len des von Rohwedel jedesmal geſchehen ſolle, und denn dieſe Clau-

ſul nothwendig einigen Effect haben muß, gleichwol wenn man
Beklagten wegen der ohne des von Rohwedel Willen gemachten
Verbeſſerungen actionem negotiorum oder de in rem verſo
einraͤumte, ganz vergeblich ſeyn wuͤrde; So haben wir ihm nur
diejenige Verbeſſerungen, welche mit Klaͤgers und ſeiner Vorfahren
Willen geſchehen, zuerkannt. Rectiſſime, ut puto. Notum
eſt, actionem negotiorum geſtorum & de in rem verſo
contra illum non dari, qui ab initio ſtatim impenſam fieri
vetuit, L. 40. & 53. Mandati L. ult. C de MWegotiis geſtis.
Non poteſt autem non Pro vetante haberi, qui ſtipulatus
eſt, ut ante, quam quid fieret ipſius conſenſus requireretur-

IV.
Debitor vetare nequit, ne ereditor impenſas neceſarias in rem
bignoratam faciat.

D'’ impenſis neceſſariis res certa eſt „ quod eas recuperet
creditor. Vide L. g. Pr. D. & L. 7. C. de Pignoratitia
*dione. Quod vero, ſi debitor „ ne quid etiam neceſſario
in pignus impendatur, vetet? Num creditor hoc caſu, ſi
quid tamen impendit, actionem habebit ² Equidem Juſti-
hianus in L. 24. C. Je Megotiis geſtis omnem adverſus domi-
num prohibentem ſive directam ſive utilem ſive contrariam
actionem denegat. Verum enim vero vox meliorationibus,
quæ in iſta lege occurrit ,„ſatis indicat, ibi de impenſis uti-
libus tantum agi. Impenſas autem neceſſarias Prohibere

nemo poteſt. Vide L. 14. §. 13. de religioſis. Intereſt quippe

reipublicæ „ Ut res civium conſerventur, nec ruinam faci-
ant. Intereſt deinde creditoris „» ut pignus ſuum ſartum te-

cum maneat. Nec reipublicæ igitur nec creditori Pprohi-
Tom. III. OUO bitione

r154 MEDITAT. AD PANDECT.

bitione ſua nocere poreſt debitor, ne leges, quæ ipſum
ad refundendas impenſas neceſſarias obligant, in contra-
ctu ſue locum inveniant. Sic igitur menſe unio anni cio-
1H5 ccxxIII. reſpondimus: Haben die Kaufleute Ployarts zu
Behuf des von Cadix gekommenen und einigen Pariſiſchen Kauf⸗
leuten zugeſtandenen Schiffes, Philippus Quintus genannt, eine
ſtarke Summa Geldes hergeſchoſſen. Als nun gedachtes Schiff
in Hamburg verkaufet worden, und obgemeldete Ployarts die

Kauf⸗Gelder auf ihre Foderung hinweg zu nehmen gemeynet, ha⸗

ben ſich die Pariſiſche Schiff⸗Rhedere dawider geſetzet, und es da⸗
hin gebracht, daß die Obrigkeit von ſolchen Kauf⸗Geldern 15000°.

mrck. ad depoſitum genommen, auch ein weitlaͤuftiger doppelter

Proceſs daruͤber entſtanden. Nun wird gefraget, ob, da Be⸗

klagte Klaͤgern den weitern Vorſchuß auf das Schiff unterſaget,

Klaͤgere nichts deſtoweniger den Vorſchuß continuiren, mithin

auch das, was ſie nach dem erſten October 1716. aufgewendet,
wieder fodern koͤnnen. Nun hat zwar derjenige, welcher negoti-

um alienum wider das Verbot des Herrn uͤbernimmt und Koſten
darauf wendet, ſolche Koſten wieder zu fodern kein Recht. Weil
aber Klaͤgere keine ſchlechte negotiorum geſtores geweſen, ſon⸗

dern ein Pfand⸗Recht an dem Schiffe, alſo bey deſſen Conſerva-
tion ein ſtarkes Intereſſe gehabt, und, wenn ſie das Schiff ohne

Reparation hinliegen und verfallen laſſen, um ihr Pfand⸗Recht und

ganze Foderung kommen koͤnnen, dieſemnach Beklagten nicht frey
geſtanden, Klaͤgern die Aufwendung nothwendiger Koſten zu un⸗

terſagen, und ſich dadurch von Erſtattung dieſer Koſten, wozu ſie
die Rechte verbinden, los zu machen; So ſeynd Klaͤgere, ungeach⸗

tet Beklagte ihnen den weitern Vorſchuß unterſaget, ſolchen
nichts deſtoweniger, ſo viel die nothwendige Koſten betrift, zu

continuiren berechtiget geweſen, und moͤgen alſo denſelben bis
dahin, da das Schiff wuͤrcklich verkaufet und uͤbergeben worden,
als ein Theil ihres darauf hergeſchoſſenen Capitals nach det⸗

hher
dern
e!

—
r ipun

1 CONIE ..

Anni .
lchorts
chen Kor
hant ,ene
tes Slf
ſoperts d
epnet, ℳn
Und es de
un 1600.

er doppee.

b, da
Unterſogt
n, Untn
ſewerde
id aſe
weſen/ 6
Coblen
Sfft⸗
dNegt
ten ſihtfil
Goben inu⸗
re , nget
n betfti⸗
deſſten

N
den ninl
e

8 loch 4

SP. CLVII. DE PIGNORE ANTICHRETICO. 1553

cher Verordnung des L. 6. C. de bignoribus liquidiren und fo⸗
dern. Plura de his impenſis dicentur in Secimine ſequente
de Pacto antichretico.

