domino requirente ſe, ubi res ſit, ſcire negavit VII. 392 ſqq.
Oceultatio rei furtivæ, cum lucri, faltem indirecti, partici-
patione, conjuncta, verum furtum eſt & ordinarie puni-

tur VIII. 291 ſq.
Reſiftens ei, qui apud ſe rem furtivam quærit, in furti venit
ſuſpicionem II 270
Reſtituere compellitur res furtivas penes ſe repertas, qui cri-
men furtl in tormentis a ſe amolitus eſt X. 247 fq.
RHES

8

INDEX IV.

RES HEREDITARIA.
Vid. HEREDITARIA RES.

RES IMMOBILIS.
conf. EES DERELICTA.
Adquiritur lapſo biennio, ſi ipſe dominus eam derelinquit VII.
63. 176 ſg.
Rerum immobilium incultarum occupatio privatis adhuc ho-
die patet, nec princeps in eas dominium habet, ſed im-
perium ſaltem VII. 10 ſqꝗ.
RES INCORPORALIS.
An illa ad pertinentias prædii referri queat? disquiritur II. 379
RES INDIVIDUA.
vid. INDIVIDUUM.

RES IUDICATA.
conf. AcTIO DE RE IUVDICATA. EXCEPTIO REI JU-
DIC ATE. SENTENTIA.

Actio ejus ex ſimili cauſa agendi contra tertium non naſcitur
VII. 389 ſq.
Aliis, qui non in lite ſunt, neque nocet, neque prodeſt. Si-
mul disquiritur: quomodo hæc regula intelligi debeat VII.

384 ſq.
Auctoritas ejus maxima eſt VII. 271 ſq.
Fit nonnumquam ante decendium VII. 383 ſq.
Impugnari nequit ex jure tertii . Vil. 40
Jus non tribuit litigatori in iis capitibus, ubi ejus non in-
tereſt L VII. 382 ſq.

Lata.
1) contra conſortem litis ad alterum litis conſortem non per-

tinet. Pertinet tamen tunc, quum alter, altero ſciente &
permittente, communi nomine litigavit VII. 402 ſqq.
2) contra debitorem ante pignoris conſtitutionem nocet
creditori hypothecario, non etiam quæ poſt, niſi ſcienti
& tacenti VII. 397
3) contra dominum directum domino utili nocet, ſi hic illum
expe-

INDEX IV. Fsz

experiri paſſus eſt, nec reſtitutio in integrum locum ha-
bet, quamvis dominus directus circa proceſſum quid ne-

„

glexerit . VII. 399 fq.
4) contra hæredem fiduciarium poſt reſtitutionem fideicom-
miſſi nocet fideicommiſſario VII. 407

5) contra maritum uxori aliter non nocet, quam ſi lis &
nomine uxoris, & conſenſu ejus adhibito, agitata fuit

6) contra ſubditos principi & fiſco nocet, ſiquidem hi li-
tem motam ſciverunt & tacuerunt VII. 400 ſqq.
7) inter conduétorem & locatorem ſubconduéctori non no-
cet VII. 406
Legem poſteriorem contrariam vincit VI. 371 ſq.

Non fit res judicata ſola declaratio voluntatis, partibus ad
ſententiam audiendam non citatis, facta & ad acta ſignata
K. 37 3
Non fit res judicata ſententia, quæ cum recta ratione pu-
gnat, itidem ea, quæ iniquitatem continet, quorſum & illæ
referuntur, quæ ſuperfluum juramentum decernunt VII. 378
3791ſq.
Regulæ: Quod res inter alios judicatæ aliis non præjudicent,
limitationes duabus regulis comprehendi poſſunt VII. 32 5
⸗

Reſcincdi poſſunt res legitime judicatæ propter ſalutem pub-

llicam, non etiam propter utilitatem publicam VII. 400 ſqꝗ.
Reſtitutio in integrum ex clauſula generali, ſi quæ mihi juſta
cauſa videbitur, contra eam locum haber VII. 38 ſq.
Retractari nequit ob novas probationes in cauſis civilibus,
bene tamen in cauſis criminalibus. Tunc tamen res judica-
ta etiam in cauſis civilibus ex inſtrumento noviter reperto
retractatur, quum inſtrumentum illud nulla falſi ſuſpicione
laborat, atque ex eo iniquitas prioris ſententiæ ſine diutur-
na lite evidenter adparet VII. 373 ſg. 374 ſq q.
RES LITIGIOSA.
vid. LITIGIOSA RES.
RES MOBIIIS.
Adquiritur ſtatim, ſi ipſe dominus eam derelinquit VII. 63 ry 6ſꝗ.
(Eeee) In-

„

586 IN DEX IV.

Inventio earum adhuc hodie modus adquirendi dominium
privatus eſt VII. 43 ſq.
Referuntur ad illas
1) molendina navalia — I. 271
2) pecunia præſidii cauſa repoſliis I. 271
3) pecunia ex venditione prædii redacta, & immobilium
emtioni iterum deſtinata I. 271
Uſucapitur a bonæ fidei poſſeſſore, in quem non dominus ma-
la fide transtulit eam, numquam triennio, ſed ſaltem tri-
ginta annis VII. 169

RES NULLIUS.
Res nullius, ad quam occupandam duo, licet ſocii, concur-

runt, non fit communis, ſed cedit vere occupanti. Si-

gnum non ſufficit VII. 7 ſqq.
Res nullius non ſunt feræ beſtiæ naturaliter, ſed in eorum,

in quorum prædiis vagantur, dominio VII. 19 ſqq.

