Nec jure divino præcipitur, nec in prima eccleſia neceſſaria fuit,
nec hodie ubivis neceſſaria eſt V. 104 ſqꝗ.
Achibitio ejus ante Sæculum XVI. liberi arbitrii fuit. Ipſe ad-
huc LOTHERUS conjungendis permiſit benedictionem ſacerdo-
talem adhibere, vel non adhibere, poſtea vero benedictio la-
cCergdotalis & inter catholicos & proteſtantes abſolutæ neceſſi-

tatis facta eift IX. 201 ſqq.
Clandeſtina & vitioſa, etſi a legitimo ſacerdote facta, non ma-
trimonium, ſed concubinatum, inducit IX. 210 ſqq.
Fieri nequit lingua deſponſatis incognita IX. 24

impetrata a ſacerdote extraneo, vel legitimo quidem, ſed clam
illegitimo modo, polygamiam veram non conſtituit IX.

252 ſqdJ.

Liberos antea natos legitimis per omnia exæquat. V. 108 ſJ.
Pertinet in Germania hodie ad eſſentiam matrimonii, non etiam
ad eſſentiam legitimæ nativitatis V. 106. 114ſq. X. 200 fq.

Requirit præſentiam teſtium, minime duorum IX 212¾
Sine ea conjunctio viri & feminæ in perpetuum inita concubina-
tus manet “ MxX. 210 ſ.-

Sola, ſi per ſe vitioſa ſit, ad veram polygamiam conſtituendam
non ſufficit IX. 25 0 ſq.
BBNEFICIUM CESSIONIS BONORUM.

vid. CESSIO BONORUM.
(L) BENE-

△

FENE-FICIUM COMPETENTIXE.
vid. cOMPETENTIE BENEFICIUM.
EENEFICIUM DATIONISIN SOLUTUM.
vid. DATIO IN SOLUTUM.
HENEFICIUM PIVISIONIS.
vid. DIVISIO.
BENEFICIUM ECCLESIASTICUM.
Eorum collatio & denominatio ad eadem donationibus necefſa-
riis anmumeranda eſt VIL. 1210ſq.
In illa recte fir exſequutio VII. 442 ſqg.
BENEFICIUM ENxCUSSTONIS.
vid. ExcüUSSIO.
BENEFICIU M ISEPARATIONIS.
Loeum haber, etſi duorum pluriumve debitorum bona ita ſint
commixta, ut ea accurate diſcerni impoſſibile ſit VII. 538
In eo accurata ſeparatio non exigitur, fed res ex arbitrid & æqui-
tate judicis pendet, in praxi autem heæredes creditoris fere
ſemper excluduntur, expenſæ tamen concurſus & tributa in
principio collocantur —= VII. 139 ſq.
Iillo defunéti creditores, quamvis chirographarii, creditoribus
hæredis, licet hypothecariis & privilegiatis, anteponuntur,

ſolis tributis exceptis ð VII. 540 Iq.
Ab illo non excludit creditores defuncti res ſesundum credito-
res hæredis judicata VII. 541

Ilud habent defuncécti creditores, etſi jus eorum altioris indaginis
ſit, contra liquidos hæredis creditores, creditores autem hæ-
redis exſequutionem, præſtita cautione, impetrant VII. 542
Hlud non excludunt lex nova, vel privilegium, quibus creditor

aliquis aliis omnibus anteferri jubetur VII. 543
Locum non habet inter unius debitoris ereditores VII. 545

In illo præfertur reliquis creditoribus is, cujus ope res quædam
debitoris ex fuga retractæ conſervatæque fuerunt, ſed tan-
tum in illis rebus, quæ ejus opera ab interitu vindicavit VII.
746
Bene-

—

INDEX IV. 3
Beneficium ſeparationis, quod pragmatici in ſocus admittunt,
ut, excitato contra unum ex ſociis concurſu creditorum, debi-
ta, ratione ſocietatis contracta, debitis, quæ extra eam facta
ſunt, præferantur, in jure fundatum non eſt VII. 547 ſg.

BENE ME RTT A.
Nullam juſtam cauſam ordinariam homicidii pœnam mitigandi
HZ IX. 398

Præbent

BENEPTL ACITUM.
Conceſſionis ad beneplacitum elegans exemplum adfertur VII.
BERGA NORWEGIE UREBS.
In illo oppido in collegium mercatorum recipitur neme, nſi

Plagas, balneum, ſuſpendium, fumum, uſtulationem & mille
alia tormenta perpeſſus ſit V I. 93

B ESTIX.
vid. ANIMAL. FE RE BESTI.

Beylagen.
Etiam ſine ſubſcriptione fidem faciunt IV. 1016. 1072. 1077 fg.
. BIENNIUM.
Intra hoc criminales cauſæ, jure [USTINIANEO, finiri debe-
bant, quod hodie in praxi negligitur Xi. I31fc.
Sufficit ad probandum animum derelinquendi res immobiles
VII. z0 ſꝗ. X. 5 17
BIGAMIA.
Conf. POLYGAMIA.
Jus Romanum gladii pœnam in bigamos non ſancit. c ARO·
LUS V. eandem fancire videtur, ſed verbis maxime dubiis,
mens tamen clara eſt. uam CcAROLI mentem & legislator
Saxo ſic interpretatus eſt, & conſtans uſus binorum ſœculo-
rum firmavit. Igitur ultimum ſupplicium bigamis in Ger-
S (L) 2 mania

84 INDEX IV.

mania irrogari oportet. Major adhuc jurium circa bigam ĩæ

pœnam incertitudo in Gallia eſt 1X. 240 ſJ.
Ut ultimum ſupplicium in polygamiæ crimine irrogari queat,
non dolus ſaltem, ſed & falſum, deſideratur IX. 244.

