removebitur id optime, cautione idonea per pignora vel fi-
dejuſſores præſtita. Hanc quippe offerendo coheres ſine ulla
legitimatione efficere poteſt, ut integra res hereditaria ipſi fit
reddenda L. 1. §. 36. Depoſiti. Sic itaque judicarunt Cti Helm-
ſtadienſes menſe Julio an. Cio 10o CCXVIII. Daß Beklagter, ſeines
Vorwendens ungeachtet, Klaͤgern auf inſtehende Michaelis das li⸗
bellirte Land gegen Bezahlung des verſchriebenen Pfand⸗Schil⸗
lings abzutreten ſchuldig ſey. V. R. W. hasque ſubjecerunt ra-
tiones: Beklagter ſetzet der von Klaͤgern angeſtellten Klage exce-
ptionem legitimationis entgegen. Allein da Klaͤgers Ehefrau,
wie Beklagter nicht leuget, von dem ehemaligen Oppignorante,
Joſt Witten, herſtammet, deren Geſchwiſter auch ihr Recht an Klaͤ⸗

gern, vermittelſt richtiger Ceſſion uͤbertragen, Beklagter hingegen
keine andre Miterben anzugeben und zu nennen weiß, alſo, daß der⸗
ſelben mehr vorhanden, nicht præſumiret wird, uͤberdieß Beklagter,
wenn er das Land abtritt und das Pfand nicht mehr beſitzet, keinen
ferneren Anſpruch zu fuͤrchten hat, da zumal Klaͤger ihm zum Ueber⸗
fluß ſein Vermoͤgen dieſerhalben unterpfaͤndlich einſetzet; So hat

es mit der Legitimation ſeine unſtreitige Richtigkeit.
Actio pignoratitia contra tertium poſſeſorem de jure tam civili
. quam canonico datur.

.: . .
Garis nota eſt controverſia de tertio pignoris poſſeſſore,
utrum is adctione pignoratitia conveniri pofſit. Com-
munis ſententia eſt, actionem pignoratitiam jure civili

con-

—

ſtulaber.
efumu
gelie,
1nequid
Wencdum
Piguelr
oheredes
nti ed:.
erelitutt
or Cice

, mil d

llum ſ

ra Vel .

ſine l
rin ilit
ChiHn.
ter ſenis

elis das
nd⸗S

erunt .
ſage en .

Eheftat,

orenle, .

echi nN⸗
r hinggn
Piee⸗

; Erſe

SP. CLV. DE PIGNORATITIA ACTIONE. r327

contra tertium poſſeſſorem locum non habere, habere au-
tem ſecundum jus canonicum. Et de jure quidem cano-

nico vix fuit, qui dubitaret. Turbavit vero hunc conſen-

ſum diſſenſu ſuo Schilterus Ex. ad D. 26. §. 10. negavitque,
jus canonicum actionem pignoratitiam contra tertium poſ-
ſeſſorem dare, atque cap. 6. X. de Pignoribus de rei vindica-

tione explicavit, & hac parte adfenſum Ctorum Vitember-

genſium apud Bergerum in P. I. Supplem. ad Electa diſc. for.
pag. 99. ſ44. meruit. Sed profecto non video, quomodo iſtud
cap.'6. de rei vindicatione explicari poſſit. Ipſum quidem ge-
nus actionis non exprimitur, ſed, quæ deinde de probatio-
ne ſuſcepta ſubjicit Pontifex, ſatis indicant, actionem inſti-
tutam non aliam, quam pignoratitiam fuiſſe. Si rei vindi-
cationem moviſſet actor, dominium ſuum probare debuiſſet.
At de hoc nihil in d. cap. Sed actor in eo legitime probavit,
quod ex prædii obligati Pproventibus tantum fuerit a poſſeſ-
ſoribus perceptum, ut fructus ſorti poſſint adæquari. Inu-
tilis certe & ridicula hæc probatio in rei vindicatione foret,
ubi poſſeſſor rem domino gratis reſtituit. Eadem vero pro-
batio actioni pignoratitiæ accuratiſſime convenit. In hac

enim probandum eſt actori, ſe reo ſatisfeciſſe vel ſoluto ve-
re debito, vel compenſatione fructuum perceptorum Z. I.

C. de Pignorat. att. Quam legem qui cum caß. 6. X. de Pi-
gnoribus confert, dubitare non poteſt, utrobique de actio-
ne pignoratitia agi. Inepta quoque foret ratio decidendi,
quam Pontifex in ſæpe memorato c. 6. ſubjicit, ſiquidem de
rei vindicatione ſermo foret. Ait: Wos igitur attendentes,
quod in talibus perceptio fructuum in ſolutione ſortis accedat,
quum ſecundum canonicas ſanctiones fruéctus reſtitui, & in ſor-
tem debeant computari, conſiderantes etiam, quodpoſſeſſtoues ip-
ſæ jam extenuaſſent penitus totum onus, & debitum aunnulaſſent,
ipſas tibi reſtituendas eſe decrevimus. Omnia hæc actionem
Tom. III. 8 pigno-

