Hc251b_qt-2

.
säl

. ,

.„

AVGVSTINI LEYSERI
IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS
ELECTORIS SAXxONIS AVLA CONSILIAERII
IN ACADEMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICIDIRECTORIS N TRIBVNALI ET SCABINATV
PRIMI ADSESSORIS

MEDITATIONES
PANDECTAS

QyVIBVS

PRECIPVA TVRIS CAPITIA

EX ANTIQVITATE EXPLICANTVR CVM IVRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

VοσαεD II.

EDITIO NOVA.

FRANGXKEN THALII
TYFPIS LV—DOVICGCI BERNHARDI FRIDERICI GEGELII.
CcI9 I9 CC LXXVIIIL.

* * –
.
1
—
„
S
1
4 —
.
„.
*
2
1
—

Nuæ primo meditationum mearum
àvolumini obtigit felicitas, ut Tuo,
XDO MINE, præſidio tectum in lu-
cem prodiret, hanc ſibi nunc ſecundum
quoque expoſeit. Impudens quidem mihi
ipſi videor, quod Te iterum interpello. Et
conſtitueram ab initio, alium ſumere huic
Hbro patronum. Sed din circumſpicienti,
quem Tibi virtute & meritis parem adjun-
a 3 gerem,

o (

gerem, apparuit tandem, quemcunque
etiam eligerem, longiſlime infra Te futu-
rum. Metui igitur, ne, præfixo minore
nomine, ipſum hoc ſecundum volumen de-
generaſſe a primo & doctrina quoque in-
ferius eſſe exiſtimaretur. Quod ne fieret,
multum mea, multum librarii intererat.
Quamobrem nec in hoc, nec in his, qui
ſequentur, codicibus quidquam mutabo,
ſed omnes Tibi, ſi Tu ipſe non vetas, inſcri-
bam. Et, quamvis aliquot adhuc anno-
rum labor mihi ſuperſit, certiſſime tamen
confido, Deum immortalem eousque, do-
nec opus conficio & poſtremam ejus par-
tem ſenex ego Tibi, ſanctiſſimo ſeni, con-
ſecro, ætatem Tuam eſſe provecturum.
Ceterum liber ipſe, quem Tibi nunc offero,
ſimillimus eſt priori. Scio quidem fuiſſe,
quibus prior ille ideo diſplicuerit, quod
nimis eum ad captum vulgi accommoda-
tum putarint. Debuiſſem, eorum judicio,
ex-

— 0 ——-—
exquiſita tantum & intacta argumenta de-
ligere, receptas opiniones explodere & ir-
ridere, incognita eruere & in lucem verita-
tis proferre, popularia vero, quæ paſſim
inſperguntur, inprimis ſententias & reſpon-

ſa, aliis exſcribenda relinquere. Verum

enim vero non cenſui ego his monitis ob-
ſequendum. Nunquam imitabor ventoſam
illorum ambitionem, qui ad laudem & glo-
riam non eunt, ſed graſſantur, nec quid-

quam ab aliis recte dictum credunt, ſed

omnia, quæ ab ipſis excogitata non fue-
runt, ſibi refellenda ſumunt. Longe di-
verſum ab his eſt meum inſtitutum. Ve-
tera, quantum poſſum, retineo, ſed ex-
colo & illuſtro, atque ſæœpe quid, quod
ali non animadverterunt, addo. Quæ-
ſtiones etiam quotidianas nonnunquam
immiſceo, operam tamen plerumque do,
ut in tractatione earum aliquid non ob-
vium paſſum reperiatur. Aliquando ve-
10,

„„ℳ ] O ( er
ro, ubi opus id eſſe video, majores no-
ſtros deſero & refutare etiam audeo.
Interdum plane novum quid, quod ne-
mini ante me in mentem venit, pro-
mo & evolvo. Has Tu, DOMINE, in-
ſtituti mei rationes olim probaſti, & de-
lectari etiam Te illis dixiſti. Quamdiu
igitur Te, quem unice obſervo, ita ſen-
tire intelligo, pergam ut coœpi, & diſſen-

tientium obtrectantiumque voculas xquo

animo feram. Tu modo præſidium de-
cusque meum vale. Helmſtadii A. Kl.
Mart. anni cH ILo cC XXIII.

TITVI.TI

TITVLI
SINGVLORVM SPECIMINVM.

AD LIB. v. TIT. I. DE IVDICIIS, EFF VBI QCVISQVE
AGERE VEL CONVENIRE DEBEAT.

Spec. 67. De Judice ſuſpecto. pag. 1
ſp. 68. de Judice in propria cauſa. 182
ſp. 69. de Principe in propria cauſa judi-
Ccante. YUMUU 227
ſp. 70. de Adſeſſoribus & Scabinis. 42
ſp. 71. de Actuariis. 53
ſp. 72. de Foro domicili. . 66
ſp. 73. de Foro contractus & geſtæ admi-
niſtrationis. . 75
ſp. 74. de Foro delicti & remiſſione delin-
quentium. 90
ſp. 75. de Foro militari. 104
ſp. 76. de Conſiſtorio. 115

bdbe— ſp. 77

O) of £D

ſp. 7. de Foro academicorum & ſchola-

rium. J 127

ſp. 78. de Foro miſerabilium perſonarum.

134
ſp. 79. de Foro miniſtrorum Principis. 145

ſp. 80. de Foro delicti miniſtrorum Princi-

pis. 157
ſp. &Q1. de Proceſſu provocatorio. 179
ſp. 82. de Litis conteſtatione. 198
ſp. 83. de Expenſis civilibus. 198
ſp. 84. de Sumtibus litis ab adverſario ſup-
peditandis. 205
ſp. 85. de Magiſtratu ad ſumtus litis ſuppe-
ditandos cogendo. 220
ſp. 86. de Jure litigandi ſumtibus publicis.
22
ſp. 87. de Jure litigandi ſumtibus extraneis
23²2
ſp. 88. de Injuſta in temerarios licgatones
indulgentia. 240
ſp. 89. de Condemnatione victoris in ex-
penſas. 254

ſp. 90.

