3. Actor in hereditatis petitione, ſi pauper eſt, fortesque

pro ſe præſumtiones habet, ab adverſario poſſidente

alimenta & ſumtus litis perit, arg. L. 27. §. 3. de Inof.

teſt. Ita Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni
cio 19 ccxx. judicarunt: Daß Beklagte der Klaͤgerinn, da⸗
ferne dieſe ihre angegebene Armuth gebuͤhrend beſcheiniget,
zu ihrem Unterhalt und Fortſetzung des Proceſſes 150.
Rthlr. auf Abſchlag zu bezahlen ſchuldig.

SPECLI.

Don

ſiolee
ſt Vi

dmn ſ

ihe⸗

linen
. ſhſt,

Dit
I

kan,

gindcx

Sttogen
Zeit n

andeen.
ich nict.

Ewce.
bt, be⸗

dCe ,

furchen
Cde,

N Nle

daß ſen
bey 1e
aliter

e ngi .

enel:
ecinriamn
tur,

,lanet
opuikt .
Gwari 1
ihergg,
leſhee⸗
eſtN

SP. XCIX. DE REI VINDICATIONEH., 3 2
SPECIMEN NXCIN.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. VI. TIT. I.

REI VINDICATIONE.

Dominium per teſtes generaliter deponentes non bprobatur.

e difficili &, ut Accurſius loquitur, diabolica domi-
il probatione frequentes ſunt querelæ. Quæ ad

6

illam recte peragendam requirantur, alii jam co-
Pioſe expoſuerunt, ut repetere illorum dicta opus non
ſit. Vide Bergeri Oeconomiam juris p. 290. Id ſaltem ob-
ſervamus in præſens, teſtibus generaliter de dominio acto-
ris deponentibus fidem nullam haberi, idque propter Z. 4
C. de Teſtibus. Sic reſponderunt [Cei Vitembergenſes

menle Aprili anni clo 159 ccx. Klaͤger vermeynet, das ihm an

dem ſtreitigen Gute zuſtehende Recht zur Genuͤge ausgefuͤhret
zu haben, indem ſeine Zeugen deutlich ausſagen, daß die Eltern
ſolches Gut eigenthuͤmlich beſeſſen. Alldieweil aber der von
Klaͤgern gefuͤhrte Beweiß ad rei vindicationem nicht zulaͤng⸗
lich iſt, geſtalt der Zeugen Ausſage ad Art, 3. daß der Acker⸗
hof Dieterich Bremen erb⸗und eigenthuͤmlich zugeſtanden, well

keine Urſach hinzu geſetzet, nichts bewelſet. 2c.

II.
Poteſt eadem res ab uno, duplex jus in illam babente,
bis vindicari.

III.
Quo caſu primum rer ipſa, deinde zſtimatio ejus debetur.
Tom. II. X V Acci-

354 MEDITAT. AD PANDECI.

ccidit aliquando, ut quis dominus rei, ab altero poſſeſ-

ſæ, duplici diverſoque zeſpectu ſit. Cujus rei exem-
plum eſt, ſi quis duplicem perſonam, ut ſæpe fit, ſuſtineat.

Quæritur ergo, an eam rem bis vindicare poſſit. Dubium

inde forſan movebitur, quod imperator in §. 10. I. de Lega-
zis ait, rem, quæ propria eſt alicujus, amplius ejus fieri non
poſſe. Verum enim vero quum jura duarum perſonarum
in uno coëunt homine, idem ſervatur in uno, quod alias
obtinet in duobus L. Io. de Actionibus emti. Vide Her-
tium de Uno bomine plures ſuſtinente perſonas c. I. §. 3. Ne-
que inuſitatum eſt, ut quis ratione unius rei plures actio-

nes ſucceſſive inſtiruat. L. 25. §. 8. D. & L. 3. C. de Herech

pet. Adde L. 10. de Act. emti & L. 12. pr. de Leg. I. in qui-

bus uni perſonæ permittitur, ut primum ſuo nomine, de-

inde tanqum heres contra adverſarium ratione unius rei

experiatur. Sed, ais, quomodo is, qui rem una actione
conſecutus eſt, eam deinde altera perſequi poterit? Sup-

peditant hic quoque leges remedium & permittunt, primum
rem ipſam, deinde æſtimationem, §. 6. I. de Legatis, aut
Primum æſtimationem, deinde rem petere L. 39. J. 2. de Le-
gatis 1. Accipiet jam lucem reſponſum a JCtis Helmſta-
dienſibus menſe Jun. anni cro 1o5 CcCXVI. exaratum. Wird

zu wiſſen verlanget, ob die ex capite pertinentiarum anzuſtel⸗

lende Klage Sr. Churfuͤrſtl. Durchl. zu Coͤlln an ihren Rech⸗
ten, welche ihnen als Biſchof von Luͤttich an Erdorf zukommen,
nachtheilig ſeyn koͤmme, und ob ſie ſich dieſerhalben mit einer
Proteſtation zu verwahren noͤthig haben. Nun ſcheinet es
zwar, es koͤnne Churfuͤrſtl. Durchl. ohne Ihnen ſelbſt zu con-
tradiciren, keinen doppelten Anſpruch an die Stadt Erdorf
machen. Daferne Sie aber dennoch anfanglich die Stadt Er⸗
dorf ais ein Pertinenz Ihres Amtes Sparta vermoͤge des mit
dem Dom⸗Capitul getroffenen Vergleichs, welchen Sie
ecn

