die gemeine Regul: Ad renunciata non
datur regreſſus; und gewinnet es dieſemnach das Anſehen, ob
koͤnne derjenige, welcher der exceptioni uſurariæ Ppravitatis ſich
einmal begeben, ſich deren ferner nicht gebrauchen, noch derjenige,
ſo mit gutem Willen ſeines Schudners verbothenen Wucher ge⸗
nommen, deswegen beſtrafet werden. Dennoch aber und dieweil,

uͤbermaͤßigen Wucher zu nehmen, ein in Rechten hoͤchſt verbothenes

Delictum, mithin bekant iſt, daß alle Pacta und renur iciationes
privatorum, wodurch etwas wider die Geſetze und bonos mores
null und nichtig ſeynd, 1. 27. §. 3. de Pact. I. y. C. de Tigibus,
weshalben denn bewehrte Rechtslehrer Carpz. in Aſylo debitorum
cap. I. n. 112. und Martini in Proceſſu tit. 39. §. 1. n. 272. mit gu⸗
tem Grunde ſchlieſſen, exceptio uſurariæ pravitatis-inde, ungeach⸗
tet der geſchehenen Renunciation, ſtatt; So mag viel gedachte Ex-
ception, wenn gleich derſelben renuncüret worden, nichts deſtowe⸗
niger vorgeſchuͤtzet, und die in Rechten auf die Wucherer geſetzte
Strafe exzequiret werden.
Zom. II. Uuunn SPE-

MEDTTAT. AD PANDECT.!

SPECIMEN CCXLVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. I.
DE

VSVRIS PALLIATIS.

Variæ artes uſuræ & leges contra illas latæ recenſentur.

ulla eſt lex, cui eludendæ plures artes atque fraudes
inventæ fuerunt, quam uſuraria. Exercuerunt ſe in
iis excogitandis hominum ingenia fere a condito
usque orbe. Hebræos certe id feciſſe, ex ſacro co-
dice conſtat. Prohibuerat illis uſuras Deus per Moſen Exod.
XXII. 25. Levit. XXrVV. 36. 37. At illi vix legem acceperant,
quum eandem eluſuri, omiſſo uſurarum nomine, emolu-
mentum in annona, mercibus aliisve rebus ſibi ſtipularentur.
Itaque Moſes priſcam legem Deut. XXIII. I9. repetens neceſ-
ſe habuit, fraudibus iſtis occurrere atque verbis paulo plenio-
ribus uti, quibus & emolumenta iſta excluderentur. Inter-
dicit ſcilieet uſuram cujuscunque rei, quæ mordeat, h. e.
adfligat fratrem. Ipfi Rabbini fatentur, non potuiſſe verbis
generalioribus uti Moſen, atque, comprehendi illis etiam hoc,
ne liceat debitori, creditorem ſalutatione antevertere, laudare,
adulari, docere, dicunt. At illi ipſi, qui tam rigidi legis obſer-
vatores videri volunt, pulverem tamen uſuræ ſeu quaſi uſu-
tam a Moſe vetitam negant. Permittunt ſcilicet ſapienti, a
debitore ſuo etiam ſapiente munuſculum accipere; permit-
tunt ei, a quo mutuum poſcitur, ut frumentum vel aliud quid

hil in illo uſurarum prohibitione elarius. Videntur omnia

SP. CCXLVII. DE VSVRIS PALLIATIS. 881

pretio æſtimatum vendat poſcenti & deinde ab hoe viliore
Pretio redimat; permittunt & alias fraudes, de quibus vide
Seldenum de Jure naturali & gentium juxta diſciplinam E-
ræorum lib. 6. cap. 9. Mahumedanis diſtricte interdicit omne
fœnus Coranus, cujus verba refert Seldenus in Iine cap. 10.
ejusdem libri. Invenerunt tamen, quo prohibitionem hanc
eludant. Creditor nempe a debitore ſuo chirographum
ſuper mutuo accipit, nullamque in eo emolumenti men-
tionem fieri patitur, vendit vero illi ſimul linteolum, 20-
nulam aliamve rem leviſſimam magno, quod uſuram cen-
teſimam attingat, pretio, exigitque cautionem aliam, qua
debitor ſe pro mercibus emtis acceptisque tantam Pecuniam,
quanta uſura vere eſt, ſoluturum pollicetur. Vide Taver-
nier Kelation du Serrail du Grand Seigneur, quæ in operum
ejus tomo tertio exſtat ap. 10. pag. 487. Artes Romanorum
in eludendis legibus uſurariis infinitæ fuerunt. Narrat
aliquas earum Woodtius de Fanore &W uſuris lib. 2. cap. 13.
Voluit eas præcidere Juſtinianus in I. 26. §. 1. C. de UWuris,

