ruͤhret, und auf denſelben einmal durch Erbgangs⸗Recht verfaͤllet
geweſen, deſſen Mutter hingegen, wenn gleich ihr Vorgeben ſich
wahrhaftig befindet, kein weiteres Recht daran hat, als daß ſie ihr
Eingebrachtes daraus zuruͤck fodern kan, immaſſen auch Beklag⸗
ter, wenn ihm und ſeinem Geſchwiſter die bezahlte alte Schulden
erſtattet und die Legitima ausgeantwortet werden, nichts ferner
fodern mag; So haben wir zu Beſcheinigung der Illatorum und
bezahlten Schulden eine 4. woͤchentliche Friſt, zu Determination
der Legitimæ aber einen kurzen Termin geſetzet, und Klaͤgern,
wenn er dieſe Prætendenten gebuͤhrend abgefunden, die Koͤterey
ad judiciret, die Unkoſten jedoch, weil beyder Theile Foderungen
nicht ganz ungegruͤndet geweſen, gegen einander aufgehoben.

V.
Condicio furtiva contra patrem familias, gui Jurtum famuli
fſui non impedivit, datur.

ſtendi ſupra in Specim. CXIII. de Noxali aftione, med. 5.
patrem familias ex delicto famuli ſui, quod prohibere

potuit & non prohibuit, conveniri poſſe. An vero con-

dictio furtiva etiam contra illum locum habeat, dubitari
poterat propter L. 6. de Condict. furtiva in qua is, cujus
ope conſiliove furtum factum, condictione hac conveniri
poſſe negatur. Nos tamen menſe Nov. anni C1o 10 CCc XIII.

condictionem admiſimus, moti inprimis lege 2. pr. de No-

xali actione; in qua dominus, qui patitur ſervum delinque-
re, ipſe idem delictum committere dicitur. Sic itaque re-

ſpondimus: Dieweil Dorothea Cgtharina Roſin dieſes zugeſte⸗

het, daß ihr ihre Magd, die Hagedornin, wie ſie Elgauß Ro⸗
N 2 ſen

102 MEDFTPAT. AD PANDECT.

ſen beſtehlen wolle, vorher geſaget, und ſie ſolches, wie ſie doch als
Frau gar wohl thun koͤnnen, nicht gehindert, und dadurch ſich des
Diebſtahls ſchuldig gemacht; So haben wir die Hagedornin zu
Erſetzung des Werths der ermangelnden Sachen verdammet, in
ſubſidium aber, und daferne dieſe nichts im Vermoͤgen haͤtte, der
Roſin, welche dieſen Verluſt verurſachet, bche Erſtattung auf⸗
erleget.

VI.
In condictione furtiva proceſſus ſummarius, aliquando ſum-
mariiſſzmus ſervatur.
TL condictione furtiva ſummariter procedendum eſſe ſem⸗
per, colligimus ex art. 207. Conſtit. erim. verbis: ſoll der
Richter ſolchem Klaͤger gebuͤhrligs ſchleunigs Rechtens
verhelfen. Aliquando autem lis ſummariiſſime expedienda
eſt, tunc ſcilicet, quum condicens peregrinus eſt & ex diſſito
loco, ut rem ſuam perſequeretur, advenit. Huic quippe
Germani veteres hoc beneficium dederunt, ut lis ejus confe-
ſtim expediatur. Vide das Weichbild art. 46. Vocant id
vulgo das Gaſtrecht, quod etiam hodie peregrinis competit,
teſiibus Colero de Proceſſu execut. P. 3. Cap. 6. . II. & Scbot-
telio de Singularibus in Germania juribus cap. I5. Et quamvis
in legibus Romanis juris hujus ſingularis expreſſa mentio
non fiat, trahi tamen ad id poteſt lex 2. de Re judicata, in qua
judici permittitur, tempus judicati pro cauſæ qualitate arctare.

VII.
Condictioni furtivæ præſcriptio olſtat.
An res furtiva plane præſcribi poſſit, dubitari poterat,
propter verba art. 209. Conſtit. erim. Kan an ſolcher
geſtohlner oder geraubter Haabe durch einige Laͤnge der
Feit kein Gewehr erſeſſen werden. Verum articulus hie
de ordinaria longi t emporis præſcriptione intelligendus eſt,
non

—

doch i
Hſchde
dorni
tunet, in
hetie de
ttvng n

Apdo ſur.

eſſe ſen.

ſoll da.

Rechtens

Npeclelt

ic guign

ju 8 conte
Vocant
colopeil
ll⸗

ſſa meltqi

Ar; in u
tate anehus

i Men
an ſlc
Linnen
tticu .
aUen
dlien
ig

Sp. CL. DE CONDICTIONE TRIFTICIARIA. IO3

non etiam excludit tempus longiſſimum, ut recte illum ex-

plicat Ludovici in notis ad eum. Igitur is, qui rem furtivam

bona fide per triginta annos poſſedit, domino illam petenti

exceptionem præſcriptionis recte opponit ex L. 3. C. de Præ-
ſeript. 30. vel. 40. ann. & MWovell. I19. Cap. 7. Eadem exceptio
competit etiam contra condictionem furtivam, non quidem
furi ipſi, qui nunquam præſcribit, ſed tamen heredi ejus bo-
nam fidem habenti.
C O OO E LC ANTI A.
1. Condictio furtiva contra eum locum habet, qui ſeiens,
ubi res furtiva lateret, domino tamen quærenti eam
non indicavit, c. 4. X. de Furtis.
2. Dominus in bonis furtivis hypothecam tacitam non
habet. Quare Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
CIO1O CcxIII. in duobus concurfibus creditorum Guſtro-
via ad eos miſſis dominos rerum furtivarum inter cre-
ditores chirographarios collocarunt.

