On. weſen; da hingegen Beklagter ebenfalls mit Grunde der Warheit
, der nicht leugnen kan, daß er, da er den aͤlteſten Sohn dergeſtalt mit
aben „ dem Stocke geſchlagen und verfolget, den Juͤngſten aber vom Wa,
Nee gen ezogen und gepruͤgelt, einen groſſen Exceß begangen. Beh dieſen
ſoImn UrVſtaͤnden nun koͤnnen Klaͤgers Soͤhne, als auétores rixæ, die
udag. Abbitte nicht pretendiren. Die Erſtattung der Unkoſten betreffend,
Inn. ſo ſcheinet es zwar, als ob auch dieſe uͤber die Urheber der Schlaͤgerey .
31 gehen muͤſſe. Nachdem aber billig iſt, daß ſelbige wegen des von Be⸗
Aon klagtem begangenen exceſſus einige Satisfaction empfangen; So
Nte. haben wir Beklagtem die Unkoſten zu erſtatten auferleget. Alius
r. denique caſus eſt, quem Læſeherus de Eicore in epenſas con-
N ⸗ demnato §. 21. memorat, quum actio injuriarum morte rei
Nn H exſtinguitur. Tunc ſcilicet heredes abſolvuntur quidem,
ſed expenſas tamen reſtituere coguntur.
EGg AKens, Jui poſt inſtitutam actionein actori Jatisfacit, abſolvitur,
fee Jed in expenſas damnatur.
ꝗ NM DMrinorukn debitorum mos eſt, nihil ſolvere Prius, et- ”
liu ſi liquidiſſimum ſit debitum, quam in judicium fue-
rine

.

264 MEDTTAT. AD PANDECT. .

rint vocati. Tunc tandem, non exſpectata judicis ſenten-
tia, veniunt, &, quod debent, offerunt, hoc modo ſumtuum
reſfitutionem ſe effugituros rati. At falluntur. Quamvis
enim judicis officio conveniat eos abſolvere, ſecundum §. 2.
T. de perpet. & temp. act. ob moram tamen commiſſam in
expenſas ſunt damnandi.

XII.
Qui pacto ſe ad reſtituendas expenſas obligavit, eas, obtenta etiams
viétoria, ſolvere debet.
(QN expenſas ſe reſtituturum, ſimpliciter promiſit, ſim-
pliciter etiam, ſive vincat five vincatur, ad eas obliga-
tur. Exemplum habet Lynkerus in Reſolutionilbus Diſcepta-
tionum forenſ. Cent. I. n. 44. de mortifere vulnerato, qui
ut magiſtratus vulnerantem confeſtim perſequeretur, petie-
rat, ſumtusque pollicitus erat, man ſolle den Thaͤter verfolgen,
es koſte was es wolle, es ſolle alles bezahlet werden. Quum
itaque judex reum deprehendiſſet, peractaque inquiſitione,
morte mulctaſſet, ſumtus omnes ab heredibus vulnerati ex
vulnere interim mortui repetebat „qui illi quidem artic. 204.
Conſtit. eriminalis objiciebant, ſed ob defuncti promiſſio-
nem condemnabantur. Aliud exemplum in L. 102. de verb.
oblig. occurrit de venditore, qui emtori pro evictione ſpe-
cialiter caverat, ſe agniturum, ſi in lite mota ſumtus feciſſet.
Quo Ppacto id efficitur, ut venditor, qui alias ad ſumtus litis,
in qua emtor vicit, non obligatur, L. 18. C. de Evictionibus,
Struvius Ex. ad PF. 27. §. 18. tunc tamen eosdem emtori,
quamvis cum eo victoriam reportavit, reſtituere neceſſum
habeat.
XIII.
Aäctor, qui reum ad agendum concitavit, etſi abſolvatur, in
expenſas damnandus eſt.

Vaſal.

li,d

Uer:
it me
gen
lens fe
j
lum p
Dinum
Fherqv
D

lonia
lercdos
keris
Cinſb
er de
Eennati

UN K

glitſee
ele cle

ſehenen
s

mk
10 &
uuünt.
S e
r

brr
un
Rn
Re

P,
1.

tien

N.
Odligr.
ſoptr
0,
Pete.
ſolhen

Quum

Ction,

erat cA

tie. 20
Omiſi.
e vefk.
ſle ſpe.
ſeciſler.
tus lii

Gionilin,
emoi,

ecehn

ry NI

VllN

SP. LXXXIN. DE CONDEMN. VICT. IN EXP. 26 5

Walllus⸗ quidam nobilis agnatum habebat ſibi infenſiſſi-

mum, qui omnia, ut ipſi ægre faceret, conquirebat.
Inter alia agnatus hic ſacerdotem prædii feudalis advocat,
ait, majores ſuos, quum primum feudum adquiſierint, ju-
gera aliquot ſacerdotibus in perpetuum donaſſe, quæ Præ-

ſens feudi poſſeſſor inique detineat, cohortatur illum, ut

adito judice hæc jugera detentori extorqueat, ipſe opem
ſuam pollicetur. Nec mora; ſacerdos, ut eſt id genus ho-
minum in hujusmodi lites pronum, inſtituit actionem gra-
viterque urget. Quid fit? pendente judicio, moritur va-

