IULIUS III.

Ponti fex Romanus.
Omnes eretrides Romanas cum
CRESENTIO, Cardinale, commu-
nes haoeit, communibusque cum
illo ſumtibus aluit III. 394
* JUNGHANNSEN (CHRISTIANUS
GOTTHELFF
Specimen DLXXXII. publice pro-
pugnavit X. 144

JVNIVS (FPRANCISCVS) JVNIOR.
Philologus Germanus.
allegatur IX. 54 1
IVO.
Epiſcopus Carnotenſis.

allegatur X. 857

JVSTI (JOHANNES HENRICVS GOTT-
LOB
Cauſarum forenſium Orator Sanger-
buſanus.
In juventute literis operam dedie,
poſt in militiam abiit, denique

ad priſtina ſtudia redut X. 617
lauda-

132 INDEX III

laudatur X. 617
Ad dubia eontra Speeimen DCLX.
mota reſpondet X. 603
JUSTINIANVS.-
Romanorum Imperator.
Ex obſequio erge THEODORAM
uxorem ſuam, inſignia mulieri-
bus privilegia tribuit I. 135 ſqq.
Avaritiæz inexzſatiabilis complura mo-
nimenta dedit I. 529
Exiguus militum fautor fuit II. 113
Ejus pietas in minuendis juramentis
laudatur II. 708
Pleraque éx TRIBONIANIT arbitri
adminiſtrat VIII. 710
Ope ac confilio rKEODORE, UxXO-
ris, in adminiſtrando Imperio &
legibus ferendis recte ac feliciter
uſus eſt X. 767. ſag.
allegatur I. 3. 8. 13. 15. 21. 93.
94. 152. 161. 193. 210. 218. 264.
454. 529. 559. 605. 702. 712.
H. 32.’ 47. 51. 97. 295. 332. 394.
401. 404. 412. 413 462. 465.
561. 631. 706. 707. 708. 709.
III. 36. 153. 205. 209. 218.
2987. 372. 399. 410. 508. 554⸗
559. 567. IV. 715. 827. 866.
870. 884. 891, 901. 903. 9 4.
920. 921. 940. 986. 996. 1009.
I016 I027. 1028⸗ 1257. 1060.
1066 1068. 1071. 132. 1137.
1230. 1247. 1286. V. 9 28. 93.
126. 130. 131. 134. 139. 145.
147. 148. 193. 221. 230. 236.
246. 270. 283 286. 328. 330.
352. 354. 372. 383. 403. 435.
448. 454. 455. 515. 556. 559.
567. 569. 596. 620. 624. 62 5 626.
631. 6 5. 635 637. 640. 545.
6560. 663. 676. 677. 706 709.

712. 729. 732. 753. 765. VI.
860. 882. 897. 902. 906. 945.
965. 975 I010. 1I015. 1020

allegatur

1027. 1022. 1044. 1057, 1053.
1109. IIIO. II20. I126. 1198.
1201. 12 34. 1240. 1249. 1259.
122. VII. 10. 70. 100. I01. 149.
151. 191. 199. 206, 207.208.
209. 224. 243. 269. 289. 290.
292. 213. 325. 328. 330. 337.
342. 343. 351. 386. 414. 421.
422. 463. 476. 51I. 532. 539.
618. 640. 741. 642. 643. 647.
648. 777. 778. 827. 857. 901.
907. 952. VIII. 5. IIS. 125.
126. 131. 132. 124. 200. 207.
242. 298. 330. 380. 405. 455.
500. 542. 567. 617. 624. 625.
79 I. 803. IX. 50. 69. 38. 100.
227. 223, 230. 233. 235. 207.
275. 274. 431. 437. 459. 573.
772. 774. 787. 862. 939. 958.
X. 196. 222. 280. 292. 312. 318.
548. 549. 567. 601. 627. 761.
815. 926. Xl. 131. 132. 216.
222.
IV. 915. IX. 64 I. 51642
IVSTINVS.
Romanorum Imperator.

notatur

allagetur III. 36. V. 218
IVSTINVS.
Hiſtoricus & TROGI POMPEII Epi=
tomator.

allegstur I. 705. V. 445. 446. VII.
745. VIII. 942. X. 61. 186. 945.
IVSTINVS MARTXR.
Philoſophus Chbriſtianus.
allegatur XI. 23
WUVENALIS (DECIUS IUNIUS)
PEPoëta Latinus.
I. 89. 254. 428⸗
439. 552. 563. II. 130. 206. III.
19. 314. IV. 813. 884. 1154.
1193. 1270. 1277. V. 97. 454.
716. VI. 787. 796. 803. 837.
VII. 248 462. VIII. 164. 165.
218. 219, 242, 464. 500. 521.

745.

allegatur

74½. 797. 822. IX. 2. 47. 92.
216. 264. 281.
702. 708. 737. 786. 855. 863.
X. Præf. 227. 370, 762. 770.
773. 786. 791
IUVENCVS (CAIVS VETTIVS
AOVILINVS)
Preshyter Hiſpanus, & peëta Chri.
ſtianus.
allegatur XI. 232

K.

KAEMPFFER (ENCGELBERTVS)
Archiater Lippiacus.
allegatur X. 34
KESTNER (ABRAHAMVS)
J Cus Lipſienſis.
lIaudatur

X. 348.

KAHLIVS (LVDOVICVS MARTI-
NVS

3
J Cus & Philoſophiæ Profeſſor Gottin-
genſis elucubratiſſimis ſeriptis

Juis nobilis.
X. 426

KASTENIVS (IOHANNES LV-
DOLPHVS)
Specimen DLXXXIV. publice pro-
pugnat IX. 176
KEISENBERG (FRANCISCVS IG-
NATIVS
Specimen LXXV. publice defendit
II. 104

KELLENBENZ (BARTHOLO-⸗
MEVS)
IJCus Germanus.

allegatur VI. 983

KEMPFFIVS.
Archiater Haſſo- Darmſtadinus, G& ar-
tis ſalutaris Profeſſor Gieſſenſis.
De gradibus injuria præcipitatur, &
inde moritur IX. 581

Ejus vidua, præter impenſa: funeris
& curationis, 4000 florenos per
judicem obtinet

IX, 581

INDEX III.

