VI.

Iyſe princeps ac multo magis miniſtri ejus in foro contractus
ſare debent. 5

Qeſttonemn enann modo tetigi, an miniſtrum principis
in foro contractus coram- judice inferiore ſtare opor-
teat, negat Strykius diſſert. de Foro miniſtroraum brincipis c. 2.
§. 15. 16: Ut enim, ait, principem ipſum faſtigium foro eximit,
zdeo, ut nec ſtatutis, quæ ipſe aut condidit, aut a civitate condi-
ta ſua auéctoritate confirmavit, obligetur, ita & tota us domus
exemta eſt, L. 3. C. de Præbof. S. cubieul. L. 4. C. de Silent. L. 12.
C. de Prox. Sac. Sorin. I. 4. pr. C. de Agent. in reb. L. 2. C. de
Decanis. Et exemtio, domino competens, ad familiam & miniſtros
ejus quoque extenditur, ſine quibus eſſe non poteſt, uti argumen-
tatur Mevius Quæſt. prælim. 3. n. 34. Mylerus ab Ebrenb. in Hy-
parch. c. 9. §. 2. Contra diſputavi modo, atque miniſtrum

principis in foro adminiſtrationis & reddendarum ratio-

num, quod ſpecies quædam fori contractus eſt, ſtare debe-
re, affirmavi, exemplumque attuli conſiliari cujusdam in-
timi,

—
g in C
ie Gebe
ummpſofi
nquamin
Und von
m admi-
8 de non
ben wid.
nmoche

Onpradkut

hiineigs
e Chol⸗
eihine
ro erini⸗
tattaultf.
Iurnil
7
jyr Le
1. 2. 6
minfi
iergumr.
AAk ink
miniſtrun
id⸗
are bele.
odan i,
tilny/

SP. LXXIII. DE FODRO CONTR. & GEST. ADMIN. 85
timi, principi electori, cujus ſubditi ommes jus de non evo-
cando habent, ſervientis, coherzdibus ſuis ex adminiſtra-
tione ſuſcepta conventi & a-Ctis Helmſtadienſibus con-

demnati, ut apud judicezi civitatis exiguæ reſponderet &

rationes redderet. Cauſam condemnationis ſuæ poſuere
JCti hi in natura fori contractus, & geſtæ adminiſtrationis,
quod tam forte eſt, ut perſonas etiam ſummæ dignitatis,
quales olim ſenatores erant, ad ſe trahat. Vide L. 36. §. I.⸗

de YJudiciis & L. I. C. Ubi de ratiociniis. Contraria Strykii

opinio hoc fundamentum habet, quod princeps ipſe foro
contractus non ſubjaceat, atque adeo & miniſtri, qui fami-
liam ejus conſtituunt, ab illo ſint exemti. Ego vero ipſum
principem foro contractus ſtatutisque ejus loci ſubjicio.
Atque, ut hæc adſertio mea plus auctoritatis habeat, non
meis ſed Ziegleri verbis utar, qui de Juribus majeſtatis lib. I.
cab. I. §. 16. G I17. In contractibus, inquit, ſuis omnibus

princeps utitur jure communi, & perinde, ut privatus,
obligatur, ſive is cum alio privato gcontraxerit, ſive cum in-

tegra aliqua univerſitate. icut enim initio libera poteſtas
unicuique eſt habendi vel non abendi contractus: ita renun-
eiare ſemel conſtitutæ obligationi, adverſario non conſentien-
te, nemo poteſt, L. y. C. de O & A. Quinimo firmius ar-
Giusque eum obligari convenit, quia mutuæ Fidei alſertor eſt
&, vindex, ut proinde nec plenitudo poteſtatis, nec ulla ur-
gens clauſula eum eximere poſſit. Gail. 2. Obſ. 55. n. 7. Aymo
Cravett. de antiq. temp. part. I. c. 2., num. 16, 17. HMillig. in
Donell. enucl. I. 12. 6. 21. lit. ?. Ayrer in proceſſ. part. 2.
cap. 9. Obf. I. Rauchbar. 2. Part. J. II. n. 4. 5. Quirin. Aubach.
cent. I. dec. 3. 4. 2. Petr. Coſtal. in L. I. f-. de Pact. E.'eſenbec.
p. 3. conſ. 109. n. 77. Arum. in ff. diſp. I. n. 9. Georg. de Cabe-
do p. 2. deciſ. 75. Henr. Bruning. de var. univerſit. ſp. th. 4.
Diæi, ex contractu principem obligari civiliter, etiam tum,
L 3 aquan.

6s MEDILTAT. AD PANDECTI.

quando um Jub'dito ſuo contraxit, ſi quidem ontraxit, uAt

quivis alius, non ut princeps. Quodſi enim princeps, qua
zalis, cum ſubditis ſuis contrabat, de negerio ſcil. & cauſa
Katus, juribusve publicis, talibus abctibus leges riviles adpli-
cari viæ poterunt; naſritur tamen inde olligetio, guæ jus
dat ſalditis, eodemque modo obligatum reddit principem, 4uo
obligentur ſubditi. At ſi talis ſit actus, qui a quovis alio
fieri poteſt & ſolet, etiam civiles leges in eo valebunt, uti
vecte contra Ferdinandum 'asquium diſputat Hugo Grotius
de jure bell. & pac. Ib. 2. 6. 14. u. 6. Idque adeo verum eſt,
ut etiam ſtatuta localia obligent principbem, ſi quidem ex iis-
dem obligatum ſibi velit ſubditum, eum quo contrahbit. Mec
enim claudicare deler contratctus, cum ex juſtitia commuta-
tiva quood nexum & vineulum utriusgue contrabentis par
deleat eſſe conditio, etfi diverſitas deinceps quoad modum exi-
gendi ſeſe exerat, ideo quod cogi alter poſſit ad fidem ſervan-
dam, alter non poſſit, ecum ea diverſitas non exr modo obli-

gandi, ſed ex perſonarum qualitate ortum habeat. Hæc il-
le. Vides ergo, ipſum principem per æquitatis & juſtitiæ
regulas foro contractus legibusque ejus alligatum eſſe. Qua
igitur ratione miniſtri ejus ſeie eximent? Patrocinari, fa-
teor, illis videntur LL. a Str, kio memoratæ, quæ cubicu-

larios, obſequus occupatos & aulæ penetralibus inhærentes
ab obſervatione aliorum tribunalium liberant, ut in magi

