Frror ei, qui fallam menſoris renunciationem adprobat, non
nocet II. 6 6% ſqq.

Venditor, qui, falſa menſoris renunciatione inductus, majorem
rei venditio quantitatem indicat, ad eam præitandam conve-
niri nequit, niſi venditæ ad menſuram facta ſit Il. e16 ſqq.
MER-

r⸗

ſimu.⸗
ter la⸗
,
ciunt,

ſo⸗

INDEX IV. 4

MERCATOE.
Abſens reipublicæ cauſa non eſt, niſi directo in utilitatem rei-
publicæ commercia exerceat I. 690
Læſus in negotiatione ſua ex capite ætatis non reſtituitur I.
659 ſ.
Peregrinans etiam ſui lucri cauſa, & per abſentiam ſuam læ-
ſus, reſtituitur I. 690
Qui liberis alienis inſtrumenta luxuriæ & ſuperbiæ ſuppedi-
tat, eos corrumpit II. 59 EK

MERCATURA.
conf. COMMHEECIUM.

Grandior, en gros, equitibus hodie permittitur X. 882

MERCEDIS REMISSIO.
Condictionem indebiti non habet colonus, qui remiſſionem
mercedis jure petere poterat, ſi ſciens integram exſolvit XI.
205
Fieri debet, ſecundum jus naturæ, conductori ob ingens,
quod in fructibus patitur, damnum IV. 678 ſq.
Flagitare nequit colonus damnum in fructibus paſſus
1) qui caſus fortuitos in ſe ſuſcepit XI. 202
2) qui damnum prævidere facile potuit, & præœædium tamen
conduxit XI. 20 r
3) ſi damnum hoc aliqua ejus, etſi leviſſima, culpa conti-
git XI. 193 ſq.
Flagitare poteſt eam colonus ſecundum communem ſententi-
am, ſi quinque requiſita concurrunt, inter quæ etiam hoc
eſt, ut damnum ante perceptionem in fructibus contigerit
XI. 194 ſqq.
Flagitare poteſt eam conductor prædii urbani, ſi per calami-
tatem improviſam uſus prædii locati impediatur, vel im-
minuatur, atque adeo res in alium, quam in quo ab initio
fuit, ſtatum deveniat XI. 207 f.
Opinio communis, quod colono damnum in fructibus jam per-
ceptis paſſo merces remittenda non fit, in jure ſtabilita non
eſt, bene tamen per obſervantiam, ac in judiciis & colle-
giis jurdicis retinetur Xl. 196 ſq. 204 ſ.
(Lii) 2 Opi⸗

436 INDEX IV.

Opinio contraria, quod ob omne damnum, etiam in frudtibus
plene perceptis contingens, merces remittenda colono ſit,
juri & æquitati naturali convenit, in jure ſcripto fundata
eſt, argumento I. 2. C. de veſcind. vendit. firmatur, ac gra-
viſſimis, præterea, rationibus probatur, & regulæ commu-
niter contra colonum allatæ removentur XI. 198. 199. 200.
201
Stipulatus eam ſibi ob certos caſus, alios caſus, quorum nulla
in contractu mentio, ſuſcepiſſe non cenſetur, ſed & pro-
pter hos remiſſionem mercedis recte petit IV. 680 ſq.

MERCES.
Colonorum mercedes, quarum dies, mortuo demum teſtato-
re, venit, non conſequitur is, cui prædium ruſticum, uti
tempore mortis teſtatoris fuit, legertur, ſi fruétus, vivo ad-

huc teſtatore, percepti fuerunt VI. 994
Domeſtica famulorum in prima creditorum claſſe collocatur
VII. 508
Petit eam recte famulus mercenarius ægrotans III. 634
Quaslibet vendere res meræ facultatis eſt ViI. 2ſ2

MERETRIX.
Deſignanti infantis ſui patrem fides non habetur. Immo illi,
in partus doloribus cruciatibusque conſtitutæ, nequidem
creditur, nec ejus aſſertio jurijurando purgatorio locum
facit WV. 39 5
Omnes, quæ Romæ fuerunt, cum cESCENTIO, Cardinale,
communes habuit, communibusque ſumtibus aluit UIIOS
III. Pontifex Maximus III. 394
Stupri mercedem turpiter quidem accipit, ſed ad illam reſtituen-
dam condictione ob turpem cauſam conveniri nequit III. 78
MFRITA.
Meritorum ſuorum exprobratio in miniſtro principis crimen
eſt VIII. 79 5
MERSEBURGUM.
vid. MARTISBURGUM.

. METALLA.
Omnia renaſcuntur II. 427
ME-

bre

—.

Im

Ir

d

ldata

gra.

mmu.
200.
201
nulla
Pro.
ole

ato⸗
uti
0 40.
catur
1. 509
634
1ſ2

o Uli
lidem
locum
7. 30
anale,

DLIUS.

l. 394
jtuen⸗
III 78

timen
l. 79

tdus

Immunitatem ab his habent

INDEX IV. 337

S METALLIFODINA.
Proventus ejus pleno jure percipit uſufructuarius 1. 427
METATA

Continentiæ ſingularis militum in metatis exemplum narra-
tur M X. 624
Diſtribui debent ſine moleſtia dominorum ædium X. 627
Excluſus ab hoſpitio ipſi adſignato a habitatore miles, vim ad-
hibere, & oſtium clauſum effringere nequit, excepto eo ca-
ſu, quando judex eum juvare non vult, vel res moram non
patitur X. 627
Genus ſingulare metatorum eſt hoſpitatio canum, ad quod
molendina in nonnullis locis obligantur, & cui ſubjecta
fuiſſe olim plurima cœnobia conſtat X. 625
Immunis a metatis immunis etiam eſt a vefcturis, quæ ad mi-
litem & commeatum militarem transvehendum præſtantur
X. 622

