Sache wider ihre eigene Gilde zu geben, auferleget worden, da doch
bekannten Rechtens, daß niemand wider denjenigen, mit welchem
er in ſonderbarer Verwandt⸗ und Freundſchaft ſteher, zu zeugen ge⸗
iwungen, alſo vielweniger dergleichen Zeugniß einem membro col-
legii

500

gi wide
ftedrun
ung, wa
lemand ſ
Nugen,
ſicht, gie
nj in/.
urte Ne

deſe

hlenen
huc li
tit 20, ſ.
ltelis u
Clnd 6
e, qux
niutn pro
beret⸗

dnpro

deringe
guße
Gumn lonf
Mffnn
ingen.
nher ſeyt
Farriͤſt d
ſprochen ſe
Frnber h
ſe Vohen
gs he

*

SP. CCLXXXIII. DE ARBFTR. WDIC. VNIC. &c. 1192

untn; legii wider ſein Collegium, deſſen Sache zugleich ſeine eigene iſt,
lalon aufgedrungen werden moͤge. Aldieweil aber bey derjenigen Hand⸗
lung, woruͤber die vorgeſchlagene Zeugen abgehoͤret werden ſollen,
niemand ſonſt, als die verordnere Commiſſarii und obgemeldte 3.
Zeugen, gegenwaͤrtig geweſen, dieſemnach die Wahrheit anders
41 Atei nicht, als vermittelſt ihrer Depoſition, an das Tageslicht kommen
,. tan, in ſolchem Fall aber, que veritas aliter haberi nequit, be⸗
erſnd wehrte Rechtslehrer verſtatten, ein membrum univerſitatis auch
Cine wider deſſen Willen zum Zeugniß anzuhalten; So haben wir den
talio gegebenen Beſcheid aus angefuͤhrten Urſachen beſtaͤtiget. Addunt
e ⸗ Aadhuc aliam limitationem commentatores, Martini in proceſſa
ar tit. 20. §. 2. n. 139. & Vergerus in Electis diſe. for. tit 22. pag. 714
liete⸗ ſi teſtis urramque partem æquali neceſſitudine contingat, ſe⸗
eii e⸗ cundum quam menſe Septembri anni cio 105 ccxxxIV. matrem in
Iifr lite, quæ inter liberos ejus vertebatur, coegimus, ut teſtimo-
ſed t- nium pro filia contra filium, cui magis favere videbatur, per-
n late hiberet: Iſt Cajus verſtorben, und hat eine Wittwe, eine Toch⸗
Nt. ter Semproniam und einen Sohn Sejum hinterlaſſen, da denn die
em , Frage entſtehet, ob Caja angehalten werden koͤnne, der Semproniæ
mpelli, Zeugniß zu geben, daß Cajus befohlen, Sejus ſolle die ſumtus ſtu⸗
uti At diorum conferiren. Nun verbieten zwar die Rechte, jemanden wi⸗
aula à doer ſeinen Willen zum Zeugniß gegen ſeinen naͤchſten Anverwandten
1deKrn zu zwingen. Alldieweil aber Sempronia und Sejus beyde der Caje
aß in den Kinder ſeynd, folglich dieſe letztere beyden gleich favoriſiren muß,
in d hiernaͤchſt das, was Cajus von ſeinen Kindern und Erbſchaft ge⸗
„ da d ſprochen, ein negotium domeſticum iſt, deſſen Wiſſenſchaft kein
t welch⸗ Fremder haben kan, mithin, wenn Caja kein Zeugniß ablegen ſollte,
Zugentt die Wahrheit verborgen bleiben und unterdruͤcket werden wuͤrde, wel⸗
utrnee⸗ ches zu verhuͤten billig iſt, daß auch ſolche Zeugen, die ſich ſonſt ent⸗
lul ſchul⸗

1200 MEDITAT. AD PANDECT.

ſchuldigen koͤnnten, Zeugniß abzulegen gezwungen werden; ſo ſte⸗
bet der Semproniaͤ frey, gegen ihren Bruder auf Collarion der
Studierkoſten bey der vaͤterlichen Erbſchaft Klage anzuſtellen, und
da ihr der Beweis, daß der Vater ſolche Collation befohlen, auf⸗
erleger wuͤrde, die Cajam zur Zeugin vorzuſchlagen. Nec peccaſſe
nos credo, quod utramque limitationem judicando & reſpon-
dendo comprobavimus. Etfi enim neutra clare in legibus
contineatur, æquitas tamen illis adſtipulatur, quam judex in
dubiis ſuper teſtium fide quæſtionibus magis, quam leges,
ante oculos habere debet. Aequum aurtem eſt, ne quis ve-
rum, quod ſcit, rericendo alterum in juſta cauſa fuccumbere
ſinat. . Poſſunt tamen circumſtantiæ obvenire, quibus conlſi-
deratis judex æquius judicet, teſtem conjunctum non cogere.
Ergo & hæc res meri arbitrüi eſt. Certe Cti Helmſtadienſes
menſe Martio anni cio ocCXIX. in caſu, quo ſtuprator a ſtu-
prata conventus eidem exceptionem fornicationis cum aliis
opponebat, atque parentes illius teſtes vocabar, his teſtimo-
nii ferendi neceſſitatem, etſi facta domeſtica eſſent, remiſe-
runt: Nachdem der Klaͤgerin in dem letzt eroͤffneten Urthel der Er⸗
fuͤllungseyd zuerkannt worden, ſo hat Beklagter dagegen appelliret,
und ſtatt der Gravaminum angefuͤhrer, daß der Klaͤgerin Eirern,

im Fall man ſie eydlich vernaͤhme, nicht leugnen koͤnnten, daß
Klaͤgerin von andern Kerlen Pantoffeln und Struͤmpfe geſchenkt

bekommen. Alldieweil aber der Klaͤgerin Eltern wider ihre Tochter
zu zeugen den Rechten nach nicht verbunden ſeynd, da zumal die
Sache ſelbſt, woruͤber ihr Jeugniß verlanget wird, von keiner
Wichtigkeit iſt, und eine mir andern gerriebene Hurerey nicht be⸗
weiſet;, ſo haben wir es billig bey vorigem Urthel gelaßen.

