ſibi olſtantibus ſervis, nemo bohſit ad libertatem pervenire, ut pro-
ant textus in l. 24. F. qui & a duibus l. qut ſolvendo 42. cum ſeq.
l. 60. I. ſi non lex 8& 3. §. temporibus I. F. de bhær inſtit. & docet

CAIVS in Inſtitutionibui LEib. III TZit. II. g. 3. Sed vide col-

lectionem ingenio vASOVII digniſſimam: Ex quo eſt a con-
zrario, CANINIA lege definitum numeram non zranigreſſum 1te-
Ratorem valide & utiliter libertatem relinquere, eiſt, quis prio-
ri, gquisve poſteriori loco ſeriptus ſit, non appareat; veluti ſi,
qui centum ſervos baberet, viginti libertatem relmqueret, vel de-
cem, gui gquinquaginta, ut in hac formula: decem x ſervis
meis, vel ex ſervis meis viginti, qui Capitolium aſeenderint, li-
beri ſunto. Quibus exemplis non animadvertit vVASOVIVS ſe
demonſtrationem adjungere, quæ vicem nominis habet. Adeo-
que veris exemplis abutitur ad falſam doctrinam confirman-
dam. Sed res infiniti laboris eſſet, ſingulas vASQVII con-
tradictiones perſequi: nam quum aliena ſcripta, præſertim
I exarata, paſſim compiler, parum ſollicitus eſt, an illa
inter ſe cchæreant. Unde oritur, ut ex uno errore in quam-
plurimos alios incidat. Mihi Propoſitum non eſt enumerare
ſingulos: unum tamen filentio Ppræterire nequeo, ut temeri-
tatem ſuam agnoſcat in reprehendendis iis, quæ non intelligit.

2

26. In Diſputatione de Lege FV SIA CANINIAR. I3 quæſtio
mota fuit: an Lex FVSIA CANINIA in teſtamento militis lo-
cum haberet. Dixi, fuiſſe aliquando tempus, in quo exiſtima-
bam, non habuiſſe locum, motus audctoritate PAPINIANI in
Lib. XIV. Reſponſ. in l. in teſtamento 51. de manum. teſt. Er
quidni (ajebam) hoc militi remiſſum dicamus, cui conceſum
611t5

—— ——

K 38.

DE INCERTIS LEGATIS. 119

eſt, teſtamentum facere, quomodo velit & poſſit, lI. militibus
I, de teſt. milit. cujus voluntas pro jure ſervatur, l. mater I.
Cod. de teſtam. milit. qui poſt mortem hærecdis, aut inſtitutio-
nem hæredis, teſtamento libertates dare poterat, VLPIANVS
in fragm. TZit. I. &S poſt mortem 17. quod minime paganis lice-
bat, §. ante bæredis 43. Inſtit. de legat. Nihilominus tamen
n. 14. ingenue dixi, aliam mihi mentem eſſe. lIdeoque eo li-
bentius confeſſus fui, quo magis exiſtimabam, lectores cor-
datos animadverſuros, magnam eſſe oportere argumenti vim,
quæ in contrariam ſententiam me pertraheret. Et plane ita
eſt. Movit me a communi illa ſententia, quam privatim ali-
quando ſequutus fueram, autoritas MAECELLI, qui Lib. V.
Digeſtor. in l. ſi a milite 29. §. miles 1. de teſtam. mil-ita ſcrip-
ſit: Miles teſtamento ſuo manumitten do nibil eficit in eo, cujus
lilbertas lege LIA SENTIA, vel aliqua (MVRETVS legit, alia
qua), impeditur. Quam auctoritatem ſic expendi: At guæ
alia lex eſſe poteſt ad manumißones pertinens, niſi FVSIA CA-
NINIA: cve Ahile eſt, MARCELLVMIegem FVSIAM ex preſſiſſeè, &α
mentionem ejus ſuſtuliſſe IVSTINIANVM, quéniam ipſe illam ar-
vogaverat. Adjunxi, non eſſe difficile reiĩpondere l. teſtamento
. de man. teſt. ſi fingamus, militem habuiſſe ſaltem octo
ervos, ſecundum ea, quæ ſcripfi n. 13.

—

t

37. Qued vero attinet ad militum privilegia, paucis dixi,
(& ipfiſſimis verbis heic repetam) militibus ſolum remiſſam
in teſtamento militari condendo juris ſcrupuloſam formam vo-
luntati jure gentium liberæ adverſam. Et ideo IVSTINIANVS
in Digeſtis Titulum de teſtamento militi⸗ ſubjecit poſt præmiſ-
ſam teſtamentorum commune jus. Et in Codice ſuo eum-
dem titulum præmiſit, ut oſtenderet militibus conceſſum eſſe,
non obſervare juris ſolemnia. Præterea militi conceſſa ſunt
privilegia, quæ neque privatis, neque publico, nocere poſſent.
Sic videmus, libertates in fraudem creditorum non potuiſſe da-
re, l. ſi a milite 29 9. miles 1. de teſtam mil. dotalem fundum pro-
pter legem IVLIAM noR potuiſſe legare, I. dotalem 16. de te-
ſtam. mil. quibus præmiſſis ſubjunxi: Plura exempla afferre,
non eſt neceſſe. Igitur nec poterit manumittere adverſus legem
CANI-

120 DE INCERTIS LEGATIS.

NIAM, quum boc contrarium eſet publieæ dignitati civium Re-
manorum, multo facilius eſſet, majorem babere milites, quam
paganos, ſervorum numerum, ob victoriam frequentem occa-
ſonem.

