Ad caſum tabulæ, poſita ſed luditur arca.

Peccarunt etiam contra jus naturæ Germani veteres, qui,
teſte Zucito de moribus Germanoruim cap. 24. aleam tanta

lucrandi perdendive temeritate exercuerunt, ut, quum o-

mnia defecerunt, extremo ac noviſſimo jactu de libertate &
de corpore contenderint, victusque voluntariam ſervitutem
adierit, &, quamvis junior, quamvis robuſtior, allegari ſe
ac venire paſſus ſit. Major tamen adhuc Hunnorum furor
fuit, qui vitam etiam expoſuerunt. Sic enim de iis Am-

broſius de Tobia cap. 1I: Ferunt, inquit, Hunnos, gquum ſine

legibus vivant, aleæ ſolius legibus obedire, in procinctu Iudere,

teſeras ſimul & arma portare, & plures ſuis quam boſtili-

bus ictibus interire, in victoria ſua captivos Kieri, & ſpolia
Jſuorum berpeti, quæ pati ab' hoſte nequiverint, frequenter au-
tem tanto ardore rapi ut, gquum ea, quæ ſola magna aſti-
mant, arma victus tradiderit, ad unum aleæ jactum vitam
ſuam poteſtati vel victoris, vel fæneratoris, addieat. Deni-
que conſtat, quod quidam &* imperatort Romano cognitus in
ERde pretium ſervitutis, 7u0d ſibi tali ſorte ſuperatus intulerat,
Juppliciis imperatæ mortis exſolverit. Eſt porro improbum,
de re, quæ extra commercium poſita eſt, alea contendere.
Norunt omnes hiſtoriam de legatis „ qui Koma reverſi in-
dulgen-

–

—
Ellgen
1is imr
anitate
lubuern
Huc qu
Contend
nif le
ui n
l alxr
aguait
le mum,
fumnbre

und; g

r i, n

veno impr
Aljus rei

aut lih.
Rhodo in
repis aud
leſſeris
Victus tal
Ventum

Eero non

Mlo vict

ulihie

fihe
Uel permi
Mni, lon

—
ie,nen
timmonlin

Nſe fun .

gere. N

l.

teteg, gl,

Aeam nn

, gund
erttel

ſervituen
b, Negti

Vrum At

Ge ds Ar.

i, luun ,
rinct Mn
limn ,
i; 5
reguumt
nugu .
aiu 19
en N
9 C 1
tur i cln
imhoi
1Colllli ule

Deni
. 4 lgen⸗

/

SP. CXXVI. DE ALEATORIBVs. 6H⅓

dulgentiam peccatorum ſingulis a Pontifice Sonceſſam teſſe-

ris invicem expoſuerunt. Non peccarunt quidem hi, ſi

vanitatem indulgentiæ hujusmodi agnoverunt ludibrioque
habuerunt, peccarunt vero, ſi rem ſanctam crediderunt.
Huc quoque referendum eſt, alea de muneribus publicis
contendere; cujus rei memorabile exemplum habet Bayle
dans le Dittionaire biſtorique et eritique art. Hegeſilochus
lit. A: Les laquais, inquiens, d'un grand Miniſti d' Etat,
gui eſt mort, il n'za pas bien des années, jouoient aux dez.

ou aux cartes les commiſſions de Capitaine. Chacun de ces

laquais obtenoit pour ſes étreines au commencement de l' an

la promeſſe gqu'on Aonneroit à ſe recommendation un certaiz

nombre de Compagnies, après quois ils joioint entre eux ce

fond; & quand guelg'un perdoit une Compagnie, ce n' étoit

plus lui, mais le gagnant, qui le faiſoit conferer. Omnium
vero improbiſſimum eſt, de delictis committendis ludere,
cujus rei atrocius ekemplum vix exſtabit eo, quod Aibe-

naæus lib. 1I0. cap. I2. narrat. Scilicet quum imperium in

Rhodo inſula ex democratico ariſtocraticum Mauſoli Cariæ
regis auctoritate factum eſſet „hi, qui rerum potiebantur,
teſſeris luſerunt pudicitiam feminarum honeſtiſſimarum
Victus talorum jactu ſiſtere victori mulierem, de qua con-
ventum erat, debebat. Fidem fallere non licebat. Illud

vero non intererat, vim vel perſuaſiones adhiberi dum-

modo victima adduceretur.
III.
Condictio ex L. ult. C. de Aleatoribus adbuc bodie locum babet.

N aximus eſt eorum numerus „ qui legem ult. C. de Aleate-
1 ribus, qua luſu perditum intra quinquaginta annos ré-
peti permittitur, ab uſu receſſiſſe putant. Aliqui etiam, ſed
bauci, longius progrediuntur, & exactionem ejus, quod
Gggg 3 quis

606 MEDITAT. AD PANDECT.
quis lucratus eſt; ſi ſponte non ſolvatur, concedunt. No-
mina omnium; qui aleæ ſe patronos præbent, recenſere,
nimis operoſum foret. Argumenta tamen illorum referri
oportet. Faciemus hoc Beyeri verbis, qui omnium optime

illa in Delineatione D. tit. de Aleatorilbus contraxiſſe videtur.

