luuifii dicis incompetentis, ſeu; quam Bergerus ſine dubio in
r Animo habuit, primæ inſtantiæ opponere, ait. Quæ opi-
conl nio inde in dubium vocatur, quod p Primum magiſtratu
aen inferiores in miniſtros principis nullam plane jurisdi-
tem uhir cttionem habeant, deinde, ſi talem vel maxime habe-
uonle rent, electio tamen fori ex duobus concurrentibus non
i reo, ſed actori comperat, ne reus jus elig endi præte-
xendo actori illudat L. 2. §. 3. de Eo guod certo loco.
s, Alu⸗ . Miniſter in foro contractus, vel rationum reddendarumm
lres lene - conventus exemtionem fori privilegiati opponere ne-
mrt⸗ quit. Dixi ſupra in Sper. LXA. XIII. de Foro contractus G.*
e geſtæ adminiſtrationis medite 5. 6. .
UI 2. SpECI.

7
X

156 MEDITAT. AD PANDECT.

SpECIMEN LXXX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TIT. I.

FORO DELICTI
MINISTRORVM PRINCIPIS.

I.
In argumento de foro delicti miniſtrorum principis Strykius
accuratus non eſt.

miniſtrorum principis. Poterat equidem & hic &tr)-

3 dgrediar nunc & in ſpecie conſiderabo forum delicti
kius nobis otium feciſſe videri, qui quippe in ſeæpe

memorato cap. 2. §. 17. usque ad 23. idem hoc argumentum
tractat. Sed, ne quid diſſimulem, tractat altem vel attin-

git potius, non pertractat, nec exhaurit, largamque mihi

meſſem, non ſpicilegium relinquit. Unica nempe eſt, quam
excutit, quæſtio. Et hanc ita quidem excutit, ut & circa

iſtam nonnihil, quod moneam, ſuperfit.

II.

Jus Romanum cognitionem delictorum a ſupremie miniſtris
commiſſorum ipſi principi vindicat.

III.
WMWem jus cognitionem delictorum a miniſtris inferioribus dmiſ- W

Quxr.

ſorum judici ordinario relinquit.

Dr

r

u

S

(A

jud
ſie,
heis
don
de

,uachi

SP. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINCIP. 157

Q nur ſcilicet, utrum cognitio delictorum, a miniſtris
principum commiſſorum, ſpectet ad civitatem prin-
eipi ſubjectam, in qua delictum perpetratum eſt, & quæ
merum imperium ſeu jurisdictionem criminalem habet, an
vero ipfi principi reſervanda ſit. Strykius cognitionem
principi vindicat, & magiſtratus inferiores ab ea prorſus ex-
cludit, Meviumque diſſentientem operoſe refutat: recte
Profecto, ſi modo diſtinctionem, quam leges noſtræ ſugge-
runt, retinuiſſet. Quod quum non fecerit, &, quæ præ-
cipua eſt in hoc argumento, quæque ipſi maxime obſtat,
L. 4. §. 2. C. de Caſtrenſianis ne quidem tetigerit, operæ
pretium erit accuratius conſiderare, quid hac in parte im-
peratores Romani in legibus ſuis conſtituant. IIIi ſcilicet
miniſtros ſublimes & illuſtres, qui pars quodammodo cor-
poris principis ſunt, ab inferioribus ſeparant. Et in illos
quidem animadverſionem principi ipſi reſervant, ne tantæ
dignitates minoris magiſtratus ultioni expoſitæ vileſcant.
L. ult. C. Ui ſenatores. At eos, qui in inferiori honoris
gradu poſiti ſunt, tametfſi clariſſimatus dignitate fulgeant,
ordinario delicti foro ſubjiciunt, L. ult. C. Ubi ſenatores;
judicibus tamen inferioribus præcipiunt, ut præfectum præ-
torio de pœna illis infligenda ante omnia conſulant, L. 16.
C. de Dignitatibus. Atque ab hoc ordinario delicti foro

nec illos quidem, qui in aulis verſantur & perſonæ princi-

pis ſerviunt, leges eximunt, ſed & hos in civilibus quidem
cauſis magiſtro officiorum ſubjiciunt, in criminibus vero
judici, ſub quo deliquerunt, ſubmittunt L. 4. §. 2.⸗de Ca-
ſtrenſianis & miniſterianis ibi: exceptis oriminibus, gucæ in
locis inquiri, fagitari & vindicari generalia legum Præcepta
conſtituunt. Singulare tantum Privilegium ſilentiariis & ſa-
crorum ſcriniorum officialibus in L. 4. C. de Silentiariis &
L. 12. C. de Proximis ſaerorum ſeriniorum indulgent, ut,
U 3 quam-

quamvis non illuſtribus, ſed clariſſimis ſaltem accenſeantur,
in cauſis tamen criminalibus aliuza judicem, quam magi-
ſtrum officiorum, non agnoſcant, ne ſcilicet ad diverſa tra-
Gi judicia a ſacris, quibus continuo vacare debent, obſe-
quiis, abſtrahantur. Hæc eſt juris Romani de foro delicti
miniſtrorum principis diſpoſitio, quam Strykius aut non
gerſpexit, aut, ſi perſpexit, ut par eit, non explicuit.

Juris Romani diſpofitio adbuc Bodie moribus ſervatur.

