gentium eſt. In antiqua eccleſia nimirum illi paruerunt ma-
giſtratui civili, quæ conſuetudo irrationabilis non eſt, ſed in
Marchia & Pomerania lege ſtabilita fuit iI. 120
Fidejubere adhuc hodie prohibentur VII. 867 ſq.
Forum eccleſiaſticum retinent, licet munere ſuo Privati II. 114

(Qzꝛ« Im-

124 INDEX IV.

Immunes ſunt

1) a detractu VI. 1163 ſq.
2) ab excubiis ruſticis J X. 719
3) a veçtigali VI. 1163 ſq.

Irregulares fiunt atque arcentur a ſacerdotio jure canonico illi,
ui hominem culpa necarunt. Proteſtantes jus Canonicum
hac in parte eatenus ſaltem, quatenus juri divino convenit,
receperunt. Culpam igitur latam requirunt, atque, culpam
levem & leviſſimam homicidam clericum ſacerdotio indi-
gnum non reddere, ſtatuunt IX. 539 ſqq. X. 426
Litigans pro juribus & emolumentis muneri ſuo annexis, ſumtus
ex ærario eceleſiaſtico accipit. Quod ſi vero nomine eccleſiæ
temere litigat, ſumtus de ſuo ferre debet II. 2255 ſq.
Litigaturus pro eccleſia, ſi ærarium eccleſiaſticum inane ſit, per
modum denunciationis procedere gebet II. 227 ſq.
Litigaturus aliquando parochianos ſuos, ut ſumtus litis contri-
buant, recte cogit II. 228
Miniſter principis, ſi circa officium delinquat, de jure ad judi-
cium fæculare trahi nequit. Secundum praxin vero idem
ob delicta in officio commiſſa ad forum ſæculare trahitur II.
172 ſqg.
Negotiatio illis quidem interdicta eſt, poſſunt tamen fruges &
Vina in prædiis ſuis nata ubicumque tam ad corpus, quam

particulatim, vendere III. 410
Noceri illis non debet fama mala, fundamento deſtituta X. 146
ſqg.
Venationem illis interdixerunt Germani veteres VII. 25 ſq.

Venationem illis quoque non per nittunt leges Pontificiæ Ve-
rum jura iſta, quæ clericos a venationibus arcent, contraria
conſuetudine jam diu ſunt obliterata IX. 542
Venatoris clerici exemplum adfertur IX. 14
Violatio eorum ſacrilegium eſt & morte punitur IX. 871 ſqq.

CLERICORUM DELICTA.
Delicta clericorum occultanda magis ſunt, quam manifeſtan-

da, quamdiu ſcilicet ex hac occultatione malum exemplum &
cor-

719
zſa.
dilli,
cum
enit,
pam
Nd⸗.

14256

mius
leſiæ
ſ.
Per
ntri⸗
. 228
judi.
idem
r II.
1ſc.

ſuam
410

traris
. 64
4
Il⸗

(Q 3 qualibus

—

—

INDEN VYvYvY.

corruptelæ perieulum non eſt metuendum. At, ſi hoc me-
tuitur, & inquiſitio decernenda eſt, & pœna publice in-
fligenda, a qua inquiſitione & pœna magiſtratus interceſſio-
ne & minis populi abſtrahi & abſterreri non debet X. 377
ſqq.

De delictis atrocioribus clericorum judex eccleſiaſticus civiliter,

& ſæcularis criminaliter cognoſcit Judex ecclefaſticus au-
tem ſæcularis judicis judicium ſequi neceſſe non habet, ſed
abſolutum ab hoc condemnare, quin &, ante finitam crimi-
nalem cauſam, civiliter judicare poteſt X. 424 ſqq.

CLERICORUM POEN .

Eccleſiaſticæ ſunt:
1) Declaratio pro emerito cum relicta modica penfione, quæ
poerna tunc obtinet, quando clerici peccantis exiſtimationi,
aut familiæ, parcere cupimus X. 418
2) Degradatio. Mortem, enim, meriti clerici judicibus civi-
libus tradendi ſunt, cum interceſſione pro vita ipforum,
quæ interceſſio vero ludrica eſt & inefficax IX. 396. X.

421 ſqq.
32) Regradatio X. 418 ſq.
4) Remotio DZ X. 401 ſqq.
5) Suſpenſio ab officio X. 392 ſq q.
6) Translecatio X. 4118 ſq.

In crimine adulterii & ſtupri deprehenſis clericis Germani viri-
lia deſecarunt, ac in medio civitatis ſuſpenderunt X. 377
In crimen falſi incidentes, aut atteſtatum falſum fabricantes, re-
motione puniuntur IX. 269
In crimine perduellionis, quod etiam perduellionem pro con-
cione laudantes contrahuntur, ordinaria perduellium pœna
afficiuntur v III. 654 ſqq.
In crim ne ſacrilegii pœna eorum uſque ad ignis pœnam exten-
di poteſt IX. 872

Jus puniendi eos a magiſtratu inferiore per conſuetudinem &

præſcriptionem adquiri poteſt II. 119 ſq. X. 426
Puniri oportere clericos mitius, quam laicos, in ſimilibus de-
— P . 7 „ 2 . .
lictis, error eſt. Oportet utrosque æqualiter puniri, inæ-

126G INDEX Vv.
qualibus autem ſecundum proportionem geometricam pœ-
nis X. 386 ſq.

Remedium contra ſuſpenſionem, remotionem aliasque pœnas
fruſtra in Articulo VIII. Auguſtanæ Confeſſionis quærunt
clerici improbi atque ſcelerati A. 412 fJ.

