ob omiſſa ſolemnia nullo, temerarius non eſt, nec in ex-
penſas condemnatur „II. 200 ſq.
Temerarius, qui in expenſas litis damnatur, ab iis tamen li-
beratur, quibus culpa, vel imperitia, judicis cauſam dedit
II. 204

Temerarius omni judicis indulgentia indignus eſt II. 240 ſq q.

LITIGIOSA RKES.
Adjudicare eam tertio, qui in lite non eſt, nequit arbiter I.
703 ſqq.
Emens, eam ſciens petere nequit deinde, ſivictus fuerit,
evictionis præſtationem, niſi hanc ſibi expreſſe ſtipulatus
ſit IV. 831 ſq. VII 82 6
Is, in quem res, vel actio, litigioſa transfertur, nulla juva-
tur privilegio, ſed ſimpliciter jure transferentis VII. 82 5 ſq.
Titulus de litigioſis in ipſo jure USTITNIANEO infirmatur,
atque adeo nullum hodie uſum habet VII. 823 ſq.

LITIS CONSORS.
vid. cONSORS LITIS.

LITIS CONTESTATIO.

Affirmativa non eſt, quando reus actoris intentionem confitetur,
ſed exceptionem adjicit. in litis conteſtatione affirmativa,
(Fff) 3 enim,

414 IN D EX IV.

enim, reus quidem narrat
pter oppulitas exceptione
Citari non poiſunt ad litem!
Imperii a civibus ſuis ap

fatetur, ſed intentionem pro-
regat II. 197 ſq.
demniter conteſtandam principes
&ſarem conventi, ſed ante per
literas, ut cauſam Cælari tim exponant, monendi ſunt.
Bonum quoque eſt, ſed non neceſle, ut magiſtratus inferio-
res ab his, qui jurisdictioni eorum ſubſunt, conventi pri-
us, quam ad litem conteſtandam citentur, prævia communica-
tione libelli, privatim ſuper cauſa audiantur II. 188 ſqq.
190 1ſ4.
Eventualis ſublici debet exceptionibus dilatoriis, etſi liquidis,
item exceptioni libelli inepti, etſi legitime oppoſitæ, & ſo-
læ exceptiones declinatoriæ excipiuntur VII. 768 f.
Facta per procuratorem valet, tametſi poteſtas litem conte-
ſtandi expreſſis verbis in mandato non contineatur II. 196
Negativa per mendacium, ſecundum jura civilia, amiſſionem
exceptionum reo competentium non operatur. Igitur pœ-
na hæc aliter infligi non poteſt, quam ſi uſu provinciæ, e. g.
Saxoniæ, recepta ſit. Sed & tunc tamen ſtrictiſſime inter-
pretanda eſt II. 193 ſqq.
Per eam actiones temporales perpetuæ fiunt, quæ ſententia ta-
men de ſolis actionibus civilibus intelligi, nec ad actiones

— c
D .

3

*

„O
4
Pes
.
◻
—

criminales applicari, debet II. 19 5
Proteſtatio de lite non conteſtanda reſponſioni ad libellum a reo
ad jecta nihil operatur II. 192 ſq.

Sola reum in mala fide non conſtituit II. 196. 201 ſq. 310 ſg.
358 ſq. VII. 1I1 ſq.
Vera eſt, omnesque ejus effectus habet reſponſio ad narrata
libelli, etſi ſub titulo exceptionis dilatoriæ fiat II. 192 ſq.
Vicem ejus ſuſtinet in proceſſu inquiſitorio reſponſio ad arti-
culos. Antequam hæc facëcta, inquiſitus quis dici nequit, etſi
inquiſitio contra eum decreta ſit II. 194 ſq.

LITIS DENUNCIATIO.
Cogi nequit evincens
1) ut liti de eviéctionis præſtatione inter litis denunciantem
& denunciatum ſe immiſceat IV. 844 ſq q.
2) ut

In
11
loe

Co

be

pro⸗
Ies
e per
ſunt.
erio⸗
ipri⸗

Unlcd⸗-

8ſg.
90 ſg.

ſo⸗
664.
onte⸗
Il. 10
lonem
1r pe-
1 eg.
inter-
3lc
ntiata-
tiones
II. 19
nareo
192 ſg.
310 ſe.
II ſo.
narrara
1 92 N.
d arti
it etli
194ſi.

1NDEX IvV. 415

2) ut libellum ſuum & documenta litis denunciatio ſingillatim
inſinuet, vel edat IV. 844 ſq.
Conditionem evincentis, cum quo principaliter litigatur, nul-
latenus deteriorem reddit, nec alium ei adverſarium obtru-
dit IV. 843 ſq.
Fieri debet tempeſtive, quum facultas defendendi adhuc inte-
gra eſt. Tardius facta denunciatum quidem ad adſiſtendum
non obligat, ipſam tamen evictionis præſtationem non pe-
nitus tollit . IV. 946 ſqq.
Fieri poteſt in omni judicio ei, contra quem alteruter litigan-
tium, ſi ſuccumbat, regreſſum habet IIV. 841 ſq.
Impedire eam nequit evincens L IV. 843 ſq.
In illa neuter alteri ad ſumtus ſuppeditandos obligatur II. 238
Locum non habet in omni poſſeſſorio IV. 838 ſq.
LITIS PENDENTIA— è”
vid. EXxCEPTIO LITIS PENDENTIS.
Concurſu univerſali turbatur, non particulari VII. 468 ſqq.
LITTE R F.
Familiares divulgans actione injuriarum tenetur VIII. 229 ſq.
Imperitia earum judicem & adſeſſores non inhabiles reddit II
JM n 46 ſq. X. 80
Peritia earum in quadam civitate a magiſtratu arcet XI. 30

LITTERERE CAMBIALES.
vid. CcAMBIUM.
LITTERE DIFFIDATORIA.
vid. PDIFFIDATIO.
LITTER E INVESTITURX.
vid. INVRSTITURARUM LITTERA.
IITTERX MORATORIAX.
vid. ERESCRIPTUM MORATORIUM.
LITTERE URI.

