ſchuͤtzen moͤchte, daß der Vater die Rechnung von ſeiner Toch⸗
ter Vermoͤgen aus vaͤterlicher Gewalt eingehoben: Alldieweil
aber des C. G. Ehefrau bey ihrer Mutter Tode bereits verhey⸗
rathet und nach den heutigen Rechten und Gewohnheiten nicht
mehr in vaͤterlicher Gewalt, dieſemnach der Vater ſchuldig gewe⸗
ſen, ihr alſofort das muͤtterliche Vermoͤgen herauszugeben, folg⸗
lich die Nutzung davon zur Ungebuͤhr und wiſſentlich, daß ihm
ſolche nicht zugeſtanden, eingehoben, mithin ſelbige zu erſtatten
ſich nicht entbrechen mag; ſo iſt C. G. wohl berechtiget, ſeine
Schwaͤger wegen der von ihrem Vater aus den muͤtterlichen Guͤ⸗
tern 4 und 1 viertel Jahr lang erhobenen Nutzungen zu belan⸗
gen, und haben wir an dem dieſerwegen eingegebenen Klag⸗

ſchreiben nichts zu erinnern.

7 V.

Pater Niheros ſuos ſive expreſſe ſive tacite emancipans dimidium
luſumfruttum etiam bodie retinet.
Permirtir Juſtinianus in §. 2. I. per quas perſonas cuique ad-
quir. patri liberos emancipanti, dimidium peculii adven-
titü uſumfructum ad dies vitæ retinere. Etſi vero plerique

hoc beneficium patri hodie denegent, atque inprimis in

emancipatione tacita eum ad reſtitutionem totius peculii
obligent, ego tamen §. iſtius uſum adhuc hodie in emanci-

Pacione quoque tacita ſupereſſe credo. Etiam emancipatio

tacita Romanis cognita fuit, quemadmodum ex L. 25. pr.
de adoptionibus & L. 1. de Patria poteſtate apparet. Eæ ta-
men beneficium iſtud generaliter patri emancipanti indulſe-
runt. Quin imo Juſtinianus in L. 6. §. 3. C. de Bonii gucxk
liberis expreſſe ait, manere apud patres ETIAM TACEN-
TES jus & beneficium uſusfructus retinendi, niſi ſpecia-
liter huic prœmio renunciaverint, vel donatione facta ſeſe
Cc 3 &

206 MEDITAT. AD PANDECT.

& ab hujusmodi beneficio alienaverint & in Iiberos hoc trans-
tulerint. Et profecto ipſorum quoque liberorum intereſt,

patribus hoc beneficium ſervari. Novi ipſe patres pluri-
mos, qui, ne uſumfructum penitus amittant, fortunam li-
berorum ſuorum impediunt, ac inprimis filias matrimonio
collocare detrectant, faciliores futuri, ſi ſcirent, dimidium

uſumfructum ſibi poſt emancipationem remanſurum. Nec
in Saxonia aliud obtinere debet. Videntur quidem obſtare

verba art. 11. In lib. I. Spec. Saxon. er ſoll ihnen laſſen und geben
alles ihrer Murter Guth. Supplenda tamen hæc ſunt ex jure
Romano, quod Saxones in iis articulis, in quibus jus pa-
trium deficit, receperunt.

VI.

Feudum, quod ſilius familias adquirit, non ſemper ad peculiumn

caſtrenſe, ut vulgo credunt, ſed ſæpe ad adventitium pertinet.

heſin hanc in Specim. CVI. ad Pandectas de Wufructu co-
roll. I. ſatis eplicui.

VII.
Bona filii in dubio non adventiti a ſed profectitia præſumuntur.
Qucſknem, utrum bona apud filium familias reperta in

dubio profectitia an adventitia cenſeantur, lepide non
incongrue tamen decidit Zofius ad §. 10. I. de actionibus n. 7.
diſtinguite, inquiens, notabiliter, quia ſi iſte filiusfamilias ſit
ſegnis, nibil ſciut operari (ſicut multi ex juvenibus inveniuntur, )
& dives ſit pater, tune prœſumo ex re patris adveniſſe, & eſe
profectitium. Sin vero filius ſit actioſus, induſtrius, callens, &
qui conſuererit aliquid operari, & pater ſit pauper, ea, guc

accedunt filio, præſumuntur eſe adventitia, ita eſt gl. n. in
d. l. cum oportet, poſt prin. in verbo, ex ſubſtantia patris C.
de Bonis quæ lib. rogo per Zovem: Servate hanc diſtinctionem,
quid

dor

di

1
—

detran.
nerel,
8g .
umal.
trimoni⸗
dimicdin
m. Ne
n oblin
nd genl
tex jon
jus e

1 Peetlin
pertint

ſrud

ſununti
repertu n
lepide in
nihur
nulinr,
enimtmh
iſ,b
nleuul
1, l, 1
tin
ijltvn
e

sp. CLXIV. DE PECVLIO ADVENTTTIIO. 20,

guia jam his diebus ita conſului in valde arduo negotio. &
parti meæ ex boc fundamento & ex aliis (domino dante vie-
toriam) obtinui tria millia florenorum, quod potenter evici,
partem adverſam, quæ erat nimium dives, ſuns divitias ha-

