Exſpirat, prædiis, dominante & ſerviente, in unius domini
poteſtatem redaétis, nec reviviſcit, etſi alterum prædium

iterum alienetur II. 470
Feudo debitam ſervitutem remittens vaſallus ſibi tantum po-
ſterisque ſuis, non agnatis, præjudicat II. 470
Individuæ quidem omnes ſervitutes ſunt, civiliter tamen, æſti-
matione facta, dividi poſſunt II. 561
Judicis officium circa illas VII. 335 ſq.
Juris Romani ſubtilitates in doctrina de illis uſu hodie non
ſervantur II. 429

Litem de ſervitute conſtituta ambiguam ita terminare poteſt ju-
dex, ut alteri litiganti ſervitutem addicet, ſed eum viciſ-
ſim alteri in certam pecuniam condemnet II. 458
Non amittit eam, quem bella & aliæ calamitates jure ſuo diu-
tiſſime uti impediverunt II. 462 ſq.
Non amittitur, quum alter ſcit, ſe ſervitutem debere, atque
ſic mala fide eſt II. 466. ſq.
Non amittitur ea, quam vaſallus feudo impoſuit, devoluto per
venditionem, aut ex jure retractus, ad dominum, vel ag-

natos, feudo II. 467 ſq.
Non conſtituitur per hoc, quod quis in prædio ſuo alterum
precantem ſubinde aliquid facere permittit VII. 760

Non turbantur fines publici territoriorum per ſervitutem,
quam ſibi privatus in vicino alterius provinciæ prædio ar-
rogat VIII. 42 1

Prædio deſerto non aliter, quam accedente triginta annorum

præſcriptione, imponitur VII. 55 ſqq.
Præſeriptio ejus tam poſitiva, quam privativa, præter longum
tempus etiam juſtum titulum requirit II. 465 ſqq. VII. 230

SERVITUS ALTIUS TOLLENDI.

Singularia de ea commemorantur VII. 243 ſq.
(Kk kk) 2 SER-

62⁸ INDEX IV.

SERVITUS ECCLESIASTICA.
Exemplum ejus in dem Augſpurgiſchen Feiedens⸗Executions⸗Re⸗
ceß, quem vide in Zbeatri Europæi Tbmo VI. p. 755. occur-
rit, ubi monaſterio SS. VLRICI & AFRX iter per templum
Evangelicorum ad vicinum aliquod ſacellum conceditur II.

437
SERVITVS IN FACIENDO CONSISTENS.
Legari poteſt VI. 909 fq.
SERVITUS LIGNANDI.
Compleétitur jus arundinem cædendi II. 436

SERVITVS NE LVMINIBVS OFFICIATVR.
Pertinet etiam ad feneſtras poſt conſtitutam ſervitutem aper-

tas II. 420
ui eam non habet, huic lumina a vicino obſcurari & plane
inutilia reddi poſſunt II. 420 ſq.

SERVITVS PASCENDI.
Amittitur, quando is, qui pratum, in quo eam habet, cir-
cumſepiri patitur II. 461 ſq.
Conceſſa ea generaliter, judex tamen loca quædam & tem-
pora eximere poteſt II. 444 fſq.
Conceſſa ea ad certum ovium numerum, etiam agnos, inter
primum annum conſtitutos, compleéctitur II. 449
Concefſla ſimpliciter, iis ſaltem temporibus, quibus fruges
collectæ ſunt, zu offenen Zeiten, exerceri poteſt I. 16 1
Exercere eam poteſt dominus plurium prædiorum non ex om-
nibus prædiis, ſed ex eo tantum, cujus mentio in contra-
Etu facta fuit II. 44 3
Extenditur etiam ad pecora paſcenda. Quæ facultas nec prin-
cipi, qui jus paſcendi in fundis ſuis privato per privilegium
conceſſit, deneganda eſt II. 439
FHabens eam in prædium dominans numerum pecorum paſ-
cendorum augere poteſt Quæ tamen poteſtas ex arbitrio
boni viri reſtringenda eſt II. 445 ſq.
Non

IN DEX IV. 62

Non amittit eam is, quem bella & aliæ calamitates jure ſuo

uti diutiſſime impediverunt II. 462 ſq.
Non exſpirat prato, in quo alteri ea competit, arboribus fru-
ticibusque completo II. 470
Præſcriptione ordinaria acquiritur II. 438

SERVITUS VIX.
Si cuidam per certam alieni fundi partem competit, is aliis
viis privatis & vicinalibus, quæ ibidem reperiuntur, uti ne-
quit bene tamen via publica per eum fundum tranſeunte
II. 434 ſJ.
SERVITUS UREBANA.
Non perit ſolo non uſu. Perit tamen ſi dominans ita ædifi-
cium ſuum exſtruat, ut ex eo amplius ſervitus exerceri ne-
queat V II. 468 ſq.
Perit, ſi dominans ſervientem quid facere patitur, quod exer-
citium ſervitutis tollit, & amiſſionem eam non impedit ig-
norantia, ſi modo triginta anni lapſi fuerunt II. 468 ſq.
Species ejus eſt ſervitus eccleſiaſtica 1111 438

SERVUS.
conf. FAMULVUS.
Conditio illorum contra jus naturæ & divinum non eſt I. 170
Derelinquitur a domino, qui cum eo, tamquam libero homi-
ne, dliu vivit VII. 62 fq.
SERVVUS CORRUPTUS.
vid. ACTIO DE SERVO CORRUPTO.
”M SEXUS. Wl
Diſcrimen ſexus, quod cCAROLUS V. in pœna veneficii facit,
Saxones Electorales ex conſuetudine rejiciunt, Saxones au-
tem reliqui admittunt V IX. 666
SICULA VESPERA.
vid. VESPERA SICULA.
SIGILLUM.

