wie Perez. in tit. C. de Locat. pred. civil. gar wohl anmerket.
Dieſemnach gewinnet es das Anſehen, ob ſey die von dem Cajo
an dem von Fuͤrſtl. Cammer ſeinem Vater verpachteten und mit
Conſens eben dieſer Cammer auf ihn transferirten Amte præ-

tendirte Erſtigkeit wohl gegruͤndet, und habe durch die zu ſeinem
Nachtheil und Intervertirung ſeines juris quæſiti einem anderen

Fuͤrſtl. Bedienten ertheilte Exſpectanz nicht aufgehoben werden
koͤnnen. Alldieweil aber dieſer Füͤrſtl. Bediente ſeine Exſpectanz
vorher, ehe des Caji Vater Sempronius gepachtet, und das
vermeynte Jus quæſitum uͤberkommen, erlanget, ſolglich ein aͤl⸗
teres und Vor⸗Recht an dem Pachte gehabt und noch hat, da⸗
wider nichts thut, daß Cajus im Beſitz des gepachteten Amtes
iſt, alſo nach der gemeinen Meynung der Rechtslehrer, de qua
Prunnemannus ad I. 26. locati num. 9. demjenigen, welchem die
Pacht zuerſt verſprochen geweſen, vorgehet, indem Sempronius
von

Hon
aut
y.
dem
denn
h
et,
giret,
Rſo
lent
Ufiog
la
Caju
ſwar
dut
Uien
llree
Eſe
cin
n a
(Aheit
ſthin
1
hen

=

telche

res
cſe

v 4
s
Gtſen
„
Cerurg
PNnnn
oket
deden,
malkt.
Cÿ0

dN
Dre.

ſeten
anderth
werden

er ,.

Ued dos

O

it, N
1 Nurs
de hi

e

nprin

ET RECTO VSV ENXSPECTANTIARVM. r335

von dieſer Exipectanz Wiſſenſchaft gehabt, in welchem Fall
auch ein tertius poſſeſſor aus dergleichen pacto belanget werden
kan, vide Carpzovium P. 2. conſt. 32. definit. 12. hiernaͤchſt

Sempronius dem exſpectativato dafuͤr, daß er mit ſeinem jure

noch zuruͤck geſtanden, und Sempronium nebſt ſeinem Sohne in
dem Pacht gelaſſen, jaͤhrlich ein gewiſſes an Gelde bezahlet, dem⸗
nach des exſpectativati alteres und ſtaͤrkeres Recht ſelbſt agnoſci⸗

ret, und der verfloſſenen9 Jahr halber dergeſtalt mit ihm tranſi-

giret, hingegen ihn, daß er ferner ſich ihm nachſetzen, und auch
die folgende Jahre uͤberlaſſen muͤſſe, keinesweges zwingen kan;
So mag geſtalten Sachen nach Cajus an dem ſtreitigen Amte
keine Erſtigkeit und Vor⸗ Recht Pprætendiren. Wird zweytens
gefraget, ob Fuͤrſtl. Durchl. dem Cajo das verpachtete Amt noch
ein Jahr lang nach Ablauf der erſteren 9 Jahre laſſen, oder aber
Cajus ſelbiges inſtehende Trinitatis rauͤumen muͤſſe. Nun iſt
zwar die in dem Bericht⸗Schreiben angefuͤhrte Urſach, daß Fuͤrſtl.
Durchl. bey gnaͤdigſter Accordirung des zehenten Jahres in der
irrigen Meynung, ob ſey Sempronio die Erſtigkeit verſchrieben
geweſen, geſtanden, nicht ganz hinlaͤnglich, indem Cajus der
Erſtigkeit halber, wenn gleich der Contract abgegangen, den⸗
noch in den Rechten einiger Maaſſen gegruͤndet geweſen. Wei⸗
len aber Fuͤrſtl. Durchl. dem anderen Bedienten, Kraft der

ertheilten Exſpectanz, einmal das Amt verſprochen gehabt,

mithin Ihr Verſprechen ohne Urſache nicht wohl zuruͤck neh⸗
men, noch dem Cajo mehr Jahre, als ſeinem Vater verſchrie⸗

ben geweſen, zugeſtehen koͤnnen, hiernaͤchſt Sempronius, von
welchem Cajus cauſam hat, des exſpeétativati ſtaͤrkeres und

aͤlteres Recht dadurch, daß er dem exſpecétativato jaͤhrlich was
gewiſſes bezahlet, ſelbſt erkannt, mithin ſelbigem durch ein an⸗
der⸗

1336 DlISSERTATIO DE INIQVITATE. &e.

—

derweites mit Fuͤrſtl. Durchl. errichtetes Pactum nicht præju-
diciren moͤgen, ſondern, da er darauf beſtuͤnde, in mala fide
ſeyn wuͤrde; So koͤnnen Fuͤrſtl. Durchl. nach den Reguln der
Juſtiz dem Cajo das ſtreitige Amt ohne Bewilligung des ex⸗
ſpectativati nach Ablauf der 2 Jahre nicht wohl laͤnger laſ⸗
fen, ſondern Cajus muß inſtehende Trinitatis das Amt
raͤumen. V. R. W.

Cen

lurk
d

Prelſun

pili

Pe⸗
Ti
n
EEat
Uer

4
IN

4
Aion
d

Prein.
s Kde
ln de
Ner⸗
r⸗
nt

r eerer

INDEX

4
A.
Axkceſſio.

—
D- acceſſionibus rei venditæ.
Pag. 610

Plura vide ſub rubr. indic. Ven-

dita res.
Acta judicialin.
Præſumtionem integritatis habent.
. 1036
Sigilli publici appoſitio ſine ſubſeri⸗
ptione fufficit. 1038
Abtiones.

