Ml. d2 1

X

INDEK w. d30or

Pœnæ eorum, ſecundum legislatoris voluntatem, determinan-
dæ ſunt. Verba legum captare dedecet ingenuum & corda-
tum jurisconſultum. Ipſa Conſtitutio criminalis, cCAROLI-
NA etiam tunc, ubi certas in fures pœnas ſtatuit, arbitrium
judicis & collegiorum juridicorum non excludit. Poteſt
ergo, ſecundum circumſtantias, aliquando durior, aliquando
mitior, pœna decerni VIII. 90 ſqꝗ.
FURIOSUS. FURIOSA. H
Dantur tales, qui nullo curatore egent V. 570 ſq.
Delinquens, priſco jure Germanico, a pœna liber fuit, ſed da-
mnum datum reſtituere debuit. Jure Romano ab utroque
immunis fuit, quo jure adhuc hodie utimur VIII. 2 ſqq.
Gerit intervalli tempore omnia ſine curatore V. 570 ſq⸗
Stuprum in furioſam commiſſum violentum dici nequit IX.
13 fJ.
Teſtari nequit V. 591
FUROR.

Incurabilis ſuperveniens matrimonium recéte diſſolvit V. 329

ſqꝗq.
Non excuſat homicidium tempore intervalli commiſſum. Ch.
ſtare tamen debet non ſolum de intervallo, ſed &, quod il-
lud perfectiſſimum fuerit IX. 431
Remiſſionis prœæſumtionem in adulterio operatur IX. 107 ſq.
Superveniens poſt teſtamentum confectum illud non vitiat

V. 195
FURTIVA RES.
vid. RES FURTIVA.
TFURTUM.
conf. AcCTIO FURTI. ACTIO FURTI PROHIBITI.

CONDICTIO FURTIVA. FUR.

Committit
1) depoſitum intervertens, etſi magiſtratus ſit VIII. 113 ſq.
2) pecuniam, quam liberi parentibus ſuis ſurripuerunt, ſciens
accipiens II. 591
Committitur etiam per jocum VIII. 130 ſq.
Committitur ope & conſilio VIII. 125 ſq.
(QAq) 2 Con-

30⁸

„ * — .
Concurrit aliquando cus

falſo IX. 837
Conveniri poteſt de ill linus, qui furtum famuli ſui, quod
impedire poterat, non impedit III. 101 ſq. VIII. 130

wH
d
2
—

ibus liberisque, etſi illud hi in judicio fateantur,

a judice tamen, non implorato, ex officio puniri nequit,
id quod nec in Saxonia mutatum eſt VIII. 402 ſqꝗ.
2) per conſpirationem, omnes, qui adfuerunt ſaltem, etſi
nihil fecerint, laquei candidatos reddit VIII. 80
3) vafre & ſubtiliter, exercitorem a damni reſtitutione non
liberat, nifi oſtendere is queat, nulla adhibita diligentia

Indicium hujus præbet emtio rei furtivæ, ſed maxime fra-
Infamat VIII. 110 ſd.
Opem in illo ferens non aliter ordinazia furti poœna adfici po-
teſt, quam ſi in partem lucri, ſaltem indirecti, venerit VIII.

126
Paſſus, ſi ipſius ex turpi cauſa interſit, nec condictionem fur-
tivam, nec adtionem furti, habet III. 94 ſqq.
Punitur ſuſpendio etiam in miniſtro principis VIII. 910

Species ejus nonnullæ ſunt, quas vulgus pro fürtis non re-
putat, &, impune ſe laturum, ſperat, quæ tamen vera & ex-
tra ordinem punienda furta ſunt VIII. 130
Tale eſt non omne plagium literarium, ſed aliquod ſaltem
IX. 939 ſqg.
Verum eſt occultatio furis & rei furtivæ cum lucri, ſaltem
indirecti, participatione, ac ordinarie punitur VIII. 321 ſqq.
FURTUM APIUM.
vid. APES.
FURTUM ATTENTATUM.
Non punitur ultimo ſupplicio, quamvis effractio, & arma, in-
tervenerint. Puniri tamen poteſt fuſtigatione & relegatio-
ne perpetua VIII. 93 ſqg.
FURTUM CANCRORUM.
vid. CANCER.

nh in⸗

gallo⸗
*?
3 ſ

10-

INDEX I.

FURTUM EXIGUVUM.

Infamiam irroget “”” l. 563. VIII. 110 ſqq.
Inquiſitio ſolemnis in eo locum non habet VIII. 4 57/ſq.

Sponſalia diſſolvit V. 80 1q
FVRTVM FAVORUM.
vid. A PE S.
FVRTVM FERARVM.
Pœnæ, jure Saxonico, in illud ſtatutæ recenſentur X. 737
FVRTVM IMPROPRIVM.
Ad furta impropria refertur, quando res animo lucrifaciendi
intervertitur quidem, ſed tamen ex poſſeſſione non aufer-
tur. Numquam ergo ordinarie Ppumuntur hi, qui res fi-
dei ſuæ commiſſas intervertunt, nec hi, qui rem alienam
amiſſam & inventam, & beſtiam aberrantem, non reſtituunt
VIII. 118 ſq.
FVRTVM MAGNVM.
In æſtimatione ejus res interverſæ non æſtimantur, ſed ſal-

tem ablatæ VIII. 118
FVRTVM MINIMVM.

Vid. FVRTVM EXIGVVM.
FVRTVM PRIMV M.

Puniri poteſt ultimo ſupplicio, etſi violentum non ſit Vilf.

