cerpfſit van Eſpen in Jure eccleſiaſtico univerſo P. 3. tit. 3. cap.
2. Ubi in §. II. decretum etiam Concilii Conſtantienſis de

eodem argumento anno 1417 factum refert, quod ego ta-

men inter Concilii iſtius decrera non reperio. Quidquid
ſit, memoratæ iſtæ leges tam clare & generaliter loquun-
fur, ut, quomodo ab illis eximere clericos principi ſer-
vientes poſſis, non videam. Ad conſuetudinem contra-
riam confugere integrum non eſt, quippe quam, ut dixi,
damnat Pontifex. Dices forſan; clericos Officia publica
fuſcipientes renunciare privilegio ſuo. At hoc eis non li-
cet, & hujusmodi renunciatio irrita declaratur in c. 12. X.
de Foro competente. Et poſſes contra dicere, principem,
dum clericum miniſtrum facit, jurisdictioni ſibi in mini-

ſtros alias ompetenti, quod ad hunc, renunciare. Itaque

non dubito accedere Claro dicenti, praxin, qua principes
in judiciis ſecularibus de delictis clericorum munera publi-
ca ſuſtinentium cognoſcunt, de jure male ſuſtineri poſſe.

QClerieus tamen, principis miniſter, ſecundum praxin ob de-

licta in ofieio commiſſa ad forum ſeculare trabitur.

raxis interim certa eſt. Ait Clarus: Videmus quotidie,
principes ſeculares tales clericos, etiam in ſacris conſti-
utos, privare oficio, & etiam mulctare banis pecuniariis,
X 3 uoh

= *½

4224 * MEDITTAT. AD PANDECT.
ubi qualitas facti hoc exigit. Similiter van Eſpen in Jure ee-
cleſiaſtieo univerſo P. 3. tit. 3. cap. 2. §. 49* CUerici, inquit,
Jſuo privilegio non gaudent, guando alio, quam ecclefiaſtico,
oßicio funguntur, atque circa illud delinquunt: eo , quod
zunc non ut Clerici, ſed ut oficiarii eonſiderentur; eaque
delitia non babeantur pro delictis Clericorum, ſed laicorum
ſeu effeiariorum laicalium, quorum oteia Clerici obeunt.
Adde §. 5o. ubi Nicolai Tuldeni & Guilelmi Benedicti te-

ſtimonia hac de re commemorat. Allegat queque Con-

cordata Brabantiæ inter Carolum V. & epiſcopum Leo-
dienſem inita, quibus clericis contra ſtatuta officiorum ſe-
cularium delinquentibus fori privilegium adimitur. Et
exſtant infinita clericorum, qui rationem geſti ofhicii in tri-
bunali principis reddere coacti punitique fuerunt, exem-
pla. An laudabilis hæc ſit conſuetudo, de eo ipfſi non ſatis
conveniunt Cti Catholici. Improbat eam Gonzalez Tel-
lez ad c. 8. X. de Judiciis n. & judicibus ſecularibus nefas
efſe dicit, non ſervare leges immunitatis eccleſiaſticæ, quam-
diu durant, & a ſupremo eceleſiæ legislaore, Pontificem

Maximum intelligit, abrogatæ non funt. Excuſat contra

judices ſeculares privilegium fori eccleſiaſtiei ſæpius infrin-
gentes Julius Clarus lib. 5. §. Pract. erim. gquæſt 36. K. 23.
culpamque in Prælatorum indulgentiam rejicit: Videmui,
inquiens, quod prælati clericos eriminoſos ut plurimum le-
riter caſtigant, &, licet quandoque eos ad perpetuos carce-

res eondemnent, tamen illos poſten relaxant plerumque ac

gimittunt, ex quo oritur in populo ſcandalum, videre cleri-
enm & Iaicum, ejusdem delicti reos, adeo diverfimode puni-
ri, ut laicus pœna mortis aficiatur, & in fruſtra ſeinda-
zur, elericus autem aliquam levi pœna caſtigatus ber forum
ambulet. Idemque populus contra prælatos & clericos in-

zumeſcit, & murmurat; propterea non eſt mirum, ſi quan-
doque˖

7

ell
C

O
ſau

uti
Nan
nan
1e
liee
gu⸗

glu
G

Cit.

1e i

kem:

V
lern
1r .
em
lenmm,
1657.
mige
judi
lon

—
Nunec.
ingod
ahienn
el
ealut
lnieorun

ohelie

Cicti t.
e Con-
Acn Leo⸗
rum le.
trt.
keüinn
t; er

nON ſid

aila N
Puc nets
E gucke

Ponien

Elat cCoNI
pius hir
196. 54
uring
ul
nge
ile
ſink

2

X

SP. LXXX DE FORO DELICTI MINISTR. PRINC. r75

doque judices ſeculares in omi onibus olericorum ad judices
eccleſtaſticos faciendis diſiciles ſe præſtant. Conſentit cum
Claro Annæus Kobertus, qui rerum judicatarum lib. I. 6. 6.
Quod in hac cauſa, ait, poſtulatur, quid eſt aliud, quam ut
Jacerdotii dignitas & ſacroſanctus character tantæ improbi-
tatis nefariique criminis reo aſylum & impunitatem præſtet?
Nam quemadmodum Plinius lib. 9. epiſt. 13. de Senatu Ro-
mano dixit, ſævus in eæteros, ſenatoribus ſolis diſzmulatio-
e quaſi mutua pareit: ſic etiam nemo eſt, qui neſciot, ju-
dices eccleßi aſticos hoc tempore uno omnes boz vitio laborare,
gquod in vindicandis hominum ſui ordinis delitctis adeo remiße
& molliter ſe gerunt, ut potius tanuam conſcii conniveant,
guam ut judices de damnatione &* ſcelerum pœna agant.

