quot annos in militiam aufugiſſe, nec de reditu ejus ſpem eſſe.
Tum reus, omiſſa probatione, ad jusjurandum redibat, ſeque
nunc præſtare id paratum eſſe, ajebat. Contradicebat actor &α—
probationis deſertionem objiciebat, poſt quam regrefſus ad
jJusjurandum non patet ſecundum ea, quæ habet Bergerus in
Elect. diſc. for. pag. 613. At ICti Vitembergenſes, re bene conſi-
derata, ſuſpicati ſunt, reum probationes ſaltem tergiverſandi
litisque ſufflaminandæ cauſa obtuliſſe. Veroſimile quippe erat,
ſciviſſe illum abſentiam teſtis, atque eum tamen nominaſſe.
Igitur jusjurandum calumniæ ab eo menſe Nov. anni clo 1o
ccix. exegerunt: Wuͤrde Beklagter, immaſſen ihm zu thun
oblieget, ſich eydlich reinigen, und daß er bey Uebergebung der Be⸗
weis⸗Artickel von Carl Friedrich Arnolds Abweſenheit nichts ge⸗
wuſt, ſchwoͤren, ſo hat er ſich an der angemaßten Gewiſſens⸗Ver⸗

tretunz, und folgendlich an dem ihm zuerkannten Eyde nicht ver⸗
ſaͤumet/

ſcum
her de
105, 4
ignom
Wri
efur
liche
reſtitue
151. 16
ler dey
demmint
Mrins
Neceſſari

Ahubent

nemincie

dex, 1

Pero

rec
Vabo ſa

(lam v

CAlumn!
Gum ca
nbet /,

Meurrit
ejure
16)
MAn in

.

ocurat

epru
ec mo
elt, &

Vemdri⸗

Sp. CXI. DE IVREIVRANDO CALVMNIE 719

1Sbe ſaͤumet, ſondern wird zu dieſem letzteren annoch billig gelaſſen, fer⸗
cnede ner darauf zu beſchehen „was recht iſt. Animadverto autem, mul-

tos, a quibus jusjurandum calumniæ extra ordinem exigitur,
ignominioſum hoc fibi credere & modis omnibus declinare.
Novi advocatum celebrem & doctum, qui, quum judex ei

mih iusjurandum calumniæ minitaretur, tanquam de injuria ſibi
e ie facta querebatur, &, ut ſibi ſatisfieret ac exiſtimatio quaſi læſa
. reſtitueretur, poſcebar. Non ignoro quidem, calumniatores
oln in L. 16. C. ex qusbus cauſis infamia infamia notari. Sed hæc

lex de veris calumniatoribus, qui aliis falſa crimina per freau-

dem intendunt, L. I. §. I. Ad F. C. Turpill. L. 233. pf. de Verb.

tsitet ſignif. agit. In jurejurando autem calumniæ vox calumniæ
lfen gud latius accipitur, ut tergiverſationes omnes, dilationes non
n thend⸗ neceſſarias & ſtrategemata, quæ in juſta lite nonnunquam
ndne adhibentur, comprehendat. In hujusmodi calumniæ ſuſpicio-
niht nem incidere, eamque jurejurando amoliri, famoſum non eſt-
n DAN VII.
Judex, ubi expedire hoc videt, jusjurandum calumniæ o perſonis,
Silrtr. quæ ab eo alias immunes ſunt, exigere poteſt.
ritl;k Perionas a jurejurando calumniæ immunes alii operoſiſſime
Punetele recenſent, ut, id nunc a me fieri, neceſſe non ſit. Obſer-
zmemet vabo ſaltem, poteſtatem judicis hic quoque ampliorem eſſe,
Elyenel⸗ gquam ulge creditur. Si animadvertat, iſtiusmodi perſonam
ber ſene calumniolſe in lite verſari, neglecto ejus privilegio, jusjuran-
n Ar dum calumniæ ab ea exigere poteſt. Exemplum memorabile
nli 4 habet Horn. in Conſult. Reſp. & Sent. claſſe 12. ſent. 40. n. 3.
n Succurrit mihi nunc aliud. Advocatos & prochrateres fiſci
kenec à jurejurando calumniæ liberant plerique arg. Rec. Imp. de
egel . anno 1654. §. 43. & l. 5. §. 13. de His, qucæ ut indignis. Id quod
deent etiam in Camera Imperii ita ſervatur, teſte Mynſingero Cent.
n , I1. Ohſ. 74. Nuper tamen curia provincialis Wolffenbuttelenfis
2 nin . procuratori fiſci, inſtitutam contra deceſſorem ipſius actionem .
,. 1 ſuſcepturus judicium oppoſita exceptione nondum commu-
in nicatorum documentorum & libelli diutiſſime protraxerat,
n iet nec monitus deſiſtere volebat, jusjurandum calumniæ minata
tl. niſe eſt, & quum ille hoc indigne ferret, ita porro menſe No-
gbiſtte vembri anni clo 19 CcxXII. decrevit: Daß man bey Androhung

Ge
de ee S
Des

720 MEDIT. AD PAND. SP. CXL. DE IVRETVR. CAlI.

des Juramenti calumniæ verhuͤten wollen, damit Klaͤger den Rech⸗
ten zuwider bey jedweder Veraͤnderung des Cammer⸗Procura-
toris nicht mit koſtbarer Abſchreibung der Acten beſchweret, durch
ſolche ungegruͤndete Foderungen von Forſetzung des Proceſſes ab⸗
geſchrecket, noch die Sache unter dergleichen nichtigen Vorwaͤn⸗
den aufgehalten werden moͤchte. Iterum tamen, quod in præ. P.

cedente meditatione dixi, moneo, comminationem iſtam pro-
curatori huic, viro ceteroquin cordato & ſolerti, ignomi-
nioſam non fuiſſe.

