Erſetzung des dem andern zugefuͤgten Schadens gehalten iſt, auch
allhier nicht geleugnet werden mag, daß Keltze bey der Schlaͤge⸗

repy zu ſehr excediret, hingegen Mertenſen durch die ausgeſtan⸗

dene Schmerzen ſchon ziemlich geſtrafet iſt; So haben wir dieſen
von weiterer Strafe losgeſprochen, Kelzen aber Gefaͤngniß oder
Geld⸗Buſſe und dabey die Bezahlung des Heiler⸗Lohns auferleget.

IV.

Paterfamilias domeſticos ſuos miniſterio ſuo adbibens damnum,
quod illi forte in eo patiuntur, reſarcire non tenetur.

486 MkEDITAT. AP PANDECT.

. V.
Privignus a vitrico, etſi ei pro victu pecuniam ſolvat, ad
negotia domeſtica recte adbibetur.
Yitricus privignum, quem educabat, ad negotium dome-
ſticum expediendum ablegat, in quo ille dum occupa-
tur, crus frangit damnique hujus reſtitutionem a vitrico pe-
tit. Abſolverunt reum ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni
CHO 1O CCxVI. Nam patrifamilias domeſticos ſuos miniſteriis
hujusmodi familiaribus adhibere licer. Et quamvis privignus
eſſet atque pecuniam pro victu ſolveret, uſu tamen recepto
his etiam negotia domeſtica imperari ſolent. At qui in re

licita verſatur, damnum inde caſu ortum reſarcire non tene-

tur. Pertinet huc lex 26. §. 6. Mandati, ubi mandans man-
datario de damno, quod occaſione mandati patitur, non te-

neri dicitur. Accedit argumentum ex l. 2. §. I. de lege Rhodia

de jactu, ubi ei, qui opus alteri locavit, nihil imputari dicitur,
ſi operario damnum accidat. Sic ergo reſponſum fuit: Die⸗
ſes, daß Beklagter den jungen Schmid in die Scheuer Eyer zu

ſuchen geſendet, machet denſelben an dem bey ſolcher Gelegenheit

per caſum fortuitum erfolgtem Beinbruch nicht ſchuldig.

VI. .
Imperitia in eo, qui artem non proftetur, culpæ baud
adnumeratar.
Liaberitiaad culpæ adnumerari, tam notum eſt, ut fere
in proverbium abierit. Vide §. 7. J. de lege Aduil. &
L. 132. de Reg. juris. Reſtringi tamen hanc regulam opor-

tet ad eum, qui artem profitetur. Nam ſi quis peritiam
nullam præ ſe ferat, atque etiam ignorantiam ſuam erga

eos, qui opera ipfſius uti volunt, non diſſimulet, & hi ta-

men opera ipſius utantur, tunc damnum, quod per impe-

ritiam accidit, horum temeritati potius, quam imperitiæ
ipſius

—
iplins
horum

Jum e
Dhrabil
ſacenſ
(rre
dar
Pl nn

6† hobe
luſſcht

ſthet di
Myerey
Mnnr e
nden it
thtetern

, eh

in, Und
uſtbeo

en Er
Wdey g

en
lindern

Yumenen
e ihe

(dEnea,

en, ud

(Wctr ben
digen

lufakren
Rhingene

Uſeleren
Un. 1

—
en l

ucn Come.
In Cel.
Erko de⸗
onoen
Minileti
8Pprivinn
ween reupe
A qunn
e non tene

Acans n

itur, Kon le.

ely DNGet

iri cin

e

Gepthi

ſhlais

lhel

,IE

lege

SP. CXII. DE DAMNO INTVRIA DATO. 4989

ipſius utantur, tunc damnum, quod per imperitiam accidit,

horum temeritati potius, quam imperitiæ ipſius adſcriben-
dum eſt, arg. l. 9. §. 5. Locati, ibi: ut artife eonduxit. Me-
morabile exemplum in reſponſo occurrit, quod Cti Helm-
ſtadienſes menſe Aprili anni cio 10 ccxv. dederunt: Hat der
letztere Sturm⸗Wind die Meyerey auf Titii Guthe umgeworffen,
und darunter 2 Pferde nebſt 15 Stuͤck Rind⸗Vieh ertoͤdtet.
Weil nnn Titius ſeinem Pachtmann Maevio Schuld giebt,
ob habe derſelbe bey Erbauung dieſer Meyerey nicht genugſame

Aufſicht, daß ſolche recht verwahret worden, gehabt, ſo ent⸗

ſtehet die Frage: Ob Titius oder Maevius die niedergelegte
Meyerey wieder erbauen laſſen muͤſſe? Wiewohl nun ein Pacht⸗
mann den Rechten nach ad præſtandam levem culpam ver⸗

bunden iſt, Maevius auch zum Ueberfluß in dem mit Titio auf⸗

gerichtetem Pacht⸗Contract verſprochen hat, vor allen Scha⸗

den, welcher durch ſeine Unvorſichtigkeit geſchehen ſolte, zu ſte⸗

hen, und alles wieder repariren zulaſſen; wannenhero es das
Anſehen gewinnet, ob ſey Maevius die Meyerey, welche er bey
deren Erbauung nicht beſſer befeſtigen laſſen, auf ſeine Koſten
wieder aufzurichten ſchuldig; Alldieweil aber Maevius bey dem
erſten Anbau ſeine Unerfahrenheit im Bauen des Titii Vor⸗
muͤndern eroͤſnet, worauf dieſe wegen des Baues mit dem
Zimmermann ſelbſt vor ſich gehandelt, und, auf was Art ſol⸗
cher ihrer Meynung nach vorſichtig gemachet werden muͤſſe,
bedungen, wobey Maevius jedoch alles, was er gekonnt, ge⸗
than, und aber bekannten Rechtens iſt, daß nur derjenige,
welcher bey Uebernehmung eines Werckes ſich fuͤr einen Ver⸗
ſtaͤndigen und Erfahrnen d arinnen ausgiebt, den durch ſeine
Unerfahrenheit verurſachten Schaden zu erſetzen ſchuldig iſt,
da hingegen Maevius ſeine Unwiſſenheit im Bauen voraus ge⸗
ſaget; So muß Titius auſſer allem Zweifel den Bau der um⸗
gefallenen Meyerey auf ſeine Koſten allein verrichten.
Tom. II. Qα 4 VII.

