Contumax ad mulctam, carcerem, relegationem, damnari,
ad ultimum vero ſupplicium damnari non poteſt; id quod
nec in Conſtitutione cAROLINA mutatum efſt X. 54.
Convictum, ſed non confeſſum, reum damnari oportere, legi-
bus & antiquis, & recentioribus, clare deciſum eſt. At-
que tamen de contraria conſuetudine teſtificantur plurimi.
Quæ conſuetudo neque conſtans, neque rationalis, eſt.
Itaque reus conviétus, etſi ab initio negarit crimen, & in ne-
gando ad extremum halitum perſiſtat, juſte ramen ultimo
fupplicio adficitur. Convictio vero, ex qua reus, crimen
negans, ad ultimum ſupplicium, vel pœnam corpus adfli-
gentem, damnatur, plena, indubia & juridicia eſſe deber;,
probatio naturalis & artificialis per indica & conjeéturas,
quamvis judicem in animo plene convincet, non ſufheit.
Sufficit tamen ad pœnam extraordinariam irrogandam, quæ
tamen ad fuſtium ictum extendi nequit X. 256 ſq.
Damnatus ad mortem inſtitutioni facerdotum committi deber.
Quod jus diu ante Conſtitutionem CAROEINAM in uſu fuit
AM. 340 ſq.
Fugitivus, etſi delictum, quod commiſit, manifeſtum ſit, nul-
loque modo excufari queat, omiſiſa citatione condemnari
Liberatur ab expenſis
1) abſolutus ab inquiſitione, ſi nullum factum illicitum ad-
pPareat, per quod inquiſitioni caufſam dedit, tamerſi judex
veroſimilibus argumentis, ut inquireret, permotus fuir II.

266
2) abſolutus ab inquiſitione, præſtito juramento purgatio-
nis II. 26 8
3) damnatus ad peenam corporis adflictivam in Saxonia II.
S 266. 277
4) innocens deprehenſus in inquifitione, ſi nihil ei impu-
tari poteſt II. 267

Non liberatur ab expenſis
a) abſolutus ab inquifitione, juramento purgationis præ-
ſtito, ſi culpa aliqua ei imputari queat II. 269
(Sgg9) 3 b) cu-

606 IIND ExX IV.

b) cujus vita male ante acta judicem ad inquirendum mo-
vit II. 269
c) qui nihil illiciti fecit ante inquiſitionem, ſed in ipſa in-
quiſitione variando, negando, titubando, ſe ſuſpectum
reddidit II. 271
d) qui rem furtivam ab homine incognito emit, & pro-
pterea inquiſitionem incidit, etſi deinde innocentiam ſuam
oſtendat 1I. 272 ſq.
e) qui rem furtivam apud ſe requirentibus reſiſtit, & ſic ſuſ-
picionem contra ſe excitat, licet innocentia ejus deinde

adpareat II. 270 ſq.
Non liberatur ſemper ab expenſis
1) abſolutus ab inquiſitione II. 266
2) qui inquiſitioni cauſam dedit, exantlatis tormentis 41 266.
273 ſqq.
Pœna eadem adfici non debent rei honeſtiores & viles, niſi .
men ſit atrox I 9

pœ na ordinaria adfici non poteſt reus plene & juridice conven-
tus, ſed a judice ſaltem ad tormenta damnatus & in quæſtio-
ne crimen conſtanter negans, ſed extra ordinem punien-
dus eſt. Poterit tamen, ſi novæ ſuſpiciones, quamvis le-
viuſculæ, accedant, denuo torqueri X. 262 ſq.
Puniendus eſt, etſi alibi puniatur, tamen ſecundum jura loci, in
quo deliquit SS II. 95 ſq.
Puniri poteſt a judice, licet is ſimili delicto obnoxius ſit I. 312
RHED A.
Ea, qua mulier nobilis vecta eſt, eaqque optima ad geradam
refertur L X. 673

RHEDARIUS.
vid. AURIGA.
RHODIA LEX.
vid. LEX RHODIA.

RIPAFLUMINIS.

I8, per cujus fundum flumen decurrit, nequit a vicino cogi⸗ ur
Üllu

t

Supplicium crudeliſſimum eſt

INDEX I. (7

inud contra inundationes muniat, pati tamen in ſuo debet,
ut alter ibi ſuis ſumtibus r' pam fluminis muniat VII. 66 5
Indicium homicidii nullum eſt X. 153
B RIXOSVUS.
vid. AucCTOR RIXE.

ROMANI.

Leges ſuas recte ſapienterque a Græcis mutuati ſuns I. 29 ſqq.
Romanus populus peſſimi & iniquiſſimi arbitri luculentiffi-
mum exemplum præbuit I. 70

ROTA.
Rota, quando in priſcis auctoribus memoratur, vel tormen-
ti genus, vel diverſum plane a noſtro ſupplicium, ſigni-
ficat X 369 19q.
Supernum rotæ ſupplicium, das Raͤdern von oben auf, recen-
tiſſimi inſtituti eſt, nec ſanéctioni cAROLINE convenit,
in fora tamen hodie invectum eſt, atque ſemper adhibetur,
niſi in ſententia contuſio ab imo præcipitur, quod nunc
ſaltem fit, quando atrocitas criminis exaſperationem poſcit
X. 370 fq.
X. 369 ſq.
Supplicium uſitatum fuit apud veteres, qui tamen non rotam
in frangendis rei membris, ſed fuſtes & claves adhibuerunt
X. 369 ſ ¼.

