Non eſt, quando emtio & venditio intercedit VII 502 ſq.
Non obſtat illi jure Saxonico emtio venditio ViI 102 ſg.
Privilegium ejus non ſaltem juris Saxonici eſt, ſed etiam in

jure communi fundamentum habet VII. 500 fq.
Vitiat eam uſurarum præſtatio VII. 502 ſq.-
PECVNIA LVSTRICA. els
Alienare & oppignorare eam nequit pater All. 222

Ce-

N. 34
ceſſio⸗
lonem,
cin ne
Il. 498
mpore
ll. 607
jtervm
1.,271.

ſon ex
ſ
170 10.

ſol ſ⸗
ſor
ſon ⸗
ian in
ſoo ſoſt
ſ02 .

I. 22²
Ce⸗

INDEK IV. 497

Cedit ea, mortuis liberis, non ſoli patri, ſed inter eum, &

matrem, & cæteros liberos, jure e here Sditario diwiditur III.

Hypothecam tacitam in bonis patris extra Saxoni am non ope-

ratur, ſed pertinet in concurſu creditorum ad quartam per-
ſonaliter Privilegiatorum claſſem III. 217 1qg.
Pertinet ad pect ulium adventitium ordinarium III. 215 ſqq.
Quantitas ejus in concurſu creditorum per privatam patris
conſignationem ſemiplene probatur III. 220 ſq.

PECUNIA PRESIDII CAUSA REPOSITA.

Eſt res mobilis 11

PEGUNIA PUEBLICA.
Convertens eam iu uſus ſuos miniſter peccat, etſi animum &
facultatem reſtituendi habeat VIII. 793
Verſio ejus in alios, quam ad quos deſtinata fuit, uſus pub⸗
licos non eſt crimen de e reſiduis, ſed crimen tamen eſt, at-
que extra ordinem punitur IX. 883 fſq.

Peinlich. Pei nliche Faͤlle. Peinliche Srraffe.

Vocum harum vera inveſtigatur ſignificatio X. 350 ſaq.

PEIIEXN.
Pellicem apud maritum in flagranti delicto reper tam non oc-
cidere poteſt uxor, & ‚ſi id faciat, non quidem ultimo ſup-

Pplicio, ſed tamen extra ordinem, punitur IX. 1
PELLICATUS. 4 Pr.
Adulterium verum inter Chriſtianos eſt IX. 218
Differt a concubinatu IX. 217 ſq.
Jure Romano, etſi pro adulterio non reputaretur . Prohibe-
batur tamen IX. 21 8
PENSIO.
Quid juris ſit, ſi præterita cum Præſente concurrat? disqui-
ritur V. 205
“ PERN US.

vid. LEGATUM FENORIS.

(Krr) FFrkk.

498 IN DEX IV.

TPERDUELLIONIS CRIMEN.
conf- MAIESTATIS LESE CRIMEN.

Intentari alteri, ſine juſta aliqua & probabili cauſa, non de-
bet I. 530 ſq.
Laudans pro concione illud, perduellis fit, & ordinaria pœ-
na adfici poteſt VIII. 654 ſqq.
Ruſticitatis in hoc crimine ratio aliqua habetur VIII. 9. 653
Silentium ſolum in crimine perduellionis juſte punitur. Is ta-
men, qui ſcit perduellium machinationes, ſed probationi-
bus deſtituitur, ad levia indicia & dubia argumenta deferenda
non obligatur. Pontifices Romani etiamſolam reticentiam
in crimine perduellionis numquam morte puniverunt VIII.
640 ſq q.
Species perduellionis aliæ etiam dantur, quam quæ in Pan-
dectis exempli loco recenſentur. Eo referenda eſt inobedien-
tia erga juſſa principis, ex contemtu profecta VIII. 648 ſqq.
Species ejus eſt lectio militum pro extero principe, ſive vi,
ſive doloſis perſuaſionibus, fiat, & ultimo vindicatur ſup-
plicio 1X. 932 ſq. 936 ſq.

Species ejus habentur convitia turbulenta & ſeditioſa VIII. 672

Species ejus habentur ſola machinatio & conſilia cum hoſte
contra rempublicam inita, etſi reus animum exſequendi non
habuerit VIII. e39 ſq.
Species ejus innumeræ in Magna Britannia ſub cA OLOI.
Rege excogitabanturr 1 532
Species ejus non eſt liberatio & emiſſio rei e carcere publico
per ſe, niſi liberatus ipſe perduellis fuerit. Fit tamen per-
duellio, quando per eam tran quillitas publica, vel ami-
citia cum extero principe, turbatur VIII. 645 ſqq.
Species ejus non ſunt verba contumelioſa in principem I. 533
Suſpiciones graviſſimæ de perduellione & argumenta maxi-
me probabilia ad irrogandum improviſum ſupplicium ſuf-
ficiunt XII. 8 7
Teſtes etiam inhabiles in crimine perduellionis admittuntur,
minorem tamen, quam alii idonei, quin aliquando, maxime,
6 inimici ſint, nullam plane fidem inveniunt VII. 653 ſqq.
J PER=

n de⸗
0 ſ.
p⸗
.
.6ſ3
lsta.
tioni⸗
renda
ntiam
VIII.
101
Pan-
edien⸗
l⸗
Ve VI;
r ſup⸗
36 l
li. 72
ſ.
Ninon
39 f.
o10l.
15n
ublic
en per⸗
] ami⸗
4ar.
1.533
maxl⸗
ſal⸗
tuatur,,
axime,

zſag⸗
1EN

INDEX IWV
PERDUELLIS.
conf. BONA PBRDUELLIVUM.

