ortuiens,
it elle ce
itur, im.
uil. Ar.
admiſe-
duller.
Et hæc
i. Inl.
voOCAN,
ſum fun:
Krieget⸗
ſettagen
ale helbe
en vnd
ngen,
Pehtr ,
unnrehr⸗

Pterundſq.

langet /n

Hebuig d
Henn N
ſienng
nheithh

SP. CLIV. DE CVLPA. 119

ſen Berichts und angehengter Fragen. Benun wohl der Ge⸗
richts⸗Verwalter zu ſeiner Entſchuldigung vorbringen moͤchte, es
ſey der ihm aufgetragene Befehl, die Pacht⸗Gelder alle halbe Jahr
einzufodern, nicht ſo wohl fuͤr ein Mandatum als vielmehr fuͤr eine
locatio conductio, in Anſehung, daß demſelben vor ſolche Muͤh⸗
waltung etwas gewiſſes oder doch ein Recompens verſprochen
worden, zu halten, demnach er nicht culpam leviſſimam, wie in
mandato, ſondern nur levem, oder mediam diligentiam zu
Præſtiren ſchuldig; wie denn in gegenwaͤrtigem Fall eine culpa
leviſſima nicht erfindlich, ſondern es waͤre nur fuͤr einen caſum
fortuitum zu halten, wenn ein Schuldener, welchen man allezeit
fuͤr tuͤchtig und angeſeſſen geachtet hat, hernach nicht ſolvendo ge⸗
funden werde. Dieweil aber dennoch, des Herrn Bericht nach, der
mit dem Gerichts⸗Verwalter aufgerichtete Contract ein wahrhaf⸗
tes mandatum, welches auch durch Verſprechung eines Recom-
Penſes oder honorarii nicht alſofort in einen Mieth⸗Contract ver⸗
wandelt wird, ſondern ein mandatum verbleibet, worinnen re⸗
gulariter diligentia exactiſſima von dem mandatario erfodert

wird, wie denn auch dem Gerichts⸗Verwalter dieſes wenig zu ſtat⸗

ten kommen moͤchte, wenn er gleich, daß ein Mieth⸗Contract
mit ihm geſchloſſen worden, ausfuͤhrete, in mehrerer Erwegung,
daß in ſelbigem zum wenigſten levis culpa zu præſtiren, in ge⸗
genwaͤrtigem Fall aber, daß die aͤuſſerſte Nachlaͤßigkeit von ihm
begangen worden, nicht zu leugnen, geſtalt, ungeachtet nur fuͤr
einen unverſehenen Zufall gehalten wird, wenn ein ſonſt tuͤchti⸗
ger Schuldener nicht zu bezahlen vermag, derjenige doch, ſo durch
ſeinen dolum oder negligentiam zu einem caſu fortuito Gele⸗
genheit gegeben, auch ſelben zu tragen gehalten, und aber in L.
2. C. Arbitrium tutelæ eine manifeſta negligentia genennet
wird, Schulden, daruͤber man geſetzet, zu rechter Zeit nicht ein⸗
zumahnen, alſo, wenn der Schuldner, wie in gegenwaͤrtigem
Fall præſupponiret wird, immittelſt non ſolvendo worden,
dem⸗

120 MEDITAT. AD PANDECT.

demnach aus ſeinen Guͤtern der hernach entſtandene Schade nicht
gut gethan werden mag, der mandatarius oder auch locator ope-
ræ ad intereſſe gehalten, worzu kommt, daß der Gerichts⸗Ver⸗
walter von dem Herrn ſeinem Vorgeben nach deutlichen Befehl
gehabt, den Reſt alle halbe Jahr einzufodern, alſo, da er ſolches
unterlaſſen, wo nicht einen dolum, jedoch zum wenigſten ſupi⸗
nam negligentiam begangen; So erſcheinet dannenhero ſo viel,
daß der Herr ſeinen Gerichts⸗Verwalter, wegen der in Einfode⸗
rung der Pacht⸗Gelder gebrauchten Nachlaͤßigkeit, zur Erſetzung
des daraus erlittenen Schadens wohl belangen moͤge.

Miniſter principis ex culpa lata & levi, non leviſima,
obligatur.

3P liquando miniſtri principis vel in conſiliis dandis vel in

muneris ſui adminiſtratione peccant, non ex dolo, ſed
per culpam & negligentiam. An ergo tunc obligabuntur?

Gradus culpæ hic diſtinguendos eſſe, unusquisque videt. Si
lata hæc fuerit, miniſtrum & ad damni reſtitutionem & ad
Ppœnam obligari, fatemur lubenter, & eatenus Schapffero de

Culpa lata miniſtri ſtatus c. I. n. 82. aſſentimur, a quo tamen

in hoc recedimus, quod exempla, quæ in cap. 2. ſubjicit, ad

latam culpam referri poſſe omnia, non putamus, ſed plera-

que eorum vel levem vel leviſſimam culpam tantum con-
tinere, arbitramur. Æ qua etiam eſt Schœpfferi ſententia,
quod ad culpam levem, damnum fcilicet per illam datum a
miniſtro reſtitui debere, pœnam tamen propterea infligi
non poſſe, & præferenda longe opinioni Myleri ab Ebrenbach
in Hyparchologia c. 18. §. 7. pœnam quoque tunc locum habe-
re, autumantis. Quod vero ad culpam leviſſimam attinet, &

pœnam & damni reſtitutionem ceſſare debere, credimus.

