Tub pœna nullitatis, debet aliquid dem Armen⸗Wayſen⸗Zucht⸗
und Werk⸗Hauſe, zu Wegen und Stegen V. 280

Legitimam ex liberorum hæreditate petere nequeunt parentes,

qui liberos ſuos in pactis dotalibus de omnibus bonis diſpo-
nere permiſerunt V. 244 ſq.
Naturam eorum, ſi inter vivos inita ſint, non mutat clauſula co-
dicillaris abjecta, nec ſola quinque teſtium adhibitio V. 23

ſe „*
Obhgatur ex illis minor, etſi curatorem non adhibuerit .
231 ſq.
Obligantur ex illis paciſcentes etiam ſine ſcriptura, tametſi de
inſtrumenti confectione invicem convenerint V. 235
Præ judicari illis nequit teſtamento contrario V. 242 ſq.

Renunciaſſe juri ex illis ſibi competenti præſumitur conjux ſu-
perſtes, ultimam prædefunécti voluntatem, pactis dotalibus
contrariam, agnoſcens. Quo caſu nec ipfi, nec hæredi-
bus ejus, ad illa regreſſus patet V. 242 ſqq.
Revocans pacta dotalia, quæ in vim ultimæ voluntatis condita
ſunt, contra bonam fidem non agit V. 248 ſJ.
Revocare nequeunt parentes pacta conjugum dotalia, etſi in
vim ultimæ voluntatis condita ſint V. 260. 261 ſq q.
Revocari non poſſunt a creditoribus lucra in illis uxori a mari-
to nondum obærato conſtituta. Revocantur vero illa, quæ

maritus jam obæratus promiſit V. 268 f14.
Revocata ab uno, alter paciſcens licite revocat V. 2 ,0 ſq.
Subſiſtere poſſunt in vim contractus, etſi diſpoſitionem de
omnibus omnino bonis contineant V. 255 fd.
(Ff) Suc-

26 IINDEX IW.

Succedere ſimul ex illis & ex teſtamento prædefuncti, ſi hee
ſibi invicem contrariantur, nequit conjux ſuperſtes V.: 4
Teſtandi facultatem ſibi in illis adimere poſſunt paciſcentes,
ſed non præſumuntur V. 238 ſq.
Teſtes adhiberi poſſunt in pactis dotalibus mortis cauſa con- .RR
ditis fratres, immo ipſi parentes V. 260. 261 fldqq.
Tollere non licet contraria voluntate paéâta dotalia in illis lo-
cis, in quibus generali lege cautum eſt, nec pacta dotalia
per contrariam ultimam voluntatem tolli queant V. 260

Valent
1) etfi inſtrumentum illorum propter defectum aliquem
corruat, ſi modo aliunde probari queaantt V. 247
2) etſi a parte alterutra ſubſcripta non ſint V. 2333 ſd.
3) ſine ſcriptura, tametſi de inſtrumenti confectione invi-
cem convenerint paciſcentes V. 235

4) ſine quinque teſtibus, ſi per modum ultimæ voluntatis
condita, & paciſcentium hæredes ab inteſtato præſentes

fuerunt S V. 258 ſq VI. 977
5) ſine ullis teſtibus, ſi inter vivos condita ſint V 279 ſq. “
Verba eorum ſic interpretanda ſunt, ut faeultas teſtandi ſalva 2
ſit V V. 238 fdJ.

DOTALIUM PACTORUM EDITIO.
Eam recte flagitant hæredes prædefuncti a conjuge ſuperſtite
G . . V. 26 5 4
Eam recte poſcit tertius, cujus, ea videre, intereſt V. 245 ſlcqd.
DOQO jYỹP„HꝰALIUM PACTORUM INSINVATIO

Efficit, ut pacta doralia privatim confeécta, ſed judici utrius-
que partis voluntate inſinuata, tamquam judicialia, valeant “
= vVe.i. 280 OUUð
Facta demum a marito poſt uxoris mortem, pacta dotalia, etſi
utriusque conjugis conſenſu condita, in judicialia mutare 4
nequit S= 2 V. 280
Fieri debet cum cauſæ cognitione V. 27 5 ſq.
Fieri poteſt judici U HM
1) per parentes V. 279 ſq.

²) Per Procuratorem. Qui tamen ea judici non aliter inſi-
huare

hæc
242
ntes,
9ſ⸗
(oN-
ſ.
s lo.
Otalia
260

em
247
UVI⸗
12
ntatis
entes
j9177
91.
ſalva
391

etite,

, 25
ſa

trius⸗
Ueant
1.280
ell
jutare
6,290
776

ſ.

r inſ⸗
uate

INDEX IV. 227
nuare valet, niſi is ſimul mandatum ſcriptum exhibeat, vel
per teſtes legitime probet V. 278 ſq.
Nocere non debet paciſcentibus, qui pacta dotalia ſua judici
rite inſinuarunt & confirmari curarunt, quod judex ordinem
ſibi a lege præſcriptum, e. g. inſertionem in acta publica,

neglexit V.. 277 fd.
Non valet pactorum dotalium clauſorum & obſignatorum in-
ſinuatio V. 275 ſq.

Sine illa in Ducatu Magdeburgico & Brunſvicenſi, item in
principatu Anhaltino, inter ruſticos non valent pacta dota-
lia. Nobilis tamen, & aliæ honeſtæ perſonæ, ruri viven-
tes, huic neceſſitati non ſubjacent V. 270 ſq.

DOTALIS FUNDUS. DOTALIS RKES.

Aeſtimatio illi venditionis cauſa adjecta non cenſetur, ſi alia
conjectura capi poteſt V. 290 ſqq.

