ultra diligentiam, nec finito officio, obligatur VII. 19

OFFICINA.

Una cum inſtrumentis immobilis eſt I. 268
OFFICIOSITAS.
Pertinet ad artes hæredipetarum licitas VI. 831

OFFICIUM.
conf. MUNUS.

Præter officia erga Deum, alios homines & ſemet ipſum datur
quarta ſpecies officiorum erga creaturas inferiores I. 27 ſ.
(Ooo) 2 ONA-

INDEX IV.

ONANITICUM CRIMEN.

Adpellatur projectio ſeminis, mollities & maſtrupratio IX. 280

Explicatur & tractatur non ſolum a jurisconſultis, ſed & a theo-

logis, medicis, philoſophis, poetis, & literatoribus IX.
280 ſqq.
In hoc delictum alii nullam pœnam, alii ultimum ſupplicium,
conſtituunt IX. 280 ſqq.
Punitur communiter relegatione, quæ tamen aliquando exa-
ſperatur X. 280 fdJ.
ONVUS.
conf. TRIBUTUM.
Exactio illorum non eſt res meræ facultatis, ſed præſcriptio-

niſ obnoxia X. 877
Fiſcalia onera, quando duo de fiſci jure litigant, neutri ſol-

vi debent. Quando vero præſtatio hæc ſine periculo, vel

malo, differri nequit, tunc prævenienti reécte obeditur, al-
terique tardius venienti, quamvis meliora jura habenti, ex-
ceptio præventionis juſte opponitur X. 584ſJ.
Hæreditaria onera non ferre debent liberi, iis, quæ a vivis
parentibus acceperunt, contenti, etſi ſe forte hæredes pa-
rentum adpellaverint IV. 1027
Immodica ex prædio ſoluta a proprietario non aliter repetit
uſufructuarius, niſi ea reditus omnium annorum, per quos
uſusfructus duravit, excedant 2 II. 422 ſq.
Immunia non ſunt prædia equeſtria ab oneribus communibus

ejus univerſitatis, cujus membra ſunt X. 729 ſqq.

Immunis eſt a realibus dominus agri tantiſper, donec inun-

datio durat VII. 665

Immunitas onerum publicorum
1) adquiritur, quoad fiſcum & principem, nonniſi privile-
gio & præſcriptione immemoriali: quoad privatos, conſen-
ſu omnium, quorum intereſt, ac præſcriptione ordinaria
. I. 11 4. X. 880
2) oneroſa eſt reipublicæ, & privilegia immunitatum ex jure
civili defendi non poſſunt, ſed conſuetudine ſuſtinentur.
Ambigua quoque privilegiorum verba ad immunitatem ex-
tendi

INDEX VWV. „

tendi non oportet, ac libertas ab omni inquietatione data
immunitatem onerum publicorum non continet X. 868 ſq.
3) quæ in legibus publicis ſtabilita eſt, etiam contra priva-

tos valet AX. 872
Immunitatem concedens princeps ſibi ſoli nocere voluiſſe cen-
ſetur X. 872

Immunitatis conceſſio tunc, quum concedens ipſe onus exem-
ti in ſe ſuſcipit, alis civibus non nocet, vel ſaltem parum
nocet, atque adeo late eſt explicanda X. 871

Immunitatis conceſſionum interpretatio, ſecundum uſualem,

facienda eſt X. 875
Immunitatum privilegia generalia generaliter accipi, nec cor-
rumpi, oportet . X. 875
Inhærentia ipſi rei perpetuo, per ſubhaſtationem non extin-
guuntur IV. 810
Inſolita non ferre debet conductor, qui onera omnia in ſe ſuſ-
cepit V 1V. 670
Pactum privatorum de transferendis illis ex uno fundo in al-
terum prædium, vel alteram perſonam, quoad fiſcum non
valet, bene tamen, quoad ipfos paciſcentes I. 414 ſqq.
Præſtatio eorum poſſeſſionis præſumtionem operatur VII. 135

ſq.
OPERA.

Addicere alteri in perpetuum pro mercede annua operas ſuas

licet I. 166

Locans eam furibus pro mercede ordinariam furti pœnam ſu-

ſtinere debet VIII. 127 fq.
Obperas officiales & œconomicas, non vero artificiales, paren-
tibus gratis præſtare debent liberi. Quodtamen intelligen-
dum eſt de liberis, qui in patria poteſtate adhuc exiſtunt.
Quodſi, enim, emancipati ſint, aut matxri cæterisque ad-
ſcendentibus, qui jus patriæ poteſtatis non habent, operas
præſtiterint, mercedem recte poſcunt, qualescumqu etiam
operæ fuerint, ſive artificiales, ſive œconomicæ & officia-
les. Extra paternam, enim, poteſtatem ſpectati liberi ope-
ras parentibus plane nullas debent I. 174
(Ooo) 2 Præ-.

478 INDEX IW.

Præſtita tutori non quidem efficit, ut tutor alimenta pupillo præ-
ſtita repetere nequeat, id tamen effieit, ut pupillus in minorem
ſummam condemnetur V. 53. ſq.

OPER RUSTICX.
Amittuntur

2) ſolo non uſu longiſſimi temporis, excepto caſu, ſi domi-
nus ob bellicas allasve calamitates illis diviriſſime uti non

potuit VI 109 . ſqq. 109 5
Cogi ad illas poſſunt refractarii pignoris captione & carcere VE
1073
Comparare debent ruſtici, ad illas obligati, cum ipſa hora, ad
quam convenire conſuetudine ſolent VI. 1077 ſd.
Exigendi eas jus non amittit dominus, qui per longiſſimum tem-
pus pecunlam pro illis accepit VI. 1089. X. 723

Exigere eas, aut pecuniam augere, nequit dominus, qui per im-
memoriale tempus pecuniam pro operis accepit VI. 1090.

