felkhehn
unio an

lerunt: GQ

ldig ern
Nflenn

, Cnſ
n betit

go nehſe

Hö iftt

uEn
leſhlſen
lMeſelee
ebe n

den Wen

den
Vellagn

n x

ber beſe
terdul
pun touft

rinmn

cnn
er ⸗
nn

SGH
N

Sbp. CNXXXVII. DE OFFIC. vDICIS CIRCA IVSTVR y03

deſſen Abſchwoͤrung die Entſcheidung der ganzen Sache. Wan⸗
nenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte beſagter Beſcheid
und der darinnen erkannte Eyd beſtaͤtiget werden ſollen. All⸗
dieweil aber die Deciſion des Proceſſes nicht auf die von Be⸗
klagtem excipiendo vorgeſchuͤtzte Punkte, ſondern auf dieſe Fra⸗
ge ankommt, ob Verkaͤufer den geſchloſſenen Kauf deshalben,

weil Kaͤufer ſofort an dem zum Empfang geſetzten Tag den Rok⸗
ken nicht wegſchaffen koͤnnen, aufzurufen berechtiget geweſen,

dieſe Frage auch das eigentliche Fundament der angeſtelleten Kla⸗
ge iſt, zu deſſen Entſcheidung die angefuͤhrte Neben⸗Umſtaͤnde
wenig oder nichts beytragen, folglich der darauf gerichtete Eyd vor
uͤberfluͤßig zu achten iſt, und aber einem Richter oblieget, unnoͤ⸗
thige Eyde, wenn ſolche gleich in re judicata beruhen, zu verhuͤ⸗

ten; So haben wir beſagtes Interloeut zu beſtaͤrken billig Beden⸗

ken getragen.

. IV.
Judex formulam jurisjurandi, quam deferens præſeripfit,
mutare poteſt.

Judex jurisjurandi delationem, ſi aliæ probationes ſuppetunt,
admittere non debet.
VI.
Quum quis ſuper eodem capite & usjurandum defert, & teſtes
examinari petit, judex, omiſſo jurejurando, examen teſtium
decernere debet. 6

D' ſupra in Specimine CKXXV. de Jurisjurandi delatio-

ne medit. 6. probaturum teſtes producere & jusjuran-
dum deferre ſuper uno eodemque capite non poſſe. Fece-

rat id tamen aliquis. Judex autem, omiſſo teſtium examine,

jusjurandum elegerat, & formulam, in qua delatio facta erat,

pauliſper immutarat. Quærebatur: an recte? Negarunt

ICti Helmſtadienſes menſe Novembri anni cio 10 Ccc XXII.

Equidem judex ad verba, quibus delatum fuit jusjurandum,
alliga-

Se 4 MEDITAT. AD PANDECT.

alligatus non eſt, ſed mutare illa atque formulam plane a-

liam, qualem nempe præſenti negotio vitandisque Ption.
bus convenire maxime credit, præſcribere poteſt, L. 34. 5§. 5.
&o 8. de Jurejurando, ſed jusjurandum decernere, ubi proba-
tiones adſunt, non poteſt. Delatio enim jurisjurandi pro-
batio quidem eſt, ſed ſubſidiaria, nec locum habet, ubi veri-
tas aliter haberi poteſt. Id quod & legibus divinis, quæ no-

men Dei inutiliter ac ſine neceſſitate adhiberi vetant, & hu-
manis convenit. Vide c. 2. X. de Probat. & L. 3. C. de Reb. ered.

Sic ergo reſponſum fuit: Hat der Beklagte Grupe, nachdem

ihm der Beweis daruͤber, daß ihm der ſtreitige halbe Garten durch
einen mit dem Klaͤger Witleder getroffenen Vergleich zugefallen,

vermittelſt Urthels auferleget worden, zweyerley unterſchiedene
Artickel uͤbergeben, die erſtere dem Klaͤger in das Gewiſſen ge⸗
ſchoben, und, da dieſer den Eyd abſchwoͤren wuͤrde, uͤber die an⸗
dere die vorgeſchlagene Zeugen abzuhoͤren gebeten. Allein es iſt
in einem darauf erfolgten Urthel, daß Klaͤger den acceptirten
Haupt⸗Eyd nicht uͤber die ihm in das Gewiſſen geſchobene Ar⸗
tickel, ſondern uͤber das thema probandum ſelbſt abſchwoͤren
ſolle, erkannt worden; Wannenhero Beklagter zu wiſſen verlan⸗
get, ob die Obrigkeit der geſchehenen Acceptation beypflichten,

und auf den Eyd uͤber die Haupt⸗Sache interloquiren koͤnnen.

Nun lieget zwar einem Richter hauptſaͤchlich ob, dahin zu ſehen /

daß vergebene Eyde vermieden werden, und vergoͤnnen ihm dem⸗
nach die Rechte, die Eydes⸗Formul, deren ſich der Deferent bedie⸗

net, zu aͤndern, und eine andere ſchicklichere vorzuſchreiben; wannen⸗
hero, und da die Formul, in welcher Beklagter den Eyd deferiret/
das Hauptwerk directe nicht beruͤhret, es das Anſehen gewinnet /
ob habe die Obrigkeit darinnen, daß ſie zu Vermeidung eines un⸗
nuͤtzen Eydes die Formul geaͤndert, ganz recht gehandelt. Wei⸗

len aber, wenn eines von beyden, entweder die Eydes⸗Dela-

tion, oder das Zeugen⸗Verhoͤr, hinweg fallen muͤßte, dem Rich⸗

6P.
ten d
ſen/
deß!
nd
M
r ge
lahfup
guiren
lung he
ns vo
gen abt
ſolt,
Theien

Bervei

enwaͤhl
moͤchte

1. RB
in
t
ſie
mhe⸗
VO
de⸗
lin
e
Guan

forn
tat,
eſt
lim
ret,
hæc
doll

Dm.

n ene

Cdpin.

