Dilationem peti a probaturo ante remiſſionem aétorum non ne-
ceſſarium, conſultum tamen eſt X. 538 ſq.
Dilationes tot, quot poſcit probaturus, ad ſimplicem petitionem
ejus indulgere debet judex X. 538 ſq.
DIPLOMATA.
Fides eorum ex principiis criticis & hiſtoricis examinari debet
IV. 1149
DISPENSATIO.
Facta uni alteri jue a ſtatutorum rigore, aliis jus non tribuit I.

. 80ſq.
Principis eum non obligat, ut in ſimili caſu eamdem iterum in-
dulgeat I. 112 ſqq.

DISPENSATIO MATRIMONIALIS.

Competit inter Catholicos Pontifici Romano, & non epiſcopis,
inter Proteſtantes principi, & non conſiſtoriis, bene tamen in

Saxonia ſenatui eccleſiaſtico V. 49
Efficit, ut ſacerdos perſonis, quæ illam impetrarunt, ſacra ad-
miniſtrare cogatur V. 39 ſq q.

In gradibus lege divina non interdictis a pontificiis ad exburſan-
dum pecunias inventa, &aàEüoRIO M. Pontifice Roma-
no, primum introduéta fuit, & faciliores in ea concedenda ſe
erga exteros, quam erga ltalos, præbent Pontifices V. 49. 50

Non locum habet in nuptiis impuberum V. 98
Non opus illa habet immediatus imperii eques cognatam, vel
affinem ſuam, uxorem ducens V. 43 ſq.
Præſumitur aliquando ex circumdtantiis V. 94
Taclta etiam eſſe poteſt V. 49
DISPOSITIO.
Vocis hujus ſignificatio explicatur III 544 ſq.
DISPUTATIONES.
Diſputationis ridiculæ hiſtoria enarratur IV. 1004

Theologicæ multas quidem hæreſes excitarunt, ſed tamen nec
interdici de bent, nec poſſunt. Licitæ igitur ſunt & in tem-
plis

I

Ne

ſe⸗
8ſ
nem

8

—

⸗ 2

—

*

INDEN Vv. 207

plis & in ſcholis, ſed cum aliquo diſcrimine. Abſlinendum

autem eſt a novis theſibus ac phraſibus, quæ ſcilicet nec in
ſacro Codice, nec in libris ſymbolicis reperiuntur VIII.
Vividæ eruditorum inter ſe, & judicia falſiora, ac ſcripta acu-

leata, tolerari, nec, tamquam injuriæ, vindicari debent,

maledicentia tamen recte punitur VIII. 188 ſq.
DISSENSUS PFPARENTUM.
Attendi debet in ſponſalibus J V. 68 ſq.
Juſta eſt liberos eum parum vel nihil eurantes exhæredandi tam
de jure communi, quam Saxonico, ceauſa Al. 215 fſd.

Rationem hujus judici ſecreto in aurem inſinuare licet patri, &

judex veritatem hujus rationis ſecreto inquirere debet V. 34

PDIVISIO HEREDITARIA

Afſiſtebat ei olim Romæ publieanus, vel alius a fiſco miſſus,
tamquam obſervator, vel caſtigator 11. 533

Extrajudicialis ob quamcunque læſionem impugnari poteſt, nec

excluditur ab hac querela is, qui, partem ſuam acceptando,
diviſionem rati habuit. Non reſeinditur tamen propter læſio-

nem diviſio, ſed ſaltem corrigitur II. y39. 541

Facta, uno ex cohæredibus abſente, valet, ſi abſenti curator a

magiſtratu fuit conſtitutus, neç opus eft, ut, ante conſtitutio-

nenm curatoris, abſens publice citetur II. 538
Judicis officium circa illam II. 333 ſqq.
Provocanti ad illam allegatio falſæ cauſæ non nocet II. 555

DIVISIO FARENTUM INTBER LIBEROS.
In ea nec ſigillum, nec annus & dies, requiritur XI. 210 ſq.
DIVISIONIS BENEFICIVUM.
conf. IXCEFITIO DIVISIONIS.
Non locum habet in actione ex Syndicatu contra plures judices
inſtituta XI 87
BIVITI YEY
Nonnumquam pro erimine obliciuntur miniſtto VII. 72 5
DIVOR-

20⁸ INDEX IV.

. DIVORTIUM.
Cauſas maximas ad illud habuerunt pagani veteres, qui chriſtia-
nas ux res duxerant V. 302 ſq.
Sufficiunt ad decernendum illud
1) adulterii ceinmiſii ſuſcipiones graves. Ex illis tamen ab-
ſens & fugitivus aliter condemnari nequit, niſi ediétalis ci-

tatio præceſſerit . V. 302 ſqq. 206 ſq.
2) adulterium attentatum V. z0 . 1X. 17
32) adulterium manifeſtum ac indubium. uo caſu abſente

reo reaque, ſine ullo proceſſu, decerni põteſt divortium,
nec principis reſcriptum tunc abſolute requiritur. Immo
divortium etiam locum haber, quando adulterii crimen in
tormentis purgatum fuerit IX. 37 ſqq. X. 247 ſqꝗ.
4) cauſè aliæ etiam, præter adulterium & malitioſam deſer-
tionem, tunc ſcilicet, quum omnes matrimonii fines in per-

petuum ceſſant V. 327 d.
5) confeſſio ficta in adulterio IX. 30 ſq.
⁶) furor incurabilis ſuperveniens V. 329
7) impotentia ſuperveniens, quam quis ſibi ipſi malitioſe
procuravit V. 331 ſq.
8) morbus contagioſus & immedicabilis V. 336
9) odium capitale V. 338 1q.
10) pœna alterutri conjugum ob delicta inflicta, quæ omnes
matrimonii effectus tollit V. 335 ſq.
1I1) relegatio interdum V. 335 ſq.
12) ſævitiæ intolerabilis & incorrigibilis V. 338 ſJ.
DOCTI.

