legale und den gerichtlich beſtaͤtigten hypothecis gleich geltendes
Ppignus iſt. Non diſſimulabo tamen errorem in allegatione
Prunnemanni commiſſum. Diſſentit ille vere a nobis, ut
deinde animadverti. Etſi enim in cap. 5. prælectionum pu-
blicarum de proceſſu concurſus ereditorum §. 43. ad quem lo-
cum appellans provocarat, tantum de privatis hypothecis
agere videatur, ex ſequente tamen §. 48. abpparet, hypothe-
cas legales ab illo hypothecis judicialibus poſtponi. Nam
in hoc §. 48. hypothecas legales ad claſſem tertiam credito-
rum refert, judiciales vero ante in claſſe ſecunda collocaverat.

Verum Frunnemanni auctoritas rei veritati non obeſt.
II.

Quæ de pignere exæpreſſo conſtituta ſunt, etiam in tacite Ioe-
B cum babent. B

— —

tor

neck⸗
di
Eenis
uro
lſt
ti

etdè

tione

13 U

S-

lo⸗

Dees

Nun
recin⸗
WVend⸗

ent

SP. CCNXXVI. DE PIGNORE TACTTO: 735

III.

Pignus tacitum, ſi generale ſit, res boſteg a debitore adqui-
ſitas adficit.

Qun aliquando liberi hypothecam ſibi in prædio Ppater-
. no propter bona materna vindicarent, poſſeſſor præ-
dii, qui id-olim a patre emerat, excipiebat, patrem hoc præ-
dium tempere, quo adminiſtrationem bonorum maternorum
ſuſceperat, nondum poſſediſſe, ſed Poſtea demum adquiſiviſſe,
liberis ergo in eo hypothecam nullam unquam competiiſ-
ſe, neceſſarium enim eſſe Per l. 3. pr. de Pignoribus, ut
creditor in actione hypothecaria probet, rem in bonis debi-
toris eo tempore, quo pignus contrahebatur, fuiſſe. Ve-
rum enim vero hæc lex 3. de hypotheca ſpeciali aperte lo-
quitur, quam utique obligare creditor non potuit, ſi tunc,
quum obligaret, non poſſedit. Hypotheca autem generalis,
qualem l. 12. C. Qui potiores in pignore liberis in rebus Paternis
tribuit, bona etiam poſtea adquiſita adficit, I.9. C. Quæ res pignori.
Quæ lex 9. etſi de pignore expreſſo loquatur, tamen & ad taci-
tum extendi debet. Nam quæ de pignore expreſſo conſtituta

ſunt ad tacitum quoque pignus pertinent. Legis quippe publi-

c& ſi non major, certe eadem vis & auctoritas eſt, quæ conven-
tionis privatæ. Sic reſponderunt Cti Helmſtadienſes men-
ſe Septembri anni cio1o ccxvIII. Das Multterguth iſt den Ap-
Pellanten verſchrieben worden. Alſo haben ſie deſſenthalben in ihres
Vaters Guͤthern den Rechten nach ein ſtillſchweigendes Unterpfand
gehabt. Da nun ein auf bloſſe Convention der Contrahenten
ſich gruͤndendes Pfand⸗Recht auch die nach ber Zeit von dem Schuld⸗
ner erworbene Guͤther afficiret, ſo hat dieſes bey den hypothecis

legalibus um ſo viel weniger Zweifel: Auch hat der von dem Vater

mit den Appellaten getroffene Kauf das Unterpfand nicht aufgehoben.
IV. Li-

7⁶

MEDTTAT. AD PANDECT.
IV.
Lileri bypotheca tatita in bonisz patris tantum ratione rerum
mazernarum & materni generis, non etiam aliarum ad-
ventitiarum gaudent.

Ea Hypotbeca ex die Juſceptæ vel ſuſeipiendæ adminiſtrarionis
incipit.
VI.

HMypotheca, guum uxor ratione illatorum balet, non a die il-
lationis, Jed initi matrimonii initium ſumit.
Prioremtneir, quod ſcilicer liberi tacitum pignus in bonis
Patris tantum quod ad res maternas, non etiam quod ad
reliquas adventitias, habeant, jam Jupra in Specimine CLXIV.
de Peculio adventitio, medit. 8. & in Specimine CLXVI. de Pe-
cunia Iuſtrica, medit. 2. expoſui. Addo nunc ſaltem, eandem
hypothecam liberis etiam quod ad res, quæ non quidem a ma-
tre ipla, ſed tamen a perſenis materni generis provene-
runt, locum habere. Equidem lex 6. Pr. §. 2. 4. C. de Vo-
nis quæ liberis, quæ hypothecæ iſtius tacitæ ſedes eſt, tan-
tum a bonis maternis loquitur. Verum ſub nomine bono-
rum maternorum etiam cetera materni generis comprehendi,
ex rubrica zituli C. de Bonis maternis materni generis item
ex L. I. C. de Vonis quc liberis aliisque colligo. Quum vere
& uxori ratione illatorum tacitum pignus rribuatur, ſpe
oOrto contra virum binubum creditorum concurſu inter uxo-

rem ſecundam & liberos pfioris matrimonii de pPrimo lo-

co diſputatur. Et hunc quidem liberis prioris matri-
monii adſignare videtur lex 12. F. 1. Qui potiores in pi-
Enore, iem Wovella 91. Sed porteſt tamen accidere, ut
Biberi prioris matrimonii nowercæ poſtponantur. Fac

mem-

— — — —.

