Cbirographum ab ipſo ereditore ſeriptum, a debitore tamen

Dfſauhſcriptum, bplene probat.
Nnnn è23— VIII.

==M

654 MEDITAT. AD PANDECT.

Chirographum, etſi non ſigillatum, paratam babes
executionem. =V

uum quis executive ex chirographo, quod ab actore
ſcriptum ipſe ſubſcripſerat, conveniretur, oppone-

bat maxime I. 5. C. Plus valere quod agitur, in qua is, qui
deceptus ab alrero falſum inſtrumentum non relectum prius
habita offerenti fide ſubſcribit ab obligatione omni libe-
ratur. Ajebat præterea;, ſigillum ſuum adpoſitum non
fuiſſe, chirographum vero, in quo ſigillum deficiat, pro li-
quido haberi & paratam executionem mereri non poſſe.
At nos neutram ex his exceptionibus attendimus. Nam
quod ad priorem attinet, vera quidem ſunt, quæ in L. 5. C.
Pplus valere quod agitur habentur, ſed requirunt probatio-
nem doli, quæ ſi altioris indaginis ſit, ex indole proceſſus
executivi locum in eo non invenit, ſed ad proceſſum ordina-
rium poſtea inſtituendum remittitur. Deinde omnes, qui
de proceſſu executivo agunt, farentur, ſolam ſubſcriptio-
nem facere, ut chirographum liquidum dicatur. Vide
Carpzov. P. 1. C. 17. def. 42. Bergerum in Electis proceſus

executivi §. 18. Sigillum vero etſi ſecundum Marnn, i2n
Proceſſu tit. 24. rubr. n. 41. fidem chirographi augeat, ne
ceſſarium tamen non eſt, nec defectus ejus ſubſeribentem 2
recognitione liberat, ut bene monet Carpzovius P. I. C. 177.

def. 22. Quapropter ſic reſponderunt JCti Vitember-
genſes menſe Januario anni cio 15 cex. Es mag die Ver⸗
ſchreibung daher, daß Sempronius ſelbe geſchrieben, Hobeſius
aber nur unterſchrieben und nicht beſiegelt, keinesweges ge⸗
fochten werden, in Erwegung, daß zu einem inſtrumento gua-
rentigionato allein die Unterſchrift des Debitoris, nicht aber
zugleich die Beſiegelung, erfodert wird.

NX.

Cunh⸗

mnt, r.

deln Tit
Rochgehe

er he,

n Irru
lauf
worden,

Ir Zin

donmnncß

ſpetſährig

ehen e
doß derſen

ggſil
Dhell pi

lef 30
Pecuniæ
ſcht geßir
Chelnn, )

Eide

Uin diee

wider,
kfecſtir .

11 als n
Ueritc
Vnnſen

Bae

D Aort

1,0 one.

na i,
edum win
Olnni Me.
Ohtum pon
lent, dol.
non le
mus. Nn
Eein lf
nt probit
le proetlt

Aum ond.

Onnnes, Gi
hſubſeridt⸗
un U
Gi Proenſt
n Marmi
augeth,.
hſeribenten!

i Viene.

mngn

en/ Pbeims .
ere 4

tument i

s, ſt!

6

dannenhero in praxi nicht darnach geſprochen, ſondern vielmehr

SpP. CNXXXII. DE CONT. CHIR ET QC. N. N. PEC. 5;

Querela & exceptio non numeratæ pecuniæ contra apocham etim
poſt triginta dies locum invenit.
AKumentu hoc ſatis excuſſerunt JCti Helmſtadienſes
in hoc, quod menſe Januario anni cio 10 ccxxXIII. exara-
runt, reſponſo: Seynd Cajo von ſeinem Schwieger⸗Vater
dem Titio anfangs 1000 Rthlr. zum Brautſchatz verſprochen,
nachgehends 4000 Rthlr. jaͤhrlich eine Zeitlang verintereſſiret/
aber bey Gelegenheit einer zwiſchen Titio und Cajo entſtande⸗
nen Irrung nur 1000 Rthlr. ausgezahlet, endlich jedoch nach
Ablauf zweyer Jahre die uͤbrige 3000. Rthlr. nachgeſchoſſen
worden, bey deren Erhaltung Cajus eine zugleich auf Empfang
der Zinſen gerichtete Quittung ausſtellen muͤſſen. Entſtehet

demnach die Frage, ob Cajus, dieſer Quittung ungeachtet, die
zweyjaͤhrige Zinſen von den 3000 Rthlr. fodern koͤnne. Nun

ſtehen zwar unterſchiedene Rechts⸗Lehrer in den Gedancken,
daß derjenige, welcher eine Ouittung uͤber Capital oder Zinſen

ausgeſtellet, die Summa gleichwol entweder gar oder zum
Theil nicht empfangen, ſolche ſeine Quittung nothwendig bin⸗

nen 30 Tagen wieder fodern, und querelam non numeratæ

pecuniæ anſtellen muͤſſe, auch nach Ablauf ſolcher Zeit weiter

nicht gehoͤret werde, wenn er gleich, daß er die Zahlung nicht
erhalten, deutlich zu erweiſen bereit waͤre, berufen ſich auch zu
dem Ende auf den L. 14. §. 2. C. de non numerata pecunia.
Allein dieſe Meynung laͤuft der natuͤrlichen Billigkeit offenbar
zuwider, wie Sebopferus in Synopſi juris privati tit. deé rebus

ereditis n. 91. wohl erkennet, iſt auch in dem angefuͤhrten L. 14.

