diffeſſionem juratam antiqua illa duo remedia non ſublata

prorſus, verum judicis arbitrio relictum videtur, quodnam
ex illis omnibus eligere atque decernere velit. Habent ſingula
ſuum commodum & incommodum. Recognitio per teſtes
tutior reliquis eſt. At præterquam, quod ea multas ambages

habet & judicium moratur adeoque proceſſui exſequurivo pla-

ne non convenit, teſtes quoque in ſeripturarum ptivatarum
confectione rarius adhibentur &, ſi vel maxime adhibitifue-
runt, tunc tamen, quum inſtrumentum probandi cauſa poſt
longum ſæpe tempus profertur, plerumque ſunt mortui.
Comparatio litterarum fallax eſt maxime ob multitudinem im-
poſtorum, qui manum alienam ſcitiſſime ementiuntur. Sed dif-
feſſio jurata vix ſecurior eſt, propter levitatem hominum ad
pejerandum, ſi lucrum ſperent, promtiſſimorum. Igiur, quod
aliqui apud Martini in proceſſu tit. 25. §. 3. n. 131. dicunt, com-
parationi litterarum in negotiis arduis plane locum non eſſe,
probarem facile, ſi aliud remedium tutius ſuppeteret. At quum
diffeſſio jurata æque fragilis ſit, judicis arbitrium excludi hic
non oportet. Poterit ergo judex etiam in cauſis arduis compa-
rationem litterarum admittere, non tamen aliter facile, quam
ſi aliud argumentum etiam levius adſit, quod fidem inſtrumen-
to controverſo qualemcunque conciliet. Convenit hoc au
tbentieæ, At ſi contractus C. de Fide inſtrumentorum. C onſule-
bantur Cti Helmſtadienſes menſe Sept. anni cio 1o cc xx. ſuper
negotio graviſſimo, cujus diciſio ex inſtrumento antiquoa plu-
ribus ſubſcripto pendebat. Inter cetera nomina ſubſcripta et-

iam nomen avi illorum, contra quos inſtrumentum profereba-

tur, erat. Et hi quidem manum avi jurato diffiteri parati vide-
bantur. Quia tamen inſtrumentum hoc & antiquitate temporis
& ſubſcriptione aliarum fide dignarum perſonarum fulcieba-

tur,

line
ſche
beft
ſiti
Fa

I.

mi
niti
i
gn
nen
Goe
jude
Eer
en
ben
lten
Nol
irn

.. —-

—

inene

Stnort.
andun

etanen
n
dnn

nn
iitt.
Mü
oni.

etn.

Eetc.
un
gll
m.

ele,

1Gun

uCihn.

Ssp. CCLXXVII. DE RECOGN. DIFFESS. &c. 1113

tur juratam diffeſſionem ſimpliciter admittere dubitavimus,
ſed judicis arbitrio reliquimus, vel illam, vel comparationem
ltterarum decernere: Wir ſetzen zum voraus, daß die Haxthauſi⸗
ſchen Herren Erben entweder die in dem Nebenreceß vom Jahr 1670
befindliche Unterſchrift Johann Albrechts von Haxthauſen eidlich dif⸗

fitiren, oder, daferne es vom Judice gefodert werden ſollte, deren

Falſchheit per comparationem litterarum beybringen koͤnnen.

VIII.

Is, contra quem inſtrumentum profertur, juratam diffeſſionem
declinare, & ad recognitionem per teſtes aut comparationem
litterarum provocare, invito adverſario,
neguit.

P'r diffeſſionem juratam quis quodammodo judex in pro-
pria cauſa conſtituitur, arg. I. I. pr. Quarum rerum actio
non datur. Duriſſimum ergo hoc eſt illi, qui in inſtrumento
nititur, cui longe conſultius eſt, recognitione per teſtes vel
comparatione litterarum uti. Quæ duo remedia non in gra-
tiam horum, contra quos documentum profertur, ſed eorum,
qui proferunt, tendit. Hi itaque per circumſtantiarum ratio-
nem ad ea confugere poſſunt. E contrario is, adverſus quem
documentum inducitur, & qui id vel agnoſcere vel diffiteri
jubetur, ad recognitionem per teſtes vel comparationem lit-
terarum, invito adverſario, provocare nequit. Utrumque
enim hoc remedium longas ambages habet. Igitur ad id adhi-
bendum cogi nequit, qui breviore ſed periculoſiore via uti &
lirem totam conſcientiæ partis adverſæ committere mavult.
Nolle vero, poſcente adverſario, jurare, manifeſtæ turpitu-
dinis & confeſſionis eſt I. 38. de Jurejurando. Quamobrem ſic
Tom. IV. Bbbbbbb re-

1114 M0MEDITAT. AD PANDECT.

reſpondimus menſe Januario anni Cc1o 10 CCXv. Es beſchweren
ſich Beklagte, daß ihnen ein von ihrem Bater und andern unter⸗
ſchriebenes Document zu recognoſciren oder eidlich zu diffitiren aufer⸗
leget worden, da ihnen doch nicht einmal ihres Vaters, als wel⸗
cher in ihrer zarten Kindheit geſtorben, Hand eigenelich bekannt
ſey, und ohnedem allhier andere Mittel, als comparatio littera-
rum oder Abhoͤrung des dabey geweſenen Zeugen, vorhanden, um
hinter die Wahrheit zu kommen; Alldieweil aber die Recognition
oder eidliche Diffeſſion der ordentliche Weg in probatione per in-
ſtrumenta iſt, und die comparatio litterarum und examen te-
ſtium wegen ihrer groſſen Ungewißheit und Weitlaͤuftigkeit anders
nicht gebrauchet werden, als wenn derjenige, ſo recognoſciren ſoll,
von der vorgelegten Hand ganz keine Wiſſenſchaft haben kan, dahinge⸗
gen allhier Beklagten ihres Vaters Hand, die ſie ſonder Zweifel oͤfters
geſehen, nicht unbekannt ſeyn kan; ſo haben wir in dieſem Stuͤck
von vorigem Urthel abzugehen, keine Urſach gefunden.

