oculis Dei, ut inquit Apoſtolus ad Hebræos, & ideo dejure non
immerito reputanzur odioſa, tamen, quia iſta ura recepta ſunt,
ab iis non receditur: pii tamen & timorati viri bonarum con-
ſcientiarum vix laborant, ut taliter inveſtiantur in feudis non-
dum apertis ſub hujusmodi conditionibus. Bonarum enim men-
zium eſt, timere culpam, ubi eulpa minime reberitur, ut inquit
beatus- Gregorius, ſed pauci ſunt, qui illa curant propter ni-
mians avaritiam omnia exexcantem.

X.

Ego nec his nec illis adſentio. Natura ſua profecto tur-
pes non ſunt exſpectantiæ. Eæ enim promiſſiones & pactiones

faltem natura turpes ſunt, quæ officium erga Deum, vel ſalu-

tem publicam, vel jus tertii directo lædunt. Exſpectativæ ve-
ro, etſi, ut deinde dicam, mala plurima plerumque ſecum tra-
hant, quia tamen hæc non directo & per ſe ex illis fluunt, na-
ruraliter turpes dici nequeunt. Qui diſſentiunt & naturalem
Ulis turpitudinem adfingunt, votum captandæ mortis ſemper
.⸗ in

☛

4

in ore
ſe no
ges!
ſitee
rantu
Vt0
M

N
lennor
Cid e
Lecelſaän
ſidendi
Regari
krio e
ſeſeri
N
lore
Ceret
ſeckar
Uine
Hon eX
uo
MOren
8 Dre⸗
fruitur
le ſe
be, e
ſer frz
eneo

inn
itl⸗
MeG
lihe.
un
e
dlient
endr
Ranmu
Nr ir.
6
fe.
Gferſx
re
Autn
nr ul⸗
,Noh--
min.
4 it
N I

go tur⸗
Ciones
el ſalu
iree ve.
um I⸗
unt 1.
gturden

Sſenk

1

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM r267

in ore habent, dicunt, qui exſpectantiam impetrat, non poſ-
ſe non ſpeftare & deſiderare mortem poſſeſſoris, atque le-
ges Romanas, quibus omnes de futura ſucceſſione interpo-
ſitæ ſtipulationes turpes & contrabonos mores eſſe decla-
rantur, maxime crepant. Itaque neceſſarium eſt, ut de hoc
voto captandæ mortis, quæ vox in L. II. C. de Transactis⸗
nibus occurrit, paulo adcuratius agamus.

XI.

Negari non poteſt, omni exſpectantiæ cogitationem
de morte alterius ineſſe. Accedit etiam ſpes potiundi re;
cujus exſpectationem habemus, Huic ſpei porro innexa eſt
neceſſario cupiditas, etſi exigua, aliqua tamen, mortuum
videndi eum, ex cujus fato ſpes noſtra & felicitas pendet.
Negari hoc profecto nequit. Omnis ſpes cum aliquo deſi-
derio conjuncta eſt. Fatentur hoc philoſophi, quotquot de
ſpe ſcripſerunt. Qui ſperat, optat, deſiderat conſequi id,
cujus ſpes ei injecta eſt; &, quia id vivo Præſente poſſeſ-
ſore obtinere nequit, mortem. ejus quoque ſperet & deſi-
deret neceſſe eſt. Non eo inficias, poſſe accidere, ut ex-
ſpectativarius mortem poſſeſſoris non concupiſcat, ut, ſi
filius patris, frater fratris, amicus amici ſui intimi munus vel
bona exſpectare juſſus ſit. Sed non muto ſententiam. Huic
quoque exſpectationi votum captandæ mortis, ſeu cupido
mortem poſſeſſoris videndi neceſſario ineſt, vincitur tamen

& premitur contemplatione majoris boni, quo in præſens
fruitur exſpecétativatus. Igitur latitat illa cupido, ut exſere-

re ſe nequeat. Tolle vero conſiderationem boni majoris, fin-

ge, extraneum reperiri, qui pater hucusque creditus eſt, au-

fer fraternam pietatem, fac ceſſare amicitiam, vel in odium
eam converte, Emerget jam quæ ſemper adfuit, ſed occulta
XXXXXXXZ hucus-

1268 DISSERTATIO DE INIQVTTATE

hucusque jacuit, cupiditas mortis alienæ, ſuperatoque im-
pedimento viciſſim triumphabit.

XII.
Omni itaque exſpeétativæ ineſt votum captandæ mor-

As. Verum iſtud votum, ſi pro deſiderio innoxio & cupi-

ditate otioſa accipitur, nec ipſum turpe eſt, nec exſpectan-

tiam turpem reddit. Studium ſalutis & felicitatis propriæz

præcipuum, imo unicum eſt juris naturalis fundamentum,
atque, ſi quod primum principium ſtatui oportet, primum

ejus principium, quemadmodum eceleberrimus Præſes meus

in Specim. III. de Jure vaturæ & gentium, medit. 4. oſten-
dit. Ex hoc fonte officia omnia erga Deum & erga alios

homines profluunt. Si itaque caritas propria cum caritate
alterius collidatur, hæc cedet illi ſine dubio. Quamobrem

dum donum aliquod noſtrum eſſe quam alienum malumus,
dum bono iſto honeſte potiri optamus, dum obſtacula omnia,
quæ nos ab ejus poſſeſſione excludunt, amoveri cupimus,
rem facimus naturæ humanæ non convenientiſſimam.

XIII.

