immunem exiſtimabat, quod moram nullam feciſſet, ſed
ſtato die lanam tradere paratum lex regia impecdiſſet. Aje-
bat deinde, in condictionibus, quæ ſtricti juris ſint, uſuras
nunquam deberi, L. 1. C. de Condictione fededirr. L. 4. de Con-
dictione ob turpem cauſam. Contra emtor, non potuifſſe
venditorem ſalva *εauitate ſimul re & Pretio gratis frui il-
lIumque adeo ad uſuras ex die „quo pretium accepiſſet, obli-
gari, dicebat, arg. L. I3. §. 20. de Actionibus emti. Nos
neutri adſe Enſmus. Erat urique venditor in mora, non qui.
dem rei tradendæ, ſed Pretii reſtituendi, quod ſalvo pudo-

re retinere non Ppoterat, Ied interpellatus confeſtim reddere

Sgg 2 de-

.

420 MEDITAT. AD PANDECT.

debuiſſet. At quando mora intervenit, tunc etiam in con-
dictionibus hodie uſuræ debentur, quemadmodum lucu-
lenter ſupra in Specimine CXLVIII. de Condict. indeb. med.
10. oſtendi. Eæ vero uſuræ ex die factæ numerationis cur-
rere non poterant, quod in condictionibus uſuræ ſine
mora nunquam debeantur, atque ratio etiam ſupra memo-
ratæ legis 13. ceſſaret. Venditor enim ex lana, quæ res
frugifera non eſt fructus nullos perceperat. Quamobrem
ſententiam tribunalis ſic explicuimus, ut reum ad uſuras ex
die quo judicialiter interpellatus eſſet, quoniam de extra-
judieiali interpellatione non conſtabat, damnaremus. Hæc
igitur fuit ſententia noſtra: Daß es, der eingewendeten Leu⸗
terung ungeachtet, bey dem am 31. Octobr. 1722. ertheilten
fol. 26. befindlichen Beſcheide zu laſſen, Beklagter jedoch die
Zinſen nur von Zeit der erhobenen Klage an, anbey aber alle
durch die unternommene Leuterung verurſachte Unkoſten Klaͤgern
zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W. Atque hæ decidendi ra-
tiones: Beklagter iſt laut einer den 12. Auguſt. 1720. mit Klaͤ⸗
gern gehaltenen Abrechnung dieſem 549. Thlr. ſchuldig geblieben,
und hat ihm davor Wolle zu liefern verſprochen. Als aber indeſ⸗
ſen Koͤnigl. Majeſt. die Ausfuͤhrung der Wolle verbothen, ſo hat
Klaͤger ſeines Capitals halber Klage angeſtellet. Nun iſt zwar
Beklagter nicht in mora geweſen, ſondern durch das Koͤnigl. Edict,
als einen caſum fortuitum, an Lieferung der Wolle gehindert
worden. Alldieweil aber Beklagter durch das Koͤnigl. Verboth
keinesweges von Reſtitution des empfangenen Kaufgeldes, ſon⸗
dern nur von der ſonſt wider ihn ad Intereſſe, anzuſtellenden a-
ctione emti, befreyet, hingegen alle empfangene Gelder wieder
zu zahlen ſchuldig worden, indem er ja die Wolle nicht verlohren,
ſondern anderwaͤrts zu verhandeln freye Macht behalten, folglich
von der Zeit an, da Klaͤger ihn gemahnet, in mora zu ſeyn an⸗

gefangen, alſo wenigſtens von Zeit der erhobenen Klage ga ni

—

ncon.
un.
. nl.
ant.
We
mem.

n

voblen
Uunse
leenr
B. NEe
detenl

ſdech

cbr

Kn
Zendin
nnt N
blieben,
eide
/ſohe
Gbi
gehim
De
ſdes/
lhn⸗
Cder nint

t eiagn
n/ 4

ctſeht

Sp. CXC. DE REBVS COMMERCIO EXxEMTIS. 421

Zinſen zu bezahlen verbunden iſt, hingegen des Klaͤgers Prœten-
ſion, die Zinſen von Zeit der Berechnung an zu erkennen, keinen
Grund hat, nachdem die mora von daran ohnmoͤglich gerechnet
werden mag; So haben wir, immaſſen in unſerm Urthel enthal⸗
ten, geſprochen, Beklagten auch, der die Schuld nicht leugnen
kan, und nur durch dieſe ungegruͤndete Leuterung laͤngere Friſt zu
erhalten geſuchet, in die dadurch verurſachte Unkoſten vertheilet.

I. V
Tune, quum princeps factam venditionem improbat, venditor

contra emtorem ad reſtituendum pretium non ad rem
tradendam agere debet.

merat eques Weſtphalus a civitate fundum partemque
pretii ſolverat. Perfecta venditione, civitas principem
agit, conſenſumque ejus ſecundum L. 3. C. de Vendendis re-
bus civitatis implorat. Detrectat conſentire princeps &
contractum palam improbat. Tum emtor actionem emti

inſtituit, & alternative, ut vel fundus tradatur, vel pretium
reſtituatur, petit. Inepte prorſus. Res interveniente prin-

cipis prohibitione, tradi non poterat, ipſaque adeo vendi-
tio per hoc nulla efficiebatur. Igitur ex emto ad traden-

dum agi non poterat per L. 62. §. I. de Contrab., emt. Non

aliam ergo habebat actionem emtor, quam in præcedente
meditatione memoratam condiétionem ſine cauſa. At hæce
non alternative concipienda eſt, quum ſimpliciter ad repe-
tendum id, quod datum fuit, tendat. Forſan igitur, ſi acta
ad Ctos rigidiores & formularios delata fuiſſent, hi libel-
lum tanquam ineptum rejeciſſent. Verum Helmſtadienſes
hac in Parte ‚ut par eſt, indulgentiores ſecundum ea, quæ
ſupra in opecimine XXXVII. de Vitiis lilelli ſanabilibus,
2 mied. 2. dixi, libellum ſuſtinuerunt, & æquifſimam Ulpiani

