cumque lædendi eum facto, ex quo mors veriſimiliter ſeoui
poterat, conjunctus IX. 5)8ſq.

Animus occidendi indirectus ſuos gradus habet, atque propias

vel ad dolum, vel ad culpam, accedit, quo inſtrumentum ad-
hibitum magis minusve letale, ac eo hominem periturum

fuiſſe, veriſimilius fit IX. 50 ſq.. 581 ſq.
Duo exempla memorabilia animi occidendi indirecti in jure

noſtro occurrunt IX. 560
ANIMUS RESTITUENDI.
Furem perfidumque adminiſtratorem a pœna ordinaria liberare
non debet VIII. 75 ſqꝗ. 793 ſqq. IX. 880 fq.
ANNONA.
Ad annonam, quam vendituri ſunt, prius domino nobili, aut
principi, offerendam cogi nequeunt ruſtici, niſi alicubi hoc
jus receptum ſit III. 497
ANNUAE PRAESTATIONES.
vid. PRAESTATIONES.
ANNUI REDITUS.
conf. REDITUS.
orum hiſtoria narratur . IV. 925 ſqq.
Vel perſonales vel reales ſunt IV. 929 ſqq.
Actione hypothecaria petuntur, ſimulque docetur, quomodo
ea actio cum fructu inſtituatur, & quid in ea probari de beat

Amittuntur V. 92/ 1f4

1) conſenſu in alienationem fundi, ex quo debentur IV. 936

ſqq.

2) præ-

—

INDEX IV. 61

2) præſcriptione, quum magna alterius negligentia concur-

rit IV. 936 ſqq. VII. 156
3) præſcriptione quadragenaria, ſi illi eccleſiis & piis locis
debentur B IV. 938 ſqq. Vil. 156

In concurſu, jure Magdeburgico, creditoribus hypothecam
publicam, etiam cum jure prælationis, habenmtibus, antefe-
runtur, in Saxonia vero Eleéctorali per omnia fere cum aliis
nominibus exæ quati ſunt 1V. 933 ſq.
Exceptio non factæ verſionis in rem civitatis debito annuorum
redituum a Senatu contracto reéte opponitur IV. 9 32
Exigi nequeunt ultra alterum tantum IV. 925 ſqq.
Libertas ab illis, nullo temporis lapſu, adquiritur. Adquiritur
R tamen, alio actu, e. g. denegatione præſt tionis interveniente
IV. 934 ſq. VII. 156
. Particulariter ſupra alterum tantum foluti civitatibus & piis
cauſis in ſortem non imputantur IV. 903
Uſuræ veræ ſunt IV. 925 ſq.

ANNUUM LEGATUM.
vid. LEGATUM ANNUUM.
.

ANNULUS.
Ex ejus datione, tametſi eam tractatus ſponſalitii præceſſerint,
J promiſſio matrimonii non probatur V. 20 ſq.
Pronubus ſponſæ efficaciſſimum virilitatem magicis incantatio-
nibus amiſſam recuperandi remedium eſt IX. 654 ſq q.

ANNUS.
Ad mortem abſentis probandam antiqui ICti requirunt annos
centum II. 332 ſq.
Recentiores ſeptuaginta annis contenti ſunt 11. 333

Ante ſeptuageſimum adhuc ætatis annum abſentem pro mortuo
declarare poteſt judex, & brevius etiam annorum ſpatium
nonnullorum locorum ſtatuta adhuc receperunt II. 333. ſq.
Elijius omiſſio diviſionem parentum inter liberos non vitiat XI.
(H 32 ANNUS

A

ss INDEX IV.

4.

ANNVS LUCTUS.

Stuprum intra illum commiſſum ad jurisdictionem ſuperiorem

pertinet, ejusque pœna, pro ratione temporis, quod inter

illud & mortem conjugis interceſſit, augetur IX. 139. ſq.
7

ANSERES, —
Feminini generis ad Geradam feminarum nobilium pertinent

X. 672
Anſchlaͤge. -
vid. SPECIFICATIONES.
ANTAPOCHRA. ”
Exigi poteſt ab emphyteutis . II. 39 b

ANTICIPATIO USURARUM.
vigdd. USUR A.
ANTICHRESIS.
conf. ?GNUS.ↄ.
Conſtituta tempore belli ſubſiſtit, etſi deinde fructus poſt pa-

cem partam ex pignore percepti legitimum uſurarum mo-

dum longiſſime excedunt IIL IIS8 ſq.
Tacitam conſequitur creditor in bona debitoris immiſſus III.

159 ſc.

ANTICHRETICUS CREDITOR.

Ad rationes fructuum reddendas prius non obligatur, quam de-

bitor exceſſum legitimarum uſurarum probavit III. 155 ſqq.
Repetit tributa de prædio oppignorato ſoluta, ſi rationes
fructuum reddit, ſi vero a rationum redditione eſt immunis,

nec onera ſoluta repetit III. 161 ſq.
Non repetit impenſas modicas III. 162
Non repetit impenſas utiles, ſi ex pacto ad rem pignoratam me-
liorandam obligatus ſit III. 164

Feudi, ſi rationes non reddit, nec ſumtus in ſervitiorum præſta-
tionem factos repetit