Ejusmodi, inquiens, conſtitutiones per actus frequentes con-
trarios propemodum obinutuerunt. Equidein non ignoro,

in Collegiis Juridicis adbuc ſecundum eas pronunciari; verum

vix caſus judici denunciatur, niſi ruſtieum vilemve plebeculam
concernat, vel eximia fraus commiſſa fuerit. At enimvero
ludunt principes cum nobilibus & Caulicis, ludunt magiſtra-

zus ecum ſubditis, certe ſubditos ludere chartis & tawxillis

ſeiunt, eosque ad luſum ultra quantitatem permiſſam invitant
bey dem Carneval; quz ſi ud caſus extraordinarios referas;
& diſpenſationem ſubeſſe putes, ſciunt tamen, ſubditos 8
alios ludere in ænopoliis, zythopoliis; coffepoliis, ubi bæc pu-
blice fiunt, ſciente magiſtratu; ſcientibus miniſtris publicis,
nee quoguam tamen probibente. Sciunt principes &ν magi-
Rratus; tabulas & chartas Iuſorias; Spiel⸗Tiſche und
Spiel⸗Karten publice vendi; Seiunt opifices ſolis chertis
luſoriis conficiendis ineumbere, iicque privilegia monopolii
concedunt, & vectigalia eximia ebartis luſoriis imponunt;
cöρtant novos fortunæ ludos, eve CGallia vel Hiſpania in
provineias ſuas transferunt. Unde patet, ludos fortunæ bo-
die non probibitos, nec ad certam quantitatem ubique reſtri-
Gtos, eſſe. Nos iſtam concluſionem Beyero facillime conce-
Amus, & ludos fortunæ hodie non eſie prohibitos lubentes
largimur. At exinde non conſequitur; repetitionem ejus,
quod immodice perditur, locum non habere. Diximus in
pracedente meditatione, ludos immodicos, quibus res fami-
Hiaris ludentium inſigniter imminuitur, contra jus naturæ
eſſe. Ceſſfat enim in iis legitimus aleæ finis, qui oblectatio
rantum

—

Anlum

lre nat
nem
u turpe
. ndatan
dos im
Uicbande
tlerantun
Ninnn iſta
Arogari,;
ſpechindu
Ibitamu
Muc hodie
Hile tam
mnti, gu
Uee perer
Urum bor
fraudis n
ſecit, or
Serperun

1. Recle
cuni⸗
ide

1. Ineptl
cicl⸗
Pore
uir
Den

lege

—
Cunt. Ne
kecenlen
umn reken
1m Optin
le widetu
unre eir
ignn
i; tejn
Pllerrn

4t enimnON

ir mneftt

nriet

in fiten
ior kirci
ſhim
Ubi ber
ei lNiai
11 N

/0 n
ia mronie
jis inzen

1 Mme

ſrnnt

tbigi tf

Iime

tioeneit

Dumes4
bines n

G e
Seert

1
icen⸗

—

SP. CXXVI. DE ALEATORIBVS. 607

tantum & recreatio eſſe debebat. Hos immodicos ludos
jure naturæ improbatos etiam lex civilis damnat ac repeti-

tionem permittit. Indulgentia vero principum rem natura

ſua turpem licitam non facit, nec actionem in recta ratione

fundatam tollit. Objicietur forſan, in ipſis principum aulis
ludos immoderatos ſpectari & tolerari. Fatemur. Sed &
aliquando ſtupra, adulteria, ſingularia certamina, blaſphemiæ
tolerantur, atque ab ipſo principe fiunt. Sed quis inde, cri-
mina iſta civibus omnibus permitti & poœnas in illa ſtatutas
abrogari, concludat? Sciunt omnes vulgare illud: non eſt
ſpectandum, quid Romæ fiat, ſed, quid fieri debebat, Non
dubitamus itaque, condictioni ex L. ult. C. de Aleatoribus ad-
huc hodie locum dare. Equidem in re modica nemo erit
facile tam impudens, ut illam inſtituat. At in re majoris mo-
menti, qua ſine incommodo ſuo carere nequit ludens, actio
hæc perdenti denegari nequit. Nec deſunt exempla perſo-
narum honeſtiorum, quæ id, quod alea perdiderunt, nulla
fraudis mentione facta, repetierunt. Ipſe, cui Beyerus ad-
ſedit, ordo juridicus Vitembergenſis ſic reſpondit apud
Bergerum in Electis Diſcept. For. Suppl. P. I. pag. 55. J44.

COX O L LA RI A.

I. Recte Berlichius P. I. Dec. 66. affirmat, eum, qui pe-
cuniam ad ludendum mutuo dat, repetitionem non
habere. Vide L. I12. §. 1I. Mandati L. 8. Pro emtore.

2. Ineptit idem Berlichius ibidem n. 13: Omnia, inquiens,
de prohibita pecuniæ ad ludum mutuatæ repetitione
dickta fallunt tempore peſtis; propterea quod tempo-
pore peſtis ad effugiendas melancholicas cogitationes
quivis ludus permittitur, temporeque peſtis inter
Deum & homines bellum eſſe dicatur, quo omnes
leges & diſpoſitiones jurium cefſant.

3. Damnum,

608⁸ NMEDTTAT. AD PANDECT.

. —
3. Damnum, quod quis inter ludendum alteri dat, e. g. ſi
globo ad conos miſſo eum vulneret, caſus mere fortui-
tus eſt, nec ludens inde obligatur. L. 52. §. 4. Ad L.
Aquil.

SPECIMEN CXXVII. “
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
A D LIB. XII TIT. v.

