ſari petere. Neque enim ea libertas deneganda eſt litiga-
tori, quum ad defenſionem ejus & integritatem judicii per-
tineat & cuique alias pateat. Rulandus de Commiſſariis R. I.
Iib. 4. c. I4. n. 3. ſeqq. Mevius P. 5. dec. 128. V ide inprimis
Teſſauri Deciſionem 265. ubi ait;, adjunétionem commiſſarii
etiam in cauſis criminalibus peti poſſe, concedendamque
eam ad ſolas partis preces eſſe, etſi nulla ſuſpicionis adver-.
ſus priorem commiſſarium cauſa allegari queat.

XIV.

FPene non facit princeps, qui ſine legitima ſuſpicione cauſæ éo-

gnitionem judici patrimonialem jurisdictionem habenti adi-
mit, alterique committit. 4

Nducd theſin hanc melius illuſtrare, quam reſponſo,

. quod Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni clo lo cc xx.
exararunt. Iſt unter der Gerichtsbarkeit Herrn Buͤrgermei⸗
ſtere und Raths zu Stadhagen eine Schlaͤgerey vorgegangen,
und der dabey hauptſaͤchlich intereſſirt geweſene Heinrich Rinne
einige Wochen nachher verſtorben, auch von wohlgedachtem

Rath die General-Inquiſition dieſerhalben vorgenommen, mit
“ ⸗ Arre-

—

Arre

liefet
Stel
bon ſe
tion
urise
Ai

(Elley

guiſt
the be
ſonder
ten Pe
lt, o
inhi
funwe
batkett
10 Ge
einem
deiig
bie gl
1720,,
nilſior
Rechte
ngehe
Uud de

omen

lunisd
weggen

SP. LXVII DE JVDICE SVSPECTCO. 1ISE

heln Arretirung zweyer verdaͤchtigen Perſonen verfahren ‚ die Aus⸗
e dubin lieferung des verblichenen Coͤrpers zur Beſichtigung und die .

Ninimi. Stellung der mit bey der Schlaͤgerey geweſenen und unter dem
7 Hochgraͤfl. Amte ſeßhaften Perſonen bey dieſem Amte geſuchet,
von ſelbigem hingegen refuliret, und eine abſonderliche Inquiſi-
tion angeſtellet, auch zu deren Behuf der unter der Stadt⸗

enen Jurisdiction wohnende Lambrecht gefangen genommen, und die
Auslieferung der obgemeldeten beyden Gefangenen an den Rath
iter d. begehret worden, wobey denn die Hochgraͤfl. Buͤckeburgiſche Can⸗
is ho. ezelley in das Mittel getreten, dem Amte die Fortſetzung der In-
eſiliti quiſition vi ſpecialis commiſſionis aufgetragen, und dem Ra⸗
conml. the bey Strafe auferleget, ſolche Inquiſition nicht zu hindern,
Atlir. ſondern vielmehr durch Stellung und Auslieferung der verlang⸗
diei er⸗ ten Perſonen zu befoͤrdern. Wird dannenhero zu wiſſen verlan⸗
irh get, ob die fernere Inquiſition dem Rath mit Beyfall der Rech⸗
einian te inhibiret, und dem Amte committiret werden koͤnne. Ob
mmili nun wohl von dem Landes⸗Herrn, tanquam a fonte alle Gerichts⸗
ndamqge barkeit herflieſſet, folglich demſelben die Macht, von einem Un⸗
aer.⸗ ter⸗Gerichte die daſelbſt Rechtshaͤngige Sachen zu avociren und
einem andern aufzutragen, zuzuſtehen ſcheinet, arg. L. 58. de Ju-
diciis, ſonderlich wenn darzu beſondere, und gar triftige Urſachen
wie allhier in dem Hochgraͤfl. Canzelley⸗Reſcript/ vom 23. April
AlſKk 1720. gemeldet wird, vorhanden, auch die Clauſul, daß ſolche Com-
imi d- miſſion citra omnem conſequentiam und des Unterrichters
Rechten und etwa habenden Privilegien unnachtheilig ſeyn ſolle,
enn angehenget wird. Weil aber bekannter maſſen die Raͤthe in den
PbeG Staͤdten heut zu Tage jurisdictionem Patrimonialem beſitzen,
Girhane urnd denn mit der jurisdictione Patrimoniali es eine ganz andere
N cne Beſchaffenheit, als mit der jurisdictione adminiſtratoria, die den
ltge Reoͤmern nur bekannt geweſen, hat, indem obgedachte Patrimonial-
ih en Jurisdiction von dem Landes⸗Herrn ohne Urſach nicht, wie dieſe,
a weggenommen, oder durch Avocation eines Proceſſes turbirt werden
l D

Mre⸗ . SIJMU ka

16 MEDFTAT. AD PANDECT.

kan, arg. Ord. Cam. P. I. tit. I. pr. Stryk in Uſu moderno
tit. de Jurisdictione §. 26. Berger in Ceconomia juris p. 1147.