SPECIMEN CLVII.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD LIB. XIII. TIT. VII.

D E
PIGNORE ANTICHRETICO.
Creditor antiebretieus ad rationes frultunm reddendqas bprius
non obligatur, quam debitor exceſſum legitimarum
uſurarum probavit.

n pignore antichretico, cujus proventus incerti ſunt 3
creditorem a rationum redditione penitus liberare
videtur lex 17. C. de Uſuriz. Sed addunt ei legi una-
nimi fere conſenſu limitationem ICti, ni fructus hi in-
certi legitimum uſurarum modum palam excedant. Ouæ
hmitatio juſtiſſima eſt, & Ordinationi politicæ imperii de
anno 1577. tit. §. 8. && legi 16. C. de Uſuris: ibi: in fraudem
legitimarum uſurarum convenit. Sed nova hic exoritur lis
de probatione, an nempe, priusquam hane ſuſcipiat de-
bitor, ereditori rationem fructuum reddere neceſſe ſit. Re-
cordor, quæſtionem hane acriter ventilatam fuiſſe in quo-⸗
dam concurſu ereditorum. Curator feilieet litis & bono-
ram uni ex creditoribus ſortem repoſcenti exceptionem
uſurariæ pravitatis objiciebat, atque; perceptos longe ul-
tra legitimum fœnoris modum ex Pignore antichretice
poſſeſſo fructus jam diu ſortem abzorpſiſſe, prætendebat-
U2 Nega-

156 MEDITAT. AD PANDECT.

Negabat hoc creditor, & probationem urgebat. Quam
quidem non detrectabat penitus curator, ſed ſaltem, ut cre-

ditor antea rationes fructuum perceptorum redderet, deſi-
derabat. Ajebat quippe, ni illæ redderentur, probatio-
nem ſibi impoſſibilem futuram, neque enim poſſe aliter de

exceſſu uſurarum conſtare. Nec inſolitum hoc in jure no-
ſtro eſſe dicebat, ut quis, cui onus Probandi incumbar, pri-
us tamen ab adverſario quid exigat, exemplemque memo-
rabat querelæ inofficioſi & actionis ſuppletoriæ, in quibus
actorem probaturum poſſe antea editionem inventarüi vel
uratæ ſpecificationis a reo exigere, ipfſi faſſi ſumus ſapra in
Speeimine ACOII. de Gravamine legitima illegitimæ medit. 3.
Denique legem y. C. de Edendo adferebat, quæ debitori, a quo
pecunia petitur, implorare rationes creditoris, ut fides rei

conſtare poſſit, permittit. At nos nihilominus, omiſſa vel

dilata potius rationum redditione, curatori probationem

ſimpliciter impoſuimus ex generali juris regula, quæ affir-
mantem probare jubet qua ut recederemus, argumenta
curatoris efficere non poterant. Nam quod primum aje-

bat, probationem ante rationes redditas impoſſibilem futu-
ram, hoc nobis non perſuadebat. Equidem proventus præ-
dii commode ex rationibus præteritorum annorum pro-
bantur, arg. Novellæ 7. c. 3. §. I. Verum hæc unica probatio
non eſt. Poſſunt & teſtes, qui qualitatem & conditionem

agrorum norunt, produci, poſſunt agri ipſi oculariter per
commiſſarios inſpici, poſſunt eorum reditus ex vicinorum
agrorum reditibus dijudicari. Alia ergo ratio eſt querelæ

inofficioſi & actionis ſuppletorieæ, quarum fundamentum
eſt quantitatis legitimæ, de qua non poteſt ullo modo, niſi

ex inventario vel jurata ſpecificatione, conſtare. Argumen-

tum denique, quod curator a rationum editione deſumebar,
huc plane non pertinet. Aliud eſt, rationes reddere aliud
D edere.

— — — , —

—

— —— ----—

——
Qum
n, Ut cre⸗
ret, del
Pobeto.
e Uter &
1 ure 0o⸗
umbal,Pr.
ue mene-
in qui
entarü O
us ſuhmnd
Melit

itori,1de.

ut fides

Ormiſa N

robatioten
, qur in
, Igumen

imum 4ſ6

bllem fun
NWenkus i
norus N
nici ni
oOnciro
henlante!
ex Vieinc
elt Ilen⸗
undiment