interdicta licentia creditoribus ex pecuniis fœnori dandis

aliquid detrahere, vel retinere, ſiliquarum nomine „ vel
ſportularum, vel alterius cujuscunque cauſæ gratia; at
nequidquam. Acceſſit legi juſtinianeæ jus canonicum. Ni-
fœ-
neratoribus effugia occludere patres, Pontifices, concilia in
Cauſa XILV. guæſt. 3. & 4. in titulis decretalium, ſexti &o ele-
mentinarum de Vſuris. Ipſe adeo Clemens V. in Clement. un.
§. 2. de Uſuris velut hæreticum puniendum decernit, ſi quis
adfirmet, exercere uſuras non eſſe peccatum. Poſt hunc Cle-
mentem nullam novam alicu jus pontificis adverſus uſuras con-

ſtitutionem deprehendi, obſervat Zbomaſius ad Lanceloti Inſtit.

juris can. lib. A. tit. . rubr. Et verum eſt nullam poſterio-
Uuuuu z2 rem

292 MEDITAT. AD PANDECT.

rem reperiri in corpore juris canonici. At reperiuntur plu-
res alibi. Non deſierunt enim pontifices poſt Clementem
uſuras, tanquam timori dei, animarum ſaluti, chriſtianæ
charitati & evangelicæ eruditioni, quemadmodum Pius IV.
loquitur, contrarias, damnare & exactores earum punire.
Exhibet Cherubinus in tomo 2. magni Bullarii Romani pag. I.
conſtitutionem Pii IV. contra cambia uſuraria, pag. 325. Pii
V. contra eadem pag. 557. Sixti V. contra ſocietates uſura-
riam pravitatem continentes &c. Attamen pontifices con-
ſtitutionibus iſtis ſuis etſi in ſpeciem ſeveriſſimis contractus
uſurarios palliatus tollere non potuerunt, nec fortaſſis vo-
luerunt. Nam ſi voluiſlent, annuos reditus, quos veras
uſuras eſſe peculiari ſpecimine oſtendam, nec toleraſſent,
nec lege comprobaſſent. Optime Zieglerus ad Lancelotum
lib. 4. tit. 7. §. I. videntur, inquit, canoniſtæ uſuras damnare
odio fere ſolius nominis; & commemorat aliquot caſuiſta-
rum conſilia, quibus fœneratores uti queant. Ex his ego
ſpeciminis loco Stephanum Baunium producam: , ajentem,
a quo mutuo petitur pecunia, A reſtondebit .—Won eſt mibi
pecunia, guam mutuo dem, eſt tamen, quam licita ratione
collocem, ut ex ea legitimum mihi redeat lucrum, quamobrem ſi
pecuniam ea conditione velis accipere, ut ex ea in commune nego-
ieris, fortsſſe adduci poſſum, ut iſto pacto dem; veruntamen,
quia de luero faciendo dificile convenitur, ſi tu mihi certum ali-
gquid aſignare volueris, Facilius inter nos contrabemus, ac tibi
hatim pecuniam numerabo. Iſta via, niſi fallor, plerique ſecu-
lares, qui ſænoribus juſtam in ſe DEl indignationem inſtigaut,
cum ſalutæ animæ pulehre, boneſte, licite pecuniam quærere poſ-
ſunt. Tentarunt tandem & Imperatores germanici cum ordi-
nibus pravas fœneratorum artes eradicare funditus. Vide
utramque ordinationem politicam de annis 1548 G 15 67. kit. 17.
qui-

eg

lott

SP. CCXLVII. DE VSVRIS PALLIATIS. 893

quibus legibus etiam id effectum eſt, ut judiees & Cti cosdati
contractus & pacta, in quibus aliquid uſurariæ pravitatis ſubo-
dorantur, damnent & reſcindant, nec ſibi imponi facile ab im-
Probis fœneratoribus patiantur. Cujus rei aliquot exempla
in ſequentibus meditationibus adferam.

II.
Uſuræ immodicæ ſub' ſpecie donationis resmuneratoriæ non valent.

PD)dera quis alteri mutuum, idque ſe ab eo, quousque

viverer, non repetiturum promiſerat, ſed pro hoc
beneficio præter uſuras legitimas præmium aliquod ſtipula-
tus erat. Qued quum in judicio deinde poſceret, debitor
exceptionem illiciti fœnoris opponebat. Cauſa ad Ctos
Helmſtadienſes delata, erat nonnemo in collegio, qui pa-

ctum hoc de relinquenda debitori ad dies vitæ ſorte & mer-

c de propterea ſolvenda uſurarium eſſe negabat, ſed po-
tuiſſe creditorem pro inſolito, quod contra naturam mu-
tui ſuſceperat, onere remunerationem exigere, contende-
bat, atque contractum quendam vitalitium, in quo ma-

