quæ modo diximus, non imminuat, Adde L. 6. C. de
Decurionilus. Igitur ſic reſponſum fuit: Ver langet derſell e
zu wiſſen, ob die ungelehrten Raths⸗Herrn bey der Statt
Annaberg dem TLertio ſubſtituto baſelbſt in oͤffentlichen Zuſam⸗
menkuͤnften und Ehren⸗Gelagen vorzugehen befugt. Ob nun
wol der Tertins fühſtitutus vor ſich, daß er bereits oͤffentlich
inn

ILon

in de
nenn (
den 1
Gnfüh
an der
or al
Uere
nicſe
nt gea

Henn

ſeloſt d
tudo!
non de
Herato
jri dit
Dhnen
ores
ignorar
Aioris
dus ho
incki,

Aldent

Odud eſt
re

V lya

i;

G

—
, jucdtess
Dlim illaki
Vir Ml .
Provind--
tes non k.
uciſlini u
rant, andte
nt, el
mercdtote
ltores kanen
ſint, neol
ibvslent
a (igonien
ebent h 1 lrn

ec Ins PEce 5

rnatos e-
ti0s Mel
Nen
isge E⸗
beder⸗ .
ciwibna iin
tellt n

ratus e l
L. 6
4
latot

ve
1 N E
Duſech

te
anfie
eits Canl

SP. LXX. DE ADSESSORIBVS ET SCABINIS. 49

in dem Ober⸗Conſiſtorio examinirt worden, dieſemnach vor ei⸗

nen Candidatum miniſterii abgehalten, und als ein Gelehrter
den ungelehrten Raths⸗Herren billig vorgezogen werden muͤſſe,
anfuͤhret; Dieweil aber dennoch den Obrigkeits⸗Perſonen
an demjenigen Ort, wo ſie ordinariam jurisdictionem haben,
vor allen andern daſelbſt lebenden, im Fall dieſe nicht eine ſonder⸗
bare Exemtion darthun koͤnnen, der Rang billig gebuͤhret, hier⸗
naͤchſt vermoͤge der Rechte auch Ungelehrte zu dem obrigkeitlichen
Amt genommen werden moͤgen; So ſeynd die ungelehrten Raths⸗
Herrn bey der Stadt Annaberg vor dem Tertio ſubſtituto da⸗

ſelbſt den Rang zu nehmen wohl berechtiget. Ceterum conſue-
tudo hæc, qua illiterati in judicium adſumuntur, damnari

non debet, dummodo duo circa eam obſerves; Primum, il-
literatos hic ex communi loquendi uſu dici, qui in academiis
juri diſcendo operam non dederunt. Igitur ne quis putet,
plane rudes & imperitos etiam admitti. Abſurdum id foret.
Mores enim legesque civitatis aut loci, in quo judicant,
ignorare non debent, etſi jura Romana, canonica & reliqua
altioris indaginis ignorent. Deinde monendum eſt, mori-
bus hodiernis requiri, ut tamen aliquis literatus, ſive ad-
juncti, ſive ſyndici , ſive alio nomine, judicio iſtiusmodi
adſideat, qui more adſeſſorum Romanorum certeros, ſicubi
opus eſt in jure inſtruat, &, quomodo controverſiæ gra-
viores ex legibus ſcriptis decidendæ ſint, oſtendat.

VI.

In eauſis civilibus judex ſeabinos adbibere neceſfario non delet,

niſi ipſe ſolus ſimul alctuarii vices ſuſtineat, quo caſu unus

ſeabinus Jußicit.

S eſt quæſtio, utrum judex quidquam valide ſine
J adſeſſoribus in judicio agere queat. Quam ut recte
Tbm. I. G deci-

o AMEDFTAT. AD PANDECTr.

decidamus, diſtinguendæ ſunt cauſæ civiles a criminalibus.

Et quod quidem ad civiles attinet, in illis præſentia ſcabi-

norum, ut cum philoſophis loquamur, non ad eſſe, ſed ad

bene eſſe facit. Igitur, quum leges eos nullibi requirant,

ſine nullitate quoque omittuntur. Clara eſt hac in parte ju⸗

ris canonici diſpoſitio, quod in c. II. X. dJe Probhationibus id

ſolum judici præcipit, ut publicam perſonam, aut, ſi hæœc

haberi nequeat, duos viros idoneos adhibeat, qui univerſa
9 1
judicii acta fideliter conſcribant. Nihil ibi de ſcabinis addi-

tur. Ergo neceſſarü non ſunt. Quod & Ant. Matthæi de

Judiciis cap. ult. aph. I. agnoſcit. Duos tamen excipimus ca-

ſus; primum, quando leges vel conſuetudines judicii præ-
ſentiam adſeſſorum requirunt, alterum, quando judex ſimul

actuarii partes ſuſcipit & gerit, quod fieri poſſe, ſupra iun

Specimine XXVII. de Commiſſariis medit. 7. oſtendimus. Tunc

enim, ut geſta ejus fidem habeant, neceſſe eſt, unum ſaltem
ſcabinum adhiberi. Id quod & æquitati convenit, ne ſcilii-

cet ex unius hominis erroribus & corruptionibus obnoxii ar-

bitrio & fide ſalus civ ium pendeat, & in memorato c. II. X.
de Probationibus liquido fundatum eſt. Adde Hergeri Ceco-

vomian juris p. 341I. 2. 9. Quem in modum etiam reſponde-
runt Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni c1o 105 cc XvI. Der
Einwurf, ob ſey das Gericht der Gebuͤhr nach nicht beſtellet gewe⸗
ſen, ſcheinet gleichfalls von keiner Erheblichkeit zu ſeyn, indem ja
der Syndicus als Gerichtshalter, der allgemeinen Gewohnheit nach,
die Stelle des Richters und Actuarü zugleich, der ihm beygeord⸗

nete Camerarius aber den Platz eines Adſeſſoris vertreten, wel⸗

ches denn ſonſten ein vollkommen Judicium, ſonderlich bey einem
actu voluntariæ jurisdictionis, qusmachet.

