finden koͤnne. Ob nun wohl auf Seiten des Inhaftirten vorge⸗
wendet werden moͤchte, daß die Urſachen, weshalben er eingezo⸗
gen worden, eine genaue Verwandſchaft mit der vor Kaiſerl. Ma⸗
jeſtaͤt anhaͤngig gemachten Hauptſache haͤtten, alſe propter con-

nexitatem cauſæ in eben demſelben judicio zu unterſuchen, oder
doch wenigſtens bis zum Austrag des Haupt⸗Proceſſes auszu⸗

ſetzen, und er unterdeſſen der gefaͤnglichen Haft zu entſchlagen waͤ⸗
re; Dennoch aber und dieweil der Gefangene nicht ſowohl der

jetzigen Aufwiegelung, als vielmehr anderer vorhin veruͤbten ſchwe⸗

ren Verbrechen halber, derer Unterſuchung dem Landes⸗Herrn
ſonder Zweifel zuſtehet, eingezogen worden, und denn bekannten
Rechtens, daß in peinlichen Sachen keine Appellation an die
hohen Reichs⸗Fribunalien zulaͤßig, bey welcher Bewandniß nicht
abzuſehen, wie ſalvo jure ein mandatum de relaxando capti-

vo ertheilet werden koͤnne; So mag daſſelbe in gegenwaͤrtigem

Fall nicht ſtatt finden.

IV.

82 MELDITTAT. AD PANDECT.

IV.
Princeps in propria cauſa ipſe ſententiam ferre poteſt qut
. ſed mellus id non facit.
8 quidquid ſit, negari certe non poteſt, cauſas iſtius-
modi, etfi reipublicæ ſimul communes, magna tamen
ex parte ad principem pertinere. Igitur ipſe ſententiam
ferre ſine graviſſima ſuſpicione nequit. Equidem ſi id fe-
cerit, ſententia nulla propterea non erit. Nam, ut Zie-

dem,

glerus de qJuribus majeſtatis L. I. C. I. §. 32. ait, hæœc obligatio

non coactiva eſt, cum præſupponamus, principem non babe-

re ſuperiorem, qui cogere poſſit, ſed directiva „ quod prin-
ceps ex lumine naturæ &α ſecundum dictamen rectæ rationis

agnoſcere teneatur, ſe cum ſubditis ſuis non niſi juſte proce-
dere debere. Et extant quoque in jure Romano ſcilicet in
L. 41. de Heredibus inſtituendis & L. 3. de his, guc in teſta-
mento delentur, exempla, quibus Cæſares ipſi pronuncia-
runt, & fiſco ſuo quid adjudicarunt. Nec recentiora de-
ſunt exempla, quibus principes injurias ſibi factas ulti ſunt,
reosque vel ad mortem vel aliud grave ſupplicium voce ſua
damnarunt. Atque, ut nihil fere fit in rebus humanis, quod
non aliquo modo excuſari & cum jure conciliari poſſit, ſi

quis modo, ut cum juſtiniano in Z. 2. J§. 15. C. de Vetere
jure enucl. loquar, ſubtili animo diverſitatis rationes excuti-

at, ita hic quoque tegumentum aliquod reperietur. Et fi
nullum aliud ſuppetit, illud tamen, quod ipſe in Medit. I.
ſuggeſſi „ adhiberi Poterit, quod, ſi animo dubitantis non
plene ſatisfacit nec ſuſpicionem evellit, ſaltem diverticu-
lum & paratam ſemper reſponfionem dabit.
V.

Minuitur ſuſpicio, ſi princeps judiciis ſuis ordinariis cauſæ
Gognitionem relinquit.

4

Ut

hok

2
Ghon

Perte
Mult.

dici
tiper
It.
bus uß
bus ſt⸗
rum e
Neque
uctor
Celarib
mittebal
Vel nutt
indicabe
Juampyis
nam mi
Nitio.
y, lp.
Aemph,
noyent,
ſi Dunn

don

bertas 00
Nnod
In ven
d bi
eo B
ſhier
Iun

gliken

ſas ikine.
nn tinen
ententiun
idke.
ut Zit.
e iei
un bote-

ull hi.

ge ruticI

ſe hl.
ſcilicetn
le in tit.
pronmnei,⸗
ntiora Ee⸗
8 Od nn Wol
u voe ſu
nanis, Col
pollt,

de Vn

Dnes enlt
etur.
i, Meer
bitzutis iil
ventet.

SP. LXIX. DE PRINC.] IN PROPR CAVSA IVVDIC. 33
U t vero ſuſpicionem quoque evitet princeps, nec adfecti-
bus quid dediſſe credatur, varia ſuggerunt remedia,
quorum, ut verum dicam, nullum quidem omni ex parte
Perfectum eſt, nec ſcrupulum penitus tollit, ſed tamen mi-
nuit. Primum Zieglerus de Juribus mæajeſtatis lib. I. C. I. §. 31.
Poſt alios ſuppeditat, ut ſcilicet princeps collegiis ſuis &
judiciis ordinariis cauſæ deciſionem committat, eique tan-
tisper jurisjurandi vinculum, quo ſibi adſtricta ſunt, remit-
tat. Vetus jam ille mos eſt, priſcis Romanorum Cæſari-

bus uſitatus, qui ſenatum pœnas adverſus ſe delinquenti-
bus ſtatuere jubebant. Aſt illa ipfa principbum Romano-
rum exempla, quam fallax ſit iſtud remedium, oſtendunt.

