Reus, ea adtione conventus, qui tertium quemdam pignoris
dominium eſſe excipit, non auditur IV. 722
Ei non obſtat exceptio excuſſionis, quum debitor ſolven-
do non eſt IV. 725 ſq.
Cognitio de actionibus hypothecaris ratione feudi compe-
tentibus ad forum concurſus pertinet VlII. 480

ACTIO INGRATI.
Locum non habet contra donatarii haeredes, etſi ipſi do-
natarium adfecerint injuria VI. 1249
ACTIO INIVRIARVM.
Actiones et delationes injuriarum, quae ex ulciſcengi ani-
mo proficiſcuntur, injuſtae, arque ab ipſis idolorum cul-
toribus, qui tolerantia ſua patientiam Chriſtianorum fere
ſuperarunt, improbatae ſunt VIII. 174 ſq.
Actiones et delationes injuriarum, ſi ulciſcendi animus deſit,
non permittuntur ſolum, ac cum praecepto CHRISTI et
Apoſtolorum conciliantur, ſed praecipiuntur etiam VIII.
78 ſq.
Ipſa injuriarum actio, ſi injuſte inſtituatur, injuria eſt VIII. 23 5
Actio injuriarum datur 1) abſolutis a lite fiſcali contra advo-
catos fiſci eos calumnioſa lite pulſantes I. 55 3

2) contra aperientem vivi teſtamentum V. 771
3) col-

riti

249

inl⸗

191
V0⸗
.

NDEX IV. 19

3) collegio aut univerfitati ob injuriam membro collegii,
aut univerfitatis, illatam, ſi quidem talis fit actus, in quo

contumelia reſpicit univerſitatem VIII. 237
4) Conſanguineo ob injuriam uni ex conſanguineis illatam,
ſi quidem factum ipſam familiam tangit V II. 237
5) Contra curatorem coneurſus VII. 562
6) Domino ob injuriam famulo in negotüs dominicis fa-
Cctam VIII 226

„) Domino feudi ob injuriam vaſallo illatam VIII. 237
8) Domino negotii ex injuria alteri, cui negotium expe-
diendum commiſit, illata VIII. 226 ſq.
9) Contra illum, qui exceptionem ſuſpeécti judicis opponit,
et exceptionis ſuæ juſtam rationem afferre aut probare
non poteſt II. 280
10) Famulæ contra heram eam verbis contumelioſis incre-
pantem, ac praecipue infami elogio meretricis einer Schand⸗
Hure, eam ſalutantem 1. 167

11) Famulo, ſfive ſervo mercenario, contra dominium in

caſtigando modum excedentem I. 167. VIII. 232 ſq.
12) Haeredi ex injuria defuncto poſt mortem illata, non ve-
ro ex injuria defuncto, dum hic vivebat, illata VIII. 223 ſq.
13) Contra inſtaurantem crimen abolitum, vel aecuſatione,
vel delatione repetentem, vel per convitium, aut in ju-
dicio etiam, objicientem, niſi hoc pro jure ſuo tuendo

faciat IX. 960 ſq.
14) Judaeo contra Chriſtianum ob injuriam ab hoc ſibi
factam VIII. 238
15) Judici, vel aſſeſſori judicii, contra litigatorem, qui ip-
ſum muneribus tentare ſuſtinuit IX. 788
16) Contra illum, qui jurisdictionem ſibi in alterum non
ſubjectum arrogat VIII. 229
17) Contra illum, qui literas familiares in detrimentum
amici divulgat VIII. 228
18) Magiſtratibus ob injuriam civi illatam VIII. 237
19) Contra illos, qui nobilibus receptos titulos atque ho-
nores non tribuunt X. 679

*

(C) 2 20) Con-

20 INDEX IV.

20) Contra illum, qui quidem juſte injuriarum agit, ſed
poenam atrociorem, quam paer eſt, petit VIII. 235 ſq.
21) Contra illum, qui praecedentiam ſibi arrogat, quando
alteri dignior locus debetur VIII. 231 fq.
22) Contra illum, qui reſponſum Collegii juridici per ob-

contumeliam vergens XI. 174 ſJq.
23) Sacerdoti contra eum, a quo injuriarum injuſte con-
ventus eſt VIII. 282

24) Ei, cui alter ſodomiam objecit, ac ſe hanc vocem in ſen-
ſu inuſitato apud ESAIAM C. III. v. 9. accepiſſe dicit XI.
170
25) Succeſſori in officio ob eas injurias, quas deceſſor, in-
tuitu officii, paſſus eſt, non vero ob injurias perſonales,
quae deceſſori, occaſione officii, illatae fuerunt ViII. 224
Locum non habet
2) Semper contra accuſantem tutorem tamquam ſuſpectum,
ui tamen judicis ſententia abſolutus fuit V. 613 ſq.
b) Quum culpa errori intervenit, dummodo dolus abſit
VIII. 300
c) Contra delatorem, ſi oſtentator immunis a judicii limine
receſſerit X. 191 ſq.
d) Contra herum, qui iratus famulo ſuo perperam facienti
crimen famoſum objectat, qua actione tamen tenetur, ſi

e) Contra parentes adoptivos VI. 1063 fq.
5) Conrra praeceptorem inter ceaſtigandum duriora Verba,
et aliquando verba, ingerentem, ſi modo valerudini et
exiſtimationi diſeipuli non noceat VIII. 281
Quae perſonae regulariter ab illa immunes ſint? diſquiritur

In illa ex primi debet tempus et locus injuriarum VIII. 21e ſq.
In illa hoc frequens eſt, quod abſolutus in expenſas conde-
mnetur II. 261 ſq.
Tudicis circa eam poteſtas ViI. 356
DOuando ex alio proceſſu praejudiciali oritur, non niſi hoc fi-
ito per modum reconventionis inſtitui poteſt II. 576 ſq. 190
. .
Quid

reptionem obtinuit, quod aliquid continet in adverſarii

animus deliberatus, aut perſeverantia, apparet VIII. 232 ſq.

