auch uͤber die Gewiſſens⸗Ruͤhrung interloquiret worden, wegen
einiger Puncte den Eyd abgeleget, wegen anderer ſolchen dem
Klaͤger zuruͤck geſchoben, welcher aber den ihm referirten Eyd ab⸗
zuſchwoͤren ſich nicht getrauet. Ungeachtet nun der zuerkannte Be⸗
weis und Gegen⸗Beweis gleichfalls noch nicht vollfuͤhret geweſen,
hat dennoch das judicium Daniel Rauhen in eine gerichtliche

Ehren⸗Erklaͤrung und Erſtattung der Unkoſten condemniret.

Welches Urtheil Beklagter, ſo viel die Ehren⸗Erklaͤrung betrift,
rechtskraͤftig werden laſſen, wegen der Unkoſten aber geleutert,
da denn der Herr, ob er dieſerhalben eine reformatoriam zu

Hoffen habe, zu wiſſen verlanget. Ob nun wohl ein Klaͤger/ der
Hh 3 uͤber

246 MEDITATL. AD PANDECT.

uͤber unterſchiedene facta klaget, einige aber davon nicht erweiſen
kann, zum wenigſten wegen ſelbiger fuͤr einem temerario litiga-
tore zu halten iſt, und alſo mit dem Beklagten, der nur in etli⸗
chen Klage⸗Puncten condemniret worden, in gleichmaͤßiger Ver⸗
wegenheit und delicto ſtehet, dannenhero, unterſchiedener DD.

Meynung nach, die Erſtattung der Unkoſten von ſelbigem nicht

begehren kann; Dennoch aber und dieweil die Rechte, den Ueber⸗

wundenen in die Unkoſten zu vertheilen, ſolche auch nicht leicht

ohne wichtige Urſach gegen einander aufzuheben, anbefehlen, hier⸗

naͤchſt ein Injuriant, wenn er auch nur einer einigen Injurie uͤber⸗

wieſen worden, dem Beleidigten zu Erſetzung aller Schaͤden und
Unkoſten ex delicto verbunden iſt, uͤberdem Klaͤger durch Con-

junction einiger unerweißlichen factorum keine neue und abſon⸗

derliche Unkoſten, welche nicht auch ſonſt haͤtten aufgewendet

werden muͤſſen, verurſachet; So hat geſtalten Sachen nach Da⸗

niel Rauhe ſich wegen der ihm zuerkannten Unkoſten eines andern
und beſſern Urthels nicht zu getroͤſten. Eadem Ctorum Helm-

ſtadienſium ſententia eſt. Appellaverat quis frivole a ſenten—

tia, in qua juſte condemnatus fuerat. Adhæſerat appella-
tioni adverſarius in capite minoris momenti, ſcilicet quod

ad legitimationem procuratoris. Utraque & appellatio &

adhæſio, excuſſis rite gravaminibus, rejiciebatur. Quam-
vis autem appellans, quod ad adhæfionem, ſuperior facéctus

eſſet, condemnatus tamen fuit ad reſtitutionem ſumtuum,
qui, niſi ipſe ſine cauſa appellaſſet, impenſi non fuiſſent:
Daß es, der eingewendeten Leuterung und von Klaͤgern geſchehe⸗

nen Adhæſion ungeachtet, bey dem am 1. Jul. 1717. eroͤfnetem

Urthel zu laſſen, Beklagte auch Klaͤgern alle durch die unternom⸗

mene Leuterung verurſachte Unkoſten, nach vorhergehender deren

Liquidation und richterlichen Ermaͤßigung, zu erſtatten ſchuldig.

—
eteſe
olig
r in ⸗
ger De⸗
dener .
gen nit
Denlieke
ſcht eht
glenrher⸗
ntieten
edrd
durch Cor.
Und ce
ſchetuct
nach
ts onden
run Elr.
lealentec⸗
en N

„. ca
ier dhl

Ppeltiol
Ur. .
enior ti
ſammtun
ol filts
1, (lti
¹½ 4
De unhnte
me hin

SP. LXXXVIII. DE IN TVST. IN TEM. LIT. INDVIL G. 247
Condemnatus ex jurejurando ſuppletorio adverſarii alb expenfa-
fum reſtitutione non eſt immunis.
R eum, quando ex præſtatione jurisjurandi ſuppletorii fer-
à& tur ſententia, nunquam in expenſas condemnandum
eſſe, tanquam regulam indubiam tradunt Alock tom. 2. con-

ll. 50. n. 78. ſd. Martini in Proceſſu tit. 36. §. 1. n. 89. &

alii ab his magno numero memorati. Auſus eſt contra-
dicere Faber in Codice lib. A. tit. I. def. I. defenſoremque in-
venit Bergerum in Electis Diſcept. for. p. 1017. cui & nos ad-
ſentimus. Nam profecto, quidquid dicant adverſarii, con-
demnatio talis non tam ex jurisjurandi præſtatione, quam
Potius ex præcedente probatione, quæ jurijurando locum
fecit, proficiſcitur. Quodſi ergo judex argumenta alla-
ta tanti ponderis eſſe animadvertit, ut ipſe fere perſuadea-
tur, ſed tamen ad dubium omne tollendum adhuc jusju-
randum ſuppletorium requirat, poſt ejus præſtationem
plene de juſtitia cauſæ & temeritate rei convicto quidni,
quum majus, ſcilicet in cauſa principali reum condemna-
re poſſit, minus etiam, nempe condemnationem in expen-
ſas ei permittamus? Certe Cti noſtri hoc facere non du-
bitant, atque ſic menſe Majo anni clo Io ccxvII. in caſu, quo
ſtuprata contra ſtupratorem ad ſatisfaciendum ſibi alendum-
que infantem egerat atque fortibus argumentis inſtructa ad
jusjurandum ſuppletorium admiſſa fuerat, reſponderunt:
Wir haben nicht umhin gekonnt, die Unkoſten bis zu Abſchwerung
des der Klaͤgerin nachgelaſſenen Eydes, weil ſodann die Erſtat⸗
tung der ſaͤmtlichen Expenſen auf Beklagten fallen moͤchte, gaus⸗
zuſeten V.I..
Temerarius actor, etſi reus prævio jurejurando purgatorio ab-
polvatur, tamen in expenſas damnandus eſt.
Equi-

MEDITAT. AD PANDECT.

