d) magiſtratus oppignoratæ ſibi rei alienationem confir-
mans „ V. 798
Rerſervata judicialiter venditori ratione pretii, poſtponitur
tamen pignoribus omnibus, quæ ante venditionem prædio
inhæſerunt VII. 514
HYPOTHECA CONSTITUTA CUM JURE PRAX-
LATIONIS.
Competit illis, qui in conſervationem & refectionem rei cre-
dunt, hoc tamen diſcrimine, ut, qui refectionem rei, duran-
te concurſu, credit, in prima creditorum claſſe collocetur,
qui ante concurſum, in ſecunda. Neceſſe tamen eſt, ut ex-

preſſe in refectionem creditum ſit, ſola verſio non ſufficit
VII. 410

Non competit
1) creditoribus quorum, pecuniis res emta eſt, aliter, quam

ſi hypothecam ſibi a) expreſſe, b) ſtatim, c) legitime ſti-
pulentur, atque res vere pecunia illorum comparetur
VI. 511 ſq.
2) venditori, ſibi in re vendita, ratione pretii, pignus ſal-
tem extrajudiciale ſtipulanti VII. 512 ſq.
3) venditori, ſibi in re vendita, ratione preti, pignus ju-
diciale reſervanti VII. 514 ſq.
HYPOTHECA CONSTITVUVTA CORAM TRIBUS
TESTIBUS.
Publica eſt, & hypothecam judicialem, tempore poſteriorem,
vincit. Neceſſe tamen eſt, ut inſtrumentum à tribus teſti-

bus ſit ſubſcriptum IV. 763 ſq. VII. 521 ſq.

em̃
ſ⸗

INDEX IV. 229

HYPOTHECA ENTRBAIUDICIALIS.
Hypothecæ extra judiciales etiam in illis locis, in quibus lex ad
oppignorationem rerum immobilium conſenſum mægiſtra-
tus requirit, debitis chirographariis præferuntur, ac inter

ſe, ex antiquitate temporis, collocantur IV. 765 ſq.
Omnes rei in ſolutum acceptæ impoſitas agnoſcere tenetur cre-
ditor VII. 970

HYPOTHECAFEUDALIS.
Initium ſumit non a die debiti contracti, & initæ cum credito-
re conventionis, ſed a die obtenti conſenſus dominici. Qui
tamen conſenſus judicis, vel domini, feudi in pignus retro-
trahitur ad diem, quo petitus fuit IV. 772. 774
Jus pignoris feudalis, ſine novo judicis, vel domini, conſen-
ſu cedi, immo etiam hodie a creditore privatim vendi, po-
teſt IV. 783 ſqq. 786
Nulla eſt, ſine domini conſenſu, conſtituta IV. 759
HYPOTHECA GENERALIS ET SPECIALIS.
Debitor a creditore generalem & ſpecialem hypothecam ha-
bente conventus, exceptionem excuſſionis non habet. Va-
let tamen, & tertio quoque poſſeſſori obſtat renunciatio ex-
ceptionis, excutiendæ prius hypothecæ ſpecialis, a debito-

re facta IV. 729 ſqq.
Generalis adficit etiam bona poſtea adquiſita, etſi illa verbi
præſentis temporis concepta ſit IV. 715 ſq. 73
Generalem & ſpecialem habens, excutere prius debet ſpecia-
lem IV. 727 ſq.
Generalem tacitam & ſpecialem expreſſam habens, cogi ne-
quit, ut expreſſam prius excutiat IV. 732

Specialem conſequitur creditor, cui generalis hypotheca con-
ſtituta eſt, ſi deinde certa ſibi bona, ex quibus ſatisfieri ip-
ſi debeat, adſignari patitur, in bonis hiſce ſpecialiter ſibi op-

pignoratis IV. 727 ſq.
Speciali hypethecæ exceptio excuſſionis non obſtat IV. 786 ſq.
V. 733

HYFPOTHECA IUDICIAIIS, ſive PUTLIGA.
vid. HYTPOTHECGA.

(T1)

INDEX IV.
HYPOTHECA SPECIALIS.

Vid. HYPOTHECA GENERALIS ET SPECIALIS-

HYPTOTHECATACITA.
Aequipollet pignori judiciali IV. 733 ſJ.
Generalis res etiam poſtea a debitore adquiſitas adficit IV. 735

Habent eam

1) civitates municlpales in adminiſtratorum ſuorum bonis
I1V. 744
2) contrahentes in proxenetarum publicorum bonis, ſecun-
dum jus commune, non autem ſecundum jus Saxonicum
Electorale IV. 745 XI. 89
3) credens in navis refectionem III. 172. IV. 743
4) eccleſiæ & pia loca in adminiſtratorum ſuorum bonis.
Quæ hypotheca incipit a die, non que damnum dede-
runt, etſi de eo certe conſtet, ſed quo officium ſuſcepe-
runt, aut ſuſcipere debuerunt V 751 ſq.
5) fiſcus ob tributa. Quæ hypotheca non ſolum illud præ-
dium, ex quo tributa folvenda ſunt, ſed & cætera debi-
toris bona adficit IV. 743
6) filcus in bonis eorum, cum quibus contrahit IV. 750
7) is, cujus pecunia, vel res, in utilitatem concurſus, du-
rante eo, verſa eſt III. 224. IV. 743
8) liberi in bonis patris, ſed tantum ratione rerum mater-
narum, & materni generis, non etiam aliarum rerum ad-
ventitiarum. Quæ hypotheca ex die ſuſceptæ, vel ſuſ-
cipiendæ, adminiſtrationis incipit II. 207 ſqg. IV. 7236 ſJ.
9) locator in rebus ab inquilino illatis IV. 743
10) pupillus in bonis tutoris, ſed ſine jure prælationis. Quæ
hypotheca tamen non extenditur ad pecuniam tutceri ex

bonis pupillaribus mutuo datam IV. 739 ſqq.
11) respublica in bonis ſequeſtri, qui adminiſtrator eſt pu-
blicus l1. 32 1

