Non fit, quando venditor in inſtrumento venditionis emto-
ri rem occupare permittit III 601 ſq. vII. 70

Non pertinet naturaliter ad dominii translationem VII. 70
Non probant eam verba: Er verkaufe und uͤbergebe hiermit I.
0
Non probatur per confeſſionem inſtrumento inſertam vile
Non prodeſt ei, qui rem, quæ ei traditur, alii jam promiſ-
ſam eſſe ſcit VII. 66 ſq.
Non requiritur ad dominium eccleſiæ acquirendum I. 224
Probari quomodo debeat? disquiritur I. 40 5

TRA-

— — —

TRADITIO FICTA.

Non eſt reſervatio uſusfructus in parte rei venditæ VII. 72 fq.

Species ejus nobiliſſima eſt conſtitutum poſſeſſorlum VI. 73 ſq.
. TRADITIO LONGE MANUS.
Requirit actum aliquem corporalem IL. 404
TRADITIO PER BREVEM MAN UM.

Ei ineſt aliqua novatio, & prior obligatio per eam perimitur

VII. 75 ſqq.
TRADITIO SIMPLEX. .
Donationem non involvit VlII. II. 77 ſq.

TRADITIO SYMBOLICA.

Præcipua inter eas eſt heæc, quæ per claves fit. Hanc non
privati ſolum, ſed etiam liberæ gentes principesque inter
ſe adhibuerunt ſemper, & adhuc adhibent. Sic hodienum
obppbida & caſtella per claves ſœæpe traduntur. Iure tamen
Romano hæc traditio aliter rata non eſt, quam ſi ibi fiat,
ubi res tradendæ reperiuntur. Id quod non ſemper obſer-
vatum fuit inter liberas gentes VII. 78

Signis variis peracta fuit medio ævo VII. 78

TRADITIOVERA.

Conjuncta cum bona fide præfertur fictæ, etſi tempore prio-

ri VII. 68
TRADITIO VERBALIS.

Poſſeſſionem rei venditæ in emtorem non transfert III. 599

VII. 70
TRANSACTIO.
conf. ExCEPTIO TDRANSACTIONIS.
Compelli ad eam nemo a judice poteſt L. 480
Diſcrimen inter illam & calumniam oſtenditur I. 612 ſq.

Elicita dolo non valet, & is, qui alterum ad transactionem in-
eundam dolo induxit, & condictione ob turpem cauſam con-
veniri, & tamquam ſtellionatus reus puniri, poteſt I. 481

Evictionis præſtationem regulariter excludit IV. 835 ſq.
HD (8888) 2 Gene-

—

Generalis L
1) continet quidem pleniſſimam liberationem, ea tamen de-
bita, de quibus tempore transactionis non cogitatum fuit,
haud tollit I. 474 ſq.
2) ob res poſtea repertas, de quibus transactione cogita-
tum non fuit, non quidem reſcinditur, ſed tamen utri-
que tranſigenti jus ſuum in illas res ſalvum manet 1 478 ſq.
3) præſumtionem plenæ libertatis tamdiu pro ſe habet, do-
nec probetur contrarium I. 476 ſq.
Inire eam ſine ſpeclali mandato nequit procurator principis.
Tunc tamen inire poteſt ea, quum adparet, liberrimam
negotii, de quo tranſigitur, adminiſtrationem ei commiſ-
ſam eſſe. Valet etiam ea ſine ſpeciali mandato facta, quan-
do ea manifeſtam principi utilitatem adfert III. 323 ſqq.
Inita
a) a conjugibus metu pœnarum reſcindi nequit I. 637 ſq.
b) a magiſtratu cum emigrantibus jus detractus non pro-
bat VI. 1158
c) a marito de juribus uxoris ſuæ invalida eſt V. 154 fq.
d) a marito de rebus uxoris paraphernalibus valet I. 469
e) a marito de ſtupro, vel adulterio, uxoris efficit, ut is

criminis lenocinii reus judicarl queat IX. 266 ſqq.
f) a parte conſortium majore circa rem communem non
conſentientes non obligat II. 545

g) a principibus cum homicidis juri divino non convenit,
facilius tamen excuſatur, ſiquidem ante omnia occiſi vi-

duæ e hæredibus ſatisfiat. Interim negari nequit, ejusmo-

di transactiones inter feudorum oblatorum origines re-
ferendas eſſe IX. 353 ſqq.
h) a ſtupratore cum ſtuprata illum a neceſſitate dotandi du-

cendive, ſed non a neceſſitate alendi infantem, abſolvit

IX. 174
1) ab adminiſtratoribus eccleſiaſticis de bonis eccleſiaſticis
licita eſt I. 480. 49 1

k) ab hærede cum legatario, irrita eſt, ſi hic deinde ſe le-
gato per injurias in teſtatorem prolatas indignum reddit
VI. 963
1 ad

nen de.
um fuit,
74 ſc
cogita-
en utri⸗
4981e.
bet G0⸗
e
rincipis
rrimam
Ohhül⸗
quan-

13 ſcg.

