U adverſarius aliqguando ſumtus litis ſuppeditet, αuitati
convenit.

undamentum hujus juris ſingularis ac exorbitantis ſi re-

L. quiras, potiſſimum in æquitate & uſu fori invenies,
quamvis etiam, uti infra oſtendam, leges nec antiquæ, nec
recentiores deficiant. Sed, quod modo dixi, in æquitate Po-
tiſſimum niti jus hoc, nunc demonſtrandum erit. Id autem
ante conſtituo, eandem ſumtuum litis, quam alimentorum,
fere rationem atque favorem eſſe. Dico, fere. Neque enim

negare poſſum, quod Surdus de Alimentis tit. I. Cap. 20. n. 10.

aſſerit, magis aliquantulum faveri alimentis, quibus ad vitam
ipſam ſuf tentandam immediate indigemus, quam ſumtibus
litis. Quoniam tamen ſumtus litis ideo erogantur, ut per eos
bona atque vitæ ſubſidia obtineantur, favor, qui pro alimen-
tis eſt, ad hos etiam redundat, & argumentum ab alimentis
ad expenſas litis duci poteſt, quemadmodum etiam ab omni-
bus his, qui & de alimentis & de ſumtibus litis ſcripferunt,
Colero, Surdo, Temmenio aliisque ductum eſt. Alimenta ve-
ro ut adverſarius adverſario egenti, qui modo aliquas pro
juſtitia cauſæ ſuæ veroſimiles rationes in anteceſſum afferre

Poteſt, ſubminiſtret, & æquitas & lex jubet in L. 27. §. 3. de

inoßie. teſtamento. Igitur non immerito hoc ad ſumtus quo-
que litis extenditur. Clarius autem hæc æquitas apparebit,
quum deinde requiſita neceſſaria, ut jus iſtud ſingulare lo-
cum inveniat, enumerabuntur.

Tom. I. D d vvj.

X

110 MEDTTAT. AD PANDECT.

VI.
Convenit idem Jjuribus Neriptiz.

n præſens leges ſaltem, e quibus argumentum pro hac
ſententia duci ſolet, recenſebo. Multas huc more ſuo tra-
hunt interpreres, & inprimis eas, quæ de alimentis agunt.
Nec inepte quidem, ut jam in præcxedente’§. oſtendi. Itaque
inprimis huc pertinet, quam modo memoravi, Lex 27. §. 3.
de inoficioſo teſtamento, ubi poſſeſſor hereditatis nepoti, de
inofficioſo teſtamento contra ſe agenti, alimenta usque ad
finem litis ſubminiſtrare cogitur. Sed clarior eſt longe Lex
7. C. de Ordine cognitionum. Caſus ibi proponitur de "khomi-
ne, qui adverſus alium, a quo in ſervitutem vindicatur, libe-
rum ſe aſſerit, ſimul res ſibi aliquas ablatas conqueritur. Hæ
itaque res ſequeſtrari in eum diem, in quo controverſia ſo⸗
Piatur, atque interim ex iis litis ſumtus ac alimoniæ homini
ſubminiſtrari jubentur. Porro ex jure canonico huc referen-
dum eſt cap. II. X. de Accuſat. ſecundum quod monacho

abbatem accuſanti ex rebus monaſterii expenſæ neceſſariæ,

donec cauſa debitum finem accipiat, miniſtrari debent. Omni-
um vero clariflime diſponit Ordinatio Proceſſus Magdeburgi-
ca tap. 15. §. 4. qui deſumtus videtur ex Chriſtiani II. Een⸗
Qoris Saxonici Ordinatione Abphellationum tit. von den Ado⸗
caten der Armen, deinde vero egregiam lucem accepit in .

clarata Ordinat. §. 2.

VII.

Tria reguiruntur ad loc, ut udverſarius ad ſumtus e
gerendos cogi poltt.
Ne tamen temere quis ad ſumtus litis adwerſario ſub-
miniſtrandos compellatur, providendum, & jus hoc
exorbitans intra certos limites coërcendum eſt. Quam-
Obrem

K

it
Au
jul
libi
tem
den
eiu⸗
idy

ro hu

GO t. .

8 Agunt
laqie
7
pori, le
8gue ad
W ex
Ge donn.
Atur, Ihe⸗
itur. e

Verſia k

e homn
e tekeren.
oNecko
eceRare,
l. Onm.
gtlluß⸗
ni e

RE

no
in do
unm
Ohrn

–—

SP. LXXXIV. DE SVMTIB. LETIS AB ADVERS. SVP. 211

obrem judex ſumtus aliter decernere non debet ‚ quam, ſi
iſta tria requiſita adeſſe animadvertat, ut Pprimo is, qui petit
ſumtus, pauper ſit, nec aliunde eos accipere poſiit, deinde
juſtitiam cauſæ ſuæ rationibus, etſi non plenam fidem facien-
tibus, veroſimilibus tamen maxime, & nihil præter amplio-
rem expoſitionem atque deductionem requirentibus, doceat,
denique, ut nulla exceptio in præſens appareat, quæ jus
ejus excludere poſſit. Hæœc tria concurrant, neceſſe eſt, ut

adverſario onus iſtud poſſit imponi.

VIII. 4
Pupillo pauperi benehcium hboc contra tutorem
indulgetur.

Ndue dubitamus, cum Serykio de Decreto interimiſtico
cap. 2. n. I41I. aſſerere, pupillum inopem & præſum-
tiones fufficientes contra tutorem, cum quo agit, pro ſe
habentem, non deterioris conditionis eſſe, ac ceteros pau-
peres, ſed ipſi quoque ſumtus litis a tutore ſuppeditandos.
Objicietur forſan, quod imperatores tamen in L. 17. de Tu-
telæ & rat. diſtrab. ei, qui tutores curatoresve olim ſuos con-

veniebat, ſumtus litis ab his miniſtrari debere negarunt.

