ait Santerna loco ſupra memorato. Exemplo res optime illu-
ſtrabirur. Martinus Joſiæ navem aſſecurat. Conficiunt am-
bo polizzam hunc in modum: navem Purdegala, ex urbe Gal-
liæ notiſſima, iter Dantiſcum in Bruſſiam facturam; permitti
tamen nautis, ut, ſi hoc e re ſua eſſe animadvertant, ex regcto
tramite in dextrum vel ſiniſtrum latus deflectant, vel etiam re-
trorſum cedant; Martinum omne periculum maris tempeſta-
tisque in ſe ſuſcipere, nolle vero de eo, quod ab hoſtibus &
principibus bellum tunc gerentibus immineat, reſpondere. Sol-

vit ergo navis aſſecurata ex portu Burdegalenſi, ſed in medio

itinere ad oras Jutiæ tempeſtate corripitur, ac naufragium fa-
cit. Poſcit ergo hujus damni reſtitutionem Joſias. Sed detre-
ctat eam Martinus ex hac potiſſimum ratione, quod Joſias na-
vem ſuam non Dantiſcum, quam citationem falſo indicarit, ſed
Hafniam deſtinarit, hoc ipſum vero ideo reticuerit, quod Haf-
nienſem portum ob bellum inter Suecos & Danos hoſtibus pi-
raticisque lembis infeſtiorem eſſe Dantiſcano ſciverit, facileque
præviderit, Martinum periculum itineris Hafnienſis ſubiturum
non fuiſſe. Admiſerunt hanc exceptionem Cti Lipſienſes,
qui primam in cauſa hac ſententiam conceperant. At, revi-
ſione a Joſia petita, correcta eſt ſententia Lipſienſis & Marti-
nus ſimpliciter damnatus, hancque ultimam ſententiam Cti
Helmſtadienſes confirmarunt menſe Majo anni 1720. Nam-
que

944 MI EDTTAT. Ad PANDECT.

que ſi vel maxime Joſias navem ſuam Hafniam de ti naſfer,
Dantiſcum falſo indicaſſet, de quo tamen nondum certo
conſtabat, hoc Martinum ab obligatione liberare non po-
terat. Non verba ſed mentem contrahentium inſpici opor-
tebat. Martinus omne periculum, quod in itinere Burde-
gala Dantiſcum usque accidere poterat, ſuſceperat. In hoc
itinere jutiam Hafniamque prætervehi neceſſe erat. Omne
igitur periculum, quod in Hafnienſi itinere metui poterat,
etiam in Dantiſcano metui debebat. Martini ergo non in-

tererat, navem Hafniam deſtinatam fuiſſe, ſed proderat hoc

ei etiam, quum Hafnienſe iter multa milliaria brevius ſit
Dantiſcano. Ab hoſte nihil erat, quod timeret. Nam ho-
ſtilia damna ſe non præſtiturum in contractu dixerat. Ad-
jiciam ſententiæ noſtræ verba: Daß es, der geſuch ten Revi-
ſion ungeachtet, bey dem am 19. Januarii 1720. eréfneten Urthel

zu laſſen, und Beklagter Klaͤgern die durch dieſes unternommene

Remedium verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey. B.
R. W. Rat. dec. Beklagter hat Klaͤgern 600. Mark auf ein laut
der aufgerichteten Police von Bourdeaux nach Danzig deſtin t⸗

tes Schiff allecuriret, und iſt, nachdem gedachtes Schiff in Nor⸗
der⸗Juͤtland durch Sturm untergegangen, um Bezahlung gedach⸗
ter Summa gerichtlich beſprochen worden, hat aber dagegen ex-

ceptionem doli vorgeſchuͤtzet, und angefuͤhret, es ſey das Schiff

nicht nach Danzig, ſondern nach Coppenhagen deſtinirt geweſen,

und habe Klaͤger, um die Aſſecuratores zu verleiten, Coppenha⸗
gen, als einen feindlichen Ort, verſchwiegen und dafuͤr das neu⸗

trale Danzig angegeben, iſt anbey erboͤthig, eydlich zu erhalten,

daß, wenn er das Vorhaben nach Coppenhagen zu gehen ge⸗
wuſt haͤtte, er die Aſſecuration nicht wolle uͤbernommen ha⸗

ben. Nun wuͤrden wir bey ſo geſtalten Umſtaͤnden ſonder
Zweiſel vor Beklagtem geſprochen und das Leipziger Urthel,

wel⸗

D
ln i.
Ne
Vn

mn
Wro.

onntn
r Aut
eltin

gos

SP. CCLIV. DE ASSECVRATIONIBVS. 945
welches Klaͤgern den Eyd, daß er die Stadt Danzig in der Poli-

ce, Beklagten zu hintergehen, nicht geſetzet, auch des Vorha⸗

bens nicht geweſen, das Schiff nach Coppenhagen gehen zu laſſen,
auferleget, ohne Bedenken beſtaͤtiget haben, wenn Beklagter die
Gefahr uͤberhaupt auf ſich genommen, und alſo ein Intereſſe da⸗
bey gehabt, daß das Schiff nach keinem feindlichen, ſondern neu-
tralen Ort gegangen. Alldieweil er aber der Police die Worte:
Vry van alle chriſtlycke Potentaten confiſcatie en Onkoſten;
einverleiben laſſen, folglich weiter nichts als die See⸗Gefahr uͤber⸗
nommen, und vor die Schwediſche und andere Caper ſich nicht zu
fuͤrchten gehabt, hiernaͤchſt der Weg von Bourdeaux nach Dan⸗