RESPRETIOSA.

Ciſtis, vel involucris, concluſa, in navem, vel cauponam, il-
lata, vel poſtæ, aut currui publico, commiſſa, neceſſario

indicari non debet . JI. 716 fqq.
Quando earum profeſſio neceſſaria ſit, quando non? disqui-
ritur 1. 216. 718. III. 187
RES PUBLICA.

Definitio illarum, quæ in jure Romano traditur, ſtatui popu-
lari, non monarchico, convenit I. 254 ſq.

Referuntur illæ omnes ad regalia in monarchiis I. 255 ſq.
Sunt eæ hodie res omnes, quæ a [Ctis Romanis ad commu-
nes referuntur I. 26 ſq.
RESPUFILLARIS.
vid. ALIENATIO RERUM PUPFPILLARIUM.
RSRELIGIOSA-

Definitur S SI. 219
Diverſa eſt a rebus ſacris & ſanctis 1217 ſq.

RF

INDEX IV. 5987

RESSACRA.
Auferre & alienare eas in uſum publicum tempore urgentis
belli licet I. 2) 3
Definitur I. 219
Discriminis inter res ſacras, ſanctas & religioſas origo inve-
ſtigatur I. 217
Fit templum novum, interveniente principis conſenſu, etſi
conſecratio ſolennis non accedat I. 224
In dominio eccleſiæ eſt J. 219
Pignorari poteſt IV. 762 fq.
Poſtliminii jus in illis locum habet X. 591 ſq.
Quæ privatis inſeruit, non plane extra commercium eſt I. 22 2

ſq.
Res ſacras unius eccleſiæ ſuperfluas, contradicente licet clero,
auferre aliique eccleſiæ egenæ tribuere poteſt princeps. Ne-
ceſſarias vero & utiles auferre, ſacrilegium eſt I. 224 ſq.

2265 IX. 86 5
RES SANCTA.
Definitur .—M I. 219 ſqq.
Differt a rebus ſacris & religioſis I. 219 f4.

RES SINGULARIS.
conf. DONATIO REI SDINGULARIS.

Qui eam conſequitur, hæres dici nequit VI. 1124 ſqq.

W RES SPIRITUALIS.
Ambitus earum longe ampliſſimus eſt IX. 901
RES VENDITA.

Conf. ExCEPTIO REI VENDITXE. VEN DITIO.
VEN DITOkR.
Occupans eam propria auctoritate emtor peccat, & amiſſio-
nee juris ſui punitur 111. 599 ſqq.
periculum ejus apud emtorem eſt in emtione etiam imperfecta,
quum emtor, præfixo ad traditionem die, non venit, qui
(Eeee) 2 præ-

588 INDEX IV.

præterea obligatur venditori ad omne intereſte. Quod mul-
to magis obtinet in venditione perfecta III. 8 ſg. 598
Qualitatesejus omnes, quas emrorem ſcire intereſt, huic in-
dicare debet venditor, nec ab hac neceſſitate liberatur, etfi
rem ad corpus, & in eo, in quo ipſe eam tenuit, ſtatu ven-
diderit. Eas tamen rei venditæ qualitates non indicare de-
bet venditor, quæ rem extrinſecus ſaltem circumſtant, non
attingunt III. 607 ſq. 610
Sumtus in conſervationem rei venditæ, ſed nondum traditæ,
facere obligatus eſt venditor, factos vero ab emtore repe-
tit III. 589 ſqq.
Tertius, qui in rem venditam, ſed nondum traditam, quid
impendit, & emtorem & venditorem obligatum habet III.
789 ſqg.
Traditio verbalis rei venditæ poſſeſſionem ejus in emtorem
non transfert III. 599 ſqg.

RESVITIOSA.

Impie facit, & contra charitatem naturalem peccat, qui res vi-
tioſas vendit IV. 814
RES UXORIA.
vid. ACTIO REI UNxORILE. UXOR.
RESCRIPTUM MORATORIUM.
conf. ENXCEPTIO RESCRIPTIL MORATORII.
Differentiæ inter reſcripta moratoria a principe impetrata, &
ea, quæ a judice inferiore conceduntur, explicatur I. 129f.
Impedit exactionem, non compenſationem . I. 132
Impetratum contra jus a principe, judex inferior rejicere ne-
quit . L. 130
Impetratum juſte, contra impetrantem a debitoribus ejus re-
torqueri nequit I. 132
Indulgere hoc ex juſta cauſa de bitori obærato poteſt judex
inferior 1I. 130
Locum non invenit contra rem judicatam, ſi princeps ejus
mentionem in reſcripto non fecit I. 12
ui-

INDEX MW. 589

Jui ob illud a ſuis creditoribus conveniri nequit, poteſt ta-
inen convenire ſuos debitores I. 132
Renunciatio generalis omnium privilegiorum, indultorum &
reſeriptorum, reſcripfta meratoria ſimul compleétitur I. 12 5

Uſurarum curſum non ſiſtit I. 132

RESCRIEFTUM PRINCIPFIS.
Appellandum eſt a reſcriptis principum, cum cauſæ cogni-
tione datis, intra decendium. Quod decendium non a die
ſcientiæ, ſed ſolennis publicationis, computatur X. 472 ſq.
Contrarium juri nequit ſimpliciter rejici, ſed ante omnia prin-

cipis requirenda ſententia eſt I. 131
Tollit maculam omnem I. 196
Transmiſſio ejus in vim publicati effectum legitimæ publica-
tionis non habet X. 473

RESCUSSA. RESCUSSTO.

