eſt, quum ex patrimonio ſuo privato largitur aut Prommit tit.
At quum de re, quæ reipublicæ eſt, paciſcitur, nequit ipſe,
qui caput reipublicæ eſt, tanquam privatus conſiderari.

XLV.

Poſſunt tamen caſus emergere, quibus exſpectantiæ ju-
ſtiſſimæ ſunt. Ipſa nempe neceſſitas vel utilitas publica earum

conceſſionem urget ſuaderque. Dicam primum de neceſſitate,

eujus luculentiſſima exempla extant in tabulis Pacis Osnabru-
genſis. Funeſtiſſimi, quod Germaniam per 32 . annos vaſta-
verat, & vicina quoque regna adflixerat, belli exitum cupie-

bant anixe omnes. Convenerant jam diu legati ex toto fere

Bbbbobbbbz ter-

1300 DISSERTATIO DE INIQVITATE.

terrarum orbe & aliquot annos deliberando atque altercando
conſumſerant. Sed exigua admodum ſpes negotüjfeliciter
conficiendi adfulgebat. Obſtabat maxime publicis commodis
utilitas ſingulorum, qui vel præmia exantlatorum laborum &
periculorum vel reſtitutionem damnorum acceptorum flagita-

bant, nec, ut remitterent jus ſuum, moveri poterant, ſed æter
num potius bellum minitabantur. Quomodo his ſatisfieri de-

beret, non apparebat. Pecunia non ſuppetebat, exhauſtis cun-
ctis provinciis. Terræ & prædia, quæ cedi potuiſſent, pleraque
ab aliis poſſidebantur, neque his adimi facile aut ſine injuſtitia
poterant. Tandem hoc remedium inventum eſt, ut his, qui-
bus alio modo ſatisfieri non poterat, exſpectantiæ tribuerentur.
Sic in art. 13. domui ducali Brunſvicenſi & Luneburgenſi in
epiſcopatum Osnabrugenſem, quem tunc Franciſcus Wilhel-
mus epiſcopus tenebat, exſpectativa datur, &, ut de cauſa
neceſſaria conſtet, additur, cæſarem conceſſiſſe tandem, quod
præſenti ſacri Romani imperii ſtatui minime expedire judicaret:
pacem publicam propterea diutius impediri. Porro ex eadem

cauſa in art. 11 S. 6. exſpectantia in archiepiſcopatum Magde-

burgenſem electori Brandenburgico, in art. 10. 9. 4. exſpectan-
tia in Pomeraniam ulteriorem regi Sueciæ datur. Has igitur
exſpectantias, quas neceſſitas publica extorſit, revocare nec
principi concedenti, nec ſucceſſori ejus licet.

XII

Eadem neceſſitas occurrit in illo exſpeétantiarum genere,
quod adjutorias vulgo appellamus. Sæpe ſcilicet is, qui mu-
nus ſive ſacrum ſive civile gerit, ob ſenectutem, morbum aut
aliam cauſam muneris ejus partes implere nequit. Dejici illum

plane de loco ſuo & emolumentis omnibus privari aliumclue
4 . ur-

ſurro⸗

i ſub

exigu
ſpont
Profen
erſel
IusKi
Unniten
Uim
ſ. I.

kem C

Cdachun
tiya c

ur. N

lekt,
Elpuln
Nintteti
lennf

usmocl
lempel

Cr
Daleihe
Cun ſe
Mennn
eſ, de
Uihileh⸗
NRronee

—

elenndo
keleter
mmods
onnd
flgte
Celer
jerice⸗
tiscun
leragte
njutiu
is e.
erentut.
gell in
wlet⸗
le cauſt
,guol
lare
AWGed
vagde⸗
ſpelur.
6 igitur
care niee

genelt

mu.⸗
qoim

umd
ejciün
aim

7

ET RECTO VSvV ExSPECTANTIARVM. 1301

ſurrogari, durum eſt & luctuoſum. Æquius longe, ut quis

ei ſubſtituatur vel adjungatur, qui munus iſtud vel gratis vel

exiguo præmio contentus adminiſtret. Et reperiuntur, qui
ſponte ſe ad hoc offerunt, ſola ſuccedenti ſpe contenti. Hic
Profecto ſalus ipſa & neceſſitas reipublicæ, ut adjuncto huic
exſpectativa detur, poſcit. Neque enim facile ſine illa vir bo-

nus & idoneus tantum onus ſubibit. Conceduntur igitur com-

muniter hujusmodi exſpectativæ coadjutoribus. Has non ſer-
vari improbiſſimum foret, fidemque publicam læderet. Vide
c. 5. X. de clerico ægrot. vel debilit. & c. un. de Clerico ægrot. in 6

item Coneil. Trident. ſeſſ. 25. cap. 7. Et, ut verum dicam, in

coadjutoriis cum ſpe ſuccedendi conjunctis non tam exſpecta-

tiva conceditur, quam munus quodammodo vacuum confer-

tur. Negandum tamen non eſt, per iſtiusmodi coadjutorias

ſæpe fraudem fieri legi, easque interdum, ubi neceſſitas nulla
ſubeſt, concedi. Ceſarunt, inquit, M. Antonius de dominis

de Republ. eccleſ. lib. 9. cap. S. §. 26. gratiæ exſpectativarum no-
minetenus. Nam earum loco Nucceſſerunt coadjutoriæ ſine cauſa eum

futura ſacceſſione; quæ ſunt ipfiſſimæ gratiæ eaſpectativarum. Hu-

jusmodi coadjutoriarum patrocinium non ſuſcipio, ſed eas-
dem pariter cum malis exſj Pectantiis damno-.

XLVII.

