ſtros hos ſuos ad negotium illicitum adhibuerit. Tunc
K s enim,

78 MEDITAT. AD PANDECT.

enim, etſi iis interminatus ſit; ne quid ultra facerent, ta-
men ex exceſſihus eorum obligatur, perinde ut is, qui
mandat aliquem verberari, licet expreſſe inhibeat, ne oc-
cidatur ullatenus, vel membro aliquo mutiletur, ſi man-
datarigs fines mandati excedens mutilet vel occidat, quum
mandando in culpa fuerit, & hoc evenire poſſe debuerit
cogitare; c. ult. de Homicid. in 6. Quum ergo magiſtra-
tus innocentem mulctaſſet, muléctamque hane per coaéto-
rem exegiſſet, coactor vero hic modum tranſiiſſet, ac re-
um graviter vexaſſet injuriisque adfeciſſet, læſo ex his
omnibus coactoris excefſibus actionem in magiſtratum de-
dimus menſe Julio anni 1737: Iſt Mevius von einem Colle-
gio bisher heffnig angefeindet, endlich um 20 Thlr. beſtrafft,
auch zu deren und der Executiones⸗ Gebuͤhren Erlegung durch ge⸗
haͤuffte Executions gezwungen worden; da denn die Frage ent⸗
ſtanden, ob jetztgedachtes Collegium die von ſeinen abgeſchickten
Executoren begangene Exceſſe verantworten muͤſſe. Nun iſt
zwar niemand ſeines Bedienten, wenn ſolcher gleich in officio de-
linqu'ret, Exceſſe zu verantworten ſchuldig L. 11. de Peric. α
coimim, rei vend. L. 11 §. 2 de Publicanis, Leyſer in Medit. ad z
Specim. 113. de Woxwali actione medit. 1 &2. Dieweil aber
dennoch obgedachte Regel, daß der Herr vor ſeines Bedienten
Exceſſe nicht ſtehen doͤrffe, nur in negotiis licitis ſtatt findet
hingegen in illicitis hinweg faͤlt, geſtalt denn ſogar derjenige,
welcher ſeinem Bedientem ein Verbrechen anbefiehlet, und dabey
allen weitern Exceſs verbietet, dennoch den Exceſs, welcher ſei⸗
nem Verbothe zuwider begangen wird, verantworten muß; So
kan Mevius das Collegium auf eine oͤffentliche Abbitte auch
wegen der von deſſen Executore begangenen groben Exceſſe wohl
belangen.

XXXVI.

heæ

um
erit
lra.
o.

his
de⸗
Me.
ſt,

SP. DCLXXX. DE SYNDICATV. 79

AXXVI.
Magiſtratus illiteratus, qui ex collegæ vel conſiliarii ſui li.-
terati confilio male judicat, damni, quod inde pati-
tur, reſtitutionem a collega boc vel conſiliario
recte poſcit.
Masiſtrarus noſtros illiteratos eſſe poſſe, & plerum-
que eſſe, ſi quis neget, hunc ego ad præſides col-
legiorum illuſtrium, conſules civitatum, præfectos me-
trocomiarum, poſſeſſores prædiorum equeſtrium, tribu-
nos legionum, ablego, qui ſæpe milites, veterani, ruri-
colæ, opifices, primorum elementorum rudes, et rerum
forenſium expertes, tamen jurisdiéstionem habent & ſuo
nomine exercent. Sed, ne quid contra jus fiat, colle-
gas, adſeſſores, conſiliarios literatos vel accipiunt, vel ipſi
legunt ac ſibi adſciſcunt, ut eorum conſilio regantur. Id
vero confilium nonnunquam imprudentiſſimum eſt, ac

eum, cui datur, damno adficit. Exemplum hoc eſto: Vir

militaris præfecturam conduxerat, collegamque ſibi Ctum
non incelebrem auétoritate publica adjunxerat, ut ex
ejus conſilio jus redderet. Accidit in quadam lite, ut
reis principem adpellaret. Negligit hanc adpellationem
præfectus, auctore collega, & ſententiam ſuam exſequi-
tur, ſed a principe, re comperta, graviter mulctatur.
Quæritur deinde, an mulctam hanc a collega juris perito
repetere poſſet. Objiciebatur, quod in delictis evictio
non præſtetur, & quod conſilium non fit obligatorium,
§. 6 I. de Mandato. At prima regula ſaltem vera eſt,
quum ambo pariter deliquerunt. Hic vero præfec7cto mili-
ti, cui jus ignorare permiſſum, L. 25 §. 1 de Probationibus,
imputari nihil fere poterat, ſed crimen omne in collega
hærebat, L 2 Quod quitque juris. Deinde conſilium tunc
t

80 MEDTT AT. AD PANDECT.

fit obligatorium, quando ab eo male datur, qui artem pro-
fitetur, L. 132 de RKegulis jurit. Vide Specimen meum 181 de
Conſilio medit. 3. Et ſic Cti Vitebergenſes menſe Auguſto
anni 1733. reſponderunt: Es iſt dem Pachts⸗Inhaber des
Ambtes Hellenburg die Erſetzung alles durch die verwuͤrkte und
erkannte Straffe von dem Ambks⸗Verweſer, in Anſehung, daß
jener als ein Soldat dieſen als einen Rechts⸗Gelehrten zu Ver⸗
huͤtung aller Illegalitæt zum Ambts⸗Verweſer angenommen, zu
fodern unbenommen. V. R. W.

XXXVIIL.
Imperitia literarum judicem &σ adſeſſores judiciorum in-
babiles non reddit.

XXXVIII.

