Diecitur: & ſocii jura dediſſe thori;

non de pectore ipſius amnis, ſed de pectore Iliæ intel-

ligenda ſunt. Nec ulla ibi fit mentio jurisjurandi.

SPECIMEN CXXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XII. TIT. II.

HIS, QyIBVS IVS IVRANDVM
DEFERRI POTESI.

I. Pro.

6

600

e te

ro⸗
* d

ni clo l.
den Klag
Nachder
bekannt
Gachen

So hate

guli inſi

od ipt

DOTu e

wedt

mo ⸗

an
Dote

r nol
Munt. S
Mecipun

Eedent,
Eterig er

—
AWmn
ltiqlee

dformu

Ais Nern
Neie .
Ulcite ſun
idden
et, n0l⸗
ueiſnnm
l.260. Nt

remn pet e
ſaceldli⸗
tnorun n
Arner Ala
Vituenſe
PrecinS
Inmn Cncen

elie inet
Eundl

—

CIS

N

†

1 IV.

——

SPCXXXVI. DE HIS, QVIB. JVSIVR. DEFER. POT. 697.

PBrocuratori invito jusjurandum deferri nequit.
II. HZ

Tune tamen id ei recte defertur, quum de negotio ab ipſo geſto

vel ei optime noto diſceptatur.

rocuratorem invitum jurare non cogi, regula notiſſi-
ma eſt in L. 34. §. 3. de Jurejurando fundata, ſecun-
dum quam ICti Helmſtadienſes menſe Novembri an-
ni cIo Io CC XIII. ſic reſponderunt: Beklagter hat nicht allein
den Klaͤgern, ſondern auch ihrem Advocato den Eyd deferiret.
Nachdem aber dieſer ſich deſſen weigert, und ſonſt in den Rechten
bekannt, daß ein Procurator und Advocat in ſeines Principals
Sachen wider Willen zu ſchwoͤren nicht angehalten werden mag;
So haben wir denſelben damit billig verſchonet. Iſta tamen re-
gula inſignem patitur limitationem tunc, quum de negotio,
quod ipſe procurator geſſit, vel quod tamen ipſi optime
notum eſt, litigatur. Sed de hac limitatione plura in ſequen-
ti meditatione dicentur.
III.
Jusjurandum fiſco principis recte defertur.
IV.
Fiſco præfecti ſuper factis ipſorum propriis jurare coguntur.

. dore⸗ qui cum fiſco litigant, dura ſatis eſt conditio. Et

potentia adverſarii, & beneficia, quæ fiſco Paſſim in
jure noſtro tribuuntur, infinitis incommodis illos invol-
vunt. Sublevandi igitur ſunt, quantum fieri poteſt, nec

præcipuum quid fiſco indulgendum, fed omnia paria eſſe

debent, niſi lex ipſa inæqualitatem facit & fiſco favet. In
ceteris cauſis omnibus fiſcus jure communi utitur, arg. L. 25.

de Pignoribus. Ex hoc principio plures jam controver-
ſias

69 MEDITAT. AD PANDECT.

8 . . —— . ru-
decidi. Sic in Specim. XXXVIII. 4 Rerien G .
A medi 6. oſtendi, fiſcum ad edenda a er dr
den bligari in Specim. EVI. de Calumniatoribus me
d. din, fiſnumt te vel calumnioſe litigantem nec ab
.—. . .
.dixi, fiſcum temer n nec ab
7 nſarum reſtitutione immunem eſſe „ &c. E gäur
aune liud memorabo. Conductor rei fiſcalis, cum fiſce
nunc ali 1

jusj . bat, utque id a præfectis
iti jusjurandum huic deferebat,
Glts erſtntenur, poſcebat. Negabant hanc neceſſitatem

aj de qua juran-
:. fecti. Cauſa, ajebant,
re nn ad os, ſed al prineiem periinet: nos puv-
um 5

i . 6. 3. de Jureu-
curatores tantum ſumus, qui per L. 34. §. 3 Jurej

i imur ſub hac, vera eſ-
lice præſtita; teſtabimur . .
K r lice D Aünmantas. At nihilominus Cti Heim-
ſe enles nenſt Martio anni cIo lo CcCXVII. Præfectos . 1
der condemnarunt: Rn. Vnngl. Snars, Euannen ae
Tr. 5 . 1 .J ußl. .
. r die Koͤnigl. Pre 6,0 u. Be⸗
lin nt ar am andern Theil, erkennen Koͤnigl. Preußl. zu d
in,

ſer Sache verordnete Commiſſarüi &c. Daß Beklagte ihres
er

. den
Appellation ungeachtet,
8 und unternommenen bzu⸗
arrerten den dritten Beweis⸗Punct eterirten Eh ater
ſn ſchuldig. WBen ferkieren. Oerrveigerung wie ezaͤhlet.
1on der diehfils an ihn diſuſtefaranat dento Probanond⸗
ecte quidem. Jurisjurandi . tet.
. R. W. due unicuique aliis Probatiomibu clellirure Pſ
Dec 3 1 ludi ab ea hos, 4 .
—. tur foret, exc uis
Iniduiſimam igir e ſtebuntur. Quæritur Glr-m H
igann I. præſtare debeat. Non dubitarem ipfi p
jusjuran .

S roprio —
hanc neceſ 1tatem imponer 2 ſi de facto ejus Pr.
P

„ o con-
lis eſſet. At quum de negotie a miniſtris ejus geſt
is eſſet.

311 ſubire oporte
troverſia eſt, miniſtros hos jusjurandum Fateor

5C.