Accuſari damnarique etiam poſt mortem poteſt V. Fy81
Civis & commune principi ac reipublicæ exitium machinans,
qui ſine magno reipublicæ diſcrimine, in judicium trahi ne-
quit, ab alio cive privatim & impune occidi poteſt VIII. g6 r

ʒ „ ſqd.
Exempla perduellium improviſo ſupplicio adfectorum in tres
claſſes diſpeſcuntur VIII. 851 ſqq.

In prima claſſe ſunt hi, quorum facinora tam maniteſta ſunt,
ut juſtitiam ſupplicii nemo in dubium vocet VIII. 851 ſqq.
In altera claſſe hi locum ſuum ſortiuntur, de quibus in utram-
que partem diſputatur, quorum maximus numerus eſt VIII.
. 8 51 ſqg.

In tertia claſſe hi collocari debent, quorum innocentia poſt

necem manifeſte adparuit VIII. 85 1 ſqdq.
Fit miniſter & civis, contra quos princeps legitimis & or-
dinariis remediis procedit, qui, dum ſe innocentes, & vim
injuſtam pati, credunt, vim opponunt, minantur, tumul-
tum excitant, exterorum principum auxilium implorant
VIII. 658 ſq. 68 5
Miniſter in quatuor partes juſte ſecari poteſft VIII. 910 ſq.
Numerus major eſt eorum, qui poſt diuturnum judicium &
ſolennem damnationem, hodie inſontes habentur, quam
qui improviſo ſupplicio perierunt VIII. 854 ſq.

Omitti poſſunt in eorum condemnatione, propter ſalutem

publicam, ea, quæ ad integritatem & eſſentiam judicii per-
tinent VIII. 854 ſqq.

Pœna in perduellium liberos ſtatuta juri naturaliconvenit, nec

ab uſu receſſit. Quin Germani veteres etiam fratres per-

duellium puniverunt VIII. 656 ſq q.
Sacerdos ordinarie punitur VlIII. 654 ſq.
Veneno clam tollere poteſt princeps perduellem, quem publi-
ce punire nequit VIII. 858

Vocari in jus, audiri & defendi oportet perduelles, antequam
damnentur & puniantur. IIla tamen regula exceptionem pa-
(Krr) 2 titur,

1i0o IN DEX IV.

M. titur, quando ex iſtiusmodi cauſæ cognitione periculum rel-

publicæ & principi imminet VIII. 849 ſd.
PEREGRINATIO.
Sumtus magnos in eam fadtos recte repetit obligatus ad alen-
2 P V

dum alterum V. 4155 ſq.
Sumtus peregrinationis ſub ſumtibus ſtudiorum comprehen-
duntur VlI. 1034 fſqq.

5 PEREGRINVUS.
Cauſæ & Htes eorum & jure Romsno, & jure Germanico, &
jure hodierno, ſummatim tractandæ & confeſtim expedien-
dæ ſunt III. 10 2. Xt. 153 1d.
Legibus locorum eorum, per quæ tranſeunt, obligantur 1. 73

. PERIURIUM.
Arcet a teſtimonio ferendo
Falſi genus efſt IX 830 ſq.
Impune fuit antiquiſſimo jure Romano, & ſaltem per cenſo-
res infamia notatum, deinde ſub Cæſaribus exfra ordinem
& arbitrarie puniri cepit. Pœna hæc extraordinaria etiam
jure USTINIANEO ſancitur. Tandem CAROLVUS. V. PO--
nam perjurii, ante incertam, determinavit VIII. 627 ſqq.
Non committit, qui certam fidei & religionis formulam ſub-
ſcribit, ac jurejurando confirmat, tametſi deinde ad alius
religionis ſacra tranſeat II. 654

Non eſt unicum, quod jurando committitur, crimen VIII er9

Pœna ejus eſt amputatio digitorum. Quæ pœna juſto durior
non eſt, atque male communiter interpretationibus foren-
ſibus mitigatur. Debebat illa locum invenire, erſi quis non
lucri, ſed amicitiæ, aut ex alis cauſa, pejeraſſet, quin &
in illis, qui alios ad pejerandum inſtigant VIII. 629 ſqq.
Pœnam ejus leges clariſſime determinant, ſed interpretes ni-
hilominus arbitrariam faciunt IX. 330 ſd.

PERMISSIO-

Superioris delinquenti ad mitigationem pœnæ non prodeft
VIII. 47 ſq.

PER-

IV. 1206

N

173

1200
o ſa.
enſo⸗
etiäm
nſub⸗
1alius
II. 4

III

durior
foren⸗
is 0
gvin &
29 ſc
etes Ul⸗
ho ſt

prode

R⸗

„

U.*

14, ſq
1

INDEX IVy.
PERMVUTATIO.
conf. PACTUM DE PERMVUTANDO.
Extorta vi in itinere, rapina vera eſt, ac ultimo ſupplicio ju-
ſte punitur VIII. 8 ¾ ſq.
Intervenire poſſunt in ea etiam tres pluresve partes IV. 709
Locum iavenit in rebus eccleſiaſticis & domanislibus. Atque
in ea permutatione ſolennia, quæ alias in alienatienibus
iſtiusmodi rerum deſiderantur, neceſſaria non (ſunt VI. 703

ſaꝗq. XK 579
FPERSEQUUTIO. “’
Neceſſitas ejus non imponitur principi formula juramenti:
Hreæreticos extirpari curabim us AlII. 67 5
V PERSONA. B
Earum ratio haberi debet
1) in pœnis infligendis „VylillII. 52 ſq,
2) in pœna eccleſiaſtica HZ VIII. 53 ſq.

