ſelben unterworfene Gut nicht abſonderlich, ſondern zugleich nebſt
andern Guͤtern vor einen uͤberhaupt geſetzten Preiß verkaufet wird;
So mag auch beſagtem Seideln dieſes, daß er ſich bey dem er⸗
ſteren an Schroͤtern geſchehenen Verkauf nicht gemeldet, kei⸗
nen Schaden bringen, weil bekannten Rechten nach der Vor⸗

kauf alsdenn, wenn das Gut nicht an Auswaͤrtige, ſondern an

Kin⸗

456 MEDTTAT. AD PANDECLD.

Kinder uͤberlaſſen wird, nicht zulaͤßig, zugeſchweigen ,daß die
actio ex jure protimeſeos conventionali perpetua iſt, alſo

noch anjetzo wider Schroͤtern, der vermuthlich ſeiner Mutter Er⸗
be worden, ſtatt haben muͤſſe. Wannenhero es das Anſehen ge⸗

winnet, ob koͤnne Chriſtoph Seidel, daß ihm der Hofraum a

parte uͤberlaſſen werde, allerdings verlangen. Alldieweil aber
die erſt angezogene Meynung von den meiſten und bewehrteſten
Doctoribus Tiraquello de KRetractu municipali §. 23. Gl. I.
Struvio in Jurisprudentia Komano - Cermanica forenſi lib. 3.

tit. II. §. 34. multisque aliis, quos uterque allegat, mit vielen

Beweis⸗Gruͤnden wiederleget wird, hiernaͤchſt, und wenn dieſel⸗

be gleich zugeſtanden wuͤrde, dennoch in gegenwaͤrtigem Fall keine

Statt hat, und der ſtreitige Hofraum nebſt dem Wohnhauſe
nicht als ein abſonderliches, ſondern als ein darzu gezogenes und

gehoͤriges Pertinenz-Stuͤck verkaufet wird, indem der oben an⸗

gefuͤhrte Matthæus de affictis de Jure protimeſeos §. 6. n. 7. ſelbſt
zugeſtehet, daß alsdann der Vorkaͤufer entweder gar zuruͤcke/ ſte⸗

hen, oder aber das principale zugleich mit dem acceſforio kau⸗

fen muͤſſe, welches auch den gemeinen Rechten arg. L. 13. pr.
de in diem addict. & L. 46. pr. de Solut. imgleichen der Billig⸗
keit gemaͤß iſt, weil zu vermuthen, daß ein anderer das Wohn⸗
haus ohne den dazu gehoͤrigen Platz entweder gar nicht, oder
doch um einen viel geringern Preiß kaufen werde; So erſcheinet

dannenhero ſo viel, daß Chriſtoph Seidel ſich des Vorkaufs an

dem zu dem Wohnhauſe geſchlagenen Hofraume allein anzumaß⸗
ſen nicht befugt ſey.

VI.
Ex pacto protimeſeos nulla contra tertium bpoſſeſſorem, etßh „„
poſſeſſionem vitioſe nactus ſit, datur actio.

IIIud

Noed
ſcheng,
Sun
lobe
Dtck.
,G
N DSH
ekt hln⸗
er eſe
Deh
hgentett
17 ſt
Honio N

borffiſen
n Cri

63
N,H

⸗

=
=

SP. CXCII. DE PACTO PROTIMESEOS. 4 5ÜG

llud ſatis inter omnes conſtat, pacta retrovenditionis &

protimeſeos ipſam rem non afficere, nec Paciſeenti jus

in re, ſed tantum actionem perſonalem contra alienatorem
tribuere, I. 2. C. de Pactis inter emt. c vend. Itaque paci-
ſcens adverſus tertium poſſeſſorem agere, ab eoque bena

alienata revocare nequit, ſiquidem actio perſonalis contra

ſingularem ſucceſſorem non datur, L. ult. §. ult. de Conzrab.
emt. nec pactum olim initum alienationem & translationem
dominii in tertium impedire poteſt, L. 61. de Pactis. Hæc,
inquam, certa ſunt omnia. Dubitatum tamen aliquando re-
cordor, annon is, cui jus protimeſeos ex pacto competebat,
actionem contra tertium emtorem, qui poſſeſſionem rei em-
tæ vitioſæ nactus erat, haberet. Vendiderat nempe domi-
nus ædes ſuas, in quibus olim amico jus protimeſeos Pacto
Promiſerat, cuidam tertio. Emtor hic, quum venditor im
tradendo môras necteret, ipſe propria auctoritate poſteſſio-
nem occupat; improbe profecto & contra jura, quæ nec do-
mino quidem, nedum emtori, Poſſeſſionem rei ſuæ apud
tertium conſtitutam invadere permittunt, L. 7. C. Unde vi.
Igitur, quin venditori contra eum competiiſſet actio, nec
dubium quidem erat. Is vero, qui ſibi olim jus protimeſeos
ſtipulatus fuerat, agere non poterat. JIus quippe in re non
habebat. Et deficiebat quoque jus perſonale, quandoqui-
dem præſens poſſeſſor nec cum ipſo contraxerat, nec adver-
ſus eum deliquerat. Quamobrem ſice reſponderunt Cri Vi-
tembergenſes menſe Aprili anni clo 1o cc IK. Hat Anna Ro⸗
ſina Koyin nebſt ihrer Tochter euch ihr Haus fuͤr 6500. Rihlr.
verkaufet, und in dem hieruͤber aufgerichteten Kauf⸗ Receß, euch
den Beſitz davon einzuraͤumen, alle Logementer, bis auf ein ei⸗
niges, welches ſie ſich bis Oſtern 1709. zu bewohnen fuͤrbehalten,
abzutreten, und, daß ihr ſogleich von den Mieths⸗Leuten den Zinß
und allen Nutzen nehmen moͤchtet, zuzugeben verſprochen. Als
Tom. III. MMNNm ſie