n

i

SP. CCXXVI DE PIGNORE TACLTO. 237

Rempe, uxorem illata, liberos vero aviæ maternæ heredita-
tem, quam pater demum poſt initas ſecundas nuptias adiit,
in concurſu petere. Antiquior tunc potiorque eſt uxoris
hypotheca. Nam ea confeſtim a die initi matrimonii ini-
tium ſumfit, I. I. Qui potiores in pignore. Contra liberorum
hypotheca incipit eo die, quo pater adminiſtrationem avite
hereditatis ſuſcepit vel ſuſeipere debuit, L. 6. §. 2. de Secun-
dis nubtiis verbis: ex eo die, quo exr, l. 6. §. ult. C. de Honis
guc liberis. Quamobrem ſic Helmſtadii reſpondimus menſe
Septembri anni cro o ccxI. Wird zu wiſſen verlanget, ob die
Frau bey Lebzeiten ihres Mannes die von ihren Eltern herruͤhren⸗
de und von ihm beſeſſene Guͤther zuruͤck fodern koͤnne, und mit
dieſer ihrer Foderung ihren Stief⸗Kindern vorgehe; Ob nun wol
den Kindern in ihres Vaters Vermoͤgen ein ſtillſchweigendes Un⸗
terpfand wegen ihrer eigenthuͤmlichen Guͤther zuſtehet, wannenhero

es das Anſehen gewinnet, bs koͤnne Catharina Eliſabeth Boden⸗

ſtabin keinen Vorzug vor ihren Stief⸗Kindern begehren. Weil
aber eine Ehefrau ihrer Ulatorum halber ein ſtillſchweigendes
Unterpfand in ihres Mannes Guͤthern hat, welches gleich a tem-
Pore initi matrimonii ſeinen Anfang nimmt, dahingegen die
Stief⸗Kinder wegen deſſen, was ihnen der Vater von ſeinem ei⸗
genen Vermoͤgen ausgelobt, ganz kein Unterpfand, wegen der von
ihrer Großmutter herruͤhrenden Guͤther aber dergleichen erſt von
Zeit an, da dem Vater die Verwaltung davon zugefallen, præ-

tendiren moͤgen, und aber aus der ſub. Num. 12. beygelegten

Relation, daß dieſes erſt in waͤhrender Ehe geſchehen, zu erſehen
iſt; So iſt Catharina Eliſabeth Bodenſtabin ihr eingebrachtes
Guth wieder zu fodern berechtiget, und wird damit ihren Stief⸗
Kindern, ſo wol was deren abgelobte, als auch großmuͤtterl iche
Guͤther betrift, billig vorgezogen.

7n. . AaAaaa VII.

MEDITFPAT. AD PANDECT.
VII.

Uxor ratione paraphernalium & donationis propter nuptias
bypothecam tacitam in bonis mariti habet.

VIII.
Hypotheca bac ad cetera lucra, duæ uxori in padtis dotalibus
poſt mortem mariti ex bujus bonis Junt bromiſſa,
extendi non debet.

738

Qed uxori pignus tacitum propter bona Paraphernalia
in I. ult. C. de pactis conventis tribuatur, juſtum eſt &
quitati conveniens. At eandem etiam quod ad donatio-
nem propter nuptias locum habere, duriusculum videtur,
quum hanc præter dotem petens uxor merum lucrum cap-
tet, atque adeo ex analogia juris creditoribus damnum Vi-
tare cupientibus poiſtponenda eſſet. Unde & Bachovius d?
Pignoribus lib. I. vap. I0. n. 3. hypothecam hanc ratione do-
nationis propter nuptias in dubium vocat, cui ego Hbenter
adſentiremn, niſi apertis legum, inprimis Wovelæ 109. cap. I.
1. 29. C. de Jure dozium, I. 12. § 1. C. Qui potiores in pignore,
erbis convincerer. Quare ipſam hypothecam his donatio-
mibus non denego, ſed tamen jus hoc ſingulare & exorbi-
tans eſſe, atque adeo ad iſtas ſolas donationes, quas mari-
tus doti æquales in ſecuritatem vel compenſationem dotis

conſtituit, reſtringo, nec ad alia lucra, quæ forte uxori in

pactis dotalibus poſt mortem mariti promittuntur, extendo.

Iſta quippe lucra ex hereditate mariti debentur. At debi-

tor obæratus, cujus bona omnia creditores occupant, here-
ditatem nullam relinquit. Itaque nec uxor in ea lucra ſucce-
dere poteſt. Et ſic in concurſu quodam creditorum judica-
runt ICri Helmſtadienſes menſe Decembri anni C1o 10 cczI.
7. Suſanna Marie Hintreichin 20. Rthlr. Paraphernal-Gelder.
Dahingegen ihr uͤbriges Suchen wegen der verſprochenen 50. Rthle.
. Kuh

— — — —

— —

SP. CCXXVIL DE PIGNORE TACITO. „33

Kuh und Graſung nicht ſtatt hat. V. R. W. Rat. dec. Ferner
ſtehen ob eandem hypothecam tacitam die Paraphernal-Gel⸗

der letzteren Frauen, worunter aber dasjenige nicht zu rechnen iſt,

was dieſelbe Kraft der Eheſtiftung aus des Mannes Verlaſſen⸗
ſchaft fodert, indem dergleichen Lucra erſt nach Abzug der Schul⸗
den gezahlet werden, und die ſucceſſio conjugis, wenn der Mann
keine Erbſchaft hinterlaͤßt, nicht ſtatt findet.