—

SPECIMEN CCLXXIIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.

DIFFESSIONE CONTEN
TLORVM.

I.

Subſeriptienem recognoſcere & contenta diffiteri nemo, niſi argu-
meenta falſi adferat, poteſt.
Solent

Pitin
Unte
Ufge

O

unrt
en
Pe
ene
iſa
ſep⸗
es
Eit

olent ſæpe hi, contra quos documentum profertur, ma-
num quidem ſuam in ſubſcriptione agnoſcere, ea vero,
quæ in documento ipſo continentur, voluntate ſua
ſcripta negare, atque adeo juratam contentorum diffeſſionem
offerre. Sed admittendi non ſunt, quia, qui inſtrumentum
ſubſcribit, contenta ejusdem omnia, etſi ab ipſo adverſario
ſeripta, approbare cenſetur, quemadmodum ſupra in Speci-
mine CXXXII. de Contractu chirographario, medit. 7. dixi. Li-
mitationem tamen addunt Carpzovius in proceſſu tit. 22. art. I.
n. 45. aliique, ni pro eo, qui diffiteri vult, præſumtiones ad-
ſint, documentum ipſum, inſcio vel invito ſubſcribente, con-
fectum eſſe. Probatio ergo incumbit ei, qui diffiteri cupit.
Quæ ſententia in foro recepta eſt. Agnoſcit hanc praxin
Gribnerus in Principiis proceſſus judiciarii lib. 1. cap. 3. §. 9.
addit tamen lit. b. ſatius fore, diffeſſionem contentorum, etiamſi

omnia indicia falſi deſint, admitti. At hæc Gribneri opinio &

cum ſecuritate ac bono publico pugnat,: & cum aperta lege.
Actum eſt profecto de fide privatorum inſtrumentorum, ſi dif-

feſſiones iſtiusmodi promiſcue admittimus. Concidet illa, quam

ſupra memoravi, regula, quod ſubſcribens contenta omnia ap-
probaſſe cenſeatur. Infirmabuntur contractus plerique, qui cer-
to ab omnibus contrahentibus ſcribi nequeunt. Contradicit
etiam Gribnero Marcianus in l. 8. §. 15. Quibus modis pignus vel
hypotheca ſolvitur: Si Jubſeripſerit, inquiens, forte in tabulit
emtionis, conſenſiſſe videtur, niſi manifeſte appareat, deceptum eſſe.
Quamobrem Cti Helmſtadienſes in judicando & reſpondendo
Carpzovium potius & Marcianum ſequuntur, atque ab eo, qui
Bbbb bbbz dif-

1116 MEDITAT. AD PANDECT.

difteſſionem contentorum offert, probationem exigunt. Sic
judicarunt menſe Novembri anni ciooccCXXIII. Daß es, der
eingewandten Laͤuterung ungeachtet, bey dem am 11 Junius 1722

eroͤffneten fol. z1. befindlichen Urthel zu laſſen ſey, es wollte denn

Beklagtem Klaͤger den Haupteid uͤber die beygelegte poſitiones defe⸗
riren, auf ſolchen Fall iſt Klaͤger denſelben entweder nach vorherge⸗
henden des Beklagten Eid vor Gefehrde abzuſchwoͤren, oder zu refe⸗
riren, oder ſein Gewiſſen mit Beweis zu vertreten ſchuldig, und er⸗
gehet alsdenn ferner was recht iſt. V. R. W. Rat. dec, Klaͤger hat
Beklagten aus einer ausgeſtellten Obligation in Anſpruch genom⸗
men, Beklagter aber dagegen vorgeſchuͤtzer, er ſey theils betruͤglicher,
theils gewaltſamer Weiſe zu deren Unterſchreibung gebracht worden,
mithin erboͤthig, die contenta derſelben eidlich zu diffitiren, wobey
er denn einige Poſitiones uͤbergeben, und Klaͤgern zu deren Be⸗
antwortung anzuhalten gebeten. Ob er nun wohl vermeynet, es
ſtehe einem Beklagten die Macht, ſeine Unterſchrift zu recognoſciren,
den Inhalt der Obligation aber eidlich zu diffitiren, zu, hiernaͤchſt
faͤnden die articuli poſitionales auch in proceſſu exſequutivo ſtatt.
Alldieweil aber die diffeſſio contentorum anderer Geſtalt nicht zu⸗
gelaſſen wird, es ſey denn, daß der, welcher ſich dazu erbietet, ſein
Vorgeben, wie die Extenſion des Inſtruments wider ſeinen Willen
geſchehen, durch Beybringung einiger argumeutorum oder wenig⸗
ſtens ſtarker preſumtionum beſcheinige, gleichwohl dasjenige, was
Beklagter dieſerhalben einwendet, in bloſſem Vorgeben beſteher,
und mit gar nichts beſtaͤrket wird, ferner die poſitiones der Sache
ganz keinen Ausſchlag geben, ſondern nur zu deren Aufenthalt die⸗
nen, folglich in proceſſu exſequutivo, welcher auf das geſchwin⸗
deſte zu expediren iſt, billig verworfen werden, Leyſer in Specimine
ad x. 135. de Zurisjurandi delatione, medit. 43. So haben
wir