Sed, miſſo naturali jure, divinum poſitivum, quod
ulterius longe progreditur, conſideremus. Damnat Deus
in decalogo Exod. XX, 17. 18. omnem adpetentiam for-
tunarum alienarum. Ergo & exſpectativas damnare vi-
detur, quibus adpetentia illa neceſſario ineſt. Duplex hic
vulgo ſibi faciunt effugium. Dicunt primo, adpetentiam
non otioſam ſed efficacem & actu quodam ſe exſerentem
prohiberi ibi, nudam autem concupiſcentiam, ut pontifi

ciorum verbis utar, non peccatum, ſed naturæ quandam
ægritudinem & infirmitatem eſſe. At vero Paulus apo-

Rolus ad Koman. 77/ 7. 8. legem iſtam adeo dilucide
inter-

–

cupia

imer

adnun
recip
tam,
drepl

acre

luptſer
ui M.
na det!
ſui al
n ore

Uut hri

muhe

Ilem

enim /

vo ſoſ,

enfun,
Iur, 4
le, 4
leuolu,

61. 7
i

denum

ins ſen

mhari
Ra
Uindu
Volniſe

— F T RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1269

lle in. interpretatur, ut dubium nullum ſupereſſe poſſit, quin ſola

cupiditas animo comprehenſa in ea improbetur & peccatis
adnumeretur. Melius eſt alterum latibulum „ in quod ſe
recipiunt. Ajunt, Deum adpetentiam ſimplicem & abſolu-
eme tam, non conditionatam prohibere. Rem optime explicant
Leuge Stephan. Fagundez in Decal. tom. 2. Præcebt. I0. c. 2. . 13.
elt. & ex eo Strykius de exſpectantiis c. I. n. 30. ſqq. MWe con-
roprie cupiſcentia, inquientes, fortunarum alterius Mure divino mo-
un, rai nos ſtringit; non enim ſimpliciter in exſpectantiis Jortu-
in na vel bona alicujus expetuntur, ſed ſub conditione, ſi nimirum
1 M Jfatis alterum ceſſiſſe contigerit; concupiſcentia autem effectui
ſie. non proxima nibil quoque operabitur. Oimnia guippe peccata,
4dl quæ committuntur in proæximum, bhabent rationem mali ex duo-
une bus principiis; primo quidem ex deordinatione voluntatis illius,
Obren qui peccat: Jecundo ex nocumento, quod infertur ei, contra
lumn, . guem committitur peccatum. Meutrum eſt in exſpectautia. Nec
ni⸗ enim nocumentum proximo infenre dJeſiderat, nec invito Jomi-
nu, no rem alterius concupiſeit, quia in eum onceſſio facta eſt
caſum, ubi hona alterius eſſe deſinunt, & ad illum revertun-
tur, qui exſpectantiam concedit: Certe non hic aliena „ qua ta-
4 lia, abppetuntur, ſed qua in liberam promittentis bpoteſtatem
„ devoluta. Quamvis vero Caſpar Zieglerus in dicaſtice concl.
1 Deu 6. n. 7. Objiciat, vitium, quod concupiſcentiæ inhæret, ex
n o. conditione iſta non corrigi, quum concupiſcentia in rem
Ure v. alienam de præſenti feratur, atque hinc vitioſa & intempe-
plenr Hi ſtiva ſemper ſit, nondum tamen ille „ quod probandum erat,
entian probavit, Deum ſeilicet concupiſcentiam omnem etiam in-
erenletn noxiam & quæ in rem alienam non tanquam alienam, ſed
pom tanquam vacuam & pofſeſſore deſtitutam fertur, damnare
unde voluiſſe. Id quod mihi nemo perſuadebit.
lus .
Acde

joter XXXNXXXXZ XIV.

1270 DlISSERIATIO DE INICQVITTATE

1

XIVv.

„R

Jus Romanum exſpectativas ſine dubio damnat. Damnat
enim pacta omnia de futura ſucceſſione. Exſpectativas vero
Pacta ſucceſſoria eſſe nemo negabit. Ratio prohibitionis indu-
bie eſt votum captandæ mortis, uti in l. 1I. C. de T ransact. vo-
catur, non ſimplex quidem illud, quod intra fines cogitationis
& nudi deſiderii conſiſtit, de quo nos usque egimus & quod
tolerabile eſſe diximus, ſed efficax & quod exterius ſe per actum

quendam exſerit. Summa nempe erat hac in parte Romano-

rum improbitas, ut non ſolum illi, cui ſe ſucceſſuros ſciebant,
mortem optarent, ſed & ferro, veneno, aliisque artibus ſpem
ſuam promoverent. Non extranei tantum, ſed fratres fratri-

bus, liberi parentibus, & quod incredibile noſtro ſeculo vide-

bitur, parentes liberis ob hanc cauſam infidias ſtruebant. De
maribus id Juvenalis in Satyra VI. teſtatur:

Vos ego, pupilli, moneo, quibus amplior eſt res,
Cuſtodite animas, & nulli eredite menſæ.
Livida materno fervent adipata veneno.
Mordeat ante aliquis, quidquid porrexerit illa;
Quæ peperit, tumidus præguſtet procula pappas.
Wos utinam vani! ſed clamat Pontia: feci;
Confiteor, puerisque meis aconita paravi,
Quc deprenſa patent, facinus tamen ipfſa peregi.
Tunc duos una, ſæviſſima vipera, co,

Tunc duos? ſeptem, ſi ſeptem forte Juiſent.

