Neque eſt, quod objicias, pias cauſas, nec non univerfita:

tes & civitates pupillorum juribus uti per LZ. 3. C. de Jure
reipubl. Hoc quippe ad reſtitutionem ſaltem in integrum
non etiam ad reliqua pupillorum privilegia pertinet. Con-
ſentit nobiscum Bergerus in ſupplementis ad Electa Diſe.
For. P. 2. p. 1747. J7. Quod etiam de pupillis dicitur in ſæ-
pe memorata lege, ad impuberes, qui ſub patre adhuc ſunt
adeoque defenſorem habent, non pertinet, L. 239. pr. de
Verb. ſignif. Confirmat hæc reſponſum ICtorum Helm-

ſtadienſium menſe Julio anni cio 1o cc xx. datum: Was die

eingewandte Appellation betrift, ſo beſchwehret ſich Beklagter
daruͤber, daß ihm die Einlaſſung vor dem Fuͤrſtl. Amte, und,
weil er ſich deren Anfangs geweigert, die Erſtattung der Unko⸗
ſten auferleget worden, da er doch ein Schuͤler von Eißleben, auch
nach Anleitung des Legis un. C. Quando Imperator inter pu-
pillos ſofort ad judicium ſuperius zu provociren berechtiget ſey.
Gewinnet es alſo das Anſehen, ob haͤtte voriger Beſcheid refor-
miret und Klaͤgern, den Beklagten gehoͤrigen Ortes zu belangen,
anbefohlen werden ſollen. Alldieweil aber Beklagter dadurch,
daß er zu Eißleben in die Schule gehet, weder der vaͤterlichen
Gewalt entſchlagen wird, noch das forum originis und domi-
cilii paterni verlieret, ferner Beklagter ſo wohl einen Vater hat,
als beſage fol. 23. bereits minorennis iſt, dieſemnach das pri⸗
vile-

Vile
ſen
ni
Gl
Hein
16
e
ot.
nefia
clell

y

Ne

—
peres r.
Addunr
as Piis r
oviter ban-
ercatores
le Aflinmt
hez extenl-
ſrin t⸗
0 reſtclom
on niſerfl.
3 0 N
in inlegen
rtinet. 1
1 Elella
dicirurink⸗
Are Arefn
Corun Hann
umn. Wul

ſc Bi

Ante,

tung dr M

aEſßeen U
ratyr iniik
berchtht⸗
Beſched t

les ,l in

in n

ins ubon 1
in en Dung
Gnnh i i

SpP. LXXVIII. DE FORO MISERABIL. PERSON. 139

vilegium miſerabilium perſonarum, welches nur den vaterlo⸗
ſen und in ætate pupillari ſtehenden Wayſen zukommt, auf ſich
nicht ziehen kan; So haben wir vorigen Beſcheid beſtaͤttiget und
Beklagten wegen der ganz frivole und ohne einigem rechtſchaffe⸗
nem gravamine bloß zum Verſchleif der Sache wider ein ſchlech⸗
tes Interlocut-Urthel, unternommenen Appellation abermal in

die Unkoſten vertheilet. Jus tamen Magdeburgicum in Ordi-

nat. Eroc. C. I. §. 8. & in plicatione Jusdem S. 12. hoc be-
neficium etiam ad pias cauſas, virgines licet majorennes, ec-
cleſias, ſcholas & monaſteria extendit.

V.

Perſonaæ miſerabiles pendentem jam in judicio inferiore litem ad
tribunal Priesgi trabere Padaut.

VI.

NWereſe tamen eſt, ut hoc caſu cauſam aliquam veroſi-
milem allegent.

usai⸗ eſt controverſia, poſſintne miſerabiles perſonæ, li-
te coram judice ordinario cœpta, mutare conſilium &
adveriſarium ad fummum judicem evocare. Negant pluri-
mi cum Covarruvia Pract. gquæſt. cap. 7. n. 9. chifordeghero
ad Fabrum lib. 2. tract. 24. qugſt. 3. Brunnemanno in Ke-
petitione Paratitlorum I/ eſembecii tit. de Judiciis quaſt. 37.
& Beyero in Delineatione Pandectarum tit. de Judiciis n. 126.
lit. e. Sunt etiam provinciæ, in quibus negans ſententia
lege ſtabilita eſt, ut in Principatu Pedemontano, teſte 1Zeſ-
Jauro in Deciſione 177. n. 7. & in Ducatu Magdeburgico,
quemadmodum ex Ordinat. Proc. Magd. c. I. §. 8. apparet.
Major tamen eſt numerus eorum, qui hanc avocationem

