laſſen. Alldieweil aber derſelbe nunmehr verſtorben, gleichwol der

von ihm acceptirte Eyd unmoͤglich pro præſtito geachtet werden
kan, in Erwegung, daß er ſeiner Sachen ſelbſt nicht gewiß geweſen,

ſondern vorher ſein Gewiſſen unterſuchen wollen, auch zu die ſem

Ende die Edition der Eydes⸗Formul und Ausmeſſung des Landes
urgiret, hiernaͤchſt den jetzggen Beklagten, welche von der Sache
keine eigentliche Wiſſenſchaft haben, die Abſchwoͤrung des Eydes
de credulitate zu verſtatten, der Klaͤgerin hoͤchſt præ judicirlich
fallen wuͤrde, uͤbrigens nicht zu laͤugnen iſt, daß Daue Rettmer
bey obangefuͤhrten Umſtaͤnden es etwas verſehen, und durch die
vorgeſchutzte ignorantiam facti proprii, welche die Rechte ohne⸗
des verwerfen, arg. L. 7. Ad &C. Vellej. nicht genugſam entſchul⸗
diget wird, folglich die Billigkeit erfodert, daß die von ſelbigem
begangene culpa mehr ſeinen Erben, als der Klaͤgerin, ſchadet;
So haben wir es bey vorigem Urthel gelaſſen.

XIV.
Jutjurandum calumniæ propter mortem Jjuraturi intervenien-
tem facile pro praſtito habetur, nec ab beredibus exigitur.

Qæ ſupra in medit. I. & 2. ad hoc, ut jusjurandum a ju-
dice impoſitum pro præſtito habeatur, requiſivimus,
in jurejurando calumniæ tam rigide non exigimus. Ipſi
Jurium noſtrorum conditores in hoc jurejurando faciliores,
quam in aliis, ſunt, & e. g. ad id præſtandum etiam procu-
ratorem admittunt, c. ult. de Juram. calumn. in 6. quem
alias a jurando, ni adverſarius conſentiat, arcent, quemad-
modam ſupra in Specim. CXLIII. de bis, qui nomine alieno
vel univerſitatis jurant, medit. I. oſtendi. Deinde in here-
de ſuſpicio calumniæ ratione eorum, quæ defunctus geſſit
vel ſuſcepit, exulat, cenſeturque is in bona fide eſſe, arg.
Zom. III. GC a 42.

.. MEDITAT. AD PANDECI.

L. 42. de Reg. jurit. Puto itaque, heredem ad jusjurandum

calumniæ, quod defuncto impoſitum fuit, præſtandum non:
dum obtulerit. Et ſic reſpondimus menſe Septembri anni
cIS 19 ccxXI. Es bleibet, ſo viel den deferirten Eyd betrift, bey
dem Vol. r. fol. 280. befindlichem Beſcheide billig, und hat nun⸗

mehr, da jetziger Beklagter von dem mit ſeinem Vater vorgegan⸗

genen kacto keine eigentliche Wiſſenſchaft haben kan, noch den
geringſten Verdacht einiger calumniæ wider ſich hat, der Eyd
vor Gefehrde keine ſtatt. ,
C O X O L L A A I A.

1. Si teſtes denominari ante examen propter moras & ter-

iverſationes ejus, contra quem producuntur, mori-
2

antur, æquum eſt, ut judex tamen in ſententia ferenda

eorum rationem, ac ſi in favorem denominantis re-

ſpondiſſent, habeat, arg. L. 173. §. 2. de Keg. jur.

2 Dictum morientis, etſi jurejurando firmatum, créditori-

bus debitoribusque ejus non nocet. Mov. 48. . I. §H. 1.
3. Patri, ſi quid in teſtamento ſuo in præjudicium legiti-
mæ adfirmavit, non tamen creditur poit mortem, niſi
jusjurandum adjecerit Novella 48. cap. I. Vide exem-
plum in Specim. XCII. de Gravamine legitimaæ illegiti-
mno med. 4. õ
DPDPRFESE S
GENEROSO PERQNWAM ET NOBILISSIMO RE-
SPONDENTI SALVTEM DICIT. .

uum ſub primo in hanc academiam adventu tuo etiam ad me

venires opemque meam & inſtitutionem expeteres, te inter
juarisprudentiam &α theologiam fluctuare atque incertum eſe,
quam potiſſimum diſcendam ſumerer, dixiſti: raro profecto inter
adoleſcentes nobiliores exemplo, guos fere omnes ſacra ſtudia te-
mere & tenuioribus relinquere, non ſine indignatione videmus.
Ego vero incertitudinem hane tuam non ſolum ægre non tuli, ſod
te etiam propterea magis amavi, & non ſine voluptate animad-
verti,

— —K

— — —

lum
non-
Anni
dey
Uu⸗
e
hden
1

Tter.
n0 1.
enca
8 le

itori.
egltr
nifi
dem.

egit⸗

NE.

m
inter

1 e⸗

iute

SP. CXIV. DE RETRACTAT IVRISTVR. RRESTITIL yr

verti, te longiuſeule deliberare, atgque interim tantum in uAtraque

diſciplina proficere, quantum alii in una, gudm confeſtim eligunt,
non ſolent. Optavi, ut plures exemplum tunuimn Jequerentur, && ad
Juſtitiæ ſacerdotium, quo ſe Jureconſuiti jactant, animum divinis

lIiteris & pietate imbutum adferrent. FEelicius fortaſſe foret jus

noſtrum. Wunc enim, ne quid diſzmulem, corruptum illud eſt &α
contaminatum. Dixit de ſuo tempore Paris de Puteo, plura in
curiis & tribunalibus, etiam ſupremis, latrocinia & rapinas, quam
in Arabum deſertis, committi. Eadem vero adbuc eſt rerum fa-
cies ſi non pejor. Nec aliam video mali bujus cauſam, quam quod

religionem cum arte ſua rariſſime colligant jureconſulti. Abhs te
igitur, qui academicorum annorum partem in theologia poſuiſti,