zig ordentlich durch den Sund Coppenhagen vorbey gehet, alſo

wider alle Vernunft laufet, daß Klaͤger, den Beklagten zu indu-
ciren, einen entlegenen Ort, als nach welchem das Schiff wahr⸗
haftig deſtiniret geweſen, angegeben haben ſollte, ferner in der
Police ausdruͤcklich enthalten iſt: Syn te vreden, dat het ſelfde
Schip doende de ſelfde Reyſe ſulle mogen ſeylen voorwaerts
en achterwaerts ter rechter en ter lincker Zyde ende in allen
Manieren voortvarende, ofte blyven anckerende in ſulcke
Haven, als het de Meeſter, Capitain of Pylote van't ſelfde
Schip goet duncken ſal; Dieſemnach der Beklagte, wenn auch
das Schiff von ſeinem ordentlichen Curs ab nach Coppenhagen
gegangen waͤre, ſich zu beſchwehren keine Befugniß gehabt haͤtte,
endlich der Ort, wo das Schiff geſtrandet, auf dem Weg nach

Danzig lieget; So haben wir voriges Urthel beſtaͤtiget, und Be⸗

klagten, welchen bey offenbaren Unrecht, und nachdem die uͤbri⸗
ge Aſſecuratores ſich insgeſammt bequemet, fortwehrenden Hals⸗
ſtarrigkeit das eingeholte Leipziger Urthel a temerario litigio nicht
befreyen kan, wiederum in die Unkoſten vertheilet.

Tom. Il. Ddd ddd . IV.

946 MEDITAT. AD PANDECT.

IV.
Regula, quod interpretatio eontra eum Ffacienda ſit, qui elari-
us loqui potuiſſet, ad decidendes alecurationum con-
troverſias non ſufcit.

liam, qua in decidendis, quæ circa aſſecurationes oriuntur,
litibus utamur, regulam ſuggerit Schottelius de ſingula-
ribus in Germania juribus cap. 23. §. 5. Præcipitque, ut inter-
pretatio fiat contra eum, qui apertius legem dicere potuit.
Placuit illa mihi ab initio, credidique, hanc cynoſuram in
judicando eſſe poſſe. Sed animadverti deinde, nec illam ſuf-
ficere. Ab utroque enim, aſſecurato & aſſecuratore, con-
tractus initur, & inſtrumentum conficitur. Igitur de novo
diſputandum eſt, quis ille ſit, qui apertius legem dicere po-
tuiſſet. Deinde certæ formulæ polizzarum uſu introductæ
receptæque ſunt, quibus qui utitur, ei profecto nihil impu-
tari poteſt. Denique caſus, qui emergunt;, tam ſingula-
res ſunt & inſoliti, ut neuter contrahentium eos prævidere
& polizzæ inſerere potuerit. Ex plurimis, quæ paſſim ex-
ſtant, exemplis, in quibus regula Schottelii locum non in-

venit,, nullum mihi controverſum magis & dubium videtur

72

eo, quod Berger. in adnexo Parti 2. Juppl. ad elect. diſcept.
for. vonſilio 71. pag. 1530. ſqq. habet. Exhibet idem 'erlbo-
fius de Polizza in append. lit. ii pag. 65. Iqj. Diſſentiunt am-
bo circa deciſionem. Ego, quod alter non habet, ſupplebo
ex altero, & factum plenius narrabo. Suſceperant aſſecura-
tores periculum navis in portu Calenſi, qui vulgo Port a Port

dicitur, commorantis, & Hamburgam inde tendentis, ſed

addita hac lege, ut navis non niſi comitante nave præ ſidiaria
ſolvat, daß es mit Convoy abgehen ſollte. Inſertum hoc quo-
que polizzæ fuerat, ut, fi quod damnum dolo vel culpa nau-

tæ vel remigum, door faute ofte Eerſuymziſſe van deu Schip-
per

e
dek
limr.
tnonl.
Vicken
n er.
0n Wr⸗
VGen
lr
unta
aleen
ottihn
euts 4
aloß
l

1

MuN

SP. CCLIV. DE ASSECVRATIONIBVS. 547

per of n Volck contingat, aſſecuratores id etiam præſtent.

Mandant porro aſſecurati nautæ ſuo, ne ſine nave præſi-
diaria vela faciat. Sed is portus Calen ſis ſitus eſt, ut naves
præſidiariæ eum ſubire nequeant, verum illas, quas comi-
tatæ fuerunt, naves ante portum dimittere, has autem, quas
in tutelam recipiunt, in proxime mari exſpectare, ſigno-
que per expanſionem velorum dato advocare neceſſum ha-
beant. Cujus rei optime gnarus nauta adventum navis præ-
ſidiariæ præſtolatus fuerat, itineri paratus, ſed per tres
menſes fruſtra. Tandem navis quædam Anglica apparet.
Advehitur ad hanc nauta ſolus in lintre, navemque ſuam
in comitatum recipi petit, ſed non impetrat. Redit itaque
mœſtus ad navem. Interjectis paucis diebus, alia navis Bel-
ica advenit, & extra portum conſtituta velum pro more
expandit. Conſpecto hoc ſigno, nauta dubitat primum,
quid faciendum ſibi ſit, ante omnia vero exercitorum ſuo-
rum procuratorem, den Correſpondenten, conſulit. Is ei,
ut cum nave ſua confeſtim ad navem præſidiariam abeat, nec
oblatam occaſionem optimam e manibus dimittat, auctor eſt.
Abit igitur ſine mora cum nave Ppræſidiaria contracturus,
auxiliumque ejus mercede conduéturus. Sed vix e portu
egreſſum piratæ conſpiciunt & perſequuntur. Implorat
opem navis Hollandicæ miſer, exploſis de more maritimo
aliquot machinis, ſed ne quidquam. Capitur ergo a pira-
tis. Quo comperto, aſſecurati promiſſam ſibi indemnita-
tem ab aſſecuratoribus petunt, hi negant ſe obligatos. Lis
in judicium deducitur, & acriter ventilatur. Exhibent aſ-

