Klaͤgern, im Fall derſelbe ſichern und tuͤchtigen Vor⸗
ſtand durch Buͤrgen oder Pfande beſtellen wuͤrde, die ver⸗
ſchriebene 200. Rthlr. und Intereſſen auf die geſetzte Termine
zu bezahlen ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. dec. Es weigert ſich
Beklagter, die vor ein von D. Schulzen erhandeltes Hauß ſchuldi⸗
ge und von dieſem an Klaͤgern uͤberlaſſene 900. Rthlr. ſammt dem
verſchriebenen Intereſſe zu bezahlen, unter dem Vorwand, daß un⸗
terſchiedene auf dem Hauſe haftende und bey deſſen Verkauffung
von D. Schulzen verſchwiegene Onera ſich hervor thaͤten, derent⸗
halben ihm von jenem die Gewehr geleiſtet werden muͤſſe, folglich
auch die Gewalt zuſtehe, ſolche Gelder, ſo lange, bis beſagte One-
ra abgetragen, innen zu behalten; Alldieweil aber Klaͤger wegen der
an ihn geſchehenen und von Beklagtem zum Ueberfluß unterſchriebe⸗
nen und acceptirten Ceſſion an des Verkaͤufers Stelle tritt, dem⸗
nach einerley Recht mit demſelben hat, und denn in jure deutlich
verordnet iſt, daß ein Kaͤufer „ungeachtet er der verkauften Sache
halber von andern bereits in Anſpruch genommen worden, ſich doch
nicht weigern koͤnne, die verſprochene Kauf⸗Gelder auszuzahlen, da⸗
ferne nur Verkaͤufer ſattſamen Vorſtand beſtellen kan, ihn, wenn
die Creditores in dem angeſtellten Proceß die Oberhand behalten
ſolten, ſchadlos zu halten, L. 24. C. de Evictionibus, I. 18. §. I. de
Commodo & peric. rei vend. Carpzovius P. 2. C. 34. def. 31. ge⸗
ſtalt auch der Arreſt; wenn gleich einige Creditores denſelben a
gele⸗

4, gli

ihte

an
i

,thaten,
güſt
is bcagt⸗
Kagerne⸗
Frsuſtnd
Sttnd
minker
ekaufend⸗
trdet,14
enälilt.

SP.CCX. DE PRETII SOLVTIONKN. g1ς

geleget, durch Beſtellung eines tuͤchtigen Vorſtandes aufgehoben
wird, arg. I. 7. G. 2. Qui ſatisd. cog. l. 16. de Ocio præſidis,
Mevius de Arreſtis cap. 25. n. 41. cqq. im uͤbrigen unbillig waͤre,
Klaͤgern, der ſich doch zur Satisdation erbietet, mit ſeiner richtigen
Foderung ſo lange, bis die Glaͤubiger ihre weit ausſtehende Præ-
tenſiones ausgemachet, aufzuhalten; So haben wir, immaſſen
in unſerm Urthel enthalten, erkannt.

III.
Emtor neque in publica neque privata emtione, venditori in-
vito cautionem, etſi maxime idoneam, obtru-

dere poteſt.

t hic ſatis erit, reſponſum a Ctis Helmſtadienſibus menſe
Martio anni cio 1o CCxX exaratum inſeri: Wird gefraget,
ob der Miterbe, Chriſtian Kroll, welcher das Haus vor 1030. ffl.
erſtanden, ohne Zahlung der Kauf⸗Gelder gegen beſtellte Caution
zum Beſitz des Hauſes zu laſſen ſey. Nun ſcheinet es zwar, ob
waͤren die Miterben und Glaͤubiger durch Beſtellung genugſamer
Caution voͤllig geſichert, und koͤnnten folglich die wuͤrckliche Zahlung
des Kauf⸗Geldes nicht urgiren. Dieweil aber dennoch die Rechte
von demjenigen, welcher eine Sache in concurſu creditorum oder
ſo nſten ſub haſta erſtehet „ Promte Bezahl ung des pretii erfordern ,
L. 15. F. 7. de Re judicata, I. 5. §. I1. de Jure ſiſci, ſonſten auch
bekannt iſt, daß eine Caution, ſie ſey ſo gut als ſie wolle, der
wuͤrklichen Lieferung nicht gleich geachtet, noch einem Verkaͤufer
oder anderem Creditori wider Willen aufgedrungen werden koͤnne,
arg. 1. 5. ◻ de Suſpectis tutoribus, wie denn ſonderlich in emtio-
nibus venditionibus einem Kaͤufer, ſo lange er das Kauf⸗Geld
nicht wuͤrcklich und voͤllig erleget exceptio non ſecuti implementi
im Wege ſtehet, und die erhandelte Sache vorenthalten wird, . 13.
§ 8. de Actionibus emti; So mag Chriſtian Kroll gegen bloſſe
Lliii 2 Be⸗

„

620 MEDITTAT. AD PANDECT.

Beſtellung einer Caution und ohne Bezahlung des Kauf⸗ Geldes
wider den Willen der uͤbrigen Intereſſenten zum Beſitz des erſtan⸗
denen Hauſes nicht gelangen. D

S PECIMEN CCXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
P AD LIB. XIX. TIT. I.

VSVRIS PRETII AB EMIORE

SOLVENDISS8

PVBLICE DEFENSVM.

A

IOACHIMO DIEDERICO LICHTENSTEIN
Aurico-Friſio. 1

D. XXIV. FEBR. AN NI CIoO IO CCXXV.

I.

