die noͤthige requiſita ganz nicht in Acht genommen, und alſo nul-
liter verfahren, in mehrerer Erwegung, daß er, da doch die Mo-
bilien zu Bezahlung der aufgeloffenen Schuld zugereichet, das Gut
ſelbſt angegriffen, hierbey auch den Kornbachiſchen Kindern, de⸗
nen es doch eigenthuͤmlich zugeſtanden, nicht das geringſte noti⸗
ficiret, noch, wie billig geweſen, das Gut ſubhaſtiret; So ſeynd
die Kornbachiſche Kinder ihr vaͤterliches Gut von den jetzigen Be⸗
ſitzern, jedoch, wenn dieſe ſich in bona fide befinden, nur cum
fructibus exſtantibus, im Fall ſie aber in mala fide ſeynd, cum
Mmm mm 3 perce-

830 MEDITAT. AD PANDECT.
perceptis & percipiendis, vermittellſt angeſtellter Rei Vindica-
tion, wieder zu fodern berechtiget.

VI.

Maritus ex contractu uxoris, eui ipſe adſtitit, conſentit &
ſubſeripfit, ad evictionem præſtandam non obligatur.

(oenlenter aliquando maritus ex contractu uxoris, qui
ipſius auctoritate & conſenſu celebratus cujusque tabu-
læ ab ipſo ſignatæ erant, ad evictionem præſtandam. Sed
ICti Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 10 CcCc XxXIV. nega-
runt, locum actioni adverſus eum eſſe. Actio enim de evi-
Rione ſaltem auctorem tenet, I. 16. 17. C. de Eviéctionibus.
Auctor vero nemo dicitur, niſi qui proprio jure & nomine

rem alienat. Igitur qui alienati adſiſtit, vel ipſe etiam, ſed

jure & nomine alterius, alienat, de evictione non tenetur,
J. 1. C. Creditorem evictionem pignoris non debere. Nec ſub-
ſcriptio inſtrumenti marito nocebat. Fruſtra enim is, qui
tabulas obligationis ut teſtis ſignavit, convenitur, l. 6. C. de
PFidejuſſoribus. Dices forſan, maritum ſignantem non tan-
quam ſimplicem teſtem confiderandum eſſe. Fateor. Sed

tamen, etfi plus quam teſtis ſit, minus tamen eſt, quam

tutor. Atque tutor ex contractu, quem pupilli nomine ini-
it, ad evictionem præſtandam haud obligatur, l. 1. C. Quan-
do ex facto tutor. Lauterbach. in Collegio theoretico practico
tit. de Evictionibus §. 19. Quamobrem ſic reſponſum fuit:
Was den Rittmeiſter Lepel betrift, ſo erſcheinet aus dem an Hei⸗
nen ausgeſtellten Inſtrumento ceſſionis, und zwar aus den
gleich anfangs ſub N. 1I. befindlichen Worten, daß er nicht ſelbſt
ein Haupt-⸗Contrahente geweſen, ſondern die Ceſſion nur mit ſei⸗
nem als des Ehemannes Conſens und Verwilligung geſchehen.
Dieſemnach hat die Klage wider ihn nicht ſtatt.

SP. CCXL. DE NEG. IN QVIB. PREST. EVICT. CES. 831

SPECIMEN CCXI.

MLEPDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXI. TTT. II.

NEGOTIIS, IN CQVIBVS PRE-
STATIO EVICTIONIS
CESSAT.

Qui rem litigioſam ſeiens emit, victus deinde præſtationem evi-
tionis petere nequit, niſi eam ſibi ſtipulatus ſit.
erum litigioſarum commercium etſi graviter interdi-
catur in l. ult. C. de Litigioſis, exercetur tamen paſſim
atque a Struvio Exerc. ad D. 46. §. 51. aliisque Ctis
tanquam moribus hodiernis conveniens ſuſtinetur. Qua de
re infra ad titulum de Litigioſis agetur. In præſens eam ſal-
tem quæſtionem, an is, qui rem litigioſam ſciens emit, de-
inde, quum lis contra eum judicatur atque ipſe rem emtam
adverſario cedere cogitur, evictionis præſtationem ab aucto-
re poſcere poſſit, excutiemus. Et neganda illa eſt utique.
Nam qui ſciens rem alienam vel obligatam emit, niſi expreſ-
ſe ſibi evictionis præſtationem ſtipuletur, contra venditorem
agere nequit, I. 27. C. de Evictionibus, l. 7. C. Communia u-
zriusque judicii. Objicietur forſan, pro ſciente haberi non
poſſe, qui pendente lite, cujus eventus incertus eſt, emit.
Sed hæc ipſa incertitudo moveri debebat emtorem, ut pacto
ſibi proſpiceret; quod dum non facit, litis eventum emiſſe
cenſe-

