Conſilio 24. n. ault. derivant. Verum neutrum horum eſt.
Exemtionem hanc juri humano & conſtitutionibus impera-
torum, non Deo adſcribi debere, egregie oſtendit Srauchius
ad L. Deciſiones Juſtiniani diſſ. I. Cap. 4. Quod autem ad jus

gentium attinet, nullum eſſe, quod univerſalem obligatio-

nem inducat, oſtendimus jam in Speciminis III. meditatione
I1. Et ſi vel maxime admittas jus gentium, hoc tamen caſu
id locum non inveniet, quum multæ ex gentibus etiam
Chriſtianis clericos ſeculari judicio ſubjecerint olim & ad-

huc hodie ſubjiciant. In antiqua certe eccleſia ſacerdotes

& clericos rectorum provinciarum & præfecti prætorio ju-
risdictionem agnoviſſe, ex L. 33. pr. & §. 1. C. Je Epiſcopis
& clericis apparet. Quamobrem conſuetudo ejusmodi, ut

magiſtratus inferior clericos puniat, ſuſpendat, removeat,

irrationalis dici nequit, ſed, teſte Strykio ad Brunnemauui
Jus eccl. lib. 2. c. 8. §. 30. , c. I9. §. 8. in Marchia & Po-

merania ſtabilita eſt. Atque Cti etiam Helmſtadienſes

menſe Junio anni cio 15 cc xvVI ſecundum eam judica-
runt: Nachdem laut der in actis befindlichen Beylagen ſub

N. 14. daſiges Ortes Gewohnheit nach die Kuͤſter und Schul⸗

diener von dem Gerichts⸗Herrn allein ohne jemandes Zuthun
geſetzet und hinwiederum ihrer begangenen Miſſethaten halber
abgeſetzet werden, dergleichen Gewohnheit auch an ſich nicht
un⸗

.
4

Ul

ly

In
1

brsc⸗
tung
Mend
ſaltie⸗

Nemn p

Tei vin
Indole
Contr
Itgen
Dertin
Al de
Mooli
egle
Cen
(onnk

Sp. LXXVI. DE CONSISTORIOD. 121

blare imi. unrecht iſt; So haben wir das Urthel im Namen der adelichen =
dine con Geir ticht⸗ abzufaſſen kein Bedenken getragen.
bteſt e.n .
on hujuem. H VII.
e dubio Conſiſtoria non ſanher proceſſu ſummario, ſed interdum
1vel ar Ü„ ordinario utuntur.
ſin VIII.

rumenm In caufis tamen eecleſiaſticis proprie ſie dictis, nee non in deli- .

n horum Ctis elericorum ſemper ſumimarie proceditur.
mibus inhe S
dit Frunlt IX.
4autem l In inquiſitionibus contra clericos Zeſtes quidem ſuper articulis
lem oblte ewaminari debent, interrogatoria tamen ſecure omittuntur.
Nctunens Nommunis doctrina eſt, in conſiſtoriis proceſſum ſum-
enib ei marium ſervari. Et ſervatur etiam, ſed non in omni-
5 Uin as bus cauſis. Rem optime explicat Ludoviei in der Einlei⸗
n Cerhe tung zum Conſiſtorial⸗Proceß c. 8. §. 5y. diſerimen conſti- ð
ein le tuendo inter cauſas „ quæ in conſiſtoriis tractantur, eccle-
rr ſiaſticas & ſeculares. Seculares, quæ tantum ob conditio-
.C Hiſn neum perſonarum litigantium in conſiſtoriis ventilantur, ut
Aummd, rei vindicatio, hereditatis petitio contra clericum inſtituta,
dat, enſen indolem ſuam retinent & proceſſum ordinarium poſeunt.
10 Onunn Contra eccleſiaſticæ, quæ ſcilicet non ratione perſonarum
Marchusl litigantium, ſed ex natura ſua ad cognitionem conſiſtorii
Helnfui pertinent, ſemper ſummarie pertractantur, & ſolemnia cir-
im em 1 ca libellum, litis conteſtationem, probationem „ cetera ibi
Velun . negliguntur. Diſcrimen hoc in ipſo ] jure canonico, ſcilicet
6 in Clem. 2. ge Jadiciis fundatum eſt, ubi in cauſis ſuper ele-
ſter in ℳ ionibus, poſtulationibus, dignitatibus-, perſonatibus,
nni oſfficiis, beneficiis eccleliaſticis, matrimoniis, ufſuris
iſethnt⸗ n & eas quoquo modo tangentibus fimpliciter & de Plano *
ch o 69 Tom. II. . aE

122 MEDITAT. AD PANDECT.

—

ac ſine ſtrepitu judicii & figura procedi jubetur. Sed quid
in inveſtigatione criminum a clericis commiſſorum obtine-
bit? Conquerebatur aliquando ſacerdos variorum delicto-
rum reus de nullitate proceſſus contra ſe inſtituti, inprimis,
quod teſtes ſuper articulis non examinati nec interrogato-
ria ſua admiſſa fuiſſent. Et, quod quidem ad articulos at-
tinet, hi utique in proceſſu ſummario neceſſarüi ſunt per
Olem. Sæpe de Verb. Sign. Verum nec omiſerat illos judex
in eo, de quo nunc agimus, proceſſu. Super quæſtionibus
enim diſtinctis teſtes examinarat. Numeris ſaltem eas non
diſtinxerat, nec in conſuetam articulorum formam redege-
rat. At hoc non exigitur. Suffcit, quod teſtibus cauſa
non ſummarie proponatur, ut recte monet Brunnemannus
in Proceſſu inquiſit. c. 8. memb. 2. n. 50. Igitur, an omiſſio
interrogatoriorum proceſſum vitiarit, conſiderandum eſt.
Videtur hæc eſſe opinio Mevii P. 2. dec. 321. Z. 9. Sed
Mevius tantum de inquiſitionibus, quæ in judiciis ſeculari-
bus peraguntur, loquitur. Inquifitiones autem contrà cle-
ricos de plano & absque judiciorum ſtrepitu faciendæ ſunt,

