ChHIUS b), at reliqui ad unum fere omnes eam CALFPUR-
NI AM, CALFPHURNIAM, nominant. Neque omni plane pro-
babilitate deſtituuntur illius ſententiæ patroni. Etenim & priſ-
corum librorum & vulgatarum corporis juris editionum illi
juvantur ſuffragio & eapropter hanc amplexi eſſe viden-
tur opinionem, quia Romæ fuiſſe inter plebejos ampliſſimam
numeroſiſſimamquæ cALPURNIORUM gentem ), ex vetuſtis
monumentis didicerant. Ipſa marmora, lapides atque ceno-
taphia loquuntur cALPURNIOS, ita ut in ſolo GöRUOTERIANO
opere quatuor ſupra viginti cALPURNIXinveniantur, CALPUR-
NII ſeptuageſimum numerum excedant. Aliquas quoque flo-
rentiſſime CALPURNI gentis inſcriptiones attulit &E APHAEI.
FABRRTTUSd), diligentiſſimus antiquitatis inveſtigator. Aliam
viam ineunt AGCOBUS CUIACIUS e), OSWALDUS HILLIGE-
RUSf), ULRICUS HVBERVS g), IACOBVS FRIDERICVS LV-
DOVICI ), GEORGIVS ADOLPHVS CARROCCIVS ¹), & CAS-
PAR SVMMERMANNVS), ac pro CALPVRNIA CAERFANIAM

ſub-
a) in Delineat. Jur. Civil. ſecundum cALPURNIX ad viam Latinam II.
Pandectas p 114. lapide in vinea P. P. Minorum Con-

b) in Diſſertatione, qua CALPHUBR- ventualium adhuc hodie extare affir-
NIA, ſapientiſſima inter mortales fe- mat I. c. Cap. IV. p. 256.
mina, a convitiis ULPIANI vindi- e) L. XXVI Obſerv. C. XXXVTI.
catur. p. 895. edit. HEINECCIANB.
c) oNUPHRIUSPANVINIUS t) in DONELLO enucleato P. II.
in libro de Nominibus Romanorum L. X V. I. C W n (a) p. 74.
apud GRXEVIUMT. II. pag 2095. g) in Prælect., ad Pandectas p. 142.
ita ſcribit: CALPURNII Rom ple- Legitur equidem ibi CARNIFANI A,
beji fuerunt. (nullos, enim, e bis pa- ſed ego minime dubio, quin hoc ty-
tricios inveni,) cognominibus P1SO NE, pothetarum mendum ſir, HUBERUS.
FRUGI, BESTIA, CXSCNINO dnue ſcripſerit C ARFANIA.
& BIBULO diſtincti, conſulatibus, h) in Doctrina Pandectarum p. 82.
cenſuris, & triumphis maxume actis il- i) in Diſſertatione Pro ULFIANO
Iußſtres. in GARFANIAM, cujus mentionem
) In Iuſcript. antig. Cap. N p. 704. injicit BETERUS7/. c.
&W 70S. qui idem monimentum gentis k) in zgαντοι 583.

16 2 JENICHEN DE C. AFRANIA.

ſubſtituunt. Provocant ad Tuſcum illum Codicem, ob ca-
nam vetuſtatem commendabilem atque venerandum. Mo-
vet illos præterea cVIACII 1) auctoritas, qui caRFANIAM.
legi in Baſilicis ſatis confidenter atque audacter decernit.
Lengius adhuc proceſſit ANTONIVS AVGVSTINVS m), qui
LEONEM, Imperatorem ), ſic præcipientem inducit: Kagdpa-
via 11 ριοσαια Awα αατιν „νν. Neq de contentus mirifica ac
Pæne incredibili, quam ex ficta & commentitia hac fabula
ceperat, voluptate, novam comminiſcitur, atque in hanc
ſententiam reſpondiſſe incertum librorum decem interpretem
ait. Accipe ipſa nugatoris verba: pons ri *Hαατιι KæHανιιrt re-
Taæc ννoaρνοι αα οτιRναναι τ—r—e ARMAαα. Sed id mihi accidit, quod
ſibi contigiſſe refert 3 YXNCKERSHOECKIUS O)]. Fruſtra, ni-
mirum, quæſivi cARFANIAM tum in Baſilicis, tum in Scho-
liis, quæ volumina integra perlegi unius cARFANIX cauſa.
Denique UVENALEM in auxilium partesque ſuas vocant,
apud duein cARFANIEZ nomen eſſe conten unt. verum re-
te obſervavit S8 NCKERSHOEKNIVS „„7, II omnibus libris
leg:

Damnetur ſi vis etiam CARFINIA, talem;
Mon ſumet damnata togam.

Et ſi, pergit vir ſummus, vel CAEFANIA legeretur, quis dixerit,
eamdem ibi, quæ hic eſt, mulie rem efe? &, ſi ſit, numen metri ergo
non eſſe cont ratctum“ Atque dum hæc ſcribimus, opportune ve-
niunt in mentem nobis GRARDINOODTII ) verba: CARFA-
NTAdultera ad bunc locum non pertinet. Quid ergo? inquis, quum
præſertim etiam alias hujusmodi mulieres & agferat & carpat jve-
NALIS. illi equidem rect fſime ſent unt, qui cum ANDREAAL-
CIYTO T„ C. AFRANIZE nomen, disjunctis literis, quæ male
coaluerant, & una inſuper trajecta, reſtituunt. Favent huic opi-
nioni
1) 7. c. n) L. VIII. Tit. I. C. I. Baſil.
m) in notis ad librum de nomini- o) Obſerv. L. IV. C. XII.