K 3

133

KER (IOHANNRS)
Anglorum in Belgio Conſul.
allegatur . VII. 484
KRETTWICIVS (MENTETVS)
IJCus Bremenſis.
notatur IX. 900
Judicia de ejus ſeriptis.
KETTWIGIVS in libello, quem Bre-
mæ anno 1696. de ambitu anti-

quo &% bodierno edidit, ſepe in

hiſtoriüis & antiquitatibus labitur
IX. 900
Multa * in eodem KETTWIGII. Iibro
ridicula ſunt, ipſum adeo exor-
dium, ubi locum pETRONII de
CQU“ HhGhr ILLA, quæ numquam ſe
virginem fuiſſe meminit, ad am-
bitum trahit, ſied & illud argu-
mentum, quod in FEarte III. de
MosE & ejus LXX. afſeſſoribus
ducit Id tamen ingenioſum eſt,
lectoribusque placebit, quod ina-
nes honorum ſine vero honore &
munere titulos in Parte I. campa-
nam ſine piſtillo appellat IX. 900
KEISER (GEORGIUS)
Prafectus Altenbur genſis.
allegatur X. 12
KHEUENHüLLER (FRANCISCUS CHRI=
STOPHORUS COMES DE)
Conſiliarius intimus Cæſareus
allegatur X. 911
KHRAYSSERVS (SEBASTIANVS)
JCus Bavaricus.
allegatur VII. 674
KIEFPER (JOHANNES GEORGIVS)
allegatur I. 410

* KINTSCHIVS (JOHANNES GEORGIVS

CHRISTOPHORVS)

Ad dubia contra Specimen DCXXIX.

mota reſpondet X, 47

KIRCHMANNUS (JOHANNES)
Scbolæ Labecenſis Rector.
allegatur II. 629

KIRCH=

*

134

KIRCHNERUS (HERMANN VS)
Hiſtoriarun & Poeſeos Profeſſor
Marburgenſis.
allegatur I. 93. X. 919
KLEIN (JOHANNES)
Conſiliarius intimus Ducalis Megapo-
litanus, Conſiſtorii & Collegii
Juſtitiæ Director acg J-Ctus
Roſtochienſis. .
allegatur VII. 80. 81. 83
KLINGIUS (MELCHIOR)
J Clus Germanur.
allegatur X. 937
KLOCRIUS (CASPAR
Cancellarius Mindenſis & Hildeſienſis.
allegatur I. I21. 245. 414. II. 29.
I81. 217. 228. 231. 242. 247.
361. 402. 403. 419. VI. 998.
1174. VII. 28. 216. VIII. 526.
528. IX. 951. X. 5II. 726. 727.
729 733. 95 l. 956
notatur III. 161. VII II. VIII. 519
* KLüGEL (GOTTLOB CHRISTIA-=
NVS)
Iurium Doctor.
In Specimine DLXXVL & DXC. pu-
blice defendendo vires & inge-
nium experitur IX. I. 285
TRLUGE (FRIDERICUS LEOPOTL.-
DUS)
Specimen DLXXVII. publice propu-
gnat IX. 23
KNICHEN (ANDREAS DE)
Conſiliarius intimus & Cancellarins
Anbhaltinus. .
allegatur VI. 1095. VII. 260. VIII.
419 X 952
I. 86. IV. 797
KNIPSCHILD (PHILIPPUS)
Liberi immediati Ordinis equeſtris Sue-
vici & Reipublicæ Eslingenſis
Conſiliarius & Wudicus.
allegatur VI. 845. 978. 980. XI. 161

notatur

INDEX III.

* KOBELIVS GQEνÜNXNES FPRIDE-
KICVS
A LEXYSERO una cum Speezimine
DCXLVII. in cathedram deduci-
turz X. 336
KOENIG (IOHANNES CHRISTIA-
NVS)
ICtus Lipſienſis.
allegatur II. 664. III. 534 549
KOENIG GoHARNXES FPRIDERI-
5)
Theologus Roſtochienſis.
allegatur V. 330
KOEPPEN (JOHANNES)
Conſiliarius Anbhaltino - Serveſtanus.
allegatur I. 225. 306. II. 557. III.
145. VI. 1098. 1147. VII. 250.
282. 963
notatur IV. 870
EoOHLIUS (ANDREAS)
in aula Eectorali Brandenburgica Pro-
Cancellarius.
allegatur XI. 218
KOHLIUS (JOHANNES PETRUS)
Profeſſor antea Petropolitanus, nune
Philologus & Criticus Hambur-

geiſts.
alIlegatur VIII. 574
KOLBIUS.
ſceripſit Examen juris Canon'ci, &
Viennæ 1728. edidit VIII. 599
notatur VIII. 599

KOLESER DE K ERESEER (SAMUEL)
allegatur II. 427
KORNMANNUS HENRICUS)
IJCtius CGermanus.
alleg atur
* KOVE (RUDOLPHUS AUGUSTUS
Specimen CCCCXLIX. CCCCLIV·-
CCCCLVII publice tuetur VII.
1I00. 144
* kRAFFEL (THEODORUS LUDO-
ViICUS)
Specimen DXCIII. publicæ erudito-

rum

VIII. 20

KRA

EP
Alle

DE.

mine
duci.

336
ElA-

560

54

99
150
WVEL)
1. 4
³)
II. 20
5TUS)
ell⸗
VI.
o. 144

Vo⸗

gudito⸗

3

rn

allegatur

allegatur

rum eenſuræ ſubmittit IX. 305
KRAUSIUS (JOHANNES GOTTFRI-
DUS)
JCus Vuebergenſis.
VIII. 199. 215
* KREBS (HARTMANN S ANMUEL)
Specimen XXXIX. & XLIV. publi-
ce defendit I. 396 449
KRESSIUS (JOHANNES PAULUS)
Conſiliarius Ducalis Brunſuico, Lüne-
burgenſis aulicus & primus in
Academia JVLIA JCtus.
allegatur I. 69 ⅞. VIII. 103. 147.
160 343. 344 250. 420. 508.
629. IX. 179. 242. 243. 427. 429.
430. 597. X. 14. 449. 726
notatur VIII. 327. 345. 487. IX.
280. 425. ſqg. X. 184
Judicia de illo ejusque Joriptis.