Ggg 3 1

7

422 MEDITAT. AD PANDECT.

in E. 66 de Judiciis regulam ſequuti ex iſtis duabus petitio-

nibus eam, quæ actori utilior erat, elegerunt, ſicque menſe
Majo anni clo Io cc xIII. reſponderunt: Klaͤgers Großvatte
hat anno 1630. von den Beklagten die Schweine⸗ Wieſche um
2400. Thlr. erhandelt, auch darauf, wie aus Zuſammenhaltung
der Quittungen, Reverſes und rechtskraͤftigen Beſcheide klar zu
erſehen iſt, bereits 1250. Thlr. gezahlet. Weil aber der Landes⸗

herr den getroffenen Kauf nicht beſtaͤttigen wollen, ſo hat endlich

Klaͤger ſeine Klage anno 1703. erhoben, und aus dem zum Grun⸗
de geſetzten Kauf⸗Contract de anno 1630. entweder die Ueberga⸗
be der verkauften Wieſche oder Reſtitution der gezahlten Gelder
gefodert ꝛc. Dieſemnach haben wir Beklagte nicht zwar alter-

native, ſondern ſchlechterdinges zur Reſtitution der Kauf⸗Sum-

ma ſammt dem Intereſſe condemniret.
Improborum librorum commerkium recte probibetur.

Lh improbi, magici videlicet, athei, heretici, blas-
phemi commercio eximuntur in L. 4. §. 1. Familiæ er-
ciſcundæ, L.6. §. I. & L. 8. §. 5. C. de Hæreticis. Improbant
hoc multi, ſuadentque, permitti potius iſtorum librorum
commercium, ne homines, ex diffidentia cauſæ iſtiusmodi
libros prohiberi, &, quæ in iis proponantur, rationes re-

felli non poſſe, credant. Ita Stollius in der Einleitung zur

Hiſtorie der Gelahrheit pag. 572. At hæc me, ut com-
mercium eorum librorum liberum relinquendum eſſe cre-
dam, non movent. Periculoſa ſemper eſt illorum le-
cctio. Air quidem Stollius, averri periculum poſſe;, fi
libro ipſi ſemper accurata refutatio adneféstatur. Verum
nec ſic ſecuri erimus. Idem eſt, ac ſi diceret; pharmaco-
polis promiſcuam malorum venenorum venditionem in-

dulgendam atque id tantum præcipiendum eſſe, ut emtori
SB ſimul

— —e

— — — — – —

lenſe
ttt
NA
tog
l
los
edih
Uee
G
Nr Nr
uf, An

ur.
i, blir
Hilieet-
Nrodald
wroran.
äusmod
kiones ke⸗
inungeu
4 ut CN.
elle e
lorun
pole,
r. Veuun
Phethu-
tonen 1.
Ut nlan
n

1

SP. CXG. DE REBVS COMMERCIO EXEMTIS. 423

ſimul antidotum vendant. Neſcit pharmacopola, an emtor
eneni antidoto ſit uſurus; neſcit etiam librarius „ an emtor
libri improbi refutationem adnexam lectione ſit dignaturus.

VI.
Rei, quæ intuitu certarum perſonarum commercio exemta eſt,
venditio perſonæ prohibitæ facta nulla eſt, nec convaleſcit,
etſi emtor eaim deinde in alium non probibitum
transferat.

Junt quidem nonnullæ res in commercio, ſed tamen cer
tis perſonis vendi prohibentur, atque adeo quod ad il-
las commercio eximuntur. Sic in multis eivitatibus & pro-
vinciis cœnobia fundos aliasque res immobiles emere, in Sa-
xonia equites glebas ruſticas adquirere, in aliis locis pere-
grini præœdia comparare vetantur. Venditio igitur hujus-
modi perſonæ prohibitæ facta nulla eſt. Vide L. 34. de
Verb. obligat. At quid ſi emtor deinde rem in alium, qui
Poſſidere eam poteſt, transferat. Agitatam hanc contro-

verſiam recordor in comitatu Lippiaco, in quo peregrini ab

emtione certorum fundorum excluduntur. Emerat ibi
peregrinus talem fundum, ſed hunc confeſtim in civem ite-
rum alienarat. Conventus civis rei vindicatione, conva-

Juiſſe contractum in ſua perſona, ajebat, argumentumque

ex L. 49. §. 3. de Legatis 2. ducebat, in qua legatum rei, cu-
jus eommercium teſtator & legatarius habent, valere dici-
tur, etſi interveniens heres, quem teſtator rem legatario
præftare juſſit, a commercio ejus ſit excluſus. At Cti
Helmſtadienſes novum hunc poſſeſſorem, etſi indigenam,
tamen ad reſtituendum condemnarunt. Erat enim ea em-
tio ab initio nulla, non poterat igitur per translationem in
alterum convaleſcere, quum ſemper initium contractus re-
ſpiciendum ſit, L. 12. pr. de bis, qui not, infam. L. I. § 13. De-