ſfecurati pro ſe conſilium Strykii a ICtis Hallenfibus com-

probatum, aſſecuratores vero duo alia Greifswaldenſium &
Roſtochienſium reſponſa. Inſpectis utriusque partis ratio=
nibus, judicium maritimum Hamburgenſe aſſecuratis jusju-
Ddd dad z randum

948 MEDITAT. AD PANDECT.

randum purgationis, quod nautam ſine præſidio e portu e-
gredi non juſſerint, & bona fide omnia egerint, impo-
nunt. Aſſecuratores, qui, præſtito hoc jure jurando ſe con-
demnatum iri, animadvertunt, ſenatum appellant. Is vero,
nec opus eſſe jurejurando, judicat, ſed aſſecuratores ſimpli-
citer in ſortem & uſuras condemnat. Damnati reviſionem
actorum petunt, & actis ad Ctos Vitembergenſes miſſis, ab
his abſolvuntur. Nolo repetere, quæ in utramque partem
copiofiſſime a Bergero, qui aſſecuratoribus, & Werlhofio,
qui aſſecuratis favet, diſputantur. Dicam ſaltem, me in aſ-
ſecuratos propendere, quibus certum erat culpam nullam
imputari potuiſſe. Nec nautæ quidquam imputari poterat,
qui id, quod ante jam ab aliis factum fuerat, ipſe quoque
fecerat, adhibito prudentioris confilio. Et ſi quid etiam
peccaverat nauta, hoc ſecundum literam contractus aſſecu-
ratoribus non afſecuratis nocebat. Præcipuam Bergeri in
contrarium rationem, contractum aſſecurationis ſtricti juris,
& ideo pactum ei ad jectum ſecundum literam capiendum eſſe,
ſupra jam in medit. 2. refutavi. Verba, mit Convoy vertrecken,
ita explicanda funt, ne impoſſibile quid ex iis eliciatur. Im-
poſſibile eſt, ex portu Calenſi cum nave præſidiaria exire.
Adeunda ergo eſt illa extra portum, & contrahendum cum
ea. Et quamvis tutius ſit, eum nave præſidiaria antea con-
trahi, hoc tamen ſæpe ob temporis anguſtias & feſtinatio-
nem navis præſidiariæ fieri nequit. Igitur pro ratione cir-
cumſtantiarum navis, quæ ex portu Calenſi, conſpecta an-
te portus oſtium nave præſidiaria, poſtquam hæc ſolitum per
expanſionem velorum ſignum dedit atque ſic præſidium ſu-
um quaſi publice obtulit, exit, perinde habenda eſt, ac ſi
ſub præſidio exiiſſet.

COokoI-

SP. CCLV. DE PROBATIONE NEGATIVA. 949

CoO 0oLLANIVM.

Quando res aſſecurata ante aſſecurationem, utroque hoe
ignorante, periit, aſſecurator, niſi & hunc caſum elare in
e receperit, haud obligatur. Nam ſi objectum, de quo
contrahitur, nullum eſt, contractus quoque nullus eſt,

L. 15. pr. I. 5. pr. de Contrahb. emt. Ita ſentit Marquardus
S& cum eo Coccejus de Aſſecuratione 9. 17. Diflentiunt ple-
rique, quos nominat & ſequitur erlbofius de Polizza,
ſect. I. §. I.

SPECIMEN CCLvV.
MEDITATIONVM AD PANDECTIAS
AD LIB. XXII. TIT. III.

PROBATIIONE NEGATIVA.

nele,
ken, I.
W⸗ Feritas regulæ, quod negantis per rerum naturam nulla proba-
eint tio ſit, contra Coccejum adſeritur.
m un
ten egula juris ex I. 23. C. de Probationibus deſumta, quod
ſtni negantis per rerum naturam nulla probatio ſit, in o-
ioned. mnium quidem ore, ſed tamen quam plurimis dubiis
elin & difficultatibus obnoxia eſt. Prorſus illam evertere conatur
lunne. Coccejus de Directa probat. negativa cap. 2. atque oſtendere,
icm, nullam eſfe negativam propoſitionem tam ſimplicem & inde-
el/ finitam, ſeu nullis loci & temporis circumſtantüs circum-

ſcriptam, quam probari per rerum naturam plane impoſſi-
bile ſit. Obſtupui quum hæc legerem, incideruntque mihi
Ddd ddd 3 in
M.