At hoc ſine dubio propterea factum eſt, quod alterum re-
quiſitum deficeret & jus ejus illiquidum eſſet. Colligo hoc
ex verbis: cum hoc ipfſum güucæratur, id eſt, magnopere du-
bium ſit, an aliquid tibi a tutoribus vel curatoribus Jebeatur.
Aliter quidem iſtam L. explicat T'mmen de Litium expenſis
Cap. J. h. §. ratus, eam loqui de pupillo, qui bona ipſe habe-
bat, unde ſe aleret, & litis expenſas ferret. Sed quum hæc
conciliatio in mera divinatione conſiſtat, ea, quam ex ipſa
lege hauſi, merito præferri debet.

D d 2 IX.

MEDITAT. AD PANDECT.

IX.

Qui bereditatem petit, poſſeſſorem rerum bereditariarum non-
nunquam ad ſumtus ſuggerendos cogit.

Nun vero eſt actio, in qua frequentius expenſæ litis ab
adverſario ſuppeditari debent, quam hereditatis peti-
tio. Quodſi enim petitoris jus aliquantiſper liqueat & pau-
pertas ejus doceri queat, poſſeſſor per decretum judicis, quod
interimiſticum vocamus, condemnatur ad ſumtus neceſflarios
petitori ſuppeditandos. Liquere autem, ut diximus, hujus
cauſa debet, non, ut ea prorſus ſine omni dubio ſit, ſed ut
tamen rationes, quas pauper pro ſe affert, majus pondus ha-
beant, quam quibus adverſarius utitur, & judicem tantum
non perſuadeant. Id quod certis regulis comprehendi ne-
quit, ſed prudentis viri arbitrio relinquendum eſt, exemplis
tamen illuſtrari poteſ; quorum unum in L. 27. §. 3. de Inof-
ſicioſo teſtamento extat. Pater, facto teſtamento, filium heredem
inſtituit, nepotem vero, quem ex altero filio habebat, exclu-
dit. Hic de inofficioſo agit & obtinet. Patruus condemnatus
appellat. Nepos indigens, ut ſibi interim alimenta &, in qui-
bus eadem ratio eſt, ſumtus litis decernantur, petit. Obſtat
ei, quod pendente appellatione nihil innovandum fit. Hac
tamen regula non attenta, quippe quæ judici inferiori, non
ſuperiori manus ligat, judex ſecundum petita decernit.
Duo enim potiſſimum ex parte nepotis argumenta erant,
jus ſanguinis & ſententia ſemel pro eo lata, quæ jus adver-
ſarii nondum quidem penitus elidebant, ſed tamen magno-
pere convellebant. Aliud exemplum Ordini Juridico Vi-
tembergenſi menſe Januario anni clo lo Cccx. oblatum fuit.
Decefſſerat quis relicta vidua & liberis prioris matrimonii.
Illa confeſtim poſſeffionem rerum a marito relictarum ad-
prehendit, & liberos partem ſuam petentes exceptione il-
lato-

re
tun

bi!

Pet

ſum

nen

min

u

11 110,=.

lis d
us Pei⸗
par.
iIvod
elatios
Mius
„A
Ondashe
n tantund
genci e

exenS

I.

herecden
cl⸗
KeDa

Gne

i. O
n ft.
riori
decen-
nta eu
ahe⸗
en nitit
icie .

nnimdelt
nm 1n

. gode⸗ I.
epii .
o⸗

SP. LXXXIV. DE SVMTIB. LTT. AB ADVERS. SVD. 213

latorum & teſtamenti, in quo ipſa ſola heres inſtituta fuerat,
repellere conatur. Res in longum ſpectare videbatur. Igi-

tur liberi, ferendis ſumtibus ob egeſtatem impares, ut hi ſi-

bi interim decernantur, petunt. Nec dubitavit dictus Ordo

petitis annuere, ob fortiſſimas, quæ pro liberis pugnant, præ-
ſumtiones, quæ etſi per repetitionem illatorum atque teſta-

mentum paternum aliquantulum dubiæ redderentur, nihilo-
minus tamen his ipfſis fortiores manebant. Illatorum enim
jus illiquidum & obſcurum adhuc erat, teſtamento vero, in

quo extranea perſona, excluſis liberis, heres ſcripta erat, va-

ria opponi poſſe videbantur. Non pigebit, verba ſententiæ,
ſubjectasque illi rationes afferre. Daß des von Beklagten
beſchehenen Vorwendens ungeachtet, mit Entfiegelung und In-

ventur der Walteriſchen Verlaſſenſchaft gebuͤhrend zu verfahren.

Es werden aber daraus Klaͤgern die auf dieſen Proceß gehende

Koſten bis zu Austrag der Sache billig abgefolget. Rationes

hæ erant: Weil der Beklagten vorgegebenes Einbringen, Kraft
deſſen ſie das jus retentionis prætendiret, annoch illiquid, das
Teſtament auch, weil darinnen Beklagte als eine Extranea allein

zur Erbin eingeſetzet, die Kinder aber mit einem geringen legato

verſehen worden, weder als ein Teſtament, noch als eine diviſio
Parentum inter liberos, beſtehen kan; So haben wir, daß mit
der Entſiegelung und Inventur gebuͤhrend verfahren, Klaͤgern
aber unterdeſſen aus der Erbſchaft die auf dieſen Proceß vor

der Erbſonderung gehende Koſten abgefolget werden moͤchten,

erkannt.