X. 72 4
Immunes abillis non ſunt nobiles prædiorum ruſticorum poſſeſ-
ſores VI. 1072

Immunes ab illis ſunt poſſeſſores prædiorum equeſtrium, etiam
eorum, quibus dominium villæ adnexum non eſt VI. 1069

Interpretandæ ſtricte ſunt VI. 1074 ſq. X. 712
Minuere poteſt eas dominus, ita tamen, ne illa imminutio aliis
onero ſa ſit VI. 1082 ſq.
Obligati ad operas, vel pecuniam, alternative ruſtici, electionem
habent VI. 1089. X. 722
Pertinet ad illas neceſſitas .
. 1) excubias in prædio nobili ſervandi X. 718
2) liberorum ſuorum operas domino locandi, aut certa redi-
. mendi pecunia X. 719 ſq.
3) ſerviendi in propria perſona, non vero per ſubſtitutum X.
H 719
Præſcriptioni obnoxiæ ſunt VII. 273
Præſumuntur regulariter VI. 1065 ſqq. X. 708

1) conceſſione immunitatis ab omnibus oneribus VI. 1095

Pro

Ptoi
ſan
ju
po

Rem
1
Rem
ll
tun

Ope⸗

Quid
niſi

Non

Non

dor
Tales

Pra-
Tem

095
mi-
non
VE
10723

lem⸗
7 13
rim⸗
o9o.
724
hllel.
1072
tla
1069
711
oelis
32 ſ. 4.
Dnen
17122

s
nt
19 1q ·
n X.
719
l.113
/

P10

INDEX IVy. 775

Pro illis pecuniam nec ruſtici offerre, nec domini exigere, poſ-
ſunt, nec hoc locatori prædii publici, cui operæ æſtimato
addicuntur, licet, quamvis illis uti nequeat VI. 1088
Referri nequeunt ad res meræ facultatis. Eatenus tamen illud
jus res meræ facultatis eſt, ut dominus eas plane derelinquere
pogſlit, nec ruſtici dominum, ut operis ipſorum utatur, nec alios
homines adhibeat, cogere queant VIIL. 253. 25 ſqq.
Remittens vaſallus eas, quæ feudo debentur, ſibi tantum poſte-
risque ſuis, non vero agnatis, nocet V. 1097
Remittere nequit eas princeps privatorum dominorum ruſticis.
Interim tamen privilegium immunitatis ruſticis a Principe da-
tum legitimum præſumitur, donec contrarium Pprobetur VI.
1095 14.

OPERE RUSTICX ⅛DILITI.

Oberas ruſtici in tignis ad exſtruendum circa Prædium nobile
murum neceſſariis advehendis præſtare debent XA.q 71
Operas ædilitias in conſtructione domicilii nobilis, & ædificio-
rum cohærentium præſtare, non tamen, ſi novum, quod olim
non fuit, domicilium erigatur, nec diebus feftis & dominicis,
nec tigna, quæ propius haberi poſſunt, ex locis longinquio-
ribus advehere, tametſi aliquod inde in dominum molumen-
tum redundet, nec fundamentum ſuffodere, nec cellas expur-

gare, nec ligna infecta advehere debent VI. 1075 ſg. 1079
ſaq. X. 717
OPER RUSBTICX CERTX ET DETERMINATM.

Quibus ruſtici ultra modum onerantur, minui a judice poſſunt,

—
C

niſi principi ipſi debeantur VI. 1086
OPERXY RUSTICX INDETERMINATX.
Non præſcribuntur facile X. 721
Non reſtringuntur per hoc, quod dominus eas ſaltem certo tem-
pore & loco exegit, ad tempus hoc & locum VI. 108 7

Tales fuerunt olim omnes operæ ruſticæ, & adhuc hodie tales
præſumuntur VI 1081

Temperari & determinari ex officio poſſunt, ſi Per eas ruſtici ad
incitas redigantur VI. 1084 ſq.

O PE-

480 1N DEXK IV.

O PERXZ RUSTICY MANUAL ES.
Ad illas ſaltem obligati ruſtici operas cum equis dominicis præ-
ſtare recte detrectant VI. 1076

OPIFICES.
Adſtringi poſſunt ad ineunda collegia a ſuperioribus VIII. 447
Collegiis opificum pœnæ privatæ omnes interdictæ ſunt, quam
ſaluberrimam vero legem miris & impro bis fraudibus fere to-
tam illi eludere ſolent X. 274 ſJq.
Obligantur ex delictis tironum & ſodalium ſuorum, quæ pro-

hibere poterant, mitius tamen, quam ſi ipfi deliquiſſent, pu-

niuntur II. 499 ſq q.

Reſtitui in integrum ex capite ætatis non poſſunt opifices in al-

bum recepti, & magiſtri legitime renunciati I. 660
Statutum, ne unus ea, quæ ab altero inchoata ſunt, perficiat,
illicitum eſt P I. 85 ſq.
OPIFICIA.
Sanguinolenta inhoneſta non ſunt X. 348 ſJ.

OPIFICIALES LIEBRI.
Vid. LIB RI OPIFICIALES.

„

OPPIDUM.
conf. CIVITAS.
Oppidi extinéti per bellum deletique bona ac jura vacare inci-

piunt. Igitur territorii dominus poſt pacem factam ea recte
occupat & libere alienat X. 593 ſq.
Oppidum, ſi deinde reſtituatur, bona illa & jura a principe, vel
republica, alienata, non recuperat, ea vero, quæ a privatis

occupata fuerunt, poſtliminio recuperat X. 593 ſq.

