quaſi ſtipendiorum ſine reipublicæ moleſtia acciperent. At
Pia hæc inſtituta & deſideria intervertuntur plerumque per
exſpectativas. Scilicet homines pecunioſi, dum filios ſuos
noxas futuros aut prævident aut metuunt, otium illis, in
quo exactis per libidinem juvenilibus annis torpeant, procu-
raturi exſpectativam præbentæ cujusdam nondinantur. Vel
homines gratioſi apud principem liberis ſtſis, dum in cunis
vagiunt, exſpectativas tales per preces impetrant. Pauci ex
his, quibus vel pretio vel precibus exſpectativa adquiſita eſt,
generoſioris indolis dignos ſe beneficio, quod exſpectant, red-
dunt. Plerique de ſagina ſua ſecuri, neglectis bonis litteris,
neglesctis armis, patrimonium ſuum interim abliguriunt, ty-
rociniumque ſuum in poculis & voluptatibus aliis ponunt;
exhauſtis vero tandem opibus & viribus fracti & feſſi vacue-
factam præbendam intrant, ac vitam, cui a puero adſueve-
runt, ſuaviter continuant, potando & dormiendo maxime
intenti. Aliquos quidem ſed paucos virtus ſua vulgo exi-
mit. Sed plerique ita, ut dixi, vivunt; quorum mores fe-
ſtiviſſime depingit Boileau in Satyra, quam Lutrin adpellat

ebant. I. & V. Scita in hoc auctore omnia ſunt & lepida,

Ulud vVero lepidiſſimum, quod de canonicis caſu quodam
ante lucem e lecto excitatis (cribit:

L'aurore cependant d'un juſte effroy troublee
Des ehanoines levés voit la troupe aſſembleée.
Et contemple long-temps avec des geux confus
Cæs viſages fleuris, qu' elle n'a jamais vul.

LIIX.

Ctati
pavit

Memn

4
Hande
niomum
lllier
gre
Cubi,
Cum fen
ſedin
Lener⸗

none

Enldi,

in)

Onmnia,

dec
Eedales
uerni
e le, .
A
fenade

Uien

Wr. Ve
trvert

H T RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1217

Ili, LIIX
inr De Profeſſionibus academicis illicitisque in eas exſpe-
gem Ctativis conſtitueram quoque aliqua dicere. Sed præoccu-
t pavit jam & exhauſit laborem hunc Matthias Stebphani de Ju-
lue der risdictione lib: 3. P. I. C. I8. Sed ex illis, œ ſupra paſſim
0s ſics memoravi, ſatis apparet, nec has exſpectantias tolerandas eſſe.
Uls, in V LIX.
Proen.

An etiam exſpectativæ munerum civilium ſint impro-
bandæ, quæritur? Mira hic & immenſa eſt diverſitas opi-
nionum. Ego ſententiæ adfirmantium cum Zieglero in Di-

r. Wel
auns

a caſtice concluſ. 6. Mylero ab Ebrenbach in Myparchol. oc. 3. mul-
inet⸗ tisque aliis, quos Mylerus ibidem recenſet, ſubſeribere non
n dubito, non ſolum ob votum captandæ mortis, quod uni-
lm cum fere Ziegleri contra has exſpectantias argumentum eſt, 5
in . ſed inprimis ob eas, propter quas & ſupra exſpectantias in
onIne G; genere & modo exſpectantias eccleſiaſticas in ſpecie rejeci,
ut. rationes. Quadrant enim incommoda, quæ §. 21. ſcqq. re-
dS. cenſui, fere omnia in exſpectantias munerum civilium. Sed
üene ſupra jam paſſim hoc argumentum tetigi. Repete itaque
0 omnia, ea imprimis, quæ in §. 24. 25. 29. 33. dicta fuerunt.
ores K.
pelit . . PX.
epice Secd an ejusdem iniquitatis arguendæ ſunt exſpectativæ
gwotn feudales? Negat id Hornius in Jurisprud. feudali c. 12. §. 8.

hac ratione motus, quod reſpectu domini directi hic agatur
de re, quæ ex parte in dominio ejus jam eſt, & cujus conſoli-
datio ſperatur tantum. Reſpexit hic Hornius ad juris Romani
in pactis ſucceſſoriis placita, quæ ea propter ad exſpectantias
feudales extendenda non eſſe putat, quod hic de re non plane
4 auuliena ſed pro parte in dominio paciſcentis jam exiſtente aga-
tur. Verum enim vero non opus eſſe puto, ut ſuper hac con-
troverſia ex jure Romano diſputem, quamvis, ſi ex jure

. Dddd dddd3 hoc

13r5 DISSERTATIO DE INIQUTTATEHYI

hoc diſputandum eſſet, indubiam mihi victoriam pollicerer. helk
Nam, qui exſpectativam concedit, non dominium ſuum di- inwel
rectum ſed utile illud, quod adhuc penes alterum eſt, tri- on
buit, adeoque de alieno, non de ſuo donat. Verum ſi vel lten

maxime ratio illa a prohibitione pactorum ſucceſſoriorum
petita ſecundum Hornium concidat, ſupereſt tamen fortiſſi-