138 MEDITAT. AD PANDECT.

pPignoratitiam ſapiunt. Certiſſimum itaque eſt, de jure ca-

nonico actioni pignoratitiæ contra tertium poſſeſſorem lo-
cum eſſe. Sed & jus civile eidem locum facit. Nam Lex 2.
C. Si pignus pignori datum ſit debitori actionem pignoratiti-
am contra ſecundum creditorem, cui primus pignus iterum
obligavit, aperte concedit. Et lJex 3. C. Si vendito pignore
agatur emtores ſervorum oppignoratorum damnat, ut eos
recepto pretio, quod manifeſtum actionis pignoratitiæ indi-

cium eſt, debitori reſtituunt. Nec, quæ communiter

objicitur, I. 27. de Pignorat. act. obſtat, ut in conflictu do-
cebitur. Convenit porro æquitati, ut debitor pignus non
gratis per rei vindicationem recuperet, ſed hoc ipſum, quod
a creditore accepit, bonæ fidei poſſeſſori reſtituat, nec lu-

crum cum hujus damno quærat. Quæ quum ita ſint, mirum

eſt, de hujus ſententiæ praxi dubitari. Et dubitatur tamen.
Bergerus certe in P. 2. Supplem. ad Electa diſc. for. p. 215. fic
pronunciatum fuiſſe memorat: Daß in Anſehung, daß die
actio pignoratitia contra tertium poſſeſſorem nicht zulaͤßig, die
Klage, immaſſen ſie angebracht, nicht ſtatt hat; es iſt aber Klaͤ⸗

gern Beklagte, im Fall ſie dieſes Anſpruchs zu erlaſſen nicht ge⸗

meynet, rei vindicatione oder actione publiciana gebuͤhrend zu
belangen unbenommen. Verum quum jura canonicum & ci-
vile hic conſentiant, deinde æquitas, quemadmodum dixi,

ſententiam noſtram commendet, præterea doctores non in-

celebres, inter quos tamen male vulgo numeratur diſſenti-
ens potius a nobis Habhnius ad W'eſenb. tit. de Pignoratit. acti-
on. n. 7. de uſu fori teſtentur, non dubitarunt [Cti Helmſta-
dienſes menſe Julio anni clo lo cc xvIII. actionem pignorati-
tiam contra tertium poſſeſſorem admittere: Beklagter wendet
vor, es ſey in der Pfand⸗Verſchreibung nicht benennet, folglich
finde actio pignoratitia wider ihn nicht ſtatt. Alldieweil aber auch

N

con

on

Ues

—.
le uner
lloten l.
an letn
Dinontti
ng ſterun
Cinhignn
nat, Men
Atitic inl.
Dmmunit
nflicku d
ignus no
ucm, dbol
t, nee l.
int, mirun
tur tamen
D
1, daß d
ulaͤgig N
aber n
o
gtihm
nicum a⸗
modum
ores 1oni
ur ciſen
norntit

Cti Helm

n bignen,
gagtt tin
nnet/
wlat⸗

SbP. CLV. DE PIGNORATITIA ACTIONE. 139

ein tertius poſſefſor des Pfandes ſolches dem Schuldener ohne
deſſen Erben gegen Bezahlung des Pfandſchillings abtreten muß;
So haben wir dieſe Exception vor unerheblich geachtet.

Vyſ.
Actio pignoratitie contra primum ereditorem, gui pignus
iterum obligavit, locum non habet.

Poce ereditorem pignus fibi obligatum alii iterum obli-
gare, ſatis conſtat ex L. I. C. ſi bignus pignori datum ſit.
Conſtat porro ex l. 2. C. eodem & ex c. 6. X. de Pignoribus,
debitori, ſoluto debito, actionem pignoratiriam adverſus
ſecundum creditorem, etſi cum illo ipſe non contraxerit,
dari. At poterit accidere, ut malit debitor adverſus Pri-
mum creditorem ſuum experiri. Licebitne hoc ei contra
invitum? Non puto, ſed credo Potius, ipſum invitum ab-
legari poſſe, ut ſecundum creditorem, qui pignus nunc te-
net, excutiat. Colligo hoc 1) ex his Legis 40. §. 2. de Pi-
gnorat. act. verbis: creditor poſjeſzonem bignoris, gquæ corpo-
ralis apud eum fuit, reſtituere Jehet: net quidquam amplias
Præſtare cogitur, 2) ex eo, quod creditor „ qui pignus le-
gitime & bona fide vendidit, nec quidquam ultra id, quod'
ipfi debebatur, conſecutus efſt, plane ſecurus efficiatur, &

nec à debitore nec ab emtore conveniri Poſtit, L. I. C2. C.

Creditorem evictionem bignoris non debere; id quod, argu-
mento a majore ad minus ducto, multo magis in oppigno-
ratione pignoris obtinebit. Objicietur forſan lex 27. de Pi-
gnorat. act. in qua debitori actio contra priorem debitorem
competere dicitur. Sed hoc explicandum eſt ex L. 7. pr. de
Diſractione pignorum. Agi ſeilicet poteſt cum creditore,
non, ut ipſe reſtitutionem pignoris procuret, ſed , ut actio-

nes, ſi quas contra poſteriorem creditorem habet cedat.

8 2 Et

*

140⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

Et ita reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni

CIO I CC XXII. in caſu, quo primus creditor recepto debito

reſtitutionem pignoris etiam expreſſe promiſerat. Nam
quia pignus in ſecundi creditoris manibus eſſe non difſimu-

larat, ultra non obligabatur, quam, ut omnem diligentiam

pro recuperando pignore adhiberet; qua adhibita obliga-

tioni ſuæ ſatisfecerat, §. 3. I. de inutil. ſtipulat. Hat Titius

durch Rubertum, ſeinen Bedienten, wegen einer Schuld von
400. Rthlr. einen Ring an den Juden Loͤwen verſetzet, da denn
11. Jahr hierauf Rubertus dem Ambroſio die 400. Rthlr. nebſt
gllen aufgelaufenen Zinſen von ſeinen eigenen Geldern zugeſtellet,
und Commiſſion ertheilet, den Ring damit einzuloͤſen. Als aber
Ambroſius dem Juden die Gelder bezahlet, ſchuͤtzet dieſer, anſtatt

