ritur II. 428
FEUDUM IMPERII ECCLESIASTICUM.

Collatio ejus adhuc hodie liberalitas neceſſaria eſt VI. 1226
Præſcriptio quadragenaria locum habet in illis VII. 203 ſqꝗ.

FEUDUM IMPERII SZCULARE.

Collatio illorum olim neceſſaria liberalitas fuit, poſtea plane in-

terdicta VI. 1224

FEUDUM OBLATUM.

Natura illorum ac vera ratio prolixe luculenterque deſcribitur

. .. VI. 1231 ſq.
Origo illorum adſcribenda eſt transactionibus, quas principes
cum homicidis inierunt IX. 354 ſqq.

FEUDUM OPPIGNORATUM.

Vendere feudum, ſine domini conſenſu, poteſt creditor, cui illud
ſive expreſſe, ſive tacite, oppignoratum eſt IV. 782 ſq.

Vindicant recte a creditoribus ſucceſſores feudales, ſed adverſus

vaſalli oppignorantis hæredes actionem ad liberandum non
habent IV. 759 ſqꝗ.

FIDEICOMMISSARIA CAUTIO.
vid. CAUTIO FIDEICOMMISSARIA.

. FIDELCOMMISSARIUS.
Mittitur adhuc hodie in poſſeſſionem, ſi periculum ſubſit VI.
1021 ſq.
Morien-

288 INDEX IV.

Moriente hoc ante teſtatorem, fideicommiſſa hodie pro non ſcri-

ptis habentur & in hæreditate manent VI. 1014
Nocet ei res judicata contra hæredem fiduciarium poſt reſtitu-
tionem fideicommiſſi VII. 407
Rata habere debet omnia, quæ fiduciarius hæres, ante condi-
tionis eventum, in judicio egit VI. 1012 ſq.
Retentionis jus recte exercet, usque dum ipſi caveatur vI.
1022

FIDEICOMMISSUM.

Inducitur ex veroſimilibus conjecturis, quamvis verba fubſtitu-

tioni directæ conveniant V. 691 ſqq. VI. 973 ſq.
Interpretatio fideicommiſſorum ita facienda eſt, ne contuſio &
abſurditas oriatur VI. 992 ſqg.

Interpretatio fideicommiſſorum dubiorum ita facienda eſt, ut ea
in favorem proximi hæredis ab inteſtato tendat VI. 992 ſd.
Non inducit illud commendatio, niſi commendans ſimul certum

quid exprimat VI. 970 ſqq.
Non inducunt illud verba mere enunciativa VI. 927 ſqꝗ.
Non vocatur ad illud in conditione fideicommiſſo ad jecta poſitus
VI. 100
Præſumuntur fideicommittentes in fideicommiſſis ſe confor-
maſſe juris communis diſpoſitioni VI. 992 ſqq.
Pro non ſcripto habetur fideicommiſſum tunc, quum fideicom-
miſſarius ante teſtatorem moritur VI. 1014
Reliéctum

1) in caſum eum, quo fiduciarius ſine prole maſcula decedat,
non debetur, quum fiduciarius prolem maſculam relinquit,
ſed hæc deinde extinguitur VI. 992 ſqq.
2) in caſum eum, quo nduciarius ſine poſteris decedat, peti
nequit, quum fiduciarius ſaltem filiam relinquat VI. 92 ſqqꝗ.
3) hærede uno præſente, hunc ſaltem pro rata, cohæredes
vero non obligat VI 976 ſJ.
4) indeterminate aliquando hæredem obligat, & pro ratione
circumſtantiarum determinatur VI. 972 q.
Relinqui per illud poteſt res, quas hæredi ſuo ex fideicommiſſo
reſtituere debeat teſtator VI. 1003. ſq.
Verba

nſeri.
1014
eltim.
l. 40)
vondi⸗
l1.
I.

1022

Dſtitu⸗
7, ſ.
uſio
ſag.
b uten
2ſcg.
ertum
0 ſqg.
7ſ
doſitus
I. 100
onlot-

1ſqg.

icom-⸗
I. 1014

celat,
inquit,
t ell
l
Eredes

ſt.

atione
, ſl.
Ferba

— 4 —

5

INDEX W. 2ð

Verba ejus ambigua ſtricte interpretanda, nec de perſona ad

perſonam, nec de loco ad locum, nec de re ad rem, trahen-

da ſunt VI. 991 ſqq.
Verba ej as clara interpretationem non admittunt VI. 991 ſqq.-

FIDEICOMMISSUM CONDITIONATUM.
Non debetur liberis fideicommiſſariorum, ſi hi ante conditio-
nis eventum moriantur VI. 1000
rU FIDEICO MMISSUM FAMILIX. H
Hæres ejus, qui prædium, tamquam fideicommiſſum fami-
liæ, tenuit, & contra alios vindicavit, audiendus non eſt,
etſi paratus ſit oſtendere, fideicommiſſum non eſſe V1. 98 5

In illis capeſſendis ſpectatur proximitas ultimi poſſeſſoris, non

fideicommittentis VI. 996 ſq.
Stabiliri poteſt etiam per conſuerudinem VI. 990
Tolli poteſt conſenſu totius familiæ. CGeneralis tamen trans-
actio de hæreditate fideicommittentis inita fideicommiſſum
familiæ non tollit 1 VI. 987 ſq.

Transactione de illa cum majore familiæ parte inita, nec illis,

qqui non transegerunt, nec tranſigentium liberis, qui paren-
tum ſuorum hæredes facti non ſunt, nocet VI. 988 ſ4.

FIDEICOMMISSUM GENERALE.

