TO R, & ſatis laborem noſtrum repenſum exiſtimabi-
mus, ſi is modo paucos ab erroris tramite revocatos
ad ſalutaris veritatis iter di-
rexerit.

☛ ☚)

SUPPLE

velit. Verum quum claras atque apertas leges Saxonicas

1

e eot.
at
Onicas
emnacd⸗
ſpon⸗
e ſan⸗
6.
le non
kus di⸗
ntrio,
X Ro-
74.
1ON en

ne pa-
reve⸗
jegre⸗
onlen-
ricmus.

D E

êè
SsUPPLEMENTUM
SPECIMINIS CCCLXXVII.

OBSERVATI

EFFICACI MULIERUM TESTIMONIO
IN CODICILLIS.

SIVE

ONES SELECTX

ſuam fieri vult, excepta directa bæredis inſtitutione, di-

4 , gore ern 3), in quibus de iis, quod quis poſt mortem

ſponitur, a codice, ſive caudice craſſiore arboris parte,
quæ a radice ſupra terram aſſurgit, deſcendere videntur b).

Veteribus, enim, in more poſitum fuiſſe ſcimus, ex caudice
tabulas ſcriptioni illeta cera aptas facere *), quum illi noſtri
generis papyro, quæ longa ſerie complicari, conſui, aut
conglutinari potuit, plane carerent à). M

1) Hoce vocabulum phuralitivo nu-
mero plerumque proferri icribit CA-
US L. 148. de U. & interim tamen

codicillum ſiagulari numero dicunt

Impp. in L. 7. de bon. matern. in Cod.
THEOD. & L 40. de bæret. in eod.
GCod. & E. 28. de teſt in Cod. JUSTIN.
Conf. BARN. B F. I8S8ONIUSde ver-
bor. ſigu. p. 204. ed. HEINEGCIA-
NE. Plura exempla ex L. 19 de codic.
I. 38. de cond. de & dem. & L. 14 de

teſiam. collegit EUEB. OTTO in Comm.

ad Inſtit. p. 348. Addimus nes duo, quæ
ſummorum virorum diligentiam effu-

gerunt, loca L. 13. & 14. C. de S. §. Eccl.

ęęVVLLbkb2s §. II.

b) Unde CATONIC LV. de reru.
ſtica vox codicillorum ligna denotat:
quia primitus veteres tabulis pro char-

tis utebantur. Hine poſſeſſio contra ta-

bulas contra lignum Aari dicitur in L.
19. de ban. poſj. contra tabb. conf. &
STRAUCHII De/ ad jus JUSTIN.
Diſſ. X. § 23. p. 269.
c) WwESENBECCIVUS in Paratir-
lis ad f. p. 436. edit. Lugd. Bat. de
an. 1649. J
d) Hoc pluribus evincit, & moni-
mentis comprobat 10. PETERDE
LUDEWIG in vita IUSTINIANI

C. I. J. 10, P. 25 1ſ44.

6 DE EFIICACI MUIILIRVUVM

§ II.
Hine varias codicillorum vox obtinuit ſignificationes, bene
diſcernendas ſeparandasque illis, qui inoffenſo pede in hac
materia progredi cupiunt. Primum denotant epiſtolam ad ali-
quem ſcripram, qui ſignificatus optumis præſtantiſſimisque
auctoribus familiaris eſt ²⁸). Deinde in arctiori ſenſu pro cer-
t0o genere epiſtolarum, nimirum pro epiſtola, a præſente ad
præſentem exarata, codicilli uſurpantur b). Poſt in ampliſ-
ſimo ſenſu epiſtolas publicss, ſive reſeripta ſummorum prin-
eipum e), quum & hæc epiſtolarum nomine ſæœpe veniant a),
Denique codicilli idem ſignificant antiquis ſeriptoribus, quod
indicant pugillares e), in quibus memoriæ cauſa aliquid refer-
re & adnotare ſolemus.

§. III.

Heæ tres priores ſignificationes, ſi quartam exceperis, in eo
conveniunt, codicillos, uſitato loquendi more, Romanis de-
notaſſe epiſtolas, ſive illæ ad abſentes, ſive ad præſentes, ſcri-
berentur, ſive ab Imperat orum indulgentia proficiſcerentur. A

2) Uti ex CI CERONE L. IV. ep.
12. L. VI. Ep. 18. ad familiares L. XII.
ep. 7. ad ATTICUM L. II. ad Q.
PRATREM Ep. II. TA CITO L. I.
& IV. Annal probat Ill BOEHME-

Ss Deſ. de codicillis absqpie teſtibus

validis Cap. L. § 2 conferatur 10. T H E-
O PH HEINECCGIUSin Antiquit. Rao-
man, jurizprud. illuſtrant. P. I. p. 558.
& in Elem. jur. civ. ſecundum Inſtit. §.
677. addo & ego locum, quem omiſe-
Yant viri elariflini. Ita, enim, ſeribit
S3UETONIUS in CALIG. C. LV.
Eguiti Rymano tumnltuanti per centurio-
nem denunciavit, abiret ſine mora, per
Jerretque ad PTOLEMEUM regem
im Miritaniam codicillos fuos.“
) SENECA Ep. 55 Video te, mi
UGILIT, quu mixume audio, adeo
ecum ſum, ut dubitem, an ineipiam

Vero

von epiſtolas, ſed codicillos tibi ſeri-
bere conf. & BOEMERUS & HETI-
NECCIUS c. c. I I.
C) BAR N. BRISSONIVUS I. c.,
p. 395. ubi perplurima ex L. L. Romanis,
pro ineredibili, qua pectus compleve-
rat, doctrina, exempla adfert conf.
JAC. GUTHERIUM de oſſiciis donus
Auguſtæ L. L. C. XIV. p. 55. edit. Lipſ.
de a. 1671 & paſſim.
d) F. 2. I. de bir, qui ſui vel alieni
Juris ſunt. ſ. 4. in fine l. de fdejuſſ.
e) BRISS c. l p. 204 Adjictam,
ut meam quoque ſymbolam conferam,
duoe ex CTICERONE loca. Prior L.
HM. epiſtolarum ad familiares Ep 26.
continetur, ubi ait: Exemplum litera-
rums in codicillis exarare 1D EM Philipp.
VIII. 10. ſeribit: Hic ſententias noſtras
is codicill os & omnia verba referetas.

ineo
nis de⸗
ſeri.
tur. 4
yero

EEL.

