zum roraus zu ſehen iſt, daß, wenn der Amtmann Hachenberg

bey der Verwaltung bleibe, taͤglich groͤſſere Unrichtigkeit und

Uneinigkeit zwiſchen der Herrſchaft uͤber dieſen gemeinſchaftli⸗
chen Diener entſtehen, auch bey Ablegung der Rechnung ein
neuer Proceß erwachſen wuͤrde, welches bey der vorgeſchlagenen

Adjunction des D. Rudloffs noch mehr zu befuͤrchten iſt, und

denn, einer Obrigkeit oblieget, dergleichen zu beſorgende Weit⸗
laͤuftigkeiten und Ungelegenheiten zwiſchen Socis und gemein⸗

ſchaftlichen Beſitzern eines Gutes zu verhuͤten, mithin allhier,

da die gaͤnzliche Separation noch zur Zeit inpracticable und eine

gemeinſchaftliche Adminiſtration nothwendig zu ſeyn ſcheinet,

kein beſſeres Mittel uͤbrig geweſen, als daß die Verwaltung ei⸗
nem unpartheyiſchen von der Obrigkeit ſelbſt hiezu erwaͤhlten
Mann aufgetragen worden, welches auch von der Koͤnigl. Re⸗
gierung geſchehen, da denn der Frau von Kerßenbruch Beſchwe⸗
rung, ob wuͤrde ihrem Sohn vom Gegentheil ein Verwalter

aufgedrungen und die Juſtiz nebſt ihrem Intereſſe verſaͤumet,

von ſelbſt, wenn anders obbeſagter D. Rudloft ſich der ihm r
ge⸗

.

trag
oſe
ſtie
her

R

Ae.

lffen
bih ent
tſentet
ſch ve

einſch
Cnm,

o

Provoc

Alolyi

gae

eyer,

Uyitum

Mn,

Pnti 1

ftnnt,1
4 Odob
rer de
in

uct, i
n t,

uren

ſehmtngh.

nnnfer

kirer dy

te lte
a worden
dofecbere
Chel
Geintin
rungen

Oluee
ſclogen,

oberſtt
Hochekg
Hgkeit en.

4

ourg G

lpſtegt.

ſen ſ,e
gen We

Sp. CXINX DE COMMVNI DIVIDVNDO. ,5

getragenen Adminiſtration gebuͤhrend annimt, hinweg faͤllt, im⸗
maſſen auch die erkannte und nur zu Erhaltung beſſerer Einigkeit
zwiſchen den Haupt⸗Parteyen abzielende Entſetzung dem Amtmann
weder an ſeinen Ehren noch an Ausfuͤhrung ſeiner uͤbrigen gra⸗

vaminum ſchaͤdlich iſt; Sa haben wir es bey der dem D. Rud-

loffen ad interim aufgetragenen Verwaltung ſo lange gelaſſen,

bis entweder eine voͤllige Separation zwiſchen den Haupt⸗Inte⸗

keſſenten vorgehet, und alſo jede Parthey ihren Antheil abſonder⸗
lich verlaſſen kan, oder bis ſie ſich wenigſtens eines andern ge⸗
meinſchaftlichen Adminiſtratoris wegen mit einander vergleichen.
II.
Communionem dirimere uni eonforti ſine alla cauſa licet.
IIII.
Provocanti ad diviſionem allegatio falſæ cauſcæ non
nocet. DG
emo invitus in communione vel ſocietate detinetur . 5.
C. Connnuni div. Itaque uno etiam ad diviſionem
provocante, tametſi ceteri omnes difientiant, communio
diſſolvitur. Nec neceſſe eſt ei, qui recedere vult, cauſam
allegare. Sufficit voluntas ejus. Quid vero ſi cauſam al-
leget, ea vero- falſa deprehendatur ⁷ Num illum propterea
invitum in communione retinebimus? Non puramus.

Nam, quæ extrinſecus & nihil ad præſentem actum perti-

nentia adjiciuntur, pro ſupervacuis habentur, nec adum
vitiant, I. 65. de Verborum obligaz. Et ſic reſpondimus men-
ſe Octobri anni c1 ccxvVI: Das gravamen, ob habe Be⸗
plagter den Termin unter einem falſchen Vorwand, daß nem⸗
lich das Gut bey laͤngerer Gemeinſchaft ruiniret wuͤrde, ausge⸗
bracht, iſt unerheblich, indem es dieſes Vorwandes nicht einmal
bedurft, ſondern Beklagter ſchlechterdings ad diviſionem pro-

vociren koͤnnen, S
A aaAA æ IV

5566 MEDITAT. AD PANDECLT.

SSs
MWiſtimatio prædiorum communium ex rationibus adminiſtrato-
riis præteritorum annorum optime ſit. W
In actione communi dividundo reus ad edendas rationes etiam

illorum annorum, quibus prædium nondum commune fuit,
compellitur.

VI.

In eadem actione ad indagandum verum pretium adminiſtratores

prædiorum communium, ut de reditibus teſtimonium fe-
rant, coguntur.