.
127

Umn.
13

145
aci.

1J.

40

) 0 (

ſp. 90o. de Expenſis criminalibus. 267
AD LIB. v. TTT. II. DE INOFFICIOSO TESTAMENTO.
ſp. 1. de Legitima. 278
ſp. 92. de Gravamine legitimee illegitimo.
ſp. 93 de Contrariis querelæ inofficioſeæe &
actionis ſuppletoriez. 298

AD LIB. V. TIT. HI. DE HEREDITATIS PETITIONE.

ſp. 4. de Hereditatis petitione. 307
ſp. 95. de Morte abſentis probanda. 315
ſp. 96. de Morte abſentis præſumta. 331
ſp. 97. de Herede abſentis curatore. 338
ſp. 8. de Conſanguinitatis probatione. 345

AD LIB. VI. TIT. I. DE REI VINDICATIONE.

ſp. 99. de Rei vindicatione. 353

ſp. 100. de Vindicatione pertinentiar. 362
ſp. I10 I. de Exceptionibus, quæ reunioni
pertinentiarum fruſtra objiciuntur. 373

ADLIB. VII. TFT. III. SI AGER VECTIGALIS, ID EST

EMPHVYTEVTICARIVS, PETATVR.
ſp. 102. de Emphyteuſi. 8282381
b 2 ſp. 103.

„) % α

p. 103. de Canone. 392
ſp. 104. de Laudemio. 401
ſp. 105. de Alienatione & oppignoratione
eymphyteuſeos. 410⁰

AD LIB. VII. TIT. I. DE VSVFRVCTV ET QVEMAD-
MODVM WIS VTATVR F RVAIVR.

ſpi. 106. de Uſufructu. 41⁹
AD LIB. VII. TIT. L II. II. DE SERVITVTIBVS.

DE SERVITVTIBVS PREDIORVM VRBANORVM.
DkE SERVITVTIBVS PREDIORVM

RVSTICORVM. B
ſp. 107. de Servitutibus. 42²9
ſp. 108. de Jure paſcendi. 4398

AD LIB. VIII. TIT. V. SI SERVITVS VINDICETVR
VEL AD ALIVM PERTINERE NEGETVR.

ſp. 109. de Actionibus confeſſoria & nega-

toria. 449

AD LIB. VIII. TTT. VI. QVEMADMODVM SERVITV-
TES AMITTANTVR.

ſp. I110. de Interitu ſervitutum. 460
AD LIB. NN. TIT. I. SI QVADRVPES PAVPERIEM
FECISSE DICATVR.

6. III. de Pignorationibus. . 470
AD

392

ol
ole
10

AD.

419
3ys

19
N

ga-⸗
449
DV.

102 —

AD LIB. IX. TIT. II. AD LEGEM AQVILIAM.

ſp. 1I12. de Damno injuria dato. 484
AD LIB. IN. TTT. IV. DE NOXALIBVS ACTIONIBVS.

ſp. 113. de Noxali actione. 492
AD LIB. N. TIT. I. FINIVM REGVNDORVM.

ſp. I14. de Finibus regundis. 502
AD LIB. X TIT. H. FAMILLE ERCISCVNDZ.
ſp. 115. de Familia erciſcunda. 510
ſp. 116. de Rebus hereditarüs uni adjudi-
candis. 8 21
ſp. 117. de Impugnatione diviſionum here-
ditariarum. 533
AD LIB. N. TIT. III. COMMVNI DIVIDVNDO.
ſp. 118. de Rerum communione. 542
ſp. 119. de Communi dividundo. 552

AD LIB. XI. TTT. I. DE INTERROGATIONIBVS IN

JVRE FACIENDIS, ET INTIERROGAIORIIS

ACTIONIBVS.
ſp. 120. de Interrogationibus in jure. 561
ſp. 121. de Poſitionibus. 867

AD LIB. XI. TIT. II. DE QVIBVS REBVS AD EVNDEM
TIVDICEM EATVR.

ſ. 122. de Continentia cauſarum. 573
d 3 ſp. 123.

2oS —
ſp. 123. de Reconventionibus. 597

ſp. 124. de Servo corrupto. 591
AD LIB. XI. TIT. IV. DE. FVGTTIVIS.

AD LIB. XI. TIT. V. DE aitarondrs L
ſp 126. de Aleatoribus. 602

AD LIB. XI. TIT. VI. SI MENSOR FALSVM
MODVM DIXERIT.

ſp. 128. de Menſore falſum modum dic. 716

FVNERVM, ET VT FVNVS DVCERE
LICEAT.

ſp. 129. de Sepultura. 822

PETETVR, ET DE CONDICTIONE.
ſp. 130. de Mutuo. 630
ſp. 131. de Debitis civitatum & collegio-

ſp. 132. de Contractu chirographario &
duerela non numeratæ pecuniæ. 650

t⸗ 133

AD LIB. XI. TIT. III. DE SERVO CORRVPTO
ſp. 125. de Fugitivis. 597

ſp. 127. de Sponſionibus. 608

AD LIB. XI. TIT. VII. DE RELIGIOSIS ET SVMTIBVS

AD LIB. NXII TIT. I. DE REBVS CREDTFTIS, SI CERTVM

rum. 633

7r0
S

TNAN

i

⸗

ſp. 133. de Cambio. 657

AD LIB. XII TIT. II. DE IVREIVRANDO VOLVNTA-

RIO, SIVE NECESSARIO, SIVE JIVDICIALI.