§. 2. als welcher nur von der exceptione und querela non nu-

meratæ pecuniæ -privilegiata, wodurch der Beweis auf den

Glaͤubiger geweltzet wird, handelt, nicht gegruͤndet, und wird

dem

656 MEDTTAT. AD PANDECT.

dem Ausſteller der Quittung der Beweis, daß er das Geld

nicht empfangen, verſtattet, immaſſen Pergeras in Oeconomia
juris p. 634. mit unterſchiedenen præjudiciis behauptet. Da⸗

ferne demnach Cajus beyzubringen vermag, daß ihm Titius

wuͤrcklich 4000. Rthlr. Brautſchatz zu geben verſprochen, mit⸗
hin zu Verzinſung derſelben nach Anleitung des L. alt. §. 2. C.
de Jure dotium verbunden geweſen, gleichwol dieſelbe von zweyen

Jahren ſchuldig geblieben, er der Cajus hingegen dieſe nicht

empfangen, ſondern ſich durch gute Freunde zu Ausſtellung ei⸗

ner ſolchen Quittung bereden laſſen; So iſt er die ihm man⸗
gelnde zweyjaͤhrige Zinſen der 3000 Rthlr. zu fodern wohl befugt.

Adde, queæ infra dicentur in Spec. CXXXVI. de bis, qui-

bus jusjurandum deferri poteſt, medit. ult.
C0 KX L EANAXIA.

I. Chirographum, in quo annus & dies omiſſus fuit,
. valet tamen, arg. L. 34. §. I. de pignoribus.

2. Ajunt DD. apud Brunnemannum ad L. 13. C. de non nu-

mer. peb. n. 3. tunc, quum cauſa debendi per conjectu-

Tam apparet, omiſſionem ejus chirographo non obeſſe.
Concedimus hoc, dummodo conjectura ſit liquida.

Sic e. g. quum ſocer genero altero nuptiarum die

cautionem dediſſet, in eaque mille promiſiſſet, cau-
ſam dotis ſubeſſe, facile apparebat.

3. Super exceptione non numeratæ pecuniæ poſt elapſum

biennium jusjurandum deferri nequit L. 14. §. 3. C.
de non num. pec. Mov. 136. c. 6. Si quis tamen de-

bitor poſt biennium exceptionem doli creditori, quiu

pecuniam olim non folvit; objiciat & jusjurandum
deferat, hunc audiendum eſſe puto.

SpE.

MI

unhi

Solu-

eio 0
i⸗
) ror

drat
tento loeo⸗
Mularior

licdem e

lius inlpi⸗
turales hr⸗

klilem io

Eeet referri

canbi
1 mecitat

ones mea

Des N
Oeewuonit
. Q
r Tirn
Nheg n
Al. 20
hon hone
dieſe ii

eſelurg 4

bn we
el befie

le N, A

niſuit,

ünt.

epin

erchnien

NOnbee

ea ſ inii
uptirun e

mmi l.

pt

1 1,9
uis tinen

jocſmn

N.

=

cjedior,

Sp. CXXXIII. DE CAMBIOOD. 63;7

S SPECIMEN CXXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
ð AD LIB. XII. T IT. II.

C A M B IoO.

I.
Cambium commodiſime ad contractus literales refertur.
II.

Solus conſenſus contractum cambialem non conſtituit.

cio optime, cambium recentiorum gentium moribus
& inſtitutis originem debere, priſcisque Romanis
y prorſus fuiſſe incognirum. Nam quod ex Ciceronis
orat. 5. in Verrem de collybo, ex titulo D. de Eo quod
certo loco, ex conditione trapezitarum, argentariorum, nu-
mulariorum & ex aliis locis & legibus adferuntur, aliquam
quidem cum cambio ſimilitudinem habent, ſed, ſi rem peni-
tius inſpicis, ab eo tantum differunt, quantum inſtinctus na-

turales brutorum a jure naturæ. Quamobrem ſæpe rifi in-

utilem illorum ſolicitudinem, qui magnô labore inquirunt,
ad quam contractuum Romanorum claſſem cambium opor-
teat referri. At nunc hæc cura, quam contemſi olim, mihi
ipſi ſubeunda eſt, non, quod eam multum ad controverſia-
rum cambialium deciſionem facere credam, ſed ut looum in
his meditationibus ad Pandectas reperiam, in quo obſerva-
tiones meas cambiales non inepte collocem. Tædioſum fo-
ret, omnes doctorum, qui de cambio ſeripſerunt, opinio-
nes hac de re inveſtigare. Collegit jam eas vir eruditiſſi-
mus, Jo. Cbriſtophorus Franck in Inſtitutionibus juris cam-
7om. II. OOOωι . bia-

6758 MEDITAT. AD PANDECT.

bialis, e egantiſſimo & parem in hoc juris argumento non-
dum habente libro, lib. 1. ſect. I. tit. 4. Alii ſcilicet pactum
nudum, alii legitimum, alii contractum innominatum ſingu-

larem, alii permutationem, alii contractum do ut des, ali

gontractum do ut facias, alii depoſitum, alii mutuum, alii
ſtipulationem, alii locationem, alii emtionem, alii manda-
tum in cambio intervenire dicunt. Nulla ex his opinioni-

bus Franckio placet, nec mihi ſatisfacit. Sed vellem, con-

tractus chirographarius vino acutiſſimo in mentem veniſſet,

ut de illo judicium tuliſſet. Ego enim hunc contractum ma-

gis, quam ceteros omnes, indoli cambii convenire puto.
Prævideo quidem facile dubia, quæ contra hanc ſententiam
moveri poſſunt, nec nego, in cambio plurima occurrere, de
quibus Romani, quum contractus literales conſtituerent, ne
cogitarunt quidem. Sed ſufficit mihi, quod in eſſentialibus
conveniant. Sicut nempe contractus literalis neceſſario ſcri-
pturam requirit, ita & in contractu cambiali eadem deſide-
ratur, ut, antequam illa accedat, obligatio cambialis non
oriatur. Diſſentit hic Franckius & in memorato lib. I. ſect. I.
tit. 4. §. 19. cambium definit conventionem mero conſenſu

