quæſtionem, dubium movebatur, quod adhuc comme-
morandum eſt. Litigabatur nempe de uſuraria pravitate,
quæ profecto delictum eſt. Proxenetæ vero delictorum
ipi delinquunt, atque adeo de iſtiusmodi negotio crimi-

noſo, cujus ipſi ſocii & participes ſunt, nec interrogari

quidem debent, ſecundum L. 11. C. de LTeſtibus & KReceſſum
Imperii de anno 1654 §. 53. Neutrum negari poteſt. Nec
ſatisfacit Stracha de Proxenet. part. 4. n. 31 & 36, qui con-
tractus uſurarios ab hac regula excipit; in iisque proxe-
netarum teſtimonium ob odium fœneratorum non reji-
Tom. XI. N ci,

93 MEDITAT. AD PANDECT.

ei, dicit; poſtquam hodie odium iſtud generale, ex quo
omnes uſuræ jure canonico ſimpliciter damnantur, aboli-
tum eſt. Magis placet reſponſio Lynckeri in Volum. II
reſponſo 27. n. 327. Proponit is ibi caſum noſtro ſimillimum:
Ambit ſcilicet procus puellam locupletem, &, quum hujus
conſenſum ex curatoris voluntate pendere animadvertit, ut
hunc ſibi conciliet, amicum ad eum ablegat. Annuit etiam
curator poſt multas tergiverſationes, ſed immenſum ſibi
præmium ſtipulatur. Poſt nuptias celebratas curator pro-
miſſum ſibi preæmium poſcit, at novus maritus exceptio-
nem concuſſionis proponit, & pro hac probanda proxene-
tam teſtem producit. Replieat curator, negotium crimi-
noſum argui, in quo teſtimonium proxenetæ, tanquam
ſocii criminis, illicitum ſit. Sed admiſerunt eum [Cti.
Prima tamen Lynckeri ratio: Mandatarius, vel nuncius, a
neutra parte rejici poteſt, quo minus in teſtem idoneus baberi,
& a judice, licet altera parte eontradicente, admitti poſſit ac
debeat, aperte falſa eſt, & cum L. ult. de Teſtibus pugnat.
Melior eſt altera; Iſt er nur ein bloſſer nuncius geweſen,
und hat dasjenige, was Catullus vorgenommen, nicht zu
verantworten; weil es ſein factum nicht iſt. Vielmehr hat
er Fortunio den Gefallen erwieſen, daß er wegen der Hey⸗
rath, um ſolche zu facilitiren, ſich bemuͤhet; worinnen
nichts ungebuͤhrliches: des Catulli concuſſion aber ihme nicht
beyzumeſſen, ſondern er vielmehr deſſen Meynung und An⸗
ſinnen Fortunio hinterbracht, welches ſeines theils nichts
verweißliches, noch er deswegen ſich einiger Imputation zu
beſorgen.

Pro.

Pr.
in
Eeh.
darr
nat

run
enin
at

vor
cet
den
gul
dee⸗
NLe⸗
.
N

—
quo
doli⸗
. II
um
ujus
it u
tiam
ſbi
pro⸗
btio⸗
ene⸗
imi⸗
am
Ci.
4, 4
Her 5,
it de
gnat.
eſen,
t zu
rhat

nnen
nicht
An⸗
ichts
3u

WV.

ek

Sp. DCLXXXI. DE PROXENETIS. 29

XV.

Proxenetæ in negotiis illicitis intervenientes non ſemper æ&αa
liter cum ipfis delinquentibus puniuntur, ſed
plerumque mitius.