ſp. 134. de Jurejurando invalido. 669
ſp. 135. de Jurisjurandi delatione. 675
ſp. 136. de His, quibus jusjurandum defer-
ri poteſt. 686
ſp. 137. de Officio judicis circa jusjuran-
dum. 69096
ſp. 138. de Revocatione jurisjurandi delati.
206
ſp. 139. de Relatione jurisjurandi. 212
ſp. I40. de Jurejurando calumniæ. 715
AD-

) 0(

ADDENDVM

AD SPECIM. LXXT.

DEFORO MILITARI

MEDITAT. XII.

Qo0 ibi dixi,; mixta ex civiii &
militari judicia, quæ hodie in uſu

ſunt, jure Romano ignorari, nunc melius
edoctus emendo. Scilicet ex L. I. C. pE
Orricio vicARII lucidiſſime apparet, ſæpe
ſocietatem in judicando inter vicarium,

qui de cauſis civilibus cognoſcebat, &
comitem, qui negotia militaria tractabat,

contigiſſe.

SPE.

b

recu
eXx C
delen
itti

bant
hoſte

1

AA 4*
SPECIMEN LXVI..
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. Vv.,. TIT. J.

DE
IVDICE SVSPECTO
PVBLICE DEFENSVM
JOANNE JAC sCHVLTZ
STENDALENSI PALEO⸗MARCHICO.

DP. XV. IANVAR. ANNI CI9 19 CCXVIII=

Judeæ propterea, quod filius ejus alteri litigantiutn Patre-
C. D cinatur, ſuſpectus non eſt.
le⸗ rave eſt utique & periculoſum, ut recte ait Innocen-
, tius III. in c. 5. X. de Exceptionibus, coram ſuſpecte
judice litigare. Sed non minus grave eſt viro bono
) & integro, fidem ſuam temere infringi, & integritatem in
Abat, dubium vocari. Adſpergit enim, ne quid diſſimulemus,
ðW recuſatio ſuſpecti judicis recuſato aliquam maculam, ſaltem

ex communi hominum opinione, quæ deinde difficulter
delerur. Quod ut evitetur, exceptio ſuſpecti judicis ad-
mitti aliter non debet, quam, ſi ſatis fundata appareat.
Rejiciendæ ergo ſunt leves ſuſpicionis cauſæ. Conſule-
bantur menſe Febr. anni cio lo CCXI. Cri Vitembergenſes,
poſſetne ſuſpectus dici judex, cujus filius alterutri litigan-
ZTom. II. A tium
8rl⸗ M

2 MEDITAT. AD PANDECT.

tium patrocinabatur. Ajentem quidem ſententiam tuetur Anth.
Matihæi de Judiciis tap. 7. §. 10. nulla ratione, ſed veroſimi-
litudine ſaltem, ut loquitur, & Aufrerii Maynardique aucto-
ritate ſubnixus. Verum, qui contra ſentiunt, Maranta PF. 6.
rit. de Appellationibus n. 55. Mevius P. 4. dec. 167. fortio-
ribus utuntur argumentis. Nempe in recuſatione ſuſpecti

judicis inſpicitur ſingularis ejus affectio erga ipſum litigan-

tem cauſamve ejus, L. 10. de Jurisdict. c. 36. X. de Appella-
tionibus. Advocati vero etſi operam liti præſtent, ipſorum
tamen non eſt lis, ſed quod ad eam extranei ſunt, & favor
in eos alienus eſt a cauſa. Dicas forſan, fieri non poſſe, quin
judex advocato favens cauſæ ab illo ſuſceptæ non faveat.
Sed etſi hoc conceſſerimus non conſequitur tamen inde, ma-
le judicaturum. Igitur indicium hoc parum perſpicuum ad

ſuſpectum judicem reddendum haud ſufficit, arg. L. 6. C. de

Dolo malo. Accedit, quod liberum eſt alteri, remedium per
univerſam Germaniam receptum adhibere, atque, ut ſenten-
tia a collegio juridico expetatur, flagitare, quo ipſo judici
occaſio filio gratificandi adimetur. Sic itaque reſponderunt
dicti Cti: Es macht dieſes, daß des Gegentheils Advocat des
Richters Sohn iſt, ſelbigen keinesweges ſuſpect, fuͤrnemlich da zu
Verhuͤtung alles Verdachts die acta anderwerts zum Spruch
Rechtens verſchicket werden koͤnnen.
Non poteſt quis magiſtratum ſuum, a quo olim propter delicta

inquiſitionem, carcerem & pœnam perpeſſus eſt, ex
capite inimicitiæ recuſare.

nimicitiam juſtam eſſe recuſationis cauſam, nemo nega-
bit. Claræ funt leges in L. 9. pr. de Liberali cauſa & c.
41I. §. I. X. de Appellationibus. Sed de eo aliquando dubi-
fatum fuit, poſſitne tanquam inimicus recuſari judex, qui
alte-

e

alt
rer
res⸗
jnte

an
ſub
ſe⸗

64

1
in
An
denn
deſe
ſiſe
ten
guch
log
kein
gen

ſictt

ſe
ſich

ſehe

Aunth.
oſimi⸗

uco⸗

P.6

ortio⸗

lpeci

igen.

tele.

rum
favor
gwin
faveꝛt
le m-
umn al
C de
Per
enten-

deruan
Neat de
Nda
ruch

lbe
.