TeKkanenun vero eſt, an Hæc juris Romani diſpoſitio

noſtris quoque moribus conveniat. Equidem non igno-
ro, diverſiſſimam eſſe aularum noſtrarum faciem ab ea, quam
priſcorum imperatorum aulæ habebant. Et. ridiculus fo-

rem, ſi, quod nonnullos feciſſe animadverto , præfectos

Pprætorio, magiſtros officiorum, filentiarios, proximos ſa-
erorum ſcriniorum cum hodiernis cancellariis, Mareſchal-
lis, ſecretariis & archivariis exequarem, quamvis, aliquam
inter illos collationem inſtitui poſſe, non negem. Leges
tamen Romanæ hac in parte cum recta ratione & conſue-

. . . . . 2 . . 7. .–
tudinibus noſtris ita conveniunt., ut diſcrimen inter jus

ſeriptum & mores hodiernos hic facere, non opus ſit. Sci-

licet miniſtri illuſtres, quos aulicos majoris abollæ ſcite ap-
Pellat Haugwiz de KRegni & aulæ mareſchallis cap. 6. Tect. 2r.

n. 604: Conſiliarii ſcilicet intimi, præſides collegiorum, cu-
biculo præfefcti, &, quotquot hos dignitate &ι quant, prin-
cipem ſolum adhuc hodie etiam, in criminibus judicem
agnoſcunt, ut ne quidem ad mareſchalli, ordinarii alias in
aula judicis, tribunal trahi queant, teſte Löobneis in der

Staats Hoſf und Regier⸗Kunſt l. 3. . 2: J. 376. Hos.

itaque, ſi extra aulam delinquant, judicibus locorum, in

e

lun
kan
632

U
Apl

(en

fune
Mn
r
ſpe
Ec

telli

,
de⸗

5

— 8. LXXXN. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINCIP. 1y 9
eantun N—
W quibus delinquunt, attingere nefas erit. Poterunt ſolum
IIal⸗ — „2 . FX- . . . 3 .
Wü de crimine commiſio principem certiorem reddere & arbi-
ſ trium ejus exlpectare. Si periculum forfan in mora me-
tusque fit, ne miniſter delinquens cum reipublicæ diſpen-

du . dio fuga elabatur, neceffitas & falus publica;, uti ſemper,
i hic quoque judicis inferioris Poteſtatem extendunt atque
Ei, adprehendere de fuga ſuſpectum, permittunt. Qui hos
ſequuntur „ miniſtri & aulici inferiorum graduum, ſiquidem
mun in aula ipſa delinquant, cognitioni judicis aulici, ſeu, ut
Ccommuniter vocatur, mareſchalli ſubſunt, qui tamen in
porie criminibus gravioribus ſententiam ex Præfcripto principis
nonign⸗ vel conſilii ejus fert, er muß entweder bey dem Fuͤrſten ſelbſt.
en inn. oder den Raͤthen Beſcheid erwarten. Vide Seckendorfii Leut⸗
culmsl. ſchen Furſten⸗ Staat in Appendiee cap. y. ſub rabr. Beſtel⸗
reekeclis lung eines Soff⸗Marſchalcks oder †näheiſters §. 15. &
im iAü. Haugwizium de Kegni & aulæ mareſchullis cap. 6. ſect. 2. n.
erelekll. 632. Quodſi vero hi extra aulas delinquant, cognitio ad
cgum ludicem loci Pertinet „ cujus jurisdictio exemtione talium
D perſonarum „quas leges non eximunt, turbari non debet,
Kon. uu recte ait Mevius in Jus Lubec. LQuaſt. Prælim. 3. n. 50.
ſß apud quem etiam in bPræcedente 2. 49. ordines juridici in aca-
5. 8 demiis Tubingenſi, Friburgenſi Ingolſtadienſi ex eodem
ſirei⸗ fundamento reſponderunt, magiſtratum ordinarium poſſe
. punire delegatum principis in fuo territorio exiſtentem. Ad
e⸗ gravifſimum hoc Mevii argumentum nihil habet, quod re-
ſpondeat Strykius, præter hec ſolum; conceſſa civitatibus
Nant, M.

& ceteris magiſtratibus jurisdictione, ſemper reſervatam in-
rfelligi jurisdictionem majorem & poteſtatem pleniorem.
De hac veroprincipi adimenda nec cogitavit unquam Mevi-

s jmln
ari Ais

-

el us, nec ego nunc cogito. Adſeribo enim principi fſoli jus
de delictis miniſtrorum ſuorum illuſtrium cognoſcendi, at-
6 l Que

160 MEDITAT. AD PANDECT.

que ab hoc, quemadmodum dixi, magiſtratus inferiores
penitus excludo. Relinquo eidem cognitionem de extrema

appellatione, querela nullitatis eterisque, quibus cauſa ad

eum devolvitur, remediis. At jurisdictioni magiſtratuum

arctiores, quam quibus leges illam circumſcribunt, cancel-
los ponere, & cognitionem de criminibus minorum mini-

ſtrorum, quam jura ipſa judici inferiori indulgent, huic

adimere, atque in principem adſentatorie transferre erube-

ſco. Nec quidquam me movet illa Strykii ratio, quod ex-

emtio domino competens etiam miniſtris tribuatur. Falſam
quippe hanc eſſe unusquisque animadvertit. Nullum plane

agnoſcit forum delicti princeps ideo, quod legibus ſolutus &
pœnis non obnoxius eſt. Hanc vero libertatem, nullus erit mi-
niſter tam ineptus, qui ſibi adſcribat. Ergo quum poœnis
ſubjectus ſit, foro quoque delicti, quod leges conſtituunt,
ſe fubjiciat, oportet. Denique, quod ad exemtionem fi-
lentiariorum & officialium ſacri ſerinii attinet, ſingularis
hæc eſt prorſus & ad privilegia referenda, quæ ad exem-

plum trahi non debent. Conſentit quidem cum Strykio Hei-
gius P. 2. Qucæſt. 25. ſed ex iisdem rationibus, quas Strykio

oppoſui, facile refutandus.