Quæ: neceſſitatis, ea quoque utilitatis publicæ eſt ratio.
poſcit hæc interdum, ut boni fortesque viri ad bene meren-
dum ſpe præmiorum excitentur, vel etiam, ſi jam bene me-
ruerunt, mercedem accipiant. Si conſuli illis alia ratione pot-
eſt, ad exſpectantias deveniri non debet. Aliquando autem

7

nihil eſt in reipublicæ patrimonio, ex quo illis ſatisfiat. Tunc

vero neceſſitatis quoque erit, exſpectantias concedi, conceſ-
Bbbbbbbb 3 ſas⸗

1302 DISSERTATIO DE INICVTTATE

ſasque ſervari, ne homines defectu præmiorum a reipublicæ
ſervitio abſtrahantur, aut dum vident, alios benemeritos ſpe
ſua fruſtrari, ejusdem ingratitydinis metu abſterreantur. Qua-
re etiam in Capitul. Caroli VI. aurt II. exſpectantiæ quidem in
feuda imperii prohibentur, ſimul tamen hæc verba ad jiciuntur:
Denen von unſern Vorfahren am Reich denen Staͤnden propter
benemerita ertheilten und denen Reichs⸗Conſtitutionibus gemaͤſ⸗

ſen Anwartungen auf kuͤnftig ſich erledigende Meichs leyn an ihrer

Kraft und Buͤndlichkeit unſchaͤdlich
XLVIII.

Iterum tamen moneo, utilitatem publicam, quæ exſpe-

Qantias ſuſtineat, manifeſtam eſſe debere. Mentio benemeri-

torum ſingularium in omnibus conceſſionibus & beneficiis,

etſi in indigniſſi mos conferantur, fit. Ergo nec in exſpectati.
vis ea omitti ſolet. Ita vero facili negotio omnia, quæ de ini-
quitate exſpectantiarum ante dixi, eludentur, omnesque ex-
ſpectativati, improbiſſimiſlicer, ſpe ſua potientur. Quod ne
fiat, requiro acerrimum formulæ ejus ob benemerita examen,
nec effectum illi ullum tribuo, niſi certiſſime conſtet, vere
eum, cui exſpectatio data eſt, & ſingulariter reipublicæ pro-
fuiſſe, nec alia prœæmia accepiſſe, nec accipere potuiſſe. Ni
hæc concurrant, exſpectantia vana erit. Fruſtra ergo hi ad
utiliratem publicam & merita ſua provocabunt, qui ſolitis

officiis gratiam principis meruerunt & ſtipendia annua pro iis,

quas præſtiterunt, operis acceperunt, nec quidquam præter
id, quod ex officii neceſſitate facere debuerunt, fecere.
XLIX.

Quamvis vero exſpectantias aliquando ob utilitatem vel
neceſſitatem publicam conceſſas valere per rationes exemplis

illu-⸗

e
ic von
hergrei

luſtri

interpt

t, m
gue pt
guoc
muneri
Woolun
leſtin
itur, ſi
ige r⸗
unco
Uihni.
ln fan
Tloc E
kkert,
io l.:
bergien

tin

beil er

un

Langte
no G⸗
Ind dem

enſel

mn N
Raldet

icher

—
epodler
erinsr
tu
ucenin
jciume.
1prope
s geni⸗
an iher

erſe⸗
enenen
efteis⸗

eben

leini⸗
gueer
nodné
Rawde
1, Ven
ice Pro
lle. N
190 hi 4
11 pro 1
m pretet
te,

utett

enhis
e

ETP RECTO VSV ENXSPECTANTIARVM. 1203

illuſtribus comprobatas oſtenderim, ſtricte tamen eas ſemper

interpretandas eſſe credo, ut ſcilicet per illas, quam fieii pot-

eſt, minimum reipublicæ patrimonium exhauriatur, poteſtas-
que principum conſtringatur & limitetur. Omne enim id,
quod liberam principis & reipublicæ de prædiis, beneficiis &
muneribus ſuis diſponendi poteſtatem aut tollit aut imminuit,
odioſum eſt ac reſtringendum. Sic, exſpectativa feudi con-
ceſſa in caſum mortis ſine liberis, exſpectativatus non admit-
titur, ſi ob feloniam feudum ad dominum revertatur, licet
& ipſe vaſallus absque liberis poſtea moriatur, & vice verſa,
quandoquidem conditio ſpecifice eſt adimplenda. Hornius Ju⸗-
risprud. feudal. c. 12. J. 9. Schilterus in comment. ad c. 12. Juris
alem feud. J. 4. Huc pertinet exemplum quoddam illuſtre,
quod Faber in der Europ. Staats⸗Canzley tom. 13. p. 464. ſc/j.
refert. Conceſſerat Maximilianus I. duci Megapolitano Hen-
rico I. anno 1502. exſpectativam in Landgraviatum Leuchten-
bergicum his verbis: Wann der Wohlgebohrne Johannes Land⸗
graf von Louchtenberg ohne eheliche und maͤnnliche Leibes⸗Erben, die⸗
weil er ſonſt keinen Leibeserben hat, mit Tod abgehet, daß Wir
Herzog Heinrich von Mecklenburg und ſeinen Erben die gemeldte
Landgrafſchaft zu Leuchtenberg mit aller ihrer Obrigkeit, Herrlichkeit
und Gerechtigkeit, nichts ausgenommen, wie dann die von uns
und dem heil. Reich zu Legen herruͤhret, vor maͤnniglich znaͤdiglich
leihen ſollen und wollen. Und ob von Uns und unſern Nachkom⸗
men Roͤm. Kaiſern und Koͤnigen hierwieder aus Unwiſſenheit, oder
in andern, in was Schein das beſtehe, niches ausgienge, ſoll doch
ſolches kraftlos, und dem genannten unſerm Oheim Herzog Hein⸗
rich von Mecklenburg und ſeinen Erben an dieſer Verſchreibung un⸗
vergreiflich und unſchaͤdlich ſeyn, doch uns den halben Theil von

