remedio l. I. §. 3. de per. & comm. rei vend. III. 587

VENEFICIUMM.
Alimenta vitioſa etiam venenum ſunt. Quod veneficii genus
quidem in jure USTINIANEO indulgentius tractatur, quin
aliquando permittitur, immo præcipitur, ſed tamen, ſi ho-

mo ex eo pereat, ſummum ſupplicium meretur IX. 675 ſq.
Conatus ejus tres gradus habet:

1¹) primus, quando valetudo ejus, cui venenum datum, irre-
media.

„g ſy

.

erit MI.
i
tſu cre⸗
Gebet,
müäerit
re vO⸗
612ſl.
Ae po⸗
ll. Slt
or hoc
te pro⸗
Piendo
.

ſ.

R con⸗
ll. 608
ndi eſt
l. 58

INDEN VWVy.. 7rI

mediabile damnum accepit, ordinariam pœnam meretur.
In quo tamen judici rotam & culeum in gladium mutare
licet IX. 668 ſq.
2) in ſecundo gradu, quo is, qui venenum ſumfſit, priſti-
nam valetudinem recuperavit, ceſſat ultimum ſupplicium,
ſed proxima tamen ab eo pœna infligitur, atque etiam
tormenta decernuntur IX. 669 ſq.
3) in tertio grada, quum venenum, antequam ſumeretur,
deprehenſum eſt, omnia judicis arbitrio permittuntur IX.
671
Corpus delicti in veneficio certum eſſe poteſt, quamvis vene-
num in cadavere non reperietur. Admittuntur, enim, etlam
luculenta veneni propinati ſigna. Quia tamen corrupti in
corpore humores, ira, cæteri affectus, mytili, folia lauro-
ceraſi, ſepe eosdem cum veneno effectus habent, ſola iſta
ſigna non ſufficiunt, ſed præterea, ut reus venenum eme-
rit, vel habuerit, & de ejus in defunctum odio, vel ntili-
tate, quam ex morte ejus ſperavit, conſtare debet. Uno
ex his tribus deficiente, non quæſtio, ſed vel jusjurandum,
vel territio, decernitur. Tunc autem, quando reus ſigna ve-
nehcii ſubdole abolevit, hæc ipſa abolitio pro corpore de-
licti eſt, atque quæſtioni & ultimo ſupplicio etiam ſine aliis
requiſitis locum facit IX. 655 ſqq. 655 ſqq. 663 ſqq.
Diſcrimen ſexus, quod cAROLUS V. in pœna veneficii fecit,
Saxones Electorales ex conſuetudine rejiciunt, Saxones au-
tem reliqui admittunt 4 IX. 666 ſq.
Pœna ignis, quam priſcum jus Germanicum in hoc crimen
ſtatuit, abrogata, ſed in Saxonia, quoad paſcuorum infe-
Gores, retenta eſt, quod tamen ad quadrupedes reſtringi,
nec ad volucres extendi, oportet IX 671 ſqq.
uando venenum non necandi hominis, ſed furoris injicien-
Qdi, aut amoris conciliandi, cauſa datum, atque mors ſequu-
ta eſt, ceſſat rota & culeus, ac gladius ſaltem decernitur,
nec remittitur ultimum ſupplicium, quamvis homo poſt ali-
quot demum annos ex iſto veneno perierit. Quod ſi vero
non mors, ſed irreparabile damnum ſequutum eſt, proxima
ab ultimo ſupplicio pœna infligitur IX. 673 ſqq.

Qui

*

712 INDEX IV.

Qui venena vendunt, vel procurant ſaltem „ atque adeo
etiam proxenetæ in crimine veneficii, ultim ſuꝑplieio pu-
niuntur, non aliter tamen, quam ſi in ſocietztam conſilii
de homine necando venerunt. uod ſi hoc ignorarunt,
extra ordinem pro gradu culpæ puniuntuar IX. 66 ſqꝗq.

VENENUM.
Tolli hoc poteſt e medio Perduellis & miniſter facinoroſus,
quem princeps palam punire non audet VIII. 858,

Uſus eorum in bello jure gentium non Prohibetur, ſed ex
jure naturæ ſaltem diſſuadetur. Simul exempla gentium,
quæ uſum venenorum in bellis abominatæ ſunt. & exem-
Pla gentium, quæ veneno in bello uſæ fuerunt „ recenſen-
tur I. 22 ſqq.
VERBA AMBIGUA.
Adhibita in concubitu pro deſponſatione habentur, ſiquidem
Perſonæ ejusdem conditionis ſint, alias non IX. 214 ſqq.
Fideicommiſſorum ſtricte interpretanda ſunt VI. 991 ſqq.
Interpretanda in meliorem partem ſunt VIII. 294
In verbis ambiguis, obſcuris, non legibilibus, in teſtamen-
to aliquo occurrentibus, interrogandus eſt is, quem teſta-
tor ad ſcribendum teſtamentum adhibuit VI. 9 51
Verba ambigua, dubitantia, & falſa, quibus veritas & aucto-
ritas religionis Chriſtianæ oblique impetitur, etſi veræ blas-
Phemiæ non ſint, tamen extra ordinem puniuntur VIII. 564

VERBA COMMUNIA.
Explicari debent de hæredis inſtitutione V. 661

VERBA CONTUMELIOSA.
In principem ad crimen perduellionis non pertinent I. 533

VERBADUBIA.
Interpretanda in meliorem partem ſunt VIII. 294
In interpretatione illorum neque hæredi, neque legatario, fa-
ven um, ſed, quid veroſimiliter voluerit teſtator, ſpectari
oportet Vi. 334 ſ.
In⸗

.

cio .
conſilil
rarunt,

5) ſg.

noroſus,
ſed ex
ntium,
exem-
cenſen-

221q.

gvicdem
14 ſq.
9l .
ll. 294
ſtamen⸗
n telta⸗
Vl. gft
aucto⸗
X dlas⸗
Ul 664

V. 661

163

Il. 199
ſ⸗
ſe Ar
In⸗

e AWdeo

INDEKk IV. yr3

In verbis dubiis æqualitatem & juris communis diſpoſitionem

ſpectari oportet VI. 938 ſq.
Non ſufficiunt ad inducendum pactum de non mutando teſta-
mento V. 65 5

VERBA DUBITANTIA.
vid. VERBA AMBIGUA.

