tem inſtituant, & per judicis ſententiam in expenſas con-
demnentur, eas de ſuis bonis refundere cogantur. Juſtiſ-
ſime. Idem apud nos in omnibus temerariis Paſtorum li-
tigiis ſervari debebat, arg. L. 6. C. de Adminiſtr. tut. At-
que ſervatur etiam. Certe in actis, quæ ex Ducatu Mag-
deburgico huc miſſa fuerunt, vidi, rei vindicationem a
parocho ratione agrorum, quos ſeculo ſexto decimo ad
parochiam ſuam pertinuiſſe ex charta lacera & incerto au-

QGRore ſcripta demonſtrare conabatur, inſtitutam & propter
manifeſtam, quæ obſtabat, præſcriptionem rejectam, ipſum-

que in expenſas condemnatum fuiffe.

III.
Clericus pro eccleſia tigaturus, ſi ærarium ecleſiaſticum ſit in-
ane, per modum denunciationis procedere poteſt.
0 quid conſilii, ſi ærariun eccleſiaſticum, ut ſœpe con-

tingit, fit inane & ſumtibus ferendis impar? Tum
TP f 2 vero

22 8 AIEDITAT. AD PANDECT.

vero clericus per modum denunciationis procedat & magi-
ſtratui vel eccleſiaſtico vel ſeculari, ad quem cauſæ cogni-

tio pertinet, rem totam indicet, jus ſuum & rationes, in

quibus id fundatur, exponat, egeſtatem eccleſiæ ſuæ oſten-

dat, atque, ut juſtitia ſibi ex officio adminiſtretur, petat.

Quo facto magiſtratus ſine omni ſolemnitate proceſſus
tanquam legitimus defenſor & advocatus eccleſiæ ex offi-

cio cauſam examinare & læſionem corriger re debet, can.

25. §. Prcteren & can. 26. XXIII. guaæſt, 5. Quæ res mi-
nus dubii habet in Ducartu Magdeburgico, in quo clara hac
de re ſanctio exſtat in Ordinat Eccleſ. cap. 19. §. 5. W 15.

IV.
QCloricus ali quando Reroelienoſ Juos, ut ſumtus litis
contribuant, cogit.
Nes diſſumulabe, modum procedendi per denunciationem
plurima incommoda habere & effectum non ſemper ſor-
tiri. Sæpe enim jura parochi intricata & obſcura ſunt, ut ad ea
deducenda & clare Proponencda advocato opus ſit; ſæpe judi-

ces in cauſis oflicio ſuo & conſcientiæ commiſſis neglig entio-

res ſegnius procedunt, ſæpe ipſi res parochiales detinent, aut
detentorum fautores contra illos inquirere nolunt. Vix his
caſibus evitari Poterit Proceſſus. Ad hunc autem impenſis opus,

quæ, ſi ærarium eccleſiæ exhauſtum ſit, ſuppeditari debent a

parochianis. Horum enim gratia conſtituta ſunt templa, &

aſſignata paſtoribus ſalaria arque bona. Æquum ergo eſt, t

onus quoque ea bona & jura conſervandi & redintegrandi ſu-
ftineant. Quin immo DD. omni caſu, quo ærarium eccleſia-
ſticum ob egeſtatem ſumtus ferre nequit, parochianos ad illos
contri ibucndos obligant. Vide Finckelthaus de Jure Patronat.
caß. 4. . 86. Xlock de Contributionibus cap. 10. ſect. I. . 54.
Carpzov in Jurisprudent. TrelNak. lib. I. def. 57. & 160.

V

er
ſutt
tus
gu
u
ſum
Non
guia
renn

dey

Vindh
ſitun

cun

,
NX
(0
ſen⸗
ſen⸗

—

Nnigi.

cO⸗

neg, in
oſten.
Petat.
rCceſiu
er oft
t, ar.
res mi-
lurd hac

irit
ciatioben

nperla-
hut der

NR dr.

egigenie
tinenhin
eniiso
Fiebent!
lenpl,
o el⸗ 1
ecclel.
Vsadiles
Pottoni-
160

SP. LxXXVI PE IVRE LITIGANDI SVMT. PVBI. 229

Conſules & ſenatore ſinguli, qui pro juribus ofyrii ſui litigant,
ſs mitus ex publico ſumunt.
Tdem jus, quod clericis, etiam ſenatoribus & conſulibus com-
HPetit, ut, quoties pro conſervanda officii ſui dignitate vel
vindicandis ejusdem emolumentis non in ſuam ſolum, ſed &
perpetuam ſucceſſorum utilitatem litigant, ſumtus neceſſarios
ex proventibus bonorum publicorum capere, vel, ſi hi non
ſufſciant, cives ad eos contribuendos cogere poſſint. Magiſtra-
tus enim totius civitatis cauſa conſtitutus eſt. Itaque ſumtibus
quoque publicis ſuſtineri juraque ejus vindicari debent. Unde
quum ſenatori cuidam lis de præcedentia moveretur, eam
ſumtibus publicis ventilari debere, Cti Vitembergenſes apud
Hornium in Suphlementis ad us proedriæ quæſt. 5. reſponderunt,
quia maximopere totius collegii intereſt, dignitatem & hone-
rem cujusque ex collegio ſalvam & integram manere.