ſolcher Landgrafſchaft in unſerer Cammer vorbehalten, Nerren, As
ohn⸗

1304 DISSERTATIO DE INIQVITATE

ohngefaͤhrlich. Non decedebat vero Johannes Landgravius
Leuchtenbergicus ſine maſcula prole, ſed demum Ppoſteritas
ejus anno 1646. in Maximiliano Adamo exſtinguebatur. Cæ-
ſar igitur vacuum domino Landgraviatum non ducibus Mega-
olitanis ſed Bavariæ duci Alberto, cui nupta erat defuncti
Maximiliani Adami ſoror, conferebat. Adquieſcere tunc
temporis neceſſum habebant duces Megapolitani, quod bello
tricennali penitus exhauſti eſſent. Sed quum anno 1705. Ma:
Ximilianus Philippus Bavariæ dux & Landgraviatus Leuchten-
bergici poſſeſſor ſine Prole diem obiret ſupremum, atque
agnati ejus, electores Colonienſis & Bavaricus, publice pro-
ſeripti eſſent, dux Megapolitanus Fridericus Wilhelmus ac-
ceptam olim exſpectantiam proferebat, &, ut inveſtiretur,
etebat, contendebatque, caſum expreſſum, ſi vaſallus ſine
Eliis moriatur, tacite & illum, ſi poſteritas ejus exſtinguatur,
complecti, & datam olim ducibus Bavaricis inveſtituram ſibi
propter inſertam exſpectativæ formulam non nocere. Verum
& cæſar & ſupremum ejus tribunal anno r708. Landgraviatum
duci Megapolitano abjudicavit & Leopoldo principi Lamber-
enſi dedit, procul dubio non alia ex ratione, quam quod Jo-

annes Landgravius Leuchtenbergicus ſine liberis non de-

eeſſiſſet, ad quem tamen caſum exſpectantia Henrico I. data
alligata fuerat.

L.

Concluſionem hanc, quod exſpectativæ tunc etiam, quum
ſervantur, ſtricte tamen interpretandæ ſint, alio exemplo illu-
ſtrabo Scilicet exſpeckativatus juri ſuo, ſi quod habet, renun-
ciare poteſt ſine dubio. Nenunciat vero vel expreſſe vel tacite
per factum. Tale factum eſt, quum exſpectativatus quid ſu-
ſcipit, quod cum re, quam exſpeétat, ſimul ſtare nequit, ſeu,
ut doquuntur, incompatibile eſt; ur puta, ſi quis feudi, quod
leges extraneo aut alterius principis miniſtro conferri vetant,

exlpectantiam habens domicilium ſuum in aliam provinciam
trans:

.

—

Aut in
utoft
lio e⸗
erſpel
deinde
concir
Clin an
lenunci
le ich
Nejun
Uionem
belt.
Neeillun
Kum e⸗
V. Di
Alrdo N
ir, ,
ſuncige/
Dünen
Moren
ſls⸗ lpe
Uißee nic
n M
ſefirſt
nd gend
loger 9
RA: w
und
beſtand
nd H.
Un.

—

gnn

oteiktec

(.
Mer⸗
leinti
ere done
ſod beld
10. M
euchten.
irqe
licepeo⸗
mus⸗
iretun
Musne
guamn
kunſdi
Peroum

Wiatun

Lamnbet.

no ſo-
n de⸗
. a

n, (Nun

Vel tacite
5 giuſt
guit,le⸗ ſern
u

npn

7

ET RECTO VSV EXNSPECTANTIARVM. 130,

aut in alterius principis ſervitium tranſeat; vel ſi beneficium
aut officium exſ Pectare juſſus munus, quod ſimul cum benefi-
cio & officio illo geri nequit, acceptet. Hic renunciat profecto
exſpectantiæ ſuæ, c, 30. de Prœæhendis in 6. Fac ergo, vacante

deinde feudo officio vel beneficio exſpectato, exſ- Pectarivatum
conditionem illam ſpei ſuæ contrariam deſerere, atque in lo-

cum vacuum intrare malle. Audiendus non eſt. Nam, dum
renunciavit, jure omni, quod ex pafto habuit, ſe abdicavit,

nec id, invito altero, recipere poteſt. Clement. 4. de Reéſeriptit.

Nec juvabit eum, quod forte, dum incompatibilem iſtam con-

ditionem accepit, de jure exſpectantiæ conſervando proteſta-
tus eſt. Nam proteſtatio hæc facto contraria non attenditur,
nec illum, a quo exſpectatio pendet, invitum obligat, ut pa-
ctum, cui alter contravenit, ex ſua parte ſervet, arg. de Clement.
W. ibi! aut ſis reſignare paratus. Ipſe gloſator adbanc Clement.
verbo Renunciare lit. b. Puto, inquit, baut decretum locum bas
bere, etiamßi proteßetur recipiendo ſecundum „ quod gratic ye-
nunciare non intendit. Huc pertiner altera ejus reſponſi, cujus
priorem partem ſupra in §. 33. inſerui, pars, quam a celeberri-
mo Præſide meo acceptam hic communicabo: Wann auch allen⸗

falls obgedachte Exſpectanz vor guͤltig gehalten werden ſollte, ſo

muͤßte nichts deſtoweniger zweytens in Betrachtung kommen, daß

Iſaae Meyer derſelben bereits genoſſen, indem des Heren Biſchofs

Hochfuͤrſtl. Durchl. nachdem ſein Vater behindert und unvermoͤ⸗
gend geweſen bey andern Verrichtungen dieſen beyden Aemtern