ſallus ſine liberis, feudumque relinquit inimico ſuo, agnato

illi, de quo dixi. Tum hic mutat clypeos Danaumque in-
ſignia ſibi aptat, & facili negotio, inanem eſſe, quam ſa-
cerdos inſtituerat, actionem, oſtendit. Sacerdos 3 exploſis
ceteris rationibus ſuis, illud tandem opponit, reum ipſum
olim ſibi, ut ageret, auctorem fuiſſe & jusjurandum ei de-
ſuper defert. Equidem hoc factum ſufficere nobis ad con-
demnationem in cauſa ipſa viſum haud eſt. Quanquam e-
nim ſacerdos æquitatem & regulam illam Legis I. H. F. Quod
Yuisque juris, ut, quod ipſe quis in alterius perſona æquum
eſſe credidiſſet, id in ipſius quoque perſona valere Patiatur,
vehementer urgeret, apparebat tamen, reum non tam de

juſtitia cauſæ perſuaſum, quam odio erga agnatum indu-

ſtum ſacerdoti, ut ageret, conſilium dediſſe. In odium ve-
ro & æmulationem pœnam tam gravem jura non conſti-
tuunt. Igitur abſolvimus hominem, ſed ſimul in ſumtus
litis menſe Auguſto anni clo 1o ccxX. damnavimus: Weil Klaͤ⸗
ger anfuͤhret, daß Beklagter bey Lebzeiten ſeines Vetters, als

des vorigen Beſitzers von Carzenburg, den Klaͤger ſelbſt zu An⸗

ſtellung dieſes Proceſſes aufgemuntert; So haben wir zwar den
Beklagten von angeſtellter Klage losgezehlet, zugleich aber, wenn

er den ihm uͤber den erſten und zweyten Artickel fol. 146. defe-

7om. II. L 1 rirten

266 MkDITAT. AD PANDECII.„

rirten Eyd abꝛuſchwoͤren nicht vermoͤchte, alſo uͤberfuͤhret wuͤrde,
den Klaͤger ſelbſt zu Anſtellung dieſes vergeblichen Proce ſſes ange⸗

friſchet zu haben, in die Unkoſten vertheilet. .

XIV.
Sæpe inquiſiti abſolvuntur ſimul & in ex penſa?

damnantur.

Nucdae frequentius victores in expenſas damnantur,

da ſupereſſent. Sed animadvertimus, exhauſtum jam, quod
huic ſpecimini deſtinaveramus, chartæ ſpatium eſſe. Itaque
copioſius hæc in alio ſpecimine, quod de Expenſis crimina-
libus inſeribetur, exſequemur, atque in præſens aliquot ſal-
tem corollaria de hoc argumento adnectemus.

COROLL ARIA.

I1. Keus ab inquiſitione abſolutus, ſi nullum factum illicitum
appareat, per quod inquiſitioni cauſam dedit, abſolven-
dJus eſt, tametſi judex veroſimilibus argumentis, ut inqui-
reret, permotus fuit. Diſſentit Ludovici in der Einleitung
zum peinlichen Proceß cap. 12. §. 15. L
2. Articulus 61. Conſtitutionis crim. quo reus, exantlatis
zormentis, etſi inquifitioni cauſam dederit, ab expenſis
ubſolvi jubetur, durior videtur atque uſu fori non ſemper
ſervatur. Vide Ludovici ad eundem.
In Saxonia quidem reus, ad pœnam corporis afſictivam
dJamnatus, expenſas non reſtituit. Sed contrarium longe

22

quam in cauſis criminalibus. Qua de re plura dicen-

juſtius & æuius eſ, atque ideo extra Saxoniam merito
obtinet. Viſui⸗ Garpzovius Quæſt. crim. 138. . 7. ſqꝗq.

SPECI

Uee

GCem 30

en hu

n

lr an
IIIm

s ad

SP. XC. DE EXPENSIS CRIMINALIBVS. 267

N SPECIMEN XC.

uEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD L18. V. +T IT. I.

EXPENSIS CRIMINALIBVS

PVBLICE DEFENSVM

AB
ANDREA CHRISTOPHORO SCHNVER,

tur,
Cel.

Nd
nr GOSLARIENSI.
fk. DIE XVI. 8EPTEMBR. ANNI CIO 10 GCC XIX.
tſil. I.
Keuz, in inquiſitione innocens deprebenſus, ſi nibil ei impateri
boteſt, ſumtus judici non ſolvit.
iſſentit a nobis Ludovici in der Einleitung zum pein⸗
e. D lichen Proceß cap. 12. §. 15. putatque, inquiſitum,
HMZ quamvis abſolutum, ſi modo inquiſitio contra eum
ſetun ex juſta cauſa inſtituta fuit, ſumtus ferre oportere,
neque enim magiſtratui officium ſuum damnoſum eſſe de-
tloti bere. Sed hæc nos ratio parum movet. Luctuoſum per ſe
Ahenſt ſatis eſt innocenti, inquiſitionem, quæ ſemper maculam ali-
enh quam adſpergit, pertuliſſe. Iniquum vero foret, calamita-
tenm hanc damnatione in expenſas augere. Reétius ergo hoc
dign onus magiſtratui relinquitur arg. Conſtit. Carolinæ art. 61.
S Et quamvis id ei damnoſum quodammodo eſſe videatur, da-
Ni mnum hoc tamen emolumentis illis, quæ officio magiſtra-
tus adnexa ſunt, penſatur. Conſentit nobiſcum Bohbmerus,

Ludovici collega, de Expenſis criminalibus cap. 3. §. 12. &
judicem, etſi inquiſitionem ex Præcedente fama publica ſuſ-
LI Z ce-=
kC

„

25⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

ceperit, ad ſumtus ferendos obligat. Sententiam tamen

Ludovici collegia quædam juridica, forſan, ut magiſtratus

permulceant atque ab his frequentius conſulantur, amplectun-

tur. Sed Vitembergenſes atque Helmſtadienſes Cti nobis-
cum faciunt. Ex multis exemplis duo memoràbimus. Sic
nempe illi menſe Februario anni cio 1o cc XII. reſponderunt:

Daß wider den Inquiſiten Gottfried Scholtzen in Ermangelung

mehrern und ſtaͤrkern Verdachts weiter nichts fuͤrzunehmen, im⸗
maſſen er auch mit Bezahlung der Unkoſten zu verſchonen. Hi
vero menſe Decembri anni cio 1o ccXIV. Weil gegen Wil⸗
helm Luͤden ſonſt nichts, als des Inquiſiten Beſchuldigung vor⸗
handen, ſo haben wir denſelben von der angeſtellten Inquifition
und Bezahlung der Unkoſten entbunden.