VIII. 310 ſq.

—

INDENX IVy. 21

uid faciendum, ſi injurians interim moriatur II. 590%
Ab illa nonnumquam liberat exceptio erroris VIII. 294 ſq.
Ab illa non liberat uſus et conſuetudo in re per ſe non illi-
cira VIII. 229 ſq.
In injuriarum actionibus neſtitatoriis judex aeſtimationem
actoris maximam ſaepe ad minimum redigit VIII. 209
Actionis injuriarum frivolae exemplum VlIII. 237
ACTIO AD INTERESSE.
Eam habet debitor contra falſum aut injuſtum creditorem, ad
cujus preces ſubhaſtatio facta fuit VII. 45 ſq.
ACTIO INTÿkkRROGATORIA.
Dantur actiones, quae in mera interrogatione conſiſtunt, adeo-
que interrogatoriae convenientiſſime appellantur II. 566

. ACTIO QVOD IVSSV.
In coneurſu cum inſtitoria, de peculio, de in rem verſo, tri-
butoria, omnium optima eſt III. 239
ACTIO LEGATARIORVM.
Quae actiones hoc nomine inſigniantur? diſquiritur V. 685.
VI. 882 ſq.
Ea haeres in re certa inſtitutus cohaeredem recte convenit
V. 685
ACTIO LEGIS AOVILIAE.
Ob culpam etiam leviſſimam, datur VIII. 300
Cuando de detur Provocanti vulnerato ad expenſas et intereſſe?
II. 48 5
ACTIO EX L. VLT. C. DE EDICTO D. ADRIANI
TOLLENDO.
vid. REMEDIVM. EX L. VLT. DE EDICTO D. AD RIANI
TOLLENDO.
ACTIO I. I. 5. 3. DE PERICVLO ET COMMODO
RKEI VENDITAE. L
vid. REMEDIVM LI. I. §. 3. DE PER. ET COMM. REI VEN D.
ACTIO L. II. DE RESCIND. VENDITIONE.
vid. REMEDIVM L. II. DPE RESCGIND. VENDIT.
ACTIO AD LIBERANDVMM.
Ea non datur ſucceſſoribus feudalibus contra vaſalli, feudum

oppignorantis, haeredes LIV. 759 ſqq.
S , 2 ACTIO

INDEX IV.

ACTIO MATRIMONIALIS.
vid. AcTIO EX SPONSV.
ACTIO MORALIS. 4
Actiones morales ſine lege neque malze, neque juſtae, neque
in juſtae ſunt 1.8
Actiones morales, quamvis exterius cum lege conveniant, ſi

tamen aperte ex malo animo ortum ſuum trahant, injuſtae
ſunt L XI. 176 ſq.

Actiones morales, quae juſtitia univerſalis ſub ſe comprsehen-
dit, et ſimul eae, quae ad illam non pertinent, recenſentur

ACTIO NEGATORIA.

Datur non illi ſolum, cui ſervitus imponitur, ſed et tertio,

cujus intereſt, alterum ſervitute non onerari II. 4 52
Datur etiam poſſidenti
ui eam inſtituit, eo ipſo adverſarium poſſidere, fatetur II. 460
In illa, ſi reus neger, actorem dominum fundi, pro qvo agit,

eſſe, actor dominium ſuum probare debet II. 450
Sufficit autem heic qualiscumque demonſtratio, nec operoſa
probatio requiritur . II. 450
Sola tamen poſſeſſionis demonſtratio non ſufficit II. 450
In ea reo, tametſi in quaſi poſſeſſione ſervitutis ſit, probatio
incumbit . . . II. 453 fq.
In illa, ſi ſuper juribus ſervituti ſimilibus inſtituitur, reus,
tametſi poſſideat, probare debet II. 455 ſq.
In ea actori tunc imponitur probatio, quum ſimul aliquid
affirmat II. 456 ſq.

Pro affirmante haberi nequit, qui ait, adverſarium injuſte, vi,

clam, jure familiaritatis, poſſidere, bene vero, qui preca-

rio exercuiſſe illum ſervitutem dicit II. 457 ſq.

ACTIO NEGOTIORVM GESTORVM.
Datur tertio ob ſumtus in rem venditam, ſed nondum tradi-
tam, impenſos et contra emtorem et contra venditorem
III. 585 ſq.
Datur vitrico ad repetendos ſumtus in alimenta privignorum
impenſos I. 607 f.
Non

INDEX IV. 3
Non datur contra debitorem, qui contractui pignoratitio pa-
QGdum adjecit, ne quid in pignus, niſi ſe conſentiente, impen-
datur II. 152 ſq.
ACTIONIS NON COMPETENTIS ENXCEFTIO.
vid. xxCEFPTIO ACTIONIS NON GGOMFETENTIS.

⸗ ACTIO NOXALIS.
Ratio, quae legislatores ad noxales actiones dandas impulit,
in eo conſiſtit, ne ſcilicet res noſtra nobis ultra aeſtimatio-
nem ſuam damnoſa ſit 1I. 483

ACTIO DE PARTV AGNOScCENDO.