490 MEDTTAT. AD PANDECT.

VII.
Pharmacspolæ ers in nuda nominum ſcientia confiſtere
non debet.
Junke fere memorato in præcedente meditatione exem-
plum Becmannus Part. 7. Hiſtorick Anbhaltinæ c. I. H. 5:
habet. Paulo von Berge, Cancellario Anhaltino, ægro-
tanti medicúùs medicinam daturus in ſcheda ad pharmaco-
polam deferenda literis male legibilibus apium præſcribit.
Pharmacopola pro apio opium legit idque Paulo exhibet,
mortem nempe pro vita. Medico hic certe nihil imputari
poterat, qui artem bene ſeribendi nen profitebatur. At

quod pharmacopolam etiam excuſet Zbomaſius de Jure cir-

ca ſomnum & ſomnia cab. 5. §. 4. miramur. Ait quidem,
hoc tantum ad artem ejus ſpec7tare, ut ſciat nomina herba-
rum ac medicamentorum, eaque ſecundum normam a me-
dico præſeriptam miſceat. Sed aliter longe philoſophatur
ipſe Thomaſius de Jure circa pharmacopolia civitatum cap.
2. 9. 3 4. & officium pharmacopoli in eo conſiſtere dieit,
ut omnium ſimplicium, vernaculorum & exoticorum, ſo-

lidam non umbratieam aut trivialem habeat notitiam, &, ſi

in receptis quid occurrat, quod non intelligat vel minus ad-
ſequatur, vel ſit, de quo dubitet, ut medicum adeat, expli-
cationem & enodationem rei poſtulet, &, quid faciendum ſit,

percunctetur. Illud certe indubium eſt, pharmacopolam

naturam & vim medicaminum periculoſorum, quibus opium

vulgus etiam adnumerat, noſſe &, quam id ſine vitæ diſcri-

mine ægroto copioſius exhiberi non poſſit, prævidere de-
bere. Itaque huc pertinet Lex. 8. pr. Ad Legem Auil.
IX.

Qui concitat alios ad damnum dandum, ipſe poteſt principaliter
conveniri, nec exeebtione ecuſſionis juvatur.

Dat

1. Lerdn

HMuno,
Ciendumn
Muamus.
Nuſſiot
ſunt hoc

h. G/

Auouſto

Micum 4
lotheg C
gungs⸗
ſinon⸗
l gelih
Ploch die
lber ang
n Pree
ud Bo⸗

Kadienle

non uer
Kimnlurz
uricrin

ſiie
lle P
enim
ſed 1
e
ne d
teroe

Men

e ee .
. L NS
no, E⸗
Pharmecd
Prrirbi
lo exhder
bil npunni
ebatut. 4
le gnt ij⸗
ir gulcen,
miederbr.
eani⸗
iloſophun
itatunn 4

ſere dt

tcorun, 1
itiam, 1
Awionsg
adeu, “
Eackntunit
rmo¹
ubuuchi.

gen

hriilr

Aii

„,le
ffrind

. N.

SP. CXII. DE DAMNO INTVRIA DATO. 491
D' aliquando quis non ipſe damnum, ſed alios, ut id ter-
tio inferant, concitat; quod Germani qanhetzen vocant.
Hunc, quamvis ipſe manum non moverxit, ad damnum fſar-
ciendum obligari atque præterea puniendum eſſe, non du-
bitamus. Vide . 9. §. 3. Ad L. Aquil. Sed num beneficio
excuſſionis juvabitur? Nec hoc putamus. Indigni enim
ſunt hoc beneficio, qui delinquunt, arg. I. 39. §. 11. Jde Ad-

min. & peric. tut. Sic judicarunt Cti Vitembergenſes menſe

Auguſto anni cIo 1o celx, in caſu, quo mulier milites, ut ini-

micum quendam ſuum verberarent, concitarat: Daß Do⸗

rothea Chriſtina Richterin, weil ſie den ihr zuerkannten Reini⸗
gungs⸗Eyd abzuſchwoͤren nicht vermag, 3 Wochen lang mit Ge⸗
faͤngniß oder um 3 Neuſchock zu beſtrafen; ſowohl mit dem Bar⸗

bier gebuͤhrend ſich abzufinden, auch Gregor Fritſchen 10 Rthlr,

ſo hoch die von ihm des Schmertze⸗Geldes und Verſaͤumniſſes
halber angegebene Summa zu maͤßigen; ingleichem die auf die⸗
ſen Proceß gewendete Unkoſten, nebſt den Urthels⸗Gebuͤhren
und Boten⸗Lohn zu erſtatten ſchuldig. Similiter Cti Helm-
ſtadienſes menfe Junio anni c1o lo ccxxII. mulierem, quæ
non lucri ſed inimicitiæ tantum cauſa alios ad furandum
Kümularat, condemnarunt. Sed hoc exemplum, quia in
furti crimen incidit, I. . §. I. de Furtis, infra memorabitur.

