elegerit. Atque ad augendam illius portionem ſtatutariam
interdum feuda conferuntur V. 357 ſqq. X. 667 ſqd. 669
Hæreditas vera eſft VI. 1 124
uæri de læſione portionis ſtatutariæ nequit deinde conjux,
Qdefuncti conjugis teſtamentum, quo portio ſtatutaria lædi-
tur, agnoſcens, niſi, dum agnovit teſtamentum, jura ſua
ſalva ſibi per proteſtationem reſervarit. Agnoviſſe tamen
teſtamentum non videtur conjux, qui relictum ſibi in teſta-
mento infra portionem ſtatutariam accipit VI. 1130 ſg.
Renunciatur ei ante nuptias ſine omni ſolennitate. Renun-
ciatio vero poſt nuptias non valet aliter, quam accedente
jurejurando & certioratione VI. 1128 ſq.
(TIt) è2 Re-

Fr3 INDEX IV.

Renunciatur ei tacite per pacta dotalia V. 236 ſq.
Salva ut ſit, liberi cum conjuge ſuccedentes ſua conferre co-
guntur VI. 1025 ſd.

POSITIONES.
Abrogatæ non ſunt per noviſſimur . H
Adhiberi poſſunt in judicio poſſeſſorio ſummariiſſimo II. 567

Debent eſie ſimplices, nec plura membra continere. Nihilo-
minus duplices admittuntur nonnumquam, & ad eas reo re-

Ambiguum eſt, præſtetne eas abrogare, an retinere? II. 569

Cte injungitur reſponſio II. 572
Fieri poſſunt etiam de facto alieno II. 572
Introductæ ſunt non ſolum in gratiam actoris, verum etiam
rei II. 572

Locum non habent in proceſſu exſequutivo II. 572. IV. 1103

POSSESSIO.
„R Conf. COMPOSSESSIO. EXCEPTIO POSSES-
SIONIS.

Adprehendens eam, poſſeſſor totius rei, omniumque ejus
partium & pertinentiarum, intelligitur. Igitur is, qui ſe in
compoſleſſionem mittit, vim facit VII. 126 ſq.
Adquiritur per prohibitionem, ſi alter in ea adquieſcat, atque
ad hanc poſieſſionem adquirendam longo tempore opus
non eſt VII. 233
Animus ad eam adprehendendam requiritur, qui in factis
ambiguis & dubiis jurejurando probatur VII. 127 ſq
Anteceſſoris prodeſt ſucceſſori in officio in his, quæ hic ra-
tione officii tenuit VII. 626 fJ.
Civilis dicitur, quando quis & voluntatem, & ſpem, habet rem
ſuam ab altero occupatam recipiendi, quæ tertio cedi ne-
quit VlII. 123 ſqq.

Detenſio poſſeſſionis ſuæ contra vim privatam ipſo jure na-

turali licita eſt IX. 339. ſq.

Demonſtratio ſola ejus in actione confeſſoria & negatoria

non ſufficit 11. 40
Diſtin-

.

2

—,

20⏑ .
7

◻T

— —

INDEN W. 1123

Diſtinctio inter naturalem & civilem explicatur VII. 122

Doctrina de illa intricatiſſima eſt VII. 118
Fidei bonæ reum, ad rem reftituendam condemnatum, ab ex-
penſarum ſolutione liberat II. 200
Generalis probata non cenſetur, actu ſpeciali probato VII.
138 ſq.
Inſtrumenti inter alias confeéti poſſeſſorem non obligat IV.
1088

Interpretanda ſtricte, &, neque de perſona ad perſonam, ne-

que de loco ad locum, neque de cauſa ad cauſam, extendi
debet. Aliquando tamen, propter ſimilitudinem, aut con-
nexitatem, de perſona ad perſonam, de loco ad locum, de

cauſa ad cauſam, proferenda eſt VII. 138 ſq. 140 fq.
Non adquiritur in rebus meræ facultatis per uſum ſolitarium,
etſi longiſſime exercitum VI. 233 ſq.

Non inducunt eam actus ex familiaritate geſti. Probata ta-
men familisritate, actus non præſumitur ex familiaritate ge-
ſtus, ſed hoc ipſum etiam probari oportet VII. 126
Non probatur regulariter contra totam univerſitatem per actus
contra aliquot ejus membra exercitos. Probatur tamen
tunc, quum adtus contra pleraque univerſitatis membra, non
tamquam ſingula, ſed tamquam univerſitatem, geſti VII.

142 ſq.
Non ſufficiunt ad ejus probationem inhibitiones, aut manda-
ta cum & ſine clauſula VII. 619 fq.
Probatur
1) per conjeécturas VlII. 136
2) per inſtrumenta, inter quæ ſolutio onerum ex libris
cenſualibus refertur VII. 1355 fdJ.