—

58 MEDTTAT. AD PANDECTT.

ſie nun hierauf euch den Kauf⸗Receß zwar eingehaͤndiget, die
Nutzungen aber und den Mieth⸗Zinß innen behalten, habt ihr
vor einigen Wochen die Poſeß beſagten Hauſes wuͤrklich ergriffen.
Worauf die Verkaͤufere mit einem ſtarken Anhange zuſammen rot⸗
irter Handwerks⸗Purſch euch thaͤtlich uͤberfallen, und hinwiede⸗
rum zu depoſſidiren auch das Haus der Schmiedin, welcher der
Verkaͤuferin verſtorbener Eheman das Naͤher⸗Recht oder Vor⸗
kauf darauf verſchrieben, einzuraͤumen geſuchet. Wannenhero ihr
unterrichtet zu werden begehret, wie ihr euch gegen die Schmiedin,
im Fall ſolche aus dem ihr von dem ehemaligen Beſitzer des Hau⸗
ſes, als eurer Verkaͤuferin verſtorbenen Ehemanne, verſprochenem
Naͤher⸗Recht und Vorkauf euch belangen ſollte, zum beſten de-
fendiren koͤntet. Ob nun gleich die Schmiedin zu ihrem Behuf
anfuͤhren moͤchte, ſie habe das an dem Hauſe ihr verſchriebene
Vorkaufs⸗Recht laͤngſt zuvor, ehe ſolches euch verkauft worden,
erhalten, muͤſſe euch alſo billig fuͤrgezogen werden, noch zumahl,
da das Haus euch von der Verkaͤuferin niemahls uͤbergeben wor⸗

den, und ihr ſolches nur eigenmaͤchtig eingenommen haͤttet. Den⸗

noch aber und dieweil derjenige, welchem der Vorkauf an einer
Sache verſprochen worden, hierdurch kein dinglich Recht, welches
gegen einen jeden Beſitzer gelten moͤchte, ſondern nur eine Perſo-
nal-Obligation wider den Verkaͤufer erhaͤlt, aus ſolcher aber wi⸗
der einen tertium, der weder mit ihm contrahiret, noch gegen

ihn delinquiret, keine Action anzuſtellen vermag; So koͤnnet ihr

die Schmiedin, daferne ſie euch verklagen ſollte, mit der exce-
Ptione non competentis actionis wohl abweiſen.
V.

Pactum protimeſeos aliquando der Wiederkauf apellatur.

Pactum protimeſeos germanice vocatur der Vorkauf; re⸗
trovenditio autem der Wiederkauf. Hæc vocabula inter-
dum quidem confunduntur. Tunc vero non ad verba, ſed

mBentem contrahentium reſpiciendum eſt. Ita e. g. quum

con-

Nn
ooheen
Utſind⸗.

ſrebe

fttu
) n

Nebent
t N
an eins
1, w
n bein
obet
goch

Pint⸗

Ne

cpelnni

Crkuf,t⸗

Dhuine
Verbe, 3
e

„

Sp. CNCIII DE RETRACTV CONSANGVINTT. 459

contrahentes Pactum adjeciſſent, daß, wenn die Apotheck uͤber
kurz oder lang wiederum feil und zu verkaufen, ſollten der Vek⸗
kaͤufer und ſeine Erben des Wiederkaufs berechtiget ſeyn; reſpon-
derunt Cri Argentoratenſes apud Zaborem de Pacto retroven-
ditionis tom. I. pag. 895. hoc pacto non retrovenditionem,
den Wiederkauf, ſed jus protimeſeos, den Vorkauf, contineri:
Die Verkaͤufere haben ſich keines Abloͤſungs⸗Rechtes, ſondern
auf den Fall, da Kaͤufern dereinſten belieben wuͤrde, die Apo⸗
thecke wieder feil zu machen und zu verkaufen, alsdenn und nicht
cher des Einſtand⸗ oder Vorkauf⸗Rechtes zu gebrauchen. Ratio
decidendi eſt, quia in emtione & venditione potius id, quod
dictum, ſequi debemus, L. 6. §. I. de Contr. emt.

SPECIMEN CXCUHI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS.
A D. LI B. XVIII TIT. L.

RETRACTV
GONSANGVINITATIS.
Retralkus gentilitii origo in Germenia recentior eſt.
II.

Rerractus hie non uviverſaliter receptus, ſed receptio hæc quod
ad ſingulas Germaniæ provincias probanda eſt.