D E .
S PONSIONIB VSS.
. I.
Sponſiones ſuper re indiffernti initæ valent.
dſertionem hanc non opus eſt ut teſtimoniis JCto-
₰△ rum corroboremus. Adſentiunt enim nobis tan-
tum non omnes. Unus fere ſe opponit iſen-
bachius P. I. Diſp. ad. D. 23. J. 18. Virtutis, inqui-
ens, cauſa ſponſionem facere licet. Won valent ergo ſpon-
Kones vulgares, quæ hunt in incertum rei eventum: ve
Iuti, Gallus vicerit Hiſpanum: Graci expugnaverint
Trojam: Si Angli poſitis armis injuſtigſimis, gucæ conira Ja-
deratos Belgas jam moveraunt, intta biennium pacis confilia
admittant, vel de muliere gravida, fi marem an Femellam
Fir editura. Nullum enim in bis virtutis certamen inſtitui-
gzur, & lucrum inde captum pro turpi babendusn. Duas ma-
xime LL. Wiſſenbachius nobis objicit, L. 9. de Aleatoribus
Xr L. 2. §. 3. de Doli mali & metus except. Poſtrema nihil

habet reſponfione dignum. At prior majoris momenti eſt.
Marcianus ibi: Exw aliis, ait, rebus, ubt pro virtute certa-

men non fit, ſponſionem fwere non licet. Verum enim ve-
ro fi hæe lex cum pracedente L. 2. conferatur, apparebit
uni-

Ubicui
ldende
1e, hoe
romitte
tentins 4
jr. de
ſendachi
(to, q

nmni ſo

hne elt ⸗

emm tete

9

H
OIpian

No turpi!
odumn e-
Tibunns,
inhoneltz

ſo Anton

Vrel. iß.
Nromne:
Pginarum
Her
els,

Uifiam

6 Cbich

Lcenlies

0
Dolero die
Uin, ne d
Um. 4. 7.

—
,eg
ere onni.
R4I

OR

CIN

8 18

t.

Onis e
nobis i.
ni /
Gi, Nili
, N N
entun:E

cpigteums

SP. CNXXVII. DE SPONSIONIBVS. 609

unicuique, agere illam tantum de ſponſionibus, quæ ſuper

ludendo ineuntur. At de re indifferente ſponſionem face-
re, hoc eſt, alicui ſub conditione, ſi hoc illudve fiat, quid

promittere „nullbi interdicitur. Sic ſponſio in caſum, quo

tertius quis in Capitolium adſcenderit, facta probatur in L.
8. pr. de verb. obligat. Nec curamus reſponſionem Wiſ-
ſenbachii, qui: cauſa, inquit, hic eſt donatio, non con-

ditio, quæ non eſt pro cauſa. Largimur enim hoc, &,

omni ſponſioni donationem ineſſe, dicimus. Clarior ad-

huc eſt §. 6. I. de Eerb. oMger. quem Wiſſenbachius ne qui-

II. J
Sponſionum inhoneſtarum exempla memorantur.

Qponſiones de re turpi initas inhoneſtas eſſe & non valere,
Ulpianus in L. 17. §. 5. de Præſcriptis verbis dicit. Sed
etſi non dixiſſet, verum id tamen foret. Sæpe vero aliquid
pro turpi habetur „ quod turpe revera non eſt, quemad-

dem tetegit.

modum ex exemplo, quod in ſequente meditatione memo-
rabimus, apparebit. Igitur operæ pretium credimus, vera

inhoneſtarum ſponſionum exempla adferre. Nota eſt ſpon-
ſio Antonii & Cleopatræ, quam verbis Plinii in L. 9. Wa-
tural. hbiſt. c. 35. narrabimus: Duo fuere maximi uniones
pPer omne ævum. Utrumque poſſedit Cleopatra, Ægypti
reginarum noviſſima, per manus orientis regum ſibi tradi-

tos. Hæc, quum exquiſitis quotidie Antonius ſaginaretur

epulis ſuper bo ſimul ac procaci faſtu, ut regina meretrix,
lautitiam ejus omnem apparatumque obtrectans, quærente
eo, quid aſtrui magnificentiæ poſſit, reſpondit, una ſe cœ-
na centies H. S. abſumturam. Cupiebat diſcere Antonius,
ſed fieri poſſe non arbitrabatur. Ergo ſponſionibus factis,
poſtero die, quo jadicium agebatur, magnificam alias cœ-

nam, ne dies periret, ſed quotidianam Antonio appofuit,
Tom. I. Hhh h irri-

610 MEDTTAT. AD PANDI ECT.

irridenti computationemque expoſtulanti. At I corolla-
rium id eſſe, conſumturamque ſe ea cœna taxationem con-

firmans ſolamque ſexcenties H. S. cœnaturam, inferri men-
ſam ſecundam juſſit. Ex præcepto miniſtri unum tantum

vas ante eam poſuere aceti, cujus aſperitas visque in tabem
margaritas reſolvit. Gerebat auribus cum maxime ſingu-

lare illud & vere unicum naturæ opus. Itaque exſpectante

Antonio quidnam eſſet actura, detractum alterum merlit,

ac liquefactum abſorbuit. Injecit alteri manum L. Plancus,

judex ſponſionis ejus, eum quoque paranti fimili modo ab-
ſumere, victumque Antonium pronunciavit. Inhoneſta
ſimn 1 † 1 1 . 31
hæc ſine dubio ſponſio fuit, non ideo, ut communiter ajunt,
quod de edendo bibendove concepta eſſet, ſed quia pro-
digalitatem juvabat. Aliud exemplum Sobhilterus habet in
Exerc. ad D. 21. S§. 23. Thraſo in convivio ingentem pecuniæ

ſummam offert, ſi quis ipſi colaphum impingere ſuſtineret.
Unus ex præſentibus interrogat Thraſonem; num ſerio hoc

ageret. Quo porrecta dextera annuente, inſignem fpon-

ſori alapam ingerit. Labore peracto petit præmium. Ni-
hil debebatur. Etſi enim, alapam conſentienti infligere,

injuria non ſit, non poterat tamen pro conſentiente haberi,
qui auctoritate virtuteque ſinia alios abſterritum iri credebat.