OPPIGNORATIO.
Bonorum omnium mobilium & immobilium etiam nomina com-

pleèétitur I. 26 3
Inſtrumentorum efficit, ut res ipſa, de qua inſtrumenta agunt,
oppignorata cenſeatur IV. 71 5

Fili

R

106

l4
Guam

reto⸗
4.
epro⸗
pu.
ſ
inl
60
fiat,
ſr.

46l

e inei⸗
ecte
314.
e, vel
rivatis
aſ

acom⸗
1267
V.5
P⸗

INDEXN IV. Leer

Inſtrumentum pignus in re ipſa tribuit, ſed privatum ſaltem, etſi

documenta publica ſint VII. 521
Prædii venditi recte fit, antequam reſignato judicialis acceſſerit
S . VII. 8r
Qualitatem rei non muat lUII. 614
Via ad alienandum eſt, non ipſa alienatio. Et aliquando oppi-
gnoratio permittitur, etſi alienatio interdicta ſit III. 614
Univerſitate rerum oppignorata etiam res, quæ poſtea ad jiciun-
tur, pignori obligantur IV. 716
OPTIO.

conf. EILECTIO.
Filio minori in hæreditatis paternæ diviſione non competit, niſi

lege, vel conſuetudine, alicubi ſit ſtabilita L'. 516
Stabilitum hoc jus pater contraria diſpoſitione adimere poteſt
II. 516
V OPULENTIA.
Objicitur interdum miniſtro pro crimine VIII. 72 ſq.

Repentina non eſt ſufficiens criminis de reſiduis argumentum.
Alrulia tamen argumenta & ſuſpiciones legitimas adminiculatur

IX. 89 5

OPUS PUBLICUM.
Damnari poteſt ad hoc a principe reus convictus, ſed non con-

feſſus X. 259 ſq.
Surrogatio ejus in locum fuſtigationis ſalutare remedium eſt X.
359

Surrogatio ejus in locum fuſtigationis ad legislatoriam poteſta-
tem pertinet. Itaque nec magiſtratibus inferioribus, nec col-
legiis juridicis, permittitur, ne quidem in Saxonia, etſi in illa
magiſtratus, qui patrimonialem jurisdictionem habent, fuſti-
gationem in carcerem, vel mulctam, convertere poſſint X.
361 ſqq.

ORATORES.

Univerſalem ſcientiam ſibi vindicant I. 1

(Ppp) OORA-

IN DEX IV.

ORATORIA ARS.
conf. ELOQUENTIA.

Circumſepire cancellis tentabat CN. POMPEIUS I. 51 ſq.

Floret maxime in liberis rebuspublicis, & præ aliis ſcientiis ca-
put effert I. 49 ſqꝗ.
. ORBEDA.

Initio tributum voluntarium fuit, poſtea vero in modum ordi-
narii tributi abiit VI. 1212

ORDO EGCUESTRIS.
Inter illos ſingularis eſt Italicus ille equitum MARIX glorioſæ
(Cavalieri de Madonna) quoraum præcipuum officium eſt, li-
tes inter conjuges componere. Iiſte adhuc Bononiæ, Man-
tuæ & Mutini floret, ac equites a vita, quam licentius agunt,

vulgo fratres gaudentes adpellantur. A quo ordine maritis

ſedulo cavendum eſt vVi. 349
ORDRE.
An omiſſio hujus vocis indoſſamentum literarum cambialium
nullum reddat? disquiritur III. 548 ſqq.
ORNAMENTA
Eccleſiæ unius ſuperflua, contradicente licet clero, auferre alii-
que egenæ eccleſiæ tribuere poteſt princeps I. 224 ſqq.
Eceleſiæ tempore urgentis belli recte in uſum publicum auferun-
tur & alienantur I. 253
In mulhebribus ornamentis uxor uſum ſaltem conſequitur V.

V 1352 ſqq.
uæ maritus uxori comparat, non donare, ſed ſaltem utenda

dare, cenſetur, ea tamen, quæ in locum illatorum & attrito-
rum ſurrogantur, uxori plene adquiruntur V. 297 ſq.
ORNAMENTI LEGATUM.
vid. LEGATUM ORNAMENTI.

ORFHANOTROPIA.

Inſtituit NE RVA, Imperator V. 40 1

OSTEN-

ritis

lium
la

alii-
ſag.⸗
etun⸗
1 213
V.

2 .
tenda
trito⸗

/ 6

1.40
31EN-

39

INDEX IV.
OSTENTATIO. OSTENTATOR.
vid. IACTATIO.
OSTIARIVUS.

Officium ejus deſcribitur I. 314
OVES.
Feminini generis ad geradam nobilium feminarum pertinent
X. 672
OVILE.
Extruere in ſuo cuilibet licet II. 440
Jus ovile habendi
1) acquiritur præſcriptione ordinaria II.438
2) non amittitur per diuturnum non uſum 11. 440
P.
PACTUM.
Agendi jus ex pactis, quibus donatio nulla ineſt, non amittit
conjux adulter IX. 73
Conſfectum extra judicium . ſed judici inſinuatum, tamquam
jjudiciale ſubſiſtit 430 ſqq.
De expenſis litis reſtituendis etiam victorem obligat 11. 264
Diviſio illorum traditur I. 4 8
Diviſionis inter Pacta judicialia & extrajudicialia uſus oilendi.
tur I 430 ſqq.
Initum
1) à principe in n dubio reale eſt, atque adeo, mortuo paciſcen-
te, obligatio perdurat I. 426
2) a Principe cum civibus metus obtentu reſcindi nequit I.
640 ſqꝗ.
3) ab uxore cumhæredibus, vel creditoribus, mariti de re-
mittenda dotis parte valet V. 267 ſq.
4) creditoris cum debitore obærato & ſuſpecto ante motum
concurſum pro ſecuritate nominis valet VII. 600 ſq.
5) cum homine ſimplice ſine curatore reſcindi non debet 1.
428 ſq.
6) cum hoſte ſervare debet princeps, non vero pactum ini-
tum cum amico, ſi is poſtea hoſtis fiat I. 406
(Ppp) 2 7) cum