POSSESSIO BONORUM IMMOBILIUM.
Liberat a cautione de judicio ſiſti pro reconventione & expen-
ſis, non ab aliis cautionibus, in quibus tamen ſufficit, ſi bo-
na oppignorentur VIII. 352 ſq.
POSSESSOR.
Bonæ fidei .
1) cui res, mediante jurejurando ſuppletorio, evincitur, in
mala fide demum per jurisjurandi præſtationem conſtitui-
. tur,

INDEX IV.

tur, adeoque fructus ante & poſt litem conteſtatam per-
ceptos & conſumtos non reſtituit II. 361
2) dicitur, qui, auctore judice, rem comparavit, quam-
vis is, qui rem alienam ſub haſta publice emit, fi ven-
ditio ob omilſla ſolennia aperte nulla ſit, in mala fit fide,
atque fructus cum re ipſa reſtituere cogatur ViI. 117
3) non conſtituitur ſemper in mala fide per tis conteſta-
tionem, nec fructus omnes perceptos & percipiendos re-
ſtituere neceſſe habet Li. 251 ſq. 358 ſq.
4) non fit injuſto judicis principisve juſſu VII. 169
5) non reſtituit domino rem vindicandi fructus conſumtos,
tametſi ex illis locupletior factus ſit, jure Saxonico ne
quidem extantes II. 355 ſq.
6⁶) reperit, ſi fructus lucratur, expenſas nullas a domino
vindicante, niſi illæ fuerint fructibus majores II. 359
VII. 117

b —◻ e92

1

— --—

Chirographi vid. Chirographum.
Compelli nequit, ut fiſco titulum poſſeſſionis ſuæ edat IL. 549
Compelli poteſt ad edendum poſſeſſionis ſuæ titulum, quum
petitor jus ſuum ſaltem leviter demonſtravit VII. 132
Fundi fiſcalis, regalium ac immunitatis a publicis oneribus,
ſi a fiſeo conveniatur, & edere, & probare, debet poſſeſ-
ſionis ſuæ titulum X. 507 ſqq.
Hæreditatis vid. Hæreditatis poſſeſor
Malæ fidei ad reſtitutionem fruétuum perceptorum, etiam ſu-
pra alterum tantum, & rei reſtituendæ valorem recte da-
mnatur IV. 912. VII. 117
Precarius, detentor magis eſt, quam poſſeſſor. Habet tamen
remedia poſſeſſoria contra alios, non contra concedentem
VII. 1I1. 76 1
Provocari aliquando poteſt ex Lege Difamari, aliquando non
I. 185. 187 ſq.
. POSSESSORIA REMEDIA.
vid. REMEDIA POSSESSORIA.
POSTA.

Magiſter poſtarum actione de receptis recte convenitur I. 711 ſq.
. da-

= — ⸗

— w⏑ — –☛ —
— „ –

—
——

117

49

INDEX IV.

Magiſter poſtæ non obligatur ratione eorum, quæ ſcribæ ejus,
dem Poſtſchreiber, traduntur, niſi huic ſimul poteſtatem res
recipiendi dederit ⸗ = I. 720
uum in poſta publica, cujus plures ſtationes a diverſis magiſtris
reguntur, damnum datur, non primus recipiens, ſed is, cui
culpa aliqua imputari poteſt, tenetur I. 714 ſq.

POSTHUMUS.
conf. NASCITURUS.

Intelligitur ſub nomine collectivo liberorum XI. 212 fq.
Rumpit teſtamentum totum V. 653 fq.

ubſtitutus huic hæreditatem non capit, etſi poſthumus non na-
ſcatur V. 701 ſq.
POSTLIMINIUM.

Finitis belli calamitatibus, bona immobilia & jura iis adnexa ad
priſtinos dominos poſtliminio revertuntur, & ſecundum jus

naturæ etiam mobilia reverti debent X. 590 ſq.
Juris naturæ & divini eſt X. 551 ſq.
Locum habet
1) in juribus ſacris atque in jure patronatus X. 591 ſqq.

2) in extinétorum deletorumque per bellum oppidorum, pa-
gorum aliorumque collegiorum bonis ac juribus, ſia pri-
vatis occupata fuerunt, non ſi a principe. Quod jus vero
præſcriptione triginta annorum, aut, ſi civitates collegia-
que pia & ſacra ſunt, XL. annorum præfcriptione extin-
guitur. Quæ, finito demum bello ac inſtitio, initium ca-
pit, aut die, quo diſſiparum per bellum collegium & cor-
pus iterum in tale coaluit, nec excuſatio ignorantiæ admit-

titur X. 597 ſqq.
Mutari poteſt pactis contrariis X. 601
Opus non eſt eo in matrimoniis X. 600
Recuperans fundum ſuum poſtliminio, fructus tamen interim
bona fide perceptos repetere nequit X. 601

10OSTULAEE. POSTULATIO.
vid. ADVOCATI. ADVOCATIO. PROCURATOR.
(Uuu) B P0O-

122 INDEX IV.

POTENTIA.
Creſcentis potentiæ metus juſta belli inferendi cauſa non eſt

POTESTAS MARITALIS.
Vid. MARITALIS POTESTAS.

POTESTAS PATRIA.
Vid. PATRIA POTESTAS.

P RE CEPTO KR.
5 Injuriarum non tenetur ob verba duriora, & aliquando verbera, 4
inter caſtigandum diſcipulo ingeſta VIII. 281 ſqgg.
PREDIUM. d
conf. PERTINENTIA.
Adventitium filii alienans pater ad decretum magiſtratus adhi-
bendum numquam obligatur III. 215
Occupatio ejus ab initio vitioſa per derelictionem domini con-
valeſcit. Ad probandum illum animum derelinquendi non
ordinaria præſeriptio, ſed biennium, ſufficit VII. 5o ſqqꝗ. 1
Prreæſumitur cenſiticum porius, quam emphyteuticum, illud, ex P
“ quo de veteri more annua penſio alteri ſolvenda eſt I. 382
Pretium certum in fraudem legitimæ illis ſtatuere nequit teſtator
II. 292 ſq.
Pro libero in dubio habendum eſt I. 161
Venditum ſub haſta publice & ſolenniter, ſecundum præſcripta
legis, & ad judicatum revocare nequit debitor, quamvis no-
men, propter quod ſubhaſtatio facta, deinde falſum, aut inju-
ſtum, fuiſſe adpareat VII. 456 ſqꝗ.

