no arbitrio pendere, I. illa inſtitutio 32. de bær. inſtit. Olim
multum dubitatum fuit, utrum inutilis eſſet illa inſtitutio,
ille, aut ille mihi hæres eſto: quam dubitationem ſuſtulit U-
SsTINIANUS l. quu quidam 4. C de verb. ſign. ubi voluntatis
defuncti ſervandæ cauſa voluit, utdis junctio conjunctionis vim
haberet, ut ſæpiſſime alias. Illud ſciendum eſt, poſſe hære-
des eſſe certos, licet partes eis relictæ incertæ ſint, & a caſu
pen-

104 DE INCERTIS LEGATIS.B

pendeat, inæquales, an æquales eſſe debeant, I. quoties 9. §.
ſi quis 10 de bær, inſt. Itaque ſi quis aliquem inſtituere ute
nominatiem „ aut per demonſtrationem, id faciat, neceſſe eſt

alioqui, ſi non appareat, quis hæres inſtitutus ſit „ inſtitutio

non valebit: quod facile eveniet, ſi teſtator complures ami-
cos eodem nomine habeat, & ad deſignationem nominis ſin-
gulari nomine utatur: nili ex aliis apertil ſſimis probationibus
fuerit revelatum, pro qua perſona teſtator ſenſerit, I. in zem-
bpus 62. J§. gnor ens I. I. aſſe 727. de heœr. inſt. l. falſa 33. §. ſed
6 2. de cond. & dem. PAULUS Lib. III. Sent. tit. 6. de hæœred. in-
Nit. §. g1 totiens 3. Ratio in univerſum eſt, quia quæ in reſta-
mento ita ſunt ſcripta, ut intelligi non Poſlii at, perinde ſunt,
ac ſi ſcripta non eſſent, I. quo tutela 72 §. qu& in teſtamento
de diu. reg. jur. Eſt & altera ratio, quam O1⅓1 * ι1ANO debe-
mus, qui 1165 Kegul. tit qui hæredes inſtitui poſſunt, 22. §. 4.
ita ſcripſit: Incerta perſona bæres inſtitui non poteſt, velut boc
modo: Quisquis Primui au funus meum venerit, bæres eſto:
quoniam rertum conſilium debet eſſe teſtantis. Maneat igitur,
hæredem inſtitui debere nominatim, aut per demonſtratio-
nem aliquan: quod nihil aliud eſt, uan inſt tui ita, ut in-
telligatur, quis, aut qui inſtituti ſint.

16. Quod ſi hoc jus obtinet in inſtitutione; multo æquius
in ex Eredat one. Quamobrem exhæreda tio filiifamilias no-
minatim fieri debet, I. quid ſit i. & ſesj t. in er, cætera 30. de
lib. & poſtbh. Et tamen utilis eſt e cxhaeredatio: Cimmnes
Filii et kliage meae exbaeredes ſgro⸗ l. TITIVS 2 de lib. et poſth.
Intelligitur, enim, quinam, & quænam exheredati ſint. Si
vero dixerit: Ex ſiliis qui runus in Cabitolium oſcenderit, ex-
læâ eſto; eſt inutilis exhæredatio, non quia non intelliga-
tur; qais exha Eredatne; ſed qua xhæredatio conditio nalis
eſt, adeoque non fit, uti oportet, certo judicio, I. & ſt 3.
§. pure I. de lib. „. 4 , l. 7 is 68. in ſine de her. 1 inſt. l.
ſed ſub conditione 18. de bon'r. poſſeſ. contra tab.

6.
1
l
tir

QS

17. Sed ut 240 inſtitutlonem re denm, in illa unus eſt caſas,
quo in ea ſpecie, in qua unus inſtitutus eſt & duo concurrunt
paribus ratit onibns, inter utrumque hæreditas dividitur ex fin-

—— 2-

Vuh
le eſt,
kirutio
nis ſin⸗
Ohibus
in ten-
vell. in⸗
leſta⸗
ſunt,
debe⸗

ut hoe
1 he:
ratio⸗
Vt in⸗

Euius
a5 no-
30. le
Omnes
int. Ai
rit, ey-

nellige⸗

DE INCERTIS LEGATIS. 1o 5

golari ratione, forte & ex privilegio Imperatoris, J. A pa-
zerfamilias 40. I. & boc 41. de hæœr. tuſt. Ubi as dividitur con-
tra mentem teſtatoris, qui comnino voluit, vel inſtituto, vel
ſubſtituto, totim hæreditatem dari: contra quam evenit in
ratis & fidei omm ſſis, in quibus ratio habetur voluntatis
reſtatoris, qui non utfrique dimidium, ſed ſolidum uni dari

* ⸗Abeobe2
2

voluit: qui unus quum ſciri nequeat, uterque invicem ſibi

obſtant. Rurſus utrique ſolidum videtur deberi in cauſa

egis Caſtrenſis conſtituentis prœæmium ei, qui primus murum
ſSenderit: quo caſu, ſi duo aſcenderint, uterque obtinet præ-
mium: quia ratio utilitatis publicæ non permittit Legislato-
rem præſumi, unum dumtaxat in pari cauſa, vel neutrum,

ſi concurrerint, ad bonum publicum præmio voluiſſe excitare.

Hinc sILIUS ITALICUS Punicorum XVI. v. 517.