XXVIII.

. 0

—

Alniriß

in

er 2
liee
Aleptann
ſtatio ren
Norum in
Cicigliter
tes, adv
Diſtrator
Juoque
lübjiciunt
Guum ſu
ſuppetat
Cnirena
Kin nego
Jnkee
Unenek
CLurcre-
Iun D
nlumnr,
Aum ri
lolet, 1
non reyel
ioſoenre,
ſb e4
Nelnſede
Unt: N
grind 9
Un. ,

on her
n
en, u
eralle
1elnn.
legbd⸗
uuden in
leyis
gis ve⸗
unbere
ll⸗
cgete.
cienſe
14 .
n is
imo-⸗
der Err
ppelltrt
Elterne
enn, ef
iſchere
te ochti
umnal i
n tine
nicht
.

Wrln

ſo ſu

SbP. CCLXXXIII. DE ARBTTR. IVD. VNIC. &c. 1201

XXVII.
Adminiſtratores negotiorum alienorum de iis teſtimonium ferre
in jure vetantur, ſed in praxi & admittuntur &
coguntur.
ex 25. 4 Teſtibus exſequutores negotiorum teſtimonium
dicere vetat. Quid per exſequutores hos intelligatur
diſceptant DD. Ego omnes illos intelligo, quibus admini-
ſtratio rerum alienarum, quarum ſecreta non aperiri, domi-
norum intereſt, publice vel privatim, judicialiter vel extraju-

dicialiter committitur. Pertinent itaque huc tutores, curato-

res, advocati, ſyndici, procuratores, filco præfeésti, admi-
niſtratores prædiorum &c. Sed ſolita limitatio, quam hic
quoque DD. apud Martini in Proceſſu tit. 20. §. 2. n. 224.
ſubjiciunt, totam legem 25. evertit. Ajunt nempe, tunc,
quum ſub probationis inopia aliud veritatis indagandæ non
ſuppetat medium, exſequutores negotiorum alienorum non
admittendos tantum, ſed & cogendos eſſe ad teſtimonium.
At in negotiis, quæ curæ alicujus & fidei commiſſæ ſunt, nun-
quam tere alia probatio ſuppetit, aut ſi ſuppetit, impertecta
tamen eſt, longeque cedit ei, quæ per ipſum negotii exſe-

quutorem peragitur. Igitur in praxi adminiſtratores negotio-

rum alienorum ad teſtimonium de iis ferendum ſemper ad-

mittuntur, quin & coguntur. Nec attenditur, quod forte,

dum adminiſtrationem ſuſceperunt, jurejurando ſe, ut fieri
ſolet, adſtringere ad ſecreta negotiorum ſibi commiſſorum
non revelanda. Iſtud enim jusjurandum judex remittere,
ipſosque, ut tamen teſtimonium perhibeant, compellere pot-
eſt, c. 4. X. de Teſtibus cogendis, c. 54. X. de Teſtibusi. Sic Cri
Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo 10o cc vI. reiponde-
runt: Iſt zwiſchen den beyden Bruͤdern Herrn Chriſtoph Friederi⸗
chen und Herrn Juſt Chriſtianen, Grafen zu Stollberg, uͤber dos
Tom. Il. Nnnn unnn Amt

1202 MECDTT AT. AD PANDECT.

Amt Hohenſtein Sereit erwachſen, von Sr. Koͤnigl. Majeſt. in
Großbrittanien aber, als Lehns⸗Herrn, dahin, daß der aͤltere
Herr Bruder beſagtes Amt unzerſtuͤcket behalten und dem juͤn⸗
gern ein hinlaͤnglich Aequivalent geben ſolle, entſchieden, auch
zur Aeſtimation deſſelben Commiſſion angeordnet worden. Wowi⸗
der aber der juͤngere Herr unterſchiedene Monita nebſt einem
Gegenanſchlag an Koͤnigl. Majeſt. eingeſendet, auch nunmehr gar

verlanget, daß der aͤltere Herr und deſſen Frau Gemahlin die weh⸗
render 12 Jahre, in welchen ſie das Amt wiederkaͤuflich innen ge⸗

habt, durch ihren Amtsverwalter gefuͤhrte Rechnung herausgeben,
und dadurch den Ertrag des Amts manifeſtiren, der Amtsverwal⸗
ter ſelbſt auch ſolchen eydlich erhaͤrten ſolle. Entſtehet alſo die Fra⸗
ge, ob dieſes Suchen gegruͤndet ſey oder nicht. Nun handelt der

juͤngere Herr Graf daran, daß er von dem Amtsverwalter die eyd⸗

liche Beſtaͤrkung der Rechnung fodert, gar nicht widerrechtlich, in⸗
dem bey Fertigung dergleichen Anſchlaͤge ſolche Leute, die von Be⸗
ſchaffenheit des Gutes die beſte Wiſſenſchaft haben, eydlich abhoͤ⸗
ren zu laſſen ganz nicht ungewoͤhnlich, auch die Offenbarung der
eingehobenen Nutzungen eben kein Geheimniß iſt, welches zu er⸗
oͤrnen der Amtsverwalter Bedenken tragen duͤrfte.