Mmm z Re-

MEDITAT. AD PANDECT.

etractus conſanguinitatis, jure Romano prohibitus
LE. 14. C. de Contrab. emt. nec antiquifſimis quidem
Germanis notus, ante pauca demum ſecula in Ger-
mania vicinisque provinciis eſt receptus. Origo
hæc fuit. Apud primos Germanos agri & paſcua plane in
dominio privatorum non erant, ſed communiter & promi-
ſcue poſſidebantur; deinde vero fingulæ familiæ ſibi domos
exſtruere & circumjacentes terras ad easdem deſtinare uſum-
que earum ſibi ſolis vindicare cœperunt. Sed primum hoc
dominii genus totis familiis competät. Igitur ſingula ea-

rum capita de iis diſponendi facultatem non habuerunt. Suc-

ceſſu quidem temporis patresfamiliarum ſibi dominium hoc
attribuerunt; ipſi tamen feudi & prædia extra commercium
diu manſerunt. Heredes, inquit Zucitus de Moribus Ger-
manorum cap. 20. ſucceſſoresque ſui cuique liheri: & nullum
teſtamentum. Si liberi non ſunt, proximus gradus in poſ-
ſeſſione, fratres, patrui, avunculi; nec ulla orbitatis pre-
tia. Introducto poſtea magis commerciorum uſu, alienationes
etiam rerum immobilium permiſſæ fuerunt, ſed non aliter,
quam accedente heredum ab inteſtato conſenſu, quibus con-
tradicere ſimpliciter licuit. Vide Jus provinciale Alemanz
«. 308. Speculum Saxonicum Iib. I. art. 21. & 52. Weichlil
dum art. 61. & 65. Et quamvis in lege Saxonum apud Lin-
denbrogium cap. 15. §. 2. conſtituatur, ut nulhi liceat traditio-
nem hereditatis ſuæ facere, præter ad eccleſiam, vel regi;

tamen & eos, qui prædia ſua in eccleſias tranſtulerunt, con-

ſenſu heredum ſuorum opus habuiſſe infinita ſuper adquiſi-
tionibus eccleſiaſticis diplomata, quæ adhuc exſtant, oſten-
dunt. Unde miror, Leuckfeldum, virum in antiquitatibus
Germanicis verſatiſſimum, in der Hiſtoriſchen Beſchrei⸗
bung von dreyen in und bey der guͤldenen Aue gelegenen
Ver⸗

——- —

Il

tu
den
Cer.
in
ne
Non
Connn
Ufun⸗
In bo
n e
1. N.
um he
derchn

C1

Tnuln
Din
tis N
ntionei
Diten
bus r
Aeman

ide

Ltridii-

VelEN

SP. CXCIII DE RETRACTV CONSANGVINIT 460

Oertern pag. 58. inde, quod Fridericus III. Beichlingiæ co-
mes, in inſtrumento aliquo, cænobio Kelbrano nonnullas
Poſleſſiones, favente & concedente filio ſuo, dat, colligere,
poſſeſſiones haàs a filii hujus matre Friderici III. uxore, pro-
veniſſe. Fugere enim non Potuit Leuckfeldum, Patres tunc
quoque, quum fundos pleno jure ſuos in cœnobia & eccle-
ſias tranſtulerunt, liberorum conſenſum ſemper fere adhi-
buiſſe, id quod infinitis exemplis, ſi opus foret, docere poſ-
ſem. Quidquid vero ejus ſit, tandem illa neceffitas adhi-
bendi in alienationibus conſenſum heredum, incommoda
maxime, quum tolli penitus non poſſet, reſtricéta eſt infigni-
ter, juſſique ſunt alienaturi, res, quas vendere volebant;
Proximis heredibus tantum offerre, ipfſisque jus protime-
ſeos permiterre; qui, ſi hoc detrectaſſent, alienationem de-
inde impugnare non potuerunt. Vide Legem Saxonum apud
Lindenbr ogium ap. 16. & du Ereſne in Gloſario mediæ & in-
fimæ latinitatis voce Oherre pag. 36. G 37. Et, ſi omnia re-
Re conſidero, Fridericam II. Imp. primo retractum hunc
inſtituiſſe, credo. Indicant hoc verba initio Conſtiturionis
ejus, quæ in titulo 13. Iib. 5. Fe. zud. exſtat, Poſita: Sanzimus
« modo; ex quibus profecto, jus novum conſtitui, apparet,

Tefelliturque adeo Sechilterus; qui in Exerc. ad m. 30. J. 138.

retractum noſtrum moribus Teutonicarum gentium ſemper

obtinuiſſe, atque a Friderico II. ſaltem contra juris Juſtinia-
nei doctores confirmatum & retentum fuiſſe, credir. Cete-

rum illa ipſa conſtitutio Friderici maxime dubiæ auctoritatis
eſt, quemadmodum infra in Specimine CXCVI. de Kerractibus
ceteris, medit. 3. oſtendam. . Præterea retractus hic liberta-
tem commerciorum magnopere turbat, multas venditiones
impedit, lites plurimas excitat atque adeo odioſus eſt. Itaque
coneludo, retractum hunc non univerſaliter in Germanis re-
ceptum eſſe, nec receptionem hanc præſumi, ſed ab eo, qui
M m m 3 in

462 MEDITAT. AD PANDECT.

in illa ſe fundat, quod ad provinciam, in qua vivit; pro-
bandam eſſe. “

In honis ab alienante noviter adquiſitis ceſat Tetradas
conſanguinitatis.

