bracht worden, an. Anderer Geſtallt wuͤrden dergleichen Beſtaaͤ.

tigungen einem Glaͤubiger wenig Vortheil ſehaffen, weil ein jeder

chirographariſeher Glaͤubiger durch Ausbringung eines neuen

Conſenſes uͤber eine aͤltere datirte Obligation ihm vorſpringen

koͤnte.
IV.
Mypotheca feudalis non a die debiti contracti & initæ cum debi-
tore conventionis, ſed obtenti conſenſus dominici,
initium ſumit.

Qo in pignore publico rerum allodialium juris eſt, ma-

gis in hypotheca feudali obtinet, quippe cujus vis o-
mnis

— — — — — —

— —

— ———— — —— — —

— — —

2. =

— =.

I

,E Z

e
l
1ti

, ,

N
i

SpP. CCNXXXI. DE PRIORTT TEMPOR IN PIGNOR. 77

mnis ex permiſſione domini pendet, 2. E. 55. pr. Recte igi-
tur apud Mollerum lib. 3. Semeſtrium cap. 26. reſponſum fuit,
illum, qui prior conſenſum impetraſſet, alteri, quamvis
hic prior pecuniam credidiſſet, præferendum, nec conſen-
ſum huic poſtea datum in præjudicium illius retrotrahendum.
Ex hoc fundamento memorabilem controverſiam deciderunt
ICti Helmſtadienſes menſe Decembri anni cho 1o cc xvI. Cre-
diderat quis pecuniam in emtionem feudi atque hypothecam
ſibi in feudo emto ſtatim ſtipulatus erat, ſed conſenſum do-

mini poſt aliquot demum annos petierat obtinueratque. Ex-

citato deinde contra emtorem concurſu, jus prælationis ſibi
ex l. 7. C. Qui potiores in pignore, quæ eum, cujus pecunia
Pprædium comparatum probatur, ſi id ei pignori eſſe ſtatim
conveniret, omnibus creditoribus antefert, vindicabat; ſed

fruſtra. Etſi enim hypothecam fibi ſtatim ſtipulatus eſſer,

hoc tamen in feudo non ſufficit, ſed ibi præterea conſenſus
domini requiritur, ut bene docet Carpzovius deciſione 56.
Hunc ergo ſtatim implorari oportuiſſet. Quod quum fa-

QGum non eſſet ab initio, ſicut lex iſta jubet, ſed ex inter-

vallo demum, memorato creditori nullum prælationis jus
competebat, ſed locus demum poſt creditores, qui inter-
medio tempore hypothecam obtinuerant, adſignabatur:
Hiernaͤchſt kommt der von Schmolck, welcher zwar daher, daß
er das Gelblee Erkaufung des Gutes hergeſchoſſen, andern Glaͤu⸗
bigern vorgehen will, aber damit nicht fortkommen mag, weil die
Rechte erfodern, daß die Hypotheca ad effeféctum Prælationis
alſofort bey dem Kauf⸗Contracte ſelbſt, und zwar, wenn es ein
Lehn⸗Gut, mit lehnherrlichem Conſenſe, beſtellet werde. Da
nun der von Schmolck dieſen lehnherrlichen Conſens erſt nach et⸗
lichen Jahren erhalten, folglich deſſen Recht von ſolcher Zeit erſt
anfaͤnget, ſo mag er denen Glaͤubigern, die ihnen unterdeſſen ei⸗
Eee ee 3 ne

774 MEDITAT. AD PANDECT.

ne ſpecial Hypothec mit lehnherrlichem Conſens in obbeſagtem
Gute beſtellen laſſen, keinesweges vorgehen.

Conſenſus judicis vel domini feudi in pignus retrotrabitur ad
diem, quo petitus Jutt.
(We diximus in præcedentibus duabus meditationibus, di-
em ipſfum impetrati conſenſus in dijudicanda pignoris
publici antiquitate ſpectandum eſſe, limitationem patitur
tune, quum magiſtratus vel dominus feudi imploratus con-

ſenſum ſuum non ſtatim, ſed poſt aliquod demum interval-

lum impertit, atque interea alium contractum Pignorati-
tium confirmat. Et de magiſtratu quidem res certa eſt. IIIe
enim, quum ſecundum Kichterum de Jure & privilegiis ere-
ditorum cap. 4. ſect. 2. n. 57. aliosque etiam invitus hypothe-
cam confirmare cogatur, non poteſt conſenfum ſuum diffe-
rendo nocere ei, qui illum legitime imploravit. Dominus
feudi autem, etfi conſenſum etiam denegare poſſit, tamen,
ſi illum poſtea impertit, ſtatim, quum requireretur, eum
dediſſe cenſendus & tacens pro annuente habendus eſt. Ini-
quiſſimum quippe foret, moram judicis vel domini feudi
nocere creditori, qui omnem diligentiam adhibuit. Con-

ſentiunt mecum interpretes juris feudalis apas ingerum

Cent. 4. Olſ. 87. regulamque hanc ſtabiliunt : domini, qui
rogatus a principio non conſenſit, ratihabitionem retrofra-
R, ac ſi ab initio intervenifſet. Et fſic ICti Helmſtadienſes
menſe Julio anni cro 1o cc xN. reſponderunt: Weil der Con-
tact zwiſ hen dem von der Oelſchnitz und dem von Hacke lan⸗
ge vorher, ehe der von Oelſchnitz in das Cloſter gegangen, ge⸗
ſchloſſen, und um lehnherrliche Beſtaͤtigung deſſelben angeſuchet,
dieſe auch nicht abgeſchlagen, ſondern nur bis nach geſchenenr⸗
. nter⸗

u

SP. CCNXXXI. DE PRIORIT. TEMPOR. IN PIGN. „y;

Unterſuchung der Lauiſchen Contradiction ausgeſetzet worden,
alſo, wenn ſie noch erfolget, ad rempus initi contractus retro-
trahiret wird.