III. 162 l’9.
Cre-

—

—

õ 4X —

INDEN Vv. 6 3½
Creditori antichretico omni, ut lites de fructibus & exceſſu

uſurarum evitet, ſuadendum eſt, ut fundum oppignora-
tum ſimul conducat; ac mercedem Promiſſam cum uſuris

compenſet 1 III. 164
. ANTIGUITAS.
Sola „ nullis aliis fulta adminiculis, documento cuidam nullanm
fidem conciliat 3 IV. 99 5
H AFANAGIATUS.
Conſiſtorii jure non gaudet IIIL II Iſq.
Ejus nomen non præfigitur legi a principe regente in apanagiis
ſuis latæ I. 6; 1g.
Etſi patronatus jure gaudeat, tamen non Poteſt rationes ab admi-
niſtratoribus bonorum eccle ſiaſtieorum exigere II. 126
APES.
KRecte pignorantur D II. 472

A PIUM FURTUM-⸗

Apes &£ favos ex alieno fundo & arbore auferre, jure Romano

licitum, ſed priſco jure Germanico furtum eſt, interpretes
tamen horum jurium jus Germanicum ex Romano explicue-
runt VIII. 115 ſq q.
Qui apes & favos nondum oceupatos eximit, hodie puniri ne-
quit, dummodo arborem non lædat VlIII. 116 ſq.

Apium & favorum furtum in Saxonia, quoad Electorales ſylvas,

committitur VIII. 116 ſq.
APOCHA

Creditor, qui in apocha generaliter ſibi ſatisfactum faſſus eſt, &
debitorem plene liberavit, ea tamen, quæ tempore datæ apo-
chæ fibi deberi ignoravit, recte perſequitur VII. 949 ſq.
uando apochæ ſuper ræœæſtationibus annuis datæ invicem dilſ-
crepant, poſteriores X antiquioribus explicandæ lunt VII.
96⁶0 ſi

Exigere eam in ipſa ſolu ione Poteſta debitor ,&; priusquam de

nur, retinere pecuniam VI. 92

64 INDEX IV.

Exigitur in ſolutione annuarum præſtationum in eadem forma,
qua hucusque dari ſolita fuit, atque immutata recte recuſatur
III. 294. VII. 949
Contra illam querela & exceptio non numeratæ pecuniæ, immo
aliæ etiam exceptiones, poſt triginta etiam dies admittun-
tur . 65 †. VII. 951 ſqq.
Tradi debet in formula conſueta 1II. 294. VII. 949
Mariti ſola ratione illatæ dotis ad decernendum jusjurandum
ſnppletorium non ſufficit. Sufficit tamen ad hoc, ſi ab une
teſte ſubſcripta, vel alio adminiculo ſubnixa ſit V. 379 ſqꝗ.
Mercatoris, etſi libro ejus contrarietur, plenam fidem facit
IV. 1142

APOCHAE TRIUM COHAERENTIUM ANNORUM.

Ex trium cohærentium annorum apochis ſolutio ſuperiorum
temporum præſumitur, quæ præſumtio non in publicis ſo-
lum, ſed etiam privatis, quin etiam in perſonalibus debitis
locum habet VII. 95 5ſqq.
Defic entibus licet apochis, ſi ſolutio trium cohærentium anno-
rum aliquo modo probetur, ſolutio antecedentium annorum
tamen præſumitur, nec nocet præſumtioni huic, quod ſo-
lutio quotannis difformiter facta fuit VII. 956 ſq.
Debitor, cui trium cohærentium annorum penſiones, ſine men-
tione præteritorum, in apocha remiſſæ fuerunt, de anterio-
ribus quoque annis ſatisfeciſie præſumitur, nec præſumtioni
huic obſtat, quod ſolutio trium annorum uno tempore facta
& una apocha comprehenſa ſit VII. 957 ſq.
Apochæ plurium non cohærentium annorum aliquam præ-
ſumtionem ſolutionis in præteritum factæ inducunt. Sed
hæc præſumtio infirmior eſt, atque hoc ſolum operatur, ut
creditor ad jusjurandum, ſe in præteritum nihil accepiſſe,
adigatur VII. 959 ſq.

AFOSTASTA.
Nulla tollitur præſcriptione VII. 799

APO-STATAE.

Hujus vocis ſignificationes variæ recenſentur VIII.
8 01-

„ 1INDEN vWwv.

Poſſunta principe, vel republica, ſub cujus tutela vivunt, etſi

quieti ſint, neminemque turbent, e provincia ejici, ab hono-
ribus & muneribus publicis arceri, a poſſeſſione bonorum
immobilium & commerciis excludi, atque ab officiis, quæ

jam gerunt, honeſte dimitti VIII. 603 I q q.
APOSTILLAE.
Non vitiant punctationem IV. 1082
YM B ATPPARITOR.
Ejus teſtimonio plene creditur VII. 412
APPELLATIO. W

Agdmittitur à ſententia in poſſeſſorio ſummariiſſimo lata, qua

ſimul reſtitutio ſpolii decernitur VII. 697
Inſinuari poteſt die feriato judici I. 36
Non admittitur in proceſſu poſſeſſorio ſummario VII. 622 (J.
Non admittitur in ſpolii cauſſis IV. 690
Omittitur recte a tutore contra ſententiam pupillo contrariam,
ſi nempe iſta ex incerto eventu pendet H V. 496
Suſpenſo ab officio quid profit, quid non? diſquiritur X. 399 ſq.

APPELLATIO IN CAUSIS CRIMINALIBUS.