950 MEDITAT. AD PANDECT.

in mentem negativæ plurimæ, quas nulla ratione probari poſ-
ſe, firmiter ſum perſuaſus. Nam quomodo probabuntur il-
læ propoſitiones: Sejus Cajo nihil debet; Lucia ſtuprum non
commiſit; Sergius fratrem injuria non affecit; aut illa ipſa,
quam Coccejus exempli loco ponit: Titius Sejo non nume-
rat 100?2 Reſponder Coccejus in §. 11. difficile hoc quidem,
non vero impoſſibile eſſe, potuiſſe quippe Titium toto vitæ
tempore perperuis vigilis cuſtoditum fuiſſe, quæ aſſererent,
nunquam illum Sejo 100. numeraſſe. Non negat, talem ca-
fum in vita civili fruſtra fingi, ſed ſaltem per rerum naturam
illum exiſtere poſſe, ait. At nos natura impoſſibile illud o-
mne dicimus, quidquid in vita civili contingere nequit. Et
ſi vel maxime iſtas vigilias fingas, eæ tamen ad probandum,
quod Sejus Cajo nihil debeat, non ſufficient, quum, quam-
vis ipſe nihil acceperit, debitor tamen ex paterna obligatio-
ne, vel ex hypothecæ poſſeſfione, vel ex delicto, vel ex
lege eſſe poſſit, quæ omnia per documenta vel teſtes amo-
liri, abſolute impoſſibile eſt. Quod Coccejus porro ait, de-
ficere hic probationem non ob impedimentum naturæ, ſed
ob defectum teſtium, mera logomachia eſt. Deficiunt te-
ſtes etiam ex naturali impedimento, quum de tali negotio
quæritur, quod pro conditione hominum teſtes non admittit.
Novi exemplum, quo debitor a vidua, creditrice ſua, in-
terpellatus negabat ſe ſoluturum, niſi ipſa probaret, ſe pro
marito, qui obæratus deceſſerat, non interceſſiſſe. Hæc pro-
batio naturaliter impofſſibilis mihi videtur, quum excubias,
quæ omnia conjugum inter ſe geſta inſpiciant vel obſervent,
vita communis reſpuat.

II.
Wegativam prolare nec ile, qui in en ſe fundat, tenetur.

III.

SP. CCLV. DE PROBATIONE NEGATIVA. 951

III.
Negativæ probatio, tßi aliquando poſſibilis ſi 1. t, imponi
tamen non debet.

FHuerun jam ante Coccejum, qui regulam, quod neganti
probatio imponi nequeat, ſubruerent, non directe qui-
dem, ſed per limitationem adpoſitam, quam ſi admittas, to-
ta regula corruit. Ajunt ſcilicet, negativam probari debere,
quum quis in ea ſe fundat. Communis hæc opinio eſt & an-
tiquorum, quos recenſet Coccejus de directa probatione nega-
tivæ cap. 4. S§. 2. & recentiorum. Vide Brunnemanni Proceſ-
ſum civilem cap. 18. §. I. Perinde eſt profecto, ac ſi dicas, ne-
gantem ſemper Probare debere. Nam probationem nun-
quam imponimus, niſi ei, qui ſe in eo, quod probari debet,
fundat. Itaque exceptio, quæ ipſam regulam tollit, tole-
rari nequit. Affert pro ea ſtabilienda Coccejus legem 10. de
Ferborum obligat. in qua is, qui ſibi ſub conditione, ſi Ti-
tius ante Kalendas Majas in Italiam non venerit, decem ſti-
pulatus eſt, quidquam petere poſſe negatur, antequam pro-
bet, Titium in Italiam ante eam diem non veniſſe. Sed ex
ſingulari hoc caſu & lege regula generalis male exſculpitur.
Oneratur hic ſtipulator probatione, non propterea, quod
in propoſitione negativa ſe fundat, ſed, quia ſtipulatione ſub
tali conditione inita probationem ſponte & ab initio ſtatim in

ſe ſuſcepit. At extra hunc caſum negans ad probandum non

obſtringitur. Vulgaris tamen opinio altiſſimas egit in foro
radices. Quum adhuc in collegio Ctorum Vitembergenſi-
um ſederem, oblata ſunt nobis acta, quibus mercator ma-
giſtrum poſtarum actione de receptis conveniebat. Dixerat
actor in libello, ſe reo ciſtulam numis aureis plenam, quæ
Norimbergæ Pflugero cuidam reddenda fuiſſet, commiſiſ-
ſe, ſed eam ciſtulam neque in breve, die Poſt⸗Carte, rela-
tam-

952 MEDITAT. AD PANDECT.

tam, neque Norimbergam perlatam fuiſſe. Quæ omnia
quum reus negaret, judex actorem illa probare juſſerat. Con-
queſtus de hoc onere contra juris regulam ſibi neganti impo-
ſito actor obtinuerat, ut deciſioni ICtorum Vitembergenſium
Iis committerertur. Hi vero menſe Auguſto anni cio o ccxi.
priorem ſententiam confirmarunt, ſubjectis his rationibus:
Klaͤgers Leuterung gehet dahin, daß derſelbe mit dem ihm aufer⸗
legten Beweis, weil ſolcher propoſitiones negativas: daß nem⸗
lich das Kaͤſtlein nach Nuͤrnberg an Pfuͤgern nicht geliefert, ja
nicht einmal auf die Poſt⸗Carte geſetzet ſey; betrift, verſchonet
ſeyn will. Dieweil aber dennoch erwehnte propoſitiones negati-
Væ ganz leicht durch Abhoͤrung des in Nuͤrnberg ſich befindenden
Pfluͤgers und Producirung der Poſt⸗Carte, welche Beklagter auf
Erfordern zu ediren ſchuldig, beygebracht werden moͤgen, alſo
die angefuͤhrte Urſache, daß propoſitionem negativam zu bewei⸗
ſen unmoͤglich ſey, in gegenwaͤrtigem Fall hinweg faͤllt; So iſt
diefſes Gravamen uͤbergangen worden. Duo ſcilicet Ctos hos
moverunt maxime, primum, quod actor fundamentum actio-
nis ſuæ in iſtis propoſitionibus negativis poſuiſſet, deinde,
quod illarum probatio prorſus impofſibilis non eſſet, adeoque
ratio legis 23. C. de Probat. ceſſaret. At neutram ex his ratio-
nibus ſufficere, ante me jam agnovit Gribnerus, & ipſe Ctus
Vitembergenſis, Opuſculorum tom. 5. ſetct. 2. §. 1. lit. a. Nec
ſufſficiunt utique. Primum jam antea refutavi. Quod ad alte-
rum fateor, nonnunquam negativam ita eſſe comparatam, ut
de ejus probatione non ſit prorſus deſperandum. At inde non
conſequitur;, negantem tunc ad probandum obligari. Etiamſi
probatio negativæ aliquando poſſibilis fit, di fficilis tamen eſt
ſemper; & adverſarius, qui affirmat, affirmativam ſuam lon-
ge facilius probabit, quemadmodum vel ex illo, quod memo-
ravi, exemplo apparet. Nihilominus itaque affirmanti proba-
tionem imponi oportet. Hue pertinet c. 23. A. 4e Bleifioge