1) clerici. Ad recipiendos vero clericos caſtrenſes recte com-
pelluntur X. 622
2) feuda, niſi oneri huic per præſcriptionem triginta anno-
rum, aut conventionem, ſubjeéta fuerunt X. 619ſqq. 728
3) prædia eccleſiaſtica, ſed illa ſaltem, quæ a clericis habi-
tantur, & in quibus cultus divinus celebratur X. 625
In immunitate a metatis multum intereſt, utrum per modum
privilegii realis, vel perſonalis, competat. Si perſonale
privilegium eſt, privilegiatus hoc ædibus ſuis, quas non in-
habitat, vindicare nequit, contra vero idem ædes alienas,
quas conduxit, immunes facit, dummodo integras inhabitet
X. 628

Si plures domini unius territorii pro indiviſo ſint, unus ex il-

lis, cæteris invitis, etiam hoſpitium militibus ſuis adſigna-
re poteſt X. 624 ſq.
Sumere ingratiis poteſt metata & hoſpitia princeps, cui miles
in vicinas terras traducendus eſt, ſi hæc ei, amice poſtu-
lanti, denegentur X. 62 5
Sumtus eorum locator fert, non conductor niſi is eos clare
in ſe recepit X. 623
(Iii) 3 ME-

438 INDEX IV.

METATO.
Adnotationem & inſcriptionem ſemel a ſe factam corrigere pot-
eſt X. 627
METROCOMIA.
Ejus convenientia & disconvenientia cum præfecturis noſtris
oſtenditur III. 49 5
METUS.
conf. ExCEFPTIO METVUS.
Affectus fortior ſpe eſt III. 5
Injuſtus vitiat
1) donationem VI. 1186

2) teſtamentum. Nec heic metus, qualis in conſtantem vi-

rum cadit, præciſe requiritur V. 791 ſq.
Juſtus definitur inepte, quod ſit, qui in conſtantem virum ca-
dit. Tota, enim, res ex arbitrio prudentis judicis pendet
VII. 809 ſq.
Juſtus eſſe poteſt aliquando is, quem nullæ minæ præcefſle-
runt, ſiquidem de periculo imminente aliunde certo conſti-

tit I. 635 ſq.
Juſtus eſt
1) etſi malum non in continenti immineat, ſed longius ad-
huc abſit I. 633 ſqq. VII. 812

2) pœnarum, quo magiſtratus conjuges diſcordes ad con-
ciliationem & transactionem ineundam adigit 1. 636 fq.
3) quando princeps, vel judex, exſequutionem alicui mi-
natur. Nec neceſſe eſt, ut alter prius exſequutionem ex-

ſpectet VII. z 12 ſq.
Obtentu ejus pactiones cum civibus initas reſcindere nequit
princeps I. 639 ſqq.

Promiſſio per metum legitimum extorta valet, atque eam ſer-
vare debet promittens, tametſi ante proteſtatus ſit, ſe nol-
le obligari I. 638 ſq.
Promittens quid jurato metu adactus, ac ſimul, ſe abſolutio-
nem ab hoc jurejurando non petiturum, ſpondens, nihilo-
minus in integrum reſtitui debet I. 642
Re-

ed
Fi
Jur

Pri
Ro

1
Tel
Ver

W

ent.
Len

hnoftris
149)

INDEX IV. . 339

Reverentialis, aliusque levior, ſponſalia quidem & nuptias non
reſcindit, adulterium tamen deinde commiſſum aliquantu-
lum excuſat 1X. 95
Vanus eſt is, quem minæ nullæ præceſſerunt I. 633 Iq.
Veroſimilis, etſi ex effectu vanus adparet, juſtam conductori
a contractu reſiliendi cauſam præbet IV. 693 ſq.

Meublen.
Vox illa non mobilia, ſed ſupellectilem, ſignificat VI. 921 ſq.

Mieth⸗IAOQUAYEN.
vid. FAMULUS.
MILES.
conf. FORUM MIIITARE. TʒnBSTAMENTUM MIIITARE.
Fidejubere adhuc hodie prohibetur VII. 867
Iurisdictioni magiſtratus civiles in cauſa civili ſe ſponte ſubmit-
tere eamque prorogare poteſt II. 114
Privilegia jure Romano illis tributa noſtris quoque, exceptis
paucis caſibus, competunt I. 628 ſpq. II. 111
Reſtituitur in integrum lapſus ex ignorantia juris l. 62⅝ ſqq.
Romani milites in diſciplina militari nullam præ noſtris hodier-

nis prœrogativam habuerunt I. 629 ſq.
Teſtimonium, etiam invitus, dicere cogitur II. 114
Veteranus pleraque privilegia militum retinet, forum amittit
II. 11 4
Voluntarius hodie foro militari gaudet II. 114

MILITUM CONQUISITIO. MILITUM LEcCTIO.

