de Cond. indeb. wieder zu fodern oder derſelben, wenn ſie die bey
ihm noch ſtehenden Evictions-Gelder ſuchen wuͤrde, exceptio-
nem compenſationis zu opponiren berechtiget.

III.
Aliquando error juris condictioni indebiti non nocet.

IV.
Craſſus & inexcuſabilis error condictionem indeliti impedit.
. — V.
Dubium leve & facile ſuperabile non attenditur.

dmittimus in condictione indebiti errorem facti proprii,

admittimus etiam aliquando ignorantiam juris tunc

ſcilicet, quum ea ex condictione perſonarum vel ratione cir-
cumſtantiarum quodammodo excuſari poteſt. At quando
ſupina plane eſt ignorantia & craſſus error, quem hic, ſi
modo aliquam curam adhibuiſſet, vincere facile potuiſſet,
audiendus non eſt. Sic puto poſſe optime conciliari pu-
gnam DD. quorum aliqui, ignorantiam juris condictioni
indebiti nocere, negant, aliqui affirmant. Negantium
ſententia verior eſt, quando jus, quod ignoratur, ſubtili-
us eſt vel intricatius, quando perſona, quæ id ignoravit,
ex plebe, aut femina, miles, clericus eſt, cetera. Contra

quan.

—— *

ntſtan⸗
m,
Zurit
Eliſe
K .
geoh⸗
1. tC.
1edebe
Kcepti⸗

let.
nelit

.
.

propti
ris tune
nione l.
1 quundt
m hic,
poruilen
ciliari r.
ondickion
legentin
1, ſhin
inolant
5 4
Cont
Gan

X

SP. CXLVIII. DE CONDICTIONE INDEBFTI. S;

quando jus planum & fere nemini incognitum, homo etiam

qui id ignoraſſe ſe dicit, ſolers alias & providus fuit, condi-
Rionem indebiti admitti non oportet, ſed regula locum
habet: damnum, quod quis ſua culpa ſentit, ſentire non
videtur. Vide L. 25. pr. de Probat. ibi: aliquam juſtam
ignorantiæ cauſam. Obvenit aliquando nobis craſſi ejus-
modi & ſupini erroris exemplum. Frater ſorori dotem

promiſerat majorem, quam oportuiſſet, computatis nem-

pe bonis feudalibus, ex quibus tamen ſorori nihil debeba-
tur. Condicebat deinde cautionem ſuam tanquam inde-

bitam, fatebatur, ſe ſciviſſe indolem bonorum feudalium,

&, quod ſorori nihil in ea juris ſit, ſed addebat, ſe obſtina-
tione affinis partem feudi tanquam uxori debitam pertina-
citer petentis in errorem inductum credidiſſe tandem, non
poſſe indebitum eſſe, quod ille tam conſtanter perſequere-
tur, aut, fi non crediderit plene, dubitare tamen de veri-
tate ſuæ opinionis cœpiſſe, urgebatque inprimis legem 13. C.
de Condictione indehiti, in qua condicéctio indebiti illis etiam,
qui mente titubante ac ancipiti & incerto animo pecuniam
indebitam ſolvunt, conceditur. Nos vero petitionem ejus

rejecimus. Feudorum naturam, nemo fere eſt, qui igno-

ret hodie. Nec actor homo ſimplex, ſed ſolers, merca-
tor ſcilicet, erat. Noverat etiam communia de fen lis ju-
ra, & tamen chirographum dederat. Quod vero pertina-
cia affinis, nullis rationibus fulta, in errorem eum conjece-
rit, hoc nec verofſimile videbatur. Et fac, aliquod inde

dubium ortum. Et leviſſimum id fuit, & diſcuti facillime,

conſultis peritioribus vel inſpectis inveſtituræ literis, Potu-
it. Itaque legem 9. §. 2. & 3. de Juris & facti ignorantia ei op-
poſuimus, ſicque menſe Junio anni CcIoelo CC XVIII. reſpon-
dimus: Es hat Wiederklaͤger condictionem indebiti ange⸗
ſtellet und den Grund derſelben in errore, wie nemlich ſeiner
L 3 Schwe⸗

46 MEDTTAT. AD PANDECT.

Schweſter ein Theil an den Mannlehn⸗Aeckern zuſtehe, geſetzet,
auch die Beweis⸗Artickel darauf gerichtet. Allein nunmehr, da
er ſein Gewiſſen mit Beweis vertreten ſoll, aͤndert er das ganze
Fundament, und geſtehet inſonderheit in dem 4. 8. und 17. Ar⸗
tickel zu, daß er wohl gewußt, wie ſeiner Schweſter und Schwa⸗
ger von den Lehn⸗Aeckern nichts gebuͤhre, daß Wiederbeklagter
aller deshalb gethanen Vorſtellung ungeachtet auf ſeiner Fode⸗
rung beſtanden, und die vorgeweſene Hochzeit ehe nicht vollziehen

wollen, und daß endlich Wiederklaͤger ſich durch ſolche Drohung

den ſtreitigen Wechſel abzwingen laſſen. Bey dieſen Umſtaͤnden

faͤllt ja der angegebene error ſonder Zweifel hinweg. Denn ob
wohl Wiederklaͤger bey dem 14. Artickel mit anhaͤnget, er habe

vermeynet, daß, weil Kieſerling ſo ſehr auf den Antheil der Mann⸗

lehn⸗Aecker angedrungen, ihm davon etwas zukommen muͤſſe, ſo
raͤumet ſich doch theils dieſes mit dem kurz darauf folgenden Wor⸗

te gezwungen; nicht, theils waͤre dergleichen error ganz ſupinus
und inexcuſabilis, wenn ſich jemand blos durch die Halsſtarrig⸗
keit ſeines Contraparts wider die offenbare und ihm wohl bekann⸗
te Rechte uͤberreden lieſſe, den Loͤchtern komme ein Theil von den
Mannlehn⸗Guͤtern zu.

