& SCto Vellejano renuntiare debet,
Authent. Matri & aviæ C. duando-
mulier off. tutel. Nov. II8. c. §5. nullia
tamen jurisjurandi religione interpo-
ſita, Nov. 94. c. 2. Sed a tutela re-
pellitur, & ad rationes reddendas
compellitur femina, quæ ad ſecundas
nuptias tranſit. Were, enim, ſer bit
CONSTANTINUS in L 22. C. de admi-
niſtr. tutor. Lex, enim, non ſolum con-
ra tutores, ſed etiam contra feminas
immoderatas a tα intemperantes pro-
pexit minoribits, guc plerumque 0=
vis maritis on ſolnm res Lliorusm,
Jed etiam vitam, aadicunt., cont. DE.
BERGER QOecon. jar. L. I T. III. F. 3.
b. 164.

88 DE EFFICACI MDLIERUM

judicio, non deeſſe feminis vires hæc officia egregie pruden-
terque exſequendi, aut naturam tam immitem erga ſ1
rem ſexum ſe præbuiſfe, ut ne ſcintillulam fapientiæ illis re-
quirerit.
§. IX.

Quid? quod Germani feminis teftimonium ferundi in cau-
ſis criminalibus, quæ certe non lubrico atque vago mentis
judicio tractandæ ſunt, licentiam permittunt. Quamquam,
enim, Iuris Canonici Do7étores BEYERO ²) id referente, duas
feminas non plene probare delictum, ita, ut condemnari
queat reus, exiſtiment, nullo tamen eorum ſententia funda-
mento nititur. Fingamus, adulterio quempiam ſe polluiſſe,
inceſtum commiſiſſe, quæ certe ejusmodi crimina ſunt, ut
teſtes in illis advocari non ſoleant; neminem vid ſſe perſonas
nefariis illis criminibus ſe commaculaſſe, præter binas femi-

nas, non levi, non meretricia vita deformatas, ſed ſpectata

probataque fide conſpicuas. Nonne admittit judex eas, &
condemnabit alterum, tam ſcelerati atque atrocis criminis
reum? Aut ego ineptio, aut illis, qui id negant, elleboro
opus eſt, ut judicium, cujus illætabilem jacturam in EFPICU-
RI intermundiis fecerunt, poſtliminio recuperent. Eadem ra-
tio in crimine læſæ majeſtatis eſt, in quo ſæpe cogitationes,
quamvis nondum in externam actionem proruperunt, gravi-
ter puniuntur. Certe Saxonicorum legislatorum prudentia
factum eſt, ut & femine in cauſis criminalibus teſtes eſſe, &,
ſi alii deſint, plene probare queant b).

5. X.

Denique, quum M AXIMILIANUSL. uti jam oſtendimus, ne-
ceſſitatem, quinque in codicillis teſtes adhibendi, denuo intro-
duxerit, Germanorum vero moribus inter validos teſtes refe-
rantur mulieres, nullum amplius in animis rectius ſentientium
. reſi-
a) In Delin. juris criminal. p. 130. b) CARPZOVIUS in Prax. crimin.
ex editione, quam IIluſt:is GUSTA- P. III. Qu. CXIV. n. 40. & MATTHE=
VUS HENRICUS MYLIUS ador- UsS de criminibus p. 668. edit. Diſfſel.
navit. dorp. 1730.

4

a.
entis
um,
duas

.
Ral

6, ſlke⸗

atro⸗
reke⸗
tium
reſi-
crimit,

D.

1v1111

TESTIMONIO IN CODICILLIiSs. 989

reſidebit dubium, mulieres optumo jure
dicillis perhibere, quum præteres clariſſimorum hominum
exercitus, qui noſtram ſentent tiam, etſi vix duobus verbs,
defendunt, Produci poſſet, ex quibus MWob. Dom. de BERGER
a), BENEDICTUM CARPZOVIVM P), ULRICUM HUBERUMc),
THEOPFPHILUM GERARDUM TITIUM ), AUGUSFINUMLEVY-
SERUM e), ROLANDINUM PASSAGERIUMYf), O. VOETIUM
9) PETRUM MUELLEEUM ), GEORGIUM FNGELBRECH-
TVUM), TOACHIMVM XNSNGENVNNNIG. IREOPHTNN
HEINECCIVM I), Perilluſtrem SAMVELEM DECOCCFII m),
JAC FRIDERICVMLVDOVICVMRN), IO. GHRARDVMSCHLTIT-
TIVM oO), LVDERVM MäNCKENIVM P), & [O. BALTHAS
REM WERNHEKRVM J), nominaſſe ſufficiat. ure Palatino 5,
Badenſi a) & Hennebergico t) etiam mulieribus permitti te-

teſtimonium in co-

ſtimomium in codicillis, extra omadem dubitationis aleam po-

ſitum eſt.

a) tum in Diſj. jur. ſel. Diſſ. XXIX.
p. io. tum in Oec. jur. L. II. Iir. IV.
J. 3
66 P. III. C. I. Def. XXX.
6) Præl jur. civili? Tom. I. p. I84.
editionis, quam GEBAVERVS orbi li
terato donavir.
d) in Jure privato LD. VII. C. III.
§. 31.
e) Medit. ad Pand, Vol. VI. p. 862.
qui etiam codicilloes, in quibus quin-
que feminæ elles ſunt; Valere ſa.
pienter vereque putat. „
f) in. Tract. de codicillis, qui extat
in Tractat, illuſtrium in utroue tum
pontihcii, tum cæſarei juris Facultate
ZC. os nen, de ultintis volumtat. TI. 1. VIII.
edit. Venet. 1584. p. 199.
g) in Comn. ad Pand. I. II. p. 389.
h) in Norz. ad STRUVII Geutagm.
juris civil, Ex. AXXIV. J. 58. P. III.

