romiſi antea, me in hac meditatione ad c. 3. de Re judica⸗
P ta in 6. reſponſurum. Ait nempe in iſto capitulo In-
nocentius IV. judicem runc, quum ex certa cauſa quid peti-
tur, ſolicite attendere debere ad illa, quæ cauſam hanc comi-
tantur, & neceſſario adeſſe debent, veluti locum & tempus,
& hujusmodi, ſine quibus cauſa vacua & invalida cenſeretur.
Ex his verbis colligunt Martini ac Mylerus, tempus, ſeu
diem & conſulem, omni in inſtrumento, quod in judicio pro-
fertur, neceſſarium eſſe. At hæc Innocentii mens non eſt,
qui plane de inſtrumeniis in eo loco non agit, ſed judicem
cir-

lr.

N

Sp. CCLXV. DE DIiE Ef CONSVLE. 1019

circumſtantiam temporis tunc, quum controverſiæ deciſio ex
illa pender, conſiderare jubet. Er hoc ego lubentiſſime
concedo, eamque regulæ meæ in præcedente meditatione
poſitæ limitationem addo, ut, quando deciſio litis ex tempo-
re, ſeu die & conſule, pender, omiſſio ejus inſtrumento
utique noceat. Efferunt hoc DD. communiter ita, ut
dieant, diem & conſulem tunc neceſſario requiri, quum
antegritas inſtrumenti ex eo pendet. Verum, etſi de in-
regritate lis nulla fit; accidere tamen poteſt, ut diei &
conſulis omiſſio noceat. Quid enim fi tempus ſolutionis ex
die & confule ſtatuendum ſit, ut, ſi quis in chirographo,
ſe intra ſex menſes ſoluturum, promiſerit? Vide l. I. §. 2.
dJe Edendo. Aut quid ſi reus conventus exceptionem præ-
ſcriptionis objiciat? Igitur generaliter ſic dico: Quoties-

cunque dubium aliquod circa inſtrumentum & obligationem,

quæ ex eo derivatur, movetur, cujus deciſio ex circumſtan-
tia temporis pendet, toties omiſſio diei & conſulis inſtrumen-
to nocet. Non opus eſt addere, me de tali dubio loqui,
quod cum ratione movetur. Satis id per ſe patet. Neque
enim malitiis reorum indulgendum eſt, qui ex inſtrumento
conventi omnia, etiam quæ aperto jure nituntur, in dubium
vocant. Prudens itaque judex, num dubium, quod move-

tur, alicujus momenti fſit, æſtimabit.

Macula & raßura in die & conſule inſtrumento tunc ſaltem no-
oet, Juum litis decifio ex circumſtantia temporis pendet.
ancellatio, fraétura, rafura, macula ſine dubio fidem in-
ſtrumentiinfringunt. Sed limitationem addunt omnes,

dummodo vitium hoc in parte eſſentiali inſtrumenti ſit. Re.

Re hoc & ſecundum c. 3. X. dJe Fide inſtrumentorum. Nam in ea
parte, quæ ad rem non facit, raſura non attenditur. Numquid
Nnn unnn 2 ergo

1020 MEDFTAT. AD PANDECT.

ergo macula inſtrumento adſperſa, quo dies ſubjectus ille-
gibilis redditur, inſtrumentum vitiabit? Affirmat hoc ſimpli-
citer Hiltropius in Prokeſt P3. tit. 10. §. de Reprobatione
inſtrumentorum n. 39. aliique propter c. 7. X. de KReligioſis do-
mibus, in quo inſtrumentum ad faciendam fidem invalidum
& de jure ſuſpectum ideo declaratur, quod raſura loco ſu-
ſpecto, ubi videlicet adnotatio temporis recenſetur, facta ſit.
Verum capirtulum iſtud & ex analogia juris, & ex alio loco,
nempe exc. X. de Fide inſtrumentorum, explicari reſtringique
oportet ad caſum, quo adnotatio temporis pars eſſentialis
inſtrumenti eſt, ſeu, ut Martini in Proceſſu tit. 25. §. 1. .
15. rem optime explicat, ad cauſæ deciſionem ſpectat. Nam,
quemadmodum in meditatione I. oſtendi, aliquando dies ni=
hil plane ad rem facit, atque adeo, ſive ad jiciatur ſive omitta-
rur, fidem inſtrumenti nec minuit nec auget. Aliud erge
dicendum eſt, ſi reus ex inſtrumento conventus defenſionem
ſuam in temporis circumſtantia quærat. Luculentum exem-
plum in 6. X. de Fide Inſtrumentorum reperitur, ubi inſtru-
mentum ex graviſſimis ſuſpicionibus falſi inſimulatur, eique
inter alia hoc objicitur, quod ibi maxime appareat conſumtum,
videlicet in annotatione indictionis, ubi potuiſſet falſitas facilius
deprehendi. Aliud recentius exemplum, ubi totius litis de-
ciſio ex die & conſule pendebat, infra in Specimine CCLXX-
gIII. de Diffeſſione contentorum, meditatione 4. exhibebitur.
Tune, qusm dies 8* vonſul in inſtrumento neceſſarius eſt, omiſ=
ſio vel corruptio ejus inſt rumentum non blane uullum, ſed
ſaltem illiquidum reddit.
Inſirumentum tale is proceſſu exſequutivo prolatum rejiciturae
Jed tamin ud prvo um ordinariun reſervatur.

