fnhenn

e
in doe

iſteah
uſelet

Eimnn
ntr

Aln

Ulis ele
xovill
cenſiti.
verum
adelem

en ſei .

taviuns,
Pdiktele.
6 Feldun
um, .
vod
le gvogne
rum 4el⸗
Onninium

fertetu .

Cloben
Enurusel⸗
l Detun
1 unge
fare el
oe⸗
8 N
ſeuch
gneeſ
onnltt
in
uar.
udleln

.
.

SP. CII. DE EMPHVYTEVSI. 337

in genere genotat guamceunque conceſſtonem vel collationem ali-
ujus juris, quatenus concedenti aliquod jus reſervatur, vel
in imperio, vel in ſuperioritate territoriali, vel in Jurisdictio-
ne, vel in jure patronatus, vel dominio, vel enſu conſiſtens.
Adde Ludwigii Jus clientelare Germanorum ſect. I. cap. 3. §.
5. Deinde inveſtituræ conceſſio & renovatio atque factum
deſuper inſtrumentum, der Lehen⸗Brief, feudum certo nou
indicant, quum talia etiam in cenſiticis & emphyteuticis
Prædiis fiant, quemadmodum docent Colerus de Proceſſibus
xecutivis P. I. cap. 10. n. 194. Srruv. in Syntagm. Juris feud.
c. 2. F. 10. n. 3. & inprimis Zerporten de Inveſtitura allogio-
rum §. 44. Laudemium quoque ex bonis cenſiticis, teſte
Struvio ibidem, ſolvitur. Quapropter ſic reſponderunt JCti
noſtri: Was die feuda oblata betrift, davon findet ſich hier ganz
kein veſtigium, und iſt auch nicht zu vermuthen daß die Stadt
Magdeburg die Oblation eines ihrer Bothmaͤßigkeit unterworfe⸗
nen Hauſes und Translation des Eigenthums an das Dom⸗Ca⸗
pitul werde zugegeben haben. Bey dieſer Bewandniß, wird das
ex antiquitate hergenommene Argument in keine Betrachtung
kommen. Keinen beſſern Beyfall verdienet das andere, da Klaͤ⸗
gere ſich beyzubringen erbieten, es waͤren die Zinſen Lehen⸗Zinſen

genennet, und daruͤber Lehn⸗Briefe ausgeſtellet, auch Lehn⸗Waare

entrichtet worden. Denn was das Wort Lehn betrift, ſo iſt be⸗
kannt, daß die alten Teutſchen ſolches in ſehr weitlaͤuftigem Ver⸗
ſtande genommen, und allerhand Art Guͤter „auch ſo gar Zins⸗
Guͤter, damit benennet. Die renovatio inveſtituræ wird auch
von ſchlechten Zins⸗Guͤtern geſuchet, folglich Lehn⸗Briefe daruͤber
ausgeſtellet. Lehnwaare wird gleichfalls von Zins⸗Guͤtern ſowohl
nach Magdeburgiſchen Rechten, als nach anderer Orten Gewohn⸗
heiten entrichtet.

Ccc 2 VII.

365s6 MkEDILAT. AD PANDECGT.

VII.
Emphyteufis ad omnes heredes utriusque ſexus transmittitur,
tametſi conceſſa ſit zum Lehen.

Embuyteuſi „ quum allodium ſit, ad omnes quoque he-
redes tranſit, maſculos & feminas. Vide Movellam 7.
c. 3. pr. & Struvii Ex. II. ad D. §. 65. Dubium vero motum
fuit aliquando, an non tunc feminæ a ſucceſſione in emphy-
teuſin excludantur, quum emphyteuticum prædium zum Le⸗
hen fuit conceſſum. Negarunt Cti Helmſtadienſes menſe
Junio anni cio 10 cc XX. Nam, ut in præcedente medita-
tione oſtendimus, ſola vox Lehen feudum non efficit, niſi
alia feudi requifita concurrant. Adnecçtemus ipſa reſponſi
verba: Wird zu wiſſen verlanget, ob die Mutter und Bruder
den von Curd Spierlingen hinterlaſſenen Erb⸗Zins⸗Garten und
Acker mit Ausſchlieſſung der Spierlingiſchen Tochter, Cathari⸗
nen Einbeckin, auf ſie alleine bringen moͤgen, oder ob nicht viel⸗
mehr die Mutter den Garten bey den Spierlingiſchen Kindern zu
deren Gleichtheilung liegen laſſen, und ihre Befriedigung aus den
von ihr verſchwiegenen und allbereit veraͤußerten Stuͤcken nehmen
muͤſſe. Nun hat es mit der Succeſſion in die Erb⸗Zins⸗Guͤter
und Lehne dieſe kundbare Beſchaffenheit, daß, wo nicht bey Er⸗
richtung des Erb⸗Zins⸗Contracts ein anderes ausdruͤcklich verord⸗
net wird, gedachte Succeſſion nicht allein an die Soͤhne, auch
nicht allein an die Deſcendenten, ſondern insgeſamt an alle Er⸗
ben des verſtorbenen Erb⸗Zins⸗Mannes komme. Es iſt auch in
den Erb⸗Zins⸗Lehn⸗Briefen diesfalls nicht anders verordnet, ſon⸗
dern es ſeynd ſelbige ſchlechterdings auf Curd Spierlings recht⸗
maͤßige Erben, h. e. heredes ab inteſtato, ingleichem ſeine Er⸗

ben und Erbnehmen gerichtet worden. Dieſemnach hat die Erb⸗

Folge in die durch Curd Spierlings Tod eroͤfnete Erb⸗Zins⸗Ae⸗
cker und Garten zugleich deſſen Kindern und Wittwen, als nel
L he

Gemn
den
Mue
5
er⸗
in ar
Eninea

nphy⸗
ii

C
P

Namen

e expul

Donebat

Euhatoue

lenm e
Helmkia
Denſadie

ſindin,
ſeniehn
Ud tetke
NAWade⸗
Cberder
durch de
mnaserſ

eollum

or
liſred

titun

gvehe⸗
lan,

InOtin

mphy.