—

VII.

Iu er

vetare
Deciri
leyiore
ſtring
che vo
lo ma 1
ſtium,
hoc Im
ordnen!
Urthei

ſlen.

Deceſſi
vjej

40

De

obiler

All.
Ni

Nem
bene

minalibus
ntia ſcabi⸗

le, ſed

recirind

n Pürte .

Ationibinil
aut, ſi.
ui vnieti
Abinis Adl.
Matthei
Nhimnuc⸗
judicil e.
er Hnl
le, ſinnin
Imus Tun-
mun ſilen
it, ne ſäl.
8CDNONi
Tin bll.
Nergeit Cn
m reſpond⸗
CCXVI. .
beſtelet
yn, ind 4
vohnhe hetteh
n hn en

ettreten/ .

ſch ben e

9

SbP. LXX. DE ADSESSORIBVS ET SCABINIS. r

VII.

Iin eauſis criminalibus, quoties abtus majoris momenti expedien-

dus eſt, duo minimum ſeabini adbiberi delent.

Negare hoc videtur Bergerus, dum in COeconomia juris p.
948. affirmat, quod ad proceſſum inquiſitorium, nihil
vetare, quo minus is a judice atque actuario ſine ſcabinis ex-
Ppediri poſſit. At in fine ejus §. ſententiam ſuam ad cauſas
leviores pœnamque corpus haud affligentem inferentes re-
ſtringit. Quod tolerari poteſt. Nam in cauſfis, quas peinli⸗
che vocamus, duo ſcabini neceſſarii ſunt, quoties actus pau-

1o majoris momenti, ſcilicet litis conteſtatio, examen te-

ſtium, confrontatio, tortura, cetera expediri debent. Jubet
hoc Imperator, qui in Conſtit. qgrim. art. I. Setzen, inquit,
ordnen und wollen wir, daß alle peinliche Gerichte mit Richtern,
Urtheilern und Gerichtſchreibern verſehen und beſetzet werden
ſollen. Adde art. 46. 47. & 181. Agnoſcunt quoque hanc
neceſſitatem Beyerus ad Conſtit. crimin. art. I81. . 4. Lu-
dovici ad art. 189.
VIII.

Adſe Gr in ſuo collegio advocuti offeium gerere netui,
hene tamen in alieno-

es iſta dubium non haberet, ſi quidem ex mente Pauli
decidenda effet, qui in L. 5. de Ofcio adſeſſorum clare
nobiſcum ſentit. Sed Juſtinianus ſcrupulum movet, qui
in L. I4. C. de Adſeſſoribus vetat, adſeffionem ſimul & ad-
vocationem etiam in diverſis fudiciis gerere; atque ratio-
nem ſubjicit, ne quis, dum ad utrumque feſtinat, neutrum
bene peragat. Qam prohibitionem aperte hodie negli-
G 2 gunt

1

52 MEDITAT. AD PANDECT.

gunt ſenatores ceterorumque judiciorum adſeſſores, adeo,
ut in ſuis etiam judiciis poſtulare ſibi permiſſum credant.
Nec auctoritate deſtituuntur. Zieglerus certe in Dicaſtice
Concluſ. 19. §. 5. iis aſſentit, putatque, prohibitionem Juſti-

niani cefſare tunc, quum quis utrumque munus ſe bene ex-

pedire poſſe confidit. Quam auctoritatem ſecuti ICti Vitenrm-
bergenſes apud Wernberum P. I. Obſerv. forenſi 8. ſenatori

permiſere, apud ſenatum cauſas agere. At ſic prorſus elu-
ditur lex Juſtiniani, quum, ſi rem arbitrio adſeſſorem relin-
quas, nemo ex iis futurus ſit, qui non utrique muneri ſe
ſuffecturum dicat. Melius eſt ergo, media via incedere ac

jus Pandectarum reducere, ut adſeſſori in alieno tantum ju-
dicio, non in ſuo, liceat poſtulare. Quod temperamentum .

etiam in Ducatu Brunfvicenſi receptum eſt, uti patet ex
Landtages⸗Abſchied von anno 1619. §. damit auch zum

ſechſten, in quo ſic diſponitur: Die Raͤthe, Adſeſſores und

Secretarien in der Rath⸗Stuben und Hof⸗Gericht ſollen ſich des
advocirens, conſulirens und ſolicitirens bey ernſten Einſehen an
dem Orte, da ſie und ein jeder in ſpecie in judicio mit ſitzen,
gaͤnzlich enthalten. G
COoONOULELANIA.

I. Derivant aliqui vocem ſeabinus ab Hebraico ſcaphat,

judicavit. Inepte profecto. Brummerus tamen de Na-
binis c. I. §. 2. Grotium ait huic derivationi favere. Sed
id Grotio nunquam in mentem venit. In Inleydinge
tot de Hollantſebe Kegts -Geleertheyt I. 2. c. 28. vVocem

hanc deducit a vonnis Scheppen, judicare. Quam ſen-
tentiam mutavit in Appendice epiſtolarum n. 737. & ori-

ginem vocis refert ad Schaffen, Aügere, creare. Quod
& nos cum Hertio de Conſultationibus, legibus & Tudi-

ciis in ſpecialibus Komano Germ. Imperii rebuspublicis

§ 16. Eccardo in Catecheſi Lbeotiſca p. 128. probamus.