Appoſitum mandato ab eo, qui ſcribere nequit, non ſufficit

1. 583 ſq.
(Kkkk) 32 Neceſ=⸗

630 . INDEX IV.

Neceſſarium non eſt in chirographo, nec defectus ejus ſub-
ſcribentem a recognitione liberat IL 654
Non requiritur in diviſione parentum inter liberos XI. 210 14.

SIGILLUM CONFESSIONIS.
vid. CONFESSIONIS SIGILLUM.
SIGILLUM NOTARIATUEg.
Subjici debet copiis a notariis publicis vidimatis IV. 1059
SIGILLUM PUBLICUM.

Appoſitio ejus in actis judicialibus ſine ſubſcriptione ſufficit
IV. 1036
Cuſtodia negligentior ejus aliquando gladio punita fuit III.
12 ſq.

SILENTIUM.

conf. RETICENTIA.

Impune eſt in miniſtro, qui incertas ſuas de malis reipubli-
cæ imminentibus ſuſpiciones, vel levia ſeditionem & con-
jurationum indicia, ad ſe delata non patefacit VIII. 729 ſq.

Non ſufficit ad acceptationem VII. 827 ſqq.
Promiſſio ejus in ſacerdote, qui de aliquo doctrinæ chriſtia-
næ capite dubitat, non ſuffieit ViII. 577 ſqq.
Punitur juſte in crimine perduellionis VIII. e40 ſqq.
SIMONIA.
Bona aliquando eſt IX. 926
Committi poteſt in electione Imperatoris R. G. IX. 901

Committit eam
1) candidatus ſacerdotii, qui, poſtquam legitime vocatus eſt,
Superintendenti & Adſeſſoribus Conſiſtorii pro tempe-
rando rigore examinis munuſcula offert IX. 928
2) ſacerdos juſte electus, qui oblatam ſibi, pro hoc, ut de-
ſiſtat, a competitore, jura quidem infirmiora habente,
ſed potente tamen, & longam ac difficilem litem minitan-
te, pecuniam accipit & deſiſtit. In idem crimen incidit,
qui dat IX. 928
Com-

INDEX IV 631

Committitur, quando uxor a marito, vel maritus ab uxore
pro exhibitione debiti conjugalis munuſculum poſcit IX. 302
Fraudes, quibus ea velatur, recenſentur IX. 9255 ſq.
Leges contra eam latæ variant maxime. Antiquiſſimæ nudas
pro obtinendo ſacerdotio preces & ſupplicationes damnant,
qui rigor tamen cum recta ratione & ſacro Codice pugnat
. N. 902
Leges contra ſimoniacas vocationes miniſtrorum eccleſiaſtico-
rum latæ effectum vere nullum habent ob difficultatem pro-
bationis. Patrono etiam, vel eligentibus, permitti nequit,
ut ipſi vocationem, vel electionem, a ſe factam, tamquam
ſimoniacam, impugnent, & teſtimonium de ea perhibeant
IX. 920 ſq.
Non committit eam, qui ſacerdotium legitime obtinuit, ſed
in ejus poſſeſſione turbatur, atque pro hac tuenda vexatio-
nes pecunia redimit IX. 92
Pacta ſimoniaca in popularibus electionibus ſacerdotum ple-
rumque fiunt IX. 996
Pactum ſimoniacum tam circa ſpiritualia, quam circa tempo-

ralia, legitimam miniſtrorum eccleſiæ vocationem vitiat IX.
16
Refertur ad omnes res ſpirituales & latiſſime patet IX. 90 ſq.
Remedium maxime infirmum contra illam eſt jurisjurandi re-
ligio VIII. 616 ſqq. IN. 921 ſqq.
Sacerdotes ſimoniaci plurimi munus ſuum ſanctiſſime geſſe-
runt IX. 927

SIMPILEX.

Curatore non eget, quin immo ipſe curator eſſe poteſt V.
. 771
Induétus per blanditias ad contrahendum, vel promittendum,
de dolo tamen queri non poteſt I. 428. 6552
Pactum cum eo ſine curatore initum reſcindi non debet I. 42⁸
ſqq.
Teſtari poteſt V. 591

SIM-

INDEX IV

SIMPLICITAS.
conf. IMBECILLITAS MENTIS.
Cauſa juſta ordinariam homicidii pœnam remittendi non eſt
— IX. 424 ſqd.
Non excuſat clientem, injurioſum advocati ſeriptum ſubſcri-
bentem, ſed tamen pœnam ejus mitigat. Tunc tamen ea
plene excuſat, quando injuriæ ſupra ejus captum ſunt VIII.
219 ſqd.
SIMVLATIO.
conf. EXxCEPTIO SIMVLATIONIS.
Adhibetur licite in capiendis miniſtris ſuſpectis & aliis reis VIII.
843 ſ. X. 15
Definitur
Dolus verus ex una parte eſt
Omnis dolus malus eſt

SIMVYLTANEVM.
Introducere nequit princeps Imperii Evangelicus in templa

anno 1624. a Catholicis poſſeila, ne quidem eo tem pore,
quo Catholici illa templa haud frequentant. Idem nec prin-
cipi Catholico in templis Evängelicorum licet I. 228 ſqq.
Per ejus introductionem in templum vis committitur, & pol-
ſeſſio turbatur. Ac introductio ejus in templa a diverſæ
religionis hominibus poſſeſſa ſpolium eſt VII. 681 fſqq.

Sippe. Geſippet.
Vocum harum explicatio traditur IX. 684 ſq.

