ſupra in Specimine LXII. de Capite minutis, medit. 9. oſtendi.
Itaque pœna eſt, & cauſæ cognitionem deſiderat. Pœnam
irrogare & cauſas cognoſcere nemo, niſi qui jurisdictio-
nem habet, poteſt. Jurisdictionem vero comites palatini
non

1056 MEDFTAT. AD PANDECT.

non habent, ne voluntariam quidem, quam eis Mundius von
Rolach de Comitihus pelatinis c&ſareis eap. I. n. 43. parum recte
tribuit. Cæſar enim, qui comites palatinos facit, nequit
illis privilegia dare, quæ ſuperioritatem territorialem ordi-
num imperii turbent. At ſuperioritatis territorialis non in-
fima pars eſt, magiſtratus conſtituere & jurisdictionem con-
cedere, I. I. pr. Je lege ulia ambitus. Notum eſt vulgatum
illud, jurisdictiones apud principem tanquam apud fontem
eſſe, ita, ut ab eo ſluant & refluant, ſicut flumina ad mare.
De quo fide Zieglerum de Juribus majeſtatis lib. I. cap. 29. § 1I.
Itaque academia noſtra notarium, quem olim crearat, etſi
Hagitiofifſimum, munere tamen ſuo privare non eſt auſa.

VII.

Func, quum copia notari publici haberi nequit, tres te-
tes adbiberi ſußicit.
æpe negotium, quod geritur, tam eſt periculoſum, ut
8 notarius, qui id ſubire velit, non reperiatur. Solent
tunc hi, ad quos id negotium ſpectat, multo labore nota-
rium audaciorem duærere, atque huic ampliſſimam merce-
dem polliceri, ſæpe etiam, quod factum aliquando recor-
dor, cavere, ſe illius, ſiquidem in expeditione negotii vi-
tam libertatemve perdat, familiæ liberisque ingentem pe-
cuniæ ſummam exſoluturos. Perſuadent hi nempe ſibi;
efle actus, qui ſine notario publico expediri nullo modo
oſſint. Vetus jam hæc opinio eſt, in qua hæſiſſe etiam
video Electorum principumque proteſtantium ad Caro-
lum V. Imperatorem Placentiæ in Italia commorantem
legatos, qui proteſtationem & appellationem iſtam,
quæ deinde ordinibus proteſtantibus nomen dedit, Cæ ſari
inſinuaturi, quum præviderent, nullum ſe Placentiæ nota-

rium.

I

2

P. CCIXX DE INOTRVMENTIS NOTARIOR. roy;

rium, qui hoc negotium ſuſciperet, reperturos, hoc reme-

dium excogitavere, ut unus ex ipfis legatis, qui notarius jam
erat, ſolemniter ſe munere legati abdicaret, atque inſinuatio-
nem iſtam non tanquam legatus, ſed tanquam notarius Pera-
geret. Vide Mülleri &iſtorie von der evangeliſchen Staͤnde
Proteſtation und Abpellation lib. 2. cab. 7. & 9. Sed quid opus
his ambagibus? Proſpexit jam Juſtinianus in l. 2. C. de Annali
præſeriptione his, qui vel ob adverſarii potentiam vel aliam cau-
ſam notarium invenire nequeunt, permiſitque, loco ejus tres
teſtes adhiberi, atque apud eos proteſtari. Quod qui facit,
plene ſecurus eſt. Nec dubito, quin ſupremæ imperii tribu-
nalia appellationes, deficiente notario, coram tribus teſtihus
interpoſitas ſint receptura-

CcCONOLILANIA.

1. Citationem per nofarium publicum extra territorium ci.
tationis inſinuatam nullius momenti eſſe, dixi ſupra in
Specimine XNXXII. de Virioſa citatione, medit. 2.
2. Teſtes a notario publico examinatos aliquam etiam in cau-
fis judicialibus fidem mereri, oſtendam infra in Speci-
mine OCCLXXXIII. de Arbitrio judicis unico doctrinæ
de teſtibus fundamento, meditat. 36.

SPECIME N CCLXX.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.

INSTRVMENTIS NOTA.

Tom. Il. SSS S85 V JI. Co-

1048 AIEDITAT. AD PANDECT.

Copiæ a notariis vidimatæ, etſi non plene probent, argumentum

tamen aliquod facinnt.
Sed nec boc aliter, quam ſi deſeriptio adhibitis teſtibus facka ſit.

Nixi ſupra in Specimine CöLXI. de probatione per in-
Nrumenta, meditat. y. exempla a notariis confe-
V Ka, ſeu copias, ut loquuntur, vidimatas non pro-
bare. Id quod de plena probatione intellectum vo-
lIo. Nam argumentum tamen aliquod faciunt, non ſper-
nendum plane, ſi alia argumenta concurrant. Oreditur enim
vera ſeribere, qui juravit officium ſuum fideliter exſequi
c. 13. X. de Præſcriptionibus. Animadverto autem, nota-
rios, quum deſcribunt authentica, nomen ſuum ſubjicere tan-
tum nec teſtes adhibere. Credunt ſcilicet, teſtibus ſaltem
in inſtrumentis ſolemnibus opus eſſe propter Ordinat. Notar.
§. 3. Verum etfi deſcriptio iſtiusmodi & vidimatio, ut vul-
gari voce utar, inſtrumento ſolemni comprehendi non ſoleat,

eosdem tamen & ſæpe majores, quam inſtrumenta ſolemnia,
effectus habet, afque adeo ea omnia, quæ ad eſſentiam in-

