Teſtament enthaltene Worte: die freye Diſpoſition daruͤber haben;

urgiret, und, daß ihr Kraft derſelben auch poteſtas alienandi zu⸗

ſtehe, vermeynet; Alldieweil aber der uͤbrige Inhalt des Teſtaments
klaͤrlich zeiget, daß die Worte: freye Diſpoſition; nur von einer
ſolchen Verwaltung, welche einem uſufructuario zukommt und
in ungehinderter Beſtellung, Einrichtung und Verpachtung der
Guͤter beſtehet, zu erklaͤren ſeynd, folglich Beklagte keine Macht
zu veraͤuſern, als welche mit dem ihr beſchiedenen uſufructu eſſen-
tialiter ſtreitet, daraus erzwingen kan; So haben wir, daß
Beklagte das Vorwerk nicht verkaufen koͤnne ‚ſondern in allem
ihres Mannes letzten Willen erfuͤllen muͤſſe geſprochen.
II.
Wafrad Zuarius omnium bonorum ſolvit æs alienum ex
maſſa bonorum.

Ptore⸗ Præter Bartolum fere omnes: uſufructuarius,
inquiunt, omnium bonorum onus exſolvendi æs alie-
num non ſuſtinet, nec a creditoribus conveniri poteſt, ſed
Pproprietarius his obligatus eſt actione Perſonali. Ita Cai-
Iius P. 2. Obſerv. 146. & alii, quos ille commemorat. Ex
communi hac doctrina non ita pridem uſufructuarius
omnium bonorum i in judicio poſcebat, ut proprietarius cre-
ditoribus ſatisfaceret, & uſufructuario „ quod ille jam cre-
ditoribus ſolviſſet, redderet. Sed incivile nobis videba-
tur, quod ille petebat; proprierarium nempe „ qui nullum
adhuc commodum ex hereditate ſibi relicta cepiſſet, one-

ribus jam ſubjici. Itaque receſſimus a communi ifta ſen-
tentia; ſtatuimusque, uſufrucdtuarium omnium bonorum,

qui utique tanquam poſſeſſor totius hereditatis defuncti
perſonam ſuſtinet, ſolvere debere æs alienum, nec, ſi a
creditoribus conveniatur, ablegare hes ad proprietarium,
nec id, quod ſolvit, ab hoc repetere poſſe, poſſei tamen,
Egg 3 fini-

—

422 MEDITAT. AD PANDECT.

finito uſufructu, deducere id, quod ſolvit, ex corpore bono-
rum & minus propterea proprierario reſtituere. Convenit
hæc ſententia æquitati & juribus ſcriptis, ut ex l. 43. de Uſa
ufufructu reditu & l. 8. §. 4. C. de Bonit, quæ liberis patet.
Sic itaque reſpondimus menſe Julio anni cho 1o xvII: Die ex-
ceptio compenſationis findet allhier unmoͤglich ſtatt, da Klaͤgere

nicht des verſtorbenen Lindemanns ganzes Vermoͤgen, ſondern

nur das Eigenthum von deſſen unbeweglichen Guͤtern geerbet,
die Nutzung hingegen der Beklagten auf deren Lebzeit uͤberlaſſen
muͤſſen, folglich beſagten Lindemanns Schulden vor wuͤrklicher An⸗
tretung der Erbſchaft zu zahlen, oder auch mit dem, was ſie liquid

zu fodern haben, zu compenſiren keinesweges verbunden ſeynd.

IIIL.

Uſufructuarius tributa & onera immodica ex praædio ſoluta &

proprietario non repetit, niſi ea reditus omnium annorum,
per quos uſusfructus duravit, excedant.
Tſufructuarius onera omnia ordinaria & extraordinaria,
quin & tributa bellica ferre debet, I. 7. §. 2. l. 27. §. 3.
de Uſufruttu. Addunt tamen limirationem DD. nifi immo-
dica ſint onera fructumque exeedant. Quæ limitatio æqua

eſt & male in dubium vocatur a Garſia de Expenſis cap. 11.

v. 61. Sed nova circa hanc limitationem oritur diſputatio,
utrum in computatione exceffus fructus tantum ejus anni,
quo onera ſoluta fuerunt, an reditus omnium, per quos
uſusfructus duravit, annorum in rationes ſint referendi.
Priorem ſententiam tuetur Zieglerus de quribus majeſt. Iil. z.
cap. 3. §. 37. Poſteriorem Jo. Bapt. Coſta remed. fublid. 92. . B.

Atque huic & nos accedimus, putamusque, tunc ſaltem

fublevandum eſſe uſufructuarium, quum multitudine one-
rum & tributorum totus uſusfructus inutilis redditur, non,
fi unius ſaltem anni fructus abſorbeantur. Nam tribute-

rum

Ium
Wübil
terit⸗
ſupen
inor
fructit
re ſol
leguen
bet/
lus I

( rel
ſolls mn
Dynn
t bi

ten
f gein
tellſo
tza d
ſin hege
d N
Penn

an,

hes nn
Utenge
uns ⸗
an
ſde
in E⸗
ſet 4
ede

re n.
2oten
,e
irpatel.
Dex.
Aige
ſordee

19 ſolut D
nmorun,

orcnuri

⸗

tatio An
Pit t, 1

Gilin .