SOCIALITAS.
Primum juris naturæ principium eſſe nequit I. 26

S0 CIETAS.
Coitio ejus in æternum adhuc hodie, etiam de jure publico
nulla eſt, & tunc ſaltem valet, quum diviſio publico obeſt

III. 382. ſqꝗq. X. 862. 864
Concubinarum in Italia frequentiſſima eſt III. 394

Con-

INDEX IV. 632

Conſtituitur per commixtionem plurium patrimoniorum ex

voluntate dominorum facétam VII. 102
Continuatio ejus per pactum in heæredes transferri poteſt 1.
405

Contracta usque ad certam diem, vel conditionem, ante diei
ejus, vel conditionis, exiſtentism, ne quidem ab hæredibus
revocari poteſt III. 381 ſq.
Contractus ejus contrahentes plene obligat, tametſi inſtru-
mentum, quod ſuper eo conficere voluerunt, confectum non
ſit III 301
Diſcrimen inter illam & univerſitatem explicatur I. y588 ſq.
Inire eam poteſt filiusfamilias, ſive ignorante, ſive ſciente, pa-

tre III. 364
Lucri diviſio in ea inæqualiter, habita ſcilicet bonorum, vel
operarum, ratione, fieri debet III. 372
Non tollitur per hoc, quod unus ex ſociis legi ejus non ſa-
tis faciat III. 385 ſqq.
Renunciatio clandeſtina ejus in fraudem aliorum non valet
III. 385 ſqq.
Solvitur morte, nec pactum de ea in hæredes continuanda
regulariter valet III. 388

Turpiſſima inita fuit inter ULIUMIII. P. M. & CRESCENTIUM,
Cardinalem, de meretricibus omnibus in communione ha-
bendis & communibus ſumtibus alendis III. 394

SOCIUS.
Actiones ſocio uni competentes alteri ſine ceſſione non com-
municantur 111. 36 5
Alterius fit, qui prædium cum altero ſimul indiviſim emit
III. 370
Bonorum omnium ne quidem ad æs alienum ab altero ſocio
ante ſocietatem contractam ſolvendum concurrit III. 366 ſq.
Ceſſionarius ejus ex iis, quæ cedens in ſocietate geſſit, obliga-

tur III. 377 ſqq.
Chirographis ſuum & ſocii ſui nomen ſubſcribere poteſt iI.
361 ſqq.

Delictum ab uno ſocio commiſſum, ſed a reliquis adprobatum,
omnibus imputatur, & ſinguli ſocii turpes ei, qui ex hac ſo-
(LIII) cieta-

634 INDEX I.

cietate læſus eſt, in ſolidum obligantur III. 397 ſqq. 391
Exceptionem diviſionis habent illi, ſiquidem omnes ſimul
contraxerunt, non habent eam, ſi unus ex illis ſaltem con-
traxit III. 378 ſqg.

Heæres ejus ex iis, quæ defunctus in ſocietate geſſit obliga-

tur III. 377 fg.
In rationibus eorum exaéta probatio non requiritur, ſed ple-
raque fidei & jurijurando ejus, qui reddit rationes, relin-
quuntur, in expenſis tamen majoribus ordinaria probatio

requiritur III. 369 ſq.
Lucri, quod ipſe turpe eſſe dixit, etſi vere turpe non ſit, par-
tem petere nequit III. 392

Moderatio inculpatæ tutelæ pro ſociis admittitur IX. 444 ſJq.
Non adquiritur illis dominium, vel poſſeſſio, rei ex commu-
ni pecunia, ſed ab uno ſocio ſuo nomine, emtæ, ſed reli-
qui tantum actionem contra ementem ad rem communi-

candam habent III. 274
Non obligat majoris ſociorum' partis cum extraneo con-
tra tus in ſocietate plurium cæteros III. 377 ſq.
Non obligat ſocium contrahendo cum extraneis, niſi hanc
oteſtatem ab eo expreſſe acceperit III. 375 ſq.
Non obligat ſocium, poteſtatem alioquin ipſum obligandi ha-
bens, qui ſuo nomine contrahit III. 375 ſq.
Non participat de lucro, antequam partem ſuam infert II.
370
Obligatur indiſtinéte ex contractu ſocii cum extraneo, quuh
quid ex eo in rem ſocietatis verſum eſt III. 375 ſq.

SODALIS OPIFICIARIVUVS.
conf. BOETHUS OFIFICIARIVUS.

SODALITIA PRIVATA=
vid. CorTsS.
S0DOMIA.
Confeſſio rei in hoc crimine ſine corpore delicti ad ultimum
ſupplicium irrogandum non ſufficit. Corpus delicti vero

ſemiplenam probationem deſiderat. Sufficit ergo teſtis omni
eEKkce=

=

—;3s

INDEX I. E35

exceptione major. Sufficiunt etiam duo teſtes non omni
majores exceptione. Non ſufficit autem teſtis viginti an-
nis minor, ac teſtimonio ſuo, etſi confeſſio rei accedat, ſal-

tem fuſtium ictui locum facit IX. 277 ſqq.
Definitur IX. 275 ſq.
Homonymia ejus inveſtigatur IX. 275 ſq.

