Diuturnus meritam pœnam non mitigat ſolum, ſed aliquando
plane tollit, ac hi, qui facto ſuo carcerem rei nocentis ul-
tra, quam par erat, prorogant, &s alienum, quod interim
pro alimonia ejus & familiæ conflatum eſt, ſolvere cogun-
tur, reus ipſe tamen contra eos actionem pro damnis &

injurüs non habet X. 319
Horrendi carceris exemplum memoratur VIII. 531 ſq.
Imminens non eſt juſta liberorum peculium adventitium alie
nandi cauſa III. 209

Inclu-

us
ne⸗

del⸗
.

lor,

Juris Romani circa carcerem debitorum hiſtoria VII. 420 ſq.

INDEX Vv. 103

Includendum carceri reum ex miſericordia intempeſtiva di-
mittens magiſtratus culpam latam committit VIII. 529

Injuſtum paſſus, etſi dimiſſus urphedam præſtiterit, in judi-
cio tamen recte experitur contra eum, qui ipſum in vin-
cula conjecit I. 642
Miſſio rei in carcerem fieri poteſt aſtu & dolo bono VIII.
. 2117 ſqq.
Miſſio rei in carcerem liberat eum, qui pro iſto de judicio
iti cavit. ldem obtinet in captivo, qui fidem de non fu-
iendo dedit. Is, ſi cuſtodiæ mandatur, & ex i lo fugit, fi-
dem non fallit VIII. 531
Privatis etiam facinoroſos fugientes comprehendere, vel ex
fuga retrahere, et, donec judici exhibeasntur cuſtodire licet,
ac ſi quis privatus, dum reum comprehendere conatur, eum
reſiltentem verberat, vulnerat, occidit, ipſi impune eſt
VIII. 523
publicus eſſe ſemper debet, locus tamen carceris aliquando
privatus eſt, ac, quum periculoſiſſimum fit, reos in priva-
tis & maxime in propriis ædibus cuſtodiri, judex non pec-
cat, qui reum in dignitate conſtitutum carceri publico in-
cludit ViIII. y21 ſq.

Traducturus judex reum in carcerem per alienum territorium,

veniam a magiſtratu, cujus territorium tranſit, petere de-
bet, ac imploratus magiſtratus, ſiquidem traductio neceſſa-
ria eſt, veniam denegare nequit VlII. 525 ſqq.

CARCER DEBITORUM.

Conjici in eum nec hodie debitor, etſi culpa ſua obæratus,
poteſt, niſi lege nova, vel ſtatuto, hoc ſit præceptum. Ac
lex generalis de debitoribus obæratis carceri mandandis ad
eos ſolos, qui culpa ſua bonis lapſi ſunt reſtringitur Er.
422 14J.
Decerni non aliter poteſt, quam ſi robare debitor obæra-
tus nequeat, ſe ſine culpa ſua, & ſola fortunæ injuria, bo-
nis lapſum eſſe G Vil. 424 ſq.

Li-

104 INDEX IV.

Liberatur ab illo debitor obeærstus, cui, præter culpam le-
viſſimam, nihil imputari poteſt VII. 424 ſd.
Non liberatur ab illo decoctor ob officium publicum VII. 427

CARCERIS CUSTOS.

Cuſtodes carceris reos ex carcere dolo emittentes, eodem, quo
hi, ſupplicio adficiuntur, quæ pœna etiam tunc locum ha-
bet, quando vis nulla adhibita fuit Vil! 521 ſag.
Cuſtodem carceris culpa, qua reus evaſit, ſi magna et ſupi-
na fuit, pœnam corporis adflictivam & relegationem mere-
tur, culpa mediocris vero carceremn aut mualctam. In Sa-
xonia tamen jusjurandum, quod dolus adfuerit, ante omnia

exigitur VIII. 536 ſq.
Cuſtodibus, qui, vafre & ſubtiliter decepti, cuſtodies admiſe-
runt, nihil imputari poteſt VIII. 539 ſq.

Cuſtos, qui debitorem in vincula conjectum, vel fibi com-
miſſum, fuga elabi ſeu per dolum, ſeu per negligentiam,
ſinit, etiam civiliter tenetur, & a creditoribus, ut æs alie-

num fugitivi ſolvat, conveniri poteſt VIII. 540

cARCERIS VIOLATIO.
Per ſe non eſt perduellio, ſed fit aliquando talis propter ac-

cedentes circumſtantias VIiI. 645 ſq q.
Punitur etiam in innocente VIII. 533 ſq. X. 16 5
Suſpiciones & indicia contra ſuſpectum de crimine auget
VIII. 533

Torturæ jam decretæ majorem gradum operatur VIII. 533

CARNIFEX.

Conſuetudo cum illis exiſtimationem non gravat I. 75 1. X. 344
Contredtatione eorum inſtrumentorum, aut rerum ad illos
pertinentium, levis macula contrahitur, quæ ſententia au-
tem perſæpe fallit I. 571 ſq. N. 344
Leges & conſuetudines, quæ carnifices macula adſpergunt,
& e conſortio civium ſegregant, ægre cum reéta ratione
conciliantur, & cum moribus veterum Germanorum aper-
te pugnant X. 344 ſqq.

Qui

er ie⸗
6g.
16
zuget
1. 63
l ſ633

344

1 Ulos
ia au⸗
. 344
tlone
per⸗
4 ſg⸗

E

INDENX IV. 105

£
Qui contra carnificem, in exſequutione ultimi ſupplicii pecean-
tem, tumultus concitant, aut, qui vulnus infligunt, ultimo
ſupplicio, ac ceteri, qui opem ferunt, extra ordinem puniri

debent X. 278
CAERO.
Hujus, ut juſto pretio venderetur, cura ad præfectum Urbi Ro-
manæ pertinebat IX. 676

CASTIGANDI ANIMUS.
Eum habuiſſe præſumitur præfectus militum enſem contra mi-
lites ſuos ſtringens IX. 573
CASTIGATIO.

