Hans Adam und Chriſtian Euſebius, die wirkliche Belehnung
uͤber dieſe z000. Rthlr. geſuchet, auch ſolche, da ſie zuforderſt we⸗
gen der abweſenden Vettern auf den Fall, wenn ſich einer oder
der andere von ihnen wieder finden moͤchte, Caution beſtellet, ver⸗
moͤge eines Lehen⸗Briefes vom 7. Julii 1706. erhalten. Worauf

und als auch von dieſen 2 Bruͤdern der eine, Nahmens Hans

Adam, ohne Lehens⸗Erben verſtorben, der noch uͤbrige, Chriſti⸗
an Euſebius, gewillet iſt, von dem Beſitzer des Gutes Culm
nicht allein den Lehn⸗Stamm der 3000 Rthlr. ſondern auch die
bisher verſeſſene und weder von ihm noch ſeinen Vorfahren abge⸗
fuͤhrte Zinſen zu fſodern. Wannenhero er, wie weit dieſes ſein
Suchen gegruͤndet, zu wiſſen verlanget. Ob nun wohl die 2
Bruͤder, Peter Euſebius, Wolf Chriſtoph und Caſpar Hein⸗

rich, im Fall ſie das 70. Jahr ihres Alters noch nicht erfuͤllet,

ungeachtet der ſehr langen Abweſenheit, annoch vor lebendig zu
halten, alſo weder ihre Land⸗noch Lehen⸗Erben ſich ihres Vermoͤ⸗
gens, ehe und bevor nicht entweder gewiſſe Nachricht von ihrem
Tode eingelaufen, oder ſie das in Rechten erforderte Alter der 70

Jahre erreichet, anzumaſſen, noch die den Abweſenden allein zu⸗

ſtehende Capitalien und Zinſen einzufodern vermoͤgen; Dennoch
aber und dieweil die Vermuthung, daß ein Abweſender, wel⸗

cher noch nicht das 70 Jahr erreichet, annoch bey Leben ſey,
ungeachtet ſolche insgemein von denen DD. behauptet und in fo-⸗

ro Saxonico, teſte pergero P. 2. Reſponſo 66. darnach geſpro⸗
wen wird, gleichwohl ſo ſtark nicht iſt, daß ein Richter bey

fuͤrfallenden wichtigen Umſtaͤnden nicht davon abzugehen vermoͤg⸗
b⸗

336 MFDITAT. AD PANDECT.
te, immaſſen denn Cagnolus in L. 9. n. 92. C. de Collat. und Car-
pzov. P. 3. C. I5. def. 52. n. 9. arg. L. I. de Jure delib. die gan⸗
ze Sache lediglich dem arbitrio judicis anheim ſtellen, wenn er
einen Abweſenden pro mortuo halten, und ſeine Erbſchaft dem
naͤchſten Erben zuerkennen wolle; Bey welcher Bewandniß, und
da allhier der Lehn⸗Herr ſelbſt der oberſte Richter, auch die Sue⸗
ceſſion in den Lehenſtamm dem Chriſtian Euſebio vermoͤge des

Lehen⸗Briefes ſub B. zuerkannt, und darzu ohne Zweifel genug⸗

ſame Urſachen gehabt hat, der Beſitzer des Gutes Culm, ſon⸗
derlich, wenn ihm auf Begehren, daß man bey erfolgter unver⸗
mutheter Wiederkunft eines der 3 abweſenden Bruͤder ihn ſchad⸗
los halten wolle, ſattſame Caution geſtellet wird, ſich nicht we⸗
gern kan, den Chriſtian Euſebium gleichfalls fuͤr den rechtmaͤßi⸗
gen Lehen⸗Erben zu erkennen; So iſt Chriſtian Euſebius von
Kalckreuth gegen Beſtellung obberuͤhrter Caution, im Fall ſolche

von ihm gefodert wird, nicht allein die ſeither den 7. Jul. 1706. als

von Zeit ſeiner Belehnung an verſeſſenen Zinſen, indem die vor⸗
hergehende den Land⸗Erben der 3 abweſenden Bruͤder zukommen,

ſondern auch den Lehen⸗Stamm ſelber, daferne er diesfalls den
lehenherrlichen Conſens beyzubringen vermoͤchte, von dem Beſit⸗

zer des Gutes Culm zu fodern wohl berechtiget.

VIII. L
Pprevius tempus legibus nonnullorum locorum ſtatuitur.

ſta vero cautio tunc exigi non poteſt, quum ipſæ leges
breviorem terminum, quo elapſo abſens pro mortuo
habendus ſit, præſcribunt. Extant vero hujusmodi ju-
ra & leges variis in locis. Philippus Bornerius, qui Ite-
pbani Ranchini Miſcellanea Deciſionum ſeu Reſolutionum
Genevæ anno 1709. edidit, in Annotationibus ad tit. I. Ob-
ſervat, in Gallia hodie eum, qui per decem annos abfuit,

G nullus interim de eo nuntius venit, mortuum declarari,
bo-

N.

bona
trune
die/
me

Uk,
heit,
po
nij ,.
ele,
tvo hal

Gekeran

fum 0

HD
(Ar

lscor
hoc,

INWIN)

per

iini en

RRemy
htt, ke

Win 4
.

te ſltue

Vel
omort

Enn, l.

Merur

Uun.