Neque enim ſenatus triſtium in reos ſententiarum magis
auctor, quam executor erat, nomenque ſuum & invidiam
Cæſaribus inimicitias ſuas uleiſcentibus commodabat. Im-

mittebant Cæſares ipſi accuſatores, & vel voce, vel literis

vel nutu, qualem cuperent pœnam infligi, haud obſcure
indicabant. Nec audebat ſenatus, quos princeps argueret,
quamvis innocentes cerederet, abſolvere, ac ne quidem pœ-
nam mitigare, certo in hos, qui a principe diſſenſiſſent,

exitio. Vide modo Zaciti Annalem Il, cap. 28. ſqq. Ann.

II., cab. 19. 29. 30. 70. Ann. V, cap. 3. 4. Sed hæc me

exempla, ut remedium iſtud omnino improbem, non per-
movent, ſcientem optime, nullum, ſi princeps poteſtate

ſua abutatur, ſecurum Perfugium ſalutisque præſidium fore.
Sub bono tamen juſtoque principe, ſub quo ſua ſenatui li-

bertas conſtat, reo nihil facile eſt metuendum. Abſtineat

modo a ſuffragio ferendo princeps. Nam ſi ipſe in ſena-

tum veniat ſententiamque inter ſenatores ferat, eveniet,

quod Piſo apud Zacitum Ann. I, cap. 74. Tiberio dicit:
Quo loco, inquiens, cenſebis, Cæſar. Si primus, babebo, quod
Jequar; ſi poſt omnes, vereor, ne imprudens diſentiam.
Tom. II. E VI.

34 MEDTTAT. AD PANDECT.

VI.

Suadendum eſt principi, ut in propria cauſa ſententiam
a collegio juridico vequirat.

A lii aliam oſtendunt viam, qua princeps in cauſa Pro-
pria judicaturus ſuſpicionem injuſtitiæ effugiat, ur ſci-
licet ad Ctos exteros, ſibi plane non obnoxios, mittat, at⸗
que hos ſententiam, quæ deinde nomine principis Ppromul-
getur, concipere jubeat. Optimum hoc eſt, certe melius
priori illo remedium, atque a principibus æqui bonique
ſtudioſis ſubinde adhibitum. Fridericus Placidus Elector
Saxo Conradum Kauffungum, miniſtrum ſuum rebellem &
liberorum ſuorum furem, non ipſe damnavit, ſed Ctis
cauſæ deciſionem commiſit. Dôcet hoc Conradus Sa-
muel Schurtzfleiſchius in literis ad Tenzelium, quas frater
ejus Henr. Leonardus Schurtzfleiſehius in diſſert. de Conra-
do Kauffungo raptore principum p. 23. conſervavit: Acto-
rum, inquiens, capita, quæ effagitas, in tabulario arcis ſus
repoſita loco aſſervantur, quæ vidi & perlegi, ſed non deſeripſi.
Illud recordor, in cauſa publici Aauffungiani criminis ſen-

tentiam dixiſſe Jureconſultos Lipſienſes, Fridbergenſes in

Veteravia & Halenſes, atque uno omnes animo & voce ca-
pitis dumnaſſe. Leopoldus Cæſar, religioſus profecto prin-
ceps, atrociſſimam Nadaſti & ſociorum adverſus ſe con-
ſpirationem puniturus, tanta moderatione uſus eſt, ut cau-
ſæ tabulas ad academias Ingolſtadienſem, Tubingenſem,
Lipſienſem, Spirenſe item tribunal, deferri voluerit, reſte
Franciſco E' agnerò in Hiſtoria Leopoldi Magni Cæſaris Au-
guſti Part. I. pag. 252. Extant quoque ſimilia regum prin-
cipumque aliorum exempla. Sed hi ſponte à fecerunt.
Numquid vero etiam neceſſitatem imponemus principi ad
hoc

hoe
An
geli
Et
mun
dus
exte
3610
dum
tie
Nice
nega
AMort,
loetn
ſi
lenete
Ceeline
len
Pum,
loe,
Ui,

ui),

Mere )
mgis
Mam
TCi H
Fage,
uler.
Sllaſtun
fkennen
Gefl
iſt,

„

Auſa Pr.
iut, urlo.
mittah ⸗
promm.
te melins
bonique
1S Dedor

ebellem ,

ſed is
adus A.
Ilis fidtet
e Conra-
VI:. Ar.
10 Ar. 6
n4 eng
minin /.
genler 1,

„voce (-
voce

ecto Dei-
us ſe N.
, unt r
D ing renen 1

kuerit, e

GrA.

9 U Un.
Ecelnn.

4
rinel
pi

SP. LXINX. DE PRINC. IN PROPR. CAVSA IVDIC. 35

hoc remedium adhibendum tunc, quum reus id poſcit?
An non, ut his petitis annuat, ſi vel maxime vis coactiva
deſit, ſaltem in conſcientia obligatur princeps? Hæreo.
Et ne ajentem ſententiam ſimpliciter ampleétar, id Potiſſi-
mum facit, quod tales ſæpe & plerumque ſint cauſæ, qui-
bus arcana reipublicæ, quæ ſine magno ejus detrimento in
exterorum notitiam venire nequeunt, aré Ctiſſime ſunt inne-
xa. Atque hoc caſu fruſtra ſine dubio ad transmiffionem
actorum provocabit reus. Quodſi vero tale quid metuen-
dum haud ſit, non video, quomodo princeps, ſalvis juſti-
tiæ & quitatis regulis, commune illud totius fere Germa-
niæ conſuetudine introduéstum beneficium reo petenti de-
negare poſſit. Adpoſite Kennemannus de Transmiſtone
altorum cap. 4. §. 18. lit. A: Immo, inquit, ſi vir bonus &α
honeſtus, giti Judeæ eſt, videri voluerit, tantum abeſt, ut in
caſu ſuſpicionis, in guam a bartium alterutra vocari poterit;

beneficio hoc transmiſſpioniz uti non velit, ut potius omnem

declinundi hoc judieit munus & in alium transferendi lapi-
dem movere, & judicandi onus declinare velit, ſi Polſi. t.