8 1. e.
omenit,
nplere.
conk,
donus

A dlieni
Hjicem,
teram,
jor L.
40,
liter-
Philiſg.
r

fauße

TESTIMONIO IN CODICILIIS. 77
vero itaque minime nos abeſſe putamus, ſi codicillos, qui
AUGVUSTI tempore tamquam ultimæ voluntatis genus pub-
lica lege adprobati fuerunt, quod primam illorum originem
attinet, epiſtolam fuiſſe dicamus, ſeriptam ad bæredem de eo,
guod quis poſt mortem ſuam hieri vellet ²).

§. IV.
Nullis itaque anxiis ſcrupuloſisque in condendis codicillis
opus erat ſolemnitatibus, non ingenti numeroſaque teſtium
caterva ſtipatum eſfe oportebat eum, qui codicillos faciebat,
emnes exulabant cæœærimoniæ, quæ lis obfervandæ erant, dqui
teſtamentum ordinare cupiebant. Quid, enim, magis ab-
ſurdum, magis corruptum, magisque ſtultum, aut fingi,
aut excogitari, aut inveniri poteſt, quam miſera atque ridi-
cula ſolemnitate literas ſcribere, teſtes iis adhibere, actus de-

ſiderare unitatem? Certe derideretur ludibrioque haberetur

ab omnibus is, qui ad epiſtolam ſcribendam ſeſe accingens
teſtes convocaret, qui viderent, quid ea comprehenderet,
qui confectam ſubſcriberent, annuloque obſignarent. Taceo,
id quod ipſa experientia, optuma rerum magiſtra, ſatis Iu-
culenter confirmare poteſt, non uno actu ſæœpe perfici literas,
ſed multa, eademque ir p oviſa negotia turbare ſcribentem,
ut poſt aliquod temporis ipatium interjectum telam coeptam
pertexat, & ad finem perducat. Notum eſt iis, qui in hi-
ſteria literaria hoſpites non ſunt, P4ULUM MANUTIUM, cI-
CERONIANE eloquentiæ ad inſaniam usque amatorem, non
integros dies, non hebdomadas, ſed integros menſes uni
epiſtolæ confecraſſe ²), ne verbulum ipfi excideret, quod a
cCICERONIANA Venuſtate elegantiaque eſſet alienum. Quis
igitur rugoſus decrepitusque cATO tam nimiam ſuper fluam-
que in epiſtolis ſcribendis, &, qui earum ſpeciem referunt,
in codicillis conficiendis curam fſollicitudinemque exigeret?
(X) 2 Non-

a) B OEHMERUS c. J. C. I J. 4. redem, & quod denique codjeilli per
qui & argumentis, ab origine codi- modum epiſtolæ fuerint ſeripti, id
eillorum, ex eo, quod in jure pro- late decteque probat.
miſcue epiſtolarum nomine veniant, r) MORHOFFIUsS in Poh) biſt. li.
quod codicül dieantur Kribi ad hæ. zer, Z. L. L, Lee, 25. in ſine,

78 9E EFFICACI MVULIERUM

Nonne ſupinam in antiquitatibus illius gentis, cujus mores,
leges inſtitutaque ſolum miratur, magni facit, invidentisque
in cœlum effert laudibus, ignorantiam proderet? Et tamen
non defuerunt inter veteres & recentiores ICtos, etiam in-
ter eos, qui elegantiores literas ad jurisprudentiam attule-
runt, quos genuinus rectusque codicillorum conceptus latuit.
Nominibus eorum ſtudio abſtineo, ne crabrones irritem, qui
veritatem nulla ratione ferre poſſunt.

Id quod unicuivis patebit luculentius, ſi codicillorum hiſto-
riam pauliſper enarraverimus. Bone Deus! cur quæſo inven-
ti fuerunt codicilli? nonne ob magnas longasque peregrina-
tiones, quas veteres inſtituere ſolebant? Locuples hujus rei,
omnique exceptione major teſtis eſt ipſe ſacratiffimus impera-
tor JUSTINIANUS ²). Quum enim vita fungeretur TUcIUS
LENTULUS b), ex cujus perſona etiam fideicommiſſa cœpe-
runt, ſcripſit codicillos, quos teſtamento confirmaverat, iis-
que rogavit AUGUSTUM, apud quem tum ſumma Romanæ rei
erat, per fideicommiſſum, ut facerer aliquid. AU GUSTUS miti
tractabilique ingenio princeps, & qui per prudentiam delinire
Atque devincire ſibi civium animos didicerat, ſanctam inviola-
tamque

a) Prooem. I. de Codic. Neque ſoli
mercatores, aut plebeji homines, in
viam ſeſe dabant, & in difſſitiſſimas dis-
junctiſſimasque provincias peregrina
tiones inſtituebant, ſed ipſi principes,
nobiles atque literati excurrebant in
alienas terras, & ampliſſimnum inde
eapiebant fructum, quorum peregri-
nationes ſeite atque eleganter defcri-
bit c H R. FALSTERUSin Idea Hiſt.
lit. Romanor. L. II. C. VII. p. 207 ſq.
adi quoque ſelectiſſimæ viri doctrinæ
G EO RG. N IC. KRIEGKII Diatriben
de peregrinationibus Romanorum acade-
micis Jen. 170 . typis exſcriptam,

b) Is anne V. C. I9CCLI qud ip-
ſo, uti bene obſervat EER. OTTO
in Comm. ad Iiſtit. p 349 optumus
atque ſanct ſſimus generis ham an Ser-
vator natus fuit, cum. NMN VALERIO