In fideicommiſſo generali, quo pater liberos oneravit, legiti-

ma tamen tacite excepta cenſetur VI. 1002 ſq.
Sub generali fideicommiſſo bona fideicommiſſo obnoxia non
comprehenduntur VI. 1003 ſq.

FIDEICOMMISSUM MUTUUM.
Continetur in teſtamentis conjugum reciprocis, quibus ſuper-
ſtes hæres declaratur, ſed poſt mortem ſuam bona omnia
alii reſtituere jubetur VII. 1CcOj

FIDEICOMMISSUM PFACTITIUM.
Excluditur per illud hæres ab inteſtato, etſi nec conſenſerit

in illud, nec heæreditati renunciaverit VI1. 978 1J.
Ignorarunt Romani, ſed uſus fori probat VI. 978
(Oo) Inter-

290 INDEX IV.

₰

Interpretatio in illis facienda eſt contra eum, qui clarius lo-

qui debuiſſet VI. 991 ſqꝗ.
Locum in illo habet quartæ TREBELLIANICE deductio VI.
. 984

Non inducitur per reſervationem futuræ ſucceſſionis, quæ
paétis hæreditztum renuaciativis adjici ſolet. Igitur is, cui

rshunciatio facta & de bonis ſuis libere diſponit, &, fi ni-
hil diſponat, ea hæredibus ſuis ab inteſtato relinquit VI.
982 ſq.
Non ſufficiunt ad illud verba enunciativa, nec mentio hære-
dum & divilionis bonorum poſt mortem VI. 980 ſqq.
Obtinet etiam inter vivos VI. 978

FIDEIUSSIO.
Clericorum & olim prohibita fuit, & hodie interdicta eſt VII

867 ſq.
Conſenſus in ea quibuscumque verbis, vel factis, declarari
poteſt VII. 864 ſq.
Indemnitatis a promiſſione indemnitatis multum differt VII.
873
Interpretatio earum ſtricta, juris naturalis eſt, atque adhuc
hodie locum invenit VII. 880 fq.

Militum ne hodie quidem pro valida habetur VII. 867 ſq.
Obligantur ex defuncti fide juſſione etiam hæredes ignari VII.

876
Valet, quamvis partes nihil de ea dixerint, ſed aliud plane con-
tractus nomen formamque adhibuerint VII. 864 ſqq⸗

FIDEIUSSIO UXORIS.
conf. ScTUM VELLEIANUM.
Invalida eſt
1) omnis, quæ in utilitatem mariti fit III. 255
2) pro marito, etſi in alimenta ipſius creditum ſit III. 256 fq.
3) pro marito, tametfi beneficiorum fuorum optime gnara
fuerit, iisdemque jam ſæ pius erga alios creditores cum ju-
rejurando renunciaverit III. 257
4) uxoris mercatoris pro marito, tametſi in negotiatione ma-
riti operas præſtiterit, vel in inſtrumento fide juſſionis com-
munionem negotiationis falſo faiſa fuerit III. 260. 262.
inva-

67 ſ.
clarart
64f0.
VII.
873
Adhuc
oſ
6,1e.
VII.

ge col⸗

Invalide facta pro vi’ rit ida redditur per agnitionem
debiti eo mortus lII. 270 ſqJ.
Juratam irritam non reddunt
a, blanditiæ a marito adhibitezezez III. 267
b) curatorj’s abſentia = III. 267
Renovata cenſetur, ſi, vidua facta, debiti, pro quo olim in-
terdeſſit, uſuras poſt mariti fſui mortem de ſuo ſolvit III. 272
Valet pro marito ð
1) ſi juramento in ſcriptis facta fuerit, licet corporali non
firinata 1II. 264 ſq.
2) ſi jurata cum generali omnium beneficiorum muliebri-
uum renunciatione conjuncta fuerit, ſiquidem certioratio
eamdem præceflit B III. 269 ſq.

FIDEIUSSOR.

Cavens pro reo de judicio fiſti, ſi magiſtratus deinde reum in

carcerem conjiciat, liberatur, nec, reo ex carcere fugien-
te, ad ſolvendam, in quam cavit, pecuniam obligatur VIII.
= 530

Actionem contra illum non habet creditor ante excuſſionem

debitoris. Igitur huic neque præſcribitur, neque perpe-
tuum ſilentium creditoribus in concurſu contra fidejuſſorem
impoſitum nocet VII. 888
Actionem contra illum perdit creditor, cui ad provocationem
debitoris perperuum ſilentium imponitur, qui & eam perdit,
ſi ſe in concurſu contra debitorem excitato præcludi patitur,
niſi vel ante præcluſionem fide juſſorem interpellarit, vel
oſtendere poſſit, ſibi nihil ex concurſu ſperandum eſſe VII.
⸗ 877. ſq.
Conveniri nequit, ſi pro impenſis funebribus debitoris obæ-
rati fide juſſit, ſi ſolutio ex concurſu fieri queat II. 506 ſJ.
Diſcrimen inter fidejuſſorem ſimplicem, & indemnitatis, ho-
die nullum eſt M VII. 874 ſq.
Hæres ejus, qui pro futuro debito interceſſit, obligatur, etſi
debitum primum poſt fidejuſſoris mortefn cœpit VII. 876
Idoneus eſt vir potens, dummodo locuples ſit 1. 356

Indemnitatis
1) deſcribitur VII. 874 ſJ.
(Oo) 2 2) non

292 . INDEX IV.