81. 90 ſqd.
FVRTVM TERTIVM.
Puniri poteſt ultimo ſupplicio, etſi fur bis jam punitus non
fuerit. Qufficit, furem ſaltem ſemel punitum eſſe ante, ac
nullam in eo emendationis ſpem ſupereſſe VIII. 71 ſqꝗ.
Reſtitutio in eo furi nihil prodeſt VIII. 58
FVRTVM VIOLENTVM.
Commiſſum cum armis, etſi effractio non acceſſerit, ultimum

ſupplicium meretur VIII. 103
Committi ſine armis poteſt VhHI. 69 ſq.
Non requiritur præciſe ad illud effractio ſeditioſa, coadunatis
hominibus facta VIII. 68
. (QA) 2 Punir

310 INDEX IV.

Puniri morte poteſt, ſi vis atrocior acceſſit. Ergo ad irrogan-
dum ultimum ſupplicium furi violento non ſufficit effractio
manibus facta. Nec ſufficiunt ad hoc inſtrumenta, quæ fur
effringendi animo non adportavit, ſed forte reperit VI I.
98 ſq.
Puniri aliquando mitius ordinaria mortis pœna poteſt VIII.
V 90 fad.
Rei ejus ſunt omnes, in furtum violentum conſpirantes, etiam
hi, qui ipſi vim nullam adhibuerunt VIII. 100 fq.

FUSTIGATIO.

Antiqua diverſiſſima fuit ab ea, quæ hodie infligitur. IIla ad
inferiorem jurisdictionem pertinet, hodierna ad ſuperiorem

. X. 352 ſqq.
Dicitur etiam virgarum ictus X. 35
Infligi poteſt, etiam ſine corpore delicti VIII. 481 fq.
Nocet magis, quam prodeſt, & præſtat in ejus locum operas
publicas ſurrogari X. 359 ſqq.

efertur, ſiquidem palam & ſolemniter infligitur, ad pœnas
corporis adflictivas, peinliche Straffen, non item, ſi in oper-
to irrogetur. Tunc, enim, magis emendatio, ſeu caſtiga-
tio & admonitio, quam pœna, eſt, nec ſemper relegationem,
quin nequidem ſemper abitionem ex loco delicti conjun-
ctam habet. Nequit tamen in Saxonia aliter, quam ex con-
ſilio collegiorum juridicorum, decerni X. 3 55 ſqg.
Remittendi eam juſta cauſa non eſt ſola miſericordia X. 364 ſq.
Remittere, vel mitigare, nequeunt fuſtigationem lege ſanci-
tam, vel ſententia judicis decretam, magiſtratus, vel colle-
gia juridica. In ſola Saxonia hi magiſtratus, qui jurisdictio-
nem in patrimonio habent, fuſtium ictum non quidem re-
mittere, ſed adhibito collegii juridici conſilio, in muléctam
pecuniariam ad pios uſus convertere, poſſunt. Verum &
hæc poteſtas ipſis in adulterio, & reliquis delictis carnis,

ademta eſt X. 264 ſq. 464
Statuta lege CAROLINA in prævaricatores, in praxi numquam
decernitur VIII. 385 ſ.
FUSTIS.

Pro letali inſtrumento non reputatur. Igitur, qui fuſte in ſubita
. TIXA

INDEX IV. HHZ 311

rixa utitur, animum occidendi habuiſſe non præſumitur
1X. 570 ſq.

G.
GALL I.
conf. FRANCGI.

Cædes illorum anno 1282 in Sicilia facta, non fuit inſidioſa,
nec deliberata, ſed fortuita & improviſa, nec uno die & ve-
ſpera exercita, ſed per plures dies continuata IX. 600 ſqq.
Sæpe pro conſervanda & amplifcanda exiſtimatione ſua fabu-
las & ingenioſe, & feliciter, excogitant, atque fidem inve-
niunt Z IX. 600 ſqq.
GENUS. .

Antiquitatem generis affingentes hominibus de plebe, falſum
committunt IX. 809 ſqq.
Antiquitatem generis, præter jus fasque, arrogantes ſibi, fal-
ſum committunt IX. 794
Antiquitatem generis ſui, cum novis hominibus, opulentis,
vel potentibus, communicantes falſum committunt IX. 812

ſqq.
GERADA.
conf. UTENSILIA.- G
Diſpoſitio omnis de ea prohibita non eſt VI. 872 ſqq.

Lucratur maritus Saxo eam, quam, mortua uxore, ex lege,
paécto, vel ſtatuto, lucraturus erat, etiam ex adulterio uxo-
ris IX 67
Nobilium feminarum longe plures ſpecies compleétitur, quam
apud plebejas, æque etiam inter Barones, Comites & Prin-
cipes, obtinet X 672 ſqq.
Venditio ejus viliore pretio facta ab hæredibus reſcindi ne-

quit III. 586
Venit ſemper in computationem legitimæ maternæ II. 28 5
IX. 67

Gerichts⸗Frau.
vid. DOMINA PRAEDII EQEESTRIS.

Ge⸗

— 6

122 h 1

—

Pr

EX W.

J

1b- „

1

Beſchmeide.
vid. Juweelen.
GESTIO. GESTOR NEGOTIORUM.
vid. NEGOTIOERUM GESTIO. GESTOR.
GEBSTUS IGNOMINIOSI.