Earum deſcriptio traditur

INDEX IV.

LITERARUM COMFPARATIO.
vid. COMPARATIO LITERARUM.
LITTERATI.
vid. DocrTI.
LITURE.
Fidem documentorum ex archivis deſumtorum non prorſus in-

firmant IX. 1028
In parte eſſentiali inſtrumenti occurrentes inſtrumentum ſu-
ſpectum reddunt, non tamen efficiunt, ut hoc falſum ſim-

pliciter dici queat IV. 1147
Punctationem non vitiant IV. 1082 ſJ.
1ITUS M ARIS.
Pertinet hodie ad principem I. 258
LOCATIO.
Contrahi ab inito conſenſu tacito poteſt III. 635 ſq.
Exſpirat morte
1) conductoris aliquando IV. 697
2) uſufructuarii, ſi ab hoc ea facta ſit II. 428
Facienda eſt totius rei, ſi circa ædium, aut prædiorum, loca-
tionem inter conſortes diſſenſus ſit II. 55 1

Facta in ſcriptis ad longum tempus, tacite in idem tempus
renovata non cenſetur III. 647 ſq.
Gratuita non præſumitur. Igitur is, qui alterum ædes ſuas,
nulla mercede conſtituta, inhabitare patitur, mercedem ta-
men actione præſriptis verbis recte exigit. Proxima tamen
conſanguinitas & diuturnitas temporis præſumtionem gra-
tuitæ conceſſionis inducunt III. 640 1q q.
Locum habet etiam in privilegiis perſonalibus I. 103 ſq.
Servari debet moto creditorum concurſu ſecundum jus com-
mune. Reſcindi tamen poteſt a creditoribus, moto concur-
ſu, jure Saxonico VII. 584 ſq q.
Tacita non eſt, quum adminiſtrator publicus certam mercedem

de prædiis fidei ſuæ commiſſis quotannis in rationes refert.

Talis adminiſtrator, enim, cogi poteſt, ut veros prædio-
rum

II. 428
loca-
l. ſ5
empus
647.
5 ſuas
lem ta⸗
tamen
m gre-

40l .

103 fl
1s coln-
concor⸗

t.

elen
tekert.
ru

INDEX Vv. 7

rum reditus indicet, atque reipublicæ præſtet, nec juvat
eum, quod rationes ab eo redditae per aliquot annos ex-
punctæ & probatæ fuerunt 1II. 636 ſqq.
LOCATIO OPERARUM.
Duobus ſimul operas ſuas locare, ſi per hoc neutri condu-

Gori quid abſcedit, quilibet potett IlII. 634 ſq.
Redemtor operis de vitio ejusdem poſt quindecim annos con-
veniri nequit III. 636
LOCATOR.
Fert ſumtus metatorum X. 623
Obeæratus conductorem expellere nequit IV. 696
Obligatur nec poſſeſſione longi temporis, nec diuturna con-
ſuetudine, ad continuandam locationem III. 648 ſq.
Pactum, quo quis ſe ad continuandam perpetuam locationem
obligat, valet, nec dominium intervertit III. 649 ſq.
Rem reperens dominium non probat IV. 684

Res ab inquilino illatas, vi pignoris taciti ipſi in his rebus
competentis, non ſolum retinere usque ad mercedis ſolu-
tionem, ſed & exportatas aliique creditori oppignoratas,
vel etiam venditas, actione hypothecaria, vel interdicto
SALVIANO, perſequi poteſt IV. 743

LOCUTLETIORFYACTUS. .
Ex fructibus perceptis is etiam cenſetur, qui patrimonium
ſuum non auxit, ſed ſaltem non imminuit, dum, aliis re-

bus utens, ſuis pepereit VII. 113
10CUS.
conf. ExCEPTIO LOCI NON TUTI.
Excuſat aliquando injuriam VIII. 210 fſqg.
Loca paluſtria non vicinis, ſed cuilibet occupanti, cedunt VII.
662 ſJq.
LORUM.
Lororum ruptio pignoratio illicita eſt IX. 350 ſqꝗ.
LUCRUM.- ”M .
Capere ex aliorum facinoribus in miniſtro principis crimen
eſt VIII. 783
(Sgg) Con-

418 TTTIND EXK IV.

Conſtituta uxori in pactis dotalibus a marito nondum obeæra-
to lucra a creditoribus revocari nequeunt. Revocantur ve-

ro ea, quæ maritus jam obeæratus promiſit V. 268 fJ.
Diviſio ejus in ſocietate inæqualiter, habita ſcilicet bonorum,
vel operarum, ratione, fieri debet III. 372
Indirectum definitur VIII. 127

Partem ejus, quod ipfe turpe dixit, etſi vere turpe non ſit,
petere nequit ſocius III. 392

Socius illud non prius participat, antequam partem ſuam in-
tulerit . . III. 370 ſq.
Vocis hujus in furti definitione ſignificatio explicatur VIII.

109 ſq. 127
LUDIMODERATOR.
conf. CUSTODES TEMFII.
Immunis ab excubiis ruſticis eſt X. 719

Vocantur, ſuſpenduntur & removentur illi in aliquibus locis
a domino jurisdictionali ſolo, ſine alterius concurrentia II.