c. 26. X. de Accuſationibus, & in c. 24. X. oοd. ſufficere dicitur,

ut dicta & nomina teſtium eis publicentur. Igitur Cti
Helmſtadienſes proceſſum peractum ſuſtinuerunt. Nee
movebantur in contrarium Clem. Scpe de Verb. ſignif. abi
Pontifex: Won ſic tamen, inquit, judex litem abb'reviet, quin
probationes neceſſaric &* defenſiones legitimæ admittantur.
Neque enim reus, cui interrogatoria denegantur, defenſio-
nem legitimam amittit, quum liberum ipſi relinquatur, exa-
men aliud eorundem teſtium pro defenſione ſua poſcere,
atque ſic defectum interrogatoriorum ſupplere. Videba-
tur quidem porro obſtare c. 2. de Teſtibus in 6to. Aft ibi

non eſt cauſa criminalis, ſed civilis & ordinaria. Agitur

enim de transactionis reſciſſione, cui quæſtio ſpolii immix-
ta

3

ſe
Ve⸗

gen

kei
In
gen
ten

Unte
Pel
W

6

ge
e⸗

A

den
mar
wp⸗
ſde
he,

(u

2

Sech gl

Um Obtiü.

um delide.
i, inprnn⸗
interrogen
articulosr.
Vri ſunt
t los ſude
CGeſfkonie
Utemn eis aln
tmam tlar:
teſtibus eill

Grunu’nnnH

e, in Oni

derändum

l. 1.9

deis keuln.

H“H contic .

nceni un

ſificereiln

Ilginn

Gerunt. N

allrunhßs
e lnitin
annn
elinguum

7

ne fun
lere.

bto. n
naria .
G ℳ 1
0 ſpoli n .

een

SP. LXNXVI. DE CONSISTORIO. a;

ta eſt. 1
ti i. ” ſic reſponſum fuit menſe Auguſto ar
elen Sück Es erhellet aus den Acten, daß der P r B.
en ſehr groͤblich excediret, indem er “ .
Unter⸗

gebene ⸗Kinder mi ändi
Pfarr⸗Kinder mit unanſtaͤndigen und ehrenruͤhrigen Wor⸗

ten angegriffen, ſolches .
ang mehrentheils a
. us Privat-
en e nnd e Feindſchaft gethan, den mit iönen vor der Z
ſie ohne genu enn teſach t aufgerichteten Vergleich geb en,
gſame Urſach und Erkenntniß des chehen hen⸗
11 vom

Beichtſtul .
chtſtuhl abgewieſen, ſich an beſagten Conſiſtorii Verordnun

gen nicht gekehret, die Kirchen⸗Ordnung dadi
⸗ 9 dad .
Rd reni egeben, nercMiian, 2nd Vorwiſſen der Obri⸗
Inſſ ectore veracht li, „uͤberſchritten, von dem ihm vorgeſehten
gen Reſpect oͤfters ich geſrrochen, den Kinen Forronis ſchubi⸗
ten Amtmann gin gulll Augen geſetzet, den von ihnen verord
Unterſuchung falſh en arbahr ehrn Dinge, welche doch bey der
Proben ines große efunden worden, beſchuldiget, alſo ſel el
großen Hoffarths, unverſoͤhnlichen Haſſes naban⸗

digen Zo
gen Zorns und Ungehorſams an den Tag geleget, weßhalben

ihm auch di
ſenn de. Dhen von ſeinem Amte auf ein Jahr lang zuer⸗
fuͤhret, man habe mit utzrung der wid nſiner Deienſionan,
er wider ihn aufgeſtellten Z
eu⸗

gen nich
gen nicht gebuͤhrend verfahren, die Frag⸗Stuͤcken in keine recht
.

Drecloratnc inn auch ſolche zu Verfertigung ſeiner Interro-
dem Conüiftorio itgetheilet; Alldieweil aber in dergleichen vo
mariter Brfagren an du Diſciplin-und anderen Eachen ſum⸗
woͤhnliche delerenz nd die ſonſt bey dem Ordinair-Proceſs ge⸗
ßnden wir in der i nicht eben in Acht genommen werden; So
ex uͤbergebenen Defenfion keine ſonderliche Urſr⸗

che, w
che, welche uns von der bereits erkannten Suſpenſion abzugehen

bewegen ſollen.

Q2 XY

MEDITAT. AD PANDE

Qu jura confiſtorii habet, Jumtus in negotia, qucæ ad commu-
nem ecclefi arum utilitatem pertinent, de ſuo facit, id vero, Juod
in commodum ſi ngularum eccleſiarum impenditur, ex
ærario eccleſiaſtico ſumit.