[eer duos illuſtriſſimos fratres judicio communi dividundo

contendebatur. Objectum litis præfectura erat. Hanc
judex ſupremus natu majori adjudicarat, ſed ſimul eum, ut
natu minori pecunia ſatisfaceret, condemnarat, non adjecta
determinatione. Lis ergo de quantitate pecuniæ fratri natu
minori ſolvendæ erat. Hœc non aliter, quam per æſtimatio-
nem, ſeu, ut vulgo loquuntur, taxationem præfecturæ, con-
ſtitui poterat. At de modo æſtimandi non conveniebant par-
tes. Frater natu major reditus anni proxime lapſi ſpectandos
dicebat. At minor non unius, ſed plurium annorum proven-
tus conſiderandos eſſe ajebat. Eum in finem, ut frater major
libros rationum de annis præteritis ederet, & adminiſtratores
ad teſtimonium ferendum ſiſteret, petebat. Contradicebat
huic deſiderio frater major. Reus, inquiens, ſum: ad edenda

actori inſtrumenta non obligor: nec codices illi rationum,

quos frater petit, communes, ſed mei ſunt: poſſedi præfectu-
ram annis præœteritis jure retrovenditionis, non tanquam ſoci-

us: adminiſtratores vero fiſtere, & per eos patrimonii noſtri

ſecreta pandere, durum eſt. Sed nihil iniqui petere credidimus
fratrem minorem. Ipfſa recta ratio ſatis indicat, fundum non

ex reditibus unius anni, qui ſterilior vel uberior ſolito eſſe e⸗
1te
5

7

Kauumg

lelt,

tee. (

Gores.
2 Cli
vVoCQ
ſerbis
emnp

—---ð

AVit, er

ſltem
iſ. 4
Pendere
mnin
batur te
Nnodum
Ain me
Coenment

MHrit,

0 dleg-
. 8
W 4
immo,
Csganden
L Ei

nl g,.
Dredii cor
lemo por
le lecret

haud

les me

Niber

(mnher

iſtar.

es ktian

ftit ,

Giyretor
uun ſ.

Giviclhn

at. Hn
l eum I

1,. Re
on achſlt

rarri nn

Elbnd .
Nuree, (ll.
ledent .

rorer

ater t
iniſtram

uttacdhek
ad elnn
minmn
Cimmet

Oun
n

ni

tanlind
Sundon

. 4
unc,

.

—

b. CXIN. DE COMMVNI DIVIDVNDO. 557

teſt, æſtimari, ſed Proventus plurium annorum conferri opor-

tere. Quot anni conſiderandi fint, de eo non conveniunt au-
GKores. Plerique & inter hos Mascardus de Probationibus vol.
2. Concluſ. 651. n. 3. Colerus de Proceſſu executivo P. 3. l. 9. W.
150. Carpzovius P. I. C. 32. def. 63. n. 10. viginti poſcunt, in

verbis Wovellæ 7. ap. 3. §. I. ibi e reditus poßibiles in viginti an-

nis computari; innixi. At quia illa Novella de caſu ſingulari
agit, eam generale jus non facere, agnoſcunt alii, & decem

ſaltem vel duodecim annos requirunt apud Aoppen P. I.

deciſ. 44. n. 31. Verius eſt, rem totam ex judicis arbitrio
pPendere., Sed ut de proventibus conſtet, edendæ ſunt o-

mnuino rationes. Nec obſtabat, quod is, qui edere jube-

batur, reus & documenta ejus propria effent. Nam, quem-
admodum jam ſupra in Specimine 38. de Editione inſtrumen-

torum medit. I. oſtendimus, judex in decernenda editione

documentorum ad certas regulas adſtringendus non eſt, ſed
poterit, ſi æquitas & circumſtantiæ hoc ſuadeant, aliquan-
do a legibus vulgaribus recedere, & editionem illi, qui jure

ſtricto ad eam obligatus non videbatur, præcipere, quin-

immo, parte nulla petente, ex officio, ſiquidem id ad in-
dagandam veritatem neceſſarium ſit, decernere, arg. c. 10.

X. de Fide inſtrumentorum. Adde Gailium lib. I. Ohſ. 107. n. y.

Æquum quoque eſt & in foro uſitatum, teſte Berlichio P. I.
Concl. 83. n. 80. in æſtimationibus teſtes adhibere illos, qui

pPrædii conditionem maxime norunt. At hanc ſcire melius

nemo poteſt, quam adminiſtrator. Ea vero excuſatio, quod
ſic ſecreta patrimonii pandantur, teſtem a ferendo teſtimo-

nio haud excuſat. Sic ergo reſponderunt [Cti Helmſtadi-

enſes menſe Octobri anni cio 1o ccxvI. Iſt zwiſchen den bey⸗
den Bruͤdern, Antonio und Marcello, Grafen zu Caſtelbar-

co, uͤber das Amt Maderno Streit erwachſen, von dem hohen

Lehn⸗Herrn aber dahin, daß der aͤltere Herr Bruder beſagtes
A aaa 3 Amt

558 MEDITFAT. AD PANDECT.

—

Amt unzerſtuͤeket behalten, und dem juͤngern ein hinlaͤnglich

Æ.quivalent geben ſolle, entſchieden, auch zur denn enarion def
ſelben Cormnmiſſion angeordnet worden da denn der ̃⸗ gi
õ 12 Jahre, in welchen ſie 4 õõäü 5
die hrenbe⸗ die darch ihren Amts⸗Verwalter gefuͤhrte Rachnu.
Zen hetauegeben, und dadurch den Ertrag des Amts manikeſti

ren, der Amts⸗Verwalter ſelbſt auch ſolchen eydlich erhaͤrten

ſole. Entſvehet aſſo die Brage, d e achen Aande⸗
ticht? Nun iſt bekannten Rechtens, lion
n ober wuec⸗ fallend und ſteigend ſeynd,
ines Land⸗Gutes, deſſen Nutzungen fallend u⸗ Knd,
nreleteh nac dem Ertrag eines Jahres, ſondern nach

den Einkuͤnften unterſchiedener vorhergehenden Jahre gemachet

. 7. 2 . 4*
ere ſe Junn Anerenber nur or ober ta Jat erftnern,
an dere aber nur 10. Jahr erf
ie naͤchſte 20 Jahr, an dere aber! fe uarr
nhſ die gruͤndlichſte Nachricht von dem egenlichen a e⸗
dieſer Einkuͤnfte aus den gefuͤhrten Rechnungen gezogen we
0 Eink