ontradicere mihi videtur, quem ſæpe jam allegavi,
Mejerus in Collegio Argent. tit. de Proxeneticis §. 13:
Proxenetæ, inquiens, ratione commiſſorum circa negotia illi-
cita obligantur. Si miniſtri & mediatores extiterint adulte-
rii aut ſtupri, Nov. 134 c. 10 pr. l. 37 §. 1 de minor. l. 4 §. 2
de his, qui notantur inſam. parricidii, l. 7 ad L. Pompei. de
parricid. Weſenb. parat. ff. d. tit. n. 8 raptus. l. un. verſ. pæœ-
nas C. de rapt. virg. Pac. in analyſ. eod. ibid. u. 5Furti l. 50
§. 1, 2 & 3 de furt. Du. D. Tab. racem. crim. 4 th. 8 c9 alio-
rumque deliécorum, tum publicorum, tum privatorum. Hi
enim omnes, æque ac criminum auctores ipſi, obligantur pæ-
nasque legibus conſtitutas non immerito luunt. dd. M. Stracha
d. tract, p, 3 n. 27 & q. Adſentio Mejero facile, ſi modo
vox: æque; non captetur, & de æquali pœna non expli-
cetur. Nam etſi non negem, proxenetas nonnunquam iis-
dem pœnis, quibus ipfſi patratores, teneri; hoc tamen irre-
gulare eſt, nec aliter locum habet, quam ſi lex ipſa æqualem
pœnam ſanciat, quod factum eſt in dem Chur⸗Saͤchßl.
Mandat. wider die Selbſt⸗ Rache §. 47. Ni hoc factum,
recta ratio, vide Pufendorfium de Oficio bominis &α civis
lib. 1 cap. I1 §. ult. & lex 16 de Pænis, quæ in pœnis decer-
nendis circumſtantias inſpici vult, mitius agi cum eo ju-
bent, qui oblique ſaltem ad delictum concurrit. Exem-
plum hoc eſto: Debitor obæratus in vincula conjeetus,
corruptis pecunia cuſtodibus, e carcere elabitur. Ipſe nun-
quam cum cuſtodibus egerat, ſed omnia per interpoſitam
N 2 pex-

100 MEDITTAT. AD PANDECT.

perſonem, ſororem ſuam, fecerat. Re patefacta, de pœ-
na ſororis menſe Novemb. anni 1729 conſulti hanc longe
mitiore pœna, quam ipfſi futigivo & corruptis cuſtodibus
inflixiſſemus, adfecimus: Iſt dem Fraͤulein von Koͤllendorff in
einem von Leipzig eingehohltem Urthel auferleget worden, ſich in
Gegenwart eines Geiſtlichen vermittelſt Eydes zu reinigen, und,
daß, als ihr Bruder zu Weiſſenbach wegen Wechſel⸗Schulden
in Arreſte geſeſſen, und daraus entkommen, ſie zwey Muſque-
tirer, oder einen von dieſen, daß ſolche dem Gefangenen zu ſei⸗
ner Entkommung aus dem Arreſte behuͤlfflich ſeyn ſollen, nicht
angeredet, ihnen dafuͤr Geld zu geben nicht verſprochen, noch
dergleichen gereichet, noch andere Verſicherung gemacht, oder
ſonſt zu der Entkommung Rath und Anſchlag gegeben, zu

ſchwoͤren; wowider ſie Defenſion gefuͤhret, und nunmehr zu

wiſſen verlanget, ob ſie ſo viel ausgefuͤhret habe, daß ſie mit
dem Reinigungs⸗Eyde zu verſchonen, oder, wie hoch ſie allen⸗
falls, wenn es bey dem Urthel bliebe und ſie den Reinigungs⸗
Eyd nicht ablegen wollte, zu beſtrafen ſey. Nun widerſpre⸗
chen zwar die abgehoͤrte vier Zeugen einander; Alldieweil aber
die drey erſten Zeugen in der Haupt⸗Sache, daß nemlich das
Fraͤulein die Hand mit im Spiele gehabt, und bey Beſtechung
der Soldaten concurriret, einig ſeynd, mithin, wenn ſie in
den Umbſtaͤnden gantz uͤberein ſtimmten, eine voͤllige Ueberzeu⸗
gung vorhanden, und der Reinigungs⸗Eyd nicht einmahl noͤ⸗
thig waͤre; So moͤchte das Fraͤulein von Koͤllendorff im kuͤnff⸗
tigen Urthel ſchwehrlich mit dem Reinigungs⸗Eyde verſchonet,
wohl aber, da ſie ſolchen nicht abſchwoͤren wollte, willkuͤhrlich
ohngefehr 20 bis 30 Thlr. hoch beſtraffet werden.

be.

onge
ibus
ff in

ſch in
Und,

uſden
ſgne.
u ſe⸗
nicht

noch

oder

eht a
1 Nt

alen⸗
wogs⸗
erſort⸗
ſaber
h das
ung
ſe in
erten⸗

hrlich

SP. DCLXXXI. DE PROXENETIS. 101

gl n H
inf.
onet ,

XVI.

