poſſint omitti. 122

. =
udicia.
uænam ſit differentia inter judicia
ſecularia & eceleſiaſtica? 122

Mixta; conſtituuntur ubi miles

cum pagano litigat. 114
Juri Romano incognita. ib.
Jurisdictio.
Militaris; non competit Auditori-
bus. . 105
Sed tribuno. ibid.

Cui competat & quomodo expedia-
tur. 105

Omnimoda, non comprehendit re-
galia majora. . 116
Patrimonialis: a nobilibus in pro-
priis caufis exercetur. 17
Conſuetudo hæc naturali & civili ju-

ri repugnat. ib.
Nec univerfalis eſt. 18
17

Sed ab allegante probanda,

Non ſine legitima ſuſpicione judici

adimenda. 14
Differt a Romanorum jurisdict. ad-
miniſtr.

In propria cauſa exercetur a no-
bilibus, non a præfectis milita-
ribus.

Zusjurandum.

109

15

Perhorreſcentiæ locum habet, etſi

nulla ſuſpicionis cauſa allege-
tur. 6 17

Suppletorium adverſarii non liberat
ab expenſarum reſtitutione. 247

Ejus, qui in morte abſentis ſe fun-

dat, non ſufficit; vide Mors
abſentis. 328
Dandorum & reſpondendorum ad
quam ſpeciem referendum ²
567
Quando actum lege prohibitum va-
lidum eſſiciat? 670
A fuperiore prohibitum, licet per

ſe licitum, in jure non ſerva-
tur. 672
Obligatio antecedens eo elidi ne-
quit. 673
Promiſſio loco jurisjurandi facta eſt
jusjurandum, 674

Jurisjurandi formulæ illicitæ nonnun-
quam poſſunt omitti. 675

Jusjurandum deferre poteſt, cui

probatio incumbit. ib⸗
Ejus delatio eſt probatio in continen-
ti liquida. 676
Neque excluditur impoſitione proba-

tionis,

4

Delat

.

Delerre

49
urizjan
ſtie
Mos jur
Deterri L
ti⸗
Rede def
Tutori
gu⸗
Poteſt h
Nequit
Poteſt
bet,

Determ
5
demt
di id
Poteſt min

Tormule;
riente

4

Prortte

4 Aperllun

1

ion d
DR

.

ridcdic .

1

Kent 1⸗
kedin nin.

n.

hubet, 4
cault Us
1
non hn

rutione 44

ſentis ke tn⸗
ite Monn
Endommm 4l
ietencun
4

Hohiinm 8

n, lier K

e Non N

e0 elii

ndi fichn 4

ſete n

iti. 6

t,
„ g eonte
intonn

ſioe n .

wvelt,

INDEX RERV M.

Delatio jurisjurandi reſpondendorum
probatio in cont. liquida non
eſt. 679
Deferre poteſt etiam, qui nullum

pro ſe argumentum habet.
680

Deferri non licet, ſi probaturus ſu-

per eodem capite teſtes pro-

duxit. 681
Deferri poteſt contra matrimonium
&S ſponſalia. 682
Etiam in cauſis famoſis, ſi civiliter
agatur. 685
Jurisjurandi formulæ veteribus Chri-
ſtianis uſitatæ. 686
Mos jurandi per pectus. ib.
Deferri poteſt aliquando procurato-
ri. 687
Recte defertur fiſco. ib.

Tutori deferri nequit ſuper factis,
quæ non ipſe commiſit. 690

Poteſt homini levi. 691
Nequit ei, qui plene probavit. 693

Poteſt qui præſumtionem pro ſe ha-

bet. 694

Deferri poteſt ab eo, qui ſe here-
dem ſcriptum putat efſe, here-
di ab inteſtato. 695

Poteſt minori poſt ann. 14 ib.

Formulæz jurandi perjuriis viam ape-

rientes corrigendæ. 696

Jusjur. initio officii præſtari ſolitum
prorſus abrogari conſultum.

698
Superfluum non admittendum. 700

Formulam jurisjur. a deferente præ-
ſcriptam judex mutat. 70³⁸
Qui etiam illud admittere non de-
bet, alia probatione ſuppeten-
te. . ibid.
Jusjur. deferens ſemper probationes
offerre poteſt. 706

Jurisjur. interdicta revocatio non fa-
cit, ut id pro præſtito habea-

tur. 708
Jusjur. revocans expenſas, quas fe-
cit, refundit. 710

Referri poteſt in actionibus famoſis.
712

Non poteſt, cum referens meliorem,

quam deferens, rei notitiam
habet. ibid.