Diſerimen inter jurisprudentiam innatam & adſcititiam
explicatar.

XXXIX.
Commemoratur civitas, in qua peritia literarum ma-
giſtratu arcet.

—

mperitiam litterarum nec judicem nec adſeſſorem judicii

inhabilem facere, oſtendi in Specimine 70. de Adſeſoribius
med. 6. Duplex enim elt jurisprudentia, alia innata, alia
adſcititia. Illa in judice & adtleſſore neceſſaris eſt, hæc ſi
adſit, bene eſt, ſi abſit, non magnopere requiro. Nemo
hæc melius explicat Luthero, qui in Tum. VI. Jenenſ. p. I40. ad
Pſalmum Io hæc habet: Gerr Fabian von Feilitzſch war kein
Doctor in Rechten, aber wann er eine Sache hoͤrete, rieth er
hinzu, und traff den Zweck, da ſonſt wohl etwa ein Doctor
haͤtte ſollen tauſend Blaͤtter umſchlagen, und dennoch viel⸗
leicht

lich
rr
ſener
pred

mhen
win
nien
prot
lern
len

ro.
10
des

Nyr
Vil⸗

dicij
ibus
lia
xe ſi
eino
0. 40
kein
h er
octot

viel⸗

4

icht

Sp. DCiXXX DE SVYNDICATV. 81

leicht das rechte Blat nicht ſolle gerroffen haben, warum?
Er war nicht ein gelehrt noch erzogener, ſondern ein geſchaf⸗
fener Juriſt, und durffte keines Phormioris, der ihm lange
predigte vom ſcharſen oder ſtumpffen, ſchlechten oder krum⸗
men Recht ꝛc. Adſentit Luthero Carolus V in articulo cri-
zminali 1, & in perſonis judicium criminzle conſtituentibus ju-
risprudentiam nativam requirit, adſcititiam faltem non im-
probat: daß alle Peinliche Gericht mit Richtern, Urthei⸗
lern und Gerichtſchreibern verſehen und beſetzt werden ſol⸗
len von frommen, ehrbahren, verſtaͤndigen und erfahrnen
Perſonen, ſo tugendlicheſt und beſt dieſelben nach Gelegen⸗
heit jedes Orts gehabt, und zu bekommen ſeynd. Darzu
auch Edle und Gelehrte gebraucht werden moͤgen. Quæ
quum ita ſint, exceptionem imperitiæ literarum judici vel
adſeſſori judicii opponi poſſe, negarunt ICti Helmſtadien-
ſes menſe Februario anni 1724: Daß nunmehr die vorgeſchla⸗
gene Patres curiæ zu Beſtellung enes Lehn⸗Gerichtes gebuͤhrend
zu laden und anzuhalten. Uebrigens haben die von Beklagten
wider die gegenſeitige Patres curiæ vorgeſchüͤtzte Exceptiones kei⸗
ne ſtatt. V. R. W. Rat. Decid. Beklagte ſchuͤtzen wider die ge⸗
genſeitige Patres curiæ einige Exceptiones vor, und ſagen, daß
der zweyte ein illiteratus ſey. Alldieweil aber ein illiteratus oh⸗
ne Bedenken Bepſitzer eines Gerichtes ſeyn kan; So haben wir,
immaſſen in unſerem Urthel enthalten, geſprochen. Id vero in-
credibile videbitur plerisque, eſſe civitatem, cujus leges
homines literarum gnaros prorſus a magiſtratu & judicis
officio excludant. Et eſſe tamen talem, auéctor Anglus
des trois lettres zouchaut VEtat préſent en Italie, ecrites en
l année 1687. pour ſervir de Supplément aux Lettres du Do-
Keur Furnet, pag. 259 hunc in modum in verſione Gallica
narrat: y a une petite Eille dans les montagnes des Apen-
Tom. XI. I. nins,

22 MEDFTAT. ALD PANDECT.

nins, à 25 miles de Rome, appellée NWorcia, auprez de laquelle
il y a une Abbage conſiderable, qui appartient preſentement
à un Cardinal. Cette Ville, quoi qu'elle ſoit dans le Territoi-
re du Papße, s'eſt conſervée deſi grands Priviléges gqu'elle peut
paſßſer en quelque façon pour une KRepublique libre. Ils font
leurt Loix, & choiſiſſent leurs propres Magiſtrats; mais ce,
qu'il y a de plus extraordinaire dans la Conſtitution de cette
Kepubligque, & gui eſt obſervé avec une exactitude ineroya-
ble; e'eſt, qu' ils ſont ſi jalouæ de tous les Prétres, & eraignent
Zellement gu'ils ayent aucune part dans le Gouvernement,
qu'aucun bomine qui peut lire ou &rire n'eſt eapable d'entrer
en auecune Charge: De ſorte que les Charges de la Magiſtra-
zure, qui eſt compoſée de quatre Perſonnes, ſont toujours en-
zre les mains d' bommes Non Lettrez, que l' on apelle, li qua-
zre Illiterati; Car ils ſonz de ſentiment, que tout ce qui ſent
les Lettres eſt tres dangereux pour un Etat, & que s' ils le
Jouffroient, cela les précipiteroit dans les miſeres ordinaires,
auſquellei ils voyent tous leurs Voiſins ſujets, par le erédit
que les Gens dis deux Robes ont parmi eux. Er ils ont les
Eeccleſiaſtiques pour tellement ſuſpects, & ſont ſi jaloux de
leur Liberté, que, quand le Cardinal vient pendant les cha-
leurs de PEté à ſon Abbaye, ils ne veulent avoir aucune ha-
bitude avec lui, bien loin de lui fare leur Cour. Une Per-
ſonne, qui a été en ce lieu là diverſes fois, me dit, que par
pluſieurs de leurs eoutumes, ils ſemblent étre deſcendus de la
Race des Anciens Latins; & que leur ſituation & leur pau-
vreté les a touours préſervez.