Equidem non ignoramus, objici nobis poſſe argumentum
. aoapro-

de niht
Ktoroe⸗
htD⸗
Beſch
e ſolche
Nen d.
ero ſe b
Eifch⸗
Erſtnt

iſingn

dis vl
dolo
abuntu
videt
em 8 41
e⸗ ferd
aagen
ſubji in
ſel Derr.
untun l
ſenteni⸗
n GCatudt

erea int⸗

LEynnlu

Ceun

atuinen⸗
‚ gednn
menn

amn,

Sp. CLIV. DE CVLPA 121

aà procuratore deſumtum, qui per E. II. & 13. C. mandati ex
culpa leviſſima obligatur. Verum duriſſimas has leges ad
fſolos negotiorum privatorum curatores reſtringi oportet,
Ad publicarum & eccleſiaſticarum rerum adminiſtros argu-
mentum potius a tutoribus curatoribusque pupillorum &
minorum trahendum eſt, qui de culpa levi tantum reſpon-
dent, non de leviſſima I. 7. C. Arbitrium tutelæ. Vide L. 6.
de adminiſtratione rerum ad civitatem pertinentium. Atqu
hoc profecto æquiſſimum eſt. Quantfacundque enim adh iben
tur a miniſto circumſpectio, errabit aliquando & labetur,
Declinare hoc nec ſapientiſſimus poterit. Triſtiſſimum au-
tem foret, inevitabile hujusmodi peccatum jactura bonorum
ſuorum luere. Humanius ergo faciunt, qui miniſtro levifli-
mam culpam remittunt. Faciunt hoc ex DD. Curtius, Pa-
riſius, Hondedeus, Gœddæus, Gravetta, aliique, quos My-
lerus in Hyparchologia cap. 19. §. 4 memorat. Sed exemplis
opus eſt, ut res clarior fiat.

VI.

Miniſter principis, qui negotiorum mole obrutus quid negligit,
aut ſubminiſtrorum ſuorum peccata non ſatis cavet, cul-
pam leviſſimam committit, adeoque exeuſatur.

M'aiſtr; hi maxime, qui primum locum tenent, aut plu-

ra officia gerunt, quantumvis providentiſſimi & dili-
gentifſimi ſint, cavere tamen non poterunt, ut negotiorum
mole obruti aliquando, quod gerendum erat, non omit-
tant, vel ſaltem, ut ab iis, quorum ſervitio ipſi in negotiis
gerendis utuntur, nihil pecceturx. Quodſi ergo hujus cul-

Pæ, quæ unicuique facillime obrepit, ratio reddenda eſt, ne-

mo erit in quacunque aula miniſter paulo excelſior, cui ju-
dicium non metuendum fit. Sed tyrannis foret profecto,
talia miniſtro imputare. Factum tamen id eſt nonnunquam.-
Tom. IIl. 8 Ludo-

122 MEDITAT. AD PANDECT.

Ludovicus de Marillac, Galliæ marechallus ſub Ludovico
XIII. rege accuſatus & ſupplicio affectus eſt, ob peccata

tam levia, ut ab illis immunis eſſe nequeat, quisquis cum

imperio ad exercitum mittitur. Cuncta, quæ illi objicie-
bantur, delicta circa fœnum, ſtramenta, lapides, ligna, cal-
cem verſabantur. Vide la KRelation du procés du Marechal
de Marillac pag. 8. & I8. Ipſe Marillaci eapitalis inimicus,
Richelius, ſi Abbati de Marolles dans ſon abregé de l'hiſtoire
de France & auctori anonymo de l'hiſtoire du Cardinal de Ri-
chelieu tom. 2. p. 52. fidem habemus, quum illum ad mortem
damnatum audiviſſet; non credidiſſem, inquit, judices in
factis ejus reperturos fuiſſe quidquam, ob quod ephebum
virgis caſtigare fas eſſet. Idem Condeum principem dixiſſe,
Vigneul Marville Melange d'biſt. & de litter. tom. 2. pag. 1I5.
auctor eſt.

VII.
Damnum ex negotio, Suod Seerdem gen ſuſcipit, oblique re-

dundans non prævidere, eulpa leviſzma eſt, adeoque a mi-
niſtro principis non præſtatur.
* liud culpæ leviſſimæ genus eſt, quando miniſter nego-
tium quidem per ſe innoxium, ſed, ex quo tamen obli-

que damnum in principem ſuum redundat, gerit, aut con-

ſilium tale ſuggerit. Peccare illum, non dubitamus. De-
cet quippe prudentem virum & miniſtrum maxime, ante-
quam ad res gerendas accedit, peritum aleatorem imitari,
qui, ut Hieronymus Vida in &acchia ludo belle ait,
- - - - cuncétatur & hærens
Usque alium ex alio ſpectando prævidet ictum,
non præſentia tantum reſpicere oportet, ſed & proſpicere
futura. At quam facile hic etiam prudentiſſimi labuntur?
Itaque venia hujusmodi erroribus danda eſt, quam illis Ro-
manæ

lab

leb

le

Min

—
Acoried
pecen
uis cunn
objicie.
Am l.
Mruh
ininnicns
ePhifri
A1 dN
morten
Gices in
phebun

Migue e

e a tui-

lter nepd
men r
5 Aut co.
unns
imne, anls
eI imutat⸗
t,

m,
nil. um

SP. CLIV. DE CVLPA. 123

manæ etiam leges indulgent, quæ ſcrupuloſam inquiſitio-
nem non exigunt. Vide L. 6. de Juris & facti ignorantia.
Atque ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe januario
anni co 10 cc xX: Daß die, dem Fuͤrſten von Epiro zu gefal⸗
len, bey der Spartaniſchen Ceſſion gemachten Hinderungen das
Koͤniglich Macedoniſche Intereſſe directo nicht betreffen, und
Armandus eben nicht vorher ſehen koͤnnen, daß aus ſolcher Hand⸗
lung ſiner Herrſchaft einiger Nachtheil zuwachſen wuͤrde.

