amputatione virilium puniverunt, atque ridiculam contra
hunc rigorem cautionem excogitarunt. A quo rigore re-
cedunt Proteſtantes, & liberum judici arbitrium relin-
quunt, an & quomodo pœnam ordinariam ſtupri hoc ca-
ſu augere velit IX. 125 ſq.

3) puellæ impuberi, etſi conſentienti, gravius punitur, ac
ſolus conatus aſperius, quam ſimplex ſtuprum, puniri
debet, ac in probatione hujus delicti teſtimonium puel-
læ impuberis admittitur, quod vel indicium ad torturam
facere poteſt, vel etiam, ſi aliis argumentis firmetur, ple-
nam fidem facit IX. 141 ſqq.

(Nnunn) 4) puel-

530 INDEX IV.

4) puellæ in convictu, vel aula, principis viventi, gravius
longe, quam ſimplex ſtuprum, punitur IX. 123
In cauſa ſtupri civili judices acta ad collegia juridica mitten-
tes inſerere debent, quæ utriusque partis conditio, & di-
gnitas, & quæ opes ſint, ni ſimplicem interloquutionem re-

Portare velint X. 175
In cauſa ſtupri, ſi civiliter agatur, procurator repelli nequit
1 579
Infamiam juris irrogat I. 566

Pœnæ ejus uniformes diſſuadentur. Præſtat, in puniendo ſtu-
pro rationem perſonarum haberi, ſeu juſtitiam diſtributi-
vam exerceri. Oportet etiam circumſtantias ſpectari, ac in-
Primis illam perſonam, quæ alteram corrupit, gravius, per-
fonam vero, quæ corrupta eſt, lenius puniri Ix. 118 ſq.
Probatio ejus difficillima eſt, ac numquam fere directe per te-
ſtes, vel documenta, perficitur. Itaque communiter jusju-
randum defertur, quæ via quidem licita eſt, ſed raro feli-
cem exitum habet, ideoque diſſuadetur, & melior oſten-
ditur, probatio nempe artificialis per conjecturas, quæ, quam-
vis primo intuitu infirmæ videantur, tamen in unum col-
lectæ aliquando jurijurando ſuppletorio, aut ſaltem purga-
torio, locum faciunt, & quo ultimo juramento actrix plus
fructus, quam ex delato, capit IX. 166 ſqq.
pPunitur mitius tunc, quum matrimonium inſequitur IX. 138
ſag.
Puniveruut ſevere hoc crimen priſci Germani & Saxones X.
811

STUPRUM COMMISSUM INTRA ANNUM LUCTUS.
Pertinet, ſive matrimonium ſequatur, ſive non, ſimpliciter ad

jurisd ctionem ſuperiorem IX. 139 ſq.
Pœna illius pro ratione temporis, quod inter illud & mortem
conjugis interceſſit, augetur IX. 139 ſqq.

ST UPRUM FRAUDULENTUM.
Pœna ejus augeri & ad mortem usque extendi poteſt IX 124

STVU⸗

—— .

INDENXN IVy. 6 15½
STUPRUM VIOLENTUM.

conf. STUPRI VIOLENTI CONATVUS.

Accuſationes ſtupri violenti frequentiſſimæ, ſed plerumque

calumnioſæ, ſunt, ac calumnia iſta quomodo detegenda ſit,
religoni judicantium permitti, nec certis regulis compre-
hendi, oportet. Communis tam en opinio, quod mulieri
de vi ſibi illata confeſtim querenti multum fidei tribuen-
dum ſit, optimam rationem habet I. 176 ſqq.
Calumniæ muliercularum ſtuprum violentum accuſantium ſæ-
pe ex circumſtantiis, quas ipſæ paulo accuratius interroga-
tæ edunt, in oculos incurrunt, atque tunc remedio eruendæ
veritatis opus non eſt, ſed abſolvi confeſtim reum & puni-

ri calumniam oportet IX. 196 ſqq.
Exemplum puellæ ſtuprum violentum fortiſſime amolientis
abs ſe narratur IX. 194
Exemplum ſtupri violenti, quod omnium atrociſſimum vide-
tur, refertur IX. 191 ſq.
Non committitur in virginem furioſam IX. 193 ſq.
Non committitur impune in bannitam I. 68 2

Opinio communis, quod mulieri poſt graviditatem adparen-
tem, aut nativitatem infantis, querenti fides nulla habenda
ſit, nimis crudelis eſt, nec ſimpliciter admittenda. Mulier,
enim, vi compreſſa juſtiſſimas hahbet cauſas, hoc, quamdiu de
graviditate ſua dubitat, diſſimulandi IX. 179 ſq.
Peccat mulier, metu mortis in ſtuprum violentum conſentiens,
ſed non punitur IXNX. 192
Peccat mulier, ſtuprum vi ipſi inferentem occidens, ſed non
punitur IX. 192

pPro ſtupro violento aliquando reputatur ſtuprum dormienti

illatum IIX. 19 5
Pœna gladii in violentum ſtuprum ſtatuta, ſi atrociores cir-
cumſtantiæ accedant, aliquando exacerbari poteſt IX 19 r
ſq.
puniri a judice neon aliter poteſt, ac debet, quam ſi is de 2
Vere illata certus ſit, quæ inprimis ex reniſu mulieris co-
gnoſcitur. Reſpici igitur oportet, utrum hic reniſus ſe-
(Nnnn) 2 rius

652 INDEX IV.

9
rius ac conftans fuerit. Mulier, enim, quæ in principio

acriter reluctata tandem conſentit, vi ſtuprata dici nequit

IX. 184 ſq.
Stupratæ violentiam, poſtquam crimen jam patet, prætexen-
ti, ſi excuſationem hanc ſuam argumentis non fulciat, nul-
Ja fides habetur. Igitur contra eum, quem accuſat, nihil
decernitur, nec ipſa ad jusjurandum admittitur, ſed ſim-
pliciter damnatur IX. 181 fqq.
Supplicium ultimum in violentum ſtupratorem ſtatutum vio-
lenti ſtupratori, nuptias cum ſtuprata facienti, olim non
remittebatur, hodie remittitur IX. 195 ſq.