XIV

Qerici eminentiores foro principis cui ſerviunt, non Jab-
Reciuntur in delittis.

N- quid tamen diſſmulem, praxis hæc minores tantum
clericos vexat, ad eminentiores autem ſeſe non exten-
dit. Qua de re operæ pretium eſt audire van Eſpen in Ju-
re ecclehſiaſtico univerſo P. 3. tit. 3. cap. 4. §. 38. ſic inquien-
tem: Quamvis nonnulla crimina inferiores Clericos, guin
& presbyteros judicibus regiis ſubjecerint, praxisque inva-
luerit, ut de illis a judicibus laicis judicentur & condemnen-
tur, bactenus non ſeinas, ad epiſcopos laicam jurisdictio-
nem ratione eriminis quantumvis atrocis eſſe extenſam, re-

ferturgge in actis cleri gallicani declaratum eſſe 26. Aprilis

1657. per regem Galliæ, gquod, ſi Epiſcopi accuſarentur de eri-
mine læſæ majeſtatis, ipſorum proceſſus inſtruerentur per
judices eceleſi laſtieos, eonformiter ad ſanctiones canonices, &
Jormam in boc egno Jervari conſaczem. Qua de re xtar
erti-

. 4 .

176 AMEDITAT. AD PANDECT.

articulus in Summario actorum Cleri gallicani edit. 1680.
tomo I. parte I. tit. I. cap. 2. art. 37. Immunitates & exent
tiones Cardinalibus, Arcbiepiſcopis, & Epiſcopis partæ invio-
labiliter conſervandæ ſunt in bocce regno. dque a ſua Ma-
jeſtate ſtatutum eſt per Edictum conſilii ſtatus datum 26. Apr.
1657. & Mandatum de 21. Septeinbris 1654. quod ſupremæ
curiæ Pariſienſi miſſum fuerat, ut dominus Cardinalis Ke-
tenſis in jus vocaretur, nullius valoris declaratum eſt; ut-
que in caſum, quo de erimine Iſz Majeſtatis rei agerentur,
ipſorum cauſa inſtrueretur & judicaretur pro ipforum per.
ſona per eccleſiaſticos judices, conformiter ad eccleſioſiica de-
creta & canonicas ſanctiones, & juxta morem in boc regno
obſervatum in cauſa Epiſcoborum: Sua Majeſtas eodem die
26. Aprilis 1657. declarationem fecit, gua dictum edictum
confirmat. Eo memorabilior eſt hic Eſpenii Iocus, quo
magis ante iſtam Ludovici XIV. declarationem in Gallia
ſuper ea quæſtione, an commiſſa a Cardinalibus & Epi-
ſcopis contra majeſtatem delicta ad cognitionem juclicis
eccleſiaſtici pertinerent, fuit diſputatum. Lquidem Lu-
dovicus XI. agnoviſſe viderur forum ecclefiaſticum. Is
quippe miniſtrifſmum ſuum, Joannem, Cardinalem de
la Balue, & Epiſcopum Verdunenſem, atrociſſima contra
ſalutem regni & regis machinantes, in vincula conjecit,
& confeſtim duos ex præcipuis Parlamenti adſeſſoribus
ad Pontificem maximum miſit, factum hoc excuſaturos,
atque, ut Pontifex per commiſſarios eccleſiaſticos cau-
ſam in Gallia cognoſceret decideretque, petituros. Er
quamvis commiſſio hæc effectum non haberet rex fa-
men poſt undecim annorum carcerem impium lle cre-
didit, cardinalem diutius retinere, reddiditque illum le-
gato Pontificis & beneficia ſua ipſi reſtituit. Vide plura
dans V'biſtoire des plus iluſtres favoris tom. 2. pag. 260. .

E
S=

1
Aeen
? invit.
a M.
6. Ar.
ſurent
lalis N.

GP; r.

olenn
cus, G
n G1

Alellorii

Nculette.

ſticos
tituros.
et el 1.
mn Reor
. lon 1
Vile

1.

SP. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR.- PRINCIP. 177

At ſub Henrico III. contraria ſententia obtinuit. Is quippe
& Cardinalem Guiſium interfecit, & archiepiſcopo Lug-
dunenſi judices dedit ex regni ſenatoribus; quibus quum
ille reſpondere detrectaret, rex, habito conſilio, deerevit,
in crimine majeſtatis id ſemper juris regibus fuiſſe, ut poſ-
ſent epiſcopos cogere ad reſpondendum, ſic Ægidium Re-
morum epiſcopum, Deſiderium Viennæ archiepiſcopum
à Chilperico ad concilium epiſcoporum Lutetiæ congrega-
tum remiſſum, hæc prius præfato, crimen ſuæ notionis
eſſe; tamen, ne judex in propria cauſa ſedere videretur,
de jure ſuo remittere voluiſſe, & criminis cognitionem ip-
ſis Permiſiſſe; eodem jure Zenonem imperatorem contra
Alexandriæ & Antiochiæ epiſcopos uſum eſſe, non Petita
a pontifice venia, & ita patres in Conſtantinopolitana I.
ſynodo, imperante Theodoſio, & Carthaginenſi cenſuiſſe,
videlicet, res ſacras judicio eccleſiæ ſubjacere: perſonas,
quoties de crimine agitur, quod pœnam a judice eccleſia-
ſtico infligi ſolitam excedit, ad magiſtratum civilem re-
mittendas eſſe; quæ vitam principis, quæ ſalutem publi-
eam ſpectant, &a ad principalem jurisdictionem pertinere,
nec quenquam eſſe, qui illa fori præſeriptione in tali crimi-
ne ſe tueri queat. Hæc ex Tbuani biſtoriarum libro 93.

