ziehen, noch mit Beſtand Rechtens und ohne groͤſte Beleidigung
der Commitlarien gnfechten koͤnnen, erſchienen, alſo zu bryd

miren iſt, daß alles, was ſich gebuͤhret, inſonderheit eine richtig

Citation vorhergegangen; So c. Idem Cti menſe Majo angi
cIO o CCXIIX. Judicarunt, alienationem, de qua acta generaliter
agebant, legitime & ſolemniter, ac cum domini conſenſu
factam conſeri: Ob wol die von Appellaten aus dem Schoͤp⸗
pen⸗Buch genommene und zum Grunde ſeines an dem ſtreitigen
Kruge habenden Rechtes geſetzte Extracte noch einigen Zweifeln

unterworfen ſeynd, geſtalt aus ſelbigen nicht zu erſehen, daß gedach⸗
ter Krug nach ſeinem damaligen wahrhaftigen Werthe an, und
der Wittwen wuͤrklich zugeſchlagen worden, noch, daß dieſelbe

zu der Zeit, da ihn Andreas Hanſchmann ſich zuſchreiben laſ⸗
ſen, gegenwaͤrtig und damit zufrieden geweſen, folglich es das
Anſehen gewinnet, ob waͤren Appellaaten ſolchen Krug zu vin⸗

diciren wohl befugt; Alldieweil aber die gerüchtliche Regiſtratur,
worinnen Andreas Hanſchmannen das Guth zugeſchrieben wor⸗

den, die rechtliche Vermuthung, daß alles dabey gebuͤhrend zu⸗

gegangen, und Mutter dabey ihr Recht demſelben uͤbertragen,
vor ſich hat; ſeund wir bewogen worden, es in dieſem

Stuͤcke bey igee . heide zu laſſen. Aliud, quod huc per-
tinet, exemplum in Specimine CLXXIIX. de Manda-
to, medit. I. attuli, præſumi nempe eum, quem acta judi-
Cialia antiqua tanquam procuratorem comparuiſſe teſtantur,
Ppp ppp 3 tune,

1038 MEDTTAT. AD PANDECT. SJ”

tunc, quum compareret, vel a præſente domino conſtitutum e
fuiſſe, vel mandatum legitimum exhibuiſſe. DM
II. ſ
In actis judicialibus igilli publici appoſitio ſine ſubſeriptione WMUDMẽh
ſuſicit. L ti⸗
ta

nter requiſita regiſfraturarum judicialium in Specimine
LXXI. de Actuariis, medit. 10. decimo loco poſuimus,
ut actuarius nomen ſuum ſubſeribat. Addimus hic, ſub- S
ſcriptionis hujus vicem ſupplere impreſſionem fſigilli publi-
ci. Equidem ſigillum ſolum inſtrumento fidem non conci- 8
liat, niſi certo conſtet, id voluntate ejus, ad quem pertinet, 3
appoſitum fuiſſe, L. 2. C. de Rebus alienis non alienandis. Ve- R 1
rum in ſigillis publicis res ſecus haber, quippe quæ fidei alicu- HD

. Sõ .
jus ſub jurejurando commiſia ſunt, atque adeo majore cura &

ſolicitudine cuſtodiuntur. Quamobrem figillis publicis ſine
ſubſeriptione plenam fidem tribuunt Nicoleæi in Proceſſu c. 7.
n. 23. &, quos ibi memorat, auctores. Sic & nos menſe Au- d
guſto anni cIo Io CCXVI. reſpondimus: Es wird des Actuarii —
bey der Regiſtratur ermangelnde Unterſchrift durch das beygedruck⸗
1e Inſiegel, welches, der ſubſeription gleich geachtet wird, P
fuppliret
III.
Judicis teſtimonium extra acta ſemiplene probat, dummedo 1
non ſit generale & in folle, quod plane non V
probat.

ixi in Specimine EXXI. de Acuariis, meditatione 7. ſim-
D plex judicis extra acta teſtimonium fidem regiſtraturæ
„ non habere, additi tamen, æquipollere id teſtimonio alte-
rius privati hominis; ex quo fundamento etiam in Specimi-
ne

net

SP. CCLXVIII. DE INSTR. PvBr. Eccr. CIvIT. Corr. &c. 1099

ne LX. de Conſuetudine, eedit. 9. adſtruxi, teſtimonio judi-

cis conſuetudinem ſaltem ſemiplene probari. Sed hanc fidem

teſtimoniis magiſtraruum non aliter tribuo, quam, ſi illa
ſpecifice, ut loquuntur, de certo actu ferantur. Nam ge-
nerale teſtimonium ſeu in folle nihil probat, I. 4. C. de Te-
Nibus, e. g. ſi judex generaliter ſcribar: tale quid uſu in civi-
tate ſuia ſervari; vel⸗ heredes contractum olim geſtum deinde
ratihabuiſie. Si cCti Vitembergenſes menſe Januario anni
CI 13 CCX. reiponderunt: Es kommt lediglich darauf an, ob Klaͤ⸗
gerin den geſchloſſenen Vergleich nachgehends entweder mit deut⸗
lichen Worten, oder tacite durch Annehmung der ihr darinnen

zugetheilten Stuͤcke genehm gehalten, welches aber von Beklagten
ganz nicht beygebracht, indem das fol. 175. befindliche atreſtatam
judiciale nicht allein erſt poſt tenmminum probatorium produ-
ciret worden, ſondern auch von Klaͤgerin nicht inſonderheit, und

nur in genere von der ſaͤmmtlicher Erben erfolgten Approbation
und Annehmung ihrer zugetheilten Erb⸗Portionen incidenter re⸗
det, dergleichen Atteſtata in folle ganz unguͤltig ſeynd.