VI.
Senatus, qui pro conſervatione privilegii ſui eum principe, difen
tientibus licet quibusdam ſenatoribus, litigat, ſumtut
ex publico accipit.

um igirur hoc jus ſingulis ſenatoribus competat, minus
dubii res habet, fi integer ſenatus pro tuendo vel
vindicando collegii ſui jure litem ſubeat. Id vero quæ-
ſitum aliquando fuit, poſſirne ſenatus expenſas in litem
cum ipſo principe, diſſentientibus tamen aliquot ſenatori
bus, ſuſceptam faciendas ex publicis reditibus ſumere.
Hac enim, principem ſenatui, cui jus eligendi conſulis
competit, invité conſulem obtrudere, quosdam etiam
ſenatores illum recipere, reliquam vero eamque majorem
ſenatus partem contradicere, & pro jurium ac privilegiorum
F f 3 con-

2 MEDITLAT. AD PANDEGCTZ.

conſervatione pugnare. Poteritne hæc ſenatus pars lirtem

publica impenſa inſtruere & gerere? Ita puto. Nam cum
fingulis civibus jus ſuum contra Principem in judicio ſuis
ſumtibus tueri liceat, idem multo magis collegiis & uni-
verſitatibus licebit; ut ex peculio ſuo ſeu, ut in L. I. §. 1.
Quod αιια univerfi itatis vocatur, arca communi ſe &
jura ſua adverſus quemcunque defendant. Nec nocet

porro, quod aliqui ſenatores in litem non conſenferint, id
vero, quod omnes tangit, ab omnibus debeat approbari,
cap. 29. de Reg. juris in ſexto. Hæc enim regula vera

tantum eſt in negotüs ad plures tanquam ſingulos perti-
nentibus. In iis vero, quæ ad plures tanquam collegium
econſideratos ſpectent, quod major pars curiæ effecit, pro

eo habetur, ac ſi omnes egerint, L. 19. ad Municipalem.
Conſentientes habeo Foο. Grivellum Deciſ. 69. n. 10. &
Zemmen de Litium expenſis cap. 6. n. 75, qui etiam longius
progrediuntur, &, licet collegæ quidam ab initio liti tan-

quam injuſtæ contradixerint, & expreſſe, ſe ad expenſas
nihil collaturos, proteſtati ſint, licet etiam univerſitas ſuc-

cubuerit, tamen diſſentientes iſtos, ſi ærarium non ſuſſiciat,

ad contribuendos ſumtus cogi poſſe aſſerunt, ſententiam-
que ſuam judicio ſenatus Dolani confirmant. Igitur JCn

Vitembergenſes in eo, quem ſupra memoravi, caſu ſio
reſponderunt: Weil dieſe Sache nicht ein oder des andern
Privatintereſſe, ſondern des Raths und gemeiner Stadt Nu⸗

tzen betrift; ſo werden denenjenigen, welche ihren Pflichten ge⸗

maͤß dieſelbe fortſetzen, die Unkoſten dazu aus des Raths und

gemeiner Stadt Einkuͤnften billig gereichet.
VII.

damtuj in ue ſuper jure communi inftitute utraque parz
ex communi arca perit.

Dubium

P

do
tame

frat

oni⸗
bi
Cunn
Pere
t
Der

-—
8 Uen
n Cu
10 ſüis
& uni.
i ſe
e nocet
rint, id
probari
a Ne
08 ſent:
legun

ecit, Ne

ieigaln
n. 10
m longin
Mi dan.
eherlis
arg i.
ſachcen
ntemmn
es Ene
Sedt N
ſchen
Nren

SP. LXXXVI. DE IVRE LTTIGANDI SVM. PvBL. 2314

IJadutn non eſt, quin is, qui pro jure communi aut
conſervando aut vindicando litigat, ſumtus litis ex com
muni arca deſumat, arg. L. I. §. 1I. Quod cujusque untverfit
Quapropfer & clericus, qui pro utilitatibus eceleſiæ ſuæ in ju-
dicio contendit, expenſas neceſſarias ex ærario eccleſiaſtico
accipit can. 2. XII. guæſt. 4. Poteſt vero accidere, ut utraque
Pars utilitatem communem prætendat. Si verum hoc eſt, utri-

dque etiam parti ſumtus ex communi arca ſuppeditandi ſunt.

Ita reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni
Cc19 15 CCxIX. in caſu, quo diverſa unius familiæ membra de
adminiſtrando & diſtribuendo fideicommiſſo & ſtipendio fa-
miliæ invicem litigabant: Wir haben, da Klaͤgere die F unda-
tion und Beklagte den Receß nebſt dem ulu einiger Jahre vor ſich
gehabt, dafuͤr gehalten, daß die beyderſeits verwendeten Gerichts⸗
Koſten aus den Stipendien⸗Geldern genommen werden koͤnten.
VII.
Magiſtratus ſubjectos, ut ſumtus ad inquifitionem & punitionem
delinquentium conferant, cogere nequit.
Q*α ſupra dixi, cives eo caſu, quo ſenatus pro juribus
ordinis ſui & totius civitatis litigat & bona, ex qui-
bus ſumtus capiat, non habet, ad conferendos eos ſum-
tus obligari, id ſummam rationem habet, & probatur

quoque a Alockio de Contributionibus cap. 5. n. 114. non

tamen eousque extendendum eſt, ut ſenatui vel alii magi-
ſtratui ex officio contra delinquentes inquirenti eosque
Ppunienti liceat expenſas ad hoc neceflarias a civibus &

ſubjectis exigere. Faciunt quidem id vuigo, ſed male.