mum illud, quod ſupra in §. 42. ex l. I. G 2. C. de Petit. bo- 1
norum ſublatis deſumſi, argumentum; ſed nolo in præſens mm
ex jure Romano diſputare. Neque Placentinorum præſi- Merlan
dium in I. f. 27. nec Suevorum veterum, qui itidem in Jure ti e
feudali ſub cap. 19. exſpectantias damnarunt, ſuffragium mi- , I.
hi expetam. Revocabo ſaltem exſpectantias feudales ad le- RS
gem ſupremam publicæ ſalutis, cum qua ſi conveniant, ju- Dern
ſtæ erunt, ſi non, injuſt?. Non convenire autem, inde V
ſatis patet, quod omnia mala, quæ in §. 21. ſqq. recenſen. d⸗
tur, iis maxime inſint. De cetero, quod jus feudale Lon- Den
gobardicum exſpectantias admittit, nobis non obeſt. In- OWUJ
telligi enim hoc debet de privatis tantum, quibus ſalus pu- Dun
blica nullo modo innexa eſt. V
LXI.
Neque exſpectantiæ feudales per accedentem inveſti- lehe
turam abuſivam firmiores redduntur. Miror profecto, eſſe, Herite
8 qui abuſivæ inveſtituræ tantam vim tribuunt, ut eam cum onis
inveſtitura propria ferme adæquent. Si rem curate con- Mod
ſideras, omne abuſivæ inveſtituræ fundamentum in me-
ra fictione conſiſtit. Fictionibus vero id tribuere non debe-
mus, ut per eas veritas & juſtitia lædatur. Sed nolo in præ-
ſens contra abuſivæ inveſtituræ patronos diſputare. Re‚fu —
tarunt hos jam ante me ſatis multi, imprimis vero Struviuu i
in Ontagm. juris feudal. c. 8. aph. 9. Dicam nunc ſaltem, ex- “
. ſpectan- .

—
olkceer.
ſuund

elt, ui.

UuI Ae
ſorionn

1forti.
Pojit. .

Prelens

I M

fum i.
RDle.
hant, .
mn, ile
ecellelr
le Lor-
àI.
1s po

inweſi .

ean CUN

n in e.
ſon Cebe⸗
loingee⸗

e. Petr.

Uren,

Del.

FET RECTO VSV ENSPECTANTIARVM r415

ſpectantiam feudalem propterea, quod exſpectavimus ſimul

inveſtituram abuſivam impetravit, juſtiorem melioremque

non effici, id quod jam ſupra in §. 5FI. luculento exemplo
oſtendi.

LXII. —
Plura exſpectantiarum genera memorari poſſent. Sic
non raro princeps easdem in bona allodialia, ſi fiſco forte
aperiantur, concedit. Pertinet & hue exſpectantiæ milita-
res, de quibus generoſus ille & ingenioſus poeta Marchi-
cus, Kanitzius, in elegantiſſima ſäryra, quam vom Hof⸗
und Stadt⸗Leben inſcripſit, ſic canit:

Denn leyder mancher bringt ein Faͤhnlein auf die Welt,
Wird auf der Ammen Arm als Hauptmann vorgeſtellt,
Und kriegt, eh er verdient im Schilderhaus zu ſtehen,
Den Feind zum erſten Mahl als Obriſter zu ſehen.

Dantur quoque exſpectantiæ matrimoniorum.
Quelque jeune galant bien frais, bien delié

De mon lit moi vivant aura la ſurvivance.

Verba ſunt celeberrimi poetæ Gallici Corneille. * Verum
brevitatis amor non patitur, ut longius exſpatier, & diſſerta-
tionis limites excedam. Igitur finem ſcripto huic impono,
Deoque debitas pro auxilio præſtito gratias perſolvo.

PRAE-

* Huic quidem hos verſus tribuit Richelet in Dictionaire voce Survivance.
At ego eos in Cornelii operibus non invenio, bene vero in zomo y.
du Theatre lalien de Cherardi in comoœdia, quæ les ſouhatri inſeti.
bitur.

1322 DlSSERTATIO DE INIQVITATE

PRAESES
RESPONDENTI

um vitam meam anteactam reminiſcendo ſubinde reco-

ſunt, diligenter examino, quod facio ſæbe, nulla fere
res mihi in mentem venit, quæ pudori eſſe poſſit. Egiſſe me
Jorte quid minus conſiderate in pueritia aut prima juventute,
non nego. At boc & leve eſt & ætate ipſa excuſatur. Adul-
zus vero & confirmatior operam dedi inprimis, ut reprehenſio-
nem, ſi non effugerem, ſaltem non mereter. Vnius tamen rei
conſcientia nonnunguam pungor & excrucior, ut bpublica con-

Feſſione animum exonerare tandem ſit neceſſe. Dicam ergo in-
genue, in eo me nonnunquam peccaſſe, quod epiſtolas ſebedasve

in laudem hominum, qui id a me petierunt, nimia Jacilitate
confeci. Karo id mihi quidem & viæ bis vel ter accidit, ut
non ſatis meritos laudarim, ſed accidit tamen. Et dificile eſt
profecto iir, qui in academia docent, buic culpæ non ſucecumbe-

re aliguando. Expetuntur ab iis teſtimonia quotidie. Sed quid

dico: expetuntur?“ Poſeuntur importune, offertur merces, mi-
næ aliquando adbibentur. Et pretio quidem me corrumpi non
patior, poſſumque nominave, quos cum pecunia ſua iratus rejeci.
Minas quoque focci facio. Sed precibus non ſemper reſtiti huc
sque. Evenit mibi, quod imperatores in L. 1. C. de Petitionibus
vonorum ſibi ſæbe evenire queruntur. Ita ſcilicet importuna pe-
teu-

ghoſco, en, quæ geſta olim a me, dicta vel ſeripta

euti
Diei
moni
reje,
amie⸗
lud
litn
NMi
tbae⸗
Geon
heri.
tiſime
nemn e
Bu.
inchl
ſpeeim
ʒurioy⸗
ey
le u⸗
alie

ir hye

le ſn
n T
gil

Ce fal-⸗
htt
7 .
lluſfiene
Loii N

füte,

Al.

lt Flt

a t.
Eigo .
ſuilm
t,
ffene
gennt⸗
NHH
ſle .
Hnnpi
tuſie⸗
ſ
riritu
rtinnk.