jores uſuræ tolerantur, ſubeſſe dicebat. Sed diſſenſimus

ceteri omnes & præmium illud tanquam illegitimum cre-

ditori abjudicavimus. Vetant jura noſtra, negotiis oneroſis,

quibus certus modus præfinitus eſt, donationis titulum ad-
miſceri eoque exceſſum velari. Vide l. 23. §. I. C. Mandati.
Igitur nec donatio ſuperfluarum uſurarum mutuo admixta
ſubſiſtit. Vide Ord. pelit de anno 1577. tit. 17. §. 8. verbis: vive-

ret. Verum iſtud pactum jam fatis remuneratus erat debitor .
Geding und Haͤndel, wie die genennet oder erdacht werden

moôͤ-gen. Sed, ais, hic non facta ſimplex donatio, verum re-
muneratio pacti de non petendo, quamdiu debitor, legi-
Uuuuuz timas

894 MEDITAT. AD PANDECT.

timas uſuras quotannis ſpondendo. Amplius quid per leges
ſpondere non poterat, tametſi ſortem ſe nunquam & nec ab
heredibus repetiturum pollicitus fuiſſet creditor. Certe in an-
nuis reditibus creditori, qui ſub emtoris nomine latet, ſortem
exigere non licet, atque tamen modum uſurarum excedere non
permittitur, d. Ord. polit. & 9. Ergo minus hoc in uſuris li-
cebit. Denique argumentum a contractu vitalitio huc trahi
non poterat. In contractu enim vitalitio ſors morte creditoris
plane perit. Vide Strykii cautelas contractum ſect. 2. Cab. I.
§. 33: Sic igitur menſe Martio anni cio 1o ccxxXIII. judicavimus:
Daß Impetranten die letztere 20. Rthlr. zu bezahlen nicht ſchuldig.
DV. R. W. Rat. dec. Die 20. Rthlr. gehen als ein IUlicitum
fœnus ſonder Zweifel ab, und koͤnnen unmoͤglich als eine Donatio
remuneratoria behauptet werden, da die Urſache ſolcher Remune-
ration dieſe iſt, daß Impetrant dem Schuldner das Capital bis
an ſein Ende gegen Landuͤbliche Verzinſung zu laſſen verſprochen,
hingegen die Rechte einem Glaͤubiger nebſt dem Intereſſe einige
Belohnung zu nehmen ausdruͤcklich verbiethen.

III.
Uſuras immodicas prætextus pecunic alienæ non excuſat.

Cedan, cui exceptio uſurariæ pravitatis objiciebatur, ne-
gabat, ei adverſus ſe locum eſſe, quod pecunia mutuo
data non ſuo ſed tertü cujusdam, ac ſuo tantum nomine cre-
dita fuiſſet. Sed parum curavimus hanc replicam. Nam in
mutuo non, unde originem pecunia, quæ mutuo datur, ha-
beat, ſedis, qui eam ut propriam numeravit, ſpectatur, I. 7.
C. Si certum petatur; & fraus legi uſurariæ per ſuppoſitam per-
ſonam fieri vetatur in I. 23. §. I. C. Mandati. Sic reſpondimus
menſe Aprili anni c1o 1o ccxXIV. Quod reſponſum infra in 4
medit 5. memorabitur.
IV.

Sb. CCXLVII. DE VSVRIS PALLIATIS. 895

IV.
Fæneratorem non juvat, quod debitor ei immodicas uſuras
—WVonte obtulit & obtruſit.

Tdem, de quo in præced. medit. dixi, creditor excuſabat ſe

porro ex hoc, quod debitor fœnus immodicum ſponte ob-
tulerit, atque ipſum ad illud accipiendum induxerit & quaſi
coegerit. Non ſufficere hanc excuſationem credidimus. De-
bitor in anguſtiis conſtitutus, ut ex his ſe eripiat, uxorem, li-
beros, quin animam ipſam offeret. Putasne, hæc creditorem
impune accipere, quia offeruntur? Non credo. Spontanea
oblatio negotium illicitum nequit licitum efficere. Sponte
offerre donare eſt. At nemo, qui rei familiaris neceſſitate pre-
mitur, donat, L. I8. Je Adimendis vel transferendis legatis ibi-
que Gothofredus lit. D. Sed ajebat creditor, non obrulit tan-
tum, obtruſit etiam, induxit me, coegit, ut acciperem. Nihil
eſt profecto hoc prætextu vanius. Novi ego iſtas coactiones,
in quibus, qui vogi flet, qui cogitur, ridet, atque Corinnæ
iſti Ovidianæ in libro 1. Amorum eleg. y. ſimilis ita pugnat, tan-
quam qui vincere nolit, & vincitur non ægre proditione ſua.
Audi modo iſtas altercationes, & riſum, ſi vir es, cohibe. Ve-
nit miſer Pecuniæ indigens & mutuum flagitat. Negat fœ-
nerator cum ſupercilio, ſibi pecuniam eſſe, aut fatetur qui-
dem eſſe, ſed ad alios uſus deſtinatam. Non patitur ſe deter-
reri ſupplex ille, ſed inſtat, uſuras centeſimas offert. Cohor-
ret ad tanti fœnoris mentionem uſurarius, abjecto tamen pau-
liſper ſupercilio & fronte porrectiore. Nunquam, inquit,
tantum accepi; & accipere etiam religioni duco. Pergit mi-
ſer: accipe modo, & poteris accipere ſalva pietate, ut ami-
cum ſubleves; non patiar profecto, ut minus capias en chiro-
graphum. Fatigatus tot importunis flagitationibus fœnera-
tor, hilari vultu: quæram, inquit, domi, ſi quid mihi pecuniæ

