4. Actuarios pro lubitu domini iterum dimitti poſſe, affir-

mat Beyerus in Spec. Juris Germ. c. 4. §. 29. Sed verius

eſt, actuarii munus, ſi alicui tanquam officium publi-
cum ſit collatum, ſine juſta cauſa adimi non poſſe. Vi-
de Spec. LXII. de Capite minutis med. 9.

SPECIMEN LXXII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
— AD LIB. V. TIT. I.

FORO DOMICILII.
PVBLICE DEFENSVM

HERMANNO LVDOVICO WERLHOFIO,

HELMSTADIENSI.
D. XII. MARTII ANNI CI9 10 CCXVIII.

I.

Deciſio controverſiarum circa conſtitutionem & translationem
domieilii orientium ex cirecumſtantiis & arbitrio
judicis pendet. .

Doctir

—
Fiit M.
abinns
ſealhinit

licusele

Pfohat,
, pobl.
uus ger

lle, af.
ed verins
um pol.
polle N

—

CTAS

onſlorun

trio

Holti.

SP. LXXII. DE FORO DOMICILII. 67

octrina de domicilio & conſtitutione ac translatione
. . . . . . .
ejus tot dubiis eſt obnoxia, tot legibus invicem pu-
nantibus involuta, ut, qui certis eam regulis com-

prehendere tentant, interpretes fruſtra laborent fere, aut
2 2

tamen infinitas exceptiones atque limitationes admittere co-
gantur. Etſi igitur alias, deciſionem controverſiarum libe-
ro judicis arbitrio permittere, conſultum non putemus, ſed
arbitrium iſtud, quantum poteſt, ad leges & jura ſcripta al-
ligare ſoleamus, hic tamen neceſſe eſt, ut judici amplior
poteſtas rem totam ſcilicet ex loco, perſonarum conditione
& ceteris, quæ circumſtant, æſtimandi concedatur. Ita ſen-
tiunt Menochius de Arbitrariis udicum quæſt. caſu 86. n. 16.
Carpzovius lib. 2. Reſponſo 23. n. II. Lauterbachius de Domi-
cilio C. 3. u. I11I. 744. Et ſic etiam reſponderunt [Cti Helm-
ſtadienſes menſe Octobri anni clo Io ccxviI. Es kommt auf
das arbitrium judicis an, was vor Umſtaͤnde und inlicia er ad
præſumendam mutationem domicilii vor hinlaͤnglich achten
wolle. Sed ut judici facilius hoc arbitrium fiat, exemplis ali-
quot oſtendemus, ad quas potiſſimum circumſtantias ei in
deciſionibus hujusmodi ſit reſpiciendum.

II.

Decennium ad conſtitutionem domicilii præſumendam non
requiritur.

III.

Qui in alio loco halitare & res ſuas habere ineipit, domicilium

transtuliſſe cenſetur, tametſi ad antiquam ſedem ſubinde iter
faciat, &α emolumentis aliquot ibidem frui
bergat.
I 2 IV.

.

IV.
PVidua in patriem ediens domieitium defuncti mariti mutat, Iu-
ecra tamen viduis ibidem conceſſa non amittit.

acerdotis cujusdam Hamelenſis vidua, defuncto marito,

Hildeſiam ad parentes remearat diuque apud illos cum
liberis ſuis habitarat. Quum vero a creditore quopiam in

foro Hildeſienſi conveniretur, exceprionem judicis incom-

petentis opponebat, actoremque ad forum, quod a mari-

to accepiſlet, ablegari petebat. Nec deerant rationes ſat
ſpecioſæ. Ajebat quippe 1) notiſſimi juris eſſe, quod vi-

dua, defuncto marito, domicçilium tamen ejus retineat, nec,

niſi per ſecundas nuptias, amittat L. 22. §. 1. Ad munici-
balem. 2) decem annorum habitatione opus eſſe ad hoc,

ut quis domicilium alium in locum transtuliſſe cenſeatur

arg. L. 2. C. de Incolis & ex doctrina Cothmanni vol. I. Kejp.
21. n. 64. 3) in vidua præcipue, etſi alio in loco commo-
retur, mutationem domicilii non Ppræſumi, & jam olim
Ctos Jenenſes apud Kichterum de Succeſſone ab inteſtato

provm. n. 37. reſpondiſſe, viduam comitis cujusdam Glei-
chenſis, quæ poſt mortem mariti in comitatum Hohenloi-

cum, patriam ſuam, remigrarat ibique deceſſerat, attamen

forum mariti retinuiſſe, 4) frequentia ſe Hamelam verſus

itinera inſtituere, atque ſic re ipſa animum retinendi pri-
ſtini fori declarare, tandem 5) ſe omnibus adhuc emolu-
mentis frui, quæcunque viduis ſacerdotum Hamelenſium
tributa ſint. Verum nihilominus exiſtimavimus, viduam

hanc Hildeſiæ conveniri poſſe. Nam, quod ad primum

attinet, falſum eſt, ſolis ſecundis nuptiis viduas domicilium
Prioris mariti amittere. Amittunt idem & per deſertio-
nem loci & translationem habitationis ſuæ in aliam civita-
tem.

tut,l.

marito
los cun
Opinm in
1 McH=
da mn⸗
fiones l
Qued Nr
neat ſeo⸗
7 munt

2 d e

Cenleuut
commo-
un G
P itekotn
im Gl:
ohenll-
,attammel
A Verſi
Pendi
ne eMol⸗
melelum
, Ndiun
penn
Ommicliun
eleni
en civite⸗
leln.