248
Edidem videri poterat, actorem tunc, quum ipſe judex,
. ſuſpicionibus ab eo allatis motus, reo jusjurandum pur-
gationis impoſuit, pro temerario litigatore haberi non poſ-
ſe. Quare & Gribnerus in Principiis proceſſus judiciarii lib.
1. cap. 5. ſect. 2. §. 6. ceſſare ait damnationem in expenſas,
quoties lis prævio purgatorio deciditur. Verum enim vero
ſi & tunc circumſtantiæ adſunt, quæ actorem doli aut teme-
ritatis convincunt, non recedendum eſt a regula legis 79. pr.

de Judiciis. Memorabile exemplum ſuppeditabit reſponſum
ICtorum Helmſtadienſium menſe Auguſto anni clo Io ccxxI.

exaratum: Was die Proceß⸗Koſten betrift, ſo wiſſen wir zwar
wohl, daß dach der gemeinen Lehre alsdenn, wenn der Beklagte

ſich eydlich reiniget, die Unkoſten gegen einander pflegen aufgeho⸗

ben zu werden. Nachdem aber Beklagter wenig oder gar nicht
graviret iſt, und mit dem Reinigungs⸗Eyde, im Fall er ſich nicht

freywillig darzu erboten, ſehwerlich wuͤrde beleget worden ſeyn,

hingegen Klaͤgers temeritas litigandi, und daß er dieſen vergebe⸗
nen Proceß blos allein, um ſich bey Ehren zu erhalten, und die
Verſchweigung der 79. Stein Wolle gegen ſeinen Compagnon,
den Buͤrgermeiſter Rungen, zu entſchuldigen, angeſponnen, aus
den Actis klar hervor leuchtet, ja von ihm ſelbſt gegen den Waag⸗
meiſter laut No. 39. circa finem nicht undeutlich zugeſtanden wor⸗

den, folglich die in L. 79. pr. de Judic. auf die temerarios liti-

gatores geſetzte Strafe allhier billig ſtatt findet, einem Richter auch
von den vielen in fraudem illius æquiſſimæ legis 79. erſonnenen
limitationibus abzugehen gar wohl frey ſtehet; So iſt Klaͤger in

die ſͤmmtliche Proceß⸗Koſten mit allem Recht verdammet worden.

VII.

Condemnatio in expenſas recte fit, etſi altor eam in lIivello

non petierit.

Sunt

di

8.

el

P
Pet
in
en
Gui
Gin
ali
01
leſ⸗
cici
o

Unt
e
lo⸗

le

euder
umpor.
onpo,
jarii Nl
APenle,
ninn er
autten.
9
elponlim
XX.
W
der Berlen
en auſt⸗
ga i
luſthin
acben enn,

ſertage?

dE
Comnyn
ſontun 18
n den

efatdetge.

mmettldin
Neee
7 ere⸗
ſn⸗
Humnt nie

it iich

N

. .

Sp. LXXXVIII. DE INIVST. IN TEMER. LTT. IND. 242

Junt ex Doctoribus plurimi, qui judicis officium tam ar-
) Gis limitibus circumſcribunt, ut is, ſiquidem regulis
eorum ſe alligari patiatur, non homo, ne dum liber ſed
machina quædam futurus ſit. Inter cetera, quæ illi præœci-
piunt, & hoc eſt, ne ſumtus litis cuiquam, niſi qui eas
pPetierit, adjudicet. Ita poſt alios ſentire videtur Serykius
in Introduct. ad praxin cap. 7. §. 10. ubi minimum, ut con-
demnatio hæc juſte fiat, implorationem officii judicis re-

quirit. Eadem inter antiquos Bartoli opinio eſt. At re-

ctius judici etiam ſpecialiter non implorato permittunt
alii, damnare reum in expenſas. Hoc enim jam ipſo jure
officio ejus ineſt L. 3. C. de Fructibus & litium expenſis,
L. 79. de Judicii. Servatur hoc etiam in Camera Imperii,
teſte Mynſingero Centur. 4. Obſ. 55ÿ. ſervatur & in aliis ju-
diciis atque collegiis, quod vel mille exemplis „ ſiquidem
opus eſſet, confirmare facillimum nobis foret.

VIII.

Et advocatus fiſci, & fiſcus ipſe ol temerarium litigium in
ecevuywpenſas condemnatur.