XI.
Vißiationes eccleſiaſticæ ſumtibus ærarii eccleſiaſtiei unt.

Tifitationes eccleſiaſticæ & cetera ejus generis negotia;
V quæ ab epiſcopo & conſiſtorio expedienda ſunt, ſum-
tus ſine dubio poſcunt. An vero hos ſumtus is, qui jura
conſiſtorii exercet, de ſuo facere debeat; dubitatum fuit.
Credebant hoc aliqui propterea, quod naturali ratione onus
ferendum ſit illi, qui commodum & honorem habet. Me

morabant prætered ex semplum magiſtratus ſec cularis, cui ex

eadem ratione neceſſe eſt, juürisdictionem criminalem ſuis
impenſis exercere. Cti tamen Helmſtadienſes ſumtus hos
ex ærario eccleſiaſtico ſuppeditari oportere crediderunt.
Diſtinguenda videlicet ſunt negotia commodum totius

diœceſeos ſpectantia ab his, quæ ad utilitatem eccle- .

flarum pertinent. IIIa epiſcopus ex officio ſuis impen-
ſis expedit; at in his æquum eſt, ut ea eccleſia impenſam
ferat, quæ ex iis commodum ſentit. Nec obſtat exem-
Plum magiſtratus ſecularis, ſed confirmat potius ſententiam
noſtram. Huic quippe fructus jurisdictionis ideo relin-
quuntur, ut ſumtus, ſi qui boni publici cauſa faciendi ſunt,

ferat. Si quid vero in Privatorum gratiam impendit, hoc

ab illis repetit. Eadem in epiſcopo eſt ratio. Viſitationes

igitur eccleſiaſticæ, quæ ſine dubio in utilitatem ſingula-

rum eccleſiarum tendunt, harum quoque ſumtibus expe-
diendæ ſunt. Convenit hoc juri canonico, ut ex titulis A.

&&

&

I

d

.
f

8

⸗H
id vind,

itur,

is degotl
8 , Ilſe
ubitarun ui
1 ratioreond
habet. .

e Cödeint
iuren *
0 ſois

leſia hen 19

tius ſe
HW 1

alemn Id

obl lal e
.

iinr⸗
ſlt

SP. LXXVI DE CONSISTORIOD. 1

& Sexti de Ceaßlus apparet, convenit & obſervantiæ noſtra-
rum eccleſiarum, quemadmodum Fritſchius de jure viſitaun-

di ecleſiaſtico &. 7. n. 1I4. teſtatur. Itaque ſic reſponderunt

JCti Helmſtadienſes menſe Dec. anni cIe Io ccxvI. Wird zu
wiſſen begehret, ob der Herr Primigenirus bey anzuſtellenden
Krſen⸗ Viſitationen ſeine darzu Abgeordnete auf ſeine eigene Ko⸗
n abſchicken und halten muͤſſe. Ob nun wohl der Herr Secun-
ſan ebleht daß der Herr Primigenitus das jus epiſcopale oder
die Ehre habe, folglich auch die Beſchwerde haben muͤſſe, vor⸗

giebt; Weil aber die geiſtliche Rechte und alle Rechts⸗Lehrer

hierinnen uͤbereinſtimmen, daß die Viſitations⸗Koſten dem Bi⸗
ſchof und den von ihm darzu abgeordneten Perſonen aus dem Kir⸗
chen⸗Kaſten gereichet werden ſollen; So iſt der Herr Primigeni-
tus bey Anſtellung der Kirchen⸗Viſitationen ſeine Abgeordnete auf
eigene Koſten abzuſchicken und zu halten nicht ſchuldig.

XII.
KRationum ab adminiſtratoribus bonorum eccleſiaſticoram exaöcie;
die Abnahme der Kirchen⸗Rechnungen, ad jura conſi-
ſtorii pertinet, adeoque patrono, etſi is princeps
ſit, non competit.
XIII.

Patroni zfamen prœæſentia in inſpectione harum rationum
adhibenda eſt.

quidem patrono curam aliquam circa bona ecclefſiaſtica
— E inſpectionem in eorumdem addminiſkrationem non

denegamus. Tribuit ei hanc aperte ſatis jus canonicum in
c. 31. X I. gqucſt. 7. Qhaprobter etiam Carpe oveas ee rue⸗

rispr. eccl. lib. 2. def- 316. n. 9. & Zieglerus de uribus majeſt.
lib. I. C. 17. §. 4. Ppræſentiam patroni in rationum redditione

requirunt. Jus tamen hoc ſuum ulterius extendere nequit

Q3 Patro-

126 MEDITAT. AD PANDECT.

—

patronus „cujuscunque dignitatis ſit, quam, ut epiſcopo
commiſſariisve ejus rationes exigenti, inſpicienti totumque

actum dirigenti adſiſtat ſaltem, conſiliumque ſuggerat. Ipſa
enim excuſſio & dijudicatio rationum jurisdictionem requi-
rit. At hanc patronus non habet, ſed facultatem ſaltem mo-

nendi, &, ſi hoc non proficiat;, denunciandi, quemad-

modum ex ſupra dicto c. 31. pr. XVI. 4. 7. apparet. Ipſam
ergo excuſſionem & dijudicationem rationum epiſcopus &
hodie conſiſtoria noſtra fibi arrogant. Vide can. 6. X. quæſt.
I. in quo patres concilii Toletani: Noverint, inquiunt, con-
ditores baſilicarum, in rebus, guas eisdem ecleſtis conferunt,
nullam ſe poteſtatem habere, Ted juxta canonum inſtituta ſicut
æcleſiam, ita & dotem ejus ad ordinationem epiſcobi pertinere.