ſro
die
wel

11

—

1. N
8, N
Plny⸗
ten
ſer
ſr
N
e
e

iht

tche
n
tet,
eiten
Miche
ſatt.
G
tet,ſt
Vin
t weli
nige⸗ 16
ſtl

der 64

tter

ſte⸗

6

sp. CCLXXIIN. DE DIFFESS. CONTENTOR. III

wir es, der Laͤuterung ungeachtet, bey dem wider Beklagten ge⸗
ſprochenen Urthel gelaſſen, jedoch demſelben freygeſtellet, ſi ch uͤber
die in den poſitionibus enthaltene Umſtaͤnde der Eides⸗Delation,

welche eine probatio in continenti liquida iſt, arg. l. 5. §. 2. de

Jurejurando, alſo in proceſſu exſequutivo ſtatt findet, Stryk.
in Uſu moderno tit. de Zurejurando §& 23. zu bedienen.

II.

Qui contenta difiteri vult, non n hvia, 4 mani feſta fad i indicia

adferre debet.

Vdendum nunc porro eſt, qualia argumenta & indicia ad-
ferre oporteat illum, qui contenta diffiteri vult. Carp-
zovius in Proceſſu tit. 22. art. I. u. 45. fortiores præſumtiones
requirit. Kivinus in tit. 25. enunciato 26. haud leves, ex qui-

bus falſum colligatur, cauſas deſiderat.

Sed contradicit iterum

Grihbnerus in Principiis proceſſus judiciarii lib. 1. cap. 3. ſect. 3.
§. 9. lit. b. atque indicia etiam remota ſufſicere ait. Sed & hic ei
adverſatur Marcianus in I. 8. F. 15. Quibus modis pignus vel hyp.
Jolvitur, verbo: manifeſte. Lis tamen hæc, ne quid diffimu-
lem, fere in logomachiam abit. Neque enim, quæ ſint in-
dicia leviora, quæ fortiora, regulis comprehendi poteſt, ſed
judicis, quem Hadrianus in I. 3. §. 1. de Teſtibus ex animi ſui
ſententia æſtimare jubet, quid aut credat, aut parum probatum
ſibi opinetur, arbitrio relinquendum eſt. Sic Cti Vitember-
genſes ad diffteſſionem contentorum admiſere, qui oſtendebat,
ſe morbo commitiali nonnunquam corripi atque ante & poli
eum mentis impotem eſſe, nec tune, quid faciat, ſcire. Weil
der Herr mit GOtt und gutem Gewiſſen bezeuget, daß er nicht

Bbbb bbbz3

wiſſe,

1118 MEDITAT. AD PANDECT.

wiſſe, wie ſeine Unterſchrift darunter gekommen, ſondern muthmaſſe,
weil er von Jugend auf mit der hinfallenden Krankheit beladen, daß

er nicht wiſſe, was er vor und nach dem paroxiſmo gethan, ob ſey
er zu ſolcher Zeit, oder doch unter einem andern Praͤtext zu ſolcher
Unterſchrift gebracht worden; ſo erſcheinet daher, daß, im Fall der

Herr vermittelſt leiblichen Eides erhaͤrten moͤchte, daß er in den In⸗

hale der Schrift nicht gewilliger, er dadurch nicht verbunden ſey.
III.

Is, qui ſubſeripfit, ſed perlegiſſe ſe negat, ad juratam Aiel⸗ onem

non admittitur.
IV.
Salferiptip dolo tertii eli cita producenti tunec, quum is in bona fi.
de, ſuhſeribens vero in culpa eſt, non nocet.
reditor fidejuſſorem ex documento fidejuſſionis convenie-
bat. Agnoſcebat ſubſcriptionem ſuam fidejuſſor, ſed
hanc dolo debitoris elicitam excipiebat, atque juratam diffeſ-
fionem contentorum offerebat. Scilicet ſibi ſcribendi & le-
gendi imperito Pperſuaſum fuiſſe a debitore, ſubſcriptionem

ſuam non tanquam fidejuſſoris, ſed tanquam teſtis deſiderari,
igitur ſe tanquam teſtem ſubſcripfſiſſe, ajebat, & inprimis ad

J. 5. C. Plus valere, quod agitur provocabat, ubi inſtrumen-
tum venditionis, quod quis ſibi ab altero fraudulenter tan-
quam locationis oblatum non relegens ſubſcripſit, nullum
declaratur. Verum ex hac lege deciſie iſtius controverſiæ ſumi
non poterat. Namque primo præſupponendum eſt, eum, qui

in d. L. ſuppoſitum ſibi inſtrumentum dicebat, non hoc alle-
gaſſe ſolum ſed & probaſſe. Solam enim allegationem non