Poteſt autem magna quidem eum gratia litigantium

boe Zransmiſſzonis beneficio per mores vel ſtatuta yrocucts
uti, &* ſic ab illo, inter bonos odioſiſſimo, Judicis ſuſpecti

vitio, cui alioquin ſe volens vidensque involuturus eſſet te-
mere, liber eſſe velit. Quæ ſi vera ſunt in cauſis civilibus,
magis obtinebunt in delictis, iis Potiſiimum, quæ judicem
Pfum læſerunt. Et ex his rationibus ſic reſponderunt

JCti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo lo cc xXVII: Die
Frage, ob ſuper relaxatione arreſti gegen Caution und uͤber

Zulaſſung der Defenſion pro avertenda zuforderſt rechtlich zu

erkennen ſey, muß mit ja beantwortet werden, da zumahl die
Graͤfl. Herrſchaft bey dieſer Sache ſelbſt hauptſaͤchlich intereſ-

ſirt iſt, demnach transmiſſionem actorum ad impartiales,
EF 2 . wel⸗

„

36 NMEDTTAT. AD PANDECT.

welche auch hohe Potentaten in ſolchem Fall zu verſtatten pflegen,
nicht fuͤglich abſchlagen kan.

VII.

Beneficium tranoemiſzonis attorum variis artibus nonnunquam

eluditur.

on poſſum tamen, quin publice hic profitear, errare
N magnopere, qui transmiſſionem actorum remedium
tutiſſimum eſſe credunt, atque ſic rectam ſemper, ſeu,
ut loquuntur, impar tialem ſententiam obtineri putant. Mi-
rifice profecto, qui hoc ſibi perſuadent, blandiuntur ſibi, nec
artes hominum aularumque ſatis norunt. Subtiliores hæ
ſunt, quam ut prævideri caverique poſſint. Nolo vero com-
memorare, quod acta ſubinde mutila & manca mittantur, &
ea, que ad defenſionem rei maxime pertinent, omittantur.
Hoc non inter artes collocandum, ſed falſum manifeſtum
& dolus eſt. Dicam ergo de aliis. Solent nonnunquam, qui
ſententiam requirunt, per literas declarare, qualem optent, &
tantum non formulam præſcribere, aut certe reum, quem
damnari cupiunt, tanquam hominem peſſimum depingere,
& novis, quæ in actis non reperiuntur, indiciis & facinori-
bus onerare, atque ea, quæ is in defenſione ſua attulit, re-
futare. Præjudicant ergo cauſam, nec ſententiam Ctorum
expetunt, ſed ſuam, quam hi ſequantur, proponunt. Non lon-
ge ab his diſcedunt principes, qui miniſtrum quendam ſuum
ſimul cum actis ad collegium JICtorum mittunt, atque huic
mandant, ut ſingula collegii membra adeat, & ſuggerat, quæ
ad reum gravius onerandum pertineant. Alii, antequam acta
publice pro ſententia ferenda mittunt, clam ſuper illis col-
legia varia conſulunt, reſponſaque obtinent, & tandem illi
ordini, qui maxime ex ipſorum ſententia reſpondit, cauſæ

cogni-

8

00
m

ta
c
clin
ſed
tice
leili
pre
Kcin

Pyij,

waon,

mlntan

r, errart
emmedium
npen ſen
taat. Nr.
r ſbi, ne⸗
liores he

VerOCONH. .

ttacton
mittantut.

aniteltum

luam. gui
Nend
IN, Gbent
gepingen,
X facinor-
e
„Non o⸗
dam ſun
Atgne d
gerin Ge
guu At
er lis ol.
anden l

llt, aſe
coh..

SP. LXIN. DE PRINC. IN PROPR. CAVSA TVDIC. 37

cognitionem committunt. Iterum alii acta a collegio re-

milſla clam reſignant, ſententiam, ſi mitior videtur, occul-
tant, aliud deinde collegium conſulunt, hocque tamdiu
continuant, donec talem, qualem volunt, impetrent. Te-
ctius alii acta quidem ſigno collegii munita non aperiunt,
ſed collegium, ut, dum acta remittit, exemplum ſenten-
tiæ extra acta ſecum communicet, per literas monent, inde
ſcilicet ſtatuturi, conveniatne ſibi, ſententiam publicari, an

præſtet ſupprimi. Taceo alias, quæ transmiſſionis bene-

ficium inane reddunt artes.

VIII.

Principes boni ahquando in propria eauſa ſtatibus ſuis pro-
vincialibus cognitionem relinquunt.

S non fortiorem, æqualem certe cum Ctis exteris, inte-
gritatis exiſtimationem habent ſtatus provinciales.
Quamvis enim, ut hos in partes ſuas trahant ſibique obno-
xios faciant, principes aliquot & aularum miniſtri varias
adhibere ſoleant artes,; atque etiam his non raro quædam
membra corrumpant, major tamen pars inconcuſſam ple-
rumque ſervat reipublicæ fidem, & jura populi, ut par eſt,
tuetur. His ergo ſtatibus nonnulli principes, qui maxime
&ι quum amant, cognitionem de cauſis ad ſe pertinentibus
committere ſolent. Memorabile in hiſtoria Suecica occur-
rit exemplum Caroli IX, qui initam adverſus ſe a præci-
puis regni miniſtris cum Sigismundo Poloniarum rege
conſpirationem puniturus comitia convocavit, his deciſio-
nem cauſæ commiſit, atque, quo ſuſpicionem omnem aver-

teret, exterorum principum legatos, ut judicio tanquam

teſtes & ſpectatores intereſſent, invitavit. Vide Pufendorfii
Einleitung zu der Hiſtorie des Koͤnigreichs Schweden
§. 61. p. 539. ℳ44. E 3 X.