PERSONA MISERABIILIS.
vid. MISERALEILES £ ERSON E.
PERSONALIS ACTIO.
vid. ACTIO PERSONALIS.
FPERSUASIONES.
Adhibitæ ſine mendacio pactum irritum non faciunt I429

PERTINENTIA.

Definitur II. 368

Eximere aliquas a contractu, ſibique reſervare volens, clare
haoc exprimere debet, alias non auditur III. 61 2 ſq.
Non facit eam ſola coëmitio, vel compoſſeſſio II. 3 9 ſq.

Non facit eam conjunctio plurium prædiorum in literis inve-
ſtituræ, emphyteuſeos & colonariis II. 368 ſq.

Non facit eam poſſeſſio multorum annorum agri cum prædio

noſtro, de cujus originaria qualitate certo conſtat iI. 366 ſq.
(Rrr) 32 Pr æ

F02 INDEX IV

Prædiorum ruſticorum optime probatur per libros judiciales
& cenſuales, die Amts⸗und Lager⸗Buͤcher, item Erb⸗ Regiſter.
Admittitur tamen probatio in contrarium II. 366
Præfecturæ quomodo conſtituatur? inveſtigatur II. 6 ſq.
Probatio illius firmiſſima eſt, quando vindicans oſtendit, pol-
ſeſſorem agri, quem viadicat, tributa & onera agro in-
hærentia non ipſum fiſco ſolviſſe, ſed ad ſe detuliſſe, ſe-

que conjunétim cum ſuis oneribus præſtitiſſe II. 372
Referuntur recte ad prædii pertinentias etiam res incorpora-
les & jura II. 379

Relata ad prædii pertinentias olim fuit venatio & bannus fe-

rinus, & adhuc hodie ad illas in aliquibus provinciis perti-

net venatio VII. 28 ſq.
Venditæ cenſentur eæ etiam pertinentiæ, quæ, tempore con-
tractus, alii oppignoratæ fuerunt II. 614

PERTINENTIARUM REUNIO.
Admittere eam contra ſe debet princeps II. 381
Contra illam ætatis exceptione ſe tueri nequit minor II. 381
Edicta de illa pertinent quoque ad pertinentias per permuta-

tionem alienatas II. 280
Facultas pertinentias reuniendi per transactiones & renuncia-
tiones generales non tollitur II. 375
Jus reuniendi alienatas prædiorum pertinentias ad retractus le-
gales recte refertur Iil. 498
Nocet magis civibus, quam prodeſt . II. 362 ſq.
Quomodo ea ſaluberrima reddi queat civibus? inveſtigatur II.
364
Refertur recte ad rei vindicationes II. 364

PE RTINENTIARUM VINDICATIO.
Denegari nequit emtori earum pertinentiarum vindicatio,
quarum nulla in venditione facta fuit mentio II. 379. III. 61 t

Judicium duplex aliquando eſt II. 272
Locum non habet, quum prædium principale in alio, per-
tinentiæ vero iterum in alio territorio jacent, etſi utro-
bique leges pertinentiarum vigeant 1
on

—

de

du

catio⸗
II.olt

II. n.
per-
tro⸗
1. 37t

IN DEEX IV.

Non obſtat illi exceptio juratæ renunciationis II. 375
Non obſtat venditori, qui eam deinde vindicat, exceptio rel
venditæ & traditzz? JI. 381
Non prohibetur ab illa, qui prædium ſub haſta emit, cujus
pertinentiæ ante adjudicationem alienatæ fuerunt II. 378
Probatio quomaodo in ea inſtitui debeat? docetur II. 372
Sententia, qua reus a vindicatione pertinentiæ contra legem
Provincialem abſolvitur, inſanabili nullitate non laborat II.

303

372
FERTINERE.
Verbum hoc latius patet, quam pertinentiarum II. 36 8
TESTIS.

vid. LEGATVUM PESTIS TEMPORE RELICTUM. TESTA-
MENTUM PESTIS TEMPORE CON

2—

DITUM. .
Eſt omnis morbus contagioſus, ſiquidem terrorem incutiat V.
l 127736 ſ.
Peſtem contagioſam eſſe negant medici quidam V. 740
PETERE.
Sub hoc verbo proceſſus petitorius intelligitur VII. 619
BETITIO.

vid. EXCEPTIO PLUS PETITIONIS.
PETITORIUM.
conf. PETERE.
Ad judicari in illo adhuc poſſunt ſumtus litis in proceſſu poſ-
ſeſſorio tacite præteriti VII. 632 ſq.
Damnari poteſt in illo ad expenſas litis totius ferendas is etiam,
qui in poſſeſſorio victoriam reportawvi VjII. 632 ſq.
Inſtituto poſſeſſorio, ſuper petitorio, ſi hoc ex actis liqueat,
recte pronunciatur VII. 348 ſq. 624 ſq.

Præferendum illi eſt poſſeſſorium ordinariDum VII 626 ſq.

PETULANTIA.
vid. LASCIVIA.

504 INDEXK IV.

PHARMACOPOLA.

Ars ejus in nuda nominum fſcientia conſiſtere non debet II 490

PHARMACOPOLIUM.
In eo vaſa pro rebus immobilibus, merces pro mobilibus, ha-
hbentur I. 266 ſJ.
PHILOSOPHI.
Scientiam univerſalem ſibi vindicant I. II.

PIE CAUSEF.