Falſum committunt, qui hiſtorias & monimenta publica cor-
rumpunt, &, quamvis id ſine lucro faciant, pœnam falſi
merentur. Quod crimen & olim frequens fuit, & adhuc
frequentatur. Hodierni tamen impoſtores cautius fallunt,
quam veteres, qui falſa ſua ſæpe non diſſimulant IX. 813
Falſum committunt, qui hominibus de plebe nobilitatem, in-
ſignia & antiquitatem generis affiagunt, quorum pœna ad
ulktimum ſupplicium extendi poteſt IX. 809 ſqq.

DOCTO-

In

4
An

kilkir⸗
1

en b.
isci⸗
obſ.
NI
bſente
rtium,
lnmo
nen in
S
eler-
in per⸗
27ſal.
3013.
V. 129
lirioſe
3316ſ

V. 330

351ſl.
omnes
33 ſch
33)ſ.
3aſt

ca cr.
in fali
adhuc
fallunt,
IX 813
m, Iu.
en 1
ooll⸗

INDEX IV. 953

DOCTORES.
Jus civitatis in eo oppido, in quo domicilium ſibi conſtitue-
runt, adquirere debernr II. 72
Immunes ab hac obligatione ſunt, qui vel dignitate conlſiliarii
principalis ſplendent, vel alio munere ornati funt, vel in
academiis vivunt, nec beneficia civium uſurpant, vel ad
aliquod ſaltem tempus, tamquam hoſpites, in civitate mo-
rantur II. 74
Nobiles vere non ſunt, nec privilegiis nobilitatis gaudent, ti-
tulum tamen nobilis & nobiliſſimi recte uſurpant X. 660 14.

DOCTORES IURIS.
Bene meritis non nocet dignitas illa indignis nonnumquam

tributa I. 20
Cedere debent “
1) conſiliariis principum “ I. 18
2) nobilibus I. 18
3) profeſſoribus I. 19
Nobilitatis privilegia habent I. 19

Præcedunt conſules civitatum municipalium, tametſi horum
jurisdictioni ſubjecti vivant. Poteſt tamen per conſuetudi-
nem in civitate quadam introduci, ut conſules Docétoribus
anteferantur . I. 18 ſq q. 20

DOCUMENTUM.

Abſentis mortem non plene probat, quando in illo mentio

abſentis, tamquam mortui, injicitur II. 326
Adjungenda non neceſſario ſunt ab actore libello ea documen-
ta, quibus deinde in probatione uſurus eſt IV. 996

Amiſſio eorum efficit, ut miniſter principis, qui ea caſu per-

didit, ſiquidem aliquid contineant ad innocentiam ejus de-
monſtrandam, abſolvi debeet“ VIII. 728

Amiſſio eorum ſæpe fit perfidia ejus, cujus fidei illa commilſ-

ſa fuerunt IV. 1161

Amiſſionem eorum ſatis probaſſe cenſetur, qui probat, ſe in-

ſtrumentum habuiſſe, atque res ſuas vel omnes, vel ma-
Nimam partem, periiſſe IV. 1157 ſq4.
= D d) Cla-

Clarum probationem liquidam facit VII. 780 ſqq.
Commemoratum obiter per omnia probatum non cenſetur
V. 1015 ſq.
Contraria ab uno prolata nihil probant. A diverſis Prolata
etiam nihil probant. Tunc tamen id præfertur, quod vel
fſide dignius eſt, vel aliis inſtrumentis & adminiculis fulci-
tur, vel liberationem continet IV. 1143 1qd.
Denegatio documentorum, quæ ad defenſionem miniſtri per-
tinent, effcit, ut is injuſte damnatus dicatur VIII. 727 fq.
Falſa quidem non faciens, ſed ab ali's confecta adhibens, fal-
ſfſarijius eſt VIII. 418. IX. 776
Falſi accuſans ea, ſed non probans, peccat quidem, ſed fal-
ſarius non eſt IX. 792
Fidem nullam ipfi conciliat antiquitas ſola, nullis aliis fulta
adminiculis IV. 995 ſq.
Fundans ſe in amiſſo nimis rigida probatione onerari non

debet. Sed nec nimis leves conjecturæ ſufficiunt, nec nu-

da copia, nec inſtrumentum aliud referens, nec jusjuran-
dum ejus, qui inſtrumentum amiſit. Probare tamen debet
fundans ſe in amiſſlo documento & amiſſionem & tenorem
ejus. Tunc tamen tenorem probari opus non eſt, quum
inſtrumentum dolo ejus, adverſus quem allegatur, periit.
Admittitur etiam tundans ſe in amiſſo documento, ſi con-
jecturas veroſimiles adferat, & integræ vir exiſtimationis
fhit, in cauſis arduis quoque ad jusjurandum ſuppletorium
IV. IIS I. 1153. 1155. 1156
Guarentigiatum non ſufficit ad proceſſum exequutivum inſti-
tuendum, niſi ex illo omnia libelli capita probari queant. Hoc
tamen ad eas libelli partes, quæ ſaltem acceſſorium quid, e.
g. uſuras, continent, non pertinet I. 378 ſqq. IV. 1095 ſq.
Hæreditariorum cuſtodia ſeniori relinquitur. Mortuo hære-

de, cui ſemel cuſtodia documentorum commiſſa eſt, hœæres

ejus illam retinet, nec cohæredibus cedere neceſſum habet.
Seniori etiam præfertur in eorum cuſtodia, qui prædia hæ-
reditaria in diviſione accipit II. 530 ſ.
Irritum illud regulariter non reddit omiſſio diei & conſulis,
niſi vel lex diem & conſulem pro forma in illo requirat, vel
deeiſio dubii circa illud emergentis ex circumſtantia temporis
pen-

l.