ſtrumenti ſolemnis requiruntur, deſiderat. Inter hæc vero
ſine dubio teſtium adhibitio eſt. Deinde ſecundum cap. 1II.
X. de Probationibus negotia, quæ alicujus momenti ſunt,

nunquam ex unius hominis, etſi is magiſtratus officium ge-

rat, fide pendere debent. Accedit denique, quod comites
palatini in creandis notariis faciliores ſint ſæpe, quam par eſt,

hominesque leves & corruprionibus obnoxios iſta dignitate

ornent. Agnovere hoc Cti Kilonienſes, &, quum nomi-
ne tribunalis Wolffenbuttelenſis anno cio 1o ccxxXI. ſententiam

conciperent, has addidere ratioz es: Daß dergleichen ſchlechte

Co⸗

—

—

1

— — ſ☛ a —

lenn

N
nin.

VeIlOD

4 I

n
Ot
Her
un

lin
4

,
D
7

6

Sb. CCLXX. DE INSTLRVMENTIS NOTARIOR. 105

Copeyen, die von einem einzeln Norario absque præſentia te-
ſtium fide dignorum deſſen bloſſem Vorgeben nach auſeultiret
und vigimiret worden, wider klare Hand und Siegel keinen
fidem meritiren, ſonſten bey dieſen Zeiten, da an vielen
Orten allerhand Leute von den Comitibus palatinis ohne Un⸗
terſcheid blos fuͤrs Geld zu Notarien ereiret werden, es ein leich⸗
tes ſeyn doͤrfe, auch die buͤndigſte Obligationes und Verſchrei⸗
bungen ope unius vel alterius notarii zu durchloͤchern und nich⸗
tig zu machen.

III.

In levioribus probationibus, e. g. in legitimatione ad bproceſum,
copiæ vidimataæ admittuntur.

IV.
Meceſſe tamen eſt, ut ſigillum notariatus iir ſubjiciatur.

Ncrios inſtrumentis ſuis ſigillum non privatum ſed publi-
Ncum ſubj'jicere ſatis clare jubet Maximilianus in Ordina-
tione notariorum §. 3. & 16. Qui legi tamen limitationem
adjicit Carpzovius lib. 3. Keſponſo 85. n. 22. In ſola, inquiens,
inſtrumenti vidimatione ſignetum notariatus non tam præciſe re-
gquiri, ſed privati ſigilli adpoſitionem ſußicere, lubens conceſſe-
rim; ex ratione evidenti, quod copia vidimata, quam vulgo
vidimus appellant, fi ſolummodo referene; quod per ſe absque re-
lato nihil probat, gquant umvis etiam lignetum notariatus adpo-
Kitum eſſet. Et vera eſt procul dubio Carpzovii limitatio, fiqui-
dem copiæ vidimatæ nullam plane fidem habent. Ar, quem-
admodum ante dixi, habent ütique, aliquam, non plenam qui-
dem, ſed aliquam tamen. Itaque in caſibus, qui non exactam ſed
faciliorem probationem requirunt, copiæ vidimatæ admitti
ſolenr. Sic in legitimatione ad proceſſum, quam vocant,
S85 §38 2 mat-

1060 MEDITAT. AD PAN DECT.

mandata, curatoria, tu toria, aà notario deſcripta admitti, ſæ-

pe animadverti. Tunc vero neceſſe eſt, ut nofarius ſigillum

ſuum publicum exemplo deſeripto ſub'jiciat. Nam vidima-
tio iſtiusmodi, quemadmodum in præcçcedente meditatione di-
Ni, inſtar inſtrumenti ſolemnis eſt. Itaque Cti Vitember-
genſes, quum curator quidam copiam curatorii fui vidima-
ram, ſed ſigillo privato notarii munitam, proferret, menſe
Decembri anni cloIoCcIY. reſponderunt: Daß Klaͤger vor al⸗
len Dingen ein richtiges Curatorium ad acta zu bringen ſchuldig.
B. R. W. .

v.
Ue notarius teſtes, quos adbibet, invitet, neceſe non eſt.

lumius in Proceſſu eameralitit. A8. §. 21. inter alia, quæ in-

ſtrumentis notariorum inſeri neceſſario debere didit,
teſtium nomina & rogationem deſiderat. Ego vero de hac

rogatione dqubito. PEit illa quippe ceremonia mera, quæ ad
fidem rei geſtæ faciendam nihil confert, quum tfeſtis, qui actui
caſu fortuito intervenit, non minus, quam rogatus, verum
dicere poſſit, I. 11. de Teſtibug. Itaque quum inſtrumenta
novis ſolemnibus, quam quæ leges requirunt, oneranda non
ſint, nec invitatio teſtium in illis exigenda eſt. Neque enim
hujus invitationis menfio in legibus „ quæ de inſtrumentorum
confectione agunt, fit. Certe in Wovella 73. g. F. ad jici tan-
tum jubertur teſtium Præſentia. Er Ordinatio Maximilienea

§. 3. ipſos notarios invirari juber, at de teſtibus nihil addis

Induxiſſe autem Blumium in errorem videtur MWovella 90. c.
2. 87 3. Juæ& teſtes, ſicut in teſtamento, rogari, ſeu ad hoc
ipſum, cui adhibentur, adſumi, &, ut voce Juſtiniani utar,
deprecari præcipit, atque inania & ex tranſitu prohibita teſti⸗
monia prorſus rejicit. Verum hæc novella non de inſtrumen-