Und Cor.
diegen⸗
wehnt
hoft den
dee.
nnoge d
in, ſon⸗
ter urt
h crt
irhinmG6
lſebiuslt
el e
A, 0 .
ſderr ANH
6 gtnnen
Rſns du
Nden D

urint
Pro nlnt
jionol 4
, da
ſalum
0 tit 11.
Pu

SP. XCVI. DE MORTE ABSENTIS PRASVMTA. 337

bonaque ejus heredibus concedi; addit tamen, quod ad ma-
trimonium, iſtam præſumtionem non ſufſicere. Babhber in Co-

dice lib. y. tit. 40. def. 3. ſeriptis Auguſtanorum moribus cau-

tum eſſe memorat, ur, qui per quindecim annos abfuit, ita
ut, ubi ſit & an vivat, ignoretur, pro mortuo haberi de-
beat, perindeque bona ejus inter Proximiores agnatos divi-
di poſſint, ac ſi mortuum eum conſtaret. In Bohemia, Kich⸗
terus Deciſione 66. n. 6. teſtatur, edicto imperatorio cautum
eſſe, ut abſens per unum & triginta annos & diem pro mor-
tuo habeatur ejusque bona ſine cautione Proximis cognatis
deferantur. Adde ſtatutum Torgavienſe apud Einckelthau-
ſium Obſervat. I00. n. 10. .

IX.
Si abſens non revertitur, mors ejus eo tempore, quo abeſſe Cœpit;
contigiſſe non præſumitur.
Qod tamen quis ob abſentiam diururnam mortuus
Præſumitur, inveſtigandum eſt, quo tempore mors
illius contigiſſe præſumatur, utrum eo, quo abeſſe cœpit,
an hoc, quo jus eum pro mortuo,/habuit, aut judex decla-
ravit. Multum ratione ſucceſſionis nec non fructuum ex bo-
nis perceptorum intereſſe, unusquisque animadvertit. Sca-

bini Jenenſes apud Schilterum Ex. ad P. I15. §. 77. lit. a. ad

exemplum fictionis legis Corneliæ tempus, quo abeſſe quis

cœpit, reſpiciendum putarunt, cum quibus ſentit Lyncke-

Tus in Anal. ad D. pag. 106. Rationem tamen „ ob quam

fſic ſtatuerint, non video. Ego potius id tempus, quo ab-
ſens vel ſeptuageſimum ætatis annum attigit, vel a judice

Pro mortuo declaratus eſt, attendendum puto. Antea enim
vixiſſe præſumebatur. Itaque hereditas ejus nulla eſſe po-

terat, L. I. de Hereditate vel actione vendita. Conſentit mecum

Bergerus in Reſolut. Lauterb. tit. de Heredit. petit. ad verba:
infra hbanc ætatein.

Tom. II. “ Un X.

338 MEDITAT. AD PANDECT.

X.
In dubio vita, non mors, Praſumitur.

quid faciendum, quum paria ex utraque parte & pre

Q vita & morte abſentis ſunt argumenta. Fac enim, te-
ſtes aliquot abſentem mortuum perhibere, alios de vita ejus

teſtari. Thomas Hurtad. tr. 3. C. 3. reſol. 20. apud Zieglerum
in Lancellotum lib. 2. tit. 16. §. 16. Putat, poſſe uxorem hoc
caſu absque peccato ſequi opinionem, quam maluerit, &
impune tranſire ad ſecundas nuptias. Verum ego idem hic
juris eſſe credo, quod alias in colliſione probationum, ut ſci-
licet, ſi ab una parte major teſtium numerus ſit, huic poti-
us fides habeatur, e. 32. X. de Teſtibus, ſi vero omnia æqua-
laa ſint, nihil probatum cenſeatur, atque adeo abſens vivere

adhuc præſumatur.

SPECGIMEN XCVII.

MEDFEATIO NVM AD PANDECTAA

AD LIB. V. TIT. III.
DE

IK R E D E.
ABSENTIS CVRATORE.

Proximus tonſengvtger „ tſ mortem abſentis non probet, ca-
rator tamen bonorum eſt.

Curator bonorum abſentis in nonnullis cum herede convenit,
in pluribus differt.

Pote-

P

lont
dle
fuiſe
3
Glam
I1eS
lents
cu
tum-
inter

Ueredi

(u

Dertine
1or ver
Dolſit
Monet
90 no⸗
i jud
etu
olnt

re

An

ʒ— SP. XCVII. DE HEREDE, ABSENTIS CVRATORE. 339

otrerat probatio mortis abſentis ſupervacanea videri non-
nullis propterea, quod heres Proximus, etſi mortem
non probet, ad adminiſtrationem tamen bonorum ab-

Al ſentis admittatur, fructus omnes interim Percipiat atque
I. adeo idem in effectu conſequatur, quod, ſi heres declaratus
S fuiſſet, haberet. Certe apud Fabrum in Codice lib. 5. tit. 40.
Wun def. 3. exemplum extat agnatorum, qui maluerunt curatores,
n hoe quam heredes eſſe. Verum enim vero multum intereſt, he-
D res quis ſit, an adminiſtrator tantum & curator bonorum ab-
enti⸗ ſentis. Etſi enim in eo coincidant ambo, quod & hereditas
ſ & cura deferatur indiſtincte proximo conſanguineo, quan-
Mmehti⸗ tumvis ille mulier vel infans vel alias infirmi judicii ſit, teſte .
niden- Carpzovio P. 3. C. I5. Jef. 48.n. 4. ceteris tamen maximum eſt
Ns ſee inter utrumque diſcrimen & deterior longe curatoris, quam
heredis conditio.
— .

