Specimen DIV. DV. & DVI. publi-
ce tuæztur VII. 680

WENCRERUS (JOHANNES IACOBUS)
Conſiliar itis Regius Gallicus C& civi-
tatis Argentinenſis Ammeiſter.
allegatur IV. 1025. VI. 1225. VIII.
734
WERENFELSIUS (SAMUEIL.)
Theologus Baſileenſis.
allegatur VIII. 589
WERLHOFIUS (HERMANNUS LU-
DOVICUS)
In defendendo Specimine LII. &
LXXII. vires & ingenium ſuum
experitur 574. II. 66
C c 2 WERIL.-

204 INDEX II.

WERLHOFIUS (JOHANN ES)
Conſiliarius aulicus Brunſuico Lüne-
burgenſis & JCtus in Academia U-
LIA bprimus.

allegatur VI. 943. 946. 948. V. 321.
. NX. 58
IV. 949

Judicium de illo.
WERLHOFIVS, JCtus, quo majorem

notatur

ſæeuium non vidit I. 424
*F WERLHOFIUS (JOHANNES HEN-
RICUS) .

Ad dubia centra Specimen II. IX. &
XX, mota reſpondet I. 9. 86 198
WEFNERIUS. 8
vid. IRNERIUS.
F WERNERUS (ALBERTUS ANTO-
NIVS)
Jurium Doctor.
Specimen DCXXIHX. publice tuetur

IX. 59
laudatur IX. 60
WERNERUS (FRIDERICUS AUGU-

STINUS)
Speeimen LXXVI. ſtrenue propug-
nat II. 115
7F* WVERNERUS (FRIDERICUS ERNE-

STIS)
Speeiminis XVIII. & XXXI. Reſpon-
dentem agit I. 180. 313
WERNHER (JOHANNES BALTHASAR
L. B DE)
In Senatu aulico Inperiali Conſiliarius.
allegatur l. 39. 405. 425. 543. 55 I.
663. I1. 52. 342. 356. 5§516. 580.
HI. 218. 243. 388. 408. 631. 66.
638. W. 798. 875. 876. 903 922.
1085. V. 154. 297, 314. VI. 853.
1124. I125. VII. 217. 237. 292.
275. 729. 829. VIII. 173. 198.
262. 268. IX. 70. 71. 128. 195.
670. X. 52. 53. 56. 106. 222.
373. 640. 808. 844. Xl. 195. 196.
197, 202. 204. 207.

VII. 165. X. 285
WESENBECIVS (MATTHAEVS)
Conſiliarius intimus ac in Senatu pro-
vocationum Electoralis Saxonicus &α6
J Ceus Vitebergenſßes.
9 allegatur I. 136. 161. 244. 245. 246.

notatur

253. 349. 419. 499. 568. 691.
701. 702. Il. 150. 185. 439. 671.
V- 109. 185. 480. 533. 546. 547.
708. VII. 212. 283. 390. VIII.
387. X. 662
notatur l. 389. 431. II. 329. 563. IV.
1213. 1294. VII. 179. IX. 769

WICQVEFORT (ABRAHAMVYS)
Hiſtoricus & Phliticus Batavus.

allegatur l. 308. III. 131. 328. V-

21I. VIII. 697. 733. 750. 767.
812. IX. 787. X. 900. 901. 911.
914. 921. 925. 935. 945
y* WIENECKEN (JOHANNES CASPAR
EBERHARDIS)
Specimen CCCCLXXXVII.
& CCCCLXXXVIII. cenſuræ publi-
cæ ſubjicit
WILDVOGEIL. (CHRISTIANUS)
Conſiliarius intimus Saxo- enacenfis.

& JCtus Jenenſis.

allegatur IV. 1297. X. 95
WILHELMUS. .
Foticæ Rex.
allegatur IX. 389
VILLMANNUS (JOHANNES GUILI-
ELMUS)
Ad dubia contra Specimen XXXVIII.
mota reſpondet I. 385
„WINCRLERUS (I1OHANNES HEN-
RICVUS)
Specimen DCXXXII. ad diſputan-
dum proponit X. 108

F* WINTER (JOHANNES CHRISTIA

NUS
In defendendo Specimine XXV. &
XXX

*

VII. 524

—

allegatur

IND EX III.

XXX. vires ingenium ſuum ex-
peritur I. 253. 301
WINTHERUSIIURGAVALENTINUS)
Comes Sacri Palatii Laeranenſis, &
Conſiliarius aulicus Comeranus.
allegstur X. 359
F* WIRSICH (GOTTFRIDUS AN-
DREAS)
Specimen DXLVII. publice tuetur
VIII. 241

F WIRTIHI (JO0HANNES GOTTLIEB)

Judicio Mercatorum Lipfienfi ab Actit.

Speciminis DCXLVI, Reſpondentem
agit X. 327

*F WISMANNUS (SYLVESTER FRI-

DERICVS)
Specimen LXXIII. & LXXIV. a du-
biis contra utrumque prolatis ma-
ſcule vindieat

WISSENBACHIUS (JOHANNES JA-
COBUS)
IJ Ceus in Academia Franequerana
primils.

allegatur I. 690 691. III. 52. 53.

54. VI. 1016. VII. 823. 1X 770.
notatur II. 412. 413. 608. 609,
IV. 739. VII. 872. VIII. 756
WITTE (HENNINGUS)
Hiſtoriarum in Gymnaſio Ri genſt Pro-
feſſor.
IX. 816

WIETTEKINDUS. .