hauſi. Idem tamen Zbuanur in Jequente libro 94. fatetur,

Henricum regem factorum horum veniam deinde per le-
gatum in genua procumbentem a pontifice petiiſſe. Res
ergo ſemper in Gallia dubia manfit, tandemque teſte Eſpe-
nio Ludovici XIV. temporibus in favorem clericorum eſt
deciſa. In Germania noſtra exemplum Melchioris Kleſe-
lii, Cardinalis, epiſcopi Viennenſis & in Matthiæ Cæſaris

aula arcanorum conſiliorum directoris, extat, quem Fer-
dinandus rex, Matthiæ ſucceſſor, & Maximilianus archi-

dux variorum in munere commifflorum criminum infimu-

1758 MEDITAT. AD PANDECT.

„*

latum anno 1I618. comprehendi curarunt, & in cuſtodiam
Leopoldo archiduci, qui in comitatu Tirolenſi reſidebat;

tradiderunt. Obtendebant quidem principes hi conſenſum

pontificis. Sed apparuit deinde, pontificem totius rei fuiſ-
ſe ignarum. Nam Ferdinandus & Maximilianus ſeſe Per li-
teras apud pontificem ſubmiſſe excuſarunt, eique & perſo-
nam Cardinalis & totius cauſæ cognitionem obtulerunt.
Egre tulit pontifex ab initio hanc immunitatis eccleſiaſticæ
infractionem, traditumque ſibi Kleſelium poſt aliquam cau-
ſæ cognitionem anno 1624. abſolvit penitus, præcepitque
ſub pœna banni, ut bona ipfſi omnia reſtituerentur. Qua
ſententia fretus Kleſelius rediit Viennam, atque ibi usque
ad annum 1630. vixit, quo mortuus & ſplendido funere
elatus eſt. Vide Zbeatrum Europæum tom. 2. ad annum 1618.
pag. 35. J. & tom. 2. ad annum 1630. p. 290. item Ludolfi
Schaubuͤhne tom. I. lib. 18. cap. 2. n. 31. J14. & lib. 23. cap.
I. v. 9. Non diſſimulabo tamen, Leopoldum, quum Cle-
mens X. pontifex Cardinalem Furſtenbergium captivum ſibi
exhiberi anno 1676. poſtularet, hoc recuſaſſe. At in literis

ſuis Cæſar non obſcure fatetur, pontificem hoc jure poſtu-·

lare, & rationes ſaltem adfert, quare id in præſens fieri
nequeat. Ait nempe, crimina Furſtenbergii ejus naturæ
eſſe, ut ſine reipublicæ diſpendio cognitio de iis extraneis
nequeat committi; deinde reum propter atrocia delicta ex-
cidiſſe honore ſuo, nec juribus & immunitatibus clericorum
dignum eſſe, tandem ipſum Furſtenbergium malle in Cæ-
ſaris cuſtodia manere, quam' ad alios transferri. Vide lite-
ras Leopoldi apud du Mont in Memoires de la paix de KEyu-
wick tom. 4. Pag. 436.

SPECI-

Pio

in
Pel
1
Min
renn
ilo

—

tOdaa

debat,

enſun

ei fuul.
Nerli-
Nel
Uerunt

eſiaklice

ncan.
entane
u. Q
ibi
lo funet
umn Il
n L
,
Uum Cle-
Gum

I lmi

Yſenſli

Us ninn

delichi

clericonui
AEein
Vicelt

d

M

SP. LXNXI. DE PROCESSV OOO 129.

SPECIMEN LXXXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. r. TIT. 1.

PROCESSV ?ROVOOATORIO

PVBLICE DEFENSVM,
4
P. PIIILIPPO WOLFFHARDTO
MAGDEBVRGENSI.
D. X. SEPI. ANNI CI9 19 CCXVIII.

I.

Provocazio ex L. Difamari inſtitui poteſt, tametſi diſamaries
injuriam nullam contineat.

8R

II.

4d Fam zrionzn Jußiciunt interpellatio erwata && literæ fa-
miliares a provocato ad provocantem ſeriptæ.

de ingenuis manumiſſis & ex L. Si contendat D. de Fide-
juſoribuf, quibus inviti ſæœpe actores, ut prodeant
in medium & de jure ſuo cum provocante diſputent, com-
pelluntur. Expoſuit utriusque naturam egregie, ut ſolet,
Bergerus in Electis proceffus provocatorii. Quæ quum in om-
nium manibus fint, opus non eſt, ut, quæ in genere de
remediorum horum indole & diſcrimine dici poterant, ex
illo repetamus. Saltem more noſtro obſerv ationes aliquor

2 Bergero omiſſas adjiciemus, & alias, quas ille tetigit, cu-
Z 2 ratius

Jrequentiſſima ſunt in foro remedia ex L. Diſfamari C.