XI

c

Nu

ußrn

tri⸗
ec
do

AAi

—

res, Aen

In Credaun.

1 Diorkie

onenn t⸗

ſe bene el

CiiViter-
8. ſenum
rorlis el
Dreln rell
e muneri
incedere
O tuntum ,
pennmmemun
Ui Detet el
it auch zun
Clellores uſd

Gteenen
eo iſt ſehn

zico ſiſti
alnen N
i favere
.VN
ſn
,.
1,77
creare. C
Giu
nruhili

8. Uocumd

15

SP LXXI. DE ACTVARIIS. 53

2. Filius ejus judicii adſeſſor eſſe poteſt, cujus pater eſt
Præſes, arg. L. 5. Quod ujusque univerſitatis. Ham-
burgenſes tamen P. I. kit. I. art. y. patrem & filium uni
collegio adſidere vetant.

3.¾. Quum integrum collegium male judicat, ſinguli adſeſ-

ſores læſo obligantur, nec excuſatur, qui dicit, ſe non
ſolum, ſed cum aliis & inter alios ſententiam dixiſſe.

Zieglerus Dicaſtice Concl. I. §. I5.

SPECIMEN LXXI. .
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TIT. I.

ACTVARIIS
PVBLICE DEFEN SVM

RICHARDOIOANNE FRIDERICO CLEVE,

LVTHERA-WOLFFENBVTTELENSI.
PIE V. MARTII ANNI CIO 10 CC XVIII.
I.
berſona in judicio eſt.
II.
, ab actuario non conſeripta.
III.

Actuarius principalis

Nullam fidem babent cta

Infrmato ob Jefectum abtuarii Sroe Ne. ,„partes ſumtus ſuos &α

damna a judice repetunt.

truvius in Jurisprud. Rom. Germ. lib. 4. tit. 2. §. 3. & cum
eo ceteri fere DD. omnes, perſonas judicium conſti-
tuentes diſtinguunt in principales & minus principales.
Ad illas referunt judicem, actorem & reum, reliquos inter
3 minus

7

54 MEDITAT. AD PANDECT.

minus principales numerant. Sed rectius adtuarii etiam prin-
cipalibus perſonis accenſentur. Æquitas nempe hoc & jura
exigunt. Iniquum foret, quemadmodum in Præcedente

Specimine jam diximus, unius hominis erroribus & corrup-

tionibus obnoxii fidei & arbitrio vitam, exiſtimationem, pa-
trimonium ecivium committere, & , quidquid ille in rebus
maximi momenti teſtatur & ſerrbit, pro vero accipere. Mi-
nus profecto falluntur & fallunt duo. Ergo oportet judici
actuarium adjungi. Oportet, inquam, non ex æquitate ſo-
lum, ſed & de jure. Quod ad Romanos magiſtratus atti-
net, ab iis ſcribas, notarios, actuarios, commentarienſes ad
acta judicialia conficienda adhibitos fuiſſe, dubium nemini
erit. Vide modo L. 33. §. 1. Ex quibus cauſis majores, Am-
mianum Marcellinum lib. 14. 6. 8. & Polleti Hiſtoriam fori
Romani lib. 5. cap. 12. Ego tamen, eos non adhibiros ſo-
lum, ſed & neceſſario adhibitos puto, atque id ex L. 45. §. 7.
de Jure ſei colligo. Sed nec opus eſt argumento ex lege
Romana petito. Ius canonicum, cujus major eſt in foro au-
Goritas, clare in c. 1I. X. de Probationibus judici præcipit,
ut ſemper adhibeat aut publicam, ſi poteſt habere, Perſo-
nam, aut duos viros idoneos, qui fideliter univerſa judicii
acta conſeribant. Qua forma neglecta, nullam proceſſus
babebit fidem, ut in fine ejusdem 6αauo5 adjicitur. Ne tamen
hujusmodi negligentia jndicis partibus noceat, damnum, ſi
quod ex reſciſſione proceſſus oriatur, judex reſtituere debet.
Recte ergo Cti Lipfienſes apud Sebhilterum in Appendice
vercit. ad P. A7. F. 10. nullum declararunt proceſſum, in
quo actuarius defuerat, litigatores vero ad repetendos a do-
mina judhicii, der Gerichts⸗Frauen, ſumtus ablegarunt. Ob-
fervent hoc caveantque ſibi a malo præfecti & nobiles, qui

ſœpe

le
obſt

N.

4

.

lot. ,.
15
arie
hohe,
lege
908.
Lent l
Dutant.
jns con
ſentian
nees e⸗
leOn
Tum Vi
Undung
der Pro⸗
Rchte⸗
Uinnet,
Namn ſie
ſentent
rigdi
A
les
guente

————
tiam prin
1oc S n
ræceden
& cormp.
lonem, r.
e in rebn
ipere. M.
tet judlel
glitate ſ,
ſtratus att-
tarieflies il

ium hemil

ſoret, 4.
Porim
hibinos
no e lege
nnNd ⸗
ici raßin
ere, hell⸗
m Ptoeels
Ne lanel
Gammumn
tuere Eehe⸗
, Ahuct
ocelinn,
tendes
runt. r
biles 5
ſeye

SP. LXXI. DE ACTVARII868.. z;

fæpe famulos ſuos & ſeribas privatos, nullo Jurejurande
obſtrictos, ad acta conficienda adhibent.