Ticum & procuratores ejus, quantumvis temere litigan-
tes, plerique tamen ab expenſarum reſtitutione libe-
rant, atque per hoc viam eis aperiunt graſſandi contra in-
nocentes & vanis eos litibus vexandi. Sed nullum eis in
hoc capite privilegium jura indulgent. Rectius itaque
alii, advocatum fiſci & fiſcum ipſum in expenſas condemna-
ri poſſe, affirmant, illum quidem tunc, quum ſponte ſua
litem movit; hunc, quando procurator juſſu ſuperiorum
actionem vel accuſationem calumnioſam aut frivolam
intentavit. Verum cuncta, quæ dici hic poterant, oc-
vwupavimus jam in Specim. L. de cauſiz odii erge advocatos
Tom. II. ILi Aiſci

2 F e MEDITAT. AD PANDECT.

Eiſei eorumque fagititis meditat. 27. & plenius in Spec. El.
de Calumniatoribus medit. 7.
IX.
Pauperes ob temerarium litigium in expenſas quogque
condemnantur.
Pabperiuu ſæpe parci a judicibus & collegiis juridicis,
animadvertimus, ut, quamvis temere litigaſſe convicti

fint, in expenſas tamen non condemnentur. Quod pro-

fecto iniquum eſt, excitatque homunciones iſtos ad lites
audacter movendas. Quapropter juſtum eſt, & illos in
expenſas condemnari. Etſi tantum in ære non habent, cor-

pore pœnam luant. Convenit hoc Ordinationi Cameræ
Imperii P. I. tit. 41. §. 3. convenit & aliorum locorum ju-

ribus, quæ Martini in Proceſſu tit. 36. §. 1. n. 184. memo-
rat, qui etiam u. 185. ſententiam admodum notabilem cu-

riæ ſupremæ provincialis Lipſienſis habet.

Compenſatis licet per rem judicatam expenſis, is tamen, cujus
malitia poſtea emergit, adbuc in expenſas condemnari poteſt.

P diuturnam, quæ inter duos conſanguineos in judicio
agitata fuerat, litem, judex tandem reum abſolverat,

& expenſas compenſarat. Omiſſa ergo priore actione,

actor novam ex alia cauſa inſtituit, fateturque, eam, ex
qua primum egerat, cauſam falſam fuiſſe. Detrectat reus
reſponſionem, priusquam ſibi expenſæ prioris litis reſti-

tuantur. Opponit actor rem judicatam, urgetque inprimis
Legem 3. C. de Fructibus & litiui expenſis, quæ, ter-
minato transactoque negotio, omnem actionem ſuper
ſumtuum a judice non adjudicatorum petitione denegat,
. nefas-

ee. El.

e

uricich,
Cohhiti
nod pro.
A lies
Wn
lbent, A:
ni Contit
Norun
84. wment
Mtablen er

faſtuit, i
nui
oS in
8 abſolnen
Ore AMne
ge 1 ean, X

SP. LXXXVIII. DE. INJVST. IN TEMER. LTF. IND. 251

nefasque eſſe dicit, poſt abſolutum dimiſſumque judicium
litem alteram confurgere ex litis primæ materia. Motus his
rationibus judex actori expenſarum reſtitutionem remittit.
Leuterat reus, & acta ad ICtos Helmſtadienſes deferuntur,
qui menſe Auguſto anni cro 10 ccxXII. actorem in omnes,

etiam leuterationis, expenſas damnant. Ratio decidendi eſt

regula Legis 79. pr. de Judiciis, cui non obſtat res judicata.
Nam ſi dolus alterutrius litigantium manifeſte apparet, nec
transactio, nec res judicata attenditur, L. 19. C. de Trans-

aätionibus. Leuterationis quoque, etſi ab adverſario inter-

poſitæ, ſumtus merito ferebat hoc caſu leuteratus per ea,

quæ ſupra in medit. 2. dixi. Talis ergo lata fuit ſententia:

Daß Klaͤgerinn vor allen Dingen auch die fol. 33. und 24. liquidir-
te Unkoſten ſub Num. I. welche hiemit auf 39. Rthlt. 16. ggr.
gemaͤßiget werden, nicht weniger die, ſo durch gegenwaͤrtige Leute⸗
rung verurſachet worden, der Beklagten zu erſtatten ſchuldig ſey.
V. R. W. Talesque additæ rationes: Es hat Klaͤgerinn ehe⸗
mals einen Proceß gegen die Beklagte gefuͤhret und fuͤhren helfen,
deſſen Grund lediglich darinn beſtanden, daß das damalen ſtrei⸗
tige Haus nicht der Beklagten, ſondern ihr und ihrem Ge⸗

ſchwiſter gehoͤre. Die in ſolcher Sache geſprochene Urtheile ha⸗

ben die Beklagte in dem Beſitz deß ſtreitigen Hauſes geſchuͤtzet,
die Unkoſten ſtillſchweigend preteriret, und die Klaͤgerinn ad

pPetitorium verwieſen. Anſtatt aber dieſes anzuſtellen, fodert

Klaͤgerinn von der Beklagten anjetzo die Bezahlung eines Dar⸗

lehns von 1000 Rthlr. welches der Beklagten Vater bey ihr

aufgenommen, und das ehemalen in Streit geweſene Haus
damit bezahlet. Hieraus erhellet nun deutlich, daß Klaͤ⸗
gerinn in dem vorigen Proceß wider beſſeres Wiſſen und Ge⸗
wiſſen das Eigenthum des Hauſes der Beklagten abgeleug⸗
net. Es entſtehet alſo die Frage, ob ſie nicht, ehe ſich Beklagte
auf die neue Klage einlaͤſſet, derſelben die durch den vorigen
Ii 2 Proceßs

252 MEDILAT. AD PANDECT.
Proceß verurſachten Unkoſten bezahlen muͤſſe. Sie will ſich dazu

nicht verſtehen, unter dem Vorwand, daß die Unkoſten bereits

rechtskraͤftig uͤbergangen worden, und der Unkoſten halber kein
neuer Proceß verſtattet werden ſolle. Alldieweil aber die vorigen Ur⸗
thelsfaſſer, wenn ſie der Klaͤgerinn malam fidem, wie ſolcher nun⸗
mehr hervor ſcheinet, gewuſt haͤtten, dieſe in alle der Beklagten
vergebens verurſachte Unkoſten vertheilet haben wuͤrden, endlich der
letztere vor Klaͤgerinn ausgefallene Beſcheid ſie bey ſo offenbarem

Unrecht von den Leuterungs⸗Unkoſten nicht befreyen mag; So haben

wir, immaſſen in unſerm Urthel enthalten, billig erkannt.
XI.