KRESSIVS, JCtus cordatus & accu-

ratus VIII. 345

LRESSIVS ceteros omnées legis cARO-
LIN-E interpretes peritia antiquita-
tum Germanicarum poſt ſe relin-
quit IX. 350. 351
Diffieilis maxime adverſarius eſt KREs-
SIVS Ch acre, quo præ aliis pol-
let, judicium IX. 429

RRESSIVSs, cordatus juſtusque vir
= IX. 430

Multa ſunt & magna ruſticorum
privilegia, quæ Collega noſter
KRkuSSIVS eleganti ſeripto de pri
vilegiis agriculturæ apud Germanos
complexus eſt I. 698

KREYSIG (GEORGIUS CHRISTO-
= PHORUS)
Arrium liberalium Magiſter.

alleg atur X. 38

KRRGER (JOHANNES FRIDERICUS)

VII. 83

INDEX III.

135
KULPISIUS (JOHANNES GEORGIUS)
DE)

Primum J Ckyus Argentoratenſis, poſt
Conſiliarius intimus Ducalis Wür-
tembergicus ac Conſiſtorii & Je-
natus ocleſiaſtici Director.

allegatur I. 24. 202. 207 212. nI.
673. IV. 679. XI. 205

KILLINGER (JACOBUS WERNERVS)
ICins Germanus.
allegatur X. 7. 8
LABATUS (JOHANNES BAPTISTA)
Ordinis DOMINICANI Giαε
allegatur VIII. 213 491. IX. 272.
- 273. 926. X. 337

LABBEUS (PHILIPPUS)
Socius LOYOLITANUS Gallus.
allegatur X. 340
LABEO (MARCUS ANTISTIUS)
ICzus Romanus.
allegatur I, 144. 258. 268. III. 616.
V. 182. VI. 913. 915. VII. 216.
313. 618. VIII. 264 265. 283.
284. IX. 845. 846
LABOUREUR (JEAN LE)
Conſiuliarius & Eleemoſynarius Gallus,
ac Prior Iuvignianus.
allegatur V. 26. VIII. 864. 906.
IX. 131

LACTANTIUS (LUCIUS) FIRMIA-=
. NUS.
Eloquentiæ Profeſſor Nicomedienſis-
allegatur VIII. 287. 553. 589. X.
773. 932. 948. XI. 230
X. 773
LAGETUS (HONORIUS VINCEN-
TTUS)
Ordinis DONMINICANI Socius Gallus.
allegatur IX. 904

notatur

LAM

136 INDEX III

LAMBERTUS SCHAFNABURGENSIS
ſive ASsCHAFFENBURGENSIS.
Monachus Benedictus
allegatur VII. 698
LAMBERTY (GREGORIVS)
allegatur VIII. 939. X. 895
LAMPRIDIUS 5. LIUS)
— HMiſoricus Latinus.
allegatur I. 507. 415. III. 545.
VIII. 744. 798. 806. X. 895. 901.
LANCELLOTTUS (JOHANNES PAU-
LUS)
ICus Peruſinus.

allegatur V. 95. VI. 1210. VIII.

207. IX. 161. 162. 773

LANCELLOTTUS (ROBERTUS)
ICzus Peruſinus.
allegatur . II. 13. 482
Judicium de ejus ſcriptis.
ROBERTUS LANCELLOTTVUS in vaſte
de Attentatis libro Partis III. Ca-
put XXVM. de judice, per quem
attentata revocantur, inſeripfit, tot-
que allegationibus, communibus
opinionibus, ampliationibus & li-
mitationibus farſit, ut, quid ille
tandem velit, profecto non intel-
ligem miſer X. 534
LANFRANCVS.
Archiepiſeopus Cantuarienſis.
Primus de celanda confeſſione ſeripſit
moderatior paululum IV. 1214

Z. ANGHANSIVS (JOHANNES GVILI-
ELMVS)
Conſiliarius intimus & eccleſiaſticus
& ſupremus Sacrorum antiſtes
Palatinus.
Singularia ejus ambitionis & lenoci-
nii ſpecimina recenſentur VIII.
799. ſqq. 817 fq.
LANGIVS.
Conſiliarius & Medicus Gallus.
notatux IX. 639

LANGVETVS (HUBERTUS)
Politicus Gallus.

allegatur III. 349. VIII. 31. 810.

912
LANSIVS (THOMAS)
Conſiliarius Wiürtembergicus & ICkus
Tubingenſis.
alleg atur I. 18. X. 651
LAPIDE (CORNELIUS A)
Gocius LOYOLITANUS.
notatur IX. 46. 193
LARA (MANRICVS COMES DE)
Iniquiſſimi arbitri luculentum exem-
plum fuit I. 705
LARRENY (ISAAC DEM
Conſiliarius aulicus & Legationum
Pruſſiacus.
allegatur VIII. 391
LATHERUS (HERMANNUS)
Iudicium de ejus ſcriptis.
Scripſit de cenſu commentarios, ſpiſ-
ſum opus, HERMANNVS LATHE-
Rvs nec ineleganter pro ratione
iſtorum temporum, nec adſenta-
torie, ſed ſalſe interdum & S acri-
ter contra principes & magiſtra-
tus, in cenſu agendo nimios, de-
clamat XI. 117
LAUNOIUS (JOHANNES)
Tbheologus Gallucs.
allegatur VIII. 873 884. 904. 906
F LAURENTIUS (FRIDERICUS GUI-
LIEI. AUS)
Specimen DLIII. publice tuetur VIII.
338
* LAVRENTIVS (JOHANNES ADA-
MVS)

ICus Lipſienſis, ac cauſarum foren-

fſium, quæ in Senatu eccleſiaſtico
pertrâctantur, Oratox.
Specimen DCLXIV. & DCLXV. eru-
ditorum ſubmittit cenſuræ X. 654.
696
laudatur X. 655, 695.5747 748
LAU-

d e d - — ——

—
=

4
30

A0
e

le

io.
912

ICue

oͤbt

L
DE 8
l. o

iottun

391

3⁵)

ſpiſ.
4THE.
atione
Aſenta⸗
aderi⸗
giltri⸗
1, de⸗

4 o

55 GUI⸗

r UI.
38

ADA-

ſoreſl⸗
Miro

V. erl⸗
. 654,
996
77

LAN-

allegatar I. 306. 350.

