Legationum illorum felicem ſucceſſum ſæpe impediunt odium
erga perſonas legatorum, plebeja eorum conditio, diſſidia
illorum inter ſe, nimia ipſorum frugalitas, vana & umbra-
tica ſubtilitas, vulgo Pedanterie X. 922 ſqq.
Minores, qui a provinciis, civitatibus, collegiis, ſodalitatibus,
ſtudioſis ad principem, rectorem, magiſtratum ſuum, mit-
tuntur, plures, quam tres, eſſe non debent X. 903 ſq.

Munera a principe, ad quem miſſi ſunt, accipere, dum nego-
tiantur, non debent, perfecto negotio poſſunt VIII. 78 ſq.

X. 934
Munere illorum nonnumquam fundctæ fuerunt mulieres X.
901 ſq.

Prævaricationis crimine ſe commaculant, qui legationem ſibi
commiſſ am produnt, & adverſus commoda & voluntarem
a quo miſſi ſunt, laborant VIII. 284 ſq. X. 934
Principis ſuſpecti ſibi de hoſtili animo, vel aperte inimici, ad
amicum principem terras ſuas tranſeuntes quomodo tractan-

di ſint? disquiritur X. 939 ſqq.
Privilegia illorum pertinent etiam ad domeſticos ſervulosque
eorum X. 902 14.

Remiſſio legati delinquentis ad dominum ſuum honeſta eſt &
ſuadenda, ſed non neceſſaria, nec igitur præcipienda X.
918 ſag.
Remit'i ſine omni cauſa ad dominum ſuum a principe, ad
quem miſſi ſunt, poſſunt. Nec opus eſt, ut delictum quod-
dam commiſerint. aufficit, displicuiſſe principi. Quin ul-
terius progredi poteſt princeps, accedere nolentem expor-
tare & expellere poteſt, nec peccat princeps, qui hoc fa-

cit, contra jus gentium X. 927 ſꝗꝗ.
Speculatoris & exploratoris partes præ ſe ferre non debent
X. 916 ſq.

Speculatoris & exploratoris partes in aula, ad quam miſſi ſunt,
obientes, honeſtiſſime agunt, atque id eis a principe ſuo re-
cte præcipitur, quo tamen caſu prudentem cautionem ad-
hibere debent, ne ipſi decipiantur X. 910 ſqq.

Ti-

lium
ſdia
Abra⸗

“

INDEX IV. 393

Timiditas nimia in legato morte puniri poteſt VIII. 777 ſq.

X. 934
Violatores eorum ipſe quidem punire poteſt princeps, illi ta-
men plerumque legatis noxæ deduntur, quibus tunc omnia
in eos licet. Melius tamen faciunt legati, ſi lenitatem ſe-
veritati præferant X. 93 5
Uxores ſecum ducere ægre permiſerunt legatis, ac ſæpe in-
terdixerunt Romani, cujus prohibitionis rationes adhuc du-
rant, & in brevibus legationibus etiam hodie locum inve-
niunt, ſed in diuturnis ſpeciem divortii inducerent M. 900
1q.

Uxores illorum iisdem, quibus ipſi, fruuntur juribus X. 895q.

LEGATI AD ELECTIONEM IM PERATORIS

GERMANICI.
Primarius illorum non deber eſſe alius, quam Comes, aut Ba-
ro, aut eques, numquam ordinis civici X. 679
LEGATVM.
. conf. LEGATARIVUS.
Acceptio ejus non perimit querelam nullitatis & inofficioſi te-
ſtamenti II. 30 5
Adimitur, quando teſtator nomen legatum debitori remittit
VI 930 ſq.
Adimitu, quando legatarius teſtamentum, tamquam dolo hæ-
redis in ſtituti elicitum, impugnat VI. 956 ſq.
Amittitur, quando iegatarius voluntatem defuncti implere con-
ſtanter recuſat, etſi magiſtratus illum de eo implendo ſerio

monuerit VI. 958 ſq.
Debitum a defuncto propter illud contractum ex hæreditate ſol-
vendum eſt VI. 863

Defectus illorum, quæ teſtator teſtamento ſuo ad jecturus mor-

te impeditus adſcribere haud potuit, ultimæ voluntati nihil
detrahit, nec vitium viſibile facit XI. 223 ſq.
Non amittitur, quando legatarius teſtamenti ſolennia impu-
gnat, & ne tunc quidem, quum teſtater pœnain amiſſionis
in eos, qui ultimæ voluntati ſuæ contradicunt, ſtatuit VI.

2 54 ſq q.
Ddqdh) Non

Non amittitur, quando hæres, vel legatarius, in aliqua re
contra voluntatem defuncti agit VI. 958 ſqq.
Non amittitur prorſus, quando legatarius dolo, vel culpa,
bona hæreditaria imminuit. Aequum tamen eſt, ut tunc le-
gatario aliquid de eo detrahatur VI. 963

Non concidunt ea, expugnato per fratrem teſtamento inoſfi-

cioſo II. 307
Pro non ſcripto habetur hodie, quum legatarius ante teſtato-
rem moritur VI 94. 1014
Promiſſio ejus non ſemper actionem producit VI 845. 846.
847. 848. 849. 850 ſq.
Relictum duobus, cuinam cedat? disquirirtur Vi. 539. 940
Relictum extraneo in parentis teſtamento inter liberos valet,

etſi teſtes, qui ſubſcripſerunt, ſignacula non adjecerint V.