VI.
Delitori uſuras indebitas ſolventi eondictio recte denegatur.
— VII.

Etiam is, qui uſuras ampliores, udm Promié t, ſolvit,
condictionem non babet
pianus in L. 26. pr. de Condict. indeb. Si, inquit, non ſor⸗
tem quis ſed uſuras indebitas ſolvit, repetere non pot-
erit, ſi ſortis debitæ ſolvit. Hanc legem parum abeſt, quin
Huberus in Eunomia juris p. 527. q. iniquitatis inſimulet.
Certe non a jure naturæ, ſed a civili & uſu Populorum hujus
doctrinæ cauſam arceſſendam putat. At ego, etiam ex jure na-

turæ illam deſumi poſſe, credo. Nam & juri naturæ convenit
ut

—
Net
r,N
6 gane
17. N
beflogte
er ede⸗
holicen
Dehung
ſtirden
Dennon
er hobe
Waar⸗
niſt, ſt
en Wor
ſupinn
ſoſtatrit
bekann
hon den

Neoe.

gon ſol
non Por
ſt, Iun
nlumuer
xjorenn

colent

SP. CXLVIII. DE CONDICTIONE INDEBTTI. 85

ut is, qui pecunia aliena utitur ex eaque fructus gef cipit, al-

teri in compenſationem periculi & incommodi, quod omnis

mutuo dans ſine dubio ſuſtinet, partem fructuum cedat.
Neque uſuræ merum lucrum continent, ſed, ut dixi, ſimul

compenſationem damni. Verum hac de re plura infra, quum

doctrina de uſuris explicabitur, dicemus. In præſens quæ-
ſtionem evolvemus, quæ Ctis Helmſtadienſibus menſe De-
cembri anni cro 1o cc xvI. propoſita fuit. Debitor credito-
ri ſuo uſuras trientes, quatuor pro centum vulgo dicunt,
Ppromiſerat, ſed per aliquot annos quincunces, quinque pro
centum, ſolverat. Deinde errore cognito, quod ultra pro-

miſſum dederat, repetebat. Objiciebatur ei ſupra memo-

rata lex 26. pr. de Condiéct. indeb. Sed ipſe verba illa hujus
legis: Si ſupra legitimum modum ſolvit, ſorti imputandum;
pro ſe allegabat. Verum non credidimus, hæc pro eo face-
re. Supra legitimum modum ſolvere eſt, quantitatem le-
gibus præfinitam excedere. Hanc vero non exceſſerat de-
bitor, ſed modum pacto ſtatutum neglexerat. Igitur con-
tra eum ſecundum legem 26. judicavimus,

. VIII.
Creditores uſuras a debitore obærato indebite ſolutos rebetunt.

bſtat quidem lex 26. pr. de Condict. indebiti debitori ipfſi,
uſuras indebite ſolutas repetenti. At non obſtat cre-
ditoribus ejus, qui actione Pauliana ea, quæ in fraudem ſuam
alienata fuerunt, revocant. Multa me, ut ſic ſentiam, mo-
vent. Scilicet etſi ſupra dixerim, uſuras merum lucrum
non eſſe, intuitu tamen aliorum creditorum, quorum ſors
etiam periclitatur, merum lucrum ſunt, & donationis ra-
tionem habent. Igitur creditor, cui uſuræ indebitæ extor-
quentur, quamvis in bona fide fuerit & indebitum ignora-

verit, injuria non adficitur, quum lucrum extorqueatur,
non

88 MEDITAT. AD PANDECT.

non damnum infligatur. Trahi itaque huc debet lex 6. §.
1I. Quæ in fraudem credit. Accedit aliud argumentum

æque forte. In L. 10. & T7. de Condict. indeb. condictio in-

debiti denegatur debitori, qui, quod in diem debebat, ſta-
tim ſolvit, & in L. 10. §. 12. Quæ in fraudem ereditor.
creditoribus ejus repetitio conceditur. Ipfi ergo jurium
noſtrorum conditores inter debitorem & creditores ejus
diſcrimen faciunt hisque plus, quam illi indulgent, faci-
liusque actionem Paulianam, quam condictionem indebiti

permittunt. Itaque JCtci Helmſtadienſes menſe Martio an-

ni Clo 10o CC xvI. in concurſu quodam creditorum ſic reſpon-
derunt: Wir haben Friederich Schulzen hoͤher nicht als mit 755.
Rthlr. angeſetzet, in Erwegung, daß die auf die Zinſen bezahlte
10. Rthlr. da Meyer weder Zinſen verſprochen noch in mora gewe⸗

ſen, ein offenbares indebirum ſeynd, demnach von den uͤbrigen

Glaͤubigern zuruͤck gefodert werden koͤnnen.
IX.
In condictione indebiti uſuræ non adjudicantur.

ui indebitum repetit, uſuras petere nequit. Ita clare

Antoninus Imperator in L. I. C. de Condict. indebiti.