ſtri officiorum ſolum modo judicio propoſitas adverſus ſe

excipiant actiones, idemque privilegium ex eadem ratione

ſilentiariis, proximis ſacrorum ſeriniorum, agentibus in re-
bus & decanis tribuunt. Nec inepfe id ad miniſtros prin-
cipum noſtrorum ob ſimilitudinem rationis trahitur. At
hæc privilegia ſunt, quibus renunciare miniſtros poſſe, nul⸗

lus dubito propter L. 29. C. de Pactis. Renunciat vero juri

ſuo tacite, quisquis in loco aliquo contrahit, arg. I. 19. §. I. 2.

de

l

A

eer
Uhe
Pri
Ule
Nitr
tnd
i8
mi

m

rit, 4

91, gni
G auiſt
les ll.
gltſ⸗
Hem,
ovif N
unt,
Crorin
rum
en er in
1 Compnur-
Aentn hat

Vodun er.

r ſfunr.
uch A.
e i.
E We
ale C
einali, 1
e cubion.
helentes
in m⸗
Arerlis
en nüi
lbus iiſ.
ros
fütut
olee, u⸗
1 vero

SP. LXXIII. DE FORO CONTR. & GEST. ADMIN. 87
de Judiciis. Accedit, quod ipfe Strykius in fine S. 16. fate-
rfür, miniſtrum principis contrahientem 3, ſi certum locum
ſolutioni deſtinet, privilegio fori renunciare, atque in lo-
co deſtinatæ ſolutionis directa actione conveniri poſſe.
Quodli igitur hoc in una ſpecie fori contractus juſtum eſt,
neſcio profecto, cur ad ceteras nequeat accommodari-

1 „

VII.
Ie militilus gquoque forum geſtæ adminiftrationis locum kabet.

VIII.

Acori liberum non eſt, al adminiſtratore ſite in fovo domicilii
ejus rationum redditionem exigere-

Qoa modo diximus, forum geſtæ adminiſtrationis &
rationum reddendarum nullo privilegio fori, nulla
exemfione excludi, hoc etiam in mi- litibus locum habet.
Magna funt quidem, quod ad forum, militum jura &
privilegia jam tum jure Romano, ut ex L. 6. C. de Juris-
gictione omnium judicum patet, & majora hodierno, quo
ilia in dies augentur. Quæ tamen eos a foro geſtæ admi-
niſtrationis, cui ſe ipſos ſponte per geſtionem ſubjece-

runt, liberare poſſit, caufam nullam videmus. At majo-

ris momenti quæſtio eſt, liceatne ei, qui rationes ab ad-
miniſtratore ſuo exigit, neglecto foro adminiſtrationis,
actionem, in foro domicilhii inſtituere. Affirmant hoc
multi propterea„ quod forum contractus cum foro do-
micilii concurrit atque actori inter hæc duo fora electio
competit per c. 17. X. de Foro compet. Sed verius eſt, fo-
rum reddendarum rationum neceſſarium eſſe, atque in

lo electionem actori alias tributam ceſſare. Singularis

enim

/.

868 NMEDITAT. AD PANDECT.

enim eſt in adminiſtratoribus ratio, quæ in aliis contrahen
tibus locum non habet. Scilicet multis ad rationes redden-
das opus eit documentis, multis item teſtibus aliisque in-
ſtructionibus. Hæc vero omnia in loco, in quo negotia
geſta fuerunt, reperiunt ur, & non, niſi cum maximo in-
commodo & iumtu, in alium transferri queunt. Vide I. 2.
C. Uhi de ratiociniis. Iniquum itaque foret, adminiſtrato-
rem ad hoc, ut alibi ea transferat, compelli. Adde I. 45. pr.
de Judiciis. Nec deeſt huic ſententiæ auctoritas gravium
& velebrium ICtorum. Commemorat multos Carpzovius
lib. 2. Reſponſo 33. ipſeque nobiscum ſentit, & contraria ad-
verſariorum argumenta refellit. Adjiciemus reſponſum
ICtorum Helmſtadienſium menſe Majo anni clo 10 Cc Xv.
exaratum: Seynd einem Ofieie icier von ſeinem hohen Comman-
deur weitlaäͤuftige und wichtige Rechnung gen anvertrauet, auch,
ohne dieſelbe anzunehmen, uͤber 3. Jahr lang gelaſſen worden.
Als aber der Commandeur e daß der Gfficier ihm
eine anſehnliche Summa ſchuld
geſchloſſene Rechnangen imt Belege und Brieffſ ſchaften verſie⸗
geln und wegnehmen laßf ſen, da denn Anfangs zu wiſſen verlan⸗
get wird, ob der Officier die Rechnungen in loco adminiſtra-
tionis, oder aber in 1000 tertio vor ſeinem Regiment abzule⸗
gen und zu juſtificiren ſchuldig ſey. Ob nun wohl das Regi⸗
ment und Kriegs⸗Gerich

hte gleit chſam du 5 forum domiecilii ei⸗
nes Soldaten iſt, er guch nicht leichtli ich vor ein ander Gerichir
gezogen werden ſoll, un mnd denn eine jede Action, ſie ſey vo⸗
was Art ſie wolle, in foro domicilii angeſtellet werden mng,

dieſemnach es das Anſel ehen gewinnet, als ob der Officier, im Fall

er vor das Regiment gefodert wird, daſelbſt zu ſtehen und ſeine
Rechnungen abzulegen und zu zuſtificiren ſich nicht entbrechen
koͤnne; Alldieweil es aber mit dem foro geſtæ adminiſtrationis
eine ganz ſonderbare Bewandniß hat, daß nemlich die Able⸗
gung

ebe, hat er ihm die un.