120
LUDI.
Contra jus naturæ non ſunt. Aliquando tamen per accidens
fiunt contra jus naturæ II. 603 ſqg.

Perdere in his poteſt nobilis Saxonicus non plus, quam unum
thalerum, & id, quod ultra thalerum amiſit, recte repetit
X. 686
LUDI EQCUESTRES.
In his nemo admittitur, niſi nobilitate & antiquitate generis

conſpicuus ſfit X. 685
Lungen⸗ Probe.
vid. PULMONES.
L1UFPANAR. .
Magiftratuum, Iupanaria in fuis civitatibus non exftirpan-
tium, indulgentia excuſatur IX. 272 ſqq-

M. MkA-

era.
e⸗

81.

tum,
372
117
n t,
392
m In-
0 ſe.
VII.

1127

719
locis
tia ll.
120

idens
ſa
3 100.
unum
epetit
68

eneris

X

en⸗
ſd⸗

INDEX IV.

M.
MACHINATIO.

Sola machinatio contra rempublicam, etſi reus animum ex-

ſequendi non habuerit perduellio eſt VlIII. 639

MACULA.

In die & conſule inſtrumento tune ſaltem nocet, quum li-
tis deciſio ex circumſtantia temporis pendet IV. 1019

MACULA LEVIS NOTEF.

Fundamentum in legibus Romanis habet, nec recentius Do-
cctorum inventum eſt I. 568 ſqq.
Non contrahitur per familiarem cum aliis notatis conſuetu-
dinem, contrectationem maleficorum, aut rerum ad exco-

riatores pertinentium 1I. 571 ſq. N. 324
Natantur illa & apud Romanos, & Germanos, qui concur-
ſum paſſi ſunt vII. 4 e 1 ſq.
Notati illa eligi non poſſunt ad dignitates & munera puhlica
X. 822 f.
Notati illa ſunt liberi ex ſordidis parentibus nati, etſi pater-
num vitæ genus non ſequantur 1774
Notati illa ſunt prodigi V. 576

Notatus illa quidem admittitur ad teſtimonium, ſed non eſt

teſtis exceptione major. Poteſt tamen judex, ſi aliæ ve-
roſimiles circumſtantiæ concurrant, plenam ei fidem habere
I. 572 ſqq. IV. 1208

MAGDEBVRGVM.
Ejus eccleſia cathedralis multa diplomata poſſidet ad ecele-
ſiam Martisburgenſem pertinentia IV. 1150. 1161
V MAGIA.

Artes magicæ, etiam in bonum finem adhibitæ, damnantur
tamen & puniuntur, ac CoNSTANTINI M. & IUSTINIA-
NI, qui eas non permittunt ſaltem, ſed & laudant, impru-

dentia a nonnullis infeliciter excuſatur IX. 641 ſq.

(Ggg) 2 Cauſa

420 INDEX IV.

Cauſa, propter quam hodie judicia contra magos & ſagas
rarius exercentur, inveſtigatur IX. 640 ſq.

Crimina pleraque, quæ hoc nomine in judicium deferuntur,

non ſunt magia, ſed magiæ conatus IX. 629 ſqg.
Datur magia, dantur magt, pleræque tamen, quæ circumfe-
runtur, hiſtoriæ, fabulæ & præſtigiæ ſunt IX. e31 ſqg.
Deſcribitur & a miraculo diſtinguitur IX. 629 ſqg.
Eſt, nomine, vel verbo DEI, ad malum efficiendum uti IX. 60
Incredulitas eorum, qui magiam negant, atque effectus ejus
vel in dubium vocant, vel ſecundum naturæ ordinem ex-
plicant, magis, aut æque, ridicula eſt, quam credulitas
eorum, qui fidem nimis facilem habent IX. 637 ſqq.
Uti licet adverſus artes magicas remediis vulgaribus, nulla
ratione fultis, quin & ridiculis, dummodo non impiis IX.
652 ſqq.
MAGIE POENA.
Supplicium ignis, quod jura Germanica in magos ſtatuunt, his
legibus antiquius eſt longe, & cum ipſa chriſtiana religione ad
Francos & Saxones pervenit. Exempla tamen ſæculo ſex-
to antiquiora non reperimus, ſed in his ipfis antiquiſſimis
exemplis innocentes fuiſſe punitos veriſimile eſt IN. 618 fq.

MAGISTER NAVIS.
Vid. ENxXERCITOR NAVIS.
MAGISTRATUS.

Arcet ab illo nonnumquam literarum peritia XI. 80
Conventus a civibus fuis non ſtatim citandus, ſed cum ſuis
exceptionibus pfius audiendus, eſt II. 190 ſqꝗq.
Exſequutor teſtamentorum legitimus eſt V. 781

Exercens jurisdictionem non ipſe, ſed per alium, ex hujus
ſubſtituti maleficio, vel quaſi maleficio, non aliter tenetur,
quam fi ei culpa aliqua imputari poteſt. Si culpa abeſt, nec
puniri poteſt, nec ad damni reſtitutionem obligatur Xf. 24
Illiteratus, qui ex collegæ, vel conſfiliarii ſui, literati confi-
lio male judicat, damni, quod inde patitur, reſtitutionem
a collega hoc, vel conſiliario, recte poſcit Xf. 7
In-

igas
eſ.
ſ
mte.
ſa.
ſ.
60
ejus
n ex-
Clitas

1ſ.

nulla

8 K.

t, his
nead
ſex⸗
ſimis

INDEX IV. 4²1
Inferioris indulgentia adverſus legem publicam dolum & cul-
pam latam, non levem, tollit IX. 135
Judicare in propria cauſa in illis provinciis poteſt, in quibus
hoc equitibus fas eſt II. 26
Non decedere illi in via occurrenti apud Romanos atrox ac
aliquando capitalis injuria fuit VIII. 293 ſq.
Non obligatur ex facto miniſtrorum ſuorum, fines mandati,
vel officii, ſui, excedentium, niſi eos ad negotium illicitum

adhibuerit J XI. 77
Oppidanus gaudet jurisdictioni patrimoniali II. 15. 26
MAGNANIMITAS.
Exſuperantia ejus in miniſtro principis crimen eſt VIII. 758 ſq.
MAGNIFICENTIA.
Exſuperantia ejus in miniſtro principis crimen eſt VIII. 760 ſq.
MAIESTAS.
Non immediate a DEO eſt, & ſententia contraria & logoma-
chia, & adſentatio, eſt VIII. 635 ſqq.

