tur, judex connivere, & delata ad ſe adulterii indicia diſſi-
mulare, publico tamen ſcandalo & continuationi delicti per

inhibitionem familiaritatis occurrere deber IX. 14
Matris adulterium argumentum contra filii legitimam nati-
vitatem ſuppeditat V. 391 ſq.

Patientia & diſſimulatio mariti in adulterio uxoris crimen eſt
ſecundum jus naturæ, ſed in foro civili, ſi lucrum non ac-
ceſſe-

—

INDEX IV. 39

ceſſerit, non punitur, niſi factum aliquod mariti, qui adulte-
rium juvatur, concurrat IX. 263 ſqq.
Præſcribitur ei vel quinquennio vel vicennio VII. 79 8
Procurator repelli nequit in cauſis adulterii, ſi civiliter aga-
tur I. 579 .
Remiſſio ejus fit a marito uxoris adulteræ, ſi is eum ea con-
cumbit, quæ regula tamen adhuc limitationi obnoxia eſt
IV. 989. V. 312 ſd.
Ad remiſſionem adulterii expreſſam neceſſe eſt, ut remittens
partem adulteram in thorum iterum recipiat V. 3211 ſJq.
Suſpicionem ejus amoliri debet uxor, quæ diu a marito ab-
fuit, & nunc ab ipſo recipi vult V. 322 ſq.
Suſpiciones graves de eo ad divortium ſufficiunt V. 302 ſq.
, IX. 23 ſq.
Suſpiciones véehementiſſimæ ad ultimum ſupplicium irrogen-
dum non ſufficiunt IX. 2 3 ſq.
Turbat ut quam maaime tranquillitatem ac ſecuritatem pu-
blicam IX. 1 ſq.
Uxoris, cujus maritus occiſus reperitur, adulterium legiti-

mam parricidii ſuſpicionem excitat IX. 693 ſq.
Vox illa ſtuprum ſimplex aliquando ſignificat V. 3. 6

ADULTERIUM ATTENTATUM.

Eft 1) familiaritas mulieris nuptæ cum viro alieno, quæ ho-
neſtatis leges excedit IX. 19 ſq.
2) jocus impurus IX. 20
Sufficit ad decernendum divortium V. 202 ſqq. IX. 17 ſqꝗ.

ADULTERIUM DUPLEX.
In illo locum habet vicennalis præſcriptio IX. 798

ADUITERIUM CVM INCESTU CONIUNCTUM.
Vicennio præſcribitur VII. 798
ADULTERIUM PLENE NON CONSUMMATUM.

Numquam ultimo ſupplicio, ſed extra ordinem, & diverſimo-
de ſecundum gradum, ad quem conatus pervenit, punitur
IX. 17 ſqq.
ADUL-

40 INDEX IV.
DDNQNQNDULTERIUM SIMPLEX.
A marito in feminam innuptam commiſſum, minus atrox eſt
eo, quod in maritatam committitur IX. 2 fq.
Quinquennio præſcribitur W VII 793

ADULTERII POENK.

Divina lex, quæ adulteria morte punit, univerſalis non eſt.
Poteſt ergo legislator adulteria mitius, etiam ſimplici mul-

cta pecunmiaria, punire. Conſultum tamen eſt, ut delin-

quens, ſi non rele getur, e loco, in quo deliquit, exire ju-
beatur IX. 21 ſq.
Germani veteres non ſolum adulteria et ſtupra, ſed taétum
impudicum, quin etiam liberiorem ſaltem, ſevere puni-

verunt 4X. 1II. ſqg.
Lex Saxonica, ab AUGUSTO, Electore, contra adulteria lata

ſeveritate alias Germaniæ leges vincit, quam ſeveritatem
nonnulli ſuggeſtionibus ANNX, conjugis AUGUSTL male
adſcribunt Potius hæc lex tribuenda eſt antiquis Saxo-
num inſtitutis, bonisque moribus, quibus, & antequam

Chriſtiani fierent, inclaruerunt G 1X. 7 ſqq.

Facilius excuſatur judex, qui in infligendis adulterii poœnis
indulgentior eſt, quam qui in decernendo divortio adulte-

ris parcit IX. 17 ſqq.
Ceſſant præſcriptione finita vel quinque, vel viginti anno-
rum L EVII. 798

ADUTLTERII ?OENAM MITIGANTES CAUSE.

Facilitas magiſtratuum & Ctorum in excogitandis cauſis pœ-

nam adulterii mitigantibus legem de ulcimo ſupplicio adul-

teris irrogando hucusque inutilem fecit IX. 86. ſq.
Duæ ſaltem ſunt legitimæ cauſæ poœnam adulterii mitigan-
tes, ſingularis infirmitas humana, & favor conjugis inno-
centis IX. 86 ſq.
Princeps tamen ad has cauſas non eſt alligatus, ſed poœnam
adulterii ſine omni cauſa lenire, quin & plane gratiam fa-
cere poteſt . IX. 86 ſq.