2) non habet beneficium excuſſionis, ſi illi ſerio renuncia-
verit VII 87 5
Intercedit recte
a) pro debito, cujus ſumma tempore fide juſſionis adhuc in-
certa eſt. Nequit tamen ex iſta fidejuſſione exſequutive
convenmiri, ſed quantitas a creditore ordinarie probanda
eſt, ad quam probationem ſola debitoris confeſſio non

ſufficit VII. 869
b) pro dete & ceteris obligationibus matrimonialibus VII.
870

Liberatur, ſi creditori ad provocationem debitoris principalis
non reſpondenti perpetuum filentium imponitur II 186 ſJ.
Litigat ſumtu debitoris II. 23 8
Minoris tenetur, etſi ipſe minor non teneatur III. 109
Non obligatur ad uſuras, de quibus tempore contraéti debi-
ti, & initæ fidejuſſionis, nihil dictum fuit VII 880 ſq.
Obligans ſe ad cauſam omnem, & ad uſuras, & ad mukétam,
& ad ſumtus litis, obligatur Vil. 884 ſq.
Obligans ſe, tamquam debitorem principalem, in omnem
cauſam fidejuſſiſſe cenſetur VII 885 ſq.
Offci lis nec ad mulctam, nec ad ſumtus judicii, obligatur
VII 882 ſq.
Prædium locatum, finito locationis tempore reſtitutum iri,
promittens, deinde etiam in relocatione obligatur iII. 64⁶ ſq.
Similitudo inter illum, & Servatorem generis humani Opti-
mum Maximum, non adeo clara atque aperta eſt, ac nonnul-
li, éxtrema abrepti dementia, ſibi aliisque perſuadere conan-
tur VII. 879
Simpiex obligatur non quidem ad uſuras, attamen ad fructus
VII. 886 ſq.

FIDESg.
conf. LIBRI SYMBOLICI.
Fidei crimen explicatur VIII. 693
Miniſtcorum principi inferiori contra ſuperiorem adſiſtentium
aliquando punitur . VIII. 697 ſq.

Miniſtrorum erga principem aliquando ab herede ſuccedente,
uxore, matre, familia principis punitur VIII. 703 70 5
Propter

neia-
Vf

ne in⸗
utive
Danda

Aaminiſt

Cautionem fide

Natus

INDEX IVv. 29z

Propter fidem unus s miniſter ſæpe 2 cæteris ſummas pati de-

bet in jurias VIII. 706

FIDES B0N A.
vig. B0ONA FIDES.

FI DES CHATHOLICA.

Titulum Codicis de ſumma trinitate &ͤ Rde carzolics Juriscon-
fulti ſibi ſine in juria 1 heologerum recte vindicant I. 20

FIDES MALA
vid. MALA FIDES.
LEIDUCIARIUS.
rat ſolus libere omnia, ac plenus rerum omnium do-
minus eſt, pendente conditione, qua fideicommiſſum reli-
VI. 1012 ſq.
icommiliariam quando præſtet, quando non?
VI. 1014 ſqq.

Kum eſt

disquiritur

Pecuniam hæreditariam in feudum convertere nequit VI.
1018 fqq.

FILIA
viro honeſto in matrimonium collocata, legitima-

Ulegitima, *
I. 194 14.

tur
FILIUS.

conf. ACTIO DE FILIO PETENDO
Illegitimus matris nobilitatem non conſequitur I. 160

Immoriger à patre abdicari poteſt G I. 180
Immoriger, irrequiſito judice, in ergaſtulum e Parre detrudi
oteſt I. 176. X. 366

P
us offerendi eos judici, dicturo ſententiam, quam pater ve-

lHit, patri adhuc competit I. 80

Legitimacus per ſubſequens matrimonium jus primogenitu-
1.

ræ habet 194
ex ſolis ſponſalibus legitimus eſt, patrique, excluſis ad-
ſcendentibus & conſangunneis, ſuccedit —1159
(Oo) 3 Sequi

294 INDEX IV.
Se equi debet patrem, licet ob delictum relegatum I. 180
Vindicatur juſte a patre, etiamſi volens ab allis detineatur 1I.
171 ſqq.
FILIUSFAMILIAS.
Minor, facto, vel conſenſu, patris interveniente, læſus, con-
tra tertium in integrum reſtitaitur I. 661 ſq.
FINES.

Conf. ACTIO FINIUM REGUNDCRVUVM. TER-
MINUS MOTUS.
Ad conſtitutionem illorum utraque pars citanda eſt, ſed ta-
men alterutra licet non compa rente, recte proceditur, ali-
ud vero obtinet, ſi utraque abſit II. 503 ſqꝗq.
In conſtitutione illorum pueris præſe ſentibus, pro conſervan-
da rei memoria, vel alapæ infiguntur, vel aures vellican-
tur, quæ conſuetudo irrationalis non eſt 11. 510
Invadens, durante finium controverſia, alienos limites, &
ablatum reſtituere, & tantumdem de ſuo præſtare, debet
II. 510.
Liti privatæ de finibus nonnumquam fiſci cauſa per improbum
aſtum admiſtetur L VIII. 420 fſq.
Novo rum conſtitutionem non impedit exceptio poſſeſſionis II.
502
Non turba antur fines per ſimplicem ingreſſionem & inſpeétio-
nem, & poteſt hæci ingre! ſio ac inſpecti o, durante lite, fie-
ri, tämen dominus eamdem in poſterum prohibere poteſt
VIII. 422 ſd.
Non turbat fines publicos territoriorum privatus, qui fibi ſervi-
tutem in vicino alterius! provinciæ prædio arrogat VIII. 42 1ſq.
Turbatio finium territorialium aliquando in crimen læſæ ma-
jeſtatis incidit II. 507 ſq. VIII. 420
FISCALIA BONA
vid. BONAFISCALIA.
FISCALINI.
Erant, apud veteres Germanos, homines fiſco regio, ſeu præ-

n

diis principis, addicti illi deſervientes IL. 521
Sub illis etiam comprehendebantur Fiſcales, vel etiam fisgilini
1. 521

FISCA-

1. i8o

Ar.