Sunt & ſine dubio illicitæ ſponſiones, quibus quis vitæ,

membrorum, famæ jacturam quaſi pro prœæmio ponit. De
Lipſio hæc narrat Janus MWicius Erythræus Pinacotbeca III.
cap. I. Audivi de eo, qui ſermoni ſe interfuiſſe narrabat, in
Germania „ cum eſſet apud Pprincipem neſcio quem virum,
ac die quodam injiceretur mentio de Tacito, gloriantem
Lipſium dixiſſe, ſe aureum illud volumen adeo memoria
edmprehenſum habere, ut nihil ex eo unquam exciderit,
qui etiam ſponſionem laceſſivit, ni ita eſſet ur diceret; ; at-

que: Agite, inquit, ſtatuite hic aliquem cum pugione, ac, ſi,
Cor-

„

—

Cornel

recuſo
Fel ecl
et Pran
rece
nbo de
prece
Oblice
inominie
ilet.
ſervari re
fions en⸗

aonko ir

Muhier i⸗

S legil
cognoſe
Volr tiie
Nes licite
li i Helm
hnn
wente ſ
HWumn nupdit

Sp. CXXVII. DE SPONSIONIBVSß. Grr.

—
SSZM Cornelium totum recitans, verbum unum peçcavero, no .
Menntdr. recuſo quin eo me ille pugione confodiat; ac ſponte jugum
Enüch vel pectus, quod ferire poſſit, aperiam. Nec probari pot-
mtänin eſt Franciſci Philelphi Timotheique factum, qui de vera
intihen græcæ cujusdam vocis ſignificatione certantes barbam ſuam
rn nüghr ambo devoverunt. In quo certamine Philelphus vickor nul-
eleti prece exorari potuit, ſed barbam Timotheo amputatamn
imm mi Publice tanquam triumphi ſui ſignum circumtulit. Quam
L Hines ignominiam Timotheus, ſi Ctos conſuluiſſet, effugere po-
mocbn⸗ tuiſſer. Neque enim licet de exiſtimatione ſua, quam con- 1
Nmoneht ſervari reipublicæ intereſt, contendere. Aliud illicitæ ſpon-
nitereſm fionis exemplum infra in Covollariis memorabitur.
u in Sponſio in caſum, ſi nupſerit aut non nupſerit, guousque per-
em peae miſſa ſit, Aisquirituk.
efüſtoecx IV.
Ummſeno e Qui ſponſionem iniit, omnia, ut conditio impleatur, ac victo-
gnenhlr. rio ſibi cedat, eral facereque poteſt.
nm d HMulier in iis terris, in quibus curatore opus babet, ſola ſpon-
n ſionem inire nequit.
ui mii =WDWG ocus ſponſionem irritam faci».“
gis HM ed regulam ſtabiliamus, neceſſe eſt, ex qua confeſtim
de § cognoſeatur, ſitne ſponſio honeſta, an non. Hæc re-
e 1 gula talis erit: Quæcunque conditiones conventionibus ul-
r timisque voluntatibus adjiei poſſunt, ſub iis etiam ſponſio-
hen nes licite ineuntur. Memorabimus hie litem, ſuper qua
gain Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni clo ITo cexXII. con-
des *M ſulebantur. Fecerat quis cum vidua ſponſionem, ſibique .
e ducenta ſtipulatus erat, ſiquidem illa intra Piennium ite-
derni Jum nupſiſſet; deinde vero ipſe viduæ varias nubendi con-
gin c l Hhh h 2 ditio-

6erz MEDITAT. AD PANDECT.

ditiones propoſuerat, perſuaſeratque tandem, ut, biennio
nondum elapſo, matrimonium iniret. Quo facto, poſcit
præmium. Negat illa ſe quidquam debere, opponitque,
ſponſionem iſtiusmodi, qua matrimonium impediatur, con-

tra bonum publicum & leges, adeoque inhoneſtam eſſe;

urget etiam dolum, quem ille inducendo eam ad nuben-
dum commiſiſſet. Sed has quidem exceptiones parum cu-
ravimus. Equidem conditiones, quibus ad cœlibatum quis
obſtringitur, illicitæ ſunt. Iſtiusmodi autem conditionem,
qua nuptiæ non in perpetuum, ſed ad certum tempus pro-
hibentur, addere licet. I. 62. §. ult. l. 72. §. 5. de Condit. &G
dem. Quin immo & tales conditiones valent, quæ perpe-
tuam viduitatem inducunt. MWovella 22. cap. 43. 44. Ergo
ſponſio, quæ viduam, ut biennium exſpectet, obligat, ni-
hil habet illiciti. Nec peccarat alter, quod modis omni-

bus, ut nuptiæ feſtinarentur, effecerat. Nullibi quippe le-
ges interdicunt ei, cui conditio ſeu pacto ſeu ultima vo-

luntate adjecta eſt, implementum ejus procurare. Ergo
non dolus, ſed ſolertia, quam Lex 1. §. 2. 3. de Dolo male
permittit, hic intervenerat. Confirmaſſemus itaque ſine
dubio ſponſionem, niſi duas adhuc adjeciſſet exceptiones
rea. Ajebat nempe, in provincia, in qua viveret, mulie-

res ſine curatore ſe obligare non poſſe, deinde, quidquid

actum fuerat, non ſerio, ſed joco actum fuiſſe. Alterutrum
ex his ſatis erat ad inftirmandam ſponfionem. Nam ſi cu-