T‚ S
I Curator bonorum abſentis confirmandut eſt a magiſtratu.
rima differentia in eo cernitur, quod is, qui heres eſt,
P propria auétoritate hereditatem occupare, bona ad eam
pertinentia adminiſtrare & adtiones exercere queat, cura-
RL. tor vero bonorum abſentis nihil eorum omnium facere
poſſit prius, quam a magiſtratu confirmatus eſt, ut recte
monet Faber iun Codice lib. y. tit. 40. def. I. v. 7. Quodſi er-
4 go nomine plurium heredum, quorum aliqui abſentes ſunt,
in judicio agatur, advocatus eorum ſatis legitimatus non
videtur præſeêentium mandato. Etſi enim hi curatores eſſe
. poſſint abſentium, non ſunt tamen, niſi confirmentur.
ſe Quare ICti Helmſtadienſes menſe Junio anni cIo lo ce XII.
ulem ſententiam conceperunt: Daß vor allen Dingen der

,

340 MEDITAT. AD PANDECT.

Beklagten Anwald ſich auch der uͤbrigen Arnſtaͤdtiſchen Erben

halber binnen 4 Wochen bey Vermeidung 10 Rthlr. Strafe ge⸗

büuhrend zu legitimiren, und, weil er ſolches anjetzo nicht ge⸗

than, 5 Rthlr. zu erlegen ſchuldig ſey; ſubjectis rationibus:
Es wendet zwar, was die Legitimation betrift, der Beklagten
Anwald vor, daß er ſolche von den auſſer Landes wohnenden
Arnſtaͤdtiſehen Erben, ungeachtet ſeiner Bemuͤhung nicht erhalten
moͤgen, wannenhero es ſcheinet, daß ihm diesfalls keine Schuld

beyzumeſſen ſey. Dieweil aber bereits in dem am 11. Jul. 1710.

eroͤfneten Urthel ihm ein Weg, ſich auch der Abweſenden halber
zu legitimiren, vorgeſchrieben, und, daß er ſelbigen Curatores
abſentium beſtellen laſſen ſolle, auferleget wird; So iſt ihm,
weil er ſolches in ſo langer Zeit nicht gethan, die in der Magde⸗
burgiſchen Proceß⸗Ordnung geſetzte Strafe nicht unbillig dictiret

worden.
IV.

Curator abſentis cautionem idoneam vel aliquando juratoriam
præſtat.
einde curator abſentis in eo quoque deterior eſt here-
de, quod ad ſatisdandum ſit obligatus. Et idonea
quidem cautio eſſe debet, quam præſtat, ſcilicet vel pigno-
ratitia vel fidejuſſoria. Nonne tamen & juratoria ſufficiet
tunc, quum proximus conſanguineus vir integræ vitæ, at
pauper eſt, atque nec bona habet immobilia, nec fidejuſ-
ſores reperire poteſt? Negat Mevius P. 2. Dec. 61. Ccau-

tioni juratoriæ locum eſſe, negat & Huberus in Præl. ad D.
tit. de Probationibus & Præſumtionibus §. 19. atque heredes
extreme pauperes ab adminiſtratione quidem arcet, ſed ta-

men ex fructibus bonorum ali jubet. Affirmant Scabini
Lipfienſes apud Einckelthaufum Obſ. 100. n. 3. quibus &

ego aflentio, tam æquitate, quam legibus motus. Durum

ſcilicet foret, virum probum ob id ſolum, quod Pauper

LEit-

*

P

elt,
Probi
rieuln
ſnoc⸗

sfur⸗
ebto.
CAtio
1 inten
fdejul
nolkre⸗

½⁵ cal
i er

D

u,
Ultur

enleo,
re abt
gdeb

lgnita

Priiche

ſttſon

itio

In eji

Cer⸗
iio

nt
4 ſr

Kogtn
terdee

Erholn

Sehud
I II0.
heſte

UratOt S
ie
ieime

vtrrinm

bere⸗

liee
rin khA?

ec nu⸗

Prcl. 1

eeh⸗

SP. XCVII. DE HEREDE, ABSENTIS CVRATORE. 341

eſt, a communi juris beneficio excludi, ad quod tamen im-
probi etiam, ſi modo locupletes ſint, admittuntur. Sed pe-
riculum forſan objicies, quod abſenti inde immineat, ſi cui
ſine cautione bona ejus committantur. Hoc vero pPericulum
& (pectata adminiſtratoris illius fides, quam ſupponimus &

jusjurandum ab eo præſtitum, ſi non tollunt, minuunt pro-

fecto. Nam ut omne periculum ceſſet, nec idonea quidem
cautio efficere poteſt. Accidit quippe frequenter, ut pigno-
ra intereant, vel magnitudine æris alieni conſumantur, &
fide juſiores locupletiflimi bonis labantur. Et leges quoque

noſtræ juratoriam cautionem admittere non dubitant in ali-

is caſibus, qui non minorem ſecuritatem exigere videntur,

ut ex L. I. §. 2. C. de Adſert. tollend. Novella I12. c. 2. pr.

Wovella 134. 6. 9. Autb. Generaliter C. de Epiſcopis apparet.
Igitur cautionem iſtam juratoriam in ſubſidium admittendam
cenſeo, tametſi aliquo in loco lex ſpecialis ſit, quæ a cura-

tore abſentis cautionem idoneam exigit, qualis in Ducatu

Magdeburgico extat. Quamvis enim Ordinatio proceſſus re-
cognita cap. II. §. 2. Præcipiat: Es ſollen die Curatorn mit
zureichenden unbeweglichen Guͤtern angeſeſſen ſeyn, oder durch
ſattſam angeſeſſene. Buͤrgen zulaͤngliche Caution leiſten; Hæc diſ-
Poſitio tamen cautionem iſtam ſubſidiariam, quamvis nul-
lam ejus mentionem faciat, non prorſus excludit.