Pateor
torum
dum 4
munn eſt
ſo igat

(ratori

(e ien
Ilin emna

u N
MmMentif
179 G

Cratorer

6 ipſo 4

rdug,
13 legoti⸗
Furande

ecli hor

iitio ſ
alg. L.
ſonntelli

demn Bl
D

t, an
ichen, un

heſtelten

nbegſſce

un hetſtg
N Sache

irlhſch

fgand

Ton. 17

—

e inn.

GVelin
uH

n nec d
Venhönn
Cumn e
1Prekkt
eceſlien

Ga ork.
SN .
Nuq.

n domnna,

et WNer.
e, Nn

Ci H.

Gos, ⸗

Nes ie

nr AN

ug ax

klage fe
Gachet,

n E S
nin Ne
Nim

S
Gvi C n

SP. CXXXVI. DE HIS, CVIB. VSIVR DEFER POTT. 683

Fateor, fiſco præfectos in cauſis fiſcalibus inſtar procura-
torum eſſe, fateor etiam, procuratoribus invitis jusjuran-
dum deferri non poſſe. At hoc ultimum non aliter ve-
rum eſt, quam, ſi de facto alieno & negotio ab altero ge-
ſto agatur. Hæc enim unica eſt ratio, propter quam pro-
curatoribus neceſſitas jurandi remittitur, quod iniquum ſit,

dejalieno facto aliquem jurare, arg. L. II. §. 2. de act. re-

rum amot. I. 4. pr. de in litem jurando. Vide Brunneman-
num ad k. 24. §. 3. de Jurejurando n. 3. Setſerum de Jura-
mentis lib. 4. cap. 3. n. 19. Martini in Proceſſu tit. 18. §. I.
n. 73. C in Analebtis ibidem. Ex quo conſequitur, pro-
curatorem jurare cogi, quum jusjurandum ei ſuper facto
ab ipſo commiſſe defertur. Et id non ſolum in procura-
toribus, ſed & in tutoribus, curatoribus omnibusque alie-

na negotia gerentibus perſonis verum eſt L. 2. §. 3. C. de Ju-

rejurando propter calumniam. Nequeunt ergo fiſco præ-
fecti hoc caſu jusjurandum declinare, quos nec fides ab
initio fuſcepti muneris præſtita, nec dignitas ſua liberat,
arg. L. 15. de gurejurando. Tales ergo ſupra memoratæ
ſententiæ ſubjecimus rationes: Anfaͤnglich wird uͤber den

dem Beklagten deferirten Eyd geſtritten, und meynen dieſe,

ſie koͤnnten zu Abſchwoͤrung deſſelben, da die Sache nicht ihr ei⸗

genes, ſondern das Koͤnigl. Intereſſe betreffe, nicht angehalten
werden, und muͤſſe ſich Klaͤger mit dem disfalls auf ihre Pflicht
ausgeſtellten Atteſtat begnuͤgen. Alldieweil aber das Wit⸗

tembergiſche Urthel, welches beyden Theilen die Eydes⸗Dela-
tion verſtattet, ſo viel dieſen Punct betrift, in Kraft Rechtens
erſchoſſen, hiernaͤchſt die Amts⸗Cammer in den vor ſie gehoͤri⸗
gen Sachen Sr. Koͤnigl. Majeſt. Stelle voͤllig vertritt, ferner
die Urſach, weshalben die Rechte einen Procuratorem mit der
Eydes⸗Leiſtung verſchonen, und welche darinnen beſtehet, daß

niemand de facto alieno zu ſchwoͤren ſchuldig iſt, allhier weg⸗

Tom. II. S 888 faͤllt,

690 MEDFTAT. AD PANDECT.

ſaͤllt, indem der Punct, woruͤber der Eyd deferiret ſe, nieman⸗
den ſowol, als dem Beklagten bekannt ſeyn kan, endlich die in

contrarium allegirte Cammer⸗Gerichts⸗Ordnung von einem

ganz andern caſu handelt; So haben wir es dieſe Puncts hal⸗
ber der eingewendeten Appellation ungeachtet, bey dem Jeni⸗

ſchen Urthel gelaſſen.
V.
Iruori invito ſuper factis, quæ ipſe non commiſit jusjuran-
dum deferri nequit.
Pede tutori ſuper negotio, quod ipſe etſi non ſuo, ſed

Pupilli nomine geſſit, jusjurandum deferri, propter ea,
quæ in præcedente meditatione dixi, aflirmare non dubito. Vi-

de etiam L. y. C. de Rebus ereditis, At quando Pupillus ſuper

facto patris aut alio negotio, cujus certam notitiam tutor
non habet, litigat, tutor ad jurandum cogi nequit. Clara eſt
Lex 4. pr. de in litem jurando. Recordor, ita judicatum fuiſſe
menſe Februario anni cio 1o ccxX. a Cris Vitembergenfibus.
Conveniebat quis infantem exemtione cum patre ejus cele-

Brata, fatebatur, ſibi nec teſtes nec documenta ſuppetere,

jusjurandum igitur deferebat, &, quum adverſarius vix ter-

tium ætatis annum ageret, pubertatem ejus exſpeckare litem

que ſuam differri tamdiu nolebat, ſed, ut tutores jurarent

vel cederent, poſcebat, iniquiſſimam dicens in cauſa juſtiſſi-
ma longiorem moram, oſtendebat præterea, pupillum, ſi vel

maxime ad legitimam ætatem perveniſſet, minorem, quam

futores, rei notitiam habiturum & de credulitate ſaltem jura-

rurum, præſtare ergo, ut cauſa tutorum conſeientiæ ſtatim
committatur. Iſta tamen omnia nos non movwerunt. Reſpon-
dimus itaque: Klaͤger ſchiebet die Sache den Vormuͤndern ins
Gewiſſen. Alldieweil aber ein Vormund in Sachen, ſo ſeinen
Vllegbefohlnen angehen „den ihm deferirten Eyd wider ſeinen
Wil⸗

.