Sunt

——

P⸗
.

lul

⸗
no⸗
ſc.
am

ſ.
unt

rrsr r —

S

INDEX IV. 11

Sunt
14) Abſentia diuturna quælibet, etiam laudabilis IX. 96
2) Aetas decrepita conjugis innocentis IX. 95 ſq. 99 ſq.
3) Aetas minor 1X. 1 6
4) Averſio animi, quæ ab initio matrimonii adfuit IX. 96

3, Blanditiae ac illecebræ, quibus quis ad adulterium com-
mittendum inductus fuit, quæ illecebrae meretrieius mos
in jure appellantur, ac propterea adulterii crimen in uxore,

aliis ſe proſtituente, ceſſare dicitur IX 989 ſq.
6) Carcer diuturnus, cui reus dolo vel culpa ſua occaſionem
non dedit IX. 11 5
7) Cauſae communes, propter quas aliorum criminum poe-
nae mitigantur IX. 199 ſqq.
3) Compenſatio IX. 114

9) Conjugis factum, quod occaſionem adulterandi præbuit.
Lenocinium tamen alterius conjugis coniugi adulteranti, &

ſic ex conſpiratione peccanti, non prodeſt IX. 91 ſq.
10) Conjugis viventis declaratio deficiens, aut quando illa
haberi nequit IX. 107 ſq.
11) Corporis delicti incertitudo Ix. 109 ſqꝗ.

I1I2) Debiti conjugalis denegatio. Ac pro denegante habetur
maritus, qui debitum hoc ſponte non offert, ſed uxorem
intactam jacere ſinit IX. 93 ſq.

13) Deſertio malitioſa, quæ tamen non attenditur, quando
deſertus, vel deſerta, deſertioni cauſam occaſionemque

dolo vel culpa dedit IX. 96
14) Imperium domeſticum, quod præcipue adulterium famu-
lorum domeſticorum excuſat 1IX. 91

I5½) infirmitas humanæ naturæ, quæ ſola quidem exculpa-
tionem non præbet, ſed tunc demum, ſi quid præterea,
quod eam auget, ac victoriam de affectu & cupiditate diffi-

ciliorem reddit, accedit IX. 88 fq.
16) Interceſſio conjugis innocentis cum receptione in thorum
conjunécta IX. 99 ſqꝗ.
17) Interceſſio conjugis innocentis conditionata HK. 102. ſq.
(P) 18) In-

42 IIIXND EX IvV.

1⅛) Interceſſio conjugis innocentis tacita concubitu cum al-

terc, cujus adulterium ſcivit, confirmata IX. 106
19) Interceſſio conjugis innocentis tacita, quæ exejus mor-
te præſumitur IX I0 ſq.

20) Matrimoni favor IX. 99 ſq.
21) Matrimonii, etiam poſt adulterium contracti, favor IXN.

108
2 ) Metus reverentialis aliusque levior IX. 9 5
23) Mortis conjugis abſentis probatio II. 318

24) emporis diuturnitas, etſi quid præſcriptioni deſit IN. 117

IN ADULTERIO SINGULARE PRIVILEGIUM HABENT
MULIERES.

Jus ſingulare mulieribus in L. 17. §. 6. ad Legem ULIAM de adul-
teriis datum eſt, idque in recta ratione & æquitate innititur
X. 121 ſqq.
Ejus ignorantia, vel neglectio, plus quam mille mulieres hucus-
que perdidit X. 13 1 ſqgq.
Itaque in memoriam & uſum revocatur X131 1ſq4.
Mulier, quæ de adulterio accuſatur, exceptionem præjudicii,
ut ſcilicet ante omnia contra adulterum procedatur, & cauſa
ad finem perducatur, habet, atque hæc exceptio, etſi a mu-
liere non opponatur, a judice ex officio ſupplenda eſt X. 132
In crimine adulterii marem prius torqueri oportet, quo tormenta

perpeſſo & ipſe, & muliercula, abſolvuntur X. 132
Eædem regulae etiam in jurejurando purgatorio locum habent
X. 132

Generaliter igitur in adulterio, quod ambo, vir & femina, ne-
gant, cauſa viri præjudicium facit, ut is prius corripiendus,
ac, ſi innocentiam ſuam vel teſtibus, vel jure jurando, vel per-
peſſione tormentorum, probet, mulier ſimpliciter abſolvenda

ADVOCATIO.
Admittitur ad illam minor, dummodo ſeptimum decimum an-

num expleverit I.

INDEX IV. 4

Ab illa arcetur, W
1) qui clientem ſuum defraudavit aliquando I. 560 ſq
2) cujus turpitudo liquida eſt, non etiam is, de cujus infamia
adhuc controvertitur I.9
Ejus interdictio in judicio aliquo, interdictum non arcet ab aliis
negotiis forenſibus in eo loco expediendis, bene tamen inter-
diẽctio fori, ſeu praxeos I. 556 ſq.
Jus eam exercendi numquam Romæ habuerunt mulieres . y6t

ſqq.

Non differt a poſtulatione I. 557 1q.

Præſtita a donatario contra donatorem, eum ingratum non red-
dit
Suſpenditur ab illa inquiſitus durante inquiſitione

I. 564
I. 7y63

ADVOCATUS.
conf. PROCURATO.

Actiones alienas, excepta Saxonia Electorali, emere & exercere
poteſt III. 5 9
Actuarius vel adſeſſor eſſe nequit in ea, quam tuetur, vel tuitus
olim eſt, cauſa. Quod ſi faciat, tamquam ſuſpectus recuſari,
non tanquam prævaricator puniri poteſt VIO. 367 ſqq.
Cauſam nonnumquam perdunt, ſi nimis pura caſtigataque ſcri-
bendi ratione utuntur IV. 1 16 ⅓
Contemnendi nec nimis ſunt, nec immeritis extollendi laudibus
I. 492ſqq.
Damnum, ſi quod vel per culpam leviſſimam, vel etiam perigno-
rantiam juris, tam juris communis, quam ſingularis in eo foro,
coram quo litigat, recepti clienti ſuo dederit, reiarcire debet

I. 501
Jurejurando obſtringi nequit a magiſtratu, qui illum recipit, ne
contra ſe, vel membra ſua, poſtulet 1.457
Magiſtratus, qui hominem indoctum & inhabilem inter advoca-
tos recepit, ad damnum ab illo datum reſarciendum actione
ſubſidia ria tenetur 1. 502
Nobilitas generis inepte tribuitur illis I. 492 ſq.