den Ring verſprochener maſſen auszuhaͤndigen, vor, es ſey der⸗

ſelbe nicht in ſeinen, ſondern-des Mevii Haͤnden, welcher ihn

unter allerhand Vorwand auszuantworten verweigere, worauf
die Sache zum Proceſs gediehen und nunmehr anfaͤnglich die Fra⸗
ge entſtehet, ob der Jude den Ring in natura herbey zu ſchaffen
oder deſſen Werth nebſt allen Koſten und von dem empfangenen
Gelde faͤlligen Zinſen zu bezahlen ſchuldig ſey. Wenn nun gleich
dem Juden ſeine bey Empfang des Geldes ausgeſtellte Hand⸗

ſchrift, in welcher er den Ring noch ſelbigen Tages einzuliefern

verſprochen, hauptſaͤchlich zu præjudiciren ſcheinet; Dennoch
aber und dieweil der Jude wohl berechtiget geweſen, den ihm ver⸗
ſetzten Ring fernerweit an Mevium zu verſetzen, auch, daß er

ſolches gethan, bey Empfang des Geldes nicht verſchwiegen, ſon⸗

dern in der Handſchrift, wie der Ring bey Mevio ſtehe, aus⸗
druͤcklich gemeldet, folglich vermoͤge ſolcher Handſchrift zu weiter
nichts, als den Ring von Mevio abzuholen, verbunden geweſen,
mithin, und da Mevius ſolchen auszuantworen ſich verweigert,

weiter nichts bey der Sache thun koͤnnen, ſondern ſeiner Schuul⸗

digkeit ein Genuͤgen geleiſtet, wenn er den Ring von Mevid u
erhal⸗

1

Drll u
10 Cedit⸗
. NI
diſhmr.

igentian

1 Odüge.

Net Tnin

Schtid
„ da dn
thlr ne
ugflt

Asel
eſr aſit.

6s ſen
peherin
gre, woren
ichdi 1
nr ſchf
pfangen
nun geit
ltr Hac
tintlif
„ Dnn
Den ihrnt
ch, e 4
gigniß
ſihe/
ſt ſit
nNagri,
N ung
nr
bn

Sb. CLV. DE PIGNORAT TIA ACITIONE. I41

echalten allen Fleiß angewendet; So ſehen wir nicht, wie der
Jude anjetzo zu einem mehrern, als die ihm gegen den Mevium
zuſtehende actiones zu cediren, angehalten werden koͤnne. Und
hieraus flieſſet zugleich die Beantwortung der andern Frage, daß

nemlich nicht ſowohl gegen den Juden als den Inhaber des Pfan⸗

des, Mevium, Klage angeſtellet werden muͤſſe.

VII.
Debitor actionem pignoratitiam contra ſecundum ereditorem,
cui primus pro minore ſumma jus ſuum ceſſit, inſtituens non
eam pecuniam, quam ihſe olim accepit, ſed, quam ceſ-
Ronarius cedenti ſolvit, reſtituir.

VIII.
In iis tamen caſt ibus, in quibus alias lex Anaſtafiana ceſſat,
debitor ad id, quod ipſe olim accepit, reſtituendum
cogitur.

(reälror in anguſtiis conſtitutus pignus ſibi olim pro ma-
gna pecuniæ ſumma obligatum pignori iterum pro lon-
ge minore doderat, novoque creditori jura ſua omnia ceſſe-
rat. Interjecto aliquo temporis ſpatio, debitor pignus ſuum
luiturus creditori ſecundo eam, quam ille creditori primo
dederat, pecuniam offert, atque ei integram ſummam celſ-
ſam poſcenti legem Anaſtaſianam opponit. Quærebatur
ergo, an in actione pignoratitia contra ſecundum credito-
rem inſtituta lex Anaſtaſiana locum inveniret. Negabat
hoc reus, urgebatque, in I. 2. C. ſi pignus pignori datum, de-
bitorem ſimpliciter ad ſolvendum id, quod creditori primo
ex Pignoris cauſa debeatur, obligari. Verum enim vero,
qui legem iſtam 2. condiderunt & Codici noſtro inſeruerunt,
de Anaſtaſiana conſtitutione plane non cogitarunt, nec hane
§. 3 con-

142 MEDITAT. AD PANDECT.

controverſiam, quæ tunc temporis mota non fuit, decidere
voluerunt. Deciditur vero ea clariſfime in l. 22. C. Mandati,
ubi omnes ceſſiones pro minore ſumma factæ improbantur,

& ceſſionario usque ad ipſam tantummodo ſolutarum a ſe

pPecuniarum & uſurarum ejus quantitatem actionis exercere

Permittitur. Non dubitaſſent igitur Cti Helmſtadienſes,
quibus hæc ſpecies menſe Octobri anni cio 1o cc xvII. in

actis oblata fuit, ſecundum legem Anaſtaſianam judicare, ni
ex aliis circumſtantüs, quæ optime ex reſponſe ipſo co-
gnoſcentur, apparuiſſet, legi Anaſtaſianæ in illa ceſſione lo-
cum non eſſe. Die erſte bey dieſem Preceſs vorkommende Fra⸗

ge iſt, ob Klaͤger bey Wiedereinloͤſung ſeines verſetzten Gutes Be⸗

klagten die ehemals von dem von Krempzow entlehnte 4845. Rthlr.