SpECIMEN CCLXVIII.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. T IT. IV.

INSTRVMENTIS PVBLICIS
ECCLESIARVM., CIVITATVM,
COLELEGIORVM. Ec.

I.

Civitates municipales jus archivi habent.
II.

104006 AMIEDITAT. AD PANDECT.

Quod tamen non eſt nimis extendendum.
de fide, quam libri eccleſiarum, civitatum, collegio-
rum &c; habeant, variæ ſunt DD. ſententiæ, Singu-
las examinare nec volumus nec poſſumus. Ob-
ſerwamus ſaltem, mediam inter illos, qui plenam fidem his
libris tribuunt, & hos, qui omnem fere iis auctoritatem
adimunt, viam tenendam eſle. Nempe, ut primo de ci-
vitatibus loquar, aliqui iis jus archivi tribuunt. Fecerat

hoc inprimis Zabnius in Tebnographbia municipali cap. 58

quem refutavit PFritſchius de Jure archivi & euncellariæ cap.
3. atque n. 2I. ſc4-: civitatibus municipalibus jus archivi pror-
ſus denegavit, nihilque, præter ſerinium privatum, reliquit.

Reſpondit Fritſchio Zabnius; Ichnographi filius, in Politia

municipali lib. 2. eap. 44. faſſus quidem, jus archivi, ſi in

excellentiore ſignificatu ſumatur, regale eſſe ſolique princi-

pi competere, addens tamen, jus chartophylacii civitatibus
adimi nullo modo poſſe- Contemſi ab initio hanc litem, at-
que logomachiam credidi. Sed animadverti deinde, veram
pugnam eſſe. Nam Fritſchius ſcripturas ex ſcriniis civita-
tum deſumtas pro mere privatis habet. Zahnius contra char-
tophilacio ſuo tantum fidei adſcribit, quantum nos vix ipfi

1ertas contra quemcunque, etiam fuperiorem, valere fidem-
que facere, chartophylacium ſolum dare robur ſcripturæ quan-
tumvis nonauthenticæ, exemplum inſtrumenti in chartophy-
lacio repertum plene probare, talem ſcripturam probationi te-

ſtium prævalere, curiam ex ſcripturis in chartophylacio cuſto-

ditis, etſi nec manu publica nec in forma publica confectis, poſ-
ſe tamen adverſus perſonas ejusdem univerſitatis agere, & redi-
tus in illis memoratos vindicare &c. Provocat Zabuiusad L.
Ajt.

principis archivo attribuere audemus. Ait, ſeripturas in eo

1

Tib

W

Vit.

chu.
Lin
ine
len⸗
(W⸗
o⸗
Nle⸗

l.

ul⸗

SP. CCLXVIII. De INSTk. Pvsr. EcCL. CIvIT. Corr. &c. 1041

ult. C. de Magiſtratibus municipalibus, lI. 9. §. I. C. de Deſen-

ſorihus civitatum, & Novellam 15. c. 5. §. 2. Sed, quod ad

priores duas LL. attinet, ubi civitatibus earumque magiſtra-
tibus poteſtas conficiendi acta conceditur, hanc eis poteſta-
tem, actisque ipfis, ſi ſecundum ea, quæ in Specimine LXXI.
de Actuariis &v Specimine CCLXVII. de Actis judicialibus re-
quiſivimus, confecta fuerint, plenam fidem denegabit ne-
mo. At nunc non de actis ſed de archivo, in quo aliæ etiam
Præter acta publica ſcripturæ reconduntur, quæſtio eſt. Ar-
chivi vero erigendi jus civitatibus in Wovella I5. c. 5. §. 2.
tam claris verbis tribuitur, ut aut legem hanc tolli aut civi-
tatibus archivum relinqui oporteat. Objicit Fritſchius, ar-
chivi jus hodie inter regalia referri. Et refertur utique a
plurimis juris puplici ſcriptoribus. Atque, ſi in hac ſignifi-
catione vocem archivi accipis, ea ſine dubio ad ſcrinia civi.
tatum aliarumque univerſitatum non pertinet, nec illa ar-
chivi jura, quæ ex majeſtate vel ſuperioritate territoriali
pendent, civitas ſibi arrogare poteſt. Tunc tamen vitio
verti nequit Zabnio, quod vocem chartophylacii adhibeat,
ac per eam ſcrinia civitatum a ſcriniis privatorum diſtinguat.
Sed, ſive civitati archivum ſive chartophylcium tribuas, ea Pro-
fecto jura archivi omnia, quæ ex Novella 49. c. I. S. 2. Auth.
Ad bæc C. de Fide inſtrumentorum derivantur, civitatibus
quoque competunt, dummodo ſecundum Novell. 15. c. F. §.
2. perſona quædam publica auctoritate éonſtituta & jureju-
rando obſtricta ſit, quæ monumenta in loco bene munito re-
condat atque cuſtodiat. Si hæc obſerventur, non dubito
ea, quæ ſupra in Specimine CCLVI. de Archivis dixi,; quod
ſcripturæ privatæ in archivis repertæ pro publicis habeantur,