Eſt vis publicæ genus, quo magiſtratibus vim legitimam in-
ferentibus injuſte reſiftitur, atque id, quod ceperunt, eri-
pitur iterum ac extorquetur IX. 297

RESIDUI CRIMEN.
Committit adminiſtrator, qui pecuniam publicam in uſus ſuos
convertit, etſi animum & facultatem reſtituendi habeat,
nec animus hic & facultas ipſum pœnæ ordinariæ eximunt
IX. 880 ſq.
Committit etiam adminiſtrator, qui id, quod fibi debetur,
ex pecunia publica ſibi ſolvit, ſi hoc adverſus voluntatem
principis facit, peœna tamen ordinaria ex jure communi ceſ-
ſat, non etiam ex Saxonico „IX. 881
Definitio ejus vera ſuppeditatur IX. 87 5 ſq.
Indicium criminis de reſiduis ſufficiens non eſt repentina ad-
miniſtratoris publici opulentia, alia tamen argumenta & ſuſ-
piciones legitimas adminiculatur IX. 885 ſq.
Non committit adminiſtratoris fiſci ſubſtitutus IX. 875 ſq.
Non pertinet ad illud verſio pecuniæ publicæ in alios, quam

in quos deſtinata fuit, uſus publicos IX. 882
Reſpondere de illo debent perfidi adminiſtratoris hæredes 1X.
384 ſJ.
(Eeee) 3 Suſpi

530 INDEX I.

Suſpicionem criminis de reſiduis effugere difficile eſt ſummis
rerumpublicarum adminiſtris, ac ſupremis belli ducibus,
quosque principes ſecretis negotiis ſuis ac erogationibus
quotidianis adhibent. Ergo mitius tractantur hi, quam alii,
&, deficiente alia probatione, ad jus juraandum admittuntur
. IX. 887 ſ.
RFESIDUUM
Cogi nequit ad ejus ſolurionem tertius, qui rationes pro ad-

miniſtratore reddere in ſe ſuſcepit XI. 9
In illo exigendo adminiſtrator publicus reipublicæ illud exi-
genti adſiſtere debet XI. 15 ſq.
Solutionem ejus obligatio reddendarum rationum non tam con-
tinet, quam poſt ſe trahit XKl. 9

RESIGNATIO IUDICIALIS.
Ante illam venditor prœædium venditum valide oppignorat
VlII. 81 Idq.
Neceſſaria erat apud Germanos veteres univerſali conſuetudi-

ne alienationibus bonorum immobilium VII. 70 ſq. 87

Neceſſaria adhuc hodie eſt in terris juris Saxonici & Lubecen-
ſis, iridem in terris Brunfvicenſibus, Luneburgicis & mul-
tis aliis . VII 79 ſg.
Neceſſaria etiam eſt in diviſionibus hæreditariis, in quibus præ-
dium alicui ex cohæredibus addicitur VII. 84 ſq.
Non impedit reſtitutionem in integrum, ſi magna adpareat

læſio VII. 87

Omiſſio ejus contractum ipſum nullum non reddit, & con-
trahens ad implendum contractum & reſignationem facien-
dam agere poteſt VII. 82 ſqq. 85 ſq.
RESISTERE.
vid. FUGA.
RESLONSA COLLEGIORUM IURIDICORUM.
Auoritas illorum exigua fuit in libera Romanorum republi-
ca. Sub imperatoribus vero maxima fuit XI. 172
Auctoritas illorum nullibi major fuit, quam in gente Ebræa
I. 53 ſg.
Auctoritatem tantam hodie non habent, quanta Reſponſa Cto-

rum ſub USTINIANO I. 61 XI. 17
Faven-

INDEX IV. 301

Faventia ſibi, ab una parte improbis artibus elicita, inutilia,
quin etiam noxia, ſunt, &, ſi reſponſum tale per obreptio-
nem obtentum quid continet, quod in adverſarii ce ntume-
liam vergit, hic contra impetrantem actionem injuriarum
habet X. 174 ſqq.
Non liberant ſemper ab expenſarum litis reſtitutione Ii. 240

„ „ „ . „2 . . 99.
Requiri in quatuor capitibus neceſſario debent a judicibus X.
172 ſqq.
kESPONSA PRINCIPUM ET MAGISTRATUUM.

A reſponſis principum & magiſtratuum ſine cauſæ cognitione
datis appellari adhuc poſt decendium poteſt. Quod ſi tamen
ea ſolenniter publicentur, ex die publicationis vim ſenten-
tiæ, &, ſi poſtea decendium effluxit, vim rei judicatæ con-
ſequuntur X. 473
RESTITUENDI ANIMUS.
Vid. ANIMUS RESTITUENDI.

RESTITUERE.
Quid hæc vox ſignificet? disquiritur III. 580 ſq.
RESTITUTIO.
Furem a ſuſpendio tunc liberare non debet, quando hi, qui
res ab eo bona fide emerunt, pretium datum non recupe-
rant . VIII. 74
Furi neque in tertio furto, neque in ſacrilegio, prodeſt vIII.
* * „ * 7 22 . „ 78 ſq.
Non attenditur in ſacrilegii crimine VIII. 978.
RrRESTITUTIO DAMNATORUM.
Diſerimen nullum interreſtitutionem gratiæ & juſtitiæ facit jus
Romanum, ſed utramque ſoli principi adſcribit, ac magiſtra-
tibus interdicit. Verum Germani magiſtratibus ſuis reſtitu-
tionem juſtitiæz permittunt, introduéto defenſionis remedio,
quod jure Romano ignorabatur, & priſcis quoque Saxonibus,
quin ipſi cCAROLO V. incogn tum fuit. Itaque collegia juri-
dica, quando a magiſtratibus conſuluntur, vel, horum no-
2 e , .
mine,