& cum bac ſolidiorem juriiprudentiam conjunxiſti, obtima quæ-

vis ſpero. Doctus es ſimul ac pius, q ingenium habes rebus geren-
dis aptum. Qui tales ſunt, de iis ſpes concepta me nunquam fefel-

lit. Præterea patrem nactus es, luſtrem virum, meritisque ſuis
& virtute notum. Provide igitur, ut, quam ab hoc & maternis
majoribus, Curtiis, patriæ tuæ fuleris olim Co* decoribus, accepi-
Ni, gloriam vicifim poſteris tuis imitamentum relinquas. LVale.
Helmſtadii EI. Id. Sept. anni elo Io' c XXI.

SPECIMEN CXLV.

MEDITATIONVM AD PANDECTLAS
AD LIB. XII. TIT. II.

RETRACTATIONE TVRIS.

JVRANDI PRESTITI.

I.
Jusjurandum omne tam a parte delatum, quam a judice ex-
actum, ſi in judicio praſtitum ſit; ob novas proba-
tiones retractari poteſt.
2 . Per-

⸗ MEDITAT. AD PANDECT.

—

hermittit Cajus in L. 31. de Jurejurando, poſt jusju-
*½ randum exactum ex integro cauſam agi, ſi quis no-
va inſtrumenta ſe inveniſſe dicat, quibus nunc ſo-
lis uſurus fit. Addit tamen, hoc tunc ſaltem locum ha-
bere, quum judex in dubiis cauſis, exacto jurejurando,
fecundum eum judicavit, qui juravit; quocdk ſi alias inter
partes jurejurando transactum ſit negotium, eandem cau-
ſam retractationem non efle. Prohiberi hic jurisjurandi
extrajudicialis retractationem, unusquisque agnoſeit. An
vero prohibitio ea etiam ad jusjurandum, quod pars par-
ti in judicio detulit, quodque comprobante judice præ-
ſtitum fuit, extendenda ſit, non leve eſt dubium. Affir-
mant fere omnes, tanto plerique rigore, ut nec inſpectio-
nem ocularem contra jusjurandum judiciale admittant.
Hertius de Inſpectione oculari S. 44. Atque ea ſententia tam
generali conſenſu recepta eſt, ut vix reperiatur, qui con-
trarium tueri audeat. Nam, quem Lynckerus in Analectis
ad Struvii Synt. I. civ. Iib. 12. tit. 2. §. 56. tanquam diſ-
ſentientem commemorat, W'iſſenb. P. I. diſp. 24. ad P.
§. 35. ſubobſcure loquitur, atque, ſi verba ejus recte con-
ſidero, tantum de jurejurando neceſfario agere videtur.
Certe idem 'iſenbachius ad L. I. & ult. C. de KRebus creditis
ſatis aperte ait, jusjurandnum judiciale retractari non Poſſe.
Igitur uno fere ore omnes apud Martini in Proceſa tit.
18. §. 10. n. 80. J44. Cauſa, inquiunt, jurejurando judici-
ali ſemel deliſa, ob contrarias probationes, nec quidem in
alio judicio, & nova inſtituta altione, etiam detecto perja-
rio, retractari poteſt. MWec contra praſtitum juramentum
probationes in contrarium, etiam ex noviter repertis inſtru-
mentis deſumendæ, nifi en tam clava &8 manifeſta ſint, ut in
continenti ex iis, & ſic primo ſatim intuitu perjurium, eu-
Jus

—
luo⸗

ne ſo.
n hu-
udo,
8uter
n .
uurendh
A
8 par.
præ.
Affir.
eho.

nittant.

tia tam
ni con⸗
ulalli
m. dil.
0 P.

e CO-

idetur.
rellitis
dem 11
nehr
mentum
inſrn⸗
,,
unn, it⸗

SPCXLV. DE RETRACTAT. JVRISTVR. PRESTITI. 73

jus commodum nullum remanere debet penes pejerantem, pro-
bari poſit. Unam, ut vides, addunt limitationem, quam il-
lis vel invitis Lex ult. C. de Rebus ereditis expreſſit. Sed nec
hanc tamen omnes fimpliciter admittunt. Plerique, quos
memorat & ſequitur Brunnemannus ad b. I. ult. n. 9. eam le-
gem ad ſolas controverſias teſtamentarias reſtringunt, &
WMiſſenbachius ad eandem L. increpat Fabrum, quod is ex
chirographo vel apocha reperta jusjurandum delatum &
præſtitum retractari poſſe dicat. Et profecto fateor ipſe,
me, ſi ſolum jus Romanum ſpecto, maxime dubium hærere.

Movent me tamen tria, ut beneficium legis 31. de Jureju-

rando etiam ad jus jurandum in judicio delatum extendam,
atque hoc ob novas probationes retrackari poſſe putem.

