l. 26. de ſtatu hominum?“ Qui in utero ſunt, in toto pene
jure civili intelliguntur in rerum natura eſſe. Adeoque (ut
PAVLVS ait); Qui in utero eſt, perinde ac ſi in rebus buma-
nis eſet, euſtoditur, quotiens de commodis ipfſius partus quæ-
ritur: gquamquam alii, antequam naſcatur, uequaquam proſit:
adde, neque noceat, exceptis alimentis, I. qui in utero 7. de
ſtatu bom I. ſiecuti 1 §. ſed & ſi 9. dJe ventre in poſſ. mitt. Si
recte igitur philoſophari volumus, fœtus conceptus ideo,
quia conceptus, dici debet eſſe. Si juris effeétus inſpiciamus,
quum hi dependeant a nativitate poſthumi, & a qualitate il-
la, quam poſthumus habebit, ſui, aut alieni; opinione ho-
minum incertum eſt, fururusne ſit, nec ne. Naſcitur: dici-
mus fuiſſe, quoad effedius juris; non naſcitur: dicimus non
fuſſe, quoad effectus juris. Licet autem nos incerti ſimus
de nativitatis exitu: providentia le gis certa eſſe decet in utrum-
que caſum, ſive poſthumi nati, ſive non nati. Providentia
Legis talis fuit, quslem eſſe debere viſum fuit pro juris con-
ditorum ſapientia & temporum diverlitate. Ego juris ratio-
nibus omilſſis, ejusdem progreſſum indicabo, ne poſthac du-
bitetur hac de re.

52. Lege duodecim Tabularum ita de patrisfamilias in-
teſtati ſucceſſione cautum ſuit: Aſt ſi inteſtato moritur, cui ſuus
æres rec reſcit, agnatus proximus familiam habeto, VILFIANVS
Lib. Regul. Tit. de legitimis hæredibus 26. § inteſtatorum 1. &
Auctor Collationis legum Moſaicarum Cap. ulr. Lex igitur in
inteſtati ſucceſſione tacite præœtulit ag natis ſuos hæredes, qui-
umque denique eſſent, etiam poſthumi; nam eos lex non
excluſit, cAIVS Lib. III. Inſtit. apud Actorem Legum Mo-
ſaic. PAVLVS Lib III. Sent. Tit. de inteſiatorum ſucceſſionibus,
apud Auctorem Collationis legum Moſaicarum Cap. XVI. JVS-
TISIANVS §. inteſtatorum 1. Iuſtit. de hæredit. gug ab inſtit.
defer. THEOPHILVS. ad & ſui autem 2. Inſtit. de bæred. gee-
(r) 3 it.

134 DE INCERTIS LEGATIS.

Iit. & differ. PAVLVS Libro ſingulari de portionibus, quæ li-

beris damnatorum conceduntur, I. quum naturalis 3 de bonis dam-
nat. Idque ordo ſucceſſionum Lege daodecim Tuabularum fa-
us nimii evidenter demonſtrat, ut Imperatores DIOCLETIA-
NVS & MANXIMIANVS MARCELLE cuidam reſcripfſerunt, I.
inteſtato 4. Cod. de ſuis && legit. Suos autem Lex intelligit,
tam fllios, quam nepotes, non præceſſos a patre, CALLI=-
STRATVS I. liberorum 120 de verb. ſign DIOCLETIANVS &
M AXNXIMIANVSL. ut inteſtato 3. Cod. de ſuis & legit.] VSTINIA-
NVS S. penult. Inſt. de bær. guæ ab'inteſt. defer.