484 INDEX IV.

7

7) cum tertio de ſuppeditandis ſumtibus litis iisque in caſum
victoriæ cum maximo fœnere reſtituendis valet II. 240
83) inter duss liberas gentes, quarum utraque jus Romanum
in republica ſua recepit, ex jure tamen Romano interpre-
tandum non eſt I. 127
9) inter duos, quo hi ſibi poteſtatem ſe mutuo circumvenien-
di tribuunt, inter ipſos quidem paciſcentes ratum eſt, & tam
exceptionem, quam actionem, doli excludit, ſed tamen a
magiſtratu punir: poteſt VII. 804 ſqq.
10) inter locatorem & conductorem, ut liceat locatori vi pri-
vata uti, nullius momenti eſt, nec facientem a pœna, nec

ab reſtitutione ejus, quod intereſt, liberat IXN. 329
11) ſimulate, tertii cujusdam decipiendi cauſa, ſervari debet,
quatenus huic decepto prodeſt I. 433 ſqq.
Interpretatio ejus contra eum facienda eſt, qui clarius loqui de-
buiſſet I. 430 ſq q.
Interpretationem ſumit ex eo tempore, quo initum fuit, non ex
futuro I. 427

Invalidum, etfi in judicio initum, vela judice confirmatum, ſit,
impugnari ſemper poteſt I. 416
Irrirum non faciunt blanditiæ & perſuaſiones ab altero paciſeen-
te ſine mendacio adhibitæ I. 429

Nihil certi determinans obligationem quidem naturalem, ſed

non civilem, producit L I. 406 ſqq.
Non obligant promittentem pacta, ex quibus nulla in alterum
utilitas redundat I. 41 3
Obligatio ex eo, in quo paciſcentes de ſe tantum, non etiam de
hæredibus, loquuti ſunt, tamen ad hæredes quoque rranli
Obligatorium eſſe deſinit, ſi facies rerum prorſus immutaiur I.
411 ſqq.

Reſcindendi ejus juſta cauſa in ſtatu civili non eſt, quod alter,
cui promiſi, mihi aliquando fidem datam non ſervavit, ſed

inter liberos principes & gentes per modum repreſſaliarum
hoc licet I. 436

Tolli

Con

luire
Inir

M

per

ſit,
415
ſeen⸗
.,429
led

INDEXN VYYI 48

Tolli poteſt pactum, in quo paciſcentes ſe jure jurando ad illud
erpetue ſervandum, nec umquam retcindendum obligarunt,

— *

conſentientibus ommibus, fine perjurii metu I. 417
. PACTUM COMMISSORIUM.B
Adprobari poteſt ſtatuto, vel conſuetudine III. 171
Improbat nec jus naturæ, nec jus Romanum ante c ONSTANTI-
NUM M. im probavit IKI. 165 ſq.
Latet aliquando ſub nomine alius contractus III. 169
Suſtulit primum CONSTANTINUS M. cujus prohibitio adhuc
hodie in Germania ſervatur III. 166 1q.
Tale eſt pactum
1) ut creditor etiam, ſine debitoris mora, pignus in ſolutum
accipere poſſit 1II. 167 ſJ.

2) ut creditor, ſi debitor ſtato die non ſolvat, pignus certo
pretio, ab initio conſtituto, emtum habeat, dummodo pre-
tium infra veram rei æſtimationem fuit IIII. 17
3) quo debitor, ni ſtato die ſolvat, hanc ſibi pœnam dicit, ut
prædium aliquod ſuum non creditori quidem, fed priucipi,
cedat HI. 171
PACTUM CONFRATERNITATIS.
Conſtituunt ea præcipuam pactorum ſucceſſoriorum claſſem I.
“ä 46 5
Inire poſſunt nobiles Imperii mediati I. 457
Initum antiquitus inter principes valet, & effectum hodie ſorti-
tur, etſi Imperator illud in ſpecie non confirmaverit L. 456 ſqq.

PACTUM CONTRACTUUM PREFPARATORIUM.

Actionem etiam hodie producit, ſi modo conſenſu perfectum

fuerit B = I., 402 ſqꝗ-⸗
PACTUM DE NON PETENDO.
Species e jus eſt combuſtio chirographi a creditore facta I. 431

PACTUM DE PERMUTANDO.
Ex hoc recte inſtitui poteſt actio I. 400 ſqq. IV. 71 1
(Ppp) 3 PACTUM

INDEX IV.
2„ACTUM DE TESTAMENTO NON MUTANDO.

vid. TESTAMENTUM.

PAUTUM DOTALE.
Vid. DOTALIA PACT A.
PACTUM NUDUM.

Definitio ejus inveſtigatur I. 296 ſq q.
De tradendo, nili traditio realis accedat, dominium non trans-

fert I. 404 1.
Differentiam eorum ab aliis conventionibus jus naturæ ignorat
. I. 399 ſq.
Liffert a tractatibus I. 357 ſ.
Exæquatio illorum cum ſtipulationibus non demum jure cano-
nico, ſed etiam jure civili recentiore, facta eſt I. 401
Omne hodie valet, eamdemque vim, quam ſtipulationes in jure
Romano, habet lL. 400 ſqq.