SP. LXXII. DE FORO DOMICILII. 69

tem. Quum enim hoc unicuique liceat L. 13. Ad munici-
palem, viduam durioris conditionis effici & ad forum de-
functi mariti indiſſolubili nexu allegari, durum foret. Agno-
ſcit hoc etiam Perez. ad tit. C. de Incolis n. II. Deinde Lexg
I. C. de Incolis de caſu prorſus ſingulari, nempe de ſtudio-

ſis agit, atque ad alios trahi prorſus nequit. Et quam-

vis nonnulli ad præſumendam domicilii translationem de-
cennium requirant, his tamen jam ii DD. quos in medit. I.
memoravimus, reſponderunt, atque, rem non ex tempo-
re, ſed ex circumſtantiis & arbitrio judicis pendere, oſten-
derunt. Satis nempe animus mutandi domicilium decla-
ratur, ſi quis in loco quodam habitet, res & fortunas ſuas
ibidem habeat, ſacris utatur, nec aliam, ob quam ibi ver-
ſetur, cauſam afferre poſſit L. 2. C. Ubi ſenatorei E. 27. §.
1. Ad munie ipalem. Quæ omnia, quum hic adeſſent, du-
bitare nos de translatione domicili non ſinebant. Nec
exemplum ex Richtero excerptum nobis officit. Aliæ lon-
e in eo occurrunt circumſtantixæ. Vidua enim iſta ad in-
viſendos ſaltem agnatos Hohenloicos venerat, familiam,
das Geſinde, &£ Dona in domicilio defuncti mariti relique-
rat, ex quo animus reverfendi ſatis apparebat, quæ om-
nia hie ſecus erant. Porro frequentia Hamelam verſus in-
ſtituta itinera peregrinationes meræ erant, nec domicilio
noviter conſtituto nocebant per L. 7. C. de Incolis. Deni-
que, domicilio licef mutato, cetera tamen lucra & emo-
lumenta, quæ lege tribuuntur viduis, nec domicilio anne-
Xa ſunt, haud amittuntur. Quapropter ſic reſponderunt
Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo lo ccxvi. Ob

wohl Beklagte dafuͤr haͤlt, ſie muͤſſe als eine Prediger⸗Wittwe

in foro ihres verſtorbenen Ehemanns belanget, und koͤnne aus
der kurzen Zeit, welche ſie ſich bey ihrem Vater in Hildesheim

aufgehalten , translatio domicilii nicht geſchloſſen werden, als
I 3 worzu

70 MEDITAT. AD PANDECT.
worzu die Rechte 10. Jahr erforderten, wie denn ohne des das

Wiederſpiel, daß ſie nemlich die Meynung, ihr forum und do.

micilium zu aͤndern, nicht gehabt, aus den oͤfters nach Ha⸗
meln angeſtellten Reiſen, und aus dem ertheilten obrigkeitlichen
Atteſtat klaͤrlich erhelle; Alldieweil aber der Lex 2. C. de Inco-
lis von einem ganz ſonderbaren caſu handelt, dahingegen in an⸗
dern Faͤllen ad translationem domicilii genug iſt, daß jemand

ſich geraume Zeit an einem Ort aufhalte, ſeine Sachen daſelbſt

habe, und ſich der Kirche auch anderer beneficiorum bediene,

gleichwohl ſonſten keine Urſach ſeines Aufenthalts angeben koͤnne,

ferner dieſes, daß nach dem Hamelſchen Atteſtat Beklagte der den
geiſtlichen Wittwen zuſtehenden emolumentorum daſelbſt noch
genuͤſſet, derſelben bey gegenwaͤrtigem Proceſs nicht zu ſtatten

kommt, indem ſie ſelbige Jura durch Veraͤnderung der Woh⸗

nung nicht verlieret, endlich der Beklagten wenig Nachtheil brin⸗

gen kan, ſondern vielmehr vortheilhaftig iſt, wenn ſie ſich in Hil⸗
desheim, da ſie doch die groͤßte Zeit zubringet, und den Proceſs

am beſten inſtruiren kan, einlaͤſſet, bey welcher Bewandniß die
exceptio fori incompetentis kein anderes Abſehen, als nur die
Sache aufzuhalten, haben kan; So haben wir voriges Urthel be⸗
ſtaͤttiget und der Beklagten ſich einzulaſſen auferleget.

V.
Concurſus ereditorum in foro domicilii debitoris
inſtituendus eſt.

VI.

Quodſi amen bona jus vel maxima illorum pars alibi ſita, con.

curſus in foro rei ſitæ peragi debet.

erta eſt & indubia juris regula, actorem ſequi forum rei.
Accidit vero interdum, ut nulla adſit perſona rei, id
quod

ace
Vit
m

oe

jee
ſen

en in
ß ievonn
en doſeh
n hedien,
bent kton

htheibi⸗
ich in
n Proceſs
ndni de⸗
GNNe
Whe

ri⸗

SP. LXXII. DE FORO DOMICILII. 7

quod inprimis in concurſibus creditorum contingit, ſiqui-
dem debitor aufugerit forte vel mortuus ſit, nemoque ei
heres exiſtat. Solent tunc, ſi bona in variis ditionibus
diſperſa ſint, ſinguli magiſtratus, exiguum ſcilicet ex ſum-
tibus lucellum aucupaturi, in judiciis ſuis ſingulos concur-
ſus inſtituere. Quæ res quantam confuſionem excitet,
quantisque incommodis creditores afficiat, dici non poteſt.
Nondum diu eſt, quod Ctis Helmſtadienſibus duplicia
hujusmodi acta duplicesque ſententiæ offerrentur, quas in
luculentam conſonantiam erigi poſſe, vel Juſtinianus de-
ſperaſſet, quum altera ſententia creditorem quendam in
prima, altera eundem in quarta claſſe locaſſet. Igitur la-
borandum eſt, ut judicium iſtud univerſale concurſus in
uno foro inſtituatur peragaturque. Atque ne ſalubri huic
conſilio vana magiſtratuum æmulatio aut inmproba aviditas