RUBOR.
Suſpicionem juſtam non excitat, ſed ambiguum criminis &
innocentiæ ſignum eſt. Igitur, niſi cum allis graviſſimis ſuſ-
picionibus conſocietur, inter indicia collocari non debet, fa-
cit tamen jurijurando purgatorio & condemnationi in ex-
penſas locum X. 140 ſq.
RUSTICITAS.
conf. sIMPLICITAS.
Per illam, qua princeps graviſſime offenditur, crimen læſæ
majeſtatis non committitur VIII. 6 3
Rato

608 INDEXTIV

Ratio illius habetur in delictis omnibus, etiam atrocioribus,
& quæ contra jus naturæ ſunt, ſiquidem caput juris pau-
lo intricatius fuit ViII 7 ſaq.
Ratio illius habetur ipſo perduellionis crimine VIII. 7 ſq4.
Vox hæc in jure & apud bonos auctores non ruſticationem,
ſeu operam agriculturæ, ſed ſemper fmplicitatem, &, quæ
ex hic oritur, morum inconcinnitatem, ac ignorantiam ju-
ris, hominibus agreſtibus familiarem, ſignificat, atque non-
numquam etiam in eppidanos cadit I. 360 1q. VIII. 7 ſg.

RUVSTICVS.
conf. AGRICOLA. OFERE RUSTICEX.
Differentia ruſticorum Romanorum & Germanicorum expli-

catur VI. 106 5
Excludebatur a venatione apud veteres Germanos VII. 25 ſg.
Liber in dubio prælſumitur X. 708

Non reſtituitur in integrum ob ſolam imperitiam l. 698
Subjectus prædiis equeftribus onera ab ordine equeſtri una-
nimiter impolita recte detrectat X. 857 ſq.-
SACERD OS.
conf. cLERICUS. CONCIONATOR. CONVYITIA SA-
CERDOTUM.
Arcere privata auctoritate a ſacris neminem poteſt, niſi aper-
te atheum, vel infidelem V. 39 ſqꝗ.
Diſpenſationem datam injuſtam & legi divinæ contreriam pu-
tans, cogi tamen potefſt, ut perſonis, quæ illam impetra-
runt, ſacra adminiſtret V. 39 139.

Inſtitutioni illorum committi debent rei ad mortem damnati,
quod jus diu ante conſtitutionem CAROLINAM in uſu fuit X.

340 ſqq.
Invitari ad convivium baptismale, aut nuptiale, neceſſario non
debet VII. 262. 26 3

Mini-

—
—*

—

——☛

INDEX IV. 609

Miniſterium ſacerdotum male viventium efficax quidem eſt,
eorum tamen, qui bene vivunt, longe utilius X. 412 ſq.
Promiſſio ſilentii, & quod nihil doctrinæ puriori contrarium
docere velit, non ſufficit in ſacerdote, qui de aliquo doctri-

n& Chriſtianæ capite dubirare incipit ViIII. 576 ſq.
Sacrilegii reus nonnumquam fieri poteſt IX. 871 ſqq.

SACERDOTIVUM.

Arcet ab illo jus canonicum clericos, qui hominem culpa ne-

carunt, eosque irregulares facit, cum quo Proteſtantes non

per omnia conveniunt . IX. 39
Declinare ſtuduerunt nonnullis quibusvis modis, immo fal-
ſa ſui accuſatione ViII. 478 ſq.

Indignus illo non redditur culpa levi & leviſſima aliquem ne-

cans IX. 739
Pro obtinendo illo neque preces, neque ſupplicationes, lici-
tæ erant antiquiſſimis temporibus, qui rigor tamen cum re-

cta ratione & ſacro Codice pugnat IX. 902
sAMcCRA.
Arcere ab his privata auctoritate neminem debet ſacerdos, ni-
ſi aperte atheum & infidelem V. 29 ſqq.

Jus ſacrorum ſingularum rerum publicarum in Germania ec-
cleſiæ habent, & per Senatus eccleſiaſticos exercent VilI.
Turbatio ſacrorum ſacrilegium eſt, & aliquando morte puni-
tur, ita tamen, ut ſacerdotes, in hoc crimen incidentes,
gravius puniantur, laicis vero interdum ob ruſticitatem, vel
exſuperantiam religionis, plane ignoſcatur IX. 871 ſqq.
Uti illis in vicina eccleſia, quando eccleſia loci, in quo vivi-
mus, diverſam a noſtra religionem fovet, res meræ facul-
tatis eſt VII. 246 ſq.
SACRAMEMNTUM.
vid. IURAMRRNTUM.
SACRIFICATI.

Singularia de his recenſentur V. 608

(Hhhh)

610 INDEX IV.

SACRILEGIVUM.
Corpus delicti in ſacrilegio peculiares ſœpe difficultates ha-
het, conſtare tamen de illo poteſt, etſi de ſumma pecuniæ
ablatæ indubie non conſtet IX. 864
Eſt
1) dubitare de habilitate ejus, quem princeps eligit IX. 867
2) injuria realis ſacerdoti, vel ſacra tractanti, vel intuitu

111

4

ſacri, quod gerit, muneris illata VIII. 547 ſq.
3) turbatio ſacrorum & violatio ſacerdotum, ac aliquando
morte punitur. Prælertim ſacerdotes, in hoc crimen
incidentes, graviter puniuntur, laicis vero interdum ob
ruſticitatem, vel exſuperantiam religionis, plane ignoſ-

citur IX. 871 ſqq.
Magnum in candelabro, exiguum in calice & patina commit-
ti poteſt IX. 863
Non committit princeps, qui bona templorum & ſacerdotum
vere ſuperflua aufert IX. 865 ſq.
Peœna ejus metienda eſt ex pretio rerum ablatarum. Verba
tamen CAROLI V. captari non oportet IX. 863