NWec delatio jurisjurandi, nec jusjurandum calumniæ præſtitum

temerarium litigatorem liberat ab expenſis.

(ontudil ſententia temerariis litigatoribus facilem viam
pandit, qua damnationem in expenſas evitent. Ni-
hilo tamen minus eam plurimi ampleçctuntur. Atque Sca-
bini Hallenſes, ut nuper ex actis a regimine Sondershuſano
in cauſa Crahmer contra Garthoff huc miſſis animadverti,
communem illam vocant, & in pronunciando ſequuntur.
Aliter vero ſentiunt Cti Helmſtadienſes, firmis rationibus

ſubnixi, quemadmodum ex reſponſo ab illis menſe Octo-
bri anni ch 1o ccxx. in eadem cauſa exarato apparebit:

Beklagter ſuchet zu behaupten, er muͤſſe mit Erſtattung der
von fol 9. an verurſachten Unkoſten verſchonet werden, in Er⸗
wegung, daß 1¹) Klaͤger durch Abſchwoͤrung des ihm deferirten
Haupt⸗Eydes gleichſam Richter in ſeiner eigenen Sache gewor⸗
den, naͤchſtdem 2) er der Beklagte den Eyd vor Gefehrde
abzulegen, und dadurch ſuſpicionem calumniæ von ſich abzu⸗
lehnen bereit geweſen, dieſer Eyd auch wegen der von Klaͤgern

geſchehenen Remiſſion pro præſtito zu achten ſey, anbey
3) nicht

ſchde
en bauit
olberkin
Kigen ln
Ncher n

Bklagn

ndchde
fenborem
Sohlen
NN.

pjſim
.

Aclem win

ſent. N.

Nne de
tenhnlan
ſegbun
S Tatonhi
wenle.
o Anti
Gtnm

l⸗ Nr

SP. LXXXVIII. DE INTVST. IN TEMER. LFT. IND. 253

3) nicht zu leugnen, daß dieſe des Beklagten Meynung bey
unterſchiedenen in actis hin und wieder angezogenen Rechts⸗
Lehrern ſtarken Beyfall findet. Alldieweil aber die Anzahl
dererjenigen DD. welche das Wiederſpiel defendiren, gleich⸗
falls nicht geringe iſt, dieſe auch die analogiam juris und die
Billigkeit vor ſich haben, und die bekannte Rechts⸗Regul,
quòôd temerarius litigator damnandus ſit in expenſas, zum
Grunde ſetzen, und denn dieſe temeritas litigandi durch Dela-
tion des Haupt⸗Eydes nicht gehoben wird, als welche Dela-
tion bekannter maſſen von demjenigen, ſo nicht das geringſte
Argument vor ſich hat, ganz frivole geſchehen kan, ferner die
Abſchwoͤrung des Eydes vor Gefehrde zwar calumniam, jedoch
keines Weges temeritatem litigandi ablehnet, indem ſonſt an
den Orten, wo das jusjurandum calumniæ generale bey allen
Proceſſen gefodert wird, niemand zu Erſtattung der Unkoſten ange⸗
halten werden koͤnte; So iſt Beklagter die ſaͤmmtliche durch ſeine

Leuterung verurſachete Unkoſten zu bezahlen ſchuldig.

C OX O L P ANIA.

I. Victorem in expenſas condemnari, paradoxon videtur.
Fieri tamen poteſt & debet interdum. Qua de re de-
inde in peculiari Specimine copioſius agemus.

2 Iudex, qui temerarium litigatorem, etſi adverſarius id
petierit, in expenſas non condemnat, ipſe ad earum
reſtitutionem obligatur, L. 13. §. 6. L. 15. C. de
Jadiciis.
3. Artifex, cui ſumtus litis reſtituuntur, non ſolum im-
penſas itineris, ſportulas judici ſolutas & honorarium
advocato datum, ſed & operarum, quibus ipſe liti in-
tentus caruit, æſtimationem petere poteſt, ut recte
ſentit Berlich P. I. Concluſ. 78. n. 49.

Ii 3 SPE-

—

3–

24 MkDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN 1-X XXNXIX.

NMNMEDITATIONVM AD PANDECTIAAD

AD LIB. V. TIT. E.

CONDEMNATIONE VICTO-
RIS IN EXPENSAB8
4 PVBLICE DEFENSVM

BRANDANO FRIDFRIGCO BüTTNER,

LVNE BVRGENSI.
D. XVIII. MART. ANNI CIO 10 CCXIX.

I.
Condemnatio victoris in expenſas ad unicum caſum non eſt
. reſtringenda. J

mirabile, non abſurdum. Poſſe hoc ſalvis juſti-
tiæ regulis fieri, priſci jam JCti animadverte-.
runt, ſed rem non ſatis explicarunt. Baldus certe 4G

Vainl in expenſas damnari, paradoxum eſt &

T. 1I. C. de Petit. bered- unicum eſſe putavit caſum, quo

id liceret, ſcilicet, quum hereditatis poſſeſſor in principio
judicii interrogatus titulum poſſeſſionis ſuæ edere recuſa-

vit, deinde vero poſt litem diu agitatam edidit atque abſo-
lutus eſt. Cum Baldo ſentit Maranta in ſpeculo aureo P. 6.
membr. 7. n. 2. Quibus & nos calculum eatenus adjici-
mus, ut condemnationem tune pPermiſſam credamus. At
præter hunc caſum multos alios ſimiles dari perſuaſi ſumus,
idque mox uberius oſtendemus. .
— II.