VI.
Peferior ereditor jus offerendi babet, non prior, niſi
bic in poſſeſſtone ſit.

Contra ſecundum ereditorem, qui jus offerendi exereuit, boc-
erum a tertio, contra bunc a quarto, &5 ſic
porro, exerceri poteſt.

VIII.
Qui jus offerendi habet, omne id, quod priori tam in ſorte quam
uſuris debetur, etſi hoc veram rei æſtimationem longe
evcedat, offerre debet.

IX.

IHMud tamen, quod priori ereditori, ſed non primo loco debetur,

offerendum non eſt.

ura noſtra poſteriori creditori permittunt, primo credito-
J ri id, quod ei debetur, offerre, atque ita jus ſuum pi-
gnoris firmare, L. 1I. §. ult. Qui potiores in pignore, l. 22. G
de Pignoribus. Quod beneficium cum ſimpliciter poſteriori
tribuatur, habebit is illud, five poſſideat pignus, ſive non.
Itaque in concurſu creditorum, ſi pignus penes debitorem
exiſtens publice vendendum ſit, venditionem hanc ſecun-
dus creditor offerendo impedire poteſt. Contra prior cre-
ditor, etſi ipſe rem habere malit, hoc jus offerendi non ha-
bet. Tribuit tamen hoc ei Julius Paulus Recept. Jent. lib.
Z 2.

776 MEDTTAT. AD PANDECTI

2. tik. 13. §. pen. Noviſſimus, inquiens, ereditor priorem obla-
ta pecunia, quo poſſelſio in eum truniferutur, dimittere poteſt.
Sed & prior ereditor ſecundum ereditorem, i voluerit, dimit-
zere non probibetur, quanquam ipſe in pignore potior ſit. Sen-
tentia hæc in leges noſtras, quæ jus offerendi tantum poſte-
riori creditori tribuunt, recepta non eſt, atque adeo auéto-
ritatem vix habebit; tolerari tamen poteſt in caſu, quo pri- ꝗHMVMU
mus creditor in poſſeſſione pignoris conſtitutus hanc retinere
quam cedere mavult. Et ita Cujacius Paulum explica e
extra hunc caſum ſolus poſterior creditor beneficio offeren-
di gaudet. Fac autem, ſecundum creditorem jure offerendi

— ——— —

uſum pignùs poſſidere. Nunc tertius creditor viciſſim contra
illum jus offerendi exercere, deinde quartus contra tertium
& ſic porro poreſt. Nam qui offerendo priorem creditorem
dimittit, in locum ejus ſuccedit atque nunc ipſe pro primo
creditore habetur, I. 3. C. de bis, gqui in priorum creditorum.
Oportet autem poſteriorem creditorem priori non ſortem
ſed & uſuras offerre, l. 22. C. de Pignoribus, ſeu, ur Ale-
xander in I. 5. C. Qui potiores in pignore loquitur, id omne,

quod debertur, ſolvere. Quæ lex 5. tamen reſtringenda efſt ad .
ea debita, quorum nomine prior creditor alios antecedit.
Nam ſi quid ei præterea poſt alios debeatur, vel ſi, ut in 4
plurimis provincüs factum eſt, lege publica uſuræ non eo- ðð
dem cum ſorte loco, ſed poſt omnes creditores collocentur,
quod ad hoc poſterius & infirmius debitum jus offerendi, ceſ-
ſante ejus ratione, ceſſat. Ceterum quum omne, quod prio-
re loco debetur, per d. I. 5. ſolvendum ſit, conſequitur, po-
Reriorem creditorem non audiri, ſi maxime priori creditor 4
weram rei pignoratæ æſtimationem offerat. Sic judicarunt
Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cIo I9 c XXIII.
Daß Klaͤgere dem Beklagten das Capital der 70. Thlr.
4

ſammt 4. jaͤhrigen und poſt litem motam ferner verfloſ⸗
ſenen

SP. CCXXXI DE PRIORIT. TEMPOR. IN PICN. ze"

ſeinen Zinſen zu offeriren berechtiget, Beklagter hingegen das jus
offerendi anderer Geſtalt nicht habe, er wollte denn das, was

Klaͤgere ihm herausgeben, und ferner ihre ganze fol. y9. und 60.

liquidirte Foderung, wovon jedoch num. 2. und 3. abgehen, be⸗

zahlen. V. R. W. Rat. dec. Es iſt Beklagter ratione der 70.