COROLLARIA

. Securus eſt medieus & chirurgus, ſi ſecundum præcepta
fibi a præceptoribus tradita verſetur, licet mortem per
illa promoveat, arg. cap. 7. X. Je tate & qual. Neque
enim, ſi, quod res eſt, dicendum, medendi ulla ars eſt,
ſed medicamentorum inventio caſui adſcribenda, faten-
te Archibaldo Pitearnio, illuſtri medico, in obſervatio-
ne de diviſione morborum, Opuſculis ejus medicis RKe-
terodami anni 1714. editis inſerta.

Q q⸗ 2. Impe-

—

492 MEDITTAT. AD PANDECT.

latrocinio adnumeratur. Conſtitutio erim. art. 134. ubi

commemorat.
3. Jus canonicum, quod heredes ad damnum reſarciendum

præfertur merito juri civili.

SPECIMEN CXIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTA
AD LIB. IX. TIT. IV.

NOXALI ACTIONE.

nieci commiſſo non obligatur.
antus eſt eorum, qui quæſtionem hanc in utramque
partem diſputarunt, numerus, ut pagella hæc nec
A nominibus recenſendis ſufficiat. Nolumus igitur

nobis eorum ſententiam meliorem videri, qui patrem-
familias ex delicto famuli in expeditione negotii dominici
commiſſlo non obligari dicunt. Convenit hoc primum
naturali rationi, quæ delictum alienum innocenti, etſi is
delicto illi, ſine dolo tamen vel culpa ſua, occaſionem
dederit, non imputat. Convenit deinde & juri Romano,
uti ex L. II. de Peric. & comm. rei vend. & L. II. §. 2. de

manorum juribus. Vide Speculum Saxonicum lib. 2. art. 32
Contraria diſſentientium argumenta refellere, nimis foret

tædioſum. Confer tamen Philiphi ad deciſ. 79. Obſerv. 2.
Exem-

ů--- èð

2. Imperitia medici culpæ §. 7. I. de Lege Aquilia, malitia

Stephani medicum lentis ignibus propterea exuſtum

obligat, c. ult. X. de Sepultur. c. 5. X. de Raptoribus,

Ner

3 Paterfamilias ex delicto famuli in expeditione negotii domi-

lectorem inani nomenclatura fatigare. Dicemus ſaltem,

Publicanis lucide apparet. Convenit porro priſcis Ger-

Lrem
Coimine
unm
mn V
(odl
feum

Prinriß

D Pri⸗
ſuor

AIuriric

Uit: hehen
Nüſnge
iniſtro
4 i, h

uulkis ef

Plean; de
Gnoxed
IVitorun

II. Acc
Mundans
un, eu⸗
ng
Guminum

—
J..

0, HMlti

I34 W

eXuſtunn

teiendacn
uhtorihen

——

8

SP. CXIII. EE NOXALI ACTIONE. 493

Exemplum adhuc more noſtro commemorandum erat. Sed
commemoravimus id jam ſupra in Specimine XlITII. de

Transoltionibus irritis med. 9. & attulimus reſponſum [Cto-

rum Vitembergenſium, qui patremfamilias ob incendium,
quod familia ejus coquendæ cereviſiæ intenta excitarat,
reum fieri poſſe negarunt.

NWec priaceps ex falto miniſtroru“ circa offeium delin-
quentium obltigatur.

III.
Princeps res, quas miniſtri eus euſtodiæ ſuæ commiſſas aliena-
runt vel oppignorarunt, recte vindicat.
e principe ſimilis eſt lis, an is ſcilicet ex factis miniſtrorum
ſuorum circa officium delinquentium obligetur. Ajunt
plurimi & urgent inprimis Ulpiani verba in I. 3. pr. de Publica-
nis: debent bonos ſervos ad hoo miniſterium eligere. Verum nihil
hic ſingulare eſt. Oportet unumquemque curare, ut bonos
miniſtros habeat. Non tamen conſequitur inde, dominum,
qui, adhibita licet omni diligentia, malos ſervos nihilominus
nactus eſt, damna ab illis data reſarcire debere. Nam nec pu-
blicani, de quibus Ulpianus agit, ſimpliciter ad hoc obligantur,

ſed noxæ deditione defungi poſſunt. Igitur, quod de famulis
privatorum in præcedente meditatione diximus, ob ſimilitu-
dinem rationis ad miniſtros principum recte accommoda-

tur. Accedit argumentum ex §. 8. I. de Mandato, ubi
mandans non obligari dicitur, ſi is, qui exſequitur manda-
tum, ejus fines excedat. Inter diſſentientes vulgo nume-
rant Mylerum ab Ebrenbach in Hyparchologia. Sed re vera
is non diſſentit. uamvis enim in eap. 20. §. 20. dicat „
dominum damnum a ſuo officiali electo datum læfis reſar-

Q 3 Cire

—

44 MEDITAT. AD PANDECT.

cire tenert, limitat tamen hoc deinde in §. 21. u. 36. atque
dominum ab obligatione Hiberat, officialem damnificantem
exhibendo. Id quod nos etiam juſtiſſimum putamus. Ce-
terum ex his, quæ diximus, fluit & illud, poſſe principem
res, quas ſidei miniſtrorum ſuorum commilſit, quasque hi
ipſo inſcio alienarunt vel oppignorarunt, revocare & à poſ-
ſidentibus vindicare. Vide J. I. §. I. de offcio procuratoris
Cæſaris. Ita judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni clo 1o ccxX. Daß Seine Hochfuͤrſtl. Durchl. die von In-
quiſiten ohne ihr Vorbewuſt gemachte Schulden zu bezahlen

nicht gehalten, ſondern die Beſitzer der verpfaͤndeten Sachen

in Anſpruch zu nehmen, wohl berechtiget ſey: additis his ratio-
nibus decidendi: Es iſt peinlich Angeklagter uͤberfuͤhret und
ſelbſt geſtaͤndig, daß er Sr. Hochfuͤrſtl. Durchl. die ihn zu De⸗

ro Caſſirer beſtellet, unrichtige Umſchlags⸗Reglements zur

Unterſchrift Præfentiret, derſelben falſche Extracte uͤbergeben,
und darinnen auf einige 1000. Rthlr. Vorrath angeſetzet, ſeine
Rechnungen unrichtig gefuͤhret, mit den Beamten und Penſio-
narien ſich nicht gebuͤhrend berechnet, die nicht ihm, ſondern

einem andern, anvertrauete Schluͤſſel zu dem in dem Hochfuͤrſtl.

