Hc251b_qt-11

AVGVSTINI ALEYSER

IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS
ELECTORIS SANXONIS AVLA CONSILIARII

IN ACADEMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICI DIREC'TORIS IN TRIBVNALIET SCABINATV
PRIMI ADSESSORIS

MEDITATIONES
PANDECTAS

QVIBVS

PRCIPVATVRIS CAPITA

EX ANTIQVITATE EXPLICANTVR, CVM IVRIBVS
RECENTIORTBVS CONFERVNTVR, ATCQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

Bo&gß 3 & XI.

EDIDIT
PRAEFATVS EST OPVSCVLA NONNVLLA S

E T

INDICES LOCVPLETISSIMOS ADJECIT

GOTTLOB AVGVSTVS. IENICHEN.
E DITIO NOVA.

*
N——.b.̃ß .
5 4
WS
ER .

cUM FRIVILEGIO SACRÆ C £S. MAIESTATIS.

FXNANCAENYHALVII
TYPIS LvVyDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGEL.
AxNNO cIoO Ioↄ CcC LxXXX.

PRAEFAITIIO
JENICHIANA.

andem aliquando, lætis fortunatis-
que auſpiciis, prelo exit undecimus

ſelectiſſimarum LEYSERIANARVM ad
Pandectas Meditationum Tomus, finem-
que ſimul imponit Operi longo, diuturno,
ac ſuum quoque apud poſteros habituro
pretium. Nihil, enim, in univerſo Opere,
vulgare & obſoletum continetur, cuncta
egregia, & admiratione ſingulari digna
ſunt. Accurate atque exquiſite diſputat
Auctor, leges Romanas & Germanicas aper-
te & plane explicat, contrariarum legum
2 volun-

P RAEFATIO

voluntatem fubtiliſſime atque argutiflime
enodat, & perdifficiles ac perobſcuras juris
noſtri quæſtiones mira & incredibili quadam
ſagacitate ſolvit. Accedit ſumma & por-
tentoſa pæne literarum & antiquitatis peri-
tia, ac polita, urbana & elegans oratio,
qua idem Noſter meretur elogium, quod
ATTICVS apud CICERONEM ge claris Ora-
toribis Cap. LXXII. CAESARI decernit, inum
omnium fere oratorun- (jurisconſultorum) latine
loqui elegantiſſime. Quam præclaram dicendi
facultatem Noſter, CAESAREM ſequutus,
non ſolum domeſtica conſuetudine, ſed &
multis literis, & is quidem reconditis, fum-
moque ſtudio & vigilantia eſt conſequutus.
Auſteram, enim, ac ſeveram forenſem di-
ſciplinam orationis lumine primus, aut cer-
te inter primos, illuſtravit, atque magno
& nobili ſuo exemplo luculentiſſime docuit,
poſſe res diverſiſſimas disjunctiſſimasque
ſimul conſiſtere, perfectam, ſcilicet, juris
civilis & bene dicendi ſcientiam. Neque
in

— —◻ Q— ☛

JENICHIAN A.

in ſolo jure civili, quod aliis ſolenne eſt, ſed
etiam in jure, quod natura nos docuit, in
jure, quod gentes libera inter ſe voluntate
receperunt, in jure, denique, divino, pon-
tificio, beneficiario, publico, Germanico

univerſali & particulari, principatum tenet.

Inprimis in terribilium legum doctrina ca-
put effert, ac neceſſariam atque perutilem
hanc diſciplinam a monſtroſis, quee eam
deturpaverant, opinionibus, ab immani
crudelitate, & intempeſtiva miſericordia
auſpicatiſſime feliciſſimeque perpurgavit.
Quibus innumerabilibus meritis id conſe-
quutus eſt vivus ſpiransque LEYSERVS,
ut forenſis diſciplinæ & alumni, & myſta-

gogi, abſolutum hoc & immortale opus

non legant amplius, ſed, tamquam carmen
neceſſarium, ediſcant, & ſingula verba,
non tamquam ſingulas ſententias, ſed tam-
quam ſingula oracula, comiter venerentur.
Erit, erit aliquando tempus, non vano,
enim, hec auguror omine, quo nomen
5C 3 LEX-

PRAEFATIO

LEYSERIANVM inter clariſſimos jurispru-
dentiæ heroes ponetur, laudesque etiam
meæ, qui ad amplificanda ejus decora ali-
quid contuli, inter LEYSERIANAS, quam-
vis longo intervallo, collocabuntur. Gra-
tulor ergo temporibus noſtris pro ingenio
tali, quod LEXYSERVS doctrina, moribus
& ſanéctitate adornat. Gratulor candidiſſi-
mo meritiſſimoque Seni Opus diffuſum, eru-
ditum, ac non minus varium, quam ipſa
natura, poſt continuos triginta annos, o
quam grande mortalis ævi ſpatium! acri in-
genio, incredibili induſtria, ſumma vigilan-
tia, elaboratum atque perfectum, Deum-
que immortalem precor, ut pium hunc, in-
tegrum ac excellentem jurisconſultum intra
paucos dies quintum ſupra ſexageſimum na-
talem celebrantem, ac provectam hanc æ-
tatem belle ferentem, cœleſti & præpoten-
ti fua gratia porro & ornet & complectatur,
vires quotidie augeat, & incomparabilem
ejus vitæ innocentiam longiſſima tranquil-
liſſi-

JENIGHIAN A.