Injuriæ veræ ſunt VIII. 219
Qui ſub fide, aufs Gewiſſen, aliquid indicare jubetur, ad ſole-
mne jusjurandum non obligatur VIII. 6e14
GLADIUS.
Inſtrumentum letale eſt, & animum coccidendi indubitanter
arguit, quod tamen in præfectis militum fallit 1X. 573
Vti eo res meræ facultatis eſt VII. 246

B GLANDIUM E T SA GINANDI IUS.
Adnexum non eſt jure venandi, ſed ad dominum ſylvæ ſpe-
ctat, niſi contrarium lege, aut conſuetudine, alicubi ſtabi-

litum ſit VII. 39 ſqq.
. GRAMMATICI.
Critici hodie vocantur I. 1
Polyhiſtoris nomen & elogium temere adfectant I. 12

GRAVIDA.
Cconf. PUERFPFERA.
In earum inſpeétione ſolis obſtetricibus ſine medicis fides ha-
betur . I. 150
Quousque judex mulieri, quæ prægnantem ſe dicit, & pro-
pterea ſupplicium differre petit, fidem habere debeat? in-
veſtigatur I. 142 ſqq.
Quousque judex mulieri gravidæ parcere debeat? disquiritur
Sanæ illæ ſunt, nec ægrotæ jure meritoque dici poſſunt I. 144
Sepeliens eam mortuam, non exciſo partu „puniri debet I.

Suſpendio extincta aliquando fuit ex incauta obſtetricum &
chirurgorum relatione I. 143

GRA-

M

INDEX IV. 313
GRAVIDITAS.
Denunciatio ejus his, a quibus partus controverſiam metuit mu-
lier, neceſſario facienda non eſt, utilis vero eſt non ſolum poſt

divortium, ſed etiam poſt mortem mariti, ac omni caſu, quo
partui controverſia imminet. Adhibenda etiam eſt ſecundum

—

Germanorum mores V. 42 2. 424 ſq.
Denunciationis graviditatis omiſſio indicium & ſuſpicionem fa-
cit contra legitimam infantis nativitatem V. 424
H.

HABITATIO.

Competit viduæ nobili moribus in prædio defuncti mariti. Ea
tamen ab habitatione, de qua in Lib. EII. Tit. EIII. Digeſto-
rum agitur, in eo differt, qued 1) locari nequeat tertio, 2) non
integras ædes, quarum quippe potior pars hæredi relinquen-
da eſt, adficiat, 3) ſecundis nuptiis exſpiret I. 428

Gratuita non præſumitur, niſi hoc ex circumſtantiis, u. c. proxi-

ma conſanguinitate, & diuturnitate temporis, aperte conſtet
III. 640 ſq.
Neceſſitas ejus juſtam patri, alienandi peculium adventitium li-

berorum, cauſam præbet V III. 2 3 ſq.
Subjicit mihtem juribus totius provinciæ, in qua moratur, non
vero ſtatutis ejus civitatis, in qua vivit II. 147 ſq.

HEREDIPETA.
vid. CAFPTATO-R.

HÆREDITARIA DIVISIO.
vid. DIVISIO HAREDITARIA.
HEREDITARIA RES.

Addicentes eam cohæredi, ſibique pecuniam ſtipulantes, jus
ſuum in illam vendunt II. 534
Adjudicare eas omnes uni cohæredi eumque in certam pecu-
niam alteri damnari poteſt judex II. 522 ſq.
Differentia inter rem hæreditariam & partem hæreditariam ex-
plicatur V. 664
(Rr) Domi-

314 INDEX IV.

Dominium earum per hæreditatis aditionem, etſi nudis verbis
factam, adquiritur V. 747 ſq-
In rebus hæreditariis individuis ad judicandis primogenitura nul-
lam dat prærogativam, nec is, cui major pars cæœterorum co-
hæredum favet, propterea præfertur II. 52 3
Mobiles, quarum hæres ignoratur, poſt annum, immobiles poſt
XXXIannos, ſex ſeptimanas & tres dies fiſco cedunt X. 587
Mobiles hæredi unico integræ tradi poſſunt II. /12 ſq.
Poſſeſſio illarum adquiritur aétu corporali, qualis actus eſt ob-
ſignatio rerum hæreditariarum a magiſtratu ad preces hære-
dis facta V. 747 ſq.

HEREDITAS.
Auferre ex ea jacente res ſuas, vel ſibi debitas, nequeunt credi-
tores . . V. 756 ſq.
Portionem duplicem ejus accipit is, in cujus favorem ab uno co-
hærede renunciatum fuerit II. 520
Vox illa in pactis dotalibus, per modum contractus initis, adhi-
beri poteſt V. 249 ſq.
HEREDITATIS ADEMTIO.
Fieri poteſt pœnæ nomine, & valet ademtio, tametſi peccatum,
in quod illa ſtatuitur, leve ſit VI. 941

HEREDITATIS ADITIO.-.

Facta, etſi verbis nudis, dominium rerum hæreditariarum alteri
adquirit V. 747
Facta alio, quam hæredis, animo, proteſtationem requirit, quæ
proteſtatio tamen non juvat, ſi alia facta accedunt, quæ ani-

mum hæredis neceſſario involvunt V. 750
Facta verbis, non quidem poſſeſſionem ipſam, ſed tamen jus poſ-
ſeſſionis, poſt ſe trahit v. 7,/6 ſq.
Fieri poteſt jure civili confeſtim, jure Germanico poſt triginta
dies . V. 746 ſq.
Peti nequit contra illam reſtitutio reſtitutionis in integrum .

HXREDITATIS EMTOR.
vid. EKMTOR HEREDITATIS.

H.RE-

KRH
——-

„ 7„7 ESs —

rr☚ △ ☚ι G . ½

—
õe

=Zä

INDEX IV.

HAXREDITATIS EXNFPILATIO.
Vid. EXFIL ATIO HÆREDITATIS.