14 ESSALINO conſulatum geſſit, &

poſtea Africam Proconful rexit; uti
ex REIN ESSII Inſcribt QGaſſ. 10.
. 3. p. 597- probat HEINECCIUS
in Elem. juris civilis ſecundum ordinem
Luſtit. H. 679. p. 322. LENTULI
hujus mentionem faciunt CI CERO,
DIO CASSIUS, & numus L. LE N-=
TULUS PLAM. MART. vide oTTO-⸗
NEM. c. I.

laſt

Pn
44

ten

der
rr

4
nee
ſorn
1U
801
rit
1e
lon
ig⸗
man-
Ti
lem
Hen,
rum
fach
ley
beyr⸗
ig
jone
ſte
iſt⸗
guil
ur

gir.
em,
lert
cl
No⸗
jare
dern
nec

6

mnores,
ntisque
lamen
am in⸗
Atule.
latuit.
gui

n hno⸗
inven⸗
regrina⸗
lus rei
mperd⸗
LVcIVS
((pe⸗
rn, iis⸗
nane rei
08 witi
gelinire
nwiola⸗

tamque

1 qudig⸗
. 0770
Optummus
acr an Her⸗
ALERIO
texit; Utl
Ch. 10,
5001U5
mn ordinen
ENY U11

C105g 20,

8 1. 1N

TESTIMONIO IK CODITCILEIS. 79

d

7

7

tamque ejus ſervavit voluntatem e) Et quum principis exem-
plum magnam tacitamque vim in civium animis habeat, hiqdue
ad illud ſeſe totos transformare ſoleant, ceteri ejus aucterita-
tem fequuti, fideicommiſta, quæ nullo illos jure tenebant,
Præſtabant, & filia LENTUETIegata, generoſa AUGUsSTI Ii-

beralitate permota, ſolvebat.

—

e) Egregias fraudes, quas in intro-
ducendis cod cillorum & fideicommiſ-
Wrum juribus adbibuit AUGUS-
T† U S, delineasvit PHIL. BEICHARD,
S8CHBOEDER UsS in Orig. præcip ja-
ris civilis mater. Obſerv. XE. F. p.
192. cujus verba, eiſi quidem paulo-
longiora, quum liber alioquin folide
atqne docte conſerxiptus, in paucorum
manibus verſetur, appoſaiſſe juvabit:

T'eſtamentum ſolemne, quod coram ſep-

zem teſtibus fieri, ſuevit, in locum te-
ſtamenni per æs & libram, hboc ite-
rum in locum teſtamenti calatis comiriis
facti introductum erat, quo ipſo quo-
1ies teſtabantur cives, toties priſcæ li-
bertatis, loriſſimaque teſtandi licen-

tiæ, juriumque comitialium recorda-

zione permulcebamur, & ſine dubio ta-
cite gementes cogitabant „ gudutim nos
diſtamus a majoribus noſtrie. FHac

quilibet advertit, minus arridere po-

zuiſſe AUGSOι, quare ut abolere-
zur hæc priſeæ libertatis imago, expe-
dire ſuæ dominationi putabat, ſi ſo-

lemnitatis teſtamentariæ commodo præ-

zextu abrogaret „ aut ſaltem viam
ad futuram abrogationem ſterneret.
Hoc vero quum ſalva legum auctori.
zate feeri nequiret, nomen mutavit,
permiſitque non quidem teſtamentum,
nec bhaæredis inſtitutionem directam,

ſed codicillum & baredis inſtitutionens

Ne tamen aliquid novi, ſine

prudentum, quos ſummis jam beneficiis ſibi obſtrinxerat a,

COle

obliquam, quæ ſit per fideicommiſſam,
absque ulla ſolemnitate fieri, quo ipſo
& ſalva videhbatur manere legpum au-
ctoritas, &' ſenſim aboleri poſſe teſta-
me vtorum ſolemnitates , quibus anti-
quæ libertutis imags involuta erat, qued
utruinque ut feret, apprime ſæculo A U.-
G S.nrr EO conveniebat. Geteras AU-=
G USTI in introducendo hoc nego-
tio fraudes commemoravit Conſ. wI⸗=
DEBURGTVS in Difſ, inaugurali,
qua fideicommiſſorun & codicillorum
originent argumentum inclinuntis & mas
tateæ Romanorum reipublicæ fuiſſe de=-
monſtravt..
d) Accuratus ingeniorum cenſor
erat AUGUSTUS, Non minis, non
immambus militum cohortibus, nom

vi armata, ſed lenitate, prudentia „

ealliditate R O MULI nepotes ſubege-
rat, quas, ſub relzcta vana atque in-
ani priſtiiæ kbertatis umbra, ſervos,
viliſümaque ambitionis ſuæ intelera-
bilis mancipia redgiderat. Id quum
optume Ctorum auxilio fieri crede-
ret, ipfie facultatem de jare reſpon-
dendi dedit, & judieibus ſingillatim
præcepit, ut in dubiis gravibusque
caſibus JCios conſulerent, quorum re-
ſponſa ab AVGVSTI tempore non ſo-
lum jus inter partes faciebant, verum
etiam exgreffam legem conſtituebant,
2 qua judici zeredere integrum non
Er atz

₰

80 DE EFFICACI MDLIENRUM

conſilio faceret ſagax callidusque AUGUSTUS, convocavit
eosdem, & præcipue TREBATIUVM, maximæ auctoritatis
virum e), & ex eo quæfſivit, an introduci queat, nec a
priſtino inveteratoque jure abhorreret codicillorum uſus.
TREBATIUsS facile annuit voluntati AUGUSTI, illique

—

ſuaſit, ut in poſterum permitteret codicillos, ut ii, qui lon-
gis difficilibusque peregrinationibus eſſent, & teſtamentum
olemne condere nequirent, codicillos facerent.