rator in aliis obligationibus neceſſarius erat, nec in ſpon-

ſionibus omitti debebat. Jocum autem conſenſui adverſa-
ri & obligationem impedire, dubium non eſt. Vide Bar-
oſæ Theſaurum lib. 9. cap. 118. n. 3. 4. Sic itaque reſpon-
dimus: Hat Ulricus auf den Fall, da ſeine mit der Herruria
vorgehabte Heurath zu Stande kommen wuͤrde, dem Chriſtia-

no 200 Specie-Rthlr. verſchrieben, auch nach Voltzeheng
ie⸗

deſer H
Cuſemeß
Peranf
ben, 1
o Ppe⸗
uimehrt
lelen Fe⸗
ii darb
Koffehen

notntne

—

ſchloſſen

ſeiſe l
elben

ſind gwon
1n die R

gi
IInal Her

arothet

dr heure
nicht einn

nderun
lhte de
ile oe
Ehen hel

ſen vereh

Chri

flungen
thin die

ufenen

hunnh
Vene

Demag
0,
ponitale,

Atur,c.

Am elt,
N nber

Dorum ck

atun es
Doditonem

tennsg.

le Conl
que hehe

. Dn
Oblgtdit.

nocis omn.

diqußpet
ultim .

e. U
N Do Iudt

8 inge G5
teicehne
Feret,
, gafl

Alterum

NaNISAH
nec H

nſii

cher Bewandniß gewinnet es das Anſehen, ob ſey Chriſtiani
Hhhh

SP. CXXVII. DE SPONSIONIBVS. 613

dieſer Heurath Vollmacht ertheitet, ſeinethalben 5 bis 600 Rthl.
aufzunehmen „ und obige Summa davon innen zu behalten,
worauf Chriſtian auf Ulrici Credit bey Jaſone 500 Rthlr. er⸗

hoben, und von Urico ſelbſt 150 Rthlr. empfangen, alſo der

200 Specie-Rthlr. halber voͤllig vergnuͤget worden, gleichwohl
nunmehro, anſtatt den Ueberreſt heraus zu geben, mit einer
neuen Foderung heraus ruͤcket, und aus einer mit der Hetru-
ria daruber, daß ſie ſich binnen 2 Jahren verheurathen wuͤrde, ge⸗

troffenen Wette noch 200 Rthlr. fodert und ſolche von den auf⸗

genommenen Geldern inne behaͤlt; Wannenhero Uricus ent⸗

ſchloſſen iſt, Klage anzuſtellen, jedoch vorher belehret ſeyn will,

ob ſeine Intention hierunter gegruͤndet, und was zu Erhaltung
derſelben vor eine Action ihm am vortraͤglichſten ſey. Nun

ſeynd zwar die Wetten an ſich ſelbſt nicht verboten, und verſtat⸗

ten die Rechts⸗Lehrer faſt durchgehends denjenigen, ſo derglei⸗
chen gewinnen, die Foderung des geſetzten Preiſes. Es iſt

auch bey gegenwaͤrtiger Wette keine turpitudo vorhanden, da
zumal Hetruria ſolche nicht auf den Fall, wenn ſie ganz unver⸗

heurathet bliebe, ſondern, wenn ſie binnen 2 Jahren nicht wie⸗
der heurathete, eingegangen, zugeſchweigen, daß die Rechte
nicht einmal dergleichen Condition, welche zu gaͤnzlicher Ver⸗
hinderung der zweyten Heurath abzielet, verwerfen; Ingleichen
moͤchte dem Chriſtiano darunter, daß er die Hochzeit der He-
truriæ noch vor Ablauf der 2 Jahre befoͤrdert und zu Stande
bringen helfen, kein dolus beygemeſſen werden, indem einem
jeden vergoͤnnet iſt, ſeinen Vortheil nach Moͤglichkeit zu ſuchen,
und Chriſtianus ſich keiner falſchen und unwahrhaften Vor⸗

ſtellungen, dergleichen ad dolum erfodert werden, bedienet,

mithin die Hetruria ihr ſelbſt beymeſſen muß, daß, da ſie die
getroffene Wette wohl gewußt, ſie nichts deſtoweniger doch die
Heurath vor Ablauf der zweyen Jahre vollenzogen Bep ſol⸗

3 Fode⸗

614 MEDTTAT. AD PANDECT.

Foderung gegruͤndet, mithin derſelbe wohl berechtiget, von dem
aufgenommenen Capital, oppoſita exceptione compenſatio-

nis, die 200 Rthlr. zuruͤck zu behalten, folglich dem Ulrico

nicht zu rathen, dieſerhalben Klage anzuſtellen. Daferne aber
dennoch gedachte Wette an einem ſolchen Orte, wo die Frauen
ohne Beyſtand eines Curatoris nichts verbindliches eingehen
koͤnnen, ohne Curatore geſchloſſen worden, hiernaͤchſt der gan⸗

ze Handel, der Hetruriæ Vorgeben nach, nur im Scherz beſtan⸗

den, und die Parteyen dabey keine Intention ſich zu obligiren
gefuͤhret; So iſt Ulricus wohl berechtiget, aus der dem Chri-
ſtiano ertheilten Vollmacht actionem mandati anzuſtellen und
den Ruͤckſtand zu fodern, auch, im Fall dieſer exceptionem
compenſationis vorſchuͤtzen ſollte, ſolche durch die replicas nul-
litatis und joci zu elidiren.
VII.