Emtor ſtatim a die, quo poſſeſſionem rei emtæ nactus eſt, pretit

debiti uſuras, etſi nec easdem promiſerit, nec nulla mora
ei imputari poſſit, præſtat.

egula eſt, quam infra, quum ad doctrinam de uſu-
ris pervenietur, latius exponemus: uſuras nemi-

. vel in mora ſolvendi fuerit. Jura tamen clare
ab hac regula eximunt emtorem, eumque ſine omni promiſ-

ſione, ſine omni mora, ſtatim a die, quo rem emtam na-

Qus eſt, ad uſuras obligant, manifeſtiſſima æquitatis ratione,

—R— —.—,

nem debere, niſi, qui vel easdem promiſerit,

ne

— — ☛ 3 m

—

G
Seſe

ell

N

NWrN

Altu

euli O⸗

Krinam
8: ulum/

1

demn pnn

SP. CCXI. DE vSVRIS PRETII A8 EMT. SOLVEND. 6⸗1

ne ſcilicet cum detrimento venditoris duplex lucrum, ex re
& pecunia ſua, eodem tempore ſentiat, L. 13. §. 20. D. && L.
5. C. de Actionibus emti. Quas leges adhuc hodie uſu ſerva-
ri, ICti Helmſtadienſes menſe Novembri anni cro 10 ccXXII.

reſponderunt: Des Klaͤgers Gravamen gehet dahin, daß er⸗
die Kauf⸗Gelder bis zu deren Depoſition zu verzinſen nicht

koͤnne angehalten werden, indem er, ehe er durch Producirung

des Kauf⸗Briefes von dem eigentlichen Quanto gewiſſe und ohn⸗

fehlbare Nachricht erhalten, keinesweges in mora geweſen, mit⸗
hin die Zinſen, deren einiges Fundament entweder mora oder
Pactum ſey, hinweg fielen. Alldieweil aber die Rechte von die⸗

ſer letzt gedachten Regul den Kaͤufer ausnehmen, und ſelbigen,

wenn er gleich nichts verſprochen, und nicht die geringſte moram
begangen, blos aus der Billigkeit, damit er nicht Guth und Geld
zum Nachtheil des Verkaͤufers zugleich nutze, zu Verzinſung des
Kauf⸗Geldes ſofort nach erlangtem Beſitz des erkauften Guthes
anhalten; So iſt in dieſem Stuͤcke voriges Urthel nothwendig
beſtaͤtiget worden. Diſſentire videntur Lauterbachius in com-
pendio Juris pag. 367. & Bergerus in Reſolut. Lauterbach. de
Actionibus emti quæſt. 13. ajentes, uſuras ab emtore deberi,
non quia fructus actu percepit, ſed quia contra bonam fidem
in mora eſt. Ipſi tamen legis 5. C. de Actionibus emti verba:
licet nulla mora interceſſerit; allegant, ejusque cum ſua
ſententia conciliationem, quam me non ſatis capere aperte

fateor, ſubtiliter addunt.

II.

Emtor etiam ante, quam poſſeſſonenz adeptus eſt, uſuras

—

præſtat, ſi modo fructus conſequutus fuit.

anc theſin lucidiſſime expoſui in reſponſo, quod menſe
Julio anni c1o 1o ccxxIII. privatim exaravi, atque hic ad-
ILiii 3 jiciam:

622 MEDITATL. AD PANDECT.

ijiciam: Haben die Herren von H. im Jahr 1708. ihren dazumal
von einem Tertio beſeſſenen Meyer zu Hechthauſen an den Herren

von V. mit dem Bedinge, daß er dieſen Meyer von dem Poſſeſſo-

re auf ſeine Koſten ausklagen, und bey Erhaltung der wuͤrklichen
Poſſeſſion 400. Rthlr. bezahlen ſolle, verkaufet. Als nun der

Herr von V. nunmehr durch rechtskraͤftige Urtheile in die wuͤrkll⸗

che Poſſeſſion des Meyers geſetzet „ihm auch ſo gar die nach der
Krieges⸗Befeſtigung Percipirte kructus zuerkannt worden, ſo ver⸗
langen die Herren von H. daß er ihnen auch die 400. Rthlr. von

ſolcher Zeit an verzinſen moͤge. Weil er ſich aber deſſen weigert
ſo entſtehet die Frage, ob dieſes der Herrn von H. Suchen gegruͤn
det ſey. Daſſelbige iſt nun allerdings in den Rechten mit klaren

Worten gegruͤndet, geſtalt in L. 13. §. 20. D. und L. 5. C. de Actio-

nibus emti ausdruͤcklich befohlen wird, daß ein Kaͤufer, ohngeach⸗

tet ihm nicht die geringſte mora⸗ beygemeſſen werden koͤnte, die

Kauf⸗Gelder von der Zeit an, da er die Fruͤchte aus dem erhandel⸗
ten Guthe zu genieſſen angefangen, verzinſen ſolle. Dieſen offen⸗

baren Rechten ſetzet der Herr von V. hauptſaͤchlich zweyerley entge⸗
gen, erſtlich Zinſen koͤnten anders nicht, es ſey denn, ex mora oder
promiſſione ‚gefodert werden; allein dieſes iſt irrig. Wir ha⸗
ben nicht zwey, ſondern drey cauſas Zinſen zu exigiren, nemlich
aRum, moram und legem. Denn in vielen Faͤllen verordnen
die leges ſelbſt, daß ein Schuldner ohne alle mora oder Verſpre⸗
chen Zinſen bezahlen ſolle, wie hievon klare Exempel in L. 46. §. 4.
C. de Epiſcopis, L.I. C. de uſuris pupillaribus, und vielen andern
Orten vorhanden. Eben dergleichen Exempel findet ſich in gegen⸗

waͤrtigem Fall. Der obangefuͤhrte Lex 5. C. de Adionibus emti

ſetzet ausdruͤcklich: licet nulla mora interceſſerit „und uſuras per-
eeptorum fructuum ratio generat. Und der gleichfalls gemeldete

Lex 13. §. 20. D. de Actionibus emti berufet ſich diesfalls nur auf

æqui-

Cpt
hoe
Wele.
ſſc⸗e
ſeN
ti⸗
h
N.tn

ſneſ.

