Rthlr. und Daniel Conrad die 40. Rthlr. beyde nebſt den nach
Riepekohls Tode von dem auf die minderjaͤhrige Erben verfaͤlleten
Antheil aufgelaufenen Zinſen, nicht weniger Daniel Conrad die
7. Rthlr. vor Schweine und Waaſen bezahlen. V. R. W. Rat.
dec. Die andere Poſt wird eingeſtanden; blos iſt wegen der
Zinſen Streit. Da hat nun Beklagter zwar in ſo weit Recht,
daß von einem Mutuo, wenn der Glaͤubiger es nicht expreſſe
bedinget, oder der Schuldner in der Zahlung ſaͤumig iſt, keine
Zinſen fallen. Allein da nach Riepekohls Tode dieſe Foderung
mit an Minderjaͤhrige verfaͤllet iſt, welche ſine omni mora die
Zinſen zu fodern berechtiget ſeynd⸗ So mag Beklagter das In⸗
tereſſe von dem den Minderjaͤhrigen zuſtehenden Antheil zu zahlen
ſich nicht entbrechen. .

COROLLARIA.

1. Dixi ſupra in Specimine CXLVIII. de Condictione inde-
biti, medit. 10. eum, qui pecunia aliena uſus eſt, & ipſe
ex ea uſuras percepit, domino illas reſtituere debere.
Pugnare hoc videtur cum principio noſtro, quod uſu-
ræ line promiſſione, mora vel lege non debeantur. Sed
re vera non pugnat. Uſura enim, quam quis ex pecu-
nia aliena percipit, ratione percipientis non uſura eſt,
ſed ſors, L. 58. §. 4. de Adminiſtrat. & peric. tut.

2. Po-⸗

AN.

ecr
nch

SR. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSIBVS. 969

2. Potiſſimum exemplum, quo lex ipſa quem ad uſuras
obligat, occurrit in emtore pretium poſt traditionem
non ſolvente, qui, etſi mora nulla ei imputari poſſit,
uſuras debet, L. 5. C. de Actionibus emti. Vide inte-
Geum Specimen CCXI. de Uſuris pretii.
Debitore mortuo, etiam hereditatem ejus jacentem,
exiſtente die ſolutionis in mora conſtitui atque ad uſu-
ras obligari, oſtendi ſupra in Specimine OCXXXIII. de
Cambio, medit. 6.

SpPECIMEN CCXLV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. I.

VSVRIS SE MISSIBVS.

I.
Semiſſes uſuræ legibus imperii probibentur.

emiſſes uſuræ, quæ vox in l. 102. §. 3. de Solut. occur-
rit, vel ſemiſſales, qua voce Modeſtinus in L. 10. de
Pollicitationilus utitur, ſunt, quum in centum dena-
rios quot menſibus uſuræ nomine penditur ſemis ſeu
dimidius denarius, quod in anno facit ſex denarios, noſtris
Jex pro Cent. Licitas illas fuiſſe, etiam ante Juſtinianum,
dubium non eſt, quum priſca Romanorum jura longe ma-
jores ufuras, centeſimas ſcilicet, ſeu duodecim quotannis,
permitterent, quemadmodum MWoodt de Fœnore & uſuris lib.
2. cap. 5. oſtendit. Sed tamen & eo jam tempore, quo
centeſimæ licebant, honeſtius reputabatur, ſemiſfibus con-
tentum eſſe. Quare & Plinius Iib. 14. Wat. hiſt. cap. 4. ſe-

miſtem uſuram civilem ac modicam vocat, & ante eum

Rrrrrz3 Cice-

970 MIEDITTAT. AD PANDECT.

Cicero lib. 5. ep. 6. ad fam. potuiſſe ſemiſſibus uſuris facilli-
me mutuum reperiri teſtatur. Tandem Juſtinianus in l. 26.
§. 1. C. de Uſuris, abrogatis gravioribus uſuris, ſemiſſes ſo-
las, ſeu dimidiam centeſimæ, ut loquitur, permiſit com-
muniter. Quæ poſt Juſtinianum uſurarum fata maxime ex
jure canonico fuerint, explicare, longum nimis foret. Di-
cam ſaltem has ſemiſſes uſuras Cæſari ordinibusque Impe-
rii duriores viſas prohibitasque, & in locum earum quin-
cunces ſubſtitutas eſſe. Vide leges imperii de annis 1500.
1530. 1548. 1577. noviſfime receſſum de anno 1654. §. 174.

. II.
Hac probibitio in iis provinciis, in quibus lex contraria aut
conſuetudo rebus ludicatis rmata non exſtat, adbuc
hodie perdurat.

oſt has leges in præcedente medit. memoratas non recor-
dor, aliam generalem in imperio legem de uſuris la-
tam, quæ illas antiquet. Et ſunt tamen, qui de uſu earum
dubitant. Certe Hæppen deciſ. 22. n. 14. generaliter in Ger-
mania & Srryk. in Uſu mod. tit. de Uſur. §. II. ubique fere
locorum hodie licite ſex pro centum quotannis promitti
ajunt, hocque variarum provinciarum, quæ ſemiſſes uſu-
ras receperint, exemplo probant. Excuſari forte poſſet
Strykius, quod vocem fere adjecerit, eaque generaliorem
propoſitionem ſuam quodammodo temperaverit. Sed anim-
adwerto tamen, doctores quosdam & maxime advocatos ſæ-
pe illo Strykii loco ad demonſtrandam univerſalem Germa-