oder aber nur 2374. Rthlr. vor welche Summa der von Krempzow
ſein Recht an Beklagten uͤberlaſſen, bezahlen muͤſſe. Klaͤger will

das letztere ex lege Anaſtaſiana behaupten, und fuͤhret ſonderlich

an, daß der von Krempzow bey der Ceſſion in hoͤchſter Noth

geſtecket, auch die obgedachte 2374. Rthlr. nicht baar, ſondern
an Korn und ungewiſſen Schulden, deren Gewehr Beklagter
nicht einmal leiſten koͤnnen, empfangen. Alldieweil aber aus dem
beygelegten Inſtrumento ceſſionis erhellet, daß Beklagter zur

Krieges⸗Zeit, da das Gut Altenkluͤcken verwuͤſtet und in ſchlech⸗

tern Zuſtande geweſen, er auch an dem von Krempzow wegen
uͤbertragener onerum ein groſſes zu fordern gehabt, und folches
wieder zu erhalten, ingleichem ſein Antheil und Unterthanen von
Bezahlung der voͤlligen Contribution und gefuͤrchteten Ruin zu
befreyen, kein ander Mittel geſehen, ſich durch Bitten und Zu⸗
reden, obgedachtes Rochwedeliſche Antheil nebſt dem darauf haf⸗
tenden Pfand⸗Rechte gegen leydliche Conditiones zu erhandeln,
und zugleich eine groſſe Laſt in Reparirung der Gebaͤude „Beweh⸗

rung der Hoͤfe und Begaktung der Aecker, ehe er einigen Nutzen

davon haben koͤnnen, zu uͤbernehmen bewegen laſſen, be we⸗
L er

. len⸗

—

(decicent
Manen,
robamm
Arum a
8ercen
kadienls,
CC NVI I
ndicdte,
ſ igl er
eſlone l⸗

tende O

.Gates
n Kremmct
Klagtni

ret ſodelt

Hſer M
, ſondt
Veklag
bor ausN
klogte t
iſſte
mhton nn

un ſſe

tenen 1
ten hun
tnun 7
nderafe
kfant
de,

SP. CLV. DE PIGNORATITIA ACTIONE. 143
cher Bewandniß die in lege Anaſtaſiana quf die redemtores
alienarum litium, qui alienis rebus fortunisque inhiant, ceſ=
ſiones aliis competentium actionum in ſemet exponi prope-
rant, hocque modo diverſis perſonas litigatorum vexationi-
bus afficiunt, geſetzte Strafe ſonder Zweifel hinweg faͤllt, viel⸗
mehr die in l. 22. C. Mandati befindliche limitatio: exceptis
ceſſionibus, quascunque vel creditor, vel is, qui res ali-

quas poſſidet, pro debito ſeu rerum apud ſe conſtitutarum

munimine ac tuitione accepit; allhier ſtatt findet „worzu ſer⸗

ner kommt, daß die Ceſſion in Gegenwart und auf vorhergehen⸗
de Unterſuchung einiger von dem von Krempzow ſelbſt erbetener
Churfuͤrſtl. Commiſſarien geſchehen, alſo an der Wahrheit ob⸗
gedachter Umſtaͤnde deſtoweniger zu zweifeln iſt, endlich nach die⸗
ſer cauſæ Cognition noch der lehnherrliche Conſens und Confir-
mation darzu gekommen, und Beklagtem zu wiederholten malen

ſein Recht und Beſitz des Gutes bis zu voͤlliger Bezahlung der ce⸗

dirten ſumma beſtaͤtiget worden So haben wir nicht umhin
gekont, Klaͤgern die Erſtattug der 4845. Rthlr. aufzulegen. Alio
tamen tempore, ſcilicet menſe Auguſto anni cio 1o Cc XXI.
ubi iſtiusmodi cirecumſtantiæ non aderant, ſic judicarunt:
Daß Herr Beklagter Klaͤgern die ſtreitige Wieſe, gegen Erſtat⸗
tung deſſen, womit jener ſolche eingeloͤſet zu haben binnen 4. Wo⸗
wen beſcheinigen wird, einzuraͤumen ſchuldig, und die beyderſeits

verurſachte Unkoſten gegen einander aufzuheben ſeynd. V. R. W.
.

V IX.
Aktioni pignoratitiæ ante ſolutionem deliti- nullo tempore
bræſeribitur.
An Duri luendi pignus ſeu actioni pignoratitiæ directæ
Præſcribi poſſit, vexatiſſima eſt quæſtio. Ait Lyn-

kerus in Analectis ad tit. D. de Pignoratitia altione §. 49.

verbis:

144 MEDTTAT. AD PANDECT.

Verbis: tune demum naſci ; Juri offerendi poſſe præſeribi,
de jure civili ceommunis eſt ſententia ; Jed jure canonico nega-
tiva obtinet. Non potui in jure canonico locum, qui quæ-