lalc
lin⸗
ibi
lor
007
ne
Ut
ink
eſſe

tio⸗

Il

—
Atralen.
redden.
isque i
negli
Awimo I
Vide!:
hiniſtra
e,45
graviun
Curgrovn
Utraria.

telponkun

C W.
(oronmar.

et, alh

ſitet ki.

ie⸗ die
unt

ſeitt hi 6

dis Reg

Cerüclii

Get
e N

,ft nn 6
eren
, ee 1
her
tete
“

ſ / l
Zldminiie.

SP. LXXIII. DE FOR. CONT. & GESTAE ADMINIST. 89

gung der Rechnung daſelbſt allein, und ſonſt nirgend, auch nicht
in foro domicilii, gefodert werden kan, indem es ſonſt dem
Rechnungs⸗Fuͤhrer allzuſchwer fallen wuͤrde, anderwaͤrts die noͤ⸗
thige Nachrichten, Zeugniſſe und Urkunden anzuſchaffen, wie
denn ohne des allhier angefuͤhret wird, daß bey dem Regiment
diejenigen, mit welchen der Officier Verkehr gehabt, nicht zu⸗
gegen ſeynd; So mag demnach derſelbe auſſer dem Ort der gefuͤhr⸗:
ten Adminiſtration ſeine Rechnungen anzulegen n und zu juſtifici-
ren nicht angehalten werden.

IX.
Forum geſtæ adminiſtrationis & rationum reddendarum eſt
apud eum judicem, qui adminiſtratorem conſtituit, non
eum, ſub quo negotia geſta ſunt.

N ultum hæc res dubii habet. Namque forum geſtæ ad-
VA miniſtrationis ideo conſtitutum eſt, ut ibi ſufficiens
inſtructio, & nota teſtimonia, & veriſſima documenta poſ-
ſint DPræitari. L. 2. C. Ubi de ratiociniis. Adde L. I. C. eodem,
ibi: ubi hæc geſſit; L. 54. §. I. de Procuratoribus, ibi: qui in
loco adminiſtraverunt, & L. 19. H. I. de Judiciis ibi: certo lo-
co adminiſtravit. Nihil in omnibus iſtis LL. de conſtitutio-
ne aut confirmatione judicis dicitur. Attamen putamus, ma-
giſtratum, qui conſtituit vel confirmavit adminiſtratorem,

in lite ſuper adminiſtratione ejus orta judicem competentem

eſſe. Nam, ut ſupra diximus, hoc forum reddendarum ra-
tionum ad fora contractus referendum eſt. Contractus ve-
0, qui cum adminiſtratore initur, ſub eo magiſtratu, qui
illum dedit aut confirmavit, celebratur. Deinde in L. 45.
pr. de Judiciis argentarius & tutor in loco, in quo contra-
Nerunt, conveniri & , ſicubi codices in provincia habeant;,
inde illos adferre jubentür. Nec obſtare putamus leges ſu-

pra memoratas. Hæ enim geſtionis & a adrmuiniſtrationis ideo

7om. II. M. ſaltem

.0 MEDFTAT. AD PANDECT.

ſaltem mentionem faciunt, quod plerumque in uno loco &

committi adminiſtratio & geri ſoleat. Sed dubium omn

e tol-

lit Ordinatio politica imperii de anno 1577. tit. 32. quæ magi-
ſtratibus præcipit, ut & tutores, curatores & adminiſtratores

eccleſiaſticos conſtituant, & ab iisdem rationes expoſcant.

C O K 0OLLeAKIA.

1. Recte Mevius P. S5. dec. 298. negotiorum geſtorem con-

veniendum dicit, ubi habitavit & curam negotiorum ha-

buit, tametſi ea forte in alio loco expedita fuerint.

2. Recte V'ultejus in L. I. C. Ubi de ratiociniis n. 1t. &
zovius lil. 2. Keſponſo 33. n. 19. etiam actionem t

Carp-

utelæ

contrariam in foro adminiſtrationis inſtituendam ajunt,
ob eandem, quæ in L. 2. C. Ubi de ratiociniis habetur, ra-
tionem, ut nempe inſtructio ſufficiens, & nota teſtimo-
nia, & veriſſima poſſint præſtari documenta. —
3. Is, a quo editio tantum, non redditio rationum peti-
tur, non in foro adminiſtrationis, ſed domicilii, conve-
niendus eſt, ut recte contra Cujacium ſentit Carpz. lib.

3. Keſp. 33. n. 21.

SPECIMEN LXXIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. V. TIT. I.

FORO DELICTI
REMISSIONE DELINOVENTI

PVBLICE DEFENSVM
4

SYLVESTRO FRIDERICO WISMANNO,

BRVNSVICENSI.
D. XI. APRIL. ANNI CIO 10 0C0 XVIII.