Ut uftimum ſupplieium irrogari poſſit, jure communi binæ
nuptiæ reduiruntur, in Eleètoratu Saxoniæ ſufficiunt ſecunda
vice ſponſalia publica, concubitu firmata, ac, qui prima vice
ſponſalia publica celebrat, & concumbit, deinde cum alia per-
ſona nuptias ſolemnes facit, nec in Saxonia, nec extra Saxo-
niam, morte punitur IX. 248 (J.
Sola confeſſio bigami ad irrogandum ultimum ſupplicium non
ſufficit, ſed inveſt gandum eſt corpus delicti, & ad ea loca, in
quibus nuptiæ factæ dicuntur, ſcribendum. Quod ſi hæc
inveſtigatio difficilis eſt, & ſine longa mora perfici nequit, reus
interim vel idonee, vel, ſi hoc non poſſit, jure jurando cavens
e carcere dimittitur IX. 250 ſq.
Ad bigamiam requiritur, ut in utroque matrimonio forma &
cærimoniæ, quas leges præſcribunt, fuerint adhibitæ. Sola
benedictio ſacerdotalis, ſi per ſe vitioſa ſit, non ſufficit IX.
251 ſqg.
Bigamia vera non contrahitur, ſi ſacerdos, qui alterutras nuptias
conſecravit, vel extraneus fuit, vel legitimus quidem, ſed clam
& illegitimo modo benedixit. Committitur tamen per hoc
factum crimen bigamiæ proximum, non morte, ſed graviter
extra ordinem, puniendum IX. 252 ſqq.
Quamvis prius matrimonium propter omiſſas legitimas cœre-
monias nullum, atque adeo poſterius polygamia non ſit, poſte:
rior tamen conjux, qui quæve priorem conjunctionem igno-
ravit, ad divortium recte agit, data repetit, & reſtitutionem
ſumtuum ac damnorum deſiderat IX. 252 ſqqꝗ.

BIGAMUS.
conf. NUPTIAE SECUNDAE.
Ultimo ſupplicio non punitur

1) qui ſe divortii cauſam juſtam habere probabiliter credidit,
divortium tamen obtinere non potuit IX. 244 ſqq-.

2) quan-

lc.
eat,
44
ine
ade
Pek⸗
.
.
noſ/
H in

8 .
EOH

teus
ens
oſa.

Sola
X.
ſae.
Ptias
clam
hoc
Uiter
1l

ere⸗

olte
igno⸗

onem

1ſce⸗

dict,

4 ſga⸗

na &

INDEN IV. z;

2) quando, ope prioris conjugis privatus, matrimonium con-
trahere, quam luxorioſe vivere, mavult IX. 244 ſqq.
3) quando in ignorantia, licet ſupina & adfectata, verictur
IX. 2 14 ſqq.
4) quando priorem conjugem adhuc vivere & marrimonium
cum eo perdurare non diſſimulat 1X. 244 ſq4.

BLANDITIAE.

Adhibitæ a marito uxoris interceſſionem irritam non faciunt

1II. 267
Adhibitæ ſine mendacio pactum irritum non reddqunt IL. 429
Confeſſio rei per illas elicita legitima eſt X. 8; ſqd.
Inductus illis ad adulterium committendum, mitius punitur
Licitæ ſunt in capiendo ſuſpecto miniſtro aliove reo VIII. 843
. ſq. X 15
Simplices teſtamentum non vitiant VI 8:3 ſq.
Simplices vitricis & novercis etiam permittuntur VI. 824 ſ.
4 S8148 FHEMIA.
Committitur aliquando ab adulatoribus, quos deficiens blas-
phemandi animus non excuſat VIII. 562 ſqq.
Committitur nonnunquam per exſuperantiam pietatis VIII.
. 110-ſqd.
Definitur VIII. 541
Dividitur 1) in atrocem & non atrocem VIII. 541 fq.
2) in immediatam, & mediatam, ſeu obliquam VIII. 543 ſq.
3) in verbalem & realem VIII. 548 fq.

Injuriarum ſpecies eſt, atque etiam ex doctrina injuriarum ex-
plicari debet. Pertinent quoque ad illam diviſiones injuria-
rum ſolitz VIII. 541 ſq.
Veræ blasphemiæ non ſunt verba ambigua, dubitantia & falſa,
quibus veritas & auétoritas religionis Chriſtianæ oblique im-
petitur, extra ordinem tamen puniuntur. Eadem verba in
crimine blaſphemiæ indicium ad torturam faciunt, fidem ho-
minis, talia jactantis, minuunt, efficiuntque, ne is facile ad
jusjurandum admittatur ViIII. 564 ſq q.
L) 232 BLAS-

86 INDEX MW.

BLASPHNEMIA ATROK.
Saltem ultimo punitur ſupplicio VlllI. 541

BLASF HEMIA MEDIATA, SEU OBLICQUA.
Definitur VIII. 543
Referuntur ad eam
1) convitia in divos, ſeu ſanctos, inprimis in MARIAM, eructata,
quæ convitia etiam evangelici pro blasphemia reputant, ſed
tamen indulgentius, quam catholici, puniunt VIE. 5y44 ſqq.
2) convitia in ſacramenta & ſacrum codicem eruéctata VIII. 543
2) injuriæ ſacerdotibus illateæ, ſiquidem verbales ſint VIII.
547
BLASFPHEMIA MYSTICA.
Deſcribitur FVlII. 55
. BLASTPHEMIA OBLIQCQUA.
vid. BLASTYPHEMIA MEDIATA-
BLASFIIEMIA PIECTA.
Dantur quoque ejusmodi blasphemie? FVYVllII. 548 1J.
BASPME MIA RE ALI8Ss.,.
Ejus ſpecies eſt contumelioſa imaginum divinarum, item hoſtiæ
in ſacra cœna, tractatio ViIII. 548
BLASPHEMIA SCULPETA. – S
Dantur quoque blasphemiæ ſculptæ VyjlIII. 548 ſq4.
BLASPHEMIE POENA.
Ordinaria eſt ultimum ſupplicium, quæ pœna nondum ab uſu
receſſit, a principe tamen remitti potelt VIII. 5y69
Intelligi tamen hoc debet ſaltem de blasphemia atroce VIII. 541
Ordinaria ſacerdotum blasphemantium eſt depoſitio vIII. y5
Ple ctuntur illa .
1) adulatores, quos deficiens animus blasphemandi non ex-