1 ſg

con-

el ſ.

Alcan.
II. 510
e8, &
debet
lL. 10.
tobum
420 ſc.
Onis II.
ſoꝛ
ectio.
le, ſie.
potelt
iſerwi⸗
. 21l
eſe nd-
lll. 420

4

IN DL X IyN

conf. ADVUOCATUS FIScCI. FISCALINI.
Generalis in Camera Imperiali officium l. 522 fc.
FISCALIS HEI ALIEN ATIO.
vid. ALIENATIO REI FISCALIS.
FISCAN I.

Nomen hoc, apud veteres Germanos, præfectis fiſco regio

tribuebatur I. 521
M FTISGILINI.
vid. FISCALINI.
rISCUS.
conf. SARIUM. CAMERA. DOMANIUM. PATRI-=
AONIUM.

Actiones, quas contra privatos alios habent, privati fiſco vel

donare, vel in ſolutuùm dare, vel per modum transactionis,
cedere, vel in teſtamento relinquere, vel quocumque alio
modo deferre, prohibentur JI. 547 ſq.
Augere illum improbis & inhoneſtis artibus crimen eſt VIII.
2 763 ſq.
Cauſæ ejus litibus privatorum intermiſci non debent I. 14 5
Cedentis jure utitur in actionibus fibi a privatis ceſſis I. 550
HI. 5S2 5

Cedunt huic adhuc hodie bona, quæ indignis auferuntur. Tunc

vero excluditur, quando ipſe teſtator pœnam aliquam in hæ-
redem indignum ſe reddentem ſtatſit YVI. 92. 958
Compellere poteſt reum, in omnibus, etiam capitalibus, cau-
ſis ad edenda ſibi inſtrumenta. Quin &, ſi ſuſpicetur, illa
ſubtractum iri, ex improviſo ea auferre poteſt X. 562 ſJ.
Creditor in concurſu creditorum & non aqquiſita revocat, &
id, quod uni ex cæteris creditoribus, etſi ante concurſum,
ſolurum fuit, recte condicit. Concreditori tamen potiora
jura habenti, id, quod huic ſolutum, fuit, extorquere ne-
quit, ne tunc quidem, quum pecunia huic ſoluta fiſcalis
fuit AIIIIll. 61 3. 614 ſq q. 919 ſqq⸗
. Diſcri-

296 INDEX IV.

Diſcrimen inter fiſcum, ærarium & patrimonium principis fe-
erunt antiqui Romani, quod diſcrimen in reéta ratione in-
nititur, ſed in jure CSTINIANEO eſt abolitum, ac prin-
cipi liberrima de omnibus iſtis bonis diſponendi facultas con-
ceſſa eſt. Jura tamen & mores plerarumque Germaniæ pro-
vinciarum idem diſerimen ſtabiliunt & ſervant VII. 190 X.

546 ſq.
Juramentum illi recte defertur, ac fiſci præfecti ſuper factisip.
ſorum propriis jurare coguntur H. 653 687
Obligatur adhuc hodie conduétores veteres præferre novis
1III. 6551
Perduellium bona quidem cagere, ſed & æs alienum ab illis con-
flatum ſolvere, debet VIII. 663
Pignus tacitum in adminiſtratorum ſuorum bonis habet IV.
744 (.

Præſcriptione quadragenaria contra illum & juri naturæ, &
bono publico, & juri ſcripto, convenit VII. 188 ſqq.
Præſcriptionem contra illum non admittentes jure meritoque

notantur I. 547
Præſcriptionem quadragenariam non impedit
1) adminiſtratorum negligentia X. 560
2) ignorantiæ prætextus VII. 194

Privilegia immodica ejus ex jure Romano recenſentur I. 527 ſq.
Privilegium in proceſſibus poſſeſſoriis nullum habet X. 567 fq.
Proceſſus ejus non ſemper tumultuarie tractandi ſunt, ſed recep-
tus & uſitatus judiciorum ordo in illis ſervari debet I. 540 ſqꝗ.
Reſtituitur contra præſcriptionem quadragenariam, non ta-

men ultra quadriennium ViI. 194. X. 560
Synonyma ejus ſunt Domanium, Camera X. 546 1.

FISCUS MAGISTRATUVUM.
Hlbent jus fiſci, legibus Romanis incognitum, magiſtratus
Germani, ſed hi ſoli, qui jurisdictionem patrimonialem,
non autem hi, qui adminiſtratoriam, exercent. Is magi-
ſtratuum fiſcus autem fiſco principis longe inferior eſt, ac mi-
nora jura habet X. 572 ſq.
Non habet fiſci jus
1) magiſtratus, qui inferiorem ſaltem jurisdictionem Paber.
Ote