VIII. —
Cafu improviſus, qui licitis reereationibus intervenit,
non præſtatur.

[L tamentum aliquod miniſtris ad reficiendas vires & re-
◻ creandos animos indulgendum eſſe, ſanus nemo infi-
ciabitur. Invidendus ergo illis non eſt ſeceſſus in prædiola
ſua. Nam, ut Catulli Verbis in carmine ad Sirmionem pen-
inſulam utamur,
O quid ſolutis eſt beatius curis?
duum mens onus reponit, ac peregrino
Labore feſſi venimus larem ad noſtrum,
Deſideratoque adquieſecimus lecto,
Hoc eſt, quod unum eſt pro laboribus tantis;
licebit miniſtris, convivia inſtruere, licebit, foras cœnare,

licebit, alia oblectamenta laborum quærere. Accedit vero

aliquando, ut, dum his intenti abſunt, negotium ſuperve-
niat inopinum, ſed grave & quod moram non fert. Ob-
tingit interdum improviſa calamitas, quam averteré potuiſ-
ſet miniſter, ſi præſens fuiſſet. N umquid obligabitur pro-
pterea? Non magis profecto, quam is, qui, dum ludum

licitum exercet, alteri forte damnum dat. L. 15. & 52. §. ult.

Ad L. Aquil. Abſolverunt non ita diu Cti Helmſtadienſes
miniſtrum, quo in ſuburbano ſuo morante, periculoſus ĩ in

QCQ2 civi-

124 MEDITAT. AD PANDECT.

civitate tumultus exarſerat, quem ille forſan præſens ſeda-
viſſet. Peſſime contra Vitellius Cæſar apud Zacitum biſtor.
Nib. 3. cab. 38. Junium Blæſum occidit, quod is, ægro gravi
corporis morbo principe, epulatus eſſet ktumque diem
egiſſet.

IX.
Culpa lata ultima ſupplicio puniri poteſt. .

(Ralpam latam fuſtigationis vel aliam corporis afflictivam
pœnam nonnunquam mereri, certum eſt & in L. 3. §. 1.
de Officio præfecti vigilum ſancitum. Eam vero etiam ulti-
mo ſupplicio puniri poſſe, negant multi. Ajentem ſenten-
tiam tuetur Sehaæpfferus de Culpa lata miniſtri ſtatus c. 3. n.
4. qq. cui & nos accedimus, etſi rationes, quas Schœpffe-

rus habet, nobis non ſatisfaciunt. Deſumit eas a reticentia

in crimine perduellionis, quæ reticentia ultimo ſupplicio
punitur, & ex L. 38. §. 5. de Pœnis, ubi abortionis aut ama-
torium poculum dans dolo quidem non facere dicitur, ſed
tamen ſi eo mulier aut homo pereat, ſummo ſupplicio affi-

ci jubetur. Verum enim vero ego utrobique mortis pœ-

nam non aliter admitto, quam ſi dolus ſubſit. Nam, quod

ad primum attinet, qui machinationes contra principem vel

rem publicam ſtrui novit, eum & lex ſeripta & ipſa recta ra-
tio, ut indicio ſuo periculum avertat, obligat. Si hoc non
facit, forte per amicitiam, contra jus naturæ & legem ſcri-
Ptam peccat, & in dolo eſt maxime. At ſi idoneis ad pro-
bandum argumentis deſtitutus ſuſpiciones ſuas vel denun-
ciata ſibi a vili auctore crimina indicare auſus non fuit, pla-
ne extra crimen eſt, nec ulla pœna affici poteſt, quemad-
modum luculento exemplo in Diſſert, mea de Delictis mini-
Rrorum principis §. 38. oſtendi. Deinde, qui abortionis

vel amatorium poculum propinat, delinquit ſciens, igitur

in

gen
cuſt

—n
end ſelr.
n liſor
ogni
ne dien

fhictian
tiam ullt⸗
ſeuler⸗
tus e,5.
hehff
4 reticent i
ſüppl ico
/1ut An.
citur, ſel
hci ⸗
mortis Po-
lam, gol
ncipenm
dln relk t
hoe mi
legen lal ſai
neis Sd Dr
vel denm
fuit, N
Kt, en
Nii icti
i darin
in

SP. CLIV. DE CVLPA. 12 5

in dolo eſt. Er quamvis in ſupra memorata I. 38. S§. 5. de Pe-
nis dolo non facere dicatur, vox doli tamen ibi ſtructi de
animo occidendi directo accipitur, nec omnem fraudem ex-
cludit. Concidunt etiam pleraque, quæ Schœpfferus habet,
exempla. Nam Thuanus, ſi amicitia motus conjurationem
contra regnum Galliæ initam non patefecit, eo ipſo, quod
amicitiam ſaluti publicæ prætulit, dolo fecit. Simile eſt al-
terum miniſtri Burgundici, le Dine, exemplum, qui domi-
no ſuo, Carolo Audaci, inſidias a quodam la Coſte ſtrui no-
rat, atque ab hoc ad ineundam criminis ſocietatem ſolicita-
tus pecuniam oblatam accipere, deinde aufugere principem-
que ignarum & ſummo periculo expoſitum relinquere vo-
luerat. In binis his exemplis dolus ſubfuit. Ergo meliores
rationes aliudque exemplum quæramus, oportet. Rationes