liſſlimaque ætate compenſet. Peracto hoc
jucundiſſimo optatiſſimoque officio, id
unum adhuc moneo, me unius LEYSERI
(illi uni, enim, negare non potui moleſtum
hoc ac ærumnoſum munus, quod aliis omni-
bus negaſſem) cauſa ſuſcepiſſe conficiendi
judices locupletiſſimos atque uberrimos in
univerſum Opus curam, & in illis concinnan-
dis ſic verſatum eſſe, ut fructum hujus mei
laboris ad conſcientiam referre queam. Sub-
junxi, præterea, mea de jurisconſultis Romanis,
iluſtribus abſolutiſimæ perfectiſſimæque virtutis exem-
plis; de ſpuriis advocatorum privilegiis; de C. AFRA-
NIA; de efficaci mulierum teſtimonio in codicillis; de
nece ſario tutorum in ſponſalibus minorum contrabendis
tonſenſu, opuſcula accurate & diligenter a
me conſcripta. Inſerui itidem pulcrum &
venuſtum GREGORII MAJANSII, ICti
Hiſpani ſine controverſia eruditiſimi, de le-
gatis incertis Commentarium, a viro magnifi-
co, IOHANNE ERHARDO KAPPIO,

Academiæ noſtræ Oratore, priſcis pari, ea
lege

PRAEFATIO JENICHIANA.

lege mihi dono datum, ut cum pluribus
communicarem tam præſtabilis opuſculi
uſum. Qua in re, Lector Benevole, me-
cum gratias habe JOH. CHRISTOPHO-
RO MEISNERO., librario & prudentiiſimo,
& feliciſſimo, qui ſuis ſumtibus Tibi paravit
conquiſitiſſimas has LEYSERIANAS &
MATANSIANAS epulas, & qui id ſedulo
curat, ut optimis præſtantiſſimisque libris
civitatis literatæ proferat pomoœria. Frue-
re, igitur, avide opimis hiſce, quas meo qua-
licumque ſtudio nanciſceris, dapibus, atque
meam quoque memoriam Tibi cariſſimam
ſanctiſſimamque eſſe veriſſimo & incorru-
ptiſſimo judicio Tuo oſtende. Scribebam Li-
pſiæ Idibus Octobr. A. R. S. clolo CCXLVII.

,/ NN
— e⸗
WANW

SpECIMEN DCLXXVI
R MEDIIATIONUM
. AD
PANDECTAS
mn AD LIB. L. TI T. VIII PANDECVARUM
4 a IIB. XI 600. IT. XXXI

I ALIENATIONE RERUM
AD CIvIIAIEM EPERIINE.N.

I.

Adminiſtratores rerum civitatis poteſtatem alienandi
non babent,

Jom. XI. A II.

MEDITAT. AD PANDECT.

ae ne quidem per conſuetudinem &α præſcriptionem
ordinariam,

III.

ſed tamen per immemorialem adquirere poſſunt.

nandi facultatem non habere, nemo facile in du-
bium vocabit. Vide L. 3 C. de Vendendis rebus ci-
vitatis & L. de Prædiis decurionum. Quum enim civitates
jura pupillorum habeant, adminiſtratoribus quoque earum
non major poteſtas, quam tutoribus, quibus omnis alie-
natio interdicta eſt, competit. Id quod adeo verum eſt,
ut adminiſtratores hanc facultatem ne per præſcriptionem
quidem & conſuetudinem adquirere poſſint. In facto hoc
contigit: Senatus. oppiduli Saxonici civi cuidam veniam,
agelli ſui fines extendendi & in agrum toti eivitati com-
munem proferendi, dederat. Intercedunt cives, ſed re-
jecti a ſenatu adpellant. Senatus rationem facti ſui redde-
re juſſus præſcriptione ſe tuetur, ſeque a multis retro
annis parilem aliis quoque civibus veniam, nemine con-
tradicente, dediſſe oſtendit. Conſulti menſe octobri anni
1736, nulla conſuetudinis iſtius & præſcriptionis ratione
habita, ſenatum, ut decretum ſuum reſcinderet, fines pri-
ſtinos reſtitueret, ſumptus litis eivibus redderet, & impo-
ſterum poteſtate hac non uteretur, damnavimus: In Ad-
pellations- Sachen Syndicen der Buͤrgerſchafft zu Wien, Ad-
pellanten an einem, des Raths zu Wien, Adpellaten andern
Theils c. Daß die eingewandte Adpellation in ihren For-
ma-

4 dminiſtratores rerum ad civitatem pertinentium alie-

tt

one
g⸗
vo⸗

SP. DCLXXVI. DE ALIEN. RER. AD CIVIT. PERT. 3

malien beſtaͤndig, und zu gebaͤhrender Rechtfertigung erwachſen,
auch der Marerialien halber aus den Acten ſo viel zu befinden,
daß uͤbel verfahren und wohl adpelliret, mithin Adpellaten,
des vorgeſchuͤtzten wider die geſchriebene und natuͤrliche Rechte
nach welchen niemand eines andern Guth veraͤuſern kan, lauffen⸗
den Beſitzes und Verjaͤhrung ungeachtet, kuͤnfftig keine com-
mun-Guͤther weiter zu veraͤuſern, noch, welches einerley, die
Grenzen der Privatorum auf die Gemeinde⸗Guͤther hinaus ruͤ⸗
cken zu laſſen, befugt, ſondern ſich deſſen bey 10 Rthlr. Straf⸗
fe aus eigenen Mitteln, zu enthalten, und Friedrichen zu Wie⸗
derherſtellung des angemaßten gebuͤhrend anzuhalten, anbey Ad-
pellanten alle durch die Agpellation verurſachte Unkoſten zu
bezahlen ſchuldig. Equidem præſcriptioni immemoriali etiam
contra legem prohibentem locum eſle, ſcio ex cap. 1 ge
Praæſeript. in 6. & propugnavi ipſe in Specim. 401 de Præ-
ſeriptione contra jus medit. 1, Sed hanc non allegarat ſena-
tus, verum ordinariam ſaltem, qualem conſuetudo requi-
rit, quæ in re legibus vetita locum non invenit. Præter-
ea conſuetudo hujusmodi, ut alicui rem alienam ſine do-
mini conſenſu, qui contra hujus voluntatem alienare liceat,
cum recta ratione pugnat, atque adeo ad illas, quas Caro-
Ius V' in articulo 218 boͤſe unvernuͤnftige Gewohnheiten ad-
pellat, referenda eſt. Quidquid tamen ſit, præſcriptio im-
memorialis etiam hoc vitium ſanat, atque magiſtratui aliis-
ve adminiſtratoribus poteſtatem, bona civitatis alienandi,
dat, arg. L. 6 pr. de Juſtitia & jure.