. CLERICUS CASTRENSIS. .
Ad illos recipiendos compelli poſſunt clerici, etii alioquin im-
munitatem a metatis habent X. 622

CLIENS.

IIli injuriæ, quas advocatus ejus nomine dixit ſcripſitve, ſi eas
ignoravit, non imputantur, ignorantia tamen inveriſimilis,
adfectata itidem, & ſupina, eum non excuſat Vill. 256 ſq.
Injurioſum advocati ſcriptum ſubſcribens injuriarum tenetur,
nec ſimplicitas illum plane excuſat, ſed tamen pœnam mitigat.
Tunc vero ſimplicitas illum plene excuſat, quando injuriæ
ſupra captum ejus ſunt = VIII. 259 ſqq.

CLIVENSES.

Partum, quem mater poſt decem menſes & duos dies elapſos
enixa eſt, legibus ſuis pro illegitimo declarant I. 153

CODICILLI.
betur. Tunc ta-

In illis legatarius, tamquam teſtis, recte ad
men, quum de veritate illorum diſputatur, legararii teſtimo-
nium rejicitur VI 879 fd.
Valent, in quibus quinque feminæ teſtes adhibitæ fuerunt VI.
5 862
Rationem horum habet novum CHRIST/teſtamentum VI. 8 e3

CODICILLI TEMPCRE PESTIS CONDITI.
Duo ſaltem teſtes ad illorum validitatem requiruntur VI. 862

cOECITAS.

IJuſta reſtitutionis in integrum cauſa eſt I. 7 00
cOE-

e⸗

is
unt
ſe.

622

eis
lis,
6ſ.
etur,
iget.
Uriæ
ſqg.

plos

eta⸗
mo⸗
99 ſ.
VI.
9662
I.863

1,70

„

7

INDEX IV. 1727
cOECUS.
Vid. CcOECI TESTAMENTVUM.

—

Perſonis miſerabilibus recte annumeratur II. 144

COEMITERIA.
Non ſub Chriſtianis demum originem acceperunt. Nam fue-
runt jam apud Romanos ſepulcra communia, ſeu publica in

ſuburbanis, inopum funeribus deſtinata II. 629
cOEMTIO.
Sola non facit pertinentiam II. 369
COETUS.

Privati coëuntes religionis cauſa, ſiquidem intra exiguum nume-
rum conſiſtunt, nec ſpeciem collegii habent, tolerari poſ-

fur Vylll. 427 ſq.
Privati numeroſiores, quamvis pietatis cauſa inſtituti, cum bono
publico & legibas ſcriptis pugnant VIII. 427 ſq.

Privati pro pietate & contra impietatem, nullibi magis, quam
in Magna Britannia, frequentantur, ſed & ibi tamen ſœpe
turbas excitantt VIII. 427 ſq.
COGENDIIUS.

Adnexum eſt juri ſervitiorum, & non ſemper jurisdictionem
requirit VI. 1073. X. 72
Habet poſſeſſor prædii nobilis in Saxonia ad id, ut ruſticorum

ſfſuorum liberi operas ſuas ad biennium ipſi locent, vel, ſi otien-

tur, convenientem ipfſi pecuniam ſolvant X. 719 ſqq.
CO GITAEIO. I

Cogitationes male puniuntur, ſi quis eas habuiſſe convinci

queat I. 20
COGNATIO.
vid. PROPINQUITAS.

Temerarium Htigatorem ab expenſarum reſtitutione non liberat

II. 243
COHE-

128 INDEX IV.

COHXERES.
vid. HÆ RES.
Adminiſtrans hærewitatem, integram œconomiam per unum

menſem continuat II. 519
Conventus pro parte a creditore hæreditario, exceptione plu-
rium litis conſortium ſe tueri nequit II. 513

Ille præfertur in adjudicatione prædii hæreditarii, a cujus ma-
joribus prædium eſt profectum. Extraneus tamen illum plus
licitando, aut meliores conditiones offerendo, ſuperare poteſt

II. 528 ſq.
In actione familiæ erciſcundæ a duobus inſtituta, ejus cauſa po-
tior eſt, qui prius ad judicium provocavit II. y10 ſq.
ui portionem ſuam hæreditariam a cohærede accepit, poteſt
adhuc fructus ſeparata actione petere 1l. 514
Rem hæreditariam uni cohæredi addicentes ſibique pecuniam
ſtipulantes, jus ſuum in illam vendunt II. 5§ 34

Res mobiles unico cohæredi integræ tradi poſſunt II. 512ſq.
Unus ſubhaſtationem prædii paterni contradictione ſua impedire
nequit 1I. 517
COHORTATIO.
Superioris delinquenti ad mitigandam pœnam non prodeſt VIII.

47 ſ.
COLLATIO.
Eximuntur ab illa
1) alimenta ab illa VI. 1033 ſq.
2) dona nuptialia ab extraneis liberis data V. 226
3) donationes remuneratoriæ VI. 1041 ſqq.
4) ſumtus conviwienuptialis, ex quibus filia locupletior facta
non eſt VI. 1058 ſqq.
5) ſumtus peregrinationis VI. 1034 ſqq.
6) ſumtus ſtudiorum VI. 1033 ſq.

Fieri debet ratione
a) donorum nuptialium liberis a patre datorum V. 226.
VI. 1060

by) donationis remuneratorie, ſi illla immodica fuit VI. 104

9.
c) do-

m

119
lu⸗

ſ1;
ma⸗
us
teſt
ſe.
Po⸗

19,

teſt

i
la

64.