Magiſtratus, miniſtrum principis puniturus, principem de pœna

inftigenda certiorem reddat ejusque confenſum exſpectet.
U eſt res, quæ poteſtatem magiſtratuum inferiorum
in cognoſcendis delictis miniſtrorum principis ali-
quantulum reſtringit, ſed nec hæc tamen nova, verum
in priſcis legibus fundata. Dirxi ſupra in L. 16. C. de Di-
gnitatibus judices virum clariſſimum vel alia dignitate
quæ infra illuſtrem ſit, punituros juberi, rem ante omnia

ad præfectum prætorio referre, atque conſulto eo, quid
de

E

I

=

cjn

I
dbe
Ur
lun
loo⸗
in
tent
Ri
V

i

feriores
extrent
CAGla
Kratuum
, llel
um mii.
nt,
e erube.
quoder-
t. EPAN
lomphere
5 ſolunnd
lusentni
um Nn
Ooltirum
ntoren .
lin⸗
e Ad eel
Nkin M.
ns tin

enehenn

ſile.
Wien
Unhs

kaine

.

SbP. LXXX. DE FORO DELIC. TI MINISTR. PRINC. 161.

de admiſſo crimine Conſtitui oporteat, judicare. In L. ve-
10 27. §. I. 875 2. de Pnis alia exſtant principum mandata,
quibus cavetur, ut ſententia, contra principales civitatum
delinquentes lata, ante executionem ad principem mittatur.
Eadem itaque neceſſitas adhuc hodie incumbit magiſtrati-
bus, ut, quum præfectos prætorio non habeamus, ipſum
principem vel ſanctiorem ejus ſenatum certiorem reddant
de poœna alicui ex miniſtris ejus inferenda, atque ipſius con-
firmationem exſpectent. Quæ res minus dubii habet, quum
ex praxi recepta etiam nobiles, nulla licet dignitate aulica
ornati, inconſulto principe neque quæſtioni ſubjici, neque
ad ſupplicium abſtrahi queant. Vide diſ. meam de Equitum
Saxonicorum juribus ſingularibus §. 37.

VI. .
Miniſter, etſi in ditione alterius principis halitet, tamen ſub er
principe, cui Jſervit, forum ſortitur, atque id in delictis
circa oficium commiſſis agnoſcere neceſſum habet.

ed mitto Strykium, & ad alias quæſtiones, quas ille omi-
ſit, pergo. Accidit ſæpe, ut miniſter principis non im
ejus, cui ſervit, principis territorio, ſed ſub alio habitet,
multasque muneris ſui Partes extra aulam in domicilio ſuo
obeat. Si quid ergo ille circa officium delinquit, quæritur,
utrum in foro domicilüi conveniri debeat, an vero ad tri-
bunal principis, cui ſervit, trahi queat. Negat ultimum
hoc Carpzovius lib. 2. Reſponſo 13. n. I4. Ratione muneris,
inquiens, ſeu officii nemo forum ſortitur. Carpzovii ſen-
tentiam probare videtur Continuator us moderni Sery-
kiani tit. Ad municipalem §. 10. in bne. Ego tamen ab-
utroque diſſentio, regulamque Carpzovii, quod officium
jurisdictionem non tribuat, aperte falſam juribusque no-
Zom. Il. X4 ſtris

162 MEDITTAT. AD PANDECT.

tris contrariam eſſe dico. Si aliæ mihi rationes deficerent,
poſſem ad forum adminiſtrationis & reddendarum rationum
recurrere, quod adminiſtratori prorſus indeclinabile eſt.
Eum, inquiunt Legis I. C. Vli de KRatiociniis tam publicis
quam privatis agi oportet auctores, qui aliena negotia ex quo-
runque titulo adminiſtravit, ubi bæcç geſſit, rationem oportet
reddere. Et Calliſtratus in L. 36. §. 1. de Judiciis: Senator,
ait, ſi negotiis alienis ſe obtulerit in provincia, nox debet judi-

eium recuſare negotiorum geſtorum, ſed actionem eum ſuſeipere

oportere, Julianus reſpondit, quum ſua ſponte R ibi hanc obli-
gationem contraxerit. Et quamvis aliquas officii ſui partes
miniſter in domicilio ſuo extra aulam expedierit, forum ta-
men adminiſtrationis apud eum ſortitur, qui ipſum admini-
ſtratorem conſtituit, non eum, ſub quo negotia geſta ſunt,

quemadmodum in Specimine LXXIII. ad D. de Foro contra-
Gus medit. 9. oſtendi. Accedit, quod in aula principis &

inſtructio ſufficiens & nota teſtimonia, & veriſſima documen-
ta poſſint præſtari, quæ potiſſima introducendi fori admini-
ſtrationis ratio fuit L. 2. C. Eli de ratiociniis. Et, ſi quæ