eſt, frangam propter te argentum fabrefactum, vendam ſupel-

lectilem, omittam emtionem, quam deſtinaveram, maxime
proficuam, ſumam ipſe alibi mutuum; plurimum damni erit;
ſed pro amico diſpendium non reformido; uſuræ ordinariæ id
qui-

896 MEDITAT. AD PANDECT.

quidem non penſabunt, ſed majores ſumere nec neceſſitudo
noſtra, nee conſcientia mea, nec leges ſinunt. Interim ſubdu-
bitare adhuc & inter amicitiam atque jacturæ metum fluctuare
videtur. Tum precator multis rationibus, quibus ſubinde ſu-
ſpiria intermiſcet, ſerupulum eximit &, quod ille ultra legiti-
mas uſuras accipiat, non eſſe uſuras, ſed vel juſtam merce-
dem, vel munuſeulum, vel quidvis aliud, ægre & vix fidem
habenti perſuadet. Tandem victus fœnerator cedlit & multa
prece obſecrat impetratque, ut ſibi pro duodecim, quæ offe-
rantur, octo vel novem accipere ſaltem liceat. Hæc eſt illa
tam atrox vis, quam ſuſtinere non potuit fœnerator, miſeri-
cordia profecto & prætoris auxilio ac reſtitutione in integrum
dignus. Nos tamen illi non favimus, quemadmodum ex re-
ſponſo, quod in ſeguente meditatione adferam, apparet.

V.

Sub pacto retrovenditionis Jæpe cohtraéctus uſurarius latet.

nter omnia, quibus turpitudinem ſuam velant, pallia nullo
frequentius, quam pacto retrovenditionis, abutuntur fe⸗
neratores, tanto ſæpe artificio, ut hoc etiam prudentis judicis
oculos effugiat. Quin imo Srr) kius in Cautelis contractuum
*G. 2. cap. 4. §. 25. aliique no incelebres Cti hoc pallium tan-
quam commodiſſimum fœneratoribus commendant, atque, ut
id loco pacti antichretiei adhibeant, ſuadent. Damnant vero
non retrovenditionem ipſam, ſed latitantem ſub ea uſurariam
pravitatem jura noſtra clar̃is verbis in cap. y. X. de Emtione ven-
ditione cap. 4. X. de Pignoribus, Reformat. politiea imperii de
anno 1548. tit. 17. §. 1. 7. Nec dubium eſt, quin damnan-
da ſit, ſi modo apparet. At quum ſæpe artificioſiſſime occul-
tetur, detegi eam per indicia & conjecturas oportet. Cu-
G zus

Wo
.
vches
Nuns
niu.
lle, Il
en
tatun
Nevf⸗
ri
al⸗
Nel.
(

SP. CCXLVII. DE VSVRIS PALHIATIS. 397

jus rei bina exempla in Specimine CLIIII. de Pacto commiſ-
Jorio in pignore, medit. 5. & 6. & in-Specimine CXCI. de Ke-
trovenditione, medit. I0. memoravi. Addam nunc tertium
ex ſententia, quam Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni
CcIO IO CC XXIV. conceperunt, qua ſimul præcedentes duæ
meditationes illuſtrantur: Daß Klaͤger mehr nicht als zwey
hundert funfzig Thlr. zu fodern berechtiget. V. R. W. Rat. dec.
Klaͤger hat dem Beklagten einige Laͤnderey auf 3. Jahr lang wie⸗
derkaͤuflich vor 440. Thlr. abgekauft, und nach Ablauf dieſer 3.
Jahre die Subhaſtation ſolcher Laͤnderey geſuchet und erhalten,
auch das hoͤchſte Geboth an 440. Thlr. darauf gethan; Beklag⸗
ter hat dagegen vorgeſchuͤtzet, es muͤſten zufoderſt die den Rechten
zuwider a. 6. pro Cent gehobene Zinſen von dem Capital abge⸗
hen, naͤchſt dem ſey der getroffene Wiederkauf ein bloſſer Schein⸗
Handel, und ſtecke ein wahrhafter contractus uſurarius darun⸗
ter. Als nun Klaͤger beydes geleugnet, ſo iſt billig auf den Be⸗
weis interloquiret worden. Zwar wendet Klaͤger in der Suppli-
cations-Inſtanz dagegen ein, 1) das Capital ſey eigentlich der
Rittmeyerin zugeſtanden, und habe er der Klaͤger nur bloß ſeinen
Naͤhmen darzu hergegeben, 2) waͤre die Zahlung ſo wohl der

