ſupereſt, quam ut confeſtim probatio ordinaria per teſtes
& documenta ſuſcipiatur, atque hac ex voto non fluen-
te, remedium legis 4. C. de temp. appellut. leuterando, ſup-

plicando vel appellando adhibeatur, atque, exhibitis novis
arti-

Mticul
clarion
n
rh
ſlen, 9
ee Nett
ſhoben,
norgeſchl

ilanget

ein unbe
Wang n⸗

uIINAo n

das gnf
1 Grbr⸗
Elde das
ſuceſſie
Dunoch
ien mnge
ſals dien
Demis
ige dam
n Zuuen
n tigch
lhtenſtl
s, daß
Piik an
Uunart d
1 loch
ſir in
w Ne

—

s nen

er onmoi

Orun A

ie Ceel
etloni t⸗
rum oor
, Clener.
Nee m

I. Pear.

tenon N.

Dolid

te Cwinnd,

,En A
icNeeN

i ua)o.
enun Aer.

Ccile .
bexinhe.

n cum.
1
ungerehe
Nidieru ur.
beiſolg
nnie eihi⸗

, Snmi

& Ry

otek,

zr
on er

Mund, ir

1 , ne e.
itsnN
Al.

SP. CXXI. DE POSITIONIBVS. 571

articulis probatoriis, adverſarii jusjurandum poſcatur. Res
elarior fiet ex ipſis reſponſi verbis: Hat der beklagte Grupe,
nachdem ihm der Beweis daruͤber, daß ihm der ſtreitige halbe Gor⸗
ten durch einen mit dem Klaͤger Witleder getroffenen Vergleich zuge⸗

fallen, vermittelſt Urthels auferleget worden, zweyerley unterſchi.⸗
dene Artickel uͤbergeben, die erſtere dem Klaͤger in das Gewiſſen ge⸗

ſchoben, und, da dieſer den Eyd abſchweren wuͤrde, uͤber die andere die
vorgeſchlagene Zeugen abzuhoͤren gebeten. Wird dannenhero zu wiſſen
verlanget, ob dergleichen articulirte Eydes⸗Delation in Rechten un⸗
zulaͤßig, oder was ſonſt vor ein Weg ſey, uͤber verſchiedene facta
ein unverfaͤlſchtes Geſtaͤndniß von ſeinem Gegentheil zu erhalten.
Wenn nun gleich daſiges Orts die poſitiones nebſt dem jureju⸗
rando dandorum und reſpondendorum abgeſchaffet ſeynd, mithin
es das Anſehen gewinnet, ob habe Beklagter ſich in fraudem gedach⸗
ten Verbots der articulirten Eydes⸗Delation bedienet, und zu dem
Ende das Zeugen⸗Verhoͤr elgentlich nicht cumulative, ſondern
ſueceſſive, nachdem vorher Klaͤger den Eyd abgeleget, gebeten;
Dennoch aber und dleweil die Eydes Delation in Artickel zu verfaſ⸗
ſen nirgend verboten, auch in Sachſen und andern Orten, wo gleich⸗
falls die Poſitiones abgeſchaffet ſeynd, ganz gewoͤhnlich iſt, daß ein

Beweis⸗Fuͤhrer auf einem Bogen unterſchiedene Artickel uͤbergebe,

einige davon dem Gegentheil in das Gewiſſen ſchiebe, die andere
zum Zeugen⸗Verhoͤr ausſtelle, auch dieſer modus von den Rich⸗
tern taͤglich angenommen wird, alſo nicht abzuſehen, warum Be⸗
klagtem ſolches nicht gleichergeſtalt alldier frey ſtehe, hiernaͤchſt dar⸗
aus, daß Beklagter die dem Klaͤger in das Gewiſſen geſchobene
Attickel auf einem abſonderlichen Zedel uͤbergeben, und des Klaͤgers
Aatwort darauf vor dem Zeugen⸗ Verhoͤr verlanget, kein fraus le-

gis noch diſſimulirte pofitiones zu erzwingen ſerynd, geſtalt das

erſtere in ſeinem Wilkuͤhr geſtanden, durch das andere hingegen
dem Richter keines weges die Haͤnde gebunden worden, die vorge⸗
Cccc 2 ſcchhla⸗

572 „ MEDITAT. AD PANDECIr.
ſchlagene Ordnung umzukehren, und vorher die Zeugen abzuhoͤren;
So halten wir die articulirte Eydes⸗Delation in gegenwaͤrtigem II
Fall vor zulaͤßig. Sonſten iſt wol das bequemſte Mittel, ein
aufrichtiges Geſtaͤndniß von ſeinem Gegentheil ohne Praͤjudiz des
nachgehends zu fuͤhrenden Beweiſes heraus zu bringen, dieſes, daß
man das juramentum calumniæ fodere. Solt jedoch der Rich⸗ 00
ter darauf zu erkennen Bedenken tragen, ſo waͤre alsdenn nichts
weiter uͤbrig, als, daß man nach geendigter erſten Inſtanz, wenn
die Zeugen darinnen nicht nach Wunſch ausgeſaget, in der zwey⸗ “
ten Inſtanz das bekannte beneficium, non deducta deducam Anlid
& non probata probabo, zur Hand nehme, und, mit Verlaſſung
des in erſter Inſtanz erwaͤhlten mocl probandi, die ganze Sache dem
Gegentheil in das Gewiſſen ſtelle.