XXIX.
Communis opinio, quod teſtes inhabiles in probanda rei innocen-
tia habiles reputentur, cum jere pugnat.
XXX. .
Nee locum zuverire debet, niſi alia adminicnla & circum-
ſtantiæ concurraut.
ervulgata doctrina eſt, teſtes inhabiles & ſuſpectos a pro⸗
bandam rei innocentiam & defenſionem in criminalibus

admitti, plenamque fidem facere, nec ullam eis exceptionem

P⸗=

cppponpl!
int, el

61. 7. 90
5.83. 1

Menpe
lie, qn

liis ſup
mentumn
lur conei

(dront.

Mrovoca
iles, n
Mul pro
Ai ſiqen
ter er!,
nonis el
leplls ju
nis kyore
Dropter i
nienas
glam ieſ
Winator
Mor atqr

eins,

icod,

Qnhn!
.
orit

—
jeſ, in
Ser
in ſir⸗
1, unch
⸗
ſt au
nehr e
die heh⸗
nnen g
usgebin,
tsretnt⸗
heg
Uek Ner
e
Nch, n
hon Be⸗
lu⸗
ing der
W K

in olet⸗

reun.

03 4 N .
Cehinen

Sp. CCLXXXIII. DE ARBITR. IVDIC. VNIC. &c. 120;3

opponi poſſe. Ita omnes fere, qui de teſtibus ſcribunt, ſen-
tiunt, ex quibus in præſens mihi Farinacius de teſtibus quæſt.
62. n. 90. Carpzovius Quæſt. crim. 115. n. 7. & Mevius Con-
ſil. 83. n. 5§57. ſqq. ſuccurrunt. Originem hæc doctrina debet
intempeſtivæ & bono publico maxime contrariæ miſericor-
diæ, qua Cti in malefñicos feruntur, hosque omni modo me-
ritis ſuppliciis eximere laborant. Nullum ejus in jure funda-
mentum eſſe, agnoverunt jam alii apud Maſeardum de Probationi-
bus concl. 904. n. 6. ac merito eam propterea in dubium vo-
carunt. Miror, Farinacium ad cap. 14. de Præeſumtionibus
provocare, in quo fratri fratrem de hæreſi accuſanti major
fides, quam eidem illum de hoc crimine purganti, habetur.
Nihil profecto communi oppinioni magis eſt contrarium, pro
qua ſi quod adhuc argumentum adferi poteſt, id deſumi opor-
tet ex I. 18. §. 9. de Quæſtionibus, in qua ſedes notiſſimi ca-
nonis eſt: in favorem defenſionis mulra admittuntur, quæ
regulis juris alias contrariari videntur. Verum hunc defenſio-
nis favorem, quantuscunque ſit, non eo extendi oportet, ut
propter illum regulas juris omnes in recta ratione & æquitate
fundatas ſubvertas. Et quid magis rectæ rationi convenit,
quam teſtes, in quibus, ut cum Calixto pontifice in can. 12.
couſ. 3. quaſt. y. loquar, propinquitatis, familiaritaris ac do-
minationis adfectio veritatem impedit, & amor carnalis, ti-
mor atque avaritia ſenſus hebetat, & opiniones pervertit, non
audiri? Ipſum, quod ex condemnatione delinquentis in paren.-
tes ejus, conjugem, liberos, fratres, cognatos, adfines,
amicos, domeſticos redundat, dedecus efficit, ut, dum inno-
centem illum dicunt, quaſi teſtes in propria cauſa videan-

tur. Quæ quum ita fint, etſi regulam ab initio poſitam

auctoritate tot commentatorum & rerum judicatarum
Nnnonn non z2 ful⸗

1204 MEDITAT. AD PANDECT.

fultam evertere toram non audeo, non admitto temen
aliter, quam quum cireumſtantiæ hoc ſuadent. Pro harum
igitur varietate teſtibus ſuſpectis in probanda rei innocentia fi-
dem aliquando adhibuimus, aliquando denegavimus. Sic
menſe Julio anni 1712. in cauſa homicidii homicidæ famulum,
qui ſolus præſens fuerat, dominumque excuſabat, quum nullæ

aliæ probationes ſuppeterent, teſtem admiſimus, teſtimonio-

que ejus moti jusjurandum purgatorium decrevimus: Hat Lu⸗
dolph Auguſt von B. Oberſtlieutenant, einen unter ſeiner Compa⸗
gnie ſtehenden, von ihm aber eine Zeit lang zur Aufwartung ge⸗
brauchten Soidaten, Namens George Haupemannen, wegen deſſen
Nachlaͤßigkeit und Ungehorſam, anfaͤnglich mit dem Stocke ge⸗
ſchlagen, nachgehends aber, da derſelbe die Naſe in die Hoͤhe ge⸗
worfen, und, da ers nicht vergeſſen wollte, geoͤrohet, ihm mit
dem Degen einen Stich zugefuͤget, wovon er kurze Zeit hernach
verſtorben. Da benn zu wiſſen verlanget wird, ob nicht dieſer
Todtſchlag, gſtalten Umſtaͤnden nach, mehr pro caſuali, oder
doch nur culpoſo, als doloſo, zu halten, demnach arbitrarie zu
ahnden, auch der Oberſtlieutenant allenfalls zu Abſtattung des
Reinigungseydes zu laſſen ſey. Ob nun wohl von bewaͤhrten
Rechtslehrern dafuͤr gehalten wird, daß in zweifelhaften Faͤllen ein
Todtſchlag, wenn derſelbe zumal mit dem Degen oder anderem
moͤrderlichem Gewehr geſchiebet, viel eher aus Vorſatz und doloſe,
als aus bloſſem Zufall oder Verſehen, begangen worden. Alldie⸗
weil aber der von dem Oberſtlieutenant zu ſeiner Defenſion aufge⸗
fuͤhrte Zeuge, welcher, ob er gleich als Kammerdiener in ſeinem
Lohn und Brooͤte ſtehet, dennoch in gegenwaͤrtiger Sache ein un⸗
verwerfliches Zeugniß ablegen kan, deutlich auſſager, daß der ent⸗
leibte Hauptmann jederzeit murriſch und widerſpenſtig geweſen, auch
dazumal durch ſeinen Ungehorſam, trotzige Minen und bedrohliche
Worte