—— — —— ---—1

tis

let

h.
40
kui
n
entt
1NN
elin
vonn
1

1

6

s. CCLXX. DE INSTRVMENIIS NOTARIOR. 1062

tis in genere, ſed de iis tantum, quez ſuper ſolutione con-
ſiciuntur, agit; adeo atque exceptionem aà regula, quæ in I,
1I. de Teſtibushabetur, continet. Et ſic quoqne eam Novel-
lam intellexit irnerius, dum ex ea Authezticam Kogati C. de
Teſtibus excerpfit, ac legi 18. que de ſolutiene probanda lo-
quitur, ſubjecit. Itaque extra hunc caſum inſtrumentum

notarii duorum hominum teſtimonio firmatum ſubſiſtit, ta-

metſi ex improviio præſentes, nec, ut teſtimonium perhibe-
rent, unquam rogati fuerint. Quæ quum ita ſint, non cre-
do „ ICtis unquam quæſtionem domitianam magis & abſonam
propoſitam fuiſſe, quam de qua Vitembergenſes menſe Ma-
jo anni choo celx. conſulti fuerunt. Protulerat quis inftru-
mentumdonationis a notario confectum, ex quo, adhibitos
duos feſtes & rogatos eriam, apparebat. Sed impugnabatur
id ideo, quod invitatio non a notario, ſed a donatore facta
fuiſſet. Ridicule profecto. Nam, ſi vel maxime inſtrumentum
notarii ſine invitatione teſtium nullum credis, non video ta-
men, cur hæc invitatio non ab eo, ad quem Principaliter
negotium ſpectat, fieri poſſit. Certe in Movella 90. c. 3. exigi-
tur, ut deprecatum ſit ab eo, qui deduxit teſtes in hoc ipſum.
Igitur conjectu facile eſt, quid reſponſum fuerit. Sed hoc

ipſam in meditat. 7. memorabitur.
VI.

Iuhrumente norarii, qui poſtea ex& capite jalſi vel alterius de-

licti damnatur, propterea fidem non amittunt.
quidem ſemel malus ſemper malus in eodem genere deli.
E Qi præſumitur, & teſtimonium feſtis, qui ſemel falſa de-
poſuit, ſemper reprobatur, can. 7. cauſ. 22. gucſt. 5. . 54. X.
de Teſtibut. Et, ſi naturalem rationem ſpecétas, non poteſt non
aliqua ſuſpieio contra inſtrumenta notarii, quem delicta ſua
infamem reddidere, naſci. At hæc ſuſpicio incerta maxime
Præſumtionem legalem, qua inſtrumentorum fides ſuſtinetur,
SSS SSS 32 J. I4.

1062 MIEDITAT. AD PANDECT.

l. 14. C. de Contrab. & committ. ſtipul. tollere nequit. Præ-
ſumtio vero iſta, quod ſemel malus ſemper malus ſit, in futu-
rum quidem non etiam in præteritum operafur, ut regulam
hanc recte limitat Garboſa in tbeſauro art. Malus in finse. Et
Perez ad tit. C. de Tabulariis n. 9. Tabellionis, inquit, de
falſo damnati inſtrumenta præœterita non præſumuntur falſa; in
futurum tamen alia facere impeditur. Sic etiam Cti Vitem-
bergenſes reſponderunt, ut ex ſequente meditatione patebit.

VII.

Suſpiciones, quæ contra inſtrumentum notarii naſcuntur, etſi ve-
roſimiles, ſi tamen altiorem indaginem requirant, exſequutionem
non impediunt, ſed poſt illam ſeparatim cognoſci debent.

Eauidem huic theſi non parum obſtare videtur, quod in I.
ult. E. de Ordine judiciorum & in l, 22. C. Ad legem Cor-
neliam de falſis falſi quæſtio, ſi in cauſa civili incidat atque huic
præ judicium faciat, ante omnia eognoſci & decidi atque cauſa
civilis interim differri jubeatur. Adde Carpzovium lib. 2. re-
ſponſo 52. At ex analogia juris hæc reſtringi oportet ad caſum,
quo cauſa civilis, eni quæſtio falſi intervenit, ordinario proceſſu
tractatur, aut de falſo ex evidentibus probationibus conſtat.
Nam ſi ex inſtrumento notarii, quod nullo viſibili vitio labo-
rat, exſequutive agatur, reus vero ſuſpiciones falſi, aliquam

ſpeciem habentes, fed incertas tamen &t altioris indaginis,

contra id inſtrumentum adferat, exſequutionem ipſam non dif-
ferri, ſed actorem in poſſeſſionem rerum, quas ex inſtrumen-
to petit, mitti, reum vero cum exceptionibus & ſuſpicionibus

ſuis in ſeparatum judicium rejici oportet, arg. I. 3. C. Je Edido

divi Hadriani. Hoc indoli proceſſus exſequutivi & privile-
gio inſtrumentorum liquidorum convenit,. Facile alias foret
reis