Monachus cœnobii Corveienſis Ordinis

BENEDICTI.
allegatur VIII. 53
* WoLF (10 HANNES CHRISTIANUS)
Specimen DCLXX. ad dſputandum
proponit X. 868
* WoLFFIIARDT (PRIDERICUS
GUILIELMUS)

EL
Specimen VII. & XIV. publice de-

fendit I. 62, 141

20 5

F† WOLFFHARDT (PAUIL.US PHILIP=
ICzs Rintelienſis.
In Specimine LXXXI. ex cathedra
JGtorum propugnando vires & in-
genium ſuum experitur II. 179 ‧½
WOLLEBEN (DAVIDES8)
allegatur kINX. 357
WURMSERUS (JOHANNES)
IcCzus Tubingenſis.

X.
XAN TIPPE.
sOCRATIS, Philoſophi Athenienſis,
.— Uxor.
Proba matrona fuit, ac regimen in
sock ATEM, maritum ſuum, exer-
cuit . X. 769 ſq.
Defenſio ejus contra vulgi calumnia:
ſuſeipitur X. 769. ſq.
Mariti amantiſſima fuit X. 796
Eam SockATEs mutuo amavit, ta-
lemque, qualis illa fuit, ugorem
ſibi & rei ſuæ familiari neceſfſariam
efſe & ante & poſt nuptias agno-
vit AX. 797
Omnia illa, quæ ea perperam fe-
cifſe creditur, non ſunt improba,
ſed juſta & honeſta X. 798
Si aliquando modum exeeſſifte vide-
tur, hoc non tam vitium, quam
virtutis exſuperantia, fuit X. 798
Pleraque, quæ illi objiciuntur, ex
Zelotypia admodum veriſimili je-
Plereque, quæ illi vitio vertuntur,
ex egeſtate profecta ſan- N. 801
Aliqua cjus facinora meru= jocus lu-
ſusque fuerunt X. 801

notatur X. 658

XENOPHON.
.. . .
Imperator militatis, Philoſophus G' Hi-
Rtoricus Græcus.

allegatur 1. 42, 43. VI. 1194. X. 378.
cc z 77564.

— —

7

783. 784. 790. 79 1. 792
XIHILTNUsS.
Hiſtoricus Gracus ac Hiſtoriæ Rosma-
Goriptor.

allegatur 1. 531

2Z ACCHIAS (PAULUS)
Archidkrer LPontifuins

allegatur V. 568 IX. 281. 413. 674

Z AHNIUS (BALTHASAR CONRA-
DUS)
allegatur I. 595. 687. II. 73.
VII. 208. VHi. 38. X. I148 X.
go. 1800. 884. XlI. 12
75. l. 21. IV. 1040. ſq.

ZAHNIUS Guronenv- ERNE-
5TUS)

640.

notatur II.

no: atur IV. 1040. ſq.

ZALUSKI (ANDREAS CHRISOSTOMUS)
S R. I PRINCEDS DE)
Regni Polonici Magnus Canc ellarius &
Epiſcopus . armienſis.

allegatur X. 947
ZANGERUS (JOHANNES)
J Cus Vitember genſis.
allegatur ll. 3. 6. 13. I8. 21. 78,
214 568, IV. 841. 1167. VII. 398.
Z ASIUS (ULRICUS)
3 Ceus Friburgenſis.
allegatur lI. 414. II. 19. 29. III. 200
V. 612. V. 849. 68
ASTROV (BARTHOLOI
M MUS) -
Principum Pomerauiæ Skeretens:

allegatur X. 38

INDEX II. –
764. 775. 775. 777. 779. 797. 1

ZECH (BERNHIARDIS NOBILIS d0.
MINUS DE)
Cenſiliarius Status & intimis Regius
olonicus ac Electoralis Saxonicus.

vid. FRANCRENBERG.
ZEILERUS (MARTINVS.
Gymnaſui BEphorus & Scholarum Ger-
manicerum Inſvector Uimanus
allegarur I. 93. IX. 360
ZENO.
Romanotum TLmnperator.
allegetur I. 36. 85. 377. 383. 531.
III. 69. IV. 827. VII. 313. 343.
X. 597. Xl. 131. 189
ZENTGRAVIUS 0OHANNES J0ACr-
MCUS)
Theo! ogs & Philoſopbus A, gemora-
ten ſis.
Ilegatur I. 25. K. 22

ZEPPERUS (GUILIELMUS
Sacerdos Herbornenſis.
allegatur 1. 71
ZEPPERUS (OTTO PHILIPPUS)
Iurisprudentiæ in Gymnaſio Bremenſi
Profeſſor.
allegatur V. 732. 738
notatur VI. 362
ZIEGLERUS (CASPAR) sENIOE.
Pro- Conſul & abinus Lipfienſis.

allegatur 1. 76. II. 18. 25

ZIEGLERUS (CASPAR IUNITOR.
Ii ſupremo provocationum Senatu Dre-
Jenenſi Conſiliarius & ICrus in
Academia Viteber genſi primus.
In patria ſua, rimirum in urbe Lip-
ſienſi, nes Sieur VI. 173
Fuit eo anno, quo lex in pablcis
lImperii comit jis zdverſus vexatie
nes tironum, vaulgo Pennal ſmum
vocant, lata fuir, Vitebergæ Ara-
demiæ Rector prima vice; Sed
moleſt arum, quas nova hac lex
ei

IN DEX HI.

ei creasvit, tædio, jursvit, ſe num-

quam poſthac magiſtratum acade-
micum geſturum, nee geſſit de. n-

de X. 275
Commentariolum ſuum de Uerico re-
nitente inſeruit majori de Epiſcopis
operi in Capite E. J. 4 ſq. Omfit
tamen nonnulla poſteritatis me
moria digniffima, adeo ut illi non
errent, qui, etſi opus de Ep ſco-
pis habeant, temen & hunc com-
mentariolum emunt X. 903

allegatur I. I 2. 30. 66. 69. 112.260.