5 ſ..
dire

INDEN IIDT9 r5

c) donationis ſimplicdis VYVli. 1030

d) peculii caſtrenſis & quaſi caſtrenſis, quum de legitima
cæterorum liberorum controvertitur VI. 1040 ſc.
e) pecuniæ acceptæ, ſine uſuris tamen VI. 1022 ſq.
f) pecuniæ, qua pater filio dignitatem militarem cum ſti-
pendio conjunctam emit VYVI., 1040 fg.

gy rerum, quæ ex allodio accepit, a filio in feudo ſucceſ-

ſuro R VI. 1023 ſq.
h) rerum, quæ eerum liberi propter ipſos acceperunt,
a liberis parentibus ſuccedentibus VI. 1028 ſq.

i) rerum, quæ parentes eorum conferre debuiſſent, a ne-
potibus avo ſuccedentibus, tametſi parentum hæredes
facti non ſint VI. 1029
K ſumtuum convivii nuptialis, quando filia inde locuple-
tior facta fuit VI. 1058 ſqꝗ.
1) veſtimentorum nuptialium a parentibus acceptorum VI.
. H 1057 ſq.
Fieri debet ſecundum conſignationem parentum de iis, quæ

ſinguli liberi acceperunt, item ſecundum atteſtata paren-
tum in folle ””ÿM VI. 1030 ſq.
Fieri non debet in natura VI. 1033
Impoſita uni ex liberis a parentibus, cæteris eam non remit-
Juberi poteſt a patre ratione
1) donationis remuneratoriaz VI. 1046 ſq.:
2) peculii adventitii VI. 1046 ſd.

3) peculii caſtrenſis, vel quaſi caſtrenſis, hæcque a patre
imperata collatio per unum teſtem, exceptione majorem,
probatur VI. 1044 ſq.
4) ſumtuum ſtudiorum, ad quorum collationem obligatur
filius, quando pater ipſi eam coram, & ſine teſtibus, im-

peravit VI. 1044 ſq.

Non obſtricdus eſt ad illam conjux conjugi ſuccedens, nifi

eam ſtatutum, vel pactum, imperet VI. 102 ſq. 1024
Non obligati ſunt ad illam liberi cum conjuge ſuccedentes,

2
„◻

etſi conjux ad collationem obligetur. Tunc tamen & liber
(R con

130 IN D EX IV.

conjugi conferunt, quum per ea, quæ a vivo patre acce-

perunt, portio ſtatutaria imminuta eſt VI. 1025 .
Non obligati funt ad illam liberi iis, quæ a vivis parentibus
acceperunt, contenti VI. 1027

Non prohibita cenſetur ejus rei, quam pater uni filio adſi-
VE I1012 ſq.

Paratus ad eam filius a ſucceſſione excludi nequit, etſi acce-
ta partem hæreditarlam ejus æquent VI. 1023 ſq.
Prohiberi nequit in-fraudem legitimæ VI. te 49 ſd.

Prohibitio ejus etiam ex liquidis conjecturis probari poteſt
VI. 105 3 ſqꝗ.
Prohibuiſſe eam non cenſetur pater, dum de omnibus rebus
inter liberos diſponit VI. 1053 ſqg.
Remitti uni, et alteri eo nomine quid prælevari, poteſt, tametſi
prælegatum conferenda longiſſime excedat VI. 10 55 ſq.

COLLEGASCHOLZ.
Cedere loco debet ſenatori illiterato II. 48

COLLEGIUM.
Cconf. UNIVERSITAS.

Confirmatio collegiorum novorum ſemper regale fuit, nee
umquam magiſtratibus competit VIII. 446
Conveniri poteſt actione ex Syndicatu, ac tunc, quum hujus
reatus in illud redundat, tamquam collegium convenitur,
citatur, comparet, reſpondet, pecuniam tamen, ad quam da-
mnatur, ex fiſco ſumere nequit. Si vero ſingula collegil
membra ex ſyndicatu obligantur, tunc ſingulos citari opor-
tet XI. 57. 6
Invitum ad aliquem recipiendum cogi non poteſt I. 80 ſq.
Legitimum princens cogere poteſt, ut in conventibus ſuis
præſidem vel aſſeſſorem à ſe datum admittant, nec contra-
riam conſuetudinem, aut præſcriptionem immemorialem,
contra opponere poteſt VIII. 438 ſq.
Mulctas in ſtatutis ſuis comprehenſas a delinquentibus colle-
gis exigere, nec non refractarios privatis remediis coerce-
re poſſunt .—— I. 82 ſq.
Nova

IN DEXN w. er

Nova collegia inſtituere ac confirmare, etiam cum detrimen-

to aliorum collegiorum, vel ſingulorum, ac imminutione
naturalis libertatis, poteſt princeps, dummodo privilegia
jam ante aliis data, vel jura perfecte adquiſita, non immi-
nuantur. In dubio tamen, et, ubi de principis voluntate
certe non conſtat, confirmatio novi collegii ſic interpretan-
da eſt, ne quis alius incommodo adficiatur. Quicquid etiam
collegium membrave ejus ante confirmationem geſſerunt,
vel impetrarunt, collegio nec prodeſt, nec nocet VIII.
434 ſq q. 437 ſqq.
Poteſtas illorum cognoſcendi, mulctandi & exiequendi ad ne-

gotia communem totius collegii utilitatem ſpectantia re-

ſtringi, nec ad cauſas & lites membrorum privatas exten-
di debet I. 38 ſq.