.

LAVRIERE(EVSEBIVS JACOBVS DE)
ICius Pariſienſis.

allegavar I 449
LAVTERBACIHIVS (WOLFGANGVS

ADAMVS)
Conſzliarius intimus principalis Wür-
tembergicus, & ICius Tubingenfis.
359. 382.
399, 402. 414. 565. 577. 590.
59 3. 659. 701. II. 67. 75 135.
187. 279. 280. 527. 572. 636.
612.617. 650. 694 715. III. 163.
184. 185. 186. 216. 218. 219.
289. 294. 296. 312. 344.‧. 346⸗
375. 276. 558. 621. IV. 720. 811.
820. V. 158. 219. 221. 357. 523.
er9. 648. 709. 773. VI. 849.
939 1021. 1026. 1124. 1251.
1252, VII. 415. 526. 695. 790.
799. 875. 890. VIII. 38. 410. 666.
716. 820. 1X. 61. 148. 189. 877.
X. 73. 173. 690. 854. 880. XI.
215

notatur I. 711. II. 188. 437. 572.
638. 706. 712. ſqq. III. 10. 23.
I6I. 171. 172. 173. 297. 299.
507. 635. IV. 1175. 1176. V.
220. 286. 371. 372. 456, 459.
467. 473. VI. 878. 879. 1033.
VII. I. 409. 528. 875. IX. 787.
.,211
L. ATMANNUS (PAILUS)
Socils LOYOLITANUS.
allegatur V. 49. 320. IX. 925
notatur V. 34 2. 344
* LEHMANNUS (CAROLUS ROCGHUS)
Ad duhis contra Specimen DCLVII.
DGLVII. mota reſpondet X. 545
LEHMANNUSGCCHRISTIANUS) SENIOR.
Paſtor Scheibenbergenſis.
allegatur VII, 23

IN D-E X III.

137

LEHMANNUS (CHRISTOPHORVUS)
IJCtus Sirenſis.
allegatur I. 150. 455. II. 47. VIII.
343. MK. 307. 309. 919. X. 657.
netatur VII. 340. 698
LEBNITZIUS(GOTTFRIDUS CGUI-
LIELMUS LIBER BARO ODE)
Magnæ Britanniæ Regis Conſsliarius.
Juſtiti intimus & Hiſtoriogra-
ed.
allegatur III. 489. V. 200. 438.
440. 564. 772. VI. 1066. VII.
146. 304. VIII. 543. 549. IX. 8.
261. 302. 315. 649. 8 15. X. 340.
341. 709. 818. 964
notatur II. 171. X. 2341
LEICKHERUS (FRIDERICUS JACOBUS)
ICtus Dreſenenſis.
allegatur VIII. 69 2
* LEIPZIGER (JOHANNES CHRISTO-
PHOERUS DE)
Specimen D. publice propugnat IX.
436
LENFANT (JACOBLIIS)
Supremi Senatus eccleſtaſtici Reforma-
ti Berolinenſis Conſi iarius & Con-
cionator aulicus.
allegstur VIII. 855. 879. 908
LENGNICH (GOTTFRIDIUS)
Eloquentiæ & Poeſeos in Gymnaſio
Gedanenſi Profeſſor.
allegatur X. 530

LEN TZIUS (CHERISTIANUS)
in ſupremo provocationum Senatu Dre-
ſenenſt Conſiliarius.
allegatur III. 365. IV. 784
notatur III. 517

LEO.
Romanorum Imperator.
allegatur I. 4 8. 442. II. 631. V.
56. 134. 148. 227. 329. 2 30.
448. VII. 9. IX. 204 207, 641.

(S) X. 74

138 INDEX III.

110 I.
Pontife Romanns.
allegatur IX. 207. X. 423. 592. 600

LEO III.
Pontifex Romanis.
allegatur III. 545
LEO X.
Pontifex Romanus.
allegatur X. 207

LEO MARSICANUS, ſive OSTIENSIS.
Eccleſiæ Romanæ Cardinalis,
allegatur VII. 78
LEODIUS (HUBERTUS THOMAS)
allegatur IX. 937. X. 924
EEONINUS (ELBERTUS)
Geldriæ Cancellarius &— JCtus Lova
nienſis.
II. 400. VII. 665
LEOPOLDUS.
Germanorum Imperator.
allegatur VII. 291. IX. 917. X. 676
LERCH (CASPAR A)
allegatur V. 45
LCESSINGIUS (CAROLUS GOTTFRI-
PUS)
Reſpondentis munere in publice de-
fendendo Specimine DCVII. fun-
gitur IX. 615
LESSIUS (LEONHARDUS)
Theologus & Philoſophus Lovanienſis.
notatur IX. 374. 460
LETI (GREGORIUS)
Hiſtoriographus Amſterodamenſis.

allegatur VII. 390. 758. 759

notatur 4

LEUCKFELD JOHANNES (GEORGIUS)
Paſtor primarius Groningenſis.
allegatur III. 460. IV. 1034. VI. 910.
VII. 932
notatur III. 460. 461. IX. 314. 315
Judicium de illo.
LEUCKFELDUS, vir in, antiquitatibus
Germanicis verſatifſimus III. 460
LEVOLDUS A NORTHOFF.
Hiſtoricus & Canonicus Leodienſis.
allegatur IX. 592. 593
F* LEUPOLDUS (JOHANNES CHRIS-
TOPHORUS)
In Specimine DXCIX. publice pro-
pugnando vires & ingenium ex-
peritur IX. 424
LEURENIUS (PETRUS)
Socius LOYOLFFANUS G collegii Con⸗
Ruentini Rector.
allegatur III. 342. V. 77
LEUWEN (SIMON VAN)
Supremæ Hollandiæ, Zeelandizx Weſt.
Friſiæque Graviarius.
allegatur I. 710. II. 142
notatur IX. 283
EEYSER (AUGUSTINUS DE)