Jure civili recipitur, item jure Saxonico, in reliqua vero Ger-
mania impune negligitur 2 X. 723 H.
AFPELLATIO AD EUNDEM IUDICE M,
Appellationes a principe ad principem recipiendæ ſunt X. 46 53
Judex inferior rejectas jam bis, ter & ſæpius per Superiorem ap-
pellationes, ſi renoventur, admittere eousque debet, donec
Superior eas admitti expreſſe vetet X. 465 ſq q.
Qin imo, etſi & hoc ab aliquo tribunali nomine principis factum
Ait, adhuc tamen ipſe princeps appellari poteſt X 466 ſq q.
A reſcriptis & deciſionibus principum cum cauſæ cognitione
datis intra decendium appellandum eſt. Quod decendium
non a die ſcientiæ, ſed ſolennis publicationis, computatur
(D) A fub-

66 INDEX IV.

A ſubſeriptionibus & reſponſis principum & magiſtratuum fine
cauſæ cognitione datis appellari adhuc poſt decendium po-
teſt, excepto eo caſu, quo illa ſolemniter publicata ſunt X.

M 473 ſc.
Poteſt judex inferior provocationes ad ſe ipſum, ficubi uſu re-
ceptæ ſunt, pro lubitu admittere, vel rejicere X. 475 ſq.

Poteſt judex inferior provocationes ad ſe ipſum noviter intro-
ducere, ſicubi per hoc ſuperioris judicis poteſtati non noce-
tur X. 475

APPELLATIO ATORMENTIS.

Appellatio a tormentis decretis nec jure civili, nec Saxonico
priſco, nee Germanico, recipienda eſt, ſed negligi impu:
ne poteſt X. 90 ſq q.
Solum jus Saxonicum Electorale recipi illam & ad ſummum tri-
bunal referri jubet, eam tamen appellationem, quæ in ipſa
quæſtione, & inter tormenta, interponitur, negligi permit-
tit X. 920 ſqq.

CIRCA APPELEATIONES IUDICIS INFERIORIS
POTESTAS.

Appellatio utilis quidem & neceſſaria, ſed & improbitatis per-
fugium ac juſtitiæ impedimentum eſt X. 475 ſq.
Appellationum licentia coerceri oportet X. 479 l1q.
Primum coercendarum appellationum remedium eſt pœna. Ri-
gidiores hac in parte fuerunt priſci Romani & Saxones. Ho-
die appellatores temeritatem ſuam plerumque impune ferunt.
In Saxonia tamen inexcufabilis appellationum temeritas quin-
que thaleris mulctatur, quam mulétam aliquando exaſperari
oporte bat X. 481 ſJqd.
Alterum coercendarum temerariarum appellationum remedium
eſt, ut magiſtratibus, a quibus appellatur, major in iis rejicien-
dis poteſtas relinquatur. Quæ poteſtas hucusque illis adem-
ta, ac mulcta in eos, qui illam ſibi arrogant;, ſancita fvit.
Quæ mulcta in Saxonia Electorali minor eſt, quam alibi X.
484 ſq.
Appel-

line

ico

Pl:
gg.
tri⸗
ipſa
mlt-
e⸗

1NDEX VYVYW.

Appellationes manifeſte frivolas rejicere judex inferior ſecun-
dum jus civile non poteſt, ſecundum jus Canonicum poteſt.
Quod jus Canonicum extra Saxoniam uſu ſervatur X. 485
Jura Saxonica tam priſca, quam recentia, appellationes, licet
temerarias, admitti ac ad Superiorem referri jubent X.
486 ſdq.
Præſtat magiſtratibus arbitrium aliquod circa appellationes reci-
piendas dari, ac id ſaltem arctis limitibus, qui ſuggeruntur,
circumſcribi = X. 490 ſqq.
Magiſtratus inferiores nec nova pro coercenda appellationum
temeritate remedia excogitare, nec antiquata reducere que-
unt X. 492 fq.
Iusjurandum calumniæ, redemtio apoſtolorum, depoſitio pœ-
næ in caſum ſuccumbentiæ vulgo pro novis remediis repu-
tantur, ſed ſunt antiquiſſima, in ea tamen loca, in quibus
uſu non ſunt recepta, niſi per principem, introduci neque-
unn B X. 452 ſq 4.
Abppellatorem de fuga ſuſpectum magiſtratus inferior nec ad ca-
vendum adigere, nec in cuſtodiam mittere poteſt X. 492 ſqd.
Magiſtratus inferiores in illis quidem locis, in quibus lex reme-
dia ſingularia pro coercendis temerariis appellationibus inſti-
tuit, ſed pœnam deſertionis non addidit, hanc ſupplere & ap-
pellationes propterea re jicere poſſunt X 494 ſq4.
Pœnam deſertæ appellationis lege ſtatutam judex inferior re-
mittere nequit, niſi ea ſaltem in ipſius favorem ſancita ſit .
496 1J.

Judex inferior jure communi de temporibus interponendæ ap-

pellationis & petendorum apoſtolorum cognoſcit, ac, ſi ea
neglecta ſint, impune in caſu progreditur, de ceterorum vero
ſolemnium neglectu & deſertione cognoſcere ac judicare ne-
quit, ſed judicis ſuperioris juſſum ad literas ſuas dimiſſorias
expectare debet X. 497 ſqꝗ.
Principes Imperii in appellationibus a ſuis ſententiis ad ſumma
Imperüi tribunalia interpoſitis laxius ſibi arbitrium ſumunt, ac
de deſertione appellationis eousque, donec a tribunalibus illis
inhibitionem accipiunt, cognoſcunt X. 498 ſJ.

