vel neceſſarium, vel utile eſt. Recenſebo aliquos.
Neceſſaria eſt hæc probatio ei, qui quæve ad ſecundas nu-
ptias adſpirat. Hæ enim, antequam de abſentis morte con-
ſtat, non permittuntur, aut, ſi clam ineantur, pro adulte-
rio & polygamia habentur ac puniuntur. Sed quum, ut
infra oſtendam, difficilis ac ſæpe impoſſibilis probatio ſit,
quid faciendum eſt conjugi, cœlibem vitam diutius non

ſuſtinenti, ſed tamen abſentis conjugis mortem probare

deſperanti? Sunt, qui cum Pontifice in g. 19. X. de ſponſa-
libus & c. 5. §. 4. X. Ut lite non conteſtata patientiam &
caſtitatem etiam iis, qui pro juvenili ætate ſeu fragilitate
carnis nequeunt continere, præcipiunt, vani profecto con-
ſolatores & ipfſi forſan, ſi in ſimilem calamitatem incide-

rent, prorſus aliter ſenſuri atque impatientiſſimi futuri.

Humanius itaque faciunt, qui cum Carpzovio in Juriiprud.
eccleſ.

M

D
I
Tölm ir
eius in
lirit

2.

vel aee

Morzmn,

K⸗
lede
Detunde
leren e⸗
ſr.
ſt, kier
Ncaſu
Drts
transter⸗
(iei den
ſolutun
detio t
iltar
Airemn
Netute
d in
lnden

de mnor.
Ddtionen
n pert
n Ce e

entione,
cONt .

et .le.

em kel.

amte
(ot 4

robate
Dguo.
cmodes .

ſnorte .

Pro Cne.
gumn
totein 1

Civend Nd.

*

len Itn
ſ⸗
1. .

tieniin 4
fugl

leltc⸗

tem l⸗

SP. XCV. DE MORTE ABSENTIS PROEANDA. 317

sccleſ. Iib. 2. def. 170. hoc caſu proceſſum malitioſæ deſer-
tionis permittunt. ZM
III.
Ueile Mt, probare mortem abſentis delinquentis ad ſiſtendum
proçeſſum contra eum inſtitutum.

L)'inde mortis probatio utilis eſſe poteſt in cauſis crimi-
nalibus ad ſiſtendum, qui contra abſentem vel fugiri-
vum inſtitutus eſt, proceſſum & tollendum, quod bonis
ejus impoſitum fuit, arreſtum. Vide L. 3. c 6. de publicis
Judiciis, L. 20. de Accuſat. l. 20. de Peænis, t. t. C. Si reus
vel accuſat. mortuus.
. IV.
Mortem abſentis delinquentie probare tune non juvat, quutm
. is rem ſuaim ipſo jure amiſit.“
Juar tamen aliquot delicta, in quibus mortis probatio he-
redem non juvat, nec pœnam tollir. De crimine re-
petundarum & majeſtatis res nota eſt. Pertinent huc Ppræ-
terea ea delicta, ob quæ defunctum rem ſuam ipſo jure ami-

ſit. Etſi enim delinquens ante condemnationem mortuus

ſit, fleri tamen ea poſt mortem adhuc poteſt. Nec heres
eo caſu punitur, ſed ſaltem rem, cujus dominium defunctus
mortis tempore amplius non habuit atque adeo in heredem
transferre non potuit, reſtituere cogitur, id quod iniquum

dici nequit, arg. I. 83. de regulis juris. Sic merces, ob non

ſolutum vectigal commiſſæ, etiam heredi, cui mortis Pro-
batio tunc non prodeſt, eripiuntur, L. 14. de Publicanis. Sic
Schilterus Exerc. ad P. II. §. 19. recte ſentit, pœnam in eos,
qui rem ſuam ab alio detentam vi auferunt, in lI. 13. Quod
metus cauſa & L. 7. C. Unde vi ſtatutam, ut ſcilicet jure,
quod in ea re habuerunt, priventur, etiam poſt mortem de-
linquentis executioni mandari poſſe. Idem obtinebit in pœ-
Rr 3 na,

31’ 8 MEDIITAT. AD PANDECT.

na, quam Movella 72. cap. 4. ſancit in tutorem, qui tutelam
debitoris ſui fuſcipit, ut videlicet jus crediti amittat.

Adulteræ ad mitigandam pœnam prodeſt, mortem abſentis
conjugis probare. S=

æpe etiam in crimine adulterii reo utile eſt, mortem ab-
) ſentis conjugis probare. Notum quippe eſt, pœnam
adulterii ordinariam ob remiſſionem conjugis innocentis mi-
tigari. Hæc vero remiſſio præſumitur, ſiquidem innocens

conjux ſit mortua arg. l. 10. C. de Rev. donat. & I. 15. §. 14.

de Injuriis., Itaque ad mitiorem pœnam obtinendam fuffi-
ciet adultero, mortem conjugis probare. Igitur Cti Helm-
ſtadienſes menſe Junio anni clo 1o CC XII. adultero, qui mor-
tem uxoris præſumtive ſaltem probaverat, leviorem pœnam

impoſuerunt: Es hat Peter Cornelius, daß er bey Lebzeiten ſei⸗

ner erſten Frauen ein ledig Weibesbild geſchwaͤngert, und das mit
ihr erzeugte Kind zu Delft in Holland taufen laſſen, gerichtlich ge⸗
ſtanden. Ob nun wohl der Ehebruch nicht gelaͤugnet werden kan,
dieſemnach es Anſehen gewinnet, ob ſey Peter Cornelius mit ei⸗

ner haͤrteren Strafe zu belegen geweſen. Alldieweil aber Cornelü

Ehefrau nunmehr vermuthlich geſtorben, alſo ihrem Mann das

begangene delictum erlaſſen zu haben præfumiret wird, welcher

Umſtand, nicht weniger das von ihm bereits ausgeſtandene lang⸗
wierige Gefaͤngniß viel ad mitigationem pœnæ beytraͤget; So

haben wir wegen des Ehebruchs die Strafe eines achttaͤgigen Ge⸗

faͤngniſſes erkannt.