PREDIU M DESERTUM.

Addicere illud, ſine omni ſolennitate, aut ſubhaſtatione prævia,
poreſt judex, qui ſe illud ſuſcepturum, culturum, profite-

tur L VIIi. 53 ſq.
Occupare adhuc hodie poteſt privatus VlII. 48 ſq.
Retrahere nequit proximus derelinquenti cognatus tunc, quum
ab alio occupatum fuerit . VII. 53 ſqq.

Ser-

INDEX IV. t3;

Servitus illi imponi nequit. Impoſita tamen, accedente triginta
annorum præſcriptione, adquiritur VII. y5 ſq. 271

PREDIUM ECCLESIASTICUM.

Non omnia prædia eccleſiaſtica a metatis immunia ſunt, ſed ea
tantum, quæ a clericis inhabitantur, & in quibus cultus divi-
nus celebratur. Reliqua huic oneri ſubjacent X. 625

PRAEDIUM EQUESTRE
conf. FEUDUM.
Adpellatio illius pagos illi ſubjectos non comprehendit E
Z B 109 ſq.
Cereviſiam coquere in uſum domeſticum, non vero vendere,
poſſunt illorum poſſeſſores, niſi jus hoc ex conceſſione prin-
cipis, vel per præſcriptionem, adquiſierint. Quo caſu tamen,
ſi ipſi ædes cereviſiæ coquendæ aptas non habeant, in alie-
nis ædibus eam coquere nequeunt. Quod ultimum tamen in

Saxonia facere poſſunt X. 741 ſcq..
Converti in fortalitium poteſt X. 707
Definittur VI. 1072
Diſtinguuntur illa in feudalia & allodialia X. 705

Immunia illa ſunt
1X) aàa metatis. Atque hæcimmunitas in nonnullis provinciis,
uit in Saxonia & Ducatu Magdeburgico, lege publica eſt
ſtabilita. Poteſt tamen, non obſtante lege, per præſcri-
ptionem triginta annorum, aut conventionem, feudum ali-
quod huic oneri ſubjici X. 619 ſqq. 728
2) ab oneribus patrimonialibus. Quod tamen intelligendum
eſt de prædiis equeſtribus in pagis extructis, quibus domi-
nium in prædia ruſtica competit. Ea, vero, quæ domi-
nium & jurisdictionem non habent, his oneribus ſunt ob-
noxia HD X. 886
3) a ſervitis ruſticis. Qua immunitate etiam gaudent præ-
dia equeſtria, quibus dominium villæ non eſt adnexum,
non tamen ea immunia ſunt ab illis oneribus & operis, quæ
propter communem utilitatem pagi, cujus membra ſunt,
Præſtantur VIi 1069 ſqq.
(Uuu) 2 4) aà

524 IND EX IV.

4) à ributis, non vero ab oneribus communibus ejus univer-
ſitatis, cujus membra ſunt X726 (q. 729
5) à vectigalibus X. 729
Jurisdictionem patrimonialem habent ejus poſſeſſores, vi cujus
tamen ſtatuta non condunt, niſi in Saxonia de re veſtiaria X.
1
Ius ſedendi & ſuffragium ferendi in comitiis equeſtribus habeit
ejus poſſeſſores. Quod jus aliqui prædio nobili ſolitarie ad-
ſeribunt, a poſſeſſore ignobili tamen per nobilem exerceri
poteſt X. 746
Nobile non redditur ob nobilitatem poſſeſſoris VI. 1072
Operas certas præſtare tenentur illi ruſtici. Quæ prolixe re-
cenſentur. Juri quoque ſervitiorum illi annexum eſt jus co-

gendi, quod non ſemper jurisdictionem requirit X. 708 ſqq.

2 †
Patronatus jus plerisque annexum eſt X 735 ſa.
Pertinentia illorum olim fuit venatio & bannus ferinus. vena-
tio inferior quoque adhuc hodie talis eſt, ſuperioris vero ad-
quiſitio doceri debet vel ex conceſſione principis, vel ex præ-
ſcriptione, eaque longi temporis, ſi cum privato lis eſt, imme-
moriali autem, ſi cum principe controverſia ventilatur X.

“”= ; 732 ſqq.
Poſſeſſores illorum diverſi a nobilibus ſunt X. 658
Qualia in dubio præſumantur? oſtenditur X. 705
Sſtum inter ruſticana, ipſum quoque ruſticanum & ſervitiis ob-
noxium præſumitur VI. 1072
Vallari altioribus muris poteſt X. 706

Vendere poſſunt ejus poſſeſſores lanam, & quæcumque in illis

nata ſunt, cuicumque volunt X. 730 ſq.

PRE,D IUM HEREDITARIUM.
Vid. COHERES. HERES. HEREDITAS.

PREDIUM PUPILLARE.
Vvid. ALIENATIO PREDII PUPILLARIS.

PREDIUM RUSTICORUM.

Obnoxia magis ſervitiis, quam libera, præſumuntur VI. 1065 ſqq.
RNM-

INDEX IVv. 12
PREFECTURA.

Con-& diſconvenientia ejus cum metrocomiis oſtenditur II. 49 5
Quomodo earum pertinentia conſtituatur II. 364 ſq q.

PRXEFECTUS MILITARIS.
Diverſus a nobili eſt X. 658 ſq.