) 2 In

68 INDEX W.

In Electoratu Saxoniæ appellationes & frivolæ, & poſt decen-
dium interpoſitæ, & deſertæ, judici inferiori ligant manus,
uſque dum a fuperiore rejiciantur X. 498 ſq.
Tempora appellationum coarctare judex inferior nequit, quin
nee fuperior quidem, ad quem tamen, ſi hoc faciat, relatio
facienda eſt X. 500 fq.
Sola appellatio, etiam fine inhibitione, judiei inferiori manus
ligat. Principes tamen imperii per appellationes ad ſuprema
tribunalia a ſuis ſententiis interpoſitas nondum ſibi manus liga-
tas credunt, donec inhibitionem accipiunt. Tunc vero, quum
de recepta in illis appellatione certiores redduntur, etiam ante
inhibitionem ultra progredi non debent X. 502 fdJ.
Judex, ne tunc quidem, quum jura Romanum & Canonicum id
permittunt, appellationem negligere poteſt. Itaque & appel-
latio a tribus conformibus ſententiis recipienda eſt X. 504.
Judex ejus provocationem, qui beneficio appellationis in futu-
rum renunciavit, jure communi negligere poteſt, in Saxonia
non poteſt X. 506° ſq.
In debitis liquidis appellationes non audiuntur, qualia tamen
non ſunt, quæ aliquod ſaltem veriſimile dubium habent.
Sed principes Germaniæ provocationes etiam in debitis in-
dubiis ad ſe factas, a magiſtratu inferiore rejici non patiun-
tur, ac plerasque cauſas, quoad ſumma Germaniæ tribuna-
lia non appellabiles, quoad ſua judicia pro appellabilibus re-
putant X. 507
In cauſis contributionum & publicarum functionum, quæ ali-
quod veriſimile dubium habent, appellatiônes a judice infe-
riore rejici non debent, ne tunc quidem, quum a mandato
principis appellatur X. 509 ſq.
Periculum in mora non ſuſficit, ut judex inferior appellationem
rejicere poſſit, etſi ex dilatione privato maximum damnum
immineat. Periculum tamen reipublicæ ex dilatione immi-
nens ſufſicit, non aliter vero, quam ſi grave, manifeſtum &
irre parabile ſit X. 511 ſqꝗq.
Judex inferior appellationem & leuterationem in poſſeſſorio
ſummariiſſimo recipere nec poteſt, nec debet, ſed in Saxonia
Electorali appellationes non a judice inferiore, ſed ſuperiore,
rejicien-

⸗
N.

ia

tio
ſe.
gus
NA
⸗
um
ne

nicd
el.

ſ4

ltu⸗

E

t,
in⸗
un⸗

oni
016
jen⸗

.

/

INDENX WVW. „,

re jiciendæ ſunt, atque adeo ille ſententiam ſuam exſequi ne-
quit. Utrumque tamen jus ad ſolum poſſeſſorium ſumma-

riiſſimum, non vero ad remedia adipitcendæ & recuperan-

dæ poſſeſſionis, pertinet. igitur in actione ex l. ult. C. de
Ediéto D. ADRIANI tollendo, in actione ſpolii, in inter-
dicto unde vi, & appellationes & leuterationes recipiuntur
X. 5 I 4. ſgꝗ.

Et appellationes & leuterationes in poſſeſſorio ſummariiſſimo

admittuntur, quando vel proprietatis cauſa, vel aliud quid,

quod ad poſſeſſionem non pertinet, ſe ententiæ immiſcetur, ut,

ſi reus ſimul mulétetur. Tunc tamen hoc ſolum caput, non
etiam id, quod de poſſeſſione judicatum fuit, quamvis appel-
lator juſtam cauſam habeat, reformari poteſt X. 5I ſq.

Contumacium appellationes judex inferior jure Saxonico fimpli-

.*

citer admittere, jure communi, ſiquidem contumacia inexcu-
ſabilis eſt, proprio auſu repellere, tunc vero, quum contu-
macia dubia eſt, recipere debet X. 518 ſqq.
alter leuterat, de leuteratione cognoſcere nequit, ſed de utro-
que remedio ad principem referri oportet. Id quod juri com-
muni convenit, ac in Saxonia lege, quam generaliter intelligi
oportet, firmatur M X. 521 ſq.
Magiſtratus convitium ſibi ab appellatore factum non debet ipſe
Vndicare, ſed vindictam a ſuperiore exſpectare X. 526 ſq.
Judex inferior appellationem, in qua con jicienda appellator erra-
vit, rejicere nequit X. 527

Judex inferior provocationem ad judicem ſuperiorem, ſicubi
conſuetudine recepta, aut pacto ſtabilita eſt, aut legibus per-

miſſa, rejicere nequit, & ſententia, quam judex, negleéta
hac provocatione, fert, nulla et AX. (28 ſqꝗ.
Iudex, pendente appellatione, nec quidem pro inſtruendis apo-

ſtolis, litigatores ad editionem inſtrumenti, aut ad audientiam,

citare, ſed ſaltem, ut edant, vel apud ſe compareant, mone-
re ac invitare poteſt X. 521 ſcl.
Judex minor, pendente ſuper proprietatis cauſa appellatione, nec
poſſeſſioni ſe immiſcere, nec attentata a partibus revocare, ſed
hæc omnia judici majori relinquere debet. Quod ſi tamen
(1 3 —ipfle

●

udex inferior, a cujus ſententia duo litigatores, alter appellat,

75 INDEX IV.

ipſe appellator quid attentat, extinguitur appellatio, atque jus
cognoſcendi & revocandi ad judicem minorem revertitur In
Saxonia vero etiam hoc caſu ſuperiori ſcribendum, ejusque
juſſus exſpectandus eſt X. 5234 ſq.
Procuratorum generali ſaltem ac ad primam inſtantiam reſtriéto
mandato inſtrufctorum, etſi appellandi poteſtas eo non conti-
neatur, appellationes rejici nequeunt, quin nec falſorum
procuratorum provocationes, ſi quidem a domino deinde
ratihabeantur. In Saxonia appellationes etiam, ſine manda-
to interpoſitas, quamvis ratihabitio non accedat, recipi

oportet . X. 535 ſp.
Appellationis comminatio non eſt appellatio, atque adeo a ju-
dice inferiore impune negligitur X. 537
AQUA.
Ejus uſum reſtringere, aut plene prohibere, poteſt princeps
I. 257
Mors in aqua ſine aquæ potu eſſe poteſt IX. 414 ſJ.
A RABE.
Etiam Diis manibus ſacræ conſtituebantur I. 218
ARABICI.
Quinam fuerint? VIII. 600
ARBITRATOR.
Quisnam dicatur H I. 707
ARBITRI.