buiſſe a Patre & non ex induſtria ſuu. Recte quidem hæc

omnia. Verum ſæpe de iſtis, quas Zaſius reſpici jubet,
eircumſtantäs plane non conſtat, atque prorſus incertum
eſt, unde ea. quæ in bonis filiifamilias reperiuntur, ſint pro-
fecta. Tunc vero illa in dubio magis ad peculium profecti-
tium, quippe antiquiſſimum peculii genus §. 1. I. per quas
perſonas cuique adquir. quam ad adventitium referri oportet,
erediturque filius, quidquid adquiſivit, ſi alia origo non ap-
pareat, a patre accepiſſe. Nec obſtat, quod in L. 17. C.
de Uſufructu veroſimile dicitur, id, quod filio relinquitur,
contemplatione magis filii quam patris relinqui. Hoc enim
in rebus, quas aliunde ad filium perveniſſe conſtat, tantum
obtinet, fallit autem in iis, quæ unde provenerint, neſci-
tur. Itaque breviter ſic tene: Bona filiifamilias in dubio
profectitia præſumuntur: tunc vero, quum certum eſt, ea
ab alio proveniſſe vel patrem pauperem fuiſſe, adventitia
cenſentur. .
VIII.
Extra Saxoniam liberi tacitum pignur in bonis patris, tan-
tum quod ad res maternas, non etiam quod ad reliquas

adventitias, kabent.
Lii quod ad bona materna] hypotheca ſine dubio in

bonis patris competit, ſed eadem illis quod ad reliqua
bona adventitia denegatur in L. 6. §. 2. de Bonis quæ liberit. Et
quamvis, de praxi eam Hypothecam ad omnia bona adven-
titia extendi, putet Strykius ad Lauterb. pag. 405. JCti
Helmſtadienſes tamen menſe Martio anno cio 1o ccxxI. ſe-

cundum jus civile reſponderunt: Viertens kommt des Ver⸗

ſtor⸗

aosg MEDTTAT. AD PANDECT.

ſtorbenen Sohn mit ſeinen muͤtterlichen IIlatis a 1III. Rthlr. 21
gr. 4 pf. Er muß aber ſolche vor allen Dingen beſcheinigen, und

die; fol. 96. und 97. dereits erhaltene 14 Rehlr. Aliment-Gelder

davon abziehen laſſen. Wegen des legati der 20 Rthlr. hat er

keine Hypothec, und iſt demnach damit als ein ſimpliciter privile-

giatus in der zehnten Stelle geſetzt worden. Et recte quidem.

Nam hypothecam tacitam lex tantum tribuit, qua deficien-

te, JCti eam dare nequeunt. Ceterum in electoratu Saxo-
niæ ſecus eſt. Ibi enim Ordinatio proceſſ. tit. 45. liberis pig-
nus tacitum in bonis patris generaliter quod ad omnes res,

quas pater adminifſtravit, dat. Plura de hac hypotheca,

quæ liberis competit, vide infra in Peimine CCXXLVI. de
Pignore tacito, medit 4. & 5.

SPECIMEN CLXr.

MEDITATIONVNM AD FANDECTAS
AD LIB. Rv. TIT. I.

ALIENATIONE PECVLI
ADVENTILI.

I.

Pater peculium adventitium niſi eæ gravibus canſis alienare neguit.

II.
Zaulis cauſa non aliezum Reni: etſi maxime urgeni.
Pae ne guidem, ut ſe a carcere liberet, Mædia ilerorun
alienare poteſt. H.
1 Pa.

het,
Mar
ſru
re
tio⸗
Oer
dum
in
pote
e
Leg
gen
tern
dienn
8

pre⸗
hon
que
Par
ere
Ade
necet

Adhu

Mrer

1

Nen
n
tchde⸗
gl. ut
erpol.
e Ciin
Adekeen
tatn dat
ibersni
mnes
hothen
TW!

SP. CLXV. DE ALIENAT. PECVLII ADVENTITII. 209

ater quidam vicino culpa ſua, atque adeo per delictum
vel quaſi, damnum grave dederat. Cujus reſtitutionem
quum urgeret vicinus, pater, qui bona alia non habe-
bat, atque judicium, careerem & pœnam metuebat, prædium

maternum liberorum ſuorum, cujus adminiſtrationem & uſum-
fructum habebat, offert. Acceptatur conditio a vicino &

tranfigitur. Deinde liberi transactionem oppugnant & aliena-
tionem prædii ſui materni nullam eſſe, contendunt. Interro-
gati menſe Aprili anni cio 10 cc Ix. Cti Vitembergenſes ſecur-
dum liberos reſponderunt. Equidem, uti in aliis capitibus,
ita quoque in alienatione bonorum maternorum amplior eſt
poteſtas patris, quam tutoris. Non opus habet pater cauſæœ
cognitione, nec decreto judicis, quæ tutorem adhibere oportet.
Leges tamen hanc facultatem alienandi non promiſeue indul-
gent, ſed ex juſtis demum cauſis, easque cauſas tam clare de-
terminant, & extra eas alienationem omnem tam ſtricte inter-
dicunt, ut dubium hic ſupereſſe vix poſſit. Vide modo L. g.
9. 4 & 5. C. de Bonis quc liberis. Inter eas cauſas potiſſima eſt
æs alienum, non omne tamen, ut credere videtur vulgus
DD. ſed illud ſaltem, quod ab eo, cujus bona illa olim fuerunt,
profectum eſt. Ita clariſſime Juſtinianus in L. 8. J. 4. C. de-
Vonis quæ liberit. Ergo æs alienum ipſius patris non ſuſſicit⸗
quamvis urgentiſſimum ſit. Nam ſi hoc ſufficeret, poſſet
pater prohibitionem legis ſemper eludere & conſlato pro lubitu
ære alieno neceſſariam alienandi cauſam quandocunque facere.
Adde L. 5j. §. 16. de Agnoſcendis & alendis liberis, ubi filio
neceſſitas ſolvendi æs alienum patris remittitur. Sed unum