VERBA ENUNCIATIVA.

Non inducunt fideicommiſſum VI. 9 67 ſqq.
Non ſuſficiunt ad fideicomiſſum pactitium VlI. 9 80 ſq.

VERBA NON LEGIBILIA.
vid. VERBA AMBIGUA.

VERBA OBSCURA.
Vid. VE RBA AXMBIGUA.

1

VERBA SALSA.

Quibus veritas & auctoritas religionis chriſtanæ oblique im-
Petitur, etſi veræ blasphemiæ non ſint, tamen extra ordi-

nem puniuntur VIII. 564
4 VERBERA.
conf. T0ORTURA PER VERBEBERA.
Verberare inter pignorandum non licet II. 480 ſq.
VERITAS.

conf. EXxCEPTIO VERITATIBS.

Ad veritatem principi etiam cum periculo ſuo dicendam ob-

.

ligatur miniſter, ſi hoc muneris ratio & Bonum publicum
poſcant . . VIII. 701 ſq.
In veritate principi dicenda reverentiæ fines non egredi de-
bet miniſter VIII. 685. 773
Ob veritatem pro muneris ratione ingenue dictam aliquando

a principe puniri ſolet miniſter VlIII. 692 ſqꝗ.
Veritatem qui prodit, patriæ proditor dici nequit I. 395

(XXXxXx) Ver⸗

INDEX IV.

Verſaͤumnis⸗Geld.
vid. „STIMATIO OPERARUM DOLORUMQUFE.

VERSIO IN REM.

Civitatis, vel collegii, per ſolam confeſſionem in chirogra-
pho factam non probatur. Sufficit tamen ad probandum
hæc confeſſio, ſi alia adminicula & conjecturæ accedant iI.

646 ſq.
In utilitatem concurſus facta, quando probari debeat III. 224
Quænam hoc nomen mereatur? disquiritur III 257

VESPERA SICULA.

Commentum merum eſt, ſiquidem cædes Gallorum anno 1292.
in Sicilia facta non fuit inſidioſa, nec deliberata, ſed for-
tuita & improviſa, nec uno die & veſpera exercita, ſed plu-
res dies continuata IX. 600 ſqq
VESTES.

Datæ filiæ nubenti a patre, in dotem non imputantur. Si
tamen eæ conſumtæ, nec aliæ a marito ſurrogatæ ſunt, ea-
rum æſtimatio repetitur V. 203
Dominium earum, quas maritus uxori in locum illatarum &
attritarum comparat, uxori plene adquiritur. In cæteris
veſtimentis vero uxor uſum ſaltem conſequitur V. 152 ſqq.
. 297 ſq.
Exigit eas jure a marito uxor V. 152 ſqq.

VESTES LUGVBRES.

Conſequitur vidua pro ſe et familia ſua ex hereditate mariti,
etſi marito non ſuccedat vVI. 121
Debentur etiam liberis emancipatis ex parentum haereditate
II. 626
Referuntur ad impenſas funebres magis ex conſuetudine,
quam ex lege VII. 504

VESTES NUPTIALES.

Acceptas a parentibus & filii & filiæ conferunt, id quod in
illis, quæ ante nuptias acceperunt, ſecus eſt VI. 1057
VE-

.

irogra⸗
bandum
lant I.
64ſc.
IIl. 224
lll 25/

01182.
ed kor⸗
ſed plu-
o ſa

wr. K

V. 20;

Nrum *
Cxteris
1ſc
197 ſ.
2ld

mariti,
I. 121
reditate
Il.626
tucine,
Ill. ſo⸗

vod 1a
1,1057
VI

INDEX IV. ir5
VESTIARIS ORDINATIONES.
Veſtiarias ordinationes ferre, pœnas in transgreſſores ſtatue-

re, hasque exiequi poſſunt nobiles X. 680
= VESTITUS.
Sbplendidior indulgetur nobilibus S X. 680

VIAPRIVATA.

Lapide ſternere licet viam privatam & iter privatum cum in-
commodo domini, qui ſervitutem debet VII. 655 ſqq.
Viæ privatæ per agrum ad menſuram venditum decurrentes
in ejus menſuratione computantur, publicæ & vicinales non
item III. 598
VVrA PUBLICA-
conf. INTERDICTUM NE QUID IN VIAFUBLICA-

FIA T.
Jurisdictionem in via publica exercere poſſunt in Saxonia Ele-
Korali, qui jurisdictione alta gaudent VII. 657 ſq.

Jurisdictio omnimoda in vias publicas in Saxonia Eleétorali a
magiſtratibus inferioribus præſcriptione immemoriali adqui-
ritur VII. 658

Jus in illas ad privatos non tranſit I. 260 ſqq. VII. 657
Lapide ſternere melioremque reddere eam, etiam cum aliquo

privati incommodo, licet, dummodo huic nihil auferatur
VII. 655 ſqq.

Perrinet ad regalia VII. 657
Refectio illarum onus commune eſt, nec quisquam ab eo im-
munis eſt I. 261 ſq. VII. 657

Vis in ea per petulantiam aut rixam commiſſa non eſt publica,

ſed privata, nec is, qui tali rixa ſubita adverſario aliquid
de veſtimentis aliisve rebus excutit, detrahit, ſecumque ap-
portat, in crimen rapinæ incidit Xl. 303 ſq.