Zinſen als der in gutem Gelde ausgeliehenen Capitalien allemal

nach vieler Muͤhe und Reiſen in Klapper⸗Muͤntze und andern
Dingen geſchehen, 3) habe Beklagter Klaͤgern ſelbſt zu Anneh⸗
mung der Verſchreibung auf 6. pro Cent induciret, und 4)
gleich ſlann zu Eingehung des Wiederkaufs gezwungen. Alldieweil
aber 1) Klaͤger, wenn er die zu viel gehobene Zinſen herausgeben
muß, ſolche von den Rittmeyerſchen Erben pro rata wieder fodern
kan, Beklagter hingegen ſich lediglich an ihm als ſeinem Contra
henten haͤlt, und ſich weiter darum, ob das Geld ihm oder einem
andern gehoͤret, nicht bekuͤmmert, ferner 2) nunmehr auf die Art
der Zahlung nicht zu ſehen, ſondern genug iſt, daß Klaͤger ſeine
Vergnuͤgung, es ſey auf was Weiſe es wolle, erhalten, denn
Tom. Il. XXXXX 3) ei⸗

898 MEDITAT. AD PANDECT.

2) einem in Noth ſteckenden Schuldner nicht imputiret wird,
daß er 6. und mehr Thaler Ppro Cent offeriret, ſondern lediglich
dem Glaͤubiger, daß er dergleichen Offerte angenommen, und
die Duͤrftigkeit des andern ſich zu Nutze gemachet, beygemeſſen
wird, endlich 4) der getroffene Wiederkauf allen in actis vorkom⸗
menden Umſtaͤnden nach, ein wahrhaftiger contractus uſurarius
und in den Rechten ausdruͤcklich verbothen iſt; So ꝛc.

VI. ⸗

Uſuraria pravitas aliquando ſub transactione latet.

Podeſor prædii equeſtris aliquamdiu de agro quodam
cum ruſticis litigaverat. Pendente lite improviſa ne-
ceſſitas ſupervenit, quæ ruſticos, ut mutuam pecuniam ab
adverſario, viro opulento, flagitent, cogit. Ille offert qui-
dem pecuniam, ſed duras has conditiones, ut ſibi fundum
quendam ſub retrovenditionis pacto, præterea vero agrum
iſtum litigioſum irrevocabiliter cedant, ruſticis extorquet.
Conficitur ita negotium & ſpecioſum ei transactionis nomen
obtenditur. Peſt aliquod tempus ruſtici ex anguſtüs, in
quibus hæſerant, educti fundum redimunt, ſimul vero
agrum ceſfum repetunt. Contradicit quidem eques & trans-
actionis exceptionem objicit, ſed fruſtra. Neque enim trans-
actio dici poterat, in qua ruſtici jure ſuo ceſſerant, uvllo
contra dato vel remiſſo, I. 38. C. de Transactionibus, l. 3. C.
de Repud. vel abſtin. hered. Suberat potius mutuum pallia-
tum & contractus uſurarius, quemadmodum ex reſponſo
ICtorum Helmſtadienſium, quod in pecim. XLVVII. de
Transactionibus irritis, medit. 6. reperies, apparet.

.