SUBCOLECTATIO.

Excitat ſemper querelas & lites. Iſtæ tamen lites fiſco non
nocent, nec exſequutionem morantur, nec fiſcum, ut ſe liti-

bus his immiſceat, obligant X. 864 ſqq.
Permittitur magiſtratibus X. 864 fq.
SUBCOLLECTATORES.
Abſtinere debent ab omni ſuperexactione X. 865 ſq.

SUBCONDUCTORp.

Ei nec nocet, nec prodeſt res inter locatorem & conductorem
judicata IV. 681 ſq. VII. 406
Sublocare poteſt iterum rem ſubconduétam IV. 681 ſqq.

SUEBDELEGATUS.
Subdelegandi poteſtas competit commiſſario principis, quam
vero aliter exercere nequit, quam conſentiente utraque par-
te 1. 283 ſq. 28) ſq.
SUBHASTATIO.
Adhibenda neceſſario eſt in venditione prædii pupillaris quan-
do unus ex ſociis, invitis licet cæteris, eam poſcit V. 553 ſq.
Denunciari debet, antequam fiat, debitori I. 68 5
Exſpirat per eam jus retentionis, quod creditor antea habuit
. . . I. 806 ſq. VII. 459
Fieri poteſt propter debitum ex parte illiquidum VII. 4 5

Hy-

—

——
1

INDEX IV. 63

Hypothecæ extinguuntur per illam IV. 804 1. VII. 4 9 ſq.
Hypothecæ poſt eam quoque ſalvæ manent, emtore pretium

non ſolvente IV. 807 ſqq. VII. 49
Invalida per hoc, quod debitor eam poſtea facto ipſo adpro-
bavit, convaleſcit VII. 455 ſq.
Neceſſaria eſt in venditione prædii pupillaris, quando unus
ex ſociis, invitis licet cæteris, eam poſcit V. 553 ſq.
Neceſſaria non eſt in addictione prædiorum deſertorum r
53 144.

Nulla eſt, quando ea debitore non rite denunciata fuerit I.
685. IV. 779 ſq.
Onera ipſi rei Perpetuo inhærentia Per illam non extinguun-
tur IV. 810 ſqq. VII. 459
Pacta in ea ſervando ſunt omnia, quæ debitor, ante credito-
rum concurſum exortum, circa rem haſtæ ſubjectam bona

fide iniit VII. 458. 5 84
Prædii hæreditarii ab uno cohærede contradictione ſua impe-
diri nequit II. 517 ſqq.

Præſumuntur in ea, quæ longo abhinc tempore facta eſt,
omnia legitime geſta & necefſſaria ſolennia obſervata, etũ
de circumſtantiis certo non conſtet IV. 80c4 ſqq. VII. 45⁵9
Reſtitutio in integrum contra eam legitime factam nemini,
ne quidem minori, indulgetur I. 672. VII 458 ſq.
Rerractus an & quousque in illa exerceri queat? disquiritur
III. 484. VII. 40
Solennia omnia, quæ in ſubhaſtationibus neceſſariis requirun-
tur, non tam accuratæ attenduntur in his quæ vonlenſ
hæredum fiunt II. 5 7 ſꝗꝗ
Valida eſt, quamvis nomen, propter quod ſubhaſtatio facta
deinde fallum, aut in juſtum, fuiſſe adparcat VII. 456 ſq.

SUZDITUS.

Teſtimonium ejus in cauſa domini jura rejiciunt, praxis ad-
mittit. Is quoque, cui dominus jusjurandum remiſit, de
jure teſtis inhabilis eſt, ſed in praxi teſtimonium ejus at-
tenditur licet jusjurandum a domino ipſi remiſſum non
ſit IV. 1179 ſq.
Nnn n) 3 sUEB

654 INDEX IV.

SUBLOCATIO.
In ca pacta inter locatorem conduétorem inita tacite repeti-
ta non cenſentur IV 618 ſq.
Locum habet in ſubſelliis eccleſiæ IV. 683 ſd.

SUB-ET OBREPTIO.
conf. ExCEPTIO SUB - ET OBREPTIONIS.
Falſum eſt, licet ſubtiliter fiat IX. 781

SUBSCRITTIO.

A ſubſcriptionibus princibum & magiſtratuum ſine cauſæ co-
nitione datis adhuc adpellari poteſt. Quodſi tamen eæ ſo-
lenniter publicentur, ex die publication's vim ſententiæ, &,
ſi poſtea decendium effluxit, vim rei judicatæ conſequun-
tur 1. 47 3
Chirographi ab ipſo debitore facta, etſi chirographum totum
ſcriptum fuerit a creditore, debitorem plene obligat II.
653 ſq. IV. 1072
Elicita dolo tertii producenti tunc, quum is in bona fide, ſub-
ſcribens vero in culpa eſt, non nocet IV. 1118 ſq.
Mandati, ex veroſimilibus cauſis quandoque vocatur in du-
bium, & tunc procurator aliud mandatum, vel in judicio, vel
coram notario & teſtibus, ſubſcriptum proferre jubetur IV.