Poœna ejus ordinaria locum habet, ſi offendatur perſona ec-
cleſiaſtica, in loco eccleſiæ, eo tempore, quo tranctantur
divina, ac per hoc factum divina turbentur. Une ex his
deficiente ad pœnam mortis perveniri non poteſt VIII.
208 ſq.
Reſtitutio in hoc crimine non attenditur VIII. 78
SsSACRILEGUS.
Pœna eorum, jure cAROLINO, incertiſſima eſt. Sanctio, enim,

criminalis omnia judicis arbitrio relinquit IX. 879 ſaq.
Pœnam ſuſpendii in ſacrilegis reéte exercere poſſunt Collegia
juridica IX. 862

Puniri debent illi, quemadmodum alii fures. Arbitrium ta-

men collegiorum juridicorum latiſſime patet IX. 859 ſqq.
SsSECULUM AUREUM.
vid. AUREUMSECULUM.
SÆ VITIA-
Intollerabilis & capitale odium ad plenum divortium ſufficit
V. 338 ſqq.
Pro-

———-ẽ

—

INDEX IV. Eir

Propter quam ſeparatio a thoro & menſa decernitur, poteſt
etiam ſine verberibus & convitiis ele V. 338 fdd.
R AG.
Caula, propter quam hodie judicia contra ſagas rarius exer-
centur, inveſtigatur IX. 640
Dantur IX. 630 ſq.
Pleræque tamen, quæ circumferuntur, hiſtoriæ, fabulæ & præ-
ſtiglæ ſunt IX. 631 ſqq.

SAGINANDI IUS.
Annexum juri venationis non eſt, ſed ad dominum ſylvæ
ſpeétat, niſi contrarium lege, aut conſfuetudine, alicubi ſta-

bilirum ſit VII. 39 ſq.
5A L.
— Salinarium zommercium ad magiſtratus regulariter non per-
tinet X. 573.
SALARIUM.
Adnexum eſt tacite omni muneri publico X. 822 ſqq.

Determinatio ejus judici permittitur, qui circumſtantias, &
hoc inprimis, ſpectare debet, quantum alii ſimile munus
in ea regione gerentes accipere ſolent X. 833
Determinationem ejus in principio ſuſcepti muneris arbitrio
domini relinquens miniſter privatus, judicem, ſi dominus
niil, aut inique, arbitretur, recte adit, atque, ut hic cer-
tum quid conſtituat, petit S XA. 838 ſq .
Exilitas eorum, ſicuti eccleſiæ, ita reipublicæ, eſt damnoſiſſi-
ma X. 844 ſq.
Majus in cauſa criminali non flagitare poteſt advocatus, quam
in cauſa civili It. 20
Nova ſalaria decernere, ac vetera augere, injuſſu principis, po-
teſt ſenatus, quando hoc ex more recepto & inveterata con-
ſuetudine fit. Alias decretum ejusmodi ſenatus, quamvis ex
juſta cauſa factum, irritum eſt. Miniſter tamen, eui a ſenatu,
vel collegio, augmentum ſalarii ex juſta cauſa promittitur,
principem adire, &, ut is promiſſum iſtud ratum habeat, ac
(Hhhh) 2 ſena-

612 INDEX IV.

ſenatum ad id ſervandum compellat, petere poteſt, &
tunc jus agendi contra ſenatum conſequitur, quamvis lici-
tatio generalis, ac incerta fuerit X. 974
Obligare nequit in munere publico conſtitutus, nec in id,
etſi is ex debito condemnetur, exſequutio fieri poteſt 1V.
763
Petere poteſt
1) advocatus a cliente, etſi in cauſa ſuccubuerit I. 502
2) procurator ante finitam litem I. 586
Petit recte is, qui munus publicum geſſit, etſi id ei in prin-
cipio ſuſcepti muneris conſtitutum non fuerit. Non obſtat
l. un. C. de præb. ſalar. quippe quæ ſaltem decreta ambi-
tioſa Decurionum nova falaria ſine principis conſenſu con-

ſtituentium improbat X. 833 ſq.
Promiſſio augmenti incerti ſalarii certi non efficit, ut is, cui
heæc facta eſt, ex ea agere queat VII. 837 ſq.
Promiſſio tacita ſalarii etiam privatis muneribus ac officiis in-
eſt X. 837 ſq.
Stipulatur ſibi recte tutor pactitius V. 463 ſq.

SALARIUM MINISTRORUM ECCLESIE.
Conſtituit is, qui jura epiſcopalia habet, non etiam de ſuo

X. 841 ſq.
Dividi non debet I. 249 ſq. II. 561
Exilitas ſalariorum eccleſiæ eſt damnoſiſſima X. 944 ſqq.

Imminuere nequit miniſter eccleſiæ, vel ſcholæ, per trans-
actionem, licet Conſiſtorii auctoritate, initam, &, ſi id fa-
ciat, ſaltem ſibi, non etiam ſucceſſori in officio, nocet I.
251 ſqq.
Præſtandum ex prædio vendito, ſolitum onus eſt, atque a
venditore, etſi is ea non indicarit, & prædium venditum
liberum dixerit, non præſtatur III. 608 ſq.