IV.
In actibus gquoque voluntaria jurisdictionis altuarius adbi-
bendus eſt.
A regula, quam modo ſtabilivimus, quod actuarius in
judicio omitti non debeat, Felinus in c. I1. X. de Pro-
bat. n. 54. vers. Eallit in caſibus Guid. Papæ Deciſ. 564. 1. 2.
g. & Berlichius P. I. Conch. 8. n. 54. cxcipiunt actus volun-
tariæ jurisdictionis, eosque a judice ſine actuario expediri
poſſe, affirmant. Quod in Electoratu Saxoniæ expreſſa etiam

lege ſancitum eſt, Deciſione ſcilicet 39. Quam legem tamen

DD. Saxonici atque inter eos Philippi ad d. Deciſ. n. 33. ne-
gant ſingularem eſſe, ſed juri quoque communi convenire
putant. Quin immo Bergerus in Ceconomia juris p. 33 8. . 5.
jus commune latius patere Saxonico, & ſecundum illud præ-
ſentiam actuarii in teſtamento judiciali, in quo tamen Saxo-
nes eam requirunt, neceſſariam non eſſe, dicit. Nec diffi-
teor, me ipſum ſic olim ſenſiſſe, atque, quum collegio Cto-
rum Vitembergenſium adſiderem, nomine ejus verſus Qued-
linburgum menſe Januario anni c1o 1ο Ccx. reſpondiſſe: Daß
der producirte Erb⸗Vergleich und die daruͤber von dem Stadt⸗
Richter, dem ſolches in actibus voluntariæ jurisdictionis ver⸗
goͤnnet, gerechtfertigte Regiſtratur zu Recht beſtaͤndig und ple-
nam fidem verdiene. At nunc, re rectius conſiderata, mute
ſententiam, & actuarium jure communi etiam in voluntariæ
jurisdictionis actibus deſidero. Eadem quippe hic, quæ in

actibus contentioſæ jurisdictionis, adeſt ratio, ne ex unius

judicis fragili fide negotia ſæpe graviſſima pendeant. Fre-
quentior certe & facilior eſt occaſio fraudum in teſtamentis.
con-

6

y85 MEDITAT. AD PANDECT.

contracétibus, pactis, majusque & præſentius ex illis lucrum.
Ergo magis hic conſtringenda & cuſtodienda & magiſtratu-
um integritas, & via omnis illis ad decipiendum interclu-
denda. Deinde cap. 1II. X. de Probationibus generaliter pror-

ſus loquitur, ut ad actus contentioſæ jurisdictionis commo-

de nequeat reſtringi. Vide modo & perpende verba illa:

Jſemper adbibeat, univerſa judicii alta, & cetera, quæ occur-
rerint. uin immo renunciationes, quas ibi memorat Pon-

tifex, & in quibus actuarium expreſſe requirit, ſunt actus

voluntariæ jurisdictionis. Sed ne quod dubium relinqua-
tur, jungendum eſt cap. 28. X. de Teſtibus, in quo Innocen-
tius III. Et canonica, inquit, & civilia jura ſequentes diſtri-
Gius inbibemus, ne unius judieis, quantæcunque fuerit auctori-
tatis, verbo credatur in cauſis, ſive ſuper teſtamentis, ſive qui-

buslihet aliis contractibus gquæſtio agitetur. Mec ſeriptum eo-

rum, niſi teſtium adminiculo fulciatur, eam obtineat firmita-
tem, quin ei poſſint & debeant duorum vel trium teſtium bono-
rum teſtimonia prævalere. Tam clara hæc mihi videntur, ut
addere aliquid prorſus neceſſe non ſit.

V.

In pravi tamen actus voluntariæ jurisdictionis ex ſola ju-
dicis vegiſtratura ſuſtinentur.

VI. 8

Neceſe vero ſt, ur regiſtratura armodi nulla ſuſpicione labo-

vet, ſed aliquo adminiculo externo aduvetur.

Jæc, quæ dixi, vera ſunt ſine dubio, ü jus ſpectes.
61 At praxis me deſtituit, quæ adtus ex ſola judicis
regiſtratura ſuſtinet. Ipfi ICti Helmſtadienſes hoc tor-
rente abripiuntur, ut ejusmodi regiſtraturas tanquam
vali-

*

mnghi
nd la
inack
ſerde
N
hd
N

is Iucrun
nägiſtran
n interch
Aiter pror.
is comm-.
Verba d
Ile olelt.
norat bon-
ſuot adns
n relinque
no Innocen⸗
entet lit.
erit auliii
in ,ne
ſen, ine
uur fmnmir.
Viun oo
Ceotun ut

,ſle⸗

SP. LXXIL. DE ACTVARIIS. 2

validas recipiant. Nec poſſunt aliter. Innititur enim iſta
Praxis in celeberrimorum Ctorum auctoritate, in teſti-
monio plerorumque, qui de re judiciaria ſcripſerunt, & in

uſu judiciorum tantum non omnium. Si quis ergo judex

communem hanc opinionem ſecutus actuarium non adhi-

Buit, partes etiam prudentia judicis confiſæ illum non re-

quiſiverunt, actum bona fide geſtum nullum declarare, par-

tesque innocentiſſimas & in errore quodammodo invinci-

bili hærentes ſic quaſi punire, duriſſimum foret. Præſtat
ergo, in pronunciando communem opinionem ſequi.
Quam tamen tunc ſaltem ſequimur, quum fides regiſtra-
turæ integerrima eſt, neque ſuſpicione ulla laborat. Nam
ſi de integritate regiſtraturæ & facti veritate dubium adeſt,
ſecundum jus pronunciari & regiſtraturam prorſus rejici

obportebit. Sic itaque Cti Helmſtadienſes menſe Junio

anni cIo Io 0cC xVIII. nomine Ducis Gothani pronunciarunt:
Daß die von Hans Ludwig Eiſern gemachte und im Amts⸗Pro⸗
tocol⸗Buch fol. 268. ſg. enthaltene Diſpoſition guͤltig, Klaͤ⸗
gern alſo mehr nicht, als die ihnen darinnen beſchiedene Helfte