Aeſtimatio ei venditionis cauſa adjecta uxori non nocet, ſiqui-

dem illa infra juſtum pretium ſit V. 290 ſqq.
Alienare eum nequit maritus, licet ipie hunc olim compara-
vVerit uxori V. 1I4 ſqq. 29 5
Alienare eam propter cauſam neceſſariam poteſt maritus. Ne-
ceſſitas tamen extrema eſſe, & uxorem ſimul attingere, de-

Alienatio ejus, marito interdicta, translationem jurium om-
nium in ſe comprehendit H”B V. 281 ſq.
Alienationem ejus ratam facit conſenſus uxoris poſt biennium
repetitus, ſed non aliter, quam ſi illa ex bonis mariti ſuum
recipere queat V. 283 fſc..

Alrlrlienatur recte & jure quodammodo ſuo ille, quem maritus
eyxyx parte in dotem accepit, ex parte emit V. 288 ſd.

Communis inter maritum & uxorem manet, nec ipſi, nec uxo-
ri pleno jure adquiritur iſte, quem maritus ex parte in do-

tem accepit, ex parte emit V. 287 fJ.
Dominium mariti in re dotali proxime ad uſumfructum accedit
MMl V. 386
(„,) Erxpen-

428 IN DEX IV.

Expenſas litis propter rem dotalem factas non repe it mari-
tus L V. 388
Impenſas modicas, etſi in conſervationem, vel perpet iam
rei dotalis utiliratem, factas, non repetit maritus V. 386
Non eſt res dotalis, quam maritus ſuo nomine ex pecunia do-
tali emit, nec ab uxore vindicari poteſt, in ſubſidium tamen,
quum uxori aliunde ſatisfieri nequit, huic vindicatio conce-
ditur V.
204 ſqq.
Non retinere poteſt rem dotalem maritus, donec utiles im-
penſæ reſtitutæ fuerunt V. 389
Obligatur ratione hujus maritus emtori ad evictionem pre-
ſtandam V. 285 ſq.
Poſſeſſonem ſuam fundi dotalis in alium transferre poteſt
maritus, non itidem uxoris ſuæ poſſeſſionem V. 281 ſq.
Tributa bellica, ratione illius, fert maritus V. 387
Vindicans uxor fundum dotalem, quem maritus vendidit, pre-
tium emtori non reſtituit. Reſtituit tamen id, quod ex
ejus pretio in rem ejus verſum eſt V. 284 fq.
Vindicans uxor fundum dotalem a marito alienatum, a Patlen.
ſore ad hæreditatem defuncti mariti, etſi ex ea ſuum conſe-
qui poſſit, ablegari nequit V. 29 3

DOTIS CONSTITUTIO.

Ad illam, ſi nullam promiſit, conſtituendam, conſummato
matrimonio, cogi nequit pater V 196 ſq.
Ad illam conſtituendam judex patrem cogere nequit, niſi pa-
ter vel mihil plane, vel minimum quid, offerat VI. 1199 ſq.
Debet fieri ſtupratæ a ſtupratore, ſi vel matrimonium recuſat
ſtupzator, vel facto ſuo effecit, quo minus illam ducere que-
at. Atque dos hæc, ad quam præſtandam ſtuprator ſtupra-
tæ obligatur, non eſt vera dos, atque adeo ſtupratæ debe-
tur, etſi numquam nuptias faciat. Dotem tamen petere non
poteſt ſtuprata, quæ ipſa ſtupratorem pellexit & corrupit
IX. 157 ſqq. 161 ſq. 163 ſq. 239
V. 185 ſq.

Fſt vera donatio
Facta

1

nmat

ipe⸗
199 ſa⸗
ecuſat
e qle⸗
kupra-
debe⸗

te non
rrupit

. 249

81.

ich

bonis, quamvis præſumtio hæc contrariis 'præſumtionibus

elidi queat V. 193 ſqq.
Fieri poteſt uxori a marito & ſecundum mores priſcos Germa-
niæ, & ex lege Romana V. 199 ſqq.
Inæqualem dotem filiabus ſuis conſtituere poteſt pater vV. 189
fq-
Non obligatur ad eam pater 1
1) filiæ locupleti V 196 ſq

2) filiæ ſecundo nubenti, ſi eam; quum primum matrimo-
nium celebravit, dotavit, ac dos illa prima adhuc extat V.

191 ſq.
3) ſi nullum promilit, conſummato deinceps matrimonio V.
96 ſq.
Non obligatur ad uſuras ſolvendas non ex Promiione, ſell
ex lege, vel officio jadicis, damnatus V. 208 ſqq.
Obligatio & neceſſitas ad illam conſtituendam naturæ donatio-
„nis non repugnat V. 186 ſqq.
Perſonæ ad l am conftiruendam obligatæ recenſentur V.
196 ſe
Probatur per ſolutionem uſurarum „ nec neceſſe eſt, ut ſol
tio per longum tempus facta ſit V. 211
Juantitas ejus non probatur inde, quod pater aliis filia bus
ſuis tantumdem in dotem dederit V. 189 ſdq.

DOTIS ILLATIO.

conf. ILILATA.
Non probat eam (ola confeſſio mariti in concurſu creditorum,
tametſi reliqui creditores nomina ſua ex ſimili Volalſiane
probent 75 ſqg.
Non probat eam confeſſio mariti, etiam in ſolemmiinitromn. .
to facta, niſi teſtes inſtrumento adhibiti ipſam numerationem

viderint V. 37 14.
Probat eam confeſſio mariti ab his, quorum maxime intereſt,
ſimul ſubſeripta 77 ſ.