Cum enim omne emolumentum, quod ex jurisdictione
Percipitur, ad magiſtratum ſolum pertineat, æquum eſt,
ut & onera jurisdictionis ſolus ferat. Quapropter & Im-
Perator in Conftitutione criminali art. 47. 61. &ι I54. non
Cives

232 MEDITAT. AD PANDECT.

cives & fubjectos, ſed ipſum magiſtratum his ſumtibus one-
rat. Objiciunt communiter, quod nemini officium ſuum
debeat eſſe damnoſum, & nemo per c. 16. X. de præſeript.
ſuis ſkipendiis militare, fuisque ſumtibus ſervire cogatur.
Fallit enim hoc tunc, cum alia emolumenta & reditus cui
aſſignata funt, quibus ſumtus iſti & damna penſantur. Cete-
rum ſi conſuetudine diuturna receptum fit, ut cives ſumtus
inquiſitionis & exe utionis, qui das Hencker⸗vel Juſtitien⸗
4

Geld appellantur, conferant, huic inliſtendum eſie conce-

do. Ubi tamen bene monet Ludovici in der Einleitung

zum peinlichen Proceß c. 12. §K. 21. conſuetudinem hanc a

chen 3

magiſtratu probandam eſſe. Obſervat quoque Bergerus in

COeconomia juris lib. 4. tit. 33. §. 4. . 12. in iſtiusmodi con-
ſuetudine ſtrictam interpretationem locum invenire. Vi-
de infra Spec. XC. de Expenſis eriminalibus, medit. II.

*

SPECIMEN LXXXNXVII.
MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. V. TTT. I.

WRE LTTIGANDI SVMITIBVS

EXTRANEI.

I.
1UIſufrubtuarius ſumtibus domini litigat.

D

non uſumfructum ſolum & ipſius utilitatem, ſed proprietatem
. ſimul

—

X Temo ad eos, qui jus habent litigandi ſumtu extranei
Pprivati. Eſt inter illos uſufructuarius, qui tunc ex bonis
Pproprictarii ſumtus ad litem neceſlarios accipit, cum lIis

Uſi-
tu⸗
Per-
kun
⸗
tar

du

me
len,
uer
eNer
80 r⸗
inye

—
sete.
Non

ergen 1

nodi N.
nire. N.

it. I1.
—

R

.

.

0ns

m enndnl

e A
ol, un

1
jotatenn
on ul

SP. LXXXVII. DE JVRE LTTIG. SVMT. ENTR. 233

ſimul atque utilitatem domini concernit, ut, ſi ſervitus fun⸗
do uſufructuario debita, vel ager ab illo avulſus vindicetur,
vel debitum, in quo quaſi uſusfructus conſtitutus eſt, a de-
bitore inficiante exigatur. Equidem fuerunt, qui dubita-
rent, an hoc onus ſuggerendi ſumtus Proprietario imponi

poſiet, mallentque ad id adſtringere uſufructuarium, Pro-

Pterea, quod in juribus noſtris proprietarius nullibi expreſ-
ſe ad hoc obligetur. Verum analogia juris hoc non patitur.
Namque primo certum eſt, uſufructuarium, quando quæ-
ſtio proprietatis liti innexa eſt, non ſuo, ſed domini nomine
tanquam procuratorem agere debere, L. r. pr. Si uſusfru-
dus petatur, L. I. §. ult. de Operis novi nunc. Brocurator ve-
ro quin ſumtibus domini litiget, dubium non eſt. Deinde
uſufructuarius ad eas ſaltem impenſas, quibus res uſufru-
ctuaria ſarta tectaque conſervatur, non vero ad eas, quæ
Perpetuæ utilitatis cauſa vel in inſtaurationem collapſorum
fiunt, obligatur L. 7. §. 2. D. & L. . C. de Uufructu. Ad has
autem merito referuntur expenſæ litis, quibus jus Proprie-
tarii dubium & illiquidum aſſeritur atque ad liquidum per-
ducitur. Adde Gomez Reſolut. tom. 2. ab. 15. M. 7.
II.
Phuafructuarius omnium bonorum ſumtus litiy a domino
non conſequitur. .
Præccdens tamen meditatio exceptionem patitur. Clara
certe eſt jurium noſtrorum diſpoſitio de patre, quod is
ex uſufruétu, quem in bonis liberorum habet „ ſumtus o-⸗
mnes, etiam litis, ferre debeat, L. I1. C. de Bonis maternis;
L. ult. §. 3. C. de Bonis gucæ liberis. Id vero non immerito
quæritur, fitne hoc in patre ſingulare, an ad alios quoque
extendi poſſit. Cujus quæſtionis deciſio facilis erit, ſi mo-
do ratio, ob quam Patribus illud onus impoſuit Imperator,
inveſtigetur. Satis clare hæc in L. ult. §. 3. C. de Bonis guc
TJom. INl. g Sib.

.

234 MEDFILAT. AD PANDECT.

lib. exſtat. Ideo nempe pater ad ſumtus hos tenetur, quia
ei non rei alicujus particularis, ſed totius ſubſtantiæ libero-
rum uſusfructus competit, ipſeque adeo facile ſumtus ex in-
crementis omnium rerum facere poteſt, cum filius illas 0b
defectum bonorum ſuppeditare non Ppoſſit. Ex quo reéte
infert Gothofredus ad d. §. lit. i. univerſalem, non particula-
rem, uſufructuarium ad idem obligari. Quamobrem exiſti-
mo, marito Saxonico, cui etiam uſusfructus omnium uxoris
bonorum competit, eandem neceſſitatem ſuis ſumtibus liti-
gandi incumbere. Hæc diſtinctio inter uſufructuarium uni-

verſalem & particularem melior mihi & rationi legum con-
venientior videtur ea, quam alii faciunt inter uſufructuarium

legitimum, cui ſcilicet a lege conſtitutus eſt uſusfructus, &
eum, cui uſusfructus ex hominis diſpoſitione, ut puta, con-
ventione aut teſtamento, competit, quorum illum ſumtus
litis omnes præſtare, hunc non niſi modicos dicunt. Vide
Bergerum P. I. Jupplem. ad Electa Diſceht. forenſ. tit. 49. p. 610.
At ego ex allata ſupra ratione putaverim, eum quoque, qui
uſumfructum omnium bonorum ex teſtamento vel conven-

tione habet, ad expenſas omnes faciendas obligari.
IIII.
Maritus de re dotali ſumtibus uxoris litigat.