900

—

Porte v

Soeck ge

len ſche
ſtgeſnht
Ukanter
Sldoren
enn ere
an inr⸗
leli, ing
lt, ley
Renſage
ir faſt 9
lſcket, te
les Obet
dricy nia
ſchen
f turch
e Anüi
cardu
erden
ertrin
Rkſeigten
Rchtgtt
lph Ann
uung ſbar
ſeupech
1 den Nu
menſe M
Onnez

Pen
Herum

Lenti .
. Ne
umnim
Im nllr
limonio⸗
hat yr
Connn
tung
gen deſin
n 6
Hihete
ſhn ti
Pernich
leſet
obet
e N
ng des
zWwaͤhrten
len en
anderen

deole⸗

Albi
on vuſr
in ſeinen
e nt
ß de 66
een
Setlie

Vert D

sp. CCLXXXIII. DE ARBITR. JVDIC. VNIC. &c. 1207

Worte verurſachet, daß der Oberſtlieutenant ihn anfangs mit dem
Stock gezuͤchtiget, nachgehends aber, und da er den Stock bereits
von ſich gegeben, dieſer aber mit ſeinen ungebuͤhrlichen Bezeugungen
fortgefahren, den noch an der Seite gehabten Degen, mit welchem
bekannter Maſſen die Kriegs⸗ Officiers gemeiniglich ihre untergebene
Solbaten zu ſchiagen pflegen, gegen ihn entbloͤſſet, in welchem allen
denn ermeldeter Oberſtlieutenant nichts unrechtes begangen, ſon⸗
dern in re licita verfiret, folglich die oben angezogene præſumtio
doli, imgleichen des animi occidendi und vulnerandi hinwegfaͤl⸗
let; bey welcher Bewandniß, und da gleichfalls der abgehoͤrte Zeu⸗
ge auſſaget, daß er zwar den Seich ſelbſt nicht geſehen, dennoch
aber faſt glaube, es wuͤrde, wenn George Hauptmann nicht ge⸗

ruͤcket, keine Noth gehabt haben, ſehr wahrſcheinlich iſt, daß es ſich

des Oberſtlieutenanes Angeben nach verhalte, und der roͤdtliche
Stich nicht aus Vorſatz, ſondern aus Verſehen und Unvorſichtig⸗
teit geſchehen, endlich die uͤbrige wider ihn vorhandene indicia gar
wohl durch den Reinigungseyd, welcher ohnedes bey der probatio-
ne animi non occidendi das ſicherſte und gewoͤhnlichſte Mirtel iſt,

Maſcardus de Probationibus Vol. 1I. concluſ. 97. u 28. abgelehnet

werden koͤnnen; ſo erſcheinet aus den von uns angezogenen auch
andern in der beygelegten und mit gutem Fleiß und Geſchicklichkeit
verfertigten Defenſionsſchrift wohl ausgefuͤhrten Umſtaͤnden und
Rechtsgruͤnden ſo viel, daß dieſe von dem Oberſtlieutenant, Lu⸗

dolph Auguſt von B. an George Hauptmannen begangene Entlei⸗

bung zwar nicht pro caſuali, wohl aber pro culpoſa zu achten, die⸗
ſemnach nur willkuͤhrlich zu ahnden, auch beſagter Oberſtlieutenant
zu dem Reinigungseyde zu laſſen ſey. At in illa homicidii cauſa
menſe Martio anni 1717. homicidæ matrem, quæ vulnus non
a filio ſed ab alio inflidtum teſtabatur, quum cereri teſtes

omnes filium accuſarent, non audivimus: Es will zwar der

Nnnn unn 23 In⸗

1206 MEDITAT. AD PANDECT.
Inquiſit Roͤhlke die ihm beygemeſſene Miſſethat nicht an ſich kom⸗

men laſſen, geſtalt er inſonderheit wegen des an Marx Kroͤgern

veruͤbten Mords anfuͤhret, er habe auf ſelbigen nicht allein, ſondern
nebſt Claus Timmen zugeſchlagen, welcher letztere ſich ſo gar eines
dem Verſtorbenen auf den Kopf gegebenen Schlages beruͤhmer,
uͤberdieß fehle auf Seiten Inquiſitens animus occidendi. Aus
welchen es das Anſehen gewinnet, ob ſey Roͤhlkte mit der Todes⸗
ſtrafe zu verſchonen, und nur mit einer auſſerordentlichen zu bele⸗
gen, oder hoͤchſtens wegen der wider ihn vorhandenen Indiciorum
durch die ſcharfe Frage zu einem richtigeren Bekenntniſſe anzuhalten
geweſen. Alldieweil aber wider Claus Timmen weiter nichts her⸗

auskommt, als, daß er einer einigen Zeugin Angeben nach, den

Verſtorbenen mit der Peitſchen einmal um den Leib gehauen, ſon⸗

ſten aber oͤfters vor ihm bey Rhoͤlken gebeten, und ſelbigen von wei⸗

terem Schlagen abzuhalten geſuchet, dawider das, was Rhoͤlkens

Mutter von dem Schlag auf den Kopf ganz allein wider alle an⸗

dere Zeugen ausſaget, wegen ihrer Partheylichkeit in ganz keine
Betrachtung kommt; So baben wir dem Inquiſiten Roͤhlken das
Schwerd zuerkannt.

