Rohleder in Anſehung des unrichtigen Atteſtati des Landmeſ⸗

ſers das Gut ohne Widerſpruch angenommen, nicht zu ſtatten
kommt; So faͤllt die angefuͤhrte zweyte Ration leichtlich hinweg.

Noch leichter aber die dritte, daß nemlich des Gruͤtzmanns
Ausmeſſung des Klaͤgers Intention zu erweiſen nicht hinlaͤnglich

ſey. Dieſes zu behaupten iſt dem Klaͤger wol niemalen in den

Sinn gekommen; ſondern derſelbe hat bey Producirung des
Gruͤtzmanniſchen Atteſtati kein ander Abſehen gehabt, als nur

fidem des Beklagten zum Grunde dienenden Kaufmanniſchen At-
teſta-

5.C.

—

teſtati ,t
ſiſt, t
nniſhhe
murel,
O bierte

Vun deke

Monnen v
Uſchterenn
kachttt, d

ggenomm

jubet ſe
Nſcken e
in chton

s Neſetn l
N Rehlde

Drobirte A⸗

NNt. Dan
us Irrthe

on M

Eſihtte Re

the derſelhen
haft ſih

unen, ir
uſt und de

ſs iſt

lte, und

henda er
HHM Aonidus

18 enthalte

ſiee g

H
—
Mnict N .
Htgloelth.
genmn
e h .
e Deurg
Peenoni
9, NN
lin ti.
, tichre
nictſii

clf Nxo
estrte.

n diſt n
fſchregn
ufeAm
nciationen
Dreſeri.
Nt e
ſn ngt
chenn Nein
ſochtelt
nidt
dr An
d lun
ihticſnt
Gten
t ſlit
ngen
Auinnt
t, 4 .
nuſte

loll

4

Sp. CXXVIII. DE MENS. FALSVM MOD. DICENT. 6ar

teſtati zu enerviren, und, daß eine richtigere Ausmeſſung vorgehen
muͤſſe, zu zeigen, wannenhero er auch bey Uebergebung des Gruͤtz⸗
manniſchen Auffatzes nicht die Beklagte alſofort daraus zu conde-
mniren, ſondern nur zwey andere Landmeſſer zu beſtellen gebeten.
Die vierte Ration, daß Klaͤger den ihm daruͤber von der Rohle⸗

derin deferirten Eyd, wie er ſeinen Pachter Kruͤgern der von Kauf⸗

mannen vorgenommenen Ausmeſſung beywohnen laſſen, nicht ab⸗

zuſchweren vermogt, faͤllt gleichergeſtalt hinweg, wenn man be⸗
trachtet, daß, im Fall Klaͤger ja die Kaufmanniſche Ausmeſſung

angenommen zu haben zugeſtehen muͤſte, ihm nichts deſtoweniger er⸗
erlaubet ſey, dieſe Ausmeſſung anzufechten, da die Rechte aus⸗
druͤcklich verſtatten, die relationes artificum, wenn auch ſchon
ein rechtskraͤftiges Urthel darauf erfolget, zu impugniren. Und
aus dieſem letzteren wird zugleich die fuͤnfte ratio decidendi, daß
der Rohlederiſchen Wittwe als Cedentin die von ihr einmal ap-
probirte Ausmeſſung des Kaufmanns im Wege ſtehe, wiederle⸗
get. Denn, wenn ſie auch ſolche approbiret haͤtte, ſo iſt es
aus Irrthum geſchehen. Ein error aber in facto alieno iſt kei⸗
nem Menſchen, wenn die Wahrheit nachgehends an den Tag
kommt, nachtheilig. Und bey ſo geſtalten Sachen gehen alle an⸗
gefuͤhrte Rationes ab. Es ſcheinen auch die Beklagte die Schwaͤ⸗
che derſelben zu erkennen, wannenhero ſie in ihrer Exception-
Schrift ſich nicht ſowol ihrer als hauptſaͤchlich dieſes argumenti
bedienen, ihr Erblaſſer habe das ganze Gut per averſionem ver⸗
kauft und die Anzahl der Laͤnderey nur demonſtrative angehaͤn⸗
get, mithin ſelbige zu Præſtiren ſich nicht anheiſchig gemacher.
Dieſes iſt auch in der That das ſtaͤrkne Argument vor Be⸗

klagte, und gruͤndet ſich eigentlich in L. 35. §. F. 6. de con-

trahenda emtione, noch deutlicher aber in L. 13. §. 14. de

acdtionibus emti, worinnen gegenwaͤrtiger calus faſt in termi-⸗
mis enthalten und alſo decidiret iſt, daß, wenn der Verkaͤufer ei⸗

ne ſtaͤrkere Hufen⸗Anzahl, als wahrhaftig bey dem Gute iſt, bona

–+

622 MEDITAT. AD PANDECT.
fide und aus Unwiſſenheit angiebt, er wegen des nachgehends her⸗
vorſcheinenden Mangels nicht belanget werden ſolle. Da nun der
Obriſt⸗Lieutenant von Wuthenau bey Benennung der Hufen⸗Zahl
optimam fidem gehabt, und durch Conſulirung eines erfahrnen
Landmeſſers alles moͤgliche gethan, um hinter die Wahrheit zu kom⸗
men, demnach in ignorantia invincibili geweſen; So hat die wi⸗
der ſeine Erben angeſtellte Action nicht ſtatt, und glauden wir nicht,
daß der Hofrath Halter durch ſeine Leuterung ein obſiegliches Ur,
thel erhalten werde.

CoA0oELAkIA.

1. Lex I. §. I. Si menſor falſum modum, in quo actio con-

tra menſorem imperite verſantem denegatur, analo-

giæ juris & æ& qquitati repugnar. Vide regulam juris

in L. 8. §. 1. Ad Legem Aquilian. Itaque uſu eam

non ſervamus.

