conſiliariis principum, quæ clericis tribuuntur, generaliter

& forte generalius, quam Authentica iſta, concepta ſunt.

Et legati tamen, perſonæ illuſtres, conſiliarii principum,
clerici forum reconventionis agnoſcere coguntur. Cur er-
go non in illis, ſed tantum in civibus academicis verba
Privilegii captantur? Diverſitatis ratio certo non apparet.

Itaque firmiter colligo⸗ ſi legati, ſi perſonæ illuſtres, ſi
conſfiliarii principum, ſi clerici, qui omnes ampliſſimo fori

Privilegio gaudent, reconventionem detrectare nequeunt,

nec cives academici eam ſubterfugere poſſunt. Quod au-

tem 2) Giſſenſes dicunt, ſtudioſum jurisdictionem alterius
judicis prorogare non poſſe, id dubium eſt maxime. Id
certe mihi perſuaſum eſt, poſſe ſtudioſum in ſingularibus

cauſis jurisdictioni extranei judicis ſe ſubmittere. Nam

quum unicuique hoc liceat, quemadmodum in Specim. ad
D. XXIX. de Jurisdictione medit. S5. oſtendi, non video,

quamobrem ſtudioſus hac in parte deteriore loco ſit ha-
bendus. Vide Wec uaen LXXII. de Foro academicorum

Eeee z medit.

☚
8

588 NMEDTFAT. AD PANDECT.

*

medit, q. Porro, quod 3) & 4) affirmant Giſſenſes, cauſas

ſtudioſorum eſſe eccleſiaſticas, & privilegium fori non ſtu.

dioſis ſed cauſis ipſorum competere, id ſerio eos dixiſſe;,

nunquam credam. Scilicet cauſæ, quæ ad judicium eccle-
Kaſticum pertinent, id privilegium habent vel ex qualitate

ipſius cauſæ, ſi ſit ſpiritualis, ut loquuntur, vel rei, fi de

prædio eccleſiaſtico aut academico litigetur, vel perſonæ.
Cauſas ſtudioſorum ſemper ſpirituales eſſe, ipſi non aude-
bunt dicere Giſſenſes. Privilegium rerum huc non perti-
net. Ergo ſupereſt privilegium perſonarum. Studioſi quo-
dammodo clerici ſunt. Et nec clericorum quidem jura per
omnia habent. Sed habeant licet. Ultra certe progredi non
poſſunt. Singulorum vero clericorum cauſas nemo eccle-
ſiaſticas dicet. Pertinent quidem ad forum eccleſiaſticum,
non tamen ex qualitate cauſæ ipſius, quæ ſæœpe profaniſſi-
ma eſt, ſed ex conditione perſonæ. Quum ergo judex ſe-
cularis in reconventionibus clericorum non fſit incapax, uti
plerique Cti apud Martini in Proceſſu tit. 6. §. 3. n. 38. 8
Sebhilterum de Jure reconveniendi perſonam illuſtrem §. 58. fa-
tentur, cur in reconventionibus ſtudioſorum incapax erit?
Denique 5) auctoritatem DD. & praxin urgent Giſſenſes.

Et verum eſt quidem, DD. plerosque cum Giſſenſibus ſen-

tire. At illi academici ſunt maximam partem, & teſtes adeo
in propria cauſa. Contra qui in ſenatu oppidano ſedent,
nunquam fere libris ſcribendis operam navant, non, quod
eruditione deſtituantur videmus enim inter illos doctiffi-

mos ingenioque & judicio pollentes viros, & doctoribus
academicis ſi non ſuperiores, certe pares. At hi, quia pauci

ſunt, admiejſtrationis onus ſoli ferunt, eoque a ſcribendo

diſtinentur. Reliqui arcades eſſe ſolent, de quibus Virgilius

ib. 8. ARneid. v. 5S5. ait:
Quod bellum aſidue ducant cum gente Latina.

Ita-

ltague
non e⸗
Auun
glam 0
Olidatm
Allcanti
lonum
inguien
1nos 4
ſont uun
Caiqne
Ventioni
ſfciet i
1Pal ,,2
Nonis ignn

lid inc
Ve, ibi:

konis at-
Drodueer
fdenter
100 logibll

( Sun

INtonn eft

Hbkr 0.
n nii

Aerektltion

tn oppid

Mens ex:

Eühan id
d Keil

Do E

G .

n erck.
ltne

rei,ce
INeone

non aNt-
non herr

Nciot .
n ju e
Ogrecl n

leno eo⸗
ckehaltum
. griil.

0 uderk⸗

Peqnd
1. 6
ſen Nſd
ncaak e 1
Gilens
lenſbisſr
E eles ade

eno leden⸗

0N,4

Ns

Cocnin

h, giu M

4 ſubekh
us i

Sp. CxXIII. DE RECONVENTIONE. f88

Itaque quum academici fere ſoli in libris regnent, mirum
non eſt, illos ſibi in controverſiis favere & plus ſœæpe, quam