n ejus l,

1 Uel ſ⸗
1 eſtend
nne len
ene ℳ.
Prur, 1o
ibug.

1

SP. CVI. DE VSVFRVCTV. 42

rum ſolutio eſt fructuum onus, atque adeo Proprietario, qui
nihil omnino percepit, tamdiu, quamdiu aliquod ex præ-
teritis ſaltem annis emolumentum penes uſufructuarium
ſupereſt, imponi nequit. Accedit deinde argumentum a
minore ad majus, a conductore ſcilicer, qui mercedem pre
fructibus ſolvit, ad uſufructuarium, qui gratis eos pPercipe-
re ſolet. Atque conductor ubertatem Præteritorum vel
ſequentium annorum cum ſterilitate unius compenſare de-
bet I. 8. C. c. 3. X. de Locato & conducto. Quibus rationi-
bus moti JCti Vitembergenſes menſe jan. anni cio 1o ccIX.
ſic reſponderunt: Hat euer Eheweib „Regina, in einem dies⸗
falls mit euch gerichtlich aufgerichtetem Vergleich euch die freye
Verwaltung und Nutznieſſung des ihr eigenthuͤmlich zuſtehen⸗
den Pferdner⸗Gutes auf ihre Lebens⸗Zeit uͤberlaſſen, und ihr
habt bisher alle auf dieſem Pferdner⸗Gute haftende Steuren,
Gaben und andere Beſchwerungen, inſonderheit aber die dar⸗
auf gelegte Schwediſche contributiones, uͤbertragen, und,
weil ſo viel aus dem Gute ſelbſt nicht zu nehmen geweſen, die
darzu noͤthige Gelder anderwerts erborget; da ihr denn zu wiſ⸗
ſen begehret, ob ihr dieſe Gaben, in ſoweit ſelbige die Fruͤchte
und Nutzungen des Gutes uͤberſteigen, zu bezahlen verbunden.
Wenn nun gleich ein uſufructuarius alle dem Gute aufgebuͤrdete
onera, ſo wol ordinaria als extraordinaria, ja ſelbſt die Krie⸗
ges⸗Beſchwerungen, zu tragen ſchuldig; Alldieweil aber ſol⸗
ches nur von den modicis oneribus zu verſtehen; hingegen
diejenige, welche die Nutzungen uͤbertreffen, von dem Eigen⸗
thums⸗Herrn entrichtet werden, indem es unbillig waͤre,
daß ein uſufructuarius nicht allein keinen Nutzen aus dem Gu⸗
te, ſondern noch darzu Schaden haben ſollte; So ſeyd ihr die
dem Gut auferlegte Beſchwerungen und contributiones, in
ſoweit ſolche die ſaͤmtliche bereits erhobene und noch ferner zu

erhebende Nutzungen uͤbertreffen, zu trasen nicht verbunden,

und

424 MEDTTAT. AD PANDECT.

und moͤget die deshalben verlegte und anderwerts aufgenomme⸗
ne Gelder von eurem Eheweibe oder deren Erben bey Endigung
der euch verſtatteten Nutznieſſung wohl wieder fodern.

IV.

ι

Uusfructus aliquando ex natura contractus, per quem con-

ſRtitutus fuit » ad beredes tranſit-

X itricus quidam per contractum promiſerat, ſe privignos
ſuos ad majorennitatem usque aliturum, atque viciſſim
ſibi uſumfructum in eorum bonis erat ſtipulatus, ſed, non-
dum adultis privignis, diem obierat. Lis ergo inter heredes
vitrici & privignos oriebatur. IIli morte uſutructuarii exſpi-

raſſe uſumfruétum & adnexum ei onus alendi affirmabant,
hi contra, utrumque in heredes tranſüſſe, contendebant.

Nos privignis adſenſimus. Quamvis enim uſusfructus ad

heredes non tranſeat, hoc tamen, quia ad eſſentiam uſusfiu-
us non pertinet, conventionibus & teſtamento mutari
poteſt I. 38. F. 12. de Verb. obligat. I. 14. C. de Uſufructu. Hic
vero tae pactum tacite adeſt. Promiſſio enim de alendis
ad majorennitatem usque privignis heredes quoque pro-

mittentis obligat, arg- l. 13. C. de Contrab. ſtipulat. itaque
iisdem & emolumentum uſusfructus debetur. Objicient no-

bis forſan diſſentientes lI. 12. C. de Uſufructu. At agit hæc

bilateralem & ſub onere, ſed gratis ad certum tempus

vel conditionem relictus eſt. Itaque ſic menfſe Julio anni
cio 19 ecxIII. reſpondimus: Hat der verſtorbene Nicolas

Hirſch ſamt ſeiner Frauen verſprochen, derſelben aus erſter Ehe

erzeugte Meyerſche Kinder bis zu ihrer Majorennitat zu ali-
mentiren und dagegegen die Meyerſche Guͤter zu nutzen; da

denn

lex de caſu, quo uſusfructus alicui non per contractum

denn
Uebſt d
her E
Umn des
lr ſont

ͦ Men

lunnten
e hinte
ſt. Al
Ne Mey
e Con
torden,

nd di

entatio

Pean
cni
(citur

lubit

Rude

lfruſ

den

men In
Ue e ul
UIl Pro
idoſit

nn,

lenn ihlan

Grmuba

lan.

ſonnee:
diven

lein con.

tirignos
iciſhn
ſel non⸗
erhetedes

gi eſ .

