eſt, proferens tamen, qui erravit, falſi inſimulari nequit,
l. 31. de lege Cornel. de falſis. lpſum quoque inſtrumentum
ſuſpectum ſaltem redditur, nec probat plene, nec in proceſſu
exſequutivo locum invenit; ſed tamen is, qui eo utitur, aliis
probationibus fidem ejus fulcire poterit. Accedentibus itaque
aliis adminiculis, judex ipſius quoque documenti, quod vi-
tioſum videtur, rationem habebit. Commemorabo hic litem,
quæ mihi ipſi aliquando mota fuit. Accepi a majoribus meis
prædium, quod illi ante ſeculum a principe emérunt. Inter
cetera prædii emolumenta etiam jus lignandi & ſaginandi in
vicinis principis nemoribus ego majoresque mei conſtanter exer-
eueramus. Tandem, qui fiſco præſunt, in dubium hoc jus vocare
. inci-

—

piunt.

II, in

Molero.
kve in i⸗
aſt apn
Urifciole
helka, 8
m incalli
Ue eis,
Celo ifke
Nrotidus
6bis cOnn
Eenham,
Womenti

in fone

umentun
IIris
Sdt,
ſens me
e &

rq

ſl

lblzij,
llium 8

nit, i

—
Hanm me⸗

4t, cON.

1 ut in
indicko⸗
hris in⸗
rnt
turn
lint, 4
oprint
nobnun⸗
oremi
1 ſ
oe leti
ni, E⸗
Aut.
tlli
e, &
Garn

entummn
rocelln
ar, Ais
itacze
uod ⸗
ieliten
us es
. e
vund
leteler
5 oc
incr

Sb. CCLXXXI. DkE VITIIS INSTRVMEN TOR. 1149

incipiunt. Ego intrepidus inſtrumentum venditionis initio ſecu-
li 17. in membrana confectum & ab ipſo principe ſubſcriptum
profero. Sed, dum id accuratius conſideratur, vitium non
leve in ipſa, ex qua deciſio controverſiæ pendebat, vocula
Maſt apparet. Scilicet in oculos incurrebat, ab initio ſcriptum
fuiſſe, Moß, hancque vocem deinde in Maſt mutatam. Nec
artificioſe id factum, ſed ſine omni raſura litteræ a lineola
adjecta, & litteræ ß crux ſubjecta erat, hoc modo, ſt, idque
tam incallide, ut attramenti, quo correcétio facta, color a co-
lore ejus, quo inſtrumentum ipſum perſcriptum erat, tote

cœlo differret. Quo viſo, fiſcus confeſtim falſum accuſare,

majoribusque meis nihil niſi ligna & muſcum in nemore prin-
cipis conceſſum, hoc vero fraudulenter ad jus ſaginandi ex-
tenſum, dicere. Reſpondi quidem, muſcum rem nullius
momenti eſſe, nec contractibus inſeri ſolere. Sed ſuccubuiſ-
ſem forte, ni alia adminicula, inprimis punctationem & in-
ſtrumentum deinde ſuper traditione confectum atque a com-
miſſariis principis ſubſcriptum, in quibus vox Maſt aperte le-
gebatur, attuliſſem. De cetero aliud exemplum, quo præ-
ſens meditatio confirmatur, vide ſupra in pecimine 60 LXF.
de die & conſule, medit. f.

IX.
Fides diplomatum ex principiis criticis & biſtoricis examinari

debet.

Q Conringii cenſuram diplomatis Lindavienſis erudite &

ſolide ſcriptam refutare adgreſſus eſt, auctor juſtæ de-
fenfionis antiquiſſimi diplomatis, 4quo Ludovicus imperator cæ-
nobium nobilium virginum Lindavienſe nono abbine ſeculo tabi-
livit, inter cetera, quæ cordatus nemo probaverit, Principia
Ffff ftt z etiam

1170 MEDITTAT. AD PANDECT.

etiam hoc in e. 4. habet: Publica inſtrumenta, receptalin judiciis,

obſignata ceris, magnorum nominum roborata ſeriptionibus, vocan-
tur in controverſiam ab hiſtoricis: & ſcepe, quod in foro probavit
judex, in muſeæo condemnat litteratus. Qua in re modum ego adbi-
buerim, atque ita attemperem omnia, ut diplomatibus talihus,
quamvis ea merito rejiciant eruditi a teſtimonio ferendo in re hiſto-
rica, ſua tamen fides & auctoritas coram prætore & adſeſſori-
bus maneat. Credit ergo auétor hic, auéctoritatem hiſtorico-
rum & criticorum in foro & jurisprudentia nullam eſſe. Ab-

ſurdiſſime. Si vera hæc eſſent, peccaſlet profecto Innocen-

tius I1I. pontifex, qui in c. 6. X. de PFide inſtrument. diplo-
mata ex principiis criticis ſeveriſſime examinat rejicitque. Et
hiſtoricorum auctoritate ipſi jurium noſtrorum conditores
nonnunquam utuntur. Vide l. un. pr. de officio quæſtoris-
Quanti etiam im foro ponderis hiſtoricorum teſtimonia ſint⸗-
exemplis aliquot egregie, ut ſolet, oſtendit Mornacius ad l.
un. de Officio quæſtoris. Sed quid opus eſt verbis? Ipſa recta
ratio doctrinam iſtam refellit. Et fruſtra auctor Zuſtæ defen-
ſionis ad conſenſum Alexandri Wilthemii & Papeérochii provo-