. Saͤ Altern Herrn
den kan, dieſe Rechnungen aber in den Haͤnden des aͤltern H

ſeiner Frau Gemahlin ſeynd, ſo moͤchten ſi
rafens und ſeiner Frau Gemah B „matée-
ben Edition nicht entbrechen, in Erwegung, daß die mate

ria editionis hauptſaͤchlich auf die Billigkeit und Gutbefinden

des Richters ankommt, und demſelben, wenn ſchon kein Thei

darum anhaͤlt, gleichwol frey ſtehet, beſagte Edition, daferne er

ſie zur Erforſchung der Warheit noͤthig beſider⸗ gann Weſte
ſie 3 orttg f, ane ie denn auch der juͤngere Her
er ufzuerlegnen, wie , Gee elt
eines Deumertag nu zwon dem Amts⸗Verwalter die eodiiche We⸗
arelng ver Rechnungen fodert, gar nicht wirekentle⸗ ha le
Karium n e. Anſchlaͤge ſolche Leute,
e enſei des Gutes die beſte Wiſſenſchaft haben, eydlich

Enie 81 ſfenba⸗
abhoͤren zu laſſen ganz nicht ungewoͤhnlich, auch die Offenba

ung der eingehobenen Nutzungen eben kein Geh
zang den eingehohetd⸗ ert Bedenken tragen duͤrfſe.
ches zu eroͤfnen der Amts⸗Verwalter Bedenken tragen duͤrſee

£

li

oret

e⸗ ce
do ju
Auamun
Iite om

Agt ſe

tinm, ta
em habi
er relig
n pr⸗
AAuIR in

6, negot

erunt,e
art. 3. .
litigans,

in ſeri,
(ideheft

ecunic .

iir enbins

ſnel kaden

jaſtam

eläbat

ollo. 4At

Uüonem 8
manite
. Cummn,

—

Prlieces

immtin d

de eee

al Genee
idarfe
hrtsRecnen

Gfts neniet.

dl ehtt
hen gghrt
Ple lunin
ſeecdſen
ſtndente

g on
eeter t
Kn Hra

ſhen ki

ion, MM
dem
ſngge
ieudle

dos ere
6 Gti

–

Sp. CXIN. DE COMMVNI DIVIDVNDO 55
VII.
In æſtimatione rerum communium æſtimotores omnes a judice
dati præſentes eſe debent.
VIII.

Errores circa aſtimationem commißi optime per oblationem
corriguntur.

Inter cetera remedia, quibus in judicio communi dividun-

do judex uti ſolet, etiam æſtimatio, ſeu, ut eum vulgo
loquamur, taxatio eſt. Magna ibi circumſpecgtiene opus,
ut rite omnia & juſte fiant. Verum, ut ſunt homines, pec-
cant ſæpiuscule, atque ſic occaſionem dant alterutri litigan-
tium, taxationem impugnandi. Exemplum non ita pri-
dem habuimus. Objiciebantur æſtimationi varii errores;
inter reliqua, quod æſtimatores a judice dati omnes in to-
to actu præſentes non fuiſſent. Nec negari poterat, pec-
catum in eo fuiſſe. Nam, commiſſariis pluribus conſtitu-
tis, negotium nullum eſt, cujus expeditioni non omnes ad-
fuerunt, c. 13. X. de Reſeriptis. Carpzovius in Proceſſu tit. 2.
art. 3. n. 24. Quærebatur igitur iſti malo remedium. Alter
litigans, reſumi commiſſionem ac æſtimationem iterum re-

Qius fieri, petebat. Nec denegari hoc ei ſalva juſtitia poſ-

ſe videbatur. Sed apparebat facile „partes & temporis &
pecuniæ jacturam maximam facturas, ſi id fieret. Itaque
alter æquius longe: retineamus, inquiebat, æſtimationem
ſemel factam / tu ergo vel partem pretii ab æſtimatoribus
ſtatuti a me accipe & rem mihi relinque; vel tu mihi, quod
illi juſtum crediderunt, ſolve atque prædium tibi ſerva.
Recuſabat eam conditionem adverſarius & inſiſtebat peti-
to ſuo. At nos condemnavimus illum, ut acciperet con-

ditionem & alterutrum eligeret. Nam præter æquitatem,

quæ manifeſtiſſima hic aderat, movebamur quoque LZege r.

C Communi dividundo, in qua iſtud remedium Fopiendæ
1t1

560 MEDTTAT. AD PANDECr. –

liti aptiſſimum continetur. Verba reſponſi menſe Octo.

bri anni cio 1o ccXVII. exarati hæc erant. Ob wol
die Guͤltigkeit der zum Grunde voriger beyden Urtheile ge⸗

ſetzten commiſſariſchen Unterſuchung, Taxation und er⸗

ſtatteten Berichts daher nicht geringen Zweifel hat, daß der
von Klaͤgern ausgebetene Commiſſarius gleich anfaͤnglich,

nachgehends der Beklagten erbetener Commiſſarius, endlich

der dem Commiſſario adjungirte Notarius ganz weg geblie⸗
ben, und die Commiſſion blos von dem Norario des einen auf
der Beklagten Seite zu ſtehen ſcheinenden Commiſſarüi voll⸗

bracht worden, da doch die Rechte und Rechts⸗Lehrer die Ge⸗

genwart aller Commiſſarien, welche zu einer Sache verordnet
worden, erfodern, uͤber dis die von Klaͤgern bey der Taxa ge⸗
machte Erinnerungen, daß nemlich das Gut nicht nach dem

jetzigen, ſondern nach dem Werth, welchen es zur Zeit ſeiner

Frauen Tode gehabt, angeſchlagen werden ſollen, daß ſeine Beſ⸗

ſerungs⸗Koſten ausgelaſſen, das Ritter⸗Pferd, die Contribu.