.

8Wenle
ſhecin.

ct, i

Iehyoli
Bade
genbd
Ce⸗
ict tin
dernA
6 asden
ſchrn
ZNeG
Gttot

Uelch

.
aa

ſt gt
nt⸗=H

wert⸗
,ſ.
de
bged

H
,

SP. CII. DE EMPHVYTEVSI. 3835

che nach Anleitung der Loos⸗Zeddel ihres Mannes Erben gewor⸗
den und Kindes Theil genommen, gebuͤhret. Und iſt weder die
Mutter noch der Sohn berechtiget geweſen, gedachte Guͤter an
ſich zu ziehen und Catharinen Einbeckin davon auszuſchlieſſen,
ſondern ſie muͤſſen ſolche nebſt den andern verſchwiegenen Erbſtuͤ⸗
cken annoch gebuͤhrend angeben, und alles unterſchlagene in die
gemeine Theilung bringen.

VIII.
Emphyteuta deteriorationes cum meliorationibus compenſare, at-
que ita ſe ab inſtituta actione privatoria boteſt liberare.

(on en iehatur emphyteuta actione privatoria ob inciſas
plurimas arbores, potiſſimum feudi emphyteutici or-
namentum. Nec negare poterat, deteriorationem hanc eſ-
ſe expulſione dignam, arg. L. 13. §. 4. de Uſufructu. Op-
ponebat tamen exceptionem mutuæ meliorationis, oſten-
debatque, ſe viciſſim prædium novo ædificio ornaſſe & in
locum exciſarum arborum novas plantaſſe. Admiſere Cti
Helmſtadienſes menſe Julio anni cIo 1o cc xVII. hanc com-
penſationem arg. L. II. in ſine de Neg. geſtis & I. 45. §. 13. de
Fure Kſei & ſic reſponderunt: Ob wohl Beklagter theils ge⸗
ſtaͤndig, theils ſattſam uͤberfuͤhret iſt, daß er auf ſeinem Gut

ziemlich viele Baͤume ohne Vorwiſſen des Guts⸗Herrn abgehauen

und verkaufet, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte
er von dem Gute verſtoſſen zu werden wohl verdienet. Alldieweil
aber der durch das Abhauen einiger Baͤume verurſachte Schaden
durch das aufgefuͤhrte Gebaͤude und Pflanzung junger Baͤume in
etwas erſetzet wird; So haben wir Beklagten, im Fall er ad pro-
tocollum angelobet, daß er in Zukunft keinen auch unnuͤtzen Baum
ohne Vorwiſſen des Guts⸗Herrn abhauen, und, daferne er ſeinem
Verſprechen nicht nachkommen wuͤrde, das Gut ohne allen Wider⸗
ſpruch raͤumen wolle, vor dieſesmal von der Klage los geſprochen.
CcC 3 IX.

390 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.

Emphyteutæ ad contrabendum in ſeriptis vel ad literas inveſtitu-

r& accipiendas & redimendas nequeunt compelli.

X.
Cogi tamen poſſunt ad antapochas de eanone & laudemio ſoluto
bpræſtandas. L

mphyteuſis contractus conſenſualis eſt, nec ſcripturam

ad ſui eſſentiam requirit. Ergo emphyteutæ, ut in

ſeriptis contrahant vel literas inveſtituræ redimant, neque-

unt compelli. Nam literæ inveſtituræ in ipſorum favorem

ſunt introductæ, Struv. in Syntagm. Jur. FEeud. c. 8. §. 8.

g. 2. aätque adeo in eorum odium detorqueri ipfſisque tan-
quam onus imponi nequeunt. L. 19. C. de Fide inſtrum.
Neque obſtat, quod & dominorum interſit, inſtrumenta
habere & ex iis qualitatem prædii quantitatemque canonis
probare. Nam aliter ſibi domini proſpicere queunt, ſi
vel per perſonam publicam præſentibus emphyteutis hæc
omnia accurate deſignari curent, inſtrumentumque & librum
publicum conficiant, vel a ſolventibus canonem & laude-

mium antapocham exigant, quam hi recuſare nequeunt,

L. 19. C. de Eide inſtrum. Hornius de Antapocha § 19. Sic
reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Novembr. anni

cIo Io cc xvI: Wird gefraget, ob die freye Reichs⸗Ritterſchaft

ihre Vaſallos und Emphyteutas, Lehen⸗und Erben⸗Zins⸗Briefe

zu loͤſen anhalten koͤnne, oder genugſam durch die Fuͤrſtl. Guͤter⸗
Beſchreibung geſichert ſey? Ob nun wohl die Fuͤrſtl. Guͤter⸗Be⸗
ſchreibung der freyen Reichs⸗Ritterſchaft keine voͤllige Sicherheit
zu geben ſcheinet; Dennoch aber und dieweil beydes der Erb⸗Zins⸗

als Lehn⸗Contract contractus conſenſuales ſeynd, folglich ad

eſſentiam ſuam keine Schrift erfodern, ſondern die gewoͤhnliche
Lehn⸗und Erb⸗Zins⸗Briefe nur auf Verlangen der Aehetrund d⸗
ins⸗

Zine
llla
n
nd
rſo
ſlgde

Geh, o

ſeneſ
geſiche
Zichi
tinent
rme
idenmn
penor
Ueſhn
Oherunr
föppen

utun

1. Um
Juo
(O
bol
(on
2 Ce
ſun
3. V
Vel

ſolute

Pturam
Iin
becve.
favoten

e

Gle ir.