Ejis pro
. COXOLLANRIA. ſiis
con
1. Jusjurandum calumniæ Germani veteres eeteræque ad ſeptentrionem po-
ſitæ gentes ſæpe adhibuerunt, potiſſimum vero id ab accuſatoribus exe- Neceſlari
gerunt. Vide Spec. Sax. lib. 3. art. 88. Add. du Fre ſne Gloſſarium me- eut⸗
diæ & infimæ latinit, voce: Aaſuorem- eed. Tel ei ve
2, Patroni & parentes a jurejurando calumniæ immunes ſunt. Videtur con. Conoco
tradicere Ulpianus, qui in l. 34. J. 4. de Jurejurando hoc jusjurandum prob
neque patrono neque parenti remitti dicit. Reſpondet Mevius in Cöllegg. conje
Argent. rit, de Jurejurando J. 16. n. 2. remitti idem hic eſſe, quod re. lſ lapla
ferri aut iterum deferri. At in hac ſignificatiohe reinitti jusjurandum Vel 11
nullibi dicitur. Remittere jusjurandum in jure noſtro ſemper eſt, ju. zon
risjurandi gratiam facere, L. 6. L 37. de Jurejurando. Exemplum con- .
trarium non reperitur. Miror itaque, Lynckerum in Analectir ad ru- ſ
vii Jus feud. c. II. aph. 3. n. 5. Meiero adſentire. Provocat quidem Em
Lynckerus in Emendat. ad h. l. pag. 69. ad I. 3. J. 2. de Sellionatu, dicit- blenin
. que, in ea vocem remittere ſimili ſenſu uſurpari. Sed nemo hoc dicet, heus
3 qui legem hane ſaltem per tranſennam inſpicit. Ibi remittere in ali- ð?/ð
quo relegationem vel ab ordine morionem, eſt, eam ponam in aliquo Ahu,
ſtatuere, exequi, nova etiam & inuſitata figniſicatione, ſed, quæ ad ex- Menmenir
plicationem legis 34. J. 4. de Jurejurando trahi nullo modo poteſt. Re- rence
ctius ergo faciunt, qui codieem Florentinum hic deſerunt & aliorum ma-
nuſeriptorum, in quibus: æqne patrono arque parentibus ; legitur, fidem
ſequuntur; Cujacius, Obrechtus, Duarenus & alii nominti ab Hillige- kei
ro ad Donellum lib. 24. cap. 21. de Jurejurando cap. I13. li. D. einent
S. Jusjurandum ealumniæ temerarium litigatorem a reſtitutione expenſarum Id
non liberat, quemadmodum ſupra in Specimine LXXXVIII ae lijuſta in “ erun

temerarios litigatores indulgentia, med. II. oſtendi. Quin imme, re re- Nden
ctius corfiderata; jusjurandum calumniæ ne quidem a doli & ealumniæ . anert
Pœna, ſi talis animus deinde manifeſto appareat, liberat, ut recte ſen- Kmi
tit Hilliger ad Donellum lib. 24. cap. 3. lit. F. dn

INDEX Nn.

NN

—
Ne⸗
Droenr.
let, NaO
eſes i⸗
Gervt⸗
din t
iftimn.
i, ignm

entrienende
lſtonbinen⸗
GlſoriurEr.

, Videm en
e inejurume
lerin H
cele, lol te⸗
i uinrman
lener el ſ
Lemmplumat
gleckig d
dvett liten
elitinnC
leno Hoe e
emnittett „4
enan in Ale
el,ne le⸗
odo Poreſl
Etlonmnet
Nehfun,n
ianicb h
3,
ne ee ilt
IAi//H
ino,le
N16 alnnnè
utirin

W

—

Vt lapſu temporis longioris.

INDEXNX RERUM.

A.
Ahbſens.
E'* vita probari non debet.
392
Ahſentis mors.
Ejus probatio difficilis. 316

Vtilis ad ſiſtendam inquiſitionem

contra delinquentem inſtitutam.

317
Necefſaria, fi quis de cæde ejus ac=
. euſetur. 318
Vel ei velit ſuccedereè. 2319

Quomodo probetur vid. Mortis
prob. colligitur aliquando ex
conjecturis. 331
336

Vel ſi literis provocatus, non re-

ſponderit. 331
Ex eo tempore contigiſſe non præ-
ſumitur, quo abeſſe cœpit. 337
Abſentis bona proximus conſangui-
neus adminiſtrat. 338

Academici conf. Studioſi.

Reconveniri poſſunt in judicio non
accademico. 586

Academiei.

Retinent forum domicilii in patria.
133
Si ſtudiorum cauſa abfſint, citatio
eorum parentibus poteſt inſi-

nuari. ibid.
Reconveniri in foro oppidane pof
ſunt. 134
Tom. Il.

In Cancellarſis & judiciis Aulicis
conveniri nequeunt, ſed Prin-
cipi ſaltem, tanquam Epiſeopo.
ſubſunt. tibid.

Acla.

Eorum transmiſſio adimit Judici oe-
caſionem nocendi. 2

Permitti ſolet a Prineipibus in pro⸗
priis cauſis. 34

Adctio.
Communi dividundo in ea reus ra-
tieones edere debet. 556

Confefforia in ea probare debet,
qui dominium allegat. 449

Sufficit tamen qualiscunque demon-
ſtratio. 450
Num ea agat, qui jus altius tollen-
di, ædes ſibi ad ſerit. 460
Criminalis & Civilis licet connexæ
pofſunt ſeparari. 578
Familiæ erciſcundæ quis in ea ſit
actor.