Pupillus in Vonit tutoris pignus tacitum, ſed ſine jure
— brælationis babet.

D)* hypotheca ipſa dubium nullum eſt, quum clara de ea
E- exſtet lex 20. C. de Adminiſtratione tutorum; ſed jus
Pelationis multas inter DD. lites excitavit. Vindicat hoc
Pupillis ſumma contentione E iſſenbachius Exerc. ad z. 40. §.
14. & Exerc. 51.§. I1. denegant Bachovius ad Treutlerum vol.
2. diſp. 24. §. 7. D. Struvius Erxerc. ad z. 44. §. 49. Berger!
in Electis discept. for. pag. 1490. Atque cum his & ego ien-
tio. Scilicet discernenda ſunt jura Romana priſca a recentio-
ribus. Secundum illa privilegium aliquo« jamdiu pupillis
competit, l. ult. de Tutela & rationibus diſtrab. I. 42. de Ad-
miniſtr. tutorum, l. 19. §. 1. de Rebus sctoritat. jud. poſſ. At
hoc perſonale tantum fuiſſe & pupillis ſaltem jus potius in-
ter creditores chirographarios dediſſe, ex l. 9. C. Qui potio-
res in pignore apparet. Poſtea autem aucta ſunt pupillorum
jura, & attributa illis hypotheca in l. 20. C. de Adminiſtratio-
ne tutorum & Wovella 118. cap. 5. in ſine, non tamen addi-
tum, quod & hæc hypotheca præ ceteris privilegium ha-
bere debeat. Igitur ſimplex hypotheca eſt tantum, quæ
tamen antiquum illud privilegium perſonale, de quo Pande-
ctarum leges agunt, abſorpſit ac innutile reddidit. Quamob-
rem, quum fiſcus & pupillus invicem de primo loco cer-
Aàaa a 2 tarent,

740 MEDTTAT. AD PANDECT.

tarent, fiſcum, cujus hypotheca jure prælationis gaudet per
L. 28. de Jure fiſci, antetulerunt Cri Helmſtadienſes menſe
Aprili anni cio 1o ccxv. Daß, weil der Fiſcus oder die Fürſtli⸗
che Cammer keine ſchlechte Hypothek, ſondern nebſt derſelben ein
Vorzugs⸗Recht vor andern Glaͤubigern bey entſtehendem Con-
curſu hat, die Tuͤbkin hingegen mehr nicht als ein von Zeit der
uͤbernommenen Vormundſchaft anhebendes ſtillſchweigendes Un⸗

allerdings der Vorzug fuͤr des Amtmann Tuͤbken Ehefrauen
gebühre.
EKpothbeca tacita, quc pupillis in bonis zutoris competit, nen
extenditur ad pecuniam tutori ex bonis pupilla-
rihus mutuo datam.

L) darar tutor contutori ſuo ex bonis pupillaribus mu-

rum concurſu pupillus debitum hoc non tanquam mutnum,
ſed ex adminiſtratione tutelæ actione hypothecaria petebat;
S irrito tamen ſucceſſu. Nam tutor, qui cum contutore ſuo
de bonis pupillaribus contrahit, in hoc actu tanquam extra-

Goritate & conſenſu tutorum, adevaue pupillis ratione hujus-
modi mutui hypotheca nulla comperm Sic Cti Helmſta-
dienſes menſe Majo anni cο ο εασο XX. reſponderunt: Ob
wol Impetrant vorgiebt, es ruͤhre ſeine liquicirte Foderung nicht
aus einem bloſſen mutuo, ſondern aus der von dem gemeinſchaft⸗
lichen Schuldener, Langreutern, uͤber der Dettmerſchen Kinder
Vermoͤgen gefuͤhrten Vormundſchaft her, und habe gedaͤchter
Langreu⸗

terpfand ohne Prælation fodern kan, der Fuͤrſtlichen Cammer

ruum. Orto deinde conftra hunc contutorem credito-

neus, non tanquam tutor, conſideratur; arg. 1. 5. pr. de Au-

— — —--——

——

—

SP. CCXXNXVI. DE PIGNORE TACITIO. „4

Langreuter wegen der ſeinen Pupillen aus der gehabten Verwal⸗
tung ruͤckſtaͤndigen Gelder dem Impetranten als Mitvormunde

abſonderliche Obligationes ausgeſtellet; durch deren Annehmung

jedoch dieſer ſeinen Pupillen ihr bereits gehabtes Recht und aͤl⸗
tere Hypotheque nicht remittirt, ſondern vielmehr beybehalten,
indem bekannter maſſen die Novationes nicht præſumiret wer⸗
den, I. ult. C. de Wovationibus §. 3. I. Quibus modis toll ob-
lig. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob muͤſſe Impe-
trant Kraft des von Zeit der von Langreutern uͤbernommenen
Vormundſchaft erlangten ſtillſchweigenden Unterpfandes den Im-

Petraten, welche ihre 100. Rthlr. lange nachher ingroſſiren laſ⸗

ſen, vorgehen. Alldieweil aber Impetrant zu Beſcheinigung die⸗
ſes ſeines Vorgebens nicht das geringſte beygebracht, auch die
deutliche Worte der zu unterſchiedenen Zeiten ausgeſtellten Obli-
gationen, worinnen Langreuter von ſeinem Mitvormunde die
Gelder geliehen und baar ausgezahlet bekommen zu haben geſte⸗
het, wider ſich hat, und denn den Rechten nach ein Vormund,
welcher mit ſeinem Pupillen auctore contutore contrahirt, ſo
viel ſolchen Contract betrift, vor keinen Vormunde, ſondern vor
einen Fremden zu achten iſt, folglich die Obligation erſt von
Zeit des getroffenen Contracts den Anfang nimmt, und die we⸗
gen der Vormundſchaft den Pupillen zuſtehende Hypothek auf
ſelbigen Contract nicht gezogen werden kan, worzu ferner kommt,
daß Impetrant die Obligationes, ohne der vorigen Ingroſſla-

tion des Tutoris im geringſten zu gedenken, abſonderlich ingroſ-

ſiren laſſen, welches, wenn die Schuld aus der Vormundſchafts⸗
Verwaltung herruͤhrte, ganz unnuͤtze geweſen ſeyn wuͤrde; So

ſtehet der Impetrant den Impetraten billig nach.

