iſt, uͤberdem in der Pfaͤndung die Perſonen ſelbſt nicht angehal⸗
ten werden, dieſe auch die Pfande, welche etwa in einer Sichel
oder andern Kleinigkeiten beſtehen, insgemein beym Amte un⸗
abgeloͤſet laſſen; Dennoch aber und dieweil obbeſagte Regul:
baß ein Richter nicht gehalten ſey den Delinquenten wider ſei⸗
nen Willen auszuliefern; alsdenn ihren Abfall leydet, wenn
dieſer uͤber dem Verbrechen ergriffen und angehalten wird, oder
ſich ſonſten des Ortes dingpflichtig machet, und dann die Pfaͤn⸗
dung fuͤr eine Verkuͤmmerung oder ſpecie arreſti, durch welche
des Richters Jurisdiction fundiret wird, wohl zu achten iſt,
immaſſen ſolche um deßhalben, damit man Rechtens wider den
Gepfaͤndeten bekomme und dieſer zu Leiſtung der gebuͤhrenden
Satisfaction angehalten werden koͤnne, geſchiehet, wie denn
auch der Richter des Ortes, wo die Pfaͤndung vorgehet, ein
jus quæſitum dadurch erlanget, welches ihm durch die Par⸗
theyen nicht entzogen, noch die Sache vor ein ander Gerichte
geſpielet werden mag, im uͤbrigen der Gepfaͤndete, ungeachtet

er das Pfand unabgeloͤſet ve ſehen laſſen, nichts deſtoiwentbe
3

„

I002⸗ MEDITAT. AD PANDECT.

zu Erſetzung des Schadens verbunden iſt, Carpzov. P. 2. C. 27

dJef. 9; So erſcheinet dannenhero ſo viel, daß dieſelbe die in des
Amts Gerichtsbarkeit betroffene und gepfaͤndete Buͤrger oder
deren Geſinde auf des Amtmanns Erfodern in das Amt zur
Verhoͤr zu ſtellen ſchuldig ſeynd.
IX.

Judex ad remittendum reum obligatus cadaver tamen occiſum
ad inſpectionem remittere non debet.

P ea, quam ſupra in medit. 7. memoravi, ſpecie is, de
cujus nece quærebatur, non confeſtim perierat, ſed gra-

viſſime in rixa vulneratus ex loco delicti domum ierat ibi-

que ſub alio judice exſpirarat. Judex, ſub quo delictum

commiſſum, quique inquiſitionem inchoarat, a vicino &

delinquentes & cadaver ſibi ad inſpiciendum ſiſti petebat,
ratus, indagationem corporis delicti præcipuam inquiſitio-
nis partem eſſe atque adeo ad le etiam pertinere. Sed
contra viſum eſt JCtis noſtris, qui ſic reſponderunt: Wird
gefraget „ob das Amt ſchuldig geweſen den Coͤrper des verſtor⸗
benen Rinnens dem Rath zur Beſichtigung auszuliefern? Wie⸗
wohl nun der Rath dafuͤr haͤlt, es koͤnne a remiſſione delin-
quentium vivorum ad remiſſionem cadaveris ein Argument

tanquam a majore ad minus gezogen werden, da zumahl die

Beſichtigung des todten Coͤrpers nach dem 149. Artickel der
Peinlichen Halß⸗Gerichts⸗Grdnung eines von den Haupt⸗
Stuͤcken der Inquiſition, alſo von dem judice inquiſitionis zu
verrichten iſt; Dennoch aber und dieweil todte Coͤrper aus ei⸗
ner Jurisdiction in die andere zu fuͤhren ganz ungewoͤhnl ich iſt,
guch, da bey Beſichtigung der Entleibten gemeiniglich pericu-
lum in mora vorhanden, nicht fuͤglich geſchehen kan, ferner

obgedachte Peinliche Dalb⸗ Gerichts⸗Ordnung, daß die Beſich.

tigung

3

—

1. 2. 0.
Win
tger
as Ant

ey oeci,n

ecie , l
at ege⸗
m ieri i
10 Gelinm
4 ViCN
li pereht

mnere. del.

nt. V
d unſi
em! V.
Am
dr eneß,
rtickel de
den H⸗
gliſtihns
Linhk e,
hrihlic,
Gichen.
in,n
dr Slh
C

—

6

P. LXNIV. DE FORO DELIC. ET REMIS. DEL.I NQ 103

tigung Præciſe von dem judice inquiſitionis geſchehe; nieht be⸗
ſiehlet, ſondern nur in genere die Anweſenheit des Richkers er⸗
fodert; So halten wir dafuͤr, daß das Amt den Coͤrper des
entleibten Rinnen dem Rath auszuantworten eben nicht verbun⸗
den geweſen, ſondern die Beſichtigung ſelbſt vornehmen koͤnnen.
Judex, ſub quo delictum commiſſum eſt, delinquentem ſul' alis
judice viventem non edictaliter & immediate , ſed per ſub-
ſidium citare debet.
nimadvertimus aliquando, a judice reum, qui ſub ipſo
1 A. deliquerat, ſed in aliam urbem, in qua etiam habitabat,
ſe contulerat, propoſito edicto citatum fuiſſe. At male.
Etſi enim magiſtratui poteſtas abſentem quoque delinquen-
tem in jus vocandi competat, hæc tamen in jus vocatio ſe-
cundum leges fieri debet. Leges vero edictalem non ali-
ter admittunt, quam in vagabundis, aut iis, qui in certo
quidem loco vivunt, ſed ſubſidiali citationi parere recu-
ſant. Vide Clem. I. de Zudiciig & c. 10. X. de Dolo & contu-
macia. Nec obeſt ſententiæ noſtræ Wovella 134. 6. 5. ubi judici
delinquentem, qui provinciam reliquit, legitimis edictis evo-
care permittitur. Ex iis enim, quæ ſequuntur, ſatis apparet,
hoc tantum in vagabundis & deliteſcentibus licere, in iis autem,
qui in certo loco degunt, ſubfſidiali citatione opus eſſe.
COιK. O L L AK A.
Delinquens, etſi judicium domicilii ſubire malit, & re-
miſſioni ad forum deliéti contradicat, tamen & invi-
tus remittitur, Hornius claſſe 15. reſponſo 75.
Judex delicti reum fugitivum, etſi manifeſtum ejus
crimen ſit, omiſia citatione, condemnare nequit.
Recte Kichterus ad Auth. Qua in provincia C. Uli de eri-
minil'us n. 9. affirmat; tunc, quum delictum in Conimio
ua-