niæ obſervantiam abuti, credereque, uſuras ſemiſſes hodie
ubivis impune exigi. Sed hoc ſine ratione dicunt. Provo-
eant ſcilicet ad jura plerorumque locorum. Verum primo

nondum liquet, provincias iſtas, quæ ſemiſſes uſuras tole-

rant, potiſſimam Germaniæ partem conſtituere. In his ip-

ſis,

— — —

dirti
ul.
olen
Oten
ni⸗

Hode

hisl⸗

SP. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSIBVS. 871

ſis, quas Strykius commemorat, ſunt, quæ legem i imperii

ſtricte ſervant, ut deinde dicam. In electoratu Hannove-

rano ſemiſſes uſuræ peculiari lege damnatur. Idem Hilde-
ſiæ factum. De Saxonia, Pomerania, ducatu Guelphico,
principatu Anhaltine agam mox. Sed fae etiam, ceteras,
quæ ſemiſſes uſuras tolerant, regiones maximam Germaniæ
partem eſſe. Num hæc obſervantiam ſuam aliis terris ob-
trudere potuerunt? Nemo hoe dixerit. Igitur intrepidus
adfirmo, prohibitionem uſurarum ſemiſſium in iis pro-
vinciis, in quibus lex contraria vel conſuetudo rebus judi-
catis firmata non exſtat „ adhuc hodie durare.

III.

Probibitio uſurarum ſemiſſium per abtus aliquot privatorum
contrarios non abrogatur.

L) in præcedente meditatione, ad reducendum uſurarum
ſemiſſium uſum conſuetudine rebus judicatis firmata
opus eſſe. Neque enim privati aliquot actus ad hoc ſuffi-
ciunt. Recordor, anno Cclo 10 CC XXIV. acta ad Ctos Helm-
ſtadienſes ex principatu Anhaltino miſſa fuiſſe, in quibus
curator cujusdam concurſus creditoribus, qui ſemiſſes uſu-
ras ſtipulati fuerant, exceptionem illiciti fœnoris objicie-
bat, creditores vero ſe & auctoritate Strykii & obſervantia
Anhaltina tuebantur. Strykio ſupra reſpondi. Quod vero
ad obſervantiam Anhaltinam, exempla ſat multa hominum,
qui ſemiſſes uſuras palam acceperant, neque propterea a
magiſtratibus reprehenſi aut puniti fuerant, in promtu eſſe
dicebantur. Verum nullam hujus obſervantiæ rationem
habuere [Cti. Satis apparebat, eam contradicto judicio fir-
matam non fuiſſe. At conſuetudo, quæ legi contrariatur,
actus judiciales requirit. Conniventia prineipis & impuni-
tas immane quantum ab approbatione diſtant. Delicta con-
traà

972 MEDITAT. AD PANDECT.

tra leges impune, conniventibus magiſtratibus, commiſſa
jus profecto non faciunt, nec obſervantiam ſtabiliunt,
quum præſertim lex, quæ fœnus ſemiſſale prohibet, æquiſ-
fma ſaluberrimaque ſit, atque multos ex iis, qui mutuum
ſub uſuris ſumere neceſſum habent, ab interitu vindicet-
Vide I. 2. C. Quæ ſit longa conſuetudo, l. 34. de legibus &
Specimen meum ad D. IX. de Conſuetudine medit. 10. Tole-
rantur aliquando in provinciis nonnullis ſtupra, adulteria,
fingularia certamina, blasphemiæ. Sed quis inde, leges fa-
Qis iſtiusmodi abrogari, arguat? Adnectam ipſa ſententiæ
verba: Daß die Glaͤubiger, welche 6. Pro Cent erhalten, ihnen
den ſechſten Thlr. an dem Capital kuͤrzen zu laſſen ſchuldig. V.
R. W. Rat. dec. Anfaͤnglich haben wir denen, welche 6. pro
Cent an Zins gehoben, die Erſtattung des ſechſten Zins⸗Thalers
auferleget. Zwar ſchuͤtzen dieſe eine widrige Obſervanz vor,
und haben auch einiger maſſen den Stryk vor ſich, welcher in uſu
moderno tit. de uſuris §. 11. bezeuget, es ſey 6. pro Cent zu

nehmen, heut zu Tage faſt in ganz Teutſchland vergoͤnnet. All⸗

dieweil aber Stryk felbſt das Wort fere hinzuſetzet, auch nur
von ſolchen Orten handelt, worin der ſechſte Zins⸗Thaler durch

oͤffentliche Geſetze eingefuͤhret iſt, dergleichen Geſetz hingegen im

Juͤrſtenthum Anhalt nicht vorhanden iſt, auch ſonſten in Teutſch⸗
land noch ziemlich viel Laͤnder zu finden, worinnen der ſechſte
Zins⸗Thaler verbothen iſt, wie dergleichen Exempel vom Her⸗
zogthum Pommern, Herzogthum Braunſchweig, Churfuͤrſten⸗
thum Sachſen angefuͤhret werden kan, und dasjenige, was

ein und der andere privatus heimlich thut, keine allgemeine

Obſervanz zuwege bringet, da zumal die noch ziemlich neue
Reichs⸗Geſetze ſolchen ſechſten Zins⸗Thaler ausdruͤcklich un⸗
terſagen, ſo iſt auf dieſe vorgegebene Obſervanz kein Abſe⸗
Hhen gerichtet worden. Pariter Rota romana apud Farinaci-
um deciſione oriminali a. judicavit, conſuetudinem, quæ ufu⸗
Tanm

di⸗
gie

.

SP. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSIBVGS. 3873

ram permittit, excuſare a pœna, ſed non facere contractum
validum. .