INDEX I. 257

s ſſe. Poteſt tamen is aliqua fiſci jura per privilegium, aut per præ-
nein. ſcriptionem immemorialem, adquirere, immo & talia, quæ
prin. nec fiſcus principis exercere ſolet „ . X. 82 1.
8col. 2) is ſenatus, cui vel nulla, vel ſaltem inferior, jurisdictio com-
Pro. petit. Percipere tamen ſolet is aliquos reditus, curiæ ad-
90 N. 2 nexos, qui ex jurisdictione non fluunt X. 573 ſqq.
45 ſag Quum duo de jure fiſci inter ſæ litigant, cives, oneribus fiſca-
gisi. libus obnoxii, ea neutri præſtant, niſi præſtationem ſine pe-
367 riculo, vel malo, differre nequeant. Tunc, enim, prævenienti
n0v8 1 recte obediunt, alterique tardius venienti, quamvis meliora
l. 6 1 jura habenti, exceptionem præventionis juſte opponunt X.
scon. . 5184 ſq.
1. 6z Regalia nulla ſibi adſcribere poteſt fiſcus magiſtratuum, niſi ea,
t IV. quæ vellege, vel privilegio, vel conſuetudine Perpetua, ei
44 . attributa ſunt. Igitur monopolia, commercium ſalinarium,
e, à & detractus ad magiſtratus regulariter non pertinent. Perti-
ſ.. nent vero ad eos jure communi, non Romano quidem, ſed
toque Germanico, mulétæ, preæterea, jure Saxonum ſingulari, bo-
167 na vacantia, retorſio, & converſio pœnarum decretarum in
ðDðẽÿ mulktas X. 572 ſqq.
ſSo FLUMEN PUBLICUM.
n conf. KIPA FLUMINIS.
6 (Commercium in ilo c⸗vitates quædim, vel privati, ſocietate,
receb. † aut pactis invicem initis, ſibi ſolis adſcribere, & alios ab e0
ſoſ. excludere nequeunt. Privilegium quoque, aliis non audi-
en ti. tis, obtentum, ſub- & obreptitium cenſetur, & ſolus non
X ulus, etſi per multos annos continuatus, neminem a com-
d mercio excludit . V I. 659 ſqq.
4 Commereium liberum in illis competit civibus provinciæ, per
quam flumen decurrit VII. 659 ſqq.
iſtratus Curſum ejus ad avertendas ab agro noſtro inundationes mutare
her, & in agros vicinos cum horum detrimento derivare, licet VII.
ne. ⸗ VI. 668 ſ.
4 1 pertinet ad regalia VII. 65 8 ſq.
—7
7 FOENERATOR.
hibet. Belle, egregie, atque vivide deſcribitur I. 89, ſq.
hotell (Pp) F 0⁰y F-

INDEX IV.

FOENERATIO.
vid. USURA. USVRARIA PRAVITAS.

FOETUS.
Vivit ſtatim, poſtquam concipitur, atque adeo procuratio ab-
ortus, omni tempore homicidium eſt IX. 388
FORMULX.

Delectati illis mirifice ſunt veteres Garmani I4 ſq. VII. 317 ſqq.
Rigor illarum priſcis temporibus in republica Romana ſummus

fuit I. 43
Sublatæ illæ poſtmodum fuerunt a Co NSTANTIO, Imperatore,
ſed ſaltem quoad litigantes I. 43, ViI. 311 ſq.
Sublatæ etſi eæ ſint, nihilominus, uſu nonnullorum judicio-

rum & collegiorum, ſtrenue ſervantur I. 43

FORNICATIO.
vid. ExCEPTIO FORNICATIONIS. SCOR TATIO.

FORTALITIA.
In illa non converti poſſunt prædia equeſtria X. 706 ſJ.

FORTITUDO.
Exſuperantia ejus aliquando crimen eſt VIII. 755 ſq.

FORUM ACADEMICVUM.

Conceſſum ſcholaribus a FRIDERICO I. Imperatore, hodie in
quatuor capitibus immutatum eſt II. 127 ſqq.
Renunciare illi ac magiſtratui oppidano ſe ſubjicere nequeunt
ſcholares, quod tamen ipfis olim, vi Authenticæ Habita C.
NWe filius pro patre, licuit II. 129 ſqg.

FORUM ADMINISTRATIONIS GESTX.

Conveniri nequit in illo is, a quo editio tantum, non redditio,
rationum petitur 1.90
Eſt apud eum judicem, qui adminiſtratorem conſtituit, non apud

eum, ſub quo negotia geſta ſunt II. 89
Inſtitui

tio ab⸗
X 388

17ſag.
ImuS
1 43
ratore,
31ſq.
aCicio⸗

143

0.

IN D EX IV. 2 9

Inſtitui in illo etiam debet actio tutelæ contraria II. 90
Locum quoque habet in militibus II. 87 ſq.
Speciem quædam fori contraétus eſt 1I. 83
Stare in illo quoque debet is, cui alias jus de non evocando, vel
aliud privilegium, competit II. 83 ſq.

FORUM CONTRACTUS.

Ad illud conſtituendum non ſolemnis contractus, ſed qualis-
cumque obligatio, ſufficit II. 78
Convenitur in eo etiam abſens, ſi modo bona ibidem Boſndeat
II. 76 ſq.
Locum habet, tametſi reus contractum prorſus inficietur 1.
77 1.
Stare in illo debent & princeps & miniſtri ejus II. 84 ſqq. 15
Varium eſt in negotiis cambialibus, neque ſemper ad locum ſo-
lutioni deſtinatum reſpicitur II. 80 ſqq.

FORUM DELICTI.
vid. REMISSIO DELINQUBNTIUM.

Judex, ut reum fugientem ſuo ſumtu extra territorium per lite-
ras perſequatur, ac ad ſuum forum retrahat, cogi nequit. Pri-
vatus ergo, qui hoc poſtulat, ſumtus ſuggerere debet X. I5
Locum habet adhuc hodie in abſentibus. Simul, quæ remedia
judici in hoc caſu competant, enarrantur II. 93 ſq. 95. X.

3. 15
Pœnis in foro delicti uſitatis adfici debet delinquens, qui alibi
punitur II. 9 5

Stare in illo debet accuſatus, etſi delictum neget. Aliud tamen
dicendum eſt, ſi dubium adhuc ſit, an factum, quod illi obji-
citur, illicitum ſit, an minus? II. 921 ſqq. X. 15

FORUM DEPREHENSIONIS.

Fortius hodie cenſetur, quam domicilii & delicti forum X. 8ſq.

