dem daſelbſt ſtehendem Rohr haben ſolle.

CO0OUAIA.

I. Parum accurate Lauterbachius in Compendio juris tit. de
Servitutibus, & plerique alii in definitione ſervitutis
loco generis ponunt ſervitutem. Definienda erat ſervi-
tus intuitu prædii dominantis per jus & facultatem,
intuitu ſervientis per paſſionem.
2. Servitutis urbanæ ſpecies eſt ſervitus eccleſiaſtica. Cu-
jus exemplum in dem Augſpurgiſchen Friedens⸗Execu-
tions-Receſs, quem vide in tomo 6. Zheatri Europæi

p„. 755. occurrit, ubi monaſterio 8S. Ulrici & Afræ iter

per templum Evangelicorum ad vicinum aliquod ſa-
cellum conceditur. Nec obitat L. 14. §. 2. de Servitu-
tibus, quippe quæ uſu non ſervatur. M
.„De hac ſervitute itineris quæſtio noſtro tempore orta
eſt, an Catholici illud, durantibus Evangelicorum ſa-
Iii 3 cris,

MEDITAT. AD PANDECT.

438

cris, exercere atque ita turbare poſſint. Nos, quam-
vis in Ceſſione nulla temporis mentio facta ſit, Ca-
tholicis tamen hoc licere non putamus, arg. L. 9. de
Servitutihlus ibi: civiliter. Vide Fabri Staats⸗Can⸗

zeley Part. 15. p. 752:. ſg.

SPECIMEN CVII..᷑
MEDITATIONVM AD PANDECIAS
AD L IB. VIII. T IT. III.

JVREPASCENDI.

I.

Servitus paſcendi & ovile babendi præſeriptione ordinaria
adquiritur. 5

agnus eſt Ctorum numerus, qui ſervitutes paſcen-

quam immemoriali, præſcriptione adquiri dicunt,
=l eamque opinionem univerfali praxi ſtabilitam per-
hibent. Ita Mevius P. 9. Dec. 164. Mynfingerus Cent. 4. Olj.
53. Gailius lib. 2. Obſ. 66. . 7. & alii quamplurimi. Non de-
ſunt vero, qui contrariam ſententiam, ſervitutem fſcilicet
paſcendi ordinaria præſeriptione adquiri, tuentur atque ad

Ppraxin etiam provocant & præjudicia allegant. Vide Schep-
liz in Conſuet. Brandenb. Pä. 4A. tit. 20. n. 8. Struvium de Jure

ovium ſect. 3. c. I. n. 7. Bergerum in Electis Diſcept. For. Sup-

plem. P. 2. P. 343. Atque hanc poſteriorem ſententiam juri

noſtro convenire; patet ex L. 10. pr. Si ſervitus vindicetur,
I. un. C. de Uſucap. transgform. l. ult. C. de Præſeript. longi
temp. Diſſentientium rationes operoſe hic non refellemus,

quum laborem hunc jam præoccuparint eſemlecius ad tit.
S

latn
mone,
thlm,
(Pwvoitu
QNuuIN

di & ceteras, quas vocant, discontinuas non alia,

K
.
Heln
Cii

li, in

lalen

mur, an

b palcen
ſere pol

Uireizun

Ouder S
conceſſin

Lenlezti
, qua

negdtii

„ qNen.
L. 9. &
ts⸗ Can

CN

DI

,ilitttie

Utes pMer

cnitidanm

Lihuung
Clt 4.

ſice .
Uten Kl

tur ae:
Vicke N
viunz
gtentinn
r vinlimn

SP. CVIII. DE IVRE PASCENDI. 439
de Servitutibus §. 5. & Bachovius ad Treutl. vol. 1. diſp. I17.
K. 8. lit. a. Adjiciemus hic ſaltem verba reſponſi a Ctis
Helmſtadienſibus menſe Decembri anni Cio 10 CcC XV. exarati:

Es iſt die zehenjaͤhrige Præſcription ad adquirendum jus Pa-
ſcendi & ovile habendi genug. J

Iy, in cujus prædio alteri ſervitus paſcendi competit, pecora
R ſJua ſimul ibi paſcere poteſt.
III.

Badem facultas nec principi, qui jus paſcendi in fundis ſuis

brivato per privilegium conceſſit, deneganda eſt.
Ple dominum prædii ſervientis pecora ſua ſimul cum do-
minantis pecoribus paſcere, DD. unanimi fere conſen-
ſu ſtatuunt. Quorum ſententia magis in æquitate & recta

ratione, quam in legibus Romanis nititur. Argumentum

enim, quod ex l. 13. §. I. Communiæ prædiorum & l. 6. C. Je
Servitutibus huc trahunt, non ſatis expeditum eſt. Sed
quum de re ipſa conveniamus, nolumus de verbis diſputare.
Illam ſaltem quæſtionem nunc decidemus, quam aliquando

ordini juridico Vitembergenſi propoſitam fuiſſe recorda-

mur, an nempe princeps in fundis ſuis, in quibus privato
jus paſcendi per privilegium conceſſit, ſua ſimul pecora pa-

ſcere poſſit. Obſtare maxime videtur Lex 3. de Conſtitutionib.