Conquiſitores, etſi publica auétoritate ad hoc conſtituti, ſi ta-
men vim, injuſſu principis, faciunt, plagiarii ſunt Itaque
pro injuſta eorum via ſe ſuisque depellenda fides & miſeri-
cordia hominum provocari & turba concitari, quin & ipſi
cum cæde repelli poſſunt X. 938 ſq.
Detrectatio militiæ crimen eſt. In quod crimen incidunt, qui ſe
ad militiam inhabiles faciunt vel corpus debilitando, vel tale
vitæ genus, quod cum mihitia ſtare nequit, e. g. carnificinam,
eligendo. Qui, dum ſe debiles reddunt, quando jam in nu-
merum

440 INDEX IV.

merum lecti ſunt, pro deſertoribus reputantur, ac tamquam
tales, cum ſuis receptatoribus, puniuntur. Mitigari tamen
pœna ſolet X. 603 ſqq.
Facta pro extero principe ſive vi, five ſine vi, perduellio ett,
ultimo ſupplicio vindicatur IX. 92 ſq. 936 ſq.
Modus legendi milites hodiernus falſe deſcribitur 1. 628 fG.
Quam princeps quidem juſſit, ſed vim fieri vetuit, ſi ramen
per vim fit, ſimplex plagium eſt, necç morte punitur IX. 932
Violenta hominum ad militiam coactio plagium verum eſt IX.
929

MILITUM PREFECTUS.
vid. PREFECITUS MILITUM.
MIN K.
Præcedere regulariter debent, ſi metus juſtus eſſe debeat. Sed
hæc regula nonnumquam fallit 1. 633 ſq. 635 ſq.
Prolatæ non animo deliberato, ſed in rixa & calore iracundiæ,
mitius puniuntur VII. 354
Simplices .
1) factæ uni homini diffidationes non ſunt, ſunt tamen cri-
men, ac puniuntur, &, qui s protuhit, cavere cogitur
VIII. 35 2
2) irritum reddunt teſtamentum illis extortum V. 79 1
3) tutelæ inculpatæ non quidem regulariter, aliquande ta-
men, locum faciunt IX. 377. 460 fſqq.

MINISTRIECCLESI.
vid. CLER CI. SACERDOTES.
MINISTRI PRINCIPOM.
Commendantes parum circumſpecte pertonas muneri publico
admovendas, excuſatione omni non plane indigni ſunt VIII.
724
Crimen ipſi objicitur perſæpe, quod cerimen non eſt VIII. 688
Damnatur injuſte is, cui copia documentorum ad defenſionem
ejus pertinentium, denegatur. Iimmo miniſter, qui docu-
menta, quibus innocentiam ſuam demonſtraturus erat, caſu
perdidit, in dubio obſolvi debet VIII. 727. 728 ſq.
Damno

De

an
men
ſ
0 eit
3o ſc.
28ſ.
amen
. 932
.
1II.
35

„ed
3)1e.
indiæ,
,3ſ4
en cli⸗
ogitur

II. 3,2

7.791
o U⸗
o ſq.

Damno & exitio ipſi aliquando eſt

Defendere & excuſare injuſtum principis ſui factum recte re-

IN P EX v. 441

1) amicitia cum ſupremo miniſtro VIII. 734
2) amor & auctoritas apud populum. VII I. 736
3) felicitas in rebus gerendis VIII. 5 5
4) fides erga Principem VIII. 693 ſqqꝗ. 697 ſq. 699 ſq. 703
ſꝗq. 750 705
5) opulentia VIII 725 ſq.
6) probitas VIII. 688

cuſant. Non peccant ergo illi, qui defenſionem injuſto-
rum faétorum detrectant, etſi ea non ſuo, ſed Principis, nomi-
ne ſcribenda ſit, immo derreétatio obſequii in juſſibus prin-
cipum legi divinæ contrariis juſta eſt VIII. 690. 691. 692 ſq.
Dona ab iis, quos, extra muneris ſui rationem, interceſſio-
ne, opera, juvant, impune accipiunt, & ſibi ſtipulantur
VIII. 731
Dona a principe extero, cum quo negotium geſſerunt, ob-
lata licite accipiunt, niſi legibus reipublicæ ſuæ id vetitum
ſit VYIIIL. 732 ſqq.
Emolumenta muneri illorum adnexa non a die vocationis,
ſed conſtitutionis & confirmationis, conſequuntur d II:.

39 1ſg. —
Judi icium principis in illis deligendis fallax ſæpe meritGrunt P
& virtutum indicium eſt VIII. 686
Magni quidem & venerandi, ſed tamen homines, ſunt VIII.

685 ſq.
Negligentes aliquid, negotiorum mole obruti, aut ſubminiſtro-
rum ſuorum peccata non ſatis caventes, culpam leviſiimam
committunt, adeoque excuſantur III. 121. ſc. VIII. 720 fq.
Non obligantur
1) ex caſu improviſo, qui licitis recreationibus intervenit
III. 123. VIII. 723
2) ex conſilii, licet ancipitis & audacis, infelici eventu v III.
— 716 ſq.
3) ex culpa leviſſima III. 120. VIII. 717 ſq. X X. 457
4) ex damno ex negotio, quod geſſerunt, oblique redundan-
te in principem, quod tamen facile prævidere potuiſſent
III. 122. V II I. 722

(Kkk 5) ex

INDEX IV.