510
Finium regundorum eſt judicium
petitorium. 502
Except. poſſeſſionis non impeditur.

Vno libello contra plures inſt tui

poteſt. 510
Interrogatoria. 566
Negatoria quibus competat? 452
Cui ineumbat probatio? 45⁵3

Eam inſtitnens, adverſarium eo ipſo

pofſidere non fatetux, 460
Noxalis ejus cauſa. 493
VXVy 7 De

I N D E X

KERVM.

De Paſtu & Pauperie in effectu con-

veniunt. 4³2

Præparatoria quando in foro rei ñi-

tæ inſtituatur. 573

Privatoria ob non ſolutum canonem
inſtituta, canone accepto remit-

titur. 396
De ſervo corrupto Parentibus ob li
beros corruptos datur. 519

Vbi locum habeat? ib. 596
Datur adhuce hodie in duplum. 597
Actio Tutelæ contraria in loco admi-

niſtrationis inſtituitur. 90
All 07.
Ei competit electio, ſi reus duplex
forum habeat. 132

Qui reo ſumtus litis ſuppedirat, a
ſatisdatione pro reconventione
eſt immunis. 214

–

Temerarius in expenſas condemna-
tur, etſi reus prævio Jureju-
rando purgatorio abſolutus fit.

. 247
Reum ad agendum concitans expen-
ſas refundit. . 264

Actuarii.

Principales in judicio perſonæ ſunt.

53
Quos eorum loco Romani adhibue-
rint. 54
Proceſſus, ſine iis geſtus, nullus eſt.
16
An in actibus voluntariæ Jurisdictio-
nis neceſſarii.

Ex quibus caufſis recuſari poſſint. 61

An quis in ea cauſa actuarius eſſe
Poſſit, in qua advocatus fuit. 66

55. 56

An actuarius debeat eſſe notarius.
ibid.
An poſſit pro lubitu Domini dimitti.
62

Adſeſſor unfe. Wabini.

In collegio ſuo non debet efſfe ad-
vocatus. 51
An filius ejus collegii, cujus pater
eſt præſes, poſſit eſſe afſſeſſor

52

Adverſarius.

Obligatus ad ſumtus litis ſuggeren-
dos. vid. Litis ſumt.

Etſi alibi domicilium habeat, puni-

tur tamen ob injurias ab eo ju-
dice, coram quo litigavit. 22

An ei majus in criminali, quam ci-
vili cauſa debeatur honorarium.
205⁵5

Advocatus.

Advocatus actoris & rei etiam in ju-
diciis duplicibus cauſam agere

nequit. 521
Adulter.
Huic prohatio mortis conjugis abſen-
tis mitigat poœnam. 38
Affirmatio.

Non eſt, ſi quis dicat, adverſarium
injuſte, vi, clam poſſidere. 457

Agrimenſio.

Ad eam utraque pars citanda. 503

Si utraque abſit, in ea non proce-
ditur. ibid.

Cu⸗
ide
ln6

A pro⸗

in

Aüfunt
Mi mec

Lorum

Vudm!

An habe
Auditor
in
u
Auditor
lep⸗

brn
Ulgere p
dicio

dum ve
tract

—
Re men
nini dace

0

d,

Nclin.

et ene eH

cljus et
eſle ii
1
1.
i fübgene
unt,,
hen, I,
riar t ed ⸗
liger. 11
li, qum
t onoranun.
1.

.

eetan in
cAuiun Agelt

1.

⸗

.
t, ieiiß⸗

oNjug

1

RE RV M.

ceat? 472
Auctor rixæ.

A provocato modum excedente reſti-

tutionem damni petit. 485
— imo hoc caſu a poenna eſt immu-
nis. — 486
Auditores.

Alii ſunt generales alii legionarii. 104
Alii medii inter utrumque genus

105
Eorum officium. 104
Vtrum judices an vero actuarii ſint.
. 105
An habeant jus ſuffragii. 106

Auditores in cauſis arduis actuarii,
in cauſis levioribus juſtitiarii
ſunt. ibid.

Auditor legionarius eum ſaltem, qui

legioni præeſt, ſuperiorem agno-
ſcit. . 107

B.

Brunſvicenſes Duces.

Eligere poffunt, in quo Imperii ju-

dicio conveniri velint? 132
Cambium.
uam varii in eo interveniant con-
tractus?

IND EXNX
Alimenta. Ad contractus litterales referendum
e eſt. 657
uando adverſarius ea teneatur ſub- Cambii vox ad obligationem cambia-
miniſtrare 209 lem neceflaria. 659
Apanagiati. Quando in eo mora committatur?
Vide Principes. . ðêD 660
In cambio aliquando genus monetæ
* Apei. 2 exprimendum. . 662
An, & quomodo eas pignorare li- Cambium pro lubitu cedi poteſt. 664

Vſuræ in cambio ex mora debentur.

660
Poſſeſſio mobilium ab executione
cambiali non liberat. 662

Creditores cambiales quintam inter
chirographarios claffem tenent.

666
Cambii præſentatione tempeſtive non
facta, petit regreffus contra

traſſantem. ibid.
Quis in cambio locus contractus ſit?
667

Cambio imperfecto objici poteſt ex-

ceptio N. N. P. vid./Ex cep ti0
N. N. P. ibid.
Canon.
Non augetur aucto fundo emphyten-
tico. 400⁰
Cautelæ.
Cautela Socini quænam? 298
In fraudem legis inventa, uſu fori
tamen recepta. ibid.

Diverſimode poteſt adhiberi. 299

Legitimas contra parentum teſtamen-
ta querelas non excludit. 301

Cenſitica bona.
In iis cefſat jus expellendi 382
Vyy y 2 Cen-

IND EXNX RERV M.

