dam crediterum vidua debitoris, quæ res plurimas tanquam
à ſe illatas jure dominii vindicabat, illationem hanc tanquam

dominii fundamentum probare. Et in aliquibus quidem re-

bus eam ſemiplene probarat, ut ad jusjurandum ſuppleto-

rium admittenda eſſet; in aliquibus vero, maxime in vaſibus

argenteis, pannis lineis, item ſeriniis & ciſtis, oſtendebat

tantum gentilitia ſua parentumque fuorum ſigna. Hanc uni-

cam conjecturam ſufficere, & nec jure jurando ſuppletorio
opus eſſe credidimus. Contr adicere nobis videbatur Eaber,
7 bm. Il-!. Ffffff qui

962 MEDITAT. AD PANDECT.

qui in Codice lib. 4. tit. 14. def. 47. negat, eum, qui rem mo-
bilem vindicat, ex eo ſolo poſſe obtinere, quod illam ſuis .
inſignibus aut ſui nominis inſcriptione munitam oſtendat.
Accedit argumentum legiæ I. C. de Privilegio fiſci,; in qua eæ
demum res a bonis mariti obærati ſeparari & uxori reſtitui
jubentur, quas illa ſuas eſſe LIQVIDO probaverit. Verum
Fabri ſententia vera eſt tunc, quum contra extraneum agi-
tur. At quando inter uxorem & maritum de illatione lis eft,
ſignum hoc rebus impoſitum longe fortius argumentum ef.
ſe, unusquisque videt. Nec obeſt, quod liquida probatio
deſideretur in l. c. C. de privilegio fiſei. Nam & liquida pro-
batio per conjecturas & indicia peragitur, l. 19. C. de Kei
vindicat. Denique, quod objiciebatur, potuiſſe inſignia illa
in fraudem creditorum rebus litigioſis impreſſa eſſe, hoc
ſine legitimis indiciis ſuſpicari non poteramus, quum cri-
men falſi nunquam præſumatur. Quamobrem ita menſe
Octobri anni 1724. judicavimus: Daß die Wittwe berechtiget,
alle mit ihrem oder ihrer Eltern Wappen und Namen bezeichnete
auch andere Sachen, welche von ihr eingebracht, ingleichen das
Zinn, das aus dem ihrigen umgegoſſen zu ſeyn, ſie vermittelſt Ey⸗
des erhalten wird, hinweg zu nehmen. V. R. W. Rat. dec.
Anfaͤnglich nimmt die Wittwe die von ihr eingebrachte Sachen
ſonder Zweifel hinweg. Dieſes Recht ſtreitet ihr auch der Curat.
bonor. nicht, ſondern ziehet nur den von ihr daruͤber gefuͤhrten
Beweis in Zweifel. Nun iſt zwar ſolcher freylich nicht vollkom⸗
men, und es wuͤrde in der That unmoͤglich fallen, den Beweis
Stuͤck bey Stuͤck zu fuͤhren, nachdem Fuhrleuten und dem Ge⸗
ſinde, welche hier ſtatt der Zeugen dienen muͤſſen, eine ſo genaue
Einſicht nicht verſtattet wird. Indeſſen geben doch die Frachtzet⸗
B tel und die Auſſagen der coram Notario abgehoͤrten Zeugen nebſt
den andern in actis vorkommenden Umſtaͤnden der Sachen ein ſo
ſtarkes Licht, daß die Illatio ſelber des Silberwerks, der Belten⸗
er

l
to
l.
Nui

el
tigt

das

Cy
. ee⸗

Curt
ſiftn
Nelic⸗
d

ee

SP. CCLVII. DE PROB. ARTIFIC. SEV CONIECT. 963

der Uhr, der Waͤſche, der Meublen und andern Sachen an ſich
gewiß iſt, mithin nur das quantum und die eigentliche Deſigna-
tion der Sachen etwas ungewiß bleibet, in welchem Fall die
Rechte den Glaͤubiger zu dem Manifeſtations-Eyde laſſen; Alſo
haben wir ſelbigen auch der Wittwen verſtattet, ihn gleichwohl
bey denen Sachen, welche mit ihrem und ihrer Eltern Wappen
bezeichnet ſeynd, vor unnoͤthig geachtet. 5

VI.
Conjecturæ in eriminibus tam levibus quam atrocilus ad con-
demnandum ſuficiunt.

acile prævideo, mihi objectum iri notiſſimam L. ult. C

1L de Probationibus, quæ in cauſis criminalibus vel idoneos

teſtes, vel apertiſſima documenta, vel indicia ad probatio-
nem indubitata & luce clariora requirit. Indicia vero in-
dubitata, quemadmodum jam in meditat. I. dixi, conjecturis
opponuntur. Vrgebitur deinde gravitas cauſæ, in qua vi-
ta, ſalus & exiſtimatio hominis vertitur, quæque propterea
majorem ſolicitudinem & accuratiorem probationem deſi-
derare videtur. Verum enim vero vox indubitata, quæ in
d. I. ult. occurrit, eaptanda non eſt. In vita communi ſæœpe
indubitatum vocamus, quod ſaltem veroſimile eſt. Et in
J. 10. C. de Secundis nuptiis liquidæ & indubitatæ probationes
deſiderantur ab eo, qui in Movella 115. c. 3. 9§. ult. & ex
natura negotü ſaltem monſtrare ſeu probabilia argumenta
afferre jubetur. Quod deinde ad gravitatem cauſæ attinet,
ego profecto cauſas civiles, in quibus bona omnia & for-
tunæ hominis pericilitantur, non minus graves & arduas 5

quam criminales, imo his ſæpe graviores reputo, multos-

que credo æqquiore animo laturos, ſe vita quam vitæ ſub-
ſidiis ſpoliari. Et quod in levioribus criminibus etiam con-
jecturæ ad damnationem ſufficiant, certum atque l. 6. de
Fff fff zZz WAccu-