bprincipun, quæ beneficia principis pleniſſime interpretari

jubet, & communis illa traditio, quod privilegium privative

conceſſum, h. e. concedens uſu juris conceſſi ſe abdicaſſe
cenſeatur. At non videmus, quamobrem deterior Pprinci-

pis, quam privatorum, conditio eſſe debeat. Interpretatio
Ppleniſfime fiat, licet, facienda tamen eſt ſecundum naturam

negotii. Et ut omnis conceſſio privative explicetur, lege

nulla conſtitutum eſt. Sic igitur menſe Januario anni

e clo-

440 MEDTTAT. AD PANDECT.

W cc. reſponſum fuit: Bey dem erſten Klage⸗Punct ver⸗

meynet zwar Klaͤger, er habe durch die angefuͤhrte documenta,
inſonderheit den Recefſs n. 2. und das Reſcript n. 35. zur Genuͤge
dargethan, daß ihm die Maſt in den Samblebiſchen Holzungen
allein zuſtehe, und das Fuͤrſtliche Amt und Vorwerk ſich derſelben
zugleich nicht anmaſſen koͤnne. Alldieweil aber ein jeder, ſo dem
andern ein Recht oder Servitut in dem Seinigen verſtattet, hier⸗
durch die Macht, ſich ſolchen Rechts zugleich fuͤr ſich ſelbſt zu be⸗

dienen, daferne es anders die Sache zulaͤſſet, nicht verlieret, folg⸗

lich die Fuͤrſtl. Herrſchaft, da ſie Klaͤgern die Maſtung in ihren
Holzungen zugeſtanden, ſich derſelben gleichfalls vor ihr Vieh frey
gebrauchen kan, immaſſen ſie ſich denn dieſes Gebrauchs in den
obangezogenen Documenten keines Weges begeben, ſondern nur
ihren Bedienten, Klaͤgern in ſeinem Maſtungs⸗Recht nicht zu
kraͤnken, oder zu turbiren, anbefohlen, welches aber ganz wohl ſalvo
jure der Koppel⸗Maſt verſtanden werden mag; So iſt das uͤber
den erſten Klage⸗Punct gemachte gravamen uͤbergangen worden.

IV.

Diuturnus non uſus prædium ſerviens a jure compaſcendi
non excludit. S

oteſt, quemadmodum diximus, prædium ſerviens pe-
P cora ſua ſimul cum prædii dominantis pecoribus pa-
ſcere & ovile in ſuo exſtruere. At quis ſi jus hoc per lon-
giſſimum tempus non exercuerit? Amiſiſſene id videtur?
Non putamus. Paſcere quippe in ſuo & ovile exſtruere,
cuilibet naturaliter licet, arg. L. 26. de Damno infecto. Ad-
de Modeſtinum Piſtor. vol. I. Conſ. 14. 4. I. n. 3. J744. & Ley-
ſerum in Jure Georgico lib. 2. cap. 14. n. 27. Quæ res in Du-

catu Brunsvicenſi minus dubii habet per Keceſum comi⸗
S ziorum

riori,

Per
ſumu
, N
Nuum
per lo
onihii
It ita
o
Eienth
linen E
Eſchen
ichtn

re

Diſtade
Kroder,
e,

(enn g

n Bel
uris DrO

Bklagte

Wage

l ant

ir

. N
cor⸗

Tomn.

netAH
umenti,
r Gent
ohungen
derſelben
4, N
Gtiet, hi
ſabſ te

eret,ſe

hn inten
ſrchihfe
lichs in
ſondertmm.

cht nichte.
wchln

ſ dri

hhu

unheſe

ſerien N

hoeper 1.

e
ia en

Ne eimme/

1
4 ſonm

aly.
0

Sp. CVIII. DE IVRE PASCENDI. 41

tiorum de anno 1597. n. 33. At illa, quæ naturaliter licent,
per diuturnum non uſum illicita non fiunt, niſi adverſarius
ſimul libertatem uſuceperit, quemadmodum Cajus in . 6. pr.
de Servit. præd. urb. loquitur, id eſt, dominum exercere jus
ſuum volentem prohibuerit, dominus vero in ea prohibitione
Per longum tempus adquieverit. Adde l. 45. pr. de Uſurpa-
zionibus & Bergeri Ceconomiam juris lib. 2. tit. 2. §. 22. n. I.
Et ita reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Dec. anni
clo lo ccxv: Weil Kraft der natuͤrlichen Freyheit einem jeden
Eigenthums⸗Herrn auf ſeinem Gute Schaͤferey anzurichten, und
cinen Schaafſtall zu bauen nach den gemeinen in den Braunſchwei⸗
giſchen Landen nicht aufgehobenen, ſondern vielmehr beſtaͤtigten
Rechten frey ſtehet, ſo mag dem Klaͤger nicht ſchaden, daß Be⸗
klagte ihr Schaͤferey⸗Exercitium von langer Zeit her dargethan,

indem allhier nicht de poſſeſſiione juris paſcendi, als welche

dem Beklagten gerne zugeſtanden wird, ſondern de poſſeſſione
juris prohibendi & excludendi actorem, der Streit iſt, davon

Beklagte keinen einigen Actum anzufuͤhren vermoͤgen, geſtalt

Beklagte kein dergleichen Jus auch durch Ablauf noch laͤngerer

Zeit adquiriren koͤnnen, wenn ſie nicht erweiſen, daß ſie den Klaͤ⸗
ger oder ſeine Vorfahren, als ſelbige einsmals ihr Recht exerciren
wollen, daran gehindert und dieſe darauf adquiefciret.

In compaſeuo ſinguli conſortes pecora pro numero agrorum
B Juorum alunt.

VI.

Si guis ex iis jus plura aleudi fibi arrogat, prokare boc debet,

tametſi in quaſi poffelſtone ſit.