Egxceſſus inwa ſine animo occidendi commiſſus, ſiquidem morti

cauſam dedit, propter accedentem crudelitatem, lata culpa
eſt, & proxima ab ultimo ſupplicio poena vindicatur. Tunc
tamen caſtigans, qui, modum excedens, necavit, leniſſime
punitur, quando caſtigatus reſiſtendo & obloquendo exceſſui
cauſam dedit. Qui vero, dum juſtæ caſtigationi reſiſtit, ca-
ſtigantem ſine animo occidendi obtruncat, ſiquidem miles eſt,
ultimo ſupplicio, ſi alius, proxima ab ultimo ſupplicio poena
adficitur IX. 524 ſqq. 527 ſqq.
uousque hæc erga ſervum mercenarium extendi queat l. 166
Scholaſticæ nimis ſeveræ triftis effectus VIII. 160 ſqq.

CASTITAS.
Major in feminis, quam in maribus, exigitur IX. 2ſqq.
CASUS FORTUITUS.

Allegans eum reus cædis ſine arbitris factæ, hunc etiam pro-
bare debet, alias tormentis ſubditur. Tunc tamen a proba-
tione immunis eſt, quando nulla prorſus cauſa, quæ eum ad

necandum movere poterat, apparet IX. 143 ſJ.
Eſt
1) quando cuſtodes carceris, vafre & ſubtiliter decepti, cuſto-
dias amittunt, nec punitur in illis VIII. 5 39

) ſi quis in loco, in quo homines non verfſari ſolent, jaculans

forte prætereuntem occidat IX. 527
(O) Ferre

106 INDEX IV.

Ferre eum non debet in re commodata commodatarius ſecun-
dum æquitatem, ac jus divinum & Romanum, bene tamen
ſecundum jus Saxonicum 11. 112
Non eſt, quem dolus vel negligentia alterius præceſſit III. 118
Non operatur remiſſionem canonis emphyteutici IiI. 395 ſq.
Non præſtatur, ſi is licitis recreationibus intervenit III. 123.
2= ViIII. 723
Præſtat hunc, qui prohibentis negotia gerit, qui tamen excuſa-
tur, ſi probet, rem, etiamſi ipſe non interveniſſet, perituram

fuiſſe I. 603 ſq.
probari, vel demonſtrari debet a depoſitario, qui rei depoſitæ
interitum illi adſcribit III. 308
Ppunitur numquam, præterquam in homicidio. Quæ tamen con-
ſuetudo irrationalis eſt, & merito negligitur „X. 299 ſqꝗ.
Recipiens eum colonus mercedis remiſſionem flagitare nequit
XI. 202

cATALOGI PUBLICI.
Mortem abſentis plene probant II. 326

CATASTRA-

Appellationem illorum a Gallis accepimus, qui ea a capitibus,
vel capitatione, Capdaſtra, vel Cataſtre, capitationis ſcili-

cet inſtrumentum dicunt XI. 112. 123 ſqq.
Fidem illorum interlinearis vel marginalis adſcriptio, vel ma-
nuum diverſitas, non imminuit II. 373

Imperfecta tunc maxime fidem habent, quum in archivo civita-
tis, liti ſe non immiſcentis, reperiuntur. At ſi civitas, quæ
cataſtra imperfecta profert, ipfſa litigat, longe minor eorum
fides eſt, & ſaltem jurijurando purgatorio, aut, ſi alia argu-
menta accedunt, ſuppletorio locum ſaciunt. Tunc vero ple-
nam fidem faciunt, quando contra civitatem, quæ ea in char-
tophylacio ſuo cnſtodit, producuntur XI. 127 ſqq.
Plene probant, in quibus conficiendis ſolemnia omnia obſervata
fuerunt. Sed & iilla, in quibus aliquid neglectum, magnam,
&, ſi adminicula acgedant, plenam fidem faciunt, dummado

antiqua fint, & in archivo reperiantur XI. 123 ſqꝗ.
Pro-

cun⸗
men
112

INDEX IV. 107

Probant plerumque pertinentias prædiorum tuſticorum II. 36 6

Probatio contra ea ſemper admittitur II. 366 ſq.
Requiſita eorum recenſentur, quibus tamen addenda eit penſio-
nis annotatio, qua omiſſa, cataſtrum, etſi perfectiſſimum, ni-

hil probat B XI 128 ſq.
Requiſita eorum non adeo ſcrupuloſe examinare debet judex II.

373 ſqq.
CATHOLICI. 4
Fraudibus Proteſtantes circumveniunt, & fraudes illas opus mi-
ſericordiæ & innocentem vafritiem improbiſſime vocant IX.
S —8717. 319
Liberi in Germania ab hæreſeos nota ſunt VIII. 597 ſqq.
Male catholicis imputantur, quæ pontificii docent VIII 597 ſqd.
Subdividuntur in pontificios & catholicos moderatos, & majus
eſt diſſidium inter catholicos & pontificios, quam inter *Wan-
gelicos & Reformatos VIII. 597 ſqq. IX. 171
CAUPO.
ui viatoribus famulos commendat, ac hi furtum faciunt, vei
damnum dant, actione de receptis conveniri poteſt I. 720

. CAUSA.