No
rſtk

EA

fnd.
n nd
digen i
hetleh e
Wor!
itl
ler tate
edet Din
dtilnen
Hin’
ndum
Glige⸗
dtifler⸗

P*

4

. J
S i

C. de Uſuris, vid .
,vid. Mevium P. 6. Deciſ. 33. Der zweyte E
e Einwurf

des Herrn von V. iſt
iſt, daß ihm die fr
ſehung und Compenlati n die fructus ohne Verzinſung i
gewendeten Une den gean der bey Fuͤhrung dr genh in An⸗
hat der von V. kal oaeſe⸗ werden muͤſſen. Aber det t “
und iſt vermuthlich chleſin des Kaufs freywillig de. nkoſten
geringer geſetzet word gard derſelben das Kauf⸗Pre ernommen,
ſion gleich haͤtt⸗ orden, als wol ſonſt, wenn ma Pretium etwas
wenh guch dor⸗ eintermurn koͤnnen, geſchehen “M ihen die Poſſeſ⸗
te ſelbſt zu Bſaglang de D iſen⸗ waͤre, ſo verbinden en i
von V. ſadene echten erklaͤret werden muß, ſo uß Contracl aus
meſſen, daß er it en unterwerfen, und hat c on Hert
6 x„ ey Schli elbſt beyzu⸗
cher, und wie er ieſſung dieſes C. ⸗
er ont „ . 2
den ſeyn wolle, akläre nt Mechu Berordnung mie keuete
. . Cui reſi gebun⸗
In eo memo ponſo non ob
tore debenur, orunes traditionem ad h ſtat, quod leges
nibus emti venhig: ho, , Nam ex his le oe, ut uſuræ ab em-
. 2 41 babeat fa-

III.

Emtor 4
,„ cui poſt traditionem li
. raditionem lis cum venditor 8
tamen ab uſurarum præſtatie, „e
um præſtatione non
liberatur.
IV. Em-

„

624 MEDITAT. AD PANDECT.

— —

IV.
Emior, qui pretium imminentis evictionis cauſa retinet, uſu-
ras tamen ſolvit.

V.

Nec præceptam judicis de non ſolvendo emtorem ab uſuris

liberat.

Sere poſt traditionem rei venditæ lites inter emtorem & ven-
J) ditorem naſcuntur. Tum vero communiter emtor;, usque
dum iſtæ lites vel ſopiantur vel decidantur; pretii exſolutio-
nem differt. Et hoc quidem recte nonnunquam. Attamen
propterea abuſurarum præſtatione non liberatur. Ad has enim
ex hoc ſolo, quod fructus percepit,obligatur, quemadmodum
in præcedentibus Jualus meditationibus oſtendi. Accedit argu-
mentum legis 2. C. de Uſuris; in qua emtor;, etſi pecunia uſus
non fit, ſed obſignatam in depoſiti cauſam habuerit „uſuras ta-
men ſolvere jubetur; itaque minus excuſabitur, ſi ne id quidem
fecerit, ſed pecunia ſimul cum re uſus fit. Sic igitur judica-
xunt Cti Helmſtadienſes menſe Decembri anni cio 19 cCXIX.
Daß Beklagte Klaͤgern die Zinſen von den verſtrichenen Zahlungs⸗
Terminen zu entrichten ſchuldig. V. R. W. Rat dec. Was das
zweyte Gravamen belanget, ſolches iſt allerdings gegruͤndet, und Be⸗

klagte ſchuldig/ die Zinſen von den verſtrichenen Zahlungs⸗Terminen

zu entrichten, weil 1) dieſelbe darinnen, daß ſie ſolche nicht in acht ge⸗

nommen, allerdings eine moram begangen, indem Klaͤger nicht wi⸗
kens geweſen, den ganzen Vergleich umzuſtoſſen, ſondern auſſer den

daſelbſt accordirten 809. Rthlr. noch einige 100. geſodert, folg⸗
lich Beklagte gehalten geweſen, dem Vergleich, in ſo weit ſelbi⸗
ger keinen Zweifel gehabt, nachzuleben; ferner 2) aus den Rechten
bekannt iſt, daß die Zinſen nicht allezeit ex Pacto, oder Profe
W
7

— — — —

1,

enae
N W
eN
1 Mund
cceclt.
„uſune
eid gui
Dut

c

ageit
le
ungs
iſt⸗ nnn

. er 6 6 D

hnt⸗
n 8 1

, d ,

Nve de

SP. CCI. DE VSVRIS PRETII AB EFMT. SOLV END. 625

moram, ſondern oͤfters aus bloſſer Billigkeit, fuͤrnemlich in dem

Fall gezahlet werden muͤſſen, da ein Kaͤufer ſich der erkauften Sa⸗
chen eine geraume Zeit, ohne das Pretium zu zahlen, gebrauchet,
und alſo doppelten Nutzen aus der Sache ſelbſt und aus ſeinem
Gelde gezogen. Ex iisdem Principiis porro conſequitur, em-
torem nec tunc, quum imminentis evictionis cauſa, wegen
Gewehrs⸗Maͤngel, pretium retinet, ab uſuris immunem eſlſe.
Qua de re vide Bergerum P. I. Reſponſo 211. Conſequitur
porro, emtorem ne quidem Per præceptum judicis de non
ſolvendo ab uſuris liberari, ni Probet vel juret, ſe Pecunia
deinde uſum non fuiſſe. Qua de re dicam plura infra in Spe-
cimine ccxI. de Wuris, med. 10. 11.