Mer eſt de marito contentio, utrum is litem de re do-
tali motam ſumtibus propriis, an vero uxoris, gerere

debeat. Mihi poſterius placet. Nec puto aliter ſentire poſ-

ſe, quisquis modo titulum D. de Impenſis in res dotal. factis
curatius conſiderat. Ait Ulpianus in L. I. §. 2. neceſſarias im-
enſas dotem minuere; deinde vero Paulus in L. 4. neceſſa-
4

rias impenſas definit eas, quæ ſi a marito omiſſæ ſint, judex

tanti eum damnat, quanti mulieris interfuiſſet, eas impenſas
factas eſſe. Jam maritus, ſiquidem in inſtituenda lite negli-
gen-

1

— —

le
len

ite

oin
tbere.
ex in⸗
llas o
rect:
rticul
exilti.
Uoris
dusliti⸗
AW⸗

ull E

Cruarn

nen A

Putt⸗ c.
n fummns
nt. ſide
Gti
ogle, G.
Ne⸗

UIl

SP. LXXXVII. DE IVRE LITIG. SVMT. EXTR. 235

gentior fuit, ad damnum, ſi quod exinde uxor pPaſſa eſt, re-
ſarciendum obligatur, L. 33. de Jure dot. L. 20. §. 2. de Pactis
dotal. Id tamen arg. L. 12. de Imp. in res dot. fact. facile con-
ceſterim, modicas impenſas a ſolo marito præſtandas.

IV.

Pauper, qui de bonis lgachrari litiget, ſumtus a ſequeſtro
betit, qui tamen eos aliter, quam præcedente juſſu magi-
Kratus, ſuppeditare non debet.

olent interdum bona, de quibus litigatur, ſequeſtrari.
Quod ſequeſtrum, quando locum habet, commentato-
res ad tit. D. Depoſiti latius explicant. Non infrequens au-
tem eſt hoc caſu, ut alterutri litigantium, qui ob egeſtatem
litem continuare nequit, ſumtus & alimenta a ſequeſtro mi-
niſtrentur, L. ult. C. de Ordine cognit. Sciat tamen ſeque-
ſter, hoc ſe non propria auctoritate, ſed, præcedente de-
mum juſſu judicis, facere poſſe. Apparet id ex L. 5. §. I.
Depoſiti, ibi: apud prætorem & L. 7. C. de Ordine cognit. ibi:
quantum moderato judicis arbitrio fuerit æſtimatum. Igitur
etiamſi juſtiſſima cauſa petentis videatur, & ſpes affulgeat,
ſequeſtrationem proxime ſublatum iri, ſequeſter tamen inte-
rim ad exſolvendum quid compelli nequit. Er ſic Cti Vi-
tembergenſes menſe Octobri anni c1o 1o CccIX. reſponderunt:

Iſt Sejus vor 3 Jahren verſtorben, und hat nach ſich 3 Kinder,
Cajam, Semproniam und Javolenum, nebſt einem anſehnlichen

Vermoͤgen an beweg⸗ und unbeweglichen Guͤthern hinterlaſſen.
Es hat ſich aber kurz darauf Mevius mit einer Schuldfoderung
von 2500 Rthlr. angemeldet, und inzwiſchen eine Inhibition wi⸗
der die Erbſonderung der Sejiſchen Verlaſſenſchaft von dem Sere-
niſſimo ausgebracht. Doch iſt es mit deſſen Prætenſion an⸗
jetzo ſo weit kommen, daß denen Sejiſchen Erben die eydliche Dit-
CGg 2 feſſion

236 NMEDTTAT. AD PANDECT.

feſſion des von ihm Pproducirten Documents durch ein Urthel zu⸗
erkannt worden. Unterdeſſen als Javolenus juͤngſthin 300 Rthlr.

verlanget, hat man ihm ſolche abgeſchlagen. Entſtehet alſo die

Frage, ob Javolenus, ehe und bevor ihm die geſoderten 300
Rthlr. auf Abſchlag ſeines Erbtheils abgefolget worden, der Quit⸗
tung uͤber die Vormundſchafts⸗Rechnung de jure ſich entbrechen
koͤnne? Ob nun wohl Javolenus vorgiebt, es ſey mit dem von
Mevio angeſtellten Proceß ſo weit gekommen, daß deſſen End⸗
ſchaft und eine ſententia abſolutoria mit naͤchſten zu hoffen waͤ⸗
re, mithin das a Sereniſſimo ausgebrachte Verboth der Erbſon⸗
derung von ſelbſt hinweg fiele, wie denn ohne deß einem Erben,
ſonderlich zu ſeinem Beduͤrfniß, frey ſtehe, auch vor geſchehener
Erbtheilung auf Abſchlag ſeiner Erbportion etwas voraus zu neh⸗

men; Dieweil aber dennoch Sereniſſimus einmahl das Verboth

wegen nicht vorzunehmender Erbſonderung ergehen laſſen, und da⸗
durch den zu der Sejiſchen Verlaſſenſchaft verordneten Quratori-
bus dergeſtalt die Haͤnde gebunden, daß ſolche nunmehr als Se-
queſtri dieſer Erbſchaft anzuſehen, welche nicht Macht haben,

den ſtreitigen Partheyen etwas mehreres, als die Proceßkoſten und
nothwendigen Lebens⸗Unterhalt, und zwar nur auf vorhergehende