uam legem adhuc hodie ICti in pronunciando obſervant,
ſicut ex reſponſo, quod ſupra in medit. I. memoravi & ex
duplici exemplo, quod Scbhilterus Exerc. 24. §. 38. habet,

apparet. Diſſentit tamen Schilterus ipſe, & praxin hanc

improbat: Quum moribus, inquiens, noſtris res ad æuita-

tem naturalem fere fuerit reducta, & obligatio ad uſuras

naturalis etiam civilem obtineat eficaciam, conſequens uti-
gque eſt, etiam uſuras pecuniæ indebite ſolutæ peti poſſe &

adjudicari debere. Adſentit Schiltero Ludovici, qui in

Doctrina pandectarum tit. de Condict. indebit. §. 16. Kepe-

titur, ait, per condictionem indebiti non ſolum ipſa pecunia

vel alia res ſoluta; ſed etiam uſuræ peti poſſunt, non ob-
ſante

6
entumm
tio in.
t ſte⸗
ditor.
ſoruum
es eſns
, .
ndebiti
tio a.

eſpon .

nit /77.
dephite
ra geſoe⸗
übrigen

ate

iudehiti

blerveng

i a

9. Pabet,
vin hun
Iſuit⸗.
1 ſutn
ens .
l 5
. gul 146
16. M.
1 einn
o .

Nue

.
9 .

SP. CXLVIII. DE CONDICTIONE INDEBITI 89
Kante l. I. C. O. f. quoniam differentia inter negotia b. f. & ſtri-
cti jzuris ( 240 quæ poſteriora indebiti ſolutio pertinet) ocdi non
oſervarur, v. præjudicium apud Du. Spryk. Uſ. mod. b. f.

§ 2. Verum hæc me non movent. Concedo, uſurarum
Præſtationem juri naturæ & æquitati convenire. Largior,

diſcrimen inter contractus bonæ fidei & ſtricti juris eſſe ſub-

latum. At inde non conſequitur, in omnibus contracti-
bus uſuras d udicandas eſſe. Non præcipit jus naturæ, ut
uſuræ ſolvantur, ſed permittit magis aut ſuadet etiam. Ita-

que obligatio ad uſuras præſtandas per ſe nulla adeſt, ſed

aliud quid accedat oportet, quod eam producat, nempe vel
mora, vel promiſſio, vel lex. Ubi horum neutrum adeſt,
uſuræ non debentur; nec ſolum æquum & bonum, ut lo-
quuntur communiter, talem obligationem gignit. Præju-
dicium quoque apud Sry;kium, ad quod Ludovici provocat,
eum non juvat. Agit enim hoc de caſu, quo accipiens in
mora reſtituendi fuit. At hunc caſum ipſe in meditatione
ſequente excipiam. In præſens quæſtio eſt, an condictioni
indebiti uſurarum præſtatio per ſe infit. Et hoc nego ex
rationibus modo allatis. Quamvis vero Cti Vitember-
genſes & apud Schilterum loco Jupra dicto & in reſponſo,
quod in medit. I. exſtat, eandem ſententiam amplexi ſint,
non poſſum tamen, quin commemorem aliud eorundem
reſponſum menſe Martio anni clo lo CCXII. a me ipſo per
majoris partis conſenſum victo exaratum: Hat Javolenus
in einem aufgerichteten Teſtamente ſeinen drey Kindern erſter Ehe
alle in der Erbſchaft vorhandene Baarſchaften, den fuͤnf Kindern
anderer Ehe aber das von ihm wiederkaͤufl. vor 14000. Rthlr. er⸗
handelte Guth Benkendorf zu ihrem Erbtheil beſchieden. Weil
nun beſagtes Guth anno 1681. mit ſchwerem Gelde erkaufet wor⸗
den, und daher der Wieder⸗Kaͤufer bey der anno 1698. geſchehe⸗
nen Einloͤſung uͤber die 14000. Rthlr. noch 780. Rthlr. lagio ent⸗
TZom. III. M rich⸗

90 MEDIFTAT. AD PANDECT.

richtet, wovon die Kinder erſter Ehe ſich der Helfte angemaſſet;
So entſtehet anjetzo die Frage, ob die Kinder erſter Ehe die einge⸗
hobene lagio Gelder ſammt dem genoſſenen Intereſſe zu erſtatten

ſchuldig. Ob nun wol das Guth Benkendorf den Kindern anderer
Ehe in der vaͤterlichen Verordnung nur vor 14000. Rthlr. ange⸗
ſchlagen worden, dieſemnach die Uebermaaß an dem lagio den

Kindern erſter Ehe gleichfalls mit zu gute zu kommen ſcheinet, hier⸗
naͤchſt, und wenn auch gleich die condictio indebiti gegen ſie
ſtatt haben ſolte, gleichwol die Zinſen in derſelben, als in einer
actione ſtricti juris, nicht gefodert werden moͤgen; Dieweil aber
dennoch Javolenus den Kindern anderer Ehe das Guth Benken⸗

dorf vor das gekaufte Quantum der 14000. Rthlr. zugeſchlagen,
und aber ihm, daß er dafuͤr ſchweres Geld gegeben, nicht unbe⸗

kannt geweſen, ferner die condictio ex L. 32. de rebus creditis,
welche eigentlich in gegenwaͤrtigem Fall ſtatt hat, ex æquo & bo-

no herflieſſet, die Billigkeit aber erfodert, daß derjenige, ſo des an⸗

e

dern Geld genuͤtzet, ihm das Intereſſe hievon abſtatte; So moͤgen
Die Kinder erſter Ehe die eingehobene lagio Gelder nebſt dem genoſ⸗
ſenen Intereſſe den Kindern anderer Ehe zu erſtatten wol angehal⸗
ten werden. Vides ibi, JCros hos non recedere quidem a leg.
I. C. de Condict. indeb. diſpoſitione, ſed tamen in locum con-
dictionis indebiti ſubſtiruere actionem ex L. 32. de rebus ere-
ditis, atque in hac uſuras ex æquo & bggo adjudicare. Ita

vero fruſtra ſunt omnia, quæ de uſuris in condictione inde-

biti non præſtandis diſputantur. Poterit quis theſin ipſam
admittere, deinde, quoties applicatio incidit, eandem elu-

dere, ſubſtituendo condictionem ex L. 32. de Rebus ereditis.

