faciliori opera ex Gailio, Muſculo de ſucceſſ. anomala, aliis-

que plurimis juris interpretibus colligi poſſunt. Non ulti-
mum inter hujusmodi pacta locum occupant Paéta dotalia
ZTom. Xl. Ee mix-

218 MEDlITAT. AD PANDECUT.

mixta, item teſtamenta conjugum reciproca, qu bus con-
juges de futura ſucceſſione ſibi proſpiciunt. Uno fere ore
Doctores fatentur, in his dijudicandis reſpiciendum eſſe non

ad jus Quiritum, ſed a d ſolos patrios mores, quibus hodie

facultate m liperæ teſ tamenti factionis reſtringi poſſe, ope-
roſius teſtan ft laudatos Gailium & Muſculum A bi
de pact. Jotal. cg Tarprecht de i,hamentif correſpectivisi. Igitur
hæc teſtamenta Eeire 4 a mo ſtare talo perhibet ScHIL-

de non revocando tacitum, cui addit calculum ſuum BER-
G ER. 11 . Jur. p. 393 n. 4, in eo inprimis caſu, quando

ambo teſtatores bona ſua confuderunt. Verum enim veo

fateor quidem, rem exfra omnem dubitationem poſitam
eſſe, ſi expreſſæ leges & ſtatuta hoc determinent, quemad-
modum Hambu irgi factum fuiſſe apparet ex reſp. Facultat.
Hall. apud STRYX. in Cautel, teſtam Cap. 24 §. 16, & med.

meift ad f. Spec. 308 Coroll. 3, nec inficias eo, favorem, qui
ultimis voluntatibus tribuitur, contraria lege civili tolli poſ-

ſe; Attamen, quum LL. Roman. ſemel receptæ ſint, deci-

ſio nes juxta earum normam in hoc paſſi faciend ſunt,

lex 4. de adim. vel trantfer. legat. it. L. 22 de leg. 3 ſatis per-
ſpicuæ ſunt. His in dubio & tanta Doctm um varietate in-
ſiſti oportet. Redte igitur FRANTZKIUsS lib. 2 Reſolut. 11
uni conjugi mutationem quod ad ſuum patrimonium per-
mittit. Mantica de Conjectur. ultimar. volunr. I. 72 tit. 1. z.
I. Confer FINKELTHUS obſerv. 20. Ut huic mutationi
ab una parte metuendæ occurratur, aliqui juramentum, alii
clauſulam derogatoriam teſtamento adjici jubent, alii ad
alias cautelas confugiunt. Verum non opus eſt his caute-
lis. Firma erunt teſtamenta reciproca; nec mutationi ob-
noxia, ſi modo adjiciatur pactum de teſtamento facto non
im-

54 4 Ved4. qui in iis ſupponit pactun

X
—

—C+KX.

—

“
DH
N

SUPPL. SP. CCCLI. DE CONTE. TEST. NONN. a219

immutando. Pactum enim tacitum, quod ScHILTER ſupr.

alleg. ſubeſſe tradit, non ſufficit, quum in dubio nemo ju.
ribus & beneficiis a lege ſibi conceſſis renunciare præſuma-
tur. Exprefſſa vero renunciatio utique permiſſa eſt, L. 46

. de pact. L. penult. Ceo d. Vid SrRYX. Cautel teſt. C.

4 §. 23, & BRUNNEMANN ad L. 22 de legat. 3. n. 9. Ad-
„ —— . ulta „ jidic VI eb
do reſponſum quoddam nomine Facultatis Juridicæ Viteb.
menſe Mart. anni cI5DCCXXXII exaratum, quod dicta no-

. ſtra egregia confirmat illisque rationibus, quæ jam tum a

me in Medit. ad H. Specim. 359. med. 3, 4 allatæ ſunt, non-
nullas alias atque inſigne pondus addit: Haben Titius und
ſein Eheweib in einem teſtamento reciproco einander zu Loͤl⸗
ligen Erben eingeſetzt, anbey, daß nach beyderſeits Tode das
uͤbrige Vermoͤgen zur Helffte auf des Mannes und zur Helffte
auf des Weibes Freunde fallen ſollte, verordnet; Als nun 1i-
tius zuerſt mit Tode abgegangen, ſo hat deſſen Wittwe in ei⸗
nem anderweit errichtetem Teſtamente das reciprocum merck⸗

lich geaͤndert, und viel zum Nachtheil ihres Mannes Anver⸗

wandten und genn Vortheil ihrer Freunde verordnet; Wannenhe⸗
ro zu wiſſen verlanget wird, ob, des von des Titii Ehefrauen
errichteten letzten Teſtaments ohngeachtet, die Erbfolge nach Vor⸗

ſchrifft des reciproci beyderſeitigen Anverwandten zuſtehe, und
ſeibige einander zur Theilung actione familiæ erciſcundæ an⸗

zuhalten berechtiget. Ob nun wohl beyde Ehegatten ihr ge⸗
ſammtes Vermoͤgen in eine maſlam zuſammengeſchlagen, und

deſſen gleiche Verthellung zwiſchen beyderſeitigen Anverwandten

anbefehien, in welchem Faͤlle unterſchledene Rechts⸗Lehrer bey
BrRSrNG in COecon. Jar. p. 393 n. 4. dem uͤberlebendem
Theile die Freyheit, von ſeinen Guͤthern anderer geſtalt zu diſ-
Poniren, abſchneiden, dieſes auch allhier um ſo vielmehr ſtatt
Ee z 34

2 20 MEDITAT. AD PANDECT.