Sp. CLVII DE PIGNORE ANTICHRETICO. rzy

edere. Edere eſt, codicem rationum jam confectum
Proferre L. 6. §. 7. de Edendo, id quod incommodi parum
habet. At reddere eſt, conficere rationes, & ſuper illis
cum adverſario diſputare, quod utrumque ſine maxima
moleſtia fieri nequit, atque adeo decerni ſine gravi cauſa
non debet. In L. 5. C. de Edendo autem de editione, non
de redditione rationum ſermo eſt. Quapropter proba-
tio redditionem rationum præcedere debet. Sic reſpon⸗
derunt Scabini Lipfienſes apud Carpzovium P. 2. C. 30.
def. 41. n. 7. quorum veſtigia & nos ſecuti in ſupra me-
morato ereditorem iſtum antichreticum ita collocavimus:
10. Anthon Stolz mit 20. Rthlr. laut gerichtlicher Verſchreibung
vom 3. Merz 1703. es koͤnte denn Beklagter binnen 14. Tagen,
daß die von dem antichretice innen gehabten Lande erhobene
Fruͤchte den landuͤblichen Zins allzuhoch uͤberſtiegen, beybringen;
hasque ſubjecimus decidendi rationes: Unter den Glaͤubigern
der dritten Claſſe iſt der erſte Anthon Stolz wegen ſeiner gerichtli⸗
chen Verſchreibung vom 3. Merz 1703. Zwar wendet der Cura-
tor ein, er muͤſſe zufoderſt wegen der antiehretice innen gehabten
Aecker Rechnung ablegen, damit man ſehen koͤnne, ob die eingeho⸗
bene Nutzungen die Quantitaͤt der landuͤblichen Zinſen nicht uͤber⸗
ſteigen. Weil aber derjenige, welchem der Gebrauch und Nutzung
des Pfandes ausdruͤcklich verſchrieben wird, keine Rechnung davon
abzulegen ſchuldig iſt, bis ſo lange der andere gebuͤhrend erweiſet,
daß die eingehobene Fruͤchte allzu uͤbermaͤßig geweſen; So haben
wir gleicher Geſtalt in gegenwaͤrtigem Caſu erkannt.

. II.
Antiebreſis tempore belli conſtituta ſubſiſtit, etſi deinde fru-
NRus poſt pacem partam ex pignore percepti legitimunm
uſurarum modum longiſſime excedant.
C 3 . Suſce-

158 MEDTTAT. AD PANDECT.

. Deſeeberet antichreſin belli tempore creditor, eandem-

que diu poſt pacem partam tenuerat. Tandem debi-

tor repetebat pignus, &, fructus perceptos in ſortem im-
putari, cupiebat, atque, quum pactum antichreticum ob-

jiceretur, nimium uſurarum exceſſum liquido oſtendebat-
Nec negari is poterat. Tuebatur tamen ſe creditor, di-

cendo, ſe antichreſin fervente belli tempeſtate, quum
hoftes omnia vaſtarent, tributa graviſſima exigerent, ru-
ſticos ſervitia prædio pignorato debentes fugarent, pecors
abigerent, ædificia urerent, culturam agrorum impedi-
rent, ſuſcepiſſe. Et hæc utique tanti nobis viſa ſunt, ut,
non attenta; quæ poſt pacem partam fupervenerat & ali-
quot annos durarat, proventuum ubertate, creditori inte-

gram ſfortem adjudicaremus eumque a neceſſitate ratio-
num reddendarum abſolveremus. Rationem poſuimus
in illa regula, quam & æquitas & lex 22. §. 2. C. de Fumis

ſuggerunt: Uei periculum, ibi & lucrum collocetur. Adde
L. 10. de Keg. juris. Aserat certa ab initio incertus fru-

KRuum proventus. Igitur, etſi deinde majus emolumen-
tum perceptum efſſet, hujus tamen obtentu reſeindi pla-

eita non poterant. L. 17. C. de UWſuris, Sic reſpondimus
menſe Octobri anni co lo ccxvII. Die Frage beſtehet dar⸗

innen, ob Beklagter Rechnung von den fructibus perceptis und

percipiendis ablegen muͤſſe. Klaͤger bejahet ſolches eæ L. 3. C
de Pignoratitia actione ; Weil aber ſolche Rechnung von dem
Beſitzer eines pignoris antichretici in dem Fall, da die Einkuͤnf⸗

te eines Guthes nicht gewiß, ſondern ſteigend und fallend geweſen,

nicht gefodert werden mag, und denn allhier ſolche Ungewißheit gus
allen Umſtaͤnden, und ſonderlich aus dem Cefſions-Inſtrument
dieſes, daß zu der Kriegs⸗Zeit die Fruéctus von den oneribus
uͤberſtiegen worden, erſcheinet; So haben wir Beklagten mit die⸗
ſer Anfoderung verſchonet

—
Eanden.
dem Ceni⸗
Drtem in
ticumnob.
Ttendebet
nor, ⸗
te, Cun
erent, 1.

t, Ppecot

1impet
ſunt,
erat & 4
ditoriine
tate ni
poſüinin
N
ur. M
ertus fl-
molumer
Cndi
eſpomcimn
beſtehet
ercepti iin

L E

ton N
die Gynki
nd gnſe
genffite
Iaſtrung
den oteit

—

SP. CLVIL DE PIGNORE ANTICHRETICO.
IH
Creditor in bona debitoris immiſſus antichreſin tacitam
conſequitur.
Debet ergo rationes fructuum perceptorum reddere.
Ad bas reddendas etiam is creditor obligatur, qui olim libs
in re pignorata dominium reſervavit.

159

rccltorem in bona debitoris immiſſum jus Pignoris con-
ſequi, certum eſt. L. r10. Qui potiores in pignore, L. I. C
Si in canſa judiceti pignus. Num vero Pignus antichreti-
cum eſt, atque creditori immiſſo facultatem fructus Perci-
Piendi atque in uſuras imputandi tribuit? De jure Romane
dubitari poterit. Certe in L. 9. pr. & L. 14. §. I. de Kebus
aucéccoritate judicis creditor fructus debitori reſtituere jube-
Cur, atque hac in parte negotiorum geſtori æquiparatur. Sed
Hmitationem hæc recipiunt ex L. 8. In guibus cauſis pi-
Enus vel hypotheca tacite, ubi creditori de fructibus rei ſibi
Pignoratæ admodum legitimum uſuras, etfi nullæ promiſſæ
ſint, retinere permittitur. Ergo leges ſupra memoratæ de

iis fructibus, qui uſuras excedunt, intelligi debent. Et.