quod plene probent, quod non rigide nimis ſint examinan-

dæ, &c. huc trahere. Errat itaqua Fritſchius, qui chartophy-
Tom. Il. Q lacia

1042 MEDITAT. AD PANDECT.

lacia civitatum ſcrinia mere privata vocat, & inſtrumentis
ex iis deſumtis privatam ſaltem fidem tribuit. Sed errat
etiam Zahnius, qui exemplis, in chartophylacio reconditis ple-

nam fidem adſeribit, & qualemcunque, etſi incerto auctore

confectam, ſeripturam civitati ad agendum atque jura ſua vin-
dicanda probandaque ſufficere putat. Si cum Fritſchio ſen-
tis, inanis eſt Movella I5. c. 2. . 2. ſi cum Zahnio, civitatibus
viam aperis cives ſuos bonis omnibus ſpoliandi. Habent
utique ſeripturæ, privatæ licet, ſi in ſcriniis civitatum pub-
licis reperiantur, fidem publicam, dummodo authenticæ ſint,

non exempla, & auctor earum, de quo conſtare utique de-

bet, homo bonæ integræque fidei fuerit.

III.

Serinia cèòlhegiorum & monaſteriorum, in gquibus requiſita ar-
ocNwvi ſunt obſervata, jus arehivi habent.

IV.
Scrinia eccleſiarum, præfecturarum & vobilium non item.
V.
Seripturæ tamen in his reperkæ a pubtica & jurata perſona con-
Jectæ publica inſtrumenta ſunt.

Bea „ Poſtquam civitatibus municipalibus jus archivi
ademit, non potuit non illud etiam collegiis, univerfita-
tibus, eceleſiis, monaſteriis denegare in eodem de Jure ar-
Chivi & cancelleriæ libro cap. 3. n. 30. Et quod ad minora

quidem illa opificum, artificum, mercatorum &c. collegia

attinet, hæc utique jus archivi non habent. Recte Cti Tu-

bingenſes apud Beſoldum Conſilio 246. n. 60. ſcrinio, in quo

Pagus ſeripturas fuas recondit, der Dorflade jus archivi dene-

ga-

SP. CCLXVIII. DE INSTER. PvEI. Eccr. CwII. Corl. &c. 1043

garunt. Nam hæc collegia nec locum perpetuum, in quo
ſchedas ſuas euſtodiant, habere, nec perſonam certam, quam

cuſtodiæ huic præficiant, conſtituere & jurejurando obliga-
re ſolent; atque adeo ea, quæ in Novella 15. c. 5. §. 2. requi-
runtur, hic deficiunt. Ad ſunt alia collegia, quæ civitates
municipales dignitate antecedunt, vel ſaſtem æquant, tam

civilia, quam ſacra, ut academiæ, capitula, ſcabinatus, ſa-
linatores, &c. Eadem profecto in his, quæ in civitatibus,
ratio eſt. Quodſi itaque illuſtriora hæc collegia demum
vel conclave cuſtodiendis monumentis ſuis deſtinant, ei per-
ſonam certam præficiunt, ejusque fidem jurejurando obli-
gant; chartophylacium hujusmodi jura etiam archivi habe-
bit. Nec monaſteria, ſiquidem eadem obſervaverint, dete-
riore loco haberi poſſunt. Sed eccleſiæ ſimplices, præfe-
cturæ, prædiorum equeſtrium jurisdictionem habentium
poſſeſſores ſimilesque ſuis ſeriniis parem auctoritatem adſeri-
bere nequeunt. Nam fides, quæ integro collegio tribuitur,
uni perſonæ non competit, c. II. X. de Probationibus. Ita-
que ſcripturæ ex ſcrinio eccleſiæ, præfecturæ & loco judi-
ci deſumtæ auctoritatem publicam non habent, niſi ipſæ
publica inſtrumenta, id eſt, qnemadmodum Innocentius III.
in cap. 13. X. de Præſeriptionibus loquitur, a perſonis, quæ
juratæ fuerunt officium ſuum fideliter exſequi, confectæ ſint.

VI.

Inſtrumentis publicis univerſitatum & eccleſiarum etiam in cau-

Ja propria fides habetur.

Mimus hic eſt Ctorum diſſenſus. Negat Cerpzov. P.

2. C. 16. def. 255. acta publica & libros redituum pro ip-
ſa republica ceontra ſubditos probare. Negat item Mevius
apud Brunnemannum Conſilio 131. n. 42. matriculam eccleſia-

Q 2 ſti-

1044 MEDTLAT. AD PANDECT.

ſticam, etſi ex archivo productam, in propria eecleſiæ cauſa
proficere. Contrarium vero tuetur Lynkerus integro reſpon-
ſo "3. atque, antiquas ciwitatis ſcripturas pro ea adverſus ter-
tium quoque probare, adfirmat. Cui nos adſentimus, fſci-
licet propter juratam fidem eorum, qui iſtas ſcripturas con-
fecerunt, & quorum inſtrumenta veritatis & integritatis præ-
ſumtionem habent, c. 13. X. de Præſeriptionibus & c. 23. X.
de Electione. Sic judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Novem-
bri anni clo 1o cexi: Es wird das dem Capitul SS. Petri und
Pauli zugefuͤgte Spolium beydes durch die Regiſter und Zeugen⸗
Verhoͤr genugſam erwieſen, indem dieſe des Capituls Regiſter
Alardinges Glauben verdienen. .
VII.
Libri collegiorum opificialium Han ene etiam in propria cauſa
probant.