» 2

38 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.

In aliquibus locir princeps, ut ſtatibus ſuis cauſæ cognitionem

relinquat, ohligatur.

4 liquando autem principi neceſſitas incumbit, punitio-

nem adverſus ſe delinquentium ſtatibus provinciali-

bus committere. Dico: aliquando. Nam ordinarium ſta-
tuum negotium hoc non eſt. Quare e & Strykius in cap. 4.

di Hertationis de ſtatibus provincialilus, ubi negotia ad ſta-

tuum provincialium cognitionem pertinentia enumerat,
nullam pœnarum infligendarum facit mentionem. Sunt
tamen regna & provinciæ, in quibus ſtatus pacto vel privi-
legio obtinuerunt ,‚ ut perſonæ illuſtres condemnari niſi ab
illis non poſſint. De Poloniarum regno Srtaravolſeius in
Polonia tit. de Nobilitatis brærogativa bag. 77. KRex, ait, ma-
los pœnis, nonniſi cum ſcitu omnium ordinum regni, affcit;
ne forte, ſi ipſe vitæ & necis jura teneret, ad tyrannidem
prolaberetur. Unde neminem e nobilitate cabtivare poteſt,
etiam in erimine perduellionis, niſi jare conviétum: nec
captum capite plecti, niſi ſententiis Jenatorum rogatis 3 ; Quod

judicium comitiale vocatur. Chbwalkowski in Jure publico

lib. 3. cap. 2. p. 400. ſqg. Genti Anglicæ ſingulare jus dedit
Henricus III. rex in Magna Charta h. e. corpore privile-
giorum Populo Anglico indultorum cap. 29: MWullus, in-
quiens, liber homo capiatur, vel inpriſonetur, in carcerem
conjiciatur, aut diſſeiſietur, dejiciatur, de libero tenemento,

poſſeſſione, ſuo, vel libertatibus, privilegiis, vel liberis eon-

tudinibus ſuis, aut ut legatur, proſcribatur, aut exuletur;
aut aliquo modo deſtruatur, adfligatur, nec ſuper eum ibi-
mus, eum invademus, nec ſuper eum mittemus, niſi 1 per le-

gale judieium parium ſuorum. Quapropter rex, ſi quis ex

Præcipua regni nobilitate adverſus ipſum delinquit, punien-
dum

D

De
ait
nir
00
ſen
donn

Alib

niſt
cari
lĩ
ls ne

I eg la

rato
guod
ſine d
remn
Aman
cum
cet re⸗
lere v
Mer
Veni

(ind

de le
Sche
lir
n
kemn

4 U

nitionen

Punitio-

DVincigl.
tium ſie.
in ceh 4.
1 à ſtr.
lutherat,
. unt
Velpri⸗
i nil
lſeiu t
,Gih l-
fein

mmiten,

. ſon 48

m : Me
; Qol
e ullin Men
ul
Ppriyle.
M, 6 in⸗
carcerenn
kenenmet
nuletit)
“ 8
6 l,
Iui

unien-
7 dum

SP. LXINX. DE PRINC. IN PROPR. CAVSA TVDIC. 39

dum comitiis regni, quæ Parlamentum vocant, offerre de-
bet. In eadem magna charta cap. I4. dicitur: Comites &α
Parones non amercientur, mulctentur, niſi per bares ſuos.

De Gallia Mornacius ad L. I. C. Uhi ſanaiorer: LVidemus,
ait, ex uſu, pares Francie, quidquid deliquerint, ab aliis
nunquam judicibus, quam a ſenatoribus Lutetianis, quorum
collegium parlamentum vocatur, totumque regnum repræ-
ſentat, judicari poſſe. Vocata inde eſt euria parium. Vi-
demus etiam de ſenatoribus ipfis, ne quidem ſi conſenſerint,
alibi litem fieri, qualecunque Juerit maleficium. Itaque mi-
niſtri regis Galliæ, ſi ſenatui ſimul adſideant, a rege judi-
cari nequeunt, ſed huic exceptionem judicis incompeten-

tis opponunt, quam vafre aliquando eluſit Ludovicus XIV.

Is nempe Fuquetum, ærario præfectum, ſed in pecuniam
regiam immodice graſſatum, Punire conſtituerat. Sed no-
rat optime, virum hunc ob procuratoris generalis munus,
quod gerebat, inter præcipuos regni ſenatores eſſe, atque
ſine dubio ad ſenatus judicium provocaturum. Quamob-
rem ſubornat, qui perſuadeant miſero, eſſe regem ipſius
amantiſſimum, principemque illi inter purpuratos ſuos lo-

cum deſtinare, ſed unum obſtare felicitati ejus, nolle ſcili-

cet regem præcipuam negotiorum fuorum curam commit-
tere viro, qui ſenatui ſit obnoxius, neceſſe ergo eſſe, ut
munere, quod in illo gerat, ſe abdicet. Illetus hac ſpe
vendit officium Harlæo, atque ita effugium, quod unicum

deinde ei in calamitate patuiſſet, ipſe ſibi præcludit. Vi-
de les Memoires de M. L. C. D. K. p. III. ſ4. & LEudolfi

