von D
lenntn
ſedet
yhe
Al
ſehen d

adere

unach

SP. DCLXXIXNX. DE NVND. ET MONOPOL. 39

de 1526 §. 26, de 1523 §. 34. de 1530. J. 135) 136, 137 de 1548 kit.
18, de 1577 tit. 18, Capitulatione Franciſei Imperatorit art 7
§. 3 & 4, Chur⸗Sachßl. Landes⸗ Ordnungen de 1555 &&α 1 83
art. Schaͤdlige Vorkaͤuffe in gemein, Erledigung der
Landes⸗Gebrechen de 1661tit. Juſtitien: Sachen § 74. Quas
leges dum inſpicio & cum praxi quotidiana confero, in men-
tem mihi venit illud Zaciti biſtor. lib. I. cap. 22. mathema
ticos genus hominum vocantis, quod in civitate noſtra & ve-
tabitur ſemper & retinebitur. Verum hoc principi & magi-
ſtratibus curæ ſit. Nos leges ipſas interpretamur, & ſecun-
dum eas judicamus, atque hanc nobis controverſiam menſe
Aprili anni 1743. oblatam recordamur. Eſt quoddam mer-
cis genus paſſim in plurimorum negotiatorum tabernis ob-
vium, ſed unus ex his id ſingulari cura & impenſa præſtan-
tius fabricatum advehebat. Quod animadvertens mercator
quidam indigena cum extero hoc, ut mercem hanc ſibi ſoli
vendat, paciſcitur, atque in ipſo pacto vocem monopolii
adhibet, idque ſibi claris verbis ſtipulatur. Accuſatur ita-
que tanquam monopola, ſed abſolvitur ex his rationibus:
Obwohl Denunciant ſeine Denunciation in einem Syllogiſmo
gruͤndet, und den Majorem darauf, daß die Monopolia in al⸗
len Rechten verboten ſind, den Minorem aber auf das
von Denunciatens Correſpondentem gethane eigene Be⸗
kenntnuͤß, daß ſie nehmlich beyde ein Monopolium ver⸗
abredet, ſetzet, und hieraus die Concluſion, daß Denun-
ciat nach ſolchen Geſetzen geſtraffet werden muͤſſe, ziehet;
Alldieweil aber ein Monopolium in obangefuͤhrten Ge⸗
ſetzen dergeſtalt beſchrieben wird, wenn jemand den Ver⸗
trieb einer gewiſſen Waare an ſich allein ziehet, davon
andere ausſchlieſſe, und das Publicum, ſolche in einem
nach ſeiner Willkuͤhr geſetz em Preiſe bey ihm zu neh⸗
men,

40 MEDITAT. AD PANDECT.

men, gleichſam zwinget, und denn Denunciat in Mengen Ha⸗
nauer⸗Taback allein zu verkaufen nicht intendiret, ſondern dieſes
jedermanne frey laͤſſet, und nur Chriſtoph Dannerten, daß ſelbiger
ſeinen Taback ihm allein uͤberlaſſen ſolle, paciſciret, woraus an⸗
dern Kauffleuten und Kaͤuffern nicht der geringſte Nachtheil zu⸗
waͤchſet, als die des Dannertſchen Tabocks, wenn ſolcher uͤber⸗
theuert wird, gar wohl entbehren und die Nothdurft bey andern
nehmen koͤnnen, folglich das von Chriſtoph Dannerten in ſeinem
Briefe gebrauchte Wort: monopolium; Denunciaten ſo we⸗
nig zu einem Monopola machet, als jemand, welcher mit ſeiner
Ehefrauen Ehebruch zetrieben zu haben bekennete, deßhalber ein
Ehebrecher wuͤrde; So iſt nach Inhalt Unſers Urthels billig er,
kannt. Recordor adhuc, dum de hac cauſa deliberabatur,
illa inprimis Receſſuum Imperii, quos ſupra allegavi, verba:
Die allerley Wahren und KRauffmanns⸗Guͤther, auch Wein,
Korn und anders dergleichen, von den hoͤchſten bis auf die ge⸗
ringſten in ihre Hand und Gewalt allein zu ſich bringen unter⸗
ſtehen; conſiderata fuiſſe. Nunc tamen, re rectius cogita-
ta, credo, ſingulorum etiam mercatorum cum alio mer-
catore vel opifice pacta, ut hic ſibi ſoli mercem vendat, ta-
metſi ea merx apud alios etiam reperiatur, cum mente &
verbis legum pugnare. Mens & intentio ſine dubio hæc eſt,
ut libertas commerciorum pleniſſima ſit, nullisque paétis
conſtringatur & inhibeatur. Quidquid in contrarium pro-
mittitur, pactio illicita in rubrica tituli C. de Monopoliis ad-
pellatur. Accedunt verba Receſſuum memoratorum. Dem
Kaͤuffer oder dem Verkaͤuffer anzudingen, ſolche Wahren
niemands dann ihnen zu kauffen zu geben oder zu bezahlen.

XI

N
de No⸗
ſterun
noti⸗
eſtasn
ciſcin
Princin
Celr
nopolin
Per
ercent
Ermi⸗

.

