ceß erreget, die Erſtattung der Unkoſten auferleget werden muͤſſen.

SPE-

n
des
Nd

NW

SP. CCXXXVII. DE EDILITIO EDICTO. gri

SPECIMEN CCXXXVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LILB. XXI. TIT, FI. S

EDILITIOEDICTO.

Lex 48. §. 7. de .dilitio edicto rectius, quam ab aliis faltum,
explicatur.

II.
Actiones &dilitiæ, ſi ob diverſæ rei venditæ vitia inſtituantur,
ſe invicem non tollunt, bene tamen, ſi ob idem.

III.
Poſt rem ſuper una harum actionum Judicatam altera nec per
modum excebtionis opponi poteſt.

Nx ædilitio edicto duas oriri actiones, redhibitoriam
& æſtimatoriam, in vulgus notum eſt. Hæ, ut
Lauterbachius in Compendio juris pag. 413. loquitur,
elesctive concurrunt. Igitur qui una earum egit &
ſuccubuit, ſi deinde altera experiri velit, exceptione rei ju-

dicatæ repellitur, I. 25. §. I. de Exceptione rei jud. Quæ lex

limitatur in I. 48. §. 7. de Zdilitio edicto, niſi ſcilicet ob di-
vVerſa vitia agatur. Tum enim etſi reus ob unum vitium
conventus & abſolutus ſit, ſi tamen ex alio vitio iterum con-
veniatur, exceptionem rei judicatæ non habet. Sic plana
omnia. Mirum igitur, DD. tantopere circa interpretatio-
nem iſtius L. 48. §. 7. digladiari. Non dicam nunc de certa-
minibus veterum. Producam ſaltem in medium Huberum
atque Thomaſium, quorum hic in ſebolio ad Huberi prælett.
Kkkkk z in.

812 MEDITAT. AD PANDECT.

in tit. D. de Edilitio edicto §. 8. Quid eſt, ait, quod Pompo-
nius ibidem dicit? Cum redbibitoria actione de ſanitate agitur,
permittendum eſt de uno vitio agere, & præcidere, ut, ſi quid
aliud poſtea apparuiſſet, de eo iterum ageretur. Mihi videtur vel
3 Ctus, dum bæc ſeriberet, æſtimatoriam babuiſſe in mente, vel
Tribonianum, dum bæc exſerileret, errorem commiſiſſe. Nam
redbibitoriæ voce tam late uti velle, ut ſub ſe comprebendat
actionem quanti minoris, eſſe vim voci inferre: nam qui redhi-
bet, nibil retinet. Alia ratio eſt actionis æſtimatoriæ, quæ ſub
ſe redbibitoriam complectitur, l. 25. §K. 1. de Except. rei jud.
Gloſſa equidem d. I. putat inſtitutam fuiſſe actionem redbibito-
riam, ſed rem non fuiſſe exbibitam, verum præſtitam ſaltem
æſtimationem vitii. At vereor, an & boc procedat. Nam du-
bito, an judex in redbibitoria reum potuerit a redbibitione libe-
rare, && ita electionem actori auferre. Non obſtat l. 43. §. 6.
bic, quia ab æſtimatoria ad redbibitoriam per modo dicta infer-
ri nequit. Contra Huberus in Reſponſione ad boc ſebolium:
Mibi, inquit, non eſt dubium, quin 7Ctus in d. I. 48. §. 7. red-
hihitoriam actionem vocet eam, quæ eſt ex edicto Zdilitio, ſim-
pliciter: vocemque tam generaliter ſumi poſſe, probo inde, quod
in ipſo edicto, ut heic babetur in lI. I. h. t. KEDHIBENDI
tantum fit mentio, eui facultas quanti minoris petendi virtuali-
ter ineſt, arg. I. 21. de KR. I. Quanti minoris ita fit mentio, ut
ſub redhibitione lateat. Plane a potiori denominationem fieri
non eſt inſolens; duin ex ipſa re cum redbibitoria ſæpius agi
dicit 7C. neceſſitas bujus reſponkionis elucet, quia factum red-
hibendi bis fieri non poteſt. Quam fruſtra vero hæc omnia
diſputantur? Scilicet, ut materiam diſputandi haberent viri
celeberrimi, factum ſibi ſeu caſum legis, ut cum vulgo lo-
quar, finxerunt, de quo nunquam cogitavit auctor ejus Pom-
ponius. Caſum nempe talem conſtituerunt: Egit emtor ob
vitium rei venditæ actione redhibitoria, & vicit. Deinde
novum

.

SP. CCXXXVII. DE EDILTTIO EDICTO. 813

novum vitium apparet. Agit ergo iterum & novam victo-
riam reportat. Abſurdum hoc utique eſt. Nam, redhibi-
tione ſemel facta, nihil, quod denuo redhibeatur aut æſti-
metur, ſupereſt. Verum hoc nunquam in mentem venit
Pomponio, nec Triboniano, qui paulo ante in I. 31. §. 16. de
MWdilitio edicto ex Juliano id judici agendum præcepit, ne
emtor bis agendo lucrum faciat. Ergo Pomponius longe
aliam litis ſpeciem meditatus eſt, hane videlicet: Egit emtor
ob vitium rei actione redhibitoria, & ſuccubuit; deinde, alio

vitio, quod ante latuit, emergente, iterum kwe redhibito-
riam ſive æſtimatoriam inſtituit. Quæritur, an exceptio rei