697 ſh.
n pro-
I. IIIS
194 ſ.
1,469
t, ut 6
6 ſag.
m non
nn e
nyenit,

cn v.

jemo.
nes ke⸗
33 ſg.
ndi n.
bſolvit
N I
ſiaſticß
10 491
e lelk.
71963
1 1d

INDEX IV. 693

ad diſſolvenda ſponſalia vel matrimonium ſine Conſiſtorii
auctoritate non valet, tametſi jure jurando confirmata ſit
I. 483 ſqq.
m) cum læſis in incendii crimine pœnam mitigat VIII. 166
n) de fideicommiſſo familiæ cum majore familiæ parte,
nec illis, qui non tranſegerunt, nec tranſigentium libe-
ris, qui parentum ſuorum hæredes facti non ſunt, no-

cet VI. 988 ſq.
o) de kæreditate fideicommittentis fideicommiſſum fami-
liæ non tollit VI. 997
p.) de rebus fiſcalibus & domanialibus licita & Nalida eit
l XA. 559
) ob promiſſionem hæreditatis, vel legati, hodie reéte
impugnatur, ſi promiſſio non ſervetur V. 8550 ſq.

r) per errorem ex falſa cauſa, in irritum revocatur I. 489 ſqq.
8) poſt rem judicatam, præſtationem evictionis non impe-
dit, nec opus quidem eſt in iſtiusmodi transactione au-

éctorem adhiberi VI. 836 ſqq.
t) ſuper re judicata tunc, quum ejus executio multis dif-
ficultatibus obnoxia eſt, ſuſtinetur I. 479
Interpretanda eſt ſtrictiſſime I. 474 ſqq.

Invalida eſt, in qua ab una ſaltem parte quid præſtatur, vel

remittitur I. 485 ſqq.
Invalida eſt ſecundum leges Brunſvicenſes municipales, in qua
ejusdem civitatis Armen⸗Wayſen⸗Zucht⸗ und Werk⸗Hauſe,

item zu Wege und Stege, nihil datum fuit V. 280
Latet ſub ea nonnumquam uſuraria pravitas IV. 898
Obligatio ex illa ceſſat, ſublata cauſa, propter quam inita fuit
I. 47 ſq.

Per privatam priora ſponſalla legitima reſcindens, & ſecun-
da faciens, in crimen binorum ſponſaliorum incidit. Tunc
tamen, quum juſta tranſigendi cauſa fuit, leniter punitur
S integram exiſtimationem retinet tranſigens IX. 255 ſqq.
Privata, qua legata pia annua minuuntur, ut mutantur, irrita

eſt Vli. 896 fd.
Privata cum reo de pœna privata & damni reſtitutione licita
& impunis eſt X. 279
(SSSS) 3 Re-

694 IN DEX IV.

Reſcindi nequit ob læſionem ultra dimidium tunc, quum tran-
ſigentes, de qualitate & valore rei certiores redditi, tamen

tranſegerunt I. 473 ſq.
Reſciſſio ejus ob læſionem ultra dimidium in jure fundamen-
tum non habet, uſu tamen recepta eſt I. 473 ſq.
Species ejus eſt abolitio 1X. 962
Subſiſtit nihilominus, etſi alteruter tranſigentium ei juſto tem-
pore non ſatisfecerit I. 471 fq.
Tutoris
a) facta nomine pupilli, valet I. 465 ſqq. V. 499 ſqq.

b) inita nomine pupilli, reſcindi tamen non facile & lis ſo-
Pita reſuſcitari non deber, etſi ſolennia quædam in illa
neglecta ſint 1. 468 ſq. V. 499 ſqq.
c) inita nomine pupilli de rebus ejus immobilibus a magi-
ſtratu neceſſario confirmari debet, tametſi adverſarii, cum
quo tranlactum eſt, jus liquidum non ſit. Sufficit, enim,
cauſam maxime dubiam adeſſe I. 465 ſqq.

TRANSLOCATIO.
Fit aliquando non in pœnam ſacerdotis, ſed cœtus & patro-

ni X. 418 ſqq.
Incognita eſt juri canonico X. 418 ſqq.
Non debet prorſus improbari, ſed aliquando utiliſſima eſt
X. 418 ſqq.
Pœna ei vicina eſt regradatio X. 418 ſqq.

TRANSMISSIO ACTORUM.
Vvid. ACTORUM TRANSMISSIO.

TREBELLIANICA.
Accipitur illa & promiſcue ponitur in jure pro Falcidia VI.
1008 ſq.
Deduci poteſt a fideicommiſſo pactitio VI. 984

Deduétionem ejus liberis interdicere poſſunt parentes VI. 1011
Deducztionem ejus prohibuiſſe non cenſetur teſtator, qui hæ-

redem omnia bona alii reſtituere jubet Vi. 1009 ſq.
Deducunt eam liberi fideicommiſſo, licet puro, gravati VI.
1005 ſqq.

Impu-

— — — — — —

tatmmen
173 ſ.
damen-
473 ſg.
1. 962
to tem⸗

471 n

39 ſag.
1 lis ſo-
in illa
99 .
1 magi-
ii cum
enim,
6)ſg.

Ppatro⸗
g ſq.
15 ſqg.
ma en
15 4.
ſ⸗

INDEX IV. 695

Imputant in eam liberi, fideicommiſſio in diem, vel ſub con-
ditione, onerati, fructus ex rebus hæreditariis perceptos,
ſi pater hoc juſſerit VI. 1012
Incognita juri naturæ efſfft V. 583
TREPIDATIO.
Suſpicionem juſtam non excitat, ſed ambiguum criminis &
innocentiæ ſignum eſt. Igitur ea, niſi cum aliis graviſſi-
mis ſuſpicionibus conſocietur, inter indicia collocari non
debet, facit tamen jurijurando purgatorio & condemnatio-
ni in expenſas locum X. 140 ſqq.
TRIBUS. ⸗
Si negotia ejus utilitatem ſpectant, ſufficit, ut illa obligari
queat, ejus antiſt tem cum ſenatu adhiberi I. 638 ſqq.
TRIBUTA.

conf. ONERA. RECEPTORES TRIBUTORUM.
VECTIGAL.

Aliqua tributa donationum nomine exiguntur VI. 1211 ſqq.