HEREDITATIS OMISSIO.
Conf. HBREDITATIS REPUDIATIO.
Non inducit eam ſolum hæredis ſilentium, & patientia, hæredhi-
tatem ab alio teneri, niſi lapſus triginta annorum accedat, vel
factum aliud, quo ipſe poſſeſſorem pro hærede agnovit. Id

tamen factum evidens & indubium eſſe debet V. 760 ſ .
Reſtitutione contra eam impetrata, reſtitutio denuo petinequit
V. 766

HEREDITATISPETITIO.
Alimenta in ea ab adverſario poſſidente recte petit actor, ſi pau-

per eſt, fortesque pro ſe præſumtiones ha bet II. 32
Competit in ea fori eleétio actori II. 308 ſ’q9.
Cumulari poteſt cum actione familiæ erciſcundæ in uno libello
II. 721
Expenſeæ litis in ea perſæpe ſuppeditari debent ab adverſario II.
212 ſq 352
Indeterminata nonnumquam ſuſtinetur L1. 314
Inſtitui poteſt ab hærede in re certa inſtituto V. 681
Inſtituta contra poſſidentem rem ex jure ſingulari, in rei vindi-
catisenem benigna interpretatione convertitur II. 309 ſq.

Poſſeſſor bonæ ſide in ea etiam eſt, qui in jure errat II. 31 5
Præſcriptia nonagenaria non deſideratur in ea, quæ a liberis in-
ſtitui debet II. 315
Probare quænam in ea debeat petitor hereditatis? disquiritur
kI. 352
Probari in illa debet, defunctum res, quæ petuntur, poſſediſſe
II. 3 2
Probari porro in illa debet, res petitas a reo poſſideri. Sufficit
vero heic, poſſeſſionem ex parte rei ſaltem generaliter pro-
bare. Specificatio tamen bonorum, a defuncto relictorum,
præſumtionem facit, ea omnia ad poſſeſſorem perveniiiè II.
robari itidem oportet, hæreditatis petitorem eſſe verum defun-
(Rr) 2 Cti

316 INDEX W.

ci hæredem. Probandus igitur in ea eſt conſanguinitatis gra-
dus, nec ſufficit in ea generale magiſtratus teſtimonium, pe-

titorem proximum hæredem eſſe II. 312. 350. 352
Probari denique, & quidem ante omnia, debet mors abſentis hæ-
redis II. 320

Sententia in ea libello præciſe conformis non debet eſſe V. 323 ſq.
Valet in ea partis hæreditariæ indeterminata ad judicatio II. 314

HEREDITATIS POSSESSIO.

Adprehenditur recte ab hærede præſumto XI. 227
Adquiritur actu corporali quodam V. 747 ſq.
Mitti in eam a vivo teſtatore utiliter poſſunt hæredes V. 78 ſq.
Non conſequitur eam hæres, qui verbis hæreditatem adit, jus
tamen poſſeſſionis nanciſcitur V. 756 ſq.

HEREDITATISPOSSESSOR.

Bonæ fidei non amittit bonam fidem, quam ab initio habuit, per

litis conteſtationem ſolam 11. 310 ſq.
Bonæ fidei non obligatur hæredi pro ea parte rerum hæredita-
riarum, quas ludendo perdidit II. 352

Securus eſt, qui condemnatus hæreditatem petitori reſtituit, etſi
deinde alii hæredes æque, vel magis, propinqui ſuperveniant
II. 351 fJ.
HEREDITATIS PROMISSIO.

Actionem contra hæredes promittentis adhuc hodie parit VI.

844 ſq.
Fadta generaliter, ac ſine certa determinatione, aclionem nec
hodie producit VI. 846
Facta ſine animo ſe obligandi actionem nec hodie producit .
8414.
Incerta aliquando actionem producit VI. 846 ſqq.
Indeterminata aliquando condictionem cauſa data cauſa non ſe-
quuta, aut actionem ad intereſſe, parit VI. 849
Transactiones ob promiſſionem hæreditatis initæ, ſi promiſſio
non ſervetur, recte impugnantur VI. 850 ſq.

HERE-

—

— —⏑ —

INDEX IV. 2

HEREDITATIS REPUDIATIO.

Fieri poteſt a debitore obærato tam in allodiali, quam in feudali,
ſucceſſione VII. 567 fq.
Non impedit, quo minus hæres, qui hæreditatem repudiat, ali-
quas tamen res retinet, ab illo, in cujus gratiam repudiavit,
ad has tradendas conveniri queat V. 764 ſq.
Non irrita reddit ea, quæ hæres, dum hæreditatem tenuit,
bona fide geſſit. Ea, enim, quæ ſic geſſit, hæreditati & no-
cent, & proſunt. Secus eſt in his, in quibus dolum, vel cul-
pam, commiſit V. 762 ſq.
Revocare nequeunt eam, tamquam in fraudem ſuam factam,
creditores. Contraria quidem ſententia æquior eſt Quia .
tamen illa aperte cum jure ſcripto pugnat, nec in judicando,
nec in reſpondendo, attendi debet VII. 567 ſq.

HEFREDITATIS VICESIMA.
Vid. VICESI MA HEREDITATIS.

HEFREDIS INSTITUTIO.
conf. CAPTATORI INSTITUTIONES.

Committi aliquando ſorti poteſt V. 661
Fieri poteſt
1) collective, omiſſis heredum nominibus propriis V. 624
2) in 1 aliena V. 688
3) per vocem legare . V. 622- VI. 870
Filii valet, quem usque ad legitimam, vel certam pecuniæ ſum-
mam, exhæredavit pater V. 625 ſq.
Liberorum a patre facta impugnari nequit, quando rebus a ſe
vivo acceptis contenti eſſe jubentur V. 628

Liberorum illegitimorum fieri non poteſt ultra unciam a patre
liberos legitimos habente V. 630 ſq.
Litis cauſa optimum præſtantiſſimumque hæredipetas eludendi

remedium eſt VI. 957 ſq.
Neceſſaria in teſtamento eſt, ac in illo omitti nequit V. 66οſd.
Pro ea habetur legatum legitimæ V. 62 I
Sufficiunt ad eam qualiacumque verba V. 660 ſq.

