Probatur illo ſimpliciter quantitas & æſtimatio rerum ablata-
rum, ab illo, qui a raptore vim paſſus eſt VIII. 152
Remedium infirmum contra crimen ſimoniæ & ambitus eſt,
ac merito abrogatur —RdN VIII. 616 ſq.
Remittere juramentum in jure noſtro ſemper ſignificat juris-
jurandi gratiam facere II. 720
Retractari nequit ob probationes, quas jam ante probationem
alter vel ſcivit, vel ſcire facile potuit III. 5? ſq.

Retractari poteſt omne tam a parte delatum, quam a judice
exactum, ſi in judicio præſtitum ſit, ob novas probationes,
vel etiam ob teſtes noviter repertos III. 5y2 ſqq. 54 ſq.
Retractari poteſt ſemper, quod quis ſine prævia delatione ad-
verſarii, vel juſſu judicis, ſponte præſtat, ab altero, etſi is
præſens fuerit, nec contradixerit III. 59
Solemnia in illo omnia abrogari non debent III. 62

Solum juramentum ejus, qui in morte abſentis jus ſuum fun-
dat, illam non probat, recte tamen adhibetur tunc, quum
per alia argumenta & probabiles conjecturas aliqua, ſed
non plena, fides aſſertioni ejus facta fuit II. 528

Superfluum, etſi per rem judicatam decretum, non admitti
debet III. 700
Verum eſt promiſſio loco jurisjurandi, aut aliis verbis æqui-
pollentibus facta, in foro tamen humano effectum ejus non
habet II. 674
Vocem curatoris mulieribus deficientis ſupplet V. 563
Vicem jurisjurandi ejus, quod quis ſponte, nulla prævia ad-
verſarii delatione, aut judicis impoſitione, obtulit, mors
aliquando ſupplet III. 34 ſJ.

(Aaa) 2 ju-

372 INDEK IV.

IURAMENTUM CALVUMNI.
Adhibuerunt ſæpe Germani veteres, ceteræque ad ſepten-
trionem poſitæ gentes, potiſſimum vero id ab accuſatori-

bus exegerunt Ii. 720
Decerni non debet, etſi ab altera parte exigatur, quum nulla
calumniæ ſuſpicio adeſt II. 716 fJ.

Decerni poteſt, quoties quid ad rorelandam litem, vel ve-
xandum adverſarium, fieri ſuſpicatur judeæx II. 718 ſq.
Exigi poteſt, ubi expedire hoc videt judex, a perſonis, quæ

ab eo alias immunes ſunt 1I. 719 ſq.
Ignominioſum ei non eſt, a quo extra ordinem exigitur 11.
718ſg.
Immunes ab illo ſunt patroni & clientes II. 720
Immunis ab illo plerumque eſt juratam poſcens ſpecificatio-
nem V. 72 2

Impoſuiſſe tacite deferenti cenſetur judex, ſuper juramento
delato interloquens, etſi nullam ejus mentionem fecerit II.
716 ſq.
Improbe facit, & contra decalogum Exodi XX, 7. peccat, qui
jusjurandum calumniæ, ubi nulla calumniæ ſuipicio eſt, exi-
it VIII. 632 ſq.
Non liberat temerarium litigatorem ab expenſis II. 22 ſq. 720
Præſtare poteſt, invito licet adverſario, tutor II. 717 ſq.
Præſtari debet, ſi quis alteri ob editionem documentorum jus-
jurandum deferat I. 288 ſg.
Præſtari poteſt, etiam invito adverſario, a procuratore III. 24 ſq.
Præſtat interdum cedens in lite inter debitorem ceſſum Stel⸗
ſionarium ſuborta III. 530
Pro præſtito habetur propter mortem juraturi intervenien-
tem nec ab hæredibus exigitur III. 49 ſq.
URAMENTUM CREDULITATIS.
Admittitur ad illud hæres hæredis, ad editionem ſpecificatlo-

nis juratæ damnatus V. 719 ſg.
Admittitur ad illud nonnumquam, qui ipſe hæreditatem ſuſ-
cepit V. 721 fq.
Locum habet in actione de ſervo corrupto I. 59 t

Præſtare debet hoc certis caſibus negotiorum geſtor L. 605 ſq.

jyl

IN DEX IVy. 373

IURAMENTUM DANDORUM ET RESPONDENDORUM.

Delatio ejus probatio in continenti liquida non eſt II. 679 ſq.

Naturam mediam inter juramentum calumniæ & judiciale ha-
bet & ad neutrum recte refertur II. 567 fq. 679

JURAMENTUM DELATUM.

Deferre poteſt is, cui probatio impoſita eſt, etiam in Saxo-
nia aliquando 11. 675 ſgq 677 ſq.
Deferre poteſt is, qui nullum plane, nec veroſimile, argu-
mentum pro ſe habet II. 680
Deferre poteſt is, qui contenta diffitetur, & ſuſpiciones fuas
probare nequit IV. 1121 fqq.

