non poſſe. Quamobrem rectiſſime Cti Vitembergenſes
menſe Novembri anni cIio 1o ccxX. judicarunt: Dieweil Be⸗
klagter auf die erhobene Klage geantwortet, und derſelben geſtaͤn⸗
dig, darneben aber auf eine Befugniß ſich berufen, ſo iſt er ſolches
in Saͤchſiſcher Friſt zu beweiſen ſchuldig. Similirer ICti Helm-
ſtadienſes

.C

ktacient
Cere ni
Catorin
liih unt
ul Bek
unn ihe
nic Eig
longe
die

eſchh
(eAgttirun

hinn,

„/

um
doco

id deder

intur. A

Iuppe
“
(NMDetun

Keiunbn⸗
bchnodin

isſac

ilmdhe

m. Beme
Monſtit
un Rei

ihehtir

ihcht

DiNa

—- S§. CIX DE ACTION. CONEESSOR. ET NEGAT. 455

Pperſon

ſtadienſes menſe Januario anni clo 109 ccxv. Es haben Klaͤ⸗

Is At gere nicht ſowohl das poſſeſſorium, als vielmehr actionem ne-
tenti. gatoriam angeſtellet, und, daß ihr Lehn⸗Gut von Einquarti⸗
die TI rung und Vorſpann frey erkannt werden moͤchte, gebeten. Weil
e imen nun Beklagte ſolche Freyheit geleugnet, Klaͤgere hingegen ex na⸗
e Elhiet tura ihres Guts eine ſtarke Vermuthung vor ſich haben, ſo iſt
en ort nach Eigenſchaft der uͤber eine Servitut oder jure ſervituti ſi-
niseten. mili angeſtellten actionum negatoriarum zu erkennen geweſen,
keili nege daß die Beklagte, ungeachtet ſie ſich in dem Beſitz befinden, ihr
bemren vorgeſchuͤtztes Recht, der Klaͤgere Lehn⸗ und Frey⸗Gut mit Ein⸗
Iunn guartirung und Vorſpann zu beſchweren, zu beweiſen ſchuldig.
r fenee VI.
echo Iunſtituta ſuper juribus ſervituti ſimilibus alctione negatoria reus,
de tametſi poſideat, probare etiam debet.
rung uum ſervitutes juris Romani in patiendo vel non facien-
Ctrumkes do confſiſtant, ea jura, in quibus quis facere vel ſolvere
Gurlum 8 quid debet, non ſervitutes, led jura fervitutibus ſimilia appel-
ocunb⸗ lantur. At in effectu parum intereſſe, fatentur omnes. Eædem
ſe, quippe actiones, quæ proaſſerendis vel negandis ſervitutibus
a competunt, competunt quoque pro vindicandis vel declinandis
„ üitis uribus. Vide Serykii Ulſum modernum lil. 8. tir. 5.§. 5. gi⸗
t tur, quod in antecedente meditatione diximus, poſſeſſorem ſer-
nn vitutis, ſi actione negatoria conveniatur, probare debere, di-
e⸗ cendum quoque eſt de poſſeſſoribus jurium ſervitutibus ſimili-
. “ um. Rem exemplo illuſtrabimus. Equites quidam immediati
8, 16 avaſallis emphyteutisque ſuis laudemium in caſibus, quibus id
jure conſtitutum non eſt, petebant, in poſſeſſione potiſſimum
nteſ innixi. Rei contra ſe immunes dicebant, poſſeſſionem tamen
Die adverſariorum inficias ire non poterant. Quærebatur ergo,
ſcban⸗ 6 cui probatio imponenda effet. Impoſuerunt eam equitibus
rſe JIC Helmſtadienſes menſe Octobri anni c1 1 CcCxVI. Wird

AD

3 Pis gefra⸗

456 MEDITAT. AD PANDECT.

gefraget, ob der freyen Reichs⸗Ritterſchaft der emaie delſe
das jetzt angefuͤhrte Recht dergeſtalt hergehra bt, ſgroir⸗
werden koͤnne, oder nicht vielmehr Prælſumtio vor ſie frette,
alſo die Lehen⸗ und Erb⸗Zins⸗Leute den Beweis des Widarſitl⸗
uͤbernehmen muͤſſen. Nun fuͤhret zwar die freye Neiche it
ſchaft zu Beſtaͤrkung ſolcher Præſumtion ihne P0 6 .
antiquiorem an. Weilen aber allhier, da das Lehen⸗Geld wi⸗

der die gemeine Regul entrichtet werden muß, die angefuͤhrte al⸗

e vel quaſi der Reichs⸗Ritterſchaft zwar in proceſſu
ſen ſo deit zu ſtatten kommt, daß ſie vor allen Dingen
in den verlohrnen Beſitz widerum geſetzt zu werden verlangenl r
gleichwohl nicht verhindert, daß nicht die Erb⸗ und enekelie
nachgehends actionem negatoriam anſtellen, und ſec

indolem beſagter Action und der darinnen zum Grunde ſtehen⸗

den natuͤrlichen Freyheit das onus probandi der Reichs⸗Ritter⸗

ſchaft auf den Hals waͤltzen; So moͤgen diejenige membra der

Reichs⸗Ritterſchaft, denen das Recht Lehn⸗Geld bey Abgang

des domini directi zu fodern in Zweifel gezogen wird, ſich nicht

entbrechen, den Beweis, daß ſie ſolches Jus entweder ade
titulo, oder per præſcriptionem an ſich gebracht zu über⸗

nehmen.
„VII. .

Tune in actione negatoria actori imponitur probatio, quum ſimul

aliquid alirmat.