bus propriis 1S aνοτrιW Florentini 1
. 4 * . P) ⁹ 0
im OTTONIS Iheſanro Juris Roma-

ni T I 347. Quo loco annotat, 9) Opp. T. II. p. 58. edit. Colon. de

noneullos nottræ mulieris nomen in 2. 1732.
CAFRANIAM transtormare. 1) L. I. Parerg C XXXVII

nior
ol
P4

VA
col
EI
NES
tan
ſeri
ler
berr
TVS8
AFR
vere
noſt
mere
8IXN
18
1,

—
.—
—
— — — —

2
6

Nca.
Wo.
II à N

it.

qui
eha⸗
4 ac
tbula
hanc
ieom
UTIgk-
luod
i⸗
Scho⸗
zula.
nt,
ns

4

IENICHEN DE C. AFRANIA. 17

nioni VALERIUS MAXNXIMUS 3), ANDREAS TIRAQUELHL US ²⁰),

IOHANNES CORASIVUSH), PETRUS GRHEGORIUS), PETRVUS
FABERV), IOHANNES GERERHARDUS VOSSIUS ?7ll FRANCI-
SCUSPOLLETUSa) OHANNGSSCHILTERUS M CORNELIUS
VAN BYNCKKERSHOSCK E), AUGUSTINUSDE LEYSER ), NI-

cCOLAUS HIERONYMVS GVNDLINGIVS²*), IOHANNES THEO-

PHILVS HEINECCIVSf), EVERARDVS OTTOEZ) & I0HAN-
NES GOTTFRIDVS SCHAVMBVRGIVSh). Atque frequens &
tantum non quotidiana AFRANIX gentis, ut jam de antiquis
ſcriptoribus nihil dicam, in marmoribus fieri ſolet mentio. Præ-
ter ea, enim, gentis AFRANIXZ Ornamenta, quæ adtulit Cele-

berrimus OTTO ¹), SENXTVS AFRANIUS HESYCHIUS, & SEX-

TUS AFRANIUSDEMETRIUS, apud &E EINISIUME) occurrunt,
& apud GRUTERUM ) tres AFE ANI £, AFRANIA CROCALE,
AFRANIA PELORIS, & AFRANIAPROTE, celebrantur. Sed
vereor, ut illi magnopere errent, qui quamdam illarum cum
noſtra, de qua diſſerimus, cognationem interceſſiſſe ſibi te-
mere perſuadent. Certe egregias nugas agit KANCGISCUSLUI-
SINIUSInm), &, qui eidem aſſentitur, OswALDUS HILLIGE-
RUSR), qui perobſcurum & perdifficilem CI CERONIS°) locum,
ut illa vetus AFRANIA fabula refricaretur, ſic interpretantur,

quaſi
ꝭ³) V. VIII. C. MI. F. 2. . e) in oorοι p. 260.
t) in Legibusconnub. P. K. J. 32. Opp. f) P. I. Pandect. J. 39 1. P. 13.
T. II. p. 191. . g) in Præfat. ad Tom. d. Theſauri
n) Miſcellaneorum juris civilis Lib. uris Komoni p 35. 8
IV. Cap. XXI. J. 2. p. 287. h) in Compendio juris Digeſtorum
xX) in Wutagm. juris univerſi Lib. P. I. d. 153.
XXXII. Cap. XIII. G. 2 p. 627. 1) 7. c.
y) ad L. II. de R. I. k) CL. XIV. II. & 98.
2) Inſtit. Orat. Eib. X. Cap. X. 1) DcLXVI. 7. D CCXIX. r.
Keci. IV. MXLVrI A4.
a) in Hiſtoria fori Romani Lib. II. m) L. III. Parerg. C. XLII. B
Cap. VIl. p. 145 n) % , qui præteres nonnullos re-
b) Exerc. ad Pandectas X. J. 19. cenſet, qui AFRANIAM legendam
b. 223. . eſſie decernunt.
e) L. c. 0) in Orat. pro M. C LI O Cap.

d) in Med. ad Pandedas T. L. p. XXX,

()

18 IENICHEN DE c. AFRANIA.

quaſi cLODIAM turpitudine vitæ cum AFRANIA conferat cr-
CEEO. Ego, enim, quovis pignore contendere auſim, nihil
minus cogitaſſe CICERONEM, quum hanc orationem conſcri-
beret, quam de AFRANIA. Et qui poterat de ea, tamquam
veteri fabula, loqui? quæ, quum hanc orationem recitaret
ille, id quod A. V. C. oCxVII. factum fuiſſe ſcimus, in morta-
lium adhuc cœtu fuit numeroque, ac prius c. C «SARE iterum
& p. SERVILIO COSS. P), quorum conſulatus, in annum V. C.
DCCV. incidit, vitam cum morte commutavit. Heic poſſum
non, quin, opportuna hac occaſione, reprehendam oſcitantem
& dormientem nonnullorum ſapientiam, qui nimis confiden-
tes ingenio ſuo, & veras interpretandi regulas ſecure ignoran-
tes, ſomnia quælibet ſua pro veritate venditant, ea, nulla de-
liberatione adhibita, ne, ſcilicet, pereant, doctis obtrudunt,
& cunéta, immani & inſana prorſus arrogantia, ſibi licere pu-
tant in prilcorum Auétorum, in quibus hoſpites atque exules
Perſæpe ſunt, commentariis. Dicit nempe cICERO, inepte
Provocari ab adverſariis ad M. CAMURII & C. ESEBRNI damna-
tionem, qui eapropter pœnam pertulerant, quod, ſceleſta &
barbara prorſus ratione, UEXTTIVM CLODIX cauſa ſtuprave-
rant. Ergo, inquit cICERO, uz audiretur U τ τ 1 nomen in
cauſa, ut vetus AFRANIA fabula refricaretur. uo ſimul in
memoriam revocare vult fabulam aut commœdiam ab AFRA-
NIO conſcriptam, in qua ſimile turpe atque obſcœnum facinus,
quale erat UEHTTIANVM, ſtuprum, reperiebatur. Ita, enim, in-
telligenda cICERONIsS verba eſſe, complura alia CICERONIS
loca, in quibus ad AFRANIVMProOvoOcat, comprobant. De illo,
nimirum, AFRANIO diſſerit, quem hominem in fabulis diſer-
zum d) nominat, quem MAENANDRVMMiimitatum fuiſſe r) ſcri-
bit, cujus verſum:
Dummodo doleat aliquid, doleat, quod lulet.
bis uſurpat). De illo loquitur AFRANIO, de quo QVINCGTI-
LIANVS ¹) judicat: Zogatis excellit AFRANIVS, utinamque non

inqui-
p) VAL. MAXNXIMUS c. I. *) Iuſtit Orat L. X. Cap. J. p. 913
9) in BRUTO Cap. XLV. ed. BUR M. d. a. 1720. conf. Appen-
r) L. I. de Finibus C. III. dicem Adagiorum ERASMI p. 552.