judicatæ illi obſtet? Ita poterat videri propter l. 25. §. I. de
Except. rei jud. Sed negatur lex 25. tunc, quum ob diverſa
vitia agitur, locum habere. Nihil video, quod in hac ex-
plicatione deſiderari queat. Ceterum, quod in l. 25. §. I. de
Except. rei judicatæ dicitur, eum, qui alterutra actionum

dilitiarum egerit, ſi altera poſtea agat, rei judicatæ ex-

ceptione ſubmoveri, extendi oportet ad caſum, quo emtor,
qui alterutra iſtarum actionum egit & ſuccubuit, deinde
ipſe actione venditi a venditore ad ſolvendum pretium con-
ventus alterum per modum exceptionis opponat, quod &
tunc replica rei judicatæ illi obſtet. Ira ICti Vitember-
genſes in controverſia ſupra equo furioſo, me interprete,
menſe Januario anni CcIo lo cC XI. judicarunt, cujus judicati

mentionem jam a Bergero in Oeconomia juris bag. 756. ſg.

factam 5 animadverto.

COXNOLELEANANIA.

I. Inter cetera Ædilium officia etiam fuit, de menſura jus
dicere, pondera & vaſa juſto minora frangere, aleatores
e popinis extrahere, portenta expiare. Vide Juvena-
lem Satyr. 10. verſu 1I0r. q. & Martialem lib. 5. epigr.
85. item lib. II. epigr. 103.
KKkKkKk 3 2. In

814

MEDITAT. AD PANDECT.

2. In L. 14. §. 7. de Zidilitio edicto agitur de muliere ita ar-

3. Q

4.

Qa, ut mulier fieri non poſſit. Huic ſimilis eſt ea, quæ
mulier quidem fieri poteſt, parere tamen & mater fieri
ſine vitæ jactura nequit. Talem fuiſſe Eliſabetham, An-
liæ reginam, memorat Amelot de la Houſſate ad tom. I.
ges lettres d'Oſſat. pag. 399.
uod Ulpianus in L. 14. §. 2. de Wdilitio edicto ait, pu-
erperam ſanam eſſe; de eo vide reſponſum ICtorum
Vitembergenſium ſupra in Specim. XIrV. de Prægnanti-
bus & puerperis, medit. 3.
quitati contrarium eſt, quod fiſco res vitioſas ſine
metu ædilitii edicti vendere permittitur in L. I. §. 3. 4e
DTdil. edict. Impia vero prorſus lex I. C. de conditis in
publicis orreis, qua frumenta in publicis horreis condi-
ta & vetuſtate ita corrupta, ut erogari ſine querela non
poſſint, novo frumento miſeeri jubentur, cujus adje-
Gione corruptio velata damnum fiſco non faciat.

Actio redhibitoria tunc, quum emtor remn plane trans-

formavit, e. g. ædes habitationi deſtinatas in coquinam
cereviſiæ convertit, locum non habet, arg. L. 21. de
Wil. edicét. ibi: ut rurſus babeat venditor, gquod hbabue-

vit. Adde L. 47. & 60. eodem. Exemplum habet Carp-

zovius in Deciſione 222.

SPECIMEN CCXXXVIII.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS

AD LIB. XXI. TI T. II.

EVICTION IBVS.

Emtor, eui evictio in limine contractus imminet, ſi ad pretium
ſolvendum conveniatur, execebtione imminentis evictionis

Je tuetur.
5 5 II.

nimn
ni

SP. CCXXXVIII. DE EVICTIONIBVS. 815

„ II.

Quæ exceptio diverſa eſt ab exceptione non ſequuti
implementi.

III.
Et onus probandi in excipientem conjicit.

—

enditor, & quisquis in alterum rem aliquam aut jus
titulo oneroſo transfert, eidem ad evictionem præ-
ſtandam obligatur. Ex qua obligatione & actio ori-
tur & exceptio. Etſi vero alias, ubi actio & ex-
ceptio ex uno facto deſcendit, utraque iisdem in caſibus ad-
mittatur, hic tamen ſecus eſt. Scilicet actio ad evictionem
Præſtandam inſtitui nequit prius, quam res vere evicta fuit.
Ergo quum lis ſaltem ab evincente mota eſt, venditor con-
veniri nondum poteſt, ſed emtor ſententiam condemnato-
riam exſpectare debet, J. 3. C. de Evictionibus. Contra em-
tor, cui res nondum evicta ſed ſaltem a tertio mota eſt quæ-
ſtio, ſi eodem tempore a venditore ad ſolvendum pretium
vel implenda pacta adjecta conveniatur, huic exceptionem

opponit, l. 24. de Eviéctionibus. Quæ exceptio quo nomine

adpellanda ſit, nuper magnopere inter partes diſputatum
fuit. Reus, qui illa utebatur, exceptionem non ſequuti im-

plementi vocabat, vafro admodum conſilio. Scilicet excep-

tio non ſequuti implementi onus probandi in actorem, cui
opponitur, transfert, quemadmodum ſupra in Spec. CCVIII.
de Obligatione venditoris, medit. I. dictum. Deſiderabat igi-

tur & hic reus, ut actor probaret, rem, quam vendide-

rat, totam ſuam & ab aliorum impetitione liberam fuiſſe,

atque ex hoc capite ſententiam, qua ipſe exceptiones pro-
bare

)

grs MEDTTAT. AD PANDECT.