ſa

el
r.
bo⸗
un
c
nd
ibus
e⸗
on
ſes

SP. CCLXX. DE INSTRVMENTIS NOTARIOR. 1063

reis ex inſtrumento publico conventis, ſuſpicionem falſi ex-
cogitare, ac per hanc exſequutionem morari. Rem exemple
illuſtrabo. Proferebat quis inſtrumentum donationis, ex eo-
que poſſeſſionem rerum donatarum, mortuo jam donatore,
Pefebat. Varia contra id dubia movebantur, quorum duo
jam in præcedentibus meditationibus explicui. Vrgebatur
Preterea, non eſſe veroſimile, defunctum, qui infantem
reliquerat, bonorum ſuorum partem huic auferre & in ex-
tianeum transferre voluiſſe, aut, ſi voluerit, omnia tam oc-
culte egiſte, ut nihil de hac donatione unquam uxori & pro-
Pinquis ejus ſuboluerit. Objiciebatur itaque vulgaris con-
Auſio, quam Mevius Conſil. 57. n. 54. Plurimique ab eo memo-
rati auctores habent: Inſtrumentum continens non veroſimi-
le non probat, ſed falſum præſumitur. At ICti Vitember-
genſes menſe Majo anni 1709. ſenatui E. ſic reſponderunt:
Hat Johann Adam Waͤgert nach Adam Schatzens Abſterben ſich
bey ihnen gemeldet und Kraft einer ihm geſchehenen Schenkung,
nach Inhalt des daruͤber aufgerichteten Inſtruments, des Verſtor⸗
benen Kleider, Gewehr, Uhren, Federbuͤſche, Scharpen und and⸗
re in der Ober Stube und dem Kleider⸗Schrank befindliche Mo⸗
bilien gefodert. Nachdem aber das producirte Inſtrument den
Herrn in einem und dem andern Stuͤck mangelhaft und ſuſpect
vorgekommen, haben ſie, ſein Suchen ſo fort zu deteriren „Be⸗
denken getragen, und wollen vorhero, ob angeregtes Inſtrument

beſtaͤndig, und die darinnen benannte Sachen Johann Adam
Waͤgerten abzufolgen, berichtet ſeyn. Ob nun wol das Inſtru-

ment in Anſehung, daß die darzu gebrauchte Zeugen nicht von dem
Notario ſelbſt, dem doch ſolches von Rechtswegen zugekommen,
ſondern nur von dem Donatore requiriret und erbeten worden,
vor unkraͤftig gehalten werden will, hiernaͤchſt nicht geringe Ver⸗
muthungen eines mit unterlaufenden falſi daher entſtehen, indem

der Notarius, ſo es aufgerichtet, vor jetzo in Perpetuum a praxi,
ver⸗

1064 MEDIIAT. AD PANDECILI.

vermittelſt eydlicher Abſagung, ſuſpendiret ſeyn ſoll, ferner der
Honator ein Kind gezeuget und verlaſſen, alſo nicht vermuthlich/

daß er dieſem etwas entzogen haben wuͤrde, endlich die hinterlaſſe⸗

ne Wittwe und des Kindes Vormund, jemalen etwas von ſol⸗

cher Schenkung gehoͤret zu haben, ſich nicht erinnern moͤgen.
Dennoch aber und dieweil in den Reichs⸗Geſetzen zwar dieſes daß bey
Aufrichtung eines Iuſtruments Zeugen darzu genommen, auch
deren aller Nahmen und Zunahmen klaͤrlich beſchrieben werden,
keinesweges aber, daß Præciſe der Notarius ſie requiriren und
erbitten ſolle, erfordert wird, hiernaͤchſt die erfolgte ſuſpenſion
des Notarii den von ihm hiebever gebuͤhrend aufgerichteten Inſtru-
maenten keinen Nachtheil erwecken kann, immaſſen auch die In-
ſtrumente, worinnen alle aͤuſſerliche Requiſita und Solennitaͤten
in Acht genommen worden, paratam exſecutionem haben, und
ſo lange, bis das Gegentheil klaͤrlich erwieſen wird, fuͤr guͤltig und
rechtmaͤßig zu halten, dahingegen die allhier wider das producirte
Document angefuͤhrte Præſumtiones auf ſehr ſchwachen Grun⸗
de ſtehen, und zum wenigſten einer weiteren Ausfuͤhrung und Be⸗
weiſes vonnoͤthen haben; So iſt das von Johann Adam Waͤger⸗
ten angefuͤhrte Inſtrument zu Recht beſtaͤndig, und ſeynd ihm die
darinnen ſpecificirte Sachen billig abzufolgen. Es bleibet aber
den Herrn nachgehends, ihre Rechte in einem ordentlichen Proceß
wider ihn auszufuͤhren unbenommen.

VIII.
Inſtrumenzum notarii in uno eabite falſam etiam in reliquis, lIi-
cet non connexis, falſum præſumitur. .

Q'ſicierur ſine dubio regula ex c. 37. de Regulis juris in
6. quod utile per inutile non debeat vitiari, videbi-
tur-

und
tt
,
N,
Re
di
te
Ne

0

ien

SP. CCLXX. DE INSTRVMENI NOTAR. ree;

turque minimum limitatio Zoeſti admittenda eſte, qui ad tkit.
O. de Fide inſtrumentorum n. 12. inter capita connexa & ſeparata
diſerimen fecit, atque illa quidem, non hæc infirmari exiſtimat.
Ego vero cum Farinacio de Zhſtibus gquæſt. 67. . 113. & Brunne-
anno ad e. 9. K. de Regulis juris n. . iſtam diſtinctionem rejicio

fotumque inſtrumentum, etiam in capitibus non connexis,

vitiari credo. Nam &, fi ſolam rectam rationem ſpectas,
Oompnem fidem in animo hominum perdit, qui in una re falſum
committere non erubeſcit, & vix creditur eodem tempore ve-
ra & falſa ſcripſiſſe. Pertiner vero ad officium arbitriumque
judicis, æſtimare, quousque unius inſtrumenti capita, licet non
cohærentia, fidem ſibi invicem coneilient tollantve. L. 26. §. 2.