adhuc dubium in ſupra memorata ſpecie occurebat. Dixi,

Patrem ex delicto vel quaſi obligatum vicino fuiſſe. Car-
Tom. III. D d cer

210 MEDITAT. AD PANDECT.B

cer igitur ei & pœna, niſi ſatisfaceret, imminebat. Nonne
hoc juſtam alienandi cauſam præbebat? Certe in Novella I15.
C. 3. § 2. filii officium eſſe dicitur, incluſos parentes fidejuſ-
ſione ſua liberare. Videtur ergo magis ad officium filii per-
tinere, incluſionem eam ſolutione debiti prævenire. Accedit
argumentum ab alimentis ad libertatem, tanquam a minore
ad majus. Ut alatur pater, bona liberorum, ſi aliud ſubſi⸗
dium non adſit, vendi permittunt Cti arg. L. 8. §. 5. C. de bo-
nis quæ liberis. Permittant ergo eandem venditionem ad car-

cerem avertendum, neceſſe eſt. Sed neque hæc ratio me,

ut alienationem approbem, movet. Delicta patris filio noce-
re non debent. Et quod in N. 115. C. 3. §. 8. de exhereda-
tione filli patrem e carcere non libérantis dicitur, hoc eo ex-
tendendum non eſt, ut liberos propterea bonis proprüs ex-
ſpoliari & ad egeſtatem redigi oporteat. Nec argumentum
ab alimentis ad libertatem ſecure ducitur. Nego pluris eſſe
libertatem, quam ſuſtentationem. Major potius & gravior
eſt alimentorum, per quæ vita conſervatur, ratio. Sic itaque
reſponſum fuit: Iſt in Martin Kruͤgers Brauhauſe Feuer entſtanden,
welches dem Herrn an 500 Thlr. Schaden verurſachet. Als nun derſel⸗
be die Erſetzung ſolches Schadens von Martin Kruͤgern begehret, hat
dieſer ſich mit ihm, daß er ihm dafuͤr ſeinen Erbkrug abtreten
wolle, verglichen, dagegen der Herr aus Gutwilligkeit noch 100

Thlr. herauszugeben verſprochen. Wie aber ermeldter Kruͤger zur

Publication eines hieruͤber aufgerichteten gerichtlichen Receſſus vor⸗

geladen worden, iſt er nebſt ſeinen Kindern erſter Ehe mit einer

Proteſtation dargegen eingekommen, und ſuchet unter dem Vor⸗
wand, daß der Erbkrug von ſeiner verſtorbenen Frauen herruͤhre,
alſo nicht ihm, ſondern den mit ihr erzeugten Kindern zuſtehe, den
getroffenen Vergleich umzuſtoſſen; wannenhero der Herr, ob dieſe

von Martin Kruͤgern und ſeinen Kindern erſter Ehe eingewendete

Pro⸗

NX

None
Arllf.
ndil
flüe
Aeedt
4 min
liud hh.
,Ch

en Ad n

Latio e
flio noe⸗
exhereh⸗
loc ed 6
topris?
gummenn
plurs 6
grarh

Ge ica

hutſtanden
nun derſ⸗

degihte

eg obht
urch 6
Kruge?
ecellt⸗
le n,
den
men len⸗
uſtee
He t/ 6
nnmn

SP. CLXV. DE ALIENAT. PECVLII ADVENTITII. 211

Proteſtation erheblich, zu wiſſen verlanget. Ob nun gleich derſelbe
fuͤrwendet, wie dieſes, daß der Krug von der erſteren Frauen her⸗
ruͤhre, dem Kruͤger und ſeinen Kindern nicht zu ſtatten kommen
koͤnne, weil er vermoͤge vaͤterlicher Gewalt die voͤllige Verwaltung
der ſeinen Kindern zuſtehenden muͤtterlichen Guͤter gehabt, ſolche
alſo bey dringender Noth wohl veraͤuſſern moͤgen, auch in dem
Vergleich, daß die Veraͤuſſerung zu ſein und ſeiner Kinder beſſern
Hinbringen geſchehen, eingeruͤcket worden. Alldieweil aber ein Va⸗
ter die bloſſe Nutznieſſung und Verwaltung der ſeinen Kindern zu⸗
ſtehenden Guͤter, hingegen keinesweges die Macht ſolche zu ver⸗
aͤuſſern hat, es waͤre denn, daß die hoͤchſte Nothwendigkeit, eine
unumgaͤngliche Schuldenlaſt, oder augenſcheinliche Nutzbarkeit ihn
darzu antriebe, von ſolchen Urſachen aber keine im gegenwaͤrtigen
Fall vorhanden, indem die Kinder ſelbſt nicht mit Schulden bela⸗
den, auch die Veraͤuſſerung mehr zu ihrem Schaden als Vortheil
gereichet; ſo erſcheinet dannenhero ſo viel, daß, geſtalten Sachen
nach, die von Martin Kruͤgern und ſeinen Kindern erſter Ehe
eingewendete Proteſtation genugſam erheblich ſey.

IV.

Peculium adventitium propter alimenta patris vel liberorum
alienari poteſt.

„

V.

Legitima alienandi cauſa ex hoc ſolo, quod ea inſßrumento alie-
nationis inſerta fuit, non prohatur.