quidquid etiam de jure Romano ſit, ſecundum mores re-
ceptos creditor immiſſus fructus uſurarum nomine indubie
lucratur, teſtibus Mevio P. 4. dec. 143. n. 4. & P. 9. dec. 81.
nec non Martini in Analettis forenſibus tit. 47. §K. 1. n. 4.
Habet ergo creditor immiſſus antichreſin, ſed eam tacitam
ſaltem; ex quo porro conſequitur, creditorem ad redden-
das fructuum peroeptorum rationes obligari, quippe quas
- in

160 MEDTTAT. AD PANDECT.

in antichreſi tacita ſemper reddi oportet „arg. L. 8. In qui-
bus cauſis pignus vel hupotheca tacite. Adde Huberi Præ-
lect. ad tit. de Pignoribus-S. 14. Recordor, JCtis Helm-

ſtadienſibus menſe Septembri anni cio 15o ccxxI. acta oblata,

in quibus creditor immiſſus onus reddendarum rationum
quovis modo declinare ſtudebat, atque inprimis urgebat, ſe

olim debitori rem pignoratam vendidiſſe, atque tum ratio-

ne reſidui pretii dominium reſervaſſe, & nunc vi reſervati
hujus dominii immiſſum pro domino potius quam credi-
tore habendum eſſe. Sed neque hoc eum a rationum red-
ditione liberare poterat. Nam ejusmodi reſervatum domi-

nium, ſpectata rei veritate, nihil eſt aliud quam jus hy-

pothecæ, ut recte ait Bergerus in Oeconomia juris pag. 654.
n. y. Sic igitur reſpondimus: Unter den von Intervenien-
ten gemachten Gravaminibus iſt das erſtere, daß ihm, Rech⸗
nung von den aus der Caͤlbiſchen Meiſterey gehobenen Nutzen ab⸗
zulegen, aufgebuͤrdet worden. Nun meynet er zwar, er habe
die Immiſſion in gedachte Meiſterey nicht als ein Glaͤubiger,
ſondern als ein Eigenthums Horr erhalten, folglich die Fruͤchte
daraus jure proprio erhoben, und ſey dannenhero ſolche jeman⸗

den zu berechnen nicht ſchuldig. Alldieweil er aber ſeinen verſtor⸗

penen Bruder Benedicten, als Kaͤufer der Meiſterey, einmal vor

den rechtmaͤßigen Beſitzer derſelben erkannt, gegen ihn nicht als

Dominus rei vindicationem, ſondern ex debito Klage angeſtel⸗
let, das beyfaͤllige Urthel ſuper debito ex uſuris erhalten, auch in
ſolcher Qualitaͤt Arreſt ausgebracht, mithin das ihm vorbehaltene
Eigenthum keinen weiteren Effect, als eines bloſſen Unterpfandes
haben mag, und die erhaltene Immiſſion ihm hoͤchſtens nur ein
jus antichreticum oder die Macht, die Fruͤchte ſtatt der Zinſen
innen zu behalten, giebet, zu welchem Ende allerdings eine

Berechnung noͤthig iſt, damit man ſehe, ob ſolche Fruͤchte

den

den

—
L. hudi
Huleri Tie
Cts Hn.
Aobln
im rtonn
s urgeben
ſe tunn in
vi 1eſenei
uam cd
Ationmumn
Vatunn Con
luam iu h
d
Intervehle
en Nuhnt
har, 4 ,1
Gliubh
hdi ri
ſolche iene
fſimmn uf⸗
91 einmi
hihn it
glage ende.
holten/ n
tunhtt⸗
9 Untenſch
cſrnsn
ſatt de
Glerdinci/

14

G
ſche .

SP. CLVII. DE PIGNORE ANTICHRETICO. r
den in den Rechten vorgeſchriebenen modumuſurarum uͤberſtiegen;

So haben wir dieſes Cravamen vor unerheblich geachtet.

VI.

Creditor autiehbretieus tributa de prædio opphignorato ſoluta
rebetit, ſi rationes fructuum reddit.

VI.

Is vero, qui a rationum redditione eſt immunis, nec onera
. oluta repetit.
Vesnikma eſt quæſtio, an creditor antichreticus tributa
de prædio oppignorato ſoluta repetat. Negant Alo-
kius de Contributionibus cap. II. n. 223. & Lauterbacbius de
Jure autichreſeos, quod opuſculum in volumine primo dis-
putationum Tubingenſium locum quintum decimum occu-
Pat, §. 55. Affirmant Z bomatus de Collect. §. bauperes n. 37.
& Zieglerus de Juribus majeſtatis Iib. 2. cap. 3. §. 38. Affir-
mantibus adſenſerunt Cri Helmſtadienſes, ſicque menſe
Junio anni cio 1o cc XII. in concurſu quodam creditorum
reſponderunt: Hiernaͤchſt kommen die herrſchafftliche Gefaͤlle
und Contributiones. Bey woelchen letztern zwar der Schulde⸗
ner erinnert, daß diejenige Glaͤubiger, welchen die Aecker anti⸗
chretice verſetzt geweſen, einen Theil ſolcher Contributionen
zu uͤbernehmen ſich nicht entbrechen wuͤrden, auch diesfalls die
Verordnung der Rechte in L. 42. de Pactis für ſich zu haben ſchei⸗
net. Nachdem aber in angefuͤhrtem L. 42. nur dieſes, daß der
Fiſcus ſich der onerum halber alſofort an den Creditorem an-
tichreticum, als den Beſitzer des Guthes, halten koͤnne, und
nicht erſt den Debirorem auffuchen duͤrfe, verordnet wird, dahin⸗
gegen ex L. 6. C. de pignoribus deutlich, daß der Schuldener
dem Creditori die perlegte Contributiones wieder zu erſtatten
Tom. Ill. X ſchuldig

