Stibus, ſive ſtantibus adhuc, ſive defectis; ſive in meſſe ja-
centibus, ſive in acervos coastis, ſive in horrea compor-
tatis, ſive trituratis, ſive in granaria illatis, contingat, efſice-

re, ut merces colonis ex æquo & bono remittenda ſit.

Genuina videlicet ratio, ob quam jura remiſſionem mer-

cedis indulgent, non in dominio fructuum, ſed, ut egre-

gie contra GsgorIv ZiEOLERVS ad Grotium lib 2. cap. 12
§. 18 oſtendit, in æquitate naturali, &, quemadmodum
in Specim. COXVII de Damno in re lecata contingente me-
dit. 6 dixi, in conditione, ſi res in eodem permanſerit ſta-
tu, quæ omnibus conventionibus per ſe ineſt, conſiſtit.

Hæc vero æquitas, hæc conditio locum quoque tunc ha-

bet, quando damnum in fructibus jam perceptis contin-
gat. Colonus nempe, mercedem promittens, fructus ſim-
pliciter ſpectavit, atque, ſe eos non ſolum ſecaturum &
collecturum, ſed & in horrea convecturum, in granaria
illaturum, quin & venditurum, aut alio modo in uſus ſuos
converſurum, & inde mercedem ſoluturum, ſperavit. Quod-
ſi hæc ſpes eum quocunque tempore fallit, impar efficitur
mercedi exſolvendæ, ac, ſi hæc ei tamen extorquetur, ad

incitas redigitur. Id quod iniquiſſimum foret. Locator

contra, ſi ipſe agrum coluiſſet, idem damnum paſſus fuiſſet.
Suppono enim, colono nullam moram, nullam culpam, ne
quidem leviſſimam, imputari poſſe. gitur ille, ſi integram
mer-

4 ZUDUN

SvPPL. SP. CCXVII. CVOVSQ COL. DAMN. &c. 19)

mercedem poſcit, merum lucrum cum damno & exitie
conductoris captat, quod irerum ſumme iniquum eſt.

Eadem ſententia etiam in jure ſeripto eſt fundata.

212

tate naturali poſuimus, nunc, eam & in jure civili
ſtabilitam eſſe, oſtendemus. Scilicet lex 25 §. 6. Locati ge-
neraliter, vim majorem, qua plus, quam tolerabile eſt,
læſi fuerint fructus, conductori damnoſam eſſe debere, ne-
gat; & SERVIVS in L. 1I5. §. 2. Locati omnem vim, cui reſiſti
non poteſt, dominum colono præſtare debere, ait. Quid clarius
dici poteſt? Et ſi quod tamen dubium moveri poſſet, hoc VI-
rANVS adnexo in ſeg. § 3 exemplo, quo- Servii regulam
explicat, tollit. Ait ſcilicet: Quum quidam incendium fun-
di allegaret, & remiſſionem deſideraret, ita ei reſeriptum eſt:
Si prædium coluiſti, propter caſum incendii repentini nox im-
merito ſubveniendum tibi eſt. Hoc profecto exemplum rem
totam conficit. Villa nempe igne conflagravit, atque in hoc
incendio fructus in horreo, granario, fœnili, ſtabulo repoſiti
perierunt. Subveniendum eſt miſero colono, qui tota ſpe ſua
per id incendium excidit. Sed ais, nihil in hac lege de frucétibus.
Saltem incendium allegatur. Quid ergo; num forte co lonus,
fructibus ſalvis, propterea remiflfionem mercedis popofcit,
quod villa igne periit? lImprudenter fecit, &cæſar, qui ei adſen-
ſit, ridicule &contra omne fas ac æquitatem reſcripſit. Incen-
dium villæ ſeli domino nocet, atque hunc ad reſtitutione m
ædificiorum obligat. Nihil hoc ad colonum, niſi quod, dum
ædificia reſtituuntur, arctius habitare cogitur. Propter hane
exiguam moleſtiam vVero remiſſionem mercedis poſtulare,

& calamitatem locatoris importuna flagitatione augere,
invere-

Poüduem fundamentum ſententiæ noſtræ in jure & æqui-

200⁰ MEDTLAT. AD PANDECT.

inverecundum foret. Sed, pergis, colonus ille, de quo
lex agit, ſine dubio ſupellectilem ſuam, vel partem ſupel-
lectilis, in incendio amiſit. Amiſerit; largior. Hæc jactu-
ra, quæ in rebus coloni propriis contigit, locarori da-
mno eſſe non poterit. Supereſt ergo, ut quæſtionem in di-
to §. 3. prœpoſitam fatuum & domitianam fuiſſe fateamur,
aut in illo incendio fructus perceptos collectos, ac in hor-
reis, granariis, fœnilibus, ſtabulis, cuſtoditos, periiſſe, &
propterea mercedem remiſſam eſſe, dicamus.
Eadem ſutonktias & argumento legis 2 C. de Reſc. venditione
Krmatur.

