culpam begangen, alſo dem Klaͤger allen dadurch verurſachten
Schaden und darunter auch die Unkoſten nach den Reguln der
Billigkeit und der Rechte erſetzen muß; So hat die Koͤnigl. Re⸗
gierung unſer Urthel ganz recht von den Koſten erklaͤret.

SPECIMEN CCLII.
MEDITATIONV M AD PANDECTAS
AD LIB. XXII. TIT. I.

ANNVIS8 REDITIBVS.

I.
Hiſtoria annuorum redituum introductorum narratut.
II.

SP. CCLII. DE ANNVIS REDITIBVS. 925

II.
Reditus annui veræ uſuræ ſunt.

III.
Leges, quæ anatoeiſmum & curſum ultra alterum tantum in
uſuris damnant, etiam ad reditus annuos pertinent.

ntiqui Ppontifices Romani, primi juris canonici condi-
tores, uſuras omnes & negotia, in quibus aliquid
uſurarii ſubeſſet, aperte damnant, nullumque locum
fraudi fœneratorum relinquunt. Grave hoc ſibi, clero & ec-
cleſiis ſuis eſſe, mox animadverterunt ſucceſſores atque re-

medium ei malo circumſpexerunt. Sed difficile erat, reme-

dium reperiri. Effugia omnia & latebras fœneratoribus ob-
ſtruxerant patres, concilia & pontifices priſci. Antiquari
hæc tam clara tam ſæpe repetita jura non poterant. Ita enim
fundamentum, in quo omnis pontificum Romanorum aucto-
ritas innititur, concidiſſet. Ne autem arte & ſuktili invento
eluderentur hæ leges, jam tum Urbanus III. caverat, qui in
c. 10. X. de Uſur. etiam mentalem uſuram, qua quis plus, quam

dedit, citra conventionem recipit, damnarat. Verum non

ſolent ſerupuloſi eſſe pontifices in ſervanda, quam commodis
ſuis obſtare animadvertunt, lege. Si ſubtiliter & acute eam
eludere nequeunt, vim faciunt aperte. Cujus rei luculen-
tum exemplum eo etiam tempore, quo legi uſurariæ fraus

nondum facta erat, in crimine ſimoniæ exſtabat, quod in

prima eccleſia diſtricte prohibitum ii pontifices, ex quorum
ſcriptis decretales compilatæ ſunt, ſub variis involucris dedu-
Xxerunt. Artificium omne in eo conſiſtit, ut alio nomine ap-
pelletur negotium, quod ex regulis & definitionibus priſcis
manifeſta ſimonia eſt. Idem ergo in uſuris fecerunt ſucceſſo-
Aaa a a 32 S TeS

926 MEDFTAT. AD PANDECT.

res. Nomina mutarunt, non rem. Pro mutuo emtionem
& venditionem, pro ſorte pretium, pro ufuris annuos cen-
ſus ſeu reditus, pro creditore emtorem, pro debitore ven-
ditorem dixerunt. Non tamen ex ſuo ingenio nobile hoc in-
ventum vel potius ludibrium hauſerunt pontifices, ſed a Ger-
manis acceptum cupide amplexi ſunt, & in Italiam ceteras-
que terras univerſali lege transtulerunt, ac omnibus, qui ta-
lem contractum uſurarium reputarent damnarentque, indi-
nationem Dei ac beatorum Petri & Pauli comminati ſunt.
Vide bullas Martini V. Calixti III. & Pii V. in cap. I. &2. Ex-
travag. comm. de Emtione & venditione & in c. ult. VII. decre-
zal. de Forma contrabendi cenſum. Et ab initio his reditibus
nullus modus ſtatutus fuit, ſed a Martino V. permiſſum, ut
pro qualibet marca annui cenſus decem marcæ vel minus
folverentur, intolerabili prorſus avaritia. Diutiſſime per-
duravit hæc effrenis licentia, ne adhuc in principio ſeculi
XVI. limites ei poſiti fuerunt. Primi omnium de ea refre-
nanda cogitarunt imperiüi noſtri ordines in comitiis Auguſta-
nis anni 1500. atque in receſſu ſuo tit. 31. recens tunc inſtitu-
10 imperü regimento præceperunt ac poteſtatem dederunt;,
der Wiederkauf halben ziemliche Form, Maaß und Ordnung zu
machen, und die allenthalben im Reich in unſerm Namen auszu⸗
ſchreiben und zu verkuͤndigen, damit ſich ein jeder hinfuͤhro in Wie⸗
derkaufen derſelben Form und Maaß wiſſe zu gebrauchen und zu
halten. At regimentum hac poteſtate ſibi data uſum non eſ-
ſe, ex actis ejusdem, quæ Müllerus im Reichs⸗Tages⸗Staat

—

lib. I. eollegit, apparet. Igitur anno adhuc 1520. Lutberus
in adhortatione an den Chriſtlichen Adel teutſcher Nation, quæ
ztom. I. Jeneſ. G. pag. 314. exſtat, conqueritur: Das groͤſte Un⸗
gluck teutſcher Nation ſey gewißlich der Zins⸗Kauf: Wo der nicht
waͤre, muͤßte mancher ſein Seiden, Sammet, Guͤldenſtuͤck, Spe⸗
terey, und allerley Prangen wohl ungekauft laſſen. Er iſt nicht L