XL.
Adſeſſores judicii ſeu ſcabini illiterati de ſyndieatu conven-
zi exceptione ignorantiæ juris ſe recte tuentur.
Non

ł
.R

un

elle
eht
oi-
heut
ſout
e,
e
) dA=
nens
lent,
rer
Mre-
er-
ul⸗
ſent
le
irel,
rid
let
(e
le-
ela-
Per-
4 ur.
e le
pau⸗

A

Nor

ðð

SpP. DCLXXN. DE SYNDICATV. 93

on equidem oblitus ſum eorum, quæ ſupva in medir. 3
dixi, mulierem etiam de ſyndicçatu teneri, nec ex-
ceptione ignorantiæ juris ſe tueri poſſe Et audeo tamen
nunc viros etiam propter ignorantiam juris excuſare &
a ſyndicatu liberare. Nec pœnitet me facti. Nam mu-
lier, quam ſyndicatui obnoxiam feci, jurisdictionem exer-
cebat, atque adeo, quum ipſa jus non noſſet, peritos ju-
ris in conſilium adhibere, & ex eorum ſententia judicium
ſuum conſtituere debuiſſet; quod quum non feciſſet, pec-

carat, ac damnum, quod hac negligentia dederat, reſtitu-

ere cogebatur. At in ſcabinis nulla jurium peritia defi de-
ratur, ſed, quemadmodum dixi, nativa jurisprudentia ſuf-
ficit, contra quam ſi modo non peccent, impune iis eſt,
quod præfecto ſibi jurisperito, dem Gerichtshalter, Auditeur,
Syndico, Stadtſchreiber, obſequuti cum hoc in jure errarunt.
Quapropter ſæpiſſime indignor litigatores, ſive dolo ſive im-
tudentia magiſtratuum læſos, non ſolum contra magiſtra-
tum ipſum, ſed & contra innocentiſſimos ſcabinos, quibus
obſequii gloria tantum relicta eſt, ex ſyndicatu agere. A-
gnoſcunt hunc errorem Cti Vitebergenſes, ac ſubinde iſtius-
modi actionem ex ſyndicatu contra judicem admittunt, con-
tra ſcabinos rejiciunt. Daß der Klaͤgerinn Suchen wider
Mit⸗Beklagte, als der Rechte unerfahrne und von des Gerichts⸗
Herrn und Gerichts⸗Halters Befehle dependirende Leute, nicht
ſtatt hat. Dahingegen iſt Beklagter Kiaͤgerinn wieder in den Be⸗
ſitz des ſequeſtrirten Guthes zu ſetzen, auch alle ihr und ihren
Kindern durch die Sequeſtration und das bisherige Verfahren
entzogene Fruͤchte und Nutzungen, auch verurſachte Schaͤden und
Unkoſten, zu erſtalten und zu bezahlen ſchuldig; & iterum men-
ſe Februar. 1737. Auf eingewandte Leuterung ꝛc. Nunmehr aus

den Acten und der Partheyen rechtlichem Einbringen ſo viel zu be⸗

84 MEDITAT. AD PANDECT.

finden, daß Chriſtian Huth Joh inn Gottfried Mitzken das von
Urban Muͤlle ers ſud haſta erſtandene halbe Stuͤcke Feld ſchuldige
Kauff⸗Geld an 78 fl. ſammt denen Untereſſen, auch den durch
dieſen Proceſs verurſachten Unkoſten zu bezahlen nicht ſchuldig,
noch mit ſeinen Exceptionen in die Reconvention zu verweiſen,
ſondern von angeſtellter Klage zu entbinden. V. R. W. Rat.

Decid. Dieweil den unſchuldigen Gerichts⸗Perſonen, welche die

Rechts⸗Haͤndel nicht verſtehen, ſondern nur als Zeugen und
Executoren deſſen, was der Gerichts⸗Herr und Gerichts⸗Hal⸗
ter anordnen, zu betrachten ſeynd, deßhalb nichts aufgebuͤrdet
werden kan; So iſt nach Inhalt Unſers Urthels billig erkannt;
denique menſe Junio anni 1740. Daß die Dorff⸗Gerichte ge⸗
meiniglich aus ungelehrten ſchlechten Leuten beſtehen, und nur zu
Dienern und Executoren gebrauchet werden, alſo das, was der
Gerichts⸗Halter vornimmt, nicht verantworten koͤnnen. Quin
longius etiam progredimur, atque ſcabinos illiteratos non
ſolum ab inſtituta actione abſolvimus, ſed etiam, ſi quid im-
penſarum erogarunt, vel, ſi ad damnum læſo reſtituendum
condemnati aut jam adacti fuerunt, a præfecto vel domino,
eujus juſſa ſequuti ſunt, indemnes ſervari jubemus. Factum
hoc menſe Martio anni 1737: Weil die Litisconſorten, als
der Rechte unkundige auch zu gehorſammen ſchuldige Leute, von
Beklagtem ſchadlos gehalten werden muͤſſen, ſo iſt er die gefoderte
Unkoſten, nebſt den Urthels⸗Geldern, ohne der Litisconſorten
Beytrag zu bezahlen ſchuldig. V. R. W.