Judex, qui delatum præſtari juſſit,
referendi jus non excludit. 714

Referri poteſt etiam ſuper facto

tertii. 715
Referens oblata probatione relatio-
nem revocare poteſt. ib.

Referre nequit, qui conſeientiam
fruſtra probationibus exonerare
ſuſcepit. ibid.

Jusjur. calumniæ non debet decerni,
ubi nulla calumniæ ſuſeipio ad-
eſt. 716

Impoſitum cenſetur, judice ſuper
jurejurando delato interloquen-

te. bbid.
Quando a judice decernendum jusjur.
calumniæ. 718
Ignominioſum non eſt. ibid.,
Poteſt exigi a perſonis alias immu-
nibus ab hoc. 719
Jue.

—

ILNDEXRERVM.

Jusjur. calumniæ Germanis uſitatum.
72⁰
Ab eo patroni & parentes immu-
nes ſunt. ibid.

Non liberat ab expenſis temerarium

litigatorem. ibid.
Nuſtinianus.
Militum non exiſtit fautor. 113
L.
Latrinæ.
Differunt a cloacis Romanis. 432

Latrinam vicini prædium attingen-
tem in ſuo tundo fodere non
licet. . ibid.
Ea jam exſtructa, ſi vicino noceat,

tolli debet. ibid.
Laudemium.
Princeps imminuere nequit. 401

Mutato emphyteuſeos domino, non
immutstur. 405
Poteſt tamen, ut & tunc debeatur,
Ppræfcriptione introduei. ibid.

Laudemium exigendi jus in caſibus
ſolitis præferiptione acquiritur
ordinaria. ibid.
Quod tamen præſtitum in caſibus in-
ſolitis a maxima emphyteuta-
rum parte ceteros non ohbligat.
Ejus quantitas unde determinanda.
408
Domino non debetur, fundo em-
phyteutico ſub haſta vendito.
. 409
Laudemium majus, quam jure civ.
conſtitutum eſt, præſciptione
poteſt induci. 41⁰

Laudemii actio, quæ domino com-

Ppetit. ibid.
Etiam princeps illud ſolvere tenetur.
ibid.
Legata.
Computantur in legitmam. 284

Legitima.

In ejus computatione non ſemper

tempus mortis ſpectatur. 278
An de jure naturæ debeatur. 280
Eſt pars bonorum, non hereditatis.
. 282

In ejus conſtituendo quando ſemper
computatur portio ſtatutaria ſu-
perſtiti eonjugi debita. 284

In computationem legitimæ maternæ

geradæ venit. 285
Computatur deducto ære alieno-
287

Loco legitimæ certam pecuniæ ſum-
mam petens ad æs alienum ſol-
vendum non concurrit. ibid.

Ex feudo a patre emto filiabus debe-
tur, teſtamento paterno hoc
etiam prohibente. 288
Legitimæ uſusfr. patri etſi prodigo
adimi nequit 291
Teſtator in frauden legitimæ præ-
diis ſuis non debet certum pre-
tium conſtituere. 292
Neque editionem inventarii remitte-
re. ⸗ 293
In legitimæ præjudicium pater alie-
naticnem & diviſionem bono-
rum interdicere nequit. 296

Le-

—

Non 1
ea

ulia l
E qua

BPer hor
Ppre
mutt
Lorum !
md

Litie a
con
Litis con
Poſ
Lits kont
lantun
re,
litij n
harrat
Ptiont
ka ſt
Qonddh
Prbeſtati⸗
hil o

Uim,

tonino enn.

.

Vele tenem,

nun,

1.

on ſet
ectatae,

beitur. 4

on heelia

N

encdo bne

o ſKtetutumab

ebitd. 3

ne Munn

re ian
N
euunik illr.
aelunn 0l.
Unt. U,
nb der⸗

uetnd .

i en ui
41

legiimt „
Ne⸗
t celtun A
t n

enite⸗
nmi
ün n
llonen
gegul⸗ 4
le

er Ae⸗

—

INDEX

RE RV M.

Legitima ſtatuto poteſt tolli. 297
Ei ne quidem, quæ facillime impleri

poteſt, conditio adjicienda. ib.
An filius legitimæ onus agnoviſſe vi-
deatur, qui eam line proteſta-
tione accepit? 2304
Lehn, Lehnwaar.
Non ſemper bonum feudalc indi-
cant. 385

Lex.
Julia L. æquitati conveniens.

