Falſam monetam reges quidam & principes tam exteri, quam
Germani, tamquam regale quoddam, exercent, atque per
hoc maximam in re monetaria confuſionem frequentesque

mutationes excitant VII. 926 ſqq.
Hiſtoria rei monetariæ Germaniæ paucis exponitur VII. 929
. ſqq.

Promiſſio certi monetæ generis non impedit, quo minus cre-
ditor, cui hoc promiſſum eſt, ſi hoc haberi nequeart, ad ali-

ud invitus accipiendum cogi poſſit VII. 946 ſJ.
Reprobata in ſolutione nemini obtrudi poteſt, quin immo ne-
quidem adhuc proba, ſed mox reprobanda VII. 94 5

Uniformem monetam conſtituere diu fruſtra conati ſunt Im-
perii ordines. Tandem res anno 1559. perficitur, atque mo-
neta Imperialis, ſeu Colonienſis, ſtabilitur, quæ per Kip-
peros & Wipperos interrupta fuit. In cujus locum anno 1667
moneta Zinnenſis, & anno 1690 moneta Lipfſienfſis ſurro-
gatur VII. 930 ſqq.

MONETE FALSE FABRICATORUMPOENZX.

Ignis pœna in falſæ monetæ fabricatores juſtiſſime ſtatuta in-
terpretatione & uſu fori contra mentem legislatoris elu-
ditur, atque, ſi adhuc infligitur, non facile tamen inter vi-
vos, ſed poſt gladii ſupplicium in cadavera occiſorum exer-

cetur IX. 839 ſqq.
Inter-

= —
—☛

—
—
— ——W —

Cor

te⸗

do

um,

lch Ol⸗

ſqd.

Onul⸗
impli⸗
1ſunt.
nnum
muti⸗
ſ
0l 1ſ.
quam
ue per
tesge
l. 929
ſag.
8 cre-
d ali⸗
161.
n0 ne-
l. 945
nt Im-
ge mo⸗
0 1667

.
ſurro⸗

o ſ⸗

tutt in⸗
lis ell⸗
Nter l
mekel⸗
z,a
later⸗

INDEX IV. 455

Interpretatio illa fori, qua negotiatores falſæ monetæ ſaltem
virgis cæduntur, nimis audax eſt, ac nimis aperte & longe
aàa lege recedit. igitur ea recte deſeritur, ac in locum vir-
garum gladius ſubſtituitur IX. 843
Qui faliam monetam non fabricant, ſed expendunt ſaltem, uſu
fori virgis cædi & in perpetuum relegari ſolent. Verum
& hæc pœna aliquando mitigatur, ut, ſi expenſio in alea
facta eſt, vel deceptus ab aliis ſibi viciſſim alios decipere li-
citum credidit, vel aliæ etiam circumſtantiæ lenitatem ſua-
dere ſolent IX. 841 ſq.

MONOPOLIUM.
Ceſſat, etſi legitime adquiſitum ſit nundinarum tempore XI. 37

Definitur XI. 38
Exſpirat XXX., vel KXXI. annis, nec præſcriptionem imme-
morialem requirit XI. 44 ſq.
Non pertinet regulariter ad magiſtratus A. 573 fdq.

Princeps nec monopolia concedere, nec quidquam, quod li-
bertatem commerciorum infringat, aut impediat, facere,
vel permittere, poteſt. Principes Germaniæ tamen hanc
legem non curant. Sed Imperator ad eam alligatus eſt. Ob-
ſervare quoque eam debent magiſtratus inferiores IX. 41 ſqq.
Refertur ad ea pactum duorum mercatorum, vel opificum,
inter ſe, ut alter alteri ſoli merces ſuas vendat XI. 38

MONSTRUM.

Occiditur impune I. 160
Peccant, qui monſtrorum cædem promiſcue permittunt IX.
370 ſq.

MONUMENTA PUBLICA.
Corruptores eorum, etfſi id ſine lucro faciant, pœnam fali
merentur IX. 8 (3

M0RA.
Commiſſa in ſolvendo ſtatim, antequam ſcilicet ereditoris in-
tereſte incipit, purgari & ſic pœna legis commiſſoriæ vitari
poteſt 1II. 499 ſqq.
Com-

456 INDEX W.

Commiſſa in ſolvendo retrovenditionis pretio, confeſtim, an-
tequam retrovenditoris intereſſe incipit, purgari poteſt ilI.

7

449
Contra illam in ſolvendo retrovenditionis pretio commiſſam
in integrum reſtituuntur minores & collegia III. 449
Debitoris in ſolvendo creditori jus non dat, ut uſuras ultra al-
terum tantum exigere queat IV. 90 ſq.
Inducit eam non ſola interpellatio, ſed & aliquando lex IV.
865 ſq.

Ob eam a tertio in promiſſæ dotis, vel donationis propter nu-
ptias, ſolutione commiſſam ſponlſalia non reſcinduntur V.
90 ſq.
MORALIS ACTIO.
vid. ACTIO MORAILIIS.
MORATORIUM.
vid. ExCEPTIO RESCRIPTI MORATORII. Kk E-
ScCRIPTUM MORATORIUM.
MORBUS.
Definitur . JI. 144
MORBUS CONTAGIOSUS.
Cauſa divoatꝑ juſta eſt V. 336
Omnis peſtis nomen meretur vV. 79
Qui domum teſtatoris inficit, teſtamento privilegiato locum
facit V. 740
MORBUS DIUVTURNUS.
Eo fatigatus privilegio miſerabilium perſonarum gaudet II.
135. 137
MORBUS GRAVIS ET PERICULOSUS.
per hunc ſine dubio miniſtro, cum magno licet reipublicæ dis-
pendio, ab officii ſui exercitio prorſus abſtinere licet VIII.
814
MORBUS HYSTERICUS.
Non eſt juſta repudii cauſa . V. 72

