nere ad permutationem rerum ſuarum vi cogit VIII. 88 ſq.
1
Pœna ordinaria non coercetur
1) qui rem ſuam, vel quam ſuam eſſe veriſimiliter credit,
rapit VIII. 148 ſq.
2) qui in rixa in via publica orta adverſario aliquid de ve-
ſtimentis, alisve rebus, excutit, detrahit, & ſecum adſpor-
tat IX. 303 ſq.
Retulerunt rapinam Romani veteres inter furta, priſci Ger-
mani vero a furto diſtinxerunt, ac furtum inhoneſtum, ra-
pinam honeſtam, crediderunt. Quæ Germanorum opinio
non demum ſub HENRICO IV. ſed jam ante CHRISTVM
natum cepit, magisque poſt receptam religionem Chriſtia-
nam invaluit. Earum quoque licentia ſub MAAXIMILIANOI.
non penitus extincta eſt, ſed adhuc poſt cAROLI Obitum
duravit VI I. 136 ſqq.
Vera eſt permutatio in itinere vi extorta VIII. 88 ſq. 152

RAPTORES.

Extra Saxoniam niſi circumſtantiæ omnes, quas l. 28. §. 10.
de pœnis deſiderat, conveniant, morte puniri nequeunt VIII.

. 144 fq.
In Saxonia per legem veterem, ſine reſtriétione, ultimo pu-
niuntur ſupplicio VIII. 147 ſq.
In viis publicis artificium ſuum exercentes, de jure commu-
ni vix ad ultimum ſupplicium trahi poſſunt VIII. 86
Oceciduntur impune IX. 45 8 ſq.

Pœna publica jure Romano in raptores ſtatuta incertiſſima eſt,
ac infinitis cavillationibus obnoxia, nec jus quidquam certi
ſtatuit, ſed ad jus Romanum provocat, cujus fluctuationis
cauſa in priſca Germanorum de rapinarum honeſtate opi-
nione quæri oportet V II. 143 ſqq.
Simplicium raptorum pœna exacerbari non poteſt, tunc tamen
exacerbatio locum habet, quando circumſtantiæ factum ad-
gravantes concurrunt VIII. 150 ſq.

Sunt

XVY
IV

INDEX . 563
Sunt etiam hi, qui in alio loco homines, maxime in ædibus
eorum propriis, ſpoliant VIII. 152

RAFPTVS.

Deſiderant in eo gentes fere omnes vim, aut ſaltem muta-
tionem loci. Non requiritur tamen locus diſſitus, ſed
ſufficit abdductio de domo in domum IX. 216 ſqq.
Eſt etiam, quando mulieris conſenſus armis, minis, cuſtodia,
extorquetur, ac qui, quæve, in alienam poteſtatem reda-
cti, non contradicunt, ſed ſuſpirantes, aut flentes, adquieſ-
cunt, vere non conſentiunt, ſed raptum patiuntur IX. 30 5
ſa. 320

Receptus eſt apud aliquas gentes, tamquam ſolennis cæri-
monia in nupriis. Quæ conſuetudo irrationabilis prorſus
& turpis eſt, & abrogari debebat. Sed, ubi abrogata non
eſt, raptores ab ultimo ſupplicio liberat IX. 322 ſq.
Verus eſt violenta abductio mulieris conſentientis ex princi-
piis juris Romani & Germanici hodierni. At priſci Ger-
mani talem abductionem pro raptu non reputarunt, ne tunc
quidem, quum illa contra Cæſaris & principis voluntatem
facta eſt IX. 314 ſqq.

RAPTVS IN PARENTES.
Committitur apud Gallos ſine omni deductione in alium lo-

cum V. 63. IX. 316 ſq.
Committunt illi, qui liberos alienos ad ſponſalia ineunda va-
riis improbisque artibus inducunt V. 62 IX. 316 ſq.
Exemplum ejus illuſtre narratur V. 63. IX. 317
RASVRA.
In die & conſule inſtrumento tunc ſaltem, nocet, quum li-
tis deciſio ex circumſtantiis temporis pendet IV. 1019
RATIFICATIO.

Confeſſionis per comminationem tormentorum ſaltem & ab-
ſente carnifice elicitæ tamen neceſſaria eſt, ac ne tunc qui-
dem eodem die, ſed poſt biduum triduumve, requirenda
eſt X. 212 ſq.
(B bbb) 2 Con-

564 IN DEX IV.

Confeſſionis tormentis extortæ

1) fieri poteſt etiam poſt triduum X. 211 ſq.
2) in ea, ut notarius & teſtes adhibeantur, neceſſe non eſt
X. 211 ſq.
3) maxime neceſfſaria eſt X. 211 ſq.
RATIHABITIO.

conf. DELICTVM.

Aequiparatur mandato, non tamen aliter, quam ſi ratihabens
negotium geſtum perfecte cum omnibus circumſtantiis ſciat.
Ergo in ratihabitione contraétus doloſi ſcientia non ſolum

contractus, ſed & doli, requiritur III. 329
Alienationis prædii pupillaris a majore etiam per facétum fie-
ri poteſt . . . V. 559 ſqq.
Non colligitur ex ſola ſcientia venditionis V. 800 ſqq.

Parentum nuptias & ſponſalia liberorum ſine i ſorum con-
ſenſu contracta etiam quoad præteritum tempus uſta effi-
Ccit V. 28
Requirit perfectam alienationis ſcientiam & factum zndubium
560 1J.
Sponſalia vitioſe, e. g. in ebrietate, contracta, firma reche
V. 17 ſq.
Superioris non efficit, ut crimen ei imputari queat VIII. 51
Tollit exceptionem metus, ita, tamen, ut, tempore ratiha-
bitionis, metus non ſaltem imminutus fuerit, ſed penitus
ceſſarit VII. 818 ſq.

