eauſa requiratur: Sollen den Unterthanen und Buͤrgern wi⸗
der ihre Obrigkeit den Proceß nicht leicht erkennen, ſondern
vorher um Bericht ſchreiben. Ita enim fit ſœpe, ut judex ſu-
Perior, cui verus rei ſtatus exponitur, vel querelam civis
inanem eſſe animadvertat, vel occaſionem nanciſcatur li-
tem privatim componendi. Interim verba illa memorati
Receſſus imperii: Nicht leichtlich; indicant ſatis, privatam
hanc & amicam communicationem neceſſariam haud eſſe,
ſed magis arbitrio judicis relinqui. Igitur proceſſus ſine
communicatione tali inſtitutus valet, nec, ut in principi-
bus imperii, nullus eſt. Pertinet huc reſponſum ICtorum
Helmſtadienſium menſe Januario anni cio 1o ccxv. datum:
Iſt der Stadtvoigt zu Padua von der Lucretia um des Wil⸗
len, daß er wegen des von ihr ausgebrachten Geſchreyes, als
ob ſie ſchwanger ſey, die Strafe von ihr gefodert, injuriarum

belanget worden, da denn gefraget wird, ob der Rath ohne vor⸗
gaͤngige Communication aus der Sache mit dem Stadtvoigt

und von demſelben eingezogener genauern Nachricht die Injurien⸗
Klage annehmen und Citation ad audiendam cauſam erken⸗
nen moͤgen. Ob nun wohl in den meiſten collegiis gebraͤuch⸗
lich, daß, wenn eines von derſelben nembris verklaget wird,
die Klage vorher mit ihm communicirt, deſſen Bericht daruͤ⸗
ber vernommen, und die Sache dergeſtalt beyzulegen geſuchet
werde; weil aber keine Nothwendigkeit, ſondern die bloſſe Hoͤf⸗
lichkeit und collegialiſche Freundſchaft ein collegium zu der⸗
gleichen Communication verbindet, uͤberdem die Unterlaſſung
derſelben einiger maſſen dadurch entſchuldiget werden mag, daß
collegia in dergleichen Proceſſen, welche einen aus ihrem Mittel
betreffen, ſehr vorſichtig gehen, und allen Schein einiger Par⸗
theylichkeit vermeiden muͤſſen, wie denn auch ohne des die An⸗
nehmung der Klage und abgelaſſene Citation dem Stadtvoigt
weder

4292 MEDITAT. AD PANDECT.

weder an ſeinen Ehren noch ſonſt nachtheilig ſeyn kan; So haͤtte
zwar der Rath wohl gethan, wenn er die uͤbergebene Klage zufo⸗
derſt mit dem Stadtvoigt communiciret, deſſen Bericht daruͤber
vernommen, und die Klaͤgerin, daß ſie mit ihrem ungegruͤndeten
Suchen abſtehen muͤſſe, bedeutet. Es mag aber doch, da ſolches
nicht geſchehen, nicht geſaget werden, daß der Rath dißfalls wider
Recht gehandelt.
A,Ik.
Reſponſio ad narrata libelli, eti ſub titulo exceptionis dilatoriæ
fiat, vera tamen hitis conteſtatio et, omnerque ejus
efectus babet.

Proteſtatio de lite non conteſtanda reſponſioni ad libellum a re
adjecta nibil operatur.
Ahriſtophorus Albertæ actionem intentat. Hæc ſchedam,
exceptionem non competentis actionis inſcriptam, con-
tra exhibet, in qua, nulla litis conteſtationis mentione facta,
narrata tamen in libello negat. Poſt aliquod tempus alio ſcri-
pto actori exceptionem fori incompetentis objicit. Actor ex-
ceptioni huic poſt litem conteſtatam locum eſſe negat. IIIa
vero, ſe nunquam litem conteſtatam fuiſſe, confidenter affir-
mat. Re ad collegium noſtrum delata, credidimus, veram
fuiſſe litis conteſtationem, atque ideo exceptionem dilatoriam

poſtea oppoſitam rejecimus. Rationes noſtræ fuerunt, pri-

mum, quod non ad verba, quibus litigantes in judicio utun-

tur, ſed ad mentem eorum & ſententiam reſpiciendum ſit

c. 6. N. de Judiciis; deinde, quod per petitionem in jure pro-
poſitam & reſponſionem ſecutam litis conteſtatio fiat, etſi vox
litis conteſtationis adhibita non ſit, e. un. X. de Litis onteſta-
zione; tum, quod ex recepta in foro ſententia etiam pro-
teſtatio de lite non centeſtanda reſponſioni adjeéta effe-
2. ctus

etu
liut
Nee
ſtati⸗
julit
Uin
ſerit
oper
ſeO
gebe
ſch
ſe
l
Fynm
li e

Ufe
1

Vit

.
Dod
Kh
Kore

deh

—

. Lt
90 ite

lge ſ⸗

darhbe
tündeten
ſches
ls wode

Gilatorie
eu

Sp. EXXXII. DE LFTIS CONTESTATIONE. r93

tus litis conteſtationis haud impediat. Teſtantur hoc Gai-

lius lib. I. Olſ. 73. n. 6. Heigius P. 2. gucſt. 2. . 3I. aliique.