2. quior eſt Lex 3. §. y. Si menſor falſum modum, in

qua actio contra heredem menſoris, qui falſum mo-
dum renunciavit, denegatur. Diſfficile enim eſt here-
di, factum defuncti, quod ille, ſi vixiſſet, forſan ex-

cuſaſſer, tueri. Ergo Serykio, qui in Uſu modernoh.

zit. §. 4. heredem menſoris hodie conveniri poſſe pu-
tat; non accedimus. Sðèð
3. Menſio communibus ſumtibus facienda eſt; tametſi al-
ter litigantium ei contradixerit. Vide Moersmanni
Miliologiam eap. 10. n. 21.

SPECIMEN CXXIX.

MEDITATIONVM ALD PANDECTAS

AD LEIB. XI. 111 II.
SEPVLTVRA.
. I. Se-

—

Dyllere
Nllh 6

liſynie

ailie

Nn u d.

lel
de
tat
Mt das Ca
emdrd i⸗
Geredlbe
eine Drotel

Eb⸗

nn th
auin gehroß
n ſiten
eden Fon
en Grwor

k natl
llt, ſo zug

Mirt un
ſalt, und

ünt hobe,
en ns de

—
oehtdeſn
D nunde

Hfen AO

is erfagrnn
Peckikon
Sohet n

Abſicen

o ACocer
Cenn, 1
Teollemn Nn
5
le Ulu enm

0n roitn, I
Aon M.

eimnek ee

let 6

elene
, nſboſe e
WeninH

9
eſ 4 Unad,
e Mns

—

DeN&

SP. CXXIX. DE SEPVLTVRA. 62 3

I.

Sepulera familiæ & hereditaria, quia ſervitutem templi invol-
vunt, ejusque libertati adverſantur, non facile præſumuntur.

II.
Iaſignia familiæ in aliquo templi ſeceſſu ſuſpenſaxſepulerum fami-

icæ ibi eſje, non probant, ſed leve tantum argumentum faciunt.

III.

Won uſu decem annorum, ubi utendi facultas erat, jus ſepulcri
familiæ vel hereditarii amittitur.

heſes iſtas omnes Cti Helmſtadienſes reſponſo, quod
menſe Majo anni coloccxIx. exararunt, fam luci-
de expoſuerunt, ut, quod ei adjiciamus, non ſuppe-
tat. Satis igitur erit, reſponſum illud hic exſcribi
Hat das Capitul einer gewiſſen Stifts⸗Kirche ihrem vornehmſten
membro einen in ſolcher Kirche befindlichen Winkel zum Grab⸗
Gewoͤlbe verſtattet, wogegen eine auswaͤrtige adeliche Familie
eine Profeſtation-Schrift uͤberreichet, obgedachten Winkel vor
ihr Erb⸗Begraͤbniß ausgegeben, und die von ihren Vorfahren

dem Anfuͤhren nach der Kirche gethane Schenkungen zu revo-

ciren gedrohet. Entſtehet demnach die Frage, ob die Kirche

den ſtreitigen Platz jemanden, welcher nicht aus der contradi-
cirenden Familie iſt, zum Begraͤbniß erlauben koͤnne. Nun

fuͤhren zwar die Proteſtirenden aus einem alten geſchriebenen in
ihrer Familie beybehaltenem Buche an, daß einer aus der Fa⸗
milie, ſo zugleich bey der Kirche um das Jahr Chriſti 1270.
engagirt und beneficiüirt geweſen, neben derſelben eine Capelle
erbauet, und ſolche mit jaͤhrlichen 2 marcis agentt und 4 areis
dotiret habe, ingleichem, daß von anno 1478. bis 1558. 6 Per⸗
ſonen aus der Familie vor ihrem Altare begraben worden, und

zeis

— — NRE .
MEDITAT. AD PANDECT.
1LDILZE☛☚
£ 4 .
O 2«

. — Da .
ſch ein an ſelbigen Orte aufgehaͤngtes hoͤlzernes,
zeigen zugleich ein an

des 4 4 e S

Altars, welches
bſt den veſtigüs eines daſelbſt Deſtardenen atarce⸗ in
deun ihre Intention nicht wenig e Arunein eines
alles den Wapen ein ſta Kri en
dergleichen . aͤbniſſes machen,
Erwegung, daß Erb⸗oder Familien⸗Begraͤbniſſes G
indlichen Erb⸗ wahrſcheintich iſt, es
daſelbſt i Hen iſone 141. auch nicht wahrſhei ii en ihr
rmst⸗ n eldete Familie ihre arad: Ster⸗ 89 damas ge,
H Altar zu dem Ende ertwaͤhlt, dun welchen Mildehrand
geſtiftet⸗ iones pro defuncéti ee een dar⸗
woͤhnliche burach, e c. 6. §. 6. mit nrren hane Fa⸗
Feſchehen könzen, immaſſen denn eg le und bey den
auf ge , ichten ei
. aiſſen aufzurich
milien⸗Begraͤbniſſe

uͤber⸗
erner kommt, daß
ni ih. 2. cap. 19. worzu fe in den
Jure nanun u⸗ d Gebeine zu verunruhigen nicht allei
haupt begrabe 1

D , Uli & pacis lib. 3. cap. 5
„7 CGrotio de Jure be
natuͤrlichen, teſte

. R e . .