MEDITAT. AD PANDECT.

IIII.
Civitas, etiam municipalis, jura pupillorum babet.

V.
Itaque alienationem bonorum ſuorum, ob omiſſa ſolemnis
irritam, ratam babere,
VI.
nec ab emptore actione redbibitoria conveniri,
VII.
cogi tamen poteſt, ut, quæ valori alienationis deſunt, ſup-
pleat, atque emptorem plene ſecurum reddat.

LEes noſtræ jura pupillorum reipublicæ paſſim tri-
buunr. Vide L. 1. C. de Chicio ejus, qui vicem alica-
jus judicis, L. 4 C. Quilus ex cauſis majores, L. 3 C. de Ju-
ve reipublicæę. Equidem Mejerus in Colleg. Argent. lib. 4 tit.
4 §. 105 has leges ad ſolas civitates Imperii reſtringit, at-
que civitates municipales beneficiis pupillorum gaudere ne.
gat, ſed refellitur facile vel ex L. 4 C. de Jure reipublicæx
in qua reipublicæ & civitatis nomina promiſcue ponuntur.
Quæ itaque de pupillis conſtituta ſunt, quod contractus
illorum, in quibus ea, quæ leges jubent, obſervata non
fuerunt, claudicent, atque adeo non ipſos, ſed eos, cum
quibus pupilli contraxerunt, obligent, quodque hi iſtius-
modi contractum, etfi oh omiſſa ſolemnia nullum, tamen,
ſi is pupillo proficuus eſt, oppugnare non poſſint, etiam
ad civitates pertinent. In facto hoc contigit: Vendide-
rant adminiſtratores bonum civitatis, neglectis, quæ ob-
ſervari oportuerat, ſolemnibus. Quo errore deinde co-
gnito, emptor, quum præterea contractum ſibi parum
utilem eſſe animadverteret, actionem, quam tantisper red-
hi-

4

tur.
Ous
non
cum
lins⸗
nen
tiam
lide⸗
ob⸗
(0‧

grum
ned⸗
hi⸗

SP. DCLXXVI. DE ALIEN. RER. AD CIVIT. PERT. y

hibitoriam adpellabo, contra civitatem inſtituit, reſtitutio-
nem prædii empti offert, ac pretium a ſe ſolutum repo-
ſcit. Civitas, quæ ex iisdem cauſis contractum ſervare
malebat, exceptionem incompetentis actionis opponit, &
per ſententiam judicis abſolvitur. Adpellat emptor, ac
inprimis nullitatem negotii urget, deinde ſe, ob errores
in reſignatione judiciali & impetrato principis conſenſu
commiſſos, nunquam ſecurum fore, oſtendit. Actis ad
JCtos Vitebergenſes menſe ſeptembri anni 1741 delatis,
hi quidem nullam prioris momenti rationem habuerunt,
quoniam ſolemnia in favorem civitatum introducta in
odium earum vergere non debent, poſterius vero ſat gra-
ve eſſe crediderunt, atque adeo civitatem, ut, quæ alie-
nationem irritam faciebant, corrigeret & ſuppleret, ac
emptorem plene ſecurum efficeret, condemnarunt: In
Sachen Johann David Schuberts, Klaͤgers an einem, der
verordneten Land⸗Gerichte in der Langen Vorſtadt und darzu
gehoͤrigen Vorſtaͤdte, ingleichen der Commun und Buͤrger⸗
ſchafft daſelbſt, Beklagten andern Theils; Daß, weil die zum
Beſtem der Communen bey Veraͤuſerung ihrer Guͤter vorge⸗
ſchriebene Solennien, wenn auch dabey was verſehen waͤre,
nicht zu ihrem Nachtheile, noch zu Umſtoſſung der ihnen vor⸗
theilhaften Contracte gereichen müſſen, es, der eingewandten
Leuterung ungeachtet, bey dem den 16 Maji 1741 eroͤffnetem
Urthel zu laſſen. Jedoch ſeynd Beklagte vor allen Dingen den
gethanen Widerſpruch, welcher mit dem Verkauffe eines an⸗
gegebenen Commun Guths, der Lehns⸗Auflaſſung und Rei⸗
chung, auch dem Klaͤgern zugeſtandenem Eigenthume unmoͤg⸗
lich beſtehen kan, und mit dem ertheilten Conſenſe ſtreitet, aus
dem Wezge zu raͤumen, oder Klaͤgern dargegen genugſam ſicher
zu ſtellen, ſchuldig.
A 3 VIII.

MEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Dificillimi & periculoſiſſimi ſunt contractus cum civitate vel
nniverſitate, quibus qualiscunque alienatio ineſt.

IX.
In iis omnibus leæx 27 de Kebus ereditis locum babet.

X.

Non ſußicit conſenſus ſenatus & tribunorum corpus
civium repræſentantium.

XI.
niſi bi poteſtatem alienandi expreſe acceperint.

XII.

Convocandi ergo ſunt cives omnes, nullo excepto, conveniant
minimum duæ tertiæ partes, & ex præſenti-
bus bis major pars conſentiat.

AIII.

Denique confirmatio principis, ſi non neceſſaria, tamen
utiliſima eſt.
be privatim conſulor ab amicis & clientibus, cum ci-
vitate aut alia univerſitate contracturis, quid facien.
dum ſibi, ut plene ſecuri efficiantur, nec aliquando re-
ſciſſio negotii geſti metuenda ſit. His ego nunquam,
niſi ſubtimide, reſpondeo, bene gnarus difficultatum, quæ
iſtiusmodi contractus circumſtant. Solus ſenatus, qui le-
gitimus bonorum civitatis adminiſtrator eſt, negotia, quæ
cum alienarione qualicunque conjuncta ſunt, celebrare ne.
quit,

l
ni

ubi

driͤ

pit

vel

jant

mn ci⸗
Lcien.
0 ke⸗

ua;
quæ
ni le⸗
gu
re ne,
guit,

SP. DCLXXVI. DE ALIEN. RER. AD CIVIT. PERT. 7

q uit, &, ſi celebret, lex 27 de Kebus creditis locum ha-
bet, ut civitas aliter non obligetur, quam pecuniæ ad
utilitatem ejus verſæ probentur, quæ probatio non minus
diabolica eſt, quam, ea, quæ in rei vindicatione deſide-
ratur. Dixi quidem in Specimine 131 de Dekitis civitatum
&ο collegiorum medit. 2, obligari civitatem, ſi præter ſena-
tum etiam ii, qui corpus civium repræſentant, contraxe-
runt. Temperavi vero hoc deinde in medit. ult. cum Ber-
gero in Supplem. ad Electa Diſc. for. Part. I. pag. 38, dixi-
que, nec curatorum & tribunorum conſenſum ſufficere,
niſi civitas eis facultatem alienandi expreſſe de derit. Quod
ubi factum non eſt, auctor nemini ero, ut cum ſenatu &
tribunis negotium, quod alienationem qualemcunque ſa-
pit, gerat. Exemplum vide in dicta med. ult. Speciminis
131, ubi [Cti Vitebergenſes irritam declararunt cautionem
pignoratitiam & fidejuſſoriam ærario publico a ſenatu &
tribunis pro quæſtore præſtitam. Quid ergo faciendum?
Idem, quod in ſtatutis condendis neceſſarium eſſe dixi in
Specimine VIII de ſtatutis, medit. 1, ut ſcilicet primo omnia
civitatis vel collegii membra eo, qui receptus ibi eſt, mo-
re convocentur; nam, ſi vel unum omittatur, hoc diſſen-
ſu ſuo id, quod a ceteris omnibus concluſum eſt, reſcin-
dere poteſt, L. 2. C. de Decurionibus, cap. 28 pr. & cap. 34
X de Electione. Tanti momenti hoc requiſitum eſt, ut [C-
ti Helmſtadienſes menſe novembri anni 1728 locationem,
conductionem ab integra univerſitate, neglecto uno mem-
bro, celebratam reſcinderint: Iſt in einer Gemeinde, worin⸗
nen Sempronius ein adelich Guth, wie auch etliche Acker⸗Hoͤ⸗
fe hat, vor 16 Jahren ein gemein Back⸗Hauß angebauet,
ſolches Back⸗Hauß an zwey Einwohner ſucceſſive vor 26

Thlr. jaͤhrlich verpachtet, deren letzterem aber die Pacht von der
e⸗

8 MEDITAT. AD PANDECT.

Gemeinde aufgeſaget, und einem neuem gantz fremoden Pachter
eingethan, dieſer neue Pachter hingegen von Sempronio ſos leich
exmittiret worden. Es entſtehet demnach die Frage: Ob Sem-
pronii Unterthanen einſeitig den Pacht dem alten Pachter auf⸗
ſagen und einem neuem Pachter zuſchlagen koͤnnen? Nun wer⸗
den ſie zwar vermuthlich vorwenden, das Back⸗ Hauß gehoͤre
der Gemeinde, folglich koͤnne dieſelbe daruͤber nach ihrem Be⸗
lieben contrahiren, und muͤſſe dasjenige, was dem groͤſtem
Theile von ihnen beliebe, auch den uͤbrigen gefallen, koͤnne al⸗
ſo von Sempronio nicht angefochten werden; Alldieweil aber
Sempronius duplicem reſpectum hat, und nicht. allein ſeines
adelichen Guthes halber das Ober⸗Haupt, ſondern in Anſe⸗
hung ſeiner zu den gemeinen Unpflichten concurrirenden Acker⸗
Hoͤfe zugleich ein Membrum der Gemeinde iſt, mithin die Ge⸗
meinde denſelben zu allen die gemeinſchafftliche Angelegenheiten
betreffenden Handlungen, Rathſchlaͤgen und Contracten laden
und ziehen muß, widrigen Falls alles dasjenige, was in Abwe⸗
ſenheit eines nicht dazu geforderten Membri, ob gleich von den
uͤbrigen insgeſammt, einmuͤthig geſchloſſen wird, null und nichtig
iſt; So ſeynd Semproni Unterthanen nicht berechtiget geweſen,
einſeitig dem alten Pachter des Back⸗Ofens die Pacht aufzuſa⸗
gen und einen neuen Pachter einzuſetzen. Deinde requirimus, ut
non quidem omnia membra, quæ tantum vocata fuiſſe ſuffi-
cit, ſed tamen, ne decretum per infrequentiam fiat, duæ mi-
nimum tertiæ partes illorum compareant, L. 3 de Decretis ab
ord. fac. Tum neceſſe eſt, ut ex præſentibus illis major pars
conſentiat, L. 19 Ad municipalem, L. 5 C. de Legationibus,
Spec. Sax. lib. 2 art. 55. Denique, quod ſaltem in modum
conſi-

