conlat. transl. Servi adſeripti cenſibus, l. 3 de re milit. Dicitur
& Deſeriptio, l. unic. ſupr. de impon. lucrat. deſeript. I. 1. ne
quid publ. Iæœtit. l. 2. 15 de indulg. deb. I. 173 de Decurion. Item
diſtributio, l. 17 de luſtrali conlat. lI. 3 ne quid publ. lætit. Tan-
dem & Capitatio: de qua mox. Et eſt Cenſus, conſitio, æſti-
matio, taxatio, qua modus continetur tributi, ſeu tributariæ
functionis, functionum publicarum, munium, penſitationum, ob-
ſequiorum, quæ fiſco a ſingulis inferri debent (unde & Cenſua-
les functiones, I. 12 de indulg. debitor. ſors cenſ ualis l. 1 de Pro-
toſtaſia: Pro modo ſecilicet poſſeſſionis, capitum ſeu jugorum:
P 3 Jor-

118 MEDITAT. AD PANDECT.

Jortiumque, ut vocantur l. I7 infr. de annona & trib. l. & cen-
turiarum, ut I. 10 d. tit. de annona && trib. I. 13 de indulg. deb.
Quæ & ideo Capitatio terrena dicta, I. 6 de conlat. donat. Huic
vei vacabant Cenſitores, de quibus tit. proximo: qui & Cen-
ſores, l. 10 de annona & trib. (a guibus diverſi Cenſuales, de qui-
bus l. 4 de Tuabular. l. Omnis: de iis quæ adminiſtr.) Hi ſeili-
cet modum cujusque poſſeſſonum inquirebant (unde Cenſus in-
guiſitio, l. 6 hoc tit.) agitabant, unde agitari cenſus dicitur,
l. y'y boc tit. per ſingulas civitates & earum territoria, I. I ne
conlat transl. Apud bos poſſeſſores profitebantur modum poſſeſ-
ſionum ſuarum, jugorum ſeu capitum: binc profeſſio, l. 1 hoc
tit. &ͤ l. 2 ne conlat. translat. capitationis profeſſio, l ult. de pa-
trociniis Vicor. profeſſio publicæ functionis, l. 3 ne conlat. transl.
jugorum capitationis & profeſiones, l. 1 de immunit. conc gle-

bæ profeſſio l. 12 de Annon. & trib. profeſſionis modus, I. 10

eod tit. de annon. & trib. cenſuales profeſſiones, l. 3 ſine cenſu:
l. 1 de protoſtaſia: l. 5 de privil. eor. 9. in §. Pe guga & pro-
Jeſſio eorum, quæ ad quemque pertinebant: lL. I15 Epiſcopis.
Profeſſionem ſequebatur Deſeriptio; pro capitatione aut ju-
gatione, l. I ne quid publ. Iæt. ſeu Adſeriptio, de qua jam ſu-
pra. Ipſique deſcripti & adſeripti dicti cenſiti, l. 3 de Nu-
merar. cenſibus inſerti, l. 6 de TLyronibus: cenfibus inditi lI. 4
de Veteranis: Terræque, cenfibus inſertæ, l. 28 de annon. 87
zribut. pro modo jugorum &α Capitum: quæ bac in re propriæ
appellationes, l. 6. 7 de ZLyronib. l. 3 de milit. veſte: l 4. 5 de
Veteranis: I. y de irin. mun. I. 4. 6 de extraordin. l. I ne con-
Iat. transl. l. 6 ſeu ult. de conlat. donatar. I. 1. de protoſtaſia:
l. 1 de immun. conceſſa: l. unic. de impenſ. lucrat. deſeript.
1 15. 33 de Epiſcopis: wνuαν Tbeodoreto, epiſt. 42 Indegue
Capitatio, l. 2 & l. ult, hoc tit. J EI de exactione: I. 2 de ex-
coctione: I. I de fugit. colon. l. 6. 7. de Lyronibus: l. 3 de Nu-

Merar.

i/

lon⸗
e
loe
de
lel
l
pr.
a
o⸗
Co
eie
n
1

1

SP. DCLXXXIII. DE CENSV. 119

merar. I. 1. 2 de immunit. conc. I. ultim. de patrocin. Vicor. I.
15. 33 de annona & tribut. I. 11 de exactionib. I. 6 de extraor-
din. I. 33 de Epiſcopis: I. I ne quid publ. Iæt. l. ult. ſine cenſu:
I. 9 Cod. de act. empt. l. 16 Cod. de Epiſcopis: Pleleja capita-
tio, I. 4. boc tit. l. 2 de Protoſtaſ. I. 36 de Decurionibus, exactio
plebis, I. 6 boc tit. (quæ & duplex, bumana atque animalium:
I. ultim. de conlat. donat) indeque modus capitationis, lI. 15, 33
de annona & tribut. & ſortium, d. I. I15 de annon. & trib.
Alia vero ab hbac eſt capitatio: de qua l. 8. 11 ſupr. de erog.
mil. ann. Inde pariter Jugatio & jugationis modus, L. 2. 3 ne
conlat. transl. I. 23 de Suſceptionibus: l. 3 de milit. veſte: I. 5
de conlat. donat. l. unic. ſi per obrept. I. unic. ne conlat. per
logogr. I. ultim. de equorum collat. l. 4 de indulg. debitor l. 40
de Epiſcopis: l. 7 de Tyronib. ! 49 de operib. publ. Quam vo-
cem uſurpat etiam Theodoretus epiſt. 42 Jugatio vel capitatio
Il. ultim. hoc tit. l. t ne quid publ. læt. l. 11 de exactionibus: quia
pro modo capitum & jugorum febat: quæ capita ſeu juga aliis
quoque nominibus vocabantur d I. ult. de conlat. donat Meque
poſſeſſones tamen ipſæ tantum (unde jugatio terrena l. unic.
Cod. de colon. Thrac.) ſed & mancipia ſeu ſervi in iisidem lo-
cis adſeribebantur I. 2 ſine cenſu l. 3 de re militari: l. 12 de an-
nona & trib. Coloni item, I. 14, 26 de annon. & trib. (vid. di-
Sa ad l. 2 boc tit.) quæ capitatio bumana dicebatur, terrenæ
jugationi oppoſita l. 6 de conlat. donat. vel capitationis buma-
næ cenſus, de l. unic. Cod. de colon. Ibrac. deſeripta animarum,
d. I. 6. Denique & animalia d. l. 6. Et hæc omnia ſeribebantur,
ſeu ſeripto comprebendebantur. Vnde ſeriptum I. 7 hoc tit. in-
deque Adſeriptio pro cenſu: hine ſeripti, adſeripti, deſeripti,
ſuhſeripti, conſeripti) referebanturque in libros cenſuales, I. 14
de annon & trib. qui && publici libri l. ult. hoc tit. Codices l. 4