(Rr) 3 H G-

318 INDEX W.

HERES.

Actionem ex injuria defuncto, dum hic vivebat, illata non habet,
bene vero ex ea, quæ, poſt mortem, infertur VIII. 223 fſq.
Animum ejus non habuiſle præſumitur vidua, quæ poſt mor-
tem mariti in bonis ejus manet, illaque adminiſtrat 752 ſq.
Conventus & condemnatus ex f-cto defuncti, ad expenias ſol-
vendas non obligatur, quamvis defunctus in mala fide fuerit,

dummodo hoc factum defuncti ignoravit ipſe L. 200 ſq.
Differentia inter hæredem ſingularem & partiarium explicatur
V. 664
Eſt conjux portionem ſtatutariam accipiens VI. 1124 ſJ.

Hæredum mentio in pactorum & contractuum initio poni ſolita
plerumque otioſa eſt. Habebit tamen ea ah quem uſum in eis
negotiis, quæ alias ad hæredes non tranſeunt. Præcipue in
donatione mortis cauſa utile eſt, ut ea in hæredes donatarii

dirigatur 1. 418 ſq.
Non eſt, qui rem ſingularem ex defuncti eonjugis hæreditate
accipit VI. 1124 ſq.
Præſumtus recte adprehendit hæreditatem jacentem Xl. 227
Reſtituitur interdum ex perſona defuncti I 631
Singuli hæredes res immobiles hæreditarias a tertio poſſeſſas
pro rata ſua vindicare poſſunt 11. 512

Si is, quem hæres futurus compilavit, vivus conqueſtus non eſt,
hæredes tamen ejus, eo mortuo, queri & hæredem compila-
torem convenire, ſed ſaltem civiliter, poſſunt. Poſſunt et am
jusjurandum ei deferre VIII. 408 ſq.
Socii ex iis, quæ defunctus in ſocietate geſſit, obligatur III. 377

HERES INDIGNUS.
vVid. INDIGNUS.

HRES SINGULARIS, SIVE IN RE CERTA
INSTITUTUS. .

Pro hærede habetur .
1) qui adtionibus hæreditariis, quæ hæredibus competunt,
adverſus extraneos experitur V. 681 lq.

2) qui

8 — —

—

ð 4

5

— —

IN DEX IV. 319

2) quia Falcidiam detrahere poteſt V. 6 g0
3) quia jus accreſcendi habet, etſi ejus rei commerclio non
fruatur V. 673 ſq. 675 ſq.

4) quia, ſi filius, vel parens, ſit, cui legitima debeatur, pro
exhæredato haberi, & teſtamentum querela inofficioſi im-

pugnari non po ſſit V. 676 ſq.
5) ſi cohæres non adeat hæreditatem V. 673 ſq.
6) ſi teſtamentum per querelam inofficioſi, aut nullitatis, con-
cidit V. 680 ſq.

Pro legatario habetur
a) quia actiones hæreditariæ, neque active, neque paſſive,

in eum tranſeunt V. 686
b) qui actionibus legatariorum coheæredem convenire poteſt
V. 685
c) quia Falcidiæ detractionem patitur V. 684
d) qui nec jus accreſcendi, nec decreſcendi, habet, ſi cohæ-
res adit V. 682 ſq.
e) quia rem relictam propria auctoritate occupare nequit V.
683 ſq.
f) quia rem relictam, licet non agnitam, in hæredes trane.
mittit V. 68 5
uomodo procedatur, ſi plures hæredes ex rebus certis inſtituti
ſint? disquiritur V. 66 8

Si unus ex re certa, alter ſimpliciter, vel ex parte, inſtituatur,
hic aliquando pro hærede, aliquando pro legatario, habetur

V. 668 ſq.
Species illorum variæ ſunt V. 665 ſq.
Unicus totam capit hære ditatem, quamvis teſtator jus accreſcen-
di expreſſe ei ademerit V. 66 ſq. 667

HERES SUUS.
conf. SUITAS.
Competit jus hæredis ſui iis, qui in patria poteſtate illius, cui
ſuccedunt, eo, quo is mortuus eſt, tempore fuerunt V. 74

Dominium, quod ſuus hæres in rebus patris, eo vivo, habet,
fictum eſt ſaltem V. 741 ſq.

Im-⸗

320 (NDEX IV.

Immiſcuiſſe ſe hæreditati paternæ non cenſetur is, qui ſe ali-

quando hæredem patris appellavit V. 743 fſ.
Jura præcipua illorum nec hodie abolita ſunt V. 745
Repetere poteſt intra triennium hæreditatem paternam, quam
recuſavit V. 74 5

Retinet nomen heæredis, etſi hæreditate abſtineat V. 743 f.
Transmittit hœreditatem ad hæredes quoscumque, etſi ante im-
mixtionem decedat V. 74 5

HAERESIS.
Crimen in foro humano non eſt, nec punitur, quatenus ſaltem

in errore conſiſtit VIII. 602 ſqqꝗ.
Judicat eas quælibet eceleſia ex libris ſuis Symbolicis VIII. 573
ſqq.