424 MEDITAT. AD PANDECT.

poſiti. Primus quoque emtor, qui jus nullum in re ha-
buerat, nullum in ſecundum transferre potuerat. Ergo
hic etiam nullum habebat. Quamobrem ſic reſponſum
fuit: Beklagtens fuͤrnehmſtes Gravamen gehet dahin, daß ihm

in angezogenem Beſcheide, die ſtreitige Rottwieſe und Rottkamo

dem Klaͤger abzutreten, zur Ungebuͤhr auferleget worden, indem
der Rottkamp nebſt der Wieſe juſto emtionis titulo an ſeinen

Schwieger⸗Vater, von welchem er cauſam hat, kommen, endlich

die Graͤfl. Edicta, auf welche Klaͤger ſein Fundament ſetzet, blos

von Auslaͤndern handeln, demnach Beklagten, welcher ein Graͤfl.
Unterthan iſt, und anjetzo die ſtreitige Laͤndereyen beſitzet, nicht an⸗
gehen; Alldieweil aber die Graͤfl. Edicta, daß die an Auslaͤnder

ohne Conſens geſchehene Veraͤußerungen der Rottlaͤnder null und

nichtig ſeyn ſollen, klaͤrlich verordnen, dieſemnach, und ob gleich

Beklagter kein Auslaͤnder, der Contract dennoch, weil er anfangs

mit einem Auslaͤnder geſchloſſen worden, einmal unkraͤftig iſt, auch

Beklagtens Schwieger⸗Vater ein mehreres Recht, als er ſelber
gehabt, auf jenen nicht transferiren koͤnnen; So haben wir in
der Hauptſache den gegebenen Beſcheid confirmirt, hingegen die

Erſtattung der Unkoſten, weil Beklagter probabilem iitigandi
cauſam gehabt, und geglaubt, daß ſein Schwieger⸗Vater die

ſtreitige Laͤndereyen perfecte acquirirt, ihm erlaſſen.

SPECIMEN CXCI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XVIII. TIT. I

RETROVENDITIONE.

De

— ——— ·-· —

—, — — — — —. —

rehe
Urgo
um
Nfe
ekene
,en
Nſeen
b
end
hnit
Nlaſer
ule
Lroffik
Gſu
er
ir 1
en de⸗
eigendi

Dater à .

—

N

SP. CXCI. DE RETROVENDITIOME. 425
De pacto retrovenditionis jam olim, quum adhuc Vi-
tembergæ jura docerem, accurate ſeripſi, ſed hanc lucubra-
tiunculam meam nomine cujusdam Joannis Ehrenfried
Martini, jurium Licentiati, diſcipuli mei, qui id enixe a me
Petiit, edi & publice diſputari paſſus ſum. Nunc vero eam

ad me recipio & inſigniter auctam his meditationibus inſero-

I.
Pactum retrovenditionis defnitur.
Ractum retrovenditionis, quod interdum etiam pa-
ctum reluendi, redimendi, transſcribendi, L. 12. ℳ
præſeriptis verbis, revendendi, venditio fiduciaria
rmanice: der Wiederkauf, appellatur, eſt pactum

contractui emtionis venditionis ad jectum ut, pretio oblato,
emtor ejusque heredes venditori ejusdue heredibus rem

reſtituere teneantur.
Pactam hoc convenit juribus naturak . ibrairo & aliarum
gentium.
Padum hoc æquitati & juri naturali convenire ,‚ nemo in
dubium vocabit, qui, omnis generis pacta, dummo-
do honeſtati non repugnent, ſed de rebus licitis & poſſi-
bilibus concipiantur, iniri poſſe, nerunt. Hinc non ſolum
exempla hujus pacti ex hiftoria antiqua gentium afferri poſ-
funt, vide Livium biſtoriarum ab urbe condita lib. 31. gap. 13.
ſed & jus divinum in republica hebraica promulgatum pa-
Ktum hoc tacite omnibus venditionibus agrorum ineſte vo-
luit. Ita enim Leviticorum XXV/24. 25. diſponitur: Er
in omni terra poſſeſſionis veſtræ redemtionem dabitis pro ter-
— Quum attenuatus fuerit frater tuus vendiderit ali-
duid de poſſeßtione ſaa, & venerit, qui redimat illud, pro-
Tom. Ill. Hhh . bin-

426 MEDTTAT. AD PANDECT.

pinquus ſibi, & redimet venale fratris ſui. Et Ri non fuerit
viro redemtor, ſed apprebenderit manus ejus, & invenerit fe-
re, quod ſußicit ad ejus redemtionem. Et computabit annos
venditionis ejus, veſtituet ereſcens viro, qui vendidit ſibi:
& redibit ad poſſeſftonem ſuam. Et ſi non invenerit mahus
us, quod ſuficit ad reſtituendum ei, & erit venditio ejus
in manu ementis illam, usque ad annum Fobel. Et regredie-

tur in Jobel & revertetur ad poſſeſſtionem ſuam. Porro Levi-

icorum XXV. 23. 30. venditiones fundorum hereditariæ
ſive perpetuæ prohibentur. Quod idem jure Spartano-
rum a Lycurgo conſtituto obtinebat. Nam Lycurgus
univerſum Lacedæmoniorum agrum in partes æquales

tricies novies mille diviſerat, & fingulas civibus ſorte aſſi-

gnaverat, easdemque inter ſe augeri, minui, ſubdividi, ve-
nundari in perpetuum prohibuerat. Ita quippe Heraclides
de politiis: Terram, inquit, vendere apud Lacedæmonios de
majorum bereditate turpe bhabebatur, net licebat. Neque
iniquæ ſunt hujusmodi leges in iis maxime rebuspublicis,
in quibus æqualis vigere debet libertas. Quæ melius con-