XXXI.

72 Wis oriminoſus, etſi non ſit omni exceptione major, indicium

tamen facit, & audiendus eſt.

XXXII.

TLunc teſtis criminoſus plane repellitur, quum Pallie infamia

laborat, vel perjurium commiſit.

e criminoſis teſtibus ſat clara lex exſtat in c. 54. N. de Ze-
Rtibus. Diſcrimen, quod ibi inter cauſas civiles & crimi-
na-

9.0

—

con

(Ki, !
uere pr
(pyilibus
in anban
icbe,
Higle ii
Ile fine
Alcideri
famiam
unde
nun,
E pon 0
djeiar
mem

NDende

erſonn,
gange
md
gir, een
Dogrii
im
ihnd
etiam u
bei
nt
mn⸗
hoen
eat,

—

en ,

ripert
nbern

einss

ihne,
ls
Dde⸗
l hel
jorum
bolen
ts hen⸗
/
1,ſn
n eis
ſſens

e ol

felnt
n des

Giciun

infmmit

111
N.

N⸗

Sp. CCLXXXIII. DE ARBITR. IVDIC. VNIC. &c. 1207

les conſtituitur, arbitrium judici non adimit, qui, ut ſæpe
dixi, liberrime, quantum teſti credendum ſit, vel non, ſta-
tuere poteſt. Reipublicæ profecto æque intereſt, verum in
civilibus & criminalibus cauſis detegi. Igitur eædem regulæ
in ambarum probatione obſervari debebant. Animadverto

itaque, in judicando hoc diſcrimen parum attendi, ſed utro-

bique ſaltem ſpectari, an teſtis enormibus flagitiis pluribus-

que facinoribus ſe condaminarit, fidemque ſuam quaſi publice

erdiderit. Hunc lexæ 2. J. 5. de Teſtibus propter notam &
infamiam vitæ ſuæ a teſtimonio plane repellit. At ejus, qui
auando delictum publicum & famoſum, e. g. ſtuprum, ad-
ulisrium, furtum commiſit, teſtimonlum labefactatur quidem
& non omni exceptione majus eſt, auditur tamen, ut ſaltem
indicium faciat & probationes alias imperfectas ſuppleat. Vi-
de memorabilem maxime l. 13. de Teſtibus. Sic reſpondimus
menſe Aprili anni cio 105 ccxvI. Es fechten zwar die Kinder die

Perſonen der abgehoͤrten Zeugen, derer eine unterſchiedene Diebſtaͤ⸗

le begangen, an. Alldieweil aber die der erſten Zeugin vorgewor⸗
fene Diebſtaͤle dieſelbe blos non omni exceptione majorem ma⸗

chen, keinesweges aber verhindern koͤnnen, daß ihr Zeugniß niche

pro gravi indicio angenommen und mit den andern argumentis
zu Supplirung des Briefes conjungiret werde; So halten wir da⸗
fuͤr, daß die eingeſetzte Erben, die vom Vater im Teſtament ange⸗
fuͤhrte Enterbungs⸗Urſachen binlaͤnglich erwieſen. Tunc tamen
etiam unum delictum ad teſtem prorſus repellendu:n omnem-
que ei fidem abrogandam ſufficit, quum crimen, quod com-
miſit, cum perjurio conjunctum eſt. Semel enim perjurus
& mendax ſemper perjurus & mendax præſumitur. Convenit
& hoc ſupra memorati c, 54. X. de Teſtibus verbis: præterquam
dro reatu perjurii. Et ſic menſe Aprili anni cio 105 CcxvI. reſpondi-
mus:

1208 MEDITAT. AD PANDECT.

mus: Es hat der andere Zeuge, Chriſtian Werner, ſich in unter⸗
ſchiedenen Stuͤcken als ein Feind von der Wilhelmin aufgefuͤhret,
ferner haben beyde darinnen wider ihr Amt, Pflicht und Gewiſſen
gehandelt, daß ſie dem koͤniglichen Bau durch betruͤgliche Maaſſe des

Kalks Schaden zugefuͤget, und ohne gebuͤhrende Denunciation zu⸗
fuͤgen laſſen, welches grobe und mit einem perjurio verknuͤpfte De-

lictum den einen Zeugen ſonder Zweifel verwerflich macht. Die⸗
ſemnach ſeynd obbeſagte Zeugen ad teſtimonium dicendum inha-
biles.
XXXIII.
Perſonerum levis notæ macula notutarum fides ex arbitrio
judicis mere pendet.

XXXIV.
Maculatis adnumerantur inquiſiti.
Quant hominibus levis notæ macula notatis & ſordidum

vitæ genus exercentibus fides habenda ſit, diſputant
DD. Non eſſe illos omni exceptione majores, ex vocibus:

notam & infamiam vitæ; quæ in I. 32. §. 5. de Teſtibus occur-

runt, apparer. Eæ quippe ſynonymæ non ſunt, ſed diverſa
ſignificant, ut ex l. 2. C. de Dignitatibus patet. Interim ſecun-

dum æquitatem & in praxi non prorſus repelluntur a teſti-

monio ferendo, quin aliquando pro diverſitate circumſtan-
tiarum plenam jam fidem inveniunt, quemadmodum ſupra in
Specimine EII. de Infamia & levis notæ macula, medit. S8. g7 9.
oſtendi. Dixi in eiusdem Speciminis medit. 6. reum, contra
quem inquiritur, pendente inquiſitione, aliqua macula notari.
Addo nunc, hoc in h. un. C. de Reis poſtulatis c. 56. X de Tiftibut,
ubi reorum de crimine accuſatorum teſtimonium pendente
accuſatione latum ſuſpectum dicitur, egregie confirmari.
XXXV.