V y viel⸗
Niolato. Gewinnet es dieſemnach das inlehen, dd ſe jan
gedachte adeliche Familie wohl befugt, wider Conceſſion
ge⸗

obbeſagten Winkels an einen Auswaͤrtigen zu proteſtiren,
des

und, da ſolches nicht verfangen ſollte, die von ihren Vorfahren
nacht S hifeungen capite ingratitudinis zu revociren,

6. in ne X. de Sepulturiz. Alldieweil aber das Recht,
arg. 6. 6.

olglich imn
ervitutem aufbuͤrdet, folglich
Kirche ſelbſt ein onus und ſervitutem aufbuͤrdet,

irt wird, ſondern deutlich erwieſen werden
abig ni ræſumirt wird, ſondern icht vorhanden,
dubio gicht bee⸗ Beweis hingegen allhier nicht 4 anie
unk. Lergle das Jahr 1270. von einem aus der nn
Biſchegenih Stiftung einer Cepelle, Altares, und de

X

zu

—

nothige
c inn ſel
ſo, lic
Mandere
Mohus
n in⸗
daß
ſen, hier
W ur ſo
oveges
yn der ob
ſy das;
gebe
hen Nea
nnis deſeh
Mn öbigen⸗
ſemn goder
Nen gächen
len Buche
Pveigen,
Ote ein E
la andertn
bnäli
Rr NN uli
Cer Uibegt,
tben dem
e der eine
lochtet, wea

Meizende

lußatten
Un. I

—
nes, w
Dlſh
6, wc
cheinet, n
Wwent tinc
ton
ih 6
Dertals

Pedſt, xH

reles di
d d
Gletll
, de
chtelend
4. 3,Cl, ſ. 4 1.

ſe Cſeni euln,

ſt, d ,

%

0n, C t
Omi

1u ee

dt, b
D e

ok,
rn Diſtt
un,

SP. CXXINX. DE SEPVLTVRA. 625

u noͤthigen Einkuͤnfte ihren Urſprung vermuthlich aus Devortion
gehabt, und nicht eben ein Erb⸗Begraͤbniß involviret, da zu⸗

mal um ſelbige Zeit den Laicis, ſich bey den Altaͤren begraben zu
laſſen, leichtlich nicht verſtattet worden, als welches die Concilia
und andere Rechte ausdruͤcklich verboten, can. 15. cauſa 13. qu. 2-

Caſalius de E'eteribus ſacris Chriſtianorum ritibus cap. 66. van
Eſpen in Jare eccleſiaſtico univerſo P. 2. tit. 38. cap. 2. n. 41.

J44. daß alſo hierzu eine ſonderbare Diſpenſation vonnoͤthen ge⸗
weſen, hiernaͤchſt das an dem ſtreitigen Orte befindliche alte Wap⸗
pen nur ſo viel, daß daſelbſt einer von der Familie begraben lieget,
keinesweges aber ein Erb⸗ oder Familien⸗Begraͤbniß anzeiget, wie
denn der oben angezogene Mevius P. 9. dec. 141. ſelbſt bekennet,
es ſey das Wappen zu dergleichen Beweis nicht hinlaͤnglich, ſon⸗

dern gebe nur den andern darzukommenden ſtaͤrkeren argumentis

einigen Nachdruck, uͤberdies ſich nicht die geringſte Spur eines
jemals daſelbſt geweſenen Gewoͤlbes, auch keine Abſcheidung von
den uͤbrigen Begraͤbniß⸗Stellen gefunden, dann aus zweyen an
einem andern Orte bey einem annoch ſtehendem Altar vorhande⸗
nen gleichmaͤßigen Wappen zu ſchlieſſen iſt, daß die 6. in dem al⸗
ten Buche benannte Perſonen daſelbſt begraben worden, zuge⸗

ſchweigen, daß, wenn auch dieſe Familie an dem oft erwehnten

Orte ein Erb⸗Begraͤbniß gehabt, ſie ſich deſſen dennoch in mehr
als anderthalb hundert Jahren nicht bedienet, auch den Platz
ſelbſt baufaͤllig und unſcheinbar werden laſſen, folglich ihr Recht
per non uſum laͤngſtens verlohren, Serykius in Uſu moderno
lih. I1. tit. v. §. 36. endlich die gefundene Gebeine nicht violiret,
oder unbegraben hingeworfen, ſondern ſorgfaͤltig verwahret und
an eben dem Orte tiefer verſcharret werden ſollen; So iſt die Kir⸗
che, der eingelegten Proteſtation und gedroheten Revocation un⸗
geachtet, wohl berechtiget, jemanden, welcher nicht aus der con⸗
tradicirenden Familie, das Begraͤbniß auf dem ſreitigen Plaßze

zu verſtatten. S
Tom. II. Kkkk IV.

626 MEDITAT. AD PANDECT.

W.

V'eſtes lugubres liberis etiam emancipatis ex parentum geredi⸗

tate debentur.
d ſumtus funebres communiter veſtes lugubres, quas

familia defuncti accipit, referuntur. N ihil quidem eſt

hac de re in jure conſtitutum. Et excludere magis vide-
tur has veſtes Lex 37. pr. de KReligioſis, quæ funeris ſumtum
definit omne id, quod corporis, hoc eſt cadaveris, cauſa
erogatur. Uſu tamen receptum eſt, veſtes eas impenſa fu-
neris comprehendi. Vide Habnium ad Weſenb. tit. de Pri-
vilegiis oreditorum n. 4. & Martini Proceſſum tit. 42. §. 6.
n. 3. Sed litem aliquando inter ſe agitarunt liberi emanci-

pati & ſui, num & hæ veſtes deberentur. Sui, qui nempe in
poteſtate & convictu patris tempore mortis ejus exſtite-
rant, veſtes illas ſibi ſolis ſumſerant, atque in rationes, quas

de adminiſt. tione bonorum paternorum reddebant, retu-
lerant. Contradicebant liberi emancipati, atque, vel ex-
pungendas iſtas veſtes, vel impenſam, quam adverſarü in
veſtes lugubres ſuas feciſſent, ſibi quoque reddendam efle,

sontendebant. Equidem gravia ſatis a liberis ſuis adfere-

bantur argumenta. Ajebant, veſtes has non alias deberi,
quam ad quos veſtiendos ipſe defunctus, ſi viveret, obliga-