53. Quum hanc Legis duodecim Tabularum diſpoſitio-
nem conſiderarent veteres illi primique juris interpretes, vi-
derentque præterea, Legem prius conceſſiſſe teſtstoribus ple-
niſſimam teſtandi facultatem per illa verba: Paterfamilias uti
legaſſit ſuper peeunia tutelave rei ſuc, ita jus eſto, POMPONIVS
I. verbis 120. de verb. ſign. cAIVS I. 1. de bœred. petit. & l. I.
de teſt. tut. VL PIANVS l. Iege 130. de verb. ſign. & Lib. Reg.
tit. de tutelis II. S. teſtamento I4. PAVLVS I. tutor 20. §. te-
ſtamento 1I. de teſt. tut. I. ſæpe 5 3. de verb. ſign. veteres, inquam,
illi primique juris interpretes ſecum ita reputarunt: Lex duo-
decim tabularum admittit ſuos ab inteſtato; concedit patri-
busfamilias liberam teſtandi facultatem. Si igitur hi in favo-
rem ſuorum diſponant, æquum eſt, ut diſpoſitio valeat, ne
contra legem eamus. Deinde diſputando ita progreſſi ſunt:
Lex tacite ſolum admittit ſuos ab inteſtato: excludere igitur
videtur alienos hœæredes, quanto magis poſthumos? quorum
incerta nativitas, ac proinde incerta exiſtentia, quo tempore
de ipſius jure quæri debebit; incerta igitur natura, adeoque
& perſona. Quod ſi Lex, quæ æquiſſima eſt, excludit ab in-
teſtato extraneos; negare etiam intelligitur facultatem in-
ſtituendi poſthumos alienos: poſthumos, inquam, alienos;
non vero liberos natos alienos. Numquam, enim, dubitavi,
inſtitui ſemper potuiſſe nepotem, cujus pater adhuc vi-
veret, ſi quidem nepos ille civis Romanus eſſet, & perſona
certa. Sic diſputabant & diſputando jus civile conſtituebant
priſci illi juris conſulti, quos turpiſſimo errore paſſim Stoi-
cos

DE INCERTISLEGATIS. 135
cos appellat vASQVIVS, quum tempore veteris illius ju-
ris prudentiæ nondum natus fuiſſet ZeNo, ſectæ Stoicæ con-
ditor. Idque, opinor,
Omnibus & lippis notum &* tonſoribus eſſe.
Superius autem jus invaluit usque ad ÆIVM GALLVM,
cujus obtinuit ſententia, alienos quoque poſthumos legiti-
mos teſtatoribus hæredes fieri, l. a fratris peſthaämo 127. de
leg. I. Legitimos, inquam, id eſt, agnatorum jure. Atque
hæc de poſthumorum jure ex vetere illa jurisprudentia, ni-

m.18 Proftecto cruda, numis alpera.

54. Brætores autem, qui ſuum jus introduxerunt adju-
vandi, vel ſupplendi, vel corrigendit juris civilis gratia pro-
pter utiliratem publicam, l. jus autem 7. §. jus Prætorium 1.
de juſtit. & jur. multo & quiores ſe præbuere erga poſthumos
alienos, qualis eſt verbi gratia nepos ex filio naſciturus, quam
erga liberos natos, quo favorabilior eſt cauſa partus, quam
pueri-. partui enim in hoc favetur, ut in lucem producatur; pue-
vo, ut in familiam inducatur. Partus, enim, iſte alendus eſt, qui
&W ſiâ (ego lego ſiquidem) non tantum parenti, cujus eſſe dici-
tzur, verum etiam reipublicæ, naſcitur, ut ſapienter ajebat
VILPIANVS I. ſicuti 1. §. & generaliter 15. de ventre in poßſeſſ.
mitt. Idcirco extraneo etiam poſthumo non nato, ſi inſti-
tutus eſſet, dabat Prætor bonorum poſſeſſionem ſecundum
tabulas, l. extraneo 6. lI. ult de ventre in poſ. mitt. I. verum 3.
de bon. poſſ. Jec. tab. Poſthumo non præceſſo etiam non in-
ſtituto bonorum poſſeſſionem contra tabulas dabat, I. I. §.

hæc autem z. de bon. poſj. contra zab. I. ubicumque 7. de ventre

in po ſeſſ. mitt. & ab inteſtato dabat ei bonorum poſieſſionem
unde liberi, aut unde cognati, I. 1. §. & generaliter 15. I. ubicum-
que 7. l. Zn. de ventre in poſſ. mitt. Quapropter jus bonorum
Ppoſſeſſionis introductum eſt a Prætore emendandi veteris ju-
ris gratia, princ. Iuſt. de bon. poſſ. ubi juris veteris nomine
IVSTINIANVsS intelligit jus illud, quod ſine ſcripto venit,
compoſitum a Prudentibus & communi nomine apellatum
jus civile, I. neceſſarium 2. & bis legibus S§. d. orig. jur. Quod
ſi ita intelligatur, apertus erit ſenſus I. non eſt ambigendum.