. 4
*

IV.
Prrant, qui ſemiſſes uſuras in Saxonia, Pomerania & duca-
tfu Brunſuicenſi perinittunt.

(orrmint hunc errorem Ludovici in Docrina pandettaruzx
tit. de Uſuris §. 3. Hodie, inquiens, in imperio noſiro
guiucunces permiſſe, quamvis in Saxonia && multis aliis provin-
ciis, v. g. Marchia, Pomerania, Ducatu Brunſuicenſi & Mag.-
deburgico, &c. etiam ſemiſſales in uſu ſint, quod a morihus
cujusque loci dependet. Male. De Saxonia dicam infra. Quod
autem ad Pomeraniam, ex actis ex ea provincia Helmſiadi-
um miſſis obſervavi, prohibitionem uſurarum ſemiſſium ad-
huc hodie in illa Pomeraniæ parte, quæ regi Pruſſiæ paret,
ſeveriſſime ſervari, nec contrarium vicinæ Marchiæ exem-
plum quidquam huc usque potuiſſe. Porro ducatum Guel-
Phicum non miror ab extraneis Ludovici & Strykio in Uſu
moderno tit. de uſuris §. II. inter illas provincias, quæ ſe-
miſſes uſuras tolerent, referri. Miror magis, indigenas
Hahbnium ad Wreſembecium tit. de Uſaris n. I1. generumque &
progenerum ejus, Eichelium & Beæckellen, qui commenta-
rios Hahnii reviderunt & locupletarunt, idem facere. De-
cepit illos conſtitutio Friderici Ulrici de anno 1618. & de-
cretum commune regiminis anno 1649. datum. Sed igno-
rare non debebant, jura iſta recentiore imperii lege, ſcilicet
Receſſu anni 1654. ſublata, atque hunc receſſum eo ipſo anno
totius circuli Saxonici inferioris receſſu expreſſe quod ad ca-
put de uſuris confirmatum, civitatibusque, ditionibus & ju.
diciis, ut illum obſervent, præceptum fuiſſe. Vide appen-
dicem der Wolfenbutteliſchen Hof⸗Berichts⸗Ordnung vag.
Tem. Iz. Sss Ss9 804.

874 MEDITAT. AD PANDECT.

804. Res hodie dubium non habet amplius, ſed pacta iſtius-
modi de uſuris ſemiſſibus in tribunalibus ſummis Wolffen-
buttelenſibus damnantur quotidie, atque fœneratores ad

reſtitutionem ejus, quod ultra quincunces acceperunt, com-
pelluntur.

—

V.
In elettoratu Saroniæ uſuræ ſemißes ſunt probibitæ ac ſaltem

in cambiis tolerantur.

LD ſupra erraſſe Ludovici, quod uſuras ſemiſſes in Sa-
Xonia licitas dixerit. Et errat utique. Excuſare qui-

dem illum videtur Kichterus, qui in Deciſione 74. n. 5. in üis

Pprovinciis Saxonicis, quæ a gente Erneſtina reguntur, ſe-
miſſes uſuras permitti teſtatur. At has provincias generali
Saxoniæ voce deſignari non oportebat. Magis tamen ad-
huc errat WVernberus, qui in Pract. obſerv. voce Sins to-
tam Saxoniam nominat. Certe major & potior Saxoniæ
pars, electoratus atque adnexæ huic provinciæ, diverſo ju-
re utuntur. Ipſe hoc fatetur Strykius in Uſu moderno tit.
de Uſuris §. 1I. Et res extra dubium eſt. Exftat clara lex
in dem Torgauiſchen Ausſchreiben de anno 1583. tit. von

wucher, wucherlichen Contracten &. quam legem Jo. Ge⸗

orgius I. anno 1628. in dem Steuer⸗Ausſchreiben confirma-

vit, atque creditores, qui ſemiſſes uſuras exigunt, ſextam

earum partem fiſco inferre fub graviſſimis pœnis jubet. Re-
novavit priſcum jus, qui hodie feliciſſime regnat, F rideri-
cus Auguſtus, ei tamen binas limitationes in mandato de an-
no 1704. addidit, ut uſuras ſemiſſes accipere liceat 1. in mu-
tuo principi dato, Vorſchuß zu des Landes⸗Herrn eigenem Be⸗
duͤrfniß, Krieges⸗Calla und Landes⸗erarie, 2. in cambis. VI

8D. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSIBVS. 875
VI. .
Semiſſes uſuræ in iis provinciis & cafilus, in gquibus licitæ Junt,
—— non debentur, niſi expreſe promiſſcz.