☛☚

SPECIMEN CL.

MEDITFATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIII. TIT. III.

CONDICTIONE TRIITICIARIA.

I.
Condictio triticiaria adbuc in uſu eſt.
II. ,
In bac condictione debitor moroſus præſtat æſtimationem
maximam, quam res poſt moram babuit.
Hac æſtimatio maxima etiam debetur tunc, quum certum
praæſtandi tempus fuit praſinitum, nec oſervaiarnt-
Son-

104 MEDITAT. ALD PANDECT.
(Hads n triticiariæ locum aliquem in his meditatio-

nibus datum eſſe, mirabuntur, qui cum Mornacio,
Autumno, Grœnewegio ſibi perſuadent, nullum hujus
condictionis uſum hodie ſupereſſe. Et fateor ipſe, nomen
in foro occurrere nunquam. At ſi rem ſpectas, nihil uſita-
tius video, quod & jam ante me animadvertit Haberus in
Prælect. ad tit. D. de Condictione triticiaria §. 13. Inprimis
vero tunc condictio hæc adhibetur, quum debitor in præ-
ſtando eo, quod debuit, moram fecit, atque res interim in
eum ſtatum devenit, ut vel promiſſum præſtari plane non
poſſit, vel creditori id accipere aut inutile aut damnoſum
futurum ſit. Accidit hoc ſæpe. Et tunc abſurdum foret

aut iniquum, debitorem damnari ad dandum id, quod ab

initio in obligatione fuit. Condemnandus ergo eſt in æſti⸗

mationem. Hoc fit in condictione triticiaria. Nemo igi-

tur non videt, confugiendum eſſe frequenter ad hanc con-
dictionem, etſi nomen non adhibeatur, ac ſæpe a judice &

advocatis ignoretur. Sed qualis in hac actione æſtimatio

ob moram debitoris præſtari debeat, hoc tot tantisque dubiis
involutum eſt, ut ex illis ſe extricare difficillimum fit. Ob-
ſcuræ, quæ hoc argumentum tractant, leges præœæterea invi-
cem pugnant, nec, niſi infinitis limitationibus adhibitis, con-
ciliari poſſunt. Ipſe Cujacius tract. EIII. ad Africanum in L.
37. Mandati p. 5y55. nullum ait eſſe vel judicem, vel patronum
vel jurisconſultum, qui non hæreat maneatque ſuſpenſus,

quoties tractetur hac de re. Et Berger. in Elect. Diſc. for. p.
160. commemorat non neminem, qui, quamvis magnum ſi-

bi inter jureconſultos nomen pepererit, tamen hio ſe haſtam
abjieere ingenue pofiteatur. Strykii hec in familiaribus
ad Bergerum literis verba fuiſſe, Bergerus ipſe mihi olim

dixit. Quæ quum ita ſint, æquitatem & rectam rationem
optimam legum conciliatricem, adhiberi oportet. Se-

cun-

— — — — — —.

i

Gitato.
rugein⸗
n hujns
nonen
A Ut.
herus ir
Iuprimis
bin pre⸗
ntenim n
lane hon
Amnolun
uun foret

GvOd 40.

t in el⸗
ſemo ig⸗
lanc co.
jucice i
Eſtimmatin
de Eudis
ah. 0
etetel
Uibits ⸗
orunin .
lpanonn
ſlgenlis
Neſn
nagoun
oſe luln
familinti
mihi
n nuim

EE

SP. CL. DE CONDICTIONE TRITICIARIA. 105

cundum hanc vero quidquid damni ex mora debitoris in
creditorem redundat, & quidquid lucri per eam moram il-
li abſcedit, hoc omne debitor penſare debet. Sed quia id

difficillimum probatu foret, breviſſima & commodiſſima

via eſt, ut æſtimatio maxima, quam res poſt moram ad hoc
usque tempus habuit, præſtetur. Conſentit mecum Pufen-
dorffus de jure naturæ & gentium lib. 5. c. 7. §. 7. Quodſi, in-
quiens, debitor ſit in mora, & intereæ rei pretium mutetur,
anxie disquiritur ab interpretibus juris Romani ad lI. vinum
22. de rebus ereditis, cujus temporis & loci Keri debeat æſti-
matio. Ubi uiſzmum videtur, ut æſtimatio hat pro tem-

pore & loco ſolutionis; ſed ſi interea, dum debitor moras

nectit, pretium fuerit mutatum, id debitoris damno ſit. Non
obeſt mihi, quod æſtimationem pro tempore & loco ſolu-

tionis fieri jubet. Satis enim verba ſequentia indicant, pre-
tio poſt illud tempus mutato, æſtimationem maximam
ipectari oportere. Convenit idem & legi 8. §. I. de Con-
dicétione furtiva & legi 3. de Condictione triticiaria ubi verba:

ad tempus moræ reducenda æſtimatio; non poſſunt aliter,

quam de æſtimatione maxima poſt moram explicari; junge
L. 37. Mandati. Leges, quæ contradicere forte videntur,
quum plurimæ ſint, ſingulæ hic explicari & conciliari ne-
aeunt. Conciliatio optima eſt, ut eas ex æquitate & legi-
bus ſupra memoratis ſuppleas. Sic optime reſpondebitur
ad L. 22. de Kebus ereditis & L. 10. de Conditctione triticiaria,
quæ maxime nobis objiciuntur, in quibus tanti lis æſtimarj
jubetur, quanti fuit eo die, quo res dari debuit. Adden-
dum nempe hic eſt, quo ſupra Pufendorffius, quum idem
diceret, addidit, & quod in L. 37. Mandati additur, hic au-
tem ex analogia juris tacite ſubintelligitur: ſi interea, dum
debitor moras nectit, pretium fuerit mutatum, id debitoris
damno eſt; ſeu, quod eodem recidit, tunc debitor æſtima-
Zom. III. . S tio-