X.

n caufis, quibus ſumtus litis ab adverſario miniſtrari ſolent,
abtor, ſi dives ſit, ſumtus quidem non petit, a ſatisdatione
tamen pro reeonventione & expenfis liberatur.

D d 3 Sed,

214 MEDITAT. AD PANDECT.

Se „»quod ab initio jam dixi, nunc iterum repetendum eſt,
Pauperem eſſe debere, qui ſumtus ſibi miniſtrari petit.
Nam qui aliunde eos habere poteſt, remedio hoc extraordi-
nario non indiget, ſed eventum litis, non interrupto ejus
ordine, exſpectare debet. Unum tamen eſt emolumentum,
quod dives eo caſu, quo, ſi pauper eſſet, ſumtus petere poſ-
ſet, ſentit, ut ſcilicet a ſatisdatione pro reconventione & ex-
penſis, cujus onus actori incumbit, immunis ſit. Equidem

Zangerus gJe excebtionibus P. 2. Cap. 21. n. 38. & Martini n
Proceſſu tit. I. 9. 3 u. 22. pauperi ſaltem hanc immunitatem
tribuunt, quam tamen ego ad locupletem etiam, qui ſub ju-

dice, apud quem litigatur, bona immobilia non poſſidet,

extendendam puto. Eadem enim in hoc, quæ in paupere,
ratio eſt. Quia nempe utriusque actio juſta eſſe videtur,;

rem ipſam, quam petunt, quaſi habere videntur arg. L. 143.
de Verb. ſi ſignif. & L. 15. de Keg. juris. Accedit, quodi is, qui

veroſimilia pro ſe argumenta habet, pro temerario litigatore

haberi non poſſit, atque a reſtitutione expenſarum ſecurus
ſit. In quam ſententiam Cti Helmſtadienſes menſe Junio
anni c1o Io CCxv. pronunciarunt: Beklagte iſt damit nicht zu⸗
frieden, daß auf den von ihr gefoderten Vorſtand der Wiederklage

und Unkoſten halber nicht erkannt worden. Solches aber iſt mit

gutem Recht geſchehen, weil Klaͤgere ihre vaͤterliche Erbſchaft, ſo
von der Beklagten beſeſſen wird, fodern, in welchem Fall der poſ⸗
ſeſſor hereditatis zuweilen den Klaͤgern, wenn ſolche ganz unver⸗
moͤgend ſeynd, die Unkoſten herzugeben angehalten wird, oder doch
wenigſtens kein Vorſtand gefodert werden mag.
XI.
Alia xempla, quibus adverſarius ad ſuppeditandos litis ſumtus
obligatur, recenſentur.

E his exemplis facile prudens judex, quid in ſimilibus
caſibus

hlen
inpe
eri,
tile
i V.
Ee
Nioniz

—
lum et
ri eil.
traord.
ro ee
mentunn
tere .
Hamvih
Munitätem
ſbr⸗
1 Polce
1 Paup 1
videtn.
g ln
voc igl
iume
n Eurds

enle onn

nt nihe?
Wibelit

Cber iſtdn.

Ulde de⸗
genn n
ſdtdee

itit

(nd

2

SP. LXXXIV. DE SVMTIB. LIT AB ADVERS. SVD. 215

caſibus judicandum ſit, perſpiciet. Non tamen inutile
futurum ſpero, ſi alia, quæ apud auctores Paſſim exſtant,
exempla propoſuero, in quibus promiſcue, interdum reo,
ſæpius tamen actori, expenſæ adjudicatæ fuerunt. Sic Me-
vius P. 5. Dec. 365. memorat, reum ad expenſas pauperi li-
tiganti præſtandas cundemnatum fuiſſe, Poſtquam ex actis
apparebat, deberi, & quantitas ſaltem debiti illiquida erar.
Idem factum eſſe dicit P. 4. Dec. 1 94. in caſu, quo credi-
toris pauperis jus liquidum, exceptio vero novationis illi
oppoſita dubia, atque altioris indaginis fuerat. Deinde in
iis terris, in quibus jus primogenituræ receptum eſt, primo-
genitus fratribus ſecundogenitis judicio familiæ herciscundæ
advwerſus ſe agentibus ſumtus litis ſuppeditat, teſte Morna-
chio ad L. 27. de Juoff. teſt. Porro Strykius de Deoreto interi-
Mniſtico enb. 2. n. I21. ſetentiam Confiſtorii Berolinenſis re-
fert, qua maritus, qui uxorem de adulterio accuſärat „ du-

rante accuſatione, ad ſumtus litis ferendos coactus fuit.

Id quod eo minus dubii habet, quod alii cum Cbopino libh. 2.
tit. 7. Conſ. Pariſ. generaliter maritum, quoties cum uxore
Hitigat, ad hoc obligatum dicunt. In concurſa creditorum
Brunnemannus ad L. 27. de Inoff. Teſt. Piis corporibus &
pPerionis miſeris provideri de fumtibus litis ex bonis de-
bitoris dit. Et Mevius P. 2. decißione 345. viduam „ quæ
bona mariti debitoris jure retentionis poſſidebat, ad iſtos

fumtus ſuppeditandos damnatam fuiſſe „ memorat. No-
bilem, qui cum ruſtico de ſervitiis litigat, egenti huic

impenfas litis miniſtrare debere, Srrykius de Decreto in.-
verim. c. 2. n. 7I. affirmat, ne alias non tam ob juſtitiam

cauſœæ, quam inopiam ruftici, victor exſtitiſſe dicatur. In-
opi vaſallo contra dominum litigandi ſumrus ex bonis,
de quibus lis eſt, præſtari debere, Menochiug de bpræſum

vionibus lib. I. gquæſt. 35. n. 23. dicit. Idem de filio cum Pa-

2r6 MEDTITAT. AD PANDECTI.