ſervari nequit, quam, ſi legislator caveat, ne pauci ad ſe tra-
hant agros, in quibus præcipua opum fundamenta ſunt ſita,

reliquosque patrimonio exutos ſibi obnoxios reddant, & ſic
Paulatim paucorum dominationem & tyrannidem introducant-

III.
Pacëum boc in jure Romeno fundatum eſt.

Ponat pactum retrovenditionis juri naturæ & divine

nec non moribus & legibus gentium convenire oſten-
dimus, examinabimus etiam Coraſii opinionem, qui 3. Miſe.
9. „. I. aſſerit, neque in civili neque in pontificio jure men-

tionem pacti de retrovendendo fieri. Quod ad jus civile

attinet, contrarium ſatis manifeſte ex L. 2. C. de pactis inter
emto-

— — -—

— —. —.

—— — — — — — —

—
leri
rfe
Gnr
,:
utt
d
gli.
Altitmt
dunnn
ſonzn
Zu,
ne A.
icdi,

Lnddkkk
Nori

N
ublics
s 00 N
AK
lont
rocten

.

. Xdr
gie dt
is H
diene
ℳ

n
ne n

SP. CNCI. DE RETROVENDITIONE. 427

emtorem & venditorem apparet, in qua Alexander Impera-

tor: Si fundum, ait, parentes tui ea lege vendiderunt, ut,
ſive ipft, ive beredes eorum emtori pretium quandocunque
vel intra certa tempora obtuliſſent, reſtitueretur, teque para-
to ſatisfacere conditioni dictæ beres emtoris non paret; ut con-
tractus fides ſervetur; actio præſeriptis verbis, vel ex vendito

tibi dabitur. Qua lege nihil certe clarius eſſe poteſt,

ut, quum Doctores quosdam, uſum pacti hujus jure Romano

receptum non fuiſſe, aſſerere videam, veritatem ejus, quod

vulgo dici ſolet; fateri cogar: nullam eſie ſententiam tam
abſurdam, quæ non ab aliquo Ctorum defendatur. Sunt
tamen & aliæ leges, quæ hujus pacti mentionem faciunt. Sic
enim Proculus in L. 12. Je præſeriptis verbis: Si vir, in-
quit, uæori ſuæ fundos vendidit, & in venditione comprebenſum
eſt, conveniſſe inter eos, ſi ea nupta ei eſſe deſiiſſet, ut eos fundos,
ſi ipſe vellet, eodem pretio mulier trautſeriberet viro, in factum

exiſtimo judieium eſſe reddendum, idque & in aliis perſonis ob-

Jervandum. Vide etiam L. 7. C. de pactis inter emtorem & ven-
ditorem, ibi: convenit, ut, ſi intra certum tempus ſoluta Juerit
data quantitas, ſit res inemta, & L. I. C. Quando deereto opus
non eſt, ibi: conſenfiſſe, ut reddito tibi præadio pretium reciperet.

IV.
Pactum boc & in jure canonico occurrit.
us quoque canonicum pactum retrovenditionis non igno-
J rat, ſed etiam approbat. Conſtat id ex c. 5. X. de Em-
tione & venditione, ubi memoratur paétum inter emrorem
& venditorem initum, ut emtor venditeri, quandocunque
is a ſeptennio usque ad novennium daret LX. uncias tare-
norum, domos & olivas venditas reſtitueret. Quod pa-
ctum ibi quidem ab Innocentio III. Pontifice improbatur,
non, quod in genere prohibitum ſit, ſub lege retrovendi-
Hhh2 tio-

42²⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

tionis quid vendere, ſed quia in caſu ibi allato ex vilitate
pretii apparebat, ſubeſſe mutuum palliatum atque uſura-

v

iam pravitatem. Qua de re pluribus actum ſupra in Spe-

cimine CLEVIII. de Pacto commiſſorio in pignore, medit. 5.
Obligatio ex boc pacto tranſit ad beredes.

atur ex pacto hoc actio venditi venditori ad rem ven-
ditam, ſoluto pretio, recuperandam. Quæ actio et-
iam ad heredes venditoris tranſit, quamvis nulla eorum in
contractu mentio facta fuerit. Id enim ex generali pacto-
rum natura dependet, ut ad heredes tranſeant, niſi expreſ-
ſe contrarium conſtituatur L. 9. de Probationibus. Atque
tranſitio hæc non in primo tantum, ſed & ſecundo & ulte-
rioribus heredibus obtinet, quum heredis nomine omnes
in infinitum contineantur L. 65. de V. §H.

VI. .
Heredibus hoc pacto uſuris cxceptio legitimationis ad cauſam
etiam poſt litis conteſtutionem objici poteſt.
Ae omnia, quum quis ex pacto retrovenditionis actio-
E nem inſtituit, neceſſe eſt, ut probet, ſe primi vendito-
ris heredem eſſe. Donec enim id oſtendat, recte ei oppo-
nitur exceptio illegitimationis ad cauſam. De qua exceptio-
ne quæritur, utrum illa etiam poſt litis conteſtationem in me-
dio proceſſu actori objici queat. Dubium hoc ideo videtur,
quod iſta exceptio dilatoria ſit, dilatoriæ autem exceptiones
omnes ante litem conteſtatam in primo termino tam de
jure imperii, quam Saxonico electorali, opponi debeant,
neque poſtea amplius audiantur, KReceſſu imperii noviſſimoe
de anno 1654. §. 37. 38. 40. Conſt. Elect. Sax. 3. P. I. Ord. Proc.
tit. 1I. Quibus tamen non obſtantibus, nos exceptionem

iſtam

en er

eorun
n
ſiennt
. Al
&
e On

G

dnis e
1 Venant

eei
4 eNceylt
nem nb⸗

Eoiin

enenti⸗
in 0 1 6
i e
ni nß
40 tu

3 Eer
Ncehi
eeh 4

100.