Jurisdictionem in cauſis propriis nec ipſe exercere, nec cogni-
tionem iſtarum cauſarum per commiſſarios expedire, poteſt
II. 27. 106 ſq q.
Gladium ſtringens contra milites ſuos, caſtigandi magis, quam
. occidendi, animum habere præſumitur, ac ſuſpiciones con-
trtrroarias jurejurando purgationis amoliri poteſt IX. 573 ſq.
Teſtimonium injuratum ejus de morte abſentis admittitur tunc,

— quum jurisdiétionem in defunctum habuit II. 325 ſq.
PRAFECTUS VIGILUM.
. Curam incendiorum gerebat apud Romanos VIII. 164
. PREFECTUSUREBI.
3. * * *
Curam carnis & frumenti gerebat Romæ IX. 676
. PRFEGNANS.
vid. GRAVIDA.
. PREIUDICIUM.
72 .
6 vid. EXEERPTIOPREIUDICII.
PRELATIONIS IUS.
4 Habent liberi dotem defunétæ matris ſuæ in concurſu credito-
rum adverſus patrem excitato repetentes contra novercam &
alios creditores. In ea, tamen, dotis ſaltem parte, quæ im-
mediate a matre ad ipfſos pervenit, non in illa, quæ mediate
V. 371 ſq. 373 ſq.
Non habet pupillus in bonis tutoris IvV. 739
Oppidorum eorum cives, qui in concurſu creditorum extraneis
R præferuntur, illi, concurſu aliis in locis moto, eorum loco-
H rum civibus poſtponuntur I. 31 2
. (Uuu) 32 PRX-

—

INDEX IV.

TPRAELECTIO.
Vid. TESTAMENTI PRAELECTIO.

PRAELEGATU M.
Relictum liberis, his mortuis, ad nepotes non tranſit VI. 94

G ſaqd. 1014
Relictum, intuitu remiſſionis collationis alteri factæ, etſi hoc
ampliſſimum ſit, valet VI. 105 1.

PRAE MIUM.
Conſtitutio ejus minime ad Ctos, bene tamen cognitio de eo ad
illos pertinet I. 14 ſJ.
Datio ejus non ſuſſicit, ut ſuperiori crimen ab inferiore commilſ-
ſum imputari queat, quæ tamen magnam ſuſpicionem contra

illum excitat VIII. 5I ſo.
Promiſſio ejus delinquenti ad mitigandam pœnam non prodeſt
VIII. 47 ſq-:

PRAFEPARATORIA ACTIO.
Vid. ACTIO PRAEPARATORI A-

PRAESCRITPTIO.

Currit contra abſentem VI. 151
Dormit
1) contra prædii devaſtati & inculti dominuum VII. 221
2) contra pupillum & minorem VII. 264 ſq.

3) in cauſis ſubjectorum cum principe, vel alio ſuperiore,
tunc, quum adparet, illos potentia, metu, aut paupertate,
cohibitos liquidum jus perſequi non potuiſſe VII. 273

4) juſtitii tempore . VlII. 222
Extinguitur per illam etiam immunitas a tributis X. 726 ſq.
Fundamentum ejus negligentia eſſe nequit ViI. 147
Fundata eſt in jure naturæ VII. 145 ſJ.
Interrumpi nequit VII. 278 ſq.
Interrumpitur tamen
1) debiti agnitione VII. 276

2) lite

» —

— w —

lite
4

7,

INDEXIVVY.. 12272

2) lite poſſeſſori in judicio mota, etſi ad finem non perducta,

niſi poſſeſſor ab ea abſolvatur .. VII. 247 ſq.
3) pignoratione, ſi complenda ſit, minime ſi completa wir
278 14.
4) uſurarum ſolutione VII. 279
Locum habet
a) contra fiſcum lI. 547
b) in laudemio II. 405 ſqꝗ..
c) in rebus meræ facultatis, quum prohibitio non uſum præ-
ceſſit VII. 236

d) inter liberas gentes & Imperii princibes I. 39. VII. 14 5
Modus acquirendi dominium eſt, non titulus. Ipſa tamen loco
tituli eſt, ſufficitque ei, qui titulum poſſeſſionis ſuæ edere ju-

betur VIK TOνſ.
Non fundat eam injuſtum principis mandatum VII. 175
Non impedit eam
1) nominis veteris retentio inter privatos VII. 269 ſq.
2) titulus ſolus & nomen retentum, ſi nulla alia argumenta
adſint VYVlII. 266 ſqd.
Non locum habet in actione pignoratitia, ſi creditor hæredesve
ea ſe tueri volunt III. 143 ſq.

Non locum haber contra eum, qui jus ſuum ignoravit. Ignoran-
tia tamen poſt lapſum XXX. annorum allegari nequit, immo
nec intra XXX. annos, ſiappareat, quem in inveſtigando jure

ſuo negligentem fuiſſe VII. 148 ſJ.
Nulla locum habet in homicidii crimine IM. 393
Opponit eam recte principi civis VII. 147

PRAESCRIPTIO ANNALIS.

Locum habet in rebus hæreditariis mobilibus, quarum hæres
ignoratur X. 587
Recepta etiam in jure feudali eſt VII. 187
PRAESCRIPTIO BIENNALIS.

Sufhcit ad probandum animum derelinquendi res immobiles
VII. 50 ſq. X 187
PRAE-

128 INDEX IV.

PRESCRIPTIO CRIMINUM.

2

Currit in delictis maxime occultis etiam, niſi magiſtratus eam
actu aliquo interruperit VII /793
Etſi ea nondum completa ſit, nihilominus diuturnitas temporis
poſt commiſſum delictum elapſi pœnam rei mitigat VII.
1. 791 1..
Fundata eſt non ſaltem in juribus, Græco & Romano, ſed & in
ipſo jure naturæ. Tempus tamen præſcriptionis legibus hu-
manis determinatur VII. 790 ſJ.
Interrupta
1) per inquiſitionem generalem, citationem, carcerem, poſtul-
timum actum judicialem demum currere incipit VII. 794 ſJ.