162 MEDITAT. AD PANDECT.

ſchuldig ſey, erhellet, uͤberdies in gegenwaͤrtiger Sache die Glaͤu⸗
biger, daß die erhobene Nutzungen nicht einmal quantitatem
legitimarum uſurarum erreichen, vorwenden, auch dieſerhalben
bereits in dem rechtskraͤftigen Urthel von den exceptionibus u-
ſurariæ pravitatis und rationum reddendarum losgeſprochen
worden; So ſeynd wir obangefuͤhrtes Suchen des Schuldners
uͤbergangen. Verum deinde, re rectius cogitata, totam
iſtam controverſiam, adhibita diſtinctione, commodiſſime
tolli poſſe, animadverti. Diſcrimen nempe faciendum eſt
inter creditorem antichreticum, qui rationes fructuum per-
ceptorum reddit, & eum, qui ad has rationes reddendas
obligatus non eſt. Ie ſine dubio impendia omnia, ſine
quibus fructus non intelliguntur, & inter hæc etiam tributa
cum fructibus ipſis computat. Et de hoc caſu agit Lex 6.
C. de Pignoribus ac reſponſum Vitembergenſe apud Ziegle-
rum loco ſupra memorato. Contra creditor antichreticus,
qui fructus ſimpliciter uſurarum loco lucratur nec rationum
redditioni eſt obnoxius, verus uſufructuarius eſt, atque adeo,
ut alii uſufructuarii, tributa de ſuo, ſeupotius ex frufctibus,
ſolvit, L. 7. §. 2. de Uſufructu. Congruit & hoc analogiæ
juris, ſecundum quam tributa ſemper onus fructuum ſunt.
L. 13. de Impenſis in res dotales.

VIII.
Greditor, eui feudum antichretice oppignoratum, ſi rationes
non reddit, nec ſumtus in ſervtiorium præſtationem
faltos repetit.
Qeinie tributorum Ioco ex feudo præſtantur, & idem fere,
quod de tributis conſtitutum eſt, ad ſervitia feudalia
quoque pertinet. Quare quum Cti Helmſtadienſes, quem-
admodum ante dixi, creditorem antichreticum tributa ſo-

luta repetere poſſe, perſuaſi ſint, eandem ſententiam etiam
. de

1n
f
lin
Uu

qu
iter
u
Pur

Gln⸗
taten
Ghaben
bus .
rochen
lſde e
, Wen
oCiline
dumc
umn per.
eddends
nia, I
m tribun
it lerb
vd Zigr
chreticl
rationun
gneeaclen
ructibos,
ualogi
wumn ſunt

rotiol
tionenn

idem e ů
tia fent

nles dlen⸗
mibunn 1

ntiam ein .

SP. CLVII. DE PIGNORE ANTICHRETICO. 163

de ſervitiis feudalibus fovent, de iisque menſe Ockobri anni

clo 1o CcC xXVII. ſic judicarunt: Wuͤrde Klaͤger dem Beklagten
4846. Rthlr. nebſt den mit ſein des Klaͤgers oder ſeiner Vorfah⸗
ren Willen gemach en Verbeſſerungen des Guths, imgleichen die
auf die Roß⸗Dienſte gewendete Koſten, welches beydes Beklagter
binnen 4. Wochen ſub pœna præcluſi angeben und beſcheinigen
muß, gebuͤhrend erſtatten, ſo iſt Beklagter ihm das verpfaͤndete
Antheil von Altenkluͤcken abzutreten ſchulbig. Ego vero idem,
quod in proximis duabus meditationibus feci, diſerimen hic
iterum facio, atque creditori antichretico, qui rationem fru-
Ktuum perceptorum reddit, ſervitia quoque præſtita com-
putare permitto, ei autem, qui fructus ſimpliciter lucratur,

onus ſervitia de ſuo præſtandi impono. Nam is, quemad-

modum dixi, uſufructuarius eſt. Uſufructuarium vero one-
ra omnia, etiam extraordinaria & bellica, ſequuntur. L. 27.
§. de Uſufructu. Et ſunt etiam ſervitia, ſicut tributa, onus
fructuum. Conſentit mecum Kaſinibat de Feudis cap. 8.
concl. 5. n. 5. 6.
Creditor antichreticus modicas impenſas non repetit.
(rellter antichreticus, qui ſcilicet rationes non reddit,
uſufructuarius eſt, ut ſæpe dixi. Itaque, quemadmo-
dum ceteri uſufructuarii, modicas impenſas non repetit L. .
§. 2. de Uſufructu. Ita ſentit Lauterbachius de Jure antichre-
ſeos §. 54. & ita nos quoque menſe Julio anni cIo lo cc XVIII.
reſpondimus: Klaͤger ſchuͤtzet liquidationem und retentionem
vor. Weil er aber in ſpecie nichts angiebt, uͤberdies ſo lange
Jahre, daß das Land vor einen gar leydlichen Pfandſchilling ge⸗

mutzet, und foglich das wenige, was er auf Beſſerung des Landes

gewendet, mit dem daraus gezogenen Nutzen wol compenſiren
kan; So haben wir dafuͤr gehalten, daß dieſe Exception