—

pendeat. Nocet illi & tunc macula & rafura in die & conſu-
le, quum litis deciſio ex circumſtantia temporis pendeat.
Nullum igitur inſtrumentum tale non eſt; ſed illquidum
ſaltem redditur tunc, quum dies & conſul in inſtrumento
pro forma requiſitus omiſſus vel corruprus eſt, ac tale do-
cumentum relatum in proceſſu exſequutivo rejicitur, & ad

proceſſum ordinarium reſervatur IV. 1017 ſqq.
Irritum non reddit illud, quando duo diverſi dies illi ſubſcri-
pti inveniantur IV. 1023 ſqq.

Irritum non reddit illud pactum uſurarium illi inſertum 1V. 888
Irritum illud reddit vitium ſcripturæ in parte inſtrumenti eſ-
ſentiali. In cujus parte afſentiali vero litura, vel correctio,
apparet ſuſpectum, falſum tamen ſimpliciter dici nequit, &
audiendus eſt proferens, ſi fidem ejus aliis probationibus
ſuſtinere vult IV. 1 47 ſqq.
Irritum illud eſt ſecundum Conſtitutionem civitatis Brunfui-
cenſis, in quo ejus Armen⸗Wayſen Zucht⸗ und Werk⸗Hauſe,

item zu Wege und Stege nihil donatum fuit V. 2 0
Lacerata & corrupta tunc, quum id ex vetuſtate factum ap-
paret, valent IV. 1145 IJ.

Non probat contra tertium, etſi vis probandi ei generaliter
lege publica tributa, aut jurejurando contrahentium fir-
matum ſit. interim, etſi inſtrumenta contra tertium non
plene probent, argumentum tamen & præſumtionem fa-
ciunt. Tunc vero contra tertium plene probant documen-
ta, quum de actibus inter alios geſtis lis eſt IV. 1086 ſdq.
1090 ſq 1094
Obligatur is, cujus jus ex inſtrumento inter alios confecto
pendet, ex omnibus ejus inſtrumenti capitibus IV. 1092 ſq.
Poſſeſſio & produétio documentorum ad cauſam pertinentium

procuratorem non plene legitimat I. 527 ſq.
Poſſeſſor documenti inter alios confecti non obligatur IV.
1088 fd.
Præparatorium non ſubjacet nullitatis pœnæ legibus de char-
ta ſigillata latis inſerte IV. 998
Publicis univerſitatum & eccleſiarum etiam in cauſa propria
fides habetur IV. 1043 ſd.

(D d) 2 Refe-

212 INDEX IV.

—

Referens ſine relato non probat. Referentibus tamen pluri-
bus ſine relato creditur. Ac tunc referens etiam ſine rela-
to fidem facit, quum non de cauſa ipſa, ſed de quæſtio-
ne incidente & præliminari, litigatur IV. 1008. 1011. 1014 ſJq.
Relati amiſſio ſola non efficit, ut referenti plena fides habea-
tur . IV. 1011 ſqq.
Valet documentum, cui ex conventione contrahentium ſole-
mnitas accedere debebat, etfſi illa ſolemnitas non acceſſerit
IV. 107

DOCUMENTORUM EPDITIO ET PRODUCTIO.
Alligata non eſt jure communi ad terminum probatorium.
Tunc autem ad illum alligata eſt, ſi in quibusdam provin-
ciis terminus probatorius generaliter conſtitutus eſt. Si,
enim, hoc factum eſt, dies probaturo ad producenda docu-
menta præfixus ſub pœna deſertionis præciſe obfervandus
eſt, quamvis judex leviores etiam excuſationes admittere
queat . IV. 989. 990 ſJqq.
Decernere poteſt eam judex, licet pars eam non petierit. In
ea, enim, decernenda ad certas regulas adſtringendus non
eſt judex, ſed tota hæc res ex æquitate & arbitrio ejus
pendet I. 38 ſg. II. 337.
Exigi nequit ab actore ante litis conteſtationem aà reo factam
IJI. 389 ſqq. IV. 996

Immunes ab illa nonnumquam nec illi ſunt, qui ipfi inſtru-

menta poſſident I. 39 1 ſq.
Impugnari nequit, quando documenta, quorum capita diver-
ſa, nec connexa invicem ſunt, integra non proferantur.
Aliqua, enim, inſtrumenta ita confeéta ſunt, ut ad ea inte-
gra proferenda poſſeſſor non obligetur VI. 1005 ſq. 1X.
S 778 ſ.
Non valet, ſi documenta mutila producantur. Ils, enim, qui
hoc facit, in falſi crimen incidit. Præterea recepti juris eſt,
ut ea documenta, quorum capita connexa ſunt, integra pro-
ferri debeant IV. 10c03. 1006. VIII. 418. 1X. 777. 779
Operatur hoc, ut proferens integrum aliquod documentum,
ea etiam capita, quæ ipſi nocent, admittere debeat, nec
proteſtatione editioni adjeéta ſemper juvetur IV. 1007 ſq.
J Obli⸗-

be

Nuri⸗
I0⸗
Eſtio⸗
14ſ4.
abea⸗
1ſg.

eſlerit
107f

Nrium,
OVin-
din
doco⸗
andus
nittere
lqg
Fit. In
non
o ejns
Il. 3
ſactam
7,996
Aro⸗
91 ſ.
(Wer⸗
rantur,

Obligatur ab illam 4 F
1) procurator fiſci, ſi contra privatum agat, & hic eam pe-

ſole.