— —

C. In dijudicandis propoſitionibus afirmativis & negat! vis
pvo. verba ſæpe fallunW[n.
n Jabaon advocati regul e, quod negantis probatio nulla ſit,
I. bene gnari ita ſæpe libellos ſuos aut ſcripta cetera confi-
,. 2 ciunt, ut, quamvis maxime affkirment, negare tamen videan-

tur. Et decepti nonnunquam hac arte judices, atque in ex-
ternum verborum corticem intenti, probare jubent adver-
ſarium, qui tamen a probando immunis eſſe debeat. Exem-

14

1

ſ pla propoſitionum iſtiusmodi negativarum, quæ affirmati-
“Wü vam continent, admodum memorabilia occurrunt in L. 5. §.
ede 1. de Probat. I. 5. C. de Codicillis, c. 5. X. de Renunciat. E

tN

. —
4

contrario aliæ propoſitiones in ſpeciem affirmativæ nihil fta-
men in ſe affirmativi habent, ſed, ſi penitius inſpiciantur,

N
8 . ſimpliciter negant. Scripſeram ego aliquando in his medi-
Gi tationibus, neſcio nunc, quo loco: Primum omnium boc
osho argumentum pertractavit Schilterus. Deinde inter diſputan-
i dum quidam ex diſſentientibus probationem hujus afſſertio-
ince, nis meæ poſtulabat. Ea vero Pprobatio abſolute impoſſibi-
ake lis erat. Neque enim affirmaram aliquid, ſed negaram po-
i cius. Sic enim propoſitio mea explicanda erat: Nemo aute
len Sebilterum boc argumentum tractavit. Sed exemplum foren-
11. ſe ſuggeram: Judex quidam conduétorem prædii equeſtris
Ne prebare juſſerat, quod finita conductione neque ex pecori-
li⸗ bus ad prædium pertinentibus quidquam retinuiſſet, nec &=-
aum Qes deterioratas reliquiſſet. Querebatur de impoſita ſibi hac
inken „probatione negativa conductor, & recte quidem, quod ad
bin ſecundum caput. Hoc enim negativum erat utique, etfſi af-
immn firmativam hanc: Reliqui ædes in eodem Katu, in quo accepi;
fuan⸗ inde exſculpere niteretur locator. E contra primum proba-
m tionis caput implicite affirmarivam hanc: reſtitui omnia, Jucæ
tipnt⸗ ſub initio contractus accepi, pecora; continebat, atque adeo

he ZYTYeom. W. Eeeeee a con-

974 MEDITAT. AD PANDECT.

a conductore probandum erat. Quamobrem ſic judicarunt
JCti Helmſtadienſes menſe Decembri anni ο 1 cc xvVI.
Nunmehr aus den Acten ſo viel zu befinden, daß nicht Klaͤgere,
ſondern Beklagter, wie der Klaͤgere Vater das Brauhaus dete-
rioriret hinterlaſſen, und zu deſſen Reparirung 32. Rthlr. 1. gl.
angewendet werden muͤſſen, binnen 4. Wochen beyzubringen ſchul⸗
dig. Dahingegen bleibet es in den uͤbrigen Puncten, der einge⸗
wandten Leuterung ungeachtet, bey dem am 3. Octobr. 1716. el⸗
theilten Abſchiede billig. V. R. W. Rat. dec. Dieſe Sache
gruͤndlich zu entſcheiden, iſt noͤthig, diejenige Puncte, deren Be⸗
ſcheinigung Klaͤgeren im letzten Abſchiede auferleget worden, von
einander zu ſepariren. Was den erſten derſelben betrift, ſo koͤn⸗
nen ſich Klaͤgere, ſolchen beyzubringen, unmoͤglich entbrechen.
Denn es beſtehet ſelbiger keines Weges, wie Klaͤgere wegen der
aͤuſſerlichen Worte des Abſchiedes vorgeben, in negativa, ſondern
in affirmativa, daß nemlich ihr Vater die bey Antritt ſeines Pach⸗
tes erhaltene Schaafe, Hammel und Laͤmmer bey ſeinem Abzuge
richtig zuruͤck geliefert. Und wuͤrde vielmehr Beklagter, wenn man
ihm den Beweis, daß es nicht geſchehen, oder, welches auf einer⸗
ley hinaus laͤuft, daß die angegebene Stuͤcke in Reſt geblieben,
aufgebuͤrdet, ſich uͤber dergleichen probatione negativa zu be⸗
ſchweren gegruͤndete Urſach gehabt haben. Dieſemnach muß es,
fo viel obberuͤhrten Punct betrift, nothwendig bey dem letzteren
Abſchiede verbleiben. Dahingegen hat es mit dem andern Punete
eine ganz andere Bewandniß, ſelbiger beſteht auf Seiten Beklag⸗
tens in affirmativa, daß nemlich der Klaͤgere Vater das Brau⸗
haus deteriorirt hinterlaſſen, und er Beklagter ſolches zu ergaͤn⸗
zen 32. Rthlr. 1. gl. anwenden muͤſſen. Dieſes ſein Aſſertum
zu beſcheinigen, lieget Beklagtem ſonder Zweifel ob, in Erwe⸗
gung, daß Klaͤgern die Negativam hiervon, wie nemlich Be⸗
klagter die 32. Rthlr. 1. gl. auf die Reparation des ruiairten
Brauhauſes nicht verwendet, beyzubringen ſchwer und faſt un⸗
moͤg⸗