Atque hinc videmus, non vanum eſſe, quod Conſtantinus in
I. 22. C. de Admin. tutor. matres ſecundo nubentes plerumque

novwis maritis non ſolum res filiorum, ſed etiam viram addicere

adfirmat. Nec matres liberis jam natis ſaltem, verum in utere

exiſtentibus etiam lucri cauſa inſidiabantur. Refert certe ex
Cicerone Tryphoninus inl. 39 de pœnis, mulierem gravidam
a marito relictam partum ſibi, accepta ab heredibus poſthumo
ſubſtitutis pecunia, abegiſſe. Quæ quum matres peregerint,
nemo de extraneis dubitabit. Infinita de iis exempla adferri

pote-

Poter
gue 1
(itur:
Herer
tutor
n0 ne⸗
Uenene
Necica
Eigit.
e vo
Domune
urhi
Dltet h
Uiſtiſſin

Ne
I Ror
Mortis
Gbibins
Ee.
in, II
i, e
ocecie
egotii
Rr cor
lolit h

eim,

ſücceil
Aumen

oman

Damatt
18 Veld
nsindn.
1
tationi
vo
ractum
mano.
jebant,
sſen
fratti.
loie⸗

1 N

inns ir
rumqle
Ccicere

0 utete
erte AH

avidnn

OTthumd
egerinl,

dlfen

Pole.

ET RECTO VSV ENSPECTANTIARVM 12,1

poterant. Seueca lib. 6. de controv. 4. in caſu, quo uxor,
quæ maritum heredem ſcripſerat, veneno occiſa deprehen-
ditur: Wolite, inquit, mirari, ſi tam effcax venenum eſt.
Heres eſt, qui dedit. Galba apud Suetonium in vita ejus c. 9.
tutorem, quod pupillum, cui ſubſtitutus heres erat, vene-
no necaſſet, in crucem ſuſtulit. N eque moris tantum erat,
veneno aut ferro occidere. Solebant ſecurius alimenta aut
medicamenta ægrotantibus denegare, l. 3. de his, qud ut in-
dignig. Itaque periculum vitæ, quod ſubeundum erat his,
de quorum ſucceſſione pacta fiebant, unica fuit cauſa, quæ
Romanos, ut pacta ſucceſſoria prohibexent & in 1. 4. C. de
Inutili ſtipul. contra bonos mores eſte dicerent, impulit.
Patet hoc clare ex I. 30. C. de Packis „ ubi pacta hæc Plena
triſtiſſimi & periculoſiſſimi eventus eſſe dicuntur.

XV.
. —
Ne quid tamen diſſimulem, nondum fſatis perſpicio,
cur Romani ſola pacta ſucceſſoria ob inſitum captandæ
mortis wotum damnaverint, alia vero negotia plurima,
quibus idem votum Pariter & magis etiam ineſt, permi-
ſiſſe. Non improbant leges noſtræ ſuccefliones ab inte-
ſtato, nec teſtamenta nuncupativa, nec donationes mortis
cauſa, nee pacta ſucceſſoria, in quæ conſéntit is, de cujus
ſucceſſione- agitur. Reſpondent quidem communiter, illis
negotiis certam ſuccedendi ſpem non ineſſe „ quippe quæ
bPer contrariam diſpoſitionem interverti Poſſit. At non

tollit hæc incertitudo votum captandæ mortis, ſed auget

etiam, & incitat magis ſperantem, ut cæde ejus, cujus
ſucceſſionem ſperat, mutationem voluntatis Præveniat. Fac
tamen, iſtud effugium aliquid in receſſu habere. Adprobant

Romani multa alia negotia, quibus indubia ſuccedendi ſpes

inelſt⸗

1272 DISSERTATIO DE INIQVITATE

1

neſt. Fatentur imperatores ipfi in I. 1I. C. de Transact.
fideicommiſſo ſub conditione, 4 heres vita exceſſerit, dato
votum captandæ mortis ineſſe, atque tamen id ſtabiliunt.
Arrogatio verum eſt irrevocabile pactum ſucceſſorium, §. 3.
I. de Adopt. atque valet tamen. Valent etiam pacta ſucceſſo-
ria militum, l. 19. C. de Pactis. Valent donationes retento
ad dies vitæ uſufructu, I. 28. C. de Donat. Valent donatio-
nes mortis cauſa, in quibus ſibi donator pœnitendi faculta-
tem adimit, . 13. §. I. J. 17. de Mortis eauſa donat. Nov. 87.

Taceo legitimam, fubſtitutiones pupillares & alia. Igitur,

ſi regula generalis eſt, omnia negotia, quæ votum captan-
dæ mortis inducunt, improba & contra bonos mores eſſe,

improbe & contra bonos mores fecere Romani, quod iſta,

quæ modo recenſuimus, negotia permiſerint. Ego, vo-
tum captandæ mortis inter rationes, quæ contra exſpectan-

tiarum conceſſiones pugnant, locum aliquem invenire poſſe

largior facile. At is locus primus & præcipuus non erit,
nec, niſi aliis rationibus ſuſtineatur, ad excludendas exſpe-
ctantias ſu fficiet.

XVI.

Interim, quemadmodum dixi, votum hoc captandæ
mortis efficit, ut magis exſpes7tantias damnem, illasque

1

aboleri ſuadeam. Eſt quidem hoc votum ſeu ſtudium ac-

celerandi mortem ejus, cujus ſucceſſionem aucupamur, non
tam exſpectantiæ ipſius, quam hominum vitium. Sunt ta-

men exſpectantiæ ad excitandum & nutriendum hoc vitium

maxime aptæ, atque de cetero nihil boni in ſe habent, nec

quidquam reipublicæ proſunt. Actus vero inutilis, alen-
disque vitiis idoneus, etſi natura ſua non vitioſus, rectius
interdicitur, quam toleratur.