Adde Finckelthaus de Jure patronatus cap. 2. n. 25. Igitur

ICti Helmſtadienſes menſe Decembri anni clo Io ccxvI. re-
ſponderunt Principem apanagiatum, cul frater primige-
nitus jus patronatus ceſſerat, non poſſe rationes ab admini-

ſtratoribus bonorum eccleſiaſticorum exigere, ſed jus hoc ad

confiſtorium fratris primigeniti pertinere. Wird zu wiſſen be⸗

gehret, ob der Herr Secundogenitus die Kirchen⸗Rechnungen

ohne Beyſtand des Herrn Primigeniti abzunehmen befugt. Ob

nun wohl der Herr Secundogenitus das ihm in dem Vergleich

zugeſtandene jus patronatus, mit welchem ſeiner Meynung nach
die Abnahme der Kirchen⸗Rechnungen verknuͤpfet ſey, anfuͤhret;

Weil aber, die Kirchen⸗Rechnungen abzunehmen, dem epiſcopo

oder ſummæ poreftati eceleſiaſticæ, nicht aber dem patrono
zukommt, demnach ex praxi eccleſiæ um der Superintendent

von wegen des epiſcopi und conſiſtorii ]
der Rechnung gezogen wird; So iſt der Herr Secundogenitus

die Kirchen⸗Rechnungen ohne Zuziehung des Herrn Primigeniti

abzunehmen nicht berechtiget.

ederzeit zu Abnahme

6oRol.-

Ori.

Nebo⸗

—
epilech
ti tOtumt
ggeran Ii
onemn regl
m ſaltemm
, gunt
rer. HN
epiſeopiu
16 4
ngaunt, e
lin eorſenmn
inſiruiſu
7opi fenum
1. 25. gn
DccNE
frater Ping⸗
esab aUI
ſ lenl
Gidpofen
Gerehre⸗
nen bee⸗ 4
den Dlde⸗
ſeh/ ftu
denehic⸗
er denn hn.
uperitteni⸗
“ 6Ge

„
if 1

SP. LXXVII. DE FORO ACADEMICOR. & SCHOL. 127

C O A 0O EEANI A.
r. Conſiſtoria perſonas ſeculares immediate citare poſſunt,
nec opus habent ſubſidium magiſtratuum, quibus ſub-
jectæ ſunt, implorare. Aliud tamen obtinet in Saxonia.
Vide specimen XXXI. de in jus vocando med. 9. Z
2. Pœna in Auth. Statuimus C. de Epiſcopis &J Clericis ſta-
tuta, ut, qui clericum in foro ſeculari convenit, cauſa
cadat, inter Proteſtantes uſu non ſervatur. Ziegl. de
Jur. g). l. I. C. 1I9. H. 10.
3. Ut theologi conſiſtoriis adſideant, bene eſt, ſed non ne-
ceſſe. Vid. Mev. P. 4. Dec. c. & Henning. ad Inſtrum. Pac.
Spec. I. p. 547. Equidem [Cti Helmſtadienſes menſe
Majo anni cIo Lo ccxxXII. reéte reſponderunt: Daß die
Conſiſtorialrath⸗Stelle eigentlich kein weltliches Officium,
ſondern vielmehr eine dignitas eccleſiaſtica ſeyy. Verum
dignitatum eccleſiaſticarum etiam Gti ſunt capaces.

SPECIMEN LXXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIB. V. TIT. I.

FORO ACADEMICORVM

S.GHOLARIVM.

Privilegium fori ſcholaribus a Friderico Imp. tributum bodie in
quatuor capitibus immutatum eſt.
II.

Scbholares, quorum rector jurisdictionem vnon babet, epiſcopo ſeu
conſiſtorio adbuc bodie ſubſunt. 44

I2a 8 MEDITTAT. AD PANDECT.

um fori ſcholaribus tributum continetur, tot extant
— commentationes, tot de juribus! ſtudentium libri,
ut ova meditari difficile, vetera & ab aliis dicta recoque-
re putidum fit. Nolumus tamen intactum prætergredi no-

bilifſmum argumentum. Datum eſt in ea Auth. ſtudiorum
8

cauſa peregrinantibus forum alternativum, ſub magiſtro
ſuo vel ſub epiſcopo, ipſisque optio permittitur. Itaque
hi, qui in patria literas diſcebant, hoc beneficio non frue-

bantur, ſed magiſtratui ſuo ſubditi manebant. Sed facie

rerum deinde mutata, inſignem tota iſta Authentica Paſſa
eſt mutationem. Scilicet tempore Friderici, qui ejus auctor
eſt, academiæ nondum in aliquod corpus coiverant, nec ta-

lem, qualem poſtea acceperunt;, jurisdictionem habebant,

ſed ſtudentes pro ſe quisque vivebant & ſinguli magiſtrum
pro lubitu ex pluribus, qui aderant in civitate, ſumebant.

Præterea iſta tempeſtate jurisdictionum limites tanta, quan-
ta hodie, cura & invidia non cuſtodiebantur, facileque fe-

rebant magiſtratus, ſubtrahi ſuæ poteſtati aliquem ex fub-
jectis. At nunc illa omnia longe ſecus ſunt. Conſtituunt
academiæ ſingulæ certum corpus & collegium. Nacta
ſunt ea collegia jurisdictionem ſuis cancellis circumſcriptam.

Didicere hodie magiſtratus omnes tondere oves ſuas fructum-

que inſignem ex jurisdictione capere. Hinc tot inter diver-
ſos magiſtratus æmulationes & de finibus regundis lites-
Ex hoc tempore igitur, quemadmodum dixi, Authentica no-
ſtra mutationem eamque quadruplicem paſſa eſt. Primum

jurisdictio academica non amplius apud magiſtrum ſeu re-
Gorem ſolum reſidet, ſed toto corpore, cujus præſes tan-

tum eſt rector, communiter exercetur. Deinde hi, qui
ex civibus oppidi, in quo academia eſt, naſcuntur,
etſi

d Auth. Habita C. We filius pro patre, qua privilegi-

ebli
reci
elec
uſu

8 Ilas

data
Cicti
q
ann
me
tam
Adlem
mem
res
Praxi
1
Or
Vo
fun

GNua

liſin

———
Ua priyleg
, tot enn
entiunn Ii

ica tec

Eterprelln
Ut. Kuckorn.
ſub moin
nim I r
elice w We⸗
nt.