Arbitrium liberum principis in illis imponendis leges Impe-

rii juſtis limitibus circumſcribunt
Bellica fert
1) emtor retrovendens in retrovenditione II. 437 ſq.
2) maritus, qui ea aliter repetere nequit, niſi illa fructus
omnes, quos toto matrimonii tempore percepit, exce-
dant V. 387 fq.
Collocantur in concurſu inter primos creditores VII. 494 ſq qJ.

XI. 1 30

Definiuntur II. 194 ſqq.
Donationum nomine ea adpellant Angli VI. 1219 1q.
Donationum nomine ea fiunt in Gallia VI. 1220 ſq.

Donationum velo teguntur apud barbaras gentes VI. 1222 ſJ.
Donativ- und Praͤſent⸗Gelder nomen accipiunt tributa aliqua

in Saxonia VI. 1228 ſq.
Exaétio tributorum non eſt res meræ facultatis, ſed Præſcri-
ptioni obnoxia X. 877

Exa-

696 INDEX IV.

Exactores illorum quousque in concurſu ad probandum ad-

ſtringantur? inveſtigatur VIII. 496
Exceptio compenſationis non admittitur in eorum cauſis III.
286 ſq.

Exercent plerique principes jus ſuum non aliter, quam con-
ſenſu civium in comitia congregatorum, & creditur a qui-
busdam conſilio ſaltem, non conſenſu, ordinum opus eſſe.
Quæ opinio dubia eſt, & in utramque partem diſputarl pot-
eſt, atque adeo merito indeciſa relinquitur. Cives tamen
manifeſto bono publico refragari, & injuſtas querelas de-
ferre non debent X. 848 ſqq.
Immodica ex prædio ſoluta a proprietario non aliter repetit
uſufructuarius, niſi ea reditus omnium annorum, per quos

uſusfruétus duravit, excedant II. 422 ſqq.
Immunis etſt ab illis dominus agri inundati tantisper, donec
inundatio durat VII. 66

Immunitas ab illis olim prædiis nobilibus omnibus compete-
bat, & in dubio adhuc hodie competit. Poteſt tamen præ-
dium nobile per conſuetudinem & præſeriptionem tributis
ſubjici X. 726 ſqq.
Imponere illa ſine juſſu principis poteſt nemo privatus, inter
quos heic etiam magiſtratus & ordines provinciales intelli-
guntur. Caſus tamen neceſſitatis recte excipiuntur X. 857
ſq 859
Imponendi ea libere jus nullus olim rex, vel princeps, in Eu-
ropa habuit. Etiam Cæſar & Principes Germaniæ hoc ju-
re usque ad pacem Weſtphalicam caruerunt. In pace de-
mum Weſtphalica hoc jus non Cæſari, ſed principibus Ger-
maniæ cum aliquo temperamento datum fuit. Qua liber-
tate tamen principes in principio parce ac cum multa cir-
cumſpectione uſi ſunt, poſtea vero eam pedetentim exten-

derunt . X. 848 ſqq.
Imponuntur Ordinibus Imperii nomine auxiliorum volunta-
riorum & ſubſidiorum charitativorum VI. 1232 ſq.

Impoſita unanimiter ab ordine equeſtri recte, extra caſum ne-
ceſſitatis, detrectant ruſtici prædiis equeſtribus ſublecti X.
857 ſd. 89
Ordi-

un ad.
IIl.
Uſis Il.
196 ſ.
im con-
raqui.
dus elle.

arl pot.

§ tamen
elas de⸗
45ſ.
reperit
er qu0s
n ig.
„ donec
FlI. 665
bmmpete⸗
en pre
tributis
126 ſag.
15 inter
Hintell.
D 867
8S
3 Eu⸗
9 jo⸗
ꝛce ge⸗
us Ger⸗

an lier⸗
ulta elt⸗
n exten⸗
4 ſq⸗
volunta-

1232 16ſ.
ſumn e-
bleci X.
ſri,

Otd

4

2

Ordinaria fert

INDEX IV. 6897

1) creditor, cui prædium oppignoratum eſt III. 161

2) emtor retrovendens III. 432 ſqq.
3) maritus . V.f 397 icj.
4) uſufructuarius II. 422 ſq.
Partitio tributorum a principe in folle impoſitorum magiſtra-
tibus permittitur X. 864 ſq.

Pecunia in eorum ſolutionem credita privilegium fiſci habet,
creditor tamen probare debet verſionem, ad quam confeſſio
debitoris haud ſufficit, ne quidem ad effectum jurisjuran-
di ſuppletorii. Si fiſcus tamen ſimul concurrit, is primo lo-
co poni debet VII. 497 ſqq. 500
Referri nequeunt ad illa onera, quæ peculiariter ab uno cive
ex contractu, vel præſcriptione, præſtantur VII. 494 ſ q.

Referuntur ad illa etiam ea onera, quæ magiſtratibus inferio-

ribus ob publicam utilitatem præſtantur VII. 494 ſqq.
Soluta de prædio oppignorato re Peti it creditor, ſi ſi rationes fru-
ctuum reddit, alias non III. 16 1
Species ejus ſunt L .
1) aurum coronarium VI. 1214 ſq.
2) aurum oblatitium VI. 1218
3) oblatio votorum VI. 12 02 ſq.