261. 262. 301. 315. 317. 357.
411. 462. 478. 492. 497. 572.
602. 630. 652. 680. II. 19 21. 26
32. 33. 52. 53. 85. 125. 127.
147. 338. 357. 422. 592. 627.
679. II, 161. 162. 224. 232. 329.
349. 410. 416.
892. 921. 9 12. 956. 1056. 1289
1317. V. 42. 317. 393. 463. 41 1.
562. 568. 710. VI. 1136. 1140.
1143. 1144. 1185. 1202. VII. 22.
23. 198. 2060. 220. 246. 329.
321. 497. 657. 658. 692. ViII.
30. 173. 368. 370. 479. 572.
573. 580. 604. 610. 639. 663.
667. 690. 809. IX. 41. 101. 162.
451. 537. 772. 773. 783. 925.
959. X. 86. 312. 388: 459. 463.
4 8. 60 1. 639. 685. 708. 740.

855. 860. 95 1. XI. 167. 198. 204

no atur IV. 827. 828. 1269. VI.
1191. Vl, 5 9. 657. X. 494. 683.
860

Judicium de illo.

ZIEGLERVS,; Ctus XX guaus & corda-
tus IV. 921

Nobile de Smonia argumentum occu-
pavit ineomparabilis ZIEGLERVS,

IV. 679. 749

207

in Commentariolo de Clerico reniten
te, ſive mineris ecelefiaſtici fuga
poſt quem cum laude fſcribere dif-
ficile eſt IX. 903
ZIERITZIUS (BERNHARDUS)
Conſul & Scabinus Brandenburgicus G*

Judicii Electoralis Brandenburgici pro=

vincialis in Marchia iſpector.

VIn. 88. 545. IX. 245
ViIII. 569. IX. 226. 255

allegatur
notatur

ZIEPFFEL. (HENRICVS)
J Cius Lipſienſis.
allegatur J. I21I. 563. II. 637. 695.
III. 549. IV. II 26. VII. 384
notatur III. 534. IV. 1135

ZlITTMANN (JOHANNES FRIDERI-
CUS
VIII. 317. IX. 16. 411
2OBELIUS (CHRISTOPHORUS)
Conſitiarius Electorali- Saxonicus &
J Cus Lipſienſis.

allegatur

allegatur

X. 665

ZoESsIUS (HENRICUS)

IJCius Lovanienſis.

allega tur II. 238. III. 472. 476.
477. 479. V. 1066. VII. 54. 580.
582. 767
ZOLLIUS (HERMANNUS)
Conſiliarius Haſſo-Schaumbus gicus &„
7 Czus in Academia Rintelienſi
primus.

allegatur X. 142

ZONARAS (JOHANNES)
Monachus Ordinis St. BASILII Con-
ſtantinopolitanus & Hiſtoricus
Græcus.

allegatur V. 515. 646. VIII. 856
20R-

208

F ZORNIVS (JOHANNES CHRISTIA-
NyVs.
In Specimine DCLV. publice defen-
dendo vires & ingenium ſuum ex-.

X. 479

peritur

ZOSIMVS.
In aula Lnperatoria Comes & Ex-
Advocatus Eiſei, ac Hiſtoricus
Graæcus.
VIII. 707. 807
VIII. 590

allegatur
notatur

INDEX III.

* zscHocHIVS (CAROLVS FERDT-
NANDVS)
Iuriunz Doctor.

Ad dub'a contra Specime: DLXXXV.

mota reſpondet IX. 200

ZVILICHEM (CONSTANTINVS HVY-
GENS DE)
Conſiliarius intimus priucipalis Arau-
Jſionenſis.

allegatur HK. 765

INDEN IyYI.

RERVM PRAECIPVARVM.

NRν“π¾%N KααααHHα e e ..

INDEX Iv..
RE RUM PRAECIPVARVM

A.
ABACTIO PARTVS.
vid. PARTVS.

A B BAS.
Quantum Caeſari circa illorum electionem liceat, diequi-
ritur VI. 1226. ſqq. X. 818.
Abdecker.
Vid. CARNIFEX.
ABDICATIO.
Filii immorigeri hodie fieri poteſt I. 1980
Liberorum non fieri poteſt a patre, cujus indulgentia ſtu-
pro, adulterio, vel inceſtui, cauſam dedit IX. 265 ſqq.
ABITIO.
Diſcrimen inter fugam effuſam, et moderatam, ſive abitio-
nem, explicatur S X. 192
ABLATIO-
Eſculentorum, quae veſcendi animo fit, furtum non eſt,
nec infamat VIII. 110 ſq.
Rei alienae neceſſitate ſumma non excuſatur ſolum, ſed
et juſta redditur. Ceſſat ergo tunc etiam in foro huma-
no omnis poena VIII. 106. ſq.
ABOLITIO.

vid. etiam AGGRATIANDI JIVS. RESTITVUVTIO
DAMNATORVM.
Abolitiones criminum Romanis uſitatae, a noſtris abolitioni-
bus maxime differunt 1X. 953. ſq.
(A) 2 Apud

4 INDEX I.

Apud nos abolitio jus majeſtatis eſt, atque ſine omni cauſa

ejusque cognitione exerceri poteſt. in Electoratu tamen
Saxonico fere nunquam, fine aliqua cauſae cognitione, ex-
ercetur IX. 553.