en

n
Nedin
ſhe
Gen
Dulrc
n, de
n der
dorf

Nna

Fe
H mo

lns po
eſ, 0

i

Mi uin,
Knpnnn
Cporere

hunt e⸗
Kllor⸗ e
Daule
Drem
Mnüitr⸗
de

SP. XCIX. DE REI VINDICATNNE 355

Polel. en qualité eines Churfuͤrſten von Coͤlln wegen der Ihven die ſerhal⸗
ei eken ben zuſtehenden Tafel⸗Guͤter eingegangen, vind ciren; So
fulinen. hindert dieſes ganz nicht, daß ſie nicht nachgehends als Biſchof
Debruon zu Luͤttich, und alſo ganz diverſo reſpectu, die Biſchoͤfliche von
Gelirr. dem Herrn Anteceſſore zu ihrem Nachtheil veraͤuſerte Jura
ferim redintegriren und die Stadt Erdorf, oder, wie ſelbige alsdenn
Cnann nicht mehr in des Dom⸗Capituls Haͤnden iſt, den wahrhaften
d uS Werth derſelben in Anſpruch nehmen. Demnach haben Churfurſtl.
e Hr. Durchl. wenn Sie gleich nicht proteſtiren ſollten, nicht zu befuͤrch⸗
3. N. ten, daß Ihnen die ex capite pertinentiarum anzuſtellende Klage
88 Wo⸗ an den Rechten, welche Ihnen als Biſchof zu Luͤttich an Er,
Hn dorf zukommen, ſchaͤdlich ſeyn werde. “
,in IV.
nine, Bonaæ fdei poſſeſſor domino rem vindicanti Fruäctus conſumtos, tam-
unim eiſi ex illis locupletior factus ſit, non reſtituit.
1 i e V.
1t Kp⸗ Jure Saxonieo ne quidem exſtantes.
NriN Tpeer ceteras de fructuum reſtitutione controverſias me-
gtigran morabilis eſt maxime illa, an bonæ fidei poſſeſſor fru-
alH tus perceptos & conſumtos, in quantum locupletior factus
Hintk eeſt, domino vindicanti reſtituere debeat. Variæ hic quoque
m. 1 ſunt Ctorum ſententiæ. Alii cum Accurſio in L. 35. de
im et ei vindicatione lit. L. fructus naturales ab induſtrialibus di-
hret N% ſtinguunt, atque illos, non hos „domino evincenti reſtitui
ihhun oportere dicunt, Alii cum Bachovio ad Treuzlerum P. I.
Nt diſp. 15. §. II. lik. E. & FE. affirmant quæſtionem, ſed reſtrin-
e gunt eam ad locupletationem evidentiorem: veluti;, ſi poſ-
ſhan ſeſſor ex venditione aliquot modiorum frumenti, maxime
e Cnf ſi paulo ante motam litem, conditionem ſuam fecerit me-
int liorem ; ceterum in quavis locupletatione, ſi forte in ad-
n miniſtrattone rei familiaris fructus conſumſerit, ut maxime
n alias de ſuo erogare, quid habuerit neceſſie, opinionem il-
ℳN 2 XV Vy 2 lam

—

356 MEDITAT. AD PANDECT.

lam non admittunt. Alii cum YZrveutlero P. 2. diſp. 20. §. F.
lit. K. bonæ fidei poſſeſſori reſtitutionem, in quantum lo-
cupletior factus eſt, ſimpliciter imponunt. Alii inter jus
& &quitatem discrimen faciunt. Aliü aliter rem explicant.
Nobis hereditatis petitio a rei vindicatione ſeparanda Vi-
detur. Quin in illa bonæ fidei poſſeſſor de fructibus con-
ſumtis, in quantum locupletior eſt factus, teneatur, nul-
lum eſt dubium per L. I. §. 1. C. de Petitione bereditatis. At
ſecus eſt in rei vindicatione ceterisque actionibus realibus
& mixtis. In his quippe bonæ fidei poſſeſſor fructus con-
ſumtos lucratur L. 4. §. 2. Finium reg. L. 22. C. de Rei vin-
dic. L. 136. de Reg. juris; idemque eſt conſumtionis effectus,
qui uſucapionis L. 4. §. 19. de Uſurpationibus. Fortiſſi-
mum, qued nobis objiciunt, argumentum ex &εquitate de-
fumunt adverſarii. Dicunt, iniquiſſimum eſſe, bonæ fidei
poſſeſſorem locupletari cum domini damno. Verum enim

vero, ſi rem recte conſideramus, dominus damnum Pro-

prie ſic dictum pati non videtur. Nihil quippe ex bo-
nis ejus abſceſſit, quum fructus iſti in patrimonio ejus nun-
quam fuerint, L. 25. §. 4. Qucæ in fraudem ored. Et gravius

utique eſt bonæ fidei poſſeſſori, reddere id, quod ſuum

Perfecte credidit , in quod ſumtus aliquos fecit, quod et-
jam in uſus ſuos jam impendit, quam domino, carere re-
bus, quas neſcivit huc usque ad ſe potuiſſe pertinere & qui-
bus jam diu æquo animo caruit. Accedit difficultas com-
putationis, in quantum locupletior dici poſſit poſleſſor.

Quapropter reéte Cti Vitembergenſes apud ernherun

P. I. Obſerv. for. 318. bonæ fidei poſſeſſorem a reſtitutione

fruduum conſumtorum liberarunt. Sed hoc in JCtis Sa-

xonicis mirum non eſt. Miramur magis, majores illorum
contraries ſententiam tenuiſſe, nec errorem hunc a ho-

maſio ad Prælect. Huberi in tit. I. de Rerum div. §. 33. eſſe

agni-

ℳ
ehte
Polnfe
Mare
N g
ger
leres
Polle
Vindi
lentia
elle
niſeen
6 1
Miudie⸗
Guurmn
reſpo⸗