tre ſuper quæſtione, an ſit filius & alendus, litigante aſſerit
. 6. Quod ad cauſas matrimoniales, per Coneilium 7Triden-
tinum ſeſſione 24. de Reformatione c. 20. ſingulariter conſtitu-

tum eſt, ut pauper, contra quem appellatur, non debeat in
ſecunda vel tertia inſtantia extra provinciam litigare, niſi
appellans alimenta & litis expenſas ei ſubminiſtret. Uxori
poſt mortem mariti bona illata repetenti ſumtus à eamera
imperii decretos fuiſſe, Mynſiuger Centuria 6. Obſ. 31. me-
morat, atque n. I. regulam conficit, toties eos decernendos
eſſe, quoties quis litigat ſuper bonis, queæ vel ad ſe perti-
nere, vel communia tamen eſſe contendit, & aliquam pro
ſe Præſumtionem affert. Nec minus uxorem locupletem
cum egente marito litigantem huic ad ſumtus obligari, exi-
ſtimat Bichius Dec. 141. n. I4. Narrat porro Temmen de Vi-
tium expenſis c. 6. n. 46. in Cancellaria Osnabrugenſi homini
proprio cum domino litiganti expenſas litis adjudicatas fuiſſe.
Recte quoque Colerus de Proceſſu executiv. P. I. C. 2. 2. 112.
carcerato vel arreſtato inopi ab eo, qui arreitari & capi cu-

ravit, ſumtus litis ſuppeditandes eſſe, ſcribit, ne ex defectu

espenſarum jus ejus indefenſum pereat, & ipſe ſqualore

diuturni carceris conficiatur. Idem, quem ſupra memoravi-
mus, Zemmen de Litium expenſis cap. 6. n. 35. Patrem, ait,

egenum cum filio de alimentis litigantem, ab hoc interim

expenſas recte exigere. Quod Martini in Proceſſii tit. I. §. 3.
. 23. generaliter in omni diſceptatione de alimentis verum
eſſe, affirmat. Tandem in Ordinat. Proc. Magd. illuſtrata c.
I15. §. 2. Magiſtratus corpori civium, der Buͤrgerſchaft, ſecum .
litiganti ſumtus ex ærario publico ſuggerere jubetur. Hæc

ſunt potiſſima, quæ apud auctores reperiri licuit, exempla,

quibus ſumtus litis litiganti ab adverſario ſuppeditari debent.

8P

ſun
Nin
ſert
b
450
mun
Ms
e!
kere

mitt
1e,
tus

Mu

laten
hee
inq
bus
Doe

Aeri
Trilen.
Ouſtit⸗

Ue, nil
U
1 Emer
Cetlenls
Iſeer
gvam
ouplern
igar
ehl
homI

2. . II2.

r

e Eeſel
ſe ni
menhidf⸗
ttell, 41

.

f. l)

Nenntls Feltn

.

SP. LXNXXIV. DE SVMTIB. LITIS AB ADV. SVPPED. arz

XII.
Membrum univerſitatis, eum univerſitate litigans, ad
Jumtus litis contribuendos non obligatur.

A* ſingularem tamen illam, quam Faber in Codice lib. 9.
tit. 30. def. 27. habet, opinionem accedere non Poſſu-
mus. Ait ille, ſi qua inter univerſitatem & aliquem ex
mmIHicipibus lis moveatur, contributioni ejus pecuniæ, quam
in cauſam ſumtuum litis ab univerſitate prorogari neceſſe
eſt, illum etiam, qui cum univerſitate litigat, obnoxium
eſſe oportere, quin, etſi deinde victoriam litis cum ſumti-
bus retulerit, tamen a contributione, quam Pro eorum
ſumtuum ſolutione fieri neceſſe erit immunem non fore
Nihil profecto his aſſertis, inprimis ultimo, iniquius. Af-
fert quidem pro ſtabilienda opinione ſua Faber, neminem
ob id ſolum, quod ſe adverſarium univerſitati conſtituerit,
ab oneribus & muneribus publicis exuere ſe poſie, quibus
municipes ceteri obſtringuntur. Verum enim vero etſi in
aliis negotiis & municeps & oneribus obnoxius maneat, in
ea tamen cauſa; de qua controverſia ipfi cum civitate in-
terceſſit, tamdiu, quamdiu lis durat, pro conſorte Hitis
& collega haberi nequit. Id enim recta ratio non per-
mittit, eandem perfonam ſimul actoris & rei partes ſuſtine-
re, L. 62. de Judiciis. Utigitur abſurdum eviretur, ad ſum-

tus litis contra ſe ipſum ſuggerendos compelli nequit.

Multo minus vero quid contribuet, ſi univerſitas ob temeri-
tatem litigandi ad expenſas ipſi refundendas damnetur. Nam
hæc condemnatio ſpecies pœnæ eft, quæ non univerfſitati
tanquam univerſitati, ſed ſingulis municipibus delinquen-

tibus infligitur, L. 15. §. I. de Dolo malo. Conſentit mecum

Kloch de Contributionibus eap. 17. n. 258. 5
Tbm. II. Ee XIII.