Locum habebat apud Romanos ſaltem in ſubſidium. Judex, ni-
mirum, reum apud ſe repertum non potuit aliter punire, quam
ſi judex, ſub quo crimen commiſſum fuerat, illum non ſolum
non require bat, ſed & oblatum recipere detrectabat. Id quod
DèMU (Pp) 2 hodie

300 INDEX W.

hodie propter aviditatem magiſtratuum prorſus immutatum,

adeo, ut requiſitio raro locum inveniat X. 8 (q.
Locum habet
1) in miniſtro principis delinquente II. 166 ſq q.
2) in reo per breve ſaltem tempus alicubi commorante VilI.
517 ſqq.

PORUM DOMICILII.
vVid. DOMICILIUM.

FORUM ECCLESIASTICUM.
vVid. CONSISTORIUM.

FORUM MILITARE.

Amittit illud veteranus miles II. 14
Conſtitutiones juris civilis pleræquæ de eo moribus noſtris non
ſervantur II. 111
Gaudent illo hodie milites voluntarii II. 114
Variant circa illud leges mirum in modum II. 111 ſq.

FPORUM MINISTRORUM PRINCIPIS.
Vid. MINISTRORUM PRINCIPIS FORUM.

JORUM MISERABILIUM PERSONARUM.
vVid. MISERABILES PERSON F.

FORUM ORIGINIS.
Retin et in patria, ſi quidem bona in ea poſſideat, miles, etſi alibi
militet II. 110
FRANCI.

Formulas impenſe amarunt, quas tamen ſapienti ſalutarique con-
ſilio ſuſtulit F RIDERICUVSII. Germanorum Imperator L. 45

FRANCOFURTUM AD MOENUM.
Privilegium huic civitati a CAROLO V. Germanorum Impe-
ratore datum, ut nullus ejus civis queat proſcribi, ſeu in ban-
num Imperü declarari, irrationale non eſt I. 682
FKA-

nm,
X.

6ſqg.
VUlll.

1ſqg

IL
is non
Il. III
I. 1I4
1114.

—
—
=
=
=, ⸗=
ùũD

——
—
—
—2
U

–

INDEX IVy. 301

FRATRES.

Alere tenetur frater fratrem H V. 44
Ex duobus fratribus germanis alter legitimus alterum, tamquam
illegitimum, a paterna hæreditate excludere poteſt VI. 1112 ſq.
Innocentes illi, ob fratrum perduellionem, nonnunquam puniti
fuerunt apud Germanos VIII. 6,56 ſq.

Jus nullum præ ſororibus habent in adjudicatione bonorum pa-
ternorum II. 527 ſq.

Teſtes eſſe poſſunt in pactis dotalibus, quæ fratres & ſorores

eorum condunt V. 260
Teſtimonium eorum in jure quidem non plane rejicitur, ſed ta-
men maxime ſuſpectum eſt, in praxi tamen aliquando plene
probat = IV. 1190 ſqq.
Teſtimonium validum perhibent in probanda dotis illatione V.
385
FRAUDATOR.
Damnatus jam ad ſupplicium, ante exſequutionem adhuc tor-
queri poteſt in hunc finem, ut res interverſas indicet ac reſti-
tuat. Sed uſus fori contrarius eſt, ac raro ultra jus jurandum
purgatorium progreditur IX. 73 ſq q.
FRAUS.
Commiſſa ab eo, cujus miniſterio quis in coëmendis mercibus
uti conſuevit, domino, non mercatori, nocet IV. 1128

Utens illa in bona cauſa, falſarius eſt IX. 783
Frohn. FRONO. FROUS.
Germanis veteribus miniſtrum denotavit VI. 1073 ſq.
FRUCTUS.

Ad judicans eos ſimpliciter judex, nec terminum a quo indicens,
graviſſime peccat. Interim annotari debet, verba: poſt con-
troverſiam motam, von Zeit der erhobenen KAlage, idem innue-
re, quam poſt citationem inſinuattam IV. 914 ſq. VII 117
Circa eos in hæreditatis petitione multa ſingulariter & contra
juris rationem conſtituta ſunt, quæ ad alias actiones trahi non
debent VII. 89 ſqq. 116 fJ.
(Pp) 3 Con-

302 INDEX IV.

Conſumtos domino rem vindicanti non reſtituit bonæ fidei poſ-
ſeſſor, tametſi ex illis locupletior factus ſit II. 357 ſqq. IV.
910 VII. 109 ſq.
Damnatus ad reſtituendos eos, ſi, plus ſe impendiſſe in fructus,
quam lucratum eſſe, probet, nihil reſtituit, id tamen, quod

amplius impendit, non repetit VII. 11 5
Dotis uxori reſtituere cogitur maritus adulter a die, quo ipſe
onera matrimonii ferre deſiit IX. 74

Extantes dicuntur, qui quidem tempore rei judicatæ jam con-
ſumti, ſed tamen tempore litis conteſtatæ adhuc penes poſ-
ſeſſorem fuerunt IV. 910 ſq.
Extantes domino, aut cuilibet jus in re fortius præſente poſſeſ-
ſore habenti ſupervenienti, reſtituit bonæ fidei poſſeſſor IV.
9¹0 ſq.
Extantes, jure Saxonico, non reſtituit bonæ fidei poſſeſſor r.
357 1dc.
Feudi petere nequeunt creditores filii obærati, & propterea bona
mente exhæredati V. 644
Lucrans eos, expenſas nullas a domino vindicante repetit, niſi
illæ fuerint fructibus majores II. 359
Lucratur omnes maritus egenus, quos ex bonis uxoris locuple-
tis percipit V. 364 ſq q.
Lucratur bonæ fidei poſſeſſor ob bonæ fidei poſſeſſionem IV.
916
Non adjudicantur, quum contractus ob læſionem ultra dimi-
dium reſcinditur III. 581 ſqq.
Omiſſi in actione familiæ erciſcundæ, ſeparata actione, recte
petuntur II. 514.
Omiſſos in ſententia ſeparata actione petere nequit dominus vin-
dicans, bene tamen per modum ſupplicationis, leuterationis,
vel appellationis I. 360 ſq. VII. 117
Pendentes emiſſe cenſetur emtor, qui rem emit, etſi meſſis pro-
xime inſtet. Idem in emtione ſub haſta juris eſt, tametſi fru-
ctuum nulla in adjudicatione mentio fiat III. 61 5
Perceptorum reſtitutio etiam ultra alterum tantum, & rei reſti-
tuendæ valorem, recte imponitur malæ fidei poſſeſſori IV.
909. 912 ſq q. VII. 117