. MEDTTAT. AD PANDECGT.

ratius examinabimus & auétoritate rerum judicatarum rma-⸗
bimus. Primum controverſiam, quæ in foro agitata fuit
aliquando, memorabimus. Scripferat Paullus ad Sulpitium

12

literas humaniſſimas, quibus illum de ſolvenda ſibi pecunia
ex fidejuſſione debita interpellarat. Sulpitius acceptas lite-

ras ad magiſtratum defert, queritur de diffamatione obtinet-
que pro indole inſtituti proceſſus citationem ad Paullum:
qua hic vel comparere in judicio & jus ſuum proponere vel

in perpetuum ſilere jubetur. Negligit citationem bis itera-

tam Paullus, atque tandem ad perpetuum ſilentium damna-
tur. Qua ſententia tandem excitatus appellat negatque pro-
ceſſui provocatorio locum fuiſſe, quod diffamatio nulla præ-

ceſſerit. Ait primo diffamationem ſine injuria nullam eſſe

oſtenditque, a ſe animum injuriandi longiſſime abfuiſſe.
Deinde Putat diffamationem dici non Ppoſſe interpellationem
Privatam literis familiaribus, nullo adhibito teſte, factam.
Urget inprimis ſignificationem vocum. Diffamare enim eſt
vulgare, ut exemplis aliquot du Freſue in Gloſſario mediæ

ez infimæ latinitatis voge Diffamare oſtendit, diffamia dam-

num famæ, diffamatio violatio famæ alterius, ut ex Auga-
ſtini Quæſtionibus Eet. teſt. patet. Exiſtimarunt tamen [Cti
noſtri, interpellationem iſtam eſſe diffamationem, locum-

17

que procefſſui diffamatorio fuiſſe. Nam ut injuria diffa-

mationi inſit, neceſſe non eſt. Nec vox diffamare in ma-

lam ſemper partem, ſed ſæpius indifferenter, aliquando in
bonam partem accipitur. Auguſtinus certe de Civitate Dei

Iib. 3. cap. 10: KRomanum, inquit, imperium tam longe late-
que non Poſſet augeri & tam grandi gloria diffamari. Ef ex

ipſa L. 5. C. de Ingenuis manumiſſis conſtat, errorem ad dik-
famationem ſufficere. Idem Ordinat. Camer. P. 2. tit. 25.
convenit, ibi: Diffamation gefaͤhrlicher, betruͤglicher Weiſe
oder

lar

rre
nfirme⸗
Ara kan

Piäun

pecunit
tas lire⸗
Dünet⸗
ullum
nererel
ds itere⸗
Gatnnz.
epd⸗

nult.

llamek⸗

Abkful

Alationent

Nclan.

eninel
ſi melie
win En.

A

uamn

furie Gr

are inb

hqtamdi

tit N

i

8P. I.XXXI. DE PROCESSV PROVOCATORIO. I81

oder in andere Wege dem andern Theil zu Nachtheil und Be⸗
ſchwehrung geſchehen. Conſentire videtur Bergerus in ſupra

memoratis Eletis §. 9. uod porro objicitur, ad diffama-
9 PO0.

tionem requiri publicationem aliquam, nee privatam inter-
Pellationem & literas familiares ſuſſicere, fatemur lubenter,

convenire hoc ſignificationi propriæ vocis diffamare. At
uſus jam diu hanc immutavit, teſtanturque DD. tantum non

omnes, in hoc proceſſu pro diffamante haberi, qui jus ſibi
aliquod contra alterum aſſerit, ſeu publice hoc ſeu privatim
fiat. Omnis ergo inquietatio diffamatio eſt. Ita Barboſa in
T eſauro lib. 4. cap. 32. §. 3. Quoties, inquit, alicajus intereſt,
gefendi famam, bona, poheſſonem, remedium L. Diſfamari ob-
tinet, ideo comparatum, ut alia ſerventur ab omni inquietatio-
ne ſecura. Reſponderunt in hanc ſententiam JCti Helmſta-
dienſes menſe Octobri anni Cclo lo ccxIII. Iſt ein Urthel des

Inhalts, daß Paulus mit ſeinem Suchen abzuweiſen, und die

Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey, eroͤſnet worden; darwider Pau-

lus Appellation eingewendet, alſo zu wiſſen verlanget wird, ob

nicht die erſtere Sentenz in allen zu beſtaͤttigen und Appellant in
die ferner verurſachte Unkoſten zu vertheilen ſey. Nun meynet er
zwar, es ſey der in dem letztern Urthel zum Grund geſetzte Diffa-
mations-Proceſs und das dem Appellnaten darinnen auferlegte
ewige Stillſchweigen null und nichtig, indem Appellant Ap-
Pellaten niemalen diffamiret. Alldieweil aber das Vorgeben,
als wenn Appellant die an Appellaten abgelaſſene Briefe nicht

animo injuriandi geſchrieben und es demnach allhier an einer

Diffamation ermangele, von ganz keiner Erheblichkeit iſt; So

errſcheinet dannenhero ſo viel, daß voriges Urthel in allen zu beſtaͤ⸗

tigen, und Appellant, weil er ganz keine erhebliche gravamina
2 32% gehabt,

182 MEDIFAT. AD PANDECT.

gehabt, alſo pro temerario litigatore zu achten iſt, in die fer⸗

nerweit verurſachte Unkoſten zu vertheilen ſey.

III.

Proceſſus provocatorius in foro provocantis recte infituitur.

IV.

Provocatio coram judice utriusque incompetente Reri nequit.

Snguiere eſt proceſſus provocatorii natura. Qui provo-
cat alterum, actor proprie non eſt, ſed reus, fi prima-
rium proceſſum ſpectes, cui viam ſaltem aperit provocatio.
Igitur provocans provocati forum ſequi neceſſum non ha-
bet, ſed apud judicem ſuum provocationem recte inſtituit.
Conſentiunt hac in parte fere omnes, Ant. Gabrielius lib.

