O BS. VIII.
ad §. 5 verb: Judiciales actus de neceſſttate non requiruntar
ad conſuetudinem.

liud dicendum eſt de abrogatione legis per deſuetu-
dinem. In hac enim videndum omnino eſt, an con-

tadictio judicio firmata ſit, L. 34 de Legibus. Deſuetudo

quippe extrajudicialis legem non tollit: L. 2 C. quæ ſit lon-

ga conſuet. Vid. ſpec. ad z. 9 de Conſuetudine, med. ult.

Quamobrem ICti Helmſtadienſes, non uſum legis provin-
cialis teſtimomio ſoriptoris, quamvis in ea provincia ma-
gnam auctoritatem habentis, quum actus contradicétio ju-

icio firmati deficerent, haud probari, menſe Decembri an-

ni elo o CCXVII reſponderunt: Ob wohl Klaͤger dafuͤr haͤlt,
Tom. XI. Z. es

178 MEDITAT. AD PANDECT.

es ſey ihm durch die Verſtoſſung aus dem Schuſter⸗Ambte
zu viel geſchehen, in Erwegung, daß nach den gemeinen Rech⸗
ten der mit ſeiner Braut anticipirte Beyſchlaff niemand anruͤ⸗
chig mache, hiernaͤchſt die Policey und Land Ordnung, welche die
pPpœnam infamiæ auf dergleichen Anticipation ſetz t, nach dem
Zeugnuͤſſe Zornovii de Feudis Meclenb. P. prior. c. 2 Ject. 1
K. 14 nicht mehr in uſu ſey, immaſſen auch Klaͤger unterſchie⸗
dene Exempel theils aus dem Faͤrber⸗theils aus dem Schuſter⸗
Ambte anfuͤhret, da dergleichen Leute in ſolche Aembter einge⸗

nommen werden muͤſſen, wannenhero auch er ſowohl die Wie⸗

deraufnehmung in das Schuſter⸗Ambt, als Erſtattung alles
durch die Verſtoſſung erlittenen Schadens, verlanget; Alldie⸗
weil aber die Policey⸗ und Land⸗Ordnung deutlich diſponi-
ret, daß diejenige, ſo ihre Braͤute vor der Hochzeit beſchlaffen,
fuͤr anruͤchig und unredlich bey maͤnniglich gehalten und in ihren
Handwercks⸗Gilden und Zuͤnfften nicht gelitten werden ſol⸗
len, und denn die præſumptio jederzeit pro uſu legs iſt,
welche durch das widrige Zeugnuͤß eines einigen Aucétoris

nicht gehoben wird, ferner die von Klaͤgern in contrarium
angezogene Exempel theils einen gantz andern caſum betreffen,

theils von Beklagten nicht zugeſtanden werden, dieſemnach
die Aufhebung viel gedachten Landes⸗ ⸗Geſetze 8 noch lange nicht
beygebracht; So haben wir nach Klaͤgers petito zu ſprechen
billig Bedencken getragen.

— —.. ——

SUPPIL. EM. SP. V. DE ORIG. ET Sp.

OO B S. IX. ad Tit. IV.
DE
Conſtitutionibus Principum.
ad § 4 verb: Decretum principis jus univerſale facit.

ummodo ſolus princeps legislatoriam poteſtatem ha-
hheat. Nam ſi in condendis legibus ad conſenſum or-
dinum ſuorum eſt alligatus, decreta ejus vim juris univer-

ſalis non habent, ut recte obſervat Berger in Reſolut. Lau-

terbach. pPag. 17 n. 5. Sic e. g. decreta judicii imperii aulici,
etſi prævio voto ad Imperatorem facta, & ab Imperatore
confirmata fint, jus univerſale in imperio faciunt, quia Im-

perator nequit leges lmperii ſine ordinum conſenſu condere.

O BS. X.
ad §. 2 verb: Inferiorum judieum ſententiæ conſuetudinem in-
troducere poſſunt.

uctor hic videtur invicem confundere conſuetudinem
A & obſervantiam, quæ tamen magnopere differunt, &
ſibi contradiſtinguuntur in Pac. Osnabrug. Art. V. J. 31 ibi.
ſive longo uſu, ſive ſola obſervantia. Obſervantia, aliquot
acibus innixa, non facile quidem deferenda eſt, ſed tamen
neceſſitatem nullam inducit, atque impune iterum negli-
gitur. Contra conſuetudo jus facit, & obligat, requirit
tamen res 1) perpetuo 2) fimiliter 2) iisdem circumſtan-
tiis 4) per longiſſimum tempus 5) ſine ulla interruptione
judicatas, L. 38 de Legibus.

2 2 O BS.

180 MEDITAT. AD PANDECT.

O BS. XI.
ad §. 4 verb: Privilegium dieitur lex intuitu reliquorum
concivium,

H tamen privilegio non obligantur, nec inſertis ei pœ-
nis ſubjacent, niſi privilegiatus probet, hoc privile-
gium eis legitime fuiſſe inſinuatum; aut publicatum, quæ
publicatio ut fiat, privilegiatus ſtatim, quum privilegium
impetrat, curare debet, arg. L. 12 C. de Jur. & fact. igno-
rant. Sic menſe Januario anni 1733 reſpondi: Weil dem⸗
jenigen, welcher ein Privilegium erlanget, oblieget, zu beſor⸗
gen, daß es zu anderer Leute Wiſſenſchafft gelange, mithin die,
ſo unwiſſend darwider handeln, in keine Straffe verfallen, ſo
wird Friedrich mit der Straffe verſchonet, jevoch, in kuͤnfftig
ſich den zum Grunde der Klage geſetzten Innungs⸗ Artickeln
gemaͤß zu bezeigen, angewieſen, vorjetzo aber nebſt klagendem
Wohlhaupten zu Bezahlung aller Gerichts⸗Koſten in gleichen
Theilen angehalten.