æquum eſt, tribuere. Venit mihi hic in mentem fabula,

quam Gabrias, Poëta Græcus, Tetraſtich. I. narrat. Sculptor
quidam imaginem hominis leonem proſtratum pedibus con-
culcantis ex marmore affabre fecerat. Conſiderabat hoc

lignum vir quidam & leoni vivo adſtanti monſtrabat: vides,

inquiens, quantum ſit hominibus robur; cui leo reſpondens:
ſi nos, ait, ſeulpere didiciſſemus, leo hominem calcaret. Et
funt tamen inter academicos quoque auctores ingenui cor-
datique viri, qui verum aperte fatentur & ſtudioſos recon-

ventioni ſubjicere non dubitant. Unum ex illis nominaſſe

ſufficiet illuſtrem Bergerum, qui in COeconomia juris lib. 4.
zit. 21. n. 2. pag. 1030. Studioſus, inquit, in judicio reconven-
tionis agnoſcere cogitur eundem conventionis judicem, alio-

quin incompetentem, arg. Auth. Habita C. ne filius pro he
ere, ibi: trabere, quod verbum indicat privilegium conven

tionis atque adeo ad ipſam reconventionis cauſam non eſt
produeendum. Hac tanta auctoritate, cui Brunnemanni
ſuffragium in Proceſſu civ. Cap. I0O. . 4. accedit, fretus con-
fidenter dico, jus reconveniendi ſtudiofos in foro oppida-
no legibus convenire nec univerſali conſuetudine abrogatum
eſſe. Sunt tamen academiæ, in quibus id longo uſu oblite-

ratum eſt. De Jenenſi vide Kichterum ad Auth. & conſe-

guenter C. de Sent. & interloc. n. 25. De hac Julia noſtra

idem mihi affirmavit vir rerum academicarum ex diuturna

exercitatione peritiſſimus. Et ipſe recordor, aliquando ci-

vem oppidanum cum reconventione ſua contra civem aca-
demicum ad forum noſtrum remiſſum fuiſſe. Ego, qui tunc

recens ex academia Vitembergenſi veneram & Bergeri do-
QGrinam ibi uſu ſervari noveram, inſolita hac ſenatus oppi-
dani facilitate commotus cauſam ejus ex præcipuo ſenatus
Eeee 3 menm⸗

590 MEDITAT. AD PANDECT.

membro, quo familiariſſime tunc utebar & adhuc utor, quæ-
ſivi, reſponſumque accepi, eſſe hunc vetuſtiſſimum morem.
Miratus ſum ab initio, ordinem ſenatorium, jurium ſuorum
tenaciſſimum, hac in re nobis ſine omni lire ceſſiſſe. At de-
inde, re rectius cogitata, prudentiam illius laudavi, quod tæ-
dioſiſſimam in ſtudioſos jurisdictionem a ſe quovis modo a-
moliretur. Dici enim non poteſt, quam ſit illætabilis iſta ju-
risdictio. Difficilis eſt in jus vocatio, difficilior cauſæ cogni-

tio, difficillima executio. Et, quod caput rei eſt, citius lapidi

muſtum, quam ſtudioſo obolum pro ſportulis excutias.

CoXOL L ARIA.

1. Diximus in præcedente Specimine de Continentia cauſarum
medit. 4. actionem injuriarum, quando ex alio proceſſu
præjudiciali oritur, non, niſi hoc finito, per modum
conventionis, inſtitui poſſe. Quo caſu tamen hæc actio
anno, ſi is interim elabatur, non exſpirat, quia non va-

lenti agere præſcriptio non currit. Kivinus Zit.6. Enun-

viato juris 4.
2. Quid vero ſi injurians interim moriatur, an tune here-
des ejus reconveniri adhuc poterunt? Non putamus
propter L. 13. pr. de Injuriis. Suppeditat ergo Ludovici
in der Einleitung zum Civil⸗-Proceß cap. 38. J.4. Cau-
tionem ex Strykio, ut injuriatus confeſtim injuriantem
injuriarum reconveniat, eumque ad litem eventualiter
conteſtandam adigat, deinde vero cauſam ad finem us-
que litis principalis differri ſinat. Sed dubitamus, an

iſta cautio locum ſit inventura. Nam, cui exceptio præ-

judicii darur, litem conteſtari non compellitur, L. 18.

de Exceptionibus. —r

3. Etiam reconventio reconventionis datur, hoc eſt, re-

conventus actor habet iterum jus reconveniendi re-
convenientem. Schiülter de Jure reconveniendi perſonam
illuſtrem §. 56. =

SPECI-

A

4a,

Eremor,

Dater ſii

ichone le

—
ore
Iin moren
Umn fuonnn

le. N⸗

i rod .
ViS node

As il)

dult N .

ciiizlnil
eNclis

tit tune n
lio Aioprocl
per iini
en hee cin
qii No.
i .

n e e
Non dmmn—

ergol
1,38 ſte⸗
n ninu⸗
evenniß⸗

1ad fmen
in,

12

. gell hul 1

i G
o

Sp. CNXXIV. DE SERVO CORRVPTO. 591

SPECIMEN CXXIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS.
ALD LIB. XI. TIIT. III.

SERVO CORRVPTO.

I.

Adctio de ſervo corrupto utilis adbuc bodie parentibus ob
liberos corruptos datur.

II.
Aäctio hæc locum babet, etſi corrumpens ſit minor.
III.

Mercator, qui liberis alienis inſtrumenta luxuriæ & ſuperliæ
Juppeditat, eos corrumpit.
IyV.

Pater filio unum debitum contrabenti adſentiens, in alia debita

conſenſiſſe non cenſetur.
V.
Si quis pecuniam a liberis, qui eam parentibus ſurripuerunt,
ſciens accipit, furtum committit.

VI.
In actione de ſervo corrupto actori, damvum ſuum jurjjurendo
etiam eredulitatis æſtimare, permittitur.

A . ercator quidam contra patremfamilias ad ſolven-

dum pretium mercium, quas ipſfe filiæ ejus cre-
didiſſet, agebat. Reus, merces iſtas omnes lu-
xuriæ & ſuperbiæ inſtrumenta filiæque ſuæ ſe inſcio cre-
dita fuiſſe, reſpondebat, ſimulque actorem, ut Pecunian
ibi

792 MEDITFAT. AD PANDECT.
—

ſibi a filia clam ſurreptam & ad ipſum delatam redderet .

reconveniebat. Actor, vidiſſe reum ornamenta filiæ cre-

dita ab ipſa geſtari, adeoque tacite in eorum emtionem
conſenſiſſe, deinde non ſe, ſed liberos ſuos adhuc minores
merces eas filiæ rei credidiſſe, replicabat, reconventioni
autem exceptionem non competentis actionis objiciebar.