bare juſſus erat, tanquam injuſtam impugnabat. At quum
eauſa ad Ctos Helmſtadienſes menſe Majo an. clo 10 CC xXIV.
deferretur, hi priorem ſententiam confirmarunt, & in ra-

tionibus adjectis diſcrimen, quod inter exceptionem non
ſequuti implementi & imminentis evictionis intercedat, cla-
riſſime oſtenderunt. Nempe qui de non ſequuto imple-
mento excipit, negat fimpliciter, atque adeo per rerum

naturam ad probandum nequit adſtringi. Is vero, qui

evictionem ſibi imminere dicit, etſi venditerem contractui
ſatisfeciſſe, implicite neget, affirmat tamen ſimul aliquid,
nempe ſibi dominii quæſtionem motam eſſe I. 18. §. I. de Pe-
vic. & commodo rei venditæ, atque adeo probationem ejus
ſubterfugere nequit. Subjiciam ipſas, quas memoravi, ra-
tiones decidendi: Das Hauptwerck bey dieſer Sache kommt
darauf an, ob der dem Beklagten generaliter auferlegte Beweis
ſeiner Exceptionen auf die von ihm zugleich vorgeſchuͤtzte excep-
tionem nondum ſequuti implementi zu ziehen, und nicht viel⸗
mehr Klaͤger dieſes Implementum vor allen Dingen zu beweiſen
ſchuldig ſey. Nun iſt zwar ausgemachten Rechtens, daß, wenn

ein Beklagter exceptionem non ſequuti implementi vorſchuͤtzet,

nicht ihm als neganti, ſondern dem Klaͤger als affirmanti, der
Beweis obliege. Folglich, da im gegenwaͤrtigen Proceß Beklag⸗
ter vorgiebt, es habe Klaͤger dem zum Grund der Klage geſetz⸗
ten Vergleich noch kein Genuͤge gethan, indem er ihm nicht alles
auf dem ſchwarzen Waſſer geſtandene Holz liefern koͤnnen; ſo ge⸗
winnet es das Anſehen, ob koͤnne das eroͤfnete Urthel, und der
darin erkante Beweis unmoͤglich ohne offenbare Nullitaͤt von
dieſer Exception verſtanden, ſondern muͤſſe vielmehr dahin, daß
Klager zufoderſt das Implementum zu erweiſen ſchuldig, erklaͤ⸗
ret werden. Alldieweil aber Klaͤger dem Beklagten im obge⸗
dachten Vergleiche einmal ſein Holz angewieſen, dieſer auch
daſſelbe angenommen, mithin gleich anfangs dem Vergleiche
Per

—. — —

— —— — — —

Sp. CCXXXIIN. DE EVICTIONIBVS. 817

per traditionem ein Genuͤgen geſchehen, demnach Beklagter ſich
nicht weiter uͤber das non ſequutum implementum beſchwehren,
ſondern allenfalls, da andere etwas von dem ihm verkauften, uͤber⸗
gebenen und angewieſenen Holze in Anſpruch nehmen ſolten, die
Gewehrsleiſtung fodern kan, alſo ſeine adfirmativam, daß nemlich
ſein erkauftes Holz von andern angeſprochen werde, beweiſen muß,
hingegen dem Klaͤger, welcher ſich blos in negativa, es habe nie⸗
mand an viel gemeldetem Holze Recht und Anſpruch, gruͤndet, per
rerum naturam keinen Beweis aufbuͤrden kan; So ſeynd wir die

geſuchte Declaration abermahl abzuſchlagen und Beklagten in

die Unkoſten zu vertheilen bewogen worden.
IV.

Actio, qua præſtatio evictionis petitur, proceſſu ordinario
expedienda eſt.
V

l hac actione non ſolum pretium olim ſolutum, ſed omne luerum
ceſſans, damnum emergens & ſumtus in proceſſum

Jfactus petitur.

(Alekammr menſe Junio anni cro 1o ccxw. a viro, qui
alterum ad evictionem præſtandam obligatum habebat,

qua actione & quo proceſſu breviſſime & optime, quod ſibi

deberetur, conſequuturus eſſet. Erant in collegio, qui pro-
ceſſum exequutivum ipfſi ſuadere volebant. Nam libellum
ſuum inſtrumentis liquidiſſimis fulcire poterat. In contractu
ipſo, quo olim rem adquiſierat, evictionis præſtatio ipſi cla-
ris verbis promiſſa fuerat. Deinde litem ea de re a tertio mo-

tam fuiſſe, ipſa acta publica teſtabantur. Porro ſententia ju-

dicis condemnatoria ejusdemque mandata exſequutorialia in
Tom. II. LIIII for-.

L18 MEDITAT. AD PANDECT.

forma probante, ut vulgo loquimur, ad manus erant.
Denique actori ſatisfactum fuiſſe, etiam indubie poterat
probari. Nihil ergo proceſſui exſequutivo deeſſe videba-
tur. Sed vicere tamen, qui proceſſum ordinarium conſu-
lebant. Scilicet proceſſui exſequutivo non aliter locum eſſe,
Bergerus in Electis proceſſus exſequutivi §. 7. docet, quam ſi
omnia libelli capita e documento in continenti probari poſ-
ſint. Igitur non ſufficit inſtrumentum liquidiſſimum omni-
que ex parte perfectum, ſi una ſaltem circumſtantia ſit,
quæ ad præſentem cauſam pertineat, & aliunde, quam ex