Con-

SpP. CCLXV. DE DIE ET CONSVILE. 1021

Cncentis quis proceſſu exſecutivo ad ſolvendum debitum
exceptionem compenſationis objicit, atque ad eam pro-
bandam inſtrumentum donationis profert, in quo dies & an-
nus adjecti erant quidem, ſed hic propter inuſtam maculam
& foramen per hanc factum legi non poterat. Actor falſum
eſſe id documentum vociferatur, ejusque rei argumentum
ex hac ipſa macula deſumit, deinde ſi vel maxime inſtru-
mentum ſuſtineri poſſet, ſe tamen adverſus id præſcriptione
tutum eſſe, ait, de hac vero præſcriptione conſtare aliter,
quam ex die & conſule, poſſe negat. Motus his rationibus
judex inferior inſtrumentum donationis tanquam nullum &
iralidum rejicit. Appellat ab hac ſententia reus, cauſaque
denuo ventilata ICtis Helmſtadienſibus menſe Octobrilanni
cIS ICCNIV. decidenda committitur. Ii vero in hoc quidem
adſenſere priori judici, ut inſtrumentum propter inuſtam ma-
culam ſuſpectum atque illiquidum agnoſcerent, & locum ei
in proceſſu exſecutivo denegarent. Prorſus tamen, id reji-
cere nullumque deelarare noluerunt, ſed liberum reliquerunt
reo, actorem ex donatione ſeparatim proceſſu ordinario con-

venire, atque in hoc inſtrumentum maculatum denuo profer-
re, & vitium ejus alis probationibus ſupplere. Movit

nos, ut ſic judicaremus, & natura rei, & lex 24. de. Pro-
bationibus, in qua Modeſtinus, etſi chiregraphum cancel-
latum ſit, & præſumtione debitor litteratus eſſe videatur,
creditori tamen in eam quantitatem, quam manifeſtis pro-
bationibus ſibi adhuc deberi oſtendere queat, debitorem
convenire permittit. Multa enim inſtrumenti fidem minuunt
quidem, ſed non infringunt plane. Exemplum ſupra in
Specimine CXXXII. de Contractu ehirograpbario, medit. 1. GS
2. propoſui de chirographo, in quo cauſa debendi omiſia eſt.
Valet hoc quidem, quia tamen illiquidum eſt, in proceſſu ex-
Nan nnn 3 ſequu-

1022 MEDITAT. AD PANDECT.

ſequutivo non admittitur, ſed ad proceſſum ordinariumre-
jicitur, l. 25. §. ult. de Probationibus, C. 14. X. de Pide inſtru-
mentorum. Sic itaque judicavimus: Daß die vorgeſchuͤtzte
Compenſation allhier nicht ſtatt habe, und Klaͤgerin noch zur Zeit
mit der Recognition oder eydlichen Diffeſſion des producirten
Donations- Scheines zu verſchonen ſey. Es iſt aber Beklagtem
unbenommen, die Klaͤgerin daraus in einem abſonderlichem Pro⸗
ceſſe ordentlich zu belangen, immaſſen wir den am 22. Junii 1712,
gegebenen Beſcheid dergeſtalt erklaͤrn. V. R. W. Rat. dec.
Der ganze Streit kommt auf die einzige Frage an, ob der von
Beklagtem ad acta gebrachte Donations-Schein ein inſtrumen-
tum in continenti liquidum und demnach alſo beſchaffen ſey/
daß daraus exceptio compenſationis wider die aus einem rechts⸗
kraͤftigen Urthel herflieſſende Exſecution vorgeſchuͤtzet werden koͤn⸗
ne. Beklagter will die Affirmativam daher behaupten, weil die
Rechtslehrer zu einem Inſtrumento liquido ſeu guarentigiato
mehr nicht erfordern, als, daß aus ſelbigem deutlich erſcheine,
quis, quid, quale ſeu ex qua cauſa, quantum debeat, arg-
I. 6. de Rebus creditis, Corpzov. Decifione 13. n. 13. welche re-
quiſita denn allhier insgeſammt zu befinden, indem der verſtor⸗
bene Amtmann Sperl vermittelſt eigenhaͤndiger Unterſchrift und
beygedruckten Petſchaft bekennet, daß er Beklagtem 500. ſpecie
Rthlr. ex eauſa donationis ſchuldig ſey; Bey welcher Bewand⸗
niß das durch einen Wachs⸗Tropfen in der Jahr⸗Zahl ge⸗
machte Loch der Guͤltigkeit des Inſtruments nichts zu benehmen
ſcheinet, da ohnedes der groͤſte Theil der Rechts⸗Gelehrten die
Fahr⸗Zahl vor kein Eſſential-Stuͤck eines Documenti haͤlt,
Propter l. 34. §. 1. de Pignoribus, Meier in Colleg. Argen-
zorat. tit. de Fide inſtrum. §.“10. Wannenhero es das Anſehen
gewinnet, ob koͤnne aus beſagtem Inſtrumente allerdinges die
exceptio compenſationis zu Verhinderung der Exſecution vor⸗
geſchuͤtzet werden; Alldieweil aber alsdenn der Tag und das Jahr
vor

e⸗
Er.
e⸗
Nt
ſin
n
nn
8
W
e
AN
igann
gein,
Ag.