92

Diuranr hae de re invicem acerrime Scbilterus & Lynke-

rus. IIIe in Exere. ad w. 30: §. 138, retractum & liberis

& conſänguineis in omnibus bonis tam avitis & Ppaternis,
quam ab alienante noviter adquiſitis, tribuit, ex triplici po-
tiſſimum ratione; primum, quod conſtans hæc fuerit ſemper
Thuringiæ conſuetudo, deinde, quod priſca jura Germani-
ca, quæ alienationem prædiorum ſine heredum ab inteſtato

conſenſu interdicunt; diſerimen nullum inter avita & recen-

tia bona faeiant, denique, quod retraétus hic, juri naturæ,
æquitati & honeſtati, convenientiſſimus, extendendus po-
tius quam reſtringendus ſit. Sed contradicit Schiltero ope-
roſe Lynckerus in Reſolut. 218. oſtenditeque primo Struvii alio-

rumque auéctoritate munitus, TPhuringiæ conſuetudinem po-

tius Schilteri ſententiæ adverſari, atque collaterales a retra-
&u bonorum noviter adquiſirorum excludere. Quod porro
Lynckerus ad ſecundum Schilteri argumentum reſpondet;
nil quidquam ex Teutonico & Saxomico jure vetere allegari
in foro amplius poſſe, niſi qua iſtud receptum eſſe luculen-

ter oſtenditür; hoc ego quidem non probo; ſed ſie magis
reſpondendum eſſe puto. Priſca jura Germanica, quæ in⸗ *“

diſtincte loquuntur, ex ratione, propter quam conſtituta
fuerunt, explicanda ſunt. Hæc ratio vero ſine dubio fuit,
quod bona a majoribus parentibusque profecta, etſi uni ex
liberis peculiariter quod ad fructum adſignata, tamen com-
munia quodammodo & in dominio totius familiæ eſſe cenſe-

rentur, atque iniquum crederetur, facto unius ex familia cete-
ros omnes jure ſuo excidere. Hæc genuina eſt ratio; quæ
majo-

SP. CXCOIII DE RETRACTV GCONSANGVINTT. 463

. majores noſtros, ut ab initio alienationem ſine heredum
conſenſu plane prohiberent, poſtea retractum gentilitium
incroducerent, commovit. Patet hoc clarifſime ex confſti-
. tutione Priderici II. in 5. Feud. 13. JSancimus a modo in omni
bprevincia & ſin omni civitate, ſi quis ex parentela habeat coin-
ln munem agrum, domum, vel vineam, vel rem immobilem, divi-
lbn Jam vel indiviſam, aut ex communi emtione, vel aliquo bujus-
6 modi titulo, vel alio modo aliquo conjunctim: & voluerit alie-
lair nare ſupra dictas rei per venditionem, vel emphyteuſin vel loca-
lenn tionem, non ante liceat ei alienare, quam denunciaverit illis,
HH 7uoν vocatd⁵uſ zus per ordinationem in jus zgoriptseoc. Nihil his
intehe verbis apertius, quibus ipſe Fridericus II. retractus hujus in
ree Germania auctor, eum ad bona quodammodo communia
unmne reſtringit, ac illa, quæ quis peculiariter adquiſivit, ab hoc
DAH onere non obſcure eximit. Tandem æquitatem & honeſta-
10 O tem, quam tantopere crepat Schilterus, non video. Equi-
vüidr dem facilius eam in bonis avitis admitterem, quamvis in
jem iis quoque credam melius cuilibet liberum de parte ſua ar-
tet bitrium relinqui. At ut bona, quæ quis ſolerfia ſua adqui-
oüon ſivit, adminiſtrare Pro lubitu & alienare nequeat, ut con-
A dnil ſanguineos ſuos condominos agnoſcere, ut horum conſen-
te den ſum requirere, ut litem ab illis metuere debeat, hoc du-
ſ lunß⸗ rum, hoc iniquum, hoc inhoneſtum, hoc libertati com-
leat merciorum contrarium eſt. Agnoſcunt hoc & aliæ gentes,
n uti Hiſpani, de quibus Michael de Melino in Kepertorio &
4) es ex hoc du Ereſne in Gloſſario medicæ * infimæ latinitatis vo-
al ce: Avolorii: Avolorii inquiunt, bona dieuntur illa, quæ
Junt acquifita er ſucceſſione parentum vel conſanguineorum. Et

s ideo ſi pater acquiſivit bona titulo lucrativo vel oneroſo alias,
„* . .
taneli uam ex ſucceſſione parentum vel conſanguineorum, non dice-

1e rentur bona avolorii, & ſie non poſſent extrahi bper conſan-
faunti. „Aguuineum vigore beneſicii de la Sacd. Recte igitur menſe Au-
1 guſto

464 MEDITAT. AD PANDECT.

gnſto anni cro 1o cC XVIII. a Regimine“ Wolffenburtelenſi con-
ſulti reſpondimus: Klaͤger meynet, es muͤſſe ihm, als des vori⸗
gen Beſitzers Sehne jus proximitatis und retraétus zu ſtatten
kommen. Allein dieſem ſtehet im Wege, daß der retraétus re-
gulariter nur in Groß⸗Elterlichen und nicht in bloſſen vaͤterlichen
Guͤthern ſtatt findet, wie denn das von Klaͤgern beygelegte Can⸗
zeley⸗Atteſtat ſub N. 35. lediglich von bonis avitis redet, hinge⸗
gen des Beklagtens Vorgeben nach, welches der Klaͤger nicht ab⸗
laͤugnet, des Klaͤgers Vater den ſtreitigen Hof erſt vor wenig Jah⸗
ren von dem Guths⸗ Herren erhalten, endlich der retractus der
Freyheit der commerciorum zuwider laͤuffet, folglich odiös iſt,
und, ſo viel als moͤglich, eingeſchraͤnket werden muß. Dieſem⸗
nach ſeynd wir Beklagten von der angeſtellten Klage voͤllig loszu⸗
ſprechen, jedoch, weil Klaͤger unterſchiedenes, inſonderheit zwey
Sententias vor ſich gehabt, die Unkoſten gegen einander aufzuhe⸗
ben bewogen worden; Et iterum menſe Septembri Regimini
Cüſtrinenſi in Neo-Marchia reſcripſimus: Der von Appel-
lanten ex jure retractus gemachte Anſpruch faͤllt ſonder Zweifel
hinweg, da zu Exercirung dieſes Rechtes nicht gllein nach der an
den meiſten Orten Teutſchlandes eingefuͤhrten Gewohnheit bona
avita, ſondern auch in der Neumaͤrkiſchen Policey⸗Ordnung tit.
9. ausdruͤcklich anverſtorbene Guͤther erfordert werden.