SALISBURGENSIS ARCHIEPISCOFPUS.
In ejus electione neceſſaria eſt Electoris Bavariæ, vel Com-

miſſariorum ejus, præſentia X. 819
SALMANN.
Sagnificavit in medio ævo exſequutorem ultimæ voluntatis
V. 773

S A-

õ

INDEXN v.. 3
SsALUS PVUBLICA. H
Ob eam reſcindi poſſunt res legitimæ judicatæ VII. 400 ſq.
S=ð SAN N K.
Deſcribunturr FVFl”lII. 216
Sannæ injuriæ veræ ſunt VIII. 219 ſqq.
Sannarum apud vereres genera ſeptem fuerunt VIII. 216 f.
SsATIO.
Tempus ejus inter ferias non connumeratur I. 359 ſq.

SATISDATIO.
vid. CAUTIO PRO RECONVENTIONE ET EXFPENSIS.

SATISFACTIO PRIVATA.

Gradus ejus tres ſunt, revocatio, deprecatio & declaratio
VIII. 195 ſqq.
Petere poteſt eam auétor rixæ eatenus, quatenus patrimonium
ejus vere imminutum eſt VIII. 203 ſq.
Petitio ejus vaga in libello a judice, ſecundum jura communia,
non, bene tamen hodie in Saxonia, attenditur VIII. 202 ſq.
Præſtare eam debet delato delator tergiverſans IX. 944 fd.

V SAXONES.
Formulas & ſolennitates judiciales miras excogitaverunt I.
Sub cAROLO M. poſterisque ejus numquam in libertatem ad-
ſerti ſervitutique ejus exemti fuerunt VI. 1066. ſq.
SCABINI.

conf. ASsSESSOR.

Adhiberi ad minimum duo debent in cauſis criminalibus, quo-
ties actus majoris momenti expediendus eſft II. yI
Adhiberi neceſſario non debent in cauſis civilibus, niſi ipſe
judex ſolus ſimul actuarii vices ſiſtineat, quo caſu unus
ſcabinus ſufficit III. 49 ſq.
Hodierni differunt a veterum Romanorum Aſſeſſoribus 11. 4
(Hhhh) 2 Ho-

614 INDEX IV.

*l

Hodiernorum ſcabinorum tria genera ſunt II. 44
Illiterati, de Syndicatu conventi, exceptione juris ignorantiæ
ſe recte tuentur Xl. 82 ſq.

–

Jura illorum non tam ex legibus Romanis, vel priſcorum Ger-

manorum conſuetudinibus, quam potius ex juribus recen-

tioribus, decidenda ſunt II. 44
Nobiles olim eſſe debebant II. 5 1
Vocis hujus derivatio inveſtigatur II. 5 2
SCABINI PAGANI.
Jurisdictio earum nulla hodie eſt II. 45 ſq.
Munus eorum deſcribitur II. 45 ſq.
Nomina illorum diverſa recenſentur II. 46
SCALA.

Inſtrumentum lethele eſt, & in eo, qui aliquem de ſcala dejicit,
animum occidendi, ſaltem indirectum, arguit IX. 581 ſq.

Schatzung.
Convenit cum voce latina: Cenſus XI. 1I6. 121. IJ.
Subjectionem involvit XI. 116. 121 ſq.
SCHEDA

conf. BAPTISMVUS.
Omiſſio ejus, quam teſtator in teſtzmento adjicere pro⸗niſit,

ſed non adjecit, teſtamentum non vitiat V. 188 ſq.
SCHISMA.
Deſcribitur VIII. 611
ScCHISMATICI.
Differunt ab hæreticis U VIII. 61
Schlagen.
Vocis hujus ſignificatio explicatur IX. 451

Schmertzens⸗ und Verſaͤumniß⸗Geld.
vid. 4STIMATIO OPERARUM DOLORUMGUE.
SscCHOLA.

Multitudinem illarum tollere decrevit Hiſpaniarum rex 17

—w

INDEX v.. siz

Multitudo illarum reipublicæ damnoſa eſt I. 179
SCHOLARES.
conf. ACADEMICI.

Privilegium illis a FKRIDERICO, Imperatore, tributum hodie
in quatuor capitibus immutatum eſt L'. 127 ſqq.

Subſunt adhuc hodie, quando Reétorem habent nulla pollen-

–—

tem jurisdictione, Epiſcopo, ſeu Conſiſtorio II. 127 ſqg.

Schoß. .
Deſcribitur XI. 120
Subjectionem involvit XI. 116. 121 ſq.
Voci latinæ: Cenſus, reſpondet AXAl. 116. 121 fq.
Schuld⸗Thurm.

vid. CARCER DEBITORUM.
SCIENTIA.
Juris alieni, poſt completam uſucapionem ſuperveniens, non

eſt mala fides, nec uſucapionem reſcindit, ac præſcribenti

non obeſt, quod poſt completam uſucapionem jus alterius
agnovit VII. 16 5
Venditionis ſola ratihabitionem non involvit IV. 800 ſqq.
SCLOPETUM.
vid. T0RMENTUM IGNIFERUM.
SCORTATIO.

conf. EXxCEPTIO FOERNICATIONISZS.
Diſſimulatio & conniventia parentum ſola ſine lucro in Hbe-
rorum ſcortatione etiam de jure civili crimen eſt IX 263 ſqq.
Scortationem antiqui RKomani non ſolum non puniverunt, ſed
etiam inter virtutes retulerunt, atque, tamquam caſtimo-

niam & pudicitiam, laudaverunt IX. 128 ſq
Scortatio hodie gravius, quam ſtuprum fimplex, punitur IX.
. 128 ſq.
SCRINIA.

Eccleſiarum, præfecturarum & nobilium jus archivi quidem non
ha-

4

616 INDEXAV.

habent, ſed ſcripturæ in illis repertæ a publica & jurata
perſona confectæ publica inſtrumenta ſunt IV. 1042

SCRIPTA.