Schaubuͤhne der Welt Part. 3. lib. 61. cap. S. n. 52. Vo-
luit quidem deinde adhuc ad forum iſtud privilegiatum

tanquam veteranus & honorarius provocare. Sic enim in

Recueil des Defenſes de Mr. Fouquet tom. I. P. 47. ait: pour

le privilege de la perſonne chacun ſen, qu' il a ſervi le e i
4 nS

40 MEDITAT. AD PANDECT.

dans le parlement en qualité de moitre des requetes, & de
procureur general, ſucceſſivement durant V'eſpace de vingt-
cinq années, ſans intermiſſion, lequel ſervice lui a aquis le droit
de Veteran, & le pouvoir de n'etre pourſuivi & jugé pour
Jes affaires eriminelles, que dans le parlement, toutes les cham-
bres aſemblées. Sed fruſtra.

X.
Poteſt princeps in propria cauſa commiſſarios conſtituere, qui-
bus exceptio incompetentiæ non obſtaũ̃.

M« uſitatum & fere quotidianum eſt, commiſſarios,

E quos vocant, conſtitui, atque iis cognitionem & de-
ciſionem cauſæ committi. Quæſtio hic occurrit, utrum
cum principe litigans jurisdictionem commiſſariorum a

principe datorum agnoſcere debeat, an vero ad ipfius

principis judicium provocare atque commiſſariis exceptio-

nem, ut loquuntur, incompetentiæ opponere queat. Uſi.

nonnunquam ſunt hac exceptione rei, inter alios Petrus
Schumacherus, Comes Greiffenfeldius, Daniæ Cancella-
rius, qui teſte du Mont in Memoires politiques pour ſervir
Ia parfaite intelligence de Vhiſtoire de la paix de Kyswick tom.

4. p. 173. apud commiſſarios ad objecta crimina reſpondere

detrectavit, ſed cancellarium regni ſe eſſe & propter hane
dignitatem ſolum regem judicem habere dixit, atque, ut ad
rationem geſtorum ipfi regi reddendam admitteretur, pe-
tiit. Et profecto non pauci ſunt ICti, qui, commiſſarios
invito reo conſtitui poſſe, negant. Ita certe Strykius in
Introductione ad praxin eap. 2. §. 21. commiſſones, inquit, il-
læ, quæ a parte una extrabuntur ad cauſæ cognitionem vel

compoſitionem, reſpectu alterius non ſunt neceſſitatis, ſed
voluntatis, ecum nemo a Judice ſuo competzente ad judicium

ali-

S
& hoe
juclici⸗
lei er
licus P
go, mi
hec re
euſari:
geſtæ
Aiyerlas
Autoniti
rideric
limum
eus u
Dem min
Eentin
dehh
ninich⸗
Ues; e
Tomn.

5, 6
Ge vingt.
nit leun
luge pan

4les cheir.

ere, i.

mtnilent

lem e⸗
it, unun
lariommn¹
eeepli⸗

tent. 0I.

1 enns
e CiNr.
ſmni
wick
elponlte
opter hu
tgue, U
retur, 1
mmilind
lin
inguin
lim 4
tiy.
in
.

SP. LXINX. DE PRINC. IN PROPR. CAVSA JVDIC. 41

aliquod extraordinarium ſit trabendus. Verum enim vero
jamdiu contra Strykium in Specimine ad P. XXVII. de Com-
miſſariis meditatione 2. &3. oſtendi, commiſfarium eandem

cum committente perſonam cenſeri, atque ideo non poſſe reum

declinare cognitionem commiſſarii, ſi committentis forum ag-
noſcat. Quamobrem iſta Greiffenfeldii exceptio recte

re jecta fuit.
XI.

Principes, peracto in propria cauſa judicio, folent nonnunguam
acta publice edere.

S de remediis, quibus princeps in judicio ſuper cauſa

propria ſuſpiciones evitare poteſt. Unum adhuc, ſed
& hoc maxime fragile, addo. Videmus ſcilicet, peracto
judicio, Principes, ut juſte ſe feciſſe oſtendant, acta omnia
luci exponere & in publicum edere. Fecit id olim Fride-
ricus Placidus Elector Saxo, poſtquam de Conrado Kauffun-
go, miniſtro ſuo, pœnas ſumſiſſet. Quum enim, varia de
hac re in aulis judicia ferri & a nonnuiis Kahffungum ex-
euſari atque innocentem dici, animadverteret, totam rei
geſtæ hiftoriam per literas publicas explicuit, iisdemque
diverſas apochas & documenta adjunxit. Inſeruit omnia
Antonius E eckius deſeriptioni Dreidæ Part. 2. tit. I. p. 124
Fridericum Placidum imitati ſunt poſtea plurimi. Recen-
tiſſmum exemplum ſereniſſimus Marchio Brandenburgi-
cus, qui Onoldisbaci reſidet, dedit, atque poſt damnatio-
nem miniſtri ſui, Hændelii, omnia, quæ cum illo geſta eſ-

ſent, anno 1720. ſub titulo: Grüundliche auf des Serrn

Marggrafen zu Brandenburg Onoltzbach gnaͤdigſten
Befehl er actis gerogene Nachricht in abgeurtheilter
peinlicher Inquiſitions-Sache CThriſtoph Lhriſtian an⸗
dels; edidit. Alios, qui idem fecerunt;, omitto. Et lau-
Zom. II.— F dan-

44 MEDITAT. AD PANDECT.

dandi quidem hi principes ſunt, quod lucem non extime-
ſcant. Præſumuntur etiam omnia ex fide referre. Hi ni-

hilominus, contra quos editio fit, heredesve eorum, ſæpe

conqueruntur, non omnia accurate referri, multaque, quæ

ad defenſionem rei damnati imprimis ſpectent, omitti. Etſi
vero nec his ſemper fidendum ſit, ſatis tamen cauſæ me

habuiſſe credo, ut ſupra dixerim, remedium illud admo-

dum fragile & incertum eſſe.