RATIONES.

conf. cCALCVIVS.
Accuratæ & conſuetis refertæ ſubtilitatibus exigi nequeunt a
ſummis rerum publicarum adminiſtris, ſupremis bellorum
ducibus, & illis, quos principes ſecretis negoriis ſuis ac

quotidianis erogationibus adhibent IX. 887 ſqq.
Adminiſtratoriæ præteritorum annorum in æſtimatione præ-
diorum fundamentum ſunt II. 556 ſqq.

Adminiſtratorum publicorum & eccleſiaſticorum non rigide ni
mis

6.

IN DEXNX WV. 36 5

mis examinandæ, ac omnia in illis ad vivum reſecanda ſunt
1V. 753 ſc.
Adminiſtratorum publicorum redditæ, ſubſcriptæ & expun-
ctæ vivente adminiſtratore intra viginti, mortuo intra de-
cem annos retractari poſſunt. Quodſi error calculi inter
venit, retractio usque ad triginta annos permiſſa eſt. Ad-
miniſtratorum privatorum rationes vero intra triginta an-
nos retractari poſſunt per modum condiétionis indebiti, nec
mercatores heic privilegium habent. Sed omnia iſta X. X.
& XXX. annorum tempora apud Saxones in unum & tri-
ginta annos, ſex hebdom ades & tres dies mutata ſunt. In-
tereſt tamen hoc inter publicos & privatos adminiſtratores,
quod publici ex retractatis rationibus ad uſuras detentæ pe-
cuniæ obligentur, privati non item XI. 12 ſqq.
Eccleſiaſticarum rationum exactio ab adminiſtratoribus rerum
eccleſiaſticarum ad jura Conſiſtorii pertinet, adeoque pa-
trono, etſi is princeps ſit, non competit. In inſpectione
earum autem patroni adhibenda eſt præſentia II. 125 ſq.
Edere debet eas in actione communi dividundo reus II. 156
ſqq.
Exigere eas a civitate qua ratione princeps, qua ratione ma-
giſtratus, queat? disquiritur XI. 24 ſqq. 28 ſqq. 32
Exigere eas poteſt unus etiam ex fratribus communem tuto-

rem habentibus V. 524 ſq.
Exigere in diſpunctione rationum ab adminiſtratore culpa lata
& levis, non etiam leviſſima XI. 19
Expunétæ an a fiſco retractari queant? disquiritur I. 549
In quo foro eæ reddi debeant? oſtenditur II. 87 ſq. 90
Mentientes in rationibus falſarii ſunt X 749 ſq.

Obligatio ad reddendas eas reſidui ſolurionem non tam conti-
net, quam poſt ſe trahit. Iltaque tertius, qui rationes pro
adminiſtratore reddere in ſe ſuſcepit, ad reſiduum ſolvendum
cogi nequit XI. 9
Sociorum exactam probationem non deſiderant, ſed multa in
illis alterius fidei & juramento relinquuntur, in expenſis ta
men majoribus ordinaria probatio requiritur III. 369

(B b. b b) 2 Tuto-

566 INDEXE IV.

Tutorum redditæ & expunctæ ex errore nunc demun adpa-
rente retractantur, tametfſi tutori generalis apocha data,
& errori renunciatum, ſeu ſuper eo transaétum, ſit V. 52 5
ſqq.
RATIONES DECIDENDI.
Litigatoribus edi utiliſſimum eſt, judex tamen, quamdiu lex
deficit, ad eas edendas cogi nequit VII. 367 ſq.
=? READOPTIO.
vid. ADOFPTIO.
REALIS ACTIO.
vid. ACTIO REALIS.
RECANTATIO.
vid. REVOCATIO.

RECEPTATIO.
conf. BANNZTVS. RELEGATVS.
In receptationis crimen non incidit, qui facinoroſum ſaltem

non indicat, ne ille quidem, qui bannitum illeſum dimit-

tit . . . . . VII. 397 ſqꝗ.
Sola ſine lucro punitur quidem, mitiori tamen, quam furtum,

ſupplicio VIII. 392 ſqq.
RECEPTATOR.
In illis etiam ſola culpa punitur VIII. 3
Receptatores deſertorum militiæ eadem, quæ ipſi deſertores,
pna puniuntur A.. 603

DE RECEPTIS ACTIO.
vid. ACTIO DE RECEPTIS.

RECHEPTITIA BONA.
Vid. BONA RECEPTITIA.
RECEPTORES TRIBVTORVM.

Obligantur ad uſuras receptarum & apud ſe retentarum pe-

cuniarum, etſi interpellati antea non fuerint IV. 865 ſq.

tetn
mit⸗
g.
U;
ſg.