SP. CNCI DE RETROVENDITIONEK. 4292

iſtam etiam poſt litis conteſtationem locum invenire exiſti-
mamus. Eſt enim ſine dubio ex numero earum, quæ

omiſiæ proceſſum retro nullum reddunt. Quæ autem ejus

naturæ ſunt, id privilegium habent, ut quocunque tempo-

re, diu etiam poſt litis conteſtationem, oppoſitæ audiri de-

beant, arg. L. 24. C. de Procuratoribus. Martini in Com-
mentario forenſi in Ord. Proc. tit. II. §. I! n. 55. & quos ib;
allegat DD. Quare Scabini Lipfſfienſes apud Berlichium P.
r. Concluſione 8A. n. 9. exceptionem illegitimationis ad cau-
ſam etiam poſt ſententiam latam ante exſecutionem oppoſi-
tam attendi debere, reſponderunt. Atque ſic quoque
ICtos Vitembergenſes pronunciaſſe, infra oſtendam.

VII.
Dies buic pacto adjicitur vel ut terminus a quo vel
ad guem.
P'dum retrovenditionis ſæpe quidem, nulla certi tempe-
ris mentione facta, initur. Quo caſu actio exinde de-

ſcedens nulla præſcriptione excluditur; ſed ſemper inſti-

tui poteſt. Plerumque tamen paciſcentes diem huic pacto
ad jiciunt, L. 2. C. de Pactis inter emt. & vendit. eumque ite-
rum duplici modo, vel ut terminum, ad quem oblatio pretii
& reſtitutionis neceſſitas ex parte emtoris locum habeat 3

ita ut ſi intra hoc tempus (ſecundum Ziraquellum de Retr.

conv. §. I. gl. 2. n. 66. a die venditionis ſeu contractus, non
a die traditionis computandum) oblatio fiat, reſtitutio em-
tori incumbat, eo autem elapſo non amplius. Verba, quæ

hoc caſu adhiberi ſolent, ſunt intra 20. annos, binnen 20

Jahren, vel in 10. annis in 10. Jahren. Vel tempus adjici-
tur tanquam terminus» a qunο Poteſtas reſtituendi pretium
& rem reluendi incipere debeat; ubi ante illum emtor,
tametſi pretium offeratur, ad reſtituendum non obligatur.

430 MEDITAT. AD PANDECT.

uæ ſpecies retrovenditionis vocari poteſt retrovenditio

ex die, L. 3. de procurat. L. 44. §. 1. de obligat. & act. Co-
gnoſcitur vero ex particula poſt nach 3⸗ Jahren, vel auf 10.

Jahre wiederkaͤuflich⸗
VIII.
Terminus a quo elapſus de novo currere non incipit.

liquando in facto diſceptatum fuit, utrum eo caſu, quo

certum tempus tanquam terminus a quo pacto retro⸗
Venditionis adjicitur;, reluitio ſtatim, poſtquam hoc tem-

pus elapſum; fieri debeat, adeo, ut fi non fiat, tempus iſtud
de novo currere incipiat, nec reluens prius, quam illud
jterum effluxerit; ſit audiendus. Acriter affirmativam ſen-
tentiam defendebat advocatus aliquis in caſu, qui menſe
Septembri anni 1710. JCtis Vitembergenſibus offerebatur.
Pacti videlicet erant contrahentes, daß dem Verkaͤufer nach
Verlauf 15. Jahr das verkaufte Gut wieder einzuloͤſen frey ſte⸗
hen ſolle. Venditor iſtos quindecim & præterea aliquot ad-
huc annos elabi paſſus erat, atque tunc demum veniebat &

pretium offerebat, ſed emtor, oppoſita exceptione nondum

natæ actionis; reſpondebat, venditori alios nunc iterum
quindecim annos expectandos eſſe, weil der Terminus ſol⸗
cher 15. Jahre immer von einer Zeit zur andern racite reno-
virt, und, da er anno 1703. zu Ende gelaufen Klaͤger aber da⸗

mals weder die Aufkuͤndigung noch die Obligation des Kauſ⸗

Pretii und Beſſerungs⸗Koſten gebuͤhrend verrichtet, nunmehr
abermals bis auf anno 1718. erneuret worden. Atr Cti Vitem-
bergenſes, non attenta hac exceptione, emtorem ad re-

ſtituendum condemnarunt, &; tempus illud tacite reno-

vatum intelligi debere, negarunt. Rectiſſime quidem.

Lon

Obligatio enim, ſi terminus a quo adjiciatux, elapſo illo.

endtio
(N
1o

et
n, tN
Go ni⸗
Re ed
h
vam h
tivin
ui Ne
Ferebunt
iir q
n
Iol .
glebet
nOndun
c irerun
minms ſ,
Neite d
Gode

Des Kn
, nune

6 Piten⸗

ein 1.
gefte g⸗
e gut,

i, 1

SP. CXCI. DE RETROVENDITIONE. 4³

confeſtim incipit, L. 44. § 1I. de Obligat. & act. ibi: ex die
incipit obligatio. Nec novam limitationem vel reſtrictio-
nem, niſi & illa expreſſe adjiciatur, admittit.
. IX.