Thlr. und davon faͤlligen Zinſen, in ſoweit ſolche das Concurs-
Urthel vom 7. Merz 1720. erkannt hat, ſonder Zweifel der erſte
Glaͤubiger, und ſtehet demnach nicht ihm, ſondern den Klaͤgern,
als zweyten Glaͤubigern, das jus offerendi zu. Ob nun wol Be⸗
klagter ſolches jus offerendi unter dem Vorwand, daß ihm ſel⸗
biges in dem letzteren Urthel rechtskraͤftig zuerkannt worden, vor

ſich behaupten, auch die ſaͤmtliche Zinſen ſeines Capitals præten-

diren will; ſo ſeynd doch Klaͤgere dadurch, daß man ſie in ge⸗
dachtem Urthel als die erſte Creditores von dem jure offerendi
ausgeſchloſſen, und ihnen gleichwol den Beklagten vorgezogen, of⸗
fenbarlich lediret und kommt ihnen mithin die reſtitutio in in-
tegrum billig zu ſtatten; auch ſiehet man nicht, wie Beklagter
mehrere Zinſen, als welche ihm das Concurs-Urthel zuerkannt,
nemlich die von 4. Jahren her ruͤckſtaͤndige und die ferner poſt
litem motam aufgelaufene, begehren moͤge; Dieſemnach haben
wir den Klaͤgern das jus offerendi laut unſeres Urthels billig ver⸗

ſtattet. Wenn ſie auf ſolche Art des Beklagten jura an ſich ge⸗

bracht, ſo werden ſie denn wieder als die erſtere Credirores con-

ſideriret, und ſtehet Beklagtem frey, hinwiederum ſeiner zweyten

Foderung halber das jus offerendi zu exerciren, jedoch dergeſtalt,
daß er nicht das Æitimatum, welches bey dem jure offerendi
nicht in Betrachtung kommt, ſondern vorerſt das, was Klaͤgere
an ihn bezahlen, naͤchſtdem derſelben ihre eigene fol. 59. (q. liqui-
dirte Foderung erlege. Gleichwol gehen von ſolcher Foderung die
beyde Poſten ſub num. 2. und s. ab, weil ratione derſelben Klaͤ⸗

gere des Beklagten ſeiner zweyten Foderung in dem Concurs-Ur⸗

thel nachgeſetzet, alſo eigentlich nur quarti creditores ſeynd.
Tem. IV. . Fffff. COXOL.-

MEDFTAT. AD PANDECT.

778

cος ο1 I 1KIEM.

Quod ſupra in medit. 2. diximus, in concurſu creditorum
poſteriorem, qui pignus Poſſidet, id ad conſtituendum
corpus bonorum exhibere debere, verum quidem eſt.
Attamen, ut ſponte id offerat, non cogitur; ſed pot-
eſt tacitus exſpectare, donec interpelletur. Nam, ut
recte ait Mevias Py3. dec. 251. creditoris poſſidentis
jura non excludit peremtoria citatio creditorum, nec
ſubſequuta liquidandi præcluſio. Contradicit quidem
Mevio MWicolai Keſolut. 22. n. 106. q4. Putatque credi-

torem poſſidentem, ſi ſileat, jure ſuo per- ſententiam
ræcluſivam excidere. Sed Mevii opinionem æquitas

& uſus fori tuetur, teſte Martini in Analectis orN.
hus tit. 41I. J. T. 77. 59.

SPECIMEN CCXXXII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXNX. TIT. V.

DiISTRACTIONE PIGNORVM.

I.
Venditio pignoris etſi auctoritate publica & ſub baſta facta,
niſi debitori ante denunciata fuerit, nulla eſt.
—II.
Si plures ſunt pignoris domini, omnibus venditio eſt denuncian-
da, tametſi in pignoratione beneficio diviſionis renunciarint.
III.

Non ſuficit, denunciationem ad domum oppignoratam Keri, K
in ea debitor non babitet.

. IV.

.

Sp. CCXXXII. DE DISTRACTIONE PIGNORVM. 779

De modo procedendi in caſu, quo debitor, cui denunciatio fa-
cienda, abſens eſt.

nunciatio debitori facienda per I. 4. C. de Diſtractione
pignorum; quæ lex quum ſaltem de venditione pri-
vata agat, dubitari poteſt, an & ad venditionem publicam;,
quæ ſub haſta fit, trahenda ſit. Equidem ſecundum lL. g. C.
de Remiſſione pignoris fiſcalis haſtæ fides convelli facile non
debet. Verum fides publica eas tantum venditiones fiſca-
les ſuſtinet, quæ legitime & ſervato juris ordine fiunt, non
eas, in quibus debirus ordo negligitur. Vide I. 1. C. de fide
& jure baſtæ fiſcalii. Ad legitimum ordinem vero etiam
ex lege naturæ & æquitatis hoc pertinet, ut debitor de ven-
ditione pignoris certior reddatur, nec inauditus & non ad-
monitus jure ſuo excidat. Regte ergo Bergerus in Electis
diſc. for. p. I1110. ſubh aſtationem, omiſſa denunciatione, ipſo
jure nullam vocat. Sed fac, plures eſſe pignoris dominos,
qui ſcilicet rem communem ſimul obligarunt. Omnibus
his venditio denuncianda eſt. Nec ſufficit, plurimis con-
ſortibus denunciationem fieri. Hæc enim iis ſaltem, qui-
bus facta, nocet, non etiam ſociis & conſortibus ipſorum,
qui jus ſuum ſalvum retinent dominique manent, & pignus
venditum oblato debito recte vindicant, arg. legis 17. C.
Familiæ ereiſc. Vide Lud. Poſt. de Subhaſtat. Inſpect. 36. n.
23. & 36. Nec oberit illis, quod forte in inſtrumento pi-
gnorationis beneficio diviſionis renunciatum fuit. Hæc
enim renunciatio id ſaltem efficit, ut ſinguli, qui alias pro
parte obligabantur, in ſolidum conveniri & ad debitum
integrum ſolvendum cogi queant, arg. Movellæ 99. cap. 1.
Pffff zZ Art