N,run.
rummenne
e (AON
feunt,
Unis hxe
Klbro
uud.
negleunt

Niteſtt
neN
ſ G⸗
Ghr

SGNE

e,
,Gt

ilite

SP. CII. DE EMPHVYTEVSI. 391

Zins⸗Leute zu ihrer beſſern Sicherheit und Beweis des rechtmaͤßig
erlangten Gutes ertheilet werden, welches denn, wie es dieſen
zum Beſten eingefuͤhret iſt, ihnen, die ohne des mit dem hohen
Fall⸗und Lehn⸗Gelde ziemlich beſchweret ſeynd, zu keinem Nach⸗
theil und nothwendigem onere, wegen Entrichtung der Schrei⸗
be⸗und Siegel⸗Gebuͤhren, gereichen muß; So muß die freye
Reichs⸗Ritterſchaft entweder, daß ſie per præſcriptionem und
zwar ſpecialem das Recht, ihre Lehen⸗ und Erb⸗Zins⸗Leute zu Loͤ⸗
ſung der Lehn⸗ und Erb⸗Zins⸗Briefe zu zwingen erlanget, beybrin⸗
gen, oder ſie kann ſelbe hierzu wider Willen nicht anhalten. Da⸗
ferne ſie aber durch die Fuͤrſtl. Guͤter⸗Beſchreibung nicht genugſam
geſichert zu ſeyn vermeynet, ſo ſtehet ihr frey, ein accurates Ver⸗
zeichniß aller ihrer Lehen⸗ und Erb⸗Zins⸗Guͤter ſammt deren Per-
tinentien und zeitigen Beſitzern auch davon faͤlligen Geldern in
forma probante zu verfertigen, und daraus, im Fall eine Ver⸗
aͤnderung oder Veraͤuſerung ohne Conſens des domini directi
vorgenommen, oder die Lehn nicht zu rechter Zeit geſuchet, noch
die ſchuldige Gaben abgefuͤhret wuͤrden, auf Præſtarion ſolcher
onerum oder gar auf Privation der Guͤter zu klagen. Ueberdies
koͤnnen zu mehrerer Verſicherung die Lehen⸗und Erb⸗Zins⸗Leute bey
Abfuͤhrung ihrer præſtandorum zu Ausſtellung einer Gegen⸗
Quittung und Bekenntniſſes angehalten werden.

. COXOLELARIA.

I. Emphyteuſis inter cetera etiam in hoc a feudo differt,
quod dominus directus emphyteuſeos jus ſuum ſine
conſenſu emphyteutæ in quemcunque alium transferre
poſſit, Carpzovius P. 2. C. 39. def. 10. ſed dominus feudi
conſenſum vaſalli requirere debeat 2. F. 34. §. 1.
2. Cenſita in eo melior eſt emphyteuta, quod cenſita jus
ſuum, irrequiſito eo, cui cenſum debet, poſſit alienare.
3. Vaſallus feudum ſuum vel partem ejus in emphyteufin
vel cenſum dare nequit 2. F. 9. §. I. .

4· Con-

92

MEDFTAT. AD PANDECT.

*

Contractui emphyteutico non nocet, quod verba trans-
lationem pleni dominii indicantia adhibita fuerint, ſi de
animo emphyteuſin conſtituendi ſatis conſtat. Neque
enim de verbis laborandum eſt, quando mens contra-
hentium eſt in aprico. Ita ICti Helmſtadienſes menſe
Febrüario anni clo Io ccxxII: Das Vorgeben der Beklag⸗
ten, ob ſey allhier kein Erb⸗Zins⸗Lehn, ſondern ein ſchlechtes
Zins⸗Lehn vorhanden, haͤlt den Stich nicht, da die zu An⸗
fang des Kauf⸗Briefes etwas zweifelhaft geſetzte Worte:
Erb⸗und eigenthuͤmlich, unwiederruflich, voͤllig und gaͤnzlich;
durch die zu Ende befindliche klare Worte: Erb⸗Zins⸗Lehn⸗Gut,
item Erben⸗Zins; und die gleich den erſten Lehn⸗Briefen ein⸗
geruͤckte pornam privationis, welche in ſchlechten Zins⸗Guͤ⸗
tern keine ſtatt findet, ſattſam erlaͤutert, und der Parteyen
Meynung, einen Erb⸗Zins⸗Contract aufzurichten, voͤllig
an den Tag geleget worden.

SPECIMEN CII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. VI. TIT. III.
CANO N E.

I.

Exceptio non ſecuti implementi domino canonem petenti redte

17

objicitur.

quidem domino canonem petenti celerrime &, ſi
ex inſtrumento liquido agat, executive ſtatim
ſuccurrendum eſt. Sed nec emphyteutam le-
.— gitimis defenſionibus privari oportet. Igitur
audiendus eſt, ſi exceptionem non ſecuti implementi
opponat. Hanc enim omnibus actionibus ex contra-
etu

R 4

lemori

EXpart
nicon
le bilat

kointn

Ax exce
So n

Nork

hn

1, t

u⸗

lniimn
liden

Dreci
Umillo 2
Aeſtio l
Ktanch
Un.

trand.
ſide
Necve

ONtI. .

menle
Bko
clches
u N
Worte:
nc h: .