ET RECTO VSV FEXSPECTANTIARVM. T3

Pentium fiagitatione conſtringor, ut tribuam non concedenda.
Dici von poteſt, quanta importunizate & tantum non vi teſti

„

monia iſta extorqueantur. Qui ea deſiderant, non deſinunt cur-

vere, limen obſidere, precari, obteſtari, miſericordiam movere,

amicorum interceſſionem adbibere. Wec quieſeunt ante, quam,
guod volunt, impetrarint. Quæ gquum ita ſint, ignoſcetur

Zuidem, ut ſpero, præteritæ facilitati meæ. Faciam tamen

omni modo, ne impoſterum hac venia opus habeam. Laudabo

Poſthac & commendabo neminem, niſi quem certe ſcio laude hac

& commendatione dignum, & ujus virtutem quaſi oculis per-
Nexi. Quod autem banc epiſtolam in honorem T uum, orna-
viſſime Reſpondens, ſeribo, in eo profecto non erubeſco. Nemi-
nem ex his, qui me nunc Jequuntur & audiunt, cognovi me-
lius. Ert aſſiduitatem quidem Tuam vitæque probitatem jam
diu obſervavi, ingenium vero, doctrinam & facundiam duplici
ſpecimine mibi nuper probaſti: primo quum in bublica diſpu-
tfatione diſſentientis partes ſuſtineres, atque exſpectationem &S&
meam & aliorum miriſice ſuperares; deinde, quum ſeæriptum
boc, quod in lucem nunc prodit, elaboraſti. Id ſeriptum præ-
Zer aliqua, gquæ a me paſſim adjecta fuerunt, vere Tuum eſt,
nec prædicatione mea eget. Addo itaque in præſens nihil, Jed
boc ſaltem tibi perſuaſum habeas volo, nihil eſſe, quod non bo-
noris Lui cauſa ſim facturus. Inſequentur forte tempora,
Juibus benevolentiam meam Tibi non inutilem eſſe, ex-
Perierii. Nunc vale. Helmſtadii XIII. Kal.
PFebr., anni MDoCXXIII.

Tom. Il Eeee eege APDDI-

—

*

132 DisSERTATIO DE INIQVTTATE
AD DITAMENTA.

I.

Exſpectantiæ per ſe neque bonæ neque malæ pro ratione cir-
cumſtantiarum aliquando ſunt peſſimæ, aliquando
optimæ.

lus forte locus eſt, qui magis homines offenderit,
&, ut errorem iſtum, de quo in principio dixi, mihi
adfingerent, moverit, quam §. 16. in quo, exſpectantias
nihil boni in ſe habere, nec quidquam reipublicæ prod-
eſfe; actum vero inutilem alendisque vitüs idoneum, etſi

T tota hac, quam modo præmiſi, lucubratiuncula nul-

natura ſua non vitioſum, rectius interdici, quam tolera-
ri, dictum. Nec diffiteor, mihi ipſi hæc confeſtim auda-

eiora viſa eſſe. Et conſtitueram delere, ni hi, cum qui-
bus rem communicavi, reſtitiſſent, monuiſſentque, late-
bras omnes, ad quas refugere poſſint exſpectantiarum au-
cupes, obſtruendas eſſe, totum laborem meum, ſi unicus

illis receſſus relinquatur, inanem fore, ſemper enim im-

probiſſimis etiam cupiditatibus ſuis excuſationem illam, ſi
quam in ſcripto meo reperire poſſent, prætexturos eſſe.
Motus hac ratione non expunxi illa verba, ſed tamen in
§. 34. ita temperavi, ut, qui ambo loca invicem confert,
præterea §. 45. in quo exſpectantias aliquando juſtiſſimas

dixi, conſiderat, mentem meam luce meridiana clarius per-

ſpiciat. Scilicet exſpectantiæ per ſe neque bonæ neque
malæ ſunt, & reipublicæ neque proſunt neque nocent,
prodeſſe vero & nocere maxime poſſunt, pro diverſa, quæ
in illis diſpenſandis adhibetur, ratione. Si abundanter,
Une

ſine
hort
monl,
Vero
bene
triou
Prucen
Gudus
cloliſ

Menl 4

Eus pr
iqu

leſdeß

I.
el
ultas
Mne
Uem
oly; .
Penti
een ſei
ſecki

lls

e ed
Ie VOAX

Uten

ione of.
400

u m.
Lockerit,
tiy min
Cantis
.
in, eill
1 dler
n audr.
1 l.
We⸗
WWN A.

ſi uniens

Nim in.
Uam,
08
Uamen n
conlett)
ltllinis
Nins her.
e neg
nocelt,

erli, e

Undtart

N

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. r32

ſine delectu, ſine juſta cauſa, hominibus immeritis ad im-
portunas flagitationes conceduntur atque reipublicæ patri-
monium inſigniter imminuunt, malæ ſunt ſine dubio; fiunt
vero optimæ & ſaluberrimæ, ſi parcius ex juſta cauſa viris
bene meritis & ſine magno patrimonii publici detrimentoe
tribuantur. Ad hoc tamen opus eſt circumſpectione &
prudentia, cujus & inter principes pauci capaces ſunt,
quibus propterea inculcari oportet; exſpectantias rem peri-
culoſiſſimam eſſe, a qua abſtinendum ſit potius, quæ ta-
men aliquando egregium uſum præſtare & mirificos fru-
ctus proferre poſſit. En philoſophiam meam de exſpecsctan-
tiis quaſi in nucleo!