2) in uno judicio, nec in alio allegari poteſt VII. 794 ſg.
Non impedit eam ignorantia magiſtratus VII. 79 3
Non impeditur per inſtitutam ex delicto actionem civilem, niſi
hæc illi præjudicium facit VI. 796 ſq.
Obtendens eam abſolvitur quidem, ſimul tamen in expenſas
condemnatur VII. g02

Pertinet ad deliécta etiam atrociora, excepto tamen parricidii,
partus ſuppoſiti, apoſtaſiæ, homicidii crimine VII. 799 ſqg.
Poſt compleram eam delinquens puniri non debet, quamvis ipſe
pœ nam efflagiret VII. 80 1

Requiritur ad illam in crimine inceſtus & adulterii ſimplicis quin-

quennium, in conjuncto vero cum adulterio inceſtu vicen-
nium . VII. 79 8
Tollitur per illam pœnitentia publica VII. 798
PRESCRIPTIC DECENNALIS.

Exſpirat per eam nundinarum privilegium VII. 185. XI. 44
Locum habet
1) in reditibus annuis
2) in ſervitute paſcendi & ovili habendo III. 43 8£

PRAESCRIPETIO SEX HELBDOMADUM.

Locum habet in rebus deperditis ac furibus ereptis X. 58 7

PRAE-

. —

IN DEN v. 253

PRAESCRIPTIO IMMEMORIALIS.

Admittitur etiam contra fiſcum I. 547
Adquirere poſſunt per eam poteſtatem alienandi adminiſtrato-
res rerum civitatis XI. r

Adquirere poteſt per illam magiſtratus aliqua fiſci jura, quin
& talia, quæ nec fiſcus principis exercere ſolet X. 582ſqq.
Adquiri poteſt per illam a magiſtratibus inferioribus in Saxo-
nia Electorali jurisdictio omnimoda in vias publicas VII. 65 8
Adquiritur ea libertas contra Imperium K. G. VII. 187
Aequipollet illi id, quod ab initio reipublicæ, civitatis, aut col-
legii, ad præſens usque tempus obſervatum fuit, etſi de ejus
origine conſtet, inter univerſitatis illius membra VII. 217
Amittit per eam dominus, qui per longiſſimum temqus pe-
cuniam pro operis ruſticis accepit, jus operas exigendi, zut

7

pecuniam augendi 71. 1090. M. 724

Ceſſat tunc, quum de principio adquiſitæ poſſeſſionis ex do-

cumentis certo conſtat VII. 113
Coenvaleſcit per eam rerum, quæ commercio exemtæ ſunt,
alienatio VII. 219 ſq.
Definitur VII. 2 O
Deſideratur in ea bona fides, ſed non juſtus titulus VII. 214 fq.
Introduci poteſt per eam majus ſtatuto laudemium fl. 410
4) contra legem prohibentem VII. 219 ſq XI. 3
2) in exactione tributorum & onerum publicorum, ſi cum
principe & republica lit getur X. 378 ſq.
4) in regalibus & illis bons, quorum alienatio & adquiſi-
tio per legem eſt interdiéta VII. 190 ſqq.
Locum non habet in adtione finaium regundorum VII. 1573
Non obſtat ei documenta literaria VII. 210 ſqq.
Non opus ea eſt contra legem permiſſivam VlII. 222 ſ.
Non ſuſſiciunt ad probandam eam teſtes ſenes, qui de ſuo
tempore & de propria ſcientia teſtimonium perhibent, nec

ſuſiciunt teſtes negativi V I. 215 ſqq.
Obſtat ei, qui per legem, aut privilegium, ab omni exemtus
eſt præſcriptione B VII. 224 ſq.

(XXX) Opus

30 INDEX IV.

Opus eſt ea nobilibus extra Saxoniam ad jus commercü & ven-
dendi cereviſiam adquirendum I11. 406 Xk. 744
Privilegii inſtar eſt, atque adeo tunc quoque locum habet,
quum lex conceſſionem principis requirit VII. 228 ſq.
Requiritur in Saxonia Electorali ad jus venationis contra priva-
tum adquirendum VII. 30
Singularia circa eam in rei vindicatione, actione finium regun-
dorum & querela de termino moto recenfentur VIII. 42 5
Suſſicit ad jus venationis contra principem adquirendum VII.
30 ſqq. 230. X. 735
Tollere eam lege, aut privilegio, poteſt princeps VII. 236 fd.
Tueri hac ſe poflunt ignobiles feudorum nobilium poſſeſſores
in illis provinciis, quæ eos a feudis nobilibus repellunt X.

V 703
Valet etiam contra conſuetudinem VII. 220 ſq.

PRESCRIPTIO LONGI TEMFORIS.
Sudhcit ad adquirendum venationis jus, ſi inter privatos lis

vertitur VIE 30. X. 634

RPRESCRIPTIO LI ONGISSIMI TEMPORIS.
Dormit contra pupillum, ſed contra minorem currit VII. 264

ſqq.
Non amittit per hanc dominus, qui hucusque pecuniam pro
operis accepit, jus operas ipſas exigendi VI. 1089 ſJ.

Solo non uſu longiſſimi temporis amittuntur operæ ruſticæ
VI. 1091 ſq.