uch

ſfeeh⸗
Ze
Pe tteſen

/ Ulln

SP. CIII. DE CANONE. 293
Etu bilaterali deſcendentibus opponi poſſe, ipſa æquitas dicti-
tat, jure noſtro non refragante. Vide L. 13. §. 8. Je Act. emti.
Quum itaque quidam imperii comes emphyteutis ſuis ad
certum canonem ſub nomine des Forſthaafers obligatis Ppræ-
dia quidem relinqueret, ſed jus paſcendi & lignandi in ipſius
nemoribus, quod hucusque exercuerant, circumſeriberet &
ex parte adimeret, Cti Vitembergenſes menſe Septembri an-

ni co o ccIx. ſic reſponderunt: Weil niemand in obligatio-

ne bilaterali ſein Verſprechen, ehe der andere dem ſeinigen nach⸗
gekommen, zu erfuͤllen angehalten werden mag, ſondern ſich mit
der exceptione non ſecuti implementi gar wohl ſchuͤtzen kan;
So moͤgen die Friedersdorfer noch zur Zeit, ſo lange ihnen der
Forſt⸗Genuß geſchmaͤlert und entzogen wird, den Forſthaafer ab⸗
zufuͤhren nicht gezwungen werden.
II.
VUI eno pteur ob non ſolutum canonem emphyteuſi *privart
poſſit, dolus vel culpa lata requiritur.
III.
Culpa levis non privatione, ſed extra ordinem bunitur,
VI.

Seerilitas, incendium aliique caſus fortuiti remiſſtonem canonis

non operantur.
Tidem tamen emphyteutam, qui canonem non ſolvit, *
caducitatis pœna liberant.

Tarer cauſas, ob quas emphyteuta emphyteuſi dejicitur,

Præcipua fere eſt canon non ſolutus. Quum vero iſta
omiſſio aliquando ex dolo, nonnunquam ex culpa Procedat,

quæſtio ſat gravis exoritur, dolusne ad privationis pœnam

dictitandam requiratur, an culpa ſufficiat. Plerique indiſtin-

cte emphyteutam, quacunque etiam ex cauſa canonem non

Tom. II. D d G ſolvat,

394 MEDITAT. AD PANDECT.

ſolvat, emphyteuſi privant, atque adeo omnem quoque cul-
pam comprehendunt. Vide Berger. P. 2. Reſp. 34. Et viden-

tur illis jura noſtra, quæ generaliter loquuntur, adſentire.

Juſtinianus certe, nullo facto diſcrimine, in L. 2. C. de Jure
emphjteutico domino jus expellendi emphyteutam, qui per
totum biennium pecunias non ſolvit, tribuit. Etr Gregorius
IX. in c. 4. X. de Locato & conducto: Emphyteuta, ait, ceſſan-

do in ſolutione canonis per biennium juſte potuiſſet repelli. Ad

de Novellam . c. 3. §. 2. Accedit exemplum feudi, quod va-
ſallus propter incuriam etiam & negligentiam amittit ſecun-
dum claram diſpoſitiohem imperatoris Friderici in 2. F. 5y⸗
pr. Verum enim vero, ut hæc controverſia recte decidatur,
inquirenda eſt ratio, quæ legumlatores, ut moræ in ſolutio-
ne canonis commiſſæ tam gravem pœnam imponerent, mo-
vit. Eſt hæc ſcilicet, ut recte monet Gachovius ad Treutle-
rum vol. I. diſp. 29. §. 12. lit. B. verbis: quid ſi emphyteuta,
non tam pecuniarium intereſſe domini, quod in aliis caſibus,
v. c. ſtipulationibus pœnalibus, obtinet, quam potius, quod
emphyteuta non ſolvens præſumatur dominum jure ſuo in-
tervertere eumque non amplius recognoſcere velle. Ergo
dolum præſupponunt in emphyteuta privando legumlato-
res. Et præter dolum etiam lata culpa, quæ dolo in cauſis
civilibus æquiparatur, admitti poteſt. Culpam vero levem
& leviſſimam admittere, durius foret. Neque obſtant no-
bis generalia legum verba. Hæs quippe ex ratione, quam
memoravimus, reſtringenda funt. Deinde nec vaſalli exem-
plum obeſt. Nam & in illo dolus, 2. F. 52. §. 3. vel ſaltem

lata culpa, de qua ſupra memorata verba 2. F. 55. pr. intelli-

gi oportet, ad privationis pœnam requiritur, culpa levis
vero non ſufficit, ut egregie docent Gailius lib. 2. Obſ. 48.
n. 9. & Bergerus in Electis Diſe. For. p. 1304. Pertiner huc
magis exemplum tutoris, qui ob fraudem tantum & latam
culpam

(i
(tir
Per k

(lecc

ſes ne
tioni⸗
Cicitar.
guacrie
Fentus
Furias
commmen

äiusmn

laud o

Uut Mi

Rlutione

¹ le Nu

lem Iuan
lec wüle
Da dkant

Ee ſn

yreg

.

li henh
Mn U
eden ſol
inn ſi

itig
Zu
0l⸗
Pieil

ienr

lue el.

llennire.

t Vide.

e e

gui per
tegorius
eer.
N 46.

od w. .
1 ſecan-.

11 Ey,
gecſdamn
ſolhni⸗
rent m.

1Treiſ-

otel
DSA
1, Ad
ſGO .

ge. n

ent

1 nels

ero bief

bſtant
one,

ſalli le

vel Aen.

1t
enet h
1 n
Culpenn

SP. CIII. DE CANONE.

395

culpam tanquam ſuſpectus removetur, L. 7. §. 1. Ade uſpe-

(Ctis tutoribus. Interim mulctam aliquam emphyteutæ „ qui

per levem culpam canonem non ſolvit, imponi poſſe, facile
concedimus. Moverunt hæ rationes JCtos Helmſtadien-
ſes menſe Novembri anni cio 1o ccxv. ut emphyteutæ Pri-
vationis pœnam, quam aliud collegium juridicum illi jam
dictitarat, remitterent. Is ſcilicet eccleſiæ canonem per
quadriennium non ſolverat, ac ideo actione privatoria con-

ventus & damnatus fuerat. Sed, interjecta appellatione,

Varias calamitates, quas intra paucos annos fuerat perpeſſus,
commemorabat docebatque. Noveramus quidem, caſus
iſtiusmodi fortuitos dominum, ut de canone quid remittat,

haud obligare, L. I. in fine C. de Jure emphyteutico.