S

10

TNIN.

n

gum A 1
ſalris
nimmncſen
ut e“
caſum I
rin mi
eete iel⸗
it un
o outi
tenus 1 4
AuNns
ele ſuon

i

1

SP. LXXXIN. DE CONDEMN. VICT. IN EXPENS. 255

—

II.
Is, cujus dolus vel eculpa actioni contra ſe fruſtra inſtituta cau-
ſam & occaſionem dedit, in expenſas damnatur.

III.
Keus, ex ſponſalibus elendeſtinis & nullis aut etiam imperfeltis
conventus, abſolvitur quidem, ſed ſæpe in penſas
damnatur.

ſed rationem inveſtigari oportet, propter quam victor
Seconra reguls receptas in expenſas damnetur. Equi-
dem variat hæc ſubinde pro circumſtantiarum diverſitate.
Plerumque tamen condemnatio hæc fit propterea, quod
dolus aut culpa victoris actioni fruſtra inſtitutæ cauſam
& occaſionem dedit. Exemplis rem illuſtrabimus., atituitur
ſæpe ex ſponſalibus clandeſtinis actio. Fatetur hæc ſubinde
reus, ſed objicit exceptionem nullitatis. Quid faciendum
hic judici? Si jus commune ſpectas, diſtinguenda ſunt cum
Brunnemanno in Jure eccleſiaſtico lib. 2. cap. 16. §. 21. ſpon-
ſalia, in quibus parentum conſenſus neglectus fuit, a ſpon-
ſalibus ſine teſtibus celebratis. IIla, etſi probari poſſint, nulla
ſunt, hæc, ſi modo de eis ex confelſione alterius, aut ex aliis
argumentis conſtat, obligant. Legibus tamen multorum lo-
corum & hæc ſponſalia nulla ſunt, veluti de Saxonia Carp-
zovius in Jurisprud. Conſiſt. lib. 2. def. 35. teſtatur, de Ducatu
vero Brunsvicenſi ex Ediéto matrimoniali, quod Cuelpherbyyti
2. Januar. anni clo 1o ccIv. promulgatum eſt, apparet. Non
Poteſt itaque non abſolvi reus hujusmodi actione pulſa-
tus. uia autem in eo, quod ſine parentum conſenſu
aut teſtibus ſe deſponſavit, contra leges ſine dubio pec-
cavit, atque actionem adverſus ſe excitavit, juſtiſſime in

expenſas damnabitur. Objicietur nobis forſan, æquale

tamen

256 MEDTTAT. AD PANDECT.

tamen alterius delictum eſſe, ac Propterea ſumtus ab utro-
que factos rectius compenfari. At miſellis mulierculis, a
quibus plerumque illæ actiones inſtituuntur, facilius venia
indulgetur &, quæ per ignorantiam juris peccarunt;, remit-
tuntur. Certe uſus fori pro hac ſententia eit, & exitant

multa reorum, a clandeſtinorum ſponſaliorum obligatione

abſolutorum, ſed in expenſas ſimul damnatorum, exempla,

quorum aliquot videbis in Carpzovii Jurisprud. Conſiſt. Iib. 3.
def. 38. & KRivini Enunciatis juris tit. 36. n. 2. Eadem eſt
ratio illius, qui verbis dubiis & ambiguis fidem matrimonii

non dedit quidem, ſed dare viſus eſt. Nam & hic, qui ex im-

perfeéctis hujusmodi ſponſalibus convenitur, abſolvi quidem,
at ſimul ob verſutiam, qua uſus eſt & facilem puellam, ut fibi
crederet, induxit, in expenſas damnari debet. Atque ſic
menſe Febr. clo 1o ccxix. JCti Helmſtadienſes reſponderunt.

IV.

Ctiam mulieres in caſu talium ſponſaliorum in expenſas
damnantur.

LDn fuit in præcedente medit. 3. reum ex ſponſalibus

clandeſtinmis & nullis aut etiam imperfectis conventum
abſolvi quidem, ſed ſæpe in expenſas damnari. Additum
fuit: miſellis mulierculis, quæ plerumque vana ſpe ab adoleſ-
centibus ineſcatæ has actiones inſtituunt, ſic ſuccurri. Puta-
mus tamen, adoleſcenti quoque a muliere callida inanibus
romiſſis decepto & ad agendum inducto ſumtus a muliere
reddi debere. Sic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe

Martio anni cro 19 ccxx. Wir haben Beklagte von der angeſtelle⸗

ten Ehe⸗Klage losgeſprochen, jedoch, da ſie dem Klaͤger wenigſtens
vergebene Hofnung gemacht, und ſich nicht, wie ſie gleich Anfangs
thun ſollen, recht deutlich erklaͤret, und mit nein herausgelaſſen,
vor billig gehalten, daß ſie dem Klaͤger die Proceß⸗Koſten erſtatte.
– V.

ac

r

dn
gio
Aite

rin

deben

Hien

l
Lere

Ve

—
b urro⸗
Ulis,1
1 Venli
Iel.
Texlkan
ligatoe
exenph
N S
Ademn ell
trimonii
Vicilen
um un
Atque
ongerni

en

(ONelmI
MIn
e 1il
curri hu
da inih
us 2hnli
enles in
Nrliſih
nnin
ihümfn
nigtic
e
Cien e D