N'n eſſe in compaſcuo ſingulis conſortibus licentiam pe-

cora pro lubitu alendi, æquitas ipſa oſtendit. Erge

Fræſcribendus eſt illis modus, in quo determinando reſpi-

Tom. Il. K k k ci

442²2 MEDITAT. AD PANDECT.

ci debet ad agros, quos ſinguli poſſident. Dubium ſal-

tem eſt, utrum fertilitatis & pretü, an tantum quantitatis

ratio habenda ſit. Et quamvis prius non omni ratione

careat, tamen, quia nimium difficultatis habet, poſterius,

ut ſcilicet numerus agrorum reſpiciatur, præſtat, arg. L. 25.
de Servit. ruſt. præd. uſuque receptum eſt ex teſtimonio
plurimorum auctorum, quos commemorat Struvius de Ju-
re ovium ſect. 3. cap. 2. §. 10. Non negamus autem, poſſe

quem jus majorem pecoris, quam pro ratione agrorum,

numerum alendi adquirere, vel per privilegium vel her præ-
ſcriptionem. At hanc adquiſitionem, quia contra regu-
lam eſt, doceri oportet. Nec liberat ab onere probandi
poſſeſſio. Nam præſumtio, quæ ex poſſeſſione oritur, in-
firma eſt admodum & vincitur facile per majorem, quæ
ex juris diſpoſitione, æqualitate ac æquitate naturali in con-

trarium eſt, prœſumtionem. Vide Bergeri Electa Diſe. KRor.

p. 643. Nec ſufficiet ad probandum conceſſio juris pa-
ſcendi privilegio aut literis inveſtituræ forte comprehenſa.
Tales enim conceſſiones ſic ſemper interpretandæ ſunt, ne
tertio noceant, I. 4. C. de Emancipationibuß. Quamobrem
ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni

cio 10 ccxvVIII: Wiederbeklagter beſchweret ſich, daß, unge⸗

achtet er die Poſſeſſion, den Lehen⸗Brief und die præſcriptio-
nem, ſo gar immemorialem, vor ſich habe, ihm dennoch die
Schaͤferey⸗Gerechtigkeit zu erweiſen aufgebuͤrdet worden. Die⸗

weil aber der gegenwaͤrtige Proceß daß petitorium betrift, und

bis zu deſſen Austrag die Poſſeſſion dem Wiederbeklagten un⸗
gekraͤnket verbleibet, hiernaͤchſt Wiederbeklagter die gemeine

Rechte und Gewohnheiten, welche niemanden mehr Schaafe,

als nach Proportion ſeiner Laͤnderey, zu halten verſtatten, auch
das Intereſſe der ganzen Gemeinde wider ſich hat folglich das
ihm hierwider zuſtehende privilegium exemtionis nothwendi⸗

beyor
i nia
Wort
nt
KCen
NRbey
en r
Reton
wb beſ
lhier
des Wi
Blebe
gah⸗

lynint
ſPoitn
um,

i Dreæ
E Oil
Gum
Honm
Tligdas

(ecini

lͤ eni

mnore
Mllun
Wünat

um .l.

Antitarg
TAtione

terin,

L. 2,.

elmonie

11 Ne
1, poſe

grorum,

ANerre.

ntra Krr.

Proben

Oritur,i
rem, e
raliinon.

juris h

ohredenl

unne

Catnobten
lo n

,

thint⸗
Nnh

N
zodn 1

henſt,
beflagen 4
De N
r Cle

ſirtne

L

SP. CVIII. DE JVRE PASCENDI. 443

beybringen muß, und durch die bloſſe Poſſeſſion ab onere proban-
di nicht befreyet! wird, ferner die in dem Lehn⸗Brief enthaltene
Weorte allzu general verfaſſet ſeynd, auch ohnedem nicht præſumi-
ret wird, daß Koͤnigl. Majeſtaͤt Wiederbeklagtem zum Nachtheil
der Gemeinde ein Privilegium und Freyheit ertheilen wollen, weiter
die beygelegte documenta und ſummariſche Zeugen⸗Verhoͤr Klaͤ⸗
gern zwar in poſſeſſorio ſummariiſſimo zu ſtatten kommen „auch
die von ihm vorgeſchuͤtzte præœæſcriptionem immemorialem in et⸗
was beſtaͤrken, gleichwol aber zu voͤlligem Beweis derſelben, welcher
allhier erfodert wird, nicht hinreichen, im uͤbrigen das Vorgeben
des Wiederbeklagten, ob waͤren die Frey⸗Guͤter eine Schaͤferey nach
Belieben zu halten berechtiget, im geringſten nicht beſcheiniget wird;
So haben wir den gegebenen Abſchied beſtaͤtiget.
VII.
Dominu' plurium prædiorum conceſſam ſibi per gontrattuam
Jervitutem paſcendi non er omnibus pradiis, ſed ex eo tan-
tum, cujus mentio in contralctu facta fuit, exercere boreſt.

onceſlſa erat per transactionem equiti Marchico, dem von
Sack zu Butterfelde, ſervitus paſcendi. Plura is præ-

dia præter Butterfeldium iſtud poſſidebat, atque in ſingu-

lis ovilia habebat ovesque alebat. Omnium itaque Præ-
diorum eorum oves in paſcua ſervientia mittebat. Ar
horum domini, admiſſis tantum ovibus Butterfeldienſibus,
reliquas omnes repellebant. Lis igitur ſuper hac re orta
& decilio eus a ſummo tribunali Cuſtrinenſi Cris Helmſta-
dienſibus commiſſa eſt, qui contra equitem judicarunt.
Etſi enim is prœædium Butterfeld non reſtringendi cauſa,
ſed more inter equites recepto ad deſignandum ipfſius do-
micilium, (habitabat quippe in eo Prædio) in transactione
mominatum diceret, credidimus tamen, reſtringendi animo
HZ K k k 2 id