nur zu Aufenthalt der Sache angeſehen, demnach unerheblich ſe

164 MEDITAT. AD PANDECT.
X.
Creditor antichretieus, ex paéto ad rem pignoratam melio-
randam obligatus, impenſas utiles non repetit.
Pcelior prædii inculti belloque devaſtati, quum ipſe ei
excolendo impar eſſet, pro modica ſumma illud anti-
chretice oppignorat, ſimul vero a creditore ſtipulatur, ut
id idoneum reddat ac melioret, er moͤchte das ruinirte Guth

wieder verbeſſern und anbauen. Facta luitione & finito pi-
gnoris jure, creditor meliorationes repetit, ait, ſe ex man-

dato eas feciſſe, adeoque repetere poſſe arg. L. 12. §. 9. Man-

dati, præterea actionem pignoratitiam contrariam ad ſum-
tus utiles repetendos jure dari, conventionem ergo iſtam
ex jure & ſecundum naturam pignoratitii contractus expli-
candam eſſe. At nos menſe Octobri anni cIe 10 cc xVII.
abſolvimus debitorem. Neque enim mandatum hic aderat,
ſed pactum pignori adjectum. Tale pactum vero, ſi con-
tractui non gratuito adjiciatur, obligat promittentem ad
meliorationes ſua impenſa faciendas nec repetitionem ei
dat. Arg. Auth. QOui rem C. de & & ecleſ. Deinde creditor
in noſtra ſpeeie meliorationes non gratis fecerat, ſed ut eas
faceret, pignus pro credito exiguo acceperat & fructus ejus
omnes lucratus erat. Tandem actioni pignoratitiæ contra-
ria repetitio impenſarum utilium per ſe non ineſt, ſed ex

circumſtantüs & judicis arbitrio pendet, an & quousque illa

repetifio locum habeat L. 25. de Pignorat. act.
C O & O L L A KX I V. M.

Quum pignus antichreticum ſæpe lites de frucktibus & ex-
ceſſu uſurarum excitet, diſquirunt vulgo, qualem con-
tractum iniri præſtat. Suadet Str)kius in Cautelis con-
tractuum ſect. 2. 6. 4. §. 25. ut contractus retrovenditionis
ſubſtituatur. Sed is hoc incommodum habet, quod em-
tor ſeu creditor periculum, quod in pignore ad debito-
rem pertinet, ſuſtineat. Melius itaque mihi viderur, at
credi-

„

Melio⸗

ple ei
A wwr⸗
r, I
ttec
nito
ex IIN.
d ſun⸗
90 in
us ehl⸗
(c M.
ic aden⸗
0, 1 .
Dkenn 1
onem
creditot
d ut eas
Ous eſn
e conte⸗
, ſede
qreil

buser
glen N.
utall in
encltonn
ehlen
Acen b

Vin igetunt
e

SP.CLVIII. DE PACTO COMMISSOR IN PIGNORE. 16 5

creditor fundum oppignoratum ſimul conducat, ac
mercedem promiſſam cum ufuris compenſet.

SPECIMEN CLVIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. uIII TIT.

PACIO COMMISSORIO IN
PION KE.

Padtum commiſorium in Pihe nec jus naturæ impro-
bat, nec jus Romanum ante Conſtantinum M. improbat.

N uin jura codicis, canonicum & feudale pactum
commiſlorium in pignoribus prohibeant, dubi-
à um nullum eſt. Vide L. ult. C. de Pactis Pigno-
rum, c. 7. X. de Pignoribus &o I. F. 27. De juri-
bus vero naturæ, digeſtorum & imperii Germanici con-
troverti poteſt. Quod ad jus naturæ attinet, ait quidem
Pufendorffius de Jure naturæ & gentium lib. 5. gap. 10. §. 14.
legem commiſſoriam in pignoribus naturaliter non eſſe ini-
quam; addit tamen: inprimis, ubi pignus non pluris ſit,
quam debitum, & aſuræ intermedii temporis, aut, N,
quod excedit, domino reſtituatur. Videtur ergo tunc;,
quum hæc requiſita non adſunt, improbare legem illam
& juri naturæ contrariam reputare Pufendorffius. At
ego, etſi manifeſtum ex pacto commiſſorio Iucrum captet
creditor, nihil tamen in eo iniquitatis naturalis animadverto.
Permittit enim jus naturale uni⸗ icuique, pro lubitu paciſci &
emolumentum ſuum quovis modo quærere, ſi vis dolusve
(XK 3 ablſit,

.

166 MEDITAT. AD FPANDECT.
abſit, cujus utriusque nullum in lege commiſſoria veſtigium
conſpicitur. Nec credo, ante Conſtantinum M. qui legis

ult. C. de Pactis pignorum aucker eſt, pactum commiſſorium

unquam vetitum fuiſſe. Communis quidem fert opinio,
pactum hoc in digeſtis etiam, nempe in L. 16. §. ult. de Pi-
gnoribug, item ab Alexandro Imp. in L. I C. de Pactis pigno-
rum damnari. Sed errorem hunc late refellit Arius Pinel-
lus ad rubr. C. de Refeindenda venditione P. 2. c. I. n. 27. c4.
primumque ſe novæ hujus doctrinæ auctorem eſſe, magni-
fice gloriatur. Pinelli ſententiam quum ab omnibus rejici
animadverteret, defendendam ſuſcepit gena de Lege com-

miſſoria §. 15. 4. Sed poſt Jenam prodierunt Jac. Gotho-

fredi commentarii ad LE. un. C. 1h. de lege commiſſoria reſein-
denda, ubi ante Conſtantini legem pactum commifſforium
in pignoribus licitum fuiſſe, tam luculenter oſtenditur, ut
vetus opinio de improbata jam priſco jure commiſſoria ne-
queat nunc ullo modo ſuſtineri. Et certe, ſi quis verba
Conſtantini in L. un. C. Th. de lege commiſſoria, quæ Tribo-
nianus, mutatis paucis, in L. 3. C. de Pactis pignorum trans-
tulit, inſpicit, videt aperte, Conſtantinum ibi jus novum
facere, non vetus renovare.
II.
KRatio probilbitionis inveſtigatur.
III.
Prohibitio Hæc adbuc hodie in Germania generalis eſt.