§. 12. der Unterrichter auch, im Fall der Landes⸗Herr etwas

zum Nachtheil ſeiner Gerichtsbarkeit vornehmen will, ſich mit

dem Anfuͤhren, daß es aus erheblichen Urſachen geſchehe, ab⸗

weiſen zu laſſen, nicht ſchuldig iſt, ſondern um Entdeckung ſol⸗
cher Urſachen gebuͤhrend anhalten kan, indem, wenn derglei⸗
chen General-Allegation hinlaͤnglich waͤre, die Avocation und
Turbation leichtlich ohne alles des Unterrichters Verſchulden,

blos unter dieſem Vorgeben geſchehen koͤnnte, uͤbrigens dem Rath

die in gegenwaͤrtiger Sache dem Amte aufgetragene Commiſ-
ſion deſto mehr bedenklich iſt, da ſie eben mit dem Amte dieſes
Proceſſes halber in Streit gerathen, und das Amt durch die
erhaltene Commiſſion gleichſam victoriſiret ; So kan Herr
Buͤrgermeiſter und Rath nicht veruͤbelt werden, wenn ſie um
Eroͤfnung der in dem obgemeldeten Reſcript angefuͤhrten Urſa⸗
chen gebuͤhrend anſuchen, und in Ermangelung derſelben die dem
Amte aufgetragene Commiſſion unterthaͤnig depreciren. Wird
weiter Unterricht begehret, ob dieſe Inquiſition von dem Rath
nicht legal, oder gar partheyiſch rractiret und dadurch oder ſon⸗
ſten triftige Urſach, die Commiſſion dem Amte aufzutragen,
gegeben worden. Nun finden wir nach genauer Durchſuchung
der Acten nicht, worinnen es wohl gedachter Rath bey der an⸗
geſtellten Inquiſition verſehen. Dieſemnach hat der Rath un⸗
ſerm Beduͤnken nach durch illegales und partheyiſches Verfah⸗
ren zu Avocation gegenwaͤrtiger Sache keine Urſach gegeben.

C O KO L ANI AA.

I. Recte Mevius P. I. Dec. 194. collegium ait in lite præſi-
dis ſui ut ſuſpectum recuſari non poſle.
2. Judex, cujus convictor eſt adverſarius, ſuſpectum ſe reddit
c. 4. X. Ut lite non conteſtata ibi: commenſalis. Unde & in

aca-

N

n

u ſei
ſbbje⸗
Cu
ſeti

frman

—

Sp. LXVIII. DE JVDICE IN PROPRIA CAVSA. 17 =

mnolennt academiis receptum eſt, ur Profeſſores tantisper, dum
15. II. cauſæ convictorum cognoſcuntur, diſcedant. Adde
elt ehts Sirruvium in õ de Judiciis cap. 7. §. 17, ubi
e barbara commenſalitatis voce utitur.
ſh i 3. Jusjurandum perhorreſcentiæ locum habet, etſi nulla
hehe, ſuſpicionis cauſa allegetur. Diſſentit Mevius P. 2. dec.
bng ſc 154, cui reſpondet Feltmannus de Juram. perborreſc. 1I:
n deg ⸗ cap. 4. n. 29.
cation ind B .
Sd SPECIMEN LXVIII.
Comi. MEDITATIONVM AD PANDECTAS
Acte e⸗ AD LIB. V. TII. I.
dut DE
iuc IVDICE IN PROPRIA CAVSA
ven ſen PVBLICE DEFENSVM
lhtuen leſ⸗ 4
unnn &S seD A MVEL E FABRO,
ren⸗ VOHENSTRVSA-— PAEATINO.
WN. D. XXII. MANVAR- ANNI CIO 1O CC XVIII.
rch D
guſaunget ” . . ò
rchſchor Conſuetudo, qua nobiles juritdiétionem patrimonialem in pro-
Durchſthen . .
rtn priis cauſis exercent, univerſalis non ſt, Jed ab alle-
is . Lante probari debet.
der rct ex eſt juri naturæ convenientiſſima, ne quis in Ppropria
ſhe din cauſa judicet L. 10. de Jurisdictione L. un. C. Ne Juis in
69 ℳ ſua cauſa judicet. Sed contraria huic legi conſuetudo,
ut ſcilicet hi, quibus jurisdiétio patrimonialis competit, ſibi
ſubjectos in litibus, quas ipſi cum iis exercent, ad ſuum judi-
pienm. cium trahere queant, in Saxonia ſine dubio invaluit, & expreſ-
ſa etiam lege, quæ in Ordinat. proc. Saxon. tit. 2. §. 3. extat, con-
Aumlekilll 6irmats eſt. Eandem eonſuetudinem in Marchia receptam eſſe,

ie, Tom. II. 0 teſtatur

18 MIEDITAT. AD PANDECI.

teſtatur Brunnemannus ad L. 10. de Jurisdictione n. 7. In Du-
catu quoque Magdeburgico eadem facultas dominis juris-
dictionis conceditur per Ordinat. Proc. Magdeb. cab. I. §. 7.
Sed hanc ego conſuetudinem ſemper cum Zangero de Exce-

ptionibus P. 2. c. I. u. 408. maxime. periculoſam eſſe exi-

ſtimavi. Utut enim per hoc, quod in tali judicio ſcabini
& actuarius jurejurando obſtricti adhibeantur, & quod ſen-
tentia a collegio juridico concipienda ſit, ſuſpicio omnis
evitari poſſe videatur, attamen ſemper metus aliquis ſupereſt,
nec ſcabini & actuarius domino, a quo conſtituti ſunt, plus
juſto faveant, & ne in ordine judicii, citatione, examine teſti-
um, conceſſione dilationum ejus cauſam potiorem eſſe ſinant.
Quidquid ſit, credidi ſemper, conſuetudinem hanc, quippe
maxime exorbitantem, reſtri ingi „ quantum fieri poteſt,
nec ad alias terras, quam, ubi de receptione ejus liquido
conſtat, extendi debere. Animadverti etiam, DD. qui de
ea agunt, non tanquam de univerſali loqui, ſed plerumque
illis de terris tantum Saxonicis ſermonem eſſe. Aliud ta-
men Schiltero videtur, qui in Comment. de Landſaſſtis c. 7.