I. Ac-

tert
delt

iI
Lel

Ma
.
Q
Cicio
klecor

etdit

reng
lelic
d
Ir
tur

9

loc &
mnetol.
ſtranores

ſoant
Olcant.

remn cO).
Orumhr.
Aint.
.& Cr.
ein kulet
lam2 jum
betur, 12.
teſticno⸗
Mac Uet.
i conſe.

n 1.

—

101

Sb. LXXIV. DE FORO DELICTI & REMIS. DELINQ oYr.

Arkultigi etſi gelictum neget, tamen in r delicki Rare
3 gJoebet.

Si gquæſtio civilis eriminali præjudicium facit, illa prius, non ta-
men in foro delicti, ſed domicilii, exeutienda eſt.

III.

Cauſa civilis præparatoria, ſi major ſit, eriminalem ad idem
Judicium trabit.

8
ccuſaverat advocatus fiſci D. quendam regis Pruſſiæ
miniſtrum de violato per Pignorationes jure territo-
riali, & accuſationem quidem in ejus civitatis, cujus
territorium violatum eſſe dicebatur, judicio, tanquam foro
delicti, inſtituerat. Reus exceptionem fori incompetentis
objiciebat, negando locum eum, in quo pignoratio facta fue-
rat, ad territorium civitatis pertinere. Quum ergo compa-

rere & reſpondere accuſatori detrectaret, & hic de contu-

macia rei conqueſtus eſſet eumque condemnari petiiſſet, acta
ad Ctos Helmſtadienſes ſententiam concepturos mittebantur.
Quæſtio tota eo recidebat, neceſſumne fuiſſet accuſato, in ju-
dicio civitatis D. tanquam in foro delicti comparere. Equidem
recordamur adhuc eorum, quæ in præcedente Spec. LXXIII.
medit. 2. diximus, forum contractus locum habere, tametſi
reus contractum prorſus inficietur. Eadem ergo & de foro

delicti dicenda ſunt, ut hoc quoque locum inveniat, quam-

vis delinquens delictum neget. Atque hoc ipfi non diffite-
mur, ſed putamus utique, eum, qui de crimine accuſa-
tur, etſi factumn inficietur, non poſſe tamen detrectare fo-
M 2 rum

92 MEDITAT. AD PANDECT.

rum delicti. Ad eas enim, quas in dicta medit. 2. jam me-
moravimus, rationes accedit & hæc, quod, commiſſum-
ne ſit fadum an non, nullibi melius, quam in loco, ubi
commiſſum dicitur, inveſtigari queat. Adde L. I. C. Ubi
de eriminibus, ibi: rei eſſe perbibentur. At diverſa plane eſt
ratio ejus, qui factum fatetur quidem, ſed illicitum hoc
fuiſſe negat, atque exceptionem quæſtionis præjudicialis
opponit. Hæc enim, ſiquidem dubia & controverſa fit,
excuti ante omnia debet, arg. L. I5. & I8. inprimis au-
tem 21. Je Except. & quidem non in foro delicti, ſed eo
Porius, ad quod cognitio civilis iſtius cauſæ de jure perti-
net. Neque obſtat nobis, quod ſecundum L. 3. C. de Or-
dine judiciorum tunc, quum civili diſceptationi principali-
ter motæ quæſtio criminis incidit, vel crimini prius inſti-
tuto civilis cauſa adjungitur, judex eodem tempore utram-
que diſceptationem ſua ſententia dirimere poſſit, & quod
adeo ex continentia cauſarum, quam vocant, judicium præ-

paratorium cum principali ad ejusdem judicis cognitionem

pertineat, uti pluribus docet Martini in Proceſſu tit. 11. §.
2. n. 279. q. Quamvis enim continentiam hanc cauſarum

& fundatam in ea fori competentiam haud negemus, non

tamen reſpiciendum eſt, quæ cauſa prieri, quæ poſteriori
loco, inſtituatur, ſed potius, quæ ex illis major ſit, atque
alteram gravitate ſua ad ſe trahat, quemadmodum liquido
ex L. 4. C. de Ordine judiciorum & L. 1I0. C. de Judiciis ap-
paret. Tunc enim ea potius actio, quæ ſequitur, ab eo-

dem judice, qui priorem decidit, decidenda eſt L. 13. C. de

Kei vindicatione. Atque in eo, quem ab initio propoſui-
mus, caſu cauſa civilis ſine dubio major & potior eſt cri-
minali, adeoque hæc potius ut acceſſoria ſequitur illam tan-

quam principalem. Et ſic quoque reſponderunt Cti Helm

ſtadienſes menſe Nov. anni clo lo ccxII: Der Anwald fiſci

be⸗

beſ

ris

UIC
gee
les
Pet
Vo
mun
zur
erw
Hen
dies
65 de

un

Geli

N

er

——
jam m.
mmifun.
loco, W
I. C. U
Phanetk
itum hre
Ejudicin⸗
overla l

Dlimis A.

ti, ſed e

ure pent.
le 0.
Pnini l
hrius Uli

Dre UtIin.-

Gvol
cium pre.
Gnitonen

uit. . )

ecäularum
mnus, Vol
poltenol
ſt 4 Aqle
Im hauid
Pihein 6,.
ur, b eb.
1. 13
mti
jor el
iNlarm uln⸗