4) Præſent-und Donariv. Gelder in Saxonia VI. 1223 ſd.
Voluntaria
a) conſenſum unanimem deſiderant. Unus etiam ſine ratio-
ne diſſentire poteſt. Nec is propter ſolum bonum pub-
licum ſolamve æquitatem invitus ad contribuendum,
quod ceteris placuit, obligatur, ſed tunc principis cogni-

tione & decreto abus eſt X. 860 ſq.
b) fuerunt omnia, ſi primum eorum originem ſpeétes VI.
1211 ſqq.
c) licita ſunt, dummodo non propter rem illicitam fiunt
X. 852
d) reputari nequeunt pro violatione juris collectandi & cri-

mine læſæ majeſtatis X. 859

r ttt) e) ſta-

698 INDEX IV.

e) ſtabilita unanimi conſenſu paciſcentes omnes obligant,
nec illis ſe ſubtrahere poteſt ullus paciſcentium, ne qui-
dem ob calamitatem, quam paſſus eſt, tametſi princeps
ei propterea tributa publica remittat. Renunciari autem
in poſterum poteſt ſocietati illi, etſi in æternum initæ,
niſi hæc renunciatio cum bone publico pugnet X. 862 ſ.

TRIENNIUM.

Canonicorum & aliorum currere incipit non a die, quo quis
in album ſtudioſorum relatus eſt, ſed quo in academiam
commigravit I. 15 ſqq,
Intra quod lites civiles jure USTINIANEO finiri debebant,
in praxi hodie, ſed male, negligitur XI. 131 ſq.

TRINITASg.

Titulum Codicis de ſumma trinitate & fide catholica Cti ſibi
ſine injuria Theologorum recte vin dicant I. 20

TRIPLIPOENA.

Statuta in plus petentes adhuc hodie in Germania locum in-
venit I. 384
TUMULTVUS.
Concitans tumultum dolo malo, in quo hominem perire poſ-
ſe prævidet, & in quo homo etiam periit, homicida eſt,
& ultimo ſupplicio puniri debet, licet nec occiderit, nec
occidere voluerit IX. 625 ſq.
TVUREFBA.
Leges, quæ turbam, coetum, tumultum ſimpliciter inhibent,
ex recta ratione temperandæ ſunt VIII. 112 ſqq. IX. 334 ſJ.
Miniſter principis, qui turbam excitat, ut gloriam inde aucu-

petur, peccat VIII. 796
Miſericordiam provocare tuendi cauſa licet, non vero ulciſ-
cendi cauſa VIII. 152 ſqq iX. 334 ſq.

Non peccant, qui pro ſe, vel innocente, adverſus vim in juſtam
tuendo turbam concitant, vel congregant VIII. 152 ſqq.
IX. 334 ſJ.
TUR-

—

Dlent,
ne gui.
Princept
ei em
n inite,
96: ſ.

lvo quis
demiam
1 ſac
bebant,
131ſ.

Cii ſibi
L. 20

INDEXN IVvV. 5

TURPITUDO.

Accipiens turpiter, non reſtituit ſaltem acceptum, ſed & pub-

lice punitur III. 76 ſq.

In pari dantis & accipientis turpitudine uterque punitur II.

76 ſq.
TUTELA.
conf. AcTIO TUTELE CONTRARIA, DIRECTA,

SUBSIDIARIA.

Arctari, vel proferri, poteſt per pacta famili? V. 465 ſd.
Deponens eam ſine juſta cauſa periculum adminiſtrationis ſu-
ſtinet, etſi magiſtratus hoc comprobet, atque ei ſucceſſo-

rem det V. 118 ſq.
Diſcrimen omne inter tutelam & curam ignorarunt veteres
Germani V. 429
Excuſant ab illa in Germania nonniſi quinque liberi V. 517 ſq.
Excuſantur ab illa Profeſſores extraordinarii V. 517
Excuſatur ab illa, quem pater pupilli propter inimicitiam fe-
ſtamentarium tutorem dedit V. 515

Finem ejus eumdem ſtatuerunt principes Germaniæ, quo pri-
vati & olim uſi fuerunt, & adhuc utuntur, niſi vel ex pri-
vilegio, vel ex diuturna conſuetudine, contrarium obrti-

nuerint V. 439 ſq.

Hiſtoria juris tutelaris apud Germ anos enarratur V. 429 ſqq.

In inchoanda & finienda ea ſimpliciſſimi fuerunt antiquiſſimo-

rum Germanorum mores OUð V. 423 ſqq.
Non repellit ab ea diverſa religio V. 520
Triplex apud Germanos nota fuit, legitima, pactitia & da-
tiva òG V. 446 ſJ.
Vocatur vulgo patria poteſtas, inter quam tamen & tutelam
magnum & inſigne diſcrimen eſt V. 480

TUTELA DIVISA.
Tutelæ pactitiæ ſpecies eſfft V. 460
* .
(Tttt) 2 TU-

700 INDEX IV

TUTELA HONORARIA.

Per pactum etiam cum extraneis initum recte conſtituitur.
Tunc tamen pupillus, cui gerens tutor damnum dedit, non
extraneos paciſcentes, ſed ſtatim honorarium tutorem, con-
venit V. 457 ſq.

TUTELA INCULFPATA.

conf. EFXCEPTIO TVTELX INCULPAT &.

Adhibetur recte
1) contra illos, qui quem, vel liberos ejus invitos, ſine

principis juſſu in militiam trahunt X. 439 ſqq.
2) pro innocente, nobis nec ſanguine, nec fœdere, junéto
IX. 448 ſq.
3) pro liberorum defenſione IX. 439 ſqq.
4) Pro rerum conſervatione ſola, etſi nullum vitæ pericu-
lum adpareat IX. 48 ſq.

5) pro ſanguine junctis, nec deſideratur vitæ, ſed ſufficit
corporis & valetudinis periculum. Tunc tamen, quum
periculum, quod depellitur, exiguum fuit, & ſine cæ-
de depelli potuiſſet, occidens propter exceſſum proxima
ab ultimo ſupplicio pœna afficitur IX. 441 ſq. 4432 ſq.
6) pro ſociis a periculo liberandis, ſiquidem ſocietas hone-

ſta & juſta eſt 1X. 44 ſq.
pro uxore IX. 436
Alleg ns eam, defenſionis ſuæ argumenta ex CICERONIS
Oratione pro MLONE deſumere poteſt 1X. 277
Allegare eam aliquando poteſt auctor rixæ X. 451 ſqq.