Poſt hæc

tempora, quum & LAB H0 % codicillos ſcripſiſſet, nulla amplius
dubitatio erat, quin codicilli optumo jure admitterentur. Nul-

erat. F. 8. J. de jur. N G. & C. conf.
&⁊ 10. VIN C. GRAVINA in Orig.
Jur. civ. p. 45. HEINECCII Aut. L..
I. P. M. N. 38 39 p. 67. Dig-
nus locus eit SENECE in epiſt. 94.
Jqui receitetur: Quid? quod etiam ſine
robationibus iꝑſa monentis auctoritas pro-
deſt, quomodo JCrtorum valent, etiam
ſ ratio non redditur. Quum itaque
patritii, qui divitiis generisque nobi.-
litate elati, magnos ſpiritus ſumebant,
nulla alia ratione magis ipſorum am-
bitionem ſatiari poſſe viderent, quam
ſi eorum reſponſa oracuierum inſtar
haberentur, agmine quaſi facto, juve-
nes jurisprudentiæ, ſimulque AUG Us-
TO, ſeſe addicebant, qui AUGUSTI
potentiam infringere, aut majeſtatem
violare, nefar, remque piaculo dignam
judicaffſent. His artibus, his machi-
nationibus AUGUSTUS clavam im-
perii ſuſeepit, his eumdem tenuit. Mi-
ra & ſingularia, quibus ad ſtabilien.
dum conſfirmandumque imperium uſus
eſt AUGUSTUS, artficia quoque
eommemorat RUD. FRID. TELG-
M4 A N N US in Introduét. ad Hiſt. ju-
visprud. Roman. C. IX. Per. VIII. J. 10.
p. 190 ſeqq. quem librum ignorant
ctiam illi, qui Dictaturam ſibi arro-
gant in hoc ſtudiorum genere, quum

lam

tamen malim unum †1 ELGMANNVM

legere, quam centum aliorum centenes.
Quædam non proeletaria de verſuto
AUGUSTI ingenio protulit 10. GUL.
HOFFMANNVUS in ſingularibus Ca-

Ppitibus ex Hiſtoria Triumvirutus.

e) In magna auctoritate floruit
TREBATIUS, id quoed HORA-
TIUS luculenter teſtatur. Ita canit
L. II. Serm. Dat. I u. 78. 79.
Niſi quid tu, docte T†HeREBATI,
Diſſentis.
Immo in hac ipſa Satyra v. 12. 13.
pPatrem üllum vocçat:
Cudidum, pater optume, vires
Deſiciunt.
confer de TREBATIO Lib. 2. de orig.
Jur. F. 45. B E RNARD UM RUTI-
LIUM C. XXXIV. IO. BERT RAN-
D UM. L. II. C. X VIII. GUL. GROTI-
UML. I. CX. de vitis J Czorum, ed H. I-
lenſis, quam 10. CHRISTOPH.
FRANCRIUS a. 1718. adornavit, in-
primis legatur relegaturque B. NIC.
HIER GUNDLINGII SNhediaſma
critico juridicum, quo c. TREBATIVUS
TEST A, JCzus, ab injuriis tam veteruns
quam recentiorum auctorum liberatur.

f) De hoc priſeæ avitæque liberta-
tis amatore defenſoreque vid. L. 2. de
orig.

—

VOeNit
Oritatis
nec 1

1 uIus.

Uliqve
ui lon-
nentum
ſt hæc

mplins

. Nul.
lam

AXXNPYA

cenrebes⸗
verluto⸗
10, 6UL.
ribur (.
tut.
te floruit
10KkA⸗
lta canit
79.
EDATI;

12, 13.
Viret
2,G orit.

ARvTI-
LERAN-

6401I.

henavi ill⸗
B. XVI16,
Cleluſn
3AIIUS

n vereni

ne libenti⸗
“

TESTIMONIO IN CODTCILILIS. 81

lam ergo deſiderabat cærimoniarum pompam AuGusTOs, quæ

omnino ſuperflua, minusque milis iis fuiſſiet, quibus codicillos,
tamquam certum indubiumque propenſæ ac prolixæ volun-
tatis ſignum, indulgebat. Unde ſemper in una eademque
navi inveniri poterant quinque cives Romani? qui AUGUSTI
g tempore nondum ubivis haberi poterant? quam inopinata
atque ſubita negotia ſœæpe opprimebant iter facientes, quo mi-
nus uno actu codicillos facerent? Taceo centum alia incom-
moda, quibus implicuifſet AUGUSTVUsS eos, qui voluntatis ſuæ

„

ultimæ evlogium condere vellent, ſi vera eſſet illorum ſen-
tentia, ac ſi codicili AUGosri tempore non tam nimiam atque

orig. jur. J. 47. GELLIUSNoct. Attic.
Lib. XIII. c. I 2. SUETONIUS in AUG.
C. 54. TACITUS Lib. III. Annal. c. 75.
RUTILIUS C. XXXVII. BERTRAN-
DUS L. I. C. VII. GROTIUS Lib. I. C.
XII. J. II. Ob tam egregiam erga
antiquam libertatem amorem tradu-
ctus fuit LABEO ab HORATIO, illo
delicatulo effeeminatoque viro, qui
ut ſuaves amœnosque hortos haberet,
prædia domosque poſſideret, & mol-
li otio difflueret, potentiorum ædes
obſidebat, iis turpiter adulabatur, &
viliffima ignom inioſiſſimaque iis ſer-
vitia exhibebat, qui æternum nomi-
ni ſuo inuſſit maculam, quando exi.

gua mercede corruptus, & ſumma ve-

cordia abreptus, Lib. I. Nerm, Sat. III.
v. 82. 83. canit:
LABEONE inſanior inter
Sanos dicatur,
Hic LABEO ingenii qualitate & fidu-
cia doctrinæ miſus, quia & cetera
rum bonarum artium non ignarus eſ-
ſet, plurima innovare, & ſic quoque
codieillos ſeribere inſt tuit. Adeo di-
ligens erat, ut ſie totum ſtudiis con-

ſollicitam diligentiam, quæ poſtea acceſſit, requiſiviſſent.