Vni ſocio competentes cum altero

ſine ceſſione non communicean-
tur. 365
Quæ ceſſio & facto fieri poteſt, &

per conjecturas probatur. ib..

Actio contra defunctum.

dui eam diu ſine juſta cauſa differt,
in mala fide præſumitur. 984

Aci er Rhtio egi Jo.

Aciones hæ, ſi ob diverſa rei ven-

ditæ vitia inſtiruantur, ſe invi-

cem non tollunt. 811
8 *

TLon. IL.

IN

VOLVMEN III T IV.

Poſt rem fuper una harum actionum
judicatam altera nec per modum
exceptionis opponi poteſt. 812

Actio præſtationis evictionis.

Proceſſu ordinario expedienda, 817
Quæ in ea petantur? 828
Actio bypotbecaria.
Contra eum, qui pignus bona fide
vendidit, & pretium adhuc poſ-
ſidet, locum non habet. 718
Contra tertium poſſeſſorem alterna-
tive inſtituitur. 720
In ea poſſeſſio oppignorantis pro-
banda, non dominium. 722
Reus hypothecaria conventus, ter-
tium quendam pignoris effe do-
minum excipiens, non auditur.
ibid.
Etiam ad ſumtus judiciales in perſe-
cutione Ppignoris factos extendi-
tur. 723
Creditor, cui taberna oppignorata;
merces tantum ad corpus ven-
ditas perſequitur. 724
Actioni huic exceptio exeuſſionis non
obſtat, cum debitor ſolvendo
non eſt. 725.
Creditor, qui generalem & ſpecia⸗-
lem habet bypothecam, hane
prius excutit. 727

Egeg 8gSSe Ack.

INDEXNX RERVM.

Adminiſtratores publici in exactione
debitorum publicorum negli-
gentes fiſeo quidem & reipubli-
cæ debita hæc de ſuo ſolvunt,
ſed ſolutum a debitoribus pu-
blicis actione hypothecaria re-

petunt. 747

Altio redbibitoria.

Tunc cum emtor rem plane trans-
formavit, locum non habet.

814

Abtio vendita.

An venditor actionis ad bonitatem
nominis præſtandam obligetur?

514
An idem prioritatem nominis ceſſi
præſtet? 515
An venditor ad id obligatus? 516

Debitor ceſſus quamdiu ceſſionem
factam ignorat, cedenti ſolve-
re & cum eo tranſigere pot-
eſt. 517

Adulterinm.

Maritus, qui ſeiens cum uxore ad-
ultera concumbit,
remiſiſſe præſumitur.

989

Advocatus.
Actiones alienas emere poteſt. 519

Adminiſtratores publici.
In bonis eorum, quos lſibi ipfi pri-
vatim ſubſtituunt, pignus taei-
tum non habent. 746

In exactione debitorum publicorum
negligentes fiſeo quidem & rei-
Ppublicæ debita hæc de ſuo, ſol-

aduterium

vunt, ſed ſolutum actione hy-
pothec. repetunt. 747

Adminiſtratores Eccleſic.
In eorum bona eccleſia pignus taci⸗=
tum habet. 749
Hypotheca in eorum bonis incipit
ab officio ſuſcepto. 75⁵1

In excutiendis eorum rationibus be-

nignius agendum. 753
Aedilis.
Eorum varia officia. 813

Aedilitium edilktum.
L. 48. de hoc edicto explicatur. 811
L. I14. de ædil. edict. G. 7. agit de
muliere ita arcta, ut mulier fie-
ri non poſſit. 814

An fiſco res vitioſas ſine metu hujus
edicti vendete lieeat? ib.

Aeſtimatorius contractuf.

Duo requirit, æſtimationem & liber-
tatem vel rem vel æſtimationem

reddendi. 8 . 697
Si alterutrum deficit, mandatum tan-
tum eſt. 698

In hoc contractu accipiens omne
damnum & emolumentum ſen-

tit 699
Dans contra tertium poſſeſſorem
actionem non habet- 701

Agonizans.

Ejus effata dubiæ fidei ſunt, nec
inculpatio ejus ad torturam,
nec ad carcerem ſufficit. 35
Ejus exculpatio ad abſolvendum
reum ſufficit. 39

Ejus

ejn
us l

ln ceſc

lndofſa

An ere
bit

indo

Qund

5
leſlat i

De hi

An
Qenio
A
UE

ree
Urhen

Mlinre
lor

(li ke

tun

dtone iy⸗
nis inebe
dbibus be

M.
ratur Al
bler ne⸗
9I4
etu kujis
i,

nationen

47

datumn tan⸗
609
ens OnOe
ennumm he
6

%

poleliten
l

un, N
tllin,
cit.
ablol 3

1

Tributa de prædio foluta repetit.

IN D E X

RERVM.

Zjus dictum etfi juratum creditori-
bus debitoribusque non nocet.
50
Alterum tantum.
De hoe vide lemmata: Fructus
& In tereſfe.
Anaſtaſßana Lex.
An ejus hodie uſus? 554
Quas limitationes admittat? 555

In ceſſione cambii extra litteras cam-
biales facta locum habet, 559

Indoſſatario non obſtat. 560
An exceptio cujus legis contra cam-

bium indoflatum admittatur?
561
Quando Lex Anaſt. cambio indofſſa-
to obſtet? 563
Quando fſucceflori in feudo obſtet?
565

Cefſat in rebus corporalibus. 567

Annui reditus.
De his vide: Reditus.

Antichbreticum eredituim.