Revocatum non cenſetur ob leviorem inimicitiam VI. 93³²
Venit ſemper in computationem legitimæ II. 284
LEGATUM ALIMENTO RUM.
conf. ALIMENTA.
Comprehendit etiam famulitium neceſſarium VI. 924
Referuntur ad illud ſtipendia ſtudioſis legata VI. 924
Summa nimia nomine alimentorum relicta favorem alimento-
rum ſaltem pro parte habet VI. 922

Valet, etſi alimentorum quantitas certa expreſſa non fuerit.
Hæc, enim, pro ratione circumſtantiarum determinatur vI.
924
LEGATVM ANNVVM.

Minui nequit ideo, quod proventus bonorum hæreditariorum
poſt mortem teſtatoris imminuti fuerunt, niſi damnum vel

dolo, vel culpa, legatarii acciderit VI 902 ſqꝗ.
Non exſpirat, quamvis modus, ſub quo id reliéctum fuerit,
ceſſarit IV. 899
Referuntur ad illa ſtipendia ſtudioſorum VI 8 %7 ſq.
Relicta piæ cauſæ, aut univerſitati, a debitore redimi & una
vice ſolvi nequeunt VI. 896

Re-

la re
ſag.

ula ,

ne le⸗
,963
,907
ſtato⸗
1014
946.
ſoſ
.,940
dlet,

N V.

72

1.932

l. 294

1. 924
1. 924
jento⸗
I. 922
erit.
. V l.
924

liorumm
UE Ve.
o2 a⸗
fuerit,
W. 899
un
1 06
ke⸗

Inter legatum fundi inſtructi, & fundi cum inſtrumento, ali-

INDEX IV. 39 5

Relicta piæ cauſæ, aut univerſitati, per transactiones priva-
tas minui extinguique nequeunt VI. 896
Relicta piæ cauſæ per præſcriptionem quadragenariam minui
extinguique poſſunt . VI. 900 fſq.
Relictum filio, bona mente exhæredato, creditores non aliter
condicere poſſunt, quam ſi legitima alimenta excedit V. 64 5
Reliéctum viduæ a marito per ſecundas nuptias non exſpirat,
quia uſusfructus jure cenſetur V. 147 ſq. VI. 906

LEGATUM DOTIS ET DONATIONIS PROFTER
NUPTIAS.
Valet, etſi teſtator nullam quantitatem expreſſerit VI. 911 ſg.

LEGATUMFEUDI.

Feudo legato, nec æſtimatio ejus debetur. Hæres tamen, ſi
ipſius feudum fit, onus ei per teſtamentum impoſitum ag-
noſcere cogitur VI. 875 ſq.
LE GATUM FUNDI, ſive PR/DII EUSTICGI.

Aoeceſſiones & fructus ejus a die mortis teſtatoris debentur tunc

legatario, quum teſtator fundum, ſicut mortis tempore fu-
it, legavit. Is tamen, cui prædium ruſticum, uti tempore
mortis teſtatoris fuit, legatur, mercedes colonorum, qua-
rum dies, mortuo demum teſtatore, venit, non conſequi-
tur, ſi fructus, vivo adhuc teſtatore, percepti fuerunt VI.

894

quod eſt de jure Romano diſcrimen VI. 915 ſq.
Legatum fundi mit dem Wirthſchaffts⸗Inventario magis ad fun-
dum inſtructum pertinet VI. 915 ſq.
Legatum fundi inſtructi ea omnia, quæ tuendorum ædificio-
rum cauſa parata funt, kem ligna ad uſum prædii deſtinata,
complectitur, non vero ea, quæ cuſtodiæ gratia in fundo
habentur VI. 918 ſq.

LEGATVUVUM GENERIS.

Vagi & indeterminati valet tunc, quum id ex conjecturis de-
terminari poteſt VI. 871

(Ddd) 2 LE=

396 IN D EX IV.
LEGATUMLEGITIMX.
Pro hæredis inſtitutione habetur V. 621 ſq.

LEGATUM LITIGIOSUM.
Neutri exſolvere poteſt teſtamenti exſequuior V. 775 ſq.

LEGATUM NOMINIS.
Evictionem ejus non præſtat hæres. Præſtat tamen tunc, quum
legatum ipſum purum, & nomen ſaltem demonſtrative adje-
ctum, eſt . VI. 927
LEGATUM ONERIS.
Legati oneris ſine ullo emolumento exemplum memorabile

narratur VI. 870
LEGATUM ORNAMENTORUM.
Non ſolum Juweelen und das Geſchmeide, ſed & margaritas;,
continet VI. 925 ſq.

LEGATUM PENORIS.
Nulla vox apud Germanos legatum penoris exhaurit. Proxi-
me tämen sccedunt voces Hof⸗Speiſe, Victualien, Broͤd⸗
tung VI. 920 ſq.
L E GATUM PESTIS TEMFORE RELICTUM.

Etſi aliqua legata tempore peſtis relicta propter probationis de-
fecktum corruant, cætera tamen valent V. 737 ſqg.
Relinqui nequit, ne quidem p'æ& cauſæ, coram uno teſte, nec
jure jurando ſuppletorio heic locus eſt V 726 ſqq.
Valet, quod duo teſtes teſtificantur, etſi cæteri teſtes, qui
etiam adfuerunt, negent, ſe illud audiviſſe V. 736 ſq.
LEGATUM PIUM.

Annuum a debitore redimi ac una vice ſolvi nequit. Atque
transactiones privatæ, quibus iſtiusmodi annua legata minu-
untur, aut mutantur, irritæ ſunt VI. 896 ſq.

Anauum per præſcriptionem quadragenariam minui extingui-
que poteſt VI. v0o ſd.
Con-

um
Adje⸗
977

—-------=

.