Gemach geſtandenen eyſernen Kaſten an ſich behalten, 250
Specie-Ducaten daraus genommen, und verſetzet, wiederum

einige koſtbare Fideicommiſſ-Stuͤcke daraus entwendet, und

1533 Rthlr. 16 ß. darauf entlehnet, eine falſche Obligation auf
800 Rthlr. unter Sr. Hochfuͤrſtl. Durchl. Nahmen mit Nach⸗
ahmung Dero Hand und Beydruckung des unter einem andern

Prætext uͤberkommenen Canzeley⸗Siegels ausgeſtellet. Was

nun die Frage betrift, ob Sereniſſimus die ohne ihr Vorbe⸗
wuſt von dem Inquiſiten gemachte Schulden zu bezahlen ſchul⸗
dig, oder nicht vielmehr die verſetzte Stuͤcke zu vindiciren be⸗
rechtiget ſey; So ſcheinet zwar Sr. Durchl. im Wege zu ſte⸗
hen, daß einiger Rechts⸗Lehrer Meynung nach ein Herr dit

„*

7

ſucla n
teh bee
e
e
AND

. ſuft, fe

reniſlimi

fiens
SEScchen

l ſenn

nochte
e hetſet

. Sumguij

ndenn

Em

lin ine

Natar
der

1. werte

n del

—

36. G

mmifcanten
Amus. (e.
e prinehen

GCedle

care Aid.

fuenratdt

nſe Oe

die wr⸗
in Nee

Deten Sae.

Uitis his an
berſthrt u
drhn 10
genucne

ee

lſet/ſn
Penlo-
n

4 7
4

ntote

choſten /9
et, io

htverdt 6
Dplgnint

en N

edec

Sp. CXIII DE NOXALI ACTIONI 45

facta und delicta, welche der Diener in Verwaltung ſeines Am⸗
tes begehet, zu Præſtiren ſchuldig. Alldieweil aber die Meynung,
daß ein Herr ſeines Dieners delicta, woran er keine Schuld hat,
tragen muͤſſe, der natuͤrlichen Billigkeit, den geſchriebenen Rech⸗
ten und dem aſlerto anderer bewehrten Rechts⸗Lehrer entgegen
lauft, ferner Inquiſit in Aufnehmung der Gelder mandatum Se-
reniſſimi uͤberſchritten, folglich ſelbige nicht obligiren moͤgen,
uͤbrigens ein jedweder Eigenthums⸗Herr die ihm entwendete

Sachen daſelbſt, wo er ſie findet, zu windiciren berechtiget iſt;

So ſeynd Sereniſſimus die ohne ihr Vorbewuſt von Inquiliten
gemachte Schulden zu bezahlen nicht gehalten „ſondern moͤgen
die verſetzte Stuͤcke von den jetzigen Beſitzern wohl vindiciren.
IV.
UVnusquisgue ex delicto alterius, quod ſcit, &, quum probibere
boſſet, non probibet, naturaliter obligatur.
Jure vero eivili ſaltem eæ perſonæ, quæ ad probibendum ſpecia-
liter ſunt obligatæ, tenentur.
Erxtraneut, qui laudando probandoque ad delictum con-
currit, obligatur. W
VII.
Etiam inquiſitio contra non probibentem vel probantem in gravio-
ribus eriminibus locum habet.
Tus naturæ unumquemque hominem obligat, ut mala, quæ
J alteri impendere videt & ſine periculo ac detrimento
ſuo avertere poteſt, avertat. Fluit inde, unumquemque

etiam delictum alterius, quod in tertii offenſionem tendir,
Prohibere, ſi queat, debere, &, ſi non prohibeat, pec-
care. Nequeunt hoc negare illi maxime, qui ſocialita-

tem pro primo juris naturæ fundamento reputant. Mira-

. mur

496 MEDTTAT. AD PANDECT.

mur itaque Pufendorfium de Jure naturæ &α gentium lib. I.
cap. 5. §. 14. item de oficio hominis & civis lib. I. cap. I. §. 18.
ad hoc, ut quis ex mala alterius actione, quam non impedi-
vit, obligetur, requirere, ut non ſolum per vires ſuas natu-
rales eam impedire voluerit, ſed, ut obligatio quoque ipſi
incubuerit eandcem impediendi, & effectum denegare per-
miſſioni actionis ab altero ſuſceptæ, quam prohibere nobis
non eſt injun um. Accidit hic nempe Pufendorffio, quod
ſæpe alias, ut primi ſui principii immemor præcepta juris na-
turalis & poſitivi non ſatis ab invicem diſtinguat. N am jus ci-
vile quidem ex omnibus juris naruræ obligationibus actio-
nem concedere vel pœnis eas munire nequit. Igitur hie

etiam alios, qui non prohibuerunt, impunes dimittit, atque

tantum actionem contra patresfamilias delicta ſervorum
non impedientes tribuit, I. 3. de Noxalibus actionibus, l. 44.