Quando creditor antichreticus
fructuum rationes reddat? I155

Ile dominium ſibi in re pignorata
reſervans, rationes fructuum
reddit. 159

161
Rationes non reddens, onera ſoluta
non repetit. ibid.
Cui feadum antichretice oppignora.
tum, quando ſumtus ſerxvitio-

Modicas impenſas non repetit. 163

Ex pPacto ad meliorationes obligatus,
impenſas utiles non repetit.
164
Antichreſis.
Bello conſtituta ſubfiſtit etiam poſt
partam pacem. 158

Quis contractus antichretico præfe-
rendus! 164

Pignus antichreticum ad certum tem-
pus conſtitutum, eo lapſo, ta-⸗

cite renovatur. 794
Archivunt.
Quam fidem illi doctores tribuant?
1025

Privatæ ſcripturæ in eo repertæ pu-
blicæ fiunt. 1026
Itaque recognitione non egent, nec
juratam diffeſſionem admittunt.
ibid,
1027
Documenta ejus non funt nimis rigi⸗

Judicis circa illas cautio.

de examinanda. 1028
Diverſitas manuum &c. non infir-
mant ea. 1029

Inſtrumenta ex eo in cauſa princi-
pis propria an contra cives
probent? 1030
102 f
Exemplis (copien) in eo repertis ſi-
ne authentico fides non habetur.
1032
Falſum committunt, qui ex archivis
inſtrumenta privatis damnoſa
deſumunt, utilia ſupprimunt.

Extra territorium non prob.

rum repetat? 162 1033
6ggs egsg es LE

INDEX RERVM.

Liber ex monumentis archivi confe-
ctus minus plene probat. 1034
Civitates municipales jus archivi ha-
bent. 1040
Quod non nimis extendendum. ib.
Scrinia collegiorum & monaſterio-
rum, in quibus requifita archi-
vi obſervata, jus archivi ha-
bent. 1042
Scrinia eceleſiarum, præfecturarum
& nôbilium non item. 1043

Scripturæ tamen jurato contectr in
iis publica inſtrumenta ſunt-

ibid.
De interitu archivi Corbeienſis hiſto-
ria. 1158

Frane Aretinus.

Laus ejus ob ſtili elegantiam, &
editas verſiones latinas Phalari-
dis, Diogenis Cynici & Chry-

ſoſtomi. 917
Arreſtum.
Ejus impoſitio ſiſtit curſum uſura-
rum ex mora. 860
Arrha.
Interventio arrhæ facultatem porni-
tendi tribuit. 56
Aſecuratio.
Contractus ejus Romanis incognitus,
licitus tamen. 940
Male ad contractus ſtricti juris re-
fertur. 942
In ejus interpretatione mens contra-
hentium inſpicienda. 943

Non ſufficit hic regula: Interpretatio
contra eum facienda, qui cla-

rius loqui potuiſſet. 946
Quando affecurator obligatur, re
affecurata pereunte? 449
B.
Beylagen.

Ad quas inſtrumentum ſe refert, ſi.
ne ſubſeriptione fidem faciunt-

10. 6. 1077
C.

Cambium.
In Electoratu Saxoniæ ſemiſſes in
cambiis tantum tolerantur. 874

Per uſuras in cambio ſimpliciter pro-
mifſas non intelliguntur ſemiſ-
ſes. 876

Indofſamentum litterarum cambia-

lium utrum ceſſio, an manda-
tum? 533
In indoflamemo ceſſionis jura de
venditione & ceſſione obſervan-
tur. 536
Quod exceptionem patitur. 537

Indofſatario exceptiones ex perſona

indofſantis obſtant. 539
An tertio jus agendi ſine indofſamen-
to acquiratur? 543

uid? ſi indoſſamento vox Ordre

ibid.
Quando Lex Anaſtaſ. in ceſſione cam-

vel Comiſs inſerta.

bü locum habeat! 569

Lex hæc indoffatorie non obſtat.
560

An

Qun

Imnr

lg
1
Culſ
Jox
Conce
vd

ice,

In dor
. e
lem
lar

4An e
(alio

Ulln
Debi

—
teretni⸗
1dc
4
ginr, n

46

lelet, ſi
n huim-.

6

mila in
nar. 14
ceiter ⸗

ur ſeniſ⸗

6
cambia⸗

Wade⸗
6 jord &
obler dn⸗

59

.
D Netlen
9
Molinen⸗
6
l Oln

lbid,

elione ce
N
.

.
non 6

IN D EX RE RV M.

An exceptio hujus legis contra cam
bium indoffatum admittatur?

. 561
Quando Lex hæc cambio indofſato
obſtet? 563

Caſut.

Improviſus, licitis recreationibus in-

terveniens, non præſtatur. 123

Cauſa.

Ejus gravitas non ex re, ſed ex per-
ſona in jurejurando purgatorio
judicanda. .

4
Cauſa ardua quid ſit? 6

Vox cauſæ ſenſu juridico explica-
tur. 922
Condemnatio in omnem cauſam ſum-

tus litis continet. 923
CLhoharta ſigillata,
Vide: Stempel⸗Papier.
Ceſſto.
In potentiorem an juſta? 520
Quæ transactionis gratia fit, valet.
523
Item magiſtratus auctoritate

4 .
Jure cedentis per omnia utuntur fiſ-
cus & ececleſia. 5§525
An ceſſionario exceptio legitimatio
in executione opponi polſ

Ceſſioni non nocet, quod ea chartæ
blancæ inſcripta. 529

Inſtrumento ceſſionis titulus contine-

tur. ibid.
Debitor ceſſus, dum cum ceſſionario
litigat, cedenti juramentum de
& reterre poteſt. 530

Ggeg gggg 2

Idem cedens quoque de calumnia ju.
rat. . 5 ib.
Ad quæ ceſſionarius obligatur? 531
De ceſſiene cambii. 533
Ceſſio ſpontanea excludit præſtatio-
nem evictionis. 835
Citatio.