Ermnkuot,
tenceden.
rulhit
mieti

a

Ge dd
noqne

Aur N.
bjcent⸗
Ar At
coni!
lenhl
uli⸗

4 4

1etun

—

/

SP. CVI. DE VSVFRVCTVvVy.. 42,5

denn anjetzo die Frage entſtehet, ob beſagten Hirſchens Erben
nebſt der Witwen ſchuldig ſeynd, die Meyerſchen Kinder bis zu
ihrer Majorennitaͤt zu alimentiren. Nun meynen ſie zwar hierzu
um deswillen nicht gehalten zu ſeyn, weil ihrem verſtorbenen Va⸗
ter ſamt deſſen Ehefrauen vor ſolcher Alimentation die Nutzung
der Meyerſchen Guͤter uͤberlaſſen worden, ſolche Nutzung aber be⸗
kannten Rechten nach morte uſufructuarii hinweg zu fallen und
der hinterlaſſenen Witwen cum onere alendi zuzuwachſen ſchei⸗
net. Allein da der Vater per contractum die Alimentation
der Meyerſchen Kinder bis zu deren Majorennitaͤt uͤbernommen,
ein Contract aber, ungeachtet der Erben darinnen nicht gedacht

worden, nichts deſtoweniger auch auf ſelbige erſtrecket wird: So

ſeynd die Hirſchiſchen Erben zugleich nebſt der Witwen die Ali-
mentation der Meyerſchen Kinder gegen Abnutzung ihrer Guͤter

bis zu deren Majorennitaͤt fortzuſetzen ſchuldig.

Uſufructuarius nominum de his pro lubitu diſponere, ea exigere,
de novo facere & in ſe transferre, nulla proprietarii
mentione facta, poteſt.

Peeuni non verus, ſed quaſi uſusfructus eft. Is ergo,
cui hic quafi uſusfructus competit, dominus pecuniæ
efficitur §. 2. I. de Uſufructu; ibi: ut ejus fiat, atque de ea

Ppro lubitu diſponere, illaque uti & abuti poteſt, L. 5. §. 2.

de Uſufructu earum rerum, quæ uſu conſum. De nominibus

tamen in uſumfructum datis dubitatum recordamur, an mu-

tare ea uſufructuarius, exigere, nova facere, in ſe transferre,

nulla proprietarii mentione facta & irrequiſito ejus conſen-

ſu, poſſit. Equidem proprietarius, nominum verum uſum-
fructum eſſe, atque uſuras tantum uſufructuario deberi, ſor-
tem ipſam ad ſe pertinere & intactam relinquendam eſſe,
affirmabat. Sed refellebatur facile ex L. 3. de Uſufructu
Tom. II. Hhh earum

—

426 MEDTTAT. AD PANDECT.

Eavum, rerum, du

nominum exigitur, qua Pproprietarii ſecuritati ſatis proſpici-
tur. Ita ergo ICti Helmſtadienſes menſe Martio anni clo-

„νCcCXxX. reiponderunt: Wird Unterricht verlanget, ob die

Witwe befugt ſey, von den geſamten Geldern etwas auf ihren
Namen ſchreiben zu laſſen, oder ob ſie dieſelbe auf ihren und des
Kindes Namen ſchreiben laſſen muͤſſe, auch fuͤr ſich keine Macht
habe, ohne der Vormuͤnder Bewilligung an andere etwas ab⸗
oder umſchreiben zu laſſen. Nun gewinnet es zwar das Anſehen,
ob koͤnne die Witwe die ſaͤmtliche Capitalia, ſo lange ſie die ihr
zuſtehende von denenjenigen, welche der Tochter gehoͤren, nicht

ſepariret, ſondern ſelbige zuſammen laͤſſet, ungeachtet ſie den

groͤſten Theil daran hat, als ihr eigenes Gut nicht tractiren noch
auf ihren Namen allein ſchreiben laſſen, ſondern muͤſſe zugleich

ihres Kindes Namen darzu hergeben, auch der Vormuͤnder, als

welchen die Inſpection zuſtehet, Conſens erfodern. Dieweil ſie

aber von den ihrer Tochter zuſtehenden Geldern die Nutzung hat,

und denn ein uſufructuarius von Geldern und Capitalien deren
voͤlliges Eigenthum uͤberkommt, und ſolche brauchen und verbrau⸗
chen, alſo vielmehr nach Belieben unterbringen und anlegen kan,
auch die geſetzte Vormuͤnder hierbey weiter nichts zu thun haben,
als nur dahin zu ſehen, daß der Tochter wegen Reſtitution der

Gelder nach geendigtem uſufructu genugſame Sicherheit geſchaf⸗
fet werde, welches von der Mutter ebenfalls durch Verpfaͤndung
ihres Vermoͤgens oder Beſtellung einer anderweitigen beliebigen

Caution geſchehen kan; So iſt die Witwe wohl befugt, von
den ſaͤmtlichen Geldern etwas auf ihren Namen, ohne der Toch⸗
ter zu gedenken, ſchreiben, auch an andere, ohne der Vormuͤnder
Bewilligung, ab⸗ oder umſchreiben zu laſſen.

VI.

& uſu conſum. ubi nominum uſusfrucétus
quaſi uſusfructus dicitur, & L. ſq. 4. cautio ab uſufructuario

uß,

un
1
oerin
lutruc

EI.

Güc n
Gtuario
lec qu
redlitibn
tntia in
ne25.,
Uenpe I
Uli, O

nVi

in re m
Abperxim
iuul Ay,

leforign,.
init Non
ile idee

A Wr

ter dix

Is tame

Mamus

Dibes
ed
Gendun

—

Skrutu
Utdu O

rol

nnt ..
3 ol N

Guf ihten
1 und de
. Moct
tbas d⸗
Anſcſen
ſede i
ten ſht
Herſe
lchrnto

nden H

Diewei 6

eung hait
chen der

d veh
Glatke
jthinſhe
drs N

4i
gen

n t

Sp. CVI. DE VSVFRVCTV. 427

Wſufructuarius metallifodinarum proventus pleno jure percipit.
Metalla omnia renaſfenpeur.
aum uſusfructus ſalva rerum ſubſtantia percipiendus ſit,
L. I. de Uſufructu; metallifodinæ vero utendo fruen-
do exinaniantur, videndum eſt, quid emolumenti ex illis
uſufructuarius habeat. Diſtinguunt plerique arg. L. Z. J. 12.
c* I4. Soluto matrimonio metalla, quæ renaſcuntur, ab his,
quæ non renaſcuntur, & illorum quidem proventus uſufru-
tuario relinquunt, horum vero reditus domino attribuunt,
nec quidquam aliud uſufructuario, quam, ut uſuras ex his

