trachtung kommen, daß bey dieſem Concurſu viel andere Glaͤubi⸗
ger, ſo damnum zu evitiren ſuchen, concurriren und den Ap-
Pellanten, die ein bloſſes Lucrum intendiren, billig vorgehen.

IV.

Sgora debitoris ereditori jus non dat, ut u ſuras ultra
alterum tantum petat.

. 5 V.
Nec interpellatio judicialis quidem ſußicit.
VI. ⸗
MNec ſuſfſicit mora, quam lex ipſa indueit.

Sonem debitoris moram efficere, ut uſuræ ultra akerum tan-
tum currant, adfirmant Herlichius; Deciſ. 30. n. 3. & Carpzo-
vius Quæſt. erim. 92. . 52. negat Zubor de altero tauto P. 4.
Tom. II. Vyyyy art.

906 MEDIFPAT. AD PANDECT.

art. 6. §. 5. & judicialem interpellationem deſiderat. Ego
vero moram nullam ad hoc, ut uſuræ ultra alterum tan-
tum currant, ſufficere credo. Claræ ſunt nimis leges, quæ
curſum uſurarum omnium, ſive ex ſtipulatione ſive ex mo-
ra debeantur, poſtquam ad alterum tantum pervenerunt,
ſiſtunt. Vide eas in meditatione rI. bujus Speciminis. Igitur
nec judicialis interpellatio prohibitionem eam tollit. Obji-
ciunt communiter legem 35. de Uſuris, in qua Paulus: Li-
te, inquit, conteſtata uſuræ currunt. Sed quid hæc
ad nos? Etiam ſtipulatione de uſuris interpoſita, uſu-
ræ currunt, h. e. currere incipiunt, curſum tamen ſuum
non in æternum continuant, ſed ſimul ac terminum lege
ſtatutum attigere, currere deſinunt. Urgent porro diſſen-
tientes, quod ſua mora unicuique non tertio nocere debeat
per l. 173. §. 2. D. & c. 25. in 6. de Reg. juris. Sed nocet
utique mora debitori moroſo, quippe qui propter hoc ipſum,
quod moroſus eſt, ad uſuras præſtandas obligatur. Ut vero.
hæc pœna ſummam ipfius ſortis excedat, neceſſe non eſt,
quum ex legislatoris arbitrio pendeat, quem modum pornæ
ſuæ eſſe velit. Igitur, niſi lege provinciali aliud conſtitu-
tum ſit, quod in electoratu Saxoniæ pe. deciſionem 29. factum,
uſuræ etiam poſt judicialem interpellationem & litis conte-
ſtationem ultra alterum tantum non currunt. Sed quid fi
lex ipfſa debitorem in mora conſtituat? Nec hkoc ſufſficere
puto, quia leges ſæpe memoratæ ſimpliciter ufuras ſupra
alterum tantum currere vetant. Sic debitores pupillorum
minorumque ipſo jure in mora ſunt & uſuras ſine omni
promiſſione & interpellatione ſolvunt, l. 5. C. de Actionibus
emti, l. 3. C. In guibus cauſis in integrum reſtitutio. Errant
tamen, qui uſuras has ultra alterum tantum extendunt,
quum privilegium pupillis, quod leges illis nuſpiam, ne
quidem

(

„

SP. CCXLIIX. DE VSVRIS VI TRA ALTVR. TANT. 907

quidem in titulo C. de Uſuris pupillaribus, tribuunt, tribue-
re nequeant. Porro emtorem lex ipſa ſtatim, poſtquam rem
accepit, in mora conſtituit & ad uſuras obligat, ne ſimul
re & pretio utatur I. y. C. de Actionibus emti. An ergo hæ
uſuræ etiam ultra alterum tantum currunt? Ventilata eſt
hæc quæſtio aliquando in tribunali Wolffenbuttelenſi i in cau-
ſa des Erneſtiſchen Curatoris bonorum, contra Jo. Georg
Minnern, in qua curator bonorum creditorum Bomhine eot
tra eum, qui ante multos annos domum debitoris obærati
ſub haſta emerat, ſed partem pretii nondum ſolverat, age-
bat & reſiduum pretium cum uſuris omnibus petebat. Et
ab initio quidem, menſe nempe Majo anni CcIlo 1o CCXXIII.
actori uſuras omnes etiam ultra alterum tantum ad judicavi-
mus: Daß Beklagter den Ruͤckſtand von den 95.. Rthlr. Kauf⸗
Geld, welcher ſich auf 219. Rthlr. 3. ggl. ſeit dem 8. Aug. 1693.
bis jetzo belaͤuft, ſamt aufgeſchwollenen Zinſen zu entrichten ſchul⸗

dig. V. R. W. Supplicatione autem a ree interpoſita, ſen-

tentiam noſtram menſe Septembri anni clo 10 Ccxxiv. muta-

vimus, atque leges, quæ generaliter uſuras ſupra alterum
tantum prohibent, etiam ad uſuras pretii non ſoluti exten-

dimus: Nunmehr aus den Acten ſo viel zu befinden, daß Beklag⸗
ter die erkannte 219. Rthlr. 8. ggl. nur ad alterum tantum n zu
verzinſen ſchuldig. V. R. W.

VII.

Adminiſtrator pecuniæ alienæ, qui ex en uſuras ultra alterum

zantum percepit, ad eas reſtituendas recte convenitur.

VIII.

“
Solus famen dolus non eficiz, ut uſuræ ultra alterum
tantum currant.

VYyyyy 2 Recd

..