Il.3
Nres;
603

1pe⸗
ſa⸗

INDEX IV. 8

RECESSVS IMFPERII.
De anno 16 74. ab AVGVSTINO STRAVCHIO conſcriptus fui

I. 368
Rechnungs⸗Sachen.
vid. CALCVLVS. RATIONES.
RECOGNITIO.
Continetur ſub ea tacite diffeſſio jurata IV. 1108
Manus ſuæ ab adverſario ſimpliciter deſiderata felices effectus
raro habet B IV. 1104 ſqq.
Per teſtes ſua commoda, & ſua incommoda, habet IV. 1111
ſq.
Provocare ad illam, invito adverſario, nequit is, contra quem
inſtrumentum profertur . IV. I112
Recogniti pœna & aliæ ſimiles, ſolis citationibus inſertæ, con-
tumacibus remittuntur IV. 106 ſq.
RECONCILIATIO.
Jus exhæredandi patri non adimit V. 638 ſq,
D RECONDVCTOR.
Onera, quæ in conductione ſuſcepit, etiam in reconductio-
ne fert . Sð III. 644 ſqj.
RECONVENTIO.

conf. cAVTIO PRO RECONVENTIONE.
Anticipari nequit in proceſſu exſequutivo II. 584 ſqq. IV. 103
Ceſſat apud Commiſſarium tunc, quum verba commiſſionis
ad conventionem ſunt reſtricta II. 584 ſq.
Datur etiam reconventio reconventionis IL. 590
Inſtituitur recte coram commiſſario ad conventionem dato.
Sed hoc non aliter verum eſt, quam ſi commiſſio a ju-
dice ad petitionem actoris fuit decreta 1. 581 ſq.
Locum habet in foro oppidano cantra Academicos, niſi con-
ſuetudine aliud introductum ſit II. 134. 586 ſq q.
Non habet eam auctor rixæ injuriarum conventus II. 3 83

s8 IN DEX IV.

Reſpondere poteſt ad eam procurator ad conventionem datus
ſine novo mandato 1 II. 5183

RECUSATIO.
vid. EXCEPTIO SVSPECTI IVDIcCIS. IVDEX.
REDEMTOR OPERIS.
Conveniri nequit de vitio operis poſt quindecim annos III.

626
Eſt is, qui, certa mercede conduétus, opus aliquod facien-
dum ſuſcipit LI. 636

REDHIBITORIA ACTIO.
vid. AcTIO REDHIBITORIA.
REDITVS.

conf. ANNVI REDITVS.
Reditus anni unius alteriusque ex bonis debitoris ante con-
curſum ementes eos libere percipiunt, nec concurſui im-
miſcentur, quod jus habent etiam illi creditores, quibus
fructus hi, re integra, in ſolutum dati vel aſſignati fuerunt
VII. 477 ſqꝗq.
Redituum eccleſiaſticorum partem a diverſæ religionis homi-
nibus Anno 1624. poſſeſſam, licet ſuperfluam, auferre ne-
quit Imperii Princeps IJ. 234 fdd.
REFORMATVS.
vid. EVANGELICVS.
REGALIA.
Adquiruntur nonniſi præſcriptione immemoriali VII. 190. 230
Nulla ſibi adſcribere poteſt fiſcus magiſtratuum, niſi quæ vel
lege, vel privilegio, vel perpetua conſuetudine, ei attributa

ſunt X. 572 ſqq.
Referuntur ad illa .
1) detractus jus X. 576
2) flamina publica VII. 658 ſq.
3) monopoliorum conceſſio X. 576
4) piſcatio in fluminibus publicis VII. 671 ſq.
5) ſalinæ & ſalinarum reditus X. 576

6) via

INDEX IV. 5569

6) via publicz VlII. 657
Sunt hodie illæ res omnes, quas [Cti Romani ad res publi-
cas referebant I. 256 ſqq.

Veniunt ſub hoc nomine eæ etiam res, quæ a [Ctis ad res

communes referuntur I. 256 ſqq.

REGIE LEGES.
Vid. LEGES REGIX.

REGISTRATURA.

Citationis inſinuatæ non fit alium in finem, quam ut de inſi-
J

nuatione citationis conſtet. Defectus ergo illius proceſſum
nullum reddere nequit, nec nulla dici poteſt ejusmodi ci-
tatio poſt ſex menſes a die citationis inſinuatæ computan-
dos confecta I. 319
Defectus illarum jurejurando Actuariorum ſupplentur II. 60
Fidem ejus H J
1) & quant duo teſtes, non ſuperant 11. 64 ſq.
2) non habet teſtimonium judicis ſimplex de actu coram ſe
geſto extra acta datum II. 59
Fides illi habetur unice, quando inſtrumentum ab actuario
Cconfectum ab illa diſcrepat II. 6 5
Fides regiſtraturæ ab actuario rite confectæ per unum teſtem,
licet omni exceptione majorem, non infringitur II. 63 ſq.
Requiſita illarum recenſentur II. 60 ſq.
Sola ſuſtinet actus voluntariæ jurisdictionis, ſed neceſſe eſt,
ut nulla ſuſpicione & nullo aliquo adminiculo externo la-
boret II. 56 ſqq.

REGRALPATIONIS POENA. L
Infligebatur olim militibus & clericis frequentiſſime & qui-

dem per gradus X. 417 ſq.
Introduci debebat in eccleſias noſtras X. 420
NREGULA.
Binæ regulæ juris, ſibi aperte contrariæ, poſſunt ſimul ve-
ræ eſſe X. 179 ſqqꝗ.

(Cccc) REI-

170 INDEX W.

REI VINDICATIO.

Competit
1) ei, qui rebus ſuis per mendacia & fraudes exuitur ad-
verſus bonæ fidei poſſeſſores, non aliter tamen, quam
ſi nulla ejus culpa in fraudatione interceſſit. Nam qui per
ſocordiam, aut deſidiam, aut eredulitatem nimiam, a fal-
ſario decipitur, ac rebus ſuis ſpoliatur, rei vindicationem
contra bonæ fidei poſſeſſores non habet IX. 760 ſqq.