5 Tenditionem pignoris antecedere neceſſario debet de-

780 MEDITTAT. AD PANDECT.

At eo, ut correorum unus non vocatus nec auditus domi-
nio rerum ſuarum ſpoliari queat, extendi illa renunciatio
non debet. Nec ſufficiet, denunciationem wenditionis in
prædio vendendo fieri. Citatio quippe, quæ cum denun-

ciatione hac prorſus coincidit, aliter ad domum fieri nequit;,

quam ſi citandus in ea habitet familiamque habeat, quem-
admodum in Spec. XXXII. de in jus vocando, med. 9. oſten-
di. Quid ergo, ais, faciendum eſt, ſiquidem unus ex cor-

reis, qui rem ſuam communem oppignorarunt, abſit? Ne-

ceſie eſt, ante omnia locum inveſtigari, in quo vivit abſens
& ad hunc denunciationem mitti. Quodſi locus explorari

nequit, programmate publice propoſito admonendus eſt.

S nec tunc comparet, curatorem publica auétoritate con-

ſtitui oportet, qui abſentis jura in (ubhaſtatione tueatur.
Sic reſponderunt ICti Vitembergenſes menſe Decembri
anni clo 10o CcxI. Iſt waͤhrender Zeit, da Cajus ſich in Krie⸗
ges⸗Dienſten auſſer Landes befunden, dasjenige Haus, welches
er theils von ſeinem Vater ererbet, auf Anſuchen eines einigen
Glaͤubigers anfangs gerichtlich vor 5300. Thlr. taxiret, nachge⸗
hends oͤffentlich ſub haſta feil gebothen, und an Titium, als

den meiſtbiethenden, vor 3600. Thlr. uͤberlaſſen worden. Nach⸗

dem aber Cajus aus dem Kriege zuruͤcke gekommen, hat er und
nach ſeinem kurz darauf erfolgten Abſterben deſſen Erben, daß
ihnen ſolches Haus, refuſis refundendis, wieder eingeraͤumet

werden moͤgte, angeſuchet, auch dieſerhalben von der Juriſten⸗
Facultaͤt zu Frankfurth ein beyfaͤllig Reſponſum erhalten. Da
denn derſelbe, ob dieſes reſponſum juris beſtehen koͤnne, und
Titius das ſub haſta erſtandene Haus, refuſis refundendis,
wieder abzutreten ſchuldig ſey, zu wiſſen verlanget. Ob nun
wol die Aufkuͤndigung des Capitals, welche nach Inhalt der

Schuld⸗Verſchreibung ein Vierteljahr vorher geſchehen ſollen,

dem

—- ——

— —. =r –

— — - —,/ —

—— —.

—“.. — — ͥ—

☛ = — = — —

=

— –

ls

8
n
N

SP CCXXXIIL- DE DISTRACTIONE PIGNORVM. 781

dem Cajo zwar nicht ſelbſt wegen ſeiner Abweſenheit, gleichwol
ad domum ejus durch Inſinuation der gerichtlichen Monito-
riorum, wie nicht weniger ſeiner Schweſter, welche als 4
bitricin pro indiviſo haſtere „ geſchehen,
ſtaͤnden es das Anſehen gewinnet, ob ſey die geſchehene Zubha-

ſtation des Hauſes alle erding es beſtaͤndig, und Titius daſſelbe

Ppropter L. 7. §. I. de Diſtract. pig. & I. 16. C. de Reſcind.

veng. vor die dafuͤrt gegebene Summa wieder abzutreten nicht
ſchuldig. Dennoch aber und dieweil Cajus das halbe Eigen⸗
thum an dem Hauſe behalten, und denn bekannten Rechtens,
daß eine Subhaſtation ohne vorhergehende Citation aller derje⸗
nigen, welchen das ſubhaſtirte Guth zuſtehet, nicht beſtaͤndig
ſeyn, oder doch wenigſtens denen, ſo nicht citiret worden, an
ihrem Antheil nicht præjudiciren koͤnne, ferner der gleichen gee
tation dem Schuldner und Eigenthums⸗Herrn ſelbſt, nicht abe
blos deſſen Bevollmaͤchtigtem, auch nicht allein in das ihm ⸗
ſtehende Haus oder Guth, im Fall er nicht weſentlich daſelbſt
wohnet, ſondern ihm ſelbſt in faciem inſinuirt, oder, daferne
man den Ort ſeines Aufenthalts nicht erfahren kan, oͤffentlich

ungeſchlagen, und, wenn er auſſen bleibet, ihm von der Obrig⸗

keit ein curator abſentis beſtellet werden muß, welches alles
denn allhier nicht in Acht genommen worden, indem die der
Berthæ, als Condebitricin, geſchehene Inſinuation dem Cajo

nicht ſchaden moͤgen, da zumal Bertha von dem Cajo zu Ver⸗

kaufung des Hauſes ganz nicht bevollmaͤchtiget geweſen, ſondern
dieſer in dem vom 11. Septembr. 1706. datirten Schreiben
der Schweſter ohne ſein Conſens den Handel nicht zu ſchlieſ⸗
ſen deutlich anbefohlen, immaſſen auch die in der Schuld⸗Ver⸗
ſchreibung eingeruͤckte renunciatio beneficii diviſionis zwar ſo
viel, daß Bertha oder Cajus allein auf die ganze Summa be⸗
langet, nicht aber, daß das dem einen an dem Hauſe zuſtehen⸗

de Theil ohne deſſen Vorwiſſen kauft werden koͤnne, effe-
FfffIf 3 Stui⸗

4

782 MEDTTAT. AD PANDECT.

Kuiren moͤgen; So erſcheinet hieraus allenthalben ſo viel,
daß das von Caji Erben eingeholte reſponſum juris in Rech⸗
ten wol gegruͤndet, und Titius denenſelben refuſis refun-
dendis, das ſub haſta erſtandene Haus zur Helfte abzutreten

ſchuldig.