documento, probari debeat. Nam, ut bene monet Ludo-

vici in Proceſſu civili c. 3. §. 3. jura beneficium proceſſus ex-
ſequutivi pro iis tantum introduxere, qui fundamentum
totius intentionis ſuæ judici ſtatim ab initio unoque obtutu
evidenter demonſtrare poſſunt. At, quum evictionis præ-
ſtatio petitur, res ſemper altioris indaginis eſt. Non ſufficit
promiſſio facta, nec ſententia judicis condemnatoria, nec
exſequutio etiam peracta. Judici, antequam venditorem
ad evictionem præſtandam condemnat, conſtare debet, pro-
ceſſum inter evincentem & emtorem legitime peractum, nihil
ab hoc neglectum vel omiſſum, litem quoque venditori juſto
tempore & rite denunciatam, præterea cauſam evictionis ante,
quam emtor rem nactus eſt, jam adfuiſſe I. 1. C. de Periculo
&z comm. rei vend. Hæc omnia judex uno obtutu cognoſcere
nequit, ſed exceptiones alterius partis ante audire, & ſolicite
discutere, probationes etiam, ſi quas habet, admittere de-
bet. Tandem in actione ad evictionem intereſſe, ut deinde
dicam, petitur. Hoc autem ſemper illiquidum eſt, & dili-

gentiorem cauſæ cognitionem requirit; quum tamen in pro-

ceſſu exſequutivo id, in quod exſequutio decernenda eſt, cer-
tiſſimum eſſe nec diſcuſſione longiore egere oporteat. Sua-
ſimus

SP. CCXXXIIX. DE EVICTIONIBVS. 919

ſimus itaque quærenti, ut ordinario Proceſſu experiretur,
Hbello tamen exempla omnium inſtrumentorum „ quibus
uſurus eſſet, ſubjiceret atque in libello hoc non ſaltem Pre-
tium, quod ipſe ſolviſſet, ſed etiam omne intereſſe ſuum .
id eſt lucrum ceſſans I. 60. Cc 70. de Evictione, & damna e-

mergentia, L. 17. C. de Eviéctionibus, nec non expenſas litis,

de quibus vide Hahnium ad eſenbecium tit. de Evictione n.
6. peteret: Erkennen auf die erſte Frage: was nemlich der von
Luͤtzau vor eine Action, und wie er ſolche am leichteſten und be⸗
ſten wider die Rittmeiſterin Lepeln anſtellen, und ob er dieſelbe
zugleich auf ihren Ehemann richten koͤnne; vor Recht: Verhaͤlt

ſich alles angegebener Maſſen, und hat die Rittmeiſterin Lepeln

in dem am 4. April 1695. mit dem von Luͤtzau aufgerichteten
Vergleiche dieſem verſorochen, daß, im Fall der Major Hein
zum Pfand⸗Schilling wegen des ihm verſetzten Guthes mehr als
600. Rthlr. fodern wuͤrde, ſie davor garant ſeyn wolte „auch
dabey gemeldet, es habe beſagter Hein kein Species-ſondern ge⸗

mein Gelb bezahlet. Weil nun beſagter Hein nichts deſtoweniger

in einem wider den von Luͤtzau angeſtellten koſtbaren Proceß
ausgefuͤhret, daß ihm Specie thlr. zu bezahlen waͤren, auch
dieſerhalben, wie nicht weniger wegen Erſtattung der Unkoſten,
ein mandatum de exſequendo ausgebracht, wodurch denn der
von Luͤtzau ſich mit Heinen auf 2600. Thlr. zu vergleichen be⸗
wogen worden; So iſt nunmehr der von Luͤtzau wohl berechti⸗
get, die Rittmeiſterin Lepeln aus dem mit ihr getroffenen Vergleich
ad præſtandam evictionem und zwar nicht allein auf Erſtattung
der an Heinen gezahlten 2600. Thlr. ſondern zugleich auf alles er⸗
weisliche Intereſſe, inſonderheit auf die Erſetzung aller erlittenen

Schaͤden, worunter auch die auf den Proceß und Reiſen verwandte

Koſten verſtanden werden, zu belangen. Der Proceß ſelbſt iſt or⸗

dentlicher Weiſe wider ſie anzuſtellen, die in der Cammer geſproche⸗

LIIII Zz ne

820 MEDITAT. AD PANDECT.

ne Urtheile, die ergangene mandata exſequutorialia, der darauf
mit Heinen getroffene Vergleich ſeynd ſogleich dem Klag⸗Libell bey⸗
zufuͤgen, auch darbey die Specification der erlittenen Schaͤden
und Koſten zu uͤbergeben, da denn der von Luͤtzau die letztere ver⸗
mittelſt Eydes zu beſtaͤrken ſich erbieten kan.

VI.
Præſtatio evictionis in eo foro petitur, in quo lis de
re ipſa agitatur. =ðèð
VII.
Is tamen, gui negat, ſe ad evictionem præſtandam obligari:
. apud ſuum judicem conveniendus eſt.