Aaaaàa 3à₰ XI.

7. MEDTTAT. AD PANDECT.

Oui in emtionem rei pecuniam credit, hypothecam nülham babet,
ſed tantum privilegium perſonaie.
Me hic iterum inter Doctores pugna. Ajunt aliqui,
pecuniam in emtionem rei creditam pignore tacito
gaudere, negant alii. Utriusque exercitus duces recenſet
Martini in Proceſſu tit. 43. §. 6. n. 19. J. & in Analectis ad
bunc locum, ubi tamen per erroren- Brunnemannum ajenti-
bus adnumerat, qui in Proceſſu concurſus ereditorum c. 5. §.
40. pignus hoc clare negat. Et eſt utique negandum pro
pter expreſſam I. 17. C. de Pignoribus, cui quidem deroga
tum videri poterat per Movellam 97. cap. 3. ubi refectio ac
emtio conjunguntur, & hypotheca utriusque memoratur.
Sed, qui Novellam hanc curatius inſpicient, animadvertent
facile, Juſtinianum de credito in emtionem jus novum con-
dere noluiſſe, ſed tantum jus antiquum, quod creditori tali
hypothecam tacitam non tribuit, verum expreſſæ, ſi quam
ſibi creditor ſtipulatus eſt, privilegium prælationis dat in l.
7. C. qui potiores in pignore, repetiiſſe & confirmaſſe. Ita rem
recte explicat Bachovius ad Treutlerum vol. 2. diſp. 24. §. 7. E.
Privilegium tamen perſonale hujusmodi creditori denegari
nequit propter I. 34. de Rebus auctor. jud. poſſid. Et ita re-
ſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni C1o 109 CCNX.
Ob wol die Rechte demjenigen, welcher Geld zur Erhauung ver
Erkaafung eines Hauſes herſchieſſet, nirgend ein ſtillſchweigendes
Unterpfand geben, und es alſo ſcheinen moͤchte, dieſe Jungerman⸗
niſche mit keinem ausdruͤcklichen Unterpfande verſehene Foderung
muͤſſe dem Appellanten nachſtehen; So iſt doch dagegen wohl
zu erwegen, daß derjenige, ſo ad emendam navem, oder, welches
einerley iſt, domum Geld herſchieſſet, ein Privilegium poſt fiſcum
habe, folglich denen, die nicht ſo gut ppivilegiret ſeynd, billig vorgehe.
COROh-

SP. CCXXVI. DE PIGNORE TXACTTO. 74

6, R COEROLLANIA
1I. Actionem de in rem verſo adnexam ſæpiſſime habere
l, tacitam hypothecam, oſtendi ſupra integro fere Spe-
cimine CLXVII. de in rem verſo.
2. Locator vi Pignoris taciti, quod in rebus ab inquilino

illatis habet, eas non ſolum retinere usque ad merce-
dis ſolutionem l. 2. & 4. in quibus rauſis pignus, ſed &
exportatas aliique creditori oppignoratas vel etiam
venditas actione hypothecaria vel interdicto Salviane
Perſequi poteſt, l. I. pr. & §. I. de Interdict. Salvian.

3. Pignus tacitum, quod fiſcus ob tributa habet, non ſo-
lum illud prædium, ex quo tributa ſolvenda, ſed & ce-
tera debitoris bona adficit, I. 1. C. in quibus cauſis pi-
Enus. Exemplum haber Berger in ſupplementis ad ele-
cta diſc. for. FP. 2. pag. 1657.

4. Qui in ædificationem domus pecuniam credit, jure ci-
vili hypothecam non habere, recte ſentiunt Brunne-
mannus ad l. 1. in quibus cauſis pignus zac. gontrab.
. 4. Pergey in Eleſis diſc. for. p. 1468. n. 2. & [Cti
Helmſtadienſes, quorum reſponſum infra in Specimine
CCXXYIII. de pignore tacito ecclefiarum & piorum lo-
7or ad soã—»g, Medit. 2. memorabitur.

F. Dominum in bonis furis hypothecam tacitam non ha-
bere, dixi ſupra in Specimine CXLIX. de condict. JFurti-
va coroll. 2.

6. Qui in refectionem navis credit, tacitam in illa hypo-
thecam conſequitur. Dixi ſupra in Speimine CLTX
de Exercitorig akfionz, medit. I.

744 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN CCXNVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD L IB. XX. TIT. II.

PIGNORE TACITO IN BONIS
ADMINISTRATORIS
PVBLICIT
I.

Non fiſeus ſolum, ſed & civitates municipales in adminiſfrato-
rum ſuorum bonis pignus tacitum babent.