Arunt
WI
,
kte.
N.
N
s
e
ce
nN
ſthen
N
N
n na

en

ſeden

iße⸗

ten

N

SP. CCLVI. DE PROBATIONE IVRIs. or;5

moͤglich fallen wuͤrde. Bey ſolcher Bewandniß haben wir nicht

umhin gekonnt, den angefochtenen Abſchied in dem letzteren
Puncte zu erklaͤren.

SPECIMEN CCLVI.

MEDITATIONVM. AD PANDECT AS
AD LIB. XXIIL. TIT. III.

PROBATIONH JTVRIS.

JI.

Qui in obſervantia legis ſe fundat, negat inatetee, argue 4ler
ad probandum non obligatur.

Mheſin hanc egregie explicat Gribnerus tom. 5. Opa
Jeulorum ſect. 2. F§. 2. Scilicet ab eo, qui in lege ſe
fundat, & uſum ac obſervantiam ejus in libello al-
legat, partem hanc libelli, qua, legem uſu fori ſervari, aſ-

ferit, probari debere, haud paucos contendere video cum

Sthilyero Ex. r. ad F. th. 10. & Carpzov. Dec. 3. & 101. a.
15. add. Berger. Oecon. pag. II. qui incautos dicunt actores,
ſi non contenti legis allegatione obſervantiam quoque ipſius
in libello affirment, & ſic circumſtantiæ ſuperfluæ proba-
tionem in ſe ſuſcipiant, quæ actori incumbat, quoties in
facto aliquo fundamentum ille actionis ſuæ collocet. Afſt
quis non videt, Schilterum & Carpzovium fefelliſſe, quod
exiſtimaverint, ab eo, qui legis obſervantiam aſſerit, ali-
quid affirmari, cum negantis potius partes ſuſeipiat, & ta-

cite neget abrogationem legis, quam nec uſu contrario,

nec lege contraria ſublatam eſſe, affirmat. Negantem ve-
r0 onere probandi non gravari debere „omnes largiuntur,
Eeeeeeꝛz. Qo

956 MEDITXTL. AD PANDECT.

Quod in hoc caſu eo magis attendi debebat, quo fortius
hanc negativam præſumtio juris adjuvat: legem ſemel la-
tam ſemper obſervari debere, quam nondum, quod ſciam,
quisquam ſolicitavit, & ipſe Schilterus & Carpzovius iis
ipſis locis ſtabiliunt. Add. Ziegl. de Jur. Majeſt. l. I. c. 5. §.
77. Hæc ex Gribnero ſumſi, qui tamen inter diſſentientes
non recte commemorat Bergerum, quum Pergerus in loco
illo improbet Schilteri & Carpzovii opinionem, atque con-
trarium ſe in libello de Uſu actionum p. 70. oſtendiſſe dicat.
Sed exemplum addam. Condemnatus quidam in proceſſu
oſſeſſorio ſummariiſſimo appellat. Opponit alter exeeptio-
nem inadmiſſibilitatis. Replicat appellans, recepti moris eſſe,
ut appellatio in poſſfeſſorio ſummaruſſimo tunc admittatur,
quando illud admixtam involvat proprietatis cauſam. Judex
igitur, ut appellans ante omnia receptum hunc morem pro-
bet, interloquitur. Tres poſt hujus ſententiæ publicationem
labuntur anni, quibus appellans neque eam impugnat, ne-
que probationem impoſitam ſubit. Tandem poſt tantum
tempus neceſſitatem probandi ſibi remitti petit. Objicit al-
ter audtoritatem rei judicatæ. Sed negarunt ICti Helmſta-
dienſes menſe Decembri anni clo io cc xXxIV. iſtam ſenten-
tiam rem judicatam fieri potuiſſe. Nam conſuetudo, quam
probare juſſerat judex, in ipſis legis un. C. Si de momenta-
nea poſſehtone gJuerit appellatum verbis: ur integra omnixr pro-
prietatis cauſa ſervetur; fundata eſt, atque adeo probationi
non (ubjacet: Es mag zwar dem Koͤnigl. Fiſco das fol. 80.
befindliche Erkaͤnntniß nicht im Wege ſtehen. Denn auſſer dem,
daß die mit den advocatis fiſci vorgegangene Veraͤnderungen eine
genugſame Urſach gedachten fiſeum in integrum. zu reſtituiren
en Hand geoben; ſo ſehen wir ohnedem nicht, wie der Fiſcus mit
dem Beweiſe deſſen, daß, wenn das poſſeſſorium ſummarüſſi-
mum admixtam Propriekatis cauſam involviret, die remedia
fupen-