I. .

N

ud

ſecs
tnet
Gte

ent
i

Gtnd
int

1

SP. CCLXV. DE DIE ET CPNSVLE. 102
vor ein nothwendig und Eſſenrial-Stuͤck eines Inſtruments zu
achten iſt, wenn die Richtigkeit oder Unrichtigkeit deſſelben aus

dem daro entſchieden werden muß, c. 6. AX. de Fide inſtrum. ibi:
quid maxime apparebat conſumtum in annotationt inditctionis, ubi

potuiſſet falfitas facilius deprebendi, arg. I. I. §. 2: de Edendo,.

Milliger ad Don. lib. 23. c. 6. lit. M. ingleichen, wenn daſſelbe
von Sachen, ſo vor vielen Jahren geſchehen, handelt, welches
beydes denn bey gegenwaͤrtigem Donations-Scheine zu befinden,

immaſſen der Streit wegen deſſen Integritaͤt groͤſten Theils auf

die Jahr⸗Zahl ankommt, und die Schenkung vor mehr als 30.
Jahren geſchehen ſeyn ſoll; hiernaͤchſt die in parte eſſentiali ei⸗
nes Documents befindliche Bruͤche und Raſuren deſſen fidem
ſehr zweifelhaftig machen, da denn pars eſſentialis diejenige ge⸗
nennet wird, quæ continet talia, quæ ad cauſæ deciſionem
ſpectant, wohin auch, wie oben angefuͤhret worden, die Jahr⸗
Zahl gehoͤret, und alſo das darinnen eingebrannte Loch den Do-⸗
nations-Schein allerdinges ſuſpect macht; So haben wir da⸗
fuͤr gehalten, daß durch den producirten Donations-Schein die
Exſecution nicht aufgehalten, ſondern aus ſelbigem eine abſon⸗
derliche Klage, und zwar ordinarie, angeſtellet werden muͤſſe.

WII.

Iuſßrumentum es ex ee, quod duo Iiverſt dies illi ſalſeripti ſune,
non vitiatur.

roferebatur contra quem inſtrumentum, cui dies, ſed du-
P plex & diverſus, ſubjectus erat. Contrarietatis hoc ar-
guebat reus, atque ex lege 14. C. de Fide inſtrumentorum, ſcri-
pturas diverſas fidem ſibi invicem derogantes, ah una eadem-
que parte prolatas, nihil firmitatis habere, ajebat. At Cri
Helmſtadienſes menſe Januario anni cro 109 ccxv. ſuſtinuerunt

hoc inſtrumentum, fidemque ei plenam habuerunt. Etſi enim

inſolitum ſit, duplicem diem inſtrumento ſubjici, tamen in
dubio ea ſemper præſumtio capienda atque actus ſic interpre-
tandus eſt, ur negotium valeat, non pereat, I. 80. de Verborum
ſignif. Qunre & nos, etſi id liquido non probaretur, credidi-
mus, diverlitatem illam diei & conſulis in memorato inſtru-
mento non eontradictionem eſſe, ſed inde fluxiſſe, quod con-
tractus ipſe duobus diverſis diebus ſit celebratus: Es beſtehe
die Urſach, weshalben ein doppeltes datum geſetzet worden, da⸗
rinnen, daß 2. unterſchiedene Handlungen, nemlich die Theilung
der Laͤnderey und Unterthanen, vorhanden, welche wegen ihrer Weit⸗
laͤuftigkeit an einem Tage nicht zu Ende gebracht werden koͤnnen.

COhz)oLlLYANIM

Dicunt communiter, omiſſionem diei & conſulis inſtrumen-
to tunc ſaltem, quum id ad judiecium præparandum edi-
tur, non nocere, nocere autem, quando id ad probandam
intentionem profertur. Ita Hilliger ad Donellum lilt.
223. cap. 6. lit. M. & Scbilterus Exere. ad z §. 34. Sed
refelluntur ex L. 34. §. 1. de Pignorilus, quæ de
probatione intentionis non de præparatione jucdicii
aggit.

1024

SPECIMEN CCLXVI.

MEDITATIONVM AD PANDECIA
AbD IE. XXII. IL. I.

ARCNHIVO.

I . *
. S

Doctores arebivo vel minorem, quam debent, vel nimiam hdem
tribuunt.

De

n

N.
M

=-

⸗
l⸗
W
ot

N

⸗
Nen

.

1

l
Gici

SP. CCLXVI. DE ARCHIVO. 1025

e archivis, ſeu, ut cum Cicerone loquar, tabulariis
publicis varia prodieri ſcripta, quorum potiſſima
collegit W'enckerus primo quidem in Apparatu &α
inſtrutctu archivorum, in quo libro ea, quæ ad hi-
ſtoriam archivorum & artem archivarii pertinent, exhibet,
deinde in collectis archivi & cancellariæ juribus, quo volumi-
ne deciſiones dubiorum & controverſiarum, quæ circa ar-
chiva moveri poſſunt, comprehenduntur. Legi omnia dili-
genter, & inſpexi quoque alios, qui idem argumentum tra-
ctavere, quosque Wenckerus omiſit, auctores. Diſſident in-
vicem frequenter more ſuo. Plerique in duas diverſas par-

tes abeunt, quarum una plus, quam neceſſe eſt, ſerupuloſa
archivi jura arctiſſimis cancellis circumſcribit, & fere omnia,
quæ in privatis ſcripturis requiri ſolent, etiam in his, quæ

ex archivo promuntur, & multa præterea alia deſiderat, ar-
que, ſi unum ex his deſit, omnem archivo fidem abrogat.
Altera contra pars indulgentior archivo nimium tribuit,
ſcripturisque ejus ſimpliciter ſine examine credit, ac tantum
non ſacrum, quo illæ reſperſæ ſunt, pulverem venerabun-
da exoſculatur. Nos inter hos mediam viam tenebimus, ut
ex ſequentibus patebit. IZJMW⸗ÿ
Privatæ ſeripturæ per boc, quod in archbivo reperiuntur,
publicæ funt.
III. MV
Itaque recognhitione non egent, nec juratam difeſſionem
admittunt.
IV.
Judexæ tamen illis non ſtatim integram ſidem habere, ſed accn-

rate eos eonſiderare, & adverſæ partis exceptiones
ante audire debet.