retur, liberos emancipatos extra familiam eſſe, ſeque ipſos

veſtire oportere, nec quidquam hoc nomine a defuncto pe-
tere potuiſſe. Vicit tamen apud nos cauſa liberorum
emancipatorum. Liberi nempe omnes ſumtum, quem ve-
ſtium harum cauſa faciunt, in honorem defuncti impen-
dunt, atque adeo eum quaſi actione negotiorum geſtorum
repoſcunt. Accedit quod ſublata hodie eſt, quod ad ſuc-
ceſſionem hereditariam, liberorum ſuorum, & emancipato-
rum differentia, atque exacta inter utrosque æqualitas ſer-
vari jubetur. Movella 1I18. cap. I. Læderetur autem ſine du-

bie

bio he
Patern
Cüi N
ſnd o
Nhch⸗K
ſrgen,
Gewohn
ſeht in

dopulrure

Ant
dine
Iiturali r.
liſert le
Kaubi
in civitan

itatibus

n urbibrn

Eingtes

1l, dienn

ſien i. 2

N 3 K
1n. Rom

us, ut .

in HeſekG;

Nes, Iun
Güſen
ugs WN..
ris rnn
eris, ani
npenſir
t.he Pl

. 4 d4

beni enmne,
ni enhen
us elltt .
fiones n
edant, ſel
ve, Kic
Grerliri n
Rencen e
ſus Wn

dn

ern⸗ Nhe

,l. re
ientn⸗
a lberonn

m,

Se

fundi er

D Nelotum
A⸗
amnog⸗

8–
„

SP. CXXIX. DE SEPVIL TVRAR, 627

bio hæc æqualitas, ſi liberos ſuos veſtitum ex hereditate
paterna ſolos accipere pateremur. Itaque ſic reſponderunt
ICti Helmſtadienſes menſe Julio anni c1o 1b cc xvI: Klaͤgere

ſeynd wohl befugt, bey der Ausgabe die Trauer⸗Bekleidung der

Nach⸗Kindern zu defectiren/ weil ſie ſelbſt dergleichen nicht em⸗
pfangen, da doch vermoͤge der in Teutſchland uͤberall eingefuͤhrten
Gewohnheit den Kindern insgeſamt, folglich auch denen, ſo nicht
mehr in des Vaters Brodt ſeynd, die Trauer⸗Kleider gebuͤhren.

V.
Sepultura in templis eſt contra jus naturæ.

VI.
Sepultura i in civitatibus ſub dio apud Romanos &σ% Cræcos veie⸗
res prohibita juit, non etiam apud Ebræos.
Fam ante nos TZbomaſius in theſi ultima Jurisprudentiæ di-
vinæ adnexa: Sepeliri, inquit, mortuos in templis juri
naturali repugnat. Id quod deinde pluribus exſequitur in
diſert. de Jure principis evangelici circa ſolemnia ſepulturæ
§. 8. ubi parum abeſt, quin theſin ſuam etiam ad ſepulturas
in civitatibus Extenhdat. Certe ſalubritati aéris, qui in ci-
vitatibus puriſſimus eſſe debebat, frequentiam ſepulcrorum
in urbibus officere, atque adeo præſtare, ut extra ſingulas
civitates locus remotior ſepulturæ mortuorum deſtinare-
tur, dixerunt & alii, Carpzovius in Jurisprudentia eccleſia-
ſtica lib. 2. def. 385. n. I. Zieglerus ad Lancellottum lib. 2. tit.
24. §. I. in diſert. de Eo, quod juſtum eſt circa mortuos
cap. 3. §. 32. Brunnemannus in Jure eccleſiaſtico lib. 2. cap. 2.

§. 12. Romani veteres etiam lege, primum in duodecim ta-

bulis, ut Cicero lib. 2. de legibus memorat, ſanciverunt, ho-

minem mortuum in urbe ne ſepelito neve urito, paucisque,
& inter hoc incomparabili Fabricio, virtutis cauſa ſepul-

crum in urbe conceſſerunt. Eam legem in libera republica
Kkkk 2 ſæpius,

628 MEDITAT. AD PANDECT.

ſœpius, veluti conſule Duillio, quemadmodum Servius in
lib. 2. WR.neid. teſtatur, relatam, repetierunt deinde, pœnis-
que munierunt & ad civitates alias extenderunt Hadrianus
l. 3. §. y. de Sepuler. viol. Antonius Pius apud Capitolinum
vap. 12. Diocletianus & Maximianus in I. 12. C. de Keligioſis,
Gratianus, Valentinianus & Theodoſius in l. 6. C. Th. de Se-
puleris violatis. Similem apud Athenienſes legem fuiſſe,

Servius Sulpicius indicat, qui in epiſt. 12. ad Cic. lib. 4. ſe ab

Athenienſibus, ut Marcello occiſo locum ſepulturæ intra
urbem darent, impetrare non potuiſſe, ait, quod religione
ſe impediri dieerent, neque id antea cuiquam conceſſerint.
Apud Ebræos quoque ſepulera multa extra civitates fuiſſe,
non ignoramus. At quod Tbomaſi tus in loco ſupra allato
legem Moſis commemorat, quæ ſepulturam extra caſtra
& urbem eſſe jubeat, fatemur hanc nos inter leges Moſis
reperire non potuiſſe. Quin immo talem apud Ebræos le-

gem non exſtitiſſe, inde colligimus, quod ſacer codex fre-

quentem ſepulturæ in urbibus factæ mentionem injiciat.
Vide inter alia Joſuæ XXIV, 33. Judicum XII, . I Samuel.
XX, I. 2 Samuel. II, 32. I KRegum II, 10. XI, 43. X IV, 31.
2 Chron. XEI, I4. XXI, 20. Neque ſepultura in civitati-