reditibus non renaſcentibus percipiat, concedunt. Quæ ſen-

tentia in Electoratu Saxoniæ expreſla lege ſcilicet Conſtitu-
tione 25. PF. 3. confirmatur. At difficilior iterum quæſtio, quæ

nempe metalla renaſcantur, oritur. Nos cum illis ſentimus,

qui, omnia metalla renaſci, dicunt. Nec poſſumus aliter,
convicti tot teſtimoniis & experimentis celeberrimorum &
in re metallica verſatiſſimorum virorum, quorum nomina,

experimenta & rationes diligentiſſime collegit Henr. Cbriftia-

nus Henninius in annotat. & oſ. 9. ad Jac. Tollii epiſtolam iti-
nerariam 4, quibus adde Sam. KAoleſerum de Keres-eer in Au-
raria Romano - Dacica c. p Idem forte credidit Ulpianus,
atque ideo in L. 7. §. 14. Soluto matrimonio, argenti fodinas,

vel auri, vel cujus alterius materiæ, in fructu haberi, ſimpli-
citer dixit. Objicietur forſan, metalla, ſi renaſcantur, diffici-
lius tamen & vix intra ſeculum renaſci. Non diffitemur hoe,

putamus tamen, difficultatem illam renaſcendi uſufructuarii
juribus non officere, ſicut uſufructuario ſilvæ cæduæ non
nocet, quod arbores grandiores longiſſimo tempore ad rena-
ſcendum opus habeant, vide L. 9. . 7. de WMſufructu. Et pro-
Hh h z. fecto

428 MEDFTAT. AD PANDECT.

fecto communis illa ſententia, quam in Saxonia lege ſtabili-

tam diximus, uſumfructum metallifodinarum prorſus inanem
reddit, quum uſuræ redituum, quæ uſufructuario relinquun-
tur, vix pro emolumento reputari queant. Quæ quum ita
ſint, recte anteceſſores noſtri apud Häahnium ad W'eſemb. tit.
de Uſufructu n. 5. plenum metallifodinarum uſumfructum,

die volle Abnutzung der Bergtheile, uſufructuario conceſſerunt.

Et in civitatibus montanis Brunsvico-Luneburgicis, quarum

conſuetudine uſusfruétus omnium bonorum defuncti mariti
ad viduam, quamdiu hæc ad ſecundas nuptias non tranſit,
pertinet, uſufructuariæ illæ ipſos proventus partium metal-
licarum lucrantur. Id quod quoridianis exemplis doceri poſ-
ſe, ex relatione eorum, qui praxin forenſem per plures annos
ibidem exercuerunt, ſe accepiſſe, teſtatur Eiſenbart de regali
metallifodinarum jure c. 4. §. 17.

C O A O L L ANIA.

1. Communis opinio, quod patri uſusfructus feudi a filio-
familias adquiſiti non competat, quam etiam Strykius
in Exam. I. E. c. 10. qu. I5. tuetur, reſtrin enda eſt ad
caſum, quo princeps filio feudum donavit, N⸗ C. de Bon.
quæ lib. At ſi feudum pecunia fili emtum ſit, aut aliun-
de ad eum pervenerit, patri uſusfructus denegari nequit.
Quum enim de hoc caſu jus feudale nihil diſponat, ad
jus civile recurrendum eſt. 2. P. r.
2. Locatio fundi ab uſufructuario facta morte uſufructuarii
exſpirat. L. S. §. 2. de Peric. & comm. rei vend. Nec jus

retentionis ob lolutam in anteceſſum mercedem aut fa-

Gas impenſas habebit conductor, tametſi pignus ſibi
conſtitui ab uſufructuario curaverit, arg. L. 6. pr. Qui-
bus modis pign. vel byb. ſolv.
3. Viduæ nobili moribus habitatio in prædio defuncti ma-

riti competit. Ea tamen ab habitatione, de qua in lib. 7.

tit. 8. Digeſt. agitur, in eo Giffert, quod 1) locari neque-
at tertio, 2) non integras ædes, quarum quippe potior
pars heredi relinquenda eſt, adficiat, 3) ſecundis nuptiis

exſpiret. Adde Bergerum in Electis Diſcept. For. p. 145 8.

SPECI-

. Van.

X

.

lgo,
Clllter
Clatn
Mend
Rum
leryitn
nllrti⸗
Nend
Gnnzi
Aliene
Um ta
1i de
en Con

— 1

e ſtadl.
inaten
In .
uum tn.
nd. fit.
IEGNN,
elleroat.

Gnuon,.
n orn

n tunlt,
mn end.
ocen o.
tesam
1 a

i a f .

rybin
ndt ekl

N Dn.
Ulüitegli

ſponal, 4

uErudd

demaunk,

o
uull/
niegle
e otior
VD
r

—

Sp. CVII. DE SERVITVTIBVWs. 429

SsSPECIMEN CVIIL.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. VIII. TIT. I. II. III.

SERVITVTIBVS.