SPECIMEN LXX.

MEDITATIONV M AD PANDECTAS
AD LIB. . TII. E.

ADSESSORIBVS ET SCABINIS

PVBLICE DEFENSVM
4
RVDOLPHO ANTO NIO Drz LVEDECKE,
GVELFERBVTANO.

D. V. FEBRVAR. ANNI CIDO IOD CCXVIII.

I.

Jure adſeſorum ſeu ſeabinorum noſtrorum non ex legibus priſcis

Komanis, nec Germanicis antiquis ſunt baurienda.

ſed uſque in præſens reſervavimus, hocne per incuriam
quis factum putet. Duæ neos ad id moverunt cauſæ:

prima, quod convenientius exiſtimemus, doctrinam
de

Nuod doctrinam de adſeſſoribus judiciorum ſeu ſca-
/binis non ad librum I. Pandectarum, in quo inte-
ger extat de Ohkcio adſeſſorum titulus, expoſuimus,

cke j⸗
at 1
mutu
ſores
rüüta
ehi⸗

e

ibu
adju
ſente
ſupp
Oei
uti,
riorun
Germn
huc t.
kum !
erii
Mer
iuu⸗
41 ⸗
Tibine
ſabini
ünur

l,

Ueſtigi
Wmin
Uei ſe
und⸗

—
4 Extime.
. Hiu.
um, ſepe
que, ue
Initti. Eil
cauſe me
llud adine-

(145

DN

DECN

gihul rſel
jedo.

n ſen

cpoſtim,

V2

Sp. LXX. DE ADSESSORIBVS ET SCAEINIS 42

de judice huic argumento præmittere, altera, quod parum
aut nihil fere lucis in hoc argumento ex legibus Romanis
mutuari liceat. Differunt ſcilicet toto cœlo invicem adſeſ-

ſores veterum Romanorum a noſtris. IIlis quippe conſilia-

rii tantum erant & a magiſtratu, cui aſſidebhant, plerumque
deligebantur, quare nec jus dicere, nec aliud negotium
expedire ſine præſide ſuo poterant L. 2. & 13. C. de Adſaſſe-⸗
ribus. Novell. 60. cap. 2. At noſtri a principe fere ſemper
adjunguntur judici, collegæ ejus ſunt & conjudices, ac ab-
ſente illo cauſas tractant, ſententias ferunt & vicem ejus
ſupplent. Recte ergo Strykius in Uſu moderno tituli D. de
otcio adſeſſorum: Potoſtas, inquit, adſeſforum bhodierna ex
antiqguo Komanorum jure non repetenda, Jed ex ipſis dicaſte-
riorum ordinatiohibus. Sed nec illis aſſentimus, qui priſcas

Germanorum conſuetudines & conſtitutiones de ſcabinis

huc trahunt. Equidem laudabilem in exponenda antiquo-
rum ſcabinorum hiſtoria operam poſuere Conringius de Im-
perii Germanici republica Diſcurſu 2. de urbibus, 3. de Juci-
sus & comitibus & 6. de judiciis, Datt de Pace Imperii pu-

blica lib. 4. cap. 3. & Brummerus in Exercitatione biſtorico-

pbilologica de ſcabinis antiquis, ævi medii & recentioribus-
At quantula pars ex priſcis illis ritibus judiciorum & juribus
ſtabinorum ſupereſt? Exigua profecto, ut ipfi illi, qui de
ſcabinis veteribus ſcripſere, Conringius Brummerutque fa-
tentur. Non dicemus de antiquiſſimis juribus, quæ Taci-
ti, quæ Carolingorum temporibus fuerunt. Pauca eorum
veſtigia ſervarunt ſcabini proximioris ævi. Et tamen illo-
rum inſtituta, quorum pars aliqua ex ſententiis Magdebur-
Bici ſcabinatus P. r. cap. I. Jiſt. I. & 2. & imprimis ex enp 3.
von de eſchoͤppen Lunt und von ihrer Mißhandlung diſci pot-
eſt, hodie in plerisque mutata reperiunturr. Quare ſi quod
hodie circa jura ſeabinoran dubium occurrat, id non tam
2 J ex

44 MEDITAT. AD PANDECT.

ex legibus Romanis vel priſcorum Germanorum conſuetu-

dinibus, quam potius & juribus recentioribus decidendum
eſt. Quodi: tamen aliquem antiquorum jurium uſum hic
eſſe velis, rectius ad majores noſtros, quam ad Romanos
recurres. Nam, ne quid diſſimulemus, conveniunt tamen
aliquo modo adſeſſores noſtri cum ſcabinis veterum Ger-
manorum, at cum Romanis nihil fere commune habent.