832 MEDITAT. AD PANDECT.

cenſetur, atque interpretatio contra ipſum, qui clarius lo-

qui potuiſſet ac debuiſſet, faciendum eſt. Sic Scabini Lipfi-
enſes apud Carpzovium P. 2. C. 34. def. 24. 2. 7. & Cti
Helmſtadienſes menſe Junio anni clo Io cc xXvI. judicarunt:
Daß Klaͤgers Suchen nicht ſtatt habe und der von⸗ ihm ausge⸗
brachte Arreſt wieder aufzuheben, er auch den Beklagten alle ver⸗

urſachte Unkoſten nach vorhergehender derer Liquidation und rich⸗

terlichen Ermaͤßigung zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W. Rat.
dec. Es hat Klaͤger im Namen der Armen, denen der verſtorbe⸗
ne D. Roͤmer ſein Haus verkaufet, und die Gewehr wider die An⸗
ſpruͤche der Wittwe zu Wehlen zu leiſten verſprochen, Beſtellung
mehrerer Sicherheit gefodert, auch ſo gar Arreſt auf die den Be⸗
klagten zuſtehende Paͤchte ausgebracht. Ob nun wohl derſelbe ſo
wohl die gemeine Rechte, welche den Verkaͤufer bey bevorſtehen⸗
der Eviction zu Beſtellung genugſamen Vorſtandes obligiren,
nebſt dem aufgerichteten Contract vor ſich anziehet. Alldieweil
aber der Proceſs mit der Wittwe zu Wehlen den Kaͤufern gleich
anfangs bekannt geweſen, in welchem Fall der Verkaͤufer regu-
lariter zu weiter nichts, als, was er ausdruͤcklich verſprochen, ge⸗
halten iſt, folglich, da D. Roͤmer dieſerhalben in dem Contract
bereits Caution geſtellet, keine weiter von ihm gefodert werden mag;
So ſeynd wir den verhaͤngten jedoch wieder ſuſpondirten Arreſt
gaͤnzlich aufzuheben, Klaͤgern mit ſeinem Suchen abzuweiſen,
und ihn in die Unkoſten zu vertheilen bewogen worden, wobey wir
jedoch auf die von Beklagten ihnen reſervirte actionem injuria-
rum, weil Klaͤger vermuthlich nicht ex animo injuriandi, ſondern
aus einer allzugroſſen und uͤberfluͤßigen Vorſorge fuͤr die Armen den
Arreſt ausgebracht, kein Abſehen gerichtet.

*

II.

SP. CCXL. DE NEG. IN QVIB. PREST.EVICT. CES. 833

I.
Imjuria vel imprudentia judicis præſtationem eviéfionis exeludiz.

III.

Excebtio tamen baæc, ni liquidiſzme demonſtretur, admitti
non debet.

uod in L. 51. pr. D. l. 8. & 15. C. de Evictionibus conſtitu-
G tum eſt, ut eviétionis præſtatio tunc eeſſet, quum em-
tor per imprudentiam vel injuſtitiam judicis victus eſt, ra-
tionem quidem optimam habet, & ſubinde in judiciis alle-
gari ſolet, at nunquam fere felici ſucceſſu, quum Plerum-
que poſt diuturnam litem rejiciatur, atque auctor hunc fru-
ctum ex ea unice conſequatur, ut condemnationem ſuam
per annos vel menſes aliquot diſtulerit. Ab omni enim ju-
dice ſuſpicio fraudis & injuriæ exulat, c. 6. X. de Penuncig-
tione, é. 16. in in. X. de ſententia & re judicata, & prudens
atque judicandi peritus præſumitur, quem princeps judicem
conſtiruit, l. 3. C. de Crimine ſaerilegii. Quamobrem ſi au-
cKtor ad præſtandam evictionem conventus de imprudentia
vel injuria a judice in judicando commiſſa excipiat, ni eam
liquido oſtendat, audiendus non eſt, ac hujusmodi excepfio,
ſi vel aliquo modo factum judicis excuſari Poſſit, ne quidem
morari actionem inſtitutam debet, ſed confeſtim Tejicienda
eſt. Ita Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cIo 19 ce XIV.
reſponderunt: Wird gefraget, ob die Rittmeiſterin Lepeln die
wider ſie anzuſtellende Evictions-Klage durch Vorſchuͤtzung einer
und der andern Exception ablehnen koͤnne. Wiewohl nun die⸗
ſelbe inſonderheit dieſes anfuͤhren moͤchte, ſie koͤnne nicht dafͤr,
daß das Kayſerl. Cammer⸗Gericht des Major Heins unrechtmaͤßi⸗
ge Appellation, wider das dem Hochfl. Mecklenburgiſchen Hauſe
zuſtehende privilegium de non appellando, angenommen und
Tom. Il. Nnnunn die

834 MEDITAT. AD PANDECT.

die gegenſeits eingewandte exceptiones non devolutæ appella-
tionis & nullitatis uͤbergangen, auch auf den von ihr abge⸗
ſchwornen Eyd kein Abſehen gerichtet; Alldieweil aber gar nicht
wahrſcheinlich, daß die Reichs⸗Cammer ohne ſattſame Urſach den
ven dem Major Hein dahin geſpielten Proceß angenommen, das
Mecklenburgiſche privilegium de non appellando violirt, und
den von Lützau per injuriam condemnirt, ſondern vielmehr zu
vermuthen iſt, daß beſagtes Gericht wichtige rationes dergeſtalt
zu verfahren gehabt, welche der von Luͤtzau durch ſeinen allda le⸗
benden Advocatum leicht erfahren kan, allenfalls aber, und wenn
ja die Appellation dem Mecklenburgiſchen privilegio de non
appellando zuwider angenommen worden, dieſes zwar zum Praͤ⸗
judiz des hochfl. Hauſes gereichte, aber als ein jus tertü von der
Rittmeiſterin zu ihrem Vortheil nicht angefuͤhret werden mag,
ſondern dieſelbe ihr ſelbſt imputiren muß, daß ſie das Guth dem
Major Hein gegen Empfahung Specie-Geld verſchrieben, und
ſich nachgehends, da ſie nur current Muͤnze empfangen, durch
Begehrung eines Reverſes oder auf andere Art nicht præcavirt,
weil freylich der bloſſe Eyd, welchen ſie in dieſer ſie ſelbſt ange⸗
henden Sache abgeleget, des Majors in dem inſtrumento ceſ-
ſionis gegruͤndete Foderung nicht ablehnen koͤnnen; So erſcheinet
dannenher, daß die Rittmeiſterin Lepeln, ihrer Exceptionen un⸗
geachtet, dem von Luͤtzau nicht allein die an den Major Hein be⸗
zahlte 2600. Rthlr. ſondern auch alle auf den Proceß und Reiſen
erweislich vrrwandte Koſten zu bezahlen ſchuldig ſey. .