IN DEX IV. 213

2) reus compenfationem opponens III, 284 fq.
32) reus eccleſiæ agenti . 1. 39 5
4) reus fiſco in omnibus, etiam capitalibus, cauſis. Poteſt

etiam fiſcus, ſi ſuſpicetur, documenta ſubtractum iri, ea
ex improviſo auferre X. 562
5) reus, quum de exceptionibus ejus litigatur I. 395

Petens ab altero eam, non probare debet, alterum documen-

tum poſſidere, ſed ſufficit, ut ſaltem aliquam leviorem
præſumtionem afferat, vel etiam, ſine omni præſumtione,
Jusjurandum deferat ́èM I. 287 ſg.
Perere illam in proceſſu ex L. Diffamari a provocante nequit,
qui provocatur I. 393 ſq.
Referentis documenti editio in legitimatione ad cauſam ſuf-

Regula: Quod actor reo edere debeat inſtrumenta, niſi ve-
ritas aliter haberi poſſit, ineptiſſima eſt I. 39 5
Relati documenti editio tunc, quum illud per referens ſubla-
tum reformatumque eſt, poſci nequit IV. 1013 ſq.
Sententia, qua illa alicui injungitur, tacitam alternativam con-
tinet, ut ſcilicet vel edat, vel juret I. 292 ſ.
— b0IUs.

cConf. AGTIO DOLI. ExCEFTIO DOILI.

Diſcrimen inter dolum futurum & præteritum exploditur

VII. 802 ſqq.

VUterque remitti poteit a ſeiente, neuter ab ignorante VII.

802 ſqq.
DOLUS BONUS. òèò
Adhibetur licite
1) a legato ”ꝗ” VIII. 76
2) in miniſtro ſuſpecto capiendo FVlII. 83 ſdq.
3) in reis capiendis VIII. 517 ſq. X. 3

Eo lucrum parare fibi ex regulis æqui & honeſti improba-

tur, legibus vero civilihus permittitur I. 643 ſq. III. 574 ſq.

(D d) 2 b01US

214 INDEX IV.

DOLUS MALVUS.
Diſtinguitur perquam difficile a culpa in delictis miniſtrorum

VIII. 741
Eſt 1) laudatio falſa XI. 104
2) mendaciis in judicio, etſi ad defenſionem bone cauſæ,
uti I. 670
3) ſimulatio omnis IX. 254 ſqq.
Excuſat ab illo communis obſervantia, & exemplum aliorum
IX. 733 ſq.
Excuſat ab illo nonnumquam fatua cauſa, ſed non femper I.
355

In eo eſt, qui cum altero, veram ei æſtimationem ignoran-
te, ſciens contrahit, ſecundum jus naturæ, ſed de jure ci-
vili conveniri nequit III. 574 ſq.
In falſo deſideratus ignorantiam juris & ſupinam negligen-
tiam comprehendit 1X. 767
Non adeſt in omnibus duellis IX. 616. ſqq 621 ſqq.
Ob illum adminiſtratores pecuniæ publicæ, vel dominicæ, in-
quiſitioni ſubdi atque puniri poſſunt IX. 894 ſq.
Obligat proxenetam omnem ad damnum datum reſarciendum
XI. 100. 104
Queri de illo poteſt homo ſimplex per blanditias ad contra-
hendum, vel promittendum, induétus I. 65 2
Reſcindit venditionem propter læſionem quoque infra dimi-
dium III. 574 ſq.
Super illo commiſſo recte defertur jusjurandum I. 652
Vitiat
1) contractum, quamvis a tertio adhibitus, ſi modo decep-
to nulla culpa, vel negligentia imputari poteſt f. 648 ſq.
2) ſponſalia, ſi is vel cauſam ſponſalibus dedit, vel a tertio
ita adhibitus fuit, ut decepto nulla culpa imputari queat.
Dolus in ſponſalia incidens ea non infirmat V. 86 ſqq.
89. 90 1q.
DOMANIUM.
conf. ALIENATIO RERUM FISCALIUM. BONA
DOMANIALIA.
Doctrina de domanio in jure naturæ fundata non eſt I. 537
. In

der

F

io

—
—

—
— 28285-

Qui
E
Co

Inlt

rorum
ll.
Al. 104
cuſe,
I. 0
Miorum
133 f.
nper l.
355
noran-
jure ci.
gligen⸗
1X. 767
121 ſo.
jce, in⸗
B1l.
jendum
100, 10 ½
comrd-
I. 652
4 dim
374 4
I 651

0 decep⸗
16451
la tert⸗
ri gven

e ſ.

89, 0 4.

1 16*

I

INDEX IV. 21 ½

In revocandis alienatis modum excedentes Advocati fiſei gra-
viter peccant I. 5 34 ſq.
Recte revocat princeps ea, quæ ab anteceſſoribus ſuis ven-
dita, vel donata fuerunt, etſi ipſe domania ſua permutan-

do alienet . IV. 708 ſq.
Scriptores de domanio ſub examen revocantur 1. 536
Synonymum cum fiſco & camera eſt X. 547

DOMESTICASECURITAS.