obſtet, certis illos limitibus & regulis circumſcribamus

oportet. Scilicet ordinarie concurſus apud eum judicem
movendus eſt, ſub quo defunctus debitor habitavit. Vi-

vere enim adhuc prœſumitur, quum hereditas perſonam

ejus ſuſtineat L. 31. §. 1. de Hered. inſtit. Quæ res minus
dubii habet, ſi conſideres, concurſum nihil aliud eſſe, quam
complexum plurium actionum adverfus debitorem inſftitu-
tarum. Nec obeſt quidquam ſententiæ noſtræ, quod ta-
men multæ ex iſtis actionibus ſint reales. Nam & reales
actiones in foro domicilii recte inſtituuntur, arg. L. 19. F. 4.
de Judiciis. Itaque creditores omnes, ut judicium iſtud
adeant, compellendi ſunt. Unicam fecere aliquando Cti
Vitembergenſes exceptionem, ſi nempe debitoris bona vel
omnia vel quod ad maximam partem extra domicilium in
loco certo ſita ſint. Tunc quippe judicem, cui bona ſub-
jacent, concurſum eum gubernare debere, putarunt. Quæ
ſententia tamen dubio non caret. Quomodo enim actio-
nes

77 MIEDITAT. AD PANDECT.

nes perſonales ad forum rei ſitæ trahentur ? Æquum in.
terim eſt & commodum, ut judicis, ad quem cognitio de

realibus tanquam præcipuis; pertinet, jurisdictio ad perſo-
nales has prorogetur. Tollentur ſic difficultates plurimæ 2
quæ inevitabiles forent, ſiquidem creditores jus ſuum in
duobus ſimul foris perſequi oporteret. Neque leges, qui-

bus hanc oôpinionem ſtabiliamus, deſunt. Vide modo
L. 2. pr. de curatore bonis dando ibi: præſes provincic, R

bona diſtrubenda in provincia. Igitur ſic reſponſum fuit:

Wenn gleich ein concurſus creditorum in foro domicilii eroͤr⸗

tert werden muß, der debitor auch unter dem Rath gewohnet;

Dennoch aber und dieweil er auſſer dem unter dem Amte gelege⸗
nem Guth nichts gelaſſen, bey welcher Bewandniß die Regul
vom foro domicilii ihren Abfall leidet; So iſt der Concurs vor
dem Amte zu Ende zu bringen.
VII.
Qui domicilium ſibi in oppido conſtituit, ad jus eivitatis ibidem
Asdquirendum poteſt compelli.
VII.
As bac neceſitate Doctores, Licentiati aliæque perſonæ bepo-
. ratiores immunes non ſunt.
Pe hodie aliquem diutius in civitate habitantem at-
que domicilium ibi figentem ad jus civitatis adqui-
rendum, ſolemnia præſtanda & ſumtus conſuetos ſolven-

dos cogi, aut, ſi hoc detrectet, exire juberi, communis
ſententia eſt, quam & Gailius lib. 2. Obſ. 35. n. 8.: Stru-

vius ad P. Ex y5o. §. 52. Engelbrecht ad tit. P. Ad muni-

cipalem §. 2. tuentur. De eo autem dubitatum fuit non-
nunquam, poſſintne perſonæ honoratiores, inprimis,

quæ dignitate academica Doctoris vel Licentiati ornatæ
ſunt,

7

„

Rerrbe

en

ſeihe

luumin
Bnitol
d petl⸗
luime,
ſuum in
es, g
de modh
neie,
um fuit:
li erde
gevohert
ſte gehe
die Ne

oncur
Gi Uiden

out ecr.

Antem 4

is Alie
0 ſolher.
commi
1. 9. N
ℳ ut.
fit n.
iopr inis
i ornit
ſunh

Sp. LXXII. DE FORO DOMICILII. 23

ſfunt, ad adſumendum iſtud jus cogi. Obvertere Pote-

runt, ſe privilegiis nobilium frui atque adeo ad exemplum
illorum ab hac neceſſitate immunes eſſe. Verum nec no-
bilium quidem, niſi miniſtri principis aut milites ſint, pri-

vilegium hac in parte dubio caret. Certe Zabnius in Poli-

tia municipali lib. I. cap. 16. n. 49. nobiles, qui domicilium
ſibi in civitate conſtituerunt, eodem jure cum alüs civibus

cenſeri affirmat. Neque videmus, quomodo ſalvo pudore

Doctor aut Licentiatus, dum ſub tutela magiſtratus eſt,
reliquisque civium beneficiis fruitur, onus iſtud detrectare
queat. Conſentit nobiscum Hornius claſſe 1. Keſponſo 9
Eundem in modum [Cti Vitembergenſes menſe Jan. anni
CIO IO CCXII. reſponderunt: Verlangen dieſelbe zu wiſſen, ob
ein Doctor Medicinæ, welcher nunmehr 3 Jahr in ihrer Stadt
wohnet, und vor weniger Zeit das Phyſicat bey dem Fuͤrſtlichen