Pe

nit
i
tan

na
eis
nor
tier
liee

Sp. DCLXXX. DE SY NDICATV. 85

XLI.
Pænam ſyndicatus ad ultimum ſupphlicium proferre magi-
ſKratus & collegia juridica non poſſant, princeps
poteſt.
Pnem ſyndicatus ad ultimum ſupplicium extendi poſ-
ſe, ſunt, qui tradunt; nec prorſus ſine lege loquun-
tur. Vide modo L. 1 C de Oficio diverſorum judicum, L. 16

de Quæſtionibus &. At enim vero hæ leges de ſingula-

ribus caſibus latæ ſunt, atque ad noſtra tempora noſtros-
que mores trahi vix poſſunt, quemadmodum de L. 1 C de
Oficio diverſorum judicum oſtendi in Specimine 13 de Femi-
nis medit. I. Et, quamvis non negaverim, judicem, ex
cujus injuſta ſententia homo periit, mortem mereri, hæc
tamen pœna non tam ſyndicatus, quam homicidii, erit.
lIdem dixeris, ſi cum ſyndicatu perduellio concurrat &
majeſtas lædatur. Alias magiſtratibus & collegiis juridi-
cis ſyndicatus pœnam ad ultimum ſupplicium extendere
non licet, peccarentque, ſi quid tale auderent, contra ar-
ticulum 104 Conſtitutionis Carolinæa. Principi tamen hoc
licebit, qui pœnas creſcentibus delictis exaſperare poteſt.
Et laudaverim ego principem, qui hoc fecerit, ac quotidia-
nam judicum injuſtitiam, cui nihil ſanctum & inviolabile
eſt, coercuerit. Perplacet mihi ſe veritas Wilhelmi. Hol-

landiæ comitis, ipſeque eam imitarer, ſi princeps forem

Narrabo factum verbis W.' ilbelm; Hedæ in Hiſtoria epiſcopo-
vum Ultrajectenſium pag. 240: Wilhbelmus Comes Hollan-
diæ vita defungitur VII. Idus Junii, cum prafuiſet annis
XXXIII. ſepultus Valentianæ eximius cultor Juſtitiæ, de
quo egregium ac memorabile facinus narratur. Erat in
territorio oppidi Dordracenſis, quod 'iltorum dieunt, ege-
nuy quidam multis gravatus prolibus, unicam poſſidens vac-

L 3 cam,

86 MEDITTAT. AD PANDECT.

cam, cujus lalte illats alebat, præſtantiorem eæterorum bo-
bus, guam fama illius cognita Præfectus Juſtitiæ (Balivos
vocant) appetebat, pretium oferens, quod dominus rvenuit.
Dolens Præfectus ſe contemnt, quo compos voti fieret, exco-
gitavit erimen, quod pauperi falſo impegit, & bovem in
emendam ſolvere compulit. Paulo poſt ipſe Praf ectus medi-
fans ſeveritatem Comitis, aliem electam vaceam in locum
«cειρμÿιπι Ppauperi remiſit, ut erederetur fatta commutatio.
Verum iſte adbuc non contentus ſuaſu aliquorum, acceſit
Comitem agentem in Hannonia, eique querelas profudit.
Comes retinuit accαatorem, S Prafeltum ocecupatorem per
literas accerfiri juſſit. Decumbens in lecto, ad quem tamen
liber ſubditis patebat acceſſus, comparentem Præfelktum cum
Præſide Dordracenſi interrogat Comes de ſtatu Hollandiæ,
uterque dixit omnia bene & tranquille ſe babere. Jubjungit
Comes, quonam pacto omnia ſe bene ac tranquille babent,
ubi juſtitia negligitur, & rapinæ dominantur? Evoc- mnague
pauperen, En, Præfecte, inquit, gquem immerito ſpoliaſti.
Keplicanti illum deliquiſe, & pro delicto muléctatum vacca;
reſpondit Comes: ideo deliquiſſe eum accuſas, ut vacca poti-
reris: conviéctum itaque, nec ſeſe purgare valentem, promul-
gat Comes, reum debere emendam perſolvere, quam Jicta-
ret. Ad quam ille ſeſe paratum obtulit, ſperani aliquam
gratiam. Ait Comes, jubemus pauperi ſuam reſtitui vac-
cam, & pro damno paſo centum aureos, & paupere conten-
to, ſubjungit: Jam contentus eſt pauper, verum quia fuiſti
oppreſſor pauperum, & raptor, offendiſti nos & juſtitiam,
quod erimen non niſi capite piandum venit. Itaque, cæſo
capite, truncum cadaver juſßſit deferri Dordracum, & ab
omnibus Hollandiæ Præfectis ad boc conſeriptis publice ex
funere inbumari in exemplum & terrorem.

XILII.

Sp. DCLXXN. DE SYNDICATV. 87

XLII.
Akcio ex ſyndicatu, quatenus rem perſequitur, etiam con-
tra heredem datur.
cio ex ſyndicatu, quatenus damni reſtitutionem per-
1A ſequitur, etiam contra heredem magiſtratus, qui
damnum intulit, datur. Contradicit quidem nobis aper-
te Ulpianus in L. 16. de Judiciis, & ſecundum Ulpianum
judicatum fuiſſe memorat Berliehius Part. II. dec. 195.
Verum fundamentum illud, in quo docrina Ulpiani &
Berlichii nititur, principium ſcilicet juris civilis, quod he-
res damnum a defuncto datum ex bonis defuncti farcire
nen obligetur, jam diu corruit, poſiquam jus canoni-
cum, quod heredes ad damni reparationem obligat,
c. ult. X. de Sepulturis. c. 5 X. de Kaptoribus, in fora in-
vectum eſt. Exemplum vide in Specimine 133. de Delictis
collegiorum medit. 8.