thent

erant, Nel
gech hah
Nuli Ma Cilu
3
Ale, imi
8tanta, Oal.
Kclelneſ⸗
ſol

gium. N
rcumnſeti
8Coasfier.

otinerchin
tes

reguls l
Autteltan
eſt. Pid
iſtnm ein
us Prelst
einde hi,

Dulonun
7 eN

Sp. LXXNXVII. DE FORO

ACADEM. ET SCHOLAR. 129

ebſi non Peregrinentur, ſimulaec in numerum ſtudentium
recipiuntur, academicæ jurisdiétioni ſubeſle incipiunt. Porre
electio iſta ſtudentibus adeinta eſt, & epiſcopi jurisdictio in
uſu eſſe fere deſiit. Dico, ferxe. Sublara eſt nempe quod ad
illas ſcholas, academias & gymnaſia, quibus ipſis jurisdictio
data eſt. At ſi quæ ſchola, licut triviales fere omnes, juris-
dictionem non habet, ejus & magiſtri & diſeipuli, maxime,
ſi qui ex aliis locis ſtudiorum cauſa eo venerunt, apud ma-
giſtratum oppidi conventi ad epiſcopi judicium, ſeu, uti
apud nos vocatur, ad conſiſtorium recte provocant. Et de
magiſtris quidem res çerta eſt. Sed nec de ſcholaribus dubi-
tamus. Comprehenduntur hiin Authentica, quod nemo ne-
gabit. Beneficium vero, quod in la acceperunt, iis nunquam

ademtum fuit.

Igitur nec a nob

is id adimi oportet.

Sunt.

membra ſcholæ. Cujus ergo jurisdictioni ſchola & præcep-
tores, a quibus pendent, ſubfunt, huic &ipfi ſubſunt. Nec
Praxis in contrarium eſt. Certe ex actis menſe Junio anni ci-
19 CcxxX. ad nos miſſis animadverti, ſcholarem Islebienſem in
ordinario foro conventum confidenter ad conſiſtorium pro-
vocaſſe, neque, quin huic judicio ſubeſſet, in dubium vocatum
fuiſſe. De quarta mutatione in ſequenti meditatione dicam.

Srudioſi foro academico renunciare atque oppidano ſe Jubjicenrz
Bodie nequeunt, quod tamen olim per Authenticam

votuerunt

W.

rhfnt tamen “ in ſingularibus cauſßis. nagibroruf: obpida-
mi jurisdiétionem prorogare, ſed nec boe, niſi eonſentiente

Tom. TI.

H verſario.

130 NAEDTTAT. AD PANDECT.

₰

N axima ſunt Ulrici Huberi in jurisprudentiam noſtram
4 1 merita. Qui ſcripta ejus legunt, ingenium viri do-
Grinamque non poſſunt non amare. At, ut Juvenalis ver-
ba ex Satyra EI. mea faciam, cum magnis virtutibus adfert
grande ſupercilium. Nimium auctoritati ſuæ tribuit, dicta
ſua in dubium revocari ægerrime paſſus eſt, diſientienti-
bus aſperrimus fuit, &, ſi Joanni van der Eaeyen in epiſtola
ad Anslerium de motibus a J Cto nuper in academia Frifta
temere exkitatis pag. I0O. credimus, cum iis tantum non
pugnis & verberibus dimicavit. Uni quondam Thomaſio

ceſſit; aliquaque ejus ad poſitiones ſuas ſcholia probavit,

ſed parce, & non, niſi in re manifeſta, quum ſuam ſenten-
tiam tueri ſalva fronte non potuit. Cedit etiam, ut leo
ſolet lento greſſu ſubindeque reſpiciens, ac contemtim in
Parte 2. Prælectionum præfatur, id fſibi ter ſaltem accidiſſe
& addit: Cur, quem toties refello, non aliquando laudem,
qui a diſcipulis meis ſæpe me doctum eſſe non grovatus ſisn

Ffateri. Aliis mordicus reſiſtit & aculeos ſuos copioſiſſime

infigit. Exſtant acerbitatis ejus ſpecimina plurima. Sed

ex plurimis ejus litibus unam nunc memorabo, quam cum
academia Franeckerana, inprimis Cornelio van Eck, cui

academia bellum gerendum commiſerat, exercuit. Hiſto-
riam ejus diſputationis lepidam admodum narrare;, jucun-
dum foret. Sed ſpatio pagellæ excludor. Exponit vero
eam luculenter Zhomaſius in ſcherz⸗ und ernſthaften,
vernunftigen und einfaͤltigen Gedanken uͤber allerhand
luſtige und nuͤtzliche Buͤcher und Fragen menſe Junio an-
ni 1688. pag. 873. Iqq. In hac tamen altercatione major
Huberi modeſtia fuit, quam adverlariorum ejus, qui in

conſeſſu academico ſeriptum Huberienum uſtularunt, col-

legamque mitius in gratiam Huberi ſuffragium ferentem
cachinnis & ſibilis exceperunt. Statuerat nempe Hube-

rIS;