IWV.
Ad us vetraltus exereendum non ſußkcit, conſanguinitatem i, in
Zali oſtendi, ſed oportet, gradum & jus hbereditarium
probari.
quidem ſupra in Specimine XOVIII. de Conſanguinitatis
Pprobatione, medit. I. dixi, in hereditatis petitione pro-
„ pin-

lin⸗
e
1.
ſn
C
ſ⸗
s N
N
uſt⸗
ginin
4 pel
Zeffe
N

t n.
ling 1

ſte.

SP. CXCIII. DE RETRACTV CONSANGVINIT. 46;

pinquitatem cum defuncto non operoſe probandam, ſed
ſummariter demonſtrandam efſe. Colliget hinc forte ali-
quis, ſufficere etiam, ut quis in folle demonſtret, ſe co-⸗
gnatum alterius eſſe, tametſi gradum cognationis oſtende-
re nequeat. Sed hanc mentem meam non fuiſſe, ſatis in
meditat. 8. usdem ſpeciminis declaravi. Certe fundamentum
retractus hujus eſt jus hereditarium. Id ergo probandum
eſt. At probari aliter nequit, quam gradum cognationis o-
ſtendendo. Quum is apparet, proximitas deinde tamdiu,
donec alius ſe proximiorem eſſe monſtret, præſumitur.
Quare Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo 1o cC XXI.
repulerunt hominem, qui retractum gentilitium exerciturus
non gradum cognationis, ſed hoc ſolum allegabat, ſe, quum
alienantium pater ſepeliretur, inter pullatos in exequiis pro-
ceſſiſſe, er ſey bey Begrabung der Verkaͤufere Vater unter die
Leidtragende geleſen worden; ac præterea literas familiares o-
ſtendebat, quibus ab hoe ipſo patre cognatus fuerat appel-
latus; Es ſuchet Intervenient das Naͤher⸗Recht an den von To⸗

bias Wulfen erkauften Langiſchen 3. Hufen zu behaupten. Ob er

nun wohl die nahe Verwandſchaft mit den Verkaͤufern anfuͤhret.
Alldieweil aber dieſe Verwandſchaft, wenn ſie ja beygebracht wer⸗
den koͤnnte, allem Anſehen nach ſehr weitlaͤuftig ſeyn muß, und dem
Intervenienten kein jus retractus geben kan, als welches nur zu
dem Ende eingefuͤhret iſt, daß die Guͤter nicht aus der Familie ver⸗
aͤußert, noch den naͤchſten Erben entzogen werden; So muß Inter-
venient dem Tobias Wulfen nachſtehen, und, weil er durch ſei⸗
ne ganz ungegruͤndete Contradiction und Intervention ſeinen
Pruritum litigandi an den Tag geleget, die Unkoſten nebſt den

durch Aufhaltung des Kaufes verurſachten Schaͤden erſtatten.

7 m. Irr. Nan v

466 MEDITAT. AD PANDECTI.‚. =

FPenditor ad tradendum conventus excebtionem retractat prexi-
mis ſuis heredibus competentis opponere nequit.

(onventus venditor prædii ab emtore actione emti tradi-
tionem detrectabat, quod fratri ſuo retractus compe-
teret, isque, an jure ſuo uti vellet, conſuli ante omnia de-
beret. Manifeſtum erat, hanc exceptionem de jure tertiü
eſſe, adeoque locum non habere, arg. L. 4. §. 7. Ji ſervitus
vindicetur. Quamobrem ſic judicarunt Crti Vitembergen-
ſes menſe Julio anni cro 1occ IX. Daß Beklagter, ſeines Vor⸗
wendens ohngeachtet, Klaͤgern den libellirten Acker nebſt den von
Zeit des geſchloſſenen Kaufs davon erhobenen Fruͤchten abzutreten⸗
und einzuraͤumen, ingleichem die Helfte der vorgeſchoſſenen Ge⸗
richts⸗und Urthels⸗Gebuͤhren zu erſtatten verbunden. V. R. W.

VI.
Retractus gentilitius in gratiam extranei exerceri nequit.

4 VII.
Præſumitur in gratiam extranei retrabere, qui bona ſua avi-
ta propria alienat.

etractus gentilitius ex jure ſanguinis quodammodo fluit
& nequit adeo in extraneum transferri. Igitur, eum
nequidem ad filium adoptivum tranſire, ſupra in Specimine
XX. de Adoptione, medit. 3. dixi. At plerumque diſſimulant
retrahentes, ſe pro aliis jus hoc exercere, atque ſe proprio
nomine retrahere dicunt. Poſſe tunc eos, ſi magna ſubſit
ſuſpicio, ad jurandum compelli, omnes uno ore ajunt apud
Struvium in jurisprudentia romano-germanica lib. 3. tit. I1. §.