106 MEDITAT. AD PANDECT.

tionem, quæ poſt moram maxima fuit, præſtat. Adjuvat
mirifice hanc ſententiam noſtram & rebus judicatis illuſtrat
PBergerut in Electis Diſc. for. pag. 156. gg. Unica tamen,
quam pag. 158. addit, limitatione parum abeſt, quin totam,
quam elegantiſſime & operolſiſſime præſtruxit, regulam

evertat. Ait: ſi convenerit, ut certo tempore mero ſolveretur,

nequt tamen ſoluta fuerit; tunc æſtimatio eſt conſideranda,

quæ fuit eo tempore, quo convenit, neque exinde, mora licet

commiſſa, æ&ſtimatio ereſcit, I. 22. de K. C. I. ult. de tritic. act.
I. 22. de O. & A. lI. 59. de V. O. l. I1. de rejud. Igitur regula
procedit in ſolis obligationibus puris, non in conceptis in diem.
Quæ ſententia, quamvis inprimis L. 37. Mandati impugnari
queat, & a DLD. communiter improbetur, tamen & &uitate

ſe commendat, & teſtibus Sandio, Lib. 3. tit. 4. defin. 8. in
ſin. Huberoque, prælect. ad z tit. de condict. tritic. §. y. in
Curia Friſia recepta eſt. Ita vero parum nobis proderit
regula, abſorbebitque illam fere hæc limitatio. Nam

pleræque lites circa hoc oriuntur, quid præſtandum ſit a
debitore, qui die ad hoc præfinito non fatisfecit obligatio-
ni ſuæ. Nullam profecto video rationem, cur hunc miti-

us tractari oporteat aliis moroſis debitoribus. Eſt hoc aper-

te contra L. 37. Mandati, quæ debitori die ſua non ſolventi

fruſtrationem ſuam prodeſſe debere negat. Ad leges ve-
ro, quas Bergerus pro firmanda limitatione iſta allegat, po-
tiſſimas, ſupra reſpondimus. Et ipſe Bergerus in Oecono-
mia juris p. 584. memorat probatque reſponſum JCtorum

Vitembergenſium limitationi prorſus contrarium: Daß

Beklagter die libellirte 61. Scheffel Kornpaͤchte, und zwar, ſo
viel die allbereit verfallene betrift, nach dem hoͤchſten Werth,
als ſie nach der Verfallzeit gegolten, Klaͤgern zu erſtatten ſchul⸗
dig. Similiter JCri Helmſtadienſes menſe Junio anni cis 10-
ccxv. in caſu, quo venditor emtori frumentum venditum

die

2— —

=ÿú — —

— —

SP. CL. DE CONDICTIONE TRITICIARIA. 107

—

die ad hoc præfixo ex füutili cauſa tradere recuſaret, at-
znen . que poſtea æſtimatio frumenti varie mutata fuerat, judi-
“ carunt: Daß Beklagter, ſeines Einwendens ungeachtet, Klaͤgern
HWüũr die verſprochene viertehalb Wiſpel Rocken, den Wiſpel vor 26.
Su Rthlr. annoch zu liefern, ingleichem alle durch die verweigerte Liefe⸗
rnn rung verurſachte Schaͤden, nebſt dem Intereſſe, ſo viel nemlich N
unti, nach der Zeit bis jetzo das Korn am hoͤchſten gegolten, zu erſtatten,
inliu auch die auf dieſen Proceß verwendete Unkoſten, nach vorhergehen⸗
itir der deren Liquidation und richterlichen Ermaͤßigung, zu bezahlen
nl ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. dec. Es iſt Beklagter, vermoͤge
in in gerichtlichen Vergleichs, ſchuldig geweſen, Klaͤgern viertehalb
Hugnan Wiſpel Rocken, den Wiſpel vor 26. Rthlr. auf den 2ten Junii
eluint zu liefern. Als nun Klaͤger ſelbigen Tages gekommen, hat er
in 81 Beklagten ehe nicht, als gegen Abend, antreffen koͤnnen, welcher
ihm zwar den Rocken zu liefern bereit geweſen, jedoch anderer Ge⸗
poceit ſtalt nicht, als wenn Klaͤger ihn noch ſelbigen Abend abholen
„ N wuͤrde. Da aber dieſer folches nicht bewerkſtelligen koͤnnen, iſt
Pun i jener, ungeachtet Kaͤufer vor 24. Stunden 1. Rthlr. Boden⸗Zinß
bligatio⸗ geben wollen, von dem geſchloſſenen Kauf wieder zuruͤck gegangen.
nne ni In Betrachtung nun dieſer und anderer vorkommenden Umſtaͤnde,
hoc de ſiehet man wohl, daß Beklagter nur einen vergebenen und unge⸗
nſolieli gruͤndeten Prætext geſuchet, ſein Wort zu brechen und den Ver⸗
leges e gleich aufzuheben. Dieſemnach ſehnd wir bewogen worden, den⸗
leetr ſelben nicht allein zu Lieferung des Korns, ſondern auch zu Erſtat⸗
1 Oren: tung aller Schaͤden, Koſten und Intereſſe anzuhalten. Und da⸗
n Crnd mit es wegen dieſes von Klaͤgern fol. 38. b. gefoderten Intereſſe
um: 1 keinen neuen Streit geben moͤge, ſo haben wir nach Anleitung
5 nt/ der Rechte auf den hoͤchſten Werth des Korns nach Verflieſſung
in ſelbiger Zeit erkannt. =
ſunan

108 MEDTTAT. AD PANDECT.
S P ECIMEN CL I.

ME DITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XIII. T IT. IV.