Cum haereditatis et alimentorum petitione in uno eodemque
libello recte cogljungitur 1I. 372 ſq. V. 39 5
In ea editio actorum publicorum ſuper adulterio matris recte
petitur, nec denegari debet haec editio, etſi mater aboli-
tionem a principe impetraverit V. 392 ſd.
In ea duo probanda ſunt, nativitas et paternitas V. 389 ſq.

ACTIO DE PASTV.
Interactionem de paſtu et de pauperie nulla eſt differentia
II. 482
ACTIO PAVLIANA. .

Competit creditoribus adverſus eos, quibus debitor commu-
nis obaeratus uſuras indebite ſolvit III. 87
Compertit creditoribus adverſus creditorem, qui judicis qui-
dem ope, ſed modis illegitimis, adhibita, jus ſuum conſe-
quutus eſt, ad communicandum cum eis id, quod accepit
. VII. 609 ſq.
ACTIO DE PAVPFERIE.
Inter eam adtionem de paſtu nulla in effectu eſt differentia
D II. 482
ACTIO PERSONALIS. l
Eam contra debitorem amittit, qui ſibi in concurſu credito-
rum perpetuum ſilentium imponi patitur VII. 548

Ex teſtamento inſtitui poteſt ab haerede in re certa inſtituto
V V. 68 5

ACTIO-⸗

24 INDEX II.
ACTIO PIGNORATITIA.

Datur contra debitorem alienantem, haeredesque ejus ad in-
tereſſe III 145
Datur contra tertium poſſeſſorem de jure tam civili, quam
canonico III. 1.6 ſq.
Locum non habet contra creditorem primum, qui pignus ite-
rum obligavit . III. 139
Locum non habet contra debitorem, qui confraéctui pignora-
titio pactum adjecit, ne quid in pignus niſi ſe conſentien-
te, impendatur II1. 152
Locum non habet pignore culpa leviſſima intercedente amiſ-
ſo III. 149
Non datur ſingulis univerſitatis membris in pignore ab uni-
verſitate conſtituto * III. 123 ſq.
Contra actionem ab uno ex debitoris haeredibus inſtitutam
exceptio legitimationis ad cauſam opponi poteſt, etſi is to-
tum debitum offerat 6 III. 135 fJ.
In ea contra ſecundum creditorem inſtituta, lex ANASTASIA-
NA locum habet III. 141 ſq.
Praeſcriptioni eſt obnoxia, quae tamen tunc ceſſat, quum de
initio contractus certe conſtat SyliIfl. 244 fJ.
Illi ante ſolutionem debiti nullo modo praeſcribitur III. 143 ſq.
In actione pignoratitia poſt centum pluresve annos inſtituta
debitor pignus luens non in id, quod majores ejus olim ac-
ceperunt, ſed in majorem ſummam, ex ae quo et bono da-
mnandus eſſet IIII. 148

ACTIO POENALIS.

Actionum poenalium uſus hodiernus aſſeritur JI. 609 ſq.
Actiones poenales in duplum vel quadruplum jure Romano
conſtitutae in Germania receptae funt, et, quia numquam
abrogatae; adhuc hodie valent lI.100

ACTIO PRAEPARATORIA.
AGRio praeparatoria et principalis in uno libello recte cumu-

lantur I. 27
Actio

INDEX IV. “”

Actio praeparatoria, etſi perſonalis, in foro rei ſitae inſtitui
poteſt, ſi actio principalis ſit reaelis I1II. 752

ACTIO PRAESCRIFTIS VERBIS.

Eam habet aedium dominus contra inqu linum, quem aede
ſuas, nulla mercede conſtituta „ inhabitare paſſus eſt II.
640 ſa.
ACTIO PRIVATORIA.

In ea a ſaepe utriusque partis pPetitiones neg! liguntur VI. 350 ſq.
Ea conventus emphyteuta, etiam propter le es excuſariones,
a poena caducitatis abſolvitur, ſed tamen in expenſas da-
mmnatur II. 258
Remittitur tacite, ſi dominus, inſtituta ea ob non ſolutum ca-
nonem, oblatum canonem praeteritum, vel partem ejus,
recipit II. 396
ACTIO PFRIVATORIA FEVDI.

Adj actiones ordinarias referri debet I. 542
In ea ſaepe judex utriusque partis petitiones negligit VII.

354 ſJ.
ACTIO EX PRIVILEGIO.
Univerſitati conceſſo ſingulis ejus membris competit I. 100

ACTIO PROTVTELAE.
Cum actione tutelae per omnia convenit V. 534

ACTIO IN QVADRVFPLVM.
Acdhuc hodie in uſu eſt L I. 100
Ea adhuc hodie conveniri poteſt calumniator I. 609 ſaq.

ACTIO REALIS
Inſtitui poteſt in foro domicilii, etiam invito et ad forum rei
ſitae provocante reo II. 74
Ea regulariter a ſatisdando liberat I. 350
ACTIO DE RECEPTIS.
Securitatis et utilitatis publicae cauſa introducta eſt, adeo-
que odioſa dici nequit I. „II
Locum adhuc hodie habet contra caupones, n nautas et ſtabu-
larios I. 710 III. 312

) Lo-

26 INDEX IV.

Locum habet contra caupenem, ſi famuli ab ipſo viatoribus

commendati furtum fecerint, vel damnum dederint I. 720
Locum habet contra exercitorem, etſi vices ſuas alteri com-

miſerit I. 718

Locum habet contra haeredes mortuo recipiente 1. 713

.