Condictio hæc, quam ICtos recentiores circa neceſſitatem
excogitaſſe, ſupra in Spec. CXXX. de Mutuo, med. 8 oſten-

di, ita eſt comparata, ut condicéctionis indebiti vicem ſem-

per ſupplere poſſit. Patebit hoc ex definitione actionis ex
L. 32. de Rebus ereditis. Eſt ea ſecundum tradita interpre-
tum

naſſt:
linge
ſſtatten
anderek
. ange⸗
gi d
net,
egen ſe
in et
weil abe
Benken
chlagen
ht uobe⸗
creditis
0 do
des
o mo
n hen⸗
angehob⸗
em l
um col.
hut ere⸗
Are. In
ne ince⸗
zdemn er⸗
Cuhli

ceſſittln

9 Olter.
en en

Ckons A

inetor⸗
Gun

Sp. CXLVIII DE CONDICTIONE INDEBITI. 9r

tum actio perſonalis, ex æquitate, & in ſubſidium, illi com-
petens, cujus res, ſine juſta cauſa, & citra culpam ſuam, pe-
nes alium exiſtit, ad eandem ab illo repetendam. Conve-
nit hæc definitio etiam condictioni indebiti, ut unusquisque
videt. Ergo condictio indebiti nunquam inſtituetur, ut
actio ex L. 32. de Kelus ereditis ſimul inſtituta dici non poſ-
ſit. Sed finge etiam, hæc omia recte habere. Attamen
uſuræ nec in condictione ex LE. 32. de KRebus ereditis deben-
tur. Ex æquo & bono eas derivare, non ſufficit. Nam

etiam condictio indebiti ex bono & æquo efſe claris verbis

dicitur in L. 66. de Condiéct. indebiti. Et tamen in illa uſuræ
non adjudicantur. Igitur alia obligatio adſit, oportet, quæ
accipientem ad uſuras obſtringat. Hæc vero tam in con-
dictione ex L. 32. quam in condictione indebiti deficit.
Quamobrem ego reſponſum hoc Ctorum Vitembergen-
ſium non approbo, ſed uſuras in eo omitti debuiſſe credo.

X.
Sngesno reus in condiéctione indebiti ſimul ad uſuras Jol-

vendas damnatur.
Neon mnen per omnia Legem I. C. de Condict. indebiti ſe-
quimur. Negat illa ſimpliciter, in condictione inde-
biti uſuras cum ſorte ſimul peti poſſe. Nec dubium eſt,

quin ſecundum eam nec uſuræ debeantur, tametſi mora vel

dolus accipientis interceſſerit. Nam ex hypotheſi juris Ro-
mani fraus quoque & mora in actionibus ſtricti juris debi-
tum uſurarum non inducit. Vide L. 3. C. de uſuris & L. 4.
C. Je Condiéct. ob turpem cauſam. At hodie ſecus eſt, & ae-
cidit ſæpiſſime, ut in condictione indebiti uſuræ ſimul cum
ſorte adjudicentur. Fit hoc primum tunc, quum indebi-
tum accipiens manifeſto in mora eſt, quale exemplum habet

Serykeius in Uſu moderno tituli de Condict. indeb. §. 2. Porro
M 2 uſuræ

92 . MEI PFPAT. AD PANDECT.

uſuræ debentur, quoties fraus accipientis intervenit, e. g. ſi
is ſciat, ſibi nihil deberi, atque tamen, quod ſolvitur, acci-
piat, quippe qui furtum etiam committit. L. 18. de Condick.
Jurt. Hunc igitur in uſuras condemnandum eſſe, ſupra in
Specim. CXLEII. de Condictione ob turpem cauſam medit. 4.
demonſtravi. Tandem juſtum eſt, ut reus, qui ipſe uſuras
ex pecunia indebita ab aliis accepit, lucrum hoc repetenti
Pecuniam ſuam domino ſimul reſtituat. uamobrem recte
judæus apud Bergerum in Supplem. ad Electa Diſe. for. Part.
I. pag. 620. damnatus fuit, ut vel uſuras ſortis indebitæ ſol-

veret, vel juraret, ſe ipſum nullas ex ea, dum pecuniam

penes ſe habuit, percepiſſe.

4 XI.

Qui ſeit, ſe non debere, ac tamen ſolvit, tametſi animum re-

petendi habeat, nibil repetit.
MTemordbi factum eſt, quod Harprechtus in Volum. II.

KReſponſorum eriminalium & civilium reſponſo 77. nar-
at: Mercator quidam decefſſit, vidua, quatuor filis & tri-
bus filiabus relictis. Poſt quatuor a morte annos vidua ne-
gotiationem, quam hactenus continuaverat, filis ceſſit.
Subducto calcule, unus ex filis per errorem matri ſortem
mille imperialium indebiti adſignat, eidemque per duos an-
nos ſortis illius, in negotiatione relictæ, uſuras præſtat.
Tum moritur filius, qui errorem commiſerat: ſuperſtites
fratres, rationibus denuo diſpunctis, illum deprehendunt,
ſed dum verentur, ne reverentiam matri debitam lædant,
aut hec etiam, repetitione indebiti ad iram provocata, ſor-
tem ex negotiatione tollat, vel ex nimio animi motu mor-
bum contrahat, aut plane moriatur, errorem commiſſum

illi non indicant, ſed potius per quatuordecim annos ſorti

indebitæ uſuras conſtant ter adjiciunt. Interim filii mercato-
res

—
egl
I, Acr⸗

Condid.

pra ii

nelit. 4.
ſe uluns
epetent

en ele.

or. Pot
bitek ſol

declnun

imum k.

lumm. IV.