Curator bonorum abſentis nequit expedire, quæ ſpeciale
mandatum requirunt.

orro heres liberrimam habet de rebus omnibus diſpoſi-
P tionem , ſed curator abſentis longe reſtrictiorem. Mul-
ta funt, quæ hic nequit. Nam, ut recte Faber in Codice
lib. y. tit. 40. def. II. monet, curator bonis datus non in id
Du 3 datur,

342 MEDIITAT. AD PANDECT.

datur, ut abſentis perſonam repræſentet, ſed in id tantum,
ut caveat curetque, ne patrimonium diminuatur, arg. L. 48.
de Admin. & peric. tut. & non plus juris habet, quam, ſi
eſſet ab ipſo abſente procurator generalis conſtitutus, ſed
potius minus, quoniam expreſſam abſentis voluntatem,
quam procurator habet, ipſe non habet. Igitur non poteſt

petere reſtitutionem in integrum, nec tranſigere, nec quid

aliud facere ex iis, quæ ſpeciale mandatum requirunt. Quum

ergo ſecundum Bergerum in Ceconomia uris p. 681. abſens,

quamdiu de jure vivus præſumitur, neque ejusdem mors
probari poteſt, cenſeatur locationem prædii ſui, olim ad
certum tempus factam, tacite prorogare, nec mandatario,
qui mandatum ante locationem conſecutus eſt, conducto-

rem expellere liceat;, multo minus hoc licebit curatori ab-

ſentis.
VI.
Curator abſentis ſemel conſtitutus ſupervenientes tamen conſan-
guineos paris gradus admittere debet.
uum ergo ſatis manifeſte appareat, potiorem eſſe here-
dem curatore, miror tamen, nonnullos conditionem
curatoris in eo meliorem facere, quod putent, curam bo-
norum abſentis ſemel cognato proximiori a magiſtratu com-
miſſam eidem ſoli relinquendam;, nec alios deinde, licet in
pari gradu conſtitutos, ad eam admittendos. Communis
fere hæc ſententia eſt, quam Carpzovius P. 3. C. I15. def. 49.
& Wernherus P. 2. Obſervatione forenſi 356. tuentur, atque
Kichterus in Deciſione 65. n. I7. eo usque extendit, ut bona
abſentis alicui ſemel tradita ad ejusdem heredes „ excluſis
aliis in pari licet gradu conſtitutis, tranſire putet. Neque
diſſentientem ab his vidi „ præter Koſenfeldium quendam,
qui de adminiſtratione bonorum abſentis proximis ſucceſſuris

competente ſeripſit, atque in §. 7. contrarium aſſeruit. Ratio

quidem,

N)

clice
ſus
linn
Pian
timen
le
Cu con
Nento
oll
konis l
iis dete
tonis,
NMum
lnge in
biratu
keredita
Derepiat
Olere,
Qunmo

dbeccxv.
Miu

Uönrer,
ſede Do
lchenen
en
ſte

☚

—

Htannun,

ham,1

us ſed

untaten,
von po

nec gll
. Quum

. Dlens,

dem mos
OlIII

nandetand⸗
cOnuc⸗
Traton i

en cotſr.

gede he.

Onditotn

,rIn

viſtrammcon⸗

ge, lan

Coomm
tuI,

Alle

NP XCVIL PDE HEREDE, ABSENTIS CVRATORE 343

quidem, quam ille a tutore legitimo deſumit, inepfa pror-
ſus & ipſi contraria eſt, quum, tutore legitimo ſemel con-
ſtituto, alii deinde, licet in Pari gradu ſint, ad tutelam ad-
ſpirare prohibeantur L. 9. C. Qui dare tutores. Sententia
tamen, quod ſcilicet curator conſtitutus adminiſtrationem
ſuſceptam cum ſi uperveniente deinceps cognato in pari gra-
du conſtituto communicare debeat, vera. Probo hoc argu-
mento ab herede deſumto. Is hereditatem, diu licet aditam
& poſſeſſam, dividere cum alio herede, qui tempore adi-

tionis latuit ac poſtea demum emerſit, debet L. 7. Familiæ
berciſe. Ergo quum cura abſentis ad exemplum heredita-

tis deferatur, non video, cur curator ille melioris condi-

tionis, quam ipſe heres, eſſe debeat. Nec obſtat exem-

plum tutoris legitimi. Alia quippe hujus eſt ratio. Magis
longe intereſt pProximi cognati, ut abſentis, de cujus vita

dubitatur, curator conſtituatur, bona, quæ jure quodam
hereditario jam ad eum pertinent, adminiſtret, fruétusque
percipiat. Alteri, melius Jus non habenti, ſoli hæc relin-
quere, triſte eſt & periculoſum; quæ omnia in tutore ſecus.
Quamobrem & Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni cI-
lo CcxIv. judicarunt, poſſe ſororem abſentis fratris Patri-
monium pro parte ſua a ſorore, quæ illud hucusque admi-
niſtrarat, petere, ſubjectis rationibus: Daß, wenn der abwe⸗
ſende Bruder gleich annoch vor lebendig zu achten iſt, dennoch der
Klaͤgerinn ſowohl, als der Mitbeklagten, weil ſie ihm beyde in
gleichem Grad verwandt, die Verwaltung ſeiner Guter und Erb⸗

theils zuſtehe. .

G VII.
Veaſallo abſente, cura feudi non proximo agnato, ſed heredi
Allodiali committitur.