COROLELEARIA.
1. Poſitiones debent eſſe ſimplices, nec plura membra conti iro ſen
nere. Quodſi duplices ſint, Ummius diſput. in Proceſſ. 13. e d
n. 12. ad eas reſpondendum eſſe, negat. Rectius Lauterb. teräde
in Colleg. ad tit. de interrogationibus §. 12. admitti illas, Aulerxbi
& reſponderi quoque debere ait, ſed diſtincte. ltigne
2. Negat Lauterbachius in Compend. juris lib. II. tit. I. poſi- Algang
tiones de facto alieno fieri poſſe. Sed diſſentit ab eo ,
reéte Pagenſtecher in Sicilimentis ad eum locum pag. 34. euta,
3. Ait Stryktus in Introd. DW cap. 17. §. 13. Politiones lelitars
in gratiam actoris introductas eſſe. Verum & reus & in- odum i
terveniens iisdem uti poteſt. Vide Engelbrechti diſert. D
de Uſu S articulorum poſitionalium ſect. I. §. „. nn
4. Quod Wynckerus in Analectis ad D. tit. de Inierrogatio- non
nibus §. 41. ait, poſitiones per Rec. Imp. de anno 1654. ñ. Knſeg m
28. & 35. eſſe abrogatas, ſuſtineri nequit, ſed refellitur umi
clare ex Keceſſus iſtius §. 41. ibos
5. Poſitiones in proceſſu executivo locum non habent. W
Vide infra Specimen CXXXV. de Jurisjurandi delatione tond
med. 4. „A ſte,

SPECI-

—

llboan
Giir

Uttt fe
ode N
s Ne
de N⸗
denn Nihe
nar tunt
de ee

1 decncun .

tVeſen
Sch

nbra cni.

Pyreiſ,MgA.

1Lalteh
AwrNen
e.
Cennt ihd
ig. 4

poltins

& rere⸗
,ecbri,
uiemne
nn iſt
Uelblun

kiel
Aui

l.

SP. CXXII DE CONTINENTIA CAVSARVM. „py3
SPECIMEN CXXI..
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XI. TIT. II.

CONTINENTIL‚A CAVSARVM.

I.
Actio præparatoria, etſi perſonalis, in foro rei ſitæ inſtitui pot-
eſt, ſi actio principalis ſit realis.

ereditatis petitionem & actionem familiæ erciſcun-
dæ inſtituturus petierat ab adverſario editionem
Hſpecificationis juratæ in foro cui res hereditariæ
ſuberant. Reus, qui ſacerdos erat, reſpondere in
ari ad actionem hanc perſonalem recuſabat, at-
que ad forum ſuum eccleſiaſticum provocabat. Nec negari
poterat, actionem iſtam de edendo perſonalem eſſe, I. 3. §. 3.
Ad exhbibendum. At vero præparatoria erat ſine dubio.
Itaque in eodem judicio, in quo litem principalem agitari
aliquando oportebat, decidi debebat, arg. l. 56 c 62. de
Procurat. Vide Martini Proceſſum tit. I1. §. 2. u. 279. He-
reditatis petitio autem in foro rei ſitæ inſtituitur, quemad-
modum ſupra in Specim. XCIV. de Hereditatis petitione med. I.

foro ſecul

oſtendimus. Et foro rei ſitæ clericos etiam ſubjici, reus

ipſe non negabat. Sic itaque reſponderunt ICti Vitember-
genſes menſe Decembri anni cio 1o9 ccix: Beklagtens gra-

vamina gehen dahin „daß, weilen die angeſtellte Klage, in wel⸗
cher blos allein die Edition einer eydlichen Specification geſu⸗

chet wird, mere perſonalis ſey, ſolche nicht vor dem judicio
rei ſitæ, oder der Regierung, ſondern dem Conſiſtorio, wel⸗
chem Beklagter und Conſorten als Clerici und Clericorum

CccC 3 liberi

74 NMEDITAT. AD PANDECT.

liberi ſaͤmmtlich unterworfen, angeſtellet werden ſollen, und haͤt⸗
ten ſie ſich dadurch, daß ſie dieſe Exception erſt nach geſchehener
Antwort und Einlaſſung vorgeſchuͤtzet, nicht præjudiciret, indem
bekannten Rechtens, daß ein Geiſtlicher ne volens quidem coram
judice ſeculari ſtehen und Recht nehmen koͤnne; Alldieweil aber

aus der uͤhbergebenen Klage und den uͤbrigen Umſtaͤnden zur Genuͤ⸗

ge erhellet, daß Klaͤger, wenn er vorhero durch das gefoderte eyd⸗
liche Verzeichniß ſattſam informiret, wegen der Erbſchaft ſelbſt
Klage zu erheben gemeynet, folglich die anjetzo angeſtellte actio
pro præparatoria zu achten, welche in einem judicio mit der

Haupt⸗Sache zu eroͤrtern iſt, und aber Beklagter nicht in Abre⸗
de, daß ſie in hereditatis petitione und actione familiæ er-

ciſcundæ vor der Regierung als dem foro rei ſitæ zu ſtehen
ſchuldig, dieſemnach ſich auch in proceſſu Prœæparatorio und con-
nexo dieſes fori nicht entbrechen moͤgen; So haben wir die grava-
mina fuͤr unerheblich gehalten.

II.

in cauſis connexis, quaæ uno Judicio decidi poſunt, Juæ adio-

nes ſe Lärarin Aſituende non junt.

III.

Qui cauſarum continentiam dividit, & abtiones ctonnerat ad
diverſa judicia trabit, in ex benſai recte eondemnatur.