Mors ab ſentis probanda eſt, quum quis de cæœde ejus accuſatur-

In

cel.
Eehel
140
gre ſi
Ent
lie er
in cer
guit,
Riencin

Pole,

. P
I Er

Ekkxfeis

epetit.
Cböͤce
tam el
benehie
lnle
un ſ
Cuchus 4
ut a

grann
1
r
Ag
initn

Nelarn

etis

enl b.

Monunn
Nis m⸗
Anocens

.H
n ſuſ.

Heln-
iwor⸗
1 Penin
Gen i⸗
We
GGchd
hdenkn
5 mit tr
Corneſi
un das
wahe

ene latxE
tt; C
Nene

ðõ

SP. XCV. DE MORTE ABSENTIS PROBANDA. 319

S crimine homicidii, quando abſens interfectus dicitur,

1 acculator vel magiſtratus inquirens ante omnia corpus
delicti, id eſt, abſentem iſtum vere mortuum eſſe, probare
debet. Qua de re plura habet Bartoldus lib. 1. de Teſtibus
n. 40. Sed quid ſentiendum de famoſo illo caſu? Tres pere-
gre ſimul abierunt, ex quibus duo poſt aliquod tempus re-
deunt, atque ſe mutuo de cæde rertii accuſant. Quodnam
hic erit judicis officeium? Non aliud, quam ut generaliter
in certitudinem mortis inquirat. Quam ſi inveſtigare ne-

quit, quieſcendum ei, nec ad ſpecialem inquiſitionem deve

Brobare debet mortem abſentis, gui ſuccedere vult in dignitate
c vanonicatu.
Pro illi mortis probatio incumbit, qui abſenti in mune-
re vel officio ſuccedere cupit. Id quod maxime in be-
neficiis eccleſiaſticis ſeu canonicatibus locum habet „ quæ qui
expetit, audiendus non eſt, niſi eum, cui ſuccedere vult,
obiiſſe oſtendat. Sed ipſius quoque candidati intereſt, cer-
tam eſſe anteceſſoris mortem, ne, ſi is deinde redeat, &

hiendum puto.

beneficio privetur ipſe, & pœna in c. I. X. de Conceſſione præa-

bendæ ſtatuta afficiatur. A qua Pcœna non aliter liberabitur,

quam ſi bona fide & opinione publica de abſentis morte in-

duétus ad dignitatem adſpiravit arg. l. 2. C. Si ſervus aut li-

kertus ad deceur. Maſcardus de Probat. vol. 2. Conch. 1074. n. 2.

VIII.

Agnatus, antequam mortem vaſalli probet, nec ad ſucceſſto-
nem, nec ad adminiſtrationem feudi admittitur.

Qæpe etiam hæc probatio exigitur in ſucceſſione feudali.
Agnatus enim vel ſimul inveſtitus ad hanc aliter non ad-
mittitur, quam ſi, priorem poſſeſſorem deceſſiſſe, probet.

320 MEDITAT. ALD PANDECT.

Inprimis in hereditatis petitione probatio bæc exigitur.

S inprimis in hereditatis petitione mors abſentis proban-

da eſt. Quum enim viventis nulla ſit hereditas L. 1. de
Hered. vel actione vend. atque unusquisque, qui vixit, adhuc
vivere præſumatur, oportet utique, eum, qui mortuum ali-
quem dicit & hereditatem ejus efflagitat, ante omnia mor-
tem illam, tanquam actionis ſuæ fundamentum, probare.

X.

Mortis probatio etiam in remedio Legis ult. C. de Edicto D.
Hadriani toll. neceſaria eſt.

ANn non vero heres ab onere probandi mortem abſentis
ſe liberare poteſt, ſiquidem remedio Legis alt. C. de
Edict. D. Hadr. tollendo utatur. Ita putant quam plurimi,
quos nominat & ſequitur Maſcardus de Probationibus vol. 2.
concl. 1073. n. 6. Satisfeciſſe hi heredem officio ſuo dicunt,
dummodo teſtamentum exhibeat. Accedit, quod hoc re-
medium exceptiones omnes probatu difficiliores excludat.
Non puto tamen, probationem iſtam omitti poſſe. Pertinet
quippe illa ad legitimationem ad cauſam. Neque enim he-
reditas prius dici poteſt, quam conſtat de morte teſtatoris.
Sicut ergo adtor, qui ex inſtrumento liquidiſſimo agit, ante
omnia tamen probare debet, ſe eſſe illum, qui in inſtrumen-

t0 eo nominatur, vel ceſſione aut legitimis modis hoc ad ſe

perveniſſe, ſic & is, qui in teſtamento jus ſuum fundat, o-
ſtendere debet obiiſie teſtatorem. Vide ipſam l. ult. ibi: re-
rum, quæ teſtatoris mortis tempore fuerunt.

XI.

In

d
ba
Et, in
looe
obat
jurair

4d me

Nenm 5
Uegno,

fcit

,.V
odlice
s
un

ftei:
N
dol. 1
6 teſt
In Men
Mbande
un
ane ge

Ton

ku.

dtoban.
L.. &
Achne
umn d.

1M

Cbere.

a lend
N6

vo Geunn
d hok.
8 Ni
ſe Mu

ne einie.