Amte daſelbſt erhalten, das Buͤrger⸗Recht bey ihnen zu gewin⸗

nen ſchuldig, und wie er hierzu angehalten werden koͤnne. Ob

nun wohl einem Doctori diejenigen privilegia, welche ſonſt den

Edelleuten zuſtehen, gleichfalls zu ſtatten kommen, hiernaͤchſt
das bey dem Fuͤrſtlichen Amte erhaltene Phyſicat obbemeldeten

Doctorem aus der Stadt⸗ Jurisdiction zu eximiren ſcheinet;

Dieweil aber dennoch in der Stadt Juͤterbok Statuten dieſes,
daß keiner, der nicht Buͤrger wird, uͤber ein Jahr lang in der
Stadt gelitten werde ſolle, enthalten, ferner bewehrte Rechts⸗
Lehrer, daß die in einer Stadt wohnenden Docçtores auch ohne

dergleichen ſtatuto die buͤrgerliche Pflicht abzulegen ſchuldig, be⸗

haupten, im uͤbrigen das bey dem Fuͤrſtlichen Amte erhaltene
Phyficat keine ſonderliche Freyheit und privilegium geben kan;
So mag beſagter Doctor Medicinæ das Buͤrger⸗Recht bey ih⸗
nen zu gewinnen angehalten, und wider ihn, da er ſich deſſen
verweigern ſolte, bey Sr. Hochfuͤrſtlichen Durchlauchtigkeit die⸗
ſerhalben Riage angeſtellet werden. Eos tamen doctores ab
Tom. II. K hac

74 MEDITAT, AD PANDECT.

hac obligatione eximimus, qui vel dignitate conſiliarii a
principe inſigniti aut alio munere ornati ſunt, vel in acade-

miis vivunt nec beneficia civium uſurpant, vel ad aliquod
ſaltem tempus tanquam hoſpites in civitate morantur.

IX.

Actio realis in foro domicilii, etiam invito & ad forum rei

ſitæ provocante reo, inſtitut poteſt.

aultum eſt, exceptiones dilatorias, quantum fieri po-
teſt, præſcindi, &, ſi talis opponatur, quæ dubia eſt
& in utramque partem diſputari poteſt, nullam potius ejus
rationem haberi, quam admittendo illam ambages & expen-
ſas multiplicari. Facimus hoc potiſſimum in exceptionibus
fori declinatoriis, maxime ſi obſervamus, rei non multum
intereſſe, utrum lis in hoc aut illo judicio tractetur, ſed ex-
eeptionem ejusmodi judicium ſine fructu morari. Et hac ra-
tione moti ICti Helmſtadienſes menſe Febr. anni CIo IO CCXIX.
reſponderunt, actionem realem in foro domicilii, etiam in-
vito & ad forum rei ſitæ provocante reo, inſtitui poſſe: Be⸗
klagte ſchuͤtzen anfaͤnglich exceptionem judicis incompetentis
vor, und bitten, Klaͤgern nach Deſſau ad forum rei ſitæ zu ver⸗
weiſen, berufen ſich auch auf unterſchiedene Rechts⸗Lehrer, und

inſonderheit auf des Martini Auctoritaͤt, welcher in Proceſſu tit.

1I. §. 2. u. 235. dafuͤr haͤlt, es koͤnne der Reus auf eine actionem
realem in foro domicilii zu antworten nicht angehalten werden.
Alillldieweil aber die Rechte in dem Fall, da 2 Fora concurriren,
dem Klaͤger die Wahl auch wider des Rei Willen deutlich verſtat⸗

ten, L. 2. §. 3. de Eo quod certo loco, alſo dieſe Generalregul

gleichergeſtalt in concurſu fori domicilii und rei ſitæ ſtatt fin⸗
det, Sebilter Exerc. ad P. 13., §. 30. 31. Berger in Reſolut.
Lauterb. p. 121. So haben wir gedachte exceptionem fori in-
competentis in keine Betrachtung gezogen.
OORCOIr.

F

sP. LXXIII. DE FORO CONTR. ET GESTE ADM. 75

—
ſlliari ¹

coο ντ⅜¹ ANIA 7.

n acile.
Alcbol 1. Recte Stephani de Jurisdicétione lib. I. cap. 28. n. 70. per
ur. ius civitatis in civitate adquifitum domicilium ibidem
non conſtitui affirmat.
2. Recte Lauterbacbius de Domicilio cap. 3. §. 73. affirmat,
Srun d uxorem ſtatim, quam nupta eſt, etſi in civitatem ma-
riti nondum pervenerit, domicilium mariti conſequi.
, Ad L. S. de KRitu nuptiarum, & alias plurimus, quas
ſenipo. Zangerus de Except. P. 2. C. I. n. 60. Oblicit, reſponde-
Audec bimus in conflictu.
e 3. Parum accurate Zangerus eo loco n. 65. maritum ait, qui
Dtid mM. in bonis uxoris remanet, der zu ſeinem Weibe einfreyet,
eren. domicilium uxoris ſequi. Reétius novum ſibi domici-
ePtiondus lium conſtituere dicitur, L. S5. C. de Incolis. In effectu
n münmm hoc intereſt, quod, ſi ſequeretur tantum uxoris domi-
ſder cilium, non opus haberet, jus civitatis adquirere, nec
. luer ee.eaaa, quæ a civibus novellis præſtantur, præſtare.
thaen- .
CW. H ——
ctitn in- SPECIMEN LXXIII.
N. h MEDIIATIONVM AD PANDECTAS
nr AD LIB. ur. TIT. I.
itæ ſ N⸗
rer, un
lſi F ORO CO NTRACTVS ET
ee GESTE ADMINISTRATIONIS
er PVBLICE DEFEN SVM
on
ic eft 4
Pennit svLVESTRO FRIDERICO WISMANNO,
deſ BRVNSVICENSI. D
in DIE XXVI. MARTII ANNI CIO 10 Cc XVIII.
enn fonni