onfirmatur porro ſententia noſtra argumento legis 2. C.
de reſeind. emtione vendit: quæ ut in omnibus contra-
Stibus, ubi mutuæ & æquales præſtationes obtinent, ita &
in locatione & conduétione, ſuum ſibi vindicat locum, præ-
ſertim quum locatio & conductio & emtio venditio proxi-
me ſint vicinæ, & veteres pro locatione conduéctione em-
tionem venditionem plus ſimplici vice dixerint. Vid. Brum-
meriana à GEORGIO BYER O edita p. 282. Putat
quidem HVEBERVS in Præſ. ad G. tit. Loc. cond. §. 2,; hanc
legem tanquam juris antiqui correctoriam un'ce ad emtio-
nem venditionem eſſe reſtringendam. At res eſt ſalva.
Nam hoc remedium jam in l. 36. de P. O. & lege 54. de con-
grah. emt. fundatum, poſtea ind. 2. C. dJe reſeind. emt. vendit:
clarius propoſitum eſt. Si ergo I. 2. in locationibus lo-
cum habet, uti vere habet, Proderit illa & colono, da-
mnum in fructibus jam perceptis & in granaria illatis, paſ-
ſo. Solvit quippe mercedem ex his fructibus, aut ex pre-
tio inde redactio. Quodſi ergo fructus eos quocunque

tempo=

te⸗

—

e

SUPPL. SP. CCXVII. COUSQ COL. DAMN. Erc. 201r

tempore perdit, læditur ultra dimidium, & exonerationem
mercedis pro rata juſtiſſime poſcit.
XII.
Proponantur aliæ pro ſæpe memorata ſententia
rationes.
Porro locator de lucro captando, conductor de damno vi-
tando, certat. Hujus conditio ſemper melior eſt illius.
Præterea locator, ut ſupra jam dixi, ſi præœædium ipſe co-
luiſſet, ſine dubio damnum ſenſiſſet. Lex vero 14 §. 1 De-
poſiti æquum eſſe ait, naturalem interitum ad illum perti-
nere, apud quem, ſi ipſe habuerit, ea res interitura fuiſſet.

XIII.
Xegula jsris, quæ communiter contra colonum alle-
gahtur, removentur.
R adhuc removendæ regulæ juris, quibus res quæ-
libet ſuo perire domino, dominus vero fructuum qui-
libet poſt ſeparationem a ſolo, & collectionem in horrea,
fieri dicitur. Concedo utrumque. Fruétus igitur pereunt
colono. Pereunt autem ſaltem, quod ad dominium, emo-
lumentum & lucrum inde ſperatum, non autem hoc effe-
Ru, ut colonus etiam ad ferendum onus ratione fructuum
promiſſum obligetur. Id enim ſi fieret, colonus duplici
afficeretur onere, & afflicto adderetur afflictio, quod tamen
vetat lex 14 de Oficio præſ. Jam ſatis grave eſt colono, im-
penſas fructuum perdere, & lucro, quod ex illis ſperavit,

carere.
XIV.

Colonus, gai damnuss prævidere facile potuit, & tamen præ-
dium conduxit, remiſſionem mercedis flagitare non
poteſt.
Zom. XI. Cc Stat

2⁰02 MEDITAT. AD PANDECT.

tat adeoque noſtra ſententia: Dominus in ſocietatem
damni caſu fortuito oborti venire debet, licet fructus
jam ſint percepti, ſive illi ſaltem ſint a ſolo ſeparati, ſive
præterea in horrea collecti, ſive etiam ſpicis excuſſi, grana-
riisque illati. Excipimus ſaltem, niſi conductor calamita-
tem, per quam fructus perierunt, aut qua ipſe eos percipe-
re impeditus fuit, facile prævidere potuit, & tamen rem
conduxit. Exemplum eſt, ſi tempore conduétionis imbres,
quibus poſtea corruptæ ſunt fruges, jam frequentes erant,
agrosque inundare cœperant, l. 19 §. 1 b. f. verbis; qui boc
evenire poſſe, proſpicere debuit.

XV.
Obſtat colono remiſſionem petenti paltum, quo caſus fortuitos
in ſe ſuſcepit.

Qm modo adduximus, exceptionem comitatur alia,
quæ conductorem a locatore indemnem præſtari ne-
gat, ſi ille omnes caſus in ſe recepit. An vero conductor
caſum in ſe recipiens etiam de inſolito & inſolitiſſimo tenea-
tur, ſubinde quæritur. Illud affirmamus ex lege 78 §. ult. de
contrab. emt. CARPZOVIO Part. 2. C. 26 def. 8 hoc nega-
mus, niſi & ejus expreſſa facta ſit mentio. Conf. WERNHE-
RI Sel. Obſ. For. P. 2 Obſ. 420. Quinam vero ſint caſus in-
ſolitiſſimi, de eo acris inter DD. lis eſt. Statuunt alii, in-
ſolitum eſſe, qui rariſſime, vel nunquam eveniat; alii vero,
qui centum annis ſemel, in ſolitiſſimum contra, qui mille an-
nis, ſemel contingat. Verum enim vero quum in jus di-
centis poteſtate ſit, quem diem, aut quem annum præſti-
tuat, ſi tempus certum non eſt determinatum, & nos defi-
niendo caſui inſolitiſſimo non immorabimur, ſed eam
em religioni judicantium permittimus.
. PRAE-