Per-

ipol.
.. W.
1091ſ3.
rutus,
quod
Il. if
o ipſe
RN
mcon-
s pol
9g10 ſg.
pollel-
or IV.
ſor II.
371l.
ea bora
V. 644
it, niſi
Il. 359
ocuple⸗
6,
n W.
916
kr
1l.
8 recte
Il. 14.

nus in .

rationis,
VII. 117
ſſispro⸗
getüflu⸗
Il. 6l
tei reſt⸗
ai IY.
VII 117

Per-

“
4
8

INDEN IVy. 303

Perceptos & percipiendos, ob ſolam litis conteſtationem, non
reſtituere neceſſe habet bonæ fidei poſſeſſor II. 358 ſq. VII.
=ð III ſq.
Perceptos & conſumtos ante & poſt litem conteſtatam, non re-
ſtituit bonæ fidei poſſeſſor, cui res, mediante jure jurando ſup-
pletorio, evincitur II. 36 1

Perceptos ex bonis adventitiis liberorum ſui juris factorum poſt

emancipationem, reſtituere debet pater III. 203 ſq.
Perceptos ex rebus hæreditariis imputant in Quartam T89 EBEL-
LIANICAM liberi fideicommiſſo in diem, vel ſub conditione,
onerati, ſi pater hoc juſſerit VI. 1012
Percepti ex rebus legatariis quousque debeantur legatario? dis-

quiritur VI. 890 ſqq.
Perceptos reſtituit emtor, in ſubhaſtatione ob omiſſa ſolemnia
annullata, tunc, quum nullitas aperta fuerit IV. 916

Perceptos omnes, ex quibus locupletior factus eſt, emtori reſti-
tuit venditor, ob moram in uſurss pretii non ſoluti damnatus,
etſi ipſe rem bona fide, & ex juſta cauſa, retinuerit. Is vero
locupletior factus cenſetur ex fructibus perceptis, qui patri-
monium ſuum non auxit, ſed ſaltem non imminuit, dum nem-

pe, aliis rebus utens, ſuis pepercit VII. 113 ſqq.
Perceptos bona fide repetere nequit, qui fundum ſuum poſtli-
minio recuperat X. 601

FPRUGES. FRUMENTUM.

Fruges in prædiis ſuis natas ubicumque tam ad corpus, quam
particulatim, vendere poſſunt nobiles & clerieccd IiI. 410
Frugum incantatio frequens inter Romanos crimen fuit, hodie
ignoratur IX. 65
Erumenti cura pertinebat Romæ ad Præfectum urbi X. 676 fq.
FUGA.
conf. D UX BELLICVUS.
Aliorum ſuſpicionem contra reum excitare poteſt, ſed hæc ſu-
ſpicio per ſe leviſſima eſt X. 176
Crimen per ſe aliquando eſt, & pœnam meretur, ut ex carcere,
ex militia. Neque tamen propterea indicium ad torturam
facit X. 16 5
Diſcri-

304 INDEX IV.

Diſcrimen inter fugam effuſam & moderatam, ſive abitionem,
explicatur X. 168 ſqq.
Duorum æq ue ſuſpectorum in crimine, quod ab uno ſaltem com-
mitti potuit „contra neutrum eorum ad decernenda tormen-
ta indicium facit X. 163 ſq.
E carcere
1) efficit, ut gradus torturæ jam decretæ amplificari queant
VIII. 533 ſq:. X. 159 ſqq.

2) indicium per ſe non eſt X. 158
3) punitur etiam in innocente VIII. 533
4) ſuſpiciones & indicia auget VIII. 733 ſq. X. 158ſqq.
En ncomium ejus ſeripſit ATHANASIUS X. 176

Famuli indicium faurti præbet, ſi dominus aliquas res ſibi ſubtra-
ctas animadvertat. Et tortura quoque decerni poteſt. Do-
minus vero ante omnia per teſtes, ſaltem domeſticos, furtum
factum probare debet, nec ſoli aſſertioni ejus fides habetur

II. 602
Ignominioſa viro forti non ſemper eſt, ſed aliqnando honorifica
*& decora IX 455 ſq.

Indicium genuinum ad tormenta decernenda non eſt, niſi ex cir-
cumſtantiis appareat, reum ex conſcientia criminis fugiſſe X.
154 ſqq. 158
Indicium legitimum & ad decernenda tormenta ſufficiens ne tunc
quidem excitat, quando ex pluribus ſuſpeétis unus fugit X.