2. Commun. opin. tit. de Action. Concl. 6. n. 41. Jq. Alock. vol.
2. Conſil. 4. n. 32. Jg4. TZexior. ad Rec. Imp. noviſſ. diſp. 5. TD.

14. & ceteri, qui ab his memorantur. Quare & Cti Helm-
ſtadienſes in ea, cujus mentionem ante fecimus, lite ita re-
ſponderunt: Es iſt das forum ſenatus Hildeſienſis in gegen⸗
waͤrtiger Diffamations- Sache allerdings competens geweſen.
At juſto longius progrediuntur Carpzovius in Deciſione 213:
Mevius P. 3. dec. 212. n. 3. Svendendorffer in Proceſſu Pibig.
P. 2. c. 2. memb. 2. ſect. 3. n. 2. Bergerus in Electis proceſſus

provocatorii §. 20. atque proceſſum hunc apud judicem pla-

ne extraneum & utriusque incompetentem admitrunt. Quæ
opinio defendi nullo modo poteſt. Provocatio enim hæc

actus eſt ſine dubio contentioſæ jurisdictionis, atque adeo

judicem competentem requirit. Deinde citatio a judice in-
competente decreta citatum prorſus non obligat, ſed ei im-
pune

Vern
e⸗
Gun
jurb⸗

Atio

Litur.

Neſgie

oro.
pent
tOVYCA
n MoNbr-
e inlttut
eliur
Cet ll
N
Cüher
Uie iun
s in N
ns ganit

itnh

leeſit
Prhnuft
ndioenyt

rm C
eün ter

1 le
Ny

ei
. 1 ue

SP. LXXXI. DE PROCESSV PROVOCATORIO. 183

pune non paretur L. 20. de Jarisdictione. Accedit clara Ordi-
nationis Cameralis diſpoſitio in P. 2. it. 25. Wo der Diffamat
dem Reich nicht ohne Mittel unterworſen, auch der oder die Sach
ihrer Natur nach dahin in erſter Inſtanz nicht gehoͤrig, ſoll auf
Anhalten derſelben Parthey an dem Cammer⸗Gericht wider den

Dißffamanten unangeſehen, was vor einer Obrigkeit derſelbe unter⸗
worfen, kein Proceſs erkennet, ſondern die Sachen in beyden
Puncten der Diffamation und Haupt⸗Sache vor die ordentli⸗
che Gerichte gewieſen werden. Quæ in contrarium a diſſen-

tientibus afferuntur, corruunt facile. Ajunt primum, eum,
qui diffamat, ſe ipſo facto ad agendum, ubicunque diffa-

mato fuerit viſum, arctare. Sed unde hoc colliges? Arcta-

tio hujusmodi & renunciatio fori competentis profecto
non præſumitur. Dicunt deinde, non intereſſe provocan-
tis. At intereſt utique, ficut alias, ita hic quoque, ne li-
mites jurisdictionum confundantur. Urgent porro illa L. y.
C de Ingenuis manumiſſis verba: præſidem unum atque alterum.
Verum hi præſides, quorum unus alteri ſueceſſit forſan, ju-
dices competentes fuerunt. Provocant amplius ad forum
delicti. Sed diximus ante, diffamationem non ſemper deli-
ctum continere. Memorant denique, per pProrogationem

jurisdictionis extraneum judicem conſtitui poſſe. Aſt Proro-

gatio utriusque conſenſu non ex unius voluntate fieri debet.

Provocatus & ſub pæna perpetui filentii ad jus ſuum proponen-
dum legitime citatus, ſi compareat quidem, ſed, nulla juris ſut
mientione facta, Frivolam tantum exceptionem dilatoriam
oponat, contumax eſt & vonfeſtim ad perpetuum
ſilentium damnatur. l

L) Genduar hic iterum Mevius P. 4. Deciſione 224. & Ber-

geras in Electis Procefus provocatorii §. 21. Putant-
. que,

184 MEDTTAT. AD PANDECT.
que, hoc caſu inanem exceptionem, a diffamatore objectam,
prius rejiciendam atque citationem renovandam eſſe, ante-
quam ad impoſitionem perpetui ſilentii procedatur. Quam-
obrem hoc neceſſe ſit, non videmus. Certe a contumaciæ
pœnis non Hiberat comparitio, quum contumax quoque ſit,

qui comparet, & reſpon det, ſed non ita, ut juſſus eſt, E.

II. §. y. de Interrogationibus. Adde Martini in Proceſſu tit.
10. ruhr. n. 8. Simile exemplum eſt in eo, qui ſub pœna

confefſli & convicti ad litem conteſtandam citatus comparet,

ſed exceptionem dilatoriam ineptam opponit. Hunc pro

confeſſo declarare & damnare judex nullus dubitabit. Sie

ergo reſponderunt Cti Helmſtadienſes: Appellant meynet,
er habe, da er ſeine exceptiones und duplicas durch den Rath
zu Braunſchweig nach Hildesheim ſenden laſſen, nicht als unge⸗
horſam condemniret werden koͤnnen. Allein es iſt Appellant al⸗
lerdings contumax geweſen, indem er keiner einigen von den drey⸗
en Citationen Folge geleiſtet, und ſeine an Sulpitium habende
Anſpruͤche und Forderungen nicht vorgeſtellet, noch die Klage in⸗
troduciret, ſondern nur unter dem nichtigen Vorwand, als ſey
keine Diffamation vorhanden, in einem am 27. Jan. 1709. ein⸗
gereichtem Schreiben forum zu decliniren geſuchet, mit dem an⸗
dern Schreiben aber erſt im Januario 1710. da das Decret, wor⸗

innen ihm ein ewiges Stillſchweigen auferleget worden, laͤngſt
publiciret geweſen, und bereits Kraft Rechtens ergriffen gehabt,

eingekommen.
VI.