Hitium pendentium perſonis miſerabilibus concedunt. Plu-

rimos ex antiquioribus recenſet & ipſe ad eorum ſenten-
8 2 tiam

140 MEDITAT. AD PANDECT. .

tiam accedit Teſſaurus loco cit. n. 6. Quibus adde Trenta A
einquium lib. 2. pr. reſolut. 2. de citat. n. 10. Hillegerum add dGd
Donellum lib. 17. c. 20. lit. d. Bergerum in Electis Diſe v. for. n.
tit. 4. §. 96. Ratio horum potiſſima eſt, quod Ler un. .
Quando imperator inter pupillos miſerabilibus perſonis ge. 2=?
neraliter poteſtartem ad ſummum principis tribunal provo- M
candi concedat, nec lites cœptas eximat. Accedit, Juod iuun
perſonis his etiam juris ignorantia lapſis ſuccurritur, arg. uu
E. 9. pr. de Juris & facti ign. Qui diſſentiunt, duo maxdi-. e
me objiciunt, primum Legem 30. de Jadiciis, quæ judicium ſiet
ibi, ubi acceptum eſt, finiri jubet, deinde tacitam renun- id
ciationem a perſonis miſerabilibus, quæ ſemel judicium in- ſdo
ferius agnoverunt, juri ſuo factam. Verum, quod ad pri ao
mum attinet, norunt omnes, Legem 30. multas pati e- Xcebti- us
nes, & cauſas eſſe Plurimas „ quæ efficiant, ut lis in eoedem, kan
in quo cœpta fuit, judicio non finiatur, ſed vel ob appel- emn
lIationem, vel oppoſitam exceptionem ſuſpecti judicis, vel fwohl
decretam commiſſionem, vel cauſæ avocationem ad alluud ſol.
judicium trahatur. Cur igitur idem ob privilegium per erſo- rid
næ miſerabilis non lic ebit? Deinde nee tacita renunciatio Goô

adverſarios juvat. Renunciationes quippe non præſumun-
tur. Igitur nec in vidua, pupillo ceterisque miſerabilibus
perſonis, etſi judicium inferius ſemel agnoverint „ Præſu .
mitur, præſertim quum his, ut ſupra diximus, jus ignora:
re impune liceat. Moverunt hæ rationes [Ctos Helmſta-
dienſes, ut menſe Aprili anni cIo 1o CcCxVII. viduæ, quæ jam ſRꝰ D

per rem judicatam litem apud præfectum conteſtari juſa ibu
erat, nihilominus ad judicium ſuperius provocare permit- ppel
terent. Ob wohl Klaͤger anfuͤhret, es liege die Deſertion der EvLſe
wider das in erſter Inſtanz geſprochene Urthel eingewandten dar
Appellation am hellen Tage, und waͤren demnach Beklagte Ii,

zu folge dieſer rechtskraͤftig gewordenen Sentenz ſich vor dem— ci
Amte

—

—

de Tten-
illegerun
d Ler ml
Perſonis .

bunt prot.

Ccelit, (
1t, uo ni.
Guer ſoli
Acitatn kun-
Ljudicimt.
quod An⸗
Pati exceßt
bs in eote
Vel b
Dnem

Hop0.

itd feonckif

on prelnn-
wiſeriil
erint, Mi
Cro⸗ Hen’

idue, ur⸗ 7

coplelt
oetle i⸗
Delelin
angiunn
nnech En
6

Sp. LXXVIII DE FORO MISERABIIL PERSON. T41

Amte einzulaſſen ſchuldig; Alldieweil aber, wenn ſchon res ju-
dicata vorhanden, gleichwol der Obriſten⸗Lieutenantin, als ei⸗
ner Wittwen und miſerabili perſonæ, jederzeit frey geſtanden,
die Sache auch pendente lite an das hoͤchſte Gerichte zu brin⸗
gen ꝛc. Ne tamen perſonæ miſerabiles beneficio hoc ſuo
abutantur & temere lites cœptas ad judicium ſuperius tra-

hendo adverſarium vexent, æquiſſimum eſt temperamen-
tum, quod Hilliger & ex eo Bergerus locis ſapra memoratis

afferunt, ut cauſam aliquam veroſimilem avocationis a ſe
factæ allegent. Placuit hoc temperamentum & Ctis Helm-
ſtadienſibus, qui menſe Januario anni cIo 1o CCxXV. ſic re-
ſponderunt: Die von Beklagtem vorgeſchuͤtzte exceptio fori in-
compertentis findet daher nicht ſtatt, weil Beklagter zugeſtehen

muß, daß Klaͤgerin eine perſona miſerabilis ſey, und aber be⸗
kannter maſſen perfonæ miſerabiles, wenn gleich die Sache bey

dem ordentlichen Richter ſchon anhaͤngig gemacht worden, gleich⸗

wohl aus erheblichen Urſachen, dergleichen der von Klaͤgern

fol. 4. angegebene Proceß mit dem Buͤrgermeiſter und Secreta-
rio iſt, von ſelbigem wieder abweichen und ſich an das hoͤehſte
Gericht wenden koͤnnen.

VII.
Vidua dives & mercatrix foro boc privilegiato gaudet.

nterrogatus fui privatim anno clo 1o CCxXVI. liceretne vi-
duæ locupleti & mercaturam ſuo nomine exercenti ad
tribunal principis provocare. Illa quidem ſe miſerabilem
appellabat. At negabat hoc adverſarius, &, quum illa lon-
ge ſe locupletior eſſet, ita miſerabilis fieri optabat. Adde-
bat deinde, mercaturam ab illa non tanquam vidua exerce-
ri, quippe quam, vivo adhuc marito, ſuo nomine exer-
euiſſet. Reſpondi tamen, beneficium iſtud viduæ merca-
8 3 trici

142 MEDITAT. AD PANDECT.

trici denegari non poſſe. Nam opulentia illam ex numero
miſerabilium non eximit, ut copioſius oſtendit Carpzovius
lib. 2. Reſponſo 19. Egent quippe viduæ divites ſi non opi-
bus, certe defenſione. Igitur ratio L. un. C. Quando impe-

rator inter pupillos in iis non ceſſat. Nec mercatura ei no.
cet. Nam & vidua mercatrix tamen vidua manet, nedue

juribus viduarum ſe indignam reddit.

VIII.

In cauſis exigui momenti perſonæ miſerabiles ad tribunal prin-

cipis nequeunt provocare.