ſtionem hanc tractet, reperire. At in jure civili reperio

elaram pro negativa legem 13. pr. de Uſurpationibus. Com-
munior quoque eſt ſententia, ceſſare hic de omni jure
præſcriptionem. Ratio tamen, quam vulgo potiſſimam
eſſe credunt, quod luitio pignoris ſit res meræ facultatis
adeoque præſcriptioni non ſubjaceat, parum roboris ha-
bet. Nam & in rei vindicatione repetitio rei ſuæ ab alio
pofleſſæ res meræ facultatis eſt, atque tamen præſcriptio-

nem admittit. Nec altera, quam communiter crepant,

quod actio pignoratitia ante ſolutionem debiti non naſca-

zur, L. 9. §. 3. de Pign. act. & propterea non præſcriptio

prius contra eam currere incipiat, L. 7. §. 4. C. de Præſeri-
ptione XXX. fortior eſt. Equidem non valenti agere non
currit præſcriptio. Verum hæc regula ad eos non perti-
net, qui non caſu, ſed culpa & facto ſuo agere impedi-
untur. Is autem, qui rem ſuam pignori datam non re-
luit, in culpa ipſe eſt, quod actionem pignoratitiam non

habeat. Unicum ergo eſt ſententiæ communis funda-

mentum. Scilicet creditor, qui rem pignoris jure tenet,
poſſeſſionis ſuæ titulum ipſe ſibi mutare nequit, ſed etiam

poſt XL. & C. annorum decurſum tanquam creditor poſ-

ſidet. Quandocunque ergo vel ipſe vel heredes ejus con-
veniuntur, fiquidem convinci poſſunt, rem olim jure
pignoris ad eos perveniſſe, idem juris erit, quod in condu-

Rtore, qui, quamdiu conductionis titulus probari poteſt,
nulla præſcriptione dominium adquirit, L. 2. C. de Præſeri-

otione XXX. Impugnarunt ſubinde nonnulli celebres JCti
communem hanc ſententiam, ex recentioribus ſcilicet

Prunnemannus ad I. 9. de Pignorat. act. n. 7. 44. & Lonke-
Vu5

i⸗

N
t⸗
Iil

hen

Vnt
4

dreſenki,
nin ne
ui qne.
lrepeni⸗
11. Cor.
Clnni ſo
otiltnun
facllis
oboris k
e 4 A
Xlcripti⸗
1 crepenn
nonn nli
hrlenyhi
Ne Piaſtt
agere
non pent.
gre inpel⸗
no le.
itiam no

dis fond .

ate teni
ſed etian
reditor o
8 ejos
ddinch
bart hotl
de
elebre 1
ibus ſi

SpP. CLV. DE PIGNORATITIA ACTIONE. 145

rus in Analect. ad tit. D. Quibus modis pignus vel byp. ſolvi-
ur §. 49. & in emend. ad h. l. pag. 35. Ambo tamen faten-
tur ingenue, moribus noſtram ſententiam, quod juri luen-

di pignus non præſcribatur, receptam eſſe, & inprimis

Brunnemannus n. 9. longiſſimum eorum, qui idem teſtentur,
catalogum nectit. Et quamvis nec deſint, qui uſus contra-
rii exempla commemorent, quorum aliqua vide apud Aap-

pen Dec. quæſt. ilſuſtr. I. n. 23. pauciora tamen hæc ſunt, &

pleraque peregrina. Itaque operam in refellendis Brunne-
manni Lynkerique argumentis, ſpecioſioribus quam ſolidio-
ribus, quum ſupra memoratum communis ſententiæ funda-
mentum haud evertant, hic non conſumam, ſed monebo
ſaltem, in iis collegiis judiciisque, quibus ego adſedi huc-

usque, præſcriptionem contra actionem Pignoratitiam non

fuiſſe admiſſam.

Tertius poſſeſſor, qui rem Oknototen bona fde && titulo ad

dominium traniferendum babili accepit, præſeriptione
ordinaria tutus eſt.

XI.

Adbuc tamen actio pignoratitia contra debitorem alienantem

beredesve ejus ad intereſſe ſupereſt.

Quod in pracedente meditatione oſtendi, exceptionem

Præſcriptionis actioni pignoratitiæ objici non poſſe,
hoc tunc ſaltem, quum creditor ipſe heredesve ejus debi-
tori ilam opponunt, verum eſt. Quando autem tertius
quidam bona fide & titulo ad dominium transferendum ha-
bili pignus adquiſivit, & per tempus lege definitum poſſe-
dit, is præſcriptione ordinaria tutus eſt, ut recte ſentit Car-

Pzovius P. 2. C. I. def. 4. Ceſſat enim in eo ratio, quam an-
Jom. ddN T tea

„

145 MEDITTAT. AD PANDECT.

tea memoravi, quod nemo ſibi ipſi poſſeſſionis titulum mu-

tare poſüt. Itaque quum omnia præſcriptionis requiſita ad-
ſint, præſcriptio ipſa quoque locum invenire debet. Nec
obſtat, quod ſupra in meditat,. 5. dixi, actionem pignorati-

tiam contra tertium quoque poſſeſſorem dari. Nam præ-

feriptio in actione pignoratitia non ex natura actionis, ſed
ex conditione poſſeſſoris ceſſat. Ipſe creditor heresve ejus,
ſi poſſidet, nequit dominium ſibi adſcribere, quum ſemper
initium poſſeſſionis ei obſtet; quod ſecus eſt in extraneo.
Memorabo exemplum Ctis Helmſtadienſibus menſe Octo-

bri anni cio 1o cc XVII. oblatum. Debitor prædium ſuum

olim oppignoratum luiturus creditorem, qui id adhuc te-
nebat, ſimul vero tertium quendam, cui creditor ante XI.
annos aliquot agros ad prædium pignoratum pertinentes
vendiderat, convenit. Et hunc quidem, quod exceptio-
nem præſcriptionis objiceret, abſolvimus, creditorem ve-

ro ex natura actionis pignoratitiæ, quam lapſus temporis

non exeludebat, condemnavimus, ut & prædium ipſum &
agros alienatos redderet, aut, ſi hos non poſſet, verum