obligantem, idemque clarius in ſect. 2. tit, 2. §. 4. Proponit, ac

ad articulum 48. Ordinationis cambialis Guelpher lyt. provocat,

qui articulus tamen ipſi manifeſte obſtat, & ſine ſcriptura

nullam oriri obligationem cambialem dicit. Certe ex nuda
conventione de contrahendo cambio obligatio oritur, ſed
non obligatio cambialis, nec, proceſſus cambii locum habe-
bit, ſed is, qui promiſit, ordinario modo ad ſervandam
fidem debet conveniri. At ſimulac ſcriptura accedit, jam
alter alteri ex cambio obligatur, nec quæritur amplius, an
Vera ſit cauſa debendi literis cambialibus inſerta, nec, nume-

rata ſit Pecunia, ſed tantum, quid ſcriptum ſit, quæ omnia

accuratifſime cum contractu chirographario conveniunt.
Vide

ide ,
ſponſi
(10 Dc.
perfein-
gere
Pird, ei
ligen O
Neſprochen

Exr in

1 4,
ngis

l1 tr.
dili maxi
lteras cai

Ccocyuträhen

Jwibus

Girertt,

riri. E
Omnes ſit
i mentio⸗
inircet
Mechſel,)

N Helm

i ellent .
m liter⸗
Merehion⸗
mnibus de

ilim

—

o non.
DaChum
ningt.

lam, Al
mundt.

Opinion⸗

emn, en.
Verile,
umr.

nite nn

ſententan
utrete d

Uerell,x

lentidu
lirio ſi
Pols nun
hre
10 cOblen
7 roich
ne ſeüihiun
ne el
oritur, .
cum e

ſerunn

Ccellt,
ampl

nec, unt.

Goe ODNNN. S

oofellli
e.

les, Al

ius, 4

Sp. CXXXIII. DE CAMBIO. 65

Vide zitulum I. de literarum obligationibus. Pertinet huc re-
ſponſum Ctorum Helmſtadienſium menſe Novembri anni
c1o 19 CC XIIIL exaratum: Daß in contractibus, qui ſcriptis
perficiuntur, dahin auch einiger maſſen die Wechſel⸗Handlun⸗

gen gerechnet werden, derjenige Ort, wo die Schrift verfertiget

wird, eigentlich locus contracétus iſt, alſo nach den Rechten ſel⸗

bigen Ortes in den uͤber den Contract fuͤrfallenden Streitigkeiten

geſprochen werden muß.
III.
Ex inſtrumento, in Iue vox cambii deeſt, obligatio cam-
ialis non oritur.
In ea, quam in præcedente meditatione propoſui, ſententia
1 magis etiam confirmor eo, quod ipſe Franckius in lib. I.
ſect. I. tit. 6. §. 7. mentionem cambii in chirographo cam-
biali maxime neceſſariam dicit, qua omiſſa, non agnoſcit
literas cambiales. Fatetur itaque Franckius, conſenſum de
contrahendo cambio non ſufficere, ſed literas requiri, in
quibus vox cambii exprimatur, immemor ejus, quod ſupra
dixerat, ex ſimplici conventione obligationem cambialem
oriri. Et ſententiam quidem illam, quod ex inſtrumento
omnes literarum cambialium partes in ſe habente, ſed cam-
bii mentionem nullam faciente, cambialiter agi nequeat, uſu
fori receptam eſſe, duplici præjudicio confirmat Zipffel von
Wechſel⸗Briefen pag. 249. 27 25 I. Similiter judicarunt
Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 1o CC XXII. Nempe
in concurſu creditorum, quum ex his plerique chirographa-
rii eſſent, unus chirographum proferebat ſecundum for-
mam literarum cambialium ſeriptum, atque ſecundum jura
Marchionatus Brandeburgici præferri ſe chirographariis o-
mnibus debere contendebat. Judici etiam hoc adeo certum
eſſe viſum erat, ut, ſententia claſſificatoria nondum lata,
Oος0οο.2 tamen

660 MEDITAT. AD PANDECT.

tamen creditori huic, tanquam indubie potiori Qdebitum

in anteceſſum ſolviſſet. Actis deinde ad nos miſſis, animad-
vertimus, vocem cambii in chirographo deeſſe. Quamob-

rem creditorem illum ad chirographarios nudos ablegavi-

mus, utque accepta his, qui eum antecedebant, redderet,
commonuimus: Die zweyte Poſt der 40 Rthlr. iſt keine Wech⸗

ſel⸗Schuld, indem der daruͤber ausgeſtellte Schein nur die requi-
ſita eines inſtrumenti guarentigionati, nicht aber eines Wech⸗

ſel⸗Briefes, als welches Wort darinnen gar nicht vorkommt, hat.

Dieſemnach muß Milde dieſe bereits erhobene 40 Rthlr. den ihm
vorſtehenden Glaͤubigern, im Fall ſolche ihre Zahlung nicht erhal⸗
ten ſolten, wieder heraus geben.

IV.
Uuræ in cambio ex mora debentur.

V.

In cambiis propriis mora committitur ſtatim poſt elaſum diom

Jolutioni deſtinatum.