77. Iil.
lis & tr⸗
Viun ne⸗
his l
tri ſken
er u.
8 Prrl
ſuperlit⸗
ehendm
in lecat
Ncata, 1
not .
ommnſi
Znns

i mendtt
6

SP. CXALVIII. DE CONDICTIONE INDEBITI. 93

res bonis labuntur, ac mater, quod fſibi deberi exiſtimabar,

exigit, ſed filii, indicato errore, ut mater tam ſortis, quam
uſurarum indebite adſignatarum deductionem Patiatur, pe-
tunt. Quæſitum ergo fuit, an & quousque jus vel retinen-

di vel repetendi filiis hic competat. Quod ad ipſam ſortem,
res ſatis certa Harprechto videtur, quod ejus intuitu con-
dictio indebiti locum habeat, quum omnia ejus requiſita,

ſolutio ſcilicet vel promiſſio, error facti ac indebitum, hic

concurrant. Et licet de filii nunc defuncti intentione, utrum
ille, ex errore, an potius ſciens prudensque atque ita animo
donandi, matri ſortem illam adſignaverit, liquido conſtare

non videatur, attamen Harprechtus cenſet, exz indebito,

quod rationibus ſubductis ſatis apparebat, errorem merito
Prwſumi, quum nemo ſuum ſine juſta ratione præſumatur

jactare. Idem dicendum de uſuris biennii, quas filius errans

matri conceſſerat. Quum enim hoc ex eodem errore, quo
ſors illi aſſignata, factum ſit, ideo earum vel repetendarum
vel retinendarum jus res7te adſeritur. Major difficultas ſub-
eſſe videtur quod ad reliquorum annorum uſuras. Quum

enim has, cognito errore, ceteri filii matri præœſtiterint, ideo
eas donaſſe cenſeri poſſunt: verum ex ſcientia hoc in caſu

animum donandi adſeri non poſſe, Harprechtus exiſtimat,
quum ille rationibus fortioribus, a reverentia filiali, & me-
tmu incommodorum, quæ negata præſtatione vel in matrem
vel negotiationem redundare potuiſſent, deſumtis excluda-
Kur; hin ic illarum etiam uſurarum intuitu, condictionem in-
debiti locum habere concluditr. At ego, condictionem in-
HS hic locum habere, nego. Aperte nimis Harprechto
ontradicit Pomponius in L. 50. de Condict. indebiti; Quod
„ü „inquiens, ſciens indebitum dedit hac mente, ut poſtea re-
peteret, repetere non poteſt. Ait quidem Harprechtus, cau-
ſas habuiſſe graviſſimas filios, ut indebitum ſolverent. Sed
3 hæ

94 MEDTFTAT. AD PANDECT.

hæ nunquam deſunt illi, qui ſeiens repetendi animo indebi-
tum ſolvit. Et tamen ei repetitionem denegat Pomponius.
Adde L. 53. de reg. juris: .
CORXOLLEANIN“
I. Condictionem indebiti non habet, qui per ſententiam
judicis etſi injuſte damnatus ſolvit. L. I. de Condict. inde- MMM
biti. Excipe ſententiam in proceſſu exſecutivoe lataam. ”DU
Nam ſi quid ex hac ſolutum ſit, hoc deinde in recon-
ventione per condictionem indebiti repetitur, nec ex-
ceptio rei judicatæ attenditur. Rivinus in Enunciatis ju-
ris tit. 6. enunc. 6. 1
2. Qui rem indebite in ſolutum dedit, eam a tertio, in .
quem accipiens illam tranſtulit, vindicare nequit. Do-
minium enim tranſtulit, arg: L. 12. in fin. Uſufructua- r
rius quemadmodum caveat, exemplum habet Brunnemen-
nus Cent. 5. deciſ. §.

SPECIMEN CXLIX. “““
MEDITATIONVM AD PANDECIA “

AD LIB. XIII. T I T. IL. vy

D E .
CONDICIIONE FVRIIVA.
I.
Furtum paſſus, ſi ipſius ex turpi cauſa interſit, nec condictio-
nem furtivam, necx aäctionem furti babet.
II.
Fur tamen ipſe, etſi abſolvatur, injuriarum actionem non Ba-
bet, ac penæ etiam publicæ ſubjacet.
ercator quidam merces in urbem inveéturus, ut
vectigal fraudet, amico eas celandas dat. Per-
fidus amicus maximam mercium ſibi commiſ-

ſarum partem clam ſubtrahit. Sed magiſtratus,
re

—
indebi⸗
vonits.

feddac
9 Iam.

I rec.

nec er⸗
iotig

rtio, in
it. Do-
fucku.

uyeme.

—

145

IA.

Mnditli.

n nun l.