PRESCRIPTIO QVUADRAGENARIA.
Conſtituitur per eam emphyteuſis eccleſiaſtica ſine ſcriptura
VII. 203
Contra eccleſiam ita comparata eſt, ut, completa illa, eccle-
Ga adhuc quadriennium habeat, intra quod in integrum
reſtituitur VII. 209
Contra principem & fiſcum juri naturæ, bono publico & ju-

ri ſcripto convenit VII. 188 ſq.

Hiſtoria præſcriptionis quadragenarig a IUSTINTIANO eccle-
fis attributæ narratur VII. 206 ſqq.
5 S= Lo⸗-

INDEX IV. 131

Locum habet L .
Regem Galliæ VII. 196

1) contra
2) in honis eccleſiaſticis omnibus VII. 197 ſqq.
3) in bonis principis omnibus, fiſcalibus, patrimonialibus
& domanialibus lI. 190 ſqq.
4) in decimis, cæterisque præſtationibus eccleſiis & piis lo-
cis debitis IV. 938 ſq. VII. 209
5) in feudis eccleſiaſticis VII. 203

6) in legatis piis annuis minuendis, extinguendisque VI.
900 ſqq.
7) in operis ruſticis, quod tamen fallit nonnumquam intui-
tu operarum indeterminatarum VII. 253 ſq. X. 72 1
3) in poſtliminio collegiorum ſacrorum & piorum, quo ter-
mino elapſo, ſi quadriennium reſtitutionis in integrum,
præterea, effluxerit, ea non amplius audiuntur X. 598
9) quando quis intra illud tempus jure fibi in lege permiſ-

ſo contra alium non utitur VII. 222 fd.
Non prodeſt fiſco contra eam prætextus ignorantiæ VII. 194
fd.

Objicere hanc nequit debitori pignus luere volenti ſecundus

creditor, cui primus pignus iferum pignori dedit III. 147

ſqꝗ.
Obſtat aliquando compenſationi, aliquando non III. 293
Reſtituitur contra eam fiſcus in integrum, non tamen ultra
quadriennium VII. 194 ſcq.
Titulum nullum deſiderat VII. 194 ſJ.

Tutus ea eſt tertius poſſeſſor, qui rem pignoratam bona fide,
& titulo ad transferendum dominium habili, accepit III. 14 5
PRESCRIPTIO QUINGENTOARUM ANNORUM.B
Non nocet ei, qui utendi occaſionem habuit nullam VII. 27 1 f.
PRAEKESCRIPETIO QUIN QUENNALIS.
Locum habet

10 in adulterio ſimplice VII. 798. NX. 117
3) in delictis carnis VII. 798
) in inceſtu cum adulterio non conjuncto VII. 98
5) in pœnitentia eccleſiaſtica VII. 798 INX. 155
(XXxX) 2 L-

y 532 INDEX IV.

Locum non habet

a) contra exactionem vectigalium VI. 1152 ſq.
by) in detractu VI. 1176

PRAESCRIFTIO TRIGINTA ANNORUM.

Adqviritur ea res furtiva a bonæ fidei poſſeſſore VII. 186 ſga.

Adcuiritur ea res furtiva inventa, vel in judidèium delata, in-
ventori, vel magiſtratui, nec in Saxonia aliud conſtitutum

eſt .. VII. 186 ſq.
Amittitur ea jus immunitatis a metatis X. 620. 622
Amittitur ea jrs hæreditatium V. 760 ſq. X. 587 ſqq.

Extinguuntur ea jura poſtliminii, quæ præſcriptio, finito de-
mum bello ac juſtitio, inirium ſuum ſumit, aut, fſi collegia
per bellum difſipata fuerunt, a die, quo iterum corpus &

collegium fieri cœperunt X. 597 ſq.
1) contra prædii devaſtati & inculti dominum VII. 271
2) in immunitate onerum publicorum, quando controver-
ſia non cum fiſco, ſed cum privatis, eſt X. 880 ſq.
2) intuitu minorum VlI. 264
4) in monopoliis XI. 44 ſq.
5) in privilegiis. Privilegium nundinarum tamen excipi-
tur V. II 18 7. 5I 44 ſJ.

6) in rebus fiſcalibus, in quibus negligentia adminiſtrato-
rum fiſco nocet, ſalva tamen intra quadriennium reſti-
tutione in integrum . X. z60 fq.
7) quando quis intra hoc ſpat um jure ſibi in lege permiſ-
ſo contra alium non utitur VI. 222 ſq.
Locum non habet contra eam reſtitutio in integrum ex ca-
pite ignorantiæ VII. 187
Non currit in feudis contra agnatos, quamdiu vaſallus poſ-
ſeſſor vivit. Currit tamen tunc, quando feudum iis non
conſtitutum, ſed pacto promiſſum, fuit ViI. 182 ſqq.
Non juvantur hac ignobiles feudorum nobilium poſie ſſores

contra legem prohibitivam X. 703
Obſtat condictioni furtivæ III. 102 fq.

Opus

— ☛ ☛ —=

— —☛

INDEX IV. 322

Opus habent hac in Saxonia Eleétorali nobiles ad jus commer-

cii & inprimis vendendi cereviſiam adquirendum III. 406. X.

Recepta eſt in conſtitutione & diſſolutione feudorum VIl.
172 ſqq.

Requiritur ad ſervitutem prædio deſerto imponendam VII. 55

.

Titulus juſtus in ea nec allegatur, nec probatur, ſed præſu-

mitur, id quod juſtitiæ & æquitatis regulis convenit vII.