eorum pretium refunderet. Utrumque legi 2. C. Si ven-

dito pignore agatur, accuratiſſime convenit. Hæc ergo
fuit ſententia: In Sachen Hanſens von Rohwedel Klaͤgers an
einem, wider Hans Heinrichen von Benickendorf, Beklagten am
andern, und Hans Georgen von Bilderbeck, Mitbeklagten am
dritten Theil, erkennet die Regierung zu Cuͤſtrin ꝛc. Wuͤrde Klaͤ⸗
ger dem Beklagten 4846. Rthlr. gebuͤhrend erſtatten, ſo iſt Be⸗
klagter ihm das verpfaͤndete Antheil von Altenkluͤcken abzutreten,
und die davon an Mitbeklagten veraͤuſerte Stuͤcke entweder herbey
zu ſchaffen, oder deren wahrhaften Werth nach verſtaͤndiger Hauß⸗
wirthe Ermaͤßigung zu bezahlen ſchuldig. Dahingegen wird Mit⸗
beklagter von der angeſtellten Klage entbunden, und die allerſeits

hæ

verurſachte Unkoſten gegen einander aufgehoben. V. R. W. Et

M

e
be.
un

tütuluma.
requiltt
debet. Ne
n bignont.
Nn e
40lionis,
heregſe eſd
guum ſenn⸗
in extrandl
mehle Ol
edinm fun
id adbue!
itor nnel
n Pertyren
od excehi
editoren
ſus tem
zum ipfün
ler, Nen
12.0.
1. Hee e
ede Sine
,Blmuidi
Vitbakogn,
Wirne⸗

ttin,ſ 1
ficken tbinni
8
entwedt 4
ſͤrdigern
erſtändigt

Sp. CIL.V. DE PIGNORATITIA ACTIONE. 147

hæ ſubjectæ ſunt rationes decidendi: Es iſt zu eroͤrtern, ob
Mitbeklagter die Stuͤcke, welche Beklagter von dem verpfaͤndeten
Antheil an ihn verkaufet, abtreten muͤſſe. Nun hat Mitbeklag⸗

ter ſolche Stuͤcke juſto titulo, und, welches daraus zu ſchlieſſen,

bona fide an ſich gebracht, uͤber 40. Jahr und alſo laͤnger, als
die Rechte erfodern, beſeſſen, folglich das Eigenthum durch die
Verjaͤhrung acquiriret. Dieſemnach findet die wider ihn ange⸗
ſtellte Rei vindicatio keine weitere ſtatt, ſondern Klaͤger muß ſich
an Beklagten machen, und denſelben zu Wiederherbeybringung
dieſer veraͤuſerten Stuͤcke oder zu Bezahlung des Werths derſelben
anhalten,

Secundus ereditor, cui primus pignus iterum pignori dedit, de-
bitori id luere volenti præſeriptionem oblicere nequit.

D'a tertium, qui pignus bona fide & titulo ad transfe-
rendum dominium habili adquiſivit, ſiquidem id per
tempus lege definitum poſſederit, exceptionem præſeri-
ptionis habere. Confequitur inde, non prodeſſe hanc exce-
ptionem ei, cui primus creditor pignus non vendidit, ſed
iterum pignori dedit. Hic enim titulum poſſeſſionis ſuæ
mutare ſibi ipſi nequit, ſed per omnia in locum primi
creditoris ſuccedit. L. 2. C. Si pignus pignori datum. Ad-
eoque in eadem, quæ in medit. 9, de primo creditore
dicta, obtinent. Sic menſe Auguſto anni CcIo 1o CC XXI.
reſpondimus: Die Zeugen ſagen einmuͤthig aus, daß die ſtreitige
Wieſe ehemalen zu Klaͤgers Hofe gehoͤret, von demſelben verſetzet
und von Herrn Beklagtens Vorfahren eingeloͤſet worden. Es koͤn⸗
nen auch die Gegenbeweis⸗Zeugen nicht ſagen, daß die Wieſe zu
Herrn Beklagtens Hof gehoͤre, ſondern bezeugen nur, es ſey dieſel⸗
be 40. bis 50. Jahr lang bey ſelbigem gebrauchet worden. Ob

nun wol eine Verjaͤhrung daher zu entſpeingen ſcheinet; Alldieweil

T 2 aber

148 MEDITAT. AD PANDECT.

aber bekannten Rechten nach die Macht ein verſetztes Pfand wie⸗
der einzuloͤſen durch den Ablauf hundert und mehr Jahre nicht ver⸗
lohren gehet, Herr Beklagter auch ſich damit, daß er als Suc-

ceſſor ſingularis das Pfand ex ſua perſona præſeribiren koͤn⸗

ne, nicht behelfen mag, indem er gedachte Wieſe eigentlich nicht
erkaufet, ſondern nur eingeloͤſet, folglich in das Recht des Cre-

ditoris pignoratitii getreten, alſo ſich der Wiedereinloͤſung nicht

entgegen ſetzen mag; So haben wir erkannt, daß Herr Beklagter
Klaͤgern die ſtreitige Wieſe einzuraͤumen ſchuldig.
S XIII.

Creditori poſt centum pluresve annos eandem, quam ipſe olim
numeravit, ſummam obtrudi, iniquum eſt.

130. plurimis exemplis oſtendit, actionem pignoratitiam

poſt C, CC, CCC, aliquando CCCC annos admiſſam &
debitoris heredibus facultatem luendi pignus conceſſam fuiſ-

ſe. Nec improbo hoc, ut in medit. 9. bujus ſpeciminis dixi.