Tom. WI. OOOOOO Iſtam

126 MEDITTAT. AD PANDECT.

ſtam theſin, quod ſcripturæ privatæ in archivo repertæ
publicis adnumerentur, admittunt omnes, qui de archivis
ſeripſerunt, & provocant recte ad Movellam 49. c. 2. §. 2. &
Auth. C. de Fide inſtrument. Provocant etiam, ſed minus
accurate, ad c. 13. X. de Præſeriptionibus, in quo de inſtru-
mento publico, libro nempe cenſuali eccleſiæ Romanæ, ex-
tra archivum in privata cardinalis camera reperto agitur.
Magis huc pertinet can. I. cauſ. 30. quæſt. I. Sed quid
opus eſt allegationibus in re certa ac indubia? Nec fine ra-

tione hoc introductum, ſed in priſeo illo more fundatum

videtur, quo hi, qui ſuper negotiis privatis inſtrumenta
conficiebant, ſemper deſcriptum ex authentieo exemplum
archivo inferebant, ne, perdito per caſum authentico, me-
moria ipſius negotii intercideret. Teſtimonium de hoc mo-

re perhibet Herimannus in Narratione reſtaurationis abba-

tiæ S. Martini Tornacenſis cap. 44. apud d'Achery tom. 2. Spi-
cilegii p. 902. ubi, in archivo epiſcopali Tornacenſi antiquas

plurimas de abbatiæ ſuæ rebus ſchedas reperiri, memorat,

ejusque hanc rationem reddit: Mes, gui in chartis ſeriben-
dis hodie, ſcilicet in principio ſeculi XII. frequentatur jam,
ab illis temporibus inolevit: ſicut enim de poſeſſionibus & al-
tariis, quæ hbodie a principibus & epiſcopis eceleſiis dantur, dus
chirographa videmus conſeribi, quorum unum ex propria im-
preſſione ſigilli datoris ſigillatum eccleſiæ, cui traditur poſſeſſio,
delegatur; alterum vero non figillatum eccleſiæ, ubi ſedes eſt
Epiſcopi, remanet. Ita ſeripta illarum poſſeſſionum, quæ an-
tiquitus bæc eceleſia poſſedit, edem modo canonicis ſancta M'A-

RIA tradita fuiſſe ligquido patet. Unum hic moneo. Regu-

la, quam Fritſebius de Jure arcbivi & cancellariæ cap. 7. .
6. 7. & alii, quos ibi longa ſerie commemorat, faciunt:
Seripturæ ex arehivo publico prolatæ, etiamſi non ſint publi-
α, integram fidem faciunt, pleneque probant; & quam ta,
erus

ex

int
i
fun

e
fal

ſeen

Pi

o
ut
ſie
In

n
bot
nen
ibe
Rar

—
Pertck
chiis
Cums
eilm.
n el⸗
i
Nlgil
eler
Un
humen
enpn
ic .

NE

is er

12, ₰

tius
moral
itei⸗
n
16
Ntui,
pun

1 un

,

SP. CCLXVI. DE ARCHIVO. 1027

lerus ab Ebrenbach de Principibus & ſtatibus imperii cap. 47.
§. 2. ſtabilit: Libris ex archivo deſumtis plene ereditur; talhs
ſeriptura pleniſſimam facit fidem, publieumque teſtimonium ba-
bet, quod teſtium probationi prævalet; judicium arbitriumque
judicis non excludit. IIla vis publici teſtimonii, quam Juſti-
nianus in Novella 49. c. 2. F. 2. ſcripturis in archivo repertis
tribuit, hoc operatur quidem, ut ſcripturæ iſtæ, ſicut aliæ

publicæ, recognitione opus non habeant, nec diffeſſionem

juratam admittant. Audiendæ tamen adverſus illas ſunt rei
exceptiones, & feripturæ ipſæ cum cura inſpiciendæ, atque
ſæpe pro ratione circumſtantiarum detrahendum aliquid de
integra fide, quam DD. illis haberi jubent. Profecto & hi,
qui archivo principis præficiuntur, homines ſunt erroribus
fraudibusque obnoxii, ac nonnunquam ſcriniis principum
cuncta, quæ reperiunt, promiſcue & ſine delectu ac exami-
ne prævio, ſaltem quia antiqua videntur, inſerunt, vera cum
falſis, certa cum dubiis & nonnunquam contraria commi-
ſcentes. Peecat ergo judex, qui reum, contra quem ſeri-
ptura ex archivo profertur, condemnat ſtatim, nec exci-
pientem prius audit. Admirti oportet rei exceptiones ante

omnia & probe conſiderari. Quodſi hæ tanti ponderis ſunt,

ut judicem convincant, poterit is documentis ex archivo
fidem nullam adhibere reumque, rejectis illis, abſolvere.