–

27189 MEDITLAT. AD PANDECT.

XIII.
Pauper ab adverſario ſumtus litis petens cavere debet de iis
reſtituendis in caſum ſuccumbentiæ.
HNder adhuc excutienda quæſtio, an is, qui expenſas ab
adverſario petit, de his in caſum ſuccumbentiæ reſtitu-

endis cavere, atque etiam eas, ſi ſuccumbat, reſtituere de-

beat. Negant plerique, quos memorat & ſequitur Heringius
de Fidejuſſoribus cap. 10. n. 132. C7. 133. quibus adde Mevium
P. 5. Jec. 375. n. 4. Præſidium ſententiæ ſuæ unicum fere ab
exemplo mulieris petunt, quæ pro gravida habita & in bo-
norum poſſeſſionem miſſa alimenta neceſſaria ex iis accepit,
eaque, etſi prœgnans non fuerit, reſtituere haud cogitur,
ſi modo res calumnia careat, L. un. §. 7. Si mulier ventris no-
mine in poſeſſ. Adde L. y. §. 3. de Carbon. edicto, ubi idem de
filio impubere, cui quæſtio de ſtatu & hereditate paterna mo-
ta eſt, aſſeritur. Sed dubito vehementer, an jus hoc ſingula-
re, quod in favorem feminarum gravidarum & filiorum im-
puberum contra regulas juris communis conſtitutum eſt, ad
noſtrum caſum commode trahi poſſit. Regula quippe juris
indubia eſt, eum, qui ab altero quid accepit, ſi hoc deinde in-
debitum appareat, ad id reſtituendum, atque interim ad cau-
tionem de reſtituendo præſtandam obligari, L. I. pr. Si cui
plus gquam per legem Faleidiam. Quæ regula cur in prœæſente
caſu obtinere non debeat, non video. Alia longe eſt ra-
tio impuberis filii, aut viduæ prægnantis, ſi in poſleſſionem
hereditatis mittantur. Is enim, cui hereditas reſtituenda eſt,
in mero lucro verſatur, facileque adeo alimenta, a poſſeſſo-

ribus, interim bona fide percepta, remittere poteſt. Quod

ſecus eſt in eo, qui ipſe ſumtus indebite ex bonis ſuis ſup-

peditavit, adeoque, niſi hos recipiat, in damno hærebit.

Igitur cum Covarruvia, qui unus fere ex omnibus in
Pra-

An

Ge iit

e keltin.

Uere de.

Meviun
nkere eh
E inbo.
8 We),
cogiu,

entiR.

i iden e

Nerna mo.
ltgulr.
Orucn ⸗

N ,N 1

Uihe n
rimdcar.
Keut
g el rr
oltluen enl
timend h

Llente

SP. LXXXIV. DE I. LIT. AB ADV. SVPPED. 219

Practicis dugſt. c. 6. n. 7. mecum ſentit, exiſtimo, eum,
qui ſumtus ſibi ab adverſario ſuppeditari petit, ſi non ido-
nee per fidejuſſores & pignora, ſaltem per jusjurandum
cavere debere, ſe in caſum ſuccumbentiæ operam datu-
rum, ut eos reſtituat.

XIV.

Adverſarius ad Jſumtus ſuggerendos obligatus eſſe deſinit, ſi in

progreſſu litis præſumtio, gquæ pro paupere fuit, evertatur.

dhuc unam adnectemus quæſtionem, quam Zemmen

de Litium expenfis cap. 6. n. 69. Proponit quidem,
ſed indeeiſam relinquit; an ſcilicet, ſi, pendente lite, &
decretis jam impenſis, occurrat vehemens præſumtio, ever-
tens præſumtionem pauperis, decretum iſtud iterum tolli

atque adverſarius a præſtatione ſumtuum hkberari debeat,.
F'ac enim, maritum, contra quem uxor proceſſum mali-

tioſæ deſertionis inſtituit, & decretum interimiſticum de
ahmentis & ſumtibus ſuppeditandis obtinuit, nune adul-
terlum- actrici objicere, & gravia argumenta ac indicia
afferre, quibus illa non quidem convincatur plene, ſed ta-
men fuſpectiſſima reddatur. Numquid hoc caſu revoca-
bitur decretum ſemel factum? Ita puto. Etſi enim ſen-
tentiam ſemel latam immutare judici non liceat, aliud ta-
men eſt in hujusmodi juſſionibus & decretis interimiſticis,
quæ, mutato rerum ſtatu, recte mutantur, &, ſublata cau-
ſa, propter quam data fuerunt, tolluntur I. 14. de re judi-
cata. Accedit argumentum, quod ex l. 10. §. r. Qui ſatis-

dave eegantur deſumi poteſt, nec non ſumma æquitas, con-

tra quam profecto peccaretur, ſi quis adverſario ſubſidia
ad litrtem, quæ juſto fundamento deſtituta atque adeo ca-

lumnioſa videtur, continuandam ſuppeditare cogeretur.

Ee 2 SPE-

1

220 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN LXXXV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TIT. I. 1

R

MAGISTR ATV ALD- SVMIVS
LITIS SVPPEDITANDOS
COGENDO

P V B LI C E DEFEN SV M.