unt aliquibus in locis uſuræ ſemiſtes lege publica vel con-
ſuetudine univerſali introductæ; in aliis, ſicut in electo-
ratu Saxoniæ, certo caſu nempe in cambio, Permiſſæ; in ali-
is per ſingulare privilegium certis perſonis, v. g. Judæis con-
ceſſæ. In his ergo locis, quæritur ſæpe, an uſuræ ſemiſſes
tunc etiam debeantur, quum nihil de illis expreſſe dictum. Af-
firmat hoc Kichterus in Deciſ. 74. n. 7. Negant rectius alii.
Nam jus ſingulare & contra communem legem & regulam
introductum reſtringi convenit, I. 14. 15. 16. de Legibus.
Agnoſcit hoc Mevius P. 4. dec. 205. & rectiſſime ait, Permif-
fronem iſtiusmodi non facere hanc juris neceſſiratem, ur quis-
que ſemiſſes uſuras ſolvere teneatur, ſed tantum, ut Paciſci li-
ceat. Et ſic Cti Vitembergenſes apud Bergerum in Oeconomia
juris pag. 760. de principatu Halberſtadienſi judicarunt. Idem
apud ernberum P. 2. Ohſſerv. for. 417. reſponderunt, privile-
gium, quo judæis majores ordinariis uſuræ permittuntur, de
caſu, ubi pacto expreſſo promiſſæ ſunt, accipi debere. Simili-
ter Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni 1724. in concur-
ſu quodam creditorum ad requiſitionem regiminis Magde-
burgici reſponderunt: Zuerſt ſtehet der von Wallwitz mit 4441.
Rthlr. 2. gl. 1. pf. worzu laut rechtskraͤftigen Beſcheides vom 17.
Sept. 1706. und des darauf ſich gruͤndenden Jenaiſchen von den
Marpurgern beſtaͤtigten Urthels das Intereſie moræ koͤmmt, dem⸗
nach haben wir ihm gedachte Intereſſen wie er ſie fol. 110. b. liqui-
diret, jedoch nur a 5. pre Cent, weil die Zulaſſung des 6. Zins⸗
Thalers ein jus novum und exorbitans iſt, mithin ſelbiger nur in
den Faͤllen, da er ausdruͤcklich verſchrieben worden, gefordert wer⸗
den kan, ſonſten es bey dem alten und gemeinen Rechte, nemlich bey
5. Pro Cent, verbleibet, zuerkannt.
S888 sS 2 VII

276 MEDTTAT. AD PANDECT.

— —

Per uſuras ſimplieiter in cambio promiſas non intelli-
guntur ſemiſſes.

L)bior quidan' in ele toratu Saxoniæ per literas cambiales
(olutionem ſortis atque ſimul uſuras, ſed has generaliter
non expreſſa quantitate, promiſerat. Creditor itaque ſemiſ-
fes petebat. At debitor quincunces offerebat. Atque ex iis,
quæ in præcedente medit. dixi, ſatis patet, quineunces tantum
deberi. Equidem mandatum electorale Saxonicum de anno
1704. uſuras ſemiſſes in cambiis tolerat. Sed tolerat tantum,
non præcipit, atque adeo expreſſam ſtipulationem ſupponit,
qua omiſſa, ordinariæ, quincunces nempe, debentur. Et ſic
Cti Vitembergenſes apud eruberum P. 6. Obſerv. forenſ.
428. reſponderunt ‚quibus [Cti Lipfienſes menſe Oéctobri

anni clo Io ccx. menſe Decembri anni clolo cCXVIII. & menſe

Martio anni cio 19 cc XxX. adſenſerunt.

VIII. ⸗
Ceſionarius ſemiſſes uſuras petere nequit, etfi in cedentis pro-
vincia eæ permiſſæ fint.

X„

D' in IV. meditatione, ſemiſſes uſuras in Pomerania non

tolerari, atque hoc me ex actis ex Pomerania ad nos

miſſis obſervaſſe. Memorabo nunc ipſam, ſuper qua con-

ſulti tunc fuimus, litem. Eques quidam Marchicus ab equite
Pomerano debitore ſuo uſuras ſemiſſes licite ſecundum leges
Marchiæ, in qua mutuum contractum fuerat, ſtipulatus erat,
ſed poſt aliquot annos nomen hoc ſuum cuidam incolæ Po-
merano vendiderat eique jura ſua ceſſerat. Conſenſerat quo-
que in ceſſionem debitor, datoque chirographo ſeſe novo
creditori & ad ſortem & ad uſuras ſemiſſes obligarat, deinde
autem immodicum hoc fœnus eſſe querebatur, atque quincun-
CeS

.

SP. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSTBVS. 97 7

ces tantum uſuras offerebat. Nec negabat ceſſionarius, ſe-

miſſes uſuras in Pomerania Pprohiberi, verum cedentis, in cu-
jus locum ſucceſſerat, juribus uti volebat, atque notiſſimam
L. 5. C. de Hered. vel act. vendita, qua ceſſionarius cedentis
perſona fungi dicitur, urgebat. Nos tamen illi ſemiſſes uſu-
ras menſe Aprili anni co D CC XXII. abjudicavimus. Nam

quamvis ceſſionarius in cedentis locum tranſeat, non tranſit

tamen hac fictione in provinciam ejus, nec idem, quod an-
te fuit, debitum manet, ſed mutatis perſonis novum con-
ſtituitur. Hoc vero ex loco contractus dijudicari oportet.
Erat is non Marchia, ſed ſine dubio Pomerania, in qua u-
terque, novus creditor & debitor, habitabant, & in qua ſo-
Iutio ſortis aliquando fieri debebat, l. 6. de Evictionib. lI. 32.
dge Reb- ered. Et hoc eſt, qued in I. I. pr. &5 l. 37. de Ujur.

dicitur, uſurarum modum ex more regionis, ubi contractum
eſt, conſtitui. Sic igitur reſpondimus: Dieweil die Reichs⸗

und Landes⸗Geſetze nicht verſtatten, hoͤhere annuos reditus als a.
5. pro Cent zu erkaufen, mithin Klaͤger die ihm verhandelte Ein⸗
kuͤnfte nach der Quantitaͤt des dafuͤr gezahlten Geldes reguliren
und keinesweges die in den Reichs⸗Conſtirutionen den annuis re-
ditibus ſo klar geſetzte Grenzen uͤberſchreiten muß, auch ſeinen in⸗
tendirten uͤbermaͤßigen Wucher dadurch, daß vermittellſt des von
ihm hergeſchoſſenen Geldes andere in der Marck Brandenburg a.
6. pro Cent geſtandene Capitalia abgetragen worden, und er we⸗
gen derſelben Jura ceſſa erhalten, nicht beſchoͤnen mag, indem ſol⸗
che Ceſſion nicht in fraudem der Pommeriſchen Landes⸗Geſetze
auf einen daſelbſt verbotenen Wucher erſtrecket werden, noch den
locum contractus aͤndern kan; So haben wir dafuͤr gehalten, es

ſey Klaͤger wiederum in den Beſitz der verſchriebenen Einkuͤnfte zu

ſetzen, Beklagter jedoch ihm ſolche hoͤher nicht, als a. 5. Ppro Cent,
zu berechnen und zu laſſen ſchuldig.
SS8S8 88 2 IX.