bus ſub dio tantopere metuenda eſt, ut aliqui autumant.
Vapores enim iſti, quos cadavera exhalant, non une im-

petu, ſed pedetentim prodeunt ac confeſtim vento & aura
diſpelluntur nec aerem inficiunt. Alia eſt longe cadaverum
in templis ſepultorum ratio. Teterrimus, qui ex illis furgit,

odor & vapor muris concluſus exire nequit, ſed ab his, qui
in templis verſantur, ſugendus bibendusque eſt, quos pro-

pterea appoſite ſätis auctor des nouvelles de la republique des
letzres Bevrier 1703. pag. 139. anchopophagos appellat. No-
cere hoc magnopere valetudini, morbosque gignere, unus-
quisque animadvertit, ut ad medicos Prov ocare opus non
ſit.

.

t.
Meulen
lre ver

Uir pius
cliquan
hunc elt
Votit A,
Relon
Eenplum
leſert i
leniores
ut Omn
Lenplis ut
Dretid im
lum, gan
tontre B.
iur, Spin

iinctum,

Ue ſept

1 cel
npen
6ONe
litur.
2 Ccn
Perun
Roma
nis,
vexih
3 depl
lunoe

erwin g
ſe, Pon.
Hüdrianm
NDitolitun
„ .ligiaſtt
Nlgoſn
.,Th. .
genn kulle

4 K

Artnre inmn
od teigen
COncelaa

itates iils

ſiym dn

eNtra e

leyes MS
Lbrros k.

ge CAdaten
Vd cblo
ſt, s 5
nliie 4

SP. CXXIX. DE SEPVLTVRA. =

fit. Suffragantur tamen & illi nobis. Exſtant inprimis duo
HMculenta eorum teſtimonia. Alterum Pietrei eſt, qui, teſte

Menagio in Menagianis tom. I. pag. 191. lapidi ſepulcrali ſuo
hæc verba inſculpi juſſit: Simo Pietreus Doctor Medicus Par.
vir Pius & probus, hic ſub dio ſepeliri voluit, ne mortuus
cuiquam noceret, qui vivus omnibus profuerat. Imitatus
hunc eſt Philippus Verheyen, ut ex præfatione ejusdem ana-
zomicæ orporis humani præfixa conſtat, & hoc ſibi fieri fecit
epitaphium: Philipp Verheyen, Medicinæ Doctor & Pro-
feſſor, partem ſui materialem in cœmiterio condi voluit, ne
templum dehoneſtaret, aut nocivis halitibus inficeret. Re-
quieſcat in pace. Quidquid tamen ſit, mos defunctos po-
tentiores & opulentiores in templis ſepeliendi ubivis inva-
luit. Omnium facillimi hac in parte ſunt Batavi, in quorum
templis ut ſepeliantur, homines etiam diverſa ſacra amplexi
pretio impetrant. Certe Jo. Colerus, ſacerdos Hagæ Comi-
tum, dans la veritè de la reſurrection de geſus Cbriſt defendue
contre B. de Spinoſa avec la vie,/ de ce fameux philoſobhe fate-
tur, Spinoſam nunquam Chriſtianum factum nec ſacro fonte
tinctum, ſed tamen Hagæ Comitum in templo novo ſolem-

niter ſepultum fuiſſe.

COXOELARNTIA

1. Si debitor obaeratus ante motum concurſum moritur,
impenſæ in funus ejus ex bonis relictis fiunt; Si poſt
concurſum excitatum obit, ut alii pauperes gratis ſepe-
litur. Carpzov. Jurisprud. eccl. lib. 2. def. 374.
2. Cœmiteria non ſub Chriſtianis demum originem acce-
perunt, ut quidam autumant. Nam fuerunt jam apud
Romanos ſepulcra communia ſeu publica in ſuburba-
nis, inopum funeribus deſtinata. Airehmannus de Fu-
neribus Romanorum lib. 3. cap. 14.
3. Sepulturam gratuitam eſſe oportet. Ridiculus vero eſt

Innocentius III. Pontifex, qui iu cap. 42. A. de Simonia
K kk K 3 ſacri-

630 MEDITAT. AD PANDECT.

e — — .
ſacrificulis quid exigere permittit, non pro exſequiis,
ſed pro ſervanda laudabili conſuetudine. Hoc eſt, non
explicare legem veterem, ſed eludere.

SPECIMEN CXXN.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XII. TI T.. I.

I.
Mutuunm gratuitum boneſtius eſt uſurario.
1¹

II.
Privilegia mutui gratuiti.

utuum uſurarium priſcis Romanis plane fuit inco-
gnitum. Omne mutuum ſua natura erat gratui-
tum. Itaque nec pactum de uſuris præſtandis ei
adjici poterat, &, ſi adjiceretur, nullum erat, L. II.
§. 1. de Kebus creditis. Licebat quidem pecuniam ſuam ſub
uſuris credere. At ea conventio non valebar, niſi per mo-
dum ſtipulationis inireter, L. 24. de Præſeriptis verbis. Tune
vero contractus non mutuum vocabatur, ſed fœnus. Sic
enim MWonius: Mutuum, inquit, a fœnore hoc diſtat, quod
mutuum ſine uſuris, fœnus cum uſuris, ſumitur. Et Argy-
rippus apud Plautum in Aſinaria alt. 1. ſcen. 3.