In Regis Poloniarum &W Principis

Electoris Saxonis Aula Conſiliarius, in
Academia Vitembergenſi Ordinarius,

Conſiſtorii Eccleſiaſtici Director, in

Tribhunali & Scabinatu prPimus Aſſeſ-
Jor, clientelæ Nudersdorpienſis Domi-
nüs bæreditarius *
Præcipua vitæ fatorumque ejus capita.
Patre

* Vitam ſummi & incomparabilis I EY-
sERI nitido ſtilo conſignavit FRDE-
RICUS BENEDICTUS CARPZOVIUS 5 ICtus
olim Vitembergenſis, nunc beatarum
mentium adfſcriptus conſortio, in No-
vis Actis JCtorum Parte I. p. 73. ſqq.
& Divus GorrIIEE sSTOLLIUS, Sala-
næ Academiæ grande & immortale
Decus in der Anleitung zur Ziſtorie
der juriſtiſchen Gelahrtheit p. 105.
ſqq. Adi etiam JORANNIS FABRICII

Hiſtoriam Bibliothecæ FABRI CIA N £
ejusque Partem IV. p. 144. I45. J0-
HANNIS J A COEI MOSERI, [Cti præ-
ſtantiſſimi, Lexicon derer jetzt leben⸗
den Rechtesgelehrten p. 134. & un⸗
partheyiſche Nachrichten von dem
Laben und denen Schriften der jetzt
lebenden Rechtsgelehrten in Teurſch⸗
land p. 126. quæ relationes me au-
Sore in dias luminis aoras exierunt.

Patte
in!
dos
198).
Arum
bert
Abazwv-
LE
Dee
mor

Uet⸗

Ayum
STR
Riec
tius
ſwi
Gdn
li
Ayune
NED
ſllien
indi
Lip
le!
ſient
buer t
TII

In Ke⸗
NaN
cepr
ſeh
bere
detan
Drider:
Prac
ſche
ln Be
iter
CHI.
NE

593

RIS⸗

Pro⸗

7

142
28

M
rius,
, in
Dom⸗

Patre
—
A N F
5. .
i pre⸗
leben⸗
un⸗
den
er jent
entſch⸗
mne all⸗
ieruntt⸗

Patre utitur GILIELMO LETISERO,
in Academia Vitebergenſi Cto,
doctrina & meritis eximio III.
183. IV. 1073. VII. 463
Avum paternum habuit GUILTELMUM
LEYSERUNM „ Theologum Witem-
bergenſem celeberrimum VIII. 276

Abavus paternus fuit PoLYCGARPUS
LEVXSERUS „ præcipuus in aunla
Dreſenenſi Theologus, cujus me-
moria in Saxonia numquam emo.

rietur V. 336

Avum maternum AvVGVSTINUM PDE
STRAVCH,„ Conſiliarium intimum
Electoralem Saxonicum, illud to-
tius Imperii Lexicon, & Legatorum
ſui temporis Oraculum, ſingulari
quadam ac memorabili pietate co-
lit X. 894

Avunculum magnum veneratur BE-
NEDICTVM CARPZOVIVM, Con-
ſiliarium Elecoralem Saxonicum
intimum, ac ICtum in Academia
Lipſienſi primum, æternum & au-
læ Dreſenenſis & Academiæ Lip-
ſienſis ornamentum X. 292
Puer totus in lectione QVINTI CVR-
TII defixus eſt X. 170

In Academia Vitebergenſi IoHAN-
NEM HENRICVM DE BERGER Præ-
cepterem inprimis ſectatur, & ,
ſe huic oemnem juris ſeientiam de-
bere, grato liberalique animo fa-
tetur V. 161

Fridericianam Academiam, ac in ea
præcpue CHRISTIANI THOMASII
ſcholas freq uentat VII. 503.
In Belgium Magnhamque Britanniam
iter facit, ac in ea peregrinatione
CHRISTIANUM FRIDERICVM BOER-
NERVM ſodalem habet X. 618

INDEX III.

139

Londini per aliquod tempus com-
moratur IV. IIO4. VIII. 212.
277. IX. 272
Amſtelodamum aliquamdiu ſua ornat
præſentia IX. 272
Auſtriam adit, ibique multa memo-
ratu digna obſervat X 426
Viennæ, in hoc ſplendidiſſimo uni-
verſi orbis terrarum theatro, ali-
quot menſes exigit II. 595
In Italia voluntarium militem agit,
ac proelio illi ſe immiſcet, quo
Germani cum Gallis Anno 1706.
ad Calcinatum in Italia infeliciter
pugnarunt. Poſtes, EUGENIO du-
ce, cum exercitu Cæſareo difficil-
limum per præruptos montes ad
lacum Gardanum iter emenſus,
in ſtativis ad Ateſim amnem pro-
pe Veronam diu degit, cujus bre-
vis militi? eum adhue non pœni⸗
tet VIII. 214. X. 616
Veronenſem urbem curioſo perlu-
ſtrat oculo III. 394
Apud Venetos ſingularia quædam in
ſuos commentarios refert III. 402.
IX. 272. X. 683. 757
Plerasque Germaniæ Academias per-
currit IX. 222
Cauſarum forenſium patronum agit
II. 684. V. 73
Ob ſententiam in Diſſertatione Vite-
bergenſi de aſſentationibus Ckorum
propofitam: Majeſtatein a Deo im-
mediatam non eſſe, varias crimina-
tiones & injurias ſubire cogitur
VIII. 935
Anno 1712. ex Academia Viteber-
genſi in Academiam IULIAM ad
docendam jurisprudentiam evocs-
tur X. 32