XLIII.
Plures judices de yndicatu conventi finguli in ſolidum te=
nentur, nec beneſteium diviſionis habent.
Nuidam equeſtris prædii dominus, etſfi ipſe literatus,
Wtamen de more [Ctum tribunali ſuo præfecerat, at-
que cum hoc jurisdiéctionem ſimul exercebat. Hi judi-
ces ambo male in cauſa verſati, atque injuſtiſſimam ſen-
tentiam ſuam per prætorem & ſcabinos ruſticos exſequu-
ti erant. Læſus illos omnes de ſyndicatu accuſat. Et
ſcabinos quidem cum prætore ſuo confeſtim abſolvimus,
dominum vero & præfectum ambos in ſolidum damna-
vimus, nulla beneficiorum ordinis & diviſionis ratione
habita. Nam in mandato turpi mandans & mandatari-

us æqualiter peccant, quod & rectæ rationi convenire,
Pufen-

3 MAEDITAT. AD PANDECT.

Pufendorſius de Oficio bominis && ciwis lib. 1 cap. 1I §. ult.
ait, & jus Romanum agnoſcit, ſecundum quod correi
ſunt mandans & mandatarius, L. I1 § 3. de Injuriis. At
in delicétis ſinguli correi damnum datum in ſelidum, exclu-

ſo beneficio diviſionis, reſtiruunt, L Ir & 2. ad legem aquil.

Vide ſupra Specimen CXII. de Damno injuria dato medit. I.
Itaque ſic menſe Januario anni 1239. reſpondimus: Daß
Kiaͤgers Suchen wider die Adcitaten, welchen als bloſſen Die⸗
nern und Executoren deſſen, was ihnen anbefohlen wird, das
Verfahren ſelbſt nicht beygemeſſen werden kan, nicht ſtatt hat⸗
Daͤhingegen haben Beklagter und Mitbeklagter ſowohl denen
Rechten als dem rechtskraͤfftigem Urthel zuwider verfahren, und
ſeynd mithin Klaͤgern alle aufgelauffene Unkoſten zu erſtatten
ſchuldig.
SPECIMEN DCLXXX I.
4D LIB. IJ. T Z. XI.

P R O XEN ET IS.

I.
Proxenetæ vel publici ſunt, vel privati.

II.
FPublici non niſi a magiſtratu conftitauntur ant ſaltem
confirmantur;
III.

Qui ergo a collegio mercatorum eliguntur, privati ſunt.

IV.

SP. DCLXXXI. DE PROXENETIS.

IV.
Publicorum bona contrabentilus jure communi tacite
ſunt oppignorata.

V.
Quæ tacita bypotheca in electoratu Saxoniæ locum
non babet.

Prorinereram, qui etiam mediatores, medii miniſtri, pa-
rarii, interceſſores, interpretes, conciliatores, internuncii-
interventores, interemptores, amici, paſſim adpellantur,
officium apud Romanos ſemper privatum fuit, ut adeo
diſcrimen, quod [Cti noſtri inter proxenetas publicos &
privatos faciunt, novum ſit plane & conditoribus priſco-
rum jurium incognitum. Eſt vero proxeneta publicus,
quem magiſtratus vel conſtituit, vel, ſi privatim electus
fuit, confirmat. Equidem Zitius in Jure privato lib. 10
cap. 6 §. 1. publicos proxenetas eos eſſe dicit, quibus cou-
ſenſu eorum, penes 4quos en rei eſt, boc munus demandatur,
& in ſequente §. 2. conſtituuntur, addit, publici proxenetæ,
intuitu commerciorum, ac jus eos conſtituendi regulariter
penes collegium mercatorum eſe videtur. Ego vero hos,
quos collegium mercatorum conſtituit, privatos eſſe cre-
do. Nam quod publicum eſſe debet, magiſtratus aucto-
ritatem deſiderat, adeo, ut inſtrumentum, etſi a notario
confedum, triumque teſtium ſubſcriptione munitum,
ſaltem quaſi publicum ſit, L. I1 C. Qui potiores in pigno-
re. In effectu multum intereſt: Proxenetæ publice con-
ſtituti bona ex principiis juris civilis his, qui fidem ejus
Tom. X.. M ſequi

9⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

ſequi neceſſe habent, tacite ſunt obligata; quemadmo-
dum in Specimine 227. de Fignore Zecito in bonis admini-
ſtratoris publici medit. 2 oſtendi; quod in proxeneta privato
ſecus eſt. Nec obſtat, quod jus Romanum proxenetas
publicos ignoret atque adeo & hypothecam tacitam in
bonis eorum ſtabilire non potuerit. Varia enim admi-
niſtratorum publicorum genera longe poſt Romanorum
tempora innotuerunt, quorum conditionem tamen & ju-
ra ex legibus Romanis judicari oportet. Quæ autem de
hypotheca tacita in bonis proxenetæ publici in iſto ſpe-
cimine habentur, a me tunc extra eleféstoratum Saxoniæ
vivente feripta ſunt, atque in electoratu noſtro locum vix
invenient, propter Ordinationis proceſſus tit. 45 §. 4. ver-
ba: Es ſoll aber gleichwohl ſolches Recht allein auf Kir⸗
chen, Schulen und Hoſpitalien gemeynet ſeyn, und ſich dero⸗
wegen ſonderbahre Perſonen deſſen nicht zu gebrauchen ha⸗
ben.