Neec Wynſingero adſentimus, qui Cent. 3. Obſerv. 31. prote-
ſtationem hanc tunc ſaltem, quum judex litem conteſtari
juſſit, nihil operari putat, deficiente vero judicis juſſione,
aliquem ei effectum tribuit. Sive enim juſſus judicis præceſ-

ferit ſive non, proteſtatio facto contraria adeſt, quæ nihil

operatur. Sic ergo reſponderunt Cti Helmſtadienſes men-
ſe Octobri anni clo Lo ccxvII. Weil Beklagte in der zuerſt uͤber⸗
gebenen Schrift den Grund der angeſtellten Klage, daß ſie nem⸗

lich ihres Mannes Erbin worden, gelaͤugnet, alſo, ungeachtet
ſie ſolche Schrift exceptionem non competentis actionis be-

titult, litem wahrhaftig negative conteſtiret, und denn be⸗
kannter maſſen nach der Kriegs⸗Befeſtigung die exceptiones fo⸗
ri declinatoriæ weiter nicht zugelaſſen werden ꝛc.

Ur reus, qui litem per mendacium negative conteſtatur, errep-
tiones ſuas perdat, in jure generaliter ſancitum non eſt.

Igitur pena hæc aliter infligi non poteſt, quam ſi aſuprovinciæ,
e, g. Saxoniæ, recepta ſit.
Sed & tunc tamen ſtrictiſſime interpretanda eſt.

Tnter ceteras mendacii pœnas, quas Hargalius dJe Dolo lil.
5§. cap. I4. enumerat, illa etiam communiter refertur,
quod, qui litem per mendacium negative conteſtatur, ex-
ceptiones ſuas amittat. Ipſum jus hoc non infructuoſum
foret, ſi modo de conſtitutione ejus certo conſtaret. At
de hac dubitatur. Sunt equidem aliquot leges „quæ ne-
Jom. IAJ Bb gane

54„ MEDITAT. AD PANDECI-

ranti reo exceptiones adimunt, inprimis Auth. Contra qui

propriam C. de non num. pec. L. 67. §. 3. Pro ſocio, L. 10. J9. I.
de Fidejuß. Verum heæ leges de caſibus ſingularibus agunt,
&, quum in pœnalibus, argumento maxime odioſo, verſe-
mur, religioni ſibi ducunt plurimi, interpretatione exten-
fiva uti & ex exemplis nonnullis regulam confeſtim univer-
ſalem exſeulpere. Nec ipforum juris conditorum mens
hæc fuiſſe videtur. Id quod clariſſime ex L. 25. pr. de Pro-
bationibus patet, in qua, qui pecuniam ſe accepiſſe negavit,

& mendacii convictus fuit, nihilominus ad excepfionem,

quod debita ſibi hæc pecunia fuerit, probandam admittitur.
Clarius adhue Mpianus in L. 43. Pr. de Reg. juris: MNemo,
ait, ex bis, qui negant, ſe debere, probibetur etiam alia de-
fenſione uti, niſi lex impedit. Quæ ultima verba, etfi for-
ſan ſecundum opinionem Jac. Gothofredi in Comment. ad

b. L. emblema Triboniani ſint, ſatis tamen indicant, me-

moratas ſupra a nobis leges, quibus amiſſio exceptionum in
miendaces nonnullos ſtatuitur, non regulam continere, ſed
exceptionem a regula. Itaque JCti præter caſus in legibus
recenſitos pœnam iſtam mendacii negantibus infligere vix
poſſunt, præſertim, quum inficiationes iſtæ ſæpius, igna-
ris clientibus, ab improbis rabulis fiant, quorum malitiam
ut miſeri clientes amiſſione juris ſui luant, durum videtur.

Præſtat, hos mulécta coerceri. Nam quod Gribnerus in

epiſtola Principiis proceſſus Judiciarii adjecta §. 21. p. 329. k0-
lerantiam ſuadet, in hoc illi non adſentimus. Excipimus
gamen eas provincias, in quibus Pœna hæe mendacii gene-
raliter judiciorum collegiorumque uſu recepta eſt, quod in
ele dtoratu Saxoniæ factum eſſe, Kivinus in enunciatis Ja-

ris tit. 16. §. 14. G Bergerus in Electis Diſeept. for. p. 465.

teſtantur. Sed & ibi tamen caute procedendum, atque
pœna hec, quantum fieri Ppoteſt, reſtringenda eſt, arg. C. 5.
de

63

de
ma

8 4
20
gu
Ppi⸗
cere
gun
ſch
gen
Zin
gele

Uil

—
ra gi
10. l.
sagun
,Velle.
e ete-
uner⸗
im mhens
Pr.
negayih
Nüonem,
turtirn.
6: Mon,
ienn Ain
1, elt.
Onmment.

cant, Ne.
pronumn
tinere, 6

aped

inligen I.

epi ius, r

um oi
Nru ſn
CVNI n un
91.
11.,/9

SP. LXXXII. DE LITIS CONTESTATIONE. 19 5

de Reg. juris in ſexto. Igitur quum reus litem partim affir-
mando, partim negando conteſtatur, atque in his, quæ ne-
gavit, mendacii convincitur, exceptiones ſuas ſaltem, quod
a4d illa capita, quæ negavit, perdit, in reliquis retinet, per ea,
quæ habet Bargalius de dolo lib. 5. . I4. n. 26. Adde Gribneri
Principia proceſſus judiciarii lib. I. c. 2. ſect. 5. §. 8. Placet adji-
cere verba reſponſi a Ctis Vitembergenſibus ſuper hoc ar-
gumento menſe Aprili anni clo Io colx. exarati: Hat Anna
Zſchochin wider ihren Schwieger⸗Sohn, Peter Knauthen, we⸗
gen einiger geliehenen und vor ihm bezahlten Gelder und Pacht⸗
Zinſen Klage erhoben, auf welche ſich derſelbe auch negative ein⸗
gelaſſen, darneben aber excipiendo fuͤrgegeben, ob habe Klaͤge⸗
rin die ſeiner Frauen zum Theil anheimgefallene vaͤterliche Erb⸗
ſchaft ganz ohne Inventario an ſich genommen, muͤſſe alſo, wenn
ſie gleich etwas an ihn zu fodern, davon abrechnen, und koͤnne
vor geſchehener Theilung nichts prætendiren; da denn derſelbe,