Inve-

344 ¾AIEDITAT. AD PANDECI.

nveſtigari oportet, an non agnatus;, dum de vita abſentis
I vaſalli dubitatur, adminiſtrationem feudi tanquam cura-

ror legitimus ſuſcipere cautione præſtita poſſit. Difficilior

hujus quæſtionis deciſio eſt, quod de cura abſentis proximis
ſucceſſoribus conferenda nihil diſponant leges, ſed ea ſecun-
dum Carpzovium P. 3. C. I15. def. 49. n. 2. generali demum
conſuetudine introducta ſit, neque tamen, utrum conſue-
tudo hæc in feudis magis agnato, an heredi allodiali faveat,

fatis conſtet. Nec deſunt ex utraque parte ſpecioſæ ratio-

nes. Pro agnato eſt, quod cura abſentis curam legitimam
imitetur, quod in cura legitima ad eum, qui proximam ſuc-

cedendi ſpem habet, reſpiciatur, quod agnati maxime in-

terſit, feudum ſalvum conſervari. Ego tamen nihilominus
heredem allodialem præfero. Scilicet cura hæc & admini-
ſtratio bonorum abſentis prorſus irregularis At, & a cura
minorum aut furioſorum exorbitat, ut ipſe Carpzovius in
Deciſione 135. n. 12. ſq4. fatetur. Apparet hoc ſatis ex eo,
quod cura abſentis feminis etiam & infantibus deferatur,
quod in ea jus tacitæ hypothecæ ceſſet, cetera. Igitur non
tam in delatione hujus curæ reſpiciendum eſt ad ſuccefſſo-
rem proximum, quam potius ad eum, qui frucéctus, ſi ab-

ſens non redeat, lucratur. Ejus enim præ aliis intereſt, bo-

na recte adminiſtrari. At heredibus allodialibus hos fructus

deberi, nemo ambiget. Agnoſcit hoc certe Bergerus in

Reſolutionibus Lauterbachianis tit. de Hereditatis petitione,
ad verba: infra hanc ætatem, atque agnatis, ſi feudum ad-
miniſtraverint, neceſſitatem fructus perceptos heredibus
allodialibus reſtituendi imponit. Sed quid opus his am-
bagibus, cur rationum redditionem & fructuum reſtitu-
tionem exigemus, quum planior longe via ſit, ut, quam-

diu abſens vivere præſumitur, ipfis heredibus allodiali-

bus adminiſtratio bonorum feudalium fructuumque col-
lectio

ec
facil
Non
lum
, al

U

00

On

1 her
Gitan
Men
Ureldr
Eſamen
Hns

ln.

dlents
n cunt.

fcilr

ONim
demum

one .

e N..

gitunen

un Nc.

Wme.
ilominm

dmin.

N 4 C
NCiut in
1s ex eo)

eferarat,

CWor N
0

,1

ntereh

Po ülts

Nah .

i inin

feint
benln
um ſell⸗
Ut, ⸗
Mdl

.
e dn

N
3

lectio permittatur. Æquum hoc eſt remedium ſopietque
facilius, quæ inter heredes & agnatos oriri poſſunt, lites.
, Non diſſimulabo tamen, diverſam ab ea, quam tueor, ſenten-
tiam placuiſſe Mevio P. 2. Deciſione 13. placuiſſe Frunneman-
no ad LE. 2. de Curatore bonis Jando n. 25.

„

SPECIMEN XCVIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
W AD LIB. V. TIT. III.

CONSANGVINITATIS PROBA.
TIONE.

Propinquitas cum defuncto non operoſe probanda; ſed ſumma-
riter demonſtranda eſt.
II.
Admittuntur ergo indicia & præſumtziones.
Admittuntur teſtes de auditu.
vv.

Omittuntur ſolemnia in probatione alias adbibenda.

P hereditatis petitione probandum inprimus eſt jus here-
ditarium. Id vero vel ex pacto ſucceſſorio, vel ex teſta-
mento, vel ex propinquirate ſanguinis pendet. De pactis
ſucceſſorũs ſatis dictum ſupra in Speciminibus 43. 44. 45. De
teſtamento infra agetur. De propinquitate nunc loquemur.
Hujus vero, ſi Paulo antiquior ſit, probatio difficillima eſt.
Tom. II. XX ,Z Vide

346 MEDTTAT. AD PANDECT.

Vide L. 83. de Conditionibus & dem. Ipſas principum ge-
nealogias tabularia publica, diplomata & auctorum teſtimo-
nia a dubiis & controverſiis non vindicant. Ergo mirum
non eſt, quod cognationes privatorum ambiguæ ſint & ca-
liginoſe. Quæ res efficit, ut leviorem in illis, quam in aliis
negotiis, probationem admittamus. Admittuntur itaque in-
dicia, conjecturæ & præſumtiones, Maſcardus de Probat. vol.
I1. Concl. 409. n. 2. admittuntur teſtes de a iditu, e. 48. X. de

Teſtibus, in quibus tamen quæ requirantur, exponit pluribus

Farinacius de Tkſtibus tit. 7. duaſt. 69. n. 163. ſqd. Nec ſo-
lemnia probationum hic accurate obſervantur, ſed examinari

poſſunt teſtes,
jurari. Vide Calvolum in Concluſionibus aureis §. 8. Concluſ.
6. n. 9. Atque ſic judicarunt Cti Helmſtadienſes menſe Ju-
nio anni c1ο ο ccxV: Klaͤgere beſchweren ſich daruͤber, daß ih⸗
nen beſſere legitimatio ad cauſam aufgebuͤrdet worden, da ſie
doch ſolche bereits durch 2. eydlich abgehoͤrte Zeugen verrichtet ha⸗
ben wollen. Wiewohl nun Beklagter dagegen, daß ſolche Zeu⸗
gen nur de auditu nicht aber de certa ſcientia ausſagen, uͤber⸗
dies er ad videndum jurare & danda interrogatoria nicht vor⸗
geladen worden, fuͤrgewendet; Alldieweil aber alte genealogiſche
Sachen und Anverwandſchaften zu beweiſen ſehr ſchwer faͤllt,

demnach bey Uebernehmung ſolchen Beweiſes auch wahrſcheinli⸗
che argumenta und teſtes de auditu, die es nemlich von dem

Verſtorbenen oder deſſen Eltern ſelbſt gehoͤret haben, zugelaſſen
werden, endlich in den Faͤllen, da die Rechte keine ſolemne Pro-
bation, ſondern nur eine Beſcheinigung Per argumenta und Præ-
ſumtiones erfodern, die citatio adverſæ partis ad videndum ju-

rare ohne Nullitaͤt weggelaſſen wird; So halten wir dafuͤr, es

ſyn dieſelbe mit fernerer Legitimation nicht zu beſchweren.