VI.

Emtor, qui certo die Je pretium numeraturum promiſit, etſi
ente poſeſſtonem nactus ſit, ad uſuras tamen interim
non obligatur.
Joeer nonnunquam emtori confeſtim merx tradi, ſolutio
vero pretii in diem ſæœæpe longiorem & aliquando ad tres
quatuorve annos particulariter, Terminsweiſe, differri. Tum
vero nullas uſuras deberi, ſi nullæ promiſſæ ſint, ait Ludo-
vici in doctrina pandectarum tit. de Actionibus emti & ve diti,
§. 9. Equidem dubitavi ab initio, an huic ſententiæ acceden-
dum eſſet, quum leges, quæ uſuras ab emtore poſt traditio-
nem exigunt, aperte nimis & ſine ullo diſcrimine loquantur.
Sed, re rectius cogitata, animadverti, ſententiam iſtam in
æquitate niti & rationem optimam habere. Nam, qui rem
ſuam non præſente pecunia vendit, hanc ipſam, quam em-
tori indulget, moram eidem imputat, & addito interuſurio
pretium auget, plusque exigit, quam exegiſſet ab alio, cui
Tom. III. Kurlkk k fidem

—

626 MEDITXT AD PANDECT.

ſidem habere neceſſe non habuiſſet. Vide Carpzovii. deciſio⸗
nem 275. & Hornium de Interuſurio §. 10. Iniquum hoc caſu
toret, emtorem, qui implicite jam uſuras promilit, ad du-
plex fœnus obligari. Quamobrem ICti Helmſtadienſes
menſe Septembri anni C1o 10 C0 XxXI. reſponderunt, emto-
rem ne tunc quidem ad uſuras obligari, quum poſt diem ſo-
lutioni præfixum longiorem à venditore moram obtinuiſſet:
Wird gefraget, ob Waſſerthal die uͤbrige Gelder von der Zeit
an, da ihm die Adminiſtration gegen abſchlaͤgige Erlegung 50.
Thlr. uͤberlaſſen worden, verzinſen muͤſſe. Nun iſt zwar in Rech⸗
ten ausgemachet, daß ein Kaͤufer, ohngeachtet er es nicht ver⸗
ſprochen, das Kauf⸗Geld von der Zeit an, da ihm das verkauf⸗
te Gut eingeraͤumet worden, verzinſen ſolle. Allein, da gleich
anfangs der Zahlungs⸗ Termin auf den 21. Julii geſetzet, fol⸗

gends auf den 25. Julii prorogiret worden, ſo fangen auch die

Zinſen nicht eher zu laufen an.

VII.

Uſuræ pretii pro mercibus tabernariis debiti poſt annum
currere incipiunt. is

Negorie ore „qui in tabernis merces publice vendunt, et-

ſi emtoribus moram expreſſe non indulgeant, faciunt
hoc tamen plerumque tacite,
nunt, neque præſentem pecuniam

morem receptum, quo iſtiusmodi emtores pretium non ſta⸗

tim, ſed poſt aliquod demum intervallum, ſolvunt. Quod

quum fit, quæſtio frequens de uſuris oritur. Equidem, ſi
diteram legis ſpectas, videntur & hic uſuræ ſtatim poſt tra-
ditionem deberi. Verum eadem, quam in præcedente meldi-

tatione memoravi, ratio hic quoque negotiatori obſtat. Is
nempe⸗

dum merces emtas auferri ſi-
poſcunt. Sciunt enim

R— — -—

ſe.
c
Ad.
ene⸗
.
Genſn
üdt
WE
Kn
Koce
lce
Gokn
NE
ſerf
gen G

0 mn

eunn,

gernt, 1n
5 n
Utas
Sen⸗
tetium
Olwvnt .
cei

ſtaiin .

4

SP. CCXI. DE VSVRIS PRETII AB EMT. SOLVEND. 627

nempe, qui novit, ſolutionem dilatum iri, hanc moram
imputat atque merces propterea carius vendir, neque igitur
uſuras, quas jam computavit, denuo poſcere poteſt. Quam-
obrem multi cum KRichtero deciſione 74. n. 52. G& Struvio Ex-
erc. ad D. 72. S§. 48. negotiatori, qui in tradendo nullum ſo-
lutioni tempus præfixit,; omnem uſurarum petitionem de-
negant. Sed & hoc iniquum. Certe, ſi ſolutio per aliquot
annos differatur, damnum maximum patietur negotiator,
qui tam impudens fuiſſe non eſt credendus;, ut aliquot an-
norum interuſurium in conſtitutione pretii computarit,
Vidit hæc Brunnemannui, atque ideo in Centur. 3. deciſ. 31.
uſuras a die interpellationis currere ait. Et poſſet hæc ſen-
tentia admitti, ni illa lites augeret magis quam minueret,
dum negotiatori onus probandi interpellationem difficillimum
imponit. Sumtus certe in hanc probationem faciendi uſu-
ras plerumque exſuperabunt, nullumque negotiatori emo-
lumentum relinquent. Movit hæc ratio ſenatum appellatio-
num electoralem Saxonicum, ut negotiatori uſuras demum
a die interpellationis judicialis ſeu inſinuatæ citationis ad ju-
dicet, quemadmodum Bergerus pater in Reſolut. Lauterhach.
p. 495. & in Electis diſcept. for. pag. 827. teſtatur. Idem fa-
ciunt ICti Vitembergenſes apud Eernberum P. 6. Obſery. for.
Verum & hanc ſententiam negotiatoribus injuriam eſſe,
nec analogiæ juris conyenire, Bergerus filius in Deeiſione
Jummi provocationum Jenatus Electoratus Saxonici 166. pag.
164. fatetur. Nec temperamentum Mevii, qui in P. 3. dec
II. n. 6. loci conſuetudinem & tempus per eam pro lis, qui
non præſente pecunia emunt, receptum ſpectari jubet, dif-
ficultates tollit, ſed magis auget. Itaque optimum eſt &
æquiſſimum ,„tempus certum determinari, ex quo uſuræ
poſt traditionem mercium tabernariarum currere incipiant.
Fecit hoc Pruſſiæ rex edidirque die 21. Novembri anni 1712
. Kkk k z. legem