Vanæ juris Komani in doctrina de ſervitutibus ſubtilitates
uſu non ſervantur.

ullibi forſan ſubtilius eſt jus RKomanum, quam in do-
ctrina de ſervitutibus. Varia ſunt ejus rei exempla,
quorum nunc aliquot recenſebimus. Huc pertinet
ergo, quod Romani conſtituerunt, I. ſervitutem in faciendo
conſiſtere non poſſe, L. 15. §. I. de Servitutibus; 2. ſervitutes
cauſam perpetuam habere debere, adeoque nec foramen Pro-
luendi pavimenti cauſa in vicini pariete haberi, nec aquædu-
Gtum ex lacu vel ſtagno concedi poſſe, L. 28. de &. P. V. 3.

ſervitutem neque ex tempore, neque ad tempus, neque ſub

conditione conſtitui poſſe, L. 4. de ſervitutibus; 4. ad ſervi-
tutem conſtituendam neceſſe eſſe, ut utrumque prædium non
ſolum vicinum, ſed etiam in conſpectu ſit, L. 38. C 39. de .
P. E. y. ſervitutem, ut pomum decerpere, ſpatiari & cœnare
in alieno liceat, conſtitui non poſſe, L. 8. pr. de Servitutibus;
quum tamen amcenitatis gratia ſervitus alias permittatur L.
15. de &. P. V. L. 3. de Adcua quot. 6. proprietarium, ne qui-
dem conſentiente uſufructuario, ſervitutem ſuo prædio im.
Ponere poſſe L. 15. §. ult. de Uſufructu, cujus rei inepta ratio
ex L. 165. de AX. I. deducitur; 7. unum ſocium communi fun-
do ſervitutem ne quidem adquirere poſſe, L. y. Communia
H hh3 pra⸗-

430 MEDITAT. AD PANDECT.

prædiorum, L. 19. de & P. K. 8. ſervitutem per ſacra vel reli-
gioſa loca nulli deberi poſſe, L. 14. §. 2. de Servitutibus; 9.

fervitutem ultra conſtitui non poſſe, quam quatenus ad fun-
dum dominantem opus eſt, L. 5. §. I. de Serv. præd. ruſt. Poteſt

quidem horum omnium ſubtilis aliqua ratio, quæ fere oculos
fallit, reddi. Ar vanas iſtas & ſuperfluas ſubtilitates ridemus
hodie nec in foro attendimus, quemadmodum jam ante nos
complures alii obſervarunt.
II.
Soervitus ne luminibus oficiatur etiam ad feneſtras poſt conſti-
tutam ſervitutem apertas pertinet.
oatraruen reſponderunt ICti Vitembergenſes apud Ber-
gerum PF. 2. Reſponſo 187. eum ſcilicet, qui ſervitutem,

ne luminibus officiatur, adquiſivit, alias poſtea feneſtras prio-
ribus inferiores aperire non debere, &, ſi aperiat, alterum has

impune obſcurare poſſe. Reſpexerunt ſine dubio Vitember-
genſes in hoe reſponſo ad regulam illam legis 20. §. 5. de Ser-

virt. præd. urb. qua dominus prædii dominantis quidquam,
quo conditio ſervientis durior reddatur, facere Prohibetur.
Et poterat ſententia hæc quodammodo defendi, niſi manife-

ſte ei Lex 23. pr. de Servit. præd. urb. obſtaret, quæ in huma-

nitate & tacita conſtituentium voluntate fundamentum ha-
bet, atque tam clara eſt, ut, quomodo ea cum Vitembergen-
ſium opinione eonciliari queat, non videamus.

III.

Lumina vicini, cui ſervitus non eſt conſtituta, in totum obſcu-
rare & plane inutilia reddere licet. “

4 edificando ædes alterius obſcurari poſſe, ſi his nulla ſervi-
tus debeatur, Ulpianus in L. 9. de Servit. prœd. urb. clare

docet. Addunt tamen limitationem plurimi DD. putant-
que,

in d

gue,
inuni!
e de
guit,
lenuf
ſfeir
ln: en
ſeer.
Sion
X gen
lelle ſe
legatas
keſtator
lo i⸗
Epnla,
Ghemadn
none

feunmen

20 calin
IUr „ l
Durgend
Cod lng
Qrodr
nnari

Rſchtin
fite
n oid
irur

Enng

—

ihuu; 4

8 1d f.

6. Pordt

re Ocnlos

Sfidene
ante n

nſr.

ridhr⸗

ſerwwituen
eltroshro⸗
lterunhus
Vitember⸗
S N.
Vücahm,
ni uulte.
in hun
entum?

terabenge M

ori

nullt
l A

Ualt.
11

SP. CVIIL. DE SERVITVTIBVS. 431

que, aliquod lumen neceſſario relinqui, nec conclavia prorſus
inutila reddi debere. Allegant pro hac opinione L. 10. 24.

de Servitut. pred. urb. in quarum prima Marcellus: ita, in-

quit, cere luminibus & obſeurare ædes conceditur, ut non
blenius lumen recludatur, ſed tantum relinquatur, quantum
Juſicit habitantibus in uſus diurni moderatione; in altera Pau-
lus: enjus, ait, ædikcium jure ſuperius eſt, ei jus eſt, in infini
o ſupra ſuum dißcium imponere, dum inferiora æ&iſficia non
graviore ſervitute oneret, quam pati debent. Verum prior
lex generalis non eſt, ſed ſingularem continet caſum, de he-
rede ſcilicet in domo hereditaria ædificante & ædes a ſe
legatas obſcurante. Hoc itaque non poteſt penitus, quia

teſtatoris voluntati quodammodo contraveniret, & le gatum,

quod ipſe præſtitit, inutile redderetur. Itaque ſi heres non
Poteſt plane obfcurare ædes legatas, exceptione firmatur

regula, & alius, in quo eadem non adeſt ratio, id poteſt,
quemadmodum ante nos obſervavit Tbomaſius in diſſerta-