7

EKiden clara ſunt ſatis legis 49. pr. de udiciis verba: Ven-

ditor ab emtore denunciatus, ut eum evictionis nomine

defenderet, dicit ſe Privilegium habere ſui judicis. Quæ-
ritur, an poſſit litem ab eo judice, apud quem res inter
petitorem & emtorem cœpta eſt, ad ſuum judicem revo-
care? Paulus reſpondit, venditorem emtoris judicem ſe-

qui ſolere. Cujus legis ratio in continentia cauſarum

poſita eſt. Præſtatio enim evictionis cum cauſa principali
ita eſt connexa, ut, ſi ambæ in ſeparatis judiciis tracten-
tur, confuſio metuenda ſit. Sed tamen limitari hæc opor-
tet tune, quum venditor, ſe ad evictionem præſtandam
obligatum eſſe, negat. Sic enim judicem, coram qua de
cauſa principali litigatur, tanquam plane incompetentem

rejicit illique poteſtatem contra ſe judicandi vel judica-

tum exſequendi denegat. Quæ exceptio deinde rei judi-
catæ ohſtabit, atque exſequutionem ejus eludet, LZ. ult. de
Jurisdictione. Igitur neceſſe eſt, ut initio ſtatim venditor

apud ſuum judicem conveniatur atque convincatur. Conſen-
. tit

— — — *

— —— — — Pg

W 0,

— —⏑ — —

tit Grunn. ad l. 49. de Judiciis n. 2. Et ſic reſponderunt JCti
Vitembergenſes menſe Majo anni c1o 10 CcIX. Hat Burchard
von Vevershalm anno 1619. ſeinen Antheil an der Herrſchaft

SP CCXXXIIX. DE EVICTIONIBVWS. ser

Doberloch Curdten und Heinrichen von Vevershalm fuͤr 30000.

Thlr. kaͤuflichen uͤberlaſſen, und darbey denenſelben, alles zu
gewehren, auch ſie gegen jedermanns, von ihnen ſelbſt nicht
verurſachten, widerrechtlichen Zuſpruch der Gebuͤhr Rechtens zu
vertreten und zu vertheidigen verſprochen. Als nun nach Ver⸗
flieſſung einiger Jahre die Herrſchaft an Achaz Curdtens Sohn
gekommen, hat ſelbiger ſich viel und mannigfaͤltig vergangen,
indem er die Unterthanen uͤbel tractiret, auch ſonſten die Herr⸗
ſchaft in pertinentiis ſehr deterioriret, und dadurch verur⸗
ſachet, daß der Ober⸗Lehns⸗ und Landesherr auf Anſuchen

der Unterthanen deshalben ein gebuͤhrend Einſehen gehabt,

und beſagten Achaz vermittelſt Einziehung einiger Pertinentien,
auch ſonſten nach Verdienſt abgeſtraft. Welcher Handel denn
ferner Anlaß gegeben, den Wiederkauf⸗Contract, durch

welchen anfaͤnglich die Herrſchaft Doberloch fuͤr ohngefehr an⸗
derthalb hundert Jahren auf das Geſchlecht derer von Vevers⸗

halm gekommen, genauer zu unterſuchen. Da denn der ver⸗
ordnete Fiſcalis Almers anno 1667. coram commiſſione, wie die⸗
ſe Handlung nicht pro contractu retrovenditionis, ſondern pro
pignoratitio zu halten, folglich Achaz von den fructibus perce-
ptis und percipiendis Rechnung zu thun, und die Herrſchaft gar
ohne Erſtattung einiges Pretii abzutreten, auch wegen Uebermaſſe
der genoſſenen Fruͤchte Satisfaction zu geben verbunden ſey, vorge⸗
ſtelet. Woraus Achaz des obermeldeten Burchards Soͤhnen,
Gottſchalck und Joſias; ſo wol extrajudicialiter, als auch judli-
cialiter Nachricht gegeben haben will, mit dem Verlangen, ihm
darbey zu adſiſtiren. Er hat aber dennoch, unerwartet dieſer, den
Proceß mit dem Fiſcal angetreten, bey deſſen Continuation er end⸗
LIIII 3 lich

822 MEDITAT. AD PANDECTI.

lich ad fiſcalis petitum zur Liquidation der Fruͤchte condem-

niret worden. Welches Arnold Heinrichen, Achazens Sohn ver⸗

anlaſſet, daß er zu einem Vergleiche mit Flavio geſchritten, und
demſelben einen Nachſchuß auf 50000. Thlr. verwilliget, auch
darzu die 30000. Thlr. die er von Burchards nunmehro einigem

Sohns⸗Sohn Otto Ludewigen wegen entwehreter Herrſchaft

Doberloch fodert, in ſolutum abgetreten. Ehe aber die letztere
ſententia reſcifforia von der Commiſſion ertheilet worden,
hat dieſe Commiſſion auf Arnold Heinrichs Begehren Otto
Ludewigen, weil der Ducatus Megalis, worinnen deſſen Va⸗
ter Joſias ehemals ſeßhaft geweſen, mit Flavii uͤbrigen Lan⸗
den combinirt iſt, doch daß eine abſonderliche Landes⸗Re⸗
gierung in dem Ducatu vorhanden, anbefohlen, den Arnold
Heinrichen bey dieſer actione ad reſcindendum zu vertreten,
ſelbigen auch ad audiendam ſententiam reſciſſoriam vorge⸗
laden, wogegen dennoch Otto Ludewig behoͤrige Vorſtellung ge⸗
than. Wenn denn nunmehr mehrbeſagter Arnold Heinrich
ſeine Anſprache wegen der ex capite evictionis prætendirten
30000. Thlr. wider Otto Ludewigen vor der angeordneten Com-
miſſion fortgeſetzet, nicht weniger der Advocatus Fiſci, Du-
randus, ex ceſſione ſeiner Arnold Heinrichs auf ſolche 30000.
Thlr. vor eben dieſer Commiſſion gegen Otto Ludewigen los
klaget, will der Herr berichtet ſeyn, ob Otto Ludewig wider ſei⸗
nen Willen ſich mit Arnold Heinrichen vor der Commiſſion einzu⸗
laſſen angehalten werden koͤnne. Ob nun wol Arnold Heinrich
fuͤrwendet, es ſey ein Litis denunciat vor eben dem Gerichte, vor
welchem die Hauptſache contra litis denunciantem abgehandelt
worden, zu ſtehen und Recht zu nehmen ſchuldig. Dennoch aber
und dieweil ein Litis denunciat nur in demjenigen Fall das Judi-
cium, vor welchem die Hauptſache anhaͤngig, zu agnoſeiren ver⸗
bunden, wenn er der von ihm gefoderten Gewehrsleiſtung geſtaͤndig,
* und