(F) 2 Non

—

7 INDEX IV.

Non obligat eum ſola ſpes, quam conſultori de cauſa ejus ſuſci-
pienda facit VIII. 363 ſq.
Offcium ſuum, ſi imploretur, poteſt ac debet etiam præſtare ad-
verſus magiſtratum, cui ſubeſt, & exemplum advocati ob ſtre-
nuam civibus contra magiſtratum præititam operam ad ſum-
mas eveqéti dignitates memoratur I. 496 ſq.
Peccant contra bonam fidem, qui in diverſis & contrariis cauſis
Ccontraria invicem argumenta proferunt VIII. 387 ſq.
Peccant & falſarii ſunt, qui mendaciis & fraudibus in bona cauſa
utuntur IX. 783 ſq.
Puniri poteſt ab inferiore magiſtratu interdictione fori & alia ex-
traordinaria poena ob delictum adverſus ſe commiſſum I. 55
Puniri poteſt ab eo judice, coram quo litigavit, ob injurias eidem
illatas, etſi alibi domicilium habeat II. 22 ſq.
Saxones priſci illorum operam magni æſtimarunt, nec omnes
promiſcue admiſerunt, illosque, qui ultra ſtatutam ſummam
quid acceperant, gravi muleta adfecerunt. Itidem illi volue-
runt, ne quis in judicio compareret ſine illo, aut damnum,
quod erroribus ſuis ſibi accerſiverat, ſubiret VIII. 262.
Teſtis nec pro cliente, nec contra eum, eſſe poteſt VIII. 362 ſq.
Tractandi ſunt honorificentius & indulgentius, quam vulgo fit
VIII. 241 ſqqꝗ.

ADVOCATUS FISCI.

Cauſæ, quæ eos ad improbitatem impellunt, commemorantur

I. 52 fſq.
Defſfinitio eorum datur I. 504 ſq.
Differentia eorum aàa procuratoribus fiſci L S5O; ſqq.
Dolo in accuſationibus uſus easdem poenas in Ruſſia luere jube-
tur, quas reis innocentibus intentavit 1. 6 2˖2
Imputandum iis non eſt, quod aliquando innocentes accuſent,
dummodo innocentiam reorum ignorent I. 524 ſqꝗ.

Juramentum calumniæ ab illis recte exigitur, quoties quid faci-
unt ad protelandam litem, vel vexandum adverſarium II 719
Lirem calumnioſam ſua ſponte movens, in expenſas juſte da-
mnatur Quod ſi vero juſſu ſuperioris id fecerit, ſumtus ex
ſiſco reſtituendi ſunt l. 614 ſqq. II. 24 ſc
N ulli

INDEX IVV.. 47
Nulli erant advocati fiſci in libera Romanorum republica. Pri-
mus, enim, omnium inftituit eos ADRIANUS Imperator I. 508.
FI 3 ſqq.-
Odium illis conciliant interdum principes, dum nimia fiſco pri-
vilegia tribuunt I. ſ13 ſqq-
Odium illorum ſæpe immeritum, Gpe etiam meritum eſt. I.
102 N.
Ofſicium eorum
1) in Camera Imperiali I. 522 ſq.
2) apud Germanos veteres I. 521. ſq.
3) apud Gothos veteres, & inprimis THEODORICI, Gotho-
rum regis, temporibus I.520 f.-
4) apud Romanos 11. 718
Ohpera illorum reipublieæ utiliffima eſt I. 523 ſJ.
Pecuniam ne quidem accipere poſſunt, ut aliquem juſte accuſent
1. 623

Peccant illi
1) qui actiones a fiſco privatis cedi curant I. 5p47

2) qui in actionibus ceſſis non jure cedentis, ſed Privilegio

fiſci uti volunt I. x50. III. 52 5

3) qui adminiſtratores rerum fiſcalium ob damnum caſu for-
tuito datum conveniunt 1. 548 ſq.

4) qui ad agendum, vel accuſ. andum, vano populi rumore, in-
ducuntur I. 551

5) qui cauſam fiſci litibus privatis intermiſcent I. 545 ſq.
6) qui cauſas fiſci ſemper tumultuario proceſſu tractare, nec
ordinem judicii ſervare volunt I. 540 ſq.
9) qui ad contractuum a fiſco initorum reſciſſionem temere
agunt 1.548
8) qui crimen perduellionis & læſæ ma jeſtatis intentant I. 531

9) qui delinquentes potentes, aut locupletes, aut amicos, non

S Perſequuntur I. 547
10) qui in domaniis alienatis revocandis modum excedunt
I. 524 ſq.
(F) 3 11) qui

INDEX IjV.

IL) qui feloniæ ſpecies novas excogitant, & ad feudi priva-
tionem temere agunt I. 542 fꝗ.
12) qui inſtrumenta privatis damnoeſa ex archivo principis de-
ſumunt, & urtilia iisdem ſupprimunt IX. 793
13) qui ad poſſeſſionis titulum edendum eos obligant, adver-
ſus quos agunt I. 549
194) qui præſcriptionem nullam contra fiſcum admittunt l. 547
15) qui ad privilegiorum revocationem ſine juſta cauſa agunt

1. 539
16) qui in proceſſu ultimum ſibi ſcriptum vindicant L. y5r
17) qui rationes diu expunctas retractant I. 549
18) qui res omnes repertas fiſco vindicant, & ad regalia tra-
hunt I. 551I.

