rando, in promiſſione metu extorta, c. 8. X. eodem. Id vero
contra ſalutem reipublicæ eſt, quum ſic quilibet leges boni
publici cauſa latas interpoſito vel exacto jurejurando elude-

re queat. Cordatiores igitur Cti, quos fruſtra vellicar
Gribnerus in Principiis jurisprudentiæ naturalis lib. I. cap. 7.

§. 9. n. I. limitationem iſtam juris canonici recte rejiciunt &

ex promiſſione legibus prohibita jurejurando autem firmata

jurantem, etfſi is ſolus inde detrimentum ſentiret, non obli-
gant, ſiquidem reipubliceæ intereſt, iſtiusmodi negotia pro-

5

—
micue
mutt
lndo P
Woretn

ue

1l, jusj

Ultrabin

Pex mun
Ofhcium
tinte, ele
ane gu
l lo.
160, II.
ſatentig
les nenle
iſuente n

Fußure

Dee
ua

KRtolline
Eeyertere

ſero etiam
or oblig

lgirione

d ſe ſti
ies rern

e P

—

ndo vdl.

Jusſurr.

ucit, ll
od .
MWum an
Codirawmn
6s Donnn

Gü 4 mice

etre Rarm.
hee s A
mno cleen

uIt. M.
Ui eret

unit ſc .

uneſce d
PDldunsee:
ſi intra e
enm inpre

do Drmd
cine

1
den. I
4
bet lees
nand .
P ruſt 14 elia
„
1 W1 .
ge gin
aAuten le
te 6 .
e

SP. CNXXXIV. DE IVREIVRANDOINVALIDO. 67.

miſcue non valere. Quamobrem filius familias, etſi juravit,
ex mutuo non obligatur, fœnus immodicum etiam jureju-
rando promiſſum non debetur, donationes inter virum &
uxorem, licet jurejurando confirmatæ, revocantur. Ubi-
cunque ergo utilitas publica ſaltem per indirectum concur-
rit, jusjurandum contrarium non valet. Rem exemplo il-

luſtrabimus. Lex erat in municipio, ne quis in ſenatu du-

plex munus ſuſtineret. Senatores tamen, quum prætoris
officium vacaret, ſyndicum ſuum ad id gerendum, lege ve-
tante, elegerant, ac jurejurando promiſerant, ſe electionem
hanc quovis modo tuituros. Nulla hæc erat electio per
c. 10. &42. X. de Electione. Adde WV'eſembecium P. 6. Conſ.
260. n. II. . Porterant ergo ſenatores electum, ſalva con-
ſcientia, deſtituere. Et ſic reſponderunt Cti Helmſtadien-
ſes menſe Decembri anni coloccxiv. quod reſponſum in
ſequente meditatione integrum apponemus.
III.

Jusjurandum per ſe licitum, ſed quod ſuperior ſervari vetat,
impune non ſervatur.

L) uantiunr hic multi a nobis putantque, obligationem,

quæ per jusjurandum inducitur, a principe aut ſuperio-
re tolli non poſle, quia jurans Deo obligetur, cujus jura in-
tervertere homini nulli liceat, arg. c. 6. X. de Jurejurando,

ibi: cogendi ſunt domino reddere juramentum. Verum enim

vero etiam illum, qui paciſcitur, Deus juris naturæ condi-
tor obligat ad fidem ſervandam. Atque tamen principi li-
cet, vim pactis quibusdam adimere & paeiſcentem ab ob-
ligatione liberare. Scilicet pactum omne & promiſſio re-
bus ſic ſtantibus intelligitur, definitque obligare tunc, quum
facies rerum immutatur, quemadmodum ſupra in Specimine
XL. de Pactis invalidis med. 4. oſtendi. Jusjurandum itaque

HW ſequi-

672 MEDTTAT. AD PANDECL.

ſequitur naturam actus, cui adjicitur. Ipſum quo-
que jus canonicum in cap. 19. X. de Jurejurando in

omni jurejurando jus ſuperioris exceptum intelligi, a-
perte dicit. Accedit, quod juſſus principis neceſſi-
tatem quodammodo importat, neceſſitas vero eum, qui

promiſſionem juratam non ſervat, a perjurio liberat, L. 16.

Qui ſatisdare cogantur. Adde Aulpiſii Collegium CGrotianum

Exerc. 7. §. 4. Reſponderunt ita Cti Helmſtadienſes in
eadem, quam in præcedente meditatione commemoravi,
cauſa: Haben Burgermeiſter und Rath der Stadt Zerbſt den
Syndicum Hoffmeyern zum Stadt⸗Richter, den Secretarium
Vierhuffen aber zum Rathsherrn erwaͤhlet. Weil nun Sr.
Hochfuͤrſtl. Durchl. zu Anhalt dieſe Wahl zu beſtaͤtigen Beden⸗
cken traͤget, und dem Rath andere Perſonen an ihre Stelle zu

erwaͤhlen, befiehlet, ſo entſtehet die Frage, ob Burgermeiſtere

und Rath von dieſer Wahl mit guten unverletzten Gewiſſen ab⸗
weichen, und eine andere vornehmen koͤnnen? Ob nun wol die
negativa daher geſchloſſen werden moͤchte, daß der Rath die erſte⸗
re Wahl nach den eingefuͤhrten Rechten und Gewohnheiten vorge⸗
nommen, alſo vermoͤge ſeiner Amts⸗Pflicht, kraft deren Er die der
Stadt und dem Rathhauſe zuſtehende Gerechtigkeiten zu beſchuͤtzen
ſchuldig, daruͤber halten muͤſſe, ſonderlich da die waͤhlende membra vor
der Wahl den ihnen vorgeſchriebenen Eyd abgeſchworen, welchen zu bre⸗
chen, u. die vorige Wahl wider den Willen der Erwaͤhlten aufzuheben,
allerdings dem Gewiſſen und der Billigkeit zuwider zu laufen ſcheinet;