2) ex flagitiis uxoris & famillæ, quando ipfi eulpa carent
VIII. 727
6⁶) ex negotio damnoſo, ex conſilio totius ſenatus geſto
VIII. 71 5

7) qui incertas ſuas de malis reipublicæ imminentibus fuſ-
piciones, vel levia ſeditionum & conjurationum ad ſe de-
lata indicia, non patefaciunt VEII. 729

Obligantur ex culpa lata & levi, non leviſſima EII. 120. X. 457

Officio privari, ſi nulla cauſa adſit, poſſunt, ſed puniri ne-

queunt VIIE. 738 ſq.
Plures in conſilium adhibere, quam uni ſe addicere, principi
melius eſt VIII. 71I
Pprimus illorum a miniſtriſſimo differt VIII. 706
Principi alteri obnoxium ſe facere nequeunt, etſi prioris jura
nominatim excipiant III. 634 ſJq.
Scholam & ſeminarium eorum inſtituere voluit HRNRICVS
VIII. Rex Angliæ III. 134 ſq.
Suſpecti falſo adverſus vim injuſtam, & inſidias, quibus pe-
tuntur, ſe recte tuentur VIII. 737

Vim opponere, minari, tumultum excitare, exterorum prin-
cipum auxilium implorare non debet miniſter, contra quem
princeps legitimis & ordinariis remediis procedit, etſi ſe
innocentem & vim injuſtam pati credat. Secus eſt, ſi vis
aàa principe, tamquam a privato, aut hoſte, inferatur VIII.
658 14. 685

MINISTRORUM PXKINCIPIS DELICTA.

Comparata ita plerumque eſſe ſolent, ut difficile ſit in illis
dolum a culpa diſtinguere VIII. 741
Delinquentes miniſtri, ſi quidem fuga, aut aliis modis, judi-
cium eluſuri metuuntur, capi & cuſtodiæ mandari poſſunt.
Atque in capiendo miniſtro ſuſpecto aſtu, blanditiis, ſimu-
latione, uti licet, quin aliquando ſalus publica, ut dolus bo-
nus heic adhibeatur, præcipit VIII. 843 ſq.
Fontes illorum potiſſimi duo ſunt, avaritia & ambitio, quam-
vis negari nequeat, nonnulla voluptati originem ſuam de-
bere VIII. 778 ſqq. 813 ſqꝗ-
Impu-

Pe

ð

4

Imputantur male principi II.
In inquiſitione contra miniſtrum principis verba in factum

II. 492 ſqq. VIII. 917

temperanda, ac vocibus: inquifitio, inquifitus, abſtinen-
dum. Reſponſio tamen in ſeriptis, ſi crimen gravius fſit,

non ſufficit VIII. 848 fſq.
Peccant
1) qui accipiunt bis in eadem cauſa VIII. 782
2) qui accipiunt munera, ut officium ſuum faciant, vel non
faciant VIII. 779. I X. 847
3) qui adfectibus privatis in adminiſtratione officiorum pu-
blicorum indulgent VIII. 829 ſq-.

4) qui adſentationibus & adulationibus utuntur VIII. 822

5) qui amicis ſuis delinquentibus effugium præbent VIII. 834
6) qui amicitiam cum inimicis, vel ſuſpeéctis principi, colunt
VIII. 932 ſq.
7) qui artibus vetitis in exſequutione muneris ſui, vel man-
datorum dominicorum, utuntur VIII. 76 ſqꝗq.
gui bonorum publicorum alienationem ſine neceſſitate
ladent VIII. 819
ui calamitates publicas, & verum rei ſtatum principi
1 revelant . VIII. 826 ſq.
) qui cives ſuperbe & injurioſe tractant VIII. 812
) qui conſilium imprudens & imperitum dant VIII. 820
3) qui debita principis ſui per ceſſiones in ſe transferunt
VIII. 289
14) qui dignitates ab exteris principibus ſuſcipiunt VIII.
. 81I fſq.
15) qui homagii exactionem vel omittere, vel differre, ſua-
dent VIII. 921
16) qui honores pares cum principe uſurpant VIII. goz ſq.
17) qui judicant liberius de vitiis principum erga alios v III.
77
18) qui juſſa principis & officium ſuum juſſibus miniſtri pre:
potentis, aut cujusdam ex familia, poſtponunt VIIHI. 928
19) qui liberos & propinquos ad immeritas dignitates eve-

ed

hunt VIII. go6
20) qui lucrum capiunt ex aliorum facinoribus VIII 783 ſq.
(Kkk) 2 21) qui

) qui bona publica infra verum pretium vendunt VIII. 819
)

5*

*

444

INDEX IV.

21) qui mandata principis injuſta exſequuntur, vel princi-

pi delinquenti adſiſtunt VIII zs ſaq.
22) qui mandata principis injuſta, metu adacti, exſequun-
tur, qui tamen puniri nequeunt VIII. 770
22) qui in mandatis principum ad literam exſequendis cæ-

cum præſtant obſequium VII1. 770 ſq.

di mandata principis prætexenti facile credunt vII.
827
25) qui mandata principis naſuta interpretatione violent
VII1. 773 f4

7

24) J

—

26) ui miniſtros cæteros ſibi obnovios reddunt VIII. 80. 1.
27) qui miniſtros fidos, ut ſoli rerum potiantur, removent
2⅝) qui miniſtrum pfincipi fidem propter fidem ſuam per-
ſequuntur VII1. 706
29) qui morbo levi impliciti omnem officii curam depo-
VIII. 8 4

nunt 4 ſq.
30) qui muneris ſui adminiſtrationem, invito principe, re-
tinent VIII. 938

31) qui munu confiliarii, cui impares ſe ſciunt, vel ſcire
debebant, ambiunt, aut oblatum ſuſcipiunt VIII. 748

32) qui munus ſuum ſine juſta cauſa deponunt VIII. 83/.