³) Tuſculan. Diſp. L. IV. Cip. XX. ubi ſie ſatur: Prætextata verba mul-
G XXV. tis uſitata & familiaria ſunt, & ob-

ingt
bPor
1Io
ſoci
cit
ad

Anm

verd
Ment
kate
Lame

Rer.
nſcri.
guam
itaret
orta-
erum
V.
llum
ntem
iden-
Oran⸗
4 de-
dunt,
e pu.
ules
epte
mua-
ta &
rwe⸗
en in
u in
RA⸗
lans,
in⸗
0 NI8
liſer-
ſeri⸗

non
ngut⸗
N
e.
1 nal⸗

y ob⸗

inquinaſſet argumenta puerorum fodis amoribus, mores ſuos faſſus.
Porro AFRANIAM, VALERII ahctoritate moti, LICINIO BRUT-
TIONI, aut, ut alii reétius ſcribunt, BUCGCIONI, leéti genialis
ſociam adjungunt. A quorum omnium opinione divortium fa-
cit O. REICHIVS, quoO nemo quisquam ſiniſtrioribus auſpiciis
ad illuſtrandam c. AFRANIAX hiſtoriam acceſſit. Is magna ani-
mi vehementia inſurgit in OLPIANVM, eidemque acerrimam
dicam ſcribit, quod parum ſapientiæ atque prudentiæ tribuat
mulieribus, meliusque comparatum fore cum mulieribus, at-
que maritis, ſi illis virilia officia permittantur, dictatoria vo-
ce, exclamat u). Quæ omnia qvum perbelle declamaſſet, ne-
que adverfari mulierum naturæ Advocatorum officium do-
cuiſſet, OLPIANVM in lege noſtra intellexiſſe CALFPVRERNIA M,
PLINII IVNIORIS uxorem, cenſet, quam in ſtudiis humanio-
ribus, & ipſa jurisprudentia, tantos feciſſe progreſſus affir-
mat, ut non ſolum librum a marito inchoatum pPerfecerit, &
luci publicæ donaverit; verum etiam inſigni prorſus facun-
dia ac animi promtitudine cauſas in foro peroraverit. Quæ-
ris, quem teſtem producat miſellus ſcriptor, nominabo, FRAU-
ENLOBIVM in der lobwürdigen Geſellſehafft gelebrter N'ei-
er, teſtem omni exceptione majorem, & ob quem vadi-
monium deſerere queas. Utinam ipſum evolviſſet ?PLINIVM!
Utinam verba, quibus meritiſſimas uxoris ſuæ laudes juſtiſ-
ſimis effert elogiis, rite perpendiſſet! Operæ pretium eſſe
judico, ut integra PLINII ) verba adſcribam: Accedit ſtu-
dium literarum, quodex mei caritate concepit. Meos libellos habet,
Jectitat, ediſcit etiam. Qua illa ſollieitudine, quum videor acturus,
(E) 2 quanto.

ſcœna * tmurpia interpretantur, a fabu-. Janctio tum aliä emolumenta plurima,
Iis prætextis, quales AF RA N 11 fue tum illud inprimis, quod feminæ in
runt, in quibus œdiſſima & turpiſſima paupertate conſtitutæ ram ſolutæ, quam
dicta & argumenta erant. lecti fœdere ſociatæ, honeſtis modis vi-
ctum & amictum ſibi ſuisque quære-

u) Adponemus lepida REICHII cr 2 .
re, & ⸗rejecto fiagitioſo vivendi ge-

verba: Subminiſtrarentur hboc emoli- .
mento indigentibus preſirque pauper- nere, maxummiz ac pæne immortalibus
tate maritis, quibus res n uſta domi, meritis rempublicam patriamve exorna-
aut curta ſupellex e uditionis, eſt, le- Te roſſent.
vamen „ vitam covnnodam agendi „ GW⁰
opera mulieris toti familig de viétu G&£ 1) L. IV. EP XX. D. 2. G= 3. conk.

amictu proſpiciendi. Habet & bæc & L. V. I Ep. VII.

20 JIENICHEN DE C AFRANIA.

guanto, quum egi, gaudio adfeitur? Diſponit, qui nu utient ſibi,
guem adſenſum, quos clamores excitarim, quem eventum judicii
zulerim. Eadem, ſi quando recito, in proimo, DISCRETA VE-
LO, ſedet, laudesque noſtras avidiſſimis auribus excipit. Nonne
CALPURNIA ipfaà adſtitiſſet recitanti? Nonne maritum cauſas
acturum in forum comitata eſſet eadem, ſi tam ferocis atque
indomiti animi fuiſſet, quemadmodum eamdem VALERIVS
& vIPIANVS deſcribunt. Atque qui fieri poterat, ut tale
monſtrum evaderet CALFVRNIA? quæ nihil in contubernio
HiSPVLLZ viderat, niſi ſanéctum honeſtumque ).