nelet
6 ſeoll
reſte
r.
Zult
Ntitu⸗
NN;
ng
oue
W
W
inne⸗
N 0

1 ,4
e 8

Sbp. CCLII. DE. ANNVIS REDITIBVS. 927

viel uͤber 100. Jahr geſtanden, und hat ſchon faſt alle Fuͤrften,
Stift, Staͤdte, Adel, und Erben in Armuth, Jammer und
Verderben bracht. Sollte er noch 100. Jahr ſtehen, ſo waͤre
es nicht moͤglich, daß Teutſchland einen Pfenning behielte, wir
muͤßten uns gewißlich unter einander freſſen, der Teuſel hat ihn

erdacht, und der Pabſt wehe gethan mit ſeinem Beſtaͤtigen aller

Welt. Hæc Lutherus, qui tamen ætatem annuerum redi-
tuum paulo antiquiorem facere potuiſſet. Nam Martinus
V. qui bullam ſuam anno 1420. ſcripfit, relatum ſibi teſta-
tur, annuos cenſus a centum annis citra & ſupra, & a tan-
to tempore & per tantum tempus, cujus contrarii memo-
ria hominum non exiſtat, in civitate & dicœceſi Vratislavi-
enſi ac partibus aliis vicinis per conſuetudinem rationabilem
obſervatos, approbatos & ad communem hominum utili-
tatem introduétos fuiſſe. Verum hunc errorem, ſi modo
error eſt, facile excuſaveris. Tandem in comitiis anni 1 530.
per receſſum tit. 26. §. ult. annui reditus ad modum quin-
cuncium uſurarum redacti ſunt, idemque in comitiis anni
1548. & 1577. confirmatum. Itaque Germani, primi an-
nuorum redituum repertores, primi etiam eos cancellis cir-
cumſcripſerunt, quod certe a pontificibus usque ad Clemen-
tem VIII. factum non eſt. Nam is demum anno 1592. per
bullam Quæ ad ſublevationem, quæ in Magni bullarii Roma-
ni tom. 3. pag. 5. exſtat, cenſus annuos ad ſeptem pro cen-
tum reſtrinxit. Verum hæc parum ad nos. In Germania
judices & ICti poſt annum 1530. neceſſe quidem habuerunt,
convenientiam annuorum redituum cum uſuris quod ad
quantitatem agneſcere. De cetero autem veterum opinio-
nem retinuerunt, & annuos reditus ab uſuris differre por-
ro crediderunt. Igitur reliquas leges, quæ uſuris modum
poſuerunt, in annuis reditibus admittere noluerunt, ſed,
&

7

928 MEDITAT. AD PANDECT.

& hos reditus ultra alterum tantum currere, & in ſortem
converti atque uſuras de iis exigi, permiſerunt. Utrum-
que per obſervantiam certum eſſe, teſtatur Beyer in deli-
neatione n. tit. de uſuris lit. f. ipſe tamen in §. 44. hoc contra
rationem eſſe, fatetur. Et eſt profecto contra juris noſtri
rationem. Nam reditus annui veræ uſuræ ſunt, arque ab
his non niſi appellatione diſtinguuntur. Res ipfſa hoe, ſi
paulo accuratius conſideretur, oſtendit. Agnovere idem
Cujacius in comment. ad Novellam 160, & mille alii, quorum
argumenta in unum collecta exhibet Frantzkius lib. I reſo-
Iut. I. Diſſentit quidem ab, his Tubor de altero tanto F. 3.
atque operoſe diſcrimen verum inter uſuras & reditus an-
nuos ſtabilire laborat; mihi tamen id non perſuadet rei evi-
dentia convicto. Igitur quidquid leges de uſuris conſtituunt,
hoc omne ad reditus annuos pertinet; & peccant Cti, qui
in reditibus annuis anatociſmum & curſum ultra alterum
tantum tolerant. Obſervantia, ad quam nonnulli provo-
cant, dubia eſt, & cum ratione juris pugnat, ideoque in
judicando & reſpondendo attendi non debet. In electo-
ratu Saxoniæ per ordinationem proceſſus anno 1724. renovatam
ad' tit. 42. §. ult. clare prohibetur, ne uſuræ annuorum re-
dituum exigantur.

IV.
Annui reditus vel perſonales ſunt vel realei.

V.
Adtio, qua annui reditus reales petuntur, Hypothecaria eſt.

VI.
Probari in hac oportet, fundum, ex quo veditus reales deben-
tur, a reo poſideri.

VII.

4

SP. CCLII. DE ANNVIS REDITIBVS. 929

— .

ten ⸗
Ar. Probatio, quod reus promittentis bæres ſit, non ſuficit.

VIII.
Sußicit vero ea in petitione redituum perſonalium.

Rudolphus quidam ab Henrico annuos reditus in judicio
petit. Negat Henricus, ſe eos debere. Rudolphus

vrun igitur fundamentum actionis ſuæ probare juſſus probat;
e Henrici patrem olim publice apud magiſtratum profeſſum
P eſſe, ſe Rudolpho annuum cenſum ex agris ſuis debere.
s Diſputatur deinde, an ſuſceptam probationem peregerit. .
Quod ut reécte dignoſcatur, ipfſa inſtitutæ actionis natura in-
Fnun veſtiganda eſt. Scilicet conſtat, reditus annuos vel perſona-
les eſſe, vel reales. Quamvis enim Pius V. in c. un. de For-
lerun miaa contrabendi cenſum in VII. decretal. reditus perſonales
roo⸗ prrohibeat, ſtatuatque, cenſum ſeu annuum reditum creari,
le il conftituive nullo modo poſſe, niſi in re immobili aut quæ
ecko⸗ pro immobili habeatur, de ſui natura fructifera, & quæ no-