Poſt controverſiam motam idem eſt,
quod poſt citationem inſinua-
tam. 915

Civitas.

Civitatibus uſuræ particulariter ſolu-
tæ ultra alterum tantum in ſor-

tem non imputantur. 903
Clerici.
An iis negotiatio interdicta. 41⁰

Collegium.

Præſes ejus collegarum ſuffragia non
negligat. 349
Culpa vacuus eſt, ſi omnium ſuffra-
iis res gefſta. ibid.
Collega ex collegi mandato delin.
quens an in ſolidum teneatur?

355

Comentatio.

An obligationem producat?, 350
Specialis an obliget commendan-
tem? 351
In Candidati commendatione dolus
& quæ culpa præſtatur? 352

Commiſſarius.

Ad teſtem, qui obiit, examinandum
conſtitutus ſubſtitutum teſtem ſi-
ne novo mandato examinat. 982

Com-

I N D EX

RE RV M.

Commiſſoria Lex.

Quomodo dies ei inſertus intelligen-

dus? 499
An eblatio verbalis legem commitſ-
ſoriam excludat? ibid⸗
Quid? ſi dies ſolutioni ſub lege
commiſſoria prafixus in ferias
incidar.
Quomodo poœna Legis Commiſſ. evi-
tari poſſit, ſi mora in ſolven-
do commiſſa. 500

Lex hæc, contradui quod ad unum
pactum adjecta, ad totum con-
tractum non trahenda. ib.
Keſtitutio in integrum minoribus
& civitatibus contra legem hanc
indulgetur. 502
Emtione ex L. C. infirmata, an
transactiones emtoris nullæ ſint?

Emtor ſub hac lege obligatus ſtato
die non ſolvens, arbitrium dat
venditori, an legem hanc ad-

mittere velit? ibid.
Lex hæc omnibus negotiis an adji-
ci poſſit? 5906
An principes ea obligentur? ib-

An huic legi locus, etſi partem pre-
tii ſolverit emtor. 507
Emtor contra legem commiſſoriam

peccans, ea; quæ dedit, per-
dit. ibid.

Commiſorium pactum.

In pignoributs. 165
Ejus prohibitio in Germania gene.

Falis. 166

ibid.

Pactum, ut creditor ſine debitoris
mora pignus in ſolutum acci-
iat, eſt commiſſorium. 167

Sæpe ſub nomine alius contractus
P

latet. 199
Commodatumt.
Commodan ad uſum periculoſum
nil rep tit. 110

Commodatarius exceptionem domi⸗-
hii opponere nequit, ſed rem
prius reſtituit. 111
In commodato & venit cuſtodia ex
L. 13. §. I. de pign. act. ib.
Commodatarius ex jure Sax, da-
mnum fortuitum fert- 112

Commnio bonorunt.

Inter conjuges ex ſocietatis regulis
dijudicanda. 266

Comparatio litterarum.

In caufſis arduis locum invenit.
1112
Sua commoda & incommoda ha-
bet. . IIII
Adminiculum quoddam accedat, ſi
decernitur. III2
Compenſatio.
Delicta mutua compenſantur. 237
Vterque tamen punitur. ibid.

Creditor rem ſub haſta emens quan-
do compenſatione utatur. 276

Omiſſa aliquoties compenſatio remiſ-

ſionem debiti arguit. 278
Vbi alia argumenta non neceſfſfaria.
279
Ex

Cre
diipe

Peenn

b.,

— —

—
debiti⸗
tun vi.
1. W
ntrackns

1,

ulan
110
1 dommi⸗
lal tem
locii er

.
did,
en guib⸗
tu. 21
iorni
ℳ

2

1

gerein⸗

.
4

IN D E NX RE RV M.

Ex antecedentibus computation bus
& ſolutionibus præſumitur.
280
Quid de compenſatione debit’ pro
parte liquidi pro parte illiquidi
ſentiendum. 282
Heredes pro rata ſua debitum he-
reditarium compenſfant. 283

Si plures debeantur ſummæ in quam

compenſatio facta? 284
Keo, qui compenſationem objicit,
probatio incumbit. 285
Cui editio documentorum ſuorum
quoque imponitur. ib.
Ceſſat in cauſis tributorum. 286

Quod privileginm fiſeo principis &
civitatum competit. ib.

An maritus debitor compenſatione
uxoris ſuæ debiti gaudeat. 299

In concurſu, ſi tendit in fraudem
creditorum, locum non habet.
291

Concurſus oreditorum.

Creditum in refectionem navis ſti-

pendüs nautarum in concurſu
Præfertur. 178
Stipendia nautarum privilegium des
Liedlohns non habent. ib.

Peeunia luſtrica in concurſu ad quar-
tam celaſſem perſonaliter privi-
legiatorum perrinet. 217

Is, cujus pecunia in concurſam
verſa, creditoribus ceteris præ-
terxtur. 224

Creditor, cujus pecunia in utilita-
tem fundi versa, actione rea-
li gaudet. 226
Compenſatio in concurfu, ſi tendit
in fraudem creditorum, non
pro cedit. 291
Orto contra conductorem concurſu,
conductio in creditores coatti-
nuatur. 695
Poſteriores creditores pignus poſſi⸗
dentes, id ad corpus bonorum
tradere debent. 770

In concurſa exceptio excutiendæ
prius hypothecæ ſpecialis Iocum

non habet. 786
Qvid? ſi contra emtorem ſub haſta
concurſus ortus? 80⁸

Condictio ob turpen
cauſam.