2) hæredi in re certa inſtituto V. 68 5
3) principi in rebus miniſtrorum ſuorum fidei commiſſis,
& ab his alienatis vel oppignoratis II. 49 3
) ſucceſſoribus feudalibus ob feudum oppignoratum con-
tra vaſalli defuncti creditores IV. 759 ſpq.
7) venditori hæreditatis contra emtorem, intuitu earum re-
rum, quas defuncto vindicare ille potuit III. 5F11

Confundi non debet cum actione finium regundorum, &
querela de termino moto VII. 153 fp. VIII. 425 fq.
Convertitur in eem nonnumquam benigna interpretatione hæ-
reditatis petitio II. 309
Fructus qua ratione in ea reſtituantur? oſtenditur II. 355 ſqq.
Libellus in ea alternative concipi poteſt II. 361
Non habet eam
1) dans rem indebite in folutum contra tertium, in quem

accipiens illam transtulit III. 94
2) hæres venditoris ob rem, quam hic alienavit, & tradi-
dit, ſed nondum judicialiter reſignavit VII. 85

3) uxor, intuitu earum, rerum, quas maritus, tamquam
ſuas, ipſa ſciente & patiente, oppignoravit III. 273

Præſcriptio in illa locum habet VII. 153 ſqq. VIII. 425
Quid circa illas liceat judici? disquiritur VII. 330 ſq.
Refertur ad eam reunio pertinentiarum II. 364
Vindicari poteſt bis res eadem ab uno eodemque duplex jus
in illam habente. Quo caſu primum res ipfſa, deinde æſti-
matio ejus debetur II. 354

RE-

ſe⸗
109

.

INDEX W. 571

RELATIO ACTORUM.

Fieri non debet ab adſeſſore judicii ſine præſidis auctoritate
VII. 299 ſq.

RELATIO AD PRINCGIPEM.

Adhibenda præter neceſſitatem non eſt, ſed tunc ſaltem, quum
ipſa eam imperet neceſſitas vVII. 289
Licitæ aliquando in cauſis criminalibus ſunt VII. 296
Prohibet eas in cauſis judiciariis jus civile, permittit jus canoni-
cum. Eas etiam Germaniæ noſtræ & provinciarum ejus
ſtatus nonnumquam exigit VII. 289 ſdq.

RELEGATA.

Uxor ex provincia nec dotem, nec privilegium dotis, amit-
tit V. 361 ſq.

RELEGATIO.

Cauſa divortii juſta interdum eſt V. 235 ſq.
Converti nequit a judice inferiore in mulétam. Magiſtratus
Saxonici tamen, patrimonialem jurisdictionem habentes,
relegationem perpetuam cum fuſtium ictu non conjunctam
in mulctam convertere atque eamdem fiſco ſuo addicere poſ-
ſunt. Simul formula collegiorum, adjicitur, quomodo ills
pronunciari ſoleant, quando ignorant, quid in bonis ha-

beat reus X. 461 ſqg. 454
Decerni poteſt extra Saxoniam, etſi ſolennis ad articulos re-
ſponſio non præceſſerit VIII. 546
Infligi poteſt etiam ſine corpore delicti VIII. 482
Interpretatio extenſiva in ea locum nonnumquam habet L. 682
Non tollit patriam poteſtatem I. 215 fg.
Simplex a nonnullis pro pœna non habetur. Tunc igitur eam
exaſperari oportet X. 44¾ ſq.

Tollit jus civitatis, non aliter tamen, quam ſi perpetua ſit,
temporaria non item, quæ jus hoc ſuſpendit ſaltem. Re-
legatio ex provincia, enim, ſive cum, fſive ſine, fuſtium
ictu perimit quidem jus civitatis provinciale, at non uni-
verſale & Imperii, ac jura ex eo fluentia X 435 ſ4.

(Cccc) 2 RE-

572 INDEX IV.

RELEGATIO ACADEMICA”

Eſt privilegium & beneficium civium Academicorum X. 438
ſq.
Habet quatuor ſingularia, nimirum
1) infamiam relegato non irrogat, tametſi propter delictum
famoſum irrogata ſit X. 438 ſqq.
2) perimit jus civitatis, ſaltem academicum, non vero jus

civitatis provinciale, in qua Academia ſita eſt X. 438 ſqq.

3) non requirit urphedæ præſtationem. Poteſt tamen ado-
leſcens relegatus, quum metus eſt; eum injuriam, quam
ſibi relegatione factam credit, ulturum, adigi, ut juret,
ſe vindiétam numquam de Academia, Rectore, Conci-

lii Adſeſſoribus, ſcribis & apparitoribus ſumturum M. 429

4 5½0
4) non requirit, ut ſtudioſi ad articulos inquiſitionales re-
ſpondeant Illi etiam nec inquiſiti dicuntur, nec levis

notæ macula adſperguntur X451

RELEGATUS.

Homo manet, etſi civis eſſe deſinat, atque ab officiis huma-
nitatis non excluditur X 446
In eos, qui relegatos ſuſcipiunt, certa pœna ſtatuta non eit,
uniuntur tamen, niſi receptio ex humanitate in caſu ne-
ceſſitatis facta ſit . X. 435 ſq.
In provinciam, fami, bello, peſtilentiæ, obnoxiam, ſi rever-

tatur, vel plane non, vel tamen mitius, punitur Xx. 44⁴7

149.
Qi relegatum in ſuis ædibus deprehenſum non indicat, ſed
illæſum dimittit, nequit puniri X. 40

Retinet jura civitatis Imperii communia, ut patriam poteſta-
tem, jus in conjugem & bona ejus, ſucceſſiones hæredi-
tarias, etiam in illa provincia, ex qua relegatus eſt, quam
vis relegatio perpetua cum fuſtigatione ipſi inflicta ſit X. 436

RFLIGIO.
Exſuperantia ejus aliquando crimen eſt VIII. 757
Mutatio ejus juſta repudii cauſa eſt V. 80

RE-

—

—
2

i.