— — — —.ð

l — — -—

Uð
SP. CCXXNXIN. DE PERS. QVX EVICT. PREST. 823

und den denunciantem wuͤrklich vertreten und beſchuͤtzen will, kei⸗
nesweges aber ſolches alsdenn, wenn er, wie in gegenwaͤrtigem
Fall geſchiehet, ſich der Gewehrleiſtung und Vertretung weigert,
ſtatt hat, ſondern ſelbiger ſodann vielmehr vor ſeinem ordentlichen
Richter belanget werden muß; So erſcheinet dannenhero ſo viel, daß
Otto Ludewig, ſich mit Arnold Heinrichen wider ſeinen Willen
vor der Commiſſion einzulaſſen, nicht gezwungen werden mag. Ob⸗
ſtare graviter videntur, quæ ſupra in Specim. LXXIII. de foro
contractus & geſtæ adminiſtrationis, medit. 2. dixi, forum con-
tractus locum habere, tametſi reus contractum prorſus inficie-
tur. Sed alia eſt plane in foro contractus ratio. Ad illud
quippe fundandum ſatis eſt, negotium aliquod inter partes ge-
ſtum eſſe, ejusque rei veroſimile indicium adferri arg. I. 20. de
judiciis. Hoc vero ad evictionem præſtandam non ſufficit.

SPECIME N CCXXXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XXI. T. I T. II.
D E

PERSONIS, QVE EVICTIO.
NEM PRSTANT.

I.
Tertius, qui emtori dubitanti falſo adfirmat, rem venditoris efe,
ad evictionem praſtandam non obligatur.
II.
Conveniri tamen poteſt de dolo, ſi ſciens falſum diwit.

Quum

„

124 AMEDTTAT. AD PANDECT.

uum de venditione prædii inter duos tractaretur, at-
que emturus dubitaret, haberetne alter vendendi
poteſtatem, accedit mulier utrique ſanguine jun-
Ga, & adfirmat, prædium ejus eſſe, qui id ven-
dendum offerat, poſſe igitur ſecure emi. Perficitur ergo
contractus. Sed interjecto aliquo tempore, ſupervenit ve-
rus prædii dominus illudque evincit. Tum emtor;, quia
vVenditor interim foro ceſſerat, & ſolvendo eſſe deſierat,
mulierculam illam convenit atque ſibi evictionem ab ea præ-
ſtari poſtulat. Hæc exceptionem non competentis actionis
opponit. Quæ exceptio tanti viſa eſt judici, ut ream con-
feſtim abſolveret, addita ratione, quod ipſa cum actore
nunquam contraxiſſet atque adeo eidem nec de evictione
obligata eſſet. Impugnat eam fententiam actor, teſtemque
offert, qui verba ſupra memorata ex rea audiverit. Actis
ad nos perlatis, emtori utique actionem contra mulierem
competere, credidimus. In eo tamen adſenſimus priori
judici, quod hac actione evictionis præſtatio peti non Poſſit.
Ad hanc enim obligatus eſt nemo, niſi vel ipſe auctor ſit,
vel pro auctore fidejuſſerit, quem Ulpianus in L. 4. pr. de
Evictionibus ſecundum auctorem vocat. Adfirmatio vero,
de qua ſupra dixi, fidejuſſio non erat. Nam quod in L. 4. §.
3. de Fidejuſſoribus & mandatoribus habetur, adfirmatores, qui
idoneos eſſe tutores adſäirmaverunt, fide juſſorum vicem ſuſtine-
re, jus ſingulare eſt in gratiam pupillorum conſtitutum, nec ad.
conſequentias producendum. Etſi vero actio de evictione lo-
cum non haberet, actio tamen de dolo admittenda erat, per
l. 5yỹo. de Evictionibus. Obſtare ſaltem videbatur lex 7. 10. Je Dolo
malo, quæ actionem de dolo adverſus eum, qui adfirmat, ido-
neum eſſe eum, cui mutua pecunia datur, denegat. Sed ratio,
quæ additur: nam, niſi & magna ex evidenti calliditate, non de-
ber