O —

◻

4q MEDFTAT. AD PANDECIr.

duarum jurisdictionum committitur, Præventioni lo-
ecum eſſe. Quod fruſtra negant DD. a Sohæbpfero in y-
nopfi Juris privati tit. de Judiciis . 44. memorati.

SPECIMEN LXXV. DV
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TIT. I.
D E
FORO MILITARI

P VB LI C E D E F E N S. V M.

. A .
FRANCISCO IGNATIO KEISENBERG,
DVDERSTADIANO -EICHSFELDIENSI.
D. XVI. IULII ANNI CIo ILo CCXVIII.

Diſerimen interl auditores generales, Juperiores & legionarios
explicatur.

Auditones legionarii re ipſa actuarii tantum ſunt.
III.
1, levioribus tamen cauſis &α actihus voluntariis mandatam ju-
risdictionem exercent 4

alii generales dicuntur, alii legionarii. Illorum offi-
cium totum exercitum præcipuosque ejusdem præ-
fectos reſpicit. Extat de eo peculiare caput in Ord. jud. militarit
1⸗ Kue-

TLa miniſtros bellicos etiam auditores ſunt, quorum

—
ntioni.
roin.
1rat.

—

TNS

NMN,
I

ltinnmin

1ſint.
Huntwenit

Morum of⸗
iace
ac Nn
1

Sp. LXXV. DE FORO MILILARI. 105

Sueciea cum annotationibus C. M. Schwartzii edita titulo 3.
Adde Corpus juris militaris vol. I. p. 390. Auditores legio-
narii in dem Artickels⸗Brief der Reichs⸗Voͤlker, Ratis-
Ponæ in Comitiis imperii anno 1672. confecto, art. 90 &σ 91.
Regiments⸗Schultheiſſen, communiter Regiments⸗Auditeurs,
a Gallis Prevöts des regiments appellantur. Datur quidem
tertium & intermedium genus auditorum, qui ſuperiores,
Ober⸗Auditeurs, vocantur. Hi, ſi non titulum ſaltem, ut
plerumque fit, ſed rem ipſam habent, judicia aliquot legio-
num, corpus ſeparatum, non tamen exercitum conſtituen-
tium adminiſtrant. Atque horum munus cum officio gene-
ralium, de quibus modo diximus, fere convenit. Plerum-
que vero auditores legionarii ex indulgentia principum ti-
tulo auditorum ſuperiorum, der Ober⸗Auditeurs, ornantur,
Poteſtatem tamen ampliorem, quam alii ſimplices habent,
non conſequuntur. In præſens de legionariis tantum age-
mus, qui ſcilicet apud ſingulas legiones conſtituti ſunt, ut
rei judiciariæ curam gerant. De his videndum eſt inprimis,
an jurisdictionem & qualem habeant. Equidem ipſum no-
men des Schultheiſſen, quod iis in memorata conſtitutione
imperii tribuitur, judicem ſignificare videtur. Et multi au-

ctores, dum de auditoribus ſcribunt, judices militares eos

appellant. At, ſi rem accuratius conſideres, judices non
ſunt, ſed actuarii tantum & judicum miniſtri. Jurisdictio
videlicet in legione penes tribunum, den Obriſten, vel, ſi
hic abſit, penes legatum ejus, den Obriſten⸗Lieutenant, eſt.
His judicibus centuriones aliquot vel alii minores præfecti
adſident, & auditor præſto eſt, ut acta conſcribat & judices
iſtos atque adſeſſores, ſi forte per imperitiam juris labantur,
inſtruat atque in rectam viam deducat. Vide Caroli XI. Sue-
cicæ regis ordinationem judiciorum militarium de an. 1683. art.
10. Desgleichen ſoll auch in den Regiments⸗Gerichten ein ge⸗
Zom. II. ſchwor⸗