38. Quicumque legerit hæc ea mente, qua legi debent,
animadvertet me dixifle: militi conceſſa eſſe privilegia, quæ ne-
gque privatis, neque publico, nocere poſſent, & ſolum exempla
Auo appoſuiſſe, per quæ conſtare poſſet, privilegium militis
ceſſare, ubi privatis nocere poflet, veluti cr editoribus, aut
mulieribus. Exemplum vero, in quo militis privileg ium
ceſlet, ne publico noceatur, attuli nullum, Preæter illud legis
FVSIE CANINIE, quod urgere debebam. Nemo Præter VAS-

QvIVM, opinor, me a juris lectione tam alienum putabit,

ut exiſtimet, det fuiſſe mihi exemplorum copiam, Præſertim
quum daerim: Plura exempla afferre, non eſt neceſſe. Quod
ſi vaAsQUIVS ea deſiderat, quotquot vol uerit, a me habe-
bit; ſed tamen Camarinam, ut dicitur, movebit.

329. Primo nullus eſt locus privilegio militari, ubi deficit
ipſius militis voluntas ſeria, §. plane I. Inſtit. de mil. teſtam.
§& incertis 26. Inſit. de legar. I. LVCIVS TITIVS 40. in princ.
de teſtam. milit. aut voluntas ob ætatem non ſatis Erma, ideo-
que miles minor viginti annis manumitters & ſervum non po-
teſt, niſi apud Concilium juſta cauſa manumiſſionis appro-
bata, I. ſi a milite 29. §. milites I. de teſtam. l. K VFINVS 4.
Cod. eod. Junctal. ſi minor 4. de ſerv, export. Item ubi jus gen-
tium uſum impedit privile egii: adeoque facere teſtamentum
hoſtium potius miles (id eſt, ab hoſtibus captus) ne jure

1
—

militari poteſt, I. facere 10. de milit. teſtam. Præterea pri-
vilegio non eſt ocus in Pri atorum damnum; ideoque in frau-
dem creditorum ne mier amplius quam unum hæredem ne-
ceſſarium facere potelt l. in fraudem I15. de teſtam. milit.
captatorie inſtituere non poteſt, l. captatorias 1I. Cod. de
teſt am. milit. Et nec militem Uiber is recaſuris in poteſta-
tem tutorem dare poſſe, a Divis Fratribus refcri iptum
eſt, lJ. nec militem 2. de teſtam. zut. Multoque minus ei,
qui in aliena poteſtate, I. miles. 11. §. Zec tutorem 2. de teſtam.
ir.

=ẽͤ —

— ☛ — „ — ——

—.

1
61
leit
M.

DE INCERTIS LEGAIIS. 121

milit. Ratio eſt, quis alienum jus minuere non poteft, I. quum
Kliusfam lias 27 de teſtam. miltt. Nec poteſt privilegio abu-
ti, inmo nec jure communi uti, ut prœæmio aticlat nocen-
tes. Et id irco prohibetur Lege FABIA, eum ſervum, qui
plagium admiſit, pro quo dominus pœnam intulit, intra de-
cem annos manufittere, fl. lege FA BIA 12. de manum. I. in bel-
lo 12. §. ſed. ſi 16. de captiv. & de poſtlim. rev. Sed neque po-
teſt libertatem relinquere ei mulieri, in quam turpis ſuſpicio
cadere poteſt, l. miles 41. §. mulier t. de teſtam. milit I., mulie-
rem 14. de his, quæ ut indignis auferuntur. Quod ſane po-
ſtulat honettatis ratio. Nec impedire poteſt vindictam publi-
cam: & idcirco miles prohibetur lege ULIA de adulreriis,
manumittere mancipium, ne quæſtioni illud ſubducat, l. pro-
ſpexit 12. qui & a quib. juncta l. qui pœnæ 8. §. ult de manum.
& l. non ſolum 3. ud Legem ULIAM de adult. Denique poteſt
occaſionem dare, ut religio violetur: quæ cauſa eſt, ob quam
Edictum Prætoris, quo jusjurandum hæredibus inſtitutis le-
gatariisve remittitur, locum habet etiam in militum teſtamen-
tis, I. ſi a mil te 29. §. Edictaum 2. de teſt. milit. Plura exempla
afferre non eſt neceſſe, niſi vASAUs plura deſideret. Cu-
pio, enim, ei morigerari. Sed ab eo viciſſim ſcire vellem,
quam probabilem cauſam afferre poteſt, ut credamus, Legem
FUSIAM CGANINIAM non habuiſſe locum in teſtamento mili-
tari, quum videamus in eo etiam nunc (poſt tot privilegia
militibus conceſſa) habere locum plurimas alias leges, Prin-
cipum Reſcripta, & Ediétum Prætorium. Sane qui aſſerit,
militem habere privilegium, illud debet oſtendere. Mihi ſatis
eſt dicere, generale illud privilegium: faciant, quomodo velint
& poſſint l. militibus I. de teſtam. milit. ad ſolemnitatum ſcru-
puloſitatem ſolum pertinere, ut tot illius tituli exempla ma-
nifeſte oſtendunt: alioqui neceſſaria non fuiſſent tot alia pri-
vilegia militibus conceſſa. Idque confirmo elegantiſſimo OL-
PIANI teſtimonio ex KRegul. Lib. Lit. quemadmodum teſtamen-
ta rumpantur 22. §. 10. quod ita ſe haber: Milites quomodo;-
cunque fecerint teſtamenta, valent, id eſt, etiam ſine legitima ob-
ſervatione. Nam Principalibus Conſtitutionibus permiſſum eſt
illis, quomodocunque vellent, quomodocunque poſent, teſtari: id-