II.
Tria bodie ſunt ſeabinorum genera.

Piomiſene Brummerus in eo, quod modo memoravi-
mus, ſcripto, de ſcabinis antiquis, ævi medii & recen-
tioribus agere. Et in prioribus duobus fidem quidem
egregie præſtitit, in ultimo etiam, ſed non plene, ut ex
capite 9. quod huic tractationi deſtinavit, apparet. Supple-
bimus ergo hanc partem, ſed breviter pro inſtituti noſtri
ratione. Tria videlicet ſunt ſcabinorum genera. Primum
eſt adſeſſorum in judiciis civitatum, qui adhuc in nonnullis
ſcabinorum nomen retinent, in plerisque vero mutarunt &
ſenatores hodie vocantur. Atque in his potiſſima veterum
jurium patriorum veſtigia reperies. Alterum ſcabinorum
genus in celebribus illis ſcabinatibus, Lipfienſi, Hallenſi,
Jenenſi, Mindenſi, Brandenburgenſi & aliis conſpicitur.
Hi ab antiquiſſimis Germanorum ſcabinis omnium maxi-
me differunt. Neque enim funt judices, ut veteres illi,
nec jurisdictione vel coercitione pollent, ſed conſulendo
ſolum & reſpondendo magiſtratibus & litigatoribus inſer-
viunt, atque cum Ctis Romanis, qui reſpondendi facul-
tatem a principe accipiebant, fere conveniunt. Iſtis ſca-
binis hoc maxime beneficium debet Germania noſtra,

quod priſca ejus jura introduétis legibus Romanis Penitus
obru-

ſedlemn
manit⸗
quibun
oritat
Pins, 4
inin en
Darte
Horu
tionibrn
Krumen
& er i
ſenent
non tan
uditon

SP. LXX. DE ADSESSORIBVS ET SCABINIS. 45

—
conſien⸗ obruta non fuerunt. Quum enim academiæ erigerentur,
Cidendin & in iis collegia jureconfultorum ſtabilirentur, hique, ne-
uKumn Ni glecto jure patrio, peregrinum tantum docerent atque in
Rommakot eſpondendo & decidendo adhiberent, fortiter ſe iis op-
lumt um poſuere ſcabinorum collegia & jus patrium non quidem
erum Ce, per omnia conſervarunt, ſed ab interitu tamen vindicarunt
huben. &R poſt longum certamen pervicerunt, ut Romana jura, quæ
penitus eradicari non poterant, cum Germanicis commiſce-
rentur, & jurisprudentia noſtra centonem hunc, quo ad-
huc hodie ſuperbit, induerert. Tertium denique ſcabinorum
Hemrat genus in pagis invenitur »de quo nunc plura dicemus.
dii renr⸗ III.
em Ilien
lene, Mel Scabinorum paganorum nulla hodie eſt jurisdictio.
utinoli T i etiam pagani ſcabini ab inſtituto vetere deſciverunt
Prümmm & nihil fere Præter nomen ex eo retinuerunt. Sed
— ſedem tamen etiam retinent, ut recte Conringius de Cer-
mnmrntb manici imperii judiciis b. 257. monet, atque per agros, in
Een quibus & veteres illi morabantur, officium exercent. Au-
e en ctoritatem tamen fere omnem, ſi exiguas reliquias exci-
ſebn⸗ Pias, amiſere. Recenſet reliquias iſtas Grummerus de Soa-
, Eie binis cap. 9. §. I5. ſed non omnes tamen. Quare hac in
conſin parte illum ſupplebimus. Conſiſtit nempe munus ſcabi-
niuum . norum paganorum in hoc, ut in executionibus, ſubhaſta-
Neteren tijonibus, locationibus aliisque litibus agros, pecora & in-
condde ſtrumenta ruſtica æſtiment, levia hominum agreſtium deli-
ribibin Qaa exigua mulcta coerceant, in controverfiis de limitibus
enditu ſententiam ſuam dicant, judiciis prœæfectorum & nobilium
Iis e non tanquam judices aut conſiliarii, ſed tanquam teſtes, .
nie voln, auditores, miniſtri, prœcones & executores ſecundum Co-
nis helin H F 3 lerum

Obir.

7

1

46 MEDITAT. AD PANDECT.

lerum de Proceſſibus executivis P. 2. C. I. M. 131. adſideant, in
cadaverum repertorum translatione, vulnerum inſpectio-
ne, delinquentis captura & tortura;, nec non in ſententia-
rum tam civilium, quam criminalium executione judici ad-
ſiſtant. Ex quibus diverſis muneribus diverſa etiam nomi-
na, der Gericht⸗Land⸗Dorf und Feld⸗Schoͤppen ſortiuntur.
Sed hi actus veram tamen illis jurisdictionem non tribuunt.
Quare ſi quem actum ſive voluntariæ ſive contentioſæ ju-
risdictionis ſine præfecto aut nobili ſuo exercent, nullus
hic eſt. Nulla igitur ſunt teſtamenta; quæ illis offeruntur,
nullæ uniones prolium, quæ coram illis fiunt, niſi forſan
ad expediendum hujusmodi actum ab ipſo judice deputen-

tur. Qua de re vide plura apud Carpzovium F. 3. C. 3.

def. 2I.
IV.
Imperitia literarum judicem vel adſeſſores inbabiles non facit.
V.

Adſaſſor judicii indoctus eodem cum docis jure gaudet.