laͤnger vorzuſtehen, mithin der in der Exſpectanz ausgedruͤckte

Fall: wann Er D. Meyer mit Tode abgehen, oder ſonſt Alters
und Unvermoͤgens halber ſolche Bedienungen zu vertreten nicht

beſtand ſeyn ſollte; wuͤrklich exiſtiret, ihn in das Confiſtorium

und Hof⸗ Gerichte einfuͤhten laſſen, auch in dem ſolcher Ein⸗

Toms. W. CcccCCG füͤhs

1306 DISSERTATIO DE INIQVITATE

fuͤhrung halber gegebenen gnaͤdigſten Befehl der von der Rit⸗
terſchaft und Staͤdten vorhergegangen Præſentation deutliche
Meldung gethan, und ſie gleichſam mit zum Grunde geſetzet, die
Landſtaͤnde hingegen das zwiſchen Vater und Sohn abſonderlich
getroffene Pactum, welches dem Vater die Beſuchung der Colle-
giorum freygeſtellet, ganz nicht angegangen, noch das Hauptwerk,
naͤmlich die Erfuͤllung der ertheilten Exſpectanz und Praͤſentation,
bindern moͤgen. Bey ſo geſtallten Sachen nun, und da Iſaac Meyer
ſeine Exſpectanz und Praͤſentation einmal zur Wirklichkeit gebracht,
und bey Annehmung der Buͤrgermeiſterſtelle ſich ſeines erlangten
Rechts wieder begeben, ſo kan er nunmehro wider den Willen der Rit⸗
terſchaft und Staͤdte nicht variiren, noch die jura, denen er einmal
renuncüret, zuruͤcknehmen. Denn die Renunciation des ihm aus der
Exyſpectanz zuſtehenden Rechts iſt nicht allein mit Worten, ſondern
facto ipſo durch Annehmung des mit dem Conſiſtorial⸗ und Hofge⸗
richts⸗ Aſſeſſorat incompatiblen Buͤrgermeiſteramts geſchehen. Und
vergoͤnnen ſogar die Rechte nicht, daß derjenige, welcher auf ſolche
Art der Exſpectanz ſich tacire begeben, hernach bey erfolgender
Vacanz mit Quittirung des incompatiblen beneficii das, worauf er
eyſpectiviret, annehme. Dagegen dem Iſaac Meyer niche hilft,
daß er bey Annehmung des Buͤrgermeiſteramts ihm die Exſpectanz
bey E. Hochwuͤrdigen Domceapitel vorbehalten, denn auſſerdem,
daß dergleichen Reſervation oder Proteſtation tanquam facto
und legi contraria unguͤltig iſt, ſo iſt uͤberdies E. Hochwuͤrdiges
Domcapitel nicht berechtiget geweſen, dem Buͤrgermeiſter
Meyer ohne Vorwiſſen und Willen der Lanoͤſtaͤnde ſein ein⸗
mal erloſchenes Recht vorzubehalten, und dadurch das den Land⸗
ſtaͤnden zuſtehende Jus præſentandi zu fraͤnken. Ueberdies hat
man ja die damalige Reſignation des juͤngeren D. Meyers vor eine
wirk⸗

Nurklic
Schrei
guch d
es Soe
ten, d
et, 4
Hochli⸗
neiſter
Nth un

Ide
Avel m.
feuqum
Vide 1.
Uulla i,
Dorro con

Reda,

lem con
li,
irfninn
mul D
Ch
tum inke
Cenſium
ecledern
tfenen

ſhnizind
Rhehen

—

der R⸗

1 dalſd

eſetet, Ne
bſedetcg

der (..

etpltr
ſentatin
ae Maer
gelrnh/
Clonceen
ender R⸗
etni
nasd
, ſedan
nd heſe⸗

„. UO

ſolite
Woder
wWelft
giche li.
Ebenan

Guſertn

amm kd

hni

gerneſe
ſein 4

det N
erdſf1

4 K ℳ
6G

ET RECTO VSV ENSPECTANTIARVM. 1307

wuͤrkliche Vacanz gehalten, indem nicht allein die Land⸗Staͤnde laut
Schreibens ſub E. ihnen die Præſentation bedungen, ſondern
auch der alte D. Meyer, welcher mit Bewilligung der Staͤnde an
des Sohns Stelle getreten, den zweyten locum und nicht den erſte⸗
ren, der ihm ſonſt ſeines Alterthums halber gebuͤhret haͤtte, occupi-
ret. Dieſemnach ſeynd deputati der Ritterſchaft und Staͤdte des

Hochſtifts Osnabruͤck wohl befugt, mit Uebergehung des Buͤrger⸗

meiſter Meyers anbere Subjecta zu der erledigten Conſiſtorial⸗
Rath und Hof⸗Gerichts⸗Aſſeſſorſtelle zu praͤſentiren.

LI.