Videamus nunc, utrum AFRANIA Occaſionem dederit edi-
Go, an graviter hallucinetur vLPIANVS? dum illius rei ori-
ginem in AFRANIAM rejicit. Atque jampridem communem
errorem primus omnium detexit III. DE LEYSER 2²), qui ne-
gat, occaſionem dediſſe AFRANIAM Edicto Prætorio, quia non
Pro aliis, ſed pro ſe ſemper, poſtulavit. Feminas præterea,
a primis reipublicæ Romanæ temporibus, ab omnibus nego-
riis & conventibus publicis exgluſas, in perpetua tutela fuiſſe,
ſine tutore & austore lege & legitimo judicio nihil agere po-
tuiſſe. Cui ſententiæ calculum ſuum poſtea adjecit HEINECG-
CIVS ²).

Quamvis tanti non videantur præclarorum horum Duumvi-
rorum rationes Cl. oTTONIEt), ut ſuſpectam reddant vLFIANI
fidem. Videri, enim, ULPIANVMex vetere quodam illius ævi
JCto svVLPITIO, putat, vel oFILIO, cauſam edicñcti hiſtoricam
nobis dediſſe. Sed dicit, non probat. Quod ſi, enim, ex ve-
tere aliquo Cto cauſam edicti hiſtoricam didiciſſet VLPIANVS,
certe id addidiſſet ille, neque ſilentio præteriiſſet, cui alioquin
ſolemne eſt, ut ingenue profiteatur, quihus Auctoribus profece-
rit. In ſequenti legis noſtræ paragrapho, quum de PVBLIO

CE CO averſa ſella a BRVTO deſtituto loquitur, ad LABEONEM

provocat. Sic, quum originem quæſtorum tradit, GRACHIA-
NO JVNIO ¼) teſtimonium denunciat. Sic, dum in natales SCti
MACEDONIANIinquirit, ipſa SCti verba recitat à). Tacemus
cetera,
y) L. IV. Ep. XIX. F. 6. b) I. c.
72) l. . c) I. un. de oſſie. Quæſt. princ.
a) l. c. d) L. I. de Ct. MACED Princ.

ario
Qum
Ikrs
vocar
dabit
36 ſt⸗
ſtris
ſemp
pelam
prob⸗
loe
poß
non!
circun
iWer
luit⸗
Ultimn
Prole
Prob
Pit u
preſe
Ppred
velee
miſit
Romn
Jua5
bil do

e):

.

cetera, qu& protulit Cl. orro, & quæ nonnulla indigent refu-
tatione, atque nos ad O. GUIL. HOFFMANNUM. ²⁶), virum do-
ctum atque humanum, convertimus, cni placuit adoriri ſolum
LEYSERVUM, ejusdemque argumenta ſub modeſtum examen re-
vocare. Dabit veniam, &, fſi recte dlum novimus, certifſime
dabit vir amiciſſimus, ſi pauca heic reſpondeamus ad ea, quæ
ad ſtabiliendam confirmandamque ſententiam ſuam attulit, ülu-
ſtris LEYSERICauſam agamus, & heic quoque, quemadmodum
ſemper ſolemus, nihil prius, nihil ſanctius nobis veritate eſſe,
pelam oſtendamus. Primum putat vir egregius, nihil minus
probare N UMWäι inſtitutum, quo feminis modeſtiam imperavit,
& loquacitatem ſexus ſequioris interdixit, quam repulſas fuiſſe
a poſtulatione mulieres. Sed velim perpendat vir Clariſſimus,
non NUMA M, ſed jam antea RoMULUM, arctiſſimis regionibus
circumſcripſiſſe muliebrem ordinem. Hic mulieribus vini uſum
interdixit ⁷). Hic in manu atque poreſtate mariti illas eſſe vo-
luit ½). Hic maritus permiſit uxores vel expellere e domo, vel
ultimo afficere ſupplicio, ſi illæ vel veneficio uſæœ fuiſſent circa
prolem, aut alienam pro ſua fubdidiſſent, aut ſacra tori jura im-
probe violaſſent h), aut mero ſe ingurgitaſſent ¹). Hic præce-
pit, ut via decederetur mulieribus, ne quis obſcoœnum verbum
præſentibus illis proferret, aut nudum ſe illis conſpiciendum
præberet k). Hic patronos inſtituit, qui vel extra judicium,
vel coram judicibus, clientes defenderent, neque quemquam ad-
miſit in foro, quam patronos, in quorum clientelam plebem
Romanam commendaverat ). Itaque non opus fuit mulieribus,
quas intra laudabilis verecundiæ, ſine qua, TULLIO m) teſte, ni-
bil poteſt eſe rectum, nibil honeſtum, fines continere voluit, ut,
(6) 3 ejurata

e) in Obſervat. variis ad L. III. i) DIONTYSIUSI. c. p. 96.
Pand. &. 3.
f) DIONYS. HALI C. L. II. p. 96.
ed. Erf. d a 1596.
g) 1D E M ib. p. 95.

K) PLUTARCHUSIRnROMULO
p. 63.
D PTLUTARCHUSiIinROMULO

J
h) rLUTYAERCGHUS in Ro MUL O & õ .
p. 97. edition's, quam Londini 1729 m) de Oſſciis L. I. C. XLI.
1ypis exſeribendam curavit AUG U- n) PLUTAEF CHUS in N II A
STINUS BRTANUS. p. 168.