VICESIMA HEREDITATUM.B
Aequitatis multum habuit, & tolerabile tributum fuit II. 523
Simile ei eſt jus detractionis hodiernum II. 533
(Xxxx) 2 VI-

INDEX IV.

VICINITATIS RETRACTUS.
vid. RETRACTUS VICINIT ATIS.
VICTOR.
Quando in expenſas condemnari queat? disquiritur II. 23
ſqq.
vVIDIMUS. VIDIMATA COPIA.
vid. COoFIA VIDIMATA.

VIDUA.

Cauſæ earum ante alias in judicio expediri debent II. 137
Dives & mercator foro privilegiato gaudet II. 141
Manens poſt mariti mortem in ejus bonis, eaque adminiſtrans,
animum hæredis habuiſſe non præſumitur V. 752
Minorum jura, quoad reſtitutionem in integrum, non habet
I. 669
Non immunis ab excubiis ruſticis eſt X. 718
Paupertas ejus ſecundum dignitatem & conſuetudinem defun-
cti mariti æſtimatur VI. 1119 ſqq.
Perſonis miſerabilibus recte annumeratur II. 135. 13
Privilegio illarum non gaudet uxor, cui maritus inutilis fa-
tus eſt II. 1
Rediens in patriam, domicilium defuncti mariti mutat, lucra
tamen viduis ibidem conceſſa non amittit II 69 ſqq.
Stuprum paſſa e collegio opificum recte ejicitur 1. 567

VIDVA NO BIILIS.
Electionem inter dotem, dotalitium & portionem ſtatutariam
habet, & hæœæc electio ſententiæ, qua unum ex his tribus ad ju-
dicatur, tacite ineſt V. 357 ſqq. X. 666
Non compellitur ad ſatisdationem tunc, quando illi dotalitium
conſtitutum eſt . 1 350
Quænam hoc nomen ſibi jure arrogare queat? disquiritur X.

666
VIGIIIA.

vid. TORTURA PER VIGILIAM.

II ꝛ;
g.

II 197

Il 141

nirans,
V. 772
n habet
1.669
X ng
1defun-
119 ſ.
13ſ. 137
tilis fa⸗
II. 144
„,lucra
69 ſag⸗
1. 667

Utariam
us adju.
.X. 66 5
talitium
I 56
titur X.
66

INDEX W.

VINDICATIO RKEI.
vid. REI VINDICATIO.

VINDICTA.
Differt ab ultione VIII. 17

Miniſter, qui munere ſuo vindictam privatarum inimicitiarum

abutitur, peccat VIII. 830
VINVUM.

Natum in prædiis ſuis ubicumque tam ad corpus, quam par-
ticulatim vendere poſſunt nobiles & clerici III. 410

. VINUM USTUM.
conf. Brandtewein⸗Blaſen ⸗Zinß.
Jus canonem de illo exigendi præſcriptionem immemorialem
adquirere poteſt magiſtratus inferior A. 583
Vendi a quolibet poteſt X. 583
VIOLATIO CARCERIS.
vid. CARCERIS VIOLATIO.

VIRGARUM ICTUS.
Vvid. FVSTIGATIO.
VIRGINITAS.

Ad lam inveſtigandam inſpectio parum recte adhibetur I. 150
Ejus defectus matrimonium, etſi jam aliquot annos duraverit,

nullum reddit V. 237 ſq.
. . VIRGO. 2
Diſcrimen inter ætatis florentis & vetulas non attenditur II.
Perſonarum miſerabilium privilegium non habet, jure tamen
Magdeburgico illarum utitur privilegio II. 138 ſq.
VIR GO NOBILIS.
vid. Cammer.Fraͤulein.
VIRTUS.
Exſuperantia ejus aliquando crimen eet VylIII. 772 ſq.

(XXXX) 3 yis.

718 INDEX IV.

VIS.
Extraria a conductore probanda eſt IV. 673 ſqq.
Patitur etiam illam is, qui laceſſivit & o ffendit, quemque
offenſus ſine omni neceſſitate ſtricto telo in vitæ periculum
con jicit IKk. 451 ſq.

VIS PRIVATA.
Eſt

1) cœtum ac turbam congregare ac miſericordiam homi-
num provocare, quæ tamen tunc hcent, quando quis
vel ſe, vel ſuos, vel bona ſua, vel innocentem, ſerva-
re aliter non poteſt, aut pudicitia filiarum ſuarum tuenda eſt

. X. 334 ſq.
2) vis in via publica per petulantiam, aut rixam, commiſſa

1X. 303 ſg.
Faciens eam læſo non ſolum rem ipſam ac damna data, ſed
Præterea lucrum interverſum, reſtiruit, in cujus æſtimatio-
ne breviter, ac ex æquo & bono Proceditur IX 321 ſq.
Facit eam, qui, altero jam poſſidente, compoſſeſſionem ad-
Prehendir, etſi illum non expellat, ſed ſecum habitare ſinat,
& ex lege [ULIA de vi privata puniri debet IX. 333 ſq.
Permiſſa eſt contra Notarium im Portunum, & officii ſui fines
excedentem IV. 1052 ſq.
Permittitur nec tunc, quum jus facientis in dubium eſt X.

328 ſc..
Prohiberi ea aliquando poteſt novum opus VI. 1135 ſq.