Abolitio in crimine atroce er ſecuritatem civium turbante
non facile concedenda eſt a principe. Si tamen id facit
princeps, is quidem contra bonum publicum peccat, ma-
giſtratus vero inferior jus contradicendi non habet IX. 95 5

Abolitiones in delictis mediocribus ac dubiis utiliſſimae ſunt,
atque, ur princeps eas ſaepius indulgeat, optandum et
ſuadendum eſt IX. 956 ſq.
Abolitiones a principe indultae jus privatorum laedere nul-
lo modo debent. Igitur his, qui ex delicto abolito civili-
ter agunt, vel excipiunt, abolitio objici nequit, nec editio
actorum abolitorum his, qui civiliter agunt, denegari de-
bet IX. 9558 ſq.
Abolitio efficit, ne crimen abolitum, inſtaurata vel accuſa-
tione, vel delatione, repeti, vel per convitium, aut in ju-
dicio, ei, qui illam impetravit, objici queat, niſi is, qui
hoc facit, laeſae majeſtatis et injuriarum reus haberi vult.
Excuſatur tamen is tunc, ſi hoc pro jure ſuo tuendo fa-

cit IX. 960 fq.
Abolitio, quae titulo oneroſo obtinetur, ſpecies transactio-
nis eſt . IX. 962

Is, qui abolitionem ſimpliciter obtinuit, ne quidem ad re-
ſtitutionem ſumtuum in inquiſitionem impenſorum obli-
gatur IX. 952
Abolitione opus non ſemper habet advocatus fiſci, qui
coeptas accuſationes deſerit, tunc tamen illam neceſſe
habet, ſi nominatim aliquem accuſare juſſus eſit IX. 947
Abolitio non impedit, quo minus is, qui eam impetravit,
ad munera publica eligi queat X 8:6
Abolitio non impedire poteſt, quo minus in lite de partu
agnoſcendo editio actorum publicorum ſuper adulterio
matris poſci queat V. 392 ſq.
Abo-

—.

INDEX IV.

Abolitio in crimine de reſiduis impetrata, irrita declarari
poteſt, quanto quantitas pecuniae a reo interverſae in
precibus expreſſa non eſt, et deinde major, quam prin-
ceps crediderat, ſumma apparet IX. 783

ABORTVS-

Ejus procuratio, quocumque graviditatis tempore fiat, ſem-
per homicidium eſt IX. 38
Procurati abortus indicia recenſentur 1X. 4 8
Solus conatus non punitur ultimo ſupplicio IX. 72 1

ABSENS.
Negotium in ejus non citati et indefenſi praejudicium, et-
ſi judiciali auctoritate geſtum, ipſo jure nullum eſt, adeo,
ut nec reſtiturione in integrum opus ſit. Quae nullitas
autem evitari poteſt, ſi ipſi curator conſtituatur I. 685
Quoties is citandus eſt, non ſufficit, citationem ad domum
ab illo relictam, aut conſortibus ejus, denunciari I. 685. ſq.

Recscte convenitur in foro contractus, ſi modo bona ibidem
poſſideat 11 76
Dici nequit, qui in eadem provincia, licet ſub diverſo ju-
dice, vivit VII. 151.
Illi negligentia colonorum, ſervorum, procuratorum, ho-
minum propriorum, nocet VI . 151
Ejus vita ab eo, qui in illa ſe fundat, neceſſario probari
non debet, multo minus eum improlem deceſſiſſe II 329
Reſtituitur in integrum etiam contra bonae fidei poſſeſſo-
res I. 690
Sed haec reſtitutio in integrum locum non habet, ſi laeſo
notabilis ſimul negligentia imputari poteſt 1I. 687 ſJ.
Procedendi forma contra eos in delictis II. 94 ſq.
Reverſus, cujus mors probata fuit, poſſeſſorem bonorum ſal-
tem, in quantum is locupletior factus fuit, convenit II 330
Reverſus, qui pro mortuo habitus fuit, uxorem, quae in-
terim ſecundo marito nupſit, in thorum recipere cogi-
tur II. 330

(A) 3 A B-

INDEX IV.

–

ABSENS COLLEGII MEMBRVM,
vid. Collegit Membra.
.⸗R ABSENS REIPVEBLICAE CAVSA.
Dicitur, quicumque officio a principe impofito praeeſt I. 682
Ad illos referuntur virgines & mulieres, quae principis

conjugi in aula ſerviunt 11. 682 fd.
A BSENTIA.
Diſpeſcitur in ordinariam et extraordinariam I. 689 ſq.

Diuturna, etiam laudabilis, poenam alterius conjugis in adul-

erium prolabentis mitigat . 1X. 56. ſq.
Ordinaria aliquando parit reititutionem in integrum I. 685 ſq.
ABSENTIS CVRATOR.
vid. Curator Abſentis.

ABSENTIS MORꝝͤS.
Praeſumitur

1) ex temporis longioris lapſu II. 332

2) ſi abſens non centum, ut aliqui falſo putant, ſed ſe-
ptuaginta annos, natus fuerit, quamvis brevius adhuc

patium admittere, ac abſentem infra hanc aetatem

conſtitutum pro mortuo reputare queat judex II. 33 2.

ſq. 336 ſqꝗ.
Non praeſumitur
a) ſi literis provocatus abſens reſpondet II. 331
b) eo tempore contigiſſe, quo abeſſe coepit II. 337

c) in dubio vita abſentis, non mors praeſumitur. II. 338

Ejus probatio frequens, at difficilis, eſt II. 316
Mors abſentis probanda eſt, quum quis de ejus caede ac-
cuſatur II. 319
Conjux ad ſecundas nuptias adſpirans, mortem abſentis
conjugis probare debet II. 316
Adultero ad mitigandam poenam prodeſt, mortem abſen-
tis conjugis probare II. 318.

Vtili eſt, probare mortem abſentis delinquentis ad ſiſten-

dum proceſſum contra eum inſtitutum II. 317
Mortem abſentis delinquentis probare tunc non juvat,
quum is rem ſuam ipſo jure amiſit II. 317
Pro-

.ð

E — *

tls

17
1t,

1 —

INDEX IV. 3

Probare debet mortem abſentis, qui ſuccedere vult in di-
gnitate et canonicatu II. 319
Mortis abſentis probatio in haereditatis petitione inprimis
exigitur II. 320
Mortis abſentis probatio etiam in remedio Legis ult. C. de
Edicto D. ADRIANI tollendo neceſſaria eſt II. 32 0
Agnatus, antequam mortem vaſalli probat, nec ad ſucceſ-
ſionem, nec ad adminiſtrationem feudi, admittitur II. 319

Probatur 1) per conjecturas II. 331
2) pPer libros eccleſiaſticos et catalogos publicos,
non etiam per novellas 11. 226.