=

INDEX IV. 39097

Converti poteſt ab exſequutoribus teſtamenti in meliorem
uſum, non aliter tamen, quam ſi principis auctoritas ac-
ceſſerit . I. 248

Integrum eſt conſervandum I. 249

Relictum tempore peſtis coram uno teſte invalidum eſt V. 738
LEGAT UM POEN F.
Quid ſub hoc contineatur? disquiritur VI. 943

LEGATUM PREDII RUSTICI.
vVid. LEGATUM FUNDI.
L E G ATUM RFI HEREDIS.

Hæres legato rei propriæ ultra, quam honoratus eſt, onera-

tus, adeundo hæreditatem, ſe ſimpliciter ad agnoſcendum
onus obligat. Quartam tamen Falcidiam ex legato rei pro-
priæ deducit VI. 879 ſq.
Peti poteſt a legatario, cui legata fuit hæredis res, remedio
l. ult. C. de Edicto D. ADRIANII tollendo VI. 976
Præſtare illud non debent liberi, ſolam legitimam ex psterno
teſtamento accipientes 1 881 fſd.
Teſtator rem hæredis, de qua ipſe hæres teſtari non potuiſſet,
recte legat VI. 871 ſq.
Teſtator in re hære dis alium cohæredem ſcrib ere poteſt IV. 878

LEGATUM SERVITUTIS.

Gervitus in faciendo conſiſtens legari poteſt VI. 909 ſd.
LEGATUM SFPEI.
Spes hæreditatis futuræ legari nequit VI. 867
LEGATUM USUSFRUCTUS.
Complectitur perſæpe dominium plenum VI. 906 ſq.
Concurrens cum legato rei diviſionem uſusfructus operatur
VI. 609

Fideicommiſſi, vel feudi, hæredibus ſuis debiti, valet VI. 908
LEGES ROMAN K.

vid. Indicem V.
(D d d) 3 I E-

398 – INDEX IV.

LE GITIMA.
Computatio ejus non ſemper ſecundum tempus mortis fieri
ſolet 11. 278 fq.
Computatur deducto ære alleno 41. 282
Computantur in eam
1) gerada, ſi de computatione Jegitimæ maternæ ſermo eſt

II. 8 ſq.
2 legata 1. 284
3) portio ſtatutaria conjugi ſuperſiti debita II. 284. VI.
1133
Conditio, quæ facillime impleri poteſt, ad jici ei nequit II. 297
Conditio & modus bona mente adjici illi nequit V. 647
Conditio & modus in teſtamentis parentum inter liberos illi
ad jici nequit V. 734 ſdq.

Debetur filiabus
a) ex bonis hæreditariis, quæ pater in feudalia convertit II.

288 ſ.
b) ex feudo anti quo, quum ſcilicer pater id ab agnato poſ-
ſeſſore emit II. 290

Cc) ex feudoa patre emto, tametſi pater teſtamento hoc pro-
hibnerit. Quo caſu tamen non verum feudi emti pre-
tium, ſed id ſaltem, quod pater impedit, computatur

II. 288 ſq.
Deducunt eam, & quartam TREBELLIANICAM ſimul, libe-
ri fideicommiſſo, licet puro, gravati VI. 1005 ſqq.
Deducunt eam ſolam liberi in fideicommiſſo familiæ VI. 1008ſq.
Eſt pars bonorum, non hæreditatis II. 282
Excepta ſemper cenſetur in fideicommiſſo generali, quo pa-
ter liberos ſuos oneravit VI. 1002 ſq.

Filius, eam ſine proteſtatione acceptans, onus eidem ad je ctum
agnoviſſe, & actioni ſuppletoriæ renunciafſe, non cenſe-

tur II. 304
Ignorat eam jus naturæ II. 280 ſqq. V. 583
I) diviſio & alienatio bonorum a teſtatore interdici nequit
II. 296 fq.

2) Inventarii, aut juratæ ſpecificationis, hæredi a teſtatore re-
mitti nequit, quam tamen tune pater valde remittere poteſt,

„1

feri

INDEX IV. 399

ſi ipſe ſpecificationem bonorum ſuorum, jurejurando cor-

roboratam, teſtamento adnectat 1l. 293 29 5
3) non valet aſſertum paternum in teſtamento, nit jusju-
randum adjecerit II. y0
4) nen valet pœna adjeésta VlI. 942 ſc.
5) pretium certum prædiis a teſtatore ſtatui nequit II.
292 ſq
6) prohiberi nequit collatio VI. 1045 ſq.
Legatum ejus pro hæredis inſtiturione habetur V. 621
Loco ejus certam pecuniam ex pacto, vel teſtamento, petens,
ad æs alienum ſolvendum non concurrit II. 287 ſq.
Non debetur filiabus ex feudo novo & gratia principis a pa-
tre ad quiſito II. 290
Non eſt legitima portio ſtatutaria conjugibus debita, nec ra-
tione ejus querela inofficioſi datur 11. 290
Petere eam nequir, vivo patre, judæus, qui ad religionem
chriſtianam tranſit 1. 21 6

Petere eam nequeunt ex liberorumſuorum hæreditate parentes,
qui liberos ſuos in pactis dotalibus de otanibus bonis poſt mor-
tem ſuam diſponere permiſerunt V. 264 fgJ.
Præſtatur, aut ſuppletur, liberis, ſi aliunde eam habere ne-
queant, ex bonis conjugis adulterantis, a conjuge innocen-
te, non prius tamen, quam poſt illius obitum X. 84.
Relinquenda eſt libe is non alio, quam hæredis, titulo, qui
tamen, qualiacumque etiam verba adhibeantur, ſemper in-
telligitur V. 620 ſq.
Relinqui poteſt in rebus certis, is tamen, cui ea relicta in re-
bus certis eſt, non habet inofficioſi querelam V. 647. 676 ſq.