Vlle

Aſumn

uſ occi

Faſime

ſhnd.

Mmin

D
t
ſuurum
le tame
tebatur.
jusjure
eriin 6
eo iplo
Iiaque
pejerin,

Pomicit

M ingn

iurare

heſerot
Wiur ,

IInNdbI
llk vide
umn acce

uin de

Ibus vi
Een Puta
clendan
Hün den

1, Plernn
ſch Nen
Morr eitan
upets h

Dunn Ne

ltſuy .

füo,
ehpit ei

ubio. .

Plsſihe
tiamn tnor.

t. Cutdl
crum fule
degelidi

Eeſs l⸗ .
ſüppetele,

NN

res junnt
lum, Ii
rem,
ſdten in⸗
enrir kun
n .

nmis

bſu

D
ef
H e

SP. CXXXVI. DE HIS, QVIB. JVSIVR. DEFER. POT. 6A⅓

Willen anzunehmen und abzuſchwoͤren nicht gehalten iſt; So

ſeynd⸗ wir die Eydes⸗delationes uͤbergangen.
VI.
Homini levi & de perjurio ſuſpecto ijercnmav Meri poteſt.

D eferebantur menſe Auguſto anni co 1o ccx. ad ICtos Vi-
tembergenſes acta, in quibus reus, cui exceptionum
ſuarum probatio iucumbebat, tamerſi nihil adhuc probaſſet,

ſe tamen ad jusjurandum ſuppletorium admitti Petebat. Fa-

tebatur nempe, nec teſtes ſibi, nec inſtrumenta ſuppetere,
jusjurandum vero actori ſalva pietate deferri non poſſe. Erat

enim is, ut omnibus conſtabat, homo levis ac improbus, &

eo ipſo tempore inquiſitionem de gravi crimine patiebatur.

Itaque metus non vanus aderat, illum pejeraturum. At a

Pejeraturo jusjurandum exigere, homicidium & plus quam
homicidium eſt. Aperte Auguſtinus- in can. y. XXII. quæſt. 5.
Ille, inquit, gui bhominem Pprovovat ad! arattonem, 97¾ Jſoit u n

Jalſum eſſe juraturum, wincit bomicidam: quia homicida cor-
pus occiſurus eſt, ile animam, émmo duas animas, & ejus, quem

iurare provoxavit, & fuam. Seis, verum eſſe, quod dicis, &*

Jalſum eſſe, quod ille dicit, & Jurare compellis. Ecce jurat, ecce

pejerat, ecce perit. Tu quid inveniſti? immo tu periiſti, gqui
de illius morte te ſatiare voluiſti. Nec minus judex, qui jus-
jurandum pejeraturo delatum ſententia ſua comprobat, pec-
care videtur, dum ipſe homicidio iſtiusmodi auctoritatem
ſuam accomodat. Ex his ergo ratienibus, actori jusjuran-

dum deferri non poſſe, contendebat reus, iniquum vero ſi-

mul dicebat, improbitatem ſuam ei prodeſſe, aliisque melio-
ribus viam contra ipſum agendi intercludere. Quod ne fie-

ret, putabat, ſibi confeſtim jurisjurandi ſupplerorii copiam

faciendam eſſe. Hæc tamen nos, ut jusjurandum ſuppleto-

rium decerneremus „non moverunt; ſed jusjurandum ju-

SSSS 2 diciale

692 MEDITAT. AD PANDECT.

diciale deferri oportere judicavimus. Adefſſe maximum

perjurii periculum, agnoſcebamus omnes. Hoc vero pe-

riculum efſicere non poterat, ut alterum, qui nihil proba-
vVerat, facta jurandi poteſtate, judicem in propria cauſa
conſtituerimus. Profecto, ſi hoc illi indulſiſtemus, veniſſent
ſine dubio plures, qui ex eadem ratione idem flagitaſſent;
miſerumque brevi bonis omnibus exſpoliaſſent. Sed nec
abſolvere illum ſimpliciter poteramus. Ergo jurisjurandi
delatio reo permitti debebat. Obſtabat quidem Auguſti-
nus. Sed illum noveramus oratorem magis, quam theolo-
gum aut jureconſultum eſſe, atque ſæpe, dum declamando
vel ſcribendo incaleſcit, ad figuras & metaphoras vix tole-
randas evehi. Si vera eſient, quæ Auguſtinus dicit, tollen-
da eſſet omnis jusjurandum deferendi poteſtas. Unusquis-
que ſcilicet, qui cauſam (uam juſtam veramque fſcit, novit,

Pejeraturum effe alterum, ſi Auguſtino credimus, atque

propterea jusjurandum deferre nequir. Ita vero ſi non
omnes plerosque tamen ab hoc beneficio excludemus,

quos ipſe facer codex non excludit. Vide epiſt. ad Hebræos

gap. 6. v. 16. Sed nec Auguftini rationes ponderis quid ha-

bent. Ait, eum, qui jusjurandum in juſta & vera cauſa

defert, ſeire, eum, cui id defert, pejeraturum eſſe. Fal-
ſum hoc eſt manifeſto. Qui jusjurandum defert ſuper ne-
gotio, quod ipſe verum ſcit, non ideo id defert, ut alter
pejeret, ſed potius, ut ille religione a jurando abſterreatur

verumque fateatur. Igitur credit, eum non juraturum, ſed
ceſſerum. Si jurat tamen, hoc fit præter ſpem & exſpe-

ationem deferentis, atque deferens tunc non magis pec-
cat, quam peccat ille, qui vitam ſuam aut bona tuiturus te-
Ium obtendit, in quod latro ſponte irruit. Porro nec ju-
dex peccat, qui talem jurisjurandi delationem fententia ſua
gomprobat. Neque enim is ſcit, ſed ſuſpieatur tantum,
Alte-