12) uxor ratione illatorum in bonis mariti. Quæ hypo-
theca non a die illationis, ſed matrimonii, per benedictio-
nem ſacerdotalem conſummati, initium ſumit IV. 736ſq.
13) uxor,

INDEX IV. 331
13) uxor, ratione paraphernallum & donetionis propter
nuprias, in bonis mariti. Quæ uxoria hypotheca tamen
ad cætera lucra, quæ uxor in pactis dotahbus poſt mor-
tem mariti ex hujus bonis promiſſa ſunt, extendi non de-
det IV 733

Locum in ea habent omnis, quæ in expreſſa conſtituta ſunt

R IV. 735
Non habent eam
a) adminiſtrator publicus in bonis eorum, quos ſibi priva-
tim ſubſtituunt —S WV. 746 1X 876 ſqq.
by credens pecuniam in ædificationem domus 11. 743
c) credens in emtionem rei. Is, enim, hypothec am nul-
lam, ſed ſaltem privilegium perſonale, habet (V. 742 ſJ.
d) dominus in bonis furis lil. 103 1V 743
e) eccleſia & pia loca in bonis eorum, cum quibus contra-
hit IV. 750 ſq.
fy liberi, propter pecuniam luſtricam, in bonis patris ex-
tra Saxoniam III. 217
g) pupillus in bonis tutoris, cum quo, contutore auctore,
contraxit V. 50 8
HYFPOTHECA TESTIMONIALIS.
vid. HYPOTHECA CONSTITUTA CORAM TRIBUS.
SðD TESTIBUS.
I.
=è TACTATIO.
De conſuetudine ſtupri, vel adulterii, cum muliere fidem nul-
lam invenit, ac nequidem indicium ad jusjurandum purga-
torium facit. Jactator tamen punitur, & calumniam publi-
ce retractare cogizur X. 193 ſqq.
Sola, ſi nullis aliis ſuſpicionibus fulciatur, ad quæſtionem ha-
bendam non ſufſicit; quin immo nec ad jusjurandum purgato-
rium. Oſtentator tamen, etſi abſolvatur, actionem injuriæ,
vel legis A QU1I111, contra delatorem non habet X. 191 ſqq.
IACULATIO.
In loco, in quo homines verſari non ſolent, licite fit ſine pro-
clamatione, ac, ſi quis forte præteriens occidatur, hoc ca-

1 IX. 537
In

ſui mere fortuito adiſcribendum eſt
(Tt) 2

832 IND K K IvV.

In loco, in quo homines verſari ſolent, ſine proclamatione
fieri non debet IX. 536
Quæ fit telis i igneis, in vicis & pagis interdicta eſt IX 535

Ja⸗wort.
Vid. CONSENSUS SPONSALITIVUS.
⸗ IcCHNOGRAFPHIA.
Admitti in controverſiis finium, Ppoſt concluſionem i in cauſa,
non debent II. . z0s

ICTUS FUSTIUM.
Vid. FUSTIGATIO.
IGNIS.

Cura magiſtratus circa ignem conſiſtit in incendiis
1) præcavendis, 2) arcendis, 3) reſtringendis, 4) punien-
dis VIII. 163

IGNIS P*OhmNA.

Ceſlat
1) propter præſcriptionem vicennalem VIII. 166 fq.
2) per transactionem cum læſis VIII. 16 5

Dura non eſt, ſed bona, & ad ialutem reipublicæ neceſſaria.
Igitur in incendiariis mitigari & in pœnam ghdii mutari non
debet. Tunc tamen fieri poteſt, quando incendiarius, com-
miſſi criminis tempore, & dementiæ ac rationis & delibera-

ti animi ſigna ediderat X. 374 ſqq.
Infligitur illis,
a) qui ædificia, aliasve res incendunt ViII. 166 ſq.
b) qui ipſi non incendunt, ſed per alios hoc fieri curant
VIII. 166 ſq.

Mitigatur ob minorem incendiarii ætatem, atque plerumque
gladius ſubſtituitur, nonnumquam vero ultimum ſupplici-
um plane remittitur VIII. 169 ſ9.

IGNORANTIA.
conf. EXxCEPTIO IGNORANTIE.

Diſcrimen inter ignorantiam juris & facti parum utilitatis haber.
Melius

6

—

.
4

1
1

INDEX V. 33533

Melius eſt diſcrimen inter ignorantiam vincibilem & invin-

cibilem V. 1 ſqq.
Magiſtratus præſcriptionem delictorum non impedit VII. 793
1.

1GNORANTIA INVIN CIBILIS. W
In dubio nocere magis debet erranti, quam tertio V. 9

Præſumitur in feminis, ruſticis & militibus facilius, quam in

aliis V. 4 ſqq.
IGNORANTIAIURIS.
Juvat neminem contra tricenariam, Vel quadragenariam, præ-
ſcriptionem. Immo ne tunc quidem juvat eam allegantem,
quando de decennaria, vicennaria, aut alia ſimili, præſcrip-
tione ſermo, quum apparet, allegantem eam in inveſtigan-
do jure ſuo negligentem fuiſſe II. 469. V. 9. VII. 148 ſqq.
X. 598 ſJ.
Nocet & feminis & maribus V.
Non prodeſt feminis, ruſticis, militibus tunc, quum facile
vinci potuit 8 R V. 4 ſqq.
Non prodeſt tutori illiterato & ruſtico, qui peritiorem conſu-

lere potuit V. 49 1
Quousque in delictis excuſet? disquiritur V. 7 f.