Pretio non determinato, id debetur, quo ret in præſeus
venire poteſt.

GR uantum pretium venditor rem redemturus offerre de-

beat, ex verbis, quibus contrahentes in pacto retro-
venditionis uſi ſunt, dijudicandum eſt. At, ſi illa nihil tale
gontineant, quæritur, utrum pretium, quod ipſe venditor
olim accepit, an vero id, quo res in præſens venire, aliis-
que vendi poſſet, debeatur. Carpzovius P. 2. C. I. Def. 22.
& quos ibi allegat DD. nec non Schilterus de jure retrovendi-
tionis cab. I2. J. I0. ſqq. exiſtimant, ſufficere oblationem
pretii, quod venditor olim ſolviſſet. At verior eſt Berlichii
lib. 2. concl. 2. n. 39. ſententia, aſſerentis . venditorem re-
demturum teneri ad tantum pretium, quantum invenire

emtor poſſet, ſolvendum. Præcipua decidendi ratio in eo

conſiſtit, quod in retrovenditione non prior ille, ſed plane
novus contractus celebretur. Id quod clariſſime Nera-
tius in L. 58. de Pactis aſſerit: Conventione, inquiens, ut tu,
quod jam ego tibi præſtiti, contra præſtare mibi cogaris, non
tam boc agitur, ut a priſtino negotio diſcedamus, quam ut
novæ gucædam obligationes inter nos conſtituantur. Quam
legem manifeſtam ſatis non vidit Schilterus qui d. l. §. II.
operoſe, retrovenditionem non ex novo, ſed priore con-
tractu fieri, oſtendere conatur, & verba: contractus fidei
ſervetur; item ſit res inemta, quæ in L. 2. & 7. C. de Pa-
Gtis inter emtorem & vend. occurrunt, pro ſolita ſubtilitate
captat, & contra legislatoris intentionem ad corroboran-

dam opinionem ſuam detorquet. Quum vero in omni

venditione juſtum eſſe Pretium atque præſenti rei ven-
ditæ

332 MEDITAT. AD PANDECT.

ditæ æſtimationi reſpondere debeat, neceſſe quoque eſt, utt
in determinatione pretii retrovenditionis non ad priſtinuum
illud, ſed ad præſens tempus reſpiciatur. Nec deficiunt le-

ges expreſſæ, ex quibus ſententia noſtra, deducto argumen-
to, probari poteſt. Vide L. 62. §. 29. de Purtis ibi: tanti
æſtimandus eſt, quanti emtorem poteſt invenire, L. 38. de Rei
vind. ibi: tantum dare, quantum babiturus eſt poſeſſor, L. 3.
C. de Jure emphyt. ibi: tantam præſtare quantitatem, quan-

tam ipſe revera ab alio recipere poteſt, E. S. C. de locat. præ-
diorum eivilium, ibi: ipſe, quod alter adjecit, obtulerit. Huc

quoque ex jure eanonico pertinet c. 4. X. de Locato & con-
ducto ibi: quantum ſibi ab aliis offertur. In Saxonia vero

optimum argumentum ex Conſt. Elect. 33. P. 2. deducitur,

ubi is, cui protimeſeos vel retractus jus competit, tantum
pretium, quantum alü offerunt, dare jubetur.
Communiter paciſcentes certum pretium adjieiunt, ex cujus
quantitate ſæpe ſuſpicio uſurariæ praviiatis elicitur.

1 unc, quum paciſcentes expreſſe dixerunt, quantum pre-

tium a retroemente ſolvendum ſit, illud neque augeri
neque minui poteſt, tamerfi ipſa rei venditæ æſtimatio in-
terim vel creverit, vel imminuta fuerit. L. 2. C. de Pastis

inter emt. & vendit. ibi: contractus fides ſervetur. Recte
tamen Tiraquellus obſervat, tunc, quum venditor majus aut

minus pretium promittit in retrovenditione ſolvendum,
quam ipſe, quum primum rem venderet, accepit, contra-
Gum quodatmmodo uſuraria pravitate ſuſpectum reddi.

Quæ ſententia aperte in e. 5. X. de Emtione venditione cap. 4.

X. de Pign. & Reformatione politica imperii de anno 1548.
Ziz. 17. H. I. & 7. fundata eſt. Conſultiſſimum igitur &
uſiratiſſimum eſt „ ut pactum de eodem, quod ab
MitiOο intervenit „ pretio reſtituendo concipiatur. un-
ra-

— —, — -——

—
l,u.
timm
nle.
gtner⸗
diͦtuni
Al
L,
N,lur
Net ift.
ert. Hr
1,
Onid en
lednein
,unn

r i
tur.
tumpre.