. = Aequantur curſut: pfaritergue ruebant.
Et forſan gemina meruifſint præmia palma,
Pervetcti ſimul ad metas.
Adde cHRYSIFPVM apud PLUTARCHVUM de Repugn. Stoic.
. . 1. 1¹2 .
Verum hoc coneedendum in caufa publica ad excitandam vir-
turem, & non difficulter etiam obtinetur afg. l non puto 10.
de jur. fſci. In privata tamen cauſa longe alia & ſtriétior eſt
retio. Seiel, & uni tantum legatum voluit teſtator, qui

unus fſi ignoratur, inutile legatum eſt.

19. Tempus eſt, ut videamus, quid dicendum ſit, ſi incer-
na cgerta fiat. Olim hæc diſtinctio recepta fuit. Si
incerta perſona non erat ex numero certarum, inutilis erat in-
ſtitutio, etiamſi certa fieret poſtea per eventum quemlibet:
quoniam, ut ex ULPIANO didicimus, certum conſilium debet
eſſe teſtantis, 77. XXII. §. incerta 4. Si vero incerta perſona
erat ex numero certarum, legatum valebat, ſi poſtea certa fie-
ret per eventum aliquem. Exempla occurrunt in l. quofient
9. §. plane 11. de beær. inſtit. I. quum filio 3. I. qui liberis 8. in pr.
e §. bær verba 1I. I. de vulg. & pup Jubſtit. I. uter 22. l. qu! ex
fratribus 24. Je cond. inſt. Quæ jura non explico, quia do-
Grinam continent apertam. Tranſeamus igitur ad alie.
L (0) 19. In-

X

106 DE INCERTIS LEGATIS.

19. Incertis perſonis neque legata, neque fideicommiſſa,
olim relinqui conceſſum erat: quoniam, ut ſæpe diximus, cer-
tum conſilium debet eſſe teſtantis, id eſt, quia nullo judicio
teſtaretur, qui vellet eſſe liberalis in eum, quem nec animo
conciperet: eſt, enim, incerta perſona, ut [USTINIANVUS nos
docuit, quam incerta opinione animo ſuo teſtator ſubjicit, g.
incertis 25. Inſt. de legat. Quare, quum judicium teſtantis
etiam in milite fixum eſſe debeat, ne miles quidem incertæ
perſonæ poterat relinquere, ut Divus HADRIANUs reſcripfit,
ibidem adnotante USTINIANO, apud quem ſolum fit men-
tio illius reſcripti.

20. Incerta autem perſona (neceſſe eſt hoc in memoria re-
tinere) duplici modo incerta eſſe poteſt. Ita, ut ſemper in-
certa maneat; vel ita, ut aliquo eventu certa fiat. Exemplis
hoc manifeſtum fiet. Legavit ita teſtator: Uni ex cognatis
meis, qui primus in Capitolium aſcenderit, centum do, lego: incer-
tum eſt, quis ſit ex cognatis, qui primus ſit aſcenſurus: aſcen-
dunt ſimul duo: adhuc incertum eſt, quia neuter fuit primus:
aſcendit unus tantum; jam incertum non eſt; utpote factum
aſcendendi declaravit, quis ſit.

21. Incertum illud, quod ſemper incertum manet, et an-
tea vitiabat legatum, et nunc etiam vitiat, quia neſcitur, cui
legatur. Comprobat hoc vLPIANVS, qui UASCUO ita negotium
fecit in l. ſi fuerit 10. de reb. dub. ut Lib I. Cap. Il. confeſſus
fuerit, eirea bujus legis dificilem ſententiam nondum interpre-
tes conveniſſe: in ea eſſe monſtrum, quod doctiſſimos viros terrue-
rit, nec immerito: ULPIANUM dificilem amnino, nec defenſa-
ilem apparere, quum videatur manifeſte ſibi contrarius. Quæ
omnia præmiſit vVASQUIUS, ut nugis ſuis excuſationem quæ-
reret, vel, ut facilius inveniret, quibus fumos venderet. Ope-
ræ pretium erit ULPIANI verba allegare, & cum egregio u-
risperito, BYNGKERSHOECKIO, Obſerv. jur. Kom. Lib. II. Cap.
XV. jurisconſulti mentem uno verbo aperire ULPIANUsS ita
ſcripſit: Si fuerit legatum relictum uni ex cognatis meit, qui
primus capitolium aſcenderit, ſi ſimul duo veniſſe dicantur, nec
appareat, quis prior venerit, an impedietur legatum?“ Vel ei,
qui

—.–⏑O —

—

— — — —

— —

n,
cer⸗
adicio
3 nos
cit
ſtantis
certe⸗
tipſit,
men⸗

riate-
er in-⸗
plis
guetit
Ineer-
Alcen-
imnus:
1Ram

etan-
„cui
dtiumn
Kedos
npre
errue-
ſunſtr.

Quæ

DrF INCERTIS LEGATIS. 107

qui menumentum fecerit, & plure fecerint: vel ei, qui maxi-
mus natu eſt, & duo pares ætate ſint: ſed & ſi legatum SEM-
PRONIO amico fuerit relictum, & duo ſint æqua charitate con-
juncti: ſed & ſi duobus bominibus ejusdem nominis fuerit le-

gatum, puta SEMTRONIIS; M0 S MPRONI o ademtum ſit, nec

appareat, cui ademtum ſit? Virum datio in utriusque perſona in-
fringirur, an ademtio nulla eſt, quæri poteſt. Item ſi ex plu-
ribus ſervis ejusdem nominis uni, vel quibusdam, libertas relicta
eſt e Et verius eſt in bis omnibus etiam legata, & libertates im-

pediri: ademtionem autem in utrumque valere. Hurusque OL-

PIANUS, cujus poſtrema verba ſic interpungenda ſunt: adem-

tionem autem in utrumque, valere. Hac libertate uti poſſumus;