Id ex recta ratione per ſe patet, conceſſam exſpectantiam,
ſi vel maxime firma ſit, illi tamen, qui beneficium, officium aut
feudum in præſens poſſidet, prorſus innoxiam eſſe debere,
Vide 1I. f. 27. ibi nullum detrimentum. Itaque conditio ejus
nulla in re per exſpectantiam deterior reddi deber. Ex quo

porro conſequitur, licere poſſeſſori rem illam, quam alter ex-
ſpectat, cum domini conſenſu alienare, nec poſſe exſpectan-

tem contradictione ſua conſenſum domini impedire. Vide
Strykii Examen juris feud. cap. 12. quæſt. 34. Id quod Hornius

in juriiprud. feudali c. 12. §. 12. ad eum exſpectativatum, qui

ſimul abuſive inveſtitus eſt, rectiſſime extendit. Neque enim
ficta illa ſeu abuſiva inveſtitura poſſeſſori præſenti detrimen-
tum inferre debet. Adjiciam ſententiam Ctorum Helmſta-
dienſium menſe Julio anni cro 10 cc XxIX. exaratam & benevole
a celeberrimo Præſide communicatam: Daß, des von den Lauen
gethanen Widerſpruchs ungeachtet, der zwiſchen dem von der Oel⸗
ſchnitz und dem von Hake gerroffene Kauf lehnherrlich zu beſtaͤtigen, und
die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegeneinander aufzuheben ſeynd.
CcccC cccc 2 Je⸗

1305 DISSERTATIO DE INIQVTTATE

Jedoch wird den Lauen ihre Anwartſchaft billig vorbehalten V.

R. W. Cui ſententiæ hæ ſubnexæ fuerunt rationes: Der gan⸗

ge Streit kommt auf die Frage an, ob die Lauen wegen der ihnen

an dem Bruech zu Straßfure zuſtehenden Anwartſchaft verhindern

koͤnnen, daß ſolcher Bruech von dem gegenwaͤrtigen Beſitzer mie

lehnherrlichem Conſens nicht veraͤuſſert werde. Nun wollen zwar
die Lauen ihr Jus contradicendi daher behaupten, daß ihr Va⸗
ter und ſie ſolche Anwartſchafe bona fide von dem Freyherrn
von Hoym, und deren Beſtaͤtigung von Koͤnigl. Majeſtaͤt erhalten,
daß ihnen nebſt der Exſpectanz zugleich die geſammte Hand oder In-

vVeſtitur, alſo ein dingliches Reche, zugeſtanden worden, und daß

der von der Oelſchnitz in ein Kloſter gegangen, folglich ſein Lehnrecht
ipſo jure verlohren. Gewinnet es bemnach das Anſehen, ob ſey
der von der Lauen gethane Einſpruch wohl gegruͤnder. Aldieweil
aber ſowohl der natuͤrlichen Billigkeir als den gemeinen Lehnrech⸗
ten nach durch Verleihung einer Exſpectation dem gegenwaͤrtigen
Beſitzer nicht der geringſte Nachtheil zugezogen werden muß, hin⸗
gegen zu deſſen nicht geringen Proͤjuditz gereichen wuͤrde, daſerne
ihm die Macht, das Gut mit lehnherrlicher Bewilligung zu veraͤuf⸗
ſern, benommen, eingeſchraͤnket, oder ſchwer gemacht werden ſoll⸗
te, folglich die Rechtslehrer einhellig ſchlieſſen, es koͤnne der Exſpe-
Ctativatus der vorzunehmenden Veraͤuſſerung nicht widerſprechen,
welches auch auf den Fall, da zugleich eine Inveſtitura abuſiva
vorhanden, erſtrecket wird, ferner die Kauen bey dieſer Veraͤuſſe,
rung directo teinen Schaden leiden, indem nur an ſtatt des vori⸗
gen Beſitzers ein anderer einzeler annoch unbeerbter Vaſall ſurrogi⸗
ret wird, und ihnen ihr Anwartſchaftsrecht in ſalvo bleibet, end⸗
lich keine eigentliche Nachricht bey den Actis vorhanden⸗ was es
mit dem in das Kloſter gebenden von der Oelſchnitz vor eine
Bewandniß habe, auch ohne dem der Kauf zwiſchen ihm und dem
von

hon H
deſſelb
is n
alsgeſ

l con

ſe

Hee
Ude ſin
Primum
do. H
n a.
Rmti
Petens
tibus ,
Wcin
dur, de
terofun
loe Uun
Urhes
Pecum i
ns, pre
leſſor
luie, P
in
clelate
latio j
lger

ln J.

Nn
der ſpn
herhirher
ſter n
len ſon
ie O
ißperen

helte.

der Ir.

d d

n
6 ſ

N:ndd
Ahnchh

Se

li

NKeNe

drriuſ⸗

den ſch
lche.

fprahene
abulx

Vrtinſe .
Ns tol

ſurrogt.

et/ tn
1 5
e
d

1

ET RECTO VSV EXSPECTAN TIARVM. r305

von Hate lange vorher geſchloſſen, und um lehnherrkiche Beſiaͤtigung
deſſelben angeſucht, dieſe auch nicht ausgeſchlagen, ſondern nut

bis nach geſchehener Unterſuchung der Laniſchen Contradiction

ausgeſetzet worden, alſo, wann ſie noch erfolget, ad tempus ini=
ti contracétus retrahiret wird; ſo haben wir dafuͤr gehalten, daß
der ſtreitige Kauf gar wohl beſtaͤtiget werden koͤnne.