etiam documenta forſan penes ſe habeat reus, adferri illa in

aulam oportet per L. 45. pr. de Judiciis. Præterea vero offi-
cium ipſum ſine domicilio & ſine poſſeſſione bonorum offi-

cialem principi & jurisdictioni ejus ſubjicit. Optime Scbil-

terus in Notis ad Struvii Syntagma juris feud. cap. 2. p. 15. 87
16. Fidelitatem, inquit, promittit oficialis ſeu miniſter, Amts⸗
oder Diener⸗Pflicht, non abſolute, ſed tantum ratione mu-
neris conerediti: ſubjectus igitur eſt Jomino & obedire ac pare-
re debet, non quoad res, neque quoad perſonam ſimplieiter ut
ſubditus, ſed tantum ut oficialis, &ü quantum ad negotia ad
efeium ejus pertinentia. Hane dicamus fidelitatem perſonalem

reſtriétam ad ohcium ſeu eicialem. Et hoc Edelitatis ge-

nus

ſoc

don

N

N
1,

legt
ur

ch

I

—

ceren

10u
lle elt
ublieit
uo⸗
0hortet
enun,
ſein
ne .
Mrtes
forum t.
1 20nint.
eſta ſunn,
0 contrt.
neipi
Cocaner.

b
fem Ui
1retock⸗
orum di
ime
len ln
, tioye M.
e i
n⸗ inn. 1

2 4

i

SP. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINC. 162

nus includit obedientiem & neceſzitatem parendi, 2deoqne ſpe-
ciem ſubjectionis etiam perſonalis. Quod Schilteri effatum mi-
rifice confirmatur in 2. F. 5. ubi jusjurandum fidelitatis,
quod a domeſtico ſeu familiari, id eſt, miniſtro præſtatur,
fortius dicitur eo, quod vaſallus præſtat, formulaque ejus
cum jurisjurandi ſubjectionis formula exæquatur. Non du-
bito itaque, miniſtrum principis, alibi licet habitantem, ta-
men principi in cauſis officii ſubjicere, neceſſitatemque ei fo-
rum ſive adminiſtrationis ſive delicti agnoſcere. Conſentiunt
hac in parte mecum Cti Helmſtadienſes, atque ſic menſe
Julio anni c1ο 1o CcXIX. reſponderunt: Iſt Conſtantius, Graͤf⸗
lich Winſenburgiſcher Hofrath, Urſachen, daß er den ſeiner Graͤf⸗
lichen Herrſchaft ſchuldigen Reſpect in Reden und Schriften em⸗
pfindlich angegriffen, auch ſonſt wider deren Intereſſe eines und
das andere unternommen haben ſoll, arreſtiret worden. Entſte⸗
het demnach die Frage, ob der Graͤflichen Winſenburgiſchen Herr⸗
ſchaft Jurisdiction, deren ſie ſich uͤber Conſtantium anmaſſet,
gegruͤndet, und ob ſie nicht vielmehr ihn in foro domicilii zu be⸗
langen verbunden ſey. Ob nun wohl Conſtantius nicht in Win⸗

ſenburg, ſondern auf ſeinen Guͤtern im Koͤnigreich Boͤhmen woh⸗

net, und von dar aus die Graͤflichen Dienſte verſiehet, und denn

nach beruͤhmter Rechts⸗Lehrer Meynung dergleichen Bedienungen

von Hauſe aus kein forum fundiren, wie denn auch Conſtan-
tius unter Graͤflicher Jurisdiction weder delinquiret, noch einige
Rechnung gefuͤhret, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob
ſey der Graͤflichen Herrſchaft Jurisdiction uͤber Conſtantium nicht

gegruͤndet, und dieſelbe, ihn in foro domicilii zu belangen, ver⸗

bunden geweſen; Alldieweil aber Conſtantius in wuͤrklichen Graͤf⸗
lichen Dienſten geſtanden, folglich, ungeachtet er ſein Domici-
lium anderwerts gehabt, und daſelbſt in andern ſein Amt nicht
betreffenden Sachen nothwendig belanget werden muͤſſen, ratione
X 2 ſeines

X

164 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeines Amts und zugleich ſeiner verpflichteten Perſon der Graͤfli⸗
chen Herrſchaft allerdings unterworfen geweſen; So iſt der Graͤf⸗
lichen Winſenburgiſchen Herrſchaft Jurisdiction, deren ſie ſich
uͦber Conſtantium in den ſein gefuͤhrtes Amt betreffenden Sachen
anmaſſet, wohl gegruͤndet.

VII.

Miniſter ſub alio principe, qui jus de non evocando habet, babi-
tans ab eo principe, cui ſervit, ob crimen commiſſum
evocari nequit.

8 quid dicendum eſt de caſu, quo miniſter ille ſub prin-
9 cipe, cujus civibus jus de non evocando vel ex lege,
vel ex privilegio, vel ex pacto competit, habitat? Poterit-
ne eum princeps, cujus miniſter eſt, nihilominus ad judi-
cium ſuum, tanquam ad forum adminiſtrationis vel delicti
evocare? Equidem in Specimine ad D. EXXIII. de Foro con-
tractus medit. 5. ſimpliciter dixi, in foro adminiſtrationis &
reddendarum rationum eum quoque ſtare debere, cui alias
jus de non evocando competit. Videtur ergo hoc eo magis
ad præſentem caſum, quo forum adminiſtrationis cum fo-
rO delicti concurrit, adplicandum. Sed res explicatione in-
diget. Scflicet miniſtrum illum, quamdiu in domicilio ſuo
manet, evocare ad aulam, cujus miniſter eſt, vix licebit.
Clariora ſunt hac in parte privilegiorum de non evocando
verba, quam ut reſtringi queant. Ita enim Carolus IV. de