§. 1. & l. 45. Pr. Ad legem Aquil. Id quod tamen ad omnes

perſonas, quæ ad prohibendum ex civili ratione obligatæ

funt, ſine dubio extendi debet. Sic materfamilias ex deli-

Gis famulorum conductorum, dux belli ex criminibus mi-
litum, magiſtrarus ex factis civium, parentes ex iis, quæ
Rberi perpetræant, quoties, quum poſtent intercedere, non
interceſſerunt, obligantur. Facinora quoque uxorum ma-
ritis hac ratione imputantur l. 4. §. 2. de Oie. proc. Et lex
juſta apud Spartanos, teſte Wliano lib. 3. cap. 10. erat, ut
præceptor & inſpector juvenis curæ ſuæ commiſſi peccata
Meret. Ipfi certe principes fuſtinent eatenus miniſtro-
rum fuorum dolum & culpam. Unde Septimius Seve-
zus, qui perſecutionem Chriſtianorum nunquam juſſit,

ſed ſaltem non inhibuit, recte tamen inter perſecutores

Chriſtianorum refertur. Sed quid de iis dicendum eſt,
qui probant delictum & laudant delinquentem? Melior

hie eſt Pufendorfii pPhilofophia, qui de Jure nataræ g
gen-

—
iutiu,
lit
ant,4
ith u
lapien
eſin
Aprex.
Uur ex C.
uudeann

(Er dunt

maxime

encdli

NO

fmtonen
Uublic ſi

(enn

, quod

Exaratucn

ODyonigket

ſhn einen

und he

Mtecone
nt ur lne
hes, W
lealnthr e

der ihn
ifſehet

Uhtr
n dasje
1hBend
1 werib
n.

—

iten VH. u.

15.1.K
n impel⸗
ſuusnitn
vogve i

egeteſ .
bere on e

ffo, d

Na jurrr⸗

Nun .

nibus ad

lgiu RN
gitit, Atue.

1 lecol
i 4

P 10 Ones

e Aigit

1s en de

CNde

ex is 6 .

cebere, I

Giorun
Pfoe. E
10. el, I

ins &
Gann

een
etnn
gſe

M

SP. CXIII. DE NOXNXALI ACTIONE. 4 9=

gentium lib. I. ap. 5. §. I4. & lib. 3. cap. I. §. 4. Minus, in-
quit, principales cauſæ alieni facti habentur, qui conſilium

dant, qui laudant, & aſſentantur ante patratum facinus, &
ita, ut ipſorum conſilium, laus, & aſſentatio ad facinus
ſuſcipiendum aliquid momenti attulerit. Alias enim qui lau-
de ſua ad pravum facinus nihil contulit, non ipſum facinus,
ſed pravam ſuam voluntarem luere poreſt. Nam quod affer-
tur ex Ciceronis Philippica 2. Qauid intereſt inter ſuaſorem fa-
i, & probatorem aut quid refert, utrum voluerim Kieri; an
gaudeam factums“ non eſt ſeria aliqua ſententia, ſed refutan-
dæ duntaxat alrerius ineptæ objectioni reponitur. Nec, ſi
maxime ſeria eſſet, ad reparationis obligationem poſſet ex-
tendi. Quæ quum ita ſint, ſi quis non impediendo vel pro-
bando ad delictum concurrat, is non ſolum privatim ad re-
ſtitutionem damni a læſo recte convenietur, ſed etiam pœnæ
publicæ ſubjacebit, atque, ſi crimen ſit gravius, ad inquiſi-
tionem quoque trahi porerit. Illuſtrabimus dicta hæc reſpon-
ſo, quod Cti Helmſtadienſes menſe Dec. anni clo 10 CcC XX.
exararunt: Hat der Schreib⸗ und Rechen⸗Meiſter Palm bey der
Obrigkeit zu Antiochia, daß Heinrich Brands Lehrjunge und Magd
ihm einen mit Unflath gefuͤlleten Topf an die Haus⸗Thuͤre gehan⸗
gen und gedachten Brands Ehefrau, Sohn, Tochter und Diener

dabey concurriret, angemeldet, und/ daß dieſe Perſonen insge⸗

ſamt zur Inquiſition gezogen werden moͤchten, gebeten, gleichwol
ſolches, was die letztere Perſonen betrift, nicht erhalten, ſondern
vielmehr erfahren muͤſſen, daß eine Injurien-Klage von Branden
wider ihn erhoben, und von der Obrigkeit angenommen worden.

Entſtehet demnach die Frage: ob wider Brands Ehefrau, Sohn,

Tochter und Diener inquiſitorie zu verfahren ſey. Nun moͤchte
zwar dasjenige, was Palms eigene Magd ausgeſaget, daß nem⸗

lich Brands Diener geſprochen: er iſt hin und haͤnget den Topf

an; woruͤber zwey anweſende Frauens⸗Perſonen und eine Manns⸗

Tem. Il. Rrr. Pecr⸗

498 MEDITAT. AD PANDECT.

Perſon gelachet, zu zu Anſtellung der Inquiſition nicht vor hinlaͤng⸗
lich geachtet werden, indem theils das Zeugniß der Palmiſchen
Magd verdaͤchtig ſcheinet, theils, wenn auch ſolches unverwerflich
waͤre, dennoch weiter nichts daraus folget, als, daß diejenige
Perſonen, ſo bey dem Laden⸗Diener geſtanden, von Anhaͤngung
des Topfes Wiſſenſchaft erhalten, und ſolche gebilliget, welches,