infr. de Cenſitorib. caſuales paginæ, l. 5 ult. ſine cenſu: vo-
lumina

120 MEDTTAT. AD PANDECT.

lumina cenſualia, I. 3 de privil. eor. q. in S. Palat. quæ & pe-
Iypricha dicebantur: I. 2 de diſcuſſorib. I. 13 de indulg. deb. idem,
Encautaria civitatum &C Provinciorum, I. 2 boc zit. denique
& Vaſaria publica l. 12 de Cenſitorib. In gquibus ſingulorum
nomina adnotata erant l. 14 de aunon. & trib. l. ult. ſine cenſu:
ſie ut ſi prædium alienaretur, profeſſio quoque cenſualis trans-
Ferebatur, I. 3 ſine cenſu, id eſt, novus poſſeſor cenſualibus pa-
ginis nomen ſuum poſtulabat adnotari, & ſpondebat ſe ſolu-
turum, l. ultim. eod. tit. Et bæc fides cenſuum dicebatur, l. 5
ne conlat. transl. Vli notandum, neminem ab bac capitatione
immunem fuiſſe, Il. 4 6. hoc tit. de quo ſupr. tit. de immunit. conc.
& tit. de annona & trib. Contra plebs urbana ab ea immunis
erat, l. z boc tit. ubi cenſus clauſus renunciatusque erat, ſeu
cenſus inquiſitio completa, certum tempus dabatur bis, qui ſe
gravatos erederezt, apud Kectorem Provinciæ conquerendi, I. g
boc tit. ut cenſus ſeu adſcriptio repararetur: de qua cenſus re-
paratione, & Adſeriptitiis in locum deſicientium ſubſtituendis
videnda lex ult. boc tit. Voci latinæ: cenſus; reſpondet Ger-
manica: Schoß; cujus deſcriptionem ex Eccardi Commenta-
riis in Leges Francorum pag. 174 ad verb: Conjectum faciat;
hic ſubjiciam: Mos exactionem bujusmodi ſebo sSa. ſcot. voca-
mus, a ſebieſſen, jacere conjicere. Anglo- Saxones eodem ſen-

ſu geſceot & ſceat babuerunt. Teutoniſta; Schot is gelt, dat

men den raide geeft, exaättio, genia. Breviloquus Saxon
cus MStus: Exactio dieitur, quando aligquis accepit a ſuis
ſubditis minus juſte, quod dicitur Teut. ſcot. Tributum jam
in antiquiſſima Harmonia Evangeliorum Cottoniana ſcatt
dicitur: Huo ſcal allero manno gibnuäik uuillendi is uuerold
berren ſeuldi endi ſcattos, thia imi geſcerita ſint, gerno gel-
dan; boc eſt: Ut unusquisqgue homo domino ſuo terreſtri de-
bita & tributa, quæ illi impoſita ſunt, libenter & ſtudioſe ſol-

ve ret

—

4 —
= — =
——

—

— — — —

S =—

64
Pe
43.

SP. DCLXXXIII. DE CENSV. 121

veret. Quia autem conlectus ſive tributum in nummis conſi-

Nebat, inde ? nummus & denarius etiam ſcat & ſeot appel-
lati ſunt. Harmonia eadem: Quat, that bie wari giſentid
tharod, that bie thar gimanodimanno gibuilican thero hobid
ſcatto; Dixit ſe eo miſſum fuiſſe, ut a fingulis peteret pro
capite nummum. Eadem Harmonia alibi: Gibint im gum-
ſeipi ſiluber ſcatto thrittig; Promiſerunt illi iſti homines tri-
ginta aummos argenteos. Et paulo poſt: Nam im thuo that
ir ſiluber an band thriti ſcatta; Tum in manus ſuas acce-
pit argentum ſuum triginta nummos. Denarius §. Petri in-
de apud Anglos Romeſcot dictus eſt. Ranulfus Ceſtrenſis lib.
V. cap. 21: Kex Ina commendato regno ſuo Weſt- Saxoniæ
Ethelardo cognato ſuo, Romam profectus eſt. Qui primus
omnium Regum denarium ex ſingulis demibus regni ſui H.
Petro fertur conceſſiſſe, quod din ab Anglis Romeſſecot, Lati-
ne vero denarius Petri vocabatur. Conſentit rachterus in
Gloſſario Germanico art. Schoß. Adparet ex his omnibus,
cenſum, den Schoß, die Schatzung, involvere ſubjectionem,
ſive perſanæ, ſive rei, cui imponitur, atque adeo eum,
qui cenſetur; der den Schoß entrichtet, ſubditum præſumi-
Dico: præſumi. Contingere enim poteſt, ut ſubditus non
ſit, cenſui tamen, dem Schoſſe, obnoxius ſit. Exemplum
eſto: Senatus oppiduli Saxonici reum quendam, tanquam
civem ſuum, in cuſtodiam mittit, ac per aliquod tempus de-
tinet, tandem vero, cauſa rectius cognita, illum civem ſuæ;
que jurisdictioni ſubjectum non eſſe, reperit, atque adeo e
carcere dimittit. Liberatus ſenatum adtione de ſyndicatu
convenit, notamque illam emendam ſaxonicam, qua in juſtum
carcerem paſſo ſinguli dies quadraginta groſſis penſantur,
petit, ac victricem ſententiam reportat. Adpellat ſenatus, &

agnoſcit quidem errorem ſuum, ſed tamen illum veriſimil-
Tom. XI. QQ limum

122² MEDITAT. AD PANDECT.