Recuſari nequit in lite præſidis ſui ut ſuſpectum II. 16

Recuſari nequit ut ſuſpectum, quando pleraque ejus membra
ſuſpecta ſunt, dummodo unum membrum ſuperſit, cui ni-
hil objici poteſt II. 6 ſq.

Recuſari poteſt integrum, ſi ſuſpicio in omnia ejus membra

cadat J I. 6 ſ4.
Reſtituitur in integrum contra moram in ſolvendo retroven-

ditionis pretio commiſſam II. 449

COLLEGIUM ILLUSTRE.

Jus archivi habet . XI. 123 ſ.-

COLLEGIUM IURIDICVUM.
Aſſeſſores collegii juridici male judicantis ſinguli læſo obli-
gantur II. 53
Proteſtari contra tria collegia juridica licet ſingulis litigatori-
bus, & peccat judex, qui adta ad collegium ab altera par-
te exemtum mittit, ſententia tamen propterea non ſemper

eſt nulla VIII. 286 ſqq.
Suſpectum eſt, quod ſecundum alterum litigatorem jam re-
ſpondit, vel judicavit VII. 287 ſq.

Syndicatus actione conveniri nequit ex conſilio imprudente,
vel imperito, quod dedit. Tenetur tamen actione in factum
(R 2 ad

132 INDEX IV.

ad damnum reſarciendum. Sed plerumque excuſatur, vel
abſolvitur XI. 6 ⅛ ſq.
Vota ſi in illo paria ſunt, es ſententia vincit, pro qua col-
legii præſes ſtat, nec l. 38. & 39. de re judic. ad collegia
juridica pertinet I. 01

COLLEGIORUM BONA.

Extincti per bellum deletique collegii bona ac jura vacare in-
cipiunt. Igitur territorii dominus poſt pacem factam ea
recte occupat, & libere alienat. Quodſi deinde reſtituatur
illud, bona illa & jura a principe, vel republica, alienata
non recuperat, ea vero, quæ a privatis occupata fuerunt,
Poſtliminio recuperat. Collegium tamen hoc poſtliminii
Jus intra triginta annos, aut, ſi ſacrum & pium eſt, intra
quadraginta annos, exercere debet. Alias non auditur, nec
excuſatio ignorantiæ admittitur. Terminus ille autem vel
finito demum bello ac juſtitio initium capit, vel, ſi colle-
gium bello diſſipatum fuit, a die, quo iterum collegium &
corpus factum fuit, currere incipit VIII. 443 ſd. 593 ſq. 598 ſJ.

COLLEGIORUM DELICTA.

Ceſſat in illis beneficium ceſſionis. Igitur ſi collegio ex delicto
condemnato bona communia non ſufficiunt, exſequutio in
bona privata ſingulorum membrorum decernitur VIII. 82 ſq.
Coitio collegii ſine principis conſenſu deliéctum eſt. Princi-
pis tamen conſenſum ſupplet lapſus temporis immemoria-
lis VIII. 40
Collegium totum delinquere cenſetur, cujus omnia membra
in delictum conſenſerunt, plerorumque conſenſus non ſuf-
ficit VIII. 22. ſqq.
Collegium delinquens uno actu, unicam ſaltem pœnam, ſi hæc
ſcilicet dividi poteſt, ſuſtinet. Si pœna dividi non poteſt,

ſingulis ea infligenda eſt VIII. 22 ſqq.
Commiſſum delictum a quibusdam collegii membris, toti col-
legio, ſiquidem id ratum habuit, imputatur VIII. 37

Imputari non poteſt præſidi collegii injuſtum decretum totius
collegii, vel majoris etiam partis, quod ille diſſentiendo im-
pedire

INDEX IV.

pedire non potuit, quam in dubio ſententia majoris par-
tis melior & juſtior eſe VlIII. 32 ſq.
Læſus per delictum a collegio commiſſum, contra unum
etiam membrum ad ſatisfactionem privatam in folidum age-
re porteſt, necexceptione diviſionis, aut plurium litis con-
–Mſortium repellitur. Habet tamen electionem, utrum con-
tra unum membrum, an contra integrum corpus ixperiri
velirt VIII. 25 ſqq.
Locum vix invenit accurata cauſæ cognitio & pœna publica
in collegio aſſeſſoribus indignis improbisque referto, ac
præſtat, tale collegium ſine lite ac judicio purgeri VIII.
89 ſq.
Membrum collegii ex mandato collegii delinquens in ſolidum
tenetur, nec datur ei contra mandantes, nec quoad mulctam,
nec quoad intereſſe privatum, regreſſus. Puniuntur tamen
ſimul omnes mandantes III. 356 ſq. VIII. 41
Non obligantur ex delicto, quod collegium olim commiſit,
ſucceſſores, ſed hæredes eorum, qui eo tempore, quum de-
lictum patratum fuit, collegium conſtituerunt. Obligan-
tur vero tunc ex delicto collegii ſucceſſores, ſi quid ad eos
ex delicto pervenit VIII. 27 ſq. 29 ſq.

Pruniri nequeunt collegium ejusque membra ob decretum, quod

infelicem eventum habuit, quamvis appareat, diverſam ſen-
tentiam meliorem ac prudentiorem fuiſſe. Tunc tamen col-
legii membra ob infelicem decreti ſui fucceſſum puniri poſ-
ſunt, quando in eo faciendo vel dolus, vel imperitia, vel
ſupina negligentia, intervenit VIII. 35
Quum integrum collegium delinquit, ſiquidem delictum do-
loſum eſt, ſinguli in ſolidum tenentur, ſi culpoſum, be-
neficium diviſionis locum habet VIII. 27 ſq.
Succeſſores in collegio ex delictis deceſſorum ſuorum nomi-
ne collegii perpetratis, quæ ipfi probarunt, obligantur VIII.
OYUMUN H 29 ſq. 37
COLLEGII MEMHBRA. =W
Abſentia ad electionem faciendam regulariter vocari debent
I. 690

LCitari ſingula debent, ſi ſingula ex ſyndicatu obligantur XI. 64

KR) è3 Diſce-

1 4—e 1NDEX IV.