minatim certis finibus deſignata ſit; ipſi tamen pontificii do-
Gtores cum Manzio in Præludio belli civilis inter rigoroſos
creditores & calamitoſos debitores ſuper cenſibus & penſionibus
præteritorum annorum PF. 2. qucſt. 6. n. 45. fatentur, hanc Pii
bullam in Germania nec eſſe receptam nec obligare. Redi-
tus perſonales, ad quos videlicet promiſſor ſe ſimpliciter ob-
ligat, nec certa bona, ex quibus illi præſtari debeant, indicar,
cum mutuo prorſus coincidunt, ut operoſe oſtendit Frantz-
kius lib. I. Reſol. I. n. 59. qg. adeoque eandem condictionem
ſeu actionem perſonalem, quæ ex mutuo oritur, producunt.
In hac ergo ſufficit probari, reum heredem promittentis eſſe.
Nam etſi nullam heredum mentionem in conſtitutione ho-
rum redituum perſonalium fecerit promiſſor, obligatio ta-

Ton. I. Bbbbbb men

z*

930 MEDITAT. AD PANDECT.

men per ſe ad heredes tranſit, lJ. 13. C. de Contrahb. & com-
mitt. ſtip. Sed de reditibus perſonalibus in ſpecie ſupra pro-
poſita quæſtio non erat. Petebantur recditus ex certo agro,
reique pater, ſe ex hoc agro reditus debere, faſſus eſſe dice-
batur. Itaque actio inſtituta non perſonalis erat, ſed realis;
hypôthecaria videlicet. Nam ad hypothecæ conſtitutionem
expreſſa pignoris vel hypothecæ mentio non requiritur, ſed
ſufſicit, creditori rem, per quam ſecurus reddatur, quibus-
cunque verbis adſignari, l. ult. C. Quæ res pignori. Qua de
re ſupra dictum in Specimine CCXXIII. de Pignoribus, meldit.
3. Actio autem pignoratitia contra alium, quam qui rem
pignoratam poſſidet, locum non habet, l. 16. §. 3. de Pigno-
ribus. Igitur probatio, quod reus ejus, qui ſe debitorem
horum redituum profeſſus fuerat, filius heresve eſſet, acto-
rem parum juvabat. Probari oportuiſſet, agrum, ex quo
reditus debebantur, a reo poſſideri. Hoc conſtanter nega-
bat reus. Igitur non potuimus non illum abſolvere. Quo-
niam tamen ex facta olim a patre ipfius profeſſione ſuſpicio
oriebatur, agrum illum, quem pater olim tenuerat, & ex
quo cenſum ſolverat, jure hereditario ad filium perveniſſe,
jusjurandum purgationis reo ante omnia impoſuimus, atque
ſic menſe Majo anni 1720. judicavimus: Wuͤrde Beklagter
nach vorhergehender ſcharfen Verwarnung vor der ſchweren Stra⸗
fe des Mein⸗Eydes ſich eydlich reinigen, und, daß er keine volle
halbe Hufe auf Graͤtzer Feldmarke beſitze, auch von dem an die
Heßiſche Erben, ſeiner Laͤnderey halber zu entrichtendem Pacht⸗
Korn nichts wiſſe, ſchwoͤren, ſo wird er von angeſtellter Klage
entbunden, und ſeynd die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen
einander aufgehoben. V. R. W. Rat. dec. Nachdem Kläaͤgere
nothduͤrftig beſcheiniget, daß ſie von Abraham Heſſen herkom⸗
men, und dieſer Heſſe Acker auf der Graͤtzer Feldmarke beſeſſen,
Beklagtens Vater auch ſo wol auf dem Rathhauſe beſage fol. 15.

eyd⸗

Sp. CCLII. DE ANNVIS REDITIBVS. 931

eydlich angegeben, als auch gegen den einen Zeugen laut fol. 101.
nicht undeutlich geſtanden, er ſey den Heßiſchen Erben Pacht⸗
Korn ſchuldig, ſo gewinnet es das Anſehen, ob haͤtten Klaͤgere
ihre Intention, daß nemlich Beklagter ihnen von ſeiner Laͤnderey
Pacht zu entrichten ſchuldig ſey, zur Genuͤge beygebracht. All⸗
dieweil aber des Beklagten Vater, Andreas Knoche, nicht eine
halbe Hufe und 9. Scheffel Pacht, wie Klaͤgere in ihrer Klage
angeben, ſondern 3z. Hufen und 18. Scheffel Pacht profitiret, hin⸗
gegen die von Beklagtem angeſtellte Zeugen beyde ausſagen, Be⸗
klagter beſitze auf Graͤtzer Feld⸗Marke nicht einmal ein volle halbe
Hufe, hiernaͤchſt aus den fol. 121. ſqq. befindlichen Documenten
erhellet, daß Beklagtens Vater anno 1677. eine halbe von allen
Schulden, Anſpruch und Beſchwerungen freye Hufe Landes auf
Graͤtzer Feldmarke, von Chriſtian Wiedlichen erkaufet, und im
Jahr 1689. damit belehnet worden, Klaͤgere auch in ihrer Salva-

tion-Schrift ſelbſt zugeſtehen, daß Beklagter ſolche freye halbe Hu⸗
ſe habe, und nur zugleich vorgeben, er beſitze auſſer derſelben noch