IV.

Spentanea ceſſia &⅓ transactio exeludit præſtationem
cvictionis.

= =

e

duic

vir 4

g⸗

eN⸗

Nede

NidO

M

Nen⸗

SP. CCNL. DE NEG. IN QVIB. PREST.EVICT. CES. 835

Emtor prædii, qui a tertio extrajudicialiter interpellatus ſe ceſ-
Jurum eruoore i: contra venditorem regreſſu pollicetur,
tacitam conditionem, ſi petitor jus ſuum in judicio
brobaverit, adjeciſſe cenſetur.

E"uor Prædii, homo agreſtis & ſimplex, tertio cuidam,
prædium illud ſuum eſſe dicenti atque ejus rei ſpecio-
ſas quasdam rationes commemoranti, inter familiares ſer-
mones reſpondet: Ego vero tibi lubenter cedam, atque
damni, quod patior, reſtitutionem a venditore meo petam.
Deinde tertius iſte, quum emtor ſponte non cedit, actionem
inſtituit, ejusque duplex fundamentum, dominium ſuum &£
promiſſionem poſſeſſoris, ponit. Negat utrumque reus.
Subit ergo probationem actor, & in priore deficit, ſed po-
ſterius ſat clare oſtendit. Quærebatur itaque, utrum reum
abſolvi an condemnari oporteret. Nos illum abſolvimus.
Etſi enim promiſſio absque conditione facta atque adeo ſe-
cundum naturam pactorum implenda eſſe videretur, tamen
reſervatio regreſſus contra venditorem tacitam conditionem
involvebat. Scilicet regreſſus ille locum habere non pore-
rat, ſi emtor citra judicis diſceptationem ceſſiſſet, l. 17. C
I. 56. §. 1. D. de Evictionibus. Igitur vel actio de evictione
Præſtanda fruſtra reſervata fuerat, vel promiſſioni tacita con-
ditio inerat, fiquidem actor dominium ſuum in judicio legi-
time probaſſet. Accedebant alia argumenta, quod reus
homo ruſticus, vel ex hoc capite reſtitutionem in integrum
mereretur, & quod transactio etiam, quæ tamen hic ne qui-
dem ſuberat, per errorem ex falſa cauſa inita, in irritum re-
vocetur, l. 65. §. de Condictione indebiti. Adde Specéimen
XLEII. de Transactionibus irritis, medit. 8. Quamobrem
c menſe Decembri anni cio 109 CC xvI. judicavimus: Daß
Nnnnn 2 Klaͤ⸗

–

826 MEDITAT. AD PANDECT.

Klaͤger dasjenige, was ihm zu erweiſen obgelegen, und er ſich an⸗
gemaſſet, wie rechtlich, nicht erwieſen, derowegen Beklagter von
der angeſtellten Klage hiermit entbunden, die beyderſeits verur⸗
ſachten Unkoſten aber gegen einander aufgehoben werden. V. R.
W. Rat. dec. Ob wohl Beklagter durch die eydliche Auſſage
des vor Notario und Zeugen abgehoͤrten Johann Andreas Zahns
zientlich ſtark graviret iſt, daß er ſich freywillig, Klaͤgern den
ſtreitigen Acker abzutreten und ſich deshalben an ſeine Verkaͤufere
zu halten, erboten; Alldieweil aber das Erbieten mit dem aus⸗
druͤcklichen Vorbehalt geſchehen iſt, ſeinen Regreſs wider die
Verkaͤufere zu nehmen, welcher Regreſs aber in dem Fall, da
Beklagter das Land freywillig abtraͤte, bekannter maſſen hinweg
fiele, endlich bey dieſer Bewandniß, auch da Beklagter ein ein⸗
faͤltiger Mann, allenfalls demſelben reſtitutio in integrum zu
ſtatten kommen muͤſte; So halten wir dafuͤr, Klaͤger habe nicht
erwieſen, daß das von Beklagtem beſeſſene Land zu ſeiner Prob⸗
ſtey gehoͤre, ſondern es ſey dieſer leztere, des von ihm geſchehenen
Erbietens ungeachtet, von angeſtellter Klage zu entbinden.

VI.

Zransactio poſt rem judicatam inita præſtationem evictionis
non impedit.

VII.

Nec opus quidem eſt, in transactione iſtiusmodi auctorem
adbiberi.

E“ transactio ſuper re judicata in l. 32. C. de Transaltio-

nibhus nulla declaretur, tunc tamen, quum exſequutio
multis adhuc difficultatibus obnoxia eſt, eadem ſuſtinetur.