LS

lbipret.

vandi pre
„Wirer⸗
,(e n
nt, K

le NA

4, le

ertenduc

uefin
Ftoſchede
ſber Rect
Aenres,

Acehtit

ſtetenh⸗
obſcvt

ſſtn Nelhn

apſchee
rnn lhn

fn n e
en ihne

kerentkii

ben; tu
deeem

etgnnt
Un ine
del. ui
6/ e 1.
Erds,, 6

R

/ nd

Sp. CXXXVII. DE OFFIC. IVDIC. CIRCA IVSVR. 705

ter doch vielmehr obgelegen haͤtte, die Eydes⸗Delation zu verwer⸗
fen, und auf Abhoͤrung der Zeugen zu erkennen, in Erwegung,
daß die Eydes⸗Delation nur ein modus probandi ſubſidiarius,
und alsdenn, wenn andere Beweis⸗Gruͤnde vorhanden, aus Furcht
des Meyneydes nicht einmal zu verſtatten iſt; So iſt der udex

der gegen des Beweis⸗Fuͤhrers Willen geſchehenen Acceptation

beyzupflichten und auf den Eyd in der Haupt⸗Sache zu interlo-
quiren nicht befugt geweſen. Aus dieſem vorangefuͤhrten folget
nun von ſelbſt, daß Judex entweder auf die bey voriger Frage von
uns vorgeſchlagene Art mit Uebergehung des Eydes ſofort die Zeu⸗

gen abhoͤren, und bey dem examine die Fragen ex officio derge⸗

ſtalt, daß dadurch die Confuſion zwiſchen den beyden Garten⸗

Theilen verhuͤtet worden, einrichten, oder, welches das beſte, den

Beweis⸗Fuͤhrer, daß er in einem oder anderem von ihm ſelbſt zu
erwaͤhlenden modo probandi das injunctum genauer verfaſſen

moͤchte, per decretum anbefehlen ſollen.

COK0OLLANIA.

I. Ridiculam circa jurisjurandi formulam memorat Suevus
in diſſ. de qudice cirea vitanda perjuria provido §. 14. De-
tulerat actor reæ in fine libelli ſui jusjurandum: Daß
ſie von ihrem Eheherrn obgedachte Worte: Die Paͤchte kaͤ⸗
men Klaͤgern zu; nicht gehoͤret. Quum jurandum eſſet, rea
vocem: obgedachte; tanquam ſuperfluam omittere vole-
bat. Actor eam retinendam eſſe contendebat. Vicit ob-
ſtinatio actoris, ut judex ream, retenta hac voce, jurare
cogeret. Inepte profecto. Neſcivit judex poteſtatem,
quam leges ipfi in L. 34. §. 5. de Jurejurando tribuunt.
2. Quod Suevus ibidem §. I5. ait, tunc, quum juraturus
diè& ad jurandum præfixo comparet quidem, ſed circa
formulam jurisjurandi quædam frivole monet & diſpu-
tat, jusjurandum pro deſerto declarandum eſſe, durum
eſt nimis. Præſtat, eum in expenſas damnari, atque
ſimul, ut alio die ſecundum Præſcriptam formulam ju-
ret, ſub pœna deſertionis juberi. Neque enim pœna
hæc aliter locum habet, quam ſi certo apparet, quem
nolle jurare, L. 38. de Jurejurando.
Tom. II. Uuuu 3. Idem

706 MEDTTAT. AD PANDECT.

3. Idem tunc, quum juraturus in die præfixo non ipſe,
ſed per procuratorem comparet, ſtatuo, ut ſcilicet non

ſtatim jusjurandum deſeruiſſe judicetur, ſed ipſe com-

parere ac expenſas præſentis diei reſtituere jubeatur.

Diſſentit Gribnerus in Principiis proceſſus judiciarii lib. I.

cap. 4. ſect. 4. §. 7. lit. a.

SPECIMEN CXXXVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XII. TIT. I.

REVOCATIONE TVRISTVRAN.
DlIDELATI.

I. .
Deferens omni tempore revocare jusjurandum & probatio-
nes offerre poteſt.

II.
WMWulla bie limitatio admittenda eſt.
e revocatione jurisjurandi exſtat conſtitutio Juſti-

niani in L. II. C. de Kebus ereditis, circa cujus in-

terpretationem mire diſſentiunt interpreres, quo-
rum diverſas opiniones, ubivis obvias, ego hic non
exſcribam. Dicam ſaltem, mihi eam legem ſatis claram vi-
deri, ut diſputatione non egeat. Permittit nempe Juſtinia-

nus deferenti, jusjurandum usque ad litis terminum revo-

care & alias probationes præſtare. Hæc facultas tam am-
ple conceſſa male a commentatoribus coarctatur. Oportet
illam integram relinqui. Errant ergo, qui cum Brunneman-
no ad h. I. n. 8. poſt acceptationem delationis revocationi lo-
cum denegant. Errant deinde, qui cum LDonello lib. 24. cap.
I4. facultatem revocandi ad caſum, quo deferens certum ju-
randi tempus definivit, reſtringunt. Errant porro, qui cum
Bartolo ad L. 5. de Jurejurando n. 4. & Lauterbachio T.
J Fforenſ.