Definitio ejus in Articulo cAROLINO CXL propoſita man-
ca atque adeo ſupplenda eſt. Defenſio fui etiam defenſio-
nem familiæ, inprimis uxoris, complectitur, neque nocet
patrifamilias, quod uxor, vel familia, quam tuetur, auctor
rixæ, vel puganæ fuit 1X. 436 ſqq.
Exceptio ejus, etſi inveriſimilis videatur, non tamen ſimpli-
citer rejicienda, ſed veritas ejus modis legitimis inveſti-
ganda, eſt IN. 476

Ex-

R

ſtirnner.
dit non
m con.
4 57 ſg.

9s, ſine
3) l.
junct
48l0.
639
Perlcr ⸗
1ſc.
ſufficit
quum
line ce⸗

roXN·A

hone-
446ſ
X 436
80NI5
X. 477
1 Mall⸗
elenfio⸗
e nocet,
zuctor
36 ſc.
ſimpli
N 676

E.

INDEX IV 701

Exceſſus ejus omnis, quo homo occiditur, culpa eſt, atque
aliquando ultimum ſupplicium meretur IX. 54 5
Exceſſus ejus in fure deprehenſo, qui ex improviſo ad de-
ellendum vitæ, vel libertatis, periculum inſtrumentum
Ethale arripit, atque eo deprehendentem interficit, non ul-
timo ſupplicio, ſed arbitrarie, punitur IX. 198 ſqꝗ.
Excuſat parricidium etiam, aut ſaltem, ſi exceſſus adpareat,
pœnam ordinariam mitigat IX. 679 ſqq.
Locum ipſi faciunt ſimplices minæ, non quidem regulariter,
ſed aliquando tamen IX. 40 ſq.
Moderamen ejus in pignoratione ſervandum eſt IX. 343
Non admittitur aliter, quam ſi omnia ejus requiſita obſervata
fuerint. Si in uno peccatum, exceſſus inculpatæ tutelæ di-
citur, qui exceſſas aliquando morte punitur, tunc maxime,
quum interfeétus juſtam habuit necem inferendi cauſam,
aliquando vero extra ordinem coercetur IX. 461 ſqq.
Probatio ejus hodie, ob mutatam judiciorum criminalium fa-
ciem, non amplius ſecundum præcepta Articuli CXLI. &
CXxLiII. Conſtitutionis criminalis CAROLINX ſuſcipitur.
Judex itaque hodie de probatione ex officio eſt ſollicitus,
quæ probatio plerumque anceps eſt, atque tunc Cti vel ad
jusjurandum purgationis, vel ad tormenta, confugiunt. Sed
præſtat media via, ut ſcilicet ſtatim pœna extraordinaria de-
cernatur. In probatione illa quoque ea, quæ occiſus ante
mortem dixit, probe conſiderantur. Denique in probatione
illa maxime ad vitam & mores utriusque reſpici oportet.
Si alter ex illis rixoſus & pugnax fuit, contra hunc, quod
auctor rixæ pugnæve fuit, præſumitur. Quæ præſumtio
plus quam ſem'plenam probationem ac jur:jurando locum
faeit, aut, ſi fortia nimis in contrarium argumenta ſunt,
levioribus tormentis IX. 465 ſqq. 474 ſq. 478 ſqq.
Reus cædis, qui probationem inculpatæ tutelæ offert, ab ea,
etſi difficillima, diuturna & ſumtuoſiſſima ſit, excludi non
debet. Quod ſi probationes ipſi ſiae dolo, vel culpa, in-
tervertantur, nec mors, nec quæſtio, ſed vel jusjurandum
bpurgationis, vel pœna extraordinaria, decerni poteiſt IX.
471 ſgo.

(Tttt) 3 TU-

702 INDEX IV.

TBTELA LEGITIMA.
Deferri poteft aliis etiam mulleribus, præter matrem & aviam
V. 479
Delata agnato remotiori ob imperfectam proximioris ætatem,
deinde, quum proximior adolevit, in hunc transfertur V.

. B . 480⁰
Detrectans eam ſine cauſa juſta, jus ſuccedendi non amitrtit
— – . . V. 47 8
Eſſe poten etiam ſine ſpe ſuccedendi V. 480
TUTELA MANDATA.
Species tuteleæ pactitiæ eſt V. 460
TUTELAPFPACTITIA.
Cognita Romanis fuit V. 447 ſq.
Coatinuari poteſt a matre binuba V. 449 ſpg.
1) codici ſacro V. 444
2 juri Germanico V. 446 ſq.
3) juri naturæ VY. 444
Definitur L V. 441
Di ſiones pactorum receptæ ad eam commode applicari poſ-
ſunt . ” V. 143 ſq.
Exempla ejus illuſtria ex hiſtoriis liberarum gentium & reipu-
blicæ Romanæ commemorantur V. 445 ſq. 448 ſq.
Locum habet in tutore gerente & honorario V. 46 ſq.

Mutari nequit teſtamento, ſiquidem tutoris pacétitii intereſt
. . V. 451 ſq. 476
Non continetur ſub educatione, quam pater alicui commiſit

V. 461 ſq.
Obligat vel utrinque, vel ſaltem una parte V. 442
Præfertur legitimæ F V. 4570
Refertur ad eam tutela mandata, item diviſa V. 460
Species ejus recenſentur V. 453 ſqꝗ.