II

SP. DCLXXIX. DE NVND. ET MONOPOL Ar
XI.
Princeps nec monopolia concedere, nec quidquam, quod
bertatem commereibrum infringat aut impediat,
facere vel permittere poteſt.
XII.
Principes tamen Germani hanc legem non curant,
XIII.
ſed Imperator ad eam alligatus eſt,
XIV.
quin & magiſtratus inferiores.

onopolia exercere aut concedere nec ipſe princeps:
ſi leges civiles ſpectamus, poteſt. Certe in L. un. C.
de Monopoliis hujusmodi reſcripta jam elicita, aut in po-
ſterum elicienda, aut pragmaticæ ſanctiones vel ſacræ ad-
notationes prorſus infirmantur. Et Cæſaribus noſtris pot-
eſtas monopolia dandi clare adimitur in Capitulatione Fran-
ciſei art. 7 § 4. Hic vero adparet veritas regulæ, quod
principes Germani plus poſſint in territoriis ſuis, quam
Cæſar in imperio. Principes enim iſtam L. un. C. de Mo-
nopoliit plane non curant, ſed monopolia tam ipſi, quam
per alios, quibus privilegia indulgentiſſime tribuunt, ex-
ercent, magiſtratibus tamen ſuis eandem poteſtatem non
permittunt, ſed, ne quid hi tale audeant, ſolicite provi-
dent. Quare & nos ſtatuta, decreta, pacta, actusque
omnes, & quidquid monopolium ſapit, aut libertatem com-
merciorum quomodocunque infringit, reſcindimus. Ex-
emplum hoc eſto: Pater quidam familias filiæ ſuæ nupti-
as ſolenniter facit, & epulam in ædibus ſuis de more in-

ſtruit, ſed poſt cenam, quum cereviſia a domino villæ,
Tom. XI. F ut

4² MEDITAT. AD PANDECT.

ut juris erat, empta male ſapere videretur, ſponſum ſpon-
ſamque & convivas omnes longo agmine cum pompa &
tripudio in vicinam popinam extra territorium ſub alio
principe ſitam deducit, ac ibi cum illis reliquum diem
perpotat. Reverfi corripiuntur a domino villæ & accu-
ſantur. Conſultus ego menſe Februario anni 1740.
abſolvi omnes, etiam ab expenſis, præterquam’ pa-
tremfamilias, quem domino inſulhtare voluiſſe, adpa-
rebat: Weil die Freyheit, in ein benachbartes Land zu gehen
und zu trinken, ad libertatem commerciorum gehoͤret,
und deren Verboth allerhand Ungelegenheit, Repreſſalien c.
nach ſich ziehen kan, mithin ſolche Freyheit ohne des Landes⸗
Herrn Vorwiſſen nicht aufzuheben noch einzuſchraͤnken iſt, ſo
wird wider Johann Chriſtophen und deſſen Eheweib, auch die
Hochzeit⸗Gaͤſte, weiter nichts vorgenommen, jedoch Johann
Georgen, daß er als Hochz:it⸗Vater und Wirth eine oͤffentliche
Proceſſion, Zuſammeniauffen, Auszug und Aufſehen verſtattet,
verwieſen, er anbey wegen ſelner ungebuͤhrlichen Auffuͤhrung und
Reden vor Gerichte einen Tag mit Geſaͤngniß oder umb 10 gr. be⸗
ſtraft, und 21 gr. von denen fol. 6. angeſchriebenen Gerichts⸗ Ko⸗
ſten zu bezahlen angehalten. V. R. W.
XV.
Nundinæ, die Maͤrkte, vel imperiales ſunt, vel anni-
verſariæ, vel bebdomadalei,

XVI.
guarum baæ ab arbitrio magiſtratus municipalis
bpendent.

hebcd
Imper

Ullußt
ferun
te, v
Priv
ſempe
uge
qum

e Pe

dioian

Xo

& au

n O
dern
COO
ſolen

illa v.

ſtadie

nogi

em

die

d

SP. DCLXXIN. DE NVND. ET MONOPOL. 43

XVII.

pox nundinarum, der Maͤrkte, generaliter poſita iſtas
tres ſpecies omnes comprebendit,

XVIII.
attamen ab Imperatoere, principe vel magiſtratu adbibita
iſtam ſaltem ſpeciem, quæ ab ejus auétoritale
pendet, ſignificat.

Jotiſſimum eſt diſcrimen nundinarum, imperialium,
der Meſſen, anniverſariarum, der Jahr⸗ Maͤrkte, &
hebdomadalium, der Wochen⸗Maͤrkte, quarum iſtæ ab
Imperatore, illæ a principe, hæ ſecundum Mattbæaum Ste-
phani de juris dictione lib. 2 Part. 1 Cap 1 membr. 2. n. 103. ſq4.
& auctores ibi allegatos, quibus Pfeffingerus in Vitriario
illuſtrato lib. 3. tit. 2. §. 38. lit. a adſentit, a magiſtratu cu-

juslibet civitatis, inſtituuntur, ordinantur, mutantur, trans-

feruntur. Omnes communi nomine mercarus, Maͤrk⸗
te, vocantur. Obſervavi tamen olim in Specimine X. de
Privilegiis med. 8, vocem nundinarum, der Maͤrkte, non
ſemper ſolemnes, die Meſſen, comprehendere. Quæ
vaga obſervatio nunc plenius explicanda eſt. Scilicet
quum collegium opificum in civitate quadam privilegi-
um obtinuifſet, ut membris fuis ſolis in nundinis, auf
denen Maͤrkten, certam mercem vendere liceret, atque
controverſia oriretur, an iſtud privilegium ad nundinas
ſolemnes, quæ ex conceſſione Imperatoris quotannis in
illa urbe exercebantur, pertineret, negarunt JCti Helm-
ſtadienſes, duplici ratione inducti. Prima ex odio iſtius-
modi privilegii in detrimentum aliorum & imminutio-
nem liberi commercii vergentis deſumebatur. Altera in-
de petebatur, quod nundinarum jus ab ipſo Imperatore
F 2 civi-

4⁴4 MEDITAT. AD PANDECT.