cat. Hos enim cum ipſo non ſentire, ſatis oſtendit doctiſſi-

mus TZenzelius in den monatlichen Unterredungen auni 1692. Püg.
390 391 .
. CONOLELANRIA.
I. In documentis ex archivo deſumtis diverſitatem manuum,
ſcripturam ſuperlinearrem & lituras aliquando tolerari,
Oſtend- ſupra in Specimine COCLXVI. de Archivo, med.
2. Si omnia, quæ Eccleſia Magdeburgenſis poſſider, di-
plomata curatius examinentur, erunt forſan, quæ ec-
cleſia Merſeburgenſis ſibi vindicare poſſet. Nam Giſi-
lerus ab epiſcopatu Merſeburgenſi ad Magdeburgenſem
translatus, teſte Ditmaro in lib. 3. Cbronici, pracepta,
gitæ miunera regalia ſeu imperialia detinebant, eccleſiæ ſuc,
mutato nomine deſfignari fecit. Reſtitui quidem hæc
omnia debuifſent in priſtinum ſtatum ex decrero concilii
Romani anno 298 habiti, quod in tom. 1. ſpicilegis
.— d'Acher)

iumen
inmme e
robacone
anpror
hmun
NN
Aenten,
Alretun
nn ſe
n ai
i e⸗

. CCLXXXII. DE AMISSIONE INSTRVMEN T. IIgr

* Achery p. 604. exhibetur. Et reititutionem etiam fa-
= Ctam, teſtatur Ditmarus lib. 6. An vero diplomata
M omnia reddita redintegrataque fuerint, alii inquirent.

PECIMEN CCLXXXI—
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. IV.

AMISSIONE INSTRVMEN-
TORVM. .

Is, qui in documento caſu amiſo ſe fundat, nimis rigida proba-
tione onerari non debet.

Nui inſtrumentum amiſit, atque tamen ex eo agere vel
erxcipere vult, manifeſtis, evidentibus & indubiis
probationibus uti jubetur in I. t. 7 &G rI. C. de Pide
inſtrumentorum. Has voces manifeſtis, eidentibus, endubiit,
immane eſt, quantopere captent interpretes. Exigunt hi
probationem tam accuratam & numeris omnibus perfectam,
ut eam prorſus impoſſibilem efficiant. Audiamus unum ex multis,
Hahnium noſtrum ad Weſenbecium tit. de Fide inſtrumentorum
N. VI. verbis: Quod ſibi ipfi contrarium: Exactiſſine, in-
quientem, plurima requiruntur. Nimirunz 1) actum fuiſſe
Celebratum, ſuper eodem ſeripturam confettam, 3) riptu-
ram eſſe amiſſam, 4) caſus exprimendus amißtionis, 5) ſöriptir-
ram vitiis & defectibus caruiſſe; 6) teſtes gnaros & peritos
juris, veluti advocatos, legum ſcientes aut notarios interfuiſſe,

*

1152 MEDITAT. AD PANDECT.

7) ſigillum appoſitum fuiſſe & ſubſeriptum nomen debitoris; 8)
deponere teſtes debent de tempore, anno, menſe &* die atque aliis
contentis, 9) quod noverint manum llius, qui ſubſoripſerit. Si
iſtis prætermiſſis quis condemmatus fuerit, ſententia ipfſo jure
nulla efficitur. Conſentit cum Hahnio Struvius in diſ. de mor-
tificatione cap. 4. tanto rigore, ut u. 108. ſi de probando te-
nore documenti amiſſi agatur, indicia, evidentes præſumtio-
nes privatasque ſcripturas prorſus excludat, atque hæc ſaltem
in probatione amiflionis admittat. Nullum ego unquam in
judicio obventurum eſſe caſum credo, in quos is, qui inſtru-
mentum amiſit, talem, qualem Hahnius deſiderat, ex omni
parte plenam probationem ſit habiturus. Mihi certe, qui in
aliquot tribunalibus & collegiis juridicis per multos annos ad-
ſideo, obvenit nunquam, nec, alii Cto eum obveniſſe, aut
legi aut audivi. Igitur, ſi rigidos hos probationis exactores
ſequeris, actum eſt de miſeris, qui inſtrumenta ſua forte
perdunt. Perdant cum illis neceſſe eſt ſpem omnem jus
ſuum, quod in documentis amiſſis continebatur, conſequendi.
Id quod profecto iniquum eſt & inexcuſabile, Provocant
quidem Hahnius &, qui cum eo ſentiunt, ad c. 12. X. de Pri-
vilegiis. At in b. cap. Innocentius III. narrat ſaltem, quo-
modo abbas & conventus fancti Petri de Eugubio tenorem
dati ſibi a Lucio Pontifice & perditi privilegii probarint, ſi=
milem tamen probationem ab aliis, qui documenta ſua ami-
ſerunt, non requirit. Quin imo in illa ipla abbatis conven-
musque Eugubiani probatione ne quidem omnes, quas FHah-
Aua requirit, partes reperiuntur, ut adeo illa forte, ſi Hah-
nii opinionem ſequeris, manca & imperfecta fuerit. Obji⸗
ciunt deinde duri iſti exactores ex I. 1. 7 & I1. de Fide inſtru-
ment. voces: manijſeſtis, evidentibus, indubiis Verum hæ
voces in materia probationis fere ſemper adhibentur, non
tamen ea mente, ut per eas indicia, conjecturæ & veroſi-
milia argumenta excludantur. Difficillima eſt & operoſiſſima
dominii in rei vindicatione probatio. Arque tamen, eam per
indicia fieri, permitrunt legg. 19. C. de rei vind. & 21. C. de
Probationibus. Vide quæ ad I. ult. C. de Prohationibus.
ubi apertiſſima, indubitata & luce clariora argumenta in
cau-

65.