106 MEDITAT. AD PANDECT.

ſchworner Regiments⸗Auditeur und Regiments⸗Webel ſeyn, wel⸗

che ihren Beruf und Dienſte mit Ernſt und Fleiß dabey zu ver⸗
richten und aufzuwarten ſchuldig ſeyn ſollen. Adde Ordinatio-
nem proceſſus militaris Belgicam Hagæ anno 1687. editam art. 3.
uin immo auditores hi ne quidem jus ſuffragii in judicio
militari habent, niſi ex lege aut conſuetudine peculiari con-
trarium ſervetur, uti in copiis Cæſaris fit. Quod ad uſum
hodiernum fori militaris attinet, in cauſis quidem graviori-
bus auditores actuariorum viee tantum funguntur. At in
cauſis levioribus nec non actibus voluntariis jurisdictionem
non propriam ſed mandatam nomine tribuni exercent per-
inde, ut juſtitiarii nobilium. Vide Spatens Auditeur ſect. 1.
c. 6. §. 7. & Ludovici Einleitung zum Kriegs⸗Proceß cab. 3.
§. 14. & cap. 5. . 28. Qui c. 5. §. 2. auditori nec opus quidem
eſſe adſeſſoribus, etſi hi in judiciis civilibus requirantur, af-
firmat. Itaque valent teſtamenta, hypothecæ aliique actus
tanquam judiciales, qui coram audirore, abſente licer tri-
buno legatove ejus, coficiuntur. Et ſic Cti Helmſtadien-
ſes menſe Martio anni C1o 10 Ccxv. reſponderunt: Es hat Klaͤ⸗
gern dem Hauptmann Johann Friederich Helwichen, vermoͤge
letzteren Urthels obgelegen, einen gerichtlichen Verpfaͤndungs⸗
Schein beyzubringen. Dieſem Punct hat er durch das von dem
Ober⸗Auditeur und 2 Hauptleuten unterſchriebene Protocoll ein
Genuͤgen gethan. Denn obwohl Beklagter dawider einwendet,
es ſtehe keinem Auditeur eine Gerichtsbarkeit zu; ſo iſt doch die
allgemeine praxis in contrarium, nach welcher alle, auch ſchlech⸗
te Regiments⸗Auditeurs, im Namen ihres Obriſten die actus
voluntariæ und contentioſæ jurisdictionis, ausuͤben, ja in
Civil⸗Sachen keiner Adſeſſorum, deren doch 2 allhier vorhan⸗

den geweſen, vonnoͤthen haben. Wir haben alſo beſagte Ver⸗

pfaͤndung vor richtig gehalten.

IV.

—

Hſehn N

bey te
Orchnori.
litam emt
iin uden
Culiari an.
dd ad ui
n graridt
ur. Alt
diionen
ervent pel
Sueut ſch.
roctß
pus gui ten
irantn 4
Auique An
te eet l
lllltiier⸗
Csſud 1
en, Vulli
Enfindnre
ns von de
Pon deel il
de anedt

6 dohn

ui ſ
ſ en de i
nstben 11
alhie i
i N

SP. LXXV. DE FORO MILTTARI. 407

IV.

Auditor legionarius eum ſaltem, qui integræ legion: præeſt,
Juperiorem agnoſcit.

judicio quodam militari diſputatio inter auditorem du-

osque, qui in judicio adſidebant, præfectos militares
oOrta erat, auditore, ſe nullius niſi, qui toti legioni prælſit,
auctoritatem agnoſcere, dicente, præfectis ſubjectum ſibi
illum efſe aflerentibus. Et ſine dubio auditoris cauſa me-
lior erat. Namque tribunus ſolus, der Obriſte, ſeu qui vi⸗
ce ejus eſt, jurisdictionem habet, isque ſibi adſeſſores es
ceterorum præfectorum corpore, quin aliquando ex gre-
gariis militibus pro lubitu ſumit, qui adſeſſores, quamdiu
in judicio ſedent, tantam, quantam eis dedit tribunus, au-
Ctoritatem habent, &, quanquam dignitate audirorem an-
tecellant, hunc tamen ſubjicere ſibi, &, ut ex juſſu & vo-
luntate ſua pendeat, cogere non poſſunt. Neque enim
auditor, dum ex delegatione abſentis tribuni judicio inter-
eſt, actuarius eſt tantum, ſed & ipſe adſeſſor juraque cum
ceteris adſeſſoribus paria habet. Confirmant ſententiam
hanc literæ Convenftus Franconici ad ducem copiarum ſua-
um die 25. April. anni 1703. ſuper controverfſia iſta exara-
e quas ex Zhucelii Actis publicis ſeculi decimi octavi tont.
3. ap. 7. . 42. hic inſeram: Es iſt bey allhier verſammleten

Convent vorgekommen, was maſſen der jetztmalige Commen⸗

dant des loͤblichen Schnebeliniſchen Regiments, auf Anhandge⸗
bung ſelbigen Obriſt⸗Lieutenant und Hauptmann Moͤckens, den
Auditeur Lic. Johann Chriſtoph Frieſen darum in Arreſt nehmen
laſſen, weilen er in einem vorgeweſenen examine ihnen beeden
Officiers die von denenſelben geſuchte Dependenz wiederſpro⸗
chen, und ſolche allein von dem Commendanten des Regiments

zu haben vorgegeben, ſo gar, daß es faſt das Anſehen gewinne,

2 als

108 NMEDITAT. AD PANDECT.

als habe man Luſt, ihn in Ketten und Banden zu ſchlieſſen, ſo⸗
fort ohne gegruͤndete Urſach weiters beſchimpfen zu laſſen: Weilen
aber dieſes eine ſolche Procedur, die man Creiß wegen nicht bil⸗
ligen, auch ſolche paſſionirte Dinge keinesweges geſtatten kan;
Als finden wir uns bemuͤßiget, an unſern hochgeehrteſten Herrn
General⸗Feld⸗Marſchall⸗Lieutenant hiemit zugeſinnen, daß er un⸗

geſaͤumt ſothanen Vorgang zu unterſuchen, und, wenn die Sa⸗

che ſich vorgebrachter maſſen befindet, den Arreſtirten ſogleich auf
freyen Fuß zu ſtellen, mithin demſelben die Juſtiz zu verſchaffen

belieben wolle, indem doch wahr, daß er der Auditeur nur einen

Commendanten, und nicht alle Stabs⸗Officier zugleich auf ein⸗
mal haben koͤnne und ſolle; Woruͤber der Verlanf hiernaͤchſt mit
wenigen zu berichten waͤre. Unter goͤttlicher ꝛc.
Præfecti militares jurisdictionem ſuam cauſis propriis ne-
queunt eercere.
VI.