160
Mala ac turpis non ſemper, ſed ſæpe bona ac honeſta eſt, ac ex
regulis prudentiæ ſuſcipitur X. 15 ſq.

Nominati ab adultera parturiente in ipſo partu, ſi ſea judice in-
quiri & inveſtigari animadvertat, ſuſpectum eum non reacit
IX. 32
Obligatus ad eam eſt invaſus, qui ſine omni, vel magno ſaleem,
dedecore fugere poteſt IX 4 5 ſq.
Quoad illam ſingulare jus præ aliis nationibus non habent Ger-
mani IX. 455 ſq.
Suſpicio ejus ſufficit
1) ad miniſtrum principis incarcerandum VIII. 843 ſqq.
2) ad reum carceri includendum VIII. 5II

FUN-

nem,
co.
mell⸗

6zſc.

eant
9ſ
X iſs
33 ſ.
zlag.
176
lbtra⸗
De⸗
urtum
lbetur
l. 602
orifica
55ſa
excir⸗
ſle X.
9118
etunc
it X.
160

4c eK

ſg⸗
jce in.
reddit
32 ſ.
Atem,
t⸗
.

(er-

511

zſag.
I. II

1N.

INDEX IV.

TUND AMENTUM.

Suffodere non debent ruſtici Saxonici X. 717
FUNDUS.,.
. conf. LEGATUMNFUNDI.
Formam ejus murare, res meræ facultatis eſt VlII. 261

FUNDUS DOTALIS.
vid. DOTALIS YUNDUS.
FUNDUS PUBLICUS.

Errant, qui fundos publicos in principem ſaltem, quoad

uſumfructum, translatos, proprietatem vero apud popu-
lum, ſeu rempublicam, remanere, ſtatuunt I. 262
FUR.
Abſolutus a condictione furtiva, aut ab actione furti, injuria-
rum actionem non habet, ac pœnæ etiam publicæ ſæœpe ſub-
jacet . III. 94 ſqq.
Advena ignorantia juris ſingularis in foro, ubi furatur, ſe
tueri nequit VIII. 82
Confeſſio propria ejus, aut duo teſtes omni exceptione ma-
jores, ad convincendum puniendumque furem præciſe non
deſiderantur, quum fides teſtium non omni majorum exce-
ptione, accedentibus gravibus indiciis, ſuppleatur, ut ple-
nam probationem facjiat VIII. 94 ſqq.
Confitens, poſt perpeſſa tormenta, furtum ſponte deinceps,
non ordinaria pœna adficiendus, ſed extra ordinem punien-
dus, eſt XVXY. 250 fd.
Corpus delicti in puniendis torquendisque furibus nimis ſcru-
puloſe exigi non debet, ſufficit moralis certitudo VIII. 65.
. 84 ſq.
Damnatus jam ad ſupplicium, ante executionem, ut res furti-
vas indicet, & reſtituat, recte torquetur. Sed uſus fori, hoc
caſu, vix ultra jusjurandum purgatorium Progreditur .
73 10.

Deprehenſum in furto, quem ſervare poterat, occidens, ob

iram quodammodo juſtam, & qualemcunque periculi ſu-
ſpicionem, mitius punitur. Si tamen cædes, poſtquam ira

(Q 4) defer-

306 INDEX IV.

deferbuit, & periculum omne depulſum fuit, fiat, ultimum
ſupplicium irrogatur IX. So8 ſqq.
Deprehenſus in furto, deprehendentem obtruncans, inſidio-
ſus homicida eſt, ac atrocius, quam ſimplici morte, puni-
tur, non aliter tamen, quam ſi arma, animo nocendi, aut
ſaltem ſe defendendi, adportavit IX. 598 ſq.
Deprehenſus in furto, ſi ex improviſo ad depellendum vitæ,
vel libertatis periculum, inſtrumentum letale arripit, atque
eo deprehendentem interficit, ſaltem ob exceſſum inculpa-
tæ tutelæ punitur IX. 598 ſq.
Indicia manifeſtiſſima ad damnandum eum ſufficiunt, nec con-
feſſionem ejus extorqueri neceſſe eſt VI I. 63 ſq.
Indicium legitimum contra fures nonnumquam eſt inculpatio
correi etiam extra tormenta VIII. 64 ſq.
Intentans lucrum honeſtum punitur, ſed mitius VIII. 109
Liberare eum non debet a pœna ordinaria
1) ignorantia juris ſingularis in loco, ubi furatur, recepti

VIII. 82.
2) pœna ob furta iterata ab ipſo nondum perlata VIII. 81
3) reſtituendi animus VIII. 75 ſq.

4) reſtitutio rei ablatæ tunc, quando hi, qui res ab eo bo-
na fide emerunt, pretium datum non recuperant VIII.
Non eſt 74 ſq.
1) qui alios ad furtum inimico ſuo faciendum, non animo
lucri faciendi, ſed ex odio, concitat, punitur tamen, &
ad reſtituendum rerum ablatarum pretium convenitur
III. 97 VIII. 130
2) qui occultat furem, ſi lucri partem non fert. Punitur
is tamen extra ordinem VIII. 391 ſqq.
3) qui rem apud ſe ex turpi cauſa depoſitam intervertit.
Peccat tamen is, & a magiſtratu recte punitur, quamvis

a deponente conveniri nequeat VIII. 129
Non indicare furem, crimen non eſt VIII. 391 ſqq.
Occiditur impune IX. 458 1J.

Peccant, qui cædem furis ſine diſcrimine permittunt IX.
S 7273 ſJ. 458 ſq.
Peccant, qui furi jus cum cæde reſiſtendi tribuunt 1X. 376. 454
Pœ-

timum
ſag
inſidio-
„Puni⸗
di, aut
68 ſ.
1te

nculpA.

198l.
ec con
63 ſe
ulpatio
l6 ſa.

recepti
7III. 81
175 6
eo bo⸗
nt VllI.
aditn
men, &
wenitur
ll 130
Punltur
31 ſc
erverti
amvis
lll.
11q.
, S
76. 4,k4

III. 109