vero, quæ nos, ut latam culpam morte puniri poſſe creda-

mus, movent, hæ ſunt. Primo bonum publicum ſæpe non
obtineri aliter nec pernicies a patria averti poteſt, quam ſi
homines, ne per latam culpam Peccent, metu graviſſimi
ſupplicii abſterreantur. Exemplum eſt in delictis, quæ ex
timiditate committuntur. Hæc ſine dubio ex culpa fluunt,
atque tamen in ea ultimum ſupplicium juſtiſſime ſtaruitur,
quemadmodum in ſequente meditatione oſtendam. Deinde
ſæpe ceteræ pœnæ non ſatis efficaces ſunt ad præcipuum ea-
rum finem, territionem ſcilicet aliorum, obtinendum, ut
adeo neceſſe ſit, atrociore exemplo ſtatuto illos in officio
contineri. Porro deus ipſe ultimo ſupplicio latam culpam
coercet Exod. XXI, 29. Quin & jus civile idem facit in L.
I1. §. 28. 29. 36. de SCto Silaniano. Supereſt, ut exemplo
rem illuſtrem. Sumam hoc ex Dapleri Theatro pænarum

P. 2. cap. S. Circa annum nempe 1386. conſul quidam Pra-

genſis commiſſum fidei ſuæ ſigillum publicum negligentius
cuſtodierat. Uxor ejus infantem ſuum in lavacro poſitum

Q3

126 MEDITAT. AD PANDECT.

& plorantem placatura ſigillum ei inter cetera crepundia por-
rigit. Sed facti hujus ſui oblita infantem ablutum ex pelvi
eximit, & aquam immundam cum ſigillo in plateam impru-
dens effundit. Reperit ſigillum civis forte præteriens ac ad
ſenatum defert. Ignarus omnium conſul in ſenatum venit
ac de ſigillo interrogatus id domi eſſe dicit, confeſtimque
domum ſigillum quæfiturus redit. Quo non reperto, re-
vertitur mœſtus ad curiam, ſed in itinere obvium ſenatum
eum carnifice habet & ſine mora ligatis manibus ad curiam
ducitur gladioque percutitur. Crudelior hæc pœna videbi-
tur nonnullis. At cogitent hi, immane damnum priſfcis illis
temporibus, quibus omnis fere inſtrumentorum fides ex ſi-

gillo pendebat, reipublicæ inferri potuiſſe, ſi quis maleficus

ſigillum inveniſſet eoque abuti voluiſſet.

X.

Timiditas culpæ ſpecies eſt, & tamen ultimo ſupplicio
bpuniri poteſt.

5
Fueruut, qui dubitarent, an quis plane ob metum, mali
præſertim atrocioris, puniri poſſit. Nec negandum eſt,
delicta, quæ per merum perpetrantur, ex infirmitate tan-
tum proficiſci adeoque leviora eſſe illis, quorum cauſa do-
lus & malitia eſt. Verum enim vero etiam is, qui per in-
firmitatem in munere ſuo peccat, peccat tamen §. 8. I. de
L. Aquilia. Nec infirmitas hæc invincibilis eſt, ſed, ſi mo-
do debita cura adhibeatur, poteſt expugnari. Quod etiam
ad genus pœnæ in timiditatem ſtatuendæ attinet, longiſſi-
me diſſentimus a Michaele de Montaigne, qui lib. I. des Eſais
cap. I5. ex opinione magni principis fas eſie negat, timidum
ultimo ſupplicio affici, præſtareque putat, ut pœna igno-
minioſa inflicta ſuffundatur illi ſanguis, quam effundatur.
Dis-

erp

—
undapor.
1Peli
mimpr.
ens Ac
tunn venit
leſimage
Peno, ke

mn ſeummn

d Cunin
na Viden
priſeis li
ſdes exl⸗
Maleſen

plr⸗

etum, 1
mitate te
cauſi ⸗
quipert
el
ſeh im
Quol ein
et, locgi⸗
1,0 N
at, tiin
peen ir

.

SP. CLIV. DE CVLPA. I2y

Displicet, inquam, nobis hæc ſententia, nec putamus, in-

famiam ſufficere ad coercendum & in officio retinendum
imbellem ignavumque virum. Scit ille jam, per ſe igno-
minioſum eſſe, fugere aut meticuloſum ſe oſtendere. Quodſi
ergo hæc eum ignominia non movet, vix movebitur lege
contumeliam aliquantulum exaſperante, ceſſabitque finis
ille præcipuus, quem pœnæ intendunt, rerroris ſcilicet in-

cuſſio. Hæc aliter non obtinebitur, quam ſi per pœnam

majus malum repræſentetur, ut timidus ille inter duo quaſi
mala poſitus minus eligat officiumque ſuum faciat. Imita-
ri nempe oportet Domitianum, qui Mucii Scævolæ manum
ſuam coram Porſenna urentis fabulam populo exhibiturus,
ei, qui Scævolæ perſonam ſuſtinere debebat, ne doloris
metu ſenſuque manum retraheret, graviſſimum, quod Ro-
mani unquam excogitaverunt, ſupplicium, tunicam videli-
cet pice, reſina, ceterisque flammarum alimentis imburam,
Proponebat, atque ſic doloris metum majoris doloris metu

expugnabat. Qua de re eleganter Martialis lib. 10. epigr. 25.