PACTUM RENUNCIATIVUM HEREDITATIS.
Vid. RENUNCIATIO HEREDITATIS.
PACTUM SUCCRSSORIUM.

Cauſa, ob quam Romani pacta ſucceſſoria tam ſevere prohibue-
runt, eſt metus inſidiarum. In Germania vero ceſſat hæc

ratio I. 492 ſq.
Condita ea in vim ultimæ voluntatis ab uno paciſcente, invito
altero, licite revocantur I. 45 ſqꝗ.

Dividuntur pacta ſucceſſoria in ea, quæ per modum contractus,
& ea, quæ per modum ultimæ voluntatis, conficiuntur I.

450ſqq.
IIlicitum eſt
1) in muneribus eccleſiaſticis I. 42 ſqd.
2) pactum de hæreditate tertii inviti initum, qualia pacta de
Hiſpaniæ reg no aliquoties inita ſunt VI. 810 ſqꝗq.
3) pactum, quo parentes facultati exhæredandi renunciant

V. 812
In

loil
cet
Inſig
Mut

pi
Rete
Vaer

Kov.

Juſta
cern
ni

ei

Eor
dign

Con
Dik

libue⸗
K vee
eſt
inviro⸗

ſoſg.

ractus,
tur l⸗
ſoſc⸗

1
le
unciant
F. 61 2

INDEX IVv. 4477

In illis, quibus nulla renunclatio continetur, jusjurandum ne-

ceſſarium non eſt I. 464
Inſigniri hoc nomine poſſunt expectativæ I. 447 fH1.
Mutuum etiam inter privatos & nobiles mediatos, ſine princi
pis conſenſu, iniri poteſt VI. 837
Referuntur ad donationes inter vivos I. 449

Valent ea apud nos, & ex iis, in inſtrumentum redactis, ſum-
mariter ad poſſeſſionem hæreditatis conſequendam agi pe tefſt

I. 442 ſq.
PAGUS.
vid. OFPlIDUM.
PALLIUM.
Eo uti res meræ facultatis eſt VII. 247 ſq.

PALLOR.

Iuſtam ſuſpicionem non excitat, ſed ambiguum criminis & inno-

centiæ ſignum eſt. Igitur, niſi cum aliis graviſſimis ſuſpicio-
nibus conſociatur, inter indicia collocari non debet, facit ta-
men jurijurando purgatorio & condemnationi in expenſas Io-
cum X. 140 ſq.
PARAFHERNALIA.

Vid. BONA PARAFPHERNALIA.

PARARIUS.
vid. PROXENETA-⸗

PARASITUS.

Eorum ſex genera Romæ nota fuerunt V. 786
PARENTELA.
Significatio hujus vocis traditur III. 470
PARENTES.
Contra adoptivos reſtitutio in integrum indulgetur I. 624
Diſſimulatio & conniventia ſola eorum in fornicatione libero-
rum de jure etiam civili crimen eſt ac punitur IX. 263

Inſi-

4 38 IN DEXK IV.

Inſnuant recte judici pacta liberorum dotalia V. 278 ſq.
Lenociniâm facientes morte, ſecundum jus commune, pu niri
non poſſunt, bene tamen jure Saxonico Ele Ctorali IN 259 ſq.
Lenocinium eorum mitigat pœnam liberorum INX. 269 ſq.
Qui liberos in ſtuprum, vel adulterium, lapſos pœnæ publicæ
Mubtrahere laborant, ac fugam eorum infſtruunt, in delictum
& pœnam non incidunt IX. 27 1
pulfatio eorum, ſi non parricidium proprie dictum, ſaltem co-
gnatum parricidio crimen, eſt, ac gravius, quam communi-
ter ex uſu fori fit, puniri debebat = 1X. 692
Teſtes eſſe poſſunt
1) in caufis liberorum matrimonialibus, ſi de impediendo ma-
trimonio agitur, ſecundum jus canonicum IV. I182.
2) in probatione illationis dotis vV.i. 385
3) in probatione propinquitatis II. 348
Teſtimonium eorum in cauſis liberorum invalidum declarant ju-
ra, praxis aliquando rejicit, aliquando admittit IV. 1182 ſqq⸗

PAROCHIANI.
Aliquando ſumtus litis clerico contribuere tenentur II. 228

PARRICIDIUM.

Cognatum illi crimen eſt pulſatio parentum, & gravius, quam
cummuniter ex uſu fori fit, puniri debet 1X. 692
Conatus ejus ultimo ſupplicio punitur, non tamen aliter, quam
ſi grave damnum parenti illatum eſt 1X. 687 ſqq.
Culei pœzna in parricidium ſtatuta non eſt dura, atque adeo non
temere in gladium convertenda 18.678 ſq. 6ö97
Excuſat parricidium moderatio inculpatæ tutelæ, aut ſaltem, ſi
exceſſus appareat, pœnam ordinariam mitigat 1X. 679 ſq.
JIus USTINIANE UHMM cædem propinquorum & collateralium &
adfinium in linea reéta parricidium quidem adpellar, ſed gladio
ſaltem punit. us CA ROLINUMPCGnam eorum, qui conſan-
guineos occidunt, exaſperari jubet, ſed de affinibus ni hil addit.

.