O BS. XII.

ad §. 8 verb: Privilegium ſolus princeps concedit.

Qead futurus principatus hæres (ein Erb⸗Printz) pri⸗
vilegium concedat, hoc quidem vivo patre effectum
non habet, ſed tamen poſt mortem ejus & concedentem
& heredes ejus obligat, etiam de jure naturæ, vid Groz.
de Jure B. ac P. Lib. 2 Cap. 5 §. 3. Subeſt enim aliqua con-
ceſſio expectativæ, ſeu donatio in fu urum. Add. Spec. ad
z. 10 de Privilegiis, Med. 1o. Jure civili res dubium non
habet, propter L. y5 pr. quod ecum eo, qui in aliena pof. eſt.
Limitatio tamen ex Specimine CLXII de Contrakibus ſilio-
rum

,, — — — —. „

cUPPLEM. SP. V. DE ORG. ET SP. UR. 181

ium familias coroll. ult. addenda eſt, niſi hujusmodi con-
tractus bono publico ſint contrarii, vel contrahentes adſen-
tationibus, lenociniis, importunis flag tationibus, vel aliis
obis artibus principem juvenem ad contrahendum in-

impr
duxerint.
O BS. XIII.

ad §. 8 verb: Privilegium quam Krictiſſime interpre-
tandum eſt.

5 quod ſecilicet privilegium, quum in fſolius
concedentis detrimentum vergit, latiſſime explican-
dum, atque lex 3 de Conſtit. prineipum adhuc in uſu ſit, oſten-
ditur in Specim. X. de Privilegiis medit. 3. Equidem princi-
i æſtimationem, quem modum eſſe ſui beneficii velit, quam
Celſus ei in L. 191 de Regulis Juris tribuit, ipſi quoque re-
linquimus, fſed tam diu ſaltem, quam diu res eſt integra.
uando vero privilegium jam tum in acdtum deductum
fuit, aut quando lis ſuper interpretatione privilegii mota
Ctorum decifioni permittitur, ſecundum legem 3 de Conſtit.
prineipum reſpondendum eſt. Fecerunt loc Cti Helmſtadien-
ſes menſe Aprili anni clo Io CCXXV hunc in modum: Iſt
im Jahre 1650 nach Abſterben des Dim⸗Herrn von Bilitz
in menſe epiſcopali deſſen verledigte Præbende dem vom Han⸗
ſen in Anſehung der demſelben von damahligem Hertzoge, als
Landes⸗Herrn und zugleich ſummo epiſcopo, ertheiten pri-
mariarum precum gegeben, und die darauf wiederum in men-
ſe capituli erledigte Dom⸗Capitular⸗Stelle dem von Nimen
conferiret worden und wird zu wiſſen verlanget, ob die pre-
ges primariæ lediglich die menſes capituli, und gar nicht die

menſes papales, angehen. Nun ſeynd die Rechts Lehrer bey

Eniſcheidung dieſer Frage ſehr uneinig, und fuͤhren auf beyden
. 3 Sei⸗

182 MEDTTYAT. AD PANDECT.

Se iten gar nicht wahrſchei in iche argumenta an. Wir laͤ⸗ anen
auch nicht, daß die argumenta dererjenigen, welche die pri-
marias preces auf die menſes capitulares reſtringiren, uͤber⸗

aus ſtarck ſeynd und die gegenſenige faſt uͤberwiegen. Alſo

zweyfeln wir nicht, ein Fuͤrſt, dem die primariæ preces zu⸗
ſtehen, koͤnne bey, oder auch nach Ertheilung derſe ben, re ad-
huc integra, ſich erklaͤren, er wolle ſolche nur von einer in
menſe capitulari ſich ereignenden Vacantz verſtanden habs
Allein es iſt eine gantz andere Frage, ob in dem Falle,

ein Jurn jemandem die primarias preces generaliter, oinr

gar wie allhier bey dem Herrn von Hanſen geſchehen zu ſeyn
angeft uͤhret wi d, mit dem ausdruͤcklichem Anhange, es ereigne ſich
der erſte Fall in welchem Monathe er wolle, ertheilet, das Ca⸗
pitul dem Preciſtem eine in menſe papali erledigte Stelle,
ohne dieſerwegen dermahleins Anſpruch zu beſorgen, conferi-
ren koͤnne. Dieſe Frage bejahen wir allerdinges, in Anſehung,
daß 1) das jus br eimariarum Precumn eigentlich zu reden kel⸗
ne Landes⸗H errlich e Revenue oder jederzeit nothwendig zu ex-
ercitendes ks erritoriale, ondenn eine gantz willkuͤhrliche
Sache ſey, demnach gleich andern rebus meræ facultatis
und arhitrii gebrauchet oder nicht gebrauchet werden koͤnne,
folglich es auch bloos auf des Precantis Erklaͤrung ankommt,

von was vor Monathen er ſeine preces verſtehe, und ob er

ſolche auch auf die menſes papales erſtrecken wolle, und denn
dieſe Erklaͤrung 2) alsdenn, wenn die preces generaliter ver⸗
faſſet ſeynd, allezeit tacite verſtanden wird, weil zu vermuthen
it, daß der Precator dem Preciſten eine vollkommene Wohl⸗
that erweiſen und die allererſte leedige ſeiner Diſpoſition un⸗
tet worffene Selle conferiren wollen. Wenigſtens thut bey ſol⸗
cher Bewandnuͤß das Capltul, an welches die preces ergehen,
nicht Unrecht, ſondern handelt optima fide, wenn es, de dr