tionen und onera zu geringe, die Gebaͤude, Vieh⸗Nutzung,

Korn⸗Bau zu hoch angeſetzet worden, ziemliche Wahrſcheinlich⸗
keit haben, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob waͤre nach

Klaͤgers Begehren auf Reaſſumtion und gebuͤhrende Expedl-
tion der Commiſſion zu interloquiren geweſen; Alldieweil
aber die Vereydung der 4. von beyden Theilen beliebten Zeu⸗
gen als das Haupt⸗Stuͤck und der Grund der erfolgten Taxa,

in Gegenwart aller Commiſſarien vorgegangen, hiernaͤchſt

die Reaſſumtion der Commiſſion nicht ohne groſſe, Koſten
und Zeit⸗Verſpilderung geſchehen kan, gleichwol Klaͤgern alle
Urſach ſich zu beſchweren durch das, von Beklagtem in Vor⸗
ſchlag gebrachte und bereits von dem Richter erſter Inſtanz be⸗
liebte, auch in Rechten gegruͤndete Mittel abgeſchnitten und
ihm frey geſtellet wird, entweder das Gut zu behalten, oder

von dem taxirten Werth, daferne ſolcher ihm zu uͤbermaͤßig
7 ſcheinet,

X

K. (

ſheine
Undin
rol
Lælon

lel

10

Me,/

2. 93

ker

Unnnren
n a5r

Un 1

— DDPL CSX DE INTERROGATIONIBVS IN JVRE. zer.
l ĩ0l. ſcheinet, dem Beklagten zu uͤberlaſſen Rbey welcher Bewandniß,
O ſ und im Fall er das letztere erwaͤhlet, die ſeinem Vorgeben nach all
letſele e zu hoch geſetzte Taxa ihm noch dazu vortheilhaftig iſt, folglich alle
t, Læſion hinweg faͤllt: So haben wir voriges Urthel beſtaͤtiget.
t,WHI COAOELANIAJ .
affingch I. Duo pagi,; communem ſacerdotem vel ludi moderato.
tin, ſh rem habentes, ad diviſionem officii & ſalarii Provocare
eg ke non poſſunt, arg. e. 8. X. de Prehendis. Adde Speci-
. 3 n men AXIV. de Kebus eccleſiæ & piorum locorum alienan-
de⸗ dnn DUU dis medit. 4. =
militi R 2. Sæpe prædium, quod in plures partes & regiones dis-
ehrer N O peſci poteſt, individuum tamen eſt. Nam ſi Partes
ge gedrt Prædii ſeparatæ tantam utilitatem non ferunt, quantam
Tuup5 ferunt conjunctæ, res cenſetur individua. Et hinc eſt,
der R quod Juſtinianus in §. 5. I. de Oifcio judicis ait, partes
t nach 4 fundi commuünis ſingulis adjudicari debere, ſiquidem
Net iſte fundus COMMODE regionibus diviſionem reci-
doß in Hiat. Adde Schilterum Exere- ad D. 4. §. 27. & ea, quæ
, C. ſupra diximus in Specim. CXVTI. dJe Rebus bereditariis uni
6,etn adjudicandis medit. 4. ä
t —3. Servitutes quidem in L. 17. de Servit. individuæ dicun-
il 4 ⸗ tur; civiliter tamen, æſtimatione facta, dividi poſſunt.
Se N . . .
hende e SPECIMEN CXX.
N up NMEDITATIONVM AD PANDECTAS
.
ee H AD LIB. XI. TIT. I.
Kfolgen 4

en, e

GOHE INTERROGATIONIBVS
IN JVRE.

H ſlaen V „
ſer Mu 9 I.
ihnin Interrogationes judicis vel ex offcio vel ad petitionem partis, 8-
ftlini olim abud Germanos in uſu Juernnt, & adbuc bodie Junt.
hcnte

7 bm. J.. Bbhbbb L Equi-

MEDITAT. AD PANDECT.

. quidem, ſi Calliſtrato vel potius Triboniano in L. I.
§. I. de Interrogationibus fidem habemus, interroga-
tionibus in jure & interrogatoriis actionibus hodie
non utimur. Verum quidquid ſit de jure Romano,
Germani certe interrogationes iſtas utiliſſimas & olim adhi-
buerunt & adhuc hodie adhibent. Exemplum vetus & me-
morabile admodum vide in reſponſis ſcabinorum Magdebur-
genſium Speculo Sax. adnexis P. 2. caup. 10. Dices forſan, iſtud
jus priſcum, recepto hodie Romano jure eſſe ſublatum.