MORBUS LEVIS.
lo implicitus miniſter omnem officii curam deponere non de-

bet VIII. 814 ſq.

or
g
lat

V

de

Din
In⸗
Juri
Mer
N

dig

Vor

INDEXN Vy. 4 57

M0ORBUS ULTIMUS.
Sunmtus ejus ad impenſas funeris magis ex conſuetudine, quam
ex lege, referuntur VII. 504
Mhordacht.
Significatio hujus vocis explicatur X. 55
MORES..
Intolerabiles ad repudium ſufficiunt V. 70 ſqq.
. . MORGENGABA. .
Duplex eſt . X. 671
Utramque accipit vidua nobilis X. 671
MORIBUNDUS.
vid. TESTAMENTUM MORIBUNDI.
MORIONES.
Delinquentes, qui principibus in deliciis ſunt, regulariter exi-
muntur pœnis, niſi manifeſti doli indicium adparet VIII. 7
. ORS. .
Diſcrimen inter cauſam & occaſionem mortis maximum eſt IX.
4 514 ſq.
In aqua ſine aquæ potu eſſe poteſt IX. 412 ſq.
Iurisjurandi vim nonnumquam habet III. 31 ſqq.
Mentio ejus ſola ultimam voluntatem non inducit V. 256 ſq.
Naturalis præſumitur in dubio, ſi nullum in cadavere vulnus,
ac mortis violentæ veſtigium, adparet IX. 412 ſg.

MORS ABSENTIS.
vid. ABSENTIS MORS.
MORTALIS. MORTALITER. MORTIFER. MORTIFERE.
MORTIFERUS. MORTIFICVUS.
Significationes vocum harum explicantur IX. y61 ſq.
Muͤndig.
VvVox hæc aliquando majorennem, aliquando puberem, ſigni-
ficat V. 699 1 q.
S (Mmm) MUL=

4yG85 INDEX IV.

MULCTA. “
Converſio pœnarum decretarum in mulctas competit magiſtra-

tibus Saxonicis, patrimonialem jurisdictionem habentibus X.

73 ſq.
Convertere in illam poſſunt magiſtratus Saxonici, Patrimonia-
lem jurisdictionem habentes,
1) fuſtigationem. Quam mulctam vero piis uſibus conſecrare,
nec fiſco ſuo inferre, debent A. 362 ſJ. 464
2) relegationem perpetuam ſine fuſtium ictu dictatam, eamque

muléctam ſoli lucrantur. Quod maxime ſingulare eſt, quum

alias judex inferior nequeat pœnam relegationis, aut aliam,
dictatam in muletam pecuniariam convertere I. 633 X 464
3) virgarum ictum in operto, aut carcere, eamque mulctam
ſoli lucrantur X. 464
Exigere mulctas, in ſtatutis ſuis comprehenſas, a delinquentibus
collegis, nec non refractarios privatis remedis coërcere, poſ-
ſunt collegia. Poteſtas tamen mulctandi collegiis competens,
ad negotia communem totius collegii utilitatem ſpectantia re-
ſtringi, nec ad cauſas & lites membrorum privatas extendi,
debet II. 81 ſq. 823 ſq.
Exigitur pro illa nonnumquam compotatio in plurimis collegiis

30 pagis X. 277 ſq.

MuLIäE. V
vid. FEMINA. GRAVIDA. PARTURIENS.
MUNICIPIUM. .
vid. CIVITAS MUNICIPALIS.
MUNIFICENTIA.
vid. LIBERALITAS.
MURUS.
Muro vallari poteſt prœdium nobile, & ad exſtruendum hunc
ruſtici Saxonici tigna neceſſaria advehere debent X. 706. 713
Muſcheln.

vid. XYTIII.
MUTUVS

C

Im
il

Acs
Ac

Co

i.
Us N.
ſ
Onia-

ctare,
mque

uuI
1ee

Itam
. 464
nibus
. pol⸗
erens,
tia re⸗
tendi,
ull.
Uegiis

lt

INDEX IV. ⸗

S MUTUS ET SURDUsS.
Confeſſio illins de homicidio fignis facta, ſi aliis argumentis ful-
cCiatur, plena probatio eſt, ac ad irrogandum ultimum ſuppli-
cium ſufficit IX. 424 ſq q. N. I16 ſqq.
Immunis a tormentis non eſt, etiamſi virium hoc nativum, vel
in prima infantia contractum, ſit X. 116 ſqq.
Quamvis natura talis ſit, tamen perfectum rationis uſum habere
poteſt, & in dubio, quum homo ſit, præſumitur. Adferun-
tur ſimul exempla bina mutorum & ſurdorum ad miraculum
uſque intelligentium X. 116 ſqq.
MVUTVUUM.
conf. coNDICTIO EX MUTVUO.

Accipere nequit procurator ſine ſpeciali mandato. Quod tamen
tunc poteſt is, quum negotium commiſſum ſine pecunis mu-
tuo accepta expediri nequit II. 633 ſqq. III. 342
Accipere poteſt inſtitor negotiationi pecuniariæ Præpoſitus if.
194 194.

Contrahitur nonniſi inter conſentientes II. 637

Convenitur recte ex illo tertius, in cujus utilitatem verſum eſt
II. 635 ſq.
Gratuitum
1) collocatur in quarta creditorum claſſe VII. 527 ſq.
2) honeſtius eſt uſurario II. 630 ſqq.
3) præſumitur adhuc hodie II. 632 ſJ.
4) priviegia multa habet 1I. 6 30
Valet hodie in eo pactum, ut debitor plus reddat, quam accepit,
modo id, quod amplius promittitur, legitimam uſurarum
quantitatem non egrediatur I. 406

MYTILI.