In matutina nuper ſpectatus arena
Mucius, impoſuit qui ſua membra focis,
Si patiens fortisque tibi durusque videtur,
Abderitanæ pectora plebis habes.
Nam quum dicatur tunica præſente moleſta:
Ure manum; plus eſt dicere, non facio.
Similiter ergo, qui metum mortis in milite aliove vincere,

eumque in officio continere vult, ignominioſam & doloris

plenam mortem comminetur. Si cui durior hæc ſenten-
tia noſtra videtur, is publicum bonum ſpectet, atque levio-
ribus pœnis hoc ſervari vix poſſe, cogitet. Sed exempla qui
per timiditatem peccarunt, videbimus. Frequens hoc deli-
ctum in ducibus bellicis eſt, quorum plurimos propterea,
quod metu mortis minarumque hoſtilium juſſa principis

non fecerunt, vel caſtella fidei ſuæ commiſſa deſeruerunt,

ſup-

1289 MEDITAT. AD PANDECT.

ſupplicio affectos enumerare facile foret. Sed dehis alii co-
Pioſe egerunt. Ceteri autem ex timore rarius peccare viden-

tur. Accidit tamen hoc aliquando, potiſſimum in legatis.

Hi nonnunquam metu retenti rem principis ſegnius gerunt,

aut majeſtatem & dignitatem ejus lædi patiuntur. Multum
Franciſeo I. Galliarum regi nocuit timiditas legatorum, quos
ife in aula Pontificis Maximi habebat eo tempore, dquo Ca-
rolus V. Romæ erat & in conſeſſu Pontificis atque Cardina-
lium acriter contra Franciſcum, præſentibus audientibus-

que ſed minus, quam debebant, maſcule reſpondentibus le-
gatis, declamabat. Vide elegans hac de re judicium Bran-
tomii in Vitis virorum illuſtrium tom. I. p. 245. Jqq. Et fue-
runt legati, qui timiditatem ſuam morte luerunt. Parthorum
rex legatum ſuum Orobazum, qui Sullæ, ad quem miſſus
erat, loco ceſſerat, tanquam imminutæ majeſtatis reum ne-
cavit, teſte Plutarehbo in Sylla. Et Athenienſes apud Athe-
næum lib. 6. Dipnos Evagoram legatum ſuum, quod regem
adoraſſet, ad mortem damnarunt. Mogororum rex, O-
rangzeb, legatum ſuum, qui, à Perſarum rege ludibrio habi-
tus, non ſatis animoſe reſponderat, bonis ademtis in exilium
miſit. Vide Volquart Iverſens Orientaliſche Reiſe⸗Beſchrei⸗
bung cap. I5. Non vero legati ſolum, ſed & alii miniſtri per
timiditatem aliquando peccant. Huc referimus eos, qui
offenſum ſucceſſoris in regno vel procerum regni metuen-

tes juſſa regis commodaque ejus negligunt. Simile eſt deli-

Rum eorum, qui ex eodem metu facta principis improbant
& ſe in illa conſenſiſſe negant. Perdidit hæc timiditas Ali-
grium, Galliæ ſub Ludovico XIII. Cancellarium, qui Gaſto-
ni, regis fratri, factum aliquod regis tanquam ex conſilio Ali-
grii ſuſceptum ei exprobranti, iram Gaſtonis reveritus timi-
dius ſe, quam dignitas regis poſcebar, excuſarat, in exilium
propterea actus aulaque & munere abſtinere juſſus. Vide
ð

te
fi
Pti
cli
ſui
ſterY
(am
lterun
erid
Tomo
Mo⸗
mon.
cum
ciaban
108. 4
Geran
lle
Vento
lh⸗
Iid 8
er

SP. CLIV. DE CVLPA. ra/

ir Gramondi Hiſtoriam Galliæ lib. 16. Quod Aligrii factum ſo-
e ilen. lœciſinum politicum appoſite vocat Pufendorſius de Jure nat.
legatis &W gent. lib. 8. cap. I. J. 7.
SReNIkh
MAImn Al. . *
um vos Imperitia aliquando culpa eſt &£ penitur.
le AXiI
eCrir. Imperitiæ erimen ſæ iſzn .
denide⸗ pe in lacratiſßzmum cadit.
entibusk Sbr⸗ quidem in Specimine CXII. de Damno injuria dato,
um Drar. medit. 6. oſtendi, imperitiam in eo, qui artem non profi-
I Er kue. tetur, culpæ haud adnumerari. In eo vero, qui artem pro-
Parthorun fitetur, utique ad culpam refertur. Igitur imperitia & ine-
emn min ptia delictum eſt, quum quis munus conſiliarii aut miniſtri,
reuin cui imparem ſe ſcit vel ſcire debebat, ambit aut oblatum

pud ℳ ſfulſcipit. Vide L. 9. §. 5. Locati & L. 132. de Reg. jur. Mini-
lod regel ſter ergo, cujus indignitas deinde apparet, vel ſtatim, ante-
rex, è quam adminiſtrationem commiſſi muneris ſubeat, expelli
brio kie iterum e ſtatione ſua, vel, ſi ſubiit jam damnumque per im-
Mewn Peritiam intulit, ad hoc ſarciendum cogi & pœnas impuden-
ſe Beſcht tiæ ſuæ dare debet. Prioris exemplum elegans Brantomius
tomo 2. der Memoires des hommes iluſtres in vita Annæ de

uünikti .
il Montmorency p. So. adfert, quod ex Gallico in latinum ſer-
g ene monem translatum hic inſeremus: Prandebamus aliquando
nleek cum Hoſpitalio, Galliæ cancellario, cui, ſublata menſa, nun-
.. nrod ciabatur, adeſſe præſidem & conſiliarios recens a rege erea-
R tos, qui in poſſeſſionem munerum ſuorum ab illo mitti deſi-
imicit 1 derarent. Intrare ergo eos jubet & adverſus ſe conſiſtere.
n ing Ipſe in ſella, in qua conſederat, remanet, illi frondis inſtar
co vento agitatæ tremunt. Profertur codex jurium, quem
.