*

cien

Nell

eprr⸗
iehe
tunn
en
nN
kionen
t, e
ntum
it al
R⸗
kenten
CN
oineltt
Hriit
betg⸗
N
ſe
uga⸗
reſiimi
mun⸗

NH

SP. CCLVI. DE PROBATIONE IVRIS. N957

ſuſpenſiva nicht abgeſchlagen zu werden pflegten, beſchweret wer⸗
den koͤnne, da dieſer Punct bereits in den gemeinen Rechten aus⸗

gemachet, und ausdruͤcklich verordnet iſt, es muͤſſe bey Urtheln in
poſſeſſorio ſummariiſſimo, wenn dagegen keine Appellation
ſtatt finden ſolle, integra omnis proprietatis cauſa verbleiben.

II.

DOuum explicatio vel applicatio legis dubia eſt, probatio tamen

partibus imponi nequit.
Pernibent omnes, jus ſcriptum probandum non eſſe. Ex-
cipit Bergerus in Reſolutionibus Lauterbachiauis pag. 504.
caſum, quo dubium ratione applicationis obvenit, idque arg.

1. 79. §. I. de Judiciis. Verum hæc lex 79. probationis men-

tionem nullam facit, ſed judicibus tantum de jure ipſo du-

bitantibus præſides provinciæ conſulere permittit. Ar ſive
de applicatione ejus dubitet judex, Ppartibus probationem

imponere ab iisque explicationem vel applicationem requi-
rere non debet. Utrumque enim ad officium & religionem
judicantis pertinet. Exemplo rem illuſtrabo. Mercator qui-
dam Lipſiæ ciſtulam numis aureis (Piſtoleten) plenam currui
pPublico, der Poſt, committit, magiſtrumque generaliter tan-
tum monet, res Pretioſas ineſſe. Perit ciſtula. Mercator
igitur actionem de receptis inſtituit. Negat magiſter ei lo-
cum eſſe, propterea quod mercator fummam pecuniæ, quam

detuliſſet, ab initio profeſſus non eſſet. Et res ſine dubio

non erat. Quamvis enim in Specimine LXVI. de atctione de
veceptix, medit. 7. oſtenderim, eum, qui res pretioſas ciſtis
vel involucris concluſas in navem vel cauponam infert, vVel
poſtæ aut currui publico committit, profiteri easdem neceſ-
ſe non habere, addidi tamen, lege Saxonica hanc profitendi
neceſſitatem exigi. Sic fcilicet ibi cautum eiſt: fi quis pe-
euniam, quam currui publico committit, non Profitetur,
Eeeeete z J magi-

2⁸ AMIEDITTAT. AD PANDECT.
magiiter ultra id, quod indicatum fuit, non obligabitur:
Die Poſtmeiſter ſollen, da jemand die der Poſt anvertraute
Gelder nicht anſaget, vor ein mehreres, denn was angegeben wor⸗
den, zu ſtehen nicht gehalten ſeyn. Fluctuabat judex ipſe, an
mercator, dum ſimpliciter ſe res pretioſas deferre dixerat,
legi iſti ſatisfeciſſet. Itaque probationem hanc, quod magi⸗
ſter poſtarum obligaretur, mercatori impoſuerat; inepte
profecto. Hæc enim quæſtio juris mere erat, ejusque de-
ciſio non ex facte, de quo partes conveniebant, ſed expli-
catione & applicatione legis Saxonicæ pendebat. Quamob-
rem Cti Vitembergenſes menſe Auguſto anni Cclo 10 CccxI.
ſic correxerunt priorem ſententiam: Daß der Klaͤger, wie
der verſtorbene Ober⸗Poſtmeiſter Keeſe vor das in das Ober⸗
Poſt⸗Haus zu fernerer Beſtellung gelieferte Kaͤſtlein zu ſtehen ver⸗
bunden geweſen, zu erweiſen nicht ſchuldig. V. R. W. Rat. dec.
Es iſt die Erklaͤrung daß Klaͤger den in jure beſtehenden Punct
zu erweiſen nicht ſchuldig/ angehangen worden.

SPECIMEN CCLVII.

MEDITATIONVM AD PANDECITAS .
AD LIB. XXII. TIT. III. .

PROBATIONE ARTIFICIAII
SEV CONIECTVRIs.

I.
Una conjectura reguraliter plenam fidem non facit.

II.

diur
nud
wor⸗
1
Nit
.
e⸗

elhr
udde

1
N
6

rte

RNaE.
Pu

X

Sp. CCLVII DE PROBAT. ARTIF. SEV CONIECT. 99

u.

(PFlures conjelcturæ ſufficiunt, etiam ad probandum dominium.

II.
Argumentum a nomine & appellatione deſumum Jor-

tiſſimum eſt.