ob es wohl ein etwas ſtrafbares, gleichwohl nicht eben ein der

ſchimpflichen Inquiſition wuͤrdiges factum iſt. Alldieweil aber
Ernſt Nickels geweſene Magd vor Notario und Zeugen deponi-
ret, daß der Junge, Friedrich Fuchs, gegen ſeinen Cammeraden
bekannt, wie Brands Leute um alles wuͤſten, und er alſo wohl
davon zu kommen gedaͤchte, hiernaͤchſt zu vermuthen iſt, daß der
Junge ohne Vorwiſſen der Frauen den Fett⸗Topf aus der Kuͤche
zu nehmen ſich nicht wuͤrde unterſtanden haben, und denn dieſen
allen obige der Palmiſchen Magd Ausſage, als ein ſtarkes admi-

niculum, beytritt, und ſattſam zu erkennen giebet, daß Brands

Diener, Frau und Kinder die ſchaͤndliche und zu oͤffentlicher Be⸗

ſchimpfung des Palms gereichende That entweder ſelbſt angegeben

und befohlen, oder doch wenigſtens, noch ehe ſolche geſchehen,
wohl gewuſt, nicht allein nicht verboten und gehindert, ſondern
noch darzu gebilliget, folglich den Rechten nach pro mandantibus

zu achten ſeynd, und mit dem Anhaͤnger des Topfes in gleicher
Verdammniß ſtehen; So muß wegen dieſer heßlichen und ſecu⸗

ritatem publicam frurbirenden That die Inquiſition billig fort⸗
geſetzet, zufoderſt die beype Haupt⸗Delinquenten, Fuchs und die
Fleiſcherin, genau befraget, naͤchſtdem Nickels und Palms Maͤg⸗

de mit dem andern Jungen Nickels uͤber alle Umſtaͤnde gerichtlich

vernommen, und, wenn die Wahrheit des obangezogenen hervor
ſcheinet, die Inquiſition wider Brands Diener, Frau, Sohn
und Lochter angeſtellet werden.

MMlenſes

un gſe

H“M flbgft
das

ineti⸗
10, 2
tur., l
ſellen,
dus⸗ hit
I ed

i, ſad
a0
Us.,

Quam irt
E,

Cedit.

Wey qu
Colu, h

Wuen
Shide

Henkel n
Etich nie

i, den
Der G

R
R

—m

or hil.

Pohiſhe
mvertvetſh
as dice

rherng
Net, rllhen
ben en de

ldietul ce

gen Eegeonn.

Conmnnir
dl a

Rt, N
gle le.
dndſke
Forkes .

doß Bnd

Fentige

onigten

,det, ſnng.

manduthn
fttt⸗
chenke
koniitfe

geeNa
Paih “
negt4

14

.
4

gen,
Gin,

4

SP CXIII DE NOXALT ACTIONE. 49%

VIIII.
Artifites & opifices ex deliktis tyronum & ſodalium' ſuorum,
guæ probibere poterant, obligantar:
IN.
Minus tamen, quam ſi ipfi deliquiſſeut, puniuntur.
Pifices ex tyronum ſuorum ſeu diſcipulorum delictis,
☛ quæ prohibere potuiſſent, obligari, nemo facile du-
bitabit. Agnoſcit & hoc Beierus in, Zyrone opificiario capi
10, §. 2. Sed de delictis ſodalium res adeo certa non vide-

4

tur., Idem certe Beierus im Boëtho', dem Handwerks⸗Ge⸗

ſellen, integro' capite rI. de delictis boëthorum opificiali-
bus agit, neque tamen obligationis, quæ inde in domi-
num redundet, mentionem facit. At nos,, magiſtrum &
hic, ſi adhibita inſpectione debita delictum avertere potuiſ-
ſet, & ad damnii reſtitutionem obligari & pnirii poſſe, pu⸗
tamus. Quamvis enim: minor ſit opificibus im tyrones „
quam in ſodales,„ poteſtas, eſt tamen aliqua, quæ proxime:

acd eam, quam patresfamilias im ſervos mercenarios habent,

aæccedit. Quod autem ad pœnam attinet, mitior hœc uti-

quey quam ſi ipſi deliquiſſent, eſſe debet. Culpaenim;, nom
dolus, hoc caſu ab ipſis committitur. Sic itaque JCti Helm-

ſtadienſes menſe Majo anni Cclo 1o' CC. XIII. reſponderunt:
Die beklagten Goldſchmiede geben Klaͤgerm ihrem Mitmeiſter⸗
Schuld, er habe auf den verfertigten Thee⸗Topf nicht ſeinen Nah⸗
men geſetzet, ſonderm einen mit einem fremden Zeichen bedruckten
Henkel angeloͤthet. Da weigert ſich nun Klaͤger, die ihm dieſer⸗
halb geſetzte Strafe der 12 Rthlr. zu erlegen, unter dem Vorwand,
daß das angegebene factum an ſich ſelbſt nicht unrecht, auch ei⸗
gentlich nicht von ihm, ſondern von ſeinem Geſellen begangen wor⸗
dem, zudem mit der Eil entſchuldiget werden koͤnne; Alldieweil

Aber der Gebrauch eines fremden Zeichens und Auslaſſung des ei⸗

Rer r 2: genen,

—

500 MEDTTAT. AD PANDECT.

genen, ſonder Zweifel ein factum illicitum iſt, auch von Koͤnigl.
Majeſtaͤt in Dero Reſeriptis ingleichem von dem Rath in dem er⸗

theilten Bericht dafuͤr gehalten wird, ferner das factum des Ge⸗

ſellens, und die Eil ihn zwar a dolo, keinesweges aber von einer
ſtrafbaren Nachlaͤßigkeit und Unterlaſſung der noͤthigen Auf ſicht
befreyen mag; Dieſemnach haben wir Klaͤgern nicht ganz von der
Sttrafe befreyet, jedoch bey vorkommenden Umſtaͤnden ſolche quf
6 Rthlr. herunter geſetzet. .
Dominus cogi nequit, ut ſervum, qui poſt delictum commiſſum
aufugit, magiſtratui ſiſtat;
Poteſt tamen oogi, ut latitantem, ſi hoc ſciat, indicet.