Rle⸗ quidam ab apparitore ad operas Publicas evoca-
tus venire recuſarat, & operas eas inſolitas eſſe fibique
contra jus & fas indici reſponder at. Inſtarat app Paritor, ut
ſolet iſtud hominum genus, paulo inficetius, &, quum nec
ruſticus taceret, altercatio in pugnam eruperat. Qua per-

acta, apparitor ad advocatum fiſci, amicum, ut apparebat,

ſuum,

tumn un
leipubl
Uro .

fiickor r

Inlnig

iccubr

Ut ruſti

teltitiſe

Uime, on
e GuiS
Nne gwice
ces uti

Mrundue
ſole clari

Pandum

ds fuit
kemere

y Secn.
die ergo

obri 4

nnn te

Rund con
Uen werden

toderſe

d in dop

Allaru
ei i,

Eih

ur

be ber

Id
geſchehn

net, inden

ein COriD.

Newel

r Smü

ſdete

tſtt OOMA½ς ᷑

ſelt N

icio N
ſcht ſ e

familie e.
2 ,l ſi

10 und rn

de grar

7, Meckt

T Conit
mnt

4
4

l: 90 eil
blicg e

9 eſellip⸗
paruot 1
gbun t.
Audht
RN

SP. CXXII. DE CONTINENTIA CAVSARVM. 57 5

ſuum, convolat, huncque, ut injuriam ſibi factam ulciſca-
tur, inſtigat. Paret advocatus fiſci & ruſticum, duplici
actione inſtituta, ad duo diverſa tribunalia trahit, in quo-
rum uno eum de inobedientia & denegatione ſervitiorum

reipublicæ debitorum, in altero de injuriis apparitori, mi-

niſtro publico, illatis accuſat. Sed ruſticus in utraque lite
victor recedit. Quæritur de expenſarum reſtitutione. Im-
munis ab ea fuiſſet advocatus fiſci, ſi in cauſa ipſa tantum
ſuccubuiſſet. Nam rationes forſan veroſimiles habuerat,
ut ruſticum ſervitia debere & poſcenti ea apparitori injuria
reſtitiſſe crederet. Sed in modo procedendi peccarat ma-

xime, primum, quod ex uno judicio duplex & ex una actio-

ne duas fecerat; deinde, quod actiones iſtas, ſi vel maxi-
me invicem diſtinétas, connexas tamen, apud diverſos ju-
dices inſtituerat reumque ad duo tribunalia traxerat, quod
utrumque contra L. 10. C. de Judiciis erat. Patebat inde
ſole clarius, voluiſſe illum officio ſuo ad premendum fati-
gandumque ruſticum abuti. Igitur in expenſas condemna-
tus fuit, tametſi advocatus fiſci eſſet. Nam hos etiam, ſi
temere litigent, ſumtus adverſario reddere oportere, ſupra
in Specimine LBV. de Calumniatoribus medit. 7. oſtendimus.
Sic ergo reſponſum eſt a ICtis Helmſtadienſibus menſe
Octobri anni cIo 1o cc XIX: Klaͤger hat es bey dieſem Proceß
darinnen verſehen, daß er 1) da dieſe aus einem facto entſpringen⸗
de und connexe Sachen ganz fuͤglich in einem Proceß vorgetra⸗
gen werden koͤnnen, lieber den Beklagten durch zwey unterſchiede,
ne beyderſeits pœnam publicam intendirende Proceſſe abmatten

und in doppelte Unkoſten ſtuͤrzen wollen, daß er 2) continentiam

cauſarum zerriſſen, und dem ausdruͤcklichen Legi 10. C. de Ja-
diciis zuwider vor zweyen judiciis in dieſen auseinander flieſſen⸗
den Sachen Klage erhoben, daß er 3) da des Koͤnigl. Intrereſſe
halber bereits vor dem Hof⸗Gerichte Klage angeſtellet are den
oig

776 MEDTTAT. AD PANDECT.
Voigt ſeine vermeyntlich erlittene Injurien nicht privatim vindi-
ciren laſſen, ſondern auch hieraus eine fiſcaliſche Klage gemacht.

Dieſe Urſachen haben die vorige Urthelsfaſſer billig bewogen, den

Klaͤger abzuweiſen und in die Unkoſten zu vertheilen. Zwar fuͤhret
er in gegenwaͤrtiger Appellations-Inſtanz dagegen an, es waͤren
beyde von ihm angeſtellte Klagen unterſchieden und an diverſe Ge⸗
richte gehoͤrig geweſen, naͤchſtdem waͤre er als advocatus fiſci extra
ſuſpicionem calumniæ und koͤnne mit den Unkoſten um ſo viel we⸗
niger beleget werden, da er noch dazu ein beyfaͤlliges Urthel vor ſich
habe. Alldieweil aber Klaͤger nicht beygebracht, daß die gemeine

Rechte, welche in cauſarum continentia die Sachen in einem
Gerichte auszumachen, imgleichen den Praͤjudicial⸗Punct zufoderſt zu

eroͤrtern, und ſo dann erſt die daraus flieſſende Injurien⸗Klage eben
daſelbſt anzuſtellen befehlen, in der Grafſchaft Lingen durch eine
widrige Verordnung aufgehoben worden, hiernaͤchſt ein Fiſcal, wel⸗
cher ſich ſeines Amtes mißbrauchet, billig in die Unkoſten verthei⸗
let wird, auch das angefuͤhrte Urthel dem Beklagten, ſo den Be⸗
weis nothduͤrftig gefuͤhret, weiter nicht im Wege ſtehet; So ha⸗
ben wir das letzte Urthel beſtaͤtiget, und Klaͤgern die Erſtattung
der in dieſer Inſtanz verurſachten Unkoſten auferleget.

IV.

Exceptio præjudicii olbftat ei, qui injutiarum agit ex fadio enuz
dicto, de cujus juſtitia alio judicio litigawur. —

V.

Ceſut tamen ea exceptio tunc, quum apparer, etiam poſt victoriam

in cauſa principali aliquid injuriæ remanſurum.