5H

Aern
benekt
elet
Tterur

iſ ger

Rchten
Un eine
gleich n
ldenn
nſih ſi⸗
I Be
Iue en
conleie
ſinb res
well Bek
Ndode
ſiſt er
ſchuldig
Untbenot
lcchtiche
ſerher do
G le

Ui,
Une

e
unt

Weant,

.
NNnun
l prr.
Nn a
Venilem
gitlen,
Nd Ne.
Nisſurmi
n Aug.
An te.
dechanech
1 dir e.
UNuNN.
ſeit, nh
os,
Fero Nn.
tehnenn
Ad M
1 rid k
X Nel D
ert ſere
kert, N 1

ſt
.

netormn 4
en de
on mis
a tuns 3
Porte A
. ſatoni 4

tunn,
Atur nnin,
eat N.

Cet, tler.

SbP. CXXXVI DE HIS, QVIB. IVSIVR. DEFER. POT. 693

alterum pejeraturum. At ſuſpiciones ſolæ, ut magiſtratus
beneficia juris alicui adimat, non ſufficiunt. Aliud dicendum

eſlet, ſi judex totius negotii, de quo litigatur, gnarus certo
alterum pejeraturum ſciret, atque eum nihilominus ad ju-

randum admitterer. Improbo namque opinionem Gloſſato-

ris germanici ad art. I. lib. 2. Spec. Sax. ſic inquientis: Ob der

Richter einem geſtattet, ſich ſeines Rechtens zu gebrauchen, als
um eine Sache zu ſchwoͤren, in dem ſuͤndiget er auch nicht, ob er
gleich wuͤßte, daß er unrecht ſchwuͤre: Denn das Recht laͤßt ihn
alsdenn ſchwoͤren, und nicht der Richter. Sintemal kein Richter
nach ſeiner Selbſt⸗Wiſſenſchaft, ſondern nach dem Einbringen
und Beweiſung der Parteyen richten ſoll. Falſa hæc ſunt. Ne-
que enim judex adeo ad acla alligatus eſt, ut non majorem
conſeientiæ ſuæ debeat rationem habere. Quæ quum ita
fint, recte in ſupra memorata cauſa pronunciavimus: Die⸗
weil Beklagter auf die erhobene Klage geantwortet, und derſelben
geſtaͤndig, darneben aber unterſchiedene excepriones vorgeſchuͤtzet,
ſo iſt er ſolche binnen Saͤch ſiſcher Friſt, wie recht, zu erweiſen

ſchuldig, wobey ihm auch ſich der Eydes⸗Delation zu gebrauchen
unbenommen; Dagegen Klaͤgern ſein Gegen⸗Beweis und andere

rechtliche Nothdurft in ebenmaͤßiger Friſt billig vorbehalten wird,
ferner darauf zu beſchehen, was recht iſt; Und hat Beklagtens fol.
57. ſ. befindliches Suchen noch zur Zeit nicht ſtatt ; B. R. W.
Ei, qui plene probavit, jusjurandum deferri nequit.
VIII.
Tune tamem, quum leve ſaltem dubium ſapereſt, juriijurandi
delatio locum babet.
usjurandum ei, qui plene probavit, deferri non poſſe,
ajunt fere omnes, Meviumque in P. 8. dec. 333. teſtem ad-

vocant, cujus auétoritate opus non eſt, quum legem claram
8888 3 L habea-

habeamus in c. 2. X. de Probationibus, ſecundum quam menſe
Februario anni cIo Io CCXIX. reſponderunt ICri Helmſtadien-

ſes: Beklagter deferiret uͤber einige Umſtaͤnde dem Klaͤger und

ſeinem Sohne den Eyd. Alldieweil aber die abgehoͤrte Zeugen

faſt einſtimmig ausſagen, daß ꝛc. und denn Beklagtem nach nun⸗
mehr vollfuͤhrtem Beweis wider das, was die Zeugen bekraͤſtigen,

den Eyd zu deferiren keinesweges frey ſtehet; So haben wir auf
den deferirten Eyd zu erkennen billig Bedenken getragen. Ula
taimnen regula tunc, quum aliquod adhuc circa Peractam pro-
bationem dubium ſupereſt, locum non habet. Talis enim
Probatio jurisjurandi delationem adhuc admittit. Itaque
exemplum, quod Lauterbachius in Compendio juris tit. de Ju-
rejurando pag. 182. huic regulæ ſubjicit, non probo. Sumit

id nempe ex I. I4. 5. 3. C. Je non numerata pec. ubi ei, qui

chirographum aut apocham alterius habet, poſt tempus ex-

ceptioni non numeratæ Pecuniæ præfinitum jusjurandum
deferri vetatur. At ego deferri id tamen poſſe, jam ſupra

in Specim. CXXXII. de Contractu cbirographario & querela

non nuzneratæ becuniæ med. 9. oſtendi. Sciliget etſi chirogra-

phum & apocha plene probent, ſupereſt nihilominus dubi-
um, an id, quod confeſſus eſt alter ſe accepiſſe, vere ſolutum
ſit, & annon potius ſoribens, ut fateretur, ſpe & dolo indu-
ctus ſit. Super hac igitur circumſtantia jusjurandum recte
deferetur. Et ſi forte verba iſtius §. 2. aperte nimis contra-
riari nobis videntur, ea ſic optime conciliabis, Ut clicas, ju-

risjurandi delationem ibi tantum quod ad exceptionem non
numeratæ pecuniæ prohiberi, ſed, quod ad exceptionem doli

aut rei non ſic ſed aliter geſtæ, permitti.