964 MEDITAT. AD PANDECT.

Accuſationibus clare conſtitutum, & in praxi, teſte Carp-
zovio Quæſt. crim. 116. n. 51I. q. receptum eſt. Ipſi nos
ita menſe Majo anni cIo 1o ce xvI. judicavimus: Daß Kiele
nebſt der Wernerin uͤber die gewoͤhnliche Strafe der Hurerey je⸗
der 10. Tage lang im Gefaͤngniß mit Waſſer und Brod zu ſpei⸗
ſen oder 5. Rthlr. zu erlegen ſchuldig; Neumann aber mit 4. taͤ⸗
gigem Gefaͤngniß bey obgedachter geringen Koſt oder um 2. Thlr.
zu beſtrafen. Im uͤbrigen werden allerſeits Inquiſiten zu Erle⸗
gung der Proceß⸗Koſten zu gleichen Theilen billig angehalten.
V. R. W. Rat. dec. Es ſeynd zwar die wider allerſeits Inqui-
ſiten in puncto eines falſchen Trauſcheines und Paſſes vorhan⸗
dene Indicia dergeſtalt nicht beſchaffen, daß man ſelbige pro ple-
ne conviétis oder confeſſis halten koͤnnte, immaſſen Kiele da⸗
von gar nichts wiſſen will, die Wernerin, daß ſie den Inhalt
nicht verſtanden, vorgiebt, und Neumann ſein Abſchreiben da⸗
mit, daß er kein boͤſes Abſehen dabey gehabt, entſchuldiget;
Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte zufoͤrderſt auf
die Tortur, oder doch auf den Reinigungs⸗Eyd interloquiret
werden ſollen. Alldieweil aber die Strafe des gegenwaͤrtigen
delicti, wenn auch Inquiſiten deſſen voͤllig uͤberfuͤhret wuͤrden,
in Mangel eines daraus erwachſenen wuͤrklichen Nachtheils
ſchwerlich an Leib und Leben kommen koͤnnte, alſo die Tortur
hier keine ſtatt ſindet, Beyer in Delineatione Pandectarum lib.
48. tit. 18. n. 4. hiernaͤchſt, auf den Reinigungs⸗Eyd bey vor⸗
handenen ſo ſtarken Muthmaſſungen und hervorſcheinender Leicht⸗
ſinnigkeit der Inquiſiten zu ſprechen, gleichfalls bedenklich faͤllt,
vielmehr bewehrte Rechtslehrer⸗ dafuͤr halten, daß in geringen
delictis keine probationes luce elariores erfordet werden, ſon⸗
dern ein Richter auch wegen heftiger Indiciorum und ſtarker
Præſumtionen alſofort auf eine auſſerordentliche Strafe fallen
koͤnne, welches denn allhier um ſo viel deſtoweniger Zweifel hat,
da Inquiſiten/ durch unterſchiedene Facta doloſa und culpoſa,
wel⸗

1

SP. CCLVII. DE PROB. ANTIF C. SEV CONIEGT. 965

welche vor ſich einige Strafe verdienen, gegenwaͤrtige Inquiſition
verurſachet, geſtalt Kiele und die Wernerin die mit einander ge⸗

triebene Hurerey geſtehen, und ſonſt eines uͤblen Lebens von dem

fol. 42. abgehoͤrten eydlichen Zeugen bezuͤchtiget werden, jener

auch nicht leugnen kan, daß er noch bey ihr in⸗Zibberick geweſen,
und durch den einen Zeugen auch anderer Umſtaͤnde ziemlich uͤber⸗
fuͤhret iſt, daß er ihr mit Geld zu Eßwaaren an die Hand gegan⸗

gen, alſo die Vermuthung, daß er auch die falſche Briefe vor

ſein Geld ſchreiben laſſen und ihr zugeſendet, ſehr ſtark iſt, fer⸗

ner die Wernerin nicht in Abrede ſeyn mag, daß ſie beſagte fal⸗
ſche Briefe holen laſſen und ſich deren bedienen wollen, endlich
der Trauſchein unmoͤglich aus einem alten Original abg geſchrieben
ſeyn kan, indem der darunter geſetzte Nahme falſch, alſo faſt
nicht zu zweifeln iſt, daß der Schulmeiſter ſolchen ſelbſt verferti⸗
get, welche Muthmaſſung durch das aͤngſtliche Bitten ſeiner
Frauen ziemlich beſtaͤrket wird; So ſeynd wir dergeſtalt, wie in

unſerem Urthel enthalten, zu ſprechen bewogen worden. At in

criminibus gravioribus, quorum pœna mors vel fuſtigatio
eſt, ſic judicare vix quisquam audebit. Negant fere omnes
cum Carpzovio d. I. n. 49. ad impoſitionem pœnæ mortis
deveniri poſſe, ut maxime plures imperfectæ probationes

conjungantur. Poſſem aliquot exempla commemorare, ubi

indicis & conjecturis quaſi obrutus reus, tamen conſtanter
negavit, & nos omnes, etſi de veritate criminis plene con-
victi atque jurare parati, non ſuſtinuimus tamen, homicidii,
latrocinii, rapinæ pœnam irrogare, quod teſtes, qui delin-
quere reum oculis ſuis viderint, deeſfent. Effregerat ali-
quando intempeſta noéte fur villam compilaratque. Patra-
to vix facinore, dominus expergiſcitur & in veſtigio furis
abeuntis inſiſtit. Deprehendit etiam prope villam homi-
nem res ablatas portantem. Hic de furto interrogatus ne-
gat ſe Auidquam de furto ſcire, ſed: in proximo, ait, op-
Fff fff 3 pido