II.
Exſpectantiæ non aliter, quam propter ſalutem publicam, eam-

que præſentiſſimam, revocantur.

Iter locus, circa quem nonnullos hæſiſſe animadverto,
eſt §. 37. in quo Principi „ qui exſpectativas conceſſit,
facultas eas revocandi conceditur. Creditum nempe fuit

plane præter mentem & cogitationem meam, me facul-

tatem hanc revocandi promiſcuam feciſſe. Ego vero hoc
volui nunquam, ſed verba iſta paulo generaliora in ſe-
quenti §. 41. luculentiſſime expoſui & temperavi. Salu-
tem ſcilicet publicam unicam eſſe cauſam, ob quam ex-
ſpectativæ revocari legitime Poſſint „ dixi, atque ceteras
cauſas omnes, quas alii fingunt, rejeci. Ita vero arctis ſa-
tis limitibus facultatem iftam coercui & circumſcripſi. Ne-
que enim milii, ut aliis ſolet, ſalus publica inanis & ſine
re vox eſt. Scio, communiter provocari ad ſalutem & uti-
litatem publicam. Nec ego, propter illam licere, quod

alias non licet. At plerumque velum hoc ſalutis publicæ

Eeee eeee z ma-

1324 DlISSERTATIO DE INIQVITATE

maximis iniquitatibus obtenditur. Propter ſalutem publi⸗
cam cives immanibus tributis ad incitas rediguntur & deglu-
buntur; propter ſalutem publicam ordines provinciarum
juribus ſuis ſpoliantur; propter ſalutem publicam bona pri-
Vatorum fiſco vindicantur & dominium aliquod eminens in-

troducitur; propter ſalutem publicam nova quotidie & in-

tolerabilia onera excogitantur; propter ſalutem publiéam
innocentiſſimi condemnantur & adfliguntur; propter ſalu-
rem publicam fſceleratiſſimi homines facinora ſua impune
auferunt; propter ſalutem publicam lex divina, quæ homi-
cidas ultore gladio perſequi jubet, negligitur; propter ſa-
Jutem publicam bona ſacris piisque uſibus, quibus deſtinas
ta ſunt, eripiuntur; propter ſalutem publicam homines
poſſeſſionibus, quas per aliquot ſecula tenuerunt, exuun-
tur; propter ſalutem publicam præmia & privilegia his,
qui quorumve majores ea olim ſanguinis, vitæ bono-
rumque ſuorum impenſa meruerunt, extorquentur; pro-
pter ſalutem publicam fides publice data frangitur;
propter ſalatem publicam bella injuſtiſſima indicuntur;
propter ſalutem publicam vicinorum urbes, caſtella,
agri, res aliæ occupantur; propter ſalutem publicam per-
cuſſores & venefiei his, quos metuimus, immittuntur;

denique propter ſalutem publicam jus fasque omne l-
ditur. Ego vero hoc injuſtitiæ velamentum damnavi ſem-

per, conſtituique, publico propediem ſcripto, cui titulu-
lus de vano falutis publicæ prætextu erit, id operoſius
detrahere, &, quanta ſub illo ſcelera lateant, monſtrare.
Nunc ſaltem moneo, quod etiam in Specimine OCOXLII.
de auctore evincente, medit. I. monui, prætextum ſalutis pu-
blicæ admitti non oportere, niſi evidentiſſime oſtendatur;,
bonum publicum alia ratione ſervari non poſſe. Non
Häfficit ergo; ex revocatione exfpectantiæ fructum aliquem
&£

er
eſt,
dam
Gann

5,

orn
Hpechi
Tindun

eii⸗

licva
iis

e⸗

N, 1
CUEN

Werqu

Aun
enlte
e. N
i ſälr
lla c
Uolan
eNor
Cuhpe
it
le rep

—
n hl⸗
denr
Nciarun
Olugt.
nendin.
e in⸗
OPhidam

impone
ler ſi⸗
eſin
onines
Auu
his,
dono⸗
S
Niur;
NN»
AWMella,
pel⸗
tuntur;
ge E.
Ni ſen⸗
tituln-
S
Onlktrare,
CNII.
lu Utis pl⸗

ter encdatun,
. M

digren
i 4

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 1327

& emolumentum in rempublicam redundare, ſed neceſſe
eſt, ut illa, ni revocatio fiat, quodammodo periclitetur;
damnumve irreparabile incurrat. Extra hunc caſum exſpe-
Ctantiæ firmæ ſtabilesque permanent.

III.