22 IENICHEN DE C. AFLRAN IA.
B

ejurata matronali verecundia, in forum provolarent, & cau-

ſam ſuam ipſæ tutarentur. NVMA ſalutares has ROMVILI lIe-

ges in memoriam revocavit Quiritibus, &, præterea, mirifi-
cam modeſtiam mulieribus injunxit, ac ne de neceſſariis qui-
dem rebus, abſente marito, loqui illis conceſſit, atque rem tri-
ſtis & infauſti ominis, cum univerſo Romano populo judica-
vit, quum mulier cauſam ſuam in foro agere auderet n). Ne-
que probabile eſt, & ullam veri habet ſpeciem, illis in tanto
pPatronorum pro clientibus orantium numero vel aditum pa-
tuiſſe ad judicum tribunalia, aut maritos, quibus abſolutum
& herile imperium in uxores competebat, æquo animo tuliſ-
ſe tam immanem & pæne inauditam protervitatem, ſed po-
tius præſentem, pro maritali, qua Bollebant, poteſtate, pœnam
repetiiſſe a am immaniſſimo & fœdiſſimo generis humani mon-
ſtro, ut ſalutari hac ſeveritate deterrerentur aliæ, ne cona-
rentur ulterius lædere muliebrem verecundiam arque pudo-
rem. At inſtat literatiſſimus HoOFFMANNVS, non affirmari
poſte, id quod tetricæ Sabinæ fecerint, in tanta inſequentium
temporum procacia ſervatum fuiſſe. Verum enim vero illo
animo ſemper fuiſſe Quirites in mulieres, ut illas excluderent
ab omni virili munere, ex reipublicæ Romanæ hiſtoria ſatis ſu-
perque conſtat. Feminæ, ſcilicet, pro ſe poſtulare numquam
potuerunt, ſed pro parentibus ſaltem, ſi nullum, qui agat, ha-
bent o) Atque, gravis ſcriptor, CoLVMELLAP inquit: RKoma-
ni mulierum operam ad domeſticam ſaltem diligentiam compa-
razam eſſe ſtatuerunt. Deinde putat Cl. HOFFMANNVS, ini-
quum eſſe Magnificum LEYSERVM in Prætorem, quem optu-
me intellexiſſe arbitratur, quid ad tuendam magiſtratus ſui
majeſtatem opus eſſe poſſet, non muniturus eam loco ob priſ-
ci juris rationem ſatis tuto. Minime vero injurius in Præto-
rem eſt exquiſitiſſimæ LEYSERVS doctrinæ, neque umquam in
animo habuit, reprehendere eumdem ob hoc, quod propoſuit,
Edictum, neque etiam Prætor admifſit aliquid comprehenſione
di-

o) I. 41. de procur. conf. SCHUL. NUM /I. 2. de R. J. & PFAUL.Ire ept.
TINGII Jurisprud. Antejuſt. p. 222. ſent. Lib. I. V II. §. 2. & L. XVII. ad
Omnia, enim, virilia officia illis inter. Edictum ſ. L. 1I2. §. 2 de judicus,
dicta, ULPIANUS L. L. ad S ABI- p) L. XII. de re ruſt. praæf.

A.
1I k.
nirifi.
gui.
mii⸗
Ndica⸗
Ne-
tanto
n pe-
Utum
tulil⸗
d po.
Enam
Wob⸗
cona-
puco.
rmari
tium
o Ulo
lerent
iis ſu⸗
Wam
ha-
omd⸗
onnhe-
opta⸗
15 ſoi
ræto⸗
lann in
oluit⸗
nlione

li⸗

IENICHEN DE C. AFRANIA. 23

dignum. Quum, enim, indicare voluit perſonas, quæ arcentur a
poſtulando, tres ordines fecit. Nam quosdam in totum prohi-
bet, quibusdam pro ſe permiſit, quibusdam & pro certis dunta-
xat perſonis, & pro ſe, permiſit. Non potuit igitur aliter, quin
feminarum mentionem quoque faceret, non eapropter, quod
illæ umquam oratoris partes in judiciis ſuſtinere potuerunt,
ſed melioris ordinis ergo, & ut nihil prorſus omitteret eorum,
quæ ad Ediétum ulla ratione pertinere videbantur. Poſtea ni-
hil rarum inſolitumque fuiſſe contendit Cl. HOFFMANNVS,
quod mulieres pro aliis in foro comparuerint, & HORTEN-
51AMin ſcenam producit, quæ ſuarum deſiderium coram
triumviris expoſuit. Sed illa non animi quadam levitate, ſed
extrema neceſſitate adducta, quum nemo quisquam virorum
illarum patrocinium in ſe ſuſcipere vellet, cauſam univerſi ma-
tronalis ordinis forti atque magnanimo animo peroravit. Au-
diamus VALERIVM J) ita diſſerentem: HOR TENSTIA, Q.
HORTENSTII Rlia, quum ordo matronarum gravi tributo à
Triumviris eſſet oneratus, neque quisquam virorum patrocinium
eis accommodare auderet, cauſam feminarum apud Triumviros &*
conſtanter & feliciter egit. Atque tamen illius, & binarum, cum
quibus eamdem ſociavit, mulierum facinus adeo infrequens &
inauditam videtur vVALERIO, ut in hæc verba erumpat: Ne
de his quidem feminis tacendum eſt, quas conditio naturæ, & ve-
recundia ſtolæ, ut in foro & judiciis tacerent, cobibere non potuit.
Denique [UVENALISIr) verſum adducit:

- - - accuſat MANILEIA, ſi rea non eſt.

Jam ſi accuſarunt feminæ, inquit Cl. HOFFMANNVS, quod mi-
nus eſt, nonne, & quod longe minus videtur, poſtulaſſe pro
aliis exiſtimabimus? Sed non ita accipienda eſſe UVENALIS
verba, unusquisque intelligit. Tota Satyra ſexta improbos mu-
lierum Romanarum mores perſtringit, & venenatos ſales ſuos
omnes in illas effundit UVENALIS, non ac ſi tam nefaria at-
que horribilia crimina, quæ illis objectat, jam omnia perpe-
traſfent, ſed ut oſtendat, tantum illis ſupereſſe malitiæ, ur, ni-
ſi frenis feroces illos ſpiritus compeſcerent mariti, facile in
hanc

q) l. c. r*) Sat. Vl. v. 243.