mehr Laͤnderey auf Graͤtzer Feldmarke, welches jedoch mit oban⸗
gefuͤhrter der beyden Auſſage ſtreitet; So ſiehet man klaͤrlich,
daß Klaͤgere das vornehmſte Stuͤck ihrer Klage, wie nemlich Be⸗
klagter den Pacht⸗Acker beſitze, nicht beſcheiniget. Folglich ha⸗
ben wir nicht umhin gekonnt, Beklagten von angeſtellter Klage
zu entbinden. Unterdeſſen iſt doch unleugbar, daß Beklagtens
LVater den Heßiſchen Erben Pacht zu geben ſchuldig geweſen, und
bleibet alſo ein ſtarker Verdacht wider Beklagten, daß dieſe Pacht⸗
Laͤnderey auf ihn gekommen, uͤbrig, da zumal ſein zweyter Zeuge
tfol. 148. bekennet, des Beklagten Vater habe nicht mehr Land,
als der Sohn jetzo habe, beſeſſen. Dieſes hat uns, den Be⸗
klagten mit dem Reinigungs⸗Eyde zu belegen, bewogen. Dafer⸗
ne er nun ſelbigen abſchwoͤret, ſo wird er zwar losgeſprochen, ſe⸗
Bbbbbbz doch

932 MEDITTAT. AD PANDECT.

doch ſeynd die Unkoſten wegen der auf Seiten der Klaͤgere vorhan⸗
denen wahrſcheinlichen Argumenten gegen einander aufzuheben.

IX.

Debito annuorum redituum a ſenatu contracto exceptio non fa-
cta verſionis in rem civitatis recte opponitur.

Veadiderer ſenatus Duderſtadienſs, qui anno 1570. fue-
rat, Joanni cuidam annua quindecim, ſeque a Joanne
trecenta pro pretio accepiſſe faſſus erat. Quum igitur Jo-
annis heredes ſenatum, qui nunc eſt, convenirent, Snic, ad-
ſcitis in partem ſuam civibus, legem 27. de Rebus ereditis op-
ponebat, & pecuniam in rem civitatis verſam negabat. Recte.
— Etſi enim Heigius P. I. quæſt. 34. in annuis reditibus legem
27. de KRebus ereditis admittere nolit, rationes tamen ejus fa-
cile refutari poſſunt, & refutatæ ſatis fuerunt a Ctis Helm
ſtadienſibus, qui menſe Februario anni C1o 1o CC xXIV. ſic ju.
diearunt: Daß Klaͤgere binnen 4. Wochen, wie ihnen die aus⸗
geſtellte Raths⸗Obligation zugehoͤre, auch die darinn benannte
300. Rthlr. zum Beſten des Raths oder der Stadt angewandt
worden, zu erweiſen ſchuldig ſeyn. V. R. W. Rat. dec. Naͤchſt⸗
dem muͤſſen ſie auch die ihnen entgegen geſetzte exceptionem
verſionis in rem civitatis aus dem Wege raͤumen. Denn, ob
ſie gleich dafuͤr halten, dem Rath ſtehe die freye Verwaltung
ſeiner Caͤmmerey zu, und ſey nicht vermuthlich, daß die in der
Verſchreibung benannte 12. Raths⸗Maͤnner mit dem Gelde be⸗
truͤglich gehandelt haben wuͤrden, zudem Heigius P. I. quæſt. 34.
dafuͤr haͤlt, der Lex 27. de Kebus ereditis finde in jaͤhrlichen
Guͤld⸗Verſchreibungen keine ſtatt; So begreifet doch die Ver⸗
waltung gemeiner Stadt⸗ und Raths⸗Guͤther und Capitalien,

ſo dem Rath zukommt, keinesweges das Jus 4 alienandi & oppi-
gno-

e
ſon
in,
ig4.
e

ehe⸗
e

eſsr.

Helr.
le
ℳ&α
gobo
edact
Nc⸗

rion
NAnneaD

Awn
Nnn
G
h;
ſhe
N
Cin

6Sr

M⸗
5

Sp. CCLII. DE ANNVIS REDTFTIBVS. 9 33

gnorandi in ſich; nam nec libera adminiſtratio alienationem
& oppignorationem complectitur, l. 7. de Donat. . 28. §. 2. de

Pactis, l. I. §. I. quæ res pign. als worzu ausdruͤcklich der ge⸗
ſamten Buͤrgerſchaft Einwilligung erfodert wird, . 3. C. de ven-

dendis rebus civitatis, welche Einwilligung durch die im Anfang
der Verſchreibung geſetzte 12. Namen der damaligen Buͤrgermei⸗
ſter und Raths⸗Maͤnner nicht ſuppliret, noch das den Staͤdten
zuſtehende Privilegium durch die vor dem Rath ſtehende Præ-⸗
ſumtionem integritatis gehoben wird, immaſſen auch die Ven-
ditio annuorum redituum, wenn man ihre eigentliche Natur
betrachtet, ein wahrhaftes Mutuum, folglich dem Legi 27. de
Kebus ereditis ſo wohl nach der Billigkeit als ex identitate ra-
tionis unterworfen iſt, vide Leyſerum in Spec. ad x. 131. de
Debitis civitatum & collegiorum, medit. I1. Dieſemnach ha⸗
ben wir dergeſtalt, als in unſerem Urthel enthalten, erkannt.

COXOLZANIVM.