COROLLANRIA.
I. Jusjurandum deferri poteſt ei, qui præſumtionem pro
ſe habet, arg. L. 22. 9. 10. C. de Jure delib. & L. 25. 5. 3.
de Probat. Secus reſponderunt JCti Helmnſtadientes,
. refe-

—- SSP.CNXXXVI. DE HIS, QVIB. IVSTVR. DEFER. POT. 69
HDM referente von Becklen in Addit. ad Habn. in E'eſemb.
””ů tit. de Jurejurando n. 9. HW
Nrea 2. IS, qui eredit, ſe a defuncto heredem ſcriptum eſſe, he-
Neugn redi ab inteſtato deferre poteſt jusjurandum, annon
ſchrere J inter res hereditarias teſtamentum repererit. Offerre,
iſign tamen ſimul debet jusjurandum calumniæ, arg, L. 6.
“ §. 2. L. 9. J. 3. de Edendo- Sic reſponderunt Cti Helm-
iIifſtadienſes menſe Februario anni clo D ccxxXiII. Iſt nach
en I deoes Amtmann Wollraths Tode wegen deſſen Verlaſſenſchaft
mn o. zwiſchen ſeiner Witwen Roſinen eines und ſeiner Mutter
Ns enin und einigem Bruder andern Theils Jrrung entſtanden, da
ue denn erſtlich zu wiſſen verlanget wird, ob die Mutter und der
a Bruder vermittelſt Eydes zu eroͤfnen ſchuldig, daß der ver⸗
t.7 ſtorbene Amtmann Wollrath vor ſeinem Ende ſeiner Wit⸗
0 Dmm wDen zum Beſten einen letzten Willen aufgerichtet habe. Nun
biei a mag zwar der Richter niemandem ſchlechterdinges einen Eyd
npier. auuferlegen, ſondern es muͤſſen zufoͤrderſt einige wahrſcheinli⸗
unnin che argumenta vorher gehen. Es ſtimmen auch darinnen
Ar alle Rechts⸗Lehrer uͤberein, daß niemand von dem andern
n tbas juramentum editionis oder manifeſfationis fodern
6. ene fkoͤnne, welcher nicht durch Anfuͤhrung wahrſcheinlicher Um⸗
chiroge . ſtaͤnde beſcheiniget, daß das, was er zu ediren oder zu ma-
nus And. nifleſtiren ſuchet, bey dem andern vorhanden ſey. Da nun

in der uns zugeſandten ſpecie facti nichts, welches zu ſol⸗

eſdr cher Beſcheinigung hinlaͤnglich, angefuͤhret wird, ſo gewin⸗

Kand net es das Anſehen, ob ſeyen des Wollraths Mutter und
Gum Brruder mit dem Manifeſtations-Eyde nicht zu belegen. Da⸗
6 contk. ferne aber doch Roſina glaubt, es habe ihr verſtorbener Ehe⸗
Gcis, k mann ihr zum Beſten einen letzten Willen errichtet, und ſey
hen me dieſer letzte Wille des Verſtorbenen Mutter und Bruder
n wohl bekannt, ſo ſtehet ihr frey, ungeachtet ſie nicht das al⸗
tonen lergeringſte Argument anzufuͤhren vermoͤchte, gedachten

beyden Perſonen den Eyd dgruͤber zu deferiren, und ſich
nur dabey zum Eyde vor Gefehrde zu offeriren. .
3. Ait Bergerus in Electis Diſé. for. tit. 1 8. . 5 32. ſq. mi-

ren ⸗ norem antequam annum ætatis octavum decimum im-
SS plevit, ad jurandum cogi non poſſe. Non iniquum eſt
kinen hoc quidem. Sed jus canonicum adverſatur, quod mi-

e.

696 MEDITAT. AD PANDECT.

nores poſt annum XIV. cogi poſſe aperte definit in

can. I5. 16. XXII. quæſt. 5.

SPECIMEN CXXNVII.

MEDITATIONVM AD. PANDECTAS
AD LIB. Eir. TIT. II.

OFFICIO VDICIS CIRCA
JVSIVRANDVM.

Formulæ Jurandi, etfi uſa receptæ aut legibus Prcehta, ber-
juriis viam aperiunt, temperandæ corrigendæque ſunt.
ileſcit in dies magis jurisjurandi religio & infirmum
maxime juſtitiæ repagulum eſſe incipit. Pauci per il-
Iud in officio continentur, aut ſe ad verum ſine fuco
dicendum conſtringi patiuntur. Cauſas ejus rei requirenti-
bus occurrit inprimis multitudo juramentorum, quæ ſine

neceſſitate exiguntur. Juratur quotidie extra judicium &
in judicio, ubi id opus non eſt. Dicam primum de eo,

quod fit extra judicium. Nemo hodie ad officium publi-
cum aut munus quodvis, etſi leve, admittitur, niſi jurarit
prius. Formulæ jurisjurandi a majoribus plerumque Præ-
ſeriptæ & accuratiffſimæ, etiam de rebus minimis, quas fieri
aut obſervari oporteat, conceptæ ſunt, quin immo ſæpe ad
incognita extenduntur. Verum hoc eſſe, exemplo oſtendam.
In hac Julia noſtra qui Profeſſores fiunt, jurejurando in cor-
pus doctrinæ Julium & in ſtatuta academiæ obſtringuntur.
Corpus hoc & ſtatuta ſpiſſis voluminibus continentur,
quæ nullus, quem jurare oportet, tune perlegit. Juratur

tamen. Deinde inſpiciuntur ſtatuta, in quibus obſoleta

NnoH-

6P.
veni
polli
cauſa
habea
incog
hendi

lus no

(ieo,
Des, p.
avoe⸗
runt 0]
dum ſe
dium¹

niblig p

Turque
CONWi/N

i, us

ſuperk

Qlin in

datam g

Juotu

Endrunn

ernis 4
iige in

AAIrahun

(i ad
MIdyert,

feri,
luni

t impon

lon.

un.
infiroum
ier.
dt ed
uc
dcinn
ge
um Hdl
l ſuett

gne .