Alldieweil aber der Eyd an ſich keine Verbindlichkeit machet, ſondern
nur die Handlung, bey der er geleiſtet wird, beſtaͤtiget; dieſemmach.

wenn ſolche aus andern Urſachen nicht beſtehen kan, nichts operiret/

und denn, ſo viel den Syndicum Hoffmeyer betrifſt, die auf ihn ge⸗

fallene Wahl, ungeachtet die aͤuſſerliche Solemnia dabey in acht
genommen worden, gleichwol wegen der zweyen guf ihn

bu⸗

oderch
Gewo
,und
eden

n und

welch
Perſo⸗

ſhaft D

d Ed
G ien
Alche

frihn,
i bey

(Fon de

0

Con
Ple
Uunt nor
ni, in ſi

uplicztnn

uli rti

Cnchns 0

( dico,

Weſlerit

tionem

lterg, 6

e noh

lin

Sp. CXXXIV. DE IVRETVRANDO INVALIDO. 673

—
ai dadurch gebrachten Aemter den allda befndlichen Rechten und
klint Gewohnheiten ſchnur ſtracks zuwiderlaͤuft, folglich ganz unguͤltig
nl R und durch den geleiſteten Wahl⸗Eyd nicht guͤltig gemachet
“ werden kan, hiernaͤchſt die den Secretarium Vierhufen betroffene
D Waͤhl, da die Landesfuͤrſtl. Herrſchaft ſolche nicht genehm hal⸗
inon ten und beſtaͤtigen will, den Rath gleichfalls nicht weiter verbindet,
cieg N als welcher ſich durch den abgeſchwornen Wahl⸗ Eyd nur eine tuͤchti⸗
ee ge Perſon zu erwaͤhlen, keinesweges aber ſelbige wider der Herr⸗
nmena, ſchaft Willen zu mainteniren obligiret, wie denn ohne des ein je⸗
Niir deer Eyd ſalva legum & Principis auctoritate verſtanden wird,
deakucg auch niemand meineydig genannt werden mag, welcher durch aͤuf⸗
n 6 ſerliche Macht und Gewalt ſein durch Eydſchwur bekraͤftigtes Ver⸗
in ou ſprechen zu halten verhindert iſt; So koͤnnen Buͤrgermeiſtere und
Sne E- Rath bey vorfallenden Umſtaͤnden, mit gutem unverletzten Gewiſ⸗
Bngermie ſen von der Wahl abweichen und zu einer neuen ſchreiten.
gt⸗ Obligatio antecedens iurejurando elidi non poteſt.
iec 4 Qokänae ſæpe invicem obligationes duæ, altera ſim-
fin plex, jurata altera. Juratam tunce indiſtincte præfe-
4 runt nonnulli, propterea quod in ea fides & Deo & homi-
mn une ni, in ſimplice homini tantum obſtringatur, atque adeo
enenimn duplicatum vinculum fortius liget. At ego, nulla jurisju-
iſtuns randi ratione habita, ſpectandum puto, quænam ex iſtis
triafte⸗ duabus obligationibus ſir antiquior. Er hanc ſervandam
coſen t eſſe dico. Nam etſi poſteriori promiſſioni jusjurandum
tncht ſ cecceſſerit, jusjurandum tamen non eſt modus tollendi obli-
tz en gationem, quæ ante jam adfuit. Nec obſtat, quod de
ucrt duplicitate vinculi dictum fuit. Nam ſi rem curatius con-
1 et ſideras, ex poſteriore promiſſione licet jurata obligatio Pla-
. Ute ſck ne non oritur. Is enim, qui jam ante ſe obligavit, amiſit
u M Per hoc facultatem in contrarium ſe obligandi. Ergo nul-

674 MEDITAT. AD PANDECT.

lum eſt, quod deinde promiſit, nullum quoque eſt jurisjurandi
vinculum, quod accefſit. Perfidia quippe eſt, promittere, ſe
fidem olim datam non ſervaturum. Jusjurandam vero præ-
terea adjicere, eſt Dei auctoritate ad tuitionem perfidiæ abuti.

At quis dicat, Deum perfidiam iſtam probare & tuitionem ejus

in ſe ſuſcipere? Rectius ergo Pufendorius de Oikcio bominis &S&
civis lib. I. cap. 11. 9. 6: Nec per ſubſequens juramentum, in-
quit, antegrefla obligatio valida eliditur, aut jus per eandem
quæſitum alteri follitur. Inde fruſtra quis juraverit, ſeſe alteri
debitum non ſoluturum. Ipſum jus canonicum nobiscum ſen-
tit, quemadmodum ex cap. 33. X. de Jurejurando apparet. Ri-
diculum hujusmodi jurisjurandi exemplum habet Hechtius
in Germania ſaera & literata pag. 603. Refert nempe, vir-
gines apud Mindenſes veſtales Buſchio eas emendaturo,
manibus ante pectus complicatis ſtantes, uno ore hoc re-

ſponſum dediſſe: Nos omnes pariter concluſimus, & ſimul

juravimus, quod nolumus nos reformare, nec regulam no-
ſtram obſervare, rogamus ut non faciatis nos perjuras.