Voex hæc explicatur . IV. 922
Condemnatio in omnem cauſam etiam ſumtus litis complectitur

IV. 922 ſq.
CAUSA AEDILITIA.
vid. AEDILITIA CAUSA.
CcAUSA ALIMENTARIA.
vid. ALIMENTARIA CAUSA-
V CcCAUSA ARDUA-
Heſcribitur . . III. 6
Dijudicari debet non tam ex magnitudine rei, de qua litigatur,
quam ex conditione perſonæ . III. 4. ſq.
In illa jusjurandum ſuppletorium purgatorio non eſt præferen-
dum . . III. 4 (q.
Talis eſt cauſa matrimonialis unI1. 7.

(O) 2 CAU.-

108 INDEX IV.

CAUSA BONA.
Falſum committit, qui in defendenda bona cauſa mendaciis &
fraudibus utitur 1X. 783 ſq.
CAUSA CIVIIIS. S
Præjudicium faciens cauſæ criminali præ hac, non tamen in

foro deliéti, ſed domicilii, excutienda eſt II. 91 ſqq.
Præparatoria, ſi major ſit, criminalem ad idem judicium trahit
II. 91 ſqq.

CAUSA EXNXIGUI MOMENTI.

Dijudicatio earum, & quæ ad illas referendæ ſunt, arbitrio ju-
dicis in Germania relinquitur II. 142
Jure communi ad certam ſummam non ſunt redactæ, ſed arbi-
trio judicis relictæ. Jus Saxonicum L. Florenos conſtituit

XI. 145 ſqg.
Proceſſu ſummario tractari debet XI. 141 ſq.
Trahi nequita perſonis miſerabilibus ad tribunal principis II. 142
CAUSA FATUA. SS .
Juſtam reſtituendi cauſam interdum præbet I. 700
CAUSA INDIVIDUA.
Quænam ſic dicatur? disquiritur I. 670 ſq.
CAUSA MATRIMONIALIS.
Omnes breviter & ſummatim tractari convenit, non vero per
reſcripta, quæ non ſolum in conciliandis, ſed & in diſſolven-
dis matrimoniis vetita ſunt XI. 159 ſqq.
cAUSA MODICA.
vid. cAUSA ENXIGUI MOMENTI.
CAUSA MORAM NON FERENjBSZB98„
Caula eſt, de qua lis, ſi diutius differatur, inutilis futura eſt XI.
II. . i 146 ſqq.
In illa, ſiquidem ea confeſtim decidi nequeat, cautio in caſum
ſuccumbentiæ admittitur XI. 154 ſq.
Pro-

ſq.

ju. B

142
Arbi⸗
iwit
ſg⸗
n ſ.
.142

1NDEX IV. 109

3 . . △ 6 4 . .
Proceſſu ſummario tractari debet XI. 146 ſqq.

Rejicere in illa poreſt judex advocatos & procuratores 1. 575

CAUSA PROPRIA.
Deſcribitur M II. 29
In quantum judex in ea procedere queat? disquiritur II. 17 ſqq.
In quantum princeps in ea procedere queat? explicatur I. 27 ſq.
CAUSARUM CONTINENTIA.
vid. CONTINENTIA CAUSARUM.
CAUSIDICUS.
vid. ADVOCATUS.
CAUTELA SOCINI.
Definitur II. 29 8

Inventa in fraudem legis fuit, uſu tamen fori corroborata II. 298
Non excludit legitimas contra parentum teſtamenta querelas II.

301 fq.
Verti poteſt in diverſas formas II. 299 ſqq.
Uſus ejus exiguus ſupereſt VI. 942
CAUTIO-
Ejus definitio 1. 347
Ejus genera quinque recenſentur I. 347

CAUTIO PER CARCEREM.
Quando locum habeat? diſquiritur I. 347 ſqq.
CAUTIO FIDEICOMMISSARIA-
Exigentes eam liberia parentibus binubis, periculum diſſipatio-
nis probare neceſſum non habent VI. 1016 ſq.
Non præſtatur a liberis fideicommiſſo a parentibus oneratis de-
ſcendentibus fuis, aut fratribus, aut ſororibus, ſed ſolis extra-
neis VI. 1015 ſq.
Non præſtatura parentibus liberis de fideicommiſſo, quod illis
reſtituere juſſi funt, niſi quum ad ſecundas nuptias tranſeunt
S Vl. 1016 ſJ.
(0) 3 Præ-

110 INDEX IV.

Præſtare eam debent perſonæ ab ea alioquin immunes, quum
manifeſtum diſſipationis periculum ſubeſt VI. 1017

CAUTIO IDONEA.

Accipere eam debet emtor, imminente licet in limine contractus
evictione, ſi tamen jus evincentis non clarum, ſed altioris in-
daginis eſt. Atque, ea præſtita, arreſtum pretio exſolvendo
impoſitum, ſi jus eorum, qui id impoſuerunt, illiquidum eſt,
relaxari oportet III. 618
Admittere illam non debet judex ab eo, cui novum opus nun-
ciatum eſt, ſi nunciantis jus vel liquidum, vel maxime vero-

ſimile, eſt VI. 1140 ſq.
Obtrudere eam venditori nequit emtor, ſive emtio publica, ſive
Privata, ſit III. 619
Præſtari debet
I) a curatore bonorum abſentis II. 340 ſq.
2) a marito obærato uxori V. 31 ſqq.

3) àa tutore pupillo, atque nova etiam, durante tutela, a tuto-
ribus exigi poteſt, ſi in principio ſuſcepti officii præſtita

non ſuffecerit V. 487 ſq.
4) a tutore gerente tutori honorario V. 469
Pro remittendo arreſto recuſari poteſt a creditore, qui nomen
præſens & liquidum habet VII. 438 ſq.

CAUTIO INDEMNITATIS.