Privilegia eorum, inprimis Romanorum, recenſentur L. 519
Provinciales Advocatos fiſci non obligat Ordinatio Cameralis,
quæ advocatos fiſci a cauſis privatis abſtinere jubet I. 564.
Remedia adverſus improbitatem eorum ſuppeditantur L. 552 ſq.
Tergiverſationis crimen adhuc hodie committunt Advocati fiſci,
qui coeptas accuſationes deſerunt. Excuſantur tamen, ſi in
progreſſu litis, ſe nihil effecturos, animadvertunt, nec opus
eſt ſemper, ut, priusqusm defſiſtunt, abolitionem obtineant,
præterquam in eo caſu, quo nominatim aliquem accuſare juſſi
fuerunt IX. 947 ſq q.

AEDES.

Altius tollere & ad coelum usque ædificare jure naturæ eſt res
meræ facultatis, ſed non jure Romano VII. 24r ſq.
Jure Romano nemo poteſt cum incommodo vicinorum veterem
ædium ſuarum formam mutare, aut easdem ultra conſuetam
aliis altitudinem tollere VII. 242 ſq.
Damnum, quod conductori ex ruinoſis ædibus accidit, ſarcire
debet locator IV. 676 ſq.
Conductor, qui ædes ruinoſas ab initio contractus fuiſſe dicit,
hoc probare debet IV. 677. ſq.
AEDI-=

hf—” — —

es

en
ſg.
ite

Il,

INDEX IV. 4,
AEDIFICANS. AEDIFICARE. AEDIFICATIO.

Is, in cujus ſolo ædificatum fuit, indiſtincte obligatur, in quan-
tum locupletior factus eſt . VII. 88 ſqq.
Etiam is, qui bona fide ædificat, nihil ultra id, in quo dominus
locupletior factus eſt, conſequitur VII 88 ſqq.
Excipiuntur peſſeſſor hæreditatis, creditor pignoratitius, & ma-
ritus, quoad rem dotalem . VII. 88 ſqq.
1s, qui domino prohibente, in ſolo alieno ædificat, neceſſarias
quidem, ſed non utiles, nec voluptuarias impenſas recuperat
VII. 91 ſqq.
Cenſetur, domino prohibente, is ædificare, qui ſummam im-
penſarum ſibi a domino præſcriptam excedit VII. 91 ſq.
Qui in ſolo publico ædificat, ædificium retinet, ſuſcepto annuo
ſolario VII. 9 5
Dominus, cui ædificium in ſolo ſuo ab alio poſitum nocet,
ædificantem, ut id tollat, cogere poteſt, judex tamen, qui da-
mnum exiguum eſſe animadvertit, ædificium recte relinquit,
atque ædificantem domino ſaltem in certam pecuniam con-

demnat VII. 95 ſq.
Regula: Omue, quod ſolo inædificatur, ſolo cedit, in favorem do-
mini ſtabilita, nocere ei non debet VII. 98
AEDIFICIUM.

In fundo legato a teſtatore coeptum, perficere non coguntur

hæredes, mercedes tamen fabris ab eo in fururum promiſſas
ſolvunt VI 863

AEDILIS.

Ad eorum officium ſpectavit Romæ, ut de menſura jus dicerent,
Pondera & vaſa minora frangerent, aleatores e Popinis extra-
herent, portenta expiarent IV. 813

AEDILITIA CAVSA.

Eas omnes, fiquidem cum periculo in mora conjunctæ ſunt,
ſummatim tractari oportet XI. 154 ſq.
5

A

48 INDEX IV.
In his, ſiquidem eæ confeſtim decidi nequeunt, cautio in caſum
ſuccumbentiæ admittitur XI. 1514 fld.
AEDILITIUM EDICTUM.
confer. AEDILITIAE ACTIONES.

Locum habet in rebus vitioſis a fiſco venditis IV. 814
AEDITUUS. .
vid. CVSTODES TEMPLI.
AEGUITAS.
Ejus applicandæ occaſio numquam opportunior eſt, quam quum
. de ſolemnibus negotiorum controverſis exiſtit 1. 28 ſq.
4 Reéte diltiagnite inter evidentem & dubiam, ſfive intrinſecam
& extrinſecam 1. 30
. A E R.
. A privatis occupari poteſt, &, quatenus occupatus non fuit,
principis dominio & diſpoſitioni ſubjectus eſt 1.257

AERARIUM.
conf. FISCUS. PATRIMONIUM PRINCGIPIS.

Romani veteres inter ærarium, fiſcum & patrimonium principis
diſcrimen fecerunt, quod diſcrimen in recta ratione fundatum,
ſed in jure UST NIANEO abolitum, ac principi liberrima de
omnibusiiſtis bonis diſponendi facultas relicta eſt. Jura tamen “
& mores plerarumque Germaniæ provinciarum idem diſcri-
men ſtabiliunt & ervant Vil. 190 X. 546 ſq.
Princeps bonorum ad ærarium deſtinatorum & ſubſtantiam &
reditus in eos ſolos uſus, ad quos deſtinata ſunt, vertere, nec
D ullam ſibi in ea poteſtatem arrogare, quin & majorum ſuorum
facta & pacta ad ærarii imminutionem tendentia reſcindere,
ac conceſſas immunitates revocare debet X. 547 fq.

. AERARIUM ECCLESIASTICUM.
Quando ex illo in clericorum jurgis ſumtus litis deſumi de-

BBezant? diſquiritur II. 225 ſq.
. AES 5„

is
n,
de
en

gec
m
1e;
1

ge.

INDEX IV.

A ES ALIENUM. 8
confer. DEBITUM.