136 DE INCERTIS LEGATIS

12. §. l. de bon. poſ. cujus hæc ſunt verba: Uieumque Lex,
vel Senatus, vel Conſtitutio capere bæreditatem probibet, & bo-
norum poſſeſſio ceſſat. Nam quo minus Prætor bonorum poſ-
eſſionem daret in caſibus allatis, non prohibebat Lex duo-
decim T'abularum, aut aliqua alia lata a Populo Romano;
non aliquod Senatusconſultum; non aliqua Principum Con-
ſtitutio, ſed ſolum jus diſputatione Prudentum introduétum,
media, inquam, illa jurisprudentia, quæ erat quidem Lege
duodecim tabularum junior, Imperiali autem diſpoſitione an-
terior, cujus aſperitatem Prætores paulatim correxerunt, ut
in ſimili caſu ajebat VSTINIANVS & cterum 3. Inſt. ge leg.
55. Denique (ut Caꝑut hoc de poſthumis abſolvam) vsTI-
NIANVS quitatem Prætoriam ſequutus eſt, & ſcrupulofitates
Prudentum exoſus voluit, ut, ſicuti poſthumus alienus hæres
inſtitui antea poterat jure Prætorio, ita & nunc jure ci-
vili, §. poſtbumus 28. Int. de leg. prine. de bon. poſſ. Si quis
autem ſcire cupiat, cur poſthumo alieno inutiliter antea le-
garetur, §. poſtbumo 26. Inſt. de leg adeo ut inter veteres ju-
risconſultos, AUGUSTO tamen recentiores, dubitaretur, an
fideicommiſſaria libertas relinqui poſſet ſervo, qui in utero
eſt. l. quum inter veteres 14. Cod. de fideic. libert. non alia
ratio quærenda eſt, niſi quia poſthumus alienus habebatur ut
incerta perſona. Quod qui dixerit, facile reſpondebit, cur
militi non liceret alieno poſthumo legare, quod VASQVIVS
etiam confitetur Lib. II. Cap III. n. 28 Facile, inquam, re-
ſpondebit: Nam ne miles Juidem incertæ perſonæ poterat relinque-
ve, ut Divus HADRIANVSeſeripſit, referente [VSTINIANO, §.
incertis 25. Iunſt. de leg. vVASQVIVS Vero, qui hanc rationem
reddere non poteſt, ſiquidem ait poſthumos alienos non pro
incertis perſonis, ſed pro nullis, habitos ſecundum Stoicorum
doctrinam, quam aliquot ſecula anteriorem facit conditore ſuo
ZENONF, dicat mihi quæſo cur milites, quibus propter ni-
miam imbperitiam privilegium teſtandi, quomodo velint, conceſ-
ſum eſt, prine. Inſt de milit. teſt. vult Stoicæ ſectæ addictos, &
per eam ridiculæ opinioni obnoxios, a qua Præter liberabat
quemvis paganum, qui alienum poſthumum inſtitueret? Di-
ſcat