5
ſore
nov
Vin
junan
rant 0
terloe
cation
delatu
conkir
jam an
offerr
Pprovo
cet de
dicit.
moveri
transack
uidem-
C. de
Gdicatæ
non m
niano t

lerem

Dixi jan,
1i & do
sjurane

(onltrd
2“
in ſ1

SP. CXXNVIII. DE REVOC. VRISTVR. DElLATI. 707

— . .
U porenſ. Exerc. 23. §. 13. revocationem ſaltem ob probationes
m novwiter ſupervenientes admittunt. Errant etiam, qui cum KAi-
denn vino tit. 18. enunciato juris 27. ad revocationem delati juris-
R jurandi liquidam in continenti probationem requirunt. Er-
rant denique, qui cum Struvio Exere. 17. ad D. §. 38. Poſt in-
— terlocutionem judicis, qua delatio facta comprobatur, revo-
cationem excludunt. Ego, tametſi jusjurandum ſimpliciter
IS delatum, ab altero acceptatum & a judice per rem judicatam

confirmatum ſit, deferentem id revocare & probationes, quæ
jam ante delationem adfuerunt, licet altioris indaginis ſint,
offerre poſſe exiſtimo, ac ad verba L. I1I. C. de Kebus ereditis
M. provoco, quæ revocationem uno ſaltem caſu, quando ſcili-
cet definitiva ſententia lata & res judicata effecta eſt, inter-
dicit. Video equidem dubia, quæ contra hanc ſententiam
moveri poſſunt. Dicent diſſentientes, omni delationi ineſſe
transactionem, L. 2. de Jurejurando, transactionem autem ne
quidem ob reperta noviter inſtrumenta reſcindi poſſe, L. 19.
C. de Transactionibus. Urgebunt etiam aucétoritatem rei ju-
dicatæ, odium variationis & alia. Novi hæc omnia, ſed iis
non moveor. Concedo, hanc revocandi poteſtatem a Juſti-

ſoheti

r ir niano tam liberaliter indultam maxime ſingularem & irregu-
e, larem eſſe. Sed indulta tamen eſt & ex juſtiſſima ratione.
o hic Dixi jam in præcedente Specimine, frequentiam jurandi pieta-
hran i⸗ tis & boni publici cauſa coërcendam eſſe, oſtendi, judicem
elultni jusjurandum, ubi aliæ probationes adſunt, admittentem &
win to⸗ contra jus divinum & humanum in c. 2. X. de Probat. pecca-
re. Si vera hæc ſunt, uti ſunt profecto, audiendus eſt defe-
e. rens, ſi paratum ſe oſtendat, cauſam ſuam legitime probare.
lton. Func itaque nec delatio jurisjurandi, nec acceptatio ejus-
24 % dem, nec res judicata, nec altior probationis indago efficere
etm .— gebent, ut alter ad jurandum, ubi opus non eſt & periculum
don perjurii imminet, admittatur. Nec de hac Iuſtiniani mente
DeA Uuuuz dubi-

708 MEDITAT. AD PANDECT.

dubitari debet. Nota ejus eſt hac in parte pietas, qua du-

ctus aliis etiam in cauſis jurandi uſum olim receptum ſuſtu-

lit & prohibuit. Vide L. I. C. de indicta viduitate, Novellam
22. cap. 43. Wovellam 82. cap. II. Eadem ratio, quæ Juſtinia-
num ad has leges ferendas induxit, ne ſcilicet ſuperflue aut
vane juraretur & ne perjuriis via aperiretur, eundem quo-
que ad conſtituendam L. II. de Kebus ereditis movit. Im-
probum igitur foret, ſanctiſſimam hanc legem limitationi-
bus, quas DD. excogitant, enervari. Unica limitatio eſt,
quæ aliquod in ipſa hac Lege II. fundamentum habere vide-
tur. Ait Juſtinianus: Poſt definitivam ſententiam, quæ pro-
voçatione ſuſpenſa non ſit, vel quæ, poſtquam fuit appellatum,
corroborata fuerit: nultlo modo revocare juramentum, & ite-

ram ad probationem venire cuiquam concedimus: ne, repeti-

ta lite, finis negotii alterius cauſæ fat exordium. Ex his
verbis & juncta L. II. C. de Sententiis & interlocutionibus
colligunt communiter, revocçationem tunc ceſſare, quum
judex in definitiva ſententia, quæ auctoritatem rei judicatæ
obtinuit, jusjurandum præſtari præcepit, atque ſimul addi-
dit, quid ex recuſatione vel præſtatione ſacramenti fieri

oporteat, Sed hæc quoque limitatio, quantumvis ceteris

omnibus veroſimilior ſit, bonis moribus & menti pii legis-
latoris adverſatur. Adeone poſt rem judicatam judici per-
miſſum eſt, aditum perjuriis patefacere? an rei judicatæ au-

Ctoritas efficiet, ut, temere jurare & nomen Dei vane uſur-

pari; peccatum non ſit? Nemo id mihi perſuadebit unquam.
Ego igitur, quantumvis ambigua fit Juſtiniani in L. 11. C de
Kebus ereditis dictio, ex iſtis tamen verbis: neec dum eo præ-
NRtito, usque ad litis terminum, finis negotii; concludo, Juſti-
nianum voluiſie, ut jusjurandum, quamdiu præſtitum non
eſt, revocare liceat, revocatio vero aut Potius retractatio
tunc demum, quum juratum jam eſt, & judex poſt jusju-
ran-

ol
rincl
le en
etiam
ſacro
dubita
Gum 1
naxi
dire.
Litrar⸗
Aue
htauch
et

li iie n.
ijin 4

unt ir
dent
in elec
citur t
rem ju
ldem i
Vismart
tit⸗ 1

Juæ non

dos ihin
Dekerent
Ut ſinen
1 fuvor
n nenes
Difen, d

ſach S

—

n r.