(9) 7ue

22 DE INCERTIS LEGATIS.

que teſtamentum, quod miles contra juris regulam fecit, ita de-
mum valet, ſi vel in caſtris mortuus ſit, vel poſt miſſionem intra
annum. Quid ad propoſitum accommodatius? Præterea do-
nec VASQIUS aliquid proferat, quod novum ſit, & ſuo di-
num ingenio, urgere pergam auctoritatem MARCELLI in I.
ii a milite 29. J. miles 1. de teſtam. mil. ſic ſe habentis: Miles
zeſtamento ſuo manumittendo nibil eicit in eo, cujus libertas le-
ge glIA SENTIA, vel aliqua, impeditur. Et a vASQQO1 reprehen-
ſus iterum ab eo quæram: At quæ alia lex bæc eſſe poteſt ad
manumiſſiones pertinens, niſi FUSIA CANINIA? Leæ dixi, id eſt,
jus, quod Populus Romanus Senatorio Magiſtratu interrogan-
te, veluti Conſule, conſtituebat, §. lex eſt 4. Inſt. de jure nat.
gent. & civ. Alias leges MAARCELLUS, cujus eſt illud fragmen-
tum, non agnoſcebat. Non (ſicuti voluit vASQU1IUαορâοô EZib. II.
Cap. I.) Reſcriptum quod extat in I. 1. Cod. qui non. poſſ. ad lIi-
bert. perven. de cujus Reſcripti auctore Critici certant, & ad-
buc ſub judice lis eſt: adeoque incertiſſimum eſt, an Reſcri-
ptum illud anterius, poſteriusve MARCELLO fuerit, qui ſub
Divis Fratribus vixit: ut tackam, ULPIUM MARCELLUM non
potuiſſe Principale Reſcriptum appellare Legem, quum MAR-
CELLI tempore Reſcripta Principis vim Legis non haberent,
ut erudite probavit HENRICUS BRENCMANNUS Diatriba de
Eurematicis, Cap. VII. Sect. II. Neque ut legem AARCELLUS
agnoſcere poterat fragmentum illud FAPINIANI deſumtum
ex Libro II. Quæſtionum, quod, quia in Pandeéctas a USTI-
NIANO relatum fuit, ideo a nobis appellatur lex fratres Im-
peratores 33. de pænis. Non, inquam, ut Legem agnoſcere
poterat AARCELLVUsS privati jurisconſulti ſententiam nondum
ſcriptam. PAPINIANVUS, enim, fuit MAARCELLOpoſterior. Ne-
que ſignificare voluit AARCELLVUS Divorum Fratrum Reſcri-
ptum àa PAFINIANO ibi allegatum: nam prius debebat VAS-
QU1ÜU&εúsäIä probare, & MARCELLUM poſt illud Divorum Fratrum
Reſcriptum ſcripſiſſe decimum Digeſtorum Librum, & in uſu
tum temporis fuiſſe Reſcripta Principum appellare Leges.
Propter eamdem rationem, invito licet vASQUIO, Legis no-
mine MARCELLUsS intelligere non potuit Imperatoris HADRIA-
NI Reſcriptum allegatum a TRIEHONIN O in 7. miles 41. §. mu-

lier.

— nW0 —— rn r –

—

— —

—

DE INCERTIS LEGATIS. 1221

lier 1I. de teſtam. milit. quo etiam pertinet l. mulierem 14. de his,
quæ ut indignis auferunt. Et præterea utraque illa lex (quid-
quid dicat vASQUIUS) ad manumiſſiones non pertinet; im-
mo neque ad jus inſtituendi legandive, ſed capiendi tantum
a milite relicta mulieri per ſtuprum cognitæ, aut in quam tur-
pis ſuſpicio cadere poteſt. Denique, niſi xAARCELLUsS inſani-
ret, conditionem illam venditioni, aut legato, ſervi appoſitam,
ne manumittatur, appellare non poterat Legem, ita ut Legis
nomine intelligeret jus latum a Populo Romano. Tantam ab-
ſurditatem quis præter vASQUI1Uμ¾ diceret? Qui quum videret
MARCIANUM, qui vixit ſub ANTONINO CARACALLA, acC
proinde MARCELLO poſterior fuit, ſic ſcripſiſſe Lib. I. Inſt. l.
ille ſervus 9. F. 2. 4ui & quib. manum. libert. non ſi. Qui hac le-
ge venierint, ne manumittantur, vel qui teſtamento probibiti ſant
manumitti, vel juſſu Præſidis Provinciæ, licet manumittantur,
zamen ad libertatem non perveniunt. Intellexit legem illam Le-
em eſſe, ſicut &£1 IAM SENTIAM. An quia Legis nomen in
Pandectis Antverpianis, quibus uti ſe ait vASCQUIOöS., litera in-
cipit majuſcula? Opinor ita, inſcitiæ tantæ excuſationem ali-
uam inveniam. Ignorsvit, ſcilicet, eximius iſte Juris Pon-
tificii Profeſſor, legem ibi accipi debere pro conditione, ut
in I. ſervus 9. de manum. quæ a IULIO PAULO iisdem prope
verbis concepta eſt; & in l. ea quidem 5 Cod. ſi mancip. ita fuer.
alien. ut manumitt. vel contra, l. is quidem 2. Cod. qui non poſſ.

ad libert. perven.