zu finden ſcheinet, da obangefuͤhrte zu faveur beyderſeits Freun⸗
den gemachte Verordnung eigentlich ein fideicommiſs, und
ein teſtator von ſeines eingeſetzten Erben Guͤthern und Sachen
zu legiren oder zu fideicommittiren wohl befugt iſt, §. 4. I. de
Legat. L. 67 §. 8. de Legat. 2 L. 25 C. de PFideicommiſ. und
denn des Titii Eheweib, da ſie nach des Mannes Tode in den
geſammten Guͤthern ſitzen geblieben, folglich des Mannes Erbin
worden, das don ihm geſtifftete fideicommiſſ zu agnoſciren
und darwider nichts zu diſponiren verbunden geweſen, uͤbri⸗
gens die Worte: was nach beyderſeits Tode uͤbrig ſeyn wird?
der Wittwe zwar die Macht 3 Theile unter den lebendigen zu
veraͤuſern, Nov. 108 cap. I. keim esweges aber die Freyheit, von
ſolchen 3 einen letzten Willen zu errichten, giebet; arg. L. 22 §.
2, L. 54 Ct. Trebell. Menoch. 4 Nra anyt. 188 n. 17, BER-
GER in Oecon Jur. p. 437 n. 5. Bey welcher Bewandulk
das Anſehen gewinnet, ob ſey des Titii Ehefrauen letztes T
ſtament gantz unguͤltig, und die Erbtheilung ſchlechterdings nach
Vorſchrifft des reciproci ei nzmichten. Alldieweil aber ein jeder
Teſtator ſo wohl nach den natuͤrlichen als geſchriebenen Rech⸗
ten in E. 22 Ppr. de Legat. 3 freye Macht, ſein Teſtament nach
Belieben zu aͤndern, und von ſeinem Vermoͤgen anderweit zu
difponiren hat, und in dubio niemand ſich ſolcher Freyheit be,
geben zu haben vermuthet, mithin ſelbige auch den Ehegatten
durch ein Teſtamentum reciprocum nicht benommen wird 6
ſondern einem jedem Theile nichts deſtoweniger frey ſteht, von
ſeinen Guͤthern eine widrige Verordunng zu machen, STRTYX.
de Cautel teſtam. Cap. 24 J§. 21, welches viele Rechts⸗ Lehrer
mit BERGERO loc. ſupra alleg. und LyYNcKERO Reſp 37 n.
12 ſo gar auf den Fall, da die clauſula de non revocando
dem Teſtamente angehenget worden, erſtrecken, dergleichen claur

— ———„ß„

SUPPL. SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. 22

ſul jedoch hier nicht einmahl vorhanden iſt, hiernaͤchſt die oben
in rationibus dubitandi angefuͤhrte ſonderbahre Meynung, ob
begaͤben ſich die Eheleute durch Zuſammenſchlagung ihres Ver⸗
moͤgens in einem teſtamento reciproco der weitern Macht zu
teſtiren, bey andern Rechts⸗Lehrern keinen Beyfall findet, im,
maaſſen denn FRANTZKIUS lib. 2 reſolut. II, LYNCKER. iR
alleg. reſp. 327, und LEYSER in Meditat. ad f. Specim. 359
de infirmatione teſtamenti, med. 3 & 4 das Wiederſpiel behau⸗
pten, und den Eheleuten uͤberhaupt die Macht das Teſtament
zu aͤndern verſtatten, zumahl in gegenwaͤrtigem Faſle beyde Ehe⸗
leute nach ihrem geſammtem Tode ihre Guͤther ſelbſt getheilet, und
die Helffte davon, als des Mannes Vermoͤgen, deſſelben Freunden,
die andere Helffte, als der Frauen Ve laſſenſchafft, deren Anver⸗
wandten beſchieden, bey welcher Bewandniß, und da nicht zu
vermuthen iſt, daß der Mann ſeiner Frauen Antheil Guͤther mit
einem Fideicommifſſ beſchwehren, und ſie inteſtabilem machen
wollen, vielmehr ex natura teſtamenti reciproci, welches ei⸗
gentlich zwey teſtamenta oder zwey diſpoſitiones von zwey di-
verſen Vermoͤgen in ſich begreifft, das Wiederſpiel erhellet,
die oben de re heredis legata, ingleichen de agnitione fidei-
commiſſi per aditionem hereditatis, gemachte Zweifel von
ſelbſt hinweg fallen; So iſt das von des Titii Ehefrauen

nach ihres Mannes Tode errichtete Teſtament zwar, ſo viel ih⸗

re Freunde und die Helffte der hinterlaſſenen Guͤther betrifft, be⸗
ſtaͤndig, hingegen des Mannes Anverwandten nicht nachtheilig,
ſondern es ſteht dieſen die Helffte des geſammten Vermoͤgens
nach Inhalt des teſtamenti reciproci zu fordern, allerdings
frey. V. R. W.

MEDITAT. AD PANDECT.
- X. .
Mater binuba etiam, quaſi bupillariter ſubſtituit.