S

AHr.

Wrelim

ultint.

lle n
ken go.
Vt. I.

Inltatcn .

atio el,

dere Nid .

e r
Melem

l, G r

1e, Rht⸗

etAAH.

Ue, Cun
ei dln

Sinnl al.
venti fen

ss ceten

acient⸗ 1

Vane U.

bit unnn
cdo,
Kimm in
15 Kre
8
1⸗

. eneltid
Pr⸗

SP. CXXXVIII. DE RRVOC. TVRISIVR. DEIATI. 709

randum præſtitum definitive pronunciavit, prohibeatur. An-

te enim litis terminus ac finis negotü non adſunt. Et fac
etiam, hanc juſtiniani mentem non fuiſſe. Eſſe tamen debuit,

ſacro quippe codici & bonis moribus convenientiſſima. Nec
dubito, quin ſecundum eam in ducatu Guelphico judican-
dum ſit. Hoc certe piiſſimo legislatori ejus, divo Auguſto,

maxime curæ fuit, ſuperflua & temeraria ſacramenta impe-

dire. Jubet ergo in der Hofgerichts⸗Ordnung tit. 61. ma-

giſtratus ſuos eo inprimis inſpicere: Damit nicht ohne Not
dy Anerbitung und Abſtattung der Juramentorum zum Mis⸗
brauch hinausſchlagen und zu Staͤrkung der Parteyen Eingenſin⸗

nigkeit dienen koͤnne.
III.

In iis terris, in Rurlur revocatio eſt interdicta, ipſum zamen

jusjurandum delatum propterea, quod revocatum fuit, proe
præſtito non ſtatim babendum.
Junt in nonnullis provinciis leges, quæ regulæ in præce-
dente meditatione memoratæ limitationes addunt. Sic

in electoratu Saxoniæ revocatio jurisjurandi delati interdi-

citur tunc, quum id vel acceptatum, vel relatum, vel per
rem judicatam confirmatum eſt. Ord. Proc. Sax. tit. 18. §. 2.
Idem in ducatibus Gothano ac Magdeburgico, nec non
Vismariæ conſtitutum eſſe, teſtatur Martini in Proceſſu
tit. 18. §. 2. u. 8. 9. Adde die Churfuͤrſtl. Braunſchw. Luͤ⸗
neb. Ober⸗Appellatione⸗Gerichts⸗Ordnung F. 2. tit. 8. F. 5.

quæ nonnullas alias limitationes admittit. Wenn auch einer

das ihm deferirte Jurament einmal angenommen, vermag der
Deferente nicht davon wieder zuruͤck zu treten, er moͤchte denn

mit ſeinem Eyde erhalten, daß ihm neue Mittel zum Beweis, die

er zuvor nicht gehabt oder gewuſt, zukommen, oder braͤchte auch
ein neues und etwas abſonderliches, ſo unter dem Eyde nicht be⸗
griffen, doch ad probandum zuzulaſſen waͤre, vor, welchenfalls
er nach Erſtattueg der Unkoſten des retardirten Proceſſus damit
Uuuuz3 zu

77 MEDITAT. AD PANDECT.

zu hoͤren waͤre. De juſtitia harum legum judicare, noſtrum
non eſt. Habuerunt ſine dubio earum conditores rationes
ſuas, quas nos forte ignoramus. Interim eæ leges, quum

a jure communi recedant, ſtricte interpretandæ ſunt. Finge

ergo, in iſtiusmodi provincia quem alteri jusjurandum defer-
re, hunc id acceptare, judicem etiam illud comprobare &
diem jurando præfigere, atque in eo utramque partem apud
judicem comparere, & eum quidem, cui jusjurandum dela-
tum, jurare paratum eſſe, deferentem autem contradicere,
metum perjurii objicere &ũ probationes offerre. Non au-
diendus eſt ſecundum leges illas. Numquid vero jusjuran-

dum, cujus præſtationem contradictione ſua impedivit, tune

Pro præſtito habebitur? Ait Kivinus tit. 18. enunciato juris
28. ſed nobis contra videtur. Ut jusjurandum pro præſtito
habeatur, neceſſe eſt, deferentem quid facere, ex quo remiſ-
ſio colligitur, L. 37. de Jurejurando. At qui contradicit jura-
turo, etſi ſine ſufficiente cauſa, ſatis certe declarat, ſe jusju-

randum non remittere. Æquius ergo eſt, hoc caſu novum

diem ad jurandum præfigi, revocantem vero in expenſas
retardatæ litis, ut loquuntur, condemnari. Non diſſimula-

bo tamen, Rivini opinionem in collegio Crorum Vitem-

bergenſium receptam eſſe, atque me ipſum ſecundum eam
nomine ejus collegi menſe Aprili anni cο o cCc XI.
reſpondiſſe, ſcilicet jusjurandum Pro præſtito haberi, etſi
revocans jusjurandum calumniæ Ppræſtare Paratus fuerit.
Es beſchweret ſich Beklagter uͤber den fol. 22. befindlichen Be⸗
ſcheid, worinnen der Klaͤgern deferirte und von dieſem ange⸗
nommene Eyd pro præſtito gehalten worden, daher, weil an⸗
faͤnglich, daß er den Eyd vor Gefehrde abzulegen ſich verweigert,
mit Grund der Wahrheit nicht geſaget werden koͤnne „vielmehr
aus dem Schreiben fol. 20. das Wiederſpiel, daß er nemlich
dazu bereit geweſen, erhelle; hiernaͤchſt ihm jederzeit frey geſtan⸗
den,

5
den,
tüͤck i
diewen
imn
Illr el
Veklag
Bewan
ſehrde!
afken
eintnal 9
Baedeßs
Faoll gan
den Be⸗
genee

lagich

ſe Nos
oſchreib
ſle gene

nd den l

die V

I. Exi

beti
tone
(quodd

1. Qo
usju
judie
Oblar
lgle
rer
nit,
inter

—

DONI

8 katione

6, gun

t. Fi

uun deke
proben
rten ihl

dum ir.
ntradicen

Nona.
ojusſur.

eCvit,ae
nein ,t

10 Prki
Juo nnl

dicit unr.