—
alls er
uinine
Eutele

ſres p

ecluſill
le Pyuha
ſuper an
Mune ſur
Ouälem
Ngumen
memor⸗

1
Ner 4

Nee
Nin⸗
t⸗
enpel
Ules Ml
imatee
0oder
Cin zi⸗
ltos
i⸗
Ereg,
u ur
Unn.

—
nit; 9)
le glit
ſit. G
iue
mor.
do te⸗
lunio⸗
eſünm
luamn
linltr.
Lomni
qli i
nos⸗
le, aut
Atores
Crte
en is
nend.
aI
D.
uo.
Orernd
e N⸗
emni⸗
onwel
Hr
He.
Ob⸗
um he
t, M
en⸗
0
l
Ulu
u1
ſil.

SP. CCLXXXII. DE AMISSIONE INSTR. 115

cauſis criminalibus requiruntur, commentatus ſum ſupra in
Specimine OCLEII. de Probatione artificiali ſeu co njecturis, medit. 6.
Et ut elarius appareat, jurium noſtrorum conditores nec le-

viores probationes in his, qui documenta ſua perdiderunt,

excluſiſſe, evolve l. 59. de Adminiſtr. & äper. tut. &ul. 20. C.
de Probationibus. Igitur Cti Helmſtadienſes in litibus, quæ

ſuper amiſſis documentis frequenter oriuntur, faciliores
nunc ſunt deceſſore ſuo Hahnio, nec probationem talem,

qualem ille deſiderat, requirunt, ſed veroſimilia quoque
argumenta admittunt. Exempla in ſequente meditatione
memorabuntur.

II.
Sed nec nimis leves conjecturæ ſußiciunt.
III.
Nec ſauſicit nuda copia, nec inſtrumentum aliud referens.
IW.
Nec ſufficit Jjugurandum ejus, qui inſtrumentum amiſit.
nimadverto, multos ſcyllam, quam in prœcedente medi-
tatione caveri juſſi, vitaturos in charybdin inciderc & ex
intempeſtiva erga miſeros, qui incendia, furta, deprædatio-

nes paſſi ſunt, miſericordia querelis eorum dictisque fidem
nimia facilitate adhibere & in probando tenore inſtrumenti,

quod perditum dicunt, leviſſima etiam argumenta admittere,

quin aliquando nulla deſiderare, ſed confeſtim calamitoſos
iſtos ad jusjurandum admittere. Qud ultimum & cum juſti-
tiæ regulis & cum I. 12. C. de Fide inſtrumentorum & cum na-
tura jurisjurandi ſuppletorii, quod ei, qui nihil plane Proba-
Zom. W. Ggggggg vit,

—

1154 MEDITAT. AD PANDECT.

imponi nequit. arg. I. 10. de Teſtibus & c. 34. X. de jurejurando,

manifeſte pugnat. Nec melior eſt eorum opinio, qui cum
Brunnemanno in Confil. 133 n. 15. & Martini in Proceſſ. i 6.
G.2. n. 41. exempla ſeu nudas copias, ſi antiquæ ſint, tunc ſuſfi-
cere Kredur- Exemplo enim fides nulla habetur, l. 2. D. &
c. 1. X. de PFide inſtrumeniorim. Porro & illi peccant, qui;
amiſſo inſtrumento relato, referenti plenam fidem haberi ju-
bent. Satis hos, ut puto, refutavi ſupra in Specimine CCLXIV.
de inſtrumentis refere"te & relato, med. 2. Qamobrem ne-
diam teneri oportet viam, ut nec durus ſis nimis, nec nimium

indulgeas his, qui perdita inſtrumenta queruntur; qui Pro-
fecto, ſi per incendia & calamitates actionem adverſus alios
10 „ 1

i poſſint, imitari incipi ongilianum,
conſequi poſſint, imitari incipient Perſicum & T

qui apud uven alem Sat yra 2. verſu 222. G 7 Martialem lih. 3. epigr.

52. 1 ipſi ſuas incenderunt ædes „ut deinde ex collatione amico-
rum lucrum perciperent. Sed nolim tamen quis exſpectet, ut
regulis certis, quales ifſtæ Probationes eſſe debeant compre-
hendam. Res tota ex arbitrio judicis pendebit „ quem exani-
mi ſui ſententia æſtimare oportet, quid aut credat, aut parum
probatum ſibi opinetur. Ego nunc faltem exempli loco ad-

feram ſententiam Ctorum Helmſtadienſum menſe Septembri

anni cio lo ccxIIx. exaratam: Daß die Appellanten mit Produc-
tion der Original- Obligation zu verſchonen. B. R. W. Kat. dec.
Anfaͤnglich wollen wir der Kirchen⸗/ Vorſtehere Appellation unter⸗
ſuchen. Bey den materialibus lomme es auf die Frage an, ob
Appellanten, ungeachtet ſie die Original-Obligation zu produ⸗
ciren nicht vermoͤgen, dennoch ihre Foderung und das ihnen des⸗
halben zuſtehende Pfand⸗ und Vor⸗ Recht genugſam beſcheini⸗
get. Dieſes halten wir nun allerdings dafuͤr, in Erwegung, daß
aus dem LClaſſifications-Urtheil vam 5. Aprit 1701. genugſam
erheller, wie die Kirche aus einer Obligation vom 11. Janua⸗

rii

.
t 1691.
ſchtlch e⸗

lͦ den 9

s Haut

der

ſſten S
Ehreiben
uten, 5
lech ihne
AMemplun
Ullitat,

uin an

X

nr tunn

D
ſein
ospro
Dentlqn
Ino vel

Uodr
egtl & r.