ere Hoſpitalius evolvit ſingulisque legem explicandam propo-
nit, & varias ex illa quæſtiones nectit. Reſpondent miſeri,

6 Tom. III. R- ſed

at,

julin

130 MEDFTAT. AD PANDECT.

ſed inſulſe prorſus, timide & titubanter, ut appareret facile,
ipſos, quid dicerent, ignorare. Tum Hoſpitalius acriter
homines objurgat, aſinos vocat, & quanquam ferme quin-
quaginta annos natos ad ſcholam & literarum ſtudia remit-

tit. Stabamus interim ego & Strozzius ad caminum ac vul-

tum attonitum & geſtus, quibus hominem ad furcum du-
ctum lepide exprimebant, non ſine riſu conſiderabamus.
Exire vero illos jubet Hoſpitalius, nec jusjurandum, ad

quod præſtandum venerant, recipit, ſed regi ſe ignoranti-

am eorum indicaturum, &, ut alii in ipſorum Iocum ſurroga-
rentur, effecturum dicit. Quibus egreſſis, Hoſpitalius ad
nos verſus: Ecce, inquit, immanes aſinos. Religioſum
profecto regi eſſe debet, tales miniſtros conſilio ſuo inſerere
Cui nos: Sed tu forſan juſto rigidior plus exigis ab illis,
quam par eſt. Tum ille ſubridens: Imo vero, ait, quod pace
veſtra dicam, vulgaria hæc ſunt, quæ ſcire eos oportet.
Hæc Brantomius. Quibus nos nihil addimus, ſed ſingulos
tantum ſingulis aulis Hoſpitalios optamus, qui ineptos ho-
mines illuſtrium collegiorum aditu arceant & admiſſos olim
ejiciant iterum atque ſic ſacra tri bunalia Perpurgent. Inter
imperitos vero miniſtros non eos modo referimus, qui o-
mnium bonarum artium rudes Chremeti illi ſimiles ſunt, de
quo Terentius in Heautontimor. act. 5. ſcena I.

Quæ ſunt, ait, dicta in ſtultum, caudex, ſtipes, afiangh
blumbeus.

In illum nibil poteſt: nam exſuperat ejus ſtultitia ler
omnia.

Sed imperitos & illos vocamus, qui docti quidem perhiben-

tur, & bonis literis vere adſperſi ſunt, earum tamen ſcien-
tiarum, quæ miniſtrum principis perficiunt, & ad munus
ſuſce⸗

6
ati
tumn

len
gua

ho

rie⸗

—

ret flele
I8 Trite
mne qun-
la remi
mKW.
cum
lerabamns

mdum, 4

ignorn
nſunor
Piraliwi
elgiokr
inlerne
is ab ili
GGod
08 Oin
ed ingol
neptos o
ntlod on
ent. I
uS, qult
es ſunt,0

ükiti

4 Ui

SP. CLIV. DE CVLPA. 131

ſuſceptum recte gerendum pertinent, expertes vivunt. Li-
teratiſſimi ergo ſint licet. Quia tamen id, quod debent,
ignorant, indigni ſunt officio ſuo & propterea, quod teme-
re onus viribus ſuis majus ſubeunt, puniendi. Exſtant ve-
ro non pauca hujusmodi miniſtrorum exempla. De Petro
Loerio, conſiliario Gallieo, Aegidius Menagius in vita
Petri Aerodii pag. 20. Erat, inquit, Loerius Grace &C Ea-
zine, Hebraice, Arabice & Chaldaice doctifimus, ſed juris,
in gquo verſabatur, plane ignarus. De Tiberio Ceraſa Janus
MWicius Erythræus in Pinacotheca III. p. m. 644. ſgq. Experien-
zia, ait, compertum eſt in eo id, quod eſt veriſzmum, non
Jemper eundem, qui ſit aptus ad ſtudia literarum, eſſe etiam
ad publica negotia gerenda idoneum: aliam enim eſſe rationem
magiſtratuum gerendorum, ac literarum ſtudiis operam dan-
di. Etenim multi, qui in hac umbratili doctrinarum exerci-

tatione, ingenii acumine ac percipiendi celeritate, longe mul-

tumque ceteris antecedunt, iidem poſtea ad rempublicam capeſ-
ſendam traducti, & tanquam in pulverem, ut dicitur, & ſo-
lem edulti, in eadem republica regenda aliis, non tam doctis
quam ipſi, ſed civili prudentia præſtantioribus, longo inter-
vallo inferiores inveniuntur. Nam muneri, gquod ſuſceperat,
non ſatisfecit, ſed multa, quæ reprebenderei, admiſit, non qui-
dem ſtudio ac voluntate nocendi; ſed, quod prudentia ac rerum
uſu çareret, aliquid interdum mali faciebat bomo minime ma-
Ius. Beſſarion Cardinalis & Joannes Laſcaris, ille Pontifi-
cis Maximi ad Ludovicum XI. Galliarum regem, hic Ludo-
vici XI. ad Venetos orator, ambo eruditiſſimi, ſed nego-
tiorum publicorum rudes, imperitia ſua res dominorum
peſſumdederunt, quemadmodum icquefortius dans l'Am-
baſſadeur lib. I. ſect. 7. p. 179. narrat. Atque idem adhuc

hogdie frequentiſſime accidit. Cui malo ut mederetur, Hen-

ricus VIII. Angliæ rex non imprudenti certe, ſed tamen ir-
R z OðGU rito

132 MEDTTAT AD PANDECT. .

rito conſilio ſcholam & ſeminarium miniſtrorum publicorum
inſtituere voluit, cujus leges in compendio exhibet Burnetus
in biſtoria reformationis eccleſiæ Anglicanæ P. I. lib. 3. p. 626.