iht/
r entri

Gie
Ge ge

e frn

ervn

onma
en

B Sp. XCIN. DE REI VINDICATIONK. 357

d agnitum. . Miramur etiam, recentiores correctæ ſententiæ
im l. fuæ Præſidium non in jure patrio quærere, quod tamen
ter in clarifſimum eſt, atque bonæ fidei poſſeſſori fructus perce-
Plicant ptos quosvis, etiam exſtantes, relinquit. Ita enim in Spe-
Nda vi. culo Sax. lib. 2. artic. 44. diſponitur: Wer ein Gut in Ge⸗
DNsdl. wehren hat, das ihm angeſtorben iſt, und er das niemand ge⸗
r, ia. nommen hat, er bedarfs niemand wider geben, was er Nutzes
ie A daraus nimmt, ob ihm das Gut darnach mit Rechte wohl wie⸗
tellbhns der angewonnen wuͤrde, dieweil er keines Rechtens darob ge⸗
Euscor⸗ wegert hat. Oportebat itaque, quum locus ille etiam de
Ni d. hereditatis petitione agat, ICtos Saxonicos bonæ fidei
ne Poſſeſſori, rejecta omni inter hereditatis petitionem & rei
Foril vindicationem, inter fructus conſumtos & exſtantes diffe-
Uiate rentia, fructus omnes perceptos adjudicare. Quod & fe-
nt i ciſſe jam olim Vitembergenſes apud Zieglerum de Juriburs
enum enn majeſtatis lib. I. cap. 33. §. 83. in illuſtri caſu videntur. Nos
Vumn NWN.. vero Helmſtadii jus civile ſequimur atque tantum in rei
er bo. vindicatione bonæ fidei poſſeſſorem a reſtitutione fru-
MM ctuum, non exſtantium, ſed conſumtorum liberamus. Ita
Er grnt „R reſpondimus menſe Junio anni c1o 10 CCXVII: Es iſt Ellendag
nvoc ſm nicht ſchuldig, wegen des umſonſt genoſſenen Zehendens, etwas
cl zu entrichten, in Erwegung, daß ihm das Land Zehend⸗frey
Gtk verſchrieben worden, und er alſo bey deſſen Genuß in bona fi-
Lreb de geweſen, da denn bekannt, daß ein bone fidei Poſſeſſor
„„ deiie fructus conſumtos, wenn ihm gleich dadurch ein Vortheil
uuugewachſen, zu reſtituiren nicht gehalten.
ſed Communis opinio, quod bonæ hdei poſſeſſor per Iitis conteſtatis-
ore;n ,nem in mala Nide conſtituatut Ffructuscque omnes berceptos ☛W
wetl Percipiendos reſtituere nexeſſe babeat, ſæpe fallit.
63„ X y 3 ⸗ Sola

358 MIEDITAT. AD PANDECT.

Sol litis conteſtatione bonam fidem non tolli, ſupra jam

in Specimine LXXXII. de Expenſis civilibus medit. .

oſtendimus. Neceſſe enim eſt, ut is, qui mala fide poſſi-

dere dieitur, deſinat ignorare, rem alienam eſſe L. 109. de

Verb. ſign. Id quod ſola litis conteſtatio non efficit, niſi

talia præcedant argumenta, quæ poſſeſſorem ſaltem vero-

ſimiliter convincant. Quod ergo in meditatione iſta 5. di-
ximus, bonæ fidei poſſeſſorem ob ſolam litem conteſtatam
in expenſas condemnandum non eſſe, hoc nunc etiam ad
fructuum perceptorum & percipiendorum reſtitutionem
extendimus. Ita bis judicarunt Cti Helmſtadienſes, Pri-
mum menſe Aprili anni clo 1o ccxvVvIII. nomine Cameræ

Berolinenſis: Nunmehr aus den Acten ſo viel zubefinden, daß

Beklagte mit Erſtattung der fructuum perceptorum und per-
cipiendorum zu verſchonen. Dahingegen bleibet es, was die
Abtretung des Gutes ſelbſt betrift, bey dem am 13. Julii 1714.
eroͤfneten Urthel billig; V. R. W. adnexis His rationibus de-
cidendi: Es iſt das letzte gravamen wegen Erſtattung der
fructuum perceptorum und percipiendorum ſehr erheblich⸗
Zwar wiſſen wir wohl, daß die Rechte poſt litem conteſta-
tam auch einen poſſeſſorem bonæ fidei pro poſſeſſore malæ

fidei achten, und zu Erſtattung aller Nutzungen anhalten.

Alldieweil aber Beklagte die obengedachte ſtarke præſumtiones,

den von Schrammen empfangenen Ceſſions-Schein, den ge⸗
richtlich aufgerichteten Contract, die gutsherrliche Belehnung,
den vieljaͤhrigen Beſitz vor ſich, demnach groſſe Urſach gehabt,

den Klaͤgern nicht alſofort zu weichen, ſondern ihr Recht nach
Moͤglichkeit zu beſchuͤtzen, auch die angeſtellte Klage und erfolg⸗
te Litis conteſtation ſie bey ſo ſtarken Gruͤnden nicht gleich
in mala fide ſetzen koͤnnen; So haben wir, ſie mit Erſtattung

der Nutzungen gaͤnzlich zu verſchonen, vor billig geachtet. Et
iterum menſe Martio anni clo 1b CcCXIX. nomine Regimi-
nis

Nis P.

tiſt,

(Aldl
. J. J.

ſer
Mkun

en. 3

MN Re

—
Apri n

Tnede A. 2

de ol.
L. 100, 4
kcit, ain
em vere-
e . d
Nteſtatamn
etiain 4
Urutionen
eles, MOe
e Cameak

frden, Ne

n Ind e. .