Actionem ſubſidiariam adverſus magiſtratum, cujus negligen-

V. 522 1lq.
Fundatio earum a principibus proteſtantibus ex reditibas ſacris
fa ta neceſſaria liberalitas fuit VI. 1233 ſq.
Reterenda ad illas ſunt non tantam collegia illa in l. 19. C. ge
& §& Eccleſ. recenſita, verum quoque alia, in quibus æ-
qualis eſt pietatis ratio, ur academiæ, ſcholæ, quin & om-

tia damnum patiuntur

nes ſtudiorum cauſa initæ ſocietates, u. g. academiæ ſcien-
tiarum bonarumque literarum in Gallia, Italia & Germa-
nia, convictoria, collegia principum, quæ Lipſiæ ſub hoc
nomine florent XI. 224
Uſuras minus juſte accipiunt in concurſibus creditorum, an-
tequam cæteri creditores ſortem ſuam naéti ſunt, &, ſi hoc
privilegium lege aliqua indultum habent, hoc tamen ad
eas uſuras, quæ illis ex ceſſione debentur, non pertinet
VII. 536 ſq.

Utuntur

2) cedentis jure, non privilegiis ſuis, in ceſſione actionum

2) miſerabilium perſonarum privilegio, jure Magdeburgi-
co II. 139
3) pupillorum juribus, quoad reſtitutionem in integrum,
non etiam, quoad reliqua pupillorum privilegia II. 138
PIA LOCA.
Derelicta & vacua impune ad uſus privatorum transferuntur

X—

INDEX IV.

PICTOR.
Pictor, qui, ut accuratius pingat, hominem cruci adfigit, &
ad nece em usque torquet, ultimo ſupplicio recte punitur
VII. 98 ſq.

505

Committitur per illam blasphemi umquam VIII. 48
Non exemta eſt, ſi vectig ner b⸗ nnib us imponitur,
cunctaque immunitatis privilegia jubentur II. 99
FTrahir ad ſe tabulam, non etia VI. 98

PIETAS.

Exſuperantia ejus aliquando crimen et VIII. 757
Exſuperantia ejus nonnumquam in crimen blasphemiæ inci-
dit VIII. 100 ſqq.
Przetextus ejus pœnam nec injuriarum, nec blasphemiarum,
tollit, ſed tamen minuit ViII. 500 ſq.
PIGNORANS.
Moderatus in pignoribus capiendis eſſe, &, quam poteſt, mi-
nime nocere debet, dun mimnodo finem ſuum, tuitionem ſci-
licet Pogeſſionis, ut cautionem de damni reſtitutione, o
tineat. Igitur res inanimatas potius, quam pecora, ea
re, atque pignori bus „quæ infra æſtimationem damni
ti ſunt, ſi ei per hæc ſatis cautum eſt, contentus eſſe
quod accepit, . Pignus, reddere, ac pretioſius occu
bet. Qui ſecus facit, ei impune reſiſtitur
Non deferens pignus captum in judicium, vis prive
eſt, ſed tamen nihilominus damni reſtitutionem petere
eſt IXK. 3
Offerre pignus captum judici debet, etiamſi is ipfemet) juris-
diétionem habeat .483
Reddens pignus captum domino privatim, ac cum hoc. „ ex-
tra judicium, tranſigens, auctoritatem magiſtratus non
violat IX. 347
Reſtituere juſſus pignus captum per mandatum ſine clauſula,
nihilominus rehtien itionem ejus ex juſta cauſa detrectare
poteſt. Si tamen mandatum illud iteretur, parere debet

II. 477. ſq.
(888) ell⸗

3
33-

506 INDEX IV.

Vendere pignus captum, accedente judicis aucoritate, debet,
ſi pignoratus id per contumaciam reluere detrectet, etſi pre-
tium ejus æſtimationem damni & expenſarum ſuperet II.
479 ſq.
PIGNORATIO.
Animalium omnis generis, quæ nobis damnum dant, & ſic

etiam apium, licita eſt 1II. 472 ſdq.
Arreſti ſpecies eſt II. 10 r
Contra pignorare non licet II. 474 ſq.

Definitur vulgo, quod fit vis privata. Verum hoc eſt de il-
lis pignorationibus, quas Germani veteres creditori in de-
birorem ſuum, etiam Cæſarem, & principes, permiſerunt.
Sed, poſtquam leges publicæ has vetuerunt, illæ, quibus
hodie uti licet, proprie non ſunt vis privata, verum defen-
ſio poſſeſſionis ſuæ contra vim privatam, ipſo jure natu-
rali licita 1X. 339 ſqq.
Effectus ejus infignis eſt, quod jurisdictionem judicis, ad
quem pignus delatum eſt, fundet. Itaque judex, ſub quo
pignoratus degit, judici pignorantis petenti remiſſionem

delinquentis denegare nequit II. 100 ſqꝗ. 483
Illicita eſt lite pendente II. 8 1 ſq.
Licentiam illius latiſſime extendunt Germanorum vicinarum-
que gentium jura II. 471 ſq.

Loco illius ruſtici lora nonnumquam diſſecant, atque hoc pro
conſuetudine inter agricolas recepta, einen Acker⸗Gebrauch,
venditant, ſed hoc cum natura pignorationis pugnat IX.
310 ſq.
Non fſunt prorſus prohibitæ, ſed valde reſtricte, jure Ro-
mano l. 470 ſq.
Pecorum prædii dominantis recte fit ab eo, qui ſervitutem
paſcendi habet, ſi illa damnum dederunt II. 473
Permittitur pro tuenda ſaltem poſſeſſione, non proprietate.
Peccat ergo, & vim privatam committit, qui, dum non poſ-
ſidet, dominium tamen & jus indubium habens, poſſeſſo-
rem pignorat 1X. 343 ſg.