ſc⸗
We

ju⸗

—rerr e –—

N —

alia

P ut

cur
S
te-⸗
ue⸗
0
nein
pro
ruf
ſad
ni⸗
leel⸗
5 8
abat
Di.
ſen

DE INCERTIS LEGATISs. 1837

ſcat vASQπ1 incertorum genera, agnoſcatque, quinam nu-
merarentur inter incertas perſonas, & facili negotio expediet
jura, quæ ad eas pertinent. .
56. Plura de incertis legatis, illuſtriſſime Marchio, mihi
non occurrunt: neque inquirere jubet. Vides, quot quan-
tosque vVASQOII errores notaverim. Multo plures craſſiores-
que animadverti ego. Sed mei moris non eſt aliena errata
venari. Solum volui oſtendere, cupidam Legum juventu-
tem abſtinere debere ab Otic ſi Libri leétione, in qua paſſim
videntur lapfus turpiſſimi, & omnia tractantur prolixe, con-
fuſe, faſtidioſe, præſtantiſſimis jurisperitis lIudibrio habitis:
quod exempli eſt pernicioſi. Frequentiſſime Propter animi
quandam inſolentiſſimam arrogantiam componi videas cum
ENTELLO DARETEM. Cum JACOBO, ſcilicet, CUIACIO
aliisque jurisprudentiæ inſtauratoribus, manum audet conſe-
rere homo, ut ingenue dicam, lingua latina adeo leviter tin-

QRus, ut vel unam pagellam non potuerit ſcribere, quæ,

aut inſigni aliqua ſtribiligine, aut fœdiſſima barbaria, non ſir
inquinata. In Dialectica adeo rudis, ut ex ea nihil aliud didi-
ciſſe videatur præter vulgariſſima axiomata, quæ paſſim obtru-
dit: Deſiciente ente cenceptionis, defcit qualitas ſuitatis: Qui ad
majus poteſt, poteſt etiam ad minus, Lib. II. Cab. III. & ſexcenta
hujusmodi, barbarum diſſerendi modum redolentia. Totius
Philoſophiæ ita expers, ut ignoret, quo tempore ZENO,
Stoicorum pater, vixerit. Iurisprudentiæ, denique, ita im-
peritus, ut progreſſui juris agnoſcendo operam videatur ad-
hibuiſſe nullam: adeo ut O. AUTIUMSCAEVOLAM,; qui ſub li-
bera Republica vixit, & SERVII SULPICII, & qualis CICE-
2ONIS, præceptor fuit, I. neceſſarium 2. SERVIUS 43. de orig.
jar. non dubitaverit ſcr-bere Lib. II. Cap. II. num. 29. 30.
cumdem fuiſſe ac G. CERVIDIUM SCEVOLAM, P APINIA NII
præceptorem, qui ſub Imperatore Co AMODO poſt MARGCGVM
Horuit, l. mulier 22. in princ. ad Senatuiconſ. TREHBELI.- Quæ
quidem a me non eo animo dicuntur, ut vituperem vAS-
U1IUM (alioqui ſingula digna obelo minitiſſime perſequerer),
ſed ut ejus ſimiles ſciant, me eorum audaciam repreſſurum, ſi
petulantia ſimili ſcripta mea deinceps inſe ctari audebunt. Scri-
(8) bant,

138 DE INCERTIS LEGATIS.

bant, impugnent: circumſpecte tamen ſentiant, & circumſpe-
ctius loquantur, præſertim adverſus vivos. Equidem ego
provocabo neminem: laceſſitus tamen, nomen dignitatem-
que meam, uti decebit, curabo ſuſtinere. Nunc vellem, ut,
quæ heic ſcripſi, Tibi, doctiſſimo egregieque cordato viro,
probentur. Quod ſi contigerit, triumphabo. Sin minus,

Da veniam ſubitis. Won diſplieuiſſe meretur,
Feſtinat, 10OSEPH, qui placuiſſe Tibi.
B'ennium vASOvivs conſumſit in Otio ſuo: ego biduum im-
pendi in hac diſputatione, ut ſcribendi celeritas aliquam me-
reatur gratiam, aut ſaltem veniam. Si autem ſcire cupis, cur
hoc opuſculum dedicarim Tibi, non una cauſa fuit. Nam &
Tu primus fuiſti, qui novi libri editionem ſignificaſti mihi; &,
quum forte in illo obſervaſſes, confidenter accuſari ſcripta
mea, defenſionemque meam, licet extemporalem, audiſſes,
abſolviſti me. Deinde, quia, poſt impenſam publicis nego-
tüs ſedulam operam, ita libris incumbis, ut valde confidam,
ſuum quoque locum futurum hujus diſputationis leétiuncu-
Ilæ. Denique üt ex lucubratiuncula cognoſcas (quæ Tui ju-
dicii perſpicientia eſt), an aliquis fructus expeéctari deberet,
ſi (uti cupio) in lucem ederentur centum illæ Diſputationes
juris, quas anno vigeſimo quinto jam habebam ſcriptas, &
patronum expeétant, qui hæc ſtudia foveat; ut præteream
alia, quæ evigilavi poſtea majori opera ac diligentia. Vale,
Marchio illuſtriſſime, &, uti facis, pergito favere bonis.
Madriti, poſtridie Idus Septembris, Anno 1734.