COKOLEEeANIA.
I. Qui certam fidei & religionis formulam ſubſcribit ac ju-
réjurando confirmat, non peccat, tametſi deinde ad alius
religionis ſacra tranſeat. Non fuit ergo perjurus Ioannes
Valentinus Gentilis, de quo vide Baylium in Dictionario
liſtorico & eritico art. Gentilis. “
2. Promiſſionem loco jurisjurandi aut aliis verbis æquipol-
lentibus factam verum jusjurandum eſſe, actfirmant recte

Hochſtetterus in Collegio Pufendorfzano Exerc. 7. §. 42. &

Gribnerus in prineipils jurisprudentiæ naturalislib. I. Cab.
7. . 10. n. 5. In foro tamen humano formulæ ejusmodi et-
fectum jurisjurandi non habent. Itaque reſpondimus ali-

quando, feminam, quæ hereditati fraternæ in nomine ſa-

croſantæ trinitatis renunciarat, Poſſe tamen hereditatem
hanc petere. Vide ſupra Specimen XLV. de paktis beredi-

tariis renunciativis med. 2.
3

SP. CNXXXV. DE JVRISTVRANDI DELATIONE. 675

—
füjmen 3. Sunt nonnunquam certæ jurisjurandi formulæ a majori-
nitteret bus præſcriptæ, in quibus illicitum quid continetur, ſed
er e quæ tamen in ſolemnibus quibusdam actibus neceſſario
ie dm. adhibentur, & quarum omiſſio obtineri nullo modo poo- ð
oneeß eſt. Cranmero, celeberrimo illi archiepiſcopo Centuari-
enſi, id contigit aliquando. Quum inaugurandus is eſſet,
himiß jubebatur jusjurandum in Pontificali præœſcriptum more
entumm majorum præſtare. Obluctabatur diu, quod jusjuran-
er enn dum hoc officio ſuo erga Deum, Regem & eccleſiam ad-
hleledle verlſari diceret. At quum videret, aut jurandum aut di-
Reumſer gnitate oblata carendum eſſe, juravit tandem, ſed, ut vim
jurisjurandi eluderet, bis Pproteſtatus eſt ſimul, nolle ſe
Ppret 1. ex jurejurando hocobligari. Excuſat hoc Cranmeri fa-
et Maliun dQG6KÄum Burnetus in hiſtoria reformationis Anglicancæ tom. I.
enhe, i⸗ lIib. 2. ad aunum 1533. Ego improbum illud & ſecundæ .
Necalogi legi manifeſte contrarium exiſtimo. Kectius
ebcderutd 198e i e! . „Kee
fecit Guilielmus III. Magnæ Britanniæ rex, qui, quum
Ne twer. anno 1689. Scotis uſitatum in coronatione jusjurandum
ns Annl pbpræſtaret, ac ad verba illa: hæretiçosen ſtirpari curabimus;
eyclm t. Veniret, ſubſtitit legatisque Scoticis, non credere ſe, ſibi
ejins H per hæc verba perſecutionis necefitatem imponi, dixi,
reſponſumque tulit, non eſſe hanc jurisjurandi ſenten-
tiam nec leges Scoticas perſecutores ferre. Refert hoc
Crbti⸗ Eerd factum Hochſtetterus in Collegio Pufendorfiaue
de d A EExeryc. 7. H. 43.
furuslonm —
, Dfiet H
se MEDITATIONVM AD PANDECTAS
c AbLIB. XII. TIT. II.
e TWVRISIVRANDI DEILATIONE.
lpißkii Ir, cui prolatio impoſita eſt, jusjurandum deferre poteſt.

4 Q 44 2 II.

MEDITAT. AD PANDECT.
II.

Zurisjurandi delatio eſt probatio in continenti liquida. daan
tramque theſin operoſiſſime in utramque partem die
diſputarunt alii, quorum rationes hic exfcribere erſt
2 . nolo, ſed reſponfum ſaltem Ctorum Helmſtadien- At, dea
. ſium adjiciam, quod illi ſuper hoc argumento menſe Sept. n, 9

an. cIo locc xvVI. exararunt: Nachdem der in prima inſtantia erz lglecch

theilte Beſcheid dahin ausgefallen, daß Beklagter die von ihm ein⸗ .5.
geſtandene Poſt bezahlen, ſeine illiquide Gegenfoderung aber in ſ⸗e. (ſtn
Parato qausmachen ſolle, ſo hat er in der dagegen eingewendetan pobat
Appellation behaupten wollen, ſeine Foderung ſey nicht illiquidi., tn,
ſondern koͤnne in continenti durch der Klaͤgere eigene Hand, und, urand
da dieſe nicht hinlaͤnglich durch die enventualiter angehaͤngte Eo-z in Ne
des⸗Delation beygebracht werden. Worauf ihm in dem erfolgten D.
Apellations-Beſchelde 3 Wochen zu Juſtificirung ſeiner Foderung „ De
rechts⸗kraͤftig geſetzet worden. Dieſem Beſcheid nun zu Folge hat ten tch
er der Klaͤgere eigenhaͤndige Schreiben vorgeleget, und dabey noch⸗ Sitafe
. malen ſeine Eydes⸗Delation eventualiter wiederholet. In dem Telerin
erfolgten Urthel aber iſt dieſes nicht vor zureichend geachtet, ſon⸗
dern Beklagter wiederum mit ſeiner Prætenſion ad ſeparatum Diu
verwieſen worden. Wogegen er denn Reſtitution geſuchet, ſuu
und ſo viel erhalten, daß die Wittenberger der Klaͤgerin, ſich zus
foderſt auf oftgemeldete Eydes⸗Delation einzulaſſen, auferleget. Fad
Ob nun wol dieſe ſich hierdurch zu keiner Acceptation odre Ee
Relation des Eydes verbunden zu ſeyn erachtet, ſondern die Fndi d
Einlaſſung darinnen beſtehen laͤſſet, daß ſie die geſchehene De. AImb
lation vor unzulaͤßig angiebt, als welche theils dem obange⸗ 1 fr
fuͤhrten rechtskraͤftigen Appellations- Beſcheide, worinten Fnern
mit Uebergehung derſelben auf Beweis erkannt worden, theils Nen
den gemeinen Rechten, die in proceſſu executivo nur klare
Briefe und Siegel zulaſſen, zuwiderlaufe. Alldieweil aber die “

Wor⸗

—

Lid
Ee partn
eNeriden

eloltider.

nenle den

inſtant en

Hon ignan.