Ita nos menſe Februarii anni clo 10o Ccc XVI. judicavimus:

Daß die bey dem Beweiſe inducirte Documenta ſub B. C. D.
und E. pro recognitis zu achten, und die von Beklagten ange⸗
bothene eydliche Difeſſion keine ſtatt finde. Jedoch werden de⸗
nenſelben ihre dagegen habende Exceptiones bey dem Verfahren
uͤber den Beweis und Gegenbeweis billig vorbehalten. V. R. W.

KRar. dec. Was die Recognition der Documenten ſub B. C. D.

und E. betrift, ſo weigern ſich Beklagte derſelben unter dem Vor⸗
OOOO0οοr 2 wan⸗

„

10238 MEDITAT. AD PANDECT.

wande, daß darinnen die zu einem Inſtrumento publico noͤthige

Stuͤcke nicht befindlich, erbieten ſich auch wegen des einen gar

ad diffeſſionem juratam. Nachdem aber beſage der General⸗
Acten angezogene Documenta ex archivo publico genommen
worden, alſo, und wenn ſie gleich an ſich ſelbſt nicht publica waͤ⸗
ren, dennoch dadurch zu publicis gemacht werden, und großen

Glauben finden, folglich die offerirte diffeſſio jurata nicht zulaͤſ⸗

ſig, hiernaͤchſt die Recognition bereits zweymal und zwar in dem
fol. 194. befindlichen Beſcheide ſub poœna recogniti, in dem
Rinteliſchen Urthel aber, mit Uebergehung der jetzt von neuen an⸗
gebrachten Exceptionen, auferleget worden, im uͤbrigen dasjeni⸗
ge, was Beklagte wegen Mangel der zu einem publico und ex
archivo hergenommenen Documente erforderten Stuͤcke excipi-
ren, bey dem Verfahren annoch vorgeſchuͤtzet und allda entſchie⸗
den werden kann und muß; So ſeynd wir, die obberuͤhrte Do-

cumenta pro recognitis, jedoch ſalvis exceptionibus, zu ach⸗

ten, bewogen worden.

V.

Documelta ex archivis depromta non ſunt rigide nimis
L exanimanda.

VI.

Diverfitas manmn ſeriptura ſuperlinearis & lituræ illorum

kidem non prorſus infirmat.

ixi, ex ſcriptoribus de archivis multos in examinanda
ſcripturarum, quæ ex archivo deſumuntur, fide tam

efſe rigidos, ut eas fere ſcripturis privatis exæquent, quin

aliquando plura in illis, quam in his, defiderent. Volunt
ſcilicet accuratiores Juſtiniano eſſe, qui in NMovella 49. c. 2.
§. 2. ſimpliciter: Quid, inquit, ex publicis archivis profertur,
publieum babet teſtimonium. Adde Anfth. Ad bæc C. de Fige
UM-=

ut

SP. CCLXVI. DE ARCHIVO. 1029

inſtrum. Ego cum Fritſchio ſentio, qui de Jure archivi &&
cancellariæ cap. 7. n. I8. 19 MWobis, ait, Ratuendum vigetur,

bactenus tradita Dd. reqguiſita præciſe omnie ad publicam ar-

chivi fidem neceſaria non eſſe; in R, ingularibus! tamen caſibus
quandoque in conſiderationem merito venire, quod Prudentis
judicis arbitrio, quod in probetionis materia prævalet, merite
relinquitur. Regulariter autem unicum boc requiſitum ſußf-
cere videtur, quod archivum in loco Ppublico &ι non ſuſpecto be-
ve caſtoditum babeatur ab illo, qui jure archivali gaudet.
Brevius Schilterus in Inſtitut. juris publ. lib. 4. tit. 6. 9. 3. Ea,
inquit, quæ redacta ſunt in archivum, licet ſint ſolemnitate
deſtituta, tamen valent ad auéctoritatem probandi. Diverſita-
tem manuum, ſcripturam ſuperlinearem, lituras inſtrumen-
tum ſuſpectum reddere, nemo ignorat. Vide c. 7. A. de
Religioſis domibus & c. 6. X. de I Ue inſtrumentorum. At in
archivis tales chartæ ſæpe reperiuntur, quæ ab alio ſcriptæ,
ab alio vel eodem etiam correctæ, mutatæ, auctæ ſunt.
Non infringit hoc prorſus illarum fidem, maxime ſi cauſa
veroſimilis, propter quam tale quid factum, appareat, ut,

ſi erratum fuerit a primo concipiente, quo caſu & alia in-

ſtrumenta ſuſtinentur, c. 3. X. de PFide inſtrumentorum, vel
ſi ſtatus rerum cum tempore mutatus mutationem quoque
documenti exegit. Sic Cti Helmſtadienſes menſes Septem-

pri anni cIo 10 CC XII. reſponderunt: Es will Beklagter den

fidem des Erb⸗ Regiſters daher in Zweifel ziehen, weil ad mar-
ginem deſſelben durch eine fremde Hand unterſchiedenes hinzu
geſchrieben, und geaͤndert worden. Doch dieſes mag ihm nicht
helfen, in Erwegung, daß den folgenden Beamten frey geſtan⸗

den, ja obgelegen, die Namen der neuen Beſizer der Guͤther in

das Erb⸗Regiſter einzuruͤcken, wodurch denn daſſelbe ſeinen fidem
nicht verlieret, welchen es fuͤrnemlich in Sachen, ſo die Untertha⸗

nen unter einander angehen, haben muß, Carpzov. lil. I. Reſp.

OOOOOO 3 SoSi.