V.

non citata licet adverſa parte ad videndum

—

G
.
ſud en
Ino fal
inter .
narrin
eſtifie
duma
tatis P
inuar
grg
Uuhess

Wog
Ng

ſicht o

i i

Cher ſi
Ne maſe
ree
leſte⸗

Em
ſicſtde
,d
un ob

ſhiſtan

N

SP. XGCVIII. DE CONSANGVINIT. PROBATIONE. 34

umn ge⸗

eſtim l
mirum In probanda cognatione admittuntur quoque teſtes co-
er. ſanguinei && domeſtici.
tin di Qunvis conſanguinei & domeſtici in cauſis conſangui-
ce . neorum & domeſticorum ſuorum teſtes habiles non
bnl ſint, excipiuntur tamen negotia talia, quorum notitiam ne-
81ͦ mo facile, niſi cognatus vel domeſticus ſit, habere poteſt,
DEirt inter quæ etiam conſanguinitas merito refertur c. 3. X. Qus

Ne miatrimonium accuſare poſſunt. Qui textus etſi tantum de

NünIGCn teſtificatione ad matrimonium conjungendum vel dirimen-
endm dum agat, recte tamen ob ſimilitudinem rationis ad heredi-
Cnd tatis petitionem extenditur. Sic Cti Helmſtadienſes menſe
nenlß Januario anni ci0o 10 CcCxv. judicarunt: Es kommt die fuͤrnehm⸗
daßs ſte Frage darauf an, ob Klaͤgere ſich zu Folge des geſprochenen
N, N Urthels zu der Rent⸗Verſchreibung ſattſam legitimiret haben.
atihttte Beklagter will ſolches daher in Zweifel ziehen, weil der angegebe⸗
, ne Zeuge, ſo das ſchema genealogicum eydlich beſtaͤrken ſoll,
*“ nicht allein unicus, ſondern auch den Klaͤgern nahe verwandt iſt,
ſſttu und uͤberdies lediglich de auditu alieno ausſagen kan. Alldieweil
htigtt aber ſeine Anverwandſchaft und Genealogie zu beweiſen eine uͤber
he die maſſen ſchwere Sache iſt, dieſemnach bey Fuͤhrung dergleichen
ehrſts Beweiſes auch con jecturæ, indicia und præſumtiones, fuͤrnem⸗
ern lich teſtes conſanguinei & domeſtici, nicht weniger ſolche, wel⸗
9 che nur de auditu deponiren koͤnnen, zugelaſſen werden, hier⸗
u naͤchſt der angegebene Zeuge eigentlich nicht pro ſingulari zu ach⸗
lem . ten iſt, da das beygelegte ſchema genealogicum von zweyen an⸗
nn / dern, obgleich bereits verſtorbenen, unterſchrieben iſt, deren Unter⸗
Ennn ſchrift auch ſo lange, bis Beklagter ein anderes darthut, vor auf⸗
ſt,O richtig geachtet wird; So haben wir bey dieſer Bewandniß den

gen von Roͤdinghauſen zu dem Zeugen⸗Eyd gelaſſen.
XX 2 vi.

MEDITAT. AD PANDECT.
VI.
Admittuntur porro parentes.
Wec teſtimonium de eredulitate prorſus rejicitur.
Mi dubium in parentibus occurrit. Graviter certe il-
. lorum teſtificationi obſtat e. 22. X. de Teſtibus, in quo
matris teſtimonium ad impediendum quidem matrimonium
admittitur, ſed, ſiquidem de incremento & honore libero-
rum quæſtio ſit, ſuſpectum dicitur & prorſus rejicitur. At
in hereditatis petitione incrementum petitoris maxime in-
tenditur. Admiſere tamen & hic Cti Helmſtadienſes paren-
tum teſtimonium ad probandam conſanguinitatem ob ratio-
nes, quas in præcedentibus meditationibus memoravimus, in-
primis ob verba c. 3. X. Qui matrim. aceuſare poſſunt: Ideo

maxime parentes admittuntur, quoniam unusquisque ſuam ge-

nealogiam cum teſtibus & chartis, tum etiam ex recitatione ma-
jorum ſoire laborat: gui enim melius recipi debent, quam illi,
qui melius ſeiunt? lidem [Cti ſimul reſponderunt, teſti-
monium de credulitate in probanda conſanguinitate non
eſſe prorſus rejiciendum, id quod & can. S. cauf. 35. quſt.
6. convenit, & a Mevio ad Jus Lub. P. 2. fit. 2. alt. 32. . 1I2.