Ad judicare nequeunt rem litigioſam tertio, qui in lite non eſt,
multo minus ſibi I. 703 704 ſq.

Coguntur aliquando ad dicendum arbitrium I. 700 ſq.
Committi illis poteſt electio ſuperarbitri I. 708
Conſtituuntur plerumque & recte in controverſiis teſtamenta-
riis J. 706
Intelliguntur ſub verbis: Si quis arbitrio prudentis viri contro-
verſiam decidi ju bet I. 700 ſq.

Eorum

E

In
ne
1ſ
icto
ml⸗
rum
inde
nda-
ipi
ſo.
ju⸗
33

ceps
257
4 ſ.

118

ne
0414.
coſa.
I,703
jenta⸗
I.o5
tro⸗

INDEXN IV. 12

Eorum ſententia tantum intra decendium impugnari poteſt,

poſtea non. Quod ſi tamen læſus manifeſtum errorem ab

arbitro commiſſum oſtendere poſſit, laudum, elapſo etlam

decendio, recte impugnatur II. 701 .

ARBOR.

Arbores exſcindere poteſt dominus ſylvæ, in qua alter jus ba⸗
44

ſcendi habet VII. 261

ARCHIVVM.

Archivi jus habent

1) civitates municipales, quod jus tamen non eſt nimis exten-

dendum IV. 1043 ſq. XI. 123 ſ
2) collegia illuſtria Kl 123 ſqd.
3) ſcrinia collegiorum & monaſteriorum, in quibus requiſita
archivi ſunt obſervata IV. 1041 ſq.
Archivi jus non habent ſcrinia
a) eccleſiarum IV. 2 ſq.
b) nobilum IV. 1042 ſq.

c) præfecturarum IV. 1042 ſq.

Cataſtra, (ſive libri cenſuales) antiqua & in archivis reperta ple-

nam fidem faciunt Al. 123 ſqꝗ.
Cataſtra etiam imperfecta, tunc maxime fidem habent, ſi in ar-
chivo civitatis liti ſe non immiſcentis reperiuntur. Tunc vero
illorum fides longe minor eſt, ſi civitas, quæ cataſtra imper-
fecta profert, ipſa litigat, & ſaltem juri jurando purgatorio, aut,
ſi alia argumenta accedunt, ſuppletorio locum faciunt. Ple-
nam vero fidem faciunt, quando contra civitatem, quæ ea in
chartophylacio ſuo cuſtodit, producuntur XAl. 127 ſqq.
Documenta ex illis depromta non ſunt rigide nimis examinanda,
nec diverſitas manuum, ſcriptura ſuperlinearis, & lituræ
illorum fidem prorſus infirmant Wv. 1028 ſ4. 1150
Documenta ex eo deſumta extra territorium non probant, ſed
præſumtionem ſalten faciunt IV. 10 31 ſq.
Exemplis in eo repertis fides ſine authentico non habetur V.
. . 1012

In-

72 INDEX IV.

Inſtrumenta ex eo deſumta in cauſa principis propria contra ci⸗
ves ejus probant IV. 1030ſq.
Falſum committunt, qui ex principis archivo inſtrumenta priva-
tis damnoſa deſumunt, & utilia iisdem ſupprimunt IV. 1033
Liber ex monimentis in archivo repertis confectus contra prin-
cipem, cujus eſt archivum, etfi non plane, tamen minus
plene, probat IXNX. 1033 ſq.
Scripturæ privatæ per hoc, quod in archivo reperiantur, publi-
cæ fiunt. Itaque recognitione non egent, nec juratam diffeſ-
ſionem admittunt, judex tamen illis non ſtatim integram fidem
habere, ſed accurate eas conſiderare, & adverſæ partis ex-

ceptionis ante audire debet IV. 1026 ſq q.
Tribuitur illi a Doctoribus plerumque vel minor, quam illi de-
betur, vel major, quam par eſt, fides IV. 102 5

ARDUA CAUSA.
Vid. CAUSA ARDUA.

ARGVMENTUM.
conf. COoNIECTURAE.

Mos ille oratorum & advocatorum merito reprehenditur, qui,
licet fortiſſimis argumentis inſtrueti, tamen leviora etiam con-
quirant, atque hæc illis in diſputatione ſuper atteſtatis interſe-
rant. Leviora, enim, hæc ſæpe aliquid ponderis detrahunt
gravioribus, atque adverſario materiam diſputandi ſuggerunt,
quam ille, ſi infirma hæc omiſſa fuiſſent, vix habuiſiet. Ju-
dex quoque, vel, qui ex actis de lite refert, quos profecto ho-
mines eſſe quotidiana experientia docet, ſæpe minutias has

ſectatur, & in judicando eidem immoratur IV. 907
ARMA. .
Furtum cum armis commiſſum, etſi effraétio non acceſſerit, ul-
timum ſupplicium meretur VIII. 103 ſq.
Eorum nomine etiam baculus venit VIII. 103 ſq.