Primum eft naturalis æquitas, quæ ſane læderetur maxime,
fi eum, qui ex inopia probationum jusjurandum deferre co-

acus fuit, neceflitatis hujus peenas luere nec audiri amplius,
alterum vero perjurum cum damno ejus locupletari ſinas.
Deinde ipſe Juſtinianus generaliter in L. 13. C. de KRelus ere-
gitis edicit, ne cui ex delicto impium ſibi lucrum adferre
legibus, quæ de prohibita jurisjurandi retractatione latæ

funt, concedatur. Agunt igirur manifeſte contra mentem

Juſtimiani & rationem hanc generalem, quotquot delatum
in judicio jusjurandum ob novas probationes retraftari pofſ-
ſe negant. Tandem omnium maxime moveor clariſſimis
Caroli V. verbis, qui in Conſtit. erim. art. 107. Weicher, ait,
vor Richter oder Gericht einen gelehrten Meineyd ſchwoͤrt, ſo der⸗
ſelbige Eyd zeitlich Gut antrift, das in des, der alſo faͤlſchlich ge⸗
ſchworen hat, Nutz kommen, der iſt zufoͤrderſt ſchuldig, wo er das
vermag, ſolch faͤlſchlich abgeſchworen Gut dem Berletzten wieder
zu kehren. De omni jure jurando, quod in judicio præſtatur,
Carolus agit. Igitur nec id, quod delatum fuit, excipien-
G 2£½ dum

4 MEDTTAT. AD PANDECT.

dum eſt. Tollit hic articulus leg. I. C. de Kebus reditis, ut
mirer, interpretes Germanos adhuc de ejus legis uſu diſpu-
tare. Clarum eſt ex articulo, omne jusjurandum judiciale, ſi
modo perjurium probetur, retractari, & eum, contra quem
juratum eſt, reſtitutionem damni illati petere poſſe.

.

II.
Retractatur etiam jujurandum ob teſtes noviter rehertof.

& lia ſurgit circa legem 31. de Jurejurando lis. Loquitur
₰ A lex de inſtrumentis noviter repertis. Diſputant itaque
acriter, an ea ad teſtes noviter repértos ſit extentenda. Ne-
gant plerique. Affirmant pauci, ſed rectius. Et horum qui-
dem argumenta, quæ breviter congefſſit, E Wenbachius in F.
I. diſp. 24. ad æ. 36. hæc ſunt: Inſtrumentorum appellatio-
ne etiam veniunt teſtes, l. I. de Kd. inſtrum. I. 99. §. 2. de V.
§. In exercendis litibus eandem vim obtinent inſtrumenta
& depoſitiones teſtium, I. 15. C. de fide inſtrument. Quin &
abſurdum videtur, plus fidei mereri pellem animalis mortui,
quam vocem hominis vivi, ait Innocentius in c. pen. n. IX.
de fid. inſtrum. His vero vulgaribus rationibus addo fortio-
res, eas ſcilicet, quas jam in præcedente meditatione propoſui,
&quitatem manifeſtam, intentionem legislatoris, & inprimis

artieculum 107. Conſtitutionis criminalis, qui nullum pro-

bationis genus excludit. Conſentit mecum Serykius in
Uſu moderno tit. de Jurejurando §. 40. & in diſſert. de
Probatione contra præſtitum juramentum legale, quæ in
Volum. I. diſſertationum Strykianarum Hallenſium eſt
XXVIII. cap. 3. §. 6. atque commemorat, Ctos Vitem-
bergenſes anno 1693. ita reſpondiſſe. Præſedit tunc illis
ipſe Strykius. Nec puto, deinde ICtos hos ſententiam
mutaſſe, quamvis Bergerus, qui poſtea illis præfuit, in
Ele-

— — —

— — —

Sp. CXLV. DE RETRACTAT. IVRISTVR. PRESTITI. 55

t Electis diſc. for. P. 830. contrariam Strykio opinionem de-
. fenderit. Ipſe enim Bergerus temperamentum pag. 832. ad-
‚dO dit, & rem judicis arbitrio reliquit, ut noviter Trepertis te-
lem ſtibus, exigente id evidenti æquitate, locum facere Poſſit.
Adeſt vero ſemper evidens æquitas, quando is, contra quem
juratum eſt, deinde teſtes, quos antea ſine culpa ſua ignora-
verat, reperit. Ergo Bergerus re vera conſentit cum Stry-
kio, qui etiam teſtes dlio caſu, quam ubi copia eorum de-
mu poſt rem judicatam, haberi potuit, non admittit. Nec
bninn Oobſtant Strykio, quas Bergerus commemorat, ſummi ſena-
e tus Dresdenſis ſententiæ, quippe quæ de cauſa agunt, qua
Ne. is, contra quem juratum fuit, ſimpliciter probationem of-
ui. fert, nec inſtrumentorum aut teſtium noviter repertorum
in D. -— mentionem facit.
llatio.
V. ðòð Im.
nentia Won retractatur juiurandum 5 probationes, guas jam ante
lin & Praæſtationem alter ſeivit vel ſeire facile potuit.
ccidit interdum, ut quis legitimis probationibus inſtru-
T ctus malit tamen jusjurandum deferre vel tædio diu-
“ turnioris litis, vel odio adverſarii, quem in perjurüä crimen
dt & adnexam ei infamiam præcipitare cupit, quale exemplum
hrnns bomaſius im deitten Theil ſeiner Juriſtiſchen Sende! ca-
m Ne Iu VI. §. 13. habet. Is vero deinde, erfi perjurium probare
ii Paratus ſit, audiendus plane non eſt. Renunciavir enim-
en. 4 Probationibus his, dum jusjurandum ab altero exegit. Nec
guee n veniam meretur, qui peccare alterum, quum prohibere V
um 4 hoc potuerit, paſſus eſt. Itaque arriculum 107. Conſtit.
Vien. crim. etli is generaliter loquatur, ad hunc caſum tamen
noc Ii non extendo. Et ſic reſponderunt [Cti Flelimnſtadientes
greftun menſe Junio anni cio lo ccxvI. Es wird ſelten ein Exempel eines
fit, 4 ⸗ ſo