. Teſtantur Simon van Leuwen in Cenſ. forenſ. P. 2. lib. I.

c. 13. u. 21. & Grœnewegen ad L. un. C. Quando impera-
tor inter pupillos n. 9. lege publica apud Belgas ſancitum
eſſe, ne perfonæ miſerabiles cauſas parvas, quæ ſcilicet in
urbibus centum, in pagis quinquaginta florenorum ſum-
mam non excedunt, ad tribunal principis trahere queant.

Beyerus ergo in Deii, neatione Pandectarum tit. de Jugiciis

§. 127. hoc tantum ad mores Belgicos reſtringit. Verum

minus accurate. Idem enim juri Romano convenit. Vide
MNov. 69. c. 2. pr. ibi: neque ex privilegio cujuspiam nec non

cap. 4. §. I. ibi: nulli permittimus babere contra ea quædan

privilegia, neque excipi ab hac lege quolibet privilegio. Quxe-

nam autem in Germania noſtra cauſæ exigui momenti dicen-

dæ ſint, arbitrio judicis relinquitur. Vide tamen dictam No-

vellam 69. 6. I. §. I. ibi: Quid enim erit durius, quam læſuin

zirea ſublationem bovis, aut equi, aut jumentorum alicujut,
aut pecudum, aut, ut exiguum dicamus, domeſticæ gallinæ;,
bune plures expenſas pati, quam rei æſtimatio eſt.

IX.

git⸗
falta,
ſid 1
lod

n

na fu
per ce
Ochhia
Imanere
ſeationn
uas
Ordina

⸗

1

Vetlar
Gm
eſ.
Cegl
ten

—

N ex Nu

it Corpant

es ſi non

Quontnin ine
ercaturi elh

jfiuic i.

. P2.
Muent, it
gs lernn
le ſile
genorum un.
hek Een
, &e u
ingit Nen
Povenit.
hien nee
tru e ge
nilegi.
D
nen lm
, humi 6
tnut,
ubreſi⸗

SP. LXXVIII. DE FORO MISERABIL. PERSON. 143

IX.
Perſona miſerabilis, Juæ ex jure ceſſo agit, ad for usn princi-
pir provocare nequit.

)iſlentit a nobis Gylmannus tomo 4. Bnphoremas. D. I.
voto 5. n. 69. Quodſi, inquiens, miſerabilis perſona
agit ex jure ceſſo & ex cauſa lucrativa bona fide & ſine fraude
facta, tunc hbabet privilegium eligendi forum tot. tit. C. de be-
red. vel act. vendit. Sed in iſto quidem titulo nihil reperies,
quod Gylmanni ſententiam juvet. Adverſatur ei potius Lex
5. quæ ceſſionarium eo jure uti jubet, quo is, cujus perſo-
na fungitur. Vide etiam L. 54. de Reg. juris. Accedit, quod
per ceſſionem durior conditio debitoris nunquam reddi, ſed
omnia ratione ejus eadem, qualia ante ceſſionem fuerunt,

manere debeant. Itaque rectius longe Greœnewegen ad L- un.

C. Quando imperator inter pupillos n. 8. & Beyerus in Deli-
neatione Pandectarum tit. de Jadiciis §. 127. ſtatuunt, cauſas,
quas miſerabiles perſonæ ex ceſlione oôbtinuerunt, coram
ordinario judice tractandas eſſe.

Miſerabiles perſonæ privilegio fori renunciare poſſunt.

Nesa hoc Brunnemannus ad L. un. C. Quando imperator

inter pupillos n. 16. item Bergerus in Electis Diſcept.
Jor. p. 96. idque ex duplici ratione, cum, quia hic ſimul
verſatur favor tertii, ſcilicet ſuperioris, tum, quia benefi-
cium hoc ob pietatem & favorem miſericordiæ conceſſum
eſt. At contrarium ſolidioribus rationibus tuetur Sechifor-
degherus ad Fabrum lib. 2. tract. 24. q. 2. Scilicet hoc bene-
ficium perſonis miſerabilibus privatæ potius quam publicæ
uti⸗

144 MEDTFTAT. AD PANDECT.

utilitatis cauſa datum eſt. Igitur valide eidem renunciatur
L. pen. C. de Pactis, L. 21. de Obligat. & act. principis quo.

que nihil intereſt, ſive cauſæ iſte in ſuo, ſive in magiſtra-

tuum ſuorum judiciis tractentur. Neque pietas & favor

miſericordiæ nos movet. Nam ex iisdem cauſis ſenatus-
cônſultum Vellejanum introductum eſt. Atque ei tamen

renunciari poſſe, omnes fatentur. Vidit hæc poſtea Ber-

gerus mutavitque ſententiam, & in P. 2. Supplementorum
p. 1750. §. 20. ceſſare hoc eneficium, ſi eidem expreſſe &
legitime renuncietur, affirmavit.
CONOLL ARIAd —

1. Diſcrimen, quod Bergerus in Animadverſionibus in

PBrunnemanni Quæſtiones ad P'andectas tit. de Judiciis

quæſt. 37. inter virgines florentis ætatis & vetulas fa-
it, non attendimus. Neque hæ neque illæ pro mi-

ſerabilibus haberi debent. Diſſentit Schilterus Ex. ad

D. 13. §. 21.
2. Uxor, cui maritus inutilis eſt, gaudetne privilegio vi⸗
duarum? Ait Vincentius de Franchis dec. 100. n. 18.
Nos negamus.