Enorme eſt privilegium &, quidquid alii dieant, juri com-
muni contrarium, quod annuis reditibus in Saxonia &
Ducatu Magdeburgico tribuitur, ut in concurſu credi-
toribus hypothecam publicam etiam cum jure prælatio-
nis habentibus anteferantur. Agnovit hoc Bergerus in

Electis diſc. for. p. 1813. atque privilegium hoc ad caſum,

quo annui reditus fundo cum auctoritate magiſtratus
impoſiti fuerunt, reſtrinxit. Quam ſententiam etſi li-
teræ legis Saxonicæ, contrariam tamen ob æquitatem
in judicando ſequi anno 1713. cœperunt curia provin-
cialis Vitembergenſis & deinde ſummum provocatio-
num judicium Dresdenſe. Primus hoc cum damno ſuo
expertus eſt Gottfried Suevus, Ctus Vitembergenſis,
graviterque de hac nova opinione conqueſtus edidit an-

no 1715. Excerpta ex actis publicis, und was nach An⸗

leitung des gefuͤhrten Proceſſes dazu gehoͤrig, uͤber
die Prioritaͤt derer wiederkaͤuflichen Zinſen und des
Bbbbbbz3 Haupt⸗

934 MEDITAT. AD PANDECT.

T
Hauptſtammes in concurſu ereditorum. Iſta vero que-
rela non movit collegia Saxonica. Continuavere igitur
privilegium illud ſic temperare. Tandem in der Er⸗
laͤuterung und Verbeſſerung der bisherigen Proceß⸗
und Gerichts⸗Grdnung, quæ Dresdæ anno 1724.
prodüt, ad tit. 42. §. ult. omne jus Prælationis rediti-
bus annuis ademtum, iique per omnia fere cum aliis
nominibus exæquati.

SPECIMEN CCLIII.
MEDITATIONVM AD PANDECIAS
AD LIB. XXII. TITI. I.

PRESCRIPTIONLY
ANNVORVM REDITVVM.
Libertas ab ennuis reditibus d temporis lapſa aGgrhett,

II.

Adquiritur tamen alio actu, e. g. denegatione præſtationis
interveniente.

ibertatem ab annuis reditibus nullo quanticunque
temporis lapſu adquiri, ſed ſingulorum tanrtum an-
nuorum penſiones exſtingui communis eſt ſententia,
in l. 7. §. ult. C. de Præſeript. XXX. vel XL. aun. ſat
clara fundata. Non defuerunt, qui illam in dubinm voca-
rent, atque, præſcriptione XXX. annorum obligationem to-
tam perimi, contenderent, Pulgarus, Cbaſſjanæus, &, qui

ſuperiore ſeculo integrum de Jure cenſaum ſeu anunuorum Te-
ditu-

tur.

G

Sp. CCLIIFE DE PRESCRIPT. ANNVOR. REDFT. 935

. . . 1 — .. . . 35. 2. 4 — 4 5
dituum librum ſcripfit, Fridericus Martini cap. 8. u. 145. ſqf.-
Et ego quidem, præſcriptionem omnem ſumma æquitate

niti, & pro conſervanda ſecuritate & tranquillitate publica
neceſſariam puto, non diſſimulabo, mihi hanc Bulgari opinio-
nem æquiſſimam videri, meque optime ab Auguſto, Saxo-
niæ Electore, factum credere, quod illam Conſtit. 2. P. 2. in
terris ſuis ſtabilivit. Quomodo tamen ea cum ſupra memo-
rata L. 7. conciliari poſſit, non video profecto. In iis ergo
provinciis, in quibus hæc lex per contrariam legem abro-
gata non eſt, communem opinionem in judicando & re-
ſpondendo ſequi oportet. Sic itaque menſe Februario anni
CIOD IO CC XXIV. nomine ſenatus Duderftadienſis reipondimus:
Unter den von Beklagtem vorgeſchuͤtzten Exceptionen faͤllt die
exceptio præſcriptionis hinweg, als welche nach deutlicher Ver⸗
ordnung der Rechte wider eine auf annuos reditus gerichtete Ver⸗
ſchreibung keine ſtatt findet. Lubenter tamen amplectimur li-
mitationem Habnii ad . eſenbecium tit. Je Uſurpationibus n. .
vVerbis: decem annorum, ut tunc præſtationi redituum an-
nuorum præſcribatur decennio, ſi folutio non tantum in-
termiſſa ſit, ſed & alius quidam actus, quo fundus iterum
in libertatem venit, interpoſitus. Talis actus ſine dubio eſt

denegatio præſtationis ab eo, cui debebatur, flagitate. Et

ſic reiponderunt ICti Ffelchitadienſes menſe Septembri anni

cio 10 CC XXI. Iſt Hans Heinrich Albrecht, dem Klaͤger, Luͤd⸗

decke Schluͤters, wenn derſelbe zufoderſt den Erfuͤllungs⸗Eyd ab⸗
ſchwoͤren wuͤrde, die dritte Garbe von ſeinen 4. Voͤrlingen zu ent⸗
richten und wegen des Ruͤckſtandes vom Jahr 1678. her mit ihm

zu liquidiren, condemniret worden. Nachdem aber Beklagter

nach Klaͤgers eigenem Geſtaͤndniß in mehr als 30. Jahren die
dritte Garbe nicht geliefert, folglich demſelben die Verjaͤhrung
iu ſtatten kommt, auch nicht im Wege ſtehet, was in lege 7.
§. 6.

936 MEDFTAT. AD PANDECTI.

§. 6. C. de Præſcript. 30. vel 40. aonnorum von jaͤhrlichen Præ-
ſtationen, daß nemlich die Freyheit davon nicht ganz und gar,
fondern nur die penſiones ſingulorum annorum præſcribiret
werden, enthalten iſt, da Beklagter durch die vorgeſchlagene Zeu⸗
gen zu beweiſen ſich erbietet, daß er nicht allein bey ſolcher Freyheit
durch richterliche Auctoritaͤt geſchuͤtzet worden, ſondern auch Klaͤgs.
ger gedachte dritte Garbe zwar gefodert, aber leer abziehen muͤſ⸗
ſen, welches letztere, wenn auch das ierſtere nicht beſcheiniget wuͤr⸗
de, allein hinlaͤnglich waͤre, dem Beklagten die Freyheit von Lie⸗
ferung der dritten Garbe zu wege zu bringen; So halten wir da⸗
fuͤr, daß Beklagter eine Reformatoriam wohl zu hoffen habe.