N

56 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſo gar ohne allen wahrſcheinlichen Grund eingewendeten und blos
zum Aufenthalt der Sache angeſehenen remedii ſuſpenſivi vor⸗
kommen, als in gegenwaͤrtigem Proceß. Beklagter hat an ſtatt des
ihm obgelegenen Beweiſes ſeiner Exceptionen Klaͤgern den Eyd
deferiret. Dieſe haben ſolchen geleiſtet. Nun will Beklagter
dennoch Zeugen aufſtellen. Da ihm nun ſolches, wie billig, ab⸗
geſchlagen wird, ſo wendet er Revilion ein. Doch fallen alle ſeine
Gravamina auf dieſen einigen Punct hinaus, daß er den Eyd ſu⸗
per credulitate deferirt, den Beweis aber ſuper veritate fuͤhren
wolle. Allein dieſe Diſtinction hindert nicht, daß nicht das the-
ma probandum an ſich einerley bleiben ſollte, woruͤber Beklagter

per jurisjurandi delationem mit Klaͤgern tranſigiret, folglich,

da es in allen Rechten verboten, ſuper eodem puncto, daruͤber
der Eyd deferiret und tranſigiret, Zeugen zu fuͤhren, Beklagter
auch weder Argumenta noch Auctoritates Doctorum vor ſich
anfuͤhren mag; So hat billig voriges Urthel beſtaͤtiget, und Be⸗
klagter in die Unkoſten verurtheilet werden muͤſſen.

IV.
Contra jusjurandum præſtitum iterum jusjurandum alii
perſonæ deferre non licet.

ovæ jurisjurandi delationi contra præſtitum jusjuran-
dum, ſi eædem perſonæ adſint, locum non dari, unus-
quisque fatebitur. At poteſt accidere aliquando, ut di-
verſæ perſonæ interveniant, e. g. ſi quis, defuncto ad-
verſario, qui juravit, ab herede ejus vel ſucceſſore feu⸗
dali jusjurandum denuo exigat. Memorabo aliud exem-
plum, quod [Ctis Vitembergenſibus menſe Majo anni
cio 159 CcCX. in cauſa Anwalden Karſten Stocklers, Klaͤgers,
contra Heinrich Ackenhauſen, Beklagten à Senatu Magdebur-
gico ad eos miſſa oblatum fuit. Reus quidam exceptionem

transges

d bls
i hor⸗
tt des
1 Ehd
N
l ⸗
l ſie
e ſien
s tbe⸗
klagten
ſlglch/
datubet
Geklate
or h
und Be

un li

ſucrn
dani uun
f9 u N
uncko 4
ore ſe
zud eren.
Nliſo
. glige

Neplo⸗
tlil.

SP. CNLV. DE RETRACT. IVRISITVR. PRESTITIR. 57.

transactionis oppoſuerat, & jusjurandum ſupra ea actoris
Procuratori, cujus ope & interventu maxime transactum
fuiſſe dicebat, detulerat. Acceptarat etiam jusjurandum

Procurator & præſtiterat. Tum reus exceptionem trans-
actionis iterum urgere & actori ipſi jusjurandum ſuper ea

deferre. Quærebatur an recte Ajebat quidem reus „ju-
risjurandi effectum perſonam, que juravit, non egredi,
atque adeo exceptionem jurisjurandi perinde, ut rei ju-
dicatæ, tertio non prodeſſe. Nos tamen jusjurandi de-
lationi locum denegavimus. Id ipſum argumentum,

quod ex re judicata deſumebat actor, ipfſi nocebat maxi-

me. Nam ex L. II. §. 7. dJe Exceptione rei judicatæ con-
ſtat, procuratorem & mandantem in rebus judicatis pro
eadem periſona haberi. Deinde reus, quum deferretr
pProcuratori jusjurandum, non poterat ignorare, reum

æque bene transactionis confeium efſe. Igitur fibi impu-

tet, quod procuratorem elegit. Adde LZ. 9. §. 6. L. 23.

L. 42. §. 2. de jurejurando. Reſpondimus itaque: Be⸗
klagter bringet die ſchon ehemahls vorgeſchuͤtzte exceptionem trans-

actionis von neuem fuͤr, und ſchiebet ſolche Klaͤgers Principalen
ins Gewiſſen. Alldieweil er aber bereits fol. 104. Klaͤgern ſelbſt

als Mandatario den Eyd hieruͤber deferiret dieſer auch ſolchen
abgeſchworen, bey welcher Bewandniß, und da juramenti de-

latio pro transactione zu achten, die Exception voͤllig hinweg

ſaͤllet, und daruͤber weder Beweiß geſuͤhret noch das Gewiſſen

von neuem geruͤhret werden mag; So iſt dieſes Gravamen
ſchlechterdinges uͤbergangen worden.
Jusjurandum, quod guis aken, per errorem detulit vel rerulit,
præſtitum, ſi error vincibilis fuit, non retractatur.
onvenerat quis alterum adtione de dolo, variasque ej
fraudes objecerat & ſuper iis jusjurandum detulerat.
7Jom. III. H Reus