Verum Romanarum legum aucstoritas vincitur auctoritate

juris canonici, quod in Olementina 2. de verborum ſignif.
judex, inquit, interrogabit partes ſive ad earum inſtan-
tiam, ſive ex officio, ubicunque hoc æquitas ſuadebit. Et
obveniunt profeécto caſus, in quibus veritas aliter, quam
per interrogationes hujusmodi, extricari nequit. Oportet

itaqque judicem tunc illas, quum juſtum id & utile putat,
etiam ex officio facere. Sæpe collegia juridica, quum in

actis ad ea miſſis dubium occurrit, quod per interrogatio-
nem tolli poſſe videtur, remittunt acta, &, interrogatio-
nem prius faciendam eſſe, interloquuntur. Mittebantur ali-
quando ad Ctos Vitembergenſes acta, in quibus creditor

contra debitorem condictionem ex mutuo inſtituerat. In

medio proceſſu reus, ſe jam cum creditore tranſegiſſe
huncque ſibi debitum coram remiſiſſe, & litem a ſolo pro-
curatore ſui commodi cauſa contra voluntatem actoris,
qui ob ſalarium nondum ſolutum mandatum revocare non
auderet, continuari, dicebat. Procurator vero, manda-
tum perdurare adhuc nec poſſe reum ſcripturam ſuper re-
miſſione debiti confectam proferre, reſpondebat, atque
adeo viæ cœptæ inſiſtebat, & ſecundum indolem inſtitutæ

actionis condemnationem & executionem petebat. Interlo-
cuti ſunt ICti Vitembergenſes, interrogandum prius eſſe

cre-

0

—
greciot
nenle
ſalibus
Melame
nyictu
let, late

ir Pen

uf

Kͤger
eſelter 5
Unkoßen
Wel K
l ſun
gen,
nn genc

Mn ſolem

Euk
Eum

offco in
Mon gin
UIr) in gui
n fuum,
1 A
c

ſim habe

Uentium
1 d eſle,
Itt. 5

4 Utihi

enen eſt

—

in en
tertog.
6 hode

NONn

m adhr.
Ne.
gdebr.

ſin Al

ſublnn

lkorae

n ſe

J

iNMr.
E. N

er, Gan

Oporee

ileun
Aunn nn.

ognin.
Ertoge⸗
ebantart

1S cellt

nert. 1
nſeaD
ſoloN

,OcreN
0, ⸗

nſbe

bil, e.
init
Uten⸗
hin 4
e⸗

2

SP. CXX. DE INTERROGATIONIBVS IN JVRE. 563

creditorem de remiſſione. Similiter Cti Helmſtadienſes

menſe Decembri anni co lo cc xx. quum juvenis ex ſpon-

ſalibus contra puellam matrimonium detrectantem ageret,
puellamque ſibi favere, ſed metu eorum, in quorum
convictu ſit, territam amorem ſuum non declarare, dice-
ret, interrogationem decreverunt: Wuͤrde Beklagte nochma⸗
len in Perſon und ohne Beyſtand vor dem Conſiſtorio erſcheinen,
und auf vorhergehendes ernſtliches Zureden beſtaͤndig dabey, daß

ſie Klaͤgern nicht heyrathen wolle, verbleiben, ſo wird ſie von an⸗

geſtellter Klage entbunden, und ſeynd die beyderſeits verurſachten
Unkoſten gegen einander aufzuheben; additis his rationibus:
Weil Klaͤger vorgiebt, Beklagte liebe ihn, und duͤrfe ſolches nur
aus Furcht vor denen, welche ſie bey ſich haben, nicht an den
Tag legen, ſo haben wir den in unſerem Urthel enthaltenen An⸗

hang gemachet.

II.

Non ſolum partes litigantes, ſed & extranei a judice ex offcio
interrogari poſſunt.

quidem in COlementina 2. de Verb. ſignif. permittitur tan-
tum judici, partes, ſiquidem æquitas hoc ſuadeat, ex
officio interrogare. Sed num in extraneo idem licebit?

Non diu eſt, quod ad Ctos Helmſtadienſes acta mitteren-

tur, in quibus actor probare juſſus teſtem nominarat fra-
trem ſuum, ſuper cujus admiſſione vehementer diſputaba-
tur. Apparebat nobis acta perlegentibus, eſſe alias perſo-
nas, quæ meliorem longe negotii, de quo litigabatur, no-
titiam haberent. Sed ad harum teſtimonium neuter liti-
gantium provocarat. Ex officio tamen illos interrogan-
dos eſſe, inrerlocuti ſumus. Quamvis enim eſembecius
ad tit. D. de teſtibus n. 3. & Meierus in Colleg. Argent. tit.
de Teſtibus §. 5. dicant, cauſam examinis teſtium ggora-
vagwrinsty eſſe petitionem litigatoris, teſtium examinationem
BbbbzZ 2a

564 MEDTTAT. AD PANDECT.

ad cauſam ſuam inſtruendam poſtulantis, &, niſi petitum
fuerit, non debere judicem officium ſuum in examinando
impertiri, tamen contrarium nobis juſtius viderur. Non

eit enim judex intra tam arctos cancellos includendus, ut

veritati per hoc fraus fiat. Impertitur ille officium ſuum
etiam non imploratus, quoties æquitas id poſcit. Supplet
omiſſa & negleéta, ſiquidem opus eſt, L. un. C. UV, quæ
deſunt advocatis partium. Hanc itaque ſententiam menſe
Octobri anni clo 1o Ccc XXI. concepimus: Daß der vorgeſchla⸗

gene Zeuge nicht zulaͤßig, ſondern Heinrich und Philipp die Otten

ex officio vorzuladen, und uͤber dieſe Haupt⸗Umſtaͤnde, ob Joann

George Tauſcher ihr Factor ſey, ob dieſer dem Beklagten auf ih⸗

ren Befehl, oder aber ohne ihr Wiſſen und Willen vergnuͤget,

was es mit dem auf den ſtreitigen Wechſel gelegten Arreſt vor eine
Beſchaffenheit habe, auch durch wen ſolcher eigentlich angeleget

worden, ob und an welchem Tage ihnen Klaͤger gedachten Wech⸗

ſel⸗Brief zur Zahlung præſentiret, als Zeugen eydlich zu befra⸗

gen, worauf ferner ergehet was recht iſt; hasque ſubjecimus
rationes: Es ſeynd beyde Theile darinnen einig, daß Klaͤgers