Interii, ſi non invenio ego illas viginti minas.
Et profecto, niſi illud perdo argentum, pereundum eſt mibi.
Wunc pergam ad forum, atque experiar opibus, omni copia:
Supplicabo, exobſecrabo, ut quemque amicum videro:

Dignos,

— —
Ni
NMn/
Doſten
Eum, 1
We N.
Pud Re
lonettiu
1. Ne

o e fa

honeſtin
elle neg
here, int
Der ſe ee
humunite
Kram con
erlgis, n.
cium hun
eiſſim ey⸗
Aum t
etiam ine

uürari

in concur
Neratoribin
l Rhur
l Cnemnſ
Duhnulzrio⸗
Dlnt. Se
1 eq
Unm gra
e in Des

thand
Deeuliarib

——
Nleguis
elt Nn

CIX

e for ie.
eret geni⸗
reſtandht
enml
m ſunſ
giſ petdt
it Iu
ſenns 5
Ellta d
r. D

n ,

ĩ iahe⸗
n

NgH

SP. CXXX. DE MVTVO. 631

Dignot, indignos adire, atque experiri certum eſt mihi.
WNam ſi mutuas non potero, certum eſt ſumam fœnore.
Poſtea vero mutuum etiam uſurarium in uſu eſſe & Pa-
ctum, mutuo de uſuris præſtandis adjectum, valere cœpit.
Vide MWovellam Juſtiniani 32. & Leonis 83. Semper tamen &
apud Romanos & apud omnes gentes mutuum gratuitum
honeſtius habitum laudatumque præ uſurario fuit. Et meri-
to. Neque enim facile adſenſum inveniet Salmaſius, qui in R⸗
bro de fœnore trapezitico pag. 621. 628. 65I. mutuum fœnebre
honeſtius longe atque reipublicæ utilius, quam gratuitum,
eſſe, neque, ſi mendicis vel pauperibus detur, improbari de-
bere, inter cetera paradoxa affirmat.
Officium
humanitatis eſt, ſublevare alterum & operam vel rem no-
ſtram commodare ei, qui illa eget.
exigis, non peccas quidem; nec defſinit id, quod facis, offi-
cium humanitatis eſſe. Sed quia tamen ab altero quid vi-
ciſſim exigis, non liberalitatem, quæ laudem meretur, ſed
actum talem exerces, quem ſi plane omiſiſſes, in vituperium
etiam incidiſſes. Quamobrem inſignia mutuo gratuito præ
uſurario privilegia competunt, inter quæ primum eſt, quod
in concurſu creditorum hi, qui ſine ufuris crediderunt, foœ-

neratoribus præferantur, arg. lI. 7. §. 2. Depoſiti & l. 24. §. 2.

de Rebus auct. jud. poſſid. Quas leges quidem Ant. a Mara

de Concurſu eredit. lib. 2. tit. II. F. 21. ad eos ſolum, qui apud

numularios pecuniam ſuam depoſuerunt, reſtringendos eſſe
putat. Sed alii rectius cum Szruvio Exerc., ad D. 44. th. 56.
n. 5. æ& uitate & ratione legum inſpecta, eas ad omne mu-
tuum gratuitum extendunt. Quibus & nos accedimus. Cer-

te in Electoratu Saxoniæ, Ducatibus Magdeburgico & Go⸗-

thano, Marchionatu Luſatiæ & urbe Lubeca ſententia hæc
peculiaribus. legibus, quas Martini in Proceſu tit. 49. §. 3
recen-

Sed argumenta ejus
per ſe concidunt, nec refutatione noſtra Ken⸗⸗

Si mercedem pro eo

632 MEDITAT. AD PANDECT.

recenſet, firmata eſt. Alterum mutui gratuiti privilegium
ex I. 2. C. Si adverſus reditorem eliciunt Gomez I. 2. Reſol.
c. I4. n. 2. Bergerus in Supplem. ad El. diſc. for. P. I. pag. 36.
quod ſcilicet is, qui minori pecuniam ſine uſuris credidit,
verſionem in rem probare neceſſum non habeat, ad quam
probandam obligatur is, qui mutuum ſub fœnore dedit, L.

I. C. Si adverſus creditorem.
III.
Mutuum adbuc bodie gratuitum præſumitur.

IV.
Uſuræ in mutuo non a die numerationis, ſed vel promiſonis
. vel moræ debentur.

L) emi a nobis Schilterus Exerc. ad D. 35. F. II. atque

moribus noſtris mutuum non præſumi gratuitum, ſed

uſurarium exiſtimat, ejusque ſententiam praxi fori confir-
mari, ait Bergerus Reſolut. Lauterbach. pag. 494. At nos
eam praxin juribus & æquitati eontrariam non agnoſcimus-,
Ipſe Bergerus deinde in UOeconomia juris pag. 759. n. 5.
retractavit, quod in KReſolutionibus dixerat, faſſusque eſt,
Schilteri opinionem in foro non obſervari. Adde Srry⸗

kii Uſum modernum tit. de Rebus creditis §. 10. & Cautelas
contractuum ſect. 2. cap. I. §. 25. Jura noſtra non præcipiunt,

ſed permittunt uſurarum ſtipulationem in mutuo. Ergo,
qui hac permiſſione non utitur, nee uſuras ſibi promitti
curat, exigere etiam illas nequit, ſed juribus, quæ mutuum
gratuitum præſumunt, ſe conformaſſe cenſetur. Conſen-

tiunt nobiscum recentiores Imperii leges, inprimis Keceſ-

ſus Deputatorum de anno 1600. §. 139. ubi uſuræ non pro-
miſſæ a die moræ a debitore commiſſæ, non factæ nume-

rationis, computari jubentur. Et vox: verſprochen; quæ

in Receſſu Imperii de anno 1654. §. I47. Occurrit, ſatis in-
dicat, ufuras in mutuo ex ſola numeratione non deberi.
Sie

die ital
Annl cio

men und
l heit
e ginſe
ſacchen
II urd
en pacto
lhir ſreg
Abernuth

Preur.
Pongk/

ni
Pooke⸗
tittit Ga
Ceinde ſoh

N pote
drocurat

N eX 60 f

oreck reg
ucltur in

7 tor Pecun

Dimus er
I Pprote

,

kemeie
UUin I)

—

yilegum

11 Mi

l. feg.A

credidl,
Cdan

e ecid l.

fur,

ronſſet

In enn
tuitunm;

fori coll.