Leges, quæ in ſimplicem hæreſin infamiam, exilium, bonorum
ademtionem, & bonorum privationem, ſtatuunt, impiæ ſunt,
& cum recta ratione pugnant . VIII. 03 ſqq.
Non ſunt leviuſculi errores & dubia circa libros Symbolicos,
quæ poſt ſubſcriptionem ſuperveniunt NIII. 576 ſqq.
Novæ naſcuntur hodie plurimæ, quæ in primorum Chriſtiano-
rum annalibus fruſtra quæruntur VIII. 609
Originem ſuam debent plurimæ diſputationibus theologicis,
quæ tamen interdici nec debent, nec poſſunt VIII. 601

HAERETICUS.

Catalogus, quem jus Canonicum in can. 39. cauſ. 24. quæſt. 3.
nectit, a nemine cordaro probari poteſt. Magis ridiculum eſt
ſupplementum ejus catalogi, a CAROLO MEICHELBECK

Tomo II. hiſtoriæ Friſingenſis inſertum VIII. 608
Cogi nequit pœnarum comminatione, ut ad puriora ſacra re-
vertatur VIII. 602 ſqq.

Cogi tamen poteſt, ut remedia, quibus errores ejus diſcutian-
tur, adhibeat, ac inſtitutionem in vera doctrina admittit
VIII. 603 ſq q.
Definitio hæretici in jure USTINIANEO poſita accurata non
eſt, ſed ex ſuperſtitione & tyrannide cleri profecta, atque cum
ea, quæ in Auguſtana Confeſſione reperitur, pugnat ViII.
50 f.
-

7

INDEX IV. 2ðð

Differt a ſchiſmatico VIII. r1
Jus declarandi heæreticos penes eccleſiam eſt. Habent igitur
hoc jus ſingularum rerumpublicarum in Germania eccleſiæ,
ac illud in Senatibus eccleſiaſticis exercent. Olim hoc jus
penes concilia fuit VIII. 583 ſqq. 586 ſqq.
Leges, quæ hæreticos quieſcentes morte puniunt, impiæ ſunt,
& cum recta ratione pugnant VIII. 603 ſqq.
Non eſt, qui in levi & ad ſalutem non neceſſario argumen-
to errat VIII. 570 ſqq.
Non ſunt proteſtantes & catholici in Germania noſtra hære-
tici VIII. 597 ſqꝗq.
Obſtinatus, &, poſt inſtitutionem in vera doctrina, errorum
fſuorum tenax, non tamen puniri debet VIII. 603 ſqq.
Puniri ne quidem poteſt, quod ſuo more privatim DEUM
colit VIII. 602 ſq.
Qui falſas opiniones ſuas alios, contra legis prohibitionem,
docet, vel cultu ſuo religioſo tranquillitatem publicam tur-
bat, vel blaſphemias eructat, recte punitur, non tamen pro-
pter hæreſin, ſed propter hæc maleficia VI I. 602 ſq.
Quietos etiam hæreticos e provincia exire jubere, ab honori-
bus & muneribus publicis arcere, a poſſeſſione bonorum
immobilium & commerciis excludere, atque ex officiis, quæ
jam gerunt honeſte dimittere poteſt princeps, vel respu-
blica VIII. 693 ſqq.
Vim in hæreticos omni tempore improbarunt catholici cor-
datiores VII. 611

HAMA.
Vocis hujus ſignificatio traditur VIII. 164
HARUSPEX.
vid. ARUSPEFEX.

Haut und Haar.
Vocum harum explicatio vera ac genuina traditur X. 352 ſq.

Hencker⸗Geld.
Vid. EXNPENSÆ CRIMINALES. B
(88) HER-

22 INDEX W.

3
HERM APHRODITI. .
KRomæ impune occidebantur, tamquam monſtra IX. 370 fſdq.

HISTORIA.

Ejus corruptores, etſi id ſine lucro faciant, pœnam in falſum
ſtatutam merentur IX. 813

HOMAGIUM.
Miniſter principis graviter peccat, qui ejus exactionem vel
omittere, vel differre, ſuadet VIII. 821

HOMICIDA.

Animus occidendi indirectus etiam ad pœnam mortis homi-
cidæ irrogandam ſufficit, nec ſemper animus occidendi di-
rectus requiritur IX. 379
Aſyla & privilegia illa impia ſunt, quibus alicui facultas da-
tur, homicidam ab ultimo ſupplicio liberandi IX. 393 ſq.
Eſt, & ultimo ſupplicio adfici debet, qui
1) obtruncat volentem petentemque IX. 359 ſg.
2) occidit alium pro alio IX. 378
3) percutit data opera, & deliberato animo, adverſarium cu-
cuma, candelabro, diſco, ſi mors inde ſequitur IX. 56 5
4) propoſitum occidendi vulnerandique habet, erſi inſtru-
mento letali uſus non ſit IMX. 565 ſq.
5) ſervum mercenarium interficit. uod homicidium in-
terdum capite, nonnumquam mitius, punitur I. 167 ſq.
6) tumultum, turbam, pugnam, vel alium actum, in quo ho-
minem perire poſſe prævidit, & in quo etiam homo per-
lit, dolo malo concitavit IX. 6.5 ſq.
7) vulnerare jubet, ſi mandatarius eum, quem vulnerare
juſſus eſt, occidat IX. 382
8) vulnerat mortifere alium, eumque ſic vulneratum per
alium occidi curxat IX. 379
Inſidioſus eſt fur, qul in furto deprehenſus deprehendentem
obtruncat. Is atrocius, quam fſimplici morte, punitur, non
aliter tamen, quam ſi arma, animo nocendi, aut ſaltem ſe
defendendi apportavit IX. 5 ſqg.
usju-

INDEX IV. 323

Iusjurandum purgationis homicidæ animum occidendi negan-

ti non admodum recte imponitur IX. 381
Necans alterum ſine arbitris, & caſum fortuitum allegans,

hunc probare debet. Alias tormentis ſubditur. Tunc ta-
men a probatione immunis eſt, quando nulla prorſus cau-
ſa, quæ eum ad necandum movere poterat, apparet 1X.
. 543 ſq.