Mytilorum eſus eadem ſymptomata excitat, quæ venenum præ-

tentiſſimum excitare ſolet IX. 65 6
N.
Nachkommen. 1
Vox heæc in privilegio poſita non quoslibet ſucceſſores, ſed li-
beros tantum, ſignificat 1. 11 ſag.
(Mmm) 2 Nah⸗

Nahrungs⸗Geld.
Ius hoc per præſcriptionem immemorialem ſibi adquirere poteſt

magiſtratus inferior X. 583 ſq.
Narr.
Convitium hoc non ſufſicit, ut pater liberos ſuos exhæredare
queat V. 632

NASCITURUS.
conf. POSTHUMVS.
Ei cohæredes tres partes ſervare debent II. 315

NATIVITAS INFANTIS9.

Admittuntur in ejus probatione teſtes domeſtici & conſanguinei
V. 426
Dubiam non probat, nec ſuſpicionem ſuppoſitionis tollit, teſti-
monium ſacerdotis de baptiſmo infantis V. 42
Vocans eam in dubium negare ſimpliciter debet, non exceptio-
nem ſuppoſitionis objicere V. 42 t

NAVIGATIO.

Arcere ab illa nequit princeps per flumina ſua alterius principis
cives, & contra impedientem in ſuo territorio mandata ſine
clauſula in ſummis Imperii tribunalibus decernuntur VII. 670
Turbare eam non debet jus piſcandi in flumine habens VII. 675

NAVIS.
conf. EXxERCITOR NAVIS.
Credens
4) in navem emendam, fabricandam, inſtruendam, in quarta
creditorum claſſe collocatur VII. y28

2) in navis refectionem, præter ipſum creditum etiam neceſ-
ſitatem, vel utilitatem, crediti ſui probare debet. Operoſa
tamen probatio heic non exigitur III. 176 ſJ.
Creditum in ejus refectionem
1) præfertur in concurſu creditorum nautarum ſtipendiis III.
178 ſq.
2) pro

I

—

dteſt
683 G.

edare

1.632

I. n;

ginei
V. 426
eſti⸗
V.u)
eptio⸗
J. 411

ncipi
4 ſine
I.670
I.6

guarta
Il. 25
necel⸗
D
1761ſ

i I.
ſa.
4 pro

INDEX IV. 461
2) probatur per ſolum magiſtri navis chirographum III. 124
ſq. 18 1
Oppignorata tacite ei eſt, qui in ejus refectionem credidie III.
172 ſq. 1V. 742
Pretium ejus reſtituendum nautæ eſt, qui ideo navim ſuam in
vadum illidit, ut homines mercesque ſervet III. 188
Venditor ejus, qui prerium navis venditæ exigit, in quarta cre-
ditorum claſſe collocatur VII. 528

NAVTA.
Nautarum ſtipendia privilegia mercedis domeſticæ, des Liedlohns,
in concurſu creditorum non habent III. 178. VII. 509
NECESSITAS.

Summa ablationem rei alienæ non ſolum excuſat, ſed etiem ju-
ſtam reddit, adeoque ceſſat tunc omnis in foro humano pœna

NEGATIVA.
In dijudicandis propoſitionibus affirmativis & negativis verba
ſæpe fallunt IV. 93
Probare illam is, qui in ea ſe fundat, non tenetur IV. 9 1 ſq.
Probatio ejus, etſi aliquando poſſibilis ſit, imponi tamen non de-

bet IV. 9 51 ſq.
Veritas regulæ, quod negantis per rerum naturam nulla proba-
tio ſit, contra cCocCEIUM adſeritur IV. 949 ſq.

NEGLIGENTIA.
Colonorum, ſervorum, procuratorum, hominum propriorum,
abſenti nocet VII. I51
Pœna ejus præſcriptionis fundamentum eſſe nequit VII. 147

NEGOTIA.

Damnoſa ex conſilio totius Senatus geſta non recte imputantur
miniſtro VIII. 7 5 ſq.
Nulla ipſo jure, ex defectu ſolennitatis, propter manifeſtam
æquitatem ſuſtineri debent I. 28
(Mmm) 2 Regu-

462 INDEX IV.

Regula vulgaris: Negotium eodem modo debere diſſolvi, quo
fuerit contractum, ad jus antiquum formularium pertinet, at-
que adeo hodie, jure formulario hoc ſublato, utilitatem nul-
lam habet X. 170 ſJ.
NEGOTIATIO.
vid. CoMMERCIUM.

NEGOTIORUM CGESTIO.-

Dicitur etiam de procuratore I. 599 ſqq.
Is, cujus negotia geruntur, conſentire præſumitur, etfſi ipſe
nihil faciat I. 608
Omittens eam, ſi res amicum concernit, contra jus naturæ ſal-
tem, non contra leges civiles, peccat JI. 608
Suſcipiens eam ſemel, ſed poſtea deſerens, ad damni reſtitutio-
nem tenetur I. 608

NEGOTIORUM GESTOR.
Compelli poteſt ad ſpecificationem fructuum a ſe perceptorum

jurato confirmandam I. 604 ſq.
Conveniendus eſt, ubi habitavit, & curam negotiorum habuit
II. 90

Obligatur adhuc hodie ad
1) edendum inventarium, aut ſpecificationem juratam I.

602. ſq.
2) uſuras centeſimas quotannis ſolvendas I. 608
Præſumitur, qui claves conclavium & ciſtarum alienarum apud
ſe ſervat I. 601 ſqꝗ.