MATESTATIS LXSE CRIMEN.
Conf. PERDUELLIO.

Accuſationes adhuc hodie ex levibus cauſis frequentantur I.
— . 522
Cognitionem de crimine læſæ majeſtatis a cive principis Im-
perii commiſſo habet idem princeps, non Cæſar VIII. 663
Committit
1) qui agrum incultum occupat, ſi principi imperium &
ſuperioritatem in eum intervertere intendat VII. 14 ſqq.
2) qui convitiis ſuis principem, tamquam principem, at-
que adeo æqualiter cum eo rempublicam, lædit. Quæ
convitia non facile remitti, ſed vel morte, vel exilio,
vel carcere, vel mulcta, puniri debent VIII. 670 fqq.
3) qui crimen abolitum, inſtaurata vel accuſatione, vel
delatione, repetit, vel per convitium, aut in judicio
etiam, alteri objicit, niſi id pro jure ſuo tuendo faciat
IX. 960 ſq.
4) qui fines territoriales turbat II. 507
(Egg) 2 De-

4222 INDEX W.

*

Definiturr II. pov VIII. 662
Non ſunt cuncta, quibus princeps impetitur, convitia VIIg.
666 ſq.
Romæ frequent er intentatum fuit I. 53 I. II. 507
Species ejus longe plures ſunt, quam quæ in pandeétis ex-
empli loco recenſentur VIII. 648. ⸗

MALA FDES.
Interpellatio ad eam inducendam non eſt neceſſaria, ſed ſcien
tia ſufficit II. 66

Non eſt mala fides, j juris alieni, poſt completam uſucapi nem

ſuperveniens ſcientia, nec uſucapionem reſcindit, ac Præ-
ſcribenti non obeſt, quod poſt impletam uſucapionem jus
alterius agnoverit VII. 16 5
Præſumitur in ea eſſe, qui actionem ſibi contra defunctum
competentem diu ſine juſta cauſa diſtulit, & nunc hæredem

demum convenit IV. 984 fd.

Præſumtio ejus ceſſat contra creditorem, qui actionem ſuam
poſt mortem debitoris di ſtuli, quum debitor potentior fuit

IV. 986

MALEDICENTIA.

In difputationibus & ſeriptis eruditorum ſeveram meretur
coercitionem VIII. 188 ſqq.

MALEFICUS.
Maleficos inauditos occidere non debet magiſtratus, niſi præ-
ſentiſſima reipublicæ ſalus hoc poſtulat 1X. 391

MALITIA.
vid. MEDICUsS.

MANCIPATIO.
Si gnificatio vocis hujus traditur I. 209
MAN PDANS.
Actionem non habet contra tertium poſſeſſorem, etſi manda-
tarius limites præſcriptos exceſſeriit IV. 701 ſq.
Non obligatur ex facto mandatari fines mandati excedentis

III. 335. ſq.

Obli-

del
V

“

ra

INDEXNX IVY. 423

Obligatur . .
1) ex mutuo, quod procurator ſine ſpeciali mandato ac-
cepit, ſiquidem negotium commiſſum ſine pecunia mu-
tuo accepta non potuit expediri III. 342
2) ex facto mandatarii etiam poſt revocationem mandati,
Qquamdiu hic revocationem non ſcivit III. 338 ſq. 342
3) ex facto mandatarii tunc, quum mandatarius agit con-
tra voluntatem mandantis ſibi ſoli ſignificatam II4. 33 55 ſq.
) ex facto mandatarii, ſi mandatarius in ejus utilitatem
fines mandati exceſſerit III. 335 fſc.
Sentit in mandato omne damnum & emolumentum IV. 69⁸
Vulnerare alium, tamquam homicida punitur, quando mam
datarius alterum occidit L 1X. 382

MANDATARIVUsS.
conf. PROCURATOR.

Conveniri nequit a mandante ex culpa ejus, quem ſibi ſubſti-
tuit . 1II. 33
Culpam leviſſimam præſtat III. 333 ſgq.
Delinquens ex mandato collegii in ſolidum tenetur, nec da-
tur ei contra mandantes nec quoad mulétam, nec quoad
intereſſe privatum, regreſſus. Puniuntur tamen ſimul omnes
mandantes III. 356 ſq. VIII. 41
Delinquens ex mandato ſuperioris mitigationem pœnæ com-
meritæ fruſtra exſpectat, nec actionem contra mandantem ad

indemnitatem præſtandam habet VIII. 47. 48
Fraudulentus infamia notatur I. 560. III. 224
Impenſas a mandante repetit, etſi honorarium accipiat, niſi
aliud expreſſe conventum ſit IIII. 342

Litigat ſumtu mandantis .—’ II. 2 8
Obligatur mandanti ſaltem ex mandato is, qui negotium pro-

prio nomine exſequitur III. 33. ſqq.
Obligatur, quoties majorem in ſuis, quam in alienis, rebus
diligentiam adhibet III. 334

Pro

4²4
Provocare poteſt tunc, quum mandatum turpitudinis, & ip-
ſi delicti, arguitur, mandantem ad hoc, ut ſibi adſiſtat, &
crimen depellat III. 348
Tranſigere ſine ſpeciali mandato nequit III. 323 144.
AANDATUM.
conf. IUSSUS.