ſuſcere, ſatis ex L. 8. §. 1. Quibus modis pignus vel hypotb.
Jolvitur patet. Propriam quippe turpitudinem & inexcuſabi-

lem

!
n

edie
, lel
Gifel
l-
gemd
Erart,
Nis 1
uner⸗
er ⸗
Culho
ſieſin
Un
boen⸗
ecn!
1

eic⸗
16

SP. CCLXXIIN. DE DIFFESS. CONTENTOR. 1119

lem ignorantiam allegat, qui ſubſeripſiſſe ſe nec tamen relegiſſe
ait. Igitur recte Bergerus in electis diſe. for. 768. n. 2.
eum, qui documento ſuum ſe nomen ſubnotaſſe fatetur, illud
tamen antea perlegiſſe negat, a jurata diffeſſione repellit. De-
inde in d. L. 5. is, qui ex documento agebat, ille ipſe erat, a quo
fraudem commiſſam reus dicebat. At in noſtra ſpecie creditor
agens in bona fide, nec doli, quem commilerat debitor, con-
ſctus fuerat. Scio quidem, me ſupra in Specimine LIX. de
Dolo, medit. 4. dixiſſe, dolo, etſi tertius eum adhibuerit, vi-
tiari contractum, quod ſcilicet conſenſus deficiat. At addidi
confeſtim limitationem, ſi modo decepto nulla culpa vel ne-
gligentia imputari poteſt. Hic vero culpa ejus, qui inſtru-
menium non relectum ſubſcripſerat, manifeſta erat, quæ ipſi
adeo, non creditori, nocere debebat. Et ſic JCri Helmſta-
dienſes menſe Auguſto anni cio 10 cc xIx. reſponderunt: Be⸗
klagter iſt aus einem fuͤr ſeinen Bruder unterſchriebenen Buͤrgſchaft⸗
ſcheine zu Bezahlung der darinn enthaltenen Summa, ingleichen
der Zinſen condemniret worden, weshalben er denn Reviſion einge⸗
wendet, und zu deren Behuf vornehmlich dieſes angefuͤhret, er
ſey des Schreibens und Leſens unerfahren, habe demnach den
eigentlichen Inhalt der mit ſeinem Namen bezeichneten Schrift, als
welche ihm nicht vorgeleſen worden, nicht gewuſt, ſondern ſey in
den Gedanken geſtanden, er ſolle nur als Zeuge unterſchreiben.
Gewinnet es alſo bey dieſen Umſtaͤnden das Anſehen, ob haͤtte Be⸗
klagter von der angeſtellten Klage losgeſprochen werden ſollen.
Alldieweil aber Beklagter unter der Obligation die Worte: Gerde
Gerdes mein Hand; noch ziemlich leſerlich geſchrieben, dieſemnach
fuͤr einen des Schreibens und Leſens unerfahrnen Mann nicht zu
achten, noch zu eidlicher Diffeſſion des Inhalts, da er ſich zu der
Unkerſchrift bekennet, zu laſſen iſt, uͤberdies ſein Vorgeben, daß er
ſich von ſeinem Bruder nur als Zeuge zu unterſchreiben bereden
laſſen, mit nichts beſcheiniget, daſſelbe auch, wenn es gleich wahr,
der Klaͤgerin keinen Nachtheil bringen kan, ſondern vielmehr ihm,
welcher ſich beſſer vorſehen und von dem wahren Inhalte der ihm
zu unterſchreiben vorgelegten Obligation genauere Erkundigung
4 ein⸗

1120 MEDFTAT. AD PANDECT.

einziehen ſollen, ſchaden muß; ſo haben wir den vorigen Geſcheid

beſtaͤriger.
V.

Ex juſta cauſa quis etiam od partem contentorum jurato difiten-
dam admittitur. .

d juratam contentorum diffeſſionem admittitur, qui pro-
babiles adverſus contenta ſuſpiciones adfert. Quas qui
habet diffiteri contenta etiam pro parte poteſt. Exemplum
memorabile habet Strykius in diſſert. de Probatione contra præ-
ſtitum juramentum legale cap. 2. J. 8. Mercator contra debito-
rem ſuum egerat, atque in ipſo libello, triginta jam ſibi die
6 Auguſti anni 1697. ſoluta fuiſſe, faſſus erat. Fatebatur reus
debitum, ſed, ſe etiam alia triginta die 26 Auguſti ejusdem
anni ſolviſſe ajebat, & apocham creditoris manu perſcriptam
& ſubſeriptam proferebat. Creditor utrumque agnoſcebat, ſed
in die ſignum 2. etſi eodem atramento aliena tamen manu adli-
nitum contendebat, & diffeſſionem ejus ſigni juratam offere-
bat. Nec deerant argumenta. Proferebat videlicet librum
ſuum mercatorium, in quo ſolutionem ſibi factam ad diem 6.

non etiam ad diem 26. adnotarat. Memorabat deinde, ſe apo-

cham in ædibus debitoris ſcripſiſſe, facile ergo ab hoc ſignum
iſtud eodem atramento adjici potuiſſe. Porro falſum ex ipſius
ſigni ductu a ſuo aliquantulum diverſo arguebat. Denique, debi⸗
torem alias etiam ſimilia falſa commiſiſſe, oſtendebat. Admiſſus

itaque eſt ad juratam diffeſſionem: Wuͤrde J. B. das Document

ſub A. daß es unterm dato den 26 Aug. 1697 von ihm nicht ge⸗

ſchrieben ſey, eidlichen diffitiren, ſo ergebe ferner, was recht iſt.
Et

Ki

Et
tem

ner

1.7
Aiin
tur
ut

hoſ
Uele
t
Eein
an
in
in
Mer
A
ſren
Ghr
hatie
Nanm
Wis
lecht

1es
Een
Otan

Ge⸗

Fet⸗

drun
ei 6
ſeehe
gonn
ſ
Hl⸗
nii
l⸗

Sp. CCLXXIINX. DE DIFFESS. CONTENTOR. 1121

Et recte quidem. Nam, ubi litis deciſio ex circumſtantia
temporis pendet, dies & conſul pro parte eſſentiali inſtru-
menti habetur, esque vitiata totum inſtrumentum infirmatur,
c. 7. X. de Religioſis domibus, c. 6. X. de Fide inſtrumentorum.