Probat eam confeſſio mariti & apocha mariti, ſi ab uno teſte ſub-
ſcripta, vel alio adm'niculo ſubnixa ſit, ad eum effectum, ut
ad juramnentumn ſuppletorium admitti queat uxor V. 379
(Ff) 3 Pro-

IN DEX IV. 123

Facta cenfetur a patre de ſuis, non de filiæ, etſi locupletis,

220 INDEX IW.

Probatur plene
1) per confeſſionem mariti fortiſſimis ſuffultam argumentis.
inter quæ etiam refertur inimicitia mariti cum uxore, quæ
illius teſtimonio de dotis illatione multum fidei addit V.

380
2) per conjecturas meras V. 381 ſqq.
3 per juramentum ſuppletorium V. 3 9
4) ex temporis antiquitate aliquando V. 381 ſq.
5) per teſtes, etiam domeſticos, e. g. parentes, fratresque
V. 385

Quando probatio ejus nimis intricata eſt, judex ex æquo &
bono maritum, ejusve hæredes, in aliquam pecuniæ ſum-
mam damnare poteſt V. 383 fd.
DOTIS PROMISSIO.
Effteit, ut eam, quam ex pacto, vel ſtatuto, lucrari debebat,
mortua uxore ſua, a ſocero petere queat gener V. 97 ſd.
Facta bis filiæ, bis nubenti, ſemel tantum obligat patrem V.
V 191 ſq.
Facta indeterminate, actionem parit l. 408 V. 198 1ſq.
Facta proxenetæ, vel per proxenetam marito, obligationem &
a ctionem parit, quæ morte uxoris non extinguitur, nec nocet
promiſſioni, qued imperſonaliter concepta ſit XI. II3 ſq.
Jus non dat ſponio ad conſummandum matrimonium conven-
to, ut dotis promiſſæ ſolutionem ante matrimonii conſum-

mationem flagitare queat V. 55. 9 1
Obligat promittentem poſt biennium, a contracto matrimonio
numerandum, ad uſuras V. 208 ſqq.

DOTIS REPETITIO.
conf. AcCTIO PRO DOTE REPETENDA-
Convenire de dote maritum obæratum, etfſi a nullo adhuc
creditore conventum, & prima concurſum creditorum ex-
citare poteſt uxor V. 350 ſq.
Convenire de dote poteſt, conſtante matrimonio, maritum pro-
digum, etſi nullo ære alizeno obſtrictum, uxor. Debet illa
tamen ante omnia cautionem idoneam petere. Quod ſi hæc
non præſtatur, uxor res extantes recipit, ratione rerum con-
ſumtarum vero, ut bona mariti vendantur, atque ex his iini
atis .

— —

INDEN IVY. 31

”ÿMU: ſatisfiat, agit. Convenire etiam poteſt uxor, dotem repe-
rrtrens, eos, qui poſſeſſionem rerum mariti publica auctori-

k tate nacti ſunt V. 35 ſqq. 354 ſq.
Joex äs defuncet tris ſuc 1
V. Efficit, ut liberi, dotem defunctæ matris ſuæ in concurſu cre-
4 ditorum adverſus patrem excitato repetentes, & novercæ,
ſ aliis creditoribus, præferantur. Jus autem illud Præla-
1¹7 tionis ad eam dotis partem pertinet, quæ immedlate ad li-
13 beros a matre pervenit, non ad illam quæ mediate V. 373 ſq.
c Fieri poteſt ab uxore, quæ ſciens obærato nupſit, orto con-
“ tra maritum creditorum concurſu, niſi fraus ejus, vel la-
ta culpa, intervenerit Sðð V. 362
1 Judicis officium circa illam VII. 337
n Jus dotem repetendi amittit uxor, quæ, excitato contra ma-
ritum concurſu, bona ejus expilat V. 360
ie Uxor propter dotem ſuam, ſoluto matrimonio, mariti bona
ed juſte retinet & adminiſtrat, nec propfter omiſſum inventa-
ſ rium jus ſuum amittit, ſed abſolvitur, edita jurata ſpecifi-
4 . catione & redditis rationibus V. 257 ſq.
1e DeorALITIUM.
re Competit ipſo jure conjugi Vl. 1198
1; ſe. Conſtituitur duplicitter X. 670
nwen. Differentia inter illud & donationem propter nuptias oſtendi-
ſum⸗ ð tur . . . . V. 317
3. 1 Dubiorum circa illud occurrentium deciſio valde difficilis eſt.
morid 4 Quapropter controverſiæ de illo ex bono £— &ιqu judican-
la dæ ſunt. Multum quoque in Ullarum deeciſione auctoritati &
teſtimonio [Ctorum de uſu recepto tribuitur vi. 357
Exigitur adhuc hodie recte poſt mortem mariti v. 220
Origo ejus inveſtigatur “ VI. 1198
lnc Species donationis propter nuptias eet VI. 1198
m ex⸗ Vigdua etiam indotata illud reéte petit V. 419 ſq.
occl vigqua nobilis electionem habet, utrum dote, aut portione ſta-
mn futaria, aut dotalitio, frui veliit „.. 357 ſqq.
ine⸗ — D UBIA VERBA
ncon. vid. VERBA DUBIA.
nisli PVUEeL-