Injuſtum domini exſequendo peccat ſervus ſecundum jus na-
turæ, at jure civili, ſi delictum levius ſit, excuſatur, ſi

gravius, punitur II. 5or
Interpretatio mandatorum principis naſuta, crimen eſt VIII.
773
72

Negans id ille, qui per alium merces accepiſſe dicitur, per li-
brum mercatorium convinci nequit. Mandatum tamen per
conjecturas probatur. Probatur inprimis ex hoc, quod quis
ſolitus ſit per aliquam perſonam merces coëmere IV. 1227

ſq.
Principis prætexenti non facile credi debet. Alias is, qui ni-
mis credulus fuit, punitur VIII. 827
Uxoris in utilitatem mariti eam non obligat III. 25

MANDATUM CUM ET SINE CLAUSVILA.
conf. INHIBITIONES. INTERDICTUM.
Conveniunt cum antiquiſſimis interdictis VII. 619 ſq.
Dantur ſine cauſæ cognitione ad narrata petentis VII. 619 fq.

Injuſtis, etſi ſine clauſula datis, exceptio ſub- & obreptionis
recte opponitur. At ſi ſuperior mandatum poſt allegatas
excuſationes iterat, ſimpliciter parendum eſt VII. 621
Non obligat mandatum ſine clauſule ſtatim eum, qui legiti-
me pignoravit, ad reſtitutionem pignorum, bene tamen, ſi

iteretur , II. 477
Non ſufſicit ad poſſeſſionis probationem VII. 619 ſq.

Non tranſit in rem judicatam, ſed ſemper revocari poteſt
VII. 249 ſg.
Poſſeſſionem libertatis naturalis non intervertit VII. 249 ſ.
Præſcriptionem non fundat, ſi injuſtum fuerit VII. 174
MAN-

u &
ſe

us na⸗
ur, ſi
l. Fon
VII
775
Eet l⸗
en pet
,1227
ſ.
ui ni⸗
l. 827
Il. 2

19 ſ.
619 ſ.
ptionis
legeris

I 62

legit.
men, 11

I1. 477

619 .
Gerl
,la⸗
14, 1ſe.
IIl. 174

NAN.

Curator bonorum abſentis nequit expedire,

INDEX IV. 425
MANDATUM IUDICIALE.

Claufula rati & grati in illis ſuperflus, nonnumquam autem
neceſſaria, eſt III. 229
Exhibitio ejus poſtulari poteſt a notario IV. 1048
Exſpirat nonnumquam ſine revocatione III. 342
Opus illo non habent
1) membra univerfſitatis nomine ejus juratura III. 30
2) ſeniores univerſitatis nomine juraturi I. 599
Præſumitur aliquando III. 32 1
Reſtringi nequit per fecretam inſtructionem III. 226 ſq.
Revocatio ejus denuncianda eſt procuratori ab ipſo mandan-
te III. 242 ſq.

Sigillum ipfſi adpoſitum ab eo, qui ſcribere nequit, non ſuffi-

cit, ſed neceſſe eſt, ut ab adtuario, vel notario publico,
ſubſcriptio fiat J. 583 ſq.
Subfcribere illud nequit ſolus mulieris Saxonicæ curator ejus
nomine I. 583 ſq.
Subſcriptio mandati ex veroſimilibus indiciis in dubium vo-
cata efficit, ut aliud mandatum, vel in judicio, vel coram
notario & teſtibus, ſubſcriptum, proferre jubeatur pre-
curator IV. 1067 ſq.

Verum & a domino litis ſubſcriptum præſumitur. Igitur is,

ui negat, mandatum adverſus ſe productum ab ipſo domi-
no litis ſubſcriptum effle, non auditur, niſi argumenta &
ſuſpiciones in medium adferat I. 581 fd.

MANDATUM SPECIALE.

4 uæ ſpeciale man-
datum requirunt . I. 221 ſq.
illo non opus habet ſemper in transectionibus pro
principis, bene tamen illo opus numquam non habet man-
datarius privatus III. 323 fq.
Syndicus generaliter conſtitutus actus ſpeciale mandatum
alias requirentes, qualis eſt transactio, renunciatio, recte
expedit, niſi aperte in detrimentum univerſitatis tendant.
I. 594 ſJ.
(Hhh) MAN-

426 IN DEX IV.

MANDATUM TACITUM.

Datum in uno termino ad totum proceſſum & cæteros ejus
terminos non extenditur I. 5184 ſJq.
Sufficit ad illud, quod dominus ab initio cum procuratore
paruit, etſi deinde iterum receſſerit, & hunc ſolum in ju-
dicio agere paſſus ſit IL. 58 4 ſJ.
Sufficit ad ſyndici conſtitutionem 1. 592

MANUMISSIO.

Servorum & hominum propriorum aliquando neceſſaria eſt VI.
1208 fq.
MANUMISSOR.
In medio ævo exſequutorem ultimæ voluntatis ſignificat V. 772

MANUS.
Diverſitas earum fidem documentorum ex archivis deprom-
torum non prorſus infirmat IV. 1028. 1150
J MARE.
Dominium ejus ad principem pertinet I. 257 ſq-
Occupari poteſt I. 257 ſq.
MARGARITE.
Generatio earum explicatur VI. 925 ſqq.
Sub legato der Juweelen und des Geſchmeides continentur V1.