Jam tum in principio ſæculi XIL ſub HENRICOII. Imperato-
re tamquam jus univerſale & antiquum apud Germanos
obſervata fſuit 1X. 301
Violant eam magis homines de plebe, quam nobiles IX. 302
Violatio ejus, ſi cœtus & arma non acceſſerunt, jure Roma-
no vis ſaltem privata, non publica, quin aliquando ſim-
plex injuria, eſt. At, ſecundum leges Germaniæ, vis pu-
blica eſt, & morte, fuſtium ictu, exilio, ſi mitiſſime, tem-
porario punitur. Quæ leges Germaniæ non noſtri demum
ſæculi, & particulares, ſed antiquiſſimæ, & univerſales, ſunt.
Vſus fori tamen raro ultra carcerem, vel mulctam, pro-

greditur IX. 297 ſq.
Violatorem ejus non excuſat offenſa accepta, nec antecedens
blanda compellatioe & interrogatio IX. 300
DOMESTICI.

Qui ſub hoc nomine comprehendantur? disquiritur I. 321
Tamquam teſtes in probanda cognatione admittuntur II. 347

DOMICILIUM.-

Controverſiarum circa conſtitutionem & translationem ejus
orientium deciſio ex circumſtantiis & arbitrio judicis pen-
det I1. 66 ſqq.
Inſtitui in illo poteſt
1) actio realis, etiam invito & ad forum rei ſitæ provo-

cante reo L 11. 7
2) concurſus creditorum regulariter II. 70 iꝗ.

216 INDEX IV.

Mariti ſtatim, quam nupta eſt, conſequitur uxor, etſi in ci-
vitatem mariti nondum pervenerit II. 75
Mutat vidua in patriam rediens II. e8 ſqq.

Non conſtituitur per jus civitatis in civitate adquiſitum II. 75
Non retinet miniſter principis ex alia provincia oriundus II.
151 ſqg.
Remitti ad hujus judicem debet cauſa criminalis, ab alio ju⸗
dice jam tractata, quando cauſa civilis coram judice do-
micilii inſtituta cum illa connexa eſt X. 5
emittitur ad domicilium fori etiam invitus delinquens, etſi
judicium delicti ſubire malit, & remiſſioni ad forum domi-

cilii contradicat X. I15
Retinent domicilii forum ſtudioſi II. 132
Translatio domicilii ex lapiu decennii præſumitur, & non
præſumitur II. 67 ſq.

Tranſtuliſſe cenſetur, qui in alio loco habitat, & res ſuas ha-
bere incipit, tametſi ad antiquam ſedem ſubinde iter fa-
ciat, & emolumentis aliquot ibidem frui pergat II. 67 fqq.
Uxoris non ſequitur maritus, qui in bonis uxoris remanet,
der zu ſeinem Weibe einfreyet, ſed rectius novum ſibi domi-
cilium conſtituere dicitur II. 7 5
DOMINA PREDII. Die Gerichts⸗Frau.
Tenetur ex actione de ſyndicatu IX. 46. 49

DOMINIUM.

conf. EXxCEPTIO UOMINII.

Eccleſiæ adquiritur ſine traditione I. 224
Hæredum ſuorum, vivo patre, ſaltem fictum eſt V. 741 ſq.
Non probat locator rem repetens IV. 684
Non probatur per teſtes generaliter deponentes II. 353
Probatio ejus, aut potius demonſtratio, in actione confeſſoria
& negatoria necefſaria eſt II. 450 ſq.
Rerum hæreditariarum per aditionem hæreditatis, etſi nudis
verbis fastam, adquiritur V. 747 ſq.

Re-

de

in ci⸗
1L7
ſqg.
II.75
lio u⸗
ce do⸗
X.
ns, etll
domi-
X. 1,
II. 132.
& non
“
Uas hu-
ter kfa⸗
byſi.
i domi-
ll. 7

. 46, 4

l 1
IV. 684

2
II. 463

ntellorau

1 oſͤ

1

elli nucls

747
7 1.

=–

,

INDEX IV. 217
Reſervatio ejus in venditionibusnſque ad pretii ſolutionem &
juri Romano, & juri Germanico, convenit VII. 474 ſq.
Reſervatum ſibi pacto alii cedi poteſt, nec obeſt huic pacto,
quod dies certus ſolutioni ſit præfixus VII. 476 ſq.
Sufficiunt ad probandum illud plures conjecturæ, ac argumen-
tum a nomine & aopellatione deſumtum in ejus probatione
multum valet IV. 959 ſq.

DOMINUS.

Cogi nequit, ut ſervum, qui poſt delictum commiſſum aufugit,
magiſtratui ſiſtat. Poteſt tamen cogi, ut latitantem, ſi hoc
ſciat, indicet 11. 500
Dominum aliquem non nominare, injuria hodie eſt VIII. 286
ſqq.
Dominum aliquem ſimpliciter appellare, cui amplior tituius
debetur, injuria hodie eſt VIII. 286
Juſſus vel culpa ejus in delictis ſervorum non præſumitur. Igi-
tur illi jusjurandum purgationis eapropter imponi nequit II.
01
Res ſuas ante concurſum repetit. Duobus tamen caſibus con-
curſui immiſcetur, primo, quando ipſius dominium illiqui-
dum eſt, deinde, quando ipſe concurſui ratione rerum earum-
dem obnoxius eſt VII. 471 ſqq.
Tituli hujus fata commemorantur VIII. 287 ſq.
Ultili domino nocet res contra dominum directum judicata, ſi
ille hunc experiri paſſus eſt, nec reſtitutio in integrum locum
habet, quamvis dominus directus circa proceſſum, quid ne-

glexerit VIII. 398 ſqq.
DOMUS.
Credens pecuniam in ejus ædificationem hypothecam nullam
habet IV. 743. 750 ſq.