, ts N
Ylint
nibis Ge.
tun N
N chel
comnelt⸗
lelhre m
n tſcet “
ZſummtAS
in,NI

Nl
ſch ⸗

Gi

Sp. XCINX. DE REI VINDICATIONE. 353

nis Paderbornenſis: Daß zwar, ſo viel die Haupt⸗Sache be⸗
trift, es, der eingewandten Appellation ungeachtet, bey dem

am 4. Merz 1716. eroͤfnetem Urthel zu laſſen, Beklagter jedoch ſo

wohl die eingehobene Nutzungen, als verurſachte Unkoſten, weiter

nicht, als vom 14. Nov. 1714. an bis jetzo, zu erſtatten verbunden.

V. R. W. Rat. Dec. Wir haben nicht umhin gekont, das in

erſter Inſtanz geſprochene Urthel zu beſtaͤligen. Nur iſt wegen der

Nutzungen und Erſtattung der Unkoſten eine Erklaͤrung anzuhaͤn⸗
gen. Zu beyden iſt Beklagter, ſo lange er in bona fide geſtanden,
den Rechten nach nicht verbunden. Nun aber iſt das bloſſe Vor⸗
geben der Klaͤgerinnen von der ihnen geſchehenen Schenkung, da
ſie das daruͤber aufgerichtete Inſtrument vorzuzeigen nicht vermoͤgt,

den Beklagten in mala fide zu ſetzen, nicht hinlaͤnglich geweſen.

Demnach mag er die Fruͤchte und Unkoſten zu erſtatten ehe nicht,
als bis ihn der communicirte Zeugen⸗Rotulus der Schenkung

halber voͤllig convinciret, angehalten werden.

Bonæ fidei poſſeſor, qui gructus lIucratur, expenſas nullas a do-

mino vindicante repetit, niſi illæ fuerint fructibus majores.
R’ hæc nullum videtur dubium habere, quum claræ ſint
de ea L. 48. L. 65. de Rei vind. & L. 16. C. de Evict. Opus

tamen eſt, eas in memoriam revocare, quod animadverti-
mus, imperitos judices ſæpe, neglectis illis, bonæ fidei

poſleſſori, qui dintiſſime re uſus eſt, expenſas tam necçeſſa-

rias quam utiles adjudicare. Male profecto. Rectius [Crti
Helmſtadienſes menſe Julio anni clo 19 ccxv. reſponderunt:
Es koͤnnen Beklagte, ungeachtet ſie bonæ fidei poſſeſſores
ſeynd, pro cultura & cura nichts fodern, da ſie die beyde Hu⸗
fen ſo viele Jahre genutzet, folglich nach Anleitung der Rechte

die Meliorations-Koſten mit den erhobenen Nutzungen com⸗

penſiren muͤſſen.

VIII.

360 MEDTTAT. AD PANDECT.
VIII. — —
Kem vindicans fFructus in ſententia omiſſos ſeparata alctione
petere nequit.

Petere vero illos poteſt per modum ſupplicationis, leuterationis

vel appellatiovis. .
Junt equidem ICti, qui cum Brunnemanno ad L. 4. C. De-
bpoſiti n. A4. domino, qui rem ſuam per ſententiam judi-
cis obtinuit, ſeparata actione fructus, quorum nulla in ſen-
tentia facta eſt mentio, petere permittunt. Sed male hi
judicia litibus opplent atque ex L. 3. C. de Fruübctibus & li-
tium expenſis clariſlime refelluntur. Quapropter etiam

Carpzovius lih. 2. Keſponſo 79. . 18. Bergerus in Cecono-

ris p. 293. . 9. contrariam Brunnemanno ſententiam

omino licebit, ſententiam hujus-

mia juris p.
Illud tamen do-

tuentur.
modi, in qua frudtus omilſ L
judicata facta eſt, remediis legitimis, appellatione, leutera-
tione, ſupplicatione impugnare, atque, ut fructuum reſti-
tutio adjiciatur, poſtulare. Sic reſponderunt Cti Helmſta-
dienſes menſe Martio arni cIo 10o ccxIX. Hat Andreas Kuͤhne⸗
mann a. 1700. ſeinem Hauſe die Brau Gerechtigkeit vindiciret,
auch nach gefuͤhrtem Beweiſe und abgelegtem Erfuͤllungs⸗ Eyd
im Jahr 1715. ein beyfaͤlliges Urthel erhalten, will aber damit
noch nicht zufrieden ſeyn, ſondern die von Zei
Befeſtigung an
die Frage,
zwar unter ſchiedene Rechts⸗Lehrer der ung
ge, welchem ein Gut oder andere Sache adjudiciret worden,
nachgehends die in dem Urthel uͤbergangene Fruͤchte und Ni⸗
tzungen abſonderlich fodern koͤnne, wobey denn dem Kuͤhnemann

das Exempel des Kuͤhnens, welcher gleichalls in einem wegen

der Brau⸗ Gerechtigkeit wider die Brauer⸗Innung gehabten
PPro

Ei fuerunt, quamdiu nondum res

it der Kriegess
ntrathene Brauen nachthun, entſtehet alſo

ob dieſes ſein Suchen gegruͤndet ſey? Nun ſeynd
r Meynung, daß derjeni ⸗

mm

i

feratictin

40.
.
Ume H

u O=e

ter en
i, Oeel.
amm N
voncnm S
E, euere-

tum..

NiBKe.

etee

ſhn⸗ 9
e

Gte
ENS
⸗ .
tt
6 9
Gte n

E
Kicen.
en 6

.