Me in odium ſecundarum nuptiarum in jure Roma-
no ſunt conſtituta, quæ latius perſequutus ſum in Me-
ditat. ad ff. Specim. 200, ubi leges huc ſpectantes plena ma-
nu collegi. Inter ceteras autem Iex 22 C. de adminiſtrat. tut.
vel curat. non optima de matre ſecundo nubente præſumit,
dum eam non ſolum immoderatæ intemperantiæ accuſat,
ſed etiam plerumque novo marito res filiorum & vitem
addicere, omnemque in liberos ex defuncto ſuſceptos hu-
manitatem exuere, tradit. Videtur hinc dubium ſatis ſpe-
cioſum contra theſin noſtram enaſci, quod, quum in L. 6
C. de impub. & aliis ſubſtitut. ſola humanitas parentum cau-
ſa ſubſtitutionis quaſi pupillaris eſſe dicatur, in matre ſecun-
da vota amplectente, cauſa ſublata, etiam effectus, i. e. qua-
ſi pupillaris ſubſtitutio, tollatur. At enim vero juſtinianum
in cit. L. 22 C. de adminiſtrat. tut. vel. curat. rhetorum mo-
re hyberbolice de matre pronunciafle facile apparet; nimis
dura eſt iſta preæſumptio, nec eam ad literam accipi opor-
tet. Sat graves ſunt pœnæ legibus in ſecunda vota ſtatu-

tæ, & magna ex parte immeritæ, ut novas excogitari ini-

quum foret. Quare recte Carizov. P. 3 Conſt. 8 def. 13 Ob
generalia L. 9 C. de Impab. & aliis ſubſtit. verba nec ma-
trem binubam ab hac ſubſtitutione excludit.

XI.

Remedium leg. ult. C. de Edicto D. Hadriani tollendo etiam
ex teſtamento minus ſolemni privilegiato inſt

XII.

1

—

—Hr

. .

SUPPI. Sp. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. 223
XII.
PBia cauſa hberes inftituta, ſi modo de ſeria teſtatoris volunta-
. 4 21r 6* ſyoaniz, onmni og&
te certo conſtat, tamerſi Jolemnia omnia neglecza ſint,
ex dicta L. ult. in poſſeſſtonem bereditatis
mittenda eſt.
XIII.
Teſtamentum, eui teſtator legata adjicere voluit, ſed morte
præventus non adjecit, nulto vitio viſibili laborat, adeo-
que remedio legis ult. Iocum Facit.
R XlV.
Error Jevis in teſtamento forſan eirca nomina commiſſus,
KR eſſentialia non attingat, vittum viſibile non eſt, nec
remedium legis ult. impedit.

Q'an circa ſucceſſionem plerumque graves oriri, atque
ad plures annos protrahi ſoleant lites, & teſte STRYK.
In præfat. ad cautelas teſtament. vix hactenus teſtamentum
aliquod in medium productum ſit, quod ſuos non exper-
tum fuerit oppugnatores, heredibus ſcriptis ſane haud me-
lius conſuli poterit, quam ſi ſecundum L. 24 ff. de Kei vin-

gicat. interdicto quodam ſive remedio poſſeſſorio experian-

tur. Conf. LODoOVIC. Introduct. ad proc. eivil. Cap. I. inter
hæc remedia autem ſalutare maxime eſt heredibus teſtamen-

tarjiis famoſum illud iegis ult. C. de Edicto D. Hadr. tollendo

benefi⸗ium, quod ad poſſeſſionem hereditatis obtinendam
Præter aliquam juris hereditarii demonſtrationem ex teſta-
mento vitio viſibili carente ſumptam nihil requirit, & al-
tioris indaginis exceptiones reſpuit. Nihil autem intereſt;
heres in teſtamento ſolemni aut in privilegiato quis fcri-
ptus fit, ſi modo in tali ſcribi potuerit, quum ſolemnis &
Pri-

224 MEDTTAT. AD PANDECT.

priviiegiati teſtamenti eadem ſit vis ac idem effectus. Te-
ſtamentum igitur ad pias cauſas, in quo, ſi certus ſis de ſeria
& indubia teſtatoris voluntate, BOER. deciſ. 240 n. I nul-
la ſolemnitas deſideratur, Cap. 11I X. de teſtam. itidem huic
remedio locum faciet. Ad pias autem cauſas non tantum
collegia illa in L. 19 C de Sotis eccleſ. recenſita, verum quo-
que alia, in quibus æqualis pietatis eſt ratio, vid. GoTrHo-
FRED. in not. dd cit. L. "o lit. C. referenda ſunt, ut academiæ,
ſcholeæ, quin & omnes ſtudiorum cauſa initæ ſocietates,
v. g. academiæ ſcientiarum, bonarumque literarum, in Gal-
lia, Italia, & Germania, convictoria, collegia principum,
quæ Lipſiæ ſub hoc nomine florent &c. Quemadmodum
vero defeéctus legatorum, quæ teſtator ſuo teſtamento ad-
jecturus, morte impeditus adſcribere haud potuit, ulti-
mæ voluntati nihil detrahit, nec vitium viſibile facit, a
pluribus evici in Med. ad F. Spec. 351 de teſtamento in ge-
nere, med. 7 ita neque levis error a teſtatore forſan circa no-
mina commiſſus, ſi modo cetera ad eſſentiam & integrita-
tem teſtamenti ſpectantia ſalva ſint, uſum remedii ſæpius
dicti tollet, argum. §. 29, 30 c7 31 I. de Legat. Pronun-
ciarunt ita Scabini Vitebergenſes an. cI9 Ioↄ cc XxXXII.
Dieweil das in D. Bornholts letztem Willen zum Erben ein⸗
geſetzte groſſe Fuͤrſten⸗Collegium zum Behuffe der Academie,
folglich der Studien geſtifftet, alſo ein pium corpus iſt, dem⸗
ach zu obgedachter Erb⸗Einſetzung nicht die geringſte Solen-
nitaͤt, ſondern nur genugſame Nachricht von des Teſtatoris
wahrhafftem und ernſtlichem Willen erfodert wird, und denn
dieſer vornehmich aus dem in ſeinem Beſchluſſe gefundenem,
auf allen Seiten theils zweymahl mit ſeinem Nahmen eigen⸗
haͤndig bezeichnetem auch beſiegeltem Teſtamente erhellet, hier⸗
naͤchſt dadurch, daß D. Bornholt nach Gaͤrthauſens, ane
gan