VI.
Delazore camhbiali mortuo, etiam bereditas ejus jacens, exiſtente
die ſolutionis, in mora conſtituitur.

quidem du Puy de arte literarum cambii cap. 3. n. 12. in
cambio plane non committi uſuram adfirmat, verum

poſtea in addit. ad n. 13. temperat ſententiam, & uſuras in

cambiis admittit. Idque uſu etiam receptum eſt, ac uſuræ
in cambiis, ſicut in alüs negotüs, tam ex promiſſione quam
ex mora debentur. Et quomodo quidem in cambiis plu-
rium perſonarum mora contrahatur, alii explicant. In cam-
biis vero propriis, quæ etiam ſicca & ſpuria vocantur, pri-
vilegia quidem cambiis tributa obtinent. Quia tamen vere
chirographa ſunt, ea jura, quibus creditor chirographarius
gaudet, creditor quoque cambialis habebit. Quum itaque
in

gn

m3 du

in Alis
pro hol

biil

io n
Natr.

Alutioni
, ve

Uliner
COndition
InOrain n
ſennt fort
ibi, ut
ded ſec
ſtadienſes
Keldet, un

(ilet. De

Vnter den
tigen Ree
3 Rkhlr

uſgeſh

Nlecy S
ch ſeinen
Uld iſ d Und it Dure
n Ine
dn

N gr

ſariur

Sp. CXXXIII. DE CAMBIO. 661

—

San in aliis chirographis dies fine omni admonitione interpellar
9 Mint pro homine, L. 12. C. de Contrab. & comm. ſtip. debitor etiam
Que. ombialis lapſu diei ad ſolvendum deſtinati, tametſi interpel-
Wege. latio non acceſſerit, in mora conſtituitur ac ad uſuras obli-
1, Rideren gatur. Illud vero quæſitum memini, quid juris ſit, ſi dies
lin e ſolutionis poſt mortem debitoris, hereditate ejus nondum
r deen . adita, veniat. Et quia hereditas jacens defuncti perſonam
eins h ſuſtinet pr. I. de ſtipulatione ſervorum, atque iniquum eſt,
Nkofnnt K. Cconditionem creditoris morte debitoris deteriorem reddi,
dtte. Nr moram nihilominus contrahi uſurasque deberi credo. Diſ-
N, nicten ſentit forſan Franckius lib. 2. Inſt. Camb. ſect. 3. tit. 6. §. 4.

ſi ibi, ut conjicio, legendum eſt: Mora non contrabitur.
Sed ſecundum fententiam meam reſponderunt Cti Helm-
ſtadienſes nomine Regiminis Neo-Marchici menſe Junio anni
cID 10 CC XXI: Anfaͤnglich hat ſich Joachim Friedrich Milde ge⸗
. meldet, und erſtlich aus einem Wechſel⸗Brief 103 Rthlr. liqui-
digs n giret. Damit ſtehet er nun ſonder Zweifel in der vierten Claſſe
unnter den perſonaliter privilegiatis. Auch werden ihm den dor⸗
tigen Rechten nach ſowol die in dem Wechſel⸗Brief verſchriebene
3 Rthlr. als die nach der Verfallzeit bis zu entſtandenem Concurs

r Arin
te aufgeſchwollenen Zinſen in gleicher Claſſe paſſiret. Denn ob
,114 gleich Schmedtan noch vor der Verfallzeit geſtorben, ſo hat doch
13 nach ſeinem Abſterben die Erbſchaft ſeine Perſon repræſentiret,
ke uund iſt durch Unterlaſſung der auf einen gewiſſen Tag verſproche⸗
gͤn in nen Zahlung in mora conſtituiret, mithin zu Bezahlung der
ee DWD Zinſen obligiret worden. S
muli
u hu De genere monetæ in literis cambialibus exprimendo.
eumib h t genus monetæ in literis cambialibus exprimatur neceſ-
in men ſee ſarium non eſſe, recte ait Marperger quæſt. de Mercat.
implfnid part. 3. pag. 208. u. 4. At leges tamen cambiales nonnullæ .
mn uu. . 14 4
Q . OO0ο0ο°3 icd

* 2

MEDTTAT. AD PAN DECT.

id requirunt. Sic Ordinat. Camb. Guelpherlyt. avt. I. inter

neceſſarias literarum cambialium bertez Pomirx Die Summa

4

und Geld⸗ Borten, ſo gezahler we ſollen. Idem legi-
bus Mag ehui gici- „ Prandenubur gicis S Hallberſtadienfibus

conſtitutum. Frequens igitur eſt in his Provinciis contro-

verſia, gaudeantne Cchirographa „ in quibus thaleri ſaltem
Promittuntur, juribus & privilegiis camnbialibus. Affirma-

runt hoc Cti Hallenſes apud Ludovici im Wechſel⸗ Proceß
cap. 2. §. 5. & nos cum illis in ſentenéia nomine Senatus Hal-

berſtadienſis menſe Januario anni clo o ccxXxv. concepta: Die

Geld⸗Sorten ſeynd durch das Wort Rthaler exprimiret, als
wodurch Current-Geld verſtanden wird. Equidem dubitavi

ſæpe, conveniatne hæc uſu recepta interpretatio menti le-

gumlatorum, qui, dum genus monetæ exprimi juſſerunt,

dubium omne tolli, moramque forte ſub hoc prætextu in

olutione faciendam amputari voluerunt; id quod non fit,
poſita voce thalerorum. Nam fac, monetam uſitatam ſeu
currentem illa intelligi. Hæc tamen varia eſt quoque. Incer-
tum igitur manet, ſolvendine terniones? Stuͤcke Lipſiaci, an
Gallici, groſſi quadruplices, triplicis, duplices, ſimplices, vel
etiam numi minores. Quæ res diſputationem ſæpe in ipſa
executione parit. Verum quoniam, ut dixi, interpretatio
uſualis adeſt, & aliquid æquitatis habet, dum cambia alias nul-
la futura ſuſtinet, eam non temere deſerendam eſſe exiſtimo-

VIII. R
Ex cambio conventus, ſi in recognoſcendo moras nectat » perſo-
naluer arreſtatur.
IX.

Poſe ſſio Zonoran immobilium debiroren camialen ab arr So
teronali non liberar.