Deferri non poteſt juramentum

1) ei, qui plene probavit II. 695.
2) perſonæ alii iterum contra juramentum præſtitum III. 56
32) in proceſſu impotentiæ, ſecundum juris canonici prin-

cipia V. 33 5
4) procuratori invito II. 697
5) ſuper exceptione non numeratæ pecuniæ poſt biennium
II. 656. 694
6) tutori invito fuper factis, quæ ipſe non commiſit II.
- 690. V. 504

Deferri poteſt juramentum J
2²2) ab illo, qui nullum plane, nec verofimile, quidem argu-
mentum pro ſe habet II. 680 ſq.
b) cedenti a debitore ceſſo, dum cum ceſſionario litigat III.
520
c) contra matrimonium & ſponſalia II. 682 ſq. V. 84 ſq.
d) curatori concurſus a creditoribus jure communi, non

vero Saxonico B VII. 563
e) ei, a quo editio documentorum petitur I. 387 ſqq.
p) ei, qui præſumtionem pro ſe habet I1. 694
g) ei, qui probavit, quum leve quoddam circa probatio-
nem dubium ſupereſt II. 692 ſq.
h) filio de eo, quod pater ipſum ſumtus ſtudiorum confer-
re juſſerit VI. 1044
i) fiſco principis II. 687

(Aaa) 2 k) hæs

*△₰

374 INDEX IV.

k) hæredi ab eo, qui credit, ſe a defuncto hæredem ſcri-
ptum eſſe, de hoc, annon inter res hæreditarias teſta-

mentum repererit 11. 69 5
1, hæredi ſuper eo, quod nihil in inventario omiſerit V.
712 ſqq.

m) hæredi ab inteſtato a quolibet, qui ſibi aliquid a defun-
Gto relictum ſuſpicatur, etſi nec quantitatem indicare

nec argumenta adferre, queat VI. 975 ſq.
n) hæredipetæ VI. 817 ſq.
o) homini levi & de per jurio ſuſpecto II. e91 ſq.
Pp in cauſis famoſis, ſi civiliter agatur 1II. 68 5
ꝗ) in cauſis ſtupri, ſed raro felicem habet eventum, adeo-
que diſſuadetur X. 66 ſqq.
r) procuratori tunc, quum de negotio ab ipſo geſto, vel ei
optime noto diſceptatur II. 687
s) ſuper dolo commiſſo I. 652

1) ſuper exceptione doli, aut rei non ſic, ſed aliter, geſtæ,
contra apocham a ſe datam, vel ſubſcriptam II. 65/6 694
Exceptiones non adimit reo VII. 70
Non attenditur in delatione jurisjurandi libellus VII. 347 ſq.
Non liberat litigatorem temerarium ab expenſis II. 252
Non retractatur juramentum præſtitum, quod quis alteri per
errorem detulit, ſi error vincibilis fuit IiII. 57 ſq.
Probatio in continenti liquida eſt, quæ regula tamen fallit 1)
in delatione jurisjurandi reſpondendorum, 2) in Ducatu Guel-
pherbytano, 3) in Saxonia II. 676. 679. IV. 967 ſq. VII. 780 ſq.
Probaturus teſtes producere & jusjurandum deferre ſuper
uno eodemque capite non poteſt. Poteſt tamen ſuper ip-
ſo negotio teſtes offerre, & ſuper quibusdam circumſtantiis
jusjurandum deferre ,. II. 68 1. ſq.
Romano jure vetere is, qui jusjurandum adverſario detulit,
civiliter de hujus perjurio queri, & damni reſtitutionem pe-
tere, nequit. Correxerunt hoc jus USTINIANUS & CA-
ROLVsS V. atque deferenti perjurium probare & jus ſuum
perſequi permiſerunt. AUGUSTUS tamen vetus Romanum
jus in Saxoniam Electoralem intulit, quod jus tamen ſingu-
lare ad jusjurandum delatum ſimpliciter reſtringendum, nec
ad

cri.
ſa⸗

INDEX IV. „

ad alia ſacramenta, quamvis ea, volente ac petente adverſa-
ſario, præſtita ſint, extendendum eſt VIII. 624 ſqq.

JURAMENTUM EXPENSARUM.

Sbpecies jurisjurandi in litem eſt II. 68 ſq.

JURAMENTUM FIDELITATIS.

Praæſtari poteſt per procuratorem. 1d quod etiam in feudis

Imperii uſu ſervatur. Solent autem legati principum jura-
turi abſentiam dominorum ſuorum Imperatori modeſte ex-
cuſare. Quæ excuſatio, etſi ſaltem dicis cauſa fieri videa-
tur, propter inveteratam tamen conſuetudinem, tam-
quam neceſſaria, requiritur. Primus eam omiſit legatus Re-
gis Pruſſiæ, quum a JIoSEFPHO inveſtituram peteret, & jus-
jurandum nomine domini offerret. Sed ægerrime hoc tu-
liſſe OSEPHUM novimus III. 30
Præſtari poteſt procuratorem non ſolum in feudis regalibus
novis, ſed etiam in antiquis III. 30

IURAMENTUM IN LITEM.

Admittitur ad illud dominus contra reum, qui dolo deſit poſ-
ſidere, etiam in infinitum, ſine ulla judicis moderatione II.
361
Admittuntur ad illud cohæredes contra hæredem, qui res
hæreditarias obſignatas ante inventarii confectionem clam

reſignarunt V. 715
Affectionis in actione emti locum habet III. 71

Ante illud ſummam petitam moderare poteſt judex III. 6 ſq.

Declinare quis, non obſtante re judicata, atque adverſarium
ac jurandum compellere, poteſt III 6s ſq.
Impedire quantum poteſt, & rem ipſam æſtimare, debet ju-
dex . . III. 68 ſqq.
Offert ſe recte ad illud is, qui ciſtam clauſam in nave, cau-
pona, vel curru publico, perdidit, ſi de rebus in illa con-
tent's aliunde non conſtet I. 719 ſq.
Præſtans illud quantitatem ſui intereſſe prius probare non

tenetur III. 63
Præ-

376 INDEX IV.

Præſtito eo, judex tamen eum, contra quem juratum fait,
vel minoris damnare, vel plane abſolvere, poteſt I. 71
Species ejus eſt
1) juramentum expenſarum III. 68 ſag.
2) juramentum ZaNONIANUM. III. 68 ſqg.