Pcarit ille advocatus fiſci, de quo in antecedente me-
ditatione diximus, in eo etiam, quod utramque actio-
nem ſimul inſtituerat, nec aànte, quam injuriarum ageret,
deciſio-

8P

—

Ceciſiot
gettech
1Clio .
lenit a

ehte d

Ertſched

Ad

oor ſt
Dinſe,
en, un

ſes Ges
geneine

lithel

el cell,
Ce N
Eenimn H 47
inſimular

non erl⸗
e Gia
en in0
rünum te
4

Erm Cti
illibet ,
Pin u
ſte nhſt
1 Geni

——
tim ind.
e gorh.
ogn N
Zune ſht
1, G ür

rerleN.

tus fleiern

nſetn

Unthe ſ
Re pon
chen ten
et lſchett

er

en dun en
en etn⸗
nſen rhe

„ N

te
N Ge

it erſii

re

ſurun.
un.

ecelent n⸗
annie o

rwmn 40 eleh
ſele

SP. CXXII. DE CONTINENTIA CAVSARVM. 577

deciſionem quæſtionis, jurene an injuria ruſticus ſervitia

detrectaſſet „ exſpectarat. Nam ex hac ipfſa injuriarum
actio pendebat. Si ruſticus operas non debebat 35 juſte reſti-
terat apparitori indebitum exig enti; ſi debebat, injuriarum
reus erat. Peccarat itaque advocatus contra claram L. 10.
C. de fmjuriis & exceptione Præjudicii merito repellebatur:
Klaͤger hat es auch darinnen verſehen, daß er, wenn ſchon die
fiſcaliſche Klage gegruͤndet geweſen, nicht nach Vorſchrift der
Rechte den Ausgang des erſteren Proceſſes, aus welchem die
Entſcheidung der Injurien⸗Sache flieſſet, zufoderſt abgewartet.

Zewar fuͤhret er dagegen an, es ſey ein Unterthan ſchuldig, die

Dienſte, welche ihm der Voigt auch zur Ungebuͤhr anſagte, zu
leiſten, und nachgehends dieſerhalben wider den Voigt zu kla⸗
gen. Alldieweil aber das Vorgeben, ob ſey ein Unterthan auf
bloſſes Gebot des Voigts zu dienen pflichtig, der Billigkeit und

den gemeinen Rechten zuwider laͤuft: So haben wir das letz⸗

tere Urthel beſtaͤtiget. Aliquando autem exceptio Præjudi-
cii ceſſat, quum apparet, excipientem „ etſi in cauſa prin-
cipali victor recedat, tamen injuriarum reum eſſe. Fac
enim, a tνρ in libello „ quo reum facti cujusdam illiciti
inſimulat, verbis aſperis & contumelioſis uti. Hic reus,
non exſpectato litis exitu, confeſtim injuriarum agere pot-
eſt, quia adverſarius, ſi vel maxime vera objecit, modum

tamen in objiciendo exceſſit, & propter hunc exceſſum in-
. juriarum tenetur, arg. I. 6. §. I. C. de Poſtulando. Et ſic reſpon-

derunt Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo lo ec xVII:
Es bleibet uͤbrig, daß Beklagter der Klaͤgerin beygemeſſe en, ſie

ſey eine Urheberin der gedruckten Naumburgiſchen Luͤgen, ſie

habe recht Gott⸗ und Gewiſſen⸗los auch boshaft gehandelt, ſie

habe nebſt ihm das ganze umliegende territorium recht Gott⸗

und Gewiſſen⸗loſer Weiſe hintergangen, und ihn mit boshaften

groben Injurien und Beſchuldigungen angegriffen. Dawider
Tom. II. Dad d- ſchuͤtzet

578 MEDITAT. AD PANDECT.

ſchuͤtzet nun Beklagter exceptionem puncti præjudicialis, in⸗
gleichem veritatis und legitimæ defenſionis vor. Alldieweil
aber die angefuͤhrte Expreſſionen, es mag der erſte angeſtellte
Proceß ablaufen wie er wolle, dennoch injurices verbleiben, dem⸗
nach, daß beſagter Proceß die actio præjudicialis von gegen⸗
waͤrtiger Injurien⸗Klage ſey, nicht geſaget werden mag, hier⸗
naͤchſt Beklagter, wenn auch ſein Vorgeben wahr, und er ſol⸗
ches zu ſeiner Nothdurft in der Replic vorſtellen muͤſſen, ſich
gleichwohl dergleichen harter und ehrenruͤhriger Worte nicht ge⸗
brauchen noch die Grenzen der Defenſion dergeſtalt uͤberſchreiten
ſollen; So haben wir erkannt, daß Beklagter der Klaͤgerin we⸗
gen der wider ſie gebrauchten Injurien 4 Rthlr. als ſo hoch die von
ihr gefoderten 2000. gemaͤßiget worden, jedoch ſeinen Ehren un⸗
beſchadet, zu erlegen, anbey die durch dieſen Proceß verurſachte
Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey.

uum abkio criminalis & civilis ex uno quidem facto deſcendunt,
JTed ſibi invicem non præjudicant, poſſunt ſeparatim, &, 44O
actori lubet, ordine inſtituit.
onnexæ ſæpe ſunt invicem atque ex uno facto deſcen-
dunt actio criminalis & civilis. Tunc, ſi cauſa crimi-
nalis civili præjudicium facit, criminalis primum debet diſ-
ceptari, atque civilem tantum vel etiam ſimul inſtituenti
recte objicietur exceptio præjudicii, L. 4. C. de Ordine judi-

ciorum. Vid. Carpzovium lib. 2. Reſponſo 52. Hæc tamen
exceptio locum non habet, quum cauſæ iſtæ ambæ ita ſunt
comparatæ, ut altera ſine altera commode expediri queat.