3. Ceſſat forum miſerabilium perſonarum in cauſis feuda-
libus, arg. c. 6. X. de Foro comp.

4. Cœcum miſerabilibus perſonis recte adnumerat SeryX
de Jure ſenſuum diſſ. 2. Cap. 4. §. 19.
5. Quod ſupra in medit. 3. captivos ex numero miſerabi-
Ham perſonarum exemi, intelligendum eſt de his, qui
ob delictum aliquod in vincula conjiciuntur. Nam qui
in juſto bello capiuntur, vel innocentes in carcerem
atruduntur, ſunt ſine dubio fortunæ injuria miſera-
iles. 6:

SPECI

Mi

Kip
ſror
af
ce f⸗
lum
ſlten
utisd
W
Cakr

(yorn

——

renuncim
tincipis n
in muglt

etas dn

auſis lenns.
ge ei tant
e polten i
hpbleme Mentorn

ell eplele

erſonſt
ft. Mu

8 & vernle
ne Uer D

iheru- 5r4

ne Prhleg 1
. 100.

l
in cauſsi

Amument N

merotii⸗

eſtck

ntur. Nl
in anels

e .
injnin nie

M

SP. LXXIN. DE FORO MINISTRORVM PRINCIP. 145

SPECIMEN LXXIX.

MEDITATIONVM AbD IANDECIAS
AD LIB. V. TIT. I.

FORO MINISTRORVM
PRINCIPIS.

I.

Miniſtri p. incipis ipfius principis ſummorumque ejus tribuna-
lium jurisdictioni ſubſunt.

('Aaere, s de foro miniſtrorum principis copioſius

agere, argumento ſcilicet nobili & non infrequente.
— Sed animadverti, jam ante me Strykium peculiari
ſcripto hunc laborem conſumſiſſe & publice de Foro mini-
ſtrorum principis diſputaſſe. Vide ejus Diſſertationes juridi-
sas Hallenſes vol. I. diſ. 7. Malo itaque hos, qui generatim

de foro miniſtrorum inſtrui cupiunt, ad Strykium ablegare,

quam dicta ab illo inutili ſedulitate repetere. Dicam hic
ſaltem miniſtros principis ſupremorumque ejus tribunalium
jurisdictioni ſubeſſe, commemorabo præcipuas, quæ ex jure
civili huc pertinere videntur, leges, ſcilicet L. 4. §. 2. C. de
Caſtrenſianis, L. 4. C. de ſilentiariis, L. 12. C. de Proximis ſæ-
grorum ſoerin. L. ult. C. Ulbi ſenatorei.

II.
unihe pr iuripis jurisdiétionem & ſatuta magiſtratut, Jul
quo babitant, non agnoſcunt.

Zomm. I1 T Ita⸗

144 MEDITAT AD PANDECT.

Ia miniſtri principis, qui ipſi principi (upremisque ejus

tribunalibus ſubjecti ſunt, propterea, quod ædes in civi-

tate quadam vel emunt vel conducunt easque inhabitant,
perſonas ſuas magiſtratui ejus civitatis non ſubliciunt, ſed
forum privilegiatum retinent. Hoc vero magis dubium eſt,
an non in contractibus & teſtamentis ſuis ſtatuta illius loci,
&, quæ in iis præcipiuntur, ſolemnia ſervare debeant. Lex6.
certe de Evictionibus conſuetudinem regionis, in qua nego-
tium geſtum eſt, ſpectari jubet. Hinc Db. unanimi fere con-
ſenſu apud Grunnemannum ad d. L. 6. n. 3. ſtatuta loci con-
tractus in deciſionibus cauſarum attendenda eſſe, concludunt.
Verum enim vero hæc regula admitti aliter nequit, quam,

ſi hi, qui negotium dubium gerunt, tempore, quo gerunt,

magiſtratus ejus loci jurisdictionem & ſtatuta agnoſcant,
quod advenæ & peregrini faciunt, quamdiu in civitate ver-
ſantur. At hi, qui verſantur quidem & vivunt, ſed magi-
ſtratus poteſtati prorſus exemti, quomodo ad jura & ſtatu-
ta ejus ſervanda poterunt compelli? Tales autem ſunt aca-
demici, item conſiliarii & miniſtri principis, qui, ut recte
dicit Mevius in Jus Lubec. Quæſt. prælim. 3. n. 33. 34. 35: ita
a jurisdictione ſenatus urbani ſunt exemti, ut nec ſtatutis,
quæ ipſe princeps condidit, aut a civitate condita ſua aucto-
ritate confirmavit, obligentur, tametſi in urbe contrahant
vel quidquam aliud diſponant. Atque ſic reſponderuut Cti
Helmſtadienſes menſe Auguſto anni clo 1o ccxvVI: Was das
Forſtiſche Statutum betrift, ſo iſt bekannt, daß herr ſchaftliche
Bediente an die Statuta des Ortes, wo ſie leben, nicht gebunden
ſeynd, vielmehr ſich nach den allgemeinen Land⸗Rechten richten.

III.
Habitatio quoqué militem juribus totius provinciæ, non ſtatutis
vivitatis, in qua babitat, ſubjicit.

Sed

bu

lig

—

ne eſes

in .

bitant,
1 ſed
nn el
ius loes
Letd

a nego.

ere c0l ·

Oci COl⸗
ncludont
t, un
0 geunh
vitate ver
ſed nug
& Katu.
ſvnt aca
lecte
451
e ſaturs)
a aucto⸗
Pntrehant

ud

Puid

.