Lxemplum tale habet Srryckius vol. 2. Diſertationum Hal-.-

lenſium diſp. 18. caſu 7: Deliquerat ſervus cujusdam
equitis, & aufugerat. Læſus magiſtratum adit, qui equiti
ſub muléta CCCG. thalerorum præcipit, ut famulum latitan-

tem indicet. Improbat hoc magiſtratus præceptum Stry-

kius, putatque nobili huic ſub poœna fiſcali injungi non po-
tuiſſe, ut famulum fugitivum in judicio ſiſteret, quum alte-
rius facko alter onerari aut prægravari non debeat I. 155. de
Weg. juris l. 74. cod. l. 227. in Zn. de Procur. & ſine culpa ne-
mo condemnandus ſit c. 23. de Reg. juris in 6. Verum non

ſatis accuratus hic eſt Strykius. Equidem in hoc facile ceum

60 C0

nſentimus, quod dominus ad ſiſtendum ſervum, qui
aufugit, nequeat compelli. Nam hæc neceſſitas ne jure

quidem Romano dominis imponi poterat, l. 21. §. 3. de Moral.

act. exceptis publicanis, in quibus ob ſecuritatem publicam
ſingulariter conſtitutum erat, ut, ſi ſervos fugitivos non
exhiberent, ſine noxæ deditione conveniri poſſent, l. 1. 5§. 6.

I. 2. C 3. pr. de Pablicanis. At aliud eſt ſiſtere, aliud lati-

fantem indicare. Hoc magiſtratus, cujus officium eſt, rem-
Publi=

—

Pudlie⸗
Glemlt
ſi eun
Mrench

—

Sb. CXIII. DE NOXALI ACTIONE. zor

—
e prublicam a maleficis purgare & delicta commiſſa punire,
in den quemlibet jubere poteſt; magis ergo dominum, qui tamen,
d G ͤðſi locum refugii ignoret, ad jusjurandum purgatorium ad-
ton iim mittendus eſt. Vide l, 5. §. 6. Ad exhibendum.
n Auſcch
Usta COROLLEANIA.
nſ t. Sola ratihabitio delicti ab altero commiſſi neminem ob-
ligat, obligat tamen eos, qui lucrum inde volunt per-
cipere. L. I. S§. 14. de Ei & vi arm. ex qua limitanda
n tomſoan. eſt Lex I5Z2. J. 2. de Reg. juris. Igitur recte 1. Kegum
7 XXI. Achabo mors Nabothi, quem uxor Achabi in-
terfici curarat, imputatur, quod ipſe mortem hanc fa-
KRKReo, occupatione nempe vineæ ejus, probaſſet. Aliud
tnſn exemplum habet Cicero lib. 3. de Okciis n. 73. L. Mi-
ctinunl. nutii Baſilii, locupletis hominis, falſum teſtamentum
6 cujmiin quidam e Græcia Romam attulerunt: quod quo faci-
i eui lius obtinerent, ſcripſerunt heredes ſecum M. Craſ-
ſum, & Qu. Hortenſium, homines ejusdem civitatis
un ear. Tert .: quj IIl.
Wn M. Potentiſſimõs: qui, quum illud falſum eſſe ſuſpicaren-
emn Nf⸗ tur, ſibi autem nullius eſſent conſeii culpæ, alieni fa-
ngun cinoris munuſculum non repudiaverunt. Craſſum er-
, An H S hune & Hortfenſium falſi recte inſimulat Ambroſius
erl Ilib. 3. Qic. cap. 2.
lne l⸗ 2. In delictis ſervorum juſſus vel culpa domini non præ-
ene 3 ſumitur. Igitur domino jusjurandum purgationis im-
WH Poni nequit. Videtur diſſentire Mevius P. . dec. 228.
oe facilen Sed re vera non diſſentit. Agit enim de caſu ſingula-
ſervumh4 ri, quo ex circumſtantiis aliqua contra dominum præ-
Gius N ſumtio oritur. . M
9,ℳ . 2. Secundum jus naturæ peccat ſervus injuſtum domini
blen mandatum exſequendo. At jure civili, ſi delictum le-
rnh unt vius ſit, excuſatur I. 2. S. I. de Moxalibus aäct. ſi gra-
nl vius, punitur l. 157. pr. de Keg. juris.
n ir,
e, ſ
ncꝓo Rrr 4 SPECI-

X
12

5o2. NMEDLTAT. AD PANDECT.

SpECLIMEN CNVWvV. a e
MEDITATIONVM AD PANDECTAS utt
. D E èòèẽMG vide
FINIBVS REGVNDIS. u
1N V. O 1* . ulſchede
L. , demne
Exceptio poſſeſſionis actionem finium regundorum & conſtitutio- iaucen
nem novorum limitum non impedit. ahligin
olent aliquando hi, qui actione finium regundorum ittcliuſe
conveniuntur, exceptionem poſſeſſionis objicere, at inftn 6
que ea ſe tunc maxime, quum judex adhibitis agri- KKnadi⸗
menſoribus novos limites conſtituit, tueri. Sed fru- U mid
ſtra. Equidem in controverfſiis finium aliquam poſſeſſionis ung der

rationem habendam eſſe non negamus: Facit ea utique ar Mneg
gumentum aliquod pro poſſidente & præſumtionem opera-
tur arg. 1I. Finium regundorum 3; hæc tamen præſumtio