Viden otium, & cibus quid faciat alienus?
Meminiſti, Marchio Illuſtriſſime, quanti ego fecerim ſubtiliſ-
ſima hæc argumenta, quæ contra me excogitavit novus iſte
sSCXVOLA, quum primus omnium ea mihi oſtendiſti. Tem-
perare a riſu non potui, quum legebam illa, Te præſente ac
confirmante ſententiam meam. Quare quum Tuo calculo opi-
nipnem meam probaveris, otio & literis abuti videbor,
Si longo ſermone morer Tua tempora, 10OSEPH.
40. Redeo igitur ad illa verba mea, quæ paulo ante attu-
li, quæque vASQUIUsS fruſtra conatus eſt falſitatis arguere.
Quum interpretarer illa AARCELLI vVerba: vel aliqua lege;
rogavi, quænam alia hæc Lex eſſe poſſet, niſi FUSIA CANI-
() 2 NIA?

124 PE INCERIIS LEäEGATIS.

NIA?2 Hæc dizi, ut intelligeret vASν1 Uüs, eique ſimiles,
talem Legem in cxemplum alduci debere, quæ MARCEIIO
venire in mentem potuiflet, adeoque ante AARCELLUMlata.
Adjunxi denique: ad manuin ſſionei pertinens. Ofſtendat mihi
vASQVIVS unam legem præter FVSIAM CANINIAM, ad manu-
miſiſiones abſolute pertinentem, & herbam ei porrigam. Sed
demus quingentes eſſe Leges, quæ in exemplum afferri queant.
An homo iſte, qui tam cernit acumm, quam aquila, aut ſer-
pens Epidaurius, non videt mihi in tota Diſputatione 3. pro-
poſitum fuiſſe, agere de Lege FVSIA CANINIA, & in z. 13.
an in teſtamento militis locum haberet? Quid igitur aliud
ibi poſtulat a me? An non conſiderat verba illa: At quæ alia
Lex eſe poteſt ad manumiſſiones pertinens, niſi FVSIA CANINIA?
perinde accipi debere, ac ſi dixiſſem: S Lex FVSIA CANI-
NIA buc non pertinet, qunam alia pertinelit? scilicet igno-
rat vVASQVIVS, particulam niſi idem valere ac ſi non, quod
Præter ipſam etymologiam probat illud cICERONIS Lib. de
Jenectute: Quid, enim, eſt aliud gigantum more bellare cum Diis,
niſi naturæ repugnare?“ Id eſt: Si naturæ repugnare non eſt,
ut peeëtæ finxerunt, gigantum more bellare cum iis; quid
aliud erit? Audiat iterum vASQVIVS CICERONEFM proGOE-
LiO dicentem: Quid eſt aliud, quod nos Patroni facere delea-
musß, ft ut eoi, qui inſectantur, vepellamus? Exaudiat denique
PFHED RVM Lib III. Fab. XIII. ut deinceps abſtineat a ridi-
culo aucupio ſyllabarum:
Wiſi utili eſt, quod facimus, ſtulta eſt gloria.
41. Nunc vero operæ pretium me facturum puto, fſi in
hac poſtrema Diſputationis meæ parte de incertis perſonis enu-
meravero ecs omnes, qui a jurisconfſultis in perſonarum in-
certarum numerum relati ſunt.

A1

42. Inter incertas perſonas numersabatur olim hæredis hæ-
res, I. ſciendum 70. de verb. ſign. Unde difficile eſt rationem
reddere, ob quam uſusfructus poſſet legari hæredis hæredi,
I. repeti 5. quib. mod. uſuifr vel. uſus amitt. niſi dicamus, ibi hæ-
redem demonitratum fuiſſe: quod mihi pridem placuit, me-
minique indicaſſe propinquo meo, clariſſimoque adoleſcenti,
FRAN-

— — — — —

les,
II0

lala.

ſi in
enu⸗
In-

he-
onem
erei,
i be-
me⸗
enti,

DE INCERTIS LEGATIS. 12

FRANCISCO PASCHASIO, quem ob egregium judicium præ-
ſtantiſſimamque dectrinam mirifice amo Facile autem quis
ſcire poteſt, quis ſit hœæres, non eo ſolum, qud audiſſet
teſtem aliquem; nam poteſt quis eiie teſtis, & neſcire, quid
in teſtamento myſtico ſcriptum ſit; ſed quia id accepit a teſte
teſtamenti nuncupativi; aut quia ſecundus teſtator fuit teſtis
in alterius teſtamento nuncupativo: aut quia id accepit ab

alio teſtatore, qui manifeſtaſſet illos, quos ſcripſiſſet hære-
des; aut alio quocumque modo: quamplurimi, enim, poſſunt

occurrere. Diſtinctio vASQVII inter lucrum effectivum &
reale, & mentale, ſeu affectivum, otioſi hominis eſt, adeoque
tradidit eam Lib. I Cap. II. n. 12. & ſequ. Huc nullo modo per-
tinet l. non ſolum 8. §. verba 4. de lib. leg. Liberatione enim in
rem collata, nihil hæredi legatarii legatum cenſetur, etiamſi
ei utile ſit, liberationem legatam fuiſſe, qui ideo nihil de-
bet ſolvere. Vide l. ſi quis 15. de lib. leg. vASQVIVS hoc in-
telligere non potuit, adeoque meras nugas egit Lib. I. Cap.
I. n. 1 ß.
43 Numerabantur etiam inter incertas perſonas pauperes
& captivi, niſi ſpeciatim deſignarentur. Sed poſtea V4LEN-
TINIANVS & MARCIANVS conftituerunt, ut id, quod pau-

peribus teſtamento, vel codicillis, relinqueretur, non ut incer-

tis perſonis relictum, evaneſceret, ſed omnibus modis ratum
firmumque conſiſteret, I. id, quod pauperibus 24. Cod. de epi-