tione, quam inſeripſit: MWon ens actionis forenſis contra ædi
Kcantem ex æmulatione J. 27. In altera lege putamus reſpici
ad caſum, qui in I. 14. §. 1. de Servitutibus &* aqua contine-
tur, quum nempe per altiorem ædificationem ventus ad
purgandum frumentum neceſfſarius ab area excluditur; id
quod ſingulari ratione in favorem agriculturæ vetitum eſt.
Quamobrem ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe
Januario anni clo lo ccix. Der erſte Punct betrift die Verdun⸗
kelung des Fenſters. Nun hat ſich zwar bey der gehaltenen
Beſichtigung gefunden, daß durch des Beklagten Gebaͤude das
ſtreitige Fenſter ganz verdunkelt und unbrauchbar gemachet wer⸗
den wuͤrde. Allein, da Klaͤger keine ſervitutem ne luminibus
officiarur hergebracht, ſo hat Beklagter hierunter nichts anders,
als was ihm die Rechte vergoͤnnen, gethan.

IV.

4

MEDTTAT. AD PANDECT.

4 ²2
Latrinas, quales noſtræ ſunt, Romani in urbe ſua non habebaut.
V.

Latrinam vicinum prædium immediate attingentem in Ju
ædificare aut fodere non licet.

VI.
Latrinam jam exſtructam, ſi appareat deinde, vieini parietem
per illam corrumpi, tolli oportet.

Fredäznes in foro de latrinis ſunt lites, quarum deciſio
ægre ex jure Romano petitur. Nam, qui in Digeſtis de
Cloacis exſtat, titulus non niſi per argumentum huc trahi
poteſt, quum cloaca, quemadmodum in L. I. §. 4. de Cloacis de-
finitur, locus ſcilicet cavus, per quem colluvies fluit, a latri-
nis, in quas purgamenta alvi dejiciuntur, nec iterum effluunt,
magnopere differat. Quin hujusmodi latrinæ, quales nunc

habemus, in urbe Roma plane non exſtabant. Nam, ut

Plinius bhiſtoriarum lib. 36. c. I5. memorat, cloacæ, operum
omnium dictu maximum, urbem totam penfilem ſubterque
navigatam reddiderant, & per meatus corrivati ſeptem a-
mnes, inſuper mole imbrium concitati, curſu præcipiti, tor-
rentium modo rapere atque auferre omnia cogebantur. Er-
go de latrinis non effluentibus ibi nulla quæſtio, &, ſi quæ ho-
die obvenit, difficilior ejus nunc redditur deciſio. Videbi-
mus exemplum. Controvertitur ſæpiſſime, an cui latrinam
vicinum prædium immediate attingentem in ſuo ædificare
vel effodere liceat. Equidem naturalis libertas, quæ
quemlibet in ſuo, quidquid lubet, facere ſinit, ſimpliciter
hoc permittere videtur. At idem jus naturæ limitatio-

nem addit, niſi per hoc factum vicino reale damnum in-

feratur. Hoc vero in nimia latrinæ propinquitate inevi-
tabile

—

tbile

unin
Inn ce
Hint
ſihen.
jns S
Ceropo
Doman-
Grunm
luntum
jubetun
negat,
ita com
bezr,
Verume
1eſanſuu
tridicene
12. §
tor, D
ergo en
relingin
Pe acin
ſitnere

tencici ne

us, Wr
le aut
mn larr
kni (l
ur vi
kaciente
irer
ſeßl ber
lon.

obekone

ini

Purietn

mn Leeii⸗
Digekse
Huc kli
Ooritte

un, a.

ehuuot,

ule Cul

Nn,
) Gerun

ſorerde
ſehen
Ecipiti.

vantur

N.
ſivr

o. V

cnilniin

Alen

SP. CVII. DE SERVITVTIBVS. 433

tabile eſt. Quamobrem Germani veteres, ut latrina tres
minimum a vicino prædio pedes diſtaret, conſtituerunt.
Ita certe in art. 122. des Weichbildes diſponitur: Backoͤfen,
Heimlichkeiten und Schweinkoͤbeln ſollen drey Fuß von dem Zaun
ſtehen. Quod adhuc hodie in iis provinciis, quæ Priſcum
jus Saxonicum retinuerunt, uſu ſervatur, teſte Bergero in
Oeconomia juris p. 313. At in illis provinciis, quæ legibus
Romanis tantum reguntur, ſecundum L. 13. Finium regun-

dorum pronunciandum eſt, in qua gν+οοο ſeu ſcerobem fodiens

tantum ſpatii, quantum ea profunditatis habet, relinquere
jubetur. Equidem Auctor Zheatri ſervitutum tit. 7. §. I.
negat, eam legem in uſu eſſe, putatque ſufficere, latrinam
ita communiri, ut humor in vicinum fundum penetrare ne-
queat, conſentientemque habet Carpzovium in Dec. 1098.
Verum enim vero Carpzovium ſolide refellit Strykius de Ju-
re ſenſuum diſp. 5. c. 3. n. 19. oſtenditque, vicino jus con-
tradicendi non ob humorem ſolum, de quo caſu Lex 17.
§. 2. Ji ſervitus vindicetur agit, ſed & fœtorem eſſe. At fœ-

tor, ſi propinqua ſit nimis latrina, averti nequit. Neceſſe
ergo eſt, aliquod ſpatium inter latrinam & fundum vicinum

relinquatur. Sed quid, ſi quis latrinam vicino prædio pro-

pe adjacentem, non ædificare de novo, ſed collapſam re-
ſtituere ſaltem & reparare intendat? Hoc quidem ei in-

terdici nequit. Ita tamen muniendus eſt in reparatione lo-

cus, ut ne humor in prædium vicinum penetrare, ſepem-
que aut Parietem corrumpere poſſit. Nam ſi, exſtructa

jam latrina, appareat, per eam damnum reale vicino in-
ferri, cogi poteſt dominus, ut illam tollat I. 17. §. 2. Ji ſer-

vitus vindicetur. Quamobrem ſic judicarunt Cti Helm-

ſtadienſes menſe Januario anni c1o 105 cc xX: Es iſt Be⸗
klagter die Privete an dem Orte, wo ſie jetzo ſeynd, anzulegen—
wohl berechtiget. Daferne aber doch in Zukunft des Klaͤgers
Zons. IYI. lii Keller