VI.
Proxeneta ab utraſue parte ſtare ac adeo utrique ſer-
vire poteſt.

VII.
Lucrum, quod ex negotii geſtione ad Proxenerem perve-
nit, injuſtum non eſt.

VIII.
NMNec babet in eo leæx Anaſtaſiana locum.

Qo Mejerus in Collegio Argentoratenſi tit. de Proxene-
ticis & 18. ait: Solent proxenetæa aliquando utriusque
bartis

amm
nem

ligue
luht
etli
nii
u
Cuf
Jare
n i
Loti
e
E

.

Nehe⸗

SP. DCLXXXI. DE PROXFNETIS. 91

partis conſenſu & voluntate ad negetii alicujus tractatio-
nem accedere, etiam quando nibil inter eos convenit, neque
liquet, cujus potiſſimum voluntate interceſerint, tum in
dubio utriusque partis conſenſu interveniſſe cenſentur; hoc,
etſi lege non firmet, verum tam en eſt; & in recta ratione
nititur. Poſſes hujusmodi communem proxenetam cum
Juſtiniano in Novella 20. cap. 8. mediatorem, aut latinius
cum Cicerone lib. 10. epiſt. ad Atticum 10 & Suetonio in Cæ-
ſare cap. 75 medium appellare. Altior vero quæſtio eſt,
an iſtiusmodi conciliator communis lucrum, quod ex ne-
gotio in eum oblique redundat, juſte capere & retine-
re poſſit. Species hæc eſto: Litigant duo de debito.
Procurator creditoris medium ſe interponit, & ſe debi-
tum ſoluturum debitori promittit, qui diuturnitate judi-
cii fatigatus conditionem lubens accipit, ac proxenetæ
pro officio hoc prædium cedit, præterea & aliquam
pecuniæ ſummam chirographo pollicetur. Adit itaque
creditorem proxeneta, & eum quoque litis pertæſum ac
propterea ad tranſigendum faciliorem, quam ſperaverat,
reperit. Igitur cum illo de debito decidit, acceptam
ab hoc apocham ad debitorem refert, & promiſſam ſibi
ab hoc pecuniam exigit. Tum debitor contra proxene-
tam ex lege Anaſtaſiana ad reliquum, quanti ſcilicet mi-
noris cum creditore transegiſſet, reſtituendum agit. Et
videbatur in principio rationem habere. Certe lex A-
naſtaſiana lucrum omne, qued ex redemptione litis alie-
næ capitur, clare damnat. Verum enim vero hic
nulla ceſſio, nulla redemtio litis alienæ intervenerat, nec
proxeneta vexare debitorem intenderat. Nihil itaque in
L. 22. C. Mandati, quæ ſedes legis Anaſtaſianæ eſt, con-
tinetur, quod ad illud negotium trahi potuiſſet. Sopi-
M z ta

92 MEDITAT. AD PANDECT.

ta & compoſita fuerat lis, non continuata. Quamob-
rem actionem tanquam nullo fundamento nixam menſe
Jan. 1728. rejecimus, & actorem etiam ad ſumptus
ltis damnavimus, ex his rationibus; Klaͤgere ſeynd mit
dem Verkaͤuffer ihrer Mühle wegen des ruͤckſtaͤndigen Kauff⸗
Geldes in Proceſs befangen geweſen, und hat die Sache
darauf beruhet, daß der Verkaͤuffer einen Eyd abſchwoͤren ſol⸗
len, worauf Klaͤgere demſelben eine ſtarke Summe Geldes zu be⸗
zahlen waͤren angehalten worden. Da ſchlaͤget ſich nun der jetzige
Beklagte und damahlige Procurator des Verkaͤuffers ins Mit⸗
tel, verſpricht, ſeinen Principal den Verkaͤuffer zu befriedigen,
wogegen ihm Klaͤgere einige Laͤnderey abtreten und noch daruͤber
152 Thlr. bey Verpfaͤndung ihres Gartens zu zahlen verſprechen,
auch ſogleich ihre an den Verkaͤuffer ansgeſtellte Obligarion zu⸗
ruͤck erhalten. Nachdem nun Beklagter ſeinen ehemahligen
Principal gaͤnzlich befriediget, Klaͤgere hingegen die ruͤckſtaͤn⸗
dige 152 Thlr. nicht bezahlen, ſo werden ſie deshalb von ihm
in Anſpruch genommen, rechtskraͤfftig condemniret, und der
verpfaͤndete Garten dem Beklagtem ſub haſta, jedoch mit
Vorbehalt der den Klaͤgern zuſtehenden Keluition, zugeſchlagen.
Hierauf beſchuldigen Klaͤgere den Beklagten, er habe ſowohl
wider den Legem Anaſtaſianam gehandelt, als auch ſie enor-
miter lædiret. Nun fuͤhren ſie zwar zu Behauptung ihrer In-
tention an, es ſtecke unter dem vorerzehltem Handel wahrhaff⸗
tig eine Ceſſion, und muͤſſe folguch Beklagter, welcher dem
Verkaͤuffer lange nicht dasjenige, was er von Klaͤgeren empfan⸗
gen, wieder bezahlet, ſich der Verordgung des Legis Anaſtaſia-
næ unterwerffen, nachdem er zumahl in der den Klaͤgern extor-
quirten Verſchreibung dieſe dem gebachtem Legi ausdruͤcklich
renunciiren laſſen, alſo, daß ſelbiger allhier ſtatt finde, erkannt;
Und es erhellet gus allen Umbſtaͤnden nicht undeutlich, daß