Hi, gui benefieium de non evocando babent, ex L. Difamari is

men ad aliud forum evocari poſſunt.

actorem magis quam reum, & provocationem viam
Wantum ad actionem infſtituendam eſſe. Igitur provoca-

tu
lee

4
er
eͦ
Vin

Iur
G
tio

ſi⸗
l

pro

don
lng
Vd
ab
ſch
oh
l
ſee

,

A
Dung

ugf

ſce

—
ea,
e, Ane.
Quun.
umaciæ
8 elk,,.
Nleſut,
b peen
Onpeleh
Hune ro
hit. Ne

Nn pehnet.

den ⸗
t No
ppelen 6
Ndende⸗
n Htende
Ar

rE⸗

1 1700.
nit dench
ecret,
den,
ſen

oNoct

. Pro

SD LXXXL DE PROCESSV PROVOCGATORIO. 185

tus comparere in foro provocantis debet, nec privilegio, qua-
lecunque id ſit, juvatur. Conſentiunt 'eſembecius PE. 2. Con-
IEil. 96. n. 4. Suendendorffer ad Fibigium p. 1550. n. 718. & Ber-
gerus in Electis proceſſus provocatorii §. 21. Neque proderit

ei privilegium de non evocando, quod forte cives ejus r0o-
S 9

vinciæ habent. Nam & illud reis tantum, non actoribus,
Prodeſt. Vide Mevium P. 4. Deciſ. 67. Sic itaque reſponde-
runt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni Cclo 1o CC XIV.

Es weigert ſich Provocatin, vor der Hohnſteiniſchen Regierung
und Conſiſtorio zu erſcheinen, und auf die geſchehene Provoca-

tion zu antworten. Sie ſchuͤtzet fuͤrnemlich das denen Nordhaͤu⸗
ſiſchen Buͤrgern zuſtehende privilegium de non evocando vor,
wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne Provocatin ſich
allhier einzulaſſen nicht angehalten werden. Alldieweil aber der
proceſſus provocatorius ex L. Diffamari oder ſi contendat
von andern Proceſſen ganz unterſchieden, und nicht ſo wohl eine
Klage, ſondern vielmehr eine Defenſion des Provocanten iſt,
und der Provocat zu weiter nichts, als ſeine Klage gebuͤhrend vor⸗
zubringen und ſein Recht zu verfolgen vorgeladen wird, demnach
ſich mit keiner Exemtion, privilegio oder exceptione fori, ſie
habe Nahmen wie ſie wolle, ſchuͤtzen kan, bey welcher Bewandniß
auch das privilegium de non evocando hinweg faͤllt, als wel⸗
ches in dem Fall, da der privilegiatus partes actoris vertreten
ſoll, keine ſtatt findet; So haben wir, daß Provocatin ihres
Vorwendens ungeachtet, allhier auf anderweit vorhergehende La⸗
dung zu erſcheinen, und auf die Provocation ſich gebuͤhrend ein⸗
zulaſſen ſchuldig, erkannt, und widrigenfalls ihr ein ewiges Still⸗
ſchweigen auferleget. .

4
VIE.
Poſſeſor ex L. Diffamari provocari nequit.
Per provocationem ex L. Diffamari provocatus adſtrin-
Tom. II. A à gitur,

186 MEDITAT. AD PANDECT.

gitur, ut jus ſuum proponat & probet. Quum vero poſſeſ-
ſori onus titulum edendi & probandi imponi nequeat §. 4. I.
Je Interdictis, conſequitur, nec provocari illum poſſe, tametſi

alter ſibi jus in re ejus vindicet. Fatentur hoc Suendendorf-

fer in Fibigium capb. 2. . 722. Martini in Proceſſu tit. I. J. 5.
n. 27. Berger in Electis Proceſſus provocatorii §. 15. Pertinet
huc reſponſum Ctorum Helmſtadienſium menſe Auguſto
anni clo 1o ccxv. exaratum. Es haben Beklagter und Mitbe⸗
klagte ihnen ein Recht an der in der Dom⸗Kirche beſindlichen Ca⸗

pelle zugeſchrieben, und unter dem Vorwand deſſelben wider die

von Klaͤgern vorgehabte Theilung proteſtiret. Durch ſolche Pro-
teſtation nun, welche pro diffamatione zu achten iſt, ſeynd dieſe
bewogen worden, die in actis befindliche Provocations-Klage an⸗
zuſtellen, und, daß Beklagte das Recht, worauf ſich ihre Proteſta-
tion gruͤndet, beybringen oder widrigenfalls ſich des Gebrauchs
der Capelle hinfuͤhro enthalten moͤchten, zu fodern. Dieſes peti-
tum iſt ganz nicht inept, ſondern nach Art der Diffamations-
Klagen eingerichtet. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob
haͤtten Beklagter und Mitbeklagte, deutlich auf ſolche Klage zu
antworten, angehalten werden muͤſſen. Alldieweil aber ſelbige, wie
Klaͤgere ſelbſt nicht in Abrede ſeynd, ſich in dem Beſitz der ſtrei⸗
tigen Capelle befinden, und ein Beſitzer zum Beweis ſeines Rech⸗
tes nicht angeſtrenget, folglich auch mit keiner actione diffama-
toria ober provocatoria belanget werden kan; So haben wir
nicht umhin gekonnt, ſie von der angeſtellten Klage zu entbinden.