II.
Is quoque, gqui præſtito jurerando purgationis ab inquiſitione
abſolutus eſt, ab expenſarum 1Ruutione liberatur.

M'es”“ de hoc caſu dubitari poterat, quum tanta adver-

ſus inquiſitum emergunt indicia, ut jurejurando ſeſe
ab illis purgare habeat neceſſe. ⸗Tunc magiſtratum inde-
mnem manere debere ſumtusque ei ab abſoluto reſtituen-
dos eſſe, affirmat Serykius in introductione ad bpraxin cap. 20.
§. 12. cui adſentit Schæbpfferus in Synopſi Juris privati lib. 12.
Zit. 2. n. 91. At nos ex iisdem, quas in præœcedente medi-
tatione memoravimus, rationibus hic quoque inquiſitum,
cui culpa nulla imputari poteſt, ab expenſis liberamus, &
conſentire nobiscum videmus plerosque, inter alios Carp-
zovium in Quæſt. Crim. 116. n. 77. & Bergerum in Oecono-
mia juris pag. 1099. . 16. Atque ſic reſponderunt [Cti
Vitembergenſes menſe Septembri anni c1o 1o dcxI. Wuͤrde
David Kyrſten ſein Angeben eydlich beſtaͤrken, ſo iſt Balthaſat
Fren⸗

Fen⸗
G
in/
Plertna
fvend
r tet
Ulk

ur t⸗

olin
e inp
leis i

l hHruz,
contr
1lg.
n. e

wocatum

Surheſe

in
3 An
Gunnna,
e D
intion
eni nndai
lent u⸗

ſtratus
ectun.
nobis.
e

erdt.

1 upe⸗
n,

tümen

h. H

W.
g ⸗
Cöbnin

ſtinnt

4 Adrer⸗

ntole
n e.
rekiuen⸗
9 ℳ,d
tin

te el .

ilium
Wus,
Cf.
ono⸗
i
Phrde
lter
Gn

ihn weiter nichts fuͤrzu

—

Sp. XG. DE ENxPENSIS CRIMINALIBVS. 269

Frenzel nach vorhergehender ſcharfen Verwarnung fuͤr der ſchwe⸗
ren Strafe des Meineydes, wozu auch ein Geiſtlicher zu gebrau⸗
chen, ſich vermittelſt Eydes zu reinigen, und, daß er von der ihm
anvertrauten Gerſte nichts entwendet, noch durch die Seinigen
entwenden laſſen, zu ſchweren ſchuldig. In welchem Fall wider
unehmen, immaſſen er auch mit Erſtattung
der Unkoſten zu verſchonen.
III.

Tunt tamen abſolutus ad expenſas ſolvendas recte damnatur,
Juum vulpa ei aliqua imputari poteſt.

Outradleir his nobis Thœnnikerus in Advocato bprudente

in Foro eriminali cap. 16. n. 18. q4. ubi eum, qui jure
abſolvitur, minime in expenſas condemnari poſſe, tametſi
vitæ improbitate perverſisque moribus ac geſtibus adeoque
indiciis ſufficientem cauſam inquiſitioni dederit, affirmat, at-
que Grunnemannum in Cent. 2. dec. 38. diſſentientem refellit,
ſed contra manifeſtam æquitatem & nullius momenti ratio-

nibus. Quare & Baæbmerus de Expenſis eriminalibus cap. 3.

§. 12. eum hæc, non quod vera crederet, ſed tanquam ad-
vocatum ſcripſiſſe, recte dicit.

j IV.
Iu expenſas recte damnatur, cujus vita male ante alcta zudicem
ad inquirendum movit.
idebimus aliquot exempla, quibus abſolutus ob factum

aliquod ſuum ad expenſas reſtituendas damnatus fuit.
Brunnemannus in Formula ordinationis eriminalis inquiſitoriæ,

quæ Proceſſui ejus inquiſitorio ſubjecta eſt, cap. II. tunc reum

reſtitutione expenſarum onerat, quum vitæ improbitate cau-
ſam inquiſitioni dedit. Quæ ſententia enim [Ctis Helmſta-

dienſibus placuit, qui menſe Aprili anni clo 1% CcCxV. fic re-

270

NMEDTTAT. AD PANDECT.

ſponderunt: Wir haben Inquiſiten in Ermangelung mehrern

und ſtaͤrkern Verdachts losgeſprochen. Nun gewinnet es zwar
das Anſehen, ob haͤtte ſelbiger aus eben dieſer Urſache auch mit
Erſtattung der Unkoſten verſchonet, und ſelbige entweder von Ge⸗
richtswegen uͤbertragen, oder dem Denuncianten auferleget wer⸗
den ſollen. Alldieweil aber den Gerichten dieſes onus alsdenn nicht
aufzubuͤrden iſt, wenn auf Seiten des Inquiſiten ein factum do-
loſum oder auch nur culpoſum vorhanden, welches zu Anſtellung
der Inquiſition mit Gelegenheit gegeben, dergleichen allhier aller⸗
dings befindlich, indem Heinrich Behrens in der Antwort auf die
Inquiſitional-Artickel, daß er ſchon zu zweyen mahlen einen

Diebſtahl begangen, bekennet, und dadurch ein ſtarkes indicium

wegen des jetzigen wider ſich erwecket, auch bey andern darzu ge⸗
kommenen Umſtaͤnden ſich die Inquiſition zugezogen, die vielleicht,
wenn man von ſeinem vorigen boͤſen Leben keine Nachricht ge⸗
habt unterblieben waͤre ꝛc.

