beuueiſen moecht, auch noch nicht ihr fuenf und zuuanzig Jahr
grreicht, und die VORMVEND ER erhebltehe Urſach betten, dar-
umb ſie in ſatle beimlich Verloebniß nicht uuilligen koendten; o
nuerde ſie billig von ſolekem Verloebniß losgezeblet. Hambur-
genſis ſtaturi vim atque poteſtatem non negligendam eſſe,
ea de re conſulti pronuntiarunt Cti Helmſtadienſes r). Ob-
tigit quoque hæc quæſtio in Conſilio imperii aulico d. 17.
Sept.
q) Vir illuſtris, HE RB M. HENR. TLeſ. IV. not. 4) p. 45.

ENGEL BRECHT Ewxercit. Acad. *) C. IV. §. 9. n. 24. P. 203.
in Iaſtiut. Inper. Libr. I. Exerc. VI. r) referente BERGERO I, c.

iligru
probe⸗

1ghug-

umho.

8 ) in
n peui.
XCON-
in ipli
nahgt-
on der
ln ſſ-
uemten
viren,
Con-
ſciemus
t pAV⸗
rgue⸗
Ver⸗

50 AN

CeſDH

verlobt,
nh,
VEN-
galen
gelueht
r uud
Jahr
en; N
mbur⸗
elle,
Ob⸗=
l. 17.
Nr.

0

0

in Ehbe- Proceſſen niebt einmal eines C

IN SPONSALIBVS MINORVM.B 61

Sept. 1720 ³). In Ducatu Gue phico ſtrictiſſime obſervantur le-
ges connubiales, quæ minores adſtringunt ad curatorum con-
fenſum in ineundis ſponſalibus experendum. Apparebit hoc
ex reſponſo Helmſiadienſium me ſe wajo anni cloloccxxII.
exarato ). Ob uuohl ein minor in Ee Sachen pro majore geachter
uuird, alſo obne Curatore ſich ebelic) verſprechen kan, ja ſo gar
urvatoris von noethen hat; All-
Jieuueil aber die Herzoglie Braun ſc uueig-Lüneburg) ſebe Kecbte
in dieſem Stuecke von dem gemeisen Kecize abgeben, daßs ſi der
VORMVENDERE Conſens un Gegenuuart adl furmam eines guel-
zigen Ebe. Verloebniſen erfor ern, unt andergeſtalt daſſelbe vor un-
gueltig erklæren. Hennebergenfibus terris ſponſalia incon-
fultis tutoribus facéta clandeſtina, ine fficacia, & nulla æſtiman-
tur. Sic decreverunt Patres confſcripti Sacri Senatus Henne-
bergici u): Quamvis Perſonæ principales e conjugio invicem tra-
garunt & concluſerunt, quia tamen id inordinate, inconſultis
zamen TVTORIBVS, quam avia adtuc vivente; factum eſt, hi
etiam adbuc conſentire recuſant, bine ſecundum verbum Det &α*
jura ſeripta, præcipue etiam Mandatum Coniugiale Hennebergi-
cum, clandeſtina bæc ſponſalia pro inefſi acibus & nullis æ&ſtiman-
da ſunt, prout etiam Domini Conſiſtoriales & judices Matrimo-
niales ea in totum reſcindunt & ream 1VTO VM & avic po-
teſtati reſtitaunt, & cuilibet parti pro arbitrio ſuo alia conju-
ia legitime contrahben Ii libertatem tant., Pœnam autem, vi

SMan lati Conjugialis meritam utrique Delinquenti reſervant. Ii-

dem alio tempore in eamde re(ponderunt ſententim x):
Quamvis reus promiſſioneni coniugialem fatetur, quia tamen præ-
ten ht, mentem fſuam poſt deſponſationem ita erga actricem eſſe,
ut ipſi impoſſihile ſit, impoſterum e cohabitare, præterea vitri-
cut ejus, TVTORES g proximi agnati conſenſum ſuum ad hæc
ſponſalia dare renuunt, actrixæ etiam, hoc rerum ſtatu, ipſum am-

ch) 3 blius

S) BERGERUS. I c. HIE R. BRUECKNERU M in Deci-
1) apud illuſtr. L EISERUM in honibus juris matrimonialis controverſi
Medit. ad Pand. Spec. CCXClI. §. 10. p. 146 147.
P. 32. X) * 1651I. d. 26. Maii apud B RU⸗-
u) de a. 1610, d. I. Octobr. apud ECKNERUM. l. c. p. 147.