VIII.
Creditor, ecui ad provocationem debitoris prineipalis non reſpon-
denti perpetuum ſilentium impoſitum eſt, fiqejuſſorem
deinde convenire nequit.
E idem ſententiæ ſtrictæ interpretationis ſunt, neque
res inter alhios acteæ aliis vel nocent vel proſunt. Quodſi
tamen

— —

11,
lt
ln
hor
N

dohel.
el

tametl!
ludorf.
ertinel
Auguſ

*

chen Ce
der de
ebro.
ſidd
Klogen
Drostr.
Gekrnmge
lſs pei
mnations.
nnt,

ſets N
t ſen 13

nun ie

onen

1

SP. LXXXI. DE PROCESSV PROVOCATORIO. r180

tamen debitor principalis creditorem ſuum ad agendum le-
gitime provocavit atque obtinuit, ut huic non comparenti
perpetuum ſilentium imponeretur, victrix hæc ſententia fide-
juſſorem quoque, ſi is forſan a creditore conveniatur, tue-
bitur. Exceptiones enim debitori competentes juvant etiam
ſide juſſorem, contradicente licet debitore L. 15. de FBidejuſ.
Et omni caſu, quo liberatur debitor, liberatur quoque fide-
juſſor L. 68. §. 2. de Fidejuſ-. Nam, quum principalis cauſa
non ſubſiſtit, ne ea quidem, quæ ſequuntur, locum habent
L. 129. §. I. de Reg. juris. Adde Carpzovii deciſionem 251.
Reſponderunt in eam ſententiam Cti Helmſtadienſes menſe
Octobri anni clo o CccXIII. Appellant meynet, es koͤnne das
Urthel Appellaten deshalben nicht zu ſtatten kommen, weil der
entlaufene Lehr⸗Knabe und deſſen Vormuͤnder, nicht aber Appel-
lat, den Diffamations-Proseſs erhoben. Allein es wird Appel-
lat, als des entlaufenen Lehr⸗Knabens Buͤrge, dadurch, daß jene
von des Appellanten Anſpruͤchen loß gezehlet worden, gleichfalls

von ſeiner Obligation befreyet.

COX„X0 L L AI A.

I. Accurſius ad L. 2. C. Ut nemo invitus agere lit. e. ſcho-
lari ſeu ſtudioſo mox ex academia dilceſſuro faculta-
tem concedit, etſi non diffamantem provocandi, ut a-
tionem, quam ab eo metuit, tempeſtive inſtituat, nec
differat, donec pedem in ſtripedio habeat. Quæ Accur-
ſii ſententia arg. L. 6. C. de Remiſſ. pign. recte defendi-
tur, etſi Bergerus in Electis Proc. provocat. §. 3. eam
jure niti neget.
2. Diximus ſupra, poſſeſſorem provocari non poſſe. Ex-
ceptio eſt in poſſeſſore chirographi ſpe futuræ nume-
rationis dati. Nam qui chirographum dedit, intra bien-
nium vel condicere illud in foro poſſeſſoris, L. 7. C. de
non. num. pec. vel, quod melius eſt, remedium L. Si
contendat, in ſuo foro inſtituere poteſt. Lauterbach in

diſſ. de Remedio L. Si contendat c. 3. §. 26.
A a 2 3. Lau-

188 MEDFTAT. AD PANDECT.

3. Lauterbach de Remedio L. Si contendat c. 8. §. 71. mul-
tique cum eo provocantem, provocato licet non com-
Parente, obſtringunt, ut ante ſilentii impoſitionem ex-
ceptiones ſuas proponat Probetque. Sed hanc ſe nten-
tiam recte refellit Srykius in Introd. ad Prax. C. 5. §. 6.

SPECIME N LXXXKII.

MEDITA TIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TIT. I.

LITIS GONTESTATIONHE

PVBLICE DEFENSVM

4
IOAN. HENNINGO SCHVTTEN,
GOSLARIENSI.

D. XVIIL. SEPT. ANNI CI9 I9 CCXVIIIL.
I.
Principes imperii a civibut ſuis apud Cæſarem conventi nen
ſtatim ad litem ſolemniter conteſtandam citandi, ſed aute

ber literas, ut cauſam Cæſari privatim ex-
ponant, monendi ſunt.

rimum, quod poſt Hbelli oblationem in proceſſu ordina-
P rio neri ſolet, eſt, ut reus ad litem conteſtandam citetur.
Aſt in iis litibus, quæ contra principes imperii a civibus
eorum moventur, ſingulare jus ſibi ſtipulati ſunt principes,

ut nempe ante omnia relatio eorum de totius cauſæ ſtatu re-

quiratur. Omiſſa hac requiſitione, nullum eſt, quidquid con-
tra principem decernitur. Clara ſunt Capitulationis Carolinæ
in

in
utvit
ldet

IMand

l
uld
Ves
riumn
Ktabt
tem
n,
lih 5
egen
U
Ne
ſelbe
W
e 5
bedde
ſen
gigen
Vami

dh

N
Nn
ſhe

1. Mm⸗
n co.
em er
ſenten.
de

145

wvexfi M

Alte
⸗

linonin

duncei
eiud⸗

le .

i i (0

60 un 60i .