Objiciens alteri ſodomiam, reste injuriarum convenitur, nec
excuſatur, ſi, ſe hanc vocem in ſenſu illo inuſitato apud EB-
SAIAM Cap. III. v. 9. accepiſſe, dicit XI. 170
Puniri non poſſunt criminis hujus rei ignis ſupplicio aliter,
quam ſi ſodomia perfecta fuerit. Quod ſi ſeminis immiſſio
non acceſſit, parcitur & homini & bruto, atque homo ex
plerorumque ſententia fuſtibus cæſus in perpetuum relega-
tur, alii tamen non ſine ratione gladium ſubſtituunt IX. 279
Sodomitarum crimen cum gloriatione & impudentia fuit con-

junctum IX. 276 ſq.
Synonymia hujus criminis inveſtigatur IX. 275 ſqJ.
SOLARIVUM.
Conſiſtere poteſt non in pecunia numerata ſolum, ſed in aliis
quoque rebus, quin & in facto VII. 744
Determinatur aliquando legibus VII. 744
Exemplum ejus antiquiſſimum memoratur VII. 744
SOLEMNIA.

Contractus non dijudicantur ex juribus loci, qui ſolutioni de-
ſtinatus, aut in quo res ſita eſt, ſed ejus, in quo negotium
geſtum eſt II. 78 ſqq. 108
Juramentorum non debent aboleri omnia III. 62
Non exiguntur neceſſario in alienatione prædiorum pupilla-
rium tunc, quum pupillus prædium, ſuper quo tranſigitur,
non poſſidet, atque eædem impune omittuntur tunc, quum
prædium pupillare tranſigendo non alienatur, ſed conſer-
vatur V. 499 ſqq.
Omiſſio eorum pactum, transactionem, contractum nullum
reddit, actorem vero ex üllo litem moventem ab expenſis
liberat II. 202 ſG

(LIII) 2 Omit-

636 INDEX IV.

Omittuntur impune in alienatione prædii pupillaris, ſi ſocius
major ad diviſionem provocet V. 553
Præſumtionem eorum pro ſe habent acta judicialia IV. 1036
Requiruntur in permutatione rerum eccleſiaſticarum & doma-
nialium non tam præciſe, quam in earum alienationibus
IV. 703 ſqꝗq.

Teſtamentaria ignorat jus naturæ V. 583
SOLENNITER.
Vocis hujus ſignificatio explicatur V. 552 ſq.
sOLVUVTIO.

conf. APOcCHA. DATIO IN SOLUTUM. MONFETA.

Creditor, cui aliena pecunia a debitore ſoluta fuit, poſtquam
eam conſumſit, vel cum ſua miſcuit, a domino pecuniæ con-
veniri nequit, ne a fiſco quidem, tametſi pecunia fiſcalis fue-
rit VII. 919 ſq.
Debitoris multiplici obſtricti debito ita intelligi debet, ut, ſi
partem ſolvat, primo uſuras, deinde gravius fibi debitum
ſolviſſe cenſeatur, atque imputatio fiat vel in debitum pro-
prium, vel in debitum ſub majoribus uſuris contractum,
tametſi alterum antiquius ſit VII. 917 ſq.
Fieri debet, quum duo de nomine litigant, ei, qui chirogra-
phum poſſidet, præſtita, ſi periculum adpareat, cautione
Fieri poteſt a debitore non ſolum ante diem præœæfixum, ſed
& tunc, quum obligatio in perpetuum contraéta eſt VII.
924 ſg.
Fit recte 84
1) creditori creditoris, dqummodo nomen hujus liquidum &
indubium ſit, & valet ea ſolutio, licet invito creditore
facta. Poteſt tamen debitor, antequam creditor eam ratam

habet, ſolutum repetere VII. 915 ſq.
2) creditorum uni a debitore obærato ante motum concur-
ſum VII. 590 ſqꝗq.

3) procuratori creditoris ſpeciale mandatum habenti, & do-
lus procuratoris creditori nocet, non debitori VII 911 ſqq.
Locus

INDEX IV. 637

Locus contractus in ſolutione tunc attenditur, quando partes
diverſitatem menſuræ in loco ſolutionis ignorarunt, aut de
ea non cogitarunt VII. 921 ſqq.
Locus ſolutionis
1) eſt domicilium creditoris, ſi nihil aliud conventum ſit
VII. 92 1
2) ſpectatur, quum æſtimatio & menſura rei ſolvendæ di-
verſa eſt VII. 92 r
Non liberat reum ab expenſis, quando ea poſt actionem in-

ſtitutam fit II. 263

uomodo ex apocha probetur? vid. Apocha. Apochæ trium

cobærentium annorum.
Tempus ejus arbitrio ſuo reſervans debitor ipſe, conveniri

nequit, ſed, mortuo eo, demum hæres VII. 923 ſq.
SOMNIUM.
Indicium ex ſomnio deſumtum non eſt legitimum, ſed fri-
volum X. 80 ſqꝗq.
S0RS.
conf. ELECTIO. “l
Committi illi poteſt hæredis inſtitutio V. 6Sr
Judicium ejus in electionibus tam eccleſiaſticis, quam ſæcu-
laribus, improbatur S X 815 ſq.
Spar⸗Pfennige. Z
vid. ?PECUNIA PRESIDII CAUSA REPOSITA.
SPECIES.
Significant apud ICtos ſingula corpora, ſeu individua I. 479
SPECIFIEATIO.
Qualem obligandi vim producat in emtionibus venditioni-
bus? disquiritur 3 III. 594 ſqq.

SPECIFICATIO JURATA.
Admittitur in ejus editione etiam juramentum credulitatis V·

719 ſqq.
(LI1I1) 3 Ad-

638 IN DEX IV.

Admittitur contra illam nova probatio III. 61
Aequipollet inventario ſolenni ſecundum Germaniæ mores
V. 716 ſqg.
Detrectari numquam impune poteſt imperata a judice, quam-
vis ea vere ſuperflua, aut inutilis, eſſe videatur I. 344
Edere illam debet
1) fraudator detractus improbus VI. 1171 ſq.
2) negotiorum geſtor I. 602 ſq. 604 ſqꝗ.
2) uxor V. 355 ſq.
Edere damnatus eam, ad jusjurandum, quod nihil in hære-
ditate repererit admittitur V. 718 ſq.
Exigere nequeunt eam liberi, horumve hæredes, ſuper bonis
adventitiis a patre, poſſunt tamen hoc extranei III. 202
Non probat contra debitores defuncti ſine chirographis V.
723
Petere eam poſt confectum jam inventarium poteſt a cohæ-
rede cohæres II. 540
Poſcens hanc a jurejurando calumniæ immunis plerumque
V. 722 ſq.