Wec poſſunt cognitionem iſtarum cauſarum per commiſſa-
rios expedire.

LD'nde ſupra in Specimine LXEVIII. de Judice in propria
cauſa medit. I. judices Saxonicos, Marchicos, Mag-
deburgicos & aliarum quarundam provinciarum lites eas,

quas cum ſubjectis ſibi exercent, ad judicium ſuum trahere

atque ibi decidere poſſe. Num ergo hoc jus duces quo-
que & præfecti militares in terris iſtis militantes habent, ut

in judicio, coram quo cauſæ inter ipſos & eorum milites
controverſæ ventilantur, præſidere queant ?2 Non puta-

mus. Oſtendimus videlicet in dicti ſpeciminiz meditat. 2

con-

qu
tril
ſtra

lieſſen, ſ⸗
n. Win
en nicht
ſotten hu
teſen Hen
daß ern
n die G.
ſgeich
Awaſcefe
ur in eh
ſc ufin
Bientchiri

izi Ne.

. onmniſr.

ſic in hi,
hicos, N
UE es h
ſumn nin,
Aes ⸗
hibenb l
Orum lie
Non hut
6 miiu)

SP. LXXV. DE FORO MILTTARI. 105

conſuetudinem iſtam ſuſpicione non carere, juri communi,
inprimis LEegi un. C. Ne quis in ſua cauſa judicet, repugna-
re, atque ideo, quantum fieri poteſt, reſtringi debere.
Deinde Sebilterus in Exerc. ad E. 6. §. 16. ceterique DD.
facultatem illam non omnibus judicibus, ſed his tantum,
qui hereditariam & patrimonialem jurisdictionem habent,
tribuit. Atque præfectorum militarium jurisdictio admini-
ſtratoria eſt, ut omnes norunt. Conſentit nobiscum Corpas
Juris milit. Brandenb. cap. 2. §. 4. cap. 7. §. 52. de Inſtr.
ad form. proceſ. milit. Annon tamen præfectis militaribus
cauſarum iſtarum cognitionem commiſſariis arbitrio ſuo
electis delegare licebit? Nec hoc admittimus. Commiſſa-
rii quippe una cum committente perſona eſſe videntur. L. 1.
§. 1. & L. 3. de Oficio eus, ecui mand. eſt jurisd. Accedit,

quod præfectis, ſi illis facultas eligendi commiſſarios datur,

via aperiatur faventes ſibi eligendi & adverſarii jura inter-
vertendi. Quapropter ſic reſponderunt JCti Helmſtadien-
ſes menſe Majo anni cro 1o ccxIV: Seynd einem Officier von
ſeinem hohen Commandeur weitlaͤuftige und wichtige Rechnun⸗
gen anvertrauet, auch, ohne dieſelbe abzunehmen, uͤber 3 Jahr
lang gelaſſen worden. Als aber der Commangdeur erfahren,
daß der Officier ihm eine anſehnliche Summe ſchuldig verbliebe,
hat er ihm die ungeſchloſſene Rechnungen ſamt Belegen und Brief⸗
ſchaften verſiegeln und wegnehmen laſſen, da denn gefraget wird,
ob die Unterſuchung dieſer Sache dem Commandeur ſelbſt ent⸗
weder mediate oder immediate, oder aber vielmehr einem un⸗
partheyiſchen Krieges⸗Gerichte zuſtehe. Wiewohl nun nach den
heut zu Tage eingefuͤhrten Rechten und Gewohnheiten ein Judex
Sachen, ſo ihn ſelbſt mit angehen, vor ſeinem Gerichte tracti-
ren laſſen kan; Dennoch aber und dieweil dieſe den gemeinen
Rechten zuwiderlaufende Gewohnheit ſo viel, als moͤglich, einzu⸗
ſchraͤnken iſt, guch von dem Schiltero ſelbſt und andern DD. nnn
32 4

40 NMEDITAT. AD PANDECT.

ad eos, qui jurisdictionem patrimonialem & hereditariam
habent, reſtringiret wird, uͤberdieß in dem Corpore Juris milit.

Brandenburg. ausdruͤcklich verordnet iſt, daß alle Streitigkeiten,

ſo die Ober⸗Officierer wider die Unter⸗Officierer oder Gemeine
haben, und in Summa alle Sachen, ſo Geld, Guth und der⸗
gleichen betreffen, woran das Unter⸗Gericht, und inſonderheit

der Commendant und die Officierer bey dem Regiment entweder

directe oder indirecte intereſſiren, oder ſonſten vor verdaͤchtig

gehalten werden koͤnnen, eigentlich vor des General⸗Krieges⸗

Gerichts Verhoͤr und Aburtheilung gehoͤren, und des Unter⸗Ge⸗
richts Erkenntniß keine ſtatt finden ſolle; So kommt die Unter⸗
ſuchung und Entſcheidung dieſer Sache keinesweges dem Com-
mandeur weder mediate noch immediate, ſondern einem un⸗

vartheyiſchen Krieges⸗Gerichte zu.

VII.