87 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
Is, qui ſemiſſes uſuras accipit, in pœnas uſurariæ pravitatis
non incidit, ſed hoc, quod ultra legitimum modam
accepit, ſimpliciter reſtituit.
Qn⸗ ut puto, in antecedentibus oſtendi, ſemiſſes uſuras
regulariter eſſe illicitas. Non nego tamen, plurimes per
totam Germaniam diſperſas provincias & civitates lege vel
ſtatuto ſemiſſale fœnus permiſiſſe. Fateor quoque, in iis lo-
cis, in quibus lex imperii, quæ ſemiſſes uſuras vetat, ſubla-
ta non eſt, reperiri plurimos, qui exemplo vicinorum indu-
Ri fœnus hoc pro legitimo reputant & aperte exercent, at-
que ſic, conniventibus magiſtratibus, aliquam quaſi obſer-
vantiam inducunt. Quæ obſervantia quidem, ut ſupra in
meditatione 3. dixi, imperfecta eſt, nec ſufficit ad antiquan-

das imperii leges, ſed impedit tamen, ne accipientes impro-
bi fœneratores dici atque pœnis uſurariæ pravitatis adfici

queant. Qui enim facit, quod naturaliter turpe non eſt, quod-
que alios homines communiter facere videt, eum hæc con-
fuetudo a culpa excuſat arg. I. 9. C. de Pignorat. act. ibi: qui-
bus & alii ſolebant, excuſabit ergo magis a dolo & delicto.
Hæc ſine dubio eſt ratio, quæ Bergerum in P. 2. ſupplem. ad
electa diſc. for. pag. 979. & ſcabinos Lipſienſes apud eundem
movit, ut pœnam uſurariæ pravitatis ad caſum aceeptarum
6. pro 1I00. proferri poſſe negarent. Quod quum [Cti Sa-
Xonici, in quorum terris tamen ſemiſſes uſuræ clara lege

damnantur, affirment, nos ad alias provincias non immeri-

to extendimus. Certe in ducatu Brunſuicenſi antiqua illa Fri-
derici Ulrici conſtitutio, quam ſupra memoravi, & ſententia
regiminis allegata ab Habnio ad E'eſembecium tit. de Uſuris n.
1I1. ipſiusque Hahnii auctoritas hoc ſaltem ponderis habebunt,

ut, qui ſemiſſes uſuras ibi accipiunt, uſurariæ pravitatis pœ-

5

SP. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSIBVS. 879

nas legibus publicis ſtatutas evitent atque tantum id, quod
ultra legitimum modum acceperunt, reſtituere cogantur.
Quam ſententiam meam comprobarunt ICti Helmſtadienſes
in reſponſo, quod in ſequente meditatione exhibetur. Similiter
Rota Romana apud Farinacium deciſione eriminali 2. judicavit.

Katio computandi in reductione aſurarum ſemiſſtum ad modum
legitimum inveſtigatar.

. Laa itaque certum eſt, ei, qui uſuras ſemiſſes accepit, lu-
crum hoc exterqueri, atque hoc ſorti imputari. Id quod

0 duplici ratione accidere poteſt. Creditor nempe vel accepit
jJam ſortem cum uſuris, atque tunc condictione indebiti ad
r reſtituendum, quod ultra modum ſolutum fuit, compellitur;
Mů vel nondum ei quod ad ſortem ſatisfactum, ſed uſuræ ſaltem
6 ſemiſſes quotannis ſolutæ ſunt; atque tunc petenti ſortem de-
cog. ducitur, quod amplius accepit. Inveſtigandum vero eſt nunc,
q. qua ratione computatio utroque caſu inſtituenda ſit. Duo ſci-
“ licet computandi modi ſeſe ofterunt. Primus eſt, ut ſinguli
.0 anni ſpectentur, & ſors quotannis, deducto ſexto thalero, mi-
nden nuatur. Alter eſt „ut omne immodicum fœnus ſimul ſum-
n⸗ tum una vice ſorti imputetur, atque ab hae deducatur. Am-
dis Bo computandi modi immane quantum inter ſe differunt, pri-
orque gravior longe eſt creditori, & ſenſim ſortem integram
gH tollit, maxime, ſi uſuræ hæ per aliquot annos continuatæ fue-
ne- runt. Poſterior minus oneroſus eſt, nec ſortem integram ex-
il⸗ haurit, ſed partem ſaltem tollit, niſi forte fœnus diutiſſime
nd exercitum ſit. Et priorem quidem computandi rationem tunc
locum habere puto; quum creditor actor eſt, ſortemque petit .