Memorib

irg
Urinet

Nr

0 ²0.
emnbti
odue⸗
dee⸗
ntet⸗
/,
ich
in
14
GErm

rn

SP. CCLXXXII. DE AMISSIONE INSTR. rIrff

rhi 1691. 100. Rthlr. zu fodern gehabt, und damit andern ge⸗

richtlich conſentirten Pfand⸗Verſchreibungen vorgegangen, daß
aus den Kirchen⸗Rechnungen erſcheinet, wie die folgende Beſitzer
des Hauſes bas ſtreitige Capital uͤber ſich behalten und verzinſet,
daß der gemeinſchaftliche Schuldener Hoppe, der doch hierunter
keinen Schaden oder Vortheil hat, ſolches in dem beygelegten
Schreiben bekennet. Bey bieſer Bewandniß mag den Appel-
lanten, daß ſie die Haupt⸗Obligation verlohren, nicht ſchaden,
noch ihnen, ſolche zu produciren, angemuthet werden. Aliud
exemplum reperies in ſupra memorato peæimine CCäl!.

5 Meditat. 3⁰°

Qui in amiſo inſtrumento ſe fundat, & amiſſionem & tenorem
ejus probare debet.
v

Tune tamen tenorem probari, opus non eſt, quum inſtrumentusn
dolo ejus, adverſus gquem allegatur, periit.

—

Nommunis, quam nec ego oppugno, ſentemia eſt, eum qui
ſe in documento amiſſo fundat, & amiſſionem & tenorem
ejus probare debere. Amiſſio ſola non ſufficit. Sufficit ta-
men aliquando, tunc ſcilicet, quum oſtendi poteſt, documentum
furto vel dolo adverſarii periiſſſe. Sic enim, furto dolove
probato, ei, qui fraudem paſſus eſt, quod ad tenorem inſtru-
menti & reliqua creditur, I. 20. C. de Probationibut., Exemplum
memorabile habet Card. Tuſeh. Concluſ. part. 22. n. 2. ſq. lit. C.

debitoris, qui chirographum ſuum laceraſſe convictus erat.

Pertinet huc caſus menſe Januario anni cioloccxxXII. in tribu-

gggsgs 2 nali

*

1156 MEDTTAT. AD PANDECT.

nali Wolffenbuttelenſi deciſus. Privigna a vitrico prædium,

quod parentum ſuorum fuiſſe dicebat, vindicabat. Vitricus

dominium prædii per pacta dotalia in ſe translatum dicebat,
atque exemplum pactorum horum dotalium proferebat. Sed
ea pacta nulla eſſe, quod confirmatio judicis ad illa ex lege du-
catus Guelphici non acceſſiſſet, ajebat privigna. Contra vi-
tricus, acceſſiſſe confirmationem hanc, ſed tabulas pactorum
authenticas, quibus ea ad jecta fuiſſet, periiſſe, reſpondebat.
Probare hoc juſſus teſtem adducebat, exceptione omni majo-
rem, qui, ante aliquot annos privignam cum curatoribus co-

gnatisque ſuis in ædes vitrici irruptionem feciſſe ac lectos &

ciſtam clauſam inde avexiſſe, perhibebat. In hac ciſta docu-
mentum illud cum multis aliis fuiſſe, ajebat vitricus. Præte-
rea judex, cui ſuberat vitricus, teſtabatur, anteceſſorem
ſuum, qui confirmaſſe pacta dicebatur, confirmationes pluri-
mas dediſſe, nec tamen illas ſemper in acta publica retuliſſe.
Sufficere hæc nobis ad probandum viſa ſunt. Igitur ſic ju-
dicavimus: Daß Beklagter ſowohl durch den Amts Bericht als des ei⸗
nen Zeugen eidliche Auſſage von Hinwegfuͤhrung eines verſchloſſenen

Kaſten die vorhanden geweſene gerichtliche Beſtaͤtigung der Braueri⸗

ſchen Eheſtiftung und deren Verluſt nothduͤrftig beſcheiniget.
VII.
Qui in inſtrumento amiſſo Je fundat, & conjecturas veroſimiles
adſert, in cauſis etiam arduis ad jujurandum u.
dletorium admittitur.
VIII.

Nireſs t tamen eſ, ut jurans ſit integræ exiſtimationit.

Qudi in medit. 4. dixi, non eſſe confeſtim ad jusjurandum

admittendos, qui incendium, rapinam aliamve calami-
ta.

.

—

en pil

Imitario
fundat,
tonem et
Anocdun
llit. I.
6uas Ab
le mel.:

sjurane

1r lole
wejuren

enperſa

. S

as e⸗
ften Do
hein
Merers
nnch de
htung
ede zie
en,
Uenoffer

Ln

l n,

SP. CCLXXXI. DE AMISSIONE INSTR. II 57

—
dium tatem paſſi ſunt, atque in ea ſe inſtrumentum perdidiſſe dicunt,
triex limitari oportet tunc, quum is, qui in amiſſo inſtrumento ſe
ebikH fundat, intentionem ſuam ſemiplene probat, ad quam proba-
be tionem etiam conjecturæ & præſumtiones ſufficiunt, quem-
du. admodum ſupra in Specimine CXLI. de Jurejurando ſuppletorio, .
Vi. miedit. I. oſtendi. Nec, quod aliquos facere video, cauſas ar-
0tun duas ab hoc jurejurando eximo, ſed & in illis id admitto. Vi-
ebun, de med. 2. dicti Speciminis. Id unicum deſidero, ut is, qui ad
m. jusjurandum ſuppletorium admittitur, integræ exiſtimationis
o. ſit Ipſe hoc non obſcure requirit pontifex in c. 36. §. I. X. de
S G Jarejurando, ubi in decernendo jurejurando ſuppletorio judi-
len. cem perſonarum circumſtantias inſpicere jubet. Sicigitur ju-
r. dicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 1o ccxvI.
e Daß die Wittwe Beſſerers des uͤber die 20 Rthlr. ertheilten und
“ ihrem Vorgeben nach verlohrnen Coônſenſes halber zu dem offerirten
le. Eide zu laſſen. V. R. W. Rat. dec. Was die von der Wirtwe
. Beſſerers praͤtendirte 20 Rthlr. betrift, ſo hat ihr Vorgeben, wie
N. nemlich der daruͤber ertheilte Conſens Brief verlohren worden, in
ck Anſehung des producirten Extracts auch anderer angegebenen Um⸗
en ftaͤnde ziemliche Wahrſcheinlichkeit, wenn wir denn kein Bedenken
e getragen, dieſelbe als eine perſonam integræ exiſtimationis zu
dem offerirten Eide zu loſſen.
W. .
nig Qui probat, ſe inſtrumentum babuiſſe, atque res ſuas vel omnes
vel maximam partem periiſſe, amiſſzonem ſatit proboſſe
cenſetur.
X.
De interitu archivi Corbeienſis. ,
n R' gidi illi, quos jam ſæpe memoravi, pleniſſimæ probatio-
i. — nis exactores ſufficere, negant, ut quis probet, ſe inſtru-

Sggggg93 3. men-

—

1158 MEDTTAT. ADPANDECT.

mentum habuiſſe, & incendium, ruinam & deprædationem

Paſſum eſſe, ſed deſiderant præterea, ut periiſſe quoque in il-

la calamitate id documentum, clare oſtendat. Hæc Struvii
opinio eſt, qui in diſſert. de Mortificatione c. 4. n. 8 5. Rt quis, ait,
indubie velit probare, ſe amiſiſſe inſtrumentaum: tunc neceſſe eſt, teſtes
ſeire non tantum caſum fortuitum, incendium ni mirum eſſe, ortum,
ſed etiam illud eo incendio fuiſſe cmbuſtum. At talem probatio-
nem vix poſſibilem futuram credo. Nam quod Atruvius n.
86. ſubjicit, ſatis probatum videri amiſſionem inſtrumenti,
ſi teſtes, qui vel ei conficiendo adfuerunt, vel id poſtea per-
legerunt, comburi illud aut etiam partem illius nondum

combuſtam viderint; hoc, credo, infra mille annos vix una

vice continget. Ego itaque amiſſionem ſatis probari puto, ſi

quis, habuiſſe ſe inſtrumentum, atque infortunium tale, quo

res ejus vel omnes vel magnam partem perierunt, paſſum eſſe,
probet. Iſtiusmodi calamitas contingit maxime in incendio,

quo totæ ædes deflagrant, item in deprædatione hoſtili, cujus

illuſtre exemplum hic memorabo. Abbatia Corbeienſis nobi-
lem gentem de Campen ex debito perantiquo in tribunali

Wolffenbuttelenſi conveniebat, ſed inſtrumentum, in quo le-

gitimatio ad cauſam inprimis innitebatur, proferre non pote-
rat, perditumque id in expugnatione civitatis Huxariæ adfir-
mabat. Quod ut probaret, hoc teſtimonium offerebat:
Extractus aus einem bey dem Fuͤrſtlichen Corveyiſchen Archivo
befindlichen alten Buch, unter andern von Beſchreibung des Ueber⸗
ganges der Stadt Huͤxar an den Hrn. General von Gehlen de
anno 1634.
Clauſula Concernens.
Andern Tages, war Freytag, vor Corvey, zumalen ein trauri⸗
ger Tag, weilen die heiligen Reliquien Sancti Viti aliorumque
ſanctorum corpora, Kirchen⸗ Zierrathen, alle Calices, Monſtranz,
Cap-

—

F 00
Cipul

Vtte A

ſein Gn
ſch bege
ſet umm
ſen den
Und dort
leſlnbe,
ſch unrer
helchesde
Katſerl.a

ſnr un

e Noch.
ipiruln
Pugin iu
ſct viele
ren dar
cec
flh de
NMeed
Moteſſo
Modum

(melin⸗

Cbm N
ele negl
undlig

—
ionenn
inil.
truvij
Hait,

Nn
YtIe

bati⸗
jurl.
enti,
per⸗

Nduum .

A
to,l
qu
neſle
dlio,
ujus
odi⸗
Nnd
lol⸗
1 pole⸗
20⸗

Tchiro
11
len e

huti
Gne
Alum
C⸗

R—

=

Sp. CCLXXXII. DF AMISSIONE INSTRVMENT. rrS59

Capſulen ꝛc. alle Antiquitates an Gold⸗Silber⸗ Geſchirr ja das
ganze Archivum weggenommen war, ſo haben Ihre Fuͤrſtl. Gnaden
mein Gnaͤdiger Herr zu Corvey vor mich ſalyum conductum ſchrife⸗
lich begehrt, auch erhalten, womit ich mich nach dem Minoriten Clo⸗
ſter um Siegel und Briefe wieder aufzuſuchen erheben muͤſſen, woſelb⸗
ſten denn unten und oben alle dahin gefluͤchtete Bette ausgeſchuͤttet,
und darunter voller todten Coͤrper mit Siegel und Briefen vermiſcht

befunden, es waren aber unſere Corveyiſche Siegel und Briefe ſchaͤnd⸗

lich unter den Fuͤſſen vertreten, wie der Augenſchetn noch mit bringer,
welches denn eine Urſach iſt, daß von den anſehnlichen Paͤbſtl. und
Kayſerl. auch anderen Corvehiſchen Briefſchaften die Siegel abge⸗
riſſen, und ganz zertreten, ſich befunden, welches ich der poſteritati
zur Nachricht auf Begehren meiner Herrn Confratrum der Herrn