Nege⸗
Kl.
. qu

Ae:

SP. LxVII. DE JVDICE SVSPECTIO »

alterum ex litigantibus olim propter delicta & contumaciam
reum fecerat, in vincula conjecerat, & puniverat. Equidem
recte Rittersbuſius ad Movell. P. 9. . 6. n. 96. MWibhil, inquit.
intereſt, juſtum ſit odium, an injuſtum, probabilis ejus cauſa,
an improbabilis. At nos nullam hic plane ex parte judicis
ſubeſſe inimicitiam putamus. Magiſtratus enim non ex odio,
ſed ex officio & amore juſtitiæ punit. L. 13. §. 6. de Injuriis;
can. 65. AI. J. 3. Quapropter ſic reſponderunt Cti Vitem-
bergenſes menſe Martio anni C1o 10 Cccx. ſenatui Rosweinen-
ſi: Hat Chriſtian Dietze ſich bey dem Amte Noſſen und Sr.
Koͤnigl. Majeſt. uͤber die Herren und deren Stadt⸗Gerichte wegen
einiges ihm vermeyntlich zugefuͤgten Unrechts beſchwehret, und um
Avocation der vor ihnen ſchwebenden Rechts⸗Sache gebeten; Da
denn die Herren, ob dieſes ſein Suchen gegruͤndet, und ſie wegen
deſſen, ſo ſie gethan, einige Verantwortung auf ſich geladen, zu
wiſſen verlangen. Ob nun wohl hieraus, daß die Herren ermelde⸗

ten Dietzen wegen einiger Verbrechen gebuͤhrend beſtrafen laſſen,

auch nach Anleitung des von Leipzig eingeholten Urtheils mit der
Inquiſition wegen ausgeſtoſſener Injurien gegen ihn verfahren,
keine Feindſchaft und juſta cauſa recuſandi judicem zu erzwin⸗
gen, hiernaͤchſt, was die Uhlichſche Wechſel⸗Sache betrift, der
Schuldner Dietze, da er ſich freywillig auf vorhergehende Ladung
nicht ſtellen wollen, gar wohl mit Gewalt auf das Rahthaus ver⸗
moͤge Wechſel⸗Rechtes gebracht werden koͤnnen, endlich, was die
Winkleriſche Wechſel⸗Sache anbelanget, die Herren darinnen, daß
ſie Dietzen, da er einmahl auf allergnaͤdigſten Befehl arreſtiret,
nicht ohne Wache nach ſeinem Hauſe gehen laſſen, nichts ver⸗
ſehen ꝛc.
III.
Quælibet inimicitia, etſi non capitalis, judicem ſu-
ſpectum reddit.
. oengerus de Exceptionibus P. 2. c. 4. n. 20. & cum eo cete-
A 2 . T1

4 MEDIIAT. AD PANDECT.

ri fere DD. omnes ad hoc, ut judex tanquam ſuſpectus recu-
fari poſſit, capitalem inimicitiam requirunt. Séd Marantæ &
eum ſecutus Rittershuſiuns ad Novell. P. 9. c. 6. n. 96. quamli-
bet inimicitiam ſuſpectum reddere judicem dicunt. Quorum

ſententia verior eſt, & convenire videtur L. 9. pr. de Liberali

cauſa & c. 41. §. I. X. de Appellationibus, quæ ſimpliciter de
inimico, non de capitali inimico loquuntur. Et profecto, ſi

rectam rationem ſpectes, offenſiones & inimicitiæ magis ex

animo offenſi, quam ex cauſa dijudicari debent. Sæpe enim
ex levibus inimicitiis immortalia odia oriuntur, & multi exi-
gua injuria affecti plumbeas iras gerunt. Nulla ergo eſt ſe-
curitas ab eo, qui laceſſitum ſe putat, quæcunque etiam res
iram ejus excitarit. Quapropter ſic reſponderunt Cti Helm-
Radienſes menſe Auguſto anni cio 1ob ccx: Ob gleich Inquiſit
dem Caͤmmerer Lißkorn darinnen unrecht zu thun ſcheinet, daß er
ihn groſſer Parteylichkeit und Intriguen bey Anhoͤrung der Zeugen
und Direction der Acten beſchuldiget, geſtalt denn die angegebenen
facta von ihm ſattſam wiederleget worden, ſo iſt doch unterdeſſen
billig, daß er ſich der Commiſſion und des richterlichen Amtes in

den beſagten Inquiſiten angehenden Sachen enthaͤlt, da er ſelbſt
nicht in Abrede ſeyn kan, daß derſelbe actionem injuriarum wider

ihn angeſtellet, ſolchen Proceß auch zwar eine Zeitlang liegen laſſen,

gleichwohl aber nicht ganz aufgehoben, und denn bekannten Rech⸗

tens, daß derjenige, der mit einer Parthey in Proceß und Feind⸗

ſchaft lebet, nicht Richter ſeyn koͤnne. Alſo haben wir, daß der

Caͤmmerer Lißkorn ſich der Direction der Acten in bemeldeten Glo⸗

ſemeyers Sachen in Zukunft zu enthalten habe, und die Commiſ-

Kon einem andern an ſeiner ſtatt aufzutragen ſey, billig erkannt.

e-

—
recn.
nte
nannli⸗
vorumn
ierali
lter de

lamn 1es
Hn.
Imquiit

NH
GNHen

benen
tdcſn
Mtis n
ſ
n wder
laſen,
1 Rech
n
deß Ne
6 ⸗
mmm’.
gnt.

. N.