quia, quum hujusmodi interpungendi ars novitia admodum
ſit, non minus nobis liberum eſſe debet, ſervata juris ratione,
& exigente ipſo ſententiarum contextu, opponere inciſum;

quam alteri juris interpreti (quicumque tandem ille fuerit, qui

rimus Pandectas interpunxit) liberum fuit illud omittere, ubi
non debuerat. Quæſo heic, ut in Tuam revoces memoriam,
clariſſime Marchio, quæ concivis Tuus, ANTONIUS AUGVU-
STINUS, vir ſummo judicio atque prudentia, ſcripſit Emend.
Lib. I. Cap. ult ubi poſteaquam multa errata propoſuit ob ver-
borum interpunctiones, cordatis interpretibus hanc dedit fa-
cultatem: Horum exemplo, quæ ſupra ſeripta ſunt, omnibus ſua-
deo, ut ſi quid, aut iniquum, aut minus abte ſeriptum, repere-
rint, quod facile punctis ablatis, aut additis, reſtituatur, id fa-
cere non dubitent. Habent optimorum librorum notam ſeriptu-
ram, habent majorum, & recentium jurisconſultorum exemplum.
Servetur modo is, qui is relus omnibus deſideratur, modus. Quod
ſi quis plus juſto religioſus eſt, ut noſtrates juris interpretes
eſſe ſolent, ut interpunctionen. addere non audeat, huic ſal-
tem per me licebit, ante verbum illud, valere, ſuſtinere ſpiri-
tum: ut ULPIANI ſenſus ſit hic: Si, ut proponitur, duobus SEM-
PRONIIS recte ſit legatum; tunc demum utilis eſt ademtio, ſi

in utrumque SEMPRONIVUMſit concepta: non ſi in unum: tune,
enim, non valere jubet ratio, & auétoritas. Ratio, quia, ſi

duobus TITIIS recte fuerit legatum, LücIO TITIO, & CAlO
TITIO; deinde ſimpliciter adimatur TIIIO, neque aliquo mo-

„

108 DE INCERTIS LEGATIS.

do conſtare poſſit, an de TOcIO, an vero de cAo, teſtator
ſenſerit; neutri ademtum videtur, quum utri eorum ademtum
fit, ex poſteriori ſcriptura colligi non poſſit. Præterea aucto-
ritas idem jubet, quum ipſe OLPIANUS l. ſi quis 3. §. ſi duobus
7. de adim. vel tranifer. legat. ita ſcripſerit: Si duobus TITIIS

. „

feparatim legaverit, & uni ademerit, nec appareat, cui ademtum

ſit, utrique legatum debetur, quemadmodum & in dando, ſi non
abpareat, oui dutum ſit, diceinus neutri legatum. Ait ULPIANUS

Jepavatim, hoc eſt, diſtinctim, ita, ut alter rITIUS diſcernatur

ab altero, veluti, ſi teſtator, ut propoſui, legaverit LUGIOTI-
TIO & CAIOSE]O; vel etiam conjunctim, duobus ſcilicet r1-
TIIS, dummodo ſciri poſſit, quos deſtinaverit teſtator. Itaque
nihil intereſt, conjunctim, an ſeparatim, legetur: quæ cauſa
eſt, ob quam id UIPIANVUVsS non diſtinxerit d. I. ſi ſuerit 10. de

eY duh. Neque OpPus ecrat clitinguere, duuia nemno xerik,
„ — . RH „
Qat 5

0

„

que tinet ad juris rationem, quicquam intereſte, disjun-
ctim, an cohjunctim SEMPRONIIS legetur, dummodo, ſi con-
junctim, duo duntaxat 1 de quibus cogitare potuit teſta-
tor; alioqui ex mille skMPRONIIS, quos deſtinaverit teſtator,
non facile dignoſcas. si igitur in conjunctione, vel duo fint
tantum SEMFRONII vel aliquid aliud accedat, ut fere ſem-

22
per accedit, unde ex tot aliis SEMPRONIIS diſcernantur, per-
inde eſt ac ſi utrique ſeparatim legetur ea, qua dixi, ratione.
Separatio, enim, non alio fine fit, quam ut diſtinguantur, &

inde ſciatur, quos SskMPRONIOsS intellexerit teſtator. Et q

ad rem, utrum addito nomine quid fſeparetur; an allunde
dignoſcatur? Nihil profecto.

—

22. Eſt & aliud exemplum incerti, quod certum Kieri pat-
eſt, in l. qui plures 18. de uſu & uſafr. cujus hæc ſunt verba:
Qui plurei habebat libertor, seſtamento ſuo dixit, ſe habittaionenm
relinquere iis, quos codieillis deſignaſſet: quum nullos poſtea Je-
ſignaverit, quæro en omnes admitti debeant? Reſpondit, ſi pa-
tronus, qui ſe deſignaturum perſonas libertorum pollicitus eſt,
nullum poſtea deſignavit, legatum babitationis perfeltum eſſe non
videtur, non exiſtente, cui datum intelligi poſſit. Ergo ſi de-
ſignavit, legatum habitationis perfectum eſt, exiſtente, cui
datum conſtat, arg. L. aſe toro 77. de ær. inſt. Omnino di-
ver-

.

e
Dr

vel
E

eluatot
ntun

t.

luobut
Ins
entum
nor
tnatur
10 r1.

el Tl⸗
agde

11,
teltl⸗

tator,

f0 fint

ſem.
1 Per.
Uone,
goid

lunde

ionei

3

i.
ſi de.
e, cli

no r

Vel⸗

. 4

Gr- ⸗-

DE INCERTIS LEGATIS. 1009

verſus eſt caſus I. ſi quis 17. §. bæres I. & l. unum. 6 7. §. ro-
go 7. de leg. 2. ubi, ſi hæres damnatus eſſet, decem uni ex
Hbertis dare, & non conſtiterit, cui daret; hæres omnibus
eadem decem dare cogendus eſt, & ſi non daret alicui, omni-
bus dare debet: hoc, enim, legatum perfectum eſt, ſicut etism
in l. quum pater 77. §. ult. de leg. 2. l. ſi eſtamentum 8. C. de

inſtit. & ſulbſt.