Alium caſum, quo diffeſſio contentorum pro parte permitti⸗

tur, vide ſupra in Specimine CCLXXIII. de Punctationibus,
medit. f. .

VI.

Uli juſtæ ſuſpiciones adſunt, heredes etiam ad diffeſſionem con-

tehtorum de eredulitate admittuntur.

eredes etiam ad juratam inſtrumenti diffeſſionem admit-
tuntur. Et quia hi de veritate jurare fere nunquam
poſſunt, I. 42. pr. de Regulis juris, jusjurandum de credulitate

hic locum habet, quemadmodum in Specimine præcedenti me-

dit. 4, dictum. Extendo hoc etiam ad caſum, quo heredes
defuncti quidem ſubſcriptionem agnoſcunt, ſed contenta ne-
gant, & legitimas falſi ſuſpiciones contra illa allegant. Tunc
quippe idem illis, quod defuncto, cum quo una perſona
ſunt, licuiſſet, licebir. Sic judicarunt Cti Vitembergenſes
menſe Auguſto anni cio iocCXI. Daß Beklagte das fol. 20. in
Actis ſub O befindliche Document entweder gebuͤhrend zu recogno⸗
ſciren, oder aber dergeſtalt, daß ſie nicht wiſſe und glaube, daß auf
Chriſtian Frobergs Geheiß und mit deſſen Genehmhaltung dieſe Obli⸗
gation aufgeſetzet, ſolches Document auch damals, als er ſeinen
Namen unterſchrieben, nicht allbereit extendiret geweſen, eidlich zu
diffitiren ſchuldig. Worauf ferner in der Sache ergeher, was
recht iſt.
VII.
§1 is, qui contenta diffitetur, ſuſpiciones ſuas probare vequit,
jusjurandum deferre poteſt.

Tom. IV. CccccCcCc Vi⸗

1122 MEDITAT. AD PANDECT.

ſcriptione ſua, contenta diffiteri valt, ſed cauias ſuſpi-
cionis, quas allegat, probare nequit. Accidit hoc ſœæpe,
quum hi, qui fraudes comminiſcuntur, eas plerumque vafre
& ſubtiliter exercent. Nullum tunc aliud remedium, quam
Jurisjurandi delatio, ſupereſt. Ea vero locum habet utique.
Nam, etfſi falſi crimen, ſuper quo jusjurandum defertur, gra-
ve ſit admodum, tamen & gravia delicta tunc, quum non de
Ppœna ſed jure privatorum litigatur, jurizjurandi delationem
admittunt, I. y2. & 27. de Furtis, I. 5. §. 8. de Imnjuriis, l. 9. §. 2.
de Jurejurando, cap. 36. pr. X. de Zarejurando. Itaque ſic judi=
carunt Cti Helmſtadienſes menſe Decembri anni clo 10 cc XXII.
Naͤchſtdem maͤſſen Klaͤger und deſſen Ehefrau den ihnen deferir⸗
te Eid dergeſtalt, daß ſie in der erſteren Quitung Beklagtem die
Wieſe nicht ſchlechterdinges verkauft, und die zweyte Quitung dem⸗
ſelben, ohne daß er ſie damalen durchgeleſen, nicht zugeſchoben,
entweder nach vorhergehenden des Beklagten Eid vor Gefehrde ab⸗
ſchwoͤren oder referiren, oder ihr Gewiſſen mit Beweis vertreten.
V. R. W. Rar. dec. Zufoͤrderſt hat auf Erſtattung des wegge⸗
nommenen Spoliüi ertannt werden muͤſſen. Die Entſcheidͤung der
Hauptſache kommt lediglich auf den dem Klaͤger und ſeiner Frauen
deferirten Eid an. Es giebt naͤmlich Beklagter vor, Klaͤger habe
nebſt ſeiner Frauen ihm die ſtreitige Wieſe anfaͤnglich ohne alle Con⸗
dition verkauft und verſchrieben, nachgehends aber bey Zahlung der
letzten Gelder die erſte Verſchreibung weggenommen, und eine an⸗
dere, worinnen eine Cond ition eingeruͤcker worden, untergeſchoben.
Nun meyner zwar Klaͤger, dteſe Eidesdelation ſey ganz vergebens,
indem, wenn auch eine ſolche unbedingte Verſchreibung gleich an⸗
fangs ausgeſtellet geweſen, Beklagter dennoch durch freywillige
Annehmung der letzteren von dem erſteren Pacto abgewichen, und

Videamus porro, quid faciendum ſfit illi, qui, agnita ſub⸗

alles dasfenige, was in der letzteren Verſchreibung enthalten ge⸗

weſen, genehm gehalten. Alldieweil aber derjenige, welchem ein
Document berruͤglicher Weiſe zugeſchoben, ja der ſo gar zu deſſen
Unrerſchrift ohne den wahren Inhalt davon zu wiſſen verleitet wird,
aus ſolcher Annehmung und Unterſchreibung keinesweges obligiret
iſt,

SpP. CCLXXIIN. DE DIFFESS. CONTENTOR. 1123

ern⸗
lulb. iſt, per claram l. y5. C. plus valere quod agitur, ſo iſt ſolcher Eid
. allerdings erheblich, und haben wir darauf billig erkannt, jedoch
ler die Formul des deferirten Eides zu Verhuͤtung aller kuͤnftigen Ztweia
ke fel deutlicher erklaͤret, indem von dieſem Umſtand, ob Beklagtem
Cnn die letztere Quitung, ohne ſie ihm leſen zu laſſen, zugeſtellet vor⸗
Migte. den, alles dependirer.
. CONXOLLARIV M.