2) per magiſtratus, cujus jurisdictioni ſubjectus vi-
xit abſens, teſtimonium, etiam injuratum II. 32 5
4) pPer praefectorum militarium, qui jurisdictio-
nem in defunctum habuerunt, teſtimonium,

etiam injuratum II. 32 5
5) per duos teſtes, eosque juratos II. 22 1
6⁶) per teſtes, qui viderunt mori abſentem, etſi
mortuum non viderint II. 32 1
7) per teſtes, qui pompam funebrem oculis per-
ſpexerunt ſuis II. 321
8) quandoque per unicum teſtem, ſi aliae conje-
cturae accedant II. 324.

Non probatur a) per ſolam famam, quamvis non puniatur
is, qui famae publicae credidit II. 92 7-
b) per inſtrumentum, in quo mentio abſe n-
tis, tamquam mortui, injicitur II. 3 26
c) per jusjurandum ejus, qui in morte ab-
ſentis ſe fundat II. 328
d) per teſtes negativos III. 322 ſq.
e) per teſtem unicum, niſi ad ejus teſtimo-
nium conjecturae veri ſimiles accedunt, at-
que id, quod in probatione deficit, ſup-
plent II. 323 ſq.

Ab⸗

INDEX IV.
Abſchoß.

vid. DETRACTVS.

ACADEMIA.
Conf. FORVM ACADEMICVM.

Illarum frequens inſtitutio majorem Zelum, quam pru-
dentiam indicat I. 179
larum multitudo reipublicae eſt damnoſa II. 179
Ad Cancellarias et judicia aulica trahi ibique conveniri ne-
quit, ſed principi, tanquam epiſcopo, ſoli ſubeſt, qui ta-
men cauſae cognitionem tribunali cuidam ſuo committe-
re poteſt II. 134

ACADEMICI.

Ilorum multitudo reipublicae eſt damnoſa II. 179
Vere fit homo infamis, quem Academiae Rector, hujus
infamiae ignarus, in numerum civium recipit VIII. 11 ſq.
Immunes ſunt a detractu, etſi eum lex generaliter impo-
nat VI. 116 5

Foro Academico renunciare atque oppidano ſe ſubjicere

nequeunt, quod tamen olim per Authenticam: Habita C.

MWe filius pro patre potuerunt II. 129 ſqq.
Poſſunt tamen in ſingularibus cauſis magiſtratus oppidani
jurisdictionem prorogare, ſed nec hoc, niſi conſentien-

te adverſario II. 129 ſq.
Forum domicilii in patria retinent II. 152 ſq.
Si abſentes in foro domicilii conveniuntur, citatio patri
ipſorum reéte inſinuatur II. 12 ſq.

Ad Cancellarias et judicia aulica trahi ibique conveniri ne-
queunt, ſed principi, tanquam epiſcopo, ſoli ſubſunt,
qui tamen cauſæ cognitionem tribunali cuidam ſuo com-
mittere poteſt II. 134
Reconveniri poſſunt in foro oppidano, niſi aliud conſuetu-
dine ſit introductum B II. 134. 186 ſqq.
Nonniſi tres aut quatuor legatos ad Rectorem in Academia

Vitebergenſi mittere poſſunt X. 906
ACA-

INDEX IV. 9

Ridiculi ſunt et in Academicos injurii, qui delicia ecrum
promiſcue imprudentiae et infirmitati humanae adſeri-
bunt VIII. I1 ſqq.
Atrociter delinquentes ordinaria laquei aliave ignominioſa
poena reéte adficiuntur, cu us fententiae veritas binis
litibus Roſtochii et Pariiiis hac de re ventilatis compro-
batur VIII. 11 ſqq.
ACADEMICVMFORVM.
vid. FORVM ACAPDEMICVM.
ACCEPTATIO.
Ejus vox barbara, parumque latina eſt Vl.i. 1I8 2
Sine illa nulla promiſſio obligat VII. 828 ſqq.
Ad eam non ſufficit ſolum ſilentium VII. 828 1fq q.
A tertio nomine abſentis facta acceptanti quidem jus dat,
ut promiſſio, invito illo, revocari nequeat, acceptans ta-
men, invito, eo, cujus nomine acceptavit, obligationem
remittere poteſt VII 828 ſqq.
Neceſſaria eſt in donatione omni VI. 1183

Neceſſaria eſt in donatione mortis cauſa VI. 125 5
Confeſſionis nullibi in jure deſideratur VII. 417

ACCIDENTIA.
Clericorum aliorumque miniſtrorum vel neceſſaria ſunt, vel
voluntaria X. 843 ſq.
Voluntaria etſi, per longiſſimum tempus praeſtita, manent
tamen voluntaria, nec exigi ab invitis poſſunt X. 343 fq.

ACCRESCENDI JVS.
Habet haeres in re certa inſtitutus, ſi cohaeres non adeat
haereditatem V. 673 ſq.
Obtinet, licet in re certa inſtitutus ejus rei commercium
non habeat V. 675 ſq.
Obiine etiam in querela inofficioſi et bonorum poſſeſſioni-
us
Ad actus inter vivos non pertinet I. 655
Ad illud in reſtitutione in integrum minus recte provoca-
tur I. 65 5
ACCV-

10 INDEX IV.

ACCVSATIO.