24 JIENICHENDE C. AFRANIA.

hanc prolapſuræ audaciam. Certe noſtram interpretationem
opume convenire IUVENALIS Menti, exinde diſcimus, quia
alio loco mulieres ſic fantes introducit *).
Numquid nos agimus cauſas, ecivilia jura
Novimus, aut ullo ſtrepitu fora veſtra movemus?
Quid? quod Romani ne quidem indulſerunt mulieribus, ut in
in Senatum venirent, ſed poſt ANTONINI HELIOGABALI,
qui omnia bona ſalutariaque reipublicæ inftituta, everterat,
cædem, ſingillatim caverunt, ne umquam multer ſenatum ingre-
deretur, utgue inferis ejus caput dicaretur devovereturgue, per
uem id eſſet factum t). Numquam igirur Romæ licuit poſtu-
ſare feminis, neque ad Edictum proponendum Prætorem com-
pulit c. AFE ANIA, quam fingularem edicti cauſam profecto
alioquin non omiſiſſet in libris ſuis poſteritati relinquere vA-
LERIVS, ſed magnopere atque vehementer errat VIL PIANVS,
ICtus ſubtilis & acutus, ſed præclarus in antiquitatibus
hoſpes.

Sed mittamus nunc, transacta fabula, AFRANIAM; quæ;
luculento teſte, vALERIOu), muliebris calumniæ notiſſimum eva-
ſit exemplum, adeo ut pro crimine improbis feminarun
moribus AFRANIE nomen objiciatur.

³) Far. II. v. 51. 52. NO HELIOGABALO C. XVIII.
14) LAMFPRIDIUS in ANTONI. V) l. c.

SUPPLE-

A

Ex

ionem
i

ut in
1ALI,
rterat,
ingre-
e) per.
poſtu.
ncom-
oleco
te Vl⸗
AXVS.
tatibus

ue⸗
emerd

2–

è
SUPPLEMENTUM
SPECIMINIS CCXCIL.

SIVE

OBSERVATIONES SELECTE

D E

NECESSARIO TUTORUM SEU CURATO-

RUM IN SPONSALIBUS MINORUM
CONSENSLI.

CAPUT I.
DE NECESSARIOTUTORUM SEU CURATORUDM CON-
SENSU IN MINORUM SPONSALIBUS APUD E BRREOS, GE K-
COS, PBISCOS CHRISTIANOS ET SINGIIL--
EATI MN GE RMANOS.

§. I.

Mſera jurisprudentiæ conditio, quæ ex Komanarum legum re-

reptione orta eſt, deſcribitur.
uam miſeram lutulentamque faciem reddiderit, quamque
S immanem & horrendam cladem intulerit jurispruden-
tiæ Germanicæ, ſua ſeſe commendanti integritate, peregrina-
rum legum receptio, dici vix ſatis poteſt. Amiſimus, amiſi-
mus pæne, pro dolor! leges illas veteris gentis noſtræ, quas
tot in videndis elogiis ipſe Romanus Scriptor ²), & ſingulas Ppru-
entia

a) C. CORNELIUS TAGITUSin mus, Saxoniæz decus præcipuum &

sureo de Germanorum moribus libello
afſim. Inprimis illuſtriſſimis stque
Excellentiſſimus Dominus HEN R I-
CUS COMES D E BUNAU, literato-
rum hominum Mæcenas gratidſiſſi-

(4) miſſo

illuſtre exterarum gentium miracu-
lum, in æterno Hiſtoriæ Inperii Ger-
manici opere paſſim, quem quoties
nominamus, teties immortalia ejus in
rempublicam literariam merita fub-

26 DE NECESSARIO CONSENSV TVTORVM

dentia & ſubaéto judicio præditus, ad cœlum usque extulit,
ſanctitate, ſapientia, integritate, brevitateque aliis omnibus
palmam præripientes. Certe multo majorem excellentiorem-
que laudem merentur gentis noſtræ leges, quam ipſæ duo-
decim tabularum leges, quss M. TVLLIVSCICERO, oratorum,

2

quot ſunt, quot fue quotque futuri ſunt, princeps, ſplen-
. mis magnilicentifänisque crnavit kudibus. Quaot the-
non eſt, qun non peregrin's leges, tamquam vVENEREM, turpi
in ineque smore depereunt oculanturque, ſed dignum ſtu-
diis ſuis, piique civis officio laborem, haſce leges diurna no-
cturnique verſare manu, be e ſapienterque judicant. Utinam
CHRISIIANVS HANACCIVS b), Vitebergenſis Academiæ
Anteceſſor celeberrimus, id, quod ante complures jam annos
Prom ſit, opus, quo leges Saxonicas in ordinem redigere con-
ſtituit, & cujus delineationem *), infigni cordatiſſimni cu usvis
applauſu exceptam;, orbi literato dedit, cum viris docztis com-
municaret, eoque ipſo aureas & divinas plane majorum no-
ſtrorum leges in cunctorum lucem conſpectumque prodire ju-
beret. Defſiſterent tandem deſidioſi homines immanibus di-
risque convitiis leges noſtras imperere, compeſcerent vocem
invidiæ malevolentiæque plenam, & tandem plus temporis
evolvendis, inveſtigandis perſcrutandisque Germanicæ Saxoni-
cæque gentis legibus conſecrarent. Nam ex inſano illo, quo
plerique erga Romanæ gentis inſtituta feruntur, pruritu, in-
felix atque inepta illa juris utriusque commixtio profecta eſt.
Sed
m'ſſo cultu veneramur. Nec ingrato b) L. I. C. XLIV. de Oratore p. 228.
Irreligioſoque ſilentio prætermitti de- Tom. II. Opp CICERON. ex editione
bet Illuſtris O. J A C. MASCOVIUS, ISAACI VERBURGII: PFPremant
qui in cultiſſima elaboratiſſimaque In omnes licet, dicam, quod ſentio: biblio-
perii Germanici Hiſtoria L. II. §. 38 p. thecas mehercule omnium philoſopborum

—

53. ſelect ſſimis laudibus majorum no. unus mihi videtur XII. tabularum libel-

ſtrorum leges concelebravit. Omnia lus, ſi quis legum fontes & capita vi-
vero, quæ ad laudem priſesrum le. derit, & auctoritatis pondere & utili-
gum dici poterant, incomparabili elo. zatis ubertate ſuperare.
quentia exhauſiſſe videtur HUGoO GRo. e) in Progr. de Saxonici Juris ad
TIUS in Prolegom, ad criptor., Hiſt, artem revocandi ratione, Viteberga
Gorh, p. 63. 1726. typis excuſe,

Rulit,

mouhus
tioren.
e duo.
torum,
8 ſplen-
t turpi
imn flu⸗
à n⸗
Utinam
Gemiæ

NunNGS

re con⸗
en usvi⸗
is com-
Iin no-.
ire ju⸗
bus di-
vocem
mpons

1xORi.