limum atque adeo excuſabilem fuiſſe, nec ſe animum inju-
riandi habuiſſe, obtendit, nam captivum ſibi cenſum debuiſ-
ſe ac conſtanter ſolviſſe, ſe igitur eum ſumma probabili-
tate pro cive reputaſſe, donec ille nunc contrarium docue-
rit. Moverunt hæc nos, ut menſe Auguſto anni 1737 ſe-
natum a pœna illa privata, der Sachſen⸗Buſſe, abſolveremus,
atque ſaltem ad damni reſtitutionem condemnaremus: Nun⸗
mehro aus den Acten ſo viel zu befinden, daß beklagter Rath,
Klaͤgern des erlittenen unrechtmaͤßigen Arreſts halber, bis er deſ⸗
ſen wiederum erlaſſen worden, auf jeden Tag und Nacht 3
Altſch. zu bezahlen, nicht ſchuldig, ſondern es leediglich bey dem

Beſcheide fol. 29 zu laſſen. V. R. W. Rat. Decid. Dieweil

die in Saͤchß. Rechten geſetzte Buſſe, wie vorige Urthels⸗Faſ⸗
ſere fol. 59b. wohl angemercket, pœna per injuſtum carcerem
injuriæ illatæ iſt, und alle Injurien einen Dolum ſupponiren,
gleichwohl der Dolus auf Seiten der Beklagten bey den in dem
Beſcheide fol. 29 angefuͤhrten Umſtaͤnden wegfaͤlt, geſtalt Be⸗
klagten inſonderheit zu ſtatten kommt, daß Klaͤger dem Rathe
mit Schoſſe verwand zu ſeyn eingeſtehet, und denn der Schoß,
oder nach der alten deutſchen Mundarth, Schott, wovon das
noch heut zu Tage gebraͤuchliche Wort, Schatzung, herkommt

eigentlich die Contribution, womit Unterthanen ihrer Obrigkeit

verhafftet ſeynd, bedeutet, demnach Beklagter Rath ſehr wahr⸗
ſcheinliche Urſache, Klaͤgern als einen Unterthanen anzuſehen
und zu tractiren, gehabt, folglich, da er ſich hierunter geirret,
dieſes Irrthums halber nicht ſowohl beſtraffet, als civiliter zu
Erſetzung des Schadens angehalten werden muß; So haben
wir mit Aufhebung des letzten Urthels den vorhergehenden Be⸗
ſcheid beſtaͤtiget.

—

— —

— —

njn-

uiſ⸗
dili.
cue-
ſe⸗
mus,
Nun⸗
ath,
deß⸗

dennt

ewell

Foß⸗
erenn
iren,
dem
Be⸗
gothe
choß,
das
mnmt

gkeit

vahr⸗
ſehen
ltet,
er iu
haben
W

sp. DCLXXXIII. DE CENSV

cht 3

V.
Cataſtrorum adpellationem a Gallis accepimus.
VI.
Cataſtra, in quibus conficiendis ſolemnia omnia fuerunt
obſervata plene probant.
VII.
ſed & illa, in quibus aliquid neglettum, magnam,
VIII.
G, ſi adminicula accedant, plenam fidem faciunt,
IX.
dummodo antiqua ſint, & in arcbivo reperiantur.
X.
Civitates etiam && illuſtria collegia jus archivi habent.
ibri cenſuales vulgo cataſtra adpellantur, quam vocem
I teſte Jac. Gothofredo ad rubr. tituli C. 1b. de Cenſu a
Gallis accepimus, qui a capitibus vel capitatione Cataſtra
vel Cataſtre dicunt, capitationis ſcilicet regiſtrum. Maxi-

mam hæc cataſtra fidem habent, ſi quidem in iis conficien-

dis illa omnia, quæ Bergerus in Ceconomia juris lib. 1 tit. 2
§. 17 p. 87, & Martini in Proceſſu tit. 20 rubr. n. 52 præ-
ſeribunt, fuerunt obſervata. Ego tamen diſſimulare non
poſſum, cataſtrorum & teſtamentorum ſimillimam ſortem
eſſe. Vidi ego aliquot millia teſtamentorum & cataſtrorum,
ſed inter hæc vix duo omni exceptione majora. Reperi-
tur ſemper, aut tamen plerumque, aliquid, in quo præfi-
nitæ nobis in legibus vel a ICtis regulæ ad amuſſim ſerva.
tæ non videntur. Itaque quotidianæ de horum cataſtrorum
fide lites exoriuntur, in quarum deciſione, niſi aliquando