Niſcum in bonis adminiſtratorum ſuorum hypothecam

tacitam habere, extra controverſiam eſt. Vide l. I. C.
de Privilegio fiſei. Eandem hypothecam etiam civi-
tatibus competere, verior, atque in L. ult. C. Quo guisque
ordine nec non in lege 4. C. Quibus ex caufis majores funda-
ta ſententia eſt, quam, etſi nonnulli diſſentiant, tamen pleri-
que DD. quorum catalogum exhibet Martini in Proceſſu tit.
45. §. 3. . 2. tuentur. Videntur quidem graviſſime obſtare
I. 10. ad municipalem & I. 2. C. de Jure reipublicæ, quæ rebus
publicis ſeu civitatibus pignus, niſi hoc ſibi expreſſe ſtipula-
tæ ſint, denegant. Verum iſtas leges de pignore, quod fiſcus
in omnium ſecum contrahentium bonis habet, I. 2. C. in qui-
bus cauſis pignus, intelligi oportet. Hoc utique civitatibus
non competere, ipfi fatemur. At quod ad adminiſtratores
ſecus eſt. In horum bonis civitatibus pignus tacitum con-
cedit clara, quam mermoravi, lex ult. C. Quo quisque or-
Accedit exemplum pupillorum & minorum, qui
etiam in bonis aliorum contrahentium jus reale non ha-

bent, habent vero illud in bonis tutorum curatorumve;, l.
20

dine.

— — — —

cN⸗
da-

erl-⸗

it.
lue

sP. CCXXVII. DE PIGN. TAC. IN BON. ADM. PVB. 745

20. C. de Adminiſtratione tutorum. Civitates autem juribus
pupillorum utuntur, J. 3. C. de Jure reipublicæ.

II.

Proxenetæ publice conſtituti bona his, qui fidem ejus ſequi ne-
ceſe babent, tacite ſunt obligata.

1* emporiis ſolent certi homines publica auctoritate & in-
Tterveniente jurejurando conſtitui, qui in negotiis, quæ
ad mercaturam ſpectant, conciliandis operam præſtent, de
quibus, ut veteres auctores taceam, vide Zitium in Jure
bPrivato lib. 10. cap. 6. & Franckium in Inſtitutionibus jur. cam-
hialis I. I. ſect. 2. tit. 2. §. 6. ſqq. Horum officium publicum
eſt, ipſosque publicas perſonas recte vocat Carpzovius deci-
ſtone 130. n. 10. Igitur ipſorum tanquam adminiſtratorum

publicorum bona publico obligata ſunt ſecundum ea, quæ
in meditatione I. dixi. Atque hoc pignore tacito etiam Pri-

vati, quos fidem iſtorum proxenetarum in commercio ſequi
oportet, fruuntur. Nam jus, quod integræ civitati datum,
ſingulis quoque prodeſt, I. 2. §. 2. Me quid in loco publico.
Atque ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Januario
anni clo 19 cc xXIV. Die zweyte Frage iſt, ob die Mekeley⸗und
Vergantungs⸗Schulden den ingroſſirten Schulden bey dem Con-
curs vorgehen. Dieſe Frage nun iſt allerdinges zu bejahen, weil
ein Mekeler publica auctoritate beſtellet, und in ein oͤffentliches
Amt geſetzet, alſo deſſen als eines Adminiſtratoris publici Guͤter
bekannten Rechten nach dem publico oder allen denjenigen, wel⸗
che ihm das ihrige Kraft ſeines Amts anvertrauen, legaliter von
der Zeit an, da er in ſolche oͤffentliche Beſtallung getreten, ver⸗
pfaͤndet werden, mithin die nach der Zeit erhaltene obgleich eben⸗

falls publique Hypothequen dem aͤlteren ex ipſa Juris diſpoſi-

Zbm. Il. Bbbbb tione

746 MEDITAT. AD PANDECT.

tione herruͤhrenden und ſecuritatem publicam hauptſaͤchlich in-
tendirenden Pfand⸗Rechte billig nachſtehen.

III.
Adminiſtratores publici ir bonis eorum, quot ipſi ſibi privatim
ſubſtituunt, pignus tacitum non babent.

JIn adminiſtratores publici ſæpe ſibi alios ſubſtituere,
per quos officium ſuum exercent, pecuniam publicam
recipiunt atque expendunt. Quodſi hi in exercitio muneris
ſui damnum dant, hoc adminiſtratoribus, qui eos conſtitu-
erunt, nocent, qui tamen actionem adverſus illos habent.
Num vero & pignus tacitum in eorum bonis habent? Vin-
dicant hoc ſibi plerumque, ſed fruſtra. Deficit quippe lex,
ſine qua hypotheca legalis conſtitui nequit. Nec fiſci aut
reipublicæ hie intereſt, quibus quippe per perſonam & bo-

na ipfius adminiſtratoris ſat cautum eſt. Nam adminiſtra-

tores ex facto eorum, quos ipſi fibi ſuffecerunt, reipublicæ
obligantur, arg. ?. 30. de Negotiis geſtis ibique Gothofred. lit.
e. Objicies forſan, adminiſtrateres hos, dum reipublicæ
ſatisfaciunt, in locum ejus, pro quo ſolvunt, ſuccedere at-

que hypothecam & privilegium conſequi. Verum privile-

gia fiſci ſine ceſſione in eum, qui fiſco pro altero ſolvit, non
tranſeunt, I. 3. C. de Privilegio fiſci. Præterea fiſcus cum

ſubadminiſtratore non contraxit, atque adeo eum non, niſi

forte in ſubſidium, obligatum habet, ſed ſtatim directo ju=
re adminiſtratorem ipſum excutit & ad ſolvendum, quod a
ſubadminifſtratore interverſum fuit, compellit. Igitur actio-
nem, quam non habet contra ſubſtitutum, cedere etiam
non poteſt. Conſentiunt Huberus in Prælett. ad tit. D. Qui
potiores in pignore §. 8. in fin. G Bergerus in Reſolut. Lauterb.
p. 745. Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe De-

cembri

— — —

— ----—

in

ele,
in
eri⸗
itn.
enl.
ir.