IURAMNNTUM MINORATIONIS.
Analogiæ juris viz convenit III. 71
Minuit illo is, qui vim intulit, ad damni reſtitutionem con-
ventus, æſtimationem damnorum ab actore factam III. 71
Receptum apud Sazvones eſt III. 71

JIURAMENTUMPER BARBA M.⸗-

Præſtiti juramenti per barbam exemplum recenſetur IX. 196
Solenne fuit veteribus II. 686

IURAMENTUM PER PECTUS.
Moes per pectus, ſeu admota pedtori manu, jurandi, quo ſa-
cerdotes & feminæ hodie utuntur, in ovion libris amorum
fruſtra quæritur II. 686

JURAMENTUM PER PROCURATOREM.
Præſtari poteſt
1) conſentiente altero, minime tamen altero invito III. 24 ſq.
2) ſi calumniæ ſuſpicio a nobis amolienda eſt III. 24 ſq.
23) fidelitatis lege nos adſtringimus domino directo III. 30

JURAMENTUM PERHORRESCENTIX.

Locum habet, etſi nulla ſuſpicionis cauſa allegetur II. 17. XI.
184 ſJ.
Locum non habet .
1) contra judicem, a quo appellari nequit, & in cauſis, in

quibus appellatio verita eſt XI. 190 ſq.
2) in cauſis criminalibus XI. 190 ſq.
Prabationem contrarii admittit XI. 184 ſqq.
Romanis priſcis in uſu fuit XI. 184 ſqq.
Uſus ejus hodiernus adſeritur XI. 184 ſdq.

IURA-

it,

ſag.
ſa.

I.
(oOU⸗
IL. /1
I1.71

1.196
l.69e

o ſa-
orutn
1 b86

14 ſg.
2 l.
III. 30

1,. XI.
194 .

ſis, in
1 hoſ⸗
1goſ⸗
4ſd.
lad
ſar.
10 *

INDEX IV.

JIVRAM éNTVM PVRGATORIVM.

Adhibetur non ſemper utiliter in fraudibus detrectui factis,

aliquando tamen VI. 1171 ſq.
Defertur actori nonnumꝗquam III I. ſq.
Detrectans pro confeſſo habetur, & pœna ordinaria adfici pot-
eſt II 23

Imponitur male
1) homicidæ, animum occidendi neganti M. ⸗81. 55 ſqꝗ.
2) in cauſis injuriarum, ſi conjecturæ ambiguæ, & in utram-
que partem, adſint VIII 194 ſqq.
3) nominato a ſtuprata, quamvis hanc confeſſionem in par-
tus fecerit doloribus Dõ III. 18 V. 39 5
4) ob accuſationem, vVel delationem, læſi I1I. 18 ſq.
5) ob confeſſionem ſolam adulteri, adulteræve. Hæc, enim,

4

confeſſio ſoli parti confitenti nocet, non aliis X 321 [gq.

6) ob inculpationem correi III. 18 ſq.
7) ob ſuſpiciones leviores III. 18 ſq. X „f
8) ob ſuſpiciones ſimplices & infirmas VI. 813 ſq.

Imponitur jure
a) furi & fraudatori, jam ad ultimum damnato ſupplicium,
eo fine, ut res furtivas, vel interverſas, indicet & re-

ſtituat X. 72 ſqq.
b) illi, qui ſcribere nequit, ob ſubſcriptionem propinquo-
rum 1V. 1069
c) illi, qui verba: ſatisfiet, protulit III. 110
d, ob ſuſpiciones communes VI. 915

Liberat actorem non ſemper ab expenſarum reſtitutione II.
248. III. 24
Liberat reum criminis ab inquiſitione abſolutum ab expenſa-

rum reſtitutione II. 268
Loco illius egreſſus e civitate recte imperatur III. 19
Præferendum ſuppleterio in dubio eſt III. 15 ſq.

Præſtandum eſt in crimine adulterii prius a mare, quama femina.
Quo præſtito & mas, & muliercula, abſolvuntur X. 132 ſqq.

Remedium eſt fallax & quæſtione deterius X. 71
Reſtituitur eo præſtito non ſemper reus 1111. 23

Stuprateæ longe utilius eſt, quam juramentum delatum IX. 167

(Bbb) IVRA-

38 INDEX IV.

JURAMENTUM RELATUM.

Exceptiones reo non adimit VII. 770
Juramenti relatio fieri poteſt
1) cedenti a debitore ceſſo, dum cum ceſſionario litigat III.
30
2) in injuriarum cæterisque famoſis actionibus II. 712 ſJ.
3) quando ſententia judicis jusjurandum delatum alicui im-
ponit. Ea, enim, poteſtatem referendi tacite continet.
Ergo leuteratione, vel appellatione, ad hanc poteſtatem
conſequendam opus non eſt. Nec referenti exceptio rei
judicatæ obſtat II. 714
4) ſuper facto tertii ignoto II. 71 5
Juramenti relatio fieri non poteſt
a) ab eo, cui jusjurandum delatum eſt, ſi conſcientiam pro-
bationibus exonerare ſuſcepit, & nihil probavit II. 715
b) quando referens meliorem rei notitiam habet, quam de-

ferens II 712 ſd.
Juramenti relationem ſemper revocare & probationes offer-
re poteſt referens II. 715

JURAMENTUM REVOCATVM.