*

en.
da
der
in
9
⸗

1
,

S,
l

Z
B
8
4

SUPPI. SP LNVII DE IVREIUR PERHOR. 183

———

precator nicht deutlicher geredet hat, die generale Worte ſol⸗

cher precum auch generaliter verſtehet, und dem Preciſtem die
naͤchſte auch in menſe epiſcopali erledigte Stelle conferiret,
und hat es dieſerwegen ſich nachgehends keines gegruͤndeten An⸗
ſpruches zu beſorgen. .

O BS. XIV.

ad §. 13 verb: Quendo duo privilegia vel jura Ringularia
concurrunt, tune cauſa redigitur ad fatum jur.
communis.

I Fe regula in juribus ſingularibus locum invenit, ſed

ad privilegia proprie dicta trahi nequit, quippe inter
quæ ſemper antiquius prævalet, arg. cap. 1 de Conſtitutio-
nibus in 6 & L. 12 §. 1 in fin. C. qui potior. in pign. Exem-
plum de duabus academiis habet Mornacius ad L. 1
§. ult. de Minoribus.

SUPPLEMENTUM SPECIMINIS LXVII.

IUREIURANDO PERHOR-
RESCENTIAE.

D-’ jureju ando perhorreſcentiæ paucis & quaſi præœter-
iens eg in Specimine 67 de Juadice ſuſpecto cor. ult.
Deinde Henricus Brokes, vir doctiſſimus, nunc in acade-
mia jenenſi jurisprudentiæ profeſſor celeberrimis, publice
me præſidente de Jurejurando perborreſcentiæ jusdemque uſu

practico pro obrinenda doctoris dignitate diſputavit, ac diſ-
ſer-

184 MFDITAT. AD PANDECT.
ſertationem quandam Hallenſem de ejuranda ejeratione bonæz
ſpei, ſeu, de exiguo uſu juramenti perborreſcentiæ adverſus
judicem, refutavit, inprimis uſum hujus jurisjurandi in fo-
ris noſtris ſuperſtitem Bergeri & Bæbmeri teſtimoniis fir-
mavit. Quod viri ampliſſimi ſcriptum, etſi pereruditum,
quia tamen meum non eſt, meditationibus meis interſere-
re non audeo, ſed ſaltem epiſtolam & reliqua, quæ egeo
addidi, quoque addam:

1.
Jusjuraudum perborreſrentiæ etiam priſeis Romanit in
Aſu fuit.
Idem, etſi nulla ſuſpicionis cauſa allegetur, locum babet,
II.
admittit tamen probationem contrarii.
IVv.“
Uſus ejus bodiernus adſeritur.

PRAESES
RESPONDENTISUO
SALUTEM.
Itelligo nunc demum felicitatem ominis, quo tu mihi,
LQ ex Saxonia inferiore in patriam hanc meam revertenti,
inter omnes academiæ Vitebergenſis cives, qui obviam
proceſſerant, primus occurriſti atque me ſalutaſti. Ego,

qui te tunc nondum penitius noram, eſſe te unum ex mul-
tis

SvVPPI. SP. LNVI. DE IVRETER. PERHORR. 185

ſtiteras, officio ſimplicem modo gratiam habebam. Dein-
.. AQe vero, poſtquam te in familiaritatem meam inſinuare,
I maecumque de rebus doctis colloqui, & tandem etiam ſcri-
r pta tua mihi legere cepiſti, idem mihi contigit, quod CAE-
CILIO contigiſſe, SyETONIVS, aut fſi quis alius auctor
eſt, in Vita TERENTIInarrat. 18 CAECILIVS, quum ad
cœnantem illum TERENTIVS ignotus adhuc cum Andria
R comœdia veniſſet, juſſus eſt primum fubſellio juxta le-
5 Gulum accumbentis reſidere & comœdiam recitare. Sed poſt
“H paucos verſus lectos CAEFcCITIVS, perſpecto elegantiſſimo
hominis ingenio, poſuit repente ſupercilium, atque TER EN-
TIVM, ut accumberet & una cœnarct, invitavit, deinde re-
liquam comœdiæ partem non ſine magna admiratione au-

divit. Sic & ego, ex quo ingenium tuum & doctrinam

HD cognovi, ſeparavi te a cœtu vulgarium amicorum, atque
inter eos, quos ſingulariter diligo & colo, recepi. Auxi-

blice edis, ſpecimine. Quod quam pulchrum ſit & bene
elaboratum, non ego nunc dicam, ne ſuſpectus judex vi-
dear, ſed ab aliis, qui id legent, dici malo Id hic ſaltem
publice profiteor, nihil in eo meum eſſe, ſed tua omnia.
Reddidi id tibi, prout mihi exhibueras, fere intactum, ac
ne ea quidem delevi, in quibus tamen abs te diſſentio. Non
nego enim, poſuiſſe te nonnulla, in quibus ego ab opinio-
ne tua recedo. Sed quia hæc opinio tua veriſimilibus ar-
AAguumentis defendi poteſt, atque a ICtis illuſtribus defenſa
fi, Eett, nihil mutavi, & in ipſo quoque conflictu partes tuas
nti, tuebor. Saltem in præſens paucis verbis diſſenſum meum,
lam & ſingula capita, in quibus tecum non facio, indicabo. In
go, . II FIITMANNVM de Juram. perborr. lib. 1 cap. 4
nv. —NTYom. XI. Aa Sery-

tis credebam, tibique pro eo, quod recens adyenienti prae-

gi vero mirifice amorem meum hoc ipſo, quod nunc pu-

186 MEDTTAT. AD PANDECT.

Serykium in Introd. ad praxin forenſ. c. 9. §. 17 refellis, qui

jusjurandum perhorreſcentiæ admittunt, etſi nulla ſuſpicio-
nis cauſa allegetur. Ego, me FELTMANNO adſentire, dixi
in Specimine LEXVII de judice ſuſpecto coroll. ult. nec adhuc