indulgentiores eſſemus, levique errori & vitio veniam non da-
L Q2 re

124 MEDITAT. AD PANDECT.

remus, omnis per libros cenſuales probatio concideret.
Verum connivetur ſæpiſſime. Neceſſe ſaltem eſt, ut anti-
qua ſint, & in archivo reperiantur. Quod jus archivi etiam
civitates & illuſtria collegia habent. Sed tamen imperfecta
hujusmodi cataſtra in archivo inventa, aliquam ſaltem fi-
dem faciunt, non plenam, niſi alia adminicula accedant,
quæ id, quod deeſt, ſuppleant. IIIuſtrabo hæc reſponſo a
JCtis Vitembergenſibus menſe Auguſto anni 1718 exarato.
Exigebatur præſtatio quædam pia, ut vocari ſolet, ac pro
ea probanda inſtrumentum antiquum ex archivo civitatis non
in celebris proferebatur. Apparebat, rigidam noſtrorum tem-
porum diligentiam in hoc inſtrumento per omnia non fuiſ-
ſe obſervatam. Itaque acdtori probatio imponitur. Adpel-
lat actor, ſeque meliorem probationem ea, quam attalerit,
habere negat, quæ fi non ſufficiat, deſiſtendum ſibi eſſe a
lite, dicit. Correximus itaque priorem ſententiam, & ſuf-
ficere inſtrumentum, aliis præterea argumentis nixum, re-
ſpondimus: Nunmehr aus den Acten ſoviel zu beſinden, daß
Klaͤger den Grund der Klage, und ſoviel ihm daran vernei⸗
net, in Saͤchßl. Friſt zu beſcheinigen nicht ſchuldig, noch Be⸗
klagtem die Gegenbeſcheinigung, Eydes⸗elation und ander:
rechtliche Nothdurfft vorzubehalten, ſondern dieſer jenem 60
Thlr. zu den Promotions⸗Koſten zu bezahlen verbunden. V. R. W.
Rat. Decid. Dieweil Beklagter die ſaͤmmtliche zum Grunde der
Klage gelegte Puncte einraͤumet, und leediglich die Richtigkeit
und Verbindlichkeit des im Jahre 1628 errichteten Vergleichs
in Zweifel ziehen, beyde Theile auch ihre Erinnerungen vor und
wider dieſen Vergleich umbſtaͤndlich vorgeſtellet, mithin, was
weiter beſcheiniget werden koͤnne, faſt nicht abzuſehen, ſondern
nur dasjenigen was hin und wieder vorgebracht, in Articul ver⸗
faſ⸗

ſof
ver
ſib
ſten

exet.
Anti⸗
tiam
lecta
n fi.
lant,
1o 4
rdt0,
pro
non
ten-
luiſ⸗
pel.
erit,
ſle 2
ſul⸗
re⸗

eel⸗
Be⸗
nder!
60

der
eics
und
was
dern

SP. DCLXXXIII. DE CENSV. 125

faſſet, dadurch aber ein weitlaͤuftiger und koſtbahrer Proceſs
veran afſet werden muͤſte, welches denn ſowohl dem Geſtiffte
ſelbſt zum Schaden und Nachtheile gereichen, als die von Klaͤ⸗
gern geforderte promotions⸗ Gelder, wo nicht gantz, wenig⸗
ſtens groͤſten Theils, abſorbiren wuͤrde, gleichwohl die Rechte
in ſtipendien und andern dergleichen piis cauſis kuͤrzlich ex æquo
& bono zu verfahren anbefehlen, dieſemnach ſo fort in die Haupt⸗
Sache ſelbſt einzugehen, und, wieweit der Vergleich im Jahre
16:5 richtig und verbindlich, oder die von Beklagtem darwider
vorgeſchuͤtzte Exceptiones erheblich, zu eroͤrtern geweſen, und
denn die Richtigkeit und Verbindlichkeit dieſes Vergleichs dar⸗
aus erhellet, daß 1) das daruͤber errichtete Inſtrument in des
Raths zu Mantua Archiv, wohin es vermuthlich zu Sicherheit
der Familie, wider den bei der Sache ſelbſt intereſſirten Rath
zu Z. als in Depoſitum geleget worden, befindlich iſt, und ſo⸗
wohl dadurch, Privaiæ enim ſeripturæ per boc, quod in ar-
chivo reperiuntur; publicæ ſtunt, Novella 49. c. 2 §. 2 Auth.
Ad bac. C. de PFide inſtrument. Can. 1. cauſ. 30. quæſt 1. quOd
jus etiam chartophylaciis civitatum municipalium competit, No-
vella 15. cap. 5. §. 2. Zabnius in Politia municipali lib. 2.
cap. 44, Leyſer in Meditat. ad æ. Specim. 268. de Inſtrumen-
tis publicis ecclefiarum, civitatum, collegiorum, medit. 1,
als 2) durch die Ppro Actis publicis ſtreitende præſumtionem
integritatis & ſolennitatis, cap. 23. X. de Electione, ingleichen
3) durch die antiquitatem temporis, geſtalt es uͤber 100 Jahr
alt iſt, unterſtutzet wird, mithin 4) die etwa bei der aͤuſerlichen
Forme anſcheinende geringe Maͤngel nicht ſo gar genau examini-
ret werden muͤſſen, nachdem man in alten Zeiten bei Verferti⸗
gung der Documenten nicht alles ſo accurat, wie jetzo geſchie⸗
het, beobachtet, Fritſebius de Jure arcbivi & cancellariæ cap.

Q2 7. .