Prohibentis caſum fortuitum præſtat, à cujus præſtatione excu-
ſatur, ſi probet, rem, etiamſi ipſe non interveniſſet, peritu-
ram fuiſſe I. 603 ſqꝗ.
NEGOTIORUM GESTORUM ACTIO.
vid. ACTIO NEGOTICRUM GESTORUM.
NEPOS.
Hæreditatem avitam adire, & paternam repudiare, poteſt. Id
quod tamen tunc, quum pater avi hæreditatem jam adiir, non

licet VI. I105 ſq.
Non

To
Ven

Vo⸗

quo
n mI.
„oſ.

zſc⸗
1 iple
l. 608
æ il⸗
1. 608

1608

orum
nabuit
Il. 50

INDEX IV. 463

Non comprehenduntur regulariter ſub appellatione liberorum
in fideicommiſſis VI. 100 5
Non tranſit ad illos prælegatum liberis relictum, ſiquidem hi an-
te teſtatorem mortalitatis legem expleverint VI. 94 ſq 1014
Succedens avo ea conferre debet, quæ parens ejus conferre de-
buiſſet, etiamſi parentum hæres factus non ſit VI. 1029
Succedere avo nequit is, ante cujus nativitatem parentes avitæ
hæreditati pro ſe & liberis ſuis renunciarunt VL. 1107 ſq.

NOEBILES.

Aca in ipſorum judiciis tractata ad collegium juridicum neceſ-
ſario mittere debent. Poſſunt tamen, conſentiente adverſa
parte, in propria cauſa ſententiam ferre I. 21 ſq.
Adoptati a plebejo nobilitatem non amittunt I. 207
Apellabantur apud Romanos non equites ſaltem, ſed promiſcue
omnes, qui ſive bonis, ſive malis, factis nomen ſuum celebre
reddiderant I. 494 ſq. X. 660 ſq.
Arcentur àa commercio jure Romano, Veneto, Germanico, non
vero Gallico III. 401 ſqꝗq.
Cauſas, in quibus ipſi rei ſunt, ad judicium ſuum trahere num-
quam poſſunt II. 19
Cognitio de mutuis inter dominum jurisdictionis & ei ſubjectos
injuriis ac delictis, non ad dominum illum, ſed ad ſuperiorem
ejus pertinet II. 19 ſq.
Conduétores coram proprio judiclo convenire nequeunt II. 27
Diverſi ab illis ſunt

1) conſiliarii X. 65
2) doctores X. 660 ſq.
3) ingenui X. 657
4) poſſeſſores prædiorum nobilium X. 658
5) pPræfecti militum X. 65 8
Torqueri nequeunt, inconſulto principe, & extra Saxoniam, &
in Saxonia X. 108 ſq.
Vendere fruges & vina in prædiis ſuis nata ubicumque tam ad
corpus, quam particulatim, poſſunt III. 410ſq.
Vox Nobilis ab ambiguitate liberatur X. 649 ſqq.

NOEBI=

464 INDEX IV.

NOBILES IMPERII.

Degentes in libera Imperii civitate, inconſulto Cæſare, ſed ad-

ſentiente Senatu civitatis, torqueri poſſunt X. 129

NOBILES SAXONICI.

Inter jura ſingularia eorum connumeratur
1) admiſſio ad dignitates & munera quædam aulica X.

677 ſqg.
2 admiſſio ad ludos equeſtres X. 6
3) competentiæ beneficium X. 690
4) feudorum capacitas X. 664 ſq q.
5) fides major, quæ eorum teſtimoniis habetur X. 689
6) gerada X. 672 ſq.

7) immunitas a muneribus perſonalibus, quando in pagis, vel
oppidis, habitant. Quæ immunitas vero ad munera patri-
monialia, & jurisdiétionem, ſeſe non extendit. Amittitur
etiam hæc immunitas, quando equites quæſtum ruſticum,
vel plebejum, faciunt X 882 ſq.
3) immunitas a tormentis & pœnis capitalibus, quibus ſubjici
aliter nequeunt equites, quam principe permittente X. 692
9) immunitas a vectigalibus & aliis muneribus perſonalibus
X. 689. 886 ſqq.

10) jus comitiofum X. 687
11) jus commerciorum . X. 687
12) jus ludendo amittendi una vice thalerum X. 686
13) jus nuptias & baptisma in ædibus ſuis celebrandi X. 682
14) pœnarum mitigatio X. 691
15ʒ) portio ſtatutaria viduarum nobilium X. 666 ſq q.
16) privilegium ſingulare in jurejurando X. 69 3
19) proclamationis omiſſio in nuptüs X. 681
18) procdria X. 674 ſJ.
19) ſucceſſio hæreditaria IX. 665 ſq.
20) tituli X. 679 ſq.
21) veſtitus ſplendidior & promulgatio ordinationum veſtia-
riarum X. 680

NOBIILI-

Ace

r
Arr
Cor

Det
Den

Mar⸗
Pear

Tri

Con

Detr
bo
Dor
H
Ido⸗

Per

doſ
U⸗

ke

edd.
X u)

c X.
ſag.
XN
X. 690
Aſqg.
N. 69
671 ſq.
i,, vel
Ppetri⸗
ittitur
ticum,
82ſc.
ſubjicl
X 692
nalibus
s ſ.
X.687
1.687
X. 66
X. 682
X.6e!
66fſ.
6G3
X
6,4ſ
68)ſc
oſt
veſti
16

oILE

1NDEX IV. 465
NOBILITAS.

Accepta a principibus exteris miniſtro delinquenti adimi ne-

quit VIII. 934
Affingentes eam hominibus de plebe in falſi crimen incidunt,
& ultimo ſupplicio adfici poſſunt IX. 809 ſq.