—
htet

ich

SP. DCLXXVII. DE REDDIT. RATION. 9

conſilii addo, ut plene ſecurus ſit emptor, optime faciet,
conſenſum & confirmationem principis impetrando, pro-
pter L. 3. C. de Vendendis rebus civitatis. Etſi enim verba
hujus legis: non aliter, niſi imperiali auctoritate vendantur;
ſaltem ad hbanc inclitam urbem, Conſtantinopolin fſcilicet,
in qua Cæſares reſidebant, referantur, adque adeo civita-
tes in provinciis non comprehendant, tamen in his etiam
cautela hæc, ſi neceſſaria non eſt, prodeſſe poterit, quum
reſcripto principis vitia omnia ſanentur & defecdtus ſup-
pleantur, L. 38. de Adoptionibus.

SPECIMENDCLXXVII.
AD LEIBP. L. 7171. VIII.

REDDITIONE RATIONUM.

Obligatio rationum reddendarum ſolutionem reſidui non
tam continet, quam poſt ſe trabit.

II.
Itaque tertius, qui rationes pro adminiſtratore reddere in
ſe ſuſcepit, ad reſiduum ſolvendum cogi nequit.
ationum redditio, quæ adminiſtratoribus rerum civi-
ittatis incumbit, plures actus in ſe continet, quorum
potiſſimi in L. 6. §. 7. de Statu liberis recenſentur.
Pertinet ſcilicet obligatio reddendarum rationum ad 1) ipſa
volumina rationum tradenda, 2) percçontandas, 3) exami-
nandas, 4) diſpungendas, quod ſecundum L. 56. pr. de
Verborum ſignificat. eſt accepta & data conferre 5) excu-
Tom. XI. B tien-

10 MEDITAT. AD PANDECT.

tiendas, quod Cicero conſolidare adpellat, rationes. Es
muß nemlich ein Verwalter 1) die Rechnung übergeben. 2) die
verlangten Nachrichten ertheilen und die Belege anſchaffen, 3)
der Unterſuchung und Berechnung beywohnen, 4) die bey der
Ausgabe und Einnahme gezogene Defedcte beantworten, und
juſtificiren, endlich 5) ein Saldo, das iſt, einen richtigen Cal-
culum ziehen oder ziehen laſſen. Quibus confectis, quæritur,
an, qui rationes reddidit, poſtquam eæ conſolidatæ ſunt,
ad reliquum ſolvendum obligetur. Et videtur obligatus.
Nam in allegata L. 6. §. 7. de Stazu liberis rationum red-
dendarum conditio, quod ad reliqua attinet, in danda pe-
cunia conſiſtere dicitur, clarius adhuc Calliſtratus in L. 82.
de Condit. & dem: Conditio, ait, ſi rationes reddiderit, non
bane ſolam babet ſignificationem, fi cautiones inſtrumentaque
omnia actus ſui exhibuerit beredi: ſed &, ſi reliqua ſolverit
Verum enim vero, ſi omnia accurate conſidero, obligatio
rationum reddendarum ſolutionem reſidui non tam con.
tinet quam poſt ſe trahit. Rem optime exemplo illuſtra-
bo: Adminiſtrator pecuniarum publicarum in medio offi-
cio exſtinctus ultimi, in quo mortuus erat, anni rationes
pro ea parte qua vixerat, nondum reddiderat. Itaque he-
redes ejus cum ſucceſſore in officio, probante id. ſenatu,
paciſcuntur, ut hic totius anni, etiam pro ea parte, qua
defunctus vixerat, rationes redderet. Facit hoc ille; ſed
in computatione rationum adparet, aliquid -adhuc a defun-
Go deberi. Oritur igitur diſputatio inter heredes & ſuc-
ceſſorem, uter ad ſolvendum hoc reliquum ſit obligatus.
Urgebant inprimis heredes, quod ſucceſſor non reddere
ſaltem, die Rechnung abzulegen, ſed conficere & conſolida-
re rationes, die Rechnung zu juſtificiren, promiſiſſet. Ve-
rum

ſul
ſic

ttus.
lere
lida⸗

fum

SP. DCLXXVII. DE REDDIT. RATION. 11

Verum [Cti Vitebergenſes, qui menſe majo anni 1733 con-

ſulebantur, obſervabant, non tamen illum ſolutionem re-
ſidni, die Rechnung zu vertreten, in ſe ſuſcepiſſe. Itaque ex