tten

e

gnolel

SP. LXXINX. DE FORO MINISTRORVM PRINCUIP. 147

S iisdem-Ctis menſe Januario anni c ccxV. memo-
rabilius exemplum de milite oblatum fuit. Statutum
Brunsvigæ eſt ab ipſo principe confirmatum, ne teſtamen-
tum, contractus vel quodlibet negotium valeat, niſi in eo
quid vel orphanotrophio vel ad reparationem viarum relin-
quatur. Neglexerat hoc centurio quidam in pactis dotali-
bus Brunsvigæ confectis, eaque propterea impugnabantur.
Objiciebatur potiſſimum Lex 23. §. I. Ad municipalem, quæ
militem ibi domicilium habere dicit, ubi meret. Verum hæc
lex non de civitate aut pago, ſed de integra provincia intel-
ligi debet, ſenſusque ejus eſt, militem juribus ejus provin-

ciæ, in qua ſtipendia facit, obligari. Ridiculum autem foret,

eundem ſtatutis cujuslibet municipii, in quo forſan hæret,
ſubjugare. Ab his enim ſine dubio exemtus eſt, quod &
Zieglerus de Juribus majeſtatis lib. I. Cap. 29. §. 22. agnoſcit.
Sic igitur reſponſum fuit: Hat der Capitain Alexander mit
Berenicen eine Eheſtiftung in vim contraétus aufgerichtet.
Weilen aber in beſagter Eheſtiftung, der von dem Braunſchwei⸗
giſchen Rath auf Befehl Herzog Rudolf Auguſtus ausgegange⸗
nen Verordnung zuwider, dem Waiſenhauſe und zu Beſſerung
Wege und Stege nichts beſchieden worden, ſo wird zu wiſſen
verlanget, ob dieſe Conſtitution auch Kriegs⸗Leute, Fuͤrſtliche
Bediente und andere, welche des Braunſchweigiſchen Raths Ju-

risdiction nicht unterworfen, aber in der Stadt contrahiren, ver⸗

binde, und das Judicium, wenn bey demſelben uͤber dergleichen
von einer Militair-Perſon errichteten Contract und Eheſtiftung
Klage erhoben wird, wegen des angezogenen Defects daruͤber zu

halten nicht ſchuldig ſey. Nun gehet zwar die gemeine Meynung

der Rechts⸗Gelehrten dahin, daß derjenige, ſo an einem Orte con-
trahiret, oder ſeinen letzten Willen verfertiget, die in den ſtatutis
ſelbigen Orts vorgeſchriebene ſolemnia nothwendig in Acht nehmen
T 2 müſſe,

148 MEDITTAT. AD PANDECT.

muͤſſe / welches denn bey gegenwaͤrtiger Conſtitution deſto weniger
Zweifel zu haben ſcheinet, indem ſolche auf Befehl des allgemei⸗
nen Landes⸗Herrn publiciret worden. Dieweil aber dennoch der
Landes⸗Herr, da er oft angezogene Conſtitution nicht in ſeinem
Namen promulgiret, ſattſam zu erkennen gegeben, daß er ſolche
nicht pro lege univerſali, ſondern nur vor ein die Stadt Braun⸗
ſchweig angehendes Statutum gehalten wiſſen wollen, und aber
die von dem Rath einer Stadt gemachte Staruta keinen, welcher
deſſen Gerichtsbarkeit nicht unterworfen iſt, uUngeachtet er ſich an
demſelben Ort aufhaͤlt, binden koͤnnen, dieſemnach nicht allein

der Fuͤrſt ſelbſt, ſondern auch die Fuͤrſtliche Bediente an die Sta-

tuta des Ortes, wo ſie leben, und die darinnen vorgeſchriben
ſolemnia nicht gebunden ſeynd, ungeachtet der Fuͤrſt ſolche ſelbſt

verfertiget, oder confirmiret, welche Freyheit ebenfalls den an

einem Orte wohnenden Militair- Perſonen zuſtehet, wozu ferner
kommt, daß ſolche Conſtitution nur dem Braunſchweigiſchen
Waiſenhauſe eigentlich zum Beſten gegeben worden; So gehet
vielbeſagte Conſtiturion die Krieges⸗Leute, Fuͤrſtliche Bediente

und andere, die dem Braunſchweigiſchen Rath nicht unterworſen

ſeynd, ob ſie gleich in der Stadt contrahiren, keinesweges an,
und iſt alſo das Judicium den von einer Militair- Perſon er⸗
richteten Contract und Eheſtiftung unter dem Vorwand, daß
darinnen nichts ad pios uſus vermacht iſt, zu verwerfen nicht
befugt. Conſentiunt Cti Vitemhergenſes apud Bergerum
in Sußplementis ad Electa diſcept. for. P. I. p. 738, atque in

fucceſſione hereditaria militis in India orientali defunéti nom

ad ſtatuta loci, in quo forte habitavit, ſed ad jura commu-
nia, quæ in India orientali vigent, reſpiciendum eſſe, re-
ſondent-

Sp. LXXIN. DE FORO MINISTRORVM PRINCIDP. 149

—
werir. IV
NcNe Quodſi miniſter brincipis vel miles in oPbido non Jolum babitat,
i Jed c& jus civitatis adquirit, eα Ratutis ejus obligatur, c,
mortuo ipſo, in bona ejus ſecundum ſtatuta illius
e loci ſucceditur.
S habitatio, ut modo oſtendi, neque miniſtrum Principis
helhe neque militem civem facit. Quodſi tamen jus civitatis
ſimul adquiſivit, ſen in numerum civium ſe referri curavit,
ſch en tunc ſine dubio domicilium ibi habet, atque ex ſtatutis etiam
R n obligatur. Habitatio enim cum jure civitatis conjuncta cer-
der. tiſſimam domicilii probationem infert per ea, quæ dicunt
ſſhreee Stephani de gurisdictione lib. I. G. 29. u. 69. 69. & Srzruvius ad
ch⸗ D. Exerc. 9. &. 22. Haque Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto
6 der anni en 1o CCXIV. reſponderunt, mortuo præfecto præſidii,
l ſnt dqui in civitate, cui præerat, bona immabilia emerat & in
Gu numerum civium adlectus erat, non ſecundum jura Provin-
6 e ciæ, ſed fecundum ſtaruta civitatis ſuccedendum efſle: Kla⸗