Kemitti nequit in fraudem legitime. Quæ remiſſio tamen
fieri poteſt, ſi teſtator ipſe ejusmodi juratam ſpecificatio-
nem teſtamento ſuo adnectat II. 293. 29 5

STPECTRA.
Dantur IX. 630
Pleræque, quæ de his circumferuntur, hiſtoriæ, fabulæ &
præſtigiæ ſunt, id quod exemplis aliquot ridiculis proba-
tur IX. 631 ſq.
SPECULARIA.

Ex qua materia hæc conficiebantur, inveſtigatur
Vocis hujus ſignificatio explicatur
SPECULATOR.
Vox hæc communiter nec bona, nec mala, eſt, ſed indiffe-
renter accipitur. Plerumque tamen in bonam partem ca-
pitur. Aliquando vero in peſſimam partem trahitur X.

916 917
8PT=-

sPECUEYUM.
Specula, licet ædibus affixa, non fiunt res immobiles I. 265

SPECULUM SAXONICUM.

Abrogatum in terris Brunſvicenſibus eſt J. 258 ſq,
Verſio latina ejus quo ſæculo & quo auctore facta ſit, inve-
ſtigatur IV. 1258 ſqg.
STPES.

Hæreditatis futuræ legari nequit VI. 867 ſq.

SPIRITUS SANCTUS.

Advocatorum ordini a nonnullis, extrema abreptis demen-
tia & improbitate, inſeritur I. 492 fJ.

SPOLIATOR.
Eſt
1) is, cui dominus privatam occupationem poſſeſſionis per-
miſit, ſi poteſtate hac, invito domino, utatur Vil. 705
2) is, qui ſpolium ab aliis commiſſum ratum habet. Ra-
tum vero habere dicitur, non qui verbis adprobat, ſed
qui lucrum exinde capit VII. 690 ſqq.
Non eſt, qui jubente magiſtratu ſuo, ſpoliavit. Tunc tamen
& pro illo habetur, quando juſſum magiſtratus falſis pre-

cibus obtinuit VII. 684 ſq.
Tenetur de ſpolio, quamvis ſpolium amplius non poſſideat
VII. 684 ſqg.
SPOLIATVUS.
Heæredes ejus de ſpolio recte queruntur VII. 684 fJ.
Reſtituendus eſt, etſi ſpolians jus ſuum manifeſte probet vVII.
686
Reſtitui in continenti poteſt ab eo, cui ejus commiſſa eſt de-
fenſio I. 290 ſq.

S.FO

INDEX IV.
SPOLII ACTIO.
vVid. ACTIO SPOLII.

SPOLII EXCEPTIO.
Vid. EXxCEPTIO SPOLII.

SPOLIUM.
Committi poteſt, quamvis poſſeſſor non ejiciatur, ſed res
eidem relinquatur VII. e81 ſqq.
Committitur
1) in perſona etiam VII. 687 ſq.
2) compeſſeſſionis adprehenſionem VII. 681 ſq.
3) per occupationem privatam rei nudis verbis fibi tradi-
tæ VII. 705
4) per ſimultanei introductionem in templa a diverſæ re-
ligionis hominibus ſolum poſſeſſa VII. 681 ſq.
5y) quando quis rem, abſente poſſeſſore, occupat, & re-
deuntem poſſeſſorem non admittit VII. 705
Definitur VII. 680
Poſſeſſio per illud aliquando non aufertur, ſed turbatur ſal-
Reſtitutio ejus ceſſat tunc, quando bonum publicum reſti-
tutionem impedit VII. 689
Reſtitutio ejus ſpoliantem a pœna non liberat VII. 712 ſq.
Significatio hujus vocis explicatur VII. 680
SPONGIA.
Erat apud veteres inſtrumentum, quo ſcribæ utebantur IV.
1081
SPONSA.
Uxoris nomen aliquando in legibus accipit I. 157
SPONSALIA.

conf. CoNSENSUS SPONSALITIUS.

Argumentum a ſponſalibus ad matrimonium perpetuum non
eſt I. 157. 158

INDEX IV.

Binorum ſponſaliorum crimen committit is, qui priora ſpon-
ſalia legitima per transactionem privatam reſcidit, & ſecunda
fecit. Tunc tamen, quando juſta tranſigendi cauſa ſubfuit,
leniter punitur, & integram exiſtimationem retinet IX. 256
ſq.
Binorum ſponſaliorum erimen committitur, quando priora
ſponſalia firma fuerint, &, tempore poſteriorum, adhuc
conſtiterint IX. 255 ſqq.
Celebrata feſtinanter & inconſiderate, re adhuc integra, fa-
cile diſſolvuntur V. 75 ſq.
Concubitu firmata difficilius diſſolVuntur, quam ſimplicia V.