P. 84.

§. XI.

¹) in Exere. VII ad Iuſtit. § 40.
k) in Comm ad Inſtit. p 454
1) Elem. jur. oivil ſec. ordin. Inſtit.
H. 684. in Elem jur, civ. ſec ord. ſ.
P. V. J. II7. p. 43. & in Not. ad VIN-
NII Comm. in Iuſtit p. 60.
m) Jur. civil. controv P II. p 335.
n) u pract. Diſt. jur. P. III. p. 32.
0) in Not. ad LVDOVICI Uium.

pract. Diſt Jurid. p. 33.

p) in Gymnaſio polem. jur. p. 192.
4) Comp. jur. p. II2.
r) Land- Recht der Cburf. Darcht.
in Bayern Fuerſtenthums der Ober-
PEfaltz P. EI. Tit. XXVII. ſ. Derobhal-
ben p. 245. Churfnerſtl. Pfalz Land-
Rerke . III. Iit. XXxVIII. J. Dero
halben p. 28.
§*) Baadiſebes Eand- Recht P. V.
Tit. XXIII Derhalben p. 135.
t) Henneb. Landt Ordn. III. Buch
III. Iit. I. Cap. p. 44.

(m)

DE EFFICACI MULIERUM.
§. XI.
His argumentis, quibus ſententiam noſtram munivimus
atque confirmavimus, non difficile erit diluere atque refelle-
re ea, quæ ad labefactandam evertendamque eamdem profer-
re ſolent adverſarii. Agmen inter iſtos duci
VINNIUS ), Ctus Belga, qui quatuor rationes, quapropter mu-
lieres a teſtimonio dicundo arceri debeant, adfert. Sed ante
omnia prœæmonendum eſſe judicamus, [Ctum hunc celebrem
teſtamentorum & codicillorum jus miritice confucdchſſe, eadem-
que adſcripfiſſe codicillis, quæ in teſtamento ſolemni ſolum
obtinent, quum tamen diverſa fint teſtamentorum & codicil-
lorum jura, uti egregie atque præclare evicit a COBUS FRI-
DERICUS LUDOVICUS, [Ctus Hallenſis, & poſtes Gieſſenſis,
inter optumos ſeleétiſſimosque collocandus en percenſea-
mus percurramusque VINNIANAargumenta, & nihil iis ineſſe
roboris deprehendemus Primum argumentum eo redit:
Quia certum numerum teſtium ad actum aliquem lex requirit,
intelligitur requirere teſtes graves, & omni exceptione majores,
in quos judici non liceat poſtea inquirere talis autem non eſt mu-
lier. Hoc argumentum, quamvis in theſi ſit veriſſimum, in
hypotheſi tamen admitti nequit. Petit enim id, quod eſt in
principio. Nam præſupponit mulieres non eſſe teſtes graves
atque non omni exceptione majores, quum tamen ſententiam
in antecedentibus paragraphis ſatis prolixe ſtabilivimus.

N *
„. 1
◻
2
K-4*
P 9
1
*
2
◻
—
2
2

§ XII.

Alterum viNNII argumentum eſt: Quia ſexus m' liebris non
ſatis ſagaxæ creditur ad adorandas fraudes, quæ in ſubornandis

teſtamentis ſtrui ſolent. Verum enim vero hæc ratio nullam

ſpeciem veri præ ſe fert, ipſaque rerum experientia ſatis re-
fellitur. Non, enim, tam iniquam novercam erga ſequiorem
ſexum ſe natura præbuit, ut omnem prudentiam, ſapientiam,
judicandique facultatem ipſi ademerit, & in præſtantiorem ſe-
xum

a) in Comm. ad Inſtit. L. II. T. X. J. 6. p. 325. confer & ad Iuſtit. L. II.
Tit. XVII. J. ſinal. p. 568.

etelle⸗
roker⸗
LDs
r In⸗
d ante
ebrem
ſolum
dicil-
Nr
ſenſis,
eniſes⸗
ineſle
redit:
zuirit,
joren
t mu-
m, in
eſt in
Praves
ti

.
1

i, os

voN
nullam
tis re⸗
iorem
nrlach,
ein ſe⸗
Xum

TESTIMONIO IN CODICILTIS.
kum tranſtulerir. Sunt aſtutæ, callidæ, ſagaces, ipſisque vi-
ris ſœæpe prudentiores feminæ. Sunt cautæ atque circumſpe-
Cctæ, ne fallantur decipiantu que ab aliis, fraudes ſtatim odo-
rantur, nec ab aliis ſe circumvenire patiuntur Teſt's eſt An-
glia, quæ ELISABETHX, Suecia, quæ CHRISTIANE, Unga-
ria, quæ MARIX, & ipſum Romanum Iimperium, quod ELEO-
NORE MAGDALENFÆE T HERESIX, quæ Imperii clavum ali-
quamdiu prudenter atque feliciter adminiſtravit, memoriam

nullo umquam tempore delebit. Ob imbecillum, enim, in-

telleétum, & infirmum mentis conſilium nen excluſas fuiſſe
mulieres a muneribus publicis virilibusque, & a teſtimonio
ferundo, docet nos [ULIUSFPAULUSa), quando inquit: Mo-
ribus (ſcil. impediuntur judices eſſe) feminæ & ſervi, non, quia
von babent judicium, ſed quia receptum eſt, ut civilibus oficiis
von fungaztur. Non igitur ob infirmitatem debilitatemque

aliquam rejiciuntur a munerum civilium adminiſtratione femi-

næ, ſed ne operam adhibere debeant, & ut miniſterio & peri-
culo rei familiaris immunes liberæque eſſent. Veram, enim,
cauſam hunc morem introducendi fuiſſe Zelotypiam Roma-
norum, qua ſolo viri alieni anhelitu attrectari pudicitiam con-
jugum filiarumque credebant Romani, demonſtrarunt viri lau-
de mea majores b).