Provxeneta nominis faciendi, qui bominem inidoneum tanquam

idoneum, cui pecunia eredatur, commendavit, etſi eul-
pa ejus levis vel leviſſima intervenerit,
non obligatur. L.
XVII.
Obligatur tamen, ſi ſciens id fecit.
Nemnen ex generali commendatiene, tametſi ea male
ceſſerit, obligari, ſatis notum eſt ex L. 12 §. (2 Man-
dati, quin ſecundum L. 7 §. 10 de Dolo malo nec ſpecia-
lis commendatio, idoneum, quem eſſe, cui mutua pecu-
nia detur, obligat. Itaque nec proxenetæ nominis facien-
di, quod genus proxenetarum frequentiſſimum eſt, ex hu-
jusmodi adfirmatione obligantur, tametſi aliqua culpa eo-
rum interveniat, dummodo ea lata non ſit, quæ dolo
æquiparatur, L. 29. pr. Mandati. Exceptio eſt, ſi ſcien-
tes inidoneum debitorem commendarint, L. 8 de Dolo ma-
lo, L. 2 de Proxenetici’s. Atque ſic anno 1731 reſpondi:

Wird gefraget, ob Wiederbeklagter, im Falle er den erkann⸗

ten Eyd abzuſchworen ſich verweigern ſolte, 1088 fl. gut thun
muͤſſe. Nun haben die lezte Urthels⸗Faſſere Wiederklaͤgern

mit ſeinem Suchen angebrachter Maaſſen bereits abgewieſen,
unter dem Vorwande, daß die von Wiederbeklagtem gebrauch⸗
te Wort nicht einmahl ein Conſilium, vielweniger ein Man-
datum involvirten; Dieweil aber Wiederbeklagter, im Fall
er den zuerkannten Eyd nicht abſchwoͤret offenbaͤhrlich zuge⸗

ſtehet, die Frey⸗Frau von Altenhoff als eine Debitricem
idoneam gegen Wiederklaͤgern geruͤhmet, gleichwohl den
ſchlechten Zuſtand ihrer Guͤrher und Vermoͤgens wohl ge⸗

wuſt, alſo betruͤglich gehandelt zu haben, in welchem
N 2 Falle

102 MEDTTAT. AD PANDECT.

Falle nicht allein die natuͤrliche Billigkeit, ſondern auch die
geſchriebene klare Rechte demjenigen, weicher aus ſolchem Be⸗
truge Schaden leydet, actionem de dolo, oder wenigſtens das
Recht, die Erſetzung des ihm aus ſolchem falſchen und betruͤg⸗
lichem Vorgeben zuwachſenden Schadens, es ſey ex lege aqui-
lia, oder ex æquitate, per implorationem officii judicis, zu
fodern, geben; So iſt Wiederbeklagter, im Fall er den erkann,
ten Eyd abzuſchwoͤren ſich weigert, 1088fl. gut zu thun, ſchuldig.
XVIII.
21d proxenetæ offcium non pertinet, partes ad negotium,
quod ipſe conciliavit, implendum fidemque ſer-
vandam compellere.

XIX.

Itaque nec oficium conciliatoris pacis ſponſionem de
ea tuenda adnexam babet.

uod Stieve im Europaͤiſchen Hof; Ceremoniel FE. 4. c. 3
§. 4 pag, 312 dicit, officium mediatoris pacis adnexam
habere ſponſionem de pace tuenda, das Ambt eines Media-
toris werde durch die daran hafftende Garantie ſchwehr ge⸗
macht, etſi ei adſentire videatur Pufendorfius de Oficio bo-

minis &s& civis lib. a cap, 16 §. ult. cujus verba tamen: in-

primis gqui paci conciliandæ interveniunt, ejus obſervationem
præſtandam recipiunt, auxilio promiſſo ei, qui contra leges
pacis ab altero læſus fuerit; adhuc dubia ſunt, errat ma-
niteſte. Neque enim mediator pacis, qua mediator, ad
tuendam pacem partesque ad eam ſervandam compellendas
obligatur, ſicut proxenetæalii neceſſe non habent, in lite,
quæ ex negotio ab ipſis conciliato oritur, intervenire, eique
parti, quæ pro eoſervando laborat, adſiſtere. Sponſio iſta per
ineſt