ſl
Iunt⸗
1 ſeye 4
enim.

Kigun.

t nun

dbloen
; .

SP. CXKXXVII. DE OFFIC. IVDICIS CIRCA JVSTVR. 697
nonnulla & temporibus moribusque noſtris non ſatis con-
venientia reperiuntur. Atque ea tamen ſe obſervaturos
pollicentur novelli profeſſores. Idem & alibi fit. I nunc &
cauſam require, cur jurisjurandi præſtiti tam exigua ratio
habeatur. Nempe hi, qui jurant, dum vident, res leves,
incognitas, & quæ ſervari vix poſſunt, jurejurando compre-
hendi, contemnere id incipiunt atque in illis etiam, in qui-
bus non debebant, negligunt. Paradoxon videbitur, quod

dico, ſed verum tamen eſt. Inter tot cæſares, reges, princi-

pes, principum miniſtros, ſacerdotes, magiſtratus, officiales,
advocatos, doctores, magiſtros, profeſſores, quotquot jura-
runt olim & jurabunt inpoſterum, vix ullus eſt, qui jusjuran-

dum ſervarit. Si quis id ſervaſſe dicat, prodeat is in me-

dium atque formulam jurisjurandi preſtiti cum capitulatio-

nibus, pactionibus, legibus, in quas juravit, exhibeat, patia-

turque, accuratius paulo in vitam ipſius requiri. Ni eum

convincero, pœnas dabo. Nec culpam ejus rei tam juran-
ti, quam ei magis, qui formulam jurandi rebus minimis,

ſuperfluis, difficilibus, obſoletis refertam Præſcribit, imputo.
uin immo eveniunt ſæpe caſus, quibus fidem jurejurando
datam frangi etiam boni publici intereſt. Juravimus nos,
quotquot hic ſumus, profeſſores; nos vocatos à curſore in
ſenatum venturos. Sunt nobis nonnunquam reétores, qui
alternis diebus conventus univerſales indicunt & cogunt,
atque in illis negotia frivola, quæ privatim expediri præſta-
bat, proponunt, ac deliberationes de illis in aliquot horas
extrahunt, nec veniam abeſſe cupientibus indulgere volunt.
ui ad iſtiusmodi conſeſſus vocati eomparent ſemper, ani-

madvertunt facile, id cum magno ſtudioſæ juventutis diſpen-

dio fieri, atque horas inſtitutioni ejus deſtinatas inutiliter con-
ſumi. Quid faciendum ergo? Ad principem recurrere &
de importunitate rectoris apud eum queri, Principi ipſi tæ-
Tom. II. Ttt dio-

698 MEDITAT. AD PANDECT.

dioſum eſt. Ergo non peccare ſe credunt plerique, ſi in
ſenatum, ubi præſentia ipſorum opus non eſt, temere vo-
cati non comparent, ſed horas eas erudiendæ juventuti im-
pendunt. Quæ quum ita ſint, oportet eos, quibus legum
& publicarum rerum cuſtodia commiſſa eſt, omni modo
providere, ne temere juretur. Examinandæ ſunt accurate

jurandi formulæ uſu receptæ, ac, ſi quid in illis ſuperfluum,

difficile, obſoletum occurrit, id eximendum. Nec ipfis le-
gibus, ſi vel maxime iſtiusmodi formulas ſervari diſtricte
Ppræcipiant, obſequendum. Præftat, Deo obſequi, qui no-
men ſuum vane uſurpari vetat. Mirari ſatis non poſſum,
eſſe, quibus id juſtum non videtur. Et eſſe tamen, ani-
madverti nuper. Inter veteres academiæ noſtræ leges, in
quas ſtudioſi juvenes jurejurando adiguntur, hæc etiam re-
peritur, ne quis in publicum ſine pallio prodeat. Diutiſſi-
me illa obſervari deſiit, ratione veſtiendi hodie prorſus im-
mutata. Lex ipſa tamen inter ceteras leges retenta fuit

non ſine ludibrio jurantium, qui, quum frivola hujusmodi
ſibi præcipi vident, alia etiam majoris momenti flocci fa-
ciunt. Quod quum animadverteret rector quidam, vir

pius & prudens, in conſeſſu patrum academicorum, ut lex
illa eximeretur, propoſuit. Sed interceſſerunt aliqui, & ve-
tera, etſi rationem hodie non habeant, ob venerationem
antiquitatis retinenda tamen eſſe, erediderunt. Mire pro-
fecto. Cur id tolli non liceat, quod ipſi majores noſtri,
ſi hodie viverent, non inſeruiſſent, aut jam diu ſuſtuliſſent

Præſtat, jugurandum extra judicia & in judiciis plane abrogari.
Verum longius etiam progredior & juramenta illa, quæ
ſub initio ſuſcepti officii publici vel acceptæ conditio-

nis præſtantur, non temperanda ſolum & caſtiganda, ſed
plane

6. 0.
Dlene
juratun
1perjn
Iisjuran
mnivin
Hune n
in hic,
CAuſa h
Ppuc ree
Re lege
id amun
lempora
Per & p
eis preee⸗
uot fer

kocern ſte
Ciaretur.
ciyes ree
Imtejuran

ubebe

Periculun
ahebart
Rlecha tan⸗
Deccayi in

I, recut

um non

Minde ve
ejurand

leckores j

Nerere

Ntutlin.