§. 31. Ettam, ait, in propria cauſa exereere poteſt landſaſ-

ſius jurisdictionem contra ſubditos ſuos, ſi actoris partes agit,
&W convenit reum coram oßciali ſuo, prætore & ſcabinis,
c actis transmiſſis ad ollegium juridicum ſententiam peti
bermittit: quæ generalis eſt KRomani imperii conſuetudo.
Idem repetit in Exerc. ad P. 6. §. 16. Miratus ſum ab initio

confidentiam, qua auctor ſatis alias circumſpectus de praxi

univerſeæ Germaniæ teſtatur. Sed animadverti tandem,
eum non de ſua ſcientia loqui, verum alterius tantum au-

Ktoritatem ſequi. Provocat enim ad Zieglerum in Calvo-

lum. At nec hic de ſua experientia quidquam dicit, ſed
iterum de aliena. Ita enim in §. Nobiles n. 19: 2a Tus,
ait, teſiatur, banc generalem in Romano imperio conſuetu-
. dinem

Jin
juri
regu
dißn
Po

Tarm

ue
Ger
hil
cen
der
Po
Lent
gue
jns
ge ſt
mant

Me,

—
. Inhe-
his urs.
de Eyee.
eſſe en.
10 ſorbini
quod ſen.
cio otnnis
8luperel
funt, piu
mine teſ,.
eſe finant.
, guippe
ri potelt,
us liquido
. qui ce
Merumque
Aliud E-
ſaßt ſſis 1
N len
gortes 0 n
1 drn
te n N
Im s
15 Ce Ni
ti tanden,
Tantum ir.
in Mt.
1.
inin

ſelt

SP. LXVIII. DE JVDICE IN PROPRIA CAVSA. 19

dinem extare. Ego Zaſium evolvi. Sic vero ille in L. Qui
jurisdictioni D. de Jurisdictione n. 13. Limitatur, inquit,
regula bodie de notiſſima conſuetudine ducum & aliorum Prin-
ipum & comitum. Nam ibfi per ſuos conſiliarios judicant in
propria cauſa. Palatinum nemo poteſt vocare in jus, niſi co-
ram ſuis conſiliariis, & ita de aliis principibus. Vides ita-
que, totam illam aſſertionem Sebilteri de praxi univerſæ
Germaniæ ultimo in Zaſii teſtimonio inniti, qui tamen ni-
hil de nobilibus aliisque hereditariam jurisdictionem exer-
centibus, ſed de principibus ſummisque eorum judiciis ha-
bet. Magis huc videtur pertinere Deciſio Mevii 196. in
Parte 8. Sed nec illa tamen generalis eſt, ut adeo rectius
ſentiant, qui hodie etiam legem priſcam, ut nemo judex ſit
in propria cauſa, ſervandam eſſe, atque in nobilibus quo-

que hereditaria jurisdictione inſtructis locum invenire, nec

jus ſingulare in quibusdam provinciis uſu receptum vel le-
ge ſtabilitum ad totam Germaniam extendendum eſle affir-
mant.

II.

Wobiles eas cauſas, in quibus ipſi rei ſunt, ad judicium ſuum
trabere nunquam boſſunt.

III.
Cognitio de mutuis inter dominum jurisdictionis o ei ſubjectos

injuriis ae delictis non ad dominum illum, ſed ad ſiße-
riorem ejus pertinet.

uia tamen multis in locis conſuetudo talis, ut nobiles
G proprias cauſas in judiciis ſuis Pertractent, ſtabilita
eſt, toleratur quidem, utut, fatente Zieglero in Dicaſtice
Conck 12. §. 31. ſuſpicione non careat, attamen, quantum

ſieri poteſt, reſtringi debet. Igirur locum in iis tantum
C 2 cauſis

20 MEDITAT. AD PANDECT.

cauſis invenit, in quibus nobilis actoris partes ſubit. Tunc
autem, quum reus eſt, cauſam ad judicium ſuum tralhere
nequit. Qua in re DD. Saxonici ceterique omnes conſen-
riunt. Vide Bergeri Supplementa ad Electa Diſceptationum

forenſium P. 2. p. 44. Quum enim ipſe judicio ſuo non fit

ſubjectus, nequit etiam coram illo conveniri. Atque ex

eo porro conſequitur, cognitionem de injurüs, & delictis,

quæ nobiles & ruſtici eorum invicem contra ſe admiſerunt,

non pertinere ad tribunal equitis, ſed potius ad ſuperiorem

ejus magiſtratum, quoniam abſurdum foret, ipſum contra
ſe inquirere, ſibique pœnam infligere. Atque ſic reſpon-

derunt Crti Vitembergenſes menſe Octobri anni clo 19 ccx.

Die Urſach, warum der von Brieſen, den gefangenen Werner
auszuantworten, und die wider ihn ergangene Acta einzuſchicken,
ſich verweigert, beſtehet darinnen, daß er, der von Brieſen, ſelbſt
mit den Ober⸗ und Unter⸗Gerichten uͤber das Dorf Zibelle, worin⸗

nen der geruͤgte Exceſs vorgegangen, belehnet, folglich und da, be⸗

kannten Rechten nach, ein Gerichts⸗Herr ſeiner Unterthanen Sa⸗
chen, welche ihn ſebſt mit betreffen, vor ſeinen Gerichten gar wohl
tractiren mag, wider den gefangenen Werner zu inquiriren und
zu verfahren, berechtiget ſey. Alldieweil aber die Verordnung der
Saͤchſiſchen Rechte, vermoͤge deren ein Gerichts⸗Herr ſeine mit den
Unterthanen habende Proceſſe vor ſeinen eigenen Gerichten tractiren

mag, wider das us commune, folglich, und da ſie ohne des zu
vielem Verdacht Gelegenheit giebt, ſo viel moͤglich, zu reſtringiren,

und keinesweges von Criminal⸗Faͤllen und Unterſuchungen der
von dem Gerichts⸗Herrn und Unterthanen gegen einander veruͤb⸗
ten Exceſſen zu verſtehen iſt, als worinnen ein Gerichts⸗Herr
nicht wider ſich ſelbſt verfahren mag, ſondern von ſeiner ordent⸗
lichen Obrigkeit examiniret und geſtrafet werden muß; So
haben wir, daß der von Brieſen, ſeines Vorwendens ungeach⸗
r. . tet /