925 ſqq.
MARITALIS POTESTAS.
Abdicare ſe illa pacto nequit maritus, multo minus illam in
uxorem transferre. Pacta tamen, quæ poteſtatem marita-
lem limitibus, quamvis aréctiſſimis, circumſcribunt, valent
X. 752 ſq.
Imminuitur ea .
1) inopia mariti ſe, durante matrimonio, exſerente N. 761
2) per furorem, prodigalitatem, decrepitam ætatem, ſenium
mariti. Immo hæ cauſæ aliquando maritalem poteſtatem

tollunt. Interim maritum, qui ſe ipſum tueri nequit, in

judicio tueri non poteſt uxor, nec a magiſtratu curator ad
hune

Prom⸗

1150

57f
57 6

ſag.
IVL

lim n
narita⸗
Valent

Hiſ

X761
lenir
ſtaren

tor

INDEX IVv. 4²7

hunc effectum, ut in judicio pro marito compareat, con-
ſtitui poteſt, ſed tamen recte uxoribus cura maritorum
furioſorum, prodigorum, decrepitorum ac ſenum, adjun-
cto curatore ſolemni, decernitur AXA. 759 ſq.
3) quando durante matrimonio conditio perſonarum muta-
tur, ut ſi uxor principatum, vel regnum, adipiſcatur I.
141. X. 77. ſq.
4) ſtupiditate mariti. Stupidum, enim, maritum ipſa na-
tura imperio domeſtico privat, ac uxori prudentiori
ſubjicit, qui talem nacta, ABIGAELEMimitari, quin &, in-
vito illo, curam rerum domeſticarum gerere, & maritum,
ut ſibi obſequatur, bonis modis inducerc, ſicque ruinam
igmminentem avertere, debet X. 763 ſq.
Mariti obſequentis in numis elogium recenſetur X. 80 2
Prudentes viri in negotiis domeſticis, quibus impares ſunt,
uxoribus ſponte obſequuntur, quin eas imperitas naéti ſic
inſtituunt, ut imperium domeſticum capeſſere queant. Nec
peccant maritl, qui etiam in publicis negotiis, exemplo Au-
guſtorum, uxorum prudentibus conſiliis obſequuntur X.
764 ſ.
MARITUS.
conf. BONA CONITUGIS ADULTERANTIS.
BONA CONIUGUM.

Bona ejus propter dotem, ſoluto matrimonio, juſte retinet

& adminiſtrat uxor V. 315 fd.
Conveniri ratione dotis ab uxore poteſt
1) maritus obæratus V. 350 ſq.
2) maritus prodigus V. 351 ſd.
Debitor an compenſatione ejus, quod uxori ſuæ debetur, ſe
tueri queat? disquiritur III. 289

. 7 . . . . . .
Diſſimulatio & patientia ejus in adulterio crimen eſt ſecun-
dum jus naturæ, ſed in foro civili is, ſi lucrum acceſſerit,
non punitur, niſi factum aliquod ejus, quo adulterium ju-

vatur, concurrat IX. 263 ſq.
Domicilium uxoris non conſequitur, qui in bonis uxoris ſuæ
remanet II. 75

(Hhh) 2 Leno-

428 INDEX I.

Lenocinium faciens morte puniri non poteſt ſecundum jus
commune, bene tamen jure Saxonico Electorali IX. 219
Litigat de re dotali ſumtibus uxoris II. 2 34.
Non obligatur ex contractu uxoris, cui ipſe adſtitit, quem
conſenſu ſuo confirmavit, ut quem, denique, ſubſcriptio-

ne ſua munivit IV. 930
Procurator legitimus uxoris ſuæ in bonis dotalibus, para-
phernalibus ac receptitiis eſt VII. 38 5
Puniri poteſt propter delicta uxoris, quæ prohibere potuit
VIII. 49
Punitor juſtus adulterii eſt IX. 39

Renunciare uxoris ſuæ juribus, etiamſi contractu ſuo olim ad-
quiſitis, aut ea tranſigendo remittere, nequit V. 154 ſqq.
Tranſigens de ſtupro & adulterio uxoris, leno & olim fuit,
& adhuc eſt. Is tamen, qui ab alio ſtupratam ſciens ducit,
vel, quam ignarus duxit, retinet, in crimen nullum inci-
dit, dummodo pretium, vel lucrum, hoc nomine non ac-

cipiat IX. 266 fſd.
Tranſigit recte de uxoris paraphernalibus I. 469 ſqq.

MARITUS VAGABUNDUS.
Cum marito vagante mulier, poſſeſſiones habens, ac ei nu-

bens, tacite Paciſcitur, ut ſecum habitet, ac ea etiam uxor,

quæ ipſa nullas poſſeſſiones habet, & marito vaganti ſciens
nubit, maritum tamen, ut ſedem communem fortunarum
alicubi figat, cogere poteſt X. 755 ſqg.

MARTISBURGVM.
Ejus eccleſia cathedralis ab epiſcopo ſuo, GISELERO. Mag-
deburgum abeunte, diplomatibus multis improbe ſpoliata
fuit IV. II50. 1161
MASCULI.
Jure Romano deterioris ſunt conditionis, quam feminæ I.
MASTRUPRATIO.
vid. ONANIITICUM CRIMEN.

MATE R.

Re

Wor;
ſciens
laruc

INDEX W.

MATER.
Cohf. NUPTIXZ SEECUN DEf. TUTELA
MATERNA.

In infantem naturaliter pl lus juris haber, quam pater . 180
Romanorum matrum improbitas vivis deſeribitur coloribus
I. 439 ſc.
MAT H E MATICUS.
conf. ARUSPEX.
IIorum ars in ſe eſt laudabilis IX. 647
Vindicant ſibi, præter omne jus fasque, univerſalem ſcien-
tiam I. II
MATRIMONIALES CAUSE.