EO, QVOD RECTO LOCO

DARI/OPORTET.

Ni, qui certo loco promiſſum alio in loco petit,
obſtat exeeptio pluspetitionis §. 33. I. de Actio-
nibus. Quam ut excludat cauiam, cur alibi pe-
4 tat, in libello exprimere debet.
2. Qui alio in loco ſe daturum promittit, is ejus loci
& legibus & foro & æſtimationi ſe ſubjeciſſe cenſetur,
arg. L. 22. de rebus erediti’ß. Quare quum duo Ham-

1.

burgenſes Hamburgi cambialem cöntractum iniiſſent, ſed

Lipliam ſolutioni deſtinaſſent, litem deinde inter illos or-
tam ICti Vitembergenſes non ex ſtatutis cambialibus
Hamburgenlſibus ſed Lipſienſibus deciderunt.
3. Solemnia tamen contractus non dijudicantur ex
juribus loci, qui ſolutioni deſtinatus eſt, ſed ejus, in quo
negotium geſtum fuit. Vide Jupra Specimen LXXIII. de
Foro contractus & geſtæ adminiſtrationis, med. 3.

SPECIMEN CLII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIII. TIT. V.

PECVNIA CONSTITVTA.

I1. 3 it Gothofredus ad L. I. §. I. de Pecunia conſtit. lit h.

mulierem pro alio conſtituentem teneri, ſi mo-

do non interceſſerit. Ego vero mulierem nun-
quam

148

900

0 petit
e Acir.
Albi pe.

ejus h
cenlſetuny
uo Han-
ſent, ſel
illos or.
mbialibi

cantur e
8, in qud⸗

YXIILI N

—

50749

VII

,
onſi. ſe
eri 1 ine⸗

ſerem ,
lieren

Sp. CLII. DE PECVNIA CONSTTTVTA. 109

quam ex conſtituto debiti alieni obligari, ſed exceptionem

SCti Vellejani ei ſemper prodeſſe, puto, arg. L. 2. §. 4. 4d

SCtum Vellejanum. Adde L. 18. C. eod. ibi: aliqua ratione.
Nec contradicit Ulpianus in L. I. §. 1. de Pecunia conſtit.
Is enim, dum mulierem ex conſtituto teneri dicit, conſti-
tutum debiti proprii intelligit.
2. Conſtitutum debiti alieni ſine interceſſione eſſe non
poteſt, ut recte ſentit Salmaſius de Modo uſurarum p. 725.
Refellit Salmaſium Gundlingius in Gundlingianis Part. 20.
cap. 4. §. 16. ſed ipſe facile refelleretur. Duo exempla ha-
bet, in quibus conſtitutum ſine interceſſione adeſſe putat,
primo, ſi mulier alterius debitum ſuſcipiat, nihil ab eo re-

ceptura, deinde ;iſi jam accepit pecuniam ab eo, pro quo

conſtituit. At utrobique vera ſubeſt interceſſio. Et prio-

ri quidem caſu mulier, quæ donandi animo ſe pro altero
obligat, plane non obligatur per claram L. 4. F. I. ad &Ctum.
Vell'janum. Poſteriore vero caſu, quo mulier conſtituens
pecuniam, pro qua conſtituit, a debitore accepit, interce-

dit etiam, ſed, quia damnum non patitur, SCto Velle jano

haud juvabitur. L. 16, pr. ad §Ctum V'ellejan.
3. Quod in L. I. & 2. C. de Fidejuſſoribus minorum di-
citur, fidejuſſorem minoris teneri, etſi ipſe minor non te-
neatur, hoc quoque ad conſtituentem pertinet, arg. L. I.
§. 7. de Pecunia conſtit. Ita reſponderunt Cti Helmſta-
dienſes menſe Decembri anni cio 10 ccxvI. Die vorgeſchuͤtzte
Minorennitas kommt dem Beklagten, welcher majorenn und
an des Schuldners Stelle getreten, nicht zu ſtatten.
4. Qui conſtitutum definiunt pactum iteratum, defen-

di poſſunt, dummodo ſciant, priorem obligationem, quæ

conſtituitur, non ſemper ex pacto eſſe, ſed ſæœæpe ex contra-
u vel alia etiam cauſa, lege, æquitate, oriri poſſe. Vide
L. I. §. 6. 7. 8. de Pecunia conſtituta. Accuratius conſtitu-

tum definies per pactum, quo obligatio anterior repetitur.