Erkenntniß und Verordnung der Obrigkeit, abfolgen zu laſſen,
demnach, und da das ergangene Verboth noch nicht aufgehoben,

den Curatoribus disfalls, daß ſie dem Javoleno die verlangten

300 Rthlr. abgeſchlagen, nichts zu imputiren iſt; So mag Ja-
volenus ſich der Quittung uͤber die gefuͤhrte Vormundſchafts⸗
Rechnung, wenn ſolche ſonſt richtig, ſo lange, bis ihm die be⸗
gehrte 300 Rthlr. auf Abſchlag ſeiner Erbportion ausgezahlet wer⸗
den, nicht entbrechen. 4

Sequeſter, qui propria auctoritate uni exr litigantibus Jumtas

litu ſuppeditat, a religuis ad reſtitutionem compellitur.

Eit
E
we
ſ
the
len
Ed
N

6
ler

n

Uthele⸗
Nuhe.

N

ken 300
⸗
tblece
dan von

en CdD

fen toe⸗
Crbſo⸗
Ch,
Geſhecee
ns ſan
Gatke

n undee

Cummor-

ſec ů

t haben⸗
Gecftarn

e e

e vethne

S nn
gnutthf⸗

ehtre

ſen L

Sp. LXXNVII. DE JVRE LTTIG. SVMT. ENTR. 237

lecti quidem ſe interdum importunis litigantium preci-
bus & flagitationibus patiuntur ſequeſtri, ur, durante
adhuc ſequeſtro, uni ex illis pecuniam in ſumtus & alimen-
ta miniſtrent. Sed ſuo periculo. Cum enim ſequeſter a
inſtar alterius depoſitarii rem in eodem, in quo eam acce-
Pit, ſtatu reſtituere debeat, atque ad hoc actione depoſiti ſe-
queſtraria, uti in L. 12. §. 2. Depoſiti vocatur, quæ utiliter
etiam in ſequeſtro neceſſario locum habet, arg. L. 8. C. dd
exhibendum, teneatur, patet, ipfum a ceteris litigantibus ad
id, quod dedit, reſtituendum, & fimul ad intereſſe recte
conveniri. Sic iidem Cti dicto tempore reſponderunt: Ver⸗
langet derſelbe ferner zu wiſſen, ob die Sejiſche Curatores die
dem Titio, der Semproniæ Ehemanne, ohne Conſens javoleni

ausgezahlten 800 Rthlr. wieder ad maſſam zu liefern ſchuldig, und

qua actione ſie dazu angehalten werden moͤgen. Ob nun wohl
beſagte Curatores ſich damit entſchuldigen moͤchten, daß einem
Erben auch vor geſchehener Erbtheilung etwas auf Abſchlag ſeines
Erbtheils voraus zu nehmen nachgelaſſen; Dennoch aber und die⸗
weil die Sejiſche Curatores wegen des an ſie von Sereniſſimo
ergangenen Verboths eigentlich pro ſequeſtribus zu achten, wel⸗
chen nicht frey ſtehet, denen ſtreitigen Partheyen etwas ohne Con-
ſens der Obrigkeit abfolgen zu laſſen, und die gehalten ſeynd, bey
Endigung ihres Amts die bey ihnen niedergelegten Sachen in eben
dem Stande, als ſie ſie empfangen, wieder zu liefern, und hierzu
actione depoſiti ſequeſtraria, welche auch utiliter in ſequeſtro
neceſſario ſtatt findet, moͤgen angehalten werden; So werden die
Sejiſche Curatores actione ſequeſtraria utili, um die ohne Con-
ſens Javoleni an Titium ausgezahlte 800 Rthlr. wieder ad mal⸗
ſam u liefern, billig belangt.
VI. .
In litis denunciationibus neuter alteri ad Jumtus ſuppe-
ditandos obligatur.

ς g 3 Circa

23 MEDTAT. AD PANDECL

irca litis denunciationes, cum fcilicet poſſeſſor rei, cui
de ea lis movetur, auctorem ſuum ad defenſionem ſu-
am ſuſcipiendam provocat, miræ ſunt DD. diſſenſiones. Alii
cum Zæſio gα D. tit. de Eviction. n. 28. litis denunciantem de-
nunciato ad ſumtus defenſionis ſuggerendos obligatum di-
cunt. Alii vero rem invertunt cum Maranta in Speculo P. 6.
membr. 5. n. 13. & denunciatum denuncianti ad expenſas litis
ſubminiſtrandas teneri contendunt. At mihi media ſenten-
tia placet, neutrum, pendente lite, ad miniſtrandos ſumtus
teneri. Scilicet quod ad litis denunciantem, certum eſt, il-

eſt, quo ſine dubio etiam impenſæ litis continentur, ab au-
Gore recipere, L. 9. σ 29. C. de Evictionibus. Litem ipſam
vero tantiſper ſuo ſumtu gerere & eventum exſpectare de-
bet, niſi, quæ limitatio in L. I. C. de Evicionibus ad jicitur,
aliud nominatim inter contrahentes convenit. Contra litis
denunciatus viciſſim ad defenſionem obhigatur. Qui vero
quid facere debet, ut ſuis ſumtibus hoc faciat, neceſſe eſt,
nili lex contrarium diſponat, arg. L. 18. de Operis libert.

VII.