ſententiam muto, quam olim ICtus vVitebergenſis reſpon-

dendo probaſſe, BERGERVS Part. 2 KReſp. 120 n. 7. teſtatur-

In §. 21 22 communem opinionem, quod nempe jusju-

randum voluntarium & judiciale plane non, neceſſarium ve-
ro non, niſi ob inſtrumenta noviter reperta, retractari poſ-
ſit, tueris; quam ego in Spgeimine CXLV. de Retraczatione
Juriijurandi præſtiti medit. 1 & 2 exploſi, atque cum/æ quita-
te, cum L. ult. C. de Kebus creditis, cum art. 107 Conſtit.
crim. Caroli F. & cum vetere Ctorum Vvitebergenſium ſen-
tentia pugnare, oſtendi, ſed tamen Conſtitutioni electorali
Sax. I15 Partis convenire, fateor. Iſta vero Conſtitutio 15
ſaltem de jurejurando delato agit, atque adeo contra jus
commune ad alia ſacramenta & ad noſtrum jusjurandum
perhorreſcentiæ extendi non debet. Denique de uſu juris-
jurandi perhorreſcentiæ apud veteres Romanos dubitas;
Quod jus Romanum ut recte intelligamus, priſca Romanorum
Judiciorum facies inſpicienda eſt. Eam omnium optime deſeri-
bit NoopDr. de jurisd. L. I. cap. 13. Seilicet in antigquiſſi-
ma Romahna rep. duplex erat judicum datio. Vel enim judi-
ces ex libero litigatorum conſenſu conſtituebantur, vel a præ-
zore aut præſide eligebantur. Prior conſtituendi modus hie erat.
Quum judicium inchoaretur, actor reo judicem, qui ipſi habi-
Iis videbatur, Jerebat, i. e. offerebat. Apparet illud ex LIVIO

lib. 8 ubi: eumque Tubi, exercitus ſenatusque judicium fugien-

zi, J DICEM FERO. Oblato judice, rogabatur rius, an
vellet ejusdem judicium approbare, an vero declinare, ſolemni

iſta

SVPPI. SP. LXVII. DE IVREITVR. PERHORBR. r1987

iſta formula: Si alium procas, ſive alium procas, 1i. e. petis.
Probato judice, bie convenire dicebatur, talis exiſteni, qui neu-
tri parti diſplicebat. S160NII Zom. II. de Ant. Jur. Pop. Rom

p. m. 492. Majoris explicationis gratia Tullium audiamus in

Orat. pro A. Cluentio in hæc verba erumpentem: Neminem vo-
luerunt majores noſtri non modo de exiſtimatione cujusdam, ſed

ne pecuniaria de re minima eſſe judicem, niſi, qui inter adver-

ſarios conveniſſet. Conf. I. 57 f-. de re qudic. I. 74 §. 1 k. 80 f.
de judic. I. 23 pr. f-. de Appell. Hic igitur opus jurejurando per-
borreſcentiæ non erat, quum ſolo partium diſſenſu judicis cogni-
tio declinari potuerit. Verum in altero genere judicum, eorum
nempe, quos prætor aut præſes dabat, jusjurandum perborreſcen-
tiæ locum utique invenit. Et quamvis aliqui, nullum ſe jus ju-
randi bujus veſthium reperire, dicant, ego tamen exiſtimo, idem
illud ex veteris juris Romani ruderibus facilimo negotio erui

poſſe. CICERO, quo nullus eſt in antiquitatibus Romani juris

teſtis Iocupletior, aliquot locis boc argumentum tractat, ac ſem-
per fere eos, qui judices ſibi datos rejecerunt, jeraſe illos ait.
Sie in lib. 2 de Orat. c. 70, ſic lib. 3 in Verrem cap. 60, ſic Phi-
lipp. 12 n. 10, ſie & alibi loguitur. Ejerare, ſi propriam & na-

turalem ſignificationem vocis ſpectemus, nibil aliud eſt, quam
inter veniente jurejurando quid declinare. Eierare ergo judicem,

eſt, eundem jurato recuſare. Apparet boc luculentius eæ AS Co-
NIO PEDIANO, qui Ciceroni fere coævus fuit, & in nota 2 ad
Orat. Cicer. in toga candida narrat, juraſſe Antonium, ſe ideo
judieium M. Luculli, prætoris, recuſare, quod æuοure uti non
poſſet. Itaque ſi PEDIAN VS, qui ipſe uſum priſci fori Komani
optime calluit, Ciceronis verba ſic intellixit, ſi CvIAcIVS lIib.
9 Obſerv. 23, ſi BRISSON. de Form. Lib. j p, 369, 4qui anti-
quariorum fere prircipes ſunt, eadem ſimiliter interpretati ſunt,
neſcio prefecto, cur megentioribus, gui in ejuratione jurejurando
Aa z2 opus