Diſcedere debent tunce, quum cauſa cognoſcitur ejus, qui con-
ſanguinit tate & affinitate illos artingit 11. 6 ſg.
Diſſentientia etiam cum ratione majoris partis decretum ſe-
qui neceſſum habent. Simul autem disquirit ur: quid facien-
dum ſit collegii membro tunc, quum decretum ma ajoris par-
tis cum lege, vel bono publico, pugnat, adeoque delictum

continet? VIII. 30. 31
Litigantia cum collegio ad ſumtus litis contribuendos non
obligantur II. 217

Mulieres, ſi collegii alicujus membra ſint, quum de negotio,
in quo ſingulorv am intereſt, deliberatur, ad conventum
collegii vocari, vel ſaltem conſenſum earum requiri, opor-
tet II. 643 ſqq.
Non obligantur ex mutuo, quod major collegii pars con-
trazxit, ac perſonas & bona ſingulorum pro eo obligavit,
aliter, quam ſi conſenſerunt, nec poſſunt membra illa ex
capite verſionis in rem conveniri, ſi utilitati, quæ inde ad
ſe venire poteſt, rezunciant II. 643 ſqꝗq.

Peccant, falſumque committunt, qui nomine totius collegii
negotium, in quod tamen major pars non conſenſit, gerunt,
aut actionem inſtituunt. Poteſt tamen minoer collegii pars,
diſſentiente Aajore Parte, negotium ſemel legitime cœp-
tum, aut adtionem infſtitutam, continuare ViII. 441 ſq.

Unus homo duorum collegiorum membrum eſſe non poteſt
VIII. 447

2

COLLEGII PRXSES.

Conſilia & ſuffragia collegarum ſuorum negligere nequit
III. 347 ſq. VIII. 808. XI. 54
Diſſentiens etiam cum ratione majoris partis decretura ſequi
neceſſum habet III. 349. VIII. 30. 810
Facere quid debeat is tunc, quum decretum majoris partis
cum lege, vel bono publico, pugnat, adeoque delictum
continet? disquititur VIII. 31
Imputari illi non poteſt injuſtum decretum totins collegi,
vel majoris etiam partis, quod ille diflentien 40 impedire
non

1N D EN IUV =èðð

non potuit, quum in dubio ſententia majoris partis melior
& juſtior eſſe præſumatur VIII. 32 fd.
In lire ejus collegium, cui præeſt, tamquam ſuſpeétam recu-
ſari nequit II. 6
Non obligatur ex negotio damnoſo ex conſilio totius colle-

gii geſto HV —II. 350
Syndicatus actione conveniri ſolus debet, quando omnia ex
ſuo gerit arbitrio XI. 54.

L cCOLONARIUM IUS.
Convenit fere cum ſuperficie, & exiguum inter utrumque jus

remanet diſcrimen VII. 74 5
coLONUS.
Colonorum ſpecies variæ ſunt XI. 192

Colonum novum, extincto vetere, valide conſtituere poteſt
retrovenditor, nec illum expellere poteſt retroemtor III.

“”—UM 4550 ſqq.
Quando mercedis remiſſionem flagitare queat, quando non?

disquiritur Xl. 193 ſq.
COLUMHBA-

Eas alere in ſuo nemo poteſt, niſi is, qui eas habet, agros
etiam in vicinia poſſidet vVII. 24

In feudo feudales ſunt HD VII. 24

COLUMBARIUM.

Exſtruere nequit nemo, niſi is, qui columbas habet, agros etiam

in vicinia poſſidet VYViIl. 24
COMEBIBO.

Combibonem in pugna ab hoc petulanter excitata juvans, ho-

minemque pro illo ſervando obtruncans, ab ultimo ſuppli-
cio non liberatur IX. 44 4 ſ-
CcOMEUSTIO.

Cbirographi a creditore facta ſpecies pacti de non petendo

eſt 1. 435 ſq.
Libelli famoſi & injuriæ ſcriptæ juſta eſt, ſed parum conſul-
ta SJ VIII. 328 ſq.
Scripti