44 MEDTFAT. AD PANDECT.

Keller und Gebaͤuden ein Schaden von ſolchen Priveten zuwach⸗

ſen ſollte, ſo muß er denſelben erſetzen und die Privete ſodann wei⸗
ter abrucken; ſubjectis his rationibus: Der Streit iſt wegen
der zu nahe an Klaͤgers Keller und Gebaͤuden verfertigten Privete.
Nun iſt zwar nach den teutſchen Rechten und Gewohnheiten der⸗
jenige, ſo ein Privet bauen will, ſolches wenigſtens 3 Schuh von
des Nachbars Gebaͤuden abzuruͤcken ſchuldig, Beklagtens Mauer
hingegen iſt nicht dicker als 3 Ellen befunden worden. Alldieweil
aber der Baumeiſter fol. 48. arteſtiret, die Zeugen haͤtten bey der
Beſichtigung gnug ausgeſaget, es waͤre vorher ſchon an ſelbigem
Ort ein Privet geweſen, welches auch durch die von Beklagtem

fol. 41 und 42. beygelegte Atteſtata bekraͤftiget und von Klaͤgern

nicht wiederſprochen wird, hiernaͤchſt gedachter Beklagter mit
Beyfal des Baumeiſters beſtaͤndig verſichert, es ſolle das ange⸗
legte Privet des Klaͤgers Keller und Gebaͤuden unſchaͤdlich ſeyn;
So haben wir ihm zwar, das Privet an dem ſtreitigen Orte zu
laſſen, verſtattet, jedoch, daſern die Materie nichts deſtoweniger
durchdringen, und Klaͤgern Schaden zufuͤgen ſollte, auferleget,
den Schaden zu erſetzen, und das Privet ſodann weiter abzuruͤcken.

VII.

Is, cui via per certam alieni fundi partem conſtituta eſt, aliis
viis privatis & vicinalibus, guc ibidem reperiuntur, uti
nequit, bene tamen via publica per eum fundum
transeunte. .

tipulatus quis erat venatori ſuo iter per vicinum præ-

dium duasque vias nominarat, per quas illi ire liceret.

Erant autem in eodem fundo plures aliæ viæ, privatæ Par-
tim & vicinales, partim publiceę. Quum ergo venator alia,
quam quæ in pacto expreſſa fuerat, via uteretur, pignoris
captione coërcitus fuerat. Quærebatur, an recte? Equiden
herus venatoris, unius poſitionem non eſſe alterius exclu-

Mti

ſone
ſas er

135
Hum
(10 lo
cinalib
chjs
Cenlebe
I712.
Oeten 4
volte d
ol on,
fidet,
Ermino
hehſen
e. G.

eſen,

Lotenen

ſhret

Jier
Ge ann
Uißrter
Meogen
ſinden,
inen,
ih in

gene
ſhen W
ſeden

7

Sp. CVII. DE SERVFTVTIBVSSs. 435

. ocoO poſitas fuiſſe .
ſt Nen . C. III. Po1. iſſe. At obſtabat .
in m . e er Ci enrorta⸗ ruſt. & indubia Bacneir
D c * I81t i Helmſtadienſes menſe Auguſto anni ⸗
Schihn cinalibus ur⸗ judicarunt, venatorem iſtum viis privatis V.
uti i non nale⸗ Poſſe tamen via publica uti, quippe
Poei cenſebatur, Eui ibet liber eſt, paciſcens renunciaſſe non
ntade 1712 eroͤfn . erba ſententiæ hæc erant: Daß das am 5. Sept
ſtn deten A nete⸗ rar 79. befindliche Urthel, der dawider eingewen⸗
Dyte wolte denn Beklagter ſein Wogiben, ve in ſey es koͤnnte und
n Kie wol inem oöffentli daß ſein Jaͤger⸗Purſch ſo⸗
l. n, welche ihm hiemit pr i
oe mtermino anberaumet werden, beybri thin 9 Pro omni
e „beybringen; damit wuͤr .
edn e . de Rar der Es Klägern auſtlenn gn gebi⸗
innt erweiſen, daß en at. dec. Es iſt Klaͤgern auferlegt geweſen zu
Nſenen iſen, daß er des Beklagten Jaͤger⸗P ae Lere en zun
lſelegn botenen Wege betroffen. Dieſen Beweis nſchen guf einem ver⸗
e 4. AE . 4. f. 2
Srder fuͤhret, indem Beklagter ſelbſt nicht in Abrede ſeyn ka n e