Locum habet contra magiſtros poſtarum et rhedarios 1. 711

Ab actionibus mandati, depofiti et locati longe recedit I. 710
Quid in ea actor probare debeat? I. 710

ACTIO REDHIBITORIA.
conf. ACTIO AEDILITIA.
Tunc, quum emtor rem plane transformavit, e. g. aedes ha-
bitationi deſtinatas in coquinam cereviſiae convertit, lo-
cum non habet IV. 814

Ea conveniri nequit civitas, quae bonorum ſuorum partem,

neglectis, quae obſervari oportuerat, ſolemnibus in emto-
rem tranſtulit XlI. 4 ſq.
ACTIO ENX RE IVDICATA.

IIli exceptio reſcripti moratorii tunc, quum princeps de re

judicata nihil dixit, objici non poteſt I. 126
ACTIO REI VXORIAE.. =
vid. AcTIO PRO DOTE REPETENDA. –
ACTIO DE IN REM VERSO0

Competit in concurſu creditorum ei, cujus pecunia, vel res,
in utilitatem concurſus, durante eo, verſa eſt II . 224 f.

Combpetit familiae adverſus eccleſiam, cujus curatores ſortem
7

ſtipendiis juvenum ſtudioſorum deſtinatam in reparationem
templi, extructionem turris, emtionem campanae, inſum-
ſerunt = III. 828

Non competit argentario contra patrem, cujus filio, quem
pater revocaverat, is ad ſumtus ludicros pecuniam dederat
D III. 227

Non datur contra debitorem, qui contractui pignoratitio pa-

ctum adjecit, ne quid in pignus, niſi ſe conſentiente, im-
pendatur

III. 152
Non

7

“
1

—

7 O

—

10

e8)
1.
ein

13

ral

INDEXN IV. 2

Non datur mercatori contra patrem, qui filiae familias alie-
nae ornamenta credit III. 227
Contra quem actio de in rem verſo inſtituitur, ſe liberare
ab ea poteſt, renunciando utilitati, quae ad ſe pervenit

. III. 228
Non ſemper eſt perſonalis, ſed ſaepe etiam realis, atque ad-
nexam habet hypothecam III. 222

Realis competit creditori, cujus pecunia in utilitatem feudi
verſa eſt, contra dominum, agnatos, ceterosque credi-
tores II. 635. III. 226 ſe.
Vtilis cum condiéctione ex l. 32 de rebus ereditis plane conve-
nit IIII. 228
ACTIO RERVM AMOTARVM.
Eam non amittit conjux adulter IX. 73
ACTIO DE SERVO CORRVPTO.
Vtilis adhuc hodie parentibus ob liberos corruptos datur

II. 591
Inſtitui poteſt ante corruptionem contra reum, a quo illa
metuitur II. 595 ſq.
Locum habet, etſi corrumpens ſit minor II. 591
Non datur ipſi corrupto II 597

Locum non habet contra eum, qui famulum alienum, ut fi-
nito locationis tempore in ſuum ſervitium tranſeat, adlicit
II. 556 ſq.
Datur adhuc hodie in duplum I1. 597
In ea actori damnum ſuum jurejurando credulitatis zeſtima-
re permittitur . II. 59 ſg.
Non ſemper conſultum eſt, ut illa inſtituatur II. 567
ACTIO SPOLII.

Datur contra eum, qui ex juſta cauſa alium dejecit, vel ſpo-

liavit B VII. 686
Datur contra eum, qui ſpolium poſſidere deſiitt VII. 684
Datur haeredibus ſpoliati VII. 68 5
Datur contra tertium poſſeſſorem, magiſtratum aliasque per-
ſonas, quibus reverentia debetur VII. 692 ſq.
Minus recte inſtituitur a filio erga parentes I. 189

2 INDEX IV.

Non datur contra eum, qui juſſu magiſtratus ſpoliavit, niſi

hunc juſſum falſis precibus obtinuerit VlII. 68 5
Excluditur aliquando ob bonum publicum VII. 689
Famoſa non eſt VlII. 693 ſq.
Melior eſt interdicto unde vi VII. 692 ſq.
Ad proceſſum poſſieſſorium ſummariiſſimum regulariter non
pertinet VII. 694 ſq.
Admiſceri aliquando poteſt poſſeſſorio ſummariiſſimo Vit.
697 14.
In ejus libello circumſtantiae loci, temporis etc. neceſſario ex-
primi non debent VII. 693 ſq.
A ſententia in illa lata appellari poteſt VII. 697 ſq.
Ab illa non liberat ſpoliantem judicis auctoritas ſine cauſae
cognitione interpoſita VII. 70 5

ACTIO ENX SPONSV.
Actio ex ſponſalibus deſcendens, rectius ex ſponſu, quam ma-

trimonialis, appellatur V. 50 ſq.
Ejus nomen in legibus Romanis fruſtra quaeritur VII. 343 ſq.
Ejus natura VII. 344 ſd.
Aliquando ex ſponſalibus non ad conſummationem matrimo-
ni, ſed ad intereſſe, agitur v. 51 ſq.
Ex meris etiam tractatibus ſponſalitiis ad intereſſe agi poteſt
V. 51I ſq.

Diſſolutis propter unius partis dolum vel culpam ſponſalibus,
hujus pater ratione bonorum in pactis dotalibus promiſſo-
rum ad intereſſe poteſt conveniri V. 51 ſqag.
Sponſus ad conſummandum matrimonium conventus, ut dos
promiſſa ſihi prius exſolvatur, poſtulare nequit V. 55 ſq.
Pœna nec ſponſalibus ad jici, nec, ſi adjecta ſit, peti poreſt
Ex ſponſalibus ſub conditione poteſtativa initis contra moro-
ſum, etiam ante exiſtentiam conditionis, agi poteſt V. 57
Ante biennium inſtitui nequit . V. 58
Judex, etſi in libello conſummatio matrimonii petita fit, po-
teſt tamen in ſententia a libello recedere, atque reum in

pecuniam comdemnare V. 58 ſqq. VII. 3245 ſq.