SP. LXVII. DE IVDICE SVSPECTIODOD. 5

IVYv.
Judex, qui, dum contra aliquem procedit, limites ſibi lege rel
mandato principis præſeriptos excedit, tanquam ſuſpectus
W recte recuſatur.
ui injuriam facit, inimicus eſt. At judex, qui fiducia
magiſtratus ſui illegitime procedit, facit injuriam L. 32.
de Injuriis. Itaque tanquam inimicus poteſt recuſari. Exem-
plo rem illuſtrabimus. Juſſerat princeps, debitorem ex cam-
bio conventum ſecundum jura cambialia tractari & cuſtodiæ
committi. Magiſtratus juſſui obtemperaturus illum in cu-
riam evocat, & literas cambiales, ex quibus actio inſtituta
fuerat, ei exhibet. Reus negat, ſe eas ſeripfiſſe, atque juratam
diffeſſionem offert. At judex hanc admittere recuſat, & re-
cognitionem exigit, reumque hanc detrectantem retinet in
curia & tandem rogantem, ut in ædibus ſuis per milites cu-
ſtodiretur, in carcerem duci jubet. Peccatum hic fuerat ſine

dubio & contra jura cambialia, & contra principis manda-

tum. Quapropter ICti Vitembergenſes menſe Martio anni
CID 10 CCX. poſſe huic magiſtratui exceptionem ſuſpecti judi-
cis objici, reſponderunt: Dieweil wegen der Uhlichiſchen Wech⸗
ſel⸗Schuld denen Herren, wider den Schuldner nach Wechſel⸗Recht
zu verfahren, von Koͤnigl. Maj. anbefohlen worden, und aber das
Wechſel⸗Recht mit ſich bringet, daß dem Schuldner der Wechſel⸗
Brief vorgeleget, und ihm, ob er ſolchen recognoſciren, oder
eydlich diffitiren wolle, frey geſtellet, auch er auf dieſen letzteren
Fall alſofort ohne Inhaftirung dimittiret werde, bey welcher Be⸗
wandniß es freylich fuͤr ein Verſehen zu achten, daß man Dietzen
die eydliche Diffeſſion auf ſein Anſuchen nicht geſtattet, ſondern
ihn durch Gefaͤngniß præciſe zur Recognition zwingen wollen,
ferner dieſes nicht zu entſchuldigen, daß Dietze, ungeachtet er dar⸗
um angehalten, und in beyden Befehlen ihm nur die Wache zu
ſetzen befohlen worden, nicht in ſeinem Hauſe bewachet, ſondern
3 au

MEDITAT. AD PANDECT.

auf die Frohn⸗Feſte gefuͤhret worden, ſo erſcheinet dannenhero /ſo
viel, daß Dietze wegen ſolcher begangenen dehler ſich uͤber dieſ lbe

zu beſchwehren wohl berechtiget ſey.
Collegium, cujus pleraque membra ſuſpecta ſunt, ſuſpectum reddi
nequit, dummodo unum membrum ſuperſit, eui nibil
objici poſſit.
VI.
Membra collegii, quæ alterum ex litigantibus eonſanguinitate
vel afinitate attingunt, tunc, quum cauſa cognoſeitur,
diſcedere debent.
VII. .
Integrum tamen collegium, ſi ſuſpicio in omnia ejus membra
cadat, recuſari poteſt.
Quod nonnulli exiſtimant, integrum collegium ſuſpectum
reddi non poſſe, verum non eſt. Contrarium certe ex
c. 10. X. de Foro competente apparet, atque a Boer. Deciſ. 296.
& Mevio Pä. I. Dec. 194. defenditur. Ipſi nos ſupra in medit.

IV. exemplum attulimus, ubi integro ſenatui, qui modum le-

ge & mandato principis præſcriptum in procedendo exceſle-
rat, exceptio ſuſpecti oppoſita fuit. Sed hoc locum aliter non
habet, quam, ſi cauſa univerſum collegium tangat, & ſingulos
ſenatores efficiat ſuſpectos, ut recte monent Zangerus de Ex-
cept. PE. 2. . 4. n. 17. & Carpzov. lib.2. KReſp. II. n. 2I. G 22. Ita-
que non ſufficit, ut plerisque ſaltem ſenatoribus quid objicia-
tur, etſi diſſentiat Beyerus in Delineatione Pandect. tit. de Ju-
diciis n. 73. Nam ſi vel unum membrum ſuperfit, de cujus inte-
gritate non dubitatur, huic cauſæ cognitionem relinquendam
eſſe putamus, arg. L. 7. §. 2. Quod eujusque univerſi, tatis. Inter-
rogati fuere ICri Vitembergenſes menſe Aug. anni Clo 10o CCXI.

poſſetne recuſari ſenatus, cujus pleraque membra alterutrum

litigan-

en— .

ghero ſe
dieſte

mn fecl
l

Niliat
ur,

venbre

Cpeckum

certe er
,. 196.
mlt.
dumle-
excele

jter noN

ſinguos

22. II
objien⸗
. li .
usimne.
Genclem
,Ioter-
1C
rutrumn

ltign.

I N

SP. LXVII. DE JVDICE SVSPECTIO. „

litigantem conſanguinitate vel affinitate attingebant. Nega-

runt. Quoniam tamen cognatio vel affinitas cum adverſario
judicem ſuſpectum reddir, c. 4. X. Ut lite non conteſtata, ne-
ceſſitatem membris illis impoſuere, tunc, quum cauſa cogno-
ſcitur, diſeedendi. Convenit hic modus juri in camera impe-