Argumentum aliquod ſuſpicionis, quod contenta documenti
ſint ſuppoſita, etiam ex imperitia vel fimplicitate ſub-
ſcribentis deſumitur, quando nempe illa captum hujus
excedunt. Utuntur hoc argumento Proteſtantes contra
Catholicos in lite notiſſima, ad cujus ſcilicet partis ſen-

6 rentiam eccleſiæ græcæ doctrina propius accedit. Et
Catholici quidem opera Marchionis de Nointel, legati
n gallici ad Turcas, multorum monachorum, abbatum,
e epiſcoporum metropolitanorum & patriarcharum Græ-
nitn corum teſtimonia obtinuerunt, prorſus ad præſcriptum
He Cconcilii Tridentini compoſita, quorum zuorνρoος U⅜;
,N dam in abbatia S. Germani Pariſienſi hodieque oſten-
r duntur. Reſpondent Proteſtantes, ſubſcriptionem qui-
ole dem Græcorum negari non poſſe, ſed illam fraude
Con elicitam & teſtimonia ipia ſuppoſita eſſe, quod ſint ſu-
N e ð pra captum Græcorum, urpote terminis ſcholaſticis,
e Latinorum propräs, & ex Bellarmini Iibro de Euchariſtia
ſtte petitis referta, ut de fſubſtantia Panis annihilata, &
gir transſubſtantiata in verum corpus Chriſti, de ſola ſpe-
ce cee & accidentibus Panis & vini remanentibus, &c.
gne harum enim ſubtilitatum ſcholaſticarum nec ſonum, nec
4,0 ſenlſum Græcos noſſe, qui, hodie omnis fere eruditio-
ng nis expertes, ultra formularum ſuarum liturgicarum le-
e RNiionem & recitationem, ad ordines ſacros recipiendos
nl lſis ſufficientem, vix ſapiant. Vide Covels Account of .

e the Greck Cburch in præfat.

4 CcCE ccC 2 PH-

11r4 MEDITAT. AD PANDECT.

SFPECGIME N. CCLIXXIX.
MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD LIB. XXII. TII. W.

LIBRIS MERCATORVM.

I.
Semiplena librorum mercatoriorum fides privilegium non eſt, ſed
Juri communi convenit.

. II.

Ex libro mercatorio non ipfum debitum, ſed quantitas ejus
probatur.

ui de libris mercatoris ſeripſere, privilegium eorum,
quod ſcilicet pro ſcribente ſemiplene probent, ex-
orbitans eſſe & cum principis juris communis, in-
primis cum L. 7. C. de Probationibus, pugnare, & nec æquitati
quidem ſatis convenire, ſed favore commerciorum & neceſſi-
tate publica extortum fuiſſe, vociferantur. Vide Huberi Præ-

ject. ad tit. æ. de Fide inſirum. S. 19. Atque hoc ego ipſe diu

credidi, & forſan in præcedentibus meditationibus aliqua

communem errorem ſequutus ſcripſi. Nunc vero, re rectius

cogitata, ſententiam muto. Totus ſcilicet ille error inde
fluit, quod ſibi vulgo perſuadent, ex libro mercatorio debi-

tum probari. Hoc, ſi verum foret, cum omni æ quitatis x&

jurium naturalis, civilis atque canonici ratione pugnaret, at-

que

SP. CLXXIN. DE LIBRIS MERCATORVM. II25

que nos fortunasque noſtras poteſtati & arbitrio mercatorum

indigniſſime ſubjiceret, Sed falſiſſima opinio eſt. Per libros

mercstorios non ipſa debita & nomina probantur, ſed quan-
titas ſaltem eorum. Rem clariſſime explicat Grœnewegen de
legibus abrogatis ad I. y. C. de Probationibus n. 2. Obſervandum,
inquiens, boc, quod de mercatorum libris adbibenda fide dixi,
tunce demum procedere, quum conſtat de ſubſtantia debiti, puta,
quum in confeſſo ſt, aut aliunde conſtat, mercatorem alicui de-
diſſe merces; tunc enim, ſi de pretio aut quantitate mercium
quæſtio moveatur, libro mercatoris ſtandum eſt. Is enim, qui
merces ſe emiſſe confitetur, nec emtionis inſtrumentum ſoeribi cu-
ravit, tacite venditori, ut hoc negotium in rationum librum re-

digat, mandaſſe, eique fidem adbibuiſſe videtur. Ceterum ſi to-

tus emtionis contractus, adeoque & ſuhſtantia debiti controver-
titur, medioque juramento calumniæ a reo convento negatur,
tune ei ſeripturæ credi exemplo pernicioſum eſſe ſæœpius Hollandiæ
Curiæ viſum eſt. Quæ quum ita ſint, conſuetudo illa, qua
libris mercatoriis ſemiplena fides in quantitate probanda tri-
buitur, atque mercator ad jusjurandum ſuppletorium admit-
titur, contra rationem juris introducta non eſt, ſed ei maxi-
me convenit. Nam tunc, quum de debito ipfſo certe con-
ſtat, atque ſaltem de quantitate debiti dubitatur, ad hanc in-
veſtigandam creditori jusjurandum ſuppletorium recte defer-
tur, I. 1. §. 40. Depofiti, c. 32. X. de gurejurando. Vide ſupra
Specimen CXLI. de Jurejurando ſuppletorio, coroll. 4.