126 MEDITAT. AD PANDECT.

7 n. 18. 19. Schilterus in Inſtitut. Juris publ. lib. 4 tit. 6 §.
3. Leyſer in Meditat. ad z. Specim. 266 de Archiv. medit y, bey
welcher Bewandnuͤß 5) dieſer, daß des Raths Siegel abgeſprun⸗
gen, nichts ſchadet, nachdem man aus der Regiſtratur fol.
5ob. ſeqq. daß daſſelbe abgedrucket geweſen, deutlich wahrnimmt,
und 6) das ſigillum publicum auch ohne Unterſchrifft, ſonder⸗
lich in alten Documenten, vollkommenen fidem findet, Mi-
colai in Proceſſu cap 7 n. 32 & ques ibi memorat auctores,
hiernaͤchſt 7) der Rath zu Z. in dem Vergleiche fol. 28b. ſqq.
welchen Beklagter ſelbſt fol. 99 vor aͤcht erkennet, pro execu-
tore des Geſtifftes erklaͤret, und 8) aus dieſem fundamente
ſolcher im Jahre 1612 eingegangene Vergleich als verbindlich
und guͤltig angenommen wird, dieſemnach 9) keine Urſach ab⸗
zuſehen, warum der 16 Jahr hernach von eben dieſem Rathe
mit R. und M. als Haupt⸗Intereſſenten bey dem Familien-
Stipendio, getroffene Vergleich weniger Verbindlichkeit haben
ſolle, uͤberdies 10) vielgedachtem Vergleiche vom Jahre 1628
einen groſſen Nachdruck giebt, daß jetziger Beklagter bereits ein,
mahl daraus des jetzigen Klaͤgers Vettern 60 Thlr. Promotion-
Gelder zu bezahlen rechtskraͤfftig condemniret worden, und es
ein groſſes Ungluͤck vor das Geſtiffte ſeyn wuͤrde, wenn derglei⸗
chen res judicatæ iu keine Betrachtung kaͤmen, und das Ge.
ſtiffte, ſo offt ſich ein neuer Percipient angaͤbe, einen neuen
koſtbaren Proceſs zu fuͤhren gezwungen wuͤrde, endlich 11) der
Vergleich vom Jahre 1628 keinesweges mit der zum Beſten
der ſtudirenden Jugend abzielenden Intention des Stiffters ſtrei⸗
tet, ſondern derſelben vielmehr gantz gemaͤß iſt, und eben die
ſtudirende Jugend durch ſolches auf die Promotion geſetzte præ-
mium zum fleißigern ſtudiren aufgemuntert und angefriſchet
wird; So iſt nach Inhalt Unſers Urthels billig erkannt.

XI.

sp. DCLXXXIII DE CENSY. 127

dia in cauſa principis propria contra ci

Cataſtra etiam imperfecta tune maximam fidem babent,

quum in arebivo civitatis, liti ſe non immiſcentis,
reperiuntur.

XII.

At, ſi civitas, quæ cataſtra imperfecta profert, ipſa litigat,
longe minor eorum fides eſt, & ſaltem jurijurando burga-
torio, aut, ſi alia argumenta accedunt, ſuppletorio
lJocum ſaciunt.

XIII.

Zunc vero plenam fidem faciunt, quando contra civitatem,
quæ ea in chartophylacio ſuo cuſtodit, produ-
cuntur.

ationibus decidendi, quibus reſponſum antecedenti-
bus meditationibus inſertum firmavimus, addo ad-
huc aliam. Civitas nempe illa, in cujus archivo, ſeu, ſi

ſolus princeps jus archivi habet, chartophylacio inſtru-

mentum illud litigioſum jacebat, non erat illa ipſa: cum
qua litigabatur, ſed diverſa, & inter litigatores media,
cujus in lite non intererat. Multum ex hac circumſtan-
tia pendet. Bene quidem reminiſcor, me in Specimine 266

de Arehivo medit. 7 dixiſſe: Inſtrumenta ex archivo deſum-
ives ejus probant. Ve-

rum ratio, quam ibi commemoravi, ad civitates & magi-
ſtratus trahi vix poteſt, qui quippe, etſi lites ſuas in ſuo
judicio aliquando tractent, ipfſi tamen eas decidere ne-
queunt; quod princeps facit. Quodſi ergo magiſtratus
in

128 MEDITAT. AD PANDECT.

in lite propria cataſtrum, non omni numero perfecdtum ex
ſuis ſcriniis profert, forſan jurijurando purgatorio, aut, ſi
veriſimilia argumenta accedunt, ſuppletorio locus dabitur.
Quodſi vero inſtrumentum ex civitatis cujusdam mediæ
chartophylacio deſumptum eſt, plenam fidem invenit, arg.
L. 67 §. 1 de Ritu nupt. Sic reſpondimus menſe Sept. 740:
Daß das Document ſub S. als ein in der bey dieſer Sache ei⸗
gentlich nicht intereſſirten Obrigkeit Archive befindliches, mit⸗
hin wegen Parteylichkeit gar nicht verdaͤchtiges Document bey
Abfaſſung kuͤnfftigen End⸗Uethels mit in Betrachtung zu ziehen/
demnach Klaͤgern ſich darauf zu beruffen freyſtehe. Tunc ta-
men cataſtrum in archivo civitatis litigantis repertum etiam
plenam fidem facit, quum adverſarius civitatis ex eo con-
tra civitatem pugnat, quippe quo caſu omnis ſuſpieio fal-
ſi & corruptionis ceſſat.
XIV.
Xequiſita libri cenſualis ex Bergero aliisque recenſentur,
XV.
guibus tamen adnotatio penſitationis addenda eſt,
XVI.
gua omiſſa, liber cenſualis, etſi perfectiſſimus, nihbil
probat.

D' ſupra, libros cenſuales maximam fidem habere, ſi-
quidem iis conficiendis illa omnia, quæ Hergerus in Oe-
conomia juris lib. 1I tit. 3 §. 17 pag. 87 præſcribit, fuerunt ob-
ſervata. Requirit ſcilicet ille 1) cenſoris, ſive fperægzuatoris,
conſtitutionem, eamque juratam, R. I. de anno 1544 §. 46
2)bonorum profeſſionem, I. 4 de cenſib. 3) eorundem æſtimati-
onem ſeeundum fructuum quantitatem, d. l. 4 §. I d. AK. I. §. 42

item-

iten
uti⸗
tae
cet
mi S
bati
Ca

4 6 7

im⸗

ex
ſi
ltur.
di
rg.
740.
e ti⸗
mit⸗
ben
en,

lam

don.
fal.