Argumentum ejus olim fuit poſſeſſio prædii foſſa muniti X. 747

Arrogantes ſibi eam contra jus fasque falſarii ſunt 1IX. 794
Communicantes eam cum novis hominibus, opulentis ac po-

tentibus, falſarii ſunt IX. 812 ſq.
Definitur X. 656 ſq.
Derivatur, jure Germanico, a patre in liberos ex femina igno-
bili, dummodo ea libera ſit, natos L V. 122 ſqq.
Maternam non conſequitur filius illegitimus 1. 160
Patris ſola in liberis ſufficit. Interdum tamen & matris no-
bilitas requiritur X. 661 663
Tribuitur inepte Advocatis I. 493 ſq-
NOMEN.

conf. DEBITUM LEGATUM NOMINIS.

Continetur ſub oppignoratione bonorum omnium mobilium
& immobilium I. 263 ſq-
Detractui obnoxium eſt non ſolum id, quod extra territorium
poſitum eſt, ſed & id, quod extraneus in civitate habet VI.
1159. 1175 ſq.
Diviſa inter cohæredes tam activa, quam paſſiva, ſunt Il. 513
Habetur pro mobilibus l. 26 5

doneum (ein gantz ſicheres Banco-Capital) ab uxore marito in

dotem datum, poteſt hic, invita licet uxore, exigere atque

pecuniam in uſus ſuos convertere V. 29 5
Periculum nominum a ſe contractorum non ſuſtinet tutor V.
492 ſq.
Poſſidere cenſetur chirographi poſſeſſor VII. 131

Uſusfructuarius eorum de his pro lubitu diſponere, ea exige-
re, de novo facere, & in ſe transferre, nulla proprietarii
mentione facta, poteſt . II. 425 ſq.

(Nnn) NO-

466 INDEXK IV.
NOMEN. Nahme.
Mutare & aliud adſumere, ſi hoc in alterius fraudem non fiat,

impune licet IX 801
Mutatio ejus, etiam fraudulenta, hæredibus tamen mutantis
nan nocet, nec eos ab hæredirate excludit IX. 807 ſq.

Retentio veteris nominis, ſi nulla alia argumenta adſint, præ-
ſcriptionem non impedit, ne inter privatos quidem VII. 266

Solum non eſt certum originis argumentum VII. 269 ſ4.
NOMINATI M.
Interpretatio genuina hujus vocis traditur V. 624
NOMINATIO AUCTORIS.
Excuſat neque injurias, neque blasphemias VIII. 559
NOMINATOR TUTORUM.
Differt ab illo commendator V. 534 ſqq.
Obligatur perinde ac fidejuſſor V. 534 ſqꝗ.

NOTARIORUM INSTRUMENTA.

Copiæ a notariis vidimatæ, etſi non plene probent, argumen-
tum tamen aliquod faciunt. Sed nec hoc aliter, quam ſi de-
ſcriptio, adhibitis teſtibus, facta ſit IV. 1058
Copiæ illæ in levioribus probationibus, e. g. in legitimatione
ad proceſſum, admittuntur. Neceſſe tamen eſt, ut ſigillum
notariatus iis ſubjiciatur IV. 1059
Error circa indictionem commiſſus illud non vitiat IV. 1066
Falſa in uno capite, etiam in reliquis, licet non connexis, falſa
præſumuntur IV. 1064 ſJ. X. 763
Inſtrumenta notarii, qui poſtea ex capite falſi, vel alrerius deli-
cti, damnatur, propterea fidem non amittunt VI. 106 1 ſq.
INX. 762
Scribi in membrana neceſſario non debent WV. 106
Suſpiciones, quæ contra inſtrumentum notarii naſcuntur, etfſi
veroſimiles, ſi tamen altiorem indaginem requirant, exſe-
quutionem non impediunt, ſed poſt illam ſeparatim cognoſci
debent IV. 1068 .
E=

feſt

i
Pro
1
Vis

el.

nat,
X K
tantis
2⁰9 4.

269 f.

V. 6ꝛ4
Il. ſ

34 ſa
A4ſc.

zumen⸗
nſi de-
1,1058
gatione
V. 1059
V. 10 b6
, kalſr
ius el⸗
1051 ſa
N 762
W. 106
ur, ell
t, elle.
gnolel
ſag.
o6 1.

—

INDEX IV.

4 ⁰7
Teſtes in illis adhibiti invitati neceſſario eſſe non debent IV.
1060 ſq.

NOTARIUS.
Cogi poteſt, ut mandatum ejus, a quo ſe miſſum dicit, exhibeat
IV. 1048
Inſinuare quid juſſus principi, non principem ipſum, ſed mini-
ſtros ejus, adire debet IV. 1049 ſqꝗ.
Inſinuationes ab eo ex privati alicujus mandato factas nemo in-
vitus recipere cogitur VI. 1047 ſJ.
Munus ejus abrogare illi nequit Comes Palarinus, qui eum crea-
vit IV. 1055 ſq.
Prævaricator dici nequit, qui in una eademque cauſa ab utroque
litigatore adhibetur VIII. 39 1
Proteſtationem in actu ſolenni interponere juſſus, ſolennia hæc
turbare non debet IV. 1049 ſq.
Vis privata permiſſa eſt contra illum, quando nimis importunus
eſt, & officii ſui fines excedit IV. 1052 ſq.

NOVATIO.
Aliqua ineſt traditioni per brevem manum, & prior obligatio per

eam perimitur VII. 75 ſqq.
Facta ab adminiſtratoribus rerum eccleſiaſticarum irrita eſt, niſi
evidens ſit eccleſiæ utilitas VIII. 896 ſq.
Inducit eam tunc acceptio novi inſtrumenti, quando prius chi-
rographum ſimul reſtituitur, aut laceratur VII. 90 3
Ineſt illi alienatio VII. 896 ſq.
Mutatur per eam omnis obligatio in aliam VII. 898ſq.