Fidejuſor ſumtu debitoris, mandatarius ſumtu mandantis
S litigat. . 3

P acile aſſentio Heringio de Fidejuſſoribus cap. 26. n. 67. aſſe-
renti, fidejuſſori convento a creditore & cum eo Iliti-
ganti expenſas a debitore ſubminiſtrandas eſie, quippe cujus
negotium gerit. Id quod tamen non in fidejuſſiore ſaltem,
ſed in omni mandatario, qui ex cauſa mandati liti implica-
tur, verum puto, arg. L. 12. §. 17. MWandatt.

VIII.

lum, ſi res ipſi deinde evincatur, omne id, quod ejus inter-

l
ue
hoe
ſun

ciu
ſa
Kn⸗
le
Cr
enp
ſuo
ner⸗

Po

—

SP. LXXXVII. DE IVRE LITIG. SVMT. ENTR. 239

— .
rei ai VIII.
nem I. Cemmodans aliique, qui ob benehcium alteri præſtitum in li-
les. A tem inciduat, ſumtum a commodatario & beneficiario
emk berunt.
mnc H' porro pertinet caſus, qui in L. 5. §. 12. Commodati
lh Proponitur. Commodavi rem meam, ut illam oppi-
eliy lts gnorares. Poſt aliquod tempus tu quidem Paratus es pignus
luere, at creditor id reddere recuſat. Igitur per actionem
W hoc ei extorquendum eſt. Cui inſtituendæ commodatarius
ſmme ſumtus ſuppeditare debet. Non dubitaverim hanc æquiſſi-
unch mam conſtitutionem ad alios caſus, quibus aliquis occaſione
esim beneficentiæ & liberalitatis ſuæ in litem incidit, extendere,
n, de⸗ Aarg. L. 12. pr. Depoſiti.
ten u = IX.
edme JIuſtitor, magiſter navis, tutor, curator & quilibet ratione
Ajän oficii litigans ſumtus a principali accipit, dummodo lis
Ggi rrran ſi emeraria.
wen interes magiſtri navium, tutores, curatores, adminiſtra-
lech tores rerum publicarum, aliique officiales, ſi ratione offi-

cii ſui vel agant, vel conveniantur, ſumtum ex patrimonio eo-
rum, quorum commodis ſerviunt, ſumunt, cum nemini offi-
cium ſuum debeat eſſe damnoſum. Quia tamen calumnio-
ſas ſæpe & temerarias lites ſuſcipiunt, atque ſub officii ſui
erui & nominis principalium prætextu, ut Imperator in L. 6. C. 4
de Adminiſtratione tut. loquitur, propter ſuas ſimultates ſe-
cure ſe lites ſuas exercere poſſe exiſtimant, juſtum eſt, ut

6. 866 expenſas temerariæ litis, ſi forte in eas condemnentur, de
Cum ſuo ſolvant, d. l. 6. Cujus rei inſigne exemplum habet Brun-
gnipe⸗ nemaknns Cent. 3. Deciſ. 16.
ſſore . X.
E e Falet pactum cum tertio de ſuppeditandis ſamtilus litis iisque
imn caſum victoriæ cum maximo fænore reſtituendis
. initum.

MEDITAT. AD PANDECT.

240
enique ſciendum eſt, licere litigantibus, quibus ſumtus
LDD'ma ferre nimis grave eſt, cum tertio vel etiam advo-
cato ipſo paciſei, ut eos de ſuo faciat, ſi cauſa perdatur, ni-
hil, at, ſi victoria reportetur, omnia cum majoribus & mo-
dum lege præſcriptum excedentibus uſuris recepturus. Eſſet
enim hæc ſpecies nautici fœnoris, quod in omni negotio, cui

periculum ſubeſt, permittitur, L. 5. pr. de Nautico Ffonore.

SPECIMEN LXXXVIII.
MEDITATIONVM AbD PANDECTAS
—AD L. I B. V. TIT. IJI.

INIVSTA IN TEMERARIOS

LITIGATORES INDVLGENTLA.

PVBLICE DEFE N S V M
.

BRANDANO FRIDERICO BUÜTTNER,

LVNEBVRGENSI.
IE IV. MARTII ANNI C 10 CC XIX.
I.
Reſponſa collegiorum juridicorum non Jemper a reſtitutiont
evrvpenſarum litis liberant.

N uod in L. 79. pr. de Judici, conſtituitur, eum,
qlwuem temere adverſarium fuum in judicium
vocaſſe conſtat, viatica litisque ſumtus ad-
verſario ſuo reddere oportere, juſtum eſt ma-

xime & ad coërcendam temerariorum litigarorum im-
Pro-

4

fub
Prin
Ni
tii
eti⸗

—
BHuN
m acko.
latun, i.
1s & mo⸗
ruS. M
ggotii
w ſennt

SP. LXXXVIII. DE INITVST. IN TEM. LIT. INDVLG. 241
Pprobitatem neceſſarium. Maximam ergo æquitati, juſti-
tiæ, ſaluti & ſecuritati publicæ injuriam intulere doctores,
qui tot hujus regulæ invexerunt limitationes, ut, ſi non
omnibus, plerisque tamen improbis litigatoribus perfugium