Be⸗

ili

SP. DCLXXXI. DE PROXENETIS. 93

Beklagter freylich bey gegenwaͤrtigem Handel einen Vorthel ge⸗
ſuchet und vermuthlich dem ehemahligem Verkaͤuffer etwas went,
geres gegeben. Bey ſolcher Bewandnuͤß, und da die Renun-
ciatio Legis Anaſtaſianæ ein mit den Geſetzen ſtreitendes
pactum iſt, uͤberdieß Klaͤgere unterſchiedene Umbſtaͤnde von dem
hohen Werthe der den Beklagten uͤberlaſſenen auch ad judicirten
Stuͤcke anfuͤhren, ſo gewinnet es das Anſehen, ob haͤtte Be⸗
klagter theils ex Lege Anaſtaſiana, theils ex læſione enormi,
condemniret werden ſollen; Alldieweil aber Lex Anaſtaſiana ei=
gentlich zu dem Ende gegeben iſt, daß durch geringe Ceſſiones
die Proceſſe nicht auf andere Leute transferiret, und die Schuld,
nere von ſelbigen geplaget und erſchoͤpffet werden ſollen, L. 22 C.
Mandati, hingegen allhier gar keine Ceſſion vorgegangen, und
der von dem Verkaͤuffer erhobene Proceſs nicht fortgeſetzet, ſon⸗
dern vielmehr aufgehoben und beygeleget worden, indem Be⸗
klagter ſich als einen Mittels⸗Mann aufgefuͤhret, beyde Theile
vereiniget und eine geraume Zeit lang in Ruhe geſetzet und ver⸗
gnuͤget, demnach der Vorthel, welchen er ſich etwa hierunter ge⸗
machet hat, ganz wohl als eine Belohnung ſeiner Muͤhe und
proxeneticum angeſehen werden kan, wenigſtens in keinem Ge⸗
ſetze verbothen iſt, und ſonderlich gar nicht auf den Legem Ana-
ſtaſianam quadriret, immaſſen auch die dieſem Legi geſchehene

Renunciation als eine uͤberfluͤßige Cautel anzuſehen iſt, demnach

den Parteyen weder ſchadet noch nutzet, hiernaͤchſt Klaͤgere der
læſioni ultra dimidium eydlich und gerichtlich renuncüiret, uͤber⸗
dies die Action E. 2. C. de Reſcindenda venditione wider Ver⸗
gleiche, dafuͤr gegenwaͤrtiger Handel eigentlich zu achten, keine
ſtatt findet, L. 78 §. ult. ad SCtum Trebellianum; So haben
wir voriges Urthel beſtaͤtiget, und Klaͤgere als temere litigantes
in die Unkoſten verdammet. Ne quid tamen diſſimulem, erat
quidam in collegio, quum de cauſa hac deliberaremus, qui
M 3 ſe

94 MEDITAT. AD PANDECT.

ſe debitori huic, ſi ſe conſuliſſet, aliam viam, qua caſſam
ex ſua ſententia victoriam obtinuiſſet, commonſtraturum
fuiſſe dicebat. Inveſtigare ſcilicet illum, ſi non alia ratione,
ſaltem per jurisjurandi delationem, juſſiſſet, annon proxe-
neta in tractatione cum creditore fraude & mendaciis uſus
eſſet, ac minorem ſibi pro pacificatione pecuniam, quam vere
accepiſſet, a debitore datam, ſimulaſſet. Et, quum ego
contradicerem, ac, ne ſic quidem feliciorem litis exitum futu-
rum fuiſſe, contenderem, ille mihi me ipſum, videlicet me-
ditationem 3 ſpeciminis 147 de Condictione ob turpem cauſam,
ubi in ſimillimo caſu debitori condictionem ob turpem cau-
ſam dediſſem, opponebat. At enim vero diſſimillimus hic
caſus huic noſtro erat. Agebat in illo is, adverſus quem
fraus adhibita fuerat. Hic vero actor, ſe deceptum fuiſ-
ſe, ne querebatur quidem. Dederat fundum & chirogra-
phum generatim ac univerſe, tam pro lite ſopienda & de-
bito ſolvendo, quam pro præmio operæ ſeu proxenetico.
Suberat hie contractus quidam æſtimatorius, in quo merces
licite intervenit, L. 2. de Aeſtimatoria.

IX.
Proxeneta unilateralis a teſtimonio dicendo repellitur,

X.
bilateralis eſt teſtis exceptione major.

uousque proxeneta teſtis in negotio, cui intervenit,
G eſſe poſſit, acriter, adhibitis infinitis diſtinctionibus &
limitationibus, diſputatur. Collegit omnia breviter Mei-
erus in Collegio Argent. tit. de Proxeneticis §. 17, ſed, ne
quid