Singularis delinquentem, qui jus hoc ſcire poterat & debebat,
& nequidem advenam, plene excuſat VIII. 82. X. 323 ſq.
1G ORANTIASUPINA.
Clientem, qui injurioſum advocati ſcriptum ſubſcripſit, non
excuſat H VIilI. 256 ſq.
Receptatorem a pœna non liberat VIII. 396 ſ.

Reſtitutionis in integrum cauſa juſta nonnumquam eſt 1. 700

IGNORANTIA VINCIBIILIS.

Eſt ea, quæ per multos annos continuata fuit V. 9
Eſt omnis in ſolemnibus judiciorum lege publica ſtabilitis,
neminemque excuſat V. 9

Excuſat eum, qui damnum vitare vult, quum adverſarius in
lIucro hæret V. 3 ſq.
ILLAT A.
conf. DOTIS ILLATIO.

Hypothecam tacitam in bonis mariti propter hæc habet uxor,
(Tt) 3

334 INDEX IVvVvV.

& quidem non a die illationis, ſed matrimonii per benedi-
ctionem ſacerdotalem conſummati 11V. 736
Non reſtituit uxori maritus, etſi cauſam ſeparationi dederit V.

347
Plene probatur per gentilitia ſua majorumque ſuorum ſigna
rebus, quæ vindicantur, impreſſa WV. 961 ſq.

ILLECEBR. .
Qui illecebris ad adulterium committendum inducitur, miti-
us punitur. Appel antur vero illecebræ meretricius mos
in jure, ac propterea adulterii crimen in uxore allis ſe pro-
ſtituente ceffare dicitur X. 89

1LLUSTRES.

Comprehenduntur ſub illis Barones & Comites X. 693

Habent in curiis provincialibus Saxonicis privilegium, ut jus-
jurandum non publice, & foribus apertis, verum in con-
clavi ſeparato, præſtent X. 693

IMAGO.

Adſervare alicujus imaginem, adéctionis indicium eſt, & ali-

quando adſervantem ſuſpectum reddit VII. 99

1MBECILLITAS MENTIS.
vid. SIMPLICITAS.
IMMOBILIS RES.
vid. RES IMMOBILIS.
L IMPEDIMENTA LEGITIMA.
Condemnatio in ea multis cum incommodis conjuncta eſt I.
345 ſq.
Aedificans in ſolo alieno quales recuperet? disquiritur VII. 88
ſq. 91 fq.

In earum repetitione maritus & afufructuarius in plerisque

concidunt V. 386
Faèétas in accuſ tione ſuſpecti contutoris a pupillo recte repe-
tit tutor honorarius V. 470 ſq.
Factas
1

93
Us⸗
Dl⸗

9

J88
ſa.
ge
386

Reſtituit eas retrovendenti reluens III. 44

Factas in rem venditam, ſed nondum traditam, & ab emto-

re, & a venditore, repetere poteſt tertius 589 ſq.
Factas in conſervationem rei venditæ, ſed nondum tiacciree,
ab emtore repetere poteſt venditor WVV. 5989 ſq.
Non repetuntur, quæ contra pactum contractui pignoratitio
adjectum, inſcio debitore, fiunt III. 12
Repetit regulariter impenſas a ſe factas a mandante mandata-
rius, etſi honorarium accipiat III. 342

IMFPENS£ FUNEKBRHES.
Debitoris obærati, qui ante motum concurſum moritur,e X bo-
nis ejus relictis fiunt II. 629 VII. 508S
Fidejubentes pro impenſis funsbribus debitoris obærati, ne-
queunt tamen conveniri, ſi ſolutio ex concurſu fieri poſſit

VII. 506
Referuntur ad illas ſumtus morbi ultimi & veſtes lugubres ma-
gis ex conſuetudine, quam ex lege VII. 504 ſq.

Repetit ex concurſu impenſas i in funus mariti obærati factas
etiam uxor VII. 06

IMPENS£ LAUDABIIL. ES.
Non excuſant a prodigalitate V. 575

IMPENSÆ MODIC.

Eas non repetit

1) creditor antichreticus III. 162
2) maritus, etſi per eas conſervatio & utilitas perpetua rei
dotalis promota fuerit V. 386
IMPENSE NECESSARIX.
Eas in retrovenditione fert retrovenditor III. 437
Vetari nequeunt in rem pignoratam III. 153

IMPENSEÆE VOLUPTUARIE,

Eas tollit retrovenditor III. 444

IMPENSX UTILES.
Non repetit eas creditor antichreticus ex Pacto ad rem pigno-

ratam meliorandam obligatus III. 164
Non repetit ſemper creditor pignoratitius III. 150

IMTE-=

336 S INDEX IV.

IMPERITIA. .
Crimen ejus ſæpe in literatiſſimum cadit III. 129 ſq. VIII. 72419
Crimen aliquando eſt in miniſtro principis VIII. 748
Culpa aliquando eſt, & punitur III. 129 14.
In eo, qui artem non profitetur, culpæ haud annumeratur II.
88 ſg.
Literarum judicem & aſſeſſores judiciorum non inhabiles gac
dit II. 46 ſq. XI. 80

Medici culpæ adnumeratur II. 49 1

IMPERITUS LITERARUM.
vid. TESTAMENTUM IMPERITI LITERARUM.
IMPERIUM DOMESTICUM.
Pœnam adulterii in famulis mercenariis mitigat IX. 91

IMPLEMENTUM.
vid. ExCEPTIO IMPLEMENTI NON SEQUTI.
IMPOSTOR.
conf. PDOCTI.
Vox bonæ notæ eſt ⸗ IX. 807
IMTOTENTIA.
pProbari nequit unius conjugis jurejurando V. 332 ſq.
Procefſus ex capite antecedentis impotentiæ pudorem uxoris

querentis lædit V. 332 ſq.
Propter eam, quæ ante nuptias adfuit, matrimonium nullum

declaratur V. 332 ſq.