1067 ſq.
Neceſſario non eſt in ſchedis teſtamento adjectis, in eoque
memoratis IV. 1072

Notarii ſolius diffeſſioni jurateæ obnoxia eſt, valet tamen, ſi
ab eo, contra quem profertur, recognoſcatur IV. 1071 ſq.
Subſcriptionem ejus, qui ſcribere nequit, non ſupplet ſubſeri-
ptio propinquorum. Sufficit tamen hæc ſubſcriptio pro-
pinquorum ad jusjurandum purgatorium decernendum IV.

1069
Subſcriptionem eorum, qui ſcribere neſciunt, notarius cum
duobus teſtibus recte peragit IV. 1071 ſq.

Teſtatoris privatim, non in præſentia teſtium, facta non va-
let. Suſtinetur tamen ex æquitate tunc, quum de volun-
tate teſtatoris in dubio conſtat V. 614
Teſta-

INDEXE w. ,

Teſtatoris ſola ſuſtinet teſtamentum parentum inter liberos

V. 729
SUBSELLIA ECCLESIASTICA.
Non ſunt plane extra commercium I. 222 ſqq.
Sublocantur recte IV. 683 ſq.

SUBSIDIARIA ACTIO.
vid. AcTIO TUTELE SUBSIPDIARIA-

SUBSTITUTIO.
Facta a patre liberis impuberibus, etſi verbis generalibus con-
cepta, ſic eſt explicanda, ut ne ultra pubertatem extenda-
tur, nec liberis poſt paupertatem teſtamenti factionem adi-

Mat V. 699
Facta poſthumo efficit, ut is hæreditatem capiat, etſi poſthu-
mus non naſcatur V. 701 ſqq.
Liberorum hæredis, etſi expreſſam eorum mentionem non
fecerit teſtator, interdum tacite fit V. 697 ſq.
Quænam regulæ in decidendis controverſiis circa illa ortis ob-
ſervandæ ſint? disquiritur V. 704
SUBSTITUTIO DIRECTA.
Intelligitur magis, quam fideicommiſſaria V. 688 ſqg.

Præſumtio, quæ pro directa ſubſtitutione contra fideicommiſ-
ſariam eſt, per contrarias conjecturas aliquando eliditur V.
691 ſqq. VI. 973

SUBSTITUTIO PUPILLARIS.

Denegari nequit matri binubæ X. 222

SUBSTITUTIO.

JIus illud habet adminiſtrator rerum civitatis, aut alius uni-
verſitatis, in negotiüs tam judicialibus, quam extra judicia-
libus XI. 17
Jus hoc competit etiam inſtitoribus & aliis rerum privatarum
adminiſtris XI. 17
Jus hoc non habet actor ab adminiſtratore, vel publico, vel

Privato, conſtitutus XlI. 17
3UVI⸗

INDEX IV.

SUBSTITUVTVUS.

vid. ADMINISTRATOR EUBLICVS.

SUCCESSIO.

Fit in
1) immobilibus, ſecundum jura rei ſitæ VI. 1097 ſqꝗ.
2) mobilibus, ſecundum jura domicilii IV. 1097 ſdJ.
3) nominibus extra domicilium contractis ſecundum jura
domicilii VI. 1097 1qq.
Non amittit eam proximus pupilli hæres tutelam legitimam
ſine juſta cauſa detrectans V. 478 1q.
Non excluditur ab ea relegatus X. 435

Non tribuitur per formulam, quæ reſcriptis legitimationis ple-
rumque inſeritur: Daß der legitimatus des Erbgang⸗Rechts
ab inteſtato faͤhig gemacht ſeyn ſolle, niſi is, de cujus hære-
ditate quæritur, conſenſerit I. 198
Omnis ſucceſſionis, etiam illius, quæ ex pacto & ab inteſta-
to deſcendit, fundamentum eſt voluntas defuncti V. 584

Stipulatur eam reqéte ſibi tutor paétitius V. 463 ſq.
Vox heæc in pactis dotalibus per modum contractus initis ad-
hiberi poteſt V. 249 ſq.

SUCCESSIO COLLATERALIVUM.

Cognati proximiores excludunt agnatos remotiores, tametſi
bona defuncti omnia a patre, aut ex paterna linea, prove-
nerint VI. 1115 ſq.
Fratres conſanguinei & uterini, fratri communi ſuccedentes,
hæreditatem inæqualiter dividunt, habita nempe ratione,
quæ bona a patre, quæ a matre, pervenerint VI. 1114 ſJ.
Fratrum filii, cum fratre concurrentes, jure repræſentatio-
nis ſuccedunt, quamvis frater in ſuorum liberorum favo-
rem hæreditatem repudiat VI. 1117 ſq.
Patrui, avunculi, cæterique ex latere venientes, hæreditatem
qualiter dividunt, nec ad originem bonorum reſpiciunt
VI. 1114 ſq.

8UVE-

.
⸗

e⸗

INDEX IV-

SUCCESSIO CONTUGUM.
conf. ?†οhRTIO STATUTARIA.
Conjux ſuperſtes, etſi liberos ex defuncto habeat, quatenus
tamen cum privignis ſuis in ſucceſſione mariti concurrit,
partem ſuam pleno jure conſequitur. Ergo teſtamentum
defuncti, quo ei uſumfructum ejus partis ſaltem relinquit,

657

non valet J VI. 1123 1q.
Excluditur ab illa conjux ſuperſtes inops ob convitia erga
defunctum eructata VI. 1122
Hæreditas vera eſt VI. 1122
Non excluditur ab illa relegatus X. 435 ſq.
uando illa ſecundum jus RKomanum ob inopiam conjugis ſu-
perſtitis inſtituatur? disquiritur VI. 1118 ſq.