232 INDEX IV.

DUELLUM.
Concitator ejus, etſi iplſe gladium non ſtrinxerit, ultimo puni-
endus eſt ſupplicio, ſiquidem unus ex pugnantibus pereat,
uſu tamen fori pœna extraordinaria decerni ſoiet IX. 625ſqg.
Diſcrimen inter duella deliberata & improviſa faciendum eſt IX.
621
Doloſa non ſunt duella in univerſum omnia, ſed aliqua, ani-
mo filtem defendendi, nullo occidendi lædendive, ſuſci-
piuntur, immo is etiam, qui alterum ad duellum ex inter-
vallo provocat, extra dolum eſſe poteſt IX. 616 ſqg.
Improviſa duella ſine dolo, & animo occidendi, eſſe poſſunt.
Quod ſi luculenter appareat, nec lex humana in contrarium
adiit, judices & Ctri ultimum ſupplicium, etiam ſine diſpen-
ſatione principis, remittere poſſunt IX. 621 ſqꝗ.
Permitti hæc privatis a principe non debent IN. 391 615
Princeps, qui duella generaliter, mortis pœna in occiſores pro-
poſita, inhibet, recte quidem facit, pie tamen & juſte hanc
mortis pœnam aliquando remittit, non provocato ſolum,
ſed & provocanti
Durchlauchtig.
Titulus hic jam ſæculo quarto & decimo cognitus fuit 1. 37
Durchlauchtigkeit,
Documenta ſæœculi ſexti decimi, in quibus mentio fit: Chur⸗
füͤrſtliche Durchlauchtigkeit, falſa ſunt I. 36
Titulum hunc, inuſitatum antea, ſæculo ſeptimo & decimo
Bavariæ duces primum uſurparunt, a quo tempore Electo-
res, omiſſo vetere titulo: Churfuͤrſtliche Gnaden, hunc no-
vum adhibere coeperunt I. 37

DUX BELLICUS.

Fugam omnem ſimpliciter quidem interdicere poteſt princeps,

feciſſe vero hoc in dubio non præſumitur. Igitur juſſus
principis, ut dux locum cuſtodiæ ſuæ creditum quovis mo-

do tueatur, ex recta ratione, & prudentiæ regu is, inter-

retandus, adeoque facultatem cedendi & fugiendi, ſi ſpes
nulla ſalutis in defenſione ſuperſit, non excludit X. 171 ſqq.
176 ſqq.
Fuga

IX. 616 ſq 4.

—

Puni
ereat,
ſag.
I.

621

ani⸗
ſulei⸗
inter⸗
ſae.
ſlunt.
rium
chen.
1 l
gl bl
2s pro-
e hanc
lum,
6.

INDEXN IV. 23

Fuga turpis non militibus ſolum, ſed & exercituum duci & iis

etiam, qui, conſilio bellico adhibiti, in eam conſenſerunt, tam-
quam crimen imputatur A. 171 ſqq.
Fugere impune, imminente hoſte, etſi nondum invaſus, ſi de-
fenſionem inanem, ac exercitui & reipublicæ periculoſam fu-
turam animadvertit, poteſt dux belli. Unanimis quidem con-
ſilii bellici in fugam conſenſus, fugamaperte turpem non ex-
cuſat, attamen fortiſſimum pro juſtitia fuge argumentum
eſt, contra quod vanæ militum gregarium voces non ſunt
audiendæ X. 172 ſfdd.

Reſiſtere obſtinate, ubi ſpes nulla ſalutis eſt, & ex inaniigloria

mori, quam cedere & fugere malle, crimen eſt, quod in duce
bellico & princeps & hoſtis recte punit X. 170 ſJq. 613
Retrocedere, ſeu prudenter fugere, in duce bellico & milite ars
& virtus eſt X. 170 ſ9. 613

ðDU— EBRIETAS.
Exceptio ejus contra pacta judicialia non facile admittitur V.
Excuſat non aliter homicidam, quam fſi tria hæc concurrant, ut
1) ebrietatem non ſtudioſe captarit, ſed caſu quodam in eam
inciderit; ut 2) enormiſſima fuerit; ut, denique, 3) diſcuſſam
crapulam pœnitentia ſequatur, quorum uno deficiente ulti-
mum ſupplicium irrogatur. Etſi vero hæc tria concurrant,
proxima tamen ab ultimo ſupplicio pœna homicidæ infligi-

tur IX. 432 ſq.
Modica irritum non reddit contractum, niſi ea dolo alterius eli-
cita ſit J I. 646 ſq q.
Modiea magnifice laudatur I. 646 1ſq.
Modica obligationem promittentis non impedit, niſi per vafri-
tiem alterius elicita fuerit V. 571 ſq.

Non liberat homicidam ab ordinaria mortis pœna IX. 375 fſd.

*

ECCLESIA.

Cogi nequit, ut veteres conductores novis prœæferat III. 653

(Gg) De-

234 INDEXN IV.

De cernit, quis ſit levis, quis gravis, error, & quis articulum

Gdei Iædat VIII. 576 ſqq.
Definit fidei articulos VIII. 583 ſqd.
Habet J
1) actionem ſubſidiariam contra magiſtratum, cujus negli-
gentia damnum patitur V. 542 .
2) pignus tacitum in adminiſtratorum ſuorum bonis, in bonis
aliorum vero contrahentium nullum IV. 749 ſqꝗ.
Hæreſes ex libris ſuis ſymbolicis judicat, atque horum profeſſio-
nem & ſubſcriptionem a membris ſuis exigit VIII. 573 ſdd.
Hæreticos publice declarat VIII. 583 ſqq.
Nationalem, ſeu particularem, repræſentat corpus evangelico-
rum in Germania VIII. 583 ſqg.
Non refertur inter potentiores 1II 524

Przæſcriptione quadragenaria completa, habet adhuc quadrien-
nium, intra quod contra perfectam præſcriptionem in inte-
grum reſtituitur VII. 209

Privilegium ejus non eſt fortius privilegio minoris, fortius ta-

men privilegio aliarum univerſitatum ſæcularium I. 66
Privilegium nullum habet ratione actionum, quas ab aliis ſibi

cedi curavit, ſed in illis jure cedentis per omnia utitur III.
Sacrorum jus, & annexam eidem articulos fidei definiendi, &

hæreticos declarandi, facultatem habent ſingularem rerum
publicarum in Germania eceleſiæ, quod jus in Senatibus ec-
cleſiaſticis exercetur, fines tamen reipublicæ non egreditur
òM!) ViII. 583 ſqꝗ.
Triplex eſt, univerſalis, particularis, aut ſingularis vIII. 583
ſqꝗ.