Præſtent. Quod ne fiat, laborandum eſt ICtis cordatis ſe-

dulo, iſtæque limitationes intra ſuos viciſſim limites coer-
cendæ. Examinabimus nunc earum aliquot. Communiſ-
ſima eit hæc: Conſilia & reſponſa Jureconſultorum hanc
præſtant utilitatem litiganti, ut, licet cauſa ceciderit, non
tamen in expenſas condemnetur. Equidem non impro-
bamus illam prorſus, ſed laudamus & admittimus interdum,
tunc nempe, quum cauſa dubium aliquod haber, & con-
ſultor animo fluctuans ante, quam liti ſe committeret, pe-
ritiores interrogavit. Temere hunc litigare, nemo dixe-
rit Profecto &ιqquus rerum æſtimator. Atque ejusmodi con-
ſultorem immunem ab expenſis ſæpe pronunciant Cti no-
ri. Ut ex multis unum afferam exemplum ita [Cti
Helmſtadienſes menſe Februario anni clo Io cc xvVIII. re-
ſponderunt: Wir haben vorigen Beſcheid beſtaͤtiget, Klaͤgern
jedoch, weil er conſilium und interceſſionem prudentiorum

vor ſich gehabt, mit Erſtattung der Unkoſten verſchonet. Nec
nocebit conſultori, quod collegium, a quo conſilium pe-

tiit, vel per imperitiam vel per adſentationem contra jura
reſpondit, ſi modo ipſe conſultor in bona fide & veroſimili
opinione fuit, nec per falſa narrata, ut ſecundum ſe re-
ſponderetur, obtinuit. Quodſi enim in literis ſuis vel fal-
fa propoſuit, vel verum reticuit, non minus ei exceptio
ſub- & obreptionis objici poteſt, quam illi, qui reſcriptum
Principis his artibus elicuit. Interim nihil his ſub- & obre-
ptionibus frequentius, quas conſultores ſumma ſæpe aſtu-
tia exercent, ut ſcilicet factum quidem narrent, potiſſimas

etiam circumſtantias exponant , ſed eas tot ambagibus in-
Tom. II. Hh Vvol.

242 MEDITAT. AD PANDECT.
volvant, tot verborum lenociniis veffiant, ut legenti tamen

fucus fiat. Sed hæc verſutia, &, quæ per illam impetran-
tur, reſponſa injuſtum licigatorem ab improbitate & teme-

ritate non abſolvunt. Recte Cicero lib. 4. de Republica apud

Aummmianum Marcellinum lih. 30. cap. 6. Quum nihil, inquit,
tam incorruptum eſſe debeat in republica, gquam ſuffragium,
quam ſententia, non intelligo, cur, qui en pecunia corruperit,
pœna dignus ſit, qui eloquentia, laudem etiam ferat. MWibi
quidem boc plus mali facere videtur, qui oratione, quam qui
pretio judicem corrumpit, quod pecunia corrumpere pruden-
tem nemo poteſt, dicendo poteſt. Quapropter Abbas & Inno-
centius ad c. 22. X. de Reſeriptis multique alii, quos memorat
& ſequitur Franc. Salgado in Labyrinth. credit. P. I. c. 37. §.
16. 34. idem eſſe dicunt, omnino tacere veritatem, vel eam

obſcure & ſub involucro verborum narrare. Et huc perti-

net reſponſum Ctorum Helmſtadienſium menſe Februario

anni clo Io ccxvIII. exaratum: Wir haben Klaͤgern in Anſehung

dieſer offenbaren Ungerechtigkeit, wovon ihn das durch Vorſtellung
lauter favorablen Umſtaͤnden erſchlichene reſponſum nicht befreyet,
in die Unkoſten vertheilet.

II.

Improbus litigator, ſecundum quem judex in prima inſtantia
pronunciavit, poteſt tamen in ſecunda ad expenſas
reſtituendas damnari.

ervulgata itidem regula eſt, ab expenſarum reſtitutione
liberari victum, qui priorem ſententiam pro ſe habet-
Sed nec ea ſatis certa & conſtans eſt. Limitant illam aliqui
apud Mynfinger Reſp. 3. n. 23. niſi ſententia lata in prima in-
fiantia ex iisdem actis in cauſa appellationis ſit revocata. Re-
tius Klockius in voto camerali 42. n. 20. rem iſtam arbitrio
judicis relinquit. Nos igitur litigatorem, cujus improbitatem
anlm-

Den

titumen
hpemmen.
Ktene.
ciapuid
ingoit,
Fiaginn
Nrrupen
. M
IMonr
tuler.
Klind-
Otemort
1 e
1, Velen
ocen⸗
PFebruard
Alſfnn
Porſrcs
ſtept

u inſie
ben

reſtinnon
oleli⸗
iem
4 Primi I⸗
Celr, N
aln Ghim
mnnn obi n tel

gen worden.

SP. LXXXVIIIL DE INIVST. IN TEM. LIT. INDVLG. 242

animadvertimus, quantumvis ſententiam victricem olim ob-
tinuerit, tamen ad expenſas reſtituendas damnamus. Et ſic
reſpondimus menſe Septembri anni clo I. cc XVI. Es leuchtet
der Ungrund aller dieſer Exceptionen deutlich in die Augen. Die⸗
ſemnach ſeynd wir Appellanten damit abzuweiſen, und ihm die
Abtretung der Aecker, Erſtattung der Nutzung gen und Intereſſe,
imgleichen wegen ſeiner ſo klar hervorſcheinenden male fidei, un⸗
geachtet des in erſter Inſtanz vor ihm ausgefallenen Beſcheides,
aller durch den Proceß verurſachten Unkoſten aufzuerlegen bewo⸗