. ſi illud plures annos contineat. In tacita quoque omnia

I'NDEX IV.

R LIQA.
vid. RESIDUI CRIMEN.
4 RELOCATIO.
Facta ad certos annos, non confeſtim, ſed demum ex tempo-
re, quo conduétor frucétus percepit, inchoatur III. 642 ſqq.
Obligatur in ea etiam fidejuſſor, qui prædium locatum, fini-
to locationis tempore, reſtitutum iri promiſit III. 646 ſq.
Tacita ad idem tempus in inſtrumento ſuper conduétione pri-
ma confecto deſignatum non fieri præſumitur, præſertim,

pacta, etiam anomala, ſeu naturæ contractus & legi con-
traria, renovantur. L III. 644 ſqq 647 ſqg.
DE IN REM VERSO ACTIO.
vid. ACTIO DE IN REM VERSO.

RKEMEDIA.
Qui aliquo remedio juris indebite uſus eſt, pati debet, ut ad
verſarius eodem contra ſe utatur I. 3.3 Id.

HkEMEDIUM LI. II. DE RESCIND. VEN DITIONE.
Locum habet in venditione hæreditatis, excepto uno caſu III.

511
Locum invenit in venditionibus & renunciationibus hæredi-
tatis III. 576 ſq4.
Locum non habet .-
1) in geradæ venditione
2) in ſubhaſtationibus III. 58 5
Non excluditur per aliquam incertitudinem III. 576 fq.

RE MEDIUM L. I. F. III. DE FERICUIO ET COMMODO
REI VENDIT.
Adhuc hodie in uſu eſt III. 587 ſqq.
EMEDIUM L. ULT. C. DE EDICTO D. ADRIANI
TOLLENDO.

Convenit cum interdicto quorum bonorum VyII. 639
(Cccc) 3 Da-

INDEX IV

Datur
1) ei, cui teſtator rem hæredis, non ſuam, legavit contra
heæredem VI. 976 ſq.
2²) legatariis omnibus VI. 885 ſqq. VII. 652
Hiſtoria ejus VII. 539
inſtitui nequit, tunc, quum contradictor legitimus adeſt VII.
642 ſq.
Inſtitui poteſt ab hærede in re certa inſtituto V. 681

Inſtitui poteſt porro
14) ex teſtamento, cui teſtator legata adjicere voluit, ſed,
morte præventus, non adjecit XI. 223 ſq.
2) ex teſtamento, in quo error levis, forſan circa nomina,
commiſſus eſt, ſi is eſſentialia non attingat XI. 223 fq.
3) ex teſtamento, in quo liberi bona mente exhæredati ſunt
XI. 227
4) ex teſtamento minus ſolenni privilegiato XI. 222 ſd.
Inſtituto hoc remedio, ſi legitimus contradictor adparet, at-
que manum & ſubſcriptionem teſtatoris jure jurando diffi-
teri paratus ſit, audiendus eit ex principiis & regulis pro-
ceſſus executivi. Tunc tamen, quando hæres inſtitutus ſub-
ſcriptionem teſtatoris genuinam eſſe ſaltem ſummariter pro-
bavit, diffeſſio jurata altiorem quæſtionem habere incipit,
atque adeo in hoc judicio non admittitur, ſed ad judicium
ordinarium reſervatar XI. 22; ſq.
Mittenda eſt ex hoc remedio in poſſeſſionem hæreditatis pia
cauſa hæres inſtituta, ſi modo de ſeria teſtatoris voluntate
certo conſtat, tametſi ſolennia omnia negleéta ſint XI. 223
J.
Obſtat illi inprimis exceptio vitii viſibilis VII. 643 ſqq.
Probatio mortis abſentis in eo neceſſzaria eſt II. 320
Summarium ſaltem, natura ſua, eſt, ſed hodie proceſſu exſe-
quutivo expeditur VI. 885 ſpq. VII. 639

REMEDIUM POSSESSORIUM.

Competit .
1) conductori jure civili ſaltem contra tertium, non contra
locatorem ipſum, ſiille vim faciat. Jure canonico vero &
mo-

INDEX IV. 775

moribus id non ſolum contra tertium, ſed etiam contra
ipſum locatorem, & eum, qui a locatore cauſam haber,

ipſi competit VII. 118 ſdqq.
2) detentori nudo etiam VII. 118 ſqq.
3) poſfeſſori precario contra alios, ſed non contra conce-
dentem VII. 12 5

REMISSIO ACTORUM.
vid. AcTORUM REMISSIO.
REMISSIO CONIUGIS INNOCENTIS IN
ADULTERIO.
Faciunt hanc perdifficulter uxores vetulæ, nec ad hanc cogi
poſſunt. Poteſt tamen judex ex officio pœnam adulteri,
ſi decrepitæ illæ ſint, temperare MIX. 99 ſqq.
Fieri debet non in fcriptis, ſed in perſona. Quod ſi conjux
innocens in judicio comparere, ac voluntatem ſuam decla-
rare detrectet, contumacia ejus ſic optime coercebitur, vt
citationi comminatio, filentium ejus pro remiſſione reputa-
tum iri, inſeratur IX. 117
Non prodeſt adultero adulteræve, niſi receptio in thorum ac-
cedat . VI. 311. IX. 99 ſqq.
Opus illa non eſt in adulterio ante matrimonium contractum
commiſſo IX. 108
REMISSIO CONIUGIS INNOCENTIS CON DI-
TIONATA.