ob dieſe exceptiones bey geſchehener litis conteſtatione negati-

va zulaͤßig, zu wiſſen verlanget. Ob nun wohl diejenige, welche

in der Krieges⸗Befeftigung ihre eigene faéta laͤugnen, ferner mit

exgeptionibus peremtoriis in pœnam mendacii nicht zugelaſ⸗
ſen werden, allhier auch die facta, woruͤber geklaget und der Eyd
deferiret worden, ingeſamt des Beklagten eigen und von ihm vor
weniger Zeit begangen ſeyn ſollen; Dennoch aber und dieweil ob⸗
beruͤhrte Regel nur in dem Falle, wenn Beklagter litem pure ne-
gative cônteſtiret, keinesweges aber alsdenn, wenn ſelbiger ei⸗
nige facta zum Theil oder ganz einraͤumet, ſtatt hat, Peter Knauth
hingegen in der Krieges⸗Befeſtigung das erſte und letzte Saclum

zwar ſchlechterdinges laͤugnet, das mittlere aber, nemlich die vor

ihm geſchehene Bezahlung nur in ſo weit, daß ſolche nicht 30
Reichsthaler betrage, negiret, und im uͤbrigen zugeſtehet, alſo

Pro pure negante nicht zu halten iſt; So mag der Beklagte mit
B

b 2 ſeinen

196 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeinen exceptionibus peremtoriis nicht zwar auf das erſte und
letztere, ſondern nur auf das mittlere factum, in ſo weit er ſol⸗
ches zugeſtanden, wohl zugelaſſen werden.

VIII.

Heres ex facto vel chirographo defuncti conventus, ſi litem nega-

tive conteſtatur, pœnas mendacii non incurrit.
Qed tamen & in his caſibus, in quibus leges pœnam men-
Q dacii ſanciverunt, ea aliter locum non habet, quam
quum reus doloſe inficiatur. Itaque ſi heres, ex facto de-
functi conventus, hoc in dubium vocat, quia probabilis ejus
ignorantia eſt, L. 42. de Reg. juris, ceſſat mendacii pœna.

Et ſic reſpondimus menſe Julio anni clo lLo ccxxXII. Wenn
auch Iſaac ſeines Bruders Hand nebſt der Zahlung gaͤnzlich ab⸗

gelaͤugnet haͤtte, ſo koͤnnte ſolches doch den Verluſt ſeines ganzen

Rechtes nicht zu wege bringen, indem ſolche Strafe nur denen⸗—
jenigen, die ihre eigene Hand und facta propria ablaͤugnen, auf⸗
erleget wird, nicht aber wider den Erben, der ſeines verſtorbenen

Erblaſſers facta in Zweifel ziehet, ſtatt findet.

INX.
In proceſſu inqaiſitorio reſponfio ad articulos inſtar litis
conteſtationis eſt.

2

X.

Antequam bæc facta, inguiſitus quis dici nequit, eiſt inquiſitio
contra eum ſit decreta.

mnis proceſſus, etiam criminalis & inquiſitorius, per li-

tis conteſtationem conſtituitur L. 15. §. 5. Ad S&C.
Turpill. Lis vero conteſtata cenſetur per reſponſionem ad
articulos, ut recte monet Carpzovius in Proceſſu tit. 10.
art. 2. n. 9. Antequam heæc fiat, inquiſitus quis dici ne-
quit, etſi inquiſitio contra eum decreta ſit. Prius ergo ab
offlicio

In

D
wer
ſhe
n
ode

(

gui

eir

We
G

r.

n ne

quum
bo de.
Dlseſus

cüe.

„ Wun
anelchtt
ges nen
urdent⸗
Ntro
ſerberen

orlit

inhuſt

ingell
1
ſonen 4
1 tit. 10.

5 Cd de⸗

us etge 4
ofien/

SP. LXXXII. DE LITIS CONTESTATIONE. 197

officio & honoribus non ſuſpenditur, quum hæc ſuſpenſio
in veris tantum inquiſitis locum habeat, quemadmodum
ſupra in Specimine EII. medit. 6. oſtendimus. Reſponde-

runt ita Cti Vitembergenſes menſe Julio an. clo lo cexi:

Obwohl Titio bereits in zweyen gleichfoͤrmigen Urtheilen die Ant⸗
wort auf Inquiſitional-Artikel auferleget worden, alſo es das An⸗
ſehen gewinnet, als ob er wuͤrklich fuͤr einen Inquiſiten zu achten,
und ihm hierdurch einige infamia wo nicht juris, dennoch facti,
oder wenigſtens eine levis notæ macula zugezogen worden. Den⸗
noch aber und dieweil die gemeine praxis, vermoͤge deren diejenige,
ſo in die Inquiſition verfallen, von ihren officiis, ungeachtet die
angeſtellte Inquiſition fein delictum circa iſtud offieium betrift,
ſo fort ſuſpendiret werden, der analogiæ juris ganz nicht gemaͤß,
Strykius de Suſpenſ. ab ofic. c. 3. n. 42. ſc4. dieſemnach ſo viel
als moͤglich eingeſchrenket, und nur von denenjenigen, ſo auf In-
quiſitional-Artikel geantwortet, alſo wahrhafte Inquiſiten ſeynd,
keinesweges aber von denen, ſo annoch mit der Defenſion pro
avertenda inquiſitione zu hoͤren ſeynd, verſtanden werden muß;

Se erſcheinet dannenhero ſo viel, daß Tirius bey kunftiger Raths⸗

Wechſelung von dem Regiment nicht ausgeſchloſſen werden mag.
C 0O & O LLANIA.