cuſat VIII. 562 ſq.
2) conditionem blasphemiæ ad jicientes VIII. 557

3) nominantes auctorem ſuum VlIII. 559 ſqq.
4) ver-

INDEX VWV. 87

4) verba plasphema excerpentes & ſubnotantes, quos curio-
fitatis obtentus plane non excuſat VYXYIII. 562 fJq.
5) verba dubitantia, ambigua & falſa, quibus veritas & aucto-
ritas religionis Chriſtianæ oblique impetitur, proferentes,
in quibus tamen pœna extraordinaria modo locum habet
VIII. 564 ſqq-.
Minuunt eam UMB
à) deſperatio, ira aliique graviſſimi aftectus VIII. 167ſ. qq.
b) pietatis prætextus VIII. 550 ſqꝗ.
BEASPHEMUS.,
Eſt, qui nomine vel verbo Dgad malum eſſiciendum abutitur
IX. 630
BOETHUS OFPIEICIARIUS.
Ex ejus delictis, quæ prohibere potera t, obligatur opifex II. 498

- BONA.
Eorum præſtatio ad neceſſitates publicas neceſſaria donatio eft,
a republica tamen, vel principe, reſarcienda VI. 1204

Omnia, quæcumque in territorio reperiuntur, imperio principis
ſubſunt, nec tamen propterea in ejus dominio ſunt, niſi occu-
Pata ab eo & fiſco addicta probentur. Itaque bona in dabio
nec fiſcalia, nec patrimonialia, ſed nec privatorum eſſe, præ-
ſumuntur. Verum quisquis jus ſuum in hac qualitate fundat,
hoc probare debet, atque interim poſſeſſor in poſſeſſione re-
Quæ donator in mortis cauſa donatione liberæ ſuæ diſpoſitioni
reſervat, poſt mortem e jus non donatario, ſed hæredibus ab
inteſtato eedunt B VI. 12) 3 ſqq.
3ONA CENSITICA.
vid. CENSITICA BON A.
BONA CIVITATIS VEL UNIVERSITATIS.
Adminiſtrationi bonorum civitatis ex officio ſe immiſcere & ra-
tiones de illis contra privilegia & præ ſcriptionem immerneria-
lem exigere ac cognoſcere poteſt princeps, ſed, ſi bonus eſt,
non facile id faciet, nifi vel accuſator ex iis, quorum intereſt,
exiſtat, vel mala adminiſtratio ei aliunde innoteſcat XI. 24 ſa.
Admi-

—

88 INDEX IV.

Adminiſtrationem bonorum princeps civitati bona ſua male ad-
miniſtranti prorſus adimere & ad ſe trahere poteſt. Sed hoc
durum & periculoſum eſt. Præ ſtat igitur civitati adminiſtra-
tionem relinqui, & ſaltem inſpectorem, ſeu curatorem, ad-
jungi XI. 32 ſq.
Magiſtratus ſe adminiſtrationi rerum eivitatis, aut collegiorum
ſibi ſubjectorum, immiſcere, aut cognitionem de rationibus
redditis ad ſe trahere, nequeunt, niſi ab his, quorum intereſt,
implorentur, qui tamen juſtam querendi cauſam allegare de-
bent, qualis eſt verſio redituum & collatarum pecuniarum in
compotationes XI. 28

BONA CONIUGIS ADULTERANTIS.

Jus Romanum conjugi innocenti ex bonis conjugis adulterantis
partem attribuit, quod jus adhuc hodie in illis locis, quæ le-
ges Romanas, quoad ſucceſſionem conjugis, retinuerunt, ſer-
vari debet. Ad ea vero loca, in quibus conjugi ſuperſtiti am-
plior portio ſtatutaria tribuitur, jus Romanum abſurde trahi-
tur. in his itaque locis conjux innocens ex adulteri adulteræ-
ve bonis omnia conſequitur, quæ, ſi adulter adulterave mor-

tem obiiſſet, habuiſſet IX. 6 ſq.
In Saxonia maritus uxoris adulteræ non dotem ſolum, ſed & pa-
raphernalia, ſiquidem mobilia ſint, lucratur 1X. 60 ſqq.

Maritus Saxo geradam uxoris, quam, ea mortua, ex lege, pacto,
vel ſtatuto, lucraturus erat, etiam ex adulterio uxoris lucratur
XI. 67
Conjux innocens donationes ſibi a conjuge adultero adulterave
ante divortium factas retinet, & lucratur, eas vero, quas ipſe
ſive ante nuptias, ſive poſt nupꝛias, fecit, re vocat IX. e? ſqq.
Maritus utenſilia, quæ, durante matrimonio, comparat, ac uxori
utenda & cuſtodienda, ſine donationis mentione, dat, donare
non cenſetur, itaque, ſoluto per adulterium matrimonio, ſim-

pliciter vindicat IX. 68 ſqg.
Conjux innocens dotem vel donationem propter nuptias poſt
commiſſum adulterium conſtitutas non ucratur IX. 71