Cihen

tond⸗ 4

SP. LXX
XIV. DE FORO DELICTI & REMIS. DELINQ. 93

beſhuldige gunderkeis Beklagte, daß ſie die Dortmundiſche ju-
Gn und en Bde zu unterſchiedenenmalen auf Dortmundiſchen
Elendn nenge⸗ daſige Unterthanen geſchehene Pfaͤndung
legten Kotute unt ero er, da das factum ſelbſt aus dem beyge⸗
nueſttlen 4 neſan erhellet, wider ſelbige in foro delicti Kla⸗
eaeihti nunmehr, da ſie auf vorhergegangene citatio-
ſchienen, in den Gedanken ſtehet, daß ſie nach ſeinem

petito zu condemniren waͤren. Ob nun wohl der Beklagten

1.
tWo geben S md die Bothmaͤßigkeit uͤber die Grafſchaft Dort⸗
“ Königt Pen nicht zuſtehe, daher, weil das Dorf Wambel
erwieſen werden en enr aedeanſind⸗ nicht mag
. . n, ganz nicht ungewoͤhnlich, daß ei
2 j01 5 5 n
Herrn die Jurisdiction und Bothmaͤßigkeit, ich andern aber

d a ſtn un Gefaͤlle an einem Orte zuſtehen; Wannenhero
wundiſche den gerrinnet ob haͤtten Beklagte allerdings die Dort⸗
trisdiction violiret, und waͤren dieſerhalben in foro

g, der nicht vorher genugſam ů 1⸗
der it, daßer nahrzifie ein delictum begangen ene iis⸗
gene lacbunm . s annoch zweifelhaftig iſt, ob das in Streit gezo⸗
bey ſeiner ord Keaehrei oder nicht, der vermeynte Delinquent
nach, und d entlichen Obrigkeit belanget werden muß; Dieſem⸗
ch, und da Beklagte deſſen, was ſie gethan, ihrem Dorge⸗

ben nach befugt geweſen, allerdinges von noͤthen iſt, daß ſie in

foro ordinario an
di geklaget und des delicti ub
berwieſen, au
dem Beweis des vorgeſchuͤtzten alten Herkommens n e anch an

den; So haben wir bey dieſe en Umſtaͤnden „daß die Klage all⸗

hier nicht ſtatt habe, errannt.

IV.
Wrn Jelia, bodie adbuc in abſentibut um babet.

94 MEDITAT. AD PANDECT.

ure Romano res dubium non habet, ſed certum eſt, tam

J Ppræſentes quam abſentes in foro delicti accuſari poſſe, H

22. de Accuſationibus, Novella 134. r. 5. At de eo, quod mo-

ribus noſtris obtineat, non conveniunt Cti. Hodierno ju-

re, inquit Bergerus in Ceconomia juris p. 931. forum delicti
valet tantum in præſentibus. Bergerum ſequuntur Cti Vi-
tembergenſes, quibus ego olim aſſedi atque ipſe nomine
eorum hunc in modum menſe Jan. anni cIo L CcxXII. equiti

cuidam Saxonico reſpondi: Hat ein Ehemann, Namens Caſpar

Fiedler, mit Annen Dorotheen Goͤrſin, einer Wittwe, Ehebruch
getrieben, da denn derſelbe Bericht verlanget, ob die Goͤrſin ſich
in deſſen Gerichten zu ſtellen, und bey ihrem fernern Auſſenbleiben
gegen ſie in contumaciam erkannt werden koͤnne. Wenn nun

gleich in Ehebruchs⸗ und andern Criminal-Sachen ein Uebelthaaͤ.

ter in den Gerichten, wo das delictum begangen worden, ſich zu

ſtellen und muͤndlich verhoͤren zu laſſen ſchuldig iſt; Dennoch aber
Isdenn in foro delicti commiſſi

zu perſoͤnlicher Stellung angehalten und beſtrafet werden kann,

und dieweil ein Uebelthaͤter nur a

wenn er all da zugleich wirklich angetroffen und ergriffen wird, wi⸗

drigenfalls aber deſſen Beſtrafung dem judicio domicilii uͤberlaſ⸗

ſen werden muß; So mag die Goͤrſin ſich in des Herrn Gerich⸗
ten perſoͤnlich zu ſtellen und vernehmen zu laſſen nicht angehalten
werden. Ita t

plexus ſum, qui ad eſembecium tit. de Judiciis a. 16. ad-

huc hodie reum, etſi abſentem, in foro delicti conveniri poſ-
ſe ſtatuit. Intereſt ſcilicet ſecundum L. 28. §. I5. de Pænis
& reipublicæ & eorum;, qui crimine læſi fuerunt, exem-

plum ſtatui in loco, in quo delictum commiſſum eſt, ut &
alii a ſimilibus facinoribus deterreantur, & facilior ſit perſe-

Con-

unc quidem & reſpondi & ſenſi etiam. Re au-
tem deinde reéstius cogitata;, Hahnii noſtri ſententiam am-

cutio ac probatio. Objicietur fortaſſis nobis, quod judici

Uer

e
in
Ve

4

eſt, iun.
i podeu

quodme
diernoſt.
un del
ur Cü
e nomn
cI eii
hens Crſe
, Ceb
Gorſerſ
uſirblcr
Wenn an
in bitr
dden, ſcn
Duntochcte
commil
eedenkannen
d
jcli ihent⸗
enn Gih
t angehien
m. Rei-
entianmn 4.

. d Pn
.
t, Ael
elt, n
r Grpeſt
clel
vocl i
l.