1. Per litis conteſtationem actiones temporales perpetuæ
fuünt. L. 139. pr. de Reg. juris, L. ult. C. de Præſeript. 30.
ann. Quæ leges tamen quoniam de actionibus civilibus
non criminalibus loquuntur, inquiſitio per reſponſio-
nem ad articulos non perpetuatur. Itaque apud Berge-
rum in Electis Diſc. for. p. 87. recte reſponſum fuit, in-

quiſitionem ſuper adulterio, poſtquam ab ultimo inquiſi-·

tionis actu quinquennium effluxerat, continuari non
poſſe.
2. Error communis eſt, quod litis conteſtationem affirma-
tivam eſſe dicunt, quando reus actoris intentionem con-
b 3 ſitetur,

198 MEDITAT. AD PANDECT.

fitetur, ſed exceptionem adjicit. In litis conteſtatione
affirmativa reus narrata quidem fatetur, ſed intentio-
nem propter oppoſitas exceptiones negat.
3. Litis conteſtatio per procuratorem facta valet, tametſi
poteſtas litem conteſtandi expreſſis verbis in mandato
non contineatur. S

4. Sola litis conteſtatio reum in mala fide non conſtituit.

Hoc pluribus exſequemur infra in Specimine LXXXIII.
de Expenſis eivilibus med. y.

SPECIMEN LXXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
XD LIB. V. IITJ. I.. —

EXPENSILS CIVILIBVS

PVBLICE DEFENSVM
. 4A B
ANDR. GOTTLIBIO PE BVLOW,
EGVITE MECKLENBVRGICO.
D. VII. SEPT. ANNI CIDO 10 CCXN.

Contumax eſt, qui comparet quidem &α reſpondere paratus eſt,
ſed ſumtus litis, ad quorum ſolutionem damnatus Juit,
=SS non ſolvit. .
Qui cauſam ſuam boc modo perdit, reſtitutione in integrum

7

non Juvaätur.

qui ad expenſas litis ſolvendas obligatus eſt, non aliter
judicialem aditum revelare, ſed omnem claudere judi-
ciorum copiam jubentur, nini ſatisfecerit obligationi. Quam

Geeen eſt Lex 15. C. de Judiciis, qua magiſtratus ei,

legem

e
ger

MaP
In
leſc
ule
e
den
ten
ſich
Co
Eh
le.
AA!
d
1e!

Wme
a
Gin
ln
26,.

l

—

ftatione
ntenttoo.

tanhetl

mandido

nſtitti.

IX.

0

8V

Grpnr
itfitn

intemn

. 6 6
giſnn

no

jon. G
en

SP. LXXXIII DE EXPENSIS CIVILIBVS. 195

legem in uſu eſle, ipſe quoque fatetur Grænewegen in legi-
bus abrogatis ad illam. Ergo etſi compareat citatus atque re-
ſpondere, recognoſcere & facere omnia, quæ juſſit judex,
Paratus ſit, ſi expenſas non ſolvit, tanquam contumax con-
demnabitur. Sic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe
Martio anni clo Io cexyv: Das erſte gravamen, weshalben Be⸗
klagter wider das letztere Urthel Leuterung eingewendet, beſtehet
darinnen, daß ihm die Unkoſten vorigen Termins zu erlegen an⸗
befohlen worden, da er doch in ſelbigem zu erſcheinen und ſich ein⸗
zulaſſen bereit geweſen, man ihn aber nicht zulaſſen wollen. Die⸗
weil aber Beklagter nicht blos zum erſcheinen und einbringen, ſon⸗
dern vor allen Dingen zu Erlegung der ihm rechtskraͤftig zuerkann⸗
ten Unkoſten vorgeladen geweſen, demnach, da er dieſe letzteren
nicht mitgebracht, a limine judicii abgewieſen worden, und pro
contumace zu achten iſt; So iſt dieſes erſte grayvamen von keiner
Erheblichkeit. Poterit hoc modo quis totam cauſam perde-
re. Fac enim, citatum quem ſub pœna confeſſi & convicti
ad litem conteſtandam adeſſe, ſed ſumtus, quos adverſario

debet, non exſolvere. Arcebitur is merito a judicii limine

atque confeſſus & convictus declarabitur. Nec deinde ad
reſtitutionis in integrum beneficium provocare ei licebit.
Quamvis enim fatua nonnunquam cauſa a contumacia, ma-
xime ſi amiſſio juris ex illa pendeat, excuſet, quemadmodum
Jupra in Specimine XXXIII. de Contumacia meditat. I. oſten-
dimus, hic tamen ipſæ leges obſiſtunt, atque contumacem
hujusmodi a reſtitutione in integrum excludunt. Vide L.
26. §. 6. in fine Ex quibus cauſis majores.