. t habuit utique Conſtantinus cauſas graviſſimas, legem

commiſſoriam in pignoribus tollendi, quum per eam
Plurimi rerum ſüarum dominio ſpolientur. Nam plerum-
que debiteres res ſuas pretioſiſſimas pro modica pecuniæ
ſumma obligant & in anguſtiis conſtituti neceſſum habent,
omnia, quæ exiguntur, etiam cum ſubſtantiæ ſuæ interitu
Promittere. Igitur poſt Conſtantinum non eſt, quod no-
verim „

i lei
lornum
Pno,
ern.
Puel.
Us rej
ge o.
. Cotle
ia eſir
nillorium
Gitur, u
Coria m.
is vennt
e Tibe-
, tas-
ROVOI

it e.
8 lepen
1 Per ealn
Plerun
pecun’
laben,
e⸗ euin
od o⸗
ee,

SP. CLVIII DE PACTO COMMISSOR. IN PKNORE. 87

verim, repertus legislator, qui pactum commiſſorium circa
pignora probaret & in uſum reduceret. Repetierunt potius
& confirmarunt Conſtantini legem compilatores BaviXtnwas
in lib. 25: kit. 7. de Diſtractione pignorum lege 62. juris canonici
in e. 7. X. de Pignoribus & juris feudalis in I. F. 27. De ju-
re tamen Germanico fuerunt, qui dubitarent, hocque ideo,
quod in Ordinatione politica in perii de anno 1577. tit. 20. §. 5.
Pactum interdicatur, atque adeo chriſtianis tacite permitti
videatur. Ut dubium hoc removeamus, non opus eſt, ad
conjecturam Godofredi de Jena de Lege vommiſſoria G. 18. con-
fugere ac dicere, chriſtianos pignoratitiis contractibus ejus-
modi prohibita & chriſtianæ pietati minus conformia Pacta
adjicientes ſub ſudæorum appellatione hic comprehendi, &
pro Judæis, quibus facto ſuo ſe ſimiles & chriſtianis diflimi-
les reddant, non circumciſis tamen haberi, eodemque jure
cenſeri. Non opus, inquam, eſt hac conjectura. Verba
ipſa legis memoratæ: Wann aber daſſelbig den Rechten zu⸗
wider; ſatis indicant, prohibitionem pacti commiſſorii in
pignoribus generalem eſſe, atque in titulo boc 20. qui von
Juden und ihrem Wucher agit, tantum ad Judæos applicari,
non excluſis per hoc chriſtianis.
Pactum, ut ereditor etiam ſine debitoris mora pignus in ſolu-
tum accipere poſſit, vommigorium & illicitum eſt.
P'a commiſforii formam jura omnia, queæ in praæcedente
ILnmeditatione memoravimus, ita deſeribunt, ur ſcilicet Pi-
gnus, ſi debitor ſtatuto tempore debitum non Perſolvat,
creditori adquiratur. Hanc conditionem Baſilica jura, ca-
nonicum, feudale & imperii ſemper adjiciunt. — Dubitarum
ergo fuit in collegio Crtorum Helmſtadienſiummenſe Mar-
tio anni cIo 1o cc XIV. eſſetne conventio illa, quæ creditori
ſimpliciter, nulla adjecta conditione, facultatem dabat „Pi-
gnus

8–

168 MEDITAT. AD PANDECT. .

gnus, quandocunque ipſi luberet, in ſolutum accipiendi ac
retinendi, pro pacto commiſſorio habenda adeoque reſcin-
denda. Et vicit tandem poſt aliquam contentionem ſen-
tentia, hoc quoque pactum commiſſorium adeoque illici-
tum eſſe. Magis enim mentem & rationem legum, quam
verba, inſpici oportet. Ratio autem, cur jurium condito-
res pactum commiſſorium in pignoribus tantopere Pprohibe-
ant, hæc eſt ſine dubio, quod indigentia debitorem de mu-
tuo inveniendo ſolicitum ad: quævis pacta cum maximo di-
ſpendio ſuo ineunda compellat, miſerumque re ſua pro in-
æ quali pretio exuat. Vide Beyeri Delineationem tituli D. de
Pignoratitia actione §. 10. lit. b. Hæc autem ratio in eam,
quæ nobis tunc propoſita fuerat, ſpeciem maxime conve-
niebat. Accedebat quoque argumentum a minore ad ma-
jus. Minus eſt, Paciſci, ut debitor tunc demum, quum de-

bitum ſtatuto die non ſolvit, pignus perdat: majus longe, hoc

ſimpliciter in creditoris arbitrium conferri, debitoremque

re ſua ſine ullo facto & mora ipſius ſpoliari. Igitur ſi illud

prohibitum eſt, hoc multo magis prohibitum cenſetur.
Quamobrem ſic reſpondimus: Es iſt im vorigen Beſcheide
der anno 168½. uber das Guth Seegenfelde aufgerichtete Contract
groͤſten Theils aufgehoben worden. Hieruͤber beſchweren ſich Beklag⸗
te und verlangen deſſen voͤll ge Confirmation. Jedoch, wenn beſagter
Contract genau angeſehen wird, kann ſolcher ohnmoͤglich ganz beſte⸗
hen. Das fuͤrnehmſte Stuͤck deſſelben, daß nemlich Beklagtem frey