SP. CCXLVII. DE VSVRIS PALLIATIS. 899

VII.
Pena præſtationibus pecuniæ vel aliarum rerum Fes Yilanm
ultra legitimum uſurarum medum adjecta non valet.

VIII. .
Hoc non ſolum in mutuo, ſed & in emtione aliisve contractibus
locum babet.

L)mnir Gordianus I. 15. C. de Uſuris pactum, quo debi-
tor promiſerat, ſi intra diem certum debito ſatis non
feciſſet, cum pœna quadrupli reddere, quod accepit. Si-
mile eſt pactum venditoris cum emtore, ut, ad diem Ppre-
tio non ſoluto, venditori duplum præſtetur. Et ſunt ta-
men inter Ctos, qui hoc non improbant. Certe quum ali-
quando ſuper iftiusmodi pacto litigaretur, venditor, qui
pro eo ſuſtinendo laborabat, ad Berlichii & Beſoldi auctori-
tatem provocabat. Credidimus a principio, auctores hos
more inter rabulas recepto fruſtra allegari. Inſpeximus eog
tamen, ac non ſine admiratione, pactum hoc ab illis tan-
quam legitimum defendi, animadvertimus. Sic enim uter-
que, Berliehbius in Deciſione 43. n. 8. && BHeſoldus in Theſauro
practico voce Reukauf; Zbeorica, inquiunt, quod ſeilicçei
adjetto pœnæ in obligationibus dandi cenſeatur facta in Frau-
dem uſurarum, & non valeat, obtinet tantum in contractu miu
tui, & non etiam in aliis contractibus. Beſoldo facilius igno-
ſco, qui, ut compilatores iſtiusmodi theſaurorum ſolent,
Berlichium inconſiderate exſcripſit. Sed Berlichii error in-
excuſabilis eſt, præſertim, quum ipſe legem 13. §. 26.
altionibus emti alleget, quæ tamen illi aperte contradicit, &
Pactum memoratum in emtionibus & venditionibus impro-
bat. Et ſecundum hanc Cti Helmſtadienſes menſe Junio
anni clo o CC XXI. reſponderunt: Daß dergleichen pacta uſu-

raria in Kaufen und Verkaufen verbothen ſeynd. Quin imo ar-

XKXXXXZ gumen-

990 ANAIEIITAT. AD PANDECT.

gumento iſtarum duarum legum 15. C. de Uſuris & 13. §. 26.
dJe Uſuris concludo, pactum tale in omni contractu & ne-
gotio, ex quo pecunia vel alia res fungibilis debetur, illi-
citum eſſe. .

SPECIMEN CCXLVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
A D LIB. XXII. T IT. I.

VSVRIS VLTRA ALTERVM
TANTVMAMANANAn)
I.

Uri aſuræ particulariter ſolutæ ſorti imputentur „durum qui-
dem, ſed tamen lege conſtitutum, ac propterea uſu
Jervandum eſt.

urſum uſurarum ultra alterum tantum Pandectæ jam
inhibent in l. 26. §. 1. de Condictione indebiti, l. 9.
pr. de Uſuris, lI. 4. §. 1. de Nautico fæenore. Quæ
eges tamen, ni Codicem haberemus, infinitis di-
ſputationibus cauſam darent, quod verbis admodum dubiis
omnes conceptæ ſunt. Et diſputant etiam de genuino illa-
rum aliarumque, quæ huc trahuntur, ſenſu inter ſe docto-
res, quemadmodum Zuabor de Aliero tanto P. I. art. I. plu-
ribus narrat. Sed nolo me inutili liti immiſcere. Nam Co-
dicis leges longe clariores iſta quidem dubia tollunt, ſed ta-
men ipfæ inter ſe pugnare videntur. Lex 10. videlicet C.
de Uſuris prohibitionem alterius tanti ſic reſtringit, ut ne-
get in illud computari uſuras per tempora, hoc eſt particu-
lariter, ſolutas. Contra lex 27. §. I. C. eodem curſum uſura-
rum ultra duplum procedere ſimpliciter Vetat. Diſceptatur

igi⸗

=

Sp. CCXLVIII. DE VSVRIS VILTRA AIL TER. TANT. 901

igitur, an Juſtinianus per hoc præcedentem quoque legem
t0O. cujus Antonius auctor eſt, tollere atque prohibitione ſua
uſuras etiam particulariter ſolutas comprehendere voluerit.

Et videtur hoc utique voluiſſe, tam propter vocem genera-

lem minime, quæ in lege 27. reperitur, quam ob Wovellam

121. in qua legem quandam ſuam priorem de Particulari ſo-
lutione in ſortem imputanda memorat, quæ prior conſtitutio
vix poteſt alia, quam lex illa 27. eſſe. Quidquid tamen ſit, in
Movellis I21. & I38. etiam hoc dubium tollitur, atque conſti-
tuitur, ne uſuræ ſive particulariter ſolutæ ſive reſiduæ alte-
rum tantum excedant. Hæ itaque Novellæ legem 10. de