Admittitur in illis procurator I. 779
Juramenti delatio contra matrimonium in illis locum habet
EI. 682 ſq.

Juramentum ſupplerorium in illis decerni poteſt, etſi plus,

quam ſemiplene, probatum non ſit III. 7 ſq.
Principum Imperii reéte deciduntur coram eorum conſiſto-
riis II. 26
Reſtitutio in integrum in iisdem indiſtinéte locum habet I.
700
Tractandæ omnes breviter & ſummatim ſunt, non vero per
reſcripta, quæ non ſolum in conciliandis, ſed & in diſſol-
Vendis, matrimoniis vetita ſunt XI. 159 ſq.

MATRIMONII FAVOR.
Efficit, ut
1) pPœnæ in adulteros ſtatutæ mitigari queant. Immo favor
matrimonii, etiam poſt adulterium contracti, Ppœnam mi-
tigat. Vir itaque ſolutus, qui cum aliena uxore concu-
buit, pœnam adulterii ordinariam, nuptias faciendo, effu-
gere ſemper poteſt 1X. 99 ſqq. 108 ſq.
2) ſtupratori violento nuptias cum ſtuprata facienti ultimum
ſupplicium hodie remittatur IX. 19 5
Non juſta homicidæ ultimum ſupplicium remittendi cauſa eſt
IX. 399
(Hhh) 2 M-

MATRIMONIUM.
Celebrari poteſt ab equitibus Saxonicis in ædibus ſuis X. 682

Definitio ejus vulgaris improbatur IX. 200 fGd.
Diſſolvitur faécto ipſo per adulterium IX. 74
Eſt res ſpiritualis V. 95 ſd.
Facies ejus, qualis apud Romanos fuit, ab ea, quæ hodie
eſt, magnopere differt 1X. 200 ſqq.
Famulo & ancillæ juſtam ante tempus conventum ex ſerviti
diſcedendi cauſam præbet II. 602
Fines ejus tres ſunt, & inter hos præcipuus eſt mutuum ad-
jutorium V. 97

Legitimum apud nos eſt celebratum ſine benedictione ſacer-
dotali in illa provincia, in qua ea neceſſaria non eſt V. 104

Libertatem eorum, ob manifeſtam ſalutis publicæ rationem,
tollere, vel circumſcribere, poteſt princeps V. 32 19.

Non eſt conjugium inter perſonas, lege etiam humana con
jungi prohibitas, ſine diſpenſatione initum, quamvis per

aliquot annos ſteterit, ſed concubinatus IX. 219
Non præſumitur ex ſola conſuetudine viri cum muliere, niſi
alia argumenta accedant V. 92 ſqq.

Nullum declaratur
1) propter impotentiam mariti, quæ ante nuptias adfuit
V. 332 fd.
2) quando maritus uxorem ſuam virginem non fuiſſe, quum
duceretur, comperit, etſi infantem enixa non ſit, nec
juvat uxorem, quod matrimonium per aliquot annos du-

ravit, ipſaque in eo honeſte vixit V. 337
Padti matrimonialis lepidum exemplum narratur V. 169
Poſtliminii jure in illo opus non eſt X. 600 ſq.
Præſumitur ex diuturna vitæ conſuetudine inter perſonas
conditione pares IX. 217

Subſequens non ſolum liberos, ſed etiam matrem, legitimat
I. 190 ſqq. 1 X. 155
Transactiones ad diſſolvendum hoc initæ, etſi jure jurando
confirmatæ ſint, ſine conſiſtorii auctoritate tamen non va-
lent I. 483 ſqq.
MATRI-

hodie
ſag.

1,104
41
nem,

1NDEX IvV. 431

MATRIMONIUM CUM AVUNCULI VIDUA.
Licitum eſt V. 36 fq.
MATRIMONIUM CUM FRATRIS VIDUA.
Permitti poteſt, etſi ea liberos ex priore matrimonio habeat
V. 46 ſqq.
ATRIMONIUM CUM FRATRIS UNXORIS DE-
FUNCTX VIDUA.

Lex nulla prohibet V. 49

Punitarum ob initum hoc ſine diſpenſatione perſonarum ex-
emplum commemoratur V. 49
MATRIMONIUM CUM PERSONA DIVERSX RE-
IL.I GIONIS.
Res mereæ facultatis eſt, nec civibus interdici poteſt VII. 263
MATRIMONIUM CUM SORORE DEFUNCTX
UXORIS.
Inceſtuoſum dici non debet, diſſuadetur tamen IX. 224 fq.
Permiſit aliquando Conſiſtorium Dreſenenſe IX. 225 ſq.
Permittit lex divina V. 43 ſq. IX. 224.
MATRIMONIUM EUNUCHI.„
Legitimum eſſe poteſt V. 97
MATRIMONIUM HOMINIS, CUIUS TESTICUII
NON ADFPARENT.

Tolerari debet
MATRIMONIUM IMPVUBERUMM.

Valet ne quidem ex diſpenſatione principis, convaleſcit ta-
men per concubitum V. 98

V. 97

MATRIMONIUM IN GRADIEUS PROHIBITI8s..
Matrimonium in gradu, quem jus divinum ſaltem implicite
prohibet, contractum a Theologis & Jurisconſaltis in Ele-

GRoratu Saxoniæ pro inceſtuoſo reputatur, quæ ſententia qu⸗
8 ia

432 INDEX IV.

Pia eſt adhuc, ſed tamen veriſimilior, atque ſaltem male ex
regulis interpretationis extenſivæ, quas huc plane trahi non
oportebat, defenditur V IX. 220 fq.
Matrimonium nullum eſt inter perſonas, lege etiam humana
conjungi prohibiras, ſine diſpenſatione initum, quamvis

per aliquot annos ſteterit K. 219
Prohibitio juris divini ad perſonas in eo recenſitas reſtringen-
da, nec ad ſimiles gradus extendenda, eſt V. 35 I.