SP. XCIX. DE REI VINDICATIONE. 3e

Proceß nach ſchon abgeſprochenene Urthel das Nachbrauen der ent⸗
behrten Brauen geſuchet und erlanget, zu ſtatten zu kommen ſchei⸗
net; Alldieweil aber die widrige Meynung, daß nemlich nach ein⸗
mal uͤber die Haupt⸗Sache gefaͤlleten und in Kraft Rechtens er⸗

gaͤngenen Urthel die darinnen vergeſſene Fruͤchte und Nutzungen
nicht abſonderlich gefodert und der acceſſoriorum halber kein neuer

e

Proceß verhenget werden ſolle, in Rechten gegruͤndet und in praxi
eingefuͤhret iſt, hiernaͤchſt bey Kuͤhnens Exempel ganz andere und
von gegenwaͤrtigen unterſchiedene Umſtaͤnde befindlich, immaſſen

Kuͤhne das in der Haupt⸗Sache geſprochene Urthel nicht rechts⸗

kraͤftig werden laſſen, ſondern Leuterung dagegen eingewendet;
So iſt Kuͤhnemanns Suchen, die von der Kriegs⸗Befeſtigung
an entrathene Brauen nachzuthun, nicht gegruͤndet.

COROLELARIA.

1. Bonæ fidei poſſeſſor, cui res, mediante jurejurando

ſuppletorio, evincitur, in mala fide demum per juris-
jurandi præſtationem conſtituitur, adeoque fructus an-
te & poſt litem conteſtatam perceptos & conſumtos
non reſtituit. Ita ſentiunt Alockius tom. 2. Conſil. y0.
n. 78. q. & Martini in Proceſſu tit. 36. §. 1. n. 89. At-
que ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Mar-
tio anni co 1o c XIX: Es hat Kuͤhnemann das ihm zuſte⸗
hende Brau⸗Recht nur zur Helfte erwieſen und den Man⸗
gel des Beweiſes erſt durch den Erfuͤllungs⸗Eyd erſetzen
muͤſſen, in welchem Fall nach der gemeinen Meynung die
Fruͤchte und Unkoſten, weil der Gegentheil vor Abſchwoͤrung

des Eydes in bona fide geweſen, hinweg fallen.

2. In rei vindicatione libellus alternative concipi poteſt,

vel ad rem ipſam, vel ad ejus æſtimationem reſtituen-
dam, arg. L. 69. dJe KRei vind. atque tunc fruſtra ex-
ceptio inepti libelli objicitur. Berger. in Suppl. ad Elect.
UIſe. For. P. 2. p. 226.

32. Dominus contra reum, qui dolo defüit poſſidere, jurat

in litem, etiam in infinitum, ſine ulla judicis mode-
ratione, L. 68. de Kei vind.

t. TJ. 22 SPE.

362 MEDITTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN C.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS ð
AD L1. VI. TIT. I. ð
. ille,
VINDICGATIONE PERTI. e

(Hherli
Reunio pertinentiarum ad rei vindicationes recte refertur. ibvs
ulla fere eſt hodie Gerrmnaniæ provincia, in qua leges xind
non ſint de reunione ſeu conſolidatione pertinen. (ceenient
tiarum ſtatute. Nec malo, ut videtur, confilo. s dun
Sciſſio enim prædii in multas partes & principem (ilem re
ratione tributorum, & magiſtratus ratione jurisdictionis, & llsſa
dominos, quibus cenſus, canon, ſervitia ex Prædio! deben- Cllltaten
tur, & privatos poſſeſſores ipſos innumeris afficit incom- jdiei ſ
modis. Recte igitur legumlatores ſciſſionem iſtiusmodi ſeu Dus or
alienationem pertinentiarum prohibent, & poſſeſſoribus caput

Prædiorum alienata revocandi facultatem concedunt. Ve-
rum enim vero res optima & ſaluberrima uſu fori in peſtem
& perniciem civium vertitur. Poſleſſores nempe prædio-
rum imminutorum legis beneficio uſuri actiones frequentes
inſtituunt, rati, confeſtim ſe & exiguo ſumtu, quod petunt,
conſecuturos. At falluntur miſeri. Nam præter ſpem &

exſpectationem liti aliquot annorum immerguntur, ex qua
ſæpe inferiores diſcedunt, vel tamen viéctoriam ruinoſam
ſibi & calamitoſam reportant. Vidi ego homines agreſtes 1Cnſii
&& bene numatos dulci ſpe de fundo ſuo egregie augendo ne

illectos & advocatorum perſuaſionibus inflammatos in e A
vocaſſe

ſfntt

Pertitt
t, Coln

prinegen

—

ns,
Co eden.

SP. C. DE VINDICATIONE PERTINENTIARVM. 363

vocaſſe poſſeſſores agrorum ad prædium ſuum pertinentium,
obtuliſſe illis pretium, quod olim Pro agris exſolviſſent, &
reſtitutionem petiiſſe, ſed, contradicente adverſario & qua-
litatem pertinentiæ negante ac Probationem legitimam exi-
gente, ſenſim in longam judicii ſeriem „ tanquam in vo-
raginem, delapſos extricaſſe ſe tandem, ſed diuturnitate tem-
Poris decrepitos factos & magnitudine ſumtuum exhauſtos
non habuiffe amplius, quo reluerent agros litigioſos, verum
adverſario pariter ob longam litem inani & pannoſo eosdem
relinquere debuiſſe nullumque adeo ex victoria ſua tam cara
fructum reportaſſe. Ergo leges iſtæ pertinentiariæ in iis, in
quibus maxime fervent, Provinciis plures, inprimis ruſticos,

peſlundant, quam bella & hoſtes. Non vana loquor, ſed

experientia multorum annorum edofctus. Debebant Princi-
Pes, dum leges iſtiusmodi ſerunt, modum ſimul brevem &
facilem reuniendi Ppræſcribere. Debebant, ſi non quotannis,
fingulis ſaltem quinquennis a Principe mirti, qui prædiorum
qualitatem perquirerent, & lites de pertinentiis ſine longo
judicii ſtrepitu exæquitate terminarent. Vel tamen judici-