Lyve
Gunc
Preß
Cpi⸗
V
len
405
fun
Klti
ſuor
recel
ſtitia
Aiqu
bilis
Nem
nitte
rAt.
dere,

—

Tunc
ralhere
ronlenr
ttiontun
non
gle er
gelictis
lerunt
riorem
COAtI
lelhon.
0 .
. Wene
rſchieg
ſen
, woni
9d do,
nen Sa⸗
ſ d
iriren un
dnung N
ne mi d
ntraditt
dhne des

ſtringinn

unti
dder tenin
er Utdent⸗
uuß:
lgech

Sb. LXVIII. DE IVDICE IN PROPRIA CAVSA. 21

tet den gefangenen Chriſtoph Wernern nebſt denen wider ihn ge⸗
haltenen Acten dem Graͤfl. Calenbergiſchen Hof⸗Gerichte auszu⸗
antworten ſchuldig, auch bey fernerer Verweigerung durch ge⸗
woͤhnliche Straf⸗Præcepta hierzu anzuhalten ſey, erkannt.

IV.

In controverſiis nobilium cum ruſticis, guæ in ipſorum nobilium
judiciis tractantur, acta pro concipienda ſententia ad colle-
gium juridicum neceſſario ſunt mittenda.

V. .
Poteſt quis pronunciare in propria cauſa, eum adverſa pars
in boc conſentit.
P eo conſentiunt Gti plerique, qui nobilibus jus contro-
verſias ſuas cum ruſticis ſibi ſubjectis in judicio ſuo tra-
Gtandi permittunt, quod ſententia quidem nomine nobilis
præfixo feratur, ſed nec ab ipſo, nec ab officiali ejus con-
cipiatur, ſed a Collegio quodam juridico expetenda ſit.
Vide Carpzovium lib. 2. Reſponſo 14. n. 12. Ziegleri Dicaſti-
cen Concl. 12. §. 31. Zangerum de Exceptionibus P. 2. C. I. .
408. & reſponſum ICtorum Vitembergenſium apud Berge-
rum in Electis Diſc. For. P. 2. p. 42. J. qui tamen ipſe ju-
ſtitiariis nobilium jus decernendi in cauſis dominorum

ſuorum adimere non vult. Sed quidquid ſit, ſententia

receptior & ex confeſſione quoque Bergeri tutior eſt, ju-
ſtitiarios a dijudicandis his cauſis abſtinere debere. Id vero
aliquando quæſitum fuit, valeretne ſententia, quam no-
bilis in propria cauſa, conſentientibus ruſticis, conceperat.
Nempe paratus ille fuerat, acta ad collegium juridicum
mittere, atque adverſarios ſuos ad inrotulationem citave-

rat. Tum vero hi de magnitudine ſumtuum queri, & pe-

tere, ut ipſe potius ſententia ſua cauſam dirimeret. Ac-
C 3 ceptat

adz MkEDTTAT. AD PANDECT.

ceptat ille delatum ſibi judicium, arque adverſarios ſuos

condemnare non dubitat, exemplum Plinii, qui itidem ſe,

in propria cauſa judicem aliquando captum litem ſecun-
dum ſe dediſſe, lib. 5. epiſt. I. narrat, imitatus. Peraécto
judicio & facta executione, ruſtici de nullitate conquerun-
tur, & repetunt ablata. Urgebat maxime illorum advoca-
tus L. pen. de KReceptis, qui arbitrium, ubi de re ſua arbiter
factus ſententiam dicere prohibetur. Verum nobilis hic
non tanquam arbiter, ſed tanquam judex intercedebat.
Præterea recte monet Bachovius Comment. in lib. 4. D. . 2.
§. 3. compromiſſum in unum ex litigatoribus non ipſo jure
nullum eſſe, ſed ſaltem ſententiam arbitri, ſiquidem iniqua

fuerit, impugnari apud judicem poſſe L. 30. pr. de Operis

libertorum. Quapropter ſic reſponderunt ICti Vitember-
genſes menſe Junio anni clo 1ob ccxI. Es hat G. F. von
Kroſigk darinnen, daß er dieſe ihn ſelbſt mit betreffende Sache
vor ſeine Gerichte gezogen, und allda, weil die Bauren darum
angehalten, verabſcheiden laſſen, nichts verſehen,

VI.

Judex injurias in judicio contra ſe prolatas ipſe vindicare &
eripta injurioſa comburere per carniſicem poteſt.

VII.

Advocatus, etſi alibi domicilium babeat, tamen ab eo judice, eo-
ram quo litigavit, ob injurias eidem illatas puniri poteſt.

Cen & expediri juris eſt, poſſe judicem injurias ſibi ra-
tione officii illatas ipſum vindicare debitisque pœnis
afficere. Id quod jam jure Romano licuiſſe, ex L. un. pr.
Si guis jus dicenti non obtemberaverit colligimus, ubi omni-

bus

4

jur
ior
ſert
dom
quo⸗
Aien
jam
ad
Orn
gur
lub
oper

08 ſu

dem .
n ſecan.
Perado

querun.
adyoct
4 arbitet
pilis hie

cedebat.