533

Ex qua quid colligat Schilter? ib.

Libri cenſuales.

Per hos optime probatur pertinentia
prædiorum, an contra eos ad-

mittatur probatio? 366
Eorum fidem non minuit diverſitas
manuum. 373
Lis.

Litis conſortium: conſorti contra

conſortem jus nullum dat. 542
Litis eonſortes ſeparatim convenire
poſſunt. 544
Litis eonſortium conventiones illos
tantum obligant, qui conſenſe-
rrte. 545
Litis conteſtatio: an reſponſio ad
narrata libelli ſub titulo exce-

ptionis dilatoriæ propoſita ve-
ra ſit L. C. 162

Quomodo L. C. fiat! ib.

Proteſtatio de lite non conteſtata ni-
hil operatur. 193

Tonmz. IIl.

Quando reus per mendacium litem
negative conteſtatus exceptiones
ſuas perdat? 194

Per L. C. proceſſus ceivilis & crimi-
nalis conſtituitur. ib.
L. C. actiones temporales perpetuæ
fiunt. 196
197
L. C. per procuratorem facta valet,

tametſi poteſtas L. C. non ex-
preſſis verbis in mandato conti-

L. C. affirmativa quænam ſit?

neatur. 198
Sola L. C. reum in mala fide non
conftituit. 198. 201.

Litis ſunituß.

Aeque, ut in bello, arma, ab ad-
verſario non nunquam poſſunt
peti. 208
Hæc ſententia & æquitati & ſcripto
juri conveniens. 209. 210

Eorum fere idem ac alimentorum fa-
vor. 209

Vt autem peti poſſint, tria requirun-
tur. 210
Litis ſumtus in lite fuper jure com-
muni inſtituta urraque pars ex
communi arca ſumit. 230

In litis denunciatione neuter alteri
ad ſumtus præſtandos obliga-
tur. 237
An in ſumtus condemnari poſſfint,
qui in quibusdam libelli capit-
bus abſoluti in cau a principali
ſuccumbunt. 244

In l. ſ. condemnatur reus, actore
hoc non petente, 248

Aaa ag In

INDEN

RERVM.

In l. ſ. licet ante compenſa i ſint, is
condemnatur, cujus malitia poſt-

ea emergit. 250
Litigator improbus.
Quis ſit? 214

Quando non ſit in expenſas condem-
nandus? 204
Secundum quem judex in ſecunda
inſtantia pronunciavit, poteſt ta-
men in ſecunda in expenſas
damnari. 242

Temerarium litigatorem cognatio ab
expenfis non liberat. 243

An ob delationem jurisjurandi, &
jusjurand. calumniæ præſtitum

liberetur ab expenſis? 252
Ludi.
Non ſunt contra jus naturæ, 602
Aliquando tamen fiunt tales. ibid.

Pecunia ad ludendum mutuo data

repeti nequit. bo7
M.
Magiſratus oppidanus.
Gaudet Jurisdictione patrimonali.
15. 26.

Poteſt in propriis cauſſis judicare iis
in locis, ubi id nobilibus fas
eſt. 26

Magiſratus inferior.
A ſubjectis ſuæ jurisdictioni conven-
tus non ſtatim citandus.

Quando Magiſtratus litigantibus ſum-
tus ſuppeditare debeat? 323

190

Mandatarius.
Sumtu mandantis litigat. 22⁸

Maritus. .

An uxoris forum domicilii ſequatur,

wenn er zu derſelben einfreyet.

VxXorem adulterii accuſans, litis ſum-
tus ci præiſtare tenetur. 215

De dote ſumtibus uxoris litigat. 234

Moendacium.
Ejus poœna amiſſio exceptionum. 193
conf. . 567
Menſor.

Ad ejus errorem detegendum plu-

res menſores requiruntur. 616

Venditor, qui menſoris renunciatio-
nes inductus majorem rei ven-
ditæ quantitatem indicat, ad
eam præſtandam conveniri ne-
quit. 618

Metalla.

Renafcuntur.

Miniſtri principis.
Subſunt ipſius Principis ejusque ſum-
morum Tribunalium Jurisdi-
ctioni. 145
Quando jurisdictionem Magiſtratus,
ſub quo habitant, agnoſcere te-
neantur. 146. 149. 150
Ex alia provincia oriundi forum do-
micilii non retinent. 151
Nec Principi, ſub quo nati, ſubje-
cti manent. ibid.