5. In

170 MEDITAT. AD PANDECT.
5§. In Auth. Si quando C. de Conſtituta pecunia & fonte
ejus Movell. 115. c. 6. imperſonalis promiſſio: ſatisfiet; con-
ſtitutum eſſe & promittentem obligare negatur. Id quod
necnos in dubium vocamus, ſed hoc ſaltem addimus, ver-
bPa'lea minimum hoc operari, ut, qui ea protulit, ad jusju-
randum purgatorium, quod de ſe locutus non ſit, adigi
poſſit. Ita ICti Helmſtadienſes menſe Januario anni

cIio 19 ccxv. reſponderunt: Ob wol Beklagter nicht ſchlechter⸗

dinges von dem Seinigen die Zahlung verſprochen, ſondern nur
geſaget, Klaͤger ſolle bezahlet werden; ſo wuͤrket doch dieſes, daß
er imperſonaliter geſprochen „wenigſtens ſo viel, daß ihm das

Juramentum purgatorium, ob er nemlich die Worte nicht von

ſich ſelbſt verſtanden „auferleget werden muß.

S P EC IL M E N CLIII.

MEDITATIONVM. AD- ?ANDECAS
AD LIB. XIII. TIT. VI.

coNMODATO

agnanimitatem Hiſpanorum laudant vulgo, Va-

riaqque ejus exempla narrant. Inter cetera hoc
et am commemorat Madame d Auno) in. P. I.
Itinerarii Hiſpanici epiſt. 10. quod, ſi quis al-
teri famoſum illud & ſolemne cum tauris certamen ini-
turo equum commodet „isque equus in eo certamine pe-
rierit, commodans tamen reſtitutionem damni, quantum-
cunque id ſit, petere non ſoleat, ſed generoſe remittat.
Verum magnanimitas hic nulla fubeſt. Lex ipſa actionem
denegat. Nam qui rem commodat ad uſum periculi ple-
num, in culpa ipfe eſt, nihilque repetit. L. ult. commodati.
2. Com-

el
1e

1 kone
fiet; on.
Id H
wus, ver.
ad usu.
ſit, ad
lurio anli

Pndergoag.

ſeſes, da
ihin di
nict dun

CTN

tennn
noy
l “
tamen i
ertamnine e
1 GMenm
ole tenin
hla dine
petiel 1

CM nnali
2 (.

SP. CLIII. DE COMMODATO. III

Commodatarius commodanti rem commodatam

reheienti exceptionem dominii opponere nequit, ſed rem

prius reſtituere & deinde vindicare debet, arg. L. 25. C. de
Locato & conducto. Nec audiendum puto commodata-
rium, etſi jus ſuum in continenti docere paratus ſit. Spo-
lium enim committit commodans, dum reſtituere detrecçtat.
L. 20. de Adquir. vel amitt. poſeſ. & arg. L. 12. gJe Ei & vi
armata. At ſpoliatum ante omnia reſtitui oportet, ut ei
ne reſpondere quidem oppoſitæ exceptioni neceſſe ſit.
Nequeo ergo probare reſponſum Ctorum Vitembergen-
ſium apud Bergerum Part. 2. Reſponſo 81. quo viduæ, quæ
relictum a defuncto marito ſuo equum fratri ejus commo-
daverat, exceptionem ſpolii contra fratrem hunc, quum is
equum tanquam jure ſucceſſionis ad ſe devolutum reſtitue-
re detrectaret, denegarunt. Excuſat quidem hoc reſpon-
ſum Suevus in diſſert. de Edicto D. Marci S. I8. 19. ex hac ra-
tione, quod ſpolium ſine interverſione poſſeſſionis non
committatur, poſſeſſio vero, quam vidua ipſa in fratrem
tranſtulerat, interverſa dici non potuerit. Verum inter-
verſa fuit utique. Dicit claris verbis Marcellus in L. 20. de
Adquir. vel amitt. poſ-. interverti domini poſſeſſionem,
quum repoſcenti ei commodatum non redditur, niſi juſta
& rationabilis cauſa non reddendi fuerit. Hæc juſta & ra-
tionabilis cauſa eſt, ut recte ait Gotbofredus ili lit. X. quan-
do commodatarius Propter factos in rem commodatam
ſumtus jure retentionis utitur. Quæſtionem autem domi.
ni referre, & cauſam poſſeſſionis ſibi mutare, eſt contra L.
3. §. 19. de Adquir. vel amitt. poſ. atque adeo Pro juſta & ra-
Tionabili cauſa venditari nequit.
3.Pleræque Moodtii emendationes & conjecturæ te-
merariæ ſunt. Illa vero, quam habet Probabilium juris ci-

vilis libro I. cap. 4. & libro 4. cap. 3. feliciſſima eſt & forſan
omnium

112 MEDITAT. AD PANDECT.

omnium optima. Sic nempe in L. 13. §. 1. de Pignorat. adct.

legendum eſſe dicit: Venit in bac actione & dolus & culpa;

æt in commodato venit & cuſtodia. Nihil hac correctione

naturale magis. Er tamen effugit ea oculos perſpicaciſſi-
mos tum aliorum, tum magni, quod mireris, Cujacii in lib.

19. Olſerv. 24. Nunc de veritate illius dubitabit cordatus
nemo, & quia tam facilis eſt, credent multi, ſe eam & fine
Noodtio reperturos fuiſſe. At nota eſt fabula de ovo Chri-
ſtophori Columbi. W .
4. In priſco jure Saxonico commodatarius damnum,
quod caſu fortuito in re commodata accidit, ferre jubetur.