. D. e.2.
ilo ine
m inige
le Operi
lember⸗
ten

de Ehe
zeng den

dicutt 5
teß.

diee

Pon⸗

ge Denis
I. l.
bi 0M⸗

SP. LXVIII. DE IVDICE IN PROPRIA CAVSA. 23
bus magiſtratibus ſecundum jus poteſtatis ſuæ conceditur,
jurisdictionem ſuam defendere pœnali judicio. Sed cla-
rior eſt longe juris canonici diſpoſitio in e. 1. de Pœnis in
Jexto. Neque vindicta hæc magiſtratibus ſaltem in eos, qui

domicilium ſub ipſis habent, permittitur, ſed in extraneos

quoque, qui in eorum judiciis vel litigant ipſi, vel cauſas
alienas tuentur. Neque moramur diſſentientes, qui ex
L. I. Ubi de criminibus ſatis refelluntur, & quibus operoſe
jam reſpondit Mevius P. 9. Dec. 108. Licebit ergo judici,
advocatum extraneum, quamvis dignitate doctoris vel alia
ornatum, ob injurias in judicio ſuo prolatas punire. Sed
quum hoc caſu difſicilis executio ſit, atque is judex, cui
ſubjectus eſt delinquens, requiſitus ſæpe nolit aut differat
operam ſuam commodare magiſtratui læſo, diſpiciendum
eſt de remedio, quo ibpfe ſibi proſpicere poſſit læſus.

Omnium promtiſſimum erit, foro interdicere delinquen-

tem, quod & (upra jam in Specimine LI. de bis, qJui ab advo-
cutione arcentur medit. 2. ſuggeſſimus. At hæc pœna lon-
ge ſepe infra delictum eſt, nec ſatisfacit læſo. Igitur
acrior circumſpici debet. Occurrit combuſti ſcripti inju-
rioſi per carnificem. Atrox quidem hæc vindiéta eſt, ſed
atrocitati delicti reſpondet, quum injuria magiſtratui illata
per ſe atrox ſit L. 7. §. 8. de Injur. Quapropter ſic reſpon-
derunt Cti Helmſtadienſes menſe Febr. anni clo 10 CcC XIV:
Als uͤber die Frage, ob der Rath zu Civitavecchia, den bey⸗
gelegten Extract einer von einem daſigen Advocato gefertig⸗
ten und zu Verkleinerung beſagten Raths gereichenden Schrift
durch den Buͤttel an dem Pranger oͤffentlich verbrennen zu laſ⸗
ſen, wohl befugt ſey, unſere in den Rechten begruͤndete Mey⸗
nung ꝛc. Ob nun wohl daher nicht geringer Zweiſel entſtehet,
daß beygelegte Schrift, weil deren Concipient ſeinen Namen

nicht verhehlet, eigentlich vor keinen Pasquill oder Hibe lo
amo-

24 MEDTTAT. AD PANDECT.

famoſo, ſondern nur pro injuria ſcripta zu achten, folglich es da
Anſehen gewinnet, als ob die darinnen enthaltene Injurien mit den
ordentlichen in Rechten vorgeſchriebenen remediis zu vindiciren,
keinesweges aber auf ſo ungewoͤhnliche Art, als das oͤffentliche Ver⸗
brennen, zu beſtrafen waͤren; Alldieweil aber ein Advocat ſich der⸗
jenigen Obrigkeit, vor welcher er practieiret, zugleich unterwirft, und
ſolche vor die ſeinige erkennet, dergleichen Injurien auch, ſo wider
die Obrigkeit ausgeſtoſſen werden, eine viel haͤrtere Ahndung und
Beſtrafung verdienen, ſonderlich, wenn ſolche, wie in gegenwaͤrti⸗
gem Fall, zu Aufwiegelung der uͤbrigen Unterthanen und Buͤrger⸗
ſchaft gereichen, hiernaͤchſt, dem Angeben nach, der Rath, wenn er
nicht des Advocaten ausgeſtoſſene Schmaͤhungen auf die vorge⸗
ſchlagene Art beſtrafet, anderergeſtalt ſchwerlich zu ſeiner Satisfa-
ion gelangen moͤchte, gleichwol aber hoͤchſt noͤthig und billig,
daß dieſes harte deli cum nicht ungeſtraft verbleibe, im uͤbrigen be⸗
kannten Rechtens, daß eine Obrigkeit die ihr ratione officii zuge⸗
fuͤgte Injurien ſelbſt beſtrafen koͤnne; So iſt der Rath zu Civita-
vecchia den beygelegten Extract durch den Buͤttel an dem Pranger
oͤffentlich verbrennen zu laſſen wol berechtiget.

VIII.

Eas tamen injurias magiſtratus inferior vindicare nequit, quu
conira eum in judicio ſuperiore proferuntur.

P'e „ advocatum quendam de judice inferiore apud ſu-
periorem queri, injuſtitiam eidem objicere varias-
que injurias ſcripto ſuo immiſcere. Numquid licebit
judici inferiori, iſtas injurias in ſuo judicio vindicare?
Non putamus. Etſi enim hæ quoque injuriæ intuitu
officii ipſi illatæ ſint, tamen ceſſat hoc caſu forum delièti,
quod ibi eſt, ubi ſcriptum tale non conficitur, ſed infi-
nmuatur, quemadmodum pluribus oſtendit Berlichius P. 2.

Der.