Juramenti revocatio & probationum oblatio fieri ſemper pot-
eſt a deferente, nec ulla heic admittenda eſt limitatio II.
706 ſqq.
Juramenti, ab actore delati, a reo acceptati, a judice per rem
judicatam comprobati, & à reo denuo ohlati, revocatio illici-
ta eſt, quamvis actor id, quod ipſe in eadem re judica-
ta facere juſſus eſt, nondum fecerit II. 711 ſq.
Juramenti revocatio non præſumitur, quando adtor, qui jus-
jurandum in libello detulit, nullam ejusdem in libelli re-
petitione mentionem fecit II 711
Pro præſtito non ſtatim habendum eſt in illis terris, in qui-
bus revocatio eſt interdicta, ipſum juramentum relatum
propterea, quod revocatum fuit II. 707 ſqq.
Revocans etiam licite jusjurandum, refundere tamen adver-
ſæ parti expenſas, quibus variatio hœæc cauſam occaſionem-
que dedit, debet II 712
IVRA-

„0
III.

130
2ſc.
Uimn⸗
linet.
tem
lo rei
714
11)

Pro⸗
l.715
n e⸗
11 ſ.
fler⸗
.71

pot⸗
,0 II.
6ſa.
rem

. 11. *
IIH-

udica⸗
11 ſ.
bi jus⸗
Ili re⸗
II

INDEX I. 77575
IVRAMENTVM SVPPLETORIVM.

Admittitur ad illud tertius, quum litiganti ad evictionem eſt
obligatus II I. 12 ſq q.
Decerni nequit ob ſolam confeſſionem & apocham mariti de
dote illara J V. 379 ſqj.
Decerni poteſt
, in cauſis matrimonialibus, etſi plus, quam ſemiplene,

probatum non fit I1II 7 ſqꝗ.
2) ob præſumtiones quaslib t tam juris, quam hominis
III. 1 ſqq.
3 ſi apocha mariti de dore illata ab uno teſte ſubſcripta, vel
alio adminiculo ſubnixa, ſit V 379
Decernitur raro ob ſuſpiciones communes VI 815 ſq.

Declinari nequit per oblationem aliorum probationum, quan-
do terminus ad probandum antea p æfixus fuit, & effluxit

111. 14
Declinari poteſt ob novas probationes ante jusjurandum re-
pertas —. . 1II I4
Deferri nequit ei, qui nihil probavit III. 13

Defertur
a) creditori, quum de debito ipſo certo conſtat, atque ſaltem
de quantitate debiti dubitatur, ad hanc inveſtigandam II. 14
b) ob defectum probationis III. 14
c) reo aliquando, & tunc juramentum hoc purgatorio po-
tius eſt B III 15 (d.
Imponi nequit tertio, etlſi is litigantis auctor ſit, optimam-
que rei notitiam habeat III. 12 ſq.
Non liberat ſemper ab expenſarum litis reſtitutione II. 247
Præferendum non eſt purgatorio in cauſis arduis III. 4 ſqq.

Probationem liquidam aliquando facit VIIL. 780 ſd.
JIVRAMENTVM SVPPLETORIVM DE CREDV-
. LITATE.
Decerni poteſt in omnibus negotiis II. 10 ſq.

Decerni poteſt, licet altera pars de certa ſcientia & veritate
uurare parata ſit IHII. 10 ſqq.
“B (B b b) 2 IURA-

380 INDEX IV.
JIURAMHNTUM SUPPLETORIUM DE VERITATE.
Præfertur purgatorio de credulitate III. 16 ſJq.

JURAMENTUM UNIVERSITATIS.

Præſtatur non per Syndicum, nec per maximam univerſitatis
partem, nee ſemper per ejus præſides & ſeniores, ſed per
aliquot membra, negotii, de quo agitur, inprimis gnara.
uæ membra eligere poteſt is, qui cum univerſitate litigat,
nec elesta ab univerſitate recuſari poſſunt. Tunc tamen
univerſitas eos, quos adverſarius ad jurandum denomina-
vit, recuſare poteſt, quum juſtam recuſationis cauſam ha-
bet. Membra quoque univer ſitatis, illius nomine juratura,
ſolenni mandato opus non habent III. 26 ſqq. 28 ſqq. 320

IURAMENTUM ZENONIANUM.
Adhibitum Romæ fuit ante zNONIS tempora, ac 2ENO ſo-

lum diſtinctius illud propoſuit III. 69
Aeſtimat per illud is, qui vim paſſus eſt, damna ſibi per eam
data 111 69
Decerni poteſt in pignorationibus injuſtis, quæ veræ ſpolia-
tiones ſunt III e8 ſqq.
Remedium ſubſidiarium eſt, debetque judex, ſi modo poteſt,
omiſſo illo, damna ipſe æſtimare III. 69 ſqq.
Species jurisjurandi in litem eſt III. 68 ſqq.

IVRATORIA CAVTIO.
vid. CAVTIO IVRATORIA.

JIVRGIVM.

Indicium homicidii admodum fragile atque lubricum eſt K. 153

JVRISCONSVLTI.
Defendunt ſæpe abſurdiſſima quævis V. 9
Differentia eorum rabulis & legulejis I. 12
Eſſe debent theoretici & practici I. 12
Excuſat eos error in applicatione juris ad factum commiſſus

X. 323
Favo-

Favore ſingulari eos complexus eſt AUGUSTUS, Romano-
rum Imperator, quem etiam cæteri Imperatores erga eos
continuarunt 1.52. 53.
uris condendi poteſtatem numquam habuerunt . 61
Juſti nihil quidem umquam contra conſcientiam ſuam faciunt,
ſæpe vero contra ſcientiam ſuam judicare & reſponde-
re non poſſunt ſaltem, ſed etiam debent X. 26 5. ſqq.