Ggcberind⸗

etenden
ſctüngih
Hond,ue

Ochtoge G
Dem eſten
ir Prnmn
nCre

DnhH
4 GN

Gerehtt, ſß
1d ſepertu

fon gechen.
igrin, 0

n, af
eptntin 4

, vnn
gſthe
e

S

4

korden/ 6

170 n

, N
,ccl .

SP. CXNXNXV. DE TVRISTVRANDI DEEATIONE. &7

Warte: ſich auf die Eydes⸗Delation einlaſſen; nicht wol anders,
als von acceptiren, referiren oder Gewiſſen vertreten, verſtan⸗
den werden koͤnnen, hiernaͤchſt der erſtere Appellations-Beſcheid
die Eydes⸗Delation nicht verwirft, ſondern, weil Beklagter ſich
borerſt auf Documenta beruft und jene nar eventualiter angehaͤn⸗
get, das Wort juſtificiren gar fuͤglich von beyden erklaͤret werden
kan, geſtalt ohnedes durch den in einem Urthel auferlegten Beweis

zuugleich die Macht den Eyd zu deferiren mit verſtanden wird, L.

25. §. 3. de probat. Brunnem. ad b. I. n. 9. Mevius P. 4. Deciſ-
68. ferner die Meynung derer, welche die Eydes⸗Delation pro
probatione liquida und alſo in proceſſu executivo vor zulaͤßig
achten, ſo wohl in den gemeinen Rechten arg. L. 5. §. 2. de Jure-
jurando, und der Billigkeit gegruͤndet, als auch von vielen bewehr⸗
ten Rechts⸗Lehrern behauptet wird, vide Serykium in Uſu mod.
D. tit. de Jurejurando 9. 23. Martini in Proceſſu tkit. 39. F. 3. k.

89. Dieſemnach haben wir erkannt, daß Klaͤgerin zu Folge des letze

98

tern rechtskraͤftigen Urthels bey Vermeydung der darin gedroheten
Strafe den ihr deferirten Eyd entweder abzuſchwoͤren oder zu
referiren oder ihr Gewiſſen mit Beweis zu vertreten ſchuldig.
Etiam in Saxonia per probationis impoſitionem juris urandi dela-
zio non ſemper exoluditur.
Xſtat in electoratu Saxoniæ lex, quæ reo „poſtquam illi
E probatio impoſita fuit ,facultatem jusjurandum defe-
rendi denegat. Ordinat. proc. tit. 18. §. 4. Inde Saxonici qui-
dam DD. regulam conficiunt: ſub Voce probationis dela-
tio jurisjurandi nunquam intelligitur. At hæc regula, ſi
generaliter accipiatur, non poteſt non aliquando iniqua eſſe.
Rem exemplo illuſtrabimus. Reus quidam exceptionibus
ſuis jurisjurandi delationem confeſtim ſubjecerat, judex in
ſententia earundem probationem illi impoſuerat. Tranſie-

QA 3 rat

678 MEDTTAT. AD PANDECT.
rat hæc ſententia etiam in rem judicatam. Reus igitur arti-
culos offert, & in his jurisjurandi delationem repetit. Ne-

gat actor, huic delationi amplius locum eſſe, poſtquam pro-

batio impoſita ſit, & provocat maxime ad Kivinum, qui
tit. 18- enunc. 33. & 34. reum etſi in ipſa litis conteſtatione
jurisjurandi delationem ſibi reſervarit, ſi tamen hanc judex
in ſententia ſua non attenderit, ad delationem iſtam admit-
ti poſſe, negat. Duriſfimum hoc eſt profecto, factum ju-
dicis in ſententia ſua id, quod exprimere debebat, non ex-
primentis nocere reo. Receſſimus ergo a Rivini opinione
atque ejusmodi ſententiam menſe Majo anni Cclo 10 CCXVII.
concepimus: Nunmehr aus den Acten ſo viel zu befinden, daß
durch den Beklagtem in dem fol. 72. befindlichem Urthel auf⸗
erlegten Beweis die Eydes⸗Delation vor ausgeſchloſſen nicht zu
achten, dieſemnach Klaͤger den in fol. 59 und 60 deferirten Eyd
entweder nach Beklagtens vorgehenden Eyd vor Gefehrde abzu⸗

ſchwoͤren, oder zu referiren, oder ſein Gewiſſen mit Beweis zu

vertreten ſchuldig, worauf ferner ergehet, was recht iſt; has-
que ſubjecimus decidendi rationes: Der ganze Streit komt
guf die einige Frage an, ob unter dem fol. 72. dem Beklagtem
zuerkannten Beweis die Eydes⸗Delation mit zu verſtehen ſey.
Klaͤger laͤugnet ſolches fuͤrnemlich daher, daß nach den im Fuͤr⸗
ſtenthum Anhalt eingefuͤhrten Saͤch ſiſchen Rechten die Cydes⸗
Delation von dem Beweis ganz unterſchieden ſey, und ſene un⸗
ter dieſer nicht verſtanden werde, folglich ein reus in dem Fall,
da der Judex die reſervirte Eydes⸗Delation in dem Urthel

uͤbergehet, das Urthel nothwendig durch die ordentlichen reme-
dia a Viribus rei judicatæ ſuſpendiren muͤſſe, zeſte Rivino in

Enunciatis Juris tit. r8. En. 34. Alldieweil aber Beklagter ſich

zu rechter Zeit, nemlich alſofort bey Vorſchuͤtzung ſeiner exce⸗
Ptionum, der Eydes⸗Delation bedienet, demnach die Conci-
vientin des darauf erfoigten Urthels ihm den Gebrauch dieſes
. 7 5 Reme-

Vllatig

ſenich
00 a
ſnd, f
Ncht un
chternſ
de Ehde

Delatio

ſedern 9
,uf
fpen der
Ndie Nu
den. Co

1d droe⸗

G⸗

loltie
Dranch

k, in
bare
Epond

10 dolit
ehrdur.