Actis ad nos menſe Octobri anni cio 1o ccxv. perlatis, ju-

dicavimus, reconventionem utique locum habere. Com-
petebat nempe patrifamilias actio ſervi corrupti utilis. Eam
DD. fere omnes patri ob liberos corruptos tribuunt, ſed
ita, ut credere videantur, eam moribus demum hodiernis
ad parentes extenſam fuiſſe. Vide Struvii Jurisiprudentiam

lib. 3. zit. 24. §. 6. Verum non opus eſt, ad mores confu-

gere, quum in L. 14. §. 1. de Servo corrupto actio hæc pa-
rentibus detur. Qui autem filio vel filiæfamilias luxuriæ

vel ſuperbiæ inſtrumenta credit, non ſolum actionem non
habet, L. 9. §. 2. de &Cto Maced. L. 3. §. 4. de in rem verſo,

ſed & manifeſte liberos corrumpit, dum aditum illis ad vo-
Iuptates patefacit. Sed, ſi etiam de actione ſervi corru-
pti dubitari potuiſſet, indubia tamen erat condictio furtiva.
Furtum enim committunt illi, quorum ope & conſilio li-
beri parentibus ſuis quid ſurripiunt, §. 12. I. de Obligatio-

nibus, quæ ex delico, Nec juvabat mercatorem, quod

pater filiam aliqua ex ornamentis ei venditis geſtare vi-

diſſet. Nam per hoc in illa quidem, non etiam in reli-

qua, de quibus nihil reſciverat, conſenſerat. Nam qui
conſentit in negotium illudque ratihabet, non in omnia,
ſed in ea tantum, quæ ad ejus notitiam pervenerunt, con-
ſenſiſſe cenſetur, quum ratihabitio circa incognita nihil
operetur. Ziegleras in diſſert. de Ratihbabitione §. 23. Por-

ro nec proderat mercatori, quod non ipſe, ſed libri ejus
minores credidiſſent. Nam quamvis SCtum Macedo-

nianum
5

Mianut
uumen
inor
Mercate
complia
Mumera

e int
Perer⸗
iniſlet,
A usju

moti een
i. Tal
hoy ſeine
denenige
Vrwiſin
ihr pro
1e, iu deee
ſülten Kl
lche Enn
leſſ yde
lr halt,

der
W t,

de
ices
laoufenn
ſch in ni
ibrigen

Ultſochte

ßngchend
1 (ui

Atigren

Un. I

—
1 tedcent
tu flir ee⸗
Nenntionenn
hue minores
eronhentionl
6 Dſeedr
Pellnis, )⸗

bere, (N

tiurlis Iu
ribuum,
umn holemt
grihnuini
mores Al
Ctio y⸗
milias un-
aloen t
,irn
e
oäio fuin
x
Catoreln⸗ o
itis /

N eiim

Tit. Mr

non u

wenen
r ,
ON6
6

jnoogn n

Sp. CXXIV. DE SERVO CORRVPTO. 23

nianum minori non obſtet, L. 3. §. 2. de SC. Macedon. aliud
tamen eſt in delictis, quale eſt corruptio & furtum. In his

minor ætas non attenditur, L. 37. de Minoribus. Et licet
mereator, ſe inſcio merces liberis ſuis creditas, diceret,
complicem tamen delicti ſe eo ipſo, quod pecuniam ſibi
numerari paſſus eſſet, & nunc quoque ex facto illorum actio-
nem inſtitueret, faciebat. I. 3. §. 1II. de Vi & vi arm. Unum

ſupererat dubium. Pater, quantam ſibi ſummam filia ſur-

ripuiſſet, non ſciebat certo. Sed non dubitavimus, eum
ad jusjurandum in litem ſaltem de credulitate admittere,
moti cap. 7. X. de bis quæ vi metusve cauſa & I. 9. C. Unde
vi. Talis itaque lata fuit ſententia: Daß Vorbeklagter die
von ſeiner Tochter oder andern ausgenommene Waaren, auſſer
denjenigen, welche, daß ſie zu ihrer Nothdurft oder mit ſeinem
Vorwiſſen abgefolget worden, Vorklaͤgerin binnen 4. Wochen,
ſo ihr pro omni termino anberaumet werden, erweiſen moͤch⸗

te, zu bezahlen nicht ſchuldig, demnach in ſoweit von der ange⸗

ſtellten Klage zu entbinden ſey. Wuͤrde er hingegen die eigent⸗
liche Summa des ihm mangelnden Goldes und Geldes vermit⸗

telſt Eydes anzeigen, dabey auch, daß er gewiß glaube und da⸗

fuͤr halte, es habe ihm ſolches ſeine Tochter heimlich entwendet

und der Vorklaͤgerin zugebracht, ſchwoͤren, oder ſolches auf an⸗

dere Att, etwa durch Zeugen, Eydes⸗Delation, Herausſode⸗
rung der Handels⸗Buͤcher, beybringen, ſo iſt Nachbeklagte
ihm ſolches alles nebſt dem von Zeit der erhobenen Nachklage
aufgelaufenem Intereſſe, jedoch gegen Zuͤruͤcknehmung der an⸗
noch in natura vorhandenen Waaren, zu erſtatten ſchuldig.
Im uͤbrigen muß Vorklaͤgerin und Nachbeklagte die ſaͤmtliche
verurſachte Unkoſten dem Vorbeklagten und Nachklaͤger auf
vorhergehende Liquidation und richterliche Ermaͤßigung bezah⸗