Tolli poteſt ſtaruto 11 297

Vox hæc in pactis dotalibus per modum contractus initis adhi-
beri poteet V. 29 4
Uſusfructus ejus patri prodigo adimi nequit II. 291 ſq. v. 649

LEGITIMATIO PER MATRIMONIVUM.
Filia illegitima viro honeſto in matrimonium collocata, legi-
timatur I. 192 Iq.
L Fi-

395 INDEX IV.

Filius, qui per ſubſequens matrimonium legitimatur, tunc pri-
mum natus eſſe cenſetur I. 194 ſq.
Legitimati per ſubſequens matrimonium in Camera Imperiali
& aſſeſſores & procuratores fieri poſſunt V. 108 ſd.
Liberos legitimatos in omnibus liberis legitimis exæquat I. 196
Matrimonium ſubſequens non ſolum liberos, ſed & matrem,
legitimat I. 190 ſq.

LEGITIMATIO PER RESCRIPTUM PRIN CIPIS.
Effectus ejus longe minores ſunt, quam ejus eſſe ſolent, quæ
per matrimonium ſubſequens fit 1 196
Fieri poteſt, etiam invito parente J. 198
Maculam omnem abftergit I. 196
Peti poteſt non ſolum a liberis naturalibus, ſed etiam ab ince-
ſtuoſis & ſpuriis. Ea tamen opus non habent liberi ex ma-
trimonio inceſtuoſo, vel adulterino, nati, ſi unus tantum
ex parentibus in juſto errore fuit I1. 195. 197
Succedendi jus non aliter tribuit, quam ſi is, de cujus hære-
ditate quæritur, conſenſerit I. 19 8
.

LEGITIMATIO SPURII.
Fit per admotionem ejus ad dignitates I. 19 8

LEGITIMATIO AD CAUSAM.
conf. EXCEPTIO LEGITIMATIONIS AD CAUSAM.
Non inducitur in ceſſione actionum per poſſeſſionem chirogra-
phi ſolam . III. 527
Requiri in actione pignoratitia non adeo ſcrupuloſe debet III.
. 134 ſq.
Sufſicit ad eam editio inſtrumenti referentis IV. 1014

LEGULEIUS.
Quis ſub hoc nomine inſigniri debeat? disquiritur I. 12

Lehn. Lehnwaare.

Non ſemper bonum feudale, ſed ſæpe cenſiticum, aut emphy-
teuticum, indicat II. 386 ſd. 388
4 J Lehn⸗

—

ANDEX IV.
Lehn⸗ Brief.

. vig.m INVESTITDVRARUM LITERX.
“ L LENITAS.
1z =Bðð conf. AISERICORDIA.
en,; Lenitatis exſuperantia in miniſtro principis aliquando crimen
oſſ. elſt VIII. 753
DW “ LENOCINIUM.
D Committunt
Ine famulus, domino jubenti in furtivis amoribus opem fe-
6 1) famulus, domino jubenti in furtivis amor us opem fe
15 rens IX. 28
1986 2) maritus de ſtupro & adulterio uxoris tranſigens. 18 ta-
155 Z men, qui ab alho ſtupratam ſciens duxit, vel, quam igna-
ace⸗ rus duxit, re comperta retinet, in crimen nullum incidit,
i. dummodo prerium, vel lucrum, hoc nomine uon acci-
un Piat 1X. 266 ſq.
„7 3) maritus fecto aliquo ſuo uxoris adulterium juvans. Sola
are. patie tia & diſſimulatio ejus quidem crimen eit ſecun-
198 HDM dum jus naturæ, ſed in foro civili, ſi lucrum non acceſ-
⸗ ſerit, non punitur IX. 263
4) parentes diſſimulantes & conniventes ſine lucre in for-
19 nicatione liberorum 1X. 26½ ſq. B
Conjugis alterius conjugi adulteranti, & ſic ex conipiratione
peccanti, non prodeſt IX. 9 1 ſq.
Delicti hujus diverſi gradus ſunt IX. 258 259
ogrr. EPſt conciliatio furtivorum amorum, conſilium, auxilium, quin
1.327 & omiſſio debitæ in impediendo diligentiæ 1X. 28 ſd.
t Il. Exercetur aliquando non propter lucrum pecuniarium, ſed ex
4ſq. ambitione pro obtinendis honoribus & dignitatibus [X. 261
10l4 Non committunt parentes, qui liberos in ſtuprum, vel adul-
terium, lapſos pœnæ publicæ ſubtrahere laborant, ac fu-
gam eorum inſtruunt IX. 1271 ſq.
Iun Prarentum mitigar pœnam liberorum ſtupro vel adulter o ſe
WRW commaculantium IX. 289 ſig.
SB Principem eo corrumpere in miniſtro crimen eſt ViII. 818
hy Vitiat teſtamentum S VI. 803
(Eese) L. E-

—„
INDEX W.

LENOCINII POENA.

Gradus illius diverſi ſunt IX. 258. 259
Incertiſſima eſt extra Saxoniam. Jus commune, enim, ultimum
ſupplicium, lege Saxonica Electorali, in omnes lenones
ſimpliciter ſtatutum, illis ſaltem lenonibus, qui invitas mu-
lieres proſtituunt, irrogat. Igitur mariti & parentes, leno-
cinium facientes, morte ſecundum jus commune puniri poſ-
ſunt IX. 259 ſq.
Lex Saxonica Electoralis in lenones non dura eſt, ſed juſta,
& mitior veteribus Saxoniæ legibus, quæ vivas defodere
juſſerunt lenas IX. 260 ſdq.
Pœna huic ſubjacet 1.
1) exercens lenocinium non propter lucrum peeuniarium,
ſed ex ambitione pro obtinendis honoribus & dignitati-
bus IX. 261 ſd.
2) famulus domino jubenti in furtivis amoribus opem fe-
rens, qui tamen mitiſſime punitur AX. 258 ſq.
3) maritus, qui non ſolum patitur & diſſimulat, ſine aliquo
lucro, uxoris ſuæ adulterium, ſed factum etiam aliquod
perpetrat, quo juvatur uxoris adulterium 1X. 263 fdJ.
4) parentes conniventes & diſſimulantes fine lucro in for-
nicatione liberorum IX. 263 ſq.