ACTIO

—— =

r

—
— 28

—
*

— —
= —

△

—

— — —— à 8
☚

= ◻ B

Ee

INDEX IV. 29

ACTIO ENX STIPVLATV.
Hac conveniri poteſt donator, qui per modum ſtipulationis
promiſit VI. 1190
ACTIO EX STVPRO.
Actio ex ſtupro contra haeredes ſtupratoris datur, qui tamen

optionem inter nuptias et dotem habent IX. 164 fſq.
Eam amittit ſtuprata
1) nuptias cum alio faciendo IX. 173

2) quae poſt ſtuprum illatum turpiter vixit IX. 173 fſq.
3) quae ante electionem rei ad dotandum vel ducendum
condemnati novum ſtuprum ab alio patitur IX. 17 5.
In hac actione ſtuprata alternative, vel ad dotandum, vel ad
ducendum, agere debet, ſi alterutrum ſolum petat, exce-
ptione plus petitionis repellitur, ſed hoc tunc ſaltem verum
eſt, quando vel ſponte alterum petitionis membrum omit-
tit, vel tamen ipſa in culpa eſt, ut alterum petere non poſſit
1X. 157
uod ſi res ſine ſtupratae culpa eo devenit, ut matrimonium
peti nequeat, tunc actio haec ſimpliciter ad dotem dandam

inſtituitur IX. 159 ſq.
Quae probationes in hac actione uſurpandae ſint? diſquiri-
tur IX. 16% ſq.
Quae exceptiones in hac actione opponi debeant, et, quae
magis proficuae ſint? traditur IX. 170
ACTIO SVFPPLETORIA.
Competit
1) conjugi in portione ſtatutaria laeſo VI. 1133
2) filio, quem pater in re filii propria haeredem ſcripſit
V. 627
3) liberis in legitima laeſis VI. 1049
4) liberis in re certa inſtitutis V. 677 ſq.

5) liberis, quibus aliquid quocumque modo adſcriptum eſt,
contra haeredem in poſſeſſionem miſſum VII. 64 9 1q.
Eam non habet filius, qui patri per jusjurandum promiſit, ſe

ea non ufurum II. 307
Ea liberis in re certa inſtitutis neque directe, neque indire-
ſte, adimi poteſt V. 679

(D) 2 Im-⸗

20 INDEX IV.

Impedire nequit per exſecrationes teſtamento paterno adje-

Ckas II. 302
Ei, per acceptionem legitimae ſine proteſtatione, non renun-
ciatur II. 304 ſq.

ACTIO EX SYNDICATV.
*

Abſolvi debet ab ipſa judex, ſi paria ſint in utramque par-

tem argumenta XI. 66
Citatio quomodo in hac actione peragi debeat? XI 6I
Conjungitur recte cum actiene injuriarum XI. 57 ſq.
Datur
1) contra collegium integrum XI. 57
2) contra haeredem, quatenus rem perſequitur XI 87
3) contra judicem intempeſtive miſericordem XI. 65
4) contra judicem male judicantem XI. 46
5) contra judicem ob ſententiam et adtionem juſtam, ſed
ex animo, tamquam fonte, injuſto profeéctam XI. 55

6⁶) contra magiſtratum ſibi cognitionem cauſae ad jurisdi-
Rionem ſuam non pertinentis arrogantem, ut, ſi injurias
ſibi non in ſuo judieio, ſed apud ſuperiorem judicem,
factas vindicat, vel advocatum non ultra, quam litis ſuse
utilitas poſcit, convitiantem punit, vel tempora et ſole-
mnia legibus praeſcripta negligit, vel modum in exſe-
quendo excedit, vel attentatum committit XL. 57 ſq.
„) contra magiſtratum, qui jurisdictionem non ipſe, ſed
per alium exercer, ob ſubſtituti hujus maleficium, vel qua-
ſi maleficium, ſi ei culpa aliqua imputari poteſt XI. 74 ſq.
8) contra mulierem, quae domina praedii equeſtris eſt, ju-
risdictionem que habet XI. 46. 46
9) contra ſolum judiciorum praeſidem, qui omnia ex ar-
bitrio ſuo gerit l. 74
Non datur = SS
a) contra collegia jnridica ex conſilio imprudente, vel im-
perito, quod dederununt“ XI. 68 ſqq.
b) ei, cujus propria culpa in damno, quod per magiſtra-
tum paſſus eſt, intervenit Al 63 ſq.
c) con-

+ — T7

—

1e

l.

⸗

INDEN IV.

31

c) contra magiſtratum, qui jurisdictionem non ip oſe, 1ed per
alium exercet, ob ſubſtituti hujus maleficium, vel quaſi

maleficium, ſi nulla ei culpa imputari poteſt
Inſtituta per calumniam aut temeritatem, ſeveram Poenam,

XI. 24 ſq.

per ruſticitatem aut infirmitatem autern, ſimplicem admoni-
tionem meretur

exceptionis proponi.