VIII.
Wec ſubſeriptio, nec cetera int rumentorum requiſita in illis
rigide exiguntur.
IX.
Hi libri tamen ſaltem in negotiis opificialibus & bonis com-
munzihus valent.
e libris collegiorum minorum ita Rulantus de Commiſ-
Jariis P. 2. lib. 5. cC. 10. . 6. & ex eo Kudinger Cent. 5.
Obſerv. 95. Libri eollegiorum vel tribuum, quos vulgo Zunft⸗

Böücher appellant, licet proprie publici dici nequeant, guumn

ex privatis perſonis heæc collegia tavtum conſtent; quia tamen
bujusmodi ſunt, ut potentia ſinguli ſenatores exiſtant, uucn
ex iis ſenatores eligantur, ut Aquisgrani „Coloniæ, & alibi

moris eſt, quafi publicam videntur conſtituere perſonam, ſic
borum libri producantur in vin probandi; ur factum in cauſa

Eſchenaw

—, — =

ſi
1.

l⸗
4

9

0N⸗

Ginnſ
Nent..
Zunfd

(O

full
inenſ⸗
chemt

Sp. CCLNXVIII. DrIxSTE. PvEI. EccI. ClvIT. Corr. &c. 1045

Eſchengw contra Hagenaw. Circa quem locum nonnulla
monebo. Primum eſt, rationem, in qua Rulantus fidem
Hibrorum iſtorum fundat, capacitatem nempe ſenatoriæ di-
gnitatis, infirmiſſimam eſle. Ipſa ſenatoria dignitas ſatis
exilis eſt, nec his, qui actu illa ornantur, multum fidei &
auctoritatis conciliat, minus ergo concilabit his, qui ſpe ſal-
tem illam conſequendi fruuntur. Aut, ſi ſpei huic tantum
tribuis, neceſſe eſt, ut dimidiam hominum in Europa viven-
tium partem perſonis publicis accenſeas. Verum itaque fidei,
quam libri hi habent, fundamentum longe rectius in eo ponit
Beierus de Collegiis opifcum cap. 20. . 1594. quod iſtiusmodi
collegia a principe confirmata non ſimpliciter loco privato-
rum habeantur, ſed perſonam quaſi publicam conſtituant.
Deinde obſervo, libros iſtos inſtrumenta tamen vere publi-
ca, quibus illos accenſet, Martini in Proceſſu ad rubr. tit.
20. n. 64. non eſſe, nec plenam fidem facere, ſed ſaltem ma-
jorem privatis inſtrumentis auctoritatem habere, adque adeo
ſemiplene probare, igitur alia adminicula, quæ probationem
iſtam ſuppleant, accedere debere. Porro notum, iſtis li-
bris etiam in propria collegii cauſa credi, arg. c. 13. X. de Præ-
ſeriptionibus. Tum & hoc addo, in libris iſtis, quando ad pro-
bandum proferuntur, examinandis judicem indulgentiorem

eſſe, nec omnia ad vivum reſecare debere. Nam ſi hoc facis,

vix unus ex iſtis libris reperietur, in quo ea, quæ in inſtru-
mentis requtruntur, accurate ſint obſervata. Opifices ſunt,
qui eos conſeribunt, litterarum rudes, & præterea ſimplices,

qui nec verbis exquiſitis utuntur, nec lituras nec ſcripturam

ſuperlinearem nec diverſitatem manuum evitant, nec nomina
ſua ſubſeribunt ſemper. Fides enim horum librorum quo-
dammodo ex confuetudine pendet, quippe quæ documento
alicui vim probandi nonnunquam addit, c. 9. X. de Eide inſtru-
mentorum. Conſuetudo vero recepta iſtiusmodi defectus
Qd 3 in

1046 MEDITAT. AD PANDECT.

in his libris tolerat, atque magis ad bonam ſcribentium fidem
& cunjunctam cum ſimplicitate integritatem, quam ad regu-
las juris reſpicit. Denique reétiſſime Beierus memorato loco
n. 1597. fidem librorum opificialium ad negotia opificialia re-
ſtringit. Notum eſt proverbium: ne ſutor ultra crepidam.
Dicuntur vero negotia opificialia non tantum, quæ artem
ipſam, ſed & quæ bona collegii communia tam mobilia quam
immobilia concernunt, L. I. §. I. Quod cujuscunque vniverſi-
zatis nomine. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni
cO o ccxVII. in cauſa der ſaͤmmtlichen Meiſter der Zimmer⸗In⸗
nung zu Haldensleben, Klaͤgere, contra Margarethen Hammin,

Beklagte, judicarunt: Daß Klaͤgere dasjenige, was ihnen bey⸗

zubringen obgelegen, zur Nothdurft beygebracht, derowegen Be⸗
klagte das Theil Landes, welches ſie bisher auf dem Zimmer⸗In⸗
nungs⸗Graben innen gehabt, abzutreten ſchuldig. V. R. W. Rat.
dec. Ob wol beklagte die Extracte ſub B. und C. nebſt den
Buͤchern, woraus ſelbige genommen, wegen ermangelnder Unter⸗

ſchrift und anderer darin notirten Defecte gar vor irreco-

gnoſcibel haͤlt, folglich es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte auf Un⸗
guͤltigkeit der Extracte ſub B und C. interloquiret werden ſollen.
Alldieweil aber die Innungs⸗Buͤcher durch das von der Obrigkeit
fol. 1c4. ertheilte Atteſtat auctoriſiret werden, zudem bey derglei⸗
chen in verſammleter Innung zuſammen geſchriebenen Buͤchern
nicht eben auf die Unterſchrift und andere zu Contracten und Ob⸗
ligationen noͤthige Requiſita ſo genau geſehen wird, ferner aus
dem Extract ſub C. erhellet, daß Hammen das Land ausdruͤcklich
auf ſein Lebtage uͤberlaſſen worden, immaſſen auch Teſtis 2. pro-
batorialis ad Art. 7. daß Hamm zu den Kauf⸗Geldern des

Grabens nichts gegeben, bezeuget, dieſemnach das im Erfurti⸗
ſchen Urthel auferlegte Probandum genugſam beygebracht iſt: So

haben wir, immaſſen in unſerem Uethel enthalten, erkannt.