SUCCESSIO FEUDALIS.
Excluduntur ab illa reste alibi per retorſionem hi, in quorum

patria feuda ſublata ſunt I. 310
Renunciare ei & delatam repudiare poteſt debitor obæratus VII.
567

SUCCESSIO IUDAEORUM.

In ea jus A0SAICUM, tamquam ſtatutarium, ſervatur VI. 1104
SUCcCESSIO LEGITIMA. .

Ulam jura civilia nonnumquam teſtamentariæ præferunt V.

584 ſq.
SUCCESSIO MILITUM.

Secundum jura totius provinciæ, in qua militat, non ſecundum
ſtatuta civitatis, in qua vivit, fit. Tunc tamen militi, qui
in oppido municipali & habitat, & jus civitatis adquiſivit,
ſecundum oppidi hujus ſtatuta fucceditur II. 149 ſqq. VI.
1104
SUCCESSIO MINISTRORUM PRINCIPIS.
Succeſſio miniſtrorum principum & eorum uxorum non ſe-
cundum leges loci, in quo domicilium habuerunt, ſed ſe-
cundum jura communia totius provinciæ fieri ſolet II. 149
ſqqꝗq VI. 1102 ſq.
(OOOO) sUC-

INDEX IV.

SVCCESSIO NOBILIVM.
Succeſſio hereditaria apud nobiles duo habet anomala X. 66ſq.
SVCCESSIO PACTITIA.

Ex pacto, ut ſecundum jura ſuccedatur, de jure domicilii,
non loci contractus, intelligi debeté Tunc tamen jura lo-
ci, in quo negotium geſtum, intelligi debent, quum is ex-
preſſe nominatus fuit VI. 1100 ſq.
SVCCESSIO TESTAMENTARIAAA)
conf. TESTAMENTVM.
Hli jus naturæ magis favet, quam legitimæ V 584 ſq.
SsSVCCESSOR.
Injuriarum actionem faltem ex iis injuriis, quæ deceſſor intui-
tu officii paſſus eſt, habet. Injuriæ vero intuitu officii il-
latæ dicuntur, per quas officium ipſum, non perſona ſal-
tem, contemtui exponitur. Injuria perſonalis occaſione
officii illata ſucceſſori actionem non tribuit VIII. 224 ſqq.
Nec agit, nec obligatur ex pacto anteceſſoris, quem injuſte

poſſediſſe dixit VII. 840 ſq.
Non convenitur ex delicto deceſſorum in collegio, olim com-
miſſo „ VlIiII. 27 ſq.
Obligatur ex delicto collegii, ſi quid ad eum ex delicto per-
venit ViII. 29 ſq.
Obligatur ex delictis deceſſorum ſuorum nomine collegüi per-
petratis, quæ ipſe probavit VIII. 37
Prodeſt ipſi poſſeſſio anteceſſoris in his, quæ hic ratione officii
tenuit VII. 626 ſq. 729 ſq.
Succeſſorem principatus nimio ſtudio ſectari in miniſtro prin-
cipis crimen eſt VIII. 82 5

SVCCESSORIAPACT A.
vid. PACTA SVCCESSORIA.

SVCCVMBENTIA.
vid. CcAVTIO IN CASUM SVCCVMEENTIE.
SVFFRAGII CONTRACTVS.
Lieitus adhuc, & a crimine repetundarum diverſus, eſt. In-
cidit tamen tunc in crimen repetundarum, quando hoc, pro
quo

ffwdwüwüü

Nr

—
£

— —

n-
pro

INDEX IVYy 69
quo quid accipitur, vel promittitur, ad officium ejus, qui
accipit, vel ſtipulatur, pertinet 1X. 847
SVFFRAGII IVS. X

Fuit in comitiis Germanicis, tempore TACITI, res meræ fa-
cultatis, ſed hodie privilegium & jus ſingulare eſt VII. 241

ſq·
S SVGGESTIO-
Deſcribitur VlI. 798
SUITAS.
J conf. HERES SVVS.
Deſcribitur V. 741 ſq-
Vox barbara eſt

V. 74
SVMTVS.
vid. EXPENS K.

SVMTVS PEREGRINATIONIS.
Vid. PEREGRINATIO.

SVMTVS STVDIORVM.

Conferri debent tunc, quum pater hoc filium, etiam ſine te-

ſtibus, juſſit VI. 1044 ſq.
Non conferuntur regulariter VI 033

Non obligatur ad illos filio præſtandos pater invitus I 177 ſqq.
Sub illis etiam ſumtus peregrinationis comprehenduntur VI.

L 1034 ſq.
SVPERAREBITE R.
Ejus electio committi poteſt arbitris I. 707 ſq.
SVPHERBIA-
In miniſtro principis crimen eſt VlII. 812
SVPEREXAETIO.
Crimen grave eſt, & in ſubcollectatione prohibitum X. 86
ſqq.
SVPERFICIARVIS.

Alienans ſuperficiem ſine domini conſenſu, jure ſuo non
excidit. Peccat tamen, novusque ſuperficiarius cogi poteſt,
ut domino ſe ſiſtat, ſeque ab eo admitti petat VII. 739
(OOo0Oον ? Intru-

660 INDEX IV.

Intruſus contra voluntatem ſuperficiei domini, vi privata eji-
ci nequit. Tunc tamen expulſio privata in continenti re-
cte fit, quum dominus, præter dominium direétum, ipſam

ſuperficiem quodammodo poſſidet VII. 741 ſqg.
Jus in ipſum ſolum, etiam contra dominum, habet VII. 736
Jus ejus non extinguitur, ſi ſuperficies perit VII. 4,
Novus, domino ſupertficiei oblatus, ex juſtis cauſis repelli
poteſt VII. 740 fſq.
Pœna amiſſionis, in emphyteutas certis caſibus ſtatura, ipſi
infligi nequit VII. 738
Poteſtatem eamdem, & easdem actiones,; quæ emphyteutæ
competunt, habet VII. 736 ſq.