civitati conceſſum omnibus quascunque merces importa-
re & vendere publice permitteret. Sed monopolii pri-
vilegium princeps inferior dederat. Hoc itaque ſic ex-
plicari par erat, ne beneficium ab Imperatore indultum
infringeretur. Recte omnia. Ne quis tamen judici vo-
cem hanc pro lubitu interpretari permiſſum credat; ita
tenendum eſt. Quodfi imperator, princeps vel magiſtra-
tus voce nundinarum, des Markts, der Maͤrkte, in le-
ge, diplomate, privilegio, ſtatuto, uſi ſunt, hanc de jis
nundinis, quæ ab ipſorum conceſſione pendent, accipi
oportet. Si vero privati in pactis, teſtamentis &c. eam
adhibuerunt, vocem generaliter poſitam etiam generali-
ter de omni nundinarum ſpecie intellexiſſe cenſentur.
Quibus regulis tamen exceptio ſubjicienda eſt; niſi aliam
eis mentem fuiſſe, ex antecedentibus & ſequentibus verbis,
ſive ſecundum ſubſtratam materiam, adpareat.
Solum privilegium nundinarum non utendo per decen-
nium amittitur.
XX.
Cetera privilegia, etiam monopolia, XXXvel XXXI.
annis exſpirant.

XXI.
Præſeriptio immemorialis non requiritur.

PDireiegium nundinarum a principe impetratum non
utendo per decennium amitti, ex L. n de Nundinis con-
ſtat. Male id vulgo ad alia privilegia extendi, in Speci-
mine 45⁄7 de Præſeriptione triginta annorum medit. 6 & 7.
oſtendi. Qua in re præter Lynckerum ibi allegatum etiam
Kichterus in Deciſione 80. mihi adſentit. Aliqui tamen præ-
ſcri-

ſeripti
runt,
per efk
non
amniſ
SaX0
Viteb
flager
gelege
klagt
L. ſi
zu en
Priwl
gii⸗
den
det
annut
genng

turd
bun,
Vit,
Iute

lam
bis,

Sp. DCLXXIX. DE NVND. EF MONOPOL. 45

ſcriptionem immemorialem ad amiſſionem privilegii requi-
runt, arg. c. 1. de Præſeript. in 6. Sed hi longius, quam
par eſt, progrediuntur, quum iſtud c. I. de jure communi,
non de juribus ſingularibus & privilegiis, agat. Itaque ad
amiſſionem privilegii, ſicut eeterorum jurium, XXX. & in
Saxonia XXXI. anni ſufficiunt. Sic de monopolio Scabini
Vitebergenſes menſe Aprili anni 1736 reſponderunt: Daß
klagendes Becker⸗Haudwerk dasijenige, ſo ihm zu erweiſen ob⸗
gelegen, und es ſich angemaſſet, nicht erwieſen, derowegen Be⸗
klagte des Backens und Verkaufs des Brods innerhalb der Stadt
L. ſich zu enthalten nicht ſchuldig, ſondern von angeſtellter Klage
zu entbinden. V. R. W. Rat. Decid. Obwohl Klaͤgere ihre klare
Privilegia vor ſich anfuͤhren; Alldieweil aber wider die Privile-
gia eben keine immemorialis præſcriptio nothwendig iſt, ſon⸗
dern die Verjaͤhrung auch nur von 30 oder 31 Jahren ſtatt fin⸗
det, cap. 6 X. de Privilegiis: L. 3, C. de Præſeript. 30 vel 40
annorum, und denn dieſe Verjaͤhrung durch der Zeugen Auſſage
genungſam erwieſen iſt; So iſt ꝛc.

COROLLA R.

Modis iſtis, quibus privilegium nundinarum amitti-
tur & ceſſat, addi oportet argumento L. 27 §. 1. de Minori-
yus, quando is, qui ad illud provocat, ipſe contra id pecca-
vit. Quod luculento exempio illuſtravi in Specimine XI. de
Interitu privilegiorum medit. 4.

MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECI ME N DCLXXX.
4AD EI. I. TI V. XIII.
DE

S Y N D ICArV.
PIE XVIII MAIJ. ANNO CID9T9GCXNXLVII
PVBLICE DEFENSVM
A

JO. AVGVSTO GVISsI0,

NAEGHELSTADIO-⸗THVRINGO.

Judex, male judicans, in ſyndicatum incidere diecitur:

II. .
&Wι, gquod ad privatam ſatisfactionem, nibil intereſt, ſive
dolo, ſive per imprudentiam peccarit.

III.
Mulier etiam ex ſyndicatu tenetur.

IV.
Judex, qui ex duabus ſententiis dubiis & controverſis unam
elegit, in ſyndicatum non incidit, quamvis judex ſu-
perior banc deinde improbarit.

QJymdicotus eſt judicium contra magiſtratum, qui offici-
um ſuum male adminiſtravit, ſive civiliter ſive cri-
minaliter intentatum, nomenque traxit a ſyndicis, pecu-
liari magiſtratu apud Italos, nec non teſte Bodino de Repu-
blica lib. 4 cap. 4. Gallos, ad hoc conſtituto, ut rationes a
magiſtratibus repoſcat & de delictis in officio ab iis com-