Scriptorum editione interdicere hoc ſtudiorum genere innu-
tritum, & in ſcribendo aſſiduum, acerbus & plane intole-
rabilis dolor eſt X. 42

SCRIPTA ERUDITORVUM.

Aliena edens ſub veri auctoris nomine contra ejus volunta.
tem, plagiarius eſt IX. 939 ſqq.
Aliena ſupprimens, plagium committit IIX. 939 1ſ3.

SCRIPTORES IURISPUBLICI.

Prævaricatores, notantur VliI. 376 ſqq.
Proferentes in diverſis & contrariis contraria invicem argu-
menta, notantur 8. VIII. 387 ſqq.

SCRIFTURA.
Antiqua in prædiis nobilibus cuſtodita magnam fidem facit
74ſ
Neceſſaris ne quidem in ſponſalibus perſonarum illulirſain
eſt V. 14 ſq.
Vitium ejus in parte inſtrumenti eſſentiali hoc irritum red-
dit IV. 1146
SCRIPTURA INTERLINEARIS
Fidem documentorum ex Archivis depromtorum non pror-
ſus infirmat . IV. 1028. 1150
Punctationem non vitiat IV. 1082
SECRETA.
Secreta aliena enuncians injuriarum tenetur VIII. 228 ſq.
Secreta principis familiaribus vel propinquis ſuis aperire non
debet miniſter VIII. 833

SECTIO CADAVERIS.
vid. CADAVERIS INSPECTIO ET SECTIO.
SECTIO IN QUATUOR PARTES.

Locum habet etiam in miniſtro principis perduelle VIr.
910 14q.

8 E-

— — —

—

INDEX IW.

SECULUM AUREUM.
vid. AUREUM SECULUM.
SECURITAS DOMESTICA.
vid. DOMESTICA SECURITAS.

Seelwaͤrtel.
Exſequutorem ultimarum voluntatum in medio ævo ſigni-
ficat V. 772 ſ
SEME N.

conf. ONANITICUM CRIMEN.
Seminis immiſſio non facta mitigat

1) inceſtus pœnam IX. 228 ſq.
2) ſodomiæ pœnam IX. 278 ſq.
Semper⸗ Frey.
Vocis hujus ſignificatio & derivatio explicatur & illuſtratur
X. 675 ſq.
SENATOR.
Damnato ob ſtuprum ſenatori judex & collegia juridica fa-
mam & ordinem reſervare nequeunt IX. 14. 156

Electio ejus, cujus propinqui jam tum ſenatores ſunt, legiti-
ma eſt, ſed tamen a principe reſcindi poteſt, etiam in iis
locis, in quibus electiones principis conſenſu & confirma-
tione non indigent X. 8r1 ſq.
Eligi poteſt, cujus pater fraterve aliusve propinquus jam tura
membrum ſenatus eſt. Atque leges quorumdam locorum,
quæ in ſenatum legi vetant eum, cujus propinquus jam
tum ſenator eſt, ſtricte interpretandæ ſunt, neque ad ele-
ctionem ſyndicorum, ſcribarum miniſtrorumve ſenatus ex-
tendendæ ſunt X. 805. 808 ſqq.
literatus præcedit collegam ſcholæ II. 48
Inter illos etiam ſunt doctiſſimi ingenioque & judicio pollentes
viri, & doctoribus academicis ſi non ſuperiores, certe pares,
plerique tamen Arcades eſſe ſolent, de quibus vere dici queat:
Quod bellum aſſidue ducant cum gente latinæ

X. 588 ſqq.

(ILiii) Liti-

618 INDEX IV.

Litigans pro juribus officii ſui, ſumtus ex publico ſumit II.

1Eegans
229
Matrimonium ejus cum muliere ſcenica hodie licitum eſt V.
126
Prodigus ex ſenatu ejici poteſt V. 576
Titulus ejus ſanctus maxime priſcis Romanis fuit, atque adhuc
hodie talis Polonis eſt V. 846

SENATUS.
Fiſci jus non habet is, cui vel nulla, vel ſaltem inferior, ju-
risdictio competit, aliquos tamen reditus, curiæ annexos,
qui ex jurisdictione non fluunt, percipit X. 573 ſqd.
Litigans pro conſervatione privilegii ſui cum principe, diſſen-
tientibus licet quibusdam ſenatoribus, ſumtus ex publico
accipit II. 229
Membrum ejus inhabile ad decernendum in ejus convocatio-
ne impune omittitur, quale eſt is, cujus in cauſa, de qua
deliberandum eſt, peculiariter intereſt, non etiam conſan-

guinei ejus, aut adfines X. 962 ſq.
Romanus, neque in libera republica, neque ſub principibus, jus
condere potuit 1. 47
Statuta ſolus non condit l. 79

us ejus ſanctus maxime priſcis Romanis fuit, atque ad-

* e;
4 1ba

huc hodie talis Polonis eſt X. 846 ſc.
Vox ejus in latiore ſignificatu accipitur X. 916 ſq.

SENATUSCONSULTUM.

Cconf. DECRETUM.
Nullum eſt jure civili, canonico & Germanico, cui conden-
do duæ tertiæ partes collegii non interfuerunt X. 9 9
Omne præſumtionem veritatis, integritatis & ſolennitatis ha-
bet. Is ergo, qui legitimam ejus confectionem negat, hoc
probare debet, ubi aliqua demonſtratio ſufficit. Quæ tamen
non ſufficit, quando expreſſe actis, vel inſtrumento, conti-

netur, ſolennia adhibita fuiſſe X. 96
Senatusconſultorum Romanorum brevis & accurata hiſtoria
exponitur I. 47 ſq.