VISPUBLICA.
2
conf. DOMESTICA SECURITAS.
Genus ejus eſt, quando magiſtratibus, vim legitimam infe-
rentibus, injuſte reſiſtitur, atque illis id, quod ceperunt,
eripitur, ac interdum extorquetur, quod vis Publicæ ge-

nus a ſcriptoribus medii ævi rescuſſa, item rescuſſio vo-

catur . IX. 296
Infertur magiſtratibus vel directe, vel oblique. Oblique hoc ſit,

dum minilſtris & adparitoribus reſiſtitur, item, quando his,
qui

63 l
lemque
ericulum
41 ſ.

n homi-
ndo gdis
lerya.
endaeſt
1334ſg.
ommiſſa
303 ſl.
lata, ſed
ſtimatio-
341 ſ.
nem ad-
ire ſinan,
333ſ.
ſoi bdes
loſe ſq.
eſt X.
319 lg.
113/4ſ.

im inte⸗
eperunt,
lſſio vo⸗
IN 296
ehoc ſit,
udo his,
gvi

qui ad ipſorum tribunalia confugiunt, propterea injuria fit
IX. 290 ſq.
Judex, etſi requiſita fractæ pacis publicæ omnia concurrant,
poteſt tamen, pro ratione circumſtantiarum, pœnam mi-
nuere, ac bannum & ultimum ſupplicium remittere. Ta-
les circumſtantiæ ſunt, quando reus jus ſuum perſequutus
eſt, & arma ſaltem adportata, non adhibita, fuerunt IX. 288
Magiſtratui vim injuſtam inferenti vis & arma recte opponun-
tur, ſed hoc non aliter, quam ſi judicis injuſtitia aperta
eſt, at, ſi res dubia eſt, aut magiſtratus ſaltem in ſolen-
nitate aliqua erraverit, reſiſtendum non eit; ſi quis tamen
& tunc reſtiterit, peccat quidem & punitur, ſed extra or-
dinem & levius V IX 293 fq.
Magiſtratus, qui leges contra pacis & vis publicae violatores
latas non exſequuntur, in graviſſimam mulctam incidunt.
Inquam magis incidunt illi magiſtratus, qui violatoribus pa-
cis publicæ poſt commiſſum crimen opem ferunt IX. 286 ſq.
Non excuſantur vis publicæ rei, quod jus legitimum in per-
ſonas, vel res, in quas vim publicam commiſerunt, habue
runt IX. 285 ſqq.
Pœnæ banni & mortis, quas Leges imperii in violatores Pa-
cis publicæ ſtatuunt, adhuc hodie infligen dæ ſunt nen ſal-
tem auctoribus criminis, ſed & ſatellitibus. Non tamen
penitus excluditur arbitrium judicis X. 285 ſqq. 298 ſq.

Præter has pœnas publicas læſus etiam privatas pœnas exige-

re poteſt IX. 28 ſq
VISITATIONES ECCLESIASTICXZ.
Fiunt ſumtibus ærarii eccleſiaſtici II. 124

VITA.

conf. ExCEFITIO VITX IMPUDICE ACTX.
Abſentis præſumitur in dubio, ac fundans ſe in ea illam pro-

bare neceſſum non habet . II. 329 338
Male ante acta, quæ occaſionem inquiſitioni dedit, expenia-
rum condemnationem poſt ſe trahit II. 269 ſq.
VI-

720 INDEX IV.

AITIVUM.

De vitiis principum erga alios liberius judicare in miniſtro
Pprincipis crimen eſt VIII. 68 5. 774

VITIUM VISIBIL E.
conf. EXCEPTIO VITII VISIBIILIS.

Impediunt ea miſſionem hæredis inſtituti in poſſeſſionem hæ-
reditatis VII. 649 ſq.
Laborare etiam illo poteſt teſtamentum judiciale VII 613 ſqq.
Tale eſt
1) quando liberi in teſtamento præteriti fuerunt VII. 649
2) quando teſtamenti requiſita eſſentialia ex protocollo,
quod ſuper teſtamento confectum fuit, non adparent,
vel verbis adeo obſcuris proponuntur, ut ſuſpicionem
in animo teſtatoris excitent VII. e43 ſq.
3) quando teſtamentum ſimpliciter ad interrogationem, vel
propoſitionem, alterius conditur, ſiquidem non adparet,
teſtatorem huic antea voluntatem ſuam expoſuiſſe VII.
644 ſqq.
4) quando in teſtatore moribundo animus deliberatus non
ad paret . VII. 644 ſaq.
5y) quando teſtator, animam agens, aliqua mentis præ tu-
multu mortis anguſtiatæ fgna edit VII. 644 ſqq.
6) quando teſtator, antequam teſtamentum conficeret, allie-
nationem mentis paſſus, in actu teſtandi perfeétiſſimum
intervallum non habuit, ſed ſaltem in conſpeétu inum-
bratæ quietis poſitus fuit VII. 644 ſqq.
7) quando teſtes, vel perſonæ judiciales, non ex teſtato-
ris voluntate, ſed ex juſſu hæredis, advecati fuerunt
VII. 644 ſq.

VITRICVUS.
Deſponſare privignum, diſſentiente matre, valide nequit V. 30
Sumtus in alimenta privignorum impenſos actione negotio-

rum geſtorum recte repetit L. 606. V. 420.
VI-

— ——— .—NW

niniſtro
86. 7 4

lemm bæ.
649 ſ.
g ſag.

I. 639
.
1ocollo,
Pparent,
lcionemm
643 ſc.
em; yel
dparet,
ille VII.

644 ſ

tus 100
Re n⸗
4 ſr
mu
tu inum⸗
644 1ſ40.
teltito⸗
kueunt
644 f4.

wwit 30
nigotio⸗

V. 0.
VI⸗

INDEX VW. „1

VITIMA VOLUNTAS.
Comprehenditur ſub voce teſtamenti generaliter poſita V. y82
Declarata ſine debitis ſolennibus, nec in foro externo vim ul-
lam habet, nec in conſcientia & æquitate juris Germanici

obligat V. 591
ULTIO.
Abeſſe ab ira poteſt IX. 488 ſqq.
Confunditur male cum ira IX. 488 ſqq.
Ciſcrimen ejus a vindicta oſtenditur VIII. 178
Iræ non cognata, ſed filia, eſt, atque, ſi in calore iracundiæ
ſumitur, veniam aliquando accipit IX. 488 ſq.
Non cadit in res inanimatas IX. 488 ſq.