XARMA LETHALIA-

Vulgaris armorum lethalium & non lethalium deſinitio re jicitur

ac melior adfertur IX. 565 ſq.
Qui

cl⸗
ſ.
iv-
03)
rin-.
inus
6ſ.
ubli⸗
fleſ-
dem
ex-⸗

jde.
1025

vi⸗
cON-⸗
erſe⸗
Muot
runt,

35 has
V. 7

dt,ul.
103 ſ
103 .

jictur
ſ.

IN DEN Vv.

Qui propofßtum occidendi vulnerandive habet, morte ſequu-
ta, verus homicida eſt, etſi inſtrumento lethali uſus non ſit
. 1X. 565. ſq.

Quando vero hoc propoſitum dubium eſt, adhibitio inſtru-

menti non lethalis, præſumtionem, quod animus ecciden-
di abfuerit, excitat IX. 166 ſq.
Ad ea pertinet inſtrumentum lethale, quo vulnera, etiam me-
dicabilia, inlliguntur. Atque ex ejusmodi inſtrumento le-
thali animus occidendi dijudicatur IX. 561 ſq. 563 ſq.
Pro lethalibus armis olim habita fuerunt tormenta ignifera,
ſed non ſemper talia ſunt IX. 574 ſq.
Pro lethalibus armis recte reputatur ſcala IX. 581. ſq.
Pro lethalibus armis non habentur arma ludicra, quamvis 2d
necandum hominem apta 1IX. 569 ſq.

Pro lethalibus armis non reputatur cultellus vulgaris IX.

582 ſq.

Pro lethalibus armis non exiſtimantur ligna, quamvis valida,

itidem fuſtes IX. 570 ſq.
ARRESTANS.
De jure communi jus præcipuum præ aliis creditoribus non
conſequitur, præterquam in ea re, quæ per arreſtum ſer-
vata fuit VII. 436 ſq.
ARRESTUM PERSONALE.

Decerni poteſt contra conventum ex cambio, ſi in recogno-

fcendo moras neétat II. 663
Liberat ab illo debitorem cambialem nec dignitas ulla, nec
ulla bonorum poſſeſſio II. 66 3

Petere nequit crediror cambialis, qui primum exſequutionem
in bona petiit, niſi hoc ex neceſſitate factum ſit II. 66 5

— ARRESTUM REALE.
Decernens judex ſine legitimis requiſitis tamquam ſuſpectus

recuſari poteſt, impetrans vero ad omne intereſſe conve-

nitur VII. 43 1 ſqq.
Decerni poteſt contra debitorem notorie obæratum bonisque
lapſum ſine omni probatione VII. 433 ſq.
V ( Hy-

74

Hypothecam tribuit jure Saxonico, Bohemico, Luſatico, Mag-
deburgico, Halberſtadienſi, Anhaltino, Mindenſi, Mecklen-
burgico, non aliter tamen, quam ſi ante motum concurſurn
imponatur VII. 4365 fg.
Impolſitio ejus fiſtit curſum uſurarum ex mora, non etiam pro-
miſſarum, vel ex lege debitarum. Tunc tamen et heæ uſu-⸗
ræ per illud ſiſtuntur, quum debitor vel probare, vel ju-
rare, poteſt, ſe pecunia poſtea uſum IV. 860 ſq.
Impoſitum pretio exſolvendo, ſi jus eorum, qui id impoſue-
runt, illiquidum eſt, ſatisdatione præſtita relaxari opor-

tet III. 618
Impetratum a procuratore, qui mandatum non exhibuit, ob
præſentiſſimum in mora periculum ſubfiſtit VII. 43 5

Impetraturus duo demonſtrare debet, debitum certum et peri-
culum in mora. Debiti vero liquiditas non deſideratur vIII.
430 ſqg.
Pro illo remittendo creditor oblatam idoneam cautionem,
quum nomen præſens & liquidum eſt, recte recuſat, at in
debitis illiquidis & altiorem indaginem deſiderentibus cre-
ditor, qui idoneam cautionem accipere detrectat; in expen-
ſas & damna damnatur VII. 438
Remiſſio ejus accuratiorem cognitionem requirit, quam ejus
impoſitio, & arreſtum, quod judex ſine cauſæ cognitione
remittit, adhuc ſubſiſtit VII. 439 ſq.
Remitti nequit a magiſtratu arreſtum ab uno correo impofi-
tum in alterius, cui hoc ſimul prodeſt, præjudicium VII.
861 ſq.

ARRHA.
Ejus interventio facultatem pœnitendi tribuit III. 567 fq.

ARROGARE. AXARROGATIO.-

Arrogatio quæ jura tribuat? diſquiritur I. 203 ſqq.
Per auvrogationem non amittitur nobilitas I. 207
Senior a juniore, interveniente principis auctoritate, arro-
gari poteſt I. 208

Arrogationis in Germania factæ illuſtre exemplum I. 202 fd.
A RS.

INDEX IVYVYv. 7 7
L ARSZE.
Sanguinolenta inhoneſta non eſt X. 348
ARTES CAPTATORIX.

vid. CAPTATORIE ARTES.
ARTICVUVLI FIDEI.
duis ſit error, qui articulum fidei laedat, nec non, definire
nec theologorum, nec jurisconſultorum eſt, ſed eccleſiæ
totius, aut ſenatus eccleliaſtici, qui, auctoritate publica in-
ſtitutus, eccleſiam repræſentat VIII. 576 ſqg.
Tus definiendi articulos fidei penes eccleſiam & olim fuit, &

—

radhuc hodie eſt VIII. 583 ſqg. 586.