Leges in reſpondendo negligentes in falſi crimen incidunt
””ð” — 1X. 792
Leges in jurisprudentia criminali improbe negligunt, & ſo-
mnia atque interpretationes Doéctorum ſequuntur ac in-
tempeſtiva ſua in maleficos miſericordia & in rempublicam
crudelitate, ſceleratorum numerum mirifice augent IX. 79 1
Leges & jura commentariis ſuis pervertentes ſplendidum fal-
farii nomen atque elogium merentur IX. 801
Librorum ab ipfis conditorum triſte atque illætabile fatum
belle deſcribitur IX. 337
Loquentes ſine lege non erubeſcunt I. 13 ſq.
Non pertinet ad illos conſtitutio & diſpenſatio præmiorum
I. 14 ſq.
Pertinet ad illos cognitio de præmiis 1. 14 ſq.
Recentiorum barbarus & inficetus ſtylus excuſatur IV. 917 ſq.

Sententiam, quam publice tuentur, caſu ita ferente, contra

—

ſe admittere coguntur I.304 fJ.
IVRISDICTIO.

Arrogans ſibi eam in alterum non ſubjectum, injuriarum ab
hoc conveniri poteſt VIII. 229 fq.
Conductor prædü, cui jurisdictioni adnexa eſt, jurisdictionem
conſequitur IV. 661. ſq.
Conduétor, qui jurisdictionem ſimul conduxit, ipſe ei ju-
risdictioni, cui reliqui incolæ ejus provinciæ ſubſunt, ſub-
jicitur IV. 661 ſq.
Conductor, qui jurisdictionem ſimul non conduxit, locatori
extra cauſas locationem concernentes ſubjicitur IV. 661 ſq.

(Bbb) 3 Ims

382 INDEX IV.

Immunes non ſunt ab ea, quam magiſtratus eppidanus ex-
ercet, equites in pagis oppdisve habitantes X. 882. ſq.
Locata eſſe cenſetur locato prædio nobili I. 281
Novas jurisdictiones concedere nequit princeps, ſi veteres
per illas imminuatur 1. 29 5
Præfecti militares eam in cauſis propriis nec ipfſi exercere,
nec cognitienem iſtarum cauſarum per commiſſarios expe-
dire, poſſunt II. 27

JIURISDICTIO ACADEMICA.
Maxime illætabilis eſt II. 590

JIURISDICTIO ADMINISTRATORIA.
Eam habent præfecti militares II. 107

JURISDICTIO CRTMINA LIS.

Habens eam nobilis, qui ipſe jurisperitus eſt, alteri eam com-
mittere nequit I. 292
Sumtus, quos in cauſas criminales, cuſtodiam reorum & li-
tes pauperum impendit, a ſubjectis non repetit jurisdictio-
nis dominus 1. 30 1

JIURISDICTIO ECCLESIASTICA.
Competit inveſtito, mit den geiſtlichen und weltlichen Gerichten
I I S
. IURISDICTIO INFERIOR.
Conjuncta eſt cum majoribus emolumentis, quam ſuperior
IX. 736 fd.
Habet illam, cui venatio ſuperior & inferior cum jurisdictio-
ne, die Ober⸗ und Nieder⸗Jagd, ſammt denen Gerichten, con-
ceſſa eſt I. 30 I
Pertinet ad illam —. .
1) cognitio de injuria, quæ ex propoſito in via publica
ſine præcedentibus inſidiis infertur IMX. 596 ſq.
2) cognitio de uſuraria pravitate . IV. 883 ſqq.
3, ſtuprum, quod matrimonium inſequitur IX. 138 ſqq.
Refe unt ad illam ſtuprum collegia Vitebergenſia IX. 1
J.
JIURIS-

8 ey.

ſa
I. 281
eteres
l 29)
rcere,
expe⸗
II. 27

I. 590
I. 107

coOf⸗
I. 292
&li⸗
lictio⸗
1. 30l

L. 118

perior
Gictio⸗
, con⸗
I 301

INDEX IV. 883³
JURISDICTIO MANDATA.

Habent eam auditores & præfecti judiciis nobilium II. 107
Revocari etiam ſine juſta cauſa poteſt I. 281

IURISDICTIO OMNIGENA. OMNIMODA.

Regalia, quæ vocant, majora haud compleoétitur, ſed juris-
dictionem tantum ſuperiorem & inferiorem ſignificat, non
etiam eccleſiaſticam I. 301. II. 116 ſq.

IURISDICTIO PATRIMONIALIS.

Cognitio de mutuis inter dominum jurisdictionis & ejus ſub-
ditos injuriis ac delictis non ad dominum illum, ſed ad ſu-
periorem ejus, pertinet II. 20 fq.
Competit etiam magiſtratibus oppidanis II. 15. 26
Conſuetudo, qua nobiles jurisdictionem patrimonialem in
cauſis propriis exercent, univerſalis non eſt, ſed ab alle-
gante probari debet II. 17. ſq.
Exerceri nequit in matrem, uxorem & liberos I. 00 ſq.
Habens eam, ſubjectos præter voluntatem ſuam alterius ju-
risdictionem ex conventione prorogantes revocare nequit
I. 298. ſq.
Origo ejus recentiſſima eſt, æque male refertur ad antiquæ
dominorum in ſervos poteſtatis reliquias I. 296 ſq. X 740

Reſtringi, quantum poteſt fieri, debet II 19 ſq.
Turbari in ea a principe non facile debet ejus poſſeſſor II.
14 ſqq.

JURISDICTIO SUPERIOòR.

Pertinet ad illam
1) cognitio de uſuraria pravitate ſecundum jus Saxonicum

Electorale IV. 883. ſqq.
2, educatio infantis IX. 735 ſqq.
3) ſtup um intra annum luctus commiſſum, ſive matrimo-
nium ſequatur, ſive non IX. 139 ſq.