T nicum fere doctrinæ hujus, quam de probatione in
U actione negatoria reo imponenda expoſuimus, funda-
mentum eſt, quod ſimpliciter negantis nulla ſit per re-
rum naturam probatio. Itaque exceptio per ſe patet, tunc,

quum actor non negat ſimpliciter, ſed ſimul quid affirmat,
probationem ad ipſum pertinere, erg. L. 18. §. I. de Pro-

bat.

5. 0

i. E

CNlnoS
ſuum me

Erlitute
Mmc ver

hvere

Gutreibu.
ge horſt
ſch do

riam 9

chtet er
0ber in

De
Ma
int Euß

t dict

deryitut

Celta qua
ß bbſie
lteh.

Roo aſſr

(lam

etlin

conun

llamii
r redte

rrfimi

e 50
ier,i
nn

eſun

Gt

Hbafclrrcd
kin ell

en Doon

Betlefetthan.

h
Nſecunin

rltheſten

eiche Rrn⸗

memb N
der
in ſctitt
edoder
hcht, , NN

4

hrebiig 1

ine 4

SP. CIX. DE ACTION. CONFESS. r NEGATOR. 4 7

bat. Exemplum habet Bergerus in Electis Diſcept. For. p.645.

cui nos aliud jungemus ex reſponſo JCtorum Helmſtadien-
ſium menſe Majo anni c1o 1o ccxv. dato in caſu, quo actor,
ſervitutem paſcendi olim reo intuitu certi agri competüſſe,
tunc vero, avulſo hoc agro, deberi deſiſſe, ajebat: Klaͤger
beſchweret ſich, daß man ihm den Beweis, wie Beklagtem die
Eintreibung der Schweine wegen der Caſpar Horſt verſtattet, ſol⸗
che Horſt aber nachgehends abgenommen worden, auferleget, da
er ſich doch in libertate naturali gruͤndet, und actionem nega-
toriam angeſtellet, worinnen jederzeit der Beweis dem reo, unge⸗
achtet er im Beſitz iſt, aufgebuͤrdet zu werden pfleget. Alldieweil
aber in actione negatoria dem Klaͤger alsdenn, wenn er die
Servitut nicht ſchlechterdings negiret, ſondern, wie allhier, ſub
certa qualitate zugeſtehet, alſo dabey etwas affirmiret, der Be⸗

weis oblieget; So haben wir dieſes gravamen fuͤr unerheblich

gehalten.
VIII.

Pro afßirmante haberi nequit, qui ait, adverſarium injuſte, vi,
clam, jure familiaritatis poſſdere, bene vero, qui precario
illum ſervitutem exercuiſſe dicit.

Locleinam, quod actor in actione negatoria quid affir-

mans ad probandum ſit adſtringendus, nimis exten-

dunt Faber in Codice lib. 3. tit. 24. def. 8. & Carpzovius lib.

1. Reſponſo 68. ut pro affirmante quoque reputent eum, qui

adverſarium injuſte, vi, clam aut jure familiaritatis poſſide-
re dicit. Dubitavit jam de hac extenſione Bergerus de Uſus
actionum rei perſecutoriarum §. 10. latiusque eam refellit
Zbomaſius de Onere probandi in actione negatoria §. 22. 44.

Et recte quidem. Nam qui dicit, alterum injuſte, vi, clam,

jure familiaritatis Poſſidere, nihil dicit, quod probari com-

mogde poſſit, niſi forte vis armata aut aperta fuerit. Nec

judex, ſi vel maxime actor oſtendat, reum vi aut clam ſer-
Tom. II. Mm᷑m vitu-

458 MEDITAT. AD PANDECT.„.

vitutem aliquando exercniſſe, huic abjudicare propfterea ſer-

vitutem poterit. Is enim, cui ſervitus, e. g. itineris, com-
petit, etiamſi noctu eat vel turbantibus vi reſiſtat, ſervitu-
tem non amittit. Quod autem Brunnemannus in Proceſa
eivili c: 28. n. 4. nec illum, qui adverſarium precario poſſidere
ait, probatione onerandum putat, in eo diſſentimus. Certe
qui hoc dicit, affirmat quid, quod probari facile poteſt. Et
qui oſtendit, alterum precario ire vel paſcere, totum jus ſer-
vitutis evertit.
Poteſt udeæx ambiguam de ſervitute conſtituta litem ita termi-
nare, ut alteri litiganti ſervitutem adjudicet, ſed eum vi-
ciſſm alteri in certam pecuniam condemnet.
itigarunt duo vicini diu magnaque impenſa de ſervitute
itineris. Et apparebat facile, litem adhuc aliquot annos
victuram. Nam quum acta ad Ctos Helmſtadienſes afferen-
tur, ordo proceſſus, ut actori probatio permitteretur, exige-
bat. Miſerabat nos hominum, quos in re nullius fere mo-

menti, nam hoc ex actis conſtabat, maximum tædium maxi-

mosque ſumtus ſubire oporteret. Igitur remedium circum-
ſpeximus. Optimum viſum eſt, ut reis ſervitutem adjudica-
remus eosque viciſſim actori in certam pecuniam condemna-
remus. Poſie enim hoc judicem facere, ex l. 22. §. 3. Famil.
ereiſc. I. pen. pr. Si ſervif. vinmic. & I. 44. §. ult. de Legatis I.
ſatis notum eſt. Dubitabatur ſaltem hic, an id judici etiam ia
ipſo proceſſu, in quo non de ſervitute conſtituenda, ſed con-
ſtituta, quærebatur, liceret. Sed licere credidimus. Neque
enim neceſſe eſt, ut judex, quemadmodum veteres juſſerunt,

gonformem per omnia libello ſententiam ferat. Pertinet hoc

ad jus antiquum formularium & officium judicis mercenari-
um, quod diu ſublatum eſt, ut adeo religio judicantis intra
. tam

0

tann ert
CNWin
Elhinr
ugee
d Ade
Peeß h
heſtand
1e. N
gern
tlng des

4

Uſſen,

denr

e

lieru
Pgkit efft
hebenen
ſcheeden
ſehr une
Ourchye
ichtheit
ſettt,
he ee
Shden
he , 1

1. Don
Neeg
lan

Nererer.

ris, co.