fen Cui hæ ſubjiciebantur decidendi rationes: Es fodert

Vorklaͤgerin von Verbeklagtem die Bezahlung der von deſſen
Tobom. II. ð Toch⸗

594 MEDTTAT. AD PANDECT.

Tochter in ihrem Laden ausgenommenen Waaren, unter dem

Vorwand, daß ein Vater ſeinen Kindern noͤthige Kleidung ver⸗
ſchaffen, folglich die dieſerhalb gemachte Schulden zu uͤberneh⸗

men verbunden ſey, zudem in gegenwaͤrtigem Fall Beklagter

den von der Tochter getriebenen Handel wohl gewuſt und gebil⸗
liget, auch die Tochter ſelbige Waaren nicht bey der Vorklaͤge⸗
rin ſelbſt aufgenommen, ſondern deren minderjaͤhrige Kinder,
die gleiche Rechts Wohlthaten mit ihr haben muͤſten, ihr ſolche
zu creditiren verleitet. Wannenhero es das Anſehen gewinnet,

ob haͤtte Vorbeklagter ſecundum petita condemniret werden

follen. Alldieweil aber der groͤſte Theil der an des Vordeklag⸗
ten Tochter geborgeten Waaren, beſage der beygelegten Speci-
fication, nicht zu nothwendiger Kleidung, ſondern blos zu uͤber⸗
fluͤßigem Putz und Ueppigkeit gedienet, dergleichen ein Vater zu
bezahlen nicht ſchuldig iſt, hiernaͤchſt Vorbeklagter, daß er et⸗
was von dem mit ſeiner Tochter getriebenen Handel gewuſt, be⸗
ſtaͤndig leugnet, auch, wenn er gleich von einigen Stuͤcken Wiſ⸗

ſenſchaft gehabt, dadurch nicht alles, was ſie in ſolcher Ueber⸗

maſſe erborget, gebilliget, demnach vor allen Dingen, wie weit
er den Handel approbiret, erwieſen werden muß, endlich die
vorkommende Umſtaͤnde deutlich an den Tag legen, daß des
Vorbeklagten Tochter, wo nicht von der Vorklaͤgerin ſelbſt, doch
von ihren um einige Jahr aͤlteren Kindern zu dem heimlichen

Handel verleitet, dieſer ihr factum aber von der Mutter durch

Annehmung des Goldes und Anſtellung gegenwaͤrtiger Klage⸗
genehm gehalten worden; So haben wir Vorbeklagten von der
Vorkiage losgeſprochen, jedoch der Vorklaͤgerin den Beweis

in einigen Stuͤcken reſerviret. Was hiernaͤchſt die Nachklage

betrift, ſo vermeynet Nachbeklagte, ſie habe daran, daß ſie das
ihr von der Tochter zugebrachte Gold angenommen, nicht un⸗
recht gehandelt, folglich fehle es Nachklaͤgern an einer in Rech⸗
en gegruͤndeten Action. Allein, da des Nachklaͤgers Tochter ein
ſehr

„

ſr /
lch kin
Nihe
nicher

a
N,
(wehnu
der
Dichrig
Mo den⸗

nd ndet
Ondicdo
Wils Eeſe
ſnun Go

ide i
denCrdde
en tin

ttreten

Wl Na⸗

kehrt.

Eenerqri

lbaßſn.

Dmagr.

8sb. CXXIV. DE SERVO CORRVPTO., 395

—

Uter den ſehr junges Maͤdgen und darzu in vaͤterlicher Gewalt geweſen, folg⸗
Duntn lich kein Gold oder Geld zu ihrer Diſpoſition gehabt, gleichwol
Deno ek Nachbeklagte dergleichen von ihr, und zwar dem Angeben nach in
Muptt ziemlicher Quantitaͤt, angenommen, ſolches auch anfaͤnglich vor
Ne⸗ dem Vater heimlich gehalten, wie dieſes aus der beygelegten Rech⸗
Vorlig⸗ nung, worinnen der von der Tochter gemachten Schulden keine
, Eint Erwehnung geſchiehet, erhellet; So hat Nachbeklagte oder deren
r ſis Kinder allerdings unrecht, und, wenn wir gleich die uͤbrige von
gunt, Nachklaͤgern angegebene uͤble Umſtaͤnde bey Seite ſetzen, dennoch
IIINNAD wider den J. 12. I. de Obligationibus quæ ex delicto gehandelt,
Dnn und findet alſo entweder die in ſolchem §. benennte Action, oder
n condictio ine caula, oder die von Nachklaͤgern angeſtellte ackio
los ni utilis de ſervo corrupto, wider ſie ohne Zweifel ſtatt. Weil
Wl ſe nun Gold etpfangen zu haben nicht in Abrede iſt, und es nur
N10 an der eigentlichen Quantitaͤt mangelt, in ſolchem Fall aber es auf
ltntiA den Eyd desjenigen, der den Schaden erlitten, ankoͤmmt; So
in haben wir Nachklaͤgern, ob er ſchwoͤren oder eine Beſcheinigung „7
he ankreten wolle, frey geſtellet, auf einiges weiteres Intereſſe aber,
, ni . weil Nachklaͤger dergleichen eben nicht anzugeben weiß, nicht er⸗
lh 4 kannt. Im uͤbrigen iſt Vorklaͤgerin bey ſo geſtalten Sachen pro
o NN temeraria litigante zu achten, demnach die ſaͤmmtliche Unkoſten
ſ 4 bezahlen ſchuldig.
Prche VII.
Me n 4 Eiiam ante corruptionem contra eum, 2 quo illa metuitur „
egee 4 ðWð poteſt agi, ne corrumpat.
Qerm olim inter peregrinandum Viennæ per aliquot
gut M menſes morarer, quidam ejus oppidi civis, filiam ſa-
e tis formoſam habens, adverſus juvenem, qui eam aſſidue
,N 4 ſectabatur, actionem inſtituebat, ut abſiſteret a cofſuetudine
1, iſee cum filia. At miſer actor agendo hoc ſolim confeque-
ne 4 batur, ut ludus & fabula per totam urbem fieret. Ipſe me