Bruder, Joann George Tauſcher, 692 Mrk. an Beklagten ab⸗
ſchreiben laſſen, und dagegen den der Klage beygelegten Wechſel
empfangen. Nur in dieſem Stuͤck widerſprechen ſie einander, daß

Klaͤger vorgiebt, es ſey der ganze Handel auf ſeine Ordre vorgegan⸗
gen, und die von Beklagtem geſchehene Ausantwortung des Wech⸗
ſel⸗Briefes eine Aſſignation an die Ausſtellere geweſen; Beklag⸗
ter hingegen behauptet, des Klaͤgers Bruder habe ohne alle Aſſi-
gnation gedachten Wechſel auf Ordre der Ausſteller an ihn bezah⸗

let. Nun findet ſich kein Indoſſement des Beklagten auf dem
Wechſel, und iſt alſo, da niemand leicht eine Aſſignation ohne
Indoſſement annehmen wird, die Vermuthung vor denſelben
weit ſtaͤrker, wannenhero dann Klaͤgern mit allem Recht der Be⸗

weis auferleget worden. Dieſen will nun derſelbe durch Vorſchla⸗

gung

(s
ct,
( die
imaek

50.
guun
durch

“”M

ſino⸗
lſabe

kiit, 1

liſhen,
,i
0
fchen

lnnenag

ſetur.

er
.1 cent.
ſeint lone

1 D
D

e Dr
limum

nnt,
len ſen

n

que

urz

8Sb. CXX. DE INTERROGATIONIBVS IN JVRE. 565

heinun gung ſeines Bruders zum Zeugen fuͤhren, und hat in dieſem Stuͤck
ninittn durch das letztere Interlocut einiger maſſen Beyfall erhalten. Be⸗
I. N klagter hingegen ſtellet vor, es ſey das Zeugniß eines Bruders in
en ſeines Bruders Sache den Rechten nach unzulaͤßig, wenn zumal 1
Imn fin derſelbe, wie im gegenwaͤrtigen Fall, bey der Sache intereſſiret iſt.
Khe Odb nun wohl Klaͤger vorſchuͤtzet, in dem Fall, da hinter die
Inſ Wahrheit nicht anders zu kommen ſey, gelte auch das Zeugniß
un mel⸗ eines Bruders; Alldieweil ſich aber allhier ein gar gutes Mittel
dogſt⸗ frindet, die Wahrheit anders heraus zu bringen, wenn man nem⸗
hon lich die bet hden Ausſtellere des Wechſels uͤber die in dem Urthel
„cen bemerkte Haupt⸗Umſtaͤnde eydlich vernimmt, als worzu die Obrig⸗
mnafh keit, um die wahrhaftige Beſchaffenheit der Sachen heraus zu
tnin bringen, und den Betrug, deſſen ein Theil das andere beſchuldi⸗
ſmui get, zu kuͤnfkig ger Beſtrafung zu entdecken, ex officio verbunden
ogun iſt; So ſeynd wir dergeſtalt, wie in unſerm Urthel enthalten, zu
Pen e ſprechen bewogen worden. I
ag MW Znrrrogazus in jure, ſi taceat, neque negare neque fateri cen-
e A . letur Jed denuo ſub comminatione Panaæ conſeſſi interro-
s Nign gandus eſt.
Kenn, Tterrogan nonnunquam vel a judice vel ab adverſatio ta-
ſen e cent. Quod ſilentium utrum pro confeſſione an pro in-
e, ficiatione accipiendum ſit, dubitatur. Erant, quum quæ-
e ,

ſtio hæc in collegio Vitembergenſi menſe Martio annm
N
dest 4 CIO ID CCXI. agitaretur, qui tacentem in pœnam contuma-
ſen N cie pPro confitente habendum putarent. Sed plerisque du-

, riſſimum videbatur, contumaciam gravius, quam leges fa-
n kd S Ciunt, ipſa ſcilicet cauſæ jactura, quæ plerumque conſeſſio
OerM nei ſequitur, punire. Etſi enim hæc poœna in c. 2. de Con-
rſe Feſſis 6in 6. ſtatui videatur, iſtud tamen capitulum de caſu
difti agit, quo ad poſitiones reſpondere, præſtito jam ab altero
tani, jurejurando dandorum, juſſus obſtinate tacet. At nobis
o M —B b b b 3 nune

*

566 MEDITAT. AD PANDECT.

nunc de poſitionibus & de poœrna jurare nolentis non eſt ſer
mo. Plures pro negante eum haberi volebant, moti l. II⸗
§. 4. & 7. de Interrogationibus, ubi nihil inter negantem &
tacentem intereſſe dicitur. Sed nec hoc æquum videbatur,
quum interrogans ſic probatione onerandus eſſet, quæ, ſi
interrogatus accurate reſpondiſſet, neceſſaria forſan non
fuiſſet. Itaque mediam ſententiam, quæ & cap. 44. de Reg.