tanta non eſt, ut, ſi deinde contrarium appareat, contra AA ugtin
poſſeſſorem judicarii nonm poſſit. Nam actio finium regun- d
dorum petitorium judieium eſt, & circa dominium ipſum
& proprietatem verſatur. L. I. L. 8. pr. L.- 12: pr. Finium re-
gundorum: Objiciatur forſam Lex 3. Cu Finium regund. ubi
prius poſſeſſionis quæſtio finiri jubetur. At ea ipſa lex, fi
recte inſpiciatur nos maxime juvat. Diſcernuntur enim „
imilla poſſeſſoria judicia ab actione finium regundorum, att- (rnt
que hæc proprietatis controverſiæ cohærere dicitur. Sal- —(e
tem additur, litem de poſſeſſione prius diſceptandam eſſe. i De e
Id quod in rei vindicatione etiam nec non in reliquis pe- pins
titoriis, judiciis, omnibus verum eſt. Ita reſponderunt W polle
Cti Vitembergenſes menſe Martio anni cIolo CC X. Es Aer
habem Klaͤgere actionem finium regundorum angeſtellet, Kinenlo
und
4

SWUW

9 cnſhtr.

Obicere, A
Glupts .

ri. Sein.

poſſeli⸗

A Vrige
4 Trklunti .

en, INI

Fbium teen

nmiün

7,Eihint
. D
ipſi
muntu .

Undorun 4

icim

rmin
n reldi

huten,

„

agrimenſor, utraque parte abſente, procedere. Ajens

“

Sp. CXIV. DE FINIBVS RECGVNDIS. go3

und zu deren Behuf um Ausmeſſung der Weinberge angehalten,
auch, da ſolche endlich nach unterſchiedenen vorhergegangenen
rechts⸗ kraͤftigen Urtheln geſchehen, daß nunmehro die Grenz⸗

Steine nach Anleitung derſelben geſetzet werden moͤchten, gebeten.

Nun widerſprechen zwar Beklagte dieſem Suchen daher, weil die

Ober⸗ und Unter⸗Weinberge alſo beſchaffen, und von einander
unterſchieden, daß zwiſchen ſelbigen keine Confuſion zu befuͤrch⸗

ten, demnach auch keine Ausmeſſung vonnoͤthen, uͤberdies die ih⸗

nen zuſtehende und von Klaͤgern ſelbſt nicht ſtreitig gemachte Poſ-
ſeis billig in Betrachtung gezogen werden muͤſſe. Alldieweil aber
nicht abzuſehen, warum zwiſchen den Ober⸗ und Unter⸗Weinber⸗

gen keine Confuſion entſtehen koͤnne, endlich die geruͤhmte Poſ-

ſeſs in actione finium regundorum, allwo de proprietate ge⸗
ſtritten wird, nicht zu artendiren iſt; So haben wir, daß mit
Setzung der Grenz⸗Steine nach Anleitung der fol. 172. befindli⸗

chen Ausmeſſung gebuͤhrend zu verfahren, geſprochen.

II.

Ad agrimenſionem ſiniumque conſtitutionem utraque pars Ci-

tanda eſt, ſed tamen, alterutra licet non comparente,
H recte proceditur.

III.
Aliud, ſi utraque abſit.

( randam utramque partem ad agrimenſionem finium-

que conſtitutionem eſſe, nemo facile in dubium voca-
bit. De eo autem dubitavit olim Baldus, an judex, ſi al-
tera pars non compareat, actum tamen perficere poſſit.
Sed poſie hoc eum, clare ſatis ex L. 3. C. Finium regund.
apparet. Illud tamen dubium remanet, poſſitne judex vel

ſen-

504. MohEDITAT. AD PANDECT.

ſententia placere videtur Hieronymo de Monte de Finibus
regundis cap. 31. . 4. Si partes, inquienti, citatæ vVadant
vel non vadant, agrimenſor ſuum poterit exercere officium.
Verum quum, utraque parte emanente, terminus, ut in
praxi loquimur, pro circumducto habeatur, præterea Cæ-
ſar in L. 3. C. Finium regundorum expreſſe dicat, tunc,
quum altera pars ſe ſubtraxerit, agrimenſorem una cum
obſervante parte officium facere debere, putamus, fſi utra-
que pars abſit, nihil peragi poſſe. Adnectemus reſpon-
ſum Ctorum Vitembergenſium in eadem, quam ante me-

moravimus, cauſa datum. Obwol Beklagte vorgeben, daß

die Ausmeſſung in ihrer Abweſenheit vorgenommen worden, folg⸗
lich nicht beſtehen koͤnne, hiernaͤchſt die Urthel .D worinnen ſelbige
anbefohlen, null und nichtig, indem man ſie mit ihrer Nothdurft
vorhero nicht genugſam gehoͤret; Alldieweil aber Beklagte zu der
vorgenommenen Ausmeſſung gebuͤhrend, und zum Ueberfluß noch
ſelbigen Tages vorgeladen worden, demnach durch ihr Auſſenblei⸗
ben den angeſtelleten actum nicht verhindern koͤnnen ꝛc.

IV.

Ue, altera parte contumace, nibilominus funes inſpici && diſcer-
ni poſſint, ſuficit una citatio, etiam in cauſis arduis.

3 t ex eo, quod modo attulimus, reſponſo apparet,

partes non ſemel ſed aliquoties citatas fuiſſe. An igi⸗

tur hoc neceſſarium erit? Ita ſentire videtur COetingerus

de Jure & controverſtis limitum lib. 2. cap. 7. n. 7. 8: Doch

iſt, inquiens, diß Orts in den untergaͤnglichen Gerichten et⸗
was behutſam zu gehen, weil die Meſſung oder andere unter⸗