LII=

Hæc de exſpectantiis in genere dicta ſufſiciat. Reſtat,
ut de ſingulis exſpectantiarum ſpecibus pauca ſubjiciam. Er
primum quidem de exſpectantiis eccleſiaſticis nonnulla mone-
bo. Harum objectum conſtituunt omnia eccleſiaſtica benefi-
cia, cap. 2. X. de conceſſ. præd. Beneficium vero ſeu præbenda,
ut in titulo de præbend. in 6. appellatur, eſt facultas jure com-
pPetens fruendi fructibus ex bonis eccleſiæ propriis provenien-
tibus intuitu miniſterii eccleſiæ præſtandis. Quamvis autém
beneficium ab officio ita differat, quod propter hoc illud de-
tur, haud infrequenter tamen in jure canonico unum pro al-
tero ſumitur, ita ut modo beneficium officium, & vice verſa
hoc illud denotet, vel etiam plane ſub ſe comprehendat.
Huc ſpectant paſtoratus, ſive ſint parochiales, ſive civici, ſi-
ve cum inſpectione conjuncti in ceteros, ſive non, diacona-
tus, profeſſiones academicæ ac ſcholaſticæ, officia præſidis,
adſeſſorum & ſecretariorum in conſiſtoriis, commendaturæ, ab-
batiæ, præpoſituræ, canonicatus, minora clericorum, ut cu-
ſtodum, cantorum &c. munera. Eſt igitur exſpectantia ec-
cleſiaſtica, de qua hic loquimur, ratione concedentis trans-
latio juris ſuccedendi in beneficium eccleſiaſticum in eum

fſcilicet caſum, ſi ejus poſſeſſor illud poſſidere amplius ne-

Cccc cccc 3 queat,

1310 DISSERTATIO DE INIQVITATE. HMD

—
queat, & ratione impetrantis facultas jure competens ſucce- odon
dendi &cc.. . deadp⸗
. Podiare
LIII. 1 lue
. ”c (aulun
Contrariæ quidem bono publico ſunt exſpectantiæ omni- Faiie
um munerum & beneficiorum eccleſiaſticorum, ſed eorum ta-
men inprimis, quæ, ur loquuntur vulgo, curam animarum en
conjunctam habent. Præter rationes, quas ſupra in & 20. ſq4. manſ
attuli, accedit hic alia. Exſpectantiæ nempe excludunt libe- ne pe
ram eccleſiæ electionem, cujus tamen neceſſitas & in jure fun- Mrono
data & rationi quam maxime eſt conveniens. Scio equidem, unen,
in pauciſſimis eccleſiis hodie liberam populo electionem per- Vermit
. mitti. Adſcripſerunt ſibi eam ubivis fere potentiores ſub juu- teienti⸗
ris patronatus titulo. Remanſit tamen aliquod veteris electioo mus4
nis, quæ penes totum populum erat, veſtigium, votum ſci (e
licet, ut loquuntut, negativum, ſeu, ut Carpzov. l. 1. Juris- mninic
prud. eccleſ. def. 28. n. 2. id vocat, informativum, ita, ut, facta meece
ab eo, cui jus patronatus competit, electione, ſingulis eccle- Cilnl
ſiæ membris ſit facultas electum & nominatum repudiandi, ad- Mnmnſac
legatis juſtis diſſentiendi cauſis. Hoc votum negativum in magnuu
recta ratione & ſacro codice 1. ad Timeth. III. 10. fundatum, epr⸗
decretisque variorum conciliorum, quæ memorat Sebilterus
in Inſtitut. juris can. lib. I. tit. 14. §. 34. comprobatum ſine in- 4
juſtitia ac, fere dixerim, impietate tolli nequit. In terris cer- ch
. . . 3 . in
te Brunſvicenſibus lege etiam ſtabilitum eſt. Vide Serzog Mweh
Anton Ulrichs erneuerte Kirchen? Ordnung P. I. c. 2. JF. 3. Nec
pontificii id plebi ſuæ prorſus denegant. Vide can. 1. diſtinct. 1 i
62. ubi ſtatim in principio habetur: nulla ratio ſinit, uf M
inter epiſcopos habeantur: qui nec a Clericis eletti, nec a plebibus “D/ di
expetiti; quæ ſane verba nihil aliud indicant, quam eos ſolum. i
.

mo⸗-

—

ſucee.

volndt.
rumte
marum
lhe.
te fun
nidem,
n per.
ſbie⸗
ecto⸗
mnſei⸗
mi
ficta

R

,a.

uIn in
atum,
itirus
nne in⸗

1S cel⸗
non

Nee
lſint

it, 4

ſoun.

ET RECTO VSV EXxSPECTANTIARVM. 1311

modo rite & canonice eſſe electos, qui & à elero electi & a ple-
be adprobati ſint, ſive quos plebs ob cauſas ſonticas non re-

pudiaverit. Confirmant hanc ſententiam verba can. 113. cauſa
I1. qu. I. ordinationes, quæ non communi conſenſu Cleri & populi
Jſecundum canonicas ſanctiones fiunt, falſas eſſe dijudicamus &
verba can. 27. diſt. 63, vota civium, teſtimonia populorum, hono-
ratorum arbitrium, electio clericorum in ordinationibus ſacerdo-
tum exſpectantur. Adde can. I. diſt. 23. §. 2. & can. 2. diſt. 24.
Huc pertinet etiam ſynodus Tridentina ſeſſ. 24. can. 18 quæ

patrono quidem vel epiſcopo electionem ipſam relinquit, aliis

tamen, qui aliquos ad id aptos noverint, eorum nomina deferre
permittit, ut poſſit poſtea de cujuslibet ætate, moribus & ſuf-
ficientia fieri diligens inquiſitio. Neque enim patronus ſive is,

qui jus eligendi habet, ſemper certior eſſe poteſt, ſe talem ele-

giſſe, qualem eſſe oportet ſacerdotem, quum ipſi tanquam ho-
mini candidati ſui impietas facillime poſſit eſſe ignota, quæ aliis
forte eccleſiæ membris eſt notiſſima, ſed erga patronum aſtute
diſſimulata. Quum igitur neceſſarius ſit eccleſiæ in conſtitutio-
nem ſacerdotis conſenſus, bonoque publico ex ejus neglectione

magnum inferatur damnum, exſpectativæ, quæ conſenſum

hunc prorſus excludunt atque impediunt, non ſunt ferendæ.