XVII.

Objicietur forſan, votum captandæ mortis cum inſi-
diis viteæ conjunctum apud Romanos veteres frequens,
ſed recentioribus feculis incognitum jam diu metu deſüſ-

ſe. Enim vero nimis ſeculo noſtro blandimur, nonnun-

quam;,

—

Guum,
erpet
Gimus
elb ſe⸗
ſpicit
ſimarn
iilin
, &
Uatus n
elfona
rer
Iue hor
. .
Uicio⸗

ligue e
E RON

n S.
iye h/
wihu

Vletur.

lEmer

Mihs
ſi ſun
lebcho
Wn Mr

Genn

alions

de⸗
tis loen
Thn

—
Anlc.
(ato
liunt.
.
eſo⸗
etento
natio⸗
culta.
00. .
girun
prnn.
e,
diſtz.
. 10⸗
eGan⸗
Dole
erlt,
le.

d

Vde
1mn ⸗
ry nol
t l-
jitium
t, nee
len-.
reltins

n in
eqen⸗ 1

gn

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. r273

duam, & ſæpe facinora, quia occultius hodie & majore aſtu

Perpetrantur, ideoque oculos effugiunt, omnino ſublata cre-

dimus. tas profecto noſtra non melior & religioſior facta
eſt, ſed cautior & callidior. Peccat Perinde, ut veteres, pro-
ſpicit tamen magis, ne deprehendatur. Infinitus eſt illuſtriſ
ſimarum & illuſtrium familiarum numerus, quas mors & an-

tiquiſſimis & patrum noſtrorum & noſtris temporibus exftin-

vit, & in quarum ditiones ſucceſſerunt exſpectativati. Vul-
gatus rumor mortem hanc ſucceſſoribus imputat. Vanus is
eſt forſan rumor, ſed & verus eſſe poteſt. In veritatem facti
inquirere auſus eſt nemo abſterritus potentia ſucceſſorum,
quæ hodie etiam in poſteris eorum perdurat, nobisque ipfſis
ſuſpiciones noſtras aperire volentibus os claudit. Malumus
itaque exempla, quæ nobis ſuggeruntur, ſilentio involvere,
ac non noſtris, ſed Julii Clari verbis uti, qui lib. 4. Jententia-
rum §. Feudum, quæſt. 14. Debent, ait, imperatores & prin-
cipes abſtinere ab bujusmodi inveſtituris concedendis, ne indu-
cant votum captandæ mortiz, ut audivi contigiſſe noſtris tem-
poribus in quodam Marchione ex primatibus Italiæ, ujus nomen
Zacetur. Non expetita ſatis eſt conjectura, quem Marchio-
nem ex primatibus Italiæ Clarus intelligat. Obiit Clari tem-
Poribus anno 1533. Joannes Georgius Montisferrati mar-
chio, familiæ ſuæ ultimus, morte ſubita, ſucceſſoremque be-
neficio Caroli V. imperatoris nactus eſt Fridericum Gonza-
gam Mantuæ marchionem, quem idem Carolus V. paulo an-
te, anno ſcilicet 1530. ducem fecerat. Vtrum hunc ſpes ſuc-
ceſſionis a Carolo facta ad tollendum oannem Georgium uxo-

ris ſuæ patruum impulerit, aliis disquirendum relinquo.

VIII.
Sed inquies, Germanorum pietas voto iſti càaptandæ mor-
tis locum non relinquit. Hoc ipſe olim Præſes meus graviſſ
Tom. IV. Vyyy yyVy us

1274 DlISSERTATIO DE INICVITATE

—

mus credidit, atque in Specimine XLIII. de Pact. ſucceſſ. medit.
3. inſidias ſucceſſionis cauſa in Italia forſan ſtrui hodie poſſe
dixit, Germanos autem ab hoc crimine abſolvit. Verum
Germani ipfſi tantum probitati ſuæ non fidunt, ſed & hac
in parte ſe homines eſſe haud obſcuro teſtimonio apud Pu-

Ffendorfftium de Rebus geſtis Friderici Wilbelmi Electoris Fran-

denburgici lib. 18. §. 8. fatentur. Nempe Friderico Wilhelmo

Cæſar & Imperii ordines, ut Belgis ſuccurreret, bellumque

Gallis indiceret, perſuaſerant, & indemnitatem polliciti erant.
Compofito bello, Elector ſatisfieri ſibi Ratisbonæ in comi-
tiis jure optimo poſtulabat, atque inter cetera exſpectativam

in Friſiam orientalem flagitabat. egare vix poterant or-

dines, Electori aliquid deberi, exiſtimabant tamen, ea,
quæ poſceret, ſalva æquitate concedi non poſſe. Inprimis
objiciebant, exſpectativam in Friſiam orientalem continere
votum captandæ mortis, eoque merito odioſiſſimam haben-
dam, juvenem principem ibi eſſe cum ſpe prolis, ac inſuper
alios ſucceſſores ex vetere comitum Riedbergenſium gente
ſuperſtites agere. Itaque hanc exſpectativam non impetra-
vit Elector.
Sed occultiores etiam artes habent exſpectativarii, qui-
bus ad promiſſam ſucceſſionem ôbrinendam graſſantur. In-
ter has eſt, quod nonnunqam eum, cui ſuccedere cupiunt,
ne prolem maſculam ſuſcipiat, quovis modo impediunt.