—
miſſis
Husie
non

linpe
ad ſy
aus⸗
Fuun
ſichti
itque
us f.
uc ⸗
gant
judie
dem
Mon
judin
æſtin
datuj
dearx
ſane
tim N
Rum 7

gui⸗

— —

lerba,

lenig

g re,

UMhlamn
Lennen
RA dolh

1

Sp. DCLXXX. DE SYNDICATV. 47

miſſis cognoſcat, ipſosque, qui deliquerunt, puniat. Voces:
Gynudicus, Gyndicatus, hac ſignificatione in toto jure Romano
non reperiuntur, reperiuntur vero in Ordinatione Cameræ
Imperii anno 1555 promulgata part. III. tit 53 §. ult. in gu0 §.
ad ſyndicatum agi tunc permittitur, wenn ſich befuͤnde, daß
aus Betrug oder Argliſt, von Geſchenk, Mied, Gaab, Bitt,
Freundſchaft, oder anderer dergleichen Urſachen wegen, ein
nichtige und ungerechte Urtheil gefaͤllt und gegeben waͤre;
atque adeo dolus judicantis deſideratur. Videtur hic lo-
cus firmare ſententiam Vinnii ad pr. I. de Obligationibus,
quæ quaſi ex delicto & Sechilteri in Exerc. ad z. 10 §. 60. ne-
gantium, hodie judicem, qui ex culpa & imperitia male
judicavit, litem ſuam facere ac de ſyndicatu teneri. Ea-
dem Grunnemanni doctrina eſt ad L.is de Judiciis n. 6 ſq4,
Motanda, inquientis, diſtincétio, an judex ex imperitia male
judicet, an vero ex dolo; ut ibi arbitrarie, bie ad ſolidam
æſtimationem damni teneatur. Et bine actio de Syndicatu
datur contra judicem, licet non appellando pars conſentire vi-
deatur. Sed prius membrum videtur omnino bodie ceſſare. Et
ſane periniquum foret & male ageretur cum judicibus, præſer-
tim ſubalternis, ſi in tam dificili juris ſcientia, in tanta opinio-
num varietate, tantaque cauſarum, morum differentium, mul-
zitudine, ipfi ſingularum cauſarum periculo tenerentur obnoxii,
ſi quid forte iis per imprudentiam vel imperitiam exeidat; ſunt
verba notatu digna Dn. Grænwegen ad pr. inſt. de Oblig. ex qua-
Rdelicto. Conf. Cbriſtin. vol 4 dec. 9) n. 5y. Et ſane tota die vide-

mus reformari ſententias judicum, ut male latas, nec tamen

unquam quis teſtabitur judicem, qui per imperitiam vel negli-
gentiam male judiecat, fuiſſe punitum, ſaltem arbitrarie. Sed
ſi dolo litem ſuam faciat, bac in parte juri nibil derogatum
Putaverim, cum Chriſtin. d. I. Ego vero nec diſtinctionem
illam

4⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

illam magni facio, nec iniquitatem video, nec uſum hodi-
ernum agnoſco. Scilicet, ſecundum L. 15 §. 1 de Judiciis
& L. 2 C. de Peæna judicis, judex tunc litem ſuam facere in-
zelligitur, quum dolo malo in fraudem legis ſententiam dixerit-
Dolo malo autem videtur boc facere, ſi evidens arguatur ejus
vel gratia vel inimicitia; vel etiam ſordes: ut veram æſtimatio-
nem litis præſtare cogatur. Verum in pr. I. de Obligationibus,
quæ quaſi ex delicio & L. ult de Extraord. cognit. hoc & ad im-
prudentiam extenditur, ac in fine additur: in quantum de
ea re æguum religioni judicantis videbitur, pœnam ſuſtinebit.
Inextricabilis hæc pugna viſa eſt Gudæo. Duarenus vero ad tit.
= de Judiciis pag. 160, ut ambas leges invicem conciliaret, ver-
ba captavit, ac dolo judicantem ad æſtimationem litis præ-
ſtandam condemnavit, imprudentem arbitrio judicis permiſit.
Subtiliter magis, quam vere & adpoſite. Nam & illa adtio,
quæ ex dolo ad litis æſtimationem datur, arbitraria eſt, L. 18
pr. de Dolo malo, §. 31 I. de Actionibus. Facilior coneciliatio
erit, ſi dicas, utramque legem ſimul ſtare poſſe, atque judi-
cem, ſive dolo ſive per imprudentiam male judicet, ad litis
æſtimationem ex arbitrio judicis teneri. Ita vero, ais, nihil
intereſt inter dolum & culpam? Intereſt utique, quod ad pœ-
nam publicam, quæ judici doloſo gravior infligitur; quod
autem ad privatam ſatisfactionem, perinde, ut in damno
injuria dato, nihil intereſt. Porro iniquitatem, quam
Brunnemannus ex Grœnewegio tantopere crepat, retor-
queo ego potius, & periniquum eſſe dico, imperitiam &
imprudentiam ejus, qui munus, cui imparem ſe ſciebat,
vel ſcire debebat, affectavit, magis alteri, quam ipfi, no-
cere, contra, ac in §. 7 & 8. L & L. 8 §. t. de Lege aquilia
conſtitutum eſt. Quod vero exempla exſtare judicum
ob imperitiam & culpam damnatorum negant Brunne-
mannus

rantia

prude
Keut,
er pr
non 3
jud
Rem
lem
Kuri
cit
ſtame
depen

7

—
nodi.
Nieii
e in⸗
verit.
1. u
netio⸗
nibut,
d im⸗
em d
mebit.
Ad tit.
Ver⸗
Pre-
rmiſit.
ACtio,
L. 18
iliatio
uci
d litis
nihi
adpe⸗
quodd
damno
vam
retor⸗
tiamn &
ciebat,
ſi, no⸗
udicum
Prunne⸗
annus

?”