rii recepto, uti ex Ordinat. Cam. P. I. tit. 13. §. Item ordnen

wir, ſo ein Beyſitzer apparet, convenit quoque moribus alio-
rum judiciorum teſte Schwendenderffero ad Fibig. P. I. C. 2.
membr. 3. §. 9. u. 178. Sed adjiciemus ipſa reſponſi verba:
Wollen dieſelbe wiſſen, ob nicht in Sachen die Menzelin betreffend,
wenn von denen Herren an den Rath appelliret wird, die der Men⸗
zelin ver wandte Raths⸗Glieder abzutreten ſchuldig, oder ob nicht viel⸗
mehr, da der groͤſte Theil des Raths aus dieſen Verwandten beſte⸗
het, die Appellation ſofort mit Uebergehung des Raths ad ſupe-
riorem gerichtet werden muͤſſe. Wiewohl nun die Anverwand⸗
ſchaft und Schwaͤgerſchaft mit dem Gegentheil einen Richter ſonder
Zweikfel verdaͤchtig machet, auch die exceptio ſuſpecti judicis zu⸗
weilen, wenn genugſame Urſache und Verdacht vorhanden, einem
ganzen Rath und Collegio opponirt, und die Sache in dieſem
Fall an den Ober⸗Richter gebracht werden mag; Dieweil aber den⸗
noch ein Collegium nur alsdenn, wenn alle und jede deſſen mem⸗-
bra ſich verdaͤchtig gemachet, recuſiret werden kan, hingegen, wenn
der Verdacht nur auf einige deſſelben membra faͤllt, bloß allein

dieſe abzutreten, und ſich des Votirens zu enthalten ſchuldig ſeynd,

immaſſen dieſes Mittel auch ſo gar bey dem Cammer⸗Gerichte,
wenn ein Beyſitzer der einen Parthey mit Sipſchaft oder Schwaͤ⸗
gerſchaft verwandt, gebraͤuchlich iſt; So mag in den die Menzelin
angehenden Sachen die Appellation keinesweges mit Uebergehung
des Raths an den oberen Richter eingewendet, gleichwohl aber,
daß bey deren Unterſuchung die der Menzelin verwandte Raths⸗

Glieder abtreten, wohl geſuchet werden.
VIII. Er-

MEDTTAT. AD PANDECT.

VIII.

Error a judice in ſententia commiſſus ſuſpeltum enm non reddit.

AQdmiſerat judex gravem admodum in ſententia errorem,
quo læſus leuterationem interpoſuerat, atque ſimul, ut
cognitio ejus cauſæ huic judici tanquam ſuſpecto adimeretur,
Petierat. Quæſtio itaque oriebatur, faceretne error in ſenten-
tia commiſſus judicem ſuſpectum. Equidem judex, qui ſen-
tentiam perperam concipit, vel dolo id facit, vel ex imperitia,
vel ex negligentia. De dolo ſi conſtet, dubium non eſt, quin
repelli debeat judex. At dolus, niſi ex indiciis perſpicuis ar-
guatur, non præſumitur L. 6. C. de Dolo malo. Deinde, quod
ad imperitiam juris attinet, non negamus, poſſe judicem pro-
pterea recuſari. Verum, qui erravit aliquando, non eſt ſtatim
illiteratus, imperitus, groſſus & groſſulanus, qualis tamen ſe-
cundum Kitterbuſium ad MNovellas P. 9. 6. 6. . 101. & alius eſſe

debet, qui ex hac cauſa recuſatur. Supereſt igitur culpa &

incuria, quæ utique a judice errante amoveri nequit. Sed hanc
ſufficientem recuſandi ejus cauſam eſſe non exiſtimamus.
Ad hoc enim, ut tales errores emendentur, leuterationes,
Gupplicationes, appellationes, querelæ nullitatis aliaque ejus
generis remedia indulgentur. Ut vero judex ideo prorſus
removeatur, jura non conſtituunt. Accedit clarum ex L. I.
Apud eum, a quo appellatur, aliam cauſam agere compellendum

argumentum. Quapropter ſic reſponderunt Cti Vitember-
genſes menſe Febr. anni c1o 1o ccxI: Es iſt zwar nicht zu laͤlg⸗

nen, daß bey Abfaſſung des fol. 19. ertheilten Beſcheides ein
Fehler vorgegangen, indem derſelbe nicht auf die von Beklag⸗
tem eingebrachte Ungehorſams⸗Beſchuldigung, ſondern auf die
merita cauſæ, dazumahl Klaͤgere ihre Replic expreſſe fal⸗
len laſſen, und zu einem hauptſaͤchlichen Decreto ſubmitti-
ret,

ret,
bege
verd
deſe
Wee

radſe.

rroten,

mul u
neretun

ſenten

i ſen⸗
Periti
el,coin

men e.

los ele
Cule 4
Gedbune
imamu.

Ationes;

gue ejus
Prorlis
ex lel.
Heletdun
itemnber⸗
t 11 ſe
Hebe⸗

ubmitti⸗
1e

SP. LXVII. DE IVDICE SVSPECTO.

ret, gerichtet werden ſollen. Wannenhero wir auch beſagten Be⸗
ſcheid billig reformirt. Gleichwohl iſt dieſer bey dem Beſcheide

begangene Irrthum nicht zulaͤnglich, den Richter dieſerhalben als

verdaͤchtig zu verwerfen, weil ſolches ſonſt einem jeden judici,
deſſen decreta bey der andern Inſtanz umgekehret werden, im
Wege ſtehen muͤßte.

Commiſſuriis principis exceptio ſuſpecti temere non eſt
objicienda.
E Xxceptio ſuſpecti, quæ nonnunquam commiſſariis prin-
— cipis objicitur, multum ſæpe habet in receſſu, maxime,
ſi cauſa ipſum ſimul principem tangit. Non tamen dico

de ſuſpicione, quæ inde forſan oritur, quod commiſſarii
ut plurimum ex miniſtris, vaſallis, ſubditis principis eli-

guntur, addictique illi per omnia gratiam ejus vexatione &
damnatione hominis, quem odit, aucupari vel cauſæ ejus

eorumve, quos amat, favere videntur. Sunt inter erudi-

tos, qui omne commiſſariorum judicium ex hoc capite ſu-
ſpectum faciunt. Menagius remarq. ſur la vie de Guill.
Menage pag. 342. Il n'ya, inquit, point d' innocence d l' e-
preuve du chois des Jugets. Narrat quoque Pasquierius
Recherches de la France lib. 6. Cap. 8. pag. 471. Franciſcum I.
aliquando de oanne Montacuto, qui primarius ærarii præ-
fectus ſub Carolo VI. potentia Joannis Burgundi oppreſſus,
de peculatu poſtulatus & ſupplicio adfectus, ſed, elapſo
triennio, innocens publice declaratus fuit, verba feciſſe,
& iniquitatem judicum, qui virum probum damnare non
erubuerint, reprehendiſſe; tum reſpondiſſe regi cœleſti-
num patrem quendam ex Marcuſſii cœnobio, quod Mon-
tacutus condiderat, non mirum eſſe hoc contra innocen-
tem judicium, quod id non judices ordinarii ſed commiſ-
Tom. II. B ſarii