Miles etſi alibi militet, Jorum tamen originis retinet in patrie,
, . . .
Iiquidem bona in ea poſſideat.

mus nempe ibi forum domicilü militi in ea provincia, in
qua ſtipendia facit. Igitur controverſias, ſi quæ ſuper he-
reditate ejus oriunrur, ex juribus iſtius provinciæ decidi

oporter. Excipimus tamen caſum, ſi miles bona in patria

ſua poſſideat. Tunc quippe forum originis retinet, atque

hereditas ejus, etſi in alia provincia militarit & deceflerit

etiam, ſecundum leges patrias defertur. Confirmat ſen-
rentiam hanc Lex 23. §. I. Ad municip. ibi: i nibil in pa-

tria poſſideat. Atque ſic Cti Vitembergenſes apud Berge-

ram lib. I. Reſp. 254. reſponderunt: Es iſt, im Fall einer

imitabimus nunc ea, quæ infra in Spec. LXXIX. de Fo-
ro miniſtrorum principis, medit. 3. dicemus. Adfſcribi-

von

Vile

lis
iide
huc
boſt
tii
kegin
temmn
hoc
les,
ter o

Mag

N

Udd

reditarin
uris mi
reitigkettn
et Geene
th und N
ſordeht
ent entnce
d verdece
al⸗Krte
65 Uone
t die
dem C
7, eiten

rir funit

XI. Nt.
6. AMt
roV ck,
e ſihf
vincie Eei
Ona il
etinet, 1
Ceciſil
Pfrmt

. 1
in 9 4

SP. LXXV. DE FORO MILITARI. 121

von den 3 Bruͤdern in Krieges⸗Dienſten verſterben ſollte, die
Succeſſion ohne Unterſchied der verlaſſenen Guͤther nach dem
jure ſtatutario des Orts, woſelbſt ſie gebohren und annoch ein
Theil ihres Vermoͤgens haben, einzurichten.

VIII.
MWulta, quaæ in jare civili de foro militari ſunt conſtituta, mo-
ribus noſtris non ſervantur.

uicden in Speciminis EVII. de in integrum reſtitutioni-

bus, medit. 5§. exploſimus opinionem eorum, qui pri-

vilegia militibus Romanis tributa noſtris competere, pror-

ſus negant. Neque in præſens ſententiam mutamus, ſed,
iisdem, quibus veteres gaudebant, commodis noſtros ad-
huc milites frui, exiſtimamus. Quum tamen negari non
Poffit, faciem militiæ noſtræ in nonnullis capitibus a mili-
tia Romana differre, fatendum quoque eſt, quædam privi-
legia ad ſtatum præſentem accommodari vix poſſe, alia au-

tem legibus vel conſuetudinibus contrariis ſublata eſſe. Ex

hoc genere ſunt aliquot circa forum militare conſtitutio-
nes, quas recenſebimus, &, uſu hodie non ſervari, brevi-

ter oſtendemus.

IX.

Mogiſßtratus ilis militem delinquentem punire nequit, ſed 24

uclicen militarem remittere gebet.

X.
Leges hat 4. re admodum variant, ejusque variationit
cauſa inveſtigatur.

Nualti fere leges Romanæ tantopere variant, quam cir-

ca forum militis delinquentis. Aliæ ſcilicet militem

jurisdictioni magiſtratuum civilium prorſus eximunt, L. I.

112 MEDTTAT. AD PANDECT.

C. de Ohie. magiſt. milit. ac militarem reum, niſi a ſuo ju-
dice, nec exhiberi poſſie, nec, ſi in culpa fuerit, coerceri
volunt. L. 6. C. de Jurisd. omn. jud. ſed, ſi quid delique-
rit, ad eum, ſub quo militat, remitti jubent Z. 9. de Cuſto-
dia & exbib. reorum & rectori provinciæ, in qua crimen
publicum a milite commiſſum fuit, eum ſub cuſtodia con-
ftituere tantum permittunt, cauſæ autem meritum vel per-
fonæ qualitatem ad magiſtratum militum referre Præci-
piunt L. I. C. de Exbib. & transmitt. reis. Aliæ contra
leges conſtituunt, communium delictorum a militibus ad-
miſſorum perſecutionem communem eſſe L. 2. pr. de RKe
militari & militem, ſi quid gravius in provincia admiſerit,
ibi plecti pœna debere, ubi facinus admiſſum eſt L. 3. pr. de
Re militari, item milites apud eos accuſari & damnari, apud
quos crimen contractum oſtenditur L. 22. de Accuſationi-
bus, poſſeque præſidem provinciæ in militem homicidam
ſecundum diſciplinam militarem ſententiam proferre L. I.
C. Ad L. Cornel. de ſicar. Inſignis hæc legum inter ſe pu-
gna mire ingenia interpretum exercuit, ut conciliationes
reperirent. Et attulerunt quam plurimas. Quas non ta-
men non moramur, ſed potius cum Jac. Gothofredo ad
L. 2. C. Th. de Exhib. vel transmitt. reis exiftimamus, jus
hoc circa remiſſionem militum delinquentium ſæœpe variaſ-
ſe. Igitur inveſtiganda eſt hujus variationis cauſa. Nos
eam tribuendam putamus diverſis imperatorum ingeniis.
uidam nempe ex his inter milites enutriti, aut a militi-
bus ad culmen imperatorium evecti, aut bello unice de-
diti, aut ope militum ad ſtabiliendam & conſervandam
tyrannidem ſuam indigentes, aut militibus obnoxii be-
neficiis, quantis poterant, milites ornabant ſibique de-
vinciebant, & omnes eos, qui non militarent, cognitione
de militibus indignos judicabant. Talis fuit Conſtan-
tius

tiu

TU

gar

0C0
bus
dul
dil

60

lu
de

ſer
mil
uür

2 fo .
, (Celeen
delin:
9. le
ua crinet
ſtocia e
im vel pe⸗
re pret
Wie conti
itibus
1n idilet
nnar; I
ſocuſctini
homicin
oketre !
rer e N.
cNolindodne
is Mn 1.
Zleftk
mmamm/
ſepe el
um ingenii
Iutmi
lo ie: e⸗
Gnerinln
Cbnoni d
ſbine d
e, Coglii

4

SbP. LXXV. DE FORO MILITARI. II=

tius, auctor Legis 2. C. Th. de Jurisdictione, tales & cetera-
rum conſtitutionum in favorem militum factarum promul-

gatores, Valentinianus, Theodoſius M. & Honorius fuerunt.