—

SP. DCLXXX. DE SYNDICATV
. 49

mannus & Schilte
rus, ex ipſo S&ch.
₰ . . . pſo &cbiltero re
ppendice Exercit, ad f. 47 §. 18 JCti Li fello, apud quem in
rarunt judicium, in quo ta⸗ 5 JCti Lipſienſes nullum decl
repetendos a d Orai actuarius defuerat, litigatores ad
fumtits ab prædii equeſtris, der Geti es vero ad
ex aſſe Begarunt. Et ipſe retordor, li erichts, Frauten,
aſſe a marito inſtitut am, infi „mulierem, heredem
quod domina prædii, d » infirmato deinde teſtame
der Kornſchreiber, ad i Jrau, PrO ¹ uario ſcribam
mationem Rereng iber, id recipiendum ablegaſſet
nuiſſe. Equid atis amiſſæ a domina iſta & etuiſſ. Ai.
jus ignorarte em duriores fuiſſe videbimur in femin nn
heæc lex tenmig us i lex 9 pr. de Juris & facti igr. Ve n
uihutg jus ignorantibus ſimplicite eNuI
S am caufis, connivet, qualis cauſ: r, ſed ſaltem in
ulier jurisdicti a certe
ros indiktioncr exercens hac ipſa „Joneſt, quum
tur e en in conſilium adhibere inometu or W-
. Recte enim Hoppi ur & obliga-
quaſi ex delicto; e H , 1. Obiigationibus,
judicante in: mpru dentiam; in judi
Tanriam e iunbrudentian craſſam & ſupinam eſl jadie male
on 10 3 it i
Pandemrioritus dif „ quod ipſe noſſe, ſed & icit igno-
Secus, ait iſcere debuiſſer. Quod p a
ait, e . orro jopius:
ter Piudtkiſie 3. cauſa admodum dubia fuerit, d- obbig:
iſzimos etiam non ſatis conſtet: ſi de Jica 1
NE enim judici
.

di judice nulle
culpæ, vel levi
Exemplum H P 2 eviſſimæ veſti .
dicem in eadem n nobilis teſlamentum n Kübereat
teſtatricis non ſu em civitate habitantem, ſed c ui ju-
binis venienti drane ad ſe vocat, & cum ſcrib es
cipit & ad iarilamenem ſuum oftert quc ju dn ſca.
A aeta . “
ſtamentum, quod jude Mortuo deinde telbore re⸗
udex te-
ceperat, t Jud extra territori
anquam non j orium ſuum r
E-
Tem. XI. jure factum ex L. alr. de Juri
,.⸗ K J. . Z. 6 ur .
G 7 isdi
ione

50 MEDTFAT. AD PANDECT.

Kione oppugnatur, ac poſt diuturnos conffictus tandem
reſcindirur. Tunc inſtitutus in teſtamento reſciſſo heres
actionem ex ſyndicatu contra judicem, qui id receperat,
parat. Sed profecto oleum operamque percdet. Judici
enim, legem G 2. pr. de TRicio Proconſulis, L. 36 . 1 4de
Adoptionibus, multorumque Ctorum, quibus ego ipſe in
Specimine 354 de Teſtamen: 0 bublico medit. I adſenſi, conſen-
ſum ſequuto, neque pro maleficio, neque pro quaſi male-

ficio imputari poterat, quod judex, qui noviſſimus ſen-

tentiam tulerat, & qui ſecundum L. t pr. de Adpellationi-
us non ſemper melius pronunciat, opinionem eorum, qui
talia taſtamenta irrita eſſe credunt: prætuliſſet.
Actio ex ſyndicatu in magiſtratum ſubſidiaria eſt,
VI.
& porteſt etiam per modum exceptionis proponi.

Nrior theſis ex L. 1 pr. de Magiſtratibus conveniendis, alte-
ra ex L. 156. §. de Regulis juris & L. 1 §. 4 de Superft-
ciebus probatur. In facto hoc contigit. Spoliarat quis
alterum injuſtiſſime, & binos equos ei abſtulerat. Id ſpo-
lium judex, & antequam fieret, decreto interpoſito pro-
barat, & factum ad ſe receperat. Spoliatus apud judi-
cem ſuperiorem queritur, ac mandatum de reſtituendo
adverſus ſpoliatorem obtinet. Tunc judex inferior, qui
equos hucusque cuſtodierat, intercedit ac reſtitutionem,
donec pretium pabuli hactenus dati ſibi ſolvatur, detre-
Ktat. Reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni 1/2a6, reperitioni ſumptuum exceptionem ſpolii ob-
ſtare, ac judicem, qui ſpolium comproberat, ſpoliato, ſi
hic ſuum a ſpoliatore conſequi non poflit, in ſabſidium
ene

teneri

worten
war
kein

3,i9 6
V

ligr
he
ley,
ir den⸗
hUerleit
Poli⸗
Wange

em

i.
di

erlangen moͤgte, in ſubſidium hafftet.

Sp. DCLXXX. DE SYNDICATVv. ·rf

teneri: Daß Kl aͤgern die Pferde ohne laͤngern ODrrzug auszuant⸗
worten. V. R. W Rat. Decidend. Vererſt muß die Spolien⸗

Sache unterſuchet werden. Da bemuͤhet ſich nun Beklagter
zwar eyfrig, zu behaupten, daß die Arreſtirung der beyden Pferde

kein Spolium geweſen, ſondern von ihm mit Rechte, umb des
weggenommenen Fehlens halber Satisfaction zu erlangen, bey
dem Ambte ausgebracht worden. Alldieweil aber das weggenom⸗
mene Fohlen dem Beklagtem nicht zugeſtanden, und die von dem
Ambte ohne cauſæ cognitionis ſub- & obreptitie erſchlichene Be⸗

willigung des Arreſts Beklagtem nicht zuſtatten kommt; So iſt

dieſe Arreſtirung von der Koͤnigl. Cammer hoͤchſt gerecht vor ein

unverantwortliches Spolium erkannt, dem Ambtmanne ſein unju⸗

ſtificixliches Verfahren verwieſen, und ſeine dem vorigem Schrei⸗

ben, ja den beygelegten atteſtatis ſelbſt, 2 bis 32 mahl contradici-

rende Entſchuldigung verworfen worden. Bey ſlcher Bewand⸗
nuͤß muß dem Klaͤger das Spolium ohne allen Verzug zuruͤck gege⸗
ben werden, und mag Beklagter die Reſtitution der Pferde un⸗
ter dem Vorwande des noch nicht bezahlten Futter⸗Geldes nicht

aufhalten. Vielweniger mag der Ambtmann ſolches thun, als

welcher ſich allenfalls an den Beklagten, der ihn zu dieſem Sbolie
verleitet, haften M ja bey ſo offenbahrer Ungerechtigkeit dem
Spoliato, im Fall dieſer von dem Beklagtem keine Satisfaction