4

9

966 MEDITAT. AD PANDECT.

pido habito, atque huc animi cauſa ſpatiatum veni, res,
quas porto, homo nunc modo præteriens mihi donavit.
Mendacia hæc erant ſine dubio. Oppidum ultra duos la-
pides a villa jacebat. Circa mediam noctem ſpatiari nemo
ſolet. Fabula de donatione etiam cum recta ratione pugna-
bat. Et tamen non condemnatus, ſed quæſtioni ſubjectus,
&, quum hanc pertuliſſet, abſolutus fuit. Et ſecundum
ſolitum judiciorum ordinem non potuit aliter judicari, tam-
etſi nemo ex judicibus eſſet, qui furtum a reo factum in
dubium vocaret. Ridicule profecto & prorſus ad exem-
plum medici illius apud Molierium, qui veterum & a majo-
ribus ac præceptoribus ſibi traditorum inſtitutorum tenax
mavult illa cum pernicie ægrorum ſequi, quam, iis relictis,
medicinam ex novantium doctrina feliciter facere. Monen-
ti hæc mihi reſponſum fuit; conjecturis tamen iſtis omni-
bus aliquid incertitudinis admixtum eſſe; excuſationes, qui-
bus deprehenſus uſus erat, etfſi incredibiles fere, potuiſſe
tamen per rerum naturam veras eſſe; Præſtare, ut centum
nocentes abſolvantur, quam unus innocens damnetur. Et
incertitudinem quidem aliquam non nego. At illa omni-
bus rebus humanis, etiam, quum tres atuorve teſtes o-
mni exceptione majores adſunt, vel reus crimen confitetur,
ineſt. Conſpirarunt forte teſtes in necem innocentis; con-
feſſio ex tædio vitæ vel carceris facta eſt. Ita vero nemi-
nem damnari oportebit, ſi indubiam & mathematicam cer-
titudinem exigas. Hane tamen non deſiderant jura noſtra,
ſed moralem ſaltem, ſeu ſummam probabilitatem. Vide
diſſertat. noſtram de Injuſta in bomicidas indulgentia §. 21.
Nec regulam vulgarem: Satius eſt centum nocentes abſol-
vi, quam innocentem unum damnari; moror. Pugnat illa
aperte cum publica tranquillitate & ſeeuritate, cujus ma-
xime intereſt, exempla ſtatui, purgari provinciam, tolli fa-
cino-

—— — cc—

,
1.

ellk
en
nni.
ui
niſe

tum

N⸗
e 0.
terun,
. r⸗

n

SP. CCLVII. DE PROB. ARTIFIC. SEV CONIECT. 967

cinoroſos, alios a peccando deterreri. Vide c. 27. X. de Te-
Ribus, ubi in crimine adulterii, quod profecto atrox eft,
circumſpectus atque diſcretus judex motum animi ſui ex ar-
gumentis & teſtimoniis, quæ rei aptiora eſſe competit, con-
firmare jubetur. .

COXOELEANKXIA.

I. Mos oratorum & advocatorum eſt, ut, licet fortiſſimis
argumentis inſtructi, tamen leviora etiam conquirant,
atque hæc illis in diſputatione ſuper atteſtatis interſe-
rant. Non ſatis prudenter profecto. Leviora enim hæc
ſæpe aliquid ponderis detrahunt gravioribus, atque ad-
verſario materiam diſputandi ſuggerunt, quam ille, ſi
infirma hæc omiſſa fuiſſent, vix habuiſſet. Judex quo-
que, vel qui ex actis de lite refert, quos profecto homi-
nes eſſe, experientia quotidiana docet, ſæpe minutias
has ſectatur & in judicando eis immoratur. Egregie
Bayle in Dictionaire art. Gregoire I. lit. Q: Le veritable
moyen, inquit, de multiplier les repliques & les dupliques a
l'infini eſi de méler de fauſſes raiſons avec les bonnes; un
adverſaire trouvera toijours de quoi nourrir la diſpute
pendant qu'on lui donnera de faußes preuves à refuter, &
il perſuadera d beaucoup de gens, que ſa cauſe eſt tonjourt
viétorieuſe.
2. Dixi in Speeimine OCXXXV. de jurisjurandi delatione, medit.
2. juris jurandi delationem eſſe probationem in continenti
liquidam. Contraria tamen viderur ducatus Guelphici
praxis. Certe Engelbrecht in Reſolutionibus quorundam ca-
ſuum juris practicorum caſu I. ſententiam regiminis com-
memorat, qua exceptio ſolutionis chirographo cum dela-
tione jurisjurandi oppoſita in ſeparatum judicium rejecta
fuit. Ratio hujus praxeos in verbis conſtitutionis Friderici
Mrici de anno 1617. von Exequirung untadelhafter Sie⸗
gel und Briefe ponitur, quemadmodum patet ex reſpon-
ſo a Ctis Helmſtadienſibus menſe Martio anni coοοαοαRνν.
exarato: Stellet Sempronia aus einer in Haͤnden behaltenen
Obligation des Caji wider dieſen Klage an und erhaͤlt auch,

un⸗

968

MEDITAT. AD PANDECT.