792 INDEX IV.

mine, jus dicunt, ſententiam paſſos ex capite juſtitiæ reſti-
tuunt X. 451 ſq.
Gratioſa, ſeu remiſſio pœnæ, ſecundum rectam rationem &

leges Romanas, ad legislatoriam poteſtatem pertinet, nec

ab his quidem magiſtratibus, qui jurisdictionem patrimo--
nialem habent, exerceri poteſt, excepta Saxonia, non etiam
Luſatia. Reſtitutionem gratlæ, enim, priſci magiſtratus
Saxones, qui patrimonialem jurisdictionem habuerunt, in-
conſulto principe, etiam in ultimis ſuppliciis, exercuerunt.
Poſtea ea illis in ultimis ſuppliciis ademta, ſed tamen quoad
fuſtigationes, cæterasque pœnzas, relicta eſt. Ratione qua-
rum eam adhuc habent iidem, ſaltem cum aliqua, quoad fu-
ſtigationem, reſtrictione, quæ ad relegationem perpetuam
non pertinet X. 458 ſq. 460 ſq.
Juſtitiæ propter innocentiam indulgetur. Non tamen inno-
centia perfectiſſima deſideratur, ſed aliquando & is, cui cul-
pa imputatur, ſiquidem dolus abfuit, contra pœnam im-
poſitam reſtituitur, ac ſaltem in ſumtus litis damnatur X. 46

RESTITVTIO IN INTEGRVM

Competit “
1) civitatibus, non ſohlum Imperii Hberis, ſed etiam muni-
cipalibus I. 672

2) civitatibus contra legem commiſſoriam HI. 499 ſqq.
3) collegiis contra moram in ſolvendo retrovenditionis pre-
tio commiſſam III. 449 ſqg.
4) creditori præcluſo in concurſu creditorum nonnumquam
ex juſta cauſa, non tamen contra eos concreditores, qui
ſuum jam conſequuti ſunt VII. 550 1q.

5y) ei, qui, falſam celebris Cti opinionem ſequens, lapſus

eſt I. 69 7. VI. 68 t
6) fiſco intra quadriennium poſt lapſos adminiſtratorum ejus
negligentia quadraginta annos VII. 194 X. 560

„) hæredi ex periſona defunéti I. 63 1
8) his in concurſu creditorum, qui jura pupillorum & mi-
norum habent brevi manu, refuſis tamen expenüs, quibus
reſtitutio illa cauſam dedit VII. 53
9) his,

„ .

INDEX IV. 593

9) his, quibus jus ignorare permiſſum, contra pœnam nul-
litatis in omiſſionem chartæ ſigillatæ ſtatutam IV. 999
10) militibus ex ignorantia juris lapſis I. 628 ſqg.
11) pauperibus nonnumquam I. 666 ſq q.
2) promittenti aliquid jurato ob metum ipſi incuſſum, ſi-
mulque pollicenti, ſe abſolutionem ab hoc jurejurando

non petiturum I. 642
Datur ð
a) contra fatalium lapſum, ita tamen, ut adverſario expen-
ſæ ante omnia reſtituantur I. 627 ſq.

b) contra læſionem ex imperitia, vel negligentia, procu-
ratoris, non aliter tamen, quam in ſubſidium, & excuſ-
ſo antea procuratore I. 69 3
c) contra parentes adoptivos & novercam I. 624 ſJ.
d) contra probationis deſertionem, propter tardiorem ex
judicio ſuperiore actorum remiſſionem, ſi probaturus
extra culpam ſit X. 540
e) contra termini probatorii lapſum ei, qui, auétoritate ju-
dicis, licet errantis, inductus, hunc neglexit IV. 983

5)H contra termini probatorii lapſum ei, qui copiam actorum
ad conficiendos articulos probatorios neceſſariorum non

habuit I. 692. IV. 983
g) ex clauſula generali I. 690 ſqq.
h) in cauſis matrimonialibus tam illi, qui pro matrimonio,
quam ei, qui contra matrimonium laborat I. 700
i) ob abſentiam I. 682 ſq q.
k) ob ætatem I. 653 ſqq.
D ob cœcitatem I. 700
m) ob dolum I. 643 ſqq.
n) ob ignorantiam ſupinam, ſeu fatuam cauſam I. 700
0) ob metum I. 633 ſqq.

P) ob privilegia certa nonnullis corporibus & perſonis in-
dividuis ad exemplum minorum & pupillorum compe-

tentia f. 603 ſqq.
Fieri poteſt a commiſſario, cui cauſæ deciſio committitur, etſi
hoc ſingillatim ei mandatum non ſit 1. 633¾

(Ffff) Im-

594 INDEX IV.

Impedire nequit executionem I. 625 ſq.
Locum habet etiam, ſi læſi aliqua culpa adpareat I. 633
Non indulgetur
1) domino utili, qui litem per dominum directum perdi-
dit, quamvis is circa proceſſum quid neglexerit VII.