ielegn

mi modn
1reutie
Perkkumn
iplo.
f ilkkrie
PoNn
nen, A.
lges, 1
eianle⸗
Duunl.
drorfu.
etenn it
niusnod
focei .
un, WI
acn, t
NgniAE
etilſen
Mire Nr⸗
otes
ſultulſen

i nt
Un R
e HW
. ed
a

SP. CXXXVII. DE OFFIC. VDICIS CIRCA IVSVR. 699

plane omittenda eſſe dico. Eveniet ita, ut, dum parcius
juratur, ipſa raritas jurandi venerationem excitet & jurantes

a perjurio abſterreat. Nec eſt, quod objicias, ſublata ju-
risjurandi religione, homines deteriores futuros & quaſi o-

mni'vinculo ſolutos cuncta ex libidine ſua facturos. Vanum
hunc metum eſſe, ipfe ego expertus ſum. Mos eſt ſcilicet
in hac, uti in plerisque aliis academiis, juvenes ſtudiorum
cauſa huc venientes nec non convictores publicæ menſæ
apud rectorem in leges publicas jurare. Saluberrimæ ſunt
hæ leges & Platonis republica dignæ, ſed a civibus noſtris
ad amuſſim nunquam ab initio academiæ ad noſtra uſque

tempora obſervatæ. Nullus, credo, gloriabitur, ſe illis ſem-

Per & per omnia obtemperaſſe, vitamque ſuam ita, ut in
eis præcipitur, pie, religioſe, modeſte, ſobrie egiſſe. Igitur
quot fere ſtudioſos, tot perjuros vices. Indigniſſime hoc
tuli ſemper optavique ei malo remedium. Res tamen in
eodem ſtatu manſit, usque dum ipſe academiæ reétor renun-
ciaretur. Oportebat me tum more majorum, eos, quos inter
cives reciperem vel ad menſam communem admitterem,
jurejurando obligare ad leges ſervandas. Aderat lex, quæ
id jubebat. Sed in contrariam partem inevitabile perjurii
periculum & præſens tot tenerarum mentium pernicies me
trahebat. Et prævaluit certus mali hujus metus, ut, ne-
glecta tantiſper lege „ jusjurandum a nullo poſtularem. Si
Peccavi in hoc, fateor culpam, nec ſupplicium, ſi quod me-
rui, recuſo. Quoscunque tamen initiavi, enixiſſime & tan-
tum non ſupplex hortatus obteſtatusque ſum, ut ne quid
contra leges facerent addidique precibus minas „ ut par eſt.

Deinde vero ſedulo conſideravi, utrum illi, quos ego fne

jurejurando receperam, diſ:olutius viverent his, quos alii

rectores jurejurando obligarant. Et profecto, niſi ipſe
mihi blandior, mei longe meliores, aut tamen non

Trtr t 2 dete-

00 MEDITAT. AD PANDECT.

7 — -=

deteriores fuerunt. Illud interim negare nolo . in jurisju-

randi, ſi id abrogetur locum aliud fortius vinculum ſucce-

dere poſſe & debere, quo homines ad fidem ſervandam &

verum dicendum conſtringantur. Nullum autem video me-

lius, quam, ut fides rupta & mendacium aſperioribus aCc
certioribus, quam hucusque factum eſt, pœnis coerceantur.
Terrebit hoc multos, quos pietatis ſenſus non movet,
quosque impunitas perjuriorum hodie ad pejerandum invi-
tat. Narrant, Wolffium, comitem Hohenloicum, a nullo
ex miniſtris, quæſtoribus, præfeéctisque ſuis jusjurandum
exegiſſe, ſed omnes, quotquot officio admoveret, ad fene-

ſtram, ex qua furca & publicus ſuppliciorum locus conſpi-

ei poterat, deductos, traditis codicillis, ſic allocutum eſſe:
accipite literas, & ex iis, quæ ſint muneris tui rationes,
quæque laborum & fidei merces, vide: cerne vero ſimul lo-

cum perfidis paratum. Addunt, comitem hunc & promiſſa
ſua & minas certiſſime ſervaſſe, atque ita effeciſſe, ut mi-
niſtris fideliſſimis uteretur, & indubium integritatis indici-
um exiſtimaretur, a ſervitio ejus incolumem diſceſſiſſe.

Quidni hoc conſilium in judiciis quoque ſuccedat ? [Cti
Hallenſes apud Ludewigium in der Erlaͤuterung der guͤld⸗
nen Bulle tit. 1. §. 7. lit. h. a magiſtratu quodam Hollſati-

co interrogati, conveniretne, abrogato prorſus in judiciis
jurejurando, corporis pœnas in mendaces & alſos teſtes

ſtatui, annuerunt. Rectiſſime.

III.
Jusjurandum ſuperftuum, etſi per rem judicatam deeretum,
non admittendum eſt.

. erum hæc abrogatio jurisjurandi in judiciis ad legislato-

toriam principum, non ad judiciariam magiſtratuum,
juris-

ſprin

K.

—

jurisp
men

poteſt,
iglseſt
jirono
offiio
Cerit
deeretil
Obllare
g inie

diczta
ment 0
in guibos

ſententi

vocd im
IlOnem
dumn mat

ſtober 9

(Cympenſa

dsdeen
ebenen
i

1
ſee ir in

cione

n N .
inctnd
eonk.
Orlbu A
elceill.
N nO ,
dumn mi .
n Annn
Junendn
,alker
ns colii⸗
tutmmele
i ntone
r0 finn
uuni
e, un.
iarsimds⸗

at? Hn

der N
n Bol⸗
Pin

⸗ A

, Aunin

goli.

ifmmmn
ſb.