V.

V, qui rem furtivam apud ſe requirentibus reſiſtit, in ſupicio-

nem furti venit, &, licet innocentia eJus deinde abpareat,
Jumtus tamen inquiſitionis ferre debet.

F'raun in civitate quadam factum erat, idque in mulieris
cujusdam ſuſpectæ ædibus perquirebatur. Repugnarat
Üla ab initio veſtigantibus, resque ſuas oſtendere diu detre-

Carat. Qua obſtinatione motus judex, quum res nonnullæ
quæ furto ablatæ fuerant, ſimiles apud eam reperiren- .

iis,
tur, inquiſitionem decreverat. Sed patebat deinde mulieris
innocentia, ipſaque ab inquiſitione liberabatur. De ſumti-

bus adhuc dubium ſupererat. Sed ICti Helmſtadienſes men-

ſe Aprili anni Cclo 10o CC XV. hos ſolvendos eſſe a rea judica-

runt.
qui furtum quærere volentem prohibet, in §. 4. I. de Obli-

gatio-

N

Etſi enim vetus illa actio furti prohibiti contra eum,

ori

Mnn,
ſdi
li n
Np
le
beſ
elnqn
ihr
den
(ohene

Per he
v ond⸗

ſle;

Afeüttn

ru
mio ber

oſten

lun gui
lliſton

lien

leſer,

uſan r

lende

i d

gler⸗
die
(
Gicum
N
ect.
eG

ſaiee. .
orect,

nulieris

at
gna

dett ·

Onmude
perien
lens
e ſuni.
ſſten.

1 ler 3

tn eum

N.

—

SP. XC. DE ENXPENSIS CRIMINALIBVS. 271

gationibus, quæ ex delicto ſublata ſit, reéte tamen obſervat

Manzius ad dJ. S. 4. n. 7. prohibentem illum ſuſpectum videri

& ſibi male conſcium. Ergo culpa ſua, quæ ipfi, non ju-
dici, nocere debet, in inquiſitionem incidit. Es wird Julia⸗
na Nehrings eines bey Dieterich Mangolden begangenen Dieb⸗
ſtahls beſchuldiget. Das ſtaͤrkſte indicium, ſo wider ſie vorhan⸗
den, beſtehet darinnen, daß Dieterich Mangolds Ehefrau den in
der Inquiſitin Hauſe gefundenen Zwirn vor den ihrigen erkennet,

auch ihr Vorgeben vermittelſt Eydes zu beſtaͤrken ſich erbietet.

Nachdem aber kaum zu vermuthen iſt, daß die Mangoldin ihren

verlohrnen Zwirn, da zumahl der bey Inquiſitin gefundene mit

ihrer Haſpel nicht eintrift, noch ſo eigentlich kennen und ſelbigen
von andern, der auf eben dieſe Art gemachet ſeyn kan, unterſchei⸗
den ſolte; So haben wir Bedenken getragen, dieſe Frau zu dem
offerirten Eyde zu laſſen, ſondern die Inquiſitin losgeſprochen.

Weil jedoch Juliana Nehrings den wider ſie vorhandenen Ver⸗

dacht durch die Verweigerung, den Zwirn heraus zu geben, nicht

wenig vermehret; So ſeynd wir, die Inquiſitin zu Erſtattung der
Unkoſten anzuhalten, bewogen worden.

VI.

KReus, gui ante inquiſitionem nihil illiciti fecit, ſed in ipſa in-
guiſitione variando, negando, titubando ſe ſuſpectum red-
didit, abſolvitur quidem, ſimul tamen ad ſumtus
ſolvendos damnatur.

I Bergena in Reſolut. Lauterb. p. 190: Illud, inquit, non

B₰ referre judicavit Ordo noſter, utrum facto culpabili reus
cauſam occaſionemque dederit inquiſitioni inechoandæ, an per-
agendæ, v. c. variatione aut mendacio in reſponſione admiſſit.
Recte. Inconſtantia quippe hujusmodi non leve indicium

eſt, judicemque ad continuandam, quam forte alias remi-

ſiſſe 2

222 MMEDTTAT. AD PANDECT.

uſlet, inquiſitionem movere ſolet, arg. L. 10. §. 5. Quæſt.
Sic ergo Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni cio 10 cC xV.
reſponderunt: Es gewinnet zwar das Anſehen, ob haͤtte Inqui-

ſit nicht allein von der Inquiſition, ſondern auch von Erſtattung

der Unkoſten losgezehlet werden ſollen. Alldieweil aber Hans Rie⸗
laͤnder dasjenige, was er wegen des Raubes und der Pfaͤndung
mit dem Foͤrſter und Wirth geſprochen, anfangs gelaͤugnet und

erſt nachgehends zugeſtanden, anderer Variationen und Contra-
dictionen bey geringeren Unſtaͤnden zu geſchweigen; So haben

wir dafuͤr gehalten, daß Inquiſit mit Recht in die Unkoſten ver⸗
dammet werden koͤnne. B
VII.
Qui rem furtivam ab bomine ineognito emit & propterea in in-
quiſitionem incidit, etſi deinde innocenttam ſaam oſtendat,
ſumtus tamen ferre neceſſum habet.