§. XIII.

Tertium argumentum in eo conſiſtit: Quia hie numerus te-
ſtium non tantum requireretur ad probationem actus, ſed etiam ad
conſtitutionem; quod aſſertum probat Scholiaſtis ad HARMENO-
PVLVM teſtimonio: ésv a gσασατιινα agrρaας e arρ0ρααν Tα
αäναρ οοςτιο.νταοςt h.. Nondum vero, VINNI, a te evictum
(m) 2 eſt,

a) L. 12. J. 2. de jud. & L. I. J. I. foris apud. Rom. G Germ. C. I. N. 5.
ad &Ct. VELLEI. p. 25. & præcipue Ilk AUIG. DE LETY-
b) DE LUDEWIG Diſferent. juris SER, JCtorum Vitebergenſ princeps,
Rom. G Germ. in &C. VELLEI. aliis- cujus nomen nobis ſanctum veneran-.
que mulierum oblig. P. I. Diff. I. p. 5. dumque eſt, in Medit. ad Pandect.
Periliuſtr. EkN. JOACH. DE WEST - Vol. I. Spec. XIII. p. 133.
PHAL de jaris Romani indole G& obli- a) L. I. 1. VI. L. 52.
gandi diverſa ratione ac dignitate in

92 DE EFFICACI MDLIERUM

eſt, ſolemnitatis, non probationis, cauſa adhiberi teſtes in co-
dicillis. Si, enim, ſolemnitatis gratia adeſſe deberent teſtes,
ſolemni carmine rogandi eſſent,; quæ rogationis necefüitas a
THEODOSIO resniſſa eſt b.. Nam quamvis alhas duo teſtes ad
probandum fuſſiciant, minime tamen infrequens inſolitumque
legibus eſt, plures, quam duo teſtes, adhibere negotio, Ur
PRAAMPLIORES HOMINES PERFECTISSIMA VERITASRE-
VELETURCL). Teſtatur id ipſe mperator [USTINIAUS 4), qui
ab iis, qui aliis perſonis pecuniam credunt, nullamque ſcriptio-
nem recipiunt, requirit, ut quinque teſtes idoneos, && ſammaæ Aka,

17

integræ opinionis viros, ſolutioni adh'leant, hique ſub acramenti
. religione deponant, ſub præſentia ſun debitum eſſe ſolutum. Duo

reſtes idem probare poruiſſent, ſed placuit aliter legi latori,
& probationem pecuniæ ſolutæ, ſine accepto chirographo,
ad quinque teſtium præſentiam reſtrinxit. Quæ ſi deliberato,
& a præjud'catis opinionibas alieno animo perpendantur, fi-
mul refelli poſſunt, quæ Cel. BOHHMERUS ad confirmandam

VINNIAN AM ſententiam majori doctrina, quam veri ſpecie, diſ-

eruit e). HARMENOPOLO Vero jam ſatisfecit BERGERUS f),
evicitque, aut erraſſe Scholiaſten, putantem, id quod de te-
ſtamento ſancitum eſſet, exempli cauſa tantum dieum eſſe, &
peræque de quibusvis aliis gerveizic ouσuuvτιvn, intelligendum
eſſe, aut certe illas leges antiquas, quibus id cautum fuiſſet,
“ a IVSTINIANO, eo ipfo, quod illas in Corpus juris non rece-
perit, improbatas fuiſſe. Et quum jam, probationis cauſa,
ut omnes cavillationes altercationesque evitarentur, adh beri
teſtes in codicillis docuimuns, non multum valebit scholiaſtis
ad HARMENOPVLVM auctoritas.

Accedimus ad quartum viINNI argumentum: Quia teſyatio

neceſſe

b) L. ult. Cod. de Cod. e) in Comm. ad Inſtitut. p. 381.
c) L. 32. C. de deic. 14) in Diſſ. jur. ſel. p. 811.
d) L. 18. C. de teſtib.

ſupremæ voluntatis non eſſet actus repentinus aut fortuitus, ut nibil

je⸗

inco-
teſtes,
fitas 4
tes ad
10, U
45Rl-
6) ari

ſpti ej

act
Duo
or Ty
rapho,
eratl,

0Sfh

e um

nere. .

da,
in berl
liaſtis

veſotid
4r nil
»
yece*

I
tibe

TESTIMONIO IN CODICILLIS. 93

neteſſe t, ubi viri honeſti haberi queant, accire feminas fer Non.
AC. C. I. At fortaſſis ignoravit vVINNIUS vitæ humanæ fra-
gilitatem im! becillitatemque, & quam ſæœpe miſer homo repen-
tino, fortuito lethalique morbo corripiatur. Juſtas vero cau-

ſas habet, quare vel ad certam usque partem, vel penitus,

Præterire velit neceſſaris es „ Znatosque ingratos, inimicos ca-
pitales, fortunæ reique asIniliaris inſidiatores, ſtigmatibus no-
tatos, & ſexcentas mor tes Promeritos. Non tempus ſupereſt
ægrotanti, animamque agenti, ut de quinque maſculis ſit

ſollicitus, ſed mulieres, quæ vel conveniendi, vel corpus ejus

curandi, cauſa adſunt, teſtes advocat, & coram iis hanc, quam
edit, certam ſeriamque ejus eſſe voluntatem jubet valent,
hi codicilli optumo zurs, &, niſi alio defectu laborent, ſub-
ſiſtunt. Taceo, quod plerique mortalium, non aliter, ac LO-