62 dE NECESSARIO CONSENSV TVUVTORVM

plius non deſiderat, bine utrique, ratione conjugalis promiſſio-
nis, a ſe invicem ſeparandi ſunt, prout etiam nos eos ſeparamus
&& diſſolvimus, illisque in timore Domini alia matrimonia con-
trabendi facultatem damus, reo autem pœnam magiſtratus po-
litici reſervamus. In Ducatu Altenburgenſi lex matrimonia-
lis uſu conſtanti ſervatur. Luculentiſſimum hujus rei teſti-
monium præbet ſententia a Conſiſtorio Fridenſteinenſi la-
tad,: Quiz SABIN A K. Je Molſebleben tam in literis exhibitis,
guam in audientia bodierna faſſa eſt, quo!l non tantum H EN-
RICO & matrimonium proiniſit, ſed etiam thalerum Imperialem,
gquem per vieinum ejus offerri juſſit, ab eo ad confirmationem pro-
miſſionis conjugialis acceptavit, adeoque negotium oc perfelctum
eſt, bine illud per copulam ſacerdotalem jam conſummandum,
aut R. in caſu renitentiæ per magiſtratam a! id cogenda eſt.
Quia autem uterque in cauſa hac conjugiali, præteritione proxi-
morum cognatorum & TUTORIS, contra Mandatum Conju-
giale Principis peccarunt, ipſe unius, illa vero duorum fo-
venorum pæœna merito aficitur. Nec poſtea deſeruerunt ii-
dem ſententiam legi principali conſentaneam, ſed conſtan-
ter ſervarunt receptam pronunciandi formulam. IIuſtrabo
hanc theſin ipſo eorum decreto ?*): Quamvis a parte Conſi-
KRorii permitti potuiſſet, eo fine etiam adbortationes factæ ſunt,
ut Tez OHANNA MARIA R. de Obrdruf promiſſionem matri-
monii ActoriAcCOBO S. de Kubla Iſenacenſi factam adimple-
et, illa tamen ex cauſis in Actis adductis al hoc permoveri non
otuit. Quia igitur ſponſalia hæc præterea etiam contra teno-
rem Principis Mandati conjugialis, ſine præſcitu & conſilio
cCURATORIS veæ facta & concluſa ſunt, qguum tamen curato-
es minorennes curæ ipſorum conere litas, præſentibus minimum
duobus cognatis, aut aliis viris honeſtis, deſpon lere debeant, binc
promiſſio æc pro nulla declaratur, & utrique parti permittitur,
in timore Domini alia conjugia contrabere. Quod vero perſona
utraque alteri pro confirmatione promiſt matrimonialis dedit,
Conſiſtorio tr aendum eſt. Quælibet etiam pars viginti quinque
Rorenorum pœna coercetur. Impenſæ vero invicem compenſan-
tur. Ordinem quoque Ctorum Lipſienſem & Marburgen-
ſem
y) anno 1676. die 30. Aug. apud 2) a. 1688 d. 7. Novembris apud
BRVECKNERUMI. c. BRUECKNERUM l. c, p. 148.

L.

„—— -ũ —V—V—

—

— —– – 502

ram
4 (01-
ho⸗
nonia-
teſti⸗
nſi la-
ibitis,
ioenm,
hro⸗
ectum
cum,
Nrol⸗
Lon⸗
n ⸗
nt ii⸗
nſtan-
Krado⸗
Conſ:
ſunt
att.
nyle-
j no
teno⸗
rul-
imun
ine
Ptitun,
rſona
Netit,
lingue
nſun.
ngen.
ſon
intul

IN SPONSALIBUS MINORVM. 63

ſem & reſpondiſſe, ſponſalia ſine tutorum & curatorum con-
ſenſu contracta de jure & honeſtate non ſubſiſtere, gravis
& omni exceptione major teſtis eſt EKRNESTUS COTHMAN-
NUS *), lucidum olim Ordinis [Ctorum inAcademia Roſto-
chienſi ſidus. Sed ohe jam ſatis eſt Reſponſorum, Conſili-
orum, Sententiarum & Decretorum, qui, non [Ctorum au-
Ctoritatibus ſententiæ veritatem probamus, ſed legum ſuf-
fulti præſidio.

ρνρν⸗RE⸗EEE

CAPUT II.
DE NECESSARIO TUTORUM SEU CURATORUM CON-
SENSU IN MINORUM SPONSALIBUS IN SAXONIA
E LECTORAL I.

§. I.

Saxonico jure neceſſarium eſſe tutorum conſenſum in minorum
Jponſalibus legibus probatur.
eragravimus univerſam fere Europam, & deprehendimus
mirum cultiſſimarum gentium in noſtro argumento con-
centum. Nunc læto fauſtoque pede in patriam reverti-
mur, & veneramur admirabilem legislatorum noſtrorum ſapien-
tiam, qui a benedictione ſacerdotali arcent minores, qui pravis
animi motionibus indulgent, & curatorum ſuorum conſenſum
negligunt in matrimoniali contractu. Sed objurgabunt nos,
dicamque ſcribent nobis forenſes Cti, qui fontes ignorant, &
ex turbidis rivulis ſapiunt, & in Saxonia jus Romanum recep-
tum eſſe alta voce clamant. Verum ſalva res eſt Objurgent nos,
dummodo ſimul objurgent Divum MAVRITIVM, AVGVSTVM
& OHANNEM GEORGIUM 1. ſummos & incomparabiles
Prin-

*½) in Reſponſornm &° Conſiliorum Lipfſienſes, Altorfinos, Vitebergenſes
Vol. III. Reſp XXXIV. n. 152 p. 168. & Jenenſes, inprimis, ſi ſtatuta loci
Adde Ctos Francofurtenſes apud juri communi contrariantur, apud
STRYGCKIUM ad B RUN NE MAN. RICHTE RUM Vol. II. Reſp. LXXI.
N I Jus eccleſ. Lib II. C. XVI. & jCtos 2. 18. J44.

64 DE NECESSARIO CONSENSV TVTORVM.

Principes, qui ſingularibus legibus edixerunt, ne quis minor de
tædis nuptialibus cogitet, niſi cum voluntate, conſenſu &
auctoritate curatoris ſui. Sic præcepit Divus MAVRITIVS a):
Un Iſo den jungen Leuten ibre Eltern tœdtlichabgegangen, und ein
junger Geſell unter 20. oder eine Jungfrau unter 18. Jabren,
und alſo noch unter der Verunaltung i rer CURATORN uue-
ren, und uuollen ſich verbeyrathen, darinnen ſollen ſie ibre C URA-=
TOAES zu rathe nehmen. Da ſie aber dzæs upterlieſſen, und ſich
binter Voruuiſſung und Beuuilligung derſelben in Ebe- ſtand ver-
Michbteten, und uueren darein binterliſtig gefuebret oder betro-
gen, oder koppeliſcher OUUeiſe aus unverſtand darein beredt und
verfuehret uuorden, und begebrien deſſelbes Erle igung, ſo ſollen
die Conſiſtoriales nach Geſtalt des Haudels brilicten Beſeheid ge-
ben, und, uno ſie obberuebrte, ungœttliche oder unerbarliche Mit-
tel finden, ſie davon erlehigen. Fraternam Iegem denuo in me-
moriam civium revocavit Divus AUG SIUS, Saxoniæ uUSTI-
NIANUS, cujus lex b) digna eſt, quam huc transſer bamus.
Und naehdem ſich etzliehe dabeim in ibhren Hæuſern, Haæſen,
aueh uuobl underm Himmel und niebt in der Krehben trauen
laſen, daraus dann allerle)y Unrie tigken ‿ †lget; Als ſoll bin-
Ffuehro die Copulierung und Zuſammengehbung oder Einſegnung