Cujus rei illuſtria exempla in Specim. XLVI. de Transactio-
nibus coroll. 1. memoravi. Sed nec privata deſunt. Conſu-
lebamur menſe Junio anni c1o 10 CC XIV. ſuper hujusmodi
ſpe-

— =ð

—

ni

SP. CCXL. DE NEG. IN QVIE. PREST. EVICT. CES. 837

ſpecie: Camera imperii poſſeſſorem prædii condemnarat.
Ea ſententia res judicata facta atque directores circuli illam

exſequi per ſolita mandata juſſi fuerant. Reus igitur, quum

nullum fibi remedium ſupereſſe animadverteret, ignorante
eo, a quo cauſam habebat, nec exſpectata exfequutione,
tranſigit cum actore, deinde evictionis præſtationem ab au-
Gtore ſuo petit. Hic negat, ſed ad illam obligatum, urget-
que communia jura, quibus tranſigentes & compromitten-
tes ab actione de evictione excluduntur, l. 56. §. I. D. l. 17.
C. de Evicionibus. Objiciuntur ei res judicata & mandata
de exſequendo. Sed reſpondet, exſequutionem ipſam ex-
fpectandam fuiſſe arg. I. 77. pr. de Evictionibus, ibi: ante ab-
latam vel abductam rem. Verum hæc nobis ad excludendam
actionem de evictione ſufficere viſa non ſunt. Nam trans-
actio & ecompromiſium non fimpliciter præſtationem evi-
Ctionis tollunt, ſed tunc ſaltem; quum nulla neceſſirate co-

gente ineuntur, per claram l. 56. §. I. de Evittionibus. In ea

vero, quam memoravi, ſpecie præſens neceſſitas transactio-

nem extorſerat. Deinde falſum & ridiculum eſt, exſequu-

tionem ipſam exſpectari oportere. Sufficit profecto res ju-
dicata. Ita certe Paulus in I. 35. de Evictionibus: Evictus,
inquit, a creditore tunc videtur, quum fere ſpes babendi ab-

ſciſſa eſt. Obmovebat tandem & hoc auctor, debuiſſe mini-

mum ſe de transactione ineunda certiorem reddi atque adſi-
ſtentiam ſuam requiri. Sed nec hoc neceſſarium fuerat. Etſi
enim in l. 8. C. de Evictionibus denunciatio auctori facienda
ſimpliciter deſideretur, apparet tamen facile, ibi de judicio
ſermonem eſſe, quod ſcire auctor utique debet, quo emto-
rem ſuum tueri & neceſſaria ipſi argumenta ſuppeditare
queat. At hæc ratio poſt rem judicatam ceſſat. Igitur ſic
reſpondimus: Wird zu wiſſen verlanget, ob die Rittmeiſterin
Lepeln daher, weil der von Luͤtzau ſich mit dem Major Hein, ohne
Nnunnn 3 ſie

838 MEDIT AXT. AD PANDECT.

ſie darzu zu ziehen, auf 2600. Thlr. verglichen, die anzuſtellende
Adion elidiren koͤnne. Nun iſt zwar bekannten Rechtens, daß
Ppræſtatio evictionis nur alsdann gefodert werden koͤnne, wenn
nicht allein der Richter das Urthel geſprochen, ſondern auch wuͤrk⸗
lich die Exſecution gethan, dahingegen ein aufgerichteter Ver⸗
gleich zu Anſtellung der Klage und Foderung der Eviction nicht
genug iſt. Weil aber der Major Hein nicht allein eine ſenten-
tiam condemnatoriam wider den von Luͤtzau erhalten, ſondern
auch ein mandatum de exſequendo an die Creisausſchreibende
Fürſten ausgebracht, dieſe auch, der dawider gethanen Vorſtel⸗
lung ohngeachtet, im Begriff geweſen, die Exſequution zu voll⸗
ſtrecken, folglich der von Luͤtzau kein Mittel uͤbrig gehabt, dieſelbe
zu verhindern, alſo den Vergleich, wodurch er ohnedes noch ei⸗
nen Theil der ihm zu zahlen auferlegten Gelder ialviret, nicht
freywillig, ſondern gezwungen, eingegangen, in welchem Fall die

Transaction der Evictions-Klage nicht im Wege ſtehet, wie

denn auch die Rittmeiſterin zu Schließung des Vergleichs zu la⸗
den, nicht noͤthig geweſen, da dieſelbe hierbey nichts contribui-
ren koͤnnen, und durch den Transact die im Urthel enthaltene
Summa nicht erhoͤhet, ſondern verringert, folglich ihre Condition
verbeſſert worden; Dieſemnach mag dieſer in Abweſenheit der
Rittmeiſterin Lepeln getroffene Vergleich ſelbige von der gegen ſie
anzuſtellenden Evictions-Klage nicht befreyen.

VIII.
Evictionis præſtatio peti nequit, quamdiu ſaper poſſeſſtone

litigatur.