Saperveniens, quæ mutuum ad jutorium non tollit, non eſt juſta
divortii cauſa. Tunc tamen ea eſt juſta divortii cauſa,

quum quis illam ſibi ipfſi malitioſe procuravit V. 331 ſq.
IMPRUDENTIA.
Per imprudentiam, qua princeps graviſſime offenditur, cri-
men læſæ majeſtatis non commitritur VIII. 653 ſq.

1IMFPUBERES.
Delinquentes, jure Germ⸗nico priſco, a pœna, non veroa damni
dati reſtitutione, liberi fuerunt. jus Romanum vero diſcrimen
inter

—— —.

—— —

— ⏑ —

—

INDEX IV. 337

inter impuberes facit, ac pubertati proximos & punit, &
damnum reſtituere jubet, infantes vero & infantiæ proxi-

1
AEI

mos ab utroque liberat, quod jus æquius eſt & in foro re-

ceptum VIII. 1 ſqꝗ.
Foro miſerabilium parſonarum non gaudent, quamdiu ſub
patria poteſtate vivunt II. 137
Non torquentur, ſed terrentur ſaltem X. I12
Nuptiæ eorum, ne quidem ex diſpenſatione principis, valent.
Convaleſcunt tamen per verum concubitum V. 98
Puniri aliquando ordinarie poſſunt VIII. 4 ſq.
Puniri poiſunt & debent ultimo ſupplicio in homicidii crimi-
ne, ſi malitia manifecta appareat IX. 43 5

IMPUDICITIA.

Sponſæ a ſponſo imputata juſta repudii cauſa eſt V. 77 ſq.

IMPUNITAS.

Aliquando pro poœrna eſt, ſiquidem ita artificioſe adjicitur, ut
infamiam oblique repræſentet X. 289 ſq.

INCANTATIO FRUGUM.
vid. FRUGES.
INCENDIARII.

Crimen publicum committunt VIII. 172
Duriorem eſſe oportet judicem in eos, quam in alios delin-
quentes VIII. 156 ſq q. X. 374 ſq.
Prodeſt illis præſcriptio vicennalis, niſi delictum continuave-
rint VIII. 166 ſq .
Puniuntur mitius
1) ob minorem ætatem. Tunc, enim, ignis poœna in hoc
delictum ſtatuta, ceſſat, atque plerumque in gladium con-
vertitur. Nonnumquam etiam incendiariis minoribus ul-

timum ſupplicium plane remittitur VIII. 169 ſq.
2) ob transactionem cum læſis initam, etſi eis plene non
ſatisfecerint ViIII. 165 ſq.

Puniuntur ordinaria ignis pœna non illi ſolum, qui ædificia, ſed
etiam, qui alias res, e. g. ſylvam, incendunt VIII. 1668 ſq.
(Uu) Tor-

4

3,8 IN DEX IV.

Torqueri poſſunt ſuſpecti etiam exꝝ aliis, quam quæ in Artieu-

lo XLI. Conſtitutionis criminalis cAROLINE recenſentur,

con jecturis VIII. 156 ſJ.
INCENDIUM.
Auétor ejus in ignem conjici impune nequit VIII. 162
Auxilium in illo non ferens punitur, ſi civis, aut incola, fit,
non item, ſi extraneus VII. 163

Exemplum incendii per ſcholaſtieum ex metu caſtigationis
ſuſcitati narratur, & de pœna disquiritur VIII. 160 ſdq.
Magisſtratus, qui inſtrumenta compeſcendis ignibus idonea
tempeſtive non paravit, recte punitur VIII. 164

Reſpondere de eo non debet paterfamilias, quod familia ejus in

negotiis ipſius expediendis occupata excitavit l. 489 ſq. ViII.
172
Sciens futurum incendium, nec indicans, punitur. Qui ve-
ro præteriti incendii auctorem novit, nec indicat, non puni-
tur VIII. 171

INCENDIUM CULPGOSUM.
Puniri fuſtigatione poteſt, ſi hæc tria concurrant, ut 1) incen-
dium excitatum ſit per laſciviam, aut aliam culpam latam;
2) damnum datum per id grave fuerit, & 3) auéctor incendii

damnum hoc reparare non poſſit VIII. 165 ſq.
INCESTUVGSVUS.-
Legitimatur per reſcriptum principis I. 19 6

Non opus habet legitimatione, ſi unus tantum ex parentibus
in juſto errore ſit I. 197

INCESTUS.
Cum avia an umquam commiſſus fuerit? de eo jure merito-
que dubitatur = IX. 239
In linea recta pugnat cum jure naturæ & reéta ratione IX. 283
Non committitur ſola pudendorum contrectatione IX. 2
Non impedit, quo minus talis ſtuprata dotem a ſtupratore pe-
tere queat. Excluditur tamen ejusmodi ſtuprata a nuptiis
ſtupratoris IK. 161. 239
Suſpi-

— — —

Suſpicione

INDEX IVVv 339
e eo, ſiquidem graviſſimæ ſint, impediunt nup-

tias, & t oneratus ſaſ bicionibus ad jusjurandum pur-
gationis admitti non debet IX. 234 ſq.