Eam præſtare debet hæres, quem judex ex præſumtione ante
ſeptuageſimum annum elapſum ad abſentis hæreditatem ad-
mittit. Quæ vero exigi non poteſt, quum ipſæ leges bre-
viorem terminum, quo elapſo abſens pro mortuo habendus
ſit, præſcribunt II. 334. 336

CAUTIO IURATORIA-
conf. URAMENTUM.

Admittitur ad illam actor in cauſis civilibus, qui ſatisdare nequit,
etſi non admodum integræ vitæ ſit I. 349 ſq.

Ad-

Im

1or

Aus

§ in.

ante

bre⸗
endus
4335

D
3
8
4

14

INDENX IV. ̃᷑ꝛ

Admittitur ad illam nonnumquam proximus conſanguineus vir
integræ famæ, ſed pauper, qui curator bonorum abſentis fieri

cupit . II. 340 ſq.
Deſinit eſſe, ſi is, qui eam per ſententiam præſtare juſſus eſt,
deinde idoneam cautionem inveniat I. 356

CAUTIO DE NON OFFENDENDO.

Idonea eſſe, & vel per pignora, vel fidejuſſores, vel cuſtodiam,

præſtari de bet VIII. 352
Poſſeſſio bonorum immobilium ab illa non liberat. Sufficit ta-
men, ut poſſeſſor ea bona oppignoret VIII. 352 ſq.
Loco cautionis idoneæ judex vel jusjurandum, vel nudam pro-
miſſionem, decernere poteſt, ſiquidem ſecuritati ejus, adver-
ſus quem minæ prolatæ, ſic ſatis proſpici animadvertat VIII.

313 fſdJ.

CcAUTIO PRO RECONVENTIONE ET EXPENSIS,
ſive cAUTIO IN CASUM SUcCCUMBENTIAE.

Ab illa immunis eſt S L
1) actor dives in cauſis, in quibus ſumtus litis ab adverſario

miniſtrari ſolent . II. 213 ſq.
2) vidua nobilis, cui dotalitium conſtitutum eſt I. 356

Ab illa non liberantur
à) actor, etſi conſortem litis habeat bona immobilia poſſiden-

tem I. 352
b) conductores prædiorum nobilium, quos eommuniter Amt⸗
leute vocamus I. 353 ſq.
c) curator coneurſui datus VII 562
d) pauper = II. 218
e) uſufruétuarius I. 35/ 6
Exigitur in cauſis ædilitiis, aliisque moram non ferentibue, ſiqu-
dem eæ confeſtim decidi nequeunt XI. 154 ſq.
Exigitur in cauſis ſpolii & reliquis actionibus ſummariis 1. 254ſq.
Præſtanda etiam eſt in proceſſu executivo 1. 255 ſq.
uatenus & quousque ab illa liberetur is, cui actio ad rem im-
mobilem petendam competit I. 350 ſq.

CA U-

TIZ INDEX IV.
CAUTIO DE NON TURBANDO AMPLIUS.
In proceſſu ſummarũſſimo ſine lege & utilitate exigitur, ſi tamen

imponatur, verbis nudis præſtanda eſt VII. 732 f4.
L CELLA- .
Ad illas expurgandas cogi nequeunt ruſtici Saxonici X. 717
CENSITICA BONA.
Habuerunt priſci Germani II. 382
Pro illis habetur prædium, ex quo de more veteri annua penſio
ſolvenda eſt II. 382
Sæpe per voces Lehen, Belehnung, Lehnwaare exprimuntur II. 386
Talia eſſe præſumuntur in dubio bona omnia II. 386
CENSITUS.
Expelli non poteſt II. 382
Melior eſt emphyteuta II. 391
Punitur ob moram in ſolvendo cenſu commiſſam II. 382

CENSUALIS LIBER.
vid. CATASTRA.

CENSUS.

Convenit fere hæc vox latina per omnia cum Germanicis lo-
quutionibus: Schoß, Schatzung XI. 116 ſqq.
Involvit ſubjectionem. Igitur is, qui cenſui, dem Schoſſe, ob-
noxius eſt, civis & ſubditus præſumitur, donec contrarium
clare probetur XI. 116 ſqq.
uerelæ de iniquitate & inæqualitate cenſus poſt multos annos
deferuntur, admittuntur, audiuntur, ſed male: quum gravatis

leges actionem, elapſo anno, denegant X. 130

CEREVISIA.

Jus coquendi cereviſiam in uſum dome ſticum habent regulariter
omnes G X. 741
Jus coquendi cereviſiam in Saxonia ruſticis ademtum & poſſeſſo-
ribus bonorum nobilium tantum relictum fuit. Coquere ta-
men

—

——
5 7

——ãf
„7

—

J 382
enlio
1. 382.
386
l,386

. 382
l. 1
382

8 ⸗

aAriumm
16ſq.
Anns
X. 130

lariter
Xx
lleſlo.
ele 14⸗
mnen

Sine illa non valet
1¹) portionis ſtatutariæ renunciatio ſtante matrimonio facta

Debitoris conditionem duriorem reddere namquam deber II.