180 144.
PRESCRIPITIO VICENNALIS.
Locum habet
1) in adulterio duplicato IX. 117
2) in incendii crimine VIII. 166 ſq.
3) in inceſtu cum adulterio conjuncto VII. 798

PREFSCRIPTIS VERBIS.
Vid. ACTIO PEFSCRIPTIS VEREBIS.
Praͤſent⸗ und Donativ⸗Gelder.
vid. Donativ⸗und Praͤſent⸗Gelder.
PRESES.
vid. cCoLLEGII PRESES.
PRESTATIONES ANNUX.

Apocha in illarum ſolutione in eaddem, quæ hucusque ſoli-
tum fuit, forma dari debet, atque immutata recte recuſa-

tur . . VII. 949
Libertas ab illis, quæ eccleſiæ & piis locis debentur, præſcri-
ptione quadragenaria adquiritur IV. 938 ſJq. VI. 209

PRESUMTIO.
Adwittuntur illæ in probatione propinquitatis II. 346
Juris & de jure .
1¹) eliditur ne quidem per confeſſionem & netorietatem II.
J 999 ſq.
(XxxXx) 3 2) eſt

724 INDEX IV.
2) eſt, quod maritus, qui feiens cum uxore adultera con-
cumbit, adulterium remiſiſſe cenſeatur. Nec, contra-

rium probaturus, auditur IV. 989 ſq. IX. 106
2) exempla vera illilus recenſentur IV. 989 ſg.
4) non eſt, quod partus in matrimonio natus legitimus ſit
Malæ fidei

a) ceſſat contra creditorem, qui a tionem ſuam Pog mor-
tem debitoris diſtulit, quum debitor potentior fuit IV.
9286
py oritur, ſi quis actionem ſibi contra defunctum compe-
tentem diu ſine juſta cauſa diſtulit, & nunc hæredem de-

mum convenit IV. 984 ſ.
Ob quaslibet, tam juris, quam hominis, decerni poreſt ju-
ramentum ſuppletorium III. I ſaqꝗ.
Præfumtiones nudæ ad teſtamentum moribundi infirmandum
ſufficiunt V. 596
Scripſerunt de illis multi IV. 984

PRETE RITI.

Non cenſentur liberi, quibus aliquid quocumque modo eſt ad-
ſeriptum VII. 649 ſq.
Præteritus dici nequit filius, quem pater in re filii propria
heæredem ſeripſit ⸗ V. 627

PRETERITIO.

Liberorum olim vitium inviſibile fuit, ſed per Novellam CXV.
viſibile factum eſt VlII. 649 ſq.

PREVARICARI.
Ne quidem ex bona mente licet VIII. 370 ſq.

PREVARICATIO.
Committitur vel faciendo, vel non faciendo. Simul quoque

Xkemplum antiquiſſimum commemoratur ViII. 358 ſq.
Committitur non faciendo, quando advocatus dicenda in frau-
dem clientis ſui non dicit VIII. 378 ſq.

Erat

—

dr

—

—
3

96
94

INDEX IV.

Erat apud Romanos contra clientem ſuum, etiam in diverſa
cauſa, ſtare. Id vero hodie licet, tametſi auſæ fint adfi-
nes, nequit tamen parronus ſecreta, quæ ipfi cliens aperuit,
in alia cauſa manifeſtare VIII. 359 19g.

PRAEVARICATOR.

Accedunt ad eos Prope cauſidici & ſeriptores „qui in diver-
ſis & contrariis cauſis contraria invicem argumenta profe-

runt VIII. 397 ſqq.
Advocatus, adhuc hodie infamia notatur v MI. 378
Diſtiné ctiones & limitationes vulgares, quibus leges contra præ-
varicatores latæ eludi ſolent, rejiciuntur VIII. 369
Eſt advocatus
1) agens centra voluntatem elientis ſui clare ſignificatam,
etſi id clienti utile animadvertat ViII. 270 ſag.

2) Gdenuncians magiſtratui concredita ſibi a cliente delicta
VIII 361 ſq.
3) qui ſemel cauſam ſuſcepit, ſed deinde, in juſtitiam ejus
animadvertens, illam relinquit & ad adverſarium tranſit.
Tunc tamen a prævaricationis nota tutus eſt, quum cau-
ſam ab initio ſtatim recuſavit, ſecd & hoc calᷣ ſecrera
ſibi concredita pandere non deber VIII. 365 fq.

Fuſtium iétus lege CAROLINA in prævaricatores ſtatutus in

praxi numquam, ſed, loco ejus, mulfcta decernitur VIII.
385ſqg.
In jure publico damnatur VIII. 3,5 ſqq.
Non eſt acvocatus
1) qui cum aliquo de cauſa ejus ſuſcipienda tractavit, ſed
nondum convenit, ac poſtea ejus adverſarium tuetur VII.

2363 ſqꝗ/
2) qui in cauſa, quam tuetur, actuarii, vel adſeſſoris, mu-
nere fungitur VII. 367 ſq.
Non eſt notarius publicus, ab utraque parte litigante in ea-
dem cauſa adh Bitus VII:. 39 1

Prævaricatores ſunt
bellorum duces & milites nonnumquam

2) le-

536 INDEX IVv.

2) legati, qui legationem ſibi commiſſam produnt, & ad-
verius commoda voluntatemque ejus, a quo miſſi ſunt,

laborant VIII. 384 ſq.
2²) theologi aliquando VIII. 390
Quaſi prævaricator eſt, quisquis, etiam extra advocatos, ne-
gotium fidei ſuæ commiſſum, in detrimentum committen-
tis prodit VIII. 374
PRAEVRNTIO.
vid. ENXCEPTIO PRAEVENTIONIS.
Quando in cauſis criminalibus locum habet? disquiritur II.