7

SP. LXXIV. DE FORO DELICTI & REMIS. DELINQ 95

contra abſentem nec copiam ſui facientem remedia nulla,

quibus contumaciam ejus coerceat, ſuppetant. At ſuppe-

tunt utique. Requiri enim poteſt judex, ſub quo habitat

delinquens, ut ſiſtat eum, vel, ſi malit hoc judex delicti,
ſententiam latam contra eum, exequatur. Sed fac etiam,
magiſtratum, cujus opera implorata fuit, commodare eam
nolle. Improbe facit certe, attamen judici delicti jurisdi-

ctionem ſic non adimit. Nam & judici domicilii cognitio

cauſarum realium competit, etſi & illi metuendum ſit, ne
judex rei ſitæ imploratus ſententiam latam exequi detrectet.
Sed, ais, quid faciendum tamen hoc caſu judici delicti, ne
judicium ejus eluſorium reddatur? Idem nempe, quod in

vagabundis fieri ſolet, ut pro confeſſis & convictis declaren-

tur, bona, ſi quæ in loco delicti commiſſi habent, anno-

tentur, & unicuique abſentes adprehendere & ad judicem
perducere permittatur. Vide Conſtitut. erim. art. 206. At-
que hæc forma procedendi contra abſentem, qui deliquit,

in tota Germania noſtra ſervatur, neque iis, qui in foro

verſantur, incognita eſſe poteſt.

Delinquens, etſi alibi puniatur, tamen ſecundum jura loci, in

quo deliquit, puniendus eſt.
J Cti Helmſtadienſes menſe Januar. anni clo Lo ccxv.
reſponderunt: Es iſt Inquiſit geſtaͤndig, daß er aus Johann

Pollmanns, ſeines ehmaligen Vormundes, Hof 2 Fohlen hin⸗

weg geritten, ſolche an Johann Joachim Huͤtten feil geboten,

auch eines davon wirklich verkaufet. Ob nun wohl aus dieſen

Umſtaͤnden der animus furandi ziemlich deutlich hervor leuchtet,
und es dannenhero das Anſehen gewinnet, ob haͤtte Inquiſit nach
Inhalt der Magdeburgiſchen Policey⸗Ordnung und der in ratio-

Decla-

nibus decidendi des letzteren Urthels angefuͤhrten Koͤniglichen

96 NMEDTTFAT. AD PANDECT.

Declaration de dato Schoͤnhauſen den 7. Sept. 1700. mit dem

Strange beſtrafet werden ſollen; Alldieweil aber die That im
Quedlinburgiſchen begangen worden, folglich die im Herzogthum
Magdeburg, allwo nur das forum deprehenſionis iſt, uͤblichen

Rechte und geſetzten Strafen darauf nicht zu ziehen ſeynd; So

haben wir ihn mit dem Strange verſchonet und nur zu Staupen⸗

ſchlaͤgen und ewiger Landes⸗Verweiſung verdammet. Obſervatio
equidem hæc non nova eſt nec incognita, ſed in Novella 69.

c. I. pr. verbis: Illic etiam juri ſubjaceat; liquido fundata,

atque tam ante nos a multis, quos Carpzovius P. 4. C. 19.

def. 19. nec non in Quæſt. Crim. 5A. n. 50. Jqq. memorat,
operoſe aſſerta. Mirabuntur itaque multi, nos, qui ab ini-
tio operis hujus vulgaria nos omiſſuros polliciti ſumus, me-
ditationem hanc, de qua vix unquam quis dubitavit, inſe-
ruiſſe. Atque ipſi primum ancipites hæſimus, foretne ope-
ræ pretium, mentionem ejus facere. Sed animadvertimus
deinde, eſſe tamen nonnullos, qui doctrinam hanc, etſi

paſſim obviam, ignorent. Caſus nempe Januar. anni clo Io

CCXVIII. ICtis Helmſtadienſibus oblatus fuit. Commiſerat
maritus aliquis in ducatu Magdeburgico cum puella adul-
terium, quod ſimplex vocant, ſed aufugerat inde atque in
terras Brunſvicenſes venerat. Deprehenſus ibi & inquifſi-

tioni ſubjectus defenſionem ſuam commiſerat homini,

ſi faciem ſpectes, gravi & ordinario plebeculæ confilia-
rio. Is in litteris ſupplicibus clientis nomine ad magi-

ſtratum exaratis, quibus pœnæ mitigationem petebat,

hoc proœmio uſus erat, noſſe ſe, jura ictum fuſtium in
delictum commiſſum ſtatuiſſe, ſed petere, ut en in mul-
QGam pecuniariam convertatur. Quum acta ad nos mit-
terentur, apparebat facile, miſellum ad conſtitutionem

Henrici Julii anio 1593. promulgatam, ſecundum quam

de-

gi
hol
ſel

ro
Han
ſch
bert
ben
noͤg
der
Reh
deg
irde

Mee

lx;,

c01
Pro
Per
reun
Pece⸗

uf

0. tnit N
Tht t

Herzogiin.

ſt, tlte
ſeynd;
n Stnnr
Obleni
1 Moelic⸗
do funan

. meni,
, quihhii⸗
fumns i
twit,
otetnee
madyettian
jkinc, etl
.nich
Commtülen
pveli
nde atdlen
i & n
fat Hoon,
Wlee CoN
1 er in
d no G.
onkrviu

ndvin

.,4C

SP. LXXIV. DE FORO DELIC. ET REMIS. DELINQ. 97

delicta carnis in terris his puniuntur, reſpexiſſe. Non co-
gitaverat autem, in ducatu Magdeburgico per Ordinationem
politicam, cap. 69. §. 5. 6. adulteros ſimplices non fuſtigari,
ſed relegari tantum. Neque dubitavimus in reſponſo no-

ſtro ſupplere hanc patroni ignorantiam: Hat Inquiſit, Jo⸗

hann Diterich Herwich, in Guͤte bekannt/ daß er als ein Ehemann
ſich mit Catharinen Silbermannin, einer ledigen Dirne, fleiſchlich
vermiſchet. Wiewohl nun Inquiſit in ſeinem fol. 19. uͤbergebenen
Schreiben, den Staupenſchlag nach den Rechten verdienet zu ha⸗
ben, ſelbſt geſtehet; Alldieweil aber der einfache Ehebruch, ver⸗
moͤge der im Herzogthum Magdeburg, allwo das delictum, bey⸗
der Inquiſiten Geſtaͤndniß nach, begangen worden, eingefuͤhrten
Rechte nicht mit dem Staupenſchlag, ſondern entweder mit Lan⸗
des Verweiſfung oder auf andere Art beſtraſet wird; So halten
wir dafuͤr, daß Inquiſit, Johann Diterich Herwich, &c.
Weceſſaria delinquentium ad Jorum deliéti remiſſio ſaluberrimæ
eſt & moribus hodiernis non recte ſublata.
Ex magiſtratibus ſub uno principe viventibus is, qui alterum
inquirendo prævenit, ab hoc remiſſionem delinquentium
jure petit.