SPE-.

SpP. CCLXIN. DE NOTARIIS PVBLICIS.
S ECIMEW CCLXX

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
dAD I. XXII. 177. II.
DE

NOTARIIS PVBLICIS.

I.

Nemo invitus ea, quæ notarius publieus ipfi ex mandato priva-
ti inſinuat, recipere cogitur.

1047

uæſtionem hanc, an quis invitus ea, quæ notarius
S publicus ipfi i inſinuat, recipere cogatur, menſe De-
cembri anni cIolo ccxvI. in collegio JCtorum Helm-
ſtadienſium ventilatam recerdor. Pro ajente ſententia ad-
ferebatur, quod nefas ſit, nuncios & tabellarios auctoritate
magiſtratuum inferiorum venientes repellere, & citationes
vel mandata, quæ ab iis offerunt, recuſare. Ipſe ſupra in
Specimine XXXII de Vitioſa citatione, meditat. 3. Narravi;
ſacerdoti cuidam inter cetera crimina, in dquaa ſolemniter in-
quirebatur, hoc etiam objectum fuiſſe, quod miſſam ſibi a
Conſiſtorio citationem atque per tabellarium conſuetum ob-
latam rejeciſſet. Quum ergo auctoritas, quam notarii pub-
lici ſibi tribuunt, longe major fi iit, quam tabellariorum judi-

cialium, cæſarea videlicet, gravius peccare videntur, qui,

quæ illi offerunt, accipere detrectant. Verum diſpar hic lon-

ge eſt ratio. Tabellarii judiciales non ſolum a judice conſti-
tuti ſunt, ſed & juſſa judicis offerunt, quæ recuſari ſine con-

temtu judicis non poſſunt. At ſi iidem tabellarii Pprivati ho-
minis litteras offerant, munus publicum, quo ornati ſunt,

his, ad quos veniunt, neceſſitatem recipiendi oblatum non im-
Ponit.

1048 MEDFTAT. AD PANDECT.

ponit. Similiter notarii publici a Cæſare quidem per comi-
tes palatinos conſtituuntur, quin & aliquando ad inſinuanda

24

mandata cæſarea adhibentur, quemadmodum ex articulo 3.
Ordinationis notariorum von Verkuͤndigung der Kayſerli⸗
chen Briefe patet. Atque tunc impune non repelluntur. Ve-
rum quando juſſu privati veniunt, atque vel litteras vel prote-
lationem vel retorſionem vel quidvis aliud offerunt, Boc
ſine noxa recuſatur. Privatum autem appello etiam princi-
pem & magiſtratum, qui in eum, cui quid infinuatur, juris-
dictionem non habet, l. 20. de Jurisdictione. Reſponderunt
igitur Cti Helmſtadienſes, non peccaſſe principem ſecundo-
genitum, qui miſſum ad ſe a fratre primogenito cum lit-
teris notarium admittere litterasque accipere detrectarit. KRe-
ſponſum ipſum infra in Meditat. 5. exhibebitur.

II.

Wotarius publicus cogi poteſt, ut mandatum ejus, a quo miſſum
ſe dicit, exhbibeut.

e hoc quoque in collegio noſtro dubitatum fuit, an ſcili-
D cet notarius, ſi id poſcatur, mandatum ejus, a quo miſ-
ſum ſe dicit, exhibere neceſſum habeat. Qui id negabant, illam
jpſam præſumtionem, quæ ex publico notarii officio & ſolem-
ni, quod is ab initio ſuſcepti muneris præſtitit, jure jurando ori-
tur, inſtar legitimationis eſſe contendebant. Sed diſſentientes
recte, ut puto, reſpondebant, etiam advocatos & procuratores
ordinarios publice conſtitui & jurejurando obligari, atque ta-
men legitimationem ab iis exigi. Inprimis vero opponeban-
tur negantibus illa legis I. C. de Mandatis principum verba: d
quis adſerat cum mandatis noſtris ſecretis ſe veniſſe: omnes ſciant,
nemini quidquam, niſi quod ſeriptis probaverit, eſſe eredendum:
nec ullius dignitate terreri, Ave iMe tribuni ſive notarii, ſive co-
. mitis

——

,
je
ſu

Sp. CCLXIN. DE NOTARIIS PVBLICIS. r049

mitis proferat dignitatem, ſed ſacras noſtras litteras eſe quæ-
rvendas. Itaque ſecundum ajentem ſententiam tunc reſpon-
ſum fuit.

III.

WNotarii publici, qui prineipi guod inſinuare juſz ſunt, non
principem ipſum, ſed miniſtros ejus adire debent.

IV.

NWotarius proteſtaionen in actu ſolemni interponere juſſus ſo⸗
lemnia bac turbare non debet.