Non impedit eam retentio veteris chirographi, quando obliga-
tiones vetere & novo inſtrumento comprehenſæ ſunt contra-
dictoriæ VII. 904 ſq.
Requiruntur ad eam verba non præciſe, ſed faéta etiam, quibus
voluntas priorem obligationem remittendi declaratur, ſuffi-
ciunt VII. 900
Vera non eſt ſola veteris chirographi renovatio. Poterit ergo
creditor ex vetere chirographo agere, etiamſi ex novo jam
tum actionem inſtituerit VII. 903 ſq.

(Nnn) 2 NoO-

468 INDEX IV.

NO)OVERCA.
Adpellatur ab AccVRSIO ridicule quidem, ſed vere, quaſi no-
Lens arcus, vel nova arca ſine fructu I. 62 5
Reſtituuntur contra illam privigni I. 625

NOXX DEDITIO.
Locum aliquando habet in miniſtro principis, qui maleficiis
ſuis vicinos principes & respublicas læſit VIII. 939
NOXALIS ACTIO.
vid. AcTIO NOXALIS.

NULLITAS.
Vid. CHARTA SIGILLATA.

„₰

NUMELLK. L
Numellarum pœna ſine inquiſitione ſolenni decerni poreſt-
Tunc tamen inquiſitio præmittenda, quando per eam au-

geri reatum, pœnamque intendi poſſe, ſpes eſt VIII. 459 ſq.

NUMMI.
Conf. MONETA-⸗

Aureorum bonitas intrinſeca anno 1559 conſtituta ad noſtra
usque tempora perduravit. Sed valor extrinſecus in im-
menſum crevit. Aurei itaque, quorum in antiquis docu-
mentis mentio fit, non ex præſente valore, ſed ex anti-
quo, æſtimantur VII. 930 ſqq.
Expendentes eos, de quorum bonitate dubitant, peccant &
uniuntur. Idem de illis dici debet, qui ignorant quidem,
ſed facile ſcire poterant, numos, quos expendunt, malos
eſſe IIX 84 5 fc.
Expendentes ſcientes improbos, bona fide ab aliis acceptos,
falſarii ſunt IX. 800
Nummos principis ſui accipere recuſans falſum committit IX.
zii. 799
ui reprobos nummos tune, quum illi publice valerent, a ce-

pit, & tamquam probos expendit, eosdem, ſi poſtes repro-
bentur,

.
62
. 62)

ekiclis
l. 939

poteſ.
mn au⸗

ſoſ⸗

noſtra
n im⸗
Koeb⸗
anti⸗
ſag.
cant
uidemn,
malos
4/ ſ
ceptos,
. 800
Uert IX.
tn ce⸗
epro⸗
pentur,

1N DEX IV. 469

bentur, vel infra antiquum valorem ponantur, reſtituere
ſecundum tempus contractus non poteſt VII. 94 ſq.
Summa 2000 aureorum, quæ in privilegio de non appellan-
do Ducibus Brunſvicenſibus dato, comprehenſa eſt, tria
millia thalerorum efficit VII. 939

NUNCIATIO NOVI OPERIS.

Facienda hodie, judicis auctoritate, eſt. Fieri tamen debet,
antequam opus perficiatur. Si poſt opus perfectum fiat,
judex benigne eam interpretari, atque in actionem quod vi
aut clam, vel negatoriam, convertere debet VI. 1137 ſq.
Judex eum, cui novum opus nunciatum, ad cautionem admit-
tere non debet, ſi nunciantis jus vel liquidum, vel maxime

veroſimile, eſt VI. 1140 ſq.
Locum habet, ſi quis novum molendinum in prædio ſuo ſi-
ne conſenſu principis exſtruit VI 1II38 ſq.

Prohibitio novi operis per lapilli jactum in legibus fundata,
& uſu fori diu comprobata, hodie tamen inutiliter adhi-
betur VI. 1134 fdq.
Prohibitio novi operis vi privata adhuc hodie fieri poteſt, tria
tamen, ut hoc liceat, requiruntur. Quibus neglecétis vis
privata illicita eſt, & aliquando in crimen fractæ pacis pu-

blicæ incidit VI. 1135 ſq.
NUNDINE.
Dividuntur in Imperiales, anniverſarias, & hebdomadales XI
42 ſq.
Docrina de nundinis incertiſſima eſt XI. 34 ſqꝗ-

Hebdomadales ab arbitrio magiſtratus municipalis pendent,
nec ad illas inſtituendas privilegio opus eſt I. 114. X I. 43
Leges, quæ de illis in Corpore juris extant, uſu maximam
artem non ſervantur, inprimis immunitas vectigalium &

locarii, des Staͤte⸗G ldes XI. 34 ſqq.
Privilegiorum nundinalium fides incerta eſt, ac multa eorum
ſunt ſubreptitia XI. 34 ſqq.
Privilegium illarum amittitur & ceſſat, quando is, qui ad il-
lud provocat, ipſe contra id peccavit TI. 12 I. X I. 45
(Nnn) 3 Pri-

470 INDEX IV.

Privilegium nundinarum ſolennium ab Imperatore conceſſarum
eſt, quod perſonæ ad illas commigrantes, & merces non ſolum
non ea in urbe, in qua nundinæ habentur, ſed nec in ulla im-
perii provincia, per quam iter faciunt, detineri queant I. I21
Privilegium earum non uſu decennii exſpirat VII. 18 5 XI. 44
Privilegium per ſe nullum habent, ſed ſunt ſaltem ſtati ad con-
ventum mercatorum & mercantium dies. Plena tamen ven-
dendi emendive libertas nundinis ſua natura ineſt. Itaque
nundinarum tempore omnia monopolia, etſi legitime adqui-
ſita, ceſſant XI. 37 ſqq.
Vox illa non ſemper nundinas ſolennes complectitur L. 109
Vox nundinarum, der Maͤrckte, generaliter poſita, tres nundi-
narum ſpecies, ſcilicet Imperiales, anniverſarias, & hebdo-
madales comprehendit. Attamen ab Imperatore, principe,
vel magiſtratu, adhibita, iſtam ſaltem ſpeciem, quæ ab ejus
auctoritate pendet, ſignificat XI. 43 ſJ.
NUPTIE SECUND.
conf. MATRIMONIUM.