CPndönni Juſtinianus in Movella 134. c. 5. ut, ſiquidem
reus ex loco, in quo deliquit, evadat, & in alium ſe
conferat, judex loci, in quo peccatum contigit, a judice
provinciæ, in qua delinquens degit, exhibitionem ejus
per literas flagitet, judex vero imploratus periculo ſuo-
reum comprehendat, atque ad judicem provinciæ, in qua

peccavit, ſuppliciis legitimis ſubjiciendum transmittat, aut,
ni fecerit, mulétam ſat gravem exſolvat. Qua lege nihil

Tom. II. N eſt

8 MEDITAT. AD PANDECT.

eſt profecto ſalubrius, nihil æquius. Promovetur per eam

juſtitia. Adimitur delinquentibus impunitatis ſpes „ quam

maximam peccandi illecebram recte Cicero pro Milone c. 16.
vocat. Facilior redditur accuſatio vel inquiſitio, dum non
opus eſt, teſtes, documenta & ceteras inſtruétiones in

aliam provinciam transportari. Supplicii ipfius, quod in-

fligitur, adſpectus deterret eos, qui ipfum delictum olim

viderunt, & conſolatur hos, qui per id læſi fuerunt. Ni-
hil ergo foret melius, quam, ut adhuc lex iſta accurate ſer-

varetur. Sed non ſervari eam, Cti fatentur. Dicunt
ſcihcet omnes, remiſlionem delinquentium ad forum deli-
cti moribus Germaniæ &, fi Martini in Proceſſu tit. 1I. §. 2.
n. 197. credimus, totius orbis neceſſitatis eſſe deſiiſſe, atque
humanitati & benevolentiæ ejus, qui imploratur, relinqui.

Peſſime profecto, nec ſine inſigni juſtitiæ detrimento. Fer-
remus tamen adhuc eam conſuetudinem, ſi modo ex. do-

Gtrina Kauchbari P. I. Quæſt. 50. n. 24. ad judices, qui di-
verſos principes agnoſcunt, reſtringeretur. Quamvis &
hos mutuam fibi in adtniiti ſtranda juſtitia opem ferre opor-
teret. Sed quod alii Gti neceſſitatem hanc magiſtratibus
ſub uno etiam principe viventibus remittunt, hoc durum,
hoc intolerabile videtur. Itaque non eraſſe Ctos Helm-

ſtadienſes puto, qui menſe Junio anni clo lo ccxx. reſipon-

derunt, ex duobus magiſtratibus ſub eodem Principe vi-

ventibus judicem domicili ii & deprehenſionis cogi Poſſe „

ut judici, ſub quo delictum commiſſum, quique eum in-

quirendo prævenit, requirenti delinquentes ſiſtat. Iſt un⸗

ter der Gerichtsbarkeit Herrn Buͤrgermeiſtere und Raths zu
Stadthagen eine Schlaͤgerey vorgegangen, und der dabey haupt⸗
ſaͤchlich intereſſirt geweſene Henrich Rinne einige Wochen nach⸗
her verſtorben, auch von wohlgedachtem Rath die General-

Inquifition dieſerhalben vorgenommen, mit Arretirung zwener
ver⸗

—

per einn
, uunn
ne l. 10.
Hum non
tiones i
guocd ir.
tum olin
int. N.

Urate e.

.Dicun
Nrunn er
fit 11.1
iiſle, agre
r, telndli
nento Fer.
lo er d.
, gui d.
Mamnis6
3
ene O.
agltrndbhu
100c Gurun,
105 Hiln
W Ehol⸗
rinepe t
l Pole
ne eum 1
1, N
ebetſhun
ochen hr
Geren

ng in⸗

1

4

SP. LXXIV. DE FORO DELIC. ET REMIS. DELINQ. 99

verdaͤchtiger Perſonen verfahren, die Auslieferung des verbli⸗

chenen Coͤrpers zur Beſichtigung und die Stellung der mit b
der Schlaͤgerey geweſenen und unter dem Dochgraüſlichen 1 te
ſeßhaften Perſonen bey dieſem Amte geſuchet, von ſelbigem Hi⸗
gegen refuſiret, und eine abſonderliche Inquiftion angeſtelte,