Non liberat homicidam filium ab ultimo ſupplicio juſſus pa-

tris, bene tamen defenſi patris IX. 299 ſq.
Pœnam mortis in homicidium, lege divina, ſtatutam remit-
tere nequit princeps IX. 351 ſq. 368 ſq.

Pœnam mortis remittendi juſta cauſa raro eſt ebrietas IX. 375 ſq.
Puniri ultimo ſupplicio debet
1) etſi ſolemnia quædam in cadaveris inſpectione omiſſa
fuerint IX. 384
2) etſi tempus long'ſſimum inter vulnus & mortem inter-
cedat, quando de lethalitate vulneris, & animo occidendi,
indubie conſtat IX. 410 ſq.
3) etſi vulnus inflictum abſolute letale non fuerit IX. 383
Puniri poteſt ultimo ſupplicio, poſt peractam cauſæ cognitio-
nem a magiſtratu alio, qui eum in provincia ſua deprehen-
dit, etſi is requiſitus non fuerit, quando magiſtratus, in cujus
provincia cæœdes commiſſa eſt, officium ſuum non facit ix.
358 fJ.
Transactiones principum cum homicidis juri divino non on.
veniunt, ſed tamen facilius excuſantur, ſiquidem ante omnia
viduæ & hæredibus occiſi ſatisfiat IX. 354 ſq.
HOMICIDII POENA.

conf. HOMICIDA.
Judex in puniendo homicidio crudelitatem, & feſtinationem,

eyitare debet IX. 399
Mitigatur ob
1) alapæ inflictionem . IX. 500 ſq.
2) iram gravem & ab adverſario concitatam IX. 492 ſa.
498 14.
3) injurias verbales aliquando IX. 504 ſq.
4) percuſſionem cum baculo, vel virga IX. 05 ſq.
on

(S8) 2

324 1ND EX IV.

Non mitigatur ob .
1) tatem impuberem, ſi malitia manifeſta appareat IX. 43 5

2) tatem minorem IX. 395. 43 †
3) artificium inſigne IX. 398
4) bene merita IX. 398
5) dignitatem IX. 39 5
6) ebrietatem . *IX. 275 ſq. 432 ſJ.
7) homicidium tempore intervalli dilucidi commiſſum .
430 14.
3) iram qualemcunque IX. 487 ſq.
9) liberorum numerum IX. 398
10) matrimonium IX. 399
1I1) mentis imbecillitatem IX. 424
12) tranfitum homicidæ non Chriſtiani ad Chriſtianos IX.
296 ſq.
Non tollitur ulla præſcriptione VII. 799 ſqq. IX. 393

Ordinaria mors eſt, nec mitius puniri debet homicida. Per
homicidium, enim, ſi id non punitur, totam provinciam im-
Piari ac pollui, non ſolum ex Sacro Codice, ſed etiam re-
Sta ratione, conſtat. Quapropter homicidium apud Chri-
ſtianos crimen irremiſſibile eſſe debet, atque pro tali in no-
ſtra Saxonia jure meritoque declaratum fuit IX. 31 ſq.
388 ſc.

HOMIECIDII CULOABILIS POENA.

Pœna homicidii culpabilis ſecundum tres culpæ gradus, qui
in negotiis civilibus obſervantur, in infligenda. Itaque tres
pœnarum claſſes in homicidio culpabili conſtituuntur, ac
ſingulæ expenduntur IX. 511 ſq.

HOMICIDII INSIDIOSIYEOENA.

Homicidia deliberata omnia, ſecundum leges, rota puniri opor-
tebat, ſed, uſu fori, iſtæ leges ad inſidias, quæ lucri & ſpo-
lii cauſa tenduntur, reſtringuntur. ſtaque ulciſcendi animus
ad rotæ ſupplicium in praxi non ſufficit; quin immo qui
hominem innocentiſſimum, a quo numquam offenſus fuit,
per inſidias, ſine lucri cupiditate, necat, tamen non gravius,
quam gladio, puniri ſolet IX. 5y85 ſqq.
Homi-

2 — — — Se

. ——

—2

4—

—

Homicidia inſidioſa ex vindicta, ſine omni lucri & ſpolii cu-
iditate, commiſſa, etiam in illuſtribus perſonis olim rota
puniverunt Germani. Sed uſus fori ad rotæ pœnam in ho.
micidio inſidioſo, præter ſpem lucri, etiam obſeſſionem viæ
ublicæ, aut ſaltem, ut mors occiſo in domo propria occi-
ſi illata ſit, requirit, ad quantitatem lucri tamen, magnumne
hoc ſit, an exiguum, non reſpicit IX. 592 1q q.
Homicidium inſidioſum cum viæ obſeſſione conjunctum pœ-
nam rotæ meretur, in qua decernenda autem valde timidi

ſunt Jurisconſulti IX. 596

HOMICIDIUM.
Corpus delicti in eo ſcrupuloſe inveſtigari non debet IX. 294
400 ſq. 411 ſqq. 416 ſq q.
Eſt procuratio abortus, quocumque graviditatis tempore fiat
IX. 3988

Indicium ejus fragile admodum atque lubricum eſt rixa &
jurgium X. 153
HOMO,
Diviſio hominum apud priſcos Saxones recenſentur X. 655 ſq.