— „

miſpe.
ego
dtem-
wut,

Viro ,

nus,

nim⸗
n me.
&
di; 7 K,
ſoripti
dilles,
nego⸗
uncu.
vi ju⸗
deret,
tiones
45, &
eream
VAe,

13 9
5. aihA di sPArN NE NANNANSAͦ HAESNNX

I NDEX

SpPECIMIN UM. ET OPUSCULORUM

QVE

IN HOC VOLUMINE KXI.

MEDIT ATIO N U M

AD PANEECTAS

CONTINENTUR.

Ad Lib. L. Lit. EIII. de adminiſtratione rerum ad eivitates

pertinentium.
Spec. DCLXXVI. de alienatione rerum ad civitatem pertinen-
tium P. I.
Spec. DCLXXVII. de redditione ratiornDum 9.
Spec. DCLXXVIII quousque princeps aliusve ſuperior ſe ad-
miniſtrationi rerum civitatis jure immiſceat 14
. Ad Libr. L. Tit. XI. de nundinis.
Spec. DCLXXNINX. de nundinis & monopoliis 34

Ad Libr. L. Zit. XIII. de extraordinariis cognitionibus,
& ſi judex litem ſuam Ffeciſe di-
ceretur.
Spec. DCLXXX. de ſyndicatu H 46

7

140 1NDEX.

Ad Libr. L. Tit. XIV. de proxeneticis.

Spec. DCLXXXI. de proxeneticis 88
Spec. DCLXXXII. de proxeneta nuptiarum 104
4A1 Libr. L. Tir. Xl. de cenbibus.
Spec. DCLXXXIII. de cen ſu 116
Spec. DCLXXXIV. de cauſis ſummarjiis 130
Succedunt

SUPPLEMENTA LEYSERIANA.
Ad Likr. I. Tit. I. Pand. de juſtitia & jure.
Suppl. I. de juſtitia & jure 167

Ad Lik. I. Zit. II. de orig. juris &O omnium magiſtratuum GC
Jucceſſione prudentum.

Suppl. IH. de origine & ſpeciebus j juris 17x

4d Libr. E. Tit. I. de judiciis, & ubi quisque agere vel con-
veniri debeat.

Suppl. III. de juramento perhorreſcentie 183
Ad Likr. XIX. Tir. II. locati condutii.

Suppl. Wv. quousque colono damnum in fruétibus jam per-
ceptis paſſo merces remittaturr 192

4d Libr. XXVIII. Tit. I. qui zeßamenta facere poſſunt, &
quemadmodum teſtamenta fiant.

Suppl. V. de controverſus teſtamentariis 209—

A

88
104

130

jjn

M⸗

183

Aà Libr. XLEIII Tie. EIII. ad Legem Corneliam de fiegriis
G& venenciis.

Suppl. VI. de ira non moderanda, ſed extirpanda . 229

ACCESSIONES JENICHIAN E.

I. Index I. in quo ſingula ſpecimina LEYSERIANA ſecundum
ordinem Pandectarum collocata ſunt Pp. 1.

II. Index II. ſingulorum ſpeciminum LEYSERIANORVM ſe-
cundum ordinem alphabeticum 39

III. Index III. legislatorum aliorumque auctorum, qui in
LEYSERIAN O Opere laudantur, illuſtrantur, ac notantur.
Singularia de illis, & inprimis de viris doctis, ſubinde
adféruntur. Integra de viris doctrinæ laude illuſtribus
judicia interſeruntur. Nomina juvenum, qui in pleris-
que ſpeciminibus una cum LEYSERO cathedram juridi-

cam ornarunt, aſteriſco a cæteris diſtinguuntur 69
IV. Index IV. rerum præcipuarum 83 5˙
V. Index V. . .