Tu-

1

INDEX IV. 0

Tutelæ inculpatæ moderamen in ea ſervandum eſt. Si quis
tamen hos limites egreditur, is non ſolum damni reſtitu-
tionem petere non poteſt, ſed præterea, ſiquidem exceſ-
ſus notabilis eſt, punitur SS IX. 343
Verberare inter eam non licet II. 480 ſq.
Vitioſa eſt
1) facta ex intervallo II. 44 ſq9.
2) quæ in re præſenti non fit II. 474 Iq q. IX. 344 ſ.

PIGNORATITIA ACTIO.
vid. ACTIO PIGNORATITIA.

PIGNVUS.
conf. HYPOTHECA. OPPIGNORATIO.
Alienationem ejus impedire nequit creditor IV. 802
Conſtirui ſibi recte petit a debitore obærato & ſuſpecto cre-
ditor chirographarius. Si tamen, dum alii jam inſtabant,
illud accepit, his in concurſu poſtponitur, aliis vero, qui
non inſtiterunt, præfertur VII. 596 ſq.
Conſtitutum ab emphyteuta in fundo emphyteutico, conſen-
tiente domino, præfertur pignori judiciali II. 416 ſqg.
Differt ab hypotheca IV. 712 ſq.
Exhibere debent illud in concurſu creditorum poſteriores,
qui hoc poſſident, cum omnibus fructibus poſt motum con-
curſum perceptis, ad conſtituendum bonorum corpus zWV.
B 769 ſqq.
Impoſitum fundo emphyteutico ſine conſenſu domini, etiam-
ſi a judice confirmatum, tamen, reverſa ad dominum em-
phyteuſi, exſpirat II. 416 ſq. 419
Jus ejus
1) non perdit, qui rem ſibi traditam in ædibus debitoris
adſervat IV. 712 ſq.
2) non remiſiſſe videtur creditor, qui pignus debitori red-
didit I. 438
Jus pignoris judicialis, vel feudalis, ſine novo judicis, vel
domini, conſenſu cedi poteſt IV. 783 dq.
Locum habet in rebus ſacris 1V. 762
(SSS) 2 Lui-

5o8 INDEX IV.

Luitio ejus non eſt res meræ facultatis VII. 244 ſ.

Nuhlum eſt, quod judex ad ſolas creditoris preces in bonis de-

. . 155 . (P 23 T —
bitoris abſentis conftituit VII. 606

Poſleſſio ejus creditori poſſidenti in concurſu adverſus alios

ereditores, antiquiorem hypothecam habentes, non pro-
deſt, liberat tamen eumdem a pœna preæcluſi VI. /I5 ſqq.
Poſſeſſionem ejus poſterior creditor priori cedere cogitur IV.
769 ſqq.
Poſſeſſor ejus, qui pignus, pendente concurſu, alienavit, ad
pretium cum uſuris inferendum compellitur VII. 519 ſq.
Poſtponitur illud, cujus conſtituti dies vel plane non, vel
ſaltem generaliter, e. g. in nundinis, expreſſus eſt, aliis pi-
gnoribus, quibus certus dies adſcriptus fuit VII. 522 fq.
Prioritatem ejus amittit
a) creditor hypothecarius in ulteriorem oppignorationem
conſentiens IV. 788 ſq q. 803

b) miniſter rem domini, ſibi obligatam, ex hujus juſſu al-
55 J 2

teri, ſine proteſtatione, pignori dans IV. 788 ſq.
Privatum, ſed in re ipſa, tribuit oppignoratio documento-
rum VII. 520 ſq.
Vendi hodie privatim a creditore poteſt IV. 783 ſqg.
Venditio ejus, etſi auétoritate publica & ſub haſta facta, nulla
eſt, niſi debitori antea denunciata fuerit. Si plures funt pi-
gnoris domini, omnibus eſt denuncianda venditio, tametſi
in pignoratione beneficio diviſionis renunciaverint IV. 779

ſqq.
Verba dubia in contractu pignoratitio in favorem creditoris
interpretanda ſunt III. 149
PIGNUS ANTICHRETICVUM.
conf. ANTICHRESIS. ANTICHRETICUS CRE-
L PDITOKk.
Conſtitutum .
1) ad certum tempus, lapſo hoc tempore, & ſolutione
non ſequuta, tacite renovatur IV. 793 fc.
2) in prædio ad mobilia refertur I. 26 5 ſq.

PI-

e

IND EX IV. 7909

PISCANDI JUS.
Adquirit ur. r præſcriptione immemoriali in ſ umine publico “

Amittitur per inundationem in agro aunda t0 VII. 663 ſq. 678
Habens
1) in flumine, nihil piſcationis cauſa facere poteſt, quod
liberæ navigationi noceat VII. 67 5
69. 2) in fluminis parte, V 7el ſtagnis, eam partem retibus ma-
ih d chinisque obſtruere, atque piſces, ne elabantt ur, impe-
4. dire poteſt 71I. 672 ſq.
Vel 3) intuitu prædii certi ex alio prædio piſcari nequir VII.
1 Pl- 676 ſqq.
2 In flumine publico, jure Romano, & adhuc hodie in aliqui-

bus locis res meræ facultatis eſt VII. 249
Prœſumit tur in dubio privative conceſſum VII. 679
Regale eſt in flumini
1 item. In his
alius jus venandi he
1
ali

nibt us publicis, in ſtagnis, rivis & vivariis
ergo dominum ſylvæ ſpectat, quamvis
abea VII. 671 ſqq.
Solitarium non adquiritu per hoc, quod quis in diverticulo
fluminis publici olus per longum tempus piſcatus eſt, niſi
piſcans ſimul alios, piſe cari in eodem loco volentes, prohi-
buerit VIi. Es
PLAG A. 2

Plagæ verbera ſunt, quas patiendo paraſiti victum ſibi adqui-
re bant IX. 617

PLAGIPATIDA.