1,

SP. DCLXXXIII. DE CENSV. 129

itemque 4 relationem in librum cenſualem, d. I. 4, & 5) diſfri-
butionem cenſus, i. e. tributi, ſecundam æs & libram. Omiſit
tamen Bergerus unum ex præcipuis capitibus, ipſam ſcili-
cet penſitationem. Supplent hoc optime, rectæque ratio-
ni & principiis juris ſcripti convenienter, Maſcardus de Pro-
bationibus conel. 274 n. 6. & Mevius P. 4. Deciſ. 179 n. 11.
Cataſtra, inquientes, ut publica, ſi tantum deſeriptionem
agrorum, non vero fimul & ſolutionem colhectarum, teſtan-
rur, non probant, præſertim contra eum, qui in fobHeſſione
immwanitatis eſt. Et ſic reſponderunt [Cti Helmſtadienſes
menſe junio anni 1715: Hat die Caͤmmerey der beiden nun⸗
mehr vereinigten Staͤdte Schalbach die Gewandſchneider Gylde
wegen eines auf ihrem Acker hafftenden Schoſſes belanget, dar⸗
wider dieſe exceptionem legitimationis vorgeſchuͤtzet, auch nun⸗
mehr, da das erfolgte Uethel ſolche Exception uͤbergangen, zu
wiſſen verlanget, ob beſagte Exception legaliter eingewendet
worden. Nun iſt die Exceptio legitimationis, oder vielmehr
die darunter ſteckende exceptio peremtoria non competentis
actionis, allerdings von groſſer Erheblichkeit. Denn, obgleich
die Caͤmmerei⸗ und Schoß⸗Regiſter, wenn bey deren Virferti,
gung die von Martini in Proceſſu tit. 20. rubr. n 12. vorgeſchrie⸗
bene Reguln in Acht genommen worden, voͤlligen Glauben ma⸗
chen, ſo faͤllet doch deren files alsdenn hinweg, wenn ſie zwar
eine Perſon oder Guth mit Schoß anſetzen, aber zugleich, daß
ſolcher jemahlen bezahlet worden, nicht bezeugen, ſondern die an⸗
geſetzte Perſon oder Guth ſich in poſſeſſione libertatis befindet.
Da alſo die Altſtaͤdter Caͤmmerey⸗Regiſter zwar der Gylde einen
Acker⸗Schoß zuſchreiben, aber niemahlen einigen Hufen⸗ ſondern
nur einen Stadt⸗Schoß, der ao. 1713 von Koͤngl. Majeſt. gaͤntzlich
aufgehoben worden, erhalten, demnach obgedachte Caͤmmerey in
Ermangelung wöuͤrklicher Zahlung nach obangefuͤhrtem Princi-
Tom. XI. R pio

130 MEDITTAT. AD PANDECT.

pio daraus kein Recht prætendirxen kan; So erſcheinet aus
dieſen allen ſo viel, daß die exceptio legitimationis, oder viel⸗
mehr non competentis actionis, wohl gegruͤndet ſey.

1.

COREOLLAR.

1) Sæpe poſt multos annos querelæ de iniquitate &
Mnæqualitate cenſus habiti deferuntur, admittuntur & audi-
untur. Male & contra L. 5. C. de Cenſibus, ubi gravatis
actio emenſo anno denegatur.

2) Quod Ludoviei in Doctrina pandectarum tit. de Cen-
Kbus §. ult. ait: Hodie principis eſt, fatuere, quibus perſonis
atque rebus & guo modo tributa ſint imponenda; temperari
oportet ex legibus imperii, quæ liberum iſtud arbitrium ju-
ſtis limitibus circumſcribunt. Vide veteres apud Zeætorem

in Jure publieo Part. 1. tit. 10. . 8&1, & recentiſſimas in Ca-⸗

pitsalatione Franciſci art. 8 §. 11, & art. 15. §. 3.

SPECI MEN DCLXXXIV.

AD LIB. IJ. TI Z. XIII.
DE

CAVSIS SVMMA RIIS.

Jura Jußinianenm & Saronicum Ambo diſerimen inter pro-
ceſum ordinarium & ſummarium aboleverunt.

II.

te ”&
udi-
watis

Cen-
ſonit
erai
n ju⸗
torenm

1Ca-

E ꝝ ͥ ùsüp

SP. DCLXXXIV. DE CAVSIS SV MMAR. rI31

II.
ratione & mode, at primo intnitu videtur, prorſus
diſimili,
III.
ſed tamen, gaod ad efedum, invicem conveniente.
IV.
Vtramque jus diſerimen illud re ipſa retinnit, & uſus
fori ſervat.
V.
Triensiam vero ac biennium, intra quæ Jukinianat lites
omnes ſiniri jubet, aegligitur.

L'n Auguſtus, Poloniarum rex & novemvir Saxo
in ſapientiſſima lege judiciaria, quam die Erlaäͤuterung
und Verbeſſerung der bisherigen Procesund⸗Gerichts⸗
Ordnung inſcripſit, inprimis in dem Anhange §. 1. ſuſtulit
totum inter proceſſum ordinarium & ſummarium diſcrimen.
Quæ lex nova quibusdam viſa eſt, ſed vere non eſt. Jam
diu enim ante Auguſtum noſtrum idem fecerunt Zeno &
Juſtinianus, in L. 12 & 13 C. de Judiciis, diſſimillima tamen,
ut primo intuitu videtur ratione. Nam Zeno & Juſtinianus,
abolito proceſſu ordinario, ſummarium retinuerunt, om-
nesque lites compendioſe decidi juſſerunt. Auguſtus vero,
conſervato proceſſu ordinario, ſummarium ſuſtulit. Ipſe
ego itaque ab initio credidi, contraria ambos via incedere,
Sed nunc video, utrumque amiciſſime conſentire. Da-
mnant nempe Imperatores Romani ambages & ſolemnia pri-
ſtina, quæ litium diuturnitatem efficie bant. Idem fecit Au-
guſtus noſter, ac in præfatione ſaluberrimæ legis ſuæ de-
R 2 Clarat.