ſus axonicum Eleétorale exa ſperationem hanc ad inter fecto-

res adfinium extendit; id quod, ex CARPZOVIIauctoritate,
etiam in reliqua Germaniæ fora introductum eſt IX. 684 ſqq.
Laici
D 3

INDEX IvY. 489
nh. Laici, ſecundum taxam cancellariæz cameræ Apoſtolicæ, uno
Mar dacato, ſex Carolinis, æſtimatur IX. 697
. prarricidii pœna ceſſat, atque ſimplex ultimum ſupplicium de-
69 ſ cernitur, quando error in perſona commiſſus eſt; idque
blicx nullo diſcrimine, ſive quis tertium occidere volens paren-
idan tem obtruncet, ſive parentem interfecturus tertium, de
EII quo non cogitavit, necet IX. 682. ſqq.
nc. Parricidii pœna non mitigatur ob errorem in ipfis parentum
ruI. perſonis commiſſum, dum pater pro matre, vel mater pro
62 patre, occiditur IX. 682 ſq.
Parricidii pœna nulla tollitur præſcriptione VII. 799
„1192 [ PARRICIDII CONSCIENTIA.
.3, Conſcius parricidii non aliter, tamquam parricida, punitur,
Il 318 quam ſi opem tulit IX. 724 ſqq.
nt ‚d. Conſenſus in parricidium expreſſus, ſiquidem ſine hoc pa-
aſq tratum non fuiſſet, ordinarie, tunc vero, quando parri-
cidium etiam ſine hoc conſenſu commiſſum fuiſſet, extra

ordinem punitur . . 1X. 729 ſq.
Delinquunt graviſſime conſcii, qui, etſi ad ipſum parrici-

l. 28 .
dium nihil contulerint, aliquid tamen fecerunt, ſine quo

peoearricidium patrari non potuit IX. 72 ſqg.
quam Gradus diverſi parricidii conſcientiæ, atque adeo etiam diver-
„. 692 ſæ pœnæ, ſunt . r X. „25 ſqq.
vamm Puniuntur leniſſime, qui in parricidio non præſentes fuerunt,
6 e. ſed tamen, ſi debitam in inveſtigando diligentiam adhibuiſ-
eo n0n ſent, prævidere illud & impedire potuiſſent. Paulo gra-
ſa. 697 vius puniuntur canſcii, qui, quum contradicendo, vel in-
tem, ſi dicando, parricidium impedire potu ſſent, tacuerunt IX.
Gſ 22 ſ4
lium & Simplex ſcientia ejus, qui contradicendo & obnitendo Parri-
Agldio cidium impedire non potuit, extra pœnam eſt Ik. 725 ſqq.
conſin⸗ Sola parricidii conſcientia extra ordinem punitur IX, 725 ſqd.
d PARSIMONIA.
otinte, I. Exſuperantia parſimoniæ crimen eft ViIII. 761
A. 5 (Qa Par⸗

Paloh

430 INDEX IV.

Partage⸗Tractat.
PaRum inter Reges Magnæ Britanniæ & Galliæ, nec non
Ordinis Belgii fœderati, de dividendo Hiſpaniæ regno in
fine ſæculi ſuperioris initum, quod vulgo der Partage⸗Trac⸗
tat vocatur, ſubſiſtere non poterat I. 4 9

PARTURIENS.

Mulieris parturientis de patre filii ſui illegitimi adſertio ſola
ſufficiens ad inquirendum indicium non eit l. 14. N. 184 ſq q.

PARTUS.
conf. AcCTIO DEPARTU AGNOSCENDO. DECRETUM
INTERIMISTICUM. NATIVITAS.

Edi, ex nonnullorum Medicorum & Phyſicorum ſententia,
etiam quinto & ſexto menſe poteſt I. 116
Ulegitimus habetur, quem uterque conjux pro tali declarat.
Unius profeſſio indicium ſaltem aliquod facit. Adulterium
quoque matris argumentum contra legitimum partum ſup-
peditat V. 391 fqq.
Legitimus eſſe poteſt etiam poſt undecimum menſem eleus
I. 151 .
Natus in matrimonio legitimus cenſetur, niſi maritus 1 uidit-
ſimis argumentis contrarium oſtendere queat I. 156 ſq4.
IV. 987. ſqꝗ.
Perfedtus ſeptimo poſt concubitum menſe in lucem profer-
ri poteſt J. 154 ſqq.
Præſumtio, quod partus in matrimonio natus ſit legitimus,
probationem contrarium admittit, quæ probatio contraria
etiam per conjeécturas recte fit V. 389 ſq.
Præſumtio, quod partus in matrimonio natus ſit legitimus,
non eſt nimis extendenda . V. 391 ſq.
PARTUS EXPOSITIO.

Vid. ExPOSITI INFANTS.
PARTUS SUTEOSITUS.

Partus ſuppoſiti crimen nulla aboletur præſcriptione VII. 799
“ PASCUA

hon
ndin

14

0 ſola⸗

M

tend,
I. 16
clarat,
terium
n ſup⸗
ſag.
eine
1199.
5 ſ.
ſag.
roler⸗
4ſ.
timus,
Ntraris
e ſ⸗
timus,
9! 6

,*

.

INDEX IW. 66K1

PASCVUA.
Communia uſurpare poteſt incola civitatis, qui a jurisdictio-
ne & oneribus communibus per privilegium exemtus eſt
II 449

Infe cores paſeuorum in Saxonia pœna ignis non coercentur,

quæ tamen tunc locum habet, quando quadrupedes vitam
amilſerunt, atque ad volucres extendi non oportet XI. 4
gc.
Oppidum illis deſtitutum cogere poteſt vicinum, cui ea ſu-
perſunt, ut greges ſuos pro certa mercede admittat II. 449
PASTUS.
vid. AcCcTIO DE PASTU.
”MMc PATER.
Abdicare, aut exhæredare, nequit liberos, qui indulgentia
ſua nimia effecit, ut illi ſtupro, adulterio, vel inceſtu, ſe
polluerent IX. 269
Favetur illi in litibus inter ipſum & filium ſemper magis, et-
ſi par cauſa ſit VI. 1061. ſq.
Impio erga liberos exiſtenti tamen debetur reverentia, nec
alimenta illi propterea denegari poſſunt I. 187. ſq.
Infantis non ſemper habetur is, quem meretrix deſignat,
etiamſi illud in partus conſtituta cruciatibus adſeruerit V.
V 394. ſp. X. 184. ſ.
Infantis ex ſponſa nati non ſemper habetur ſponſus 1. 157

Injuriam liberis ſuis factam remittens ſibi & liberis, non etiam
publico, præjudicat VIII. 227 ſq.