Varia eſt pro diverſitate perſonarum, a quibus initur V. 44 1 ſq.
TV.

Wwiad
49
em,
Ir V.

490
mittit
14
4 0

INDEX IV. 603
TVTELA TESTAMENTARIA. MDU
Exemplum ejus in Germania primum narratur V. 447

Specas ejus eſt, ſi pater tutorem quidem non conſtituat, pro-

hibeat tamen, ne mater, aut proximus agnatus, tutor fiat
V. 473 (J.

TUTOR.

Adminiſtrationem tutelarem, defunéto pupillo, confeſtim de-
ſerere nequit V. 49 8

Appellationem a ſententia contra pupillum lata recte intermir-

tit, ſi appellatio incerti eventus ſit V. 496
Cavens idonee, bona pupilli liberrime adminiſtrat, atque etiam
in aliam civitatem, vel provinciam, transfert. Si tamen
præſtitam in principio ſuſcepti officii eautionem non ſatis ido-
neam eſſe deinde adparet, novam cautionem exigere poteſt

magiſtratus V. 487 ſqq.
Compromittere poteſt in litibus pupilli V. 704
Conſtituitur recte pacto V. 456

Conſtitutus legitime præſumitur, qui ſe in inſtrumento antiquo

tutorem adpellavit, etſi conſtitutio ejus in præſens proba-
ri nequeat V. 533
Contrahere non poterat jure Romano ſolus nomine pupillo-
rum infantia majorum, in judicio vero comparere poterat.
Hogcie utrobique ſolus agit V. 50 ſqꝗ.

Creditor pupilli, ſi tutelam fine mentione crediti ſuſcepit, per-

dit creditum ſuum, niſi demum, ſtante tutela, reſciverit,
ſibi aliquid deberi, & hoc ſtatim, poſt adeptam ſcientiam,
magiſtratui denunciaverit V. 514

Debitorem pupilli inidoneum, a quo ſe parum, aut nihil, con-

ſequuturum prævidet, in judicio excutere impune negli-
git . V. 49 5
Diſcrimen inter tutores & curatores ignorarunt Germani ve-
teres V. 429
Excufatur, ſi in his, quæ parentes pupilli neglexerunt, ne-
gligens eſſe pergat V. 489 ſq.
Inventarium aliquando facere recte omittit V. 498
Jura-

704 INDEX IV.

Juramentum ipfi invito, nomine pupilli litiganti, ab adver-

ſario deferri nequit II. 690. V. 504
Jurare non cogitur invitus ſuper factis, quæ ipſe non cem-
miſit II. 620
Jurat recte de calumnia, invito licet adverſsrio II. 717 ſq.
Litigans ratione officii ſumtus a pupillo accipit II. 239
Negotäi pupillaris, quod magiſtratus ſolus geſſit, rationem
reddere non cogitur V. 138 ſqq.
Non excuſat tutorem illiteratum & ruſticum, qui peritiorem
conſulere poterat, ignorantia juris V. 491 ſq.
Non præſtat culpam leviſſimam —V. 489 ſd.

Non ſuſtinet periculum nominum, quæ contraxit, ſed ſufſſi-
cit tutorem probare, debitores tunc, quum üs credidit,
idonees reputatos eſſe, etſi vere idonei non fuerint, nec
imputatur tutori, quod caſum, quo nomina inidonea facta
ſunt, non prævidit, quem accuratiſſime omnia conſiderando
pravidere potuiſſet V. 492 ſq.
Paciſci nequit tutorio nomine ſimul in pacto inter plures ini-
to, quando ipſe ſuo nomine compaciſcitur V. 506 ſqq.
Reiponégere deber pupillo & de lucris neglectis V. 491
Suceedens, ex dolo, vel culpa, anteceſſorum in officio tene-
tur, ſiquidem eos hæredesve ecrum tempeſtive non excuſ-

ſit . 4²7
Suſpecéti accuſatus, ſed abſolutus, actionem injuriarum con-
tra injuriantem non ſemper habet V. 513 ſq.

Tranfſigit recte nomine pupilli, ſimulque disquiritur, quid
in ejusmodi transaéctionibus obſervari debeat? I. 465 ſqq.
468 ſq. V. 499 ſqd.
Uſuras de ſuo ſolvit, ſi pecuniam pupillarem, licet ſua in-
duſtria collectam, otioſam relinquit, dummodo pupillus
probet, pecuniam bene collocari potuiſſe V. 504. 522 fſq.

TUTOR DATIVUS.

Eſſe poteſt inimicus patris V. 515 ſq.
Pendente ſuper jurisdictione in pupillum & bona ejus inter duos
magiſtratus lite, is magiſtratus tutorem dat, qui ante motam
litem ultimum actum jurisdictionis exercuit. Et Juantis is
einde

—

„V. ſe
n cem-
ll. 60
71 ſ.
Il. 9
rationem
138 lqg.
ritiorem
4 ſc.
4 6
ed aſ.
credidit,
It, dec
hnes facta
iderando
49a ſa.
lures ini-
ſob ſag

V. 491 “W

cio tene⸗
n excll⸗
V. 497
ad con⸗
1513ſc.
or, Jrid
46 ſ.
499 ſag.
et ſ in⸗
pupilus
Gi 1.

Sl
undo

umdis i

deinde in lite ſuccumbat, tutoris tamen datio nulla non eſt
V. 481 ſqq.