ſcop. & cleric. permiſitque ANTHEMIVS, ut liceret captivis

legare, aut fideicommiſſum relinquere, I. nulli 28. Cod. de epiſc.
&σ cleric. Et IVSTINIANVsS etiam permiſit inſtituere, l. ſi quis
49 de epiſc. & cleric. Mov. 131. Cap. 11.
44. Equidem cognati futuri incerti ſunt: ſed quum illud,
quod relinquitur cognatis, cognationi relictum cenſeatur, arg.
I. civibus 2. de reb. dub. quæ quidem cognatio augmenti ac de-
minutionis capax eſt, l. ſi cognatis 19. de reb. dub. ſi quis co-
gnatis legaverit, validum eſt legatum; vel quia certæ ſunt
perſonæ, ſi de præſenti ſunt; vel quia cognatione continen-
tur, ſi futuri ſunt. Sic intelligi debet I. ſi ergnatis 19. de rel.
dub. Quam legem non dixiſſet, uti dixit vAsατ Lib I. Cap.
I. n. 6. ud rem viſam non eſſe, ſi in tanto otio conſuluiſſet vel
() 3 cV-

126 DE INCERTIS LEGATIS.

cuIACII Motas in Digeſtorum Libros. Sed in his non ſunt
poſitæ jurisprudentiæ opes.

47. Illud diligentius inquirendum eſt, an olim municipia
inter incertas perſonas computarentur. Affirmo ego cum ju-
ris interpretibus fere omnibus. Quoniam vero vASQUIVS
id negat Lib. II. Cap. IV. operæ pretium erit, errorem ejus
oſtendere. Perſona idem eſt ac homo: adeoque dicimus omne
jus vel ad perſonas pertinere, vel ad res, vel ad actiones,
1. 1. de ſtatu bom. unde ſumtus eſt §. ulz. Inſt. de jure nat. gent.
& civ. Idcirco Titulus, qui in Pandecotis inſcribitur de ſtatu
hominum, in Inſtitutionibus linſcribitur de jure Perſonarum.
Perſona aut vera eſt, aut fidta. Summa de jure perſonarum
(quæ veræ ſunt) diviſio hæc eſt, quod omnes homines aut
liberi ſunt, aut ſervi, l. ſumma 2. de ſtatu bom. princ. Inſt. de
jure perſon. ſive, quod idem eſt, aliæ ſunt perſonæ civiles, aliæ
ſerviles, ſive naturales tantum, l. in perſonam 23 de div. veg.
jur. & quia heæ non ſunt civiles, ideo, quod attinet ad jus
civile & Prætorium, pro nullis habentur, l. quod attinet 32. de
div. reg. jur. l. nullo 7. de lege CORN. de jalſ. Perſona ficta
eſt, quam jus fingit eſſe, veluti hæreditas jacens, quæ per-
ſonæ defuncti locum obtinet, & pro domino habetur, l. non
minus 31. §. Bæreditarium I. de bær. inſt.

46. His præmiſſis, municipium perſona vera non eſt, quia

verus homo non eſt. Ideo doli incapax eſt. Qui „ enim, (ait
ULPIANUS, id eſt: quo, enim, pacto) municipes dolo facere

poſſunt?“ l. ſed & ex dolo 15. §. ſed an in municipei t. de dolo
malo. Quam legem explicans vASQUIUsS elegantia, qua ſo-
let, ait Lib. II. Cap. IV. municipes ibi reduplicative ſumi.
Ego ſimplicius dicerem, municipes ſumi pro ipſo municipio,
ut cives pro civitate tropica loquutione, l. civibus 2. de reb.
dub. Quapropter, quia municipium perſona vera non eſt,
ideo municipes (municipium componentes) per ſe (id eſt, ſe-
motis Syndicis, & corpore municipium ſolum conſiderato)
nibil poſſidere Nolunt, quia uni conſentire non poſſunt; hoc eſt,
quia, quum de iis, quaſi certis hominibus, non loquamur,
ſed quaſi municipio, ut ſimili loquutione ſe †AULUS expli-
cavit

.,

— - ——— ⸗ —— — ⸗ʒ—

—

—

lunt

ipia
ju.
s
ejus

mne „
5

nes,
ent.
atu
unn.
ru
aut
de
Niæ
eh.
jus
2, 4
ficta

Pel⸗
pop

DE INCERTIS LEGATIS. 127

eavit in l. quum Senatus 20. de reb. dub. uni non ſunt, ſive,
ut clarius loquar, unica perſona conſenſus capax non ſunt,
I. unica §. ſed an omnino I. de libert. univ. Uni dixit ?AULOS
plurali numero, ſicuti IUVLIANUS una decem in eodem nume-
ro, l. eum qui 50. de verb. oblig. reclamante vALLA. Quapropter,
licet in ſingulis municipibus, inſpeéta eorum perſona, ut
loqui amavit vLPIANVS J. I. §. ſi autem I5. ad § C. TREB. ſin-
guli municipes ſuam habeant voluntarem; voluntas illa priva-
torum hominum eſt, non perſonæ publica, quæ, quia pu-
blica, ficta eſt, ac proinde voluntate caret. Conſiderate au-
tem eAULüsS addidit verba illa: per ſe; nam in juris arbitrio
eſt fingere corpus quoddam ex certis perſonis compoſitum,
quod municipium dicitur, &, vASQ1 licet reclamante,
perionam civilem appellare poſſumus.