Accuſationes inſtituebantur plerumque Romae a juvenibus
I. 508 ſq.
Libertas accuſandi adhuc hodie promiſcua eſt, nec ad 1o7,
quorum intereſt, reſtringi debet VIII. 451 ſqq.
Duo illa mala, quae publicis accuſationibus vulgo adſcri-
buntur, removentur VIII. 451 ſqg.
Metus calumniarum non ex ipſis accuſationibus, ſed ex ſpe
praemiorum, accuſatoribus olim propoſitorum, oritur,
atque hodie, ſublatis praemiis, ceſſat VIII. 451 ſq.
Intereſt magiltrienum, ut accuſationes magis, quam inqui-

ſitiones, frequententur VIII. 452 ſqq.
Judicis circa eas poteſtas VI. 356
Judex aliquando in accuſationem convertere poteſt denun-
tiationem et inquiſitionem VIII. 452 ſqg.
Atrox et poſtea falſo comperta accuſatio ad ſeparationem
a thoro et menſa ſufficit V. 349

Accuſationes falſae ſui ipſius ex metu, deſperatione ſalutis,
taedio vitae, amicitia et impotentia amoris nonnumquam
proficiſcuntur. Quibus cauſis addi poſſunt ſtudium vin-
dictae, fides conjugalis, muneris ecclefiaſtici fuga VIII.

476 ſqq.
Diſſimulato vel ficto nomine oblata accuſatio famoſus li-
bellus eſt VIII. 337
ACcCVSSATOR.
conf. DELATOR.
Belle deſcribitur a cicERONE I. 524
Eorum nomen apud priſcos Romanos pro convitio habeba-
tur I. 509
Illi parum benigna ſub CcAESARE et AVGVSTO fata experti ſunt
I. 510 ſq.
Illi ſub IBERIO primum evehi coeperunt I. 5sur ſp.
Eorum fata ſub ſequentibus Imperatoribus recenſentur
I. 12 ſq.
Eorum in republica utilitas I. 5§5 24.

Eorum incarceratio hodie nondum ab uſu receſſit I. 347 ſJ.
Con-

.

„5

NDEN W. rr

Conveniri de calumnia nequit ab reo, exantlata tortura, abſo-

luto “ I. 622 ſq. X. 233 ſJ.
—PFamae communis exceptione ſe tueri non poteſt, ſi fama illa
06, nullis alis argumenstis ſubnixa ſit VIII. 319
q. Injuriarum non tenetur, quem veriſimilia argumen a ad ac-
i. ⸗ cuſandum, vel deferendum, moverunt VIII. 316
gg. 1 Temerarius calumniator dici nequit 1.6:3
ſbe. 1ergiverſantem accuſatorem ſub poena perpetui ſilentii re cte
fuN,. provocat reus, quae provocatio locum hibet, quamvis ac-
q cuſatio nondum inſtituta ſit, ſed ſaltem praeparetur, ac
t . 1 poteſt ea fieri in foro rei, tametſi accuſator ei non ſubje-
gA. 1 ctus ſit IX. 949
8 AAdcker⸗ Gebrauch.
a. Pro conſuetudine inter agricolas recepta male habetur ruptio
locorum, quae in pignoratione a ruſticis fieri ſolet IX. 350
, IIntegra ad amoliendam ſuſpicionem omnem, nonnunquam
tn edi ſolent . 11. 41 ſq.
n. Ab actuario non conſcripta fidem nullam babent 1I. 532
II. Praeſumtionem integritatis et ſolemnitatis habent IV. 1036
. In illis ſigilli publici appoſitio ſine ſubſcriptione ſufficit
E IV. 1038
39 AcTORVM REMISSIO.
Judex ſuperior, qui judicis, a quo appellatum fuit, ſenten-
ttiieam confirmat, remittere cauſam et acta judici inferiori
4 ſſolet, non debet X. 537 f.
be⸗ Facta actorum ad judicem inferiorem remiſſione, tempus
10) probationis in ſententia impeſitae ex die, quo remiſſio
u. haec probaturo ſignificata fuit, initium ſumit, atque adeo
A. 1 dilationem peti, non neceſſarium, ſed conſultum tamen
ſo. eſt. Et judex inferior ante remiſſionem hanc probaturo
ur delationes tot, quot poſcit, ad ſimplicem petitionem ejus
g. indulgere poſſe videtur X. 138 ſq.
4. Qui propter tardiorem actorum ex judicio ſuperiore remiſ-
ſcq. ſionem in probando impeditus fuit, contra deſertionem
— (B) 2 pro-

12 INDEX II.

probationis in integrum reſtituendus eſt, dummodo ex-
tra culpam ſit X. 540 fſg.
A rejectione appellationis, quae ad relationem judicis in-
ferioris fit, intra decendium, poſtquam ea publicata fuit,
appellari poteſt. At a remiſſione appellationis in ſummo
tribunali per ſolemnem ſententiam rejectae, appellari
plane nequit. Igitur ei, qui in ſententia judicis inferio-
ris probare juſſus fuit, ſi appellatio ſimpliciter rejicia-
tur, tempus probationis, elapſo demum poſt publicatio-
nem rejectionis decendio, currere incipit. Sed appel-
latione per ſolemnem ſententiam rejecta tempus proba-
tionis confeſtim poſt remiſſionem actorum initium capit
X. 542 ſq.

ACTORVM TRANSMISSIO.