Uuris, etſi lex 27. §. 1I. C. eodem illi contraria non eſſet, tol-

lunt profecto. Nec hoc in dubium revocare audent docto-
res, ſed duo ſaltem quærunt, primum, an de altero tanto
conſtitutio æquitati conveniat, deinde an uſu fori ſervetur.
Et in eo conveniunt ſaltem plerique, uſuras, quarum ſolu-
tio per aliquot annos dilata tunc una vice petitur, ex ſum-
ma æquitatis ratione ad alterum tantum alligari, ne debitor,
ſi plus ſolvere cogatur, ad incitas redigatur. Sed extenſio
Juſtiniani ad uſuras retro particulariter ſolutas diſplicet mul-
tis, & impugnatur inprimis a Surdo 3. Conſil. 302. defendi-
tur operoſiſſime a Tabore integro de Altero tanto libello, qui
in Operum ejus tomo I. exſtat. Argumenta, quibus utraque
Pars opinionem ſuam ſtabilit, plura ſunt & ampliora, quam

ut in brevi ſcripto noſtro locum inveniant. Dicam ergo

paucis, quid de tota lite ſentiam. Duriuſcula eſt profecto
Juſtiniani extenſio ad uſuras parriculariter ſolutas, quas tan-
quam fructus rei pecuniæve ſuæ legitime percepit creditor,
& ſine magno incommodo quotannis erogavit debitor. IIIe
certe, ſi per iſtas minuatur vel confumatur ſors, damnum
Patietur inſigne, hic contra lucrum ſentiet, dum per hos an-
XXXXXZ n0s,

902 MEDITAT. AD PANDECT.

nos, quorum penſiones ſorti imputantur, pecunia aliena
gratis uſus eſt atque rem ſuam familiarem cum detrimento
creditoris auxit. Hoc aliquid iniquitatis habere, tam mani-
feſtum eſt, ut fruſtra a Tabore negetur. Majoris momenti
ſunt, quæ ille contra conſuetudinem diſputat. Hanc ſcilicet
pro ſe allegant adverſarii ejus Surdus, Friderus, Gothmenus,

Hagen, Mornacius, Grænewegen. Provocant ad eandem &,

qui poſt Taborem ſeripſerunt, Brunnemannus ad I. 10. C. de
Uſuris, Strykius in Cautelis contractuum ſect. 2. cap. I. §. 28.
Ludovici in Doctrina pandectarum tit. de Uſaris §. 4. qui con-
fidenter admodum: in praxi, inquiunt, non Novellam 121.
ſed l. 10. C. de Uſuris recepimus. Huic vero praxi ac con-
ſuetudini tot ſententias & reſponſa contraria opponit TZabeor
de Altero tanto P. 2. art. 2. §. 10. II. ut multitudine eorum
convictus Esbaebius ad Carpzovium P. 2. c. 30. def. 26. n. 4.
uſuras particulariter ſolutas in alterum tantum computari,
hodie minus dubii habere dicat. Habes ergo hic praxin &
opinionem communem contra praxin & opinionem commu-
nem. In qua pugna ſemper vincere debet illa pars, quæ
cum lege facit. Nam etſi illam duram eſſe ſupra faſſus ſim,
attamen ſic ſcripta eſt. Damnavi ſæpe eos, qui, quod
æquum credunt, aliis diſſentientibus pro tali obtrudunt;
nolo ergo ipſe hoe mihi ſumere, quum ſciam, & contrariæ
opinionis adſertores ad æquitatem provocare. Cerebrina
eſt illa forte. Sed & idem alii de mea dicent. Et novi, me
hominem eſſe. Brunnemannus profecto qui 94 I. I0. C. de
Uſuris n. 4. conſuetudinem, qua a Novella ad diſpoſitionem
legis 10. reditum ſit, exemplis confirmat, tamen de æqui-
tate & juſtitia dubitat, ac videtur hanc magis Nevellæ &
Taboris ſententiæ tribuere. Igitur in judicando & reſpon-

dendo ſequi oportet I. 27. §. 1. C. de Uſuris & Wovellam 121.

quæ antiquiorem legem 10. C. de Uſuris ſuſtulerunt. Excipe
illas

SP. CCXLVIII. DE VSVRIS VLTRA ALTER. TANT. 903

illas provincias, in quibus, ut uſuræ particulariter ſolutæ
ſorti non impurentur, lege conſtitutum eſt, ſcilicet Electo-
ratum Saxonicum propter deciſionem 29. Marchiam Brande-
burgicam propter Receſſum prov. de anno 1653. §. 33. & Du-
catum Magdeburgicum propter Ord. polit. cap. 51. §. I.

II.

Civitatibus & piis cauſis tam reditus anni, quam uſuræ patti-
culatiter ſupra alterum tantum ſolutæ in ſortem non
imn putantur.

III.
Eaædem tamen uſuras nondum ſolutas ultra alterum tantum
betere gHuésunnt.

Eimit Juſtinianus in Novella 160. a lege, quæ uſuras ul-
tra alterum tantum prohibet, civitates; ſed per hanc
novam conſtitutionem novas inter Ctos excitavit diſputa-
tiones, inter quas illa eſt, an hoc privilegium etiam ad pe-
cunias, quæ piis corporibus debentur, pertineat. Et perti-
net utique. Nam quæ ratio uſtinianum in MWovella 160.
movit, ut beneficium hoc civitatibus tribuerer, ne videlicet
ſors earum depereat & opera publica labefactentur, hæc in
Piis cauſis prorſus eadem eſt. Conſentiunt Carpz. lIib. 4. reſp.