398 ſq.
2) litigatori, qui cauſam ſuam per contumaciam perdidit
II. 199
3) ruſticis ob imperitiam ſolam I. 698

Non locum habet

a) contra confeſſionem judicialem falſam ex capite vani me-
tus factam VII. 4 15 ſq.
b) contra ſubhaſtationem publicam & adjudicationem rei
oppignoratæ I. 672. IV. 806 ſq. VII. 48 ſq.
c) contra voluntatem ultimam agnitam ſemel a majoren-
ne V. 242 ſqq.
d) ex capite ignorantiæ contra triginta annorum præſcri-
ptionem VII. 187
Petita, licet ex juſta cauſa, recte denegatur, ſi adpareat, eam
inutilem futuram l. 699
Qomodo prccedatur, quando plures, qui ad exemplum mi-
morum reſtituuntur, inter ſe concurrant II. 664 ſq q.
Reſtitutio reſtitutionis in integrum contra omiſſionem, vel
aditionem, hæreditatis peti nequit V. 766

RESTITUTIO IN INTEGRUM EXNx CAPITE AEB-

SENTIE.
Competit
1) mercatori peregrinanti lucri ſui cauſa, ſi per abſentiam
læſus fuerit I. 690
2) mercatori, qui directo in utilitatem reipublicæ commer-
cia ſua exercet I. 690
3) virginibus & mulieribus, quæ principis conjugi in au-
la ſerviunt I. 682 fq.
Locum habet
a) contra bonæ fidei poſſeſſores I. 690

b) ob

INDEX Iv. 59 5

b) ob abſentiam ordinariam etiam . I. 689
Locum non habet
1) quando abſenti læſo notabilis negligentia ſimul impu-
tari queat 1. 687 ſqq.
2) quando ex circumſtantiis veroſimile eſt, læſum, etſi præ-
ſens fuiſſet, læſionem evitaturum non fuiſſle I. s83 ſqꝗ.

RESTITUTIO IN INTEGRUM EX CAPITE
ET ATIS.

Accreſcendi jus in ea, quæ pluribus minoribus competit, lo-
cum non habet, ſed quilibet tantum pro ſua parte agit I.

655 ſq.
Competit
1) feminæ minorenni contra dotem ab initio matrimonii
promiſſam I. 672
2) filiofamilias minori, facto, vel conſenſu, patris interve-
niente, læſo contra tertium I. 661
3) mercatori & opifici minori, qui ſubinde quidem nego-
tiatur, in album mercatorum, aut opificum, vero rela-
tus non eſt I. 659 ſqq.
4 minori contra alienationem prædi ſui in minorenne
ætate factam. Nec nocer ei, ſfi læſio magna adpareat,
quod reſignatio judicialis acceſſerit VII. 87
5) minori contra lucrum omiſſum J. 656
6) minoribus contra legem commiſſoriam III. 499 ſqq.
7) minoribus contra moram in ſolvendo retrovenditionis
pretio commiſſam III. 449
8) pupillis, minoribus & jura illorum habentibus in concur-
ſu creditorum brevi manu, reſutis tamen expenſis, qui-

bus reſtitutio illa cauſam dedit VII. 553
Indulta minori contra fatalium neglextionem, conſorti litis
majori non prodeſt I. 670

Indulta minori contra termini probatorii lapſum, & ab illo
denuo neglecta, ipſi in eadem cauſa iterum non concedi-

tur . I. 603
Non competit
1) feminæ minori contra matrimonium I. 672
(Ffff) 2 b) mer-

b) mercatori & opifici minori I. 659 ſqq.
c) minori contra ſponſalia legitime celebrata V. 75 ſqq.-
d) minori, qui pro negotio in ipfius utilitatem geſto fide-
juſſit I. 662

Non liberat ab expenſis II. 2527 ſq.

2

Peti poteſt a pupillo, quamvis nondum excuſſus fuerit tutor

Quadriennium ejus currit demum a die ſcientiæ 1. 657 ſq.
Uſuræ etiam adjudicantur minoribus, qui, ex capite ætatis,
in integrum reſtituuntur I. 656 ſqq.
RESTITUTIO IN INTEGRUM EX CAPITE CLAUSULX.
GENERALICS.

Conſtituta eſt in gratiam tantum abſentium, ſed etiam præ-

ſentium I. 69 1

Locum habet contra rem judicatam VII. 381

—

RESTITUTIO IN INTEGRUM EX CAFPITE GRATIEZ.
conf. RESTITUTIO DAMNATORUM.

Competit principi ſolli P
Impetrari poteſt ab eo, qui charta figillata uſus non eſt IV.
* 1000
Irrita eſt, quam quis a principe ſine juſta cauſa in præjudi-
cium tertii impetrat I. 632
Non liberat ab expenſis 1 II. 257
RETENTIO. L
Actorum non ſemper indulgetur advocato III. 296

Debiti recte fit a debitore, antequam apocha ſibi in formu-

la conſueta tradita fuerit III. 294
Definitur . III. 294
Diſcrimen ejus a compenſatione docetur III. 293
Exerceri nequit
¹) aà conductore contra emtorem expellentem IV. 696
2) a conduétore in fundo ab uſufructuario locato poſt il-
lius mortem II. 420

3) in depoſito judiciali, etiam ob debitum publicum III. 304
4) in

I. 633

—

INDEX IV. „

4) in famulo, finito locationis tempore, ob damnum, quod,
durante eo, forte domino dedit, vel ob debitum aliud,

quo ei obſtrictus eſt III. 303
5) in re mariti ob debitum uxoris LI. 30 1
6) in re pignoris nexu ſibi obligata, cujus poſſeſſionem
ex alio contractu nactus eſt creditor III. 300
7) in ſervo mercenario, ob impenſas in eum factas II. 602
Exerceri potefft D
a) a legatario & fideicommiſſario, usque dum ipfi cavea-
tur VI. 1022
b) ab uxore in mariti bonis propter dotem ſuam ſoluto
matrimonio V. 355 ſq.