Cenſita ob moram in ſolvendo non
punitur. ibid.
In dubio bonum cenſitieum potius,
quam feudale præſumitur. 386

Cenſita melior eſt emphyteuta. 391

Ceſſio.

Nunquam deteriorem reddere debet

pPerſonam debitoris. 143

Citatio.
Vna ad fines inſpiciendos ſuffieit.
504
Civilis cauſa.
Quando ea criminalem ad ſe trahat.
vid, Continentia caufæ.

Civitas.
Ejus jus adquirere ibi quis tenetur,
ubi domicilium eonſtituit, 72

An DD. & aliæ honoratiores per-
„ſonæ ab hac neceſſitate ſint im-
munes? ibid.
An per domicilium conſtituatur ci-
vitatis jus?
An civium libertas ex patria diſce-
dendi poſſit conſtring? 151

Queæſtionis dictæ exempla varia.

. 153
Civitatis incola communi paſcuo uti-
tur. 449
Quomodo obligetur? 638
Ex debito civitatis ſingula membra
conveniri nequeunt. 641

Debitum a maxima civitatis parte
contractum, non conſentientes

non obligat. 6423
Verſio in rem civitatis quomodo
Probanda!? 646

—
Varii caſus civitatis ære alieno ob-
ſtrictæ exponuntur. 65S
Cbirographum.
In quo cauſa debendi omiſfa, valet.
651
Executive tamen tunc agi nequi.
ibid.
A debitore tantum ſubſeriptum,
probat. 654
Licet non ſit ſigillatum ibid.

Quomodo repeti poſſit, ſi ſpe futu⸗

ræ numerationis datum. 187

Clerici.
Vigde Mini ſt ri.
Munere privati forum retinent. 144

Exemtio eorum a foro ſeculari ju-

ris humani eſt. 12⁰
In antiqua Eccleſia civili Magiſtra-
tui paruere. ibid.

Quod alicubi hodie obtinet. ibid.

Quid in inquiſitione contra eos ju-
ris. 122²
Pœna eorum, qui clericos in fore
civili conveniunt, inter prote-
ſtantes ceeflat. 127

Pro emolumentis muneris fſui liti=
gantes, ſumtus ex ærario ec-
cleſiaſtico accipiunt. 225
Si nomine Eccleſiæ temere litigant,
de ſuis ſumtus refundant. 226

Pro eccleſia, cujus ærarium inane,
litigaturus, per modum denun-
ciationis procedit. 227

Quan⸗

Quane

Temer,
“

ſai te
ſu
4 crec
(o01
Coheres
ia
ac
Coheres
Gire
Coheres,
ced
m
Coheres
Pre
Lytranen
cuj
Pro

Der
Cohered.

riamn
vend

Cojus om
reenn
Alnd ſi
rima

Co caſu
dilce
ſeitn

1

=

l
ilu,wie.
S
4gi negt
l
blarnn,
ſe fr.
Ggam. N

ri.
Fũ,.
etinent. A
o Leuci jr
1

vii Meite.
unnt en
1

.
ig in kH
inter Pron

geris li 1
a aub,⸗
n. 5
wmere lthn,
ſnin. 141
rmiun i
n dann
nod

(

4

=

INDEX RERVM.

uando parochianos ſuos cogere
poſſit ad ſumtus litis dandos?
228

Cognatio.

Temerarium litigatorem ab expen-⸗
ſis non præſtat immunem. 243

Coheres.
Vide Heres.
Vni res mobiles integre tradi poſ-
ſunt. 512
A creditore hereditario pro parte
conventus quid faciat? 513

Coheres, qui portionem heredita-
riam jam accepit, ſeparata

actione fructus petit. 514
Coheres unus ſubhaſtationem impe-
dire nequit. . 517

Coheres, hereditatem adminiſtrans,
cœconomiam per menſem con-
tinuat. 519
Coheres in prædio hereditario quis
præferatur? 528
Extraneus coheres coheredem, a
cujus majoribus prædium eſt
profectum, plus licitando ſu-
perat. ibid.
Coheredes coheredi rem heredita-
riam addicentes, jus in illam
vendunt. 533

Collegium.

Cujus omnia membra ſuſpecta ſunt-
recuſari poteſt. 6

Aliud ſi in quædam ſaltem vel plu-

rima membra cadat ſuſpicio.
ibid.
uo caſu membra ſuſpecta debent
diſcedere, cum cauſa cogno-

Collegium in lite præſidis non eſt
ſuſpectum. ibid.
Collegü male judicantis ſinguli af-
ſeſſores læſo obligantur, 58

Commiſſarii.

Gratiam principis plerumque aucen.

pantur.
Menagii de iis judicium illuſtratum
hiſtoria Montacuti. 16
Attamen non temere poflunt recu-
ſari. 10
uod fieri poteſt ob inimicitiam &
æmulationem. ibid.
Cujus utriusque illuſtria exempla.
II. I2
Commiſſarius non poteſt dari, re-
cuſatione remota. 12
Commiſſariis, quos princeps in pro-
pria cauſa conſtituit, exceptio
ineompetentiæ non obſtat. 40

Commodans.

Sumtum a commodatorio & bene-
ficiario petat, ubi ob henefi⸗
cium alteri præſtitum in litem

incidit. 239
Communio.
Quando in ea prohibens non ſit au-
diendus? 546. 549
Communionem neganti probatio in-
cumbit. 5559
Communi in re quod ædificatur
commune fit. 55
LyVY Yy 2 Cui

IN D E X RERV M.