, lir⸗
calu novun

in epelS

inul⸗
Umn Vien
ondum en
o V1
Pabeni,
Ins fuit

ſdechen

Dieſen A

r, k
mniel
ne, int⸗
Sr min

Nn
1

SP. CXXXVIII. DE REVOC. IVRISTVR. DELATI. 711

den, den Klaͤgern deferirten Eyd propter metum perjurii zu⸗
ruͤck zu nehmen, und an deſſen ſtatt den Beweis anzutreten. All⸗
dieweil aber Beklagter nicht in Abrede ſeyn kan, daß Klaͤger den
ihm deferirten Eyd acceptiret, auch Termin zu deſſen Abſchwoͤ⸗
rung ausgebracht, aber, da er in ſelbigen erſchienen, durch ſeine,
Beklagtens, Proteſtation hieran verhindert worden; Bey welcher
Bewandniß, und wenn er gleich zu Ablegung des Eydes vor Ge⸗

fehrde bereit geweſen, dennoch der Haupt⸗Eyd pro præſtito ge⸗

halten werden muß, in Erwegung, daß dem Defeèrenten, nach
einmal geſchehener Acceptation, von der Delation abzuſtehen und
Beweis zu fuͤhren nicht vergoͤnnet, da zumal in gegenwaͤrtigem
Fall ganz keine tuͤchtige Urſach der Reconvention vorhanden, in⸗

dem Beklagter nichts, wodurch Klaͤger ſich de perjurio

verdaͤch⸗

tig gemacht, anzugeben weiß, ſeine bloſſe Muthmaſſung aber nicht
zulaͤnglich, fuͤrnemlich da er bereits ante delationem alles gewuſt,
alſo, daß er mit Klaͤgern per delationem tranſigiret, ihm ſelbſt
zuzuſchreiben hat; So haben wir wegen ſolcher von Beklagtem
ſelbſt gemachten Verhinderung den vorigen Beſcheid beſtaͤtiget,
und den Leuteranten bey ermangelnden tuͤchtigen gravaminibus

in die expenſas retardati proceſſus vertheilet.

COROLeLARIA.

I. Exiſtimant nonnulli apud Menchen in Proceſſu tit. 18.
§. 9. eum, qui jusjurandum in libello dertulit, ſed in re-
petitione libelli nullam ejusdem mentionem fecit, dela-
tionem ſuam tacite revocaſſe. Sed contrarium verius eſt,

2. Quod Bergerus in Oeconomia juris pag. I112.

quod & Kivinus tit. 18. enunciato juris 30. tuetur.

JJ. ait:

jusjurandum, ab actore delatum, a reo acceptatum, a
judice per rem judicatam comprobatum, & a reo denuo
oblatum, revocari tamen poſſe, quamdiu actor id, quod
ipſe in eadem re judicata façere, e. g. cautionem præſta-
re, juſſus eſt, nondum fecit; juri Saxonico vix conve-
nit, æquum tamen eſt propter ſtrictam legis Saxonicæ

interpretationem, de qua in meditatione 3. dixi.

712 MEDITAT. AD PANDECT.

3. Idem Hergerus in P. 2. Supplem. ad Electa Diſe. for. p. 404.
recte affirmat, eum, qui delatum jusjurandum etiam li-
cite revocat, refundere tamen adverſæ parti expenſas,
quibus variatio hæc cauſam occaſionemque dedit, debere.

SPECIMEN CXXXIX.

MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XII. TIT. II.

RELATIONE IVRISTVRANDI.

In injuriarum ceterisque famoſis actionibus jusjurandum
delatum deferri poteſt.

II.

Tune tamen relatio locum non invenit, quum referens meliorem,
quam deferens, rei notitiam babet.

ſtendi ſupra in Specimine CXXXI. de Jurisjurandi

delatione medit. 9. jusjurandum in cauſis famoſis de-
ferri poſſe. Nunc inveſtigandum eſt, an relatio in
iisdem locum habeat. Videntur eam penitus exclu-
dere Gregorius IX. Pontifex in c. 36. pr. X. de urejurando &
ICti in L. II. §. 3. L. 12. 13. de Acione rerum amot. Quare
etiam plurimi ex recentioribus jurium interpretibus omnem

relationem jurisjurandi in cauſis famoſis, adeoque in actione

etiam injuriarum, prohibent. Poſſem plures nominare, ſed
præcipuus eſt Lauterbachius vol. 3. Diſputation. juridicarum
Tubingenſium diſp. 17. de Relatione juricurandi 5.57. ſqq. qui in
5. 67. potiſſimas, quæ pro hac ſententia faciunt, rationes col-
ligit & comprobat. Itaque Martini, qui in Proceſu tit. 18.

§ 8.

in 0
chin
aut
non
tur,
ratio
relit
rancki
in oct
delice
trecke
ero
mocdo
quamm
hune,
nis cui
ſis omn
Lauter
Ro!
nis far
Forhen
dbegy
lere,
Interſir
conſer,
jurisjur⸗
Tündums
n im
Kn
ſonge et
uſis
Uention
Uenuth

bdus ſ

Unr. lr

mrit.