IND EXIV.

mmDmen illi cerevifiam, ſi ipfſi talibus deſtituuntur, in alienis

ædibus nequeunt. Quam libertatem illi vero in Saxonia ha-
Jus coquendi cereviſiam, quatenus per leges & conſuetudines
non eſt reſtrictum, res meræ facultatis eſt, & non uſu non
amittitur. In iis vero locis, in quibus commercium cerevi-

ſiarum eſt reſtrictum, hi, qui illud habent, ſed per triginta

annos non exercuerunt, id perqdunt VII. 236 ſq.
Jus prohibendi & cogendi cereviſiam odioſum eſt, atque adeo
reſtringi oportet. Tunc tamen, quum boni publici cauſa in-
troduétum eſt, pro favorabili habetur, atque interpretatlo-

neum exteniivam admitrir VYVII. 239 fq.
Jus vendendi cereviſiam nobiles vel per privilegium principis,

vel per præſcriptionem immemorialem, adquirunt III. 404

Jus vendendi cereviſiam arrogare ſibi nequeunt nobiles, ſi illis

ſaltem privilegium generale datum fuit, aut illi prædio mit
allen Rechten und Freyheiten inveſtiti ſunt III. 40 5
Jus vendendi cereviſiam nobilibus quoad certa loca & prædia

conceſſum, arétiſſime intra iſtos coercendum eſt limites II.

cERTYIORATIO. HH
Quomodo optime facienda ſit? docetur III. 429

VI. 1128 ſq.
2) SCti Vellejani renunciatio, quamvis jurato facta III. 251

crAYITUDO CORFORIS DEIICTI.
vid. CORPUS DELICTriI.‚.

—

— CESSIO.
Chirographi poſſeſſio ſola eaam non admodum

Valide probat III.
25

143
(D)

113

X. 741.742

269 ſJ.

114 INDEX IV.

Dominum acdtionis directæ, quæ apud cedentem ſemper rema-

net, non tollit 11I. 517
Fieri poteſt a debitore obærato uni ex creditoribus ante motum
concurſun VII. 590 ſqq.

Fieri non debet in ſe a miniſtro in debitis principis ſui VIII 789
Uli non nocet, quod ea chartæ puræ, ſeu blancæ, inſcripta eit
III. 527
Inſtrumentum ejus titulum, ſeu cauſam, continere debet IIIL 527
Juris pignoris judicialis, vel feudalis, ſive novo jucicis, vel do-

mini, conſenſu fieri poteſt IV. 783 ſq q.
Spontanea evictionis præftationem excludit IV. 835 ſq.
CESSIO ACTIONIM.
Explicatur III. 51I ſqq.
Fiſco regulariter fieri non debet I. 547
Fiſco, eccleſiæ & piæ cauſæ nullum majus jus tribuit, quam
quod cedens habuit I. 5yyo. III. 525 ſq.
Litigioſarum actionum ceſſio hodie valide fit Vil. 82 3 ſq-

Neceſſaria eſt, ſi ſocius unus partem actionum alteri competen-
tium ſibi vindicare velit, quæ ceſſio tamen etiam facto fieri
& per conjecturas probari poteſt III. s65 ſq.
Non effſicit, quo minus cedens in lite, quam debitor ceſſus cum
ceſſionario habet, a juramento delato, aut relato, aut etiam
calumniæ, ſe excuſare queat III. 530 ſqꝗ.

CESSIO BONORUM.
Geſſat in deliétis collegiorum IIIV. 28 fq.
lndulgetur in jure USTINIANEO oOmnibus debitoribus ex cauſa
civili, quamvis culpa ſua & prodigalitate in inopiam incide-
rint VllII. 420 ſJ.
Provocat ad eam jure quodammodo ſuo univerſitas & civitas ob-
rata L II. 641 ſqq. VII. 430. VIII. 38
Uſurarum curſum nec inter creditores ſiſtit, nec debitorem ce-
dentem ab uſuris liberat VII. 428 ſqq.

CESSIO CAMHEII.

vid. INPDOSSAMENTUM
EESSI6

„☚

INDEX w.

ene. 9610 IN POTENTIOkkM.
8 . „
en DD conk CESSIO ACTIONUM.
Lan
ſag. Fascta quæ dici queat, quæ non? diſquiritur III. p24 ſq
Juſtam eam non reddit proxima conjunctio inter cedentem &
ett ceſſionarium . UII. 522 ſda.
.7 Walet
1261 1) bona fide in potentiorem „quin immo in principem, invito
eldo. “ debitore, facta, quæ bona fides tamen non adeo late exten-
zc. AJQenda ett =Jð il. 520 ſqq.
3)ſg. a) magiſtratus auctoritate ſuĩua llI. 522 ſa.
3) transactionis gratia facta III. 522 ſq .-.
. CESSIONARIUS.
4 S Cedentis perſona non ſemper fungitur III. 523
H” Ex perſona cedentis a debitore ceſſo viciſſim conveniri, & ad
4 .„ pPpræſtanda ea, ad quæ cedens obligatur, cogi poteſt III. 53 0ſq.
1k. “ Obligatur ex iis, quæ cedens in ſocietate gellit 115 377
. Olſuras ſemiſſes petere nequit, etſi eæ in cedentis provincia per-
ßen miſſæ ſint IV. 876 ſq.
UEI WM
S.. CHARTA DELETITIA
Sdm Quænami. ita dici queat? disquiritur Iv. 1080 ſq.

CHARTA SIGILLAT A-

. Leges, q quæ chartam ſigillatam in inſtrumentis requirunt, pœ-
nam nullitatis tacite non continent IV. 99 ⁸
Nullitatis pœna legibus de charta ſigillata latis inſerta ſtricte in-
terpretanda, nec ad inſtrumenta præparatoria; Interims⸗
Scheine, Punctationen, extendenda eſt IV. 9, 8. 1084
Contra nullitatis pœnam in omiſſionem chartæ ſigillatæ ſtatu-
tam hi, quibus jus ignorare bermiſſum eſt, in integrum reſti-

tuuntur IV. 929 ſq.
Princeps eum, qui charta ſigillata uſus non eſt, contra nullitatis
pœnam ex mera gratia reſtit tuere poteſt IV. 1000

Poœna nullitatis in omiſſionem chartæ ſigillatæ ſtatuta ad inſtru-
mentum ſaltem, non ad ipſum contractum, pertinet. Ergo
contractus, ſi alio modo probari poteſt, ſubüiſtit IV. 1002

. (P) 2 CHAR-=

gHARTOTFTREYLACIUM.
vid. ARCRIVVUM.
CHIIOGRATFHUM.