Inter

—
uter ce
debit
Me omn
rin loe
MMcertum
(Keſſurun

Eeuln ifl
Ere vult,

Guum qu
eognoſ⸗
Ulpectum
hnem me

ult h17
onorun
i liſ

Cn Nels
Bey der
18 ſen ſ Dsp

RI

. recgnoſ⸗

N ummat

peſj u
oef i

Wn N

Ufan, in in

nut

en

us

7. 1 ie
eSufen
IEem g.
Fudienchu
Cis conre
Neri ſdlen
8 Amr.

ſel⸗Pinen

enatush.

Nepta:
rimirtt,
en Eobita
io men l

ni joleum
Præteyul S
1d non
Uburun en
hcte laeer.

4Liphich1 ſach 6
inplices

ſepe in 1

intelpreinn

nbia dund.

ele ennin

nelhihy

lend ef-

ſet

—

8P. CXXXIII. DE CAMBIO. 66¾

Inter cetera cambii beneficia hoc potiſſimum eſt fere, quod
debitor, donec ſolvat, cuſtodiæ mandetur. Certo autem

eInte omnia de debito conſtare debet. Igitur arreſtatio hæc

prius locum non habet, quam recognitio cambii facta fſit.
Incertum enim antea eſt, an non reus cambium jurato ſit
diffeſſurus. Quod ei utique licet. Peccat enim judex, qui
reum diffiteri paratum carcere ad recognitionem cambii co-
gere vult, quemadmodum ſupra in Specimine LXVTII. de Ju-
diee ſuſpecto med. 4. dixi. Aliud vero dicendum eſt tunc,

quum quis juratam diffeffſionem non offert, ſed tantum in

recognoſcendo moras absque legitima cauſa nectit. Hic
ſuſpectum ſe facit maxime, atque adeo etiam ante recogni-

tonem merito arreſtatur. Berger in Suppl. ald Electa Proc.

exoν.. P. 16. J. 53. Atque ab hoc arreſto nulla dignitas,; nul-

la bonorum immobilium poſſeſſio liberat. Vide PFranckium
lih. 2. Inſtit. camb. ſect. 7. tit. 17. §. 3. Et ſic reſponderunt

JICti Helmſtadienſes menſe Septembri anni clo 1o CC XVII.
Bey der erſten Poſt der 500 Rthlr. wendet zwar Beklagter ein,
es ſey der daruͤber ausgeſtellete Wechſel⸗Brief noch zur Zeit nicht
Ferognoſeitet. dieſemnach finde der Perſonal⸗Arreſt keine ſtatt,
da zumal er Beklagter ein mit unbeweglichen Guͤtern, Realfode⸗
rungen und koſtbarem Inventario angeſeſſener Mann ſey. All⸗
dieweil aber das Wechſel⸗Recht eben dieſes mitbringet, daß der
Ausſteller eines Wechſel⸗Briefes denſelben ſtehenden Fuſſes ent⸗

weder recognoſciren oder eydlich diſfitiren, und, ehe er ſolches
geethan, in Verhaft b

eiben muͤſſe, hiernaͤchſt die angegebene un⸗
bewegliche Guͤter und Realfoderungen einen Wechſel⸗Schuldener
bekannten Rechten nach von baarer Bezahlung und dem bis da⸗
hin zu haltenden Perſonal⸗Arreſt nicht befreyen; So haben wir
billig nach der Strenge des Wechſel⸗Rechtes erkannt.

X. Cam-

664 MEDITAT. AD PANDECT.

Cambkium aliis cedi pro lubitu, & ab bis prime cedenti retro
cedi poteſt.
Cc cambii, qnæ plerumque per indofſamentum fit, ubi-
vis, ſi pauciſſima loca excipias, permiſſa eſt. Permit-
titur quoque ceſſionario, cambium ſibi ceſſum alteri, & ſic

orro, cedere, quod girriren communiter vocant. IIlud ve-

ro quæſitum memini, an unus ex ceſſionariis ſeu indoſſata-

rüs cambium primo creditori & credenti retro cedere poſſit.

Qui hanc ei poteſtatem denegabant, confuſionem, quæ in-

de metuenda eſſet, & odium variationis maxime urgebant.
Sed vicit ſententia, talem ceſſionem retro factam nihil illici-

ti habere. Nullibi quippe jura eam prohibent. Neec video
confuſionem, quæ inde poſſit oriri. Quin potius confuſio

per illam tollitur, dum res ad primum creditorem redit,

atque ita multiplices illi regreſſus, quos in caſum non factæ
ſolutionis indoflatarii contra indoſſantes habent, ceſſant.