VI Obſervationes ſelectæ de ICtis Romanis, illuſtribus ab-
olutiſſimæ perfectiſſimæque virtutis exemplis?) p. 3

VII. Obſervationes ſelectæ de c. AFRANIA **) 14
VIII. Obſervationes ſelectæ de neceſſario tutorum, ſeu cura-
torum, in ſponſalibus minorum conſenſu**) 25
(8) 3 IX. Ob-

*) Primum prodierunt Lipfiæ 1736 **) Elaboravi hoc opuſculum anno
in 4. atque NIC. HIER. GUNDLINGII 1734. eodemque anno Lipſiæ foras exi-
C. TREBATIUM TESTAM, JCtum, ab re ju ſſi. .

injuriis veterum & recentiorum li-

pberatum, comitatæ ſunt, quum is

denuo In lucem omniumque conſpe-
ctum produceretdr.

**) Quum anno 1730. menſe Ju-
nio Jurium Doctor creatus efſem, re-
citationes meas hybernas juventuti
ſtudioſæ hoc opuſculo aperui, &
Præ-

142 S

INDEX.

IK. Obſervationes ſelectæ de efficaci mulierum teſtimonio in

codicillis )

P- 17

X. GREGORII MA I. ANSII Oblervationes ſelectæ de incertis

legatis*)

præcipna utiliſſimæ hujus doctrinæ
capita binis Plagulis complexus ſum.
Poſt iterum in manus ſumſi libellum
meum, eumdemque emendatum &
mirifiee auctum Lipfiæ 1740. in 4 ty-
pographo exſeribendum dedi. Nunc
tertium eumdem, variis iisdemque
ſelectiſſimis acceſſionibus ampliſica-
tum, in literatorum hominum manus
trado.
*) Primis hujus eommentationis edi-
tio Lipſiæ 1731. altera ib. 1734. in 4.
lucem adſpexit. Tertia, novis ſubin-
de aucta emendationibus, jam cum
LEYSERO Gcalos hominum fſubit.
** Eſt hæc altera editio opuſculi
elegantiſſimi, quod Madriti 1734. in

93

8. librorum excuſorum auxit nume-
rum. Adjicere, præterea, decreve-
ram mess de ſpuris advocatorum pri-
vilegiis obſervationes, Lipſiæ 1733.
in cathedram d' iſputatoriam productas »
ac integrum amplumque de conviviis
baptismalibus commentarium, quem
utrumque laborem, quum ad alia ne-
gotia, præter ſpem exſpectationem-
que meam omnem, cæleſti gratia rem
unice dirigente, avocer, ac neceffa-
rio ad ea, quæ in chartam conjeci,
recogneſcenda tempore excludar, &
nihil jam aliud, quam de vaſis con-
clamandis, de itinere maturando, de
Haſſia mea, cogitem, in annum alte-
rum invitus d fferre cogor.

—

l
⸗ẽ

INI A LEVYSER
ONIARVM ET PRINCIPIS

SAXONIS AVLA CONSILIARII

BERGENSI ORDINARII CONSISTORII
C'TORIS IN TRIBVNALIET SCABINATV
IMI ADSESSORIS

TATIONES
DECTAS

QVIBVS

ATVRIS CAPITA

E EXxPLICANTVR, CVM IVRIBVS
ERVNTVR, ASV VARIIS CELEBRIVM
LESPONSIS ET KEBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

* 2 α“ XI. r. H SER Wr
EDIDIT

OPVSCVLA NONNVLLA SVA
E T

LOCVPLETISSIMOS ADJECIT
GVGVSTVS JENICHEN.
TI O N OVA.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

15

HI

M.

Balance

Focus

N

SACRE CES. M AIESTATIS.
— —

NCAREN THALEeII
EBERNHARDI FRIDERICI GEGEL.
NO cIo Ioↄ ccC LxXXX.

Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH wwW.yXymaster. com

—