0, quo
w in⸗
eis et.
ded

e P. 329.
x editione
Fremattt
: billio⸗
ſorlorun
n llel.
pite i
6G niili

cjuri⸗ 4

Siaee

1 N SPONSALIDEVS MINORYM.
M. 31

Sed 108 ſoleos „
runt, dignamque üllis dicem ſeripſerun res egregie delinea-
laude majores, q ibus in icripierunft i ſummi, mea
õ res, q ibus teſtimenium denuntiavit P. neaque
minuüs FRNEST riav 2 .1124 .
ene nnins 4 NESTVS IOACHIMVS DE WEST erilluſtris
Ssone c Holſaticæ ornamentum, & ad quos pror 3), inſi-
C 4 à — . 5 2053 .
drrum RA rK § e), vir ſolide docéctus, ad rt h 10.
timus. 1 præclariſſimos libellos Lectorem Ben orum Duum-
tin a. arze, Perilluſtris jO. PETR. DE LV evolum remit-
nie ridericianæ Cancellarius, Ctus DEW IG, Aca-
ad decus gentis Germanic s, Lkus incomparabilis, &
risprudentiam noſtr. ricæ, & in majorem ſplendore 15,.
bus datus in au Eis ien evehendi a propitio Numine kon Ju⸗
7 . 4 . 86 4½ . . 1 . 4 .— .
rem ſuſee ere 1 ukriam qui ante ipſum Ejsmodi labo-
& nobis l „induſtiriam multum poſt ſe reli uit 1 4bo-
WII5 quamvis virorum, & Præcipue Perilzzelkris Liceat
ejus ripta nepleia ſn tam diffuſa atque ſahde eand omna
qua ie ad e5 eta ſunt, doétrina, attamen gadt qua omnia
dun ribendum ſeſe accingere ſa dem veritatis,
imitari induftriam, & diſpellere nubes, olet, cupiditate,
quæ regnant in hoe argumento §, Offucias, tenebras,

Oui per tutoren .
Qui p m, quis per minorem intelligatur, indicatur

id quum fac .
nos per tur orarm ageredimor, præmonendum eſſe duximus
õ Or quoque intellig IXImus,
qnimitkümn Scunäne univerſa pæne Gertnzniæ Rr r minorem
1444 4 e- 1 . * P .
Primum Vicellmum; ſecundum Saxonum 3 re nondum
1 1 ee11 . . „
viceſimum ætatis annum egreſſus ga nondum
. . am,

4

quamvis elapſo ati
pſo hoc ſpatio, quod bene ſapienterque conſti

tuerunt majores, t
1 „tutor nondum rati
ſupervacaneum iniquumque arbinamur, keddiderit, tamen
rere conſenſum. r, tunc tutoris requi-

α in Progr. de diſti
) 11 nor /1: . .
tione in “ le e. prad es ve. e) in Progr. de conjungendo juris &
. 7 22, 77, 7 . *⸗ I. *7
Pri ve omnano-Germa- antiquitatum Germanloorin J
m ſtudio, Li-

nico, Roſtoch . 4
1725. edito H. I. 194. Mα 1729. evulgato J. I. q4

28

YE NECISSARIO CONSENSU Y VUTONUN
§. III.

LConſenſus futovum in ſponſalibus minorum neceſa
EBKAOS§.

Si ergo divinum jus, quod ſacrarum rerum pondere, & re-
gularum feliciter beate ue vivendi ubertate, cet ra omnia
longiſſima vincit, evolvimus, nihil, ut verum profiteamur,
invenimus, ex quo tutoris conſenſum neceſtarium fuiſſe in
minorum nuptiis, verbis diſertis evincere queamus 5). IIlud
certum, exploratum & doctiſſime probatum eſt a Perilluſtri
LIVDEWIGIO 2), nullum inter tutores & curatores EBRXOS
agnoviſſe diſcrimen, & viceſimum ætatis annum conſtituiſſe,
quo rebus ſuis minores ipfi præefſe poſſent. Nunc vero ſa-
cræ literæ nos docent, quam ſanéto præcipuoque cultu Nu-
men parentes, &, qui eorum locum fuſtinent h), honorari juſ⸗

ſerit; inde non difficile conjicere licet, etiam eorum conlen-

ſum expetere debuiſſe minores.

.
2 †C 5* „„
zrius Puit apud

HENRICUSBLUMBACHIUS
in der Critiſehen Hiſtorie der ælteſten
Ebe- Rechte 7. cujus doctiſſimi, no-
bisque amiciſſimi viri verba ipia appo-
nere juvabit: ob man damals in Er-
mangelung der Eltern, naber Bluts
Freunde Beyfall erfordert babe? wel-
ches unſere beutigen gemeinen und Sæch
ſiſehen Rechte erfodern, iſt unbehandt,
da weder Jüden, noch andere, davon,
in Auſebung der alteſten Zeiten Mel-
Aung 1Ibun.
g) in Diſferemiis Jurium in ætate
puberum & majorum C. X. H. 3. ſqq.
P. 148. ſqq.
h) Tutores, enim, fub quarto De-
calogi præcepto continentur, quem-
admodum fcribit Divus MARTINUS
LUTHERUS iG Ebe- Büchlein Art. I.
u. die Ebe zu ſtiſfien Recht und Macht
haben, als Vater und Mutter, und was
an ibrer ſtatt ſeya, ubi per verba, was
asu ibrer ſtatt ſeyn, non avus aviaque,