132 NMEDTTIAT. AD PANDECT.

clarat, ſe eam ideo potiſſimum, ut veteres ambages reci-
derentur & lites omnes compendioſe deciderentur, damit
die unnoͤthige Weitlaͤuftigkeiten derer Proceſſe moͤglichſt ver⸗
mieden, denen bei dem FJuſtiz-Weſen eingeriſſenen groſſen
Mißbraͤuchen nachdruͤcklich geſteuert, und dargegen einem
jedem zu ſeinem Rechte aufs ſchleunigſte verholffen werden
moͤchte; condidiſſe deinde im Anhange 6. I. dicit, ſe ideo
proceſſum ſſummarium abrogare, quod ſupra jam ordina-
rium ſummariter tractari juſſerit. Quamebrem, ſi quis pu-
gnam ſibi inter has leges fingit, hæc profecto ſaltem in ver-
bis, re ipſa autem concors utriusque legislatoris mens eſt.
Nempe Juſtinianus & Auguſtus omnes lites compendioſe
tractari jubent. Juſtinianus tamen in reliquo Codice, quin
& in Novellis, aliquot cauſas magis ſummariter, quam
ceteras, expediti vult. Idem vult Auguſtus noſter, at-
que tot exceptiones a regula ſua in tiz. I. §. 6, in tit. 7 §. 4,
im Anhange §. 2, 3, 11, 19, 21, im Mandate wider die Selbſt⸗
RKRache §. 59 im Mandate, wie in Berg⸗Sachen zu procediren
de anno 1713 im Mandate wider die Banqueroutiers de an-
no 1724. facit, ut major pars cauſarum, de quibus collegia
juridica conſuluntur, ſummatim tractata ſit. Ambas ita-
que leges, quæ ſibi tam contrariæ videntur, uſu ſervamus
ſaltem, quod ad Juſtinianeam, cum hoc temperamento, ut
triennium, intra quod civiles, & biennium, intra quod
criminales canſas finiri, Juſtinianus in L. 13. C. de Judiciis,
& L. ult. C. Ur intra certum tempus eriminalis quæſtio termi-
netur, jubet, negligamus. Provocatum aliquando ad hanc
L. 13 fuiſſe recordor. Sed [Cti Helmſtadienſes menſe Ja-
nuario anni 1719. reſponderunt: Intervenienten ſetzen des Klaͤ⸗
gers gemachten Anfoderung exceptionem præſcriptionis ent⸗
gegen, und verlangen derenthalben nebſt ihrem Meyer von an⸗

geſtell⸗

—

kern

rfni⸗
hane

e ſe-
Klc⸗
ent⸗
an⸗

ſel

4 s

Sp. DCLXXXIV. DE CAVSIS SVMMAR. 133

angeſtellter Klage entbunden zu werden. Alldieweil aber durch
den im Jahre 1658 erhobenen Proceſs dieſe Sache auf 40
Jahr hinaus perpetuiret worden, folglich die vorgeſchuͤtzte Ver⸗
jaͤhrung hinweg faͤllt, wie denn auch die Verordnung des Legis
13. C. de Judiciis de lite intra biennium finienda, Klaͤgern
nicht im Wege ſtehet, indem ſolcher lex in praxi nicht reci-
piret, überdies der in §. 2. gedachten Legis vorgeſchriebene mo⸗
dus procedendi gegen Klaͤgern nicht in Acht genommen wor⸗
den; So ꝛc.

VI.

Jadex inferior proceſſum ſuo nature ordinarium in ſumma-
rium convertere non poteſt.

VII.

Tunc vero boc judici licet, quum actor, ubi ſummariter age-
re potuiſſet vel debuiſſet, ordinarie egit.

LD in Specimine 468 de MWeceſſaria ſententiæ ad libellum
confirmatione medit. 21, judicem proceſſum ordinarium
in ſummarium convertere poſſe. Quæ theſis, etſi vera
ſit, explicatione tamen opus habet. Scilicet judici hanc
poteſtatem, ut pro lubitu a regulis judicii ordinarii rece-
dere, cauſasque, in quibus tractandis leges viam modum-
que præſcribitur, breviore via & modo tractare queat,
non damus. Nam ſi hoc eſſet, judex ſupra leges foret.
Verum hoc judici tunc ſaltem licet, quando actor per er-
rorem, ubi ſummariter agere debuiſſet, ordinarie egit;
aut in libello ſuo verbis ambiguis uſus eſt. Tunc uti-
que judex, quod deeſt advocatis partium, ſupplere, L. un. C.
Ut, quæ deſunt advocatis partium, judex ſuppleat, & acto-
rem in viam, qua ire oporreat, deducere debet. Conve-
R 3 nit