Interdicere eas poteſt judex civilis, antequam liberis primi tori
ſatisfactum ſit. Si tamen res intricatior eſt, inhibitio, Præ-
ſtita cautione, remittitur V. 141 ſqꝗq. 480
Non adimunt matri binubæ jus pupillariter ſubſtituendi XI. 222
Non impediunt, quo minus binubus
1) exhæredare queat liberos ingratos V. 148

2) legatum annuum a præœdefuncto conjuge relictum integrum
retinere queat V. 147 ſq.

Patris majus liberis periculum adferunt, quam matris V. 13 9 ſq.

. . 4”3 13. 480
Permittuntur non aliter, quam morte con Jugis prioris probata

II. 316
Turpes odioſæque fuerunt apud Romanos, in prima eccleſia
chriſtiana & in medio ævo YV. 127 ſdJ.

NUPTIALIS CONSENSVUS.
vid. CONSENSUS NUFPTIALIS.
NUETIALE CONVIVIVUM.
vid CcoNVIVIUM NUPTIALEE.
NVPTIA-

Re
St⸗

bejus

43 .

di tori
Ppræ-
480
Ul. 222

7.148
egrum
47 .
139ſe.
80
robata
II. 316
ccleſi

127 14.

INDEX Iv.

NUPTIALIA DONA-
vid. DONA NUPTIALIA.
NUPTIARUM SECUNDARUM POEN k.
Amittit per nuptias ſecundas binubus
1) educationem & tutelam liberorum, id quod tamen de ſolis
matribus binubis verum eſt V. 129
2) portionem ſtatutariam V. 130 fq.
3) Proprietatem bonorum a primo conjuge in ſe profecto-
rum V. 130
Cavere oportet parentes ad ſecundas provolantes nuptias libe-
ris prioris matrimonii de fideicommiſſo, quod illis reſtituere
juſſi ſunt VI. 1016 fq.
Conſequitur binubus liberis prioris matrimonii cum aliis liberis
ſuccedens ſaltem uſumfructum bonorum a primo conjuge
profectorum V. 131 ſg.
Conſtitutiones juris Romani contra ſecundas nuptias in favorem
liberorum primi tori adhuc hodie extra Saxoniam uſu ſervan-
tur, & recte pœnæ adpellantur V. 129. 149
Diſpoſitio binubi, quatenus cum legibus contra ſecundas nuptias
latis pugnat, nulla eſt, in cæteris vero capitibus ſuſtinetur
V. 136 ſq. 149
Excogitare non licet Doctoribus novas earum pœnas V. 149
Impoſita nuptiis ſecundis per pactum, vel ultimam voluntatem,
pœna valet, non etiam ea, quæ primis imponitur V. 144

Non tollit eas conſenſus liberorum prioris tori in iſtas V. 137 ſq.

Relinquere nequit binubus ſecundo conjugi plus, quam uni ex
liberis prioris matrimonii, tametſi ipſe ex priore matrimonio
nihil ſit lucratus. Portionem tamen filialem ſecundo conjugi
pleno jure relinquit YVY. 132 ſq q. 134 ſq.
Remittere poteſt earum pœnas conjux præmoriens ſuperſtiti
V. 146 ſq.
Statutæ in feſtinationem earum uſu non ſervantux V. 144.

O.

OBESI.

Valde obeſi tormentis ſubjici non debent X. 129
2

472 INDEX IV.
OBIVRGATIO.
Pœnæ genus eſt X. 282 ſqq. 203
Reus ob delictum objurgatus denuo in jus vocari ac puniri
nequit, dummodo objurgatio in judicio & per modum pœ-
næ facta ſit X. 303 fG.
OBLATIO.
Debitoris ſpontanea immodicum fœnus non excuſat IV. 894

OBLATIO AD IURANDUM.

Sola non efficit, ut jusjurandum, morte ſequuta, pro præ-
ſtito habeatur III. 31 ſqq.

OBLATITIUM AURUM.
Vid. AURUM OBLATITIUM.

OBLIGATIO.
Antecedens jurejurando elidi in poteſt II. 673 ſc.
Erga principem vincit obligstionem erga patrem l. 189
Omnis per novationem in aliam mutari poteſt, commodiſſi-
mum tamen eſt, ut mutuum ſubſtituatur. Et qui ex hujus-
modi obligatione ſubſtituta convenitur, litem negative con-
teſtari, aut jusjurandum ſibi ſuper ea delatum præſtare,

nequit VII. 899
Omnis tranſit ad hæredes & ſucceſſores, niſi in ſtipulatione
evidenter excepti ſint VII. 840 ſq.