INCESTUS POENA.

Ceſſat plane, ſi delinquens vinculum ſanguinis, aut adfinita-
tis, ignoravit IX. 228 ſq
Definita clare eſt in jure USTINIANEO & CAROLINO. In-
terpretes igitur de horum jurium incertitudine immerito
conqueruntur. Jus, nimirum, [USTINIANEUM & CAROLI-
NU M inceſtum in linea recta ſaltem exilio, & præterea, ſi
perſonæ viles ſint, fuſtigatione, puniunt. Sed hodie ince-
ſtus reis ultimum ſupplicium, jure Saxonico conſtitutum, ex
CARPZOVII auctoritate etiam extra Saxoniam irrogari ſolet

IX. 229ſq.
Liberantur ab illa mulieres propter ignorantiam juris humani
X. 139
Mitigatur, ſi immiſſio ſeminis non acceſſerit IX. 228 ſq.

Pœnam nullam, præter infamiam, in inceſtum juris humani
ſtatuunt jura communia, jure Saxonico tamen perpetua rele-

gatio ſtatuta eſt, quæ, ex CARFPZOVII auctoritate, etiam

extra Saxoniam infligitur IX. 230 ſqq.
Præſcribitur quinquennio, &, ſi cum adulterio conjunétus
fuerit, vicennio VII. 79 8

INCOMMODITAS.
Non eſt juſta alienandi res pupillares cauſa V. 547 ſqꝗ
INCOMFETENTIA.
Vid. EXxCEPTIO INCOMFETENTIX.
INCORPORALIS KES.
vid. RES INCORPORALIS.
INCORPORATIO. ,
Eſt vel expreſſa, vel tacita II. 342
Requiritur ad conſtituendam pertinentiam præfe cturæ II. 466
(Uu) 2 INCUL-

—

340 INDEK IV.

INCULFPATIO.
Vox fœda & barbara eſt X. 189

INCULPATIO CORREI, SIVE SOCII CRIMINIS.

In adulterio, vel ſtupro, non eſt juſta ſuſpicionis & inquiſitio-
nis cauſa contra perſonam, quæ delictum inficiatur I. 145.
IX. 32, II12
Confirmata morte indicium ad torturam facit, etſi hæc incul-
patio in equuleo facta non ſit I21. 42 fq.
In furto, etiam extra torturam, facta, legitimum contra fu-
res inquirendi indicium præbet VIII. 64 ſq.
Indicium nullum præbet nec ad procedendum, nec ad inqui-
rendum, ſi omni alia præſumtione deſtituatur I. 146
Indicium graviſſimum nonnumquam præbet contra ſocios cri-
minis, nec opus eſt, ut hæc inculpatio tormentis extorta ſit

X. 184
Non ſufficit regulariter ad decernendum ultimum ſupplicium
X. 189
Spontanea majorem fidem meretur, quam extorta X. 184

Spontanea, morte confirmata, grave facit ad tormenta decer-
nenda indicium, non aliter tamen, quam ſi mors illa pia re-
ligoſaque fuit X. 187
Sufficit ad irrogandum ultimum ſupplicium, quando omnes,
qui tormentis, vel interrogationibus, dediti fuerunt, una
quaſi conſpiratione facta alterum reum criminis deſignant X.
189
INCULPATIO LFSI MORIEBUNDI.
Confirmata morte pia atque religioſa, ſi aliis argumentis fulcia-
tur, maximi ponderis eſt; immo ad decernenda tormenta,
& aliquando ad irrogandum ultimum ſupplicium ſufficit III.
. . . 38 X. 179 ſqq.
Sola indicium ad torturam non præbet, immo nec ad carcerem
ſufficit III. 35 ſqq. X. 179
INCULPATIO MULIERIS PARTURIENTIS.
Sola ſufficiens ad inquirendum indicium contra inculpatum non
eſt. Immo inculpatus a muliere parturiente, aut alia ſtuprata,
vel

8

— —— — — — 20

ͤW 0 — —

—

INDEX IV. 341

vel adultera, nominantem de calumnia, recte accuſat. Quæ
accuſatio tamen perſæpe inconſulta eſt I. 14/ ſqq. IX. 32.

3 ½ ſ.
INCULPATIO PATRIS.
Facta in teſtamento ad probandam exhæredationis cauſam non
ſufficit, facit tamen argumentum aliquod, & cæteras proba-
tiones infirmiores ſupplet V. 635 ſqq.

INDAGO.
vid. ExCEPTIO INDAGINIS ALTIORIS.

INDEBITUM.
conf. cCoNDICTIO INDEBITI.
Solutio ejus ad pias cauſas, neceſſaria donatio eſt VI. 1207 ſq.

INDEMNITAS.
conf. CAUTIO INDEMNITATIS.

Promiſſio indemnitatis, atque fide juſſio indemnitatis, toto cœlo

differunt VII. 873 ſq.

INDICIUM.
conf. T0O RTURA.

Ambigua criminis & innocentiæ indicia ſunt, nee juſtam ſuſpi-
cionem excitant titubatio linguæ, trepidatio, pallor, rubor.
Igitur, niſi cum aliis graviſſimis ſuſpicionibus conſocientur,
inter indicia collocari non debent, faciunt tamen juri jurando
purgatorio & condemnationi in expenſas locum X. 140 ſqq.
Deſumtum ex ſomnio non eſt legitimum, ſed frivolum X.

— 80 ſqq.
Effectus indiciorum in judicio criminali quatuor regulis com-
prehenditur IX. 24 ſqq.