*

—
m noſcttan
In viri d.
denalis ſe.
Tibuit,

en in ife
lemia NI.
tantum o
m Thomal-
lir Kobert
ſuamm nber-
iam, Uh
cOhteintn
Atem Ne
ianhl uln
gmnutl /s
cmiin
Ponmmn. N
10, CCin d
Van L/&
ercuit. M
arrne e
Epont

een

uͤber H

anffet 7

SP. LXXVII. DE FORO ACADEM. ET SCIHIOLAR. 131

rus, ſtudioſis in Authentica Habita C. We filius pro patre
neceſſitatem nullam imponi, ſed beneficium dari, quod in-
vitis non obtrudatur, & habere adeo illos electionem,

utrum coram ſuo regctore an magiſtratu velint conveniri.
Inique hoc tulit academia, nec mitigata eſt, tametſi Hu-

berus ſententiam ſuam benignius explicaret, &, quemad-
modum ex Prælect. ejus ad tit. D. de Judiciis S. 71. & 72.
apparet, ſtudioſis licentiam penitus declinandi forum aca-
demicum negaret, ſed electionem illam tantum in ſingulis
cauſis permitteret. Strinxit itaque calamum academiæ
juſſu Cornelius van Eck Huberumque acerbe refutavit. Ar-
gumenta utriusque partis commemorare nunc nolo, judi-
cium vero meum de hac lite breviter feram. Videlicet ſi
Authenticam ipſam & faciem rer um; quæ tunc temporis
fuit, quamque in meditat. I. expoſui, i, ſpecto „ non dubit 0,

quin ſtudentes tunc poteſtatem beneficio ſuo renunciandi

& magiſtratui ordinario ſe ſubjciendi habuerint, idque ex
communi beneficiorum, duæ invitis non dantur, natura.
Poſtquam vero ſenatus academici jurisdictio in formam re-

digi, & præceptores, qui privati olim precariam ex bene-

placito ſcholarium cognitionem cauſarum habebant, per
ſonæ Ppublicæ & magiſtratus ordinarii eſſe ceperunt, ſucio-
ſique vagi olim & Qdiſſipati in unum collegi um coiverunt,
beneficium illud ſingulorum ſtudentium efle atque ex ar-
bitrio & electione eorum pendere deſiit, ſed toto corpo-
ri tributum fuit, quo ſegregare ſe aliqui & commune forum,

retenta ſaltem diſciplinarum communione, recuſare ne-

queunt. Potuiſſet iraque Huberi theſis ſine omni tempe-
ramento de jure antiquo defendi. De jure autem hodier-
no ne illa quidem, quam deinde poſuit;, vera eſt. Ait
nempe, elecçtionem eſſe ſtudioſorum in ſingularibus cauſis,
Velintne apud rectorem, an apud magiſtratum oppidanum
2 con-

132 MEDTTAT. KD PANDECT.

conveniri. Libertatis hujus fundamentum non video.

Si, ut ipſe Huberus fatetur „ magiſtratus academicus in eo
cum aliis magiſtratibus exædqtatus eſt, quod eives ſe ipfſius
jurisdictioni in totum ſubtrahere nequeunt, in ſingulari-
bus quoque caufſis magiſtratui academico cum aliis magi-
ſtratibus idem jus erit. Et aliorum quidem magiſtratuum

cives jurisdictionem alieni judicis in fingularibus cauſis

prorogare & actioni alibi contra ſe intentatæ reſpondere
poſſunt. Nec revocari a magiſtratu ſuo hoc caſu queunt,
uti in pecimine XXIX. de Furisdict. med. 5. oſtendi. Idem
ergo civibus academicis licet. Sed hoc non fit niſi con-
ſentiente adverſaxio. Verum electionem reo ita tribuere,

ut conventus apud judicem ſuum ad eumque legitime cita-
rus declinare hnjus jurisdictionem actoremque ad judicem

plane incompetentem trahere poſſit, hoc inauditum & fe-

re abſurdum eſt. Accidit al iquando ut reus duplex ha-
beat forum. Et tunc acdtoris electio eſt, L. 2. §. 3. de Ee
quod certo loco. Pauciſſimæ ſunt hujus regulæ exceptiones,

forte in perſonis miſerabilibus & in Ducibus B runſuicenſi-

bus, qui ex ſingulari Privilegio ab actor e interrogari debent,

velintne in camera an judicio imperii aulico ſtare. Utrum-

que tamen judicium his csſibus competens eſt. At licere
etiam ad judicem incompetertem invito actore confugere,
hoc nefando audivi unquam, nec credo, Hubero; ſi rem
rectius Gogitaſſet, in mentem venire Potuiſſe.
V.
Studentes forum domicilii in patria rezinent.
VI.
Si Rudioſi abſentes i in foro domicilii conveniuntur, citatio aen

ipſorum recte inſinuatur.

Forum

—
On igen
nicus ine

jes ſe iae

n fingnit.
agiſtratun
Mibus culb
Leſponcer
u quenunn
Kendi INen

Et, Hüln .

jta tunee
legitim G

ad jollen
Nditumn
88 Cupla I
ecetioes

runlürel⸗

geriei

ee
eft. Ala

tinn.

,,,,6
17; Giull

fol

5DP. LXXVII. DE FORO ACADEM. ET SCHOLAR. T33

orum academicum ratione ſtudioſerum eſt tempera-
' rium tantum. ktaque forum domicilii, per illud non
perimetur, quippe quod tunc ſaltem delinit, quum quis
ex patria in perpetuum abit & ſedem fortunarum fuarum
in alium locum ibi ſemper commoraturus transfert. Cla⸗
ra eſt Lex 2. C. de Incolis. Quæfſtio talis in collegio Cto-
rum Helmſtadienſium menſe Julio anni cio ccxx. agi-
tata fuit. Adoleſcentulus quidam ſtudiorum cauſa in vi-
cinum oppidum abierat ibique ſcholam publicam frequen-
tabat. Interim ob prædium maternum, quod in parria
Poſſidebat, actio realis in patria contra illum inſtituebatur.
Citatio vero ad domum paternam inſinuabatur. Tum
reus excepfionem fori privilegiati & citationes non legitime
factæ objiciebat, ſeque in foro ſcholarium conveniendum
vel ſaltem per magiſtratum hunc ſubſidialiter citandum e de

Ccontendebat. Sed utramque exceçptionem negleximu.