4,
hinlkuume

NeA

. funcme⸗

. ini

—

Sp. XCv. DE MORTE ABSENTIS PROBANDA. 321

Prrobatur mors alſentis regulariter per duos teſtes eosque
juratos.
* Progrediendum eſt videndumque, quomodo ipſa pro-
batio ſit peragenda. Quod ut recte expendatur, necefle
eſt, ſingulos probandi modos conſiderandi, inter quos primo
loco occurrit probatio per teſtes. Uti vero ad omnem Plenam
probationem regulariter duo Z. 9. §. 1. C. de Tbſtibus iique
jurati requiruntur, totidem quoque hic neceſſarii ſunt.
Ad mortem probandam ſufßicit, ut teſtes bompam funebrem
viderint.
T eſtes tamen hos, ut plene probent, non audiviſſe ſaltem
mortem abſentis ex aliis, ſed vidiſſe mortuum oportet.
Verum & hoc civiliter intelligendum. Neque enim preæciſe
requiro, ut morti interfuerint, aut cadaver inſpexerint teſtes.
Sufficit ſecundum Maſcardum de Probationilus vol. 2. conel.
1075. ut viderint pompam funebrem, qua abſens ille efferri
pPublice dicebatur, vel conſanguineos ob mortem ipſius paul-
latos & veſte lugubri indutos. Adde Srrykium de Jure ſeu-
Juum diſſ. I. cap. 4. n. I7.
XHLI.

Sußicit, teſtes vidiſſe mori abſentem, etſt non mortunm.

Suchit quoque ſecundum eundem Maſcardum de Probar
vol. 2. eoncl. 1075. n. 4. & Carpzovium P. I. C. 16. def. 37:
n. 6. teſtes vidiſſe mori abſentem, etſi mortumnm non vide-

rint. Memini, ad mortem militis, qui in prælio ceciderat,

Probandam duos fuiſſe productos teſtes, qui dixerint, glo-
bo illum in medio conflictu ictum ex equo defluxiffle, vo-
ceque debili & moribunda, valete commilitones, excla-
Tom. II. §& § maſle-

322 4 MEDITPAT. AD PANDECT.

maſſe, ſe vero in alium locum miſſos ſeminecem reliquiſſe,
nec deinde vidiſſe amplius, veſtem tamen ejus inter ceteras

exuvias & ſpolia conſpexiſſe.

XIV.
Teſtes negativi non ſußiciunt.

d vero maxime eſt dubium, ſufficiantne duo teſtes negativi.
Fac enim, viros duos, ad explorandam abſentis vitam vel
mortem miſſos reverſosque, renunciare, inveſtigaſſe ſe om-
nia diligenter, neque tamen illum inveniſſe. Satisne hoc erit
ad probandam mortem? Ajunt Maſcardus de Probationibus
vol. 2. concl. 1076. n. 2. 3. & Richterus Deciſ. 66. n. 15. Qui-
bus tamen ego ut adſentiam, adduci non poſſum. Longa eſt
DD. ſeries, qui teſtibus negativis vel filem omnem dero-
gant, vel tamen exiguam relinquunt. Verum nec opus eſt
eorum auctoritate. Ipſa recta ratio Maſcardum Richterumque

refellit. Nam exploratores hi, etſi maximam adhibuerint

diligentiam & terras quam plurimas peragraverint, neque-
unt tamen aliud quid renunciare, quam eum, quem
quæſiverunt in iis locis non reperiri. Quin immo nec id
quidem certo. Quid enim, ſi urbs ampla fuerit?? Facile eſt
profecto, Romæ, Pariſiis, Londini latere, & ſolertiſſimorum
ſcrutatorum oculos effugere. Elegans eſt Plauti in Menæcbmis
act.,2. ſc. I. hac de re locus, quem exſcribere non pigebit:
Sed quæſo, quamobrem nunc Epidamnum venimus 5
An, quaſi mare, omnes circuimus inſulas
MEN. Fratrem quæſitum geminum germanum meum.
MES. Wam quid modi futurum eſt illam guærere
Hic annus ſextus, poſtquam rei buic operam damus.
ros, Hiſpanos, Maſſlienſes, Illurios,
Mare ſuperum omne, CGræciamgue exoticam,

.

Oras-

d.

0
A
M
Me
M
L
e
Ver
tßs itae
orum 8
Odrem
Urxlerri⸗
er ree

ſic⸗
Perir

eſus eli

4 lſ.

orum

kem Ule
en, 4
due hoe
edl eNIA
ocd o
INtins
ilin Kne
ile, ſee
iin lei

N Kilie er

SP. NXCV. DE MORTE ABSENTIS PROBANDA. 323

Guile, Orasque Talicas omnes, gua egreditur mare,
eteras Sumus cireumvelti. Si acum eredo, quæreres,
Acum inveniſſes, ſi appareret. Jam diu
Hominem inter vivos quæritamus mortuum.
Nam inveniſſemus jam diu, ſi viveret.
MEN. Ergo iſtuc quæro certum qui faciat mibi,
ri Qui ſeſe qicat ſcire, eum eſe mortuum,
5 Aoeram praterea nunguam ſumam quærere.