A
Jo. AVGVSTO RVYVDLOFF,
HAL A- M A G D E BVR G.
D. XXIII. DEC. ANNI CI9 IO CCXV.
I.
Pauper a mapiſtratu ſumtus litis petit.
II.
Quis pauper ſit, arbitrio judicis permittitur.

ideamus de his, qui jus habent ſumtus neceſſarios
ab extraneo petendi, inter quos primo loco oc-

currunt, quibus ipſe judex eos ſuppeditare de-

bet. Indulgetur ſcilicet id beneficium pauperibus, qui
aliqua pro juſtitia cauſæ ſuæ veroſimilia argumenta afferung,
non tamen adeo clara, ut propterea ab adverſario ſumtus
exigere poſlint. Inprimis itaque paupertas docenda eſt,

ubi non raro quæſtio, quis ſit pauper? incidit. Non de-

ſunt hic, qui certam ſummam patrimonii determinant,

pauperemque ad jusjurandum, quod eam in bonis non ha-
beat;

„

Wen
intt
Wen

4

⸗
03

Sb. LXXXV. DE MAG. AD SVMT. LF. SVPP. COG. 221

beat, adigunt. Quod legibus etiam nonnullorum locorum
conſtitutum eſt. Sic in Ordinat. Curiæ Tipſtenſis ſeptuaginta

quinque aurei Rhenani, in Ordinationibus judicii Gothana,

Henacenſi & genenſi quinquaginta floreni determinantur. At
extra ea Ioca Doctores nonnulli certam quoque ſummam ſta-
tuunt, & alii quidem quinquaginta, arg. L. 1I0. de Accuſat.
alii centum aureos, arg. §. 3. I. de Succeſ. libert. Quum tamen
leges hæ de aliis prorſus caſibus agant, & Varictas circum-
ſtantiarum arque diverſa ratio ſumtuum, qui in nonnullis
Proceſſibus maximi, in aliis exigui eſſe poſſunt, determina-
tionem univerſalem certæ ſummæ impediat, rectius faciunt,

qui cum Menochio in Arbitrer. jud. quæſt. Cent. 2. caſu 67. Car-

pzovio P. I. C. 23. def. I4. Schiltero Ex. ad D. §. I8, rem totam
arbitrio judicis committunt, qui, conſideratis omnibus cir-

cumſtantiis, exiſtimare poteſt, ſitne quis ferendis ſumtibus

bPar, an, ut ſubleverur, opus habeat. Quapropter etiam Or-
dinatio Proceſſus Magdeb. cap. I15. in jurejurando pauperum
nullam certam ſummam determinat. Idem facit Ordinat.
Camer. Imp. P. I. Zit. 78. Cujus diſpoſitio per KReceſſum Imperii
noviſſimum g. II4. ſublata non eſt. Etſi enim ibi pauper dicatur,
cujus bona valorem 2000. aureorum non excedunt, heæc ta-
men quantitas tunc ſaltem ſpectatur, quando de recipienda
infra ſummam appellabilem aPpellatione quæſtio eſt, ad obti-
nenda autem reliqua pauperum jura, & inprimis ad ſumtus
2 mmagiſtratu conſequendos, „non ſufficit.

III.

Pauper non ℳ , qui lonis deſtituitur, artem tamen callet,
ex qua Jumtus neceſſarios facere poteſt.

△ ecidit tamen interdum;, quod alicui paradoxum vide-

à bitur, ut ei, qui nulla plane bona poſſidet, beneficia

EKe 3 Pau-

MEDTTAT. AD PANDECT.

panperum denegentur; contra vero ei, qui amplifſimorum
prædiorum dominus eſt, indulgeantur. Primum contin-
git in eo, qui, etſi in præſens nihil habeat, aptem tamen ejus-
modi callet arque exercet, ex qua non ſolum ſe fuſtentare,
ſed. & neceſſarias in litem expenſas facere poteſt. Hic enim,
ſi aliis poſcendo ſumtus, quibus ipſe ſufficeret, gravis foret,
& contra pudorem, & æquitatem, & legem peccaret. Qua-
propter recte Cti Lipſienſes apud Finckelthauſium de Jure
patronatus cap. 6G. n. 174 jurijurando paupertatis hæc verba
inſeruerunt: Wuͤrde er eydlich erhalten, daß er dermaſſen unver⸗

moͤgend, und ſo viel mit ſeinem Handwerck oder Hand⸗Arbeit

nicht zu erwerben wiſſe, daß er dieſe Rechtfertigung verlegen und

forktreiben koͤnne ꝛc.
IV. .

Pauper eſt, qui bona quidem babet, ſed Fructus ex illis perci-
pere bellica aut alia calamitate impeditur.
Iterum ſingulare eſt, quod interdum ad pauperum jura
admnittatur, qui indubius ampliſſimorum bonorum domi-
nus eſt, ſi ſcilicet caſu quodam & calamitate fructus ex illis
percipere impediatur. Memorat Marta Neapolitanus Digeſt.

novißf. tom. I. verb. Expenſæ cap. 54. Petiiſſe quendam jura

Ppaupertatis, cujus aliqua bona ſequeſtrata, cetera vero,
quæ in Flandria poſſidebat, etſi opima ſatis, ab Hiſpanis
tamen tunc direpta, domino fructum nullum ferebant.
Cui profe do beneficia pauperum denegari non potuerunt,
vel ideo etiam, quod prædium, quamdiu ab hoſtibus oc-

cupatum eſt, civiliter perüifſe cenſeatur, L. 12. §. ult. de Rebas

auäct. jud. poſſid.
Jud. hog v.

Magißratus pauperi non tantum gratisy ſervire, ſed ſumtus
B etiam ſuppeditaàre debet.
HRettar quæſtio, utrum ſufficiat, ut magiſtratus ei, qui
G pau-

ho⸗

in
de
Pent

(he

dunt
jnbe
S.
Ma-
ſtitun
mune
eritti
clend
Menhe
Ud!
gun
cken
be
ro
lu
Peren
vel
26
M

—
NOTIn
COnNil-
enejn.
tentare,
ic enim
ViSkoret
e Yun
ee verhi
innwen
A
eyn m

ſir ten

rumn ut

CuncdONr.