1030 MEDITAT. AD PANDECT.

61. u. 18. immaſſen denn auch bekannten Rechtens iſt, daß bey
dergleichen alten und aus dem oͤffentlichen Archiv hergenommenen

Urkunden nicht ſo genau auf die Requiſita, welche ſonſt bey einer
Privat⸗Scriptur noͤthig ſeynd, acht gegeben wird. Quod ta-

men ſupra in meditat. 3. monui, hic iterum repeto.

VII.

Inſirumenta ex archivo deſumta in cauſa principis propria

contra cives ejus probant.

ILrumer ex archivo depromta fidem in ipfius principis,
I cujus archivum eſt, cauſa facere, tam conſtante omnium
conſenſu receptum eſt, ut nec ego id in dubium vocare au-
deam. Et in illis quidem litibus, quæ principi cum fſuis ci-
bus intercedunt, res certa eſt. In his enim etiam cauſæ
cognitio & deciſio ad principem perrtinet, quemadmodum
ſupra in Spec. LXIX. de Principe in propria cauſa judicante,
medit. I. oſtendi. Igitur, quum, quod majus eſt, jurare
videlicet, ipſi permittimus, licebit ei etiam minus, proba-
tiones nempe ex archivo ſuo deſumere. Accedit, quod jus
archivi legale eſt, ſeu pars aliqua majeſtatis & ſuperiorita-
tis territorialis. Talia vero quæ ſunt, vim ſuam in terri-
torio contra cives exſerunt maxime. Ita in cauſa der Aeb⸗
tißin zu Herford contra Doctorem Barkhauſen menſe Februa-
rio anni c1o 10 CcxV. judicavimus, hasque dedimus rationes:
Die fuͤrnehmſte Frage kommt darauf an, ob die von Klaͤgerin zu
Fuͤhrung des ihr auferlegten Beweiſes ad acta gebrachte Urkunden
genugſamen Glauben finden. Beklagter will ſolches daher in Zwei⸗
ſil ziehen, weil ſelbige groſſen Theils der klagenden Abtey eigen und
von ihren Bedienten geſchrieben, auch dem Vorgeben nach aus ih⸗
rem Archiv genommen ſeynd, alſo in propria caula nichts beweiſen
koͤn⸗

— — — — — — —,

— — „

—

tr⸗

De
is
rite⸗
erti
N
tu⸗
0nes⸗
N
ud
eß⸗
nſf 4

Sp. CCLXVI DE ARCHIVO 1031t

foͤnnen, uͤberdies die Hand Beklagtem gan unbekannt; Wannen⸗
hero es das Anſehen gewinnet, ob habe Klaͤgerin dasjenige, ſo ihr zu

erweiſen obgelegen, nicht erwieſen. Alldieweil aber Schriften, ſo aus
einem oͤffentlichen Archiv hergenommen werden, voͤlligen Glauben
haben, dergeſtalt, daß ſie auch in propria cauſa deſſen, dem das
Archiv zuſtehet, produciret werden moͤgen, wobey denn eben nicht
vonnoͤthen iſt, daß es Documenta publica ſeynd, indem ſie durch
Verwahrung in dem Archiv zu documentis publicis gemacht
werden, folglich keiner weiteren Recognition gebrauchen, da zumal
die Collation beſage Regiſtratur vom 14. Jul. 1714. in dem Ge⸗
richte ſattſam geſchehen iſt; Dieſemnach haben wir beſagte Urkunden
vor zulaͤnglich zu dem von Klaͤgerin gefuͤhrtem Beweiſe gehalten.

VIII.

Documenta ex archivo deſumta extra territorium non probant,
ſed præſumtionem ſaltem fuciunt.

D' non poteſt, quantopere theſin ſuam de probatione ar.
chivi in propria principis cauſa extendant DD. Ajnnt,
ſcripturam ex archivo prolatam pro principe non ſolum con-
tra cives ſed & extra territorium contra alios, tam privatos,
quam principes probare; neque hoc jus principibus tantum
Germanis ſed extraneis quoque competere, adęeo, ut docu-

mentum ex archivo regum Galliæ, Britraniæ, Hiſpaniæ de-

promtum, in Germania rejici nequeat. Vide Rulantum de com-
miſſariis P. 2. lIib. y. cap. 5. n. 20. Approbat quidem hanc com-
munem ſententiam, ſed temperat tamen Coccejus in Juris publi-
ci prudentia c. 23. §. 8. Quæritur, inquiens, ſi lis ſit inter duos
principes, an litteræ ex alterius archivo prolatæ fidem contra alte-
rum faciant? Reſp. Non plenam: at magna pro iis, inprimis an-
tiquis, præſumtio eſt. Ego vero iſtud temperamentum genera-
Mter ad omnes extra territorium viventes traho. Nam prin-
ceps

1032 MEDITAT. AD PANDECT.

ceps extra territorium ſuum conſideratus, ſive cum aliis prin-
cipibus ſive cum eorum civibus conferatur, privatus eſt, nec
poterit adverſus eos regalia ſua exercere. Objicit quidem diſ-
ſentiens a nobis Fritſebius de Jure archivi &ι cancellariæ cap.
7. n 55. circa fidem ſcripturæ inſpici locum, ubi confecta eſt,
ubicunque poſtea producatur, non perſonam, contra quam
producitur. Verum fides, quam archiva habent, non ex loco
pendet, ſed ex auctoritate, quam ei princeps addit, & quæ ex-
tra territorium principis perinde, ut legislatoria poteſtas, juris-
dictio ceteraque regalia, effectum nullum habet. 1

IX.