2/3. Hucusque diſputavi de legatis & fideicommiſſis; de
quibus Giſerte USTINIANUS loquutus eſt §& iacertis 15. In-
Kit. de legat. H .

25. Idem, quod in legatis ac fideicommiſſis, obtinet etiam
in tutelis. Tutor, enim, incertus dari non poteſt, lI. tutor 20.
de teſt. tut. Elegantiſſima ſunt ?PAULI verba Libro VI. Quakſt.

I. duo 30. de teſt. tut. quæ ſic ſe habent: Duo ſunz TITII, pa-
ter && flius: datus eſt tutor TITIUS: nec apbparet, de quo ſenſit

zeſtator. Quæro: quid ſit juris? Reſpondit: is datus eſt, quem
dare ſe teſtator ſenſit: ſi id non apparet, non jus dehcit, ſed
probatio. Igitur neuter eſt tutor. Addenda l. ſi in nomine 4.
Cod. de teſt. Atque hoc jus etiam manet poſt USTINIANI

amiſſam omiſſamve in ejus Codice repstitæ præleztionis

Conſtitutionem de incertis perſonis. Ipſe, enim, Imperator
hoc admonuit in §. ſed nec bujusmodi 27. Inſtit. de legat. per
hæc verba: Zutor autem nec poſt noſtram Conſtitutionem incer-
tus dari debet: quia certo judicio debet quis pro tutela ſuæ po-
Keritati cavere. Neque quicquam obſtat lex quum quidam 4.
C. de verb. ſign., quæ una eſt ex quinquaginta Deciſionibus,
ubi hic caſus proponitur. Quidam ſic, vel inſtitutionem, vel
legatum, vel fideicommiſſum, vel libertatem, vel tutelam, ſcri-
pfit: Ille, aut ilie mibi hæres eſto: vel illi, aut illi do, lego, vel,

dari volo: vel, iltum, aut illum liberum, aut tutorem eſſe volo:

vel jubeo. Ubi USTINIANUS ait, magnam in his caſibus Au-
Rorum verietatem faiſte; & fſibi videri conjunétionem aut
pro & accipi, & utrumque admitti ad inſtitutionem, legatum,
vel fideicommiſſum, libertatem, vel tutelam. Merito quidem:
nam, ut de tutore ſolum loquar, teſtator, qui, quum duo ſunt
V (0) 3 TITII,

2

110 DE INCERTIS LEGATIS

TITII, unum TITIUM tutorem dedit, unum TITIUM tutorem
eſſe voluit, qui, niſi appareat, quis ſit, ob probationis defe-
ctum tutor non erit. Qui vero dixit: TITIUS, aut SEMPRO-
NIUS ztutor eſto, utrumque ad tutelam idoneum eſſe judicavit,
utrumque probavit, neminem ex iis excluſit, in omnem even-
tum alterutrum voluit: igitur in caſu interpretationis volun-
tatis uterque eſſe debet, quia uterque teſtatori certo judicio
probatus eſt, licet incertis verbis; quæ, quia menti teſtato-
ris deſerviunt, ſecundum eam interpretanda ſunt, argum. I. ſci-
re leges 17. de leg.

25. Libertas quoque incertæ perſonæ non vide batur poſſe
dari; quia placebat nominatim ſervos liberari, [USTINIANUS
§. incertis 25. Inſt. de legat. deo certiſſima juris regula eſt,
quum ex pluribus eodem nomine ſervis unus liber juſſus, non
appareat, qui ſit, nullum liberum eile, tradente ?PAULO inI.
quum ex pluribus 31. de manum. teſt., lTdemque docuit ULFPIA-
NUS I. i fuerit 10. in fine princ. & MODESTINUsS I. ſi quis 27.
de reb. dub. Hæc autem regula originem habuit a jurispru-
dentum diſputatione, ut indicaze videtur verbum illud pla-
cebat apud jUSTINIANUM iZ loco allegato. Atque ita exige-
bat ipfa incerti natura; quo manente, nihil in j re exitum
habere poteſt. Idcirco Lex FUSIA CANINIA incerti evitandi
cauſa, & ut omnino voluntates teſtantium in dandis libertati-
bus non impedirentur, voluit, ut ſervi nominatim manumit-
terentur: contra quam ſentit vASOUIUS, cujus errorem de-
monſtrare paulisper differo, ne Diſputationis filum abzumpam.

26. Tempus, enim, eſt, ut videamus, quid dicendum ſit,
ſi incerta perſona certa fiat. Olim hæc diſtinctio recepta fuit.
Si incerta perſona erat ex numero certarum, legatum valebat,
ſi poſtea certa fieret per eventum aliquem. Si non erat ex
numero certarum, inutile erat legatum, etiamſi certa fiere
poſtea per eventum quemlibet. Ratio differrentiæ hæc fuiſ-
ſe videtur, quod legata videbantur relinqui ob meritum ali-
quod, I. nec adjecit 7. pro ſocio. Meritum autem conſiderari
poteſt in aliquo ex cognatis, aut ex amicis; ſed non ita fa-
. cilę

Utotem
M,A0
licavit,
eyen-
Volun-⸗
jucicio⸗
teſtato.