LEPRA.
Juſta divortii cauſa eſt V. 336
LFEFTHALIA ARMA.
Vid. A R M A LLETHALIAK

LETHALIS. LETHALITER. LETHABILIS. LETHI-
FER. LETHIFICUS.
Sagnificationes harum vocum eruuntur IX. 561
LEVITX.

Levitarum collegium, quod Hieroſolymæ fuit, facultatem
de jure reſpondendi habuit, eaque reſponſa magnam ob-
tinuerunt auctoritatem 1. 3
LEU-

rium,
Nitari⸗
61 ſ.
ein fe⸗
aliquo
igod
63 ſe.
in for⸗
63 ſ.

V. 336

Ken

ultatefn

ob⸗
1,ſ3
15 V ½

INDEX IV. doz

HM LEUTERATIO. V
Interponi poteſt apud Commiſſarium ad deciſionem cauſæ da-

tum I. 291 ſq.
L. EX.
Affigi, aut proclamari, non neceſſario debet in omnibus pa-
gis, vel oppidis I. 62 ſqq. XI. 176
Civilis obligat principem in contractibus cum civibus ſuis
cele bratis . I. 73
Contrarias Receſſibus Imperii & juri communi recte in terris
ſuis condunt Imperii Principes I. 73
Ferre eas poſſunt civitates Imperiales I. 86
Injuſta cives coguntur, non obligantur I. 73 ſqq.
Mariti principis obligat uxorem ejus I. 73

Non tollit eam ſolus non uſus, vel deſuetudo, niſi ea con-
tradictio judicio firmata ſit 1. 100. XIl. 177

Obligat non demum poſt duos menſes, ſed ſtatim, quum la-
ta eſt 1. 72 ſq.
Peregrini eorum locorum, per quæ tranſeunt, legibus obli-
gantur I. 73
Pertinet non ad actus præteritos, declaratio tamen dubii in
lege occurrentis ad actus etiam pendentes, vel præteritos,
pertinet I. 67 ſqq. 70

Prærogativas ſingulares præ conſuetudinibus habet I. 86 ſqdq.

Promulgatio ejus facta præſumitur I. 62 fJ.
Promulgatio ejus fit ſolum ejus nomine, qui jure territorii
gaudet. Quapropter princeps, qui in appanagiis fratrum,
vel agnatorum ſuorum, legem promulgat, pati non cogi-
tur, ut iſtorum quoque fratrum, vel agnatorum, nomen

legi præfigatur I. 65 ſq.
Superveniens, ſtatuto contraria, ſtatutum abrogat 1J. 86
Tollitur per legitimam conſuetudinem I. 53 3

LEX ANASTASIAN A.
Limitationes nullas alias admittit, præter eas, quæ in lege
ipſa fundamentum habent V. 555 ſqaꝗq.
. (Eee) 2z Locum

„ X

INDEX W.

4⁰4

Locum habet in ceſſione cambii extra literas cambiales facta

III. 559 ſq.
Locum non habet in lucro, quod ex negotü geſtione ad pro-
xenetam pervenit XI. 90 fdq.
Non obſtat
1) indoſſatario. Tunc tamen illi obſtat lex ANASTAS I A-
NA, quum quantitas valutæ in indoſſamento expreſſa fuit
III. 560 ſqq. 163 ſqq.
2) ſucceſſori in feudo, qui debita feudalia ab ante ceſſare

contracta minore pretio redimit III. 565 ſq.
Non pertinet ad res corporales & adnexa eisdem jura III. 567
Ufus ejus adhuc hodie viget III. 553 ſq.
Utrum in actione pignoratitia contra ſecundum creditorem
inſtituta locum inveniat? disquiritur III. 141 ſqq.

LENX COMMISSORIA.
COnf. PACTUM COMMISSORIUM.

Ad jecta contractui quoad unum pactum, ad totum contractum
cætera ejus capita trahi non debet III. 499 ſqq.

Adjici poteſt omnibus negotis, excepto ſolo pignoris con-

tre ctu III. 506
Dies legi commiſſoriæ inſertus civiliter cum aliquo temporis
temperamento eſt intelligendus III. 498 ſqq.
Dies ſolutioni ſub lege commiſſoria præfixus, in feriss inci-
dens, efficit, ut ſolutio etiam poſt ferias rite & impune fie-

Excludit eam etiam oblatio verbalis, ſiquidem debitorem rea-
liter ſolvere paratum fuiſſe adpareat III. 498
Infirmata per eam emtione, transactiones, & reliqua omnia,
quæ emntor interim gefſit, nulla ſunt III. 503 ſqꝗq.
Locum non habet hodie in emtionibus, quum maxima pars
pretii ſoluta fuit III. 507
Obligari ſub illa poſſunt reges & principes in delationibus Im-
periorum III. 306

Fcna

IN DEX IV. o;

Pœna ejus qua emtor contra legem commiſioriam peccans
ea, quæ dedit; perdit, dura non eſt, quum pœnam in eos,
qui fidem fallunt, ſtatui, durum nog fit III. 07
Pœna ejus vitari poteſt, quando mora, in ſolvendo commiſla,
ſtatim, antequam ſcilicet creditoris intereſſe incipit, purga-
Reſtituta in integrum minoribus & civitatibus contra legem
commiſſoriam indulgerur III. 499 ſcqq.
Si emtor ſub lege commiſſoria obligatus ſtato die non ſolvit,
arbitrium numquam penes ipſum, ſed penes venditorem,
an legem commiſſoriam admittere velit? eſt III. 503 ſqq.
L EX JIULIA
vid. VICESIMA HEREDITATUM.
LEX IULIA DE ADULTERIIS.
Pœnæ lege illa ſtatutæ non omnes capitales erant IX. 260
LENX NOVA.