0) in caſibus omnibus, etiam in jure non expreſſis III. 20¾
d) in debitis. Debita autem 1) certa, 2) liquida, & 3) con-
nexa eſſe debent H III. 296. 297. 299
e) in depoſito, cui pignus tacite & eventualiter ineſt III.

fy in locatione conductione, ſed unice ob expenſas liqui-
das in rem conductam factas IV. 688 ſq.
9) in pignore, ſoluto, pro quo obligatum fuit, debito, pro-
pter aliud debitum r II. 301
h) in re depoſita apud ſequeſtrum, ſi manifeſtus ejus do-
minus ſequeſter iiiirrrt III. 320
i) in retrovenditione, ratione ſumtuum III. 444
Requiſita ejus recenſentur — UUl. 293
4 ( . .R
KETICENTIA.
In contractu, ejus, quod ſcire alterum intererat, jure civili
Naliquando licita eſt = —1 I1I. 643
RETORSI0. r
Diſcrimen illius a repreſaliis oſtenditur I. 310
Injuriarum, melior & utilior eſt actione injuriarum, atque

tiam judicialiter fieri Poteſt, ſed in Saxonia recte abolita

furis iniqui, a magiſtratu contra cives proprios, quibus ex-
tranei jus ſuum ceflerunt, ſufcipitur I. 311. VI. 1174

Sos INDEX W.

Ius hoc competit magiſtratibus Saxonicis patrimonialem ju-

risdictionem habentibus X. 173 ſqq.
Licita eſt & legibus permiſſa 1. 210
Licita eſt in detractu, reſtringenda tamen, quantum fieri po-
teſt, nec ad exemplum trahenda VI. 1160 ſq.
RETRACTATIO.
Excuſari aliquando tolerarique poteſt Vlll. 379 ſqq.
in jure publico reprehenditur . VIII. 376 ſq.

Laudabilis retractatioms exempla præbuerunt
1) IO. HENRICUS DE BERGER I. 66I. 671. II. 144. 602 VI.

109 3. 1094
2) M TUILIVUS CICERO VII. 38 1
3) FRANCKKENBERGIUS VIII. 383 ſq.
4) HUGO GROTIOUS 11. 52
5) AUGUSTINUS DE LETSER. J. 294. 306. II. 55. 94.

274. I 1 44 162, 308. 652. IV. II24. 1127. 1264 1322. V.
83. 273. 340. 361. 423. 609. VI. 928. 943. 1040. 1092. VII.
244. 51 3. 682. 775. 790. VIII. 77. 418. 512. 515. 582. 593.
658. 737. IX. 220. 317. 63 1. X. 32. 109. 148. 170 176. 293.

344. 436. 526. 622. 887. XI. 40. 153

6) £ GIDIUS MENAGIUS. I. 4. 52 5.
7) IACOBUS MENOCHIUS VI. 4. 1244
8) IO. LAURENTIUS DE MOSHEIM 1IX. 328
9/ ULRICUS OBRECH TUS VIII. 38 2
10) SAMUEL L. B. D E PUFFENDORFF VIII. 381 ſq.
II) CH R. THOMASIUS V. 44

Mlinus laudabilis exemplum edidit
GGOTTFRIDUSFERDINANDUS DE BUCkILSCH ET LOEF-

WENFELS VIII. 376 fJ.

RETRACTATIO CONTESSIONIS.
. vid. CONFESSIONIS RRRTRACTATIO.

RETRACTATIO RATIONUM.
vid. RATIONES.

RETRA-⸗

INDEX IWVWV.

RETRACTUS.
Cconf. EXxXCEPTIO RETRACTUsS. PROTIMESIS.

Civibus tributus omnibus jus civitatis habentibus, etſi alibi
habitent, competit III. 495 ſq.
Dominus emphyteuſin venditam retracturus emtorem pol-
ſidentem nequidem in continenti expellere, ſed in judicio
per ſequi, debet III. 490% ſq.
Exercere hoc jus poſſunt intra triennium nobiles Imperii im-
mediati in bonis ab aliis lui ordinis hominibus venditis
III. 498
, in die ad judicatio-
VII. 451 ſqq.

199

Exerceri poteſt, ſi jus illud liquidum eſt
nis adhuc
Nonghabet jus illud

1) dominus directus unus contra alterum III. 489
2) ſocius, altero partem ſuam vendente II. 5 5.
Referfur ad ejus fpecies jus reuniendi alienatas prædiorum
pertinentias III. 498
RETRACTUS CONSANGUINITATIS, SIVE GEN-
=WUWW TILITIUS. Z
Evictionem non præſtat venditor emtori, contra quem re-
trtractus exercetur I I. 471 ſq.

Exercere illum poteſt agnatus proximior etiam contra remo-
tiorem emtorem in allodiis III. 472
Exerceri nequit
1) ab adfine in re ab adfine vendita, licet a majoribus ſuis
profecta III. 4
2 ab eo, cujus negligentia in culpa eſt, quod alienatio-
nem non reſcivit LI. 481
3) ab hærede preximo, qui alienationem ſibi denunciatam
adprobat. Ambigua quoque ejus reſponſio ad factam
ſibi a contrahentibus oblationem adverſus ipſum inter-
Pretanda, atque pro conſenſu & renunciatione juris
retractus habenda eſt II. 482 fJ.
4) aàa minore, cujus curator in alienationem conſenſit Iil.