. III.

Etiam mercatorum, qui minutatim negotiantur, vel circa mer-
ces, quas vendunt, aliquod ſimul artificium vel opificium
exercent, libri fidem faciunt.

CcccC ccc 3 IV.

1126 MEDTTAT. AD PANDECT.

. IV. —⸗
Quin & opificum libri accurate confecti eodem jure gaudent.
e perſonis, quæ jure hoc ſingulari gaudeant, ut libri ea-
rum pro ipfis aliquam fidem faciant, diſputatur acriter.
Aliqui faciles cum Ludovici in doctrina pandectarum tit. eli-

de inſtrumentorum S. 9. id ad opifices & omnes eos, qui file

habita hominibus ſine chirographo credere ſolent, extendunt.
Quin Schæpferus in Gnopſi pandect. eod. tit. n. 31. ſutores quo-
que ad id admittit. Contra Raſenerus de libris mercatorum
cap. 4. n. 17 ſq. quatuor ad hoc, ut quis privilegio iſto mer-
catorio frui queat, neceſſario requirit, 1) ut frequenter mer-
ces emat & vendat, 2) ut eas non minutatim ad ulnam, pon-
dus, menſuram, numerum diſtrahat, 3) ut merces in ea for-
ma, in qua ipſe eas emit, iterum vendat, nec antea in aliam
formam & ſpeciem convertat, 4) ut proprio, non alieno, no-
mine negotietur. Ita vero pauci mercatores erunr, nec mi-
rum eſt, ſecundum iſta principia pharmacopæis a ARaſenero
n. 122. d. cap. hoc beneficium denegari, quibus tamen id
rectius indulſere Lipſienſes apud Zipffelium von Wechſelbriefen
p. 293. Ego Rœſeneri ſcrupuloſum rigorem non probo, &
ex requiſitis illius, ſi vel maxime primum & ulcimum admit-
tam, intermedia tamen duo non deſidero. Mercator etiam
eſt, qui merces minutatim vendit. Et in hujus potiſſimum
favorem beneficium iſtud tendit. Nam, qui ſic negotiantur,
chirographa ſuper ſingulis, quas vendunt, rebus exigere ne-
queunt, quod tamen facilius poſlunt, qui mercaturam majo-
rem, ſeu, ut Galli loquuntur, en gros, exercent. Deinde

ad mercatoris eſſentiam non pertinet, ut merces, quas ex-

bet
tio
eine
ſee
Vul
men
Kün
br
at

br
Vie
Pptea
tior

lbrien.

dcalte.

it k

giiſt
tendn.

in un

enoNe

nec

Sinmt

en. W

hrftt

obo,
n adn
tor ein
otiſimn
gotim
Egere⸗
lam ,
uns:

SP. CLXXINX. DE LIBRIS MERCATORVM. 1122

trudit, crudæ ſint. Nec artificium vel opificium, quod ſi-
mul cum mercatura exercetur, mercaturæ ipſi quid derogat.
Nos igitur beneficium iſtud mercatorium omnibus illis tribui-
mus, qui ſuo nomine negotiantur, atque omnia, quæ emunt
venduntve, in libris non tumultuarie ſed accurate, adſeriptis
anno & die, cauſa debendi, perſona accipiente, conſignant.
Si hæc conveniunt, libri ſemiplenam fidem habent, tametſi
auctor eorum ſua vel ſuorum opera formam mercium, quas
vendidit, mutarit, & novas ex iis ſpecies fecerit. Sic ali-
quando Cti Hel Imſtadienſes fabricatorem amyli, der Staͤrke,
des Ahmdammes, qui magnam mercium harum negotiationem
exercebat, & libros ſuos, ut alii mercatores ſolent, ſcribe-
bat, ad beneficium iſtud admiſerunt, idemque menſe Februa-
rio anni ciolo cc XIv. exercitori ferri fodinæ, dem Oberfactor
eines Eiſenhuͤttenwerks, per ſententiam, quam in ſequente
meditatione memorabo, tribuerunt. Quin imo, etſi olim
vulgus opificum excludendum ab hoc jure putarim, nunc ta-

men Schœpfferi & Ludovici ſententiam probo, atque horum

etiam libris, ſi accurate conſcribuntur, fidem ad jurisjurandi
fuppletorii effectum tribuo. Rationem jam in prioribus dua-
bus meditationibus reddidi. Nempe jus hoc librorum mer-

catoriorum ſingulare non eſt, verum commune, ſiquidem

præſupponas, mercatorem opificemque non ipſum debitum,
de quo aliunde conſtare debet, ſed quantitatem ejus per li-
bros ſuos probare, atque ſibi ita ad jusjurandum ſuppletorium
viam pandere, alterum vero, qui cum tali homine ſine ſcri-
pto negotiatus eſt, tacite venditori, ut hoc negotium in ra-
tionum librum referat, mandaſſe , ac fidem ei adhibuiſſe.
V.
Si Juis per alium merces accepiſſe dicatur, & mandatum neet,
per librum mercatorium convinci nequit. VI.

118 MEDITAT. AD PANDECT.

VI.
Mandatum tamen per conjecturas probatur.
VII.

Mandatum probatur ex boc, quod quis ſolitus fuit per aliq uam
perſonam merces coemere.