Creditor, eui feudum ſive expreſſe ſive tacite oppignoratum
eſt, illud ſine domini conſenſu vendere poteſt.

F quidem omnis alienatio feudi ſine domini conſenſu irri-

ta declaratur, dominoque facultas feudum illud a quo-

cunque poſſeſſore vindicandi conceditur in 2. E. 55. Exci-
piunt Strykius in Exam. juris feud. cap. 19. 4uæſt. 14. &
Hornius in Jurisprud. feud. cap. 19. §. 9. niſi dominus olim

jam in oppignorationem conſenſerit; tunc, ajunt, in alie-

natione conſenſus ejus denuo requirendus non eſt, quum
decretum ſuper obligatione etiam ad alienationem exten-
datur, I. 6. §. 1. de Rebus eorum, qui ſub tutela. Quam ſen-
tentiam & nos probamus, atque in præſens hoc ſaltem quæ-
rimus, an conſenſu domini tunc quoque opus non ſit, quum
creditor feudum venditurus hypothecam non expreſſo do-

mini conſenſu munitam ſed tacitam in eo haber. Id quod

affrmamus. Nam pignoris taciti eadem vis eſt, quæ ex-
preſſi, quemadmodum ſupra in Spec. CCXXVI. de Pignore
tacito, medit. I. & 2. oſtenſum, atque in pignore tacito con-
ſenſus domini ab ipfa lege ſuppletur. Sic igitur reſponde-
runt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 109 cc XxIX.
Die Fragen gehen insgeſammt dahin aus, ob der Lehnherr die
ohne ſeinen Conſens geſchlo enen Contracte umſtoſſen und die
Guͤther von den jetzigen Beſitzern zuruͤck nehmen koͤnne. Ob

nun

— 21

e
N

N

SP. CCXXXII. DE DISTRACTIONE PIGNORVM. 783

nun wol die Lehn⸗Rechte alle ohne Conſens des Lehn⸗Herrn
vorgegangene ſo wol univerſale als particulare Veraͤuſſerungen
des Lehn⸗Guthes unguͤltig erklaͤren, und dem Herrn die veraͤuſ⸗
ſerte Guͤther einzuziehen verſtatten; Bey welcher Bewandniß,
und da der von Claus Hoyern mit der Heymerſchen Gemeinde
anno 1650. getroffene Contract einen Verkauf in ſich begreiffet,
es das Anſehen gewinnet, ob ſtehe dem Lehen⸗Herrn frey, dieſen
und alle ferner darauf gebauete Contracte umzuwerfen, und das
Guth den jetzigen Beſitzern hinweg zu nehmen; dennoch aber
und dieweil die Veraͤuſſerung nicht freywillig, ſondern wegen ei⸗
ner dringenden und von Contribution, Soldaten⸗Geld und
Einquartirung herruͤhrenden Schuld geſchehen, und denn der
Lehn⸗Herr, daß das Lehn⸗Guth zu Bezahlung der darauf mit
Rechte haftenden Schulden verkaufet werde, nicht verhindern
kan; So iſt der Lehn⸗Herr die ohne ſeinen Conſens geſchloſſene
Contracte umzuſtoſſen, und das Guth von den jetzigen Beſitzern
zuruͤck zu nehmen nicht befugt.

VI.
Creditor jus pignoris judicialis vel feudalis ſine novo judicis
vel domini conſenſu cedere poteſt.

liquando creditor non ipſam rem oppignoratam ſed jus
pignoris vendit vel alio titulo cedit, ubi quæritur, an,
ſi pignus hoc judicis vel domini feudalis conſenſu muni-
tum ſit, hunc conſenſum in ceſſione iterum adhiberi opor-
teat. Et in pignoris quidem judicialis ceſſione novo ma-

giſtratus conſeniu opus non eſie, ſed manere illud tamen
judiciale, quamvis extrajudicialiter cedatur, plerique faten-

tur. Nam pignus, quod ſemel publicum factum, per ceſ-
fionem privatum non fit, ſed cum qualitatibus ſuis omni-

bus in ceſſionarium tranſit. Huc pertinet exemplum bo-

norum

MEDITAT. AD PANDECT.

giſtratus oppigno-
gnorata ſine no-

784

norum pupillarium, quæ ſine deereto m
rari nequeunt, ſemel tamen legitime oppig
vo decreto àa creditore iterum pignori dari vel alienari poſ-
ſunt, I. 7. §. I. de Rebus eorum, qui ſub tutela, I. 2. C. de Præ-
diis minorum. At de pignore feudali major dubitatio eſt.
In electoratu Saxoniæ clara lege in Ordinat. proc. tit. 46. §.
7. Decifione 28. ſancitum, ne pignus feudale, niſi denuo
conſentiente domino, cedatur. Saxonum ſententiam etiam
de jure communi meliorem vocat Lynkerus in Analectis ad