Effici-

unt illi tamen, ut judex debitori inducias dare & differre
ſolutionem poſſit. Kec. Imperii de anno 1654. §. 172. L. 21.
de Rebus creditis. Et quamvis emphyteuta hic calamita-
tem ſuam judici dominoque tempeſtive non denunciaſſet,
nec miſericordiam illorum imploraſſet, tamen hoc pro cul-
pa tantum levi reputandum erat. Sic itaque reſponſum fuit:
Es iſt wider Beklagten „welcher den Klaͤgern binnen etlichen
Jahren die ſchuldige Paͤchte nicht entrichtet, die actio privato-
ria angeſtellet, auch bereits ſententia caducitatis ertheilet wor⸗
den. Und gewinnet es das Anſehen, ob haͤtte ſelbige beſtaͤtiget

werden ſollen, in Erwegung, daß, wenn gleich die von Beklag⸗

tem zu ſeiner Entſchuldigung angefuͤhrte Umſtaͤnde ſich in der

That alſo verhielten, dennoch eine groſſe culpa und Nachlaͤßig⸗

keit uͤbrig verbleibet, und aber bekannter maſſen die von dem
Erb⸗Zinsmann und Meyer begangene mora ſolvendi, ſie ruͤhre
ex dolo oder culpa her, ad effectum Privationis genugſam iſt.
Alldieweil aber dieſes nicht von einer jeden gemeinen culpa,
ſondern nur de magna & lata, welche dem dolo gleich geachtet
wird, zu verſtehen iſt, immaſſen denn die pœna privationis ei⸗

D dd 2

gent⸗

396 MEDTTAT. AD PANDECT.

gentlich deshalben eingefuͤhret iſt, weil ein Erb⸗Zinsmann durch
unterlaſſene Zahlung des Canonis den Herrn um ſein domini-
um directum zu bringen ſuchet, welches aber die Intention des
Beklagten hier wohl nicht geweſen, als der bey genauer Betrach⸗
tung aller Umſtaͤnde mehr aus Armuth und ſchlechtem auch ver⸗
worrenem Zuſtand ſeiner Sachen ſaͤumig geweſen, immaſſen er
denn das durch Feuer, Pferdeſterben und Schlaͤgerey erlittene
Ungluͤck nothduͤrftig beſcheiniget, dawider nichts thut, daß die er⸗
ſtere Ungluͤcks⸗Faͤlle, des Klaͤgers Angeben nach, ſich vor vielen
Jahren zugetragen, indem ſelbige gleichwol das jetzige Unvermoͤgen
des Beklagten groſſen Theils verurſachet, demnach die Billigkeit
erfodert, daß Beklagten dieſer, auch der andern angegebenen Ur⸗
ſachen halber, wohin inſonderheit die von ſeinen Schuldenern be⸗
gangene mora gehoͤret, etwas nachgeſehen werde; So ſeynd wir
bey dieſer Bewandniß bewogen worden, Beklagten und Appel-
lanten, dafern er binnen 4. Wochen den Ruͤckſtand abtragen, alle

Unkoſten erſtatten, und wegen ſeiner Saumſeligkeit, welche gleich⸗

wol mit einiger culpa verknuͤpfet iſt, 30. Scheffel Pro intereſſe
moræ erlegen wuͤrde, von der Klage zu entbinden, widrigenfalls
aber das vorige Urthel zu beſtaͤtigen.
VYI.
Dominus, qui, inſtituta jam ob non ſolutum canonem alctione
privatoria, oblatum canonem præteritum vel partem ejus
recipit, actionem tacite remittit.

quidem in eo Doctores fere omnes conſentiunt, domi-

num recipiendo, antequam adtionem privatoriam in-

ftituat, canonem partemve ejus renunciare tacite jure ſuo,
nec poſſe amplius ad privationem emphyteuſeos experiri.
Et hHabet utique hæc res rationem. Paſſus enim eſt, pur-
gari moram ab emphyteuta, quod huic, re integra, utique

licuit. Majus vero eſt dubium, an dominus, qui agere jam

àa03

1d pri

ter m

recpe
Wuntn
Noramn
Nolis .
Clende

Mter

unc it
1 jam
Gienſes
Gerunt.

riam s

Nockem

iin pol
. cNR
” in.,
le dor

porter
Möque!
pli woll

de⸗ lgo

al i⸗
0
Ietn n
knnen
N. ſede
ſier me

En

—

dorch

Dhlnl-

on NesS

etrcch
ch de ⸗
Gnce
llttet
ſdieen⸗
Elten
Kenagen
Bloer

öineele

iniſme

en

rfin

nnt, n⸗
totiin I⸗

. Aperi⸗ H
eſt, P.