In

426

Ratione
Ainiſtri
lin
edl

Fide P
MWürähn
ris

In integ
dar
eepno,
ertin

Neinet io
Potfi
Non Potel
VIIi.
rias

S

li gu

hin eſfi.

ns, Iinſe.

Eur. 1
ilinign

1.
Ptonm,

egenln 1

truntt i

6s Zenrai.

en ſer⸗
1 dlet, 1
1 Chſeni 67
4

mi.
glun .
15

M
1

t, Gnuſi,
1t.

1

ten
o

I

1

nditmi

IN D E NX RERV M.

In foro contractus & rationum red-
dendarum conventi, exceptio-
nem fori privilegiati opponere

nequeunt. 155
Delinquentes ubinam conveniendi
157

Quid jure Romano hac de re dis-

poſitum ſit. ibid.
Quid hodie obſervetur? 158. 159
Miniſtri circa offieium peeccantes ſub
Principe, cui ſerviunt, forum
habent, licet ſub alio Principe

habitent. 161
Rationem vide. 162
Except. 164

Miniſtri plurium Principum , de-
linquentes, in ftoro communi
conveniendi ſunt. 169

Miniſter Princehs.
Vide Princeps.
Miniſtri, fi ſint Cilerici, eujus Ju-
risdictioni ſubjaceant? 172
173. 175. 176, 177.
Minor.
In integrum reſtitutus, in expenſas
datnnari poteſt. 257
Exceptione ætatis contra reunionem
pertinentiarum ſe tueri nequit.

381

Miles.
Retinet forum originis, ſi bona ibi
poſſideat. 110
Non poteſt puniri a Magiſtratu ci
vili. III
Militis delinquentis forum jüxta va
rias leges varium. IIZ. I13.

114

An ſe poſſit ſubjicere foro civili?

114
Teſtimonii caufſa a ſignis non avo-
candus. 115

Ob habitationem juribus provinciæ
non vero ſtatutis civitatis ſub-
eſt. 147
Exceptio eſt. 149
Miles veteranus pleraque, præter fo-

rum, privilegia retinet. 114
Mortis probatio.
Conf. Abſens, Adulter, Conjux,

Hereditatis petitio, Vaſallus.
In remedio L. ult. C. de Edict. D.

Hadrian. toll. neceflaria eſt.
320
Quomodo fiat? 32 1. ſegq.⸗
338

Mutuum.
Gratu'tum honeſtius eſt uſurario. 630
Quod hodie etiam præfumitur. 632
Ex mutuo obligatur, in cujus utili-

tatem verſum eſt. 635
Negotiorunt geſtor.
Vbi conveniendus? 90
Wohiles.
Cauſas, in quibus rei ſunt, ad ſe
trahere nequeunt, 20

Neque quando de mutuis injuriis in.
ter eos & ſubditos lis eſt, ib.

Aaa aa 2 An

INDEX

RERVM.

An poſſint conſentiente adverſario
in propria cauſſa judicare. 22
Tenentur acta ad collegium juridi-
cum transmittere. 21
Conductores ſuos nusquam coram
judicio ſuo poffunt convenire.
27
Iconſulto Principe non poffunt tor-
turæ ſubjici neque ad ſuppli-
cium trahi. 116

Nuptic.
Famulis propter eas contractas ante
tempus ſervitio exire licet. 602
O.
Opifices.
Ex delictis tironum, quæ prohibere

Poterant, obligantur. 499
Minus tamen, quam ii ipfi deliquiſ-

ſent, pnniuntur. ibid.
Optandi jus.
Filio minori non competit. 515

Filio natu minimo quando compe-
tat? ibid.

P.
Pactum.

Cum tertio, de ſuppeditandis ſumti-
bus litis iisque in caſum victo-
riæ cum maximo feœnore reſti-
tuendis, initum valet. 239

Pater.

Filio ſuper quæſtione, an ſit filius,
ſeecum litiganti ſumtus litis præ-
ſtat. 216
Paterfamilias, domeſticis damnum 5
quod in miniſterio patiuntur,
non reſarcit. 48

Ex delicto famuli non obligatur. 492

Patronus.

Ei non competit jus exigendi ratio.
nes bonorum Eccleſiaſticorum.

126
Adſiſtere tamen earum redditioni
poteſt. 16
Pauper.
Quis ſit? arbitrio judicis permittitur.
220
Non eſt qui artem callet. 221

Bene vero qui bona habet, ſed iis ob
calamitatem uti nequit. 222

1
Magiſtratus ei gratis ſerviat & litis
ſumtus ſuppeditet. 222. 224

Quando de rebus ſequeſtratis litigans
ſumtus a ſequeſtro petat? 235

Ab adverſario eos petens cavere de-

bet- 218
Temere litigans in expenſas condem-
natur. . 250

Pharmacopolæ ars.
Nuda nominum ſcientia non abſolvi-
tur. 4990
Error in receptis ei imputatur. ib.
Prædium.