XI. 65 ſq.

In magiſtratum ſubſidiaria eſt, et poteſt etiam per modum
Tunc vero, quum is, qui principali-

ter tenetur, non ſponte, ſed juſſu magiſtratus, Perperam
egit, damnumque fecit nen eſt ſubſidiaria, ſed principalis

XI. 50. 52
Opponi contra illam ab aſſeſſoribus judicii, ſeu ſcabinis illi-

teratis, hac aione conventis;, exceptio ignorantiae juris

poteſt

beneficium diviſionis habent

impenſos

ACTIO TEMPORALIS.

An illa per litis conteſtationem perpetua fiat?

ACTIO EX TESTAMENTO.

ACTIO T VTELAE CONTRARIA.

Datur ad repetenda alimenta pupillo praeſtita
Datur ad repetendos ſumtus in aecuſationem ſuſpecti tutoris

XI. 82 ſq.
Tenentur ea conventi plures judices ſinguli in ſolidum, nec

XI. 87

II. 195

Tunc exſequutiva eſt, quum omnia ejus capita in continenti
probari poſſunt

VII. 883

V. 531 ſq.

V. 470. 532 ſqJ.

Inſtitui debet in foro adminifſtrationis
Inſtitui poteſt in foro domicilii, ſi editio tantum, non reddi-

tio rationum petitur

Datur ad lucra omiſſa
Inſtitui poteſt

ACTIO TVTELAE DIRECTA.

II 90 V. 532

II 90

V. 491 f. 530

1) contra adminiſtratores ecelefiarum Piorumque, locorum

522 fd.

2) contra tutorem, qui pecuniam pupillarem, licet ſua ad-
quiſitam et eolteciam ſolertia, otioſam relinquit V. 522 ſa.

2) ab-

32 INDEX IV.

3) ab uno ex fratribus communem tutorem habentibus ad
id, ut tutor rationes reddat, et partem ipſi debitam tra-
dat V. 523 ſq.
Quid in ea probari debeat? diſquiritur V. 522 ſq.

ACTIO TVTELAE SVBSIDIARIA CONTRA MA-
GISTRATVM.

Adhue hodie in uſu eſt vV. 536
Datur eccleſüs et piis locis contra magiſtratum, cujus negli-
gentia damnum patiuntur V 542 ſq.
Datur pupillo adultiore facto contra magiſtratum, quando is
ex facto collegae, vel extranei, cui magiſtratus cuſtodiam

rerum pupillarium commiſit, ſaeſus eſt V. 538 ſqq.
Non datur contra magiſtratum, qui tutorem non conſtiuit,

ſi nemo eum monuit V. 546

ACTIONVM CESSIO.
vid. CESSIO ACTIONVM. CESSIO IN
POTENTIO REM.
ACTIONVM DELEGATIO.
vid. DELEGATIO.
ACTIONVM EMTIO.
vVid. EMTIO ACTIONVM.

ACTOR U
Ili judex plus, quam in libello petiit, adjudicare poteſt 8
Eum condemnare poteſt junex VII. 35-
Qui reum ad agendum concitavit, etſi abſolvatur, nihilomil.
nus in expenſas condemnandus eſt II. 26 5
Ab adminiſtratore civitatum, aut alius univerſitatis, rerum
conſtitui poteſt XAXl. 17 ſqꝗ.
Ab inſtitoribus, et aliis rerum privatarum adminiſtratoribus
recte conſtituitur Al. 17 ſq.

Ab adminiſtratore publico vel privato conſtitutus ſubſtituen-
di poteſtatem non habet 2 XI. 17 ſq.
3. AA tu⸗

—–

2 —

—

387

nil.
16)

bus
ſa
en⸗

ſl.

INDENX VvVy. 2

A tutore vel curatore conſtitutus officium ſuum, mortuo licet
tutore, vel curatore, et pupillo majore facto, ſine novo

mandato continuitt 1. 774. V. 509
ACTUARII.
uos eorum loco Romani adhibuerunt II. 65
IJudices ſimul eſſe poſlluat . I. 281. II. 54
Neceſſarii ſunt in actibus voluntariæ jurisdictionis tum in Sa-
xonia, tum extra Saxoniam „ II 5Sy

Nequeunt officio ſuo fungi tum in ea cauſa, quam olim tam-
gquam advocati defenderunt, tum in ea, quam nunc ſuo

tuentur patrocinio II. 71. VIII. 36
Notarü publici neceſſario eſſe non debent I. 66
Eorum officium ipfis fſine juſta cauſa adimi nequit II. 66
Ad Perſonas i in judicio principales pertinent II. 53 ſq.
Procefſſus ſine illis geſtus nullus eſt II. p4
Recuſari poteſt ex iisdem cauſis, quæ judicem ſuſpectum
reddunt Ii. 61 ſq. VIII. 367
Illi ſoli, cui judex vices ſuas commifit, recte offertur teſta-
mentum V. 603

ACTUS ENX FAMILIARITATE GESTI.

Poſſeſſionem non inducunt, probata tamen familiaritate, acus
non præſumitur ex familiaritate geſtus, ſed hoc ipſum
etiam probari oportet . VII. 126

ACTVS IVDICIALES.
Ad conſuetudinem inducendam neceſſarii on ſunt I. 100
ACTVS LEGE PROHIBITI.

Neque de jure civili, neque de jure canonieo, validi red-
duntur. Una tamen eſt exceptio, ſi in actu tali neque de-
trimentum tertii, neque boni publici ratio, concurrit

II. 670 ſq.
ACTVS VOLVNTARIX IURISDICTIONIS.
Apud competentem judicem expediendi ſunt I. 292 ſq.
A judice extra territorium ſuum exerceri Poſſunt I.294
In illis adhibendus eſt actuarius I k 55ſqꝗ.
In praxi tamen iidem ex ſola judicis regiſtratura ſuiiinen.
tur V II. 56 ſqq.