Cui adminiſtratio communium rerum,
pendente lite, concredenda? 552

Communio dirimi a conſorte ſine

cauſa nequit. . 555
Vnde exiſtimatio communium præ-
diorum deſumenda? 556
Quid juris circa ea? 559
Compaſcua.
Singuli conſortes pro numero agro-
rum pecora alunt. 441
Jus plura alendi ſibi arroganti ineum-
bit probatio. ibid.
Mutuam ſervitutem requirunt. 447
Condictio:
Ex L. ult. C. de aleator. hodie ad-
huc locum habet. 605

Ex L. 32. de Reb. Cred. convenit
cum actione utili de in rem ver-

ſo. 635
Ex mutuo ad proceffum executivum

pertinet. 637

Conjux.

Ad ſecundas nuptias adſpirans mor-
tem abſentis conjugis probat.

Conſiſtorium.
Perſonas ſeculares ſine ſubſidio ceitare
poteſt. 127
Vt theologi eis aſfideant, neceſſe non
eſt. ibid.
Jus conſiſtorii pertinet ad Jura ma-
jeſtatis. 115
Non competit apanagiatis. 116

Poteſt ſeparari a majeſtate & quoque
ab inferioribus magiſtratibus
adquiri. 118

Jura conſiſtorii, quæ Principes Im.
perii anno 1624. non exercue-

runt, nec hodie cxercere poſ-

ſunt. 119
In conſiſtoriis ſervatur procefſus ſum-
marius. 121

Non tamen in omnibus cauſis. ibid.

Jura conſiſtorii habens, communem
eccleſiarum utilitatem propriis,

fingularum vero commodum
ærarii ſumtibus promovet. 124

Confſules vid. Magiſtratus.

Pro juribus officii ſui litigantes ſum-
tus ex ærario publico depro-
munt. 229

Continentia cauſaru n.

Facit ſæpe, ut criminalis & eivilis

cauſa coram eodem judice expe
diatur. 92
In ea non tam reſpiciendum eſt, quæ
cauſa prior, ſed quæ potior ſit,
& alteram gravitate ſua ad ſe

trahat. ibid.
Ex hoc capite civilis ſæpe cauſa cri-
minalem ad ſe trahit. 16
Dividens eas, in expenſas condemna-
tmr. 575
Contractus.

Ejus ſolemnia e jure loci, quo ini-
tus eſt, dijudicanda ſunt. 78

Contumax.
Etiam is eſt, qui citatus comparet
quidem, ſed litis ſumtus non
ſolvit. . 199

Con-

—

Contt
1

6
nunde
dn

Qband

(teciton
bi⸗

Vei

Qui ea
ſtit

Gen

Culpe ley
ſed

Culpe
tem

Rutione
A m
(hrator
cum
1 conſime

Cirtor i

Curttor
expec
tum
CNrator 3
ſuper⸗
duine

Gebet

—
fnepelr.
on eNee.
ertene
19
Neellus dr.
lal

ciuſs. Ad

cotmcmunen.

em Ploßi
commoen
olnoyet Il

Gnnh.

ägemmitn
wblieo cen⸗
1

rul

Rlis & eni⸗

abircg.

1
otr el
e tor 15
16
ate ln d
id

Ae caula
n. 1
nucncenn
R

4.

ada i.

IN D EX

RE RV M.

Contumax hoc caſu quomodo pu-
niendus. 199
Creditorum concurſus.

Quando in foro domicilii inſtituen-
dus. 670

Quando in fore rei ſitæ? 71
Creditor.
Creditor, cui ad provocationem de-
bitoris principalis ſilentium im-

poſitum eſt, fidejufſorem con-
venire nequit. 186
Culpa.

Qui ea cauſam actionis contra ſe in-
ſtitutæ dedit, in expenſas con-
demnatur. 1 255

Culpa levis in feudo non privatione
ſed pœna extraord. punitur.

393
Culpæ an ſit accenſenda imperitia ar-

tem non profitentis. 488

Curator.
Ratione officii juſte litigans, ſumtus

a minore accipit. 239

Curator bonorum abſentis in quo
cum herede conveniat? ibid.

Is conſirmandus a magiſtratu. ibid.

Curator abſentis cautionem præſtat.
. . 340
Curator bonorum abſentis nequit
expedire, quæ ſpeciale manda-
tum requirunt. 341

Curator abſentis ſemel conſtitutus

ſupervenientes tamen conſan-
guineos pares gradu admittere
debet. 342

Damnum.
Si plures id dederunt, unus in ſo-
lidum conveniri poteſt. 484
Ad damnum dandum alios conci-
tans principaliter conveniri pot-

eſt. 490⁰
. Decreta.
Interimiſtiez quando tolli poſſint.
e 219
. Delator.

Calumnioſus in proceffu inquiſitorio
in expenſas recte condemna-
tur. 277
Delictum.
Ex delicto alterius quilibet naturali-
ter obligatur, qui prohibere
potuit. 495
Jure civili certæ ſaltem perſonæ. ibid.
Extraneus, qui probando ad delictum
concurrit, obligatur. ibid.
Delicti ab altero commiſſi ratihabitio
eos tantum obligat, qui lucrum

inde ſperant. 501
In delictis ſervorum juffus domini
non præſumitur. ibid.
Detralctionis.
Jus antiquæ viceſimæ ſimilis. 533
Diffamatio.
Quid ad eam ſufficiat? 179
An injuria requiratur? 280⁰

Ex L- Diffamari inſtitui poteſt pro-
vocatio, licet injuria non pra-
ceſfſerit. 179

1

Documenta.