Cenſiticum potius quam emphyteuti-
cum præſumitur. 382

Prædia in literis inveſtituræ conjun-
cta, pertinentiæ invicem non
ſunt. 368
Præfecti militares.

Eorum jurisdictio adminiſtratoria eſt.
. 109

In—

4

Ler

loe

Ons
Ad

Liten
Qodd

Nra

Poft⸗

C(ee

Ceflit

Joon

Pertin

lure

.
—

n

Gendi tin

Khäſtong.
1OS

n kelltin
4

petitin

t,. A
et A iid
it.
Crin Alin
. 2. 21

ſtrais Itin

petu! 49

end nete
115

denin conen⸗

4 Al

non Enſ⸗

npuuann

1.
enphyee⸗

N.

Gitre n

ten
ien

Pemi.
n 4oti s
ii

IND EX

R E RV M.

In propriis cauſſis, nec ipſi judicare
neque commiffarios eligere poſ-

ſunt. 27. 109
Prcq&ſoriptio.
Servitatum quid requirat? 464
Præventio.

Locum habet, ſi crimen in confinio
duarum jurisdictionum comiſ-
ſum eſt. 103
Perſonæ Mmiſerabiles.
Quæ ſint? 137. 138

Ad ſumma imperii judicia ſtatim pro-
vocare pofſſunt. 135

Litem in inferiore judicio pendentem

ad ſuperius trahunt. 139

Quod nequeunt in cauſſis exigui mo-
menti. 142
Earum caufiæ ante alias expediri de-
bent. 137
Poſlum privilegio ſuo renunciare.
RM 143
An virgines & vetulæ huc referen-
dæ. 144
Cæcus & bello captus miſerabiles
ſunt. ib d.
Cefſat forum earum in cauffis feuda.
libus. 16

Pertinentia praæfecturæ.
Quomodo conſtituatur? 364
Pertinentia prædiorum probatur per
libros cenſuales. 366
Pignorationet.

Jure Romano non prorſus prohibi-
tæ ſunt. 470

Jure Ger. latius extenduntur. 171

Pignorationes, qu bus creditores de-
bitorum bona arripiunt, prohi-

bitæ ſunt. . 472
Nec non ex intervallo factæ. 474
„ 475
Item, quæ in re præſenti non fiunt.
I ibid.
Contra pignorare non licet. 476

Pignorans verberare non debet. 480

Pignus captum vendi poteſt, pigno-
rato id reluere detrectante. 479

Pignoratio lite pendente fieri non

debet. 48 1
Fundat jurisdictionem ejus, ad quem
pignus delatum eſt. 483

Princeps imperii.

Cum conjuge ſuper matrimonio liti-
gans, cauſſam conſiſtorio ſuo

committere poteſt. 26
Principes in propriis caufſis judi-
cant. 27. 28
Cujus ratio. . 29
Puniunt ipſi delinquentes contra ſe.

Quæ media habeant hoc caſu decli-

nandæ ſuſpicionis. 33. 34. 37.
40. 41.
Principes in communione viventes
privatæ communionis regulis

ſubſunt. 170
In imperio Cæſaris jurisdictionem
agno ſcunt. 171
An poſſint criminaliter accuſari ?
172
Aaa a a 23 Quan-

INDEX

RE RVM. ð

Quando ob ſalutem publicam priva-
to aliquid adimere, poſſint? 420

Ex facto miniſtrorum delinquentium

non obligantur. 492
Princeps apanagiatus jure conſiſtorii
non gaudet. 116

Princeps Miniſter Principis conſide-
ratur non ut Princeps ſed ut
Miniſter. 171

Primogenitura.
In rebus hereditariis individuis ad-
judicandis nullam habet præro-

gativam. 723
Privignus.
A vitrico ad negotia domeſtica recte
adhibetur. 488
Privilegium.
De non evocando continentiam cauf-
farum impedit. 580
Poſitiones.