10 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſarii reddiderint. Credebat nempe monachus hic, electos
a principe, qui rerum potiretur;, commiſſarios ſemper
delegantis libidinem judicare, conſcientiæ omnis & religio-
nis immemores. Adprobat hæc Paſquierius Pluribusque
ibi contra commiſſarios declamat. Nec nego, accidere
hæc ita poſſe, accidiſſe etiam nonnunquam. Sed ex im-
probitate quorundam generale argumentum ad omnes du-
cere, durum eſt. Certe ſi hanc ſuſpicionis cauſam admit-
tis, tollis omnem commiſſariorum uſum, quibus illa ſem-
Per obſtabit. Verum audiendæ non ſunt ſuſpiciones altius
petitæ, quas ſi audias, reus eludendi effugiendique ] judicium
& recuſandi judices omnes, etiam ordinarios, quibus tan-
quam hominibus ſemper aliquid objici Poterit „ occaſio-
nem nanciſcetur & imitabitur illum, qui, ut in fabulis eſt,
ad ſuſpendium damnatus optionem arboris, ex qua ſuſpen-
deretur, impetrarat; ſed, quod nullam huic rei idoneam

reperiret, ſupplicio tandem liberatus fuit. Huc per einent,

quæ Mevius P. I. dec. 194. de collegio in lite Præſidis- ſui
tanquam ſuſpecto non recuſando diſputat. Vide etiam,
quæ Baylius Dictionaire biſtorique & eritique art. Marillac
lit. A. n. 4. pro defenſione commiſſariorum, qui a Richelio
dati Marillacum damnarunt „ adfert. .

X.

omm ſari tamen principis ex capite inimicitiæ vel æmulatio-

nis recte recxuſantur.

. JFan recuſandi commiſſarios cauſam privata, quæ reo
cum illis intercedit, inimicitia ſuggerit. Non ego cui-
quam facile ſuadebo, ut exemplum Catonis imitetur;, qui,
teſte Valerio Maximo lib. 3. cap. 7. n. 7. ſæpenumere ab ini-

micis ad cauſæ dictionem vocatus, ze⸗ ullo unguam crimine
. gX⅜

60,
1,
C
4
ſer
10

—
electes
nper al
busgbe
ccicete
lexr in-

nes d.

1admit.

la ſem-
8 Atius
dicimm
lbus tun.
Oecilb.
bulsehr
ſuſper.
jdoneam
ertinenh
ſicis fii
eann,
Morllne
Richel

— —

SP. LXVII. DE IVDICE SVSPECTO. rI

convictus, ad ultimum tantum fiducix in ſua innocentia
repoſuit, ut ab bhis in quæſtionem publicam dedactus T.
Gracchum, a quo in adminiſtratione reip. ad multum odium
diſſdebat, judicem depoſceret. Quæ quidem animi præſtantia
pertinaciam eorum inſectandi ſe inhibuit. Soli forſan Ca-
toni ea audacia feliciter ceſſit. Alüs odium commiſſario-
rum funeſtum & exitioſum fuit. Memorabile exemplum
viri integerrimi, Edwardi Seimeri Somerſeti, ducis regisque
Angliæ Eduardi VI. avunculi & titulo Angliæ prorectoris
ornati, quem commiſſarii infenſiſſimi gapitis damnarunt, re-
fert Burnetus in biſtoria reformationis eccleſiæ Anglikæ P. 2.
lib. I. p. 437. & legem Anglicam, quæ, Pares Angliæ ju-
dices datos ut ſuſpectos recuſari ex quacunque cauſa, vetat,
tanquam inhumanam & juri naturali contrariam damnat.

Fuquetum quoque, ærario Gallico ſub Ludovico XIV. præ-
fectum, inimicitia commiſſariorum peſſumdedit, ſi ipſi in

ſupplicibus ad cameram juſtitiæ literis, quas vide in Kecueil
des qefenſes de Monſieur Fouquet tom. I. pag. 54. fidem ha-
bemus, ubi ſic inquit: Lecquels uges ont fait profeſſton &α
Jeclaration inimitié ouverte contre le ſuphliant; ou ſont pa-
rens & alliez au degré de Orqonnance des ennemis, & par-
ties ſecretes du ſuppliant. Cui tamen Priolus de Rebus
Gallicis lib. 12. cap. I. & Bayle in Dictionaire hiſtorique α

critique art. Louig de MARILLAC. lit. A. n. 4. contradi-

cunt, tribunal ex ſelectis ab omni Galliæ ſenatu viris pro-
bis erectum, ac integre ab his judicatum, affirmantes.
Quidquid ſit, quum exceptionem inimicitiæ ipſa natura-
lis æquitas ſuggerat, atque jus canonicum in cap. 39. X. de
ffcio & poteſtate judicis delegati contra commiſſarios et-

iam permittat, non deneganda erit litiganti. Ad ini-

micitiam vero æmulationem quoque refero, quando fſci-
licet commiſſariorum aliquis in locum accuſati ſubin-
B 2 trare

NR

Ex2 MEDITAT. AD PANDECT.
—

trare & munus vacuefactum oceupare debet. Hoc maxi-
me Fuquetus contra Colbertum, eommiſſarium ſibi a rege
datum, urget: Le Sieur Colbert tient une grande partie de ſa
fortune & attend une plus grande recompenſe de ma perte.