Pr. inceht ew ſpectantiam lgiimaem revocans, ad interagi
ARgcrur.

orro & §. 44. ſæpe memoratæ diſſertationis quibusdam
durior viſus eſt. Dictum ibidem, principem, qui ex-
ſpectantiam a ſe conceſſam revocat, nec ad intereſſe præ-
ſtandum obligari. Ef profecto, ſi verba iſta generaliter
accipienda eſſent, ipſe non viderem, quomodo ea cumre-
liqua doctrina mea conciliari poſſent. Pugnarent aperte cum
iis, quæ in Specimine CLX. de Lege KRbodia de jactu, medit.
2. operoſe oſtendi, prineipes etiam & respublicas obligari,
ut, ſi cui privato rem vel jus ſuum propter bonum publi-

cum auferant, damnum hoc ſarciant. Sed pugna hæc, ſi

uterque locus accuratius inſpiciatur, vera non eſt. Nun-
quam mihi in mentem venit, principem exſpectantias revo-
cantem a præſtatione ejus, quod intereſt, ſimpliciter libe-
rare. Nequeo hoc ſalvis juſtitiæ & æquitatis regulis. Libe-
ravi ſaltem tunc, quum exſpectativarius ſine meritis & omni
juſta cauſa a principe facili exſpesctativam reipublicæ per-
nicioſam adulatoriis precibus vel imporrtunis flagitationibus
extorquet. Clara ſunt in ſupra dicto §. 44. verba mea:
Culpa major penes exſtiectativatum eſt, qui illicita flagita-
vit & precibus extorſit. Itaque ſi princeps viro vere bene
de republica merenti vel (ub alio titulo oneroſo exſpectati-
LEeee eeee 3 Vark

1326 DlSSERTATIO DE INIOVTTATE

vam tanquam mercedem laborum & meritorum tribuat,
eam vero deinde reipublicæ nocituram animadvertat, adime-
re quidem poteſt, pretium tamen ſolvere utique debet.

IVv.

Prineaps erxſpectantias ante prineipatum promiſſas ſervare debet,
niſi bono publico contrarientur, vel improbis artibus
elicitæ ſint.
Focult exſpectantias revocandi ſucceſſori in regno &£
Pprincipatu in §. 36. tribuitur, ſimul tamen tam arcte
ad ſalutem pablicam, de qua in pfœcedentibus obſervatio-
nibus dixi, alligatur, ut pro theſi hac explicanda & tempe-
randa adjici præterea quidpiam neceſſe non ſit. Dicam hic
ſaltem de quodam genere exſpectantiarum, quod tunc me-
moratum non fuit. Aliquando nempé princeps heres, an-
tequam regnum vel principatum adipiſcitur, amicis ſuis &
aſſeclis beneficia futura largitur, qui deinde a domino ad
rerum gubernacula evecto promiſſa repetunt. Quæritur
itaque, an ad ea implenda ſit obligatus. Et obligatum uti-
que eſſe, jam olim in Specimine X de Privilegiis, medit. 10.
oſtendi. Limitatio tamen addenda eſt, niſi hujusmodi con-

tractus bono publico ſint contrari, vel contrahentes adſen-

tationibus, lenociniis, importunis flagitationibus vel aliis
improbis artibus principem juvenem ad contrahendum in-
duxerint. Itaque non improbo factum Joannis II. Luſitano-
rum regis, optimi principis nuncupati, qui patri Alphon-
ſo ſuccedens confeſtim edicto publico promiſſa omnia, quæ
juvenis fecerat, revocavit, & Purpurato, ut fidem ſibi ſer-
varet, flagitandi reſpondit , Principes juvenes indiſcrete &
nimia

Rim
fide⸗
gis,

K

.
e0) 0.
D
tur
biit
Juca.

n,
old
ſyn,
Calefat
mhere
iſvon
Mi,
ot i,
Jerhe 4
Uur, 1
n
non
r

wi

—
„

FIT RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. r327

tidue , nimia facilitate plerumque promittere, igitur eos, qui ipſis, ut
m. figcdem temere datam ſervent, perſuadere audeant, pœnam ma-
det gis, quam beneficium, mereri. Narrat hæc Emanuel 1Telleſius
Sylvius de Rebus geſtis Joannis II. Luſitanorum reogis.
le, Antiquiſſima exſpectantiarum in feuda imperii exempla
i memorantur.
I §. 47. de exſpectantiis in feuda imperii actum. De anti-
quitate earum nuper cum eruditiſſimo Hahnio ſum loquu-
gno 8 tus. Is mihi ſe nullum dixit vetuſtius exemplum reperire
n e eo, quod in Chronica abbatis Erspergenſis in hiſtoria Henrici
ernato⸗ IIV. exſtat. Memorabile id eſt admodum. Excerpam igi-
ene. tur hic. Otto de Suuinfurto dux Suevorum 4. kalend. octobr.
Cinn hie obiit & Rudolfus de Kinveldon, qui poſtea rex eſſe contendit,
mome- ducatum accepit, gquod magnum fuit ſeminarium earum, qui-
„ aI. bus regnum pertarbatur, commotionum. Eundem naimque du-
S I. catum, vivente adbuec Ottone duce, Henricus Imperator Ber-
nd dd zholdo comiti, qui poſt Carinthiorum accepit ducatum, promi-
wrin Peorat, eique annulum Juum, velat bujus rei commonitorium,
tutn t . dederat, quem ille diligenter ſervans, poſt amborum obitum,
nelt. m0 imperatoris Neilicet && ducis, imperutrici Agneti imperium tunc
di oor. diſponenti obtulit eamque annulum ognoſcentem bpro ducatu
saler lbi bromiſſo dcommonuit. Sed quia prædictus Rudolfus mox
rel is poſt imperatoris obitum ſiliam Sjus Kumoldo Conſtantienſi epi-
ir. Nopo commendatam, utrum conſilio raptam aun dolo, neſei-
Mdun tur, uxorem duxit, receptam jam in gratiam, eundem ducatum
luitne illi, cauſa fliæ, imperatrix dedit, quod animum Bertholdi
Mph. non parum commovit. Bro qua commotione leniends ,„ dJuca-
mnia, e zus Carinthiorum ei committitur, quem poſtea ſilio ſuo &quivo-
n ſhikt⸗ co ipſius rogatu rex Henricus commiſit: ſed poſtmodum quorun-
llerer das