Pupillo, qui duplicem magiſtratum, ſuperiorem & interme-

dium, agnoſcit, tutor non a ſuperiore, ſed ab immediato,
conſtituendus eſt V. 483 ſq.
Tutor a judice domicilii datus bona pupilli ſub alio judice ſi-
ta adminiſtrat; judex tamen bonorum, volentem licet, ab
adminiſtratione arcere,; & alium tutorem dare poteſt V. 484
Tutor . a judice „ ſub quo maxima pars bonorum pupillariunt
ſita eſt, datus, etiam bona alibi ſita adminiſtrat V. 486
Tutor, etſi magiſtratui, a quo datur, ſubditus non ſit, dari
tamen, ſi velit, irrequiſito ipſius magiſtratus conſenſu, po-
teſt VYV. 4987
TVTOR HONORARIVS.

Adminiſtrationi ſe immiſcere nequit, etſi hæc illi expreſſs in-

rerdicta non ſit V. 467 ſqq.
Cautionem a gerente exigit V. 469 ſq.
Confirmatione judicis opus habet 2 V. 473
Conſtituitur recte pacto V. 456
Eſſe poteſt ex populo, & tamen in perſonam illuſtrem inſpe-
ctionem habere V. 473
Exceptionem excuſſionis habet V. 456. 472
Impenſas in accuſationem tutoris ſuſpecti factas a pupillo re-
QRee repetit vV. 470 ſq. 532
Inventarii exhibitionem a gerente recte petit V. 469 ſq.

Non tenetur ex facto confutoris, cui adminiſtrationem pacto

commiſit, ſi modo hunc, tutelam male gerentem, tempe-
ſtive uſpectum fecit V. 459 ſq.

TVTOR LEGITIMVS.

Confirmatione magiſtratus opus habet V. 476 ſq.

TVTOR PACTITIVS.
Confirmatione judicis opus habet, quam vis illuſtris ſit V. 460
Conſtituitur recte ad tempus, ſub conditione & ad beneplaci-
tum V. 464 ſq.
(Uuuu) Sti-

INDEX W.

Stipulatur recte ſibi ſalarium & ſucceſſionem hæreditariam V.

TVTOR TESTAMENTARIVS.
Ad ejus legitimationem teſtamentum non ſufficit

463 ſJ.

V. 475

TVTORUM COMMENDATORES. NOMINATORES.
vid. COMMENDATOR. NOMINATOR.

TYRO OPIFICIARIVS.

—

Ex illorum delictis, quæ prohibere poterant, tenentur opifi-

VACANTIA BON A.
BONA VACANTIA.

VARIATIO.
vid. RETRACTATIO.

VASA INFIX A.

uæ non prædii, ſed artificii, cauſa comparata fuerunt, ven-

ditorem ſequuntur, nec cedunt emtori

VASA SACRA.

III. 616 ſg.

Confracta lalcis ad uſum profanum vendi poſſunt „I. 2 13

on ero, auferre,
aliique eccleſiæ egene tribuere poteſt princeps I. 224 ſqq.

Eccleſiæ unius ſuperflua, contradicente licet cl

VASALLUS.

ntus, etiam propter leves excufatio-
ur, fed tamen in expenſas

Actione privatoria conve
nes a pœna caducitatis abſolvit
condemnatur

Ueberlauffen.
Vocis hujus ſignificatio explicatur

II. 260

IX. 451 ſq.
VE-

tum V.
463 0g

V. G

1 opiß.
69 ſ

INDEX IV. 707

VECTICGAL.

Debitum, quod propter ignorantiam exacium non fuit, exi-

gi adhuc poteſt V. 3 ſq. V. rIS5I
Exſolvere debet conduétor duorum prædiorum pro rebus,
quas ex uno in alterum transvehit VI. 1147 ſq.
Exfolvi bis non oportet de mercibus invectis, ſed, non in-
vento emtore, reportatis VlI. 1146
Injuſtum, ſi conſcientiam ſpectes, impune eluditur vVI. 1144
Immunes ab illo, ſi inclamentur, ad telonium ſe ſiſtere, ac
immunitatem profiteri debent alioquin; ſi taciti abeunt, te-
lis recte petuntur VI. 1154

Immunes a veſtigalibus omnibus ſunt nobiles X. 689. 729

Immunes ab illo ſunt res, quas quis ex fundis ſuis ad uſum

proprium i hportat . VI. 1147 ſq.
Immunes ab illo non ſunt res, quas quis alibi comparatas ad
uſus ſuos advehit VI. 147 ſq.

Immunitas vectigalium a principe data, ad vectigalia, quæ

privati ex privilegio exigunt, non extenditur X. 872
Immunitas vectigalium equitibus Saxonicis ſaltem a vectigali-
bus gratuitis data eſt ‚ atque adeo ad oneroſa, quibus mu-
tua præſtatio ineſt, non extenditur. Generalis tamen libe-
ratio a vectigalibus etiam ad oneroſa pertinet. Ac, qui le-
ge publica immunes declarati ſunt, immunitate hac & con-

—

tra privatos gaudent, attamen contra hujusmodi legem &

poſſeſſio & præſeriptio locum habet X. 886 fſq.

Non ſolutum etiam poſt quinquennium, & quamvis res, pro
quibus id ſolvi oportuit, conſumtæ ſint, exigi poteſt VI.
1152 ſq.

Offerri ſponte debet, etſi non urgeatur VI. 1 144. ſq.

Principum Germaniæ jus circa ea legibus Imperii valde re-
ſtrictum eſt

ſtandi conjuncta eſt VI. 1149 ſq.

Vetus mutata pecunia augeri poteſt VI. 1151

(Uuuu) 2 VE-

Receptio ejus cum onere viam ſecuram & commodam præ-

„08 IN D EX IV.