Perfecta exinde, quod quis officium ſuum hucusque nonniſi
rogatus fecerit, in precarium non mutatur VII. 757 ſq.
Prior per traditionem per brevem manum perimitur VII 75
Recedendi ab illa juſta cauſa non eſt mutatio rerum, quam
paciſcentes facile ab initio prævidere cavereque potuerunt
VII. 84 5
Tollit eam mutata rerum facies, ſiquidem liquido adparet, eum,
qui recedere vult, ſi ab initio præſentem ſtatum vidiſſet,
contracturum non fuiſſe, ac præterea nihil ei imputari poſ-
ſe VII.
Totam non perimit mutatio unius ex præcipuis circumſtan-
tiis, efſicit tamen, ut ea temperanda & ad præſentem ſta-

tum accommodanda ſit VII. 847 ſq.
O B-

Col
Com

Dite
lnni⸗

gl

IN DEN IVVYY.. 272

. O B SEQVUI UM.
Caecum in juſſibus principum ad literam exſequendis in miniſtro
principis crimen eſt III. 234 ſq. VIII. 770 ſq.
Debetur & adoptivis & moroſis parentibus VI. 1061 ſq. 1063 ſq.
Detreéctatio ejus in juſſis principum legi divinæ contrariis juſta
eſt VIII. 690 ſq.
Pertinet ad artes hæredipetarum licitas VI. 831
Vox hæc non ſemper per vocabulum Germanicum: Gehorſam,
recte exprimitur X. 749
OBSECUIUM MARITALE.
Ahb illo, & officiis, quæ marito naturaliter debentur, principa-
tus, vel regnum durante matrimonio adeptum, uxorem non
liberat X. 777 ſq.
De illo non gloriari debet uxor, ſed potius illud diſſimulare de-
dert l X. 802
Obſequium marito pio & ſapienti erga prudentem uxorem jus
divinum imperat X. 752
OBSEQUIUM UXORIVUM.
Obſequii jugum ipſa natura uxoribus impoſuit, ſed non ſine ex-
ceptione, quæ exceptio etiam in legibus civilibus, uxores
maritorum poteſtati ſimpliciter ſubjicientibus, locum habet
X. 70
Obſequium erga maritum jus divinum ſcriptum univerſale uxo-
ri præcipit. Hujus juris rationem in imagine divina ponit,
atque mulieres a communione hujus imaginis excludit jus Ca-
nonicum X 751
OBSERVANTIA.
vid. CoNSURTUDO. IUS SCRIPTUM.
Collegiorum juridicorum non omni auctoritate privari debet I.
393 ſJ.
Communis a dolo liberat, ſed non a culpa leviſſima IX. 533
Differt a conſuetudine IX. 179
Innixa aliquot actibus, non facile quidem deferenda eſt, ſed ta-
mmamen neceſſitatem nullam inducit, atque impune iterum negli-
gitur XArlrl. 179
(Ooo) Le-

474 INDEX IV.

Legis non probari debet ab eo, quiiin ea ſe fundat, etſi legis ex-
plicatio, vel adplicatio, dubia ſit IV. 955 lqq.

OEBSESSIO VIX.
Jura obſeſſionem viæ, quæ ſpoliandi, ab ea, quæ ulciſcendi
lædendive, animo fit, diſtinguunt. Utraque, ſi homicidium
ſequutum eſt, rota puniri debebat, ſed in praxi prior ſaltem
rota, altera gladio, punitur; ſi vero homicidium ſequutum
non eſt, prior gladio, arbitrarie punitur IX. 596
Punitur rota in homicidio inſidioſo IX. 59 3

OBSIGNATIO.
Solennis præcedere debet inventarium. Quæ, licet a magiſtratu
facta ſit, privatim tamen reſignari poteſt, dummodo omnes,
quorum intereſt, conſentiant V. 709 ſqq.

OCCIDENDI ANIMUS.
Vid. ANIMUS OCCIDENDI.

OCCISUS.
In probatione inculpatæ tutelæ ea, quæ occiſus ante mortem
dixit, conſiderantur, qui, ſi occiſorem ipſe excuſavit, multum
fidei habet, ſed, ſi eum accuſavit, aliquod ſaltem indicium
facit, quod, niſi alis argumentis fulciatur, non probat IX.
474 ſ.
OCCUPANS.
Agrum incultum, ſi principi imperium & ſuperioritatem territo-
rialem in eum intervertere intendat, in crimen læſæ majeſta-
tis incidit VII. I14

OcCCUFPATIO.
Definitur VII. 1ſqq.
Rerum immobilium incultarum privatis adhuc hodie patet, nec
princeps in eas dominium habet, ſed imperium ſaltem r.
10 ſqqꝗ.
Sufficiunt ad eam nec animus, nec viſio, nec verba, nec ſigna
VII. 4 ſqꝗ.
0 C. v-

tatu
nes,

ſ

rtemm
ium

rruo⸗
. (
Hella⸗

Il. 14

5

ſqd.

1VI.

INDEX Iv.
OcULARIS INSPECTIO.
vid. 1INSPEGCTIO OCULARIS.

ODIUM.
Capitale cauſa divortii juſta eſt R V. 338 ſq.
Immeritum erga hæredes ab inteſtato teſtamentum non vitiat

V. 592
OECONOMIA.

A cohærede, qui hæreditatem adminiſtrat, per menſem ſaltem

poſt defuncti mortem communi ſumtu continuari poteſt, nec

ultra II. 519
OFFERENDI IUS, L
Habet poſterior creditor, non prior, niſi hic in poſſeſſione ſit.
Atque jus illud contra ſecundum creditorem, qui hoc exer-
cuit, iterum a tertio, itidem contra hunc a quarto, & ſic
porro, exerceri poteſt IV. 775 ſqq.
Qui illud habet, omne id, quod priori tam in ſorte, quam uſuris,
debetur, etſi hoc veram rei æſtimationem longe excedat, of-
ferre debet. illud tamen, quod priori creditori, ſed non pri-
mo loco, debetur, offerendum non eſt IV. 775 ſqꝗq.

OFFICIALIS.

Illi de re ad officium ſuum pertinente ſine jurejurando creditur,
tale tamen teſtimonium ſaltem depoſitioni unius teſtis, omni
exceptione majoris, æquipollet IV. 1243
Qui ratione officii ſe effecturum, ut alter ſolvat, promittit, nec