58 MEDITAT. AD PANDECT.

Reus id ipſum jusjurandum actori retulerat. Satis impro-
vide. Et potuiſſet actor id detrectare ex eo potiſſimum,
quod, ut in Specim. CAXXIX. de Relatione jurigurandi;
medit. 2. dixi, relatio tunc locum non invenit, quum refe-
rens meliorem, quam deferens, rei notitiam habeat. No-
werat vero reus ſine dubio facta illa, quorum inſimulaba-
tur, melius, quam actor. Sed actor ſponte jusjurandum
relatum acceptarat &, inſpiciente nec quidquam monente
reo, præſtiterat. Tandem reus, quum damnationem ſibi
imminere animadverteret, expergefactus, ſe jusjurandum
per errorem retuliſſe, dicebat, probationesque, quibus im-

putatum ſibi dolum purgaret, offerebat. Verum non eſt

audirus. Dato énim jurejurando, ut Ulpianus in L. y. §. 2.

de Jurejurando ait, non aliud quæritur, quam, an juratum
9 .

ſit. Nec error, quem referens prætexebat, invincibilis fue-

rat, ſed, adhibita debita circumſpectione, ſuperari facile

potuiſſet. Adde L. 9. §. 4. de Jurejurando, ubi nec mi-
nor contra præſtitum jusjurandum facile, niſi manifeſta
circumventio appareat, reſtituendus eſſe dicitur. Sic er-
g0 reſponderunt Cti Vitembergenſes menſe Martio anni
cO 19 ccxI. Wollet ihr des Rechten belehret ſeyn, ob der von An-
thon Sempronio in der Klage angegebene Betrug durch den von

ihm fol. 12. abgelegten Eyd genugſam dargethan worden, oder ob

nicht ſolcher annoch durch den Gegenbeweis oder ſonſten abgelehnet
werden koͤnne. Wenn nun gleich, daß die Eydes⸗Relation uͤber

den ſiebenden Klage⸗Punct ex errore geſchehen, wohl zu ver⸗
muthen, in Erwegung, daß ſolcher Punct ein factum proprium

des Beklagten betrifft woruͤber ſonſt ordentlich Klaͤgern der Eyd
nicht referiret werden mag. Dieweil aber dennoch die Eydes⸗
Delationes und Relationes pro ſpecie transactionis zu achten,
L. 2. de Jurejurando, folglich ein jeder ſich bey ſelbigen wohl in

Acht zu nehmen hat, und davon, was er ihm einmal gefallen

— — .. ——

— — — „

—
mmpro⸗
mum,
andi,

tele.

1. N-⸗
Nleba.
Uundum
nohente
emn ſhi
andum
us im.
non elt

2.

uratum
llis fue.
i facde
ec mi.
nifeltt
Ic er⸗
do anbl
Do Ar
dniu
,rt⸗
hechen
lon ie
4 u ⸗
ropriuc
der C

7

beri poterat.

SP. CXIL V. WRISWR. ph.
V. DE RETRACT. IVRISIVR. PRESTITI. 59

ſſen, nicht wieder abgehen mag, wie denn auch Beklagtem d
ar m der

vorgeſchuͤtzte Irrthum nicht zu ſt
arge H atten kommt, da er ſo .
Reie und D der Eyd abgeleget worden, wenrdenrnfen zolug
Richter dahin aenn weil das Jurament einmal geleiſtet der
welcher Bewand daß ſolches nicht vergebens ſey, zu ſehen h , ben
dem Ende vnr⸗ G nis, und da der angegebene Betrug a dden in
enthaltenen factis nothwendig flieſſet, der Genenben 6
weis

daruͤber ferner keine ſtatt fſindet; So mag Gregor Mordoffs d

ihm bey dem ſi
hm bey dem ſiebenden Klage⸗Punct imputirten und durch Klaͤ

gers Eydes⸗Leiſtung genugſam behaupteten Betrug durch Fuͤhrung

ſeines Gegenbeweiſes oder ſonſten nicht ablehnen
Jusurandh , guog 9 1
11 aAver .
I judicis ſpvonte praſtet, ab altero, etfi ir præ “ vel
fser it nec contradixerit, ſemper retractatur
ontum alicui fuerat per ſententiam jusjurandum. V.
dt 1 le ad jurandum præfixo & jurat, ſed zkiefu
fuerat, i le &* caput quoddam „ de quo jurare juſt Su-
⸗ at, inſerit. Audiunt hæc videntque judex clncg.
Erlu „nec contradicunt. Diſceptatur itaque dein de ver-
at jusjurandum. Affirmat hoc is, qui juraveral . an
ulamque Ulpiani in . . re.
gulamque Ulpiani in T. f. d. 2. d’é Jurejurando . dato ju

I rando „ non aliud quæritu „» quam „ àan juratum ſit
TP „

crepat. Sed facilis erat ex L. 3. pr. de Jurejurand,
habet, ſed ex delatione adverlarii vel juſſu iudieis eumn
conſequitur. Ergo qui jurat, nemine ſibi jhsurandum
deferente, ſibi jurat, nec judex hoc jusjurandum tu umn
Neque præſentia & ſilentium alterius pro delattone hi
juris & c. 44. de Reg. juris in 6. facentem, hbi 4
H2 eum