* poſſeſſorio ſummariiſſimo litis denunciationem locum

non habere, recte Bergerus in Reſolut. Lauterb. p. 490. &
Prib-

— ,— — — — — ☛ ⏑ — — — ———

—

= = S

tie

len 3

ℳ

Sp. CCXL. DE NEG. IN QVIB. PREST. EVICT. CE 835

Gribner in Principiis proceſſus judiciarii lib. I. c. 7. §. 2. ajunt.
Et ſic ipſe nomine Ctorum Vitembergenſium menſe Janua-
rio anni clo 10 cc x. reſpondi: Wir haben die von Beklagten
der Cammer geſchehene denunciationem litis, welche in pro-
ceſſu poſſeſſorio nicht zulaͤßig, nicht attendiret. Rationem
hanc reddunt, quod nemo factum tertii, turbationem nem-
Pe poſſeſſionis, præſtare teneatur. Et vera quidem eſt hæc
ratio. Injuria quippe, quæ fit emtori, auctorem non de-
bet contingere, l. 5rI. pr. de Evictionibus. Ea autem ratio
quum ad omnes cauſas Poſſeſſorias pertineat, Keneraliter
cum Bergero in Oeconomia juris p. 750. decidendum eſt:
poſſeſſorio qualicunque præſtationem evictionis ene.
Quidquid enim circa poſſeſſionem accidit, facti eſt. Auctor
vero de eo, quod de facto fit, reſpondere neceſſum non ha-
bet. Igitur in L. 17. C. de Actionibus emti emtori de fundo
emto per violentiam expulſo actio contra venditorem dene-
gatur, & interdictum unde vi contra dejectorem permitti-
tur. Similis lis, inverſis tamen circumſtantiis, ICtis Helm-
ſtadienſibus menſe Julio anni cio 1o Ccc xvI. decidenda com-
mittebatur. Emtor, quum alius fundum emtum detineret,
hunc vi dejicit, deinde a dejecto ad reſtituendum conventus
venditori ſuo litem denunciat. Et videbatur litis denuncia-
tio locum habere, quoniam venditor obligatus eſt, emto-
rem in liberam & vacuam poſſeſſionem inducere, I. 8. C. de
Actionibus emti. Verum hæc inductio legitimis modis fieri
debet. Nam venditor, ut emtorem propria auctoritate ingre-
dientem tueatur, obligatus non eſt. Quare ſic judicavimus:
Dieweil Beklagter auf die erhobene Klage geantwortet, und der⸗
ſelben Grund aus den ergangenen Actis nothduͤrftig nach Be⸗
ſchaffenheit des angeſtellten Proceſſes erhellet, ſo iſt er den Klaͤgern
die weggenommene Wallendorfiſche Guͤther nebſt allen verurſach⸗
ten Schaͤden und Unkoſten zu erſtatten ſchuldig. Jedoch werden
ihm

4 MEDITAT. AD PANDECT.

ihm ſeine vorgeſchuͤtzte Exceptiones bey der Peritorien⸗Klage
auszufuͤhren, vorbehalten. Im uͤbrigen hat die Litis-denun-
ciation bey gegenwaͤrtigem Proceſſe nicht ſtatt.

840

IX.

Emtor, qui onus rei emtæ inhærens ſcire facile potuit, evictio-
nis præſtationem peiere nequit.

Qo emtor, qui ſciens rem obligatam vel oneratam
emit, actionem contra venditorem non habeat, clare
in I. 27. C. de Evictionibus eſt conſtitutum. At quid ſi tale
ſit onus, quod emtor quidem non ſcivit, ſcire tamen facile
& probabiliter potuit? Puto, & tune evictionis præſtatio-
nem ceſſare. Nam & is, qui ſcire facile potuit, pro ſciente
habetur, ne melioris conditionis ſint ſtulti, quam periti. . 4.
Quod vi aut clam. Et hoc eſt, quod Venulejus in l. 75. 4de
Eviczionibus ait, evictionis nomine neminem teneri in eo
jure, quod tacite ſoleat accedere. Exemplum habet Szry-
kius in vol. 2. diſſert. jurid. Hallenf. diſp. 23. reſol. 14. de eo,
qui feudum emerat; ſed, præſtationem equi feudalis ei in-
hærere neſciverat, ac propferea evictionis præſtationem a
venditore petebat. Huic certe actio competere non pote-
Similiter ego privatim conſultus reſpondi, emtorem,
cui fiſeus fundum emtum tanquam domanialem in judicio
extorſerat, ob evictionem agere non poſſe, quod venditor
in præfatione contractus dixiſſet, ſe fundum olim a camera
principis comparaſſe; ex quo facile fuerat emtori, litem il-
lam domanialem prævidere. DW

rat.

—☛

SP. CCXII DE LITIS DENVNCIATIONE. 841

SPECI ME N CCXLI.„
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXI TIT. II.

DE
LITIS DENVNCIATIONHE.
Lis in omni judicio denunciari poteſt ei, contra quem alteruter
litigantium, ſi ſuceumbat, regreſſum babet.

Nefiniunt vulgo litis denunciationem, quod ſit indica-
Htio imminens evictionis auctori noſtro facta ad hoe,
ut nobis in judicio conventis aſſiſtat, &, ne evictio
ſequatur, laboret. uæ definitio tolerari poteſt, ſi vo-
cem evictionis latiſſime & improprie pro qualibet actione
accipias. At ſic eam non videntur accipere, qui iſia defini-
tione utuntur. Certe Martini in Proceſſu tit. 14. §. I. M. 36.
locum, inquit, habet litis denunciatio in omnibus negotilis,
ex quibus jus aliquod reale eſt translatum, & in quibus vel
ratione proprietatis vel poſſeſſionis aut hypothecæ vel alte-
rius juris controverſia movetur, & ob id evictionis pericu-
lum imminet; & in Analectis ad hunc locum addit: Nam re
non tradita vel jure reali non ceſſo, de evictione agi nequit.
Verum hic parum accuratus eſt Martini. Rectius Zangerus
de Exceptione P. 2. cap. 2. n. 9. ad quem tamen provocat Mar-
tini, adfirmat atque exemplis oſtendit, litis denunciationi
in omnibus cauſis, etiam capitalibus, in quibus regreſſum
quis contra tertium habet, locum eſſe. Igitur ea non tan-
turn in evictionibus ſeu ubi jus reale translatum eſt, ſed ubi-
cunque locum habet. Certe in lI. 10. §. 12. Mandati fide juſ-
Tbm. IV. OO0Oο ſdori,