—
iinrakt⸗
ft. N.
vam .

tuß,

Mekatior
üge e

am dr.

fachun

t, nol er.

i Opnidt

10 10 CCN

hftden Ne
Itzt
din n
eritit
ſchr a

Bel A.

e n N.

Stet ku
Bklaget
ſthen 4

den
n de n
ſs dan

1 M

tichen en⸗

ſe Nun

Plorſ
.

ſn
n ue

et,

eln⸗

Sp. CXXXV. DE TVRISTVRANDI DELATIONE 6/7„

Remedü nicht benehmen koͤnnen, auch, daß ſie ſolches thun
wollen, nicht einmal zu vermuthen, vielmehr das von ihnen ab⸗
gefaſſete Urthel dergeſtalt zu erklaͤren iſt, damit es nicht wider die
Rechte und Billigkeit laufe, noch zu einer Partey Nachtheil gereiche,
hiernaͤchſt zwar das Sachſen⸗Recht, nicht aber alle der Saͤchſiſchen
DD. ausgedachte oft unbillige Subtilitaͤten, in Anhalt angenommen
ſeynd, ferner Bergerus in Oeconomia juris p. 1086. cixea Knem
nicht undeutlich zugeſtehet, daß von einigen Saͤchſiſchen Rechts⸗
Lehrern ſelbſt das Widerſpiel behauptet und der Beweis auch auf
die Eydes⸗Delation erſtrecket werde, dann Beklagter die Eydes⸗
Delation bey Vorbringung ſeiner Exceptionen ihm nicht blos vor⸗
behalten, von welchem caſu Rivinus und andere eigentlich handeln,
ſondern den Eyd obgedachter Maſſen wuͤrklich deferiret; ſo ſeynd
wir, auf die geſchehene Eydes⸗Delation zu ſprechen, anbey aber
wegen der von beyden Theilen angefuͤhrten wahrſcheinlichen Gruͤn⸗
de die Leuterungs⸗Koſten gegen einander aufzuheben, bewogen wor⸗
den. Confirmat ſententiam noſtram non obſcure Zieglerus
ad proceſſum Saxonicum tit. 18. verbis: Auferleget wird.

Delatio uricurandi reſpondendorum probatio in continentiliqul-
da non eſt.

Qe ſupra in meditætione 2. dixi, jurisjurandi delationem

eſſe probationem in continenti liquidam, de jurejuran-
do litis deciſorio intelligendum eſt. Itaque exactio juris-
jurandi malitiæ ſeu calumniæ non fumhcit. Exhibebantur
Ctis Helmſtadienſibus menſe Septembri anni cIo 10 CCXIX.
acta, in quibus reus, cui exceptionem ſuam in continenti
Pprobare neceſſum erat, poſitiones offerebat ac jusjurandum
reſpondendorum ab actore exigebat. At nobis hæc obla-
tio poſitionum Pprobatio in continenti liquida eſfe non vi-
debatur. Equidem ſupra in Specimine CXXI. de Poſitioni-
bus

680 MIEDITTAT. AD PANDECT.

bus meditat. I. dixi, jusjurandum reſpondendorum merum H

jusjurandum calumniæ non eſſe, ſed in probationem influere.
Quamvis vero probationem adminiculetur, probatio ipſa
tamen non eſt. Multo minus probatio in continenti liquida
erit. Nam ſi is, cui hoc jusjurandum defertur, inficiatur
Ppoſitionem, nihil actum eſt propemodum, ſed deferenti
Probatio-ordinaria imponitur. Er hinc recte Engelbrechtius
de Uſu forenſi articulorum poſitionalium ſect. I. §. 10. negat,
Poſitiones in proceſſiu executivo locum habere. Quamob-
rem ſic reſpondimus: Der ganze Streit kommt auf die einige
Frage an, ob die von Beklagtem vorgeſchuͤtzte exceptio compen-
ſationis liquid ſey, mithin wider die aus klarem Brief und Sie⸗
gel angeſtellte Klage ſtatt finde. Beklagter bejahet ſolches, und
meynet, wenn man Kl aͤgern uͤber die uͤbergebene Poſitiones eydlich
zu antworten anhielte, wuͤrde die Wahrheit ſeiner Exception ſo fort
am Tage liegen. Alldieweil aber ungewiß iſt, ob Klaͤger auf ſolche
Pofitiones mit ja oder nein antworten werde, in dem letzteren Fall
hingegen ordentlicher Beweis und Gegenbeweis gefuͤhret werden
muͤſte; bey ſolcher Bewandniß erſcheinet offenbar daß vielgedachte

. Exception illiquid bleibe.

V.