III.

Praæſcriptio debitum annuorum reditnum perimit, quum me-
gna alterius negligentia concurrit. L

IV.

Qui in alienationem fundi, ex quo ipfi annui reditus debevtur,
conſentit, jus ſuum remittit.

M'sihrans cujusdam civitatis a poſſeſſore ædium annuos
reditus ex inſtrumento ante annos CLXXI. confecto pe-
tebar. Reſpondebat reus, nullum intra totum hoc tempus ex-
emplum factæ ſolutionis adferri poſſe, domum interea aliquo-
ties venditam fuiſſe, emtorem ſolicite in euria, num cui hy-
pothecæ domus obnoxia eſſet, ſciſcitatum debita omnia, quæ
magiſtratus ipſi indicaſſet, accurate perſolviſſe, ſed de hoc
onere nihil reſciviſſe. Fatebatur hæc omnia magiſtratus, ſed ſe
tamen lege 7. §. ult. C. de Praſeript. XXX. vel KL. ann. quæ an-
nuos reditus præſcriptione tolli negat; tuebatur. Verum
enim vero, ſi legem hanc recte inſpicis, videbis, ſolum lapſum
temporis ſecundum eam ad ſexcludendum debitum annuo-
rum

n e

autun,

AMDNN
elone⸗
Nus 6.
liqee

ih.

in
cehe
4 e⸗
ſen

mhn

Go⸗
IN

9

2

SpP. CCLIII. PE PRESCRIPT. ANNVOR. REDIT. 937

rum redituum non ſufficere. Hic vero ad lapſum temporis
ſupina & inexcuſabilis magiſtratus, cui annui reditus debe-
bantur, negligentia accedebat. Is per duo fere ſecula nihil
de hoc debito dixerat, & tamen a poſſeſſoribus ædium alias
Præſtationes exegerat, igitur jus ſuum vel dereliquerat vel

remiſerat per claram l. 26. de Probationibus. Quæ remiſſio

ex eo etiam elucebat, quod idem magiſtratus in alienatio-
nem ædium ſibi obnoxiarum conſenſerat, nec jus ſuum ſibi
reſervarat, I. 7. pr. Quibus modis pignus vel hypoth. ſolvitur;
l. 2. C. de Kemiſſtone pignoris. Quas leges etſi multi ſint,
qui negent, contra magiſtratus alienarionem rerum ſibi op-
pignoratarum confirmantes locum habere, ego tamen, lo-
cum utique habere, ſupra in Specimine COXXXV.=ge eredi-
tore in alienationem pignoris conſentiente, med. 3. oſtendi.

Quamobrem ſic judicavimus menſe Majo anni cio 1o ccxX.

Daß Klaͤgere zufoderſt binnen ordentlicher Friſt die Interruption
der von Interve uanten vorgeſchuͤtzten Verjaͤhrung zu beſcheinigen
ſchuldig ſeynd, worauf ſerner ergehen ſoll, was recht iſt. V. R.
W. Rat. dec. Was die Haupt⸗Sache betrift, ſo wendet Be⸗

klagter theils exceptionem præſcriptionis theils derelictionis

vor. Nun ſcheinet zwar die Meynung derer, welche in annuis
reditibus die Præſcription nur quod ad ſingulas penfiones lu⸗

laſſen, und, daß dadurch die Foderung ſelbſt nicht verlohren gehe,

ſtatuiren, den Rechten viel gemaͤſſer zu ſeyn, folglich die Verjaͤh⸗
ung den Klaͤge'n die nur von 25. Jahren die Zinſen fodern,
nicht im Wege zu ſtehen. Allein zu geſchweigen, daß unterſchied⸗
ne Rechtslehrer ogedachten Legem anders erkiaͤren, und dafuͤr
halten, es erloͤſchen die wiederkaͤufliche Zinſen durch eine 30. jäh⸗
tige Prœſcription gaͤnzlich, ſo ſeynd, wenn wir auch die nur ane
gefuͤhrte Meynung nicht ſchlechterdinges annehmen, dennoch allhier
ſolche Umſtaͤnde vorhanden, welche der exceptioni præſcriptio-
nis und dereliétionis in gegenwaͤrtigen Caſu Platz geben, indem
Tom. IV. CcCcCG von

*

938 MEDTTAT. AD PANDECT.

von Zeit der Verſchreibung bis zu Anſtellung der Klage uͤber 17 r.
Jahr verfloſſen, gleich wol Klaͤgere keinen einigen Actum, daß die
Zinſen gefodert oder bezahlet worden, anzufuͤhren vermoͤgen, naͤchſt⸗
dem nicht allein die ehemalige Beſitzer des Hauſes nach der Beylage
ſub Num. 1r5. nichts von dieſem onere wiſſen, ſondern auch der
Invenient gedachtes Haus im Jahr 1679. angenommen, im Jahr
169. aller darauf haftenden Schulden halber ſich erkundiget, ſoℳ
che und darunter 60. Gulden an die Caͤmmerey bezahlet, allein von
gegenwaͤrtiger Foderung nichts in Erfahrung gebracht, demnach
vielgemeldetes Haus lange Jahr und bona fide als Schulden⸗
frey beſeſſen und in dieſer Qualitaͤt wieder veraͤuſſert, Klaͤgere hin⸗
gegen, oder ihre Vorfahren, die ſich bey geſchehener Nachfrage
nicht gemeldet, und nachgehends noch ſo viele Jahre vorbey gehen
laſſen, ſich ihres Rechtes, wenn ſie eines gehabt, per derelictis-
nem & præſcriptionem verluſtig gemachet. Bey ſolcher der Sa⸗
chen Bewandniß, haben wir den Rechten und der Billigkeit nach
nicht wol anders, als in unſerem Uethel enthalten, ſprechen koͤn⸗
nen, daß nemlich Klaͤgere zufoderſt, wie die Verjaͤhrung inter⸗
rumpiret worden, beybringen muͤfſen.