Baat

oX& hæc nonnumquam in laxiore ſignificatu accipitur X. 946
SENA-

—

IN DEX IV. 6

SENATUSCONSULTUM CLANDESTINUM, SEU

Eſt SCto per infrequentiam perſimile, atque pariter vitioſum

& inutile a X954 ſdq.
Senatusconſultum furtivum idem ſigniſicat, quam clandeſti-
num 09 X. 954 ſq.

Species ejus quatuor ſunt:
Prima ejus ſpecies eſt, quod a collegis ſeorſim conſtitutis,
nec in unum corpus congregatis, conditur X. 955 ſq.
Secunda ejus ſpecies eſt, quod a collegis quidem in unum
Ccongregatis, ſed non expectata ſuperioris, ejusve, qui jus
convocandi habet, convocatione, conditur. Quando ta-
men ex mora ſuperioris in convocando damnum merui-
tur, collegium etiam ſine convocatione recte congrega-
tur & SCtum conditur X. 956 ſq.
Tertia ejus ſpecies eſt, ad quod condendum omnia colle-
gii membra vocata non fuerunt, ſiquidem unius collegæ
neglectio totum SCtum irritum facit N. 9 58. 968
Quarta ejus ſpecies eſt, in quo condendo exterus, cujus
Præſentiam leges, pacta moresve deſiderant, omiſſus eſt

Z X. 963
Species ejus auget SCtum ſubreptitium X. 965
ScCTUM PER INFREQUHNTIA M.
Deſcribitur H“W X. 94¾ ſq.
Eſt, in cujus confectione, ſi ſenatus ex pluribus ordinibus con-
ſtat, integer ordo abſens fuit X. 950 ſq.

SENATUSCONSULTUM MACEDONIANUM.

Ceſſat, quum doceri poteſt, patrem ſæpius pro filio ſuo ſol-
viſſe, atque hac conſuetudine ſolvendi fili ſui creditores

quodammodo ſecuros reddidſſe III. 199
Habet hoc beneficium & filiusfamilias, qui, conſentiente Præ-
fecto ſuo, mutuum accepit, & pater ejus III. 199
Locum habet etiam hodie poſt rem judicatam III. 159

(Iiii) 2 Nomen

6²⁰ INDEX IV.

Nomen ſuum accepit a MACEDONE, filiofamilias II. 198
Non obſtat minori filiofamilias credenti, ſi ignoravit illud III.

199
SENATUSCONSULTVUM VELLEIANUM.

conf. FIDEIUSSIO.

Ceſſat in piis cauſis III. 242 ſq.
Ignorare illud præſumitur mulier, nec jurejurando purga-
tionis, niſi ſuſpiciones graviores adſint, oneratur III. 245 ſq.

Juvatur eo
1) mulier fidejubens, etſi ſe, tamquam principalem, obli-
garit III. 241 ſq.

2) uxor, quæ maritum, de fortunis ſuis periclitantem, de-
fendit, vel decretæ adverſus ipſum exſequutioni inter-
cedit, atque, ut ea ſiſtatur, facit III. 262
3) uxor mercatoris, pro marito intercedens, nec excidit
hoe beneficio, tametſi in negotiatione mariti operas præ-

ſtiterit III 260 ſqq.
4) uxor mercatoris, quæ in inſtrumento fide juſſionis nego-
tiationem falſo fatetur III. 262
Locum habet etiam contra aliam feminam III. 240
Non amittit uxor per renunciationem ſub formula: an Eydes
Statt, factam III. 263
Non excludit favor liberorum III. 242. ſq.
Non iniquum eſt III. 240
Non juvatur eo mulier, qui falſum curatorem adhibet, adeo-
que in dolo eſt III. 247 ſq.
Non prodeſt creditori tertio III. 244
Non utitur eo mulier, ejus gnara, ac tamen fidejubens III.
245 ſq.
SENATUSCONSULTI VELLEIANI RENUNCIATIO.
Concipi debet verbis germanicis III. 249
Contraria eſt rationi juris, ſed in legibus & praxi fundata
III. 249

Fieri poteſt etiam per relationem ad aliam ſchedam 1. 253
urata

INDEX IV. 62

—

Jurata ſine certioratione invalida eſt III. 250 ſq.
Proteſtatio ſubſequuta confeſtim poſt renunciationem, mulie-
rem renunciantem non juvat III. 254
Renunciatio generalis ad SCtum Vellejanum aliquando exten-
ditur III. 252

SENES.

Immunes a tormentis nulla lege ſunt, & vegeti recte torquen-
tur X. 110 ſq.
Matrimonium eorum, etſi non prohibeatur, diſſuadendum
tamen, &, quantum fieri poteſt, impediendum eſt v. 99
Præſcriptionem non probant, qui de ſuo tempore & de pro-
pria ſcientia dicunt VII. 215 ſq.

SENTENTIA.
conf. Urthel.

Concepta a collegio juridico, quod alteruter litigator exemit,
intra decendium impugnari debet, alias convaleſcit. Tunc
vero nulla eſt, quando collegium exemtum ſimul ſuſpicio-

ne laborat I. 60 ſq. VII. 286. 287
Concipere eam non poſſunt magiſtratus patrimon'alem ju-
risdictionem habentes VII. 305

Conformari ad libellum neceſſario non debet. Hæc, enim,
Doctorum opinio popularis error eſt, illiusque origo ad bar-
baros juris Romani Commentatores referri oportet. Nec
exempla deſunt ſententiarum libello non conformium VII.
284 08⁸ ſq. 322 ſq.
Conformari ad libellum neceſſario non debent, propterea quod
hoc ſuave Doctorum commentum pugnat cum

1) jure Ante- OSTINIANEO VII. 310
2) jure canonico VII. 316 ſq.
3) jure divino VII. 210
4) jure Francico & Germanico VII. 317 ſqq.
5.6) jure OSTINIANEO & aliis legibus Romanis VII. 312
ſq. 314 ſq.
7) jure naturæ VII. 309 ſq.