Cancellatio ejus a creditore facta, ſpecies pacti de non petendo

eſt . I. 43 fq.
Combuſtio ejus a creditore facta, ſpecies pacti de non petendo
eſt . 1. 435 ſq. M
Combuſtorum chirographorum illuſtria exempla adferuntur J.
435 ſq.
Diem in illo anticipans falſum committit X. 801
Mercatoris, etſi libro ejus contrarietur, plenam fidem facit IV.
. 1142
Non ſigillatum paratam executionem non impedit II. 654
Poſſeſſio ejus ſola non ſufficit ad legitimationem, actionem ſibi
fuiſſe ceſſam III. 527

Poſſeſſor ejus nomen poſſidere cenſetur. Ille itaque, dum de
nomine litigatur, &uſuras, & ſortem ipſam, præſtita, ſi pe-
riculum appareat, cautione, petere poteſt VII. nz
Redditio ejus debitum extinguit I. 435. VI. 93 39
Redditio chirographi, cujus duo exempla habet creditor, non
aliter perimit debitum, quam ſi utrumque redditum fuerit,
unius redditio non ſufficit
Renovatio ſola veteris chirographi non eſt novatio. Poterit ergo
creditor ex vetere chirographo agere, etiamſi ex novo jam
tum actionem inſtituerit. Tunc tamen acceptio novi inſtru-
menti novationem inducit, quando prius chirographum ſimul
reſtituitur, aut laceratur VII. 903 fd.

I. 47

Retentio veteris chirographi novationem non impedit; quando
obligationes vetere & novo inftrumento comprehenſæ ſunt
contrad ctoriæ ”l VII. 904 ſq.
Scriptum ab ipſo cheditore, a debitore tamen ſubſcriptum, plene
probat II. 654. IV. 1072
Socius ſuum & ſocii nomen ſubſcribere poteſt, quod extra ſocie-
tatem non licet LII. 361 ſqq.

—

Valet

tendo
33
tendo
35ſg.

tur l.

. gor
IV.
1142
l⸗ 664
m übi
l. 527
um de

ſi pe-

I. yr

5 99G
nOᷣ᷑DI

nelit,
47
itergo
inſtru⸗
8 ſimmul
903 .

.
1ſocie⸗

1ſ

Valen

4
.
2
“

zd .

iNDEN Vv. n,

(
4

Valet 1) in quo annus & dies omiſſus efſt II. 650

2) in quo cauſa debendi eſt omiſſa. Exſequutive tamen ex
eo agi nequit, ſed proeeilus ordinarius inſtitui debet II.
651 ſq. 656

CHIR;ROMANTIA.

Judicium veriffimum de futiliſſima vaniſſimaque hac arte IX.

647
CHIRUR GUS.

Securus eſt, ſi ſecundum præcepta ſibi a præceptorihus tradita
vVerſetur licet mortem per illa promoveet 11. 49
CHRISTIA NI.

Pro hominibus Propriis & ſervis mercenarjiis a Judæis haberi

poſſunt I. 438
CICERONIANUM SACULUM.

Quando in uſu fuerit? docetur IX. 80
CIRCUMSTANTIA.

Perlbnarum, loci & temporis in cauſis criminalibus exprimi

debet, non item in civilibus S I. 373 ſq.

CIRCUMVENTIO.
Omnis in contractu inhoneſta. Aliqua tamen in emtione & ven-
ditione toleratur, ſed arctiſſimis circumſcripta cancellis IX.
752.754 ſ4.
. CcjlisTA.
I5 „Qui eam clauſam in nave, caupona, vel curru publico, per-
didir, ſi de rebus in illa contentis aliunde noh conſtat, recte

ſe offert ad jurandum i in litem 1. 719
CiTATIO.
Abſer ntis cui recte inſinuetur n. 123 VIII. 841 ſq.
Abſentis dirigi debet ad locum, in quo vivit, ac, ſi ille explorari
nequeat; publica inſtituenda eſt I. 686. IV. 779 ſq.

Abſentis rei procuratori ad omnes lites ſuas & ad recipiendas ci-
tationes conſtituto, inſinuari, &, ſi contumax ſit abſens reus, is
pro confeſſo & conviéto declarari ac ad pœnam condemnari
Poteſt. Atque, Pendente ac cuſatione, nec reo mandatum re-
vocare, nec Procuratori ſe illo abdicare, licet X. 49 ſq.
P 3 Adver-

IN DEX IV.

Adverſarii ad videndum jurare & danda interrogatoris in pro-

ceſſu ſummario recte omittitur VII. 2r3 9ſqq.
Directa ad Plu res cohæredes & conſortes litis, ſed uni ſa ſalter In,
vel aliquibus, inſinuata, hos ſolos obligat, quoad reliquos
autem lnvalicld eſt I.326 ſ40.
Domini feudi a vaſallo fieri poteſt, non impetrata prius venia
2— „ . J. 334
Inſinuari poteſt die feriato I. 32 5