ungeachtet Cajus exceptionem ſolutionis und mandati
vorſchuͤtzet, und ihr den Eyd daruͤber deferiret, ein Urthel des
Inhalts; daß die von Beklagtem unternommene Eydes⸗
Delation nicht ſtatt habe, ſondern er das libellirte Capital
ſammt den Zinſen und Unkoſten zu bezahlen ſchuldig ſey;
dawider Cajus Appellation eingewendet, und nunmehr,
wie weiter eine reformatoriam zu hoffen habe, zu wiſſen ver⸗
langet. Ob nun wol in der Fuͤrſtl. Conſtitution de anno
1617. ausdruͤcklich verordnet, daß wider klare Briefe und
Siegel allein die exceptio ſolutionis und zwar nur alsdenn,
wenn ſolche in continenti und auf unverwendetem Fuß dar⸗
gethan und erwieſen werden kan, ſtatt finden ſolle, und nach
unterſchiedener Rechtslehrer Meynung die delatio juramen-
ti pro probatione in continenti liquida nicht zu achten,

folglich auch in proceſſu executivo nicht zulaͤßig iſt, wan⸗

nenhero es das Anſehen gewinnet, ob muͤſſe voriges Urthel,
der eingewandten Appellation ungeachtet, beſtaͤtiget werden.
Alldieweil aber die Meynung derer, welche die Eydes⸗Dela-
tion pro probatione liquida und alſo in procefſu execu-
tivo vor zulaͤßig achten, ſowol in den gemeinen Rechten und
der Billigkeit gegruͤndet, als auch von vielen bewehrten Rechts⸗
lehrern defendiret wird, allenfalls aber, und daferne ja die
Praxis hieſiger Lande hiervon abweichen und nach obange⸗
zogener Conſtitution den Eyd nicht vor zulaͤßig halten wuͤr⸗
de, Beklagter gleichwol mit ſeiner exceptione ſolutionis
und dem daruͤber deferirten Eyde nicht gaͤnzlich abgewieſen,
ſondern ſelbige ihm nach deutlichem Inhalt beruͤhrter Con-

ſtitution nach geſchehener Zahlung in ſeparato vorbehalten

werden ſollen; So iſt Cajus zu appelliren wohl befugt ge⸗
weſen, und hat entweder eine gaͤnzliche Retormatoriam, daß
nemlich die Exceptio ſolutionis allhier zulaͤßig, und Sem-
pronia auf den ihr deterirten Eyd ſich ſub pœna non ju-
rantis einzulaſſen ſchuldig, oder, doch wenigſtens in ſo weit,
daß dieſe Exception und Eydes⸗Delation qnnoch in ſepa-
rato ausgefuͤhret werden koͤnne, zu hoffen⸗

SPECI

SP. CCLVIII. DE TERMINO PROBATORIO. 969

. SPECIME N CCXLVII˖.

NAEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. III.

IERMINO PROBATORIO.

ſ Probationem Auis Ratim, non exſpectato judicis jußu, ſubire
ner⸗ poteſt.
D R” videntur Ludoviei in Diſſ. de anticipatione in
d. Foro §. 14. & Martini in Proceſſu tit. 20. §. I. n. 306.
cn. quorum hic: Probationi, inquit, nemo ſe ſubjice-
hek⸗ re debet, niſi per ſententiam interlocutoriam vel decretum
ſer judicis ea ei injuncta fuerit, atque ad hanc theſin firman-
3 dam tam ibi quam in Analectis Forenſibus ad h. §. I. u. 713.
6de plurimorum locorum leges judiciarias commemorat, in qui-
⸗ bus probationis a judice impoſitæ fit mentio. At enim vero
H inde non conſequitur, judicis juſſum ita neceſſarium eſſe,
inis ⸗ ur ſine eo probatio ſuſcipi plane nequeat. Poteſt quidem
weſe juſſum hunc exſpectare probaturus, ſi velit; ſed non cogi-
tur. Cur enim onus, quod ſibi impoſitum iri prævidet,
e, Præoccupare ac ſponte ſubire & ſic compendium litis fa-
ig cere non liceat? Objicietur forſan argumentum a jureju-
rando judiciali, quod præſtari ante, quam judex id ſe enten-
tia ſua comprobaverit, non poteſt, L. 12. §. 1. C. de rebus
hſe creditig. Verum alia longe eſt jurisjurandi, quam proba-
tionis, ratio. In delatione jurisjurandi ad officium judicis
pertinet, Proſpicere, ne fruſtra & præter neceſſitatem jure-
ur, atque ut ipſa formula jurisjurandi recte & ſecundum
Tom. Il. Igg eggg natu-