Tunc enim liberum eſt, vel civiliter prius vel criminaliter

agere, I. un. C. Quando civilis actio criminali præjudict.

Res optime exemplo illuſtrabitur, quod nobis reſponſum
ICtorum Vitembergenſium menſe Aprili anni clo lo cc Ix.
exaratum ſuppeditabit: Hat Anna Roſing Koͤym nebſt intet
Taoch⸗

den Meer
Ne doſſen

llſtte ne

Muche

glſuchet;
ſche ens

Mder

h et
nin llbe

lſccht, 6
ich angec
naind
elden m
Erchn g
nlſen
Eden n
ſing de
iften an

n hat;

—

ls, ie

ent
gnocſete

lten

l, la

nln ar.
n Eeeb
1 ilm
Orirß⸗
Her

SP. CXXII. DE. CONTINENTIA CAVSARVM. 579

Tochter euch ihr Haus fuͤr 650ο Rthlr. verkaufet, und in dem
hieruͤber aufgerichtetem Kauf⸗Receſs euch den Beſitz davon ein⸗
zuraͤumen, alle Logementer, bis auf ein einiges, welches ſie
ſich bis Oftern 1709. zu bewohnen fuͤrbehalten, abzutreten, und
daß ihr ſo gleich von den Miethleuten den Zins und allen Nutzen
nehmen moͤchtet, zuzugeben verſprochen. Als ſie nun hierauf euch
den Kauf⸗Receſs zwar eingehaͤndiget, die Nutzungen aber und
den Mieth⸗Zins innen behalten, habt ihr vor einigen Wochen
die Poſſeſs beſagten Hauſes wirklich ergriffen. Worauf die Ver⸗
kaͤufere mit einem ſtarken Anhange zuſammen rottirter Handwerks⸗
Purſche euch thaͤtlich uͤberfallen und hinwiederum zu depoſſediren
geſuchet; Nun wollet ihr wiſſen, ob ihr gegen Verkaͤufere, wenn
ſolche euch auf einigerley Art belangen ſollten, euch, daferne ihr die
wider euch begangene Thaͤtlichkeiten ad inquiſitionem denunciürret,
mit der exceptione præjudicii zu ſchuͤtzen vermoͤget; Wenn nun
gleich Verkaͤufere nicht leugnen koͤnnen, daß ſie durch den gewalt⸗
ſamen Ueberfall euch zu ſpolüiren und aus dem Hauſe zu ſtoſſen

geſucht, auch hierdurch, daß ſie viele Handwerks⸗Purſche gegen

euch angefuͤhret, eine ſehr ſtrafbare und der Inquiſition wuͤrdige
That begangen, und aber in Rechten, daß, wenn eine Crimi-

nab-und Civil. Sache zuſammen kommen, jene zuerſt ausgemachet

werden muͤſſe, deutlich anhalten; Alldieweil aber die Criminal-
Sachen aledenn nur vor den Civil-Proceſſen expediret wer⸗
den muͤſſen, wenn ſolche einen punctum præjudicialem,
ohne deſſen Eroͤrterung nemlich die Civil- Sache nicht entſchieden

werden mag, betreffen, in gegenwaͤrtigem Fall hingegen die Be⸗
ftrafung der unternommenen Thaͤtlichkeiten mit den von Ver⸗
faͤuferen anzuſtellenden buͤrgerlichen Klagen ganz keine Conne-
xion hat; So moͤget ihr euch gegen ſelbige mit der exceptione

Præjudicii nicht ſchützen.

R

Ddddz VII

580 MEDTTAT. AD PANDECT.

Privilegium de non evocando eontinentiam cauſarum, c5, t
omnium ſupremus judex adiri poſſit, impedit.
ives Electorum, jure de non appellando & de non evo-
C cando gaudentium, propter connexitatem tamen cau-
ſarum ad ſumma imperii tribunalia vocari poſſe, ait Sarykius
ad Lauterbachium lib. TI. tit. 2. voce: Habeat & ante eum
Petrus Friderus de Proceſſibus lib. 2. cap. 3. n. 7. At hæc
Strykii Friderique ſententia Aureæ Bullæ manifeſto repu-

gnat, quæ in tit. 8. §. I. tit. II. J. I. 2. 5. beneficium de
non evocando ad omnes cauſas omniaque judicia verbis
ampliſſimis nullamque reſtrictionem admittentibus extendit.
Itaque Müllerus in Practica civili Marchica Keſolut. 33. n. 16.
civibus Marchicis propter connexitatem cauſarum jus pri-

mæ inſtantiæ auferri neceſſitatemque in ſummis tribunalibus
litigandi imponi poſſe negat, idque ſententia Cameræ Mar-

chicæ confirmat. Et Sobilterus Exerc. ad D. 21. J. I4. lit. a.

tunc non poſſe adire judicem ſuperiorem dicit, quum alter
dominus habet jus de non evocandis ſubditis ſuis, quale
habent duces Saxoniæ.

C ON 0U L LAAXNIA.

I. Communis opinio eſt, tunc, quum cauſa clerico & laice
communis ventilatur, judicem eccleſiaſticum tanquam
digniorem adeundum effe. Vide Berlichium P. 2. Jec. 220.
n. 24. & Brunnemannum adtit. D. De quibus vebus ad eun-
dem judicem n. 6. Sed ea opinio merito refellitur a en
dendorffero in Proceſſu Fibigiano pag. 310.