In pactis dotalibus liberorum ſuorum pro extraneo habetur,
& inter teſtes connumeratur, nec ea, etſi in vim ultimæ

voluntatis condita ſint, revocare poteit V. 26 1. ſq.
Moribundus res ſuas ſine liberorum conſenſu valide alienat
V. 741 ſq.

Non obligatur ad ſumtus ſtudiorum filio præſtandos I. 177 ſqꝗ.
PATERFAMLIAS.
Domeſticos ſuos miniſterio ſuo adhibens damnum, quod illi
forte in eo patiuntur, reſarcire non tenetur II. 488
(Qa) 2 Non

492 INDEX IV.

Non obligatur ex delicto famuli in expeditione negotii domi-

nici commiſſo “ 11. 492
Reſpondere non debet de incendio, quod familia ejus, in
negotiis ipſius expediendis occupata, excitavit I. 489
PATIENTIA.
pertinet ad artes heredipetarum licitas VI. 831
PATRIA. =
Accipitur dupliciter, vel de ſede fortunarum, vel de ſolo na-
tivo X. 630. ſaq.

Amor erga patriam non eſt virtus, nec odium ejus, ſi ex le-
gitimis cauſis proficiſcatur, vitium, quin & bellum in pa-
triam juſtum eſſe poteſt X. 64 ſq.
Obligatio civis erga patriam, ſeu ſedem fortunarum, maxi-
ma eſt X. 630 ſgq.
Obligatio erga nativum ſolum, mutato domicilio, nulla ſu-
pereſt X.ß 630 ſd.
Patriæ proditor dici nequit, qui veritatem prodit I. 39 5
PATRIA POTESTAS.
Adpellatur vulgo tutela, die natuͤrliche Vormundſchaft V. 480
Inter eam & tutelam magnum diſcrimen eſt V. 480
Non tollitur ob relegationem I. 215. ſu. X. 43 5
Originem ſuam habet ex pacto cum matre I. 180. ſqq.
Sola, quæ teſti intercedit cum teſtatore, vel hærede, teſtem
teſtamentarium inhabilem facit XI. 214

PATRIMONIUM PRINCIPIS.
vid. BONAFPATRIMONIALIA

. PATRINI.
Munus hoc impune recuſari nequit VIII. 28 5
Non neceſſe habet ſociam muneribus donare X. 291

1
PATRONATUS IUS.

Comitantur illud non tam magna mala, quam ea ſunt, quæ
in electione populari obſervantur IX. 906 fqq.
Non eſt in commercio X. 739
Non

Uin
b

Pr

Poc⸗

Aer

Ad

Aur

Cau
ele
tat
Damn

I. 18
. 291

ge
6ſ.
. 799S
N/˙A

IN DEN yYyYy. 493

Non eſt res meræ facultatis, ſed ſingulare, atque adeo non

uſu amittitur VII. 263
Poſtliminii jus in illo locum habe V. 591
Præſumitur magis competere poſſeſſori prædii nobilis, quam
epiſcopo & principi X. 738

PATRONUS8s.,.
Patroni officium erga clientem apud veteres Romanos magis
ſanctum, quam cætera officia fere omnia, reputabatur.

Hinc eſt, quod officii hujus violatores in jure noſtro pe-

culiariter infamia notentur . VIII. 357. ſq.
PATRONUS ECCLESIASTICUS.
Ei non competit jus exigendi rationes ab adminiſtratoribus
bonorum eccleſiaſticorum, die Abnahme der Kirchen Rech⸗

nungen II. 125 ſq.
Præſentia tamen ejus in inſpestione harum rationum adhi-
benda eſt II. 125. ſq.
Privatus vocationi ad ſaccerdotium conditionem nuptiarum ad-
jicere nequit, bene autem princeps IX. 922 ſq.

Vocationem, vel electionem, a ſe factam, tamquam ſimonia-
cam, impugnare, & de ea teſtimonium perhibere, nequit
IX. 920 ſig9.
PATRVUUS.
Alere egenos fratris liberos cogitur V. 420
PAULIANA ACTIO.
vid. ACTIO PAULIANA.

PAUFPFER.
Admitti ad ejus jura quis poteſt, etiamſi ampliſſimorum præ-
diorum dominus fit I. 69 ⅝
Aunumeratur recte perſonis miſerabilibus II. 135. 138