„

444 MEDITAT. AD PANDECT.

id factum fuiſſe. Nam in dubio, quod hic maximum ade-
rat, interpretatio ſemper pro libertate contra ſervitutem
facienda eſt, I. 20. de Reg. juris, 6. 15. de Reg. juris in 6. ita
ſcilicet, ut Ffündus ſerviens minimo- quam fieri poteſt, de-
trimento adficiatur I. 9. de Servitutibus. Adde Specimen

noſtrum XVI. meditat. I. n. 2. Exemplum fimile habet &

ſimiliter decidit Paulus in l. 29. de Servit. præd. ruſt. de em-

tore fundi, qui in contractu emtionis aquæductum ſibi ge-

neraliter ſtipulatus erat & deinde illum ad alios fundos,
quos ante contractum poſſederat, extendere, ſed fruſtra,
conatus erat. Junge I. 5. §. I. de Servitut. pPræd. ruſt. Sic
igitur menſe Febr. anni clo 1o ccxIx. judicavimus: Klaͤger

iſt ſein Vieh nur von Butterfelde und nicht von Woltersdorf aus
in dem Jaͤdickendorſiſchen Felde zu huͤten berechtiget; atque

has adneximus rationes: Es gewinnet das Anſehen, ob
ſey der wegen der Huͤtung in dem Jaͤdickendorfiſchen Felde an.
1561. gemachte und in dem Tauſch⸗Contract wiederholte Ver⸗
gleich nicht allein von Butterfeld zu verſtehen, ſondern auf

alle von Klaͤgern damalen beſeſſene Guͤter, und folglich auf

Woltersdorf zu erſtrecken. Alldieweil aber in dem Vergleich
de anno 1561. die Vieh⸗Weyde auf dem Jaͤdickendorfiſchen
Felde den Sacken nicht ſchlecht weg, ſondern zu Butterfeld

verſtattet wird, und den hieraus die von dem Tranſigenten in-

tendirte Reſtriction ſattſam erhellet, wie denn ohne des die
ſervitutes nach Moͤglichkeit eingeſchraͤnket werden muͤſſen ꝛc.
VIII.
Servitute paſcendi generaliter conceſſa, judex tamen loca Oac-
dam & tempora eximere poteſt.

Percilatem hanc judex ex æquitate, cujus præcipuam r. ra-

tionem in judicando haberi vult Lex 8. C. de Judiciis,

habet. Adſentiunt quoque jura Romana in L. 9. de Ser-
vitu-

De
IN,

enm
kete in

bitu

men

Rech
12.

ſften
le Fel
ſin in

Heigu

Præ

Ce⸗

fereban

uI nur
1 npie

If. du

ſente

9

un, i⸗

Wne
0lar 6
eſſea
Klioni⸗

—

num ae.

rituten

in 6. Il
tell, de.

eeimn

habet 6

lf. e er

in fbiß⸗
8 funches,
ed hrr

15: Sſch

toborf aA

t 3 alce
ſhen/1

Ger

, e,
hlet ,

gedeen

Guſent.

lerke

eipuen 1.

in

N. .
4

ch

28

Sp. CVIII. DE TVRE PASCENDI. 445

vitutibus, quæ ſervitutem ſimplieiter conceſſam civiliter ta-
men exerceri vult, & in I. 2I. & 22. de Serv. præd. ruſt.
Recte itaque Berlichius P. 2. Concl. 49. n. 27. & Carpzovius
P. 2. Conſt. 4I. def. 4. ſervitutem paſcendi ſimpliciter con-
ceſiam iis ſaltem temporibus, quibus fruges collectæ ſunt, zu
offnen Zeiten, permiſſam dicunt. Et nos ex eadem ratione men-
ſe Februario anni clo lo ccxix. dominantem vetuimus Pecora

ſua in ſegete pratisque circumſeptis paſcere: Klaͤger iſt die

Heinungen zu meiden, und das Saat⸗Korn zu ſchonen ſchuldig.
Prædium dominans numerum pecorum paſcendorum augere
boteſt.
Quæ tamen poteſtas ex arbitrio boni viri veſtringenda eſt.

aniones cujusdam civitatis a civibus reliquis ſervitutem
paſcendi pecora ſua in agris civitatis ſibi ſtipulati fue-
rant, & ab initio quidem pauca capita habuerant, deinde

autem, quum ipfa civitas commerciumque ejus magis flo-

rere inciperet, greges ſuos inſignitet auxerant. Ægre id
ferebant cives ceteri, & ſervitutem paſcendi ad eum peco-
rum numerum, quem ab initio laniones habuiſſent, reſtrin-
gi cupiebant,, atquel argumentum ex L. 22. de Servit. præd.
ruſt. huc trahebant. Nos tamen lanionibus pro ſtatu præ-

ſente civitatis rerumque ſuarum augere pecora permiſi-

mus. Servitus enim generaliter conceſſa non ad eum ſta-
tum, in quo nunc res eſt, reſtringi debet, ſed ad futurum
quoque tempus pertinet. L. 23. pr. de Serv. præd. urb. Nec
obſtat ſupra memorata Lex. 22. Dicitur ibi, aquæduétu
conceſſo, ea loca tacite excepta videri, quæ tempore con-