Jom

—

frde
n etamk.
1een

Cpceher

—

CIS

W

Cnmkn

igmniver

mniimn

8kanols l

an ehtoin
henins Aclu.
Mmunht

t.
tbus on
ſoe n A
nnine?

tan

atonenel
pehri

4
, t

— 8*˙ 72. 7
in cauſi 3· ſqq. C ⸗
ſis poſſe, um retert —
. atque 1 Pe jusj
ectore jurand
ores ad La ndum
uterba

chium
tan
aut non i quam ſe
on inſ! ecumC
. On .
AUr Han jatells legat, hunc anct
Xit. No ac ancto .
. 90,; opi
Pi-

nione
m L
auterba
achii
2
quatenus in ipſis
egum ve-
s inniti
1t1-

tur .
ration id ponderi
em 1 eTI
redit, en daſbic habere. Veru
randi Nalue Eauſa ptanit Po⸗ Ftaque non tam v
d odio reorunn in S Pontifcem tota n verba, gquam
ent, indi urando ſe à convente auterb jurisj
vero 7 indigno 2 à ſuſpici ventor rbachi Ju-
tur s benefici upicIO um po Us e
modo pe non eſt, j cio relati He criinini nit, qu m
amoliri eſt, ju „. ationis exi inis lib duos Vi-
quam ſo iri. Te risjurandi exiſtim iberar .
. nerai. ndi at. r E G
lun Celeris c ram hoc præſtati Ver e-
: C, qui id onſcien 1 0c &£ reli . ationem um enin
Nis cumn id facit, odi tiam indi eligioſan a ſe en
„odio di ndic am magi uovi
ſis nen Laucerbackio dis num uſſe. Aabropteza mentenn 5
laerbachiangratte re dden hoc Nli, & credo-
um Cc ratiofii kati rarium ! onem in cauis Uam⸗
25 RaRedezkerrae euis kenne
„., iſti 1CU un 011 —
u5 I ati0 . „O Vore pPlan
re —PV. . e . 6a rius 5 ut h 7.
. „quam i Fare P. 19. commi Omi-
mrerle un inſe ruaktd . 2 e0 mmirratur. Ita
conſervari. Sten quidem it, non ſribunt At ſi alex Tellez
uriglorantii relatio⸗ e6 non exiſtimation „quid reipubli id fa-
nhur delatu e rn e Periclirat civiurm licæ hic
& immo rfu vel præſtand atque ſic tatur tunc ntegram
10 alutis Doernie majus etia um vel de Ervultus mdl n reo
in S e eſt opinio ſubelt. enerlem eang com sju.
in cau famoſis ich rum, qui di duum ira ſi n inelenr
intentio zi 6 eo prohi cu in Tilicet
Wenuth t. 3 delictu Plberi . * eneionen Verofmlio-
nibus ſuli um Cilicet a acto jurisj
Dis circun plerumque i 1e0 res fu Jurancdi
unt. Ita euinſiantiig ann Aeee
morati. a plurlmin unice ae gei vero ctarcnamn
X quo conſe 1, 4 t auct cum
onſequi „ à Lauterbaecl ore m om
U . brlagehi meli II-
quitur;, tunc, anen dI. 1 ans ſci-
ratio ha 4. me-
1C C
eſſat.
2

ZJom. II.
XXXX
ceſſa-

714 MEDITAT. AD PANDECT.

ceſſare etiam prohibitionem relationis. Itaque injuriis, aliisque

delictis, quæ uterque litigans æque novit, ſi civiliter agatur,

jus jurandum deferri referrique poteſt. Contra ſi referens fa-
Ctum ſolus vel melius ſciat, adhuc hodie relatio locum non
habet. Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Junio
anni cio 10o ccxv. Es ſoll Beklagte, der Klaͤgere Vorgeben nach,
dieſelbige beſchuldiget haben, ſie haͤtten Mithelfer oder Hecke⸗

maͤnnergen, item Huſungs⸗Ehefrau haͤtte 4 Rthlr. um eines ſol⸗

+

chen Heckemaͤnnigens habhaft zu werden, nach der Meſſe geſchickt.
Ueber dieſe Injurien iſt der Beklagten der Eyd deferiret, ſelbiger
aber von dieſer in der Klaͤgere Gewiſſen zuruͤck geſchoben worden.
Nun hat relatio juramenti allhier, da die libellirte Injurie ein
factum proprium der Beklagten betrift, von welchem Klaͤger
ſo gute Wiſſenſchaften nicht haben maͤgen, keine ſtatt.
III. 3
Sententia judicis, quæ jusjurandum delatum præſtari jubet, pe-
. teſtatem referendi tacite continet.
IV.

Ergo leuteratione vel appellatione ad banc poteſtatem conſequen

dam opus non eſt.
Wec referenti exceptio rei judicatæ olſtat.
F ſt inter elegantiſſimas Gergeri diſſertationes quædam, quam

de Sententia tacite alternativa inſcripſit, in qua oſtendit,
eum, qui ex diſpoſitione juris alternative obligatus eſt, ſed