Aurus,
at.
con
. ts
gihen⸗

N

SP. CXLIX. DE CONDICTIONE FVRTIVA. 95

re comperta, merces aufert. Tum mercator, actione fur-

ti contra amicum inſtituta, æſtimationem rerum ſubtracta-

rum petit. Ex petito hoc facile apparebat, actorem non
tam actionem furti quam condictionem furtivam intendiſſe;
quas duas actiones frequenter invicem confundunt advoca-

ti. Sed hunc errorem facile excuſavimus, memores capitu-
li 6. X. de Judiciis, in quo judices providere jubentur, ne
ſubtiliter, cujusmodi actio intentetur, inquirant, ſed ſimpli-
citer & factum ipſum & pure rei veritatem inveſtigare cu-
rent. Hoc igitur tantum conſideravimus, an mercator fur-
tum paſſus plane jus agendi haberet. Actionem furti ei non

competere, certum erat. Hæc quippe nulli datur, cujus ex
cauſa inhoneſta intereſt, L. 1I. L. 12. F. I. L. 76. §. I. de Furti.
Sed, quemadmodum dixi, quæſtio hic non de actione furti
ſed condictione furtiva erat, in qua non tam intereſſe, quam

dominium ſpectatur. Condictionem enim ſimpliciter domi-
no furtum paſſo concedit lex I. de Condictione furtiva, nullo
inter cauſam honeſtam & inhoneſtam diſcrimine facto. Fa-

vorabilior quoque eſt condictio furtiva, quæ rem ipſam pe-

tit, actione furti, quæ pœnam perſequitur, L. 7. §. 1. de Con-

dictione furtiva. Erant igitur, qui condictioni huic locum

dandum eſſe cenſerent. Vicit tamen altera ſententia, mer-

catori ſcilicet & furti actionem & condictionem furtivam

denegari debere, ex his rationibus: Obſtabant ei primum
generales regulæ, quod nemo de improbitate ſua conſequa-
tur actionem, L. 12. §. T. de Furtis, & quod actor in agendo
propriam tnrpitudinem allegans non ſit audiendus L. 38. in
ſen. de Admin. & peric. tut. Deinde nec dominium, quod ta-
men fundamentum condictionis noſtræ eſt, allegare pote-
rat actor. Hoc enim eo ipſo, quod publicano merces non
indicaſſet, perdiderat, L. 14. de Publicanis, perdiderat igitur
& condictionem furtivam L. 10. §. 2. de Condictione furtiva.
Gna-

1

96 MEDITAT. AD PANDECT-

Gnarus horum jurium reus exceptionem non competen-

tis actionis oppoſuerat, ac ſimul eo audaciæ proceſſerat, ut

actorem, quod ab eo actione famoſa conventus fuiſſet, in-
rem, J in⸗-

juriarum reconveniret. At hance reconventionem repulimus
merito, ipſumque potius ob prolatas injurias ad deprecan-
dum ſumtusque omnes ferendos damnavimus, &, quia
furtum commiſerat ſine dubio, præterea punivimus. En
veram ſententiam menſe Januario anni cio lo cC xv. latam,
& annexas ei rationes decidendi, in quibus nomen actio-
nis furti ab actore poſitum retinnimus, erſi, ut ſupra di-

Xi, re vera condictio furtiva inſtituta fuiſſet: Daß zwar die

angeſtellte acktio furti, wie auch die unternommene Reconven-
tion nicht ſtatt habe. Es wird aber Beklagter dem mitklagenden
Advocato und Procuratori eine Abbitte vor Gericht zu thun,
und die durch dieſen Proceß verurſachte Koſten nach vorher⸗

gehender deren Liquidation und richterlichen Ermaͤßigung zu

erſtatten billig angehalten, uͤberdies um 20. Rthlr. beſtrafet.
Rat. dec. Was die von Klaͤgern angeſtellete actionem fur-
ti betrift, ſo gewinnet es zwar das Anſehen, ob muͤſſe Be⸗
klagter ſecundum petita condemniret werden, weil doch aus

der Zeugen Ausſage ſo viel erhellet, daß er den in ſeinen Keller

gelegten Toback wuͤrklich weggebracht und verkaufen wollen;
Alldieweil aber ſolcher Verkauf nicht erfolget, alſo das furtum
nicht vollbracht worden, ferner der Toback annoch, ob gleich

in der Obrigkeit Gewalt, vorhanden, endlich ſattſam am Ta⸗

ge lieget, daß Klaͤger den Toback in Beklagtens Keller um
die Acciſe zu hintergehen geleget, demnach in turpi cauſa iſt
und ackionem furti nicht anſtellen mag; So haben wir ve⸗
klagten von dieſer Klage abſolviret. Dahingegen hat derſelbe
nicht Urſach gehabt, einige Reconvention anzuſtellen. Denn
da deſſen mala fides ſo wol aus der Zeugen Ausſage als ſeinem
eigenen Bekenntniß, indem er nach ſelbigem den Toback Anfangs
⸗ ver⸗

—

npeterr.

t, I
et, in.
ulimu
recan⸗
Gle
s. En
. ltam,
en adko⸗
npra d
war die
CONVeñ5N-
klagenden
zu thun
H vorhe⸗
gung
beſtraet
em fur
e. We⸗

doch Ne

ſhen Kele
1 wolen;
S furtum
b ge
n ann C
Keler in
i cauli f
en Ne
hat deſt
ſn. Dn
ls füin
hckrtn

SpP. CNXLIX. DE CONDICTIONE FVRTIVA. 97
verheimlichen helfen, nachgehends aber hinweg bringen wollen, her⸗

vorſcheinet, ſo hat Klaͤger allerdinges wahrſcheinliche Urſachen ge⸗

habt, ihn dergeſtalt zu belangen. Dieſemnach ſeynd wir, ihn nicht
allein mit ſeiner Reconvention abzuweiſen, ſondern auch wegen
der gebrauchten Injurien zu einer Abbitte, und, weil er per factum

illicitum zu dieſem Proceß Gelegenheit gegeben, in die Unkoſten

zu vertheilen, bewogen worden. Ueberdies haben wir ihn ſo wol,
wegen ſolches facti illiciti, als der Injurien halber, inſonderheit
aber, daß er in der ſub n. 3. befindlichen Schrift mit ſo hohen

Betheurungen Umſtaͤnde, die doch hernach falſch befunden und

theils von ihm ſelbſt wiederrufen worden, angiebt, alſo den goͤttli⸗
chen Namen heftig mißbrauchet, um 20. Rthlr. beſtrafet.