K z LD ,
Ml

56 NAIEDITAT. AD PANDECT.

I foro contractus etiam abſens convenitur, ſi modo Zone
ibidem poſſidet.

ontrahentem hodie in foro contractus aliter conve-

niri non poſſe, quam ſi ibidem deprehendatur, fa-
„ tentur omnes. Sed datur caſus, quo abſens quoque
in foro contractus ſtare neceſſum habet. Non ſatis-
faeit hic nobis Carpzovius, dum lib. 2. KReſp. 30. n. 8. dicit,
conveniri legitime poſſe reum in loco contractus non reper-
tum, ſi ibidem habeat pergulam, tabernam, armarium vel
officinam. Equidem, id ex L. 19. §. 2. de Judiciis colligi
poſſe, haud inficiamur. At hoc ſpeciale nimis eſt. Dicen-
dum in genere erat: Abſens in foro contractus recte conve-

nitur, ſi bona ibi habeat. Verum hoc eſſe, apparet ſatis ex
c. I. §. 3. de Foro compet. in ſexto. Atque hoc minus dubii

habet, ſiquidem ſuper illis ipfis bonis contracétus celebratus
fuit. Reſponderunt ita Cti Helmſtadienſes menſe Septem-
bri anni c1o 1o cC XIV. Die im Urthel benannte Beklagte ſeynd,
ihres Einwendens ungeachtet, ſchuldig, ſich auf die erhobene Kla⸗
ge einzulaſſen und litem zu conteſtiren. Denn ob ſie wohl nicht
im Cleviſchen, ſondern theils in Frankfurt, theils im Gravenhage
wohnhaft, ſo ſeynd doch die Umſtaͤnde der wider ſie angeſtellten

Klage alſo beſchaffen, daß ſie vor die Cleviſchen Gerichte zu ſtehen

ſich nicht entbrechen moͤgen. Denn es iſt gewiß, daß dieſe Action,
welche jetzo angeſtellet wird, eigentlich aus der geſchehenen Erb⸗

theilung und dem dabey vorgegangenen Verkauf der libellirten
Erbſtuͤcke an die klagende Mit⸗Erben herruͤhre, folglich ohne

Zweifel allhier locus contractus ſey. Und ob gleich Beklagte
dawider vorſchuͤtzen, daß nach den Lanoniſchen Rechten und den

in Tuutſchſad eingefuͤhrten Gewohnh eiten niemand in loco con-

. tractus

9 Lone

e cOe.

atur, fr.

guoe.
ſon ſat.

g, icit
d eper.
Utiumm vel

it Nlgi

. Dleen.
Re (hre⸗

ret ſits a1.
inus dubi.
celebtatls

e deen⸗
gege ſnd

hobenehn
woß ſct

Grakethe

Ongecten

ſte ſhe
eſele
henen e
F lbeln
ch
9 Belan
ſen ud N
. oco (Ol.
rachu⸗

SP. LXXIII. DE FORO CONTR. ET GESTE ADM. 77

tractus belanget werden koͤnne, der ſich daſelbſt nicht betreffen laͤſ⸗

ſet, ſo wird doch ſo wohl in angefuͤhrtem jure canonico, als auch

von bewehrten Rechts⸗Lehrern die Limitation hinzugefuͤget, es ſey
denn, daß der reus in loco contractus Guͤther beſitze, in welchem
Fall er auch abweſend daſelbſt zu belangen iſt, welches denn all⸗
hier, um ſo viel deſto mehr ſtatt findet, da das Guth ſelbſt, wor⸗
über der Handel ſoll ſeyn geſchloſſen worden, im Cleviſchen gele⸗
gen iſt. Bey dieſer Bewandniß haben wir nicht umhin gekonnt,
den Beklagten litis conteſtationem qufzuerlegen.

II.

Forum contrabtus locum habet, tametſi reus vontractun
prorſus inficietur.

lia in eadem cauſa ſuboriebatur quæſtio, an ſcilicet fo-
rum contractus tum etiam locum inveniat, quum reus,
illum celebratum fuiſſe, prorſus negat. Res profecto dubio
non caret. Diximus ipfi ſupra in Specimine XXXIV. de Sa-
tisdatione medit. 3. actionem realem a ſatisdando non liberare,
quum in eo ipſo judicio, in quo ſatisdandum eſt, ſuper hac

actione litigatur. Eadem hic videtur adeſſe ratio. Actor

ſcilicet cauſam, propter quam forum hoc elegit, contractum
eſſe dicit. Reus, negando contractum, exceptionem fori
incompetentis opponit. Actor ergo, forum competens eſſe,
oſtendat oportet, quod aliter fieri nequit, quam ſi contra-
Rum probet. Sed hæc probatio ad cauſam ipſam pertinet,

& judicium totum, quod tamen reus declinare vult, exhau-

rit. Ne igitur res in circulum redeat, conſultius videtur,

actorem confeſtim ad forum domicilii ablegari. Verum ali-

ter ſenſerunt Cti Helmſtadienſes atdue exceprtionem fori
incompetentis prorſus rejecerunt, idque restifſime. Nam
exceptiones dilatoriæ, ſiquidem altioris indaginis ſunt, per-
K 3 tracta-

78 MEDITAT. AD PANDECT.

tractationem ipſius cauſæ morari non debent, ſed a judice
recte negliguntur, dummodo omiſſio earum nullum exci-