SUPERFICIES.

Conſtituitur aliquando per leges VII. 744
Convenit cum illa fere jus illud, quod coloni Brunfſvicen-
ſes, Hildeſienſes, Weſtphali, quos vulgo die Meyer vocant,
in prædia ſua habent VII. 745
Diſcrimen a priori nullum intercedit inter ſuperficiem & em-
phyteuſin, ſed ambæ ſaltem appellationibus diſtinguuntur
VII. 736 ſq.

Exemplum ejus antiquiſſimum commemoratur VII. 745
Non pertinent ad eam jura ſingularia de laudemio & jure pro-
timiſeos in emphyteuſi ſtatuta VII. 737 ſq.

SUPERINTENDENS.

Citationes clericis inferioribus inſinuare nequit. Poteſt tamen
id facere, tamquam commiſſarius Conſiſtorii I. 31½ ſq.
Competit ipfſi nulla jurisdictio, ſed inſpectie ſaltem quædam
in ea, quæ ad diſciplinam & ordhnem eccleſiaſticam perti-
nent I. 315
Concurrit quodammodo cum patrono X. 740

SUPERIOR-

Juſſum ejus injuſtum exequi nec debet, nec poteſt, inferior
VII. 42 ſqp.
Juſſus

744
ell⸗
nt,
745
enn⸗
ntur
ſ.
745
No⸗
16.

Atmen
1 ſ⸗
YCan
herti⸗
1. 31
.740

nlerior
ſae.

Iuſſus

COH

hortatio, nec preces

dantem nulla competit

ejus del
ſilium, nec promiſſio præmii, nec permiſſio, nec co-
L VIII. 47 ſq.
Juſſu ejus delinquens, ſi propterea punitur, vel damnum pa-
titur, actionem contra jubentem habet, ut indemnis ſer-
vetur. Ei tamen, qui ex mandato peccavit, actio contra man-

INDEX IV. 661

inquenti prodeſt, non etiam mandatum, nec

VII. 48 ſq.

uousque juſſus ejus pœnam obſequentis in foro humano vel
tollat, vel minuat, unica regula comprehendi nequit, ſed
ex magnitudine auctoritatis, quam jubens habet, dependet.
Diverſimode ergo judicantur ſubjecti principi, milites du-
ci, famuli hero, liberi patri, uxor marito, vaſalli domino,

crimen jubentibus obtemperantes

VIII. 45 ſq.

Ratihabitio ejus non ſufficit, ut crimen ipſi imputari queat,
nec præmii datio ſufficit, quæ tamen magnam ſuſpicionem,
quod quis conſcius & particeps delicti fuerit, excitat VIII. 51
Superior, qui delictum prohibere poteſt, ſed non prohibet,
jure naturæ ſimpliciter, jure civili non aliter, quam ſi pro-

hibitio ad ejus officium pertinet, obligatur

Superior & inferior delinquentes, etſfi ſimillimum factum ſit,

ViII. 49

diſſimiliter tamen peccant, & diſſimiliter puniendi ſunt VIII.

Competit i
tas imme
nagiis & paragiis fratrum ſecundo genitorum

Vocabatur olim jurisdictio

4

53 ſag.

SUPERIORITAS.

Ili, qui eam habet, & ſupremis ejus collegiis, facul-
diate citandi per integrum territorium, etiam in apa-

I. 322 ſqq.
I. 296

SUPPLICATIO.

Interponi poteſt apud Commiſſarium ad deciſionem cauſæ da-
tum

I. 29 1

SUPPLICIUM ULTIMUM.

Non convenit, ſed magis repugnat, juri naturali, præterquam
in caſu, quo respublica aliter ſalva eſſe nequit X. 367 ſq.
9UR-

(OOoOO) 2

INDEX IV

SURDUS.
vid. MuTUS.

SUSPEND IUN.

Furum Saxones primi exercuerunt, & FRIDERICUSI. Impe-
rator a Saxonibus acceptum in reliquam Germaniam in-
troduxit VI I. 59 ſq.
Locum habet in miniſtro principis VIII. 9 0 ſag.
Pœna ejus non dura, ſed optima & æquiſſima eſt, atque in-
terpretationibus forenſibus moliri non debet ViII. 59 ſd.
Pœnam hanc in eo exaſperarunt Germani veteres, ut ca-
davera ſuſpenſorum patibulo adfixa relinquerent, nec de-
trahi paterentur X. 377

SUSPENSIO AB OFFICIO.
conf. REMOTIO.

Appellationem a ſuſpenſione ab officio ſacro ſumma Imperii
tribunalia nequidem recipere poſſunt X. 399 ſqq.
Comitatur inquiſitionem contra clericum X. 392 ſqq.
Continuari poteſt etiam poſt purgatorium ſcandali Publid auſà
II. 23
Decernitur non prius, quam poſt reſponſionem ad articulos
X. 392 ſqq.
Pœna hæc reipublicæ ſacræ plus nocet, quam prodeſt. Igi-
tur non facile, nec aliter, decernenda eſt; quam monitio
canonica, h. e. muldcta, vel carcer, anteceſſerit. . Diſcri-
men quoque faciendam eſt inter peccata cleficorum pro-
broſa, ſive ſcandaloſa, & ea, quæ ex fervore animi, er-
rore & exſuperantia pietatis proficiſcuntur. Hæc mitius,
illa durius, coercentur X. 395 ſqq.
Requiruntur tria ad hoc, ut ſuſpenſio, pendente cauſæ cog-
nitione, locum inveniat X. 392 ſqq.
Suſpenſus ab officio jure Saxonico, ſi provocet, pendente ap-
pellatione, ſimpliciter in exercitio muneris & perceptione re-
dituum relinquitur. Idem in jure Romano conſtitutum eſt,
quod adhue hodie in ſuſpenſione ab officiis civilibus Iocum
habet. At jure canonico ſuſpenſus ab officio ſacro per a.
Pella-

mpe.
ſe.
e in.

de-

3

INDEX IWV. ;

pellationem non ſuſpenditur, quo jure adhuc hodie extra
Saxoniam utimur X. 399
SUSPICIO.
conf. coNIECTURA.
SYNDICATUS CRIMFEN.
conf. ACTIO DE SYNDICATU.