Cauſaæ illius ante alias in judicio expediri debent II. 137

Cogere interdum poteſt judicem, uripſe in cauſa non pronun-
ciet, ſed acta ad collegium juridicum ſuis ſumtibus mit-

tat . II. 224
Damnatur recte in expenſas ob temerarium litigium II. 250

(Qa 32

494 INDENX IVv.

Eſt, qui bona quidem habet, ſed fructus ex illis percipere
bellica, aut alia, calamitate impeditu II. 222
Non eſt, qui bonis deſtituitur, artem tamen callet, ex qua
ſumtus neceſſarios facere poteſt II. 221 ſq.
uis pauper ſit? arbitrio judicis permittitur II. 220
Reſtituitur non per omnia in integrum, ſed quoad illa ſaltem
negotia, in quibus pecunia opus fuit I. 697
Reſtituitur nonnumquam in integrum contra fatalia interpo-
nendæ appellationis I. 697
Servire illi non ſolum gratis, ſed etiam ſumtus litis ſuppedi-
tare debet judex II. 220. 223 ſq.
Sumtus litis ab adverſario petens cavere debet de iis reſtituen-
dis in caſum ſuccumbentiæ II. 21 8
Sumtus litis ſuppeditare illi non amplius obligatur adverſa-
rius, quando in progreſſu litis præſumtio, quæ pro pau-
pere fuit, evertatur . II. 219
PAUPERIES.
vid. AcTrIO DEFPAUPERIE.
PAUFPERTAS.
J conf. INOPIA.
Juſta nonnumquam repudii cauſa eſt V. 8t. ſq.

Nulla juſta recedendi a ſponſalibus cauſa eſt 1I. 186

Talis, quæ deſponſatos ferendis matrimonii oneribus impa-
res reddit, parentibus iſtam diſſentiendi, vel conſenſum
revocandi, cauſam præbet V. 83

PAN DOMRSTICA.
vid. DOMESTICA SECVURITAS.
PANX FUBLICA.
vid. VIS PVBLICA.
PECORA.

Alunt in compaſcuo ſinguli conſortes pro numero agrorum
ſuorum. Si plura alendi quis ex iis fibi arrogat, probare
hoc debet, tametſi in quaſi poſſeſſione ſit II. 61 f.
In-⸗

AI
Ali

Al
Ali
Al

ſ.
Alie

here
1212
1 gar
ſ⸗
220
Aem
I67
erpo⸗
. 607
peci.
ſg.
lmen⸗
1. 218
Verli⸗
0 Pau⸗
l ng

l. .
. 186
impa-
enſom
V. G

wrorun
hrobae

1ſ.
im.

INDEX IV. 495

Immiſſa in agrum principis fiſco cedunt II. 438
Paſcendorum illorum numerum augere poteſt prædium do-
minans, quæ tamen poteſtas ex arbitrio boni viri reſtrin-

genda eſt . . . II. 445 ſq.
Paſcere poteſt is, in cujus prædio alteri ſervitus paſcendi
competit, adeoque etiam princeps II. 429. VII. 269

PACULIUMADVENTITIUM.

Adminiſtratio ejus patri competens tutela non eſt, ſed tamen
hoc nomine reséte adpellatur III. 201 ſq.
Alienandi juſta cauſa eſt habitationis neceſſitas III. 213 ſqq.
Alienandi ejus legitima cauſa ex hoc ſolo, quod ea inſtrumen-
to alienationis inſerta fuit, non probatur III. 211 ſq.
Alienari nequit a patre non niſi ex gravihus cauſis III. 209 ſqq.
Alienari poteſt propter alimenta patris, vel liberorum III.

211ſq.
Alienationem ejus ſola confirmatio judicialis legitimam non
facit III. 213 ſqq.
Alienationis cauſæ veritatem jurejurando corroboranti patri
fides habetur III. 213 ſq.
Bona filii in dubio non adventitia, ſed profectitia, præſu-
muntur IIiI. 206 ſq.

Collationem ejus pater etiam jubere poteſt VI. 1044 ſqd.
Hypothecam tacitam tribuit liberis in bonis parentis jure Sa-
xonico Electorali, non vero jure communi III. 207 ſq.
Pertinet ad illu
1) feudum, quod filiusfamilias adquirit II. 428. III. 206

2) pecunia luſtrica III. 20 5
Procuratorem, non actorem, conſtituit pater de liberorum
peculio adventitio litigans III. 201 ſq.

Reſtituere non ſolum illud, ſed & fruétus ex hoc poſt eman-
cipationem perceptos liberis ſui juris factis tenetur pater
II. 203 ſq.
Super illo liberi eorumve hæredes a patre inventarium, vel
jJuratam ſpecificationem, exigere nequeunt, bene tamen
extranei III. 202 ſq.
Uſum

49⁵ INDEX IV.

Ufſumfructum dimidium ejus eriam hodie rerinet pater Hbe-
ros ſuos ſive exprefle, ſive tacite, emancipans III. 20 ſq.

PECULIUM GASTRENSE ET QCUASI CASTRENSE.
Collatio ejus a patre imperata per unum teſtem, omni exce-
ptione majorem, ad effectum jurisjurandi ſuppletorii pro-
batur VI. 1044

Confertur tunc, quum de legitima cæterorum liberorum con-

trovertitur VI. 1040 ſq.

G PECUNIA.
conf. EKXCEPTIO PECUNIE NON NUMERATE. EX-
CEFTIO PECVNIX NON VERSE IN VTILI-
. TATEM CIVITATIS.

Alienæ prætextus immodicum fœnus non excuſat IV. 894

Credita in ſolutionem tributorum jus fiſci, etiam ſine ceſſio-
ne, conſequitur, creditor tamen probare debet verſionem,
ad quam probationem confeſſio debitoris haud ſufficit, ne
quidem ad effectum jurisjurandi ſuppletorii VII. 49 8
Mutua data ad ludendum repeti nequit, ne quidem tempore
peſtis Ii. 607
Redacta ex venditione prædii & immobilium emtioni iterum
deſtinata, res mobilis eſt 1I. 271

PECVYNIA FEVDALIS.
Non eſt, quæ hæredi feudali a cohærede pro parte ſua ex
feudo promittitur I. 270 fd.
PECVYNIAHXREDITARIA.
Deſcribitur VllI. 501 ſa.