COROLEeLEARIA.

1. Regula eſt: Is, qui ſponte ſe negotio offert, ſiquidem
alios idem ſuſcipere paratos excludit, culpam leviſſi-
mam præſtat L. 53. §. 3. de Furtis L. I. §. 35. Depoſiti.
Puto tamen, eximendum eſſe ab hac regula conducto-
rem, qui fere ſemper feſe contractui offert aliosque
excludit, nec tamen ultra levem culpam obligatur.

2. Lata culpa aliquando non præſtatur, ut, ſi quis bonæ
fidei poſſeſſor ſe re ſua abuti credat, J. 25. §. 11. de He-
veditatis petitione. Magis ergo excuſatur verus domi-
nus, qui re ſua abutitur L. 21. C. Mandati, niſi domi-
nium (altem revocabile, ut vaſallus in feudo, maritus

in dofe, habeat. Hic enim ex culpa obligatur, L. 17. 4
de Jure dotium. . je
3J. Ad æſtimandum culpæ gradum ſemper concditio perſo- Ei
næ inſpicienda eſt. Oportet igitur culpam levem & le- eEen
viſſimam definiri per omiſſionem diligentiæ, quam ho- H

mines ejusdem conditionis adhibent. Sic aliquando,
quod in mercatore culpa levifſima foret, in opifice cul⸗ .
pa levis & in ruſtico tantum lata eſt.
4 Conſuetudo communis excuſat a culpa levi, arg. L. 9.
C. de pign. act. ibi: quibus & alii ſolebant; non etiam
a leviſfima-
y. Lata culpa ſemper eſt, quando quis in alienis rebus mi-
nus diligens eſt, quam in propriis, arg. L. 32. Depoſiti
L. 22. §. 3. Ad §. C. Trebell. L. 17. pr. de Jure dotium-
6. Culpam regulariter nemo probat, ſed is, qui caſu for-
tuito rem periiffe dicit, hoc probare debet. Qua de ,
re infra in Specimine CLXXVI. de Depoſito, medit. 5. 4
pluxa dicentur. 1
lr.

N

—

2 —— — - ᷑— —

SPECI.

SP. CIV. DE PIGNORATFTIA ACTIONE. 133

Nicorum H —
Dumnn SPECIMEN CLV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIII. TIT. VII.

PlONORATITIAA ACTIONE.

—

mn erl⸗
Ondu l.
Aliosg Piguus ab integra univerſitate conſtitutum ſingula ejus
garur. membra luere nequeunt.
is bont B
e NN O aden civitas creditori ſuo paſeuum publicum.
tus Gomn. Quidam ex civibus, quibus paſcuo illo diutius care-
Din Gonm re maxime incommodum erat, luituri illud creditori
0, Mult totum debitum offerebant, &, quum ereditor hoc accipere
tun i recuſaret, actionem pignoratitiam inſtituebant. Negabat cre-
topel ditor, hanc ſingulis civibus competere, ſed integram civita-
ven K tem agere debere, & tunc ſe paſcuo cedere paratum eſſe di-
Juumle cebat. Controvertebatur ergo maxime, an, ſi pignus a tota
Aiguance civitate in publica re conſtitutum ſit, ſinguli cives actionem
pince l⸗ pignoratitiam & facultatem luendi habeant. Equidem ſunt
nonnulla jura, quæ integræ univerſitati ita competunt, ut
ng ; ſinguli eorum exercitio emolumentum capiant. Quod ex his
n ein deſcendit, jus agendi vel prohibendi privatis denegari non
V debet. Iniquum quippe foret, adimere alicui jus perſequendi
teblenn vel tuendi id, in quo utilitas ipſius verſatur. Loca publica,
P. D Ulpianus in L. 2. J. 2. Ne quid in loco publico, inquit, utique
une luin privatorum ufibus deſerviunt, jure ſcilicet eivitatis, non quaſi
giiaſi⸗ propria cujusque. Igitur in ea lege jus prohibendi & agen-
el. di ſingulis tunc tribuitur, quum id, quod in publico fit, in
in privati damnum redundat. Ipſi etiam ſupra in Specim. A.
. R 2 ,—ee

(34 MEDITAT. AD PANDECT.

de Privilegiis, medit. I. affirmavimus, ex privilegio univerſi-
tati conceſſo ſingula ejus membra actionem inſtituere poſſe.

Omnia hoc præſenti facto convenire videbantur. Ex paſ-

cuo publico inſignis ſine dubio utilitas ad ſingulos cives re-
dit. Intereſt ergo eorum, ut oppignoratum reluatur. Ac-
cedit, quod membra in cauſa univerſitatis ſuæ ſine mandato
comparere cauſamque tanquam litis conſortes agere poſſint.