Hanc vocationem opxera & auctori-
tate BERNSTORFII, primi tunce in

§ 2 ula

140

aula Hannoverana ſtatus Miniſtri,
impetrat. Dedic. Vol. IL. præmiffa.
Ob proditum in Academia JULIA de
juſtitia commutstiva & distributi-
va myſterium gravia & longa col-
legarum odia experitur IX. 119
Objurgatur in Academis ULIA⸗=
quod Doctores juris conſulibus ge-
neraliter prætulerit, nee exemerit
terras Brunſvicenſes. Sed contra
hanc indignam & immeritam ob-
jurgationem ſe eleganter atque ar-
gute defendit I. 20
Panlo poſt ejus adventum in Aca-
demiam JbLIAM in patriam red-
jre jubetur, ſed BERNSTORFII Ope-
ra Helmftadii retinetur. Dediest.
Vol. I. præmifa.
In Academia IULIA binos Marchio-
res Brandenburgicos, duosque
Lendgravios Haffo- Homburgicos,
auditores habet. Dedicat, Vol.
IX. præmiffa,
Anno 1720. in Academia ULIA Pro-
recdtoris munere fungitur V. 405
Studieſos recens advenientes Prore-
ctor conftitutus ſine ullo jureju-
rando in numerum civium ascade-
demicorum recipit II. 699
Extra patriam bene beateque vivit,
& plerisque libris, qui a pe egri-
nantibus ex more recepto offerun-
tur, ſententiam: Omnia patriæ de-
bemus, non ei, quam fortuita nati=
vitas nöbis obtrudit, ſed, quam pru-
denti conſilio ipfi elegimus, inſeri-
bit X. 631
Revocatur in patriam, ut grave &
arduum primi atque præcipui JC-
ti munus virtute, doctrina & au-
doritate ſua ſuſtineret X. 631.
639
IIli in patriam reduci obviam pro-
cedunt ſtudioſi Vitembergenſes,

atque recens advenientem per IEN-
RICUM BROKESIUM, nuͥDcC CNn
Jenenſem, ſalutant XI, 18 ½
Singularia de ejus methodo, inge-
nio & morihus.
In admittendis legum emendstioni-
bus cireumſpectus eſt VII. 850
In ſcholis, colloquiis & ſeriptis ſuis
quotidie declarat, mhit ipfi tam
cordi effe, quam ut fides ſerve-
tur, & pacta & promiſſiones, ma-
xime Principum ae illuſtrium per-
ſonarum, impleantur, nec ſub va-
na ſslutis publicæ ſpecie infrie-
gantur IV. 1254
In commendatione aliorum, niſi quo-
rum virtutem oculis queſi perfpe-
xit, non adeo facilis elt IV.
1320 ſag.
Operam dat, ut re rehenſionem, ſi
non effugere quest, ſaleem non
mereaur IV. 1320
CARPZOVIANAS ſententias, ab aliis
duritie inſimulatss & neglectas,
quantum in ſe eſt, reducit, nec
convitium, quod ipſi a viro non
incelebri factum fuit, & qui ip-
ſfum CARPZOVIANIM caruif:cem
appellavit, defugit, d ambit ma-
gis tamquam honorincum & rei-
publicæ ſalutare X. 293
Inſtitutiones JUSTINIANEAS minime
aptas credit, quæ jurium cultori-
bus primo loco proponantur X.
640
Jurisprudentiæ omnes partes Vitem-
bergæ intra ſesqui annum expli-
cat X. 640
Ejus ſtudioſam juventutem exercen-
di methodus prolixe recenfstur
X. 643
Contra ſententiam ſuam ſæpe invi-
tus reſpondere cogitur II. 474.
III. 89. q4 289. 523. 569. V. 35.
691.

R

n, i
1non
1370
Aiis
tectas,
t, nec
9 non
wi ip⸗
t Ma⸗
krei⸗
1 ;
nibiine
ultori⸗
ar N.
640
Gitenn⸗
60
ercen⸗
enſetur
1.643
iwvl⸗
,35.

=ðèð

P

—

69 1. VIII. 70. 83. 630. IX. 538.
590. 840. N. 72. 84. 150
Sententiam ſuam ſubinde atque in-
genti laudis aceeſſione mutat I.
294. 206. II. 55. 94 274. III.
44. 162. 308. 652. IV. II24.
1127. 1264. 1222. V. 83. 273.

340. 2361. 423. 609. VI. 928.

943. 1040. 1092. VII. 244. 513.
682. 775. 790. VIII. 77. 418.
512. 515. 582. 593. 658. 737.
IX. 220. 317. 631. X. 32. 109.
148. 170. 176. 293. 344. 436.
5§526. 622. 887. XI. 40. 153.
Ejus lites cum virie doctrinæ lau-
de illuſtribis.
Reſpondet viro cundam amiciſſimo,
qui theſin ejus: Equites per mer ca-
uram privilegiis nobilitazis excide-
re, ſcripto publico refutavit X.
884
Diſputatio ejus eum CHRISTOPHORO
ELAURENTIO BILDERBECKIO de
quæſtione: quod jus venandi rega-
le ſit, ac praſcriptione immemoria-
li opus babeat VII. 34. ſqq.
Lis ejus cum IOHANNE FABRICIO de
MAXNIMI TAURINENSIS ſeribendi
ratione V. 412 ſq.
De quæſtione: an ſcilicet ſtu, or
imbhecillitas mentis hbomicidam ab ul-
timo ſupplicio liberet? quam recte
negat, cum OHANNE PAULO KRES-
SIO litigat IX. 426. ſqq.

Controverſia ejus cum 10HANNE PE-
TRO DPE LUDEWIG in argumente
tutelari recenſetur V. 430 fſqq.
GEORGIO MELCHIORI DE LUDOI-PH
reſpondet, cui ambiguum viſum

IN D EX III. 11

fuerat vocabulum Nobilis ab ipſo
uſurpatum X. 649 ſg.
Lä, quæ ipſi cum BERNHARDO
GUALPTHERO MARPERGERO de J0-
HANNIS PARVI AocCctzina interceflit,
morratur IX, 326. ſqq.
Reſpondet IOHANNI JACOBO MOSE-
RO ſingulares ipfi objicienti opi-
niones X. 350
JoHANNIS PARVI doIDůͤo1 contra
dubia àa JIOHANNE LAERENTIO
MOSIIEMIO ipli mota ſtrenmue atque
conſtan:er defendit IX. 326. 1ſ49.