Inadem, de qua modo dixi, transactione inſertum erat,

LH alienationem a patre factam fuiſſe ad meliorem ipſius &
liberorum ſuſtentationem. Duæ circa hæc verba move-
kanun quæſtiones: primum, an ſuſtentatio hæc legitima
t pec lium adventitium alienandi cauſa ; deinde an ad
D da hanc

212 MEDITAT. AD PANDECT.

hanc cauſam probandam iſta inſtrumento inſerta verba ſuffice-
rent. Et quod ad primam quidem attinet, lex 8. §. 4 &5.
C. de Bonis quæ liberis non videtur alias cauſas admittere, ſed
omnes excludere, præter æs alienum, præſtationem legato-
rum vel fidei commiſſorum, & qualiatem rerum oneroſarum
aut damnoſarum. At quia alimentorum maximus eſt favor.
præterea in principio dicti . y. eorundem alimentorum aliqua

fit mentio, facile accedo Brunnemanno ad LE. 8. n. 19. aliisque

alimentationem inter legitimas alienandi peculii cauſas referen-
tibus. Sed altera quæſtio, utrum hæc cauſa per verba ſupra
memorata ſatis probaretur, plus difficultatis habebat. Equi-
dem quodlibet inſtrumentum ſecundum L. 14. C. de Contrah.
& commit. ſtip. præſumtionem veritatis pro ſe habet, nec

Veroſimile eſt, quemadmodum Perez in Prælect. ad tit. C. de
Bonis materuis n. y. aliique DD. ajunt, patrem quidquam

facere contra pietatis officium. Sed reſponſum fuit nihilomi-
nus: Daß die in dem Vergleich geſetzte Worte: zu ſein und ſeiner
Kinder beſſern Hinbringen, ihr dabey habendes Intereſſe zu erwei⸗
ſen nicht genug ſeynd. Ipſa enim recta ratio indicat, cauſam
alienationis non allegandam modo ſed & probandam eſſe.
Sola allegatio probatio non eſt. Nec præſumtio, quæ pro
inſtrumentis omnibus militat, hic ſufficit. Obſtat quidem
hæc præſumtio illis, qui contractum celebrarunt, eundemque
deinde oppugnant. At tertio, qui in contractu non inter-
venit, jus ſuum per iſtam præſumtionem interverti nequit.
Largior quoque patrem impium erga liberos non præſumi.

Sed nec hæc præſumtio in iis caſibus, in quibus principaliter

controvertitur, feceritne pater ſecundum officium ſuum an
non, ſufficit. Quodſi enim tunc præſumtionem hanc allegare
ſatis eſſet, cur propter eandem patri filium exheredanti cau-
ſamque memoranti fides non habetur, ſed heres in MNo-
vella

e
tet
litio
etian
ume
cauſa
den
denr
com

len
So

ho⸗
cſti
aſe
liqhe

—
ba ſche.
b/,
ttete, Kl
en knnn
nerobnm
elt hun
rumndän
9, din
ſs retenn
ſelbe finn
dut. Di
e Cnttl
duübet, 1
tt. 0
quidqu
pihilon
inb ſii
erti

,Calla
damn el

, quæ
at quile
eundetnt
non in⸗
erii del⸗
n Pte⸗ n
prinihe⸗
n ſuum
aac Deg⸗
eim
res 17

6 8

SP. CLXV. DE ALIENAT. PECVLII ADVENTITII. 212

vella II5. C. 3. pr. probationis ejus cauſæ, quam pater in
teſtamento ſuo poſuit, oneratur? Certe utrobique eadem
ratio ſubeſt. Ergo & utr obique probatio requiritur. Sed fac
etiam, cauſam alienationis ex inſtrumento probari poſſe. Illa
tamen, quibus in noſtra ſpecie uſi erant tranſigentes, verba
cauſam legitimam non continebant. Neque enim ibi quidquam
de neceſſitate alendi, quæ ſola ad alienandum ſufficit, ſed tantum
de meliore ſuſtentatione dieitur. At patri propterea, ut lautius
commodiusque vivat, liberorum ſuorum bona alienare non licet.

VI.

Sole confirmatio judicialis alienationem peculii adventii
legitimanm non facit.

VII.
Habitationis neceſſitas eſt juſta alienandi peculii
adventii cauſa.

VIII.

Patri veritatem cauſe allegatæ jurejurando corroboranti
fides habetur.

( Jonſhluit me amicus, jureconſultus eximius, menſe Noe-
vembri anni croio Ccc xVIII. per litteras familiares, ta-

lemque ſpeciem propoſuit: Ein Vater hat ſeines unmuͤndigen

Sohnes muͤtterliche Wieſe anno 1687 alieniret, dieſe will der
Sohn, nachdem die dreyßig Jahre a tempore, quo ſui juris
factus, noch nicht vorbey, anjetzo vindiciren. Der Vater,
nachdem er von Beklagtem als Vertaͤufern ad aſſiſtendum liti
citiret worden, ſaget, die Wieſe habe zwar dem Sohne gehöͤret,
allein der Kauf ſey gerichtlich geſchloſſen. Dieſes findet ſich auch,
nicht aber daß Cognitio vorhergegangen. Er ſaget weiter:
Ddz2 das