Conjux adulter actionem rerum amotarum non amittit, ex-

ceptio tamen rerum amotarum oppoſita reſtitutionem dotis
non

1ad.
hec
ſtra⸗
40.
ſ.
Drum
nibus
ereſt,
e de⸗
Im in
Il.28

ranti
e le⸗
yſer⸗
tiam⸗
rahi-
tere⸗

mOI

6(01ſ.
K pa⸗
ſqe
eo⸗
cratur
NI. 67
eraye
8 ipſe
7ſqo.
„Uor!
lonare
0 ſim⸗
9lg.
X

conſequitur

poſcere, aut omnia in eodem ſtatu relinquere, poteſt Xl. 83

non moratur, ſed reſtituere prius dotem, ac deinde res amotas.
repetere, poteſt 2 IX. 73
Conjux adulter jus agendi ex contractibus & pactis, quibus do-
natio nulla ineſt, non admittit, inde tamen jus retentionis non
Maritus adulter non ſolum dotem, ſed fructus etiam & aiuras
AQotis, ex eo die, quo onera matrimonii ferre deſiüit, uxori re- .
ſtituere cogitur ” 1X. 74 ſqꝗ
Maritus adulter uxori paraphernalia quoque bona reſtituere, ac,

ſi id uxor poſcit, jurato indicare cogitur IX. 76 ſqq.
Maritus uxoris, de cujus adulrerio ſaltem ex evidentiſſimis præ-
ſumtionibus conſtat, dotem etiam lucratur AXX. 7⁸

Conjux innocens conjugis adulteri adulteræve bona lucratur,
tametſi hi non plene convicti, ſed ſaltem ob contumaciam pro

confeſſis & convictis declarati, fuerint IX. 79 ſq.
Maritus uxoris adulteræ, quam impudice vivere, tempore nu-
ptiarum, ſciebat, dotem non lucratur F IX. g1

Miriti uxoris adulterio laeſi huredes, ſi vivus ille conqueſtus
non eſt, uxorem adulteram dote, aut, quam loco dotis petiit,
. portione ſtatutaria, privare non poſſunt IX. 81
Conjux innocens in illis terris, ubi communio bonorum viget,

ſoluto per adulterium unius partis matrimonio, diviſionem

Conjux conjugem adulterantem, cujus bona lucratur, alere te-
netur H IX. 84
Conjux innocens ex bonis, quæ lucratur, liberis legitimam, ſi
eeiamaliunde non habeant, non prius tamen, quam poſt mortem “
partis adulteræ, ſolvere, vel ſupplere, debet IX. 84 n.
8S0NA cONITUGUUMA.
confer. CoMMIXTIO. COMMWNIO.
IiIiIin qdubio mariti potius, quam uxoris, eſſe præſumuntur. Quæ
præſumtio leviori etiam demonſtratione elidi poteſt, ac ſuſi-
cit ad hanc eliſionem generalis probatio, facitque locum juri⸗
Hr jurando ſuppletorio, quoad ſingulas ſpecies V. 36ſq.
=ð (M)/ Prz.

e

30 INDEX IW.

Præſumuntur in dubio communia tune, quum maritus orem
locupletem ducit, ac res ſuas cum illius rebus commifcet, niſi
egeſtas mariti dilucide probetur V. 364 ſ q. Vil 107
Ea omnia, quum ſeparatio bonorum illatorum a bonis mariti
paulo intricatior eſt, uxori ad judicari poſſunt, atque hæc hæ-
redibus mariti in certam pecuniæ ſummam condemnari poteſt
V. 364 ſq q- VII. 107
BONA DOMANIALIA.
conf. D OMANIVUM. RES DOMANIALIS.
Præſcriptione quadragenaria extinguuntur VII. 190
BONA DOTAIIA.

Diſcrimen inter bona dotalia, paraphernalia & receptitia nec in
jure Romano, nec in priſco Germanico, fundatur, ſed mori-

bus hodiernis debetur V. 161 ſqq.
Dotalium bonorum jura ſingularia exponuntur V. 163 fJ.
Efficiuntur aliquando, volentibus partibus, ea, quæ marito, con-
ſtante matrimonio, inferuntur V. 172
Præſumuntur eſſe bona, quæ uxor ſtatim ab initio matrimonii
marito infert V. 165. ſq q.

Præſumuntur eſſe bona omnia, quæ uxor locuples, marito egen-
tiſſimo nubens, ejus adminiſtrationi committit. Igitur mari-
tus fructus omnes, quos ex his bonis percipit, etiam de jure
civili lucratur V. 169 ſq.
Præſumuntur noneſſe bona, quorum nudam proprietatem, non
vero poſſeſſionem & uſum, tempore initi matrimonii habuit
uxor V. 171 fſq.

BONA ECCLESIASTICA.
conf. ALIENATIO RERUM EGCILESIASTICARUM.
RES ECCLESIASTICA.
Dividuntur in communia & dotalia, horumque ſpecies menſalia

ſunt VIiI. 197 ſqq.
Ilorum inſpeétio & adminiſtratio apud magiſtratum inferiorem
eſſe poteſt I. 220 ſq.
Præſeribnatur quadraginta annis VII. 107 ſqꝗ.

R⸗

tem
iſt

1†
1.

ariti
heæ-
Gteſt

150

lecin
nori-
ſ
31.
con.
172
nonii

ſq.

gen.
nin.
ore
9ſ
non
lbuit
1.

alia
Nrent
oſ.

INDEX IVv7v.,. Rtr

BONA E M PH VTEVUTICA.
vid. EMPHYTEUTICA BONA
BONA FISCALIA.
conf ALIENATIO REI FISCALIS. FISCUS.

Præſumuntur in dubio non talia, ſed probari debent X. 554ſqq.
Quando de bono fiſci inter fiſcum & privatum lis oritur, fiſcus
ante omnia, bonun in dominio fulſſe, ſi id negetur, probare

tur, niſi legitimam adquiftionem & utilitatem reipublicæ ex

rei fiſcalis alienatione factam probet X. 57 1ſqq.
Subſtantiam illorum intadtam ſervare debet, reditus vero, vti bo-

num ei videtur, expendere poteſt Princeps XA. 546 ſq.