*
136 INDEX IV.
Scripti advocati gravioribus adverſus magiſtratum injuriis re-
ferti ad hoc per carnificem reqte fir VIII. 252 ſqdd.
V COMES FALATINVS. ð,
Notario publico,; quem creavit, munus ſuum iterum abroga- 4
re nequit 2 IV. i0opz
COMESTIBILI A. .
Quid ſub illis comprehendatur? luculenter docetur X. 670
=DDòD COMITIAPROVINCGIALIA. S
Haberi nequeunt, quum tortus quidam ordo non comparet. 4
Tunc vero, quum omnes comparent, & unus ſaltem diſſen-
tit, hujus diſſenſus decretum non impedit X. 95 0 ſq.
In illis competit equitibus Saxonicis, qui prædia nobilia poſſlſi-.
dent, jus adſidendi inter nobiles XAX. 682 ſ.
Prædiorum nobilium poſſeſſores, nobilitatis deſtitui infigni-
bus, a conſultationibus in illis excluduntur X. 687
Sedendi & ſuffragium ferendi jus in comitiis provincialibus 4
& equeſtribus a polleffore ignobili per nobilem exerceeir
poteſt X. 74646
;— COMMEATUS., “
Vid. CONDUCTUS SALVUsS. ”
COMM
Ex commendatione candidsti inidonei ad munus publicum ob- “
ligatur nominans, ſi ic- per culpam latam aut levem facit,
non etiam, ſi id per culpam leviſſimam fecit III. 252. VIII. r
ð 724“
Ex commendatione teſtatoris, quamvis nihil certi determina-
tum ſit, obligatur & condemnatur hæres, quum aliæ, licte
imperfectiſſimæ, obligationes concurrunt VI. 974 ſ
Generalis, tametſi male ceſſerit, neminem obligat XI. oy
Obligationem nulla ex parte regulariter producit III. 31
Simplex fideicommiſſum non inducit VI. 970 fd.
Specialis ne quidem obligat commendantem II. 351
Specialis idoneum quem efſſe, cui murua pecunia detur, obli.
gat neminem, niſi quis ſciens fraudulentusque hoc fecerit „

XI. 101 ſq
COM

INDEXN VWVv. 1 3

COMMENDATORESBS.§5Ö

Tutorum tunc ſaltem, quumiis, quem commendarunt, tempore
commendatienis inidoneus fuit, tenentur V. 534 ſqq.

COMMENTARIENSIS.
vid. CARCERIS CUSTOS
COMMERCIUM.

Interdictum eſt clericis III. 410 ſq.
Interdictum eſt nobilibus jure Romano, Veneto & Germanico,
permiſſum autem jure Gallico III. 40 1 ſqq. X. 682
fus illud adquiritur a nobilibus per præſcriptionem immemoria-
lem G III. 406 ſq.
Ius illud adquirere poſſunt nobiles per privilegium. Minime ta-
mDen ſufficit privilegium generale nobili datum III. 404 ſqq.
Jus illud nobilibus, quoad certa loca & prædia, conceſſum inter
iſtos limites arctiſiime coercendum eſt III. 407 ſq.
Jus illud quodammodo habent equites Saxonici X. 682
Principem ab hoc jure non lex, ſed honeſtas, excludit III. 43 ſq.

. GOMMINATIO.
conf. MINX. W
Aphellationis non eſt appellatio, atque adeo a judice inferiore
impune negligitur L A.i 537
Per quam ſingulorum hominum ſecuritas non turbatur, diffida-
tio non eſt VIII. 350 ſq.
Poenalis ſolis citationibus inſerta non facit, ut eam negligens ſe-
cundum eam confeſtim condemnari queat IV. 1106 ſqq.

COMMINISCI.

Vocis hujus ſignificatio . IX. 792 ſq.

COMMISS.
An omiſſio hujus vocis in literis cambialibus indoſlamentum ea-
rum reddat nullum? disquiritur III. 548 ſqq.
COMMISSIO. .

In medio proceſſu decerni non debet I. 276 ſqq.
(S) COM-

IN DEX IV.

COMMISSORIA LEN.
vid. LE K. COMMISSORIA.

COMMISSORIUM PACTUM. .

vid. PACTUM COMMISSORIV·,
COMMISSUM.
conf. CoNFISCATIO.

Locum habet aliquando ſaltem in parte mercium VI. 11 73
Peti nequit poſt quinquennium VI. 1152
cOMMIXTIO.

Creditor, qui debitoris ſui bona cum ſuis commiſcet, concredi-

toribus obligatur. Igitur, ſi bona commixta ſeparari nequeunt,
concurſus contra ipſum continuatur VII. 10 5
Efficit, ut bona commixta, ſi non conſtet, quantum quisque ha-
buerit, æqualiter dividantur, & erogata in commune impu-

tentur . VII. 102 ſq.
Ex commixtione vera oritur communio VII 100 fd.
Patrimoniorum integrorum frequens eſt VII. 100 ſq.

Patrimoniorum plurium ex voluntate dominorum faéta ſocieta-

tem conſtituit. Ergo lucra æqualiter dividuntur, & erogata
in commune imputantur L VWVII. 102 fd.
Patrimoniorum binorum conjugum fit per reciprocum conju-
gum teſtamentum, quo utriusque conſanguinei hæredes ſcri-

buntur. Ea tamen commixtio alterutri poteſtatem teſtamenti
mutandi non aufert. Id vero operatur, ut bona, ſi commode

ſeparari nequeant, inter hæredes utriusque teſtamenti æqua-
liter in duas partes dividantur VII I107
Pecuniarum diverſarum communionem non inducit Vil. 108

COMMODANS.
Litigat ſumtibus commodatarfi . II. 229
Rem ad uſum periculi plenum, in culpa eſt, nihilque repetit

III. I10
Rem commodatam extra concurſum vindicat. Tunc tamen,

nem

quum rem ad pignorandum commodavit, pecuniam ad luitio-

INDEX I. 139

nem neceſſaam reſtituit, eamque deinde ex concurſu inter
chirographarios repetit = VII. 474
LcoOMMODATARIVUS.
Caſum fortuitum ferre non debet, bene tamen jure Saxonico
Commodanti rem commodatam repetenti exceptionem dominiſi
opponere nequit, ſed rem prius reſtituere, & deinde vindicare,
debet III. 1II1

HM COMMOD ATUM.
In eo venit etiam cuſtodia III. 112

COMMUNIO.
Conf. RES COMMUNIS.