ſe Ntice
igee

1

7
4

SP. CIII. DE CANONE. 19 —

3

ad privationem cepit, ſalva actione jureque ſuo, oblatum in-
ter moras proceſſus ab emphytheuta canonem partemve ejus
recipere queat. Renunciationes certe in dubio non præſu-
muntur. Et emphyteuta actione privatoria jam pulſatus
moram amplius purgare nequit. Ergo receptio oblati ca-
nonis domino nocere non videtur. Accedit, quod, ut mox
oſtendemus, expulſus etiam emphyteuta, reſiduum tamen
Præteritorum annorum canonem exſolvere compellitur.
Hunc itaque accipiens dominus, accipit id, quod ei, expul-

ſo jam emphyteuta, accipere licuiſſet. Cti tamen Helmſta-

dienſes nihilominus, remiſſlam actionem privatoriam, credi-

derunt. Actio enim privatoria ideo datur domino, ut inju-

riam ſibi denegatione canonis & omiſſa dominii recognitione

quodammodo factam ulciſcatur. Injuriam vero injuriatus
etiam poſt inſtitutam jam actionem remittit, ſi ſatisfactionem

non contradicens accipit, l. 17. §. 6. de Injuriis, Gothofredus
2d l. II. §. I1. de Injuriis lit. G. Et quamvis non negemus,
poſſe dominum canonem, ſalvo expellendi jure, accipere,
oportet tamen, animum hunc in ipſa receptione declarare
jusque ſuum ſibi reſervare. Alias ſublata querendi cauſa,
ipſa tollitur querela, §. 2. I. de Perpetuis & temporalibus act.

Sic ergo menſe Novembri anni clo 1o ccxv. reſponſum fuit:

Weil Klaͤgere anno 1706. bey Anſtellung der Klage Reſte von 4.
Jahren angegeben, hernach aber in der Specification ſub lit. F.
bekennen, daß ſie bis anno 1704. vergnuͤget worden, ſo haben ſie,
da ſie die Paͤchte von dieſen Jahren angenommen, die Caducitat
einiger maſſen remittiret.

VII.
Emphyteuta, qui partem canonis ſolvit, nequit
ex pelli.

Dddz3 VIII.

398 MEDFTAT. AD PANDECILI.

VIII.

Suhcit etiam particularis oblatio, licet a domino non
avcebtatad. .

Edaiden particularem ſolutionem nec pro ſolutione qui-

dem habendam eſſe, communiter perhibent, idque ar-
gumento l. 41. . 1. de Uuris & l. 9. C. de Solutionibus. Qua-
propter & is, qui ſub pœna, e. g. legis commiſſoriæ, ad ſol-

vendum obligatus eſt, tametſi partem ſolvat, a pœna non Ii-
beratur, I. 4. §. I. de lege commiſſoria. Idem ergo & ad em-
phyteutas applicari poſſe videtur, quemadmodum ſentit Ja-
ſon in I. 2. C. de Jure emphyt. n. 16. Plerique tamen [Cti, ex
quibus nunc ſaltem Carpzovium P. 2. Conſt. 38. def. 4. Bacho-
vium ad Treutlerum vol. 1. diſp. 29. §. 12. lit. B. verbis: Quid
ſi emphyteuta, Brunnemannum ad l. 2. C. de Jure emphyteutico
. 13. nominabimus, mitiorem ſententiam amplectuntur, hac
potiſſimum moti ratione, quod domino jus expellendi em-
phyteutam in ſolvendo moroſum non tam propter pecunia-
rium intereſſe, quam ob vindicandum ſui contemtum, & pu-
nmiendam malitiam emphyteutæ, qui ſolutionem differens do-
minum dominio ſuo intervertere velle præfumitur, tributum
eſt. Non deeſt quidem diſſentientibus, quod ad hanc ratio-
nem reſpondeant. Quoniam tamen poœnæ molliendæ ſunt
magis quam aſperandæ, l. 42. de Pœnis, JCti etiam Helmſta-
dienſes menſe Novembri anni cio 10o CccxV. hanc mitiorem
ſententiam ſecuti ſunt, & emphyteutam abſolverunt, qui
canonem particulatim non ſolverat, ſed obtulerat, quantum-
vis dominus illum non recepiſſet: Es muß Beklagtem die zu⸗
weilen obſchon particulariter geſchehene Oblation zu ſtatten

kommen.

IX.
Contracc»us emphyteuticus, in quo canon promiſſus quontitati
fruötuum plane non reſpondet, nequit tamen ſub prætextu

enormis læſionis reſeindi. X

5 rin

rin
0
Dhyten.
liam f
eſtimar
Otmnibn
here, p
tractu
Anclyt
lem. V
abalez
ſen in en

. tteliot

Nee odl

e i

es, 1e

Dem Ran

(ipemn 5⁰

60 minus

l

lündos 1

merdien

Cmnj

UI civid

llhen

0ℳ

qui.
ne ar⸗
d ſol.
noll li.
d em⸗
nin de⸗
i
Ode
6:
yteuftt HW
ntur bu
ndi en
hecunit.
E
erend
jttibuun
nc nit.
ende
Honn:
itionen
runn, 4 .
ant
eenNe N

mis
6te

H S

SP. CIII. DE CANONE. 399

Principes ogros, quos in emphyteuſin vel ipfi vel per adminiſtros
Juos dederunt, nequeunt revocaro.
Princeps quidam Anhaltinus Ctos Vitembergenſes menſe
Octobri anni co 10 ccn. conſulebat, liceretne ſibi ex I. 2.
C. de Keſcind. vendit. revocare fundos a miniſtris ſuis in em-
Phyteuſin datos, promiſſo canone tam exiguo, ut nec dimi-
diam fructuum, qui quotannis ex agris his percipiebantur,
æſtimationem æquarent. Equidem in contractibus oneroſis
omnibus remedium iſtud L. 2. C. de Reſcind. vend. locum ha-
bere, perhibent communiter JCti. Atque in ſpecie de con-
tractu emphyteutico hoc affirmat Alvarus Valaſceus in Jure
emphyteutico c. 2. n. 19. Communem hanc eſſe ajens opinio-
nem. Verum enim vero tunc ſaltem hoc admittimus, quum
* uales ex utraque parte requiruntur Præſtationes. Hoc au-
tem in emphyteuſi non requiritur. In ea enim canon, ex
confeſſione DD. fere omnium, res minima etiam eſſe Poteſt.