30ONA MENSALIA.
Adquiruntur Præſcriptione quadragenariia (EVII. 196 ſqq.

BON A PANAPHERNaATIA.

Adminiſtratio eorum omnis uxori hodie ſine mariti conſenſu eſt
ademta. Itaque nec proprietatem eorum alienare teſt V.
“ 196 ſq.
Aes alienum ab uxore ante initum matrimonium contractum ex
illis ſolvitur V. 178 fJg.
Diecuntur & præſumuntur eſſe ea, quæ uxor, conſtante matri-
monio, adquirit V. 165 ſqq. 183 ſq.

in jure Romano, nec in priſco Saxonico, fundatur, ſed mori-
bus hodiernis debetur V. 161 ſq q.
Exſequutio in ea ob æs alienum ab uxore, conſtante matrimonio,

”ÿÿVM V. 179 ſq.
4 Hybothecam tacitam ratione illorum in bonis mariti habet uxor
IV. 38

NSs IIn

Sæculariſata per pacem Osnabru genſem jure eceleſiarum in præ-
ſcriptione & aliis capitibus fruuntur VYVYVII. 203

Praæſcribuntur quadraginta annis VII. 190

debet, quo probato poſſeſlor privatus ad reſtituendum damna-

Diſcrimen inter bena paraphernalia, dotalitia & receptitia nec

ſine mariti conſe enſu, conflatum non, niſi ſoluto matrimonio,

92 INDEX IV.

Lucratur in Saxonia uxoris adulteræ maritus, ſiquidem mobilia

ſint IX. 66 ſqq.
Reſtituere debet maritus adulter uxori, ac, ſi uxor id poſcit, ju-
ratus indicare cogitur 1X. 26 ſq.
Transactio de illis a marito faéta valet I. 469 ſq .

Uſumfructum eorum ex univerſali Germaniæ conſuetudine ha-
bet maritus, nec nocet ipſi, quod paraphernalia hæc in paétis
dotalibus non ipfſi, ſed filiæ, a ſocero promiſſa ſint V. 174 ſq.
1

BONA PATRIMONIALIA.

Differunt ab ærario & fiſco principis VII. 190. X. 546 ſJ.
In illis, quicquid habet, facere poteſt princeps X. 547 ſq.
Noa præſumuntur, ſed probanda ſunt X. 554 ſq.
Quadragenaria præſcriptione perimuntur VII. 190

BONA PERDUELLIUM.
Fiſcus quidem capere, ſed & æs alienum ab iis conflatum ſolvere
debet VIII. 663

BONAPUBLICA.
Peccat miniſter, qui bonorum publicorum alienationem ſine ne-

ceſſitate ſuadet VIII. 819
Peccat miniſter, qui bona publica infra verum pretium vendit
. VIII. 819
BONA RECEPTITIA.
Alienatio eorum mariti conſenſum non requirit V. 185
Conſtitutio illorum conſenſum utriusque conjugis vel expreſ-
ſum, vel facto declaratum, requirit V. 183 ſq.

Diſcrimen inter ea, dotalia & paraphernalia nec in jure Roma-
no, nec in priſco Germanico, fundatur, ſed moribus hodier-
nis debetur V. 161 ſq.
Vox & natura illorum explicatur V. 182

BONA VACANTIA.
Competunt magiſtratibus Saxonicis patrimonialem jurisdictio-
nem habentibus X. 573 ſqq.

Jura illorum diverſa ſunt . V. 587 .
us

ilir
ig.
n.

Ctis
ſ

eſg.

7ſ

gere
663

ene .

N19
ndit
919

Pre ⸗
3 6ſ.
oma-

dier.

182

ha-

In ea eſt .

INDEXx VWV. 22
JIus ea occupandi magiſtratibus ſuperioribus ceſſit princeps, at-
q ue eos, in emolumenti hujus compenſationem, ad alendos
pauperes, & puniendos maleficos, obligavit IX. 737 ſqq.
Species eorum variæ ſunt? AL. 187 14.

BONA CAUSA.
vid. cAUSA BONA.

— BONA FIDES.
Conſiſtit non in opinione, ſed in ignorantia Vll. 157 ſq.
In ea eſſe poteſt quis, etſi eo tempore, quo primum poſſeſſionem
nactus eſt, contradictionem ab illo, qui rem poſtea evincit,
Paſſus eſt HM VII. 109 ſq.

1) qui auctoritati magiſtratus fiſus, in jure errat VII. 160
2) qui errat, dummodo non ſupine VII. 157 fq.

3) qui inſtrumentum, quo jus alterius continetur, tenet & per-

legit, ſed tamen credit, ei aliunde eſſe ſatisfactum VII. 169
4) qui ſcit rem eſſe alienam, ſed tamen eama ſe, conſentiente
domino, poſſideri, veroſimiliter credit VII. 161

Neceſſaria eſt in omni præſcriptione, atque ad hane neceſſitatem

probandam jus Canonicum dictum PAULI: Quicquid non ex
fide eſt, peccatum eſt, recte adhibet VlſlͥlII. 166 ſqq.
Non tollittur . .
a) denunciatione ſimplici in principio contractus facta rem
eſſe alienam, niſi ſimul argumenta convincentia, aut maxi-

me veroſimilia, adferantur VII. 158
b) errore juris adminiculo quodam fulto VII. 160
c) litis conteſtatione ſola Ii. 201 ſq. VII. I1I ſq.
Præſumitur in ipſo debitore, qui interpellatus numquam fuit, ex
lapſu longiſſimi temporis Vil. 163
Requiritur . M
1) in præſcriptione actionum perſonalium aliorumque jurium
VII 1 62
2) In præſcriptione immemorialil Vyü”⸗c—II. 214 ſq.
Tollit eam error juris ſupinus VII. 160

INDEX IV.