124 MEDITAT. AD PANDECT.
nit hoc juribus in Meditatione iſta 2 1 allegatis, L. 866 de Ju- 1
diciis, c. 6 X. de Judiciis, & Ordinationi judiciariæ Saxoni- in
*εα verognitæ, tit. V. §. r. Extra hunc caſum peccat judex, n
qui ſine principis juſſu proceſſum ſummarium ex ordinario
facit. Vide Ferdinandi III. Reichs⸗Hof⸗ Raths⸗Ordnung 8
zit. 2. §. 5. Patebit hoc ex illo ipſo reſponſo, quod in dicta P
medit. 21. breviter commemoravi, ſed hic plenius excerpam-
Egerat creditor contra dominum feudi ex conſenſu, quo d
hic hypothecam a vaſallo debitore creditori conſtitutam con-
firmarat. Dominus pluribus exceptionibus ſe tuebatur. .
At judex ſecundum indolem proceſſus exſequutivi, qui
maxime ſummarius eſt, dominum condemnarat, atque ex-
ceptiones ejus in reconventionem rejecerat. Quærebatur,
an recte. Negavimus: Iſt der Frau Probſtin von Koͤnigs⸗ .
berg Hochgraͤfl. Excellenz in einem von Altorff eingehohltem 1
Urthel entweder das mit ihrem Conſenfe auf die von ihr zu Lehn 1—
ruͤhrende Guͤther vorgeſchoſſene Capital nebſt Zinſen dem Hn. Frey⸗
herrn von Pote, als Glaͤubigern, zu bezahlen, oder denſelben in 900
dem Beſitze der Lehn⸗Guͤther bis zu ſeiner Befriedigung zu laſſen fe
condemniret, hat aber dargegen Leuterung eingewendet, und be
will nunmehro, ob und wie weit dieſe ihre Leuterung gegruͤndet, iog
des Rechten belehret ſeyn. Nun wollen wir uns zwar bey der ao

erſten Frage, ob den Urthels⸗Faſſern, die angeſtellte ordentliche
Klage in eine ſummariſche zu verwandeln, und anders, als ge⸗
berhen, zu erkennen, frey geſtanden, nicht aufhalten, geſtalt
freylich ein Richter das Klag⸗Schreiben jederzeit benignius und
zum Vortheil des Klaͤgers erklaͤren, L. 66 de Judiciis, und,
ungeachtet dieſer eine ihm nicht vortheilhaffte Action ausdruͤcklich
benennet, nichts deſtoweniger ſeinen Spruch auf diejenige Action,
welche dem Klaͤger nuͤtzlicher iſt, richten kan, A. 6 X. de qudiciis,

Reichs⸗

.
M⸗
ler
Wio
ung
Pidhe
guo
con-
tur.
goi
eXx⸗
Aur,
gs⸗
ſtem
Ahn
Frey⸗
en in
aſſen
und
ndet,
der
gtlche
65 g,
Eſlt
Uund
und,
ckich
Ckion,
ieüih
eiche⸗

SP. DCLXXXIV. DE CAVSIS. SVMMAR. 13 5

3

Reichs⸗Abſchied vom Jahre 1551. §. 3, 32. Was aber die
zweite Frage betrifft, ob das interdictum, ſalvianum, allhier
ſtatt finde, ſo wird in dem Bericht⸗Schreiben mit gutem Grunde
angefuͤhret, daß gedachtes Interdictum nur gegen den wuͤrklichen
Beſitzer der verpfaͤndeten Sachen angeſtellet werden muͤſſe; Da
nun Frau Beklagte die ſtreitige Lehn⸗ Stuͤcke offenbaͤhrlich nicht
beſitzet, auch dieſelbe bereits nach Abſterben des erſten Lehnmannes
einem anderem verliehen, ſo kan ja unmoͤglich wider ſie, daß ſie
den Beſitz ſolcher Guͤther abtretten ſolle, gebethen oder erkannt
werden; ſondern es ſeynd die Urthels⸗Faſſere darinn zu weit ge⸗
gangen, daß ſie der Frau Beklagten die reſervirte Exceptiones-
ehe dieſelbe ausgefuͤhret und eine hinlaͤngliche Friſt darzu geſetzet
worden, aberkannt, oder vielmehr, wie aus den Rationibus er⸗
hellet, ſie mit ſelbigen ad ſeparatum, nemlich zu dem petitorio⸗
verwieſen. Itaque in Saxonia noſtra quotidie fit, ut in cau-
ſis, quarum valor quinquaginta aureos excedit, & quæ or-
dinarie tractari jubentur, ſi judex eas ſecundum regulas in
Ordinatione judiciaria recognita tit. 1 §. 6. præſcriptas con-
feſtim decidat, judex ſuperior vel collegium juridicum, ad-
Pellatione vel leuteratione interpoſita, ſententiam latam cor-
rigat, ac, ſepoſita deciſione, interloquendo ſolemnem litis

conteſtationem vel probationem præcipiat.

VIII.

Princebs & ſumma ejus tribunalia ex proceſu ordinario ſum-
marium facere poſſunt.

XI.

NWequennt zamen ea, quæ recta ratio ad indagandam rei veri-
vatem & inzegritatem judicii deſiderat, negligere.

X.

136 MEDITAT. AD PANDECTI.

X. .
Quodſi id fecerunt, ſententia vires rei judicatæ non conſequi-
tur,
Xl.
Jed etiam poſt deceunium impugnari poteſt,
XII.
ac vel pro parte corrigitur,
XIII.
vel, ſi vitium immedicabile eſt, judicium totum nullum decta
ratur, & a capite incboandum eſt.

Q'ad magiftratibus non licet, ut ex proceſſu ſua natu-
ra ordinario ſummarium facere queant, Principi ta-
men licet. Nec principi ſoli, ſed & ſummis ejus tribuna-
libus. Quare Camera Imperii in Ordinat. Cam. Part. 2. tit.
34. §. 1. hujusmodi querelas nullitatis attendere vetatur, ſo
der Cammer⸗Richter und Beyſitzer ſolche angezogene Nich⸗
tigkeit nicht dergeſtalt erfunden, daß dadurch der Parthey

in der Haupt⸗Sach ein unwiederbringlich Unrecht geſche⸗

hen, ſolte derſelbige vorige Proceſi anderer Unfoͤrmlich⸗