ſinit

13283 DISSERTATIO DE INICGVTTATE

dam inſtintctu eundem ducatum Luitolfo conſanguineo ſuo de-
dit, ſicque patrem & natum parvipendens offendit. Vnde quaſi
venovata priore injuria, cum Bertholdus dux permoveretur,
omnia conſiliorum machinamenta, gquibut ſatis pollebat, ad

boc vertebat, ut ab utroque, id eſt rege & Rudolfo, ſe ulei

ſceretur, ab boc ſcilicet, guoniam a ducatu ſibi promiſſo ſe
ſupplantavit, ab illo vero, quia ſe accepto privavit. Idem
ex Vrſpergenſi narrat Brunnerus Annalium Boicorum lib. 10.
ad annum I058. qui tamen in eo a fonte ſuo recedit, quod
exſpectantiam exſpectantia penſatam & Carantanos Berthol-
do non datos, ut Vrſpergenſis, ſed promiſſos ſaltem ait.
Quamvis vero hoc exemplum antiquum ſit maxime, ex
Henrici nempe III. temporibus hauſtum, antiquius tamen
& ad Ottonis I. ætatem referendum memoravi in §. 23.

VI.

Venalitas munerum publicorum infigni exemplo illuſtratur
& damnatur.

n §. 24. de iniquitate exſpectantiarum in officia publica
dictum, relatumque Galliæ exemplum, in quo regno
ſtabilitum munerum publicorum commercium ita eſt, ut,
ſimilem in alio regno vel provincia morem receptum
eſſe, olim non crediderim. Deinde vero, in Catalaunia
venditionem iſtam, ſi non liberius, certe æque libere,
exerceri aut tamen ante paucos annos exercitam fuiſſe,
accepi. Narrat ſcilicet Dominicus ab Aguirre in Diſcurſu
ſuper officiis venalibus Generalitatis Cataloniæ, qui tra-
Satui ejus de tacita onerum & onditionum repetitione
Viennæ Auſtriæ anno 1721. in lucem edito annexus eſt, poſ-

ſe officia antiqua alienari inter vivos, ita, ut deputati Ca-

talauniæ non immiſceant ſe titulis alienationum, ſufficere,
quod

—

—
guod
ego
Ut el
latos
Per6
et
Mortis
kenpl
um eo
ehiler⸗
Krulu
tollian

den in

Ateri 1
Iis nd

1 ip

Neam
les N

gular⸗

Rner⸗
legin
eexl
Uns
len,
cere
urr
N 1t
Cirur
ius,
Ne m

I

—
ſule.
Ulelut
Nbeſetif,
Au U
, A⸗
niſo,
. Uen
110
t, (
Derthd-
tem it
e, 4
unen
13

Gc

WDae
0 regno
elt, u,
eceptum.
tälaonin
Ubete)
n fule,
eufn
gui fl⸗
vpetittot

eh,

ii,

ſuftceleſ
el .

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. r325

quod officialis accedat ad illorum conſiſtorium, & dicar:

ego reſigno officium meum in favorem Petri, & fupplico,

ut ei conferatur, & tradatur poſſeſſio; teneri etiam depu-
tatos offieium illud reſignatario conferre, ſi perſona ſit ca-
pPax & idonea, ſufficere autem fieri renunciationem in ulti-
mo etiam vitæ inſtanti, noctis vero tempore & repentinæ
mortis, coram notario & teſtibus, & heredem defuncti poſ-
ſe explicare alium idoneum reſignatarium, de quo in even-
tum cogitavit teſtator ac cenſuit; in Catalaunia officiales hos
exiſtere in immemoriali poſſeſſione: nec poſſe iſta officia &

facultatem reſignandi inter wivos a ſupremo principe iterum

tolli aut revocari, ſine publica cauſa & neceſſitate, ne qui-
dem in foro externo, ita ut actus, auferens jus tertii, &
alteri tribuens, ſit nullus, etiam in caſu malæ adminiſtratio-
nis non poſſe hoſce officiales ſuis officiis privari, ſed ſolum

ab ipſorum exercitio, cogendo eos ad perſonam aliam ido-

neam ſubſtituendam, cum eodem ſalario, eſſe eos ſucceſſo-
res non univerſales, ſed particulares, per proprios & ſin-
gulares contractus primitivorum officialium, qui a curiis
generalibus officia compararunt, & ideo deberi obſervari à
regia ma jeſtate & curia, nunquam etiam exſtitiſſe, nec ho-
die exſtare cauſam publicam, ob quam ab eorum obtentori-

bus auferri poſſint, cauſam enim publicam eſſe debere ta

lem, ut directe reſpiciat omnium commune bonum nec ſuf.
ficere utilitatem fiſci, & adhuc neceſſe eſſe, ut domino de-
tur pretii ſatisfactio pro re ablata. Scripſit hæc auctor an-
no 1692. Mutata vero deinde inſigniter rerum Catalauni-
carum facie, forte & hæc conſuetudo, vel corruptela po-
tius, mutata fuit. Quidquid ſit, pernicioſa eſt reipublicæ
heæc munerum publicorum venalitas, damnataque jam olim

Aom. Il. Ffff ffff fuit

1330 DISSERTATIO DE INIQVITATE

—

fuit a T boma Aquinate in Conſultat. ad Duciſſaum Prabantig
opuſe. 21. qui frequenter ait magis idoneos eſſe pauperes,
nec poſſe emere, aut, ſi magis idonei illi etiam ſint divites,
talia officia eos non ambire, nec inhiare ad lucra ex officio
adquirenda, rectius igitur eligi bonos & idoneos, &, ſi
neceſſe fuerit, etiam invitos compelli.