Quare & Kænigke ad §. 9. der Leipziger Wechſel⸗Ordnung
verbis: zu compliren ſchuldig ſeyn, exiſtimat, creditorem

primum, ad quem cambium redit, indoſſamenta omnia im-
pune delere poſſe. Agnofſcit ergo validitatem ceſſionis re-
tro factæ. Agnovere eam Cti Helmſtadienſes ſicque menſe

Septembri anni elo 1o cc xvII. reſponderunt: Beklagter wen⸗

det ein, es ſey der Wechſel⸗Brief von Klaͤgern ſchon vorlaͤngſt
an den Herrn von Thumshirn cediret. Alldieweil aber der Herr

von Thumshirn ſolchen Wechſel an Klaͤgern zuruͤck cediret: So

haben wir nach dem Wechſel⸗Recht erkannt.
XI.

Creditor, qui primum executionem in bona petiit, nequit dein-

de arreſtum perſonale petere, niſi prius ex neceſſitate
actum ſit.

Duplex

—

exrecul
Privile
Cultochi
llegit
liet⸗
CONtr
.2. H
eſt, ut
Hitorem
Dropte
talle,
Peccabi

dannr 4
idicium

citur. (
liebius .
frmat,
1. Kept
ſy beret
lyngenſn

Ner .

bingent.

uen men
M, ſond
chen, od

nund des

munn

Puſtrun

Sxrnged

ynn.

lepti nen

mühth⸗
Derm
lteri, Ale
. IIudre.
N indol.
elere l
n, e.
de rged
n nliͦ ilid.
Ne ikN
ius cNli
Orern e
mn ton N
ent, lem
ſelrdnun
, Cecltoen
a ombia
ceſionut
ſognem
Bklagrn
ſhen t
Lober i⸗
cecig O

—

—

Sp. CXXXIII. DE CAMBIO. 66z

SS via eſt, qua creditor debitorem cambialem perſe-
quitur. Aut enim, ſicut ex alio chirographo liquido,
executive agit, ſeque in bona debitoris immitti petit; aut
privilegio cambiali utitur, ipſamque perſonam debitoris

cuſtodiæ mandari poſtulat. Si priorem ex his duabus viis

elegit creditor, ea ambulandum eſt deinde, nec variare illi
licet. Obſtabit enim ei exceptio litis pendentis, quam
contra cambium quoque locum habere, recte ait Frankius
lib. 2. Inſtit. camb. ſect. 7. tit. 10. §. 6. Accidere tamen pot-
eſt, ut hæc exceptio non obſtet. Fac nempe;, abeſſe de-
bitorem, ut perſona ejus prehendi nequeat, & creditorem
propterea executionem & immiſſionem in bona ejus flagi-
taſſe, ſed, durante hoc judicio, debitorem redire. Non
peccabit creditor, ſi, ommiſſa priore via, poſteriorem ingre-
diatur & debitorem in cuſtodiam mitti petat. Nam per
judicium ex neceſſitate inſtirutum litis pendentia non indu-
citur. Quam regulam ex L. ult. C. de Fidei. deſumtam Ber-
lichius P. I. dec. I19. . 9. auctoritate plurimorum Ctorum
firmat. Atque ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes men-
fe Septembri anni cioo ccxvII. Beklagter wendet ein, es

ſoy bereits uͤber dieſe Wechſel⸗Schuld eine Real⸗ Arreſt⸗Klage zu
Langenſaltze erhoben, dieſemnach finde nunmehr das Wechſel⸗Recht

und der Perſonal⸗Arreſt keine weitere ſtatt. 2c. Alldieweil aber die

in Langenſaltze angeſtellte Real⸗Arreſt⸗ Klage eigentlich nur aus Noth,

indem man des Beklagten Perſon ſelbſt nicht habhaft werden koͤn⸗

nen, ſondern dieſer entweder beſage fol. 1Oy. aus dem Arreſt ent⸗

wichen, oder, wie auf dem Eichsfelde geſchehen, ſich unter dem Vor⸗
wand des fori incompetentis los gemachet, erhoben worden, folg⸗

lich nunmehr, da Beklagter ſelbſt gegenwaͤrtig, deſſen Perſonal⸗

Arreſtirung nicht verhindern mag; So haben wir billig nach der
Strenge des Wechſel⸗Rechtes erkannt.

om. II. PppP XII.

666 MEDITLAT. AD PANDECT.

XII. .
Creditores cambiales cum aliis creditoribus concurrentes in quin-
ta claſſe inter chirographarios collocantur.
lurimi quidem ſcriptores cambiis in concurſu credito-
rum locum in quarta perſonaliter privilegiatorum claſ-
ſe tribuunt, quibus nos tamen non obſequimur, ſed cre-
ditores cambiales in quinta claſſe inter chirographarios col-
locamus. Perſonale enim privilegium nemini competit;
niſi vel lex vel conſtans conſuetudo hoc ei det, ut reqéte
monet Ludovici in der Einleitung zum Concurs- Proceſs

cap. 10. claſ 4. §. 64. Et lex quidem univerſalis non adeſt.

Nam argumentum, quod ex L. 7. §. 2. Depoſiti & L. 24.
§. 2. de KRebus auctor. jud. poſpd. huc trahitur, inffirmiſſimum
eſt. Nec contraria conſuetudo cambiis prodeſt. Ea enim

conſtans dici non poteſt, quum aucgtoritate tot legum, tot

rerum judicatarum, tot jureconſultorum infringatur, de
quibus nos certiores reddit Frankius lib. 2. Inſtit. camb.
Jſect. 5. tit. 4. Quamobrem ſic reſponderunt JCri Helm-
ſtadienſes menſe Novembri anni clo Io ccxvV. Es beſchwe⸗
ren ſich Supplicanten daruͤber, daß ſie ohn Unterſchied der Zeit
angeſetzet, und ihre Wechſel⸗Schulden den ſchlechten Præten-
ſionen der uͤbrigen chirographariſchen Glaͤubiger nicht vorge⸗
zogen worden; Weil aber bekannten Rechten nach die chiro-
graphariſche Glaͤubiger ohne Unterſcheid der Zeit ihre Bezah⸗
lung erhalten, und die Wechſel⸗Briefe als nuda chirographa