der Braut und Bræutigams auſßerhballb der NWot anders nickt, daunn
in der Aireben vor cehriſtlicher Gemeine, un! mit beyderſeits
Eltern, vVORMUENDER, oder nechſter Preundſebafft Vornuuiſſen,
und SONSTEN GAR NICHT, geſeheben. Et ne quis dubitet de
ſeria Incomparabilis Exempli Principis voluntate, in eadem
quam recitavimus, lege denuo in illos invehitur, qui ſine
tutorum auctoritate manus jungunt, ſacerdotibusque man-
dat, ut diligenter graviterque moneant atque hortentur
juvenes, ut pietatem officiumque conſervent erga eos, in
quorum poteſtate ſunt, neque inſciis inco aſultisque illis
connubia concelebrent, Sic, enim, inquit «): Dieuueil auch
viel
a) in der Anordnung von Ebege- von Ebeſachen und Hochzeiten Cod. Aug.
luebden, ſo ohne Benuuniligung der El- P. I. p. 440. & 441.

tern geſchehen, in GEORG. DEDE- c) I. c. Tit. von Pfarrherrn, Kir.
KENNI Tbeſ. Conſil. & Deciſ. Vel. chen -und Schulen. Dienern ingemein Cod,
III. P. 132. 133. Aug. T. I. p. 447.

b) General -Articul de a. 1557. Tit.

☛ —

ſu &.
mein
abren,
uue-
VEA-

1
7

betro-
.
vud
ſe
1
9
ge-
in me⸗
UsTI⸗
imus,
feh,

g419

„
aen⸗

ung
Nun
ſeit
ihenn
R
li ſine

tentur

IN STONSALIBVS MINORVM. 6 5

viel Unraths und Suende aus den beiml' chen W'inkel Verlæbniſſen
entſpringt, Jollen die Pfarrhberrn e 6 3 und ernſtlich daruuider
predigen, und das junge Folck vormabuen, daß ſie ſieh nicht
un ilrer Eltern, oder, DENEN SIE BEFOHLEN, Loruuiſſen
ung NRath voreblichen. Eadem verba Artieulis Generalibus,
quos A ciolorxxX. promulgavit d, inſeruit, prætereaque ad-
didit e): Erſtlich uuenn neue Ebeleute ſieb bey dem Pfarr jedes
Orts anmelden, ſoll der Pfarrer ſie eigener Perſon, und, da
ſie nocb im Jungfrau- Stande, auch ibre Eltern, VORMUEN-
DEN, oder næbſte Anveruuandten, ſo bey dem Verlæbniß geuue
ſen, zu ſich erfordern, und ſie befragen, ob diß Verlæbniß mit
der Eltern oder vOR MVENDEN, UVUiſſen und Beuuilligung ge-
ſebelben. OHNE PDESSEN ERKENTNISS SIE NICHT AVFGE-
BOTEN WERDEN SOLLEN. Nec alia mente fuiſſe Divum
IOHANNEM GEORGIVM I. lege connubiali, quam Anno
cILoloxxIV, propoſuit, diſcimus. Non ſolum, enim, ſevere
interdixit optumus ſapientiſſimusque Princeps, ne paſtores
novos conſponſos ex ſuggeſtu publico denuntient, antequam
certi ſint, curatores & ſeiviſſe & rata habuiſſe ſpanfalia, mit
der vORMVENDEN UUiſjen und Beuuilligung , verum etism
voluit, ne ſacerdotes conſponſos aliter ac in templie, &
approbantibus curatoribus, miz der vORMUENDER OCU-
Jen g) precibus DpEO commendent, & ſolemni benedictione
inaugurent. Clara, aperta, plana perſpicuaque harum le-
gum verba ſunt, ut non levis animum ſubeat miratio, quem-
admodum faétum ſit, ut plerique Cti curatorum conſen-

ſum in contrahendis ſponſalibus minorum noſtro jure plane
non

e) Tit. XIII. Cod. AVG. T. I. p. in illo, quod nota d) egeitavi, Re-
694. quem Tirulum, ut obiter addam, ſeripto, Ad quem locum etiam pro-
confirmavit ſingular! reſcripto d. 23. vocat CHR. HA NA C CIVS in Diſ.
Martii 17 14. em ſſo Divus FRID E- de pubertate Saxonica H. 26. atque per
RICVS AVGVSTVS. iilam legem neceſſitatem legalem cu-
c) ibidem Cod. AV G T. I. p. 685. ratorem adhibendi in ſponſalibus in-
0) Art. V. Cod. Av G. T. I. p. 1024. troductam eſſe decernit.
quem articulum ſimiliter conficmavit g) Eod. Artic. Cod. AV G. T. I. p-
D VuSs F RIDERICUS AVGUSTUS 1025

(i)