970 MEDITAT. AD PANDECT.

naturam negotii concipiatur. I. 34. §. 5. & 8. de Jurejurando.
Religionis itaque & pietatis intereſt, ut judex cognoſcat,
an & quomodo jurandum ſit. Sed oblatio probationmis, quam
judex non exegit, ſuperflua quidem & inutilis eſſe, pieta-
tem tamen & religionem lædere, aut aliud damnum afferre
non poteſt. Licebit quippe judici, oblatam probationem,
ſi illa opus non eſſe animadvertat, rejicere. Si vero eam ad-
mittat, alteri parti reprobatio tamen ſalva manet. Unicum
hoc ex anticipatione probationis commodum ſentiet pro-
bans, ut, ſi ſuccumbat in probando, novas in eadem in-
ſtantia probationes adferre non prohibeatur, id quod eidem
tunc, quum judex probationem impoſuit, diemque, intra
quem probandum ſit, præfixit, non licet. Quamobrem
menſe Februario anni c1o 1o ccxvI. ſic reſpondimus: Es iſt
klagender Cammer⸗Conſulent wohl befugt geweſen, den Beweis
ſeiner angeſtellten und von⸗ Beklagten abgeleugneten Klage auch vor
Ertheilung einer Interlocutoriæ anzutreten, und hat dadurch den
Beklagten keinen Nachtheil zugefuͤget, als denen nichts deſtoweni⸗
ger ihr Gegenbeweis, Eydes⸗Delation und andere rechtliche Noth⸗
durft vorbehalten bleibet, immaſſen wir auch in unſerm Urthel er⸗
kannt.

II.
Jus Romanum terminum probatorium præſcribit, qui tamaa
moribus Germaniæ non ſervatur.

III.

n igitur, qui fimpliciter nullo die addito, probare juſſus e, .
ſemper admittitur, niſi lege provinciali aliud ſit
ſKtatutum.

Equi-

1

toi

Sp. CCLVIII. DE TERMINO PROBATORIO. 971

[◻dquidem Anth. Matthæi de Judiciis cap. 8. §. 59. de tem-
pore, inquit, intra quod fides judici facienda, nihil

nominatim libris Iuſtiniani proditum eſt: unde non male

infertur, arbitrio judicis definitionem temporis relinqui.
Sed contrarium ex l. I. C. de Dilationibus aperte patet, in
qua ad probationem in eadem provincia peragendam tres,
in pluribus ſed continentibus Provincäüs ſex, in transmarinis
novem menſes indulgentur. Equidem aliqui, in h. l. non
de ipſo termino probatorio, ſed de prorogatione ejus & di-
latione ſermonem eſſe, exiſtimant. Verum quid opus fuiſ-
ſet, dilationis tempora coarétari, judicique ſeveriſſime, ne
illa excedat, interdici, ſi ipſe terminus probatorius in infi-
nitum patuiſſet. Ita quippe nec opus dilationibus fuiſſet.
Voluerunt profecto Impp. in dicta l. I. præcidere longas pro-
bationum moras, & probaturo neceſſitatem argumenta ſua
confeſtim proferendi imponere, judicis autem arbitrium ſic
conſtringere, ut is etiam dilationem perenti ultra tres, ſex
vel novem menſes a die, quo probatio primum impoſita
fuit, computandos indulgere non poſſet. Quam explicatio-
nem nemo facile, qui verba legis paulo curatius inſpiciet,
in dubium vocabit. Etſi autem lex iſta ſatis clara, atque
etiam in can. 4. cauſ. 2. quaſt. 3. Canoniſata ſit, moribus ta
men Germaniæ, qui judiciarium ordinem priſcorum Roma-
norum penitus deſeruerunt, recepta nunquam fuir. Sed le-
ges imperii terminum probatorium ſimpliciter judicis arbi-
trio permittunt. Vide Keceſſum imperii de anno 1654. §. 50.
54. Quod ſi itaque ſententia, quæ probare jubet, nul-
kum præfigit, facultas probandi temporis quamvis longioris
lapſu non excluditur. Et licet in aliquibus provinciis termi-
nus probatorius lege ſit definitus, reſtant tamen piurimæ,
ꝗquas Martini in Proceſſu tit. 20. J. 1. n. 222. Neq4. & in Aua-
Jectis forenſibus ad b. §. I. n. 716. recenſet, in quibus hoc
Eggggg 2z factum

—

972 MEDITAT. AD PANDECT.

factum non eſt, & in quibus adeo hæc, quæ modo dixi,

obtinent. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni
cIOD ID CCXVII. nomine regiminis Buckeburgici in comitatu

Lippiaco judicarunt: Daß Klaͤgere dasjenige, was ihnen zu er⸗
weiſen obgelegen und ſie ſich angemaſſet, zu Recht erwieſen. V.
R. W. Rat. dec. Anfaͤnglich will Beklagte behaupten, es haͤt⸗
ten ſich Klaͤgere an dem ihnen nachgelaſſenen Beweiſe verſaͤumet,
indem ſie damit erſt nach Ablauf von 11 Wochen eingekommen,
da die Landes⸗Geſetze ausdruͤcklich verordneten, daß terminus præ-
judicialis zu hauptſaͤchlichen Handlungen auf 2. 3. oder laͤngſtens
4. Wochen geſetzet werden ſolle. Allein da dieſe Verordnung nicht
ausdruͤcklich von Beweis⸗Friſten, ſondern von hauptſaͤchlichen
Hand ungen, welches Wort eigentlich die Wechſel⸗Schriften und
Diſputations-Geſetze der Partheyen bedeutet, redet, ſo wird es
wol, was den terminum probatorium betrift, bey den gemel⸗
nen Rechten und der Praxi Cameræ ſein Verbleiben haben, nach
welchen deſſen Determinarion lediglich auf des Richters Gutbe⸗
finden ankommt, folglich ehe derſelbe eine gewiſſe Zeit geſetzet, nie⸗
mand ſich an dem ihm nachgelaſſenen Beweiſe ver faͤumen kan.