2c

—

ule 4

(

gnet, o
materis.
Oblerrata
Rllunt,

oliarit

E arbiten
Anpliore
nonnullie
lis tribu

Grcunnlta

men 1n.

ſedl

um. Oun

Alin no
Pellere e

tando t
Vel telten

conſiu

Adkerſim
Käinorbe
duum u⸗
Iuik, anit
Dunm ren
Vinenl⸗ .
lnl

Gefihrt
Gerſſen
Harſe des
ſgtop
iſfebe.
G. De
m innr.

hitun

dicym
ütant
s
Occl⸗
divelli
nſeci-
cumſtar.
ſupra n
5,G9
, colt
Poen
men,
WI.

*

Ssp. CCLXXXIII. DE ARBITR. JVD. VNIC. &c. 1209

XXXV.
Regulæ generales in dubiis circa teſtium perſonas emergentibus
obſervanlæ.

(onirnexern totam de teſtibus doctrinam hoc ſpecimine
complecti, &, quod arbitrium judicis ubique in illa re-
gnet, oſtendere. Sed excrevit opus præter ſpem abundante
materia. Et exceſſi jam diu menſuram in aliis ſpeciminibus
obſervatam. Excederem vero eam amplius, ſi omnia, quæ
reſtant, adhuc inſererem. Muto itaque conſilium, & reliqua
peculiaribus ſpeciminibus proponam, in hoc ipſo argumentum
de arbitrio judicis circa perfonas teſtium exhauſiſſe contenrus
Ampliorem, quam expedit, judicis poteſtatem feciſſe forſan
nonnullis videbor, Sed non potui magiſtratibus, quod lex
illis tribuit, adimere, nec cancellos arctiores in re, quæ pro
circumſtantiarum varietate ipſa quotidie variat, ponere. Ne
tamen in effrenem licentiam hoc judicum arbitrium abeat, ali-
quas, ſed pauciſſimas & generaliores ſaltem regulas contli.
tuam. Sumam illas ex Novella 90. cap. 7. Videhcet judex
qui in nominatis fibi ab alterutra parte teſtibus tale Witium
animadvertit, quod manifeſte illis omnem fidem abrogat, re-

pellere eos confeſtim, nec examinare debet. Huc refero
quando teſtis in re, de qua litigarur, principaliter intereſt,
vel teſtem pejeraſſe jam falfumve teſtimonium perhibuiſie cer⸗
10 conſtat, vel capitales & irreconciliabiles inter teſtem &
adverſam partem inimicitiæ intercedunt, vel teſtis pluribus
facinoribus pollutus publica vitæ infamia laborat. Tunc vero,
quum tale quid objicitur teſti, quod quidem fidem ejus mi-
nuit, animum tamen judicis non plane ab eo alienat, ſed du-
bium relinquit, ut ſi vir honeſtus ſed ſanguinis amicitiæve
vinculo cum producente conjunctus teſtis denominetur &c,
Tom. W. OOο 0Oοωο. .bù, hunc

1210 MEDITAT. AD PANDECT.

hunc examinari & deciſionem dubiorum, quæ circa perſionam
illius moventur, ad ſententiam definitivam uſque differri, at-
que adverſario exceptiones ſuas reſervari oportet. idem fa-
ciendum, quando vitium, cujus teſtis inſimulatur, illum qui-
dem prorſus inhabilem reddit, ſed de veritate ejus non certo
& indubie conſtet. Caveri quippe debet, ne, dum de his
exceptionibus altercatur, ipſius negotii diſceptatio proteletur.
Ita judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni cionoccxin.
in caſu, quo utihitas litis ad ipſum teſtem principaliter pertine-
re dicebatur, liquido tamen non oſtendebatur, ſed res altio-
rem indaginem deſiderare videbatur: Daß der angegebene Zeuge,
Curdt Chriſtoph Voigt, zwar abzuhoͤren ſey. Es werden aber Li-
tis. Denuncianten ihre gegen deſſen Perſon habende Exceptiones
billig vorbehalten. VB. R. W. Rar. dec. Dem oorgeſchlagenen
Zeugen ſtehet im Wege, daß die 600 Rthlr. woruͤber jetzo der Streit
iſt, ihm von der Litis-Denunciantin Vatern, beſage beygelegten
vidimirten Extracts aus dem Teſtamente, vermachet worden, dem⸗
nach gegenwaͤrtige Sache ihn ſelbſt anzugehen ſcheinet. Wannenhero
es das Anſehen gewinnet, ob ſey ihm, Zeugniß allhier abzulegen,
ganz nicht zu verſtatten. Alldieweil aber das Vorgeken, daß des
Zeugens eigenes Intereſſe in dieſem Proceſſe verwickelt ſey, ſo gar
deutlich aus dem beygelegten Extracte des Teſtaments nicht erſchei⸗
net, indem die ſtreitige 600 Rthlr. ihm allda nicht als ein Legatum,
ſondern in compenſationem einer habenden Foderung zugeſchlagen
werden, da denn, wenn ſolche verlohren giengen, der Schade nicht
auf ihn, ſondern auf Litis-Denunciantin, als Haupterbin, fallen
wuͤrde; bey welcher Bewandniß, und da wenigſtens dieſe vorge⸗
ſchuͤtzte Exception eine genauere Unterſuchung erfodert, die Verord⸗
nung der Rechte ſtatt ſinden muß, daß naͤmlich dergleichen wider der
Zeugen Perſonen gerichtete, aber in altiore indagine beruhende
Ex-