III.
Cognatio & afßynitas temerarium litigetorem ab expenſarum
reſtitutione non præſtant immunem.

Vencrari „ ajunt DD. commdmniter, conſanguinitatis &
affinitatis ab expenſis liberat, ejusque rei duplicem affe-
runt rationem, primam, quod neceſſitudo talis præſumtio-
nem temerariæ litis excludat, alteram, ne condemnatio in
expenſas mutua propinquorum odia magis inflammet. Ad-
dit tamen Cerpzovius in proceſſu tit. 24. art. I. . 68. limitatio-
nem, ſi dolus vel calumnia manifeſte appareat. At nos
quamlibet temeritatem ſuſſicere credimus, nec rationem
videmus, cur cognato affinique, propinquum ſuum vana
lite vexare, impune debeat licere. Et frivolum profeéto

eſt, quod dicunt, iras per hujusmodi condemnationem

augeri. Augeantur licet. Pœnam tamen audaciæ ſuæ me-
rito fert injuſtus litigator. Nec proderit illi præſumtio bo-
næ ſidei, ſi mala fides aut temeritas manifeſta eſt. Con-
ſentit mecum Bergerus in Electis Diſeept. for. p. 1019. Sic

menſe Aprili anni clo Io ccIx. ICti Vitembergenſes reſpon-
derunt, affinem ab affine injuriarum actione conven-

tum & convictum recte etiam ad expenſarum reſtitutionem
Hh 2 damna-

244 MEDITAT. AD PANDECT.
damnatum fuiſſe: Ob wohl die nahe Anverwandſchaft zwiſchen

Klaͤgern und Beklagtem, dergleichen in gegenwaͤrtigem Fall vor⸗

handen ſeyn ſoll, die Unkoſten gegen einander aufzuheben pfleget;

Dennoch aber und dieweil die allhier zwiſchen Klaͤgern und Beklag⸗

tem angegebene Schwaͤgerſchaft ſehr weitlaͤuftig und nur in ſecun-

do genere iſt, ſolche auch ohnedem dem uͤberwundenen, daferne

deſſen delictum offenbar, nicht zu ſtatten kommt; So hat ꝛc.
Longius progreſſi ſunt Cti Helmſtadienſes, & fratrem cum
fratre litigantem, menſe Aprili anni cho lo ccxx. in expen-
ſas damnarunt: Wir haben Beklagtem die Erſtattung der durch
dieſen Proceß verurſachten Unkoſten auferleget. Denn, obgleich
beyde Theile Bruͤder ſeynd, und die Rechts⸗Lehrer insgemein da⸗
fuͤr halten, die Unkoſten waͤren wegen naher Anverwandſchaft ge⸗
gen einander aufzuheben, ſorſehen wir doch keine gegruͤndete Ur⸗
ſache, derenthalben ein Bruder vor andern Leuten privilegirt
ſeyn ſolle, ſeinem Bruder mit einem temerario litigio, dafuͤr die
von Beklagtem aus einem nichtigen Fundament geweigerte Erfuͤl⸗
lung der vaͤterlichen Verordnung und Vergleichs zu achten iſt, zu
plagen. Sed omnium forte longiſſime ICti Lipfienſes ive-
runt, & matrem, ut filiæ ſumtus litis refunderet, apud Ber-
gerum in Supplem. ad Elect. Diſe. For. Part. I. p. 347. damna-
runt.

IV.
Poteſt in expenſas totius litis condemnari is, qui in cauſa princi-
pali ſuceubuit, etſi quod ad unum alterumve libelli caput
abſolutus fuerit.

A'inn DD. tunc, quum mutua victoria eſt, ſeu reus in
uno capite abſolutus, in altero damnatus fuit, ſumtus
litis invicem compenſari. Id quod nec ipſi improbamus,
ſed juſtum & æquum putamus arg. I. 154. §. I. de Reg. juris.
Atque ſic nuper adhuc menſe Februario anni clo Io cc XIxX.
Cti

ſt hriſhen
Fal te⸗

n ſige

deeH
inſean.
8, Mon
t
trem cum

nexe .

9de N
n, C
Pgernde
nſet
gründen 1
priiket

Dſern

get Et
Ntniti N
Renles e⸗
, rd N.
m

nlſt eiie

eliche

ſn Eenl
ke⸗
1 aiam

4 M. nt

eM
o b

ICti Helmſtadienſes reſponderunt: Die beyderſeits verurſach⸗

3. —

SP. LXXXVIII. DE INVST. IN TEM. LIT. IN DVLG. 24 5

te Unkoſten haben in Anſehung des vor Beklagtem in einigen Po⸗

ſten ausgefallenen Urthels gegen einander aufgehoben werden muͤſ⸗

ſen. Poterit tamen aliquando & is, qui in una ſententiæ

parte ſuperior diſceſſit, in expenſas totius litis condemnari,

quum ſcilicet hoc, in quo vicit, caput non principaliter ſed
acceſſorie ſaltem in litem deduétum eſt. Res optime exem-
Plis illuſtrabitur. Fac, aliquem injuriarum conveniri idque
propter diverſa, quorum inſimulatur, facta. Fac porro,

quædam ex his factis ab actore non probari, adeoque reum,
quod ad illa, ab actione inſtituta abſolvi, de ceteris autem

condemnari. Numquid hic ab expenſarum reſtitutione li-
berabitur? Non putamus. Idem Ctis Vitembergenſibus
viſum eſt, qui menſe Aprili anni clo Io cc x. ſic reſponde-
runt: Hat Ehrenfried Goͤtze ſeinen Stief⸗Schwieger⸗Vater, Da⸗
niel Rauhen, wegen unterſchiedener Injurien rechtlich belanget,
und einige facta auf den Verleugnungs⸗Fall ihm in das Gewiſſen
geſchoben, worauf beklagter Daniel Rauhe litem theils affirma-
tive theils negative conteſtiret, viele exceptiones Klaͤgern ent⸗
gegen geſetzet, auch, als uͤber Beweis und Gegen⸗Beweis, wie