SP. LXXXIX. DE CONDEMNAT. VICT. IN EXP. 257

V.
Qui per reſtitutionem in integrum ex gratia prineipis obtentam
. vincit, in expenſas damnatur.
Ocem quendam tribules ſui ob furtum commiſſum
„ & contractam per hoc infamiam ex collegio ejece-
rant. Ille quidem, ut reciperetur iterum, petierat diuque ſu-
Per hoc in judicio litigarat. Sed, quum nihil ſe proficere ani-
madverteret, meliore tandem conſilio Principem adit, famam
fibi reſtitui flagitat, atque, hoc obtento, litem continuat.
Cti Helmſtadienſes, quorum deciſioni cauſa menſe Octobri
anni clo 1o CCXII. commiſſa eſt, reſtituerunt quidem illum colle-
gio, ſed in expenſas tamen ſimul damnarunt. Nec potuerunt
aliter. Nam delicto ſuo liti cauſam dederat. Præterea gratia
Principis & reſtitutio per hanc impetrata aliis fraudi eſſe non
debet. Vide L. 12. C. de ſententiam paßis & reſtitutis.

Etiam, qui impetrata ob juſtam cauſam in integrum reſtitutione
2
vittoriam reportat, plerumque in expenſas damnatur.

VII.

Minor &o femina, ſi reſtituantur, in expenſas bohunt
damnari.

P quidem magis dubium videri poterat, ſed verum
1 juſtumque eſt, non aliter tamen, quam ſi ejus, qui
reſtituitur, culpa quædam, tametſi leviſſima, concurrat.
Hanc enim illi magis, qui eam commiſit, quam alteri no-
cere oportet. Exempla ſunt, quum quis peregre, nullo
rebus ſuis adminiſtrandis procuratore conſtituto, abiit,
vel quum procuratorem quidem, ſed negligentiorem, con-
ſtiruit, quum per ignorantiam, quæ adhibita exactiſſima
Tom. II. XKk DWD dili-

4

2588 MEDITAT. AD PANDECT.

diligentia vinci potuiſſet, læſus eſt, quum per alios ſe in erro-
rem trahi paſſus fuit, cetera. Equidem Læſehberus, qui ſolemni

diſputatione Victorem in expenſas condemnatum Erfordiæ anno-

ciO 19 CCvIII. propoſuit §. 16. in quo de reſtituto ad expenſas

damnato agit, unum ſaltem caſum memorat, nempe, quan-

do clientes & domini advocatorum & procuratorum negligen-
tia læſi reſtituuntur, additque, nec minori, nec mulieri, reſti-
tutione gaudentibus, expenſarum facile condemnationem
obtingere. Verum enim vero & minori, & feminæ, quum
ob ætatem vel ſexum reſtituuntur, ſæpe culpa aliqua impu-

tari poteſt, quæ condemnationem in expenſas ſine dubio mere-

fur. Fac enim, qui caſus in L. 9. §. 2. de Minoribus proponi-
tur, minori contra inficiationem per mendaçium factam ſub-

veniri. Nihil æquius erit, quam, ut expenſas, quibus cauſam

dedit reſtituat. Et ita ſœæpe Cti noſtri reſpondent, quod et-

iam fecerunt menſe Decembri anni clo lo ccxv. Dieweil unter

den Klaͤgern Perſonen begriffen ſeynd, denen unſtreitig das bene-
ficium reſtitutionis in integrum zuſtehet; ſo haben wir es ex ca-
pite reſtitutionis bey vorigem Urtheil gelaſſen, dabey aber Klaͤ⸗
gern die Erſtattung der ſaͤmmtlichen durch ſolche Reſtitution verur⸗
ſachten Unkoſten auferleget. Plura hac de re vide in Speciwine
LEVTII. de in integrum reſtitutionibus medit. 3.

„

Emphyteuta & vaſallus, alctione privatoria eonventi, etiam pro-
pter leves excuſationes a pœna caducitatis abſolvuntur, ſed
tamen in expenſas damnantur.

mphyteutæ ſæpe in ſolvendo, quem quotannis debent,

–canone moras nectunt, immemores graviſſimæ, qu&œ in

moroſos hos ſtatuta eſt, privationis pœnæ. Deinde vero,
quum actio, quam vocant, privatoria a domino contra illos
intelt⸗

geb⸗

Gdi
leg
mer
ſen

e
e
e
che
da
e
i
110

P
cat
Gh

r
ineno-
iſolemmi
icrann
eXpen
e,
nepliger
eri, relt⸗
dtionenn
e, Cuun
un imr.
dbiomnere⸗
6 Propon
AChan ſit
us cunn
quode
ewveiſune
Dis bene
AGeNN
Noder N
tutionht

n Herm

i, Vin ⸗

tur,

ns Eebe,
gel
ne,Ci

SP. LXXXIX DE CONDEMN. VIOTOR. IN Exp. 255

intentatur, excuſationes undique conquirunt, leves ſæpe &,
ſi rigorem juris ſpectes, vix admittendas. Sed admittuntur
tamen, quum ſecundum regulam, quam DD. ex . 12. §. 3.
de Liberali cauſa & L. 2. §. I. Ji quis in jus vocatus eliciunt,

fatua quoque cauſa a dolo excuſet, ſine dolo autem Pœnæ

graviores infligi nequeant. Igitur ſœæpiſſime moroſi iſti em-
pPhyteutæ abſolvuntur, reſtitutis tamen litis ſumtibus. Fre-
quentia ſunt ejus rei in foro exempla, ex quibus duo nunc-
memorabimus. Emphyteuta quidam eccleſiaſticus per qua-
tuor annos canonem non ſolverat, ac ideo actione privato-
ria conventus & condemnatus fuerat. Appellabat ergo ab
hac ſententia, & in gravaminibus calamitates maxime obten-
debat, quarum aliquot intra paucos annos perpeſſus erat,