D APIU-

34 INDEX IV.

ADIVDI CATIO.
Per eam plerumque hypothecæ extinguuntur, aliquando tamen

non IV. 804 ſqg. 80, ſqd.
Per eam jus retentionis, quod creditor habuit antca, exſpirat
Ea fieri poteſt in plane aliud, quam quod in contraélu pro-
midum & in libello perirum fuit VIiI. 36 r
Pcla tà ſubhaſtatione non ſtatim facienda, ſed novus ei dies
riefigendus eſt vVlII. 451 ſqq.

In d e ad judicationis nova licitatio, etſi pinguiſſima, non ad-

mitt tur VII. 4511 ſqq.
In die adjudicationis admittuntur illi, qui jus protimiſeos
retractus habent DW VII. 4511 ſqq.
Sed nec hi audiuntur tunc, quando jus eorum plane illiqui-

dum eſt VII. 451 ſqaq.

ADIUTORIVM MUVTUUM.
Præcipuus matrimonii finis eſt V. 97
ADMINISTRATILONIS FORUM.
vid. FORUM ADMINISTRATIONIS.
ADMINISTRATOR CIVITATIS RERU M.
vid. BONA CIVITATIS.
Alienandi poteſtatem non habet, eamque ne quidem per con
ſuetudinem & praeſcriptionem ordinariam, ſed tamen per
immemorialem, adquirere poteſt XI. 1 fqꝗ.

Subſtituendi poteſtatem, etſi expreſſe non acceperit, in nego-
tüs tam judicialibus, quam extrajudicialibus habet XI. 17 ſq.

ADMINISTRATOR ECCLESIASTICUS.

In excutiendis eorum rationibus benignius agendum eſt, nec

omnia ad vivum reſecari debent IV. 753
Ad uſuras pecuniae eceleſiaſticæ, ſua licet ſolertia adquiſitæ
& collectæ, ſed otioſe relictæ, præſtandas recte convenitur
V. 522 ſq.

Ab omni actione abſolvitur, quando omnem diligentiam ad-

hibuit, & magiſtratus opem fruſtra imploravit V. 542 ſqꝗq.

AD-

INDEX IV.

ADMINISTRATOR NEGOTIORUM ALIINORUM.
De iis teſtimonium ferre in jure vetatur, ſed in praxi & admit-
titur & cogitur IV. 1201
Qui pecuniam alienam in uſus proprios convertit, ad uſuras
centeſimas quotannis ſolvendas adhuc hodie recte conde-
mnari poteſt I. 608
ADMINISTATOR PUBLICUS ET RERUM FI-
SCALIUM.

conf. RATIONES.
Conveniri nequit ob damnum caſu fortuito datum L. 548
Qui pecuniam publicam in proprios uſus convertit, ad cen-
teſimas uſuras quotannis ſolvendas adhuc hodie rescte con-
demnatur 1. 609
Qui certam mercedem de prædiis fidei ſuæ commiſlis quo-
tannis in rationes refert, cogi poteſt, ut veros prædiorum
reditus indicet atque reipublicæ præſtet, nec juvat eum,
quod rationes ab eo redditæ per aliquot annos expunétæ
atque probatæ fuerunt UII. 626 ſq.
Eorum negligentia fiſco nocet X. 160
In exactione debitorum publicorum negligentes fiſco quidem
& reipublicæ debita hæc de ſuo ſolvunt, ſed tamen ſolu-
tum a debitoribus publicis actione nypothecaria repeztunt
IV. 747 ſq.
Poteſt alterius opera in accipiendo & expendendo uti, atque
adeo alium fibi privatim ſubſtituere, hi tamen adminiſtra-
tores ſubſtitui jure ſaltem privatorum procuratorum cen-
ſentur. Itaque nec bona eorum ſubſtituen ibus tacite ſunt
pignorata, nec ipfſi, ſi pecuniam publicam fidei ſuæ com-
miſſam intervertunt, in crimen de reſiduis incidunt, ſed
ſaltem pœna perfidorum procuratorum tenentur IV. 746.
ðèðU IX. 875 ſqgq.
Adminiſtrator publicus, qui alium ſibi ſubſtituit, pro ſubſti-
tuto hoc rationes reddere, & de iis, quæ hic fecit, vel neg-
lexit, reſpondere debet XI. 18 ſq.
Qui id, quod ſibi debetur, ex pecunia publica ſibi ſolvit, ſi
hoc adverſus voluntatem principis facit, extra Saxoniam
arbitrarie, in Saxonia ordinaria pœna plectitur IX. 881 ſq.
(E) 2 Finito

”èͦãõs

zss IINDEX IV.

Finito officio redditisque rationibus, nec ab his, cum quibus
tempore adminiſtrationis contraxit, nec ab ipſa republica,
conveniri, nec, ut debita & reliqua exigat, cogi, ſed ta-
men, ut reipublicæ ea exigenti adfiſtat, compelli Potet
pPoſſunt Adminiſtratores penuniæ publicæ, ſive dominicæ, ſi
Qquidem dolus, vel lata culpa, appareat, inquiſitioni ſubdi &
puniri, propter culpam levem autem quidem ad inquiſitio-
nem & pœnam non trahi, ſed tamen adigi ad damni reſti-
tutionem, ob culpam denique leviſſimam nee inquiſitione
veyxari, nec actione pulſari IX. 594 ſqq. XI. 19 ſq.
Perfidum a pœna ordinaria animus & facultas reſtituendi libe-
rare non debet VIII. 75 IX. 880
Perfidi adminiſtratoris hæredes hodie ad damnum reſtituen-
dum obligantur IX. 884 ſJ.
ADOFTIO.