628 MEDITAT. AD PANDECT.

legem, qua uſuras pretii pro mercibus tabernariis debiti
anno poſt traditionem elapſo exigi permittit. Quæ lex, et-
fi extra provincias regi Pruſſiæ ſubjectas auctoritatem non
habeat, quia tamen juſtiſſima eſt & in ipſa æquitate funda-
ra, merito & alibi obſervatur. Atque ut ſic ſentiam, mo-
vent me mercatores nonnulli, cum quibus hac de re loquu-
tus ſum, quique mihi adfirmarunt, eſſe hoc moris fere ge-
neraliter recepti, ut negotiator, qui merces fide habita, auf

Borg, vendit, interuſurium unius anni in pretium impu-

tet. Sic ergo reſponderunt Cti Helmſtadien ſes menſe Mar-
tio anni c1O o cc xXII. Was die Gravamina betrift, ſo kommt

der Klaͤgere ihr vornehmſtes und des Beklagten ſein einiges auf die
Frage an, ob ein Kaufmann von ſeinem Kaͤufer wegen der dem⸗

ſelben geborgten Waaren, ungeachtet keine eigentlich ſo genannte
mora, auch keine voͤllige Liquiditat vorhanden, Zinſen fodern
koͤnne. Klaͤgere behaupten die affirmativam und berufen ſich auf
die Koͤnigl. Preußiſche Conſtitution vom 21 Novemb. 17 12. wot⸗
iane das Pretium der Kaufmanns⸗Waaren von der Zeit eines nach
der Lieferung verfloſſenen Jahres zu verzinſen anbefohlen wird.
Ob nun wohl Beklagter barwider anfuͤhret, es ſey gedachte Con-
ſtitution daſiges Ortes nicht publiciret worden, laufe auch ſo⸗
wohl gegen die gemeine Rechte, nach welchen alle Zinſen ein vor⸗
hergehendes Pactum oder moram erfodern, als die Billigkeit,
vermoͤge deren ein Kaufmann aus ſeinen ohnedes theuer genug an⸗
geſchlagenen Waaren keinen doppelten Profit nehmen duͤrfte; All⸗
dieweil aber vor die Landesherrliche Conſtitutiones die rechtliche

Vermuthung iſt, daß mit deren Publication gebuͤhrend verfahren

worden, mithin der Beweis ſolcher Publication oder generalen
Reception demjenigen, welcher ſich auf dergleichen Conſtitution
berufet, nicht aufgebuͤrdet werden kan, Leyſer in Specim. 7. ad
2. de legibus, medit. I. hiernaͤchſt, und wenn auch gedachter Lex
in dortigen Landen nicht publiciret worden, derſelbe gleichwohl

get.
0K
dndr.
W.
lenr
“
bte
nr
Mle Ar.
Piet
Guftr
NWe
bre
ſen fan
fenſtt
I71d
feintend

en w .

e guh
n r
e B
gen.
dirf 6
die 4
umnt,
dder gan⸗
1Cut

erm

. “

ſe ℳ,

Sp. CCXII DE LOCATIONE OPERARVM. 6ꝛ9

den gemeinen Rechten uͤberaus gemaͤß iſt, als welche einen Kaͤu⸗
fer ohne alle Interpellation aus bloſſer Billigkeit „damit er nicht
Geld und Waaren zugleich genieſſe, von Zeit des Empfangs an
zur Verzinſung anhalten, L. 13. §. 20. D. L. 5. de act. emti, dar⸗
wider der Profit, welchen ein Kaufmann ohnedes auf ſeine Waa⸗
ren ſeplaget/ nichts thut indem er ja von dieſem Profite leben,
auch das erſte Jahr in Anſehung obgemeldeten Vortheils der Zin⸗
ſen entbehren muß, hingegen, wenn er laͤnger und, wie allhier,
uͤber 20. Jahr auf die Bezahlung warten ſollte, der Profit nicht
allein gaͤnzlich wegfallen, ſondern ein groſſer Schaden heraus
kommen wuͤrde, ferner die IIliquiditaͤt dem Beklagten ſelber bey⸗
zumeſſen iſt, welcher gleich nach dem Empfang oder doch bey erhal⸗
tener Rechnung alles zur Richtigkeit bringen und die zweifelhafte
Poſten gebuͤhrend unterſuchen, und von ſeinem Creditore beſtaͤr⸗
ken laſſen ſollen, ſo iſt in erſter Inſtanz der Zinſen halber von bey⸗
den Capitalien wohl geſprochen, und daher ſolcher Spruch von
uns beſtaͤtiget worden.

SPECIMEN CCXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XIX. TIT. II.

LOCATIONE OPERARVM.

I.