Namque primum; quemadmodum dixi, in rem non in per-
ſonam actum fuerat. Atque forum rei ſitæ nullo Pprivilegio
exckaditur c. 5. 6. 7. de Foro comtetente. Deinde, ſi vel maxi-
me actio perſonalis fuiſſet, oſtendi jam, ſcholarem etſi ſtu-
diorum cauſa abſentem forum domicilii retinere. Tan-

dem nec in inſinuatione citationis peccatum erat. Non

exierat filius per ſtudia ex paterna Poteſtate. Poterat ergo
pater & debebat adctiones contra filium ratione bonorum
maternorum intentatas ſuſcipere, L. ult. §. 3. C. de Bonis
quæ liberis, ergo & cifationes accipere. Quare ſic re-

ſponſum fuit: Beklagter beſchwehret ſich daruͤber, daß ihm die

Einlaſſung vor dem Fuͤrſtl. Amte, und, weil er ſich deren An⸗
fangs geweigert, die Erſtattung der Unkoſten auferleget wor⸗
den, da er doch als ein Schuͤler von Eißleben, nur vor daſigem
conſiſtorio zu ſtehen und von ſelbigem citationes anzuneh⸗
men ſchuldig. Alldieweil aber ⸗ ſtreitigen Erbſchaft⸗ Erüse

4

134 MEDITAT. AD PANDECT.

unter dem Amte belegen ſeynd, folglich forum rei ſitæ, welches
unter keinem Praͤteyt decliniret werden kan, daſelbſt iſt, naͤchſt⸗
dem Beklagter dadurch, daß er zu Eißleben in die Schule gehet,
weder der vaͤterlichen Gewalt entſchlagen wird, noch das forum
originis und domicilii paterni verlieret, mithin gar wohl per
ſubſidium der Obrigkeit, worunter ſein Vater geſeſſen citiret
werden koͤnnen;⸗So haben wir vorigen Beſcheid beſtaͤtiget.
C OOιX O L L A N T A.
I. Academiæ & academici ad Cancellarias & Judicia aulica
trahi ibique conveniri nequeunt, fad principi tanquam
epiſcopo ſoli ſubſunt, qui tamen cauſæ cognitionem
tribunali cuidam ſuo committere poteſt.
2. Reconventio contra academicum in foro oppidano lo-
cum habet. Qua de re dicam infra coplofifſime in
Specimine CXXIII. de Reconventione medit. ult.

SPECIMEN LXXVIII.

MEDIIATIONVM AD PANDECTAA

AD LIB. V. TIT. I.

FORO MISERABILIVM
PVBLICE DEFENSVM
4 ,
VOLRADO LVDOVICO DE BIEDERSEE,
EQVITE ANH ALTINO.
d. in. SEPT. ANNI CID 10 CCXVIII.

Iur
hoc
Uel:
tancl
ONn
hos
Rom
r.
Panr
titu
imp
inter
n
Colſir
odig

rra,

mol
lerebil
Urme
Laute
ue »

Schtlege
das kornn
gar wofl
geſeſen geet
Heſete.

Ivdici ann
ncipitengn

cOglitlin

oppicam!

opiolilne

it. M.
—

—

SP. LXNVIII. DE FORO MISERABIL. PERSONAR. 135

I.

Miſerabiles perſonæ non ſolum ad ſuperiora principum imperii
judicia, Jed & ad ſuprema imperii tribunalia confeſtim
= provocare poſſunt.

nter eos, qui confeſtim & in prima ſtatim, ut loquuntur,
inſtantia ad ſupremum principis tribunal provocare
poſſumt, memorandi ſunt inprimis viduæ, pupilli, paupe-

res, diuturno morbo fatigati & debiles, qui omnes miſerabi-

lium perſonarum nomine communiter veniunt. Tribuitur illis
hoc beneficium in L. un. C. Quando imperator inter pupillos
vel viduas vel alias miſerabiles perſonas cognoſcat. Neque dubi-
tandum eſt, quin jure hoc adhuc hodie fruantur. Fatentur id
omnes, quos vidimus, legis illius interpretes, atque inter

hos ii etiam, quorum maxima alias voluptas eſt, uſum juris

Romani hodiernum in dubium vocare, Grænewegen de legibus
abrogatis ad h.l. Beyerus in Delineatione juris civilis ſecundum
Pand. tit. de Judiciis §. I18. q4: & alii. Id ſaltem controver-
titur, an hoc miſerabilium perſonarum beneficium in ſummis
imperii Germanici tribunalibus ſervetur. Negant plerique &
inter hos Gailius lib. I. Olſ. I. n. 40. Hoc, inquiens, in Camera
non obſervatur, quia ipfimet principes & ſtatus imperii in
cauſis viduarum & Pupillorum cognoſcunt, & ideo, omiſſo

medio, viduis & pupillis non decernuntur proceſſus in Ca-

mera, niſi in caſu denegatæ vel protractæ juſtitiæc. Sed
jam olim Gailio contradixit Philippus Tennagelius de Pro-
ceſſibus decernendis elaſſ. 3. 6. 12. atque beneficium hoc mi-
ſerabilium perſonarum etiam in Camera ſervandum eſſe
affirmavit. Tennagelii opinionem defendendam ſuſcepit
Lauterbachius de Juramento perborreſcentiæ §. 39. oſtendit-
que, beneficium iſtud legibus judiciariis cameralibus non
adver-