der unbeweglichen Guͤter, ſamt den nach der Eiſeriſchen Witwe
Tod daraus gehobenen Nutzungen auszuantworten, und im

uͤbrigen die beyderſeits verurſachten Unkoſten gegen einander
aufzuheben ſeynd. V. R. W. hasque addiderunt decidendi
rationes: Es bleibet die einige Streit⸗Frage zu entſcheiden
uͤbrig, ob gedachte Diſpoſition nicht deshalben, weil dieſelbe
allein von dem Amtmann ohne Actuario regiſtrirt worden,
unguͤltig ſey. Nun wird zwar in cap. II. X. de Probationibus
und cap. 28. X. de Teſtibus ausdruͤcklich verordnet, daß weder
in actibus contentioſæ noch voluntariæ jurisdictionis, und
inſonderheit auch in teſtamentis das Zeugniß und Regiſtratur

des Richters allein ohne Actuario nicht gelten ſolle. Es iſt

auch dieſes einiger maſſen in der Biligkeit gegruͤndet, und faͤllt
Tom. II. es

78 2AEDFTAT. AD PANDECT.

es allerdings bedenklich, dergleichen wichtige und die zeitliche
Wohlfahrt der Menſchen betreffende Sachen auf den fidem ei⸗
nes einigen Mannes, welcher ſowohl erroribus als corruptio-
nibus unterworfen iſt, ankommen zu laſſen. Zu dieſem allen
koͤmmt noch der im Churfuͤrſtenthum Sachſen ausdruͤcklich die⸗
ſerhalben gegebene lex, welcher der Klaͤgere Anfuͤhren nach im
Herzogthum Sachſen in ſubfidium recipiret iſt. Bey ſolcher

Bewandniß gewinnet es das Anſehen, ob waͤre vielgedachte

Diſpoſition vor unguͤltig zu erklaͤren, und das Wittenbergiſche
Urthel zu beſtaͤtigen geweſen. Alldieweil aber das gemeine
Sachſen⸗Recht, welches daſiges Orts den Roͤmiſchen und Ca-

noniſchen Rechten vorgehet, in gerichtlichen Handlungen kei⸗

nen Actuarium nothwendig erfordert, immaſſen Bergerus in
Oeconomia juris p. 338. n. 5. disfalls zwiſchen den gemeinen
und Churfuͤrſtl. Saͤchſiſchen Rechten einen Unterſchied machet,
und, daß nach jenen kein Actuarius bey gerichtlichen Teſtamen⸗

ten noͤthig ſey, bekennet, auch, daß die Cti Vitembergenſes
menſe Aug. 1700. dergeſtalt geurtheilet, hinzufuͤget, geſtalt im

Churfuͤrſtenthum Sachſen ſelbſt vor Publication der neuen De-
ciſionen die dem Richter allein ohne Schoͤppen und Actuario
uͤbergebene Teſtamente gegolten, wie ſowohl Carpzovius P. 3.
C 3. def. 32. und in Deciſione 148. bezeuget, als zu Ende der
Churfuͤrſtl. Saͤchſ. Deciſionis 45. ausdruͤcklich gemeldet

wird, deme, was die Saͤchſiſchen Herzogthuͤmer betrift, KRicb-

zerus P. 1. Dec. 30. und die von ihm angefuͤhrten ICti Jenen-
ſes beypflichten, wozu ferner des Amtmanns zu Tonna Zeug⸗

niß von der in ſeinem Amte eingefuͤhrten Praxi koͤmmt, dieſem⸗

nach ſehr unbillig ſeyn wuͤrde, die auf ſolche Art nach Vor⸗
ſchrift bewehrter Rechtslehrer und nach der eingefuͤhrten Ge⸗
wohnheit verfertigte und von dem Richter bona fide angenom⸗
mene Teſtamente umzuſtoſſen, da zumahl aus dem angefuͤhrten
Gegen⸗Beweiſe ſattſam erhellet, wie die ſtreitige Diſpoſition
des

des
ſin,
ſehet
Gae
licht
iſche

hetun
Relh
C1o.
eNe

ec

/den

laſe
Docun

d a
tge.
mmgf⸗

ſſr
ur ale

tgteee

Kcom

—

die etſ e

en fidem ’
corrupi

dieſenn Aln

Drͤcklch e
hren noch
Vep ſolche
bielgedoche
tterbeigſ⸗
das geinent
hen und
ndlungere
Hergein
den genlin
tzid een
en ehne
lenbeygelt

et, N leſul in
Ne Non de

Ind ACo
zoil IE
zu Ch
ich gut
6 N

ICii ſor.

de N⸗
int, Diſn

G

fihtn⸗
gen

gongtüf

nion

SP. LXXI. DE ACTVARIIS. 9

des verſtorbenen Eiſers wahrhaftiger und beſtaͤndiger Wille gewe⸗
ſen, folglich, daß der Amtmann ſelbigen falſch oder irrig aufge⸗
ſetzet, nicht zu befuͤrchten iſt, endlich von Reception des Chur⸗

Saͤchſiſchen Rechtes in den Herzogthuͤmern Sachſen keine Nach⸗

richt und Beweis vorhanden; So haben wir vielgedachte Eiſe⸗
riſche Diſpoſition billig vor guͤltig erklaͤret.

VII.