L. 89. §. 2. de Verborum ſignificatione reſponderunt, illum

ſeſe magis ad excerpendas ex defuncti ſchedis, edendas &
defendendas, quam ad reddendas cum pleno effectu ratio-
nes, obſtrinxiſſe atque adeo reliquum ſolvere non debere:
Hat der Caͤmmerer zu M. Nicolai, ſich mit Genehmhaltung
der Caͤmmerey anheiſchig gemachet, die ſeines Vorfahrens am
Ambte, Friedrichs, Witwen, von Michaelis 1697. bis Oſtern
1698 obliegende Rechnung in ſeine Rechnung zu beſchlieſſen
und bey der Renterey zu juſtificiren. Als nun in der Friderich⸗
ſchen Stuͤck⸗Rechnung von Michaelis 1697 bis Walburgis 1698,
813 fl. 6 gl. 53 pf. zu Reſte ausgefallen, ſo entſtehet die Frage:
Ob der Caͤmmerer Nicolai und nunmehro deſſen Erben die jetzt⸗
gemeldete Stuͤck⸗Rechnung zu vertreten, und den nach ſelbiger
verbliebenen Reſt gut zu thun ſchuldig. Nun bekennet ſich zwar
gedachter Nicolai in dem ſub B. beygelegtem allerunterthaͤnig⸗
ſtem Memoriale dazu, daß er die Friederichſche Rechnung zu
juſtificiren uͤbernommen; und gewinnet es folglich das Anſe⸗
hen, ob muͤſſe das Wort juſtificiren cum effectu, und zwar
nach Vorſchrift der Rechte, L. 6. §. 7 de ſtatu liberis, L. 82
in fine de Conditionibus, demonſtrationibus, auch von Bezah⸗
lung des ausfallenden Reſtes verſtanden werden; Alldieweil
aber der Caͤmmerer Nicolai ſeines Vorfahrens am Amte
Schulden und Reſte zu bezahlen keinesweges verbunden ge⸗
weſen, und, daß er ſolche von freyen Stuͤcken uͤbernehmen
wollen, nicht im geringſten zu vermuthen iſt, eine Novation
auch, daß nemlich die Cammer Nicolai ſtatt der Friederich⸗
ſchen Erben zum Schuldner annehmen wollen, nicht vermu⸗
B 2 thet

12 MEDITAT. AD PANDECT.

thet wird, hiernaͤchſt die oben angefuͤhrte Leges nicht von einem
Tertio, ſondern von dem Einnehmer und Verwalter ſelbſt/
welcher freylich nach abgelegter Rechnung den Ruͤckſtand bezah⸗
len muß, handeln, Nicolai hingegen alhier ſich nicht ſo wohl
ad reddendas, als nur ad edendas rationes verbuͤndlich ge⸗
machet, demnach den ausgefallnen Reſt von dem ſeinem zu be⸗
zahlen nicht ſchuldig iſt, L. 89. §. 2. de Verborum ſignificat:
So ſeynd des Caͤmmerer Nicolai Erben die Friederichſche Stuͤck⸗
Rechnung zu vertreten, und den nach ſelbiger verbliebenen Reſt
gut zu thun nicht ſchuldig.

III.
Xationes adminiſtratorum publicorum redditæ, ſubſeriptæ &α
expunctæ, vivente adminiſtratore, intra viginti, mortuo, in-
tra decem annos retractari poſſunt, L. 13. §. I. de Di-
verſis temp. præſcript.
IV.
Qaodſi error calculi intervenit: retractatio uſque ad XXX
annos permiſſa eſt, L. 8. pr. de Admin. rerum ad ci-
vit. pert. juncta L. 32 C. de Præſcript. 30 vel 40
annorum.
V.
Privatorum adminiſtratovum rationes indiſtincte intra 30 an-
nos retractari poſunt per modum condictionis indebiti.
VI.
Nec mercatores bie privilegium babent.
VYlI.
Omnia iſta 10, 20 &r 30 annorum tempora apud Saxones in
unum && triginta annos, ſex bebdomades & tzres dies
mutata ſunt.
VIII.

lit

2
tni

0 ⸗
i.

Het in

VlI.

SP. DCLXXVII. DE REODDIT. RATION. 13

VIII.

Intereſt tamen hboc inter publicos & privatos adminiſtratores,
quod publici ex retractatis rationibus ad uſuras detentæ pecu-
niæ obligentur, L. 17 §. 7 de Uſuris, L. ult. pr. & §. ult. de
Admin. rerum ad civit. pert. privati non item,
L. I. C. de Condicéction. indebiti.

lare hæc omnia expoſui, in reſponſo, quod menſe octo-
bri anni 173. nomine [Ctorum Vitebergenſium exara-
vi: Hat Petrus Cajus einige dem Tito Cajo zuſtehende Juve-
len durch Verſehen des Antonii in die Haͤnde bekommen, und
will ſolche unter dem Vorwande, daß Titus Cajus ihm bey
der Michaelis 1723 gepflogenen Berechnung einige Poſten zur
Ungebuͤhr angeſetzet, und vielmehr ihm mit einem Capitale
und den von Meſſen zu Meſſen faͤlligen Zinſen verwandt ſey,
nicht wieder heraus geben; Wannenhero zu wiſſen verlanget
wird, ob und wie weit dieſe des Petri Caji Prætenſion ge⸗
gruͤndet ſey. Wenn nun gleich auf Seiten des Titi Caji ein⸗
gewendet werden moͤchte, es lauffe der bey Handlungen zwi,
ſchen Kauff⸗ Leuten lediglich zur Richtſchnur dienenden bonæ
fidei zuwider, daß Kauff⸗Leute, welche von Meſſen zu Meſ⸗
ſen gegen einander offene Rechnung fuͤhren, und ſich vor 12.
Jahren zuletzt mit einander berechnet haben, nach Ablauff ſol⸗
cher 12 Jahre die alte abgethane Rechnungen anfechten, und
inſonderheit Petrus Cajus, da er ehemals wider die mit dem
Tito Cajo geſchloſſene Rechnung und den daraus erhaltenen
Saldo nichts eingewendet, nunmehr nach 12 Jahren Gegen⸗
Prætenſion machen wollen; Alldieweil aber Kauffleuten in
Faͤllen, da ſie deshalb nicht ausdruͤcklich Privilegirt ſeynd,
oder es durch Rechts verwehrte Gewohnheit hergebracht haben,
B 2 kein