DOVICUS XKI. Galliarum Rex, ſola mortis cogitatione per-

turbentur, & ad mortis nomen vVehementer cohorreſcant Hi,

ne fortaſſis iis tam cito obelus CHARONTI, quem cymbæ,
quæ in terras ſubterraneas mortalitate functos ducit, rectorem
finxerunt gentiles, ſolvendus eſſet, vitæque, etiam calamito-

ſæ atque t riſtis, amore capti, ſupremam ſuam voluntatem, us-

que ad extremum fere anhelitum, & poſt amiſſam conclama-
tamque longioris diuturniorisque vitæ ſpem, differre ſolent.
Novella vero AC. ejusdemque C. I nihil præſidii VINNIO ad-
fert. Dicit, enim, [USTIN ANUS: Propterea quod Conſtanti-
nopoli multorum atque bonorum virorum copia hbaberi poßſt, non
quosdam are lre⸗ ignobtles, neque viliſſimos, neque nimis obſcu-
vos, ad teſtimonium 44hn,vr ndos eſſe. Nulla heic mulierum
mentio, quas a teſtimonio excludere voluiſſe [USTINIANUM,
qui tot exorbitantes leges in mulierum gratiam tulit, ne ul-
lam quidem probalitatis ſpeciem habet Quid? quod ipſa
Wovellæ inſpectio, eam plane ſingularem legem, & ad ſolam

Conſtantinopolitanorum urbem directam fuiſſe, ſatis liquido

doce bit ²).
(m) ⸗ F. XV.

a) conter. heic Doctiff. JO. FFID. HOMBERCK 2U VACH Comm. ad Non,
p. 640.

94 DE EFFICACI MULIERUM TESTIM. IN cCODICILLIS.

Conſtitueramus quoque B :-RNARDI HENRICI REINOL-

DI ²) argumenta curatius exatinare, ſed quum ea ex priori-

bus facile refutari poſſiat, finem dicendi facimus, ſi id modo
addiderimus, latuiſſe Ctum, ceteroquin humaniſſimum, ve-
ram codicillorum hiſtoriam, eusique ex antiquatis & obſo-
letis ULTIANI b) PAULIque c) legibus, & ſingulari TARRA-
TIE, vVirginis Veſtalfs, exemplo, quæ lege HoRATIA teſtabilis
reddita eſt d), ſentenriam ſuam ſtabilire voluiſſe. Sed quum
ſupra jam evicerimus, Pendectarum jure nullis teſtibus opus
fuiſſe in codicillis condendis, & a coNSTANTIO teſtes pri-
mum introduéctos fuiſſe, corruent hæc omnia, quæ doctiſſi-
mus vir protulis, & nos ampliore argumentorum recenſio-
ne commode ſuperſedere poſſumus. Nec nos morabuntur
BACKKOVII atque BEYERIargumenta, quæ jama LUuDOVICO,
SchHrITTIOque e) egregie diluta ſunt. Quapropter hic ſubſi-
ſtimus, & has meditationes æquo atque benigno Le-
ctoris benevoli judicio relinquimus.

a) C. V. var- d) 6GELL. Noct. Attic. L. VI. c. .
b) L. 2. de K. I. e) in Uu pract. Diſt. jur. P. III.

c) L. 16. de jure cod. Pe 34. & in notis. ,

SUPPLE-

* „

2

„.
E

NRAAN AEA.

ku⸗ SPECIMINIS CCCLXXIX.
r. SIVE
oblo⸗ AaDPTwrou
labilis GENEROSI VALENTINI
quum HISPANIARU M REGI A BIBLIOTHECA ET IN ACADEMIA
opr P VAL E NTIN A JUSTINIANEI CODICIS
b⸗ ANTECESSORIS
80 ⸗ . — + —
nſi⸗ OBSERVATIONES SELECT
duntur .

VIC0,

E LECGATIS INCERTIS.

⸗

ILLUSTRISSIMO, DOCTISSIMO ET
INTEGERRIMO VIRO0
JOSEPHO RODERICOET
VILLAͦLPANDO

Marchioni Compoſitæ, Domino in Pradilla, Beſcos & Vil-
lacampa, P HILIFPTO V. Hiſpaniarum Regi, a Cubiculo,
& àa Manu in Negotlis Status Publici, Juſtitiæ
⸗“ & Favoris
GREGORIUS MAYANSIUS
Ceneroſus Valentinus

uum fſuperioribus diebus, Nobiliſſime & Jurisperitiſſime
vVir, ui ſalutandi gratia ad Te veniſſem, ſtatim, ſicuti
mos eſt Tuus, ſermonem de re literaria inſtituiſti. Scis, enim,
quanti faciam doctrinam & eruditionem Tuam: ev qua, quo-
ties video le (atque ideo curo Te inviſere crebrius), fructum
. capio