Exemplis in archivo repertis fides ſine authentico non
habetur.

Nꝑer adhuc Reyberus in Confilio 33. n. 27. ſg. contrarium,
ſcripturas nempe ex archivo publico prolatas & antiqui-
ttate temporis munitas, licet tantum ſint copiæ, plenam mere-
ri fidem, defendit. Nec nova hæc Reyheri ſententia eſt, ſed
vetus, & quæ jam olim diſputationes plurimas peperit. Tue-
tur eandem Mylerus ab Ebrenbachde Principibus & ſtatibus im-
perii cap. 47. §. 6. & ipſe, quem tamen Mylerus inter diſſen-

tientes ponit, PFritſehius de Jure archivi & cancellariæ cap.

7. n. 47. Is enim, etſi antea eos, qui exemplis in archivo
repertis fidem tribuunt, operoſe refutavit, deinde tamen li-
mitatione addita deſtruit omnia, quæ adſtruxit. Admittit ſci-
licet exempla tune, quum antiquitas temporis concurrit. Ita
vero non opus habuiſſet, contra eos, qui exemplis creden-
dum dicunt, diſputare. Nam nullus ex his de exemplis re-
cens confectis, ſed omnes de antiquis loquuntur. Ego vero
etiam antiquis, niſi adminicula alia concurrant, fidem non ha-
beo.

ten
din

sp. CCLXVI DE ARCHIVO. 1032

beo. Sola profecto antiquitas rei per ſe leviſſimæ & nul-
Ilius plane momenti auctoritatem & pondus addere nequit,
quemadmodum fupra in Specimine COLXI. de Probatione per
inſtruinenta, medit. 7. oſtendi. Accedit clara lex 2. de Fide in-
Rrumentorum, quæ fiſcum ex exemplo alicujus ſcripturæ age-
re Vetat, taleque exemplum calumnioſam fſcripturam vocat.
Reckte ergo Cti jenenſes apud KRiehterum ad Auth. Si Jquis
C. de Edendo n. 6. exemplum in archivo publico repertunz
& in judicio prolatum rejecerunt.
X.
Falſum committunt, gui ex arehivo bprincipis inſtrumentæ pri-
vatis damnoſa deſumunt & utilia iisden
Iſubpbrimunt.
am olim in diſſert, quadam de Falſis, quæ vulgus ignorat,
§. 36. inter falſarios retuli advocatos fisci, qui ex tabulario
Principis inſtrumenta deſumunt, ex quibus actiones erga
privatos inſtruunt, arque bona illorum impetunt, ea autem
documenta, quæ ad defenſionem miſerorum pertinent, diſ-
ſimulant, celant, fupprimunt. Verum hoc eſſe, apparet ex
l. 16. §. 2. de L. Cornelia de falſis.

Liber ex monumentis in arcbivo repertis confectus contra priu-
cipem, eujus eſt archivum, etſi non blene zamen minus
plene probat.
Hriei nonnunquam, quin & [Cti alüque auctores li-
bros ſuos juſſu & auctoritate principis eonficiunt, at-
que, ut veriora ſeribant, archivum ingrediendi & in eo ve-
tera monumenta inſpiciendi & excerpendi poſtetatem acci-
piunt, deinde vero feripfis ſuis quid inſerunt, quod ipfi prin-
cipi nocere poteſt, & aliquando ad infringenda ejus jura ab
adverfariis allegatur. Accidit hoc olim Joanni, comiti Ol-
Tom. WI. Ppp ppp den-

1034 MEDITTAT. AD PANDECT.

denburgico, cui frater Antonius in lite, quam cum ipſo
apud Cæſarem habebat, Hameimanni chronicon Oldenbur-
genſe auſpiciis Joannis confectum objiciebat. Et, ne Joan-
nes fidem chronici in dubium vocare poſſet, ipſius Hamelman-
ni teſtimonium, qui ſe opus ſuum ex archivis contexuiſſe
multis in locis dixerat, Pproferebat. Et non habuit aliud,
quod reſponderet, Joannes, quam hoc, referenti ſine rela-
to fidem habendam non eſſe: Objicitur, als haͤtte Licent. Ha-
melmann hin und wieder ſeines vermeinten Chronici Inhalt nicht
allein aus andern Auctoribus, ſondern auch ex annalibus & ar-
chivis quibusdam contexiret. Darauf antworte ich, quod
de hoc relato nec cum conſtert, und daß darum obgemeldten
Hamelmanni Chronico als referenti cuidam noch zur Zeit kein
Glaube beyzumeſſen. Vide Leuckfelds Hiſtoriam Hamelman-
ni §. 5Oo. Etſi vero hujusmodi liber contra principem, cujus

auctoritate ſcriptus eſt, plenam fidem non faciat, facit ta-
men aliquam, quæ judicem ad jusjurandum vel ſuppleto-

rium vel purgaterium decernendum movere poteſt.

SPECIMEN CCLXVII.

ME DITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. T IT. IV.
OE

ACTIS IVDICIALIBVS.

Argumentum, cui præſens ſpecimen deſtinavi, ſupra
jam in Specimine LXXI. de Actuariis occupavi. Igitur non
repetam nunc, quæ ibi dicta, etſi ad doctrinam de actis judi-

cialibus pertinere videantur, ſed indicabo ſaltem paucis.
Oſten-

TNN

fl

nes

Ner.