66 DE NECESSARIO CONSENSU TVTORVMI

non neceſſarium eſſe adfirmare haud dubitaverint. Ita pro-
nuntiant sAMUgL STRYCKIVS KR), B EN EDICTVS CARPZO-
VIUS ), ANDREAS BEYERVS), GEORGIVS BHYERVS *),
JO. HENRICVS DE BERGER), GEOR GIVS ADAMVS STRU-
VIVS , pETRUS MVELLERVSR), LVEDEHRVS MENCKE-
NIVS), &, quos miror, & invitus nomino, DIETERICVSHER-
MANNVS KEMMERICHIVSP), JO. GOTTFBIDVS SCHAVM-
BVRGIVS ), Summe Venerandus sALOMO DETYTLIING ¹9) 0.
BALTHASAR L. B. D E WERNHER 5), ut alios, qui eamdem
fovent, ſententiam, conſulto præteream. Plerosque in trans-
verſum abripuit cæca & ſuperſtitioſa illa, qua jus Romanum
proſequuti fuerunt, veneratio, quum, uti cARPZOVIVUS,
STRUVIVS, STRYCKKIVS, hac in re ad I. 8. C. de nupt. pro-
vocent, quam vero legem numquam in Saxonia recepimus.
Alios deceperunt Conſultationum axonicarum Actorest), qui
legislatoria voce pronuntiant, non poſſe curatores impedire
minorum matrimonium. Quorum auctoritas vero nulla eſt in
hoc argumento. Non valent, enim, aliter eorum deciſiones,
quam fi a Principibus noſtris legis obtinuerunt vigorem. Hoc
autem quo minus factum eſſe credam, prohibent Divi AVGVS-
TI &– IOHANNIS GEORGII I. leges, quæ aperte illorum
adverſantur ſententiæ. Nonnulli in hunc incidunt errorem,
quod ſanctionem de neceſſario tutorum conſenſu in minorum
connubiis in lege connubiali fruſtra quærerent ſub capite de
ſponſalibus. Sed non adſtringendi funt legislatores ad anxias

&&
h) in Cautelis contractuum Sect, I, 0) in Norie ad VLRICI HVHEE.
C. II. J, 21. p. 23. RI Prælectiones juris civilis ad Inſtiti.
¹) in Jurisprudentia eccleſ. L. II. ziones p. 29
Def. XLVI. P.) in Acceſſ. ad Inſtit. juris civilis
K) in Additionibus ad CARPZO- L. I. Sect. III. Tit. XI. ¶ 97. p 367.
VIUVM p. 103. g) Einleitung zum Sachfiſehen Rech-
*) in Delin. juris German. L. III. C. te P. I. Exzrc. IV S§. 9. p. 99.
VII. J. 21. p. 268. r) in Inſtitutionibus prudentiæ pa-
) in Oeconomia juris L. I. T. III. Koralis P III C. VI. F. 12 p. 523.
§. 6. p. 105 §) in Principiis juris eccleſ. Proze-
m) in Geutagmate juris civilis P. Kant. C. XIII S. p. 25 I.
III. p. 236 t) P. I de contractibus QCæſt. LVI.
n) in Acceſſionibus dd STAUUIA- n. II. p. 50 & P. I. de mazrimonig-

NVM Syntagma P. III. p. 339. libus Quæſt. IV. p. 3. 4.

ᷓ́— — — —

ta o.
IRPZO.
V8 ),
STRU-=
§HEH-
HAVYN.
6 ) ſo.
mdem
n irans-⸗
manu
VIVS,

, pro⸗
pimus.

) gwi
npechre
la eſtin
jliones,
n. Hoc
VCGVS-
illorumn
rroren
inorum
bte de
ANas

IHVBE-

iir enii
Ahen Reb.
ſeutic ⸗
2 b. 59,
I. 1
AK. IIl.
utrintlis⸗

IN SPONSALIBUS MINORUM. 67

ſcrupuloſas methodi leges. Veneramur JVSTINI ANI decre-
ta, etſi alieno plerumque loco collocata ſunt. Qur non euin-
dem honorem habemus patriis legibus, quæ tantum inter
IVSTINIANI leges caput extollunt,

Quantum lenta ſolent inter viburna cupreſſ u).

Sufficit, legislatores noſtros ſerio deſiderare conſenſum cu-
ratorum in connubiali negotio. Nec per riſum & jocum,
ſine nefando manifeſti ſacrilegii crimine, contemnenda ſunt
eorum edicta, quamvis deſerant ordinem, quem communi-
ter ſequi ſolent ICti. Accedit & hoc, ne quidem declinai-
ſe ac deflexiſſe de ordine Divum jo. GHORGIUM 4. Quum,
enim, lex prohibeat, ne novi conſponſi prius pia ſolennique
formula conſecrentur, antequam acceſſerit curatoris auctori-

tas, non meliore commodioreque loco, quam ſub capite

de benedictione ſacerdotali & nuptiis, collocari potuiſſet tam
pulcra, tam ſalutaris, tam digna magno ſuo legislatore ſanctio.

§. 11.
Argumentii confirmatur ſententia noſtra.
Nos vero, relicta unicuique ſentiendi libertate, ſalvaque,
quam tantis vais, quorum ſententiam labefactare ſuſtinemus,
reverentia, ipſis ad huc rerum argumentis ſententiam noſtram
confirmabimus. Principio heic tenendum obſervandumque
eſt cum maxume, hanc rem clare definitam eſſe, tum illis,
quas providæ & ſollicitæ, ut nihil jam de Divo MAVRITIO
dicam, Divi AVGVSTI curæ debemus, legibus, tum ſin-

gillatim Divi 0HANNIS GEORGIII. lege connubiali. Qua-

rum legum conſtans & perpetuus in judiciis noſtris & olim
fuit, & nunc eſt, uſus, ad quas frequenter & tantum non
ðð ci) 2 dJuo-

u) VIR GILIUS Ecloga. I. v. 26. Diſ. de ſtatutorum Cgnenſium & ju-
*) K. g. C HR. HANACCIUS.B ris Romani ac Saxonici differentia ſub
Anteceſſor in Academia Vuchesgenſi præſidio ill. C. O. RECGCHENBERGII,
Tama meritisque elytiſſimms, in Difſ. Jcti ſummi, in eathedram producta
* pubertate Sac ulen H. 26. GEOE. diſputatoriam §. 14. .
G1U S. GOTYTLOB VOGEL in