gerin vermeynet zwar, es moͤge das zu ihrem Nachtheil von ihrem

ede ſeeligen Ehe⸗Herrn aufserichtete Teſtament nicht gelten, weil ſie
Ulnnet ihre portionem ſiatutariam nicht nach den Magdeburgiſchen
6ehul Stadt⸗Rechten, ſondern der Policey⸗Ordnung zu fordern habe;
Perpene Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte Beklagte zu Her⸗
aud/ ausgebung eines Inventarü oder eydlichen Specification uͤber die
eſen e Dyuttenſche Verlaſſenſchaft, folgentlich zu Ausantwortung der ſta⸗
Bernn rutariſchen Portion nach der Magdeburgiſchen Policey⸗Ordnung
agen angehalten werden ſollen. Allein es kan Klaͤgerin ſich nicht entbre⸗
amäüm chen, ihre portionem ſtatutariam nach der in der Stadt Mag⸗
nnnd deburg eingefuͤhrten Gewohnheit zu nehmen. Denn, da der ver⸗
D 9 forbene General⸗Major von Hutten bey der Stadt Magdeburg
, als Commendant geſtanden, hiernaͤchſt mit unbeweglichen Guͤtern
unter dem Stadt⸗Rath angeſeſſen geweſen, endlich das Buͤrger⸗
1 5„ Recht

150 MEDITAT. AD PANDECT.

Recht daſelbſt gewonnen, und ſich freywillig der Jurisdiction
des Raths unterworfen, ſo muß nothwendig bey deſſen Succef-
ſion auf die Sratuta der Stadt geſehen werden. Contrariam
tamen noſtræ ſententiam tuetur Strykius diſ. de Foro mini-
krorum principis cap. 2. F. 12. I3. 14. Exiſtiniat enim, mi-

niſtrum hac ratione ſolummodo in caufis iſtis, quæ ad ne-

gotiationem ceivicam ſpectant, L. ult. C. de Jurisdiét. omn.
jud. & ratione rerum immobilium ſtatutis civitatis ſeſe ſub-
miſiſſe; vaſallagium quippe ſubditum non facere, nec ſab⸗
jectionem perſonæ operari, teſte Carpzovio P. 3. C. 28. def.
19. n. 13. miniſtrum itaque ratione perſonæ adhuc retinuiſſe
forum privilegiatum; ergo etiam bona ejus mobilia, quæ
ex qualitate æſtimentur, arg. c. 3. X. de Donat. inter vir. &α
ux. Gail. lib. 2. Olſ. 124. n. 18. W'eſemb. Conſ. 49. n. 21I. ſtatu-
tis civicis non ſubjacere; Matth. Coler. de Proceſ. Execut.
P. I. G. 3. u. 230. M'eſemb. Conſ. I. n. 5. Mevius de Jure Lub.

P. 2. tit. 2. art. IO. n. 22. & ita Lipſiæ judicatum efle, refe-

rente Kichtero de Succeſ. ab inteſt. in proœm. n. 33. Verum
enim vero etſi non negem, perſonam miniſtri jus civitatis
ſimul & habitationem in oppido habentis magiſtratui oppi-
dano per omnia ſubjectam non eſſe, ſed in rebus, quæ ad
officium & dignitatem ejus ſpeétant, ſub principis judicio
manere; attamen in caufis, quæ eo non pertinent, ſine
dubio civis eſt & jus domicilii agnoſcere debet, arg. L. 2. C.
Uzi ſenatores. Quod vero Carpzovius ait, vaſallagium
ſubditum non facere nec ſubjectionem perſonæ operari,
largimur faciles, ſed limitationem addimus, niſi domicilium
in eo territorio habeat vaſallus. Nam tunc indubie etiam
ſubditus eſt. Vide Hertium de Subjectione rerritoriali §. 3.
Itaque miniſter principis, qui & domicilium conſtituit in
oppido, & ſenatui fidem, ut ceteri cives, jurejurando ob-
ſtrinxit, civis eſt profecto. Si civis eſt, agnoſcet & juris-
dictio-

SP. LXXIX. DE FORO MINISTRORVM PRINCIP. 1 51

ficton dictionem in perſonam ſuam, quam jurando & habitando
Snceeſ ſubjecit, agnoſcet quoque ſtatuta, quibus cives omnes li-
rarimm gantur. Nec obſtat privilegium fori, miniſtris principis da-
n min. tum. Huic enim renunciavit ſponte, dum civem ſe fecit,
in, r⸗ dum domicilium fixit. Denique auctoritati Lipſienſium ana-
e Ne⸗ logiam juris, &, ſi res judicatæ per res judicatas refelli de-
G. n bent, ſententiam Helmſtadienſem oppono. Conſentit me-
ſe ſih. cum Mevius in Jus LEubec. Quæſt. prcælim. 3. n. 45.
2 dc. v.
la, Miniſter principis, ex alia provincia oriundus, forum domicilii
ron non retinet, nec principi, in ecujus ditione olim natus
11 En. JFuit, ſubjectus manet.
n (Oommemorat du Mont, in Memoires bolitiques bour Jervir
l er — u la parfaite intelligence de lP'hiſtoire de la paix de Kys-
emn wick 7om. 4. Pag. 235. Ordines fœderati Belgi ſenatuscon-
ſulto caviſſie, ut quisquis Belgarum in exteri principis ſer-
6 ne vitium tranſiret quacunque dignitate ornaretur, patriæ ta-
unen men ſuæ legibus & jurisdictioni ſubjectus maneret. Equi-
ſel 6 dem non negabo, poſſe iſtiusmodi legem ferri, ac liberta-
t tem civium ex patria ſua diſcedentium & alterius principis
, miniſterio ſe addieentium ita conſtringi. Ubi vero talis lex
Lal non eſt, gravis oritur quæſtio, an principis in alterius prin-
Cülgi cipis miniſtrum, ſuum origine civem, poſtquam is ex patria
G Wdiſceſſit, jus aliquod & jurisdictio ſuperſit. Ajentem ſenten- .
honiclin tiam tuetur præcipue Jo. Bodinus lib. I. de Republica cap. 6
bieein Quodſi, inquiens, peregrinus, invito vel non aſſentiente prin-
ri cipe alterius imperio ſe ipſum ſubjecerit, ab eoque aſcitus ſit in
vnltini civem, nibilominus principi ſuo æterna in illum auéctoritas
und eſt aæc jus prebenſionis, ut in ſervum fugitivum, etiamſi ad