Agens ex ea, publicationem ejus probare non debet I. 62 ſqq-
XI. 176

ua creditor aliquis omnibus aliis anteponi jubetur, benefi-
cium ſeparationis non excludit VII. 543 ſq.

LENX PERMISSIVA.
Contra eam præſcriptione immemoriali opus non eſt VIII.
222 fd.
l LEXNX PROHIBENS.
Contra illam præſcriptio immemorialis admittitur VII. 219
M LEX REGIA.
Mortis pœnam ſancit in eos, qui parentes pulſarunt IX. 692
”Z LEXNX RHODIADE IACTU.
Caſus nonnulli, in quibus ea locum habet, recenſentur III.
⸗ 8I ſqq. 187 ſqq.
Regula: Omnium contributione ſarciatur, quod pro omnibus
impenſum eſt; in cauſis etiam non maritimis locum habet.
Ex qua regula non privati ſaltem, ſed principes etiam &
respublicæ, obligantur III. 181 ſq q.
(Eee) 3 Reſti-

406 INDEX IV.

Reſtitutionem damni reéte petit a republica, qui avertendæ
a republica ruinæ cauſa negotium periculoſum ſuſcipit, ac
damnum in expeditione ejus negotii paſſus eſt. A qua actio-
ne nec ille excluditur, qui mercedem accipit III. 184 ſq.
LEX SCRIBONIA.
Locum numquam obtinuit in præſcriptione ſervitutum nega-

tiva III. 46
Propter eam præſcriptio in ſervitutibus, jure antiquo, pla-
ne locum non habebat . III. 46 5
LIEBELLATICI.
Quinam fuerint? disquiritur VII. 608
LIBELLUS.
Alternative concipi poteſt in rei vindicatione II. 361
Communicari debet ante citationem magiſtratui inferiori con-
vento a civibus II. 190 ſqq.

Communicari debet ante citationem Principi Imperii a civi-
bus ſuis in ſupremis Germaniæ tribunalibus convento II.
188 ſqg.
Continens diverſa capita, partim liquida, partim illiquida, ef-
ficit, ut ſimul exſequutive & ordinarie pronunciare debeat

judex ILI. 1088
Cumulantur recte in uno eodemque præparatoria & princi-
palis actio I. 372
Diſtingui numerxris certis poteſt I. 368 ſq.
Emendatur & ſuſtinetur jure a judice
1) in quo acdtio inſtituta falſo demonſtrata eſt I. 282
2) in quo actor unam ſaltem ex duabus rebus, quæ ei al-
ternative debentur, petit 1. 377 ſd.
Exprimere in illo non neceſſe habet circumſtantias loci, tem-
poris etc. a tor, qui civiliter agit I. 373 fd.

Oblatio ejus ſola alterum in mala fide non conſtituit IV. 915
Secundum mutatum judex judicare poteſt, etſi mutatio poſt
litis conteſtationem facta, nec expenſæ reſtitutæ, ſint VII.

339 ſJ.
Subjicienda eſt libellis primæ inſtantiæ clauſula ſalutaris, cu-
jus egregii effectus prolixe recenſentur 1. 369. ſqq.

Sup-

S

0

INDEX IVv. 407

Supplere poteſt judex id, quod minus petiit actor in hbello,
quamvis is libellum non emendaverit VII. 34 2
Suſtinere poteſt judex eum =
1) in quo liberi rem parentibus ſuis debitam proprio no-
mine petunt I. 38 ½. 5 80 ſ.
3) in quo proceſſus exſequutivus minus provide inſtitutus
fuit J. 378

LIEBELLVS ARTICULATUS.

Cauſa, ob quam libellorum articulatorum uſus prohibitus fue-
rit, inveſtigatur I. 366 1 4.

LIBELLVS FAMOSVS.

Auctores eorum difficillime deteguntur, promtiſſimum ta-
men remedium eſt, ut indici eorum præmium ex bonis
auétoris publice promittatur VIII. 329
Collegium integrum de crimine libelli famoſi accuſari & in-
quiſitioni ſubjici poteſt, non aliter tamen, quam ſi graves
fuſpiciones omnia ejus membra in libellum conſenſifle, ad-
erant VIII. 330 ſqq.
Combuſtio ejus juſta, ſed parum conſulta, eſt VIII. 328 ſq.
Magiſtratus, qui crimen famoſi libelli non punit, ipſe puni-
tur, conniventia magiſtratuum hac in parte, etiam inter li-
beras gentes, pro peccato imputatur, & juſta belli cauſa
eſt VIlIII. 3 30 fdq.
Pœna talionis in libellorum famoſorum auctores ſtatuta non
recte negligitur ViII 327 fq.
Requiritur ad eſſentiam ejus, ut auctor nomen ſuum diſſimu-
laverit VIII. 325 ſq.
Sunt accuſationes & delationes, quæ diſſimulato, vel ficto, no-
mine offeruntur ßMRD VIII. 337
Suſpestum non facit eum, contra quem proponitur, nec in-
quiſitioni locum dt; id quod non ſolum doctrinæ chriſtia-
næ, ſed etiam rectæ rationi, convenit, atque ante cCON-
STANTINVM M. a T;RAIANO, Chriſtianorum perſequuto-
re, conſtitutum fuerit VIII. 335 ſqg.
“=? LIBEL-

408 1NDEX W.