Sponſio immodiea nulla non eſt, judex tamen ſummam, de qua

contenditur, relte moderatur.
duod in præcedente Specimine de ludis diximus, eos, qui-
bus quis integrum patrimonium vel magnam ejus par-
tem caſui exponit, illicitos eſſe, pertinet quoque ad ſpon-
fiones. Itaque Struvius in Jurispruqentia lib. 3. tit. 8. §. 3.
ad juſtitiam ſponſionum merito requirit, ne ſint immodicæ.
Quodſi tamen immodicæ fuerint, non penitus propterea

rejlici debent, ne utile per inutile vitietur, ſed judex tantum

ſummam, de qua contentio eſt „ moderatur. Extat hac
de re Francofurti lex, quam memorat Wehnerus Pract. ob-
Jervat. voce Wetten, juſtiſſima. Diſſentit a nobis Carpzo-
vius P. 2. Conſtit. 19. def. 18. u. I5. 16. judicique arbitrium mo-
derandi & deminuendi ſummam ideo adimit, quod pacta con-
venta ſervari oporteat, neque hæc inhoneſta reddantur ex
quantitate ſummæ, cui ſe utraque pars propria conventio-
ne obſtringit. Verum enim vero ſi ſponſiones nihil H
. unt,

ii, g
FPlelas

der in
Myicimn

donl.
ponſio⸗

, ,

eile &
Adyentu

ſnt iei

ſciu, ui

(itio ve

1, Calkrent
No dnno

ferior elt,

S L.:

Mortis ali⸗
Ppfandeæ m
üpra i

kenclimns

1 Ponſi
ſe ejus
ambi
4 ln ſpon
Morer
InO CU
dd
dio Pan
us, ſi
eſ ut

t, Linde
mpenſ.
den Urin
Neſtne che
Cblon
Ciuſtllerun
excepticnen
Ieplckn .

mrand

s, ll⸗ .
num eſas.
3.i.
otimmi?
us ee
jucdertumn
nobis
Arbitiunn-
d
Geclunntd
1 conrend

si,

—

„ 1

Sp. CXXVII. DE SPONSIONIBVSs. rz/

ſunt, quam donafiones conditionatæ, uti ſunt profecto,

Poteſtas moderandi ex æquitate ſummam donatam, quam

Judex in donationibus habet, L. 12. de Donat. L. 19. §. I. de
Re judicata, eidem & in ſponſionibus competet.
VIII.
DSoonſio in caſum, ſi princeps moriatur, concepta valtt.
SbonRonem iſtiusmodi inter inhoneſtas refert Santerna de
Sponſionibus & aſſecurationibus mercatorum P. 2. n. 7. 8.
Exſpectare enim, ait, caſum adverſum liberi hominis & in-
eivile & turpe, & per conſequens ſponſio & ſtipulatio in
adventu tali concepta non valet, & iſtæ conventiones poſ-
ſunt dici plenæ triſtiſſimi eventus & periculoſæ propter in-
ſidias, quæ reperiri poſſunt vitæ ejus in cujus morte talis
conditio verificatur. Contra Coraſius ebiſt. gquæſt. cap. 7. n.
I. Caſtrenſem & Alexandrum ſecutus ſponſionem, ſi Cæſar
hoc anno moriatur, probat. Er Coraſü quidem ſententia
verior eſt, juribusque convenit. Nam in L. II. §. 18. pr.
D. & L. 3. C. de Mortis cauſa donat. donationes in caſum
mortis alienæ permittuntur. Veteres autem illæ de voto ca-
ptandæ mortis nugæ jam diu exploſæ ſunt, quemadmodum
ſupra in Specimine XLIII. de Pactis ſucceſſoriis medit. 3. 4.
oſtendimus. .Y HM
= C O&X& O L LAKIA. S
I. Sponſio, quam candidatus muneris cum patrono uxore-
ve ejus de munere illo obtinendo facit, inhoneſta eſt &
in ambitus crimen incidit. Vide MWovellam 8.
2. In ſponſionibus æqualitas non requiritur, ſed poteſt quis
majorem contra minorem ſummam ponere. Sic in ulti-
mo cum Gallis bello quidam mercator Batavus ſodali cen-
tum promiſerat, ſi exercitus fœderatus duce Marlboru-
gio Pariſios usque eo anno perrumperet, decem accepftu-
rus, ſi non perrupiſſet. Nec æqualitas ſcientiæ neceſſaria
eſt, ut bene oſtendit Garbeyrac du Feu lib. 2. cap. Z. §. 16.
òèòͦUMU 23.. Damnat

616 NMEDITAT. AD PANDECT.

3. Damnat Ameſius de Conſcientia lib. 5. ap. 45. §. 5. ſpon-
ſionem Samſonis cum Philiſtæis, Judicum XI. 13. 14.
propterea, J 1
ſuo ſpoliandos. Sed quum ſponſio iſta virtutis & ingenii
certamen eſſet, recte ſuſtinetur. Si tamen immodica fuit,
ſummam judex moderari debuiſſet.

SPECIMEN CXXVIII.

AMEDITATIONVM AD PANDECTA
*ALD LIB. XII. TII. VI. 4

MENSORE FALSVM MODVM
PICENTII,.

Ad detegendum menſoris errorem non unus ſed plures menſores
. adbibendi ſunt.

Error ei, qui falſam menſoris renunciationem approbat,
non nocet.

III.
Venditor, qui falſa menſoris renunciatione inductus majorem rei
venditæ quantitatem indicat, ad eam præſtandam conveniri
nequit, nifi venditio ad menſuram facta ſit.