ls

Sp. LXXXII. DE LFTIS CONTESTATIONE. 189

in articulo 15. verba: Geſtalten wir alle den Reichs⸗Satzungen
zuwider an unſern Kayſerl. Reichs⸗Hofrath oder Cammer⸗Gericht
wider die Landes⸗Fuͤrſten und Obrigkeiten, ohne derſelben vorhero
ſchriftlich begehrten und vernommenen Bericht, ertheilte proceſſus,
mandata & decreta, prævia ſummaria cauſæ cognitione, fuͤr
null und nichtig erklaͤren, und dieſelbe caſſiren und aufheben ſollen
und wollen. Auget hæc res non parum difficultates, quas ci-
ves cum principibus ſuis litigaturi jam tum maximas expe-
riuntur, utilis tamen eſt principibus & auctoritatem eorum
ſtabilit. Illuſtrabimus doctrinam hanc reſponſo Ctorum Vi-
tembergenſium menſe Decembri anni cIo 1ob ccX. exarato:
Haben Kayſerl. Majeſt. und Dero Reichs⸗Hofrath, als einige Un⸗
terthanen ihren Landes⸗Herrn, einen vornehmen und unmittelba⸗
ren Reichs⸗Stand, wegen unterſchiedener Puncte, inſonderheit
wegen uͤberhaͤufter Collecten, Dienſten und anderer Beſchwehrun⸗
gen, verklaget, gleich Anfangs nach angeſtellter Klage per decre-
tum einen Bericht von dem beklagten Landes⸗Herrn wegen der
gegen ihn angegebenen Puncte gefodert, welches Decret aber dem⸗
ſelben niemahls, ungeachtet er durch ſeinen Bevollmaͤchtigten zu
Wien darum inſtaͤndig angehalten, inſinuirt worden. Weil nun
anjetzo verlauten will, als ob auch vor Inſinuation dieſes Deerets
eine Kayſerl. Commiſſion zu Unterſuchung der Sache verhaͤnget
werden ſolle, ſo wird gefraget, ob ſolches nach den Reichs⸗Ge⸗

ſetzen geſchehen koͤnne? Ob nun wohl ein Ober⸗Richter, wenn
gegen die Unter⸗Obrigkeit Klage erhoben wird, auch die gra⸗

vamina ſattſam gegruͤndet zu ſeyn ſcheinen, die Sache alſofort
zur Verhoͤr und Proceß zu ziehen, befugt, und nicht eben der

Beklagten Bericht, ungeachtet ſolches oͤfters zu geſchehen pfle⸗

get, vorher zu erfordern ſchuldig iſt; Dieweil aber dennoch zwi⸗
ſchen einer Unter⸗Obrigkeit und den mit Landes⸗Fuͤrſtlicher

Hoheit verſehenen Reichs⸗Staͤnden ein groſſer Unterſchied iſt,

A a 3 und

190 MEDITAT. AD PANDECT.

und, was bey jenen Rechtens, nicht ſo fort auf dieſe gezogen wer⸗
den mag, immaſſen dann Kayſerl. Majeſtaͤt in der mit ihr aufge⸗
richteten Capitulatione Joſephina art. 7. beſagte Reichs⸗Staͤnde
durch Ertheilung unzeitiger Proceſſen, Commiſſionen und Ueber⸗
eilung nicht zu beſchwehren, ingleichen in eadem Capitulatione
art. 17. ſolche in Sachen hoher Landes⸗Fuͤrſtlichen Obrigkeit und
Regalien, als in ſpecie juris collectarum, vor allen Dingen zu
hoͤren und zu vernehmen verſprochen, welches auch mit dem
Reichs⸗Abſchied de anno 1654. §. benebenſt ſollen 105. uͤber⸗
einkoͤmmt, als worinnen, daß den Unterthanen und Buͤrgern wi⸗
der ihre Obrigkeiten die Proreſſe nicht leichtlich erkannt, ſondern
dorhero um Bericht geſchrieben werden ſolle, verſehen; So mag
nach Inhalt der Reichs⸗Geſetze die Kayſerl. Commiſſion, ehe und
bevor der Bericht von dem beklagten Landes⸗Herrn erfodert und
das daruͤber ausgefertigte Decret ihm gebuͤhrend inſinuirt worden,
ihren Fortgang nicht gewinnen.

II.

Fonum quoque eſt, ſed non neceſſe, ut magiſtratus inferiores ab
bhis, qui jurisdictoni eorum ſubſunt, conventi prius, quam
asd' litem conteſtandam citentur, prævia communica-
tione libelli, privatim ſuper cauſa audiantur.

wurbant maxime rempublicam lites, quæ magiſtratibus

cum his, qui jurisdictioni eorum ſubjeécti vivunt, in-
tercedunt. Itaque quam maxime laborandum eſt, ut hu-
jusmodi controverſiæ ſopiantur. Quem in finem docto-
res & leges quoque nonnullorum locorum, e. g. Saxoniæ,
ſuadent jubentque, ut ante omnia conciliatio amica in ju-
dicio inter partes tentetur. Vide Martini Proceſſum tit. I.
§. 2. u. 13. Aliud remedium ſuppeditat Receſſus imperii de

anno 1654. §. 105. ut ſcilicet non confeſtim neceſſitas litem

Con-

cOn
can
der
orhea
Peric
inan⸗
temn
Rece
hane
led
cOt
deus
Bel
Ne
n,
ſe
ene
ng
und
Kla
hen
h,
die

en
h auſce
Stärde
d Wer
ulattone
Gkeituc
inen
t den
of ber

hn N

nde
Eo
n,
ſoden
t wadn

fram

40, n
mica-
ur.

ugfnib

vivun, I

et, 1
en d
Moni
inhelu
elis in

.I.

SP. LXXXII. DE LITIS CONTESTATIONE. r91

conteſtandi imponatur magiſtratui, ſed prius relatio ejus de