68 DE NECESSARIO CONSENSUTUTORNRUM

quotidie provocant [Cti *), judices, & cauſarum patroni,
quas toties confirmarunt ſuoque aſſenſu comprobarunt kEle-
ctores noſtri. Et ſi quis eſſet tam plenus inconſideratiſſimæ
dementiſſimæque temeritatis, ut inter antiquatas obſoletas-
que leges Articulos generales, & Ordinationem matrimo-
nialem referret, hujus magnum & impudens mendacium vel
ſola coargueret refelleretque experientia. Poſt quum Saxo-
niæ Electores priſcum jus Saxonicum ob incomparabilem, qua
cetera omnia vincit, præſtantiam fortiter defenderint, tutiſſi-
mumque ipſi exhibuerint præſidium *), numquam, vel rariſſi-
me, ab illo jure, tam pretioſiſſimis ſummæ & eximiæ ſapien.
tiæ gemmis refertiſſimo, receſſerunt, ut potius illud in foris
noſtris, niſi quod judicum aut cauſidicorum corrupit inſcitia
atque malitia, integrum illibatumque vigeat. Nunc vero ma-
jores noſtri conſenſum tutorum in ſponſalibus minorum ne-
ceffario exe gerunt, Divus MAVRITIVS, AVGVSTVS & JoO-
HANNES GEOKGIVS I. idem edixerunt, ergo dubium non
eik, adigi poſſe minores, ut in tam periculi pleniſſima re tu-
torum conſenſum adhibeant. Deinde quum jure noſtro non
pubertate finiatur tutela, ſed usque ad primum & viceſimum
annum pupilli pupillæve perduret, & tutor non rebus ſolis,
ſed etiam perſonæ, detur *), quis illos indignos judicabit,
quorum conſenſum impune præterire queant minores in ſpon-
ſalibus, ex quorum fauſto aut infzuſto eventu omnis vitæ
humanæ felicitas aut infelicitas pendet. Porro, ſi nefas eſt,
ſi jure Saxonico prohibitum, bona minorum alienare ſi-
ne curatoris conſenſu, quis umquam dubitaverit, in tam ar-
duo difficilique negotio opus eſſe tutoris auctoritate, ubi
ipſa animæ corporisque adeſt deſponcatio, ubi non de nu-
mis, ſed de ipſius animæ triſti atque funeſta jactura, quæri-
tur. Ur omnino ſatis mirari nequeamus, plerosque [tos eo
prolabi potuiſſe, ut ſtatuta, quæ conſenſum curatorum ad ſub-
ſtantiam ſponſaliorum retulerunt, pro irritis & iniquis decla-
rare,

2) vide viri illuſtris CAR. G UTL. *) Keceſſus Enperii de anno 1577.
6G E RTNE RI elegantiſſimum Pro. Tit. XXXII. §. 3. verbis: ihre P E R-⸗-
gramma de præſidig ac tuzamine juri SONE N und Gueter VERSEHEN
Saxonico pra ſtitoy Lipſ. 1727. editum. und veruuabren,

ronm,
Ele.
limæ
letas.
eimo⸗
n vel
daxo⸗
qua
nriſſi⸗
riſti.
ien.
ſoris
ſcitia
Wa⸗
n ne⸗
ſo⸗
10
e tu⸗
N
muR
ſolis,
dabit,
on⸗
Vltæ
Seſt
re ſi⸗
a⸗
ubi
e nu⸗
ueri
tos e0
Gecha⸗
lare,

9 1.
P5E.
EAN

“

4

„

IN SPONSALIEUS MINORUM. 69

rare, inani temerarioque caſu, conarentur „). A contracti-

bus, enim, ad nuprtias recte procedere concluſionem, oprtume

atque eruditiſſime oſtenderunt o. SAMVHEL STRYCKIUS²),

vir illuſtris VSTVYS HENNIN G. BOEHMERVSa). JCtus omni
elogio dignus, ſed omni major, &, quem honoris amici-

tiæque cauſa nomino,

vir conſultiſſimus jo. RVDOLPLUS

HNGAVIVS b). Præterea ipſe ſupremus rerum eccle ſiaſtica-

) 3

y) Ita pronuntiant PT ANORMITA-
N US & FELIN US, &, qui eos fideli-
ter exſcripſerunt, 1OAc H. A. B E UST.
de jure connubiorum & dotium P. I.
J. 21. in Tractat. connubior. præſtan-
tiſſ. J Ceorum Lipſ. 1618. editor. P. I.
p. 32. & CONR. MAIUS ERUS in
Evxplicat. Tit. Inſtitut. de nupt. c. 1.
p. 350. Addunt egregias has rationes,
cur non valere debeant ejusmodi ſta-
tuta, quia veniant contra libertatem ma-
trimonii, quia matrimsnium non debeat
eſſe captatorium, neque pendere eα
voluntate alterius. Et recte quidem
JCti Pontificii ita ratiocinantur, ex

gAnorum religionis principiis matrimo-

nium ſacramentum eſt. Sed quum
nos nuntium miſerimus pontificiæ
doctrinæ, nec matrimonium pro ſa-
cramento habeamus, pudere debebat
JCtos noſtros, concluſiones retinere
& negare principia. Aperiam igitur
ego erroris fontem, qui unice debe-
tur improvidæz & inconſultæ JCto-
rum Italorum lectioni. Erat, enim,