§. IV.
cæferique afſcendentes intelliguntur,
ſed tutores. Hi, enim, in patris lo=
cum dantur. THEOFPHILLUS Pro-=
m. I. de ſatisdatione tutorum, Cum
quo egreg'e conſentit jus illud, quod
a natura accepimus. Sic, enim, ca-
ſtiſſmus ſap'entiſfimusque illius juris

interpres, illuſtris JO. GOTTLIEBEB

HEINECCIUS in Elementis juris nao-
uræ & gentium E. II. J. 75. p. 417.,
inquit: Futores eadem poteſtate uti as
parentes, guatenus eam arctioribus li=
mitibus non circumſcripſernnt lIeges ci-
viles, ſed & ad eamdem pdem, eadem-
que oſſicia, quæ parentibus incumbunt,
teneri; denigque pupillos non minus ad
amorem venerationis, obſequium &
gratitudinem obſtrictos eſſe liberes: ae
quin hanc obligationem tanto eſſe ſirie
dtiorem, quo majus eſt benéficium, ab iis
praſtitum, quos non natura, ſed amor
benevolentigæ, ad benefaciendum exci-
zavit. Nunce vero g., 47, docuerat vir

ſums

—,,—¶— ⸗/, — — - - — — .——

„ ——- — — „ —

illuſtri
4405
tuiſle,
erd ſa⸗
n Nu⸗
ni jul⸗
onlſen⸗

IV.
Puntur,
atris o⸗
V5 Pro⸗
, Cum
,gro
im, ec⸗
ns juens
TLIEB

junit ⸗

p 41/6

,e uti

gribs li⸗
leger ei⸗
1, haden⸗
cumbunt,
minas 4
giun 6
eres:
Ae An
n ahi⸗
ℳN
ſem au
cuerat Fi
ſunn⸗

„

IN STONSALIBUS MINORVM.

§. IV.
Apud G R F. ½

Eadem rerum apud Gh/ οö8âä 3âgerat facies, qui quoque neſci-
verunt tuterum & curatorum differentiam, & usque ad viceſi-
ſimum ætatis annum tutelari imperio ſubjecerunt minores).
Neque ſine inngézer voluntate ad nuptias poterant provolare
minores. Provoco ad PLATONEMk), cujus verba ita ſe ha-
bent: “„ρ5uahν ς ra zUgla, r†ρ e g&†v , eusge, Xr
(d) 3 V rgirav

fummus atque eximins, nibil, quod

alicajus momeuti eſſet, & ad Ffamilig
decus pertineret, veluti conjugium, ſine
parentum conſilio ſiſcipere debere li-
beres, ergo nee id facere poterunt mi-
nores ſub tutorum poteſtate conſtituti,
qui in parentum locum ſuecedunt, eo-
rumque vicem repræſentant. Et, dum
hæc ſeribo, incido in BASILII MO-
NERI Tract. de matrimonio & dande-

fltinis conjugiis, qui exent in Collectione
Tractatuum connubiorum praſtantiſſi-

morum J CGorum, quæ Lipſiæ prodiit

1618. 4 T. II quo loco p 25. in hanc

ſententiam reſpondet vir cordatiſſi
mus: Sed ſi recte judicare volumus,
certo ſtatuendum eſt, neceſſario requiri
conſenſum non ſolum eorum, qui prin-
cipaliter contrahere volunt, b. e, maris
& feminæ, ſed etiam paremum, aut
EORUM, QUILOGCOFPARENTUM
SUN, ſi tamen bi recte funguntur of-
fcio ſuo. Atque his ratiombus moti
Theologi Roſtochienſes in eaſu, ubi
virgo fidem connubialem dederat ado-

leſcenti, ſi conſentirent tutores, a. 1615

17. Jul. diremerunt ſponſalia ſine præ-
ſeitu & voluntate tutoris inita. Re-
ſponſum illud nobis ſervavit G EOR.-

GIUS DEDEKENNUS in Theſauro
Conſil. &' Deciſ. Vol. II. Sect. V. n. 8.
p. 175, ex quο opere excerpemus illud:

Daſ gedachte Jungfrau der Ebe ledig
zu eshkenzen ſeyv. Adjecerunt has ra⸗
tiones: Ob ſchon die ebeliche Verſpre-
ehung umter den beyden Perſonen ehe-
lich ergangen wære; kœnte dieſelbe in
Erwegung vieler ehrbarer und chriſt=
licker Urſachen, nicht ſtatt baben: wie
es ſich dann nicht verantworten læſ-
ſet, daſß diejenigen, welche unter vä'⸗
terlicher CGewalt, oder auch unter ibe
ren VORMUNDERN ſe/, außer derer
Fiirwiſſen und Willen ſich vereblichen,
dann ſolches heiſſen clandeſtina ſpon-
ſalia, heimlicbe Verlæbniiß, welche für
Gott nichis gelten. Ja, wie Herr L U=
THERUS Tom. XII. Viteb. fol. 21
redet, Teuffels- MWerck ſtiffiet
¹) Perilluſtris DELUDEWIG 1. eq.
C. II G. 6 p. 47. Et hæc cauſa fuit,
quare THEOTHILUS, fidifſimus ille
inſtitutionum g; æcus interpres, non
potuerit vocsblum græeum inveni-
re, quod latinæ voci curazoris reſpon-
deret. Qvapropter L I. Tit. XXIII.
7eρ zeρσ*νιασιον & ſequenti titulo de
farisdatione utorum & curatorum 7 e,
& νιτιι αταιWναnο ννιαατιr
peoy ieribere debuit. Quod acute vi⸗
dit eo, ad quem provocavimus, loco,;