Hner D
venm] In
ceteli ſet
1 M
mn ketn
poien
OKihu

ſenn/
)

(I
6 lly 4
Latun 6

SP. IXXXV DE MAG. AD SVMT. LIT. SVPPD. coG 223

pauper declaratus eſt, officium ſuum gratis impertiatur,

an vero præterea ad impenſas ſolvendas compellatur-

Equidem jura magiſtratum ad illud ſaltem, non etiam ad
hoc, obligare videntur. Nam Bonifacius Pontifex VIII.
in c. II. §. 4. de Reſeriptis in ſexto id tantum Præcipit, ut
Judex, ubi notabuiter fuerint beuberer it⸗ gantes, Ppro ex-

S

Penſis nil prorſus ab eisdem exigar. Et in L. 9. §. 5. 77
ORic. Proçonſ. proconſul perſonis mileralt libus advocatos
duntaxat indulgere, quod citra omnem impenſam poteſt,
jubetur. Neque i in Ordinatione Cameræ Imp. P. I. tit. 19.
§. F. & zit. 41. quid amplius requiritur. Ordinatio etiam
Magdeburgica cap. 15. H. 2. ratione magiſtratus ſolum con-
ſtituit, pauperem a ſportulis & expenſis judicialibus im-
munem eſſe debere. Quibus tamen non obſtantibus,
exiſtimo, ſumtus quoque, ſi qui neceſſlario pro paupere fa-
ciendi ſunt, a magiſtratu expendendos eſſe. Jura enim
memorata, etſi tantum magiſtratum pauperi gratis ſervire
jubeant, caſum tamen illum rariorem, ut ſumtus quoque,
ubi opus eſt, ſubminiſtret, non excludunt, ſed ſubintelli-
gunt. Nam regulariter pauper , cui advocatus „ judex,
actuarius & nuntii gratis ſerviunt, ut quid aliud expendat,

opas non habet. Fit tamen hoc interdum, ut, ſi in eo
foro nulli ſint advocati ordinarii, adeoque aliunde, qui

cauſam ſpauperis tueatur, ſumi debeat, vel, ſi teſtibus

peregre evocatis ſumtus ad iter neceſſarii ſubminiſtrandi,

vel ocularis inſpectio per homines peritos inſtituenda, vel
acta ad Collegium Iuridicum mittenda ſint. His caſibus
judicem ſumtus ferre deberé „ colligo I. exinde, quod,

mſi hi ſuppeditentur, indefenſus relinquetur pauper, eique

media cauſæ ſuæ juſtitiam ad liquidum deducendi ſubtra-
hentur; quod i iniquum foret; deinde 2. quia magiſtratui, .
ad quem commoda multa ex 'judicio perveniunt „ onera
uoque,

224 MEDTTAT. AD PANDECT.

quoque, inter quæ ſine dubio fublevatio pauperum eſt, fe-
renda incumbunt; denique 3. quia in criminalibus cauſis ne-
ceſſitas ſuggerendi ſumtus ad defenſionem rei necefſarios per
expreſſam legem magiſtratui imponitur Conſtit. crimin. art.
47. atque autem, cur idem in cauſis civilibus ſervari non de-
beat, ratio nulla apparet. Non poſſum igitur probare recep-
tum morem, quo magiſtratus in cauſis pauperum utuntur,
ut impenſis, ſi quæ ex parte pauperis e. g. in transmiſſio nem
actorum faciendæ ſunt, adverſarium, tametli is alias ad fe-
rendos ſumtus ob defectum neceſſariorum requiſitorum ob-
ligatus non fit, onerent, quum tamen ipfi ad eôs teneantur.
Ceterum hæc res in Saxonia Electorali nihil dubii habet, in
qua quippe per claram legem onus hoc judicibus imponitur.
Vide Conſtitutionem Proceſſus Sax. tit. I. J. 3.
VI.
Pauper cogere interdum poteſt udicem, ut ipſe in cauſa non
pronunciet, ſed alta ad Collegium Juridicum ſuis
Jſumtibas mittat. Sð
Iud autem in facto quæſitum recordor; poſſitne pauper
1 judicem ad transmittenda fumtibus judicii acta ad
Collegium Juridicum compellere. Fac enim, pauperem
contra ſententiam ab ipſo, ſub quo litigat, judice latam
ſupplicationis „vel leuterationis remedium interpofuifle;
nunc autem, quum iterum ſuper hec pronunciandum eſt,
transmiflionem actorum petere, contradicente adverfario;,
& , ſi transmittantur acta, de expenfis non ferendis pro-
teſtante. Obligabiturne judex ; ut ſuis ſumtibus acta
transmittat? Ita puto in hoc caſu. Etfi enim judex ju-
risdictionem, quam à principe accepit; etiam in invitum
exercere & ſententiam proferre poſſit, L. 83. 9. I. de Lerb.
oblig. tunc tamen id non Ppoteſt „ quum ſemel jam in cauſa
Ppro-

Pr.

ſore

elt, ke.
auſis n.

Arios et

in. NMNe

i nouc.
Ure tecep⸗
1 Utuntn

niſlionen
ao 4d ſe.