Medium ſunt eliciendæ veritatis. 569

Non ſunt abrogatæ in Germania. 572

Adhibentur in poſſeſſorio ſumma-

riiſſimo. 567
Non autem in proceffa executivo.
. 572
Debent eſſe ſimplices. ibid.
Poſſeſſeo. H. F.
Liberat ab expenſis. 100

Poſeſſor.
Hereditatem petenti non nunquam
fumtus litis ſuggerere debet. 212
Non poteſt provocari ex. L. diffa-
mari⸗ 185

Exceptio eſt in pofſieſſore chirogra-

phi. 187
Pœna.
Corporis afflictiva ab expenſis non li-
berat. 275
Propinquitas.
Non operoſe probanda. 245
Modum probandi vide 245. 347.
.= . 2348
propinquitas & unitas contra alium
cognatum præſumitur. 350
Proceſſius.
Provocatorius ex Lege diffamari.
179 ſegq.
Ejus natura. 182
Inſtitui poteſt, licet diffamatio inju-
riam non contineat. 179
Inſtitui nequit coram Judice utrius-
que incompetente. 182
Procurator.
Ad conventionem datus reconventie-
ni etiam reſpondet. 582
Speciali mandato opus habet, ad
mutuum accipiendum. 633
Pupillus pauper.
Tutorem cogere poteſt, ut ſibi fum-
tus litis ſuppe ditet. 211
Querela.

Inoficioſc venditionis quando
competat? 278
Inofficioſi teſtamenti an impediri poſ-
ſit per exſecrationes patris? 303
Pater cum per exſecrationes quere-
lam inoffcioſt teſtamenti e⸗
lire

e
Us

IA

Reele

Col

n

Airogr
N

3

3
Ura Aun
1. NP.

femu. .

1 E

7

natio in.

Ee n

IE

eronyelti
hebet, 41

n. 6
N .
Nt ſbikunn⸗
All

21

,
i n

cränſti
pani
ones e⸗
enin⸗

Inoſcioſi teſt.

IN D EK X RE RVM.ð k·

dire vult, ejus exſecrationes in
conſcientia non obligant. ib.

menti; per acce.
ptionem legati non adimitur.

305
Nullitatis querela multo minus peri-
mitur. ibid.

Querclam inofficioſi Teſt. an frater

inſtituens probare debeat, ſe
non fuiſſe ingratum? 307

Querela Inoff. Teft. an locum ha-
beat, ſi filius patri promiſit ju-
rato, ſe ea non uſurum? ib.

R.
Reconventio.

Quando coram commitlario inſtitui
poſſit? 581
Ea auctori rixaæ non competit. 583

Ea in proceſſu exeeutivo anticipari

nequit. 584
Reconventio reconventionis. 590
Kegiſtraturd.
Ejus requiſita. 60
Ejus fides per unum teſtem non in-
fringitur. 64
Per duos æquatur. ib.
Per plures ſuperatur. ib.

Regiſtraturæz major, quam inſtru⸗-
menti inde confecti, fides eſt.

61
Reſponſa.

Colleg. jurid. non ſemper a reſti-
utione expenſarum liberant.
240

Reſtitutio in integrunm.

Non habet locum in eo, qui ob
non ſolutos litis ſumtus a jadi-
cio arcetur, & in amiſſionem
cauſſæ condemnatur. 179

ui per eam ex gratia principis

obtentam vincit, in expenſas

damnatur. 257
Quod etiam fieri ſolet, licet ob ju-

ſtam caufſam impetrata ſit. ib.

Ketentio.

Jus illud in ſervo mercenario quan.

do exerceri queat? 602

Reunio pertinentiarun.

Ad rei vindicationem pertinet. 362

Ejus facultas renunciatione non tol=-
litur. 27375

5

Edicta de ca ad pertinentias permu-

tatione alienatas pertinent. 379

Eam princeps adverſus ſe admittere
debet. 381

Keus.

Fugitivus non poteſt condemnari,
licet crimen ſit manifeſtum.
— 103

Poſt inſtitutam actionem actori ſa-

tisfaciens abſolvitur, ſed in ex-
penſas condemnatur. 263

Tormentis excruciatus an recte in
expenſas condemnetur? 266

Innocens deprehenſus ſumtus judici
non ſolvit. 267

Qui

INDEX

. .

RE RVM.