ò

5

e

— —-

aOJbP – — —

— —

SVPPL SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. 22 5

gantz unverdaͤchtigen Zeugen, Ausſage, ehe noch jemand des
groſſen Fuͤrſten⸗Collegüi halber zu ihm gekommen, ſich gegen
dieſen, wie er bey der vorhabenden Erb⸗Einſetzung le diglich
GOttes Ehre und zugleich das groſſe Fuͤrſten⸗Collegium im
Sinne habe, erklaͤret, ſeiner Verwandten aber mit keinem
Worte gedacht, ferner nach der Herbſtin unpartheyiſchem Zeug⸗
niſſe D. Lehmannen freywillig zu ſich kommen laſſen, mit ſel⸗
bigem bey gutem Verſtande das noͤthige verabredet, ſo dann
ein Acht und Siegellack zu Aufdruckung des Siegels gefordert,

peſtaͤrcket wied, hingegen der Mangel der Anfangs vorgehabten,

jedoch nicht hinzukommenden Legatorum das in der Erb⸗Ein⸗.
ſetzung, als dem Haupt⸗Wercke, vollkommene Teſtament nicht
unguͤltig machen kan, endlich der in den Anfangs Worten bey
den nahen Anverwandten begangene Irrthum der Wahrheit
und ſonſt unzweiffelhafften Intention des Teſtatoris nicht ſcha⸗
det; So wird das groſſe Fuͤrſten⸗Collegium, vermoͤge dieſes
dem aͤuſſerlichem Anſehen nach untadelhafften Teſtaments, in
den Beſitz der geſammten Bornholtiſchen Erbſchafft vor allen
Dingen geſetzt, und nachgehends denen angegebenen Bornhol⸗
tiſchen Erben ab inteſtato, ihre exceptiones und uͤbrigens ver⸗
meyntes Recht in der Wiederklage gebuͤhrend auszu uͤhren, frey⸗
geſtellet. V. R. W.

XV.

Inſtitutio remedio leg. ult. C. de Ed. D. Hadr. ſi legitimut
contradictor appareat, atque manum &α ſubſeriptionem te-
Natoris jurejurando difiteri paratus ſit, audiendus
eſt ex principiis & regulis proceſſus
executivi.

Tom. XI. F f XVI.

22⁶ MEDITAT. AD PANDECT.
XVI.

Tune tamen, guando beres inftitutus, ſabſeriptionem teſtatovis
genuinam eſſe, ſaltem ſummariter probavit, difeſſio jurata
altiorem quæſtionem habere incipit, atque adeo in judicio ex
leg. ult. C. de Ed. Hadr. non admittitur, ſed ad
judieium ordinarium reſervatur.

olieuit ſententia Scabinorum Vitebergenſium, antea
HV relata, heredibus ab inteſto, atque ab lis leuteratione
interpoſita a viribus rei judicatæ ſuſpenſa, nihilominus ta-
men a Facultate juridica Vitebergen’ confirmata fuit hunc
in modum: Dieweil die Natur des Proceſſes ex L. ult. C. de
Ed. D. Hadr. liquiden Beweiß bey einem legitimo contradi-
Sore erfordert, hiernaͤchſt die Unterſchrifft und Beſiegelung des
Teſtatoris durch die eydliche Auſſage eines Zeugen und die dem⸗
ſelben beypflichtende von zweyen andern eydlichen Zeugen ange⸗
gebene auch ſonſt in den Acten vorkommende Umſtaͤnde hinlaͤng⸗
lich beogebracht iſt, folglich die eydliche diffeſſion wenigſtens in
gegenwaͤrtigem Proceſſe nicht ſtatt findet, ſondern dieſer Streit⸗
Punct zur ordentlichen Wiederklage gehoͤret; So bleibet es der
eingewandten Leuterung ungeachtet bey dem vorigem Urthel ,
V. R. W. Oſtendi quippe jam dudum in med. ad f. Spec.
381 de Action ex legato, med. 4, hodiernis moribus in actio-
ne ex L. ulz. C. de Ed. D. HBadr. non ex regulis proceſſus
ſummarii, ſed potius executivi, judicari debere; in quo
Ppræter adverſarii juratam diffeſſionem vix aliæ exceptio-
nes admittuntur. Quum vero in propoſito caſu nullum
fere de ſubſcriptione & manu defuncti dubium reſtaret,
aut, ſi, quod ſupereſſet, altiorem indaginem haberet, meri-
to actores ad reconventionem remittebantur, arg. L. 3 §.
13. Ad exbibendum.
XVII.

. . „»

SVPPL. SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. 227

M XvVII.
TkKtamentum, in quo liberi bona mente ſunt exheredati, nul-
lo viſibili vitio laborat, atque adeo remedio legis
ult. C. de Ed. D. Hadr. locum facit.

d Üluſtrandam theſin ſufficere exiſtimo reſponſum ſub-
ſequens a ICtis Vitebergenſibus ad conſultationem re-
giminis Arnſtadienſs anno 1732 exaratum: Dieweilen die
exheredatio bona mente facta in Rechten L 12 §. 2, L. 47
de bonis libertorum, L. 16 §. 2 de Curator. furioſ. L. 18 de
Liberis & poſthum. wie auch in praxi gegruͤndet iſt, CARPZ.
PF. 3 C. 9 def. 11, LxYSHER Med. ad f. Specim. 358 med.-

„, das TLeſtament ſelbſt auch keinen aͤuſſerlichen Mangel hat,

die darwider vorgeſchuͤtzte exceptiones aber altioris indaginis
ſeynd, demnach ſecundum L. ulzs. C. de Ed. D. Hadr. abſon⸗

derlich ausgefuͤhret werden muͤſſen ꝛc. So iſt nach Inhalt ꝛe.
XVIII.