88 MEDITAT. AD PANDECT.

opus fuiſſe negaut, atque adeo a nativa & propria bujus vocis
Jſignificatione recedunt, mcjor ſides ſit haben a. Equidem, ne an-
tiqui ſeriptoris auctor'tas diſſentientibus d'eſe videatur, provo-
cant ad SEXNXTVM POMPEIVM FESTVM de Verb. Signif qui:
Ejuratio inquit, ſignificat id, quod deſideretur, non poſſe præſta-
ri. Plautus: uravit militianz. Nullam, ajunt, FESTVS ju-
riijurandi mentionem facit; ergo nec juſjurandum in ejeratione
deſideratum fuit. At enim vero non opus erat, ut FESTVS
uicquam de] jurejurando adderet, guum vox ejurationis ipſa jui-

Jurandum inter en e declararet, atque boe omues tune tempo-
ris ſeirent. Sed dubium omne tollit P1 AVTI loαπι guem FE-

STVS pro illuſtratione xplicationis ſuæ adjicit: Ait P AVTVS:
ejuravit militiam. Videamus ergo, quomodo olim ejurata mili-
tia fuerit. Hoc omnium optime LiVIVS docest, qui lib. 6 c.
22 Romani, inqguit, M. Furium Camillum ſeptimum tribunaum
militum ereavere. Exactæ jam ætatis Camillus erat, comitiisque
jurare parato in verba, excuſandæ valetudini ſolita, eonſenſus
populi reſtiterat. Xqjuale teſtimoniuim fert CIcERO, qui it.
I ep. 1 ad Atticum Aquilium competitorem ſibi in conſulatu
Juturum non arbitratur, quod is morbum jaraverit. Idem CI-
CERO lib. 5 ep ad fam. bonam copiam ejurare dicit, guod VAR-
Ro lib. 6 de Lingua Latina bonam copiam jurare vocat. Por-
vo de ejuratione magiſtratus plus centies in bonis auctoribus agi-
tur. Eam vero ejurationem per 17 usj urandum factam eſſe, CI-
CERO lib. 5 epiſt. ad fam. 2, &ι in Orat. in Piſon. c. 3; it. DIO

CASSIVS lib. 37, PLIVTARCHVS in vita Ciceronis, & PI-

NIVS in Panegyrico 11 rajani teſtantur. Quæ quum ita ſint,
patet, ejurationem nunquam ſine jurejurando Fuiſſe. Et, quan-
quam ſeriptores quidam veteres, ubi de réjectione & recuſatio-
ne judicum agunt, juriqjurandi mentionem omittant, id tamen
propterea t, quod rem omnibus notiſitzem commemerare ſu-

per-

4
— ——NJ’

SVPPL. SP. LXVII. DE JIVREJVR. PERHORR. 189

perftuum exiſtimare nt. Apparet bog er AscoNIO PE DIAN 0,
. .
qui ex us adverſ- 2 ii confe ſhione usjurandum in gurando ju-
dice adhbibitum fuiſſe dicit, atque tamen in nota ad Actionem

primam in VERREMcap. 6, ubi ex profeſſo de ſolemni judicum

rejectione agit, totumque in ea procedendi modum oxponit, de
jurejurando altiſſime ſilet. PETRONII locus: Si éjuras ho-
diernam bilem; metaphoram totus continet, atque adeo non ma-
gis buc pertinet, quam verſus 187 ex PAPINIISTATII Achil-
leidæ lib. 2 in quo ieo domitus, ſi poſita, quam didicerat, man-
ſuetudine feritatem nativam ac rabiem induat, fidem ejurare
dicitur. Porro firmiſſime provoco ad legem 12 C. de judic. lIicet
eandem adverſarius mira confidentia pro ſe adferat. Wimirain
b lex non latine, ſed græce ſeripta in primis editionilus Cor
poris Juſtinianei non comparet, ſed a CvIACIOdemum ex lib. 7
BaotXα‿ρα tit. 6. c. 12 eruta, a CoNTIO latine verſa & a GODo-
FREDO editioni ſuæ eſt inſerta. Agitur in ea de rejectione ſeu
recuſatione judicis, quæ a CoNTIO éjeratio appellatur. Adpo-
ſite prorſus. Nam in fonte graco vox 6oosla reperitur, guæ
a voce 8&oνννοοννι deſcendit, & ab interpretibus ac lexicographis
bene abjuratio, inficietio cum jurejurando, excuſatio eum jure-
jurando, vertitur. Ex quo ſecurus concludo, priſeum jutjuran-
dum perborreſcentiæ, ſeu morem judices eum jurejurando recu-
Jſandi, ZENONIS Imperatorii, qui auctor iſtius legis 12 ef,
temporibus adbuc perduraſſe. Hæc ſunt pauca illa, in qui-
bus abs te diſſentio. Cetera, quæ habes, probo omnia, &
inprimis, quod de ufu jurisjurandi perhorreſcentiæ hodier-
no in medium profers. Poteras tibi nobiliorem adverſarium
ſumere, LYNCXERVM ſcilicet, qui in Dec. 1160 ſic inquit:
Wie denn in Anſehung, daß dieſes Jurament von unruhi⸗
gen Leuten ſehr mißbraucht wird, in denen Saͤchſiſchen
Landen, wo es ohne dem an Inſtantien nicht mangelt,
A aà 3 dem⸗