12 AMIEDITAT. AD PANDECT.

ſe legatus venerit a novo principe mißhus. Sic enim Theodo-
ſius Magnus Danum tyrannum perduellem pronunciavit:
ipſiusque legatos ſuæ poteſtati Jubjectos carceribus ac vinculis
maneipavit, ſie Carolus V. Imp. Mediolani Ducis legatum du-
ci juſſit, cum intellexit, Ducem une cune aliis priucipibus ſibt
beilum indixiſſe. Negue vero Carolus jura gentium violaſe;
aut in legem commiſiſe videtur, cum Komani civem transfu⸗
gam acerbius gquam boſtem punirent. Et qui Rinconii ac Fre-
goſi legatorum ad prineipem Turcarum cæem excuſabant;
ſpeciem transfugarum objecerunt, quod alter Hiſpanus eſſet,
alter Genuenſis fæœderatus, gqui a Carolo ad regem Franco-
rum deſecerant, ut res novas cum Turcarum principe mo-
lirentur. Non poteſt igitur alienæ majeſtatis imperio Jſubldi-
tus ſe ipſum eximere, non ſi regiam ipſe poteſtatem adipiſca-
tur: uti nec Barbarius Philippus, homo ſervilis conditionis,
cum urbanam præturam ſua virtute ſibi peperiſſet, domino
præjudicavit, a quo quidem cum vindicaretur, pro libertate
tranſegit. Id enim Jurisconſultorum decretis conſtitutum
eſt, etiam principes ipſos a ſuo principe domum revocari poſ-
Je, ut non ita pridem Elizabetba Angliæ regina Lenoxium

Comitem una cum Eilio, quod paulo ante Scotiæ reginam uxo-

rem duxerat, ad ſe redire jaſſit; oum juſſa recuſarent, lna
eorum proſeripfit, quia contra morenn majorum Anglicæ fini-
bus injuſſi exceſſerant, ac connubium regina vetante contra-
xerant. Civis autem ubi ubi fuerit, principis ſui legibus in
perſonam concebtis obligatur: adeo, ut, ſi quid maritus uxori
dono dederit extra fines ſuæ civitatis, in qua largitio ejus-
modi lege prohibeatur, donatio kat caduca; quia ſubditos
obligandi poteſtas nullis eſt regionibus defnita. Quo Ffit;
ut principes rogationibus mutuis erga ſe utantur, ut ſuos
i domum revocent; aut parere cogant iis in locis, in
guibus ipfi imperandi jus non habent; aut clarigetione mu-

(eckl

—
Theodo-
tigvit,
Viucule
m d-
lur ſe
violaſe,
zrunſft.
iae N.
alan,
0 it
Francx-
Nrige m.
rie ſl.
alipſer⸗
ondſtienh

,, Anins

Mertote

Uifiren

Goeri N.

Linuxin
eon ult
eent, lin
glie i
te Conf/
irur uun
giri I.
i ln
,
1 1
4 Pet) 4

filte

—

Sb. LXXIX DE FORO MINISTRORVM PRINCIPIS. 153

tua peregrinis manum injiciant . quousque bareatur. Exem-
Plis a Bodino allatis addi poteſt Franciſci Sfortiæ „ Medio-
lanenſium ducis, factum, qui, teſte Mornacio ad L. 2. §. I.
de Judiciis, cædem Mervellii, miniſtri & legati Gallici ſic
excuſavit, ut Mervellium civem Mediolanenſem ſuæque di-
tioni obnoxium diceret. Nuper adhuc Bodini Philoſophia

Carolo XII. Sueciæ regi, placuit. Ceperat is anno 1705. in

Prælio ad Warſoviam Patkulium, Livonum origine, at tunc
Potentiſſimi Poloniarum regis & Electoris Saxonis miniſtrum
ducemque bellicum. Hic ſe anno ætatis quinto decimo ex

patria abiiſſe & Saxonibus operas addixiſſe, anno vero Chri-

ſti 1684. quo nulla adhuc de bello inter Suecos & Saxones
deinde orto ſuſpicio erat, prædia ſua, quæ in Livonia poſ-
ſederat, vendidiſſe, nec unquam fidem regi Sueciæ juraſſe,