214 MEDITAT. AD PANDECT.

das von des Klaͤgers Mutter ihm mit zugebrachte Haus ſey ihm ab⸗

gebrannt, mithin er, um ein anders Obdach zu haben, die Wieſe
zu veraͤuſſern gemuͤßiget worden. Der Sohn geſtehet zwar die Ab⸗
brennung, negiret aber, daß das Geld zum Hauſe angewandt ſey,
und vermeynet anbey, wenn gleich letzteres geſchehen, ſey ſolches
keine erlaubte Ulrſache ad alienandum geweſen per L. ult. . F5. de

bon. quæ lih. ibi: extra memoratas cauſas; des Vaters aſlertio.
ni, ob gleich dieſelbe juramento bekraͤftiger wuͤrde, koͤnne tanquam
teſtis in cauſa, in qua ipſe intereſſe habet, nicht geglaubt wer⸗

den. Alldieweil aber doch ein Sohn den Varer zu alimentiren
ſchuldig per d. I. und dann zur Alimentation auch habitatio gehoͤ⸗
ret, auch generalis ratio des allegirten legis urgens alienandi
cauſa, obgleich einige beſonders exprimiret, ſcheinet zu ſeyn, endoͤlich
des Vaters eydlicher Depoſition in hoc caſu um ſo mehr muß ge⸗
glaubet werden, als der Brand notoriſch, und man hier in pro⸗
batione rei antiquæ adeoque difficulter probandæ verſiret; ſo
ſollte doch meynen, daß beydes alienandi cauſa juſta vorhanden
geweſen, als auch des Vaters eydliche Auſſage deren Richtigkeit
binlaͤnglich probiren kͤnne. Reſpondi, alienationem quidem
hanc ex eo ſolo, quod judicialiter confirmata ſit, non ſuſtine-
ri, quoniam intcerpoſitio auctoritatis judicialis beneficia reſti-
tutionis in integrum ac cetera, quæ leges indulgent, non ex-
cludit, L II. C. de Prædiis & aliis rebus minorum: cauſam
tamen alienationis, refedtionem fcilicet ædium incendio diru-
tarum, legitimam eſſe, quia habitatio ſub alimentis propter
quæ bona liberorum vendi poſſe ſupra in medit. 4. oſtendi,
comprehendatur arg. L. 44. de. Verb. ſignif. & L. 21.
de Alimentis & eibar. denique, quod ad probationem
ejus cauſæ, ſufficere juratum Patris teſtimonium, quum præ-
ſumtio pietatis paternæ & jurisjurandi religio, ſi concurrant

ambæ, plenam fidem faciant Movella 48. c. nec in nego⸗

tio,

tio,
ſime

litn

en e
ſttatu

(uum

le i
dorn
b

inep
n. 2
caſt
16,

—
Nin
die W
N Ne
kvatceſe
ſ ſocs
ſ
1s 2lenie
tungen
gaut te
glimeninn
tatio N
Alienent
n, end
dr mg
er in d
etſtret;
vorhande
Niheßt
qluiden
On Kaſind
ehcin ket
nt, non e
: ctui
encio n
lis pront,

G
robation
Juncn ſe
cCoponn

. i legt

Sp. CLXVI. DE PECVNIA LVSTRICA. zrg

tio, cujus veritas aliter haberi nequit, domeſticum patris te-
ſtimonium repellatur.

IX.
Pater, gui pr- dium filii adventitium alienat, ad Jecretum magi-

Rratus adhibendum nunquam obligatur.
A. Mynfinger Cent. 6. Olſervat. 6I. n. 4. receptam eſſe in
7

camera ſententiam, ut alienatio prædii adventitii a Patre
eX legitimis cauſis facta non valeat, niſi interpoſito Magi-
ſtratus decreto. Excipit tantum cauſam æris alieni. Sed
quum leges hanc neceſſitatem patri non imponant, nos quo-
que ipſum ea onerare non debemus. Igitur alienatio ſolven-
dorum legatorum vel præſtandorum alimentorum cauſa facta
ob omiſſionem decreti nulla non erit.

SPECIMEN CLXVI.
MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD LIB. XV. TIT. I.

PECVNIA LVSTRICA.
Pecunia luſtrica ad peculium adventitium ordinarium
Ppertinet. .
( quæſtionem, ad quod peculium pecunia luſtrica
pertineat, quot capita tot ſententiæ ſunt. Jurecon-
ſultus ſæpe in ſcriptis ſuis ad ſuperſtitionem &
ineptias usque pius, Brunnemannus ad L. I. de Collatione
n. 23. Pecuniam hanc ad bellum ſacrum conferri & peculii
caſtrenſis eſſe putat. Radovius quidam in diſp. Jenæ anne
1677. de pecunia luſtrica habita cap. 4. §. 6 7. eam ad pe-
culium

21¹⁶ MMEDITAT. AD PANDECT.

culium quaſi caſtrenſe refert, cujus opinionem probat Z boma-
ſius ad Strauchium diſp. 22. §. 6. verhis: occuſione militiæ
utriusque. Peculio profectitio locum facit Greænewegen de legi-
bus abrogatis ad L. 19. §. I. de Peculio atque ſententiam ſuam
& Antwerpiæ conſuetudine, & rebus in Hollandiæ curia judi-
catis, & argumento L. 12. §. 1. de Peculio, L. 21 ſeg. de Wir-
fructu, L. 28. de teſtam. tut. L. 42. de Condit. & dem. I. 10.
§. pen. de Vulgar. & pup. ſubſt. & cap. 19. X. de Teſtam. confir-
mat. In quibus LL. hoc habetur, ea, quæ filio intuitu & in
honorem patris donantur, patri non filio adquiri. Str)kius ad

Prunnemanni Jus eccleſ. lib. 2. C. 1. memb. 2. §. 13. verb.