Effectum, ſi conditio non impleatur, de jure non habet, ha-
ber tamen effectum ex uſu fori. Qui uſus fori eatenus ſuſti-
neri poteſt, ut ultimum fupplicium parti adulteræ remit-
tatur, quantenus vero extenditur, ut intercedens matrimo-
nium cum relegato continuare, eumque ſequi cogatur, ir-
rationalis eſt IX. 102 ſqq.
REMISSIO CONIUGIS INNOCENTIS TACITA.
Locum habet etiam in conjugibus abſentibus, vagabundis, fu-
rioſis & contumacibus in reſpondendo, immo in omnibus vi-
ventibus conjugibus, quorum declaratio haberi nequit 1X. 107
Lo-

+=

26 IN DEX IV.

Locum non habet
1) quando concumbens adulterium ignoravit, etſi id pub-

lice notum fuerit V. 31I. 1X. 106
2) quando conjux cum conjuge, cujus adulterium non fſcit,
ſed ſuipicatur, concumbit V. 314. IX. 106
Præſumitur

1) ex morte conjugis, & pœnam adulterii mitigat. Nec
tacite huic remiſſioni obeſt, quod conjux innocens, dum
vixit, injuriam ſibi per adulterium factam ad animum re-
vocare viſus eſt. Notari, præterea, meretur, tacitam il-
lam remiſſionem, quæ ex morte conjugis colligitur, fun-
damentum ſuum habere in præſumtione pietatis ac boni-
atis X 104 ſd. 07
2) quando conjux cum conjuge adultera concumbit. At-
que hæc præſumtio eſt juris & de jure, & probationem
contrariam non admittit. Itaque, etſi literas reverſales
a parte adultera exegerit concumbens, quod coitus iſte
actioni ad divortium nocere non debeat, remiſſio tamen
præſumitur IV. 989. IX. 106

REMISSIO DELINGQUENTIDM.

Ad locum delicti arbitraria quidem, moribus Germanorum, fa-
Ccta, ſed tunc tamen adhuc hodie neceſſaria eſt, quum judex
delinquentem jurisdictioni ſuæ quomodocum que, vel per ad-
prehenſionem, vel per cautio nem, vel perinterroga ionem,
obnoxium facit, atque hoc caſu judex domicilii, ſi remiſſionem
detreétat, per ſuperiorem in ordinem redigitur X. 5 10 ſq.
Fieri debet, licet delinquens contradicat II. 103. N. 1 5
Neceſſaria hodie amplius non eſt, ſed ad urbanitatis regulas
pertinet X. 9
Neceſſaria ad forum delicti ſaluberrima eſt, & moribus ho-
diernis non reòte ſublata II. 97 ſq.
Neceſſaria eſt adhuc hodie tunc, quum judex, ſub quo deli-
Gum commiſſum, vel perſonam, vel res, per pignoratio-
nem adprehendit L'. 100 ſq. 481

Obli.

Obligatus ad reum remittendum judex, cadaver tamen oecci-
ſum ad inſpectionem remittere non debet II. 102. X. 15
Petit recte eam ex pluribus magiſtratibus ſub uno principe i-

ventibus is, qui alterum inquirendo prævenit L. 97 ſ.

REMOTIO AB OFFICIO.

Defenſionem contra remotionem ab officio fruſtra ex Art. VIII.
Auguſtanæ Confeſſionis arcellunt impii ſacerdotes X. 412
Dictari poteſt min ſtro
1) ante ſuſceptum munus, ſi olim in ſimili munere male
verſatus eſt VIII 743
2) poſt ſuſceptum munus, ſi pecunia illud redemit VIII. 744
Dictari poteſt ſacerdoti
a) blasphemanti VIII. 5y57 X. 42
b) hæretico, quamvis ſilentium, & quod nihil receptæ do-
Qrinæ Chriſtianæ contrarium docere velit, polliceatur
VIII. 576 ſq. X. 42 5
c) injurianti VIII. 276
d) ob conatum ſolum ſtupri & adulterii, cujus fama per-
crebuit X. 410 ſq.
e) ob furtum exiguum, nec neceſſe eſt, ut monitio cano-
nica præceſſerit X. 406 ſq.
) ob ſtuprum, etſi ſtupratam in matrimonium ducat. Ne-
ceſſaria alimenta tamen ejusmodi clerico & familiæ ſuæ
ſuppeditare debent X. 408
Ius ſacerdotes improbos ab ofſicio removendi habuerunt in pri-
mis ſæculis Chriſtianis epiſcopi, ac in ſucceſſores ſuos, qui
id in eccleſia Romana adhuc retinent, derivarunt. Apud
Prorteſtantes jus hoc vel a principibus in Conſiſtorio exer-
cetur, vel in liberis rebuspublicis ad totam eccleſiam devo-
lutum eſt. In his itaque ſolus clerus malum collegam loco me-
vere, aut ſuſpendere nequit X. 401 ſqq.

RENUNCIATIO.

vid. EXCE PFTIO RENUNCIATIONIS.