Pienti irreparabile damnum inferat, arg. c. 13. X. de Cicio

& poteſt. jud. deleg. Vide Zangerum de Exceptionibus P. 2.
cap. 22. n. 20. Hic vero nullum grave detrimentum metu-
endum erat reis, etſi deinde apparuiſſet forte, contractum,
in quo & actionem & forum fundarat actor, nullum ſubfuiſ-
ſe. Accedit argumentum ex L. 20. de Judiciis petitum, ubi
ad conſtituendum forum contractus non ſolemnis contractus

requiritur, ſed qualiscunque obligatio ſufficere dicitur. Er-
go ſatis eſt, negotium aliquod inter partes geſtum eſſe, ejus-

que rei veroſimile indicium afferri. Quapropter ſic reſpon-

ð

ſum fuit: Die Ausflucht, daß der Contract ſelbſt noch zweifel⸗

haft ſey, thut gar nichts, indem deſſen Beweis erſt poſt litem
conteſtatam erfordert wird, zugeſchweigen, daß aus dem, was

Klaͤgere beygebracht, ſchon ſo viel erhellet, daß zwiſchen Klaͤgeren

und Beklagten einiger Handel vorgegangen, ob gleich alle deſſen

Umſtaͤnde nicht voͤllig am Tage liegen.

III.
Solemnia contractus dijudicantur ex juribus loci, gqui ſolutio-
ni deſtinatus, aut, in quo res ſita eſt, ſed ejus, in quo
negotium geſtum fuit.
veritas hujus ſententiæ noſtræ clarius appareat, caſum
à Schiltero in Exerc. ad P. 48. §. 30. lit. a. memoratum

Præmittemus. Titius Svecus Mevio in chirographo Hol-

miæ cum uxore, quæ jure Svecico valide ſe pro & cum
marito obligare poterat, ſcripto certam pecuniæ ſummam
ex mutuo Hamburgi ſolvere promittit. Moritur deinde
Titius, & uxor ejus in Germania, in quam emigrarat ex
Svecia, de debito interpellatur & convenitur. Excipit illa,
fide-

dl

lide
jan
nee

le

fre

Pr
ſan

10

du

ur

Pr

—

a fucke
um ex,
de Oßen
ibur
umm menn.
ntracun
m fubkul⸗
itum wbi
contrackus
Ctrur. .
elle, eſt⸗
ſic nche
och uif⸗
pott! en
demm, M
tKligeen

cle deſt

in u

eat (Mnn

jemmoratun
aPho⸗ Ho-
r0 & cuin
e fümmman
tur geinee
igrartt 4
Raptin
e⸗

Sp. LXXIII. DE FORO CONTR ET GESTE ADM. 79

fidejuſſionem a ſe ſine renunciatione ſenatusconſulti Velle-

jani & Authenticæ ſi qua mulier ſuſceptam in foro Germa-

nico nullam eſſe. Quæritur, an hæc exceptio deficientis ſo-
lemnitatis Germanicæ elidat actionem. Ita videbatur ab ini-
tio. Nam ex communi Ctorum doctrina non Holmia, ſed
Hamburgum, ubi ſolutio fieri debuit, eſt locus contractus.
Verum enim vero, etſi nec nos negamus, Hamburgum in
hoc caſu forum contractus eſſe, id tamen hunc ſaltem effe-
cum habet, ut actio Hamburgi inſtitui queat, & ut ſolutio
in moneta Hamburgi uſitata fiat, quemadmodum ex L. 3. de
rehus auctoritate jud. poſſid. L. 19. §. 4. de Judiciis, & L. 3. 9. 4.
Je Actionibus emti patet. Qogdſi vero de forma, validitate
& ſolemnibus contractus lis oriatur, nunquam alia jura &
conſuetudines, quam ejus loci, in quo negotium geſtum
eſt, ſpectantur. Clara eſt Lex 6. de Evictionibus, in qua de
venditione fundi agitur & controverſia de evictione excitata
non ex conſuetudine regionis, in qua fundus ſitus eſt, ſed
ejus, in qua negotium geſtum fuit, decidi jubetur. Obji-
cietur forte nobis, duplex ſic conſtitui forum atque inde
confuſionem aliquam orituram, ſi alibi actio inſtituatur &
ea tamen ex alius loci legibus judicetur. Verum nihil ea in
re abſurdi, nihil inſoliti animadvertimus. Accidit enim hoc
frequenter, maxime in appellationibus, ut judex, quod ad
proceſſum, leges ſui judicii, quod ad contractum vel cau-
ſam ipſam, jura alterius loci obſervet. Vide Scacciam de
Apellationibus quæſt. 18. n. 13. & 18. Concludimus igitur,
non in eo ſolum, quem memoravimus, caſu, ſed in omni-
bus, quæ de ſolemnibus contractus agitantur, controverſiis
jura loci, in quo negotium geſtum fuit, non rei ſitæ nec
promiſſæ ſolutionis, ſpectari.

IV.

30 MEDITAT. AD PANDECT.

Forum contractus in negotiis cambialibus varium eſt, neque

ſemper ad locum ſolutione deſtinatum reſpicitur.