Per ſententiam judicis ad alterutrum ſaltem condemnatur; ele-

ctionem tamen ſibi jure competentem non amittere, ſed facul-
tatem tacite accipere, alterum, ſi malit, præſtandi. Varia ejus
rei exempla adfert, & inter ea §. 8. & 20. etiam ſententiam, qua
quis jusjurandum delatum præſtare jubetur, commemorat. Sci-
licet delatio jurisjurandi rata prius non eſt, quam a judice fue-
rit comprobata, L. 12. §. I. de KRebus ereditis. In hac compro-
batione igitur judices paulo accuratiores eum, cui delatum eſt
jusjurandum, vel jurare vel referre, vel probare jubent. Nam
inter hæc tria electionem ipfſi concedunt leges, L. 9. C. de KRe-
us Oreditis, c. 2. X. de Brobationibus. quam adimere ei judex

nec

—

nee!
inten
hent
tiam
ſupen
Vetere
port
tam,
1er n0
urice

3 ul uran
lanen,

Sp. CXIL. DE IVREIVRANDO CALVMNIE. 21

Niee neéec poteſt nec velle cenſetur. Quamobrem ſententia ejus ſic
gnn interpretanda eſt, ut juri conveniat. Neque igitur opus ha-
H bent advocati, etſi id plerumque faciant, hujusmodi ſenten-

Püriun tiam per appellationem aut alio modo a viribus rei judicatæ
eſine ſuſpendere, &; ut referendi poteſtas ſibi expreſſe reſervetur,
* petere, habent enim eam etlam non reſervatam. Ex quo
. porro conſequitur, illi, qui jurare juſſus eſt per rem judica-
tam, jusjurandum deinde referenti exceptionem rei judica-
tæ non obſtare. Conſentit mecum Lauterbach de Kelatione
jurisjurandi S. 9. M. 13. G I14.
QLQO O△ς£ L Le AKIAA.
1. Quod vulgo dicunt, delatum ſuper facto tertii ignoto
n ſier Jusjurandum referri non poſſe, falſum eſt. Relatio
enrnim locum habet utique, arg. L. 34. pr. de urejuran-
Jo. Id quod tamen de jurejurando credulitatis tantum
intelligi oportet.
Ae . Referens jusjurandum relationem ſemper revocare &
probationes offerre poteſt argumento eorum, quæ
Jupra in Specimine CXXXIIII. de Revocatione jurisju-
ankſis randi delati, med. I. dixi. Male igitur ita ſentientem Ser-
Jerum refellit Martini in Proceſſu tit. 18. 9. 2. n. 25. J4.
3. IS, cui jusjurandum delatum eſt, ſi conſcientiam proba-
tionibus exonerare fuſcepit, ſed nihil probavit, referre
deinde jusjurandum nequit, ipſe tamen jurare adhuc
poteſt. Aliquando autem nec ad jurandum admittitur,

ſlbigt
1 Wrd.
hnjanie n

dachyoun 96tC1 iITh
Molendt ſi ſcilicet, ut fit, contra ſe ipſum plene probavit. Vide
elt, Bergeri Supplementa ad Electa Diſcept. for. P. I. p. 22 5.
nnarupe k· SPECIM EN CXL.

ſedfa MEDITATIONVM AD PANDECTAS

Vaniteſs
enune AD LIB. XII. T I T. II.
enror r D E
ei⸗ JVRETVRANDO CALVMNIE.
nc N
Geummek I.
bent Nn Jutjurandum calumniæ, etſi ab alterutra parte poſcatur, tunc
904, N. tamen, quum nulla calumniæ ſuſpiéio adeſt, decerni non Jebet.

716 MEDITAT. AD PANDECT.

—

II.

Fudex ſuper jurejurando delato interloquens jusjurandum calu-
mnic, nullam ejus mentionem fecerit, deferenti tacite

impoſuiſſe cenſetur.

M' ſæpe & improbo nimiam magiſtratuum & jureeon-

ſultorum in decernendo jurejurando calumniæ faci-
litatem. Decernunt id fere ſemper, quoties alterutra
Pars hoc poſcit, etſi opus non ſit, nec ipfi ullam calumniæ
ſuſpicionem animadvertant. Inprimis, ubi ſuper præſtatione
jurisjurandi delati interloquuntur, neceſlarium putant, de-
ferenti ſimul jusjurandum calumniæ imponi. Faciunt hoc,
non, ut calumniam, cujus metus ſæpe nullus eſt, excludant, ſed
ne alter, ſi ſolus juret, injurium hoc ſibi credat. Itaque non
recordor, vidiſſe me ſententiam
comprobarit, nec formulam illam ſuetam: Prævio jurejuran-
do calumniæ; adjecerit. Et videtur hoc quidem cum I. 34. §.
4. I. 37. de Jurèjurando & l. 9. C. ge KRel. orεdaitis, quæ leges jus-
jurandum calumniæ a deferente abſolute exigunt, convenire.
At non convenit cum pietate & religione, quæ nomen Dei
vane uſurpari & ſacramenta ſuperflua Præſtari vetat. Neque
etiam convenit cum jure canonico, quod judicem jusjuran-
dum hoc a partibus exigere jubet, quoties viderit expedire,
c. 2. §. 2. de Juramento calumniæ in 6. Peccat itaque judex,
qui arbitrio hoc ſibi dato non utitur, ſed promiſeue ſacra-
menta calumniæ decernit, & ſic, ut ſanctitas eorum evaneſcat
0c contemnatur, efficit. Contra JCti Helmſtadienſes ſlæpiſſi-
me jusjurandum calumniæ deferenti, etſi alter id poſcat, non
imponunt, quoties veroſimiliter apparet, nullam calumniam
ſubeſſe. Ex plurimis exemplis unum adferam, reſponſum
nempe menſe Novembri anni c1o 1o ccxuI. datum Es iſt bey
dieſem Streit uͤber die Deſertion des Beweiſes nicht anders aus
der Sache zu kommen, als, daß ein gewiſſer Tag, woran ſowol die
Notification den Klaͤgern inſinuiret als auch die Beweis⸗Artikel
in Abweſenheit des H. Probſtes bey dem Kloſter uͤbergeben worden,
ausgemachet wird. Dieſes kan nun nicht wohl anders, als auf die von
Beklagtem vorgeſchlagene Art, geſchehen, daß nemlich Klaͤgere ſolche

»quæ jusjurandum delatum

Zeic

Zeit
ben

760.

teß m
ſenll
Nichet
lumr
dex
Niſi
cenſe

1 UI
Previ
krat. .
nhi
(cdular-
ecwid
dales
6. I.
etiam
quo
illo ne
ſinam
igirur
temben
eum m
nihil
memor
nunt
utor
umnie
nope
(auſe
IiS II

—

Nim al

telitt

Konenn.

mnle fn,.