Sic enim Speculator vetus lib. 3. art. 5. Welcher Mann dem an⸗
dern ſein Guth thut bezahlen, (deponit) wird es ihm geſtohlen oder
geraubet, oder verbrennt es ihm, oder ſtirbt es, ob es Vieh iſt, er
darf do keine Noth um leiden, thar er ſein Recht darzu thun, daß der

Schaden ohne ſeine Schuld ſey geſchehen: was man aber dem Mann
zu gebrauchen leihet, (commodat) oder zu Pfande verſetzet, das ſoll
er unverderbt wiederbringen dem, der ihm liehe oder verſatzte, oder
ſoll es ihm gelten nach ſeinen Wuͤrden. Ex quibus verbis ſatis
apparet, jure Saxonico commodatarium commodanti, ſive
res commodata plane perierit, ſive ſaltem caſu fortuito dete-
rior facta ſit, ad damni hujus reſtitutionem obligari. Minus
igitur accurate Colerus P. I. deciſ. 7. &, qui eum ſequitur,
Carpzovius P. 2. C. 26. def.,6. hunc textum, cum jure Ro-
mano eum conciliaturi, de deterioratione ſaltem rei, non
etiam de ejus interitu explicant. Quanquam, & ſi hanc inter-
pretationem, quæ tamen verbis antecedentibus apeèrte repug-
nat, recipias, nihilominus pugna, quæ inter jus Romanum &
Saxonicum intercedit, non tolhitur, ut quidem illi arbitrantur.
Leges enim Romanæ nec eo quidem caſu, quo res ſine culpa
commodatarii deteriorata fuit, eidem reſtitutionem damni
imponunt. L. 10. pr. commodati. Videndum vero nunc eſt,
utru

E — — r

—
t.
cuhe;
dtione
caciſſ.
in 1il.
ordatu⸗
n ne
0 Chr-

WWNuI,
fnbetur
Derd o
dhtenode⸗
eh ſ,
n doß N
enn Mant
4,deaſl
, 00
rbis ſaris

nti, INhe.

ito ele⸗
tj. Minns
ſequiu
1 jure No⸗
Yei . 1⁰¹
nc intel⸗
e repng.
manumm
Kiren
6 nee ⸗
em m
nune l⸗

n
uhrun

—

—

Sp. CLIII. DE COMMODATODO.. 3

utrum æquius ſit jus Romanum, quod commodatarium ab

omni caſus fortuiti præſtatione liberat, §. 2. I. Quibus modis

re contrab. obl. L. 18. pr. Commodati, an vero Germanicum,
quod commodatario eandem injungit. Non pauci jus Ger-

manicum præferunt, inter quos etiam videtur eſſe Pufen-

dorſius de ure nat. & gent. l. 5. c. 3. §. 6. qui diſtinguit, utrum
res commodata, quæ apud commodatarium periit, apud
dominum quoque interitura fuiſſet, an non. Altque hoc
poſteriore caſu reſtitutionem omnino ex regulis æquitatis
fieri debere putat, quum alias, ut verbis ejus utar, mea mi-

hi benignitas nimio conſtaret, ſi prater uſum gratuitum re

quoque ipſa mibi ſit carendum, gquam non eram perditurus,
albigue altero ſi fuiſſet. Weque apparet, cur ipſe magis, quam
alter, infortunium præſtare debeam, guum bice utique occa-
Konem præbuerit, ut idem rem meam incurrere poſet. Ego
vero nondum ſatis iſtam æquitatem perſpicio, propter quam
a regula communi: res perit ſuo domino; ſit recedendum.
Is certe, qui occaſionem ſaltem ſive, ut cum philoſophis
loquar, cauſam ſine qua non, uti commodatarius, damno
alicui dedit, nullibi ad id reſarciendum obligatur, ſi ejus-
dem culpa abſit. Sed, ais, iniquum eſt, commodanti ſuam
liberalitatem nocere. Longe, inquam, iniquius foret, com-
modatarium majus ex commodato periculum ſuſtinere &
damnum metuere, quam ea ipſa, quam percipit, utilitas
eſt. Accedit, quod commodatario plerumque cum com-
modato etiam propriæ res pereant. Hunc itaque præterea
reſtitutione commodati onerare, impium quoque foret. Er-
go æquitati non repugnat, commodantem damnum', quod
occafione liberalitatis ſuæ ſentit, inter ceteros caſus fortui-
tos ferre. Neque jus divinum ſententiæ noſtræ repugnat,
quod Exod. XXII. I4. I5. diſtinguit, utrum commodans ab-
ſens fuerit, quum res commodata perirer, an præſens; at-

Tom. III. P que

„

114 MEDITAT. AD PANDECT.

que illo caſu ammOdharmstiihn ad reſtituendum obligat, hoc
autem abſolvit. Ratio enim ejus diſtinctionis eſt Præſum-
tio culpæ in commodatapio „ qui rem', ſi omnem diligen-
tiam adhibuiſſer, ſervare potuiſſe videtur; 3 quam culpam
commodans abſens difficillime probare poteſt. Igitur, ut
Kivetus ad eum locum ait, reſtitutio eſt imperata ad caven-
dos dolos & acuendam diligentiam in alienis relus cuſtodiendis.
Quodſi vero dominus præſens ipſe, caſum fortuitum inter-
ceſſiſſe, viderit, vel is etiam aliunde liquido queat demon-

ſtrari, dubium non eſt, quin commodatarius, ceſſante ſu-

Pra dicta ratione, de jure quoque divino debeat liberari.
Ceterum, quod ad uſum judiciorum attinet, illi ipſi quo-
que, qui juris Germanici diſpoſitionem æquiorem putant,
jus tamen Romanum moribus obſervari fatentur. Vide
Sebilterum Exerc. 25. §. 19.

SPECIMEN CLIV.