BONAE FIDEI ?OSSESSOERA. 6 ðð
vid. POSSESSOR BONAE FIRHI.
BONORUM CGONFISCATIO.
vid. cONFISCATIO BONORUM.
Brantewein⸗Blaſen⸗Zins.

Hoc jus per præſcriptionem immemorialem magiſtratus infert-
or & fiſci jure deſtitutus, ſibi acquirere Poteſt X. 582 ſq4.

S ERITANNI. .
vid. ANGLrI. „
3 Broͤdtung.
Sub hac voce Poleutum lupulus & ligna comprehenduntur
VI. 921
Bruech.
vid. ALVEVUS.
BRUNSUICENSES DUGELSLs.. R
Ezx ſingulari privilegio ab actore i interrogari debent, Velintne in ““
Camera, an judicio aulico ſtare l. 132 .
BRUT A. ð
. Abhorrent ab inceſtu IX. 233.
= In bruta jus naturæ non cadit I. 30
Ultio effuſi ſanguinis humani quoque de illis ſumitur IX. 428.430
Vox hæc Germanica explicatur D X. 269 fſd.
. ⸗ Cc.
CADAVER.
Ad ejus remiſſionem judex, alias ad remittendum obligatus, cogi
non poteſt . I. 102. X. 15

CADAVERIS INSPECTIO ET SECTIO.

Neceſſario non deſideratur ad poenam ultimam homicidæ irro- “
gandam XI. 401 ſqꝗ. 513 r
Neceſſaria non eſt, ſivulneratus ſtatim decedat IX. 10
L e- “

eri⸗

ntur
921

ne in

233.

1.30

4,0

ſ⸗

INDEX Vv „„

Neceſſitas hæc, eu jus nullum in legibus divinis humanisque ab

orbe condito veſtigium reperitur, noviter contra legem ipſam
CAROLINAM invecta, nondum tamen plane recepta eſt, ſed
a cordatioribus Ctis & Medicis inter populares errores refer-
tur SZ IX. 401 fq.
Ob ſolemnia quædam in ea neglecta poena homicidii remitti
nequit, ac graviſſime peceant, qui hoc faciunt IX. 384 ſq.
— AL40 fd.
Occiſorum infantum cadavera facilius, quam adultorum, abolen-
tur, qua abolitione tamen non obſtante, ad corpus delicti, at-
que adeo ad tormenta & ultimum ſupplicium, perveniri poteſt

IX. 703 ſq.
Origo ejus docetur M . y13
Sumtus in eam factos ferre debet pater, & quisquis ad funeran-
dum obligatus eſt, etſi hœres non ſit IX. 422 ſq.

CaAEDES.
conf. HOMICIDIVUM.

Auctor illius, licet ipſe non fecerit cædem, morte punitur IX. 62 5

cAILCVUIATOR.
Incredibilis horum eſt ſagacitas IX. 298 ſq.

Exemplum calculatoris perfectiſſimi, ideoque ab omnibus æſti-
mati, commemoratur IX. 889
cCALCUIUS.
conf. RATIONES.

Lites de calculo ſummariæ ſunt. Id quod tamen ad cauſas al-
tioris indaginis, in quas lis de calculo fortuito incidit, trah'
non oportet

XI. 156 ſqq.
CALCULIERROR. W
vid. ERROR CALCULI.
CALORB AFFECTVVM.
vid. AFFECTUS.

—

Dilerimen inter eam & transactionem oſtenditur
ox illa in jure jurando calumniæ late accipitur
Una ex illicitis heæredipetarum artibus eſt

CcALUMNIAE IURAMENTUM.

INDEX

CALUMNIA.

IV.

conf. AcCcTIO DE cALUMNIA.

vid. IURAMENTUM CALUMNIAE.

CALUMNIATOR.

Conveniri poteſt adhuc hodie in quadruplum
Infamia notatur

Non eſt, qui alte
no juſtæ, ſed tamen veroſimilis,

compellit

Poena talionis in eos ſtatuta non eſt hodie prorſus abr

Non oritur ex inſtrumento, in
Non Perimitux moto concurſu & per

Cecdi aliis pro Iubitu, & ab his prim

Conventus exiillo, ſi in recognoſ
liter arreſtatur, nec ab hoc arre

cXMBIALIS CREDITOER.
CREDITOR CA MBIALIS.

vVid.

vid.
CAMBIALIS OBLIGATIO.

quo uxor cambii deeſt! II. 65 ſq.
ſententiam præcluſivam

CAMBII CESSIO.
Vid. 1IN DOSSAMENTUM.

CAMBIUM.

bilium poſſeſſione liberantur

CAMBIALIS DEBITOR.
DEBITOR CAMBIALIS.

I. 612

—ã

7

I. 609 ſqq.

II. 719
rum comminatione actionis non quidem omni-
ad ſolvendam ſibi pecuniam

I. 6 12

ogata I. 620

VII. 554 ſ.

X

0 cedenti retro cedi potelt
II. G64
ſcendo moras neétat, perſona-
ſto perſonalia be bonorum

immo-
II. 663
Eſſen-

79
ſ.