ceſſionis ædificiis, arboribus, vineis conſita fuerint. Inde

Kk k 32 tamen

4

6HE AMIEDTTAT. AD PANDECT.
444

B n, quod omnia in eo, in quo
S Senera t, Raru debesnt imanere duci Reclui e
ab initio fuerunt dominans, excultis, qui ſteriles an 5
ler Nrede waſors nunc aquarum copia indigere. M
cuerant; agris, . lificare canales & rivos, per Muas mdu-
er n Ndbe e enim Lex. 22. ad iſtum caſum ber nare
ducitur. H“ de hac quæſtione apud Anton. e Ven
viderur. Wie 4 Paſcuis & jure baſcendi cap. 24. ber deun
Een den len prædium dominans poteſta aia⸗
Ran eber nmns, immenſum extendere ſed ur rott
quam ei tribuimus, ium ſect. 3. vap. I. §. II. ea mo- -
honet Srruvius 4e 3 bierium Toai v ükucrumdu Auu
rate uti ſecundum Dubt eo, quod memoravimus, exemor
lerem. IBitnr Plum Cola mactatui deſtinata haberen 3
laniones non Klum binmercarentur atque in agris Wn⸗
K õ venderent iterum viva, hoc eis ſe
tis bene paſt g

ti er .a. CIOD I2 CCXVIII.
diximus & ſic ſententiam menſe jan
rio inter

le sjenige, was ihnen zu erweiſen
cebirus: Beklagte dasjenige, durft erwieſen, de⸗
dbaelelen, naud ge ſich angemaſſet, it ud Auſfft
wegen ihnen die ſtreitig gemachte anbey jedoch der
ſolcher Haͤmmel in der Wolle bey 15
Verkauf *

BViehes, womit ſie Anfangs
bwol Beklagte ſtatt des wenigen Viehes, womit ſie Anfang

affet; Alldieweil aber in Actis
gehuͤtet, anjetzo viel mehr angeſchaffet; Alldieweil a

daß die den Beklagten verſtattete Du
2, KE 1. 2— da die den Be ap hſ ß e F wordien,
nicht n diſenr veriſe Anzahl Viehes Wenſſe nuen zu laſſen,
nc ſibige, lhnen ietzo dieofals “ angarachſt Zaht ihrer
rec Bl e e E ndern vielimehr bey angewachſenen Bieh auf
nicht ſchuldig, ſondern v⸗ rter Nahrung auch das B
Runet Genoſſen nehnen wol berechtiget ſeynd; So aen ner
der Weyde zu vermehren Geyde und Auftrift zuerkannt,
eren die verenclute Hurh⸗Weyde und Auftrift 3 jedoch

ſaun
2

ſdor
Hends
hen,
Reonß

ey

10 dod
Cltem,
diſim

Sruui,

I2 g
(Eehant
Hend

ſeuum in
Kerhe
unns P

Rnumn
Worun
uce
Cen

angeler
Ker
Aum, 1
nſervit
in ſümn
dompale
Eenitun

en

— SP. CVIII. DE WVRE PASCENDI. 4A47 .
ik jedoch vor unbillig geachtet, daß ſie das Vieh, ſo ſie nachge⸗
hends in der Wolle verkaufen, auf der Klaͤgere Weyde fett ma⸗

l ag glich der nee enten allzuſehr beſchweren.
L Enr Compaſeuum mutuam ſervitutem requirit.
er Nn (ompaſcuum a ſervitute paſcendi diverſum eſſe, & magis
en hune — ex regulis communionis rerum judicari debere, vulga-
e ris doctrina eſt. Neque illam nunc in dubium vocabo, ſed
eank. ſualtem, quid ſit compaſcuum, explicabo. Animadverto enim
neinl. paſſim hic errari tam a commentatoribus, uti factum eſt a
,cenl Struvio in Jurisprudentia Komano -Germanica lib. 2. tit. 3.
lubenn §. 12. quam ab advocatis, Nuper admodum acta ad nos per-
r a ferebantur, in quibus quis actionem negatoriam ſuper jure
der ee aſcendi inſtituerat. Reſponderat reus, ſibi urique compa- .
pamön ſcuum in actoris agris competere, teſtes etiam produxerat,
greifn & Per hos, ſe Pecora ſua per XL., annos in fundo actoris cum
e hujus Pecoribus Paviſſe, probarat. Judex igitur reo compa-
iff ſeuum in pratis actoris adjudicarat. Tum actor reviſionem
ſ actorum Petierat, & ſolemniſſime acceptarat, & adverſarium
Entn & judicem fateri, hic non de ſervitute pPaſcendi, ſed de com-
* Paſeuo litem eſſe. Quæ igitur vulgo de compaſcuo docentur,
N , cCongeſlerat omnia, ſcilicet compaſcuum in mera familiaritate
ber AN & Precario niti, ſemper revocabile eſſe, nee præſcriptionem
aliam, niſi immemorialem, admittere. At nobis acta curatius
ece d inſpicientibus error compaſcuum appellantium, quod ve-
ee ra ſervitus Paſcendi eſſet, facile apparuit. Nam quod actor
igg 4 ſua ſimul pecora in proprio fundo paſcerer, id non ex jure
1 e compaſcui & communionis, ſed dominii fiebat, & in omni
die ſervitute paſcendi regulariter locum habet, quemadmodum
hikanlt Jupra in meditat. z. dixi. Compaſcuum vero commixtos

hnul

quodam-

44 MEDFTAT. AD PANDECLI.

quodammodo & confines agros, mutuamque in his ſervi-
tutem requirit. Vide Carpzovium P. 2. C. 41. def. 9. &σ Me-
vium P. S. dec. 25I. n. 8. Sic itaque menſe Novembri anni

cio i2 ccxXII. reſpondimus: Es ſeynd im letztern Urthel Be⸗

klagte bey dem Beſitz der gemeinſchaftlichen Austrift bis an

den Morwinkels⸗Damm geſchuͤtzet worden, wogegen Klaͤger
Reviſion geſuchet, und unter andern Gruͤnden vorgeſtellet,

daß Beklagte keine eigentliche ſervitutem paſcendi, ſondern

nur eine lediglich in jure familiaritatis gegruͤndete Koppel⸗
Wenyde erwieſen, daß folglich ihm ſolche Koppel⸗Wenyde wiede⸗