103 ſq. X. 2
PRATVUM.
Deſerit juſte ob luem pecorum conductor IV. 69 3 ſq.
Qui illud circumſepiri patitur amittit ſervitutem paſcendi II.
. . ſ1
4⁵1 14.

Servitus paſcendi alteri debita non exſpirat, quando pratum,
in quo ei ſervitus competit, arboribus fruticibusque com-

pletum eſt II. 470
PRAXILS.
Nullibi magis, quam In caufſis criminalibus, tyrannidem exer-
cet 1. 96. 97
PRECARIUM.

Adjici illi hodie tempus poteſt VII. 758
Conſiſtit natura non in precibus, ſed in libera quandocum-
que revocandi poteſtate VII. 746 ſq.
Damnare aliquem, qui illud hucusque conceſſit, ad hoc por-
ro concedendum ex æ& quitatis ratione poteſt judex VII. 756
Eſt, in quo concedens ſibi facultatem revocandi reſervat, etſi
de precibus adhibitis non conſtet. Quæ reſervatio aliquan
do tacita eſt, ut in jure fainiliaritatis, ex quo interdictum de
precario naſcitur VII. 7247 ſq.
Eſt etiam, quod ſine precibus in contrafdtu, vel transsctione,
conceditur, ſed ſub expreſſa beneplaciti & liberæ revoca-

tionis condiéctione VII. 748 ſq.
Non

Non contrahit, qui, jure uſurus ſuo, alterum, ut hoc ſibi

permittat, rogat VII. 710 ſq.
Non eſt
1) pactum, quod quis cum altero, precibus ejus inductus,
init VII. 752 ſq.
2) quando princeps, vel magiſtratus, precatur, ubi jube-
re poterat VII. 753

Non mutatur in illud obligatio perfecta exinde, quod quis
officium ſuum hucusque, nonniſi rogatus, fecerit VII. 757 ſq.
Non omne eſt, quod precibus obtinetur VII. 750 ſq.
Precarius poſſeſſor detentor magis eſt, quam poſſeſſor. Ha
bet tamen remedia poſſeſſoria contra alios, non contra con-

cedentem VII. 751
Qui precario rem ſe ab altero tenere dicit, eo ipſo alterius
Jus in re, quam tenet, agnoſcit VII. 76
PRECES.
Falſæ ſunt, in quibus verum quidem narratur, ſed circum-
ſtantia alicujus momenti omittitur VIII. 418. IX. 782
Nudæ teſtamentum non infirmant VI. 826
Superioris delinquenti non proſunt VIII. 47
PRETIUM.

Arreſtum ei exſolvendo impoſitum, ſi jus eorum, qui id im-
poſuerunt, illiquidum eſt, ſatisdatione præſtita relaxari opor-
tet III. 618
Non reſtituit emtori uxor, rem ſuam, quam maritus vendi-
dit, vindicans. Reſtituit tamen id, quod ex ejus pretio in

rem ejus verſum eſt V. 284 ſq.
uid de eo obſervandum ſit in pacto retrovenditionis? dis-
quiritur III. 431 ſqq.

Solvere cogitur emtor, imminente licet in limine contraétus
evictione, ſi tamen evincentis jus non clarum, ſed altioris
indaginis, eſt III. 61 £
Verum rei pretium ex eo, quod ex ſingulari erga rem adfe-
Rione quis tantum obtulerit, non probatur, nec probatur
ex eo, quod poſſeſſor rem ſuam tanti æſtimaverit III. 578
(Yyy) PRI-

538 INDEX IV.

gͤ

PRIMOGENITURA.
An competat filio per ſubſequens matrimonium legitimato?
disquiritur I. 19 4 fq.
Prærogativam nullam dat in rebus hæreditariis individuis ad-
judicandis II. 522 ſq.
PRINCEFS.
Conditione æquali cum privato aliquando utitur, aliquando
non 1. 540 194.
Controverſiæ illorum ex jure communi, ſcilicet Canonico,
Romano & Longobardico ſunt decidendæ I. 423 ſqq.
Excluditur a mercatura artificiali non lege, ſed honeſtate III.
413 ſq.

Imperii, ſubjectos contra ſe delinquentes carceri includere,
cauſam cognoſcere & pœnam ſtatuere ipſe poreſt, tametſi de-
linquentes hi ipſum apud Cæſarem in alia diverſa cauſa ac-

cuſarint II. 30 ſq.
Judex in deli dis adverſus ſe commiſſis eſt II. 27 Iq.
jJudicare poteſt in propria cauſa II. 27 ſq4.
Litigans cum civibus jure privatorum uti debet 1.9
Non obligatur ex facto miniſtrorum circa officium delinquen-
tium II. 49 3 ſqq.

Sententiam ferre poteſt in propria cauſa, ſed melius id non
facit. Optime ergo agit, ſi
1¹) princeps ordinariis ſuis judiciis cauſæ cognitionem re-
linquat II. 32 ſq.
2) ſententiam a collegio Ctorum requirat II. 34 ſg.
3) ſtatibus ſuis provincialibus czuſæ cognitionem relinquat,
quod in aliquibus locis neceflario facere debet II. 37 ſq.

4) commiſſarios conſtituat I1. 40 1q.
5) peracto judicio acta publice edat I.. 41 ſd.
Vindicat recte res miniſtrorum ſuorum curae commiſſas, ſed
ab iis alienatas & oppignoratés II. 493 ſqq.

PRINCEPS AFPANAGIATUS.
Vid APANAGIATUS.

INDEX IV. 539

PRINCIPIS COMMISSARII.

Aca illorum ante recuſationem geſta impugnari poſſunt, ſi-
quidem ex inimicitia erga reum geſta eſſe adpareant II. 13