IV.
Terminus probatorius a die, quo ſententia probationem impo-
nens in rem judicatam tranfit, non a die publicationis
computatur.
V.
Contraria regis Pruſſiæ lex uſu non ſervatur. 4
lerumque lex, vel, deficiente lege, judex in ſententia,
qua probationem imponit, terminum probatorium de-
finit. Frequens igitur lis oritur, ex quo die terminus iſte
currere incipiat. Et tunc quidem, quum ſententia pura nec
per appellationem aut aliud remedium a viribus rei judica-

tæ ſuſpenſa eſt, res dubium vix habet. Nam ex analogia

SP. CCLVIII. DE TERMINO PROBATORIO. 973

juris & uſu judiciorum fere omnium terminus initium tunc
ſumit a die, quo ſententia in rem judicatam tranſiit. Tur-
bare quidem nuper viſa eſt hanc judiciorum concordiam

die Roͤnigl. Preußiſche allgemeine Ordnung die Ver⸗

beſſerung des Juſtitz⸗Weſens betreffend vom 21. Junii
1713. atque in §. 40. ut terminus probatorius impoſterum
a die publicatæ ſententiæ currere incipiat, ſancivit. Verum
hanc priſci juris correctionem non receperunt judicia Regi

Pruſſiæ ſubjecta, ſed ſtylum veterem retinent atque initium

termini probatorii non ex die publicationis computant, ve-
rum decendium, intra quod appellare lieuiſſet, deducunt,

ſciente & indulgente ipſo rege. Intellexi hoc ex actis ad

nos miſſis, in quibus ſupremum conſilium Regium, quod
Berolini eſt, Regis nomine regimini cuidam provinciali per-
miſerat, neglecto jure novo, quod nunquam a regimine
receptum fuiſſer vetus ſervare. Idem & in aliis provinciis
fervatur. Vide Specimen XXXIII. de Coniumacia, medit. 4

VI.
Sententig, quæ probationem impoſuit, per appellationem ſu-
enſa, terminus probatorius currere incipit, ex que

quis rejectionem appellationis non privatim ſed per
judicem reſciſcit.

&pe ſententia, quæ probationem impoſuit, per appella-
S tionem aliudve remedium a viribus rei judicatæ ſuſpen-
ditur. Et tunc quidem, quamdiu ſuſpenſa manet, termi-
nus probatorius dormit quaſi, reviviſcit autem, ſimulac ap-
pellatio rejicitur, vel ſententia prior poſt cauſæ cognitio-
nem confirmatur. Ex quo vero momento initium termini

runc computabitur? Non ſufficit profecto rejectio, ſed
oportet illam ante omnia ad notitiam ejus, qui probare de-

bet, pervenire, ne ignoranti tempus labatur. Nec priva-

Egg ggg 2 ta

974 MEDTTAT. AD PANDECT.

ta notitia ſufficit. Hæc quippe ſemper incerta & dubia eſt,

ſed requiritur, ut judex ipſe per decretum, vel litteras, vel

nuntium certiorem quem de rejectione appellationis reddat.
Antea ſecurus eſt, qui probare debet, arg. c. I2. X. de
Appellat. ibi: ex tunc terminus incipit eurrere, guam judices
contigerit litteras recepiſe. Vide quæ de ſimili caſu diſputat
Bergerus in Electis diſcept. for. p. 558. Quamobrem judica-
vimus menſe Novembri anni clo 10 ccxII. Daß Klaͤgere den
eigentlichen Tag, woran ihnen die fol. 113. befindliche Notifica-
tion inſinuirt worden, vermittelſt Eydes anzuzeigen ſchuldig ſeynd.
V. R. W. Rat. dec. Es iſt bey dieſem Streit uͤber die Deſer-
tion des Beweiſes nicht anders aus der Sache zu kommen, als,
daß ein gewiſſer Tag, woran die Norification den Klaͤgern inſi-
nuirt, ausgemachet wird. Dieſes kan nun nicht wol anders,

als auf die von Beklagtem vorgeſchlagene Art, geſchehen, daß

nemlich Klaͤgere ſolche Zeit vermittelſt Eydes anzuzeigen angehalten
werden. Demnach haben wir den letzt gegebenen Beſcheid derge⸗
ſtalt erklaͤrtt, und ſolchen Eyd Klaͤgern auferleget, dabey aber die
von Beklagtem vorgeſchriebene Eydes⸗Formul, daß nemlich Klaͤ⸗
gere gar keine Wiſſenſchaft von Remiſſion der Acten vorher be⸗
kommen noch bekominen koͤnnen, nicht in Acht genommen, weil bey
Rejection einer Appellation die Rechtskraft des Urtheils und der
terminus probatorius erſt von Zeit der gerichtlichen Norification
anhebt, die Privat⸗Wiſſenſchaft aber als ungewiß nicht attendi-
ret wird.

VII.