2

1 36 MEDITAT. AD PANDECT.

adverſari. Nec adverſatur etiam. Quamvis enim in Ord.
Cameræ P. 2. tit I. §. 2. dicatur: Es ſoll das Kayſerl. Cam⸗
mer⸗Gericht in erſter Inſtaz oder Rechtfertigung auf nie⸗
mands Klage oder Anſuchen Ladung erkennen oder geden gegen

diejenigen, die der Kayſerl. Majeſtaͤt und dem Reich nicht ohne

Mittel unterworfen ſind, und doch ſonſt ihren ordentlichen Rich⸗
ter haben; hæc tamen conftitutie generalis privilegia anti-
quiora non abrogat, e. 1. de Conſtitut. in ſexto L. 3. C de
Silentiariis. Neque magis movemur ratione illa, quam

Beyerus lJoco ſupra memorato lit. b. affert, ſtatus nempe im-

perü gaudere juribus principis & cameram hoc caſu non

habere jurisdictionem. Nam ſtatus imperii principes qui-

dem funt, at non ſupremi, verum ſuperioribus iſtis tribu-
mnalibus fubjiciuntur. Quæ quum ita ſint, non porerit
ſummis imperii tribunalibus denegari facultas cauſas mi-
ſerabilium perfonarum auxilium eorum implorantium in
pPrima ſtatim inſtantia cognoſcendi, non ſolum tune, quum
cauſa ad principis imperii cognitionem pertinet, fed &,
quando perſonæ miſerabili cum principe aliquo jure auſtre-
garum gaudente lis intercedit. Conſentiunt Sebubbardus
de Auſtregis c. 9. n. 10. qq. & Blumius in Proceſſu camerali
tit. 27. u. 187. Et fac etiam, verum eſſe, quod Deckbherrus
in Eindiciis pro veritate &E juſtitia rei urisque cameraliz p-
302. item in notis ad Zennagelium p. 547. affirmat, nulla
ullius temporis obſervatione doceri poſſe, Cameram, præ-
teritis auſtregis, de cauſis viduarum perſonarumque miſe-
rabilium cognitionem arripuiſfe, propfterea tamen jus ipſum
mon intervertetur, nifi doceatur, judicia ſuprema aliquan-

do implorata auxilium ſuum perſonis miſerabilibus de-

negaſie.

II. Mi.

Alſhen

ennt

die in
Wer
Nee
Confr
led
nd
ſrde
oe
füp⸗
ſery⸗

Privji

1

—
im in .

gherl. Cre
ung onf e

1 geden .

enttichen Re

eg .

L. 3. H

e illa, u
tus hemhein
hoc cin n
princheli
us ittis iir
Oh Pi

1 Ctllis .

Clonmimn 1
n lune, Oun
ite,
1 eut
n Elikbme
rͦſi em
Vyuiſs
e caneti
atherann, e
rumqren
men ſuh⸗
hremt ⸗
ſerabüibun?

SP. LXXVIII. DE FORO MISERABIL. PERSON. r37

II.
Miſerabilium perſonarum cauſæ ante alias expediri in
judicio debent.

etus jam hoc viduarum, pauperum & pupillorum pri-

vilegium eſt, ut cauſas illorum præ aliis cognoſci &
expediri oporteat. Ita certe compilator Sfeuli Saueviei c. II.
§. 3. Wenn der dreyer Menſchen eins fuͤr Gericht kumpt, der

armen Leut, Wittwyn und Weyſen, und ſie einen Fuͤrſprechen

nement, den ſoll ihn der Richter geben vor andern Leuten, und

die in dem Gericht ſitzen, die ſollen ſie hoͤren vor anderen Leuten.

Wer des nichten thut, der thut wider Gott und wider Recht.
Nec antiquatum eſt jus hoc æquiſſimum, ſed repetitum &
confirmatum in Ordinat. judicii aulici imperialis tit. 4. §.
Und weil zum dritten der ärmen Leut auch dergleichen Wittiben
und Weyſen Sachen vor andern im Rath und relationibus be⸗
foͤrdert, und derſelben Elend mit billigen Mitleyden in Acht ge⸗
nommen werden ſoll. Quare & illud merito ad exemplum

fſupremi iſtius tribunalis in inferioribus Germaniæ judiciis

ſervatur. Adde Orꝗq. Proc. Sax. Elect. tit. I. §. 2.
III.

Privilegiaum miſerabilium perſonarum ad alios, quam qui in
L. un. C. Quando imperator inter pupillos recenſeniur,
non debet extendi.

Impubes, qui ſub patre adhuc eſt, foro miſerabilium per-
S Jonarum non gaudet.

nun eravimus jam in meditatione I. perſonas, quæ be-
neficio Legis unicæ C. Quando imperator gaudeant.

Sunt nempe illæ pupilli, viduæ, diuturno morbo fatigati,

Tbm. Y. S debi-

138 MEDITAT. AD PANDECT.

4

debiles & fortunæ injuriæ miſerabiles ſeu pauperes. Au-
gent vero hunc numerum DD. communiter, adduntque
virgines, eccleſias, ſcholas, monaſteria, reliquas pias cau-
ſas, peregrinos, captivos, ruſticos, judæos noviter bapti-
zZatos, meretrices, minores, univerſitates, mercatores, ſe-

nes, ſtudioſos. Vide inprimis Menochium de Arbitrariss

judicum quæſtionibus lib. 2. caſu 66. Verum hæ extenſio-

nes notiſſimis regulis, quibus jura ſingularia reſtringi juben-

tur, manifeſte repugnant, atque adeo merito rejiciuntur.