Dirimere eam uni conſorti, ſine ulla cauſa, licet II. 55 5
Oritur cx commixtione VII. 100 ſq.
Pertinet ad illam, quod in re communi ab uno ædificatur, vel
plantatur II. 55 1.
Probatio aliquando imponitur illi, qui eam negaat II. 550
Prohibens in ea non auditur, ſi nihil ejus interſit II. 546
Prohibitio in ea non attenditur, quum res ad uſum, ad quem ab
initio deſtinata fuit, adhibetur II. 549

COMMUNIO BONORUM INTER CONIUGES.
”ÿMV conf. BONA CONIUGUM.
Dijudicanda eſt ex ſocietatis regulis III. 366
Ef, ubi jure ſtabilitur, vera ſocietas omnium omnino bonorum
Pacto inita ad luerum ſaltem, non ad ſubſtantiam, pertinet V. 157
CcoOMMUNI DIVIDUNDO ACTIO.
vid. ACTIO DE COMMUNI DPDIVIDUNDO.
LCLcLOMFARATIO LITEBRARUM.
Commoda ſua & incommoda haber Ifm. rIII Iq.
Locum habet etiam in cauſis erduis. Decerni tamen aliter, quam
ſi adminiculum quoddam accedat, non debet IV. IIIIIJ.
. (8) 2 Pro-

140 INDEX IV.

Provocare ad illam is, contra quem inſtrumentum profertur,

invito adverſario nequit IV. 1013 ſq.

COMFASCUA.

Ab ejus jure diuturnus non uſus præœdium ſerviens non excladit
II. 440 ſq.
In eo ſinguli conſortes pecora, pro numero agrorum ſuorum,
alunt. Ac, ſi quis ex iis jus plura alendi ſibi arrogat, probare

hoc debet, tametſi in quaſi poſſeſſione ſit I1. 441 ſg.
Requirit mutuam ſervitutem II. 447 ſq.
COMFENSATIO.
Ceſſat
1) in concurſu, quatenus in fraudem aliorum creditorum
tendit * III. 29 1
2) in tributorum cauſis III. 286
Debiti hæreditarii a ſingulis hæredibus ſaltem pro rata ſua ad-
mittitur III. 283
Debiti illiquidi conductorem non quidem a ſolvendo, ſed tamen
a pœna in ceſſationem ſtatuta, liberat IV. 691

Debiti pro parre liquidi, & pro parte illiquidi, exſequutionem
crediti, cui objicitur, ſaltem pro parte ſuſpendit, & pro reliqua
parte in ſeparatam actionem re jicitur III. 282
In ea æqualitas factorum ſcrupuloſe non attenditur, & uterque
delinquens, non obſtante compenſatione, punitur III. 27
. ſqq. IX. 114
In quam ſummam facta cenſeatur, ſi plures ſummæ debeantur?
disquiritur III. 284
Locum habet
1) in concurſu creditorum, in quo creditor, qui, durante eo,
rem debitoris ſub haſta emit, nomen ſuum, fi liquidum ſit,
& veroſimili prioritate gaudet, cum pretio compenſare pot-

eſt M III. 276 fJ.
2) in delictis muttis III. 273 ſqq. IX. 114
3) in depoſito, cui pignus tacite & eventualiter ineſt III.
305

4) in in juriis mutuis, quoad ſatisfactionem privatam III. 273
IIlIag. VIII. 204
Locum

IN D EX IV. 141

Locum non habet in adulterii crimine ſecundum jus Romanum,
bene tamen ſecundum jus canonicum & uſum fori IX. 113ſq.
Non cogitur una fiſci ſtatio admittere compenſatione ejus, quod
altera debett III. 287
Objicienti etiam probatio incumbit etiam tunc, quum actor de-
bitum ipſum fatetur, ſed quantitate ejus in dubium vocat III.

224 ſJ.
Omiſſa remiſſionem debiti aliquando arguit III. 2 ⁸ ſq.
Oppoſita actori a reo, efficit, ut huic editio documentorum ſuo-
rum imponi queat 1I. 234 ſq.
Præſcriptio quando in illa admittatur, quando non? docctur
8 . I. 293

Præſumitur nonnumquam ex antecedentibus computationibus
& ſolutionibus III. 280
Præſumtio compenſationis ceſſat, quando debitor creditori ſuo,
nulla debiti mentione facta, aliquid legat VI. 929

COMPETENTIE BENEFICIUM.
Habent Equites Saxonici X. 690
COMPLEN. COMPLICES.
conf. CORREUS.

Voces ſunt non plane rejiciendæ, immo ab ipſo PRVUDENTIO
& SI DONIOAPOLLINARI, qui in æneæ & ferreæ latini-
tatis ſœæculis vixerunt, adhibitæ X. 189
COMPOSSESSIO.

Adprehenſio ejus ſpolium eſt VII. 681 ſq. IV. 33 3 ſq.

Mittens ſe in eam ſine judicis auétoritate, vim facit VII. 129 fq.
ð IX. 333 ſ.
Sola pertinentiam non conſtitnit II. 364. 369
CcoMPOTATIO.
Jus irrationabile videtur X. 277
Pœnæ privatæ genus eſt X. 277

Dbi recepta eſt, ſecundum jus illud judicari oportet X. 277
(S) 2 Verſio

g

142 INDEX IV.

Verſio redituum & collatarum pecuniarum in compatationes
efficit, ut magiſtratus imploratus rationibus civitatum & col-

legiorum ſubjectorum ſe immiſcere queat XI. 29 ſq.
Verſio illa hucusque facta tolerari, nec puniri, nec reſeindi, de-
bet, impoſterum vero corrigi Xl. 31.
COMPROMISSUM.
Inire poteſt tutor VI 504
Obſervari exacte debet I. 709
Quando exſpiret? disquiritur 1. 709
CONATUS.

vid. AbULTERIUM. HOMICIDIU M. INFANTICIDIUM.