Novi familiam nobilem interitui ſuo proximam, ex qua,

ui ſuperſtes hodie eſt, heres unicus aperte, uxorem ſuam
ab exſpectativatis medicamine ſterilem redditam & abortum
ei ab eisdem procuratum, queritur. At hoc improbum eſt
nimis. Subtilius peccant, qui curant, ne poſſeſſor Pprædii,
quod exſpectant, matrimonium plane ineat. Peccant hi

vere, etſi peccare ſe non credant, ſed bonum etiam

opus

conkelt
W
Ut in
rimor
Ceclar
KUnd
Caoh
Vegur
Duedh

i

Uex
gegr

—
iudt.
E pole
Verumn
.
d r.
Sar.
helmo
ummgue
Herunt.
CN.
ipam.
nt 0-
n, eih
prins
tinere

htben⸗

luven
ellte

d⸗

i, qu.
., In.
Piunt,
ectuat.
Iun,
n fuan
hortum

dumn
.
PrENA

CNNN

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1275

opus facere ſibi perſuadent, dum cœlibatum matrimonio

ex Pauli apoſtoli ſententia potiorem procurant. Exem-
plum memorabile ſeculum ſuperius vidit. Rex Galliæz
Ludovicus XIV. ſucceſſionem in Lotharingiam exſpecéta-
bat, vaniſſimo quidem prætextu, ut Ludwigius tom. 2. lib. I.
Opuſc. A. in Lothaingia vindicata adverſus regem Galliæ egre-
gie oſtendit, ſed exſpectabat tamen. Obſtare ſibi maxime vi-
debat Carolum IV. vel, ut alii computant, V. Nicolai Fran-
ciſci filium, quem ipſe rex heredem Lotharingiæ declararat.
Ferro eum aut veneno tollere nolebat, ſed malebat matri-
monio arcere. Ipſe ei olim Mariam Joannam Baptiſtam
Caroli Amadei Nemoroſiæ ducis filiam deſponderat, tabu-
lasque dotales ſubſcripſerat, atque ipſas etiam nuptias ab-
ſente Carolo a procuratore ejus celebrari paſſus erat. Deinde
vero, re altius cogitata, regem indulgentiæ hujus pœnitue-

rat. Igitur, ut matrimonium hoc rumperet, tentabat omnia.

Carolum Pariſios conſummandi ejus cauſa venientem exire
confeſtim jubebat, cuſtodeque addito, ne deſtinata perfice-

ret, impediebat, poſtea ſponſam per blanditias & minas,

ut in diſſolutionem matrimonii conſentiret, adigebat, ma-
trimonium ipſum per judices datos ex fictis cauſis nullum
declarabat, pontificis adſenſum. variis artibus extorquebat,
ac tandem Carolo Emanueli Sabaudiæ principi, ut ſponſam
Caroli uxorem duceret, perſuadebat. Narrant hæc late
Beauvau dans les memoires pour ſervir à l'hiſtoire de Cbarles 4.
Duc de Lorraine pag. 244. ſq4. & ex eo auctor anonymus de la
vie de Charles 4. Duc de Lorraine liv. a. p. 128. 44.

Sed iſte tamen, quas modo memoravimus, rationes ſolæ,
ut exſpectantias injuſtas diceremus, nos non perpuliſſent. Lon-
ge graviores ſuppetunt. Ipſum nempe bonum publicum, cui
X VVVVVVy 2 mani-

1276 DlSSERTATIO DE INIQVITATE

manifeſte contrariantur exſpectantiæ, nos inprimis, ut par eſt,
movet. Oſtendemus hoc jam, & mala, quæ ex exſpectan-
tiis in rem publicam redundant, exponemus.

XAXI.
Primum malum eſt, quo exſpecgtantiæ patrimonium rei-
publicæ deminuunt, nec eam vires aut incrementa ſumere

ſinunt. Verum hoc eſſe, nullo luculentiore exemplo, quam
imperii noſtri Germanici, oſtendi poteſt. Quam acciſæ ſint

illius opes & quam nihil fere Cæſari relictum, quo digni-

tatem ſuam ſuſtentet, norunt omnes. Jam diu remedium
huic malo quæſivere majores, nec melius invenerunt, quam

ut a Cæſare ſtipularentur ,ne feudum, ſi quod inpoſterum
imperio aperiatur, alii concedat, ſed uſibus pablicis ſepo-
nat. In hanc formulam jurare adacti ſunt Cæſares omnes a
Carolo V. ad Matthiam usque. Vide Capitul. Caroli V. art.
24. Ferdinandi I. art. 23. Mawxwimiliani II. art. 12. Kudolphi
II. art. 25. Matthiæ art. 29. Sed animadverterunt electo-
res, cautionem inutilem eſſe, nec quidquam per illam im-
Perii Patrimonio adcreſcere. Aperiebantur quotannis feuda.
At ſimulac aperiebantur, aderant etiam, qui ex ſpectativam

ſibi in ea conceſſam proferrent, & ſucceſſionem ſibi vindi-
carent. Movit hæc res electores, ut Ferdinando II. in

articulo 28. Capitulationis ejus etiam poteſtatem exſpectantias
dandi adimerent, eosdemque limites Ferdinando III. in art. 32.
Leopoldo in art. 30. & Joſepho in art. 29. Ponerent. Kepe-
titum idem fuit in Capitulatione Caroli VI. art. II. addita
nova limitatione hac: Denen von unſern Vorfahren am Reich

denen Staͤnden propter bene merita ertheilten und denen Reichs ⸗

Conſtitutionibus gemaͤſſen Anwartungen auf kuͤnftige ſich erle⸗

digende Reichs⸗Lehn an ihrer Kraft und Buͤndlichkeit unſchaͤdlich;

quæ tamen in priſcis capitulationibus tacite jam continebatur.