Hanc Germani veteres & Franci in uſu habuerunt I. 198 ſqꝗq ·
Ea adhuc apud Germanos frequentatur I. 200 ſqꝗq.
Per hanc non amittitur nobilitas I. 207
In locum fratris cum translatione juris ſuccedendi reſcripto
& confirmatione principis fieri poteſt lI. 206 fd.
Privata nulla jura poſt mortem adoptantis adoptato tribuit
. I. 205
Filium emancipatum readoptare licet I. 208
ADOFPTIVUsS.
Quae jura conſequatur, quæ non? diſquiritur I. 203 ſqꝗ.
Filius adoptivos, veluti judicii prolem, plus a parentibus,
quam corporis ſobolem, æſtimari, non veriſimile videtur
—M 1. 208
ADSCRIPTIO.
Hæreditatis aut legati ſibi ipſi in teſtamento alieno facta quo-
modo puniatur VI. 80o9

Conſtitutiones juris Romani de his, qui ſibi quid in teſta-
mento alieno adſcribunt, recenſentur VI 9466 ſq.
Quousque ea, quæ quis ſibi ipfſi adſcripfſit, uſu fori ſuſtinean-
tur? diſquiritur —M

VI. 748 IX. 79 5

INDEN IV. 87
DboIATORES.

Aliquando in crimen blaſphemiæ incidunt VIII. 562
Eos deficiens blaſphemandi animus non excuſat VIII. 562 ſq.

ADULTER. ADULTERA. ðð

Fame reſtituitur, quem princeps ſciens in conſiliariorum col-
legium cooptat 2= I. 574
Suſpectus redditur de conſcientia parricidii, ſi cum uxore, cu-
jus maritus occiſus reperitur, rem habuit IX. 693 ſq.
Vetus verbum: Adultera, ergo venefica, explicatur 1X. 693

ADVLTERANTIS CONIUGIS BONA-
vid. BONA CONIUGIS ADULTERANTIS.

ADVILTHE RUM ET ADULTERAM OCCIDEN DI JVS MA-
RITO VINDICATVR.

Adulteram et adulterum non impune ſolum, ſed & juſte, oc-
cicglit maritus IX. 39 ſqq.
Diſcrimen, quod jus Romanum antiquum inter adulterum
vilem & honeſtum facit, jam din ſublatum eſt, ut adeo adul-
ter, etiam in dignitate conſtitutus, legitime occidatur IX.
ð ”M 39 ſqq.
Poteſtas occidendi adulteros maritis etiam in ſacro Codice
datur 1X. 46 ſq.
Mariti jus occidendi uxores adulteras cum moœchis jam tum
in libera republica Romana habuerunt IX. 47
Maritus uxorem adulteram adulterumve in turpitudine non
deprehenſos occidens peccat quidem, ſed tamen extra or-
dinem ſaltem, non ultimo ſupplicio, punitur, & pœna illa ex-
traordinaria gravior leviorque erit, prout indicia commiſſi
adulterii evidentia aut obſcuriora fuerunt IX. 48 ſq.
Maritus ei, quem adulterii cum uxore ſua inſimulat, domo ſua
interdicere poteſt, atque, ſi alter non paret, judex interdi-
Rum, pœnæ comminatione addita, confirmat IX. 50
Uxor viciſſim maritum adulterum ac pellicem occidere non
poteſt, ac, ſi id faciat, non quidem ultimo ſupplicio, ſed ta-
men extra ordinem punitur IX. 51
(ED 2 Marito

38 INDEX IV.

Marito, cui uxorem in adulterio deprehenſam occidere licet,

multo magis domo ejicere licebit IX. 1 8
Maritus uxorem adulteram adulterumve occiſurus recte ſibi
ſatellites adjungit, quibus hoc impune eſt IX. 58
Maritus cædem uxoris adulteræ adulterive alteri mandare pot-
eſt IX. 59
Romani maritis mœchos cum uxoribus deprehenſos caſtrare
permittebant IX. 59
Peccant, qui adultero & furi jus cum jure reſiſtendi tribuunt
IX. 376. 454
ADVLTERIVM.

Committere dici nequit ea, quæ pro vita innocentis mariti
ſervanda, conſentiente eo, invita corporis ſui copiam al-
teri facit III. 78
Conatus ſolus adulterii, cujus fama percrebuit, ſocerdotem
inhabilem facit, atque adeo remotionem meretur X. 410 ſqq.
Confeſſio adulteri adulceræve confitenti quidem nocet, ſed non
alteri parti. Itaque hæc confeſſio ſola neque ad inquiren-
dum, neque ad reum in cuſtodiam mittendum, neque ad
jusjurandum purgationis decernendum, ſufficit IX. 31 ſqq.
Confeſſio ficta in adulterio ad irrogandum ultimum ſupplicium
non ſufficit, ſufficit tamen ad decernendum divortium, ſed
cum majore circumſpectione, quam in aliis cauſis IX. 30 ſq.
Jactatio de conſuetudine adulterii cum muliere fidem prorſus
nullam invenit, ac ne quidem indicium ad jusjurandum
purgarionis facit, jactator tamen punitur, & calumniam
publice retractare cogitur XI. 193
Inquiſitio adulterii, per quam bene concordantia matrimonia
turbantur, inconſulta eſt. Qua propter, ſi partis innoeen-
is intereſt, ne calamitas & türpitudo domeſtica manifeſte-