Credens pecuniam in domum fabricandam, emendam, inſtru-
endam, item venditor, qui pretium venditæ domus exigit,
in IVta claſſe collocatur VII. 62 8
Derelinquit partem ſuam is, qui domum ſibi cum aliis commu-
nem ircendio, vel ruina, collapſam a cæteris conſortibus
ſolis reædificari & poſſideri patitur VII. 178 ſq.
(Ee) Eliicere

219 INDEX IV.

Ejicere illa poteſt uxorem in adulterio deprehenſam maritus
IX. 18

Interdicere ea poteſt maritus illi, quem adulterii cum uxore ſua

inſimulat, &, ſi alter non paret, judex interdiétum, addira
pœnæ comminatione, confirmare ſolet IX. 50
Poſtica domus tacite comprehenditur ædibus venditis III. 611
Ruinoſam ſibi oppignoratam non fulciens crediti jure Mindæ

excidit 1.79

Sumtus in ejus reædificationem factos in retrovenditione red-
dere debet reluens III. 442 ſJ.

DONA BAPTISMALIA.
. *
vid. PECUNIA LUSTRI CA.

DONA NUPTIALIA.
Conjux, qui ea omnia lIucratur, totum convivii nuptialis ſum-

tum etiam ferre debet V. 229 ſq.
Data ab extraneis in divifione hæreditatis paternæ non confe-
runtur V. 226 ſq. VI. 1060

Data a patre in diviſione hæreditatis paternæ conferuntur V.
. 226 ſq. VI. 1060
Data a patre in die nuptiarum in dotem promwiſſam imputari ne-
queunt L V. 226
Dimidiam eorum partem uxor, ſoluto matrimonio, atque, ſia
marito conſumta ſunt, æſti nationem eorum petit V. 228 ſq.
Non præſumuntur, ſed probanda ſunt V. 228 ſJ.

DONATARIUS.

Ingratus dici nequit, qui contra donatorem advocationem præ-
ſtat 1. 564
Omnium bonorum, præſentium & futurorum, etſi donatio ante
æs alienum conflatum facta ſit, a creditoribus donatoris, etiam

chirographariis, recte convenitur VII. 554 ſq.
DONATIO.
Acceptatio donatarii in illa omni jure neceſſaria eſt VI. 1183
Animum donandi non habuiſſe cenſetur mater, quæ liberos, &
frater, qui fratres locupletes aluit V. 416 ſJ.

Ani-

Aritus
RN S
re ſua
Addira
IX. ſo
Il. 611
Minde

1:79,
le red⸗

Aulc⸗

INDEX IV. èM

Animus donandi præilmitur, ſi alimenta ei, qui illa aliunde

habere potuiſſet, Præſtantur V. 418
Eſt venditio infra juſtum pretium a debitore facta, ac eatenus, &
* pro ea parte, reſcinditur — vVylI. 5861ſqq.
Exigi, ſi promiſſa fuit, nequit, niſi res in eodem ſtatu, quo tem-
pore promiſſionis fuit, permanſerit VI II 91
Exigi poteſt, ſi ejus promiſſio perfecta fuerit VI. I190

Inſinuatio ejus, quæ quingentos ſolidos excedit, tunc neceſſa-
ria eſt, quum nomen donatur, item, quum quis eodem tem-
pore pluribus donat. Manifeſtari autem ea debet judici, cui
inſinuatur, nec ſufficit, inſtrumentum clauſum ad acta referri

G VI. I18 ſqq.
Non præſumitur ex ſimplici traditione VI 1177 ſq-—
Revocatur, ſi in fraudem creditorum facta fuerit, tametſi dona-
tarius de fraude non participaverit VII. 586 ſq.
Simplex confertur VI. 10 30
Species ejus dos eſt DUD V. 18

DONATIO BONORUM OMNIUM.

Subſiſtit omnino, donatario tamen de alimentis, quamdiu vivit,

plena ſecuritas eſt præſtanda, &, ſi metus diſſipationis immi-
neat, donatario allenatio, vel obiigatio, bonorum ſub pœna

mullitatis interdici poteett VI. 1 178 ſqꝗ.
pD0ONATIO INTER SPONSUM ET SPONSAM.
Non præſumitur V. 297

Valet, a creditoribus tamen, quos donans, tempore donationis,

habuit, recte revocatur D V. 295 ſq.

DONATIO INTERVIRUM ET UXO REM.

Pr æurnitur ‚ſi maritus in ſi ſignanda vel emenda re uxoris nomen
adhibet V. 298 fdJ.

Probatur etiam per conjecturas V. 298 ſq.

Redonari poſt nuptias nequit illud, quod ante nuptias donatum
eſt V. 299 ſq.
Retinet & lucratur conjux innocens donationes ſibi a conjuge
adultero adulterave ante divortium factas, eas vero, quas ipſe
five ante nuptias, ſive Poſt nuptias, fecit, revocat IX. 6 ſꝗ.
(Ee) 2 Tol-

220 INDEX IV.

Tollitur omnis donatio in conjugem collata, orto contra do-
nantem ſive ante, ſive poſt, ejus mortem, creditorum con-
curſu, tametſi æs alienum poſt alienationem demum confla-

tum ſit V. 300 ſq.
DCNATIO INTER VIVOS.
Ejus definitio vitioſa eſt VI. 1250ſq.
DONATIO SUB MODO.
Eſt vera donatio & liberalitas VI. 1236 ſq.
Inſinuatione non eget, etſi quingentos ſolidos excedat VI.
1239 ſq.
Revocationem ejus pertimeſcere non debet donatarius, qui mo-
dum adjectum maxima ex parte implevit VI. 1241. 1251

DONATIO MORTIS CAUSA.