3 acher
Ffff 2 con-

596 MEDITAT. AD PANDECT.

convivio interfuiſſe recordor, in quo aliquot nobiles ex ſe-
natu viri de genere actionis inſtitutæ per jocum & inter po-
cula diſceptabant. Alii eam ad titulum de damno infecto
referebant, alii negatoriam de tigno immittendo nomina-
bant. Ego tamen, recte illum egiſſe, &, ſi non aliud no-
men ſuppetat, ſaltem implorationem officii judicis habuiſſe,
& tunc contendebam, & adhuc credo. Certe ſectatio iſta
& aſſidua frequentia ſuſpicionem gravem, quod pudicitiam

filiæ attentare vellet, excitabat, & ſecundum Ulpianum in

L. 15. §. 22. de Injuriis nonnullam quaſi infamiam præbebat.
Potuiſſet itaque pater injuriaram actionem inſtituere. §. 1. 1.
de Injuriis. Ergo magis poterat judicem implorare, ut ſecta-

tionem eam reo interdiceret. Adde Movellam 117. c. I5. pr.

VIII.
Aadio de ſervo corrupto locum non babet contra eum, qui famu-
lum alienum, ut finito locationis tempore in ſuum ſervitiun
tranſeat, allicit.
ene ſæpe homines famulis alienis promiſſione majoris
indulgentiæ vel amplioris mercedis vel pinguioris victus

perſuadere „ut, elapſo conductionis tempore, relicto vete-
ris domini ſervitio, in ſuum tranſeant. Peccant hi ſine du-

bio contra illam æquiſſimam juris naturalis regulam: quod

tibi non vis fieri, alteri ne feceris. Sed longius progre-

diuntur Mevius P. 4. dec. 385. n. 8. 9. & Serykius in Uſu mo-
derno tit. de Servo corrupto §. 6. atque abalienantes iſtiusmo-

di & contra decalogum delinquere & in crimen ſervi cor-
rupti incidere putant. Equidem ſi priſcus dominus jus

quoddam retinendi ſervum habet, quam reſtrictionem Me-
vius n. II. addit, res dubia non eſt, At ſi ille tale jus non
habet, neque contra decalogum, neque contra jura civilia
Peccatur. Decalogus quippe de mancipiis & ſervis pro-
Prie dictis agit. Titulus vero de ſervo corrupto huc plane
non

—
No

docr
UWo⸗
Knitan
Merced
1 fam
Ut b i
d Ge⸗
ſch
ſche A.
Ord
Brge

L Re
ne
ſec
tel
2. R

Fihulur

—

s en ſ.
iter.

0 intele
nothint.
1nd no.
Shabule
ſechtol
Pudhefin

limum n D

Prendt.

gere 1
e ur ſe .

1elſ.H

ui ſunt

ſeruiin

Ne urs
orsin
elicko ver⸗
Pibde

lam: 1
. .
is Dee

4in Citr
tes iſne.
en ſeni

domins 4
Kümnn.
lun

de

Sp. CNNXV. DE FVGITIVIS. 397

non pertinet. Noſtrorum enim famulorum conditio ex
doctrina de locatione & conductione judicari debet. Quem-
admodum itaque non delinquit, qui ædes alteri locatas poſt
finitam locationem, invito priore conduétore, majorem
mercedem offerendo conducit, l. 32. C. de Locato, ita nec

in famulis delinquitur. Subeſt tamen aliquid iniquitatis,

ut ab initio diximus. Igitur leges Brunsvicenſes iis, welche
das Geſinde, nachdem es ausgedienet, mit Steigerung des Lohns
an ſich ziehen, mulétam minantur. Fuͤrſtl. Braunſchweigi⸗
ſche Landes⸗GOrdnung §. 90. Tax⸗Ordnung tit. 69.
7. Ordnung der Heinrich⸗Stadt tit. 19. §. Es ſoll kein

Buͤrger.

C OXoOEIANNIA.

I. Recte Schilterus Ex. ad D. 21. S. 1I7. conſulit, ut, qui actie-
nem de ſervo corrupto utilem habet, non eam inſtituat,
ſed crimen judici denunciet, inquiri contra delinquen-
tem ex officio petat, ſimulque ratione damni ſui adhæreat.
2. Quod Brunnemannus ad L. I4. de Servo corrupto n.4. 5. ipſi
coôrrupto actionem hanc utilem tribuit, de eb magnopere
dubitamus. Non eſſet enim ferenda allegatio propriæ
turpitudinis,
3. Actionem de ſervo corrupto adhuc hodie in duplum dari,

recte affirmat Hoppius ad §. 23. I. de Actionibus, Uſa
bodierno.

SPECIMEN CXXV.

NMMAEDITATIONVM AD PANDECTAS
G AD LIB. XI. TIT. IV.

FVCGITIVIS.

Fæmualus non peccat, qui metu duriorit tractationis a dominofugit.

F fff 3 II.