Juurondum etiam ab ilo , gui nullum plane, nec veroſimile Qui-

dem, argumentum pro ſe habet, deferri poteſt.
anc theſin ſatis illuſtrabit reſponſum a [Ctis Helm-
Lſtadienſibus menſe Octobri anni c1o 10 CCxX: exara-
tum. Nachdem die ſonderbare Meynung des Mevii P. 6.
Deciſ. 405. n. 9. in addit. und Cothmanni vol. 2. Reſp. 82. daß
nemlich dasjenige, woruͤber man den Eyd deferiret, vorher in

etwas beſcheiniget werden muͤſſe, den klaren Rechten in L. 35.
dr. de Jurejurango zuwiderlaufet, auch einem armen Klaͤger,

der ſonſt keinen Beweis vor ſich hat, den Weg Rechtens gaͤnz⸗

li

„

E

ede i

ſchne
Nagte⸗
ſr nich

llott

Poreſt

ſee .
ſpe

cl⸗ L 0

lygtiB

ubere
Punets
ſchlagen,
Eydes⸗D
dey, ki
Beveisft

Dungen,

anumt;

Aber e
ſtere

In, Mai
lchn
1, ſoe lche
in erg

ntfin,
uung n
Iun. .

—
mennn
inſlure
tio N
Cüliguit
inkcigtnt
Gekerenti
eNeechi

10 NN

Quunck

D in
o cON.

ind E
lces, ℳ

Ones il.

tion ſtſt
er

Een .

et od
ſh

Cis i
N:
. 9

t, ſe

n1
e
in
4 9

lat

zuſchneiden bemuͤhet iſt, verurſachet, endlich faſt von den andern

sp. CXXNV. DE IVRISIVRANDI DELATIONE. 68
lich abſchneidet demnach mit der Billigkeit ſelbſt ſtreitet, anbey

— AWaitlänkti t 1. Q1.. Aia & .
Weitlaͤuftiakeit in Proceſſe, welche die Eydes⸗Delation ab⸗

Rechts⸗Lehrern allen verworfen und wiederleget wird; So haben
wir nicht umhin gekonnt, voriges Urthel zu beſtaͤtigen.
Probeturus teſtes producere & jusjurandum deferre ſuper uno
eodemque capite non poteſt.

VII.

Poaoteſt tamen ſuper ipſo negotio teſtes offerre & ſaper quibusdan

cireumſtantiis jusurandum deferre.
ec hie quidquam de noſtro addemus, ſed tantum re-
ſponſum ICtorum Helmſtadienſium menſe Nov. anni
cIo Io Cc xXXI. exaratum memorabimus: Wird gefraget, ob
Beklagter darunter, daß er in einem Beweis⸗Termin dem Klaͤ⸗
ger uͤber einige Puncte den Eyd deferiret und wegen des Haupt⸗
Puncts, enemlich wegen des Vergleichs ſelbſt, Zeugen vorge⸗
ſchlagen, den Rechten zuwider gehandelt. Nun hat zwar die
Eydes⸗Delation alsdenn, wenn andere Beweis⸗Gruͤnde vorhan⸗
den, keine ſtatt, c. 2. X. de Probationibus, folglich mag ein
Beweisfuͤhrer ſich nicht zugleich der Eydes⸗Delation und eines

Zeugen⸗Verhoͤrs bedienen. Alldieweil aber die Rechts⸗Lehrer ins⸗

geſammt von obgedachter Regul den caſum, da der Beweisfuͤh⸗
rer uͤber einige Puncte den Eyd deferiret, und uͤber andere von
den erſteren unterſchiedene Puncte Zeugen vorſchlaͤget, ausneh⸗

men, Martini in Proceſſu tit. 18. §. 3. n. 6. &, quos ibi allegat,

Carpzovius, Mevius, Brunnemannui, und denn diejenige Punk⸗
te, welche Beklagter dem Klaͤger in das Gewiſſen geſchoben, auf
den Vergleich ſelbſt, deswegen die Zeugen vorgeſchlagen worden,
directe nicht gerichtet ſeynd, ſondern nur einige Neben⸗Facta
betreffen, welche, wenn ſie von Klaͤgern zugeſtanden wuͤrden, der
Zeugen Ausſagen ſehr adminiculiren, und dasſenige, was die
7om. II. Rrrr Zeugen

„

682 MEDITAT. AD PANDECT.

Zeugen etwa dubitative deponiren koͤnten, ziemlich beſtaͤrfen
auſſer Zweifel ſetzen wuͤrden, dieſemnach nicht geſaget werden

taͤnde den Eyd deferiret
mag, daß Beklagter uͤber einerley Umſtaͤnde n Ey rei⸗
unr Zegen vorgeſchlagen: So hat Beklagter in dieſem Stuͤck

nicht wider die Rechte gehandelt. Und aus dieſem Grunde flieſ⸗

i . aͤber ei⸗
kugleich die Antwort auf die folgende Frage, daß der r
ſgleich die ⸗Sache nur adminiculirende Neben⸗Umſtaͤnde

durch Zeugen
deferirte Haupt⸗Eyd dem uͤber den Vergleich ſelbſt
zu fuͤhrendem Beweis nicht nachtheilig ſey, ſondern beyde zugleich

wohl beſtehen, und, wie geſchehen, von Beklagtem cumulati
ve gebrauchet werden koͤnnen.