MEDITATIONVM. AD FANDECIAS

AD LIB. XiIr. TIT. VI.

C V L P A.

Doctrina de culpæ præſtatione controverſiſima eft.
II.

Communis de illa ſententis retinetur && explicatur.

. ulla forte res majorem doctoribus diſceptandi mate-
riam dedit, quam doctrina de culpæ præſtatione.
Exercuit illa ingenia Ctorum vererum & recentio-

rum. Norunt plerique, quantopere ea non ita diu colliſe-

rit

—
gat boe
Preſun.
Cilgen.
culpam
ut, u
d cuur.
NPolenti
um imer.
t demmn
lante Il
liberant
idl quo⸗
n putane
V:

,

2I46.

14.

utur.

ndi ie⸗ .
n
ineo.
dad .

SP. CLIV. DE CVIPA. 115

rit invicem magnos viros Coccejum & Struvium. Sruvius

ſcilicet in Exerc. ad z. 19. §. 41. deſeruerat communem opi-

nionem, & diſcrimen, quod vulgo inter culpam levem & le-
viſſimam faciunt, fere ſuſtulerat. Novior hæc ſententia vi-
ſa eſt Coccejo, quamvis penitus nova non ſit. Quippe jam an-
te Struvium Donellus in commentariis de jure civili lib. 16. Cap.
7. nihil prorſus inter levem & leviſſimam culpam intereſſe,
operoſe affirmarat. Quidquid ſit, Coccejus duplici diſſertatio-
ne de Doli, culpæ, & negligentiæ præſtationibus in quolibet ne-
gotio doctrinas, & receptam vulgo & novam, ut credebat, Stru-
vii refutare aggreſſus eſt, atque ipſe novam propoſuit, non
tres ſed plures culpæ gradus fingens, ac culpam à negligen-
tia etiam diſtinguens. Reſpondit Coccejo Struvius in deciſioni-
bus Sabbathinis, paulo iniquius, ur Coccejus queſtus eſt, qui
Struvio collationes juridicas, quibus tota culparum materia a
prima origine pauciſſimis luculenter deducitur, defectus, qui in
en haäctenus exſtitit, curate ſuppletur, &, quæ deciſionibus
Jabbathinis contra eam opponuntur, ſolide refutantur, oppo-
ſuit. Num Srtruvius porro quid in hoc argumento ſcripſe-
rit, & an diſſertationem, qua intricatam culparum materiam
dilucide ſe expoſiturum & cogitationes ſuas ſolide ex ipfſis
apertis legum verbis firmaturum in Exerc. ad z. 19. §. 41.
Pollicitus eſt, ediderit, fateor me ignorare. Utut vero edi-
derit, non multum operæ in ea legenda conſumam. Ho-
minem quæro, qui mihi ex tenebris, in quibus doctrina de
culpis abſtruſa latet, emergere cupienti lucem accendat.
Hoc vero nec Struvius nec Coccejus faciunt, ſed diſputatio-
nibus novisque inventis ſuis etiam caliginem augent. Vo-
lui ipſe novam, qua ex difficultatibus iſtis exirem, viam re-
perire & meditatus ſum diu. Sed obſtructa omnia dubiis
legibusque obſtantibus animadverto, ut meo ingenio ea ſu-
perare prorſus deſperem. Potuiſſem cum Serykio in Uſn
. P 2 moder-

116 MEDTTAT. AD PANDECT.

mioqerno tit. Commodati §. 12. omnes DD. diſputationes de-
ridere, & rem totam judicis arbitrio relinquere. Et pro-
fecto judices hoc arbitrium, etſi id illis non tribuas, ſatis
per ſe ſumunt. Sed præſtat tamen, illos regulis quibusdam
conſtringi. Itaque tritum iter ſequar, tres culpæ gradus,
latam, levem, leviſſimam conſtituum, credam propter L.
44. pr. ad legem Aquiliam homines nullo contractu aut alio
negotio invicem obligatos damnum qualibet, etiam leviſſi-
ma, culpa datum reſarcire debere, ſed, quod ad culpam,
quæ in contractibus, quaſi contractibus & pactis obvenit,
has duas regulas ponam: In quocunque negotio par eſt utri-

usque utilitas, ut in emtione, locatione, pignore, ibi uter-

que præſtat levem culpbam. In quocunque negotio unius omnis
utilitas, alterius nullæ, ille e. g. deponens, commodata-
rius, donatarius, præſtat culpam leviſſimam, bic, e. g. depo-
ſitarius, commodans, donator, latam. Non diſſimulo, plu-
rimas eſſe, quæ cum regulis his pugnare videntur, leges.
Novi, inquam, hos, ut Donellus atque Coccejus loquuntur,
inextricabiles modos, in quibus ſolvendis viri acutiſſimi fru-

ſtra deſudarunt. Et immanis labor foret, ſingula concilia-

re. Alexandrum ergo imitabor & enſe loea, quibus nodi
occultantur, rumpam. Una ſcilicet mihi reſponſio ad o-
mnes, quæ objicientur, leges ſufficiet: Verba in illis ſecun-
dum ſubſtratam materiam ſunt intelligenda; hoc eſt, voces,
dolus, culpa, cuſtodia, diligentia &. quæ promiſcue occur-
runt, ita ſunt explicandæ, ut ſemper ſupra poſitis regulis
conveniant. Non audeo tamen, limitationes, quas com-
muniter faciunt, rejicere, ſed & illas retinebo atque ſic bre-
viter proponam : Excipiuntur a ſupra dictis regulis preceri-
um, in quo lata, tutela, in qua levis, mandatum & negotio-

rum geſiio, in quibus leviſima culpa præſtanter. Largiar
etiam

ell

00
lg
li
tio
ſed

1.