Sumta, poſtquam maximus iræ calor deferbuit, omni indig-
na venia eſt, & minus adhuc excuſatur, ſi de innocente ſum-

ta ſit IX 489 ſqq.
UNIO PROLIUM.
Adimit parentibus teſtandi facultatem I. 207 ſq.
An in locum adoptionis Romanæ ſucceſſerit? disquiritur I.
207 ſq.
Conſtituta non inter vivos, ſed per teſtamentum parentum mu-
tuum, nullius momenti eſt . I 208
Odioſa eſt, adeoque magis reſtringi, quam extendi, debet
I. 208
Originem ſuam debet moribus Germanorum, atque Roma-
nis plane incognita fuit I. 20 8 *
Reſciſfa ea, recte repetuntur alimenta privignis hucusque in-
tuitu unionis prolium ſuppeditata a vitrico l. 606 fſq.
UNIT AS.
Præſumitur etiam contra alium cognatum II. 350

UNIVERSITAS.
Conſtituitur non aliter, quam per confirmationem principis

g. 1. 587 ſq.
Differt a ſocietate I. 588 ſq.
In omni ejus cauſa intereſt ſingulorum IV. 1172 ſqꝗ.
Provocat recte ad ceſſionem bonorum VII. 430

(Xyyy), Teſtes

722 INDEX IV.

Teſtes de univerſitate in ejus cauſa aliquando admittuntur, ali-
quando repelluntur IV. 1172 ſqq.

VOCATIO MINISTRORVM ECCLESIX.

Conditio nuptiarum illi adjecta nihil in ſe inhoneſti, nec illi-
citi habet, legibus tamen humanis vetatur. Igitur a patro-
no privato adjici nequit, a principe poteſt, &, ſi ab hoc adji-
ciatur, candidatus eam ſine crimine & macula implere po-

teſt IX. 922 ſq.
Impugnare nequit vocationem a ſe factam, tamquam ſimo-
niacam patronus IX. 920 ſq.
Leges contra ſimoniscas vocationes latas effectum nullum ha-
bent ob difficultatem probationis IX. 920 ſq.
Legitima in prima eccleſia penes populum fuit, deinde patro-
nis attributa IX. 906
Legitimam vocationem pactum omne privatum tam circa ſ[pi-
ritualia, quam circa temporalia, vitiat IX. 916 ſqq.

Kemedium infirmum contra vocationes ſimoniacas eſt juris-

jurandi religio, & diſſuadendum magis eſt, quam ſuaden-
dum VIII. e16 ſqq. IX. 921
VOLVNTAS.
Conſtans & perpetua in hominem cadit I. 9
VOLVFPTAS.

Voluptatibus immergere principem, grave in miniſtro prin-
cipis crimen eft ViII. 797 ſg.
Voluptatum uſus intempeſtivus in miniſtro principis crimen eſt

Vormundſchafft.
Significatio hujus vecis in Speculo Saxonico explicatur V. 163
VOTORVM OEBLATIO.
Tributi ſolennis apud Romanos genus erat VI. 1212
VOTVM.
Votorum pluralitas locum non habet

1) inter principes plures in communione viventes I. 37 ſq.
J 2) in

—. —

— n—ʒ— ð

ntur, Ai-
1172

Dec üli⸗
raparo⸗
hocadj⸗

glere p0.

922 ſ.
un ſimo.
0 ſ.
lum ha-
910 lſ.
de pano-
IX. 06
circa ſpi⸗
916 ſcg.

ſt rig⸗

ſuaden⸗
. aa

19

imw pric⸗

1797 6.

rimen eit

VIII 313

1 V. 163

VI. 1219

INDEX IV. 72
2) in privatis in communione viventibus II. 54 5 (q.

VRFHEDA.
Non impedit, quo minus injuftum carcerem paſſus in judi-
cio recte experiatur contra eum, qui in vincula eum con-
jecit I. 642
Non præſtat civis academicus relegatus. Si vero metus eſt,
civem academicum injuriam relegatione ſibi fatam ulturum,
tunc adigi poteſt, ut jurato polliceatur, ſe vindictam num-
quam ſumturum eſſe 5 X. 439. 45⁵0
Relaxare eam poteſt ſolus princeps X. 287 ſq.

Urthel.
Neutrius, non feminini, generis eſt, quamvis neg ari nequeat
vocem hanc generis feminini in plerisque Germaniæ pro-

vinciis factam eſſe VII. 304
USUCAPIO.
conf. PRXSCRIPTIO.
Completa interrumpi nequit VII. 278 ſq.
USUFRUCTUARIUS.
Alienandi jus non habet, quamvis ei libera diſpoſitio ſimul re-
licta ſit 1II. 420 ſq.
Litigat regulariter ſumtibus domini II. 232 ſqq.
Locatio ab eo facta cum ejus morte exſpirat II. 42 8
Metallifodinarum proventus pleno jure accipit Ii. 427

Nominum, de his pro lubitu diſponere, ea exigere, de no-
vo facere & in ſe transferre, nulla proprietarii mentione

facta, poteſt II. 425 ſq.
Non immunis a ſatisdando eſt I. 356
Omnium bonorum
1) ſolvit æs alienum ex maſſa bonorum II. 421 ſq.
2) ſumtus litis a proprietario iterum non conſequitur II.
43³3

(vryy) 2 Tribu-

74 INDEX IV.

Tributa & onera immodica, ex prædio ſoluta, a proprieta-
rio non repetit, niſi ea reditus omnium annorum, per
quos uſusfructus duravit, excedant II. 422 ſqq.