P'inceps quidam, qui cum Primogenito fratre de exer-
citio ſupremorum in terris ſuis jurium litigabat, can-
cellariam & cameram inſtituere, atque ſolemniter & cum
Pompa inaugurare decreverat. In ipſo, qui huic celebrita-
ti deſtinatus erat, die, quum princeps miniſtris ſuis ſatel-
litibusque ſtipatus in publicum jamjam proditurus eſſet, no-
tarius publicus cum duobus teſtibus intervenit, miſſumque
ſe a fratre primogenito, ac, habere ſe ab illo & mandata,
quæ coram exponat, & litteras, quas tradat, dicit. Au⸗
diens hoc princeps & nihil pacati ſibi a fratre offerri ſuſpi-
catus pedem, quem jam e conclavi extulerat, retrahit,
miniſtrosque ſuos ablegat, qui notario, ut de commiſſo ſi-
bi negotio cum ipfſis agat, nec Pprincipem prodeuntem in-
terpellet, nec apparatus ſolemnes turbet, perſuadeant. At
ille obſtinatus negat, ſe abiturum prius, quam principem
convenerit & cum eo loquutus ſit. Ac, ne princeps ſibi
improviſo elabatur, locum occupat, quem is egrediens de-
elinare nulla ratione poterat. Quæro nunc, an recte fe-
cerit notarius. Duo ſunt, quæ illum excuſare videntur,
primum, quod ad officium notatii pertineat, mandata huie

Tom. Il. RrrVrTr ipſi

1050 MEDITAT. AD PANDECT.

ipſi „ad quem miſſus eſt, ſi id ulla ratione fieri poſſit, ex-

ponere; deinde, quod ejusdem officii ratio poſcat, prote-

ftationem, ſi quæ forte interponenda fit, in ipſo, contra
quem ea fit, actu interponi. Verum, quod ad primum,
ſcio quidem, in Ordinatione notariorum de anno 1512. art.
3. von Verkuͤndigung der Kavſerlichen Briefe §. I1. nota-

rium publicum juberi, bey ſeinem Eyd und Treue, ſeines Amts

halben geſchworen, der Briefe Original dem oder denen, an die
ſie ausgegangen, an ſein oder ihr eigen Perſon, oder, wo die

bequemlich nicht moͤchten betreten werden, in ſein oder ihre ge⸗

woͤhnliche Behauſung, zu uͤberantworten, zu leſen, zu verkuͤndi⸗
gen und zu laſſen. Scio etiam, hanc conſtitu onem in Or-
din. Camer. imperii P. I. tit. 38. §. 1. tit. 39. §. 3. ad e-
lectores & principes imperii extendi. Attamen iſta loca de
mandatis cæſareis, aut, quæ nomine Cæſaris e camera im-
perii exeunt, agunt, nec commode ad negotia, quæ prin-

eipi cum principe vel privato cum privato intercedunt, tra-

hi queunt. Quin imo ſecundum mores hodiernos, ſi quid
etiam a ſuperiore profectum inſinuatur perſonæ maxime il-
Issſtri, hoc non ipfi ſed miniſtris ejus inſinuandum eſt, ne
neverentia illi debita ullo modo lædatur. Narrat Aitzema
lib. 48. pag. 1059. apparitorem a curia Hollandiæ ad lega-
tum Hiſpanicum miſſum, ut illi diem judicii denunciaret,
cum ipſo legato loqui voluiſſe, atque ab eo in conclave ad-
miſſum, ſed, quum juſſa curiæ exponere inciperet, pre-
enſum e manibus legati, qui fauces miſeri premebat, ægre
ſe extricaſſe, & intentatas ſibi magnifice plagas celeri fuga
vitaſſe, atque ad curiam quiritatum veniſſe, ſed curiam no-
luiſſe hanc cauſam ſuam facere, & objurgaſſe etiam apparito-
rem, quod ad legatum ipſum adiiſſet, nec, ut par fuerat,

famulis ejus mandata expoſuiſſet. Improbat quidem hanc
cu-

0te.
Utt

Ilt.
0ll

SH

N
N
I.

emnd
ege⸗
el,
3 .
M.

i

Sp. CCLXIX DE NOTARIIS PVBLICIS. 1051

curiæ indolentiam Bynkersbek de Foro legatorum cap. 16. pag.
131. Wibil, inquiens, proderit illa diſtinctio, & perinde eſt, ſive
legato, ſive eus comitibus diem judicii denuncies, quia eodem
plane jure habentur. At non eſt perinde. Hoſpes fſit in vita
civili oportet, qui neſcit, ſervulos a domino ſuo ad virum
in dignitate conſtitutum miſſos, ni rudes & agreſtes ſint, in
conſpectum ejus non venire, ſed viciſſim per ſervulos illius

juſſa domini ſui exponere ac reſponſum accipere. Idem ho-

mines tenuiores erga illos, quos reverentur, in propriis ne-
gotiis obſervant. Et profecto, quod ſupra memorata ordi-
natio cameræ de inſinuatione ipſis Electoribus principibus-
que facienda diſponit, hoc facilitati quidem & ſimplicitati
ſuperiorum temporum convenit, noſtrorum vero magnifi-
centiæ & faſtui vix. Et perſuaſus ſum certo, facie rerum
tantopere mutata, priſcam iſtam de inſinuationibus legem,
ſi accuratius recognoſceretur, mutatum atque ad noſtros
mores adcommodatum iri. Notum eſt, quid anno 1699.
tabellario cameræ imperialis in aula Palatina Duſſeldorpii
contigerit, qui electori proceſſus ſibi commiſſos inſinuare
voluit atque male mulctatus fuit. Scripſit ea de re ad Ele-