& exceptio immodici fœnoris ei objicitur. At poſterior com-
us 8 puta-⸗

380 MEDFTAT. AD PANDECT.

putatio obtinebit, quum ipſe, ſorte jam olim accepta, ad

reſtituendum ſuperfluum condictione indebiti convenitur,

atque adeo reus eſt. Hanc certe opinionem amplexi ſunt

IGti Helmſtadienſes gamque contra Rintelenſes rationibus,
ut puro, ſat gravibus defenderunt. Rationes ex reſponſo
ipſo, quod menſe Octobri anni 1723. exaratum fuit, pate-
bunt: Hat die Juriſten-Facultaͤt zu Rinteln in einem Namens

der Hochfuͤrſtlichen Braunſchw. Luͦneb. Canzley abgefaſſeten Urthel

den Deichmann von Kronſteiniſchen Erben auferleget, den erho⸗
benen 6. Zinsthaler ihnen von Jahren zu Jahren an dem Capital
kuͤrzen zu laſſen; Da denn zu wiſſen verlanget wird, ob die von
obgedachter Juriſten-Facultaͤt angefuhrte Rationes decidendi ſol⸗
ches Urthel zu beſtaͤrken hinlaͤnglich ſyn. Nun iſt die Frage all⸗
hier nicht, auf was Art den Deichmanniſchen Erben der zu viel
gehobene 6. Zinsthaler in Rechnung gebracht, und bey Foderung
ihres noch unbezahlten Capitals abgezogen werden ſolle; ſondern
es wird eigentlich dieſes gefraget, was die Deichmanniſche Erben,
welche bereits die Zahlung des Capitals erhalten, wegen des in ei⸗
nigen Jahren zu viel gehobenen Zinsthalers wieder herauszugeben
per condictionem indebiti angehalten werden koͤnnen. Da ſeynd
wir nun allerdinges der Meynung, welche wir bereits in unſerm
vorigen Reſponſo behauptet, daß gemeldete Erben nicht ihr Ca-
pital jaͤhrlich verringern laſſen, ſondern oberhaupt das, was ſie
zu viel eingehoben, wieder zuruͤck geben muͤſſen. Wir glauben auch,

daß die vorige Urthelsfaſſer, wenn ſie ſtatum controverſiæ der⸗

geſtallt, als von uns oben geſchehen, geſetzet haͤtten, unſerer Mey⸗
nung beygefallen ſeyn wuͤrden. Denn 1. vergoͤnnen die Rechte in
L. 26. pr. de condictione indebiti ſchlechterdinges die zu viel gezahl⸗
te Zinſen zu repetiren, und verordnen dabey keinesweges, daß
bey ſolcher Zuruͤckfoderung ein ſo weitlaͤuftiger und intricater mo-
dus computandi angeſtellet werde, wannenhero ihnen auch wider

die

,òZę — ☛ — — — =-——

SP. CCXLV. DE VSVRIS SEMISSIBVS. 881

die Reguln der Interpretation kein ſolcher Senſus angedichtet wer⸗
den kan. Hiernaͤchſt ſtimmet 2. die Praxis damit uͤberein, nach
welcher diejenige, welche 6. pro Cent Zins nehmen, lediglich die
Uebermaſſe heraus zu geben condemniret werden, immaſſen aus den
bey Carpzovio P. 2. conſt. 30. Def. 4. n. 4. befindlichen Præ judi-
ciis zu erſehen. Ferner 3. iſt die widrige Meynung der Natur der
condictionis indebiti entgegen, nach welcher der Reus nur ſo
viel, als er aus dem Empfangenen Nutzen gezogen, heraus zu ge⸗
ben ſchuldig iſt, l. 14. I. 65. §. 8. de Condictione indebiti. Nun
wird den Deichmanniſchen Erben wol ſchwerlich erwieſen werden
koͤnnen, daß ſie den jaͤhrlich gehobenen éten Thaler gleich wieder
zu Capital gemacht, und daraus Zinſen erhoben. Weiter 4 iſt ein
großer Unterſcheid zwiſchen denen, welche 6. pro Cent nehmen, und
andern, die noch hoͤher Zins empfangen, zu machen. Die erſte⸗
re, ob ſie gleich den 6. Thaler wieder heraus geben muͤſſen, bege⸗
hen doch keine uſurariam pravitatem oder delictum, immaſſen
Bergerus in Supplem. ad electa diſcept. for. P. 2. pag. 979. und
mit ihm die daſelbſt allegirte Leipziger Schoͤppen wohl erkennen.
Da nun ſolches die Saͤchſiſche Rechtslehrer, in deren Lande doch
ein ausdruͤckliches Geſetze wider den 6. Zinsthaler gegeben iſt, zu⸗
geſtehen, ſo wird es um ſo viel weniger in den Braunſchw. Luͤneb.
Landen, da der 6. Zinsthaler durch ein altes Landes⸗Geſetze und
durch die Herzogl. Canzley ſelbſt gebilliget worden „Zweifel haben.
Es wuͤrde alſo ſehr hart ſeyn, vielgedachte Deichmanniſche Erben,
welche nicht delinquiret und auctoritatem unterſchiedener alter
und neueren Rechtslehrer vor ſich gehabt, mithin in optima fide
geweſen, zu ſtrafen, und durch eine dergeſtalt weit hergeſuchte
Berechnung ihr Capital zu Waſſer zu machen. Dieſen allen tre⸗
ten 5. die uͤbrige in unſerem vorigen Reſponſo und in der von den
Deichmanniſchen Erben wider das Rinteliſche Urthel eingereichten
Supplicationis-Juſtification angefuͤhrte Argumenta, inſonder⸗
heit von der keinem Glaͤubiger aufzudringenden Particulier-Zah⸗
Tom. I. T tItr lung