ſtehen ſolle, das verpfaͤndete Guth waͤhrenden Pfands⸗Jahren in ſo⸗

lurum erb⸗und eigenthuͤmlich anzunehmen, laufet wider die klare Rech⸗
te, als welche das pactum legis commiſſoriæ nicht allein bey

Verpfaͤndung der Allodial-Guͤther verbieten
n, ſondern auch
in Lehn⸗Guͤthern null und nichtig erklaͤren. Nun iſt aber am
hellen Tage, daß obbeſagter Vergleich ein ſolches verbothenes
pactum

Ppro
le ſa
tract

lepu
Ge
frus
fn
Vera
Ky
nen

Ee

Mer
ſe

Moni

leluen

Verant
Tn

—
d N
1elen.
n ſen.
illici.
vam
Ondito⸗
öhnbe.
ndemd.
Vimd .
Pro Ir
tuli D

in einm

e (ONe .

e 20 mr
uum e:
nge,h
oremdu
1r illul
cenletur.

PacheNe

Commnt
ſchBan
gontegt
gente⸗
logtin ſ
hren nß⸗
ekloree
t dlin,
ondern 4

ſch.

. Peheotel
An

Sb. CLVIII. DE PACTO COMMISS. IN PIGNORE. 169

Pactum in ſich begreifet, ja darinnen noch viel weiter gehet, daß
er dem creditori auch wehrenden Pfandes⸗Jahren die Macht das
Gut eigenthuͤmlich anzunehmen uͤberlaͤſſet.
Aliquando pactust commiſſorium ſub nomine alius contralctus
latet.
VI.
Ad banc fraudem detegendam ſuffciunt conjecturæ.
actum commiſſorium in pignoribus vetitum eſſe, omnes
hodie etiam de plebe homines norunt, ſed tamen ſpe im-
Probi lucri, ut illud adjiciant, alliciuntur. Neque vero aper-
te id faciunt, ſed varias artes adhibent, & alium ſæpe con-
tractum ſimulant, eoque pactum commiſſorium vaferrime
tegunt. Prudentia hic opus eſt judici, ne decipiatur licitum-
que credat, quod in fraudem legis fit. Aliquando quidem
fraus hæc in oculos incurrit, ut in illo exemplo, quod Go-
dofredus de ena de lege commiſſoria 8.2 8. habet, ubi creditor di-

Xerat: poſt centum dies non liceat Titio debitori meo ſolve-

re vel offerre mutuam acceptam pecuniam ad pignoris luitio-
nem. Hic pactum commiſſorium ſubeſſe, unusquisque vi-
det. Subtiliores alii
Retiaque & laqueos, qua lumina fallere poſſent,
Elimant: non illud opus tenuiſzma vincant
Stamina, nec ſummo qua pendet aranea tigno.
Memorabo nunc ſpeciem, quæ ICtis Helmſtadienſibus men-
ſe Junio anni clo Io CC xXxXI. offerebatur: Judæus annulos &
monilia gemmata pro CCL. emerat, venditorique poteſta-
tem ea pro CCLXVI. reluendi conceſſerat, ſed, ut hoc jus
reluendi intra quinque menſes exſpiraret, adjecerat. Efflu-
verant jam iſti quinque menſes, quum venditor pecuniam
Tom. III. V offer.

170 MEDITAT. AD PANDECT.

offerret, res ſuas repetiturus. Negabat Judæus ſe eas red-
diturum, quod vera emtio pactumque retrovenditionis ex
præſcripto legum ad certum tempus alligatum eſſet. Pro-
vocabat ad L. 2. & 7. C. de Patctis inter emtorem & venditorem,
quæ pactum retrovenditionis intra certa tempora includi per-
mittunt. At nos ei e. 5y. X. de Emtione & venditione oppoſuimus,
ubi retrovenditio, ſub qua contractus uſurarius latet, improba-
tur. Subeſſe vero contractum uſurarium, quia indubiis argu-
mentis oſtendi vix poteſt, per conjecturas probari oportet.

Ejusmodi conjecturam exiguitas pretii in memorato cab. 5. ſup-

peditat. In præſente vero ſpecie ex adjectione ſedecim thale-
rorum ad pretium retrovenditionis indicium contractus uſu-
rarii ſumſimus. Apparebat rem curatius conſiderantibus, au-
gmentum hoc nihil aliud quam fœnus eſſe. Et erat quidem fœ-
nus immodicum, quod etiam in veris emtionibus & venditio-
nibus leges vetant. Vide L. 13. §. 26. de Actionibus emti & L.
15. C. de Uſuris. Ipſa denique Reformatio politica imperii de
anno 1548. kit. 17. §. 1. & 7. verbis: im Wiederkauf mehr,
denn ihre Gaupt⸗Summa geweſen, empfahen; inter con-
tractus uſurarios refert, ſi quis majus pretium in retroven-
ditione ſibi ſtipulatur, quam quod ipſe in emtione dederat.
Itaque ſic reſpondimus: Der ganze Streit kommt auf die eini⸗
ge Frage an: ob der zwiſchen Klaͤgern und Beklagten getroffene