908 NMEDITAT. AD PANDECT.

eddiderat tutor pupillo ſuo rationes; in iis vero ſortem
R quandam & uſuras ex ea ſorte perceptas reticuerat.
Convictus de hoc ſive errore ſive dolo damnatusque fuerat
ad ſortem inferendam & uſuras usque ad alterum tantum
ſolvendas. Non contentus hac ſententia pupillus, ſeſe in
integrum reſtitui, & uſuras ſibi ultra alterum tantum adju-
dicari, flagitabat. Et obtinuit etiam, nobis judicantibus,
victoriam. Præcipua quidem, qua utebatur, ratio eum non
juviſſet. Ajebat nempe, tutorem dolo feciſſe, quod uſu.
ras has in rationes non retuliſſet, dolum vero ex ſententia
Zuboris de altero tanto P. 3. art. I13. §. 13. & aliorum effice-
re, ut reus ad uſuras & intereſſe etiam ultra alterum tantum
obligetur. Verum hæc opinio Taboris legi 22. §. I. de Uſu-
vis & legi un. C. de Sent. quæ pro eo quod intereſt, quæ ge-
neraliter uſuras & intereſſe ultra alteraum tantum extendi
vetant, aperte repugnat, atque ſatis a ernbero de uſuris
ber modum intereſſe ultra alterum tantum non exigendis §. 35.
Cc C36. refellitur. At ſi rem recte conſideras, uſuræ, quas
Ppupillus petebat, uſuræ non erant, ſed ſors, I. 7. §. 12. de
Admin. & peric. tut. Igitür, dum ultra alterum tantum
exigebantur, adverſus leges uſurarias haud peccabatur.
Add. Hagen de Uſur. cap. 5. n. 271. & Finckelth. Obſ. 40. .
25. Sic menſe Aprili anni 1719. judicavimus: Daß Be⸗
klagte Klaͤgern die am 12. Dec. 1678. der Stadt Ruͤgenwalde
geliehene 100. Thlr. ſamt den von folcher Zeit bis jetzo aufgelaufe⸗
nen Zinſen, imgleichen ſein Antheil an den vor das Haus erhalte⸗
nen 400. fl. vor die Apotheke empfangenen 600. fl. und vor den
Garten bezahlten 6. fl. ebenfalls mit den von anno 1680. an bis
jetzo aufgeſchwollenem Intereſſe heraus zu geben ſchuldig. V. R. W.
Rat. dec. Anfaͤnglich iſt die auf Seiten Klaͤgers geſuchte r veſti⸗
tutio in integrum zu unterſuchen, da denn die Erinnerung, daß
ihm die Zinſen von den aus der Vogleriſchen Erbſchaft herathren⸗

terr⸗

SP. CCXLIX. DE FRVCTIBVS. 90⁰⁹

den Geldern auch ultra alterum tantum gebuͤhren, billig in Be⸗

trachtung gezogen wird. Denn da der Caͤmmerer Reuter das ſei⸗

nem Pfegbeſohlenen an ſolcher Erbſchaft zuſtehende Theil zu ſich
genommen und die Nutzungen davon nicht in Rechnung gebracht,

ſondern behalten, ſo iſt nichts billiger, als, daß er und ſeine Er⸗

ben die Zinſen und zwar ultra alterum tantum bezahlen.

COA O L L A X I A.

r. Uſuræ, quæ per modum intereſſe petuntur, ultra alte-
rum tantum exigi nequeunt, quemadmodum infra
in Spec. CCL. de intereſſe, medit. 3. oſtendam.

2. F. ructus ultra alterum tantum & veram rei æſtimationem
recte adjudicari, dicam in pecimine Jequente de
FEructibus, medit. 4.
3. Is, qui uſuras pro altero ultra alterum tantum ſolvit, eas

recte repetit. Vide Specimen CCl. de . Mmienehe,
meditat. 4.

S P ECI M E N CCXLIX.

MEDITATIONNYM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. I.

FRVCGTIBVS.
I.

Bonæ fdei poſſeſſor fructus conſumtor, ℳ ex iis locupletior
factus ſii 17, lucratur, exſtantes domind ſgerveniente B
iruir.

. II.
Prubctus exſtantes dieuntur, qdui Zuide tempore rei judicatæ
jam conſumt: ,Jed tamen tempore litis conteſtatæ adbue
pbenes poſſeſorem fuerunt.