842 MEDITTAT. AD PANDECT.

ſori, ſi a creditore conveniatur, permittitur litem denun-
ciare debitori, cum quo tamen nihil ei interceſſit, quod ad
juris realis translationem referri poſſet. Et poſſunt infinita
alia exempla adferri. Nos ipſi ſupra in Specimine CCX XXIX.
de perſonis, quæ evictionem præſtant, medit. I. &2. diximus,
tertium, quilemtori dubitanti falſo adfirmat, rem vendito-
ris eſſe, de evictione non teneri, ſed tamen de dolo conve-
niri poſſe. Non dubitamus autem, quin lis ei denunciari
poſſit. Nunc aliud exemplum memorabimus. Suſceperat

quis negotium alienum atque hoc iterum tertio commiſe-

rat. Tertius hic culpa ſua damnum dat. Itaque dominus
negotii ejus reſtitutionem ab illo, cum quo ipſe contraxe-
rat, petit. Hic litem ei, quem ſibi ſubſtituerat;, denunciat.
Quæritur, an recte. Adfirmarunt Cti Helmſtadienſes men-
ſe Junio anni cro 1o ccxIII. Hat George Huͤpfeldt ein ihm von
einer Juden⸗Frau anvertrautes Paͤckgen mit Silberwerk wiederum
an Heinrich Gravenhorſten nebſt einem Faſſe Wein gegeben, um
beides nach Luͤbeck zu ſenden. Als nun dieſer ferner ſolche Stuͤcke

durch einen zu Fletmer wohnenden Bauern ſortgeſchicket, iſt un⸗

ter Weges das Paͤckgen verlohren, Huͤpfeldt aber von der Juden⸗

Fau zu Erſetzung des Schadens angehalten, und von dieſem hin⸗

wiederum Gravenhorſt belanget worden. Entſtehet demnach die
Frage, ob dieſer Gravenhorſt dem Fuhrmann zu Fletmer litem mit
Beſtand Rechtens denunciiren koͤnnen. Weil nun ein jeder, wel⸗
cher einer Sache halben belanget wird, wegen der er ſeinen Regreſs
wider einen Tertium zu nehmen hat, dieſem Tertio litem de-

nuncüiren kann; So erſcheinet dannenhero, daß die dem Fuhr⸗

mann zu Fletmer geſchehene Litis denunciation allerdings ſtatt
habe.

II.

SpP. CCNLI. DE LTTIS DENVNCIATIONE. 843

II.
Litis denunciatio conditionem evincentis, cum quo principaliter
litigatur, nullatenus deteriorem'reddit, nec alium ei
adverſarium obtrudit.

III.
Itaque evincens litis denunciationem impedire nequit.

TLP eadem, quam modo memoravi, ſpecie actor litis denun-
ciationi acriter contradicebat, negabatque, ſibi invito a i-
um reum obtrudi, vel ſe, ut in ejus foro litiget, cogi poſ-
ſe. At nos iſtius contradictionis rationem nullam habuimus.
Nam per denunciationem litis conditio ejus, cum quo prin-
cipaliter litigatur, nulla in parte durior efficitur, ſed judi-

cium in eodem, in quo tempore denunciationis deprehen-

ditur, ſtatu continuatur. Nam litis denunciationis effectus
ſeſe tantum inter denunciantem & denunciatum exſerit. Hic

nempe per eam obligatur, ut denuncianti adſiſtat, cauſam-

que inſtruat, . 21. C. de Evictionibus, aut, ſi id neglexerit,
omne, quod intereſt, rem evictam non fuifle, ſolvat, l. 23.
C. eodem. Rec alius adverſarius invito actori obtruditur.
Quamvis enim denuneciatus ipſe litem ſuſcipere & tractare

poſſit, tamen id non proprio nomine, ſed tanquam procu-

rator denunciantis facit, l. 66. §. 2. de Evictionibus. Porro

nec forum mutatur. Denunciatus enim forum denunciantis
ſequitur, l. 49. pr. de Judiciis. Igitur ſic reſpondimus:
Es wird zwar vorgeſchuͤtzet, daß Klaͤger nicht ſchuldig ſey, ihm

einen andern adverſarium aufdringen zu laſſen, uͤberdles beſagter
Fuhrmann nicht in Braunſchweig, allwo gegenwaͤrtiger Proceß
gefuͤhret wird, ſondern zu Fletmer wohne. Weil aber dennoch die
Litis denunciation von dem Actore, als welchem dadurch kein
Praͤjudiz zugefuͤget wird, nicht gehindert werden mag, immaſſen
OOOOO 2 die

944 MEDITAT. AD PANDECT.

Litis denunciation keinen weitern Effect hat, als daß der
Litis denunciat dem Denuncianti entweder beyſtehen, oder, im
Fall er ſolches unterlaͤſſet, ſelbigem allen Schaden gut thun mu ſß,
wodurch aber ſtatus proceſſus im geringſten nicht geaͤndert, oder
dem Klaͤger ein anderer reus obtrudirt wird, ſondern der erſtere
in nexu verbleibet, der Litis denunciat aber, wenn er die Sache
uͤbernimmt, nur als dieſes ſein Procurator anzuſehen iſt, wie denn
auch, daß Litis denunciat nicht in Braunſchweig wohnhaft, nichts
zur Sache thut, da ja ein Litis denunciat in foro denuneiantis
zu ſtehen ſich nicht entbrechen mag; So ꝛc.