Gorem Trevirenſem Elector Palatinus hancque facti ſui ra-

tionem reddidit, daß der anherogekommene Cammerbote nicht nur

in unſere hochgefreyte Reſidenz, ſondern ſo gar auf unſer Chur⸗

fuͤrſtl. Zimmer und hohe Perſon, ganz imperuoſe und mit
Hintanſetzung alles Reſpects anzudringen, ſich angemaßt, dan⸗
nenhero ſelbiger aus unſerm Befehl durch die zu unſerer Bewah⸗
rung beſtellte Leute mit Gewalt zuruͤck getrieben werden muͤſſen, wo⸗
bey ihme dann auch einige Schlaͤge zum Theil worden. Vide epi-
ſtolam hanc in Antonii Fabri Staats⸗Canzley P. 4. c. 12.
Jaſcic. 3. lit. D. pag. 736. & 737. ubi conatum tabularii ein un⸗
foͤrmliches, unſerer Churfuͤrſtlichen Præeminenz allzu nahe kom⸗
RrrrrrZ mendes

1052 MEDITAT. AD PANDECTI.„„ —

mendes deſpectirliches und faſt, ſchimp liches Verfahren appel-
lat. Nec altera excuſatio, quod proteſtationes, quæ contra
actus publicos interponuntur, in ipfa celebritate inſinuari
atque ceremoniæ ſolemnes ſic interrumpi turbarique debe-
ant, melior eſt. Non ignoro quidem, hoc communiter
fieri. Nuper adhuc anno 1720. notarius publicus juſſu ſe-
natus Spirenſis Epiſcopum Spirenſem, quum is prima vice
urbem Spiram cum magna pompa ingrederetur, in ipſo in-
troitu compellavit, & ſiſtere gradum atque audire prote-
ſtationem ſuam & recipere oblatam ſcripturam voluit. Epi-
ſcopus vero, etſi humaniſſime reſponderit, nec curſum in-
hibuit, nec proteſtanti auſcultavit, nec oblatam ſchedam
accepit. Vide Fabri Staa ats⸗-⸗Canzlev P. 36. cap. I. p. 109.
Habuit forte juſtam Prote eſtandi cauſam ſenatus Spirenſis,
facere tamen hoc & jura ſua æque bene conſervare potuiſſet,
tametſi notarius ab eo miflus ſolemnem epiſcopi⸗ ingreſſum

haud perturbaſſet, ſed molliores aditus & commodiora ſan-

gi tempora exſpectaſſet, vel etiam, quod præſtitiſfet uti-

que, juſſa ſua miniſtris epiſcopi expoſuiffet. Romani jam
tum in L. 2. de in jus vocando vetuerunt, ſacra facientem,

equo Publico in cauſa publica transvehentem, nuptias ce-
lebrantem, funus ducentem, juſta mortuo facientem in jus
vocari, ne ſcilicet ſolemnia interrumperentur. Itaque nec
hodie fas eſt, ea per notarium publicun rarbari⸗ Reſpon-
derunt itaque Cti Pleurtaclen es, Pect ſie notarium, de
quo ab initio dixi finesque officii ſui egre relliim fuiſſe. Vicde
meditationem fequentem.
Vis privata contra notarium importunum finesgue ofkcii ſui
excedentem permiſßſäa eſt.
onrinn narrationem in principio prœcedentis meditatio-
nis cœptam. Princeps, obſeſſas a notario fores ſuas & in-
ter-

—

◻☛

— ——

ſui

beygelegten Vergleich einzuge

SP. CCLXIX. DE NOTARIIS PVBLICIS. 1053

tercluſum ſibi quaſi exitum animadvertens, Præſtolatur ali-
quantisper ſperatque notarium bona pace tandem amotum
iri. Sed fruſtra. Perſtat ille, ante noctem non diſceſſurus.
Quo cognito, princeps per ſuos illum non ſine verberibus
tamen & contumeliis abduci, & in conclave honeſtum de-
ferri & ibi retineri comiterque haberi & tandem finitis ſo-
lemnibus blande dimitti juber. Interrogati [Cti Helmſta-
dienſes de juſtitia hujus facti, menſe Decembri anni cro Is
CcCxvVI. reſponderunt, nihil a Principe peccatum. Objicie-
batur quidem Cæſarea, qua Notarii Publici conſtituuntur,
auctoritas, & publica, quam illis ordinatio cameræ P. I. tit.
49. §. 3. tribuit, ſecuritas. Verum Cæſaris nomen & aucto-
ritas publicaque iſta ſecuritas peccantibus illis & muneris

ſui limites egredientibus non Prodeſt, ſed tantum, quamdiu

recte agunt. Nec injuſta eſt ſemper vis privata. Nam ma-
giſtratui quoque, ergo multo magis Notario, fines officii
egreſſo, & vim adhibenti, violenter reſiſti & injuria ab eo
intentata repelli poreſt, arg. L. I. C. Quando liceat unicui-
que, Zubor in Armamentario Juſtini ap. 4. §. 14. Ad jiciam
ipſa reſponſi noſtri verba: Haben wetzland Herrn Perzog

Deian MerI

Friedrich Wilhelms zu Sachſen⸗Altenburg Hochfuͤrſtliche Durch⸗

laucht in einem aufgerichteten letzten Willen das Jus primoge-

nituræ unker ihren beyden Herren Soͤhnen eingefuͤhret, womit
aber des juͤngern Herrn Friedrich Wilhelm Hochfuͤrſtl. Durchl.
nicht zufrieden geweſen, und ſo gar am Kayſerl. Hof Be⸗
ſchwerde gefuͤhret, wodurch denn des aͤlteren Herrn Iohann
Philipps Hochfuͤrſtl. Durchl ſich bewegen laſſen, den ſub C.