8 e SS
auch zu deren Behuf der unter der Stadt⸗ Jurisdiction woh⸗
r

nende Lambrecht gefangen genommen, und die Auslieferung d
obgemeldeten beyden Gefangenen an dem Nath begehret w ,
den. Entſtehet demnach die Frage, ob die Incluiſition *
Herrn Buͤrgermeiſteren und Rath allein fortzuſetzen ſey? Nun
wendet zwar das Amt ein, es ſey das domicilium ſo wohl des
verſtorbenen Rinnens, als auch des ſehr verdaͤchtigen Hern i
Knollens, und anderer bey dem Handel intereffitten Perſonen
unter dem Amte, ſolglich ſtehe demſelben, als judici de .
henſionis und domicilii, die Inquiſition zu, und koͤnne da
in Teutſchland bekannter maſſen die remifſones delincfun
tium nicht neceſſitatis ſondern urbanitatis ſeynd, wid . Bu.
len zu Auslieferung der verlangten Leute nicht gezwun e, ⸗
den. Alldieweil aber das forum commiſſi delicti alg dee
vornehmſte „ſonder Zweifel unter dem Rath iſt der R 4 auc⸗
wenn gleich das Amt ratione domicilii einiger Delin, auch,
mit ihm concurriret „ die Prævention, welche bey Con kera
unterſchiedener Jurisdictionen fuͤrnemlich in Betracht g n
liehen iſt, Kiebterus ad Auth. Qua in provincia . 9 3
iinige⸗ „. 9. vor ſich hat, indem es die General - Inquiſi-
tion zuerſt angeſtellet „und darinnen dem Amte vorgekommen
uͤberdies das Amt anfaͤnglich zu Behuf ſolcher Inquiſition eini⸗
ge Perſonen dem Rath auf Verlangen geſtellet, und dadurch
ſein⸗ Bewilligung, daß der Rath die Inquilition uͤbernehmen
mge Geirſant an den Tag geleget, alſo ſeinen ehemahl gege
n Conſens zum Nachtheil des Raths nicht wieder zuruͤck
nehmen mag, hiernaͤchſt dem Anfuͤhren nach die remiſſiones
N 2 delin-

00 MEDITAT. AD PANDECT.

delinquentium zwiſchen dem Amte und der Stadt hergebracht
ſind, wie denn ohne des der Billigkeit hoͤchſt gemaͤß iſt: daß
zwey unter einem Landes⸗Herrn geſeſſene Obrigkeiten einander
zu Beſoͤrderung der Juſtitz die Delinquenten ausantworten;
So halten wir dafuͤr, daß gegenwaͤrtige Inquiſition von Herrn

Buͤrgermeiſtern und Rath zu Stadthagen allein fortzuſetzen ſey.

VIII.

Remiſſo delinquentium tunc eſt neceſſaria, quum judexr, ſub gue
Jelictum commiſſum, vel perſonam vel res per pignoratio-
nem adprehendit èM
Qrannmn poſſumus, opinionem iſtam communem, qua
W☛Mremiſſio delinquentium urbanitatis ſaltem non neceſ-

ſitatis eſſe creditur, reſtringimus & limitationes, quæ Paſ-

ſim a DD. ſuggeruntur, facile admittimus, imprimis eam,
quam Strykius in Uſu moderno tit. de Judiciis §. 27. habet
& contra Carpzovium tuetur, ut remiſſio tune ſit necefſa-

ria, quum quis alicubi non ſaltem deliquit, ſed in loco de-

licti deprehenſus, carceri mancipatus & inquiſitioni ſubje-

Qus fuit. Nos ulterius progredimur, & in genere dici-

mus: quoties judex fori delicti per apprehenſionem per-

ſonæ vel rerum ſibi jus adquiſivit & jurisdictionem ſuam
fundavit, remiſſionem detrectari non poſſe. Fac ergo,
delinquentis in ipſo crimine deprehenſi non perſonam qui-

dem arreſtatam ſed res per pignorationem captas fuiſſe.
Jam ille realiter incipit magiſtratui obligatus eſſe, er hat, ut
cum Saxonibus in Keſolut. grav. El. Sax. de anno 1661. tit.
Juſtitien⸗ Sachen n. 45. loquamur, ſich dingpflichtig ge⸗
machet. Igitur non poteſt judex, ſub quo degit, remiſſionem

ejus recuſare, niſi communes juſtitiæ regulas violare velit.
Pignorationes enim ſunt ſpecies arreſti, & ad hoc, ipſum a

Ger-

wel
hor
po⸗
que
el ſe
l
der
ſt,
tin t
dder
abos
nen
dicſi
ch
unm
ds
inmn

Alis

Uuch
W
ſee
eſ
1r d

einende
twotten
o Hert
ſeenſe

, ſih t

onnte.

nem, Il
on niecs
rimnis ein,
7. hubet
it necellr
ned de⸗
foni ide⸗
enere i

onenn e.

nemn ſin
Pac eigl
rſonamdl.
1ptas ili

DMW
4 i,

,e A
pficti
enire
olre il

e; N imi
Cer

—

SbP. LXXIV. DEFORO DEILIC. ETREMIS. DELINQ. 10T

Germanis receptæ, ut delinquens judicium ſubterfugere
nequeat. Vide Spec. Sax. lib. 3. alt. 20. ibi: Daß er Rech⸗
tens damit bekomme. Atque ſic Cti Vitembergenſes
menſe Julio anni co ο ccIX. Senatui Birterfeldenſi re-
ſponderunt: Verlangen dieſelbe zu wiſſen, ob ſie die unter ih⸗
rer Jurisdiction ſeßhafte, im Fall ſolche auf den des Amts⸗Ge⸗
richtsbarkeit unterworfenen Feldern betroffen und gepfaͤndet
werden, auf des Amtmanns Requiſition in das Amt zur Ver⸗
hoͤr zu ſtellen, wider ihren Willen gehalten ſeynd. Ob nun
wohl die remiſſiones nur arbitrariæ ſeynd, und der Delin-
quent regulariter nicht in loco delicti, ſondern des Orts, wo⸗
er ſein domicilium und ordentlichen Richter hat, oder ſonſt
anzutreffen, belanget werden muß, derſelbe Judex auch ihn wi⸗

der ſeinen Willen ad locum delicti zu remittiren nicht ſchuldig