rr , „

1., l. .
b. Il,

96 DE INCERTIS LEGATIS.

capio uberrimum jucundiſſimumque. Inter alia vero ſigniti⸗
calti mihi, prodiiſſe Librum ad §. Incertit 2f. Inſtit. de Legat.
& in eo alicubi notari me. cuin unum deſignalti, quem for-
te videras: urque eum legi, tenere riſum non potui, quum
novitio ſcriptori non aliat am mei reprehendendi cauſam fuiſſe
animadverterem, quam chronologiæ legalis imperitiam; cujus
cognitione qui deſtitutus eſt, progreſſum juris agnoſcere nul-
lo modo poteſt. Itaque in novo Opere legendo tempus pro-
digere animus non erat. Neque me quicquam movebat ſpe-
cioſus Titulus, in quo Auéctor ait, multa ſe explicare e nova
pleruimmgue el ſervatione: ſcio, enim, hanc felicitatem vix, uno
ſeculo, uni homini contingere: novique oprime, quantum ho-
die vigeat valeatque r ridicula æ& que ac ambitioſa Titulerum ar-
rogar ntia. Præterea quum Auctor Opus ſuum intcripfiſſet
Otium, & ipſa Libri moles oſtenderet, re vera Librum fuiſſe
otioſi hominis partum, qui de argumento, ſubtili quidem, ſed
tamen peranguſto, tam late ſcripfſiſſer, ut vel FABIUsS ille Nar-
bonenſis adeo multa ſeribendo delaſſatus fuiſſet; videbatur mi-
hi ſatius eſſe, quod ATTILIUS CRESCENS admonuit, otioſum
eſſe, quam nihil agere, adeoque ab Otii lectione abſtinere de-
crevi Poſtea vero diſcipulus, amicusque meus, venit ad me
indignabundus ſubiratusque, ſchedulamque oſtend- Dt, in qua
indicati erant aliqui loci, quibus ego reprehenſus ſum. Ex-
templo dixi, quantum ille Scriptor a Verita tis via aberraſſet.
Tunc rogare ſectator meus, ut tam inconſideratam petu-
lantiam caſtigarem. Negavi me id facturum. Urgebat il-
lIe: in propolito ego permanebam, & HOEATIANUM illud
occinebam: Men' moveat?“ Noſti reliqua. Quum vero ſub-
jeciſſet, RAMOS, kæ TESIOS, PU GAS, jurisprudentiæ lumi-
na & ornamenta, paſſim in novo Opere impugnari, deſpici,
& pro nihili homunculis haberi; ratus ego id eſſe rem ex-
empli peſſimi, promiſi me lecturum recentem Librum, ac
deliberaturum Poſtea, quid facere deberem. Iilum igitur,
quanto celerius potui, legi, ut me citius liberarem a tam otio-

ſa occupatione, per quam incredibile dictu eſt quantam mole-

ſtiam devoraverim. Nihil novi inveni, præter errores inau-
ditos, barbariæ fœcibus inquinatos. Ad hæc Opus adeo pro-

— —
— —

cujus
re nul-

alel.
N⸗
ebat il-
M illud
e lumi⸗
gelpie⸗
um, 40
s inan.
eo pl.

DE INCERTIS LEGATILS.Z. 99

lizum, valde diminutum eſt. Quis hoc crederet, quum in
eo ſolum verſetur, ut Inſtitutionum artienlum exponat? Quod
ſi reliqui omnes ita explicandi eſſent, Inſtitutionum Commen-
tarios haberemus, ad quos legendos longævi hominis vita vix
ſuſſiceret. Ut tot igitur tantisque incommodis, quantum
pro virili poſſem, mederer, ſtatui idem argumentum multo
copioſius, quam ille, aut quisquam alius, tractare; caſtigatis
obiter novi Scriptoris erroribus, non tamen omnibus: nam
plerique facile evincuntur;, veritate ipſa in medium prolata.
Neque ſolum agam de iacertis perſonis, quibus aliquid te-
ſtamento relinquitur; ſed naturæ ordinem ſequutus, prius
aliquid prœmittam de incerto teſtatore, deque re incerta le-
gata. Quæ omnia perſequar brevitate, qua ſoleo. Teque

meæ Difſputationis conſtituo Arbitrum, cui

- - - bæc, ſint qualiacumque,
Arridere velim: doliturus, ſi placeant ſpe
Deterius noſtra. DEMETRI, teque, TIGELLI,
Diſcipulorum inter jubeo plorare cathedras.
I puer, atque meo citus bæc ſubſeribe libello.

Verbis Legis duodecim Tabularum his: Uii legaſſit rei ſuæ,
ita jus eſto, latiſſima poteſtas tributa videtur, & hæredes in-

ftituendi, & legara & libertates dandi, tutelas quodue conſti-

tuendi, ?OMPONIUS Lib. 5. 4 QUINTUM MUTIUM, I. verbis 120.
de verb. ſign. Hoc etiam ſenſu in hac Diſput atione Legan-
di verbum accipiam, ut hæredum inſtitutiones, legata, liber-
tatum, tutorumque dationes, fideicommiſſa, &, ut dicam vno
verbo, quamlibet diſpoſitionem ultimam complectatur. Quæ
omnia diligenter perſequar.

1. Legatum incertum eſſe poteſt, vel quia incerta ſit teſta-
toris perſona, vel res legata, vel perſona, cui legetur. Incer-
tum intelligi id, de quo nihil certum affirmari poteſt. Aliquan-
do evenit, ut res, quæ reſpectu unius eſt certa, reſpectu alte-
rius incerta ſit; eamque dubiam, aut ambiguam, appellare ſo-
lemus. Quo pert'net Digeſtorum Titulus de rebus dubiis, & JUu-
(n) LIA NI

98 DE INCERTIS LEGATIS.

LIANI Liher ſingularis de ambiguitatibus. Incertum etiam di-
eitur, quod certam ac determinatam naturam non habet, ita
ut per ſe, id eſt, ſemoto hominum, aut juris, intelleétu exi-
ſtere nequeat: quo ſenſu ſcripſit LPIANUS, municipium eſ-
ſe incertum corpus, Lib. Keg. tit. qui bæredes inſtitui poſſunt
22. §. nec municipia 5.