HOMO PROPRIUS.

Conditio illorum
1) contra jus naturæ & divinum non eſt I. 170
2) non incognita plane fuit Romanis I. 164 ſq-.
3) proxime ad ſervitutem priſcorum Romanorum accedit
I. 16 1

Derelinquitur a domino, qui cum eo, tamquam libero homi-

ne, diu vivit VII. 62 ſq.
In litibus, quæ de his excitantur, in dubio interpretatio pro
libertate facienda eſt I. 16 t
Non liberatur a dominica poteſtate per literarum ſtudia I. 170

Servi veri apud Germanos ſunt homines proprii I. 673 ſq.

HONORARIUM.
vid. SALARIUM.

(S8) 2

326 IN DEX IV.

HONORES.
vid. DIGNITAS. MUNUS. OFFICIUM.
Honorum diſpenſatio non pertinet ad jurisconſultos, bene ta-

men cognitio de illis I. 14 ſq.

Indigni impetrantes honores, falſarii ſunt. Eodemque elogio

celebrari debent, qui honores indignis conferunt IX. 798 ſq.

Pares cum principe honores uſurpare, crimen eſt VIII. 802 ſq.
HONORIS DECLARATIO
vid. DECLARATIO HONORIS.
HOSTIS.
Hoſtem fovens miniſter principis, ut gloriam inde aucupetur,
peccat VIII. 796
HUMORES.

Corrupti in corpore humano ſœpe eosdem cum veneno effe-
ctus habent IX. 65 5 ſq.

HYPOTHECA.
conf. PIGNUS. ACTIO HYTFOTHECARIA. OP-
PIGNORATIO.
Agnoſcere debet omnes, etiam extrajudiciales, rei in ſolutum

acceptæ impoſitas creditor VII. 970
Alienationem ejus impedire nequit creditor IV. 802

Auctoritas illarum, quæ in judicio conſtitutæ ſunt, non a die
debiti contracti, ſed a die impetratæ confirmationis, initium
ſumit 1V. 772
Confirmatio judicis ad certum tempus reſtricta non cenſetur,
tametſi debitor in contractu confirmato ſolutionem debiti
intra certum tempus promiſerit IV. 793

Conſtituebatur, jure Romano, apud quemcumque judicem,

etiam incompetentem, in plerisque autem Germaniæ pro-

vinciis auoritas magiſtratus, ſub quo res pignoranda ſita

eſt, ejusque immediati, neceſſario requiritur IV. 766 ſqꝗ.
Conſtitui poteſt debito futuro, etſi ſumma incerta ſit IV. 717
Conſtituta in fundo emphyteutico, conſentiente domino, ab
emphyteuta, pignori judiciali æquipollet II. 416 ſqq.

Con-

m — £ =

4-

10

„*⁹

ẽ

n

IND EX IV. 2

Conſtitutio ejus expreſſam pignoris, vel hypothecæ, mentio-
nem non requirit 1V. 713
Deſinit eſſe publica, lapſo certo illo tempore, ad quod con-
ſenſum ſuum dedit judex, licet is clauſulam caſſatoriam non
adjecerit. Continuatur tamen tunc, quum creditor, vel
intra illud tempus, vel modico poſt ejus lapſum intervallo,
renovationem conſenſus a judice petit, debitorem judiciali-

ter interpellat IV. 791 ſq.
Differt a pignore, einem handhabenden Pfande IV. 712 fdJ.
Pig 712 14

fe

Exipirat hypotheca, ſine conſenſu domini, fundo emphyteu-
tico impoſits etiamſi a judice confirmata, reverſa ad domi-

num emphyteuſi II. 416 ſq. 419
Extinguitur per ſubhaſtationem legitime factam, & ſequutam
ad judicationem IV. 804. ſq.
Impetratur

1) per arreſti impoſitionem in nonnullis locis VII. 436 ſq.
2) per exſequutionem. Quae hypotheca autem pignoribus
publicis anterioribus non praejudicat VII. 447. 4 8.
Ius hypothecae judicialis, ſine novo judicis conſenſu, cedi,
vel etiam hodie a creditore privatim vendi, poteſt IV.

. 783 ſqq. 786
Non exſpirat tempore, intra quod debitor in contractu pigno-
ratitio ſolutionem non promiſit IV. 793
Non extinguitur per ſubhaſtationem & adjudicationem, em-
tore pretium non ſolvente IV. 807 ſqq.
Non oritur ex dolo in contractu commiſſo 1. 6,2

Non remittit eam creditor, qui, de venditione pignoris certior
redditus, jus ſuum ſibi contra venditorem reſervat IV. 800 fq.
Nulla eſt conſtituta
1) a debitore obærato & fugitivo, licet ante motum con-

curſum IV. 758 ſq.
2) a judice ad ſolas creditoris preces in bonis debitoris ab-
ſentis IV. 757 ſq. VII. 606
3) a non domino, etſi magiſtratus eam confirmaverit, &
creditor in bona fide ſit IV. 7 ſq.
Prioritatem ejus amittit creditgr hypothecarius in ulteriorem
oppignorationem conſentiens IV. 788 ſqq. 803

Re-

328 INDEX I.

Remittit eam
àa) creditor in re ipfſa, in pignoris alienationem hoc animo,
ut ſibi ex pretio ſatisfiat, conſentiens. Novam tamen,
hoc caſu, in pretio conſequitur IV. 79 5 ſq.
b) creditor venditionem pignoris ratam habens, ubi tamen
ſola ſcientia venditionis ratihabitionem non involvit IV.
800 ſq.
c) dominus directus in translationem dominii utilis con-
ſentiens IV. 796 ſq.