Pro alimonia ſua & familiæ conflatum ſolvere cogitur is, qui

facto ſuo carcerem rei nocentis ultra, quam par erat, proro-

gat X. 319 ſqq.
Acd alienationem rerum Pupillarium non ſufficit, niſi magnum
ſit V. 554

A filio uno propter alimenta & fumtus ſtudiorum contractum ex

hæreditate paterna diſſolvitur VI. 1033ſJ.
Locatoris non eſt juſta expellendi conductorem cauſa IV. 696
Patris, etſi maxime urgens, non eſt juſta peculium adventitium
liberorum alienandi cauſa III. 209
Ad æs alienum ante ſocietatem ab uno ſocio contractum ſolven-
dum, alter, quamvis ſocietas omnium bonorum adſit, nulla

juris ratione obligatur IIII. 367
Ab uxore ante initum matrimonium contracétum ex bonis para-
phernalibus ſolvitur V. 178

Uxor, conſtante matrimonio, ſine mariti conſenſu, conflare po-
teſt, exſequutio tamen in bona paraphernalia non, niſi ſoluto
matrimonio, fit . v. 179 1qq.

AESTIMARE.
Quid hæc vox inl. 1. C.de patr. poteſt. ſignificet? traditur 1 211

AESTIMATIO.

F'undo dotali venditionis cauſa ad jecta non cenſetur, ſi alia con-

jeétura capi poteſt V. 200 ſqꝗ.
Fundo dotali etiam venditionis cauſa ad jecta uxori non nocet, ſi-
quidem illa infra juſtum pretium ſit V. 290 ſq q.

Legato adjecta legatario & nocet, & prodeſt VI. 868 * 967

Maximami in condictione triticiaria præſtat debitor moroſus IIij.
104 ſq.
Prædiorum communium ex rationibus adminiſtratoris præteri-
torum annorum optime fit I1. 556
In æſtimatione rerum communium æſtimatores omnes a judice
dati Ppræſentes eſſe dehbent IIi. 59
* Cq) BEBrro-

z0 INDEX W.

Errores circa ĩllam commiſſi per oblationem optime corriguntur
JI. 559
Proceſſus, qui in æſtimatione verſantur, ſunt diabolici II. 579

AESTIMATIO OPERARUM DOLORUMGU.
Hanc numquam accipit aucétor rixæ vulneratus II. 486. VIII.
AETAS.
confer, MINOR. TVTELA-
Decrepita conjugis poenam adulterantis mitigat IX. 95 ſq.

9299 .
Majoris ætatis tempus per Pacta familiæ arctari vel proferri po-
teſt V. 465
AETATIS EXNXCEPTIO.
conf. EXxCEPTIO AETATIS.
AFF A TIM.
Ejus vocis ſignificatio I. 200

AFFECTUS.
Eorum calor delicta ſaltem in continenti commiſſa excuſat, ejus
ergo, qui ex intervallo peccat, Poenam non mitigat VIIk.
L 567 fg.
AFFECTUS PRIVATI.
In adminiſtratione officiorum publicorum exulare debent VIII

829
AFFINIS.
Eorum cædem in linea recta jus [USTINIANEUM homicidium
quidem appellat, ſod gladio ſaltem punit IX. 6984 ſq q.
Jus Carolinum erga affines parricidii Poenam non ſtatuit IX.
684 ſq.
Jus Saxonicum Electorale exaſperatiorem h- no ad i interfectores
affinium extendit IX. 684 ſq q.
uæ ex CARFZOVII auctor'ite etiam in reliqua Germaniæ
tora introducta eſt IxX. 684 fq.

AFFI-=

IN DEX IV. 51

AFFINIAS.

Litigaterem temerarium ab expenſarum reſtitutione non præ-
ſtat immunem II. 243

AFFIRMATIO.

In di judicandis Propoſiionidus affirmativis & negativis verba
ſæpe fallunt IV. 953

AGER.

Agrorum conjunctio in literis inveſtituræ, emphyteuſeos, co-
lTonariis &c. non facit pertinentiam 141. 368 ſqq.
Agri, de cujus originaria qualitate certo conſtat, poſſeſſio mul-
torum annorum non facit pertinentiam Ius Prædii, eum quo
ſimul poſſeſſus fuit II. 366 1 6 4q.
Agrorum confinium poſſeſſores, etſi eommuni nomine agint,
univerſitas non ſunt, nec ne ndicum conſtituere poſſunt. I.
187 ſq.
Agrum jnculfum occupans in crimen læſæ majeſtatis incidit,
1 nempe principi imperium & ſuperioritatem territorialem in
eum intervertere intendat VII. 14 ſqq.
AGGER.
Ad eos pro aqua arcenda in ſuo fundo extruendos nemo cogi
poteſt VI. 1142 ſq.
Cogitamen poteſt adreb rationem aggerum vetuſtate collaben-
tium, ſi hoc reipublicæ intereſt, id eſt, quum vicinorum agri
generaliter ex aqua damnum patiuntur VI. 142 ſq. VII. 66 9
Ad reparationem Ppropriorum viciaum ſinguli vicini, qui dam-
num ex aqua pluvia metu unt, compellere nequeunt VI. rI42
Ad zorum munitionem non ſoli fundorum Poſleſſores, ſed inco-
læ etiam ſimpfi ces, obliganturr VII. 757 ſg.
AGGRATIANDI IUS.
In Poena homicidii principi non competit IX. 368 ſqq.
AG N A TI.
In controverſia de juribus prædii feudalis ad teſtimonium recte
adtittuntur IIV. 1169 ſq q.
AGNI. 0
Primum annum nondum egreſſi ad ſervitutem paſcendi ad cer
tum numerum conceſſam Pertinent. II. 44

(CG) 2 4A 60

AGONIZANS.
Illius dictum, etſi juramento firmatum, creditoribus debitoribus-
ue ejus non nocet 1II. 50
orum effata dubiæ ſunt fidei . III. 35 ſqq.