mere rem ab homine incognito, non vetitum quidem

prorſus, ſed tamen periculoſiſſimum eſt ſuſpectumque
emtorem de furto, ſi res emta furtiva ſit, facit, L. 2. C f.
C. de Furtis, Conſtit. Carol art. 38. Ergo iſtiusmodi emto-
ri culpa quædam imputatur, efficitque, ut, etſi deinde ab

inquiſitione abſolvatur, ad expenſas tamen ſolvendas oblige⸗

tur. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni cio 1ob CCXVIL
reſponderunt: Weil Inquiſitin Bruder, Heinrich Fadderjahr,
den fremden Kerl mit der Kuh zu ihnen gebracht, und, daß es eine
Mitgaft⸗Kuh ſey, atteſtiret, bey welcher Bewandniß denn ſie nicht
eben Urſach gehabt, in ihres ſo nahen Verwandten Zeugniß ein
Mißtrauen zu ſetzen, demnach, und wenn ja einige Leichtglaͤubigkeit
unnd Schuld darinnen, daß ſie nicht genauere Erkundigung einge⸗
zogen, uͤbrig bleibet, wenigſtens mala fides und der Verdacht,
ob

I.C
in
n,
egimn
Euli

vir h

pee
Pal

ch
heee

1

Lufe

N
1e

ſirt

a. Conf
bergenl

unacye
rhronn
Penſs e

(n Ge

Enfi

tge Ber

“
erhen
hg

ſflls
lſelte
ſitnn
ſen.
Nn.

—

leſ
CCN.
Ini.
tturg
1 Ni2
rang.
et AI. d
1Onttl.
hcher

el inn i

tenin, Z

n üten
dechunce
,2 bf
di emnt
leinde 4
1 Oblg⸗
cNM.
Pdri,
Ns E
unf /i

Ctpitit

ng iin⸗
Do

Neren

od haͤtte ſie ſelbſt den Diebſtahl verrichtet, hinwegfaͤllt; So haben

wir die Inquiſitin in Ermangelung ſtaͤrkeren Verdachts von fer⸗
nerer Inquifition befreyet, ſie aber doch deshalben, daß ſie ſich
durch ihre eigene Schuld und Leichtglaͤubigkeit die Inquiſition
zugezogen, in die Unkoſten vertheilet.

VIII.

Erantlata tortura reum, qui inquiſitioni cauſam & occaſionen
dedit, a reſtitutione expenſarum non liberat.

Non diffiteor, plerosque Ctos huic ſententiæ contradice-
re, ex quibus unicum memorabo Beyerum ad altt. 60.
61I. Conſtit. crim. ſic inquientem: Si reus in tortura nibil fa⸗
eatur, atque adeo indicia purget, ab expenſis, non modo in tor-
Zuram, ſed & in univerſam inquiſitionem factis, liberatur; id-
gue etiam ſervatur, licet vel maxime inquiſitus facta brobroſa,
e quibus judex indicium cepit, confeſſus aut eorum convictus

fuerit. Gui opinioni maximum pondus adjicere videtur arr.

6†. Conſtitutionis Carolinæ, quo permotum collegium Vitem-
bergenſe, cui olim adſedi, tortum ſemper ab expenſis libera-
vit. Quia tamen durum hoc & quodammodo iniquum eſſe
animadvertimus, in caſu, quo territio tantum facta erat, ali-
ter pronunciavimus. Ita quippe nomine collegii Vitember-
genſis menſe Junio anni cro 19 ccxi. reſpondi: Dieweil Jo⸗
hann George Nitſche, als er unſerm vorigen Urthel zu Folge dem
Scharfrichter vorgeſtellet worden, vor demſelben, daß er Orn. Ge⸗
orge Bernhard Andermuͤllern die angegebene Sachen nicht geſtoh⸗
len, erhalten; So hat es dabey ſein Bewenden, und iſt wider ihn
diesfalls ferner nichts fuͤrzunehmen, ſondern er von der wider ihn

angeſtellten Inquiſition zu abſolviren, nichts deſto weniger aber zu

Erſtattung der in dieſer Inquiſition verurſachten Unkoſten anzu⸗
halten. Deinde vero, re restius reputata, mutavi ſententiam,
Zom. II. Mm cre-

274 MEDIIAT. AD PANDECI. .

credidique, reum, penes quem culpa reſidet, exantlata licet
cortura ab inquiſitione abſolutum, ſumtus tamen ſolvere
debere. Iniquum quippe eſt, ut culpa illa, qua ſeſe in inqui-
fitionem præcipitavit, magiſtratui noceat. Nec cruciatus,
quos pertulit, miſericordiam merentur. Malum quippe,
quod ſenſit, quia culpa ſua ſenſit, nec ſenſiſſe quidem vide-

tur. Quod vero ad artieulum 61. quem maxime crepant

adverſarli, attinet, is parum nobis obſtat. Agit is de ac-
cuſationibus, non de inquiſitionibus, quæ ex officio ſuſci-
piuntur, & in quibus ratio plane diverſa adeſt. Deinde

magiſtratus ibi non ad ſumtus proceſſus, ſed ſaltem ad mer-

cedes carnifici & miniſtris ſolvendas, quæ exigua impenſa-
rum pars ſunt, obligatur, reliquum accuſator ferre jubetur.

FExinde vero non conſequitur, hoc etiam onus, ſi accuſa-

tor non adſit, judici imponendum eſſe. Itaque rectius a
communi illa, nec æquitati nec juri ſcripto conveniente,
opinione receſſerunt Serykius in Uſu moderno D. tit. de
Quæſtionibus F. 15. Bæbmer de Expenſis eriminalibus cap. 3.