Ne Wgen

meti
& N
tur. Neo⸗
1 iſuil
ſolvenin
t, CCor
—

iont l4

iin
. gcs 4
ur.
“

/

SP. CX
ſtrabit kanc = NTiQN 43³³
. in ſententi . — .- —
M. . la a [Ctis . . ⸗
ajo anni clo 0 ccxXIV. ernten HM Daßdeuantizet menſe
6 31. Jan. 1724.

eroͤfnete num. A cto
Reviſion ungeacht r. 18. befindliche Urthel der dage
vi geachtet zu beſtaͤtigen, Klaͤger, d ſagegenr geſuchten
Beklagte ihm

jurandum in litem zu laſſ
urſacht zu laſſen, und Beklag
, H erſtatten ſchuldig ſahe d R n alle ver⸗
e laͤgern. Coͤllni 5 . . R. 2 .Rat. J .
dafuͤr 2500. oͤlniſche Banco⸗Briefe abge ec.
nathen, nach een m te ſue⸗ Gieh den Wier ee⸗ . derr uff t, und
verſtattet, und das Wie leſſung ſolcher keine we itere ſt innen 6. Mo⸗
und das der keine weitere ſtatt finden ſolle
het. Wie nu Ziederkaufs⸗Pretium auf einige 14 en ſolle,
liatum, onhadlneutatetmminn oſenbatlich in mid erhoͤͦ⸗
ge commiſſoria ſt cet, arius und pactum pi noraticiumin Pal- .
ten in den Reichs⸗ et, ſo wird er auch mit ausdruͤckli a ſn le-
efetzen, inſonderheit in KRe fo HSS Vor⸗
4 atione politica

imperii 5 it. 17 *
perii de anno 1548. tit. 17. g. I. 7. verbis: in W
7. 5 . in ieder kauf

mehr, .
X. H r gngdan geweſen, empfah
1o⸗ Britfe ſey ſehr herunter erth der Coͤlniſchen Ban⸗
ten ſie be r gefallen, auch ungewiß, an⸗
luſts geſeeketn Deir i ung ſich in groſſe Gefaer deg e
gen, wenn ſie allein d ation wuͤrde ſie allerdings ctſchidt⸗
ſie aber uͤberdies ein in Anſpruch genommen wrden. H
tet, imgleichen das Pa dte hoͤheres Wiederkaufs⸗Pretiui Da
das Wiederkaufs⸗Re 5 um, daß Klaͤger binnen 6. Wor geſe⸗
beyden Stuͤcken haben ht verlieren ſolle, angehenget, in na hen
einen verbothenen W ſie wider die klare Rechte gehande ieſen
ſchloſſene Contract ucher geſuchet. Deſennach wrd h⸗ und
hoben, und muͤſſen ſe Anleitung vorigen Urthels bi . der ge⸗
7 etet ie die verhan delte Banco⸗Bri illig aufge⸗
m. III. lii Banco⸗Briefe entweder
wie⸗

434 MEDITAT. AD PANDECI.

Briefe entweder wieder herbey ſchaffen, oder wegen ihres doli
und unleugbaren malæ fidei Klaͤgern ad jusjurandum in li-
tem laſſen, ihm auch alle verurſachten Unkoſten erſtatten. Adde
ſupra Specimen CLVIII. de Pacto commißorie in pignore,
medit. 5. & 6.

XI.

Pretium ab initio determinatum non mutatur, licei tertius intir-
veniat, qui rem minoris emit.
NVenidene quis prædium ſuum alteri pro 10500ο. impe-
rialibus in ſpecie, &, ut elapſis quindecim annis pro

eadem ſumma prædium reciperet ab emtore, ſtipulatus

fuerat. Durante autem iſto tempore, emtor tertio cuidam,
quem tantisper Mevium appellabimus, idem prædium, ſed
pro minore longe ſumma, ſcilicet 10000. imperialibus,
monetæ currentis, iterum vendiderat, ſimul tamen, ut
novus iſte ex paécto retrovenditionis eum priore venditore
inito obligaretur, pactus erat, omneque jus ſuum in kune
Mevium transtulerat. Venit itaque primus venditor & contra
poſteriorem emtorem ex pacto retrovenditionis ad prædium
ſibi reſtituendum agit, ſed pretium, non quod ipſe olim accipiſ-
ſet, fed quodnovus iſte emtor dediſſet, offert. Provocabat ma-
xime ad L. 22. C. Mandati, ubi Anaſtaſius Imperator: Si quis,
inquit, datis pecuniis ſubierit ceſſonem, usque æd ipſam tantum-
modo ſolutarum pecuniarum quantitatem &τ Aſurarum jus
actiones exercere permittatur, licet inſtrumento ceſſionis ven-

ditionis nomen inſertum ſit. Mevius vero, ſe rem re-

troemtori reſtiturum negabat, niſi idem, quod hic olim
accepiſſet, pretium reciperet: cujus etiam intentio ma-
gis fundata erat. Nam in contractu, quem ipſe cum
ſuo venditore ſeu primo emtore celebraverat, expreſſe