71
wul⸗
niam
1.612

9.
ſivamm
34ſd

ipotelt
Il. 664
erlona⸗

INDEX IVy. 97

Eflentiam ejus non ſolus conſenſus, ſed ſcriptura, conſtituit
II. 657 ſq.
Executive agere nequit creditor ex literis cambialibus a ma-
rito & uxore ſubicriptis, tametſi verſionem in rem uxoris
probare paratus ſit III. 263
Forum contractus in negotiis cambialibus varium eſt II. 80 ſq.
Lecus ſolutioni deſtinatus in cambio non ſemper pro loco

contractus debet haberi II. 80 ſq. 669
Monetæ genus, ut in eo exprimatur neceſſarium quidem, non
utile tamen ſemper eſt II. 661
Non admittit
1) beneſicium ceſſionis bonorum . VII. 964 ſq.
2) beneficium dationis in ſolutum VII. 264 ſq.
Originem debet recentiorum gentium moribus & inſtitutis,
priſcisque Romenis prorſus fuit incognitum II. 657

Plures, qui unum cambium ſignarunt, ſinguli ſecundum jus

commune pro parte, ſecundum jus Saxonicum Electorale
in ſolidum tenentur VII. 860 fſq.
Præſentatinne vel transmiſſione cambii tempeſtive non facta
perit omnis regreſſus contra traſſantem, niſi Ppræſentans
docere velit, citiorem præſentationem inutilem futuram

fuiſſe 1I. 667

Refertur commodiſſime ad contractus literales, et quidem ad

contractum chirographarium II. 660 ſq.

CAMBIUM PROPRIUM.
In illis mora committitur ſtatim poſt elapſum diem ſolutioni
deſtinatunm II. 660 ſq.
CAMERA.
Synonymum fiſci & domanii eſt X. 547
cAMERA IMPERIALIS.
Immediate citat in principum territorüs 1. 324

CAMFERX IMFPERIALIS ASSESSOR-
vid. ASsSESSOR CAMERX.
(N) Cam⸗

98 INDEX IV.

Cammer⸗Fraͤulein.
Virgines & mulieres, duæ principis conjugi in aula ſerviunt,
reipublicæ cauſa abſentes ſunt l. 682
CANARIA.
vid. CANIS.

CANCER.

Eorum fures eadem pœna plecti debent, qua fures piſcium
VII. 678

CANDELABRUM.
Aptiſſimum necandis hominibus inſtrumentum eſt Xl. 565

Hoſpitatio eorum ſingulare metatorum genus fuit X. 625
Onus hoc vocabatur Canaria X. 62 5
Oaus hoc in nonnullis locis ſubeunt molitores X. 625

Onus hoc ſuſcipere debuerunt olim plurima cœnobia, aliqua
immunitatem a ſordido hoc onere impetrarunt X. 62 5 ſqꝗ.

CANON.
Accipiens eum, inſtituta jam actione privatoria, dominus,
hanc ſimul tacite remittit II. 396

Exigi nequit .
1) ab emphyteuta, cujus ager inundatus fuit, donec inun-

datio durat VII. 66 5
2) ab emphyteuta ab hoſtibus ejecto II 400
Fructuum quantitati reſpondere plane non debet II. 399
Non augetur aucto inſigniter per alluvionem fundo emphy-
teutico Ii. 400

Pars ejus ſoluta, aut particularis oblatio, licet a domino non
acceptata, a pœna caducitatis liberat II. 398
Quando ob ejus non ſolutionem emphyteuſi privari queat
emphyteuta? II. 39 31q.
Remiſſionem ejus non operatur caſus fortuitus 1I 3,5 ſq.

Solvere illum nihilominus debet emphyteuta expulſus II. 400
CANO-

lun,

Cium
679

16ſ

64
. 62 5
625
liga
ſ.

us,

jnun-⸗

. 66

. 399

INDEN V. „

CANONICUS.

Non aliter fieri poteſt, quam ejus, cui ſuccedere cupit, mor-
te probata II. 319
ui dimidiam præbendam poſſidet, ad electionem Decania ca-
pitulo faciendam vocari debet, integrumque votum habet
W X. 99
Triennium in una Academia abſolvere debert I. 16 fq.

CANTHARUS LIGNEVS.

Ob mortem alteri hoc inſtrumento adlatam nemo ad mortem
condemnari poteſt, niſi ſimul doceri queat, eum habuiſſe

alterum occidendi animum IX. 567
CAFPITIS DEMINUTIIO
vid. DXxMINUTIO.
B CAPTARE.
Hujus vocis explicario. VI. 788 ſJ.
QCM IOR.

Cauſa, quæ illos movet, non avaritia eſt ſemper, ſed aliquan-

do ainbitio VI. 841
Damnari confeſtim poteſt ob graviſſimas ſuſpiciones VI &r5 ſq.
Definitur VI. 788
Genera eorum duo ſunt, aliud paraſitorum, aliud hæredipe-
tarum VI. 786 ſq.
Jusjurandum purgatorium ob ſuſpiciones communes ipſi ple-
rumque, raro jusjurandum ſuppletorium decernitur VI.

815 ſa.
Jusjurandum ei redte defertur VI. 817 ſq.
Jusjurandum qui ei defert, circumſtantias facti, non etiam lo-
cum & tempus, addere debet VI. 818 ſJ.
Ludificare eum, cui ſponte ſpem hæreditatis quis facit, inho-
neſtum eſt VI. 842 ſq.

Ludifcatio hæredipetæ inhoneſti honeſta eſt VIL. 842 ſq.
Ludificatur
1) per clauſulam derogatoriam VI. 852 ſc.
2) per conditiones et modos ridiculos appoſitos VI. 858
(N) 2 3) Per

100 INDEX IV.

3) per hæredis inſtitutionem litis cauſa VI. 857 ſq.
4) per opulentiæ ſimulationem VI. 855 ſg.
5) per teſtamenti mutationem VI. 852
6) per teſtamentum vacuum VI. 854 ſq.
7) per teſtatoris declarationem, ſe illicitis artibus ad teſtan-
dum fuiſie induètum 1 854

Ludificatus jure Romano actionem nullam habet, apud Ger-
manos actionem ex promiſſione ſibi facta habet, ex ſola ſpe,
quam ipſe ſibi concepit, non haber VI. 844 ſq.