HW Verum aliter vivus nunquam deſiſtam exſequi.
*“ . Satis itaque apparet, nihil in relatione iſtiusmodi explora- .
arhn torum & teſtium negativorum certitudinis ineſſe. Quam-
.G obrem nec ea ad probandam abſentis mortem ſufficiet,
lingiel præſertim quum certus de ea nuntius in c. 1 9. X. de Hon-
nen. vlibus requiratur.
ine⸗ Won ſußhcit Zeſtis unus.
zienin Sed ſatis de duobus teſtibus digi. Quid vero, ſi tot re-
t, regke periri nequeant, atque unus ſaltem adſit ? Sufficere
n, n ejus teſtimonium, fimpliciter affirmat Kiebter Deciſione 66.
nced . I5. n. 4. idque aſſertum Carpzovii auctoritate tribusque
Ere4 ICtorum reſponſis firmat. At Carpzovius non dieit, unum
Tiheraon teſtem plenam per fe fidem facere, ſed hoc tantum, unum
legkau teſtem, accedentibus adminiculis aliis, plene probare. At-
hhn. dque hoc ipſe affirmo, & in ſequenti §. pluribus oſtendam.
NS Sed extra hunc caſum unus teſtis non ſufficiet. Neque eſt,
inm! . quod objiciatur nobis c. 19 X. de Sponſalilus, ubi certus
nuntius in fingulari numero requiritur. Inſpicientibus
un u enim iſtud eapitulum facile àpparebit, vocem nuntii non de

. teſte, ſed de probatione intelligendam eſſe. Itaque diſpo-
Iemit. ſitio Legis 9. §. I. C. de Teſtibus hic quoque locum inveniet,
ut fcilicet unius teſtis reſponſio omnino non audiatur etiam⸗
£ s 2

0ℳ

324 MEDITAT. AD PANDECT.

ſi præclaræ curiæ honore Præfulgeat. Nec movet me

Marquardi Freberi aucktoritas; qui lih. 2. de Fama publica

cap. I. n. y. 6. unum teſtem tunc admittit, quum is, vidiſſe
ſe & attrectaſſe cadaver, dicere poteſt. Nam non diffici-
le erit, teſtem, qui hoc dicat, unicum ſubornare, duos
vero, longe difficilius.
XVI.
Tkeſtis unus ſufficit, quum aliæ conjecturæ accedunt.

1 unc tamen teſtem unum admitto, quum ad teſtimo-

nium ejus conjecturæ veroſimiles accedunt, atque id,

quod in probatione deficit, ſupplent. Quales vero con-
jecturæ hæ eſſe debeant, prudens judex æſtimabit. In-
primis huc pertinet, quando is, de cujus morte quæritur,

in mari, acie, vel loco peſtilentia infecto verſatus eſt, at-
que ibi deceſſiſſe dicitur. Et hic eſt ille caſus, de quo
Carpzovius a Richtero memoratus P. I. C. 16. def. 3 I. . 6.

agit. Sunt quoque veroſimiles conjeckturæ, quando quis
literas à privatis de morte abſentis ſcriptas exhibet. Et ſic

judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni c1o 10 CcxXII.

Daß Inquiſiten die geſuchte anderweitige Verehlichung, wenn
zufoderſt Heinrich Piper ſeine am 22. Febr. 1712. gethane ge⸗
richtliche Ausſage vermittelſt Eydes beſtaͤrket, billig zu verſtat⸗
ten; Subjectis his rationibus: Was die von Cornelio ge⸗
ſuchte anderweite Verehlichung betrift, ſo ſcheinet zwar von ſei⸗
ner erſten Frauen Tode keine gewiſſe und unfehlbare Nachricht

vorhanden zu ſeyn, weil zu dergleichen Beweis die DD. zum
wenigſten zweyer Zeugen Ausſage oder doch der Obrigkeit Atte-

ſtat erſodern. Dieweil aber Peter Cornelius zwey wegen ſei⸗

ner Frauen Tod an ihn geſchriebene Briefe vorzeiget, uͤberdis
Heinrich Pipern disfalls zum Zeugen auffuͤhret, immaſſen auch
dieſer Todesfall wegen der bisher in Coppenhagen graſſirten
Peſt

-

lun ett

D
N

Crnd
Norn
Slpen

4A
Uiberat
16 Jur

. corrob

lem,

iſe,

R
ſin

Vel leri

II. ubi

I. Ad

ne 4.

indonnn

et me
Publien
vidiſle
diſfei.

IS5

nt.

teſtimſ.

gteid

eld .

bit. .
ueritun

de gd
do us

l. Ele

fone e
vef
ncid 1

D
t .
vegen
8 Se 6
ſtrat

eſcte e
N

eſt, 4. D

9/ n

en ſe
h e

SP. XCV. DE MORTE ABSENTIS PROBANDA. 325

Peſt ſehr wahrſcheinlich iſt; So haben wir, da zumal keine
gruͤndliche Nachricht, ungeachtet des nun zweymahl an den
Rath zu Coppenhagen abgelaſſenen Schreiben, zu erlangen iſt,
in welchem Fall bewaͤhrte Rechts⸗Lehrer auch einen einigen
Zeugen zulaſſen, Cornelio die anderweite Verehlichung ver erſtattet.
XVII.
Magiſtratus teſtimonio injurato creditar.
Pparet ex iis, quæ dixi, teſtes hos, ſive duo requiran-
tur, ſive unus ſufficiat, jurejurando obſtringi debere
Liberat vero a neceſſitate jurandi magiſtratum Carpzovius
in Jarisprud. eccl. lib. 2. def. 168. cujus ſententia uſu fori
corroboratur. Id quod tamen non de omni, ſed de eo ſal-
tem, cujus jurisdictioni ſubjectus vixit abſens, intelligen-

dum eſt. Nam extraneus pro privato habetur.