III.
Qui non lueri faciendi, ſed inimicitiæ cauſa fures concitat, ad
reſtituendum rerum ablatarum pretium reiéte convenitur.

M'ler inimico cuidam ſuo ægre factura militem ad fur-
Ttum ei faciendum concitat. Furtum paſſus, re com-
perta, quum a milite quidquam ſe recuperaturum deſpera-
ret, mulierem convenit, furem & ipſam eſſe dicit, ab eaque
reſtitutionem pretii rerum ablatarum petit. Nec injuriam
quidem per hoc, quod furem illam appellaſſet, ei fecerat.
Nam Celſus in L. 5o. §. I. de Furtis ejus, qui inimicitiarum
cauſa quid facit, ex quo furtum ſequitur, ope & conſilio
furtum factum cenſeri ait. Furem autem eſſe, cujus ope &
conſilio furtum factum eſt, conſtat ex §. II. I. de Obligat.
quæ ex delitto. Sed obſtare actori potiſſimum videbatur
lex 6. de Condictione furtiva, in qua is, cujus ope conſiliove
furtum factum eſt, condictione non teneri dicitur. Vide-
batur autem condictionem inſtituiſſe actor, dum non pœ-
nam, ſed reſtitutionem rerum ablatarum petierat. Nihilo-
Zom. IINJ. N minus

.8 MEDIFAT. AD PANDECT.

minus ſecundum eum judicavimus. Etſi enim condictionem
furtivam non haberet, habebat tamen adtionem legis Aqui-
liæ ad damni reſtitutionem, LE. 9. §. 3. L. 30. §. 3. ad legem
Aquiliam. Verba itaque actoris non de condictione furtiva,
ſed de actione Aquilia interpretati ſumus propter E. 66. de
Judiciis, ſicque menſe junio anni cloloccxxII. reſpondimus:
Ob wol Inquiſitin, bey dem Warneckiſchen Diebſtahl concurri-
ret zu haben, beſtaͤndig leugnet; Alldieweil aber Inquiſitin ſelbſt
geſtehet, daß ſie die Schraderin in Warneckens Haus geſchicket,
und nachzuſehen befohlen, ob daſelbſt Speck im Rauch henge, daß
fie aus Rachgier gewuͤnſchet, es moͤchte ihm ſolcher geſtohlen wer⸗
den, daß ſie ſich mit dieſem Wunſch gegen den Reuter Reitz, der
den Diebſtahl nachgehends verrichtet, herausgelaſſen, daß ſie ihm
laut fol. 30. die Gelegenheit, ſolchen Diebſtahl bequem zu verrich⸗
ten, an Hand gegeben, im uͤbrigen der Inquilitin Bosheit und
Gottloſigkeit aus den Acten deutlich in die Augen leuchtet; So
wird dieſelbe Warnecken 38. Rthlr. 9. ggr. als ſo hoch er ſeinen
Verluſt vermittelſt Eydes angegeben, ingleichem alle verurſachte
Unkoſten zu bezahlen angehalten, anbey 3. Wochen lang im Ge⸗
faͤngniß mit Waſſer und Brodt geſpeiſet, oder um 40. Rthlr. be⸗
ſtrafet.

IV.
Condictio furtiva adverſus heredes furis, etſi publice propter
furtum boc bpuniti, locum babet.

( in contrarium apud Saxones lex exſtat in Conſtit.
elect. 12. part. 4. & deciſ. 86. quæ heredes furis ultimo
ſupplicio vel alia pœna corporis afflictiva adfecti a condi-
Gtione furtiva & omnis damni reſtitutione liberat. Quam
legem ſuam Doctores Saxonici tam late extendunt „ ut Vi-
tembergæ aliquando menſe Novembri anni clo 19 CcCII. re-

des

ſponſum fuerit, perfidi adminiſtratoris morte puniti here-

onen

Aqui.
en
Urtiya,
66. 0
dimns:
nenrti-
in ſ
ſchicken
ige, daß
len wer⸗
eg, de
ſeihn
u bench⸗
het und
t;
er ſeinen
Hurſachtt
in Ge⸗
ehle. be

e . ter

, Cnſit.