CAFPTATORIX ARTES.

Inhoneſtæ ſunt, nonnullæ tamen earum permittuntur VI.
822. ſq.
Licitæ ſunt & illicitæ VI. 789 ſq.
Hlicitæ artes ſunt
1) adſcriptio hæreditatis aut legati ſibi ipſi fadta VI 809

2) calumniæ „ VI 794 ſq.
3) coactio ad teſtandum VI. 791 ſq. 819
4) concubitus illicitus cum teſtatore aut teſtatrice VI. 802 ſꝗ.
5) falſa in alienam familiam aſſertio VI. 8e4 ſqq.
6) inſtitutiones captatoriæ, quæ tamen hodie permittuntur
VI. 803 ſq.
7) lenocinium VI. 803
8) occiſio ejus, cujus ſucceſſio ſperatur VI. 796 fq.
9) pacta ſucceſſoria, quorum quædam adhuc hodie illicita
ſunt VI. 810 ſq.
10) prohibitio teſtandi VI. 790 ſq.
11) ſollicitationes importunæ VI. 79 2 ſq.
12) teſtamenti ſubverſio VI. 807
13) teſtamenti falſi ſuppoſitio VI. 808 ſq.
14) ſuggeſtio VI. 797 ſqq.
Licitæ artes ſunt
a) blanditiis uti & teſtatorem obſidere VI. 8232 ſq.
by clericorum in captandis hæreditatibus VI. 833 ſq.
c) criminationes veræ VI. 826
d) inſtitutiones captatoriæ VlI. 828 ſqq.

e) in-

INDEXN IY. 101

e) interrogationes ſimplices, monitiones & interpellatio-

ſq.
nes hæredis in actu teſtandi VI. 827
1. .a f) laudes falſæ, quibus hæres ſe apud teſtatorem inſinuat
4. S VI. 825 ſq.
etan. g) munificentia VI. 835 ſq.
1 h) officioſitas VI. 831 fq.
CGer. 1) parta ſucce ſſoria . VI. 837
k ſe, k) preces nudæz VI. 82 5
441. . I) rolerantia VI. 831
Non præſumuntur adhibiteæ, nec ob ſimplices & infirmas
ſuſpiciones jusjurandum purgatorium rco decerni debet
ðU VI. 813 ſq.
iIn . CAXPTATORIE INSTITUTIONES.
n ſa Aliquando illicitæ, aliquando licitæ, ſunt VI. 803. 828
N. Quæ alteri neceſſitatem teſtamentum ſuum aperiendi non im-
ponunt, jure Romano permiſſæ erant VI. 828 ſq.
1 ſ, Lis notabilis occaſione illarum orta narratur VI. 829 ſq.
ie CAPTIVVUS.
ſoſſt In juſto bello captus, vel innocens in carcerem detruſus, ſine
4 ſg. dubio fortunæ injuria miſerabilis eſt III. 144
tuniuur Ob delictum aliquod in vincula conjedlus numero milerabi-
63 6. lhluium perſonarum non recte adſcribitur II. 138
.NZ Qui fidem de non fugiendo dedit, ac deinde cuſtodiæ man-
e AAqqdatur, is, ſi poſtea fagiat, fidem non fallit VIII. 531
UII
dio ſſc. CARCER.
ol “r Decerni poteſt ſecundum communem Doctorum opinionem,
2 ſi vel legitima indicia adſunt, vel grave ſcelus patratum
1 N fuit. Sed loco gravis ſceleris, quod neceſſarium non eſt,
don cc præſtat ſubſtitui ſuſpicionem ſugæ. Quod ſi hæc duo con-
7ſ. currant, reus, etſi deinde innocens deprehendatur, actio-
. nem tamen contra magiſtratum, accuſatorem & delatorem
13 ſ. non habet VIII. 51I ſqq.
al⸗ . Decerni poteſt porro
1 Sd ) ob famam communem ſolam VlIII 532

(N) s 2) in

102 INDEX IV.

2) in homicidii crimin?, licet dubia graviora circa corpus
delicti adſint IX. 416 ſqq.
2) contra miniſtrum judicium criminale fuga, vel aliis me-
diis, eluſurum. Carcer tamen, in quem miriſtri princi-
pis mittuntur, non tolerabilem ſaltem, ſed & honorifi-
cum, eſſe decet. Providendum tamen eſt, ne is honor,
qui miniſtro principis habetur, funeſtus ſit principi ac
reipublicæ, neve captus, dum laxe cuſtoditur, evadat

VIII. 84
4) contra reum, de gravi crimine ſuſpectum, etſi nondum
auditum VIII. 5 127 ſag.

5) contra reum, etſi nec vagabundum, nec de fuga ſuſpe-
Ktum, ſi ad forum delicti venire reculſet, ubicumque etiam
deprehendatur VIII. 317 ſdq.

6⁶) ob rumorem vulgarem ſolum. Ac judex, qui, falſo ru-
more motus, innocentem in vincula conjecit, ipſe qui-
dem injuriarum non tenetur, ad indicandos tamen au-
Gores, vel vulgatores, cogi poteſft VIII. 319. 321 ſq.
Decerni non poteſt
a) confeſtim, etſi inquiſitio locum habeat VIII. 511 ſqq.
b) in crimine adulterii ob unius partis confeſſionem nullo

Allio fultam adminiculo IX. 31
c) in crimine uſurariæ pravitatis ſub initium proceſſus IV.
. . 883 ſq.
d) ob inculpationem læœſi moribundi ſolam III. 35 ſqq.

Diuturnus pœnas omnes, atque adeo & pœnam adulterii, mi-
tigat, quæ tamen non mitigatur, quando reus ob dolum,
vel culpam ſuam, diu in reatu fuit IX. 115 1q.