Duobus ſimul operas ſuas locare, ſi per boc neutri conductori
gquid abſcedit, quilibet poteſt.

Kkk k z3 II.

630 MEDITAT. AD PANDECT.

5

II. .
Miniſter tamen principis ſe alteri principi obnoxium facere ne-
Juit, etſi prioris jata nominatim excipiat.
aquidem, neminem poſſe duobus dominis ſervire, Chri-
F ſtus ait. Et ipſe ego in diſſert. de Veris delictis mini-
ſKrorum principis §. 51. oſtendi, peccare eum, qui,
quum ſemel principi cuidam ſe operasque ſuas addixit, de-
inde ſine hujus venia ſe alteri principi obnoxium facit, pro-
bavique factum Henrici VIII. Angliæ regis, qui Wolſæo
miniſtro ſuo inter cetera crimina hoc primo loco objecit,
quod legati pontificii dignitatem ſuſcepiſſet. Nec adhuc ſen-
tentiam muto. Nam miniſter principis, dum miniſterium
fubit, ſe fidemque ſuam omnem domino obligat. Itaque
totus alienus & in hujus domini poteſtate, nec quidquam ha-
bet, quod alteri addicere queat. Si id tamen facit, rumpit

vel minuit certe fidem priori datam, & crimen grave com-

mittit. Et ſunt, qui hoc crimen rebellionem vocant atque
morte piandum dicunt. Ita certe, qui anno 1718. Pariſiis
Diſſertations biſtoriques && critiques ſur la chevalerie ancienne
moderne, ſeculiere & reguliere edidit, Honoré dJe Sainte
Marie diſſert. 4. ſentit, laudat Franciſcum I. Britanniæ du-
cem, qui fratrem Ægidium, Baronem de Chateau-Briant,
quod ſe inconſulto & in contemtum Caroli VII. Galliarum
regis, domini ſui, equeſtrem ſancti Georgii ordinem in
Anglia accepiſſet, morte mulctavit. Quin imo Eliſabetha
Angliæ regina apud 7 bomam Rymerum vel potius Rober-
tum Sanderſon tomo 16. Actorum publicorum Auglicorum
pag. 280. 44. Thomam Arundellum, quem Rudolphus II.

Cæſar

———E

1,C.
mr.
n
E
in
Wole
dhure
niſtenn
. Iumn
dgwumt
t, runnyi
rave CO
caut in
18 Di
rie onein
Nt le
tamnl
Arean. Ne
I. Glnt
an,
1 id.
otilis
4
ſuinß⸗
6

Sp. CCXII. DE. LOGATIONE OPERARVM. 631

Gæſar ob virtutem contra Tureas demonſtratam comitem
imperii, juribus tamen & ſuperioritatibus Eliſabethæ ſemper
illæſis ac ſalvis, fecerat, nihilominus in conſpectum ſuum
venire ac titulo illo uti vetuit, quin & cuſtodiæ mandavit.

Aliter ſe vero res habet in homine privato duobus aliis Pri-

vatis operas ſuas locante. Si is utrique ſimul ſatisfacere ne-

quit, prior conduéctor præfertur per I. 26. Eocati. At ſi

per poſteriorem locationem priori conductori non nocetur,
Prior etiam ille queri vel de mercede promiſſa quid dedu-
cere nequit. Objicietur forſan L. 19. §. 9. Locati, in qua
locatori operarum mercedem a conduétore petere tunc ſal-
tem, quum eodem anno mercedes ab alio non accipit, per-
mittitur. Verum illa lex non vetat „ duobus ſimul operas
locari, ſed negat ſaltem, loeatorem, cujus opera prior
conduétor uti non potuit, ab hoc mercedem petere poſ-
ſe, ſi eandem operam, quam priori locaverat, ſed non præ-
ſtiterat, alteri locavit & Præſtitit. Qua de re nulla in præ-
ſens controverſia eſt. Igitur recte Cti Helmſtadienſes men-
ſe Aprili anni 1718. reſponderunt: Wenn gleich die von dem
Beklagten uͤbergebene Beweis⸗Artickel von dem vorgeſchlagenen
Zeugen insgeſamt mit ja beantwortet wuͤrden, ſo moͤgte ſolches
doch dem Beklagten im geringſten nicht zu ſtatten kommen. Denn
zugeſchweigen, daß dergleichen von einem Tageloͤhner gegen einen
andern Tageloͤhner auſſer Gerichte und dem Anſehen nach aus
Praleren gefuͤhrte Reden wenig beweiſen, ſo wuͤrde, wenn es ſich
auch in der That dergeſtalt verhielte, daß Klaͤger bey ſeinem Auf⸗
enthalt in Brands Heyde taͤglich 8. gl. verdienet, Beklagter doch
von Zahlung des ihm verſprochenen Lohnes nicht befreyet werden,
in Erwegung, daß derjenige, welcher ſich zu einer gewiſſen Arbeit,
als Botenlaufen ꝛc. vermiethet, waͤhrender Zeit mit einer andern,
dergleichen Stricken oder Holzhauen bey dem ſtille liegen ſeyn moͤch⸗
te, ohne Nachtheil und Verſaͤumniß des erſteren, etwas verdie⸗
nen

632 MEDTTAT. AD PANDECT.

nen kan, und der erſtere conducor operarum ihm wegen dieſes
durch ſeinen Fleiß gemachten Vortheils nichts an dem verſproche⸗
nen Lohn abzuziehen berechtiget iſt. Dieſemnach ſeynd wir, vori⸗
ges Urthel ſchlechterdinges zu beſtaͤtigen, und Beklagten in die
Unkoſten zu verurtheilen, bewogen worden⸗ .
. . III.