Capitularen zu Corvey mit dieſer meiner Hand und Siegel, alſo er⸗
gangen zu ſeyn, hiemit bekraͤftige, und iſt nicht zu zweifeln, daß auch

nicht viele berrliche Siegel und Briefe gar weggekommen, dann es
waren darunter Privilegia Imperatorum, welche mit Ducaten⸗

Gold geſchrieben und verſiegelt waren. Deren nur eins wieder ge⸗

funden, das Siegel aber abgezogen geweſen.
Hæc ab Admodum Reverendo Patre Joanne ab Haxthauſen

Profeſſo Corbeienſi, Præpoſito primum in Brenkhauſen „Poſt-

modum in Eſcherte eſſe conſcripta cum intentione, ut aliquan-
do melius deſcripta ſubſcriberet & ſubſi igillaret, ſed nemine id
ſtatim promovente & Poſtmodum morte ipſius interveniente,

eſſe neglectum, atteſtor ego, uie eadem ex ore ipſius alias et-
uam aliquando audivi.

F. F RIDDERICVS Henthaus
Profeſſus Corbeienſis
AoO. 1673. 18. Mart.

Wir

1160b MEDITAT. AD PANDECT.

Wir zur Fuͤrſtl Corveyiſchen Regierung verordnete Canzlar und
Raͤthe thun auf geziemendes Anhalten hieſiger Fuͤrſtl. Cammer ur⸗
kunden und bekennen, daß vorgeſchriebenes aus einem in hieſigen
Archivo befindlichen alten Buch getreulich extrahirt, und von
zweyen bekannten Capitularen, von denen der atteſtirende zugleich
Archivarius geweſen, eigenhaͤndig geſchrieben, Uns auch daß hieſi⸗
ge Briefſchaften bey dem in Anno 1634. vorgegangenen Ueber⸗
gang der Stadt Huͤrar ſehr verſtreuet, und guten Theils abhanden
kommen, aus andern hieſigen Archivi Nachrichten und beglaubten
Rationen befannt ſeye, ſolches thun wir unterm Fuͤrſtl. Canzley⸗
Secret bezeugen. Gegeben Corvey den 15. Maͤrz 1706.

Fuͤrſtl. Corveyiſ. zur Regierung veroroͤnete
Canzlar und Raͤthe ꝛc.

Ad Mandatum D. D. & in fildem

præſentium

Joh. Henr. Meyerhacke.

Equidem contra hoc teſtimonium multa moneri potuiſſent,
inprimis, quod id in propria cauſa latum videretur, & quod
ſeriptura imperfecta eſſet, & quod in illa ejus, de quo tunc
litigabatur, inſtrumenti mentio nulla fieret. Sed admiſſum eſt

tamen teſtimonium a judicibus, quia, habuiſſe olim abbati-
am inſtrumentum id, de quo controvertebatur, ex aliis ve-

roſimilibus indiciis oſtendebatur, & quia de miſerabili exci-
dio Huxarienſi, quod anno 1624. contigit, ſatis ex annalibus
conſtabat. Vide Zbeatrum Europæum tomo 32- pag. 253. J. Ob-
jici quidem potuiſſet Corbeienſibus, quod illis Fürſtenbergius
in Monumentis Paderbornenſibus pag. 122. ſ. objicit, ſolere eos

nonnunquam confictis litteris gloriari. Sed lites Corbeienſi-
V um

c(I

—

mcum!

Cntraillo
Cun ſun
I elex

n i

ſuorumr

lnterc⸗
elh
dur
M
ign
tril
du
Ul

M

A

D0

lon

„

—

lor und

ner u

Hioſgen
i den
lech
pteſe
Ther
ſorden
Ponbun
oni

en

„

Sp. CCLXXXIII DEARB. VDIC. VNIC. DOCT. &c. r161

um cum Paderbornenſibus epiſcopis ſuſpectum F ürſtenbergii

contra illos teſtimonium reddunt. Certe Fürſtenbergius ini-
quum ſuum in Corbeienſes animum nec diſſimulat quidem,

ut vel ex græco illo, quo pag 124. Monumentorum Paderbornen-
lium in Corbeienſes tanquam degeneres ab antiqua majorum

fſfſuorum virtute ludit, verſu patet.

COROLLAKRIEVM .

Inter caſus, quibus inſtrumenta pereunt, etiam perfidia ejus
eſt, cu jus fidei illa fuerunt commiſſa. Sic eccleſia Merſe-
burgenſis, teſte Ditmaro libr. 3. ab epiſcopo ſuo Giſelero
Magdeburgum abeunte, qui diplomata ejus omnia vel
igne combuſſit, vel novæ ecclefiæ ſuæ mutato nomine at-
tribuit, ſpoliata eſt. Si quæ ergo forte Merſeburgenſi-
bus lis oriretur ex vetere diplomate decidenda, multum
illam iſte Ditmari locus in probando juvaret.

§ PECIME N cτι *⁸n
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. AKI. TIT. VYv.
ARBITRIO JUDICIS, UNICO
DOCT'RINE DE TESTIBVS
FVNDAMENT0O.
I.
Fides teſtium er aritri judicis mere pendet.

Jom. W. Hhhhhhh Ve-

1.