33) qui muanus ſuum, etſi non data pecunia, ſed tamen

aliis improbis artibus, obtinent VIII. 844
34) qui negotia domini ſibi commiſſa perire ſinunt, ut ad-
verſariis & æmulis noceant VIII. 831 ſq.
35) qui officia publica vendunt VIII. 79 1 ſqꝗ
36) qui ordines provinciales ope & conſilio ſuo juribus ſuis
& auctoritate exuunt VIII. 823

37) qui pecuniam publicam in uſus ſuos convertunt, etſi
animum & facultatem reſtituendi habeant VIII. 793

38) qui periculoſa non diſſuadent VIII 821 f4.
39) qui poteſtate ſua ad vindiétam de inimicis ſuis ſumen-
dam abutuntur VIII. 828 ſq.

40) qui prædia & res principis cum reipublicæ damno per
donationes, emtiones, conduétiones & alios contractus,
aut per ſuppoſitas perſonas, adquirunt VII. 2784 ſqq. 789

4¹) qui

— —. — B

—
—

INDEX IV. aaz

41) qui principem arcent ab adminiſtratione rerum VIII.
42) qui principem conjugi infenſum reddunt VIII. 416 ſq.
43) qui principem fratribus, vel propinquis, inviſum red-
dunt VIII. SI/ ſq.
44) qui principem lenocinio corrumpunt VIII. 81 5
45) qui principem voluptatibus immergunt VIII. 797 ſ’q.
46) qui reverentiam, principi debitam, in vero dicendo læ-
dunt VII :. 68 . „773 1c.
47) qui ſecreta principis familiaribus, vel domeſticis, ſuis
aperiunt VII 733 ſc.
48) qui ſportulas immodicas exigunt VII I. 79
49) qui fuffragia collegarum ſuorum & conſilia meliora ne-
gligunt VIII. 808 fg.
50) qui ſucceſſorem regni futurum nimio ſtudio ſeetantur
. VIII. 82 5
51) qui timidi nimis in rebus principis agendis ſunt, quo-
rum timiditas pœnam mortis reéte meretur VIII 775 ſqq.
72) qui turbas excitant, hoſtemque fovent, ut gloriam in-
de aucupentur VIII. 796 ſq.
73) qui virtutes ſuas jactant & merita exprobant VIII.
795 ſq.
54) qui voluptatibus intempeſtivis utuntur VIII. 913
55) qui uxori & familiæ ſuæ nimium indulgent VIII 834

õ ſqꝗq.
Peccatur porro a miniſtris per exſuperantiam
a) fidei in augendo fiſco VIII. 763
by fortitudinis VIII. 755 ſq.
c) juſtitiæ VIII. 752 ſq.
d) lenitatis VIII. 753 ſqq.
e) liberalitatis VIII. 760 iq.
f) magnanimitatis VIII. 758 ſq.
g) magnificentiæ VlIII. 760 ſq.
h) miſericordiæ VIII. 5, 3 ſqq.
i) parſimoniæ VIII. 761 ſqq.
k) pietatis & religionis VIII. 757 ſq.
virtutis . VIII. 752 ſq.
(Kkk) 2 MINI-

446 INDEX IV.
MINTSTRORUM PRINCIPIS FORUM.

Cognitionem delictorum a ſupremis miniſtris commiſſorum
ſecundum jus Romanum principi competit. Cognitionem
delictorum vero a miniſtris inferioribus admiſſorum judici .
ordinario idem relinqnit jus. Quæ diſpoſitio juris Roma-
ni adhuc hodie moribus ſervatur II. 156 ſq. 158 fqq.
Clericus, principis miniſter, ſi circa officium delinquat, de ju-
re ad sdicium ſæculare trahi nequit. Clericus tamen, prin-
cipis miniſter, ſecundum praxin, ob deliéta in officio com- 2
miſſa ad forum ſæculare trahitur. Sed praxis hæc minores
tantum clericos vexat, ad eminentieres autem ſeſe non ex-
tendit II. 172 fſq. 173 J. 175 ag.
Communis duorum pluriumve principum miniſter, ſi delin-
quat, apud unum dominum ſtere non debet, ſed ad com-
mune forum rescte provocat II. 169 ſq. H
Conventi in foro contraéctus, vel rationum reddendarum, ex-
emtionem fori privilegiati opponere nequeunt II. 15 5 1
Conventi in tribunali ſummo exceptionem judicis incompe-
tentis nequeunt II. 15 6
Evocari nequit ob crimen commiſſum miniſter ſub alio prin-
cipe, qui jus de non evocando habet, habitans, ab eo prin-
cipe, cui ſervit II. 164 fq.
Forum ſortitur miniſter ſub eo principe, cui ſervit, atque
id in delictis circa officium commiſiis agnoſcere neceſſum
habet, etſi in ditione alterius principis habitet II. 161 ſqq.
VIIIL. 841
Forum deprehenfionis in miniſtro delinquente locum habet
II. 166 ſqq.
Forum domicilii non retinent miniſtri principis ex alia pro-
vincia oriundi, nec principi, in cujus ditione olim nati ſunt,

ſubjecti manent II. 151 ſqq.
Habirans alibi, ſed extra domicilium repertus miniſter a do-
mino, cui ſervit, adprehendi poteſt, nec jus revocandi do-
mum habet II. 165 ſq.
Jurisdictionem & ſtatuta magiſtratus, ſub quo habitant, non
agnoſcunt miniſtri principis II. 146

Juris-

INDEX HW. 447

Jurisdi Rioni principis ipſius ſummorumque ejus tribunalium

ſubſunt miniſtri II. 145
Princeps, alterius principis miniſter, in delictis circa officium
commiſſis hujus jurisdictioni ſubeſt II. 171 ſq.
Privilegium fori miniſter non ex die vocationis, ſed conſti-
tutionis & confirmationis, conſequitur VIII. 839 ſqꝗqꝗ.