rum aufzurufen jederzeit frey ſtehe. Alldieweil aber der Be⸗
klagten Zeugen ausſagen, daß ſie 30 bis 40 Jahre her ihr Vieh

auf des Klaͤgers Feldern gehuͤtet, und denn dieſes zu Conſtitui-

rung einer ſervitutis paſcendi allerdings hinlaͤnglich iſt, in?⸗

dem die wiedrige Meynung, daß nemlich die ſervitutes diſcon-
tinuæ præſcriptionem immemorialem erfodern, der gemeinen
Rechts⸗Regul zuwider lauft, hiernaͤchſt das jus familiaritatis
und precarii wohl bey einem oder zweyen actibus ſtatt finden
kan, allein keinesweges bey ſo vielen actibus und bey Ablauf ei⸗
ner ſo geraumen Zeit vermuthet wird, ferner hier eigentlich kei⸗
ne Koppel⸗Weyde oder compaſeuum vorhanden iſt, geſtalt
die Koppel⸗Weyde eine mutuam ſervitutem, und, daß die
compaſcentes beyderſeits an einander ſtoſſende Laͤnderey beſitzen,
auch beſſerer Bequemlichkeit halber, und zu Vermeydung alles
aus Ueberlaufen des Viehes auf des andern Graͤnzen zu beſor⸗
genden Streits ihr Vieh zuſammen auf beyder Laͤnderey treiben,
und huͤten laſſen, erfodert, dieſemnach allhier, da beyder ſtrei⸗
tenden Theile Laͤnderey gar nicht zuſammen ſtoͤſſet, kein compa-
ſeuum,; ſondern eine ſchlechte ſervitus paſcendi vorhanden iſt,
darwider nichts thut, daß Klaͤgern ſein Vieh zugleich auf den
ſtreitigen Feldern zu huͤten frey ſtehe, indem ſolche Macht ihm nicht

ex mutua ſervitute, ſondern jure dominii und aus Verord⸗

nung

A

P.

nuun
dom

fannn

1 dien
inum

n

SP. CIX DE ACTION. CONFESSOR. ET NEGAT. 449

—

KR nung der Rechte, welche dem ſervienti ſich zugleich nebſt dem
. dominante ſeines eigenen Landes zu bedienen vergoͤnnen, zu⸗ —
mbri am komint; So haben wir voriges Urthel beſtaͤtiget.
ſuhd COσν ο1τι APA
ft is I.. I8, Cui ſervitus Paſcendi ad certum ovium numerum con-
i cCelſa eſt, ultra eum numerum etiam agnos, quamdiu
Ulteſtlt⸗ Pprimum annum non ſunt egreſſi, paſcere poteſt arg L.
, ſnen 19. §. 7. Lovati. BGrunnem. ad E. 17. de Serv. præd. ruſt. n. 5.
e Kee 2. Adſentimus Antonio Fernandez de Otero de Paſouis jure
N paſcendi c. 27. n. I0. ſtatuenti, oppidum paſcuis deſtitu-
W tum cogeére poſſe vicinum oppidum, cui paſcua ſuper-
le N N fſunt, ut greges ſuos pro certa mercede admittat, arg.
Ne he F. 12. pr. de Keligioſ.
1CONH 2. Incola civitatis, qui a jurisdictione & oneribus communi-
e, Bburus per privilegium exemtus eſt, paſcuo tamen commu-
es Ciſer mniutitur. Zo. Samuel Stryk. de Jure eratium cap. 3. n. 47.
wde 4. Recte contra Carocium, Bachovium „ Manzium, Lau-
N Aan terbachium affirmat Schilterus Ex. 18. §. 24. ſervitutem
ſimlanin Paſcendi tertio locari non poſſe.
ſß ftun .
nalnt JGDMU SPECIMEN CIX. ð
AAEDITATIONVM AD PANDECTAS
dit Ab LIB. VIII. TII. V.
e DE
ue ET NEGATORIA.,
de,
cuce M 11
. In, actionibus confeſſoria & negatoria ſi reus neget, abtorem do- -
ent minum Jundi, pro quo agit, eſſe, abtor dominium ſaum
sVenn brobare debet.
„

ANH Tom. II. L 11 Z 1II.

450% MEDITAT. AD PANDECT.
Sahien bice qualiscunque demonſtratio, nec oberoſa bprobatis
exigitur.
III.

Sola tamen poſeßtonis demonſtratio non ſußicit.

ſuum, ſi hoc in dubium vocetur, probare debere,
Africanus in L. 16. de Exceptionibus clare ſatis affir-
mat. Et recte profecdto. Multum enim intereſt rei, ut
éertus ſit de dominio adtoris, ne poſt discuſſam cauſam
verus deinde dominus appareat, & exploſis omnibus, quæ
inter reum & priorem actorem, tanquam inter alios, ge-
ſta ſunt, novam litem ſuſcitet. Quæ ratio quum & in
actione negatoria locum habeat, in hac etiam dominii pro-
bationem recte exigunt Sendendorffer in Proceſſu PFili-
giano p. 521. & Berger in Oeconomia juris p. 330: n. 6. ar-
gumento L. 2. pr. Si ſervitus vindicetur. Ceterum non opus
hic eſſe difficili illa &, ut cum Accurſio loquamur, diabo-
lica dominii probatione, quæ in rei vindicatione requiritur,
&Mι quitas ipſa ſuggerit. Sufficiunt leviora argumenta, qua-
lia nempe in actione publiciana requirimus. Sed quod ber-
gerus d. l. && in Reſolutionibus Lauterbachianis p. 152. ſolam
poſſeſſionis demonſtrationem fſufficere credit, in eo non