Struvii Synt. jur. feud. c. 13. apb. 7. n. 9. cum quo & alii

ſentiunt. Ajunt nempe, conſenſum domini eêſſentialem

pignoris feudalis partem, deinde ſtrictiſſimi juris eſſe, nec
de cauſa ad cauſam aut de perſona ad perſonam extendi de-

bere, multum intereſſe domini, ut ſciat, quem vaſallum
ſit habiturus, denique reſcripta principis cedi non poſſe

c. ult X. de KReſeriptis. Ego tamen cum Mevio P. 7. dec.
311. Hornio in Jurisprud. feud. c. 19. .. 9. Lenzio, Strykio
& aliis credo, conſenſum domini in ceſſione pignoris feu-
dalis de jure communi impune negligi, ex iis rationibus, quas
modo de pignore judiciali memoravi. Ceſſio ſcilicet non eſt
nova oppignoratio, ſed prioris tantum translatio, quæ virtute
prioris ſubſiſtit, I. . §. 2. Quibus modis pign. vel hyp. ſolv. Con-
ſenſus domini tantum in pignoris conſtitutione deſideratur,
non in translatione. Et fac etiam, illum ſtrictiſſime interpretan-
dum eſſe. Conſentiens tamen dominus in pignus conſenſit &
in omnes ejus effectus, quorum non ultimus eſt, ut creditori
jus pignoris in alium transferre liceat, I. 1. C. Si pignus pignori
dJatum. Nec per ceſſionem novus vaſallus domino obtruditur,
ſed novus ſaltem creditor conſtituitur. Porro c. alt. NX. de Re-
ſeriptis cefſionem reſeripti principalis non verfat ſimpliciter
ſed in fraudem alterius fieri prohibet, quo caſu & ceſiũonem
pi⸗

—

— — — ==

— — — —— ——

S — — 2— — —

7

SP. CCXXXII. DE DISTRACT HONE PHICGNORVM. g;

Pignoris feudalis illicitam reputamus. Accedit tandem, quod
in præcedente meditatione creditori facultatem vendendi ipſam
rem feudalem aſſeruimus, atque adeo argumentum ad ceſſio-
nem, tanquam a majore ad minus, non incongrue traha-
mus. Itaque quum ex Marchia Brandenburgica ſuper hac
quæſtione menſe Aprili anni 1724. conſuleremur, minus du-
bitavimus ſic refpondere, quod animadverteremus Bran-
nemannum, doctorum marchicorum fere Principem, in Cent.
I. dec. 58. n. 4. nobiſcum ſentire: Hat Wilhelm Koͤhne von
einer zu Unterſuchung Siedfried Wilhelms von Jagou Schuld⸗
weſen angeordneten Commiſſion ſich mit dem von Jagou dahin
verglichen, daß er Koͤhne, ſtatt des ihm verſchriebenen Capitals
von 540. Rthlr. das Dienſt und Pacht⸗Geld zehn Jahr lang
behalten, und ohne Zinß zu fodenn, an dem Capital abrechnen
wolle. Als aber dieſer Koͤhne ſolche Foderung ſeinen Kindern
erſter Ehe bereits vorher abgetreten gehabt, ſo entſtehet die Fra⸗
ge, ob Koͤhnens Kinder erſter Ehe und deren Vormuͤndere
ſolchen Vergleich widerrufen koͤnnen. Ob nun wol der von
Jagou gemeldeten Kindern entgegen ſetzen wird, es ſey die von
ihrem Vater an ſie ohne lehnherrlichen Conſens geſchehene
Ceſſion einer Lehn⸗Schuld unguͤltig. Alldieweil aber dasje⸗
nige, was Martini und andere Saͤchſiſche Rechts⸗Lehrer von
Nothwendigkeit des lehnherrlichen Conſenſes bey Ceſſion einer
Lehnſchuld melden, auſſer Sachſen, ſonderlich in der Mark
Brandenburg, ſo gewiß nicht recipiret; So ſeynd des Wil⸗

helm Koͤhnens Kinder allerdinges berechtiget, den von ihrem

Vater getroffenen Vergleich als unguͤltig, und, weil er de re
aliena eingegangen worden, als nichtig anzufechten „ und moͤ⸗
gen alſofort „Kraft des ihrem Vater mit lehnherrlichem Conſens
verſchriebenen und ihnen abgetretenen Unterpfandes „ actionem
hypothecariam ganſtellen.
Tom. II. Egggg Colokr.-

786 MEDITAT. AD PANDECT.“

C O 0OU LC L ANIV M.
Credunt aliqui, hodie pignusa creditore privatim vendi non
poſſe, ſed judicialiter diſtrahendum eſſe. Errant tamen.
Vide Fergeri Ceronominm juris pag. 533.

S PECIMEN CCXXXIII.
MEDITATIONVM AbD PANDECTAS
AD LIB. XX. TIT. VI.

DISSOLVTIONE PIGNORIs.

I.
Creditori licet, omiſſo pignore, jus Juum alia ratione perſequi.
II.

In coneurſu ereditorum exceptio excutiendæ prius Bypothecæ
ſpecialis locum non babet.

Axcitato in epiſcopatu Osnabrugenſi contra debitorem
oberatum concurſu creditorum, inter ceteros credi-
IIIores Mevius quidam comparebat, cui prædium, in

epiſcopatu Monaſterienſi ſitum, pignori obligatum

erat. Quod prædium quum extra concurſum relictum eſſet,
creditores reliqui Mevium Osnabrugæ non admittere, ſed
Monaſterium ad perſequendum pignus ſuum ablegare vole-
bant. Adſenſerat illis judex & Mevium per ſententiama li-
mine judicii Osnabrugenſis repulerat. Cujus ſententiæ alia
ratio eſſe non poterat, quam quod creditor ſpecialem hy-
pothecam cum generali habens illam, priusquam ad hanc
deve-

v.
e

Sp. CCNYYNYII. DE DISSOLVTIONE PfIG GNORRIS. 787

deveniat „ excutere jubetur in l. 2. C. de Pignorihus.