SP. CXXXVII. DE OFFIC. JVDICIS CIRCA NVSIVR. 70

jurisprudentiam pertinet. Magiſtratus enim jurandi uſum,
ſi princeps non intervenit, tollere nequeunt, cohibere ta-
men & refrenare poſſunt. Atque hoc utique eorum offici-
um eſt, ut jusjurandum nunquam, ubi id commode omitti
poteſt, admittant, & ne temere & vane juretur, quantum in
ipſis eſt, caveant. Hoc Deus præcipit, vide c. 26. X. de Jure-
jurando, & ob hoc lex humana jurisjurandi moderationem
officio judicis committit, L. 34. §. 5. & 8. de Jurejurando.
Quæritur ſæpius, an judex jusjurandum per rem judicatam
decretum, ſi ſuperſtuum animadvertat, prohibere poſſit.

Obſtare ei videtur rei judicatæ auctoritas. At rei judicatæ,
quuæ iniquitatem continet manifeſtam, ſtari non debet, c. 9.
X. de Sentent. & re judicata „ unde etiam in c. 7. ibid. res ju-
dicata adverſus matrimonium reſfcinditur. Exhibebantur

menſe Octobri anni cio 10o ccxII. Ctis Helmſtadienſibus acta,
in quibus reus actori jusjurandum detulerat, judexque id per
ſententiam comprobarat. Leuterarat hanc ſententiam actor,
quod inutile prorſus jusjurandum eſſet, ſed leuterationem
elapſo jam diu decendio interpoſuerat. Nos ergo leutera-
tionem non admiſimus, ſententiam tamen, quod jusjuran-
dum manifeſto ſuperfluum eſſet, nihilominus correximus:
Daß die eingewandte Ober⸗Leuterung nicht zulaͤßig ſey. Es
hat aber der Klaͤgern deferirte Eyd geſtalten Sachen nach nicht
ſtatt, und wird derſelbe mit deſſen Abſchwoͤrung billig verſchonet,
compenſatis expenſis; V. R. W. additis his rationibus:
Daß die nach Verlauf 4 Wochen von Zeit der Inſinuation des
gegebenen Beſcheides eingewandte Ober⸗Leuterung unzulaͤßig ſey,
iſt wohl kein Zweifel. Und mag Beklagtem der Unterſcheid, wel⸗
chen er zwiſchen einem Urthel und Beſcheid machen will, wenig
helfen. Hiernaͤchſt haͤtte nun wegen des Klaͤgern uͤber der ex⸗
ceptione veritatis, daß er nemlich wahrhaftig ein Zehend⸗Dieb
Ttt t 3 ſey,

72 MEDITAT. AD PANDECT.
ſey, deferirten Eydes geſprochen werden ſollen. Alldieweil aber

einem Richter oblieget, alle unnuͤtze und vergebene Eyde zu ver⸗
huͤten, hingegen bekannten Rechtens, daß die Wahrheit der auss

geſtoſſenen Injurie und des darinnen vorgeworfenen delicti den

Imnjurianten, wenn derſelbe animum convicii gehabt, nicht be⸗

freyen mag, L. 5. C. de Injuriis, dieſemnach der uͤber ſolche

exceptionem veritatis deferirte Eyd ganz keinen Effect haben
wuͤrde; So haben wir, daß der deferirte Eyd nicht ſtatt habe,

erkannt. Similem in modum iidem ICti menſe Junio anni

clo ILo cc xv. ſuper jurejurando purgatorio reſponderunt: Es

iſt Beklagter, vermoͤge gerichtlichen Vergleichs, ſchuldig gewe⸗

ſen, Klaͤgern 3½ Wiſpel Rocken, den Wiſpel vor 26 Rthlr. auf
den 2. Jun. zu liefern. Als nun Klaͤger ſelbigen Tages gekom⸗

men, hat er Beklagten ehe nicht, als gegen Abend, antreffen

koͤnnen, welcher ihm denn zwar den Rocken zu liefern bereit ge⸗

weſen, jedoch anderer geſtalt nicht, als wenn Klaͤger ihn noch ſel⸗
bigen Abend abholen wuͤrde. Da aber dieſer ſolches nicht be⸗
werkſtelligen koͤnnen, iſt jener, ungeachtet Kaͤufer vor 24 Stun⸗
den 1 Rthlr. Boden⸗Zins geben wollen, von dem geſchloſſenen

Kauf wieder zuruͤck gegangen. Hierauf iſt Klage angeſtellet,

und dawider von Beklagtem excipiret worden, er habe den

Klaͤger bis auf den Mittag zu Hauſe erwartet und den Rocken

bereits liegen gehabt, ſey auch nicht mit Fleiß, um den Klaͤger
zu chicaniren, weggegangen. Ueber dieſe Puncte iſt Beklagtem
der Reinigungs⸗Eyd zuerkannt, jedoch ſolcher Beſcheid kurz dar⸗
auf von dem Gerichts⸗Herrn, wie Klaͤger ſich daruͤber beſchwe⸗

ret, wieder aufgehoben, und weiteres Verfahren unter den Par⸗

teyen angeordnet worden. In ſolchem Verfahren nun berufet
ſich Beklagter ſonderlich auf den ihm rechtskraͤftig zuerkannten
Reinigungs⸗Eyd, und meynet, es ſey ſelbiger auf Ablehnung des

ihm von Klaͤgern beygemeſſenen und zum Grunde der Klage ge⸗

ſetzten doli und moræ gerichtet, und dependire demnach re
Deſſen

in hi

N

P.

deſe
nehh
1,
dſeſve
fhohten
t ank
weil K

dieſe
Ni,
Pbergi
thige

tEn;
( ge,

Judex

Nuder

Qun

omi,

D
Uze

Uun deße
Ilid ta
bjurane

Mulipern

Cti He⸗

Iuiden

—
ebell Ne.
de ute

tet la

Klicki den
licht e
ſber ſicte