*
4

72 MEDITAT. AD PANDECT.

VII.
Actio de ſyndicatu tune, quum is, gqui principaliter tene-
batur, non ſponte, ſed juſſu magiſtratus, perperam egit,
damnumque ſecit, non eſt ſubſidiaria,
ſed principalis.
uod in præcedentibus meditationibus de actione ſub.-
füGidiaria dixi, non habet locum, quando is, qui prin-
cipaliter conveniri debebat, non ſua ſponte, ſed juſſu ma-
giſtratus egit. Tunc enim hic plane excuſatur, atque
magiſtratus non in ſubſidium, ſed principaliter, tenetur.
Exemplum hoc eſto: Tutor pecuniam pupillarem ma-
le collocarat, atque, quum debitores foro cederent, actio-
ne tuteleæ, ut damnum pupillo ſarciret, conventus, dam-
natusque fuerat. Damnatus adpellat, atque, ſe inido-
neos hos debitores non ſponte elegiſſe, ſed juſſu magi-
ſtratus iis pecuniam credidiſſe, dicit. Reſpondet pupil-
lus, nihil hoc, ſi vel maxime verum ſit, ei profuturum,
quam in L. 18 C. de Adminiſtratione tutorum periculum
nominum ad tutorem pertinere ſimpliciter dicatur. Verum
vox periculi ex L. 37 J§. 1. de MNegotiit geſtis, L. 30 de Ad-
min. per. tut L. II1. de Condit. & dem. explicanda eſt,
non de caſu fortuito, cujus præſtatio adminiſtratori nego-
tiorum alienorum ſine manifeſta injuſtitia imponi ne quit,
ſed de tali infortunio, cui negligentia tutoris intervenit.
At juſſus judicis in iis, quæ non habent atrocitatem faci-
noris, vel ſceleris, facientem excuſat, L. 137 & 157 pr.
de Regulis juris, L. ult. C. de Magiſtratibus conventendis.
Adde Specimen meum 343 de Magiſratibus conveniendis
med. 2 & Specimen 534 de Concurſu ſuperioris & inferioris in
delicto medit. 4, 5, 6. taque ſic reſponderunt [Dti Viteber-
genſes menſe Julio anni 1735: Daß es, der geſuchten Revi-
ſion

ſio

6
Ge
7

o

en-

ſub.
prin⸗
ma⸗
ae
etur.
ma-
Cio⸗
datn⸗
nido⸗
agi-
1 pil⸗
um,
alum
erum
Al-
1eſt,
ego
Jvit,
Venit.
ſaci.
. pr.
ndil.
iendi
rin i
eher⸗
Reyi-
ſion

“

“

4 222

SP. DCLXXNX. DE SYNDICATV. 53

ſion ungeachtet, bey dem den 12 Januar. 1734 geſprochenem Ur⸗
thel billig verbleibet, es koͤnten denn Beklagte den vorgeſchuͤtzten
obrigkeitlichen Befehl binnen ordentlicher Friſt, mit Vorbehalt des
Gegen⸗Beweiſes und beyder Theile Eydes⸗Delation, erweiſen,
deſſen genoͤſſen ſie billig, und waͤre ſodenn Klaͤger von ihnen ab,
an die obrigkeitliche Perſonen, welche ſolchen Befehl gegeben,
oder deren Erben, zu verweiſen. V. R. W. Rat. Decidend. Ob⸗
wohl Beklagte das letztgeſprochene Urthel verſchiedenes, und in,
ſonderheit, daß ihr Erblaſſer bey Ausleihung des Capitals an den
Faͤhndrich Fleurquen auf deſſelben anſehnliche in der Erbſchafft
bekommene und gegen 8000 Thlr. betragene Guͤther und Vermoͤ⸗
gen das Abſehen gerichtet, und zu ſelbiger Zeit, wie das Guth
kuͤnftig ſo ſehr herunter kommen, weit unter den Werth, davor es
Fleurque in der Erbſchafft angenommen, verkauffet, auch mit
ſo hohen privilegirten Schulden beſchweret werden wuͤ de, nicht
wiſſen noch vermuthen koͤnnen, als das periculum des bona fide
ausgeliehenen Pupillen⸗Geldes zu tragen nicht verbunden geweſen,
vorwenden, Kaͤger hingegen davor haͤtt, daß Beklagtem nicht
einmahl der vorgeſchuͤtzte obrigkeitliche Befehl zu ſtatten komme, in⸗
dem die actio contra magiſtratum nur ſubſidiaria ſey, und,
wenn der Pupill das ſeinige bey dem Vormunde erhalten koͤnne,
keine ſtatt finde. Alldieweil aber der Vormund Sonnius zur Zeit
des ausgeliehenen Capitals, daß das von dem Faͤhndrich Fleur-
quen in der Erbtheilung vor 6000 Thir. angenommene Guth,
worinnen haup ſaͤchlich deſſen Vermoͤgen beſtanden, den Mit⸗Er⸗
ben uͤber 1000 Thlr. hoch verpfaͤndet, auch durch die vorher erlit⸗
tene Waſſerfluth ſehr herunter gebracht, und den in dem Concurs.
Urthel vorausgeſetzten Beſchwerden unterworffen geweſen, wiſſen