Cti

tamen Helmſtadienſes appellantem Mevium Osnabrugæ,
reciſſa ſententia, admiſerunt. Nam creditor pignoratitius

poteſt pro lubitu jus pignoris admittere, ſalva

tamen

actione perſonali, L. rI. Quibus modis Pignus vel Hyp. ſolv.
Quod deinde ad exceptionem excuſfionis attinet, hæc de.

bitori ipſi non datur;, ut fupra in Specim. CCXXI.

de Ex-

ceptione exeuſſtonis contra aéctionem phothecariam, medit. p.
oſtenſum. At concurſus creditorum debitorem repræſentat.
Accedit, quod creditor, cui per pignora & fidejuſſores

cautum, omiſſis pignoribus, fidejuſſores perſequi

Ppoſſit

E 17. C. de Fidejuſſoribus. Quidni ergo idem ei contra de-
bitorem ipſum, vel, qui in locum debiteris ſuccedit»
concurſum liceat. Sic judicavimus menſe Julio anni

CciI 10 cCxXIV. Daß die Erben Milkau bey gegenwaͤrtiger Discuſſion

in den ihnen ſub numeris 50. und 103. angewieſenen Stellen
zu laſſen, V. R. W. Rat. dec. Es beſchwehren ſich die Milkaui⸗
ſche Erben, daß man ſie unter dem Vorwand, ob gehoͤre ihre Fode⸗
rung nach Lage, von gegenwaͤrtigem Concurſe abweiſen will. Nun
ſehen wir nicht, da bey dieſer Discuſſion alle chirographariſche

Glaͤubiger ſich anmelden, wie ſolches den Milkauiſchen

Erben,

welche wegen des einen Poſtes eine generale Pfand⸗Verſchrei⸗

bung, und wegen des andern eine perfonal Obligation

vor ſich

haben, gewehret werden koͤnne. Wir haben ſie demnach wie⸗

derum zugelaſſen.

Crcditor porbecerius in ulteriorem oppignorationem eonſentiens

non ipſum pignus, ſed priovitatem remittit.
IV.

Miniſter vem domini ſibi obligatam ex bujus juſſu alteri ſine

proteſtatione Let⸗ dans prioritatem amittit.

Ggggg 2

„6s MEDITAT. AD PANDECT.

Noridn lis eſt de creditore in ulteriorem obligationem
N pignoris a debitore faciendam conſentiente. Ali, eum
ſe omni pignoris jure abdicare, exiſtimant, inprimis prop-
ter I. 12. pr. Quibus modis pign. vel byp. Jolvitur. Alii con-
tra, illum ſalvo pignoris jure poſteriori creditori poſtponi,
dicunt innixi in I. 12. 9. 4. Qui poziores in pign. Utriusque
ſententiæ aſſeclas & rationes enumerat Martini in Proceſſu
tit. 46. §. 10. u. 14. 747. Eſt & tertia opinio, quam Martini
etiam a. 27. ſed non ſatis accurate, commemorat. Igi-
tur, quod ille omittit, ſupplebimus. Diſtinguunt nempe
aliqui inter mulierem & maſculum, atque intuitu mulieris
creditrieis remiſſionem totius juris præſumendam non eſſe
exiſtimant, ſed intuitu maſculi tunc demum, ſi creditor
conſenſit, ut res indefinite obligetur; ſi enim ita ſolum,
ut certæ perſonæ ulterius oppignoretur, nihil præter

jus prælationis huie conceſſum eſſe dicunt. Cum his facit
Brunnemannus ad I. 3. C. de Remiſſione pignoris u. 5. & ad l.

12. Quibus modis pignus vel hypoth. ſolvitur. n. 3. At nos ſe⸗
cundam ſententiam, quod nempe in dubio ſemper jus prio-
ritatis, non ipſum pignus remiſſum cenſeatur, tanquam æquio-

rem & menti conſentientis magis conformem, amplectimur.
Semper enim, ubi duplex interpretatio oritur, ea eſt præfe-

renda, quæ minus nocet, qualis eſt hæc, quæ jus prioritatis
ſaltem tollit, atque permittenti jus pignoris ſine omni detri-
mento ejus, in cujus favorem conſenſit, conſervat. Præterea

renunciationis, quæœ tacitam donationem involvit, ea eſt natu-

ra, ut ſtricte accipiatur, nec in ea veniant alia quam quæ ex-
preſſa ſunt. Quæ obſtare nobis videtur lex 12. pr. Quibus mo-
dis pignus vel lqp. ſolvitur, intelligenda eſt de caſu, quo ex cir-

curſtantiis manmifeſte apparet, creditorem omne jus pignoris

remittere voluiſſe, quale exemplum in præcedente l. 9. §. I. OC-
currit,

Net

41.