. 484 ſ4.
Exſpirat anno, & aliquando triginta diebus, vel quatuor men-
ſbus, quum denunciatio antegreſſa eſt III. 480

-

600 INDEX IV.

Exceptionem retraétus competentis proximis hæredibus op-
ponere nequit venditor ad tradendum conventus III/466
Locum habet
a) in diviſione hæreditaria, ſi res extraneo addicatur IiI.
— . 479
b) in oppignoratione III. 479
Locum non habet

1) contra eum, qui prædium deſertum, auétoritate judi-

cis, occupavit III. 477
2) in bonis ab alienante noviter adquifitis III. 462 ſqgqg.
3) in gratiam extranei III. 4068
4) in locatione ad longum tempus fIII. 4219
5) in permutatione . III. 479

2

6⁶) in prædiis derelictis & ab altero occupatis VII. ?3 ſqꝗ. .

in prædio legato, etſi teitator id pro certo pretio hæ-

redibus exſolvendo alicui reliquerit III. 479

8) in ſubhaſtatione voluntaria. In ea, enim, retraéctus ab

eo, qui in ſubhaſtationem conſenſit, exerceri nequit. In

ſubhaſtatione neceſſaria vero retractus demum per adju-
dicationem exſpirat III. 484 fJ.
9) in transaétionibus III. 476
10) in venditione, quæ ex affectione erga emtorem mino-

re pretio fit III. 473 ſq.

11) quum contrahentes primi a contractu recedunt III.
485 ſq.

12) quum venditioni pacta, quæ retrahens æque commo-

de implere nequit, adjecta ſunt III. 473 ſqq.

Non ſufficit ad jus illud exercendum, conſanguinitatem in

folle oſtendi, ſed oportet gradum & jus hæreditarium pro-
bari IiI. 464 ſq.
Nullus eſt, qui in gratiam extranei exercetur, licet jusjuran-
dum atque res judicata acceſſerit, quo non obſtante res
ab extraneo vindicari poteſt III. 467 ſqq.
Origo ejus in Germania recentior eſt III. 460 ſq.

Prælumitur in gratiam extranei retrahere, qui bona ſua avi-

ta propria alienat III. 466
Receptus in Germania univerſaliter non eſt, ſed receptio hæc
quoad

— —

INDEX M. 60

quoad ſingulas Germaniæ provincias, probanda eſt III.

460 ſq.
Tempus illi exercendo praefinitum ex die, quo retrahens alie-
nationem perfeéte reſciſcit, currere incipit III. 481
Teftis in ejus cauſa habilis eſt venditor III. 471 ſq.

RETRACTUS INCOLATUS.

Competit omnibus civibus, etſi alibi habitent III. 495 ſq.
Locum non habet, niſi receptus doceatur III. 495 ſq.

RETRACTUS VICINITATIS.
Locum non invenit, niſi alicubi receptus doceatur III. 493 ſq.
RETRAHENS.

In præjudicium ejus contrahentes contractum poſt traditio-
nem factam, vel pretium ſolutum diſſiolvere nequeunt. Im-
mo etiam in iis terris, in quibus ad validitatem alienationis
conſenſus magiſtratus requiritur, venditio conſummata in
præjudicium retrahentis ſub prætextu conſenſus nondum
impetrati revocari nequit III 486 ſqq.
uerelam ex JI. 2. C. de reſeind. vendit. habet, ſi pretium, quod
extraneus dedit, veram rei æſtimationem ultra dimidium
excedat, quæ tamen querela ceſſat tunc, quum adparet,
venditionem pro viliore pretio animo donandi factam fuiſſe
III. 472
Recipi ab illo non debet pactum de alendo venditore ab hoc
cum emtore initum III. 473 ſqq.
Solvere debet tantumdem, quantum extraneus dedit, vel pro-
miſit, etſi æſtimatio rei poſtea creverit III. 469 ſq.

RETROCEDERE.
Vid. FUGA.

RRTROVENDITIONIS FPFACTVUM.

Adjicitur huic dies vel a quo, vel ad quem III. 429
Adjicitur communiter pretium certum à paciſcentibus, ex cu-
jus quantitate ſæpe ſuſpicio pravitatis uſurariæ elicitur III.
432 ſq. I1V. 856 ſqq.
Convenit juri naturali, hebraico & aliarum gentium, fundatum
(Sggg) Præ-

602 INDEX IV.

præterea eſt in jure Romano, & in jure Canonico quoque
ccurrit III. 427 ſqg.
Dennitur 11. 4 2 5
Dies ſolutioni præfixus in retrovenditionis pacto civiliter &
cum aliquo temperamento temporis intelligendus eſt. Die,
igitur, retrovenditioni præfixo in ferias incidente, ſolutio
poſt ferias recte fit, & ſuſſicit ſolutionem a retroemtore in
die præſixo verbis offerri III. 449
Minores & collegia contra moram in ſolvendo retrovenditio-
nis pretio commiſſam in integrum reſtituuntur III. 449
Mora in ſolvendo retrovenditionis pretio commiſſa confeſtim,
antequam nempe retrovenditoris intereſſe incipit, purga-
ri poteſt III. 449
Obligatio ex eo tranſit ad hæredes III. 428
Pacta de reſtitutione ſumtuum inita, etſi communibus retro-
venditionis juribus contraria, ſervanda ſunt III. 444 ſꝗ.
Pacto hoc uſuris hæredibus exceptio legitimationis ad cau-
ſam etiam poſt litis conteſtationem objici poteſt III 428 fd.
pPactum retrovenditionis a debitore obærato cum creditore pro
viliori pretio initum ſubfiſtit, dummodo improbum fœnus

non intendatur VII. 600 ſq.
Pretio in hoc pacto non determinato debetur id, quo res in
præſens venire poteſt 1II 431
Pretium ab initio determinatum non mutatur, licet tertius in-
terveniat, qui rem minoris emit III. 43 ¼ fJ.
Reluens