2. Vt a teſtatore incipiam, ſi incerta ſit teſtatoris perſona,
ſive, quod idem eſt, nifi certo ſciamus, quisnam fſit teſtator;
omnia, quæ teſtamento ſcripta ſunt, perinde habentur, ac ſi
ſcripta non eſſent; nam etſi clare con ſtet, quis heæres ſcriptus
ſit, non tamen apparet, de cujus bonis agatur, uti manifeſtum
eſt. uin immo etiamſi certo ſciamus, quisnam teſtator ſit;
ſi tamen ipſe ſit incertus de ſtatu ſuo, teſtamentum facere non
poteſt, lI. qui in teſtemento c4. l. de ſtatu 15. qui teſtament. fac.
poſſ. I. ſi incertus I. in princ. de leg. 3. Quod jus deſcendit ex
lege illa 12 tabb. apud CICERONEM II, de invent. & Auétorem
adHERENNIUM Lib. I. paterfamilias uti legaſſit ete. Quam-
quam LEONIS Imperatoris Mov. XXXVII. aliter cautum eſt.
Fortaſſe aliquis ſcire cupiat, quomodo evenire poſlſit, ut te-
ſtator incertus ſit; quum ſinguli teſtes, qui in teſtamento ad-
hibentur, proprio chirographo adnotare conveniat, quis, &
cujas teſtamentum ſignaverit, l. ſingulos 30. qui teſt. fac. poſſ.
Nimirum poteſt contingere, ut plures ſint ejusdem nomims.
Quo caſu, niſi aliunde ſit demonſtratio aliqua, incertum erit,
quisnam ex illis intelligi debeat, invicemque ſibi obſtabunt
arg. I. qui ſolvendo 43. & l. ſequ. de bær. inſtit.

3 Sed demus, certum eſſe teſtatorem; niſi præterea cer-
tum ſit patrimonium ejus; id eſt, niſi conſtet etiam, quæ-
nam ejus pecunia ſit, & quæ bona reliquerit; nulla erit hæ-
reditas, ac proinde quis fruſtra hæres ſcribetur. Veluti ſi
teſtator defoſſam habuerit pecuniam, &, ubi defoſſa eſſet, ne-
ſciretur.

4. Quoniam vero hujusmodi caſus rariſſime accidunt; ſæ-
pe autem contingit, ut incertum verſetur, non circa defunctum,
aut ejus patrimonium; ſed circa bona, quæ ille voluit legare;
ideo

fut

am di-
e i
lu exi⸗
um el⸗

peſnt

erſona,
ſtator;
r, a 1
criptos
leſtum
tor ſt;
re non
t. fae.
ndit ex
Corem
um elt.
ut te⸗
o 0-
wis,
l.
ims.
erit,
ſtabunt

ea cel⸗
quæ.
rit hæ-
eluti i

egare,
jdeo

DE INCERTIS LEGATIS. 99

ideo de rei incertæ legato inſtituenda eſt diſputatio: de quo
ſic habendum.
5. Legatum, niſi rei certæ ſit, nullius eſt momenti, PAU-
LUS Lib. III. Sent. Lit. de legat. 8. S§. legatum 1 3. Res poteſt
eſſe certa vel a ſe ipſa, vel extrinſecus. Quocumque modo
ex his certa ſit, legari poteſt. A ſe ipſa eſt certa, veluti sTI-
cHUS, qui certus homo eſt, fundus TUSCULANUS, qui certus
fundus eſt.
6G. Extrinſecus eſt certa, quæ certa fit per demonſtratio-
nem, quæ vice neminis fungitur, . certum 6. de reb. cred. I.

nominatim 34. de cond. & dem. Veluti, quod sxXx EAMFPHILA

natum erit, L. quum ita 16. quando dies legat. vel fideic. ced. vi-
num, quod in fundo meo natum eſt, l. quod in Terum 24. de leg.
1. fructus, qui in illo fundo nsti erunt, §. ea 7. Inſtit. de leg.

Quæ quidem res incertæ ſunt quoad exiſtentiam, ac proinde

quoad obligationem legati. Si wero exiſtant, certæ ſunt per
demonſtratlonem. Quomodo intelligi debet l. ubi 75. §. illud
4. & ſeq. de verbor. obl.

7. Item extrinſecus eſt certa res, quæ certa fit per rela-
tionem. Pertinet huc I. sTiCHUS 12 & l. ſi ſic 13. de leg. 3.
Prioris verba ſunt hæc: sTICHUS liber eſto, & ut eum beæres
artificium doceat, unde ſe tueri poſſit, peto. PEGASUS inutile fi-
Jeicommiſſum eſſe ait: quia genus artificii adjettum non eſſet.
Sed Prætor, aut arbiter, ex voluntate defuncti, & tate, & con-
ditione, & natura, ingenioque ejus, eui reliäétum erit; ſtatuet, quod
potiſſimum ortifizium bhæres docere eum ſumtibus ſuis debeat.
Hucusque VvALENSLZib. I. fideic. 4 I. STICHUS I2. de leg. 3. Ex
cujus verbis colligitur, legetum incertum fieri certum per re-
lationem ad artificium, quod certum effecit æſtimatio judicie,
nixa defuncti voluntate, l. veluntatis 7. Cod. de fideic. & con-
jecturis ductis ab ætate, conditione, natura, ingenioque ſer-
vi, verbisque illis reſpicientibus dictum, unde ſe tueri poſſit.
Sic intelligenda eſt d. I. STICHUS I2 de leg. 3. Verba legis
ſequentis ſic ſe habent: Si ſic loquutus erit teſtator: bærces
meus ili fundum dato: SEIO boc amplius decem: non erit du-
bitandum, quin SEIUS & Res⸗ partem, & decem ex teſtamen-
n) 2 70

100 3E INCERTIS LEGATIS.