Inſinuari non poteſt clericis, etſi ordinis infimi ſint, &ſub uris-
dictione magiſtratus ſæcularis vivant, tamen nec per Super-

intendentem, nec immediate I. 314

Inſinuata in expeditione muneris publici i impune fecuſatur. I.
330

Inſinuata per notarium publicum extra territorium citantis nul-

lius momenti eſt I. 32 9. IV. 1057
Inſinuata, quamvis hoc a nuntio ordinario & jurato factum non
ſit, nihilominus citatum obligat, dummodo ad ejus noririem

pervenerit 318ſq.
Nocet ſaltem illis, qui citati fuerunt, non etiam ſociis & con nſor-
tibus illornm I. 68 5 ſq.
Nulla eſt, quando quis ſimpliciter ad judicium vocatur, nec ad-
ditur, quid ei in judi cio faciendum ſit I. 2 34.
Parentum a liberis fieri poteſt hodie ſine veniæ impetratione 1.
Sine illa nemo condemnari poteſt, etſi delictum, quod commiſie,
manifeſtum ſit, nulloque modo excuſari queat J. 22 ½
Subſcripta eſſe debet a judice, aut figillo judicii munita. Si
neutrum factum ſit, ei impune non pareturr 3334
Verba citationibus inſeri ſolita zu rechter fruͤher T Tages⸗Zeit, non
mane, ſed tempeſtive, ſignificant I. 2 13 ſq.
Una ſufficit in conſtituendis Kinibus II. 50 3 ſqg.

. –
6

cITATIO A b DOMUM.

Non recte t, quum ip ſi citando Enediſf icultate inſinuari pote eſt

I. 330 fſq.

. Non

—

INDEN IV.

ð Non ſuſſicit, quum citatus in ea non habitat „ heque familiam
ſuam ibi habet . I. 6986 .
Quomod recte fiat I. 32 r .
Rei abſentis ſuſficit in criminibus lev joribus „ quorum pcœna fal-
ſ. 1 tem mulcta vel carcer futura eſt, non vero in criminibus gra-
ea vioribus X. 12 ſ
1 CITATIO EDICTALIS.
uI. Decerni i nequit in proceſſu malitio ſæ deſertionis, ſi deſertor in
lpel⸗ QcCehrto loco moratur V. 319 ſq.
31 ½ Male adhibetur contra eum, qui extra territorium, in certo ta-
. I. mmen loco, vivit I. 33 ſq.
90„ “ Male adhibetur a judice, ſub quo delictum commiſſum eſt, con-
Sdc rrea delinquent- em ſub alio judice viventem V II. 103
0,7 Male adhibetur a judice criminali, qui prior cognitionem occu- -
1nn pavit, contra abſentem reum, ſi alii præterea ſunt, qui idem
idäm CLeirca abſentem reum jus ſibi arrogant XVii 2 ſQ
9A. Neceſſaria eſt
nſor 1) in actione ad divortium V. 306 ſJ.
AA 2) in proceſſu banni X. 52. 54
dd. 232) in reo ahſente & criminibus atrocioribus onerato, prius-
1ℳ%½ — gquam damnetur X. II Hq.
de .. Quando jure adh nibeatur? disquiritur I. 332
mnſit, 2 CITATIO IMMEDIAT K
Competit
9 4— 1) Cameræ Imperiali in principum territoriis I. 324
I 2) Conſfiſtoriis S perſonas ſæculares III. 127
N 3) Principibus & aliis, qui ſuperioritatem territorialem ha-
bent, ac eorum ſupremis collegiis per integrum territo-
34. òèò
nitorum . I. 222 ſq
CITATIO INIURIOSA.
ſoſ Ad comparendum non obligat I. 333 ſq. VIII. 299
1 Quæ ita dici mereatur I. 333 ſq. VIII. 289

Nᷣ/ CITA-

=

120% INDEXIV.

CITATIO MEDIATA.

Quæ fit in Saxonia per Conſiſtoria, ad jus plane exorbitans per-
Tiner, adeoque ſtricte interpretanda, nec ad alia collegia ex-
tendenda eſt I. 22 2
CITATIO SUB POENA CONFESSIET CONVICTI.

Fieri poteſt a Commifſariis principis ad decidendam litem da-
tis, quam tamen illi ad amicabilem compoſitionem ſaltem dati

emittere nequeunt I.288
Fieri poteſt a judice contra contumacem reum I. 346

Non operatur, ut reus contumaciter emanens, ſi capiatur, ul-
timo ſupplicio, quamvis ad illud condemnatus, affici queat,

ſed opus eſt, ut is prius legitime convincatur 1. 34⁶

CITATIOVITIOSA.

Convaleſcit per ſpontaneam comparitionem & omiſſionem ex-
ceptionum competentium I. 332 ſq.

Eſt citario contumelioſa, ſive injurioſa I. 333 ſq. VIII. 289
Non efſt propterea, quod relatio nuntü de ejus inſinuatione

actis legitime inſcripta non reperiatur I. 318 ſqg.
S C ITATUS.
Ad cauſam unam, in alia reſpondere non cogiturr IL. 32 5

Ad diem certum, ſi judex interim moriatur, impune non com-

paret 1346
Citatus zu rechter fruͤher Tages⸗Zeit contumax dici nequit, ſi poſt
meridiem, aut ſub veſperam, demum veniat FTres tamen
Caſus excipi debant. Primus eſt, quum argotium tale expe-
diri debet, quod matutino tempors gerendum eſt. Deinde,
quande hora ipfa in citatione expreſià eſt. Tandem, quum
de jure in judicio iſto recepto conſeſſus mane tantum habe-

tuar 1. 312.314

cIVILIS ACTIO.

è vid. ACFIO CIVIIIS.

CIVILIS CAUSA.
vVid. C AUSA CIVILIS.

er⸗
ler⸗
22²

5

da-
dati

INDEX IV.
cIVILITAS.
Nocivæ civilitatis exemplum IX. 749
CIvV5.

Excludebantur a venatione apud Germanos veteres VII. 25 ſq.
Noxios, etſi delicti nullius convictos, e civitate expellere pot-
eſt magiſtratus municipalis 1II. 19 ſqg.