1
Cbo.
ſtre.
lice
,.
N

e E

1le
i Nol
N
N 1
Nlf
Got
ri
ein
1
umn

h

ofi

Sp. CCXXVII. DE PIGN. TAC. IN BON. ADM. PVB. 747

cembri anni eo 1o cc xI. Der Hof⸗Rath von Derenthal gruͤn⸗
det ſich ſo wohl auf ein ſtillſchweigendes als ausdruͤckliches Unter⸗
pfand. Das ſtillſchweigende fuͤhret er daher, daß der entwichene
Pohlmann von ihm zum Einnehmer der Koͤnigl. Gelder beſtellet,
alſo deſſen ſaͤmmtliche Guͤter vermoͤge des bekannten privilegii fi-
ſcalis tacite verpfaͤndet worden. Da aber Pohlmann dem Fifco
ſelbſt nicht bedienet, ſondern als ein privatus von dem Hof⸗Rath
und Land⸗Rentmeiſter zum Unter⸗Einnehmer beſtellet geweſen, die⸗
ſemnach der Fiſcus, welcher ſich lediglich an den Land⸗Rentmei⸗
ſter haͤlt, hierbey gar kein Intereſſe hat, wie ſolches noch deutlicher
aus den in dem fol. 44. befindlichem Reſcript enthaltenen Worten:
Die Sache unſer Cammer⸗Weſen eigentlich nicht angehet,
ſondern eine barticuliere Abrechnung zwiſchen dem von
Derenthal, und ſeinem Bedienten betrift, erhellet; So faͤllt
das ſtillſchweigende Unterpfand ſonder Zweifel hinweg.

IV.

Adminiſtratores publici in exactione debitorum publieorum ne-
gAligentes iſco quidem & reipublicæ debita bæc de ſuo ſol-
vunt, ſed tamen ſolutum a debitoribus publicis actio-
ne hybothecaria repetunt.

ræcipuum adminiſtratorum publicorum munus eſt, ut
debitores Publicos tempeſtive interpellent, morofſos in
judicio conveniant, atque, ut par eſt, excutiant. Quodſi
hoc negligunt, atque debitor publieus propter moram ip-
ſorum vel non ſolvendo fit, vel exactio ſaltem difficilior
redditur, fifcus vel respublica, omiſio debitore, confeſtim

adminiſtratorem fuum perſequi & ad ſolvendum adigere po-

teſt. Vide E 7. C. de Exactoribus tributorum: ibi absque ulla
mora de proprio cogantur exſolvere. Additur tamen in hac le-
. Bbbbbz ge:

248⁸ MEDFTAT. AD PANDECT.

ge: ipfis adverſus obnoxios repetitione ſervata. Exigunt igi-
rur deinde debita hæc publica ſuo periculo. Sed dubitatum
fuit aliquando, an adminiſtrator publicus etiam actionem hy-
pothecariam, quæ ipfſi fiſco & reipublicæ competit, habeat.
Ita puto. Nam repetitio illa, quam memorata lex 7. ei con-
cedit, fieri debet jure & nomine reipublicæ, quum ſuo pri-
vato jure & nomine actionem nullam adverſus debitores
publicos exercere poſſit adminiſtrator, ſed tantum procura-
tor in rem ſuam fiat. Et ita reſponderunt Cti Helmſtadien-
ſes menſe Aprili anni cio 10 cc xXIV. Die zweite Frage iſt, ob
der Hoſpital-Verwalter deshalben, daß er den Hoſpital-Schuld⸗
nern uͤber eines Jahres Zinſe nicht ſtunden, oder widrigenfalls
die uͤbrige Jahre aus ſeinem Beutel erſetzen ſolle, die Intereſſen
der uͤbrigen Jahre auſſer einem in gegenwaͤrtigem Concurſe nicht
fodern koͤnne. Leuteranten wollen dieſe Frage daher bejahen, daß
ſolches nicht allein in des Hoſpital-Verwalters Beſtallung, ſon⸗
dern uͤber dieß in den gemeinen Rechten gegruͤndet ſey. Weilen
aber dergleichen Rechte lediglich zum Beſten des publici geſetzet
ſeynd, die Schuldner ſelbſt hingegen dadurch von der Obligation
die uͤbrigen Zinſe gleicher geſtalt zu zahlen nicht befreyet werden,
ſondern den Verwaltern die alte Action gegen ſelbige vorbehalten
wird, dieſemnach der Hoſpital-Verwalter, wenn er gleich dem
Hoſpitale die Zinſen der vorigen Jahre gut thun muͤßte, ſoͤlche
nichts deſtoweniger aus dem Concurs, welcher des debitoris Kuh⸗
fuſſens Perſon repræſentiret, fodern kan; So haben wir in die⸗

ſem Puncte vorigen Beſcheid zu aͤndern nicht vermogt.