III.
Poſſeſſio bonæ ſdei reum ad rem reſtituendam condemnatnmi ab
V expenſarum ſolutione liberet.

Per-

200 NMMIEDITAT. AD PANDECT.

erhibent communiter DD. apud Martini in Proceſſu tit.
P 36. §. I. . 129. eum, qui in poſſeſſorio momentaneo ob-
tinuerit, ac poſtea in petitorio ceciderit cauſa, ad ſumtus
Htis ſolvendos damnari non debere. Recte quidem. Nos
tamen, etiamſi poſſeſſorium momentaneum non præcefle-

rit, ſed confeſtim petitorium vel actio alia inſtituta fuerit,
nihilominus reum, qui bona fide rem tenuit, atque nunc

ad illam reſtituendam damnatur, a ſumtuum ſolutione li-
beramus. Bonæ quippe fidei poſſeſſor, antequam de ad-
verſarii jure plene convincatur, rem dimittere neceſſum
non habet, ſed merito ad judicium provocat ejusque even-
tum exſpectat. Non debet itaque propterea damnum pa-

ti. Vide L. 63. de reg. juris, L. 24. pr. de Uſuris & E. 40. in

fine pr. de Hereditatis petitione. Conſentit nobiscum Berli-
chius P. I. Deciſ. . n. Sy. Objiciet quis forſan jura illa, quæ

bonæ fidei poſſeſſorem poſt litis conteſtationem in mala fide

conſtituunt. Verum ad hæc infra in Meditatione E. reſpon-
debitur. Quamobrem ſic judicarunt Cti Helmſtadienſes
menſe Aprili anni clo Io cexvII: Es ſeynd die Unkoſten, weil

doch Beklagte den Beſitz ſo vieler Jahre vor ſich gehabt, gegen
einander aufgehoben worden; & iterum menſe Januar. anni

cIo Lo ccxvIII. Wir haben Beklagten, weil er einen ruhigen

actum poſſeſſorium ſeines Vorfahren vor ſich gehabt, mit Er⸗

ſtattung der auf dieſen Proceß verwandten Unkoſten verſchonet.
Heres ex fabcto defunci conventus & condemnatus, quamvis de-

functus in mala fide fuerit, . tamen ipſe hoc ignoravit, ad
expenſas ſolvendas non obligatur.

Tundamentum hujus ſententiæ & in æquitate & in L. 42.

Je Reg. juris poſitum eſt, in qua ſic Cajus: Qui
in alterius, ait, locum ſuccedunt, juſtam babent cauſam
. hsr

3
ſan
Ve

fun
t
Pnt
dun
B
daß
H
die⸗
ſde
ſobe

ſeſl
teſt
Pent
Mein
n
IIl
eſle
Pert
elt,

Wo

ſon⸗
d

—
eſi i⸗
mneool.
fummtus

n. N

akuerit,
ue mule
ltione l.
n de al.
decelfum
eeren⸗
nnumn pr.
LA
cum Iil.
ile,
mndl ie
. lehyon⸗
Akäenles

Hobt, g
uer. A
Hen tuhoet
t, mit G
ſſcenet⸗

uami 4
favih

rl

hrecelt.

—

—

SP. LXXXIII. DE ENPENSIS CIVILIBVS. 201

ignorantiæ, an id, gquod peter
eare a, etur, deberetur. Ne
nrar S illa Legis 2. C. de Fructibus & rian rgnee,
. leredis Juccedentis in vitium par babenda forti e
ur Auibpe illa de herede, qui in mala quoque ſige .
kane neceult. Verum, ſi in bona fide eſt, ſi ignorat .
tum i, ex quo convenitur, nequit illi qui .
ncti quit illi quid i
Rurari Bi even ein JCti Hielinfladienſes menis ſunio
CCXII: Wir haben die E
ha rſtattung d .
Deklaete⸗ ronabien litigandi cauſam gehaht, und gegiangi.
wieger⸗WVater die ſtreitigen Laͤnd “
6 1 chn en Laͤndere
Kanere⸗ ihm erlaſſen; & menſe Jan. anni cin ie Rertecle ack-
Hare di Unkoſten „weil Beklagter ſich vor gefuͤhrten Bew d
zweifelhaften und von ſeinen Vorfahren herruͤhrenden Sche⸗
huld⸗

foderung nicht ſo gleich verſtehen koͤnnen, gegen einander aufge⸗

hoben.
V

Sola litis conteſtatio boneam fidem non tollit
ontra . . .
. r⸗ rium vulgo perhibetur, atque regulæ illæ a pleri
Tare ,. recipiuntur: Litis conteſtatio ex bonæ fidel r.
teſtatam reus, qui ante in bona fide fui d e iretn con-
. e fuit, ad fruct
penſas damnatur. Veru im † 3 us & ex-
irt . m enim vero i
licite „ qui regulas has ſi
ſra Eaunarr & contra naturam rei, & quitatem, or
ala ſa⸗ à peccant. Contra naturam rei primo N
eſſe alienar 8 e ki & perſuaſio, rem, quam tenemus,
perſuadet me Soie litis conteſtatio ſine probatione non
let. inde contra æquit⸗ .
. atem. Iniquu
eſt, poſſeſſori neceſſitatem imponere confeſii. m quippe
actione pulſatus eſt, atque ad eam reſpondi im, poſtquam
1reſpondit, poſſeſſionem

fuam dimi .
ttendi & in petitorem, tametfſi jura ejus turbida

. 8 mmu 1 1 Inionti ad

202 MEDITAT. AD PANDECT.

verſantur, & litis conteſtationi tunc tantum effectum malæ
fidei tribuunt, quum reus ſimul manifeéſtis rationibus, quod
res ab eo poſſeſſa aliena ſit, convincitur. Vide modo L. 2.
C. de fructibus & litium expenſis, ibi: ex eo tempore, ex quo,
re in udicium deducta, ſeientiam malæ fidei poſſeſſtionis accepit;
& clariorem adhuc L. 40. de Hereditatis petitione. Quamob-
rem ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri

anni Cc1o 1o CC XIX: Es iſt darinnen eine Læſion zu verſpuͤren,

daß die Innungen, wenn ſie ſchon mit Recht in der Hauptſache

unten gelegen, zugleich in die Erſtattung der Schaͤden und Unko⸗

ſten vertheilet worden, da doch der Klaͤgere Beweiß groͤſten Theils
in bloſſen Muthmaſſungen beſtehet, die beklagte Innungen hinge⸗
gen nebſt anderen ſehr wahrſcheinlichen argumentis die Laͤnge der
Zeit, mithin optimam fidem vor ſich haben, gleichwoh ol mala

fides nicht ſofort per litis conteſtationem, es wäare denn mit ſel⸗

biger eine genugſat me Ueberzeugung durch unverwerfliche argi
menta verknuͤpfet, verurſachet wird.