1) non reſtituit impenſas neceſſarias, tributa, nempe, one-
ra bellica, ſumtus proceſſus, ſed hos fert retrovenditor
IIIL 427 ſqq.
2) reſtituit impenſas utiles retrovenditori III. 441
3) reſtituit tunc, quum ex pacto ad idem, quod ipſe olim
accepit, pretium ſolvendum obligatus eſt, præter illud

etiam ſumtus III. 437
4) reſtituit ſumtus in reædificationem domus combuſtæ fa-
ctos III. 442 iq.
Signiſficationes variæ hujus vocis recenſentur III. 42 ,144.
er-

INDEX IV. 603

Terminus a quo in illo elapſus de novo currere non incipit
III. 430
RETROVENDITOk.
Emolumenta omnia, quæ, durante contractu, percepit, lu-
cratur, nec reluenti quicquam ex iis reſtituit. Ea tamen
emolumenta, quæ non tam ex re ipſa, quam intuitu per-
ſonæ reluentis, retrovenditori obvenerunt, reluenti reſti-
tuenda ſunt, atque ab eo in pretium recte imputantur III.

6 ſq.
Geſta ejus, finito contractu, rata manent, ſiquidem Per
novum onus prædiis non imponatur III. 450 ſqq.
Impenſas voluptuarias tollit III. 442
Iura omnia valide exercet, quæ ab aliis dominis exerceri poſ-
ſunt III. 4 O ſqq.

Prædium, quod jure perpetuæ coloniæ concedi ſolitum fuit,
extincto vetere colono, iterum in perpetuum locare poteſt.
Nequit etiam retroemtor hujusmodi colonum perpetuum,
den Mejern, a retrovenditore conſtitutum, expellere, bene

tamen conduéctorem temporarium III. 450 ſqq.
Retentionis jus exercet, usque dum ipſi, etiam quoad ſum-
tus III. 444 ſq.

REBVERENTIA.
Debetur a liberis parentibus

1) adoptivis VI. 1063 ſq.
2) impiis I. 197 ſq.
32) moroſis VI. 1061 ſq.
Debetur memoriæ parentum etiam poſt mortem a liberis, li-
cet exhæredatis .. VI. 106 ¼
Filii erga pastem unde deſcendat? disquiritur I. 188.
REVOCATIO INIUIIARUM.
Adigi poteſt ad eam ſacerdos convitiator VIII. 276 fq.

Compelluntur ad hanc perſonæ illuſtres & ſuperiores in in-
juriis atrocioribus, ægre quidem, ſed tamen aliquando VIII.

196 ſq.
Detrectans eam, carcere, &, ſi nec ſic contumacia frangatur,
durioribus remedüs ad eam cogitur VIII. 201 ſq.

(Gggg) 2 Eſt

604 INDEX IV.

Eſt unus ex tribus ſatisfactionis privatæ gradibus VIII. 19 ½ fq.
Imponi non aliter ſolet ſacerdoti, quam ſi perſonæ læſæ di-
gnitas, atrocitas injuriæ & ſcandalum publicum id poſcunt
VIII. 279 ſqꝗ.

Reu⸗Kauff.

vid. POENA CONVENTIONALIS.

REYUNIO PE RTINENTIARUM.
Vid. PERTINENTIARUM REUNIO.

REUS CRIMINIS.B
vid. TOKTURA. TORTURX PERPESSIO.
Abſentem reum judex, qui prior cognitionem occupavit,
a cæteris judicibus, qui eumdem ad ſuum judicium trahe-
re volunt, requirere poteſt X. 1 fqꝗ.
Abſentes rei, tamquam contumaces, damnari nequeunt, qui
ab aliis judicibus comparere ſub pernæ comminatione ve-
tantur. Hi citari, aut per edictum prius evocari non poſ-
funt, quam magiſtratus citans, aut evocans, interdiétum
illud amoverit, ac plenam ſecuritatem præſtiterit X. 47 ſq.
Abſolvi oportet reum, etfi naturaliter convictum, ſi tamen
tormenta pertulit, nihilque faſſus eſt. Igitur judex contra
ſcientiam ſuam judicare cogitur. Ut tamen conſcientiæ ſuæ
conſulat, rem ad principem referre, &, ut improbus in-
ficiator in opus publicum detur, fuadere poteſt X. 259
Abſolvitur ab inquifitione, fi nullum factum illicitum adpa-
reat, per quod inquiſtioni cauſam dedit, tametſi judex ve-
roſimilibus argumentis, ut inquireret permotus fuit II. 266
Abſolvitur ab inquiſitione reus, qui ante inquiſitionem nihil
Uliciti fecit, ſed in ipſa inquiſitione variando, negando, ti-
tubando ſe ſuſpectum reddidit 1I. 271
Conductus ſalvus antequam concedatur reo in criminibus atro-
cioribus, omnia, ut e fuga retrahatur & in euſtodiam mitta-
tur, tentanda ſunt. Inprimis ſequeſtranda ejus bona ſunt,
ex quibus judex ſumtus ad cauſæ cognitionem & rei per-

fequutionem neceſſarios juſte ſumit X. 1
Con-

—

—– BSB dð5

2 —