Karior ejus uſus. 72

In debitis pecuniariis illi locus. ib.

Exceptio transactionis ei non obſtat.
73
Vſuræ in ea debentur. 75

Condictio indebiti.
Indebitum ex errore ſolutum repe-
titur. 80⁰

Inſtrumentum vel pactum errore
confectum condictionem inde-

biti non impedit. 81
Error juris condictioni indebiti non
nocet. 84
Craſſus error condictionem indebiti
impedit, ibic.
Cre-

INDEX

RERVM.

Creditores uſuras a debitore obæra-
to indebite ſolutas repetunt. 87

In hac condictione an uſuræ adjudi.

centur? 88
Aliquando reus in ea ad uſuras ſol-
vendas condemnatur. 91

ui ſcit, ſe non debere, ac tamen
ſolvit, nil repetit. 92
Per ſententiam judicis injuſte damna-
tus, condictionem indebiti an
habeat? . 94

Condictio furtiva.
Furtum paſſus ſi ipfius ex turpi cau-
ſa interſit, condictione hac non

audet. 94
Hæc etiam adverſus heredes furis,
licet puniti, obtinet. 98

Contra patrem familias factum fa-
muli non impedientem datur.

1I01
In ea proceſſus ſummarius ſervatur.
102
Præfcriptio ei obſtat. ibid.

Condictio hæc contra res furtivas ab-

ſcondentes obtinet. 103
Condictio triticiarig.
Adhuce in uſu eſt. 183

In hac debitor moroſns præſtat æſti.

mationem maximam.. ibid,,
Conductor.
Fiſeus novis veteres præferre debet.
651
Ad quod eccleſia & p'a loca cogi
nequeunt. 653
Conductoris idem jus, ac locatoris.

Prædii jurisdictionem conſequitur.
661
Qui fimul jurisdictionem conduxit,
jurisdictioni provinciali ſubjici-
tur. 662
Qui jurisdictionem ſimul non con-
duxit, locatori extra cauſas Io-
cationem concernentes ſubjici-

tur. 663
Conductor prædii, cui jus detra-
ctus competit, hoe jus recte
exercet. ibid.
Ipſe tamen conductor finita condu-
ctione diſeedens, cenſum emi-
grationis locatori ſolvit. 664

Conductor prædii etiam jus lignandi
habet. 667
Præſtatiosnem eorum, quæ præſtari
non poſſe ipſe novit, poſcere
nequit. 669
Qui onera omnia in ſe ſuſcepit, ad
inſolita tamen non obligatur.

670
Mortuus omne jus in heredes trans-
mittit. 671

Locator unum ex heredibus condu-
ctoris præferens, ceteris tamen
jus ſuum non adimit, ſed hi-
communicationem lucri a præ-
lato petunt. ibid.

Conductor, niſi caſum in ſe recepit,.

ex familiæ ſuæ facto non obli-

Latur. 673

Qui omnem caſum præter vim ex-

trariam in ſe ſuſcepit, eam pro.

bare debet. ibid.
Quæ probatio quoque per conjectu-
Fas fit. ibic.
Loca

*

Loca

Con

—
lrinn.
Condät,
ill

Pton on.
cilſas l⸗
es ſhi⸗
G
un cent⸗

in cond-.
hlun ent⸗
t. G

2 gelurt
69
ligatar.
der tlan⸗
rl
N, Condn⸗
eri känen
1, ſed hi
cri A Nt:

iid,

le tettnh
0 non obli.
1
er vin en
, camm 1

et conße⸗

Ur

lis

INDEX

RERVM.

Locator conductori damnum ex ædi-
bus ruinoſis reſarcit. 676

Conductor, ædes ruinoſas ab initio

contractus ruinoſas fuiffe, pro-
Bare debet. 677

Conductori ex jure naturæ propter
ingens damnum merces remitti
debet. 678
Qui ſibi remiſſionem mercedis ob-
certos caſus ſtipulatus eſt, pro-
pter alios etiam caſus remiſſio-
nem recte petit. 680
Qui imtra biennium mercedem nom
ſolvit, recte expellitur. 691
Compenſatio debiti illiquidi condu-
ctorem a pœna in ceſſationem

itatuta liberat. ibid.
QGando conductor a contractu rece=
dere poſſit? 693

Conductor prati ob luem pecorum
pratum recte deſerit. ib.⸗
Solus metus, etſi ex eventu vanus,
ad reſciſſionem contractus ſuffi-
cit. 694
Orto contra conductorem credito-
rum concurſu, conductio in
creditores continuatur. 695

Conduct. ab emt. expelli neq. 696

Jus tamen retentionis contra emtorem
non habet. . ibe.

S. alienum locatoris nom eſt juſta
conductorem expellendi cauſa.
696
Confsſſonis Sigillum,
III plus juſto vulgo tribuitur. 1214
Sacerdoti confeſſionem revelanti an
fides Habendat 1217

Tim. I.

Conjecturæ.
Vna regulariter plenam fidem non

facit. 95ꝙ9
Plures ſuffic, ad prob-. domin, ib.

A nomine & appellatione deſumta

fortiſſima eit. ibid.
Vna aliquando ad probandum ſuffi-
cit 961

Vxor res ſuas illatas repetens, illa-
tionem, gentilitia ſua majorum-
que ſigna oſtendendo, plene
probat. ib.
Conjecturæ ad condemnationem in
quibusvis criminibus ſuſficiun
96¾,
Conjugel.
De edrum teſtimoniis vide lemma?
Te ſt is.