60 MEDITAT. AD PANDECT.

gzum loqui non jubent, nec pro conſentiente nec pro diſ-
ſentiente habert. Ergo jusjurandum hoc retractari poſſe,
menſe Martio anni cio 1ob ccxxXIII. reſpondimus: Es iſt
darunter ein offenbarer Irrthum vorgegangen, daß Klaͤger zu eyd⸗
licher Diffeſſion der vierten Quitung gelaſſen worden, da doch
das letztere rechtskraͤftige Urthel wegen derſelben comparationem
literarum vorbehalten, und nur zu Behuf ſolcher Comparation
auf recognitionem oder diffeſſionem der drey erſteren Quitungen
interloquiret. Nun meynet zwar Klaͤger, es ſey die Sache nun⸗
mehr gaͤnzlich ausgemachet, da Beklagte nebſt ihrem Anwalde in
die geſchehene eydliche Diffeſſion gewilliget, auch die Rechte nach
abgelegtem Eyde eine Sache weiter zu unterſuchen und de perju-
rio zu klagen verbiethen. Alldieweil aber Beklagte dem Klaͤger
keinen End deferiret, ſondern lediglich aus Irrthum denſelben zur
eydlichen Diffeſſion gelaſſen, dabey aber keinesweges die Meynung
gehabt, ſich des ihr vermoͤge rechtskraͤftigen Urthels zuſtehenden
Rechts zu begeben, und die ſo emſig geſuchte comparationem
literarum fallen zu laſſen, wie denn dergleichen Renunciatican
niemalen præſumiret wird, allen alls, und wenn ſolche Zulaſſung
gleich dergeſtalt zu erklaͤren waͤre, Beklagte doch als eine einfaͤltige
Weibes⸗Perſon, welcher die Rechte ignorantiam juris nicht im-⸗
putiren, wider dieſen Irrthum in integrum reſtituiret werden
muͤßte, hiernaͤchſt die Rechte, welche juramenta zu retractiren ve⸗
bieten, nur von re htmaͤßig abgeſchwornen Eoden zu verſtehen,
und keinesweges auf ſolche Eyde, die per errorem und contra
rem judicatam, auch wol gar hinterliſtiger Weiſe oder ſub-&
obreptitie abgeſchworen werden, zu ziehen ſeynd; So haben
wir nicht umhin gekont, auf die von vorigen Urthelsfaſſern vorbe⸗
haltene comparationem literarum zu ſprechen. “

VII.
Contra ſpecificationem juratam nova probatioladmittitur.

Quod

ipole,
i ſ
ed
di och
ionem
Dattigl
bitugn
che nu⸗

lde in

tenid
perju⸗

Nger

lben zur
Neynung
ehenden
tionem
ciatic41
goſſung
inſltp
nichtin.
t werden
Cliren 8

herſthen
5 cOnttt

So hoht
bernteiß

itritnt.

1

SP. CXLV. DE RETRACT. JVRISIVR. PRESTITI er

Qo in meditatione 1. dixi, jusjurandum tam neceſſa-
rium quam judiciale retractari poſſe, a pauciſſimis
admittitur. Plerique legem 31. de Jurejurando de jureju-
rando neceſſario tantum explicant. Sed licet horum opi-

nionem amplectaris, contra juratam ſpecificationem ta-
men nova probatio locum invenit. Eſt enim hæc jurata

ſpecificatio genus quoddam jurisjurandi neceſſarii, quod
mores introduxerunt, ut recte poſt alios monet Seryk. de
Probatione contra præſtitum juramentum legale cap. 2. §.
7. cap. 3. §. 10. qui & hoc argumento non inepte utitur,

quod jurijurando huic inſeri ſoleat „ ſpecificantem non
ſolum omnes res, quas ſcivit, conſignaſſe, ſed etiam, ſi

quas omiſerit forte, eas poſtea indicaturum eſſe. Igirur
menſe Nov. anni clo lo ccxvII. ſic reſpondimus: Ob wol Leu-
teranten, die erkannte Ausmeſſung abzuwenden, die von ihnen

£*

uͤbergebene und bereits vermittelſt Eydes beſtaͤrkte Specification vor⸗
ſchuͤXtzen und daher in Gedancken ſtehen, es muͤſſe Leuterat mit der
geſuchten Ausmeſſung abgewieſen werden. Alldieweil aber die eyd⸗
liche Specification eine ſpecies juramenti neceſſarii iſt, folglich
die probatio per facti evidentiam, dafur die Ocular-Inſpection
und Ausmeſſung geachtet werden kan, allerdinges dawider ſtatt
findet; So haben wir das letzt geſprochene Urthel beſtaͤtiget.
COQ O E LUPANIA.
I. Is, qui, uno litis conſorte deferente, juravit, alteri litis
conſorti probationem ſuſcepturo exceptionem juris-
jurandi opponere nequit. Ita recte Bergerus in Electis
diſc. for. p. 524. Quod vero addit, in re individua ſe-
cus eſſe, de eo dubito propter L. 13. pr. de Jurejuran-
do, ubi de patronatus jure, quod individuum eſt,
dicitur, jusjurandum, ab uno patrono delatum, alteri
. non nocere.
2. Juraverat Sigismundus Cæſar, ſe cum Friderico, Auſtriæ
duce, cujus ope Joannes XXIII. Pontifex Conſtantia
fuerat elapſus, nunquam velle facere pacem nec treu-
3 gam,

62

MEDITTAT. AD PANDECT.

gam, h. e. inducias. Dedidit ſe deinde Fridericus Si-

gismundo cum omnibus provinciis ſuis. Quærebatur,

poſſetne Sigismundus eum ſine perjurio in ratiam re-
cipere. Affirmarunt hoc concilii patres & recte quidem.

Narrantur hæc in tomo 4. Concilii Conſtantienſis a do-
iſſimo viro, Hermanno von der Hardt, editi, pag. 161.