,ſeryit.

n Pfoleſt
Opolſcdere
nus. Cente

Poteſt. EᷓE.

un uler⸗

n itn m.
eunr
et.
de ſetnini
iquoramm
ſes Aerel
etun enige
e N
ecium
um cran
en ilßi⸗

res lenn
Pertinet 1
8 wenann

aansin

r

—

SP. CIX. DE ACTION. CONFESS. F NEGATOR. 459

tam arctos cancellos non amplius coërceatur. Sic ergo judi-
cavimus menſe Februario anni cIo 1o ccxxII: Daß Klaͤgern
nunmehr die Fuͤhrung des ihm in actis primæ inſtantiæ fol. 46.
nachgelaſſenen Beweiſes zu verſtatten. Wuͤrden jedoch Beklagter
und Adcitate demſelben 4. Rthlr. erlegen, ſo wird gegenwaͤrtiger
Proceß hiemit aufgehoben und ihnen hiemit das ſtreitige Stiegel
zugeſtanden. V. R. W. Et has ſententiæ ſubjecimus rafio-

nes. Nachdem Adcitat nebſt dem Beklagten den Grund der von

Klaͤgern erhobenen Klage leugnet, ſo wird er freylich nach Anlei⸗

tung des bereits in erſter Inſtanz gegebenen Beſcheides erweiſen

muͤſſen, daß der ſtreitige Garten Busmannen gehoͤret, und das
Stiegel ſtatt der dem Busmannen precario verſtatteten Thuͤre
geoͤfnet worden. Weilen jedoch einem Richter aus erheblichen Ur⸗
ſachen vergoͤnnet iſt, auch eine neue ſervitutem zu conſtituiren,
und dem andern Theil dagegen eine Geld⸗Præſtation aufzulegen,
allhier auch dergleichen Urſachen vorhanden ſeynd, indem die Bil⸗
ligkeit erfodert, gegenwaͤrtigen uͤber einer geringſchaͤtzigen Sache
erhobenen und wegen des zu fuͤhrenden Beweiſes annoch weit aus⸗
ſehenden Proceß aufzuheben, uͤberdies das Stiegel dem Adcitaten
ſehr nuͤtzlich, Klaͤgern hingegen, welcher ſo viel andern Leuten den
Durchgang und die Durchfarth verſtatten muß, faſt gar nicht
nachtheilig iſt; So haben wir dem Beklagten und Adcitaten
verſtattet, mittelſt Erlegung eines zwar geringen, jedoch, da die
Sache ohne des noch zweifelhaft und Klaͤger wenigen oder keinen
Schaden leidet, proportionirten Stuͤck Geldes dieſem Proceß ab⸗
zuhelfen, und den freyen Gebrauch des Stiegels zu acquiriren.

CoXOL L RI A.

1I. 7omaſius de Onere probandi in actione negatorig §. 13.
negat, poſſidenti actionem confeſforiam vel negato-
riam dari, ſed hunc interdicto uti poſſidetis uti debere

M m m 2 alt.

MEDITAT. AD PANDECT.

ait. Verum conſultius eſt, ei actionem quoque petito-

riam dare. Nam remedia poſſeſſoria temperariam ſal-

tem quietem præſtant. Intereſt vero domini, ut in per-
petuum prædium ſuum liberum declaretur, vel ſervi-
tus ſibi adjudicetur. Hoc vero, actione confeſſoria vel
negatoria inſtituta, tantum conſequetur.

.Qui actionem negatoriam inſtituit, eo ipſo, adverſarium
pôſſidere, non fatetur L. 5 §. 6. Ni uſusfr. pet. Olden-

dorpius claſſ. 3. act. 5. 4. 4. Igitur Cti Vitembergenſes
reſponderunt, eum, contra quem actio negatoria ſevi-

tutis, ne luminibus officiatur, inſtituta erat, propterea
in poſſeſſione eſſe non cenſeri, nec actorem, durante
lite, ab ædificando prohibere poſſe.

3. Juſtinianus in §. 2. I. de Actionibus ad actiones confeſſo-

rias refert, ſi quis agat, jus ſibi eſſe altius ædes ſuas
tollendi. Errare juſtinianum, atque hanc actionem po-
tius negatoriam eſſe, ait Zbomaſius de Onere probandi
in actione negatoria §. 9. Sed Juſtinianum tuetur Nera-
tius, qui in I. 2. pr. de Servitutibus præd. ruſt. inter ſer-
vitutes refert, licere altius tollere, & officere prætorio

vicini & Paulus, qui in l. 7. §. I. Communia prædiorum

idem affirmat.

SPECIMEN CX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. VIII. TIT. VI.

INTERITV SERVITVTVM.

Servitutem paſcendi amittit, qui pratum, in quo eam babet,
circumſepiri patitur.

Regu- G

—

ccn lin

ubi Go⸗
Guarn d.
un dul
bi de
Erritut
tamen
Potius
lempus
ſenlam
Clre inci

MAneat ſ

GWaN
Hlmik
u ſer

Denle

Alfehe⸗

un Pirt

tution Nl
hſtten
Vrnden
h die

te ler
den bekan
ſueen

—

le eit.