Retulit ad eam olim fori uſus cognitionem de ſtupro ex du-
biis tamen, & quæ inferiori jurisdictioni magis favent, ar-
gumentis IX. 131 ſq.

IURIS-

394 IN D EX IvV.

Contemnebatur apud veteres Romanos, & primum ſub Im-

peratoribus caput efferebat ſuum 1. 49. ſJ. 51
Contemtui maximo ſemper fuit in liberis rebuspublicis I 49 ſd.
Definitio ejus defenditur I. 10 ſqg.
Diſerimen inter jurisprudentiam innatam & adſcititiam expli-
catur AI 30
Eloquentiæ adjungitur 1. 50
Fines jurisprudentiæ legislatoriæ, conſultatoriæ & judiciali
ſæpe confundit jus jUSTINIANEDUM X. 327 ſq.
Prærogativam præ aliis artibus & ſcientiis inſignem habet I.
49 ſag.

△⬤

Viciſſitudines maximas ſemper experta eſt, & varia atque mu-
tabilis fuit II. 682 ſq.
JIURISPRUDENTIA FORMULARIA.
vid. FORMULEX.
Auferri nequit privato ſub vano ſalutis publicæ prætextu, ni-
ſi ea ſalus aliter ſervari nequeat, & cauſæ cognitio præceſ-

ſerit 11 401 ſqa.
Corruptum valde & contaminatum noſtris temporibus eſt
1II . 51

Dicens illud ſibi ipſi, jure, quod habuit, excidit, &, ſi nul-
lum habuit, æſtimationem rei præſtare compellitur VII.
706. ſc.
Singularia in eo multa ſunt V. 662
JIUS COGENDI.
vid. CoGENDI IUS.
JUS COMMUNE.

Sub voce der gemeinen Rechte, quæ ſæpe in Conſtitutionibus
Imperii occurrit, jus Canonicum quoque intelligirur I. 47
Sub voce des Reichs gemeine Rechte, in Ordinatione Cameræ
Imperialis de anno 1495 Jus Romanum intelligitur XI. 176
IVUVS DIVINUM FORENSE.

vid. US MOSAICVUM.
IUS

nibus
1.417
mer”
l,1,

IUS DIVINUM POSITIVUM UNIVERSALE.
Eſt vel perpetuum, vel temporale XI. 169
Ad ejus zerrseia referri quoque debet, quando lex veteris teſta-
menti patriarchis, totum genus humanum repræſententi-

bus, lata eſt XI. 169
JIUS GENTIUM.
A jure naturæ diverſum non eſt L. 21 ſq.
IUS IUSTINIANEUM. .
In Germania noſtra jus non ſcriptum eſt I. 48

IUS MOSAICVUM.
Hoc in respublicas Chriſtianas reducere neceſſarium non eſt,
ſalutare tamen foret 1. 71

IUS NATURK.

Non cadit in bruta I. 20
Principium ejus primum ſocialitas PUFFENDORFIANA eſſe
nequit . I. 26
Sine principio aliquo primo eſſe poteſt I. 25.
JUS PUBLICVUM.
Addiſci haud debet ex ſolo jure [USTINIANEO I. 31 ſq.
Cognatio ejus cum privato arétifſima eſt JI. 33 fq.

Monopolium ejus ad Juriscon ſultos ſolos non pertinet 1. 31 ſq.
IVS ROMANVM.

Ejus veſtigia jam in Sæculo XIII. & XIV. in Germania extant

quam plurima XI. 175
Senſim introductum, & per Ordinationem Cameralem Impe-
riü de anno 1495 ſolemniter confirmatum fuit XI. 175 ſq.

IVSNON SCRIPTVM.
vid. CONSVETVDO.
IVS SCRIPTVM.B

Præſtantius longe eſt jure non ſcripto G I. 86 ſqq.
Infelicitas rerumpublicarum, quæ jure ſcripto carent, & tan-
tum jure non ſcripto utuntur, exemplis oſtenditur I. 89 ſqq.
(Ccc) IVS-

INDEX I.

JVSIVRANDVM.
vid. JIVRAMENTVM.

IVSSVS.

Colligitur ex eo in poſterum, quod quis negotia antea a ſuis ho-
minibus geſta, & ſuſceptas ab illis obligationes, ſemper ag-
novit, ac promiſſa eorum Ppræſtitit III. 231
Competit collegiis a principe conſtitutis, non vero ſingulis
collegiorum horum membris III. 229 ſqq.
Factus ſemel, ignorante altero, revocari nequit III. 231
Patris filium quidem in delictis atrocioribus non in totum ex-
cuſat, pœnam tamen ejus, excepto homicidii crimine, miti-
gat III. 238 fd. 1X. 339. 443
Patris filium delinquentem etiam in levioribus criminibus ape-
na non liberat, pœnam tamen mitigat III. 2 37 ſq.
Principis quousque ſe extendat? disquiritur III. 232 fſc.
Principum injuſto juſſui parendum non eſt EI. 232 ſq. vVI 769
Principis injuſto juſſu ad parendum metu adactus, peccat, ſed
non punitur III. 234. VIII. 770
Principis ad literam non ſemper exſequendus eſt, & cæcum in
illis exſequendis obſequium crimen nonnumquam eſt III. 234
qq. V III. 779 ſq.
Principis juſſum prætexenti non facile credendum eſt III. 236 ſg.
Superioris efficit, ut ex illius juſſu delinquens, ſi propterea
damnum patitur, aut punitur, actionem contra ſuperiorem
habeat ad id, ut indemnis ſervetur VHI. 48 ſd.
Superioris juſſum injuſtum exſequi nec debet, nec poteſt, in-
ferior, &, ſi exſequitur, peceat contra jus divinum tam na-
turale, quam poſitivum VIII. 42 ſq.
Superioris prodeſt delinquenti, non etiam mandatum, nec de-
licdum, nec promiſſio prœæmii, nec permiſſio, nec cohor-
tatio, nec preces VlIII. 47
Superiores juſſus quousque ponam obſequentis in foro humano
vel tollat, vel minuat, unica regula comprehendi nequit, ſed
ex magnitudine auctoritatis, quam jubens habet, dependet.
Diverſimode igitur judicantur ſubjecti principi, milites duci,
CIVes