Hunc odio ſingulari proſequuntur militares viri IX. 6 7
Pre hoc vocabulo infeliciter ſubſtituitur vox: blagipatida IX.
. 617
PLAGIUM.
Committitur in vivis, non in mortuis, hominibus IX. 943
Committunt
1) conquiſitores militum, liget publica auctoritate ad hoc con-
ſtitut ti, fi vim injuſſu principis faciunt. Itaque pro injuſta
eorum via ſe ſuisque depellenda fides & miſericordia ho-
(S8 88) 32 minum

510 INDEX W.

minum provocari & turba concitari, quin & ipſi cum cæ-
de repelli poſſunt 1X. 938
2) hi, qui, ſine vi, ſed tamen doloſis perſuaſionibus, cives
in alienam militiam pertrahunt. Quin, ſi fateantur cri-
men, ultimo ſupplicio adfici, ſi negent, tormentis ſub-
jici poſſunt IX. 936 ſqq.
Eſt coadtio violenta hominum ad militiam, & omnis homi-
nis ſuppreſſio IM. 929 ſq.
Grave & atrox eſt militum leéctio pro extraneo principe fa-
cta, ac in crimen perduellionis incidit, & ſupplicio ultimo
vindicatur. Igitur leges hodierneæ, quæ hujusmodi plagia-
riis ultimum ſupplicium irrogant, non novæ ſunt, ſed ſal-
tem jus vetus firmant. Oportebat ergo & ſine illis pla-
giarios hos ad mortem damnari IX. 932 ſq.
Operam in plagio ferentes, domumque commodantes, ſimi-
li cum ipfis plagiariis pœna adfici debent IX. 93ſ
Punitur ultimo ſupplicio, quando ſuppreſſor ſervitutem in-
tendit. Extra hunc caſum pœna arbitraria eſt, nec regu-
lariter ad mortem extendi poteſt. Tunc tamen attendi-
tur, quando plagium cum perduellione, aut violatione pa-
cis, conjunctum eſt IX. 929 ſqg. 943
Simplex eſt militum lectio, quam princeps quidem juſ-
ſit, ſed vim fieri vetuit, ſi nihilominus vis adhibita fuerit.
Pœna hujus plagii arbitraria eſt, uuc ultimo ſupplicio vin-
dicatur IX. 932 ſq.
PLAGIUM LITERARIVUM.
Committit
1) is, qui ſcripta aliena, ſub veri auctoris nomine, contra
ejus voluntatem, edit IX. 939 ſqq.
2) is, qui ſcripta aliena non edit, ſed ſupprimit IX. 939 ſqq.
Deſcribitur vulgo non ſatis accurate. Melior ergo deſcriptio
ſubſtituitur IXN. 938 ſqq.
Non omne plagium literarium furtum eſt, ſed aliquod ſaltem
1X. 939 ſqg.
Omne plagium literarium ad falſa, vel ad crimen ſtelliona-
tus, referri poteſt IX. 939 ſqq.

PL EBS.

cides

Iub⸗

ſae

INDEX IV. 511

Vox hæc a contemtu vindicatu ur, eamque vulgo opponi often-
ditur D K. 60

PLVUS PETITIO.
conf. ExCEFTIO PLUS PETITIONIS.
Pœna tripli in plus petentes ſtatuta adhuc in Germania lo-

cum invenit I. 384
Species ejus eſt, quum quis ex duabus rebus, quæ alternative
debentur, unam ſaltem petit JI. 377
PODAGRA.
Non liberat a tormentis, nec nodeſa quidem X. 115 ſq.
POENA.
Capitalis non aliter irroga ri poteſt equitibus Saxonicis, quam
principe conſentiente X. 692
Decerni nequit poſt completam præſeriptionem, etſi eam anxie
flagitet delinquens VII. 801
Eædem pœnæ non ſtatui debent in delinquentem honeſtiorem
& vilem, niſi crimen ſit atrox I. 9

Fines earum ſex ſunt, quos omnes legislator, ſi poteſt, aut
ſaltem maximam Partem, in pœnis ſanciendis intendere de-
bet A. 3607
enus ejus eſt objurgatio X. 382
Inflicta alterutri conjugi propter delictum, tunc ſaltem divor-
tium parit, quum per eam omnes matrimonii effectus tol-
untur V. 335 fa.
ajor non ſemper abſorbet minorem VIII. 913 ſq. X. 292
Migor: bus pœnis, quam alii, adficiuntur equites daxonici de-

linquentes X 691 ſq.
Pœna publica, pœna privata, & reſtitutio damni a invicem
diſtinguuntur X 269 ſq.

Præferenda ea Pœna alis eſt, quæ monumentum aliqued poſt
ſe relinquit, illiusque memoriam in pe erpetaum conſervat
X. 377

Quod

512 INDEX IV.

Quocd ſi judex, de quæſtione ha abenda interloquens, futuram
pœnam jam determin- vit, judex ſecundus duriorem pœ-
nam, etii promeritam, decernere nequit X. 216 ſd.

POENA AFPFLICTIVA CORPORIS.
Inter eam & pœnam criminalem magnum eſt diſcrimen X.

. . . 35 9 ſqꝗ.
Non liberat a reſtitutione expenſarum, ſola Saxonia excepta
. I1. 266. 275

POENA ALTERNATIVA.