VSVYVREE.

Accipit eas a die moræ emtor, ſi res vendita poſt perfectam
venditionem & pretii ſolutionem commercio eximatur III.
418 ſq q.
Adjudicantur ea inique in concurſu creditorum, antequam cæ-
teri creditores ſortem ſuam acceperunt, piis cauſis. Cer-
te hoc privilegium, ſi le e aliqua habent piæ cauſæ, ad
eas uſuras, quæ piis caufis ex ceſſione debentur, non per-

tinet ViII. 536 ſq.
Ampliores, quam quincunces, licet petere in intereſſe 1V. 92
Anticipatio earum hodie prohibetur IV. 8579

Condemnatur in eas recte, qui dolo, vel culpa ſua alterum,
ne pecunia ſua uteretur, impedivit, etſi ipſe ea uſus non
ſir . IV. 863 ſq.
Condemnatur in eas recte is, qui ſequeſtrum alienæ pecuniæ
ſine juſta cauſa impetrat, etſi ipſe ea pecunia uſus non ſit
. III. 321
Curſum earum, quæ ex mora debentur, ſiſtit arreſti impoſitio
IV. g60 ſq.
Curſum earum non ſiſtit

1) ceſſio bonorum VII. 428
2) concurſus creditorum VII. 531 ſq.
3) reſcriptum moratorium I. 132

Curſum earum, quæ promiſſœ ſunt, vel ex lege debentur,
non ſiſtit arreſti impoſitic. Tunò tamen & hæ per zrreſtum
ſiſtuntur, quum debitor probare, vel jurare, poteſt ſe pe-
cunia poſtea non uſum “ IV. 8 60 ſq.

Debentur
a) in cambio ob moram debitoris, etiam ab hæredihus de-
bitoris cambialis mortui II. 660 ſd. IV. 869

b) in

Piieta.
1, Per
2 ſag.

fectam
ur II.
18ſag.
Im cæ-
Cer-
ſE, 40
n per⸗
336 lc.
V.gel
V. 869
terum,
Is OI
e ſ.
ecunie
hon ſit
11.311
poſti⸗

ſa.

I. 428
331 ſ.
1. 132
entur,
eſtum
60ſ.

22⸗ð

INDEX IV. 725
b) in condicéctione indebiti aliquando III. 91. IV. 868

c) in condictione ob turpem cauſam III. 75 ſq.
d) in mutuo, non a die numerationis, ſed vel promiſſio-
nis, vel moræ II-. 632 ſq.

e) pupillis & minoribus ſine interpellatione, quod tamen
privilegium eorum litis conſortibus non prodeſt IV. 867
Debent
1) adminiſtratores eccleſiarum piorumque locorum de ſuo,
qui pecuniam, fidei ſuæ commiſſam, licet ſua ſolertia
colle tam adquiſitamque, otioſam relinquunt, dummodo
probare queant, ſe pecuniam bene collocare potuiſſe V.
V 522 ſqq.
2) adminiſtratores publici de detenta pecunia, id quod ta-
men in adminiſtratore privato fallit XI. 13 ſq.
3) fidejuſſores, qui ſe ad omnem cauſam obligant VII. 884
ſqq.
4) tributorum receptores, de receptis & apud ſe retentis
pecuniis, etſi interpellati antea non fuerint IV. 865 ſqꝗ.
5) tutores, qui pecuniam pupillarem, licet ſua induſtria
colleéctam, otioſam relinquunt, dummodo pupillus pro-
bpet, pecuniam bene collocare potuiſſe V. 504. 522 ſJ.
Exigendi eas jus non conſequitur creditor, cui ſors ſimpli-
citer adjudicatur, ex eo, quod concreditoribus, paria ſe-
cum jura habentibus, uſuræ ſimul adjudicatæ fuerunt IV.

8715 ſqq.
Exigi nequeunt =
7, cum intereſſe ſimuf IV. 92 2
2) omiſſæ in re judicata IV. 855 ſq.
Exigi poſſunt V
a) a debitore paupere ſine i niquitatis nota IV. 83 ſq.
b) a minore reſtituto I. 656 ſdq.
c) poſt moram commiſſam, etſi creditor expreſſe dixerit,

e mutuum ſine uſurisdare I1. 637

Tyyy) 2 Inde-

INDEX IV.

Indebitas, aut ampliores, quam promiſit, ſolvens, condidio-

726

ne indebiti non utitur 111. 86
Indebitas a debitore obærato ſolutas repetunt creditores III.
87
Iuri naturæ conveniunt, ſed lege naturali præceptæ non ſunt
IV. 853 ſq.
Ma jores ſolitis pœnæ nomine legari poſſunt I 943
Moram in illis non ſola interpellatio, ſed aliquando lex indu-
cit IV. 865 ſq.
Non adjudicantur
I) in condictione indebiti III. 88
2) non petitæ III. 284
3) quum contractus ob læſionem ultra dimidium reſcinditur
III. 58

Non debentur nec hodie ſine Promiſſione, vel mora, vel le-
ge, nec æquitas ſola obligationem ad illas inducit IV. 861

ſq.
Non imputandum eſt in eas, quod debitor, qui uſuras non
promiſit, particulatim ſolvit IV. 862 ſq.