32. Suſpiciones ipſæ ex circumſtantiis deſumuntur. Ofrfere-
bat

Nr.

dente
Unn
gen

guit .

ul N

SP. CXCIII. DE RETRACTV CONSANGVINIT. 467
bat ſe quis retractui gentilitio, qui tamen eodem tempore
bona ſua avita alienabat. Vix dubitari poterat, quin is in

gratiam extraneorum ſe obtuliffſet. Itaque ſic reſponderurk

JCti Helmſtadienſes menſe Decembri anni clo Io CcXIv. Weil
derjenige, welcher ſich zum retractu erbietet, und gleichwohl ſeine
eigene von den Vorfahren ererbte Guͤter veraͤußert, allerdings den
ſtarken Verdacht auf ſich ladet, daß er die retrahirte Guͤter gleich⸗
falls veraͤußern, alſo ſich des retractus nicht zu ſeinem ſelbſt eige⸗
nen Behuf gebrauchen wolle; So entſtehet wider den ſtreitenden
Miterben der Argwohn, daß er den vorgeſchuͤtzten retractum nicht

vor ſich oder die Seinige zu exerciren gedenke.

4
4

VrII.
Retractus gentilitius in gratiam extranei exereitus, licet jusjar-
randum atque res judicata acceſſerit, nullus eſt, atque res
al extraneo hoc vindicatur.

hedn hanc ſatis illuſtrabit reſponſum, quod Cti Helm-
ſtadienſes menſe Decembri anni clIo ILo Ccc XIV. exara-
runt: Seynd die Haſpelmacheriſche Erben ihren wiederkaͤuflich in⸗

nehabenden Zehenden an Arnold Heinrichen von N. N. nachhem

derſelbe vorher geſchworen, daß er die Reluition vor ſich und
ſeine Agnaten, nicht aber von einen Fremden thue, wieder ab⸗
zutreten gerichtlich angehalten worden. Weil es ſich aber anjetzo
aͤußert, daß die Reluition einem ganz Fremden, nemlich dem
Cammer⸗Rath Koven, zum beſten geſchehen, ſo entſtehet die Fra⸗
ge, ob die Haſpelmacheriſche Erben den ſtreitigen Zehenden gegen
Erſtattung der davor empfangenen 4000. Reichs⸗Thaler zuruͤck
fordern, und was vor einer Action ſie ſich hierbey bedienen koͤn⸗
nen. Nun wuͤrde zwar, wenn Arnold Heinrich von N. N. den
eingeloͤſeten Zehenden annoch beſaͤſſe, ganz kein Zweifel ſeyn, daß

nicht derſelbe zu deſſen Wiederabtretung durch die actionem emrti

Nnn 2 ven-

466 MEDITAT. AD PANDECT.

venditi gezwungen werden koͤnnte, als welche Action den Ha⸗
ſpelmacheriſchen Erben aus dem mit ihrem Vater geſchloſſenen Con-
tract und beygefuͤgtem pacto, daß die Reluitio dieſes Zehenden
von dem Verkaͤufer nicht anders als vor ſich ſelbſt oder ſeine Agna⸗
ten, nicht aber vor einen andern geſchehen ſolle, zuſtehet. Sol⸗
ke hingegen, wie es das Anſehen gewinnet, der Cammer⸗Rath
Kove den eingeloͤſeten Zehenden bereits in Haͤnden haben, ſo
ſcheinet es, daß wider denſelben weder einige actio perſonalis,
indem die Haſpelmacheriſche Erben nicht mit ihm contrahirt,
noch realis, da beſagte Erben ihr an dem Zehenden habendes
Jus in re durch die Zuruͤckgebung an Arnold Heinrichen abgetre⸗
ten, ſtatt finde. Alldieweil aber das Urthel, ſo die Haſpelma⸗
cheriſche Erben zu Wiederabtretung des Zehenden condemniret,
dieſes zum voraus geſetzet, daß die Einloͤſung von Arnold Hein⸗
richen nicht vor einen andern, ſondern vor ſich oder ſeine Agna⸗
ten geſchehe, alſo, da dieſes prxſuppehiunn nunmehr falſch be⸗
funden wird, null und nichtig iſt, L. 37. pr. de Exrcuſat. tut. da
zumahl beſagtes præſuppoſitum dem Urthel ausdruͤcklich einver⸗
leibet und Arnold Heinrichen der Eyd daruͤber auferleget worden;
ſententia vero ex falſa cauſa lata, ſiquidem cauſa illa ei inſe-
ratur, nunquam tranſit in rem judicatam, Calvolus in Praxi
§. 22. Conch. I. n. 18. hiernaͤchſt die Wiederabtretung und Ueberga⸗
be des Zehenden aus eben ſolchem falſchen præſuppoſito geſchehen,
demnach gleichfalls unkraͤftig iſt, und den Haſpelmacheriſchen Er⸗
ben weder ihr einmal erlangtes jus in re benehmen, noch Arnold
Heinrichen, welcher in dolo geweſen, dergleichen geben koͤnnen,

L. 22. de Acquir. vel om. hered. folglich das dominium vel qua- =

ſi des Zehenden den Haſpelmacheriſchen Erben noch bis dato zu⸗
ſtehet, endlich aus allen Umſtaͤnden deutlich erhellet, daß der Cam⸗
mer⸗Rath Kove bey Erhandelung des Zehenden von deſſen Be⸗
ſchaffenheit und dem im erſten Wiederkgufs⸗Contract beßndrichen
Pa 0