ryVyVyV 3- III.
78

910 MEDITAT. AD PANDECT.

Quæ de domino dicta, ad quemlibet jus in re fortius præſente
poſſeſſore habentem extenduntur.
onveniebat nunc, poſtquam de uſuris ſatis diximus,
ſecundam tituli hujus partem, quæ de fructibus in-
ſcribitur, explicari. Sed morem ceterorum inter-
pretum ſequuti ſumus, atque doctrinam de fructibus ſupra
in Specimine XCIX. quod de rei vindicatione agit, occupa-
vimus & fere exhauſimus, ut pauca, & quæ juſtam ſpeci-
minis menſuram vix implent, ſuperſint. Non retractabo
nunc, quæ tunc ſatis tractata & expoſita fuerunt, reminiſcar
ſaltem & confirmabo, aliquando etiam locupletabo. Me-
morabile inprimis eſt, quod in dicti Speciminis X6IX. me-
ditat. 4. & 5. dixi, bonæ fidei poſſeſſorem vero domino ſu-
pervenienti ſecundum jus commune fructus exſtantes ſimul
cum re reſtituere, & conſumtos, tametſi ex iis locupletior
factus ſit, lucrari, jure Saxonico antiquo autem exftantes
etiam, quos modo a ſolo ſeparavit, retinere, JICros tamen
Saxonicos recentiores a priſco jure patrio hac in parte re-
cedere, atque ſecundum jus Romanum & reſpondere & ju-
dicare. Illuſtrabo nunc hæc omnia reſponſo, quod Cti
Vitembergenſes menſe Majo anni cio 105 ccN. exararunt, ex
quo duo hæc, quæ in Specimine X“1IX. omiſi, nunc obſer-
vabo. Primum eſt, fructus exſtantes nobis etiam illos dici,
quos bonæ fidei poſſeſſor tempore quidem rei judicatæ jam
conſumſit vel alienavit, ſed tamen tunc, quum litem con-
teſtatus eſt, adhuc poſſedit, arg. l. 22. C. de rei vindicat.
Alterum eſt, reſtitutionem fructuum exſtantium non ſoli
domino ſed cuicunque jus in re fortius, quam præſens poſ-
ſeſſor habet, habenti faciendam eſſe. Itaque creditori an-
tiquiori, in cujus præjudicium creditori juniori res debito-
ris

Nen
n

ebio⸗
15

Sp. CCXLIN. DE FRVCTIBVWS. 11

ris ad judicatæ fuerant, & rem ipſam & fructus exſtantes
reſtitui oportere, exiſtimatum eſt, arg. legis ult. §. 4. Qugk
in fraudem ereditorum. Sed videamus ipſum reſponſum:
Hat Lucas Kuͤhne anno 1680. wider Johann Adolph Lauterba⸗
chen wegen einer Schuld⸗Foderung von 1018. Rthlr. 18. ggl.
auf deſſen Erbſchaft zu Alsleben Arreſt geſuchet, ſolchen aber nicht
ſelbſt, ſondern nur ein mandatum de non alienando erhalten.

Als nun Kuͤhne bey einem kurz hierauf zu Deſſau wider Lauterba⸗

chen entſtandenen Concurſu ſich gemeldet, und den Proceß zu
Alsleben ſtecken laſſen, hat unterdeſſen ein anderer Glaͤublger, Na⸗
mens Chriſtoph Helnrich Lauterbach von Luͤneburg, wider des be⸗
reits verſtorbenen Johann Adolph Lauterbachs Erben und, da die⸗
ſe der Erbſchaft renunciiret, wider den verordneten curatorem
bonorum wegen 400. Thlr. Klage erhoben, und, daß ihm die
Guͤther zu Alsleben in ſolutum abgetreten und ad judiciret wor⸗
den, erhalten. Worauf Lucas Kuͤhne auch wiederum bey der Re⸗
gierung zu Halle unter dem Vorwand, daß er durch das manda-
tum de non alienando ein prioritaͤtiſch Recht auf ſolche Aecker
erhalten, gegen Chriſtoph Heinrich Lauterbachs Erben Klage erho⸗
ben. Da denn anno 1701. den 13. Maj. ſoll erkannt worden ſeyn,
daß Beklagte dem Klaͤger entweder die ſtreitige Guͤther abzutreten,
oder den Werth derſelben ſammt den fructibus perceptis auf ſei⸗
ne Schuld⸗Foderung zu bezahlen ſchuldig. Wannenhero der Herr
zu wiſſen begehret, ob Chriſtoph Heinrich Lauterbachs Erben, als
bonæ fidei poſſeſſores, nicht zum wenigſten mit Erſtattung der
eingehobenen Fruͤchte und Nutzungen zu verſchonen waͤren. Ob
nun wol Chriſtoph Heinrich Lauterbachs Erben, da ſie die zu Als⸗
leben liegende Guͤther juſto titulo, nemlich datione in ſolutum,
von dem curatore bonorum und noch darzu durch gerichtliche
Adjudication an ſich gebracht, billig pro bonæ fidei poſſeſſo-
ribus zu halten, ein bonæ fidei poſſeſſor aber das Eigenthum
aller Fruͤchte, ſo er aus dem Guthe erhebet, gleich nach der Per-
ception

9 12 MEDTTAT. AD PANDECT.

—

ception erwirbet und acquiriret, demnach zu deren Wiederaus⸗
nieferung nicht verbunden zu ſeyn ſcheinet: Dennoch aber und die⸗
weil in den Rechten ein groſt er Unterſcheid zwiſchen den eingehobe⸗
nen Fruͤchten, welche annoch vorhanden, und denenjenigen, wel⸗
che der bonæ fidei poſſeſſor bereits in ſeinen Nutzen verwendet,
oder veraͤufſert, gemacht, und zwar dieſe, nemlich die fructus
conſumti dem bonæ fidei poſteſſori voͤllig und ohne Unterſcheid
zugeeignet, jene hingegen, nemlich die fructus exſtantes, dem
rechten Eigenthums⸗Herren nebſt dem Guthe ſelbſt zugeſtellet wer⸗
den; So werden Heinrich Chriſtoph Lauterbachs Erben mit Er⸗
ſtattung der von ihnen erhobenen und bereits verbrauchten oder ver⸗
aͤuſſerten Fruͤchte und Nutzungen zwar verſchonet, aber zu Wieder⸗
erſetzung derjenigen, ſo bey der Litis conteſtation annoch vorhan⸗
den geweſen, oder nachgehends erhoben worden, billig angehalten.