Juris in 6. convenit, ſecuti tacentem neque pro affirmante,

neque pro negante habuimus, ſed neceſſitatem reſpondendi
ſub pœna confeſſi ei impoſuimus; Es iſt unmoͤglich aus den
Acten zu erſehen geweſen, aus was Urſachen judex primæ in-
ſtantiæ die von den Klaͤgern gemachte Foderungen aberkannt.
Gleichwol und da in Ermangelung aller Antwort wir nicht wiſſen
koͤnnen, ob Beklagte die ſpecificirte Poſten wuͤrklich eingehoben,
die andere Sachen in Beſitz habe, oder als ihr Eigenthum præ-

tendire, uͤberdies der Beklagten Stilleſchweigen, da ihr die Ant⸗
wort unter keiner Verwarnung auferleget worden, viel eher vor
eine Leugnung, als Geſtaͤndniß zu achten; So haben wir bey alſo
geſtalten Sachen dieſelbe nicht condemniren koͤnnen, ſondern zu⸗
ſoderſt auf eine deutliche Einlaſſung ſub pœna confeſſi erkennen

muͤſſen.
COROLLARIA.
1. Quam captioſe & inſidioſe ſæpius apud Romanos ve-
teres interrogationes in judicio factæ fuerint, luculen-
to exemplo Plinius Lib. 1I. epiſt. 5. oſtendit. Captioſ&
autem interrogationi convenit eluſoria reſponſio, qua-
lem Plinius ibi dedit.

2. Dantur actiones, quæ in mera interrogatione conſi-
ſtunt, adeoque interrogatoriæ convenientiſſime appel-
lantur. Exemplum eſt, ſi quis cum pupillo & minore,
non adhibito tutore vel curatore, contraxit, atque eum
deinde per actionem interrogat, ſtarene velit emtioni,
an diſcedere, lI. 13. §. 27. 28. de Actionibus emti.
3. Sunt,

50

ynhent

fandumn

oſtiner,

Uojuran
risjur
lin h
tit. 3.
(Mins Pul
nkorum D
muie, i
mena he
In Dolluar.
Mi l anno
nt, &

SP. CXXI. DE POSITIONIBVS. 567

nelle 2.’ Sunt, qui ſuadent, reum, qui per mendacium negat;,
oleIn. aumiſſione exceptionum mulctari. Quod conſilium ini-
quum videtur Gribnero in diſſertat. epiſt. Principiis
nmend proceſſus judiciarii ad jecta §. 21. Nos id pro æquo ha-
ſcebarn pbemus, modo ita reſtringatur, ut locum ſaltem ha-
r bpeat, quando 1) ipſe litigans, non procurator ejus, ne-
Arſin un gat; 2) dolus non error, ſubeſt. Vide Spec. noſtrum
ANH LXXXAII. de litis conteſtatione med. 5. 6. 7.
AUrmen

e SPECIMEN CXXI.
GuIon MEDITATIONVM AD PANDECTA

Tprimek. AD LIB. XI. T I T. I.
i D E
it eſ
AG pOSITIONIEBVS.
Uthunn e . I.
ihr dieci Juramenta dandorum & reſpondendorum mediam inter jusgu-
el eße te randum calumniæ & judiciale naturam babent, & ad
r ter neutrum recte referuntur.
Wornt II.

teli et Poſitiones in judicio poſſeſorio ſummariiſſimo adbileri poſſunt.

usjurandum dandorum & reſpondendorum ſpeciem ju-
risjurandi calumniæ eſſe, Stryckius in introduct. ad pra-
xin cap. 17. §. 12. Bergerus in Oeconomia juris lib. 4.
tit. 25. §. 4. & Hornius claſſe 12. Conſult. 85. affirmant.
1. C Cautius paulo Lynckerus in Reſponſo 144. n. 35: juramenta

honioß dandorum & reſpondendorum propiora eſſe juramentis ca-
lumniæ, ait. Et profecto, ſi rem curate conſideramus, ju-
gton ramenta hæc ad calumniæ jusjurandum per omnia referri
n, non poſſunt. Influunt illa, quemadmodum ex Keceſſu Im-
gee bperii de anno 1654. §. 41. apparet, in Probationem eamque
eitnnh juvant, & ideo non ita longe a jurejurando judiciali rece-
in . dunt,

2ð

5663 MEDITAT. AD PANDECTI.„.

dunt, quamvis nec cum illo in omnibus conveniant. Sed

quia tamen ad cauſæ deciſionem non parum conferunt,

quod jusjurandum calumniæ non facit, juramenta hæc

locum inveniunt tunc etiam, quum jusjurandum calumniæ

prohibetur. Sie perfonæ, quibus reverentia debetur, in-
primis dominus feudi, item vaſallus, de calumnia non ju-
rant, 2. E. 33. at a jurejurando dandorum & reſpondendo-
rum immunes non ſunt, teſte Kulando ad Proceſſ. udic. Jo.
Perrari MWontani c. 3. §. porro ut poſitiones. Deinde jus-
jurandum calumniæ in judicio poſſeſſorio ſummariiſſimo
poſci poſſe, negant DD. apud Martini in Proceſſu tit. 33.

n. 47. Doſitiones vero & adnexa ei juramenta dandorum &-

reſpondendorum admittunt Carpzov. in Proceſſu tit. I. art.
I. 2. 32. C 49. 9 Zangerui de Excebt. P. I. . 2. . 24. Ita
ergo reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni

ero 1o CC XVIII. Das vornehmſte Argument, worauf Beklagte
ihre eingewandte remedia ſuſpenſiva gruͤnden, beſtehet darinnen,
daß das jusjurandum reſpondendorum eine ſpecies ] juramen-

ti calumniæ ſey, alſo in dem von Klaͤgern intendirten proceſſu
poſſeſſorio ſummariiſſimo keine ſtatt finde. Alldieweil aber das
juramentum reſpondendorum kein bloſſes juramentum calu-

mniæ iſt, ſondern mit zum Beweiſe gehoͤret, und alſo gar viel

von der Natur des juramenti judicialis Participiret „immaſſen
es denn, anderer Differentien zu geſchweigen, der BVaſall von

dem domino feudi, welcher ſonſt mit dem juramento calumniæ
verſchonet wird, fodern kan, hiernaͤchſt die bekannte Clementina

ſæpe de Verb. ſignif. die poſitiones und das deiſelben anhaͤn⸗
gende juramentum reſpondendorum in ſummariſchen Sachen
ausdruͤcklich verſtattet, ferner Carpzovius dem Judici die Macht
ein raͤumet, die poſitiones in poſſeſſorio ſummariiſſimo anzuneh⸗

men, womit andere uͤbereinſtimmen, dawider nichts thut, daß
Klaͤger ſich anfaͤnglich einiger Beſcheinigung angemaſſet, indem
die

des
tter

Pre

.