SP. DCLXXXI. DE PROXENETIS. 9 5

quid diſſimulem, mihi pro ingenii mei tarditate rem non
ſatis dilucidat. Nec Movella 90 cap. g. quæ ſedes hujus
materiæ eſſe creditur, certiorem me facit. In hac enim id
ſolum continetur, proxenetæ invito teſtimonium denuncia-
ri non poſſe, niſi utriusque partis conſenſu. Ego autem
in præſens de coactione non quæro, ſed num volens ad
teſtificandum admittendus ſit. Et pro hac quæſtione de-
cidenda ad idem diſcrimen, quod in meditatione 6. feci,
recurro. Quodſi ſcilicet proxeneta uni ſakem parti ope-
ram ſuam addixit & præſtitit, nego, eum teſtem eſſe
poſſe, per claram L. ult. de Teſtibus, verbis: gquod & in
execut oribus negotiorum obſervandum eſt. Nam ſi pro eo,
cui ſerviit, teſtimonium dicendum eſt, adfectio erga cau-
ſam hoc ſuſpectum reddit, ſi contra eum, indignum fo-
ret, ac fidem & ſecuritatem publicam turbaret;, ſecreta tua
per eum manifeſtari, cujus conſcientiæ ea ſub ſpe certiſſimæ
taciturnitatis commiſiſti. Quodſi vero proxeneta utrius-
que partis conſenſu electus fuit, neutra ex iſtis ratio-
nibus illum a teſtimonio dicendo arcet, quin potius æ-
qualis in utramque partem adfestio efficit, ut teſtimo-
nium ejus omni exceptione majus ſit, L. 67 §. 1. de Ki-
tu nupt. In facto hoc contigit: Litigabatur inter de-
bitorem ac creditoris heredes de improbo fœnore me.
re peculiariter; & judex heredes creditoris ad jusjuran-
dum purgatorium admiſerat. Adpellat debitor, ſe uſu.
rariam pravitatem jam tum ſemiplene probaſſe oſtendit,
ac ad ſupplendam probationem teſtem denominat omni
exceptione majorem, communem ſcilicet proxenetam;
quem quidem debitoris heredes ſuſpectum facere niteban-
tur; ſed fruſtra. Admiſimus nempe illum menſe Nov. anni
1729. hunc in modum: Nunmehro aus denen Acten ſoviel zu
be⸗

96 MEDTTAT. AD PANDECT.

befinden, daß Maria zum Reinigungs⸗Eyde nicht zu laſſen,
ſondern vor allen Dingen Burchhard uͤber die denunciirte Facta
eydlich zu vernehmen. V. R. W. Rat. Decid. Anfaͤnglich iſt
die von dem Herrn von Kelling wider die Mariam und zugleich
die von dieſer wider jenen eingewandte Leuterung zu unterſuchen;
Es hat nemlich jener wider dieſer ihren Ehemann uſurariam pravi-
tatem denunciiret, auch eydlich beſtaͤrket, und noch darzu einen,
Nahmens Burchhardt, zum Zeugen vorgeſchlagen; Als nun ge⸗.
dachter Ehemann noch vor der Unterſuchung verſtorben, ſo haben
zwar vorige Urthels⸗Faſſere den paſſum criminalem aufgehoben,
jedoch in Anſehung des zuruͤck bleibenden privat-intereſſe ſeine
hinterlaſſene Witwe mit dem Reinigungs⸗Eyde beleget: Ob nun
wohl die Maria dafuͤr haͤlt, die civil- Sache gehoͤre nicht hieher,
hiernaͤchſt habe der Herr von Kelling in ſeinem Angeben varüret,
und da Burchhard deſſelben Meckler geweſen, ſey nicht einmahl
hinlaͤngliche Muthmaſſung zum Reinigungs⸗Eyde vorhanden;
Alldieweil aber in dem Falle, da die uſuraria pravitas an den
Tag kaͤme, die Maria nicht allein die ganze Zinß⸗Foderung, de⸗
ren in dem Wechſel.⸗ Brieſe nicht gedacht iſt, ſondern noch dazu
an dem Capitale ſoviel, als bezahlet worden, verlieret, mithin des

Schuldners Intereſſe privatum gar ſtark bey der Sache verſiret,

ferner die exceptio uſurariæ pravitatis durch die von dem Schuld,
ner umbſtaͤndlich geſchehene und vermittelſt Eydes beſtaͤrckte De-
nunciation nach Anleitung des Banqueroutier- Edicts §. 2. be⸗
reits ad effectum purgatorii liquide gemacht, gleichwohl der
Marie die Abſchwoͤrung dieſes pur gatorii zu verſtatten ſehr be⸗
dencklich iſt, da ſelbige von der wahren Beſchaffenheit der Sa⸗
che nichts weiß; und nur de credulitate ſchwoͤren kan, der
Schuldner hingegen bereits veritatem beſchworen, und noch dar,
zu einen Zeugen, welcher zwiſchen beyden Partheyen Meckter
geweſen, alſo unverwerfflich iſt, vorſchlaͤget, zudem in derglei,
chen

rar

5 ððSð .—

tr.
he

Sp. DCLXXXI. LE PROXENET.S. 95

chen Sachen von ſehr ſchwehrem Beweiſe, worunter cauſa uſu-
rariæ pPravitatis zu rechnen, nicht alles ſo gar ſtricte bey
dem Beweiſe genommen werden kan; So haben wir dafuͤr ge⸗
halten, die Maria koͤnne geſtalten Sachen nach, und da man
durch die Auſſage des angegebenen Zeugen einen voͤlligen Be⸗

weiß in Anſehung des bereits abgeſchwornen Suppletorii erlan,
geen mag, mit gutem Gewiſſen zum Reinigungs⸗Eyde nicht ge⸗

laſſen, ſondern es muͤſte zufoͤrderſt Burchhard endlich pernom⸗
men werden.
XI.

Proxeneta negotii illiciti ipſe delinquit,
XII.
atque puniri poteſt,
XIII.
nec ad teſtimonium dicendum admittitur.
XIV.
Erxcuſatur tamen proxeneta, qui negotio per ſe licito, ſed
cui partes pactum illicitum admiſcent, intervenit.

(ites iſtam, quam in præcedentibus meditationibus decidi,