= — —

ᷓR.— — — — — —

*

SP. CCNXXXIN. DE PERSON. QVAX EVICT. PRST. 925

et de dolo actio dari; reſponſionem nobis ſuggerit. Erat cer-
te magna & evidens calliditas feminæ, quæ ſciens, fundum
alienum eſſe, venditorem tamen dominum ejus dixerat &
per hoc emtorem ad emendum induxerat. Quamobrem acto-
rem ad agendum admiſimus, probatione tamen opus eſſe,
haud exiſtimavimus, ſed confeſtim reæ jusjurandum purga-
tionis, quod ſciens falſum non dixiſſet, impoſuimus. Sola
quippe adfirmatio, etſi falſa, actionem non producit Per d.
J. 7. §. 10. Scientia itaque ſeu dolus requirebatur, qui, quum
in animo conſiſteret, per teſtes probari non poterat, ſed ju-
rejurando purgari debebat. Sic judicatum fuit menſe Janu-
ario anni elo 1o cc xxIV. Adnecotam ſententiam & rationes
decidendi, in quibus, ut exiſtimationi reæ Parceremus, ver-
ba in factum temperavimus & pro actione doli actionem
Aquiliam & implorationem officii judicis ſubſtituimus: Wuͤr⸗
de Beklagter ſich eydlich reinigen, und, daß ſie beyde Morgen
Landes nicht wider beſſeres Wiſſen vor Tegetmeyriſch Eigenthum
angegeben, ſchwoͤren, ſo bleet es bey dem am 9. Januar. 172 2. geſpro⸗
chenen fol. 54. befindlichen Urthel billig, jedoch werden die in der
Supplications Inſtanz aufgewandte Unkoſten gegen einander auf⸗
gehoben. V. R. W. Rat. dec. Wenn dem alſo iſt, wie Klaͤgere vor⸗
geben, daß Beklagte die zwey Morgen wider beſſeres Wiſſen vor
Tegetmeyerſches Land ausgegeben, ſo ſtehet Klaͤgern allerdinges
das Recht zu, die Erſetzung des ihnen aus ſolchem falſchen und
betruͤglichen Vorgeben zugewachſenen Schadens von der Beklag⸗
ten, es ſey ex lege Aquilia, oder ex æquitate pPer imploratio-
nem officii judicis, zu fodern. Es iſt auch Klaͤgern unverweh⸗
ret, ſo ſort den Beweis dieſes ihres Vorgebens, als welches Be⸗
klagte in actis deutlich abgeleugnet, zu fuͤhren; Bey ſolcher Be⸗
wandniß gewinnet es das Anſehen, ob haͤtte von uns auf Abhoͤ⸗
rung des vorgeſchlagenen Zeugens interloquiret werden ſollen.
Tom. IV. Mmm mm Alldie⸗

826 MEDITAT. AD PANDECT.

Alldieweil aber die Wiſſenſchaft der Beklagten, worauf es bey
der Sache faſt allein ankommt, am beſten durch ihren Eyd ent⸗
decket werden kan, hiernaͤchſt der einige Zeuge, wenn er gleich den
6. Artickel mit ja beantwortete, die Beklagte dennoch nicht voͤllig
uͤberfuͤhret, ſondern ſie blos zum Reinigungs⸗Eyd graviret, gleich⸗
wohl auf ſolchen Reinigungs⸗Eyd ſo fort zu erkennen, wegen der
im ſiebenden Artikel angefuͤhrten Umſtaͤnde und Muthmaſſungen
nicht unrecht iſt; So haben wir zur Abſchneidung groͤſſerer Weit⸗
laͤuftigkeit in dieſer ohnedes geringen Sache nicht auf den offerir-
ten Beweis, ſondern ſogleich auf den Reinigungs⸗Eyd erkannt.

III.

Res a ſco alienatæ evinci nequeunt.

IV.
Muitas bujus juris defenditur.

V.

Ceſat id tamen, quum fiſcus aperte nulliter in alienande

proceſſit.

I §. 9. I. de Uſucapionibus item in I. 2. & 3. de Quadriennii
præſeript. inſigne privilegium fiſco tribuitur, ut hi, qui
ab eo per venditionem aut donationem, vel alium titulum

aliquid accipiunt, ſecuri ſtatim fiant, & victores exiſtant, ſi-

ve experiantur, ſive conveniantur, adverſus fiſcum autem

usque ad quadriennium liceat eis intendere, qui pro domi-

nio vel hypotheca earum rerum, quæ alienatæ ſunt, pu-
taverint ſibi quasdam competere actiones. Singulare hoc jus

eſſe

SP. CCXXXIX. DE PERSON. Qτα EVICT. PREST. 927

eſſe & a communibus regulis recedere, non diffitemur. Ini-
quum vero illud propterea dicere nolumus. Sed ſunt tamen

aliqui celeberrimi viri, qui in iniquitatem ejus Privilegii acri-

ter invehuntur, ex quibus inprimis Balduinum in Juſtinian.
lib. I. &i Zieglerum de Juribus majeſtatis Iibr. 1I. cap. 4. §. 20.
W2r. vide: quorum tamen rationes id ſaltem oſtendunt,
Privilegium hoc a receptis juribus recedere & regulis juris
contrariari. Sed hoc juris quidem ſingularis, non vero ini-
qui ſemper indicium eſt. Omnia privilegia & jura ſingula-
ria contra rationem juris conſtituuntur, I. 14. 15. 16. Je le-
gibus, lI. 141. de Reg. juris „ & qua tamen nihilominus eſſe
poſſunt. Sed, ut lis hæc recçtius decidatur, conſideranda
eſt ratio, quæ Zenonem & Juſtinianum movit, ut privile-
gium hoc fiſco darent. Elevat eam Zieglerus in §. 22. mirum
in modum: Kationem, inquiens, conſtitutionum, cur ita Ze-
noni &° Juſtiniano placuerit, adducere communiter iſtam ſolent
interpretes, quoad venditionem quidem, ut tanto Jfaecilius emto-
res inveniant fiſeis & euratores dominicæ domus „ eum quilus
propter potentiam nemo alias libenter contraberet; quoad dona-
tionem, munificentia principis retractetur. Sed utrague iſta
ratio in utilitatem principis privatam reſolvitur. An vero bro-
bterea privata fingulorum civium patrimonia illis auferenda
Junt, ut principis iſeus aut patrimonium augeatur, utve ſub-
ſiſtat equs de alieno largitas * Id vero extra utilitatem bublicam
nimis videtur eſſe iniquum. At enim vero hæc non eſt ge-
nuina legum iſtarum ratio. Quæri illam potius oportet in
ſide & ſecuritate publica. Intereſt nempe totius reipublicæ,
ut tuti fint, qui cum fiſco, principem totumque populum
repræſentante, contrakunt. Ipſa quaſi respublica in iſtius-
modi contraéctibus fidem ſuam interponit. Hæc ergo certiſ-
ſimum & ſanctiſſimum perfugium præſtare debet. Decori
Mmm mm 2 huic