. (C

—
Lacepti
nochet
Kkannt.
gle tel
Cerare
10is o
gione
probatr
ect reg
13.14.
jeltes i
lol ea⸗
cooce.
ten der
Dlder
Pergſtof
MMos i
Mmmen
lcd varg
die Toch
ſA.
cig pen

2

C
mine te
Uhu fi
diile

SbP. CCLXXXIII. DE ARBITR. DIC. VNIC. &c. 1211

deloui Excepriones erſt nach der Abhoͤrung bey den Diſputationen ausge⸗
e, Ad. machet werden; ſo haben wir, immaſſen in dem Urthel enthalten,
denn dr. erkannt. Peracto exsmine, in ſententia ferenda judex cuncta,
ungii. quæ teſtium fidem ſuſpectam reddere poſſunt, accurate confi-
n n derare & cum ceteris facti circumſtantiis & reliquis, quæ in
n eims actis occurrunt, argumentis componere tandemque ex reli-
een. gione ſua & animi ſententia, quid aut credat, aut parnm fibi
o pPprrobatum opinetur, ſtatuere debet. Nec ſpernenda prorſus
H eſt regula, quam Maſcardus de Probationibus concluſ. 1359. n.
eek 13. 14. σ Micolai in proceſſu caup. 59: n. 43. præſcribunt, ut duo
s i teſtes ſuſpecti fidem unius omni exceptione majoris æquent.
mngzah Ipſi eam aliquando ſequuti ſumus, ſic menſe Aprili anni
ndee cio 10 cc xvi. reſpondimus: Es fechten zwar die Kinder die Perſo⸗
ening nen der abgehoͤrten Zeugen, deren zwey der jetzigen Producentin
ſdehen Bruder und Schwaͤgerin ſeynd, an. Alldieweil aber die beyde
r6 Burgſtoffer Zeugen wegen der Verwand⸗ und Schwäͤgerſchaft zwar
ly etwas ſuſpect, gleichwohl nicht ganz verwerflich ſeynd, ſondern beyde
tem, zuſammen einen teſtem omni exceptione majorem ausmachen,
gega und nerſt dem dritten unverdaͤchtigen Zeugen voͤllig erwieſen, daß
Gligen die Tochter den Vater einen alten Teufel und Donner geſcholten;
daß u ſo ꝛc. Attamen nec hæc regula perpetua eſt, ſed arbitrio ju-
g, ſox dicis perinde, ut ceteræ, ſubjacet.
ht Aſta
Legaon XXXVI.
ſttn Examen teſtium a notario ſuſceptum non N nullum.
hade iad
,ſele (onrraern hic DD. fere omnes, quos memorat Martini in
deſe m proceſſu tit. 20. 9 3. . 4. & inſtrumentum notarii de exa-
die Gretd mine teſtium prorſus rejiciunt, perindeque habent- ac ſi actis
Gorde nihil fuiſſet inſertum. Nec diffiteor, examen teſtium actum
4 judicialem eſſe, atque adeo a notario, qui jurisdictionem non
ziuus OoOO O0OO 2 habet,

1212 MEDITAT. AD PANDECT.

habet, ſine judicis juſſu expediri non debere. S io etiam,
noterios officio ſuo ſæpe abuti, fidemque ſuam in dies magis
perdere. Quapropter ipſi nonnunquam teſtes jam tum a no-
tario examinatos, ut fidem reperirent, iterum in judicio ſo-
lemniter examinari juſſimus. Sic certe menſe jJanuario anni
1o 15 cc xv. reſpondimus: Beklagte ſeynd damit nicht zufrieden,
daß ihnen, den vor Notario und Zeugen examinirten Peter Hucken
nochmalen gerichtlich abhoͤren zu laſſen, auferleget worden. Allein, da
das Zeugenverhoͤr ein Actus judicialis und pars proceſſus iſt „ſo
mag ſolches von einem Norario auf Anſuchen eines Theils und ohne
aufgetragene Commiſſion des Richters mit Beſtand nicht unternom⸗

men, teſte Rudinger Cent. . Obſerv. 83. ſondern muß, wenn es guͤltig

ſeyn ſoll, im Gerichte wiederholet werden. Interim examen ipſum
Propterea non eſt plane nullum. Non dicam nunc de pro-
ceſſu poſſeſſorio ſummariiſſimo, in quo uſi s judiciorum, quin
& leges nonnullorum locorum, vide Deciſ. elect. ſax. 1. & Ordin.
proc. Magdeburg. cap. 17. §. 2. roftulos notariorum admittunt.
Aliquando & in proceſſu ordinario iisdem fides habetur. Fac,
e. g. teſtem a notario examinatum, antequam examen in judicio
repetatur, mori vel abire, ut copia ejus haberi amplius nequeat.
Tunc utique inſtrumentum notarii fidem habet, arg. I. 20. C. de
Teſtibus. Conſentiunt Mevius in Conſilio 4A. n. 94. & quos ibi
allegat. Itaque & hæc res prudentiæ & arbitrio judicis relinqui-

tur. Sic reſpondimus menſe Octobri anni cio 10 cc XXIII: Es

kommt darauf an, ob die Perſonen der Zeugen dergeſtalt beſchaffen,
daß ihnen Glauben beygemeſſen werden koͤnne. Nun wirfet ihnen
zwar der Beklagte vor, es ſey der zweyte Zeuge ſein abgeſagter Feind,
auch vor der Abhoͤrung verſtorben. Alldieweil aber die dem zweyten
vorgeworfene Feindſchaft mit nichts beſcheiniger wird, alſo deſſen
vor Notarien und Zeugen gethane eydliche Auſſage, da der Tod deſ⸗
ſen gerichtliche Abhoͤrung ohne der Klaͤgere Schuld verhindert, aller⸗
dings einigen Glauben verdienet; ſo ꝛc.