1.. ſei.

r poſſe

os
ula elt,
Us, hon
10 in l.
ULIA-⸗
ui 2,.
exige⸗
exitum
vitandi
ertili⸗
en ge⸗

x

DE INCERTIS LEGATIS. ð

3

cile in eo, quem neſcimus, an favore noſtro dignus ſit. Ita-

que hujusmodi legatum, illi aut illi, uter eorum prior Capi-

tolium aſcenderit, utile eſſe evidenti argumento probari ait

(JULIANUS), quod conſtet, uſumfructum libertis legatum, &
qui eorum ſupervixerit proprietatem, utiliter legari. Idque

&D de heærede inſtituendo dicendum exiſtimavit idem ULIA-
Nos, quem allegat ejus diſcipulus AFRICANVUS I. /1 ſervus 108.

§& bujusmodi 3 de leg. I. ut conjectari licet ex I. quotiens I1.
de reb. dub. quæ ULIANI eſt. Ejusdem [ULIANIauctoritatem
allegavit CAUS Lib. I. Kideicommiſſorum, l. quidam 5§. de reb.
dub. ubi propoſuit hanc elegantiſſimam ſpeciem. Quidam re-
legatus facto teſtamento (cujus faciendi jus relegati retinent,
I ejus 8. §. relegati 3. qui teſtam. facere poſj. quum civitatem
retineant, I. relegatorum 7. §. ſive 3. de interd. &* releg.) poſt
hæredis inſtitutionem, & poſt legata quibusdam data, ita ſub-
jecit: Si quis ex hæredibus, cæterisve amicis, quorum boc teſta-
mento mentionem babui, ſive quis alius (amicus ſcilicet, cu jus
mentionem non habui) reſtitutionem mibi impetraverit ab Im-
peratore, & ante deceſſero, quam ei gratias agerem, volo dari ei,

gqui id egerit, a cæteris hæredibus (id eſt, ab omnibus, l. cæte-

rorum 160. de verb. ſign.) aurea tor. Unus ex his, quos hæ-
redes ſcripſerat, impetravit ei reſtitutionem, & antequam id
ſciret (teſtator), deceſſit. Quum de fideicommiſſo quæreretur,
an deberetur? conſultus ULIANUsS reſpondit, deberi. Sed
etiamſi non hæres, vel legatarius, vel alius ex amicis, cura-
vit eum reſtitui, & ei fideicommiſſum præſtari (reſpondit idem
IULIAN US). Merito quidem, quum ſit incerta perſona ex nu-
mero certarum, amicorum ſcilicet, eamque certam fecerit re-

ſtitutionis impetratio. Et hoc eſt, quod ait Imperator [V-

STINIAN VS §. incertis 25. Inſtit. de legat Sub certa vero de-

monſtratione, id eſt, ex certis perſonis incertæ perſonæ re-
e legabatur, veluti: Ex cognatis meis, gui nunc ſunt, ſi quis
filiam meam uxorem duxerit, ei hæres meus illam rem dato. Ait
Imperator, qui nunc ſunt: alioqui demonſtratio adhuc incer-
ta foret, ac complecteretur futuros, legatumque eſſet inutile.

27. Ante

*

*

112 . DE INCERTISLEGATIS.

27. Ante Imperatorem IVSTINIANVM eodem modo lo-
quutus erat VLPIANVS, quum ſcripfſit: Sub certa tamen de-

meonſtratione incertæ perſonæ legari poteſt; velut: ex cognatis
meis, gqui nunc ſunt, qui primo ad funus menm venerit, ei
hæres meus illud dato, tit. de legatis 24. §. incertæ 18. Quod

ſi quis poterat legare incertis ex numero certorum, qui
poſt teſtamenti facetum certi fierent; quanto equius erat,
ut legare poſſet iis, qui, tempore ſcribendi teſtamenti, in-
certi forent, etiamſi non ex numero certorum, dummodo,
tempore faciendi teſtamenti, omnino certi eſſent? Itaque,
ſi quis ita ſcripſerit: Ilis, qui teſtamentum meum ſignaveriut,
bæres meus decem dato; TREBATIVS utile legatum eſſe
Putat: quod POMPYONIVS verius eſie exiſtimar, quia ip-
ſum teſtamentum confirmatur, teſtibus adhibitis, quod ve-

rum eſſe exiſtimat MARCIANUS I. ſi qJuis 14. de dub.

Facit lex teſtamentum 32. Cod. THEOD. de teſtam. Hæc eru-
ditiſſimorum virorum interpretatio multo certior, & expe-
ditior eſt, quam ea, quam vASOQUIUS Lib I. Cap. II. n. 4.
commentus eſt, quæque in caſibus difficulratem aliquam
Præferentibus, ab imperitis interpret bus, invitis juriscon-
ſultis affingi ſolet, quum horum ſententiam aſſequi non

poſſunt. Affirmat VASQUIUS, MARCIANUM conſultum

in d. l. 14. nen diſputare de validitate, aut inutilitate, lega-

zi propter perſonarum legatariorum incertitudinem (ineertum
. EPH1 . . .
dixiſſent ULIANUS, & PAPINIANUS, lI. qui ex liberis tI.
in princ. de bon. poſſ. ſec. tab. Incertum idem PAPINIANVUS,

I. ſi TrITIUS 48. de deicomm. & mandat. Incertum CELSVS,

l. ſi jactum 12. de act. emti & vend. Iucertum MCIA-
NVS, & VIPIANVS, lI. cogi 16. §. idem quærit 14 ad Sena-

zustonſ. TREBELL. Incertum idem vIPIANVS, Il. nam boc II.