AGRICOLA.
Conf. RUSIICUS.
Eorum cauſæ, Feld⸗und Acker⸗Sachen, ſummatim tractandæ ſunt,
ſed tunc ſaltem, quum modicæ ſunt, aut moram non ferunt
. 2=èð XI. 150 ſq.
AGRIMENS1O.
Ad illam utraque citanda, pars eſt, ſed tamen, licet alterutra par-
te non comparente, recte proceditur, aliud eſt, ſi utraque ab-
ſit II. 503 ſq.
AL APA.
Recte infligitur pueris in finium conſtitutione præſentibus II. 510
Sæpe graviſſimorum morborum, & aliquando mortis, cauſa fuit,
aut tamen exiſtimationem, etiam apud honeſtos viros, minuit.
Igitur is, qui alterum, a quo alapam accepit, in continenti in-
terimit, ab ultimo ſupplicio liberatur, etſi nullum vitæ vel va-

letudinis periculum metuerit AxX. 100 ſJ.
ALIENATIO. —
Bonorum ſuorum, ſine liberorum conſenſu, a patre moribundo
recte fit V. 741 ſq.

Alienationem a defuncto factam recte impugnat hæres III. 583 ſq.

AIIENATIO FUNDI DOTAILIS.
vid. FruNDI DOTALIS ALIENATIO.

ALIENATIO RERUM CIVITATIS.
Preieri non poteſt ab adminiſtratoribus rerum civitatis, niſi hanc
poteſtatem præſcriptione immemoriali adquiſiverint XI. 1. ſq.
Irritam bonorum ſuornm, ob omiſſa ſolemnia, alienationem ra-
tam habere poteſt civitas, etiam municipalis, nec ab emtore
actione redhibitoria conveniri, cogi tamen poteſt, ut, quæ
. valori

12 △— —

INDEX Iv. 8388

vValori alienationis delunt, ſuppleat,: atque emforem plane ſe-
curum reddat XI. 4 ſqq.

Alienationis validæ requiſita 1 X1. 6

AIIENATIO RERUM ECCIESIASTIcCARVUM.

In rerum eccleſiaſticarum alienatione ſolemnia, quæ jus civile
& canonicum exigit, adeo ſtricte non ſervantur moribus 1.
143 ſqq.
ALIENATIO RERUM FISCALIUM.
Rei fiſcalis alienationes reipublicæ neceſſariæ & utile ,edt
7ſq.
Non omnis rei fiſcalis alie natio oneroſa reipublicæ urd 85 ſel V
ea ſolum, per quam patrimonium reipublieæ, etſi non auge-
tur, ſaltem non imaninuitur, quo ſpectat permutatio, trans-
actio &c. X. 557 ſqq.

ALIENATIO RERUM ET PRAEDIORVUM.
PUPILLARIUM.

Prædii pupillaris alienatio a majore etiam per factum rata habe-

tur V. 560 ſqꝗ.

In prædii pupillaris alienationem juratus conſentiens minor,

eam, poſtea major factus, impugnare nequit V. 563
Rerum pupillarium alienationis juſta cauſa eſt alimentatio, ad
quam tamen abſoluta neceſſitas, ſeu famis & mortis periculum,
non deſideratur V. 547 ſq.

Rerum pupillarium alienationis juſta eauſa eſt, ſi ex omiſſione

alienationis damnum ad pupillum redundaturum ſit, etſi is ne-
que ære alieno prematur, neque alimentis indigeat V. y55
Rerum pupillarium alienationis juſta cauſa non eſt utilitas, ſteri-
litas, incommoditas VYVY. 147 fJ.

Ad rerum pupillarium alienationem æs alienum non ſuſſieit, niſi

ſit magnum V. 5:4
Rerum pupillarium alienatio per ſubhaſtationem non Ppræciſe
fieri de bet V. 55% ſq.

Ad rerum Pupillarium a alienationem requiritur ſolemne decre-

tum V. 52.
(G) zz . Rerum

54 IINL KX IV.

Rerum pupillarium alienatio, ex juſta cauſa, adhibitis folemnibus
omnibus, ac conſentientibus proximis pupilli conſanguineis,
in judicio facta nulla eſt tamen, ſiquidem conlanguinei hia ju-
dice tutores declarati non fuerunt V. 476 ſq. 555
Rerum Ppupillarium alienatio invalida ſilentio quinquennii con-
valeſcit = V. 5 6 ſqꝗq. VII. 26 5
In rerum pupillarium communium alienatione ſolemnia impune
omittuntur, ſi ſocius major ad diviſionem provocet V. 553 ſq.
Alienatio rerum Pupillarium mobilium tutori ſimpliciter per-

miſſa non eſt V. 5 15
ALIMENTA.
Sub illis comprehenduntur
) medicina V. 170 ſqq. 159
2) ſumtus litis 1 II. 209 v. 397
3) veſtes V. 152 ſqq.
Sub illis noncomprchenduntur m magni ſumtus, e. g. in peregri-
nationem facti V. 415 ſp.
Conferuntur VI. 1033 ſJ.
Qi es egeno denegat, ac illa dura atque inhumana denegatione
efficit, ut miſer fame pereat, punitur V. 402 fd.
Eorum denegatio infanti recens natò facta infanticidii poena or-
dinaria recte coercetur INX. 721 1.
Argumentum ab exhæredatione ad alimentorum denegationem
non valet I. 187
Obligatio ad ea perfecta eſt non in Parentibus ſolum & liberis,
ſed etiam extraneis V. 402 ſq.
Pactum de illis præſtandis perſonale eſt III 473 ſq.
Perſonæ, quæ iſta aliunde habere potuiſſet, præſtita donata præœ-
ſumuntur V. 4 1 8
Præferuntur in illis liberi legitimi liberis naturalibus V. 420
Præſtatio eorum eſt donatio neceſſaria VlI. 1200
ka præſtare debet
1) conjux i innocens parti adulteræ, cujus bona jucratur IX.
2) maritus uxori, quæ nulla bona habet, atque etiam illi, quæ