Agno-

—
Agno
cum
Ais re

illas r
ritos:
ſine p
ſrepiſt
it,

1

ſel, ut

Objici
nis eſſ⸗
K,

u &

Dremin
iureip
rter,
Ce lor
rs
mos ſe
18 dy.

AAIg,

terim,
les ſe
deſtdia

Errſ

Puek,
Geckn.

lumte:
ſument
, uan
ileſut
(igt.
vediuen
,ACanm
ſtemun
lepo.
mnes
V.ort.
Alui
lecto-
nim⸗
dd.

arvarn

LvInr.

II. 65
Gaatis

urt. 32.

Repe.

Adcite

Nit⸗
r
ſbi⸗

Agne.

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1277

Agnovere igitur electores, per exſpectantias bonum publi-
cum & incrementum impediri Nec dubium eſt, quin idem

aliis regnis & rebus publicis ſit metuendum.

XXII.
Deinde exſpectantiis & illud malum ineſt, quod per
illas rerumpublicarum rectoribus facultas prœæmiis beneme-
ritos adficiendi adimatur. Errant, qui putant rempublicam
ſine præmiis florere poſſe. Egregie ſolon apud Ciceronem
in epiſtola 15. ad Brutum rempublicam duabus rebus contineri
dixit, præmio & pœna. Certe
Ipſe decor recti, facti ſi præmia deſint,
Non movet, & gratis pœnitet eſe probum;
ſeu, ut Juvenalis ſatyra X. ait:
— = -=- -= quis virtutem amplectitur ipfſam,
Præmia ſi tollas V
Objicient ſine dubio diſſentientes, exſpectativas ipſas præ-
mia eſſe. Et inefle illis aliquam præmii ſpeciem fateor.

Sed, ſi rem curatius perpendis, invenies, ſpem iſtam incer-

tam & fallacem ſæpe, quam exſpesctantiæ oſtentant, vix
præmium dici poſſe, nec ſatis hominibus, ut vitam & bona
ſua reipublicæ impendant, perſuadere. Præſens bonum fit,
oportet, quod illos ad benefaciendum incitet & inflammet.
Quæ longe abſunt, & vix poſt aliquot ſecula poſteris no-
ſtris aut ſaltem nobis ſenio convectis obventura ſunt, ani-
mos ſegnius irritant. Et quid magis eſt juſtitiæ regu-
lis adverſum, quam actu bene merentes eſurire in præ-
ſens, ac, ut cum Virgilio loquar, ſpes inanes paſcere in-
terim, dum liberi eorum, qui olim bene meruerunt, iner-
tes ſæpe & degeneres præmia ipſa conſequuntur, magis in
deſidiæ ſuæ pabulum, quam rerum bene geſtarum mercedem.
Præſtaret ſublatis exſi pectantiis rem, non umbram, largiri i bene
X yVVVVV 3 me-

1278 DISSERTATIO DE INIQVITATIEFI

merentibus. Et ſi nullum in præſens beneficium vacat, va-
cabit forſan propediem. Æ quiore certe animo hoc ex-
ſpectabit vir cordatus, quam ſi exſpectantias in multa ſe-

cula conceſſas novit, ſibique inter has ultimum locum

Ppro præmio offerri videt.

XXIII.

Illud porro incommodum ex exſpectantiis oritur, quod
pro vili & leviſſimo ſœpe officio immanis merces rependitur.
Princeps enim, dum hujusmodi exſpectantiam dat, rem ipſam,
quæ exſpectatur, non conſiderat, ſed ſpem illam rei futuræ

incertam aut tamen longe remotam ob oculos habet, & in ea

concedenda facillimus eſt, & tunc demum, quum conditio im-
pletur, ſed ſero, animadvertit, quantum ſibi detraxerit. Nolo
recentia exempla adferre, ſed memoraboô vetus Leopoldi illu-
ſtris, de quo Conradusde Wizenberg, abbas Mellicenſis, in bre-
vi chronico de primis Auſtriæ marchionibus ad Leopoldum
II. ſeripto hæc memoriæ Prodidit: : Dum adbuc adoleſcens die
quodam in venatione per avia ſecutus fuiſſet imperatorem, ſo-
Ium ſcilicet ſolus, & ille feram pereuſſurus arcum fortius at-
trabens comminuiſſet: juvenis arcum ſuum, ut erat contentus,
manui cunctantis promtiſſime inſeruit: ſicque princeps, per-
cuſſa fera, ſuper alacritate adoleſcentis delectatus ſub auctori-
tate regia promiſit ei terram, quam ſibi proxime vacare
contingeret, ipſique ompeteret, acque pro memoria & con-

Vrmatione promißt, quia nullus interfuit, dedit ei arc-cuim

contritum. Non multo poſt tempore mortuo marchione Au-
ſtriæ, guum multi procerum quisque pro ſe inſinrent impera-

tori,; prorumpere in medium juvenis cum atteſtatione fracti
areus regalis promiſſionis petiit exſecutionem. Cui priu-

ceps nihil moratus induſtriam ſuam commemorans auctoritate re-
gia Marchiam traditam confirmavit. Hauſi hæc ex Hierony-
mi

ni Per

Auſri

anplic
edis ſ
tibu

decd

iapre

(itus 2

Morum
ſguis i
lis fench
ve
un ſan⸗

in ſeyyit
Mrrlpne

loci, i
ededd

Einti

ni ſuccen
Niguumn
ntnigne
Munum
Drenoſig
lom. I. I
u ſuumn
Ualiumn in
l de e
lrivari
ummi-

—
ei ſ.
e er.
Iun lak.
m Mwn

u, Gll

jtor.
endn

plun,

ei futrre

Cine
ntoin.
rt Weo⸗
olile.
Ginbre

9ol. Gdu .
4

eurah
n ſo⸗
ſims a.
outen ,
5, .
„ gucotr.
e YAAAH
j oreunt
ione ℳ.
it imhetr.
ſone
(ui
Poriti

ET RECTO VSV ENXSPECTANTIARVM. 1279

mi Pexii diſſertatione E. quam ille tomo I. ſeriptorum rerum
Auſtriacarum præfixit §. 18. Collatæ ſunt nonnunquam
ampliſſimorum beneficiorum exſpeétantiæ in eos, qui prin-
c'pis ſui gratiam non virtute, ſed lenocinando aliisve malis
artibus meruerunt.