Depoſiti. Et teſtis, qui aliquid ad ſeriem geſtorum ex ſue

adjicit, totam teſtimonii ſidem mendacio decolorat, can. 17.
cauſ. 3. quæſt. 9. Conſentit Menochius de Præſumtionibus lil. 3.

Ccap.63. f. 8. &lib.5. eap. 24. Atque ſic Cti Helmſtadienſes menſe

Novembri anni CIo 1o CcxxIII. reſponderunt: Esentſtehet aller⸗
dinges daher, daß der eine in dem Inſtrumente als anweſend an⸗
gegebene Zeuge nicht zugegen geweſen, die ſtarke Vermuthung, daß
es auch mit dem uͤbrigen, was der Notarius in dem Inſtrumente
vermeldet, nicht allzu richtig ſey, ſondern wie in einem, alſo auch in
andern Stuͤcken, ein Falſum begangen worden.

IXK.

2l guæ notarios membrana uti jubet, recte abrogata ſt.

M aximilianus in Ordinat. notariorum §. 19. notarios inſtru-
menta ſua in membranis, im Pergament und nicht Papier
conficere jubet. Sed jam diu hoc præceptum, etiam in ſu-
premis imperü tribunalibus, deſuetudine obumbratum eſt.
Vide Philippi ad Deciſ. 20. Obſerv. 2. n. 12. &, quos ibi allegat.
Zbm. IV. TtI III Er

oG6m–de/ MkEDFTAT. AD PANDECT.

Et neſcio profecto, an non conſultius ſit, charta quam mem-
brana uti. Ita certe ſentit Cragius in jure feudali lib. 2. tit. 3.
& 3. Rectius, inquiens, fecerint,; quicunque chartarum conficien-
darum euraßmn ſu ſeipiunt, ut virgine charta, & tenuißma utan-
tur. Preguentiſſime enim fraudes nectuntur ex ſpiſſioribu mem-
branis majorum animalium: quum nibil facilius i, gquam in bis
membranis ſpiſforibus, quaecunque deſeripta ſunt, oblitterure, re-
tentis chirographis & ſigillis, & novam formam, cujuscunqut
rei quis velit, inducere. ð
X.
Error circa indicionem commiſſus non vitiat inſtrumentum.
Nuu eſt otioſum magis in inſtrumentis notariorum, quam
indictio Romana. Atque eam tamen inſeri jubent Juſti-
nianus in Wovell. 47. 6. I. pr. & Maximilianus in Ordinat. notar.
. 3. Rationem hujus conſtitutionis hanc fuiſſe putant, ut ex
collatione temporum inter ſe, anni ſcilicer chriſtiani, regiminis

imperatorii & indictionis, veritas ac falſitas inſtrumenti faci-
hus eluceſcat. Verum hæc ratio cordatioribus vix ſufficiet.

Interim leges iſtæ tam ſtricte ſervantur, ut omiſſione indi-

QRionis totum inſtrumentum vitiari communiter perhibeatur.
Id quod Ummius ad Proceſſ. tit. 17. F. 3. n. 13. & quod magis
mireris, Cragius, Scotus in Jure Jeud, lib. a. tit. 7. §. 7. etiam

ad errorem circa indictionem commiſſum extendunt, adeo,

ut Cragius improbet ſententiam ſenatus Edenburgici, qui in-

dicdtionem decimam ſeptimam inſtrumentum falſitatis non
coarguere cenſuerit, quum tamen indictio ultra decimam
quintam non excurrat- At ego cum ſenatu Edenburgenſi &
Blumio in Proceſſu camerali tit, 48. §. 22. credo, iſtiusmodi er-

ore, quem ſeribentes facile committunt, niſi aliæ falſi ſu-

piciones concurrant, inſtrumentum haud vitiari. Vide l. 92.
de Regulis juris. . .
§PE-

— — — — — 2 —⏑,n

— — — —

en
ote,.
ul er

Nin

ci.
iet⸗
⸗
utur.
mugs
etlun
ber⸗
guitt
1 M
Clnnn

eli

ocler⸗
lr
geln

N

SP. CCLXXI. DE SVBEBSCR. IN INSTR PRIVAT. 1067
SPECIMEN CCLXXI

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
J A LIB. XXII. TIT. IV. 5.

SVBSCRIPTIONE IN INSTRV-
MENTIS PRIVATIIS.

L.

Quum ſulſſeriptio mandati ex veroſimilibus indiciis in dubium

vocatur, prozurator aliud mandatum vel in judicio vel
coram notario & teſtibus ſubſeriptum pro-
Ferre juletur.

ixi ſupra in Specimine LIII. de Procuratoribus, medit
D 7. & 8. mandatum, quod procurator in judicio pro-
fert, verum & e& domino litis ſubicriptum præſumi,
atque eum, qui negat mandatum adverſus ſe productum
ab ipſo domino litis ſubſeriptum eſſe, non audiri, niſi ar-
gumenta & ſuſpiciones in medium adferat. Nihil vero tunc
dictum de caſu, quo conjecturæ aliquot fidem ſubſcriptionis
ſuſpectam reddentes adferuntur. Propoſitus is fuit menſe
Decembri anni 1724. in Collegio Ctorum Helmſtadienſium.
Exhibuerat nempe procurator mandatum a duobus fratribus
ſubſeriptum. Ejus integritatem in dubium vocabat adverſa-
rius, oſtendebatque, utrumque nomen eadem prorſus manu
ſcriptum videri, præterea epiſtolam ab alterutro fratre diſſi-
mili ductu litterarum exararam proferebat. Reſpondebat
quidem procurator, fratrum ab eodem Præceptore inſtituto-
rum ſimillimam ſæpe ſeriptionem eſſe, deinde inter epiſtolæ
Ttt trt 2 &£