bona ſua prodegit V. 150 ſqq.
8OO—U 3) ma-

—

—

—

INDEX W. 265

3) maritus uxori contra ipſum ad divortium agenti, pendente
lite. Quæ alimenta ex eo die ſuppeditanda ſunt, quo uxor
a marito privatim receſſit. Immo alimenta, quæ, durante
ſeparatione, a parentibus ſuis, vel aliunde, gratis accepit,
recte a marito ſuo repetit uxor ſeparata V. 307 345 ſqq.
4) pater deſignatus a ſtuprata, infanti, quam ea enixa eſt, pen-
dente ſuper partu agnoſcendo lite V. 396
5y) princeps & magiſtratus civibus egenis, ad quæ tamen com-
modius præſtanda ſtipema civibus ſuis recte exigit V. 405

ſqq.
6) ſucceſſor feudalis defuncti vaſalli filiabus viduæque in
ſubſidium V. 49 ſqq.

Ad illa præſtanda fratris liberis egenis adigi nequi patruus V 4 0
Privignis ſuppeditata actione negotiorum geſtorum recte vindi-

cat vitricus I. 606. V. 420
Privignis, intuitu unionis prolium, ſuppeditata, ea reſciſſa, recte
reperit vitricus I. 607 ſd.
Repeti poſſunt alimenta, quæ mater liberis, frater fratribus I1o-
cupletibus dedit V. 416 ſqdq.

Repeti poſſunt alimenta a tutore pupillo præſtita, tametfi ille

hujus miniſterio in obeundis negotiis domeſticis uſus ſit, ſed
tamen pupillus propter operas tutori præſtitas minoris con-

demnatur V. 5I
Creditum in alimenta debitoris ad primam claſſem referri nequit
V VII. 507
Civilia male marito parenti recte denegantur I. 188

Naturalia parentibus, impiis licet erga liberos exiſtentibus, de-

bentur I. 187 ſq.
Privata quæ perſonæ ſuppeditare debeant? diſquiritur V. 414

Vitioſa venenum ſunt, eorumque præbitor, ſi homo ex illis

perit, ſummum ſupplicium meretur IIX. 675

ALIMENTARIAE CAUSAE.

Summariæ ſunt, ſive alimenta decernantur, ſive augeantur, ſive
minuantur XI. 148 ſq.
ALI-

1ſ8 INDEX I.

ALIMEMTIO.
Patris vel liberorum juſta eſt Peculium adventitium aljenandi

cauſa III. 211 ſp. .

Pupilli juſta alienandi res pupillares cauſa eſt V. 547 ſq.

ALIMENTORUM LEGATUM.
Vid. LEGATUM ALIMENTORUM.

ALIUS.
Quis ſub hoc nomine comprehendatur? VII. 385
ALLEGATIO.
Allegationes falſæ verum falſum ſunt NX. 772

Allegationes inutiles defenſionem inviſam reddunt VIII. 503
Falſum ſepe varieque committitur

1) in allegatione actorum IX. 77, ſqq.
2) in allegatione auctorum IX. 773
3) in allegatione jurium IX. 774
Allerdurchlauchtigſt.
Hoc titulo ornatur &U 5*EkTUS, Imperator, in Diplomate Anno
1410 dato . I. 37

ALLODIUM. .

Immune a ſervitiis, oneribus penfionibus i in dubio Prfumi-

tur I. 162
ALTERNATIVA AGTIO.
Vid. AcTIO ALTERNATIVA.R
ALVEUS.

Derelictus accolis adhuc cedit VII. 12.66 2

AMBIGUA VERBA. .
Vid. VERBUM.

AMBITI/O
Aliquando bona eſt, niſi modum excedat VIII. 794. IX. 940
AMBITUS.
Eſt, ſi quis, etſi non pecunia, aliis tamen inhoneſtis mediis, ad
dignitates graſſatur IX. 89 8
Aliquando laudabilis eſfſfft IX 899
Inter illum, & virtutes, literarum ſtudia, ac bonas artes æter-
num bellum eſt . IX. 899

Am-

INDEX IV. 2

Ambitum committens in adipiſcendo officio, & ante & poſt ſuſ-
ceptam adminiſtrationem removendus eſt IMX. 89 8
Contra illum ſeveram legem promulgavit USTINIANVS, Im-
perator D AxX. 900
Contra illum infirmum remedium eſt juris jurandi religio VnI.
Pœnæ ambitus quoque ad monarchias pertinent IX. 8 8

Amts⸗ und Lager⸗Buͤcher.

vid. LIBRI CENSVALES.
A MICITIA.
Cum inimicis principis illique ſuſpectis crimen eſt VIII. 822
Cum miniſtro principis delinquentibus non raro injuſtum præ-
bet effugium vVII. 834
Cum miniſtro ſupremo principis ob flagitia de ſuo dejecto mu-

nere aliquando pro crimine habetur VIII. 736

Teſtem de jure ſuſpectum reddit, ſed in praxi hoc numquam

fere attenditur W. 1193

AMPUTATIODIGITORUM.
In per juros ſtatuta juſto durior non eſt, atque male communiter

interpretationibus forenſibus mitigatur VII 629 ſq.
Debebat illa locum invenire, etſi quis non lucri, ſed amicitiæ,
aut ex alia cauſa pejeraſſet VIII 629 ſq.