4. Atr N
nllinns
60 1
kaſſiuscbe D

Adde N„
& CHh.⅞

1 Preßiin
utuo Eid
Cbi Mo

Ur. (ℳ.

prins .
ure
ſalkt Nun

Potni N

NN

SpP. CXNXXNX. DE MVTVO. 633

Sic itaque reſponderunt ICti Helmſtadienſes menſe Aprili
anni cio 10 ccxIX. Das dritte wegen der Zinſen gemachte grava-
men und der daruͤber deferirte Eyd faͤllt gleichfalls weg, da Klaͤ⸗

ger bereits ad punctum 5. eydlich ausgeſaget, es waͤren ihm niema⸗

len Zinſen abgefodert worden, auch haͤtte er dieſelbe niemalen ver⸗
ſprochen oder praͤſentiret, hingegen aus den Rechten bekannt iſt, daß
in mutuo und andern Contracten keine Zinſen ohne vorhergehen⸗
den pacto oder mora gefodert werden koͤnnen, wie denn ohne des
allhier wegen der nahen Verwandſchaft kein mutuum uſurarium
zu vermuthen iſt.
Procurator mutuum accipere ſine ſpeciali mandato nequit.
VI.
Poteſt tamen tunc, quum negotium commiſſum ſine pecuniæ
mutuo accepta nequit expediri.

Yir quidam negotiationem lignorum exercens peregre
profecturus curam ejus negotii mulieri cuidam com-

mittit, quæ in eam rem mutuum ab amico ſumit. Muliere

deinde ſolvendo non exiſtente, creditor mandantem conve-
nit. Hic excipit, ſe negotiationem quidem mulieri commi-
ſiſſe, poteſtatem vero mutuum contrahendi nunquam dediſle,

at procuratorem ſine ſpeciali mandato mutuum accipere at-
que ex eo mandantem obligare non poſſe. Et verum quidem
hoc eſt regulariter L. 31. pr. de Negotiis geſtis. Una exceptio

traditur in L. I. C. de Inſtitoria & exerc. actione, ſi ſcilicet cre-
ditor pecuniam mutuo datam in rem creditoris verſam pro-
bet. Sed hanc probationem perficere non poterat is, quem
diximus, creditor. Itaque alia via incedendum fſibi eſſe vide-
bat. Proferebat nempe literas a mandante ad mandatariam
perſcriptas, quibus hæc negotium quovis modo promovere

2 remedia omnia ad id adhibere & pecuniam neceſſariam

Toimn. II. 1. 11 1 . M Procu-

634 MEDFTAT. AD PANDECT.

procurare jubebatur. De mutuo accipiendo nihil quidem a-
perte dixerat mandans. Sed quæ tamen dixerat, ſpeciali man-
dato ſatis æquipollebant. Nam qui mandat negotium, ea o-
mnia, ſine quibus illud expediri nequit commode, mandaſſe
cenſetur. Commercium vero iſtud ſine pecunia exerceri, &
pecunia, niſi mutuo acciperetur, reperiri non poterat. Ita-
que mandator ille poteſtatem mutuum fumendi tacite de-
derat, arg. L. I. §. 8. de Exercitoria ack. L 62. de Procurat.
Et ſic reſponderunt [Cti Vitembergenſes menſe Januario
anni cio 1o CcC XII. Hat Emerenze Kahlin denſelben durch Fuͤr⸗

„

ſtellung, daß ſie dieſerhalben von dem Obriſten Fehr Voll⸗

macht erhalten, dahin bewogen, daß er zu Fortſetzung des von

beſagtem Obriſten und Johann Albrecht Kahlen angeſtellten
Holz⸗Handels 2000. Rthlr. hergeliehen. Nun will derſelbe
wiſſen, ob nicht aus des Obriſten Briefen an Emerenzen Kah⸗
lin ein mandatum Gelder aufzunehmen erhelle, und ſelbiger
dieſemnach die der Kahlin von dent Herrn hergeliehene 2000.
Rthlr. zu bezahlen gehalten ſey. Ob nun wol, Geld von einem
andern aufzunehmen, ein actus iſt, welcher dem Principal zum
hoͤchſten Praͤjudiz gereichen kan, folglich ein ſpeciale manda-
tum erfodert, dergleichen aber aus des Obriſten Schreiben ſo
gar deutlich nicht hervor ſcheinet. Dennoch aber und dieweil

die in den beygelegten Briefen enthaltene Worte: Sonſt

wird ſie alles, was ich verabredet, herbeyſchaffen, daß
es an Geld nicht fehle, und die Sache deswegen nicht
aufgehalten werde; ferner: ich habe ſie gebeten, ihm
zu geben was er vonnoͤthen haben wuͤrde; ingleichem:
ich bitte euch, veranſtaltet jà nach euerm Gutduͤnken, daß
man alles herbey trage, was zu Fortſchaffung des Hol⸗

zes vonnthen. Dann das erſtere Waſſer ſo kommt,

muß das Holz ohngeſaͤumet fortgehen, wie auch: das
Geld, ſo ich ſie nach ihrem Gutbefinden zu nehmen bey
Herr

—
Hert
wird/
neßtne
Jygleic
weg de
ches ich
Denn ie
ne ſelbſ
Hals un
Cihi man
cen eine
Preſſem

ten Aſkai
ſeGhr)

2000.