Kriamſ.
ut in pet.
vel ſeryi.
eſloria vel

Arerſarun
det Oir.
mmbertelſs

2toritei.
1, Propleigt
n, Cne

pes

6 Ele i
Ctionno.

n, ,NN

getur Ner
. imterle
ere rt

1oarun

—

CCS

N

SP. CX. DE INTERITV SERVITVTVM. 46ͤ1

Hegula ex L. 8. pr. Quemadmodum ſervitut. amitt. con-
ficitur: quisquis fieri quid patitur in fundo ſervien-
&ι te, quo ſervitus impeditur, ipſam ſervitutem remi-
ſiſſe cenſetur. Addit Papinianus in L. 17. Communia prædio-
ram limitationem, niſi permiſſio tantum precario facta fit,
ubi Gothofredus lib. X. adnotat, precarium potius præœſumi,
quam donationem. Verum hæc Gothofredi ſententia mul-
tum dubii habet, nec ex memorata L. 17. deducitur. Agitur
ibi de maceria per fundum ſervientem ducta, negaturque
ſervitutem amitti, ſi precario id conceſſerit dominans. Inde
tamen non conſequitur, præſumi precarium. Videndum
Potius eſt, quid egerint partes, an ſeilicet dominans ad breve
tempus id ſaltem permittere & facultatem revocandi con-
ſenſum ſuum ſibi reſervare voluerit. Ni animum ſuum
clare indicavit, natura negotii oſtendit, conceſſionem mace-
riæ non ea mente, ut mox iterum tollatur, ſed, ut perpetuo
maneat factam eſſe. Atque ſic donatio magis ſeu remiſſio,
quam precarium præſumitur. Et ita reſponderunt Cti
Helmſtadienſes in ſimili caſu, quum quis ſepem prato, in
quo ſervitutem paſcendi habebat, circumdari Paſſus eſſet,
menſe Octobri anni cio 1o ccxx. Es iſt Beklagter im vorigen
Beſcheide bey der Bewehrung und dem zweyten Schnitt der ſtrei⸗
tigen Pfarr⸗Wieſe geſchuͤtzet, darwider aber von Klaͤgern Reſti-
tution geſuchet, und ſtatt der gravaminum angefuͤhret worden,
es haͤtten in ſolche mit gedachter Pfarr⸗Wieſen vorgenommene
Veraͤnderung die ſaͤmtliche Parroni und inſonderheit er, dem
auch die uͤbrige mit ihrem Conſens keinen Nachtheil bringen
koͤnnten, nicht gewilliget. Alldieweil aber allhier eigentlich von
einer ſervitute paſcendi auf der Pfarr⸗Wieſe die Frage, und
denn bekannten Rechtens iſt, daß das prædium dominans ſein

Ius verliere, wenn deſſen Eigenthums⸗Herr auf dem Prædio ſer-

Mmm 3 vien⸗

ausge⸗

2 W
462. MEDITAT. AD PANDECT. —
viente etwas, welches der Servitut contrair iſt, geſchehen laͤſſet, (uegens
ſolcher caſus auch allhier vorhanden, da Klaͤger die dem Beklag⸗ Febrn
ten von der Gemeinde zugeſtandene Bewehrung der Wieſe geſche⸗ (oenn
hen laſſen, wie denn res nicht mehr integra iſt, indem die Be⸗ Allem
wehrung der ſtreitigen Wieſe viel Geld gekoſtet; So haben wir s ni
es nicht allein bey vorigem Beſcheide gelaſſen, ſondern auch Be⸗ lnn,
klagten wegen ſeiner unerheblichen gravaminum und daraus ver⸗ Hher die
ſpuͤhrten temeritatis litigandi in die Unkoſten verdammet. ſtig man
en in ein
II. Cuhrovi
NWon amittit ſervitutem, quem bella & aliæ calamitates jure 4ꝰ
Juo uti diutiſſime impedierunt. Eede
ENadem Juſtinianus in L. 13. C. de Servitutibus, omnes x.
ſervitutes non utendo per decem vel viginti annos Vne
amitti dicit, ſubtilesque veterum hac in parte differentias Pon
explodit. Videtur igitur exploſa & illa limitatio, quam com- 41 1 ineit
muniter ex L. 34. §. I. L. 35. de Servit. præd. ruſt. eliciunt, EEnnimod
ut ſeilicet tunc ſervitus non amittatur non uſu, quum uten- Ed habit
di facultas nulla fuit. Verum quia iſta limitatio in jure & NoNP
æquitate naturali fundamentum habet, non eſt credibile Ju- orum pi
ſtinianum eam tollere voluiſſe. Quamobrem JCti Helmſta- Indem 1
dienſes menſe Dec. anni cio 1o ccxv. reſponderunt, ſervitu- Alperatis ,
tem paſcendi non amittere, qui bello aliisve calamitatibus un imterch
impeditus pecora ſua diutiſſime non pavit: Der Vorwand, ob dunt Ne
waͤren die von Klaͤgern angezogene Actus durch die darzwiſchen ab⸗ Poheſtone
gelaufene viele Jahre unterbrochen worden, kan in keine Betrach⸗ fruleren
tung kommen, da Klaͤgers Vorfahren nicht aus Mangel Rechtens lecer
oder wegen eines von Beklagtem geſchehenen Verbots, ſondern otied ve
durch Krieg und Feuersbrunſt ihre Schaͤferey fortzuſetzen verhindert EA
worden, in welchem Fall das jus paſcendi nicht verlohren gehet, Undi fie
ſondern bey einer ſich wieder ereignenden Gelegenheit von neuem D eſe

—

1 Beklag
ſſe geſch⸗
die Be
ehen wwir
nch Be

DNrnbdan.

net.

nitunt

ut, omm

Gindl AId
Elferemun

e ecnnd,

um .

ton nel
gelbie,
Cdlammitan;
Jnm

darfrſc

feine Bnn,

7

5
. .