additum fuerat: daß der Wiederkauf mit allen ſeinen Pun⸗
) cten

7

= — — „ — — -—

— — — — — ——

— e —

—— —

in I.
Ade
onte,

Sb. CXCI. DE RETROVENDITIONEKE.,. 435

eten und Clauſulen allhier wiederholet ſeyn ſolle. Succeſſe-
rat igitur Mevius in locum primi emtoris, æquiſ-
ſimumque erat, ut cum eo etiam fides contractus ſerva-
retur. L. 2. C. de Pactis inter emtorem & vendit. Nec
obſtabat L.22. C. Mandati, quippe quæ non de venditio-
nibus rerum corporalium; ſed de emtione jurium & ceſ-
fione nominum agit, adeoque ſtricte interpretanda neque
ad hunc caſum trahenda erat. Confirmarunt hanc noſtram
ſententiam JCti Vitembergenſes. Quorum ſententiam,
quum per illam & ea quæ in præcedentibus medit. 6. 8
8. attulimus, mirifice confirmentur, nos huc cum ad jectis
rationibus decidendi integram exhibebimus. Sic videlicet
nomine Pruſſiæ regis in cauſa Friedrich Wilhelm von Arnim,
Klaͤgers, contra der Thoniſchen Erben, Beklagten menſe. Se-
Ptembri anni cio o ccx. pronunciarunt: Wuͤrde Klaͤger ſich gebuͤh⸗
rend ad cauſam legitimiren, immaſſen ihm vor allen Dingen zu thun
oblieget; ſo ſeynd Beklagte, ihres Vorwendens ungeachtet, dem⸗
ſelben das Guth Brandenſtein gegen Empfahung der in dem Wie⸗
derkaufs⸗Contract de anno 1613. verſprochenen 1000. ſpe-
cie Rthlr. und der erwelslich darein gewendeten Beſſerungs⸗
Koſten abzutreten und einzuraͤumen ſchuldig. Im uͤbrigen wer⸗
den die beyderſeits verurſachte Unkoſten aus bewegenden Urſa⸗
chen gegen einander aufgehoben. V. R. W. Rationes au-
tem decidendi hæ fuerunt: Es hat Klaͤger wegen des ehe⸗
mals von ſeinen Vorfahren wiederkaͤuflich verhandelten Guthes

Brandenſtein Klage erhoben, und will ſolches von den jetzigen

Beſitzern wiederum einloͤſen, welche ihm exceptionem illegiti-
mationis ad cauſam, imgleichen nondum natæ actionis, ent⸗
gegen ſetzen. Ob nun wol, was die erſtere betrift, ſolche nicht
gleich Anfangs vorgeſchuͤtzet, ſondern bis auf den letzten Satz
verſpahret worden, folglich als eine exceptio dilatoria poſt
litis conteſtationem wwegzufalen ſcheinet; die andere hingegen
. 11 2 da⸗

436 MEDTTAT. AD PANDECT.

daher behauptet werden will, daß d er anno 1673. aufgerichtete
Contract den Wiederkauf erſt nach, Verflieſſung 15. Jahre ver⸗
ſtattet, welcher terminus dann, Qeklagter Meynung nach, fol⸗

gends immer von einer Zeit zur an ern tacite renovirt, und, da

er anno 1703. zu Ende gelaufen, Klaͤger aber damals weder die
Auß kuͤndigung zu rechter Zeit, nech die Oblation des Kaufs⸗Pre-
tii und der Beſſerungs⸗Koſten gebuͤhrend verrichtet, nunmehr aber⸗
mal bis auf 1718. erneuert worden; Alldieweil aber Klaͤger nir⸗
gend beygebracht, daß er ein Deſcendent oder naͤchſter Agnat
der ehemaligen Verkaͤufer des Guthes Brandenſtein ſey, folglich

ſich ad cauſam nicht gebuͤhrend legitimirt, ſolche Exception aber,

bewehrter Rechts⸗Lehrer Meynung nach auch poſt concluſionem
in cauſa & ante execuctionem vorgeſchuͤtzet werden mag, hier⸗
naͤchſt der Beklagten Meynung, als ob die anfaͤnglich zum termino

reluitionis geſezte 15. Jahre von einer Zeit zur andern tacite wieder⸗
holet worden, ungegruͤndet, auch dem Contract ſelber, welcher die

Reluition nach Ablauf der 15. Jahre ſchlechterdings verſtattet, zu⸗
wider laufet; So haben wir Klaͤgern beſſere Legitimation, B
klagten aber die Abtretung des Guthes Brandenſtein, jedoch gegen
Erſtattung der in dem Wiederkaufs⸗Contract geſetzten 10500. ſpe-
cie Rthlr. und hinein verwendeten Beſſerungs⸗ Koſten zuerkant.
Denn, ob gleich Klaͤger nicht mehr, als, 10000. Rthlr. curr. wel⸗
che der Beklagten Vater anno 1692. vor das Gut gegeben, bezah⸗
len will, ſo iſt doch ſolches Suchen in Erwegung, daß der Wieder⸗
kauf de anno 1613. in dem Contract von anno 1692. nach allen
ſeinen Puncten und Clauſulen confirmiret worden, auch Lex Ana-
ſtaſiana in emtionibus rerum corporalium und der denſelben an⸗

hangenden Jurium keine ſtatt findet, nicht zu attendiren geweſen.

SP. CNCI. DE RETROVENDITIONK.,. 437

htte —
n Xr.
N Reluens zune, guum ex pacto ad idem, quod ipſe olim acce-
N Ne Pit, pretium ſolvendum obligatus eſt, præter illud .-
e Ne etiam ſumtus reſtituik.
tilr⸗ e ſumtuum reſtitutione in retrovenditionibus nunc agen-
td D dum eſt, ubi diſtinctione: di Vaciſ’ .
let um eſt, ubi diſtinctione opus. Si paciſcentes quanti-
*“ tatem pretii reddendi non determinarunt, tunc Per ea, quæ
3 ſupra in meditzatione 9. dicta, id debetur, quo res in præſens
venire poteſt, nec ſumtuum nomine retrovenditor quidquam
tonit Poſcit. At quando retrovenditor ab initio certum pretium,
hlcne quod retroemtor refundere debeat, ſtipulatus eſt, eo ſolo re-
h, cepto contentus eſſe non cogitur, verum præterea repetere
temm Porteſt impenſas, quas interim, dum rem poſſedit, in illam fe-
iteſtic cit. Hic vero incredibile eſt, quantopere inter ſe diſſentiant
elhed JCti. Alii retroemtorem ad omnes ſumtus, quicunque a re-
Ittet, trovenditore facti ſunt, reſtituendos condemnant. Alii eum
n, ab omni eorum reſtitutione prorſus abſolvunt. Sed prudentis