Redemtor operis de vitio ejusdem peſt quindecim annos
conveniri nequit.

Rdemtor operis, quæ vox ſæpius in jure noſtro, ut in
L. 39. de Rei vind. L. 7. §. 3. Si menſor falſum modum,
occurrit, eſtis, qui certa mercede conductus opus aliquod
faciendum ſuſcipit. Hæc ſtricta hujus vocis ſignificatio eſt.
Nam, ſi eam latius accipias, alii quoque conductores re-
demtores vocantur, quemadmodum ex L. 29. Locati & I.
15. de Publicanis apparet. Sed nobis in præſens de ſtricta
ſignificatione ſermo eſt. Redemtores igitur hujusmodi, ſi
opus novum, quod fecerunt, caſu fortuito concidat, peri-
culum non ſuſtinent, at, ſi quod damnum ex vitio operis
contingit, id Ppræſtare debent. Hoc ita in L. 36. E. 5 I. §. I.
TL. 59. Locati L. I. §. 6. de Policitationibus conſtituitur, &, ſi

etiam ſic conſtitutum non eſſet, ex recta tamen ratione aliter
judicari non poſſet. Mallem igitur, ut jurium noſtrorum con-

ditores quæſtionem, quousque redemtores ex vitio operis
obligentur, clarius decidifſent. Nam, ut illi heredesve eo-
rum in infinitum atque poſt centum etiam annos conveni-
antur, ſi exſtructum opus corruat;, qquitati non convenit.
Equidem extitiſſe olim ejusmodi legem; Harmenopulus in-
dicat, qui in Promtuario juris civilis ex vetuſtiſſimis legibus

& principum conſtitutionibus collecto lib. 3. tit. 8. §. 45. re-

demtorem operis ex cœno conſtructi per ſex;, ſolidioris
per decem annos ex vitio operis teneri ait. Jac. Gothofre-

Præ-

qui ad L. 24. C. Z beod. de operibus publicis, hanc decennalem

tore

l

u
nnken,
8 Ad
fcaot!
1Gorer⸗
ſ
de Iil
moci,
dan, N.
ino e
Ljr
iur, 8
bone d
rorumek
vitio oe
eredesſet⸗
n05 cont
on come
Genghu!
Gimis “

ſolaht

SP. CCXII. DE LOCATIONE OPERARVM. 632

præſcriptionem in ædificiis privatis adhuc obſervari debere,
putat. At ego, an hodie obſervari poſſit, dubito magno-

pere, quum ſola Harmenopuli aucéctoritas jus non faciat.
Illud ſaltem adfirmare audeo, redemtorem hodie ex vitio

operis, quod lapſis poſt exſtructionem quindecim annis de-
mum apparet, conveniri non poſſe. Colligo hoc ex L. 8.
C de Operibus publicis. Equidem, objicietur forſan, hanc
legem tantum de operibus publicis agere, deinde non de
redemtoribus operum loqui, ſed de curatoribus, qui a re-
demtoribus toto cœlo differunt, quum ipſi opus non fa-
ciant, ſed inſpectionem ſaltem a republica ſibi commiſſam
habeant atque cum redemtoribus ſuo periculo contrahant,
L. 2. §. I. de Operibus publicis. Verum, quod in operibus
publicis, quorum maximus favor eſt, ſtatuitur, id magis
in operibus privatis obtinere debet. Deinde eadem in re-
demtoribus operum, quæ in curatoribus ratio eſt. Quam-
obrem ICti Helmſtadienſes menſe Aprili anni cio lo ccxv.
ſic reſpondere non dubitarunt: Hat der letztere Sturmwind

die Meyerey auf Titii Guthe umgeworfen, und darunter 3. Pfer⸗
de nebſt 15. Stuͤck Rind⸗Vieh ertoͤdtet. Weil nun Titius Mæ-

vio Schuld giebt, ob habe derſelbe bey Erbauung dieſer Meyerey
nicht genugſame Aufſicht, daß ſolche recht verwahret worden, ge⸗
habt, ſo entſtehet die Frage, ob Titius oder Mævius die nieder⸗
gelegte Meyerey wieder erbauen laſſen muͤſſe. Wiewol nun ein
Pachtmann den Rechten nach ad præſtandam levem culpam ver⸗
bunden iſt, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey Mævius
die Meyerey, welche er bey deren Erbauung nicht beſſer befeſtigen
laſſen, auf ſeine Koſten wieder aufzurichten ſchuldig; Alldiewell
aber beſagte Meyerey bereits uͤber 15. Jahr geſtanden, nach Ablauf
welcher Zeit auch die beſtellte Aufſeher und Baumeiſter nicht vor den
erfolgten Schaden ſtehen doͤrffen, ſondern derſelbe vor einen bloſſen
Ungloͤcks⸗Fall gehalten wird, welcher allezeit uͤber den Verpach⸗
Tom. III. LIII ter

634 MEDITAT. AD PANDECT.

ter gehet; So muß Titius auſſer allern Zweifel den Bau der um⸗
gefallenen Meyerey auf ſeine Koſten allein verrichten.

De ſervis mercenariis.

gi in hoc Specimine oportebat de ſervis mercenaräis.
Verum quæ de iis habuimus, præoccupavimus jam in
Sencn XIV. ge Liberis && Servis, medit. 3. 4. 5. in Speci-
mine CXIII. de Nowali actione, medit. I. 4. 5. 7. IO. II. Coroll. 2.
3. in Specimine CXxXIV. de Servo corr upto, medit. 8. in Specimi-
e CXXr. de Fugitivis per totum.