1

koͤnnen und ſollen, a ſo in Ausleihung de: Papillen⸗Geld.r ſehr
unvorſichtig und uͤbel gehandelt, mithin de Verluſt des Capitals
aus einer ſupina negligentia und keinem blooſſem Ungluͤcks⸗Falle

G 2 8 her⸗

54 MEDITAT. AD PANDECT.

herruͤhret, dieſemnach Beklagte weiter nichts vor ſich haben, als
wenn ſie den vorgeſchuͤtzten obrigkeitli chen Befehl beybringen, wel⸗
cher ihnen allerdings zu ſtatten kommen muͤſte, indem ein Vor⸗
mund, ſo der Obrigkeit als Ober⸗Vormundes Befehle folget,
aller Verantwortung entſchagen wird; So haben wir nach In⸗

VIII.

In indiciis, quorum præſes vmnia ex arbitrio ſuo gerit, ille

Jolus de ſyndicatu tenetur, collegæ vero conveniri
nequeunt.

eccare judicii collegiive præſidem, qui in rebus geren-
dis ac ſententiis pronunciandis collegarum ſuorum ſuf-

5
fragia &ν confilia negligit, nec id, quod pluribus placuit.
ſequitur, ſed ex ſuo & adſeclarum ſuorum arbitrio, quid-

quid lubet, facit & judicat, oſtendi in Specimine 571 de Pe-
ris delictis miniſt rorum principis medit. 49 addidique in me-
dit. yo, hoc præſidi etiam cum ratione diſſentienti non li-
cere. Verumtamen hoc peccatum committitur ſæœpiufſcu-
le a præſidibus, qui vel principis ſui gratia, vel generis
nobilitate, vel ſingulari, quam adepti ſunt, auctoritate
Fulti tyrannidem in collegio exercent, & tantum abeſt,
ut contradicentes audiant, ut nec contradicendi libertatem
permittant. Tunc vero, ſi quid perperam factum judica-
tumve fuit, actio de ſyndicatu contra præſidem ſolum
inſtituenda eſt, collegæ vero abſolvuntur. Sic Cti Vi-
tebergenſes menſe Februario ann. 173 reſponderunt: Es

. iſt

4 4
nc

ting

5

an
hel

ali⸗
t⸗
16
61
xel
mne
Min
1ore

n

46:
nn
im
int
in
eſt,
ritu
ſir

SP. DCLXXX. DE SYNDICATV. 5

iſt wider die, weiche, daß der Burgemeiſter Guͤnther die deponir-
te Koͤhleriſche Concurs Gelder allein hingenommen, und ſie
nichts davon in Verwahrung bekommen, noch ſonſten das ge⸗
ringſte genoſſen, ſchwoͤren, weiter nichts vorzunehmen.

IX.
Poterit judex propter juſtum judicium puniri.

Hendem actionem juſtam ſimul & injuſtam eſſe poſſe,
paradoxon eſt, ſed verum tamen. Rem verbis Gra-
tiani in can. 6 cauſa 11 quæſt. 3 explicabo: Sententia aliquan-
do eſt injuſta ex animo proferentis, juſta vero ex ordine & cau-
Ja: aliquando eſt juſta eæ animo & cauſa, ſed non ex ordine:
aliquando jaſta ex animo & ordine, ſed non ex cauſa. Cum
aurem ex cauſa injuſta fuerit; aliquando nullum in eo omni.
2 , gui accuſatur, delictum eſt, quod ſit damnatione dignum;
aliquando non eſt in eo illud, ſupra quod fertur ſententia; ſed
ex alio notandus eſt. Ex animo eſt injuſta, cum aliquis ſervata
integritate judiciarii ordinis in adulterum, vel in quemlibet eri-
minoſum, non amore juftitiæ, ſeu livore odii, vel pretio, aus fa-
vore adverſariorum inductus, ſententiam profert. Unde He-
da ſuper epiſtolam Jacobi ait. (Iru enim viri juſtitiam Dei
non operatur:) quia qui iratus in aliquem ſententiam profert,
etſi ille quantum ad ſe, juſtam reportet ſententiam; iſte ta-
men, qui non amore juſtitiæ, ſed livore odii in eum ſenten-
tiam dedit, juſtitiam Dei, in quem perturbatio non cadit, non
imitatur. Optime ergo Pufenlorfius de Offcio bominis &
civis lib, i cap. 2 F. 12. juſtitiam, quæ attributum perſonarum
eſt, a juſtitia, quæ actionibus attribuirur, diſtinguit. Quæ-
ritur hic ſaltem, an judex ob actionem & ſententiam ju-
ſtam, ſed ex animo: tanquam fonte, injuſto profe ſtam,
puni-