Explicari ſtrictiſſime & ad ea, de quibus renuncians veroſi-
militer non cogitavit, extendi non debet 1. 2 5
(Dddd) Facta

578 INDEX IV.

Facta verbis paulo generalioribus interdum ſufficit I. 12 5
RENUNCIATIO HEREDITATI8s..
Facta hæreditati viventis valet hodie, non tamen aliter, niſi
intercedente jurejurando. Requiritur vero ad renunciatio-
nem hanc corporale jusjurandum, nec ſufficiunt verba in-
ſtrumento renunciationis inſerta. Paciſcentes quoque ſibi
hanc jurandi neceſſitatem per conventionem remittere ne-
queunt. Nec nobiles, obtentu contrariæ conſuetudinis in-
ter ſe introductæ, ſeſe ab hoc jurejurando liberare poſſunt.
Non confirmatur itidem renunciatio injuriata per ratihabi-
tionem renunciantis ex intervallo factam J. 48 ſq. 460
In renunciationibus iſftiusmodi neceſſe non elt, ut expreſſa hæ-
reditatis mentio fiat L. 46 3
Pertinet non ſolum ad illa bona, quæ tempore renunciatio-
nis adfuerunt, ſed & ad hæreditatem, quam is, cujus ſuc-
ceſſioni renunciatum fuit, poſtea adquiſivit, extenditur I. 462

RENVUNCIATIO IURIUM ET PRIVILEGIORUM.
Renunciatio omnium jurium, indultorum & reſcriptorum

etiam reſcripta moratoria complectitur I. 124 ſq.

RENVYNCIATIO MARITI.
Intuitu jurium uxoris ſuæ invalida eſfft V. 154 ſqq.

RENUNCIATIO PORTIONIS STATUTARIEE.
Quomodo fieri debeat? disquiritur VI. 1128 fJ.

RENUNCIATIO PROCESSUS EXSECTIVI.
Vel expreſſa eſt, vel tacita IV. 1096 ſqq⸗
RENUNCIATIO RESCRIPTORUM MORATO-
RIORUM.
Adverſa eſt bonis moribus I. 123
Continetur ſub renunciatione omnium jurium, indultorum &

reſcriptorum L 124

Interpretanda efſt ſtrictiffime 1I. 12 5
RE-

6.
*

INDEX IV.

REPETITIO DOTIS.
vid. DOTIS REPETITIO.

REPETUNDARUM CRIMEN.

Committitur ſæpe tecte & ſubtihter, atque tunc perſpicua in-
dicia ad id probandum lufficiunt IX. 849 ſqq.
Committunt
1) adminiſtratores fiſci, qui pro hoc, ut creditoribus fiſ-
ci id, quod eis debetur, perſolvant, munera accipiunt

aut extorquent 1X. 848
2) legati, qui, durante legatione ſua, ab extero principe
munera accipiunt IX 848

32) magiſtratus, munera ab his, qui bonam cauſam fovent,
ac jure ſuo victoriam in judicio reportant, accipientes
, . . IX. 847
4) magiſtratus, qui ab initio nihil quidem accipiunt, nec
certum quid ſtipulati ſunt, ſed tamen ſpe futuri præ-
mii & remunerationis litigatori plus, quam debebant,
favent IX. 849 ſqq.
) magiſtratus, qui innocentiam ad mortem damnant, ſive
ob pecuniam acceptam, ſive ex calore iracundiæ, ſive,
ut alii gratificentur. Qui olim quidem leviter deinde ul-
timo ſupplicio, puniti fuerunt IX. 855
6) miniſtri principum, infecto adhuc, quod illis commiſ-
ſum fuit, negotio, ab extero principe, cum quo hoc

gerunt, munera accipientes IX. 848
7) miniſtri principum & rerumpublicarum, penſiones an-
nuas ab exteris principibus accipientes IX. 848

Differt regulariter a contraétu ſufſfragii. Incidit tamen ille in
crimen hoc tunc, quando hoc, pro quo quid accipitur,
vel promittitur, ad officium ejus, qui accipit, vel iſtipula-

tur, pertinet IX. 847
Exempla bina atrociſſima criminis repetundarum commemo-
rantur X. 85 5. 856

Lex ſaluberrima contra hoc crimen extat in dem Abſchiede des
Kayſerlichen Kammer⸗Gerichts vom Jahr 1713. §. 46 1X. 857

(Dddd) 2 8E-=

580 INDEXIV.
REPLICA. „2
Ut ea libello inſeratur, non eſt neceſſarium, VII. 774 ſq.

REPRESSALI.

Definiuntur I. 306
Derivatur hoc vocabulum ab Italico ripreſa, atque adeo ma-
le per duplex S. a quibusdam feribitur I. 306
Juſtæ aliquando ſunt = I. 306 ſJg.
Prohibito earum ad retorſiones non eſt extendenda I. 309 fq.
Uruntur illis inter ſe recte nonnumquam Status Imperii 1. 308
ſg.
REPROBATIO.
In proceſſu injuriarum eam nec decernit, nee exſpectat, ſed
ſponte oblatam accipit, judex, nec proteſtationem de ea
reſervanda attendit, niſi proteſtanti nulla mora imputari
queat VII. 729
In proceſſu de partu agnoſcendo tunc denegari nequit, quum
argumenta pro partu maxime dubia ſunt vV. 398 f.

REPUDIATIO HEREDITATIS.
vid. H£ KE DITATIS REPUDIATIO.

REPUDIUAMf.
vVid. SFPCONSALIA.

RES ACTA INTER ALIOS.
Vid. EXCEPTIO REI ACTE INTER ALIOS.
RES ALIENA.
vid. A BLATIO.