Illud vero improbo maxime & iniquiſſimum puto, quod

poſt tanti temporis decurſum creditor eandem, quam olim

debitori numeravit, ſummam recipere cogatur. Profecto,

qui ante CCCC annos mille ſolidos numeravit, ſi hodie
eosdem ſolidos recipit, id, quod dedit olim, non recupe-
rat. Aucta eſt hodie in immenſum auri argentique copia

poſtquam America detecta & tot, quæ olim latuerunt, et-

iam in Europa noſtra metallifodinæ apertæ fuerunt. Aucta
hinc quoque ſunt rerum pretia. Quod ante CCCC annes
mille folidos valuit, hoc hodie ſex millibus vix ac ne vix
quidem emetur. Is igitur, cui hodie mille ante CCCC
annos mutuo data redduntur, nec dimidium ejus quod ipſe
dedit, recipit, atque adeo de iniquitate recepta in judiciis
ſententiæ iſte conqueritur. Oportebat igitur actionem pi-
gnora-

B'weneate adq L. 9. de Pignorat. act. n. 9. Cg in Conſilio

SP. CLVI. DE IMPENSIS IN PIGNVS FACTIS. 149

—

Duhe gnoratitiam arbitrariam fieri & debitorem Pignus luentem
e nict non in id, quod majores ejus olim acceperunt, ſed in ma-
r els NA. jorem ſummam ex æquo & bono damnari. Verum hæc ob-
fbiunh ſervatio, etſi juſtiſſima, magis ad jus conſtituendum, quam
tich ni conſtitutum pertinet, nec magiſtratui, ſecundum leges judi-
at dor. canti, ſed legislatori convenit.
tounnt L coοhοωτι 1 1ςI1 I1.
Baar

1I. Creditor pignoratitius mediam diligentiam præſtat L.
14. de pign. act. Igitur, ſi culpa leviſſima intercedente
pignus amiſit, ad intereſſe conveniri nequit. An vero
ſortem quoque cum uſuris tunc repetit? Adfirmat Ber-

An NeN gerus P. I. Reſponſo 75. Sed duriſſimum hoc eſt. Factum
. cuique ſuum non adverſario nocere debebat. L. 155. Pf.
de Reg. juris. Quamobrem æquitati & juri magis conve-
in Cnſi nit, ut & creditori contra eum & ipſi contra creditorem
gnoriiiin . actionem denegemus. Certe in §. 4. J. Quibus modis re
Gmiſun contrab. obligat. creditori tunc ſaltem, quum aliquo for-
i ruito caſu rem amiſit, creditum petere permittitur.
ce an . 2. Si dubia in contractu pignoratitio verba occurrunt, ea
iminit di in favorem creditoris interpretanda ſunt. L. 9. C. Quæ
d. A rſres pignori. Exemplum vide in Spec. XXVI. de Kebus
und mobililus & immobilibus, medit. I.
ur. ofet —
prr,1id SPECIMEN CLVI.

MEDIITATIONVM AD PANDECTAS

ment AD LIB. XIII. T I T. VII.
CαμIMPENSIS IN PIGNVS FACIIS.
ViN¹ V . .
ejus cl⸗ Peccant, gui ereditoribus impenſas utiles repetentibus
1e in ſ nimis favent.
im .K T 3 De

4

150 MEDITAT. AD PANDECTLTI.

de impenſis utilibus a creditore in pignus factis quo-

lior eſt, quo obſcurius leges hoc argumentum tra-
Gantes loquuntur. Habemus quidem legem 25. de Pignorat.
alkt. Sed hæc id ſaltem inculcat, neutri parti favendum eſſe
nimis, ſed media inter utramque incedendum via. De cere-

ro æquitati & arbitrio judicis rem totam committit, & cer-

tam regulam quærentes incertos dimittit. IIlud vero arbi-
trium ſibi relictum ſæpe ultra, quam legislator voluit, ex-
tendunt judices & jureconſulti, atque inprimis erga eredito-
res iniquum non raro poſcentes faciliores ſunt, quam debe-
bant. Animadvertimus nempe, plerosque creditores pigno-
ris, quod acceperunt, tenacifſimos nihil non, ut id retineant,

facere. Conveniunt in eos optime illa Plauti in Aulularia
2. 2. 21. verba: Ego iſtor novi polypos, qui, ubi quid tetige-

rint, tenent. Adde Mornaeium ad L. 25. de Pignorat. act.
Primum circa ſortem & uſuras cavillantur, deinde, poſtquam
id argumentum exhauſtum, ad meliorationes deveniunt, eas-
que tam immodicas commemorant, ut debitor ab initio con-
feſtim a luitione abſterreatur. Mirum ergo, his magiſtratus
& jureconſultos favere. Sed favent tamen. Facit hoc inter
alios Gundlingius de Jure oppignorati territorii §. 104 Is de-
bitori neceſſitatem reſtituendi impenſas ſimpliciter imponit,
atque epiſcopo Wormatienſi aperte denunciat, vix eam feli-
citatem ipſi obventuram eſſe, ut dimidium Ladenburgi ele-
Gori Palatino olim oppignoratum reluat, ſiquidem impenſæ
ac ſumtus electori prius ſint cum ſorte reſtituendi. Gundlin-
guium forte electori Palatino gratificaturum hæc ſcribere, non
miror. Id vero miror, eum ſententiæ hujus ſuæ præſidium

in jure Juſtinianeo quærere, & ad legem 25. de Pignorat. alt.

quæ tamen ipſi manifeſto contradicit, provocare. Clariſſime
in

tidianæ exoriuntur lites; quarum deciſio eo diffici-

—
Cis r.
eo lker
ntum
igtorn
dum elt
De cele
it, Ace.