LIBELLVUS INEPTUS.
conf. ExCEPTIO INEPTI LIBELLI.
Tudicis circa eos poteſtas VII. 325 ſqq.
Salvandus eit, dummodo aliqua ratione ſalvari queat I. z7 5
1qq.
LIBERALITAS.
conf. DONATU NECESSARIA. .
Excludenda a donationibus neceflarüs non eft V'’. 1186
Exſuperantia ejus aliquando in miniſtro principis crimen eſt
Libera ex parte, & ex parte neceſſaria, eſſe poteſt VI. 1184 ſq.
Sub hac aliquando latet ars captatoria VI. 836 ſg.
LIBERI.
Actionem inſtituere poſſunt nomine parentum ex præſumto
mandato 1 580 ſq.
Appellatio eorum in fideicommiſſis regulariter non compre-
hendit nepotes XVI. 100
Defenſio illorum ad moderamen inculpatæ tutelæ pertinet X.
439 ſq.
Exhæredari, aut abdicari, nequeunt, quando patris indul-
gentia ſtupro, adulterio, vel inceſtui, eorum occaſionem
dedit IX. 269
Habentur pro illegitimis illi, quos pater illegitimos dixit, do-
nec contrarium probatur. Ad quam probationem clara ar-
gumenta requiruntur, nec conjecturæ ſufficiunt VI. 1 o.
Hæredes inſtituti cenſentur, quando pater rebus a ſe vivo 44
ceptis eos contentos eſſe juſſit V.. 628 fſq.
Hæredes ſcribi poſſunt collective, omiſſis nominibus propriis
V. 624 ſq.
Hypothecam tacitam in bonis patris tantum ratione rerum
maternarum & materni generis, non etiam aliarum adven-
titiarum, habent IV. 726 ſq.
Ulegitimi a patre, liberos legitimos habente, non ultra un-
ciam hæredes ſcribi poſſunt. Fori, enim, uſu recepta ſunt
ea, quæ in jure Romano de liberis naturalibus conſtituta
ſuat V. 630 ſq.
Legi-

37

IN DEX IV. 4 09

“

“

Legitimi præſumuntur VI. 1009 ſqq.
Nati
1) ex concubitu anticipato, poſt benediétionem ſacerdota-
lem legitimi ſunt, non legitimati V. 110

2) ex matrimonio inceſtuoſo, vel adulterino, ſi unus tan-
tum ex parentibus in juſto errore ſit, legitimatione opus
non habent I. 197
3) ex matrimonio legitimo, in ſtatu civili magis obligati
ſunt patri, quam matri I. 183 ſq.
4) parentibus ſordidis, levis notæ macula notati ſunt, et-
ſi paternum vitæ genus non ſequantur I. 574
5) ex ſponſalibus ſolis, legitimi ſunt, patrique, excluſis ad-
ſcendentibus & conſanguineis, non ſolum in allodio, ve-
rum & in feudis, & principatibus, ſuccedunt l. 159. V.
68. 106 ſqq.
Numerus liberorum homicidam ab ultimo ſupplicio non li-
berat XI. 398
Obligantur ex pactis parentum morganaticis, ante nativita-
tem ſuam initis, minime tamen ex illis poſt nativitatem ſu-

am initis I. 160. V. 118 ſq.
Obligatio erga iſtos obligationem erga parentes vincit I. 188
ſq.

Occidentes juſſu patris non excuſantur, bene tamen patris de-
fendendi gratia interficientes III. 238. IN. 399 ſq. 443 ſq.
Operas officiales & œconomicas parentibus gratis præſtare de-
bent, pro artificialibus operis vero mercedem recte exigunt
I. 171. VI. 1064

Perduellium adhuc hodie puniuntur VIII. 656 ſqq.
Poſtumi ſub collectivo liberorum nomine intelliguntur XI.
212 ſcqj.
Quinque in Germania a tutela excuſant V. 517 ſq.
Sequi tenentur patrem relegatum I. 215 ſq.

LIBERORUM ABDICATIO.
vid. ABDICATIO.
LTBERORUM ENXHERRLDATIO.
vid. EXxHEREDATIO.

(Ffſh·

INDEX IV.

LIBERORUM ELEGITIMATIO.
vVvid. LE GITIMATIO.

LIBERTAS.
Pro illa in dubio adhuc hodie facienda eſt interpretatio I. 160
LIBERTI.

Liberalitas eorum erga patronos neceſſaria donatio eſt VI.

1210

LIBRI.
Confecti ex monimentis in archivo repertis contra principem,
cujus eſt archivum, etſi non plene, tamen minus plene,
probant IV. 1033 ſq.

Interdicere illorum uſu viro literato acerbus & peœne intole-

rabilis dolor eſt X. 42 8
LIBRI CENSUALES.
vid. CATASTRA.

LIIBRI ECCLESIASTICI.
Mortem abſentis plene probont III. 326

LIBRI IMPROòBI.
Magici, athei, hæretici, blasphemi commercio recte eximun-
tur III. 422 ſJ.

LIEBRI MERCATORUM.
Convinci per illum nequit, ſi quis per alium merces accepiſ-
ſe dicatur, & mandatum neget. Tunc vero liber merca-
toris plene probat, quum alia adminicula & conjeéturæ ac-
cedunt VYVYI. II 28 ſ q. I131
Fidem eorum non minuunt leves errores. Multitudo tamen
hujusmodi errorum fidem prorſus infringit IV. 1139
Fides illorum ſemiplena privilegium non eſt, ſed juri com-

muni convenit IV. 1124 ſg.