Conſiliarius:.
Principi non dans conſilium ſæpe
peccat. 374
Conſilium:
An ejus infelis eventus conſiliario

noceat? 34 2
Fraudulentum punitur 344

Imprudens quando crimen ſit? 345

Conſtitutum.
Ex eo mulier non tenetun, ſed’ op-
ponit SC. Vellej. 109

Debiti alieni ſine interceſſione eſſe
nequit, licet contrarium ſtatust
Gundling: ib.

Ex eo fidejuflor minoris tenetur. ib.
Conſtituti definitio. ibid.

HhRhh hhH m-

IN D E X RERVM.

Imperſonalis obligatio: ſatiifiet,

conſtitutum non eſt. 100
Conſuetudo.
Excuſat a culpa levi. 132. 12 4
Coutractus.
Filiorum familias. 197

AWſZimatorius. De hoc vide .

Qui in ſeriptis fiunt. 1073

Vt talis dicatur, praxis expreſſam
partium conventionem requirit.

. 1074
Vbi ſola ejus declaratio non ſuffi
cit. . ibid.

Die Beylagen, ad quas inſtrumen-

tum ſe retert, ſine fubſeriptio-

ne fidem habent. 1077

Creditores.

Vſuras a debitore obærato indebite

ſolutas repetunt. 2 87
Creditori poſt centum annos ean-
dem, quam ipſe olim nmame-
ravit, ſummam obtrudi, ini-

quum eſt. 148
Creditor pignoratitius mediam dili-
gentiam præſtat. 149

Creditor impenſas neceſſarias in pi-

gnus facit. 153
Creditor antichreticus quando fru-
ctuum rationes reddat? 155

In bona debitoris immiſſus, anti.
chreſi tacita gaudet. 159

Modicas impenſas non repetit. 163

Credens in refectionem navis quid
probare debeat. 176
Creditum in refectionem hanc ſti-
pendiis nautarum in concurſu
Præfertur. 178

Creditor, cujus pecunia in utilita-
tem fundi verſa, actione reali
gaudet. 226

Rem ſibi pignoris loco obligatam

retinere nequit, ſi ex alio con-
tractu ad eum pervenit. 300

Soluto vno debito, pignus pro al-
tero recte retinet. 301

Cui taberna oppignorata fuit, mer-
ces tantum ad corpus venditras
perſequitur. 723

Qui generalem & ſpecialem habet
hypothecam, hanc prius excu-

tere debet. 727

Cui generalis hypotheca conſtituta,
quando ſpecialem conſequatur?
In emtionem rei credens privilegium
perſonale tantum habet. 742

In domum ædificatam ceredens jure
civili hypothecam non habet.

4 743
Secus, qui in refectionem navis
credit. lbid.

Creditor alienationem pignoris im-
pedire nequit. 802

Præſumtio malæ fidei contra credi=
torem, qui actioſem ſuam poſt
mortem diſtulit, cefflat, cum
debitor potentior fuerit. 986

Vide plura fub voce: Pignus,
Culpa.
Hæc doctrina valde intricata. II4

Communis de ea ſententia retinendee
II

La.

n e

Ante

nit. *⅓

1 pro 1.
ol
it, mer⸗
Vendit
19
en lubet
ins eol⸗
1
tim,
tur!
iepion
. 76
Ens ure
haber,
76
Ws
nori
Nn⸗ H
ter geci⸗
um bo
Aa, uc
ett. N

guut

ata⸗ 1

keinen

4

1.

Il⸗

4

INDEX

RE RV M.

Lata interdum per miſericordiam
committitur. 117
Miniſter Principis non ex leviſſi na
culpa obligatur. 120
2 . .. ..
Leviffſima eſt, cum Principis mini-
ſter negotiis obrutus, quid omit-
tit. 121

Leviſſima eſt, damnum ex negotio
oblique redundans nen prævide-

re. 122
Lata ultimo ſupplicio puniri poteſt.
124
Conſuetudo excuſat a culpa levi.
132

Ad culpz gradum æſtimandum con-
ditio perſonæ inſpicienda. ib.

CLurator.

Ejus abſentia juratam uxoris fidejuſ-
ſionem non infringit. 268

Dehitor.
In caſibus, ubi L. Anaſtaſiana ceſ.
ſat, id, quod ipſe olim acce-
pit, reſtituit- 141
Ante apocham traditam debitum re-
C(Cte retinet. 294
Debitor ceflus, quamdin ceſſionem
factam ignorat, cedenti ſolvere
& cum eo tranſigere poteſt.
517

IHem dum cum ceſſionario litigat, ce.

denti juramentum deferre pot-
ſt 530

KEhhh hhhh Z

Debitor, qui alii bona ſua donavit,
adhuc ſolvendo efſſe cenſetur,

725
Debitum.
De eo, quod certo loco dari opor-
tet. 108
Petens alio loco, cauſam in libello
exprimat. ibid.
In loco ſe daturum promittens, ejus
loci foro ſubjectus eſt. ib.
Solennia tamen ex loco contractus
dijndicantur. ibid.

Pro debito futuro, etſi ſumma incer-
ta ſit, hypotheca conſtitui pot-

Delicta.
Mutua compenſantur, utroque ta-
men non impunito. 272
Demonſtratio.
Sextuplex inter eam & probationem
diſerimen. 1017
Depoſitum.
Judiciale ne quidem ob debitum pu.
blicum retineri poteſt, 304

Ipſi aliquando pignus tacite ineſt. 305
Quale compenſationem & retentio:
nem admittat? ibid.
Depoſitarius pecunia utens tunc de-
mum, cum uti incipit, pericn-

lum ſuſtinet. 1207
Idem interitum rei depoſitz prohare
debet. 308
Suffieit tamen levis demenſtratio ad
ſuppletorium. ibid.
Abſolvitur, etſi ſuas res conſerva-
rit. ZF10

INDEX

RERVM.