ECCLESIA CHRITSTIANA ANTIQUISSIMA.

Ejus praxis nequit, ob mutatam rerum faciem, per omnia noſtræ
eccleſiæ pro norma præſcri bi AX. 402

ECCLESIA GRECA.
Lis inter Proteſtantes & Catholicos, ad cujus ſcilicet partis ſen-

tentiam ejus doctrina propius accedat, narratur IV. 1122

ECCLE-

dur

INDEN v. „

U FEcCCLESIASTICUM BENEFICIUM.
q Lüid. LNEFICIUM ECCLESI ASTICUM.
i ECCLESIASTICA BONA.
ei. vid. B0 NA ECCLESIASTICA.
A EcCCLESIASTICE RES. H
ns 1 vid. ALIENATIO RRRUM ECCLESIASTICARUM. RH S
.» ECCLESIASTICE.

EDICTUM E£DILITIUM.
vid. ½DILITIUM EDICTUM.
EDITIO ACTORUMPUBLICORUM.
Super adulterio matris in lite de partu agnoſcendo recte pertitur,
nec denegari debet illa, etſi mater abolitionem petierit, &
impetrarit V. 392 ſq. IX. 958 ſq.
EDITIODOCUMENTORUM.
ðUMU vid. DOCUMENTORUMEDITIO.

EDITIOLIBRI MERCATORII.
vid. LIBRI MERCATORII EDITIO.
EDITIO PACTORUM DOTALIUM.
vid. PACTORUM DOTALI UM EDITIO.

EDUCATIO.
4 Infantis expoſiti nec inventori, nec ei, in cujus fundo infans re-
peritur, nec fiſco principis, nec magiſtratui inferiori, ſed
jurisdictionem ſuperiorem habenti, imponitur IX. 735 ſqq.
Liberorum jure Romano apud nos recepto matri binubæ adem-
ta eſt, patri binubo vero relinquitur. Quod valde durum eſt
V. 139 43 ſq. 480. 521

oſttr Pupilli, quam quis ſuſcipere cum patre ejus pactus eſt, tutelam
non complectitur, & tutorem legitimum haud excludit V.
““ 461. 52 1
Prupilli ſucceſſori proximo ex ſimplici ſucceſſione denegari ne-
8ſe. quit V. 520 ſq.
112 (Gg) zꝛ EF-

17

2236 INDEX IV. *
EFFRACTIO.

Committi poteſt etiam ab uno homine, immo etiam a femina
VIII. é8 ſqq.

Ea, quæ in furto violento deſideratur, commiſſa dici poteſt,

quamvis non ſeditioſe, & coadunatis hominibus, facta ſit

VIII. 68 ſq.

Facta manibus ad irrogandum furi ultimum ſupplicium non
ſufficit . VIII. 98 ſq.
Non deſideratur in furto cum armis commiſſo ad irrogandum
furi ultimum ſupplicium VIII. 103 fd.

Non punitur ultimo ſupplicio in furto attentato VIII. 94ſq.

EGRESSUS EX CIVITATE.
Dictari poteſt
1) civi, etſi nullius convicto criminis, ſine allegatione cauſæ,
niſi eam princeps requirat AX. 441 ſqq.
2) reo reæve adulterii, quando hoc mulcta punitum fuerit
IX. 21 ſq.

2) reo graviſſimis onerato ſuſpicionibus, loco purgatorii

x. 72
4) reo, poſt tormenta exantlata, in inficiatione perfiſtenti

X. 237 ſq.

5) ſuſpecto de perjurio loco purgatorii a magiſtratu III. 19
ſqq.
EIK H.
Hæc vox margini Bibliorum in loco MATTHEI V. 22. Primum
illata fuit, poſt in orationem irrepſit AXl. 23
Hæc vox in exemplarium Bibliorum omnium antiquiſſimo, non-
nullisque Anglicis exemplaribus, non extat XI. 231
Sæculo II. IV. V. hæc vox a maxima antiquiſſimorum exempla-
rium parte abluit ? XI. 232
EIECTIO.
conf. OPTIO. M
Collegium in electionibus ſuis eadem obſervare debet, quæ in
decretis ab ordine faciendis neceſſaria ſunt. Quæ neceſſaria

ad legitimam electionem requiſita breviter exponuntur. In-
primis

ine
otelt,
ta ſit
6sſ.
1non
98ſ.
ndum

ſd

.
1⁷

INDEX IV. 237
primis neceſſe eſt in ejusmodi electionibus, ut collegarum con-
ſenſus in ipſo collegio fiat, neque ſufficit, collegas omnes ſeor-
ſim conſentire X. 803 ſq. 956
Dolus bonus in ea permittitur VI. 913 ſq.

Habent eam
1) ruſtici alternatim ad operas, vel pecuniam, obligati VI.
1089. X. 722
2) vidua nobilis inter dotem, dotalitium, & portionem ſtatu-
tariam, atque hæc electio ſententiæ, qua unum ex his tri-
bus ad judicatur, tacite ineſt V. 357 ſq.
Illegitima eſt, quæ per ſortes fit X. 81
In pœnis alternativis regulariter rei eſt. Excipiuntur tamen ab
hac regula in Saxonia præfecti. Tunc vero judici ſimpliciter
datur, quum verba legis, aut ſententiæ, pœnam alternativam
conſtituentis, ad judicem ſunt directa. udex tamen regulas
æquitatis obſervare, atque hoc eligere debet, quod ipfe, ſi

reus eſſet, optaret X. 294. 296. 581
Non differt ab optione VI 912 ſq.