SUPPL. SP. CCXVII. CUOUSQ. COL. DAMN. rrc. 20

PRAESES
CULTISSIMO RESPONDENTISUO
SALUTEM.
Jihil mihi magis jucundum eſt, quam fructum inſtitutio-
nis meæ videre ex iis, qui ſe in illam tradiderunt. Vo-
lIuptas, quam inde capio, non minor poteſt eſſe ea, quam
agricultores ſentiunt, quum poſt longos labores lætam ſe-
getem proximamque meſſem cernunt. Hanc voluptatem
tu, cultiſſime reſpondens, mihi nuper attuliſti. Menſis eſt
circiter, ex quo ad me veniſti, & argumentum, in quo ela-
borando ſtylum, in diſputando ingenium & facundiam ex-
erceres, deſideraſti. Dedi facilis ac lubens, idque nunc abs
te recipio, quale ſperavi optavique, ſcilicet non numeris
omnibus perfectum, quod a juvene, & adhuc inexercitato
exſpectari non poterat, ſed ita tamen ſeriptum, ut pigno-
ri ſit, te olim, quum ſtudia tua maturuerint, majora da-
turum, & aliquod inter eruditos nomen conſequuturum.
uod vero ad ſcriptum ipſum attinet, prorſus tibi adſen-
tio, &, ſi jura naturale ac civile ſpectes, colono, damnum
in fruéctibus etiam perceptis paſſo, mercedem remitti opor-
tere credo. Negare tamen non poſſum, contrariam ſen-
tentiam, quod ſcilicet colonus, ſi ei calamitas in fructibus,
jam plene, ut loquuntur, perceptis accidat, exonerationem
mercedis flagitare non pofſſit, tam altas radices egiſſe, ut
ordini noſtro, ſecundum eam reſpondere ac judicare, ſit
neceſſe. Praxis, ſeu uſus fori torrens quidem eſt, cui cedi
oportet, niſi reſiſtendo, quam impares tanto auſui ſi-
mus, oſtendere malimus. Floret adhuc collegium celeber-
rimum, quod, quum primum inſtitueretur, in ſententiis &
reſponſis ſuis ſæpiuſcule a Ehtis. opinionibus recedebat,
C 2 a6

204 MEDITAT. AD PANDECT.

ac nova nonnunquam, rectæ rationi & juri ſcripto conve-
nientiora, dabat. Quo ipſo id conſequebatur, ut judicia
ejus, quoties ab illis appellaretur, ſemper fere everteren-
tur, & cum obſervantia conformarentur. Deſüit ergo tan-
dem torrenti obſiſtere, ac hodie plerumque in conſfiliis ſuis
& judicatis cum communi Doctorum ſchola ſentit, etſi
ceteroquin diſſenſus ex ſcriptis; quæ a membryis ejus publi-
eduntur, eluceat. Idem cuilibet cordato Cto faciendum
ce eſt, ne jus incertum quotidie mutabile reddatur.
Quum igitur Cti Vitebergenſes ſuperiore menſe Auguſto
conſulerentur, remittendane ſit merces colono, qui fru-
mentum, in horrea conveéctum fortuito incendio perdide-
rat, negarunt hoc, veterem, quam Carpzovius, & recen-
tiſſimam, quam Wernherus teſtatur, collegiorum Saxoni-
corum obſervantiam ſequuti. Sed nec poterant aliter ſin
illa ſpecie, etſi obſervantiæ obtemperare noluiſſent. Colo
nus enim, qui mercedem ſibi remitti flagitabat, integram
jam tum exſolverat, atque nunc, poſſetne indebitum re-
petere, quærebat. Huic vero condictioni leges, quæ repe-
titioni tune, quum quis ſciens indebitum ſolvit, vetant,
manifeſte obſtabant. Pace igitur tua hoc conſilium ſubji-
ciam, tuisque poſitionibus duas alias adnectam. Ceterum
Deum immortalem ſupplex veneror, ut tibi præmia, quæ
virtus tua & diligentia merentur, largiatur. Vale Viteber-
gæ VIII Kal. Octob. anni cloloccXXXVI.

XVI.

Communis opinio, quod colonus ob damnum in fructibus ple-
ve perceptis contingens remiſſionem mercedis flagitare ne-
gueat, per obſervantiam ſtabilita, in judiciis & col-
legiis juridicis retinetur.

XVII.

--

SVPPL. SP. CCXVII. WOUSQ COL. DAMN. rrc. 205

XVII.
Colonus, qui remiſſtonem mercedis jure petere porerat, ſed
zamen ſciens integram exſolvit, condictionem
indebiti non baber.

(ſt wehrender Zeit, da Michael das Ritter⸗Guth Loberecht
J von Johannen Dorotheen gepachtet gehabt, ein unverſehe⸗
nes Feuer in der Scheune des Guths entſtanden, und dadurch
Michageln nach ſeiner eydlichen Auſſage ein Schade von v0og
Rthlr. 10 gr. 4pf. an unausgetroſchenem Getraͤyde geſchehen.
Nachdem nun der Pacht jetzo zu Ende, und Michael die
Pacht⸗Gelder richtig bezahlet, ſo entſtehet die Frage, ob er
des obangefuͤhrten Schadens halber einen Remiſs ſuchen koͤn⸗
ne und erlangen muͤſſe. Nun iſt zwar ſowohl den natuͤrlichen,
Pufendorfius de Jure naturæ & gentium lib. yp cap. 6 §. 2, 35
ZIEGLERUS ad CGrotium lib. 2 cap. 12 §. 18, CVLPISIUS in
Collegio Grotiano pag. 82, als geſchriebenen Rechten, in L. 15
§. 2 locati, gemaͤß, die einem Pachter, wegen des an den Fruͤch⸗
ten erlittenen Schadens ein Remiſs angedeye. Da nun hierbey
kein Unterſchied unter den Fruͤchten gemachet wird, ſo ſchlieſ⸗
ſen verſchiedene Rechts⸗Lehrer, VALAScVS de Jure Emphyteut.
qu. 27 n. 51, MoTZIVS de Contract. tit. Locati 422. FRANTZ-
KlUs ad z. tit. Locati n. 130, daß, wenn an dem bey einem
verpachtetem Guthe eingeern betem Getrayde durch einen Un⸗
gluͤcks⸗Fall ein Schade geſchiehet, der Pachter ſolchen Scha⸗
den ſodann nur ohne Foderung eines Remiſſes ubernehmen
muͤſſe, wenn das Getrayde nicht allein eingebracht, ſondern
auch ausgetroſchen, und auf die Boͤden geſchuͤttet worden,
welcher Meynung auch BERGER in Oeconomia juris 637 bey⸗
pflichtet, und, daß ſolche uſu fori eingefuͤhret ſey, bezeuget,
Cc 3 da⸗