VIII.
Jusjurandunm contra matrimonium & ſponſalia deferri poteſt.

arium & mutabile ſemper jurisprudentia noſtra. Certe
X ars veſtiaria „ quæ vulgo maxime mutationibus obno-
Xia creditur, tot ac tantas viciſſitudines vix habet, gubt de
quantæ in arte æqui & boni quotidie occurrunt. ule
olim generali conſenſu recepta, deinde ab omnibus ne
ta, nunc iterum probantur & in uſum reducuntur. Op

fe ionum iſtarum mutationum
pretium foret, revolutionum iſtarum & com

hiſtoriam contexere, & narrare, quomodo ab initio lege⸗
Romanæ ipſæ adorari & verba earum obſervari verbarine⸗
quomodo deinde, neglectis illis, interpretationes do
rum communesque opiniones regnaverint, quomodo Por-
rOo Accurſii gloſſa inter reliquos caput extulerit & raar⸗
dem per longum ſatis tempus exercuerit, quomodo

JCti nonnulli latinis græcisque literis adſperſi, deturbato

nice de
Accurſio, artem criticam in ſolium evexerint, & er0
vocum dubiarum explicatione, de corruptarum eme 0
ne & de obſtantium legum conciliatione diſputarint, 9

emerſe-
modo amplius antiquitatum Romanarum ſtudium.

ri I;

H, C.
—
Iit, &
guomo
nlcarun
extlicab
Elitas

ELeciſiang.
(let2d
(Sdar
Kriqu

kxlbilari,

lor. (
(ontra m
EE nefag

tem hanc
pertitiot
Munis ſenn
Uunt aan
DWurger
lum V
Molgur ⸗

, obel

4 ei, Gbin

ter 17 ge
lagendln
Finnizabat
riurene

ſonderun

ie Motof

W ulim

ſeins erl

nn i

en Si
Grucdeſi
dr re⸗
1,Utie
Urchge
Gdetg

cuNI

nif

ſtra, Cent
gibus onr
dber, s
nt. Waon
ibus Canm.
r. Oen

uütttio

dinti les
Ari co
tonez iit
vonocol⸗
1

nod
i, i, kai⸗

ne r

tuin, e
ginn netl⸗
1

Go

Sp. CXXXV. DE JVRISITVRANDI DELATIONE. 683

rit, & pro præcipuo jurisprudentiæ decore habitum fuerit,
quomodo poſtea priſtini juris patrii & antiquitatum Germa-
nicarum amor plerosque occœcarit & in labyrinthum in-
extricabilem deduxerit, quomodo denique recta ratio &
æεquitas juribus ſcriptis omnibus præferatur & in cauſarum

deciſiene maxime attendatur. Deſcendendum quoque

eſſet ad doctrinas ſingulas, & oſtendendum, opiniones
quasdam per longum tempus pro communibus reputatas
& ubique receptas tandem exploſas & abrogatas hodie fere
exſibilari. Sed extra inſtituti mei rationes longius exſpa-

tior. Conſtitui nunc ſaltem, de poteſtate jusjurandum
contra matrimônium & ſponſalia deferendi dicere. Gran-

de nefas hoc olim creditum, & vix rèpertus, qui poteſta-
tem hanc aſſerere auderet. Diſſentientes, ne hiſcerent,
ſuperſtitioſa matrimonii reverentia cohibebantur. Com-
munis ſententiæ patroni favorem matrimonii in ore habe-
bant atque hunc per jurisjurandi delationem Iædi dicebant.
Exſurgebant quidem ſubinde veritatis teſtes & errorem il-
lum vulgarem diſcutere conabantur. Inter hos Bruunne-
mannus ad L. 9. de Jurèjurando n. 25. c 26. luculenter oſten-
dit, obeſſe potius hanc opinionem favori matrimonii, dum

ei, qui matrimonium petit nullamque aliam Probationem

habet, demta jurisjurandi deferendi facultate, via omnis
ad agendum intercluditur. Sed, quidquid hi dicerent, ty-
rannizabat praxis & invitos, ut ei obſequerentur, cogebat.
Perrumpere hanc tandem ſuſtinuerunt [Cti Hallenſes &
Jurisjurandi delationem contra matrimonium admiſere. Re-
ſponderunt ita anno 1696. apud Bobmerum in Jure eccleſia-
RKico proteſtantium lib. 2. tit. 24. §. 66. & iterum anno 1701.

quo ultimo reſponfo tantopere ſibi placent, ut id more ſuo
ſepius exſcripſerint. Invenies id enim apud Srykium pa-

trem in Uhu moderno tit. de Jarejurando §. 30. drpkium
Rrr rIZ Rlium

684 MEDITAT. AD PANDECT.

filium in diſ. de Delatione juramenti in matrimonialibus S.

41. && Ludoviei in der Tinleitung zum Conſiſtorial-Proceſs
cap. I5. §. 5⁵. Quod ad [Ctos Saxonicos electorales atti-
net, ex his quoque cordatiores errorem communem agno-

ſcunt, Bornius de juramento judiciali c. 4. n. 6. Titius in

der Probe des teutſchen geiſtl. Rechts l. 5. c. 5. §. g. ſg7.
veritatem tamen in uſum fori deducere aperte non audent.

Ita Gribnerus in principiis proceſſus judiciariilib. 2. cap. 3. §. 5,

contra matrimonium, inquit, juramenti delatio non ad-
mittitur, immo ne quidem ſuper circumſtantiis, ex quibus
ſuſpicio promiſſi matrimonii enaſci poſſit: quamvis doctri-
na hæc magis uſu fori, quam lege aut ſolida juris ratione
nitatur. Et Bergerus in Electis proceſſus matrimonialis
§. 31. Optat ſuadetque, ut jus aliud lege nova conſtituatur
atque jurejurando judiciali contra matrimonium & ſponſa-
lia locus detur. Quin immo ego recordor, Conſiſtorium
Vitembergenſe anno 1708: in cauſa Annen Marien Probſtin

von Belgern, quam ego tunc recens advocatus tuebar, jus-

jurandum reo ſuper matrimonii promiſſione a me delatum
5 P P

admiſiſſe & ſententia ſua confirmaſſe. Nec Ctos Helm-

ſtadienſes ab hac ſententia alienos eſſe, ex iis, quæ habet
Engelbrecht de Uſu forenſi artieculorum poſitionalium ſect. I.
§. 9. apparet. Quæ contra adferuntur, argumenta opero-
ſe refellit Srykius de Delatione juramenti in matrimoniali-
bus. Urgent præcipue, jurisjurandi delationem vim trans-
actionis habere, L. 2. de Jurejurando, transactiones vero
contra matrimonium initas nullas eſſe, c. 1II. X. de Trans-
actionibus. Verum enim vero, jam ſupra in Spe. XLEVII.

de Transactionibus irritis medit. S. oſtendi, tranſigi etiam

contra matrimonium & ſponſalia Conſiſtorii auctoritate
Poſſe. Poterit ergo & jusjurandum judiciale deferri, quip-
Pe quod aliter ratum non eſt, quam ſi a judice approbetur,

.12.