828 MEDITAT. AD PANDECT.

kuic & bono publico privatam paucorum civium utilitatem
ſacrificari iniquum non eſt. Non poſſum igitur adſentire
illis, qui cum Mornacio; Autumno, Perezio, Cbriſtinæo,
Vinnio, Zieglero privilegii hujus uſum hodiernum negant,
quibus ipſe adeo, quod mireris, Grœnewegen de Legibus ab-
rogatis ad S. ult. I. de Uſucapionibus & Faber in Codice lib.
7. tit. 11. def. un. contradicunt. Sed nec illis accedo, qui
pro uſu hujus juris pugnantes tot tamen ei limitationes &
exceptiones ſubjiciunt, ut, notante Joanne del. Caſtillo quo-
tid. controv. part. 2. cap. 5. n. 5. Vix locus ſit amplius regulæ;
id quod præ aliis Gabrielius comm concl. lIib. 5. de adquir. vel
amitt. poſſ. concl. 2. facit. Attamen iſtas limitationes non o-
mnes damno, verum ex illis hanc maxime admitto, quando
fiſcus in alienatione rei alienæ aperte nulliter verſatus eſt,
atque ſolemnia iſta, quæ leges Ppræcipiunt, prorſus negle-
xit; exempli gratia; debitoris ſibi obnoxii, cujus tamen
bona mobilia ad ſolvendum ſufficiebant, Prædia citra neceſ-
ſitatem occupavit, ac non citatis debitore heredibusve ejus,
nec ſub haſta, ſed privatim vendidit. Tunc debitori here-
dibusve ejus evincere fundum venditum permittimus pro-
pterea, quod emtor, ſi non in dolo, tamen in culpa hæret
& injuſtitiam iſtiusmodi alienationis ſcire aut potuiſſet aut de-
buiſſet. Vide L. I. & 2. C. de Fide & jure laſtœæ fiſcalis. Et
ſic reſponderunt JCti Vitembergenſes menſe Februario an-
ni clo Io cc xII. Iſt Jacob Kornbach anno 1664. mit Hinter⸗
laſſung einer Wittwe und 3. Kinder, imgleichen eines anſehnlichen
Land⸗Gutes und darin befindlichen Inventarii, verſtorben, da
denn die Wittwe ſieh in folgendem Jahre anderweit an einen Bau⸗
ersmann, Namens Gieſecken, verheurathet, welcher ſich auf die
liederliche Seite geleget, und in wenig Jahren 146. Rthlr. Schuld
an Paͤchten gemachet, dergeſtalt, daß ihn endlich der damahlige

Beamte von dem Gute gejaget, Vieh, Korn und andere zu e⸗
zahlung

— — —

10 A

DNn

te
e/ 1
Dnn

eN
Doht

(at
hplſl
N
4N

*

SP. CCXXXIX. DE PERSON. QVE EVICT. PREST. g29

zahlung der vermeintlichen Schuld ſattſam zureichende Sachen
verkaufet, und den Ackerhof an einen andern Bauer, Namens
Brunne uͤberlaſſen, welcher denſelben ferner nach ſeinem Tode auf
ſeine Wittwe, und dieſe hinwiederum auf ihren neuen Ehemann
gebracht. Entſtehet dieſemnach die Frage, ob und wie Jacob
Kornbachs verlaſſene drey Kinder ihr vaͤterliches Gut von den jetzi⸗
gen Beſitzern vindiciren und ſich wider diejenige Excepticnes,
welche ihnen vielleicht entgegen geſetzet werden moͤchten, ſchuͤtzen
koͤnnen. Ob nun wohl die jetzige Beſitzer das ſtreitige Gut eigent⸗
lich von dem Fiſco erhalten, und aber bekannten Rechtens, daß
derjenige, welchem der Fiſcus eine Sache zuſchlaͤgt, alſofort der⸗
ſelben voͤlliger Herr wird, daß alſo dem, welchem das Eigenthum
daran ehemalen zugeſtanden, keine Action wider ihn zukommt,
folglich es das Anſehen gewinnet, ob habe der Kornbachiſchen Kin⸗
der Suchen wider die jetzige Beſitzer ganz keine ſtatt. Dieweil
aber dennoch die Verordnung der Rechte, daß derjenige, ſo eine
fremde Sache a fiſco empfaͤnget, nicht in Anſpruch genommen
werden koͤnne, uͤberaus hart iſt, dannenhero ſo viel, als moͤglich,
eingeſchraͤncket und nur von dem Fall, wenn der Fiſcus gebuͤhrend
mit der Alienation verfahren, verſtanden werden muß, dahinge⸗
gen allhier der Beamte, welcher jura fiſci exerciret, bey Ver⸗

aͤußerung des Kornbachiſchen Gutes, des Herrn Vorgeben nach,