MINISTRORUM FPRINCIPIS POENZ.

Ablegare poteſt princeps miniſtrum facinoroſum, quem pu-
blice punire non audet, ad alium principem cum occultis
mandatis, eo fine, ut is meritam ab eo vindictam ſumat, at-
que ſic juſte imitari in juſtum DAVIDIS conftra URIAM fa-
tum VIII. 944 ſq.
Differre in ſucceſſorem, atque huic commendare poteſt prin-
ceps pœnam miniſtri, quam ipſe ſumere juſtis cauſis impe-

ditur . VIII. 942
Exilio puniri poſſunt miniſtri delinquentes, quæ tamen pPœna
maxime inconſulta eſt VIII. 937 ſq.

Genus leniſſimum peenæ erga miniſtros prineipis delinquen-
tes eſt
1) quando adiguntur illi ſaltem, ut fiſeo & privatis, quos
læſerunt, ſatis faciant VIIIL. 939 ſq.
2) quando amandantur ab aula illi pœnæ cauſa per ſpeciem
majoris dignitatis, aut legationis VIII. 928 ſq.
3) quando dignitatis, item ſalarii, illorum imminutio fit
VIII. 921
4) quando evehuntur ſuper miniſtrum delinquentem ali,
pares, vel inferiores, ipſeque in eo, in quo ab initio po-
ſitus fuerat, loco relinquitur VIII. 930 ſq.
5) quando injungitur miniſtro delinquenti, ut is ſponte ſe
munere ſuo abdicet, conſervato honore VIII. 926
6) quando muneris ademtio miniſtro, tamquam pœna, de-
cernitur. Cui muneris privationi ſolet plerumque alia
pPeœna, ut interdictio novorum honorum, mulcta, ademtio
nobilitatis, ordinis equeſtris aliarumque dignitatum ad jjici.
Nobilitatem vero & alias dignitates, quas ab extero prin-
cipe accepit miniſter, ipſi adimere nequit princeps, cui ſer-
vit,

INDEX IV.

vit, poteſt tamen is edicere, ne is miniſter, quem punit,
in ſuis terris pro nobili, aut equite, reputetur, ſed di-
gnitatibus omnibus, quas etiam ab exteris principibus
accepit, excidiſſe cenſeatur VIII. 933 ſqq.
7) quando princeps vultu, geſtibus, averſando, terga dan-
do, mutatione priſtinæ familiaritatis, offenſam animi fſi-
nificat, quod leviſſimum pœnæ genus moerorem, &
poſt mortem, compluribus miniſtris attulit VIII. 922 ſJ.
8) quando tituli honoris, ſtipendium & locus in conviviis
relinquitur miniſtro delinquenti, ſed is conſiliis & nego-
tiis arcetur VIII. 927
9) quando verbera a principe tolerare coguntur, & manu
principis, aliquando etiam fuſte, percutiuntur, quæ poœ-
na non ignominioſas, ſed leniſſimas, referri debet VIII.
936
10) quando verbis nudis caſtigantur miniſtri delinquentes,
cujus animadverſionis ſunt quatuor genera, admonitio,
reprehenſio, objurgatio & comminatio VIII. 925

Mitigari ſolent, quando principis facto aliquo ſuo occaſionem

delinquendi dedit III. 917 fſd.
Noxæ deditione puniuntur aliquando miniſtri, qui maleficiis
ſuis vicinos principes & respublicas læſerunt VIII. 939
Pœnis ordinarlis ſubjacent miniſtri delinquentes VIII 910
ſqq.
Pœnis pluribus adfici poteſt miniſter, qui multifariam pecca-
vit VIII. 213 ſd.
Punire debet bonus princeps etiam communia min'ſtrorum
delicta, ac familiares omni culpa vacuos habere VIII. 742
Puniri nequit a magiſtratu aliter, quam ſi hic principem de
pœna infligenda certiorem reddiderit, ejusque conſenſum
impetraverit II. 160 fq.
Remotionis pœna locum habet in miniſtro ante ſuſceptum mu-
nus, ſi olim in ſimili munere male verſatus eſt VIII. 743
Remotionis pœna locum habet in miniſtro, qui munus ſuum
pecunia redemit VIII. 744
Sectio in quatuor partes recte infligitur miniſtro perduelli
VIII. 910 ſqq.

Sen-

nit,
100.
dan-
KH
viviis
927
. 7
WN
-
1
936

.
ntes;

nio,

927
nemn
i
eIIOIS
1999
ecca⸗
.
m MU-
ſuum
44
1. 144
velli
9100.
en⸗

INDEX IV. 445

Sententia contra miniſtrum delinquentem publicari ac ſuppli-
cium de illo ſumi poteſt, nulla criminum commiſſorum men-
tione, quando nimirum principis ac reipublicæ intereſt, ne
crimina, ob quæ miniſter punitur, manifeſtentur. Solent
vero aliquando principes tunc, quum verum miniſtri deli-
ctum ſine dedecore, aut periculo, manifeſtari nequit, in dam-
natione aliud fingere, vel levius delictum, quod alias im-

pune eſſe ſolet, ſubſtituere VIII. 941 ſq.
Suſpendium jure irrogatur miniſtro furi, aut raptori VIII.
910ſqq.
Veneno tollere poteſt miniſtrum princeps, quem publice pu-
nire non audet VIII. 85 8

MINISTRISSIMATVUS.
Diſcrimen inter miniſtriſſimum, & primum miniſtrum prin-
cipis, explicatur VIII. 706 ſq.
Miniſtriſſimatus ab aliquibus pro crimine reputatur, ſed legi-
timis modis obtentus crimen non eſt. Argumenta, igitur,
quibus miniſtriſſimatus oppugnatur, exploduntur, & exem-
pla bonorum miniſtriſſimorum recenſentur VIII. 0sS ſq.
710 ſg. 714
Princeps, qui miniſtriſſimum idoneum conſtituit, non peccat
VIII. 712 ſq.