VI.

riguon, qui in paäcco vel contractu, bona fide celebrato, ſed
omiſſa ſolemnia nullo, ſe fundat, temerarius non eſt,
nec in expenſas damnatur.

miſſio quidem ſolemnium, quæ leges præſcribunt, pa-

Ktum, transactionem, contradtum nullum reddit, effi-

cit tamen, ut is, qui tali pacto, transactioni, contractui
innixus litern vel movit vel ſuſcepit, temerarius litigator
dici & in expenſas condemnari nequeat, dummodo primum

in bona fide ſit, deinde nullitas illa non aperte nimis in ocu-

los incurrat. Juris quippe error, ſi non ſupinus ſit, dam-
num vitare volentes excuſat L. S. de juris & facti ignorantia.
Sic GCti Helmſtadienſes nomine des Ravensbergiſchen Conſi-
ſtorii zu Bielfeld in cauſa des Freyherrn von Schmieſing contra
die

die
gie
Bel
Ein
d

n
ſ
ſeits

0

cecke
ihli
Cis
tamm
ade
ſtr
ſeni
ſt e⸗

0

lind
Frn
hen,
einen
Ge
N
unn
at

Nmale

quod

0, L. 2
x o⸗
Nlcebit;
Wumob⸗
Ocobii
luſſhe
d lrke
n is
Ctahog⸗
enced

n tmnitſ
ce ur.

4
Prato, 19

ibunt,
edd
cOotuti
us Itigeun
do einm
nsin n
ſt, an-

Gurmntut

e Col

1

=

SP. LXXXIII. DE EXxPENSIS CIVILIBVS. 203

die Prediger zu Verßmoldt menſe Martio anni CIo 19 CcXINX. ju.
dicarunt: Dieweil aber ohne Vorwiſſen des Conſiſtorii von der
Beklagten Vorfahren uͤber die zu ihrem Amte gehoͤrigen jaͤhrlichen
Einkuͤnfte getroſfene Vergleich und Verwandelung der 4 Scheffel
in drittehalb Rthlr zu Recht nicht beſtehet, ſo bleibet es bey dem
am 9. Febr. 1718. geſprochenen Urthel billig. Jedoch werden in

Anſehung, daß Klaͤger den Vergleich vor ſich gehabt, die beyder⸗

ſeits verurſachte Unkoſten gegen einander aufgehoben.
VII.

Qui jus ſtrictum & literam legis pro ſe habet, etſi er itate

O pro ratione circumſtantiarum condemnetur, a reſtitu-
tione tamen expenſarum immunis eſt.
ompetit hæc Ctis & judicibus poteſtas, ut ob manife-
ſtam æquitatem queant a ſtricto jure & verbis legis re-
cedere, atque hæc benignius interpretari, ſi ſcilicet, hanc
ipſius legislatoris voluntatem fuiſſe, ex veroſimilibus indi-
ciis appareat, L. S8. C. de qudiciis, L. 18. de legibus. Non eſt
tamen is, qui literam legis pro ſe habet, in mala fide, atque
adeo in expenſas condemnari nequit. Rem exemplo illu-

ſtrabimus, idque ex reſponſo ICtorum Helmſtadienſium ad

ſenatum Francofurtanum in cauſa Huͤnle Loͤw⸗Ochſens Witt⸗
we contra des Schoͤff Grambſens Erben menſe Martio anni
Cco To CCXIX. exarato deſumemus: Es ſcheinen zwar der Klaͤge⸗
rin die ausdruͤckliche Rechte in der Juden Staͤtigkeit, der Stadt
Frankfurt Reformation und dem Raths⸗Deeret im Wege zu ſte⸗
hen, als worinnen klar verordnet, daß ein Jude, welcher ſeine an
einen Chriſten habende Forderung 2 Jahr lang ungemahnet und
ohne Klage ſtehen laͤſſet, dieſelbe verlieren ſolle. Alldieweil aber
der Jude Loͤw⸗Ochs mit dem Schoͤffen Grambß einen Handel
und Rechnung gehabt, und der Schoͤffe nach und nach Dielen,
Latten und Sparren auf gemeldete Rechnung abfolgen laſſen, alſo
Cc 2 die

204 MEDITAT. AD PANDECT.

die Loͤw⸗Ochſiſche Foderung dadurch ſtillſchweigend agnolciret, er⸗

neuert und compenfiret, wobey denn nicht aus den Augen zu

ſetzen, daß die Klaͤgerin und deren Ehemann Urſach gehabt, ſich
fuͤr des Schoͤffen, als ihrer mit vorgeſetzten Obrigkeit, Macht zu

fuͤrchten, und dieſerhalb ihn durch oͤfteres mahnen und verklagen
gegen ſich zu erbittern billig Bedenken getragen; So ſeynd wir,
den Beklagten die Zahlung des Wechſels aufzulegen, bewogen
worden. Jedoch haben wir die Unkoſten, weil Beklagter den
Buchſtaben der Statutorum vor ſich gehabt, gegen einander auf⸗
gehoben.
VIII.