Nulla eſt, quando infames, levis notæ macula notati, inquifiti,
eliguntur, pro quibus tamen non habentur, qui nondum ad
articulos reſponderunt. Aliquando vero etiam hi, qui infa-
mati ſaltem ſunt de dolo & perfidia, ac graviſſimis ſuſpicioni-
bus premuntur, etiam ante ſolemnem inquiſitionem & re-
ſponſionem ad articulos, excludendi ſunt ab electioue X.
. . 822 ſq.
Senatoris, cujus pater, frater, aliusve propinquus, jam tum
membrum Senatus eſt, legitima eſt, ac leges quorumdam lo-
corum, quæ in Senatum legi vetant, cujus propinquus jam
tum Senator eſt, ſtricte interpretandæ, neque ad electionem
Syndicorum, ſcribarum miniſtrorumve Senatus extendendæ

ſunt . . X. 811 ſqꝗq.
Valet, in quam major collegii pars conſenſit, quamvis ſanior
diſſenſerit X. 814
Vitioſa eſt,

1) ad quam vel unus ecorum, qui jus eligendi habet, vocatus

non fuit. Quod vitium unanimi cæterorum conſenſu non

238 INDEX IV.

corrigitur, ſuppletur tamen ratihabitione ejus, qui negle-
Rus fuit X. 831 ſq.
2) in quo fuffragia tulerunt, qui non debebant. Sola tamen
eorum præſentia electionem non vitiat X. 817
3) peracta in collegio ſine vocatione, vel admiſſione, ejus, qui
jus præſentiæ, etſi ſine ſuffragio, habet X. 818 ſqq.
Vitioſa non eſt, quando is, qui abolitionem inquiſitionis a prin-
cipe impetravit, eligitur

ELECTIO ABBATUM ET EPISCOTYORUM.
Quantum juris Cæſari circa illam competat? disquiritur VI.
1226 ſq.
ELECTIO IMPERATORIA.

An illa, ob unius electoris neglectionem, irrita fiat? disquiri-
tur X. 260

ELECTIO MINISTRORUM EGCCLES! X.

Fuit in prima eccleſia penes totum populum, deinde patronis at-
tributa fuit. In illis ſunt majora mala, quam ea ſunt, quæ
jus patronatus comitantur. Populares, nimirum, electiones
plerumque per ambitum, nonnunquam etiam per corruptio-
nes & pacta ſimoniaca fiunt, ac, ſi ſimonia etiam abeſt, tu-
multus tamen, clamores, quin & ſeditiones, excitant. Ergo
optandum non eſt, ut, jure patronatus abolito, priſca electio-
num facies reviviſcat X. 906 ſq q.

Impugnari nequeunt ab eligentibus electiones abs ſe factæ, tam-

quam ſimoniacæ IX 920 ſq.

EFLECTIONIS IUS.
Amittunt, qui indignum incapacemve ſcientes eligunt ea vice,

idque ad ſuperiorem devolvitur X. 827 ſqq.
Non eſt res meræ facultatis, ſed ſingulare, atque adeo non uſu
amittitur VII. 263

Retinetur, quando vitium electi ignorarunt electores. Tunc,
enim, ſaltem electio irrita eſt, aliaque inſtituenda, quando vi-
tium electi ſciverunt electores. In dubio vero illi ignari vitii
hujus præſumuntur X. 82⅜ ſqq.
ELE-

XA. 8 6*

INDEX IV. 239

ELECTORES.

Titulum: Durchlauchtigkeit, inuſitatum antea, ſæculo ſeptimo
& decimo Bavariæ Duces primum uſurparunt, a à quo tem-
Pore poſtea Electores cæteri, omiſſio vetere titulo: Chur⸗

fuͤrſtliche Gnaden, hunc novum adhibere cœperunt I. 37
ELEEMOSYNA. D
Exigere has a civibus ſuis magiſtratus poteſt V. 405 ſqg.
Exigere has non ſolum poteſt magiſtratus, ſed & pœnis coercere
refractarios & non ſolventes V. 411
Legum eleemoſynariarum exempla V. 411 ſq.
“W Præſtatio earum aliquando neceſſaria donatio eſt V. 1202
ELENCGHVUS.
Elencho doctrinali adverſus receptas in Germaniam religiones
uti licet VIII 273 1.

EMANCIPATIO.

aetns legitimus fuit apud priſcos Romanos, ſed, jure USTI-

NIANEO, talis eſſe deſiit I. 209 ſq.
Expreſſa adhuc hodie in uſu eſt 1. 212
Facta cenſetur, ſi pater, cum filio minore contracturus, ei cu-
ratorem petit . 1. 2 14
Facta non cenſetur, 4.
1) fi filius patri pro convictu pecun'am ſolvit I. 216
2) ſi liberi aliquamdiu non a patre ſuſtentati fuerunt, ſed de
ſuo vixerunt I. 212 (qq.
Fieri poteſt ad ſolum actum teſtandi òèDBU 1. 216
Fit, ſi udæus ad religionem chriſtianam tranfit I. 216
Tacita & KRomanis cognita fuit, & adhuc hodie! in uſu eſt I. 2 10.
212

EMHBRVYO.
vid. NATIVITAS.
E MERITUS.