§. VI.

ſecraret, & annum ita diſtribuerit,
ut Romæ ſex menſibus cum ſtudio-

ſis eſſet, ſex menſibus in rus abiret,

librisque conſcribendis operam daret.

g) Civitatem, inquit S UETONIIUSD
in AUG. C, 40 parciſſime dedit, adfir-

mans, ſe facilius paſſirum Eiſco de-

trabi aliquid, quam civitatis Romanæ
vulgarem bonorem. IDEM hand pau-
cas leges tulit, quibus ſordidi ſquali-
dique homines a civitate arcebantur.
Quales inprimis ſunt lex £½ L I A
SENTIA & FUSIA CANINIA Immo
hoc non multo ante, quam morere-
tur, TIBERIO & S. P. Q. R. præcepit,
ne multos jure civitatis donarent,
quo magnhum inter ipſos & ſubjectos
diſcerimen maneret, DIO CASS. L. VI.
quibusdam tamen dediſſe civitatem,

tum ex sUET. in AUG. Cap. 47. tum

ex EIUS numnis, in quibus laudantun
NECCIUS in Antiquit., Append. L I.
C. I. J. 12 p. 272 conhfer heic quoque
literatiſſimum HOFFMANNUMI. c.

N. 18.

(1)

In

DE EFFICACI MULIERUM
§. VI.

noe rerum ſtatu diu poſt AUGUSTUM permanſit codi-

cillorum jus. Pandeétarum, enim, jure nullos teſtes in codi-
cillis neceſlarios fuiſſe, vel inde ſatis clare elucet, quod ne
unica quidem lex, quum tamen bene multæ de codicillis agunt,

illius rei mentionem faciat.

Poſt coNSTANTINUS novam

ſanctionem a) emiſit, in qua quinarlum teſtium numerum ſe-
vere atque operoſe exigit, THEODOSIUS b) illam confirmavit,

2) L. I. THEOD. de teſt. & cod. In
codicillis, quos teſtamentum non præ-
cedit, ſicut in voluntatibus teſtamenti
Jeptem teſtium vel quinque interven-
tum non deeſſe oportet. &c, enim, fiet,
ut teſtantinum
captione ſerventur, ſi igitur teſtium nu-
merus defecerit, inſtrumentum codicilli
babeatur infirmum.
by) J. 8 N. 3. C. de codio. in qua lege
tria requirit THEODOSIUS: I) quin.
que teſtium præſentiam, ita tamen,
ut nihil referret, rogatione eſfſent illi,
an fortnito venerint? 2) actus uni-
tatem; 3) teſtium ſubſcriptionem, ſi
codicilli ſcripto comprehensi efſent.
In ultimo hujus legi: parageapho in-
terpolantem TRIBONIANI maanum
agnoſcont AC. GOTHOFREDUS ad
Cod. THEOD h fI & EVERAR-
DUS OTTO i Comm. ad Iiſtitut

„

p. 253 eimndemque THEODOSIO mi-
ra ſeveritate sbjindicant, hec inprimis
argumento ducti, quod abeſſet ille in
Ced ce THEODOSIANO. Sed ut jam
nihl dicam de teſt bus Codicis illius,
quæ ſ-b barbaris gen: bus expertus

eit, ſati, & de incred-bili, quam five
GOIARICUS, HVe ANIANUS, in reji
c. ci d.s reſecandisque conſtitutioni-

bus Im peratorum iſibi fumpfit, liber-

ueceſſiones ſine aliqua

&

tate, de qua conqueruntur ANTON.
SCHULTINGIUS in zotis ad P A-
PINIA NI Reſponſa p. 828. 830. 844.
& paſſim, & Cel. BRUNOUELLIUS
in Diſſ. de Codice THEODOSIANO
C. III. J. 12. p. 46. & in Hiſtor. jur.
P. I. C. XV. F. I8. p. 169. edit. Amſtel,
de anno 1730. vilem, magni viri per-

„

pendant hanc legislationem apprime

convenire ævo THEODOSIANO. Ete-
nim ASsCLEPIODOTUS, ad quem no-
ſtra lex directa eſt, vixit ſub THEO-
DosII imperio, & Faſti Conſfaulares
eosdem conſules, quorum nomina in

fubſeriptione legis conſpiciantur, ad

annum 424, commemorant. Movet
me præteres, ut hanc legis particu-
lam THEODOSIO confſidenter adſcri-
bam, quia idem Imperator multa in
ultimis voluntatibus immutavit, eu-
jus rei luculentum ſpecimen L. 21. C.
de teſt. perhibet, in qua ſinem teſta.
menti ſishferiptiones & ſignacula te-
ſtium eſſe deeernit. Quid igitur mi-
rum videri debet, eumdem quoque
ad codcilorum integritatem requiſi-
V fe teſtium præienam, eorumqne
ſubſer'ptionem? Neſcio an ogeræ
pretium ſit illud addere, non obſeugse
probare fententiam noſtram L. 13. C.
de G. , Eccl., in qua Impp. VALEN S
&

TEBSTIMONIO IN CODICILILIS. 83

& auxit, USTINIANUsS eam fere obliteratam ex orco qua-
coch ſi revocavit e), denique MAAXNXIMILIANUS I. eam in Germaniam
uc introduxit d).