XXIV.

Sed interdum indigni plane & immeriti per exſpectan-
tias præmia conſequuntur, & contra di ignis idoneisque viris
aditus ad honores, Poſſeiſionem feudorum aut aliorum bo-
norum intercluditur. Hoôfſpes plane ſit in mundo oportet,
ſi quis id negaverit. Conſideret is modo, ut ab exſpectati-
vis feudalibus ordiar, feuda, quæ intra ſeculum proximum
facta vacua novos poſſeſſores acceperunt. Pauca mihtibus,
qui ſanguinem pro republica profuderunt, aut miniſtris, qui
in ſervitio principis conſenuerunt, conceſſa ſunt. Pleraque
Ppræripuerunt exſpectativati, homines ſæpe improbi, otioſi,
indocti, imbelles, qui precando, adſentando, mentiendo ex-
ſpectationes hujusmodi obtinere ſciverunt, vel qui in exſpe-

ctantias a parentibus bene meritis impetratas ipfſi indigniſſi-

mi ſucceſſerunt. De exſpectativis eceleſiaſticis nolo ipſe
quidquam dicere, ſed verbis utar Nicolai de Clemangiis, pii
cordatique theologi, qui in libro de ruina eccleſiæ apud Her-
mannum von der Hardt in Conſtantienſi eoncilio doctiſſimo &
Ppretioſ ſiſſimis pietatis anti Jquæ monumentis referto libro,
zom. I. P. 3. cap. 7. Summi, inquit, Pontifices, uit reg: Fc Iu
xu ſuum, quemadmodum in votis babebant, Jupra omnes mor
zalium magnificentius ſtatum exaltarent, non ſolum ea egerunt,
quc de electionibus audiſtis, verum, ut aurei rivuli omni ex parte
derivati ſuam uberius curiam irrigarent, omnibus diæceſanis C
batronis præſentandi facultatem, conferendique livertatem, quo-
Vé

1280 DISSERTATIO DE INIQVITATE.

ve alio modo de ſuis benefciis diſponendi ademerunt, interdi-
centes illis ſub pœna anathematis, ne auſu temerario, ſic enim
illorum loquitur tritum jam frequentiori uſu reſeriptum, in
quovis beneficio ſibi ſubjecto aliquem inſtituere praſumerent,
quamdiu quis occurreret ex illis, quos ſua auctoritate benefcia
illa exſpectare conceſſerant, qui illud adipiſci vellet. Quantus
vero, Deus optime, exſpectantium numerus ex illo tempore,
& qualium undique afftuxit, atque ubi præſto fuit! Non tan-

tum a ſtudiis aut ſebola, ſed ab aratro etiam & ſervilibus ar-

tibus ad parochias regendas ceteraque benefcia paſſim profci-
ſcebantur. Qui paulo plus latinæ lingucx quam arabicæ intel-
ligerent. Imo qui & nihil legere, &, quod referre pudor,
alpha viæx noſſent a betha diſtornere. Ac morum in illis
compoſitio hanc forte ignorantiam ercuſabat. Imo ſi parum
docti, negligentius aut intelligentius morati: Atpote qui abs-
que litteris in otio eduçati, nibil niſi impudicitias, ludos,
commeſſationes, jurgia, vaniloquia conſectentur. Inde omni-
bus in locis tot ſacerdotes improbi & miſeri atque ignari,
qui ruinæ & ſcandalo ſua turpi converſatione ſubditis ſunt.
Inde in ore vulgi tantus ſacerdotum contemtus, tanta vili-
penſio. Inde totius ordinis eccleſtaſtici dedecus, ignominia,
opprobrium & nimis erubeſcenda, ſi erubeſcere ſeirent, con-
fuſio. Sed frons multorum attrita erubeſcere non novit.
Quia, ſicut eſt apud Brophetam, ſua confuſtione non ſunt
confuſi & erubeſcere neſeierunt. Olim in bonore apud ſecu-
lares ſacerdotium erat, & nihil venerabilius presbyteriali or-

dine: MWunc vero nibil abjectius aut deſpicabilius. Exſpe-

ctantiis munerum & officiorum civilium nihil ab aliquot
retro ſeculis frequentius eſt in Gallia. Pauca ibi ſunt

officia publica, quorum exſpectationem, quam ſurvivance

vocant, non impetrarint liberis ſuis parentes. Eam ex-
ſpectationem mercantur pretio auctoritate publica conſti-
tuto, quod paulettam, la Paulette, adpellant a Carolo
Pauleto, cameræ regiæ ſecretario, & primo ejus reditus
conduéctore. Damnant cordatiores Galli hoc inſtitutum,
& varia, quæ ex illis oriuntur, mala graviter deſeribunt.
In præſens duos ſaltem producam, Tbuanum & Meze-
ræutm

7

II,

ſeum.
At,
iuvalu
udicin
Hiſime

enßeu,

/tyu
Ulſitut

1 ile
l ſent
lo her
ll fecu
ſiit, 6
Alt rolin
nii, l
Gie hie
ſa r.
10 ic⸗
Uüne
Uun hon
unn,
ihn vir
rant.
umn o
ullen,
in henp
tperher
ennmm h
lung
Mento

/ Cnin
. 6

euu ie 1
n Cltt
Nenſfene
Mon .
u A1.
lnt
iiel.