206 MEDITAT. AD PANDECT.

dawider nichts thut, daß dieſes caſus in dem Pacht⸗Briefe
keine ausdruͤckliche Erwehnung geſchehen, nachdem der Pachter
darbey, daß er die andere caſus uͤbernehmen wolle, nicht geden⸗
cket, folglich nicht zu vermuthen iſt, daß er ſeinem diesfalls ha⸗
bendem Rechte renunciren, noch per unius poſitionem die an⸗
dere caſus excludiren wollen, L. 81 de KRegulis juris, LEYSEER
in Meditat ad z. ſpecim. 218 de Damno in re locata contingente,
medit. ult. Bey ſolcher Bewandnuͤs, und da zumahl der Lex
25. §. 3 Locati ausdruͤcklich des Brandſchadens gedencket, und
dem Pachter deshalb einen Remiſs zugeſtehet, ſo gewinnet es
das Anſehen, ob ſey die Verpachterin wenigſtens zdes Scha⸗
dens nach dem 95§5. des Pacht⸗Contracts zu uͤbernehmen, und
dem Pachter in ſoweit einen Remiſs zu thun ſchuldig. Alldte⸗
weil aber der oben angefuͤhrte lex 3 §. 2 Locati nur von den
annoch im Felde ſtehenden Fruͤchten handelt, folglich fuͤglich nicht
auf die bereits eingebrachte und ſchon etliche Monath lang in
der Scheune liegende Fruͤchte, deren Eigenthum dem Pachter le⸗
diglich zuſtehet, §. 36 de KRerum diviſione, L. 26 §. I1 de Fur-
tis, gezogen werden kan, STRYKIUS in Cautel. contractuum,
ſect. 2 cap. 9, Ludovici in Doctrina z. tit. Locati § 14, dieſes
auch der Analogiæ juris, ſecundum quam res ſuo domino
perit, und der Billigkeit gemaͤß iſt, geſtalt ſonſt ein Pachter
dadurch, daß er das Getraͤyde lange unausgetroſchen liegen lieſ⸗
ſe, ſich einen Vortheil ſchaffen und des Verpachters Condi-
tionem contra regulam juris in L 74 de Regulis juris du-
riorem und iniquiorem machen koͤnte, wannenhero die meiſte
und bewehrteſte Rechts⸗Lehrer, CARPZOVIUS F. 2 C 37 def.
20 HAHNIUS al Weſenbecium tit. locat. n 16 und andere
pvon ScHOEFPFERO in Synopſi juris privati lib. 19 tit. 2 §. 54
angefuͤhrte, daß ein Verpachter alsdenn, wenn die Fruͤchte in die
Schheune gebracht, den Schaden weiter nicht tragen duͤrffe,behaupten,

und

— — —.⸗ —

dere

ten,
und

SUPPL. SP. CCXVII. CUOUSQ. COL. DAMN. rrc. 207

und die dergeſtalt eingefuͤhrte Praxin bezeugen, welches WrA N-
HER in Selectis obſervationibus P. VI. obſerv. 414 pag. 674
und Vol. VII. pag. 668 mit verſchiedenen Præjudiciis beſtaͤr⸗

cket, ferner die contrahenten in dem §. 9 des Pacht⸗Briefes,

da ſie von dem an den Fruͤchten ſich ereignendem Schaden han⸗
deln, nur ſolcher caſuum, die ſich zur Zeit, da das Getraͤyde
noch im Felde ſtehet, zutragen, gedacht, alſo in andern Faͤllen
es bey Verordnung der Rechte und eingefuͤhrten Praxi gelaſ⸗
ſen, uͤbrigens Michael, wenn er auch mit Recht einen Remiſs
Prætendiren koͤnnen, ſolches bey Bezahlung der Pacht⸗Gel⸗
der wohl gewuſt, gleichwohl dieſe voͤllig abgefuͤhret, mithin, ob
er gleich animum repetendi dabey gehabt haͤtte, doch nunmehr
keine Condictionem indebiti anſtellen kan, L. 50 de Condi-
ctione indebiti, L. y3 de Regulis juris, LEYSER iz Medit. ad
z. ſpecim. 148 de Condictione indebiti, medit. ult. So iſt
der Pachter des Ritter⸗Guthes Odberecht des erlittenen Feuer⸗
Schadens halber einen Remiſs zu ſuchen nicht berechtiget.

XVIII.

Etiam conductor prædii urbani, ſi per calamitatem impro-
viſam uſus prædii locati impediatur vel imminuatur, atque
adeo res in alium, quam in quo ab initio fuit, ſta-
tum deveniat, remiſſionem mercedis
recte petit.

unc in modum litem menſe Majo anni 1740. ad me de-
latam decidi: Dieweil des Ludovici in Doctrina pande-
cͦtarum Lib. 19 TLit. 2 §. 15 und anderer Rechts⸗Lehrer Mey⸗
nung, daß dem Pachter eines Prædii urbani ſowohl als
bi,