20 aue
JIus definiendi articulos fidei ſingularum rerum publicarum
in Germania eccleſiæ habent VlIII. 583 ſdd.

ARTICALI PROCESSUALE S.

In proceſſu ſummario neceſſarii ſunt L II. 122

ARTICULI TESTIMONIALES.
Eorum omiſſio judicium criminale non vitiat, dummodo te-
ſtes non in folle, ſed diſtinéte, faétum expoſuerint VIII.
— 47⁰° ſqa·
ARTIFEX.
Cui ſumtus litis reſtituuntur, non ſolum impenſas itineris,
ſportulas judici ſolutas, & honorarium advocato datum,
ſed & operarum, quibus ipſe liti intentus caruit, æſtima-
tionem petere poteſt HM II. 252
ARTIFICIUM.
Ob artificium inſigne homicidüi poœrna mitigari non debet
. ARUNDG. W .
Arundines cædere poteſt, qui ſervitutem lignandi habet II.
ARUSPEN..„5„ .
Prædictiones mathematicorum, aſtrologorum & aruſpicum,
etiam, quibus eventus non reſpondet, veræ eſſe poſſunt,
(K) 2 con-

INDEX IV.

contra ea, quibus eventus reſpondet, nonnumquam falſæ
ſunt. Sive tamen ille veræ, ſive falſæ, ſint, nocent magis
publico, quam proſunt; atque illarum auctores, ſi quid in
iis illiciti occurrit, puniuntur IX. e42 ſq.
ASSECURATIO.
Hic contrsctus Romanis incognitus, licitus tamen fuit IV.

—
. . 348 .
Male ad contractus ſtricti juris refertur IV. 942 ſd.
In aſſecurationum interpreratione non verba captari, ſed men-
tem contrahentium inſpici oportet IV. 942 ſq.

Ad decidendas aſſecurationum controverſias non ſufficit re-
gula: Qucod interpretatio contra eum facienda ſit, qui cla-
rius loqui potuiſſet IV. 94° ſq.
Si res aſſecurata ante aſſecurationem, utroque hoc ignorante,
perit, afſecurator, niſi & hunc caſum clare in ſe recepit,

haud obligatur IV. 949
ASSENTATIO.
In miniſtro principis crimen eſt VIII. 822
ASSESSOk.
conf. SCABINUS.
Differentia veterum Romanorum a noſtris II. 43
Advocati officium in ſuo collegio gerere nequit, bene tamen
in alieno II. 51. VIII. 367
Eſſe poteſt filius in eo judicio, in quo pater præſes eſt, quod
tamen non licet Hamburgi II. 52. 5 3
literatus exceptione ignorantiæ juris ſe recte tuetur, quan-
do adtiene de ſyndicatu convenitur XI. 82 ſq.
Imperitia eum non inhabilem facit II. 46 ſq. Xl. 80.
Indoctus eodem cum doétis jure gaudet II. 46. ſq.

ASSESSOR CA ME R.
Olim in perdiſcendis juribus quinquennium conſumere debe-
bat, quod hodie mutatum eſt I. 16
In eo recipiendo primo loco requiritur honeſtas JI. 567
Cameræ Aſſeſſores ſingulare hoc privilegium habent, ut, ſi ſti-
piendia

ſee
ic ia
11ſ.

W.

2 64.
men⸗
24.
t re-
cla⸗
ſ.
anle,
epit,
96

1 922

amen

pendia illis non perſolvantur, depoſitas publice pecunias in
uſus ſuos convertere queant, illudque jus aliquando exer-
cuerunt III. 313 ſ4.

N

ASSIGNARE.

Actionem quid ſigniſicet III. 511

ASSIGNATARIUS.

Habet, ſi debitor non ſolvit, regrefſum contra creditorem
III. 511 ſqq.

ASSIGNATIO.
Recte fit uni creditorum a debitore obærato ante motum con-
currun VII. 590 ſqq-
7 ASTROLOGUS. D
vVid. ARUSPEX.

ASTUS.
A legatis recte uſurpatur VllII. 26 5
In miniſtro principis ſuſpecto capiendo recte adhibetur VIII.
s 844 l J.

In reis criminum capiendis recte adhibetur X. 15. 23 ſqq-.

ASYLUM.
Afſyla in homicidarum gratiam inſtituta impia ſunt, adeoque
damnari debent IX. 393
ATTENTAT UM.
Non committit judex, qui, petita contra rem judicatam re-
ſtitutione in integrum, ſententiam ſuam exſequitur I. 625 ſq.
ATTESTATUM.

Parentum in folle de iis, quæ liberi acceperunt, ſufficienter
probat VI. 1030 ſq.