SP. CX. DE INTERIIV SERVITVTVM. 463

ausgeuͤbet werden kan. Similem in modum iidem Cti menſe
Febr. anni CcIo 19 Cccxv. reſponderunt de operis ruſticis, præ-
dio equeſtri quidem debitis, ſed, quod illud poſt vaſtationem
hoſtilem incultum jacuerat, diutiſſime non preæſtitis: Es iſt
dieſes nicht auſſer Augen zu ſetzen, daß das Gut, wozu Beklagte
gehoͤren, groſſen Theils wuͤſte gelegen, und demnach der Dienſt⸗
Herr die Dienſte nicht gebrauchen, folglich ſich derſelben nicht ver⸗
luſtig machen koͤnnen, welche Meynung von den Leipziger Schoͤp⸗
pen in einem der gegenwaͤrtigen Sache ganz gleichen caſu bey
Carpzovio P. 2. C. 4. def. 4. behauptet wird.
III.
Eadem non utendi facultas impedit aliquando ſervitutis
adquiſitionem.
Vkus quidam Thuringicus aliquot in bello tricennali de-

Populationes, incendia & vaſtationes perpeſſus, atque
ita ad incitas redactus fuerat, ut, parta pace, pauciſſimos pau-
t „ Ut, p Pace, p P

perrimosque incolas haberet. Erant vico iſti pinguia paſcua,

ſed habitatoribus, qui egeſtate preſſi oves comparare & eme-
re non potuerant, inutilia. Itaque, conniventibus illis, vici-
norum prædiorum poſſeſſores pecus ſuum in illa immiſerant

Tandem poſt longiſſimum tempus veri pratorum domini, re-

cuperatis viribus, greges ipſi alere vicinisque uſum paſcuo-
rum interdicere incipiunt. Hi contra præſcriptionem obten-

dunt. Nec negari poterat, tempus completum fuiſſe. At in
poſſeſſione vitium erat. Quoniam enim paſcuorum domini

facultatem utendi non habuerant, vicinis uſum non tanquam

jus, ſed ex familiaritate permiſerant. Ceſſat vero præſeriptio,
quoties vel poſſeſſio ex jure familiaritatis originem trahit, E.
41. de Adquir. vel amitt. Poſ. vel is, contra quem præœſcribitur,
utendi facultatem non habuit, L. 34. §. I. & L. 3 5. de &. P. &,
Itaque ſic reſpondimus menſe Januar. anni croloccxv, in cauſa
der

464 MFDITAT. AD PANDECT.

d ra die von Wangenheim: Man
Gemeinde zu Kaͤlberfeld contra
dehet deutlich , daß Beklagte ſich der Schaͤferey eg n na⸗
in ſondern erſt damalen angemaſſet, da die She r r en
aus dem Krieg herruͤhrenden Nuina kene Ethaie mei⸗ gehat
n d, daß die von Wangenheim eit gehrut⸗
Shaͤſtrey nach anterſede transferiret, zugeben muͤſſen; Wel
eiber⸗ da es eigentlich nur ex jure familiaritaris geſchehen,

Klaͤgere auch facultatem utendi nicht gehabt, zum Fundament

der von Beklagten vorgeſchuͤtzten Verjaͤhrung nicht dienen ka
e wativa præter
Præſeriptio ſervitutum tam poſitiva quam Priele
longum tempus etiam juſtum titulum reguitit.

itati onſtravi-
upra in Speciminis CEIII. Meditatione 1I. demon ⸗
§ mus, præſcriptionem ordinariam in ſervitutibus,

i abere. Quæ-
etiam, quas discontinuas vocant DD. locum h Q

di præſcri-
ftio vero excutienda ſupereſt, ſitne in hujusmodi p

iva juſto titulo
ptione ſervitutum tam poſitiva quam negativa ju

pas. Equidem, quod ad adquirendas ſervitutes, Hab-
OpaS.

ituti at titu-
nius ad W'eſembecium tit. de Servitutibus P. V. neg

iſti 7e contra
lum requiri, ſed patientiam ſufficere er füimer d aus, pra⸗
dominum ſive contra non dominum Pre 1 n E. u r.
ſidiumque ſententiæ ſu& veroſimile acmo an⸗ ei. gui dn
Si ſervitus vindicetur invenit, in qua Ulp n cei⸗ ren
turno uſu & longa quaſi poſſefſione jus aq

aqua con-
us eſt, negat neceſſe eſſe, docere de jure, quo ad

ibui ſtendat,
ſtituta eſt, ſed utilem actionem tribuit, ſi modo o

iſſe eſponſio
ſe non vi, non clam, non precario poſſediſſe. Reſp

Duareni ad hanc legem, qui r. Diſp. 34. negat in illa

. 9. a Duareno, dum ſic re-
tlerum vol. I. diſp. 17. §. 9 a 10 .
Torcdet, locum illum valde negligenter inſpectum eſſe

Verum

id

Verun

uum
gem 5
Nltit
14 5
ſet, let
Cekence
Gajue
(liſttä
Attendeb
Atem
fin totan
ſerviturt

uè ”&
Elcergyi
Uatkan 4
INI.⅓

Mocelte

Ceinde in

Ciurin hi
In regni
urdhine,

be ſeß,
unNR Ka
ſphite
r ſolum
Us bonn

6t von

ing
Enporis

n 1.

n Fobdaren
dieen knn

Nutivo giel
juifi.
Gemollni
vitutibes,6
abere. E
nodi Pprel,
1 ulto inn
NWed B
F. negeni⸗

t, e

.