zo percipere debeat. Hucusque MCIANUS Lib. II. PEdeicom-
miſſorum. Et merito. Verba, enim, illa, boc amplius hune ſen-
ſum habent: sEo fundum, & præterea decem dato.
8. Huc etiam pertinet l. quidam 30. de leg. 2. Quidam in
teſtamento ita ſcripſit. Reipublicæ Graviſcanorum lego in tu-
telam viæ (reficiendæ), quæ eſt in colonia eorum usque ad
viam AURELIAM. Quæſitum eſt, an hoc legatum valeat. O-
VENTIUS CELSUS réſpondit: Propemodum quidem imperfecta
eſt hæc ſeriptura, in tutelam AURELIX viæ: quia ſumma ad-
Jeripta non eſt. Poteſt tamen videri tanta ſumma legata, quan-
tza ei rei ſuſiceret: ſi modo non apparet, aliam Juaiße defuncti
voluntatem, aut ex magnitudine éus pecuniæ, aut mediocri-
tate facultatum, guam teſtatriæ reliquit: tunc, enim, ofkcio ju-
dicis, ſecundum æſtimationem patrimonii, &α legati, quantitas
definiri poteſt. Hacétenus CELSUS l. quidam 30. de leg. 2. Ex
cujus verbis colligitur, incertæ ſummæ legatum fieri certum
per relationem ad opus.
9. Huc etiam pertinet l. i cui 14. de ann. leg. cujus hæc
ſunt verba: Si cui annum fuerit relictum ſine adjectione ſummæ:
nibil videri buic adſeriptum, MEL A ait: ſed eſt verior NERVX
ſententia, quod teſtator præſtare ſolitus fuerat, id videri relictum:
ſi minus, ex dignitate perfonæ ſtatui oportebit. Hactenus 1;=
PIANVS Lib. II. Edeicomm. ex quo e iam L bro ſunt ſequen-
tia verba: Sed ſi alimenta, quæ vivus præſtabat, reliquerit: ea
demum præſtabuntur, quæ mortis tempore præſtare ſolitus erat:
quare, A forte varie præſtiterit, ejus tamen temporit præſtatio
Tectabitur, quod proximum mortis ejus fuit. Quid ergo, ſi,
uum teſtaretur, minus præſtabat, plas mortis tempore, vel con-

4
7

zrà Ad hoc erit dicendum, eam præſtationem Jequendum, quæ
noviſſima Juit, l. ME L A I4. §. ſed ſi z. de alim. leg. I. SEIO 10.
§. medit. 1. de ann.!
10. Poſtremo huc ſpectat l. quidam . de tritico, vino, vel
oleo legato. Quidsm hæredem damnaverat dari uxori ſuæ vi-
num, oleum, frumentum, acetum, mella, ſalſamenta. TREBA-
TIUS ajebat, ex ſingulis rebus non amplius deberi, quam quan-
tum heæres mulieri dari voluiſſet: quoniam non adjectum eſſet,
quantum ex quaque re daretur. OFILIUS, CASCELLIUS, TU-
BERO,

„

+

0

— — —
— ⸗

—
Zz. =

= 2*

—

— - —

— — — QQ½2
☚

„
le jen-

dam in
in tu.
gue d
at. o⸗
erfacke
mna ad-
guan.
dioeri⸗
io -
utitas
2. Ex

vertum

mmc:
ERVA
icum:
Is Ul-
quen⸗
it: e
s erut:
atio
0 1

A1 cov.

1) ud
0 10.

, il
uc Vl⸗
quan-
6, UU
3E10,

DEF INCERTIS LEGATIS. 101

B RO, omne, quantum paterfamilias reliquifleft, legatum pu-
tant. IABEO id probat: idque verum ett. Ratio eſt, quia quod
ſimpliciter legatum eſt, fimpliciter refertur ad id, qued quis
habet. Non ita contingit in ſtipulatione, l. ubi 7 6. I. zriticum
94. l. ſi ita I1. juncta l. quid Juid 99. deé verb. obleg. Difſteren-
tiæ ratio hæc eile videtur, propterea quod hæ res vinum,

oleum, frumentum, & his ſimilia, conſiderantur tamquam

quantitates, non tamquam corpora, d. I. triticum 94. de verb.
oblig. Sunt, enim, res unitae, non ſingulæ res, vel corpo-
ra cerkta. Ideoque CHARISVS, vVetus Grammaticus, Lib. I.
Inſt it. CGrammatiearum docuit, ea,; quæ ad pondus, nume-
rum, & menſuram rediguntur, pluralitate crere; licet Au-
Gores aliquando plurali numero abuſi ſint. Quum igitur heæ
non aliter certa fiant, niſi per pondus, numerum, au
ſuram; ideo his non deſignantibus rem, nihil certum ir
pulationem deduétum videtur. In teſtamentis autem plenius
voluntates teſtantium interpretantur, l. in teſtamentis 12. de
diu. reg. jur. juncta Lege 12. tabb. in illis verbis, vei ſuæ, ut
corpora, alias incerta, per hanc demonſtrationem certa fiant.
I1. Præterea incerta res fit certa per explicationem, vel-
uti, ſi quis STICHUM leget, & plures habeat STICH OS, ac

polſlea declaret, de quo ſenſerit, . bæredes 12. §. quid I.

qui teſt. fac. poſj. P
12. Poſtremo res incerta fit extrinſecus certa per elecçtio-
nem, aut hæredis, aut legatarii, prout teſtator voluerit Quo
pacto dicimus valere legatum hominis incerti, l. quum incer-
tus 13. l. qui duos 20. l. legato 37. l. ſi ſervus 108. J. quum hbo-
mo 2. de leg. I. lI. hæredes 15. §. incerto 7. fam. erc. quotient

2. in princ. & §. I. de opt. leg. Idque verum eſt, ſive teſtator

hominem habuerit, ſive non habuerit: contra quam evenit,
quum legat domum, aut fundum: nam ſi domus ſimpliciter
alicui ſit legata, ac teſtator nullas ædes reliquerit, magis de-
riſorium eſt, quam utile legatum, IJ. ſi domus 70. de leg. I.
Idemque evenit in fundo: noſtra, enim, deſtinatione fundo-
rum nomina & domus, non natura, continentur, lI. quod in
rerum 24. §. Juod ſi 3. de leg. I. Itaque magnificum palatium
eſt domus, & ex materia viliſſima domus & minima domus
(n) 3 eſſe

102² DE INCERTIS LEGATIS.
eſſe poteſt. Sic etiam quævis pars fundi eſt fundus, etiam
minima gleba, ?. locus 6o. de verb. ſign. Unde ille locus CcI-
CERONIS in VARRONEM apud QUINTILIANUM Iuſtit. Orat.
Lib. EIII. cap. 6.
Fundum VARRO vocat, quem poſſim mittere funda,
Mi tamen exciderit, qua cava funda patet.