2. Si actio contra unum reum in foôro ordinario jam eſt in-
ſtituta, conjunctio aliorum correorum cum reo coram
judice ſuperiore locum amplius non habet propter ex-
ceptionem litis pendentis, arg. c. 59. X. de Abpellat. Præ-
judicium vide apud S. ernber um in diſſ. de continentia cau-

Jarum §. 16. 2.’. QWum

Meonvemn
des ie 1

e
le

Non l
num
, hifi
ndt n
Unri 1e
en l

G
.
nonero.
Anenc.
it Etu
Ante ear.
„Athur
eſto ren
ekcium d
gici verts
S exetd,
t. 33 1ld
Im uoft-
riunne
mere N.
CumA
lis,

eriondl
un Uandſonn
2 0g 1
ehur M
rar N.

ofnel⸗

mn e a
Ponte⸗
Anr.
S N.
S
t n

.
5

Sp. CXXIII DE RECONVENTIONEK. 58

3. Quum cauſa ad plures perſonas diverſis judicibus ſub-
ectas pertinet, omnium ſupremum judicem adeundum
eſie, communis opinio eſt, a qua diſcedit Lynckerus in
Analect. ad Deſſel. Erot. jur. can. Iib. 2. tit. 2. qucſt. I. Pu-
tatque, præventioni apud unum ex judicibus inferiori-
bus locum eſſe. Sed Lynckeri ſententiam tueri non au-
demus. In actoris enim poteſtate non eſt, aliquem ad ju-
dicium plane alienum per præventionem trahere.

SPECIMEN CXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XI. TIT. II.

RECONVENTIONE.

I.

Revonventio coram commiſſario ad decidendam conventionem
dato recte inſtituitur.

Sed hoc non aliter verum eſt, quam fi commiſſio a judice ad pe
titionem actoris fuit decreta.

III.
Ceſat quoque reconventio apud commiſſarium tune, quum ver
ha commiſſionis ad conventionem ſunt reſtricta.

num cuſtodiendis med. 6. diximus, peccare, qui ſuper-
ſtitioſe nimis verba mandati commiſſorii captant, nihil-
que, niſi quod clare iis continetur, audent. Multa enim
mandato non inſeruntur, ſed prudentiæ & dexteritati man-
datarii relinquúntur, c. 5. X. de Ofic. & poteſt. jud. deleg-
Exemplum eſt in reconventione. Hæc, quia ſimul & eo-
Ddd d 3 dem

Se jam in Specimine XXVIII. de Limitibus vommiſſio-

582 MEDITAT. AD PANDECT.

dem judicio cum conventione tractanda eſt, apud com-
miſiarium ad conventionem deeidendam datum recte inſti-
tuitur, tametſi ejus mentio in mandato facta non ſit c. I.
X. de Wutuis petitionibus. Excipimus duos caſus. Primus

ſed vel ſponte, vel petente reo dedit. Fundamentum quip-

pe reconventionis eſt, quod actor eum judicem, quem pro

ſe elegit, & contra ſe admittere debeat, L. 14. C. de Senten-
tiis & interlocut. Igitur fi non elegit commiſlarium actor,
nec apud eum in reconventione reſpondere cogitur. Sen-
dendorffer in Proceſſu ibigiano n. 384. pag. 770. Deinde
nec commiſſarius de reconventione cognoſcendi poteſta-
tem habebit, ſi verba commiſſionis non de integra cauſa
ſunt concepta, ſed ad conventionem reſtricta. Sic enim ad
fines mandati ſervandos alligatur commiſſarius, c. 22. X. de
Keſeriptis, L. 5. pr. D. L. 12. C. Mandati. Et ſic reſponde-

runt Cti Helmſtadienſes menſe januario anni clo lo cc xv.

Was das achte und letzte Gravamen betrift, ſo iſt zwar bekannt,

daß die Reconvention qauch vor den Commiſlariis angeſtellet

werden koͤnne; Weilen aber gegenwaͤrtige Commiſſion von der
Regierung nicht ſowohl auf Klaͤgers Anſuchen, als vielmehr aus
eigenem Gutbefinden, angeordnet worden, in welchem Fall die

Reconvention hinweg faͤllt „hiernaͤchſt die Commiſſions-Be⸗

fehle ſtrictiſflime zu erklaͤren, und aber in dem ſub lit. M. bey⸗
gelegten nur die von Klaͤgern in jucicium deducirte Klage zu

unterſuchen anbefohlen wird; So haben wir auch in dieſen—

Punct voriges Urthel beſtaͤtiget.
IV.

Procurator ab altore ad conventionem datus boteſt ſine novo
mandato ad reconventionem reſpondere.

Quod

Nun
juriis

Gencz e

(Cominet

len, ſi

l I d

leconver
Clle cen
Geduci n

(ſ preld
Pecdtiri ne

liitur

(iimns m

bep der F

iit alf di
cht n

Ohfequen

nacht ſii

Aaliyy ,

ij

—

==-

s verde
inhtere

MNem?
l eſt n

I Dreſen

on rir
n Ngn

wenenti

—
Apud n .
recke i.
n ſt e1.
ntumch.

riumm zer,
iur. Er.

e Ne
0. Dene

ndl el⸗

Negt

Fic enintl
t. 2. I1

reſpond.

choh.
eek

s enca

ton do

lenet

ſhen hn

b lr N
ittt ig

1ch 1

6Nr

(

reconventio, quæ ſine dubio actio eſt. Eleganter Sebilte

SP. CNXIII. DE RECONVENTIONEH. 582

Q06²a de mandatis commiſſoriis diximus, ea aliquande
ultra literam ex tacita committentis voluntate exten-
denda eſſe, hoc & in mandatis procuratoriis locum habet.
Continetur in illis tacite, quidquid veroſimile eſt mandan-
tem, ſi de eo cogitaſſet, mandato inſerturum fuiſſe, §. 8. in”n
Ein. I. de Mandato. Pertinet huc poteſtas reſpondendi ad
reconventionem. Hanc actor procuratori ſuo tacite de-
diſſe cenſetur. Quia enim conventio ipfſa ad finem aliter
deduci nequit, quam ſi reconventio ſimul tractetur, non
eſt præſumendum, mandantem id, ſine quo mandatum ex-
Pediri nequit, procuratori ſuo committere noluiſſe. Idem
colligitur ex L. 33. §. 4. de Procuratoribus. Et ita reſpon-
dimus menſe Julio anni clo Io cc xx. Ob wohl Beklagte
bey der Klaͤger Legitimation erinnern, daß die Vollmacht nicht

mit auf die Wiederklage gerichtet worden. Alldieweil aber die

Macht auf die Wlkederklage zu antworten als ein neçeſiarium
Conſequens in einer auf die Haupt⸗Sache ausgeſtellten Voll⸗

macht ſtulſchweigend begriffen iſt; So hat ꝛc.