9 Aterta.

Calummnte

Eſtatie

Utunt, &
Kingt hye,
Cludemel
Itacve non

n Cnn

junener.
um /

legerſl.
confellte.

Lomnen De
ut Neqe⸗

n ſusſunt⸗

t expele
que ulen
nileue ſun
merahen

nles ſepl. .

oſcat 4

1calunn

reſyonii
n E
t Gnds üe

Ctrbredce

iegt
eberteden
ſud P
ſe ſ
e N

4

Sp. CXI. DE TVREIVRANDO CALVMNI. 7I7

Zeit vermittelſt Eydes anzuzeigen angehalten werden. Demnach ha⸗

ben wir den lezt gegebenen Beſcheid dergeſtalt erklaͤret, und ſolchen
Ehd Klaͤgern auferleget, dabey aber nicht vor noͤthig geachtet, Beklag⸗
ten mit dem Eyd vor Gefehrde zu beſchweren, weil bey den vorhande⸗
nen Umſtaͤnden keine calumnia zu vermuthen iſt, auch die Rechte des
Richters Gutbefinden anheim ſtellen, ob er das juramentum ca-
lumniæ zuerkennen wolle, oder nicht. Neceſſe tamen eſt, ut ju-
dex claris verbis deferenti jusjurandum calumniæ remittat.
Niſi enim hoc fecerit, ex legum juſſu tacite id decreviſſe
cenſetur, arg. L. 34. §. 4 de Jurejurando.
III.
Tutor de calumnia, invito licet adverſario, recte jurat.
T utor quidam, nomine pupillorum ſuorum agens, jusjuran-
dum adverſario detulerat, & judex more ſueto, ut reus,

pPrævio actoris jurejurando calumniæ, juraret, interlocutus

erat. In die ad jurandum præfixo comparet tutor, de calu-
mnia jurare paratus. Negat reus, ſe illum admiſſurum, ſed

cauſam, usque dum pupillus pubes fiat, differri petit. Scio

equidem, ait, tutorem in L. 2. S. 2. nec non in Auth. Princi-
pales C. de Jurejurando propter calumn. item in Novella 124.
c. I. §. ult. ad jusjurandum calumniæ non admitti ſolum, ſed
etiam cogi. Verum enim vero iſtæ leges omnes de caſu agunt,
quo altera pars id jusjurandum a tutore exigit. Ego hoc ab
illo non poſco, nec cauſam meam ipſius conſcientiæ committi
ſinam. Ipſe pupillus, cujus intereſt, juret volo. Exſpectabo
igitur, nsque dum hic pubes fiat. Hæc ille. Sed Ctis Vi-
tembergenſibus, ad quos acta deferebantur, ſuboluit facile,
eum moram tantum & dilationes petere. Has illi concedere,
nihil aliud fuiſſet, quam malitiæ ejus indulgere. Leges fupra
memoratæ tutori jusjurandum calumniæ ſimpliciter impo-
nunt, nec adverſarii conſenſum requirunt. Et poreſt etiam
rutor, qui jusjurandum detulit, rectius certiusque de ca-
Numnia jurare, quam pupillus aliquando. Nec intereſt ma-
gnopere adverſarii in hoc calumniæ jure jurando, quum ex eo
cauſæ deciſio plane non pendeat. Pupilli vero tanquam acto-
ris multum intereſt, cauſam finiri nec ad pubertatis ſuæ tem-

Pora differri. Vide Carpz. Deciſ. 37. n. I4. Sic igitur judicavi-

XNXXXX Z mus

—

„718 MEDTTAT. AD PANDECT.

mus menſe Martio anni cio lo ccx: Daß geſtalten Sachen
nach den Vormuͤndern, den ihren Pflegbefohlnen zuerkannten Eyd
vor Gefehrde abzuſchwoͤren, billig verſtattet wirde. 4

udex, quoties quid ad protelandam litem vel vexandum adverſa-
rium ſieri ſuſpicatur, jusjurandum calumniæ decernere poteſt.

Jusjurandum calumniæ ei, a quo extra ordinem exigitur
ignominioſum non eſt.
Permittitur in cap. 2. §. 2. de Juramento calumniæ in 6. judici,
jusjurandum malitiæ a partibus exigere, quoties viderit
expedire. Expedit autem tunc, quum ſuſpicio adeſt, fieri quid
ab altero vel ad differendam litem vel ad vexandum adverſa-
rium. Efficit hæc ſuſpicio, ut ſæpe extra ordinem in media

lite, ubi id alias conſuetum non eſt, jusjurandum calumniæ,

nec petente quidem adverſario, decernatur. Res infinitis ex-
emplis illuſtrari poterat. Adferam in præſens unum. Delatum
reo fuerat jusjurandum, comprobante judice. Sed is malle ſe
conſcientiam probationibus exonerare dixerat, & ad proban-

dum admiſſus fuerat. Conſumtis plurimis dilationibus, arti-

culos obtulerat teſtemque nominarat. Requiſierat hunc teſtem

diu judex, ſed fruſtra. Tandem apparebat, illum jam ante ali