Malz fqei poſſeſſor aæd reſtitutionem fructuum perceptorum
etiam ſupra alterum tantum & rei reſtituendæ valorem
recto damnatur.

luſtriſſimum quoddam Germaniæ tribunal nuper admodum
litem, quæ per ſeculum & amplius duraverat, decidit tan-
dem, atque actori prædium cum fructibus perceptis
omnibus adjudicavit. Quam gravis hæc ſenfentia acci.
derit reo; nemo non videt. Is majoresque ejus Prædium
ſupra ſeculum poſſederant, & fructus ex eo ampliſſimos
ceperant, perceptos, ur eſt mos familiarum illuſtrium,
laute fſplendideque vivendo confeſtim conſumſerant-
Horum æſtimatio &gſtimationem Prædii reſtituendi lon-
giſſi me

„N

ſe
N N
Pen
en

hodun
Gir ter
eteelil
tii u.

ltne

mietn
ndi

“

SP. CCXLINX. DE FRVCTIBVS. 913

rei neceſſarius, ſententiam ſimul meam de judicii hujus juſti-

tia, &, num fructus ultra alterum tantum adjudicari poſſe
crederem, exquiſivit. Pollicitus ſum, me in ſcriptis re-

ſponſurum; quod nunc facio. De facto ipſo, quod cogni-
tum ſatis non habeo, haud diſputabo. Dubitari utique po-
teſt, fueritne reus, qui cum majoribus rem per ſeculum
tenuerat, & non niſi longa & operoſa lite vinei potuerat, atque

adeo graviſſima pro ſe argumenta habuerat, horumque ponde-
re judicium ipſum tamdiu dubium reddiderat, ſuſpenderatque,

malæ fidei poſſeſſor. Veroſimile hoc vix eſt, ſupponendum
tamen, quia in hac mala fide tanquam in fundamento ſuo con-

demnatio innititur. Quodſi ergo mala fide tenuit prædium,

giſſime excedebat, & eo excreſcebat, ur cetera quoque rei
bona abſorberet, illumque fortunis omnibus exſpoliaret.
Quæ quum mihi narraret vir illuſtris, utriusque actoris &

recte ad reſtitutionem fructuum etiam ſupra alterum tantum

& verum rei pretium damnatus eſt. Equidem objici poterit,
quod uſuræ vicem fructuum obtineant l. 34. de Ejuris & quod
poſſeſſor, qui fructus ſupra alterum tantum reddere cogi-
tur, perinde ut debitor in uſuris ad incitas redigatur, at-
que adeo eadem ratio, quæ curſum uſurarum ultra alterum
tantum ſiſtit, hic quoque adſit. Verum enim vero uſura,
ſi rem accurate conſideres, fructus non eſt. Fructus quip-
pe ex ipſo corpore percipit atque adeo vero domino quo-
dammodo aufert & præripit malæ fidei poſſeſſor, omni pro-
terea miſericordia indignus; uſuras contra debitor dum
non ſolvit creditori nihil ei aufert, ſed tantum lucrum de-
negat, minore aliquantulum injuſtitia. Adde J. 121. de

Verborum ſignif. Iigirur jura noſtra multis in capitibus aliud

de fructibus, aliud de uſuris conſtituunt. Sic malæ fidei Poſ-
ſeſſor de frucétibus percipiendis non etiam de uſuris percipien-

Tom. I 2, 2Z 2 2 Zæ dis

914 MEDITAT. AD PANDECT.

dis tenetur, I. 62. pr. de Rei vindicat. I. 20. §. 14. 7. — .
Malæ fidei poſſeſſor fructus etiam ante lirem conteſtatam
perceptos reſtituit, uſuras non niſi poſt litem conteſtatam
ſolvit, l. 20. §. 12. de Hered. pet. I. I. C. de bis, guibus ut indi-
gnis. Plura habet Cujacius lib. 8. obſ. 3. qui tamen in fine
confidentius, quam par eſt: Alias, inquit, differentias in-
ter uſuras & fructus non agnoſco. Potuiſſet vero & hanc,
de qua in præſens ago, agnoſcere, ſcilicet condemnatio-
nem in uſuras ultra alterum tantum fieri non poſſe, in fructus
poſſe. Nam lex 27. §. 1. C. de Uſuris, Movellæ i item 121 &
138. ſaltem uſuras ad alterum tantum alligant. Contra lex
22. C. de Rei vindicatione malæ fidei poſſeſſorem OMNES,
VNIVERSOS fructus cum ipſa re præſtare jubet, & lex I.
C. de his, guibas ut indignis eursdem INTEGROS fructus
reddere cogit. Sed ais, ita reus ad extremam egeſtatem
detrudetur. Detrudatur, licet. Recte Juſtinianus in §. 30.
I. de rerum deviſ. Scienti, ait, alienum ſolum eſſe, poteſt
objici culpa, quod manſerit temere in eo ſolo, quod intel-
ligebat alienum eſle.

V.
Peccat zece qui fructus && uſuras ſimpliciter adjudicat, nee
terminum a quo adjicit.

VI.
Poſt controverſiam motam, idem eſt, quod poſt citationem
inſinuatam.
nveteratus judicantium mos eſt, ut, dum reum ad reſtitu-
I tionem fructuum cum re ipſa condemnant, non, ex quo
tempore fructus reſtituendi ſint, adjiciant, ſed ſimpliciter das
Guth ſamt den daraus erhobenen Nutzungen auszuantworten ju⸗
beant. Idem in uſuris facere atque actori das Capital nebſt
dem

nid
chu
ud
1
l.
Uns
nen

Md
tel.