Plerosque ex priſecis Romanorum magiſtratibus & judici-
prus jurium ignaros fuiſſe, nemo negabit. Clare Cice-
vo in Orat. pro Cn. Plancio: Populus Romanus, ait, deli-
git magiſtratus, gudſi reipublicæ villicos tn guibus ſi qus
praæterea eſt axs, facile patitur; ſin minus, virtute eorum

252 4 . 1 . .
1 innocentia vontentus eſt. Quotus enim guisgite diſertus .
Tuot Asugzdisgut Juris Peritus Aſt „ lit 6os Runmneres; gui volant
eſe * quodſi praterea bonore dignus nemo, guidnai tot opti-

mis ornatißſimis civibus eſt futurum * Similiter Foſophus
rontra Apionem lib. z. Viri, ait, maxima cum gloria .*
Prineipalia gubernantes proftentur ignorantiam. Dockos
A n-

nonmn

ib.
cund.
ga t3
Juſtin
limiti
licet
litarib
princei
ignor
hi. (
ſeabin.
tunt,
nibus
rolus
Avoe⸗
Hores
ua
r ,
imnen,
faitne
ſyt
Chron
Poribre
Art. .
hrberen
nd be
Nonn

—
deant,in
nſpeck⸗
ententir.
judiciid⸗
am nonn:
ſortiuntn
1 tribuumt
ntioſee ⸗
t, null
eruntun.
in forſin
e epten⸗

P3 6

ur ſucß.

genit

Clare -
46) it,
Gilus
irtufe lſil
ne
iui l
1
til 1 1 .

ter M N

6 vri 6

N

.

Cſethl,

SP. LXX. DE ADSE 880RIBVS ET SCABINIS. 47

namque ſibi & legum peritos od rerum adminiſtrationem
“W dere ecurant. Perſæ apud Ammianum Marcellinum
lib. 23. ap. 12. rident Romanorum conſuetudinem, quæ fa-
cundos jurisque publici peritiſſimos poſt indoctorum ter-
ga tanquam adſeſſores collocet. Manſit hic mos usque ad
Juſtinianum, qui nec ipſe eum penitus ſuſtulit, ſed ſaltem
limitibus quibusdam circumſcripſit in Novella 92. pr, ut ſei-
licet non promiſcue indocti judices adſumerentur, ſed mi-
litaribus tantum viris ſeu cingulum habentibus & miniſtris
principis liceret, judicis munus ſuſcipere & jura tamen
ignorare atque hæc ab adſeſſoribus diſcere, Hæe Roma-
ni. Germani veteres nunquam in comitibus, ſcultetis &
ſcabinis ſuis exactam legum juriumque ſcientiam deſidera-
runt, ſed probitatem ſaltem, prudentiam, in conſuetudi⸗
nibus ſtatutisque patriis experientiam deſiderarunt. Ca-
rolus M. apud Anſegiſum lib. 3. cap. 56: Ut judices, inquit,
advoçati, præpoſiti, centenarii, vicarii, ſcabini, quales me-
liores inveniri poſſint, & Deum timentes, onſtituantur ad
Jua miniſteria exercenda. Cum comite & populo eligantur

manſueti & boni. Et Ludovicus Imp. in Addit. 4. c. 47.

Ut in omni, ait, comitatu bi, qui meliores & veraciores
inveniri poſſunt, eligantur a miſſis oſrt. ad inquifitiones
faciendaz & rei veritatem dicendam, & adjutores comituim
ſinut ad juſtitias faciendas. Adde Talmnanni Speveriſche
Chronicke lib. 2. cap. 22. Nec quidquam ſequentibus tem-
poribus mutatum. Satis hoc ex Caroli V. Conſtit. erim.
art. J. patet, in quo ſic ille: S n, ordnen und wollen wir,
daß alle peinliche Gericht mit Richtern, Urtheilern und Ge⸗
richtſchreibern verſehen und beſetz get we rden ſollen, von frommen,
ehrbaren, verſtaͤndigen und erfahrnen Perſonen, ſo tugendlicheſt
und beſt dieſelben nach Gelegenheit jedes Orts gehabt und zu

bekonmnn ſeynd, dazu auch edle und gelehrte gebraucht wer
e

48 NMAMMEDITAT. AD PANDECT.
den moͤgen. Neque hodie adhuc infrequens eſt, judicis &
adſeſſoris munus illiterato conferri. Ipſe ego olim illuſtri
judicio in Luſatia adſedi, cujus præſes & judex vir milita-
ris nullis plane literis adſperſus erat. Curiis provincia-
libus Saxonicis præſunt ſæpe & adſident equites non le-
gum ſed rerum œconomicarum periti. Ex nobilibus,

qui jurisdictionem patrimonialem habent, pauciſſimi jura
didicerunt. Præfecti etiam ſœpe leges ignorant, atque

tantum virum eruditum vel adjunctum habent, vel ſal-
tem in confſilium adhibent. Sic in civitatibus mercatores,

artifices, & opifices, etſi in jure rudes, ſenatores tamen

ſunt & in judiciis adſiſtunt. Quæ quum ita ſint, neceſſe
eſt, ut hi quoque illiterati adſeſiores iisdem, quibus literati,

juribus & privilegiis fruantur. Neque enim dignitatem

& audoritatem ſuam eruditioni, ſed muneri debent. Igitur

nec votum in controverſiarum deciſione., nec jus præce-

dendi cives literatos nullo aut minore honore ornatos de-
negandum illis eſt. uod ad ultimum, interrogatos men-
ſe Septembri anni clo lo ccxy. fuiſſe recordor Ctos Vitem-
bergenſes, neceflumne haberet civis literatus, isque colle-

ga ſcholæ, quem vocant;, ſenatori illiterato cedere. Affir-

mavimus propterea, quod omnes magiſtratus civibus ſuis,
niſi exceptio doceri queat, præferendi ſint, teſtibus Go-
thofredo de Præced. Part. I. cap. 4. §. 32. atque Hornio de
gure proedriec Dec. I. gacſt. 8. §. 2. & quod imperitia
literarum dignitatem & audctoritatem magiſtratus per ea,