Judicis teſtimonium ſimplex de atctu voluntariæ jurisdictionis
apud ſe geſto fidem regiſtraturæ non habet.

a tamen, quam modo memoravi, praxis non extenden-
da eſt nimium, ſed ad regiſtraturas legitime confectas
reſtringenda. Itaque judici, de actu hujusmodi coram ſe
geſto teſtimonium extra acta perhibenti, non magis fides ha-
betur, quam alii teſti privato, arg. cap. 28. X. de Teſtilus.
Reſponderunt ita Cri Helmſtadienſes menſe Junio anni
CloO IO ccCXIII. Ob wohl Beklagter der wider ihn erhobenen Klage
exceptionem transacti judicialis, tanquam litis ingreſſum im-
pedientem, entgegen ſetzet, ſolche auch durch des Herrn von Aſ⸗
ſeburg ſchriftliches Zeugniß zu behaupten vermeynet, und daher
in den Gedanken ſtehet, daß er auf die erhobene Klage ſich ein⸗

zulaſſen nicht gehalten, vielmehr Klaͤger das von ihm uͤbergebene

Document zu recognoſciren ſchuldig ſey; Alldieweil aber das
ad acta gegebene Document gar nicht alſo beſchaffen, daß die
vorgeſchuͤtzte Exception daraus deutlich beſtaͤrket werden koͤnnte,
immaſſen des ehemaligen Gerichts⸗Herrn von Aſſeburg Atteſtat

auſſer den Acten keinen Glauben findet, dieſemnach Beklagtem,

vor allen Dingen litem wenigſtens in eventum zu conteſtiren,
obgelegen haͤtte; So haben wir ihm ſolches ſub pœna confeſſi
& convicti auferlegt, auch die Erſtattung der Unkoſten zuerkannt.

H - VIII.

60 MEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Suſtinentur regiſtraturæ ab actuariis non juratis confectæ, A
modo hi poſtea ad acta jurent.
Ceteri etiam defectus in regiſtraturis occurrentes jurejurando
. actuariorum ſupplentur.
Kequiſita regiſtraturarum enumerantur.
equirit Innocentius III. in ſæpe memorato c. 11. X. de
R Probationibus perſonam publicam, ſive, ut communi-
ter hoc explicant DD. quæ munus actuarii publice, inter-

veniente ſolemni jurejurando, ſuſcepit. Controvertitur
iraque ſubinde, an regiſtratura ab actuario non jurato con-

fecta,; accedente poſtea jurejurando ejus, ſuſtinenda ſit.

Res extra dubium non eſt, quum lex ſcriptionis tempore
perſonam publicam requirat, & ea, quæ contra ſolitum
judiciorum ordinem fiunt, auckoritatem nullam habeant,
L. 4. C. de Sententiis 8 interlacutionibus. Sed quia tamen
actus omnis, quantum fieri poteſt, ſuſtineri debet, Z. 80.
de Verb. obl. & accedens quoque jusjurandum ſuſpicionem
fraudis excludit, pervicit in foro ea ntentia, quæ regi-
ſtraturas hujusmodi ſuſtinet. Teſtantur hoc Suendendorf-
Jer ad Fibigium cap. 2. §. 4. lit. r. Berger in Eledtis Diſcept.
For. p. 39. . 2. qui tamen in Supplementis P. 2. p. 47. Praxin
hanc iterum in dubium revocat. Quodſi ergo ex huma-
niore opinione defectus in perſona occurrens jurejurando
ſuppletur, facilius ſupplementum hoc admittetur tunc,
uum defectus aliquis in regiſtratura ipſa occurrit. No-
tum ſeilicet eſt, regiſtraturas actuariorum fieri debere (1)
in continenti, (2) in conſeſſu judici, (3) accurate, ut
Ver-

yerb

lis,
ectio
proer
nome
te dit
deſum
Ut fit
fidem
cujjus
10. 0
ſuppl
ſlaclie
ſponcdh
fon
lon de
Au

Uuler

nſog
niſes

4

n

confecte, /

jurazurini

.

l. 1I1. V1
ut commun-
blice, ime-
Ohtrovefin
n junmmn
ſlüinenct ſi
onis lemnpt
Ontra licun
lun hem

gin um

debet, l
n ſuſichen
1, Cr
Roruit
ecti N

4. U 1AN
. ex hun-

jmeßnd
ttetur m

cunr.
ebere .

Z

⸗

Sp. LXXI. DE ACTVARIs. 661

verba omnia annotentur, (4) perſpicue, (5) integre ſine no-
tis, quas abbreviaturas vocant, aut raſura, (6) accedente præ-
lectione (7) loca (8) tempora (9) perſonas, tam partium &
procuratorum, quam judicis & adſeſfſorum deſignando, (10)
nomen actuarii ſubſcribendo. Qæ requiſita partim ex ſæ-
pe dicto cap. II. pPartim ex uſu fori, partim ex ſcriptis DD.
deſumuntur. Quodſi aliquid horum ab actuario omittatur,

ut fit interdum, durum foret, omnem totius regiſtraturæ
fidem infringi. Igitur humanius & ad exemplum inventarii,

cujus defectus ſacramento heredis ſupplentur per L. 22. §.
10. C. de Jure delib. actuarium hic quoque ad jusjurandum
ſuppletorium admittes. Placuit hæc ſententia Ctis Helm-
ſtadienſibus, qui menſe Auguſto anni cIo 1o CCxVIII. ſic re-
ſponderunt: Das Haupt⸗Gravamen iſt, daß das vaͤterliche
Teſtament vor richtig erkannt worden, da doch die Regiſtratur
von dem Actuario nicht unterſchrieben. Alldieweil aber des
Actuarii oder Expeditoris bey der Regiſtratur ermangelnde
Unterſchrift durch die von ihm bey ſeiner gerichtlichen Abhoͤrung
erfolgte eydliche Beſtaͤrkung (ſuppliret worden; So haben wir,
dieſes gravaminis ungeachtet, voriges Urthel beſtaͤtiget.

XI.