TIuac tamen impugnari poteſt, quum unus ex liberis in legi-
J⸗

tima ſe læſum dicit VI. 10 30
(K) 2 AVA-

78

AVARITIA.
Omnunium rad'x malorum eit, & præcipue plerosque princi-
pum miniſtros perdidirt VIII. 778 ſq. IX. 874

AUCTOR RIXE. .
Damni reftitutionem tunc, quum Provocatus modum nimis
excedit, reéte petit II. 48 5
Immunis eſt hoc caſu a pœna, & impenſas urationt, non
etiam eſtimationem operarum, quibus caruit, nec dolorum,

quos paſſus eſt, petit II. 486. VIII. 203 fd.
Moderamen inculpatæ tutelæ aliquando etare poteſt IX.
45 L. ſd.
Præſumitur homo rixoſus & pPugnax IX. 478 ſq.
PeS 478 1¹14

AUCTORITAS.
Nimia apud populum miniſtro principis aliquando parit exi-
tium VIII. 736 ſg.
AUDITORESLEGIONARII.
Diſcrimen inter auditores generales, ſuperiores & legionarios

explicatur II. 104 ſqq.
Re ipſa tantum actuarii ſunt II. 104 ſqd.
In levioribus tamen cauſis & actibus voluntariæ jurisdictio-
nis mandatam jurisdiétionem exercent II. 104 ſq

Valent teſtamenta, hyporhecæ allique actus, tamquam jJudi-
iales, qui coram illis, abſente licet tribuno, legatove ejus,

Conficiuntur 22 II. 106
Superiorem ſaltem agnoſcunt eum, qui lintegræ legioni ræeſt
“ . 107

AVERSIO ANIMI.
Quæ ab initio matrimonii adfuit, leg gitima eſt adulterii pœ-

nam mitigandi cauſa AAX. 9 5
AVIA =W
An umquam cum ea commi iſſus fuerit inceſtus? merito du-
bitatur IXK. 239
AURES.
Recte vellicantur pueris in finium conſtitutione prſentibus
1. 510

X

AUREUM

123

1 N D 2 X I. 79

L AVREVM SXCVLVM.
Mliſerrimum fuit, ſi deſcriptionem veterum auctorum ſequi-
mur I. 89 ſqq.
AURIG.
Si res, quas alio transferendas acceperunt, intervertant, ulti-
mo fſupplicio non adficiuntur, jure tamen Eleétorali Sa-

xonico ultimo ſupplicio puniri debent. uæ vero ſaluber-
rima ac præclariſlima lex ſubtilitatibus ac argutiis foren-
ſibus fere eluditur VIII. 120 ſq⸗

Aurigarum homines curru obterentium cupa aliquando lata,
aliquando levis, aliquando leviſſima eſt, adeoque diverſi-
mode punitur IMk. 530 ſqq-

AURUM CORONARIUM.

Ejus ratio apud Romanos VI. 1214 ſq.

Ejus uſus adhuc hodie ſupereſt VI. 1217 fd.
Ad illud propius accedit die Cron⸗Steuer VYI. 1218
AURUM OEBLATITIUM.
Ejus apud Romanos ratio vyjl. 121£
Abolitum hodie videtur W VI. 1218

AUTHENTICA.
Authentica in his etiam caſibus, in quibus cum Novellis, fon-

tibus ſuis, non conveniunt, apud nos valent I. 48
AUTHENTICA SI QUAA MULIER.
Tertio creditori non prodeſt III. 244
, H SACCALAUREUS.
H Qui ad Baccalaureatum juris in Britannia adſpirat, per quin-
d quennium juris prælectorem audire debet L. 16
t 1 BACULUS.
3 FPtiiam armorum nomine venit VIII. 102
nas Y ui hoc percutitur, et poſt alium occidat, ultimo ſupplicio
ene.. adfici nequit S IX. 50er

B A L=

30 INDEX IV.

RALNEATLORm.
Minus redte annumeratur-nautis, cauponibus et ſtabulariis

I. 720
BANNITA.
Impune quidem occiditur, ſed non impune per vim ſtupra-
tur I. 682

BANNITI. G
Noſtri conveniunt cum his, quos Senatus Romanus olim ho-
ſtes judicabat, vel principes proſeribebant I. 62–4 ſq.
Qui bannitum non indicat, & illæſum dimittit, in recepfatio-
nis crimen non incidit VIII. 397 ſq. X. 470
BANNUS FERINUS.
Olim ad pertinentias prædicrum nobilium relatus fuit VII.

26. N. 732
BANNUM IMPFRII.
Liberi ab illo ſunt cives Francofurtani I. 682
Similirudinem aliquam cum media capitis deminutione habet,
minime autem maxima dici nequit I. 674 fq.

BANNUM NUPTIALE.
vVid. PROCLAMATIO.

BAPTISMALE CONVIVIVUM.
vid. CONVIVIUM BAPTISMALE.
14PTISMALE DONUM. BAFTISMALIS PECUNIA.
vid. P?ECUNIA LUSTRICA.
BATTISMUS.

Aqua flaminea commode appellari poteſt 1X. 357
Gelebrari poteſt ab equitibus Saxonicis in ædibus ſuis X.
⁰82

Impertiendus eſt infantibus, quos baptizatos fuiſſe certo non
conſtat, nec ſchedæ de baptiſmo jam collato teſtanti, ſimul
cum infante expoſito repertæ, ſimpliciter credendum eſt

IX. 740
Pœnam homicidii in homicida non Chriſtiano, qui ad Chri-
ſtianos tranſit, non mitigat IX. 397

Bau⸗Sachen.
vid XDILITIX CAVS.
BEIECH-

INDEX IV.
BEICHLINGIA GENS.
Ejus antiquitas docetur

IX. 314 ſqq.

Belehnung.
conf. INVESTITURA.
Non ſemper bonum feudale, ſed ſæpe cenſiticum, aut emphy-
teuticum, indicat II. 386 ſq.
BELLUM.
Ejus inferendi juſta cauſa eſt liberatio innocentis injuſte invaſi,
aut oppreſſi IX. 448 ſq.
Ejus in ferendi juſta cauſa non eſt metus creſcentis potentiæ 1. 642
Eit res calamitoſa, periculoſa & fallax X. 64

EENEDICTIO SACERODOTALIS.