(Liii) 3 8) jure

622 INDEX IV.

8) jure Saxonico Electorali VII. 319 ſq.
92) ex legibus Imperii VII. 319
10) opinione nonnullorum Doctorum VII. 221 fq.

Contra non citatum lata convaleſcit, ſi is facto eam adpre-
bet, quod & is fieri cenſetur, qui reſciſcit, nec intra decen-

dium adpellat VII. 36 5
Copiam ejus mittere contumaci non obligatus eſt judex v ..
366 14q.
Declaratio ſimpliciter, alteri tamen, qui in lite non fuit, non
nocet V⸗I. 391 ſqq.
Editionem documentorum alteri injungens quomodo intel-
ligenda ſit? disquiritur 1. 392 fſq.
Ferre in eam propria cauſa poteſt princeps, ſed melius id non
facit VII. 30 5

Impugnari poteſt ſub prætextu actorum mancorum, & quod
aliqua documenta omiſſa fuerit, nili litigatores, legitime ad
inrotulationem citati, nullum defectum actorum indicent
VII. 284 ſq.
Iniquitatem continens, auctoritatem rei judicatæ numquam

conſequitur VII. 379 ſq.
Interlocutoria, quantum poſſibile eſt, evitari & definitive ju-
dicari debet VII. 297 ſq.

Jusjuraandum ſuperfluum decernens, iniquitatem continet VIi.

379 ſq.
Nulla eſt
1) lata a judice, ſive ignorante, ſive ſciente, contra mor-
tuum, quamvis mortuus in ſuo, ſed alieno, nomine li-
tigarit VII. 364
2) quæ terminum probatorium lege ſtatutum mutat IV. 976
3) quando a collegio juridico exemto, ac ſimul ſuſpicione

laborante, lata eſt VII. 287 ſq.
4) ſi acta ab adſeſſore judicii, ſine præſidis auéctoritate, rela-
ta fuerunt VII. 299

Nulla non eſt, quam judex ipſe tulit, quum alteruter litiga-
tor acta ad collegium juridicum mitti petiit. Excipiuntur

tamen oécto caſus, quibus ſententia talis ipſo jure nulla eſt

I. 54 ſq.

Nulli-

INDEX IV. 623

Nullitafe infsnabili non laborat, qua reus a vindicatione per-
tinentiæ contra legem provincialem abſolvitur, adeoque,
niſi intra decendium impugnetur, tranſit in rem judicatam
1I 372
Obtentam, partibus petentibus, aut conſentientibus, a colle-
gio juridico nec corrigere, nec mutare, nec totam, aut
Partem ejus, ſupprimere licet judici. Aliss graviter Peccat,

& falſum committit judex VII. 202 ſqq. IX. 788 ſqq.
Pars ejus, non ſupprimi quidem, ſucceſſive tamen Publicari
poreſt I. y8 ſqq.

Pugnans aperte cum jure a judice revocari poteſt, ſive ipſe
eam conceperit, five eam a collegio juridico impetraverit
VII. 362 ſq.
Pugnans cum reéta ratione, non fit res judicata VII 378 ſg.
Rationes decidendi ejus litigatoribus edi utiliſſimum eit, judex
tamen, quamdiu lex deficit, ad eas edendas cogi nequit vII.
VII. 367 ſqq.

Recedere ab ea licet principi V. 26 1q.
Recedere ab illa ne tunc quidem poteſt judex, quum ad ſui
informationem Ctos conſuluerit vVII. 362½ ſq.
Res judicata aliquando ante decendium fit VII. 382 ſq.

Transmiſſio ejus in vim publicati tunc neceſſaria eſt, quando
alicujus, qui ab initio in lite non fuit, intereſſe incipit VII.

Transmiſſio ejus in vim publicati publicationis legitimæ effe-
ctum non habet X. 473

SENTENTIA CRIMINALIS.

Exſequi eam confeſtim poſt publicationem poteſt judex, ac de-
cendium exſpectare neceſſum non habet, quin nec triduum
quidem, niſi ubi ultimum ſupplicium irrogandum eſt X.
341 ſq.
Mutare ſententiam contra reum criminis latam in deterihs,
Pœnam decretam augere nec es juſtis cauſis poteſt judex. Po-
teſt tamen hoc ad adpellationem ab accuſatore interpoſitam in
iis locis, in quibus adpellatio in cauſis criminum eſit permiſſa.
„ Tune

624 IN DEX W.

Tunc tamen judex ſententiam contra reum eriminis latam
in deterius mutare, ac pœnam decretam exaſperare potetft,
quando iſta ſententia vitio nullitatis laborar, quo pertinet,
quum judex de deliéto atrociore ipſe judicavit, nec colle-
gia juridica ante conſuluit X. 2332. 334 ſq.
Peccat judex inferior, ſententiam criminalem a collegio juri-
dico acceptam ſupprimens, non item princeps, nec judi-
cia ſuperiora. Immo princeps ſententiam leniorem a col-
legio juridico acceptam aliquando recte removet & durio-
rem ſubſtituit IX. 790 ſqq.