At, enim, ſervus, equus, & id genus alia, ſolum ſunt a natu-
ra, à qua determinationem acceperunt.
13. «Aquidem quod paulo ante dixi, non demonſtratio fundo
non valere legatum; intelligendum eſt etiam de ſtipulatione,
& quovis alio contractu: ſed non de dote promifſia a patre.
Pertinet huc l. quum poſt divortium 69. § gener. 4. de jur. dot.
Gener a ſocero dotem arbitratu ſi ceri certo die dari non
demonftrata re, vel quantitte, ftipulaus fuerat: arbitrio quo-
que detracto ſtipulationem valere placuit: nec videri ſimile,
quod fundo non demonſtrato nullum eſſe legstum, vel ſtipu-
lationem fundi conſtaret: quum inter modum conſtituendæ
dotis, & corpus ignotum differentia magna ſit: dotis etenim
quantitas pro modo facultatum patris & dignitate mariti con-
ſtitui poteſt, d. I. quum poſt divortium 69 §. gener. 4. I. gqua ro
60. Ge jure dot. Hoc autem habet locum in patre, qui de-
bet dotem, ut æs alienum, l. ult. de dor. coll. non in ipſa
muliere, aut extraneo, qui modo omnia ſua bona in dotem
dant, I. mulier 72. de jur. dot. modo exiguam pecuniam, aut

S.
modicam, ut paſſim; modo nullam, l. Fruſtra 1. C. de dot.

brom.

14. Atque hæc ſcripfiſſe ſufſiciat de teſtatore incerto, &

de re incerta legata: de quibus, ut ſoleo, diſputavi, meam

exponens ſententiam, aliorum opiniones, quæ mihi diſpli-
cent, non niſi tacito Auctorum nomine, reprehendens. Ni-
mirum fixum immotumque memoria teneo graviſſimum illud
QUINTILIANI Prœceptum, Inſtit. Orat. Lih. X. C. I. ubi ſcri-
bens de reverentia, qua viros magnos proſequi debemus, ait:
Modeſte, &£ eireumſpecio judicio de tantis viris prenunciandum
ne (quod plerisque accidit) damnent, quæ non intelligunt. Ac
ſi neceſſe eſt in alteram errare partem, omnia eorum legentibus

pla-

eriam
18 C1.

Orot.

Hat.

fando

lione,
patre.
7. dot.
i non
guo.
ſimile,
ſtipv.
uende
tenlith
ti con-
ul de⸗
n ipla
otem
n, aut

ge dot.

110, &
Meam
iſpli.
bi ſeri⸗
g,elt:
nlunm
t. 4
urti⸗

N.

DE INCERTIS LEGATIS. 103

placere, quam multa diſplicere maluerim. Quod ſi præ oculis ha-
buiſſet OACHIMUS IOSEPHUS VASQUEZ ET MORALES, Ju-
risconſultus Matritenſis, in eo Libro, quem inſcripſit Otium
Complutenſe, & his proximis diebus evulgavit, modeſtiæ me-
tas non ita facile exceſſiſſet, nulla maximorum Jurisconſulto-
rum reverentia, nulloque honore viventium, ac ſi eſſemus

omnes muta ſigna. Quam audaciam & temeritatem ut pro

virili caſtigarem, in reliqua mea Diſputatione, cujus argu-

mentum cum eo mihi commune eſt, ita me gerere conſtitui,
ut intelligat vAsoIUsS, quam ardua res fit corrigere: diſcen-
dum prius, ac deinde docendum: denique puerilis eſſe jactan-
ticæ, quod olim adoleſcentuli facere conſueverunt, accuſando illu-
ſtres viros ſuo nomini famam quærere, ut ajebat olim beatus
& ſapientiſſimus HIERONYMUS. De me autem VASQUIUS
jure queri non debebit, quum ab eo ſim provocatus ad pu-
gnam literariam, & doctorum tribunal appellarit: in quo
æquiorem, quam Te, clariffime & eruditiſſime Marchio, nul-
lum alium judicem optare poſſem; quandoquidem optimam
voluntarem cum egregia ſapientia conjunxiſti. Apud talem

igitur judicem brevitate utar mihi familiari, uti ſolent Advo-

cati per cauſæ conjectionem. Ad propoſitum.

165. Incerta perſona eſt, quam incerta opinione animo ſuo
teſtator ſubjicit, jusr. §. incertis. 25. Inſt. de legat. Hæc in-
ſtitui non poteſt, ex regula, quam ü1τ IANUS propoſuit l. quo-
tiens 9. §. 9. de bhær. inſtit. quæ ſic ſe habet: Hæres inſtitui, niſi
ut certe demonſtretur, nemo peteſt. Nihil autem intereſt, an
demonſtretur in ipſo teſtamento, an vero in codicillis, l. aſe
zoto 77. de heær. inſt t. Hæc autem hæredes demonſtratio re-
Ga via ex teſtatoris voluntate proficiſci debet, non ex alie-