aliisque adſeritur. Adjiciam ipſa reſponſi menſe Octobri an-

ni Cclo 10 CCXVII. exarati verba: Obwol Beklagte in ihrem Ge⸗
gen⸗Beweis beyzubringen unternommen, es ſey die verſtorbene
Koͤhlerin eine gebohrne Kuͤhnin und keine Helbingin, folglich den
Klaͤgerinnen nicht verwandt geweſen, auch ſolches zu behaupten,
den von dem verſtorbenen Cantore aufgeſetzten, unter des damah⸗
ligen Paſtoris hinterlaſſenen Sachen gefundenen, und bey der Koͤh⸗
lerin Beerdigung ſonder Zweifel verleſenen Lebenslauf beygeleget,

ingleichem Catharina Kochin zur Zeugin aufgeſtellet, welche ob⸗

gedachte Umſtaͤnde von der Koͤhlerin ſelbſt gehoͤret zu haben

4

8

gol
bess
lehte
in r
ſht
eſen
n hi
ſpene

Und we
Uewwei,
gebeny
lenean
N
chir:
n ud
heerin

iſteas

lber d
ben,

(fvop⸗

mnahe
diſenee
tnndia
Ceduhit
vend
llgt

1 le

erte l.
II 1N
moIUIZZ
libeto.

ut. A

Wne
eg Pilet.
O5 1atio-
, Ir.

it: IH

ſuon

un, l-

Umn in
, teki.
ate n
1. ,
,Jt
Denis⸗
,tſette
ſei
beeet
Des

eH

6
etnece

9 D

N

SP. XNCVIII. DE CONSANGVINITAT. PROBAT. 349

eydlich ausſaget, anbey wider den von Klaͤgerinnen gefuͤhrten Be⸗
weis vorſchuͤtzen, es ſey eine von dieſen Zeugen der Klaͤgerinne
leibliche Mutter, deren Zeugniß die Rechte gaͤnzlich verwerfen, und
in probanda conſanguinitate nur alsdenn, wenn daruͤber in Ehe⸗
Sachen ein Gewiſſens⸗Zweifel vorfaͤllt, keinesweges aber in Erb⸗

ſchafts⸗ und zu der Kinder Ehre und Reichthum abzielenden Pro⸗

ceſſen zulaſſen, zu geſchweigen, daß ſelbige nebſt den uͤbrigen Zeu⸗
gen nicht von ihrer eigenen Wiſſenſchaft, ſondern nur von hoͤren
ſagen deponiren, bey welcher Bewandniß es das Anſehen gewin⸗
net, ob haͤtten Beklagte der Klaͤgerinnen Beweis gaͤnzlich elidiret,
und waͤren von der angeſtellten Klage zu entbinden geweſen; All⸗
dieweil aber der privatim von dem Cantore vermuthlich auf An⸗
geben des hierunter ziemlich intereſſirten Witwers aufgeſetzte Le⸗
bens⸗Lauf kein documentum publicum iſt, ſondern hoͤchſtens ſo

viel, als ein eydlicher Zeuge gilt, folglich das daraus und aus der

Kochin Zeugniß genommene Argument durch der Eliſabeth Kuͤh⸗
nin und Chriſtoph Heyſens eydliche Ausſage, daß die verſtorbene
Koͤhlerin ſie des Wiederſpiels verſichert, wo nicht uͤberwogen, we⸗
nigſtens in gleicher Wage gehalten wird, und denn Klaͤgerinne
uͤber dieſe beyde Zeugen noch ihrer Mutter Diſpoſition vor ſich
haben, welche in gegenwaͤrtiger Erbſchafts⸗Sache nicht gaͤnzlich
verworfen werden mag, da zumahl ſeine Anverwandſchaft und
Genealogie zu beweiſen eine uͤber die maſſen ſchwere Sache iſt,

dieſemnach bey Fuͤhrung dergleichen Beweiſes auch conjecturæ
und indicia, ingleichem ſolche Zeugen, welehe nur de auditu und

credulitate deponiren konnen, zugelaſſen werden, bey weleher
Bewandniß der Klaͤgerin gefuͤhrter Beweis weit ſtaͤrker, als der
Beklagten ihr Gegen⸗Beweis, iſt; So haben wir es bey dem

fol. 48. befindlichen Urthel gelaſſen.

VIII.

In bereditatis petitione ſuffcit, gradum cognationis probare.

XX 3 AX.

250 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
Proximitas & unitas etiam contra alium cognatum præſumitur.

* hereditatis petitione actori, qui cognationem ſuam do-
cuit, ſolet plerumque objici: tu non es proximus, nec
unicus cognatus; proba, te proximum & unicum eſſe. Ut
difficultatem hanc tollant, DD. uno velut ore diſtinguunt,
utrum contra poſſeſſorem extraneum, an contra conſangui-
neum alium agatur; atque priori caſu probationem conſan-
guinitatis ſuſſicere dicunt, poſteriori autem, ut actor proxi-
mitatem, tanquam intentionis ſuæ fundamentum, probet,
requirunt. Vide poſt multos alios Voëtium in Comment. ad
tit. D. de Hereditatis petitione §. 5. Sed ſuperfluum hoc cre-
dimus diſerimen. Nihil intereſt, contra cognatum an extra-
neum agatur. Sufficit utroque caſu, cognationis gradum,
quo defunctus actori junctus fuit, oſtendere. Proximitas tunc
præſumitur, niſi reus doceat, ſe eodem vel propinquiore
gradu defunctum attingere. Qui ſecus ſentiunt, re vera
robationem negativæ ab actore exigunt contra naturalem
rationem & L. 23. C. de Probationibus. Non poteſt enim ali-
ter proximitas oſtendi, quam demonſtrando, eum, contra
quem agô, me non eſſe propinquiorem. Jam ante me Grib-

nerus communem hunc errorem in diſert. Utrum fratres,

inſtituta querela inoficioſi teſtamenti probare teneantur, ſe non

fuiſſe ingratos §. 2. exploſit. Idem, quod de proximitate di-

ximus, etiam in unitate verum eſt. Nam & hæc præſumitur,
quamdiu alter, adeſſe ejusdem gradus cognatos, non oſtendit.
Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni clo 1o ccxX. reſpon-
derunt: Obwol Beklagte der Klaͤgerin exceptionem legitima-
tionis ad cauſam entgegen ſetzen, und fuͤrnemlich darauf dringen⸗
ſie ſolle erweiſen, daß ſie nicht allein des letzteren Beſitzers, ſondern
auch der von Angern einzige Land⸗Erbin ſey. Alldieweil aber Klaͤ⸗
gerin