Haret præſumtus recte poſſeſfonem bereditatis jæcentit
apprebendit.

xemplo res clarior fiet. Paucis abhinc annis in Holſa-
E tia vidua nobilis, defuncti mariti ex fratre nepotem
materno amore amplectens, & fili nomine ſæpius compel-
lans, ei non ſolum verbis, ſed & hieris hereditatem bono-
rum, de quibus teſtandi liberam facultatem habebat, pro-
mittit, tandem teſtamentum condit, & publice, ſe in ejus
favorem dispoſuiſſe, declarat, adeo, ut quilibet eum here-
dem inſtitutum eſſe ſibi perſuaderet. Præſumtio inde pro
nepote naſcebatur fortiſſima. Interim ſuberat metus, ne
heredes ab inteſtato, hoc, ut fieri ſolet, ægre ferentes,
Ff 2 tabu-

228 MEDITAT. AD PANDECT.

tabulas teſtamenti ſupprimerent. Quid igitur conſilii? Fa-
cile dubium movere poterat lex 93 pr. de Adqu. vel omitt.
bered. quæ aditurum hereditatem ante omnia de jure ſuo
certum eſſe jubet: item Lex 5 C. de Legat. quæ legatarium
heredis poſſeſſionem intervertere prohibet. At enim ve-
ro quum diſpoſitio cit. legis 5/ ad ſolos legatarios reſtringi
nec ad heredes extendi debeat, & in hoc præcipua here-
dum & legatariorum deprehendatur differentia, quod hi
per interpoſitam perſonam, illi vero directo, ſuccedant de-
functo, ejusdemque juribus inſiſtant, L. 37 de Adqu. vel
omitt. hered. de cetero heredes in teſtamento ſcripti here-
dibus ab inteſtato longe præferantur, adeo ut hi nec pro
heredibus habeantur, L. 39 & L. 70 pr. de Adqu. vel omitt-
bered. non melius heredi illi teſtamentario præſumto con-
ſuli poterat, quam ut confeſtim, poſtquam de morte vi-
duæ nobilis conſtaret, judicem competentem, aut, ſi ejus
copia haberi non poſſet, notarium adiret, literas & teſtium
rotulos ſpem hereditatis, promiſſæ confirmantes offerret,
ab eo aperturam tabularum & eas inſpiciendi facultatem pe-
teret, atque ex iis ſe heredem ſcriptum eſſe cognoſcens, re-
rum hereditariarum inventarium legitime confici curaret,
obſignationem deinde impetraret, & hoc modo poſſeſſionem
hereditatis conſequeretur. Satis enim jam in Medit. ad f-.
Spec. 370 med. Inon ſolum contra STRUVIVM in Juriaspr.
Rom. german. Lib. 2 tit. 23 §. 9 oſtendi, aditionem heredita-
tis, ſi periculum ex mora immineat, nulli certo tempori
adſtringi, ſed quoque in cit Specim. med. 5obſervavi, ob-
ſignatione rerum hereditariarum a judice ad preces heredis
facta ſufficienter animum poſſeſſionis apprehendendæ de-
clarari. Ceterum, ſi hoc modo omnia bona fide & citra

ealumniam peragantur, is, qui poſſeſſionem adprehendit,
quam

S. B

el

SUPPL. SP. DCI. DE IRA NON MOD. SED EXST. 229

quamvis in teſtamento heres ſcriptus non fuerit, tamen eo
nomine non tenebitur, arg. L. un. §. 7, mulier ventris no-
mine, & L. 3 de Venire in poſſeſ. mittend. H

SVPPLEMENTVM SPECIMINIS DCI.

IRA NON MODERANDA

SED EXSTIRPANDA

pRORECTOR ACADEMIAE IVLIAT
AUGUSTINUS LEYSERVS
JURECONSULTUS.

ET RELIQUUS SENATUS
CIVIBVS

SALUTEM PLURIMAM DICUNT.

M'ea facinorum, quæ paſſim perpetrantur, pars ex
VI ira ortum trabit. Inveſtigandum ergo eſt, utrum ira
prorſus ſit interdicta, an vero ex juſta ſaltem cauſa liceat
iraſci. Atque nos iram, quæcunque etiam ejus cauſa ſit,
omri jure prohibitam exiſtimamus. De naturali jure res
certa eſt. Studium fcilicet ſe conſervandi, quod inter na-
turæ præcepta fere præcipuum eſt, iram omnem manife-
ſte damnat. Nocet enim hic animi adfectus ſanitati homi-
nis, dum forti commotione quietum ſanguinis curſum tur-
bat, pulſumque cordis & arteriarum modo auget modo
minuit; quæ res non poteſt non & animo & corpori mala
multa inferre. Equidem non deſunt philoſophi, qui iræ
patrocinium ſuſcipiant. Peripatetici inprimis multis eam
Ff 3 ver-