IV.

Evincens cogi nequit, ut liti de evictionis præſtatione inter litis
denunciantem & denunciatum e immiſceat.

V.

Evincens libellum Juum & documenta litis denunciato ſingulatim

inſinuare vel edere non cogitur.

Xeodem, quod præſtruximus modo, principio, ſcilicet litis
denunciatione, conditionem alterius, cum quo principali-

ter litigatur, nulla in parte duriorem reddi, aliam litem iidem

ICti Helmſtadienſes menſe unio anni cio io ccxvI. deciderunt.

Poſſeſſor prædii rei vindicatione conventus judicium quidem

ſuſcipit, ſimul vero actori ſuo litem denunciat. Quo non
comparente, cauſa principalis pertractatur, atque tandem judex

pronunciat, reum actori prædium reſtituere, litis denuncia-
tum autem reo evictionem præſtare debere. Comperfa hac-

ſententia, expergiſcitur tandem litis denunciatus ac judicem
ſuperiorem appellat, appellationem vero non contra reum, ſed

contra actorem dirigit, atque, ut hic ſibi ante omnia funda-

mentum intentionis edat, petit. At nos, fruſtra hoc peti,
judi-

— =-2-ẽ —⅞— —

— 2☛ =. .

SP. CCNXLI. DE LTTIS DENVNCIATIONE. 345

judicavimus. Nam quum reusa ſententia illa non provocaſ-
ſet, ipſa cauſa principalis finita erat, atque lis tantum de
evictionis prœſtatione ſupererat, l. 63. §. 1. Je Evictionibus.
At hæc lis nullo modo ad evincentem pertinebat, ſed tan-

tum inter litis denunciantem & denunciatum agitanda erat.

Deinde evincens cogi nequit, ut in Plures adverſarios di-
ſtrahatur & libellum ſuum ac documenta alii, quam poſſeſ-
ſori, edat. Hic vero poſſeſſor actori ſuo ea porro commu-
nicare debet. Vide Grunnemanni Proceſſum oinilem 6abp. IIL.
§. 15. Adnectam ſententiam cum rationibus: Daß Appel-
laten ſich auf die ſie ganz nicht angehende Appellation einzulaſ⸗
ſen nicht ſchuldig, und Appellant zu Erſtattung der ihnen dadurch
verurſachten Unkoſten anguhalten ſey. V. R. W. Rat. dec. Man
kann gar nicht abſehen, wie Apellant auf die Gedanken kommen
koͤnne, ſeine Appellation wider die Bruͤder und Vettern von
Putlitz, welche in prima inſtantia Kiaͤgere geweſen, einzurichten,
und ſelbige ad excipiendum vorladen zu laſſen, da doch dieſe bey
der wider ihn ausgefallenen Sentenz nicht das geringſte Intereſſe
haben, er auch nicht auf ihr, der Klaͤgere, ſondern auf der Be⸗
klagten Anſuchen adcitiret, bey ſeinem Auſſenbleiben von dieſen
contumaciret, und daß er ad evictionem præſtandam condem-
niret werden moͤchte, gleichfalls von Beklagten gebeten worden.
Demnach haͤtte ihm obgelegen, Beklagten, auf deren Verlangen
alſo erkannt worden, die Appellation inſinuiren zu laſſen, und
nicht Klaͤgern, als welchen wenig ja nichts daran gelegen iſt, ob
Beklagte einen Regreſs wider Appellanten haben oder nicht.
Zwar begehret Appellant zu leich, die Appellaten dahin, daß ſie
ihm ihr Fundamentum intentionis communiciren moͤchten, ar⸗
zuhalten. Aber auch dieſes Suchen laufet wider die Rechte. Ap-
Pellaten haben nicht gegen ithn, ſondern gegen die Beſitzere der
ſtreitigen Lehnſtuͤcken Klage angeſtellet; dieſe hingegen haben Ap-
Bellanti als ihrem Actori litem denuncüret, und ihn ad aſſi-
OOOWο ſtendum

MEDTTAT. AD PANDECT.

846⁵

re nicht an, als die lediglich bey den Beklagten verbleiben, und
ſelbigen die noͤthige Documenta inſinuiren laſſen, welche ſolche
weiter dem Litis denunciaten als jetzigem Appellanten commu-
niciren muͤſſen; Bey dieſen Umſtaͤnden haben wir uͤber die Grava-
mina appellationis, weil diejenige, welche ſie eigentlich angehen,
deshalben weder vorgeladen noch gehoͤret worden, zu erkennen bil⸗

lig Bedenken getragen, und nur, daß Appellaten damit nichts

zu thun haben, geſprochen.
VI.
Lis tempeſtive, quum facultas defendendi adbuc integra eſt,

denunciari debet.

VII.