Anarius ex iisdem cauſßis, quæ judicem ſuſpeltum red-
dunt, recuſari poteſt.

XII.
Lebcze ergo recuſatur adverſatii familiaris.

N on minus grave eſt, actuarium, quam judicem ſuſpe-
Ktum habere. Actuarius enim; ſi cui ex litigatori-

bus infenſus eſt, huic multis modis nocere; & vel ex actis

H 32 quid

62 MEDITAT. AD PANDECT-

quid ſubtrahere, vel in regiſtraturis ſuis quid omittere, vel

addere, vel dies & horas, quibus ſcripta exhibentur, perpe-
ram annotare, vel proceſſum morari, vel judicem in partes
adverſarii pertrahere poteſt. Igitur ex iisdem cauſis, quæ

judicem ſuſpectum reddunt, actuarius quoque recuſari pot-
eſt. Sic recordor, Ctos Vitembergenſes menſe Martio an-

ni c1o 1o CCX. ſuſpectum declaraſſe actuarium, cujus maximus
in alterum litigatorem favor & familiaritas apparebat, idque
argumento cap. 25. X. C. de Oßicio & poteſtate jud. deleg. Will
derſelbe wiſſen, ob Beklagter die Sache von dem Rath avociren,
oder doch, daß der Actuarius darinnen nicht ferner gebrauchet

werde, verlangen koͤnne. Ob nun gleich der Beklagte den Rath,

ſo die Delicta ſeiner Bedienten zu verantworten nicht gehalten iſt,
weder in Anſpruch nehmen, noch tanquam ſuſpectum verwerfen
kan; Dennoch aber und dieweil der Actuarius in verſchiedenen

Faͤllen ſeine Inclination gegen Klaͤgern zu erkennen gegeben; So
mag, einen andern Actuarium zu verordnen, wohl gebeten werden.

XIII.

Nemo potcſt in eu cauſa, quam olim tanquam dvocatu
— defendit, actuarius Ae.

d, credo, fatebuntur omnes, neminem polle in una cau-
ſa eodem tempore advocati & actuarii munus gerere.
Sed an non hoc ſucceſſive poſſit, dubitatum aliquando fuit.
Equidem Scbhilterus de Secretariss cap. 5. in fine ſecretarium
ait in eadem cauſa, in qua antea fuit advocatus, munus
ſuum eo magis obire poſſe, quo magis fides ejus jurejuran-
do firmata, rectius tamen agere, ſi rem aperiens exeuſa-
tione utatur. Contra Martini in Analectis forenſihus tit. 3.
rubr. ad n. 67. negat, quem in ea cauſa, cujus antea ad-
. vocatus

—

voc⸗
Et)
voca
ſum
ob ſu
juſtan
nem

gitus

fuit,
L. de
ne ol
eſle e
tun in
gerere
terunt
Nec 0
fies

ſie firn

geſtan

ſm in

Vitem.
Aatuu
Meet
Ne
Abeke
ot

ar,

—
ittere, Ne
ur, perpe
in pente
Wlis, e⸗
cuſani por
Marto a.
us mmaNu
rebat idgre
Geleg. Wl
Gth wwoelut
8 Hole
den Nech

nta en H

Emn Mltft
uufhine 0
Hn Unt

o0enru

in mer
unus Ke
iguence lun.
. ſectetuinn
tus, mnunm
ſueſn
tiens euelt

n n. 4

SP. LXXI. DE ACTVARIIS. 63

vocatus fuit, deinde ſecretarium aut actuarium eſſe poſſe.
Et Martini quidem ſententia verier videtur; (1) quia in ad-
vocato, depoſita licet advocatione, affectio tamen erga cau-
ſam, quam olim defendit, ſemper remanet, (2) quia prætor
ob ſuſceptam ante magiſtratum alterius partis advocationem
juſtam, id eſt neceſſariam, cauſam mandandi alii jurisdictio-
nem habere dicitur in L. 17. de Jurisdictione, (3) quia dele-
gatus judex, qui in eodem judicio advocati officio functus
fuit, tanquam ſuſpectus non immerito recuſatur Per c. 36.
X. de Appellationibus, (4) quia, ut in præcedente meditatio-
ne oſtendimus, eadem hac in parte judicis & actuarii ratio
eſſe debet, (y) quia in Ord. Cam. P. I. tit. 39. §. 2. interdici-
tur, in eodem negotio ſucceſſive notarii & advocati munus
gerere, (6) quia patroni in cauſa, cui patrocinium Præſti-
terunt, teſtimonium dicere prohibentur L. 25. de Teſtibus.
Nec obeft nobis Schilteri ratio, quod ſcilicet actuariorum
fides deinde jurejurando firmetur. Nam & judicum fides

ſic firmari ſolet. Atque hi tamen ob advocationem antea

geſtam ſuſpecti redduntur, quod affectio aliqua erga cau-
ſam in animo relinquatur. Et ſic etiam reſponderunt JCti
Vitembergenſes menſe Martio anni cio 12 ccx: Weil der
Actuarius in eben dieſer Sache Klaͤgern ehemals advocando
bedienet geweſen, und aber niemanden frey ſtehet, in einem Pro⸗
ceß die Stelle eines Notarii oder Actuarii und eines Advocati
zu bekleiden; So mag, einen andern Actuarium zu veroronen,
wohl gebeten werden.

N

XIV.

Fides regiſtraturæ rite ab actuario confedæ per unum teſtem,
licet omni exceptione majorem, zon infringitur.