. V.
Tervi mercenarit ægrotantes mercedem petunt.

(mrnnais. opinio eſt, famulos mercenarios ejus tempe-
ris, quo ægrotant, mercedem petere non poſſe. In-
humanum hoc eſt profecto, additurque adflicto & miſere
calamitas. Itaque contra ſentio, & Provoco ad cap. I. X.
de Clerico ægrotante, ubi clerico ægrotanti omnes beneficii
ſui fructus adjudicantur, deinde ad L. 4. §. 5. de Statu liberis
ibi: Servire nobis intelliguntur etiam bi, qui cupientes ſervire
propter adverſam valetudinem impediuntur, porro ad I. 38. pr.
Locati, in qua Paulus: Qui operas, ait, ſuas locavit, totius
temporis mercedem accipere debet, ſi per eum non ſtet, guo
minus operas præſtet; denique ad l. 10. §. I. de lege Khodia
de jacta, ibi nauta, qui morbo impeditus navigare non potuit,
excuſatur. Objiciunt difſentientes legem 15. §. 6. Locati, in-
qua nauta conductus, qui navem amiſit ac propterea mu-
nere vehendi fungi non potuit, mercedem acceptam red-

dere idem jue in omnibus perſonis ſimiliter obſervari jube-
Tur.

Sp. CCXIII. DE LOCATIONE TACITA. 635

tur. Verum hæc lex non de locatione operarum, ſed re-
rum, nempe navis, agit, atque adeo huc non- pertinet.
Nec vocem: perſonis captari convenit. Conſentit Perez i
tit. C. de locato n. II.

SPECIMEN CCXIII.
MEDITATIONVYM AD PANDECTAS
AD LIB. XIX. TIT. II.

D E .
LOCATIONE TACITA.
Locatio tacito conſenſu ab initio contrabi boteſt.

[egat hoc Bachovius ad Treutlerum vol. I. diſp. 29.
§. r. C. putatque, ad conſtitutionem certæ mercedis
conſenſum expreſſum requiri. Sed Bachovium &
adſentientem ei Lauterbachium acckarate refellit
Bergerus in Reſolutionibus Lauterbachianis, pag. 413. Jqq. oſten-
ditque mercedem etiam tacito eonſenſu conſtitui poſſe.
Certe quum tacitus conſenſus in omni contrac7tu ſufficiat,
I. 2. §. I. de Obligat. & act. non video, cur is a locatione &
conduétione ſit excludendus. Aperte Paulus in l. I. lIo-
cati: Loeatio, inquit, & conductio non venbis, ſed eon-
Jenſu contrabitur. Objiciunt diſſentientes pr. I. de Lo-
catione & L. 22. de præſeriptis verbis, in quibus lo-
catio eſſe negatur, niſi certa merces ſit conſtitura. Hoc

& ipfi fatemur. Saltem dicimus, certam mercedem

etiam tacito conſenſu conſtitui poſſe. Adferemus exempla.
Legibus nonnullorum locorum, uti in Saxonia & duca-

3.

MEDITAT. AD PANDECT.

u Magdeburgico, merces famulis conductis ſolvenda deter-
minatur. Quodſi quis ergo ibi famulum accipit, etſi de mer-
cede nihil dixerit, tamen conductio eſt, et ea merces, quam
leges determinant, deberur. Idem eſt, ſi quantitas merce-
dis conſuetudine ſtabilita ſit, ſicut in academia Vitember-
genſi muſea in collegio publico uniformi quatuor thalero-
rum mercede ex more recepto locantur. Sic agaſones non-
nulli certum quid pro diurno equorum ſuorum uſu ſine ex-
preſla conventione exigunt. Simile exemplum habet ern-
berus P. I. Obſerv. for. 68. aliud Mozzius de Contractibus
tit. de Diviſione locationis, n. II. de eo, qui inhabitat ſcien-
te & patiente domino, & annuatim penſionem & merce-
dem ſolvit. Hic tamen locatio prius eſſe non incipit, quam
ex quo dominus ædium mercedem accepit. Ante enim
certitudo nulla adfuit.

II.
Locatio tacita non eſt, quum adminiſtrator publicus certam

mercedem de prædiis fidei ſuæ commiſſis quotannis in
rationes refert. .

III.

Yualis adminiſtrator cogi poteſt, ut veros prædiorum veditus
indicet atque reipublicæ præſtet.
VI.
Nec juvat eum, quod rationes ab eo redditæ per aliquot annos
expunctæ & probatæ fuerunt.
Lcurio quidam civitatis, cui ſimul adminiſtratio rerum
ad civitatem pertinentium, die Caͤmmerey, commiſſa
fuerat, inter cetera civitatis bona etiam prædium aliquod
tenuerat, atque loco Pproventuum certam mercedem, tanquam
ex prædio conducto, in rationes quotannis redditas retulerat.

Tan-

it

SP. CCXIII. DE LOCATIONE TACITTA. 637

dem e re civitatis viſum prædii hujus locationem publice pro-
poni, atque omnes ad licitandum admitti. Quo facto, hic
ipſe adminiſtrator ampliorem ſummam, quam quæ hucus-

q⁊que in rationes relata fuerat, licitatur atque, ea admiſſa,

Prædium conducit. Tum vero ſenatus expunctas j jam ratio-
nes retractat, atque de præteritis annis etiam majorem pen-
ſionem exigit. Adminiſtrator ſe exceptione locationis taci-
tæ tuetur, & illud ipſum Mozzii exemplum, quod in præ-
coedente meditatione memoravimus, quodque Habnius etiam

ad Weſenb. tit. Locati n. 4. comprobat, præſenti facto accu-