pus ordinariis hoc ſerio inculcandum erat. Nifi enim hoc

caput legibus de pertinentiarum reunione latis adjiciatur,
præſtat profecto, eas non habere, quam cives illarum exer-
eitio ad incitas redigere. At philoſophia noſtra forſan lon-
gius, quam par eſt, exſpatiatur. IEnveſtigandum nunc eft,
qua actione reunio pertinentiarum Petenda ſit. Bergerus in
Supplementis ad Electa Diſcept. For. P. I. p. 104. actionem
hanc ex pacto tacito aut Præſumto potius, quod lege con-
tractui adjectum eſſe fingatur, ut liceat quandocunque rem
alienatam, reſtituto pretio, revocare, deducit. Schutzius
de Conſolidatione pertinentiarum cap. 8. §. 2. illam condictio-
nem ex lege appellat. Et poterit utraque opinio defendi.
Sed nec nos erraturos puto, qui actionem iſtam ad rei vin-
Z 2 2 dica-

364 MEDITAT. AD PANDECT.

dicationes referimus. Fit nempe alienatio pertinentiarum

contra legis prohibitionem. Iſtiusmodi autem alienationes
nullæ ſunt, nec dominium transferunt, τg. 2. F. 55. pr.
ibi: caſſamus & in irritum dedacimus.

II.
Modus conſtituendi pertinentiam præfelturæ.

olent hodie pleræque provinciæ Germaniæ in præfectu-
ras, Aemter, ſeu, quæ vox ex jure noſtro commode huc
trahitur, metrocomias dividi. Sæpe ergo quæritur de fin-
gulis præfecturarum harum pertinentiis. Quodſi ab initio

limites præfecturæ conſtituti fuerunt, hi ſervandi ſunt, ne

que tunc res dubium habere videtur. Illud vero, quod

unus alterve præfectus prædium quoddam poſtea adhuc

conduxit, vel adminiſtrandum accepit, pertinentiam præ-
fecturæ non efficit; ſicut pertinentia ædium dici nequit do-

muncula, quam illarum dominus in alia urbis regione ad-
quiſivit. Sola quippe compoſſeſſio pertinentiam non con.
ſtituit. Incorporatio requiritur. Vide L. 3. &7 5. C. de PBo-

nis vacantibus & de incorporatione. Adde Tertorem de Bo-

nis coronæ, qui libellus in Juris domanialis P. 3. Diſp. 1Ir.
exſtat §. 24. Incorporatio vero ſecundum doctrinam Cbop-
pini de Domanio Gallico lib. I. tit. 2. §. 8. ſqq. vel expreſſa eſt,

vel tacita. Ad expreſſam neceſſe eſt, ut prædium incor-
porandum in tabulas publicas præfecturæ referatur, ut tan-
quam pars præfecturæ in inſtrumentis publicis memoretur,
ut habitatores prædii ſervitia præfecturæ præſtare & tributa

exſolvere jubeantur. Tacita ex diuturno uſu, cui aliæ cir-
cumſtantiæ adminiculantur, colligitur. Pertinet huc reſpon-

ſum a ICtis Helmſtadienſibus menſe Junio anni cro 15 CC XVI.

exaratum: Hat das Dom⸗Capitul zu Breſcia das Dorf Ca-

vardo

=S

(rin

(

ſerdo
lſchho
, u
hot d
icherie
de
ſeichwo
Nlone,

Etſtehe

D

Dercep
Seiten
os Oo⸗
lmn, ſ
ſone⸗
Dorf
nn niche
Han da
Lorſans
ſcort
Ultul e

(onen
en die

eiui

und
in Dor
Utt Io
N Dat
ache

—

alrn

tiones
5. N

teleld.
ode hr
rer.
lb n
ſunt, .
10) Gl 4

ken e.

tam MN.

ru S

*

C&N

ge 4
lun
reli⸗ “

ucn Ue
tur, u⸗
mengen

rehtian

1. 1

8

AN

6A .

—

5

vardo anno 16
heſchlagen. 59. an ſich gebracht, un
ſo hat dieſes anno iſ. Foderung an das T hu Pta g ha
aufgerichteten Ver⸗ Uch anien andern hau n aiſe
alch eſen gubehe ralencn⸗ unter andern das Amt Toran meg
gleichwol mehr n ungen an den Biſchof cedi etd nietra
icht, als die 2 Doͤrfer, Raide ung ubn ktagen,
rno und Caſti-

glione, uͤber
rgeben
Entſtehet demnach die ge Dorf Cavardo aber zuruͤck
rage, ob nicht der Biſchof frchethtgn.
iget ſey⸗

das Do
rf Gavardo .
Perceptis und als ein Pertinenz -Stuͤ
percipiendis zu vindiciren tick⸗ einn fructibus
nun wol auf

D

das Dorf Gavard
Nas ſonder 0 kein Pertinenz-St
dieſemnach is des Aaſhe de einue 4 mnen
tes Dorf Gavardo lhen gewinnet, ob ſey B 4 erd dielheſa
ugſch 6 en gewirnet, o ſen adoero piel beſag⸗
D an das⸗Dom⸗ Carnut der aber das dor uthz ere
dan dak mmen dem e
ſſint an lgign Roden indem ſe ſ i en unn
ſſar naaiſtn n a der vorige Herr ſelbige Adas Dormeoit.
dem Amte Lorſana allen getreutg, omn G⸗
n, ſchuldigen