Non obligatur ad illas fide juſſor, de quibus tempore contra-
cti debiti & initæ fidejuſſionis nihil dictum fuit VII. 980 ſq.
Non obligatus eſt ad illas is, qui ea, quæ accepit, in hære-
ditate paterna conferre tenetur VI. 1032 ſq.
Præſtatio earum vitiat pecuniam hæreditariam VII. 502 ſq.
Referuntur in terris Saxonicis ac Brandenburgicis ad unam
cum ſorte claſſem. Quod jus æquiſſimum eſt, & jura re-
centiora, quæ eas poſt omnes ſortes collocare jubent, ſtri-
Stiſſime interpretanda, nec ad annuas penſiones, nec ad eas

uſuras, quæ lucri rationem non habent, extendenda ſunt

VII. 535
Solvendæ ſunt in eadem moneta, in qua ſors debetur; valet
tamen pactum, ut uſuræ in alia re, quam in qua ſors con-

ſiſtit, præſtentur IV. 854 ſq.
Solutio earum
1eſtdebiti agnitio III. 272
2) præſcriptionem interrumpit VII. 279

Solutio

r. .

III ge
Dres IIl.
97
on ſunt
86 ſh.
ex indu.-
8bj ſo.

1 &
. 384
Einditur
UIl. ſt
vel le⸗
IV. t

raS non

362 ſc.
contra=

330 ſg.

Hære-
f032 ſc.
502 l.
1 unatn
ſura re⸗
nt ſtri⸗
c ad eas
da ſunt
III. ſ35
. Valet
rs col⸗
314

III 272
1. 279
HKlutio

ſ.

INDEX IV. 2727

Solutio earum diuturna obligationem ad ſortem non conſtituit,
facta tamen per decennium ad ſortem obligat IV. 857 fqq.
Terminum, a quo currere eæ incipere debeant, adjicere debet
judex prudens, quando eas ad judicat IV. 914 ſq.

VSVRE DONATIONIS PROPTER NVPTIAS.

Promiſſæ poſt biennium a nuptiis celebratis currere incipiunr.
Nunc vero, quum certus dies ſolutioni præfixus fuit, ea
ex hoc die etiam ante biennium currunt V. 223

VSVRE DOTIS.

Reſtituere cogitur uxori eas maritus adulter ex eo die, quo
is onera matrimonii ferre deſiit IX. 74 fd.

2

VSVRXEÆ DOTISPROMISSE.

Debentur poſt biennium a die matrimonii contracti numeran-
dum V. 208 ſqq.

Non ſolvit is, qui non ex promiſſione, ſed vel ex lege, vel

ex officio judicis, ad dotem conſtituendam damnatur V. 208
Solutio earum dorem probat V. 211 ſqqꝗ.

VSVRXEÆ PRETII IN EMTIONE VENDITIONE
DEBITI.

Non liberatur ab earum præſtatione emtor
1) cui poſt traditionem lis cum venditore naſcitur III. 624
2) prohibitus a ſolutione facienda præcepto judicis de non
ſolvendo IIII. 624.
3) qui pretium imminentis evictionis cauſa retinet IIi. 624
Non obligatur ad eas emtor, qui certo die ſe pretium nume-
raturum promiſit, etſi ante poſſeſſionem natus ſit III. 629
Præſtat emtor ſtatim ab eo die, quo poſſeſſionem rei emtæ
nactus eſt, etſi nec easdem promiſerit, nec ulla mora ei im-
putari queat III. 620 ſq. IV. 869
Præ-

*

728 INDEX IV.

Præſtat emtor etiam ante, quam poſſeſſionem adeptus eſt, ſi
modo fructus conſequutus fuerit III. 62 1 fl

VSVRÆ½ PRETII PRO MERCIBVS TABERNARIIS.
DEBIII.
Poſt annum currere incipiunt III. 630 ſqg.

VSVAE REI JVDICAT.
Aequitati conveniunt, atque adhuc hodie in uſu funt IV. g6
L 19q.
VSVR SEMISSES.
Accipiens eas in pœnas uurariæ pravi tis non incidit, ſed
hoc, quod ultra legitimum modum cepit, ſimpliciter re-

ſtituit IV. 878 ſJ.
Inuſitatæ ſunt in Saxonia, Pomerania & Ducatu Brunfſvicenſi
IV. 873 ſq.
Modus computandi in earum reductione ad modum legitimum
inveſtigatur IV. 879 ſq.
Non debentur in iis provinciis & caſibus, in quibus licitæ ſunt,
niſi expreſſe promiſſæ fuerint 1V. 87
Non intelliguntur per uſuras ſimpliciter in cambio promiſſas
IV. 876
Petere eas nequit ceſſionarius, etſi in cedentis provincia eæ
permiſſæ ſint IV. 876 ſq.

Prohibentur legibus Imperii. Quæ prohibitio in illis pro-
vincäis, in quibus lex contraria, aut conſuetudo rebus ju-
dicatis firmata, non extat, hodie perdurat IV. 870 ſq.
Prohibitæ ſunt in Electoratu Saxoniæ, ac ſaltem in cambiis to-
lerantur IV. 874 fq.
Prohibitio per actus aliquot privatorum contrarios nan abro-
gatur IV. 871 ſq.

VSVYREVLTRA ALTERVM TANTVM.

Conveniri nequit ad eas tutor, etſi dolo egerit, niſi ipſe eas ab
aliis acceperit IV. 90 8. V. 529
Con-

INDEX IvY. 7719

ſ Convenitur recte ad eas reſtituendas adminiſtrator pecuniæ alie-
21 KA. næ, qui ex ea uſuras ultra alterum tantum percepit 1V. 9 287
Dolus ſolus non efficit, ut uſuræ ultra alterum tantum can.
rant IV. 907 ſq.
Exigi nequeunt uſuræ, quæ per modum intereſtſe petuntur,
30 ſgg. ufſtra alterum tantum IIV. 909. 918 ſq..
Imputantur, etſi particulatim ſolutæ ſint, in ſortem. Exi-
muntur vero civitates & piæ cauſæ, quæ tamen uſuras non-
dum ſolutas ultra alterum tantum petere nequeunt IV. 900