49. Mev. P. 7. dec. 136. TZabor de Altero tanto P. 3. art. 7. §. y.

Berger. in æcon. jur. p. 762. n. 5. Diſſentit Kicbt. deciſ. 74. §. 88.
n. 2. ex hac ratione, quod MWovella 160. ad annuos reditus
lit reſtringenda, nec ad uſuras extendenda. Verum enim
vero ipſe imperator in præfatione Wovellæ nihil intereſſe di-
cit, ſive quis pactum civitatis cum debitoribus ſuis reditum
ſive uſuram appellare velit, & in oap. I. ait, omnes penſiones
annuas civitatibus debitas magis annuo reditui, quam uſura-
rum præſtationi ſimiles videri. Et profecto diſcrimen, quod
inter

29504 MEDITAT. AD PANDECT.

inter uſuras & annuos reditus faciunt, in verbis magis,
quam in re conſiſtit. Nam & annui reditus & uſuræ, quæ
civitatibus & piis cauſis debentur, pariter ad publicos pios-
que uſus deſtinantur, nec minus civitas adfligitur, ſi uſuræ,
quam ſi annui reditus intervertantur. Unum tamen eſt, in
quo ab illis, qui civitatum & piarum cauſarum uſuras ultra
alterum tantum producunt, diſſentio. Videntur nempe üs-
dem permittere, ut uſuras per multos annos non ſolutas ſi-
mul & una vice ſupra alterum tantum petant. Hanc vero
ego Juſtiniani mentem fuiſſe non credo, ſed puto, voluiſſe
illum hoc ſaltem, ne uſuræ civitatibus particulariter ſolutæ
in ſortem imputentur, quod autem ad uſuras reſiduas, ni-
hil ex jure vetere mutaſſe. Rationes meæ ſunt, quod 1.
Imperator in Novella 160. tantum de conſtitutione ſua, quæ
in l. 27. §. 1. C. de Uuris Novellis 121. & 138. reperitur, &
qua jus antiquum de uſuris in unum colleꝙëtis ad uſuras
. particulariter ſolutas producitur, lIoquatur, ea abuſos civi-
tatum debitores dicat; ejusque gratiam civitatibus faciat;
de lege autem Antonini 10. C. de Uüuris, quæ uſuras tem-
pore ſolutionis ſortem excedentes exigi vetat, nihil dicat,
atque adeo ab hujus antiquiſſimi juris nexu civitates non
liberet; 2. in uſuris reſiduis maxima æquitatis ratio adſit, ne
llæ in immenſum excreſcant debitoremque ad incitas redi-
gant, igitur hoc indulgere voluiſſe cæſarem civitatibus ve-
roſimile non ſit; 3. in uſuris ſimul ſolvendis ceſſet quoque
ratio Novellæ, ne ſors pereat & annuæ errogationes ſiſtan-
tur, ac opera publica labefactentur, quum, ſi civitas ultra ſor-
tem & alterum tantum in uſuris accipiat, novam quaſi ſortem
conſequatur & ex ea uſibus ſumtibusque publicis ſatisfacere
queat. Obſtare ſententiæ meæ videbuntur verba Novellæ: pre

univerſo tempore, gquant uin debet, civitati perſolvet. At ibi de his
debi-

—

38

SP CCXLIIX. DE VSVRIS VILTRA ALTER TANTL. 305

debitoribus civitatum, qui malitioſa legis Juſtinianeæ inter-
pretatione civitates ſorte defraudare volunt, ſermo eſt, at-
que pœna illis ſtatuitur, quam ad alios debitores, qui ex
inopia ſolutionem uſurarum diſtulerunt, produci non opor-
tet. Atque ſic Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni 1719.
reſponderunt: Es haben die Kirchen⸗ und Ho ſpital⸗Vorſteher
ſich beſchwehret, daß ihnen der Commiſariats-Fiſcal vorgezo⸗
gen, und die uſuræ ultra alterum tantum abgeſprochen worden.
Das erſte Gravamen haben wir bereits oben widerleget. Das an⸗
dere iſt gleichfalls ungegruͤndet, und mag eines und des anderen
Rechtslehrers Meynung den piis corporibus kein Privilegium
wider die in Rechten und der Billigkeit gegruͤndete Regul, quod
uſuræ ultra alterum tantum non debeantur, geben, da zu⸗
mal andere vorhanden, welche gedachte Regul auch auf die Ppia cor-
Pora und Hoſpltale erſtrecken. Und muß allhier ſonderlich in Be⸗