SPE.-

SEP. CCXXVIII. DE PIGN. TAC. ECCL. & PIOR. LOC.74

SPECIMEN CCXXVIII. ä
R MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AAAD LIB. (XNX. TIT. II.
PIGNORE TACIIO ECCLE-

SLARVM ET PIORVM
4 TLOCORVM.

d
ſls ⸗ 1.
S Eccleſiæ & pia loca pignus tacitum in adminiſtratorum ſuorum
e bonis habent. .
N indicavi in præcedentis ſpeciminis medit. I. civitatibus
ſtn W municipalibus pignus tacitum in adminiſtratorum ſuo-
z rum bonis. Succedit nunc nova lis de eccleſiis & piis
ſete locis. His pignus tacitum plures; qui id tamen civitatibus
tion tribuunt, denegant. Et-expreſſa quidem lex in jure commu-
N ni vix extat. Provoeant igitur eccleſiarum & piorum loco- .
Noen rum patroni ad cap. I. X. de in integrum reſtitutione, in quo
6N „Jura minorum, quibus lex 20. C. de Adqminiſtratione tutorum
hypothecam tacitam in bonis curatorum dat, eccleſiis con-
ſeſ ceduntur. Itaque hoc eccleſiarum & piorum locorum pri-
N vilegium mere ex interpretatione exfenſiva pendere, Zieg

lerus ad Proceſſum tit. 45. obfervat, qui illud etiam propter-
ea admittere non videtur. Tolerari tamen poteſt, quum in
publicis imperii legibus, nempe in Keformat. polit. de anno
1548. tit. 31. §. 4. & in Ordinot. polit. de anno 1577. tit. 32. §.
A. adminiſtratores rerum eccleſiaſticarum tutoribus & cura-
toribus quodammodo exæquentur. Quidquid fit, de praxi
Bbbbb 3 dubium

4

750 MEDTTAT. AD PANDECT.

dubium non eſt, quin per hanc pignus iſtud tacitum eccle-
ſiarum & piorum locorum fit ſtabilitum. Sic igitur reſpon-
derunt [Cti Vitembergenſes menſe Februario a. clo Io cc IX:
Es iſt bekannten Rechtens, daß die Kirche und andere pia lo-
ca den Unmuͤndigen, die Kirchen⸗Pfleger aber den Vormuͤndern
und Tutoren gleich geachtet werden, dieſemnach, da dieſe wegen
unvorſichtiger Ausleihung ihrer anvertrauten Gelder oder unfleißi⸗
ger Einmahnung der ausſtehenden Schulden den Schaden zu er⸗
ſetzen koͤnnen angehalten werden, es mit den Hoſpital- und Kir⸗
chen⸗Verwaltern gleiche Bewandniß habe, in deren Guͤtern den
Kirchen ein ſtillſchweigendes Unterpfand dieſerhalben zukommet.
Simile [Ctorum Helmſtadienſium reſponſum ſupra jam in
Specimine CCXXVI. de Pignore tacito, medit. I. memoravi.
. II. .
Eccleſiæ & pia loca in bonis aliorum contrabentium pignus
2 nullum babent.

—iſeo in bonis omnium, cum quibus contrahit, hypothe-
F cam tribuit lex 2. C. In quibus cauſis pignus. Eam mul-
ti ad eccleſias & pia loca extendunt, ſed parum accurate. Cer-
re privilegia fiſci eccleſiæ nunquam tribuuntur „ nec debent
aliis, quam quibus per legem elaram data ſunt, tribui lh. 10.
Ad municipalem. Igitur & major eſt Doctorum, qui eccleſis
hypothecam in bonis aliorum contrahentium denegant, nu-
merus. Vide Martini Proceſſum tit. 45. &. 4. n. I. Et ſecun-
dqum hos reſponderunt ICri Helmſtadienſes menſe Martio an-
ni cro cc xv. Ferner haben wir Engel Marwen mit ſeinem ge⸗
richtlichen Unterpfande und nach ihm die Duttenſtaͤdtiſche Kirche
ſo wohl mit dem, was ſie zur Erbauung der Scheune als zu Er⸗

kaufung des Pferdes hergeſchoſſen, geſetzet. Denn obgleich eini⸗

ge Rechts⸗Lehrer dem, was zu Erbauung eines Hauſes oder Se
daͤndes hergeliehen wird, wie auch den Kirchen ſchlechter dinges n

Sh. CCXXVIII. DE PIGN. TAC. ECCL. & POR. LOC.751

kte. den Guͤtern ihrer Schuldner ein ſtillſchweigendes Unterpfand zu⸗
n. ſchreiben, ſo iſt doch ſolches nur nach Saͤchſ. Recht zu verſtehen.
. Denn nach gemeinem Recht haben weder diejenige, ſo zu Erbau⸗
lo⸗ ung eines Hauſes herleyhen, noch Kirchen, Schulen und Ge⸗
den meinden weiter, als in den Guͤtern ihrer Curatorum und Ad-
cee miniſtratorum, eine hypothecam tacitam. Doch iſt nicht un⸗
eſn billig, daß ſie wegen ihres ſonderbaren favoris qandern Chirogra-
16 Phariis vorgeſetzet werden.
Nee 4
d III.
ypotheca in bonis ecclefiaſticorum aliorumque adminiſtratorum
ni incipit a die, non quo damnum dederunt, etſi de eo certe
. conſtet, ſed quo oficium ſuſceperunt, aut Juſcipere
V debuerunt.
QAa de priore loco inter plures creditores diſputatur,
antiquitas & initium hypothecæ potiſſimum conſidera-
dhe. tur. Igitur ſcire intereſt, quo die hypotheca in eccleſiaſti-
u.. . corum aliorumque adminiſtratorum bonis initium ſumat. Præ-
t⸗ ter . 6. §. 4. C. de Bonis quæ liberis vix aliam habemus, ex qua
. controverfia hæc decidi queat. Sed tamen ea mihi ſatis cla-
e ra videtur. Etſi enim eam multi ad ſolum pignus tacitum
n hberis in bonis patris competens reſtringant, ipſa tamen §.
l bujus verba ſatis oſtendunt, ſermonem Imperatori de omni-
,E bus adminiſtratoribus eſſe. Loquitur enim generaliter de ta-
ſen. citis hypothecis, quas vereres leges introduxerunt, memo-
tun⸗ ratque deinde eam, quam ipfe liberis in patris bonis tribue-
n⸗ rit, poſt hæœæc addit: compendioſa narratione interpretamur,
initium gerendæ vel deſerendæ adminiſtrationis vel obſervatio-
6r6 nis eſſe ſpectandum, & non tempus, ex quo male aliquid geſtum
en Juerit. Miror itaque, Accurſium ab l. 20. C. de Adminiſtra-
NG tione tuterum voce: Obligata hypothecam in bonis tutorum