Lilertas a decimis ceterisque præſtationibus annuis, guæ ececleſtis
& piis locis debentur, præſeriptione quadragenariæ adquiritur.

quidem lex . §. ult. C. de Præſeript. XXX. vel XL. auno-
rum, quia generaliter loquitur, etiam decimas & ceteras
Præſtationes annuas, quæ eccleſiæ vel pio loco debentur, per-
mittere videtur. Sed juranoſtra in Novella 13 1. cap. 6. item
cap. 4. 6. 15. X. de Præſeript. præſcriptionem quadragenariam
ad omnia omnino eceleſiarum piorumque corporum jura at-
gque

—
NIn.
NSe
e

D
9

eue

Htin

8 Koen
elllu⸗
“

Ir

Sp. CCLIII. DE PRXESCRIPT. ANNVOR. REDIT. 939

que etiam ad decimas & annuas præſtationes extendunt.
Vide Certaov:gm V. 2 .C. 2. def. 4. Igitur Cti Helmſta-
dienſes ita menſe Auguſto anni cIo 19 CCXV. judicarunt: Daß
Beklagte von der angeſtellten Klage zu entbinden, die beiderſeits
berurſachte Unkoſten aber gegen einander aufzuheben ſeynd V. R.
W. Rat. dec. Es fodert Klaͤger von Beklagken den vierten Theil
der aus ihren Canonicaten faͤlligen Einkuͤnfte; und gruͤndet ſich
hiesfalls auf einen von der Univerſitaͤt Frankfurth und Gymnaſio
zum Joachimsthale mit den beyden Capitulen zu St. Martin und
Johann aufgerichteten Vergleich, worinnen jenem der vierte Theil
von allen beſagter bey der Capitulorum Einkommen, nichts uͤber⸗

all ausgenommen, verſprochen worden, dagegen Beklagte inſon⸗

derheit exceptionem præſcriptionis, und daß, wie Klaͤger ſelbſt
nicht in Abrede ſeyn mag, uͤber 50. Jahr weder ihnen, noch ihren
Vorfahren, als Beſitzern mediarum præbendarum, etwas ab⸗
gefodert worden, vorſchuͤtzen. Ob nun wol Klaͤger einwendet, wenn
glelch eine Verjaͤhrung zugelaſſen werden ſolte, ſo muͤſte es doch all⸗
hier, als wie in annuis reditibus, da nicht das ganze Recht, ſon⸗
dern nur Penſiones ſingulorum annorum durch die Verjaͤhrung
verlohren gehen, gehalten werden; Wannenhero es das Anſehen
gewinnet, ob falle die exceptio præſcriptionis gaͤnzlich hinweg.

Alldieweil aber dasjenige, was einige Rechtslehrer von den annuis

reditibus ſtatuiren, auf gegenwaͤrtigen Fall gar nicht zu applici-
ren, vielmehr aus den Rechten bekannt iſt, daß die voͤllige Freyheit

von den Zehenden oder andern jaͤhrlichen Præſtationen durch einen

40. jaͤhrigen Beſitz ber Immunitaͤt erlanget werden mag; So ſeynd
wir Beklagte von der angeſtellten Klage loszuſprechen, die beyder⸗
ſeits verurſachte uakoſten aber gegen einander aufzuheben bewogen
worden⸗

Cecccc 2 SPE-

MEDITAT. AD PANDECT.

S PECIME N CCLIVv.,.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XXII TTT. I..

ASSECVRATIONIBVS.

Contractus aſſecurationis Komanis incognitus, licitus
. tamen fuit.

Nontractus aſſecurationis, quo quis, præœæmio accepte
vel promiſſo, periculum ſuſcipit rerum terra aut

mari transportandarum, ſub hoc nomine nullibi in
jure Romano memoratur. Nec negari poteſt, eum tam
ftequentem, uti quidem hodie eſt, apud Romanos non fuilſ-
ſe. Nunc enim fora litibus his ita perſtrepunt, ut, quod
olim Romæ in fideicommiſſis accidiſſe Tuſtinianus in §. 1. l.
de Fideicommiſſariis hereditatibus teſtatur, hodie in empo-
riis & civitatibus maritimis fere neceſſe ſit, proprium præ-
torem creari, qui de aſſecurationibus jus dicat & aſſecura-
torius appelletur. Certe ſi omnes leges, ſtatuta, res judi-

catas, quæ de aſſecurationibus exſtant, in unum corpus col-

ligas, ſpiſſum volumen juris aſſecuratorii conficies; ex an-
Ctoribus vero, qui de hoc argumento ſcripſerunt, integram
bibliothecam conſtrues. Romani contra aut nunquam, aut
rarius, hujusmodi contractus, quibus periculum rei alienæ
pro præmio ſuſcipiebatur & indemnitas alteri promittebatur,
inibant. Potuerunt certe inire, quemadmodum ex l. 5. de
Nautico fænore & I. 3. C 4. de Præſeriptis verbis patet. Sed
. uo

SP. CCLIV. DE ASSECVRATIONIBVS. 941

quod vere etiam inierint, non audeo adfirmare, quum ex-
empla mihi deſint. Equidem Grotius de jure belli ac pacis
I. 2. cap. 12. §. 23. in annot. exempla bina ſe reperiſſe, alte-
rum in Suetonio, alterum in Cicerone autumat. Sed falli-
tur. Apud Suetonium in Claudio cap. I8. Claudius negotia-
toribus, quos ad invehendos in urbem etiam tempore hi-
berno commeatus excitare volebat, certa lucra propoſuit,

ſuſcepto in ſe damno, ſi cui quid per tempeſtates accidiſſet.