Viatores recipiens, nec cauponariam
exercens, actione depoſiti con-
veniendus. 311

Culpam tamen levem præſtat, qui
pecuniam pro receptione acci-
pit. ibid.
Depotſitarius depoſito uti nequit 313
Depoſitum depoſitarii proſcripti fiſco
cedit. . 314

Detrabtus.

Conductor prædii, cui jus detractus
competit, hoc jus contra inco-
lIas emigrantes recte exercet.
664
Ipſe tamen diſcedens locatori ſubjici-
tur hoc lucrum. 663

Hereditatem extranei emens juri de-
tractus obnoxius. 510

Dies.
De die & conſule integrum ſpecim.
1017

Plura vide ſub rubro: Inſtru-
mentum.

Dißfeſſio contentorum.

Nemini, niſi argumenta falſi adfe-
rat, permiſſa. 1I1I5

Quæ manifeſta efſſe debent. 1117
Qui ſubſcripfit, ſed perlegiſſe ſe ne-
gat, ad juratam diffeſſionem
non admittitur. 1118
Ex juſta eauſa quis ad partem con-
tentorum jurato diffitendam ad-
mittitur. 1120

Ad eam heredes de credulitate ad-
mittuntur, ſi juſtæ ſuſpiciones
ad ſint. I121

Quid? ſi is, qui contenta diffitetur,
ſuſpieiones ſuas probare ne-

queat. II22
D ffeſſio jurata.
Sub recognitione tacite continetur.
1108
IIeredibus caute imponenda. 1109

Eam declinare nequit, contra quem
inſtrumentum profertur. 1113

Documenta.
Vide lemma: Inſtrumentum,

E.
Eccleſic.
Inter potentiores non refertur. 524
Eccleſia & pia loca ut veteres con-
ductores novis præferant, cogi
nequeunt. 653
70⁰⁸
Eccleſia in adminiſtratorum ſuorum
bonis pignus tacitum habet.

749
Quod non procedit in bonis alio-

rum contrahentium. 750
762
Eccleſia græca utrum pontificiis,

an Lutheranis proxime accedat.
1123

Res eccleſiæ permutari poſſunt.

Res ſacræ pignorari poſſunt.

Edildtum edilitium.
De hoc vide ſub Æ.

Emphyteuſit.
Duo domini emphyteuſeos directi
contra ſe jus retractus non ha-

bent. 489
⸗ Do⸗-

u bi
Mund
ſ
(unnc
S
A
M inl

Ne

G,
W

1
i⸗

—
Urr,
bunt ge⸗
Un

.

pptineter.
110
1 1105
mn gen
.. UI;

ntucn,

tta 5
teres r. .
Ant, Cg1
G
nt.
GGoruR
ee
vonis Ai.
nt. 762
Ponüfteii⸗
ne aeeran,
1123O

..

1
ſeos e

Hon r⸗
us

Do

K INDOD EXN RERVMrMr =ð

Dominus emphyteuſin venditam re-
tracturus, judicio poſſidentem
emtorem per ſequitur, 490

Emtio venditio.

Conſenſus in eam factis declaratur.
395

An blanditiis conſenſum elicere li-

ceat? .

397
Quando ſpatium ad deliberandum
ſumens obligetur. 39 8
Quando quis ad venditionem rei co-
Ei poſſit. 399
An venditio rei ſuæ pœnæ no-
mine alicui imponi poſſit? ib.

An inſtrumentum obligationem de-
mum pariat? 40⁰⁰
Res alienata revocari poteſt, ſi ven-
ditionem leges interdicant. 416

Quid? ſi res poſt venditionem com-
mmaercio eximatur. 418

uando tunc venditor uſuras pretü
reſtituit? ib.
Quid? ſi princeps factam venditio-
nem improbat. 421
An venditio rei, quæ intuitu certa-

rum perſonarum commercio
exemta, ſubfſiſtat. 4²³3

Emtio propterea, quod alter pro-
miſſis non ſterterit, non reſein-
ditur. 570
Niſi reſpectu horum promiſſorum
celebrata fuerit. ibid.

Emtione reſciſſa, omnia ad priſti-

num redeunt.

Ft

Hhhhbhhh3z

Emtor nec in publica, nec privata

Emtione nondum perfecta, an a
cractatibus recedere liceat? 573

Emtio ad corpus quando fieri cen-
ſeatur. 591
Qui rem ad corpus vendit „ &
menſuræ obiter mentionem fa-
Ecit, emtori non obligatur. ib.

Emtor rem venditam propria aucto-

ritate oceupans amiſſione ſui
juris punitur. 599

Emtor ne tunc quidem, cum ei
in inſtrumento emtionis occu-
patio permifſſa eſt invito ven-
ditore poſſeſſionem apprehende-
re poteſt. 602
Emtor vim committit, qui rem
emtam abſente venditore occu-
Pat. ibid.
Nec judicis auctoritas ſine cauſæ
cognitione interpoſita ſufficit,
ut emtor rem emtam oceupet.
603

emtione venditori invito cautio-
nem obtrudere poteſt. 619

Error.

„
Juris condictioni indebiti non no-

cet. 84
Crafſus condictionem indebiti impe-
dit. ibid.
Exceptio excuſſionis.

Tunc non obſtat actioni hypothe-
cariæ, cum depitor ſolvendo
non eſt. 725

De-

IN D E X RERV M.