Bona, quæ donator in ea liberæ diſpoſitioni reſervat, poſt
mortem ejus non donatario, ſed hæredi ab inteſtato, cedunt
VI. 1153 ſq.
Cognoſcitur ex mentione mortis in verbis diſpoſitivis factæ,
atque interdum etiam ex conjeéturis VI. 1251 ſqd.
Dirigitur ea utiliter ſimul in donatarii hæredes I. 419

Non inducitur ex ſpe, quam quis alteri de donando fecit VI.

—“ 1253 ſq.
Revocatur a fiſco, ſi bona donatoris confiſcantur VI. 1256
Valet tamquam fideicommiſſum, quamvis quinque teſtes non
adfuerint, ſi modo hæredes ab inteſtato negotio interfuerunt

VI. 977

Valet tamquam fideicommiſſum, quando donatarii acceptatio

ad eam nondum acceſſit VI. 125
DONATIO NECESSARIA.
Excludenda ab i lis liberslitas non efſft VL 1185
Extorta vi metuque injuſto non eſſe debet VI. 1186 ſq.
Fit interdum ex illa, quæ initio voluntaria erat VI. 189

Fit promiſſa, ſi certum quid promiſſum ſit, aut incertum id, quod
promiſſum fuit, ex circumſtantiis determinari queat Vi. 1192
In-

In

Co

8

Cog

1do:
O-
nfla⸗

voſqg.

1ſe⸗
NI.
Amo⸗
lafl

I

Cogiad eam conſtituendam poteſt invitus maritus V. 214 .

=ð INDEX IV. 221
Intelliguntur hoc nomine
1,) alimentorum præſtatio VYVl. 1200 ſq.
2) aurum coronarium . VI. 1214 ſqq.
3) aurum oblatitium VI. 1218
4) beneficiorum eccleſiaſticorum collatio & denominatio ad
eadem VI. 12 O ſcq-.
5) collectæ ſtatuum Imperii VI. 1232 ſdJ.
6) debitorum remiſſio, vel dilatio exactionis eorundem VI.
. 1205 ſqq.
7) donatio propter nuptias, & remuneratoria VI. 1193 ſqqd.
. 1197 ſq.
8) dos V. 185. VI. 1199
9) dotalitium VI. 197 ſq.
10) eleemoſynarum præſtatio VI. 1202
11) feudorum eccleſiaſticorum collatio VI. 1226 ſqq.
12) feudorum imperii collatio VI. 1224 ſqq.
13) feuda oblata . VI. 12 31 ſq.
14) indebiti ſolutio ad pias cauſas XI. 1207
15) liberalitas libertorum in patronos VI. 1210
16) manumiſſio ſervorum & hominum propriorum VI.

1208 fd.
17) Præſentiv- und Donativ-Gelder in Saxonia VI. 1223 ſq.
18) rerum ſuarum præſtatio ad neceſſitates publicas VI. 1204
19) ſtipendiorum & piarum cauſarum fundatio a principibus
Proteſtantibus ex reditibus ſacris pontificiis facta VI. 1233

20) tributa aliqua VI. 1211 ſqq.

21) votorum oblatio — VI. 1213 ſq.

Libera interdum ex parte, ex parte vero neceſſaria eſſe poteſt

VI. 1184 ſqꝗ.

. Obligamur ad illam jure naturali, jure autem civili non ſemper

perfecte D VI. 1187 ſqq.

DONATIO PROPITER NUPTIAS.

Anmittit eam conjux deſerens V. 324 ſqq.
Cogere ad eam conſtituendam poteſt uxor ſocerum ſuum V.

218

(Ee) 3 Con

22²2 INDEX IV.

Conſtitutam poſt commiſſum adulterium non lucratur conjux

innocens 1X 71
Definitur VI. 1197
Differt in non paucis a dotalitio V. 357

Exigere eam, doti ſuæ æqualem, poſt mortem mariti poteſt
uxor, etſi, vivente marito, iſtam ſibi ſtipulata non ſit. N ihil
tamen exigere poteſt tunc, quum quid ei ſub alio titulo a ma-
rito in pactis dotalibus, velin ultima voluntate, relictum fuit

V. 219 ſq.
Neceſſaria quidem donatio eſt, ſed donationibus tamen non ſa-
tis accurate adnumeratur VI. 1197 ſq.
Pacta inæqualia circa eam hodie ſuſtinentur V. 221

Promittens eam, uſuras poſt bienniuma celebratis nuptiis debet.
Tunc vero, quum certus dies ſolutioni præfixus fuit, uſuræ

ex hoc die etiam ante biennium currunt? V. 223 ſqq.
Ratione hujus hypotheca tacita in bonis mariti gaudet uxor 1V.
J 738 225
Refertur ad illam dotalitium VI. 1197 ſq.
Remittere eam promiſſori nequit maritus V. 222

DONATIO RECITROCA.
Actionem in foro producit, ſi promiſſa ſit VI. 1196 ſq.

DONATIO REI SINGULARIS.

Celebrata & traditione conſummata ante conflatum æs alienum,

per creditores ſupervenientes revocari nequit, tametfi res do-

nata maximam bonorum debitoris partem conſtituat. Quæ
donatio nec ab ipſo debitore, ex capite indigentiæ propriæ,

revocari poteſt; licebit tamen donatori, poſt donationem ad

incitas redacto, alimenta a donatario petere VII, 577 ſq.
Conventus debitor obæratus ex iſtiusmodi donatione ante con-
Hiatum æs alienum quidem facta, ſed per traditionem nondum
conſummata, donatarium petentem, exceptione æris alieni,
recte repellere poteſt. Quin immo, ſi ipſe a creditoribus
urgeatur, etiam ad reſciſſionem donationis per traditionem
nondum conſummatæ agere poteſt VII. 577 ſqq.