& quibus ſe ad incitas fere redactum ajebat. Non deerant

quidem eccleſiæ, quæ reſponderet. At mitiorem tamen
elegerunt [Cti Helmſtadienſes viam, talemque conceperunt
menſe Nov. anni cho 1o ccCxV. ſententiam: Daß die Forma⸗
lien der eingewendeten Appellation richtig, der Materialien
halber auch aus den Acten ſo viel befindlich, wuͤrde Beklagter
die von anno 1704. her bis jetzo ruͤckſtaͤndige Paͤchte, nebſt allen
durch dieſen ganzen Proceß verurſachten Unkoſten, binnen 4. Wo⸗
chen abtragen, und darbey, daß er hinkuͤnftig mit ſolcher Pacht
richtig einhalten, auch, da er 2 Jahr hinter einander ſchuldig
verbliebe, das Gut ohne fernere Einrede raͤumen wolle, ange⸗
ſoben, ſo iſt er vor dieſes mahl von der angeſtellten Klage zu ent⸗
binden. Similem in modum reſponderunt menſe Julio an.
eo 1o ccxVI. Wuͤrde Beklagter die ruͤckſtaͤndige obrigkeitliche
und gutsherrliche Gefaͤlle ſofort baar entrichten, die durch dieſen
Proceß verurſachte Unkoſten, auf vorhergehender deren Liqui-
dation und richterlichen Ermaͤßigung, ohne Verzug erſtatten,

K k 2 auch

anbey ad protocollum angeloben, daß er in Zukunft keinen

260o NMEDITAT. AD PANDECT.

auch unnuͤtzen Bamm ohne Vorwiſſen des Guths⸗Herren ab⸗
hauen, die kuͤnftige onera und gut herrliche Præſtanda laͤng⸗
ſtens binnen 4. Wochen nach Ablauf des Termins abtragen, keine
neue Schuld auf ſich oder das Gut laden, und, im Fall er ſei⸗
nem Verſprechen in einem einigen Stuͤcke nicht nachkonmen
wuͤrde, daß Gut ohne allen Wieder ſpruch raͤumen wolle, ſo
iſt er vor dieſesmahl von der angeſtellten Klage zu entbinden.
Eadem ratio eſt vaſalli, qui ob non petitam juſto tempore
inveſtituram actione privatoria convenitur. Nam & is, fi
modo dolum abfuiſſe liquido oſtendat, tametfi eulpæ & ne-
gligentiæ expers non ſit, feudum quidem retinet per ea, quæ
Gailius lib. 2. Obſ. 48. n. 9. & Bergerus in Electis Diſe. Jor.
p. 1304. habent, & arg. 2. F. 52. F. 3. non obſtante 2. E. 55. pr.
ibi: ineuria vel negligentia; ſed in expenſas tamen damna-
tur. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Majo an. C1o 10 cCxvVI.
in caſu, quo vaſallus ad inveſtituram accipiendam a domi-

no vocatus ob auctam ſibi a Cæſare dignitatem ſolemnia
inveſtituræ priſtina mutari deſiderarat, & quum hoc dene-

—

garetur, inveſtituram accipere diu noluerat ac propterea—

a dione privatoria conventus erat, judicarunt: Wuͤrden
Beklagtens hohe Herren Principalen nach anderweit vorherge⸗
hender Ladung auf gewoͤhnliche Art erſcheinen, ihr bisheriges
Auſſenbleiben geziemend entſchuldigen, die durch dieſen ganzen
Proceß verurſachte Koſten und Gebuͤhren Klaͤgern erlegen, und
die Lehn mit Beybehaltung der vormahls gebraͤuchtichen Cu-
rialien empfangen, immaſſen ihnen bey Verluſt der Lehen⸗Guͤ⸗
ter nicht allein jetzo, ſondern auch in Zukunft bis zu Austrag
des wegen der Titulatur entſtandenen Streits, jedoch ſolcher
Titulatur und der dieſerhalb angefuͤhrten Litispendenz unbe⸗
ſchadet, zu thun oblieget, ſo wird ihnen das eiwa begangene
Verſehen erlaſſen, und ſeynd ſie von dieſer gegen ſie angeſtellten
Klage zu entbinden, und loßzuzaͤhlen. M

obt
liot

tan
bat

i

gi
tan
Cc⸗

Kich

s

er
daſe
lleg
dure

ſh

ihr
Dtion

eltin ce
da linn
in
6

Nchkorn⸗

Kole,
Gkinde
tempore
& F, l

Ne ne.

et e E *

Der

2, F.

en Ginnm.

510 CCN1.
lumzcun.
n Clemmi
Poc Cen-
ope
t! V
e vo iſt
bigtt
l 1
Klget
ittel
1 Dh
1 u
06

de

SP. LXXXIX. DE CONDENINAT. VICTOR. IN EXP. 261

Qui ex facto iicito convenitur, ſed præſeriptionem obtendit, ab-
ſolvitur quidem, ſimul tamen in expenſas damnatur.
C onveniebatur quis ex ſtupro a fiſci procuratore, nec fa-
cGtum negare poterat, ſed præſcriptionem quinquennii
obtendebat. Poſt longas inter actorem & reum alterca-