§. 1I. & Ludovici ad art. 61. Conſtit. Carol. Quibus adſenſe-

runt etiam ICti Helmſtadienſes menſe Junio an. C1o 10 CCXIV.
Nachdem Inquiſit die ihm zuerkannte Marter, ohne etwas von
den ihm aufgebuͤrdeten Pferde⸗ Diebſtaͤhlen zu bekennen, uͤber⸗

ſtanden, und dadurch die wider ihn vorhanden geweſene Indicia

voͤllig abgelehnet, ſo gewinnet es das Anſehen, ob haͤtte er,

nach Anleitung der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung artic. 61.

nicht allein von der Inquifition, ſondern auch von den Unkoſten,
auſſer denenjenigen, ſo auf ſeine Atzung gegangen, losgeſprochen

und ſolche von der Obrigkeit uͤbertragen werden ſollen. Alldie⸗

weil aber der Inquiſit geſtehen muß, daß er bey Erkaufung der

Pferde von dem Saͤchſiſchen Lieutenant ſolche ſelbſt fuͤr geſtoh⸗
len geachtet, demnach, da er ſie doch gekaufet, wenigſtens eine
groſſe culpam begangen, und dadurch, wie auch durch ſeine
Sð Vvaria-

—

rutio
n Per
Uohrſe
ſbe
Nlyko
U ſoide
ſen H
ceß .

Peya

Sn
Pre⸗

Qubus

Cnoline

Mem 4

Urinem
ngile
ia i
MMae

em
lchen

Ulltat au
ſlerſe⸗
Aarat
ſen lofe
efnf
ſen

lnſe

lea

lcet
Wwere
i⸗
Atuis,
Pbe,
Ve.
tepant
Ge ar

ſaſci.

Meinde
Amer⸗
mhellr⸗
Pbei
uell⸗
relins
enieute,
r A
ta). 3.

Alerle .
.

tvos U
, “
lniiin
gatte Ei,
rtie. l 1
Untuſa
ſtoge
4

1 t

ſins i
uh

Talle

vVariationes, inſonderheit wegen der Anzahl der von ihm verkauf⸗

SP. XC. DE ENXPENSIS CRIMINALIBVS.

ten Pferde, zu dem Proceß und Anlegung der Marter Gelegenheit
und Urſach gegeben, in welchem Fall nicht ungewoͤhnlich, daß auch
die, ſo von der Inquiſition abſolviret werden, nichts deſtoweniger
die Unkoſten erſtatten muͤſſen; So haben wir Inquiſiten zwar von
der wider ihn angeſtellten Inquiſition entbunden, auch der gefaͤng⸗
lichen Haft erlaſſen, dennoch aber zu Erſtattung der auf dieſen
Proceß gegangenen Unkoſten angehalten.

Peaæna corporis affictiva a reſtitutione expenſarum non liberat.

GSerones contrarium conſtituerunt. Quorum ſingulare jus
præter rationem alia quoque judicia olim ſequuta ſunt.
uibus & majores noſtri, teſte Claſenio ad art. 204. Conſtit.

Carolinæ adſenſerunt. Agnoverunt tamen communem er-
rorem Ant. Mattbaei de Criminibus tit. 17. cap. 4. n. 2. 8*

Brunnemannus in Proc. inqu. cap. 9. §. 3. Et aliquot abhinc
annis ille corrigi cœptus. Teſtatur nempe Bergerus in Ceco-

nomia juris Pag. 1206, n. 14. JICtos Vitembergenſes menſe
Majo anni 1708. Senatui Hannoverano aliter reſpondiſſe.
Idem JCti Hallenſes, teſtibus Ludovici in der Einleitung zum

peinlichen Proceß cap. 12. §. 16. & Baæbmero de Expenſis crimi-
nalibus cap. 3. H. 2. fecerunt. Quos imitati ſunt [Cti Helm-
ſtadienſes, ut ex reſponſo menſe Aprili anni clo 1o cc xXvVI.
exarato apparet: Daß Inquiſit, Peter Olters, nach abgeſchwor⸗
nen Urpfeden mit Staupenſchlag und ewiger Landes⸗Verweiſung
zu beſtrafen, auch zu Erſtattung der auf den Proceß verwandten
Koſten anzuhalten ſey.
X.

Expenſæ ertminale, in coneurſu contra inquiſitum excitato col-

ocantzur eo loco, qui ſco ratione debitorum ex con-
trabtu competit.

M m 2 Mediam

MEDTFTAT. AD PANDECT.

276
Mdam hic inter Harprechtum & Bæbmerum ſententiam
amplectimur. IIIe in Reſp. 92. n. 403. ſq. & in Vol. nov.

Confil. 73. n. 23. expenſas criminales omnibus aliis creditori-
bus anteponit, & ad primam claſſem refert, in lege nulla in-

nixus, hic contra de Expenſis eriginalibus cap. 3. §. 14. fiſcum
quod ad illas jure communi privatorum uti jubet, atque ad-

eo ad quartam elaſſem remittit. Nobis medium placet. Fif-

cus ſcilicet cum reo per examen ad articulos, quod ipfa litis
conteſtatio eſt, qualſi contrahit arg. L. 3. S. LI. Peculio;
atque adeo confeſtim jus pignoris legalis conſequitur, L. 46.
§. 3. de Jure ſci, & creditoribus reliquis chirographariis nec
non privatam anteriorem aut publicam poſteriorem hypo-
thecam habentibus præfertur. Sic reſponderunt JCti Helm-

ſtadienſes menſe Auguſto anni c1o 1o ccxv: Daß Inquiſitin,

wenn man ſich ihrer Perſon, vermittelſt literarum requiſitoria-
lium, oder auf andere Weiſe bemaͤchtigen ſollte, 14. Tage lang
im Gefaͤngniß mit Waſſer und Brodt zu ſpeiſen. Hiernaͤchſt iſt
ihr ſaͤmmtliches Vermoͤgen oͤffentlich an den Meiſtbietenden zu

verkaufen, und ſeynd aus dem daraus geloͤſeten Gelde zuvorderſt

die durch ſie verurſachte Gerichts⸗Koſten, nachgehends die uͤbrige

Foderungen zu vergnuͤgen. Nec obſtant ſententiaæ noſtræ L. 17.
37. de Jure Eſci, quæ pœnas fiſco debitas omnibus credi-

toribus poſtponunt. In peœnis enim fiſci de mero lucro cer-
tantis deterior conditio eſſe debet, melior in expenſis, ratio-

ne quarum, niſi ſuum conſequatur, in damno hærebit.