SENTENTIA PRECLUSIVA.
Efficit, ut creditor actionem perſonalem contra ipſum debi-

torem amittat VII. 548 ſqg.
Non perimitur per illam jus perſonam debitoris ex cambio
perſequendi & arreſtandi VII. 554

Non pertinet ad cauſas perſonaliſſimas, in quibus nempe de
ſtatu, de matrimonio, de operis locatis, agitur VIi. 554
Reſtitutio in integrum contra illam ex juſta cauſa nonnum-
quam conceditur. Præſertim pupilli, minores & jura il-
lorum habentes brevi manu reſtituuntur in integrum, re-
fuſis tamen expenſis, quibus reſtitutio in integrum cauſam
dedit VII. 550 ſg. 553

SETARATIO BONORUM.
Cconf. SEPARATIONIS BENEFICIUM.

Locum habet
1) concurſu exorto alio ex priore IV. 808
2) non ſolum inter hæredes & defuncti creditores, ſed
etiam, quoties hoc ſuadet æquitas IV. 808
Petitur recte ab uxore ob prodigalitatem vel egeſtatem ma-
riti V. 349
SEPARATIO A THORO ET MENSA.

Decerni poteſt
1) contra uxorem rixoſas, tametſi ea nullas vitæ inſidias
ſtruat marito V. 342 ſq.
2) etſi

̃ ———

INDEX IV. 623

2²) etſi ei, qui illam petit, culpa aliqua imputari queat V.

343 ſqq.
3) ob accuſationem atrocem & poſtea falſo compertam V.

349
4) ob ſævitiam, ad quam non ſemper verbera & convitia
requiruntur V. 338 ſqg.
Proceſiu ejus pendente maritus uxori ſumtus & alimenta
ſuppeditare debet V. 307 ſq. 345 ſq. 349
Propter eam bona illata uxori non reſtituit maritus, reſtituit
tamen eas res, quibus uxor ad uſum opus habet V. 347 ſq.

SEPULCRAFAMILI E SEU HEREDITARIA.

Jus eorum non uſu decem annorum, ubi utendi facultas erat,
amittitur

II. 623 ſqq.
Non præſumuntur facile, quia ſervitutem templi involvunt
ejusque libertati adverſantur 1I. 62 2
Non probantur ſemper per inſignia familiæ in aliquo templi
ſeceſſu ſuſpenſa II. 623 ſqq.
.B SEFPULCRA PUBLICA.
Fuerunt in ſuburbanis apud Romanos inopum funeribus de-
ſtinata II. 629
SEPULTURA.
Gratuita eſſe debet II. 629
Gratuita eſt debitoris obærati poſt concurſum excitatum de-
mortui II. 629
In civitatibus fub dio prohibita fuit apud Romanos & Græ-
cos veteres, non vero apud Ebræos II. 627 ſqq.
In templis eſt contra jus naturæ II. 627 ſqq.

SEQUELA VENATIONIS.

In quantum licita ſit? disquiritur VII. 37

SEQUESTER,

Conſumens ſequeſtratam pecuniam furtum committit VIII. 78

ſiq.
Hypothecam nullam habent litigantes in bonis ſequeſtri, qui
rem apud ſe depoſitam conſumſit, etiamſi ſequeſtrum ne-
ceſſarium fuerit. Tunc tamen hypotheca admitti poteſt,
quum ipſe ſequeſter eſt adminiſtrator publicus, cu jus bena
reipublicæ ſunt obligata III. 321
. d((7KkKkkk) Re-

626 INDEX I.

Retinere poteſt rem apud ſe depoſitam, fi manifeſtus ejus do-

minus ſit III. 320
Sumtus de bonis ſequeſtratis non aliter ſuppeditare debet,
quam præcedente magiſtratus juſſu III. 235

Sumtus litis uni ex litigantibus propria auctoritate ſuppedi-
tans, a reliquis ad reſtitutionem juſte compellitur 41. 237

SEQUESTRVUM.
Definitur III. 316
Eſſe poteſt, etſi ſequeſter non conſtituatur, nec poſſeſſio rei
auferatur IIII. 315
Ilicitum eſt ſine periculo III. 31 5

Locum habet in bonis abſentis rei, ex quibus judex ſumtus
ad cauſæ cognitionem & rei perſequutionem neceſſarios ju-

ſte ſumit X. 13
pecuniæ alienæ ſine juſta cauſa impetrans in uſuras recte con-
demnatur, etſi ipfe pecunia uſus non ſit III. 32 t

Reſtitui poteſt ante finitam litem, præſtita cantione, alteru-
tri litiganti, cujus jus maxime liquidum videtur III. 318

SERENITAS.
Titulus hic jam antiquiſſimis temporibus uſitatus fuit I. 36
SERVITIA FEUDALIA.

Sumtus in ſervitiorum feudalium præſtationem impenſos cre-
ditor tunc ſolum repetit, ſi rationes reddit, alias non HII. 162

SERVITIA RUSTICA.
conf. OPERE RUSTICX.

uæ ruſtici de fundis ſuis poſſeſſoribus prædiorum equeſtrium
præſtant, jure civili incognita ſunt & ſevere prohibentur,
at moribus totius Germaniæ recepta ſunt. Odio vero ha-
bentur illa, atque, quantum fieri poteſt, a Ctis reſtringun-
tur 162 ſqq.
SERVITUS. L
conf. cCoMPASCUA.

Adquiſitio ejus aliquando impeditur non urendi facultate II.

463 ſq.
An-

— . .

f . .1

INDEEX IW. z2,

Antiqua ut in uſum reduceretur, reipublicæ noſtræ perquam

eſſet utile I. 170
Conceſſa indefinite, quomodo interpretanda ſit? disquiritur
I. 161
Definitur II. 437