-

iar
71
1197
3
oteſt
WVihil
1m -
nfuit

on ſt⸗
Nrſt.
G. 22
lebet.
uſure⸗
3ſgg.
r IV.
1.22
17.
V. 222

19ſa⸗

jenum,
1es00.

ue

fopri

nenn d
hondumn
8 alien.
tothhus
itonen

10

pin

INDEX HV. 22
2ðèð ONATIO REMUNERATORIA.
Collatio illarum a patre juberi Potefft
Collatio illarum neceſſaria eſt, quando modum excedunt VI.

Ms 5041 ſqq.
Collationi non ſubjacet, tametſi cæteri liberi de læſione legiti-

VI. 1046 ſqq.

mæ querantur VI. 104 ſq.
Excedens longe benemerita, quoad exceſſum, pro ſimplice ha-
betur, atque adeo ex juſtis cauſis revocatur VI. 1247
Neceſſaria eſt donatio jure naturæ, non itidem jure civili vVI.
. . 1193 ſqq.
Non efficiunt illam officia, ad quæ quis jure obligatur. Ea ta-
men, quæ filius ultra debitum præſtitit, vera bene merita
ſunt VI. 1243 ſJq.
Non excuſat immodicum fœnus WV. 99 3
Non ſubjacet querelæ inofficioſi VI. 1243 ſq.
Privilegia earum recenſentur VI. 1242 ſq.
Valet ea, tamquam donatio ſimplex, in qua bene merira falſo.
commemorata fuerunt VI. 1245 ſq.

DONATIV-ET PRXSENT-Gelder.

In Saxonia Electorali in uſu ſunt, & ab ordine equeſtri exigun-
tur

S VI. 1223 ſq.
Singularia, quæ circa has pecunias occurrunt, commemoran-
tur VI. 1223 ſq.
DORMIENS.,
Stuprum dormienti puellæ illatum aliquando pro violento repu-
tatur “ IX. 195
W D0OS.
Amittit eam
1) conjux deſerens V. 324 ſq.

2) maritus adulter, qui non ſolum dotem, ſed etiam fructus
& uſuras dotis, uxori reſtituere cogitur. Atque fruétus hi,
atque uſuræ ex eo die, quo maritus onera matrimonii ferre
deſüt, debentur . 74
3) uxor adultera, cujus dotem lucratur maritus, præſertim in
Saxonia V. 315 ſq. IX. 60 .
SY Cauſa

224 INDEX IV.

Cauſa cjus per pacta dotalia deterior reddi nequit, poteſt tamen
per Pacta uxoris cum hæredibus, vel creditoribus, mariti inita
V. 267 ſq.

Cedit, quando a patre profecta eſt, mortua ſuperſtitibus libe-

ris filia, liberis hodie, nec ad patrem revertitur. Mortua vero
filia in matrimonio, nec teſtamento, nec liberis reliétis, cedit
ea hæredibus legi itimis, ſiquidem aliqui „ præter Parrem, ad-

lint V. 370 ſJ.
Electionem habet vidua nohilis inter eam, dotalitium portio:
nem ſtatutariam 37 ſqq.
In determinatione ejus ad quid reſi piciendum ſit? disg citur
V 1. 1199
Lucratur maritus etiam illius uxoris, de cujus adulter'o ſaltem ex
evidentiſſimis conjecturis conſtat, dotem 1X. 78
Non amittit eam, nec privilegium dotis, uxor ex provincia re-
legata V. 361
Non confertur a conjuge de jure civili VI. 1124
Non imputantur in eam .
1) ea, quæ pater die nuptiarum donavit V. 226
2) ſumtus convivii nuptialis V. 202
3) veſtes, lintea, & aliæ res utenſiles, quas pater filiæ nu-
benti dat V. 203
Non lucratur eam conjux innocens, quando poſt commiſſum
adulterium demum conſtituta fuit IX. 71
Non lucratur maritus dotem uxoris adulteræ, Quarn impudice
vivere, nuptiarum tempore, ſciebat 2315 ſq. 1X. 81

Privare illa non poſſunt uxorem adulteram marith, adulterio
uxoris læſi, hæredes, ſi vivus ille conqueftus non eſt IX. 81
Reſtitutio ejus, exceptione rerum amotarum, impediri nequit

IX. 72 ſq.

Teſtatur libere de ea, quam a patre accepit filia in matrimonio

moriens, ſalva tamen Patri legitima y. 370 ſq.

D'OTALIA BON A.
vid. BONA DOTALIA.
DOTALIAPACTA. .

Agi ex illis exſequutive poteſt vV.i. ꝛ231 ſq.
Doctri-

IN DEX IV. 22;

Doctrina de pactis dotalibus in vim ultimæ voluntatis condi-
tIs, liberaque eorum revocatione, nec juri Komano, nec
Germanico, convenit, in praxi tamen recepta eſt V. 248

Dotis cauſam deteriorem reddere nequeunt V. 267 ſq.

Explicari non debent in vim ultimæ voluntatis ea, in quibus

mentio mortis, des Todes⸗Falls, fit, ſi modo aliqua ratione
tamquam pacta dotalia inter vivos ſuſtineri queant V. 256 ſq.

Ineſt illis tacita portionis ſtatutariæ renunciatio V. 236 ſJq.
Inita cenſentur in dubio per modum centractus V. 249 ſqq.

Legari in illis, ſecundum civitatis Brunfvicenſis conſtitutionem,