1162 MEDTTAT. AD PANDECLI.

enio nunc ad titulum de teſtibus. Quem ut ſolide
explicarem, aliquot dies legendis, qui paſſim de hoc
argumento exſtant, commentariis, excerpendis me-
moralibus, colligendis reſponſis juridicis impendi.
Peracto hoc labore, meditari & digerere collecta cœpi, diver-

ſosque titulos, in quos meditationes meas referrem, excogita-

vi. Conſtitueram nempe agere de teſtimonio impuberum,
minorum, ſenum decrepitorum, teſtium in propria cauſa,
membrorum univerſitatis in cauſa univerſitatis, parentum,
liberorum, conjugum, fratrum, cognatorum, adfinium,
amicorum, inimicorum, magiſtratuum, tutorum, advocato-
rum, ſacerdotum, domeſticorum, ſubjectorum, injuratorum,
negativorum, teſtium de auditu, de credulitate, perſona-
rum vilium & infamium, invitorum. Singulis his titulis re-

ſponſa aliquot deſtinaveram. Quæ poſtquam cum cura inſpi-

cere & conſiderare cœpi, tantam invicem eorum pugnam anim-
adverti, ut ea in luculentam conſonantiam redigere deſpe-
rarem. Evolvi Farinacii aliorumque ſpiſſa de teſtibus volumina.
Regulas in illis multas inveni, ſed quando eas cum ſubjecétis
limitationibus contuli, ipſarum regularum uſum nullum ſuper-
eſſe vidi. Reperi tandem, & meum & omnium, qui de te-
ſtibus ſcripſere, laborem inanem fuiſſe ac potuiſſe cunctas,
quæ de fide teſtium proponuntur, regulas, ampliationes, limi-

tationes pauciſſimis comprehendi, atque ad hanc unicam regu-

lam referri, quam ego ne plus mihi, quam par eſt, ſumere
videar, Hadriani verbis, quæ Calliſtratus in /. 3. §. 2. de Teſti-
us refert, proponam: Quæ argumenta ad quem modun pro-
bandæ cuique rei ſufficiant, nullo certo modo ſatis deſiniri poteſt:
licut non ſemper, ita ſcepe ſine publicis monumentis cujusdue rei
veritas deprehenditur. Alias numerus teſtium, alias Sglzat α
aubétoritas, alias, veluti conſentiens fama, confirmat rei, de qua
qucæritur, Edem. Hoc ergo ſolum tibi reſeribere poſſum ſumma-
tim, non atique ad unanz probetionis ſpeciem cognitionem ſtatim
alligari debere: ſed ex ſententia animi tui te æſtimare oportere,
Juid aut eredas, aut parum probatum tibi opineris. Adde non
minus

00

—

inus:
lgjoni
1rbitrio
keria fae
lia eni
ccxVI.

far d

ſen, ð
len Reg
nnte,
Pehrten
6 genau

ſnem

ſn acht
Coctrin

bionem
incurra
ognunn
Ediumn
ciren
(verſit
entali
Uihlcren
Cludammu
Vimm e

3

—

ſolide
dehoe
is me.
pencl
Ciner⸗
oir.
tum,
nl-

nümm,

ento⸗
OIud
fome.
sre.
lgl.
Witn⸗
leſpe⸗
mina.
jecis
Per-
e e⸗
ACas,
Im.
leyl
Umere
I
1 .
ſaiß⸗
1
ta
N
uni⸗
M/

le Hol

–

—

SbP. CCLXXXIII. DEARB. IVDIC. VNIC. DOCT. &c. 1163

minus memorabilem I. 13 de Teſtibus, quæ fidem teſtium re-

ligioni judicantium committit. Seilicet fides teſtium unice ex
arbitrio judicis pendet, quod quum ampliſſimum in hac ma-

teria faciat Cæſar, cancellis arctioribus circumſeribi non debet.

Ita enim Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni clo 10
ccxvI. reſponderunt: Was die Haupt⸗Sache betrift, ſo iſt
zwar der von Klaͤgern gefuͤhrte Beweis dergeſtalt nicht beſchaf⸗
fen, daß ſolcher, wenn man ihn nach den gemeinen vorgeſchriebe⸗

nen Regeln examinirt, vor voͤllig und hinlaͤnglich geachtet werden

koͤnnte. Alldiew il aber ein Richter bey dem Erkaͤntniß uͤber einen
gefuͤhrten Beweis nicht an ſolche Reguln gebunden iſt, ſondern
in genauer Betrachtung aller Umſtaͤnde nach der Billigkeit und
ſeinem Gewiſſen ſtatuiren kan, was er vor erwieſen oder nicht erwie⸗
ſen achte; So ꝛr. Mutavi itaque conſilium, & unicum totius
doctrinæ de teſtibus fundamentum, arbitrium nempe & reli-
gionem judicantis, conſtitui. Quod ut luculentius in oculos
incurrat, exempla varia reſponſorum ac ſententiarum invicem
pugnantium & ſibi in e.dem argumento contradicentium in
medium proferam. Verum tamen illa pugna vera non eſt, ſed
ex circumſtantiarum diverſitate oritur. Iſta circumſtantiarum
diverſitas efficit, ut teſti, cui leges noſtræ fidem omnem dero-
gant, aliquando fidem maximam habeamus, aliquando iterum
nihil credamus, quin eundem plane a teſtimonio ferendo ex-
cludamus, iterum nonnunquam ad id perhibendum etiam in-
vitum cogamus. Sed videamus exempla. .

II.

Teſtis infans vel infantiæ proximus fidem nullam
babet.

Hhhhhhhz III.