⸗U
n⸗

tathanen nebſt den M.
nern die Huldi Ratten, Rbenmig der
in alen Baten ig emetghe uͤberdiß Geel iſen Enweh⸗
. “ ſſegditnetti unterwerfen, ingleichem de ſiben de Dun,
s danie Carſtul ie Baufeſt⸗Fuhren leiſten iſin, nar dent
Pw Don⸗ Can Sim annd tede muͤſſen, und denn
bus patronatus, au õ ate S
welche vor dieſem Bnch allen andern Rechten erchti Uirn
zu gehoͤrig geweſen, oder n errebe vatn
nds daben

erkaufet, erh
„erhandelt oder gebracht ſeynd, nicht das geringſt
ringſte davon

Z Z 3
dus⸗

„

ausgeſchloſſen, wie ſolches das Dom⸗Capitul bisher gehabt, be⸗
ſeſſen und genoſſen, oder haben, beſitzen und genieſſen koͤnnen,
voͤllig cediret, alſo das Dorf Gavardo, da das Dom⸗Capitul
ſelbiges nicht excipiret, in dieſer Ceſſion mit begriffen iſt; So
halten wir dafuͤr, es ſey der Biſchof Badoero, der von dem

Dom⸗Capitul gemachten Einwuͤrfe ungeachtet, das Dorf Gavar⸗

do, als ein Pertinenz-Stuͤck des Amtes Lorſana, cum fructi-
bus perceptis und percipiendis zu vindiciren wohl berechtiget.

III.

Modut pertinentias prædiorum ruſticorum probandi optimus eſt

per libros judiciules & cenſuales, die Amts⸗ und Lager⸗
Buͤcher, item Erb⸗Regiſter.

IV.
Admittitur tamen probatio in contrarium.

V.

Poſeſſtio multöôrum annorum agrum, de cujus originaria quali-

tate certo conſtat, non facit pertinentiam ejus prædii, cum

quo ſimul poſſeſſus eſt.

T probatione pertinentiarum libros cenſuales, die Amts⸗
und Lager⸗Buͤcher, die Erb⸗Regiſter, plenam mereri fidem,

recte affirmat Schutzius de conſolidatione pertinentiarum c. 6.

§. 2. Conſentiunt leges plerarumque provinciarum, & re-

ſponderunt hunc in modum Cti Helmſtadienſes menſe
Septembri anni c1o 1o cc xII: Klaͤger hat die Reunion der ehe⸗
mals von ſeinem Gute veraͤuſerten und zu Beklagtens Gute ge⸗

ſchlagenen 1 ½ Hufen Landes geſuchet, und ſich diesfalls ſonder⸗

lich auf des Amts Erb⸗Regiſter gegruͤndet, welches ſeine Inten-
tion zu erweiſen genug iſt. Quantacunque vero ſit librorum
cenſualium auctoritas, tanta tamen non eſt, ut per con-

traria argumenta elidi refellique nequeat. Contrarii enim

* proba-⸗

ſfſone

Pr
tun
Nen
Cu.
run
ncn
Conci
Mlto
Ge ini
glacr.
30. Ve
40. 4,
enle
Sl de
n Be⸗
leſeſen
ls den
cdit
ſchim
weisthe
ſnttiyr

in gn
0 erti
Phiſer

gei
eder
e
Eithürr
in ibe

9
Mwer

obt, de

fbenn
Caitl
ſt; S
do dern

NfC. .

Gin frucki⸗

Uotchtget.

Opeinn
dMr

nir tAr
i cunt

NNJH
hteniin

das wenige Zeit hernach anno 1566. gemachte Erb⸗Regiſter nicht

—

SP. C. DE VINDICATIONE PERTINENTIARVM. 367

Probationem documenta omnia, ſpectatiſſima licet, admirt-
tunt. Fac ergo, agrum quendam prædio tanquam perti-
nentiam in libro cenſuali adſeriptum eſſe, adeſſe vero do-
cumenta libro cenſuali antiquiora, ex quibus conſtat, eum
agrum domino prædi olim oppignoratum, vel in uſum-
fructum datum fuiſſe, vel pertinere illum ad eccleſiam &c.
Concidet tunc Profecto libri cenſualis fides. Nec poſſeſſio
multorum annorum hic quidquam faciet. Quoties enim
de initio & vera qualitate rei conſtat „ tunc non poſſeſſio

quadraginta annorum domino nocet, L. 2. C. Je Præſoript.

30. vel 40. annor. L. 8. C. de Uſufruktu, Carpzov. P. 2. Conſt.
40. def. 2. Atque ſic reſponderunt JCti Helmſtadienſes
menſe Junio anni cio 1o cc xvII: Wird gefraget, ob in dem
Fall, da die ſtreitige Laͤnderey in dem Erb⸗Regiſter bey des jetzi⸗
gen Beſitzers Hof geſchrieben ſeyn ſollte, die Pertinenz dadurch

erwieſen werde, und nicht vielmehr ſolcher Beweis durch einen
aus den beygelegten Documenten genommenen Gegen⸗Beweis

elidiret werden koͤnne. Nun ſcheinet zwar der Kirche hauptſaͤch⸗

ich im Wege zu ſtehen, daß die hieſige Landes⸗Rechte zum Be⸗
weisthum einer Pertinenz nichts mehr erfordern, als, daß das

ſtreitige Stuͤck in den Erb⸗Regiſtern als eine Pertinenz dem Ho⸗

fe zugeſchrieben ſey, und dabey keinen Unterſchied zwiſchen erbli⸗

chen Lehn⸗ oder Meyer⸗Guͤtern machen, ſondern auch in dieſen
das Pertinenz- Recht verſtatten. Dieweil aber dennoch das Erb⸗
Regiſter zwar die ſtarke Præſumtion vor ſich hat, daß alles, was
darinnen einem Hofe zugeſchrieben iſt, eine Pertinenz deſſelben
ſey, gleichwol dieſe Præſumtion alsdenn hinweg faͤllt, wenn das
Wiederſpiel klaͤrlich dargethan werden kan, und denn obbeſagte
beyde Hufen von Herzog Heinrichen anno 1563. der Kirchen ei⸗