1068 MEPDITAT. AD PANDECT.

& mandati confectionem multorum annorum intervallum

interceſſiſſe, ſolere autem homines tanto tempore manum

mutaré. Hæc tamen reſponſio nobis plene non fatisfacie-
bat, ſed dubium non leve de fide ſubſeriptionis relinquebat.
Deliberabatur igitur, quid faciendum nune Pronunciandumve
eſtet. Et proponebantur varia. Volebamus primum procu-
ratori probationem imponere- Veniebat deinde in mentem,
quod in L. uk. C. de ordine judiciorum & L. 22.C. ad E. Cornel.
de falſis præcipitur, ut falſi quæœſtto, fi in eauſa eivili inci-
dat, atque huic præjudicium faciat, arte ominia cognoſcatur
& deeidatur, atque cauſa civilis interim differatur. Verum
hæ leges de iis tantum falſis, quæ cauſam ipſam principali-
ter adficiunt & ad ejus deciſionem pertinent, intelligendæ
ſunt. Tunc autem, quum quæſtio falſi circa mandatum vel
alias obiter incidit, non eſſe ferendum, Juffinianus in §. II.
I. de Exceptionibus ait, ut, dum de his altercatur, ipſius ne-
goti diſceptatio proteletur. Cogitabatur porro, præſtaretne
chentes ipſos in judicium vocari, & ad agnoſcendam vel
diffitendam manum ſuam adigi. Tandem optimum breviſſi-
mumque viſum eſt, procuratori neceſſitatem exhibendi no-
vi mandati vel in judicio vel coram norario & teftibus ſub-
Icripti imponi- Itaque ſic pronunciavimus: Daß zuforderſt
fupplicatiſcher Anwald durch eine von ſeinen Principalen gerichtlich
oder vor Notarien und Zeugen ausgeſtellte Vollmacht anderer Ge⸗

ſtalt und beſſer, als bisher geſchehen, ſich zu legitimiren und ſei⸗

ner Curandinnen wegen ein zu Recht beſtaͤndiges Curatorium ad
acta zu bringen ſchuldig⸗
Suhſeriptionem ejus, ti ſeribere nequit, non ſupplet ſulſerip-
tio propinquorum— ð
III.

i⸗
in

ck.

e

ſ
Ge⸗
ſ⸗

ſ

SP. CCLXXI. DE SVBSCR. IN INGTR. EFIVAT. 1069

Z III.
Sußzcit tamen hæc ſabſeriptio propinquorum ad'usjuranduns bur-
gatorium decernendam.
L)ejubbus eorum, qui ſeribere neſciunt, exfſtat Serykii diſ-
ſertatio de qure analphabetorum, Er moventur quotidie
de illis quæſtiones. Memorabo nunc unam- Proferebatur
contra mulieris defunctæ heredes inſtrumentum, quod non
ipſa defuncta ſed nomine ejus marirus & frater ſubſcripferant.
Sufficere hoc credebat proferens, quod mulier ſeribendi igna-
ra fuiſſet. Urgebat maxime, quod Carpzovius P. 2. Conſt. I5.
def. 18. ait; præſentia propinquorum in contractibus omnem
fraudis ſuſpicionem excludi & vicem quoque curatoris, quem
Jeges Saxonicæ in omnibus feminarum conventionibus defide-
rant, ſuppleri. Sed præterquam, quockiſta Carpzovii doctrina
dubia eſt maxime, ipſe, de quo Carpzovius agit, caſus à no-
ſtro diverſiſſimus efſt. Apud Carpzovium ſeilicet non dubita-
tur de conſenſu mulieris, ſed ſaltem, an conſilium agnatorum
curatoris loco eſſet. In noſtra vero ſpecie mulier conſenſiſſeæ

prorſus negabatur, &, an conſenſus hic per ſubſeriptionem

mariti & fratris ſatis probaretur, quærebatur Id quod ne-
gavimus. Neque enim hæc ſfubſcriptio ſi vel maxime ali-
quam vim habebat, majorem habere poferat, quam teſti.
monia ſeripta & injurata „ quibus exigua fides habetur. Ne-
que augebat fidem fubferiptionis imperitia mulieris. Ii
enim, qui litteras neſciunt, tabularios ſeu notarios & te-
ſtes adhibere jnbentur in NWovella 73. c. 8. Quam legem ad-
huc in ufu efſe, teſtatur Serykius de Jure analphabetorum
cap. 3. n. 40. ſq7. Etſi vero hæc ſubſcriptio ad probandum
conſenſum non ſuſſiceret, aliquam tamen excitabat ſuſpi-
cionem, contractum confenſu muheris celebratum atque
inſtrumentum jubente ea a marito & fratre ſubſeriptum fuiſſe.
TIIEILIE 3 Ige-