de hæred. vel. act. vendit. Incertum ScEVOLA, l controverſia
14. de transact. Incertum PAVLVS, I. pupilli 6. quod falſo tut.
auctor. geſtum eſſe dicat. Incertum Imperatores SEVERVS &
ANTONIVS, I. I. Cod. de pact. Incerium DIOCLETIANVS
& MAXIMIANVS, l. ſi contra 20. Cod. mand. Incertum Impe-
ratores VALENTINIANUS, VALEN S, & GRATIANVS, I. 1. Cod.
THEO PD. de equis curul. Incertum Imperatores IHEODOSIVS

&

— — --—

—SS- f

e 1
00 0⸗

In/t
atts

rit, ei

ne duh.
c eru⸗
l. n. 4.
ertun
fit l⸗
115VS)
Kre-
overſi⸗
ut.
VS
14NVS

Ipe⸗

1. 0
dosl5

8

DE INCERTISLEGATIS. 113
&z VALENTINIANUS, I. I. Cod 1 HEO D. de reſp prud. Incertum
denique Latini omnes), ſed hoec ſolum, an legatum ſit inutile,
quod teſtamenti ſignatoribus relinquitur. Multa peccavit v AS-
QvIVS paucis verbis. Primo d cere videtur, MARCIANUM.
Conſultum fuiſſe: quod non ita facile dixiſſet, ſi animadver-
tiſſet, MARCIANI fragmentum excerptum fuiſſe ex Lib. PI.
Inſtitutionum, non vero Reſponſorum, quæ plane non ſcrip-
ſit. Deinde ait, AARCIANYUM non id agere, ut diſputet de
legati valore ratione incerti perſonerum, ſed ratione figna-
torum, quibus in eodem teſtamento sliquid reliétum eſt. Quid
tum poſtea? An du'a propoſitum eſt jurisconſulto de una re
agere, ideo alterius rei falſitatem ei licet ſupponere; præſer-
tim in Inſtitutionibus? Quanto rationi juris convenientius eſt
hypothefin apponere ompino veram? Ejusmedi ſunt novita-
tes omnes, quas in fronte libri promiſit novus hic AcOLEo.
Nimirum Linceus iſte videre non potuit, aliud eſſe ſcribere
teitlamentum, aliud ſacere; adegque perſonam ſcribendi tem-
7

t ell

pore incertam fieri poſſe certam per rogationem, ſubſcrip-

tionem, ſignationem. Niſi dicamus teſtatorem ſtipitem fuiſ-
ſe, qui quum verba illa enuntiaret: Hæc uti bis tabulis cerisve
ſeripta ſunt, ita do, ita lego, ita teſtor. Itague vo', Quirites,
teſtimonium perbiletote. Quæ nuncupatio & teſtatio ſolemnis

erat, ULPIANUS Lib. Reg. tit. de teſtamentis 20. 9. in teſtamen-
15 II.

28. Pergamus ad alia. Si perſonis incertis ex certis aliquid
egari poreſt, multo mag's incertis ex certis libertas relinqui

—
*

poterit, quia libertas favorabilior eſt omnibus legatis, & fi-
deicommiflis, pecunisriis, I. PAULUS 93. de nd. libert. Huc

bertinent I. ſervos 20. l. teſtamento 51. de manum. teſt. I.
legatario 22. §. a duobue I. de deic. libera. De quo paulo voſt
— ☛

diligentiorem inſtituam D ſputationem.

29. E contrario ſimpliciter incertæ perſonæ legari non po-

terat, veluti: Quicumque flio meo filiam ſuam in matrimonium

collocaverit, ei bomini tot millia dato, ULPIANUS tit. de leg.
24. §. inceriæ 1I8. USTINIANUSD §. incertis 25. Inſt. de legat.
ubi hæc adjecit: Illud guoque, guod iis relinquebatur, qui poſt te-
(p) Namentum

I14 DE NCERTISLEGATIS.-

ſtamentum ſeribtum primi Conſules deſignati eſſent, ue incer-
tæ perſonæ legari videbatur. In præſentia afferre plura exem-
pla non eſt neceſtſe.

30. Hæc quum ita ſint, fixum maneat, incertæ perſonæ
legari olim non potuiſſe, niſi ex numero eſſet perſonarum cer-
tarum: quod neque ſua caret limitatione, uti poſtea docebo.
Tamen PAVLVS reſpondit: id quod conditionis implendæ cau-
ſa datum eſt, ſine dubio & certis & incertis perſonis (incertis ſclicet,
quæ per ipſam dationem fieri poſſent certæ) dari debere, ut fidei-
com:⸗niſſi betitio pohßſiz combetere, I. PAVLVS 4. de reb. dub. quam
legem puto non alia de cauſa abeſſie a Pandeétis Florentinis,
niſi quod ſequens etiam lex eodem modo inciperet; in cu-
jusmodi caſibus facillimum eſt, ab una lege ad aliam tranſire,
ut transſcribentibus crebro evenit. Et vero ſuperiorem PAV-
LI doctrinam poſcit ipſa juris ratio, argumento duéto ex l a.
TITIO IGS. de verb. oblig. ubi ſtipulationis obligatio etiam ex
incertæ perſonæ facto pendere poteſt, & ex l. MIVS 5.
de cond. & dem. ubi M«Æ *1Sä,, cui fundus legatus eſt, ſi CAL-
LIMACHO, cum quo teſtamenti factionem non habebat, du-
centa dediſſet, conditioni parere debet, & ducenta dare, ut
ad eum legatus fundus pertineat, licet nu mmos non faciat acci-
Pientis. Quid, enim, intereſt, utrum tali perſonæ dare ju-
beatur, an aliquo loco ponere, vel in mare ejicere? Neqve,
enim illud, quod ad talem perſonam perventurum eſt, teſta-
menti nomine, ſed mortis cauſa, capitur, l. qui pretio 8. de
mort. cauſa donat.