„ ,
. Ott.
ſumih
. t.
, -
ninir,
coN-
vovit.
0n ſun
ul ſerl.

Fioli oN.

Exſpe⸗
diguet
lbi ſun
uruiuuni
Eam ex
col
1 CnoI

85 recit

Atirunuen

Mer
e

ET RECTO VSV EXNSPECTANTIARVM. TI8

r nm.. IIIe Iib. 132. bhiſtor. ad annum MoIV. extremo,
ait, anno Ronii marchione auctore pernicioſiſſimi inſtituti res

invaluit, qua oficia, quæ vere apud nos innumera ſunt, tam
jJudicialia gquam quæſtoria, per omnia exæquata ſunt, & tur-
biſſzima nundinatione «que propudioſe proſtare juſſa, annuzg
benſitatione, qux« a Pauleto nomen ſumſit, juxta taxationem
de ſingulis factam impoſita, qua exſoluta, quadraginta dies
conſtitutionibus regiis præſinitos exſpectare minime opus eſt,
ut illa ad ſucceſſorem per ejerationem tranſeant, ſed beredi-
bus ſervantur, ut de tis tanquam de re patrimoniali atque
adeo bereditaria arbitrio ſuo ſtatuant. Quod non ſolum di-
ctu fædum, ſed eventu ſumme detrimentoſum regi & regne
Jfuit, quod aperta ſemel ad pecuniam via nultus virtuti lo-
eus relinquitur. Sublatis autem virtutibus & virtutum præ-
Iniis, quem ſtatum reipublicæ futurum: *¾ Sed auctoritatis re-
gic præcipuum in eo diſerimen verſabatur, quæ beneficentia
ſua per bas nundinationes omnino exuitur, boc eſt, prima-
rio majeftatis ſuæ nervo privatar. Nam inde bonores, di-
gnitates & beneficia peti & a meritis ſperari oportet. Wunc
guum homines ea pecunia parari vident, non ſolum regem
ignorant, ſed opibus ſuis non meritis decus arrogant & ne-
glecto virtutis ſtudio, quod ſuum non eſt, in patrimonio nu-
merant. Inde impotens opum deſiderium & boneſtarum re-
rm ontumax deſpectus. Mezeræus in biſtoria Henriei Ik.
Pauletta, inquit, venalitatem munerum publicorum neceſſa-
rio perpetuat » liberosque miniſtrorum indolctos, iniquos 8*
Juperbos reddit, ſecuros quippe de conſequendis aliquando pa-
rentum honoribus, viamque ad dignitates viris bene meritis

& boneſto loco natis præcludit. Adde, quæ de hoc argu-

mento congeſſit le Vaſſor dans l'hiſtoire de Louis XIII. tom.
II. lIiv. 6. pag. 30. ſuiv. Sed & extra Galliam exſpectan-
Tom. WI. Zâ222 222 tiæ

—

12 2 DlSSERTATIO DE INIQVITATE

tiæ munerum publicorum, tametſi gratis tribuantur, eun-

dem effectum habent, regulasque juſtitiæ diſtributivæ, ut
ecum vulgo loquar, magnopere lædunt. Reéte apud Myle- ſeipu
rum in Mparcbhologia cap. 30. §. 20. n. 5y. Creſpi de Valdau- rnenpa
ra: in hiſce, inquit, futuris ſueceſſionibus non tam agitur de chnti
cauſa publica eccleſiæ aut reipublicæ, neque de coneurſu magis ceribil
digni, quam de privata utilitate illius, cui conceditur. Et- Uuo au
dificile regulis juſtitiæ diſtributivæ ſatigfieri poteſt, juxta guas farn en
debent merita perſonæ tempore electionis & vacantis ofkcii ad- lqne
eurate inſpiei & examinari. . —W tun t
. XxvV. Exrn

Id etiam inter exſpectantiarum mala non minimum ekt, Nrü

quod per illas ſub- & obreptionibus via aperiatur. Scilicet Lallu
hi, qui circa principem ſunt, quique molles ejus aditus mol- Kenn
liſzma tempora fandi norunt, ſæpe dum ludunt, dum rident, ni
. dum jocantur, ſibi exſpectationem rerum graviſſimarum ex- ale
petunt, & a principe plerumque, quid quantumve det, K
ignaro aut de futuris non admodum ſolicito, ſed tunc in nn
voluptates ſaltem ſuas intento, facili negotio obtinent. Qui- 3
ipſi principem adire nequeunt, cum leviſſimis ſæpe princi- ,
pis mancipiis aut aliis, quibus aditus patet, paciſcuntur, at- .
que per hos exſpectantias conſequuntur. Referunt, Ludo- 4
vicum XIV. Galliæ regem his fraudibus obnoxium ſæpe, *
dum lavaretur, veſtiretur, tonderetur, exſpectantias opi-
morum ſacerdotiorum, graviſſimorum munerum, quæſtuo- l

ſiffſimorum feudorum nec cogitantem ad importunas preces 5,
largitum eſſe. Ipſi imperatores in . 1. C. de Petitionibus bo-