SP. CCNLIN. DE FRVCTIBVS. 915

dem Intereſſe moræ adjudicare conſueverunt. Quo ſtylo

quoties utuntur, peccare ſe contra l. 3. C. de Fructibus & li-

tium expenſis, & poſt abſolutum dimiſſumque judicium Iitem
alteram ex litis primæ materia ſuſcitare, ſciant. Poſtquam

enim ſententia iſtiusmodi res judicata facta eſt, diſputare

incipiunt partes, ex quo tempore fructus debeantur, an ſta-
ſtim ex die, quo reus olim poſſeſſionem nactus fuit, an
ex eo, quo in jus vocatus eſt, an denique ex eo, quo ju-
dicium accepit & litis conteſtacio acceſſit. Quæ Iis, dici
non poteſt, quantas ſæpe turpas de novo excitet, quamque
exſequutionem rei judicatæ moretur. Idem in generali con-
demnatione ad intereſſe moræ contingit, partibus incertis,
quo tempore mora cœperit. Oportet igitur cordatum judi-
cem utrobique diem determinare atque ſic materiam novæ
litis intercipere. Nequit hac in parte ſatis circumſpectus eſſe
judex. Recordor, litem novam ſuſcitatam fuiſſe ſuper ver-
bis ſententiæ, quibus reus ad fructuum poſt controverſiam
motam, von Zeit der erhobenen Klage, perceptorum reſtitu-
tionem damnabatur. Reus ipſe ea de judicio accepto ſeu litis
conteſtatione interprætabatur. Sed ei l. 25. §. 7. de Heredit. pet.

quæ interlitem conteſtatam & controverſiam motam diſcrimen

acit, aperte obſiſtebat. Contra actor fructus ex die, quo libel-
lum judici porrexerat, computabat. Sed ne huic adſenſum fuit.
Placuit media ſententia, ut fructus ex die, quo reus in jus
vocatus fuerat ſeu citationem acceperat, deberentur. Ne-
que enim ſola libelli oblatio in mala fide eum conſtituebat,
quousque ad notitiam ejus non perveniebat. Igitur a die
notitiæ demum controverſia vera mota dici poterat. Confer
Clement. 2. Et lite pendente.

CONOILLANIA.

1. Juſtinianus in §. 35. I. de Nerum divif. rationem, propter
quam bonæ fidei poſſeſſori fructus perceptos ad judicat,
in cultura & cura, quam rei adhibuerit, ponit. N egat,
hanc rationem adæquatam efie, Lynkerus in Analebtis ad
Inſtit. pag. 82. & recte quidem. Nam, ſi ad culturam &
. LZzZZZ 2 cu-

916 MEDITAT. AD PANDECr§R.

ſpici portet, Malæ fidei poſſeſſor, qui fandum bene co-
luit, pari jure fruetur; & ipſe bonæ fidei poſſeſſor ne ex-
ſtantes quidem fructus induſtriæ ſuæ debitos ſuperveni-
enti domino reſtituet; nec fructus naturales, qui ſpon-
te proveniunt, lucrabitur. Quare unica & adæquata
ratio in poſſeſſione bonæ fidel conſiſtit. Nec excuſa-
bit Juſtinianum, ſi vel maxime dicas, culturam ad in-
duſtriales, curam ad naturales fructus referri.
2. Quarinn⸗ anis, qui rem publice ſub haſta emit, ſi deinde
Ebhaſtatio ob omiſſa ſolemnia nulla declaretur, fru-
us cum re ipſa reſtituere debeat. Videndum eſt,
utrum nullitas aperta fuerit. Nam ſi hoc, emtor, li-
cet maxime jus ignorarit, in mala fide eſt, fructus.
que reddit, L. I. C. de Fige cà jure baſtæ Riſcal. At

ſi ex probabili cauſa credidit, ſe legitime emere, au-

Goritas magiſtratus ipſum a mala fide & reſtitutione
fructuum liberabit, L. I1. de Adquir. vel amitt. poß.
Ceteras de fructibus meditationes vide in Specimine
XCIX. de Rei vindicatiene.

SPECIMEN CCL.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AJD LIB. XXII. 71T. I.

INTER ESSE.
I.

Imiereſſe arbara vox eſt, ſed tamen recte adbibetur.

Barbarus J Ctorum recentiorum ſtylus execuſatur.

Inter-

.

ll

e⸗

SbP. CCIL. DE INTERESSE. 917
ntereſſe, quum tanquam ſubſtantivum pro lucro ceſſan-
te & damno emergente ponitur, barbara vox eſt &
priſcis jurium Romanorum compilatoribus incognita.
Hi latinius dicunt, id, quod intereſt, l. un. C. de ſen-
tentiis, quæ pro eo, quod intereſt, item commodum vel in-
commodum medii temporis, l. 82. pr. de Legatis z. item,
quantum mihi abeſt, quantumque lucrari potui, l. 13. pr.
Ratam rem bhaberi. Novi hoc probe, & tamen voce illa,
quam ICti recentiores demum civitate donarunt, utor.
Quod dum & aliis in verbis facio, mirantur multi, me,