ceOt

31 Incertis autem perfſonis legata, vel fideicommiſſa, re-

lia, & per errorem ſoluta, repeti non poſſe, ſacris conſti-
tutionibus cautum erat, IVSTINIANO teſte, §. iacertis 25.
Inſtit. de legat. Quo referri poteſt VL PIANVS, quum tit. de
Jegatis 24. §. ult. ait: legatorum perperam ſolutorum repetitio-
nem non eſſe. Sed & cAIVS l. tutor. 13. §. in ſolvendis 2. de
adm. & Cperic. tut. huc etiam pertinet. Cujus juris ratio eſt
quia naturalis obligationis hic certiffimus jnris civilis effesâtu
eſt, ut impediat ejus, quod ex ea cauſa ſolutum eſt, r.
titionem, l. naturaliter 13. l. ſi pœæaæ 19. de cond. indeb. I. n
turales

rePe-
P
2 —

tel⸗
Rem-

me noceret voluntati teſtantis, dummodo per

DE INCERTSLEGATIIO.. 115

zurales 10. de oblig. G. act. Eas vero conſtitutiones USTINIA-
NUS omiſit, quia ipſe conſtituit, ut incertum perſonæ mini-
oha per even-
tum certa fieret. Meminit ſuæ Conſtitutionis OSTINIANUS
§. ſed nec bujusmod'. 27. Inſt de legat. Conſtitutio vero non
permanet. Veriſimile elt IUSTIN ANUM voluiſſe ſolum, ne
noceret incertum, quod tolli poteſt & certum effici per even-
tum aliquem. Aliud, enim, minime finit ipſa rerum natura.
Tutor autem nec poſt USTINIANI Conſtitutionem incertus
dari debet, quia certo judicio debet quis pro tutela ſuæ poſteri-
tati cavere, I[USTINIANUS §. ſed nec hujusmodi 27. Inſt. de
legat. Quaſi dicat, quia permitti poteſt, ut quis incerto ju-
dicio ſua boena prodigat; ſed non, ut incerto judicio pupillo
noceat, quum nihil magis diſtet a tutela, qua pupillus indiget.

32. Haæc quum ita ſe habeant, licet hodie perſona incer-
ta ſit ex numero certarum; non tamen ideo legatum exitum
habebit, nifi per aliquam demonſtrationem certa fiat: alioqui
omnino incerta manebit, & ob probationis defectum legati
incapax. Quod ſi hoc jure uti debemus, etiam poſt USTI-
NIANI conſtitutionem; multo magis debemus dicere viguiſ-
ſe olim idem jus. Hoc quum vASOUTIUsS non potuiſſet in-
telligere, mirum eſt, quantos fluctus excitaverit in ſimpulo.
Ut vero ejus imperitiam faciam manifeſtam, operæ pretium
duxi ea repetere quæ ſcrioſi Diſp. III. a. u. 2.
33. Duo habiut capita Lex,FUSIACANINIA. Altero præ-
ſcriptus eſt ſervorum numerus, quem quis poaſſet manumit-
tere, CAIUS Lib. I. Inſt. 7 ä. II. PAULUS Lib. IV. Sent. tit.
ult. §. penult. ULPIANUS Lit, I. Reg. SH. lex FALCIDIA 22.
IUSTINIANUS TLitulis Inſt. & Cod. de lege FUS. CA N. toll. Al-
tero capite de ſervis nominatim manumittendis cautum eſt,

àNCAIUS. Lib. I. Inſt. 71. II. §. nam ſi 3. PAULUS Lib. ILV.

Sent. Zit. 14. §. Zominatim 2z. ULFIANUS YZit. I. Keg. §. ea-
dem lex 23.
24. His præœæmiſſis, parum acuta eſſet diſputatio de teſta-
tore habente unum ſervum, &ν jubente ſuum ſervum liberum
eſſe: nam, quum plures non haberet, ſatis eſſet demonſtratus,
(P) 2 Idem

116 DE INCERTIS LEGATIS.

Idem dicendum eſt de teſtatore habente duos ſervos, & juben-
te ſervos ſuos liberos eſſe: quia, quum utrumque poſſet ma:
numittere, nec plures quam duos haberet, ſatis etiam de-
monſtrati eſſent. Quum autem teſtator ex tribus ſervis ſolum
poſſet manumittere duos, ex decem quinque, ex triginta de-
cem, ex centum viginti quinque, ex quingentis aut pluribus
ſolum centum; ſi ponamus habere plus quam tres, exempli
gratia decem; ſi non nominatim ſervi, vel ancillæ, in teſtamen-
zto manumittantur, ſed confuſe omnes ſervos & ancillas is, qui
teſtamentum fecit, liberos facere voluerit, nulli penitus firma eſſe
jubetur hoe ordine data libertas, ſed omnes in ſervili conditione,
qui boc ordine manumiſ ſunt, permanebunt, ſicuti diſertiſſimis
verbis docuit c A VS Lib. I. Tit M. §. nam ſi 3. Ratio eſt,
quia incertis perſonis neque legata, neque Ldeicommiſſa, olim re-
linqui cuncelſum erat. Wam ne miles gquidem intertæ perſonæ
poterat relinquere aliquid, ut Divus HADRIANVS reſeripfit §.
incertis 25. Inſt de legat. Legatorum autem nomine certum eft
libertates contineri I. verbis, 120 de verb. ſign. juncta l. in ge-
nerali 80. ejusd. tit.