36 MEDITAT. AD PANDECT.

puniri poſſit. Et obſtare videtur Ulpianus, qui in L. 18
de Pæœnis: Cogitationis, ait, pœænam nemo patitur. Verum
hæc regula tunc locum non habet, quando cogitatio exterius
ſeſe exſerit, atque adeo actio eſſe incipit. videamus exem-
pla: Flaminius prætor, apud Senecam lib. 9. controv. 2, inter
cœnam a meretrice rogatus, quæ ajebat ſe nunquam decolla-
ri hominem vidiſſe, unum ex damnatis occidit. Accuſatur
majeſtatis. Inter cxcuſationes, quas Seneca ibidem comme-
morat, hæc ſola videtur alicujus momenti eſſe; non putavit
ad rem pertinere, ubi aut quando periret, gui perire deberet.
Oeciſus eſt: qui? damnatus ubi? in prætorio. Quo tempore
Eſt enim ullum tempus, quo nocens perire non debeat? non ſa-
tisfacit tamen. Itaque Flaminium a Catone ſenatu motum
eſſe, Plutarchus in vita Catonis teſtatur, ac ſaltem pro mere-
trice adoleſcentem, quo Flaminius pro ſcorto utebatur, ſub-
ſtituit. Rectius vero hiſtoriam hanc Livius lib. 39 cap 42. ex
ipſius Catonis oratione narrat. Peccat porro judex, qui
pecunia corruptus juſte judicat, L. 4. de lege julia repetund.
perinde ut teſtis, qui pecuniam accepit, ut verum dice-
ret, Conſtit. crimin. Carol. art. 64. Punitur itaque meri-
to. Sic le Vaſſor dans l' Hiſtoire du Regne de Louis XIII.
lib. 16 pag. 98 ſgj4. ex ſcriptoribus Anglis fide digniſſimis
refert, Franciſcum Baconem, Angliæ cancellarium, accu-
ſatum, quod-muneribus corruptus juſtitiam vendidiſſet,
confeſſum eſſe crimen, ac mulctum propterea, indi-
gnumque, qui impoſterum munus publicum adminiſtra-
ret, judicatum, decreta tamen ejus omnia adeo juſta le-
gibusque conformia fuiſſe, ut nullum unquam tanquam
injuſtum reſciſſum ſit. Adde Rapin Thoyras dans l' Hiſtoi
re d' Angleterre tom. VII. lib. 18 pag, 151. Pertinet huc por-
ro, quod Seneca in Medea act. 2 ſc. 2 ait: C⸗
ui

ſimi

del

e⸗

19
tum
rins
Uter
olla.
atur
me-
avit
erer.
ore?
1 ſa-
w
gere⸗
ſub.
12. 3
qui

rund.

lice.
neri⸗
IIII.
Cimis
ccu⸗
liſlet,
indi-
Uſtra⸗

k.

quamn

Hiſor.

por

. . =

SP. DCLXXX. DE 8YNDICATV.

Qui ſtatuit aliquid, parte inaudita altera,
Wqguum licet ſtatuerit, baud æαuus Fuit; 3
ſimilis ſcilicet Claudio cæſari,
Quo non alius Diſcere cauſas, Parte audita
Potuit citius Una tantum Sæpe & neutra,
ut Seneca in feſtivo de Morte Claudii cæſaris libello refert;
cujusmodi judices, non ſervato juris ordine, jus dicentes

& maleficos non ſatis auditos punientes, etſi juſta eorum

ſententia fuerit, punimus.
X.
Actio de ſyndicatu cum actione injuriarum recte
conjungitur,
XI.
datur contra integrum collegium,
XII.
datur, quum magiſtratus ſibi cognitionem cauſæ ad juriidi-
ctionem ſuam non pertinentis arrogat,
XIII.

ut, ſi injurias ſibi, non in ſuo judicio, ſed apud ſuperio-
rem judicem factas vindicat,

XIV.

vel advocatum non ultra, quam litis ſuæ utilitas poſcit,
convitiantem punit,

XV.
vel tempora & ſolemnia legibus præſeripta negligit,
XVI.
vel modum in exſequendo excedit,
Zom. XI. H XVII.

38 MEDITAT. AD PANDECT.

XVII.

vel atientatum committit.

E cogitaru ICti peculiare genus adtionum, quas ad-
jectitias ſeu adjectitiæ qualitatis vocant, & aliis actioni-
bus, tanquam purpuram veſtimento, adſuunt & intexunt.
Vide Hoppium ad pr. I. Quod cum eo, qui in aliena poteſtate.
Poteris, ſi vis, ad eas referre actionem ſyndicatus, quæ
in varias figuras vertitur, & modo criminaliter modo civi-
liter inſtituitur, ac cum adtione legis aquiliæ, actione in-
juriarum, actione depoſiti, falfi, petitione emendæ ſaxo-
nicæ, &c. recte conjungitur. Et de actione injuriarum ha-
bemus L. 32. de Inijuriit. Hanc itaque cum ceteris theſi-
bus illuſtrabit reſponſum Ctorum Vitebergenſium menſe
Julio anni 1737 exaratum: Iſt der Cammer⸗ Rath Mevius
von einem Collegio bisher hefftig angefeindet, endlich wegen
einer bey Hofe uͤbergebenen Vorſtellung und darinnen vermeint⸗
lich gebrauchten ungebuͤhrlichen Schreib⸗ Art um 20 Thlr. be⸗
ſtrafft, auch zu deren und der Executiones-Gebuͤhren Erlegung
durch gehaͤuffte Executiones gezwungen worden; da denn die
Frage entſtehet, ob jetztgedachtes Collegium hierunter einen
Dolum und ſpolium begangen, alſo dieſes letzte cum omni
cauſa & expenſis zufoͤrderſt erſtalten muͤſſe. Nun moͤchte
zwar gedachtes Collegium zu ſeiner Entſchuldigung vorſchuͤtzen/
es ſey eine jede Obrigkett, mithin vielmehr ein von dem Lan⸗
des⸗Herrn geſetztes Collegium die ihm zugefuͤgte Injurien und
angethane Beleidigung ſelbſt zu ahnden und zu ſtraffen wohl
befugt, L. un. pr. ſi quis jus dicenti non obtemperaverit, c. 1.
de Pœnis in ſexto, und Mevius, da er bey gedachtem Colle-