tiones & de admiſſione præſcriptionis diſputationes;, cauſa

tandem deciſioni JICtorum Helmſtadienſium committe-

batur. IIIi præſcriptioni locum dabant & ob eam reum

abſolvebant, ſimul tamen in expenſas damnabant. Et recte

quidem. Prerſcriptio éênim etſi pœnam tollit, delictum

tamen iſum non exſtinguit arg. Wovellæ 9. Sic ergo ju-
dicatum fuit menſe Novembri anni CIo Io CCXV. Daß zwar
Klaͤgers Suchen nicht ſtatt habe. Doch ſeynd Beklagte Klaͤ⸗
d Gebuͤhren ſamt den Urthels⸗ und Gerichts⸗Koſten zu be⸗
ahlen ſchuldig; ſubjectæque hæ rationes: Wir haben zwar
daſtr gehalten, daß die vorgeſchuͤzte Verjaͤhrung beyden Be⸗
klagten zu ſtatten kommen muͤſſe. Unterdeſſen, da Bklagte
durch ihr delictum zu Anſtellung gegenwaͤrtigen Proceſſes Ur⸗

ſach gegeben, ſo moͤgen ſie ſich der Erſtattung der Unkoſten nicht
entbrechen. Eodem modo ſuper actione injuriarum exce-

ptione Præſcriptionis eliſa pronunciandum foret.
In injuriarum actione hoc frequens eſt, quod abſolutus in
expenſas dammnetur.

L nns modo de actione injuriarum, illum, qui propfer
præſcriptionem oppoſitam ab ea abſolvitur, in expen-
ſas damnari. Sed ſunt præterea alii caſus, quibus itidem

abſolutus ad fumtus reſtituendos obligatur. Sæpe in in-

juriis verbalibus levioribus reus, omiſſa litis conteſtatione,
K k 3 ſtatinti,

262 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtatim, ſe optime de actore ſentire, declarat. Qua facta,
quanquam actor contradicat & puniri illum petat, abſolvi-

tur nihilominus, reſtitutis expenſis. Vide Bergeri Cecono-

miam juris p. 800. n. 9. ubi tamen ſubtile, quod inter de-
clarationem ab adtore acceptatam & non acceptatam facit,
diſcrimen nobis non probatur. Certe utrobique eadem
eſt ratio, ergo utrobique etiam reſtitutio ſumtuum locum
habebit. Sed plura hac de re alio tempore dicentur.
Nunc memorabimus exemplum ICtis Helmſtadienſibus
menſe Junio anni co o ccxv. oblatum. Femina injuriarum

propterea, quod dixiſſet, die Klaͤgere haͤtten Mithelfer oder

Heckemaͤnnergen, conventa declarationem honoris præmiſe-

rat, &, invitis actoribus, abſolvebatur, ſed adjecta conde-

mnatione in expenſas: Daß Klaͤgere mit der ihnen von der
Beklagten fol. 3. geſchehenen Erklaͤrung ſich zu begnuͤgen haben,
Beklagte aber die verurſachte Unkoſten, nach vorhergehender
deren Liquidation und richterlichen Ermaͤßigung zu erſtatten
ſchuldig ſey. Porro injuriarum actio ſæpe ob verba dubia
& facta ambigua inſtituitur. Tunc, quia de animo injurian-
di non ſatis conſtat, abſolvitur ſubinde reus, arg. L. 3. D.

& L. 5. C. de Injuriis, ſed tamen ob temerarium factum

vel verbum, quo litem excitavit, in expenſas damnatur.

Sic Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni clo lo CccxVII.

reſponderunt: Dieweil Beklagte, ſo viel das factum ſelbſt be⸗
trift, nicht unrecht gehandelt, ſondern es lediglich darinnen ver⸗
ſehen, daß ſie dem Hofmeiſter auf ſein Anfragen nicht ſo fort
gewiſſe Reiolution gegeben, und ihm erſtlich Abends um 7 Uhr
die Freyheit wegzufahren ertheilet, gleichwohl hierbey eben keinen
animum injuriandi gehabt, bey welcher Bewandniß Beklagte,
vor die doch in der Haupt⸗Sache das Urthel ausgefallen, durch
die ihnen nichts deſtoweniger auferlegte Erſtattung der Unko⸗
ſten ſattſam beſirafet worden ꝛr. Aliquando injuriarum actio

Pro-

Propte
flit.

Eills, e

ls,r
ſo tech

l0N
&Nαμ° eh
ſa:
nn ſ
hahnen
ong
iN die
un;
ige ug

WEne

Wnmn
hn
ee⸗
ulniny ſ

Pee
e⸗

ſrcden
e
ſhehe

noni

gri

3I

SP LXXXIY. DE CONDEMNAT. VIOTOR. IN ENpP. 2653

Ppropterea locum non habet, quod actor ipſe auctor rixæ
d. fuit. Vide Z. 52. §. I. ad L. Azuiliem. Abſolvitur ergo
n. reus, etiamſi in juriæ, quas contra intulit, atrociores longe
ge. illis, quas ipſe paſſus eſt, ſint, ob exceſſum tamen in expen-
ct, ſas recte damnatur, arg. 6. 12. X. de reſtitut. ſpoliat. Sic
Gemn reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio a. CIo 109 CCXII.
Ceutn Es erhellet aus der von beyden Partheyen angegebenen Zeugen,
. Ausſage und den uͤbrigen Actis deutlich, daß Klaͤgers Soͤhne,
bius innddem ſie ihres Vaters Befehl zuwieder das Pferd nicht aus⸗
gun ſſppoannen laſſen wollen, ſondern Beklagten mit Schimpf⸗Wor⸗
A ten angegriffen, auch nach ihm geworfen, ſich ſehr vergangen
ent. und die wahrhafte Urheber der nachgehends erfolgten Schlaͤgerey ge⸗ .