LD'car admodum & ſibi invicem maxime contraria jura
cambialia per univerſum terrarum orbem eſſe, ſciunt

omnes, & mercatores inprimis non ſine maximo detrimen-
to ſuo experiuntur. Quum vero controverſiæ, quæ de ne-
gotiis cambialibus frequentes excitantur, ex legibus in foro
contractus receptis decidendæ ſint per L. 6. de Evict. operæ
pretium eſt, quodnam in cambiis ſit forum contractus, ac-
curatius inveſtigare. Primo obtuitu locus ſolutioni defti-

natus pro foro contractus habendus videtur ob c. 17. X. de

Foro competente. At hæc & ceteræ leges, quæ de loco
ſolutionis agunt, ſupponunt, debitorem ipfum ſolutionem
promiſiſſe, quod tamen in cambio ſecus eſt, in quo tertius
aliquis ad ſolutionem faciendam ſubſtituitur. Igitur ſic te-
nendum eſt. Multi in uno cambio interveniunt contractus.
Alius celebratur inter traſſantem & remittentem, alius in-
ter præſentantem & acceptantem, alius inter acceptantem
& traſſantem, alius denique, ſi cambium iterum cedatur,
inter indoſſantem & indoſſatum. Et pro his diverfis con-
tractibus differunt quoque fora & jura. Quodſi inter traſ-

ſantem & remittentem lis oriatur, ad judicium & jura

loci, in quo literæ cambii ſcriptæ fuerunt, reſpiciendum
eſt. In contractibus enim, qui ſcriptis perficiuntur, qua-
lis etiam eſt cambium, locus contractus dicitur is, in quo
ſcriptura conficitur, arg. L. 17. C. de Fide inſtrum. Ad-

de KRichterum P. 3. Dec. 105. n. 30. Inter præſentantem
& acceptantem locus ſolutionis ſine dubio etiam eſt locus

contractus, arg. L. 21. de Obligationibus & actionibus.
Inter

, hutte

Ir.

rarit u

le, Kin

letrimmer.

ie de ni-

38 in foro
ick. oDee

ralkus, .
tioni Eekt
n Va

e e lN

ſolutioden
n teltins
tur ſe te⸗
cnndns
1, Ansin
Eeptanten
4 cedatur,
Verlis con-⸗
Der nl.
um ſin
ſiciencin
ntur, .
is, ini
mm.
eſentinten
n eſt len

Cfiune
oler

— .

SP. LXXIII. DE FORO CONTR. & GEST. ADMIN. 8r

Inter acceptantem & traſſantem locus contractus eſt ille,
ad quem traſlans mandatum ſuum, ſeu, uti vocantur, lite-
teras d'aviſo, direxit, & eæ accepfänti redditæ fuerunt, ut
pluribus oſtendir Berlichius P. I. Deciſ. 37. Denique inter
indoſſantem & indoſfatum attenditur fine dubio locus, in
quo ceſſio ſeu indofiatio facta. Quibus Præſtructis, faci-

lis nunc erit deciſio controverſiæ ad JCtos Helmftadienſes

menſe Novembri anni cIo 1o CcxIII. delatæ. Cajus ſcilicet,
in terris Bremenſibus vivens, dat Julio literas cambiales ad
Marcum Amſtelodami degentem directas, quas JIulius in

eadem Brementſi ditione vendit ceditque Octavio. Octa-

vius Amſtelodamum venit & Marcum interpellat, ſed Mar-
cum non ſolvendo eſſe, deprehendit. Redit ergo Bre-
mam & actionem contra Julium inftituit. Sed negat Ju-
lius, ſe quidquam debere, quod Octavius ea, quæ leges
cambiales Bremenſes præcipiunt, neglexiſſet, nec literas
acceptas confeſtim Amſtelodamum miſiſſet. IIle, leges
Amſtelodamenſes non Bremenſes normam hujus litis eſſe
debere, reſpondet. At ex iis, quæ ſupra diximus, Bre-
mam, ubi ceſſio facta erat, locum contractus fuiſſe, appa-
ret. Quare ex legibus etiam Bremenſibus rem decidi
oportebat. Sed præſtat, reſponſum ipſum adjici: Hat
Eler Vedeler einen von Cornelius Schuͤtten zu Quakenbruͤgk
an Peter Tredenap zu Amſterdam ausgeſtellten Wechſel⸗Brief
Rudolffen van den Belde verhandelt, welcher ſolchen wiederum
anderen uͤberlaſſen. Weilen aber Tredenap mit der Bezahlung
nicht innen gehalten, ſo iſt der Wechſel⸗ Brief mit Proteſt zu⸗
ruͤck geſendet, und dieſerhalben von Rudolffen van den Velde
wider Vedelern Klage angeſtellet worden, da denn zu wiſſen
verlanget wird, ob Rudolff van den Velde ſeinen Regreß ge⸗
gen Bedelern nicht dadurch verlohren habe, daß er zu Folge
der Bremiſchen Wechſel⸗Ordnung den Wechſel⸗Brief nicht ſo⸗
T'om. II. 1. fort

7

22 MFDTTAT. AD PANDECT.

fort bey erſter Poſt nach Amſterdam zur Acceprtation verſen⸗

det. Ob nun wohl Klaͤger zu ſeinem Behuf anfuͤhret, es ſey
ein jeder Ausſteller eines mit Proteſt zuruͤckgehenden Wechſel⸗

Briefes zu Bezahlung ſolchen Wechſels mit Ineereſſe, Koſten

und Schaͤden verbunden, auch koͤnne Beklagtem keinesweges

zu ſtatten kommen, daß er den Wechſel⸗Brief nicht ſelbſt aus⸗
geſtellt, weil nach den Wechſel⸗Rechten derjenige, welcher den
Wechſel⸗Brief an einen transportirt, eben darzu, worzu der
Ausgeber ſelbſt, gehalten iſt, hielnaͤchſt koͤnne die Bremiſche
Wechſel⸗Ordnung auf gegenwaͤrtigen Wechſel⸗Brief, der in
Quakenbruͤgk geſchrieben, und in Amſterdam gezahlet werden
follen, nicht gezogen werden, weil bey ſelbigem vielmehr jura
loci, welcher zur Zahlung beſtimmt geweſen, demnach die Am⸗
ſterdamiſche Wechſel⸗Ordnung ſtatt finden muͤſſe; bey wel⸗
cher Bewandniß es das Anſehen gewinnet „ob ſey die von Ru⸗
dolffen van den Velde wider Eler Vedelern angeſtellte Klage
allerdings gegruͤndet; Alldieweil aber in Wechſel⸗Sachen das
forum contractus unterſchieden iſt, dergeſtalt, daß, wenn zwi⸗