V. ſqq. 903 ſqq.
140. Interpellatio judicialis non ſufficit, ut illæ peti queant IV. 205 M
. d Mora debitoris creditori jus non dat, ut eas petere queat 4X.
905 ſag.
ker ke- Mora, quam lex ipſa inducit, non ſufficit ad eas jure exigen-
niſ das IV. 905 g.
Bien 1 Solutæ pro alio recte repetuntur 1V. 909
ſ. . .
timum —
G9 ſ. VSVRARIA PRAVITAS.
lr conf. EXxCEPTIO VSVARIE PRAVI-
miſlas TATIS.
7. 76 Cognitio de hoc crimine ad jurisdictionem inferiorem ſpectat.
cd ee Excipitur Saxonia Electoralis, in qua ad jurisdictionem ſu-
5 . periorem refertur IV. 882 ſqq. VIII. 463
6 pro. Exercetur ſub variis artibus, a legibus tamen ſevere coerce-
dus l. tur IV. 899 ſqq.
o. Ingquiſitio ſpecialis i in hoc crimine decerni nequit. Excipitur
büis tſ. tamen iterum Saxonia Eletoralis, in qua hoc licet 1V. 583
Aſ. . flſüaqd. VIII. 463
adro Latet Gæpe ſub
zn ſa. 1) donatione remuneratoria IV. 89 3
2, pacto retrovenditionis IV. 869 ſqq.
3) Pœna conventionali IV. 999
1 b

730 INDEX IV.

4) transactione =
Non committit eam uſuras ſe miſſes accipiens IV. 898 fq.
Non excuſat eam
2) oblatio & obtruſio ſpontanea debitoris IV. 895 ſq.
b) pecuniæ alienæ preætextus II. 894
Non ſufficit ad illam pactum, ſed acceptio neceſſaria eſt IV.
88
Pactum ejus totum contractum & inſtrumentum non vüi
IV. 889
FPœ aæ in heoc crimen conſtitutæ recenſentur IV. 883 (qq.

Proceſſas ejus per capturam regulariter inchoari nequit IV.

883 ſqq.

VSVS.

Non uſu longiſſimi temporis operæ ruſticæ amittuntur IV.
⸗ 1092 ſqq.

VSVSFRVCTVS.

Dimidium uſumfructum peculii adventitii liberorum etiam poſt

eorum emancipationem retinet pater III. 205 ſq.
Feudi hæredibus ſuis debiti legari poteſt VI. 908
Feudi quando patri competat, quando non? disquiritur II.
Fideicommiſſi hæredibus ſuis debiti legari poteſt VlI. 303
integrum uſumfructum non retinet pater in bonis maternis
liberorum emancipatorum I. 216

Legatus ſœpe plenum dominium complectitur VI. 906 ſqq.

Legitimæ liberis relinquendæ patri, etſi prodigo, adimi ne-

quit 11 291 ſq.
Reſervatio ejus in parte rei venditæ non eſt ficta traditio VII.
B . 73 ſc.

Si uni res, alteri uſusfructus, legatur, hi uſumfructum inter

ſe adhuc hocdie dividunt Vi. 809

IV. 80 8

Trans-

Tranh
tus

Datæ

Wæ

cen
lur

Celar

Qe
Der
dan
dat

U

Celat
nen

lati
cor
Celn
de
ie

Non

.
e

,ſ.
V. 894
eſt W.
n
1 VItlat
V. 889
1z ge⸗
lit IV.
ſ

ur
2 ſgg.

mpoſt
101.
l. 908
ur II.
42
Vl. 503
1ternis
I. 116
06 ſc.
imi ne⸗
191 1
,o VlI.
„ ſa

INDEX VYv..
Tranſit aliquando ex natura contractus, per quem conſtitu-
tus fuit, ad hæredes II. 424

RWZ . VTENSD1LIA.
confer. GERAD4.

Datæ filiæ nubenti, in dotem non imputantur V. 203

Quæ maritus durante matrimonio comparat, ac uxori uten-
da cuſtodiendaque fine donationis mentione dat, donare non
cenſetur, eaque, ſoluto matrimonio, ſimpliciter vindican-
tur IX. 68 ſqq.

VTERVS.

Celatio uteri ſola ad probationem infanticidii in Gallia ſufficit.
Quæ lex ex æquitate & jure civili defendi poteſt, cum tem-
peramento tamen, ut ad iſtam celationem uteri alia quæ-
dam argumenta veriſimilia & indicia clara sccedant, & pro-
bationem artificialem efficiant. Quæ probatio artificialis
ufu feri Germanici ſaltem equuleo locum facit, nec ad con-
demnationem reæ ſufficit IX. 707 ſqꝗq.
Celatio uteri forte infanticidii indicium eſt, atque ad quæſtio-
nem decernendam ſufficit. Requirit tamen hæc celatio In-
ciationem, aut fadum, nec per ſolum ſilentium & diſſimu-
lationem fieri videtur. Igitur uxor partum ex feſtinato
concubitu natum necaſſe non præſumitur IX. 714 ſq.
Celatio uteri tunc, quum prægnans juſtas de graviditate ſua
dubitandi cauſas hebuit, non eſt legitimum infanticidii in-

dicium. Talis juſta cauſa eſt, quando prægnauns peritiores

conſuluit, atque hi gravidam illam eſſe negarunt. Ceſſant
tunc tormenta, ac ſaltem jusjurandum decernitur 1X. 716

1ſq4.
VTILITAS.
Non eſt juſta alienandi res pupillares cauſa V. 547
ð VTILITAS FVBLICA.
Differt a ſalute publica VlII. 401
. “ (2222) 2 VUL-

INDEX IV.
V ULNERANS.

Animum occidendi, licet indirectum, ſemper habet IX. 290
In rixa ſubita inquiſitionem reéte detreétat VIII. 457 ſq.
Peccant, qui mortifere vulneranti veniam dant, ſi is vulnera-