Temerarius litigator, qui in expenſas totius litis damnatur;

ab iis tamen liberatur, quibus culpa vel imperitia judicis
cauſam dedit.
Julpam ſæpe vel imperitiam judicis efficere, ut lis, quæ
brevi tempore exigua impenſa ſopiri poterat, magni
partibus conſtet, nemo eſt, qui ignorat. Sæpe interlocutio
inepta, vel error circa ſolemnia judicii commiſſus multo
ſumtu ſarciri debet. Appellandum nonnunquam eſt, leute-
randum, ſupplicandum, ſaltem, ut per hæc remedia corri-
gatur id, in quo judex lapſus fuit. Sed hoc caſu, etſi te-
mere ab alterutro lis mota aut ſuſcepta ſit, damnari tamen
is in expenſas omnes nequit, ſed ab his, quibus culpa judi-
cis cauſam dedit, liberari debet. Imperitia enim vel ne-
gligentia magiſtratuum caſibus fortuitis adnumeratur, qui
nemini nocent. Vide, quæ ſupra in Specimine XXXIII. de

Contumacia medit. 3. diximus. Atque ſic Cti Helmſtadien-
ſes menſe Sept. anni clo 1o CC XIX. reſponderunt: Es muß

Beklagter die ganze Proceß⸗Koſten Klaͤgern erſtatten, jedoch mit
denen, welche bey dieſer Reviſion aufgegangen, als worzu der
von vorigen Urthelsfaſſern begangene Irrthum Gelegenheit gege⸗
ben, verſchonet werden.

cokol-

in

e

ſen
49

—
eltet, ee

nnpottr

Is, N
1, migti,
terloeuti⸗
s mnonid
Vnre.

gecdin c.

in, eil t.
Wmaritmnt
culpe ,
imn .

geratut, I.

ES

Plnſtcir

Gvttlde

o.

.

bet eo.

SP. LXXXIV. DE SVMT. LTTIS AB ADV. SVPPED. 205

COROLLARIA.

I. Judex eccleſiaſticus, qui ſportulas a litigantibus exigit,
peccat contra c. 10. X. de vita & boneſiate clericorum.
2. Non video rationem, ob quam Zemmen de Litium ex-
penſis cap. 3. ſect. 2. n. 25. in cauſa criminali advocato
majus honorarium, quam in civili, deberi putet.

SPECIMEN LXXXIV. L

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
A D LIB. V. TI T. T.

SVMIIBVS LIIIS AB ADVER-
SARIO SVPPEDITANLDIS.

PVBLICE DEFEN SVM
A
IOANNE AVGVSTO RVDI.OFF,

HALA -MAGDEBVRG.
DIE XXIII. DECEMEB R. ANNI CI9 10 CC XV.

Potiſſimum litigantium incommodum eſt multitudo
expenſarum.

Mater cetera, quæ litigantes premunt, incommoda non
mihimum efſt multitudo expenſarum, quas ferre eos
ovbportet, & quæ ſæpiſſime æſtimationem rei, de qua li-
A. cigatur, longe excedunt. Cui malo & copia, & avi-
ditas eorum, qui forenſia negotia exercent, occaſionem
præbet. Adeo enim in nonnullis locis, ut cum Barclaio in
Argenide lib. 3. cap. 19. loquar, judices, advocati, patroni,
ſcriptores lictoresque numerum ſuperant; ut pauciores ſint
agricolæ, pauciores, qui in mercatura verſantur, regnum-
Cc'3 que

——

206 MIEDITAT. AD PANDECT.

que cuſtodiunt. Atque vero tanta illa gens non poteſt
aliunde, niſi ex injuria populi, ex clade & ſanguine milſe-
rorum vivere. Neque modico contenti ſunt, ſed majorem
mercedem exigunt, quam alü ſolent, qui etiam ex diſcipli-
nis & artibus liberalibus, quas didicerunt, vivunt. De ſuo
jam tempore Juvenalis Satyra EII. verſu I04. conqueritur:
Quis daret biſtorico, quantum daret acta legenti“
At noſtro ævo aucta etiam eſt illa poſcendi libido, & liti-
gantes frequentia & magnitudine ſumtuum ferme oppri-

muntur. Non audeo catalogum eorum omnium, qui a li-
tigantibus quid petunt, pertexere. Non minor enim is

futurus eſſet longo illo, ſed feſtivo indice, quo Megado-
rus apud Plautum in Aulularia Altu III. Sena 5. eos ſum

tus recenſet, qui marito dotatam ſuperbamque uxorem ha-

benti ferendi ſunt. Tentabo tamen parodiam quandam.

Petunt ſcilicet procuratores, petunt advocati, petunt eo-
rum ſcribeæ & miniſtri. Deinde quum ad judicium ipſum
ventum eſt, petit judex, petunt aſſeſſores, flagitant actua-
rii, ſecretarii & fcribæ minores, poſcit lictor, poſcunt ap-

paritores, receptores pecuniæ publicæ pretium chartæ fi-

gillatæ exigunt. Jam hoſce abſolutos cenſeas, quum teſtes
examinandi impendia itineris ad judicium faciendi, & no-
tarii publici, qui examini adſiſtunt, mercedem petunt. Tan-
dem nihil, quam ut ſententia feratur, ſupereſt. Tum no-

væ impenſæ. Poſcit collegium, ad quod acta mittuntur,
poſfcit actuarius ejus, poſcit tabellarius vel auriga. Publi-
catur ſententia. Nunc te liberatum putas forſan. Sed er-
ras, optime. Appellandum eſt. Devolvitur igitur cauſa

ad judicium ſuperius. Ali hic quoque advocati, afſeſſo-

res, notarii, actuarii, apparitores. Denuo inchoandum,

iidemque ſumtus, qui in inferiore judicio facti, iterum fa-

clen⸗

l
ſeltg
krenn
e08 1
odrer
Aien

A⸗

botet
faen
Iun
der
tur

Dotelt
mile.
ileipl.
De ſuo

Eritur:

Gli.
oppI.
t .
henimn 6.
e u.
Cren kr
benlan
etunt eo.
n inn

an dr.

olcuon 4⸗
(hanel.
Ium tels
tunt. 1.
Tucn do.
müttwomu
. Pub.
Ailli
, Aele
Houndum
terunm 1.

eſ⸗
A

1joren

SP. LXXXIV. DE SVMT. LFTIS AB ADV. SVPPED. 207

ciendi ſunt, hoc ſaltem diſcrimine, ut in ſuperiore iſto,
quia amplius & ſplendidius eſt, ampliores etiam ſportulæ

& mercedes requiruntur. Itaque in toto litis curſu aliqua,

ut Plauti verbis utar, mala crux ſemper eſt, gquæ aliquid pe-
tat. Quod dum conſidero, miror profecto, eſſe tamen ho-
mines, qui litibus non neceſſariis delectentur, nec conſilium
equantur, quod Martialis lib. 7. epigr. 64. Gargiliano a
viginti annis litiganti ſuppeditat: .
Ahb! miſer & demens, viginti litigat annis
Quisquam, cui vinci, Gargiliane, lIicet

II.
umtus ex aliena arca baurire, commodum eſt.

Sed loquamur ſerio, &, quia tamen homines ſine litibus,

lites autem ſine ſumtibus eſſe non poſſunt, remedia in-
veſtigemus, quibus neceſlarü hi ſumtus commodiſſime to-
lerentur. Nullum vero ſine dubio melius erit, quam, ut
eos non ex noſtra, ſed aliena arca haurire liceat. Quam-
obrem curatius conſiderabimus eos caſus, quibus facultas

Alicui competit, alienis, non propriis, ſumtibus litigandi.

III.
Adverſarius regulariter ſumtus litis ſuppeditare non delet.

Primus isque optimus eſt, quando ipſe adverſarius noſter,
ut fumtus nobis ſuppeditet, compellitur. Ex quo non
poteſt non tædium litis & deſiderium, eam quavis ratione
finiendi, oriri. Sed hoc ipſum irregulare maxime eſt, & 5
niſi ſingularis æquitas id ſuadeat, a ratione jurium noſtro-
rum alienum, quibus nihil funeſtum magis ac injuſtum ha-
betur, quam cogere quem, ut tela, quibus ipſe impugne-
tur, ſuggerat. Wimis grave eſt, Imperatores in L. 7. 7
. 6

1

208 MEDTTAT. AD PANDECT.

de Teſtibus, inquiunt, urgeri partem diverſam ad exhibitio-
nem eorum, per quos ſibi negotium fiat. Et profecto, ſi rem

recte perpendas, non minus paradoxon videtur, ſumtibus
adverſarii litigare, quam in bello abſurdum foret, hoſtem

copiis tormentisque ipfius oppugnare. Agnoſcunt hoc Im-
peratores apud Ulpianum in I. 127. de Tutelæ & rat. diſtr. re-
gulamque ſtabiliunt, qua fumtus litis ab adverſario peti ve-

tant. Sic enim ibi: Quum boc ipfaum, ajunt, qukxratur, au

aliquid tibi a tutoribus vel curatoribus debeatur; non habet ra-
tzionem poſtulatio tua, volentis in ſumtum litis ab bis tibi pe-
cuniam ſubminiſtrari.
IV.

Adverſarius interdum in bello & in judicio arma ſup-

peditare cogitur.

ed nihil eſt in rebus humanis tam firmum ac ſtabile,
§ cujus contrarium non aliquando exiſtat. Certe quod
in bello abſurdum eſſe dixi, ut quis propriis copiis & in-
ſtrumentis oppugnetur;, factum tamen eſt aliquando. Ut
vetuſtiora omittam, Emanuel, Conſtantinopolitanus Im-
perator, teſte Laonico Chalcocondila de Kebus Turecicis lib. 2.
a Bajazethe Turca coactus eſt, Philadelphiam urbem
ſuam, quam cives barbaro dedere recuſabant, obſidere,
quam etiam, dum ipſe muros primus conſcendit, in pote-
ſtatem Turcarum redegit. Simile fere eſt exemplum Lu-
dovici XI, Galliarum regis, qui, teſte Buſſeres Hiſto-
rig Francicæ lib. 13. Burgundiæ ducem in expeditionem
contra Leodienſes euntem comitari; & cum ſuis urbem
hanc, quam tamen in clientelam ipſe receperat atque ad

arma capienda inſtigaverat, oppugnare & occupare neceſ-

ſe habuit. Quæ annomalia quum in bellis nonnunquam
evVe-

—
Pibitio⸗
ſi ren
tmtibu⸗
hoſtem
doc I.
Aiſr .
Peti e
tur, A
lelet q.

fhie.

na /

ſbie,
erte Gtod
Nis n
Nando. V
itanns IH
rtieĩ
An Ue
oblc ter⸗
, in Me
nplun N
ſin
Pel tonen
ſis ubbenn
t udbe 4
pere nete⸗

umnge⸗
eſe⸗

SP. LAXKNIV. D SVMTIB. LITIS AB ADVERS. SVD. 209

eveniat, nemo credo mirabitur, in foro etiam fieri ſubinde,
ut a memorata in paragrapho præcedente regula recedatur,

atque adverſarius adverſario ſumtus litis ſuppeditare cogatur.

V.