VIII.
Fraus ab eo, cujus miniſterio quis in coemendis mercibus uti
lJuevit, commiſſa domino, non mercatori nocet.
Qi merces in tabernis emunt, ipſi non ſemper ad eas ve-
niunt, ſed ſæpe liberos ſuos, famulos, aliosve de fami-
lia mittunt atque per hos cum mercatoribus negotiantur. Non-
nunquam tamen hi, quorum opera utuntur, fraudulenter
agunt, & juſſum domini, quem non accepere, prætexunt, ſed
merces, quas nomine domini aſportant, in rem ſuam vertunt.
Frequentes hinc inter dominos & mercatores lites naſcuntur.
Tum vero, ſiquidem domini negant, ſe illis, qui merces acce-
perunt, id mandaſſe, mandatum tale per librum mercatorium
probari noquit. Mercator enim in libro ſuo hoc ſolum teſta-
tur, famulum mandato domini ſe inſtructum dixiſſe, ipſum

vero domini mandatum, quod non audivit, teſtari nequit.

Vide Brunnemanni conſilium 85. Aequiſſimum itaque eſt Polo-
niarum regis edictum in electoratu Saxoniæ anno 1708 pro-
mulgatum, quo libris mercatoriis fides omnis hac in parte
derogatur. Exhibet id Beyerus in Delineat. æ. tit. de Fide inſtru-
mentorum §. 10. lit. c. Quia tamen hoc edictum juri communi
convenit, ſimilem in modum etiam extra Saxoniam judicatur. Et
miror magnopere, ſenatum provocationum Saxonicum ante
iſtius legis promulgationem ſecus pronunciaſſe, librisque mer-
catoriis vim Probandi er etiam quod ad mandatum tribuiſſe apud

Ber-

etii
0o
Per
gen
N
geſt
niſl
lun
tur
101
uune
V
in
s

1u
trta
uf
Nie

uen

1

l
eu
henet
nE
erunn
unn.
140le⸗
rium
elte
iPdn
gequi
1N
N
n
infn
honi

c/

sp. CCLXNIN. DE LIBRIS MERCATORVM. 1II29

Bergerum in Electis diſe. for. pag. 1801. Sed quid faciendum

mercatori, cui mercium tabernariarum pretium petenti exce-

ptio hæc deficientis juſſus vel mandati opponitur? Duplex illi
remedium ſupereſt, ut vel verſionem in rem domini, vel juſ-
ſum ipſum ſeu mandatum probet. Utrumque difficile eſt, ſed
poſterius tamen facilius videtur. Nam juſſus & mandatum

etiam per conjecturas & præſumtiones probatur. Inter has
conjecturas optima eſt, ut oſtendatur, reum ſolitum fuiſſe, ejus

perſonæ opera & miniſterio in coemendis mercibus uti. Sug-
gerit hoc Bergerus in Electis diſc. for. pag. 8221. not. 3. & recte.
Nam juſſus ex eo, quod quis negotia antea a ſuis hominibus
geſta & ſuſceptas ab illis obligationes ſemper agnovit, ac pro-
miſſa eorum præſtitit, etiam in poſterum colligitur, lI. 8. Quod
cum eo, qui in aliena poteſtate. Sed quod Bergerus addit, ſoli-
tum dici etiam, qui una vice juſſit aut ratihabuit, ſuſtinere
non auderem, ni ille ipſe doctrinam ſuam ſic temperaret, ut
tunc ſaltem jurijurando purgatorio locum faceret. Ad effe-

Qum ergo plenæ probationis & condemnationis oportet juſſum
vel ratihabitionem non ſemel ſed aliquoties anteceſſiſſe. Vide

ſupra Specimen CLXIIX. de juſſu, medit. 3. & Spccim. Cl-XIII.
de &. Maced. med. 2. Et ſic judicarunt Cti Helmſtadienſes
menſe Februario anni 1714. Wuͤrde Klaͤger ſeine Original⸗
Hauptbuͤcher gebuͤhrend vorlegen, und ſolche vermittelſt Eydes be⸗
ſtaͤrken, ſo iſt Beklagte, im Fall die uͤbergebene Rechnung damit
einſtimmig befunden wird, die gefoderte 50 Rthlr. 17 Ggr. 7 Pf.
zu bezahlen ſchuldig, als ſie hiermit auf ſolchen Fall dazu ſchuldig

erkannt, die beyderſeits aufgewendete Unkoſten aber gegenomander

aufgehoben werden. V R. W. Rat. dec. Es will zwar Beklagte
die Richtigkeit der von Klaͤgern uͤbergebenen Rechnung in Zweifel
Tom. IV. Dddd ddd ziehen,

1130 MEDITAT. AD PANDECT.B

ziehen, und ſolche als illiquid wider ihre klare und zugeſtandene Fo⸗
derung von 600 Thlr. nicht zulaſſen, ſondern vermeynet vielmehr,
es muͤſſe Klaͤger zuſoͤrderſt die geliehene 600 Rthlr. zu bezahlen con⸗
demniret, und ſeine Rechnung nachgehends in einem abſonderlichen
Proceſſe auszufuͤhren angewieſen werden, und ſolches um ſo viel
deſto mehr, da in beſagter Rechnung unterſchiedene Poſten, welche
nicht eben die richtigſte zu ſeyn ſchetnen, vorkommen, geſtalt Be⸗
klagte vornehmlich urgiret, daß ein groſſer Theil des angeſetzten Ei⸗
ſens und Dielen nicht an ſie ſelbſt, ſondern an ihren Ehemann und
Schwiegerſohn, deren Facta ſie zu praͤſtiren nicht gehalten iſt, gelie⸗
fert worden, worzu ferner kommt, daß Klaͤger eigentlich kein Kauf⸗
mann, alſo deſſen gehaltene Buͤcher, wenn ſie gleich vermittelſt