Qui ob jusjurundum purgatorium
præſtitum abſolutus, in expen-
ſas non condemnatur. 268

Cui culpa imputari poteſt, recte ad
expenſas tenetur. 269

In expenſas recte damnatur, cujus

vita male ante acta judicem ad

inquirendum movit. ib.

ui rem furtivam apud ſe requiren-
tibus reſtitit, licet innocentia
ejus appareat, ſumtus inquiſitio-
nis ſolvit. 270

Par ratio qui rem furtivam emit, li-
eet innocentiam oſtendat. 272

Qui ante inquifitionem nihil illiciti
fecit, ſed in ipſa inquiſitione va-
riando, negando, titubando ſe

ſuſpectum reddit, abſolvitur
quidem, ſed ſumtus reſtituit-
271

Qui inquiſitioni cauſam dedit, a re-
ſtitutione expenſarum non libe-

ratur. 273
Qui expenſas ſolvere nequit, durius
punitur. 277
§.
abini.
Differunt a Romanorum Adſeſſori.
bus. 43
Quot eorum ſint genera. 44
Quæ indoles. ibid.

Eorum merita circa conſervationem

juris patrii. 45
Scabini pagani an habeant Jurisdi-
ctionem? ib.

Quid ex vetere ſuo inſtituto reti-
nuerint? ibid.
In quo munus eorum conſiſtat? ib.

An ſubtfiſtant actus voluntariæ ju-
risdictionis. quos ſine Præfecto
exercent? 46

An imperitia literarum, antiquo &
hodierno jure, Scabinum red-
dat inhabilem? 47
An ob eam deterioris præ doctis
ſit conditionis? „4”8
1
Seabinorum minimum duo adhi-
bendi in cauſſis criminalibus.

51

Scabini vox unde deſcendat ? 22

Senatus.

Pro eonſervatione privilegii cum
principe litigans, ſumtus ex

publico ſumit. 229
Non obligat civitatem contractu ei
damnoſo. 648
Sepulera.
Non facile præſumuntur herecitaria.
623
Sepultura.
In templis, eſt contra jus naturæ,
67
Debet efſſe gratuita. 629

Servitus.

Ne luminibus offciatur, etiam
ad feneſtras, poſt conſtitutam
ſervitutem apertas, pertinet.

430

Li⸗

Rð

O

(od

Pper
Inhon
0b .
In
1
Ronßea

—
in i.
d

att h.
rariz N
retech
6

miquo 6
inumn ret
4
nee dochi

ſ
duo adhi
imindlba,
ſl
dI

legii en
ſummtus el

ntredin e

66

Pereklin.
6

s natore,
6

6

, giin
cohlintmn

int.
Peln

li

29 4

INDENX RERV M.

. .
dervitutes urbanck.

Solo nom- uſa non pereunt.
Quando hoc fiat

468
ibid,

Servitus eccleſiaſtica ſpecies eſt ur-

banæ.

437. 438

oervuſ.
Injuſtum domini mandatum exe-
quens peccat contra jus natu⸗-

ræ. 501
Quod excuſatur aliquando jure ci-
vili. ibid.

Sponſalia Aandeſtinar.
Ob ea conventus, licer abſolutus,
in expenſas condemnatur. 255

Quodi valet etiam in mulieribus.

165
Sponſionet.
Super re indifferenti valent, 60987
Inhoneſtarum exempla: 609
Ob jocum irritæ fiunt. eII
In caſum, ſi princeps: moriatur;,
initæ valent. 615.
Sponſio candidati cum- Hattono de:
munere inhoneſta eft. ibid:
Subhaſtatio:

Non attenduntur ſolemnias ſi fiat

conſenſu heedum. 517
Studioſus conf. Academici.

Provocare poteſt etiam non diffa-
mantem, ut actionem, quam
metuit;, inſtituat, „187

Tome IIe.

Teſtamentum.
Inofficioſo expugnato legata non con-
cidunt. 307
Teſtes.
In mortis probatione non ſuffieiunt
negativie 322:7
Vnus teſtis in mortis probatione
ſuffieit. 324
Trangactio.

De dividendis hereditatibus, 533

Tutor. .
Ratione officii juſte litigans ſumtus:
a minore capit. 293
Recte de calumnia jurat. 617
V..
Vniverſitas.

4 . ——G B
Cum membro ſuo litigans litis ſum-

tus ab eo exigere nequit., 217

Vſufructuariuse
Sumtibus domini litigat. 232
Ommium Bonorum ſumtus litis a do-
mino non conſequitur. 233
Quid juris habeat? 425
Metallifodinarum’ proventus pleno
jure percipit: . 426
Vſufrucuarii morte facta fundi lo-
catio exſpirat, 428
Jus alienandi non habet: 420
Solvit æs alienum ex mafſa: Bono-
rum. 421
B DP' bb Tri;

INDEXNX RKERVM.

ℳ

Tributa immodiea quando a pro.
prietario repetat. 42²2

Vusfructus.