In illis ele ctio regulariter rei eſt. E Xeipi luntur ab hac regu-
la in Saxonia præfeéti. T tamen ſimpliciter electio ju-
dici datur, quum verba legis, aut ſententiæ, Dœnain? alter-
nativam conſtituentis, ad judicem ſunt directa. Iudex au-
tem, cui electio datur, regulas æquitatis obſervare, atque
hoc eligere debet, quod ipſe, ſi reus eſlet, optaret X. 294
14.
POENA AMBIGUA.

ro pœna eſt aliquando mnpunita s, ſiquidem ita artificioſe: ad-
iicfatur, ut infamiam oblique repræſenter X. 289 ſqq.

—

POENA ARBITRARIA.

In illis infligendis legislator & magiſtratus rationem per-
ſonarum kabere debet VIII. 52 ſqq-
Non omnis poœna eſt arbitraria X. 283 ſq.
Pœna in lege non expreſſa judici permittitr ur, qui in ea de-
cernenda Plenis quidem, ſed ita tamen eſſe debet, ut legis-
latoris menti ſatisfiat, & delinquens emendetur, ac alii ab-

ſterreantur X. 280 ſqaa-
Poœnas certas ad determinatas propter c ircumſtantia s mitiga
re & mutare nequit princeps, mniſi legislator in leg e ibſa
hoc permiſerit X. 283 ſ.

Poœnss lege ſtatutas, ſed in obveniente caſu impoſſibiles, ju-
dex, inco onſulto principe, mutare poteſt. Tunc tamen prin-
cipis conſenſum requiri oportet, quum jusjurandum, ſeu
Ppræſtita urpheda, ſimul relaxatur X. 286 ſaa.
. San-

—.—

tam
e-

g.

188 1

W; ſen
gs ſ.

ur⸗

INDEX IV. 513

Sanctio pœnæ neceſſaria legis pars eſt, ac, licet expreſſa non
ſit, tacite adjecta intelligitur, niſi legislator animum cohor-
tandi vel conſulendi aperte præ ſe ferat X. 280 ſq.
POENA CONVENTIONALIS.
Adjecta præſtationibus pecuniæ, vel aliarum rerum fungibi-
Hum, ultra legitimum uſurarum modum non valet, & hoc
non ſolum in mutuo, ſed & in emtione aliisve contrafctibus

lIocum habet IV. 899
Adjici ſponſalibus nequit, nec, ſi adjecta illis ſit, peti poteſt

V. 56 ſq.
POENA ENXTRAORDINARIA.

Adfici illa poteſt is, qui egeno alimenta denegat, ſi hic ine-

dia moriatur W V. 403
Coercentur ea, qui in rem debitoris ſui vel vi, vel clam, au-
ferunt VII. 714 ſq.

Coercentur ea etiam illi, quibus nihil debetur, ſi quid tamen
ſibi deberi crediderunt, & propterea rem abſtulerunt VII.
POENA PRECLUSI.
Non pertinet ad cauſas perſonaliſſimas, in quibus nempe de
ſtatu, de matrimonio, de operis locatis, agitur VII. 554

Præfiniri poteſt delatori tergiverſanti IX. 944 ſdJ.

POENA PRIVATA.
Debita ſibi privatim, ſine judicis ope, peti ac oblata accipi,
ſed non exigi, poteſt X. 269 ſqq.

Genus ejus eſt, pro mulcta compotationem exigere, quod
ehus ej. Pro Jere, 9
jus irrationabile videtur, ſed tamen ſecundum id, ubi re-

ceptum eſt, judicari oportet AWJX. 277 ſq.
Omnis interdicta eſt collegiis opificum, ac fraudes, quæ
huic legi quotidie fiunt, damnantur X. 274 ſq.

Perſequens pœnam privatam, vel damni reſtitutionem, ex
crimine ambiguo & dubio, nequit id per modum delationis
facere, ſed actionem inſtituere, probationes ſuſcipere &, pen-
dente lite, partem ſumtuum α re, neceſſum habet, quæ actio
(TII) magis

514 INDEX IW.

magis civilis, quam criminalis, eſt. Igitur reus, ſi ſe ju-
rejurando ab objecto crimine purgat, in expenſas non da-
munatur, ſed hæc invicem compenſantur X. 272 f.
Tranſigens cum reo privatim de pœna privata & damni reſfti-
tutione, nec judicem de crimine commiſſo certiorem fa-
ciens, non peccat X. 278 ſd.

POENA TESTAMENTARIA.

Adjecta in præjudicium legitime non valet VI. 942
Amiſſionis in legatarios, qui ultimum ejus voluntatem oppu-
gnaturi ſunt, teſtator conſtituens, eos, qui ſolennia ſaltem
accuſant, comprehendiſſe non cenſetur VI. 944. 954 ſJq.
Nomine ejus “B

1) hæreditas adimi poteſt VI. 942
2) legare quid poteſt teſtator in eum caſum, quo hæres
indignum ſe reddat VI. 944. 956
3) legari poſſunt uſuræ ſolitis majores VI. 943

Statuta in hæredem unum, qui ultimæ voluntati contraveniat,
a teſtatore, ad cohæredem trahi nequit VI. 944. 958 ſq.
Statuta in jus ſibi ipſi dicentes a Divo MARCO adhuc hodie
in uſu eſt . VII. 706

POENA TRIPILI.

Statuta in plus petentes adhuc in Germania locum habet I.
384

POENALIS ACTIO
Vid. ACTIO POENALIS.

POENARUM EXNASPERATIO.

Pœna exaſperatur, ſi reus, in expenſas damnatus, has ob pau-
pertatem ſolvere nequeat I. 277
Princeps pius pœnas recte exaſperat vel ob creſcentia delicéta,
vel, quod eæ atrocitati criminis non ſatis reſpondent, vel
ob ſecuritatem bonumque publicum. Et judex non pec-
cat, qui, jubente principe, aſperior lege eſt, duriorem ea,
quam jus ſancivit, pœnam decernit XA. 328 fſdd.
— 9 0.