598 MEDITAT. AD PANDECT.
II.

Servum Juſte Ffugientem recipiens eum domino repoſcenti reddere
prius, quam bie fugitivo caverit, non debet.

graviſſimæ pœnæ aufugerunt, dominis reſtitui juben-
fur. Verum hoc non aliter verum eſt, quam, ſi de-
lico ſuo eam pœnam meruerunt. Quodſi vero vel plane
innocentes ſint, vel leviter ſaltem peccarint, dominus
autem juſto graviorem coêrcitionem minitetur, impune
fugiunt, arg. §. 2. I. de His, qui ſui vel alieni Juriz, c

grarni in L. 5. de Fugitivis etiam illi ſervi, qui metu

Conſtit. eriminal. art. 128. in ur. Nec peceat, qui fugiti-

vum hujusmodi ſuſcipit, dominoque repetenti reddere de-
trectat. Nam innocentis non vitam ſolum, ſed corpus
quoque & bona, etiam cum cæde, tueri, Privatis licet.
Conſtit. criminal. art. 150. ibi: zu Rettung eines andern Leib,

Leben oder Gut. Reſtitutionem autem fugitivi non fimpli-
citer denegare, ſed offerre potius debet receptator, ſic ta-

men, ut repetens prius reſtituendo de ſecuritate caveat.
Quum ergo menſe Julio anni co 10 CcxV. ad Ctos Helm-

ſtadienſes acta transmitterentur, in quibus dominus, ſervum

ſuum fugitivum & ejus receptatorem magiſtratui detulera,
ſed receptator oſtenderat, ſervum metu ſævitiæ fugiſſe, nec
ſe reſtitutionem detrectaſſe, ſed cautionem prius popolciſſe,

abſolvimus delatos, & temerarium delatorem ſumtus litis

ferre juſſimus; cujus ultimi ratio jam in Sbecimine WITI. de

Calumniatoribus medit. 5. reddita fuit. Ita autem reſpon-
ſum eft: Es hat der von Schoͤnitz denunciüret, daß Gorlentz

aus ſeinen Dienſten entlaufen, und von dem von Koͤnitz ohne

Abſchied aufgenommen und zum Pofmeiſter beſtellet worden.

Nun mag beſagter Gorlentz nicht leugnen, daß er, ungeachtet

ſeine Zeit vigemiich um Wiyhna chten verfloſſen geweſen, er auch

8. gr.

—

8 G
ſbolin, e
Der don
mls Net
s Fu
Grornmmen
Denunci⸗
uedrückli
Poeleut d
Apſchlag
t prot
hon
t, de⸗
bgen des
het er ſ
Eelid, dape
(der za ſi
te Tra
naſen an
aihr
W Nryne
tbyy ihn
lln, dun
ſche e nſg
n he Mrſeh
inbn ſaufe
ſietes E⸗
en

in 1

S=—

i fallne
.
PCi men
ni pder

nueH. .
Vel e

‚domms
, inn
ni ni ri, 6 1

liat

d n

rivats In

Gnern N

Don l

Nor, e A.
ne cNel

N 108 Hr
inus, ſem
ti Eetei
e fuglen 6

1 Mo .

ſunn
nine NI M
Ntemn ke

U er

Ar KN N

t
uer

3½

condemniret.

SP. CXXV. DE FVGITIVIS. 5928

2. gr. mit welchen Denunciant ihn auf ein neues Jahr miethen

wollen, empfangen gehabt, dennoch gegen Maͤrtini weggegangen.
Der von oͤnitz hingegen raͤumet, ſonderlich in dem fol. 28. der
Amts Acten beſi dlichen Briefe, ein, daß ihm dieſe des Gorlen⸗
zens Flucht bekannt geweſen, und er ihn gleichwol in Dienſten
genommen. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob waͤren
Denunciaten mit der auf dergl eichen Verbrechen in den Rechten
ausdruͤcklich verordneten Strafe zu belegen. Alldieweil aber
Gorlentz die 8 gr. nicht zum neuen Mieth⸗Gelde, ſondern auf

Abſchlag des verdienten Lohns angenommen, und deswegen ſo⸗

fort proteſtirt haben will, hiernaͤchſt aus dem obangezogenen
und von Denuncianten ſelbſt ad acta gegebenen Schreiben er⸗
hellet, daß Gorlentz aus Furcht eines ſchmaͤhlichen Gefaͤngniſſ 8,
wegen eines ihm beygemeſſenen, aber von Denuncianten, un⸗
geachtet er ſolches uͤbernommen, nicht einmal beygebrachten ex-
ceſſus, davon gegangen, der von Koͤnitz auch ſich erboten, ihn
wider zu ſtellen, daferne nur Denunciant ihm gegen ſolches
harte Tractament verſichern und die Strafe gebraͤuchlicher
maſſen an Gelde nehmen, und an ſeinem vorenthaltenen Lohn
abkuͤrzen wollen, dieſer hingegen ſich darauf nicht erklaͤret, alſo
den Argwohn, daß er nur ſeinen Muth an Gorlentzen, weil die⸗
ſer bey ihm nicht bleiben, ſondern zu Koͤnitzen ſich vermiethen
wollen, durch dergleichen Beſtrafung zu kuͤhlen Sinnes geweſen,
nicht wenig vermehret, bey welcher Bewandniß Gorlentz dieſes
ihm bevorſtehende Tractament durch ſein Auſſenbleiben zu ver⸗

meiden ſattſame Urſache gehabt, der von Koͤnitz auch durch an⸗

gefuͤhrtes Erbieten, welches Denunciant ja nur annehmen koͤn⸗
nen, ſich a dolo purgiret; So haben wir beyde Denunciaten
losgeſprochen, Denuncianten aber, wegen ſeiner ungegeruͤndeten
und dem Anſehen nach aus Haß hergefloſſenen Denuncia-
tion zu Erſtattung aller verurſachten Schaͤden und Unkoſten

III.