2083 MEDITAT. AD PANDECT.

eines ruſtici, wenn der Gebrauch und Nutzung des gepachteten
Guthes durch eine unvermuthete Calamitæt und Veraͤnderung
der zur Zeit des angetretenen Pachts geweſenen Umbſtaͤnde ge⸗
hindert oder geſchmaͤhlert wird, ein Erlaß angedeyen muͤſſe,
nicht allein in der von ihnen zum Grunde geſetzten Billigkeit,
und der Identitate rationis, ſondern auch in dem klaren L. 25

§& 2 Locati und der allgemeinen Rechts⸗Regul, quod omni

contractui inſit tacita conditio, rebus ſic ſtantibus, vide

Specimen meum 217 de Damno in re locata medit. 6, gegruͤn⸗

det iſt, und Beklagter Ludewig Betken mittelſt des ihm von der
Obrigkeit nach genugſamer Unterſuchung fol. 27b. ertheilten
Zeugnuͤſſes, und ſeines fol. 28 b. ſeq. geleiſteten Eydes, daß
die Sachen nach der Zeit des getroffenen Pachts in anderen
Stand gerathen und der Genuß ſehr herunter gefallen, beyge⸗
bracht, ſo wird der geſamte Keller⸗ und Wagen⸗ Pacht nach
Beklagtens Vorſchlage fol. 6r der Acten vom Jahre 1729

auf 55 Rthl. herunter geſetzet, und nach ſolchem Fuſſe ſowohl

der Ruͤckſtand vom Anfange des Pachts, als das Pacht⸗
Geld der noch uͤbrigen Jahre, im Fall ſich die Zeiten nicht
beſſirn, reguliret, Beklagter aber den Ruͤckſtand binnen 14 Ta⸗
gen bey Vermeydung der Huͤlffe, und die kuͤnftige Penſiones
in denen durch den Pacht⸗ Brieff feſt geſetzten Texrminen bey
Verluſt ſeines Pacht⸗Rechts, endlich ztel der fol. 32 b. ange⸗
ſchriebenen Gerichts⸗Gebuͤhren und des baaren Verlages,
Klaͤger hingegen das uͤbrige Viertel zu bezahlen,
bedeutet. V. R. W.

SUPPLE-

— —, —— —

—, —

————— —. —

ni

ge

SVPPL. SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. 205

SVPPLEMENTVM SPECIMINIS CCCLI.

CONTROVERSIIS8 TESTA-
MENTARIIS NONNVLLIS

MENSE AVGVS T. ANNI CIo I9 CCXXXV.
PVBLICE DEFENSVM
A

JO. GODOFREDO MIZS CHERLING,

RENNERSDORFF -MIS N.
IJ.

Judexæ teſtamentum, in quo levis cirea ſolemnia error com-
miſſus fuit, ſi modo de voluntate teſtatoris certo conſtat,
nullaque fraudis ſuſpicio apparet, ſuſtinere poteſt.

ℳ₰

omanos olim mirum in modum anxios in conficien-
dis ultimis voluntatibus fuiſſe, adeo, ut vix quiſquam
ſine jurisperito teſtamentum facere auſus fuerit, notat Dio-
nyſ. Gothofred. ad L. 88. §. 17. de Legat. 2. Certæ enim
formulæ adhibendæ erant, de quarum uſu in legatis vide

Vipian. Fragm. Tit. de Legat. Ordo ſcripturæ attendi de-

bebat, §. 54. I. de Legat. nec niſi hiſce ſolemnibus rite ob-
ſervatis legitime teſtamenta inſtrui poterant. At facilior
hodie confectio teſtamentorum eſt. Non ſolum enim ver-
borum ſolennitas, & ſcripturæ ordo remiſſus in L. 15 &
25 C. de Teſtam. verum etiam circa ſolennia extrinſeca non
tanta fcrupuloſitas, tamque inanes obſervationes, uti di-
ta L. 5 loquitur, requiruntur. Multum favoris tribui-
tur, ultimis voluncatibus in L. 1 C. de &, Eccleſ. Cla-
rior adhuc eſt L. 183 de Reg. jur. cujus æquitatem inſignem
om. XI. D d com-

2io MEDITAT. AD PANDECT.

communiter negligi, valde miror. Inventæ ſunt ſolenni-
tates ad omnem fraudem excludendam, Sery)k. de Suec. ab
inteſtato C. 14 §. 19, que ſi ceflet, ac aliunde de enixa &
indubia teſtatoris voluntate conſtet, judex, quantum pot-
eſt, teſtamenta ſuſtinere, & miſeram illam diligentiam ne-
gligere debet. Hunc in modum [Cti Helmſtadienſes anno

1729 menſe Februar. reſponderunt: Daß bey den uͤber Te⸗

ſtamenten entſtehenden Streitigkeiten hauptſaͤchlich darauf, ob
man des Verſtorbenen wahrhaffter Intention voͤllig, ohne Ver⸗
dacht eines Betrugs oder falſi, verſichert ſey, zu ſehen, und,
im Fall ſich dergleichen Verdacht nicht ſindet, es mit den aͤuſer⸗
lichen Solennitaͤten ſo ſtricte eben nicht zu halten iſt, ſondern
ein kleiner Fehler in Anſehung der offenbaren vor das Teſtament
ſtreitenden Billigkeit uͤberſehen werden muͤſſe. Adde Spec. meum
ad f. 307 medit. 6 & 7, item Spec. 35 medit. 5.

II.