47. Hinc videmus municipio attribui, quæ non niſi per-
ſonæ ſunt propria: nam vivere, & mori, & capite minui
dicitur, Il. an uſuifructus 56. de uſuifr. Unde RUTILIUS NU-
MANTINUsS elegantiſſime in ſuo Itinerario:

Non indignemur mortalia corpora ſolvi.
Cernimus exemplis oppida poſſe mori.

Poſſe dixit, quia municipium difficulter moritur, l. ſi uſusfru⸗
Gtus 21. quib. mod. uſuifr. & uſus amitt. Adeoque ne pro-
prietas inutilis eſſet futura, ſemper abſcedente uſufructu,
ſtatuta eſt municipio longævi hominis vita, centum ſcilicet
annorum, ut uſumfructum percipiat, d. I. an uſutfructus 56.
de uſufr. Videmus etiam municlpes jurare poſſe, I. munici-
pibus 27. de cond. & dem. Per ſervum, & liberam perſonam,
veluti per actores, poſſidere & uſucapere, l. ſive autem 38. §.
ult. & ſeq. de PUBI. in rem act. l. ſigni 7. §. item 1. ad exhib. I.

ſed boc jure 3, de adquir. vel amitt. poſſeſ. bonorum poſſeſſio-

nem agnoſcere, l. bona 3. &S municipibus 4. de bonor. poſſeſſ. I. in-
teſtato 3. §. ſi municipes 6. de ſuis & legit. bæred. I. poſſeſſio 1I. §.
ult. I. ſed boc jure 2. de adquir. vel amitt. poſ. hæreditatem adi-
re, I. omnes 26. l. ita 27. ad Senatuiconſ. TREB. uti frui, I. ſ
ufuifructus 8. J. an uſusfruätus 56. de uſufr. I. ſi Mävis 66.
A ult.

128 PDE INCERTIS LEGATIS.

G. ult. de leg. 2. l. bæreditatum 68. ad leg. EALCID. juncécta I.
ære Iras el. §. uſusfructus t. de adquir. ver. domin. Denique
(ut alia omuttam) in municipes actio judicati darur, I. ſi ſe 4.
§. aftor. 2. de re judic. Quæ omnia ſolis perſonis conve-
niunt, ut conſideranti ſingula patebit.

48. Si igitur municipium perſona eſt, quum perſona ve-
ra non ſit, fi am eſſe oportet, ſicut hæreditas, quæ ideo dici-
tur in jure conſiſtere, tit. Inſt. de reb. corp. & incorp. ldeoque
videmus jurisconſultos con parare aliquando ficet m hæredita-
tis jacentis cum ficta munic pii perſona, L. ſive autem 9. 9. ult.
de POBLIC. in rem act. l. mortuo reo 22. de ſidei. Sed non ideo
ſemper idem jus utriusque. Hæreditas, enim, ita ficta per-
ſona eſt, ut minime poſſit per alium, veluti ſervum, ea,
quæ facti ſunt, exercere. Itaque non poteſt p ſſidere, I. ſ.
dolo 1I. §. SC «DLA IS. ſi is, qui teſt. lib. eſſe uſſ. erit. hære-
ditatem adire, l. hæreditas 61. de adquir. rer. dom. uti frui, d.
I. hæreditas 61. §. uſusfructus I. Municipium zutem, ut pre-
bavi jam, hæc omnia facere poteſt. In mea Recit-tione ex-
temporali ad l. ſi fuerit f. de leg. 3. num. ult. dixi, hujus dif-
ferentiæ rationem eſſe hanc: Servus bæreditarius non vepræ-
ſentat hæreditatem, cujus ideo facta nequit ſupplere. Expectatur
bæres, qui hæc expediet. Actores autem municipium repræſen-
tant, qui, niſi ſuperiora peragant, nemo alius perſiciet. Ideirco,
jure probante, ad ejuimodi facta eliguntur. Hane diver ſitatis
rationem quum non intellexiſſet vASQUIUS, Lib. II. Cap.
IV. n. 73. appellavit eam inconcinnam, ſubjecitque, me con-
Fundere diverſos toto cæœlo caſus, immiſcere diverſa, perturbare.
Vellem ipſe clarius diſtinctiusque ſententiam ſuam expoſuiſ-
ſet nobis, ne meam ego iterare cogerer. Verum quod in
eo deſidero, præſtare conabor. Atque utar aditionis exem-
plo, quæ facti eſt.

49. Inſtitui poteſt hæreditatis jacentis ſervus, & per ipſum
hæreditas, tamquam domina, defuncti locum obtinens, l. non mi-
nus 31. §. Dæreditarium I. de hær. inſtit. Inſtitui poteſt ſervus mu-
nicipum, & per eum municipium ipſum, l. ſi quis 25. §. ſervus
municipum 1i. de adquir. vel omitt. beær. juncta J. non minus 31.
in

DE INCERTIS LEGATIS. 129

in. prine. & l. ſi alienum 49. F. in extraneis I. de hær. inſtit. Immo
ipſum municipium non ſolum per fideicommiſſum, ſed etiam
directe, inſtitui poteſt, l. alicui 26. de negot. geſt l. ſideicommiſ-
ſum 3. Cod. ad Senatusconſ. TREEELL. l. hæœreditatis 12. Cod. de
b'ered inſtit, si hæreditatis jacentis ſervus inſtituatur, adire
nequit hæreditas, quia ipſa nec inſtituta eſt, nec inſtitui poteſt.
jubere non poteſt, ut ſervus adeat, quia perſona ficii facti ca-
ax non eſt, ſive, ut HERMOGENIANUS dixit, quia adire ju-
bentis domini perſona defideratur l. ha veditas 61. de adquir. vel