Ex mu

Cuncitni

Pmuit

tit in
Iutuum n⸗
I Verſa

Ahane le

1 ſienti
een in e

GEilenr:.
ecialinn.
umm, .
Windhe
eretceri,ꝛ C

teret. I.
li nurte ⸗
le Pflelft,
le ſorumn
dirch e

N
D dN
6 orneſn
l de
perenterc⸗
Nd ſ
efene 100,

wa tcen

Nürpal n.

cille ne

Ehil
um

Ett: 60 .

ſchfen, d

gtegen

Pu 6

n
g des 66

4 : N
Nℳ

tbn

1niſcir

SP. CXXNX. DE MVTVO. 635

Herr Frieſen zum Transport des Holzes angewieſen,
wird ſie dergeſtalt ſuchen. Iſt es aber alles noͤthig, ſo
nehme ſie alles darzu, und laſſe Wechſel daruber geben.

Ingleichem nehme ſie das Geld von die Teufels⸗Juden

weg, damit dieſer Kram einmal zu Ende komme. Wel⸗
ches ich euch, mein Engel, abſonderlich regommendire.
Denn ich verlaſſe mich auf ſie, als wenn ich die Maſchi⸗

ne ſelbſt dirigirte, machen ſie nur, daß das Holz uͤber

Hals und Bopf nach Hamburg kommt; gar wol pro ſpe-
ciali mandato gehalten werden moͤgen, da zumal derjenige, wel⸗
chem eine Sache und Geſchaͤfte aufgetragen iſt, auch ohne ex⸗
preſſem mandato die Gelder, ſo zu Fortſetzung der committir-

ten Affaire vonnoͤthen ſeynd, aufnehmen mag; So iſt der Obri⸗

ſte Fehr die von Emerenzen Kahlin bey dem Herrn auſgenomme⸗
ne 2000. Rthlr. zu bezahlen ſchuldig.

Ex mutuo tertius, in cujus utilitatem illud verſum eſt,
recte convenitur.

VIII.
Con dictio ex L. 32. de Rebus ereditis cuin actione utili de in
rem verſo plane convenit.

T molikma eſt lex ſi & me && Titium 32. de Rebus oredi-
tis, in qua creditori actio contra eum, qui ipſe quidem
mutuum non contraxit, ſed in cujus utilitatem tamen pecu-
nia verſa eſt, conceditur. Dici non poteſt, quam fſint cir-
ca hanc legem occupati interpretes, quantas ex illa opes
ac ſapientiæ & æquitatis theſauros effodiant, quantis eam

laudibus extollant, quantasque lites & diſputationes invi-

cem in explicatione & applicatione ejusdem moveant.

Vide modo Lauterbachii diſſertationem ad b. l. quæ in vo-
L I11 2 lumine

X

636 MEDTFAT. AD PANDECT.

Jumine 2. diſputationum juridicarum Tubingenſium eſt XVII.
Nos eo ingenii lumine præditi non ſumus, ut myſteria, quæ .
in iſta lege latent, perſpiciamus. Planiſſima omnia & in- 1. (.
dubia credimus, quæ hominis jurium etiam non periti ocu-

los effugere non potuerint. Et auctor legis P. Juventius
Celſus, ſi aliter docuiſſet, aperte contra receptum jus, quod
jam Celſi tempore ex varüs cauſarum figuris actiones elicie- lg
bat I. I. pr. de Obligat. & act. contra rectam rationem & con- ris
tra æquitatis regulas peccaſſet. Nec opus habent interpre- tn
tes peculiarem ex ea lege actionem exſculpere. Habent jam zi
actionem utilem de in rem verſo, cum qua condictio illa ex
L. 322. de Rebus creditis exactiſſime convenit. Vide modo 2. N
I. 20. D. de in rem verſo & I. 7. §. I. C. quod cum eo, qui in aliez
na poteſtate. Entia vero & actiones citra neceſſitatem mul- 272
tiplicari non oportebat. Ceterum legis ſæpe memoratæ in o
foro uſum ſequens Ctorum Helmſtadienſium reſponſum aur
menſe Sept. anni clo 1o ccxv. exaratum docebit: Es hat =
Klaͤger die Beklagte wegen 50. an Oppermannen geliehenen Rthl. 6
in Anſpruch genommen und den Grund ſeiner Klage darinnen ge⸗ 1
ſetzet, daß ſolche 50. Rthlr. zu Tilgung der auf dem Opperman⸗ ten
niſchen Hauſe haftenden Schulden angewendet worden, alſo der— S.
Beklagten, welche ſolches Haus jetzo beſitze, zu gute gekommen. Wð
Beklagte hat hierwider weiter nichts geantwortet, als dieſes, ſieen *
habe mit dem Klaͤger nicht contrahiret, wobey ſie denn exceptio- NVeii
nem non competentis actionis und rei judicatæ vorgeſchuͤtzet. 1
Doch die erſte von ſolchen Exceptionen haͤlt deshalben keien . S
Stich, weil die Klage, nach den von Klaͤgern angefuͤhrten Um⸗ Ler⸗
ſtaͤnden, ſowol in den Roͤmiſchen Geſetzen, als auch in der allge⸗ un

meinen aus dem natuͤrlichen Rechte genommenen Regul; Ne
quis locupletior fiat cum alterius damno; gegruͤndet iſt.

CORoI-

Sp. CXXX. DE MVITIVO. 637
— . .
el W.
erin, H C O X 0OLEEARIA.

i I. Condictio ex mutuo natura ſua ad proceſſum executi-
vum non pertinet, ſed magis ad ordinarium pertinet.

i der⸗
* Nec ſufficit ad inſtituendum Proceſſum executivum 3
quod creditor aliquot documenta liquida in manu ha-
n beat, niſi omnia libelli capita ex iis probari poſſint.
nes et . Igitur ſi aliqua circumſtantia in libello memorata altio-
len . ris indaginis eſt, nec in documentis illis reperitur, e. g.

n cauſa debendi, quantitas debiti, inepte agit, qui exe-