Wr⸗
eke
is
en

SP. CCXXXIII. DE DISSOLVTIONE PIGNORIS. 789

currit, quo primus creditor inſtrumento cautionis, quod
debitor cum ſecundo creditore fecit, & quo rem nulli alii
obligatam eſſe cavit, interfuit & ſubſcripſit. Agitata hæc
quæitio in collegio Ctorum Helmſtadienſium menſe Ju-
nio anni clo 1o9 ccxXII. fuit, ac ſimul alia, quam hic com-
memorari operæ pretium videtur. Quidam navis exerci-
tor idemque dominus navem ſuam creditori cuidam op-
Pignorat & poſſeſſionem quoque per miniſtros, quorum
opera in exercenda nave uſus fuerat, illi tradit. Mini-
ſtris his merces debebatur, eoque nomine & hypothecam
ſibi & jus prælationis adſerebant; ſed quum creditorem
in poſſeſſionem mitterent, nec verbum hac de re di-
verant. Interrogabamur igitur, an jus Prælationis poſte-
riori creditori ceſſiſſent. Negabant illi, ex ſimplici tra-
ditione remifſionem juris præſumi debere, præſertim quum
ea non ſponte, ſed juſſu domini, cui parere neceſſe fuiſſet,
facta ſit. At nos ex facto illo remiſſionem arguimus. Con-
ſenſus enim creditoris in alienationem pignoris non verbis
ſolum aut ſeripto, ſed & tacite per facta declaratur, l. 8. §. 15.
Quibus modis pignus vel hyp. ſolvitur. Nec, quæ in jure Roma-
no de fervis mandata domini implere neceſſum habentibus
dicuntur, ad miniſtros iſtiusmodi, homines liberos & ex loca-
tione vel contractu facio ut des tantum obligatos trahi opor-
tet. Hi enim, ſi quid in detrimentum ipſorum geritur, con-
tradicere poſſunt, atque, ſi ipſorum opera in eo adhibeatur,
debent, ne factum & filentium ipſorum alteri fraudi ſit. Sie
igitur reſponſum fuit: Haben die Kaufleute Ployarts zu Behuef
des von Cadix gekommenen und einigen Pariſiſchen Kaufleuten zuge⸗

ſtandenen Schiffes, Philippus Quintus genannt, eine ſtarke Sum⸗

ma Geldes hergeſchoſſen. Als nun gedachtes Schif in Hamburg
verkauffet worden, und obgemeldete Ployarts die Kauf⸗Gelder auf
C g99 8 3 ihre

790 MEDFTAT. AD PANDECT.

ihre Foderung hinweg zu nehmen gemeynet, haben ſich des geweſe⸗

nen Schiff⸗Lieutenants, Blanchet de Conne, Wittwe und der

Schiff⸗Schreiber Ficquet dawider geſetzet und es dahin gebracht,
daß die Obrigkeit von ſolchen Kauf⸗Geldern 15000. Marck ac
depoſitum genommen. Nachdem nun in dem eingeholten Ur⸗
thel den klagenden Ployarts der Beweis auferleget worden, ſo wird
gefraget, ob des Schif⸗Lieutenants Wittwe und der Schif⸗

Schreiber Ficquet ihres ruckſtaͤndigen Soldes halber einen Vor⸗

zug vor Klaͤgern an den deponirten 15000. Marken behaupten
koͤnnen. Nun haben ſie zwar die Franzoͤſiſche See⸗Ordonanzen,
welche die Schifs⸗Bediente mit ihrem Lohn allen andern Glaͤubi⸗
gern vorziehen, vor ſich. Weil aber die obgemeldete Schifs⸗Be⸗
diente den Beſitz des Schiffes Klaͤgern ſelbſt eingeraͤumet, und ſich
dabey mit keiner Proteſtation verwahret/ folglich dadurch ihr Vor⸗
recht, wenn ſie ja eines gehabt, verlohren; ſo moͤgen des Lieute⸗

nants 2Bittwe und der Schreiber Ficquet ihres rückſtaͤndigen

Soldes halber keinen Vorzug an den deponirten 15000ο.
Marckl. Prætendiren. .
Oreditor pignus, ſoluto, Pro 4u0 obligatum fuerat, debito, prop-
ter aliud debitum retinere poteſt.
VI.
Hoe jut vetentionis tamen in pignore, quod maritus obligavit
& deinde luit, ob æs alienum uxoris exerceri
neguit.

r theſin ſatis ſupra in Specimine CLXXr. de re-
tentione medit. 7. & 8. expoſui. Igitur me rer itor

SP. CCXXXIV. DE PIGN. AD TEMP. CONSTIT. 791

SPECIMEN CCXXXIV.
ME DITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XX. TIT. VI.

PIGNORE AD TEMPVS
CONSTITVTO.

I.

Pignus, in quod judex ſaltem asque ad cerrum tempus conſenſit,
etſi clauſulam caſſatoriam non adjecerit, lapſo boc tem-

bore publicum eſe definit.
II.

Continuatur tamen tune, quum creditor vel intra illud tempus
modico poſt ejus lapſum intervallo renovationem conſenſus a
Judice petit, aut debitorem judicialiter interpellat.

Nheſin utramque ſatis explicuere Cti Helmſtadienſes
menſe JIulio anni cio 1o ccxxx. Es kommt anjetzo
auf die Frage an, ob das der Leuterantin am 24. Junii
1712. auf 3. Jahr lang gerichtlich verſchriebene und von
ihr erſt am 2. Dec. 1718. klagbar gemachte Unterpfand erloſchen.
Leuterantin verneinet ſolches und fuͤhret zu ihrem Behuf an, daß
in der gerichtlichen Beſtaͤtigung keine Clauſula ceſſatoria enthalten,
in deren Ermangelung, nach Finckelthauſii in Appendice obſerva-
tionum poſtbumarum Obſ. 7. Meynung, der nur auf eine gewiſſe
Zeit ertheilete Conſens nichts deſtoweniger auch nach Ablauf derſel⸗
ben bey Kraͤften bleibe, daß das Exempel von den auf gewiſſe Jahre