17664 MEDITAT. AD PANDECT. .
Nec major factus de bis- qucæ in infantia vidit, teſtari
poteſt.
W. S

Aliquando tamen teſtimonium infantis & infantiæ proximi etiam
iv cauſis criminalibus admittitur.
mpuberum teſtimonium in l. 3. F. 5. de 18ſibus improbatur.
Sed hæc lex tantum de vi probandi agit, atque adeo impu-
beres non penitus excludit, quod nec lex 19. §. 1. de Teſtibus
facit, quæ, dum pupillis invitis teſtimonium denunciari vetat,
volentes tacite admittit. Igitur interpretes jurium noſtrorum
diſtingunt invicem gradus pupillaris ætatis, ſeu, ut Mæcianus
in l. 14 4de F. C. Silan. loquitur, ad hoc, an quis ejus ætatis

ſit, ut rêi intellectum capere poſſit, reſpici jubet., Infan-)

tem & infantiæ proximum natura ipſa excludi, pubertati
vero propinquum aliquod indicium facere, dicunt. Et quod
ad infantem quidem & infantiæ proximum attihet, hos tan-
to rigore repellunt, ut nec admittant quidem, licet veri-
tas aliter haberi non poſſit. Vide Ayreri proceſſum P. I. cap.
7. Ohſ. I. u. 25. 26. Quin imo etfſi alias eum, qui nunc pubes
eſt, & de iis, quæ in pupillari ætate vidit, teſtatur pro te-
ſte omni exceptione majore habeant, limitant hoc tamen tunc,
quum quis de his, quæ in infantia vidit aut audivit, teſtimoni-
um perhibet. Hunc audiencdhum eſſe, prorſus negant, quod te-
nera infantum ætas fallatur ſæpe, atque falſas has, quas olim
mente concepit, reum imagines teneat firmiter ac adulta jam
non amittat, ſed pro veris venditet. Carpzovium lib. 6. Reſpon-
J 67 u. 9. & alios quos memorat. Igitur Cti Helmſtadienſes
menſe Martio anni cio 19 ccxiII. tale teſtimonium prorſus re-
jecerunt: Es ſchuͤtzet die Gemeinde vor, es waͤre durch der Zengen

Auſ⸗

CI

—

uſoge e
ſucht
ſe hichts

deim

60, que
Albiewe

i Find

Kind
Li, qu
Calli ne
lemporel
ſonplor

(loccX

1t mit
ſloſge on
roher,
ſſchits to
tendet,
red
nd vern
den ſi

fne n
ſi

Uerſſtn
klergftge
it
Alhitr w
in n

len Vo

Npen

i

tien

batu.
impr.
i
etit
rorun

tnne .

Etatis

nkan-

ertati
uod
tan-
eri⸗
. a⸗
pubes
10 te⸗
tunc,
mori-
locte⸗
Olin
la jm
Re.
Ctent 6
hsne⸗
Iun

SP. CCLXXXIII. DF ARB. IVDIC. VNIC. DOCT. &c. 1165

Auſſage eine Verjaͤhrung von 30. 40. und mehr Jahren beyge⸗
bracht, wider dieſe der Zeugen Depoſition aber koͤnte mit Beſtan⸗
de nichts eingewender werden, und muͤſſe bey ihnen, ſonderlich

bey dem Erſten, die Verordnung der Rechte: quod pubes de

eo, quod ante pubertatem vidit, atteſtari queat; gelten.
Alldieweil aber der erſte Jeuge damalen nur 6. Jahr alt, dieſemnach
ein Kind geweſen, alſo ſein Zeugniß von Sachen, die er in
der Kindheit geſehen, ganz unzulaͤßig; So ꝛc. lidem tamen
ICti, qui Puberi de infantiæ ſuæ temporibus teſtimonium in
cauſa mere civili i perhibenti fidem omnem detrectarunt, alio
tempore puellæ infantiam vix egreſſæ in cauſa criminali graviſ-
ſima plurimum crediderunt, atque ſic menſe Februario anni
cloloccxx. reſponderunt: Wird Inquiſit Publius beſchuldiget, daß

er mit Clara, einem Maͤdgen von 9. Jahren, Unzucht getrieben,

ſelbige auch, als ſie ſich anfangs geweigert, mir dem bloſſen Degen
bedrohet, alſo ſeinen Willen zu thun gezwungen. Ob er nun

ſolches wol beſtaͤndig laͤugner, anbey wider der Claraͤ Beſchuldigung
einwendet, daß das Zeugniß einer ſo jungen Perſon nicht einmal
in buͤrgerlichen, vielweniger in peinlichen Sachen Glauben finde,

und vermeynet, ſie ſey von dem ihm feindſeligen Maͤdgen zu ſol⸗

chem falſchem Vorgeden verleiter worden. Allieweil aber die

Auſſage eines Unmuͤndigen zwar vor ſich von keiner Guͤltigkeit

iſi, jedoch bey Darzukunft anderer ſtarken Anzeigungen und Ue⸗

bereinſtimmung der von den Unmuͤndigen angegebenen Umſtaͤnde
allerdinges in Berrachtung koͤmmt, und zuweilen von der Obrig⸗
keit als ein voͤlliger Beweis angeſehen werden kann, und denn
allhier obgedachter jungen Claraͤ Zeugniß durch uͤberaus ſtarke In-
dicia unterſtuͤtzet wird, indem 1) ſelbige bey den oͤfteren von ihe
rem Berter, von dem Stadt⸗Voigt und dem Rath vorgenom⸗
menen Verhoͤren allezeit auf einer Rede bleiber und den Handel
Hhhhhhh z mit

1166 MEDITAT. AD PANDECTLT.

mit unveraͤnderten Umſtaͤnden erzaͤhlet, welches in dem Fall, da
die Sache erdichtet ſeyn ſollte, kaum zu vermuthen waͤre, hier⸗
naͤchſt 2) eben dieſes Maͤdgen bey der Confrontation dem In-
quiſiten alles ohne Veraͤnderung unter die Augen ſaget, ferner