Hereditariorum cuſtodia, 530

Quam

INDEX

RERV M. 4

Quam mortuo herede, heres ejus

accipie. ibid.
Dolus.
Non præſumitur, ſed probandus eſt.
8

Qui eo cauſam dedit actionis contra
ſe inſtitutæ in expenſas con-
demnatur. 255
Contra eum, qui dolo deſiit poffi-
dere, dominus in infinitum in
litem jurare poteſt. 361

Domicilii forum.
Vnde controverſiæ cirea illud diju-
dicandæ? 2=ð 67

An decennium ad ejus conſtitutio-

nem ſufficist? iibid.
uo quis res ſuas transtulit, eo &
. domicilium transtulifſſe præ ſu-

mitur. ibid.
Quando concurſus creditorum in eo
ſit inſtituendus? 70

Actio realis hie poteſt inſtituti, li-
cet reus ad forum rei ſitæ pro-

vocet, 74
Dominium.
Per teſtes generaliter deponentes
non probatur. 353
Dominus.
Cogi nequit, ut ſervum, qui aufu-
git, ſiſtat. 500
Cogi poteſt, ut latitantem, ſi hoc
ſciat, indicet. ibid
E.
Eccleſia.
Eceleſiaſticæ eaniæ recenſentur, 121
Summgrie tractantur- ibid,

Feeleſiaſtieorum bonorum rationes
reddendæ conſiſtorio. 126

Emphyteuta.
Actione privatoria conventus, pro⸗
pter leves excuſationes a pœna
caducitatis abſolvitur, ſed tamen
in expenſas damnatur. 258

— deteriorationes cum melioratio-
nibus compenſat. 389

— ad contrahendum in ſcriptis ne-
quit compelli. 390
— cogitur tamen ad antapochas de
canone ſoluto. ibid.
— ob dolum vel eulpam feudo

privatur. 343
In eo eaſus fortuiti remiſſionem non

operantur. ibid,.

Iidem caſus emphyteutam canonem
non ſolventem a eaducitatis

pœna liberant. ibid.

— partem canonis ſolvens nequit
expelli. 397
= ſufficit particularis oblatio. 398
— eo expulſo, dominus creditori-
bus ſuo conſenſu munitis, em-
Phyteuſin relinquit. 4¹⁸
— prineipis Sundum deſerere ne-
quit. 49
— expulſus ob non ſolutum eano-
nem, ſolvit eum tamen de an-=

nis præteritis. 399
— hoſtium vi ab uſu bonorum ex

cluſus, canonem pro eo tem-

pPore non ſolvit. 4⁰⁰
Emphyteufis.
— ad omnes heredes transmittitur.
. 388
— a fendo differt, 391

Dir
u

Contr
Uopk

5
6

Umphe
Fundus
di⸗
Nundn

Nrꝛdii ſt
Untor
etian

Deßeien

ade

amittir

Nin

H

fun Mnidred
. I

l,

Wenu, e
iontn 1 en
ur, ſdm
Nur. 5

In eltt .

in ſrpinn

Urtdtin 6
R

nikonemn l
NA

Ctam nnmnd
4 Ctt
A

ſhemn Nit

5

bleto.

üne gedli⸗

unitn e

t,
deketett

Polutum erd⸗

tiumnenn dea

1 bonon d

1 pro n n
14

t

iamt.
uim 4

NO

IN D E X RE RV M.,

Diviſio ejus. 415
Quando in emphyteutico contractu
verba plenum dominium trans-
ferentia non noceant: 392

Quo tempore ad emphyteuſis alie-
nationem domini conſenſum
requirire liceat? 410⁰
Domini copſenſus de alienatione em-
phyteuſeos etiam anno poſt
alienationem requiri poteſt. ib.

Contractus emphyteuticus nequit ſub

prætextu læiionis reſcindi. 398

Emphyteuſis conſtituta pro juſta
penfione, quantitate tamen non
determinata, revocari poteſt.
40⁰

Emphyteutica bona priſci Germani
ignorarunt. 381
Fundus emphyteuticus ſab haſta ven-
ditus talis manet. 4¹⁹
Fundus eccleſiaſticus emphyteuticus

factus immunitatem non ad ni-
tit. ibid.

Emphyteutica bona a principe con-

ceffla revocari nequeunt. 399
Emtio.
Prædii ſub haſta. 378

Emtor recte vindicat pertinentias
etiam innominatas. 379

Excebtiones.

Deficientis cauſeæ debendi differt
ab exceptione N. N P. 652
Admittitur poſt biennium. ibid.

Tom. Il.

Locum habet contra cambium ibid.

Dilatoria, quando a judice poſſit
neg igi? 78
Non ſecuti implementi domino
canonem petenti objicitur. 392

Inimicitic; nee lege, nec reſeri-
pto principis adimi poteſt. 12
Quomodo explicandum ſit ſtätutunr
alier diſponens- ibid.
Quid juris, ſi princeps cauſam, re-
cuſatione remota, delegaverit?

. . ibid.
Exceptio hæc etiam excommunicatis
competit. iid.
Non obſtat paribus Angli. ibid.
DNudicis Jſuſpecti „ duriuſcula eſt.
14

Conſultius eſt, ejus loco adjunct.
Commiſfſarii petere. ibid.

Non numeratæ pecinig: aliquan-
do Cambio opponi poteſt. 652
Contra apocham poſt 30 dies lo-
cum invehit. 656
Quando etiam poſt biennium oppo-
ni poſſit. ibide-
Poſſeſſionis; actionum finium re-
gundorum non impedit. 502
Prjudiciit. Obfſtat ei, qui ex fa-
ei, dqu
Gto agit, de cujus juſtitia ali⸗
bi litigatur. 577
Ewxheredatio.
An ſit, ſi quis filium usque ad le-

gitimam exheredet? 297
Expenſck.
Pœna eorum, qui expenſas civiles
ſolvere recuſant. 199
Z 22 2 Im

4

IND EX

RE RV M.