6800 MEDITAT. AD PANDECT.

. III.
Famulus a domino irato exire & nunquam redire uſſus juſtam uſan
abeundi cauſam non babet. ehl
IV.
Dominus ſervum fugitivum, etſi militiæ nomen dederit, rete rer
vindicat. “
AEcabarer eques quidam Saxonicus, quod militem re- Dorf 3
gium verberibus adgreſſus eſſet ac carcere diu tenuiſ- it; hie
ſet. Reſpondebat eques, illum famulum ſuum eſſe, & Gfügte
ex ſervitio ſuo aufugiſſe atque improbe militiæ nomen de- Alt, in
diſſe, igitur jus caſtigandi & in vincula conjiciendi homi. SGltter
nem ſibi tanquam hero & magiſtratui competüſſe. Non cn ien
negabat captus, ſe famulum equitis fuiſſe, at dimiſſum ſe thegehen
ab eo contendebat. Dimiſſionem vero inficiabatur eques, ſinen
& ſaltem fatebatur, famulum iſtum perperam quid agentem nhen,
aliquando a ſe irato ædibus exire juſſum. Res dubia Dainſ te
erat maxime. Utique enim dominus, qui ira ſubita com- Nüfakuoe
motus famulum exire & nunquam redire jubet, dimiſiſſe eum Nn Dn
Prorſus & abdicaſſe cenſendus non eſt. Nam quidquid in deet
calore iracundiæ dicitur, non prius ratum eſt, quam ſi per Teten
ſeverantia apparuir, judicium animi fuiſe, /48. e Reg juri. ſh.
Vide Stammium de Servitute perſonali lib. 2. c. II. §. 3. Nec mi- in iule
litia fugitivum a nexu liberabat, quemadmodum nec olim Eer “
glebæ adſcriptos liberavit, L. 19. C. de Agricolis & cenfiti. tren
Quum ergo de rei veritate non ſatis conſtaret, ICtis Vitem ndie⸗
bergenſibus neceſſe viſum eſt, menſe Octobri anni co 19 ecx. n ei
ſic interloqui: Daß der von Brieſen, ſeines Vor wendens unge⸗ utr g
achtet, den gefangenen Chriſtoph Wernern nebſt den wider ihn din
gehaltenen Acten dem Graͤfl. Calenbergiſchen Hofgerichte auszuu⸗
anewere ſchuldig, auch bey fernerer Verweigerung durch ge⸗ geage
woͤhnliche Straf⸗Præcepta hierzu anzuhalten; worguf, und n
lern

wem lunn.

—

luſ

elert,

milent

e Ciutenik
umn ele,
e nonnence

cienci hom
etile. N

e Snilan

tur ele

wid apenn
Pes Albi
ſubia con⸗

niülle en

idqhid
Juumkt

NEA
ſ Ner

n Nee 0
6
Cser
nninbi
Dendet
Ner r
Mptt eun
r N 6
tenl/

SP. CXXV. DE FVGITIVIS. 6o0

wen aͤber die
Rernouanen n d⸗ “ ſie denunciürte Exceſe ſummariſch
Uer in der Sache r Nlr ſage⸗ geongeend ed ai gebracht, fer⸗
us: Die iſt; additis his rationi-
Werner autmuenec „warum der von Brieſen den gejangen⸗
zuſchicken ſich verr orten und die wider ihn ergangene AGta in⸗
Brieſen, ſelbſt erweigert, beſtehen darinnen, daß er, d e⸗
Dorf Zibelle elt den Ober⸗ und Uuntet: Gerichten uber das
net; hiernaͤchſt du ch die der geruͤgte Exceß vorgegangen beleh⸗
er i erden das Den Wanbat keines Gent in⸗
deie dem dieſt ider das Duell⸗Mandat keinesweges geh
Gärner geweſen ir Werner damals annoch ſein Diener und
gen m mrey ge . de chen mit Worten und Schlaͤgen zu zuͤchti
dagegelenen Uenſt andet⸗ Alldieweil aber der von Brieſen den
in ſeinen Dienſten nden nach, wenn auch gleich Werner annt
begangen , wet geſtanden, bey der Caſtigation einen E och
en, welches um ſo viel mehr, da ermeldtem Wernenbee

Dienſt bereit .
enſ 5 aufgeſaget geweſen, und er von den Soldaten

aufgenommen e, ei
autgeamet Panvech „eine ganauere Unterſuchung, ob nicht d
verdienet; So haben wir d das Duel⸗ Mandat gehandett,
der Aeten und des 1 ir dem von Brieſen die Ausliefer
mariſche Wernehmng zmerkor Wernets ſowol beyden die ſunt⸗
zerſ in ng zuerkannt. Secundum n de um⸗
Sept. anni co i ce lrerius & acta melius inſtructa mente
Vrierent, famulum2 ad eosdem ]Ctos remiſit, qui n
cundiæ ſel le HK ante militiam non ſaltem ex llos num
eum à drineine “ dimiſſum fuiſſe, non Poruerunt ae.
mnare: Daß tuger abſolvere atque dominum fſic non
Daß gemeldeter Gottlob Ferdmand dan Brieſin nore
n nun⸗

mehro pro confeſſo & convicto zu halten, alſo nach Inhalt

des Koͤnigl. Polniſchen und Chur⸗Saͤchſit
3 t. ruk nd E ur⸗Saͤchſiſchen Duell⸗Mand⸗
§. 10. mit 4. jaͤhriger Gefaͤngniß zu beſtrafen, auch Dean dat

Wernern die daſelbſt verordnete Abbitte zu leiſten, ingleichem

Zbm. II. Ggag
* 5 F dem⸗

602 MEDITAT. AD PANDECT.

demſelben jeden Tag und Nacht, ſo lange er von ihm in Arreſt
behalten worden, mit 30 Schilling Pfenningen, oder 40. Silber⸗
Groſchen, der geſetzten und verordneten Saͤchſiſchen Strafe, zu
verbuͤſſen, ſowol die verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig.
COX0OLI L A K I J.