De.
Eent
runt
Sch
ſupe

der

ocO

Vie
wvas
bene
abet
keit
lule,
der

ſt

miſſu
IuIN
Vodie⸗
ucte

MNen

ſone
Cane
gers d
lber
gewart

Nbraeh

velcher
dos N
Erge
Ton

lich ts de

in miit den

indiciren,
tliche Br⸗
gt ſch de⸗
wirft,evnn
h,ſo wede
Ndung ud
genwart̃
dBerer⸗
h Wennt
die volhe
ger Eise
Gd be
ilngenbe
olicii
Civite-
Pranher

guit, N

⸗

APdS

ere Vritx
id leetit
vincieale
e innin

Uir.

diu E
Dr.

„

SP. LXVIII. DE IVDICE IN PROPRIA CAVSA. 25

Dec. I8I. Itaque [Cti Helmſtadienſes illi, quod in præce-

dente meditatione memoravimus, reſponſo hanc adjece-
rün limitationem: Es waͤre denn, daß der Advocat ſolche
Schrift nicht bey dem Rathe ſelbſt, ſondern bey dem judicio
ſuperiore uͤbergeben. Auf ſolchen Fall muͤßte die Vindication
der darinnen enthaltenen Injurien bey ſelbigem juchieio, als dem

loco delicti, geſuchet werden. 8imilem in modum Cti
Vitembergenſes reſponderunt: Ob gleich Daniel dasjenige,
was er wider den Herrn an Fürſtl. Durchl. berichtet, nicht
hbeybringen koͤnnte, und deshalben billig zu beſtrafen: Dennoch

aber und dieweil die Sache einmal bey der Landes⸗Fuͤrſtl. Obrig⸗
keit anhaͤngig gemachet, und von derſelben dem Herrn mit wei⸗
teren Verfahren in Ruhe zu ſtehen anbefohlen worden; So iſt
der Herr Danieln fuͤr ſich zu beſtrafen noch zur Zeit nicht befugt:
es iſt ihm aber, die Landes⸗Fuͤrſtl. Obrigkeit, daß ſie einen Com-
miſſarium ſeinen Gerichten zuordne, anzulangen, und ſodann die
Sache conjunctim unterſuchen zu laſſen, unbenommen. Et ite-
rum [Cti Helmſtadienſes menfe Julio an. clo Io CCXXII. à re-

gimine Stolbergenfi interrogati, qua pœna afficiendus eſſet

auctor, qui in cancellaria Hannoverana acerbiſſime falſo ta-
men de denegata ſibi in regimine juſtitia queſtus erat, re-
ſponderunt: Daß der Koͤnigl. Groß⸗Brittanniſchen Juſtiz⸗
Canzelley Nachricht von der Unwahrheit der im Namen des Klaͤ⸗
gers daſelbſt uͤberreichten Vorſtellung nebſt Einſendung des dar⸗
uͤber gehaltenen Protocolli zu ertheilen, und von dorten, wie
derſelbe nebſt ſeinem Sohn zu beſtrafen, weitere Verordnung zu
gewarten ſey. V. R. W. additis his rationibus: Es wird ſei⸗
ne Beſtrafung wegen der bey der Koͤnigl. Juſtiz⸗Canzelley, an⸗

gebrachten Unwahrheiten hochgedachter Juſtiz⸗Canzelley, vor

welcher das delictum eigentlich begangen iſt, damit es nicht
das Anſehen habe, ob wolle man die Leute durch dergleichen
Strafe von Suppliciren abhalten, nothwendig uͤberlaſſen.
Tom. II. D NX.

26* MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
In illis provinciis, in quibus eguitibus poteſtas in propriis cauſis
judicandi competit, eandem quo Sate Halent magiſtr alus
oppidani.
Turisdictio, quæ civitatibus competit, non aliena eſt, ſed
3J propria, ut recte oſtendit Zieglerus de Juribus majeſta-
tis lib. I. cap. 29. §. 16. & pater ejus ad Auream Praxin Calvo-
li §. Civitas Concluſ. I. Itaque interpretes hanc jurisdictio-
nem civitatum Perinde ut jurisdictionem nobilium, rea-
lem & patrimonialem vocant. Ex quo porro ſequitur, ea-
dem beneficia, quæ nobiles jurisdiétionem habentes ſibi
arrogant , ad magiſt tratus quoque oppidanos pertinere.
Quamobrem i in iis provinciis, in quibus nobiles jurisdictio-
nem in propriis cauſis exercent, magiſtratus oppidani ean-
dem poteſtatem habent, teſte Carpzovio lib. 2. 14. n. 8.
Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni
clo Io ccxx : Anfaͤnglich ſchuͤtzet Beklagter exceptionem fori
declinatoriam vor und meynet, Buͤrgermeiſtere und Rath koͤn⸗

ten in ihren eigenen Sachen, dafuͤr auch die Caͤmmerey⸗Proceſ⸗
ſe zu achten waͤren, nicht Richter ſeyn. Alldieweil aber in dem

zum Grunde der Klage geſetzten Guͤld⸗Brief ausdruͤcklich enthal⸗
ten iſt, daß der verſchriebene Zinß und Haupt⸗Stuhl anders nicht,
als vor dem Rath gemahnet werden ſolle, hiernaͤchſt in Teutſch⸗
land nicht ungewoͤhnlich iſt, daß die Raͤthe in den Staͤdten ihre
Buͤrger vor ſich ſelbſten verklagen, und den Proceß gegen ſie di-
rigiren; So haben wir auf dieſe duacoriſche Exception kein
Abſehen gerichtet.
CO R 0 L L A A.