Legitimæ patri etſi Prodigo adimi

nequit. 291

Ad heredes aliquado tranſit. 423
Vſusfruétus in feudo filiis acq iſito
patri aliquando competit. 428

Vura.

Ex quo tempore debeantur? 622

Vxor.
Mariti forum domieilii conſequitur
ſtatim, ex quo ei nupta eſt. 75

Vxor, cui maritus inutilis, an ad
miſerabiles perſonas referenda.

Vaſallut.

Actione privatoria conventus, propter
leves excuſationes a pœna cadua-
citatis abſolvitur, ſed tamen in

expenſas damnatur. 258

Ejus mortem probat agnatus, 219

Nec ante ejus probationem ad fendi
ſuecefſonem admittitur. ibid.

Eo abſente, cui cura feudi compe-
tat?
Feudum ſummi in emphitheufin da-
re nequit. 391
Vaſallus, ſervitutem feudo debitam
remittens ſibi nocet. 470

Venditor pertinentiæ.
Ei Pertinentiam vindicanti exceptio

rei traditæ vel venditæz non ob-
ſtat. 281

V'oſtes lugubres.
Liberis etiam emancipatis ex paren.
tum hereditate debentur. 626

Via.
Eam qui habet, aliis viis privatis
uti neduit. 434
Lign. r li complectitur jus arundi-
nem cædendi. 136
Paſcendi, non excludit dominum
prædii ſervientis a jure paſcen-

di⸗. 439
Licet accefferit diuturnus nonuſus.
. 440
Reſtringenda eſt ad prædia nomina-
ta. 443
Ad certum numerum pecorum con-
cefſa extendi nequit. 449
Amittitur, ſi quis pratum ſerviens
circumſepiri patitur. 46⁶⁰
Victor.

In expenſas condemnari poteſt. 253

Caſus hic ad unicum caſum non eſt
reſtringendus. 284

Vidua.

Quando mariti forum mutet? 68.

Dives & mercatrix gaudet foro mi-
ſerabilium perſonarum. 141

Viduæ nobili habitatio in prædio de-

functi mariti competit. 429

Vindicatio rei.

Poteſt eadem res ab uno, duplex
jus in illam habente, bis vindi-

cari. 353
Primum res ipſa, deinde æſtimatio
debetur. ibid.

=

In

Ad

Loe

lien
Urn

. 1

Nitn
Annd.

konium
e e
DoN.

1 ome

tumm cot⸗
4

ſerlem

5

telt,
mN

“

en 4

et o Nr
n. 11
Ptedi 1
i. 4

w, Cyper
1.
4 77 ⸗
,bi
.

ſ

9

INDEXNX RERV M.

Vindicans rem frudus in fententia dicans oſtendit, poſſeſſorem
omifſſos ſeparata actione petere agri tributa fiſco non ſolvifſſe.
nequit. 2360 ibid.
Quod. Hateſts ber moon fafplied- Sententia in Vind. Pert. contra jus
.⸗ alit OͦͦUWMWUDW e provinciale lata inſanabili nulli-
„ Pelläatlors . 350 tate non laborat. 372
In ea libellus alternative conciooc
poteſt. 361 Vindicationi pertinentiarum quande
Ad eam refertur reunio pertinentia- jurata ſpecificatio non obſtet
rum. 362 374
Vindicatio pertinentiarum. VSitationes Eccleſiafticeæ.

Locum non habet, cum prædium Sumtu ærarii Eccleſiaſt. fiunt. 124
principale in alio territorio ja-
cet. 371 Vita
Aliquando duplex judicium eſt. 372 R .
In dubio, non mors præſumitun.

Pro firmiſſima pertinentiarum pro- 335
batione accipitur, quando vin-

F I N I S.

VierFarbSelector Standard*- Euroskala Offset

Copyright 4/71999 VXyMaster Gmbhi wwW.yxymaster. com

INI LEYSERI
NIARVM ET PRINCIPIS
KONIS AVLA CONSILIARII
RGENSI ORDINARII CONSISTORII
ORIS IN TRIBVNALI ET SCABINATV
4I ADSESSORIS

AT ION ES.
DECTAS

QvIBVS

K'TVRIS CAPITIA

EXPLICANTVR CVM IVRIBVS
RVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
6PONSIS ET REBVS JVDICATIS
VSTRANTVR.

* V & 3 II.

PIO NOVA.

CAEN TIALII
RNHARDI FRIDERICI GEGELII.
I9 CCc LXXVIIL.