XVIII.
Præfelkir militaribus ſine jurejurando tunc creditur, quum
jurisdictionem in defunctum babuerunt.
E8* Ppræfecto quoque militari de morte militis, imperio
ſimul & jurisdictioni ſuæ ſubjecti, teſtimonium vel ore
vel ſcriptis perhibenti ſine jurejurando credendum eſt. Cui
quidem ſententiæ graviter videtur obſtare NWovella I17. cap.
II. ubi tribuni teſtimonium jurejurando confirmari jube-
tur. Ad hanc legem operoſe reſpondet Carpzovius Deci-
ſione 24. & Sehilterus Exerc. ad P. I15. §. 78. 79. Putantque,
tribunum ibi eſſe, quem hodie einen Hauptmann dicere
conſuevimus, cui utique major fides habenda non eſt, quam
uni ſenatorum, de morte civis teſtanti. Sed, ne quid diſ-
ſimulem, vix credo, tribunos cum centurionibus noſtris
conferri poſſe. Vide modo Vegetium de re militari lib. 2.
6. 12. & L. 12. §. 2. de re militari. Rectius Haberus in Præ-

lect. ad D. tit. de Divortiis 20. rem explicat, feilicet, in
8S 3 Novel-

326 MEDITAT. AD PANDECT.

Novella iſta non tribuni, ſed eorum, qui tribunum inter-

rogaverunt, jusjurandum requiri. Quidquid vero ſit, con-
ſtat hodie inter omnes, non compelli ad jurandum ducem
militarem, den Obriſten. Quinimmo & legati ejus, des Obri⸗
ſten Lieutenants, qui mandatam jurisdictionem habet, injura-
tum teſtimonium ſufficere credo, in ceteris autem, qui
ſequuntur, den Majors, Capitains, Lieutenants, jusju-
randum requiro.
XIX.
Libris eceleſiaſticis & catalogis publicis kdes babetur, non
etiam novellis.
um magiſtratus teſtimonio æqualem arg. c. 13. X. de Pro-
hationibus & ex uſu fori auctoritatem habent matricu-
Iæ & calendaria eccleſiaſtica; igitur atteſtatum ex illis de-
ſumtum & a rectore eceleſiæ ejus ſubſcriptum mortem ab-
ſentis plene probat. Qua de re vide plura apud Martini
in Proceſſu tit. 20. rubriea n. 62. Sed non ſolis libris eccleſia-
ſticis hanc auctoritatem tribuo, verum & aliis catalogis pu-
Plicis. Sic Huberus in Prælect. ad D. tit. de Divortiis & 20
memorat, apud ſocietates navigationum Indicarum catalo-

gos publicos viventium & mortuorum parem fidem habere.

Cave tamen, hoc ad indices iſtos occiforum & vulneratorum,
qui poſt prælia prodire publice in relationibus ſolent, exten-
das. Nihil iis fallacius eſſe, experientia docet quotidiaua.
Igitur hi fidem non merentur, ſed ſaltem aliorum firmo-
rum argumentorum adminiculum funt.
WVon ſuffcit inſtrumentum, in quo mentio abſentis tanznam
mortui inſicitur. .
orro Baldus & ex eo Maſcardus de Probationibus vol. 2.
concl. 1076. n. 7. credunt, Probari mortem abſentis per

inſtru-

X

P.

iſru
dan,
enimnt
Hiſ alis

Mroband
Coatra
morem

(alar,
t inte
en her
dA .. .
Ee nprinn

Ubi or
Preyiſſi
fmnan,

an Y

deg ſe⸗

Vero
li e
MWrem
Rehndis
MOrem
dttimno
1 DrEt

SP. XCV. DE MORTE ABSENTIS PROBANDA. 327

inner. inſtrumentum, in quo mentio ejus, adjecta voce, quon-
col. dam, ſive ut hodie loquimur, weiland, ſelig, fit. Verum
Hucen enim vero probatio hæc non eſt, ſed conjectura magis, quæ, ,
Oc⸗ niſi aliis argumentis fuleiatur, in foro haud ſufſicit.
urd. .
ny gi . XXL “
eu⸗ Sola fama mortem alſentis non probat.
Sed quid de rumore communi & fama publica ſentiendum
eſt? Sufhicere eam ad mortem antiquam & longinquam
nr nan probandam, dicit Preherus lIib. 2. de Fama puhlica p. I. n. 9.
,,n. Contra Carpzovius in Jurisprud. ecel. lib. 2. dJef. 168. n. 3. ru-
lbr morem non probationem facere, ſed eam tantum admini-
mitigt culari, dicit. Sichardus in L. 8. C. de Pakctis n. I12. diſtin-
ilise⸗ guit inter milites & paganos, atque illorum tantum mor-
nemi tem per famam probari exiſtimat. Alii iterum aliter. Vi-
H de inprimis Maſcardum de Probationibus vol. 2. concl. 1074.
ecir ubi more ſuo varias limitationes & diſtinctiones proponit.
ogs N. Breviſſime & optime Kichterus Deciſione 66. H. 15. u. 5. Per
fie H famam, inquit, mortem abſentis probari poſſe, refert Car-
n ennH pzov. Et boc verum eſt, ſi alia adminicula concurrent. Sic
enhlten *½ G& ego ſentio.
Nerataum
NI, Ne. L, 7. XA. .
cukn Qui Jfamæ bublicæ credidit „ non punitur.
un in . d vero, quod jam ſupra in fine med. 7. dixi, repetendum

hic eſt, famam publicam a pœna excuſare. Fac ergo,
uxorem viri abſentis, de cujus morte rumor percrebuit,
Ilſtn⸗ ſecundas nuptias cum alio viro celebrare. Fac porro, ru-
morem illum deinde falſum reperiri. Quid juris in tali
matrimonio? Reſcindendum id eſſe, equidem non dubito.