civibus Electorum in Aurea Bulla tit. II. Statuimus, inquit,

ut nulli comites, &6. nullæ guoque perſonæ Colonienti &. ſub-

jeci vel ſubjectæ, eujuseunque Ratus, conditionis vel dignitatis

exiſtant, ad cujusecunque actoris inſtantiam, extra territorium,
& terminos ac limites &. ad quodcunque tribunal, ſeu eujus-
vis alterius, præterquam Archiepiſeoporum Moguntinenſis &c.
Judi-

gle
liv

fit
cor
tio
tra
ne
el

Dae
Tem

I

Schen

,

et balt.

fudrr.
er ere

2 Potel-

8 2 udr

oro A-
latioois &
e, O d⸗
oe e igt
s cunf
catione
micili n
Vi lol
n erbrl
volus I. 3
, “

4 Epnimn 6

,rfilcfiinn

1 tice
finenib

4*
SP. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINC. 165

juadicium citari botuerint temporibus retroactis, vel trabi ſeu
vocari debeant perpetuts in antea temporibus ſive poſſint. Quodſi
contra præſens edictum noſtrum prædiäcos ſubditos vel eorum
aliquem ſeu aliquos ad eujuscunqae inſtantiam ſeu ad cujuscun-
que tribunal pro OQV ACVNOVE CAVSA CRIMINALI,
civili vel mixta, ſeu Q OONOVE NEOUIO extra ter-
ritorium limites ſeu terminos dictarum eccleſiarum &ρ. citari
contingeret, comparere vel reſpondere minime teneantur. Et cita-
tio, & proceſus, && ſententiæ interlocutoriæ vel definitivæ con-
tra non venientes a zalibus judicibus extraneis latæ vel factæ,
fiendæ vel ferendæ, nec non præcepta & præmiſſorum executio-
nes, & omnia, quæ ex eis vel aliquo eorum quomodolibet ſequi,

attentari poſſiut vel feri, irrita decernimus eo ipſo. Simile

eſt regis Bohemiæ privilegium in tit. 8. §. 1. Aureæ Bullæ.
Ducum itidem Saxoniæ. Audacior igitur, quam par eſt, fo-
rem, ſi adverſus has leges evocationem permitterem.

VIII.

Miniſter alibi habitans, ſed extra domicilium repertus, a domi-
vo, cui ſervit, adprebendi poteſt, nec jus domum revo-
candi babet. .

&ε liud vero eſt, ſi miniſter extra domicilii ſui locum de-
4 A prehendatur. Competet tunc utique principi, cui
ſervit, poteſtas adprehendendi illum atque, ut reſpondeat
1

ib objecta crimina, cogendi. Neque enim privilegium de

non evocando jus etiam revocandi domum compleétitur.
Recte Freherus de Tutela teſtamentaria cap. 12. §. 9. p. 129.
de privilegio de non evocando regi Bohemiæ dato agens:
Veniat, inquit, Bohemus & cum noſtris Germanis contractus
ineat alicubi, Lipſiæ puta vel Francofurti, vel rapaces aut
violentas manus alicubi intentet, & videat, quomodo fundatam
ratione contratctus aut delicti jurisdiétionem eo loco elabatur,
X 3 domuim-

166 MEDTTAT. AD PANDECT.

Jomumque revocans audiatur. Itaque quod dixi, in foro ad-
miniſtrationis & reddendarum tationum eum ſtare debere,
cui alias jus de non evocando competit, intelligendum eſt
de caſu, quo reo præſenti in loco adminiſtrationis citatio
inſinuatur, non vero extendendum eo, ut citari quoque il-
lum in territorio principis, cujus cives jus de non evocando
habent, liceat. Idem de foro delicti dico. Securus erit mi-
mniſter, quamdiu in domicilio manebit, evocantique eum
domino verba iſta privilegii; pro quacumque eauſa criminali,
eivili vel mixta, ſeu quocungque negotio; obvertet. At, ſi
relicto domicilio in domini, cujus miniſter eſt, poteſtatem
veniat, & ad tribunal ejus ire ac de criminibus ſuis reſpon-
dere jubeatur, fruſtra privilegium de non evocando oppo-
net, quippe quod, ut dixi, fſtrictæ interpretationis eſt, ne-
que jus revocandi domum comprehendit. Conſentiunt me-
cum Cti Helmſtadienſes, atque in eo, quem ſupra in med.
6. expoſui, caſu reſponderunt: Es faͤllt das Privilegium Bo-
hemicum de non evocando allhier, da die Graͤfliche Herrſchaft

den Conſtantium, als ihren Bedienten, wegen einiger dem An⸗

geben nach in Verwaltung ſeines Amtes von ihm begangenen de-
lictorum arreſtiren laſſen, hinweg.

IX.

Forum deprebenſionis in miniſtro principis delinquente
locum babet.