Jaͤger zwiſchen Klaͤgers Feldern, jedoch w
iger eder auf der
neth Ziezerber Straſſe, ſich befunden, gleichwol in deimn Reoetr
anno 1684. §. 9. des Beklagten Schuͤtzen mehr nicht, als ob⸗

nnch,
Antin beruͤhrter zweyer Straſſen, ſich zu gebre
nd Nun fuͤhret zwar B i Pand Berkauchen⸗ ergünner wird.
t 3 eklagter dagegen an, es ſey ſeinem Jaͤger i
angezogenem Receſs der Geb an Juger in
ebrauch oͤbbeſagter zweyer Wege zuge⸗
lnn ſtanden, dadurch aber demſelben, ſich auch anderer Wege zu be⸗
ie en dienen, nicht unterſaget worden, und muͤſſe allhier die gemeine
ur auch in der geſunden Vernunft gegruͤndete Regul, quod unius
eud) poſiio non alrerius excluſio, ſtatt finden. Alldieweil aber
, “ W bey genauerer Betrachtung der in dem aufgerichtem Receſs befind⸗
niie lichen Worte deutlich erſcheinet, daß die Beſitzer des alten Hau⸗
M cch⸗ ſes den Schuͤtzen vom neuen Hauſe, wenn er durch ihre Felder zu

Lii-2 gehen

MEDITAT. AD PANDECT.

gehen noͤthig hat, an gewiſſe Wege binden, und, daß derſelbe
nicht hin und her ſchweifen koͤnne, verhindern wollen, hiernaͤchſt
auch den Rechten nach eine Servitut, dergleichen ſonder Zweifel
das Recht, ſeinen Jaͤger durch des andern Gefilde zu ſchicken, iſt,

436

nach Moͤglichkeit eingeſchraͤnket, und inſonderheit ſervitutes iti-

neris, actus & viæ, ob ſelbige gleich in genere verſtattet ſeynd,
doch nicht an allen Orten, ſondern mur an denenjenigen, deren
man ſich zu Anfangs bedienet, oder welche ein Schiedsmann aus⸗
gemacht, exerciret werden muͤſſen, folglich in gegenwaͤrtigem Re-
ceſs die verba reſtrictiva, ungeachtet ſolche darinnen nicht ent⸗
halten ſeynd, gleichwol tacite und ſecundum legis diſpoſitio-
nem verſtanden werden muͤſſen; Dieſemnach wuͤrden wir bey ſol⸗
cher Bewandniß kein Bedenken getragen haben, voriges Urthel
ſchlechterdings zu beſtaͤtigen, daferne nicht Beklagter unter ſeinen
uͤbrigen gravaminibus auch noch dieſes angefuͤhret, daß der Weg,
welchen ſein Jaͤger gegangen, und worauf er gepfaͤndet worden,
eine oͤffentliche Straſſe ſey. Denn weil der Zeugen Ausſage uͤber
dieſe beyde Puncte ſo gar klar nicht iſt, ſo haben wir Beklagtem,
ſolche annoch beyzubringen, eine gewoͤhnliche Friſt verſtattet.

VIII.
Servitus lignandi complectitur jus arundinem cædendi.

(onroverd levis videtur, dubia tamen eſt maxime. Qui
diſſentiunt a nobis, urgent inprimis, ſervitutem ſtricte
& in favorem ſervientis interpretandam, arundinem non ar-
borem, ſed fruticis genus eſſe, nec arundinem lignum, niſi
hanc vocem improprie prorſus accipias, dici poſſe. Ob-
jiciunt etiam nobis L. 55. §. 5. de Legatis 3. in qua lignorum

appellatione arundines in PEgypto tantum & quibusdam

regionibus, quæ arundinem pro ligno comburunt, com-

prehendi dicuntur. Nos vero nihilominus ſervitutem li-

gnandi ad arundines extendimus, moti inprimis regula illa:
qui poteſt majus, poteſt etiam minus in ſubordinatis. Non
S= Qdiſffi-

D hber

—
Cifte
Dbaru
ſpele
Ginem
un fu
tol di
lifniti⸗
ioren
Cemnus
Mäxime
tutibus
is V0—
ſeryitu
git, ul

Uunle
Ilogen
t, ſt
un doſe

I1. Pi
loe
Ius
in
1. der
s
tio
5
Pe⸗
cel
ni

eß

—
derſche
Zwweift
en iſ
egiti⸗
Aſord
1, d
nn ans
genbe.
ſche en⸗
ilhotio⸗
r boſ⸗
Ge nß
ntrſien
de
t bodn
r ir

ſ.

El⸗

ein. G
Ulech ſric

Num
9, ⸗

Peklogeenn

le 0

SpP. CVII. DE SERVITVTIBVSWSW8. 437

diffitemur quidem, arbores & ligna, ſi ſtrictiſſime accipiantur,

ab arundine diverſa eſſe. Quodſi tamen frequentiorem uſum
ſpectes, qui de arboribus & lignis generaliter loquitur, arun-
dinem quoque intelligir. Ita Ulpianus in L. 3. §. 1. Arbo-
rum furtim cſarum: Arundines guoque, ait, arbores non
male dicentur. Et licet Tabor in Kacemationibus eriminalium
definitionum ad tit. Arborum furtim cæſarum 9§. 9. ſignificatum
Jaxiorem hic in prohibitione facinoris obtinere dicat, non vi-
demus tamen, cur in materia delictorum, quæ odioſiſſima &
maxime reſtringenda eſt, laxior ſignificatio, quam in ſervi-

tutibus, locum inveniat. Profecto, ſi in pœnis infligen-
dis vox arboris arundinem continet, continebit eam & in

ſervitute. Adde Plinii hiſt. lIib. 16. qui de arboribus & lignis
agit, ubi in c. 36. etiam arundinem recenſet. Sic igitur
menſe Octobri anni c1oο 1o cC XIN. reſpondimus: Nachdem
Beklagter dem Klaͤger die Hoͤlzung an dem Orte quæſtionis zuge⸗
ſtehet, ſo iſt nicht abzuſehen, warum dieſer nicht gleiches Recht an

4