olim tempus, quo Cti Itali idolorum

inſtar colerentur, in Germanis, &

nemo quisquam eſſet paulo emunct o-

ris naris, qui vel carere ſe poſſe cere.
deret illorum voluminibus, aut vel
latum unguem diſcedere auderet ab
illorum ſententia. Quorum ſententiam
quum amplecterentur BEUSTIVUS,
ScCcHNEIDEWINUS, WESEN-

rum

BECCIUS & CARPZOVIUS, fa-
ctam eiſt, ut ecrum errores publica
quaſi auctoritate donarentur, eifi re-
pugnent noſtræ religionis doctori. z,
& legibus noſtris. Es, enim, eſt ple-
rorumque Ctorum indoles, ut anterio-
rum, præſertim hilarioris famæ, JC-
torum placita, etſi rationem non habe-
ant, ſequantur, & rem vel morte ex-
piandam arbitramur deſerere tam cele-
brium, tam præſtantium Ctorum opi-
nionem. Quum tamen cogitare debe-
rent, ſummos & eximios hos viros
homines fuiſſe, & nihil fuiſſe humani
ab illis alienum. Imitari eos oporteret
Berroenſes, qui non aliter PAULI, ſan-
ctiſſimi ESU CHRISTI legati, ver-
bis fidem habebant, niſi quæ cum
ſacroſanctis D EI immortalis oraculis
convenirent. Acta Apoſtolorum Cap.
XVIII. v. II. Sed nunc juramus tam-
quam mancipia in celebrwris cujus-
dam JCti verba, leges patriss ſecure
ignoramus, & ita jus dubium, in-
certum & inextricabile reddimus. O ſæ.
cula! o mores!
2) in Diſ. de reliquiie ſacramenti
in matrimonialibus C II. H. 4. &. 5
a) in Ewnendat. & additamentis ad
SCHILTER I Liſtitutiones juris cano-
nici L. II Iur. XI.

) in Elementis juris canonico- pon

tiſicio- eceleſiaſtici L. II. Tit. IX. J. 172
& 174. p. 383. 384. — .

70 BE NECESSARIO CONSEFNSV TVTORVM

rum in terris noſtris, qui Dreſenæ eſt, Senatus aliquoties ir-
rita declaravit ſponſalia ſine curatorum conſenſu atque au-
ctoritate inita. Anteſtamur bina, quæ apud CARPZOVIVM 3)
occeurrunt, Reſponſa, digna, quæ curatiori, ac hucusque
factum eſt, mente expendantur. Primum Reſponſum die
ſeptimo menſis ganuarit An. clolocxxIX. ad ſupremum ſa-
crorum Antiſtitem, & Præfectum Leisnicenſem datum eſt,
quod heic ſubjungam: UUrr hbaben euern des Superintenden-
ten eingeſchickten Berriehe in Ebe- Sachen zuutſcbhen H. P. dem
Jürgern zu W. und M. A. verleſen hœren, nueleben ibr der Scheſ-
Jer hierbey zu finden. Uud iſt hierauf an Szatt Ibro Churfürſil.
Durchl. unſer Begehren, beyde auollen zugleich die Partheyen
und Intereſſenten noch einſten und alſobald vor euch beſcheiden,
der MAGDALENEN Prädere und VOERMVNDEN Einuxkilli-
gung in guten zu erlangen, Fleiß anuuenden, (cur heæc addi-
diſſent Patres conſcripti, niſi neceſſarius eſſet tutorum con-
ſenſus in noſtro Eleétoratu, non video) in Veruueigerung.
deſſelben ibnen aufferlegen, rechtmæßige Urſachen (ſine illis he
Parentes quidem impedire poſſunt liberorum matrimonia)
binnen 8. Tnen anzuzeigen, und uns ibr dieſelben zu fernerer
Perordnung ebiſt zu erkennen zu geben. Alterum Reſponſum
ad Senatum Zſchopavienſem die octavo ſupra decimum men-
Gis Maji Anno clolocxvIII. directum ſic ſe habet: Ihr uuol-
let Beklagte neben ibren voRMVENDEN und Bruedern vor eueb
beſeheiden, derſelben, daß ſie dem vierdten Geboth (ergo Sena-
tus tutores ſub quarto decalogi præcepto contineri expreſſe
adfirmat) zuuuieder mit zuueyen obne ibrer v ORMVEN DE N und
Brueder RATH und vORWISSEN (ſcientiam & conſilium ex
legum Saxonicarum præcepto conjungunt) in Ehbe- Sachen ſieh
eingelaſſen, Veruueiſung tbun. Denique conſtanti perpetua-
que Saxoniæ conſuetudine introductum eſt, ut minores tu-
torum requirant conſenſum. Inveterata autem conſuetudo,
ut placidos nos exhibeamus erga Romani juris amaſios, pro
lege non immerito cuſtoditur *).

§. III.

) 1. 32. F. I. de legibus.

7
1
sgue
0

IN SPONSALIBUS MINORUM.