L VII.

6.

Coadjutoria regulariter ſpem ſuccedendi aduexam
non bhabet.

D coadjutoriis in §. 46. actum, dictumque, eas genus
quoddam exſpectantiarum eſſe. Ne quis tamen hinc
arguat, coadjutoriam neceſſario ſpem ſuccedendi conjun-
ctam habere. Certe Concilium Zridentinum ſeſſione 25. ap.

7. miro conſenſu, quemadmodum Pallavieinus in biſtoria

concilii Tridentini lib. 24. cap. 7. teſtatur, coad jutoriis ſpem
ſuccedendi detraxit: In coadjutoriis, inquiens, cum futura
ſucceſſione idem poſthac obſervetur, ut nemini in quibuscunque
beneficiis eccleſiaſticis permittantur. Quod ſi quando ecleſiæ
cathedralis, aut monaſterii urgens neceſſitas, aut evidens utili-
tas poſtulet, prælato dari coadjutorem, is non alias cum futu-
ra Jucceſſione detur, quam hæc cauſa prius diligenter a Lanctiſ-

ſimo Romano bontifice ſit cognita, && qualitates omnes in illo
coneurrere certum ſit, quæ a jure & decretis bujus ſanctæ N=

nodi in epiſcopis S prælatis requiruntur, alias eonceſſiones ſu-

per hbis factæ ſurreptitiæ eſſe cenſeantur. Equidem Barbeſa

4de Jure eccleſ. lIib. 3. cap. IO. n. 32. ab hoc concilii decrero

etiam in eccleſia pontificia receſſim eſſe, ait, & Petrus de

Marca de Concordia Jacerdotii imperit lih. 6. caß. 8. . 1I:
in Gallia ſummi Pontificis conſenſum non requiri; dicit;

aC

c in
dend
cont
tur.
wm!
Mane
Arehie
parte,
ium,
niſtrat
cOtit

lle,

Nec⸗

Ehitt
lones
rariw

ahir

tem /ſ
Ked

hßhj

beder
Nek

4

ET RECTO VSV ENSPECTANTIARVM. 1331

* ac in Germania quoque noſtra coadjutoriæ cum ſpe ſucce-
nr dendi frequentes ſunt. Neceſſe tamen eſt, ut electioni vel
dhitg conſtitutioni coadjutoris ſpes ſuccedendi claris verbis adda-
Hr tur. Alias eam non habebit. Convenit hoc priſcis Germano- .

Gi rum moribus. Narrant Crantzius in metropoli cap. 30 & 39. &
Hamelmannus in Chronico Oldenburg. cap. 23 & 25. Ottonem,
archiepiſcopum Bremenſem, conſentiente majore capituli
. parte, coadjutorem ſibi adſciviſſe agnatum ſuum, Mauri-
tium, comitem Oldenburgicum, huncque omnia diu admi-
niſtraſſe, capitulum tamen, mortuo Ottone, Gotfredum,
comitem de Arnsberg, epiſcopum Osnaâbrugenſem, poſtu-

genns laſſe, & pontificem Romanum huic poſtulationi adſenſiſſe.
en hine Nec aliud hodie inter Proteſtantes obtinet. Quamvis enim
coNn. Sehilterus in Inſtitut. juris can. Iib. I. tit. 14. J. 29. ſabſtitu⸗
17 tiones regulariter cum ſpe ſucceſſionis fieri exiſtimet, con-
iPkn trarium tamen tuetur rectius Hornius de Exſpectativa eccle-
heen Kaſtica §. 20. . Certe in Saxonia ſufficit, ſubſtituto Poſt mor-
ſite tem ſacerdotis de alimentis proſpici, nec opus eſt, ei ſuc-
ceſſionem in munere promitti. Vide Carpzovii Jurisprud.
ndH conſiſt. Iib. 1I. def. 181.
lelcte ð
r utili. VIII.
ſuif⸗ Inter duos exſpectativatos jus antiquiorem, praais juniorem
n N fape prœfert. l
ule n §. 28. dictum de plurimis, quæ exſpectativatis moven-
ſin ſt Iaue litibus. Sunt illæ frequentiſſimæ & oriuntur po-
Nt tiffimum tunc, quum plures exſpectativam obtinuerunt. De-
L bebat hic quidem ex juſtitiæ & &ι quitatis regulis antiquior
Petru præferri. In praxi tamen videmus ſæpe juniorem antepo-
Len ni. Memorabo exemplum. Principes Anhaltini olim in co-
. Ffff ffff z ⸗ mi-

i

1332 DISSERTATIO DE INIQVITTATE

mitatum Barbienſem exſpectantiam & ab electoribus Saxo-
niæ & ab abbatiſſis Quedlinburgenſibus obtinuerant, ſicut
ex Beckmanni Hiſt. Anhalt. P. 3. Cap. 5. §. 2. 3. apparet. Freti
hac ſpe ſibi facta taciti mortem comitum exſpectabant. In⸗
terea vero Jo. Georgius I. elector Saxo filio ſuo ſecundo Au-
guſto novam in hunc comitatum exſpectantiam tribuerat.
Exſtincta igitur anno 16559. in Auguſto Ludovico gente Bar-
bienſi, ambo exſpectativati diſceptabant. Anhaltini antiqui-
tatem conceſſionis ſuæ obtendebant. Saxones contra diu-
turnum illis ſilentium tacitamque derelictionem objeciſſe,
ex Franckhenbergii Europaͤiſchem Herold tom. 1. pag. 247:
colligo, qui cauſam, quæ Jo. Georgium I. ad ſecundam ex-
ſpectativam tribuendam moverit, hanc memorat, weil das
Fuͤrſtl. Haus Anhalt weiter keine Sorge vor dieſe Anwar⸗
tung getragen. Et vicit quoque junior exſpectativatus,

ceſſeruntque tandem Anhaltini ipſi, transactione inita ſola-

que dynaſtia Walternienburgenſi contenti fuerunt.