„qui ſervitutem ſuo prædio vindicat, dominium

adſentimus viro illuſtri. Neque videmus, quale argumen-
tum pro ejus ſententia ex L. 8. §. 3. Ji ſervitus vindicetur

trahi queat, neque, quo loco memoratus ab ipſo Mynſin-
gerus eum tueatur, reperire potuimus. Poſſeſſio ſcilicet
& dominium longiſſime a ſe invicem diſtant. Illam natu-
raliter & conductor „& commodatarius, & ſequeſter habent,
quibus utique actio de ſervitute non datur. E contra do-
minus, etſi non poſſideat, ſervitutem vindicare poteſt L. 17.

de

6. 0
le E

ne vel
Grogu,
lcept
Lel, 1
lienſes
r on
ſnderhe
Uurch
Shaf
r denn
n ſeine
ies
Verend
1 beſer
erei
Nlindch
glichen⸗
Denugſn
MMhe Fer

leſheini

We Fre
Uihteren
lud deſen

4

8 l weis
Li Vind
lunt
1e9ti

weit

SP. CIX. DE ACTION. CONFESSOR. ET NEGAT. 4 1

de Exceptionibus. Ergo, quemadmodum ſupra diximus,
drobadts ne reus vana lite vexetur, actor præœter Ppoſſeſſionem juſtum
quoque titulum ofſtendere neceſfſlum habet, ita tamen, ut
exceptiones altioris indaginis, ſi quas contra illum habeat

reus, non admittantur. Ita reſponderunt JCti Helmſta-

—

4. dienſes menſe Nov. anni clo 10 CCXVII. Ob wohl Beklags —
Oominiuum ter an der legitimatione ad caufam unterſchiedenes und in⸗
debee ſonderheit dieſes auszuſetzen findet, daß derjenige Contrackct,
us Gr. durch welchen der verſtorbene General von Lethmate das Gut
Rei, I Schaffſee an ſich gebracht, vielen Zweifeln unterworfen, geſtalt
n alrr er denn wider die zu deſſen Beſtaͤrkung beygelegte Documenta
brs, n in ſeiner Schluß⸗Schrift nicht wenig erinnert, welches aller⸗
1i dinges einer gruͤndlichen Unterſuchung bedarf; Bey welcher
un Al Bewandniß es das Anſehen gewinnet, ob waͤre Frau Klaͤgerin
niüim zu beſſerer legitimatione ad cauſam anzuhalten geweſen;
A Alldieweil aber legitimatio ad cauſam keinesweges einen
o164. gruͤndlichen und umſtaͤndlichen Beweis des Eigenthums, der⸗
on N Agleichen in rei vindicatione noͤthig iſt, erfodert, ſondern vor
r de genugſam geachtet wird, wenn derjenige, welcher ſeinem Gute
eenund 3 eine Servitut oder andere Gerechtigkeit vindiciret, ſummariter
“ beſcheiniget, daß er ſolches Gut juſto titulo beſitze, welehem
H denn Frau Klaͤgerin durch Anfuͤhrung des von ihrem Ehe⸗Herrn
eSerriichteten Teſtaments, worinnen ihr die Nutzung des Guts
in eo 1 und deſſen Zubehoͤrungen beſchieden wird, ein Genuͤgen gethan,
und gar nicht eimmal noͤthig gehabt, den rirulum ihres verſtor⸗
. iuii benen Ehe⸗Herrn beyzubringen, indem dominium auctoris ſui
No M zu erweiſen nicht zur legitimatione ad cauſam, ſondern zur
oliii rei vindication gehoͤret, ſerner unverantwortlich waͤre, dieſen
un Möũ. Punct zur Eegitimation zu ziehen, und dadurch aus einem
Keribein negotio ſummario und Præparatori einen abſonderlichen
unt und weitlaͤuftigen Proceß zu ma chenz So haben wir voriges

4

452 MEDITTAT. AD PANDECT.
Urtheil, worinnen der Frau Klaͤgerin die weitere legitimatio
ad cauſam erlaſſen worden, billig beſtaͤtiget.

X
IV.
Actio negatoria non illi ſolum, eui ſervitus inponitur, Jſed & ter-
tio datur , cujus intereſt, alterum Jervitute non onerari.

SZ tamen ea, quæ modo de dominio in actione negato⸗

ria probando diximus, non obſtant tertio agere vo-

lenti. Sæpe ſcilicet ille, contra quem ſervitus injuſte exer-
cetur, tacet, metu potentiæ & ſumtuum deterritus, ma-
vultque onus impoôſitum ſubire, quam agendo Plura incom-
moda pati. An tunc tertius Ppro illo experiri poſſit, du-
bitatur. Equidem hanc actionem omnibus, quorum et-
iam non intereſt, tribuere non audemus. Etſi enim liber-
tati favere nemo ſit probibendus, L. 3. §. 9. de Homine libero
exhibendo, hoc tamen ad libertatem perſonarum, non præ-

diorum, quippe cujus minor eſt favor, pertinet. Acce-

dit, quod actio negatoria in L. 2. pr. St ſervitus vindicetur,
domino detur. Interim per dominum in ea lege non is

ſaltem intelligitur, cujus prædio directe ſervitus imponitur,

ſed & is, cujus Prædium ex impoſita tertio ſervitute da-
mnum patitur. Nam & is per indirectum ſervire compel-
litur. Res exemplo clarior fiet. Civitas Wolfenbutte-
lenſis circumjacentes pagos, ne cereviſiam alibi, quam
apud cives ſuos, coëmerent, prohibebat. Muſſitabant in-

colæ pagorum. At vicina urbs Brunsviga id non ferebat,

ſed actionem negatoriam inſtituebat. Objiciebant Wolf-

fenbuttelenſes, ſibi cum Brunsvicenſibus nihil litis aut ne-

gotii intercedere. At quia manifeſte intererat Brunsvicen-
ſium, pagorum adjacentium incolas cereviſiæ a ſe quoque
avehendæ libertatem habere, curia provincialis Wolffen-
buttelenſis judicavit, actionem hanc locum habere. .