Jques quidam prædium ſfuum venditurus, ut de
numero jugerum certior eſſet, agrimenſorem

publicum advocat eique menſionem agrorum

committit. Is majorem jugerum numerum in-
ſtrumento emtionis inſeri curat. Acceptat hoc inſtru-
mentum emtor, prædiumque poſſidet per aliquot annos,
nunquam de læſione quæſtus. Offert deinde idem Præ-

dium

uod illa tenderit ad Philiſtæos patrimonio

CG

—

dlium m
Per pri
iniſtri
Vrinent
dem num

memnorat
ſcke igrin
errorem
Venditore
elet, jun

o fac

mento pi
ſe tuetur
majorem
lonem dec

1 Amplins

Renti erant
nltus arti

Pe, non
uia tame

ſunt, &

limiur

10 ratio ha
Merat, ut

d error 1

erranti
tam, q
1.4. X.

. 6tilem c.
Kbit

Uebarur.
Un.

Phar.
Mg
trimoni⸗
Kingeni
nochca konn

WeTN

ODUI

lres uen

1 Aprenh

nijnn

m o won

ſt.

SP. CXXVIII. DE MENS. FALSVM MOD. DICENT. 617

dium miniſtro principis vendendum, ac iterum menſionem
per priorem agrimenſorem fieri curat, in qua procurator
miniſtri etiam præſens eſt. Renunciat eundem numerum
agrimenſor. Itaque prædium denuo venditur, facta ejus-

dem numeri, qui in priore emtione expreſſus fuerat, com-

memoratione. Interjecto aliquo tempore, novus emtor de
fide agrimenſoris dubitare incipit, aliumque advocat, qui
errorem a priore commiſſum oſtendit. Tum emtor hic
venditorem ſuum convenit, &, quum hic ſolvendo non
eſſet, jura ejus contra primum venditorem ſibi cedi curat.
Quo facto, agit contra equitem, poſcitque jugera in inſtru-
mento promiſſa ſibi præſtari. Eques variis exceptionibus
ſe tuetur. Dicit primum: poſterioris agrimenſoris fidem

majorem prioris fide non eſſie, nec ſufficere illius renuncia-

tionem acceptaſſe & comnprobae; adeoque illam impugna-
re amplius non poſſe. Sed iſtæ cxceptiones exigui mo-
nenti erant. Nam, quod ad primam, certum eſt quidem,

unius artificis fidem alterius artifieis teſtimonio, invido ſæ-

Pe, non infringi. Neutri potius tunc fides habetur. Sed
quia tamen veritatem erui oportet, alii menſores adhibendi
ſunt, & quidquid major eorum pars dicet, id pro vero hHa-
betur, rg. I. I. pr. & §. 8. de inſpic. ventre, c, 9. X. de Pro-

lLationibus &6. 32. X. de Teſtibus. Nec plus ponderis alte-

ra ratio habebat. Approbarat quidem, quod negari non
poterat, uterque emtor primam menſionem verbis & factis.
Sed error talis, quodammodo invincibilis, nocere & obſta-
re erranti non debebat. Permittunt jura, rem etiam judi-
catam, quæ in falſa artificum relatione innititur, retractari,
e. 14. X. de Probationibus. Vide Brunnemanni Proceſum
eivilem c. 27. n. 65. Quanto magis ergo hoc in contractu
licebit. Nec filentio tot annorum querela emtoris exclu-
debatur. Paulus enim in L. 40. pr. de contrab. emtione,
Tom. IIlI. ⸗ Iiili poſſe

Er8 MEDTTAT. AD PADECT.

poſſe emtorem, falſa menſione deceptum, quamvis multis
poſt annis id, quo minor is modus agri fuiſſet, repetere
affirmat. Succubiſſet itaque ſine dubio in lite reus, ni ad
aliud fortius argumentum cônfugiſſet. Ajebat nempe,
ſe bona fide & conſulto prius in arte perito majorem juge-
rum numerum indicaſle, atque menſoris imperitiam ſibi frau-
di eſſe non debere. Queſtio itaque incidebat, magnaque
in collegio noſtro contentione agiia bat ur, an venditor, qui
falſa menſoris renunciatione inductus majorem rei venditæ
quantitatem indicat, ad hanc præiſtandam poſſit conveniri
In utramque partem rationes legesque afferebantur. Pro
ajente GEntentia ſtare videbatur Pomponius, qui in L. 3. §. 2.
Si men ſor falſum modum, emtorem, ſi plus dederit vendi-
tori propter falſam renunciationem, poſſe, quod plus dedit,

a venditore condicere, ait. Idem Ulpianus dicit in L. y. §. I.

Si menſor falſum modum, idem Paulus in L. 40. pr. de Con-
trab. emt. Negantem vero ſententiam tuebatur Ulpianus,
qui in L. 13. §. 14. de Actionibus emti: Si Titius, inquit,
fundum, in quo nonaginta jugera erant, vendiderit, & in
lege emtionis dictum eſt, in fundo centum eſſe jugera, & an-
tequam modus manifeſtetur, decem jugera alluvione adereve-
rint, placet mihi Neratii ſententia exiſtimantis, ut, IRiquidem
ſciens vendidit, ex emto actio competat adverſus eum, gquam-
vis decem Jugera adereverint: quia dolo fecit, nec dolus pur-
gatar- ſ1 ver ignorans vendidit, ex emto actionem non com-
etere. Nemo non videt, circumſtantiam illam de alluvio-
ne nihil hic ad rem facere, ſed rationem decidendi tantum
in ſcientia vel ignorantia poni. Ergo dubium non erat, quin
facti ſpecies , in Ia L. 13. propoſita cum præſente caſu peni-
tus conveniret, & eadem utrobique deciſio eſſe deberet.
Diſpiciendum tamen erat de conciliatione legum pugnan-
tium. Hanc vero invenimus in L. 35. §. 5. 6. G& L. 40. §. 2.
. de