Nemedi.

ſunt
Num u.
labere,

nala ſun
IIn is

plor

mdo lite
Mopter
Dranden
eNermi
Dis bro

Poſttione

Gindum

. Lon
Gen Ut

e tcdid
1 ſie Went
. Ntor es lit

enti ldus
teriſime
Peſte:
Ellones
dos hone

Mompi

D

—
niant. N
CONkerut,

mhenti

caluntie
lebetur, i

ſponlent⸗
4

Deinde
nmarittn
eeſil tt 3
Grodorumk

i 1t H

1. 1 1

Hof BiH
her oeinmg

es ſnamet.

nten Nc⸗
eel cets
nemunck
eet 4

Detn

.Cevon

ſerfe

iſhen She
diinh
Pnocttrf

,

MR
N

7

SP. CXXI. DE POSTTIONIBVS. 55699

die Eydes⸗Delarion vermoͤge der Rechte auch nach bereits ange⸗
tretener Beſcheinigung ſtatt findet; Dieſemnach haben wir voriges Ur⸗
thel beſtaͤtiget.

Praſtetne, poſitiones abrogare an retinere, ambiguum eſt.

IV.
Kemedia, Zoiter uis ſine poſitionilus eonfeſſionem ingenuam
4 gäverſeri extorquere poſſet, inveſiigantur. .
Tuer quæſtiones, quæ in utramque partem diſputari poſ-
ſunt, illa quoque eſt, ſitne conſultum, an non poſitio-
num uſum e judiciis tollere. Multum incommodi illas
habere, negabit nemo. Præcipua, quæ ex eis naſcuntur,
mala ſunt, quod frequentiam juramentorum, per quam eo-
rum vis & auctoritas maxime vileſcit, inducant, quod per-
Juria plurima efficiant, & quod diſputationes varias exci-
tando lites dilatent magis & amplificent quam extenuent.
Propter incommoda hæc poſitiones e foris Saxonicis,
Brandenburgicis, Anhaltinis, Magdeburgicis jamdiu ſunt
exterminatæ, atque nuper etiam in ditionibus Hannovera-
nis abrogatæ. E contrario inſignis etiam eſt frucétus, quem
Poſitiones ſecum ferunt. Dici non poteſt, quam ad ne-
gandum ſint faciles ii, quibus reſpondere in judicio neceſſe
eſt. Solent inficias ire, quidquid adverſarius Proponit,
fſaltem, ut probandorum multitudine illum obruant litis-

que tædio adficiant. Multi profecto iique honeſti alias vi-

ri ſic mentiri turpe non putant. Aliquando etiamn procu-
ratores litem pro aliis conteſtaturi non quærunt prius ex
clientibus ſuis, quid verum fſit in libello, quid falſum, ſed
breviſſime ſe expedituri dicunt omnia falla. Verum ſi ad

Poſitiones reſpondendum, ſi jurandum eſt ante, multos,

quos honeſtas ſola non coërcet, religio tamen retinet, ut
non omria promiſcue negent, ſed verum fateantur, arque
Zom. II. CccCc adver-

–

750. MEDTTAT. AD PANDECT.

adverſarium onere probandi ſublevent. Vidimus nuper
acta, in quibus reus ab initio litem negative per omnia
conteſtatus, deinde ad jusjurandum reſpondendorum ad-
actus, pleraque faſſus erat, ut lis confeſtim definitive decidi
poſſet. At, ni poſitiones iſtæ acceſſiſſent, interloqui de
probatione viamque pandere jurgio aliquot annorum opor-
tuiſſet. Ob hanc itaque cauſam jus canonicum in Clement.
Scæpe de Verb. ſignif. poſitiones cotime retinuit. Nec nos
unquam legislatori auctores erimus, ut eas tollat. Perju-
ria etiam éx juramentis aliis, quibus tamen carere non poſ-
ſumus, oriuntur. Et, licet aliquando nova ex politioni-
bus controverſia oriatur, ſæpius tamen, ut ante diximus,
verum per eas eruitur, atque fic lis ipſa, diu alias victura,
ſopitur. Plura ergo ſunt poſitionum commoda, quam in-
commoda. Interrogati autem menſe Nov. anni cioloccxxXI.
fuimus, quibus remediis in ejusmodi provincia, in qua po-
ſitiones non admittuntur, utendum ſit, ut ingenua adver-
ſario confeſſio extorqueatur. Jusjurandum judiciale con-
feſtim deferre, periculoſum eſt, quia alter ſic judex in pro-
pria cauſa conſtituitur. Jurisjurandi delationem cum de-
nominatione teſtium ſuper iisdem articulis conjungere per-
miſſum non eſt, quum Jurisjurandi delatio ſubſidiaria tan-
tum probatio ſit, atque, ubi veritas per teſtes haberi poteſt,
non admittatur. Igitur vel jusjurandum calumniæ exigen-
dum eſt; vel, ſi judex hoc decernere nolit, ſeparandæ
ſunt ab invicem facti probandi circumſtantiæ, & ſuper ali-
quibus jusjurandum deferendum, ſuper aliis teſtes produ-
cendi. Si denique nec hoc commode fieri poteſt, nihil