eribatur,
nus e, ⸗
Ge Awene⸗
o M⸗
o nch

Nhai

— —

SP. CX. DE INTERITV SERVITVTVM. 465

Verum enim vero, quod in iſta lege habetur, ad jus anti-
quum pertinet, quo præſeriptio in ſervitutibus propter le-
gem Scriboniam plane locum non habebat L. 14. pr. de Ser-
vitutilus. Nec ſervitus longi temporis uſu conſtituebatur,
L. 4. §. 29. de Uſurpationibus, ſed tamen, ſi diu exercita eſ-
ſet, retinebatur, L. 20. pr. de Servit. præd. urb. utili actione
defendebatur, L. 10. pr. ſi ſervitus vindicetur, L. 26. de Aqua
& aquæ pluvicæ. Itaque runc ad ſolita præſcriptionum re-

quiſita non reſpiciebatur, ſed tantum uſus & conſuetudo

attendebatur, E. I. §. 23. de Aqua & aquæ pluvic. Deinde
autem Juſtinianus in L. 12. C. J Præſeriptione longi tempo-
ris totam hanc rem immutavit Penitus atque Præſcriptionem
ſerviturum cum Præſcriptione rerum immobilium exæqua-
vit & in utraque bonum initium, juſtum fſcilicet titulum,
deſideravit. Quod autem ad præſcriptionem ſervitutum ne-
gativam attinet, in ea lex Scribonia locum nunquam obti-
nuit L. 4. §. 29. de Uſurpationibus, verum ſervitus per lon-
gum tempus non utendo amittebatur, ut ne quidem bono
initio opus eſſet, fed violenta quoque deje ctio præſeribenti
Prodeſſet. d. L. 4. §. 27. At & hæc differentia a Juſtiniano
deinde in LE. 13. C. de Servitutibus exploſa & præſcriptio or-
dinaria hic quoque recepta fuit, quæ ſemper juſtum titu-
lum requirit. l. un. C. de Uſucapione Fransformanda. Igitur
utrobique, ſive ſervitutem prælcribendo adquirere, five rol-
lere velis, titulo ſeu bono initio opus eſt. Sic reſponde-

runt [Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni CIo 1o cc XIII.

Es ſchuͤtzet die Gemeinde vor, eine Servitut gehe ohne Unterſcheid
per ſolum non uſum decennii verlohren und ſey hierzu kein ti⸗
tulus vonnoͤthen. Allbieweil aber zwar unſtreitig, daß die Frey⸗
heit von einer Servitut binnen 10 oder 20 Jahren Præſcribiret
wird, hingegen zu einer jeden præſcriptione ordinaria longi
temporis einiger titulus, oder, wie Juſtinianus in L. 12. C. de
TLom. II. Nnnͦ Praæ-

29

466 MEDFTAT. AD PANDECT.

Præſeriptione longi temporis redet, bonum initium vonnoͤthen uim

—

iſt, welches, daß es auch in den præſcriptionibus ſervitutum din
tam politivis quam negativis erfordert werde, aus den beyge⸗ ſf
fuͤgten generalen Worten: eodem obſervando, etſi res no che V
ſoli ſint, ſed incorporales, quæ in jure conlſiſtunt, veluti ulin hi
uſusfructus & ceteræ ſervitutes; deutlich genug erhellet c. r de6
(cennii
. . —, denn
Servitus non utends non amittitur, Zuum alee ſeit, ſe ſervi- orte
tutem debere, atque ſiec in mala Kide eſt. uln tf
VI. en aufg
Ad malam fidem inducendam interpellatio non eſt neceſſaria, d later
ſed ſufficit ſcientia. , e,
quidem ſecundum L. 4. §. 27. de Uſurpationibus nec ma- ilern ne
S la fides nec vitium poſſeſſionis ei, qui libertatem a ſer- (Ne
vitute præſcribere intendit, nocet. Verum iſtæ leges omnes, Pm & lin
quæ malam fidem in præſeriptionibus tolerant, memorabili ulſchand
illo cap. ult. X. de Præſeriptionibus ſublatæ ſunt; quamvis i in tul
aliqui verba iſtius capituli: rei conſcientiam alienæ; captent, en ſ,
atque illud ad præſcriptionem rerum corporalium reſtrin- Simn des
gant, adquiſitioni vero exceptionis malam fidem non noce. y, Warn
re putent, hæc tamen ſententia menti Pontificis manifeſte e Nece
. repugnat, ideoque in ſummis imperii tribunalibns, teſte gritdle⸗
Mynſingero Centur. 4. Obſerv. 6, rejicitur, atque a Brunne. ud n⸗
manno ad L. II. de Diverſis temporalibus præſeript. n. 6. Me. GWe
vio ad Jus Lubec. lib. I. Zit. 8. n. 19. 267 Serykio in Uſu modert. ¹4 Dl
tit. de diverſ: temp. præſeript. refellitur. Quodſi igitur quis, emſehen
ſe ſervitutem debere, ſcit, libertatem ab ea non adquirit
quantumvis alter illa per longiſſimum tempus non utatunr, Uniu
nullaque interpellatio interceſſerit. Nam bona fides ſecun- WD
dum l. 109. de Verb. ſign. in ignorantia, rem eſſe alienam,
conſiſtit, adeoque per ſolam, ut cap. ult. X. de Prae h widte
oqui-

—

Ahnicen

Lervitubun

den belg
ti res na
Wr, Veli
helet

,ſ, NH

MutſmnmO

ibur er h .

rtilcniſt⸗
egesonne
menont!
ni, ucliiß
e; het⸗
Aum
en mn:
ſcis Gußk
nadlin,
ue hm
itentl
Cpe
dind⸗
o Au
vn un
idsfen
ſe Aenun⸗