V.
utzoy rivc injuriarum conventus provocatum propbter injurias
in altereatione viciſſi⸗ Im prolatas reconvenire nequit.

Jullus facile eſt patientia adeo Socratica præditus, ut in-
juriis ab altero laceſſitus non reſpondeat reſponſisque
ſuis verba aliqua aſpera non intermiſceat. Habebitne
propterea auctor rixæ, injuriarum conventus, reconven-

tionem? Non putamus. Namque I1) condonandum ali-
quid eſt naturæ humanæ, ſupra cujus vires fere eſt, inju-

rias Præſenti illatas patienter taciteque ferre. Deinde 2)
auctori rixæ adtio denegarur in L. 52. §. 1. Ad L. Aquil. L- 1
§. 1I. Si quadrupes pauperiem, L. 203. de Keg. juris, ergo &

2S

XNIEDITAT. AD PANDECT.

5 84

rus in diſ. de Jure reconveniendi perſonam illuſtrem 8. 56.

Regula, air, oritur: cui jus petendi non competit, ei nec
mutuo perendi, nec reconveniendi, c. 5. X. de Exceptioni-
hus. Tandem 3) nemo ex improbitate ſua debet conſequi
actionem, L. 12. §. I. de Furtis. Sic ergo menſe Septembri
anni clo Lo cc XIV. reſpondimus: Es haben die von Vorklaͤ⸗
gern angegebene Zeugen bey ihrer Verhoͤr ausgeſaget, daß Vor⸗

beklagter ihn nieder zu ſchlagen gedrohet, und vor einen Schelm
und ſein Geſchlechte vor ſolche Leute, die am Galgen verdorren

muͤßten, geſcholten; Wegen dieſer Beguͤnſtigungen, die Ver⸗
beklagter mit nichts zu entſchuldigen weiß, haben wir demſelben
auferleget, Vorklaͤgern eine Abbitte zu thun, die verurſachte

Unkoſten zu erſetzen, und ſich 6 Tage lang im Gefaͤngniß mit

Waſſer und Brodt ſpeiſen zu laſſen, oder, daferne die Obrig⸗
keit auf ſein Anſuchen ſolche Strafe in eine Geld⸗Buſſe verwan⸗
deln wollte, 6 Rthlr. zu erlegen. Zwar hat Vorbeklagter hin⸗
wiederum Klage angeſtellet und einen Zeugen angegeben. Weil
aber dieſer weiter nichts, als, daß Nachbeklagter auf die gegen

ihn ausgeſtoſſene harte Schelt⸗Worte wieder geſchimpfet, ausſa⸗

get, Nachklaͤger alſo auckor rixæ iſt, mithin ganz kein Recht zu
klagen hat; So ſeynd wir Nachbeklagten loszuſprechen bewogen
worden.
VI.
KReconventio in proceſſu executivo anticipari nequit.

Ldoles proceſſus executivi in vulgus nota eſt. Scili-

cet, qui ex inſtrumento liquido & indubio agit, confe-

ſtim executionem contra debitorem petere poteſt. Nee
auditur debitor, exceptiones altioris indaginis opponens,
ſed condemnatur tamen, & cum exceptionibus ſuis remit-

titur ad reconventionem, finita lite principali demum in-

ſtituendam. Juſtum hoc eſt & æquum, ſed tamen debi-
tori

—

tori9
tonen
Iecony
tuah l
vention
no ju
bet, ut

uterven

lerat. !

Cum no
ſ in
1 0k. tit.
Shilen
t Ger
n Triv
iderurm
Rkaont
ung von
Weht,
hotn Ni⸗
n. We
lſen Gh

ſondes d

. Vehſel 9

der f

1 guch
ig Wel
lis Denc
ſihinte

Nu

ſ
t, eine

ein. N.

Ns⸗ e
gen Ehen
n. Hetdorre

üne ſ
ie ben ſſetn 4
fingng
die Det

Sp. CXXIII. DE RECONVENTIONEK. 85

tori grave. Igitur Scbilters Ex. ad D. 13. §. 19. hanc cau-

tionem debitori ſuggerit, ut prævertendo adverſarium ipſe

reconventionem anticipet & ordinarium proceſſum inſti-
tuat, deinde adverſario executive agenti exceptionem præ-
ventionis opponat. Sed lubrica eſt hæc cautio, nec a cor-
dato judice admittetur. Debitori enim permitti non de-

bet, ut creditori beneficium jure tributum, quod direéte

intervertere nequit, per indirectum & per inſidias quaſi au-
ferat. Fit per ejusmodi cautiones fraus legi, quod feren-

dum non eſt. Refellit ergo Schilterum rectiſſime Berge-

rus in Electis Proceſſus executivi §. 46. & in Elelctis Diſcebt.
Jor. tit. 6. pag. 188. Et Cti etiam Vitembergenſes contra
Schilterum menſe Octobri anni cio 159 ccx. reſponderunt:
Hat Germanus gegen Empfahung eines Schadlos⸗Scheines
dem Trivultio, dem er doch nichts ſchuldig geweſen, einen