e §. VII.
gunt,
Heæc accurrata ſingularique diigenti præmonenda erant,
le. ne Andabatarum more nos pugnaſſe, imperitus imprudens-
mayi, que rerum æſtimator dicere queat. Ex codicillorum, enim,
8 hiſtoria, quam in ſuperioribus paragraphis dedimus, ſatis ſu-
perque perſpeximus, codicillos, ſi primam eorum originen
ton. inveſtigemus, fuiſſe epiſtolam, nullosque teſtes requiſiviſ-
1 1 ſe, deinde, quum teſtium in iis adhibendi neceſſitas inventa
. 44. funuuerit, non ſolemnitatis, ſed probationis, cauſa, &, UT TE-
rriI STANTIUMSUCCESSIONESSINEALIQUACAPTIONESER-

SIANO
or. jur.
Anſtel,
ri per.
pprüne
h. e.
em no⸗
b THEO=-
nfalares
Ur, 1d
Movet⸗
Awdd.
adſei ·
multe in
vit, el⸗
.21. l.
n ſt.
Cule e⸗
lequiſ⸗
orummgde
. oper?
1,13
1155

6

VENTUR a), eOs interveniſſe.

Nunc vero mulier jure Roma-

(1) 2 no

& MARCIANUS diaconiſſis & cete-
ris religioſis mulieribus teſtamenta &
codicillos facere permittunt, ita ta-
men, ut ultimæ illarum voluntates
alia omni juris ratione munitæ ſint,
quæ verba certe non addidiflent Im-
peratores, niſi in aliam plane formam
teftamentorum & codicillorum jura
commutaſſet THEODOSIUS.
C) L. 28. §. I. C. de teſtam. Er ſic
teſtamentum validum, & codicillus, ſi
quin que teſtium literæ teſtatoris ſcri-
Pturæ coadunentur, in ſua frmitate
remaneant.
3) Ordin. Nor. de anno 1512. K. 42.
Aber in Codicillen, nebmlich darinnen
einem auſſerhalb Anſebung eder Ma-
chung andener Erben etuuas nach ei-
nes Todt, von deſſelben Erben zu rei
chen, und zu empfahen, geſetzt, ver-
macht, verlaſſen, oder zu treuen Han-
den bef oblen uuird, etc., aufs uuenigſte

Juen Leugen.

a) L. I. C. THEOD. de teſt. & cod.
Juvat, in hanc ſententiam audire. M.
AURELIUM GALVANUM, qui in Diſ-
ſertationibus de uſufructu C. X n. 13.
p. 81. edit. Patav. de anno 1650. ſic
pronunciat: Codicilli proprie nullam
expetunt ſolemnitatem, ſuntque con-
tenti nuda codicillantis voluntate. Er
quamvis in iis gquinque teſtes exigun-
tur, tamen exiguntur non (ut teſta-
mentarii) ad formam ſuhſtantialem,
Jed ad tutiorem atque ſecuriorem pro-
bationem. Dubium heic excitat EVE-
RARDUS OTTO l. e. & teſtes in codi-
cillis non probationis, ſed ſolemnita-
tis, cauſa necefſarios effe ſumma gra-
vitate edicit. Sed OTTONIS ratun-
culis jam pridem ſatisfecit acutifſimus
STRUVIUS in Gut. juris civil. Exerc.
XXXIV. p. 842. cujus verba in le-
ctorum gratism recitabo: Sibnota-
re, ſeu ſubſeribere, debent teſtes c
dicillos in ſcriptis conditos non ſpi'e

g1137

84 DE EFFFICACI MULIERUM

no teſtis eſſe poteſt, ſi res non anxiam atque meticuloſam ſo-
lemnitatem, ſed ſaltem probationem, deſiderat. Advoco ip-

ſas leges, quæ hanc rem optume definire atque dirimere poſ-
ſunt. Ita autem inquit AS cADIUS b): Adbhbiberi quoque teſtes
poſſunt, non ſolum in ceriminalibus cauſis, ſed etiam in pecuniariis
litibus, ſicubi res poſtulat, & bi, quibus non interdicitur teſti-
moninm, nec ulla lege a dicundo teſtimonio excuſantur. Admittit
ARCAPDIUs in ipſis criminalibus cauſis, in quibus non de ter-
mino moto, de glande legenda, de ventre inſpiciendo, ſed de
ipſo ſanguine, ipſaque vita hominis agitur, teſtes, qui non
ſingulari quadam lege arcentur a teſtimonio; ergo & in ipfis
criminalibus cauſis mulierum, quæ nulla lege a teſtimonio in
jisdem excluſæ ſunt, teſtimonium ratum habet. Luculentius
id docebit ULIUSPAVLLUS c), vir juris peritiſſimus 4) pru-
dentiſſimusque *): Ex eo, quod probibet leæ ULIA de adulte-
viis, teſtimonium dicere condemnatam mulierem, colligitur, etiam
mulieres teſtimonii in judicio dicendi jus habere. Cautum, enim,
erat Lege ULIAf), quam Divus UGUSTUS g½) tulerat, ut ſen-
tinam voluptatum libidinumque nefandarum, quæ eo tempore
Romam polluerant, exhauriret, ne mulieres adulterii damnatæ

teſtimo-
. . 4 2 4 „
mnitatis cauſa, ſed ut conſtet inde, e) Sic vocatur GORDIANO L. 6. C.
quinam, & cujus codicillis teſtes ad- de nupt. DIOCLETIANO & MAXIMIN.,
fuerint. Impp. in L. II. C. ad legem CORNEL.