In divifione parentum inter liberos nec ſigillum, nec annus
& dies requiruntur.

d teſtamenta minus ſolennia ſive privilegiata refertur
quoque teſtamentum parentum inter liberos. Re-
miſſa ſunt iis pleraque ad integritatem teſtamentorum ſo-
lemnium ſpectantia. Repugnat quippe reverentiæ libero-
rum, easdem ſolennitates in teſtamentis parentum nimis ſeru-
puloſe requirere, quæ in aliis neceſſariæ ſunt. Solus juſſus pa-
ternus, nuda voluntas illorum, quibus vitam, fortunam, cete-

ra debent, liberos obligat. Pietasjenim paterni nominis conſi-

lium pro liberis capere præſumitur, L. 22 8. 4 ad L. jul. de adul-
ter. Leges noſtræi itaque in Mor. 18, C. 7 it. Nov. 10n J;, ſaltem

4

10⸗

Il.

e⸗
ble⸗
aſi⸗
ul-
tem

SVPPL. SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. zꝛrr

manum ac linguam teſtatoris requirunt, atque neceſſitatem
nomina heredum ſua manu perſcribendi remittunt in Mov.

113 C. 9 Spec. 367. med. y, quibus reſpondent, quæ conſti-

tut. Maximilianus I. in Ordinat. Notar. TLit. de Teſtam. H. 2 „
nec ullo modo patrem ad ſubſignationem obligant, quum
nec hæc in teſtamentis ſolennibus neceſſaria ſit. Vid. L.
21. pr. C. de Teſtam & Ordin. Not. §. 7. Subſcriptionem
temporis quidam Mov, 107. Cap. Z, expreſſe deſiderat, id-
que contra regulam, quæ in teſtamentis parentum ſolam
voluntatis rationem haberi jubet. Temporis vero ad jectio
ad integritatem ultimæ voluntatis non pertinet, adeoque,
ſi de hac indubie conſtat, mera ſolennitas eſt. Igitur No-
vellam iſtam ad ſola teſtamenta reſtringi, nec ad diviſio-
nem paternam, in qua de tota hæreditate non diſponitur,
nec liberi heredes inſtituuntur, ſed ſaltem iis ab inteſtato
ſucceſſuris res aliquæ adſcribuntur, L. 26 C. Famil. bere.
extendi oportet. Vide CARPZovV. P. 3 Conſt. 4 def. 22. SCHILT.
Ex. ad ff. 38 1b. 130. —– .

III.
Zeſtamentum, quod teſtator ſeribere voluit, ſed in quo ſcri-
bendo defecit, ſi modo requiſita teſtamenti nuncupativi ba-
bet, ſuſtinevdum eſt tanquam nuncupativum.

Nortabili eſt regula L. 3 de ZTeſtam. Milit. Non creden.-
dus eſt quisquam genus teſtandi eligere ad impugnan-
da ſua judicia, ſed magis utroque genere voluiſſe. Sæpe
teſtatores præ tumultu mortis anguſtiati, ut loquitur Mov.
18 Cap. 6, in aliquo ſolenni errant, vel, antequam ſingu-
la expediunt, morte præveniuntur. Diſputatur tunc de
valore teſtamenti. At ſalva res eſt; non illico minimus defe-
Gus diſpoſitionem irritam reddit, ſed nihilominus teſtamen-
Ddz tum

212 MEDITAT. AD PANDECT.

tum ejusmodi, ſi modo fraudis & falſi ſuſpicione careat:
exitum habere debet. In dubio enim pro validitate tabu-
larum judicandum, arg. L. 22. pr. de inoff. teſtam. Si igi-
tur moribundus coram 7 teſtibus voluntatem ſuam decla-
ravit, illam a tabulario publico in inſtrumentum redigi, &
prælegi juſſit, ipſe nomen ſuum ſubſcripſit, & a teſtibus
quoque ſubſcribi curavit, quamvis horum ſubſignatio in-
termiſſa fuerit, tamen non inteſtatus decedet. Videtur qui-
dem tale teſtamentum imperfectum, quum non omnes ſo-
lemnitates, quæ formam extrinſecam teſtamentorum ab-
ſolvunt, adſint. Deficit nempe ſigillorum adpoſitio, quæ
in §. 3. l. de Teſt ordin. requiritur. Verum enim vero quum
de intentione & animo teſtandi, qui inprimis in Conſt. El-
Sax y. P. 2. requiritur, non ſolum ſatis clare conſtet, ſed
etiam teſtamenti nuncupativi requiſita adſint, de cetero au-
tem inſtrumentum notarii deſuper confectum, & teſtium
ſubſeriptio ad ſuperflua, quæ per L. 94. de Regulis juris no-
cere non debent, pertineant, nec teſtamentum nuneupsti-
vum jure pertectum per teſtamentum ſcriptum imperfectum
infirmari potuerit, §. 2 & 7% I. quib. mod. teſt. inſirm. omni-
no tale teſtamentum ſuſtinebitur, ne alioquin contra C.
37. de Regulis juris in 6. utile per inutile vitietur. Conf.
Meditat. meas ad f. Spec. 355. Medit. 3. & 5.