14 MEDITAT. AD PANDECT.

kein abſonderliches Recht zuſtehet, ſondern ſie als andere Un⸗
terthanen an die gemeine Rechte gebunden ſeynd, zudem wi⸗
der alle Billigkeit und bonam fidem lauffen wuͤrde, da man
Kauff⸗LQuten, den vor einigen Jahren begangenen Irrthum
zu erweiſen, und die Erſetzung des dadurch erlittenen Scha⸗
dens zu begehren, verwehren wolte, und denn in Rechten
ausdruͤcklich verſehen iſt, daß aus einem deutlich zu zeigendem
Irrthume auch alte laͤngeſt abgethane und quittirte Rechnun⸗
gen wieder hervorgeſuchet und retractiret werden koͤnnen, L.

un. C. de Errore caleuli, daß ſolches auch nach 10 und 20

Jahren geſchehen moͤge, L. 8 pr. de Adminiſtratione rerum
ad civitates, und daß die ex errore anzuſtellende condictio
indebiti erſt binnen 30 Jahren Jahr und Tag verjaͤhret wer⸗
de, L. 3 C. de Præſeriptione 30 vel 40 annorum; So moͤ⸗
gen Kauff⸗Leute, welche offene Rechnungen gegen einander
von Meſſen zu Meſſen fuͤhren, die vor 10 Jahren abgethane
Rechnung, wenn ſie einen dabey begangenen Irrthum deut⸗
lich zu zeigen und zu erweiſen ſich erbiethen, gar wohl anfech⸗
ten, und iſt inſonderheit Petrus Cajus, ungeachtet er Anno
1723 von Tito Cajo die Rechnung und den darinn erforder⸗
ten Saldo erhalten, und dagegen nichts eingewendet, nunmehr
Gegen, Prætenſiones, wenn ſolche ſonſt gegruͤndet ſeyn, zu
formiren wohl befugt. Dahingegen fallen die von Petro Ca-
jo zugleich von Meſſen zu Meſſen angeſetzte Zinſen nach deut⸗
licher Vorſchrift der Rechte in L. 1. C. de Condictione indebi-
ti, adde Leyſeri Medit. ad æ. ſpecim. 148 de Condicione in-
Jehiti medit. s. da allhier weder eine Promiſſion, noch mo-
ra, noch lex, vorhanden, mithin alle fontes, woraus die
obligation ad uſuras flieſſet, abgehen, hinweg. V. R. W.
IX.

4.

SP. DCLXXVII. DE REDDIT. RATION. 15

Adminiſtrator publiecus, finito oicio redditisque rationibus,
nec ab bit, cum quibus tempore adminiſtrationis
contraxit,

X.
nec ab ipſa republica conveniri,
XI.
nec, ut debita & reliqua exigat, cogi,
XII.

ſed tamen, ut reipublicæ ea exigenti adſiſtat, compel-
li poteſt.

QR de tutoribus, curatoribus & adminiſtratoribus re-
rum privatarum conſtituta ſunt, ut, finito officio,
redditisque & expunctis rationibus, ex adminiſtratione ſua
& pactis in ea initis conveniri nequeant, ſed actionem re-
cte recuſent, niſi vel dolus vel culpa eorum arguatur, L.
5 §. 1 Quando ex facto tutoris, L. ult. de Inſtitoria act. hoc
& in adminiſtratoribus publicis rerumque civitatis vel alius
univerſitatis juris eſt. Nam, quæ obſtare videtur, lex 3
§. 2 de Adminiſtratione rerum ad civitates exceptionem con-
tinet a regula, ut tunc ſcilicet teneatur adminiſtrator pu-
blicus finito officio, quando tempore adminiſtrationis fi-
dem ſuam per novationem interpoſuit, ac obligationem
reipublicæ in ſe ſuſcepit, quæ exceptio etiam in admini-
ſtratoribus privatis locum habet, L. 67 de Procuratoribus,
atque adeo regulam noſtram firmat. Itaque Cti Viteber-
gen-

16 MEDITAT. AD PANDECT.

genſes menſe decembri anni 1732 ei, qui cum adminiſtra-
tore contraxerat, actionem contra hunc denegarunt: Die⸗
weil ein Beambter nach niedergelegtem Ambte aus den Zeit
ſeiner Verwaltung getroffenen Contracten, wobey er nicht de-
linquiret, ſondern bona fide gehandelt, weder zur Erfuͤllung
noch zur Gewehrs⸗Leiſtung verbunden iſt, und denn wider
George Gottlieben ſich keine Spur eines Unterſchleiffs oder an⸗
deren Verbrechens aͤuſert, ſondern ſelbiger 102 Faß Moſt zu
Torgau fuͤllen, nach Meiſſen fuͤhren und allda an Zachariam
liefern laſſen, hingegen die von Zacharaſſen mit vieler Unge⸗
wißheit, ingleichen von ſeinem Weinwaͤrter eydlich angegebene
Urſachen des befundenen Abgangs George Gottlieben nicht zur
Laſt geleget werden koͤnnen, ſo wird George Gottlieb mit fernerem
Anſpruche verſchonet. Sed nec ipfa civitas aut respublica
actionem habet, niſi vel ex dolo, vel ex culpa, vel ex
errore. Quare quum univerſitas ab adminiſtratore ſuo,
quem ab officio dimiſerat, cujusque rationes probaverat,
poſceret, ut reliqua a debitoribus fiſci exigeret, abſolvi
menſe martio anni 1727 adminiſtratorem, juſſi tamen,
univerfitati reliqua illa exigenti adſiſtere, & notitiam, qua
opus habeat, ſuggerere: Weil die Gemeinde zu G. die Rechnung
von P. angenommen und ihn des Einnehmer⸗Ambts erlaſſen,
uͤberdies ein Adminiſtrator, nach niedergelegter Verwaltung
und abgelegter Rechnung, deßhalb weiter nicht, als propter
dolum & culpam, oder auch errorem, belanget werden kan,
ſo hat der Gemeinde auf Eimreibung der Reſte gerichtetes
Suchen nicht ſtatt, ſondern ſie iſt ſolche ſelbſt zu uͤbernehmen,
P. jedoch ihr darinnen beyzuſtehen und die noͤthige Nachricht
zu ertheilen ſchuldig.