1070 MEDITAT. AD PANDECT.

Igitur heredes mulieris ad jusjurandum purgatorium ſu-
per hoc capite adegimus, idque ex doctrina Carpzovii in
proceſſu tit. I4. art 2. n. 67. ſg4. & Strykii de Jure analpha-
betorum cap. 3. n. 43. q. Sic ſcilicet judicavimus menſe No-
vembri anni clo D ccCXV. Wuͤrden Klaͤgere vermit elſt Eydes
erhalten, und, daß ſie nicht wiſſen, auch nicht glauben und dafuͤr
halten, daß die Vol. 1. fol. 277. 279. und 288. befindliche Con⸗
tracte und Handlungen mit Annen Marien Zahnin guter Be⸗
willigung aufgerichtet und unterſchrieben worden, ſchweren, ſo
bleibet es, der Appellarion und deren Adhæſion ungeachtet,
bey dem am 3. Dec. 1714. eroͤfneten Vol. 2 fol. 80. enthaltenen
Urthel billig. V. R. W. Rat. dec. Was die Materialien der
Appellation belanget; ſo beſchweren ſich Beklagte daruͤber, daß
ihnen die ſtreitige Laͤnderey abzutreten auferleget worden, da ſie
doch den titulum emrionis und ceſſionis, womit ihr Vorfahre
ſolche adquirirt, genugſam betzgebracht zu haben vermeynen, ge⸗
ſtalt die zu ſolchem Ende producirte Documenta mit der Zah⸗
nin Bewilligung verfertiget, auch von ihrem Ehemann und Bru⸗
der, weil ſie ſelbſt dieſes letzteren Zeugniſſe nach nicht ſchreiben
koͤnnen, unterſchrieben worden, dawider Klaͤgere weiter nichts, als,
daß die Zahnin viele Jahre hernach, in weicher Zeit ſie endlich
ſo viel lernen koͤnnen, ihren Namen hingeſchrieben, beyzubrin⸗
gen vermocht. Alldieweil aber nach Verordnung der annoch
heut zu Tage uͤblichen Rechte bey Unterſchreibung eines Contracts
der Name desjenigen Intereſſenten, ſo nicht ſchreiben kann, durch
Notarien und Zeugen hingeſchrieben werden ſoll, demnach, da
dieſes allhier nicht in Acht genommen worden, eine ſtarke Ver⸗
muthung wider die Richtigkeit des Contractes erwaͤchſet, welche
durch die beygelegte Zeugniſſe, daß nemlich die Zahnin ihren
Namen zu Rathhauſe geſchrieben, um ein groſſes vermehret,
und durch das ganz unwahrſcheinliche Vorgeben, ob haͤtte ſie
ſolches erſt in ihrem Alter erlernet, ſchlecht abgelehnt wird; So
haben bey dieſer Bewandtniß Beklagte unmoͤglich ſchlechter⸗
dings losgeſprochen werden koͤnnen. Gleichwol, da aus des Ehe⸗
manns und Bruders Unterſchrift einige BPræſumtion, ob habe
die Zahnin darin gewilliget, entſtehet, uͤberdies in praxi nicht
ungewoͤhnlich iſt, daß auch einer, ſo nicht ſchreiben kan, ad
Trecog-

nen

tar

SP. CCLXXI. DE SVBSCR. IN INSTR. PRIVAT. 107:

recognitionem oder juratam diffeſſionem einer in ſeinem Na⸗
men aufgeſetzten Schrift angehalten wird; So ſeynd wir den
Klaͤgern dergleichen jurat m diffeſſionem, jedoch nur de cre-
dulitate qufzuerlegen bewogen worden.

IV.

Nomine eorum, qui ſeribere neſciunt, notarius cum duobus ze-
Ribus ſnbſeribit.

V.
Sabſcriptio ſolius notarii diffeſſioni juratæ obnoxia eſt.
VI.

alet tamen, ſi ab eo, contra quem profertur, reognoſeatur.

n Wovella 73. cap. 8. &, quæ ex ea deſumta eſt, Auth. Sed
J novo jure C. Si certum petatur imperiti litterarum in confi-
eiendis inſtrumentis quinque teſtes arque inter hos notarium,
ſiquidem ejus copia ſit, adhibere & per hos ſubſcribere inſtru-
menta jubentur. Quæ ſolemnitas ſeu, ut ab ipſo Juſtiniano
vocatur, ſubtilitas, priſco ſeculo fraudibus & falſis magis
quam noſtrum, obnoxio conveniens „ noſtris vicinarumque
gentium moribus recepta nunquam fuit, & inauditum eſt, in
contractibus aut apochis quinque reſtes requiri. Vide Braun-
nemannum ad Auth. Sed novo jure C. Si certum petatur n. 8. 9.
Animadverto tamen in actis, quæ ad nos mittuntur, ſolos ne-
tarios ſine teſtibus nomine contrahentium, qui litteras neſci-
unt, ſubſcribere. Parum caute profecto. Quidquid enim no-
tarius ſine teſtibus facit, hoc fidem publicam nen habet, ſed
actus privatus eſt. Et refelli jam in præcedente specimine, medi-
gat. 2. errorem eorum, qui notarios extra inſtrumenta ſolemnia
teſti⸗

:072 MEDITAT. AD PANDECT.

teſtibus opus non habere autumant. Certe, qui ſubſeriptio-⸗

nem per notarium eum teſtibus fieri curat, hoc inde emolu-
mentum ſentiet, ut is, cujus nomine ſubſcriptio facta, here-
desve ejus ad diffeſſionem juratam ſubfcriptionis ejus, quæ
quippe inſtrumenti publici vires habet, non admittantur. At,
ſi notarius ſolus ſubſcripſit, is, eontra quem Profertur hoc in-
ſtrumentum, diffiteri id porerit. Interim, ſi agnoſcat & vo-
luntate ſua ſubſcriptum fateatur, defectus teſtium ſuppletur &
condemnatio ſequitur. Ita Kichterus ad Auth. Sed uovo jure
C. & certum petatur n. ult. Sic & nos menſe Novembri anni