Grutn 0b.
ieneintut.
Ihehet,
nponim

/ ili⸗ M

ſi

ene Ne.

dci !
terpoſt
Advetan
erends 1

SP. LXXNVI. DE IVRE LITIGANDI SVMT. PVBI. 225

Pronunciavit, quia veroſimile non eſt, ipſum id, quod ſe-
mel decrevit, mutaturum. Quapropter, uno ſaltem ex
litigantibus id flagitante, mirtere acta ad Collegium Juridi-
cum & ſententiam ejus ſuper leuteratione vel ſapplicatione
expetere neceflario debet. Hoc Keceſſus Imp. de anno 1654.
§. II3. Præcipit, & uſus fori atque fuffragium Doctorum
confirmat. Vide Brunnemann. de Jure Ecclehiaſt. lib. 3. c. 9.
§. 3. Impium igitur foret, id beneficium, quod omnibus
competit, pauperi, quia pauper eſt & ſumtus ferre nequit,
denegare. Qnin porius magiſtratus hic quoque, ut in re-
liquis caſibus „ ſumtum ſuggerere debet.

SPECIMEN LXXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDE 5ECTAS
AD I. I B. V. TIT. I.

IVRE LIIIGANDI SVMTIBVS

PVBIICIS.

.*

CQericus, gui pro juribus & emolumenti muneri ſuo annexis
litigat, ſumtus ex ærario cel aſtico axcipit.

lerici, quoties pro vindicandis juribus muneri ſuo
annexis litigant, etſi ipſi exinde emolumentum ha-
beant, tamen, quia id Perpetuum eſt & ad ſucceſ-
ſores in officio tranſit, ſumtus non de ſuo, ſed ex cæra-
rio eccleſiaſtico umunt. Non equidem ignore, hoc ip-
ſum beneficium potiſimam cauſam eſte frequentium,

Tom. II. f

226 MEDTTAT. AD PANDECT.

quæ a clericis inſtituuntur, litigiorum. Nam quod Boileaun

in Satyra, quam LEutrin appellat, de Clero Pariſienſi dicit,
litigare characterem ejus & ingenium eſſe: plaidons, c' eſt la
notre partage, c& eſt l' eſprit de l Egliſe, hoc profecto non
incommode ad multos ex noſtro clero trahi poteſt, qui
otii impatientes tabulas chartasque veteres curioſe perqui-
runt, ſi quod ibi veſtigium juris ab anteceſſoribus olim ſuis
uſurpati vel agri poſſeſſi reperiunt, pro eo vindicando a-
ctiones inſtituunt & libidini, quam habent, altercandi cum
maxima adverſariorum & propriæ eccleſiæ ſuæ moleſtia
fatisfaciunt. Iſte tamen abuſus efficere nequit, ut non per
ſe æquiſſimum ſit, clerico pro afferendis juribus & emolu-
mentis muneris ſui litiganti ſumtus ex ærario eccleſiæ

ſumere licere. Vide can. 2. XII. gquäſt. 4. Accedit argu-

mentum ab uſufructuario, cujus vicem ſuſtinet clericus,
ductum. Quem in modum etiam JCti Vitembergenſes
Parocho cuidam reſponderunt: Wenn gleich der Kirchen⸗
Kaſten mit allen unnoͤthigen Ausgaben zu verſchonen; Den⸗

noch aber und dieweil dergleichen G ebuͤhren füͤr ein Stück der

geiſtlichen Beſoldung zu achten „und ſolche fuͤr euch und eure
Nachkommen mit Aufwendung eures eigenen Geldes zu erhal⸗
ten euch nicht zuzumuthen; So werden die Unkoſten zu dem
Proceß, daferne einer wider den von H. wegen der Leichen⸗

Stellen, Tuͤcher, Predigt⸗ und Copulation⸗Gebuͤhren ange⸗

ſtellet werden muͤſte, und daher auch zu dieſem Informat, von
dem Kirchen⸗Vermoͤgen billig genommen.
II.
Clericus, ſi nomine eccleſiæ temere litigat, ſumtus litis
de ſuo facere del'et.
6 Præcedes tamen meditatio limitationem patitur in caſu,
quo derici nulle legitimo fundamento & ratione ſub-

8P
ni
he
n.
nel
Uri
Bete
Pero

„ liint
(gos

haun
nihil
ex
ſper
tuiſſe
tem i
Gemn
ſime.
üigis
ue
debo
Paroe
Paroc⸗
ore

mMnik.
(e 1

Clerie

1

—

Deilenr
idiet
S'ͦel
1o non
t, qui
Neragi.

lim fix

Ando 4.
di cum
moleki
tronper
Kemolr⸗
kelleſe
AAterge⸗
Cenicns,
begenle
Kuce⸗
, Do
Scd d
H und
6 t
n Aie
r ih
ren onhe
hnma, N

tione i

SP. LXXXVI DE JTVRE LFTIGANDI SVMT. PVBL. 227

nixi temerariam litem movent & actionem „ quæ locum non
habet, inſtituunt. Quemadmodum enim advocati fiſci, qui
nomine fiſci litem temerariam intentarunt, impenſas ferre
neceſſe habent, Ordinat. Cam. Imp. P. I. tfit. 16. n. 2. ſic idem
ut in clericis ob ſimilitudinem rationis obtineat, *½ quum eſt.
Refert van Eſpen in Jure Becleſi. aſtico P. 3. tit. 2. Cap. 2. n. 38.
Parochos, quibus cura piorum legatorum competit, amore
litium induétos Certa ſæpe & manifeſta controvertere & ini-
quos Proceſſus temere ſuſcipere, quibus piæ fundationes ex-
hauriantur, atque ad eas ſuſcipiendas procliviores eſſe, quod
nihil damni ſibi ex üs metuunt, & notabile emolumentum
ex vacationibus & labore in earum proſecutione impendendis
ſperant; igitur Synodum Namurcenſem anno 1639. conſti-
tuiſſe, ut, fi executores absque juſta & evidenti cauſa li-