Fidem eorum nihil tam elevat, quam ſi nullum emolumentum,
quod reus ex facinore ſperare potuerit, appareat, & tunc non
ſolet ultra jusjurandum purgatorium, aut territionem, pro-
gredi X. 13
Fragile eſt confeſſio extra judicialis de ſe ipſo X. 190 ſq.
(Uu) 2 Grave,

3 ¶½ IrIND EX I.

Grave, ſed fragile, eſt oblatio pecuniæ adverſario pro averten-

da delatione, vel accuſatione X. 154
Graviſſimum facit contra ſocios criminis confeſſio rei de iisdem
X. 184 ſqq.
Homicidii nullum eſt rixa & jurgium X. 153
Infanticidii legitimum & non legitimum eſt celatio uteri X 71. 4.
716ſq.

Legitima adeſſe debent, ſi carceri tradendus eſt reus VI L. 511 ſq.
Manifeſtiſſima ad damnandum furem ſufficiunt VIII. 63 ſq.
Spurium eſt fama mala per ſe, ſed alia indicia, ſi ad ea accedat,
firmat A. 144ſq q.
INDICTIO.
Error circa eam commiſſus non vitiat inſtrtumentum IV. 1066

INDIGNVUS-

Ea, quæ illis auferuntur, fiſco cedunt. Poteſt tamen indigno
ſubſtituere, atque ſic fiſcum excludere, teſtator VI. 952 fJ.

953 ſag.
Fieri aliquis etiam poteſt poſt legatum acceptum VI. 963
Non eſt .
1) agens in aliqua re contra voluntatem teſtatoris VI. 98 ſqg.
2) aperiens vivi teſtamentum VI. 960 fd.

3) maculatus infamia, aut delictis atrocioribus VI. 961ſq.

INDIVIDUA CAUSA.
Vid. CAUSA INDIVIDUA.

INDIVIDUUM.
Diſcrimen inter res naturaliter & civiliter individuas explicatur
II. 524 ſqq.
Eſt ſæpe prædium, quod in plures partes & regiones diſpeſci

poteſt Ii. 56 1
Res individua communis ei, ad quem major ejus pars pertinet,
ad judicanda eſt 11. 526 ſJ.
INDOLENTIA.
Character tyrannorum eſt VIII. 6:7

INDOS-⸗

b ————,⸗b——

INDEX IVv.,. 242433
INDOSSAMENTUM LITERARUM CAMEBIALIUM.
Eſt plerumque ceſſio, aliquando vero ſimplex mandatum III.
In eo, quod per modum ceſſionis fit, jura communia de ven-
ditione & ceſſione actionum conſtituta locum habent II.
536 ſq.
Sine illo tertius, ad cujus dispoſitionem debitor cambialis ſol-
vere promiſit, jus agendi etiam adquirit III. 543 ſd.
Trahi nequeunt ad illud plurima de ceſfione actionum in ju-
re conſtituta III. 537 ſqq. .
Valet jure communi cambiali, etſi mentio der Ordre, oder Com-
milſs, in cambio facta non fſit III. 543 ſqq.
6 INDOSSATARIUSLs.Z.
Illi exceptiones ex perſona indoſſantis, quas indoſſatus ei an-
te indoſſationem denunciavit, obſtant III. 59 ſq.
„ Quando lex ANASTASIANA oObſtat, quando non? disquiritur
. . III. 560 ſqq.
TINDULCGENTIA. —
3 Magiſtratuum in injuriantes præcipua maximorum malorum
cauſa eſt VIII. 181 fq.
. Principum nimia in remittendis injuriis improbatur VIII.

r 673 ſqq.
. .r INFAMIA.
conf. ExCEPTIO INFAMIX. STUPRI INFAMIA.
Indignum non reddit hæredem, vel legatarium VI. 961 ſJ.

— — *

— — —
–

— —

—

—
„E◻.

Coontrahitur fur᷑to minimo VIII. 110
Irrogatur etiam ob exiguum furtum, præbetque juſtam diſ-
ſolvendi ſponſalia cauſam I. 567
Nulla notatur civis academicus relegatus X. 438 ſq.
Pœna ejus moribus Germanorum non repugnat, & adhuc ho-
die, etiam quoad cauſas civiles, in uſu eſt I. 564 ſqq.
Publica a teſtamento ferendeo arcet IV. 1206
INFAMIS.

Advocati officio fungi nequit, quando ejus turpitudo liqui-
da eſt, non etiam is, de cujus infamia adhuc controverti-
tur I. 559 ſqg.

344 INDEX IV.

Capitis deminutionem nullam patitur, adeoque ex familia
ejici nequit I. 677 ſq.
Civis Academicus vere fit, quem Academiæ Rector, hujus in-
famiæ ignarus, in numerum civium recipit VIII. II fq.

Eligi non poteſt X. 822

Famæ tacite reſtituitur, quem princeps ſciens in collegium
conſiliariorum cooptar I. 574

Talis fit hodie condemnatus ob crimen famoſum, etſi judex
nullam infamiæ in ſententia mentionem fecerit I. 574

INFANS.
conf. EDUCATIO. ENXPOSITI INFANTES.

Adoptatus privatim, & ſine magiſtratus auctoritate, atque
educatus, poſt mortem educatoris nec hæreditatem, nec
alimenta, accipit I. 205 ſqꝗ.
Alere natum ex ſponſalibus nihilominus tenetur ſponſus, ſi

1

ſponſa a clandeſtinis ſponſalibus concubitu firmatis recedat

V. 64 ſq.
Alere eum debet ſtuprator, etſi cum ſtuprata transaéctionem
inierit IX. 174
Delinquens ab omni pœna, immo etiam damni reſtitutione,
immunis eſt VIII. 2 ſq.
In eum mater naturaliter plus juris habet, quam pater I. 180
ſqꝗq.
Infantum multorum uno partu editorum exemplum adfertur
II. 31 5
Nati infantis ex ſponſa pater ſponſus non præſumitur I. 157
ſqꝗ. V. 395

Natus ex uxore, conſtante matrimonio, legitimus & ex ma-
rito natus habetur. Quæ præſumtio vero contraria pro-
batione aliquando elidi poteſt I. 156 ſq. V. 389 fſd.