Contra plerique ex his, qui milites delinquentes magiſtrati-
bus civilibus ſubjecerunt, favorem ſibi militum non per in-
dulgentiam quæſiverunt, ſed aut rem militarem ſeveritate
diſciplinæ firmare ſtuduerunt, ut Septimius Severus, cujus
conſtitutio in L. 3. pr. de Re milit. & L. 22. de Accuſationibus
memoratur, aut togatam magis quam ſagatam militiam co-
luerunt, ut Theodofius junior, in cujus novellis inſignis ea
de re extat lex Wovell. I4. de amota militantibus fori præ-
ſeriptione c. 2. Hunc imitatus eſt Juſtinianus, quem exiguum
militum fautorem fuiſſe Procopius in Anecdotis n. 344. J44.
narrat, Is quoque militibus delinquentibus exceptionem
fori incompetentis ademit in Novella 8. cap. 12. Videbatur
ergo hæc ultima Juſtiniani lex in iis, quæ Juſtinianeum jus
receperunt, terris obſervari debere. At vicit eam favor mi-
litum, qui fere hodie ubivis regnat, ut milites delinquentes
prorſus a jurisdictione magiſtratuum civilium liberi vivant,
atque hi magiſtratus capere eos tantum & cuſtodire poſſint,
remittere autem ſtatim ad duces militares debeant. Vide
Ludovici Einleitung zum Krieg s⸗Proceß c. 3. §. 11. At-
que hæc neceſſitas remittendi milites delinquentes ad forum
ſuum in KReceſſu imperii de anno 1641. §. 47. addita tamen li-
mitatione quadam, confirmatur. Ceterum in Hollandia &
Friſia, quæ provinciæ artibus magis, quam armis florent,
magiſtratus civiles jus puniendi militem delinquentem ad-
huc retinent, teſtibus Grenewegen ad L. I. C. de Exhib. &
transmitt. reis & Sandio lib. I1. def. A.

Tom. IlI. dD XI.

MEDTTAT. AD PANDECT.

XI.
Voluntarii milites hodie foro militari gaudent.
ure Romano hi, qui ultra ſtatutos ſeu extra numerum
y militant, civilium judicum ſententis ſuper quolibet ne-
gotio ſubjacent L. 3. C. de Offcio magiſtri militum. At ho-
die iidem ex conſuetudine recepta judici militari ſubſunt.
Vide Spatens Auditeur ſect. I. t. 6. K. 2.
. XII.
Mixta judicia, quæ bodie in uſu ſunt, jure Komano
Dgnorantur.
Jalberimum hodie inſtitutum eſt, ut, quoties miles cum
pagano litigat, mixtum judicium conſtituatur, in quo
ſcilicet ille judex, cui reus ſubeſt, præſidet, magiſtratus ve-
ro actoris adſidet. De quo judicio plura vide in Spatens Au-
diteur ſect. I. c. 6. §. 3. Behamb. in Milite delinqu. Obſ. 75. &
Ludovici E& inleitung zum Krieges Proceß c. 2. §. 6. Jure
tamen Romano judicia hæc mixta prorſus ignorantur & cau-
ſæ, in quibus reus militaris vir eſt, cognitioni ſolius judicis
militaris committuntur L. 6. C. de Jurisdict. omn. judicum.

C OXO L L A R& T A.

I. Quæritur, an miles in cauſa civili ſponte ſe jurisdiétio-
ni magiſtratus civilis ſubmittere eamque prorogare
queat. Negat Spate in Auditeur ſect. 1. C. 8. §. 5. Affir-
mat Enenckel de Privilegiis militum lib. 2. priv. 5y. . 19.
Nos Enenckelio aſſentimus. . .

2. Veteranus pleraque privilegia militum retinet, forum
tamen militare amittit L. ult. C. de Eeteranis. Secus eſt

eccleſiaſticum retinent. Gonzalez. ad c. 10. X. de Ju-
diciis n. II.

L. 8. de Zeſtibus. Ea enim ſic interpretanda eſt, ut mili-
tfem

7

in clericis, qui munere licet ſuo privati forum tamen

. 3. Miles invitus teſtimonium dicere cogitur. Nec obſtat

8S
ſa
ler

en

lent.

nutmenn

lvolbetn.

m. Ac.

ari fublun

Romane

e8 Iiles en
tur, in e
giſtnngt
Patenl44
1 0,*
166 :
mrur & .
ſolvs ucis
julium.

brcsicke⸗
1 Proroger⸗

rußt 1

tinet, ſrun
i, Kent

4 SP. LXXVI. DE CONSISTORIO. II

tem teſtimonii dicendi S
icendi cauſa a ſigni
. is vel m
V =„ une
35 Ocare non. liceat. Quodſi ergo examen ej ribus
dicio militari inſtitui S n ejus in ju-
1 nſtituitur, detrectare id non poteſt

SpPECIMEN LXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. Vv. TiT. TI.