Ei, gui per ſententiam intra certum tempus probare, Jed ſimul
ante omnia aliud quid expedire jußus eſt, terminus pro-
batorius ſtatim, etiamſi alterum nondum
expediverit, carrit.

VII.

d.

SP. CCLVIII. DE TERMINO PROBATORIO. 975

VIII.
Multitudo tamen diſſentientium effcit, ut facile contra lapſum
termini in integrum reſtituatur.
A iduando ſententia, quæ probationem imponit, pura
non eſt, ſed ſimul, ut alteruter litigantium hoc illud-
ve ante omnia expediat, exigit. Et, ſiquidem alter quid
expedire alter probare juſſus fuit, non dubito, quin huie
terminus probatorius non currat ante, quam ille, quod de-
bebat, fecit. Interdum vero unus idemque & probare &
expedire quid jubetur, e. g. Daß Klaͤger vor allen Dingen
eine richtigere Vollmacht ad acta zu geben, und den Vorſtand
der Wiederklage und Unkoſten halber auf 30. Rthlr. hoch zu beſtel⸗
len, hiernaͤchſt den Grund ſeiner Klage binnen 4. Wochen zu er⸗
weiſen ſchuldig ſey. Sæpe nihil horum facit actor, ſed aliquot
menſes otioſus prætermittit. Accuſante igitur ejus contu-
maciam reo, quæritur, an actor facultate probandi excide-

rit. Et excidit utique, ſi rectam rationem & analogiam ju-

ris ſpectas. Mora enim & negligentia, quam in explendis
prioribus ſententiæ capitibus commiſit, prodeſſe illi non
debet. Accedit, quod, ſi cum eo conniveas, obſequium
ſuum diutiſſime differre & probationem in infinitum extra-
here poſſit. Et ſunt tamen, qui contrarium tuentur „ Ber-
lichius P. I. Concl. 38. n. 28. & Ludovici in der Einleitung
zum Civil - Proceß c. 15. §. 8. Quin imo Gribnerus in Prin-
cipiis proceſſus judiciarii lib. 1. cap. 3. ſect. I. §. 2. lit. f. con-
trariam hanc opinionem juris rationi vix convenire fatetur,
eam tamen uſu fori receptam eſſe, teſtatur. At nuper in
electoratu Saxoniæ lex nova, videlicet die Erlaͤuterung und
Verbeſſerung der Proceß⸗GOrdnung tit. 20. §. I. iſtum fori
uſum exploſit, atque terminum probatorium a die, quo
ſententia res judicata facta eſt, non quo actor alteri ejusdem
capiti ſatisfecit, computari juſſit. Ego tamen idem etiam
extra

9976 NAMAMEDITAT. AD PANDECT.

extra Saxoniam ſtatuendum exiſtimo, nec conſenſui aliquot
DD. tantum tribuo, ut opinionem ſuam juri, æquitati &
rationi contrariam judiciis obtrudere queant. Interim ſi quis
tot celebrium virorum auctoritate &, quod de uſu fori per-
hibetur, teſtimonio deceptus probationem ſibi impoſitam eo
usque, donec & alteri ſententiæ capiti ſatisfacere ipfi allu-
beſcat, differat, cum eo humanius agendum puto. Errat
ſine dubio & peccat per incuriam, ſed, qui tamen [Ctorum
clariſſimorum opinionem ſequutus eſt, reſtitutionem in in-
tegrum meretur, arg. l. 10. in fin. de Bonorum poſſeſſion. &
I. 9. §. 3. de Juris & facti ign. Ita vero, inquis, parum
intereſt, quum per reſtitutionem idem conſequatur, quod
etiam ex communi opinione habuiſſet. Intereſt hoc, quod
reſtitutus adverſario ſumtus, qui occaſione hujus controver-
ſiæ facti ſunt, refundere teneatur, arg. l. 9. §. 2. de Minori-
bus. Omnis hæc mirifice illuſtrabit ſententia cum rationi-
bus a ICtis Helmſtadienſibus exarata, quam ſupra in Spe-
cimine LXIV. de Reſtitutione in integrum ex clauſula genera-
lIi, medit. 4. exhibui.

IX.
Sententia judicis, quæ terminum probatorium lege ſtatutum
mutat, nulla eſt.
P plerisque provincis lege terminus probatorius eſt defi-
nitus. Quod ubi factum eſt, judex alium in ſententia
ſua præſcribere nequit. Accidit tamen hoc interdum, ma-
xime quum collegium aliquod juridicum extraneum juris
iſtius provincialis ignarum ſententiam concipit. Vidi nu-
per exemplum. In principatu Anhaltino terminus proba-
torius eſt ſex hebdomadum trium dierum per Ordinat.
Preceſſ. Anbalt. tit. 10. pr. Ignorarant hoc JCti M. &:
conſulti a judice quodam Anhaltino adtorem intra qua-
tuor hebdomadas probare juſſerant. Judex hanc ſenten-
tiam

un

uunt

AN

ſenneti

um,N-
eun
S N⸗
Cil.
re
e M

SP. CCLIX. DE PROB. POST TERM. PROB. ADM. 977

tiam, ſicut acceperat, publicarat. Nec actor intra decendium
quidquam contra eam monuerat, articulos tamen probatorios
non intra quatuor hebdomades, ſed aliquot diebus poſt obtu-
lerat. Excidiſſe eum probatione ſua, reus ajebat, atque aucto-
ritatem rei judicatæ obvertebat. Sed nos judicavimus, ſenten-
tiam illam in hoc, quod breviorem, quam lex, terminum pro-
batorium fecerat, nullam fuiſie arg. I. 4. C. de Sententiis & in-
terlocutionibus, ibi: contra ſolitum judiciorum ordinem. Igitur
probationem admiſimus. 5

S& PE CITM E N CCLINX

MEDITATIONVM AbD PANDECTAS
AD LIB. Xxl. TIT. III.