Prohibitiones matrimonicrum in gradibus lege divina non in-
terdictis ad exburſandum pecunias inventæ fuerunt V. 49
MATRIMONIUM INTER PERSONAS EÆT ATE M A-
XIME DISPARES.
Non prohibitum quidem, ſed diſſuadendum tamen, eſt, &,
quantum fieri poteſt, impediendum V. 99
MATRIMONIUM MORGANATICUM.
Contrahi poteſt a perſonis, etiam non illuſtribus, ac liberi ex
P .

Paétis morganaticis, ante nativitatem ſuam initis, obligan-

tur minime tamen ex illis poſt nativitatem fuam initis V.
118 ſqg.
Non præſumitur inter perſonas dignitate maxime impares
V. 117

MATRIMONIUM PERPROCVRATOREM.
Ex gravi cauſa etiam privatis permitti poteet V. 116
MEDIATOR.
Vid. CONCILIATORPACIS. PROXENETA-
MEDICA ARS.

Nulla eſt — II. 491
MEDICAMENTA. —
Continentur ſub alimentis V. 150. 159
Inventio illorum caſui adſcribenda eſt II. 49 I
MEDICUS. ðð
Contrahere cum ægroto potef III. 412 ſq.
Curans perperam, culpæ reus eſt IX. 529

De⸗-

2 2
ß —

be

e ex

10n
0 1.
man

I1. 01

0.159
II. ℳ1

02 ſch.
622

INDEXN IV. 22

Deſerens ægrotum, culpæ reus eſt IX. „29
Deſerere non debet eum ægrotus, qui mercedem ſolvere de-
trectat. Cogere tamen eum, durante adhuc morbo, ut
ſolvat, poteſt IX. 530
Diſſentiunt aliquando medici circa lethalitatem vulneris, cu-
jus diſſenſus triplex cauſa eſt, vel incertitudo artis medi-
cæ, vel lucri cupido, vel ambitio. In quo diſſenſu reſpon-
ſum collegii medici majorem fidem habet, quam judici-
um ſingulorum, qui cadaver & vulnus inſpexerunt. Be-
nignior tamen ſententia non aliter ſequenda eſt, quam ſi vel
fortiora ex ejus parte, vel æqualia utrinque, ſint argumenta
12. IX 420 ſqg.

Emere ab ægroto poteſt III. 412 ſq.
Imperitia ejus culpæ adnumeratur II 49 1
Malitia ejus cum latrocinio comparatur 11 49 1
Medicus aliquando ob malitiam lentis ignibus exuſtus fuit II.
492
Securus eſt, ſi ſecundum præcepta ſibi a præceptoribus tra-
dita verſetur, licet mortem per illa promoveat II 491

MEDIUS MINISTEEKR.
Vid. CoNCILIATORPA CIS. PROXKENETA.
MEMBRA COLLEGII. MEMBRA UNIVERSITATIS.
vid. CoLLEGII M MBRA.
M EMBRANA.

Lex, quæ notarios ea uti jubet, recte abrogata eſt IV. 106 5

MENDACIUM.
conf. FALSUM.

Innoxiis mendaciis uti, ubi nulla ad verum dicendum obliga-

tio ſpecialis adeſt, licet. Is vero, qui ad verum dicendum
obligatus non eſt, ac adeo licite mentitur, circumſpicere
tamen debet, ne cui ex hoc mendacio damnum naſcatur.
Alias ad hoc damnum reſtituendum obligatur I. 650 ſq. IX.
H 744 ſq. 728 ſq.
Pœna ejus in litis conteſtatione negativa eſt amiſſio exceptio-
num. Quæ poœna tamen aliter infligi non poteſt, quam ſi
L (Lii) uſu

uſu provineiæ alicujus, e. g. Saxoniæ, recepta ſit. Sed &
tunc tamen ſtrictiſſime interpretanda eſt II. 193 ſqq.
Simplex ei, qui per id læditur, actionem contra mentientem
parit, non aliter tamen, quam ſi hic in mala fide ſit, at-
que falſum eſſe, quod dicit, ſciat IX. 747
Simplex emtionis venditionis contractum totum non infirmat,
ſiquidem id cauſam contractui non dedit, ſed ſaltem efficit,
ut ad læſionem ſarciendam agi queat IX. 754 ſqq.
Simplex, falſum etiam eſt, non aliter tamen, quam ſi ei, con-
tra quem profertur, jus ſit verum ex mentiente ſcire IX.

— . .. 744 ſqq. 770
Uti illis in judicio, etſi ad defenſionem bonæ cauſæ, dolus
malus & falſum eſt I. 651 ſq. XI. 783

MENDICI.

Qui morbos, incendia aliave mala pro colligenda ſtipe ſimu-
Jant, virgis cæſi in perpetuum relegantur, non aliter ta-
men, quam ſi inſtrumentis falſis ſimul uſi ſint X. 825 ſqꝗ.
Qui ſuperſtitionis excitandæ, vel augendæ, cauſa hoc faciunt,
gravius coerceri oportebat IX. 825 ſqq.

MENSALIA BONA.
vid. B0NA MENSALIA⸗
MENSIO.
Sumtibus communibus facienda eſt II. 622

MENSOR.

Acio datur contra menſorem imperite verſantem, non vero
contra ejus hæredes B II. 622
Ad errorem ejus detegendum non unus, ſed plures, menſo-

res adhibendi ſunt II. 616 ſqq.