I
1

5.

ſolemniter zu beſchweren. Nachdem aber der Herr Primoge-
nitus einige Actus in dem dem Herrn Secundogenito zur Apa-
nage eingeraͤumten Amte Dornburg unternimmt, welche dieſer

. RrrTTT 3 letz⸗

105G4 MEDITAT. AD PANDECT.

letztere ſeinem Rechte nachtheilig zu ſeyn glaubet, ſo wird gefra⸗

get, ob der Herr Secundogenitus daran recht oder unrecht ge⸗ 5
handelt, daß er bey vorhabender Einweihung der Hof⸗Canzeley en
1

und Cammer zu Dornburg von einem Notario, welcher ſich mit
2. Zeugen gemeldet, und ſeinem Vorgeben nach ein Schreiben .
von Altenburg uͤberbracht, jedoch keine Legitimation vorzeigen
koͤnnen, ſolches Schreiben anzunehmen ſich verweigert, und, da
derſelbe durch ſein ungeſtuͤmes Anhalten und Placirung an der
Treppe Seine Durchl. an Vollfuͤhrung des vorgeweſenen Actus 1
gehindert, ihn hinunter in des Amtmanns Stube bringen, und
daſelbſt in aller Hoͤflichkeit bis zu Ende der Solennitaͤt aufhal⸗ . ce

7

ten, nachgehends aber freundlich dimittiren laſſen. Nun ſeynd
zwar die Nortarii oͤffentliche und durch Kayſerliche Auctoritaͤt be⸗
ſtellte Perſonen, welche bey Ausrichtung ihres Amtes zu beſchim⸗ DW
pfen oder zu arreſtiren allerdinges unrecht und ſtrafbar iſt. All⸗
dieweil aber niemand von einem andern, der uͤber ihn keine Ge⸗ r
walt und Gerichtsbarkeit hat, Briefe anzunehmen ſchuldig iſt, e
demnach der Herr Secundogenitus das durch den Notarium of-
ferirte Schreiben, wenn es auch gleich von dem Herrn Primo- K
genito herkommen, woran doch wegen des Notarii Variationen I
und ermangelnder Legitimation groſſer Zweifel iſt, gar wohl re- 1
guſiren koͤnnen, da zumal einige Verdruͤßlichkeit und Verhinde⸗ ſnr
rung daraus zu beforgen geweſen, folglich der Notarius daran tin
unrecht gehandelt, und die Grenzen ſeines Amtes uͤberſchritten, c
daß er dem Herrn Secundogenito das Schreiben mit Gewalt KWKHr
aufdringen wollen, und den vorgeweſenen ſolemnem Actum durch KW
ſeine ungeſtuͤme Auffuͤhrung gehindert, bey welcher Bewandniß ſer
der Herr Secundogenitus nicht glimpflicher handeln koͤnnen, als in⸗
daß er den Notarium zu Verhuͤtung mehrerer Proſtitution in Ri
ſeinem eigenthuͤmlichen Hauſe und Sicherheit der vorhabenden ir
Solennitaͤt, deren er nach Fuͤrſt⸗bruͤderlichem Vergleiche an⸗ WD
fugt

no-
dae

A.
ſiſde

Doren
itetn
ds
Gonk
nM
Cge
en
i,

SP. CCLXIX. DE NOTARIIS PVBLICIS. 1055

fugt geweſen, in ein anderes Zimmer bringen, und mit aller
Hoͤflichkeit begegnen laſſen; So hat der Herr Secundogenitus
an dieſem allen nicht Unrecht, ſondern dasjenige gethan, was
andere an ſeiner Stelle gleichfalls wuͤrden vorgenommen haben.

VI.

Comes palatinus notario publico, quem ereavit, munu
abrogare nequit.

Inier cetera academiæ noſtræ Juliæ privilegia etiam hoe
Neſt, quod prorectores ejus ſtatim, atque faſces ſuſcipiunt,
comites palatini fiunt, & poteſtatem publicos notarios cre-
andi conſequuntur. Et eft ingens eorum, qui a condita
academia creati fuerunt, numerus. Nec poreſt non acci-
dere, ut non aliqui eorum improbi ſint. Scripſit ad hane
academiam ante paucos annos ſenatus vicinæ civitatis „ &
notarii cujusdam a nobis olim creati falſa & cetera flagitia
detulit, petiitque, ut dignitatem, qua ipſum ornaſſemus,
iterum adimeremus. Credebat nemge ſenatus hic, poteſta-
tem dignitates auferendi naturali ratione penes eum, qui
illas contulit, effe debere. Certe Cæſares reſcripſerunt in
L. II. §. 3. Jde Muneribus & I. 6. §. 6. de Excuſationibur, poſſe

mecdicum a republica probatum ab eadem reprobari; & cla-

rius in . 2. C. de Profeſſoribus & medicis; oratores decreto
ordinis probatos, ſi non ſe utiles ſtudentibus præbeant, de-
nuo ab eodem ordine reprobari poſſe. Verum enim vero
abrogatio muneris & dignitatis non poteſt niſi ex juſta cauſa
fieri, arg. l. 5. de Decretis ab ordine faciendis, quemadmodum