Aripta LEYSERIAN N.,
Anno 1703.
*½ D'ſf. de interdictis Præſide Gorr-
FRIDO STRAUSSIO propoſita VII.

767
Anno 1704.
Diſſ. de liberalitate neceſſaria, ſive
donationibus, ad quas jure obli⸗
gamur, Pra ſide 1oHANNE HEN-
RICO BERGERO defenſa VI. 1184.
Arnmo 1707.
* Diff. de logomachiis in jure Præ-
ſide JOHANNE HENRICO EERGE-
RO pro Licentia ad fupremos in
utroque jure honores adſpirandi
in cathedram juridicam producta.

Anno 1708.
* Progr. de ſummo JCtorum & ju.-
risprudentiæ in Romana republica
contemtu XI. 172. Selectiora Pro-
grammatis hujus capita vide I. 49
* Diff. collationem priſci juris Saxo-
nici cum jure Rom ano & mori-
bus hodiernis exhibens V. 248.
VIII. 3. X. 277

§ 3 Diff.

s Pleraque opuſcula L EYSERIANA in
hoc opere locum acceperunt ſuum,
ea vero, quorum ſaltem mentio-

nem fecit, aut, quæ nos ab Aucéto-
re ſilentio prætermiffa adjecimus „
aſteriſco a nobis notata ſunt.

Diſſ. de deſerimine bonorum uxo-
ris. Integram eam conſeripfit
LEYSERUS, atque permiſit FRI-
DERICO ADOLPHO A BERGE, ut
eamdem ſub præſidio BERGERIA-
No ederet, ac ad dubia contra
illam mota reſponderet V. 162
— de herede in re certa inſtitu-
to. Henc Differtationem tetam
elaboravit, atque paſſus eſt, ut
ea ſub Præſidio JoHANNIS HEN-
RiICI BERGERI conflictus academi-
ci præberet materiam
Anno 1710.
Difſſ. de equitum, inprimis Saxonico-
rum, juribus ſingularibus X. 654

Anno I71I.
* Diſſ. collationem priſei juris Saxe-
7. nici cum jure Romano & mori-
bus hodiernis echtinuatam exhi-
bens V. 248. X. 277
Diſſ. de pacto retrovenditionis. Opuſ
culum hec Auctorem habet LEv-
SERUM, qui illud accurate con-
ſcripſit, ac OHANNI EHRENFRIDO
MARTINO conceſſit, ut illud ſuo
nomine evulgaret, & pro Licen-
tiati gradu ad diſputandum more
Academico publice proponeret II.

425
Anno 1712.
„* DDiſſ. de aſſentationibus ICtorum I.
547. VIII. 636. 822. X. 547.
Denuo prodiüt Helmſtadii 1726. in
A. Tertiam editionem procuravit
HENRICUS GOTTLIEB FRANCKE,
deſignatus in Academia Lipfienſi
juris publici Profeffor Extraordi-
narius, egregiæ vir doctrinæ, at-
que illi ſequens elogium præſcri-
Pſit: AUGUSTINIT A LEYSER, J Cki⸗
Weditationes de aſſentationibus J C-
zorum & doctrina de domaniis, jam

142 INDEXN III.

V. 662

tertia viee recognita, varii gezeris
notis aubtæ, nec non Weditattione de
aſſenzatione neceſſarig, it G& noritia
domanioi zins niaxime literaria, ac in-
dice denique rerum copioſilſuno in-
Itructe, Auctore HENRICO GOTT-
LIEB FRANCRKE. Helmſtadii 174I.

in 4.

* Editionem Oeconsmiæ juris BER-

GERIANE„ quæ hoc anno in dias
luminis auras exiit, curat X. 83
Progr. de veritate & juſtitia facti,
quo cCAROLVS V. Romanorum Im-
perator, PHILIPPVM, Haſſiæ Land-
gravium, am bigua voce eluſit X.
32
* Oratio de errore Germanorum
externas academias patriis præ-
ferentium. Eam nunc retulit in
Orationes aliquot ſelectas, in qui-
bus locum ultimum tuetur.
Anno 1713.
* Progr. de variationibus & retra-
Gtationibus Jurisconfultorum IV.
1264. Nova elucubratiſſimi hu-

jus opuſculi editio cum illuſtris

Auctoris nevis obſervationibus, no-
ſtraque Præfatione Lipfiæ 1737.
prodiit
ill, de juſtitia I. I
de jurisprudentia & JCto I. 9

8

d reſferiptis moratoriis I. 123
de feminis I. 132
de prægnantibus & puerperis I. 141

Diſſ.

.

de interitu privilegiorum I. 114

—
— de jure naturæ & gentium I. 20
— de jure publio I. 31
— de origine juris I. 39
— de reſponſis prudentum I. 48
— de legibus I. 62
– de ſtatut s I. 73
— de conſuetudine I. 86
— de privilegiis I. 101
—

Df.
(e
erg

ge
(e
— (e

tra⸗
WV.
hu.
lſtris
lo⸗
3/.

l9
1,20
. 31r
,39
l. 48
. 62
173
1,
1Iol
114
123
1 2S½
lll

Di,

“

Diſſ. de legitima nativitate I. 150
— de advocatis fiſci, & cauſis odii
erga cos, eorumque flagitiis I.

502. 527
— de liberis & ſervis I. 160
— de patria poteſtate I. 171

— de reverentia parentibus debita

I. 180
— de legitimatione I. 190
Anno 1714.
— de adoptione I. 198

— de diſſolutione patriæ poteſtatis

I. 209
— de injuſta in homicidas indul-
gentia IX. 361

Hanc Difſertatienem præſentia ſua
illuſtravit LyDovVICVYS JOHANNES
GVILIELMVS GRVNO, Haſſiæ
Landgravius, & contradictoris eru-
ditiſſimi muneri cumulatifſime ſa-
tisfecit. Dedic. Vol IX. præmiffa.
D'fl. de rebus ſscris & eccleſiaſticis

I. 217
— de rebus eccleſi?z & piorum
locorum alienandis I. 243

— de publicis rebus, ſeu, ut in
monarchiis vocantur, regalibus I.