In expenſas non condemnandus poſ-
ſeſſor b. f. vid. Poſſe ſio b. f.

Heres; vid. Hæres.

Litigator, qui in contractu ob omiſ-
ſa ſolemnia nullo ſe fundat. 202

Qui jus ſtrictum pro ſe habet, licet
ex æ& quitate condemnetur. 203

Neque temerarius litigator in eas ex-
penſas condemnandus, quibus
culpa judicis cauſam dedit. 204

Expenſarum multitudo unde oria-
tur. 205
Expenſæ criminales in concurſu con-
tra inquiſitum excitato locan-
tur eo loco, qui fiſco ratione
debitorum ex contractu com-
petit. 276
A magiſtratu a ſibi ſubjectis non re-
petuntur, niſi cx conſuetudine
introductum. 277

F.

Factum illicitum.

Ex eo conventus in expenſas con-
demnatur, licet ob præſcriptio.
nem obtentam abſolvatur. 261

Familiæ erciſeundæ actio.

Quis in ea ſit actor? 510
Feudum.
A patre emtum, ex quo etiam le-
gitima debeatur? 290

Feudum novum in legitimam non
computatur. ibid.

Femina.
Si reſtituatur, in expenſas poteſt
condemnari. 2⁵
Quando feminæ ad deliberationes
vocandæ? 643
Sumtu debitoris litigat. 238⁸

Fides mala.

Ad eam non requiritur interpretatio,
ſed ſcientia. 466

Fines territoriales.
Eorum turbatio aliquando crimen

læſe majeſtatis. 570

Finium regundorum actio uno li-
bello contra plures inſtitui pot-

eſt. 510
Fines, quo ritu inſtituti olim? ib.
Fiſeus.
Temere litigans in expenſas con-
demnatur. 249
Ei cedunt pecora in agrum princi-
pis immiſffa. 483
7

* Forunz dJomicilii.

Vide Domicilium.

Forum adminiſtrationis; eſt ſpe-

cies fori contractus. 83
Cur introductum? 89
Nunquam poteſt deelinari. ibid,

Miles ab hoc foro non exemtus. 87
An actor ei poſſit renunciare? ibid

Forum hoc, an ſit apud judicem,
qui adminiſtratorem conſtituit,
an

Nadit

lner
Loen
Quid

4 bh

I eo

Cojas
Miud

ure F
b6

ldem
Cojus
Quid
Alibi gel
ri d
Nemiſſo
tatis
Cuins VS
Hodie H
i tamer
Prin
um

s Nn
A

eratior

Merpreiti
let.
do crinen

ſi⸗
io d .
inſtitni e
ſt

penſas ..
D 29

um ltigi⸗
lium.

nit; ð

S=

1

==

eri⸗
genlm.
cire! ti
4 lien

u

ini
nſ

IN DEN RE RV M.,

an vero ubi geſta adminiſtra-

tio? 2 89
Editio rationum hoc forum non in-
ducit. 90

FEorum contractus.
In eo & abſens conveniri poteſt, ſi

ibi habet bona, 76
Locum habet, licet reus contractum
inficietur. 77
uid ad forum hoc conſtituendum
ſufficiat! 278
Ab hoc foro ne princeps quidem ex-
emtus. 84
PForum delilcti.
In eo aceuſatus ſtare tenetur, etiamſi
delictum neget. 91
Cujus ratio. 92
Aliud ſi dubium ſit, efle delictum,
quod fecit. ibid.
Jure Rom. in abſentibus locum ha-
bet. 94
Idem in praxi obtinet. ib.
Cujus ratio. ib.

Quid judici hoc caſu faciendum? 95
Alibi deprehenſus ſecundum jura fo-

ri delicti puniendus. ibid.
Remiſſio delinquentium olim neceffi-
tatis erat. 97
Cujus varia commoda. 98
Hodie humanitatis eſt. ibid.,

Si tamen diverſi judices ſub uno
Principe vivant, recte ad fo
rum delicti petitur remiſſio.
ibid.

Remiſſio delinquentium quando ho-
dienum ſit neceſſaria? 101

An & cadaver remitti debeat? 102

Remiſſio fieri debet, licet delin-.
quens repugnet- 103

14

Forum originis.
Miles retinet, ſi bona ibi poſſideat.
II.
FEorum militare.
Quæ de eo jure civili conſtituta
ſunt, non omnia hodie ſer-

vantur. III
Fratres.
In bonis paternis præ ſororibus jus
nullum habent. 527
Fruäctus.
Eorum major favor, quam fum.
tuum litis. 514
Fugitivus.
Non eſt, qui metu durioris condi-
tionis aufugit. 597

Servum juſte fugientem recipiens
repoſcenti, antequam hic fu-
gitivo eaverit, reddere non

debet. 598
Famulus abire juffus juſtam abeundi
cauſam non habet. 600
Dominus ſervum fugitivum, etſi
miles factus fuerit, recte vin-
dicat. ibid,
Ex fuga famnli indicium oritur
furti 602
Z 22 2 2 * G.

,

RE RV M.

I N D E X
G. Hereditatis petitor quænam probet?
13 1
Gerada. Probare debet, defunctum res, quæ
In esomputationem legitimæ venit. Petuntur, poſſediſſe. 312
285 Sufficit poſſeſſionem ex parte rei ge-
. neraliter probare. 313
H. Hereditatis adjudicatio indeterminata
Habitatio. an valeat? 314

Viduæ, in 'quo differat ab habitatio-
ne communi? 428

Heref.