RES AMOTA.
vid. ACTIO RERUM AMOTARUM. EXxCEPTIO RERUM
AMOTARUM. . S

. RES CIVITATIS8S.
vid. CIVITAS. ALIENATIO RERUM CIVITATIS.
conf. cCoMMUNIO.
Adminiſtratio earum, pendente judicio communi dividundo,

INDEX IV. z8t

ſi partes de illa non conveniant, adminiſtratori a magiſtratu
conſtituto committit . !iaY 554 ſq.
Individua ei, ad quem minor ejus pars pertinet, ad judican-
da eſt . II. 526 ſq.
Mutari in melius poteſt, altero licet prohibente 1I. 551
Res omnes, quæ a [Ctis Romanis ad communes referuntur,
hodie publicæ, ſeu regalia, ſunt I. 256 ſq.
RES DEPERDITÆ ET EURIBUS EREPTX.
Poſt ſex hebdomades fiſco cedunt X. 5987
RESDERELICTA
conf. DERELICTO.
Immobilis a privatis occupari poteſt, & titulus Codicis de om-
ni agro deſerto adhuc in uſu eſt VII. 48 ſq.
Juoad eam derelinquens pro mortuo habetur VII. 57ſq.
Res derehéctæ, ſi mobiles ſunt, cuilibet occupanti confeſtim,
ſi immobiles, poſt biennium adquiruntur X. 587 ſq-
RES DOMANIALIS.
permutari poteſt ſine omni alias conſueta ſolennitate IV. 703 ſqꝗ-
RES DOTALIS.
vid. DOTALIS RES.
KEESECCLESIASTICA.
conf. AIIENATIO RERUM ECcCLESIASTICARUM.
permutari poteſt ſine omai alias conſueta ſolennitate IV. 703ſqꝗ.
RES FACULTATIS MERM.
Adquiritur poſſeſſio earum per prohibitionem, ſi alter in ea
adquieſeat. &d quam poſſeſſionem adquirendam longo tem-

pore opus non eſt VII. 233 ſqq.
Amittuntur ordinaria præſcriptione tune, quum prohibitio
non uſum præcefſfit vVII. 236
Definitio illarum traditur VII. 22 ſq.

Non adquiritur in illis poſſeſſio per uſum ſolitarium, etſi lon-
giſſime exercitum vViI!. 23, ſq.
Non extinguntur ſolo non uſu, quamvis longiſſimum & im-
memoriale tempus accefſerit VII. 234 (q.
(Dddd) 2 Ori-

582 INDEX IV.

riginem ſuam debent non ſolum juri natursli, omniumque
hominum communi, ſed & ſingulari civitatis, aut un ver-
ſitatis VII. 231 fd.
Privilegium ſuper re meræ facultatis impetratum, niſi expreſ-
ſe jus prohibendi contineat, alios ab ejusdem uſu non ex-
cludit, & privilegium tale, cui jus prohibendi inſertum,
ſtricte interpretandum eſt VII 2,9 ſa.
Quando hi, quibus actus meræ facuitatis interdicuntur, ad-
quieſcunt, alii tamen, quorum intereſt, illis naturalem li-
bertatem relinqui, recte intercedunt VII. 252
Venit ſub hoc nomine
1) jus ædes ſuas altius tollendi, & ad cœlum usque ædifi-
candi jure naturæ, ſed non jure Roman- Vi.T 242 ſJ.
2) jus cereviliam coquendi, quatenus per leges & conſue-

tudinem non eſt reſtrictum . VlII. 263 ſq.
3) jus domicilium & patriam mutandi VII. 263
4) jus fundi ſui mutandi f rmam VII. 261
5) jus gladio, vel pallio, utendi VII. 247 ſq.
6⁶) jus invitandi alterum ad convivium VII. 263
7) jus matrimonium cum perſona diverſæœæ religionis ineun-
di VII. 263
8) jus merces quaslibet vendendi VII. 252
9) jus molendino utendi VlI. 249 ſqd.
10) jus pecora ſua in agris ſuis paſcendi VII. 263

11) jus piſcationis in fluminibus publicis, ſecundum jus Ro-
manorum, & hodiernam aliquorum locorum conſuetu-
dinem VII. 249
12) jus ſacerdotem & templi cuſtodem ad convivium bap-
tismale & nuptiale invitandi . VII. 262
13) jus ſacris in vicina eccleſia utendi, quando eccleſia lo-
ci, in quo vivimus, diverſam a noſtra religionem fovet

VI 246 ſJq.
14) jus ſuffragii in Comitiis Germanicis, ſi ad TACITI tem-
pora oculos reflectas VII. 241 ſq.

Venit minime ſub hoc nomine ð
2, jus operarum ruſticarum, excepto caſu unico Vil. 2ſ3194.
“ b) Jus

.*
„
*

IND EX IV. 383

b) jus patronatus & eligendi VII. 263
c) jus, quod alicui ex contractu competit VII. 244 ſq.
d) tributorum & aliorum onerum publicorum exactio X.
877 ſ4

. RES FISCALIS. .
vid. ALIENATIO RE: FIScCALIS. BONA FISCALIA
FISCVUS.

RESFURTIVA.B
conf. FURTUM.
Adquiritur a bonæ fidei poſſeſſore præſcriptione triginta an-
norum, a fure & malæ fidei poſleſfore numquam vII 186
ftd.
Emens eam ab homine incognito, culpam committit II. 272
Emtio rei furtivæ indicium quidem eſt, ſed maxime fragile
L X. 153
Emtio rei furtivæ conjuncta cum ſcientia jure communi non
eſt proprie furtum, nec poena ordinarie ſubjacet. At jure
Saxonico recentiore ſubjacet pœnæ ordinariæ, ac ad eruen-
dam ſcientiam jusjurandum purgationis communiter, ſed
male, adhibetur, quum leges tormenta adhiberi jubeant,
in quibus tamen decernendis circumſtantias inſpici oportet
Inventa, vel in judicium delata, inventori, vel magiſtratui,
poſt XNX. annos plene adquiritur, nec in Saxonia aliter
conſtitutum eſt VII. 186 ſg.
Non indicare eam, crimen quidem eſt de jure nature, at in
foro humano, ſi lucri participatio abſit, non vindicatur.
Tunc tamen etiam in foro humano vindicatur, quando quis,