Collegium, quod ſyndicatum commiſit, tamquam collegium

convenitur, citatur, comparet, reſpondet, pecuniam ta-
men, ad quam damnatur, ex fiſco ſumere nequit. Recen-
ſentur ſimul caſus, in quibus ſyndicatus, nomine collegii
commiſſus, ſingula ſaltem ejus membra obligat, quibus ca-

ſibus ſingulos quoque citari oportet XI. 61
Deſcribitur XI. 46

Incidit in eum judex, male judicans, &, quoad privatam ſa-
tisfactionem, nihil intereſt, ſive dolo, ſive per impruden-

tiam, peccarit . . XI. 46
Incidit in eum & mulier, ſive prædii equeſtris domina, quæ
jurisdictionem habet XI. 46

Nomen traxit a ſyndicis, peculiari magiſtratu apud Italos &
Gallos ad hoc conſtituto, ut rationes a magiſtratibus repoſ-
cat, & de delictis in officio ab iis commiſſis cognoſcat, ip-
ſosque, qu' liquerunt, puniat. Quo ſignificatu in jure
Romano non occurrit, bene tamen in Ordinatione Camerali
. XI. 46 ſq.
Non incidit in illum judex, qui ex duabus ſententiis, dubiis
& controverſis, unam elegit, quamvis judex ſuperior hanc
deinde improbaverit XI. 46
Pœna criminis hujus ad ultimum ſupplicium proferre magi-
ſtratus & collegia jur dica non poſſunt, princeps poteſt XI 85

SYNDICATUS INSTRUMENTUM.
Subſeribi debet non ab omnibus univerſitatis membris, ſed ta-
men a duabus tertüs eorum partibus Recenſentur ſimul
caſus, quibus inſtrumenti illius ſubſcriptio requiratur, quan-

do non? I. 591. 598 ſq.
SYNDICUS
Civitatum noſtrarum perſimilis eſt defenſoribus civitatum in
municipiis Romanis X 264

Com-

664 INDEX IV.

Comparandus magis cum tutore & curatore, quam cum pro-

2

curatore, eſt . I. 594 ſq.
Conſtitui poteſt etiam tacito univerſitatis mandato I. 592
Conſtituitur tantum ab univerſitate I. 587 ſq.
Conſules civitatis quidem ſequitur, reliquos autem ſenato-
res antecedit I. 597 ſq.
Differt a procuratore 1. 588

Electio ejus legitime facta præſumitur, ſed ceſſat hæc præ-
ſumtio, & collegium ad probationem adigitur, ſi unum ex

membris neget, ſe vocatum fuiſſe I. 590
Electio ejus, ad quam unum collegii membrum non voca-
tum fuit, nulla eſt I. 590
Eligi ad hoc munus poteſt is, cujus propinquus jam tum ſe-
nator eſt X. 808
Generalis, ad omnes, etiam futuras, lites conſtitutus vide-
tur I. 593 ſq.

Generaliter conſtitutus actus ſpeciale mandatum alias requi-
rentes, qualis eſt transactio, renuntiatio, recte expedit,
niſi aperte in detrimentum univerſitatis tendant I. 594 ſq.
Munus hoc membrum aliquod univerſitatis invitum ſubire de-

bet I. 599
Officium hoc, morte conſtituentium, non er pirat, dummo-
do ipſa univerſitas perdurat I. 596

Ordinarius univerſitatis neceſſe non habet, ut ad ſingulas cau-
ias ſe legitimet, niſi adverſarius ejus qualitatem plane in
dubium vocet I. 593 ſq.

T.

TABELLARIUS.
Intervertens literas ſibi commiſſas, falſarii crimine ſe com-
maculat IX. 771
Intervertens res, quas alio transferendas accepit, ultimo ſup-
plicio regulariter non adficitur. Ius tamen eleétorale Sa-
xonicum ultimum ſupplcium illi irrogat. Quæ lex optima
ſaluberrimaque ſubtilitatibus & argutiis forenſibus eluditur
VIII. 120 ſqq.

TA-

pro.
. 691
„ſa.
nato⸗
ſc.
85
Pre.
m ex
590
voca⸗
5900
Mie⸗
905
Vide⸗

3ſ.

equi⸗

INDEX IV. 66 7

TABERNA.
Ea pignorata, illæ quoque merces, quæ, poſt pignoris con-
ſtitutionem, comparatæ & in illam illatæ fuerunt, obligan-
tur IV. 716
TACITURNITAS.
Liberorum, dum a parentibus deſponſantur, pro conſenſu
non habetur, quando de illorum diſſenſu aliunde conſtat
V. 22
TALIO. .
Pœna hæc in auctores libellorum famoſorum ſtatuta hodie
parum reste negligitur vVIII. 327
Pœna hæc in calumniatores olim ſtatuta hodie non prorſus
abrogata eſt I. 620

Peœna hac affici deber delator, vel accuſator, calumniæ con-

victus X. 234

TAXNXATIO.
vid. ESTIMATIO.-

TEMPL A.