angeſehen werden, Supplicanten auch keinen legem, welcher

denenſelben einen Vorzug giebt, anzufuͤhren wiſſen, hingegen
die Privatmeynung eines und des andern Rechts⸗Lehrers kei⸗

ne beſtaͤndige Gewohnheit einfuͤhren, noch den creditoribus ein

mehreres Recht, als ihnen die Geſetze verſtatten, zueignen kan;
So ſeynd wir dieſes gravamen uͤbergangen. Exſtabunt for-

te alia eorundem [Ctorum reſponſa, quibus creditores
cam-

—
catnbia

hoe nd
quals
& Mar⸗
oei can

ſuetucit

Eeer liqu
(vuarta

runn pet
creditor
tracdicit.

nalm⸗

ne non
ia

eNe
IWe acce
transmit
Iußit ca
tempeſti
ue, trat
Contra tra
Dloharor.
Aiins prer

Ins tatne
ln non ſ

lonem cit
1o iſtinsn

kenunciat

t evic

—

in tir.

ctecit.
Fum .
KAce.
Unids l.
connhein
k
l. Pfu
Non AMl.
Sln
rmidümnn
Ea ennn

guum, II

getun, d
ſſit. ennl.
in Henr.
Es hichn

N N

n dere
, ict
hde
G
chirogti!
genn,

3,ſet .

Gribu
gen
gnn
Ottbun ſ
elis

N.

CGS

SpP. CXXXIII. DE CAMBIO. 667

cambiales altius ad quartam claſſem evehuntur. Facimus

hoc nonnunquam, non tamen aliter, quam ſi vel lex adſit,
qualis in Ducatu Guelpherbytano in Ordinat. camb. art. 55.
& Marchionatu Brandenburgico exſtat, vel conſuetudo ejus

loci cambiis patrocinetur. Adeſſe autem ejusmodi con-

ſuetudinem, tunc credimus, quuni creditores cambiales in-
ter liquidandum & diſputandum de prioritate locum ſibi in
quarta claſſe præ chirographariis vindicant, atque huic eo-
rum petitioni neque contradictor communis neque reliqui
creditores quidquam opponunt. At ſi unus ex his con-
tradicit, cambia chirographis præferre non audemus.
. XIII.
Præſentatione vel transmiſſione literarum cambialium tem pe-
ſtive non facta, perit omnis regreſſus contra traſſuntem, niſi
præſentans docere velit, citiorem præſentationem
- inutilem futuram fuiſſe.
§8, qui literas cambiales accipit, has illi, a quo ſolutionem
J exſpectat, præſentare, vel, ſi alibi habitet, mittere, at-
que acceptationem flagitare debet. Hæc Præſentatio aut
transmiſſio confeſtim facienda eſt. Vide Franckium lib. 1.
Inſtit. camb. ſect. 2. tit. 6. §. 4. . ſect. 3. tit. 1. §. 11. Si quis
tempeſtive hoc non. facit, ejus periculo eſt cambium. Ita-
que, traſſato deinde non ſolvente, præſentans regreſſum
contra traſſantem fruſtra inſtituit. Sed traſſans ſimpliciter
abſolvitur, nec probare neceſſum habet, præſentantem; ſi
aſſet, ſolutionem obtinere potuiſſe. Præſen-
diendus eſt, ſi docere velit, traſſatum jam
do, atque adeo præſentationem vel transmiſ-
ſionem citiorem fruſtra futuram fuiſſe. Tunc enim omiſ⸗
ſio iſtiasmodi ſolemnitatis ei non obeſt, ſicut omiſſa litis
denunciatio emtori, qui jus evincentis clare oſtendere pot-
eſt, evictionis præſtationem non aufert. Braunnemannus
PppP Z in

citius præſent
tans tamen au
diu non ſolven

669 MEDITAT. AD PANDECT.

in Proceſſu civ. cap. II. . II. Clariora hæc reddet reſponſum

JICtorum Helmſtadienſium menſe Nov. anni cIo Io cc XIII.

exaratum: Hat Eler Vedeler einen von Cornelius Schuͤtten zu
Quakenbruͤgk an Peter Tredenap zu Amſterdam ausgeſtellten

Wechſel⸗Brief Rudolfen van den Velde verhandelt, welcher ſol⸗
chen wiederum andern uͤberlaſſen. Weilen aber Tredenap mit

der Bezahlung nicht innen gehalten, ſo iſt der Wechſel⸗Brief

mit Proteſt zuruͤck geſendet, und dieſerhalben von Rudolfen van
den Velde wider Vedelern Klage angeſtellet worden, da denn zu
wiſſen verlanget wird, ob Beklagtem nach Inhalt des im Ober⸗
Gericht ertheilten Beſcheides zu erweiſen obliege, daß alsdann,
wenn Klaͤger den ſtreitigen Wechſel⸗Brief bey erſter Poſt nach

Amſſlerdam verſendet, die Zahlung erhalten werden koͤnnen, und

ob ihm nicht vielmehr wider ſolchen Beſcheid reſtitutio in inte-
grum oder ein anderes remedium zuſtehe: Nun gruͤndet ſich
obbeſagter Beſcheid ſonder Zweifel darinnen, daß Beklagter
ſelbſt nicht in Abrede iſt, wie um eben ſolche Zeit andere an
Peter Tredenappen ausgeſtellte Wechſel⸗Briefe gleichfalls we⸗

gen nicht erfolgter Bezahlung mit Proteſt zuruͤck gekommen, alſo zu
vermuthen iſt, daß es mit dem jetzt ſtreitigen Wechſel⸗Brief, wenn