1. Princeps imperii, qui cum conjuge ſuper matrimonio

7

litigat, deciſionem controverſiæ Conſiſtorio ſuo recte

committit.
2. N obilis in iis etiam locis, in quibus jurisdictio patrimo-
nia-

Fl

Pyin

udieis
Clſa eſl
Ant inv
alere,

riiscan
raru
4 ell, lel
is mnſefe.
xin Cor.
Urizcickio⸗
lum, rer
Uitur, er⸗
benes lbi
pertinete
nrisdicli⸗
dani ean⸗
.D 1,15

lojo aunt

Onemn d

en /N
er in den.
ic uthet
ſdets icht
Leilſh
idtenft
ginſe a.
epton

1

SP. LXIX. DE PRINC. IN PROPR. CAVSA IVDICANT. 27

nialis in propriis cauſis exercetur, conductorem tamen
ſuum in ſuo judicio convenire nequit. Mevius P. A. dec.
3. De injuriis ſibi illatis, quæ illiquidæ & altioris indagi-
nis ſunt, judex inferior cognoſcere nequit, c. I. de Pœ-
nis in ſexto. —
4. Præfecti militares jurisdictionem in cauſis propris nec
ipſi exercere, nec cognitionem iſtarum cauſarum per
commiſſarios expedire poſſunt. Vide Specimen EXklV.
de Foro militari med. A. &5.

SPECIMEN LXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
HUMU AD LIB. v. TIT. I.

PRINCIPEIN PROPRIA CAVSA
IVDICAN T E.„„

Princeps in propria cauſa judicare poteſt.

II.
Princeps etiam in delictis, adverſus ſe commiſſis, judex eſt.

.

A liquando principi cum civibus ſuis lis intercedit. Ergo
4 quæritur, an non illi tunc, quum cauſa ipfum tangit,
exceptio cauſæ propriæ &, quæ inde fluit, ſuſpecti
judicis queat opponi. Equidem judicem quem in propria
cauſa eſſe, cum ipſa recta ratione pugnat. Contraria enim
ſunt invicem, cauſam agere, ſeu partem eſſe & eandem de-
cidere, ſeu judicem eſſe. Hæc ergo in una perſona ſimul
D 2 con-⸗

28 MEDII'AT. AD PANDECT.
conſiſtere non poſſunt. Agnoſcunt hoc jurium noſtrorum
conditores, atque judicium in propria cauſa non ſolum ini-
quum vocant, L. 17. de Judiciis, L. un. C. Ne quis in ſua cau-

ſa, ſed ne permittunt quidem, ut quis conſenſu adverſarii

in propria cauſa arbiter fiat L. 51. de Keæceptis, qui arbitrium.

Etli etiam abſurdum non eſſet, quem duplicem eamque con-

trariam perſonam ſuſtinere; amor tamen erga ſe & res ſuas

cuilibet homini innatus ſuſpectiſſimum illum in controver-

ſiis propriis reddit. Quæ quum ita ſint, mirum eſt pro-
fecto, ICtos noſtros principem ab hac juris naturalis regu-
la eximere. Aperte Mevius P. S5. dec. 322. n. 7. Saltem, in-
quit, principum & rerumpublicarum ſuperiorem non recognoſ-
centium id proprium eſt, ut, quia alium judicem non habent,
in ſua cauſa judicenn. Quid ergo, num principes hac in
parte rectæ rationi & juri naturæ non ſunt obnoxii? Abſit,
ut hoc dicamus. Obnoxii ſunt utique. Itaque & regu-
lam illam agnoſcant, oportet. Reéte Coccejus de Judice in

bropria cauſa §. 20. De cauſis propriis, ait, nemo Ber natu-

ram judex eſſe poteſt, ſed tale judicium naturali juri & ſucæ
eſtentiæ eontrariatur. Cujus certiſſime conſequens eſt, nec

principem in propria cauſa judicem eſſe Pobe, neque conſue-
tudine tale judicium introduci peſſe. Arque videmus tamen,

introductum id eſſe. Non dicam jam de exteris regibus
& principibus. In ipſa Germania noſtra principes cogni-
tionem litium, quas cum civibus ſuis habent, non ſummis
imperii tribunalibus committunt, ſed ipfi ſumunt. Nam

quod CGotlofredus ad tit. C. Ne quis in ſua cauſa lit. A. di-

cit : In Germania printeps imperii ſubditum convenire debet

in camera imperiali, non coram ſuis confiliariis, & e con-
trario in eadem camera a ſuis ſubditis conveniri poteſt; uſu

hodie vix ſervatur. Certe Gailius lib. I. Obſ. I. . 19. Ppoſte-

illum

riore caſu, quando ſcilicet ſubdizi principem in jus vocant,

5

illum
dene
cem
in n.
tem,
in
ſuetr
urin
dele
vol.
n
nem
g
tione
Derin
eſle,
ſpon
nOn
en
Ge
lume
Dica
Cen
ceps
U ſi
cl. l
Drin 6
gul
le,
eit h

——

Oſtrorun
Olum il.

1ſuaent.

er d.d. .
AVerlarl

lIrhitriun.
nquecon.

res ſuS

ontrover.
elt pro-
Us regl.
lltem, i-
hreregni⸗
on MMen,
Pesen
i! AM
e & egl⸗

Yilen

er otl-
Nilu

heit bey Herzogen, uͤrſten⸗ und Grafen ihren Abfall leidet,

SP. LXIX. DE PRINC. IN PROPR. CAVSA IVDIC. 29

illum coram fuis conſiliariis conveniendum eſſe dicit „ &
denegatos propterea proceſſus civitati Roſtoch. contra du-
cem Megapolinum memorat. Et quamvis idem Cailius
in n. præcedente 18. affirmet, principem, ſi adverſus civita-

teinm, imtediate ſibi ſubjectam, judicio experiri velit, ca-

meram in prima inſtantia judicem habere, Eudolffus tamen
in Jure camerali ſect. I. §. 2. n. 15. fatetur, contrariam con-
ſuetudinem plerumque obtinere. Adde Zaſium in E. Qui
jurisdiétioni D. de Jurisdictione n. 13. Ritteribuſium in No-
pellas P. 9. cap. 6. n. 82. Merckelbachium apud Alockium
vol. I. Conſil. . n. 156. & 157. Martini in Proceſſu tit. I. §. I.