67 ſq.
Contracta vitioſe ratihabitio firma reddit V. 17 ſq.
Deferri poteſt contra illa juramentum II. 682 ſqq.
Diſſolvi poſſunt ob
1) deformitates occultas diſſimulatas V. 79
2) diſſenſum mutuum V. 68 ſqq.
3) dolum. Requiritur tamen, ut is cauſam ſponſalibus de-
derit V. 84 ſqq.
4) dolum a tertio adhibitum, ſi modo decepto nulla culpa
imputari queat V. 90
5) epilepſiam V. = ſqq.
6) errorem invincibilem circa bona fortunæ commiſſum F.
81 ſq.
„) faciem rerum mutatam VII. 842 ſe.
8) furtum etiam exiguum, a ſponſo ſponſave commiſſum
I. 568. V. 80
9) impudicitiam ſponſæ objectam V. 77 ſq.
10) mores intolerabiles V. 70 ſqꝗ.
11) paupertatem deſponſatorum extremam, quando ea a pa-
rentibus allegatur & probatur V. 83
12) tranſitum ad aliam religionem, licet in Germania to-
leratam V. 80

In illis diſſolvendis facilior eſſe debet judex, quam regulari-
ter fieri ſolet, dummodo concubitus non acceſſerit Vi 70
4.
(Mmmm) Non

642 IN DEX IV.

Non diſſolvuntur ob
a diſſenſum unius ſine veroſimili cauſa, ſed diſſentiens fine
cauſa, etiam invitus, copulatur V. 70 ſqq.
b) dolum in ſponſalia incidentem V. 89
c) dotem promiſſam nondum ſibi exſolutam V. 55. 91
d moram a tertio in promiſſæ dotis, vel donationis propter

nuptias ſolutione commiſſam V. 90 fq.
e) morbum hyſtericum V. 70 ſqq.
5) promiſſionem poſt ſponſalia factam, ſi ea impleri nequeat
V 89 ſq.

g) per transactionem, ſine conſiſtorii auctoritate, a partibus

privata auctoritate factam I. 483 ſqq.
Priora poſterioribus præferuntur, etſi ad hæc benedictio ſa-
cerdotalis acceſſerit; non aliter tamen facile, quam ſi priora
concubitu firmata fuerunt V. 110 ſqq.
Pro illis habetur promiſſio de non relinquendo, & alia hujus-
modi verba ambigua in concubitu adhibita, ſiquidem per-

ſonæ ejusdem conditionis ſint IX. 214 ſqq.
Reſtitutio in integrum ex capite ætatis minoris locum non ha-
bet contra ſponſalia legitime celebrata V. 75 ſqq.
Scriptura ad eſſentiam eorum ne quidem inter perſonas illu-
ſtres requiritur V. 14 ſqq.
Valent de jure naturæ & canonico, etiamſi non acceſſerit pa-
rentum conſenſus V. 24 ſqq.

SPONSALIA CLANDESTINA.

Concubitu confirmari univerſaliter fere receptum eſt, in ali-
quibus tamen locis pœnæ ſimul in ea conſtitutæ ſunt V. 60

ſqg.
Conventus ob ea in expenſas condemnatur, licet abſolvatur.
hnod valet etiam in mulieribus 1. 255 ſq.

Non obligatur ex ſponſalibus clandeſtinis concubitu firmatis
ſponſus, ſed ab illis recedere poteſt, & tunc quidem ſpon-
fus ad alendum infantem, non vero ad dotandam fſtupratam,
obligatur V. 64 ſq.
SPONSALIA PUBLICA.
Qui prima viceſ ponſalia publica celebrat & concumbit, deinde
cum

une

89
“
pter
0ſ.

9ſ.
tibus
.
oſa⸗
kiora
19.
Ujus
per.
ſag.
ha-
ſag.
illu⸗
ſa.
pr.

A⸗
V. 60
ſag.
itur.

mtis

1tan
94 ſ.

nde
cum̃

1

ſen

INDEX IV. 643

cum alia perſona nuptias ſolennes facit, nec in Saxonia, nec

extra Saxoniam, morte punitur IX. 248 ſq.
Recedere nequit a ſponſalibus publicis concubitu confirmatis
ſponſa vVvV. 64 ſc.

Sponſalia publica ſecunda vice celebrata, ac concubitu confir-
mata, ſufficiunt in Electoratu Saxoniæ, ut bigamo ultimum

ſupplicium irrogari queat B IX. 248 ſq.
SPONSIONES.
Immodicæ nullæ non ſunt, judex tamen ſummam, de qua
contenditur, recte moderatur II. 614
In caſum, ſi nupſerit, aut non nupſerit, quousque permiſſæ
ſint, disquiritur II. 611 ſqq.
In caſum, ſi princeps moriatur, concepta valet II. 615
Inhoneſtarum ſponſionum exempla commemorantur II. 609 ſq.
61
Iniens eam, omnia, ut conditio impleatur victoriaque ſibi ce
dat, tentare facereque poteſt J II. 611 ſqq.
Iniri nequeunt ſine curatore a muliere in illis terris, ubi cu-
ratore opus eſt II. 611 ſqq.
Initæ ſuper re indifferenti valent II. 608 ſq.
Irritas eas non facit jocus II. 611 ſqd.
SsAMSONIS cum Philiſtæis recte ſuſtinetur II. 615 ſq.
Summæ æqualitas in iis non eſt neceſſaria, nec æqualitas ſcien-
tiæ B II. 615
S SPONSUS.

Noe præſumitnr pater infantis ex ſponſa nati I. 151 ſqq. V. 39 5

EX SPONSUV ACTIO.
vid. AcTIO EX SPONSV.