Magiſtratus ſumtus criminales ex Oicio Jabtos a ſubjectis fibi non
repetit, nifi jus hoc conſuetudine diuturna introdultum ſit.

rolu V. in Conſtitutione ſua art. 154. magiſtratum, li⸗
quidem inquiſitus pauper ſit, ſumtus inquiſitionis de

Anl

Ptoge

Aadienſe

nucti
Uis one
Hen
ichts⸗

Inna

—
lam
non.
or.
in⸗
e.
lits
leb.
SNe
e
eln.
lliit,
Crtia⸗
lon
Fit
de N
dde
ilet
2Lel
10 el-
ratio⸗

SP. XC. DE EXPENSIS CRIMINALIBVS. 277

ſuo facere jubet. Juſte quidem. Incommodum enim hoc
fructibus illis, quos alias ex jurisdictione ſua percipit magi-
ſtratus, ſatis penſatur. Et quia ex fructibus his nihil cum
civibus & ſubjectis reliquis communicatur, contra æquita-
tem foret, poſcere, ut hi ad expenſas criminales quid con-
tribuant, L. 10. ℳ KReg. juris. Adde Bergerum in Ceconomia
Juris pag. 1204. ubi recte monet, conventione vel præſcri-
Pptione aliud induci poſſe. Et ſic reſponderunt Cti Helm-
ſtadienſes menſe Decembri anni cio 1ob ccxIV: Die auf dieſen

* Inquiſitions⸗Proceß gegangene Unkoſten werden, im Fall die in

actis angegebene Gewohnheit dergeſtalt eingefuͤhret iſt, von den
zum Hauſe Falkenberg gehoͤrigen Unterthanen, ſonſten aber von
Gerichts⸗wegen uͤbertragen. Vide ſupra Specum. LXXXITI. de
Jure litigandi ſumtibus publicis medit. 8.

COXOLLEANIA

Delator calumnioſus vel temerarius in proceſſu inquiſi-
torio ad reſtitutionem expenſarum recte condemnatur.
Vide Specimen noſtrum LVI. de Calumniatorilus me-
ditat. 5. =

Judex inquiſitum pauperem carceri incluſum in L. 9. C.
de Epiſc. aud. alere jubetur. Idem vero ad uxorem &
liberos ejus, quos reus alias opera ſua ſuſtentavit, pro-
ferendum non eſt, Mevius P. 3. Dec. 194.

„

Rei in expenſas damnati, ſi has ob paupertatem ſolvere

nequeat, pœna exaſperatur, arg. c. y. X. l Dolo
centumacia. .

823

—

π

–—

279 MEDITAT. AD EANDECL.

SPECIMEN XCI.

MEDIITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TIT. II.
DE

L E GIT I MA

PVBLICE DEFENSVM
₰

IOANNE HENRICO CHERVBIM,
STOLZENOVIENSI.

DIE XXIL. IVN. ANNI CI9 10 ecxxXI.
. .

I.

.

In oomputatione legitimæ tempus mortis non ſemper ſpectatur

II.

Datur etiam querela inoficioſæ venditionis.

Ctandum eſſe, dicunt communiter probantque ex L. 6.
C. de Inofic. teſtam. Sed fallit hæc regula aliquando.
uodſi enim defunctus, dum viveret, patrimonium ſuum
immodicis liberalitatibus exhauſit, non mortis, ſed alienatio-
num iſtarum inofficioſarum tempus ſpectari oportet, Movella
92. Igitur querelæ inofficioſæ donationis ſæpius in legibus
noſtris memorantur; at querela inofficioſæ venditionis nun-

. I ad in computatione legitimæ mortis tempus ſpe-

quam, quod ſciam. Æ quitas tamen ipſa hanc querelam ad
venditiones, quibus legitima liberorum aut parentum læſa
eſt, extendi jubet. Fac enim, patrem cuidam ex liberis præ-

dium in quo maxima bonorum ejus pars conſiſtit, viliſſimo
bretio

4

Mretio
(um,
Nal,1
1nprot
guo
0liktr,
tonis

Aeſt. I
inqua!
lolſi qr
1 easde
leno en

eulin de
Nn, Dl

len e⸗ egi
6 i

alt

Lautey,
G CKi
11C.

4 Ticher

nſhe

ih in le

ler o⸗
eu

h den

Corur:

pus

eexLs
uand
n ſuun

Aienetl.
M

legitu

Clin 4l
unleſi

eris lrc.
Vilimo

Nrein

SP. XCL. DE LEGITIMA. 275

pretio vendere, ſed læſionibus omnibus, etiam ultra dimi-
dium, expreſſe renunciare. Fac porro, ceteris liberis legiti:

mam, ſiquidem venditio illa ſubſiſtat, ſalvam non eſſe. Pote-

rit profecto emtor per querelam inofficioſi compelli, ut, re-
Putato vero rei venditæ pretio, legitima conſtituatur, atque
id, quod legitimæ deeſt, ſuppleatur. Nec ratio juris nobis

obſiſtit. Eadem enim æquitas, quæ querelam inofſhcioſæ do-

nationis introduxit, L. 2. in fin. C. Je inofie., donationibus, at.
dhe ad heredes ab inteſtato extendit, L. 3. C. eod. hic quoque

adeſt. Poterit quidem objici Lex 4. C. de contrabenda emtione;

in qua filio, qui ob donationem ſibi a parente factam inofi-

cioſi querelam a fratribus metuit, cautelæ inſtar Præcipitur,

ut easdem res donatas ſibi vendi præterea curet atque ob-
tento emtionis titulo querelam inofficioſi excludat. Hoc
enim de venditione, quæ juſto pretio fit, intelligendum eft.
Nam, niſi hoc ſupponamus, tenderet id conſilium in frau-
dem legitimæ, quam jura abhorrent. Accedit, quod ven-
ditio minore pretio a (Ciente facta eatenus, quatenus pre-
tinm rei non reſpondet, donatio eſt, L. 38. de contraß. emt
atque adeo querelæ inofficioſæ donationis ſubjacet. Vide