A,e i.
. . . . 2 7.
jiu At præterea Faber in Codice lib. 9. tit. 28. def. 28. eumque -
ee ſecu⸗
1

328 MEDITAT. AD PANDECT.
ſecutus Hertius in Commentatione de Matrimonio putativo,
quæ in tomo I. Opuſculorum ejus exſtat, §. 17. liberos illegi-
timos declarant, conjugesque ipſos adulterii pœnis ſubji-
ciunt, propterea, quod communi voci & opinioni credide-
runt, nec majorem in inveſtiganda veritate diligentiam ad-
hibuerunt. Sed inhumana hæc ſententia in L. II. §. 12 Ad

L. Jul. de adult. & c. 14. X. Qui filii ſint legitimi ſatis cla-
re refutatur. .
XXIII.

Jusjurandum ejus, qui in morte abſentis ſe fundat,
non ſuſſcit.
LD deenen interdum probationibus aliis, is, cujus jus
in morte abſentis innititur, ad jurandum ſe offert.
Quæro;, an ſit admittendus? Ait Menochius de Adipiſ. poſ-
ſejj. remed. 4. n. 671. Cujus ſententiam Maſcardus de Pro-
ationibus vol. 2. concl. 1076. n. I. ad caſum, ubi de leviſſimo
ræjudicio agitur, reſtringit. Sed Carpzovius in Jurisprud.
eccl. lib. 2. def. 169. jusjurandum hoc in re maximi momenti,
feilicet, quum de ſecundis nuptiis agitur, admittit. Ve-
rum non puto, opinionem iſtam legibus noſtris convenire.
Neque enim id jusjurandum aliud eſſe poterit, quam ſupple-
torium. At fuppletorium judex aliter decernere nequit,
quam, ſi de ſemiplena conſtet probatione. Ipſe hoc agno-
ſeit Carpzovius d-l. n. 5y. & tamen in exemplis n. 12. & 13.
fubjectis jurijurando huic, etſi nihil probatum fuerit, locum
facit. Quod profecto contra L. 10. de Teſtibus eſt. Igitur
ſic potius ſentio. Solum jusjurandum ejus, qui in morfe
abſentis jus ſuum fundat, illam non probat, recte tamen
adhibetur tune, quum per alia argumenta & probabiles
conjecturas aliqua;, ſed non plena fides aſſertioni ejus fa-
Ka fuir.

XIV.

in

“ b

ſalicer
Dce.
6 dec
Hunn ad
Ctio in

Iunt.

blenti

obatio.

(Eetün,

umnjn

Kor Nreſa

Mcn

Nden ddn
U1, A
dote
Torti D

4en

Uprob
Uum 6n
kecen

Moder,
Uon.

SP. XCV. DE MORTE ABSENTIS PROBANDA. 329

—
tti XXIV.
e Qui in abſentis vita ſe fundat, eam probare neceſſe non halet
e LReucdenda quodue hic eſt doctrina illorum, qui vitam
n ar — abſentis aliquando probandam eſſe volunt. Dicunt
n 4 ſeilicer non pauci, eum, qui in vita abſentis jus ſuum fun-
ſais dk dat, hanc probare debere; inter ceteros I eſembecius ad tit.
D. de Probationibus n. 6. nec non Kichtoruß Deciſione 66. n.
16. Sed male. Rectius Cti Francofurftani apud Brunneman-
flcn num ad LE. 2. de Curatore bonis dando n. 23. actricem „cujus
actio in vita abſentis innitebatur „ àa probatione ejus libera-
runt. Nec potuere aliter. Namque Primum, qui vitam
erſsſ⸗ abſentis allegat, non tam affirmat quid, quam negat poti-
ſe oftt us, illum mortuum eſle. At negantis per rerum naturam
i⸗N probatio eſſe non poteſt, L. 23. C. de Probationibus. Sed
14N. fac etiam affirmare illum. Sciunt tamen omnes, præſum-
Eriino tionem juris a probando liberare. Quæ vero poteſt eſſe for-
tior præſumtio, quam pro vita hominis, de cujus morte
wONeIhI non conſtat? Unum tamen excipio caſum, ſi quis nempe
init. V. vitam abſentis, qui ſeptuageſimum ætatis annum comple-
cei vit, alleget. Huic enim fortior illa, de qua infra dicam,
unke mortis præſumtio obſtat atque onus probandi imponit.
re , .
e ⸗ AXXV.
n1 DWM Abſentem ſine beredibus deceſſiſſe, probandum non eſz.
ent,en Tſta in foro frequens eſt quæſtio, an, qui mortem abſentis
,ek ln probandam ſuſcipit, probare etiam neceſſum habeat,
illum ſine liberis deceſſiſſe. Non Puto, hoc ab eo requiri.
Ae 9 Præſumitur potius is, de cujus liberis nihil conſtat „impro-
rot⸗ iI deceſſiſſe. Ergo is, qui dicit, abſenti liberos fuiſſe, hoc
nieſ⸗ PpPprobet, neceſie eſt L. 2. de Probationibus. „
Tom. II. Tt XXVI.

N

3z MEEDILAT. AD PANDECT.

XXVI. =
Si abſens, cujus mors probata fuit, revertitur, poſſeſſorem bo-
vorum ſaltem, in quantumm is locupletior factus, convenit.

uum vero exempla plurima extent abſentium, qui pro
G mortuis habiti & legitime declarati tamen reverſi fue-
runt & probationes aut præſumtiones contrarias re ipſa re-
futarunt, non inutile erit, hic quærere, quid tunc de bo-
nis eorum ſtatuendum ſit. Et, ipſos quidem ea recipere
debere, nemo forte negabit. De jis ſaltem rebus, quæ
perierunt interim culpa forte heredis, nec non de fructibus
dubium remanet. Sed idem hic juris erit, quod in here-
ditatis petitione, ut ſcilicet redux fructus tantummodo ex-
tantes, perceptos & conſumtos, quatenus ex his poſſeſ-
ſor factus eſt locupletior, non item percipiendos, nec &ſti⸗
mationem rerum incuria heredis perditarum, quoniam hic
in bona fide fuit, conſequatur arg. L. 25. §. II. de Heredi-
tatis petitione. Conſentit mecum Bergerus in Ceconomia ja-
ris p. 178. . 10.