Egregium et ſalubre admodum beneficium eſt, ac optuma

ratione in Germania receptum VII. 287
An neceſſario fieri debeat I. 54 ſqq.
Deneganda ſine gravi cauſa facile non eſt 1. 56
Denegari non debet in cauſis pauperum II. 224 fJ.
Eluditur nonnunquam variis artibus II. 26 ſ.
Fieri non debet ad Collegium juridicum, quod alteruter
litigans exemit 1. 60
Suadenda eſt principi in propria cauſa cum ſubditis liti-
ganti II. 24 ſq.
ACTIO.
Quaenam requirantur, ut adctio pro derelicta ſit habenda?
VII. 61 fq.
Inftitui poteſt 1) ex dote indeterminate promiſſa I. 408
2) ex pacto de permutando I. 402
3) ex pactis contractuum praeparatoriis, mo-
do ſenſu perfectis I 402
Non datur contra eum, qui, ſe non ex pacto, ſed ex gratia
promittere, declarat I. 408
Non datur ex negotio, in quo uterque doloſe verſatus

eft VII. 807
. Non

INDEN Ww. 13

Non oritur regulariter ex incerta pollicitatlone, aliquando
tamen VII. 837. 839
Contra defunctum competens diu ſine juſta cauſa dilata,
et nunc contra haeredem inſtituta malae fidei argumen-
tum eſt, niſi debitor potentior f—ſuit IV. 984. ſqq.
Ad rem immobilem Petendam competens a ſatisdhando lI-
berat I. 350
Actiones uni ſocio competentes alteri ſine ceſſi one non
communicantur. Haec ceſſio tamen etiam facto fieri et
per conjecturas Probari poteſt III. 36 5
Aciones duae in cauſis connsxis, quae uno judicio decidi
poſſunt, ſeparatim inſtituendae non ſunt II. 574

ACTIO AEDILITIA.
confer. AEDILITIVM BEDICTVM.
Actiones aedilitiae, ſi ob diverſa rei venditae vitia inſtituun-
tur, ſe invicem non tollunt, bene tamen, ſi ob idem vi-
tium IV. 81I ſq.
Poſt rem ſuper una harum actionum judicatam, altera nec
per modum exceptionis opponi poteſt IX. 811 ſqq.
ACTIO ALTERNATIVA—
Quid circa eam liceat judici? diſquiritur VII. 229 ſq.
ACTIO DE CALVMNIA.

Qnando locum habeat, quando non? I. 622 . X. 232 ſq.
Inſtitui poteſt a nominato ab adultera contra nominantem,
ſi modo de innocentia ſua certus ſit
Inſtitui poteſt poſt ſententiam abſolutoriam

ACTIO CESSA.
vid. CcESSIO ACTIONVM.
ACTIO CIVIILIS.

Per exantlata a reo tormenta non exſpirat 7 ſq.
Acto civilis et criminalis, ſi ex uno facto deſcendunt, ſed
ſibi non praejudicant, poſſunt ſeparatim, et eo, quo acto-
ri lubet, ordine inſtitui II. 578 ſ.

14 LLN DEX .

ACTIO DE COMMVYNI DIVIDVYNDO.

In ea reus ad edendas rationes, etiam illorum annorum,
quibus praedium nondum commune fuit, compelhrur
I. 556
In eadem adctione ad indagandum verum pretium admini-
ſtratores praediorum communium, ur de reditibus teſti-

monium ferant, coguntur II. 556
Locum non habet in ſalariis miniſtrorum ectleſiae aliusve
pii loci I. 250

ACTIO CONFESSORIA.
Datur etiam poſſidenti II. 459
In ea, ſi reus negat, actorem dominum fundi, pro quo
agit, eſſe, actor dominium-ſuum probare debet II. 449
Sufficit heic quasliscumque demonſtratio, nec operoſa pro-
batio exigitur II. 450
Sola tamen poſſeſſionis demonſtratio non ſufficit II. 450
Ad illam refertur, ſi quis agat, jus ſibi eſſe altius aedes
ſuas tollendi II. 460
ACTIO CRIMINALIS.
conf. ACTIO CIVIIIS.
Judicis circa eam poteſtas VII. 357
ACTIO DEPOSITI.
Ea conveniri poteſt is, qui viatores et res eorum ſuſcipit,
ac cauponariam non exercet, qui etiam culpam levem
praeſtat, ſi pecuniam pro receptione accipit III. 311I
Non locum habet contra civitatem ex depoſito, quod re-
cipit magiſtratus III. 314
Praeſcriptioni obnoxia eſt, quae tamen tune ceſſat, quum
de initio contractus certo conſtat VII. 244 ſq.
3. ACTIO DE DOLO.
Hac conveniri poteſt filius familias, qui pecuniam mutuo
accepit, et in chirographo pollicitus fuit, ſe illam in rem
patris et bonos uſus verſurum, nec tamen vertit VIII.
A18 fd.
Re-

INDEX IyY. 15

Reste inſtituitur contra tertium, qui emtori dubitanti ſciens
falſo affirmat, rem venditoris eſſe IIV. 824
Inſtitui nequit ex negotio, in quo uterque doloſe verſatus
eſt VII. 807
Excluditur pacto, quo duo ſibi poteſtatem ſe mutuo cir-
cumveniendi tribuunt =VZ VII. 80 5
Ad litis aeſtimationem arbitraria eſt XI. 48
ACTIO PRO DOTE REPETENDA—˙
In ea liberrimum eſt judicis arbitrium V.i. 38;3 ſqq.
Quomodo in ea pronunciari debet judex VII. 337
AcCTIO IN PDVPLVMXxęxzr/ nñ =
Adhuc hodie in uſu eſt I. 100. 609 ſqq.
W ACTIO EMPHYTEUTICARIA.
Competit Domino ratione laudemii II. 4 10
ACTIO EMTI VENDITI.
Inſtitui poteſt 1) ex packo retrovenditionis III. 428
HWH 2) ex pundtatione nulma III. 400
Tranfit ad haeredes III. 428
ACTIO AD EVIcCITIIONEM PRAESTANDAM.
Inſtituitur in eo foro, in quo lis de re ipfſa agitatur, is ta-
men, qui negat, ſe ad evictionem praeſtandam obligari,
apud ſuum judicem conveniendus eſt IV. 820 ſq.
In ea non ſolum pretium olim ſolutum, ſed omne lucrum
ceſſans, damnum emergens, et ſumtus in proceſſu fa-
QGus petitur 1V. 817 ſq
Proceſſu ordinario expedienda eſt IV. 817.ſqq-

ACTIO IN FACTVM.
Ea tenentur collegia ob confilium imprudens vel imperi-
tum, quod dederunt. Sed plerumque excuſantur, vel
abſolvuntur =ð . XI. 68 ſq.
ACTIO FAMILIAE ERCISCVNDAF.
Duplex judicium eſt, et in illa ejus cauſa potior eſt, qui
Pprius ad judicium provocavit it II. 5rO
In ea non res haereditariae ſolum, ſed et frudtus earum
veniunt II. 514
In

16 1NDEX IV.