7
4*

.

INDEX IV. 515

POENARUM EXSEQOUTIO.

In territorio alieno, non aliter, quam implorato territorii ma-
giſtratu & veniam indulgente, fieri poteſt Vill. y25 ſqq.
Inquiſitionem ſequitur, plerumque tamen ſub voce inquiſi-

tionis continetur X. 336 ſqgq.

Is, cui inquiſitio vi officii competit, vel commiſſa eſt, pœ-

n m etiam decernit, & exſequitur, nec non ſumtus fert,
quorum magnitudo & multitudo juſtitiæ multum nocet X.
336 144.
POENARUM MITIGATIO.
Cauſæ juſtæ, ex quibus judex mitior lege poteſt eſſe, in le-
. 1 — 1 2* —„ 2 17* — „. 7 . 2
gibus non ſunt determinatæ, ſed religioni judicantium per-
mittuntur, quibus tamen lex, vel argumentum legis, deeſ-

5
◻

ſe non poteſt X. 313
Locum habet
1) in illis, qui diuturno carcere fatigati ſunt X. 219
2) in illis, quibus magiſtratus occaſionem delinquendi præ-
buit X. 317
3) in illis, quibus per benigniorem legis ambiguæ inter-
pretationem judex ſuccurrere poteſt X. 317

5) ob juſſum patris tum in levioribus, tum in atrocioribus,
criminibus. Matris autem mandatum non attenditur ilI.
237 ſqg. 354

6) ob juſſum ſuperioris VIII. 47
„) ob peœnitentiam ſpontaneam nonnumquam X. 214 ſJ.
8) ob temporis diuturnitatem VII. 79 1

Poteſtas pœnas lege ſimpliciter conſtitutas molliendi latius
patet, quam vulgo perhibetur. Ex gratia quidem non ni-
ſi ipſi legislatori permiſſa eſt. At ex juſtis cauſis & æqui-
tate, ſicuti principi in leges divinas, ita magiſtratibus & [C-
tis in leges principi competit. Excipiuntur ſaltem pœnæ,
in quarum ſanctione legislator judicibus omne arbitrium ac
interpretationem ademit XA. 310 ſqq.
POENITENTIA.
Non juvat aliqusndo reum X. 214 ſq.

(Ltt) 2 Po-

516 INDEX IV.

Pœnam aliquando tollit, nonnumquam minuit ſaltem, inter-
dum impunitatem efficit, quin etiam, ſed rarius pœnam pa-
rit V. 31 ½ HQ.
POENITENTIA ECCLESIASTICA.
Beneficium apud veteres Chriſtianos fuit. Hodie vera pœna
eſt, quæ atrocitate ſua alias pœnas vincit, ac infamiam im-
mortalem reddit. Habet, igitur, funeſtiſſimos & reipublicæ
pernicioſiſſimos effectus, atque in ea loca, in quibus recepta
non eſt, introduci non debet 1X. 149 ſqd.
In ea decernenda perſonarum rationem habere debet legisla-
tor & magiſtratus Vili. 53 ſq. IX. 1 18 ſqq.
Tollitur per præſcriptionem VII. 798 IX. 155
. POETE.
Scientiam univerſalem ſibi vindicant I. I1
TOLIGRAPHUS. =
ui ſimul civitatis Syndicus eſt, conſulibus quidem loco ce-
dere cogitur, reliquos autem Senatores antecedit I. 597
PoLITICE CAUSE
Definitio illarum inveſtigatur XI. 164 ſq.
Summariæ ſunt Arl. 164 ſJ.
POILICITATIONES.
Incertæ obligationem quidem naturalem producunt, ſed actio-
nem in foro humano non pariunt. Aliquando tamen etiam
actionem pariunt VII. 837 ſq. 829 ſq.
POLYANDRIA.
Simultanea juri naturæ contrariatur, adeoque tolerari non de-
bet V. 102
POLYGAMIA.
conf. BI GAM A.
Non pugnat cum jure divino, recte tamen legibus gentium
Chriſtianarum prohibetur, nec, niſi in caſu neceſſitatis,
pPermittitur 5 V. 101 ſqq.
PO N-

*

6.

π,à—— ——. SHS S

II

Wio⸗
kjarm

n de⸗
102

ticm
tatis 3
10 N.

INDEX IV.

PONTIFICIUS.
vid. CATHOLICUS.

POFPINA.
Ab hujus ingreſſu judex quem ex juſtis cauſis arcere poteſt
IX. f1
POPULUS.

Seditioſus miniſtros fidos interdum ſupplicio adficit VIII. 69 ſq.

Seditioſus principem nonnumquam cogit, ut fidos miniſtros

punlat VIII. 694 ſgq.
IHIOPNEIA.
Significatio vocis hujus genuina traditur V. 302 ſq. 316
PORTIO STATUTARIA.
Actionem ſuppletoriam ad conſequendam illim habet conjux

ſuperſtes VI. 1133
Amittit eam adhuc hodie conjux binubus V.130 fd.
Computatur ſemper in conſtituendo legitimæ quanto II. 284
VI:. 1133

Conjux, qui conjugi permittit, ut teſtamentum condat, in il-
n , . . . * 4* *
lud teſtamenti caput, quo portio ſtatutaria imminuta fu,

conſenſiſſe non cenſetur VI. 1132
Debita conjugi, qui elterum occidit, ad fiſcum non devolvi-
tur, ſed penes occiſi hæredes manet VI. 962 ſq.

Exigere illam poteſt vidua nobilis, niſi dotem, vel dotalitium,