cARFPZOVII argumenta expenduntur.
Quæ quum ita ſint, & cordatiſſimi cujusvis ſuffulciantur
ſuffragio, non difſicle erit, infirmare & diluere argumenta,
quibus ſententiam ſuam munivit ſtabilivitque CARPZOVIUSd).
Primum dicit: Parentum conſenſum ad nuptias liberorum po-
tiſimum requiri ob honorem &£ reverentiam, quam parentibus
debent, quodque ex pietate paterna, quam nallus affectus vincat,
optuma conſilia pro liberis capere intelligantur, banc rationem
in tutore ceſſare, ut etiam diſpoſitio illa ad perſonam tutoris ex-
tendi haud debeat: quin immo Imperatores matrimonium inter
zutorem & pupillam, & inter pupillam & tutoris Flium, pro-
bibuiſſe, quod vererentur, ne tutor cum damno pubillæ diteſce-
ret. Sed liceat cARPZOVIUM proprio jugulare gladio. In
ſequenti, enim, Definitione e) ipſe fatetur, tutores in locum
parentum ſuccedere, eorumque nomina in quarto decalogi
præcepto contineri, & concludit: ergo iis eamdem præſtan-
dam eſſe reverentiam ac parentibus. Si igitur, ſecundum
CARPZOVII vVerba, eadem reverentia proſequendi ſunt tu-
tores, uti parentes, cur negligendus erit illorum conſenſus
in contrahendis ſponſalibus? cur non pœna quadam afficien-
di ſunt minores immorigeri, qui, pravis animi motionibus
indulgentes, irrequiſito tutorum conſenſu, ſœæpe nubem pro
IUNONE amplecti ſolent. Eadem potius ratione irrita atque
iniqua declaranda ſunt ſponſalia, quæ ſine tutorum conſenſu
minores ineunt, ac illa, quæ ſine parentum voluntate cele-
brarunt liberi Sed paterna pietas, inquit cARPZOVIUS, om-
nem affeltum vincit. Bene. Sed cur non tutoris pietas pa-
ternum affectum niſi vincere, tamen exæquare, poteſt? præ-
ſertim Germanico Saxonicoque jure, quo in tutela agnati
cognatique, qui prolixo propenſoque amore extraneos ſupe-

rare præſumuntur, præferri ſoleant. Sunt, non, enim, diſ-
ſimulandum eſt, quod negari nequit, tutores homines ſæpe
peſſimi, qui impias manus pupillorum rei familiari inferunt,
nefandas vitæ famæque eorum ſtruunt inſidias, denique .
um

d) c. I. Def. XLIV. p. 70. e) c. I. n. 3. P. 71I.

DE NECESSARIO CONSEN

SU TUTORUM

lum ac terram movent, ut ex opimis pupillorum ſpoliis lo-
uleos ſuos replere queant. Sunt vero, quod quotidiana quoque

1

eg Ke C Pr.

1
mal
eit

f) Edixerunt hoc pleræque, quas
Cap'te I. recitavimus, leges, ex qui.
bus nominabimus aliquas. Provoca-
mus ad legislatorem Bavaricum, qui
in den Buch der gemeinen Lan 4por,
Lands: Ordnung, Satzung und Ce-
branch des Fuerſtentbums in Ober -und
Nieder -Beyern im II. Theile Tit. Daß
die Vornmender ibre Phegkinder mit
derſelben negſten Freund Rath und
UWillon verheyrathen mœgen Bl- 23.
b. ferio moget tutores: die Kindt an
ichen nützlichen Heyrathen NICHT
2 U VERHINDERN. Audiamus Glo-
r lillimum Magnæ Britanniæ Regem
GEORGIUM II. in der Ebever-
lobungs Conſtitt ttion den 5 (16) .
1733. H. 2 quæ extat in denen Chur-
Braunſebuueig Lünehurgiſeben Landes-
Or. en und Geſet pag. 942.
Als aber ziuneilen die Mrern, abſon.
Aderlich, ulenn ſie zur zuuepen Ehe ſebrei
ten, auch einige VORMUENDER
und CURA rXX auis Ginrs , Ei-
genſinn, und allerband unbilligen Ab-
ſichten, ikrer Kinder und P FLE GBE-
FOHLENEN Heyr athen aufzubalten,
oder gar zu bindern Tech bhen. UUir aber
heinesaueger gemevnet ) ſind, dieſe un-

+£

. Eibli⸗ infer nalinne geniis

itia confirmet, parentes ſæpe ita comparati, ſunt vitiis
nis inquinati, ſtigmatibus notati, centies moftem me-
peſtilent'ores. Quis autem illes
ter u õ ir nanan es judica vit, quorum conſenſum in
irent, liberi? Facile obviam iri poteſt
liriæ tutorum. Ad magiſtr

atum eccleſiaſti-

es eit, qui, niligr aves juſtast que diſſenſus ſui cau-
eſt tutor, ipſius conſenſum ſnp pplebit, & in ordi-
utorem mala atque nefaria confilia

a capientem †).
IIla

ſere Verordnunges!
der und PF FOHLENE,
nuelecbe derſelben g ebo⸗ſe miich nacrbh.
leben , und ihrer Elier n, Groß.- Eltern,
V ORMUENDERERd CII R A TORN
izililii eliguaig gez zie znesll Juchen⸗ 2Z 7 *
Behinderung ibrer anſtændigen Hey-
rathen dergeſtalt. niſßshrauchen zu laſ-
Jeon ; hat unſer Conſeſtorium nicht
zu geſtatten, daß die Eltern, Groß-
Eltern, V ORMUEND ER oder CU-
RATORES, die bey ibnen geziemend
1 ug ohne erbebliche
, oder verſagen;
vi ielmehy, tenn die zur Ehbe
ſach begebrende Perſe Jonen darueber Be-

ige,
S
11

vorz Le

ſebunerd 26 31 fuehr 651„ nach einer vor*α

nebhbimenden Iummer iſeben Unterſuchung
ueber die Erhebliolkheit von vor beſag-
ten Eltern, Groß. Eltern, V OR MUEN-
DERN oder CURATOR EN einge
brachten Urſachen, nuarum ſie in die
Heyvrath nicht nuilligen lennen oder
unotlen, die Sache buls mœglichſt abzu-
thin, und allenfalls die aunrechtma ßi
ger UUeiſe veruueigerte Einuuilligung,
ſelbſt zu geben, auch ſoleher geſtalt
vielge edachter Eltern, Groß - Eltern,
VORMVENDE 4 E oder CURATO-
REN

— — —

— - —

— — — — — — —

is lo.
toque
Vliis
nme.
hüles
um in
boteſt
ialti.
licau.
orcdli.
em f).
Ma

Harh.