IV.
Sub nomine collectivo liberorum etiam poſtbumi intelliguntur.

Hredis inſtitutio, quæ caput ac fundamentum totius
teſtamenti dicitur in §. 34 J. de Legat eſt vel volun-
taria, vel neceſſaria. Illa quidem, utpote quæ ex liberali
teſtatoris voluntate proficiſcitur, minus dubii habet; hæc

Vero

— —. — „„ „ —‚—

SVPPL. SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. ars
a; vero certis limitibus a legibus circumſcripta eſt. Neceſ-
u. ſario enim inſtituendi, aut juſta de cauſa exheredandi ſunt,
g. quibus debetur legitima. Vid. Mov. 1I15. & II8. Præ ce-
l. teris autem liberi ut heredes ſcribantur, & natura ſuadet,
& & LL. jubent; hoc ipſo enim pater dulci officio fungi di-
dus citur, in L 1. C. de his, qui ſibi adſerib. adeo, ut, ſi nec inſti-
in. tuti, nec heredes ſcripti fuerint, teſtamentum, quod ad
ui⸗ heredis inſtitutionem attinet, nullum ſit. Auth. ex cauſa C.
ſo⸗ de Liber. præter. Sicut autem jura favorabilia ad eos, qui
1d. in urero matris ſunt, extendi debent, qui nempe, quan-
ueH do de eorum favore agitur, pro jam natis häbentur, L. 32.
fum 2 f.. Si pars bered. pet. ita eadem neceſſitas liberos ſcribendi
heredes poſthumis quoque accommodata fuit in L. ult. in
ſed Kin. C. de Liber. præterit. vel exbered. adeo, ut ſi præteriti
au. fuerint, teſtamentum rumpere dicantur in L. 3. §. 3 de Ini.
ium rupt. Interim ſi pater in genere liberos ſuos heredes ſibi
no. ſcribat, poſthumi poſt conditas tabulas nati, quamvis non
. nominatim eorum mentio facta fuerit, tamen teſtamentum
nn non rumpunt; ſed inter ceteros liberos inſtituti cenſen-
nni⸗ tur. Pluribus hoc illuſtrat reſponſum Ordinis Ctor Viteb.
menſ. Nov. 1730 exaratum, cujus clauſulam concernentem
onk. hic inſeremus: Wann dann einem Vater ſonder Zweifel frey

ſtehet, ſeine Kinder insgeſamt nomine collectivo zu Erben ein⸗
zuſetzen, oder zu enterben, L. 25. pr. de Liber & poſtbum. 1 EVY-
sSxRin Meditat. ad ff. Spec. 356. de Liberis bered. inſtit me-

ptu. ditat 6, dieſemnach, und da Sempronius in dem ſtreitigem Te⸗
ſtamente ſeine ſaͤmtliche Kinder zu Erben benennet, nicht geſaget
otius werden kan, daß er eines derſelben uͤbergangen, oder auch der
clug. poſthumorum vergeſſen, nachdem unter dem Nahmen der ſaͤmt⸗
erali lichen Kinder ſonder allen Zweifel auch die Poſthumi begriffen

ſind, I. 64 pr. de Verb. §. §. 5. I. qui teſtam. tut. dari. Bey
L D ds ſol⸗

214 MEDEFTAT. AD PANDECT.

ſolcher Bewandniß, und da Sempronius ſeinen kurtz nach errichte⸗
tem Teſtamente gebohrnen Sohn, auch die 2 Ja hr hernach zur
Welt gekommene Tochter mit zu Erben eingeſetzet; So iſt das
von ihm errichtete Teſtament weder null und nichtig, noch per
agnationem poſthumi por rumpiret zu achten V. R. W.

V.

In teſtamento imperiti literarum prælectio non requiritur.

E xtenſivam equidem interpretationem legis 8 C. qui reſt.
— fac. poſſ. aàa cœco ad analphabetum admittit STRVYX. in
F. M. tit. qui teſt. fac. poſſ. §. 19,;, atque prælectionem, quæ
in cœco deſideretur in imperiti literarum ultima volunta-

te æque requirit, in cujus ſententiam ivit CARPZOV. in
deciſ. 149, adeo ut eandem etiam in judiciali teſtamento, ni-

ſi jam ante oblationem facta fuerit, deſideret. Verum nul-
la hac lege probatur, ſine cujus autoritate tamen ſolennia
minime amplificanda ſunt. Lex 21. pr. C. de Teſtam. quæ
ſedes eſt hujus materiæ, octavum ſubſcriptorum tantum
deſiderat, indeque teſtamentum illiterati, uti loquitur lIeæ
6. §. 19. de excuſat. valere, tametſi prælectum non ſit, re-
Ge defendit BERGER in COec. Jur. bag. 348. Adde Medi-
fat. ad ſ. Spee, 353 m. 4.

VrI.
Sola patria poteſtas, quæ teſti intercedit eum teſtatore vel be-
rede, teſtem inbubilem reddit, alia conjunctio non nocet.

Turer ceteros patriæ poteſtatis effectus referendum quo-

que eſt aréctiſſimum illud unitatis vinculum inter pa-

trem & filium intercedens, quod in teſtimonio dicendo

omnem

„ — — — ———

— 2

SVPPI. SP. CCCLI. DE CONTR. TEST. NONN. 215

omnem fere eorum fidem ſubruit, L. 9 J. de teſtibus, iti-

demque a teſtimonio in ultimis voluntatibus parentum ac
liberorum eos repellit, ex ratione, quia totum illud negoti-
um;, quod agitur, teſtamenti ordinandi gratia inter teſta-
torem & heredem agitur, §. 10 I. de teſtam. ordin. teſtis ve-
ro alterutri eorum filiali obſequio addictus in propria cauſa
teſtimonium perhibere videretur, §. 4 J. de inutil. ſtip. Quum
autem antea citat. §. I0 inhabilitatem ferendi teſtimonii ſal-
tem ad eos, qui teſtatori vel heredi lege patriæ poteſtatis
juncti ſunt, reſtringat, ceteros ſane aut ſanguine aut alio

114 40

modo conjunctos jure in teſtamentis adhiberi teſtes, intel-

ligimus. Nec enim recte hic ad L. 6 & 24 F. de teſt. in
quibus & alii teſtes domeſtici, & quibus imperari poteſt,
ad inhabiles referuntur, provocatur, quum ſatis appareat,
has LL. de teſtimonio veritatis ſaltem agentes, ad illud,

quod ſolennitatis eſt, produci non poſſe. LAVTERBACH.
Colleg. pract. tit. JG. qui teſtam. fac. poſſ. §. 66. Itaque in te-

ſtamentis ad qualitatem teſtium tam accurate non reſpicitur.