nullumque adeo huic in ſe jus, niſi quod victor in capti-

vum lege belli haberet, eſſe obtendebat. At Sueciæ rex ex

eo ſolo, quod Patkulius in Livonia ſubjecta Sueciæ provin-

cia natus eſſet, obnoxium illum fibi &, quia editis in publi-
cum avocationibus non paruiſſet, rebellem dicens lege egit
miſeroque pridie Kl. anno 1707. Holmiæ caput publice am-
putari juſſit. Verum enim vero uti ego nunquam Bodini
de republica libros lego, ut non in mentem veniat, quod
de iis veriſſime jacobus Bongarſius in epiſtolis clarorum viro-
rum ſingularibus a Paulo Colomeſio collectis ep. 5o. dixit: vide-
bam bominem errare turpiter, & judicium paßim deſiderabam.
Si non inutilis ejus opera; ea certe non eſt, ad quam deduci de-
beat adoleſcens, tanquam ad fontem aut purum rivulum; ita
Bongarſii judicium, ſi in ullum alium Bodini locum, in
hunc certe, quem modo memoravi, convenire video. Vix
credibile eſt, hominem in eam vecordiam incidere potuiſſe,
ut principibus adulaturus libertate, quam natura dedit nec

lex unquam ademit, ipſe ſe civesque alios exueret, & ex in-

ZTom. II. genuis

genuis mancipia & glebæ adfcriptos faceret. Et mirum
magis, Bodine hac in parte ab aliis viris doctis adplaudi.
Sed ea nunc eſt reipublicæ literariæ facies, qualis olim Ro-

manæ fuit ſub Tiberio, quem Zucitzus Annali 1II. cap. 65.

memoriæ prodit, quoties curia egrederetur. Græcis ver-
bis in hunc modum eloqui ſolitum, o homines ad ſervitu-
tem paratos! Scilicer etiam illum, qui libertatem publicam

nollet, tam projectæ ſervientium patientiæ tædebat. Nec

difficile erit, refellere Bodini rationem. Unica hæc eſt, a

ſervis nempe deducta. Turpiter profecto. Intereſt muk-
tum inter civem & ſervum. Obnoxius eſt, quod non ne-

go, civis civitati ſuæ ejusque capiti. At mutuus hic nexus
eſt, non ex uno tantum latere, ut in ſervo. Deinde vin-
culum inter civem & civitatem indiſſolubile non eſt. Poteſt
id civitas ex ſua parte abrumpere civique, ſi juſta ſit cauſa,
abitum imperare. Reciproca ergo eſt eivis poreſtas taci-
teque ei hanc libertatem reliquiſſe cenſetur civitas, quum
illum civem fecit, ut nec opus ſit, veniam ante diſceſſum
impetrare, ut recte philoſophatur Grotius de Jaure belli ac
pacis lib. 2. cap. 5. §. 24. Nec eſt, quod leges Romanas

obtendat Bodinus, quæ forum originis immutabile efle ju-

bent. L. 6. Ad municipalem, L. 4. & 5§5. C. de Manicipibus.
Reſpondet enim recte Grotius, eos, in quos id conſtitu-
tum erat, manſiſſe intra fines imperii Romani , atque eam
ipſam conſtitutionem ſpecialem ſpectaſſe utilitatem tributa-
riæ præſtationis, ut ſeilicet, qui domicilium transtulerat,
municipii ſui muneribus adhuc obligaretur. At alia hodie
& diverſiſſima eſt tributorum munerumque facies ceſſant-
que nune ob mutatum rerum ſtatum iſtæ veteres leges.

Agunt præterea hæ de jure municipii, non de jure civita-

tis univerſalis, ſeu reipublicæ, quippe quod plane mutare

& ex cive Romano extraneæ reipublicæ membrum vel con-

3

ITA
tls
erl
ui
bitu

ſnt

Mri
in
lon/
ivi
obl
jus
Con
tionit

ſenh⸗

22

SbP. LXNIN. DE FORO MINISTRORVM PRINCIPIS. 155

mirum tra ſe facere, apud Romanos ſemper licuit. Docet id mul-
Phud tis Cicero in Orat pro L. Corn. Balbo, ex qua hunc ſaltem lo-
im Ro- cum excerpo: O jura præclara, atqus divinitus, jam inde an
4, G. principio Komani, nominis a majoribus noſtris comparata, ne“
s Vet. guis noſtrum plus, quam unius civitatis eſe poſſit, ne quis in-
ſerwitn. vitus eivitatem mutet, neve in ivitate manent invitus. Haæg .
Aibliem ſunt enim fundamenta frmiſzima noſtræ⸗libentatis, ſut quemqjue
I. N. Juris & vetinendi & dimittendi eſſe dominum. Et hinc Sabinus-
cel, 1 in L. 12. §. 9. dé Captivis: De ſua,: ait, gungusivitate euigue
R mul. conſtituendi facultas libera eſt. Si itaque libere abit civis ex
n he civitate, in qua natus eſt, dico lvitur omne vinculum, quo-
lie en, obſtrictus ei fuit, nec dici- Poreſt „Civitati aut principi ejus
jus in abeuntem, tanquam patrono in libertum, relinqui.
Conſentiunt mecum Gailius lib. 2. Ol'ſi 36. n. 7. Erand apud
11 . calli Fritſa obium in Exerc. Junis Ppablici vol. 2. diß. A de Jureemigra-
els t tionis §. 59. & [Cti: Helmſtadienſes apud Habnium ad Wer-
6,gmm Lembecium tit. ad Municipalem n. At.
eelom 6– αμ A O L. I. A A I Al.
ne 1lelu T. Bergerus in Deciſionibus ſummi provocationum ſenatus dec.
8 honun 281I. miniſtrum principis im ſummo tribunali conven-
ie Er tum poſſe, ſi beneficio ſuo uti nolit „exceptionem ju-