Lauterb. diß. de inoffcioſa donatione §. 24. Reſponderunt

ita ICti Vitembergenſes menſe Martio anni c1o 10 cc xI:
Hat C. V. v. E. in ſeinem letzten Willen verordnet, daß ſeine

Toͤchter ein mehrers nicht, als ihre legitimam, von ſeiner Ver⸗

laſſenſchaft an Erbe bekommen ſollen, und nach bereits verfer⸗
tigten letzten Willen ſein Gut Troßien, welches alle Stunden
uͤber 40000. fl. werth, an den einen Sohn vor 30000. fl. verkau⸗
ſet, auch ihm dabey, daß er die Kauf⸗Gelder allererſt binnen
Jahr und Tag nach des Teſtatoris Tode in die Erbſchaft wer⸗
ſen moͤge, nachgelaſſen; Wannenhero ihr, ob nicht das Erb⸗Gut
Troßien nicht nach dem geſetzten geringen Kauf⸗Prerio, ſondern
nach dem rechten Werth conferiret werden muͤſſe, da willer ver⸗
fanget.

R

langet. Ob nun gleich einem jeden bey ſeinen Lebzeiten mit ſeinem

Vermoͤgen nach Belieben zu ſchalten und zu walten, und ſeine Guͤ⸗
ter auch zu verſchenken, frey ſtehet; Dieweil aber dennoch die
Verkaufung des Erb⸗Gutes Troßien, in ſo weit ſolche unter dem
wahrhaften Werth geſcheyen, eigentlich vor eine ( ſchenkung zu
halten iſt, die Schenkungen hingegen, wodurch die Kinder in ih⸗
rer legitima verkuͤrzet ſeynd, tanquam inoficioſæ gar wol gefoch⸗
ten und umgeſtoſſen werden moͤgen; So ſeynd die Toͤchter, daß

der Sohn das Erb⸗Gut Troßien nach dem rechten Werth in die

vaͤterliche Erbſchaft mit einwerfe, und ihnen daraus die legitimam
ausantworte, zu fodern wohl berechtiget. Similiter Cti Helm-
ſtadienſes menſe Martio anni cIo lo CccCxVIII. nomine ſenatus
Clausthalienſis judicarunt: Es muß Beklagter von der vaͤterli⸗

chen Erbſchaft, wohin auch der wahrhafte Werth des Hauſes,

welches vor allen Dingen durch verſtaͤndige Leute zu taxiren iſt/
gehoͤret, den neunten Theil, nebſt den von des Vaters Tode an
daraus erhobenen Nutzungen, einem jeden Klaͤger ausantworten;

additis his decidendi rationibus: Hiernaͤchſt faͤllt wegen des an

Beklagten verkauften Hauſes Zweifel vor. Nun iſt zwar die von
Klaͤgern angegebene Verkuͤrzung uͤber die Helfte noch nicht bey⸗

gebracht. Weil aber dieſelbe ſich hauptſaͤchlich uͤber die Leſion

der legitimæ beſchweren, und denn ein jedweder Contract, er habe
Namen wie er wolle, in ſo weit er der legitime zu nahe tritt, un⸗
guͤltig iſt; So muß bey der Computation der legitimæ nothwen⸗
dig der wahrhafte Werth des ſtreitigen Hauſes angeſehen werden.

III.
Jus naturæ legitimam ignorat.
etus Ctorum doctrina eſt, legitimam liberis paren-

tibusque ex jure naturæ, ſaltem, ut Lauterbachius in
Com-

Cnpr⸗
teriälte
t)
fuodeta
Cllhir.
tbus 1
ii xe
Ulture!

fionern

Ucui le⸗

eſlaria:

lta ſen

quem ſe
i ij
Uüicne,

Eppleto

Lelt. 4

Eco jur

Ule legn
leſtam.

et
Vuntur,

eros P
Mrare ve
d 1
Vare Pro
Iberela

is men
ieben
in Dad

tic

lon,

—
ſeinten
1

D
1,Dof
i
tnng
Heln.
ſenaros
,boteli
Houſei/
en it
Tde n
nlteet;
dee
de n
ſchtte
LEZloÿ

,Ahat

e
tbſcege

Nwed

in u.

C.

ch eH

SP. NXCI. DE LEGTTIMA. 221

Compendio juris tit. de Inofzcioſo teſtam. p. 109. Iloquitur, ma-

terialiter, deberi. Quæ ſententia in Wovella I. præfat. §. 2.
cap. I. de Zeſtamentis in 6. aliisque quamplurimis legibus

fundata eſt, & olim Electorem Saxoniæ movit, ut in P. 3.

Conſtit. 12. ſtatuta & conſuetudines, quibus legitima paren-
tibus tollitur, damnaret & abrogaret. Poſtquam vero
ICti accuratius philoſophari cœperunt, animadvertere, jus
naturæ liberam cuilibet de rebus ſuis in caſum mortis diſpo-
fitionem dare, nec neceſſitate eum ad certum quidquam
alicui legandum adſtringere, ſed præcipere tantum, ut ne-
ceſſaria alimenta liberis parentibusque egentibus relinquantur.

Ita ſentit Grotius de Jure belli ac pacis lib. 2. cab. 7. §. 4.