Wechſel⸗Brief auf 1000. Rthlr. ausgeſtellet, welchen dieſer hin⸗

wiederum an ſeinen Glaͤubiger Seſlonium, dem ſolches alles
bekannt geweſen, indoſliret. Als nun Seſſonius die Bezah⸗
lung von Germano gefodert, iſt dieſer aus Furcht, daß nach
Wechſel⸗Recht mit ihm moͤchte verfahren werden, einen neuen
Wechſel, doch nur auf 560. Rthlr. an Seſſonium ſelbſt, als ob
er von dieſem die valuta bekommen, auszuſtellen bewogen wor⸗
den. Weil aber Germanus wol ſiehet, daß er von Trivultio,
deſſen Schadlos⸗Schein er annoch in Haͤnden hat, und der an⸗
jetzo in Abfall ſeines Vermoͤgens gerathen, ſich ſchlechten Bey⸗
ſtandes oder Wiederbezahlung getroͤſten koͤnne, ſo iſt er den
Wechſel⸗Brief von Seſionio per condictionem ſine cauſa
wieder zu fodern geſinnet, und will, ob dieſe ſeine Klage gegruͤn⸗
det, auch er, wenn er kuͤnftige Neu⸗Jahrs⸗Meſſe von Seſſonio
nach Wechſel⸗Recht belanget werden ſollte, mit der exceptione

litis pendentis ſich ſchuͤtzen koͤnne, belehret ſeyn. Ob nun wol

beruͤhmte Rechts⸗Lehrer demjenigen, ſo eine Handſchrift von
Jom. JI1. Eeee ſich

85 MEDITTA'TF. AD PANDECT.
.

rOCeE ivu fu echt t, 1
ſi n P ſſum executivum be uͤrch e als

. r modum
3 Xceptiones per mo
. iore indagine beſtehende e t zuvor kom⸗
ſn n juchio fuͤrbringe, alſo ſeinem gen wiih Eucentoem
ni, und lchem, wenn er nachgehends klagen wi dennb ch die von
Sebileere fuͤrgeſchriebene Cautel den Regeln fraudem & Præju-
cut zuwider laͤuft, folglich, und da genare finden kan; So iſt
cicium creditoris gereichet, ohnm gtich ſtar Seſſonium anzuſtel⸗
condictionem ſine ca .Z nget wuͤr⸗
, unde un Fal er von ihm nach teglieecht gake nicht he⸗
de, 4 ir der exceptione litis pendentis zu 5
de, ſich m

rechtiget. VI.

i ibidem recte re-
demici in judicio non academico agentes
Cives academ

11 709 niendi ci-
fuit anno 1709. Giſſæœ lis de Jure reconve
N ota fuit a

ida Ea tandem ad
s academicos in foro oppidano.
ve

e rationes bre-
requiſivit. Paruere patres, s Meras anno 1720.
Sr ese ce expoſuerunt. Edidit has li
it
viter per

Valentini in Privi-
Rector, Michbael Bernbardus Valentini
i Re .
academiæ

tiones iſtæ eo re-
legiis ſtudioforum C'iiſſenſium pag. 30. Ratf
E £½

. tre genera-
deunt, quod 1) Autb. babita C. Ne Pnen⸗ W . 1 dioſus
eunt, . judicem trahi, 2 .
dioſos ad alium Rttetkce judicium ordinis & aca-
liter, in nem alterius judicis in præ judicium e neat, 3)
jurisdi 0 e tacite neque expreſſe Prorogare 4 ) pri
deimi cach 3 icæ & ſtudioſorum ſint ceclelaltie, 4 ) au-
aur un hor non tam ſit perſonæ, quam cauſæ, 5
vilegium .

tur.

tur.
Palent
ſel con
0b iſta
Cetur.
nicum,
liunt:
cere en
Ne obt
chgitavi
onvent
ſher ali
Dd ura .
phle
CoNllariüs
forte 9
Utlegaii
clerici f
00 nON
Prißlep,
Iugne
conſilirii
Minlevi,
ee ees
n 2) Ci
ldlcis N
Eerte müh
Culs jur
umn uni⸗

0NTTY

umobrer

ht,
ebend⸗
mocun
or korn⸗
eMonem
de
ellig ex⸗
hre⸗
n; Gt
dn gtlee
ngt ri
en N

n felle

Actum.
enienl e
ngen al
Nonhohum

ie nione,

Atioges e
ANo I

ni in H

iſte e
tti

2) ff

d
Neit
ce,
uſe,, 0

cleleſk⸗

SP. CXXIII. DE RECONVENTIONE. 597

Quomodo hanc litem deciderit princeps, non addit
Valenuidi „ manifeſto indicio, vel indeciſam eam relidtam,
vel contra academiam judicatum fuiſſe. Quidquid ſit, no-
bis iſta immunitas nullum in jure fundamentum habere vi-
detur. Regulam jura omnia, naturale, Romanum, cano-
nicum, Saxonicum vetus & recens, Alamannicum, ſtabi-
liunt: actor in judicio, in quo agit, reconventioni reſpon-
dere cogitur. Ergo & cives academici ad hoc obligantur.
Nec obſtant 1) generalia Authenticæ babita verba. Non
cogitavit profecto, quum illam conderet, Fridericus de re-

conventione, ſed de conventione tantum. Dicit: litem

Juper aliquo negotio movere; ad judicem trabere. His ver-
bis jura communia de reconventione non ſuſtulit. Nam
& Privilegia fori, quæ legatis, quæ perſonis illuſtribus, quæ