genthuͤmlich, um ſolche entweder zu gebrauchen oder zu verpach⸗

ten, uͤberlaſſen worden, dieſe anfaͤngliche Qualitaͤt auch durch

auf⸗

368 MEDFTAT. AD PANDECT.

aufgehoben werden moͤgen, hiernaͤchſt aus dem anno 1598. ver⸗
fertigten Kirchen⸗Buche erhellet, daß viel beſagtes Land auch
noch um ſolche Zeit ohne Hof, alſo keine Pertinenz geweſen, bey
welcher Bewandniß, und da man von dem Urſprung des Landes
gruͤndliche Nachricht hat, dieſes, daß einige Inhaber des Hofes
ſolches Land vermoͤge Erb⸗Regiſters bey ihrem Hofe zugleich be⸗
ſeſſen, auch die Poſſeſſion viele Jahre lang continuiret, beſag⸗
tes Land doch zu keiner Pertinenz machen kan, da zumal in dem
angefuͤhrten Kirchen⸗Buche deutlich verzeichnet iſt, daß der dama⸗
lige Beſitzer, Andreas Stein, die 5 Scheffel nicht beſtaͤndig und
unifermiter entrichte, ſondern ſoviel, als man der Kirchen zum

Beſten handeln und ausbringen koͤnne, gegeben werde; Dieſem⸗

nach kan derjenige Beweis, welchen der zeitige Beſitzer in puncto
ertinentiæ vermittelſt des Erb⸗Regiſters etwa fuͤhren moͤchte,
durch den aus den Anlagen ſub A BCD genommenen Gegen⸗

Beweis elidiret werden.
VI.

Pjura prædia in literis inveſtituræ, emphyteuſeos, colonariis .

conjuncta pertinentiæ invicem non ſunt.

Qerrine nonnunquam, an conjunctio plurium agrorum
in literis inveſtituræ, emphyteuſeos, colonariis &c. per-
tinentiam facit. Id quod, niſi alia adminicula adſint, nega-
mus. Pertinentiæ enim ſunt, quæ ſfub una appellatione cum

re principali comprehenduntur, L. 20. §. 7. ge Inſtructo vel in-
Rrum. leg. Ergo fi de prædii pertinentiis quæritur, non ea
omnia veniunt, quæ ad dominum vel poſſeſſorem pertimue-
runt, ſed quæ prædio ipſi fuerunt innexa. Nam verbum

pertinere latius eſt, quam pertinentiarum. Vide Petrum

PFriderum de continent. cauſ. cap. 20. n. 6. & 8. Et ſic reſpon-
derunt [Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni c1o 109 coxn:
Unter

.

Unt
ſ
zahe
e
en
Cotgt
firder
ela
ſhieden
tinenti
1 Le

ertine

99 W.
nd ah
ſen,
Londe
Heſc

leich lN

heſa
inden
er dorna⸗
avod
chen i
in ponh
moche
a Gegt

ieriiCGe

4
ünt, N
lironech
,ue e

tur, M

m Henm
n hein

SP. C. DE VINDICATIONE PERTINENPTIAER M. 269

Unter allen den von Leuteranten wider das vorige Urthel ange⸗
fuͤhrwmen gravaminibus iſt ein einiges allhier in Betrachtung zu
ziehen, da er nemlich zu behaupten ſuchet, daß die Coßwigiſche
Meiſterey eine Pertinenz von der Zerbſter ſey, dieſemnach mit ſol⸗
cher wieder vereiniget werden muͤßte. Er gruͤndet ſich dieſerhal⸗
ben auf den von ihm beygebrachten Lehn⸗ und Erb ⸗Zinß⸗Brief,
woraus zu erſehen iſt, daß Hans Chriſtoph Stendel ehmahlen
mit der Cavillerey zu Ankuhn, Zerbſt, Lindau, Coswig und
Roslau beliehen worden. Es kan aber die Benennung unter⸗

ſchiedener Guͤter in einem Lehen⸗Briefe nicht alſofort dieſelbe zu Per.
tinentien machen, zu geſchweigen, daß, wenn dergleichen folg⸗

te, Leuterat qus eben ſolchem Grunde die uͤbrige Meiſtereyen als
Pertinentien von der Coswigiſchen vindiciren koͤnnte.

VII.
Sola coemtio & compoſſeſzo pertinentiam non Jacit.

olent ſæpe hi, quibus pertinentiæ probatio impoſita eſt,
S unico hoc argumento uti: veterem prædii Poſſeſſorem
iſtum, de quo litigatur, agrum emiſſe, atque cum prædio
ſimul poſſediſſe. Verum hoc non ſuſſicere, jamdiu anim-
advertit Bergerus in Electis Diſcept. For. . 1108. Equidem
voluntatem & deftinationem patrisfamilias pertinentias fa-
cere, fatemur. Apparet hoc haud obſcure ex I. 17. §. 7.
de Act. emti, L. 60. pr. L. 242. §. Alt. de Verb. ſign. I. 69. de
Contrab. emt. At negamus, de hac voluntate & deſtinatio-
ne patrisfamilias ex ſola coemtione & compoſſeſſione ſatis
conſtare. Requirit Lex 17. §. 7. de Act. emti, ut Paterfa-
milias perpetui uſus cauſa, perpetuo quid prædio ſuo ad je-

cerit. Idem I. 242. §. ult. de Verb. ſign. exigit. Hunc

animum vero coemtio iſta & compoſleſſio ſola non decla-
rat. Alia concurrant argumenta, oportet. Quapropter
ſic reſponderunt ICti Vitembergenſes menſe Junio anni
Tom. II. A aa elo-

370 AMEDITAT. AD PANDECT.
clo I cc 1: HDat Caſper ſ hohe das kleine Heinrichiſche Gut
ſub haſta erſtanden und iſt ihm ſbiches ebſt der halben Rem⸗