LIV.
Deinde exſpectantia eccleſiaſtica auditum ſimoniæ ſaltem

ſubtiliori aperir. Si jus ſpectas, inviti ſaltem ad ſacerdotium

provehi debebant, & indigni ſunt ſacro munere, qui ſponte
id petunt, l. 31. C. de Epiſcopis & clericis. Verum iſta lex diu
jam obſervari deſiit. Sincera tamen adhuc debet eſſe vocatio
ad officium ſacrum, ita ut vocans non indignis precibus, pol-
licitationibus, blanditiis, vel, quod deterius adhuc eſt, pecuniæ

oblatione inductus vocer. Triplex ſcilicet eſt, quod in ſimo-
nia

1312 DISSERTATIO DE INIQVIATE

nia intervenit, munus & aliud a manu, aliud ab obſequio, aliud
a lingua proficiſcitur. Vide Gregorii I. & Vrbani II. effata
apud Gratianum in can. 114. cauſa I. quæſt. I. & cun. 8. cauſa 1.
quæſt. j3. Munus aà manu eſt oblatio pecuniæ aut cujuslibet rei,
quæ magni an parvi momenti ſit, nihilintereſt, c. 20. A. de &i-
monia. Munus aà lingua intervenire cicitur, quum beneſieium
ad preces & ex favore confertur;, qua de re plura vide apud
van Eſpen in Jure eccleſ. univ, P. 2 tit. 30. C. 2. §. 7. Limitat
tamen hæc recte Gratianus in can. 122. canſa t. qu. I. Non quo-
umlibet; inquiens, precibus ordinationes factæ falſæ dijudican-
tur, ſed bæ demum, quæ precibus ordinandi vel edus amici non
ſpirituali, ſed carnali affectu ftorrectis fiunt, ecum alias futuræ non
eſſent, quas non charitas interveniens ſed amicitia ſupplicans ex-
torquet. Denique munus ah obſequio intervenit; quum inde-
bitum ob ordinando offieium patrono præſtatur; id quod van
Eſpen d. l. F. 18. etiam ad eos extendit, qui prinecipum aut alio⸗
rum magnatum liberos vel epiſcoporum nepores nullo aut exi-
guo ſtipendio regendos erudiendosve ſuſcipiunt ea ſpe, ut be-
neficia eccleſiaſtica ab ipſis vel eorum favore adipiſcantur,
Quæ omnia ſi accurate conſideras, fateberis exſpectantias fere
omnes, quæ dantur, ex uno horum fontium fluere. Agno-
ſeit hoc HMornius in diſſ. de exſpectat. eccles H. 12. dicitque;
quando per portam exſpectantiarum intrare licet in eccleſiam,
aueupatores illarum ante tempus currere, fatigare collato-
res, ſuffragia ſtipulando exigere, & vere vim facere, atque
id agere, ut unus alium prævertat. Egregie hac de re ſen-
tit Bonifacius IIX. in cap. z. de Conceſſ. nræb. in 6. Promiſſio-
nes, inquiens, hujusmodi propter importunitatem nimiam (per
quam non concedenda multoties conceduntur) & per ambitionem

improbam ut plurimum extorquintur. De cetero inſigne
1

ekecer

Fere t
Antioe
abit
Unno !
La
eeel

N. 2.

0 &*
etiare
Ws!

Macn

II. 16
Cant
dant

Qorun

10,

ſeye

tis e
unt,
Hünnn

1

—.
Llg Ad
Ulckn
Altl.
Aberke,
X.
lekicion
Ge apul
Limitzt
Mugr.
Man
rin ia
tre M
ironer
miode⸗
nod vun
utalio⸗
nteri-
Rde⸗

KCaNt.

tiastere

Agro⸗

dieitau

cleſn,.

colluo⸗

e te ſed.
pniſ⸗

iem
hitiit

Nex
g 4

ET RECTO VsV ENXSPECTANTIARVM. rI212

t ſimoniaci ſuper exſpedtantia initi exemplum vide in ex-

cellentiffimi Prſidiis ſpec. DXLEIIE. de ariis pactorum ſuc-
ceſſor. gener. medit. 3.

LV.

— 2 v.

Haæc igitur & ceteræ, quas ſupra memoravi, rationes
effecere, ut exſpectantiarum largitiones Prohibuerint tam ſe
Vere tum patres, tum ipfi pontifices. Vide can. 23. concilti
Antioch. ſub Dionyſio, qui pontifex creatus anno Chriſti 260.
habiti, excerpta ex concil. Lateranenſi ſub Alexandro III.
anno II79. habito in cap. 2. X. de Conceſ. præb. Adde c. 14.

X. de Conc. Præb. & eccleſiæ non vae. cap. 2. de Conceſf. præb.

& eccl. non vac. in 6. concil. Baſileenſe ſeſ. 3I. Concil. Trident.
Jeſ. 24. de Ref. c. I9. Ubi decernitur, mandata de providen-
do & gratias, quæ exſpectativæ dicuntur, nemini amplius
etiana a collegiis, univ erſitatibus, ſenatibus & aliis ſi ſingula-
ribus perſonis etiam ſub nomine indulti aut ad certam ſum
mam vel alio quovis colore concedi nec hafstenus conceſſis
uiquam uti licere. Concordata quoque Germanicæ natio-
nis Fridericum III. inter & Nicolaum V. inita exſpectantias
tollunt, quibus non leve addunt pondus Capitul. Caroli E.
art. 16. c& Capitul. Caroli VI. art. I14. Graviter ergo pec-
cant illi, qui contra ſaluberrimas hasce conſtitutiones vel
dant vel accipiunt exſpectativas. Vtrique ex Priſcorum au-
Gorum mente adulterium committunt. Nam, ut du Fresne
in Gloſſario mediæ & infimæ latinitatis voce Adulterium ob-
ſervat, adulteros vocant ſcriptores eccleſiaſtici, qui, civita-

tis epiſcopo adhuc ſuperſtite, ejusdem epiſcopatum inva-

dunt, aut qui quempiam ad epiſcopatum Promoveri Pa-
tiuntur, epiſcopo adhuc vivente. Epiſcopus enim pro-
Zbm. IV. Dddd dddd mo-