STVUVPRUM. GcC.

CONCESSIO AD BENEPLACITUM.
vid. BENEPLACITUM.
coNCTLIATOR.
vid. PROXENETA.
CONCIILIATOR NUTTIARUM.
vid. PROXENETA NUPTIARUM.
CONCILIATOR FPACIS.
Officium ejus ſponſionem de pace tuenda adnexam non ha-
ber
CONCILIUM.
Ius definiendi articulos fidei & hæreticos declarandi habuerunt
olim concilia“ . VIII. 586 ſqq.
Primum Concilium Chriſtianum Altoraum XKV. memoratum, ſed
tamen ſingulare ſaltem, non univerſale, fuit, aca conciliis ſe-
quentium temporum in multis capitibus differt VIII. 586 iqq.
Reliqua quoque trium poſt cH RISTUM natum ſœculorum con-
cilis æcumenica dici vix poſlunt VIII 586 ſqq.
Solemnium & un'verſalium conciliorum inita ad ſæculum poſt
CHRISTUM natum IV. & COoNSTANTINI M. tempora re-
erri oportet E VIII. 538 ſ .

7

XI. 102 ſq.

Id⸗

””M”M INDEX Ivy. 114143

Poſteriorum ſæculorum concilia ſenſim in pejus ruere ceperunt
Principes proteſtantes, qui tempore reformationis ad concilium
pProvocarunt, non tale, quale in medio ſæculo haberi ſole-
bat, ſed ſimile primi Chriſtiani cojllegii intellexerunt VIII.
Jus convocandi & dirigendi concilia univerſalia olim, quamdiu
catholicæ eccleſiæ omnes Imperatori ſubfuerunt, penes Im-
Peratorem fuit VIII. 595 ſqg.
Jus hoc deinde, avulſis ab Imperio Romano plurimis provincus,
Pontifici Romano ceſſit . VIII. 19; ſqq.
Imperator tamen aliquas veteris auctoritatis ſuæ reliquias reti-
nuit VIII. 9 ſqq.
Auctores Proteſtantes, qui Imperatori adhuc hodie jus convo-
candi & dirigendi concilia univerſalia tribuunt, contra rectam
rationem, fidem hiſtoricam, & ipſius Imperatoris volunta-
tem, peccant VIII. 595 ſqq.

CONCLUSIO IN CAUSA.

Contra eam judex judicare poteef VII. 3⅜ ſqq.
Intempeſtive fieri a procuratore nequit. Is, enim, deduétionibus
ac ſcriptis, quæ ipſi adhuc reſtabant, renunciare non poteſt,
niſi hoc ei ſpecialiter mandatum ſit VII. 280 ſqq.
Omitti a judice in proceſſu ordinario non debet VII. 280 ſqq.

Pertinet ad ſolemnia, non etiam ſubſtantiam judicii VII. 280

Petitionem partium in eo factam impune negligit, atque ulni,
quam ſubmiſſum fuit, aliquando juſte judicat judex VII. 28 S
Poſt eam, partes reſponſa juridica addere poſſunt, non etiam
alia, quæ ad cauſæ deciſionem aliquid momenti adferre poſ-
ſunt, e. g. tabulas genealogicas, ichnographicas II. 506. VII.
Pro ea haberi nequit declaratio privata in familiari ſermone facta
— VII. 2 80 ſqq.
Reſcindi poteſt, ſi dominus errorem ab advocato commiſſumin
inrotulatione animadvertat I. 499. VII. 280 ſqq-.

CON-

144 INDEX IV.

CONCUBINArk .
Earum ſocietates in Italia frequentiſſimæ ſunt III. 394

Vox concubinæ in laxiore ſignificatu etiam pellices complecti-

tur IX. 218

CONCUBINATUS.

Definitiones ejus vulgares ſalſe ridentur XI. 200 ſqq.
Diſffert a pellicatu IX. 217
Dividitur in perpetuum & temporarium, ſeu, quod idem eſt, in-
dividuum & dividuum. uæ prior diſtinétio non nova eſt,
ſed vetus, nimirum in fine ſæœculi Chriſtiani IV. per Concilium
Toletanum primum ſtabilita IX. 20 1 ſqq. 208 ſqꝗ.

Eſt 1) Conjunctio viri & feminæ in perpetuum inita, ad quam
benedictio ſacerdotalis vel plane non, vel modo illegitimo,

acceſſit IX. 210 ſqq.
2) Copulatio clandeſtina & vitioſa, etſi a legitimo ſacerdote
facta IX 210 ſq.

3) Matrimonium inter perſonas lege etiam humana conjugi
prohibitas, ſine diſpenſatione initum, quamvis illud per ali-
quot annos ſteterit IX. 219
) Promiſſio de non relinquendo vel ſimpliciter, vel aliis ver-
bis ambiguis in concubitu adhibitis, facta, præſertim, ſi
perſonæ imparis conditionis ſint IX. 215
5y) vVitæ conſuetudo diuturna inter imparis conditionis perſo-
nas, ubi de benediéctione ſacerdotali non conſtat, nec alia
argumenta adſunt IX. 217
Lis de concubinatu a rHOMASIO ſuſcitata, prope ad logoma-
chiam accedit, ac potiſſimum ex vitioſis definitionibus ertum
trahit IX. 200 ſqq.