Q immo forum deprehenſionis locum habebit. Fac
Qenim, miniſtrum ſibi male conſcium omni cura terri-
torium principis, cui ſerviit & in quem peccavit, vitare,
atque ita in illo deprehendi non poſſe, ſed tamen ſubinde
in aliorum principum ditiones excurrere. Rectene faciet
vicinus princeps, ſi miniſtrum per terras ſuas iter facien-

tem comprehendat, atque cauſam ſuam agere cogat? Equi-

dem

ford .
Gedent,
ndamd
nis Cltii
guoqel.
evocind-
8s erit n
igue eun
trümninali
Potekten
indo .
is ehh .
ntiunt m.
bra inm
egim ,.
Hrſca
KNNN
Gergenn⸗

Sp. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINC. 167

dem deprehenſus miniſter objiciet ſine dubio deprehendenti
exceptionem incompetentiæ, dicetque non cuivis judici jus
eſſe, reum in ſua ditione repertum capere & ad dicendam
cauſam compellere, ſed ei tantum, ſub quo vel delicum
commiſſum eſt, vel ſub quo reus domicilium habet. Hæc
jam olim Accurſii ſententia fuit, qui Legem I. C. Vbi de Cri-
minibus, in qua forum deprehenſionis fundatum communi-
ter putant, in Gloſſa ad bh. I. lit. X. ſic interpretatur, ut ver-
ba: ubi reperiuntur, qui rei eſſe perbibentur eriminis; de do-
micilio intelligat, atque forum deprehenſionis tantum in va-
gabundis, non in aliis, admittat. Accurſium Bartolus &
Grammaticus, celebres priſci temporis Cti, ſequuntur. Ur-
gebit præterea reus publicas imperii de pignorationibus le-
ges, quæ principem alterius principis cives capere vetant.
Urgebit etiam jus de non evocando petetque, ut propter
illud ad judicem domicilii remittatur. His tamen non ob-
ſtantibus, forum deprehenſionis locum habere exiſtimo.

Nam quæ Accurſius veteresque nonnulli contra forum de-

Prehenſionis in genere diſputarunt, exploſa ſunt jam diu
oſtenſumque eſt, vocem: reperiuntur; quæ in L. I. C. Vvi
de eriminibus habetur, non Ppoſſe de domicilio tantum accipi,
nec, quum generalis ſit, ad ſolos vagabundos reſtringi, præ-
ſertim quum etiam Lex 3. de Oficio præſidis forum depre-
henſionis non obſcure firmet. Sed plura de hoc argumento ha-
bet Donellus in Commentariis de jure civili lib. 17. ap. 16. atque
Accurſium & Bartolum ſolide refutat. Deinde leges impe-
rii, quæ pignorationes & detentionem alienorum civium
prohibent, præſidium maleficis non præſtant, nec jura com-
munia, & quæ in illis de pœnis criminum & perſecutione
delinquentium conſtituta ſunt, tollunt. Quin ipfſæ leges
imperii, dum pignorationes prohibent, capere tamen cives
alle-

168 MEDITAT. AD PANDECT.

alienos in cauſis criminalibus permittunt. Vide Ordinatio-

nem Cameræ Part. 2. tit. 22. ibi: allein Malefiz⸗Sachen aug⸗

genommen. Porro jus de non evocando, quemadmodum
fupra dixi, jus revocandi, ſi quis ſine evocatione ad tribu-
nal alienum ex juſta cauſa tractus ſit, non comprehendit.
Denique remiſſio delinquentis ad forum, domicilii vel deli-
Gi jam diu ex confeſſione omnium inter principes vicinos-
que judices neceſſaria eſſe deſiit. Quamobrem Cti Helmſta-
dienſes in ea, quam bis jam memoravi, cauſa ſic reſponde-
runt: Iſt Conſtantius zu Inſpruck vermittelſt ausgebrachten
Graͤflichen Tyroliſchen Befehls arretirt, und auf die Veſtung Kuſf⸗
ſtein gebracht, auch daſelbſt nunmehr in die ſechſte Woche in en⸗
ger und harter Verwahrſam gehalten worden. Wiewohl nun die
Conſtitutio imperü de pignorationibus „Kraft deren keines
andern Herren Unterthanen von einem andern Herrn arreſtiret wer⸗

den koͤnnen, das Privilegium Bohemicum de non evocando,
und der, zwiſchen den Koͤnigen von Boͤhmen und den Grafen von

Tyrol errichtete Vergleich, vermoͤge deſſen einer des andern Un⸗
terthanen ad forum competens zu verweiſen hat, die formalia

der geſchehenen Arreſtirung nicht wenig zweifelhaftig machen; die⸗

weil aber dennoch die wider Conſtantium angebrachte und ſonder
Zweifel durch Zeugen und Briefe beſtaͤrkte Violation des Graͤfli⸗

chen Reſpects, Verrathung ihres Intereſſe, Debauchirung ihrer
Diener ꝛc. allerdings harte und bey einem Bedienten gar ſtrafbare
delicta ſeynd, worinnen das forum deprehenſionis billig ſtatt

findet, da zumahl Arreſtant in geraumer Zeit nicht nach Winſen⸗
burg gekommen, demnach, daß der Proceß allda wider ihn angeſtellet

werden koͤnnen, verhindert, uͤbrigens der Herr Graf von Tyrol ihn

nicht als einen Boͤhmiſchen Unterthanen, ſondern als einen Win⸗
ſenburgiſchen Bedienten, auf derſelben Herrſchaft Anſuchen, arre⸗
ſtiren laſſen; So mag die geſchehene Arreſtirung vor null und nich⸗

tig nicht geachtet werden.

rum

Dro
fW

fin
h.
n
tes
Eil
cot
ſai

W

el⸗

Qinati⸗
en olen
mocun
d tnibu.
tehendlt
Vel Eel⸗
Vicino-.
Helinſe.
eſponge.
dche
ſungen
Gochehin⸗
vohl nn N
Neren kins

Meſttette⸗
eyoendhy

Glafen ton.

edan ⸗
nnchen d
t un ſ
n des 6
birung’
Cor ſfil
nis bllt n
rch Wiſt
ſnen thſtk
mmin ie

nie R

sP. LxXX. DE TORO DELICTI MINIST. PRINC. 169

IX.
Miniſter Juorum pluriumve prineipum communis, ſ1 delinquat,
apud unum dominum ſtare non debet, Jed ad commune Jo-
rum relcte provocat.