ſtſh
, A ⸗

ein
wordent:
ei inl⸗
iß Pfui
Uebes

eichns⸗

ch
den Hnne
umreſ
Hos Cane
ſ ir
t
e 4

6

SpP. CXCIII. DE RETRACTV CONSANGVINTT. 469

Pacto gute Nachricht gehabt, alſo wegen ſolcher Wiſſenſchaft per
traditionem kein Recht erlangen moͤgen; Quodſi autem emtor
ſcit, alteri ad rem venditam jus ſaltem ex pacto competere:
& tamen emit, actio contra eum locum habet, Carpzov. P.
2. C. 32. def. 12. Brunnem. ad L. 9. de Publ. in rem act. n. 6.
So ſeynd die Haſpelmacheriſche Erben wohl berechtiget, den Cam⸗
mer⸗Rath Koven utili rei vindicatione auf Wiederabtretung des
Zehenden zu belangen, und das Fundament darinnen, daß das

Eeyx falſa cauſa hergefloſſene Urthel und die erfolgte Uebergabe null

und nichtig, zu ſetzen, eventualiter aber, und daferne ſolches nicht
vor genugſam geachtet werden ſolte, ſich auf deſſen von dem pacto
reluitionis gehabte Wiſſenſchaft und participationem fraudis zu
berufen, und ihm daruͤber im Laͤugnungs⸗Fall den Eyd zu deferiren.

IX.

Retrahbens tantundem, quantum extraneus dedit vel promiſit,
Jolvere debet, etſi æſtimatio rei poſtea ereverit.

quidem breve ſatis tempus, annus ſcilicet, retractui gen-
tilitio exercendo præfinitum eſt. Poteſt tamen accidere,
ut intra illud æſtimatio rei creſcat. Vel trahens nonnunquam
contra lapſum anni ex variis cauſis in integrum reſtituitur,

& retractus Poſt multos annos exercetur, aucto interim in-

ſigniter vero rei pretio. Tunc vero retrahens cum primo
emtore diſputabit, quid ſit reſtituendum. Res profecto du-
bio non caret. Fridericus II. in 5. F. 13. eos, qui jus retra-
us exercere volunt, ſolvere jubet IVSTVM PRETIVM
cum legitimis uſuris & expenſis neceſſariis. Juſtum vero pre-
tium eſt, nen quod olim ſolutum, ſed quo res in præſens ve-
nire poteſt, L. 52. §. 29. de Furtis. Accedit argumentum a
retrovenditione, in qua, pretio non determinato, non id, quo
Nnn 2 olim

4 MEDITAT. AD PANDECT.

olim res comparata eſt, ſed præſens debetur, quemadmodum
ſupra in Specimine CXCI. de Ketrovenditione, medit. 9. oſten-
di. Verum enim vero alia longe retractus gentilitii ratio eſt.
In retrovenditione novus plane contractus celebratur a prio-
re prorſus diverſus. At in retractu priori emtioni, quæ nul-
la declaratur, ſurrogatur alia, atque retrahens per omnia in
lIocum prioris emtoris ſuccedit. Cuncta ergo ſunt eadem,
ſaltem perſonis mutatis. Nec aliam Friderici II. in ſœæpe me-
morata conſtitutione mentem fuiſſe, illa ipſa verba: ſolven-
do pretium juſtum, aut quantum quivis emtor ſine fraude dede-
rit: indicant, ex quibus quippe & ex ſequentibus apparet,
juſtum pretium ibi intelligi, quod primus emtor olim vere
dedit, & opponi ei, quod ille ſe dediſſe falſo ad deterren-
dum retrahentem ſimulat. Quamobrem ſic reſponderunt
ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni c1o 15 cc xV. Es be⸗
ſchweren, ſich Beklagte daruͤber, daß, da die Guͤter nach der Zeit im
Werthe geſtiegen, ſie dennoch mit dem anno 1689. dafuͤr gezahlten
Kaufgelde zufrieden ſeyn ſollen. Allein es wird jetzo kein neuer
Kauf geſchloſſen, ſondern nur der vorige annullirt, und iſt demnach
auf Reſtitution des damalen gezahlten Geldes allerdings zu ſprechen.

X.

Adfinis rem ab adfine venditam, etſi a majorihus ſuis olim Pro.
fectam, non retrabit.

E dnidem vox parentela, quæ in conſtitutione Friderici II.
in 5. F. 13. poſita eſt, aliquando latius accipitur, ut ad-
fines quoque complectatur. Nam ad eos etiam appellatio
parentum in barbaro ſermone extenditur. Ita Hieronymus lib.
2. contra Rufinum: Parentes, inquit, militari vulgarique ſer-
molit

ſdinpe⸗

idend
lu
nii 1

tendiren koͤnne.

rei triplicem reddunt rationem inte

SL. CXCIII. DE RETRACTV CONSANGVINIT. 471

mone cognatos & adfines nominat. At quum id abuſive tantum
fiat, præterea retractus libertati commerciorum contrarius
parum favoris habeat, vocem parentela rectius cum Dionyfio
Gothofredo lit. a de cognatione & agnatione explicamus &
adfines prorſus a retractu gentilitio excludimus. Et quam-
vis res, quam vendit adfinis, ab ejus, qui retrahere illam
vult, majoribus ſit Profecta ceſſat tamen retractus „ quia
res ſemel in extraneos rranslata avita eſſe deſiit. Vigde Kich-
teri deciſionem 76. n. 40. Memorabo exemplum: Cajus do-
mum ſuam filiæ ſuæ ejusque marito vendiderat. Hi poſtea
domum iterum vendere volunt. Sed intercedit Caji filius
Marcus ex jure retractus gentilitii. Reſponſum fuit, jus
retractus ei Pro dimidia ſaltem parte competere. Daß das
jus retrahendi dem Marco pro rata ſororis ſuæ allerdings zu⸗
ſtehe, hingegen er an deren Ehemannes rata und Antheil des Hau⸗
ſes, weil er ihm nur mit Schwaͤgerſchaft verwandt „nichs præ-

Venditor emtori, contra quem retractus exercetur , evictionem
noa præſtat.