Vide Carpzovii Deciſionem 205. n. 16. Nihilominus tamen

ICti Helmſtadienſes menſe Dec, anni clo 10 cc xvII. luitioni
& actioni pignoratitiæ locum denegarunt: Es moͤgen Klaͤ⸗
gere das verſchriebene Unterpfand vor Ablauf der ruͤckſtaͤndigen 3.
Jahre abzutreten nicht angehalten werden, wenn nicht die ganze

Buͤrgerſchaft die ſchuldige 100, Rthlr. nebſt den verſprochenen In-

tereſſen bezahlet. Rationes hæ fuerunt: Actio pignoratitia
debitori, ſeu ei, qui pignus dedit, ſoli competit, non rertio-
Hic vero tota univerſitas debitor erat & paſcuum pignora-
verat. Singuli ergo cives nullum ſibi in hoc pignus jus ar-
rogare poterant. L. 7. §. 2. Quod cujuceunque univerſitatis,
L. 6. §. I. de Rerum diviſione. Nec obſtat argumentum ex
lege 2: §. 2. We quid in loco publico deſumtum. Tribuit hæc
lex fingulis membris facultatem agendi tunc, quum de jure
aliquo reali, quod univerſitati generaliter & contra omnes
competit, quæſtio eſt. At quando actio ex contractu inter
univerſitatem & alium inito oritur mereque perſonalis eſt,
juris noſtri ratio non patitur, ut ea actio alii, quam qui con-
traxit, detur. Contraxerunt vero non ſinguli ſed univerfitas.
Alterum dubium de conſortio litis facilius removebitur.
Poſſe membra univerſitatis nomine univerſitatis cum cau-
tione rati in judicio comparere, non diffiteor. At in ea,
quam memoravi, cauſa cives privatim, non civitatis nomine

nec ex voluntate ejus, agebant. Nullum igitur plane con-

ſortium litis hic aderat.

II.

r

Eed

ep
E

—
Unirerſi.
re pole
Ex .
ciyes ke⸗
r. A⸗
e mmandenn
re dolin
ns tamnen
1. luitoon
dgen N
ndigen
t de N
chenntr.
ignoriift
non kerto
1 pignor:
us jus 1.
jzveyftuin
NenN
TYtbuithe
um Ge
ntra Ol
traltn im
elönelse
um glict
unifeli
emoenn
is Cunn 3
MIns
itatis⸗ un
r Hen⸗

SP. CLV. DE PIGNORATITIA ACTIONE. T35
Quum unus ex debitoris heredibus actione pignoratitia agit,
etſi totum debitum offeratur; tamen exceptio legitima
tionis ad ecauſam ipſi obſtat.
HWH III.
In hac tamen legitimatione exigende judex ſerupuloſus
eſſe non debet. .
Hane legitimationem oblatio idonea cautionis ſupplet.
ctionem pignoratitiam, defuncto debitore, heredi ejus
dari, dubium non eſt, L. 12. C. de Pignoribus, L. 2. C. Si
bignus pignori datum. At ſunt ſæpe plures heredes, ex qui-
bus unus aliquando, ceteris abſentibus & ignaris, totum de-
bitum offert, & actionem pignoratitiam inſtituit. Quæri-
tur ergo, an audiendus ſit. Equidem, ſi partem rei pigno-
ratæ ſibi jure hereditario debitam tantum petar, audiendus
eſt utique L. I. C. de Luitione pignoris. Verum, ſi, ut plerum-
que fit, pignus integrum ſibi reddi poſtulet, exceptio pluri-
um heredum ſeu legitimationis ad cauſam ipfſi recte objici-
tur, arg. d. L. I. C. de Euitione pignoris, ibi? ſuam portionem ex
pignoribus. Actiones enim, quas defunctus habuit, omnes,
& inter has etiam pignoratitia, inter heredes ejus ipſo jure
funt diviſæ L. 2. 5§. 5. L. 25, §. 1. Famil. erciſc. Securifas igitur
Præftanda eſt creditori contra ceteros coheredes, ne & illi
aliquando veniant ſuamque portionem reperant. Quæ ſe-
curitas melius præſtari nequit, quam, ſi reliquorum cohere-
dum vel ceſſio vel mandatum proferatur. Caveant tamen
judex & creditor, ne in hac legitimatione ſcrupuloſiores,
quam par eſt, ſint. Recordor aliquando, quum unus ex he-
redibus actionem pignoratitiam inſtitueret, atque etiam ceſ-

fſionem coheredum proferret; creditorem nihilominus ex-

cepftioni legitimationis ad cauſam inſtitiſſe ac popoſeiſſe, ut
actor oKenderet, hos, quorum ceſſio proferebatur, cohere-
des

126 MEDITAT. AD PANDECT.

des ſolos, nec præter illos alium eſſe. Sed nimium poſtulabat.
Scilicet, qui heredem ſe eſſe docer, unicus eſſe præſumitur
tamdiu donec plures adeſſe doceantur. Probatio negativæ,
plures ſcilicet non eſſe, illi imponi per rerum naturam nequit,
L. 23. C. de Probationibus. Nec eſt, quod dicas, metuendum
eſſe ereditori, ne poſtea coheredes alii ſuperveniant fibique li-
tem moveant. Creditor quippe, ſi neſcivit plures coheredes
fuiſſe, ſi bona fide & judicis auctoritate pignus petenti reddi-
dit, tutus eſt ab aliorum petitione, arg. LZ. 17. de Hereditatis

petit. & L. 167. §. I. Je Reg. juris. Huc pertinent ſupra dicta

in Specimine XCVIII. de Conſanguinitatis probatione, med. 10.
Et ſi vel maxime aliquod ab aliis heredibus periculum ſit,