MINOR.
Accreſcendi jus in reſtitutione in integrum pluribus minoribus
competente locum non habet, ſed quilibet tantum pro ſua
parte agit I. 65 5
Adjici debent in ejus ætate computanda undecim illi dies, qui
ſub initium hujus ſæculi calendario ſubttacti ſunt I. 663
Alienare nequit bona ſua immobilia, etſi is veniam ætatis im-
petraverit. uod ſi tamen princeps hanc facultatem ei ex-
preſſe dederit, valebit alienatio, & reſtitutio in integrum

ceſſabit B I. 663
Eſt in delictis apud Saxones, qui nondum vigeſimum quintum
ætatis annum complevit IX. 116

Juramenti præſtationem, ſi illam ab eo exigat judex, poſt de-
cimum quartum ætatis annum, declinare nequit II. 69 5
. (LID Non

4 IN DEX IV.

Non reſtituitur in integrum, qui pro negotio in ipfius utili-

tatem geſto fide juſſit J. 662
Obligatur S
1) ex pactis dotalibus, etſi curatorem non adhibuerit V. 231
ſg.

2) ex ſponſalibus ſine curatoris conſenſu initis, &, ob ſolam
ætatem, contra ſponſalia legitime celebrata in integrum

non reſtituſtur V. 31 fJ. 75 ſqq.
Pœnam erdinariam ipſi remittere poteſt judex, non peccat ta-
men, ſi eam ipli infligat VIII. 4. X 32 7
Puniri non mitius debet in homicidio, quam alius, qui æta-
tem legitimam complevit IX. 394 435
Punitur mitius aliquando
1) in adulterii crimine IX. 116
2) in incendii crimine VIII. 169
Recipi in advocatorum numerum poteſt, dummodo ſeptimum
ſupra decimum annum egreſſus ſit 554

Reſtituitur in integrum
1) contra contractum, quem, ætati majori proximus, con-
ſentiente curatore in judicio inüt, & a judice confirmari
curavit, ſi læſio adpareat I. 653

2) contra legem commiſſoriam III. 499 ſqg.
3) contra lucrum omiſium 1. 656 14.
4) contra moram in ſolvendo retrovenditionis pretio com-

5y) contra termini probatorii lapſum, quamvis jam in eadem
cauſa contra eum reſtitutionem in integrum obtinuerit I.
663
6) contra tertium, quando, facto, vel conſenſu, patris in-
terveniente, læſus fuerit I. 66
Retrahere nequit, ſi ipſius curator in alienationem conſenſit
III. 48 8
Tormentorum immunitatem minoribus lex nulla dat, judex ta-
men eis parcere, ac pro tormentis territionem decernere po-
teſt, poteſt etiam jusjurandum decernere, non aliter tamen,
quam ſi reus plenam pubertatem adeptus fuerit, & annum æ
tatis octavum ſupra decimum compleverit. Ante hunc an-
num

4

C
P

mili⸗
602

12 1
ſg.
olam
grum
r1a.
Els.
4

. 116
1.109

164

con-
hari
l. 6)3
com-

1 peregrini

IN D EX IV. 2è

num nec tormenta, nec jusjurandum, decernuntur, ſed ter-
ritio ſaltem per jusjurandum XA. II 2 ſ.
Viginti annis, in caulis criminalibus validum teſtimonium per-
hibere poteſt, aliquando non IV. 1168
Uſuræ illi debentur ſine interpellatione IV. 867

MISERABILES PERSONA.
Adnumerantur illis jure

1) captivus, qui in juſto bello capitur, vel innocens in car-

cerem detruditur II. 144
2) cœcus II. 144
3) debiles P II. 12 5. 138&
4) fatigati diuturno morbo II. 135 137
5) pauperes, ſeu fortuna injuria miſerabiles II. 13 5. 138
6) pupilli II. 135. 138
„) viduæ, etiam divites & mercatrices II. 13 5. 1 37. 141

Adnumerantur minus recte illis

a) captivi ob delictum aliquod in vincula conjecti II. 138
b) eccleſiæ, bene tamen jure Magdeburgico II. 138. 139
c) impuberes II. 137
d) judæi noviter baptizati II. 138
e) mercatores II. 138

f meretrices AII. 138

g) minores II. 138
h monaſteria, bene tamen jure Magdeburgico II. 139. 139
k) piæ cauſæ, bene tamen jure Magdeburgico II. 138 139
1) ruſtici II. 138.

m) ſcholæ, bene tamen jure Magdeburgico II. 138. 139

n) ſenes I1. 138
o) ſtudioſi 11. 138
p) virgines, bene tamen jure Magdeburgico II. 138. 1/9
) univerſitates 1I. 128
Tr uxor, cui maritus invtilis eſt II. 138
Cauſiæ earum in judicio expediri anfe alias debent 11. 137
Cauſæ earum ſummatim tractende ſunt XI. 152 ſq.
Forum earum ceſſat in cauſis feudalibus 1. 144
H (LI1) 2 Le-