Eltert,

er b⸗
jemend
elliche
fſagen

B
; Be⸗

IN SFPONSALIBUS MINORUM. 73

Ia vero juris Romani diſpoſitio, quod neque tutor, neque
ejus filius, pupillam ducere poſſit, minime huc quadrat. Nam
heic non ſermo eſt de nuptiis tutoris cum pupilla, quam tori
ſociam ſibi el gere poteſt tutor, ſi modo rationes reddiderit,
ſed de conſenfu ejus in ſponſalibus minoris minorennisque
cum perſona extranea ineundis requirendo. Accedit & hoc,
quod non levem famæ ſuæ inureret maculam tutor, qui, tu-
tela nondum finita, vel ipſe, vel ejus filius, pupillam duce-
re vellet, quum hoc certiſſinum male geſtæ adminiſtrationis
eſſet indicium. Deinde urget cCARPZOVIUS, non temere indu-

cendam eſſe clandeſtinitatem ſponſaliorum absque lege & juris au-

REN Srelle bierunter zu vertreten. An-
teſtamur Divum FRIDERICUMIII.
Electorem Brandenburgicum, in der
renovirten Conſtitution von Verloebnis-
und Ehbe Sachen J. 7. apud §s TRY-
CKIUM in Tr. de diſſenſu ſponſalitio
p. 279. Hingegen verbieten uuir, daſs
ſich keine Kinder, Srhne oder Tœch-
ter obne Vornuiſſen und Einuuilligung
der VORMUENDER KEDOCE S9
TFERN SIE RECHT MESSIGE UR-
SACHEN IN CASU DISSENSUS
H ABE N) verloben ſollen. Obicem quo-
que poſuerunt tutorum malis & ſeele
ratis artibas Francofurtenſes. Auctor
doct Gimus derer Anmerckungen ueber die
Franckfurtber Reformation II. Fort-
ſetzung. P. 169. Argentoratenſes. De.
crer die Ebe belangend vom Jabr 1555.
Tir ob die Kinder . Wo aber. Schaum-
burgici. Ord. polit. Cap. IV. p. 31.
Jure Friſico imqua curatoris negatio
2 propinquis cum auctoritate judieis
emendari poteſt. Jus Friſiacum Lib.
L. Tit. J. Art. X. ULRICUS H U-
BERVUS In Iuſtitut. juris Friſici L. I.
Tap. III. J. 20. quæ leguntur in Ei.
Opuſeculis minoribus & rarioribut Ju-

()

CKori-

ris publici & privati Tom. II. p. 309.

Dani ſic ratioeinantur in Legibus ſuis
L. WI Cap. XVI. § 4 p. 263. Ji quie
TUTOR ſui lucri & compendii gratia
virginem ultra annum ætatis deci-
mum octavum innuptam apud ſe deti-
neat, & ſi eadem nuptum collocari com-
mode poſſet, a ceteris propinquis *
amiciz ejus apud magiſtratum, qui.
quoad fas eſt, ſaluti & utilitari virgi-
nis proſpicere debet, ea res defertur.
Atque Sueci hanc præcliram conſti-
tutionem inſeruerun Codici Legum
ſuarum recepto & apprvobats in Comi-
riis Stochhbolmienſibus anni 1734. Tit.
de jure matrimonii C. VI JG. 4 p. 12.
editionis latinæ a C H R. KOENIGIO
ſoras datzæ: Si contingit, patrem,
vel matrem, vel, poſt eorum obitum,
8PONSOR E M nuptias impedire, Au&
rite poſcuntur, cognoſcat junex de le-
gizimie? impedimenti cauſis. Si reperi-
tur, 8 P ONSOR E M. proprium ob com.
modum, vel aliam ejusmodi cauſam,
nuptias interpellare, condenmabitur in
MULTAM 50. T HALERO RUM
OMNEQUE D AMNUM ET EX-
YENSAsS praſtabit.

7 4¼ DE NECESS. CONSENSU TUT. IN SEONS. MINO R.

&oriate, nullam extare ſanctionem, guæ ſponſulia absque con-
Jenſa tutorum inita pro clandeſtinis & invalidis baberi jäbeat ac

habeamus, quæ ad validitatem ſponſaliarum minorum tuto-
rum conſenſum requirunt; certe ego non video, quemad-
modum fine juris & legis auétoritate clandeſtinitatem ſpon-
ſaliorum inducamus & quomodo nullam ejusmodi extare ſan-
ctionem dicere queat cCARPZOVIUS. Præterea ad l. 6. de
ſponſal. & l. 4. C. eod. provocat, quæ leges ad nos plane non
pertinent. Mifcet, enim, CARPZOVIVUS, vir alias doctus di-
ligensque, quod ſolemne ipfi eſt, jus Romanum cum patrio,
quum tamen hæc res, uti jam demonſtravimus, non ex Ro-
mani, ſed patrii, juris indole definienda ſit. uarrunm Cc ARP-
ZovVII argumentum nihil in receſſu habet. Nam non ea
propter conſenſum paternum exigere debent liberi, ne pa-
rentibus invitis agnaſcatur hæres; ſed ob honorem & reve-
rentiam, qua parentibus obſtricti ſunt, quæ ratio quum egre-
gie tutoribus conveniat, neceſſarium eorumdem eſſe conſen-
fum in connubiali negotio, firmiter atque intrepide aſſerimus.

§. IV.
PERORATIO.

Defendimus ſententiam noſtram fortiter, omnium cultiorum
gentium inſtitutis illuſtravimus, cAE& PZoOVIANISque argu-
mentis, niſi nos cœpti negotii amor fallit, ſatisfecimus. Nunc
te arbitrum judicemque eligimus, AMICISSIME LEC-