X.

105 eam
roband
kerriſol
ſit Per
Drædium
re Aceo
Meſumtia
Derrre n
1 n rejcit
ere dre

n.

Lenn vN
CN Dri
mtoni
iore lon
lone

MII n

4 Perlone
len aun
Ni UUgen
14 e
lntangur.
Ndled 4
bentten

SP. CIX. DE AGTION. CONFESSOR. ET NEGAT. 453

—
gitinnte J V.
In alctione negatoria reo, tametſi in quaſi boſſeſtone ſervitutis ſit,
DDWUMWU probatio ineumbit.
ym. Qaeſidaern hanc, an poſſeſſor ſervitutis actione nega-
W⅛ toria conventus probare ſervitutem debeat, diſputan-
do ſic excuſſerunt Cti, ut, novi quid circa eam a nobis ad-

leratit.

e ei ferri poſſe, prorſus deſperemus. Dicemus igitur ſaltem,
Gele r nos eam ſententiam amplecti, quæ poſſleſſori ſervitutis onus
fte de. probandi imponit. Potiſſimæ, quæ pro hac ſententia ad-
s, . ferri ſolent, rationes ſunt, I.) quod negantis ſimpliciter nulla .
n e ſit per rerum naturam probatio, 2.) is, qui liberum dicit
lit, ar. prædium ſuum, in fortiſſima juris præſumtione nitatur, at-
torun e que adeo, ſi probatione oneraretur, non aliud quid, quam
nin Hher præſumtionem iſtam, tanquam liquidiſſimam probationem,
mine lenn allegare neceſſum haberet. Ex his rationibus priorem pror-
n00 . ſus rejicit & alteram tantum retinet, qui non ita pridem de
et. A yere probandi in actione negatoria ſeripfit, illuſtris Thoma-
illluttnn ſius §. 20. 21. E contra nos credidimus ſemper, Poſterio-
e on l rem rationem infirmiſſimam eſſe, nec ſuſtineri Poſſe, niſi
unpom cum prima conjungatur. Quantacunque enim ſit vis Præ-
wied ſumtionis pro libertate, tanta profecto non eſt, ut non for-
te con⸗ tiore longe, quæ ex poſſeſſione deſumitur, præſumtione vin-
ten catur. Scilicet qui poſſidet, creditur legitime poſſidere &
lbi, A1 Poſſeſſionem, ut par eſt, adquiſiviſſe. Ipſi hoc agnoſcunt .
ltabamt⸗ jurium noſtrorum conditores, atque propterea ei, qui quod
on OH aad perſonam in ſervitute vel libertinitate eſt, atque ad liber-
dant hor. tatem aut ingenuitatem Provocat, probationem libertatis
ise vel ingenuitatis imponunt. L. 4. §. ult. de Liberali cauſa, DUẽʒ
unbfiek⸗ l. 14. de Probationibus , . 20. C. codem, 1. 4. C. Si Jervus ex-
le gon⸗ bortandus. Nihil eſt iſtis legibus clarius, nec aliud habent,
Woler. duodead eas reſpondeant, quam, a libertate perſonarum ad

übertatem prædiorum argumentum duci non poſſe. At

LII 3 cur

454. MEDITAT. AD PANDECT.

eur duci non poſſet. Major utique eſt libertatis in perſona,
quam in prædio, favor. Itaque à majore ad minus argu-
mentandum eſt utique. Concidit ergo certe ſententia no-
ſtra, niſi aliud propugnaculum aliamque differentiæ ratio-
nem circumſpiciamus. Eam autem commodiſſime invenie-
mus in priore, quam illuſtris Y bomaſius tantopere deſpicit,
ratione. Nam qui in libertatem vel ingenuitatem provo-
cat, non negat ſimpliciter, ſed ait ſimul, ſe liberis parenti-
bus natum eſſe, atque hoc ipſum, quod dicit, facili nego-
tio probare poteft. At qui prædium ſuum in libertatem
aſſerit, nihil profecto dicit, quod probari queat. Ergo non
poteſt onerari. Scilicet, ut exemplo res clarior fiat, negas
tu, mihi jus eſſie in agro tuo paſcendi. Ego ajo contra, &
dico, me in poſleſſione eſſe. Judex ergo te probare jubet.
Quid probabis quæſo, quomodo articulos concipies? For-

fan ita: prædium meum, quum primum àa Deo creatum eſt,

liberum fuit. At de hoc lis nunquam fuit. Succumbes
itaque, quod impoſſibile quid a te exactum eſt. Quæ quum
ità ſint, apparet, probationem poſſeſſori ſervitutis incumbe-
re. Nec inuſitatum eſt in jure noſtro, poſſeſſorem ad pro-
bandum cogi tunc, quum actor in negativa ſimplici ſe fun-
dat. Exemplum luculentiſſimum in L. 16. C. de Probatio-
nihus occurrit. Frater aàa fratre rem,; quæ communis pa-
rentis olim fuit, petit. Reus idemque poſſeſſor, eam fibi
donatam a patre eſſe, obtendit. Negat actor. Imperato-
res reum probare jubent, quia vident, actoris, qui dona-

tionem eam negat, per rerum naturam probationem eſſe