Debitor a creditore generalem &
ſpecialem hypothecam habente
conventus, exceptionem excuſ-
ſionis non habet. 729

Valet tamen, & tertio poſſeſſori

obſtat renunciatio exceptionis
excutiendæ prius hypothecæ ſpe-
cialis a debitore facta. ibid.
Ceſſat beneficium hoc, cum con-
curſus contra debitorem excita-

tur. 732
Speciali hypothecæ exceptio excuffio-
nis non obſtat. 733

Vide plura: Hy pothecaria

actio-.,

Exceptio rei venditæ &α
tradita.

Ceſſat tunc, eum venditio contra le-
gis prohibitionem facta. 852

Plura vide ſub rubro: Evictio,

Exculpatio.

Tertii inculpationem ſæpe involvit.

40
Prodeſt ei, quem prius inculpaverat
læſus. ibid.

Ewercitoria actio.
Navis ei, qui in refectionem ejus
credidit, eſt oppignorata. I72

Ad probationem crediti contra exer-
citorem ſufficit chirographum

magiſtri navis. 175
Exercitor navis ex delicto magiſtri
an obligatur. 180

Eaſecutionis proceſſus.

Catenus in hoc inſtrumenta gua-
reltigiata ſufficiante. 10955

Actor illi renunciare poteſt. 1099

Quæ renunciatio vel exprefla eſt, vel
tacita. 1100

Tacita, vel per errorem facta valet.
IIOL

Reus proceffum exſecutivum in or-

dinarium convertere nequit.

1103

An peregrini exſecutive agere poſ-
ſint!? ibid.

Erſpectantic.

De his vide ſumma capita, Diſfferta-
tioni in calce Tomi IV. de exr-
ſpelctantiis præfisa. 1255

Evilctio.

Eimtor, cui evictio in limine contra-

us imminet, quando exceptio-

ne imminentis evictionis ſe tuea-
tur. 81 ⅓

Quæ exceptio diverſa eſt ab exceptio-

ne non ſecuti implementi. ib

Et onus probandi in excipientem con-

Jicit. 1816

Actio, quo præſtatio evictionis peti-
tur, proceſſu ordinario expe-
dienda, 817

Quæ in hac actione petantur. 918
Præſtatio evictionis in eo foro peti-
tur, ubi lis de re ipſa. 820

Negans tamen, ſe ad evictionem ob-

ligeri, apud ſuum judicem con-

venitur. ibid.
An tertius ad evictionem præſtandam
obligetur=- 8323;

A

6

An e

Res:

Ceſſa

Au mi
ey
tul

den li⸗
ine
Injuria
i

1

dpon

lyvid

Umt

—

1
dh,N
IIAN
Nchi u.
II
m in or.
nequi,
Ilo;

gere Pol
id⸗

Diſent.
⸗

ke

y⸗

e contte⸗
eptio⸗
Met:
8I5
SZZõ
ni i
tenn on.
916
Eis Reii⸗
io enhe⸗

1

t. i

ro pet⸗

. e

oren e⸗
icemn eal⸗
ihit,
ilune
13

1

IN D E X

RERVM.

An conveniri idem poſſit, ſi ſciens

falſum dixerit. 824
Res a fiſco alienatæ evinci nequeunt.
826

Cefſat id tamen, cum ãſcus aperte
nulliter in alienando proceſſit.
817
An maritus ex contractu uxoris ad
evictionem præſtandam oblige-
tur. D 830
Rem litigioſam emens, an victus de
inde evictionem petere poſſit?
831
Injuria vel imprudentia judicis evi.
ctionem excludit. 8323

Quæ exceptio tamen non facile ad-

mittitur. ibid.
Spontanea ceſſio & transactio ex-
cludit præſtationem evictionis.
835
Emtor prædii, qui a tertio extraju-
dicialiter interpellatus, ſe cefſu-
rum, reſervato fibi contra ven-
ditorem regreffu, pollicetur,
tacitam conditionem ſi petitor
jus ſuum in judicio probaverit,
adjeciffe cenſetur. ibid.

Transactio poſt rem judicatam inita
præſtationem evictionis non im-
pedit. 836

Evictionis præſtatio peti nequ't, quam.-
diu ſuper poffeffione litigetur.
839
Emtor, qui onus rei emtæ inhærens
ſeire facile potuit, evictione
non gaudet. 840

Cuicunque actori evincenti exceptia
rei venditæ & traditæ obſtat.

Et principi obſtat. ibid.
Ejusque heredi. ibid.
Locum etiam habet, cum prlvilegia
revocantur. 850

Si hæc exceptio non attendatur ad
evictionem præſtandam agi pot-
eſt. ibid.
Confer lemma: Litis denun cia-
tio.

F.
Feudum.,

Ereditor, cui feudum antichretice
oppignoratum, an ſumtus ſer-
vitiorum repetat. 162

Quando ſuceeſſori feudali Lex Ana-

ſtaſiana non obſtet. 565,
Pignus feudale ſine domini conſenſu
nullum. 759

Succeſſores feudales feudum oppigno-
ratum a creditoribus vindicant.
S 760°
Hypotheca feudalis a die obtenti con-
ſenſus domini initium ſumit.
773
Conſenſus domini feudi in pignus
retrotrahitur ad diem, quo pe.
titus fuit. 774

Creditor, cui feudum oppignoratum,
illud ſine domini conſenſu ven-
dere poteſt. 782

Creditor jus pignoris feudalis ſine do-
mini conſenſu cedere poteſt.

783
Do⸗

De contractibus ejus-.

INDEX RERV M.

Dominus directus in translationem
dominii utilis conſentiens, hy-
pothecam, quam forte in fun-