Si in b. f. ſit & ex facto defuncti
conveniatur, ad expenſas non
eſt obligatus. 100
Poſſeſſor hereditatis bonam fidem per
litis conteſtationem non ſemper

aomittit. 310
Heres coheredi in utero latenti par-
tes ſervare debet. 3 15

In hereditate bonæ fidei poſſeffor efſt,
qui in jure errat. ibid.
Heredes de jure can. ad damnum re-
ſarciendum obligantur. 492
Hereditariarum rerum afſignatio non
. eſt venditio. 536
Hereditatis divitio, uno licet cohe-
rede abſente, valet. 538
Nec] curarore opus. ibid.

Here ditatis divitio extrajudicialis fa-
cile impugnatur. 539
Diviſio extrajudicialis propter lælio-
nem a judice corrigitur. 541

Hereditatis petitio.
In ea fori electio competit actori.
308
Contra poſſidentem jure fingulari in.
ſtituta, quando in rei vindica-
tionem vertatur? 309⁹

Hereditatis petitio a liberis inſtituen-
da, an intra 90 annos præſecri-
batur. 35
In hereditatis petitione mors abſen-
tis probanda. — 320
In ea fufficit, cognationis gradum
probare. 349

Hereditatis poſſeſſor, qui condemna-

tus eam petitori reſtituit, ſecu-
rus eſt, licet alii heredes ſuper-
veniant, 351

In hereditatis petitione non ſufficit
generale magiſtratus atteſtatum.
352
Actor in hered, petitione ſi pauper
eſt, ab adverſario poſſidente
ſumtus litis petit. ibid.

Heredes res immobiles a tertio poſ-
512

ſeſſas vindicant.

Res mobiles uni coheredi omnes tra-
di poſſunt. ibid.

Hereditaria actio, cui alter renuncia-
vit, ei accreſcit, cujus in favo-
rem facta renunciatio.

Hereditariæ res uni coheredi poſſunt
adjudicari, ut certam pecuniam
ceteri, refundat. 522
Is, cui major pars coheredum favet,
non præfertur in hereditate.
523

.

He-

520

Her

lieit

ln eo

Diſeri
1
Res in
(

Dins S
ſ
Inquii
eh
luit

loguiſi
de
ber

Nitone
ap

lut
Ples ſa
Adhue
hud Re
lmerrog
com
Ru

—
dun Net.
I

um ta,r
„
Drr leige
3

letenina

1

rs incime
nos preln

4
ors Der

.

ionis gaan.

ni ChNlenn.
eſtituit,
eredes ilen
AI
e n fii

tus mneſl.

N

ne ſ inet

39 pofädent
b z

4 ketid
1r

N
edi omnends
1
aler renmni⸗
cjus in t⸗
dano.
Ohetedi n
tam gehnin
10
un e,

herecdum,
in Perehn

AI S

.

E

IN D E X

RERV M.

Heredi ſeniori præfertur is, qui præ-
dia hereditaria in-diviſione ac-

cepit. 530
Hypothecd.
Tacita, quatenus bona emphyteu-
tica afficiat? 419
I.
Ichnographic.
In controverſiis terminorum neeeſ.
ſaſſariæ ſunt. . 506
Individutim.

Diſcrimen inter res individuas natu-
raliter & civiliter tales. 523

Res individua communis, cui adjudi-

canda? 526

Inquiſitio.

Ejus ſumtus an magiſtratus a fſibi
ſubjectis exigere poſſit? 231

Inquifiti ſæpe abſoluti in expenſas

condemnantur. 2
Inquiſitus pauper ali debet a judices
277

Inquiſitio contra non prohibentem
delictum aliquando locum ha-

bet. 497
Inſtitor.
Ratione officii juſte litigans ſumtus
a principali accipit. 239

Interrogationes in qure.
Vtiles ſunt. 562
Adhue uſu ſervantur. ibid.
Apud Rom. erant captioſæ. 566
Interrogatus in jure, ſi taceat, ſub
comminatione poœnæ confeſſi de-
nuo interrogandus eſt. 565

Inventarium.
Ejus editio remitti nequit in præju-
dicium legitimæ. 239
Quod fieri poteſt, ſi pater ſpeceifiea-

tionem bonorum juratam teſta-
mento annectat. 295

Poſt confectum jam inventarium co-⸗
heres a coherede jur. ſpecif. pe-

tit. 540
Zocus.
Sponſionem irritam facit. 611
NYudexr.
Suſpectus non eſt, ſi filius ejus alteri
litigantium patrocinatur. 1

Quid in ejus recuſatione inſpicien-
dum ſit? 2
An quis judicem, a quo olim pro-
bter delicta carcerem pænam-
que perpefſſus eſt, recuſare poſ-
ſit? ibid.

Vtrum capitalis tantum, an vero

quælibet inimicitia eum reddat

ſuſpectum/ . 3
Judex poteſtatis ſuæ limites exce-
dens recuſari poteſt. 4
Aliquando ob imperitiam. 8
Non autem ob errorem. ib.

Quando ea, quæ judex ſuſpectus an-
te recuſationem geſſit, impu-
gnari poſſint? èèMDã
Cujus convictor alter litigantium eſt,
ſuſpectus fit. 16
Injurias in judicio fibi illatas ipſe
vindicare poteſt. 22

Judex inferior eas injurias vindicare
non poteſt, quæ in judicio ſa-
periori proferuntur. 24

2Z22 2 3 Ju⸗

—

INDEX

RERVM.

Judex infer. non poteſt cognoſcere

de illatis ſibi injuriis altioris in-

29

daginis.
Judicis teſtimonium ſimplex de actu
apud ſe geſto an fidem regiſtra-

turæ habeat. 59
An quis judex & actuarius poſſit eſſe
ſimul? 65

Poteſt dari appellatione remota. 13

Quando judex adhibeat Scabinos-

. 49
Interrogatoria; an ſine nullitate