Teſtimonium illorum, etiamſi infantiæ proximorum, fidem
nullam habet, nec majores facti de his, quæ in infantia vi-
derunt teſtari poſſunt. Aliquando tamen eorum teſtimo-
nium in cauſis criminalibus admittitur IV. 1164 ſJq.
INFAN-

1

=

INDEX IV. 345

INFANTICIDIVM.

Cauſa plerorumque infantieidiorum eſt conſervatio exiſtima-
tionis & metus infamiæ 1X. 698 ſqq.
Committitur per alimentorum neglectienem & denegationem,

quæ animum occidendi neceſſario involvit IX. 720 ſqq.
Committitur plerumque omittendo, & negligendo infantes
recens natos, quos caſu quidem ſigna violentiæ extare ne-
queunt, ſed tamen ſigna negligentiæ ad corpus delicti ſuf-
ſiciunt, atque & tormentis, & ultimo ſupplicio, locum fa-
ciunt IX. 719 ſq.
Corpus delicti in infanticidio plus difficultatis & dubii, quam
in aliis delictis, habet, quoniam ad ea, quæ generaliter in
omni crimine inveſtigando deſiderantur, heic ſingularia quæ-
dam acceduut. Cadavera, enim, occiſorum infantum facilius,
quam adultorum, abolentur, qua tamen abolitione non ob-
ſtante ad corpus delicti, atque adeo ad tormenta, & ultimum

ſupplicium, perveniri poteſt IX. 702 ſqq.
Delictum levius eſt, quam cædes parentum IX. 698 ſqq.

Licita fuerunt infanticidia parentibus apud priſcos Romanos,
& quidem in infantibus recens natis ſine cauſa, liberis vero
adultis ſupplicium non aliter, quam cauſa privatim cognita,
irrogari poterat. Primus ALENXANDER SEVERUS liberos
adultos privatim necari vetuit, pœnam tamen capitalem non
addit, nec de infantibus jus vetus mutavit, tandem CON-
STANNINUS M. utrumque ſupplevit, & poœnam culei in
omne infanticidium conſtituit IX. 699

Obſtaculum præcipuum in inveſtigatione infanticidii facit du-
bitatio de vita infantis. Infanticidii ergo rea, quam ipſam
de vita infantis dubitare veroſimile eſt, nec ad quæſtionem
damnari, nec ad jusjurandum admitti, debet, ſed propter
culpam, qua morti infantis cauſam dedit, extra ordinem pu-
nienda eſt IX. 704 ſq. 712 ſq-
Uteri celatio ad probandum infanticidium in Gallia ſufficit,
in Germania autem ſaltem equuleo locum facit, nec ad con-
demnationem reæ ſufficit IX. 707 ſqꝗ.

(Xx) Uteri

INDEX W.

Uteri celatio infanticidii indicium eſt, atque ad quæſtionem
decernendam ſufficit. IIla vero celatio inficiationem, aut
factum, deſiderat, nec per ſolum ſilentium & diſſimulatio-
nem fieri videtur IX. 714 ſqq.
Uteri celatio tunc legitimum infanticidii indicium non eſt,
quum prægnans juſtas de graviditate ſua dubitandi cauſas
habuit IX. 716 ſqq.

INFANTICIDIIPOENA.

Pœna culei a coNSTANTINO M. primum in infanticidium
omne ſtatuta fuit IX. 699
Pœna culei, quoad illos, qui infantes recens natos, propter
metum infamiæ, necant, duriuscula eſt, atque adeo commo-
da interpretatione mollienda. At, qui liberos ſuos, lucri,
vel libidinis, cauſa interficiunt, veniam nullam merentur
IX. 699 ſqq.
Pœna culei decerni poteſt in infanticidio contra eas,
1) quæ necant infantes recens natos omittendo IX. 719 ſq.
2) quæ negligunt eos, & alimenta ipſis denegant, ſicque ef-
ficiunt, ut miſeri neceſſario perire debeant IX. 720 ſqq.
Pœna culei decerni non poteſt, ſed extraordinaria, infantici-
dæ, quam de vita infantis dubitare veroſimile eſt IX. 712 fJ.

345

INFERIOR.

Juſſa ſuperioris injuſta exſequi nec debet, nec poteſt, ac, ſi ex-
ſequitur ea, contra jus divinum, tam naturale, quam poſi-
tivum, peccat VIII. 42 ſqꝗ.
Juſſa ſuperioris, de quorum juſtitia dubitat, impune exſequi-
tur, nec juſtitiam hanc ſcrupuloſe inquirere, aut examina-
re, debet VIII. 56 ſqq.
Superior & inferior ſimul delinquentes, etſi ſimillimum fa-
GKum ſit, diſſimiliter tamen peccant, & diſſimili ratione puni-

untur VIII. 52 ſqꝗ.
INFIRMITAS.
Humanæ naturæ præcipua lenitatis in adulterio cauſa elX.
86 199.