230 MEDITYAT. AD PANDECT.

verbis laudant, cotem fortitudinis & juſtitiæ eſſe dicunt,
multoque putant & in hoſtem & in improbum civem
vehementiores iratorum impetus eſſe; leves autem ra-
tiunculas eorum, qui ita cogitarent; convenit dimicare
pro legibus, pro libertate, pro patria, convenit punire im-
probos; nullam habere vim ajunt, nili ira excandeſcat vir-
tus. Sed has rationes facili negotio explodunt Stoici; quo-
rum partes maxime tuentur Cicero Zuſculanarum quaſtio-
num libro 4, & Seneca tgribus de ira libris. Multo hi accura-
tis, multo elegantius contra iram diſputant, quam Chriſtia-
ni nonnunquam ſolent. Ex his certe Lanctantius libro 6 cap.
19 etiam Peripateticos refellit, ſed ita, ut iram leniendam
non exſtirpandam dicat. Verum ſi hujus argumenta cum
his, quibus Seneca & Cicero utuntur, comparas, mirabe-
ris, Chriſtianum longiſſime infra philoſophos eſſe. Et errant
profecto magnopere, qui juſtitiam fortitudinemque ſine ira
frigere credunt. Virtus per ſe efficax eſt, nec opus habet,
ut furorem in auxilium adſciſcat. Vir moderatus, a quo ira
abeſt, rectius repellet hoſtem & puniet maleficos, quia nul-
la animi perturbatio circumſpectionem ejus & prudentiam
obſcurat. Et poſſe judicem ſine omni ira animique adfectu
ſupplicium improbis irrogare, oſtendet optime egregium
Plutarchi exemplum, qui apud Gellium in Noctibus Atticis
lib. I cap. 26 ſervo ſuo, nequam homini & contumaci, ſed
libris diſputationibusque philoſophiæ aures imbutas habenti,
tunicam detrahi ob delictum cædique eum loro juſſit. Ce-
perat verberari; obloquebatur, non meruiſſe, ut vapularet,
nihil mali, nihil ſceleris admiſiſſe. Poſtremo vociferari in-
er vapulandum incipit, neque jam querimonias aut gemi-
tus ejulatusque facere, ſed verba ſeria & objurgatoria: non
ita eſte Plutarchum, ut diceret, philoſophum iraſci, turpe
. eſſe;

4
M
D
4
Z

SUPPI. SP. DClI. DE IRA NON MOD. SED ENxST. 231

eſſe; ſæpe eum de malo iræ diſceptaviſſe; librum quoque zeei

degancize pulcherrimum conſcripfſiſſe; his omnibus, quæ in
eo libro ſcripta fſint, nequaquam convenire, quod provolu-
tus effuſusque in iram plurimis ſe plagis mulctaret. Tum
Plutarchus lente & leniter: Quid autem, inquit, verbero,
nunc ego tibi iraſci videor? ex vultune meo, an ex voce,
an ex colore, an etiam ex verbis, correptum eſſe me ira,
intelligis; Mihi quidem neque oculi, opinor, truces ſunt,
neque os turbidum, neque immaniter clamo, neque in ſpu-
mam ruboremve efferveſco, neque pudenda dico aut pœ-
nitenda, neque omnino trepido ira & geſtio: hæc enim
omnia, ſi ignoras, ſigna eſſe irarum ſolent. Et ſimul ad eum,
qui cædebat, converſus: Interim, inquit, dum ego atque
hic diſpurdrnus, hoc tu age. Miſſo vero naturali jure, ad ſa-
crum codicem progredimur. Ule quoque iram omnem,
etiam quam juſtam vocant homines, damnat. Clariffimus
locus eſt Matthæi V, 22 in qua Chriſtus: zα ναι nτα.
ι dντον ᷑νοο αα T αρορ. Scimus equidem, vocem
anz, quæ in vulgaribus exemplaribus additur, noſtræ ſenten-
tiæ adverſam videri, & aliquem iræ legitimæ locum relin-

quere Verum enim vero obſervarunt diu jam docti inter-

pretes, Græculum quendam temerarium illa Chriſti verba,
quæ ſimpliciter iram improbant, dura nimis credidiſſe &
temperare voluiſſe voce iſta enν quæ margini primum illi-
ta, poſt in ipſam orationem irrepſit. Perhibent etiam, in
Vaticano omnium fere antiquiſſimo, nonnullisque Anglicis
exemplaribus, vocem sas non exſtare. Nondum exſtitit
illa in codicibus, quibus ſeculo poſt Chriſtum natum ſe-
cundo uſi fuerunt Juſtinus, quemadmodum ex ejus Apolo-
gia II apparet, & Tertullianus, qui in cap. 10 de Oratione:
Quomodo, inquit, Placabn patrem iratus in fratrem, quum
omnis

232 MEDTTAT. AD PANDECT.

omnis ira ab initio interdica ſit nobit: *² & in cap. 45 Apolo-
getici adverſus gentes: Quid plenius, ait, dicere, non occides; an
docere, ne iraſcaris quidem“ Seculis poſt Chriſtum natum
quarto & quinto Hieronymus ad iſtum Matthæi locum, nec
non in lib. 2 adverſus Pelagium teſtatur, hanc vocem a maxi-
ma antiquorum exemplarium parte abfuiſſe. Et Auguſtinus
Retract. I, (9. idem aſfirmat. Juvencus quoque, presbyter hi-
ſpanus, in metaphraſi poetica hiſtoriæ evangelicæ lib. 1 ver ba
illa Chriſti ſic vertit, ut exemplar, antiquum, cui vox a ad-
jecta non fuit, habuiſſe illum, conjiciamus. Ita ſcilicet ſcribit:

Audiſtis veteris juſſum moderamine legis,
Humano ſi quis macularit ſanguine palmas,
Ille reus ferro perſolvet vindice pœnas.
Aſt ego præcipiam, ne quis conſurgere in iras
Audeat, atque odio fratris fervente moveri.
Nam reus hic æquo pœnas ſub judice reddet.
Nec minor illorum convitia flamma ſequetur.
Qui fatui miſerive cient ſub nomine fratrem.