In ea etiam ſumtus, quos unus cohaeres in communem

haereditatem fecit, veniunt II 519
Recte inſtituitur in foro rei ſitae, etſi reus alibi habitet II.
521.

Ea conveniri poteſt haeres, qui res haereditariss commu-
nes in ſuos uſus, ignorantibus cohaeredibus, vertit, ſi an'-

mus intervertendi defit VIII. 409 ſq.
Cumulari poteſt cum haereditatis petitione in uno libello
II. 521

ACTIO FEVDALIS.
Actiones, quibus feudum vindicatur, ad-curiam feudalem,
non ad forum concurſus, pertinent VIII. 480 ſq.
ACTIO DE FILIO PETENDO.
Triplex eſt. Inſtitui, enim, poteſt ¹) rei vindicatio, ſi filius
in patria poteſtate conſtitutus ſit; 2) actio praejudicialis, et

3) interdictum de liberis exhibendis J. 171
Tunc, quum filius ſponte abeſt, non contra detentorem,
ſed contra ipſum filium, inſtituenda eſt I. 171

Tunc etiam contra tertium inſtitui poteſt, quum is filium
volentem quidem, ſed callidis perſuaſionibus ſollicitatum,
circumventum et ſeductum detinet I. 171 ſq.
AGCTIO FINIVM REGVYNDORUM.
Eſt judicium petitorium, et circa dominium ipfum et pro-
prietatem verſatur II. 502
Contra plures reos, qui diverſa, ſed vicina tamen noſtro
praedio praedia habent, inſtitui ſine ineptitudine poteſt
II. 510
Eam non impedit exceptio poſſeſſionis II. 502
Illo nulio, nequidem immemoriali, tempore praeſcripitur
VII. 153 VIII. 426
Cum illa vulgo, ſed male, confunditur rei vindicatio VII.
153. VIII. 425 ſq.
ACTIO FVRTI.
Ea conveniri poteſt haeres, qui res haereditarias commu-
nes in ſuos uſus, ignorantibus cohaeredibus, vertit, ſi ani-
mus intervertendi apparet VIII. 409
In-

A

IND EX IV. 7

Inſlitui poteſt 4 parentibus et conjugibus, quibus a liberis,
vel conjuge, furtum fit, adverſus eos, quorum ope et con-
ſilio furtum factum eſt Wkel 4 ſq.
Datur contra eos, qui res furtivas a liberis ſcientes ſuſce-
perunt, ac pro ſciente reputatur, qui ſcientiam ce tde diſ-
ſimulat, ac res ad ſe delatas ſine requilitione ſuſeinir
Eam non habet furtum paſh lus, ſ ipfius ex turpi cauſ⸗ lnferſit

Cum condictione furtiva fr equenter confundltur
ACTIO FVkRTI PROHIBITI.

iodie ſublata eſt II. 270 ſq.
Poterit aliquando adhuc hodie uſum habere VIII. 131 ſq.

ACTIO HAEREDITARIA.
Actiones haereditariae competunt haeredi in re certa inſti-
tuto contra extraneum V. 681 ſq.
Actiones haereditariae neque active, neque paſſive, in hae-
redem ſingularem transeunt V. 686
Actiones haereditariae neque ad liberos in certa re inſtitu-
tos transeunt V. 686

ACTIO HYPOTHECARIA.
Competit 1) adminiſtraroribus publicis in exactione debitorum
publicorum negligentibus contra debitores publicos, pro
quibus debita publica ſolvere coacti fuerunt IV. 747 ſq.
2) creditori ob res ab inquilino illatas, ſed exportatas, alii-
que creditori oppignoratas, vel etiam venditas IV. 743
3) creditori, cui taberna oppignorata fuit, ad perſequendas
merces, quae ad corpus venditae fuerunt, minime ve-
ro ad merces particulatim venditas IV. 723
4) creditoribus hypothecarlis adverſus poſſeſſorem rerum
a debitore obaerato alienatarum, ſibi vero obligatarum
VII. 592 ſq.
5) haeredi in re certa inſtituto V. 685. 688 88: ſq.
6) legatariis VI. 892
7) legatario, cui tacitum pignus ex teſtamento conſtitui-
tur III. 498
( H 8) u xO

18 INDEX IV.

8) uxori contra maritum, et contra quoslibet rerum mariti

poſſeſſores V. 352. 354
Contra tertium poſteſſorem alternative, ut vel debitum fſol-
vat, vel pignus tradat, recte inſtituitur IV. 719 ſq.
Contra eum, qui pignus bona fide vendidit, et pretium ad-
huc poſſidet, locum non habet IV. 718 ſq.
Etiam ad ſumtus judiciales in perſequutione pignoris factos
extenditur IvV. 723
In ea poſſeſſione ſaltem probanda eſt, non item oppigno-
rantis dominium 1IV. 722
Probari in hac oportet, fundum, ex quo reditus reales de-
bentur, a reo poſſideri IV. 9229 ſq.
Probatio, quod reus promittentis haeres ſit, non ſufficit
IV. 929 fc.
Sufficit tamen haec probatio in petitione redituum perſona-
Ilium IV. 929 ſq.