.

Nec obſtat communis illa, quam Valaſeus crepat, opinio.

Ipſe quippe quatuordecim nominat DD. nobiscum ſentien-
tes, atque adeo firmum ſatis adverſus communem opinio-

nem hanc præſidium præſtantes. Negatum itaque fuit, prin-
due kuit, p

cipem hoc caſu de enormiſſima læſione queri Poſſe. Atque
eo minus ſic reſpondere dubitarunt Cti Vitembergenſes,
quod princeps hic actor eſſet, cui jura noſtra emphyteuticos
fundos poſſeſſoribus quocunque prætextu auferre graviter

interdicunt, L. 3. C. de Fundis patrimonialibus, L. 16. G. de

Omni agro deſerto. JIure autem communi principem, qui
cum civibus ſuis litigat, uti, par eſt.
= XI.
ERmphyzeuta ob non ſolutum canonem erpulſus ſolvere tamen
HS eum de annis præteritis debet. .

8

40% MEDTPAT. AD PANDECT.

7*

[Niſlentit a nobis Carpzovius P. 2. Conſt. 38. def. 6. n. 10. ſq.
Pputatque, commildlum & penſitationem prœteriti tem-
poris ſimul non deberi, quia, inquit, privatio re vera eſt pœ-

na, regulariter autem res ipſa && pœna ſimul peti non poteſt I.

4. C. de Pact. inter emt. L. 10. fſy. de Vectigal. Nec obſtat,

quod dicitur, canonem recipi pro perceptis Fructibus, pœam ve-
1o pro ceſſatione infligi, quoniam principalis penſionis ſolvendæ
Enis eßs recognitio dominii. Noſtram tamen ſententiam tuen-
tur Auth. Qui rem C. de §. §. eccleſ. & Novella 120. c. 8. Quæ
de emphyteuſi eccleſiaſtica agentes ex &qualitate rationis ad

ſecularem recte extenduntur. Facile equidem Carpzovio lar-

gimur, principalem penſionis ſolvendæ finem eſſe dominũ
recognitionem. At ea ſolus finis non eſt. Nam ſecundarius
in aliqua pro fructibus perceptis ſatisfactione conſiſtit. Nec
iniquum eſt, emphyteutam ſimul ob ceflationem puniri &

pro lucro, quod ex re domini percepit, penſionem præſtare.

CO RK 0OL, P A K I A.

1. Aufto inſigniter per alluvionem fundo emphyteutico,
canon tamen non augetur L. 3. C. de Alluvionibus, cui
non obſtat L. 2. C. eod. ”UMD
2. Conſtituta & tradita quoque emphyteuſis pro juſta pen-
fione, cujus quantitas tamen determinata non fuit, a
concedente recte revocatur. Nec ad judicis arbitrium
provocare alteri licebit, arg. L. 25. Pr. Locati. Alv. Va-
laſeus in Jure emphyteutico quæſt. 11. n. I5.
3. Inhumana eſt Elberti Leonini in L. 1. C. de Jure emphy-
teutico n. 7. ſententia, emphyteutam, quem vis hoſtium
ab uſu emphyteuſeos per aliquot annos excluſit, ſi de-
inde poſſeſſionem fundi recuperet, eorum quoque an-
norum, quibus excluſus fuit, canonem ſolvere debere,
& refellitur ex L. 12. §. ult. de Rebus auct. jud. poſſid.

SPECI-

2

1

iineeßt

mete

Phynenti
urr, late
oli, ſe
erdum,
hrodacke
N dorm
WMriäli v

norig

Wrta 1.
Lomi

Unnt ag⸗

Waonli

Uin. 1

0,

item.

e.
Uil l.

ſer,

Dan A.

NMorvit
n tuen⸗
N Ge

gonsl

Mriek.

oNini
undnme

lir. N
dunitis

Pele⸗

Utelien
Gnbutcl

SP. CW. DE LAVDEMIO. so
SpypECIMEN CIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. VI. TIT. III.
LAVDEMIO.

I.

Princeps laudemium dominis emphyjteuſeos ex contractu vel bpræ-

ſeriptione debixvam imminuere nequit.
II.

Sub prætextu ſalutis publicæ jus ſuum auferri privato non de-

bet, niſi ea ſalus aliter ſervari nequeat & cauſæ cognitio
bpræceſſerit.
ominis emphyteufeos pro receptione novi emphy-
teutæ præmium debetur, quod laudemium vo-
cant. Hoc ne quinquageſimam pretii vel æſti-
mationis partem excedat, in L. 3. C. de Jure em-
Phyteutico ſancitum eſt. Sed qui hanc legem interpretan-
tur, fatentur omnes, moribus eam in pauciſſimis locis ſer-

vari, ſed in plerisque contractu vel præſcriptione majorem

interdum, interdum minorem laudemii quantitatem eſte
introductam. Magna hic quæſtio oritur, Poſſitne prin-
ceps domino emphyteuſeos jus ex præſcriptione imme-
moriali vel contractu adquiſitum adimere & exactionem
minoris laudemii ei præcipere. Ajentem ſententiam Juſti-
niani exemplum quodammodo tuetur, qui im modo me-
morata L. 3. id feciſſe videtur. Ait enim: Et ne avaritia
tenti domini magnam molem pecuniarum propter hoc effagi-
fent, quod usque ad præſens tempus perpetrari cognovimus,
gon amplius eis liceat pro ſubſeriptione ſua vel depoſitione niſi
Zom. II. Eee Tuin-

4ꝛ MEDITAT. AD PANDECT.