H.

li cor
ſatem

7

De
Po
2 104.
epled
II. . 1.
ujm
ein ſ0.
ſen ,g.
Privation
bus in e.
heredita
Uxr quih
gue jus
Ut Preſt
E
ſenden 4
Eevſſen
N, ſerne

l. Jue
Albt
ſarie
dumn
trie
za
ibu

—
lu
I.Pfue

n agnr.

iu

n ude.

e,,, =O
NOn .
N Gie
is Col .
ISrnoe
rinmgidt
ONNDEnttuianr.
olt
Dolikanum
n Ncte

lebar, I.

de dOannt
foS er.
Jur hi
un /
na oet.

Vitn tnan⸗
Mones ſen
. e tol.

betut,

Aes i.

rinorii.

igt etinm 4
Zllloetle
erih .

8

sp. CNXXV. DE IVRISTVRANDI DELATIONE. 685S

l. 12. §. I. C. de Rebus creditis. At jurejurando extrajudicia-
li controverſias matrimoniales ſopiri non poſſe, lubenter

fatemur.
IX.
Jusurandum in cauſis famoſis, ſi civiliter agatar,
deferri poteſi.

D' veritate hujus ſententiæ olim dubitatum fuit magno-
pere, quemadmodum Martini in Proceſſu tit. 18. §. 1.
n. 104. & 105. narrat. Hodie plerique noſtram ſententiam
amplectuntur, quæ in L. 52. §. 27. de Furtis, L. 5. §. 8. L.
11. §. I. de Injuriis, L. 9. §. 2. de Jurejurando, c. 36. pr. X. de
Jurejurando haud obſcure eſt fundata. Approbavit quoque

eam Jo. Georgius II. Elector Saxo in Decifione 17. Miror ita-

que, [Ctos Lipſienſes apud Zipffelium von Wechſel Brie⸗
fen pag. 460. delationi jurisjurandi in exceptione uſurariæ
privationis locum denegaſſe. Aliter Ctis Vitembergenſi-
bus in caſu ſimili viſum eſt. Imputabatur alicui expilatæ
hereditatis crimen, quod famoſum eſt ſine dubio, L. 12. C.
Ex quibus cauſis infamia. Deerant aliæ probationes. Ita-
que jusjurandum deferebatur, quod ille detrectabat, ſed,
ut præſtaret, damnatus fuit menſe Januario anni clo Lo ccx.
Es iſt Jacob Walther den ihm deferirten Eyd nach vorherge⸗
henden Beklagtens⸗Eyd vor Gefehrde abzuſchwoͤren, oder ſein
Gewiſſen binnen gehoͤriger Friſt mit Beweis zu vertreten ſchul⸗
dig, ferner darauf zu beſchehen, was recht iſt.
. C O K O P LP A KI A.
I. Suetonius de claris Rhetoribus cap. 6. hæc narrat: Cajus
Albutius Silus, quum in lite quadam centumvirali adver-
Jario, quem ut impium erga paventes inceſebat, jusjuran-
dum quaſi per figuram ſic obtuliſſet: Jura per pazris ma-
trisque cineres, qui inconditi jacent ; C& alia in hunc mo-
dum: arripiente eo conditionem, nec judicibus aſpernan-
tibus, non ſine magna ſui invidia negotium affixit. Nos
Rrrrz3 pro.-

686 MEDTTAT. AD PANDECT.

profecto aliter judicaſſemus. Apparet ſatis, Albutium

adverſario jusjurandum ſerio non detuliſſe. Itaque ex
acceptatione ejus haud obligabatur.
2. Veteres Chriſtiani etiam abſurdiſſimis jurandi formulis
ufi ſunt, per arma, per animam Patris, per omnes gentes,
Per dentes Dei, per lanceam S. Jacobi, per Chriſti ſepul-

crum, pPer nomen ſuum, per guttur Dei, per capillum

Dei, per linguam Dei, per barbam imperatoris, per hoc
& per hoc &c. Vide du Fresne Gloſſarium mediæ in-

Eimæ latinitatis voce Juramentum pag. 166. Illicitæ ſunt

hæ formulæ. Roddſ tamen quis delatum ſibi ab altero
ſub hujusmodi formula jusjurandum Præſtet, an obli-
gatur? Negat jus Romanum in L. 5. §. 3. Je Jurejurando.
Ait canonicum in ean. 10. XXII. qu. 5. c. 26. X. de
Jurejutando. Nos canonicum ſequimur.
3. Idem du Fresne loco memorato Pag. 160. morem per pe-
Gus, ſeu admota pectori manu, jurandi, quo ſacerdotes
& feminæ hodie utuntur, in Ovidii libris amorum jam
reperiri putat, ſed fallitur magnopere. Narrat ſcilicet
LCwidius lib. 3. Amor. ecl. 5. Iliam a Marte vitiatam ſeſe
Propter dedecus hoc in Anienem fluvium Præcipitaſſe,

ab hoc fluvio vero exceptam & in matrimonium ductam

fuiſſe. Verha igitur illa: .
Supboſuiſſe manus ad pectorz lubricus amnis