VECTVURA.
A vecturis, quæ ad militem & commeatum militarem trans-
vehendum præſtantur, immunis eſt, qui immunitatem a me-

tatis habet X. 622
VENATIO.
Excluſerunt ab ea Germani veteres
1) cives oppidanos FVII. 25 fd.
2) clericos, quibus tamen ea hodie licita, ſed non decora
eſt VII. 25 ſq. X. 42 6
3) ruſticos VII. 25 ſq.

Inferior adhuc pertinentia prædiorum nobilium eſt X. 732
Jus ejus, ſi inter privatos lis ſit, præſcriptione longi tempo-
ris, ſi cum principe controvertatur, r Kriptlose imme-
moriali adquiritur VII. 30 fq ꝗq. X. 734 ſq.
Libera eſt jure divino & naturali, a principibus vero hodie
inſigniter reſtricta X. 731
Licita eſt aliquando diebus feriatis & intra prohibita tempora
VII. 36. X. 736
Permiſerunt eam Germani veteres cuilibet ingenno in fun-
do ſuo VII. 25 ſa.
Prædii jus olim fuit, & in aliquibus provinciis adhuc hodie eſt,
atque a privatis ſine principis conceflione exercetur VII. 26
ſq. 28 ſq X. 732 fJ.
Regalibus in plerisque Germaniæ locis adſeripta eſt, id quod
tamen noviter a folo principe ſine civium ordinumque con-

ſenſu fieri nequit VII. 27 ſq.
Sub illa jus piſcandi noncomprehenditur VII 672
Superioris venationis adquiſitio doceri debet, vel ex conceſſio-
ne principis, vel ex præſcriptione X. 732
VENATOR.
Clerici venatoris exempſlum memoratur IX. 541 ſJ.
Clericus venator ſaltem culpam leviſſimam committit X.
. . 4²⁶

VLN-⸗

1trans.
mame-⸗
X 622

decora
X. 416
12, ſ.
X. 732
tempo.
icame⸗
7346ſ.
hodie
31

IMpo

X 735
n fun⸗
ell
Il. 26
732 ſe.
19u00
e COl-
2ſ
II 672
ceſio⸗

X 7324

.
84 1.
26

IX.

INDEX IV.

VENDITA RES.
Vid. RESVENDITA=
VENDITIO.
conf. EKEHMEDIVUM L. II. C. DE RESCIN D. VEN PD.
ARionis quid ſignificet? disquiritur III Frr.
Ad corpus fieri cenſetur, quoties unum pretium generaliter
conſtituitur, tametſi aliqua menſuræ mentio vel ante con-
tractum, vel in contraéctu ipfo, facta fit. Is quoque, qui
rem ad corpus vendit, & menſuræ mentionem faltem demon-
ſtrative ac obiter facit, ſi in hac bona fide erravit, emtori
non obligatur. Is itidem, qui rem ad corpus vendidit, ea

)

tamen, quæ in ſpecificatione, dem Anſchlage, per errorem
indicavit, præſtare debet, fi error iſte vinci facile potuifſſet
V III. 594 ſqq.
Cogi ad eam, pacis publicæ tuendæ cauſa, quis invitus pot-

eſt . III. 399
Facta infra juſtum pretium a debitore obærato eatenus dona-
tio eſt, ac pro ea parte reſcinditur VII. 586

Quando ea a principe improbatur, tunc venditor contra em-
torem ad reſtituendum pretium, non ad rem tradendam,
Quando interdicatur ea poſt illam perfectam & pretii ſolu-
tionem, tunc emtor ſolætum condictione ſine cauſa repetit,
& a venditore uſuras pretii, non quidem a die numeratio-
nis, ſed moræ, accipit III. 418 ſqq.
Rei, quæ intuitu perſonarum certarum commercio exemta
eſt, perſonæ prohibitæ facta nulla eſt, nec convaleſcit, etſi
emtor eam deinde in alium non prohibitum transferat il.

Rei ſuæ alicui penæ nomine imponi poteſt III. 399
Retracétare poteſt eam, quam leges damnant, ipſe venditor III-

Specificationes, die Anſchlaͤge, quas venditores ante contra-
ctum exhibere ſolent, in contractu ipſo, non quoad pretium,
ſed tamen quoad pertinentias rei venditæ, repetitæ cenſen-
tur III. 594 ſqq.
(Uuuu) 2 VEN-=

INDEX IV.

VENDITIO INOFFICIOSA.
vid. QUERELA INOFFICIOSX VENDITIONIS.

VENDITIO OFFICIORUM PUEBLICORUM.
Crimen eſt VIII. 791 ſq.
Exercere juſſu principis ſui poteſt miniſter VIII. 792 ſJ.

VENDITOR.
Actionis ad bonitatem nominis & idoneitatem debiroris præ-
ſtandam haud obligatur, tametſi evictionem Promiſerit III.
51
Actionis orto deinde contra debitorem ceſſum concurſu ret
ditorum, prioritatem nominis celili Præſtare non debet,
nec obligatur ad hoc, etfi ſe adſtiturum emtori promiſerit
Eximere allquas a contractu acceſſiones, ſibique reſervare vo-
lens, clare hoc exprimere debet, alias non auditur 1I. 612 ſq.
Hæreditatis ab emtore eas res, quas a defuncto vindicare po-
tuit, vindicare poteſt III. 511
Trobare debet, ſe impleviſſe contractum, quum emtor hoc
negat, cogi tamen nequit, ut dominum ſe rei venditæ pro-
bet III. 60 ſq.
Recedere nequit a contractu ob moram emtoris in accipiendo
III. 587 ſqq.
Teſtis habilis in retractu gentilitio eſt III. 471 ſq.
Vendens prædium liberum, libertatem ab ordinariis & con-

ſuetis oneribus non præſtat .III. 608
Uti adhuc hodie poteſt, quum emtor in mora accipiendi eſt,