— —

— ——— —

lP

br

ho⸗

pag⸗
231
gulis
ſq.
21
miti⸗
6
. 14
m in

ſ.
ered
oremn

t, in⸗
mNd-
421
ec de⸗
II. K
ImaNO

.

enlet.

duci,

cives

cives magiſtratui, ſervi & homines proprii domino, famu-
li hero, liberi patri, uxor marito, vaſalli domino, crimen

jubentibus obtemperantes VIII. 45 ſq.
IVSTITIA.
Definitur recte voluntas ſuum cuique tribuendi I. 4 ſq. 525.
XI. 168

Diviſiones ejus vulgares exploduntur, uſusque earum oſten-
ditur I. 6 ſq. INX. 119
Exſuperantia ejus aliquando crimen eſt VIII. 752
Sumitur in ſenin philoſophico & morsli nonnumquam XI. 167
Univerſalis, quas actiones morales ſub ſe comprehendat? dis

duiritur XI. 168
Juſtitien⸗Geld.
vid. EXxPENSX CRIMINALES.
⸗ IVSTITIVM. .
Eſſe aliquando poteſt, etſi judicia aperta ſint VII. 272
Juweelen.

Vox illa, & vox Geſchmeide, plus ſignificat, quam lapilli & gem-

mæ, minus quam ornamenta 92 ſqq.
L.
LACEDAEMONII.
Jure ſcripto, non conſuetudine, uſi ſunt I. 42 fd.
LE S10.

Corrigitur per eam diviſio hæreditaria, non reſcinditur II. 41
uando impugnari propter illam queat diviſio hæreditaria?
disquiritur II. 340

Reſcinditur ob eam venditio, quando dolus concurrit III. 574

LESIO VLTRA DIMIDIVM.
Probatio ejus fieri poteſt per teſtes, ſed oportet, ut probatio
hæc clara ſit, nec conjecturæ ſufſficiunt III. 578 ſq.
(Ccc) 2 Reſcin-

388 IND EX IV.

Reſcinditur ob eam contractus omnis, etiam in judicio initus
& confirmatus, & tunc, probata læſione, neque fructus,
neque uſuræ, ad judicantur III. y81. 583
Reſcinditur ob illam, ſecundum fori uſum, transactio. Tunc
vero ob eam transasctio reſcindi nequit, quum tranſigentes,
de qualitate rei certiores redditi, tamen tranſegerunt E. 472

. ſq.
LANA.
Lanam in prædio ſuo natam, cuicumque volunt, vendere poſ-
ſunt equites Saxonici X. 731

LAPIDES FINALES.
Poſſeſſorem non conſtituunt in mala fide VII. 153
LAPILLI JACTUS, ſive 1CTUS.
In prohibitione novi operis olim uſitatus fuit VI. 1134 ſq.

LASCIVIA.
Laſcivus multorum luſus culpam ſingulorum elevat ac pœnam
mitigat 1X. 518 ſc.
Non omnis lata culpa eſt 1X. z18
LATRIN A.
Eam, quæ vicinum prædium immediate attingit, in ſuo ædi-
ficare, aut fodere, non licet II. 432 ſqq.
Extructam jam, ſi adpareat deinde, vicini parietem per ililam

corrumpi, tolli oportet II. 432 ſqq.
Tales, quales noſtræ ſunt, in urbe ſua Romani non habuerunt
I1. 432
IAUDEMIUM.
Actione emphyteuticaria peti poteſt II. 410
Debitum dominis empyteuſeos ex contractu, vel præſcriptic-
ne, imminuere nequit princeps II. 40 1 ſqg.
Exigendi illud jus in caſibus inſolitis præſcriptione ordinaria
adquiritur II. 405 ſqq.
Majus ſtatuto per præſcriptionem immemorialem introduci
poteſt II. 410

Non

nitus
. 8
Junc

entes,
472
ſ.

epol.
. 731

l. 13
134f.

cenann
18 ſe.
X. ſ18

Edi:
zu ſag.
er ilam
32 ſc.
uerunt

Il. 4,2

Il. 410
ſenipti⸗
ol q⸗
RM
0 l.
ocnei
I. 410

Non

Præſtitum in caſibus inſolitis a maxima emphyteutarum parte,

INDEX IVv. 8889

Non debetur
1) domino emphyteuſeos mutato. Poteſt tamen, ut & tunc

debeatur, præſcriptione introduci 11. 40 5
2) fundo emphyteutico ob æs alienum ſub haſta vendito .
409

cæteros tamen, qui id non præſtiterunt, non obligat II.
Quantitas ejus non ſecundum pretium, quo fundus olim ven-
ditus fuit, ſed ſecundum veram rei æſtimationem, determi-

natur II. 408
Solvere debet princeps fundum emphyteuticum emens IHI. 440
Solvitur quoque ex bonis cenſiticis I. 387
LAVDVM.