amitt. poſ-. perſona ſcilieet vera, quæ vere poſſit jubere. Adire

nequit ſervus, quia licet facti ſit capax, quale eſt, aditio, non
repræſentat hæreditatem, adeoque facto ſuo ſupplere nequit
defectum facti hæreditatis. Si autem ſcire velit vASQUIUS,
cur ſervus hæreditarius non repræſentet hæreditatem, adeo-
que defunctum, quum & voluntatis factique capax ſit, & ſo-
lum ei deſit capacitas civilis, quam accipere poterat ab hære-
Gitate reſpectu aditionis, ſicuti accipit eam reſpectu inſtitu-
tionis; ideo eſt, ne in ſervi voluntate poſitum ſit, dominum in-
vitum hæreditati obligare, arg. I. qui in aliena 6. de adquir. vel
omitt. bæred. Igitur, quia adire jubentis domini perſona deſi-
deratur, hæres expedtandus eſt, I. hæreditas 61. de adquir. re-
rum domin. Qui, quum erit dominus, aut jubebit ſervo hæ-
reditatem adire, ſi eam vult adquirere; aut non jubebit, ſi

vult omittere. E contrario, ſi municipium, aut ſervus ejus,

inſtituatur, ſtatim aditioni locus eſt, non per ipſum munici-
pium, quum hoc ſit perſona conſenſus incapax, l. poſſeſſio I.
§. ult. de adquir. vel amitt. poſſeſſ ſed, ſi municipium ipſum
inſtitutum eſt, per ſyndicos, aut actores, qui illud repræ-
ſentant, I. alicui 26. de negot. geſt. I. fideicommiſſum 3. Cod. ad
Senatusconſult. TREBELL. ſi vero ſervus, non ſimpliciter per
hunc; neque, enim, municipium repræſentat, quod inde-
corum eſſet; ſed per eum præcedente municipum juſſu: nam
quin municipium, ſuppoſito inſtitutionis valore, poſſit per
ſervum ſuum hæredem inſtitutum hæreditatem acqvirere,
mihi dubium non eſt, argumento ducto ex l., non minus 3 1.

de beæred. inſtit. Neque tamen ideo nego, ſervum munici-

pum hæredem inſtitutum, manumiſſum, vel alienatum, ad-
(r, ire

130 DE INCERTIS LEGATIS.

ire poſſe hæreditatem, l. i. quis 25. §. ſervus municipum I.
de adquir. vel omitt. hær. ſed tunc ſervus manumiſſus ſibi,
aut alienatus novo domino adquireret, §. ſervui 1I. Inſt. de
ber. inſtit. .

50. Patefacta jam vASQUII inſcitia & temeritate, qui,
quæ non intelligit, carpit, & ſine meæ Diſputationis ex-
temporalis novam aliam & prælongam rerum ſubtiliſſimarum
explicationem deſiderare videtur; ſupereſt, ut eum doceamur,
municipium non ſolum eſſe fictam perſonam, fed pro incer-
ta etiam habitam fuiſte. Comprobat hoc ineluctabilis UL-
PIANI auctoritas, ex Lib. Reg. TLit. qui hæredes inſtitui poſſ. 22.
ubi poſtea quam ex profeſſo egit de incertis perſonis, ſtatim
in §. nec municipia y. hæc fubjecit: Nec municipia, nec mu-
nicipes hæredes inſtitui poſſunt, quoniam incertum corpus eſt,
ut neque cernere univerſi, neque pro libito pro bærede cernere
poſſunt, ut hæredes fiant. ConfiteturvASQU1ιπsä, nodum hunc
eſſe GORDIANUM: & tamen eum ſperat non ſecare, ſed fol-
vere. Vide novum ALENXANDRUM! Sed vereor vVASOUIUX
non ſatis animadvertiſſe ſuperioris teſtimonii vim. Nam, ſi mu-
nicipium incertum corpus eſt, & hoc corpus perſona eſt, muni-
cipium incerta perſona eſt Incerta, id eſt, non certa, non deter-
minata non naturalis, non vera perſona. Quid igitur? Perſona
ficta, in qua id juris erit, quod legislatores eſſe voluerunt. Quid
autem ii voluerint, quod attinet ad jus inſtituendi municipia, le-
gandi iis, aut fideicommittendi, primus omnium diſtinxi ego,
ſervata temporis ratione, & minime confundens municipia cum
aliis corporibus fictis, quæ, quia alia & inter ſe diverſa,
ideo diverſo jure utebantur, ſicuti duadecim abhinc annis do-
cui in Recitatione extenmporali ad I. ſi fuerit j. de leg. 3. quam

4 .
ſi attentius legiflet vVASQU1I)Üτ⅓1Sâäsß, fortaſſe Lib. II. Cap WI. n.
73. non ſic ſcripfſiſſet; Quæ gquidem (ni fallor feliciori calamo

exarata mibi videntur, quaim gquæ MAITANSIVS ubi ſupra nuw.
18. Viden, Clar. Marchio, novum iſtum NONIVM SVFE-

NATEM!

DE INCERTIS LEGATIS 13 1

Tum gaudet in ſe, amque ſe ipſe miratur.
Nimirum idem omzes fallimur; neque eſt quisquams
Quem non in aliqua re videre Sufenum

Poſſis.