J Qvin & inillis, qui alios ad pejerandum infligant VII 619ſd.
M ANASTASIANA LEX. .
vid. LEXx ANASTASIANA.

ANATES.

Ad Geradam feminarum nobilium referuntu X. 672

ANCILL A

Actione injuriarum recte convenit heram ſuam, eam, quum ta-
men illi nihil turpe objici queat, meretricem, Schandhure, vo-

cantem L I. 167
Adulterium a hero ſuo paſſa mitius punitur IX. 31
Intervertens res cuſtodiæ & adminiſtrationi ſuæ commiſſas or-
dineria furti pœna adfici debet VIII. 82 ſq.
(HD Anfech,

78 INDEX W.

Populares ſuos in peregrinis Academiis Doctores creatos pro ta-
„ lbus non habent, ſed ad ſpatium præfixum abſolvendum

Apud illos lege cautum eſt, ut maritus per aliquot annos abſens,
modo inſulam non exceſſerit, prolem, interim ex uxore ſua

ANIMUS CASTIGANDI.
vid. CASTIGANDI ANIMUS.
ANIMVUS DFFENDEN Df.
Advocatum convitiantem , etſi cliens hoc non juſſerit, excuſat

ANIMUS DERELINGQUENDI.
vid. DERELINGQUEN DI ANIMUS.
ANIMUS OCCIDENDI IN ERXYOSITIONE
INFAN TU M.
EEgz circumfſtantiis non loci ſolum, ſed & temporis, cognoſci-

tur 1. 733 ſ4.
A N I-=

. Anfechten. .
Significatio hujus vocis IX. 4 511 ſq⸗
=ð ANGL I. S=
A Baccalaureo juris quinquennium, a Doctore vero decennium
in ſtudio juris confumtum exigunt I. 16

compellunt fI. 16

natam;, agnoſcere teneatur I. 153
AxNIMAL.
Omne ſua natura ferum eſft V. I. 17 fq-
Alienum in ſuo deprehenſum perſequi quidem, ſi fugiat, in alie-
num agrum, ſed non ibi oceupare, licet IN. 344 ſq.
ANIMUS. S
Ad occupationem non ſuffcit VII. 4
probatur in factis ambiguis & dubiis jure jurando VII 127
Requiritur ad adprehendendam poſleffionem VlII. 127
Animi averſio, quæ ab initio matrimonii adfuit, legitima eſt
„adulterii poœnam mitigandi cauſa IX 295

INDEX IV. MU

ANIMVUS OcCcCIDENDI IN HOMICIDIDOD.
Colligirur

1) ex alimentorum neglectione & denegatione. Igitur nec
tormentis tunc ad animum occidendi inveſtigandum opus

eſt, ſed confeſtim pœna culei decerni poteſt IX. 720 ſq.
2) ex dejectione adverſarii de [cala IX. 81 ſq.
3) ex gladio adhibito 1X. 573
32) ex inſtrumento adhibito IX. 563
5) ex tormentis igniferis adhibitits IX. 574 ſq.
Non ſemper adeſt in duellis IX. 6 16 ſqq. 621 ſqq.

Non præſumitur
1) ſi quis cultro ſaltem cæſim, non punctim, ferit IX. 583 1.
2) ex adhibito inſtrumento non letali IX. 566 ſq.
3) ſi quis lignis & fuſtibus, quamvis validis, in ſubita rixa
uitiruur IX. 570 ſqq.
4) in præfecto militum enſem contra milites ſuos ſtringente
. IX 573. ſd.
Eum neganti jusjurandum purgationis non adeo facile dictari
debet IX. 381
Suficit, ut homicida, ſi mors brevi poſt vulnus inflictum tem-
pore ſequuta fuerit, etſi quædam circa inſpectionem cadave-
ris ſolemnia neglecta fuerint, ordinaria homicidii pœna affici
queat S 1X. 404 ſq.
Sufſficit, ut homicida, ſi etiam longiſſimum inter vulnus & mor-
tem tempus effluxerit capite plecti queat, ſi modo de leta-
litate vulneris conſtat IX. 410 ſq.

HZ ANIMUS OCCIDODENDI INDIRECTUS.
Diſcrimen, quod vulgus inter animum occidendi directum &
indirectum facit, nec utile eſt, nec accuratum, ac male quo-
que definitur D IX 547 ſq.
Accuratius & cum lege loquuntur, qui animum occidencdi indi-
rectum animum, ſeu voluntarem nocendi appellant IX. 547 ſq.
Animus occidendi indirectus ultimum ſupplicium meretur, &
graviter peccant illi ICti, qui ad ukimum ſupplicium homi-
cidæ irrogandum animum occidendi direétum requirunt
IX. 379 ſq. 549 ſq.
(H) 2 Ubi

1

60 IINPDEXIV.

Ubi animus occidendi, ſive directus, ſive indiretus, veroſimi-
liter ex circumſtantiis apparet, reo eum neganti jusjurandum
purgationis non recte permittitur, ſed potius tormenta de-
cernuntur, quin tunc, ubi animus iſte liquido apparet, nec
quidem rormentis opus eſt, ſed confeſtim ultimum ſuppli-
cium decerni poteſt =èZM IX 71 ſq.
Animus occidendi indirectus etiam ſine propoſito vulnerandi,
aut corpus lædendi, eſſe poteſt, & ſufficit animus quomodo-