Dedicabantur Diis apud Romanos 1. 218
Derelicta & vacua ad uſus privatos recte transferuntur VII.

60
Poſſeſſa olim a diverſæ religionis hominibus, ſed anno 1624
vacua & collapſa, occupare, & vel religionis ſuæ exercitio
aſſignare, vel in uſus profanos impendere, poteſt Imperii
princeps I 233 ſq.
Simultaneum religionis ſuæ exercitium in templa anno 1624
aà Catholic's poſſeſſa, ne quidem eo tempore, quo Catholici
ea templa haud frequentant, introducere poteſt princeps
Imperii Evangelicus Nec pars quidem illorum, erſi ob
amplitudinem a Catholicis compleri nequeant, Proteſtan-
tibus concedi poteſt. Idem nec principi Catholico in rem-
plis Evangelicorum licet I. 228 ſqq.
Transferri poſſunt ex uno loco in alterum illæſa reli ione
I. 246 ſq.
(PpPP) TEM-

INDEX IV.

TEMFPORALIS ACTIO.
vid. ACTIO TEMZYORALIS.
TEMPUS.
Antiquitas ejus aliquando dotis illationem probat V. 381 ſq.
Diuturnitas ejus poſt commiſſum delictum elapſi pœnam cri-
minis mitigat VII. 79 1 ſq. IX. 117
Excuſat aliquando injuriam VIII. 210 ſqq.
TERGIVERSATIO.
Crimen & pœna tergiverſationis, quatenus in jure Romano
traditur, ad noſtros delatores per omnia applicari non poſ-
ſunt. Si tamen delatores tergiverſentur, hoc eſt, quando
legitima delationis ſuæ indicia & argumenta proferre ne-
queunt, ad ſumtus omnes ferendos ac reſtituendos, quin &
ad ſatisfactionem privatam, delato obligantur, neceſle ve-
ro eſt, ut antea eis tempus ſub pœna præcluſi præfigatur
IX. 942 ſqq.
Incidunt in crimen tergiverſationis adhuc hodie advocati fiſ-
ci, qui coeptas accuſationes deſerunt, excuſantur tamen,
ſi in progreſſu litis, ſe nihil effecturos, animadverterunt,
nec opus eſt ſemper, ut, priusquam deſiſtant, abolitionem
obtineant, præterquam in caſu, quo nominatim aliquem
accuſare juſſi fuerunt IX. 947 fd.
Reus accuſatorem tergiverſantem ſub pœna perpetui ſilentü
recte provocat, quæ provocatio locum habet, quamvis ac-
cuſatio nondum inſtituta ſit, ſed ſaltem præparata, & pot-
eſt ea fieri in foro rei, tametſi accuſator ei ſubjectus non
ſi 1X. 949
TERMIN US.
A quo, ſi is adjiciatur obligationi, tunc illa, elapſo eo, con-
feſtim incipit III. 430
TERMINUS ANGUSTUS.
conf. ExCEFTIO TERMINI ANGUSTI.
TERMINUS MOTUS.
conf. FINES.
Crimen termini moti variis pœnis coercitum fuit. Lex CA-
ROLINA püœnam corporis adflictivam in hoc ſtatuit, quæ
lex tamen uſu fori abolita eſt VIII. 4 ₰ϑ ſq.
Cri-

—.

con-

INDEXN v.. 667

rimen termini mo & mala fides inde, quod in medio cujus-
14

dam agri lapides finales extant, non probatur VI I. 425 ſq.

TERMINUS PROBATORIUS.

Anticipari poteſt IV. 569 ſq.
Compurstur a die, quo ſententia, probationem imponens, in
rem judicatam tranſit, non a die publicationis IV. 972 fq.
Currit
1) ei, qui per ſententiam intra certum tempus probare, ſed
ſmul ante omnia aliud quid impedire, juſſus eſt, ſtatim,
etismſi alterum nondum expediverit. Multitudo tamen
diſfentientium e fiicit, ut facile contra lapſum termini in
integrum reſtituatur IV. 974 ſqq.
2) ſi ſententia, quæ probationem impoſuit, per adpellatio-
nem ſuſpenſa fuerit, a die, quo quis rejeétionem adpella-
tionis, non privatim, ſed per judicem reſciſeit IV. 973 ſq.
Definitus generaliter etiam ad probationem per inſtrumenta

pertinet IV. 99 1
Mutari nequit ſententia judicis, quando ſemel a lege ſtatu-
tus fuit IIV. 976 fſq.

Præſeribit eum jus Romanum, qui tamen moribus Germaniæ
non ſervatur. Is igitur, qui ſimpliciter, nullo die addito,
probare juſſus eſt, ſemper admittitur, niſi lege provinciali
aliud ſtatutum ſit IV. 970 ſqqꝗ.
Probatio interdum quoque poſt ejus lapſum admittitur IV.
977 ſqq.
Reſtituitur in integrum contra illius lapſum
1) is, qui copiam actorum ad conficiendos articulos proba-
toriales neceſſariorum non habuit I. 69 2. IV. 983
2) is, qui judicis, licet errantis, auctoritate inducgtus illum
neglexit I. 340 IV. 983
3) is, qui Cti alicujus celebris auéctoritate deceptus fuit
. IV. 342 ſd.
4) is, qui per ſententiam intra certum tempus probare,
ſed ſimul ante omnia aliud quid expedire, juſſus eſt, ſi
nihil horum juſto & legitimo tempore fecerit IV. 974 ſqq.
5) minor, ſed ſemel tantum 1. 663

(Pppp) 2 IIIR-

668 INDEX IV.
TERTIUS.

Admittitur aliquando ad juramentum ſuppletorium, aliquan-
do non III. 12 ſq.
Convenitur recte
1) actione doli, quando emtori dubitanti falſo affirmat,
rem venditoris eſſe IV. 824
2) ex mutuo in utilitatem ejus verſo II. 63 5
Datur contra illum
a) actio pignoratitia tam de jure civili, quam de jure ca-
nonico IIII. 137 ſq.
b) actio decepto a proxeneta, ſi ipſe omnis culpæ & neg-
ligentiæ expers eſt XI. 104 ſqq.
Interveniens etiam in poſſeſſorio ſummariiſſimo admittitur,
non tamen tunc, quando ex jure petitorii intervenit VII.
731
Non prodeſt ipſi SCtum Vellejanum III. 244

TERRITIO.