guinquageſti mam partem pretii vel æſtimationis loci, qui ad
aliam perſonam transfertur, accipere. Deinde ſalus publica
& incumbens principi cura, ne tenuis popellus, cujus par-
tem emphyteutæ conſtituunt, a potentioribus durius prema-
tur, obtenditur. Specioſa hæc ſunt, nos tamen non mo-
vent, ſed credimus potius, principem, ſi juris & æ quitatis
regulas ſervare velit, hoc non poſſe. Ut enim ille privatis
jus quæſitum auferre queat, ſalus publica adſit oportet, &
talis quidem, cujus ſervandæ alia remedia non ſuppetunt. So-
lam itaque utilitatem publicam ſufficere negant Hoſtienſis in
Summa tit. de Pænitent. &C remiſ. §. 62. verſu: Sed pone, &
Klock., in Votis cameral. Kelat. 65. n. 134. Equidem non de-
erat hoc caſu ſalutis publicæ prætextus, qui quippe com⸗-

muniter legibus etiam iniquiſſimis & intolerabilibus exactio-

nibus obtenditur. Sed convelli facile poterat hoc fundamen-
tum. Scilicet per immemoriale tempus domini tantum laude-
mium exegerunt, ſine pernicie, ſine detrimento reipublicæ.
uæ igitur nunc repente alia rerum facies? Nempe premitur
miſer popellus, impar inpoſterum tanto oneri ferendo. Cur
ergo ante par fuerat, cur nunc demum queritur? Forte il-
lum vectigalia atque tributa principi pendenda, quæ modi-
ca olim, noſtro ſeculo in immenſum excreverunt, ad has
incitas redegerunt, ut ſalvus eſſe non poſſit, niſi vel pars
novorum onerum a principe, vel id, quod privatis jure de-
betur, ab his remittatur. Nec negamus, commodius eſſe
principi, a ſe in privatos iſtam remitttendi neceſſitatem de-
volvere. Num recte, alii judicent. Certe de ſuo debebat
eſſe liberalis, non de alieno. Deinde nec ſufficit, ſalutem
publicam allegare, & per hanc ſpeciem privatis ſuum aufer-
re. Audiendi ante ſunt privati, probanda neceſſitas, cauſa
cognoſcenda. Inauditum & indefenſum jure ſuo ſpoliare,
tyran-

tyran
Ahoe
ſtini⸗
ciſi.
ſaipt
eigel
tur fr.
Tin h
Genſit
die Re
uchi
chen
Nen
d er
in Jot
ſauter
deies
Mar
Hermn
ehius,

pitn

umeli
ige 4
en A
funsfel
rn C

i 1
bn
s bar.
Pretma-
On -

giue
privats
Otet, A
unt. N⸗
enſn
GE
N NNe.
ppe CN-
eXa&l⸗
Madather.
umnlad
epenin
endo.
9 loe
guæ Nol
t, .
wE
is llel
nodiue!
Aiunn’⸗
ſu⸗
cit Unn
ſtumule
ſs,
ſ ſolun
ne

Ettit

SP. CIV. DE LAVDEMIOD.. 403

tyranni eſt. Vide Gabriel. de qure quæſit. Concluſ. 3. n. 26. C*

Alockium loco ſupra memorato n. 132. Quod tandem ad Ju-

ftiniani exemplum attinet, remotiſſimum hoc eſt a noſtro

caſil. Quantitas nimirum laudemii nec contractu nec præ⸗
ſcriptione erat determinata, ſed domini pro lubitu quid
exigebant, ſæpe ultra modum & æquitatem avari. His igi-
tur frenum injicere, juſtiflimum erat. De cetero ſenten-
tiam noſtram mirifice illuſtrabit reſponſum a JCtis Helmſta-
dienſibus menſe Octobri anni clo 10 CC xXVI. exaratum: Hat
die Reichsfreye Ritterſchaft in Franken, Orts Roͤhn und Werra,
Buchiſchen Quartiers, von ihren im Hoch⸗Stift Fulda beſindli⸗
chen After⸗Lehn⸗ und Erben⸗Zins⸗Leuten ſeit undenklichen Jah⸗
ren bey geſchehenen Lehens⸗Faͤllen 10 fl. Lehen⸗ und 5 ſl. Fall⸗
Geld erhoben, bis anno 1671. der damals regierende Cardinal
von Baden⸗Durlach ſolche Fall⸗ und Lehen⸗Gelder auf 62 ff.
herunter geſetzet, und dieſe Verordnung auch auf des freyen
Reichs⸗Adels Guͤter erſtrecket. Entſtehet demnach die Frage:
ob dieſes letztere mit Recht geſchehen koͤnne? Nun wird zwar zu
Behauptung der affirmativæ angefuͤhret, es ſtehe einem Landes⸗
Herrn frey, die laudemia aus erheblichen Urſachen, ob gleich die

Lehens⸗Herrn von undenklichen Jahren her eine hoͤhere Summa

empfangen, zu verringern, und finde ſich deſſen ein deutliches
Exempel in L. ult. C. de qur. emphyt. ſo koͤnne ſich auch die freye
Reichs⸗Ritterſchaft hieruͤber deſtoweniger beſchweren „ da das
Hoch⸗Stift ſelbſt ſich an dieſe Verordnung binde, und von den

Lehen⸗Leuten, ſo ehemals 10 fl. Lehen⸗Geld gegeben, jetzt glei⸗

chergeſtallt 6 annehme, uͤberdis ſey wohl zu vermuthen, daß des
Herrn Cardinals Hochfl. Eminenz beſagte Veraͤnderung aus trif⸗
tigen Urſachen und nach vorhergegangener deren Unterſuchung
vorgenommen, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob muͤſſe
der freye Reichs⸗Adel angefuͤhrte Conſtitution allerdinges wider
ſich gelten laſſen. Alldieweil aber das jus quæſitum, welche der
Fee2 , freye

404 MEDITAT. AD PANDECT.