1
Gin

teo⸗
Una

dio
ge

nes de.
Er pro.
8, ſiis
buscam
grdrs,
opter l
In al
n leril.
culpan
pbrenit,
. eſt itr.
iutr.
ius itir
nmoda
g. epe⸗
ulo, D.
., lege
quuntun

Genkro⸗

uidus Mol
olio d.
lsſeen.
eſh res⸗
ſue ccll
ts regi⸗
quas cMN.
Lelehe
lis hs
.
1G i
elin

Sp. CLIV. DE CVI-PA. 11

etiam, in ſocietate & rerum communione levem culpam in
concreto præœſtandam, hoc eſt, ſocios & conſortes ad eam di=
ligentiam, qua in propriis rebus verſantur, in communibus ad-
hibendam obligari. En breviter omnem de culparum præſta-
tione doctrinam, quam tueor, non quia perfecta & optima,

ſed quia communis eſt, & melior tamen alia nulla apparet.

III.
Culpa lata aliquando per gratiam & miſericordiam
comittitur.
IV.

Latam culpam committit, qui debitori alieno, a quo debitam
exigere debeat, longius ſpatium indulget.

ropoſuimus regulas de diverſis culpæ gradibus. Quan-
do vero vel lata, vel levis, vel leviſſima culpa admiſſa

ſit, hoc regulis comprehendi nequit, ſed arbitrio judicis pro

diverſa circumſtantiarum ratione committitur. Frequen-

tes interim ea de re ſunt controverſiæ. Memorabimus nunce
unam. Mandarat quis miniſtro ſuo, ut a conductore præ-

diorum ſuorum mercedem debitam ſtatis temporibus exi-
geret. Miniſter vero conductori petenti ſpatium longius
indulget. Fit interim non ſolvendo conductor. Tum do-
minus miniſtrum convenit. Hic negat, ſe culpam commi-
ſiſſe, aut, ſicommiſerit, leviſſimam eam fuiſſe, atque adeo
in locatione conductione, quem contractum hic interve-
niſſe ex facta ſibi honorarii promiſſione arg. §. 13. I. de Man-
dJato contendebat, non præſtari dicit, provocatque ad I. 5.
§. 2. Commodati. Verum ICti Vitembergenſes menſe De-
cembri anni cio 19 Ccc vVIII. miniſtrum damnarunt. Namque

primum nulla hic locatio conductio inter dominum & mi-

niſtrum celebrata fuerat, ſed verum mandatum interceſle-
P 3 rat,

118 MEDITAT. AD PANDECT.

rat, cui quippe honorarii promiſſio non obeſt, L. 6. pr. &1
L. 7. Mandati. In mandato autem exaé7tiſſimam diligen-

tiam requirit Lex 13. C. Mandati. Sed finge etiam iocationem

conductionem. Tamen in ea mediam diligentiam requi-

runt jura. Et nec hanc adhibuerat miniſter. Scio equi-
dem, in L. 37. . I. de Mgotiis geſis L. 50. de Admin. G

Peric. tüt. L. III. de Condit. & dem. inter caſus fortuitos re-

ferri, ſi debitores ab initio idonei poſtea fortunas ſuas amit-

tunt; atque non ſolvendo fiunt. Verum caſus fortuicus,
quem dolus vel negligentia alterius præceſſit, deſinit eſſe ca-
ſus fortuitus & ei, cujus dolus vel negligentia arguitur, im-

putatur, . 2. X. de depoſito, L. 30. §. 3. ad legem Aquil. At-
que miniſter, de quo hic ſermo eſt, latam culpam admiſe-

rat, dum conductori longius ſolvendi ſpatium indulſerat.
Ex gratia aut miſericordia forte id factum erat. Et hæc
ipſa gratia culpa lata appellatur in I. 8. §. 10. Mandati. In L.
etiam 2. C. Arbitrium tutelæ manifeſta negligentia vocatur,

in exactione debitorum ceſſare. Sic itaque reſponſum fuit:

Hat derſelbe, Zeit ſeiner Abweſenheit und ſtehenden Krieges⸗
Dienſte, ſeinem Gerichts⸗Verwalter zu Schmochtitz aufgetragen,
von dem Pachter dieſes Guts die voͤllige Pacht⸗Gelder alle halbe
Jahr einzuheben, welches jener auch uͤber ſich genommen und die

erſte Helfte der Gelder in 3. Terminen richtig empfangen, mit

der uͤbrigen Helfte aber ebenfalls 3. Terminen dem Pachter ſo
lange aus Unachtſamkeit nachgeſehen, daß der Herr nunmehr ge⸗
gen 738. Rthlr. Schaden, deſſen er ſich an dem Pachter und ſei⸗
ner vorgeſtellten Caution nicht erholen kan, leyden muß; dan⸗
nenhero derſelbe des Rechten berichtet zu werden verlanget, ob
er beruͤhrten Gerichts⸗Verwalter, wegen der in Hebung der
Pacht⸗Gelder begangenen Nachlaͤßigkeit und des dem Herrn dar⸗
aus zugewachſenen Schadens, zu belangen und zu Erſetzung des

—

Schadens anzuhulten berechtiget ſey, nach mehrern Inhalt er

Ldiigen.
Cdtonem
im regi⸗
ig enti⸗
Alnin. g
rtuns K⸗
Uas ani.