Ebent nonnunquam duo pluresve principes, quorum
negotia invicem connexa ſünt, communem in com-
munibus cauſis miniſtrum. Incurrit is forſan offenſam
unius domini, & objiciuntur ei ab hoc crimina, vocatur-

dque propterea in judicium. Vocatus negat ſe apud unum

ftare debere, & tanquam communis miniſter ad commune
utriusque domini forum provocat. Ardua profecto con-
troverſia, &, quæ ipfſos ſæpe inter ſe principes commiſit.
Uti enim communio mater litium eſt „ ita miniſter commu-
nis eo ipſo facto, quo de altero domino bene meretur, alte-
rum non raro ſibi infenſum reddit, atque, quum ab hoc
Propterea male habetur, ad illum refugit. Odium hoc &
favor in communes miniſtros jam 3n una diſſidiorum,
quæ inter Antonium, Carecallatn & Getam Romæ ſimul
imperantes interceſſerunt, & ſecuti deinde parricidii cauſa
fuit, quemadmodum Herodionus lib. 4. biſtoriarum ab. 4.
docet. Et profecto optandum foret, ut „ quod Hertius in
Elementis Prudentiæ civilis P. 2. ſect. 13. §. 3. Primum & præ-
cipuum contra lites ex dyarchiis & condominatibs naſcen-
tes remedium eſſe dicit, accuratis legibug ea, quæ apta ſunt
diſſidia Parere, eliminentur. Verum quum ſœpe caſu in
communionem incidant hemines, nec ſatis temporis ad
ſcribendas accuratas ſocietatis leges habeant, deinde, quæ
maxitna eſt rerum humanarum imperfectio, nullum pactum
aut contractus tam exquiſite elaborari queat, ut diſputare
volentibus omnis materia præœſcindatur, ad alios ſæpe de-

eidendarum litium fontes recurrendum eſt. Quid ergo
Zom. II. Y ſiſtatue-

170 MEDITAT. AD PANDECT.
ſtatuemus de ea, cujus mentio ſupra facta fuit, lite? Diri-
menda illa eſt ex communibus ſocietatis regulis. Nam,
ut rectiſſime Hugo de ſtatu region. Germ. c. 6. §. 17. & Iterus
de Feudis imperii c. 13. §. 18. ajunt, inter principes, qui in
communione vivunt, communionis privatæ regula obſer-

vanda eſt. At ſecundum illam, quod omnes tangit, ab

omnibus debet approbari c. 29. de Regulis juris in 6, in re
communi melior eſt ratio prohibentis L. 28. de Communi
dividundo, & res communis mea proprie eſſe meæque diſpo-
ſitioni ſubjacere dici nequit L. 239. 9. 9. de Verborum ſignific.
Itaque in miniſtrum communem communis quoque eſt ju-
risdictio, quam unus ſine alterius conſenſu exercere ne-

quit, &, ſi exerceat, miniſter ratione officii conventus ex-

ceptionem fori incompetentis recte opponit. Equidem
ex antiquis [Ctis nonnulli, & inter hos Jacobinus de ſancto
Georgio de Feudis tit. Marchio in Italia §. Dubitatur etiam
n. I. exiſtimant, unum ex tribus aut pluribus ejusdem ter-
ritorii dominis communem jurisdictionem ſine ceteris ex-
ercere poſſe. Quin immo nonnulli apud Heigium P. 2.
gquæſt. 25. n. 4. eo progrediuntur, ut uni condomino facul-
tatem puniendi alterum in communi fundo delinquentem
tribuant. Sed contra communionis regulas. Deſumunt

quidem argumentum ex c. 8. de Ohicio & poteſtate judicis de-
Jegati in 6, ubi quilibet ex pluribus deputatis injuncdtum
mandatum libere adimplere poſſe dicitur. At præterquam,

quod maximum inter commiſſarios & territoriorum do-
minos intercedat diſerimen, iſtud capitulum de caſu ſingu-
lari agit, quo ſcilicet mandatum eis ſub hac forma, ut
omnes, auft duo, vel unus eorum id exſequantur, datum
eſt. Extra hunc caſum vero unus fine altero quidquam
facere vetatur. c. 22. A de Ghicio &ρ boteſtate judicis delega-
ti. Quamobrem ICti Vitembergenſes menſe Septembri
anni

2

u

Ron
n
?;
leſt
ti,
cäut

1

3Dir.
Nan,
Ierd
qui in
(Mer.
gir, .
Gin te
umnuni
edilho⸗
ſonife
e .
rcere .
entuse⸗
Equibe