ſolcher gleich zu rechter Zeit waͤre præſentiret worden, eben alſo wuͤrde
ergangen ſeyn; Weil aber in der Bremiſchen Wechſel Ordnung mit
ausdruͤcklichen Worten enthalten iſt, daß, wenn die Præſentation mit

erſter Poſt nicht geſchehen, der Traſſant von aller Anſprach befreyet,
und der Remittent wider ſelbigen einen Regreß zu nehmen keines we⸗
ges befugt ſeyn ſolle; folglich Klaͤger, da er ſolcher Verordnung nicht
nachgelebet, ſeinen Regreß ſchlechterdinges verlohren, oder wenig⸗

ſtens ſelbſt erweiſen muß, daß Peter Tredenap ſchon zu der Zeit,
da von Rechtswegen die Præſentation und Zahlung geſchehen ſol⸗
len, fallit geweſen, zu welchem Beweis denn dieſes nicht genug
iſt, daß einige Tage nachher andere Wechſel,Briefe mit Proteſt

zuruͤck

H.

uick
fenig
faye
ſchunig
Vbel
W Beſ
begen de
juclciret
(dern ,

rle

ujufan.

icehe⸗

8p. CNXXIV. CE IVREIVRANDO INVAIDO. 69

—

telporin zuruͤck gegangen, weil der Credit eines Kaufmannes ſich in Zeit von
5 em wenig Tagen ganzaͤndern und umſetzen kan; Dieſemnach mag Be⸗
Schilinn klagter mit dem Beweis daruͤber, daß die Zahlung bey geſchehener
Clogeeltn ſchleunigen Ueberſendung des Wechſel⸗Briefes erfolgt ſeyn wuͤrde,
ce nicht beladen werden, und ſtehet ihm wider den dieſerhalben gegebe⸗
dedenn in nen Beſcheid, welcher nicht ein ſchlechtes Interlocut iſt, ſondern
chſi⸗ wegen des darinnen erkannten Beweiſes der Haupt⸗Sache mit præ-
doſſen te judiciret, ſich des remedii reſtitutionis in integrum oder eines
N NnI andern zu bedienen, allerdings frey.
e . CO0OLI L A NIA.
I. Locus ſolutioni deſtinatus in cambio non ſemper pro lo-
df n co contractus debet haberi. Vide ſupra Specimen
MN TIrXIII. de Foro contractus, medit. 4.
fünmn uid 2. Exceptio non numeratæ pecuniæ, quæ cx jure Romano
lio in MN. deſcendit, ad negotia cambialia, quorum indoles ex inſti-
Girde, tutis gentium recentiorum pendet, non pertinet. Ber-
Pr geri Bbhilocalia pag. 134.044. ubi integra de hocargumen-
6 o Wddo diſſertatio exſtat. S
Pit in n 3. Literis cambialibus, in quibus forma legibus præſcri-
Cliczfals . Pta non fuit obſervata, recte objicitur exceptio non nu-
nnn, ſl. meratæ pecuniæ. Vide Jupra Specimen CXXXII. de
if 6 Contralctu cbirographario, med. 6.
Bkieſ/ Wen — -
niſenen SPECIMEN CXXXIV.
Onm MEDITATIONVM AD PANDECTAS
n AD LIB. XII. TT. I.
prn

eE TVREIVRANDO INVALDO.
cordomut I.
, e Jusjurandusn altus lege prohibitos neque de jure civili neque

1 i . canonico ido, Micit.
Gtne B II.
iie Una eſt exceptio, ſi in actu tali neque detrimentum zertii neque
AI boni publici ratio concurrit.

Actum

4

4

Ae

670 MEDITAT. AD PANDECT.
4 ctum lege prohibitum accedente jurejurando vali-

dum non effici, ipſa recta ratio dictitat. Jusjuran-
dum enim obligationem novam non ſinducit, ſed
ei, quæ adeſt jam, accedit tantum ac pondus aliquod ad-
dit. Itaque de veritate regulæ, quod jusjurandum actui
lege prohibito additum non valeat, olim nec dubitatum
quidem fuit. Inſeruerunt eam corpori juris Romani
ejusdem conditores. Vide I. 7. §. 16. de Pactis & I. 5. 9. I.
GC. de Legibus. Unicam ejus limitationem in J. 1. C. Si ad-
verſus venditionem reperio, in qua venditio prædii a mino-
re contra leges facta, ſed jurejurando firmata, retractari ve-
tatur. Regulam iſtam naturalem ſubvertere nec juris ca-
nonici auctores voluerunt unquam. Quin immo clare eam
in c. 12. in Kine X. de Foro competente ſtabiliverunt. Addi-
dere tamen limitationes paſſim. Sed eæ omnes, uti ex cap.
2. de Pactis in 6. patet, eo redeunt, ut ſervandum ſit jusju-
randum tunc, quum actus ſaltem in detrimentum ejus, qui

juravit, non in fraudem tertii nec in diſpendium ſalutis æter-
næ tendit. Tolerari potuiſſet hæc limitatio, fi intra can-

cellos ſuos coërcita fuiſſet. Sed extenderunt eam impro-
be pontifices, etque eos quoque actus jurejurando firmatos
valere voluerunt, quos tamen lex boni publici cauſa vetat.
Exemplum clarum eſt in ufuris illicitis, cap. 6. X. de Jureju-