Z SPORTULA.
Exigere eas non debet judex eccleſiaſticus II. 20 5
Immodicas non debet exigere miniſter VIII. 79 1
SPURIUS.
Legitimatur expreſſe per reſcriptum principis I. 196

(Mmm m) 2 Legi⸗-

644 INDEXK IV

Legitimatur taeite, quando princeps eum dignitati admovet
1198

STABULARIUS. STAEBULVUM.
Stabula ſunt receptacula equorum curſui publico deſtinato-

rum I. 7111 ſq.
Sub ſtabulariorum voce magiſtri poſtarum & aurigæ publici
recte comprehenduntur I. 712
Stadtſchreiber.

vid. POLIGRAPHUS. 4

STATIONARII.
Officium eorum deſcribitur I. 519

STATUS PROVINCIALES.
is ſemper boni principes in cauſa propria cognitionem ul-
tro ſponteque relinquunt II. 38 14.
Juribus ſuis & auctoritate exuere eos conſilio & ope, gra-
ve in miniſtro principis crimen eit VIII. 823 fq.
Ius habent in aliquibus locis ſententiam ferendi cauſa, quam
princeps cum ſubditis habet II. 38 ſq.

STATUTUM.
Abrogat lex contraria ſuperveniens J. 96
Civitares municipales ſine fingulari privilegio faciunt I. 74 fq.
Civitatum municipalium, juri communi contrarium, ur a prin-

cipe confirmetur, nullibi requiritur I. 75 ſqg.
Civitatum municipahum fine confirmatione principis fuſtine-
tur I. 75 ſqq.
Condit recte unaquæque civitas I. 74
Diſpenſatio ab iis facta uni ex fingulari gratia, aliis jus nul-
lum tribuit 1. 80 ſq.
Ea, quæ ſaltem præter jus commune ſunt, hodie etiam fine
confirmatione principis valent I. 7⁸⅝ ſꝗ
Modus ejus conficiendi traditur 1. 73 ſq-.

Non condit ſolus Senatus

dvet
s

1t0

dlici

ig

ul.

g.

gra⸗

360
Vam

30
41ſ.
rin-
une⸗
g
mul
91ſ. 9.
ſine
ſ.
79

Non.

INDEXNX vV 6

Non condunt poſſeſſores prædiorum nobilium, niſi in Saxo-

nia de re veſtiaria X. 680. 741
Non obligantur ſtatutis civitatum municipalium
1) academici II. 146
2) conſfiliarii II. 146
3) milites W II. 147

4) miniſtri principis II. 146

.

Quando perſonæ alias exemtæ illis obligentur? disquiritur

III. 148 ſq.
Quomodo differant a lege ſtatuta? inveſtigatur I. 74
Recentiora contra jus commune confeéta ſolos conſentientes
ex pacto obligant, non etiam difſſentientes, aut extraneos,

niſi principis confirmatio acceſſerit I. 77 ſq.
STELIONATUS.
Crimen hoc ſimulando & diſſimulando, & veritatem ſaltem
occultando, committitur VIII. 413 ſq.

Inter ſtellionatum & falſum nullum verum diſcrimen eſt, &

characteres, qui communiter falſum a ſtellionatu diſtinguere
perhibentur, exploduntur VIII. 413 ſqq. IX. 741 ſqq.

Refertur ad crimen hoc plagium literarium IX. 939
Reus hujus criminis eſt, qui dolo alterum ad tranſigendum
induxit I. 482
Stempel⸗Papier.
vid. CHARTA SIGILLATA.
V STERILITAS.
Non eſt juſta alienandi res pupillares cauſa V. 547 fq.

STIPENDIA CLERICORUM.

In illa fieri poteſt executio VII. 442 ſqq.

STIPENDIA FAMILX.
In caufis eorum non omnia ad vivum & apices juris reſecan-
da ſunt, ſed ex æquo & bono procedendum Xl- 125 ſq.
(Mmmm) 2 8ST I-

NDEX IV.

STIPENDIA MILITVUM.

646

In illa numquam fieri debet executio VII. 441

STIPENDIA OFFICIALIUM PUBLICORUM ET
PRIVATORUM.
In illa numquam fieri debet executio VII. 442

STIPENDIA STUDIOSORUM.

Doctrina de illis ex doctrina de legatis annuis judicatur VI. 897
Fundatio eorum a principibus Proteſtantibus ex reditibus ſa-
cris Pontificiis facta neceſſaria liberalitas fuit VI. 1223 ſq.
Legata alimentorum favorem habent IV. 924
Stipendiario mortuo, penſiones præteritæ non ad ſucceſſorem

in ſtipendio, ſed ad hæredes defuncti pertinent VI. 898 ſq.

STIPULATIO.
conf. AcCcTIO EX STIPULATU.

Error in ejus verbis commiſſus non ſecundum proprietatem

erborum, ſed veriſimilem paciſcentium mentem, expli-

cari debet VII. 832 ſq.
Omnis intelligitur rebus ſic ſtantibus VII. 842 ſqq.
Stipulatio, in qua primi hæredis tantum mentio fit, tranſit
etiam ad ſequentes VII. 827
Vox hæc a ſtipulo, non a fſtipula, deſcendit VII. 827
SsTOICI.
An ad illorum claſſem referendi ſunt Cti Romani? disqui-
ritur I. 2. 643
Aſtum & ſimulationem omnem damnant I. 6 3

STOLXIURA.
vid. ACCIDENTIA.
STVUDIA.

Hlis interdicere hominem, illis innutritum, acerbiſſimus viro
literato dolor eſt X. 428

§T U-=⸗

INDEX IV. 447

STUDIOSI.