C1ο o CCxVI. reſpondimus: Nach dieſem folgen zwey mit auſſerge⸗

richtlichen Unterpfaͤnden verſehene Glaͤubiger, davon der letzteren
zwar opponirt wird, daß ihre producirte Obligation nicht von

dem Verſtorbenen, ſondern in ſeinem Namen von einem Nota-

rio ohne Zeugen unterſchrieben iſt, da doch die Rechte bey Con-

tractibus derjenigen, ſo des Schreibens unerfahren ſeynd, einen
Notarium mit 5. Zeugen erfodern. Allein es bezeugen die Rechts⸗
lehrer, daß angefuͤhrte Rechte in foro nicht attendiret werden,
weshalben wir auch des Notarii Unterſchrift, wenn der Contra-
dictor ſonſt nichts verdaͤchtiges dawider anzufuͤhren weiß, vor
richtig gehalten. =

COROLLARIA.

t. Chirographum ab ipſo creditore ſeriptum, a debitore ta-
men ſubſcriptum plene probat. Vide pecimen CXXXII.
de Contractu ebirographario, medit. 7. 2

2. Schedæ inſtrumento adjectæ in eoque memoratæ, die
Beylagen, etiam ſine ſubſcriptione fidem faciunt. Vi-
de Spes. ſequens, medit. 6.

F8SpE.

——

18
i
t
0⸗
C.
en
tu⸗
e,
re⸗

e 14
N

e, 8
unt

—

6H

Se. cCIXXII. DE CoNTER. EVI IHN ScCsIrT. rVTr. 107 8½

P E CI M E N CoLXXII.

MEDITATONVM AD PANDECTAS
Ab EIB. XXV II. WI. V

CONTRACTIBVS, QVI IN
L. .
Uz contractus in ſeriptis initus dicatur, praxis es preſſam conven-
tionem Lartium, qaod ſine ſeriptura obligari nolint,
xeguirit.

TII.
Sola declaratio contrabentium de conkciendo ſuper contractu ix-
NRrumento contractum in ſeriptis non facit.
Niſputationes, quæ inter Wilhelmum Leyſerum, pa-
Rtrem meum, & Samuelem Strykium de contracti-
Dus in ſeriptis ventilateæ fuerunt, maximi ſunt in
ford momenti, & quotidianas ibi pariunt lites. Itaque ope-
r& pretium erit, primum hiſtoriam certaminis narrare, dein-
de materiam explicare. Ediderat ſcilicet Leyſerus anno 1682.
diſputationem de contractilus, qui in ſeriptis ſtunt, atque in

Ejus cap. 3. inter ceteros legis 17. C. de Fide inſtrumentorum

interpretes etiam Brunnemannum refutarat. Brunnemanni
defenſionem ſuſcepit gener ejus Srykiusi in Cautelis con-
grabtuum ſect. 2 cap. 8. G. 1. q4. cui Leyſerus auno 1687. in
diſſertatione altera de Contractibui, gqui in ſeriptiz funt, re-
ſpondit. Huic diſſertationi Serykius in nova Cautelarum edi-
tione additamenti loco vindicias cemmunis opinionis de expreſſe
pacto ad venditionem in ſeriptis celebrendum nereſſario oppoſuit-
In hoc conveniunt ambo; contractusi in ſcriptis eſſe, quande

Zom. II. uuuun Cons

1074 MEDIFTAT. AD PANDECT.

contrahentes prius, quam fſcriptura & inſtrumento confecto,
nolunt obligari, atque adeo ſeriptionem tanquam eſſe entialem
contractus ſui partem deſiderant. De eo vero diſputant;, an
conventio iſta, quod partes obligari prius nolint, expreſſa
eſſe debeat, an vero ſufſiciat, quod ſaltem animum conficien-
di ſcripturam verbis aut factis declararint. Prius requirit Stry-
Ekius, poſterius tuetur Eeyſerus, exiſtimatque, tunc, quum par-
tes quomodocunque oſtendunt, velle ſe, ut contractus in lit-
teras redigatur, obligationem nullam, antequam inſtrumen-
tum perficiatur, naſci- Et Leyſeri quidem opinio verbis le-
gum & menti imperatorum magis convenit. Non repetam

argumenta utriusque partis, ſed lectores ad ſedem hujus do-

Grinæ, nempe ad pr. I. de Emtione & venditione, l. 17. C. de
Eide inſtrumentorum &α Ordinationem notariorum de anno
1512. tit. I. §. II. ablego. Leyſerum tamen uſus fori de-
ſerit & Strykio accedit. Ipfi ICti Vitembergenſes, quibus

adſedit olim Leyſerus, nunquam ecum, ut ipſe fatetur, ſe-

quuti ſed communem opinionem amplexi funt; arque ſecun-
dum eam poſt Leyſeri fata, judicarunt reſponderuntque te-
ſtibus Bergero in Ceconomia juris pag. 637: & Beyero in De-
lineat. Inſtitut. lib. 3. tit. 23: 24. 9. 6. nor. b. ſecundum quos
ne tunc quidem in ſcriptis contizctum cenſetur, quum par-
tes clare dixerunt: Der Contract ſolle zu Papier gebracht wer⸗
den. Ita quoque Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
cTO 10 CCXVII reſponderunt: Die erſte Imploration-Schrift ha⸗
ben die Billerbeck iſche Erben uͤbergeben, und ſich darinnen haupt⸗
ſaͤchlich uͤber die ihnen auferlegte Verificirung der Ehe⸗Gelder be⸗