DE L
CONSISTORIO
FVBFICE PEFENSVM
4
FRIDERICO AVGVSTINO WE
SCHWARTZBVRGICO. ENNER/
D. XVI. IVLII ANNI CIO 1I9 CCXVIII.

Apanagiati principes jure conſiſtorii non gaudent.

II.

. . — - . -
gurisdictio omnimoda plene conceſa jus conſiſtorii amex
non complectitur.

us conſiſtorii ſeu judici eccleſiaſtici inter jura majeſta-
ile ſen territorii apud Proteſtantes ſine dubio refertur.
l aer in ceteris regalibus & juribus majeſta-
meie ad erie upreme Poteſtati firmiter cohæreant, nec
Prananum ei, res transferantur ‚ hoc & in jure conſiſtorii
eſt. Dico: facile. Nam quod aliqui jus illud a
P 2 maje-

1r16 MEbPITAT. AD PANDECI-.

majeſtate, ſeu, ſi mavis, ſuperioritate territoriali plane ſe-

parari non poſſe perhibent, de eo in meditatione ſequente

diſpicietur. In præſente lis decidetur inter principem impe-

rii fratremque ejus apanagiatum agitata. Conceèſſi huic per

transactionem fuerant reditus certæ provinciæ & jurisdictio
omnimoda plene & effective in omnes ejus provinciæ inco-
las. Sed primigenitus jus conſiſtorii fibi vindicabat ac peœ-
nas in iis & mulctas civibus fratri ſubjectis imponebar, mul-
Gasque has, ne fiſeo fratris cederent, plerumque ad pios
uſus deſtinabat. Contradicebat igitur apanagiatus, ſibique
vel ipſum jus conſiſtorii competere, vel tamen mulctas illas
eum proventibus ceteris relinquendas efſe, contendebat. At
ICti Helmſtadienſes menſe Decembri anni clo 1o CCXVI. re-

ſponderunt, apanagiatum neque jus conſiſtorii ſibi arrogare,

neque fratri jus determinandi mulctas & uſum earum inter-

vertere poſſe. Jus ſcilicet conſiſtori, ut omnes fatemur,

jus majeſtatis & ſuperioritatis eſt. Apanagiatus Vero prin-
ceps hanc non habet, ergo nec illud. Neque juvabatur con-
eeſſione jurisdictionis omnimodæ plene & effective facta.
Jurisdictio enim omnimoda regalia, quæ vocant, majora
haud complectitur, ut recte ſentit Stephani de Jurisdicione
lih. I. cap. 2. n. 8. ſed jurisdictionem tantum ſuperiorem &
inferiorem ſignificat, non etiam eccleſiaſticam. Ad hanc
quippe diviſio iſta non pertinet. Vide plura apud Hor-
nium in Jurispr. feud. c. 7. §. 12. & Lynckerum in Anal. ad
Struvii jus feud. c. 6. aph. I18. n. 5. Itaque nec jus determi-

nandi mulctas jurisdictioni ecclefiaſticæ adnexum primige-
nito denegari poterat. Sed non pigebit, ipſa reſponſi
verba adjicere: Wird zu wiſſen begehret, ob dem Herrn Se⸗

cundogenito nicht alle Geld⸗Strafen, welche in dem Con-
fiſtorio zu L. deſſen Unterthanen zuerkannt werden, gehoͤren,

ue

ti
hal
ſtor
nae
der
geil
1
wet

die

ſn

t
wel
hre
Etr
denn
wu
hor

der
in

—
Ppuneſ.
e ſecgenn
pem inye
hnieſe
jurbicte
incicr indd
Abat c e.
nebeb mnnl.

Cue 1d n

rus, ſdiie
multisi
endebit
1) CCM1E.
bi arroga

earumn iner.

les fulemul,

reto Plir.

Werur n.
ere ſilt
ciat, huſ
Funilii
perotl
n. AA hen⸗
4 aPod M
, mn Add
jus Gelemt

tum hring⸗

ipſi Nſu

en Hennd
in den

a, Kn

und der Herr Primigeni
len des Primigenitus nicht
fuͤhret Pun der He ndogenii 4 anc⸗ ſelbige wider Wil⸗
aft F ingleiche h die Strafen und B er habe ſich in
tuive ben ene ner omnimodam jurisdicti uſſen aus der Land⸗
halter. Weil anebnege Landſchaft ſüßigt Un plene & effe-
rii von dem jure t geiſtliche Juris diction erthanen vorbe⸗
nach unter dem W erritorii nicht ſeparir oder das jus conſi-
der Ses,⸗Herrlihgen omnimoda riechcli kein muß, dem⸗
geiſtliche Gerichtrhante annectirten Jura 10 keinesweges die
Unter⸗Gerichte ver Kenaen ſondern nur die ſlalich auch nicht die
weniger Zweifel hat, da ir werden, welches dnent et Ober⸗ und
Worte: Die Ober⸗ uim reteich durch an ier um ſo viel
8 ſic omnimodam juri alnrer⸗Srrinz e; die vorhergehende
die omnimoda jurisdicti ictionem; deutlich ge⸗ ie nachfolgende:
io auf die weltliche Gerich kef⸗ unad
„welche al⸗

ret iſt, bey wel ura ep. ſcopa
drelch 1 nn⸗ enn aſſen die geiſtliche Gerühtsbarkeit
. trr eren Anwendung zu eterminiten . t.

k „

der ihm K
Kraft des juris epi
in Ceonlitori juris epiſcopalis
0 b zukommen
Dachen orfalenden Strafen enden Gewalt, die
jedmen, begebe. nach Befinden zu milden

P 3

Iy18 AEDITAT. AD PANDECT.