*) Qui & alio nomine CHARISIUS de falſi. Immoſ MODESTINUS in
appellstur L. I J. I. de teſt quæ ex L. 13. F. 2. de éxcuſ. eum cum CERBI⸗
ejus libro ſingulari de teſtibus conſcxri. DIO SCEVOLA & DOMITIO ULPIA-
pta eſt No inter coryphaos legam prudentum
c) Lib II de adulteriis ſen L. 18. refert.
de teſt. Amice eum hac lege conſpi. f) Hane egem doctiſſimis elegan-
rat L. 20 J. 6. qui teſtam. Facere poſſ. tiſſimisque commer:sriis illuſtrar unt
Mulier teſtimonium dicere in teſtamen- BARNABAS BRISSONIUS & 10. G U.
to quidem non poterit, alias autem te-

em eſe poſe mulicrem, artemento 1664, hujus commentarius Francofur
lex JULIA de adulteriis, quæx adulte. .
rii damnatam teſtem produci vel dicere ,
teſtimonium vetat. g) L. I. J. I. ad L. JUL. de adult.
d) Ita vocat eum LAMBRIDIUS in SsUET. in AUG. C. XXXIV. HORATIUS
Vita ALEXANDRI SEVERI C. LXIX. hanc prudentiſſimam AUGUSTI le-

gem

ti ad Viadrum 1I732. prodiit.

—

HOFFMANNUS, illius liber Heidelberge

— — — — — —

— —

— -— KàW

— — —

— —

—

n .,

Nip.
pol.
toßter
ſrii
leſti.
nittit
ter⸗
d de

non

ipſi
in
nuids
pru-
llte-
etium
nim,
pore
timo⸗

4, 6.
NIN.
s in
CERDI⸗
LPIA-
jentum

legan⸗
trarunt

6 UL,.

AMerge
e
e

, AM1.
Fr IIIS
4TIUS

IIEe.
gen

TESTIMONIO IN CODICILLIS. 18

teſtimonium in judicio dicerent ?). Vera genuinaque hujus
ſanélionis cauſa erat, quia ejusmodi mulieres judicis ſenten-
tia infames declarabantur, eoque ipſo a teſtimonio exclude-
bantur. Optuma profecto ſapientiſſimaque ratione, ut tam
deteſtandum execrabileque facinus, cum quo plura strocia at-
que ſcelerata crimina conjunéta plerumque eſſe ſolent, peni-
tus extingueretur, & exſtirparetur. Contra iſtas itaque mu-
lieres, quæ venalem habuerant pudicitiam, torumdue con-
jugale improbe violaverant, lege vLIA animadvertebatur,
illæque inteſtabiles i) reddebantur. Quis enim illius teſtimo-
nio fidem habuerit, quæ fidem mariro ſancte promiſſam tam
turpiter, tamque nefande fregit? Ex illo legis ULIX Capite
PAVLUS probare conatur, omnino mulieribus teſtimonm
dicundi in judicio jus competere. In eamdem ſententiam re-
ſpondet PAPINIANUS k): In queſtionibus læſæ majeſtatis etiam
mulieres audiuntur. Quum itaque mulieres in judiciis teſtes
eſſe poſſunt, illarumque teſtimonio credatur, quis reproba-
ret illas teſtes in codicillis? qui nullam aliam ſolemnitatem,
quam certam ac ſerlam illius, qui eos ſcribit, voluntatem de-
ſiderant 1).

(1) 3 §F. VIII.

gem his effert elogiis Carm. IV. Od. 5. norv um ejus pars publicator, teſtimonii
v. 21 24 dictio eilne eſto.
. . . . 1 X. AT Q Ny. * „
Nullis polluitur caſta domus ſtupris: i) PLAUTUS Curcul. I. I. v. 28.31.
Iia tuum conferto amare ſemper, ſi

Mos & lex Maculoſum edomuit ne- .
Ffas. Japis, .
Laudantur ſimili prole puerperæ. Ne id, quod omee, hogelu 3 ſciat,
CLulpam pœna premit comes. r . N a5
. urato, ne ſis .
Conf. HEINECCII Amiqu. L. IV. Tit. Semder car ato, E 6 1L7S 514
XVIII. J. 51. bp. 354. H
h) Ait Lex, quemadmodum illius Quod amas; amato 1eLilt Praæſen:
iibus.

–

verba reſtituit vir eximiuns O. GUL.

HOFFMANNUS in libro ad L. JUL. de k) L. XIII. Reſponſ. ſeu L. 8. ad L.

adulteriis coercendis C. IV. J. 8. p. 86. JUI. mai.

1) L. 77. J. 23 de Leg. II. & J. fin.

Qui adulterium fecerit ſciens dolo ma-
lo, in inſulam relegator, dimidia bo- I. de Codic.

—

D E EFFICACI MULIERVM

Apud Germanos res extra dubitationis aleam fere poſita
eſſe videtur. Germani, enim, in ſummo honere pretioque
habueruat mulieres. Cauſas ſi quæſiveris, illas invenies fa-
cile. Caſtitatis, enim, gloriam alere, illibatas ſe maritis tra-
dere, fidem datam ſervare, hæc illarum laus, hoc decus erat.
At pudicitiam venalem hebere, in aliorum virorum ruere am-
plexus, fidei inviolatæ religionem temerare, ſummum ne-
fas ), facinusque ipſa morte expiandum, eſſe credebant. Ob
Qquas excellentes divinasque animi dotes, quas propitium Nu-
men feminis conceſſerat, quasque augere indies ſtudebant, in-
ſignibus eas beneficiis adficiebant viri, illarum conſilia ſancta
rataque habebant b), aliisque grati animi indiciis illarum pu-
dicitiam morumque integritatem compenſabant. Non igitur
Germani feminas a feudis excludunt e), quorum natura eas
vegulariter non admittit d), judicis officium illis non invi-
dent

a) TACITUS de moribus Germ. C. c) II, Feud. 3. conf. ROSENTHAL.
XIX. Severa illic matrimonia, nec ul- C. II. concl 6. G. A. STRUVII Lyn-
Jam morum partem magis laudaveris tagi. juris 'end. C. IV. Aph. 17. p. 138.
. . Septa piiflicitia agant, mellis ſpe BEYERI Delin. juriz feudal. Cap. III.
&ctaculo, uin iltecebris, nullis convivio- §. 19. p. 29I. & STRUVII JUNIORIS
rum irritationibus corräptæ. Paucitfi- Jurisprud. feud. C. XII. J. 6. p. 355.
ma in tam nmeroſa gente adulteria, THUMMERMUTH. in Comprom. feud.