Iuter duos exſpectativatos is, qui ſimul poſſidet, præfertur.

X.

„

Zime tamen poſſeſto eum non juvat, ſi tempore impetratæ eke

ſpectativæ vel poſſeſſionis ſeivit, alteri jam promiſſio-
nem factam eſſe.

ommunis eſt ſententia atque in argumento legis 15. C.
de Rei vindicat. nec non in priſcis Germanorum morli-
bus, de quibus vide Jus feud. Saxom e. 7. & Jus feud. Alem.

c. 13. fundata, ex duobus exſpectativatis eum, qui poſſeſſio-
neim

ſten
recůe
tam
poll
Vt
un
ns
41.
ſeud.
polle
Ante!
tus f
ſpecl
le N
Du

Miu

N

ober,
nen
kolen
kerite
Wiei
die 6
0ber
ch
en
gn d
/,.

doß

n
No.
e
Tred
t. In.
GoAn.
Mert
eBa.
iqu⸗
t.
ecile,
u.
m e⸗
eil des
pror⸗
iraras,

1 ſ H

Gſnt

ute

6 15,0

Polele

40. 4r.

ET RECTO VSV EXSPECTANTIARVM. 133⅜

nem jam adeptus eſt, ſive exſpeétativa ejus antiquior, ſive

recentior ſit, alteri non poſſidenti præferri. Limitationem
tamen hanc addit Hornius in Juricprud. feud. c. 12. F. 10. ni
poſſeſſor ſciverit, alii exſpectantiam eſſe conceſſam. Recte.
Vt enim traditio & occupatio poſſeſſionis aliquem effe-
ctum habeat, requiritur bona fides. Alias dominium non
transfertur, I. 7. §. 17. de Publ in rem all. Adde Brunnem.
ad I. 15. C. de Rei vind. Exemplum habet Struvius in Ob'ſ.
feud. p. 42 & 43. de ſecretario feudali, qui exſpectativam &
poſſeſſionem ſimul impetrarat, ſed, quia promiſſionem alii
ante ſe factam non ignorabat, ad reſtituendum condemna-
tus fuit. Similem in modum ego privatim conſultus de ex-
ſpectativa in locationem præfecturæ conceſſa reſpondi men-
ſe Martio anni cio 1o ccxxXV. Haben des Herrn Fuͤrſten zu N.
Durchl. einen ihrer Bedienten auf ein gewiſſes Amt exſpectivi-
ret, jedoch ſolches nachgehends durch dero Cammer an Sempro-
nium auf Jahr verpachten laſſen, welcher Sempronius es wie⸗
derum ſeinem zweyten Sohne Cajo unter gewiſſem Vorbehalte
uͤberlaſſen, und nunmehr vor 2 Jahren verſtorben. Als nun die
obgemeldete2 Pacht⸗Jahre inſtehende Trinitatis zu Ende gehen,
wollen S. Durchl. dem erſt gemeldeten Bedienten das Amt con-
feriren, wogegen ſich denn Cajus geſetzet, und durch ſein ſup⸗
pliciren ein eigenhaͤndiges Fuͤrſtl. Decret des Inhalts: daß ihm
die Cammer das Amt noch auf ein Jahr verpachten, hernach
aber die Erſtigkeit ceſſiren ſolle; ausgebracht. Allein Cajus iſt
auch damit nicht zufrieden, ſondern prærendiret annoch 6 Jahr;
wannenhero erſtlich die Frage entſtehet, ob Cajo eine Erſtigkeit
an dem Amte zuſtehe. Nun iſt zwar in den Rechten, nemlich
in I. 4. C. de Locatione prædiorum civilium, deutlich verſehen,
daß der Fiſcus oder eine Fuͤrſtl. Cammer den alten Paͤchtern der
Pfff ffff 3 Pu-

1334 DlISSERTATIO DE INIQVITATE

der Public-Guͤter, ungeachtet ihnen die Erſtigkeit nicht verſchrie⸗

ben, dennoch, wenn ſie eben ſo viel als ein Fremder geben wol⸗

len, den Pacht laſſen muͤſſe. Und obgleich Sebilterus in Exere.

ad z. 31 §. 13. dafuͤr haͤlt, es ſey gedacher lex 4. bey den Teut⸗

ſchen nicht in uſa, ſo trage ich doch groſſes Bedenken, demfel⸗
ben hierunter beyzupflichten, da eben dieſer Schilterus und faſt
alle andere Rechtslehrer den Vſum der dem Fiſco in den Roͤnn⸗

ſchen Rechten contra privatos ertheilten Privilegien mit groſſen
Eifer behaupten, mithin nicht ohne Unbilligkeit dasjenige, was

hinwiederum den Privatis zum beſten zu einiger Beſchwerung
des Fiſci in eben dieſen Rechten verordnet iſt, anfechten koͤnnen,
uͤberdies auch dieſe den Cammer⸗Paͤchtern zugeſtandene Erſtigkeit
der Cammer ſelbſt mit zum Beſten gereichet, als wodurch die Leu⸗
te deſto eher, die Cammer⸗Guͤter zu pachten, angelocket werden,