Vero MN .

oluit,
ctecite
vam ebe
res pyyn⸗

A retinene

1Allm
Mru,.
niunt, a
utio .
magäinms
r Me i
10f E⸗
ter imp i⸗
ig eall 6
enburgt 4
emn inpen
Gnmd⸗
ſubereN
Pigmmil/

e. Cu

SP. CLVI. DE IMPENSIS IN PIGNVS F ACTIS. r51

in h. I. Ulpianus: Creditorem, inquir, dolus & culpa, quam
Præſtat, non patitur, talem eficere rem pignoratam, ut gravis
ſit debitori ad recuperandum; puta ſaltum grandem pignori da-
tum ab bomine, qui vix luere poteſt, nedum exoolere: tu gece-
ptum pignori excoluiſti ſie, ut magni pretii faceres, alioquin non
eſt æguum, aut gquærere me alios ereditores, aut cogi diſtrahbere,
guod velim receptum, aut tibi penuria coactum derelinquere. I
nunc & hæc ad electorem Palatinum & epiſcopum Worma-
tienſem applica, videque num lis ſecundum electorem ex iſta
lege decidi queat. Certe, ni alias haberet rationes elector,
Perdidiſſet cauſam ſuam, quum argumentum, quod Gund-

lingius adfert, non ſolum non juvat, ſed & jugulat, fortiſſi⸗

mum adverſario telum ſuggerendo. Ait quidem porroGund-
lingius: Cur pacto ſibi non proſpexit, ne duid in aliam trans-

formaretur ſpeciem * cur ſibi Ripulatus non eſt debitor, ut, quæ
neceſſario impenduntur, nec ullam moram ferunt, eum fructibus

aliquando compenſentur. Reſpondeo; non opus fuiſſe Pacto
& ſtipulatione, quum utriusque vicem ſuppleat lex & ε qui-
tas, quæ ambæ creditorem his impenſis debitorem re ſua in-
tervertere vetant. Pergit deinde Gundlingius: De cereditore
Jane conquerendi anſam vix babelit, gui, quod domini, viri ho-
ni, & patris familias offcium eſt, fecit; qui propterea aliquid
Jumtuum effudit, ut fundus, terræque pignoris nexu aſfectæ præ-
RKantiores evaderent. Decet utique boni patris familias officio
etiam in re aliena fungi. Sed hoc ſine damno & Pernicie ve-
ri domini, Addit denique Gundlingius, debitoribus nibil ini-
gui inferri, qui, quod ſtramineum dederunt, lateritium, α
quod lateritium, marmoreum recipiunt. Verum enim vero,
Præſtat, rem ſtramineam & lateritiam recipere, quam mar-
meream creditori derelinquere. Gaudebit credo epiſcopus
Wormatienſis, Ladenburgum ſuum tam bene excultum eſſe,
ut luitio nunc ſibi impoſſibilis ſit. I

opus ſit, & judicis arbitrium ſæœpe in creditoris magis quam

152 MEDITAT. AD PANDECT.

II.
Debitor optime pactum adjicit, ne quid in pignus, niſi ſe
conſentiente, impendatur.

Hoc pactum non ſolum actionem pignoratitiam, ſed & negotio-
rum geſtorum & de in rem verſo excludit.

Q'’ Serykius in Cautelis contraäctuum ſect. 2. cab. 4. §. 43.

QAM ait: In oppignorationibus prædiorum debitori hoc pactum
neceſſarium eſt, ut ereditor plane nullas ſine qus conſenſu fa-
riat impenſas, niſi quæ moram non patiuntur; in eo facile

nos adſentientes haberet, ſi modo pactum id utile, non ne-
ceſſarium dixiſſet. Neceſſitatem quidem ejus inde deducit,
quod creditorem utiles impenſas ſimpliciter repetere poſſe
putat. At falſum hoc eſſe, & judicem has impenſas maxime

moderari debere, quin aliquando prorſus abjudicare poſſe,
in medit. I. jam oſtendimus. Quum tamen proceſſu hic

debitoris partes propendeat, ſaluberrimum ſine dubio iſtud

pactum eſt. Verum ut ingenia hominum ſubterfugia ſibi

ubique quærunt, ita & hoc pactum omni ſtudio cavillantur.
Exemplum in promtu eſt. Adjecerat debitor in oppignora-
tione prædii ſui iſtud pactum. Creditor tamen meliorationes
ſuas repetebat. Objiciebatur ipſi pactum. Sed reſpondebat,
per hoc ſibi actionem pignoratitiam contrariam ademtam elſ-
ſes ſupereſſe vero actiones negotiorum geſtorum & de in rem
verſo, quibus nunquam renunciarit. Verum nos repulimus
creditorem, & ſic menſe Octob. a. Clo ο CC XVII. reſpondimus:
Die dritte Frage gehet dahin, ob Beklagter alle in das Guth geſteck⸗

te meliorationes wieder fordern koͤnne. Nun ſcheinet ihm zwar

dieſerhalben actio negotiorum geſtorum oder de in rem verſo
zutu⸗

En

rei
nt

1, i

nege
.

44,,4
hoc halt
onſenſu,
in e ſie
le, nonk
nde deduir
petere 1
as mul
cicare
aceli, D
nagis ll
Gubio i
erkogie D
CaAVÜlan
oppighar
welioratns
relponlen⸗
zdetntime
cenn⸗
s repuin⸗
relgonimn

15Guſt

inet fot
i e
6

*

p. CLVI DE IMPENSIS IN PIGNVS FACTIS. 153

zuzuſtehen. Nachdem aber bey Verpfaͤndung des Guthes aus⸗

druͤcklich verabredet worden, das die Melioration mit dem Wil⸗