190 MEDITAT. AD PANDECT.

denſelben gar nicht ſtatt gegeben wird. Sed huic tu reſpon-
diſti jam ſatis, & uſum jurisjurandi noſtri non ſolum in
ſummis Imperii, & aliarum Germaniæ provinciarum, tri-
bunalibus, ſed foris etiam Saxonicis teſtimonio plurimorum,
quibus NAEVIVM de Juramentis P. 3 c. „ g. 9 Jg4. ad jice-
re potuiſſes, firmalti. Ipſe ego teſtor, curiam provincialem
Wolffenbüttelenſem, cui olim adſedi, anno clo Io CCXXIX
jusjurandum perhorreſcentiæ in cauſa Haͤnichen contra Haͤ⸗
nichen reo petenti decreviſſe. Et cur multitudo inſtantia-
rum in Saxonia, quam LYNCKERVS nobis objicit, juriju-
rando noſtro obſtare deberet, quum tamen per illud in-
ſtantiæ minuantur magis, quam augeantur. Sed non opus
eſt pluribus, poſtquam tu, quæ a me porro dici Poterant,
occupaſti, & luculenter expoſuiſti. Feciſti ergo mihi otium,
& facies porro in ſolemni, quod conjunctim ſubibimus,
certamine. Ita enim in colloquio, quod ordo noſter bis te-
cum ex more majorum inſtituit, ſtetiſti & reſpondiſti, ut

etiam in ſolemni diſputatione egregia omnia exſpectemus.
Nihil itaque nunc addo, quam optare me, ut virtus &
doctrina tua te indies ad majores dignitates cum bonorum
omnium plauſu extollat. Vale. Vitebergæ XIII. Kal. Febr.
anni clo lo CCXXX.

V.
Juijurandum perhorreſcentiæ contra judicem, a quo adpella-
ri nequit, & in cauſis, in quibus adpellatio vetita
eſt, locum non babet.
VI.
Itaque in cauſis criminalibus non admittitur.
uctor diſſertationis, quam in præcedentibus laudavi,
A in §. 26 docet; jusjurandum perhorreſcentiæ, locum
non

7
D
1
2

7

SVPPL. SP. LXVII DE JVRETVR. PERHORR. t9

non habere contra ſummum judicem, qui beneficio de non
adpellando gaudeat. Optime. Ego ex eadem ratione
longius progredior, & jusjurandum perhorreſcentiæ nec in
cauſis, in quibus adpellare non licet, admitto. Quales
quum in Germania noſtra ſint cauſæ criminales, Reichs⸗
Abſchied vom Jahre 1530 §. 95. Reichs⸗Cammer⸗Ge⸗
richts⸗Ordnung Part. II. tit. 22 %5 &c. ab his etiam jus-
jurandum perhorreſcentiæ excludo. Et ſic Cti Viteber-
bergenſes menſe Januario anni 1731 nomine ducis Mega-
Politani judicarunt ex his rationibus: Es hat Adpellat Hart⸗

mann den Stadt⸗Gerichten zu Guͤſtrew, als des Adpellanten

ordentlichen Obrigkeit, die von dieſem an eine Ambts⸗Unter—
thanin veruͤbte Thaͤtlichkeit, wovon ſelbige geſtorben, zu wiſſen
gethan, und gebethen, den Thaͤter zugleich nebſt der Straffe
zu Bezahlung der verurſachten Unkoſten anzuhalten, und hat es
dahin gebracht, daß man einen Fiſcal gegen Adpellanten beſtel⸗

let. Wider dieſes Verfahren nun hat Adpellant Adpellation
eingewendet, und bey deren Juſtification angefuͤhret, daß ihm

Adpellanten das jusjurandum perhorreſcentiæ verſtattet wer⸗
den muͤſſe. Dieweil aber dennoch das jusjurandum perhor-
reſcentiæ einem Delinquenten keine Zuflucht und Sicherheit

wider die der ordentlichen Obrigkeit obliegende Inquiſition gie⸗

bet, noch in criminel- und andern dergleichen Sachen, worin⸗
nen die Adpellation nach klarer Vorſchrifft der Rechte
verbothen iſt, ſtatt findet; So iſt ꝛc. ꝛc.

MEDTTAT. AD PANDECT.

SVPPLFMENTVM SPECIMINIS CCXVII.
OVOVS QVE

COLONO DAMNUM IN
FRUCTIBUS JAM PERCEPTIS PAS-
SO MERCES REMIITATUR.

DIE XIV. DECEMEBRIS ANNI CIo IO CC XXKXVI
PVBLICE DEFENSVM.

o. GOTTIHIII FTF OPPELTO.

—VEI. LEISN. MISNICO.

I.
Lariæ ſunt conductorum ſpecies.

Ver Conductoris variis ſub ſe comprehendit ſpecies,
quarum aliquæ peculiare nomen habent. Qui ædes
condaxit, inquilinus, qui opus faciendum, redemtor,
I. 39 de Ret vindicatione, qui veétigalia, publicanus; qui
agrum, colonus, qui integrum tractum, admodiator vocatur.
Dantur præterea pecorum, operarum, aliarumque rerum
conductores. Colonorum alli ſunt perpetui, & fere cum
emphyteutis conveniunt, alii ad tempus agros conducunt.
Hi iterum vel pro agrorum eultura mercedem ſolvunt, non
in pecunia numerata, ſed in quavis alia re, e. g. frumento,
conſiſtentem. Celebratur hic non tam locatio & conductio,
quam contractus innominatus, facio ut des, & locum habet
actio præſeri iptis verbis. Alii dicuntur coloni partiarii, qui fun
dum pro parte fructuum colunt, luerumque & damnum cum