„

ſchen den Remittenten und Acceptanten Irrung fuͤrfaͤllet, der

locus ad quem oder deſtinatæ ſolutionis, hingegen zwiſchen
den Remittenten und Traſſanten der locus a quo, wo nemlich
der Wechſel⸗Brief ausgeſtellet oder transportiret iſt, angeſe⸗

hen werden muß, dieſemnach der zwiſchen Klaͤgern als Remit-

renten und Beklagten, welcher wegen des geſchehenen Indoſſe-

ments pro Traſſante geachtet wird, geſchloſſene Contract nicht

aus der Amſterdamiſchen, ſondern Bremiſchen Wechſel⸗Ord⸗
nung zu entſcheiden iſt, dazumahl bekannten Reehtens, daß in
contractibus, qui ſcriptis perficiuntur, dahin auch einiger⸗
maſſen die Wechſel⸗Handlungen gerechnet werden, derjenige

Ort, wo die Schrift verſertiget wird, eigentlich locus contra-
Ekus iſt, alſo nach den Rechten ſelbigen Ortes in den uͤber den
Contract fuͤrfallenden Streitigkeiten geſprochen werden muß;

So

lu
tio
gue
Win
ere
füm

C0

i

leſp.
Vim
.
6

Tam

be

n veſſee

Vißß
6, Heen
incsttege⸗
ſoſt one
balcher N.

ien de
woie d

Bunſtte

ſ, N
et wak
pehr en
Po n
len de⸗
n R
lle Kg
che
enen bi⸗
a N
gn ſoſte
o nenit
ſ,ad
6 Nenl-
6 ladole⸗
ret i
ce
16, N 1
ch dnen/
, Min

asN.

r de N

den mn⸗
na

SP. LXXIII DE FORO COTTTE. & GEST. ADMIIN. 83

So erſcheinet dannenhero ſo viel, daß Rudolſff van den Velde,
weil er den Wechſel⸗Brief nicht ſoſort bey erſterer Poſt zur Ac⸗
ceptation nach Amſterdam verſendet, nunmehr ſeinen Regreß

wider Eler Vedelern zu nehmen nicht befugt ſey.

In foro adminiſtrationis 85 reddendarum rationum is quogue
ſkare neceſe babet, cui alias jus de non evocando vel aliud
privilegium competit.

Cduidem forum geſtæ adminiſtrationis & reddendarum

rationum eſt ſpecies quædam fori contractus. Difcri-
men tamen communiter, etfi hoc fieri non deberet, conſti-
tuitur. Hoc interim non negamus, forum geſtæ adminiſtra-

tionis in eo ceteris fori centractus ſpeciebus fortius eſſe,

quod indeclinabile quodammodo ſit, & neque a reo ſeu ad-
miniſtratore, neque ab actore vitari poſſit. Dicemus primum
de reo. Expetebatur menſe Septembri anni clo 10o ccxyVI. ICto-
rum Helmſtadienſium judicium de quæſtione, an principis

electoris, cujus ſubditi omnes jus de non evocando habent,

conſiliarius intimus a coheredibus ſuis ex adminiſtratione ſu-
ſcepta conventus apud judicem extraneum civitatis exiguæ
reſpondere & rationes reddere neceſſum haberet. Affirma-
vimus, idque ex generali conſtitutione imperatorum in L. 1.
C. Uhki de ratiociniis ibi: oportet. Cui accedit Lex 36. §. I.
de Judiciis, in qua Calliſtratus: Senator, ait, ſi negotiis alienis

je obtulerit in provineia, non debet judicium recuſare negotio-

rum geſtorum, ſed actionem eum ſuſcipere oportere, Julianus
reſpondit, quum ſua ſponte ſibi hanc obligationem contraxerit.
Conſentiunt nobiscum Salgado in Labyrintho credit. P. I. Yap.
7. n. 93. & Prunnemonnus ad L. I. C. Uhi de ratiociniis n. 11.
12. Sic itaque reſponſum fuit: Beklagter beſchwehret ſich dar⸗

uͤber, daß der Richter zu Bochum ganz incompetent ſey. Allein

I. 2 die⸗

84 MEDILAT. AD PANDECT.

dieſes Vorgeben von der incompetentia fori faͤllt hinweg, in Er⸗
wegung, daß Beklagter beſage beygelegter Quittungen die Gelder
als bevollmaͤchtigter und beſtellter Adminiſtrator der Kumpſtoffi⸗
ſchen Erben in Bochum eingehoben, folglich daſelbſt tanquam in
foro contractus und adminiſtrationis allerdings ſtehen und von
beſagten Geldern Rechenſchaft geben muß, welches forum admi-
niſtrationis und rationum reddendarum durch kein jus de non
evocando oder anderes privilegium perſonæ gehoben wird.
Bey dieſer Bewandniß haben wir auf Beklagtens Suchen, daß
Klaͤger mit ſeiner Klage nach Duͤſſeldorf gewieſen werden moͤchte,
kein Abſehen gerichtet.