quorum peæna præſens, & maritis per-
miſa. Acciſis crinibus nudatant coram
Propinquis expeéllit domo maritus, ac
per omnem vicum verbere agit. Pn-
blicatæ, enim, pudicitiz nulia venia.
Non forma, non ætate, non opibus,
raritum invenerit. Nemo, enim, illic
vitia ridet. Nec corrumpee, & cor-
rumpi ſæculum vocatur.

bp) TACITUS de mor. Germ. C. V.
ineſſe (ſcil. mulieribus) ſanctum ali-
quid G„ providum butant; nec aut con-
ſiltia earam aſbernanur, aut reſponſa

6& 11RiL.

p. I7. I18.

d) Excluduntur regulariter a feu-
dis omnes, qui ad præſtanda ſervitia
ſunt inhabiles, inter quos omnino mu-
lier pertiner. I. Toud. 1. c. 2. I F. 8,
c. 2. ubi ratio excluſionis a fendo ad-
ditur: quia neque faidam levare, vel
pugnam facere poſſunt, quæ verba,
quamvis in vulgaribus editionibus
non reperiantur, in antiquo tamen Co-
dice CJACIANO extare poſt SCHIL.-
TERUM „ PAGANINUM GAUDENTI-

NUM & HARTMANNUM PISTORIILM

evineit STRUVIUS JUNIOR loGC a

voſiti
ogue
e8 fa⸗
§ kla⸗
erat.
e am-
a ne.
. 0b
in⸗
ſanda
n pn.
igitur
1a eis
Ninvi⸗
Gent

NTHAL.
II Hu.
,9. 199.
. W.
NIORIS
6. 355.

g. fe .

4 ſel⸗
lervitis
F. 9.
encoad⸗
vore; Le⸗
verbi,
itionibus
men ..
ſt Sen

TESTIMONIO IN CODICILLIS. 87

dent e), arbitrium in ſe ſuſcipere ), tutelam gerere 2), & alia
Virilia officia expedire permittunt- Certo ſane indubitatoque

e) Judicis omnino officio fungi
poſſe mulierxem, quæ feudo inveſtita
eſt, res certa indubiaque eſt. Hac,
enim, ratione, ſi jura callet, ipſa lites
controverſiasque ſubditorum dirimit

atque definit, ſin minus, per juſtitis-
rios juſtitiam adminiſtrat, eadem

prorſus ratione ac maſculi feudoerum
pofſſefſores, qui jurium ignari ſunt,

facere ſolent, STRYCKIUS Uſa mod.

f. Tit. de judic. J. 9. Singularis, &
commemoratu digna in Gallia olim
viguit conſuetudo, quod in placitis
regum Francorum, quæ quotannis
celebrare ſolebant, feminæ illuſtres,
tamquam pares curiæ, comparuerint,
quemadmodum HERTIUS de ſuperio-
ritate territor. ad J. VIII. ex Gaodo
Namet. Can. XIX. in qua Synodo
hunc morem improberunt patres, re-
fert. Ipſæ ſacræ literæ DEBORAML,
LAPIDOTHI conjugem, judicis partes
in populo Iſraelitico obiiffe teſtantur.
Jud. IV. v. 4. ſeq. conf. & Cap. V.

†) Quamvis, enim, ab arbitrio re-
cipiendo arceantur jure Romano mu-
lieres, L. ult. C de recept arbiüris:
tamen Pontifex INNOCENTIUSIII.
C. dilect. 4. X. de arbitr illis arbi-
trium permiſit. Quig? quod vir il-
luſtris 1O. PAUL. KRESSIUS in epi-

ſtola, quum GEORG ALB BACMEI-

STERI D ffertationi de jaribus femi-
narum illuſtriun in Germania adle-
cit, ex HUNDIO refert, cospjugem
Ducis Bavariæ ELISABETH AM in
conmtentione Ducis cum Præſale Fri-
ſingenſi ex compromiflo laudum tu-
fle, & contra maritum pronuntiaffe.
Simile exemplum ex CAR, ANT, MA-

judi-

CHIAVELLI Diſj. de mulierum docto-
ratu Acta Eruditor. Lat. de a. 1724.
p. 240. de Juſtina de Rocha, Tranmenſi,
quæ arbitri officio maxima cum lau-

de functa fuit, laudumque dixit, com-

memeorant,

g) Romano jure antiquo feminæ
ob fpectatam probatamque fidem ex
ſingulari principis gratia tutelæ ad-
movebantur, Lib. 18. de tutel poſtea
vero JUSTINIANUS mairi & aviæ tu-
tel? negotium concredidit. Jure
Germanico ſemper tutelam ad ma-
trem pertinuiſſe, varia multiplicique
doctrina oſtendit JO. PEFTER DE LU-
DEWIG Opuſc. miſcel. T. II. p. I118.
& Conſ. JO. GoDOFREDUS KRAU-
sSIUS in Diy. de eo, quod juſtusmn eſt
circa tutelam maternam, tam de jure
communi, quam jure Germanico atque
Saxonico, Wit. Wz4 typis exfcri-
pta. Mater tamen & avia, quæ tu-
telam in ſe ſuſcepit, ſecundis nuptiis