Riiſcrimen inter probationem artificialem & inartificia-
D lem, quum ab omnibus, qui de probatione ſcripſe-
runt, tradatur, incognitum nemini eſſe poreſt. Ita-
que pluribus id explicari in præſens ſuperfluum forer. Di-
cam ſaltem, probationem artificialem diſpeſci iterum in ne-
ceſſariam & veroſimilem. Illam vocant, quæ ex indiciis
indubitabilibus deſumitur; e. g. puella uterum gerit, ergo
concubuit; infans poſt nativitatem reſpiravit, ergo vixit.
Veroſimilis in aliqua conjectura fundata eſt: Atque hæc
reguraliter plenam fidem non facit, ſed, ſi ad alias proba-
tiones imperfectas accedat, eas ſupplet. Tune tamen, quum

plures conjecturæ ſeu probationes artificiales concurrunt,

emnes ſimul ſumtæ plenam fidem nonnunquam faciunt.
Exemplo rem illuſtrabimus. Norunt omnes, quam ſit dif-
ficilis probatio dominii. Cui ea incumbit, is juſtum titu⸗
lum, poſleſſionem legitime adquiſitam & dominium aucto-
ris ſui, arg. I. 20. pr. de Adquir. rer. domin. oſtendere debet.
Nihil horum probaverat quidam von der Horſt, quem judex
tamen dominium ſuum probare juſſerat. Neque etiam

uſucapionem „ quæ altera & commodior eſt probandi do-

minii via, teſte Bergero in Oeconomia juris p. 290. n. 2. ut
par erat, demonſtrarat. Sed omnia ejus argumenta in hoc
conſiſtebant, campum illum, de quo litigabatur, diu a no-
mine ſuo Horſtianum fuiſſe appellatum, ſe majoresque ſuos
per aliquos annos in eo ædificaſſe, pecora paviſſe aliosque
ab

960 MEDITAT. AD PANDECT.

ab ejus uſu areuiſſe. Sufficere hæc nobis viſa ſunt ad pro-
bationem don inii arg. I. 19. C. de Rei vindicat. & I. 21. C.
de Probationilus. Movebat nos inprimis argumentum a
nomine & appellatione deſumtum, quod utique fortiſſimum
eſt. Vide 'eſenkecium Confilio 34. n. 52. 144. Zic igitur
menſe Januario anni Cclo 1o CcCxXIX. judicavimus: Daß Inter-
venient bey dem Eigenthum des ſtreitigen Schaaf⸗Brinks und
der ihm darauf allein zuſtehenden Eichel⸗Maſt, Holzung und
Pathen zu ſchuͤtzen. V. R. W. Rat. dec. Da der ſtreitige
Schaaf⸗Brink jederzeit der Horſtiſche Schaaf⸗Brink genennet
worden, hiernaͤchſt Intervenient und ſeine Vorfahren daruͤber
von langer Zeit her geſchaltet und gewaltet, einen Schaafſtall
darauf gebauet, ſich der Holzung allein angemaſſet, niemand
auſſer die angrenzende Schaaf⸗Brinker zu der Eichel⸗Maſt ge⸗
laſſen, fremde Schweine, ſo dahin gekommen, gepfaͤndet, auch
andere mehr dergleichen Actus ausgeuͤbet; So haben wir, daß
Intervenient ſein Eigenthum an beſagtem Schaaf⸗Brinke noth⸗
duͤrftig dargethan, und alſo bey ſelbigem inſonderheit dem Rechte
der Holzung, Maſtung und des Pathens zu ſchuͤtzen ſey, geſprochen.
Simile exemplum nuper mihi obvenit. Dividebant heredita-
fem invicem vidua & liberi, meque tanquam communem
amieum adhibebant. Ajebat vidua, ſibi fundum quendam a
marito donatum. Ejus donationis probationem exigebant
liberi. Vidua inſtrumentum ſuper emtione ejus fundi pro-
ferebat, quod nomine ipſius confectum fuerat; oſtendebat
præœterea, ſe illud poſſediſe, quum documenta reliqua omnia
in ſcriniis mariti reperirentur; ſcire denique ipſos liberos
dicebat, ſe, indulgente marito, reditus ex fundo illo perce-
piſſe. Morus his argumentis credidi, donationem plene
prôbatam. Sed Ctus alter, qui aderat, & cujus judicium
alias maximi facio, negabat, conjecturis his plenam fi⸗
dem

eneet

Nele

huffa
Ccrd⸗
M;
4,0
it, N
, toth

Nect

lochdd.
eteditt.
mec
endem!

ndi
ſenbin

i Cit
6 Aih
Mop
dens
in

e,

SP. CCLVII. DE PROB. ARTIFIC. SEVCONTECT. 961

dem fieri. Res tandem transaéctione ſopita fuit. Spero ta-
men, adſenſuros mihi eſſe, quotquot hæc legent. Certe in

ſupra memorata I. 19. C. de KRei vindicat. indicia non minorem,
quam inſtrumenta, probationis fidem continere dicuntur.

IV.
Aliquando & una conjectura ad probendum Jußicit.

V.

Vror, guæ res ſuas illatas repetit, illationem gentilitia ſua

majorumque ſuorum Agne in rebus, quas vindicat, oſten-
endo plene probat.
(Qod in præcedente meditatione I. dixi, unam conjecturam
ad probandum non ſufficere, cave eo extendas, ut li-
berrimam arbitrandi poteſtatem, quam lex 3. §. 2. de Teſtibus
judicibus tribuit, tollas vel conſtringas. Jubet in ea lege
Hadrianus judicem, ex ſententia animi ſui æſtimare, quid
aut credat, aut parum probatum ſibi opinetur. Nam, ait,
quæ argumenta ad quem modum probandæ cuique rei ſuffi-
ciant, nullo certo modo ſatis definiri poteſt. Poterit ergo
magiſtratus etiam unam conjecturam, ſi hæc eum plene
convincat, admittere & pro plena probatione reputare. Vi-
de l. 20. C. de Probationibus. Fecimus hoc ipſi menſe Octo-
bri anni clo 10 CC XXIV. Juſſa ſcilicet erat in concurſu quo-