qui barbariem in aliis reprehendo ſæpe, ipſum tamen in
ſcriptis juridicis barbare & ineleganter loqui. Hi ſciant
=velim, idem ante me alios ICros celebres feciſſe, ejusque
rei graviſſimas cauſas habuiſſe. Memorabo in præſens
unum Franciſcum Aretinum. Is ſecundum Panzirolum de
Claris legum interpretibus lib. 2. cap. 103. & Volaterranum
in fine liberi 21. omnium fſui ſeculi ICtorum longe prin-
ceps præter jura ceteras etiam liberales artes eſt adep-
tus, inprimis latinas græcasque litteras calluit, atque epi-
ſtolas Phalaridis & Diogenis Cinici, item commentaria
Chryſoſtomi ex græcis latina fecit, terſe ſatis, quin teſte
Franciſco Pbhilelpho lib. 31. epiſtolarum, omnem linguæ bar-
bariem graviter eſt adverſatus. Sed hic Aretinus, quem
Philelphus lib. 28. virum in omnii eruditionis ac ſapien-
tiæ genere præſtantiſſimum vocat, conſilia quoque & mul-
ta alia in jure ſcripſit, tam barbare, tam inquinate, ut hos,
qui data opera epiſtolas obſcurorum virorum aliaque ejus
generis compoſuerunt, longiſſime poſt ſe relinquat. Quam
diverſitatem ſtili intuens nullumque litteraturæ veſtigium in
libris juridicis inveniens Panzirolus dubitare incipit, duone
fuerint cognomines Aretini, Ctus alter, alter literator. Sed
22222 3 d u

„r8 AEDITAT. AD PANDECI.

dubium hoc tollit, unumque fuiſſe Aretinum, liquide oſten-
dit La Monnoie apud Baylium in Dictionaire art. Aretin.
lit. C. ſimul Ctos barbare loquentes & ſcribentes neceſſita-
te excuſat. Et profedto omnes, quotquot conſuli, audiri,
legi, intelligi volumus neceſſe eſt, ut ſtylum noſtrum ad
morem receptum & ad captum horum, qui nos conſulunt,
audiunt, legunt, accomodemus. Ni hoc facimus, ſoli re-
linquemur. Sed, adis, Cujacii, Gothofredi ceterorumque,
quui bonas litteras cum jurisprudentia conjunxerunt, purior eſt
dictio & elegantior; neque ii tamen deſerti fuerunt. Fa-
teor. Sed & diverſum fuit eorum inſtitutum. Explicare hi
voluerunt verba legum, emendare errores, eruere antiquita-
tes, de fori uſu parum ſoliciti. At nos illis maxime, qui
in foro verſantur, judicant, reſpondent, cauſas agunt,
prodeſſe volumus. Ergo laborandum eſt, ut hi nos intel-
ligant & libenter legant. Præterea argumentum, quod tra-
Gari oportet, tale eſt plerumque, ut, ſi vel Cicero eſſes,
novas tamen & ſeculo aureo incognitas voces adhibere, ne-
ceſſum foret. Age modo & ex juribus opificiario, cerevi-
fiario, cambiali, agrario controverſiam intricatiorem verbis
latinis explica, ſi potes. Reſpondebis confeſtim:
Ornari res ipſa vetat, contenta doceri.

III.
Iutereſſe non debet excedere alterum tantum.

IV.
ly tamen, gui uſuras pro altero ultra alterum tantum ſolvit,
eas recte vepetit. ei
65 ens nobilis prædium quoddam feudale communiter poſ-
ſidebat, quod princeps tanquam ex capité feloniæ & non
renovatæ inveſtituræ ad ſe devolutum vindieabat. Poſt lon-
gam

—

Nſten
i,
ltr.
iri,
m,,
In.
n,
fotel
l.
nel
Cin.

Num,

en
Iel..

trr.
eſes
e.
leri-
erdis

SP. CCL. DE INTERESSE. 919

gam & tædioſam lirem princeps tandem, ſe juri ſuo renun-

ciaturum, declarat, ſi ſibi aliquot millia ſolvantur. Læti hanc .

conditionem aceipiunt omnes, quibus prædium commune
erat, præter unum, qui pertinaciſſime, ſed quidquam contri-
buturum, negat. Ceteri igitur, ne unius obſtinatio omni-
bus noceat, partes ſuas ſinguli conferunt, eam vero pecuniæ
partem, quam contradictor ille ſolvere debuiſſet, ſub fœnore
aliunde ſumunt. Quo facto, tentant primum amice illi, ut
impenſam hanc neceſſariam reddat, perſuadere. At inutiliter.

Igitur poſt aliquot annos actionem inſtituunt. Ad hanc reus

reſpondere ab initio recuſat plane, nepatque, ſociis ſuis, qui
invito ſe negotium ſuum geſſiſſe ſe d ca t, jus agendi eſſe,
opponitque illis . 8. §. 3. de Megotiis geſtis. Hi contra, non

potuiſſe ſe partes ſuas ſeparatim liberare, ſe debuiſſe fimul

negotium contradicentis, quippe a ſuo individuum, genere,
oſtendunt, igitur actionem inſtitutam non negotiorum geſto-
rum, ſed communi dividundo eſſe ajunt, per claram l. 40.
de Negotiis geſtis, & l. 6. §. 2. Communi divid. prohibitionem
etiam im ſumtu neceſſario & conſervatione totius rei non

atttendi debuiſſe, oſtendunt. Inter has moras anni plures
effluut iterum, atque tandem acta ad [Ctos Helmſtadienſes

mittuntur. Hi reum in ſortem, uſuras & expenſas damnare
certi ſaltem de quantitate uſurarum dubitabant, quas acto-
res ultra alterum tantum poſcebant. Ipſi enim, inquiebant,
eas creditori, a quo mutuam pecuniam accepimus, ſolvi-
mus; igitur non uſuras petimus, ſed intereſſe, quod ex
celeberrimorum Ctorum Berlichii P. 2. Coneluſ. 38. n. ult.
Carpzovii in Aſylo debitorum §. 24. u. 276. ſjqq. aliorumque