42 INDEX IV.

Litem pendentem jam in judicio inferiore ad tribunal princi-
pis trahere poſſunt. Neceſſe tamen eſt, ut hoc caſu veriſi-
milem aliquam cauſam allegent II. 139
Privilegium fori ad alias perſonas, quam quæ in anic. C. quand.
Imp. inter pupillos recenſentur, non debet extendi II. 137
Provocare nequeunt ad forum principis, quando ex jure ceſ-
ſo agunt II. 143
Provocare poſſunt confeſtim non ſolum ad ſuperiora princi-
pum Imperii fora, ſed etiam ad ſuprema Imperii tribunalia

II. 125 ſq.
Renunciare poſſunt fori privilegio II. 143
MISERICORDIA.
Exſuperantia ejus aliquando crimen eſt VII. 753
In cauſis civilibus nocet juſtitiæ IX. 36 5
In pœnis infligendis juſtitiæ officit IX. 36 5

Intempeſtiva in judice damnatur, ſimulque fontes intempe-
ſtivæ judicum miſericordiæ inveſtigantur IX. 361 ſq. 3623

ſq. XI. 64
Nimia in homicidas notatur IX. 367
Provocare eam, tuendi cauſa licet, non vero ulciſcendi gra-
tia VIII. 152 ſqq. IX. 234 ſq.

Sola non eſt juſta ictum fuſtium remittendi cauſa X. 364 ſJ.
MISSIO IN POSSESSIONEM.
Hæredis inſtituti impeditur vitio teſtamenti vifibili, non in-
viſibili VII. 649 ſq.
Legatariorum & fideicomiſſariorum adhuc hodie utilis eſt, de-
cerni tamen non debet tunc, quum periculum nullum ſubeſt
VI. 1021 fd.

MODERAMEN TUTEIL E INCGULPATE.
Vid. TUTELA INCULPATA.
MODICA CAUSA.
vid. cCAUSA EXIGUI MOMENTI.
MODUsS.

conf. ExCEPTIO MODINON IMPIETI.
Diſcrimen inter conditionem & modum inveſtigatur VI. 964 ſq.
M0-

linci.
verifi⸗
l
Land.
117
e cel⸗
1 143
rinci⸗
unalia
3/ſ.
1 143

13
365

. 365

Mo⸗

INDEX IV. 4532
MOLENDINUM.
Molendina navalia res mobiles ſunt I. 271
Molendinum novum unusquisque privatus in fundo ſuo flu-
mini publico adjacente, etiam non impetrata principis con-
ceſſione, exſtruere, nec illi, qui hoc facit, novum opus nun-
tiari, poteſt, niſi lege publica, qualis in terris Brunſvicen-
ſibus extat, prohibeatur. Poteſt etiam quilibet princeps,
qui poteſtate legislatoria gaudet, boni publici cauſa liberta-
tem hanc privatis adimere I. 262. VI. 1138 ſq. VII. 669 ſqq.
Uti eo res meræ facultatis eſt VII. 249 ſqq.

MOLITOR.
Obligatur in nonnullis locis ad hoſpitationem canum X. 62 5

MOLLITIES.
vid. ONANITICUM CRIMEN.
MONASTERIA.
Derelicta ab ordine religioſo ſeculariſare poteſt Epiſcopus,
cui illa ſubſunt, ſine conſenſu Pontificis Romani I. 240 ſqq.
Plurima olim oneri recipiendi alendique canes venaticos ſub-
jecta fuerunt, aliqua vero a ſordido hoc onere immunita-
tem impetraverunt X 62 ſq.
Poſſefla a Catholicis in terris Evangelicis anno 1624. ſed po-
ſtea vacuefacta, liberæ Epiſcopi, cui olim ſubfuerunt, diſ-
poſitioni relinquere debet Princeps Imperii Evangelicus
I. 236 ſqq.

MONETA.
Bonitate ejus, ſive extrinſeca, ſive intrinſeca, mutata, ſolutio
ſemper in ea moneta, quæ tempore contraéctus valuit, at-
que in eo, quo tunc fuit, valore facienda eſt. Quæ regu-
la non in mutuo ſolum, ſed in omnibus omnino negotiis,
locum habet. Regula hæc tamen, quod poſt mutationem
monetæ tempus contractus inſpiciendum ſit, tunc ceſſat,
quum moneta non generaliter, ſed aliquod ſaltem numo-
rum genus, mutatum fuit VII. 940 ſqq.
Cudendi eam jus in Germania non eſt pars ſuperioritatis territo-
rialis, ſed reſervatum Imperatorium. Quod tamen per pro-
(LI 3 diga

454 INDEX IV.

diga Imperatorum privilegia nimium multis ceommunicatum,
atque ab his, qui id a Cæſare obtinuerunt, iterum aliis ceſ-
ſum, vel communicatum, fuit. Inde corruptio monetæ or-
ta eſt VII 929 ſdq.
Expreſſio certi monetæ generis in antiquis chirographis nul-
lam utilitatem habet. Nihil, enim, intereſt, utrum fimpli-
citer pecunia, an vero aurei, vel thaleri ſolidi, promiſſi ſunt.
Excipiuntur ſaltem anni 1600. & ſequentes usque ad annum
1622. in quibus promiſſig numorum ſolidorum maximam uti-
litatem habet VII. 947 ſq.

Expreſſio certi monetæ generis in literis cambialibus non ſem-

per neceſſarium, utile tamen eſt II. 601 ſq.