G
N

——

SP. CX. DE INTERITV SERVITVTVM. 467

loquitur, conſcientiam rei & juris alieni tollitur. Sic reſpon-

derunt JCti Helmſtadienſes menſe Martio anni cio 10 CC XII.
Iſt ein Urthel des Inhalts: daß die Gemeinde die Præſcription

nach Nothdurft erwieſen, es koͤnte denn Klaͤger den opponirten
malam fidem erweislich darthun; eroͤfnet worden. Nun ſchuͤtzet
zwar die Gemeinde vor, eine Servitut gehe per ſolum non uſum

decennii verlohren, und ſey hierzu bona fides nicht vonnoͤthen,
wie denn ohne des bona fides alsdenn, wenn man keine rem

corporalem, ſondern nur eine Exception acquiriren wolte, nie⸗
malen erfodert werde, ſo koͤnne auch die bloſſe Wiſſenſchaft von
dem aufgerichteten Vergleich, da es an einer rechtlichen Citation

und Interpellation ermangele, malam fidem nicht zuwege brin⸗

gen, bey dieſen Umſtaͤnden vermeynet die Gemeinde, es finde der
Klaͤgern nachgelaſſene Beweis male fidei keine ſtatt. Alldieweil
aber die Meynung, daß bona fides ad adquirendam exceptio-
nem & libertatem nicht noͤthig ſey, irrig und dem in ganz

Teutſchland eingeſuͤhrten capitulo ult. X. de Praſeriptionibus5

ibi: in nulla valeat absque bona fide præſeriptio; offenbar ent⸗
gegen iſt, auch von den Diſſentientibus durch eine wider den
Sinn des legislatoris erzwungene Interpretation und Captation
der Worte: rei conſcientiam alienæ; behauptet, hingegen in
der Reichs⸗Cammer verworfen, und von beruͤhmten Rechts⸗Leh⸗
ren gruͤndlich wiederleget wird, ferner, da bona fides in igno-
rantia rem eſſe alienam beſtehet, nothwendig folget, daß die
bloſſe Wiſſenſchaft, oder die bloſſe conſcientia rei und juris alie-
ni, ungeachtet keine Interpellarion darzu kommen, malam fidem-
verurſache ꝛc.
VII. V
Servitus, quam vaſallus feudo impoſuit, devoluto per venditio-
nem aut ezx jure retractus ad dominum vel agnatos feudo,

S baud exſpirat.
Jervitutem, reſoluto jure conſtituentis, interire, certum
Nnn2 eſt

468 MEDITAT. AD PANDECT.

eſt I. II. S. I. Quemadmodum ſervit. amitt. Itaque, ſi vaſal-
lus feudo ſervitutem imponat, hæc, devoluta deinde ad
agnatos vel dominum ſucceſſione, interit 2. E. 8. §. I. Aliud
itaque dicendum eſt, ſi vaſallus feudum, cui ſervitutem im-
poſuit, conſentiente domino, in extraneum alienet. Hie
enim, quia in locum vaſalli ſuccedit, ſervitutes ab hoc im-
poſitas continuare neceſſum habet lI. 20. §. 1. de Adquir. re-
rum dom. Vide Bergeri Electa diſcept. for. P. 2. p. 961. Quin
immo ipſe dominus vel agnati, ſiquidem feudum a vaſallo
poſſidente emant, ſervitutem ab eo conſtitutam tollere ne-
queunt. Roſenthal de Feudis c. 9. memb. I. concl. 1I. u. 9.
Quum igitur aliquando interrogaremur, an agnatus, qui ju-
re retractus ſeu protimiſeos feudum acquiſierat, ſervitutem
ab anteceſſore impoſitam conſervare deberet, ajentem ſen-
tentiam amplexi ſumus. Retrahens quippe per omnia in
locum primi emtoris ſuccedit conditionibusque iisdem, qui-
bus ille, tenetur. Vide L. 3. C. de Jure emphyteut.

VIII.
Solo non uſu ſervitutes urbanæ non pereunt, pereunt tamen,
dominans ita &dificium ſuum exſtruat, ut ex eo amplius
Jervitus exerceri nequeat.
Pereunt itidem, ſi dominans ſervientem quid facere patitur,
Agyuod exercitium ſervitutis tollit. .

Amiſſionem eam non impedit ignorantia, ſi modo triginta anni

lapſi fuerunt.
A Arione⸗ has optime illuſtrabimus reſponſo, quod ICti
Helmſtadienſes menſe Febr. anni CcIo 10 CC XXII. dede-
runt: Wenn man die Ausſagen der Zeugen genau betrachtet, ſo
kennet man deutlich, daß des Klaͤgers Stall in alten Zeiten ein
weltes Dach gehabt, und die Traufe davon in Beklagtens Bar
au

Guf deſ
1690, 9
Bhn
uet,
Oche t
lt worde
NeA
in dopp
nn derg
oduech r

ugttt ge
n al

ſ, nit
Ugrlien

r rpe
ſell gbe

he

lcht vnn

AVd ge
kendirten
ſeryimnte,
geit, 9
Eel nſe⸗
Minſg
iirſim

echt end

keln

Ule hie

ein wir

—

einde d.
I. Aliud
Utem im.
Eet. He
d Mri⸗
huin
61, Quin
1a VA
Olere e.
II 19

lg Oi..
ſerwitten

enlten ſe⸗

Otmi 4

Sdem, I
uz.

,ienen

onplu

. M

W. 4
leric
tengeintn
aenerett
1

V.