A‚
tiretin

llen ter⸗
Aters A⸗
Gin ..1
winohen

lingnen

Deluon
injuceu
reterq⸗

riorum

calu r

ſrmt,/1
tut, nm

gillun
lien
depte “

SP. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINC. 171

Princepi, alterius principis miniſter, in delictis D=
g aioris õ bujus lurisdictioni ſubeſt. ce Weica
N pem vel corntem, in et gueſiio „ an princeps princi-
iſtrum tamen ſuum, A'circa offeium e biecurn, mi⸗
Tum m, Hi cir 1 elinquat
Rnlenn mees e z in illum erer re
di in Patein im qus ammodo invicem eſſe principes, & .
. perium non eſſe, novi probe. Nec ignoro

leges, quæ princi
„ü . S
ges, quæ principes imperii a jurisdictione omnium, p
ky„ Pri-

ter ſolius cæœſaris, eximunt. Cl. is ſ.
er ſonn nt. Olare ſatis ſpeæulum Suevi
hnet⸗ ſaber der Fuͤrſten Leib und uͤber ihr Geſynd ſoll neynan
icer⸗ l⸗ 3 dann der Kuͤnig. Et Fridericus II. in rin
Kne Wen . 24. apud Goldaſtum tomo 2, der
het an ihre Lybe, od an ihr Raren Poabtce rvo rtoge⸗
de egi gas e an ihr Recht „oder an ihr Erbe, nder
hæc omnia 6& eoeen r ſetder rchren N anan
ec e Lonc 3 ncipem miniſtrum in
4 r er ebern ejus non pertinent, forum principis nu;
krin gnokere neceſſum non habere. Quodſi Vero “
ne be en „ eretur. diverſam ſuſtinet perionam
vrneen⸗ a miniſter, adeoque per ea, quæ ſis e
milr 6 a zrineii illi cui lervit, ſubjectus eſt in
ein erd nine e agnoſcere debet ſimili prorſus eem pie
n e rirtens imperii alterius principis vaſallus ujud 1n
cunts ken us judicium detrectare non poteſt. Neque
7 er eenane Fürſtenerii auctoritas, qui cap. 12
e uAs ; ſi quis „ait, ex ſummorum principum
unia civilia aur militaria alibi obear, ut ſepe ſ,
5
XV 2 pPer-

P2 AEDITAT AD PANDECUT.

Perſona ejus Ideo alteri non acquiritur. Sed iſtam Fürſte-
nerii doctrinam, adeo inviolabiles eſſe pr rincipes imperii
contendentis, ut nullo unquam caſu criminaliter accuſari
vel condemnari queant, refutavit jam diu Linckerus de Li-
bertate Statuum imperii ſect. 2. §. 5y. atque eam cum legibus
publicis pugnare oſtendit.
XlI.

Clericus, princibis miniſter, ſi circa oicium delinquat, de

jure ad judicium Jſeculare trabi nequit.

æc de principibus. Numquid clericis hac in Parte plus
1 1 juris tribuetur? Solent illi ſæpe officia publica in au-
lis principum gerere, atque etiam circa ea delinquere. Co-
genturne tunc, omiſſo foro eceleſiaſtico, in foro ſeculari
principis, cujus miniſtri ſunt, ſtare? Non loquor jam de
Principibus proteſtantibus, qui privilegia fori clericis tri-
buta parum curant, arque miniſtros ſuos, etfſi eccleſiaſtica
dignitate ornatos, ad judicium ſuum trahere non dubitant.
Sermo mihi de principibus catholicis nunc eſt, qui legibus
eccleſiaſticis ſe ſponte ſubjecerunt, ex quibus adeo, non
ex aliis juribus, lis decidenda eſt. Ex omnibus, quotquof
hanc controverſiam tractarunt, optime eam decidere vide-
tur Julius Clarus lib. 5. §. Pract. erim. quæſt. 36. n. 25. diſtin-
gues inter jus & praxin. Scilicet ſi jus ſpectes, res fere
dubium non habet. Equidem „ quod non nego, fluctua-
verunt hac in parte priſci Cæſares, atque immunitatem cle-
ricorum a foro ſeculari variis cancellis olim circumſcripſe-
runt. Tandem vero Fridericus II. conſtitutionem edidit.
Authenticam nempe ſtatuimus C. de Epiſcopis & lericis,

qua generaliter, eccleſiaſticam perſonam ad judicium ſecu-

lare trahi, vetuit. Evidentius adhuc Pontifices in c. 8. & 10.

X. de judiciis conſtituunt, ut clericus de omni crimine co-

Tam

.

140n
in
iſ

Cer

ur

tmpert
ccuſan
Ge Ii.
legids

uit,

danehi⸗
lcaind-.
lere. .
ſecblni
r. jam
ricis tl⸗
Jeſialtic
Gabitad.
S
20e0,
,ote

ere i⸗
ſ⸗

2 . .

4

1s e
, Bunt
“
unſeile⸗
enn lll
Oruuth
n ſel⸗
1e,. &l.

ne &
rimine
ng

SP. LXXX. DE FORO DELICTI MINISTR. PRINC. 173

ram eccleſiaſtico judice conveniatur, nec prius ad ſeculare
forum trahatur, quam ab ecclefiaſtico judice depoſitus, ex-
communicatus & anathemate percuſſus tamen incorrigibi-

lis appareat. Addit Lucius III. in d. c. 8. non debere in

hac parte canonibus ex aliqua conſuetudine præjudicium
generari. Eadem immunitas plurium quoque conciliorum
auctoritate firmata eſt, quorum conciliorum decreta ex-