Litis denunciatio tardius facta denunciatum quidem ad adſiſten-

Jum baud obligat, ipſam tamen evictionis præſtatio-
nem penitus non tollit.

ex 29. §. ult. de Evictionibus litis denunciationem quolibet

tempore permittit, dum tamen ne prope ipſam condem-
nationem ea fiat. Id quod DD. recte ſic explicant, quamdiu fa-
cultas defendendi integra eſt. Igitur ſi litis denunciatus oſten-

dere poſſit, propter moram rei in denunciando commiſſam
P . . . t
perüſſe vel probationem vel exceptionem aliquam peremto-

riam, quæ litis conteſtationi itatim ſubjicienda fuiſſet, litis de-

nunciatio pro tardius facta habetur, etſi ſtatim poſt litis con-

teſtationem facta fit. Itaque Gribnerus in Principiis proceſſus

judiciarii lib. I. c. 7. ſect. 2. §. 3. non male ait, eam tutiſſime
ante litis conteſtationem fieri. In ducatu Magdeburgico per
Ordinat. proc. recogn. cap. 24. §. 2. Præcipitur, ut lis ante litis

conteſtationem, eum illa, aut ſaltem confeſtim poſt eam de-

nun-

Rendum fſibi berufen laſſen. Solches alles nun gehet die Klaͤge⸗

r.

SP CCXII DE LITIS DENVNCIATIONE. 847

nuncietur. Quum tamen aliquando per negligentiam rei
hoc juſto tempore non fiat, quæritur, an tardior iſtiusmodi

litis denunciatio inutilis ſit ac denunciatum plane non obli-
get. Equidem obligatio ad adſiſtendum defendendumque

reum ceſſat ſine dubio, quum fruſtra auxilium imploret,
cui victo jam ab hoſtibus & ad incitas redacto ſpes nulla ſu-
Pereſt. Sed quum litis denunciatio non ſaltem ad auxilium
ferendum, verum præterea ad ipſam evictionem præſtan-
dam, ſeu omne damnum & intereſſe reſtituendum, ten-
dat, priore ſublato, poſterius hoc non ceſſat protinus.
Nam ex confeſſione celeberrimorum JCtorum, Franckiiad
tit. de Evictionibus n. 667. Brunnemanni in Proceſſu civil. c. I1.
n. II. quibus ipſa æ quitas ſuffragatur, penitus omiſſa litis
denunciatione, audiendus tamen eſt, qui evictionis Ppræſta-
tionem poſtulat, ſi probare paratus ſit, evincentem jure vi-
ctoriam reportaſſe, nec auctorem, etſi ei lis tempeſtive de-

nunciata fuiſſet, victoriam hanc interventione ſua impedire

potuiſſe. Ergo hæc magis tunc, quum litis denunciatio
non omiſſa plane ſed tantum tardius facta eſt, vera ſunt. Sic
JCti Helmſtadienſes menſe Novembri anni cIo lo ccxIV. ju-
dicarunt: Was die Litis denunciation betrift, ſo mag zwar
ſolche den Haupt⸗Proceß nicht aufhalten, es wird aber die der⸗
ſelben angehengte Evictions-Klage vor hieſigem Gerichte billig
ausgemackh et. Und weil Litis denunciat darauf geant wortet, und
des zum Grunde geſetzten Kauf⸗Contracts nicht geſtaͤndig iſt, ſo
iſt Litis denunciant dasjenige, was verneinet worden, binnen 4.
Wochen, die man ihm hiermit pro omni termino anberaumet,
zu erweiſen ſchuldig, dawider Litis denunciaten ſein Gegenbe⸗
weis, Eydes⸗Delation und andere rechtliche Nothdurft in eben⸗
maͤßiger Friſt vorbehalten wird, worauf ferner ergehet, was ſich
zur Recht gebuͤhret. V. R. W. Rat. dec. Was die Litis de-
nunciation betrift, ſo mag zwar dieſelbe, weil Beklagte damit
. nicht

848 MEDTFTAT. AD PANDECT.

nicht gebuͤhrender Maaſſen bey dem Anfange, ſondern am Ende
des Proceſſes eingekommen, den Lauf der Haupt⸗ Sache und die
Exſequution der Urtheile, im Fll olche in Kraft Rechtens er⸗
ſchieſſen ſolten, nicht hemmen. Jedennoch mag Litis denunciat
ſich nicht entbrechen, auf die mit der Denunciation verknuͤpfte
Evictions-Klage ſich und zwar ob continentiam cauſæ vor da⸗
ſigen Gerichten einzulaſſen. Denn ob gleich die Litis denuncia-
tion ver, bey oder ſtracks nach der Litis conteſtation und, ehe
die Sache zum Urthel beſchloſſen worden, geſchehen ſollen; So
faͤllt doch, wenn ſolches nicht in acht genommen wird, die Evi-
Gtions-Klage nicht gaͤnzlich hinweg, ſondern es finden ſol⸗

che nicht deſtoweniger, wenn der Litis denunciat juſtitiam cau-

ſæ evincentis beweiſen will, ſtatt. Demnach haben wir auf ſol⸗
che in der Litis denunciation enthaltene Evictions-Klage ge⸗
ſprochen, und Beklagtem den Beweis desjenigen, was Eſaias
Scheuchner abgeleugnet, auferleget⸗

S PECIMEN CCXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XXI. TIT. III.

AVCTORE EVINCENTE.

Non venditori ſolum, ſed euicunque auctori evincenti exceptio
vei venditæ & traditæ olſtat.

◻ *