Rectiſſime ergo vulgatus ſacri codicis interpres in verſio.
ne ſua, neglecta voce illa, locum ſæpe memoratum ſic
vertit: Omnis, qui iraſcitur fratri ſuo, reus erit judicio. Et
Lutherus eum ſecutus: Wer mit ſeinem Bruder zuͤrnet, ait,
der iſt des Gerichts ſchuldig. Addimus aliud contra iram
argumentum ex ſacro codice petitum. Fatentur ſcilicet
philoſophi omnes, aut præcipui ſaltem, iram nihil aliud
eſſe, quam vindictæ cupiditatem. Ita Ariſtoteles 2 Rbetor.
ita Cicero lib. 4 Tuſcul. quæſt. iram definiunt. Eleganter
Auguſtinus lib. 14 de Civitate Dei cap. 15. Iram, inquit,
nibil aliud eſſe, quam ulciſcendi libidinem, veteres definierunt,
guamvis nonnunquam bemo, ubi vindictæ nullus eſt ſenſus,
etiam

ic
LEt

it,

1.

SVPPL. SP. DCI. DE IRANON MOD. SED ExXST. 232

etiam rvebus inanimis iraſcatur, ut male ſeribentem Rylam
collidat, vel calamum frangat iratus. Verum & iſta irra-
zionabilior, tamen qucdam ulciſcendi libido eſt, & neſrio
quæ, ut ita dixerim, quaſi umbra rvetributionis, ut, qui mala
faciunt, mala patiantur. Eſt igitur libido ulciſcendi, quæ
ira dicitur. Si vera hæc ſunt, ut ſunt profecto, dubitari non
poteſt, quin ira omnis illicita ſit de jure divino. Deus enim
vindictam hominibus ſimpliciter interdicit ſibique ſoli re-

ſervat. Devteron. XXXII, 35. Epiſt. ad Rom. XII, 19. Per-

gimus ad leges humanas. Imperfectiores illæ ſunt ſine du-
bio divinis, multaque, etſi improbent, permittunt tamen
. 4 . . .
aut ſaltem ſine pœna dimittunt. Dantur nempe flagitia,

quibus, ut Zaciti verbis Annali III cap. 53. utamur, im-

Pares ſunt principes, magiſtratus, jureconſulti. Ad hanc
claſſem primos ire motus occultosque effeéctus referimus.
Pœna in hos vix conſtitui poteſt, aut, ſi conſtituatur,
difficulter executioni mandabitur. Ergo connivent ſæœæpe
legumlatores. Faciunt tamen, quod poſſunt, atque ſe
tamen facta ejusmodi ex ira profecta improbare oſten-
dunt. Infignis Gratiani, qui primam juris eanonici partem
compilavit, locus eſt de judice juſte quidem, ſed per iram

judicante in can. 6; cauſa 11 quæſt. 3: Sententia aliquando eſt

injuſta ex animo proferentis, juſta vero ex ordine & cauſa.
Ex animo eſt injuſta, quum aliquis, ſervata integritate judi-
ciarii ordinis, in adulterum, vel in quemlibet criminoſum non
amore juſtitiæ, ſed livore odii, vel pretio aut favore adverſa-
riorum inducus ſententiam profert. Unde Beda ſuper epi-
kolam Facobi ait: Ira enim viri juſtitiam Dei non operatur,
Juiæ, qui iratus in aliquem ſententiam profert, etſi ille, quan-
tum ad ſe, juſtam reportet ſententiam, iſte tamen, qui non

amore juſtitiæ, ſed livore odii in eum ſententiam dedit, juſti-

tiam Dei, in quem perturbatio non cadit, non imitatur. Præ-
1bne. XI. . Gg terea

234 MkEDITAT. AD. PANDECT.

R

terea leges noſtræ negotia per iram geſta irrita declarant L.
A8 de Reg. Juris, manifeſto judicio, quod iram ipſam damnent.
Quod vero ad delicta graviora, quæ ab iratis perpetrantur,
attinet, hæc non improbant ſaltem, ſed & puniunt legumla-
tores. Nam quod aliqui Doctores maleficis blandiuntur,
gravem juſtamque iram a levi diſtinguentes illamque impu-
nem prorſus perhibentes, in eo fallunt & falluntur. Omne
delictum ex ira profectum, niſi leve ſit & oculos fugiat, pu-
niendum eſt. Nec dolori juſto parcitur, verum & is,
ſaltem extra ordinem, punitur, L. 4 C. Ad L. Jul. de adul-
teriis. Adde L. 16. §. 2. de Pœnis, item Conſtitutionis Caroli-
næ art. 137, nec non ea, quæ in diſert. de Injuſta in homici-
das indulgentia S. 11. diximus. Videris itaque, Cives huma-
niſſimi, Vos ſæpe ignaros in deliétum, quod malorum
plurimorum fons eſt, incidiſſe, &, dum ipſi iræ indulſiſtis,
Dei iram, ut hominum more loquamur, adverſus vos con-
citaſſe. Emendate in poſterum hunc errorem, nec ſinite,
amplius animos veſtros ira inflammari. De cetero feſtum
hunc diem religioſe, ut par eſt, celebrate & liberalitatem
erga eos, qui pro animarum veſtrarum ſalute excu-
bant, exercete. P. P. propridie Kl. Octob.
anni cIo I9 CCXX.