Acquiruntur baptizandis; patri non dominium ſolum, ſed
uſumfructum quoque adimit & pecuniam hanc peculio adven-
titio irregulari vindicat. Lauterbach. in Collegio ad tit. Dig. de
Peculio S§. 32. diſcrimen facit inter munus a patrino oblatum ſoli-
tum ſeu vulgare & inſigne ſeu inconſuetum; illud filio tanquam
adventitium, hoc, ſi ab extraneo, patri, ſi ab avo aut proximo
conſanguineo proficiſcatur, iterum filio attribuit. Engelbrecht in
Compendio juris tit. de peculio & 4. mixtum hic aliquod peculium
facit, & pecuniam hanc, quæ partim reſi pectu patris, partim re-
ſpectu infantis data videatur, inter utrumque dividit. Mihi opti-
me facere videntur, qui pecuniam iſtam ad peculium adventi-
tium ordinarium referunt, ac filio dominium, patri uſumfructum
adſeribunt. Scilicet ſuſceptores ex ſacro fonte ſolita iſta munu-
ſcula hac mente offerunt vel offerre debent, ut habeat aliquan-
do infans, quod & memoriam acceptæ ſanctæ lavationis & re-
cordationem ipſius ſuſceptoris in eo renovet & conſervet. Ita-
que ſuſceptor, munuſculum id ad ipſum infantem pertinere, vult,
patri tamen ejus uſum, quem leges ipfi tribuunt, non invide-
re, ſed potius legum diſpoſitioni hac in parte ſe ſubjeciſſe
cen-

en
Cci
inn
10/
n
Gis
Gliri,
ſck
p
lng
lr
Non
Jue

Li

cunar
Nüe
IuI
n

Pa

1. ert

dhne
fone

1

—
n Tn.
enk.
Nlhon
e ſ
Cen. Nn
n, on
animn An
Eliun
13.
ſolim,
culo a
tt.
blatumk

io ann

t provt

lralt

4pecoli
Parüm
Mio
um adren

lamſtuln

ih
Dealt Acnt
Konb ü
lervet. 1
tntleſt
mrin,
leliſe

Sp. CLXVI. DE PECVNIN LVSTRICA. zu

cenſetur. Et hac ratione ſuſtineri poteſt quod Engelbrechtius
dicit, pecuniam hanc partim reſpectu patris, partim reſpe ctu
infantis dari. Confirmat ſententiam noſtram generalis diſpo i-
tio leg. 6. pr. C. de Bonie, qucæ liberis, in qua, quidquid Hilius-
asmilias non ex cjus, cujus in poteſtate eſt, ſubſtantia, ſed ex
aliis quibuscunque cauſis, inprimis ex liberalitate fortunæ ad-
quirit, peculio adventitio ordinario adſcribitur, petrique uſus-
fructus, niſi is, a quo res profectæ ſunt, aliam conditionem

expreſſe adjecerit, relinquitur. Accedit argumentum ex l. 17.

6. le Wſuſructu, ubi veroſimile eſſe dicitur, id, quod filio re-
linquitur, contemplatione magis fili quam Patris relinqui,
Ex qua L. reſponderi ſimul poteſt ad eas, quas Grœnewegius
non fſine aliqua veri ſpecie opponir. Non nego nempe ea,
quæ intuitu & in honorem patris filio donantur, peculii pro-
fectitii eſſe. At nego, hoc in pecunia luſtrica præſumi. Se-
cundum hanc ſententiam Cti Helmſtadienſes menſe Julio an-
ni cio locc XIv. in concurſu quodam creditorum reſponde-
runt: Zehendes haben wir das Foͤrſteriſche Kind mit dem ex com⸗
muni Doctorum ſententia zum peculio adveuntitio gehoͤrigen
Pathengelde geſetzet.
Pecunia luſtrica hypothecat tacitam in bonis batris extra
Saxoniam non hahet.
11I.
Pertinet tamen in concurſu creditorum ad quartam perſonaliter
Privilegiatorum claſſem.
Qundo concurſus creditorum adverſus patrem excitatur,
tunc liberi munuſeula ſuſceptorum ſuorum, ſiquidem ea
adhuc in cuſtodia patris exſtant, extra concurſum ante omnes
creditores jure domini, quod ipfis in præcedente obſerva-
tione vindicavi, percipiunt arg. l. 7. §. 2. Depoſiti. At raro
Tom,., III. Ee eve-

*

218 MEDITAT. AD PANDECT.

evenit, ut munuſcula hæc adhuc penes patrem obæratum ex-
ſtent. Alienavit is ea plerumque, antequam ad extremas angu-
ſtias redactus fuit. Quæ alienatio quousque patri permiſſa ſit in-
fra explicabitur. Nunc inveſtigandum eſt, quo loco liberi pretium
rerum alienatarum petentes in concurſu ponendi ſint. Tacitam
iis hypothecam tribuunt quamplurimi, Carpaov. P. 2. C. 25. def. 13.
Mev. P. 9. dec. 63. Brunnem. & Stryk. in jur. Eccl. Lib. 2. C. 1.
memb. 2. §. 13. Kebilter in Inſt. jur. Can. Lib. 2. tit. J. 24.
Wernher. P. 1. Obſerv. forenſi :9. Et in Saxonia quidem ſententia
ca minus dubii habet, quoniam ibi liberis hypotheca tacita in
bonis patris generaliter quod ad bona, quæ pater adminiſtravit,
tribuitur in Ordinat. proceſſ. tit. 45. in ducatu quoque Magdebur-
gico ea hypotheca claris verbis in Ordinat. proceſſ. cap. 49. Claſſ.3.
§. 54. ad pecuniam luſtricam extenditur. Sed ubi talis lex non
adeſt, quæſtionem ex jure communi decidi & hypothecam taci-
tam pecuniæ luſtricæ denegari oportet, ut recte ſentit Lauterb.
Conel. FRorenſ. Exert. 27. §. 16. & in Collegio ad tit. de peculio . 32.
Quæ a diſſentientibus pro hypotheca hac ſtabilienda adfertur,
Jex 20. C. de Adminiſtratione tutorum de tutoribus & pupillis
agit. At liberis hypothecam in bonis parentum præterquam
quod ad bona materna, diſerte denegat Juſtinianu; in l. 6. §. 2. C. de
Bonis quæ liberis. Et notum eſt, hypothecas tacitas, quæ ex legis
diſpoſitione pendent, ex beneficio ICtorum tribui nemini poſſe.
Quo ergo tandem pecunia luſtrica in concurſu referetur?
Commodiſſime ad quartam claſſem inter perſonaliter privile-
giatos. Prævideo quidem facile, objectum mihi iri, in hac
quoque claſſe Ctos nulli, cui lex privilegium non indulget,
locum dare poſle. Verum quod ad hanc claſſem laxius eſt
paulo Ctorum arbitrium. Subobſcuræ ſunt pleræque, ex
quibus iſtius claſſis privilegia eliciuntur, leges. Illud in genere
conſtat, æquitatis, quam recte horum privilegiorum cauſam
vocat