Sola

⁸ —— —

INDEX W. „

Sola excuſationem in adulterio non præbet, ſed tune demum,
ſi quid præterea accedit, quod eam auget, ac victoriam de
adfectu & cupidine difficiliorem reddit IX. 88

INGENVUI.
Diverſi ſunt a nobilibus X. 657

INGRATI ACTIO.
vid. ACTIO INGRATI.

INHIBITIONES.
Conveniunt cum antiquis interdictis VIL. 619 ſq.
Dantur, ſine cauſæ cognitione, ad narrata petentis VII 619 ſq.
Non ſufficiunt ad poſſeſſionis probationem VII. 619
Non tranſeunt in rem judicatam, ſed ſemper revocari poſſunt
VII. 619 ſq.
INIMICITIA.

conf. ERxCEPTIO INIMICITIAE.

Levior ad hoc, ut legatum revocatum cenſeatur, non ſufficit

VI. 932 ſq.

Mariti cum uxore illius teſtimonio de dotis illatione multum

fidei addit V. 380
Orta inter teſtatorem & hæredem, hæredi non nocet VI. 932 ſq.
uælibet, etſi non capitalis, judicem ſuſpectum reddit II. 3 ſq.

Regula de inimicitia teſtium omnes, quæ vulgo conſtituuntur,

allunt IV. 1194 ſqq.
Bona mente a patre teſtamento dari poterit tutor V. 515
INIURIA.

conf. ACTIO INIURIARUM. CONVITIUM. EXxCEPTIO
ERRO RLS IN INIURIIS. SATISFACTIO

PRIVATA.
Advocatorum ab illo judice, coram quo litigarunt, puniri pot-
eſt II. 22 ſqq.
Conſiſtunt aliquæ earum in non faciendo VIII. 283 ſq.

(XxX) 2 ela-

348 IN DEX IV.

Delator earum liti ſe immiſcere & ſumtus ferre obligatus non eſt;
tunc tamen, quando judici idonea ad inquirendum argumenta

non ſuppeditat, ad utrumque cogitur VIII. 193
Eſt
¹) dominum ſimpliciter appellare, cui amplior titulus debe-
tur VIII. 286 ſq.
2) dominum non nominare aliquem VIII. 286 ſq.
3) geſtibus ignominioſis alteri inſultare VIII. 222
4) honores debitos alicui non tribuere VIII. 286 ſq q.
5) non dicere & facere ex contemtu alterius, quæ dici fieri-
que oportebat VIII. 283 ſqq.
6) patrini officium ſibi oblatum non accipere VIII. 285
7) poculum in convivio libare nolle in alicujus ſalutem atque
honorem VIII. 285
8) facculum ſonantem alicui non porrigere VIII. 28 5
9) ſacerdotem parochiæ ordinarium in nuptiis filiæ nobilis
Ppræterire VIII. 284
10) ſecreti alieni prolatio VIII. 228 ſJ.
1II) titulorum alicui debirorum in citatione omiſſio VIII.
289 fſq.
Excuſantur aliquando injuriæ propter locum & tempus Viik.
210ſqq.

Exempla eorum, qui injurias ſibi illatas generoſo contemtu vin-
dicarunt, commemorantur, & a nobis, qui hunc indicem con-
fecimus, & luculentiſſima tolerantiæ noſtræ per integram vi-
tam noſtram documenta dedimus, ſtudioſæ juventuti ſerio ac

diligenter commendantur VIII. 17 ſqq.
Filii parenti facta recte a judice ex officio, non obſtante patris
remiſſione & interceſſione, punitur VI. 1064

Illata ex propoſito in via publica, ſine præcedentibus inſidiis,
obſeſſio viæ non eſt, & cognitio de ea ad magiſtratum infe-
riorem non ſpectat . IX. 596 ſq.
Ilatæ aliis a ſacerdotis conjuge & liberis, ei quodammodo im-
putantur VIII. 291
Hliquidarum, earumque, quæ altioris indaginis ſunt, cognitio-
nem ad ſe trahere nequit judex inferior II. 27

Libe-

INDEX IV. 39

Liberorum in parentes veteri teſtamento, quod in novo repe-
titum, morte punita fuit, ſed apud nos mitius punitur, ac

lberi ſaltem, ut genibus flexis deprecentur, adigi debent
H VIII. 200
Magiſtratuum indulgentia nimia in hoc crimine maximorum
in republica malorum cauſa eſt . VIII. 181 ſq.
Non eſt .
a) titulum communem ſibi cum alio, tamquam vilem ni-
mis, omittere, aut non recipere VII. 289 ſq.
b) titulum litigioſum alicui, pendente lite, non tribuere
VIII. 289
Pœnam ejus mitigant, non tollun
1) deſperatio, ira, alique graviſſimi adfectus VIII. 567 ſq.
2) pietatis prætextus . . . . . VIII. 550 ſq.
Pœnam ejus non mitigat conditio injuriæ adjecta VIII. 557
Privatas injurias magiſtratus & procuratores fiſci ex officio,
invita quamvis utraque parte, perſequi debent, privatam
tamen ſatisfactionem urgere nequeunt. Idem in Saxonia
obtinet, ſed hodie quodammodo mutatum fuit VIII. 182
19. 187 1.
Prolatas in judicio contra ſe injurias ipſe vindicare pota ju-
dex II. 22 ſq.
Paniri, propter communem reipublicæ utilitatem, non adeo
molliter debet VIII. 186
Remittens injuriam, liberis ſuis factam, pater ſibi & liberis,
non etiam publico, præjudicat VIII. 227 ſqq.

INIURIE ATRO CES.

Aeſtimantur non ex perſona, quam quis laceſſere voluit, ſed
ex perſona, quæ vere offenſa fuit VII. 297
Declaratio honoris ſpontanea in illis non admittitur VIII. 206