253
— de rebus mobilibus & immobi-
libus= I. 263
— de commiffariis I. 272
— de litimitibus commiſſionum
cuſtodiendis IJI. 283
— de jurisdictione I. 292
— de retor ſione jurium I. 30 1
— de in jus vocando I. 313
— de vitioſa citatione I. 325
— de contumacia I. 335
Anno 1715.
— de fſatisdatione I. 347
— de feriis I. 356
— de libello I. 366
— dge vitiis libelli ſanabilibus I. 375

INDEX III.

143

Diff de editione inſtrumentorum I. g5

— de pactis nudis I. 396
— de pactis invalidis I. 405
— de interpretatione pactorum du-
biorum I. 417
— de pactis controverſis, ſed vali-
dis I. 428
— de pactis ſucceſſoriis I. 438
— de variis pactorum ſuccefſorio-
rum generibus I. 449
— de trans actionibus I. 465
— de tran sactionibus irritis I. 480
— de ſumtibus litis II. 205. 220

Anno 1716.

Diſl. de advocatis I. 49
— de his, qui ab advocatione ar-
centur I. 553
— de infamia & levis notæ macula
L. 564
— de procuratoribus I. 574
— de Syndico I. 587
— de negotiis geſtis I. 599
— de calumniatoribus I. 608

— de in integrum reſtitutionibus l. 62
Anno 1717.

Diſſ. de metu JI. 633
— de dolo I. 643
*à Meditationes ad Pandectas. Volu-

men I. Lipſiæ & Guelpherbyti in
literatorum pervenit manus.
Anno 1718.
Diſſ. de judice ſuſpecto II. r1
— de judice in propria cauſa II. 17
— de afleſſoribus & ſcabinis II. 42
— de falſis, quæ vulgus ignorat IX.

. 753
— de actuariis II. 53
— de foro domicilii II. 66

— de foro contractus & geſtæ ad-
miniſtrati onis II. 75
— de foro delicti & remiſfione delin-

quentium II. 90
— de morte abſentis probanda II. 315
Ob⸗

144 INDEX III.

Obſervationes ad GOTTFRIDI GRX-
VII Diſſertationem inauguralem de
metatis. X. 617
Difl., de foro militari II. 10 f
— de Conſiſtorio II. 115
— de juribus prædiorum nobilium,
inprimis Saxonicorum X. 696
— de foro miſerabilium perſona-
rum II. 134
=— de proceſſu provoeatorio II. 179
— de litis conteſtatione II. 188
Anno 1719.
*— de injuſta in temerarios litigato-
res indulgentia II. 240
— de condemnatione victoris in ex-

penſas II. 254
— de fictis criminibus miniſtrorum
principis VIII. 685
— de veris delictis miniſtrorum prin-
cipis IVIII. 740

Huie Difſſertationi præſens] interfuit
FRIDERICUSIERNESTUS, Marchio
Brandenburgenſis, ac in ea diſ-
ſentientis Partes miriſice, ſuſt nuit

VII. 740

Diff. de expenſis criminalibus II. 267
* Aditiones ad SYLVESTRI FPRIDERI-
CI WISMANNI Diſſertat onem de
Jeudis Brunſuicenſibus &— Lunebur-
gicis II. 289. V. 440
* Oratio de Academiæ Juliæ malis
illorumque remediis. Primo jem
loco conſpicitur in Ejus Oratio-
nibus aliquot ſelectis Vitembergæ
1730. in unum cosctis Volumen
D-fl. de expenſis civilibus II. 198
Pregr. de jure magiſtratus ſtipem
a civibus ſuis pro alendis pauperi-
bus exigendi V. 406
Anno 1721.
Diff. de legitima

II. 278
Anno 1722.

* progr. de jure reconveniendi ci-

ves Academicos. Pleraque iſtius
Proluſionis Academieæ eapita quæ-
re II. 586
Anno 1723.
Difl. de gravamine legitimæ illegi-
timo II. 291
Meditationes ad Pandectas, Velu-
men II.

Di. de iniquitate expectantiarum IV.
1253. Fata hujus opufculi prolixe
commemorantur IV. 1254
— de jurejurando ſuppletorio III. 1I
— de morte vim jurisjurandi ha-

bente III. 31
Anno 1724.
Diſſ. de Senatusconſulto MACEDO-
NIANO III. 198 fqq.

— de jurejurando purgatorio III. 14
Anno 1725.
* Meditationes ad Paadectas, Volu-
men III. & IV
Anno 1726.
Diff. de tutela pactitia V. 429. 441
— de exploſione popularis erroris
de neceſſaria ſententiæ ad libel-
lum conformatione VII. 305
Anno 1727.
* Meditationes ad Pandectas, Vo-
lumen V. & VI.

Diff. de jure privatorum cirea oeccu-

pationem VII. 1. ſqq.
— de jure aquatico VII. 65 8
— de piſcatione VII. 67 1
— de vera traditione VII. 64
de ficta traditione VII. 71

— de refſignatione judiciali VII. 79
— de zdifieatione in ſolo alieno
VII. 88
— de commixtione VII. 100
— de perceptione fructuum ex re
aliena VII. 109
— de variis poſſidendi modis VII.

Diſſer.

(e

iue

.
egl⸗
5
80
291

olu⸗

Iy.
lixe
12 4
I. 1
hu.

2
2

decl⸗
6.
65
671
Il. 64
n
79
alieno

I. 88

1. 100
ex 1e
109

*

Dler.

Difl. de adquirenda & retinenda poſ-

ſeſſione VII. 127
– de poſſeſſionis probatione VII.
L 135
— de præſeriptione in genere VII.
144
— de bona fide VII. 157
— de juſto titulo VII. 170

— de præſecriptione rerum eccleſia-
ſticarum VII 197
— de præſecriptione triginta anno-
rum VII. 180

Anno 1728.
Difl. de præſeriptione immemoriali
VII 210
— de rebus meræ facultatis VII. 23 1
— de præfcriptione dormiente VII.
264
—– de conecluſione & inrotulatione
actorum VII. 280. ſqq.
de debitorum obæratorum poœ-
nis & beneficiis VII. 418. fqq-