Nihil probant contra chirographum & apocham mercatoris IV.
Non probant ſemiplene libri eorum mercatorum, qui foro ceſſa-
runt, ſed tamen probant minus, quam ſemiplene. Tunc vero,
quum

l

dem
ene,
314
dle⸗

„42 8

326

Wun⸗

lelc⸗
E 1l⸗
1191
tammen
11199
col⸗
24 6.
1 4
cela-
er0,
gaum

INDEN Vv. 4 11

quum aliæ contra iſtius rodi libros ſuſpiciones accedunt, fi-
dem omnem perdant IV. 1136 ſqgq.
Probant etiam libri eorum mercatorum, qui minutatim ne-
gotiantur, vel extra merces, quas vendunt, aliquod ſimul

artificium & opificium exercent IV. 1126 ſq.
Probatur ex eo non ipſum debitum, ſed ejus quantitas IV.
1124 ſq.

LIBRI MERCATORUM EDITIO.
Mercator extra domicilium ſuum litigans, libros ſuos in fo-
ro domicilii edere poteſt. Adverſario tamen ſumtus itine-
ris, vel ad conſtitutionem procuratoris, neceſſarios, ſup-
peditare debet IV. 1133 ſq.
Sumtu petentis, non edentis, fit tunc, quum adverſarius,
vel extraneus, pro ſtabilienda actione, vel exceptione, ſua
librum a mercatore edi deſiderat IV. 1135

LIBRI OPIFICIALES.

Libri collegiorum opificialium ſemiplene, etiam in propria
cauſa, probant, nec ſubſcriptio, nec cætera inſtrumento-
rum requiſita, in illis rigide exiguntur. Valent tamen hi li-
bri ſaltem in negotiis opificialibus & bonis communibus IV.
1044 ſJ.
Libri opificum accurate confecti fidem faciunt IV. 1126 ſqq.

LIBRI SYMBOLICI.
Errores leviuſculi & dubia circa eos, quæ poſt ſubſcriptionem
eorum ſuperveniunt, hæreſis non ſunt VIII. 576 ſqq.
Ex libris ſuis ſymbolicis quælibet eccleſia hæreſes judicat, at-
que horum profeſſionem & ſubſcriptionem a membris ſuis

exigit VIII. 573 ſpq.
Subſcriptio illorum antiquiſſima, jnſta ac pia eſt, nec per qua-

tenus, ſed per quia, fieri debet VIII. 573 ſqꝗ.
LI CITAN S. .
Inter plures creditores licitantes is, qui potior eſt, ei, cui

major ſumma debetur, præfertnr VlII. 4;3 ſq.
(FfY) 2 LICI-

INDEX IV.

412
LICITATIO.
Nova, etſi pinguiſſima, non admittitur VIII. 451 ſq.
LICITUM.
Licita multa ſunt, quæ honeſta non ſunt VI. 819 ſqqꝗ.
LICTOR.

Leges & conſuetudines, quæ lictores macula adſpergunt, &
conſortione civium ſegregant, ægre cum reéta ratione con-
ciliantur, & cum moribus veterum Germanorum aperte pu-

gnant XK. 344

vid. MERCES.
LIGNA.

Deſtinata ad uſum prædi, ſub legato fundi inſtructi compre-
henduntur VI. 918 ſq.
Infecta non advehere debent dominis prædiorum equeſtrium
ruſtici Saxonici J X. 717
Ligna prædio neceſſario ex nemoribus ſuis vicinis a principe
euidam conceſſa, non ſolum ligna alendo igni neceſſaria,
das Brenn⸗Holz, ſed tigna quoque, das Bau⸗Holz, ſub ſe
comprehendunt I. 195
Ligna, quamvis valida, letale inſtrumentum non ſunt. Ita-
que, qui iis in ſubita rixa utitur, animum occidendi ha-
buiſſe, non cenſetur IX. 570
LIGNANDI IUS.

Habet conductor prædii, quamvis de eo nihil dictum fuerit
IV. 667 ſq.

1IMITES.

vid. FINES.
LINTEA.
uæ maritus uxori comparat, non donare, ſed ſaltem uten-
da dare, cenſetur. Ea tamen, quæ in locum latorum &
attritorum furrogantur, uxori plene adquiruntur V. 297

Quæ pater filiæ nubenti dat, in dotem non imputantur V. 302
118.

ſ.
t, &

cohl⸗
epu.
344

npre⸗
18 ſ⸗
Krium
717
meipe
ſlaria,
ſuh ſe
L. 195
Ita⸗
di ha-
ſ.

fterit
6676

n nien⸗
rum
V. 297
1.30¹
1¹⁸

INDEXNX IV. 413

118.
conf. FXCEFPTIO LITIS FINITE. PROCESSVUsS.
Mota poſſeſſori in judicio interrumpit præſcriptionem, etſi ad
finem perducta non ſit, tunc tamen ea præſcriptio non ob-
ſtat, quum poſſeſſor ab ea abſolutus fuit Vil. 274 ſqꝗ.
Verba: poſt litem motam, von Zeit der erhobenen Klage, idem
ſignificant, quam poſt citationem inſinuatam IV. 914 ſq

LITIGATOR.

Fallarius eſt, qui tum ipſe judicem, etiam in bona cauſa, cor-

rumpit, tum illud per interpoſitam perſonam facit 1X. 785.

„
Fundans ſe in pacto, vel contractu, bona fide celebrato, ſed