3. Majores noſtri, ut ſanctior eſſet jurisjurandi religio, in

actu jurandi ſolemnia plurima adhibuerunt. Vide mo-

do du Freſue Gloſſarium mediæ & infimæ latinitatis

verb. Juramentum ſqq. Ex his ſolemnibus plurima ri-

dicula & ſuperſtitioſa ſunt, illud inprimis, quod Mulie-
rus in Annalibus Sawonicis ad annum 1529. de cadave-
ribus ſanctorum habet. Ea igitur merito abrogata ſunt.
Non debent tamen omnia aboleri. Conſultum quippe
eſt, aliquas ceremonias in actu jurandi adhiberi, qui-

bus terror animis jurantium incutiatur. Exemplum
lepidum ejus rei habet Bergerus in Electis diſc- for. P.

596. Iuſſus erat de ſtupro accuſatus in conſiſtorio ec-
cleſiaſtico ſe jurejurando purgare. Aperiuntur ergo
more conſueto feneſtræ, accenduntur luminaria, adeſt

facerdos, menſa panno nigro tecta apponitur. Interea
purgator furni, ein Feuermaͤuerkehrer, ex proximis -

dibus accurrit & per feneſtram apertam curioſus intro-
ſpicit. Conſpicit hunc ſtuprator in genua jam provo-
lutus & ratus, diabolum adeſſe, conſurgit illico, cri-
menque fatetur. .

SPECIMEN CXLVII.—

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. XIEL. TIT. II.

IN LITEM IVRANDO.

Qui in litem jurat, quantitatem ſui intereſe prius probare

non tenetuk.

Pete-

—
R⸗
Ndtur,
mre⸗
dem.
1do⸗
161.
1) i
lemo⸗
nitatis
mat.
Male-
dave-
ſum.
vippe⸗

u⸗

nplum.

rio ee⸗
adett

nterea

nis E⸗
intro-⸗
roVO-⸗
9) cli⸗

4

Polet

Pele⸗

4

SP. CNLVI. DE IN LFTEM IVRANDO. 63

etebat actor quis a reo editionem documentorum-
communium. Et certum erat, reum ea Ppoſſidere.
Sed is editionem conſtanter detrectabat. Quum ju-
dex mandando nihil proficeret, tandem adctor jus-
jurandum in litem offerebat in ſex millia thalerorum „ quæ
ſua intereſſe dicebat. Decreverat judex jusjurandum in
litem, fed actori probationem ante impoſuerat hac for-
mula: Wuͤrde Klaͤgerin ihr auf 6000. Rthlr. hochangegebenes
Intereſſe beſcheinigen, ſo wird ſie zu dem juramento in lirem
gelaſſen. Addiderat quoque judex pro ratione decidendi
Mevii auctoritatem in P. 7. dec. 183. Non animadverte-
rat ab initio actor, quantum oneris ſibi per hanc ſenten-
tiam imponeretur, eamque rem judicatam fieri Paſſus
erat. Tunc vero, quum ſuſcipienda eſſet probatio, im-
pPoſſibilem eam ſibi fore fatebatur, utque, omiſſa ea, ſim-
Pliciter ad jurandum admitteretur, flagitabat. Actis ad
nos menſe Martio anni cio 10 ccxIV. Perlatis agnoſceba-
mus ipſi, judicem & abſurde & contra jura pronunciaſſe.
Omne intereſſe actoris ex documentis, quorum editio de-
negabatur, pendebat. Sine his documentis probationem
fieri non poſſe, ipſa recta ratio oſtendebat. Et tamen
exegerat probationem judex. Quod abſonum erat mani-
feſto. Sed & juribus id adverſabatur. Hæc jusjuran-
dum in litem in deficientis probationis locum introduxe-
runt. UÜUbi ergo probatio adeſt, ad jusjurandum in litem
confugere non oportet. Deinde Lex/8. de in litem juran-
do & L. 68. de Rei vind. unam partem, ſi contumacia alte-
rius partis apparet, ad jusjurandum in litem, non, quanti
res eſt, ſed, quanti eam jurans ex arbitrio ſuo æſtimaverit,

admittunt ſicque probationem aperte excludunt. Denique

Lex 10. de in litem jurando, quæ de præſente caſu, inſtru-

mentorum ſcilicet non exhibitorum, agit, nullam Proba-
. tionis

64 MEDITAT. AD PANDECT.

tionis mentionem facit. Sola igitur obſtare videbatur Me-
vii auctoritas. Sed videbatur tantum, non obſtabat vere.
Agit Mevius de caſu, quo plane non apparet, an juran-
tis in negotio, de quo litigatur, interſit. Tunc, ait Me-
vius, non ſufficit, jurantis intereſſe nuda allegatione pro-
ferri, ſed oportet aliqualiter oſtendi aut cum ratione pal-
liari; &, ſi apparet nihil intereſſe, ad jusjurandum quo-
que in litem non deſcendendum. De hoc vero in Ppræſens
dubium nullum erat. Multum intereſſe actoris, ut docu-
menta inſpiceret, clare ex actis apparebat, & apparuerat
jam, antequam editionem decreviſſet judex. Nam ni hoc
apparuiſſer, editio decerni non potuiſſet. Saltem de quan-
titate intereſſe hujus dubitabatur. Ejus autem probatio-
nem a jurante exigere, Mevio nunquam in mentem venit.
Noveramus, inquam, hæc omnia, &, judicem male pro-
nunciaſſe, agnoſcebamus. Sed rem judicatam, quæ ex
albo nigrum, ex nigro album facit;, reverebamur, ut,
quum inſanabilis nullitas non appareret, mutare eam ſim-
liciter non auderemus. Alia itaque via inceſſimus, ſic-
que ſententiam noſtram temperavimus, ut, illæſa rei ju-
dicatæ auctoritate, actorem ad jurandum, omiſſa probatio-