ris Ulind
4 con
(
, u
9 CI. e
vniti he
G

SP. CXLIX. DE CONDICTIONE FVRTIVA. 99

des cautionem etiam ab illo, tempore ſuſceptæ adminiſtra-
tionis, præftitam condicere & repetere poſſe. Nolo con-
tra hanc extenſionem in præſens diſputare, ſed hoc tan-
tum moneo, ferendum non eſſle, quod Saxones iſtud ſin-
gulare jus ſuum extra provinciam ſuam efferre annituntur,
eosque, qui contrariam ſententiam tuentur, crudeles & in-
humanos vocant. Ita certe Carpzsvius Quæſt. crim. 80. n. 11I.
Iniquißimum, inquit, durigzmum, && crudelitati proximum
eſſet, ut reus altra pæxnam mortis ſeu corporis afhictivam
damna quoque intereſe reſarciri teneretur. Nec ullibi in
Jure unwerſo cautum reperitur (pauciſßſimis caſibus exceptiy,
de quibus in art. 18. Ord. erim. Car.) ut reus pœænam mortis
luat, &ö ſimul damna præſtet, ac bona ſua amittat, Mynſ.
Reſponſ. 59. n. 56. decad. 6. Mors namque omnia ſolvit, No-=
vell. 22. cap. 20. Et beredes rei condemnati ſatis videntur
puniri per id, quod reus ad mortem fuit condemnatus, Franc.
Marc. Delpbh. deciſ. I91. n. 2. part. 2. Carpzovium exſcripſit,
ut ſolet. Philippi ad Deciſ. 86. Obſerv. I. u. 16. Sed Carpzo-
vio egregie reſpondit Huberus in Prælect. ad tit. D. de Fur-
tis §. 6. Et profecto iniquum, durum & crudele magis eſt,

heredes opibus furis gratis incubare & frui, nec facta ejus

Præſtare, eum vero, qui furtum paſſus eſt, egere & plora-
re. Diverſiſſima ſunt invicem, vindictam perſequi & reſti-
tutionem damni petere. Ut utrumque ſimul fiat, æquitas
ipſa ſuadet. Nec incognitum eft in jure, aliquem ſimul
mortis pœnam pati, & bona amittere. Vide modo titu-
lIum de Bonis damnatorum. Et quamvis in jure Romano
lex nulla expreſſa adſit, quæ heredes, exantlato a fure ſup-
Pplicio, ad damni reſtitutionem obliget, hoc tamen inde eſt,
quod jus Romanum fures nunquam mortis vel corporis
Pœna adficit. Interim condictio furtiva ſimpliciter contra
heredes conceditur in L. y. de Condict. furtiva & per actio-
N 2 nem

100 MEDITAT. AD PANDECT.

nem furti pœnalem non confumi dicitur in L. 7. &. I. eodem.
Adde L. un. C. Quando eivilis act. crim. præjud. Nec de-
ſunt, qui ſententiam noſtram uſu receptam efſe teſtantur,
Huberus loco ſupra memorato & Struvius Exerc. ad D. 48. §.
22. JCti quoque Helmſtadienſes menſe Julio an. cο 1ο ccxVI.
heredes furis fuſtigati, ut bona ejus furtum paſſo cederent,
damnarunt, actorem tamen ante omnia, æs alienum a fure
prius, quam furtum feciſſet; contractum ſolvere, &, quæ
matri fratribusque furis ex bonis iſtis dotis illatæ & legiti-
mæ paternæ nomine debebantur, præſtare juſſerunt: Wuͤr⸗
de Klaͤger dasjenige, was Beklagter an alten auf der ſtreitigen
Koͤterey haftenden Schulden bezahlet zu haben binnen 4. Wo⸗
chen beyzubringen vermag, erſtatten, anbey des Dirk Doͤhl⸗
manns Mutter wegen ihres Eingebrachten, im Fall ſie ſolches
gleichfalls binnen 4. Wochen beſcheiniget, nicht weniger deſſen
Geſchwiſter wegen ihrer Legitimæ, welche in einem naͤchſt an⸗
zuſetzenden Termin der Billigkeit nach determiniret werden ſoll,
abfinden, ſo iſt Beklagter demſelben obgemeldete Koͤterey abzu⸗
treten verbunden: Im uͤbrigen werden die beyderſeits verurſach⸗
te Unkoſten gegen einander aufgehoben. V. R. W. Rat. dec.
Es iſt anfaͤnglich die Præjudicial-Frage zu entſcheiden, ob ein
mit Staupenſchlaͤgen beſtrafter Dieb oder deſſen Erben gehal⸗
ten, den Werth der geſtohlnen Sachen nebſt dem Intereſſe zu
bezahlen. Nun koͤnnte zwar daher ein Zweifel gemacht werden,
daß unterſchiedene Rechtslehrer es vor hoͤchſt unbillig und grau⸗
ſam achten, einen Dieb an Leib und Leben zu beſtrafen, und zu⸗
gleich zu Erſetzung des Schadens anzuſtrengen. Alldieweil aber
dieſe vermeinte Unbilligkeit die bloſſe Einbildung zum Grunde hat,
und vielmehr der Billigkeit und den natuͤrlichen Rechten ganz
gemaͤß iſt, daß ein Delinquent nicht allein den verurſachten
Schaden erſetze, ſondern auch wegen des oͤffentlich gegebenen
Aergerniſſes eine oͤffentliche Strafe ausſtehe, womit denn ſe .
wo

—
1 eocen.
Nee ce.
ſtantur,
549
JCNVII.
ederen
im dfre
&, E
legit⸗
Kreitigen
4. Wo⸗
Dahe
e ſolchet
ger deſtn
dͤchſt an
rden ſel.
ey abin⸗
deetſach⸗
R. der
, 66
ten gin
gterele
it veden
Und greb⸗
/ Und e ,
evel e
tunde hen
chten Gl
tutſißfn
eghen

t demm
it d

SP. CXLIXY. DE CONDICTIONE FVRTIVA. 101

wol gemeine Rechte als die eingefuͤhrte Praxis uͤbereinſtimmen;
So werden wir obbeſagte Frage mit ja zu beantworten bewogen.
Dieſemnach da die ſtreitige Koͤterey von des Diebes Vater her⸗