I ex

752 MEDTTAT. AD PANDECT.

ex eo die, quo male adminiſtrare ceperunt, inchoare. Pauci
tamen Accurſium ſequuntur, ſed plerique nobiscum faciunt,
quorum ſententiam comprobavit elector Saxo in Ordinat. pro-
ceſſus tit. 45. §. 5. ex hac potiſſimum ratione, quod difficul-
ter cognoſci poſſit, quando quis male adminiſtrare ceperit,
adeoque Accurſü opinio longas paritura eſſet & intricatiſſi-

mas lites: Weil man gemeiniglich nicht ſo bald innen werden

kann, wann ſich eigentlich die uͤble Verwaltung angeſponnen, und

daher ſolches eine ſchwehre Ausfuͤhrung geben wuͤrde. Sed fac
etiam, de die, quo adminiſtrator damnum dedit, vel quo
ecuniam, de qua nunc controvertitur, recepit, certo
conſtare. Nihilominus hypotheca propter ſupra memora-

tam generalem l. 6. §. 4. C. de Bonis quæ liberis a die ſuſcepti

officii computanda eſt. Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadi-
enſes menſe Aprili anni CIO 10 ccxx. Was letztlich Johann Nie⸗
the in ſeiner Appellation wider die Schrockiſche Kinder anfuͤhret,

ſolches haben wir bereits oben eroͤrtert. Es bleibet alſo nur ſein
wider die Kloſter⸗Kirche gerichtetes Gravamen uͤbrig, daß nem⸗
lich ſelbige mit ihrer Foderung der ſeinigen, ohngeachtet dieſe aͤlter

ſey als jene, vorgeſetzet worden. Allein es kommt auf die Zeit,
worinnen die Kirchen⸗Gelder aufgenommen worden, nicht, ſon⸗

dern auf diejenige an, in welcher Fabricius zum Kirchen⸗Provi-

ſore beſtellet worden, geſtalt von ſolcher Zeit an das der Kirche in
ſeinen, als Adminiſtratoris, Guͤtern zuſtehende ſtillſchweigende

Unterpfand, ungeachtet der Adminiſtrator die Gelder erſt lange

hernach eingenommen, zu laufen anfaͤngt. Weil nun Fabrieius

bereits anno 1705. Kirchen⸗Proviſor geworden, Niethe hinge⸗

gen ſeine Hypothec hoͤher nicht als in das Jahr 1710. bringen
kan; So gehet die Kirche Niethen unſtreitig vor, und faͤllt alfo
deſſen Appellation hinweg.

IW.

1

Sb. CCXXNXVIII. DE PIGN TAC-ECCL. r PORLOCG. 753

IV.

In exeutiendis adminiſtratorum ecleſtafticorum rationibus be
nignius agendum, nec omnia ad vivum reſecanda ſunt.

quidem non ignoramus, objici huic theſi poſſe argu-
mentum a procuratore deſumtum, qui per L. II. c
13. C. Wandati ex culpa leviſſima obligatur. Verum duriſſi-
mas has leges ad ſolos negotiorum privatorum curatores
reſtringi oportet. Ad publicarum & eccleſiaſticarum rerum
adminiſtros argumentum potius a tutoribus curatoribusque
Pupillorum & minorum trahendum eſt, qui de culpa levi
tantum reſpondent, non de leviſſima, l. 7. C. Arbitrium tu-
telæ. Vide lI. 6. de adminiſtratiene rerum ad civitatem perti-
nentium. Atque hoc profecto æquiſſimum eſt. Quantacun-
que enim adhibeatur ab adminiſtratore circumſpectio, erra-
bit aliquando & labetur. Declinare hoc nec ſapientiſſimus

poterit. Triſtiſſimum autem foret, inevitabile hujusmodi

Peccatum jactura bonorum ſuorum luere. Humanius ergo
faciunt, qui in excuſſione rationum ab adminiſtratoribus ec-
cleſiaſticis redditarum benignius agunt, nec omnia ad vivum
reſecant atque culpam leviſſimam iisdem remittunt. Fece-
runt hoc ICti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni 1720.
Zwar hat der advocatus piarum cauſarum mit groſſem Fleiß
und Geſchicklichkeit alles zuſammen geſuchet, um zu erweiſen, daß
der Klaͤger ſo wohl bey Unterbringung des Capitals als auch nach⸗
gehends in Eintreibung der Zinſen, Excutirung des Schuldners,