Vide dictum tomum I. du KRecueil p. 239.

XI.

Prcepitonen inimicitiæ nec lex nec reſeriptum principis
adimere poteſt.

Tmdue facile adſentio Burneto, legem illam Anglicam, fe-

cundum quam paribus Angliæ exceptio inimicitiæ non
obſtat, iniquitatis & inhumanitatis inſimulanti. JCti vete-

res jam apud Sechraderum tract. feud. P. 10. ſect. 3. n. 9. vo-

lunt, ſi per ſtatutum vel aliam diſpoſitionem expreſſe ſit ſub-

lata vel remota recuſatio ſive exceptio recuſationis, illud

ſtatutum aliamve diſpoſitionem ita intelligendam eſſe, ut

accipiatur tantum de recuſatione frivola, non autem de

illa, quæ ex cauſa juſta & legitima fit. Idem dicendum eſt-

de caſu, quo princeps cauſam cum formula, recuſatione
remota, delegavit. Non ignoro equidem, hac in parte
diſſentire a me plerosque, & ſecundum Scbraderum loco me-
morato n. II. communiter concludere, principem ſummum
& ſuperiorem non recognoſcentem reſpectu certæ cauſ&
exceptionem ſuſpecti judicis tollere, & cauſam taliter com-
mittere poſſe, ne cui liceat etiam ex cauſa juſta & legiti-
ma tanquam ſuſpectum recuſare. Verum enim vero quum
naturalis juris beneficium ſit recuſatio judicis ſuſpecti, quæ
excommunicatis etiam competit, C. 5y. X. de Exceptionibus,
princeps eam reo adimere non poteſt. Ais forſan, poſſe
tamen principem ita judicem dare, ne liceat ab ee provo-
care L. I. §. 4. A gquibus appellari non licet. Sed diverſa
ſunt longe appellatio & recuſatio judicis ſuſpecti. IIIa
enim

2

pote

pell

detu
pr.
roni
leſhot
nihi
rere
adje
form

fiyo

Dner
levi
nitu
os
Ar

Inj/

0

luſh
tur
exiſt
do,
ſi

—

c maN-

1 àlege

ie liſ

14 Perte.

ipit

cunn ſe.
riee non
Cti vele⸗
19 ⸗
leſtſub.
io, U
eſſe, u
utem de

nchumn elt

ulatione
in perte
1 loco m.
ſummun
te culſt
litercon.
& legit.
ero quum
ecti,
Arunfn
,⸗
oſl.
inett
6
eninn

7

SP. LXVII. DE IVVDICE SVSPECTO. 13

enim non ex lege naturæ deſcendit, ſed ex indole majeſta-

tis & ſummi imperii, cujus juribus a principe renunciari
poteſt. Accedit, quod & hoc caſu, quo quis judex ap-
pellatione remota datus eſt, is tamen, qui ab eo injuſte
gravatur, petere poſſit, ut gravamen per ſuperiorem emen-
detur; quod profecto nihil aliud, quam appellare, eſt, c. 53.
pr. X. de Aphellationibus. Agnovere hoc mecum alii, Da-
randus in peculo lib. I. tit. de Recuſatione §. I. n. 5. Lan-
ellottus de Attentatis P. 2. c. 6. n. 33. Zangerus de Exceptio-
nihus P. 2. c. 4. n. 12. & opinionem iſtam communem deſe-
rere quidem omnino auſi non ſunt, limitationem tamen
adjecerunt, interdictam ſcilicet a principe per iſtiusmodi
formulam tantum cenſeri recuſationem ex cauſa levi &
frivola, non etiam ex gravi & juſta. Rigdicule profecto.
Enervat quippe hæc limitatio integram regulam. Nam ex
levi & frivola cauſa judex, etſi reſcripto principis non mu-
nitus, recuſari nequit. Ergo hujus formulæ, ſecundum
illos etiam, nullus effectus eſt, & conſentiunt re vera me-
cum, qui iſtam limitationem opinioni communi addunt.

XII.
Impugnari poſſunt etiam ea, quæ judex ſuſpectis, ante recu-
ſationem geſſit.
Qumabrem recte Vantius de Wullitatibus tit. 9. n. 140.
nulla eſſe dicit, quæcunque a judice, quem tanquam
1uſpectum recuſavit alteruter litigans, poſtea in cauſa agun-
tur, & refellit Innocentium, appellatione tunc opus eſſe,
exiſtimantem. uin immo ego nullum quoque eſſe cre-

do, quod commiſſarius ſuſpectus ante recuſationem geſſit,

ſiquidem id perperam ex inimicitia erga reum geſtum eſſe
appareat. Objicitur mihi forſan C. 5. de Mhicio & poteſt. udi-
. B 3 ci⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

cis delegati in 6. ubi rata eſſe dicuntur, quæ judex ſuſpectus

ante recuſationem fecit. At huic capitulo tacita ſine dubio
ineſt limitatio, niſi doceri queat, id ipſum factum ex inimi-
citia profectum eſſe.

XIII. D
Conſultiſſimum eſt, omiſſa exceptione ſuſpecti, adjunctionem
commiſſarii petere.
ed quia recuſatio duriuſcula eſt & recuſatum graviter of-
fendit, non debet ea facile uti litigator, ſed potius ho-
norificentius illud remedium, quod jura in L. 9. de ſuſpectis
tutoribus ſuppeditant, adhibere, & adjunctionem commiſ-