C-

7

. CCLXXNXIII. DE ARBITR. JVDIC. VNIC. &c. 1213

ennn
den, “ COROLLEANRIA.
”M I. Quantamcunque judex in examinanda teſtium fide dih-
Naͤdo. gentiam & circumſpectisnem adhibeat, cavere tamen
iiſ. haud poterit, ut aliquando non decipiatur. Levitas te-
o ſi ſtium & frequentia corruptionum regi & ordin'bus Galliæ
ſn. Molini anno 1 566. congregatis legem ſalubertimam,
Ser Qquam in Germania etiam recipi præſtaret⸗ extorſit, ut,
.. ſii quæ pacta vel contractus ſummam centum librarum
let excedant, non aliter quam in fſcriptis, ineantur, neve D
ſt,6 teſtes ſuper iis recipiantur. Adſcribam ipia verba ex
1 oe awauævrticulo 54. Ordinationis Molinenſis: Avons ordonné 85
ertenua ordonnons, que dorenavant de toute choſe excedant la ſom-
MMZ me ge cent Livres pour une fois payer, Jeront puſſez con-
3. tracts par devant Notaires & témoins, par lesquels con-
pn tracts ſeulement ſera faite & recçüe toute preuve des dites
ehtd⸗ matieres, Jans recevoir aucune preuve par témoins, outre
uin , contenu aus dits contracts, ni ſur ce qui ſeroit allegué avoir
yuin. êté dit ou convenu uvant icelui, lors C7 depuis. En quoi
n. e m'entendons exelure les conventions particuliers, & autres,
i gui ſeroient Juites par les parties Cous Teurs ſeings, Neaux
9 Eritares pricéet. Servat hanc legem adhuc hodie
d Gallia, integrosque in eam commentarios ſcripſerunt
en. Baiceau, Erevin & Danti.
A 2. Prodigum a teſtimonio ferendo Pæœbmerus in Introdukck.
vos i in jus digeſtorum tit. de 1T Ktihus H. 3. prorſus repellit
nqri Propterea, quod in L. 40. de Reg. Jur. furioſo æquipare-
: G tur. At æqquiparatur furioſo non per omnia, ſed tunce
ſfſaltem, quum paciſcendo ſe obligat vel bona ſua alie-
heffn nat. At in aliis negotiis, e. g. quum delinquit vel obli-
ihen gationem adquirit, jure communi utitur, I. 6. de Verb.
Feind⸗ oblig. Igitur nec a teſtimonio arcendus eſt.
encn 3. Errorem Weſenbecii & Meieri, qui teſtes recipi &
. examinari a judice, niſi petitio akerutrius litigantis ante-
1 4 . 2. 4 —— . — . CXX
N, cedat, poſſe negant, refutavi ſupra in pecimine C .
de Interrogationibus in jure, med. 2. oſtendique, judi-
olan cem etiam non imploratum officium ſuum impertiri, &
OoOOO OOO 3 fteſtes.

1214 MEDTTAT. AD PANDECT.

teſtes, quibus ad eruendam veritatem opus eſſe videt, ſponte
evocare & examinare poſſe.

SPECIMEN CCLXXNIN.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. V.

SIGILLO CONFESSIONIS.

IJ.

Sigillo confeſſionis plus, quam æjuum & bonum ſt, vulgo
tribuitur.
IL quidem certum & in jure noſtro aperte conſtitutum
eſt, ſacerdotem, ut de iis, quæ ſibi tanquam ſacerdoti
revelata fuerunt, teſtimonium perhibeat, cogi non poſſe
c. 13. X. de Exceſſibus prælatorum, cavere quoque debere ſa-
cerdotem, ne verbo, aut ſigno, aut alio quovis modo ali-

quatenus prodat peccatorem c. 12. X. de pœnitentiis, qui contra-

faciat, peccare, c. 2. NX. de Officio judicis ordin. & graviter
puniri, can. 2. de Pænit. diſt. 6. Hæc quidem nemo repre-
hendet æquus rerum arbiter. Sanctum utique eſſe debet &
inviolabile confeſſionis ſigillum. Sed dici non poteſt, quan-
topere vulgo hanc ſanctitatem extendant, quainque ex ſigillo

nunc effecerint vinculum iniquitatis. Qui primus de celanda

confeſſione ſcripſit, Lanfrancus, archiepiſcopus Cantuarienſis,
moderatior eſt paululum. At qui eum ſequuti ſunt, Domi-
nicus ſoto da Secreto, Malderus, epiſcopus Antverpienſis, de ſigillo
confeſſionis ſacramentalis, Lochon du Secret de la confeſſion,
Lenglet du Ereſnoi, Theologus Pariſinus, du ſecret wiolahe

l
Aulltiuti,

ertores

nenoria
Ab

Ume

e hern

r,

Libblex
lunide⸗

, ſe

ng, bar
figuegl
ta: ed

uVlC ſiit

Ponitnnt
urlhi

Uuburen

rjase

lne, lie
Wnined
le cone
Chemer,
ſic, Gui

onis

nddi⸗

G C
ler 1 Chl

.D Ah

ug

itutu

erchti,
polle
te e⸗
o Ar
cohre-
glayit

rep
gebet d

t, guen⸗
en ſg⸗
, lelmni
Harients

, DNNrH
1,

.of een
„,

iwwioch

Sp. CCLXXXIV. DE SIGILLO CONFESSIONIS. rzr/

de la confeſſion modum omnem excedunt. Noſtri non eſt

inſtituti, omnes, qui circa hanc doctrinam committuntur,

errores recenſere & refutare. Indicabimus ſaltem aliquos, qui
memoriæ nunc, dum hæc ſcribimus, ſuccurrunt. Præcipuus