882 MEDITAT. AD PANDECT.

2

lung ꝛc. bey, welche insgeſammt allhier zu wiederholen wir unnoͤ⸗
thig erachten. Was dagegen in den Rintelſchen rationibus de-
eidendi und ſonſten in actis angefuͤhret wird, gehet meiſtentheils
auf den Caſum, da der Crecditor Klaͤger iſt, und ſein Capital
fodert, und faͤllt demnach allhier, da der Creditor des Beklagten
Stelle vertritt, und der ſtatus controverſiæ ganz geaͤndert iſt,
hinweg, wenn man zumal betrachtet, daß in dubio jederzeit pro
reo zu ſprechen ſey, l. 125. de Regulis juris. Dieſes einige, was
gleich zu Anfang der rationum ſtehet, hat noch den groͤſten Schein,
daß nemlich der gegenwaͤrtige Streit ex natura compenſatio-
nis entſchieden werden, die Compenſation aber von der Zeit an,
da der 6. Zins⸗Thaler gezahlet worden, alſo mutuum debitum
zu ſeyn angefangen, geſchehen muͤſſe. Allein Compenſatio erfo⸗
dert bekannter maſſen debitum apertum & liquidum. Nun iſt
zwar das, was Stockhauſen verſprochen gehabt, klar genug.
Daß aber die Deichmanniſche Erben den 6. Zins⸗Thaler wieder
heraus geben ſollen, dieſes iſt wegen des alten Landes⸗Geſetzes und
der gedachten Erben beyfallenden vielen Rechtsgelehrten noch ſehr
zweifelhaft geweſen, folglich erſt durch das daruͤber geſprochene
rechtskraͤftige Urthel feſt geſetzet worden, wannenhero der Anfang
des mutui debiti erſt von ſelbiger Zeit an zu rechnen iſt, wie die⸗
ſes Lynker. Deciſ. 1353. in einem faſt gleichen Caſu, da die
Compenſation eines dem Rath einer Stadt obliegenden Capi⸗
tals mit den Contributions-Reſten nicht von Jahren zu Jahren,
ſondern uͤberhaupt erkannt worden, deutlich zeuget. Daß uͤbri⸗
gens die Cti Rintelenſes den Deichmanniſchen Erben eine Culpam
beymeſſen wollen, faͤllt in Betrachtung deſſen, was wir oben von

dem auf ihrer Seite ſtehenden Geſetze, auctoritate Doctorum

und bona fide angefuͤhret, gaͤnzlich hinweg. Dieſemnach halten
wir dafuͤr, es ſey das Rintelſche Urthel durch die beygefuͤgte Ra-
tiones decidendi nicht hinlaͤnglich unterſtuͤtzet, ſondern werde
durch ein anderwaͤrtiges Erkenntniß reformiret werden.

l

Spö. CCXLVI. DE VSVRARIA PRAVILATE. 883

SPECIMEN CCXLVI.
MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. I.

DE

VSVRARIA PRAVITATE.
De panis uſurariæ pravitatis.
II.
In hoe eriminue inquifitio ſpecialis decerni nequit.
III.
Nec proceſſus per capturam inchoari poteſt.
IV.
Cognitio de hoc erimine ad jurisdictionem inferiorem ſpectat.
V.

In dectoratu tamen Saxonico & inquiſitio loum habet, && ea-
dem in judicio ſuperiore tractatur.

X r in quidam Saxo reum uſurariæ pravitat,

qui in ditione ipfius vivebat, ex officio punire
conſtituerat. Res rari & inuſitati fere exempli.
Ne tamen quid durius decerneret, ante omnia Ctos
Ttrtt 2 Vitem-

384 MEDITAT. AD PANDECT.

Vitembergenſes menſe Aprili anni ch o cCN. con-
ſulebat, liceretne ſibi contra reum hunc inquirere, eun-
demque confeſtim in carcerem conjicere. Ad quas quæ-
ſtiones ut rectius reſponderetur, de pœnis in improbos foœ-
neratores conſtitutis diſpiciendum erat prius. Nam quum
inquiſitio reum aliqua macula adſpergat, atque ab officio
& honoribus tantisper excludat, quemadmodum in Specimi-

ne LII. de Infamia & levis notæ macula, medit. 6. oſtendi,

non decernenda eſt facile, niſi in delictis gravioribus, in
quibus ſcilicet, ut Gribnerus in Principiis proceſſus judicia-
rii libr. 2. cap. 10. §. 4. definit, minimum ad relegationem

temporalem perveniri poteſt. Cuſtodiam vero rei adhuc

difficilius permittunt Cti. Et Gribneras quidem ad eam
dicto loco §. 5. relegationem perpetuam, Carpzovias vVero

in Quæſt. crim. III. n. 6. pœnam corporis afflictivam requi-

rit. Sed de hac re alio tempore plura. Nunc de pœnis
uſurariæ pravitatis diſpiciendum. Jure Romano priſeo qua-
drupli pœna in uſurariam pravitatem ſtatuta fuit, l. 2. C. Z eod.
de Uſuris. Sed eam legem Juſtinianus corpori ſuo non in-
ſeruit, atque adeo tacite antiquavit & ſaltem in l. 20. C.
Ex quibus cauſis infamia conſtituit, ut improbus fœnerator

infamia puniretur, ſcilicet, ut Juvenalis verba ex Satyra I.

v. 47. 48. huc traham,
- - - damnandus inani
Judicio. Quid enim ſalvis infamia numis?