doctrina etiam ultra alterum tantum debetur. Verum enim

vero Berlichii & Carpzovii auétoritas parum juviſſet acto-

res, niſi ex alio capite ſubveniri Potuiſſet. Nam ſententia eo-
rum,

920 MEDITTAT. AD PANDECT.
rum, qui intereſſe ultra alterum tantum peti poſſe perhibent,
aperte pugnat cum un. C. de Sentent. gquæ pro eo, quod
intereſt, atque tam lucide a Tubore de Altero tanto P. 3. art.
13. refellitur, ut ſuſtineri nullo modo queat. At uſuræ,
quas hi flagitabant, quasque ipſi erogarant, neque ufuræz
neque intereſſe erant, ſed ſors. Sortem vero integram red-
di ſine dubio oportet, neque leges de uſuris ſtatutæ ad eam
trahi poſſunt. Decidit jam ante nos hanc litem Ulpianus
in I. 37. de Vſuris, ubi negotia aliena gerenti repetitionem
ejus, quod de ſuo impendit, cum uſuris iis ſaltem, quæ
in regione frequentantur, concedit; ſed tunc, quum pe-
cuniam ipſe mutuatus eſt, ſimpliciter uſuras, quas alii pen-
dit, etiam ultra legem & morem regionis adjudicat. Quam-
obrem ſic menſe Aprili anni clo 1o ccxxIV. judicatum fuit:
Daß Beklagter die liquidirte 1507. Rthlr. nebſt den von Oſtern
1693. an bis jetzo auch ultra alterum tantum aufgeſchwollenen
Zinſen, ingleichen alle durch, dieſen Proceß verurſachte Unkoſten,
nach vorhergehender deren Liquidation und richterlichen Ermaͤßi⸗
gung, den Klaͤgern zu bezahlen ſchuldig ſey, V. R. W. Rat. dec.
Wir haben ſogar den Klaͤgern die Zinſen ultra alterum tantum,
weil ſie das vor Beklagtem bezahlte Geld ſelbſt ander waͤrts aufneh⸗
men, und von anno 1693. an verzinſen muͤſſen, adjudiciret,
auch Beklagtem die Erſtattung der Unkoſten auferleget.

Probatio ejus, quod intereſt, difficilis eſſe non deber. 85
L) Felkrmen eſte probationem; quanti cujusque interſit, que-
ritur Venulejus in lL. ult. de Stipulationibus prætoriis. Eadem
querela recentiorem Crorum eſt apud Barboſam in theſautolil.
9. ap. 102. 4. 5. Et Venulejo quidem juſtior querendi cauſa eſt,
quam his. Venuleji temporibus judices ad verba & formulas al-

ligati adjudicare quidquam, quod deberi ad oculum demonſtra-
L tum

n
Onen

n
iper
un.
*
t.
N
lbt

niße
dec
W
uſti⸗
Gertn

SP. CCL. DE INTERESSE. 921

tum non eſſet „ haud poterant. At poſt Venulejum Juſtinia-

nus in L. un. C. de Sent. quæ pro eo, quod intereſt finem anti-

quæ prolixitati impoſuit, judicesque providere jufſſit, ne pro-
batio ejus, quod intereſt, immodicis perverſionibus in cir-
cuitus inextricabiles redigatur, nec, dum in infinitum com-
putatio reducitur, pro ſua impoſſibilitate cadat. Oportebat
igitur judices & Ctos poſt hanc ſaluberrimam conſtitutio-
nem non ſcrupuloſe nimis exactam probationem requirere,
ſed ex æquo & bono arbitrari & judicare. Quod dum non
faciunt, ſed antiquam prolixitatem probationis deſiderant,
non poteſt non accidere, quod Zieglerus, Ctus æquus ali-
as & cordatus, dixiſſe perhibetur, ex plurimis, quæ ſua æta-
te ad intereſſe inſtitutæ fuerint, achionibus ſe non niſi duas
noſſe, quibus actor victoriam obtinuerit, in ceteris omni-
bus reum, actore in probando deficiente, fuiſſe abſolutum.
Non dubito culpam plerorumque horum, in quibus actor
ſuccubuit, judiciorum judicibus ipfſis adſcribere, qui conſti-
tutionis juſtinianeæ immemores probationem luce meridiana

clariorem, quæ hic tamen impoſſibilis eſt, exegerunt. Nos,

qui contraria via incedimus atque præcepto Juſtiniani obtem-
peramus, vix duo exempla novimus, quibus actio ad inter-
eſſe fruſtra fuerit inſtituta. Nam dummodo actor demon-
ſtret, ſua vere intereſſe, reum autem in dolo & culpa hære-
re, quantitatem ejus, quod intereſt, deinde ipſi ex circum-
fſtantiis determinamus & actori nec meliorem probationem
nec jusjurandum imponimus. Luculentiſſimum ejus rei ex-
emplum fupra in Specimine CXLEVI. de in litem jurando, me-
dit. 5. attuli, quod huc maxime pertinet. .

C OXOLEL ANRI A.