1. Priſci juris Saxonici im Sachſenſpiegel lib. 2. art. 33.
conſtitutio, ut famulis propter nuptias contractas
liceat ante tempus conventum diſcedere, & *αua eſt,
& Ymoribus recepta, nec juri communi contraria arg.
c. 3. X. de Locato, ibi: ſi neceſſitas id expoſcat.
2. Jus retentionis in ſervo mercenario ob impenſas in
eum factas, finita locatione, nequit exerceri. Jus
enim retentionis eſt ſpecies pigno is, quod in libero
homine locum non habet. L. I5. §. I. de Pignoribus.
Ad L. 3. §. 4. de Lib. hom. exbib. quæ obſtare videtur,
in conflictu reſpondebimus.
3. Ex fuga famuli indicium oritur furti, ſi dominus ali-
quas res ſibi ſubtractas animadvertat. Et tortura quo-
que decerni poteſt. Sed recte addit Stammius de Servi-
tute perſonali lib. 2. cap. II. §. 10. dominum ante per
teſtes, ſaltem domeſticos, furtum factum probare
debere, nec ſoli aſſertioni ejus fidem haberi.

SPECIMEN CXXVI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XI. TIT. V.

D E
ALEATOKIBVS.
Ludi non ſunt contra jus naturæ.
II.

Aliquando tamen per accidens fiunt contra jus naturæ.
Ludog

AAurt

touve
lijue
b. Trer

nine jur.
dos a.
Poſtione
jure natt

Eili i

amte nos
liteniogue

iin g.
Dumenta
Atem po

Dime Ir⸗
Jdod ne
deniue
afferunt,

emoray

eiur &a
ſeri ur
mohidin

iqve ele

ibi emere
hi in re⸗
Ml, & i
le ſe oh

Ee, al

Unputane

in Nut
6o. Sten
Staſtelt
ſlio

n t 4
conri
& Zand
Ollirieſ⸗
ent.

npenlsn

Ercen

1od in lbn

Pigllcrt

are Vidend

otninnRd

ttornun M.
urc N⸗
Cun Mlee
dun Pron
aberi.
—

CIX

SP. CXXVI. DE ALEATORIBVS. 603

udos contra jus naturæ eſſe, noſtra ætate reperti ſunt,
qui affirmarent. Galli id inprimis fecerunt, Frain
. du Tremblai dans les Converſations morales, de Jon-
court dans les quatre lettres ſur les jeux de hazard, & dans
la nouvelle lettre ſur les jeux de bazard pour ſervir de
replique d la defenſe de Mr. de la Placette, les Journaliſtes
de Lrevoux Juiltet I713. Et Germanus Beyerus in Delinea-

—

tione juris divini, naturalis & poſitivi univerſalis cap. 22. §. 36.

ludos ad illicitum inclinare ait, provocat tamen ſimul ad
Poſitiones ſuas ad D. tit. de Aleatoribus, in quibus, ludos

jure naturæ non eſie illicitos, ipſe fatetur. Superſunt igitur

Galli iſti, quibus reſpondeamus. Reſponderunt illis jam
ante nos Barbeyra- & de la Placette integris de ludo libris,
literisque, quas Diario Pariſienſi, Zournal des Sgavans Ocktob.
1212. & Eevrier 1714. inſeri curarunt. Utriusque partis ar-
gumenta recenſere, noſtri non etit inſtituti. Excerpemus
ſaltem potiſſima. Seilicet, qui oppugnant ludos, tria ma-
xime urgent; primo jacturam temporis, deinde regulam,

quod nemo locupletior fieri cum alterius damno debeat
9 at;

denique adnexum abuſum fere inſeparabilem. Ceteræ, quas
afferunt, rationes parvi ſunt momenti. Ad illas vero, quas
memoravi, reſpondetur, primo: temporis, quo animus refi-
cieur & ad negotia graviora obeunda iterum acuitur, nullam
fieri jacturam; deinde: eos ludos, quibus quis omne patri-
monium ſuum vel maximam ejus partem exponit, illicitos
utique efſe, periculo autem modicæ pecuniæ recreationem
fibi emere, non eſſe detrimentum ſed lucrum; tandem: plus
boni in rempublicam & homines ex ludo redundare, quam

mali, & inter perſonas honeſtas, quæ quotidie alea chartis-
que ſe oblectant, ludum nunquam fere malos effectus ha-

bere, maleferiatorum autem hominum vitia ludo non eſſe

imputanda. Fiunt vero aliquando ludi per accidens etiam ju-
Ggggꝛz re

64g, MEDITAT. AD PANDECT.

re naturæ illiciti. Contingit hoc plurimis modis. Sic, quem-
admodum jam diximus, improbum eſt utique, patrimonium

ſuum vel magnam ejus partem aleæ committere, & ſe fami-

liamque ſuam egeſtatis & nuditatis perieulo exponere. Eſt
ſecundum Juvenalem Satyra I.

— = —- Furor, ſeſtertia centum

Perdere, & borrenti tunicam non reddere ſervo

item, quando non
— = 2 loculis comitantibus itur