N

1,

SP. CX. DE. INTERIIV SERVITVTVM. 469

auf deſſen daſelbſt geſtandenen Schuppen gefallen, aber im Jahr
1680. glle dieſe Hinter⸗Gebaͤude niedergebrannt, und kurz hierauf
Beklagtens Vorfahren ſtatt des Schuppens einen hohen Stall
erbauet, hingegen auf Klaͤgers Seiten der Stall mit einem halben
Dache wiedr beleget, und das Trauf⸗Recht weiter nicht exerci-
ret worden. Als nun vor weniger Zeit dieſe Gebaͤude abermalen
in die Aſche verfallen, und Klaͤger ſeinen Stall nunmehr mit ei⸗
nem doppelten Dache zu erbauen gedenket, auch des Beklagten
Bau dergeſtalt eingerichtet haben will, daß ihm ſein Trauf⸗Recht
dadurch nicht gehindert werde, ſo entſtehet die Frage: Ob er hier⸗
unter gegruͤndet ſey? Nun fuͤhret er zwar fuͤr ſich an, daß das
ihm in alten Zeiten zugeſtandene Trauf⸗Recht eine ſervitus urba-
na ſey, mithin ſolo non uiu nicht verlohren werde, hiernaͤchſt aus
bloſſer Unwiſſenheit geſchehen ſey, daß er nach dem Jahr 1680.
kein doppeltes Dach geleget, und die Traufe nicht exerciret. All⸗
dieweil aber Klaͤgern nicht allein der non uſus, ſondern haupt⸗
ſaͤchlich der contrarius uſus im Wege ſtehet, indem er ſeinen Stall
nicht ungebauet liegen laſſen, in welchem Fall ihm ſeine ſervitus
ſalva geblieben waͤre, ſondern mit einem halben Dache der præ⸗
tendirten ſervituti ſtillicidii ganz zuwider erbauet, alſo gedachte
ſervitutem, nach Ablauf der in Rechten zur Verjaͤhrung geſetz⸗

ten Zeit, verloren, uͤberdies zugegeben hat, daß Beklagter ſeinen

Stall erhoͤhet, und die ſervitutem ſtillicidii verbauet, folglich
der in k. 8. pr. quemadmodum ſervit. amitt. enthaltene caſus all⸗

hier ſonder Zweifel vorhanden iſt, dieſemnach des Klaͤgers Trauf⸗

Recht ex duplici capite, durch die Verjaͤhrung und durch die

ſtillſchweigende Remiſſion, erloſchen iſt, wogegen ihm die vorge⸗

ſchuͤtzte Unwiſſenheit, als welche bey einer 30 jaͤhrigen Præſcri-

Ption in keine Betrachtung kommt, Movella 119. cap. 7. Auth.
HMalæ fidei C. de Præſer. longi temporis, nicht helfen mag; So

haben wir billig vor Beklagten geſprochen.
AInn 3 CoCXOL

470⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

—

COROLLARIA.
1. Prato, in quo alteri ſervitus paſcendi competit, arbo-
ribus fruticibusque completo, quod Germani verpu⸗
ſchen, appellant, ſervitus non exſpirat, arg. L. 14.
uemadm. ſervit. amitt. &σ . 20. §. 2. de Servit. Præd urb.
Boterit ergo dominus Prædii dominantis dominum ſer-
vientis monere, ut arbores fruticesque deſecet, &, ſi is
hoe negligat, ipſe eas deſecare atque in uſus ſuos conver-
tere. Sic Cti Vitembergenſes aliquando reſponderunt.
2. Valſallus lervitutem feudo debitam remittens ſibi tan-
tum poſterisque ſuis præjudicat. Agnatis vero poſt
aliquot licet ſecula ſuccedentibus, ſervitus reviviſcit,
arg. 2. F. 8. §. I.

3. Prædiis dominante & ſerviente in unius domini pote-
ſtatem redacétis, exſpirat ſervitus L. 1. Quemadm. ſervit.
amitt. Nec reviviſcit, etſi alterutrum prædium iterum
alienetur. L. 30. prf. de Servit. præd. urb. L. 9. Commu-
nia prædiorum. Diſſentit Srruvius in Jurisprudentia
Romano- Germ. lIib. 2. tit. 7. §. 1. ſed fruſtra, nec lege

18. de ſervitutibus juvatur.

SPECIMEN CXI.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. IX. TIT. I.

PIGNORATIONIBVS.

Pignorationes jure Romano non ſunt prorſus probibitæ, valde
tamen reſtriäcta.

ea ex conſuetudinibus magis, quam legibus leri⸗

tis, ſit haurienda. Diſceptatur inter auctores, ſintne

plerique moti inprimis I. 39. J. I. Ad Ii Aquiliom, ubi, qui
pecus

octrina de pignorationibus difficilior eſt ideo, quod

bpignorationes jure Romano plane interdictæ. Ajunt

—
pecu⸗
Cere a
e
am,
Unelude
ſle hac
Prirata
de rece
eit in
Guatur.

eltring
iin Ana,

Quum

lmperm

hs

Decoris,
ſecus 1

ſeeude
avu,,
lckhit.

Men

Le
DWR’Wð ſem

leninn
Neoora,
enco

. X

it, erdo.
nni heron⸗
. L l

Nrel

Unum ſer⸗
e d
IoSCOner.
ſPonbetn
s ſbi en.
Vero

8 rerinleh

ni
ium Kenm

icrulai
4) neec,

—

ECN

Sp. CXI. DE PIGNORATIONIBVSs. yf

pecus alienum in agro ſuo deprehendit, non jure id inclu-

dere dicitur. Negant perpauci, omnium tamen operoſiſſi-
me Feltmannus de Incluſione animalium cap.2. §. 14. & in §. 15.

iſtam legem 39. explicat de incluſione, quæ fit eo animo, ut

includens pecus ſibi ſervet & clam dominum habeat. Nos