domino Partiuntur. His competit actio pro ſocio, l. 28. J. 6G
Loca-

S X 2

—

SvPPL. SP. CCXVII. QVOVSQ COL. DAMN. &c. 153

Locati. Alii denique vocantur nummarii, qui pecuniam
pro uſu agrorum ſolvunt.
II.
Colonus damnum in fructibus paſſus remiſſionem mercedis ſla⸗
gitare nequit, ſi damnum boc nliqua ejus, etſi, leviſſima,
eulpa coutigit.
ructus ſunt rerum acceſſiones, in quibus ſi ſine culpa ſua
damnum patitur conductor, ſubveniendum ipſi eſt a lo-
catore, mercedem adhuc debitam remittendo, reddendo
jam ſolutam, l. 15. §. 2. l. 25. §. 6. Locati. Culpa vero,
quam præſtare colonus tune debet, quin ſit leviſſima, nul-
lus plane dubito, propter modo memoratas leges, in qui-
bus ad obtinendam mercedis remiſſionem ſimpliciter vis
major, cui reſiſti non potuit, deſideratur.
III.
Dubia, quæ contra ſententiam modo adlatam moveri poterant,
removentur,

Qdare quidem huic noſtræ ſententiæ videntur lex §. 2.
Commodati, lex 23 de KRegulis juris, & regula illa de-
cantatiſſima; Quando in contractu verſatur utilitas utrius-
que contrahentis, tunc levis ſaltem præſtatur culpa. Ve-
rum iſtæ leges, ſi recte inſpiciantur, cum regula ſua pro-
ſunt nobis magis, quam obſtant. Non agimus nunc de
eo, quod conductor locatori præſtat, ſed quod locator
conductori. Is ſcilicet damnum omne, in fructibus con-
tingens, contra juris regulam, ex peculiari æquitatis ratione,
fert. Singulare hoc jus eſt & exorbitans, ut DD. loquun-
tur, ltaque reſtringi id oportet ad calamitatem & vim
majorem, ſeu caſum fortuitum, de quo ſolo leges lo-
qvuntur. Quodſi culpa qualiscunque conductoris inter-
Teom. Al. B b ceſſit:

194 MEDITAT. AD PANDECT.

ceſſit, non eſt caſus, nec calamitas, nec vis major. Im-
probe ergo facit conduétor, qui reparationem talis damni,
quod ipſe ſua culpa ſentit, a locatore petit; & Cti, qui
ei hac in parte adſentient, aperte contra leges 14 &☛ 15.
de Legibas, quæ, quod contra rationem juris receptum eſt,
ad conſequentias produci, ac in his, quæ contra juris ratio-
nem conſtituta ſunt, regulam juris ſequi vetant, peccabunt-
IV.
Lex 12. C. de Locato, quæ conduktori, damnum paſo, afio-
nem adverſus locatorem ſimpliciter denegat, explicatur.
Ses nondum ſatis expedita res videtur, ut ſecuri ad diſ-
quiſitionem, quouſque damnum in frudibus contingens
colono a locatore reſarciendum ſit, progredi queamus.
Objicietur ſine dubio nobis l. 12 C. de Locato, in qua r HI-
LIEFPVS: Damnum, inquit, quod per aggreſſuram latronum
in poſeſſtonibus locatis rei tuæ illatum eſſe proponis, a domi-
na earundem poſſeſſionum, quam nullius criminis ream facere
te dicis, reſarciri tibi nulla ratione deſiderat. At enim ve-
ro verba legis: rei tuæ; ſatis indicant, Auguſtum de da-
mno in rebus conductoris contingente agere, de fructibus
vero plane non cogitaſſe. Igitur lex illa 12 ad nos non
pertinet, qui utique ſcimus, colonum damni, ſi quod in re-

bus illatis per hoſtes, ignem, fures, tempeſtatem &c. pa-

titur, reſtitutionem a locatore flagitare non poſſe, ſeu rem
domino ſuo perire. D
Ad boc, at colonus remiſſionem mercedis fiagitare pof’t,
quinque communiter requiruntur.
EK'kiccbo⸗ nunc quæſtionem, cujus gratia præſentem

Ulaborem ſuſcepi, quouſque ſcilicet locator damnum,
quod

“ſ
.

. .

SvPPI. Sp. CCNXVII QVOVSQ COL. DAMN. &c. T3,

quod colonus in fructibus ſentit, ferre obſtrictus ſit. Aun-

tequam vero id facio, paucis ea, quæ ad remiſſionem mer-

cedis ob caſum fortuitum communiter requiruntur, enar-
rabo. Quinque hæc ſunt, ex doctrina BERGERI i1 Oeco-
norild jur is pag. 687, primo, ut extrinſecus contingat, non
vitio rei conduétæ, lI. 15. H. 5 Locati, tertio, ut emergat
cirea fructus nondum percepftos, arg. l. 61. §. 8, de Furtis,
quaxto, ut conjunctus ſit ꝛcum damno irreparabili, pro qua
voce tamen mallem BERGERVS iztolerabili poſuiſſet, arg.
leg. 2 5. §. 6 Locati, quinto, ubertate aliorum annorum non
compenſetur, l. 8. C. de Locato.
VI.
Inter illæ communia requifita etiam boc eſt, ut damnun: Axtt
perceptionem in fructibus contigerit.
VII.
Magna eft inter iuterpretes lis, quando fruktus a colono percepti
dicantur.