=
— —

+ —

COTTLOB AVGVSTI IENICIIEN
IVRIVYNM IN ACADEMIA LVDOVICIANA PRO-
FEESSORIS FVELICI. ORDINARII

INDICES

CGENERALES

OBSERVATIONES
SELECTAg..:

IN

AVGVSTINI DE LEVSER

JIcCTI IN ACADEMIA VITEBERGENSI PRIMI

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
VoOLVYVMINA XI.

EDITIO NOVA.

FEANCNENTA1II/

TYPIS LvpDovICI BERNBARDI FRIDERICI GECEL-
. ANNO clo lo CCLXXI.

PERILLVSTRI.

ATQUE
EXCELLENIISSIMO DOMINO,
D O MINO

HENRICO CHRISTIANO
DE SENCKRENBERG

SACRAECAESAREAE MATESTATIACON-
SILIIS IMPERII AVLICIS

GERMANICI IVRIS ET NOMINIS AC PRISCAE

AVITAECQCE LIBERTATIS RESTAUR/ ATORI
ATQUE VINDICI INCOMPARABILI

SEMPITERNAM FELICITTATEM.

DEVOTISSIME PRECATVR

GOTTLOB AVGVSTVS JENICHEN.

PERILLVSTRIS ATQUE FXCEL
LENTISSIME DOMINE,

οuu1ιςι Eτατοειοο‿...

*

Q“ tantum TIBI debeam, quantum perſolvere
difficile eſt, et ego optem, ut quam gratiſſimus
erga TE cognoſcar, nolo diutius differre publicum
idemque conſtantiſwimum venerabundae erga TE men-
tis meae teſtimonium, ſed ornatiſſimum ſplendidiſimum-
que nomen TVVM buic libro meo praefigo, eum-
demque TIBI veteri ſolemnique carmine DO, DI

CO, CON SECRO. Magnopere, enim, vereor,

ut ego ſolus aliquid umquam excudam ſublimi TVO
judicio dignunn. Igitur a LEYSERO , evximio no-
ſtrae aetatis Jurisconſulto, lucem, quam ipſe non ba-
beo, mutuor, et indicem et acceſſiones meas in egre-
gium et praeclarum ejus ad Pandectas Meditationum
Opus, TVO fretus praeſidio, e manibus meis exire ju-
beo. Quum, enim, non tam ſperare, quam certo confi-
dere queam, ut cum omnium ſaeculorum aeternitate cer-
tet elucubratiſſimum boc Opus; id me ſimul effecturum
baud infeliciter auguror, ut boſteri, una cum LEY-

SERO, ſingulari et incredibili quadam admiratione le-

gant colantque laetun ac venerabile nomen TVVM.

Non ſolum, enim, olim cunctas doctiſſimi, integerrimi,

Jſanctiſſimique Jurisconſulti, ac Anteceſſoris omnibus ab.

Jolutiſſimi perfectiſſimique numeris, partes cumulatiſſime

impleviſti, atque libris TVIS cultiſſimis, et uberrimae

ac ſelectiſſimae doctrinae pleniſſimis civitatis literariae

6*

pomoe-

—

-2--

bomoeri ampliſſi ime protuliſti, ed et nunc in ſfacimtiſi.

mum et nehtiſſmun vniverſi Orbis terr arum Senatum,

divini Numinis nutu et gratioſi⸗ Tinis Auguſtalibus lite-

ris evocatus, et de juſtitia, et de univerſo lnperio Ro-
mano Germanico immortaliter mereris. Nec in ammum
poc ac excellentiſſimum Faſtigium profectus ſpernis bu.
miles muſas ,et adſiduos ac frequentes earum cultores,
ſed aliquid putas nugas noſtras, et TE etiam oblectari

illis literis bumaniſſimis ſubinde ad nos ſcriptis comiter

ſignißicas. Quae quum ita ſint, patere, VIRORUM

MaAXUME, ut boc inviolatae ſigei et intemeratae erga
TE pietatis meae pignus, ac grati et beneficiorum abs
TE acceptorum memoris animi monimentum apud poſte-
ros extet, et veriſſimas illuſtriſſimasque laudes TVAS,
ſimpliciſſime et modeſtiſſime a me celebratas, venturis ſae.
culis rcferat. Vale, JUSTITIAE FONS, LFTE.
RARUM DECUS, GERMANIAE ORACU.
LUM.

LUM fruere ſalvus atque incolumis ad extremum us-
que vittae bumanae terminuu perenni Invictiſſimi, Feli-
ciſſimi, et Sapientiſſimi CAESARIS noſtri gratia, et
plauſum, quem inuſitatis meritis TUIS, quem rariſſi-
mae doctrinæ TUAE, quem moribus TUIS, plane
aureis, decrevimus, libentiſſimo benevolentiſſimoque corde
atque animo excipe. Scribebam in Academia FRIDE- r
RICA AUGUSTA XIV. Kal. Novembr. A. R. 8.

CI9 I9 CCXLVII.

—

=

=☛
= N

IN OVO SINGVLASPECIMINA
SECVYNDVM ORDINEM PANDECTARVM
COLLOCATA SVNT.

Ad Librum I. Titulum I. de juſtitia et jure.

Oe I. de juſtitia I.
Spec. II. de jurisprudentia et Jcto 1
Spec. III. de jure naturae et gentium JI.
Spec. IV. de jure publico I. 3
Ad Librum I. Titulum II. de origine juris.
Spec. V. de origine juris .
Spec. VI. de reſponſis prudentum I. 48
Ad Librum I. Litulum III. de legibus, Senatusque Conſultis.
Spec. VII de legibus I. 62
Spec. VIII. de ſtatutis I. 73
Spec. IX. de conſuetudine I. 86
Ad Librum I. Titulum IlV. de Conſtitutionibuts Principum.