Indemnitatis hæc promiſlio fuit, non ailecuratio, cujus eſ-
ſentia in mutua præſtatione gonfiſtit. Claudius autem præ-
mium fibi nullum ſtipulabatur, ſed etiam negotiatoribus li-
beraliter pollicebatur. Cixeronis locus minus longe huc
pertinet. Ait is in lib. 2. ep. ad fam. I7. ſe Laodiceæ præ-
das accepturum omnis pecuniæ publicæ, ut & ſibi & popu-
lo cautum ſit fine vecturæ periculo. Cicero ſcilicet procon-
ſul, ex Cilicia, quam provinciam adminiſtrarat, Romam
rediturus & necuniam ex præda & reditibus publicis reda-
ctam ſecum advecturus, eam, ne in longiore & periculoſo
itinere periret, Laodiceæ idoneis hominibus exſolvere, ab
iisque cautionem, quod tantundem Romæ recepturus eſſer,
exigere conſtituerat. In hoc negotio nec umbra quidem
aſſecurationis ſubeſt, ſed convenit hoc accuratiſſime cum
cambio noſtro, quare & Manut. ad bunc Cic. locum id per-
mutationem appellat. Porro Coccejus de Aſecurat. S. 4. huc
trahit Livii locum in lib. 23. cap. 49. ubi undeviginti homi-
nes veſtimenta & frumentum exercitui, qui in Hiſpania
ſub Scipione militabat, Ppræbenda conducunt, hac lege, ut,
quæ in naves imponant, ab hoſtium tempeſtatisque vi pu-
blico periculo ſint. Nullum hic aſſecurationis veſtigium re-
perio. Locatio & conductio eſt cum pacto, ut locator omne
periculum ſuſcipiat.

MEDITAT. AD PANDECT.
Aſſecuratio male ad contractus ſtriéti uri refertur.
In interpretatione aſſecurationum non verba captari 1 Ied
mentem contrabentium inſpiéi oportet.
Plera due lites, quæ circa aſſecurationes oriuntur, de in-
telletu verboruni in inſtrumento aſſecurationis, quod
Polizzam vocant, adhibitorum ſunt. Meditatus itaque diu
ſum & requiſivi regulam, qua in interpretandis aſſecuratio-
nibus & decidendis quæ circa eam moventur, quæſtioni-
bus uterer. Sed fruſtra laboravi. Conſului ergo autores;
qui hoôe argumentum in libris ſuis tractarunt. At hi me
eétiam incertiorem fecerunt. Delabuntur fſcilicet in anti-
quum illud inter contractus bonæ fidei & ſtricti juris diſeri⸗=
men. Ali cum Bergero in Oeconomia juris pag. 739. M. 4.
aſſecurationem contractum ſtricti juris vocant, afque judi⸗
cêm ad verba contrahentium arctiſſime alligant, n „ nec ex &αu
& bono judicare permittunt. Idem facit Zileglerus de Juri-=
bus majeſtatis lib. I. Cap. 41. §. 26. & tanquam: conſentien-
tem memorat Petrum Santernam de Ahecurationibus bpart.
3. n. 27. qui tamen aperte diſſentit; atque illi, quam nos
deinde fuebimur; ſententiæ accedit. Contra illi cum Pe-
vezio in Præleck. ad tit. C. de Naufragiis n. 22. aſſecuratio-
nem inter contractus bonæ fidei referunt judicisque arbitrio
plurimum fribuunt. Medius inter hos Coccejus de Aecu-
atione S. 9. aſſecurationem aliquando bonæ fidei aliquando
ſtricti juris eſſe ait; hocque tam ſubtiliter explicat;, ur acu-
men illius vix aſſequar. Ego veteres iſtas de bona fide &
ſtricto jure fricas; tantum abeſt; ut in contractibus, quos
Jura recentiora & mores hodierni introduxerunt; admittamm;
uf iis ne quidem in negoôtiis ex priſco jure Romano origi⸗

nem trahentibus locum faciam. Sed de hac re in Præſens
non

1.

Sb. CCLIV. DE ASSECVRATIONIBVS. 942

non diſputabo. Moneo ſaltem, ex iis, quas recenſui, opi-
nionibus omnium minime ferendam eſſe, quæ ſtrictam in-
terpretationem deliderat, judicemque verba contrahentium
egredi vetat. Pugnat hos manifeſte cum æquitate & regu-
lis interpretationis, quas jus naturæ ſuggerit. Rectius igi-

tur Ey erlhofius de inſtrumento aſſecurationis vulgo polizza §. I7.

Won ſemper, inquit, verborum cortici inbærendum, ſed, ſi verla
quidem reſtrictiva videantur, & de mente laxiore contrabentinm
liunde gonſtet, meutis potiorem rationem abendam patet. Idem