Sac erdos Peccans, cujus exiſtimationi, aut familiæ, parcere cu-

pimus, loco Pœnæ pro emerito declaratur, eique modica
Penſio relinquitur X. 418ſqq.
E MI-

INDEX IVv.
EMIGRATIO. -=
vid. ABITIO. EGRESSUS EXN CIVITATE.
EMIGRATIOCNIS CENSUS.

Vid. DETRACTUS.

EMFPHYTEUSIS.

Alienari nulla ratione poteſt ſine conſenſu domini. Poterit ta-
men conſenſus ille, anno poſt ejus alienationem elapſo, ſi do-

minus nondum queſtus eſt, adhuc requiri II. 410. 412
Allodium verum eſt, & ad omnes hæredes utriusque ſexus trans-
mittitur, tametſi ea conceſſa ſit zum Lehen II. 388

Differt a feudo in hoc, quod dominus directus emphyteuſeos jus
ſuum, ſine conſenſu emphyteutæ, in quemeumque alium
transferre poſſit, dominus feudi vero conſenſum vaſalli requi-
rere debeat II. 39 1
Diſerimen inter eam & ſuperficiem intercedit nullum VII.

736 ſcg.
Diviſio ejus inter plures cohæredes & poſſeſſores, irrequiſito
domino, fieri non debet II. 415 ſd.
Eccleſiaſtica ſine ſcriptura per quadragenariam præſcriptionem
conſtituitur VII. 203

Non nocet illi, quod verba translationem pleni dominii indi-

cantia adhibita fuerunt, ſi de animo emphyteuſin conſtituen-

di ſatis conſtat II. 39 2
Pignus in fundo emphyteutico, conſentiente domino, ab emphy-
teuta conſtitutum præfertur pignori judiciali II. 416 fJ.

Pignus, ſine conſenſu domini, fundo emphyteutico impoſitum,
etiam a judice confirmatum, tamen, reverſa ad dominum em-
phyteuſi, exſpirat II. 416 ſJ.
Poſſeſſionem ejus, liberamque de ea diſpoſitionem, expulſo em-
phyteuta, relinquere debet dominus creditoribus, qui, con-
ſentiente eo, emphyteutæ pecuniam crediderunt, donec illis
ſatisfactum fuerit II. 418 ſq.
pProtimiſeos jus in ſola ejus venditione habet dominus, non etiam

in donatione, & reliquis alienationibus, ubi ſola denunciatio

domino facta ſuffieit II. 414 ſq.
Reſcin-

dr.

ſido⸗
0. 412²
trens⸗
reqi
ſ
guihito
II. 203

„ 1
1 ludl⸗

tituen-⸗

mphy-
m em-
416 ſc⸗
oem⸗
i, col⸗
4
419 1.
unciatio
4ie
Relein-

Retractus jus ex duobus dominis directis emphyteuſeos unus

Revocari nequit a principee 11. 399

Acdtione privatoria conventus, etiam propter leves excuſatio-

Compenſare deteriorationes cum meliorationibus, atque ita

Deſerere nequit, invito domino, fundum ſuum II. 418

Expelli nequit

INDEN N

Reſcindi nequit ſub prætextu enormis læſionis, quamvis ca-
non promiſſus quantitati fructuum plane non reſpondest
S HUDð 11399
Retracturus venditam emphyteufin dominus, emtorem paſſi-
dentem ne quidem in continenti expellere, ſed judicio per-
ſequi, deber 11 490 ſg.

contra alterum non habet III. 489 ſq.

Revocatur recte a concedente, ſi conſtituta & tradita fuerit
pro juſta penſione, cujus quantitas tamen determinata non
fuit I. 400

EMPHYTEUTA HS

nes, pœna caducitatis abſolvitur, ſed tamen in expenſas
damnatur II. 258
Compelli nequit ad contrahendum in ſcriptis, vel ad literas
inveſtituræ accipiendas & redimendas. Cogi tamen poteſt
ad antapochas de canone & laudemio ſolvendo præſtandas
. II. 390

ſe ab actione privatoria liberare, poteſt II. 289
Excluſus, vi hoſtium, ab emphyteuſeo uſu, eorum annorum,
quibus excluſus fuit, canonem ſolvere non debet, ſi deinde
poſſeſſionem fundi recuperart? I. 400

1) ob canonem non ſolutum, niſi dolus, vel lata culpa,

accedat SM 4 II. 393 ſq.
2) ob culpam levem, quo caſu tamen extra ordinem pu-
niri poteſt SS . 393 ſqq.
3) ob partem canonis ſaltem ſoluaam 11. 398
4) quando ob ſterilitatem, incendium, aliosque caſus for-
tuitos, canonem non ſolvit uu. 393 fſqq.
Expulſus ob non ſolutum canonem, ſolvere tamen eum de .
præteritis annis debet . 399
(Hh) BM-

24 TTINDEX IV.
EMFPHYTEUTICA BONA.

Exprimuntur ſæpe per voces Lehen, Belehnung, Lehen⸗Waͤhr

II. 386

Hypotheca tacita affici poſſunt II. 416.419
Ignorarunt priſci Germani II. 382 1q .

7 „

Immunitatem a tributis non amittunt bona eccleſiaſtica em-

pPhyteutica facta II. 419
Non pertinet ad illa prædium, ex quo, de more vetere, an-
nua penſio ſolvenda eſt II. 382 ſq.
Præſumuntur in dubio magis talia, quam bona feudalia II. 386

Vendita ſub haſta manent emphyteutica II. 4 9

EMPHYTEUTICARIA ACTIO.
vid. AcTIO EMPHYTEUTICARIA.
EMTIO
conf. AcTIO EFMTI VENDITI. VENDITIO. 1

Ad corpus quando fieri cenſeatur III. 591 ſqq.
Circumventio in illa, ſed arctiſſimis circumſcripta limitibus,
toleratur IX. 754 ſq.
Conſenſus in ea factis declarari, ac blanditiis & per ſolertiam
elici poteſt III. 295. 397
Credens in emtionem rei pecuniam, hypothecam nullam ha-
ber, ſed tantum privilegium perſonale IV. 742
Tacta communiter iocietatem induceit III. 371 ſq.