6.C.
e Conm

ſun mui
uo pre
aratio
ler erre
Contra
Corpus
Gemonkn
igabatur⸗
menlſe A.
e Wuth
den Weri
/ nd 9
Ullr berk

Euben die i

ſcht gfan
Umit dieſem
Nhedieſn
nunnnehr;
obe, Yi

(ones de

den von
k

D o5

ei ſhen E
d de
Eee⸗ we

Hen Mit

—
, kepeten
lell,
n denpe
Anen iuge
lumn ſbikrnn
t/ MMioheee
vendinh
rei ventZg
Et convennt
Dantbr, I
egerit en
tis Lſ
. r. 4
ur OMnus,
Unin, nnit
lilrt,
lem, b
hione Ohnn
, 1, N
, eu
nee N
venn N
lam ennid
idenll vm
1no eugun
ſenteclie

l eheA

an⸗
gN Mln
5

lig ein Mittel die Wahrheit zu erfotſchen an die Hand gegeben,

SP. CXXVIII. DE MENS. FALSVM MOD. DICENT. 619

de Contrab. emt. Scilicet Lex 3. §. 2. L. 5. §. I. Ji menſor fal-
ſum modum &° L. 40. pr. de Contrab. emt. agunt de caſu,
quo pretium in ſingula jugera fuit conſtitutum. Tunc re-
Cta ratio indicat, id, quod ultra verum jugerum numerum
per errorem ſolutum fuit, tanquam indebitum condici.
Contra L. I3. §. I . de Act. emti ſupponit venditionem ad
corpus ſeu per averſionem, cui numerus jugerum ſaltem
demonſtrationis cauſa adjicitur; id quod in illa, de qua li-
tigabatur, emtione factum erat. Sic itaque reſpondimus
menſe Auguſto anni clo lo cc xxII. Hat der Hofrath Halter

die Wuthenauiſche Wittwe und Erben wegen eines ehemalen von
dem Obriſt⸗Lieutenant von Wuthenau an den Amtmann Rohle⸗

der, und von dieſes ſeinen Erben hinwiederum an den Hofrath
Halter verkauften Gutes ex jure ceſſo der Rohlederiſchen Er⸗
ben in Anſpruch genommen, und, daß obgedachte Wuthenauiſche

Erben die in den Kauf⸗Briefen geſetzte, aber bey der Ausmeſſung

nicht gefundene Acker⸗Zahl Præftiren moͤchten, gebeten, iſt jedoch
mit dieſem ſeinem Suchen in einem von Rinteln eingeholtem Urthel
abgewieſen worden, darwider er denn Leuterung eingewendet, und
nunmehr zu wiſſen verlanget, ob er eine reformatoriam zu hoffen
habe. Nun ſeynd die zum Grunde des vorigen Urtheis geſetzte ra⸗
riones decidendi wohl nicht hinlaͤnglich, ſolches Urthel zu be,
haupten. Die erſte Ration iſt: Klaͤger habe nicht erwieſen, daß
an den von dem Obriſt Lieutenant verkauften 16 Hufen ein groſſes
mangele. Allein Klaͤger hat ſolchen Beweis gefuͤhret zu haben nie⸗
malen vorgegeben. Es iſt ihm auch derſelbe noch nicht auferleget
geweſen, ob er ſich wol darzu ſofort in ſeinem wider die Rohle⸗
deriſchen Erben eingegebenen Klag⸗Schreiben freywillig erboten,
und zu dieſem Ende die Ausmeſſung zweyen Landmeſſern von
Gerichts wegen aufzutragen gebeten. Da alſo Klaͤger freywil⸗
Ii Ii 2

ſo

620 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſo kan gedachte erſte Ration ohnmoͤglich beſtehen. Von nicht viel

groͤſſerer Erheblichkeit iſt die zweyte, es ſey nemlich nicht glaublich,
daß etwas an dem verkauften Quanto der Aecker ſollte geman⸗
gelt haben, ſonſten der Kaͤufer und deſſen Kinder ſo viele Jahre
her darzu nicht ſtille geſchwiegen, und eine mangelhafte Lieferung
angenommen haben wuͤrden. Allein dieſe ex ſilencio hergenomme⸗
ne Vermuthung wuͤrde in einige Betrachtung kommen, wenn der

Mangel ſo beſchaffen, daß er ſofort in die Augen gefallen waͤze.

Aber da ſolcher auf eine accurate Ausmeſſung ankommt, mithin der

Amtmann Rohleder bey Uebergabe des Gutes ſelbigen nicht ſofort

erkennen moͤgen, ſondern in der Hofnung, es ſey die auf Veran⸗
ſtaltung des Obriſt⸗Lieutenants vorher geſchehene Ausmeſſung rich⸗
tig, das Gut angenommen, ſeine Kinder auch in eben dieſer irri⸗

gen Zuverſicht ſtille geſeſſen, hiernaͤchſt das bloſſe Stillſchweigen,

wenn die in Rechten zur Verjaͤhrung geſetzte Zeit nicht dazu kommt,
niemanden ſein Recht benehmen kan, noch eine renunciationem

juris ſui involviret, und denn von der in Rechten zur Præœſcrip-.

tion der dem Klaͤger zuſtehenden Action beſtimmten Zeit bey An⸗

ſtellung der Klage noch nicht der dritte Theil verfoſſen geweſen,

endlich ein Actus, der aus einem Irrthum oder falſchem præſup-
poſito geſchehen, dem agenti im geringſten nicht nachtheilig iſt,
ſondern nachgehends bey Erkennung des Irtthums wieder aufge⸗
hoben wird, folglich dem Beklagtem dieſes, daß der Amtmann