ne, admitteremus: Daß Beklagte dem vorigen in Kraft

Rechtens ergangenem Urthel binnen 14. Tagen ein Genuͤgen zu
thun, und die in Haͤnden habende Documenta, worunter auch die
Nienburgiſche und das angegebene Cladde⸗Buch, welches Klaͤge⸗
rin ein Eigenthums⸗Regiſter nennet, begriffen, vermittelſt Eydes
anzuzeigen und gegen Beſtellung der erkannten Caution auszuant⸗
worten ſchuldig. In fernerer Verbleibung wird Klaͤgerin zu dem
juramento in litem auf 4000. Rthlr hoch ohne vorhergehenden
Beweis billig gelaſſen. V. R. W. Adnedtam rationes de-
cidendi; Nachdem Beklagte mit ihrer vorgeſchuͤtzten excepti-
one ſuſpecti judicis und offerirten juramento perhorre-

ſcentiæ abgewieſen worden, ſo gewinnet es das Anſehen,
als

— — — —

—
Me⸗
tvere.
nun.
t Me.
e pro.
in (o⸗
preſen
t Coen⸗
aruerdl
ni hoe
quan
Obatio⸗
veni,
Ale pro-
lu er
ur, u
amn ſun⸗
ius le
1 rei e

robet .

Kraet

auch
s Kli
Eide
auͤzuett
in u de
rgehende
ones E⸗
ecet
ethon

Aſh

SP. CXLVI. DEIN LITEM JIVRANDO. 65

als ob dieſelbe nunmehro, da ſie auf ſo vielfaͤltig ergangene Ladung
nicht erſchienen, pro contumacibus zu achten, und Klaͤzerin zu
dem bereits erkannten Juramento in litem, und zwar ohne vor⸗
hergehenden Beweis, zu laſſen waͤre, und ſolches um ſo viel mehr,
da Beklagte, ungeachtet ſie im erſten Termino erſchienen, nichts
deſtoweniger auch damalen dem Urthel keine Folge leiſten, und
die in Haͤnden habende Nienburgiſche Documenta, zu deren
Ausantwortung ſie doch im vorigen Urthel gegen Caution con-
demnirt geweſen, weder ſpecificiren noch uͤberliefern wollen. All⸗
dieweil aber res judicata vorhanden, daß Klaͤgerin vor Abſtat⸗
tung des Juramenti in litem ihr auf 6000. Rthlr. hoch ange⸗
gebenes Interefle beſcheinigen ſolle, dieſe aber, daß ihr ſolche
Beſcheinigung zu fuͤhren nicht wohl moͤglich, vorſchuͤtzet, und oh⸗
ne derſelben zu dem Juramento gelaſſen zu werden bittet; So
haben wir dieſem petito wegen des im Wege ſtehenden Judicati
ſo ſchlechterdinges nicht deferiren koͤnnen, ſondern vor noͤthig ge⸗
achtet, Beklagten noch eine kurze Friſt, um dem vorigen Urthel

ein Genuͤgen zu leiſten, vorzuſchreiben, dabey aber die

Bedrohung

anzuhengen, daß widt igen Falls der Klaͤgerin ohne allen Beweis
das Juramentum in litem auf 4000. Rthlr. als ſo hoch die an⸗
gegebene 6000. ex officio gemaͤßiget worden, verſtattet werden ſolle.

II.

Judeæ ante jusjurandum in litem ſummam betitaim mode

rare ſemper poteſt.
III.

In bac moderatione teſtes vel rerum periti recte adbibentur

E quidem in L. 86: de Rei vindicat. actori permittitur, con-
— tra eum, qui dolo deſüt poſſidere, in litem ſine ulli

taxatione in infinitum jurare.
Tom. III.

Sed manca eſt hæc lex &

I

ſup-

66 MEDITAT. AD PANDECT.
ſupplenda ex L. 4. §. 2. de in litem jurando, ſecundum quam
jurare in infinitum itidem licet, arbirrio tamen bonæ fidei
judicis congruere dicitur, modum jurijurandé ſtatuere, ne,
arrepta occaſione, in immenſum juretur. Satis ergo ap-
paret, infinitum, quæ vox etiam in §. 4. I. de Heredibas in-
ſtit. occurit, non idem eſſe, quod immenſum, ſed huic
potius contradiſtingui, & ſignificare ſaltem id, cujus quan-
titas lege determinari ſeu definiri nequit. Itaque judex ſum-
mam, in quam jurandum eſt, ſemper moderare, & ſi ſufſi-
ciens ad hoc inſtructio in actis non reperiatur, ocularem
inſpectionem, commiſſarios, teſtes, peritos rerum æſtima-
tores in moderatione adhibere poteſt. Sic Cti Helmſta-
dienſes menſe Aprili anni cio 10 cc XIV. reſponderunt:
Weil Beklagte dem an ſie abgeblaſſenen Befehl keine Folge gelei⸗
ſtet, ſo wird Klaͤger nunmehro ad jusjurandum in litem, jedoch

wenn zuforderſt durch einen hierzu verordneten Commiſſarium mit

Zuziehung verſtaͤndiger und daſiger Landes⸗Art kundiger Haus⸗