Dici illo die, qui præfinitus eſt in compromiſſo, eoque loco,

qui delectus fuit, proferri neceſſario debet, ſi valor ejus im-

pugnari non debeat I. 709

Extendi nequit ultra compromiſſum I. 704

Ferre ſibi ipſi utile non debet arbiter, & exempla iniquiſſimo-
rum horum laudorum recenſentur I. 70 5
Impugnari poteſt tantum intra decendium. Si vero læſus ma-
nifeſtum errorem ab arbitro commiſſum oſtendere queat,
tunc illud etiam, elapſo decendio, recte impugnatur I. 704

J.
Quomodo laudum, in quo pronunciando arbitri convenire non
Poſſunt, explicari debeat? disquiritur I. 709

LAVROCERASVS. .
Folia ejus multis hominibus brutisque mortem adtulerunt IX.

657
LAVS.
Falſa dolus eſt XI. 104 ſq.
Falſa, quibus hæres ſe apud teſtatorem extulit, teſtamentum
non infirmat – V. 835 ſq.
R LEGARE.
Aliquando pro hæreditatis inſtitutione uſurpatur V. 622. VI. 780

(Ccc) 3 LEGA-

390 INDEX IV.

. LEGATA RES.
Acceſſionem reai legatæ alteri ſeparatim legare poteſt teſtator,

niſi tales ſint, quas lex ſeparari vetat VI. 89 5
Acceſſio rei legatæ a teſtatore alienata nec ipſa vindicari, nec
pre ium ab emtore debitum exigi, poteſt VI. 894 ſq.

Fructus rei legatæ, quos hæres ante moram percepit, legata-
rio non debentur. Debentur tamen tunc, quum teſtator
fundum, ſicut mortis ſuæ tempore fuit, legavit. Hoc ca-
ſu etiam illi debentur, quos hæres intra trigeſimum a mor-
te teſtatoris diem percepit VI. 889 ſq.
Quando res legata ultra vel infra verum pretium a teſtatere æ&ů=-
ſtimata fuit, damnum, vel emolumentum, legatarii eſt VI.
868. 96 5
LEGATARIVUS.
Convenitur recte tunc, quum eliqua hæreditas ſolvendo æri
alieno non ſufficit, & a creditoribus, & ab hæœærede VI. z0 5
ſd.
Debentur illi fructus tunc, quum teſtator fundum, ſicut mor.
tis tempore fuit, legavit. Quo caſu etian illi debentur,
quos heæres intra trigeſimum a morte teſtatoris diem per-

cepit VI. 890 ſqq.
Demonſtratio falſa quousque legato noceat? disquiritur VI.
96 5
Miſſionem in poſſeſſionem recte petit VI. 1021 ſq.

Non debentur ei fructus, quos hæres ante moram percepit
VI. 890 ſqq.
Pro illo habetur hæres in re certa inſtitutus, quia
I) adctiones hæreditariæ neque active, neque paſſive, in eum

tranſeunt V. 686
2) actionibus legatariorum hæredem convenit V. 685
3) Falcidiæ detractionem patitur V. 684

4) rem relictam occupare propria auctoritate nequit V. 682

5⁵) rem relictam, licet non agnitam, in hæredes transmit-

tit . V. 685
Pro illo habetur heæres in re certa inſtitutus, ſi cohæres adit
V. 682 ſq.

Quando

nec
4 ſa.
ata⸗
4:0 b
c ca⸗

nor-
ſ.
re E⸗
Fl.
9

Eri
z0
6.
nor-
or,
per⸗
VI.

1 10⸗
epit

ſqg.

.68)
694
7663

mit⸗
6
Cit

INDEX IV. 83931

uando ejus reſpectum alias ſuſtineat hæres in re certa inſtitu-
tus? disquiritur V. 668 ſqq.
Retentionis jus exercet, usque dum ipſi caveatur VI. 1022
Teſtis eſſe poteſt in codicillis, ſi de illorum ſolennitate, non,

ſi illorum veritate, quæſtio eſt VI. 859 ſqgq.
Victoria ejus contra hæredem alii legatario non prodeſt V I.
— 390

LEGATARIUS INDIGNVUS=
vid. INDIGNUS.

LEGATI.

Arcet recte ab aulæ ſuæ aditu legatos alterius principis cum
nimio comitatu ad ſe venientes princeps, nec peccat, dum

haoc facit, contra jus gentium X. 996
Artibus vetitis uti non debent, dolus er aſtus ipfis interdi-
dictus non eſt VIII 765 ſq. X. 9 34
Cæremoniarum auctores nimis ſeveri & morofi eſſe non de-
bent „ VIII. 9758⁸ ſq. X. 534
Dignitas & ſanéctitudo legatorum etiam ad illorum uxores per-
tinet X. 895 ſq·
Ducem ſibi ex ordine ſuo eligere ſolent in vindicandis tuen-
disque ſuis juribus X. 9894

Inſidäs adpetentes eos, quos negotiationi ſuæ adverfari vi-

dent, venenis graſſantes, tumultus & ſeditiones concitan-
tes, graviter peccant, & ab ipſo principe, ad quem miſſi
fant, in vincula conjici & morte puniri poſſunt X. 917 ſq.
Jus eorum jauris gentium potiſſima ſpecies eſt, cujus juris fun-
damentum in ipſo jure naturæ ponendum eſt. Multa ta-
men ei ſuperaddita fuerunt, quæ juri naturæ priſcisque tem-
poribus incognita legati mutuo invicem conſenſu ſtabilive-
runt, ſenſim latius extenderunt, atque nunc aulis ſpe in-
vitis obtrudunt X. 891 ſq q.

Largitionibus exterorum principum, in quorum aulis degunt,

miniſtrorum animos ſibi recte conciliant VIII. 768 ſq. IX. 934
Le-

400 . INDEX IV.