Quæ

1

64 MEDITAT. AD PANDECT.

Nuæ obſervanda ſint actuario in rite conficiendis regiſtra-
◻ turis, ſupra tetigimus. Si ergo horum nihil neglexerit,
regiſtraturæ hæ fidem publicam habent, quæ tanta eſt, ut
per unum teſtem juratum, omni licet exceptione majorem,
nequeat infringi. Regiſtratura enim plenam, teſtis unus ſe-
miplenam fidem facit. Igitur illa ſine dubio vincit. Vide

L. 10. de Probationibus. Et ſic quoque reſponderunt [Cti

Helmſtadienſes menſe Novembri anni clo lo cc xVI: Es
meynet zwar Klaͤgerin, die ſtreitigen Morgen muͤßten ihr cum
fructibus perceptis und percipiendis, auch ohne Entgeld ab⸗
getreten werden, indem der Vormund eydlich zu erhaͤrten bereit
waͤre, daß er weder den Vergleich noch Kauf im Amte geſchloſ⸗
ſen, zu welchem Ende Klaͤgerin ihr annoch eine Gegenbeſcheini⸗
gung zu verſtatten bittet. Alldieweil aber der Glaube, welchen
gerichtliche Regiſtraturen haben, durch die widrige Ausſage eines
Zeugen nicht umgeſtoſſen werden kan, folglich die offerirte Gegen⸗
beſcheinigung doch nur vergeblich ſeyn wuͤrde; So haben win—
Beklagte von angeſtellter Klage gaͤnzlich abſolvirt.

Duo teſtes fidem regiſtraturæ guant, non ſuperant.

n ergo nulli plane teſtes contra regiſtraturam admit-
1 A tuntur? Ita videri poterat per modo memoratam
L. 10. de Probationibus. At vero hoc iniquum foret,

nec convenit menti ſenatus in d. L. Is enim monu-

menta publica ſingulis non pluribus teſtibus potiora eſ-
ſe voluit. Sic igitur tenendum eſt. Regiſtratura hujus-
modi duobus teſtibus æquipollet, ut ſcilicet, quum ex

duobus litigatoribus alter regiſtraturam, alter duos teſtes

pro ſe habet, perinde ſit, ac ſi neuter quid probaſlſet.
Quodſi vero tres teſtes contra regiſtraturam ſtent, fidem

ejus non infringunt ſolum, ſed & uperant, ac victoriam

Eei,

ei,
h
10,4

Uren

4

ſepe
ſenlo
adan
lüben
10 L.
44 u
moce
ſes

behe
her

ſhh⸗

enn

In

Und d
10 hor

70

—
8 regil.
deglereti,
Nta ek, u
miſoten,
S unns l⸗
ncit. Vid⸗
erunt On
WI: G
n ihr cun
Eitged
Hirten beet
ſmte geche
genbeſfi⸗
be, bte
Musſegete
brirt Cg
heben

cjeraß-
lram An⸗
mernorani
vum ſore,
enitn Mo.
Potin4
Atura H
, (uun el
duos els
. rolie
tent, len
c ictotn⸗
41

SP. LXXL DE ACIVARIũS9K. 65
ei, pro quo teſtimonium perhibent „ conciliant. Colligitur
hoc ex L. I5. C. de Pide inſtrumentorum & clarius adhuc exc.

LO. X. de Fide inſirumentorum. Conſentit quoque Martinus

Uranius in Lecturis ad cap. Cum a nobis de Teſtibus n. 24. ſ4.

. XVI.
Quum inſtrumentum ab actuario confectum a protocollo & re-
giſtratura diſerepat, buie major fides hubetur.
ctuarii ſæpe ex regiſtraturis ſuis inſtrumenta conficiunt,
A atque hæc inſertis ſolemnibus formulis amplificant,
ſæpe etiam in uno alterove capite, dum verba inflectunt,
fenſum ipfum immutant, ut inſtrumentum regiſtraturæ non
ad amuſſim conveniat. Majorem tunc fidem regiſtraturæ
haberi oportet & ſecundum rectam rationem, & argumen-
to L. 92. de Regulis juris. Adde Carpzovium E. I. C. 17. def.
44. ubi, quæ de notaris publicis habet, ad actuarios com-
mode applicantur. Et ſic reſponderunt [Cti Helmſtadien-
ſes menſe Junio anni clo Io ccxvi: Es ſtimmet die im Proto-
coll beſindliche Regiſtratur mit dem ausgefertigtem und Vol. 1.
beygelegtem Extract in allen Eſſential-Stuͤcken uͤberen. Daß
aber der Actuarius in dem letzteren einige Worte anders geſetzet,

ſolches thut der Diſpoſition ſelbſt keinen Schaden, da zumahl,

wenn auch einige Haupt⸗Differenz zwiſchen dem Protocoll und

dem Extract waͤre, die Diſpoſirion dennoch bey Kraͤften bleibet,
und das Protocoll als das wahrhafte Original dem Transſum-

to vorgezogen werden muͤßte.

COAO L AXIXZ.

1. Negat Wendendorffer ad Filigium cap. 2. u. in actibus
contentioſæ jurisdickionis aliquem ſimul actuarium &
judicem eſſe poſſe. Sed verius eſt contrarium per ea,
Tom. II. I Z quæ

„

66 MEDTTAT. AD PANDECT.

quæ diximus in Specimine XXVII. de Commiſariis Me-
dit. 7. Adhibendus tamen tunc neceſſario eſt ſcabinus,
ut monuimus in Spec. LXIX. de Adſeſſoribus & ſcabinis
medit. 6.
2. Quæritur, an actuarius neceſſario notarius publicus eſſe
debeat. Credunt hoc aliqui ob cap. II. X. de Probati-
onibus ibi: publicam perſonam. Sed verius eſt, publi-
cam etiam perſonam dici, quæ publicum munus gerit,
arg. L. I. §. 16. de Magiſtrat. con.