PROBATIONE POST TERMI.
NVM PROBATORIVM
AD MITTENDA.
I.

Demonſtratio poſt lapſum termini probatorii adbue
admittitur.

II.

Sextuplex, guod inter probationem & demonſtrationem interce
ðð dit, diſerimen obiter memoratur.

Niſcrimen inter probationem ac demonſtrationem in
vulgus notum eſt. Quinduplex illud facit Gribne-
rus in principiis proceſſus judiciarii lib. 2. c. y. §. I.
Scilicet I. quod probatio ad fatale adſtricta ſit, de-
om. II. Hhh hhh mon.

1

978

MEDITAT. AD PANDECT.

monſtratio non æque, 2. quod illa articulis includenda ſit, non
hæc, 3. quod probaturus interrogatoria adverſarii admittere
teneatur, non demonſtraturus, 4. quod probatione peracta
rotulus ſolemniter publicetur, non etiam in demonſtratio-
ne, S5. quod poſt publicationem partibus ante ſententiam
ſuper probatione diſputare permittatur, non vero ſuper
demonſtratione. Addi potuiſfet ſextum, quod in demon-
ſtratione facilius judici fides fiat, & argumenta leviora ad-
mittantur, in probatione autem majora & graviora requi-

rantur. Vide Serykii Collegium practicum in introd. ad praxin

forenſem ſect. 3. memb. 4. . 9. Sed in præſens, omiſſis ceteris,
primam ſaltem differentiam conſiderabimus. N empe de-
monſtratio ad terminum probatorium legibus provincialibus
definitum adſtricta non eſt, niſi judex in ſententia, qua illam

imponit, expreſſe tempus, intra quod demonſtrandum ſit,

adjiciat. Ita fere omnes, qui & in Saxonia & extra Saxoniam
de proceſſu ſcripſerunt, allegati a Martini in Proceſſ. tit. 20.

§. 4. n. 83. Quam doctrinam Bergerus in Electis diſc. for. tit.

20. Obhſ. I. p. 631. eo extendit, ut, quamvis judex demon-
ſtrationem ſententia fimpliciter comprehenſam deinde per
præceptum adterminum adſtrinxerit, actorem tamen impune
huic præcepto non parere, adque demonſtrationem nihilomi-
nus poſt terminum præfixum offerre poſſe, nec per hoc in pœ-
nam contumaciæ incidere, exiſtimet. Id quod duriuseulum
eſt profecto & manifeſtam contumaciam,
erat, excuſat. Itaque hanc extenſionem merito in dubium vo-
cavi ſupra in Specimine XXXIII de Contumacia, medit. 5. Alias

autem, ſi tale prœceptum non acceſſit, certum eſt, demonſtra-
tionem ad communem terminum probatorium alligatum non

eſſe, adeo ut, quemadmodum Gribnerus loco ſupra memorato
lit. a. loquitur, ne quidem poſt lapſum aliquot annorum de-

cui indulgendum non

mon.-

Ssp. CCLINX. DE PROB. POST. TERM. PROB. ADM. 979

monſtratio deſerta cenſeatur, quæ per ſententiam ad fatale cer-
tum non eſt adſtricta. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Octo-
bri anni clio 1o ccxv. reſponderunt: Wegen der Beſſerung hat die

Beſcheinigung annoch ſtatt. Denn, ob wol die Artikel faſt ein

halb Jahr nach dem Beſcheide erſt uͤberreichet worden, ſo iſt den⸗

noch bekannt, daß die Beſcheinigung ſo genau an die den proba-

tionibus vorgeſchriebene Friſt nicht gebunden iſt.
Judex, peracta probatione & elapſo termino probatorio, novam
brobationem exigere poteſt.

Corrradſtere huic theſi videntur omnes, quotquot de pro-
cefſu ſcripſerunt, qui, terminum probatorium peremto-

rium efle, eoque elapio, neminem ad probandum amplius ad-

mitti, nec ipſum judicem, ſive ex officio ſive ad petitionem
Partis, alium probationis terminum conſtituere aut parti facul-
tatem probandi permittere poſſe, quin imo nec contrarium
ſummi Principis reſcriptum loeum invenire, uno quaſi ore
Perhibent. Non exſcribam hic eorum, qui ſic ſentiunt,
nomina, nec varias, quæ de termini probatorii irrevo-
cabilitate agunt, leges fecit id ſatis Martini in proceſſu
tit. 20. §. 4. judicique ex communi doctrina omnem arbi-
trandi poteſtatem hic ademit, nihilque niſi id ſolum reli-
quit, ut ex iis cauſis, ex quibus alias reſtitutio in integrum
locum habet, eam etiam contra lapſum termini Probato-
rii indulgere queat. Ego vero judici facultatem iſtam

etiam extra cauſas reſtitutionis in integrum tribuo, atque

ab aliis tribui animadverto. Vidi certe aliquot in adtis
ad nos miſſis ſententias, quibus judex, ſæœæpe ex conſilio colle-