X

Sp. CCLXVII. DE ACTIS IVDICIALIBVS. r1035

Oſtendi nempe in meditat. I. 2. & 32. actuarium inter per-
ſonas, quæ udicium conſtituunt, referri, nullamque fidem
habere acta, ab actuario non conſcripta, ſed totum pro-
cefſlum infirmari, partesque ſumtus & damna omnia a judi-
ce repetere; in medit. A4. 5. & 6. actuarium quoque in actibus
voluntariæ jurisdictionis adhibendum eſſe, in Ppraxi tamen
actus voluntariæ jurisdictionis ex ſola judicis regiſtratura,
dummodo hæc nulla ſuſpicione laboret, ſed aliquo admini-
culo externo adjuvetur, ſuſtineri; in medit. 7. ſimplex judi-
cis teſtimonium de actu voluntariæ jurisdictionis apud ſe ge-
ſto fidem regiſtraturæ non habere; in medit. g. & 9. ſuſtineri
regiſtraturas ab actuariis non juratis confectas, ſi modo hi
Poſtea ad acta jurent; ceteros etiam defectus in regiſtraturis
occurentes jurejurando actuariorum ſuppleri. Deinde in
medit. I0. requiſita regiſtraturarum enumeravi. Porro do-
cui in medit. 14. & I5. fidem regifſtraturæ rite ab actuario
confectæ per unum teſtem, licer omni exceptione majorem,
non infringi, duos tamen teſtes fidem regiſtraturæ æquare,
non ſuperare; in meditat. 16. tunc, quum Inſtrumentum
ab actuario confectum a protocollo & regiſtratura diſcrepat,

huic majorem fidem haberi. Denique addidi in coroll I. Poſ-

ſe quem ſimul actuarium & judicem eſie, debere tamen tunc
neceſſario adhibere ſcabinum, & in coroll. 2. neceſſe non
effe, ut actuarius notarius publicus ſit. Hæc omnia tunc
ſatis lucide expoſita non exponam iterum, ſed adjiciam pau-
culas, quæ mihi poſtea circa hanc doctrinam natæ ſunt, ob-
ſervationes.

I.
Acta judicialia præſumtionem integritatis & ſolemnitatis
babent.

Ppp pPP zZ Præ.

1026 . MEDTTAT. AD PANDEC T.

Brel umtionem integritatis, quæ pro actis judicialibus eſt,
nemo facile in dubium vocabit. At præſumtionem
ſolemnitatis, quod ſcilicer omnia, quæ in acta pub-
lica relata ſunt, ſolemniter atque obſervatis iis,
quæ oblervari debebant, etſi hoc adſeriptum non ſit, ge-
ſta cenſeantur, nonnulli negant, atque inter alics Mar-
tinus Eranius in lecturis ad cap. Fraternitatis X. de TrKi-
us n. 62. 63. qui pro frmanda ſententia ſua eabp. 36. X. de
Teſtibus allegat, in quo ego tamen nihil, quod Vranium
juvet, reperio. Obſtant vero Vranio clara Innocentiidlb. in
c. 23. X. de Electione verba: Pro bis, uc a udice ſunt atcta,
præſumitur, quod omnia rite fuerint celehrata. Et, ſi hoc
capitulum etiam non hiberemus, habemus tamen 1. 14. C. de
Contrab. & committ. ſtip. . II. & 16. I. de Inuil. ſtipulat. §. 8.1. de
Figejuſ. in quibus inſtrumenfo extrajudiciali tantum fidei
tribuitur, ut, quidquid in illo ſcriptum, ſolemniter actum

præſumatur. Acka vero judicialia cur deteriore loco haben-

da ſint, profecto non video. Ex his itaque rationibus Cti
Helmſtadienſes menſe Martio anni cio 1o ccxiIL. reſponderunt,
univerſitatem, quam in judicio ſeu apud commiſſarios com-
paruiſſe ex actis conſtabat, legitime antea citatam præſumi:
Iſt die Gemeinde zu Esbeck in dem wegen Haltung eines eigenen
Hirten angeſtellten Proceſſe condemniret worden, ſich dem am
20. Merz 1613. getroffenen Vergleiche gemaͤß zu bezeigen. Nun
ſchuͤtzet zwar die Gemeinde vor, es giengen die von der Commiſ⸗
ſion gehaltene Acten die Gemeinde, die dazu nicht vorgeladen ge⸗
weſen, auch keinen Syndicum beſtellet, ganz nicht an; Alldieweil
aber laut beygelegten Commiſſions Protocoll vom 8. Junii I 698.
Chriſtoph Friederich von Hoym ſich uͤber die Gemeinde wegen
Ueberſchreitung des aufgerichteten Vergleiches beſchweret, die
LCom-

1
NR
9
ſer

i
der
R
de

tin
19,
cin

NN
P
onn
hde
tet

SP. CCLXVII. DE ACTIS TVDICIALIBVS. 1037

Commiffarii der Gemeinde ermeldeten Vergleich vorgeleſen, und
D. Sacer im Namen der Gemeinde darauf angrtter, Darwi⸗
der denn nichts thut, daß in ſol ſchen Commiſſions⸗ Aoten nicht be⸗
findlich, wie die Gemeinde zu dem Termin gebuͤhrend vorgeladen
worden, und D. Sacern zum Syndico beſtellet; weilen ja genug
iſt, daß die Gemeinde, beſage des von den Commiſſariis gehal⸗

tenen Protocolls, deſſen fidem Beklagte ſelbſt nicht in Zweifel