yoe
hoti
orh
li⸗
Eeni
ſum
gui
ſaſea

dte
An
dir

00

ſin
lu
ud
in 6
er
ud
co
lidl
Ppro
ten

ſun⸗

D

der

anumer
N
nichin⸗
Aien
Tucns
1e

tit. 1
n ſenleil
ct nlil
miniikn
Mugcen
Ais leil
Dermni
ntit L
muiſ
1ern
& Pup
tEterq
11.6.810
*
getimip
n teletst

aliter P Vn
hi iii, 1
lem kis
lerrge
lud inge

giotun 4

—Ssbp. CLXVI. DE PECVNIA LVSTRICA. 219

vocat Lauterbach. de Privilegio Creditorum perſonali ſimplici S. 12.

potiſſimam rationem hic habendam eſſe. Igitur idem Lauter-

bachiu' S. 10. quibusdam hoc privilegium ex conſuetudine ma-
gis, quam ex jure ſcripto competere, adfirmat. Adde Ber-
geri Electa diſr. for. tit. 49. obſ. 2. u. 3. Nemo vero negabit,
ſummam in pecunia luſtrica eſſe rationem æquitatis. Cauſa
quippe ejus pia eſt maximée, quum offeratur in memoriam
ſuſcepti ſacri baptiſmi. Sed non opus habemus, ad pietatem
& æquitatem confugere tantum. Eex quoque in promtu eſt.
Stabiliunt regulam Mevius in Conſilio 86. & eæx eo Martini in
Analetctis forenſibus tit. 49. J. I. n. 4. ut hi, quorum res fidei de-
bitoris commiſſæ atque ab hoc conſumtæ ſunt, in creditorum
concurſu nudis chirographariis anteponantur. Ea regula non
in æquitate ſolum & jure Lubecenſi, de quibus Mevius potiſ-
ſimum agit, ſed in legibus quoque Romanis fundamentum
habet. Vide L. 7. §. 2. Depoſiti & L. 24. F§. 2. de Rebus auct.
jud. poſſid. Quæ quum ita ſint, apparet, pecuniam luſtricam
in concurſu ſecundum æquitatem, legem & conſuetudinem in
quarta claſſe collocandum eſſe. Et hunc in modum Cti Helm-
ſtadienſes menſe Junio anni cio 1o CC xX. conſulti ſententiam
conceperunt: Daß die Roſenfeldin wegen des Pathengeldes zur
eidlichen Beſtaͤrkung des unter ihres verſtorbenen Mannes Hand
producirten Verzeichniſſes zu laſſen, und darauf die Kinder gedach⸗
ten Pathengeldes halber, wovon jedoch das Antheil der bereits ver⸗
ſtorbenen abgehet, in die vierte Claſſe unter die Perſonaliter privr
legiatos zu ſetzen. V. R. W.

IV.
Pecuniæ Iuſtricæ quantitas in concurſu creditorum per privatam
parni conſignationem ſemiplene probatur.

Lea In

0 MIEDITAT. AD PANDECT.

TP eadem cauſa, quam in præcedente obſervatione memoravi,
controvertebatur ſimul, ut ex ipſis ſententiæ verbis appa
ret, de probatione pecuniæ luſtriceæ. Exiſtentia quidem in
dubium non vocabatur. De hac enim ſatis ex more ubivis
fere recepto conſtabat. Sed de quantitate litigabatur. Hanc
ut probaret mater, liberorum ſuorum tuatrix defuncti mariti
conſignationem proferebat. Eam mirum in modum impu-
gnabant reliqui creditores. Ajebant, 1. patris in cauſa filii
teſtimonium nullum eſſe L. 9. D. & L. 6. C. de Teſtibus, prœæ-

terea z. patris, qui honis & foro ceſſit, ſubleſtam quodam-

modo fidem eſſe, accedere 3. argumentum a marito, cujus
teſtimonium de dote & ceteris bonis illatis uxori in concurſu
creditorum non prodeſt, L. 1. C. de Dote cauta, L. 1. C. de

donat. ante nupt. L. 9. pr. C. de Bonis proſeript. eandem vero

patris cauſam eſſe, qui, dum ſe non ſolvendo eſſe videt, li-
beris non minus, quam uxori, favet, & quantum ex bonis
ſuis poteſt, cum diſpendio creditorum in illos transferre ſtu-
det. Sed nihilominus iſtam conſignationem paternam pro
ſemiplena probatione reputo, matremque tutricem ad jusju-
randum ſu pletorium admitto. Scilicet in iis negotiis, in