n. 7I. c C72. Principi in propria cauſa judicanti exceptio-

nem ſuſpecti judicis opponi poſſe negant. Quomodo er-
go hanc conſuetudinem adverſus jus naturæ & rectam ra-
tionem tuebimur? Plerique, quod reſpondeant, non re-
periunt, ſed cum CGailio lib. I. Obſ. I. n. 19. hoc ſatis durum
eſſe, id eſt, æquitati omni repugnare, fatentur. At ſic re-
ſpondere, quoque durum eſt. Ego, quia melius effugium
non patet, utar illo, quo & Coccejus de Judice in propria
cauſa §. 9. & 20. utitur. Scilicet Ulpianus in L. I. §. II.
Quando appellandum propriam cauſam definit, cujus emo-
lumentum vel damnum ad aliquem ſuo nomine pertinet.
Dicam itaque, cauſas & pecuniares & criminales ad prin-
cipem non ſuo ſed reipublicæ nomine pertinere, ac magis
publicas quam principis eſſe. Non peccabit igitur prin-

ceps, qui judicium ſibi in cauſis etiam propriis arrogat.

Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
cIS lo ccxvIII. Ob wohl die Rechte verbieten, in cauſa pro-
Pria einen Richter abzugeben; Alldieweil aber die Rechts⸗Re⸗
gul, daß niemand in ſeiner eigenen Sache Richter ſeyn koͤn⸗
ne, nach der kundbaren und uͤberall eingefuͤhrten Gewohn⸗

als

30 AEDITAT. AD PANDECT.

als welchen die exceptio ſuſpecti judicis nicht im Wege

ſtehet ꝛc.

III.
Princeps imperii ſubjectos contra ſe delinquentes carceri inelu-
dere, cauſam cognoſcere & Penan Katuere ipſe poteſt, tametſi
delinquentes hi ipſum abud Cælarem in alia diverſa cauſ[a
avcuſariunt.

„*

AA regula igirur, quod nemo in propria cauſa poſſit judi-

care, principes eximuntur, qui ſibi ſubjectos in cau-
ſis ad ſe pertinentibus, tam civilibus quam criminalibus, ad
tribunalia ſua trahere poſſunt. Quæ res quidem in impe-
rio noſtro dubium non habet, ut adeo legum doctorumve
auctoritate illam amplius firmare neceſſe haud ſit. De eo
vero aliquando dubitatum fuiſſe recordamur, poſſitne prin-
ceps imperii a ſubjectis apud Cæſarem accuſatus hos ipſos
accuſatores de criminibus, quæ cum cauſa ad Cæſarem
devoluta connexa non ſunt, ſuſpectos in vincula conjicere
& adverſus eos inquirere. Equidem magiſtratibus muni-
cipalibus aliisque inferioribus hæc facultas vix competet,
quippe qui, oppoſita exceptione ſuſpecti judicis, abſtine-
re a cognitione & eam ſuperiori relinquere debent. Odit
quippe judex ſine dubio eum, a quo accuſatur. At in
principibus aliter ſe res habet. Hi collegia & judicia ha-
bent, in quibus cauſæ hujusmodi cognoſcuntur. Qua-
propter ex communi ſententia exceptio ſuſpecti judicis ad-
verſus eos locum non invenit. Igitur quamdiu princeps
imperii modum non excedit, juſtitiam non denegat, de-
fenſionem audire non detrectat, cauſæ hujusmodi cogni-
tio eidem adimi & mandata de relaxando captivo, ſi mo-
do juſta eſt captivitas, contra illum impetrari nequeunt.
Sie

lunge⸗
den
hieler
und
Maje
oe,
fnden
endet.
gel tor
ſict an
Nexldate
Mh
ſen,
1,D
ſeen
ten e
ſender
Rehen
ſohen
hhue
V ettt

.

l ri

We

yi inehe⸗
tonnetſ
alſa

olit d.
08 in cil⸗
libus 1
1in ine.

OCtorunde

it. Deed
Cinepnin.
os ipos
Celiten
itek
bus won,⸗
ompeiel)
, abtin.
nt. Ot

At

udici hr

Udicis l

princeN

ot, E⸗
gat,

Gi cogn.

egeult

i

SP. LXIX. DE PRINC. IN PROPR. CA'VSA TVDICANT. 31

Sic Cti Vitembergenſes menſe Decembri anni clo lo ccx.
reſponderunt: Haben einige Unterthanen ihren Landes⸗Herrn,
einen vornehmen und unmittelbaren Reichs⸗Stand, bey Kaiſerl.
Majeſt. und Dero Reichs⸗Hofrath, als Bevollmaͤchtigte des
ganzen Landes, kraft eines von den uͤbrigen Unterthanen gewalt⸗
ſamer Weiſe erpreßten mandati, wegen unterſchiedener Puncte, in⸗
ſonderheit uͤberhaͤufter Collecten, Dienſten und anderer Beſchwe⸗
rungen verklaget. Worauf obbemeldeter Landes⸗Herr einen von
den Aufwieglern, welcher ſich mittlerweile im Lande eingefunden,
vieler vorhin ausgeuͤbten ſchweren Verbrechen halber, einziehen,
und mit Gefaͤngniß belegen laſſen. Nachdem nun von Kaiſerl.
Majeſt. ein mandatum de relaxando captivo ausgewuͤrket wor⸗
den, ſo wird gezweifelt, ob ſolches in gegenwaͤrtigem Fall ſtatt