XIII.

4

imen,
1 qua
chnung
llſen,
Gltun
ropter
, kon,
ſchtetes
ehmen,

chricht

SP. DCLXXVII. DE REDDIT. RATION. 17

XIII.
Adminiſtrator rerum civitatis aut alius univerſitatis pote-
ſtatem ſubſtituendi, etſi expreſſe non acceperit, in
negotiis tam judicialibus quam extraj udicia
libus habet.
XIV.
Actor vero ab adminiſtratore conſtitutus poteſtatem ſulſti-
tuendi non babet.
XV.
Etiam inſtitores & alii rerum privatarum adminiſtratores
facultatem ſubſtituendi babent.

(oaradicere nobis aperte Ulpianus, in L. 74. de Procurato-
vibus: Nec civitatis, inquiens, actor negotium publieum
per procuratorem agere poteſt, & adminiſtratores rerum ci-
vitatis procuratoribus privatis, qui ſubſtituere ſibi alium
non poſſunt, niſi hanc poteſtatem expreſſe a domino acce-
perint, exæquare videtur. Verum iſta lex ſententiæ no-
ſtræ non obſtat. Agit illa de actore, ab adminiſtratore con-
ſtituto, non de adminiſtratore ipſo, qui utique ad exem-
plum tutoris et curatoris, L. (1. C. de Procuratoribus, §.
6 I. de Curatoribut, actorem ſibi per ſe ſubſtituere poteſt.
Cur enim adminiſtratori rerum publicarum non liceat,
quod adminiſtratori rerum privatarum licet, qui ſecundum
L. 8 S§. 3 Mandati ſubſtituere poteſt, ſi modo ad agendum
datus non ſit? Credit quidem vulgus, inſtitoribus ſeu ad-
miniſtratoribus negotiorum privatorum poteſtatem ſubſti-
tuendi ademptam eſſe in L. 1. pr. && §. 5 de Exercitoria act.
Sed non recte inſpexerunt hanc legem, qui ſic ſentiunt.
Mens enim Ulpiani hæc eſt, magis licere magiſtro navis,
quod inſtitori liceat, cui in ſupra memorata L. 8& §. 3 Man-
dati ſubſtituendi facultas datur. Quare ſic reſponderunt
Tom. XI. C ICti

12 MEDITAT. AD PANDECT.

ICti Helmſtadienſes menſe majo anni 1725: Beklagte ziehen
dem Klagendem Bau⸗Verwaiter die Facultatem ſubſtituendi
in Zweifel, als welche einem Procuratori anders nicht, ſie ſey
ihm denn in der Vollmacht ausdruͤcklich gegeben, zuſtehe. Al⸗
lein es iſt hier eigentlich keine ſubſtitution vorhanden, ſondern
der Baumeiſter Wichmann als Curator der Fabricæ capitula-
ris iſt, wie andere Curatores, wohl berechtiget, einen actorem

zu beſtellen, und hat ſolchen auch fol. 79. beſtellet.
XVI.

Adminiſtrator publicus, qui alium ſibi ſulſtituit, pro Jub-
ſtituto hoc rationes reddere, & de iis, gquæ bic fecit
vel neglexit, reſpondere debet.

ixi jam in Specimine 621 de Reſiduis medit. I. ſeq4. ſub-
ſtitutionem ab adminiſtratore pecuniæ publicæ factam
reipublicæ & principi non nocere, ſed totam periculo ſub-
ſtituentis eſſe, allegavique L. 60 & 64. C. de Decurionibus
ac V. 21 C. de Epiſcopis, verbis: periculo ſuarum facultatum.
Adde nunc argumentum legiz 1 §. 9 de Magiſtratibus con-
veniendis, ubi conventiones iſtiusmodi privatas publico
non nocere dicitur. Et fie reſponderunt Cti Vitebergen-
ſes menſe februario anni 1710: Hat die Ambts⸗Cammer
dem Titio, einem Beambten, den Mevium als Afſſiſtenten zu⸗
geordnet. Nachdem nun dieſe beyde einige Jahre mit einander
in Geſellſchaft leben, und einen in Pflicht ſtehenden Schreiber,
der ſowohl die Cammer⸗als auch Contributions- und Land⸗
ſchafftl. Gefaͤlle eintreiben und berechnen müſſen, unterhalten,
ſo verſtirbet Titius, und findet ſich, daß er und dieſer gemein⸗
ſchafftl. Schreiber bey Berechnung der Landſchafftl. Gefaͤlle viel