Eacta debitore raro, aliquando tamen, ſubſiſtit VII. 7838 ſq. 600
Non eſt, quando prædia hæreditaria æſtimata diveriis hære-
dibus adſignantur· M II. 736 ſJq.
Recedere a nondum perfecta emtione atque tradatibus unus
etiam contrahentium, invito altero, impune poteſt, niſi
quis rem ſuam alteri vendendam obtulit, atque diem de-
terminando pretio præfieit III. y73
Recedere nequit a perfecta emtione unus contrahentium, al-
tero invito, in illis terris, in quibus confirmatio magiſtra-

tus ad alienationem requiritur, etſi confirmatio nondum ac-

ceſſerit, excepto caſu, quo lex, quæ contrahentibus neceſſi-

tatem

Pi

In

Wihe
II. 386
16 419
22 ſq.
4 em⸗
Il 419
e, A-
ſag.
Il. 386
ll an

l ſa
Uitibus,
1ſ ſ.
ertiam
5. 397
Hi-⸗
W. 742
jſ.
„
lere-

s unns
ni
em ge⸗
lll. 573
unh Ae

ucm 40⸗

necll⸗
tatem

INDENX IV 2=èð

tatem impetrandæ confirmationis impoenit, contractui anter

viiim obligandi adimit II.
1 Recedi ab illa, cum diſpendio arhæ, invito altero, poteſt IE
767 ſꝗq.
Reſcindi nequit propterea, quod alter contrahens promiſſa
non implevit II. 5So
Reſcinditur tamen tune, quum ea, contemplatione ſaltem ho-
—rrum promiſſorum, celebrata fuit III. 570
Reſciſſa illa omnia ex us traque parfe in priſtinum ſta atum re- .
vocantur, & jus emtoris in ea, quæ ipſe præftitit, nulla præ-
ſriprione & allenatione obfftante, revivilcit II. ,71
Valet .

I) ante confectionem ſolemnis inſtiumenti, erſi de eo confi-
ciendo invicem convenerint emtor & venditor III. 400
2) inter medicum & ægrotum. Quæ emtio tunc ſaltem
5 reſcinditur, quum, metu eam extortam fuiſſe, appareat
III. 412

EMTIO ACTIONUM.
Fi it, nulla lege prohibente, ſi unam Saxoniam Electoralem ex-

cipias, a cauſidicis III. 19 —
Interdicta eſt Cihriſiamis, ratione udæorum, excepta iterum
Saxonia Electora I11. 519

N

EMTIO REI FURTIV.
vid. RESFURTIVA.

.

EMTO R.

—

Oceupans propria auctoritate rem emtam peccat, & amiſſione
juris ſui punitur. Ac ne tunc quidem, quum ei inſtrumen-
to emtionis occupatio permiſſa eſt, invito venditore, poſſeſ-
ſionem apprehendere poteſt 111. 599 ſqq. VII. 70
Preccat & vim committit, qui rem emtam abſente venditore,
occupat, & redeuntem deinde venditorem non admittit. Nec
judicis auctoritas, ſine cauſæ cognitione interpoſita, ſufficit,
ut emtor rem emtam occupare queat III. 602 ſqq. VII. 70

(Hh) 2 EMTOR

4f6 INDEXIV.

EMTOR HXREDITATIS.
Non ſuo, ſed vendentis, jure utitur. Quapropter civis, qui

a Peregrino, juri detractus obnoxio, hæœæreditatem emit, jus

hoc ipie admittere debet III. 507. 511
EPILEPSIA.
Juſta repudii cauſa eſt V. 70 ſqq.
EPISCOPVUS.

uantum licet in illorum electione Cæſari & Angliæ Regi?

disquiritur V. 1226. X. 818. 819
Titulum: DEI gratia. ſibi Per mendacium arrogant IX. 917

EQUITES.
Vid. NOBILES.

EQUUS.
Eine vindicandi ritus apud Saxones l. 46
Erblich.
Vox hæc contractum magis indicat, quam ultimam volunta-
tem V. 259
VYrb⸗Regiſter.

vigd. CATASTRA.

ERFTFURTUM
lbi mos eſt, ne quis, cui nomen PETRUS, in ſenatum admitta-

tur l. 93
ERGASTULUM.
In illud Hlium immorigerum, inconſulto judice, detrudere
Ppoteſt pater J. 176 M. 346
Reperiuntur in Belgicis ſecretiora conclavia, deſtinata hone-
ſtorum virorum filiis, Vulgo Separaten dicta I. 177,
Erleuchtet.
Titulus hic jam ſæculo quarto decimo cognitus fuit I. 37
Titulo hoc Electores ornantur in Aurea Bulla I. 37

ERROKR.

s”s

Com

ſiy
Par
cet.
dur
ii
Con

alt
ſan

Com

nen

qui
jns
111.

ſag.

egi!

519
91

14

untt.

1259

itta⸗
193

udere
36
hone⸗
LI.

19
17
30 .

INDEN WyYy. 4
ERROR.
conf. ExCEFPTIO ERRORIS.

Commiſſus ab advocato, præſente cauſæ domino, intra tri-
duum, quod ſtatim a momento prolati erroris computandum
eſt, emendari debet SWZ I. 500 ſq.
Commiſſus ab advocato in ſcriptis, a domino, poſt triduum