§.

gerin
ſlane
her
lhtet
anbe
gltimir
henRe
grin D
t. Nu
ſo benb

bt h

datione
en wuirt
gitimari

leene

liſtſer
ſeen

„ uan
Um ale
rdet,
Pparede
Kibet
eret,
Nm .
1i nni
Mento

tem ſe

umitu,

um .
us, neer
de. V
dngnuun
ngul⸗
Ncorli.
r ol⸗
1 Pnrb
rnntk 1
n hocke

1an n

nadm
itast

opnngdie

Gt, e ient
AumnIen
ekeinii
N; Cim
ble ne
frnnil
ntun .
oGimittet.
. Nelmin

— —

SP. KCVIII. DE CONSANGVINITAT. PROBAT. 35 1

gerin ſonder Zweifel des letztern Beſitzers Schweſter iſt, demnach
ſo lange, als ſich keine naͤhere Erben von ihm und den uͤbrigen von
Angern angeben, vor die naͤchſte und einzige Angerſche Erbin ge⸗
achtet wird ꝛc. & iterum menſe Martio anni ejusdem: Klaͤgern
iſt anbefohlen geweſen, ſich beſſer, als geſchehen, ad cauſam zu le-
gitimiren. Zu dem Ende haben ſie einen Extract aus dem Kir⸗

chen⸗Regiſter beygeleget, woraus ſo viel, daß ſie der vorigen Klaͤ⸗

gerin, Margaretha Reinekin, ehelich gebohrne Soͤhne ſeynd, erhel⸗
let. Nun wendet zwar Beklagter dagegen ein, ſie muͤſte auch die⸗
ſes beybringen, daß gedachte Margaretha keine andere Kinder ge⸗
habt habe. Allein ſolches iſt unnoͤthig, wuͤrde auch auf eine Pro-
bationem negativæ, welche in den Rechten vor unmoͤglich gehal⸗
ken wird, hinauslaufen. Dieſemnach iſt gedachter Extract zur le-
gitimatione ad cauſam hinlaͤnglich, ſo lange Beklagter nicht, daß

vielgemeldete Margaretha mehr Kinder erzeuget, beybringet.

X.
Poſſeſſor hereditatis, qui eam condemnatut petitori reſtituit,
ſecurus eſt, etſi deinde alii heredes æque vel magis
bpropinqui ſuperveniant.
indicabat hereditatem Titius a Cajo poſſeſſore, & co-

gnationem ſuam ſatis demonſtrabat. Cajus cognatum
illum eſſe non negabat quidem, ſed argumenta tamen ad-

ferebat, ex quibus veroſimiliter ſaltem, etſi non liquido,

apparebat, eſſe alios æque aut magis propinquos. Detre-

cabat igitur reſtitutionem hereditatis hoc prætextu, quod

diceret, ſe, ſi qui proximiores deinde ſupervenirent, ab his
tutum non fore. At Cti Helmſtadienſes eum ab hoc me-
tu liberarunt, poſſeque illum ſecure ſolvere, menſe Janua-
rio anni clo lo ccxx. judicarunt; & recte quidem tum argu-
mento L. I7. de Hereditatis petitione, tum propter auctori-
tatem ſententiæ judicialis, L. 167. §. I. de Reg. juris. Adji-
ciam

352 AIFDITAT. AD PANDECT.

ciam verba ſententiæ: Im uͤͤbrigen werden Beklagte wegen deſ⸗
ſen, was ſie rechtlichem Erkenntniß zu Folge an Klaͤgern abtragen,
von der uͤbrigen Angerſchen Land⸗Erben, die ſich nach der Zeit an⸗
geben moͤchten, Anſpruͤchen hiermit befreyet; & rationes deci-

dendi: Obwol Beklagte dafuͤr halten, ſie waͤren vor der andern

Angeriſchen Land⸗Erben Anſpruͤchen nicht ſicher, und folglich nicht

ſchuldig, auf die Klage zu antworten. Alldieweil aber dieſe Kxce-

ption das Jus eines Tertüi, der ſich doch ſelbſt nicht angiebt, be⸗

trift, und Beklagte ſich vor der andern Angeriſchen Land⸗Erben,
die noch in Zukunft kommen moͤchten, Anſpruͤchen nicht zu fuͤrchten

haben, wenn ſie die 600. fl. nur gerichtlich deponiren, oder, wel⸗
ches noch mehr, auf vorgaͤngiges rechtliches Erkenntniß an Klaͤge⸗
rin bezahlen, wie wir denn zum Ueberfluß dem Urthel, daß ſie in

ſolchem Fall ſicher ſeyn ſollten, einverleibet; So haͤtte bey ſo ge⸗ .
Eamn
(A
nenle

ſtallten Sachen Beklagtem billig obgelegen, ſich eventualiter quf
die Klage einzulaſſen. .

CoOh- nd I 4IA.

1. In hereditatis petitione non ſufficit generale magiitra-
tus atteſtatum, petitorem proximum heredem eſfſe.

2. Bonæ fidei poſſeſſor pro ea parte rerum hereditariarum,

quas ludendo perdidit, heredi non obligatur, ong. L.
25. §. II. de Hered. pet.