Addidit jus canonicum in c. 3. X. de Uſur. & c. 2. de Uſur. in
6. excommunicationem, & ademtionem honeſtæ ſepulturæz

atque juris teſtandi. Lex imperii Francof. an. 1577. condite
tit. 17. §. 8. fœneratores quarta fortis parte mulctat, atque hanc

mulctam magiſtratibus inferioribus der Burgerlichen Obrig⸗
kett, an etlichen Orten Erbgericht genannt, addicit. Con-

ſtat

IIr

el.

lumt
nldi
nehi⸗
oen

SP. CCXLVI. DE VSVRARIA PRAVITATE. 99 5

ſtat igitur ex his verbis, cognitionem de hoc crimine ad ju-

risdictionem inferiorem ſpectare. Inquiſitio vero in iis tan-
tum criminibus, quorum cognitio ad jurisdictionem ſupe-
riorem pertinet, locum habet ſecundum Carpzovium Quæſt.
crim. 107. n. 30. & Bergerum in Oeconomia juris pag. 1197.,
Itaque judex perſequi quidem reos uſurariæ pravitatis, ad
judicium vocare, interrogare, convincere & punire poteſt,
at, ut ad articulos reſpondeant, quæ potiſſima inquiſitionis
nota eſt, cogere nequit; multo minus ergo in cuſtodiam
eos mittere licebit, quum, ut ſupra dixi, hoc ne quidem
in omni inquifitione liceat. Facilis itaque erat ad quæſtio-
nes ſupra memoratas reſponſio, niſi conſulens in electora-
tu Saxonico habitaſſet. Saxonicum enim jus, quod ad hoc

crimen, in multis capitibus a jure communi recedit. Nam-

que primum elector Saxo in reſcripto de anno 1625. pœnas
improborum fœneratorum exaſperat, eos ſorte integra pri-
vat, a teftimoniis ferendis arcet, e terris ſuis ejicit, atque
pro re nata in corpore puniri jubet, deinde ſortem abla-
tam ſuo ſiſco vindicat, quemadmodum Bergerus in Reſo-
lut. Lauterbach. pag. 5or. oſtendit, denique magiſtratibus,
ni inquiſitionem inſtituant, mulctam 50. aureorum minatur.
Apparet igitur, apud Saxones cognitionem de uſuraria pra-
vitate ad magiſtratum fſuperiorem ſpectare, quippe qui ſo-
lus jus inquirendi ſecundum Carpzovium & Bergerum ha-
bet. De inquiſitione ipſa dubium non eſt, quam elector
magiſtratibus expreſſe præcipit. Sed reum confeſtim in cu-
ſtodiam mittere ne quidem in Saxonia licet, quia pœna cor-
poris afflictiva ibi in improbos fœneratores non ſimpliciter,
ſed tunc ſaltem, quum aliæ atrociores circumſtantiæ con-

currunt, eſt ſtatuta. Sic itaque magiſtratui, de quo ab ini-

tio dixi, reſponſum fuit: Hat N. N. von 50. Rthlr. gelehn⸗

tem Capital ein Jahr lang 15. Rthlr. Intereſſe nicht zwar an baa⸗

Ttttt 3 txem

MEDITAT. AD PANDECT.
rem Gelde, ſondern an Fellen und Hauten genommen, im leichen

886

von andern 100. Rthir. 8. Rthlr. jaͤhrliche Zinſen, ſo gleich bey

Auszahlung des Capitals vorausgezogen. Da denn der Herr, ob
nicht dieſerhalben wider N. N. mit der Inquiſition und Captur

zu verfahren, zu wiſſen begehret. Ob nun wol die Wucherer nach

den gemeinen Kayſerl. und Saͤchſiſchen Rechten, inſonderheit

Churfuͤrſt Johann Georg des I. Aus ſchreiben de dato Dresden

den 28. April anno 1615. mit harten Strafen beleget, der ganzen
ausgeliehenen Summe verluſtig erkannt, vom Beicht⸗Stuhl und
Tiſch des HErrn, imgleichen einem ehrlichen Begraͤbniſſe ausge⸗
ſchlofſen, anruͤchtig gemacht, aller Ehren unfaͤhig und Teſtament
zu machen oder Zeugniß zu geben untuͤchtig gehalten, als dem ge⸗
mmeinen Weſen hoͤchſt ſchaͤdliche Leute gaͤnzlich aus⸗und abgeſchaft,
auch nach geſtalten Sachen wol am Leibe geſtraft werden, und al⸗
len Obrigkeiten, bey 500. Gold⸗ Guͤlden Rheiniſch, auf ſolche
Wucherer fleißig Obacht zu haben, emſige Nachforſchung anzu⸗
ſtellen, auch, da einer oder der ander erkundiget, per modum
inquiſitionis wider denſelben zu verfahren, anbefohlen wird; Den⸗
noch aber und dieweil gegen einen Delinquenten nur in ſolchen

criminibus, auf welche eine harte Leibes⸗Strafe geſetzet iſt, kei⸗

nesweges aber in denen, wo es nur zu einer Geld⸗oder andern
Strafe kommen kan, mit der Captur zu verfahren, die auf die

Wucherer geordnete Strafen aber ſo beſchaffen, daß ſolche auch

wider einen Abweſenden moͤgen exſequirt werden, die Leibes⸗Stra⸗
fe hingegen nur alsdenn, wenn ſonderliche Umſtaͤnde ihrer Hals⸗
ſtarrigkeit vorhanden, ſtatt hat, dergleichen Umſtaͤnde aber aus
deſſen Bericht incht erfindlich; So mag wider N. N. daferne ſatt⸗
ſame Indicia gegen ihn vorhanden, zwar wol mit der Inquiſition,