I. Intereſſe in eo quidem cum fœnore convenit, quod al-
terum tantum excedere nequear, ad uſuras tamen quin-
JTom. II. Aaa aaa cunces

MEDITAT. AD PANDECT.

cunces quotannis non eſt adſtrictum, ſed ultra eam quan-
titatem adjudicare poteſt. Vide Lynckeri dißert. de eo,
quod intereſt, ſect. 3. & W.' eruberi diſſert. de Ujuris per mo-
dum intereſſe ultra alterum tantum non exigend. 3
2. Quod Cailius l. 2. Obſerv. 6. n. 2. 3. ait, intereſſe lucri
ceſſantis nemini ad judicandum, niſi mercatori, iniquum
eſt & pugnat aperte cum I. un. C. de Sent. quæ pro eo,
quod intereſt verbis: non ſolum in damno, ſed etiam in lucro.
Conſentit Bergerus in Oeconomia juris pag. 767. n. I.
3. Pactum, ut debitor, ſi ſtato die non ſolvat, cum uſuris
legitimis omne damnum, quod ex hac mora in credito-
rem redundet, huic reſtituat, non valet, arg. l. 15. C. de
Uſuris. Id quod ſic effert Bergerus P. I. Subpplem. ad Ele-
cta diſc. for. p. 618. Uſuræ cum intereſſe ſimul exigi non
poſſunt.

SPECIMEN CCLI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. I.

C A V S A.

I.
Vox cauſæ explicatur.

II.
Condemnatio in omnem cauſam etiam ſumtus litis complectitur.

itulus hic pandectarum, in cujus explicatione nunc la-
boramus, de uſuris, fructibus, cauſa, acceſſionibus &%
mora inſcribitur. Igitur ceterorum interpretum mo-
re hic etiam de cauſa agemus. Nullas fere circa hanc doctri-
nam lites & diſputationes animadvertes. Interpretes quip-
Pe,

Sp. CCLI. DE CAVSA. 92

——

pe, etſi diverfis verbis utantur, in re tamen ipſa conſentiunt.

Nam ſi ea, quæ paſſim de cauſa dicunt, in unum coiligas &
curate conſideres, omnia eo redeunt, quod cauſa hoc lIoco
accipiatur pro jure ſeu conditione & qualirate cujusque rei,
ſive in commodo, ſive in onere & vitio confiſtat. Ira dici-
tur: rem reſtituendam eſſle cum omni cauſa l. 20. de K. V. I.
31. Si cert. petatur i. e. cum omni commodo, quod actor re
ſuo tempore reſtituta habiturus fuiſſet, v. g. fructu, partu,

Sc. Contra res tranſire dicitur cum ſua cauſa, V. g. ſervi-
tute, quam debet, hypotheca, quæ inibi conſtituta eſt. l.

67. de contr. emt. I. 12. de diſtr. pign. Plana hic videntur o-
mnia. Et tamen ICtis Helmſtadienſibus menſe Septembri
anni elo 1o cc XxXIV. dubia quæſtio oblata eſt, quæ nulli ex
his, quos vidimus interpretibus in cogitationem venit. Ven-

ditæ erant res quædam publice fub haſta. Pecuniam inde re-

dactam ſcriba magiſtratus, connivente domino, receperat

& prodegerat. Deinde quum pecunia hæc repeteretur, nec

ſcriba ſolvendo eſſet, magiſtratus ipſe conveniebatur atque
poſt diuturnam litem, ut interverſam pecuniam cum omni
cauſa reſtitueret, damnabatur. Ea ſententia res judicata fa-
Ga fuerat, atque exſequutionem jam ſpectabat, quum repente
diſputatio de voce cauſa, an illa etiam expenſæ litis contine-
rentur, oriretur. Evolvimus plerasque, in quibus vox hæc oc-
eurrit, leges, inſpeximus interpretes. Litis tamen hujus
mentionem nullibi reperimus. Et hinc quidem reus potiffi-
mam defenſionem ſuam ſumebat, quod ex innumeris legi-
bus, quæ de condemnatione in emnem cauſam agunt, nul-
la expenſarum litis mentionem faciat, factura fortaſſis, ſi
JCti veteres eas hac voce contineri credidiſſent. Nos tamen,
iſto ſilentio non obſtante, credidimus, condemnatione in o-

mnem cauſam ſumtus litis contineri. Non ſub omni cauſa
etiam damna data comprehenduntur perl. 5. C. de Rei vingicat.

Aaäa aaa 2 At

924 MEDITAT. AD PANDECT.
At ſumtus litis, quos actor erogavit „ damna ſunt ſine du-
bio. Deinde in l. 20. de KRei vindicatione & §. 3. I. de offcio ju-
dicis reſtitutio cauſæ ſic explicatur, ut omne habeat petitor,
quod habiturus foret, ſi eo tempore, quo judicium accipie-
batur, reſtitutio facta fuiſſet. Tempore accepti judicii au-
tem nullas adhuc impenſas fecerat petitor. Adde l. ult. 8. ult.
de Verb. ſignif. Accedebat denique in ea, quam memoravi,
lite ſumma æquitatis ratio. Reus ſine dubio in culpa erat,
quod ſcribæ ſuæ pecuniam illam recipere permiſiſſet, aut ſal-
tem, quum prohibere poſſet, non prohibuiſſet. Obligaba-
tur itaque ad omne id, quod actoris intererat, l. 3. de Woxal.
act. lI. 44. §. I. 27 l. 45. pr. Ad L. Aquiliam, itaque etiam ad
ſumtus litis. Quamobrem ſic judicatum fuit: Daß es bey
der von uns am 9. Maͤrz 1724. gethanen Erklaͤrung zu laſſen ſey.
V. R. W. Rat. dec. Dieweil das erſtere Urthel den Beklagten
zu Erſtattung der Vergantungs⸗Gelder cum omni cauſa mithin
auch in die Unkoſten verbammet, uͤberdies der Beklagte eine ſtarke