quibu; velitas aliter erui non poteſt, pater ex conſenſu

ICtorum teſtis recte adhibetur, id quod etiam legi 16. de
Probationibus & cap. 22. X. de Teſtibus convenit. At quum
pecunia luſtrica offertur, nec inſtrumenta confici, nec teſtes

convocari ſolent. Igitur de ejus quantitate vix aliter, quam
patris profeſſione, conſtabir. Nec ceſſio bonorum teſtimo-

nium debitoris prorſus inutile reddit, ſed exiſtimationem in-
tegram atque adeo aliquam etiam fidem ei relinquit, L. II.
C. ex quibus cauſis infamia. Non obſtat deinde, quod mariti
confeſſio dotis illatonem haud probet. Præterquam enim,
quod iſta regula a DD., & inter hos a Martini in proceſſu

tit. 43. S. n. 155. tot limitationibus ſubruitur, ut fere conci-
dat,

Cat
ui
cuni
cl.
len
erte

lune

er!
jmnn
Ceci⸗
died
ſtort
lich
glei
ein⸗

Jo⸗

oh

1

—nD

Knndtrci
tds
niceni

Ore nS

ur. Mn.
ni wrti

umn indr.

ill
ihun b
quodn
to, n
n coneu
l. 1. 0.
dem ve
videt,
ex dor

sletteH
ternin e

egois⸗, 1
.
coln
gi16.
A E
el; e
Gm lelin
tionem!
iin, 1

gamn
,mriſ

1 n N 4
ken 1

SP. CLXVI. DE PECVNIA LVSTRICA. 221

dar. diverſa et'am utrobique eſt ratio. Dos non o culte nume-
rari ſolet, aut facile eſt tamen, teſtes adhiberi, quos in pe-
cuniæ luſtricæ donatione advocari abſurdum foret. Porro
cauſæœ favor defectum probationis quodammodo ſupplet. Nam

quemadmodum in præcedente meditat. dixi, aliqua pietatis ra-

tio in pecunia luſtrica ſubeſt. Denique, quum de debito ipſo
certo conſtat, atque ſaltem de quantitate debiti dubitatur, ad

hanc inveſtigandam creditori jusjurandum ſuppletorium ſem-

per fere defertur, arg. L. I. §. 40. Depoſiti & c. 32. X. de Zure-

jurando. Quæ omnia lucem aliquam accipient ex rationibus

decidendi ſententiæ, quam ſæpe memoravi, ſubjeétis. Da
die Wittwe ſich wegen des Quanti des Pathengeldes auf ihres ver⸗
ſtorbenen Mannes eigenhaͤndiges Verzeichniß berufet, dieſes Ver⸗
zeichniß auch theils ob favorem der Forderung, theils, weil in der⸗
gleichen Sachen anderer Beweis nicht wohl zu haben iſt, theils, weil
ein groſſer Theil der uͤbrigen Glaͤubiger ebenfalls nicht mehr, als des
Verſtorbenen Hand, vor ſich hat, billig einigen Glauben findet, ſo
haben wir der Wittwe den Erfuͤllungseid dieſer Poſt halber auferlegt.

V.

Mortuis liberis pecunia luſtricæ non ſoli patri cedit, ſed inter
eum matrem & ceteros liberos jure hereditario
dividitur.

Auidem in ſententia iſta toties memorata liberorum ante
patrem mortuorum pecuniam luſtricam omiſerunt Cti
Helmſtadienſes, & in rationibus decidendi adjecerunt: Wir
baben wohlbedaͤchtlich angehaͤnget, es koͤnne nur das Pathengeld
derjenigen Kinder, welche noch bey Leben ſeynd, gefodert werden.
Ego autem, re rectius reputata, exiſtimo, potuiſſe hanc ſen-
tentiæ partem a matre & ceteris liberis jure meritoque im-
pugnari. Si enim, quemadmodum in prima meditatione
Ee 3 oſtendi,

222 MEDITAT. AD PANDECT.

oſtendi, pecunia luſtrica ad peculium adventitium pertinet,

conſequitur, poſt mortem liberorum eam non ſoli patri cede-
re, ſed inter eum & matrem & ceteros liberos ſecundum

perſonarum numerum dividi, MNovella 119. cap. 2. Oportuiſ-
ſet ergo matri liberisque partem ſuam in ſêntentia ſervari. Id
quod accuratius obſervarunt Scabini Lipſienſes apud Rzvinum
tit. 45. Enunciato juris 4. .

VI.
D res liberis ſuis in baptiſmo donatas nec alienare nee
oppignorare poteſt.

Percer pater, qui numos rariores vel vaſa argentea libe-
ris ſuis in baptiſmmo donata alienat. Repugnat hoe &

menti eorum, qui munuſcula iſta pro memoria baptiſini con-
ſervanda obtulerunt, & naturæ uſusfructus. Nec obſtat L. 8.
§. 5. C. de Bonis quæ liberis, ubi mobilium rerum venditio patri
permittitur. Hoc enim ex ſequentibus verbis explicandum
eſt de rebus oneroſis vel damnoſis. Licebitne vero patri,
munuſcula iſta oppignorare? Ita videri poterat ob L. 72. de
Reg. juris, ubi fructus rei dicitur, vel pignori dare llere.
Verum eum L. ad uſufructuarium non pertinere, ſed huic jus
oppignorandi ademtum eſſe, patet ex L. 6. C. de Ulufructu.

§PECIMENWN CLXNVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XvV. TIT. II..

IN RE M VERSO.

1. Ackio

4

Ulil
it,
he
ie
ali
per
dun
de
tei
1
3

le

Perire,