. conf. ACADEMICIf. FORUM ACADEMICVUM. SCHO=
LARES.
STUPIDUS.
40 Pactum ab hoc ſine curatore initum valet I. 428
Teſtari poteſt V. 591
g, . STUFPRATA
ſa⸗ conf. AcTIO EX STUFPRO.
4 Ducéta, poſteaquam ſtuprum paſſa eſt, in matrimonium, ex
844 collegio opificum ejici nequit I. 191 ſq.
tem Ejicitur recte ob ſtuprum ex opificum collegio I. 567
8ſi⸗ Exiſtimationis ſuæ, non vero capitis, jacturam patitur, a-
deoque ex familia ejici nequit I. 678
Nubens ſtupratori integram famam recipit I. 190 ſqq. IX. 155
tem . STUPRATOR.
i. Inquiſitionem recte detrectat VIII. 457 ſq.
Maritus, & qui alias lege nuptias cum ſtuprata facere pro-
⸗ hibetur, ad dotandum tamen obligatus eſt, nec ceſſat hæc
t obligatio, quamvis ſtuprata matrimonium illud ac impedi-
377 mentum ſcivit; ſiquidem genuina obligationis ad ducendum,
27 vel dotandum, ratio conſiſtit in corruptelis ac illecebris,
8 dqquæ ex parte viri interceſſiſſe cenſentur. Accedit & hoc,
quod dos, ad quam dandam ſtuprator ſtupratæ obligatur,
gui. non ſit vera dos, atque adeo ſtupratæ, etſi nuptias num-
63 4 quam faciat, debeatur X. 161. 239
66 1 Non obligatur tunc ad dotem dandam, quando pater filiam,
cujus nuptias petit, ipſi dare recuſat. Communis, enim,
opinio, quod lex divina Exodi XXII, 16. ſtupratorem
conjunctive ad dotandum & ducendum obligat, maxime
dubia eſt . 159 ſq.
Pluribus exiſtentibus nullus ad partum agnoſeendum alendum-
Firrs 1 que obligatur V. 394 ſq.

Stu-

648 INDEXK IV.

Stupratam vel uxorem ducere, vel dotare, tenetur V. 188.
IX. 155 ſq.
STUPRI CONATUsS.

Solus, cujus fama percrebuit, ſacerdotem inhabilem facit,

atque adeo remotionem meretur X. 410 ſqq.
Solus conatus ſtupri puellæ impuberi inferendi aſperius, quam
ſimplex ſtuprum, punitur IX. 141 ſqq.

STUPRI VIOLENTI CONATUS.

Punitur non ultimo ſupplicio, ſed extra ordinem, ac in de-
finienda pœna, quousque ille gradus pervenerit, ſpectatur.
Infimus gradus eſt, quando attentans vim, ab incepto, quod
perficere potuiſſet, ſponte deſiſtit. Auget vero in attenta-
to ſtupro reatum & pœnam circumſtantia loci, ſi ſcilicet

ille publicus fuit IX. 187 ſq.
Punitur ultimo ſupplicio, ſiquidem atrociſſimæ circumſtantiæ
ad conatum accedant IX. 189 ſq.

STUPRI INFAMIA.

Abolitio infamiæ in ſtuprum ſancitæ ſuadetur IX. 149 ſq. X.
08
De infamia ex ſtupro oriunda quatuor ſunt diverſæ ICtorum
ſectæ. Aliqui, infamiam propter ſtuprum irrogari, plane
negant. Alii infamiam facti ex ſtupro oriri, ſed ſaltem adi-
tum ad honores & collegia præcludere, non vero ab iis,
quæ quis jam obtinuit, excludere dicunt. Iterum alii ſo-
lam infamiam facti admittunt, ſed hanc & ab officiis ob-
tentis & obtinendis excludere perhibent. Denique alii in-
famiam juris, quæ reum omnibus honoribus & collegiis
indignum facit, ob ſtuprum irrogant, quæ ultima ſenten-
tia juribus convenit IX. 144 ſq. 156
Stuprum infamiam irrogat, ac reos muneribus publicis arcet
& ſpoliat. Quæ infamia in clericis neceſſario retinetur,
immo ſacerdos ſtuprator, etſi ſtupratam in matrimonium
ducat, nequit honeſte ac ſine bonorum offenſione in offi-
cio ſuo relinqui. Removendus ergo, ſed tamen cum fa-
milia ſua alendus eſt X. 407 ſqq.
8T U-

1 de.
atur.
vod
enta⸗
ilicet
atiæ

ſ.

INDEX IV. 649

STUPRUM.

Cognitionem de ſtupro ad jurisdictionem inferiorem referunt
collegia juridica Vitebergenſia IX. 131 ſqq.
Cognit o de ſtupro, quod matrimonium inſequitur, recte ad
jurisdictionem inferiorem refertu IX. 138 ſqq.
Cognitionem de ſtupro ad jurisdictionem ſuperiorem retulit
uſus fori, ex dubiis tamen, & quæ inferiori jurisdictioni

magis favens, argumentis IX. 131
Ejicitur quis recte ob illud ex opificio I. 567
Facilitas nimia quorumdam in excuſando ſtupro improbatur
IX. 149

Jactatio de conſuetudine ſtupri cum muliere fidem prorſus
nullam invenit, ac ne quidem ad jusjurandum purgatorium
gravat. Jactator autem punitur, & calumniam retractare
cogitur X. 193 ſqq.
Illatum
1) filiæ, vel ſorori, heri a famulo efficit, ut reus inquiſi-
tioni ſubdi, & vel fuſtigatione, vel etiam ultimo ſup-
plicio, coerceri queat IX. 123
2) perſonæ non chriſtianæ, atrocius, quam alia ſtupra, cri-
men non eſt, nec in jure Romano gravius punitur. Pri-
mum equidem judæi pœnam mulieris non judææ cum
judæo concumbentis ad mortem extenderunt, quos imita-
ti Chriſtiani tale ſtuprum inter adulteria, ſodomias, apo-
ſtaſias, & hæreticas pravitates, retulerunt, ac igne &