XXVII.
Abſens reverſus conjugem, quc interim ſecundo nupſit, recipe-
76 cogi!uT.
umquid vero abſens, qui mortuus credebatur, reverfe
ſus conjugem, quæ ſecundas nuptias interim celebra-
vit, recipere neceſſum habebit? Authentica Hodie C. de Re-
pudiis id arbitrio revertentis liberum relinquit. At ex ju-
ris canonici principis, quæ inter nos valent, debebit etiam
recipere conjugem innocentem & in bona fide exiſtentem,

quoniam conjugium prius ſubſiſtit adhuc & poſterius erro-

re initum nullum eſt. Vid. c. 2. X. de ſecundis nuptiis.
SPECI

Gnre
Drobato
il.
ieſim
uri,
ucd 3
Uorn m,
dedg

AMen,
en
A
MN (0r.

idn

n o.
it.
i ro
ſi ke⸗
lte.

o.

Khere
dkbus
in ete⸗
00 .
ole⸗
gee lr⸗
niam lie
Miut.

rmneze⸗

ee

te

SP. XCVI. DE MORTE ABSENTIS PRASVMTA. 331

SPECIMEN XCVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. v. TIT. III.

MORTE ABSENTIS
PRESVMTA.

Conjecturæ aliquando mortem abſentis probant.
umquid ſolæ conjecturæ ſine teſtibus, ſine inſtrumen-
tis, ſine jurejurando ad probandam abſentis mortem
ſufficient? Credo utique, ſi modo plures ſunt con-
jecturæ eæque vehementes. Nam in negotiis, quorum

probatio difficilis eſt, argumenta & conjecturæ ſufficiunt

evg. L. F. §. 6. de Re militari, quod & agnoſcit Menochius de
Præſumtionibus lib. 2. præſ. 33. n. I18. 8 lib. 5. bræſ. 41. n.
27. Quamobrem facile adſentio Sechæpffero, qui in Synopft

Juris privati tit. de Hereditatis petitione n. 8. Præeunte Stry-

cio de Jure ſenſuum D. 3. c. 4. n. 25. ſtatuit, navi fracta, ſi
illorum, qui in ea fuerunt, nulla notitia haberi poſſit, mor-
tuos eos cenſeri.
II.
Abſens, qui literis provocatus non reſpondet, mortuus non
praæſumitur.

X erum, quemadmodum dixi, conjecturæ iſtæ graves ſint,
& judicem, cujus arbitrio tota hæc res relinquitur, pe-
nitus convincant. Leviores non ſufficiunt. Recte itaque

ICti Vitembergenſes apud Hornium claſſe 15. reſponſo 51. n. 2.
ſentiunt, mortem conjugis abſentis, qui literis alterius con-
1

t 2 jugis

222 MEDITAT. AD PANDECT.

jugis provocatus non reſpondet, haud præſumi, quum ni-
hil frequentius accidat, quam, ut literæ & reſponſiones aut
dolo aliorum, aut caſu fortuito intercipiantur.
P .

III.
Ex lapſu temporis longioris mors abſentis præſumitur.
Venio nunc ad quæſtionem difficillimam, ex quanti tem-
V poris lapſu mors abſentis præſumatur. Nihil de ea cer-
ti in legibus noſtris reperitur. Nam quinquennium in L. 6.
gJe Divortiis & Novella 22. c. 7. ſtatutum jam diu ſuſtulit
Iuſtinianus in Movella 1II7. c. II. ex ua hauſta eſt Auth.
Hodie C. de Repudiis. Igitur infinitæ circa eam quæſtionem
auctorum pugnæ excitatæ ſunt. Id quippe certum eſt, ex
diuturnioris temporis lapſu mortem præſumi. Etſi enim
Juſtinianus in memorata Auth. verbis: quantiscunque annis;
omne excludere videatur tempus, ipſa tamen recta ratio
oftendit, hoc non in æternum & infinitum extendi poſſe.

Centum anni ad præſumendam mortem abſentis non
requiruntur.

uodſi ex multitudine auctorum controverſia hæc deci-
denda eſt, illis accedamus oportet, qui centum annos
requirunt. Antiquiorum maxime hæc ſententia eſt, pro
qua ſtabilienda L. 23. C. de &S. eccleſ. L. 56. de Uſufructu &
L. 8. de Uſu & uſufructu legato adducunt. At ex his LL.

hoc tantum conficitur, poſſe hominem ad C. usque annos

vitam producere. Ex eo vero; quod fieri quidem poteſt
raro tamen accidit, præſumtio nulla naſcitur. Ridetur a
cordatioribus plerisque ſubtilitas Pauli, qui in Z. 3. Si pars he-
reditatis petatur ex eo;, quod tergeminos Horatios annales

Romani memorant, præſumtionem deducit, atque in diviſio-
ne

2

PP!

ne he
oſel
olr
Cann

et
Aertn
100. 4
4

V
(ls enit
itit),
lj
mum
10 fünd
ur,
Datur.

ier

te
Ael
Verum
eſei
ünuo .
Un
it⸗

ennen
Wum A.
onesant .

tr.
Lonh tenn.
(e en er.
min 6.
n ſaltult
At.
Prhonren .
Un l 4
Etſiein
nlumi
relli AN
l e