L. 20 pr. qui teſtam. fac. poſ. Conf. HARPRECHT. ad 5ß.
II I. de teſt. ordin. & BERGER. Reſolut. LL. obſtant. p.

599. Add. Meditat. ad F. Spec. 355. med. 5. in Corollar.
VI.

Diſenſus parentum in nuptiis lilerorum juſta eſt cauſa eos

exberedandi tam de jure communi, quam Saxonico.

Tbcrorum exheredatio profecto ad odia illa, quæ po-

tius reſtringenda ſunt, quam extendenda, C. odia, de
Reg. Jur. in 6. & L. 42. de Pæn. pertinere videtur, quum
& ratio naturalis quaſi lex tacita liberis hereditatem paren-

tum addicere dicatur in L. 7 pr. de Bon. damnat. & ipſa le-

gitima debitum naturale in L. 36. §. 2. C. de inefie. teſt. au-
diat,

216 MEDITAT. AD PANDECT.

diat, adeo ut hoc intuitu exheredatio injuſta pro peccato
mortali a quibusdam reputetur, teſtante ScHILTER. in
Exerc. ad f. 14 §. 22 in in. Inde uſtinianus noſter cauſas
exhereditationis liberorum anguſtis ſatis cancellis circum-
ſcripſit in Nov. I15. Cap. 3, & novas excogitari plane prohi-
buit ibid. in prine. Tametſi autem parentes ob amorem
a natura ipfis inſitum ſemper liberis ſuis bene cupere, &
corporis ſui partibus non tantum de neceſſariis, ſed & de
his, quæ ad vitam ſuavius honeſtiusque tranſigendam per-
tinent, quam uberrime proſpedtum velle credendi ſint,
ut Ioquitur GROT. de I. B. ac P. Lib. II. cap. 7. §. 5, non
hæc tamen præſumtio neceſſitatem liberos, in ea ætate
conſtitutos, ut ipſi, unde ſe alant, comparare poſſint, he-
redes ſcribendi ſatis confirnat, unde hanc ſententiam
legitimam liberorum ex j. Natur. deſcendere inter alios ex-
plodit GvNPDLING. in jur. Nat. ac Gent. Cap. 20 §. 67 827
68, & videtur ei ſatis adſtipulari argumentum a milite, qui
impune liberos a tota hereditate excludit, §. 6. J. de exbe-
red. Iiler. nec tamen in jus naturæ impingit, ductum. Pro-
hibitio itaque illa Nov. 1I5 recte interpretanda, nec omne
judicis arbitrium exciudendum erit. Certe in hoc capite
judicis arbitrio multum relinquit Imperator Carol. V. in
der Erklaͤrung der Religion auf dem Reichs⸗Tage zu
Augſpurg de anno 1548 TZit. 2a1 dum quidem matrimonia li-
berorum ſine conſenſu parentum inita rata eſſe jubet, in
g. 10 autem addit: Ob aber die Eltern in dieſem Falle
Macht haben ſollen, den Ungehorſam ihrer Kinder mit
Vocrhaltung der Erbſchafft zu ſtraffen, mag hierinne die
ordent iche Obrigkeit Maaß geben; & diſſenſum paren-
tum in nuptiis liberorum prægnantem ſatis exheredatio-
nis cauſam eſſe, ſi præſertim circumſtantiæ liberorum

inobedientiam aggravantes concurrant, haud obſcu-
re

ke

.

d
C.

ex⸗

gwi
ble-
ro⸗
ne
ite

zu
li⸗

ole
git
die

ren⸗
tio⸗

4

X

SUEPI. SP. CCCL. DECONTR. TEST. NON N. 217

re innuit. Nec obſtat regula vulgata, quod in re dubia be-
nigniorem interpretationem ſequi tutius ſit ac juſtius, l. 3
de bis, quæ in teſtam. delentur. Ubi enim legislator arbi-
trium liberrimum judici relinquit, circumſcribi hoc non de-
bet. In Saxonia quidem res omni dubio caret, ſiquidem hæc

1

cauſa expreſſe approbata eſt in Ordinat. matrimon. Lit. I.

VIII.
Teſtamentum reciprocum etiam invita altera parze ma-
tari poteſt.
IX.

Se tamen pactum de non mentando teſtamento acrey 7, tunt
nequit altero invito mutari.

Q ccſonem pactitiam quidem Romanis non plane inco-

gnitam fuiſſe, docet L. 15 & 19 C. de pact. Interim ra-
rius obtinuiſſe ſatis conſtat, quum certis cancellis incluſa eſ-
ſet, quos tranſcendere haud licebat L. ualt. C. de pact. Mi-
rum enim in modum libertati teſtandi favebant Romani,

rati, neminem tam firmam ſibi obligationem imponere, quam

contraria voluntate evertere non poſſet. Priſcis Germanis
antiquior fides teſtamentis fuit, Zacit. de moribus German.
Cap. 20, neque hi mores patrii, quamvis recepto l. Rom.
omnino exoleverunt. Inde ſucceſſionem ex pactis idem ho-
die juris tribuere, ac teſtamentariam, defendit Carpz. P. a C. 1
d. II. Varias autem pactorum, circa hereditates iniri ſolito-
rum, ſpecies tanto lubentius ſilentio hic involvo, quanto