Jus tamen conſiſtorii a mojeſtate & ſuperioritate territoriali ſa-
pbarari, & a magiſtratibus inferioribus vel per privilegium
vel per præſeriptionem immemorialem adquiri poteſt.

Ses longius, quam par eſt, aliqui progrediuntur, atque jus
conſiſtorii a ſuprema poteſtate ſeparari poſſe, prorſus
negant. Ipſe in hac ſententia eſſe viderur Sohilterus in Inſti-
zut. juris can. lib. I. tit. 5. §. 4. Jus, inquiens, epiſcopale aut
conſiſtorii a jure territorii neutiquam ſeparandum. Clarius ve-
ro & operoſius id deducit Brunnemannus in Conſilio 142. at-

que exemtionem clericorum a jurisdictione magiſtratuum
inferiorum ad jus gentium refert, & a principe mutari poſſe,

negat; cujus rationes tamen ſolide, ut ſolet, explodit Bæb-
merus in Jure eccleſiaſtico Proteſtantium tit. de Oficio vicarii
§. 27. q4. atque recte in §. 28. contra communem opinionem

docet, inveſtitum mit den geiſtlichen und weltlichen Gerichten

non jus patroônatus ſolum, ſed & jurisdictionem eccleſiaſti-
cam conſequi. Nolumus dicta ejus repetere. Id ſaltem
monemus, Klockium ab eo in §. 29. inter diſſentientes me-
morari, nos vero locum eum, in quo Alockius diſſentiat, re-

perire non potuiſſe, ſed inveniſſe potius inter Conſilia ejus

5I. in quo civitati Sundenſi jurisdictio eccleſiaſtica operole
aſſeritur atque ſimul, magiſtratus inferiores hujus jurisdi-
ctionis incapaces non eſſe, oſtenditur. Fefellit forte Bpæbme-

rum, quod in memorato Conſilio n. 313. dicitur, epiſco palem

jurisdictionem perpetuam eſſe ſequelam ſuperioritatis princi-
Palis. At hæc dubitandi ſaltem eſt ratio, quæ in ſequentibus

ab ipſo auctore refellitur. Deinde id quoque addimus, lege
publica imperii, in tabulis ſeilicet Patis Osnabrugenſis art. 7.

§. 31. ſanciri, ut jus conſiſtorii ab inferioribus adquiri poſſit.
IV.

mit
ſter
di
ar

rritoriciſ⸗
rivilegins

ji hoteß.

ut, anqreſ
olle, rort
terut in i⸗
epiſeche n
N./Clarins v.
helio iun
magilt me
mutarie
ewhodit .D
OFen e Nlem
nen hinonn
icer Gien
ten eNgi

ge. W

iſentenmn
4 ilenin
er Cuſuß
ſiaſtica en⸗
hujns ii
it ke
ur, epilahe
rioritaislin 4
jn ſegbenn
addind E
Hugf i
adgun
I

SP. LXXVI. DE CONSISTORIOD. 119

IV.
Princeps imperii ea jura conſiſtorii, quæ anno 1624. in terris
Juis non exercuit, nec odie exercere poteſt.

D Jabimus aliam a regula ſupra memorata, quod j jura con-
J ſſtorii ſuperioritati territoriali ſint adnexa, exceptionem.
Nempe ſi princeps ea jura anno 1624. non exercuit, nec
hodie ea exercere poteſt. Id quod ex tabulis Pacis Osna-
brugenſis art. 5. §. 26. manifeſtum eſt. Et ſecundum eas Cti
Helmſtadienſes a ſacerdote catholico interrogati menſe Sep-
tembri anni cio 1o5 Cccxv. reſponderunt: Certum eſt & in-
dubium, principem Auguſtanæ confeſſioni addictum jurisdi-

cCtionem eccleſiaſticam in terris ſuis a vicino epiſcopo anno

1624. libere & privative ſine impedimento, quod ad viſita-
tionem eccleſiarum parochialium & monaſteriorum catholi-
corum, exercitam per adjunétionem conſiliarii evangelici li-
mitare, vel eandem omnino prohibere, vel ſuper mona-
ſteria catholica, quæ anno 1624. Privative erant ſub juris-
dickione epiſcopi catholici, qualemcunque ſibi jurisdictionem
arrogare non poſſe, ſed omnia in eodem, in quo olim fue-
runt, ſtatu relinquere debere.

gus puniendi clerirof a magiſtratu inferiori per conſuetudinens

c præſeriptionem acguiri poteſt.

VI.

Exemitio clericorum a foro ſeculari juris humani, non divini
nec gentium eſt.

Err Fridericus imperator in Authentica Katuimus

C. de Epiſcopis & Oericis graviter, eccleſiaſticam per-
ſonam

—

12 MEPDTTLAT. AD PANDECT.

ſonam in criminali quæſtione ad judicium ſeculare trahi;,
vetat. Attamen jus lege prohibitum conſuetudine contre-
ria ab immemoriali tempore exercita adquiri poteſt. c. I. de
Præſeript. in 6. Id ſaltem videndum eſt, an non hujusmo-
di conſuetudo irrationalis ſit. Dicent hoc ſine dubio illi,
qui exemtionem clericorum a judicio ſeculari vel ex jure
divino cum Pontificiis in Coneilio Tridentino ſeſſione 24. de

Keformatione c. 20. vel ex jure gentium cum Brunnemanno