1314 DISSERTATIO DE INIQVITATE

motione ſua ſpirituales nuptias cum eccleſia ſua contrahit.
Liberatus Diacon. qui circa annum 570. vixit, cap. 14. Cum-

que ſuper hoc multa dubitatio proceſſſſet, volentibus civibus

neminem penitus ordinare, ne adulteri viderentur, (Mioſcore
quippe vivente) noviſſime in Proterium univerſa ſententia de-
clinavit, & cap. 17. Porro bæretici, ut jam dictum eſt, Pe-
trum latenter inſtituerant, quem juſſit Zenon imperator expel-
li tanquam bæreticum & adulterum &.

Quæ quum ita ſint, exſpectantias eccleſiaſticas ipſe prin-
ceps dare non debet, niſi neceſſitas aut utilitas publica ma-
nifeſte ipſum ad hoc moveat. Neque igitur adſentio Hor-
nio, qui in diſ. de exſpectativa eccleſiaſtica S. I4. principi-
bus noſtris ſimpliciter permittit exſpectantias concedere.
Præcipua, in qua Hornius nititur, ratio nullius momenti
eſt. Ait, principes eadem, quam canoniſtæ pontifici maxi-
mo tribuunt, facultate gaudere. At ipſe pontifex nullam
habet. Adimit hanc ei claris verbis Concilium Baſileenſe ſeſſ.

31. conſtituitque: Vz Komanus pontiferx, gqui pro tempore

juerit, eas deinceps gratias exſpectativas aut nominationes nul-
o modo nullave ex ecauſa concedat; quum ipſe præ ceteris, ne
Iit tantorum occaſio malorum, abſtinere debegt. Hanc exſpe-
cCtativarum ſublationem pragmatica ſanctio in Francia ſtatim
ſtabilivit. In Germania concordata, quibus pontifex con-
travenire nequit, habemus. Acceſſit Concil. Trident. quo

concilii Baſileenſis decretum non tollitur, ſed firmatur ma-

gis in ſeſ-. 24. c. 19. Qui diſſentiunt, ad poteſtatem pon-
tificis ſupra concilia provocant. At his jam alii ex catholi-
cis cordatioribus ipſis reiponderunt. Si ergo principibus
no-

noſt
ülis⸗
due
Pub

nent,
in lls
ri⸗
Per
r. P
Medi
CNIIS
18s nol
W
rum-
At i
i.
er P
itane
unt
rie
doria)
orten
K
entur
Miis 0
nern

2

. ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1315

—
unhit noſtris jus hoc adſerere volumus, neceſſe eſt, ut majorem
n. illis, quam pontifex habet, poteſtatem tribuamus. Et tri-
Cnthet buenda hæc eis eſt utique, ita tamen, ne per illam ſalus
Den publica & jus divinum lædatur.
Itin lr
, HF.
eryt. LVII.
. Quæ dixi, ad ea potiſſimum eccleſiaſtica munera perti-
nent, quæ cum animarum cura conjuncta ſunt. Sed nec
in illis beneficiis, quibus talis cura adnexa non eſt, exſpe-
J tativas probo. Eludunt enim illæ & tollunt finem, Ppro-
e pr. pter quem beneficia hæc inſtituta olim fuerunt & adhuc ho-
Nan. die ctiam poſt reformationem inter proteſtantes conſervan-
10 M. tur. Et prima quidem canonicatuum ceterorumque ejus-
rinc. modi beneficiorum inſtituendorum cauſa fuit ſine dubio
cedete. cultus divinus. Ne hic a canonicis negligeretur, majo-
menti res noſtri, beneficiorum iſtorum auctores, liberalitatem ſuam
NN infinitis obteſtationibus & exſecrationibus munierunt. Qua-
Wanmn rum vis adhuc hodie perdurat, obligatque canonicos noſtros.
ene. Af diu jam ante Lutherum iſte præœcipuus finis negligi C⅓;
zmot pift. Et deliberatum propterea tnit ab initio reformationis
MMertll. inter proteſtantes, præſtaretne aboleri prorſus ea beneficia
r, 1 atque eorum reditus in meliores uſus impendi. Et abolita
c erhe ſunt multa, ſed retenta tamen nonnulla. Cauſæ retinendi
n Knin variæ fuerunt. Inter eas primo ſemper loco nominata eſt
fercon gloria Dei, quem colere diligenter & adorare canonicos iſtos
lut. oporteret. Ceteræ cauſæ erant, ut homines ex illuſtribus
atur e. & nobilibus familiis orti, ſed pauperes honeſte ſuſtenta-
en de rentur, ut viri bene de republica vel eccleſia meriti his præ-

miis ornarentur, ut, qui in togata ſagatave militia conſe-
nuerunt, & vel annis vel vulneribus inutiles facti ſunt,

tnſii Dddd dddd z por-

cltl⸗

1316 DISSERTATIO DE INIQVITATE „1

portum, ad quem confugerent tandem, haberent, ut hi,
qui in templis, aulis, curiis, ſcholis fideliter ſed mo-

dica mercede ſerviunt, his beneficiis ornati augmentum