5. An poſthumi alieni computarentur olim inter incertas
perſonas, quæſtio eſt, quam pro xe, & ad nauſeam usque
tractavit vASQVIVS Lib. II. Cap. III. ſic incipiens: U poſt-
bumorum tractatio, ecui boc caput ſelegimus, præſens quatenus
inſpectio deliderat, rite &ö eacte explicetur, pro votisque per-
cipiatur, uique in re adeo ſubtili & obſcura, repetitis Inter-
pretuin Commentariis implicata, potius in plurtnis, quam aper-
ta, debita claritate proce amus; ut lux (fas ſit loqui) in tene-
bris luceat, veramque noſtram in propoſito ſententiam, ubi huc-
usque neoteriei a ſemita aberrantes communi lapſu, velut data
opera, veritatem fugaverunr, antiqui autem mente non bene com-
reben lerunt, nec explanarunt, omnibus (ut ajunt) numeris ab-

ſolutam præbeamus; operæ pretium duximus; poſthumi nomen-

claturam, ſeu etymologiam, deſcriptionem, nerx non &* divi-
ſiones præfigere, quibus plene & plane exinde cæ&tera capiantur.
Quum hæc legi, dixi, mecum:
Quid dignum tanto feret bic promiſſor biatu?
Ubi vero reliqua perlegi, protinus exclamavi: Iſtuc eſt ſapere.
Sed tamen amoto quæramus ſeria ludo.
Mihi animus non eſt, innumerabiles VASQVII errores ca-
ſtigare, ſed ſolum præcipuum, huic Diſputationi contrarium.
Affirmant fere omnes jbris Inſtitutionum interpretes, quos
VASQVIVS eleganter ſolet Inſtitutarios appellare; adeoque
vel Dupondii ſciunt, poſihumos alienos habitos olim fuiſſe
ro incertis perſonis. Andi vero, quid ſentiat novus hic
SVLPICIVS Lib. II. Cap. III. n. 1 ¹. Hujus autem communis
(ut ſie loquar) piaculi falſitatem ( quamvis uec veræ decidendi
rationis lucem attingerent) bene agnoverunt ANGELVS SPA-
NOCHIVS dict. Lib. ſingulari ad leg GALLVS partic. 17. 2
num. 9. Infignis Poeta MATTHEVS GRIBALDVS Lib. III. de

ratione ſtudii in expoſit. e usdem leg. p. 266. OSVALD. HILLI-
r) 2 GER

132 DE INCERTIS LIEGATIS
GER 4J DONELL. Lib. VI. Comment. Cap. XI. Lit. . poſt
eos PICGHARDVS, ubi ſupra num. 102. & 103. ex ſequentibus-
ue convincimus. Hœæc ille. Videamus communis ſententiæ
undamenta. Imperator VSTINIANVS, quum in §. incertis
25. Inſt. de legat. copioſe egiſſet de incertis perſonis, dixiſ-
ſetque illis legari non poſſe, §. 26. ſubjecit, poſthumo quo-
que alieno inuriliter antea legari, & in §. ſed nec bujusmodi
27. dixit, ſe in Conſtitutione (quæ hodie deſideratur) hoc
emendaſſe; ibidemque agit de tutore incerto, ut intelligamus,
omnem illam doctrinam ad incertas perſonas pertinere. Sic
ſenſit T HEOPHILVS, Græcus nſtitutionum Paraphraſtes eru-
ditiſſimus. vVASQVIVsS autem, ſive alii ante illum, ita diſ-
putant: Fœtus, five partus, antequam edatur, mulieris por-
tio eſt, vel viſcerum, l. temporibus 1. & ex boc reſcripto 1. de
inſpic. ventre; ſpes animantis eſt, I. negat. 2. de mort. infer.
nec homo, immo nec in rerum nataræ eſt, l. ſed ſi 10. §. quos
poſſum. 1I. de vulg. & pupill ſulſtit. l quod in rerum 24. de leg.
I l in FALCIDIA Y. §. circa ventrem 1. ad leg. FALC. l. gene-
raliter 24. §. ſervo 4. de ſideic. libert. l. ubicumque 7. de ventre
in poſſeſ. mitt. l. nomen 16 1. de verb. ſign. Quum ergo (inquit
VvASQVIVS Lib. II Cap. III. n. 19.) in ſententia juriscon-
ſultorum nondum editus partus nec animal, nec homo Fuiſſet ha-
bitus, nec in rerum eſſe, aut bominum natura ereditus, ut ex
allatis juribus conſtat, & contra voluntariam ANTONII FABRI
diſtinctionem ſcite defendit idem CARRANZA, ubi proxime n.
6. cum plurib. ſeqq. consequens fuit, ut & legatum, & hæredita-
tem, ipſi inutiliter relinqui judicarent, quum, & hæredis inſtitutio,
& legat: datio, veram, in qun radicentur && conſiſtant, perſonam
requtrant, ut ſubjectum, ad quod legatum, vel in ſtütutio, di-
rigitur; nec civilis ſuſſiciat babilitas ſine naturali capacitate,
I. debitor. 82. §. ult. verſic. Juum enim && verſ. ex illo ff. de
leg. 2. Vides hanc rationem plus æquo probare: nam ſi
poſthumus nondum natus nullus homo eſſet, non modo, ſi
alienus, ſed neque, ſi ſuus eſſet, inſtitui poſſet: prius, enim,
eſt eſſe, deinde aliquo modo eſſe. Miror virum, qui fibi adeo
ingenioſus videtur, non animadvertiſſe, eum, qui in utero
eſt, edi poſſe in lucem vivum, aut mortuum. Si mortuus
edatur;

DE INCERTIS LEGATIS. 134

edatur; cui bono Lex aliquid ſtatuat in illius favorem, &
aliorum jura nulla cum utilitate ſubvertat? Si vivus edatur;
quis neſcit decantatiſſimam illam vel a Dupondiis regu-
lam, quam JVLIANVS propoſuit Lib. LXIX. Digeſtorum