CIVITAS MUNICIPALIS.

Cedendo bona ſua ſe ab obligatione mutui liberare poteſt II. 641

ſe qq VII. 430
Ex debito illius, ſingula ejus membra conveniri, bonaq ue eorum
executioni ſubjici nequeunt 1. 64 ſqq.
Jura archivi habet IV. 1042 ſqq. XI. 123 ſqq.
Juribus pupillorum utitur XI. 4 28
Non obligatur ex conſenſu Senatus & tribunorum in tali con-
tractu, qui civitati aperte damnoſus eſt II. 648 ſq.
Obligatur, ſi præter Senatum etiam ii, qui orpus civium re-
præſentant, contraxerunt II. 638 ſqg. IV. 932ſq.
Obligatur ex mutuo, quod, adhibito civium conſenſu, accepit,
atque iterum fiſco & principi credidit II. 650
Pignus tacitum in bonis adminiſtratorum ſuorum habet lw.
7 .
Præſcriptione tricennali bonorum ſuorum jacturam Palluntur
VII. 206
Privilegium idem cum fiſco principis in cauſis tributorum habent
III. 286 ſc
Reſtitutio in integrum illis denegari nequit I. 671
Reſtitutio in integrum illis etiam indulgetur contra legem com-
miſſoriam III. 499 ſqq.

Statuta jure quodammodo ſuo condunt I. 74 ſqq.

CIVITATIS BONA.
Vid. ALIENATIO RERUM CIVITATIS. B0 N A
CIVITATIS.

Q

122 INDEXKX IV.

cIVITTATIS FUS.
Adquirere ſibi debet is, qui in oppido quodam domicilium ſibi
conſtituit. Alioquin ad id adquirendum recte compellitur.
Nec ab hac neceſſitate Doctores, Licentiati, aliæque perſonæ

honoratiores immunes ſunt II. 72 ſq.
Apud Germanos triplex eſt I. 676 ſq X. 432
Apud Romanos unum erat I. 6 6

Tollitur apud Germanos relegatione ſimplici. Neceſſe tamen
eſt, ut ea perpetua ſit. Temporaria, enim, jus illud ſaltem
ſuſpendit. Hlud quoque annotari debet, quod jus provin-
ciale tantum perimatur relegatione ex provincia aliqua, ſive
ea cum fuſtium ictu conjuncta ſit, ſive non, non vero jus
univerſale, & imperiale, nec jura ex utroque hoc jure fluen-

tia I 676 ſq. X. 432. 43
CLAMOER.
Ejus omiſſio præſumtionem ſtupri violentis aliquando remo-
vet IX. 197

CLAUSULACODTICIILLARIS.
Adjecta pactis dotalibus inter vivos initis naturam eorum non
mutar V. 23 fq.
Adjjici poteſt pactis dotalibus & contractibus aliis inter vivos
initis. Sed nihil operatur tunc, quum actus, tamquam in-
ter vivos, ſuſtineri poteſt VI. 861 (.
Ex illa qui agere vult, cautionem adhibere debet, ne tefſta-
menti mentionem in libello faciat, ſed fſimpliciter ex ultima
voluntate agat VI. 862 ſq.

CLAUSULA DEROGATORIA.
Adjecta per modum pacti teſtamentis inſignem in Germania
uſum habet, ſed apud Romanos vVeteres plane inutilis fuit
. „I.446
Optimum hæredipetas eludendi remedium eſt VI. 8) 2
CEAUSULA RATL ET GRATI.
In mandatis regulariter ſuperflua, nonnunquam autem neceſſa-

ria eſt III. 329
CLAU-

bi
itur.
onæ
21ſ.
632

wen
ltem
vin⸗
ſive
fus
wen⸗
43

emo⸗
1197

.
510.
7IVOSs

n in⸗

1ſ⸗
teſta⸗
tima
62 ſ.

nmit

1 46
11. 8)2

eceſſa⸗

C1AU-

INDEX IV.

CIAUSULA SALUTARIS.

Elogia ejus recententur IL. 369
Fundamentum nec in jure Romano, nec canonico, , habet 1. 3 G
Omittenda non eſt 1I. 2370
Præcipitur clariffimis nonnullarum legum verbis I. 370

Subjicienda eſt libellis primæ inſtantiæ tantum, non etiam leu-

terationibus, upplicationibus & appellationibus, nec intereſt,

quibuscumque Verbis ea libello ſubjiciaturr I. 369 ſqq.
G cLAVS
Conclavium & ciſtarum alienarum, qui apud ſe ſervat, negotio-
rum geſtor præſumitur 1. 60 1
Per eas nonnumquam facta fuit non ſolum infer privatos, ſed
etiam liberas gentes Principesque traditio VII. 78
CLERICI.

confer. CONCIONAT OR. SACERDOS.

Artes illorum in captandis hæreditatibus olim damnatæ fuerunt,

hodie permittuntur VI. 833
Citari, etſi infimi ordinis ſint, & ſub magiſtratus ſæcularis juris-
dictione habitent, nec immediate, nec per Superintenden-
tem, poſſunt I. 3 14 ſqq.

Cirari a judice ſæculari ad judicium rei ſitæ poſſunt, ſi actione

reali conveniantur I. 316
Conveniri poſſunt in foro ſæculari, nec iis, qui hoc faciunt,
pœna, ut cauſa cadant, noſtris temporibus extimeſcenda eſt
I. I2
Electio eorum hodie non amplius apud populum eſt IX. 90 E.
Eminentiores foro principis, cui Jerviunt non ſubjiciuntur in
delictis II. 17 5 ſq.
Exemtio eorum a foro ſæœculari juris humani, non divini, nec