35. Vides ordinem & connexionem diſputationis meæ, in
qua jurisconſultos & VSTINIANVM defcripfi ad literam Et
tamen UASQUIVS quum ſuperiora legiſſet, &, uti moris ha-
bet, non intellexiſſer, Lib. II. Cap. II. n. 22. Appello (inquit)
cenſuram eruditorum, qui judicent, an recte ſecum meditetur
MAIANSIVS Lib. I. Diſp III. n. 4. dum ex eo ſolum infert,
omnibus ſervis propriis teſtatoris inutilem fuiße relictam liberta-
tem, quia incertis perſonis neque legata: neque ſdeicommiſſa, olim
relinqui conceſſum erat. Quorum etiam nomine (nequit) liberta-
tes comprebendebantur, I. verbis legis 20. de verb. ign. juntta
1. 80. F. eod tit. Unde quilibet deducere poſſet, omnibus ſervis
TITII datum a teſtatore legatum inutile olim ſimiliter fuiſſe,
tamquam in incertas erſonas collatum. Hic colligendi modus

proprius eſt vASQVII, non cujuslibet, ut ipſe ait. Nam ſup-

poſita diſpoſitione legis FVSIE CANINIX, aliud eſt, TITIVM
decem ſervos habentem omnibus legare centum, aliud, omni-
bus legare libertratem In primo caſu incerti non ſunt le-
gatarii; in ſecundo caſu incerti ſunt. Nam quum nulla fit lex,
quæ

DE INCERTIS LEGATIS. . 117

quæ prohibeat, ut decem ſervis legatur; ſi ſciatur, quinam ſint
TITII ſervi, nec plures paucioresve, quam decem, habeat,
omnibus TITIIſervis, decem ſcilicet, tamquam certis perſonis,
legatum debetur. Quum vero lex FVSIA CANINIA prohibeat,
ex decem ſervis Hlus quam quinque manumitti, jubeatque, ut,
qui manumittendi ſint, nominatim manumittantur, ut, ſi forte
teſtator numerum lege præfinitum exceſſerit, priores poſterio-
ribus præferantur; etiamſi ſciamus, quinam ſint decem illi te-
ſtatoris ſervi, niſi tamen illis nominatim, aut ſub aliqua demon-
ſtratione, libertas relicta ſit, incertum manet, quinam ſint illi
quinque, qui præferri debeant, & ideo nullus liber eſt, l. ſi fue-
rit. 10. in. prine. verſ. item ſi. I. ſi quis 17. de reb. dub. I., guum
pluribus 31. de manum. teſt. Neque in hoc caſu ſorti locus eſt,
aut arbitrio Prætoris, quemadmodum evenit in diſſimili caſu,
l. generaliter 24. §. quid ergo 17. de fid. libert. Prætor, enim,
non facit contra leges, l. quum ſponſus 12. §. ſi res 4. de PV ELIC.
in vem act l. non eſt ambigendum 12. §. ubicumque 1. de bon. poſſ.
Quæ ſi vVASGVIO in mentem veniſſent, turpem errorem non
erraſſet Lib. II. Cap. II. in ſine ubi opinandi novitatem ag-
noſco, ſed aperte contrariam iis, quæ docuit c AIVS Lib. I.
Tit. II. §. nam ſi 3. ſupra a me laudato Sed ut redeam ad id,

E
cuod antea dicebam, ponat vASOVIVsS incertum, tam in liber-
tatibus, quam in legatis, & videamus, quomodo inter liberta-
tes & legata diverſa jura diſtinguat. Ponat, inquam, rITII
ſervis legatum, ubi plures ſunt TITII, & neſcitur, de quo rI-
TIO teſtator ſenſerit; & proferat v AS QCVIVS aliquod juris te-
ſtimonium, quo probet, exitum habere hujusmodi incertum

legatum. Certe nullum inveniet. Hinc ratio apparet, ob quam

Lex FVSIA CANIN IA juſſit, ut, qui ſervis ſuis libertatem vel-
let relinquere, nominatim id faceret: nam niſi ita fieret, id
eſt, ſi libertas pluribus ſervis confuſe daretur, neſciretur qui-
nam eſſent, qui intra numerum manumitti poſſent. Eat
nunc vASOVIVS prædicetque, uti facit Lib. II. Cap. II. n.

22. me particularem diſpoſitionem Legis FVSIE inconſulte per-

miſcere cum generali prudentum interpretatione induécta totoque
cæœlo diſtanti regula de incertis. Queſi regula hæc naturali
nixa ratione ubique locum non haberet, remanente incerto.
(5) 3 Sed

118 pr INCERITIS LEGATIS.

Sed quid verbis opus eſt? Ipſe vASVIVS, explicans vim

verbi nominatim in lege FVSIA CANINIA, hanc a me docri-
nam ſumſit, ſi confiteri vult, aut ſurripuit, ſi difſiterur, quum
Lib. II. Cap. II. n. 12. ita ſcripfit: lud ſiquidem denotat (par-
ticula nominutim), teſtatorem prafixum lege numerum in teſta-
mentaria manum ſſione excedentem, ſi manumiſſonis altum nolit
eſſe omnino inutilem, ita clare & diſtinkte gebere voluntatem pro-
Jerre, uz certo appareat, quis prior, quisque poſterior Iiber eſſe
Juhas ſit; ne, ſi nullus conſtet ſeripturæ ordo ſervatus, invicem