Eit ton

1 k H
ennn
gtin ehin
Nfme
t e ult
Uoqle ℳ
nhr,
iden
3 Ffnlt
atios i⸗
d-
en

—

H

—

SP. XCVI. DE MORTE ABSENTIS PRESVMTFA. 333

ne hereditatis mulieri prægnanti, quoniam tergeminos edere

Poſſet, tres partes ſervari jubet. Neſcio profecto, an hæc

noſtra præſumtio felicior ſit. Vixere aliquando homines

C. annos; ergo abſens tamdiu exipectandus eſt. Nihil cer-
te eſt hoc argumento infirmius. Quodſi tamen id operoſe
adſertum videre cupis, lege ſis Pinckelthauſii Obſervationem

100. Adde Hortlederum von den Urſachen des teutſchen Krieges
lib. A. c. 29. . II. .

V.
Sußciunt ſeptuaginta anni.

VVeroſimilius multo recentiores opinionem Scabinorum
Lipſienſium, non ipſius Carpzovii, ut plerique putant
(is enim diſſentit potius & rem totam arbitrio judicis com-
mittit) amplectuntur. Iſti Scabini apud Carpzovium P. 3.

C. 15. def. 5. mortem præſumunt, ſfimulac abſens ſeptuage-

ſimum ætatis annum attigit. Quæ opinio in Pfalmo XC.
10. fundatur, & per id, quod frequentius evenit, confirma-
tur, & uſu plerorumque judiciorum & collegiorum appro-
batur. Igitur ego quoque eam retinendam puto.

Judex abſentem aliquando ante ſeptuageſimum annum pro
mortuo habet. D

E tamen quoque tertia illa Carpzovii ceterorumque, qui

— rem arbitrio judicis relinquunt, non abſurda prorſus,

verum admodum probabilis ſententia. Igitur nec illam

rejicio, ſed conjungo potius cum præcedente, atque ſic

ſtatuo: In dubio, ſi nullæ aliæ rationes judicem movent,

annum ætatis ſeptuageſimum exſpectari oportet. Pro ra-

tione tamen & diverſitate circumſtantiarum licebit judici,

Tt 3 bpre-

334 MEDITAT. AD PANDECT.
brevius temporis ſpatium admittere ac abſentem infra hanc
ætatem conſtitutum pro mortuo reputare. Varia ejus præ-
ſumtionis arbitrariæ apud DD. extant exempla. Bartolus
Iib. 1. de Teſtibus n. 38. mortem hominis vagi, rixoſi & luxu-
rioſi elapſo, poſtquam de vita ejus dubitari cœpit, quin-

quennio probatam exiſtimat. Curia Friſiaca apud Huberum

in Prælect. ad tit. de Præſumtionibus §. 19. aliquando propter
lapſum temporis longiſſimi, ex quo abeſſe quis cœperat,
accedentem ſemiplenam probationem & extremam heredum
paupertatem ſexageſimum ætatis annum ad præſumtionem
mortis inducendam ſufficere judicavit. Ex ſimilibus cauſis
ICti Helmitadienſes menſe Octobri anni clo Io ccxIv. homi-
nem anno ætatis ſexto & quadrageſimo;, ſed qui ante tri-
ginta annos ex patria diſceſſerat, pro mortuo habuerunt.

VII. 5

Juder beredem ex præſumtione ante ſeptuageſimum annum ad-
mittens cautionem indemnitatis exigit.

Qul tamen judex ante ſeptuageſimum ætatis annum

abſentem ob concurrentes circumſtantias Pro mor-
tuo habendum & bona ejus in heredes vel ſucceſſores trans-
ferenda exiſtimat, qui accedere poteſt, ut abſens adhuc vi-
vat & reverſus tandem bona ſua repetat, aut, ſi illa non

inveniat, ab ipſo magiſtratu rationem expoſcat, hac via pe-

riculum omne vitabit, ſi cautionem indemnitatis ab here-

de vel ſucceſſore exigat. Poſſe hoc eum ante ſeptuageſi-
mum annum, ex reſponſo a Ctis Vitembergenſibus menſe
Auguſto anni cIo Io ccIx. exarato apparebit: Hat Euſebius

von Kalckreuth ſeine im Gute Culm ſtehende 3000. Reichsthaler
anno 1632. zu Lehn gemacht, und nach erfolgtem Abſterben auf

ſeinen Sohn, Guͤnthern, verfaͤllet, von welchem ſolche ferner auf
ſeine

X

ſine 3.
He
worden
ſltnen
N die
ns
edee
der a
Mr ande
oge ein
id als
Pn,

Lulte,

ſt gle
ſife er
ſn n
Eihieng

Ader,

c

——
hanc
Spre.
ortolu
Kk:
,bin.
Tuherun
Propiet
Eperet
eredunn

tioneen

caul's
G.dont.
Ate 1⸗
lerunt.

Gnun.

18 Won

ſores tlm .

s adhefr
ſi I 00

Hueſif.

s .

eg 4
.ln ſel e lis

3e

1

SP. XCVI. DE MORTE ABSENTIS PRESVMTA. 3 5

ſeine 2. Soͤhne „Peter Euſebium, Wolf Chriſtophen und Caſ⸗
pakt Heinrichen, gekommen, die auch anno 1671. damit belehnet
worden und Chriſtianen von Kalckreuth zum Mitbelehnten ange⸗

nommen. Nachdem aber obbemeldte 3 Bruͤder uͤber 40 Jahr ab⸗

weſend geweſen, und man von ihnen n ichts erfahren koͤnnen, ha⸗
ben die bereits verſtorbenen Mitbelehnten Chriſtians 2 Soͤhne,