Venditor in cauſa retractus teſtis habilis eſt.

E quidem venditor emtori ſuo evictionem præſtare ſem per
debet. Ceſſat tamen hæc obligatio in retractu; cujus
rpretes; primum, quod
evictioni locus non eſt, quum res ex ſua natura vel condi-
tione propria evincitur; deinde, quia emtor Pper legem &
conſuetudinem circa emtiones agnatis eſt poſterior, quo ca-
ſu evictio ceſſat, denique, quia jura civitatis, quæ retra-
ctum indulgent, ſcire debet emtor, quæ ſcientia evictionem

excludit, L. 27. C. de Evictionibut. Vide Martini Inalecka
foren-

472 MEDTTAT. AD PANDECT.

2

forenſia tit. 14. §. I. n. 56. ſeq/. Ex quo porro conſequitur,
venditoris nihil intereſſe in lite, quæ ſuper retractu inter
emtorem & retrahentem exercetur, atque adeo teſtem ad-
hibere poſſe, & adhibitum omni exceptione majorem efſe.
Sic reſponderunt ICti Helmſtadienſes menſe Junio anni cIo
Io cc xx. Es will Klaͤger den von Beklagtem erkauften Garten

retrahiren, darwider Beklagter exceptionem renunciationis
vorſchuͤtzet, und ſelbige zu erweiſen 2. Zeugen abhoͤren laſſen.
Nun wendet zwar Klaͤger dagegen ein, es haͤtten dieſe Zeugen den

Garten an Beklagten verkaufet, und waͤren folglich ob imminen-

tem evictionem bey der Sache hauptſaͤchlich intereſſiret. All⸗

dieweil aber ein Verkaͤufer ob retractum keine Gewehr zu leiſten
verbunden iſt, Beklagter auch, wenn ja allhier ein dubium ſeyn
ſollte, in der Replic ſich erklaͤret, er habe an die Zeugen dieſer⸗
halben keinen Anſpruch zu machen, mithin das vermeyme Inter⸗
eſſe derſelben hinweg faͤllt. ꝛc.

C OOX OLELA X I A.

1. Retrahens habet querelam ex L. 2. C. de Reſec. vendit. ſi

pretium, quod extraneus dedit, veram rei æſtimatio-
nem ultra dimidium excedat. Zoeſius ad D. tit. de Re-
tractu n. 3. Ceſſat tamen hæc querela tunc, quum ap-
paret,„ venditionem pro viliore pretio animo donandi
factam eſſe.
2. Proximior agnatus etiam contra remotiorem ementem
retractum exercere poteſt. Id quod jure feudali conſti-
tutum, 2. F. 26. §. Titius, ob fimilitudinem rationis uſu
fori ad retractum conſanguinitatis in allodiis trahitur.
Ita Cti Helmſtadienſes menſe Septembri anni cro 1o C0

XV. Weil in den Rechten ausdruͤcklich verordnet iſt, daß

ein proximior agnatus auch contra remotiorem den re-

tractum exerciren koͤnne; So haben wir auf den retra

ctum erkannt.

—— — —

SpE.

SP. CXCIV. DE NEG. IN QVIB. RETR. CONS. ADM. 2

UM SPECIMEN CXCIV.
D MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4 AD LIB. XVIII. TIT. I.

„ NEGOTIIS, IN QVIBVS RETRA-

d ind

CTVS CONSANGVINITATIS
ADMITTITVR.

I.
Regula ponitur, totius bujus ſpeeiminis fundamentum.
II.

Retractus conſangninitatis in venditione, quæ ex affectione
erga emtorem minore pretio fit, locum non bhabet.

III.
eit Cæſſat etiam retraccvus tunc, quum venditioni pacta, quæ re-
Gönind trabens æque commode implere nequit, ſunt adjecta.
i. A N
Gubdnt, IV. D
0 COne Pactum de alendo venditore cum emtore initum perſonale eſt;
nee a retrabente recipi poteſt.
enent
Gali n uum tota de negotiis, in quibus retractus locum in-
utonil venit, doctrina plurimis difficultatibus & diſputa-
knn nn

tionibus ſit obnoxia, initio ſtatim regulam pone-
mus, qua tanquam filo ariadneo unice in deciſione omnium,
quæ obvenient, quæſtionum utemur: Omnes iſtæ alienatio-
d ſ nen, in quibus ſingularis bperſonæ adquireutis ratio babetur, g.
. Y glienantis peculiariter intereſt, alium contrabentem non inter-
vybm. Ill. OOο venire,

4

74% MEDITLAT. AD PANDECGT.

venire, guarumque gçonditionem retrahbens ægue commode implere
neguit, retractum non admittunt; ceteræ vero omnes eum admit-
tunt. Nunc ad applicationem. Vendiderat quis familiari
ſuo prædium, quod aliquot millia valebat, pro mille, inſe-

rueratque inſtrumento, id ex amicitia fieri, ſimul tamen ſibi

ab emtore alimenta in reliquos vitæ dies ſtipulatus erat. Ea

alimenta vero nec perceperat quidem, ſtatim poſt venditio-
nem mortuus. Interveniebat itaque agnatus venditoris at-
que ex jure retractus in locum emtoris ſurrogari cupiebat.

Sed repulerunt a limine judicii Cti Helmſtadienſes menſe
Martio anni cio lo ccxvI. Neque enim ſimplex aderat ven-