ſta BeRoEni requiſita non quidem in dubium vocat WrFERN-
HERVS, ſed tamen in Parte VI. Obſ. For. 114, item in

ſupplementis novis ad banc Obſerv. p. 668 ſg. à Bergero cir-

ca explicationem tertii diſſentit. Bergerus nempe per fru-
Rus nondum perceptos intelligit ſpicis nondum excuſſos,
nec granariis illatos. Wernherus autem ſolam fructuum a
ſolo ſeparationem & collectionem in horrea ſufficere credit,
ut fructus dici queant percepti. Provocat pro ſtabilienda
hac ſententia ſua ad leg. 61 §. 9. de Furtis, ad l. 9 C. de
Piguorat. act. ad auctoritatena CARPZovVI in P. 2. C 37 def.
20, & ad præjudicia ab eo commemorata, ipſeque bina Or-
dinis uridhici Vitebergenſis reſponſa commemorat, quibus
B b z de

196 MEDITAT. AD PANDECT.

denegata fuit conduétori remiſſio mercedis, quod fruétus
flamma conſumti jam tum in horrea convecéti fuiflent. Ra-
tiones potiſſimæ huc redeunt, rem quamlibet ſuo domino
perire, ſimulac vero fructus a ſolo ſeparati & in horrea
ſint collecti, colono plenum eorum dominium acquiri.
VIII.
Communis illa opinio, quod colono, damnum in fructibus jam

erceptis paſſo, merces remittenda non ſit, in jure non eſt
P 2 2 7 ₰
ſtabilita,

M' vero circa utramque Bergeri Wernherique ſenten-
tiam graviſſimum ſuboritur dubium, quod nunc pro-
ponam. Conſentiunt videlicet in hoc ambo; fructus non-
dum a colono perceptos eſſe debere, ut ille propter caſum
in iis contingentem remiſſionem aut deminutionem merce-
dis flagitare poſſit, caſum vero in fructibus perceptis con-
tingentem ſoli colono, tanquam domino, nocere. Diſſen-
tiunt igitur in eo ſolo, quod Bergerus triturationem & il-
lationem in granaria ad perceptionem deſideret, Wernhe-
rus vero repoſitionem in horrea ſufficere dicat. De ce-
tero ambo adſentiunt CARPZovVIO P. 2. C. 37. def. 20 n. 8
ſtatuenti, fructus, ſaltem a ſolo ſeparatos, nondum pericu-
Io conductoris eſſe. Et ipſe recordor, aliquot colonos,
qui fœnum in pratis conductis jam ſecuerant, & in acer-
vos coëgerant, ſed imbrium & fluminis exundantis vi ami-
ſerant, propterea remiſſionem mercedis obtinuiſſe. Sed,
ſi vera BERGERI, WERNHERI ac CARPZOVII ratio eſt,
quod fructus percepti periculo ſolius cotoni ſint, remiſ-
ſio illa profecto injuſta erit. Nam ſecundum L. 26 §. 1.
de Furtis & L. 13. Quibus modis uſuifrultus ſola a ſolo ſepa-
ratio colonum plenum fructuum dominum: atque adeo
ex

SVPPL. SP. CCXVII. GVOVSC. COL. DAMN. &c 157

ex ſupra memorata ratione, omne periculum ejus facit.
Equidem EsBACHIVS in Addit. ad dictam CARFPZOVI def.
pugnam inter has duas leges ſibi fingit, & fructus percep-

tos in priore, quam primum a ſolo ſepsrati, in poſteriore,

ſi collecti & in horreo reconditi ſint, dici autumat. Verum
Esbachius aut non inſpexit L. 13. Quibus modis Uſusfructus
aut non intellexir. Clariſſima ſunt ejus verba; ſtipulam,
quæ in meſſe jaceat, jam tum metentis eſſe, & fructum
Percipi, ſpica & fœno cæſo, uva adempta, olea excuſſa;
in eo ſaltem diſcrimen inter fructuarium & bonæ fidei poſ-
ſeſſorem eſſe, quod fructuarius fructus non aliter, quam
ſi eos perceperit, h. e. vel ipſe, vel per ſuos, ab ſolo ſe-
paraverit, aut manum iis admoverit, bonæ fidei autem poſ-
ſeſſor tunc etiam adquirat, quum per ſe aut ventorum vi
deciderint. In ceteris ambo conveniunt. Omne denique
dubium tollitur in L. 78 de Kei Vindicatione, ubi fruétus
percepti dicuntur, qui facto percipientis terra ſe continere
deſierunt. Nulla profecto in toto corpore juris exſtat lex,
quæ ad perceptionem fructuum, ut in horrea ſint illati &
repoſiti, requirit. Igitur, ſi vere ſecundum CARPZOVIVM,
BkERGERVM & WERNHERVM ad remiſſionem mercedis, ut
damnum in fructibus nondum perceptis contigerit, neceſ-
ſarium eſt, conſequitur, fruſtra illos inter ſe diſputare,
& colonum, ſimulac ſpicam vel gramen ſecuit, periculum
ſuſtinere, atque adeo, ſi damnum frumento in meſſe ja-
centi & fœno etiam nondum in acervos coacto aceidat, re-
miſſionem mercedis impudenter, ac contra juris analogi-
am flagitare, nec non uſum fori, qui hoc caſu remiſſionem
indulget, mitiorem & indulgentiorem lege eſfle.

B b 2 IX.

198

MEDITAT. AD PANDECT.
Contraria ſententia, quod ob omne damnum, eriam in fructi-
bus plene perceptis contingens, merces remittenda ſit, juri
& æguitati naturali convenit.

„

Ila omnia dum conſidero, in novam ingredior ſententiamm,

& credere incipio, damnum, quodcunque in fru-