Decerni poteſt
1) impuberibus X. 112
2) minoribus, qui annum duodevigeſimum exceſſerunt X.
112 ſqq.
Remedium longe melius in criminalibus eſt, quam juramen-
tum purgatorium AX. vI ſqq.

TERRITIO PER IUVRANDUM.

Decernitur in minorum, qui nondum annum ætatis duode-
vigeſimum compleverunt, delictis X. 112 ſqq.

TESTAMENTI APERTURA.

Facta privatim teſtamento non nocet, ii tamen, quorum in-
tereſt, publicationem ſolennem exigere poſſunt V. 768 ſqq.
Facta vivo teſtatore falſi crimen eſt, & injuriarum actionem
parit V. 771
Facta vivo teſtatore ab hærede & legatario ad hæreditatem
Ulis adimendam non ſuffieitt V. 77 1

Fit

gunn.
12 ſg

rmat,
7. 824
l 63

ke à⸗
137ſ.
neg-
ſ.

ttrorr,

t VII.
7 1

l. 244

J. I.

Int X.

ſNe

men⸗

ſqg.

uode⸗
1ſ

d ja⸗
ſa.
jonemm
V. 771
jtatenn
.71

Fit

INDEX IV. 669

Fit ſumtibus hæredis, etſi is eam non petierit V. 771
Neceſſaria eſt ſemper, quamvis teſtamentum ſit authenticum
V. 768 ſqq.
TESTAMENTI PRELECTIO.
Adhibetur utiliter in teſtamento literati V. 605 ſq.
Facit ex teſtamento ſcripto nuncupativum V. 605 ſq.

Neceſſaria eſt
1) in teſtamento patris cœci inter liberos V. 606. 732 ſq.

2) in teſtamento ſcripto cœci V. 599 ſq.
Non eſt neceſſaria in teſtamento imperiti literarum V. 602 ſq.
. XI. 214
Præſumitur facta, ſiquidem neceſſaria eſt V. 604 ſq.
TESTAMENTIPUBLICATIO.
. Vid. TESTAMENTI APERTURA-⸗

TESTAMENTIREVOCATIO.

Locum habet etiam in teſtamento reciproco, nec impedit re-
vocationem, quod ambo teſtatores de bonis ſuis commu-
niter diſpoſuerunt, atque ea inter cognatos ſuos diviſerunt
V. 649

Neceſſe ad eam eſt, ut de animo revocandi certo conſtet V.

L 647 ſq.
Non ſufficiunt ad eam conjecturæ ambiguæ & facta tetlarce
ris dubia V. 647 ſq.

Revocatio teſtamenti ab hæredipeta elieiti permittitur vi. 852
Revocatio teſtamenti reciproci ab uno teſtatore facta non in-
firmat alterius de bonis ſuis diſpoſitionem V. 651 ſqq.

“ TESTAME NTUM.
Contrarium
1) pactis dotalibus nullum eſt V. 242 ſqq.
2) pactis familiæ condere non poteſt uxor V. 160
Dictare quid ſit? disquiritur VI. 79 %
Faciendi illud facultatem ſibi pacto quis adimere poteſt V.
. I1. . 1[94 ſJ.
Impeditur ſœpe variis illiberalibusque artibus VI. 790
(PpPpP) 3 Im-

—

670 INDEX IV.

Impugnari nequit ex perſona fili abſentis, qem pater, mer-
tuum credens, præteriit, quamdiu de vita ejus non con-
ſtat V. 628 ſq.
Legari in illis, ſecundum conſtitutionem civitatis Brunfſvi-
cenſis, ſub pœna nullitatis aliquid debet dem Armen⸗Way⸗
ſen⸗Zucht⸗ und Werck⸗Hauſe, item zu Wege und Stege V.
280
Non infirmatur
1) ex eo, quod teſtator teſtamento ſolenniter condito pri-
vatim quædam legata, aut alia capitula, ad jecit V. 657
ſqꝗq.
2) ex eo, quod teſtator id e judicio repetiit, & deinde mi-
nus ſolenniter ad acta reſtituit V. 657 ſqd.
Non nocet ei, quod teſtator ſe in alienam familiam inſerut
VI. 806 iq.
Non nocet ei, quod teſtes, qui id ſubſcripſerunt, ſe anni &
dici, quo illud conditum fuerit, non recordari dicant V. 771
Non valet teſtamentum
a) conditum ad interrogationem akterius VI. 79
b) elicitum per ſuppoſitionem falſi conſanguinei VI. 805 lag.
c) extortum criminationibus falſis VI. 794
d) extortum flagitationibus importunis
e) extortum metu
Non vitiat illud
1) odium erga hæredes ab inteſtato, quamvis immeritum
V. 592 ſd.
2) ſchedæ omiſſio, quam teſtator in teſtamento adjicere
promiſit, ſed non ad jecit V. 588 ſq.
3) ſolennitatis exiguæ omiſſio, quando illud ceteroquin