1

um
ktian

das
rig⸗
gul⸗
u
ann,
dig.⸗

vim
dia⸗

SP. DCLXXXI. DE PROXENETIS. 102¾

ſe nunquamineſt proxenetæ officio, ſed peculiariter adjicien-
da eſt. Sic Carolus II. Magnæ Britanniæ rex, pacis Neoma-
genſis conciliator, mandato, quod legatis ſuis dedit, hoc ſin-

gulatim inſeruit: Dantes & ulterius concedentes Legato noſtro

poteſtatem & auctoritatem, ſi quando Deo Opt. Max. benigne
viſum fuerit, ut pacis tractatus concludatur & ad optatum
ſinem perducatur, pro nobis & nomine noſtro declarandi
CGuarautiam noſtram dicti tractatus omni meliori modo &α
Jforma; Vide Actes & Memoires des Negotiations de la Paix
de Nimegue tom. I. pag. 181. Contra in pace Ryſvicenſi
nihil tale a Carolo XII. rege Sueciæ, mediatore, manda-
tum vel promiſſum fuit. Quin potius, quod ſingulare,
legati Suecici in Zbeatro Europæo ztom. XV pag. 188 ex-
preſſe declarant, diſplicere ſibi aliquot capita pacis, quam
tamen ipſi conciliarant.

CORROLYLAK.

Proxeneta muneris publici, qui per dolum, culpam la-
tam aut levem inidoneum commendat, obligatur, non
etiam qui per culpam leviſſimam. Dixi in Specimine 182
de Commendatione medit. ult.

MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DCLXXXII.
AD LEIB. I. TI V XII.

PROXENETA NUPTIARUM.
Proxeheta omnis ex dolo & eue lata ad damnum ſarcien-

dum obligatur,

II.
igitur & conciliator nuptiarum.

III.
Falſa laudatio dolus eſt.
IV.

Decebptus a proxeneta etiam contra tertium poſeſorem
actionem babet,

V.
non aliter tamen, quam ſi ipſe omnis culpæ & negligen
tiæ expers eſt.

uellam locupletem & parentibus orbam procus am-
bit, tenuium facultatum adoleſcens, & in arte, quam
profitebatur, tiro; qui faciles ſibi ad virginem aditus pa-
raturus curatorem ejus adit, hujusque ſuffragium proxe-
netico triginta thalerorum mercatur ac per hunc ad puel-
lam introductus & commendatus facile ſe in ejus amo-
rem inſinuat, ſponſalia celebrat, pacta dotalia init, in his
ædes ceteraque ſponſæ bona in dotem accipit, deinde

nuptias facit. Voti ſui compos novellus maritus laute vi-
Veré

de i
crecd.
ar

Verte
ciet⸗

cont
lales

r n

for
ſna

bus
felti

.

lun
He
tert

Kê

culp
Jua-
crat
pote
lide

N

ies⸗

SpP. DCLXXXII. DE PROXEN. NVPTIAR. rof

vere incipit, non refragante uxore juvencula, quæ in ſo-
cietatem harum deliciarum facile veniebat, & pro harum
continuatione, ut maritus æs alienum conflaret, & res do-
tales crediroribus pigneraret, conſentiebat. Sic itaque
ambo bona ſua intra breve tempus abliguriunt, maritus
foro cedit, conſurgunt creditores, domum pignori oppo-
ſitam occupant, res ceteras auferunt, ac uxori nihil, un-
de vivat, relinquunt. Tum miſera duabus ſimul actioni-
bus inſtitutis & contra creditores, ut ſibi res ſuss dotales
reſtituant, & contra proxenetam, ut damnum conciliatio-
ne infelicium nuptiarum datum reſarciat, experitur. Sed
creditores, qui ſolemnia omnia in dotis conſtitutione, alie-
natione & oppignoratione adhiberi curarant, facile abſo-
luti ſunt. Et, quamvis non ſum immemor eorum, quæ in
Specimine 59 de Dolo medit. 4. dixi, dolo omni, etiam quem
tertius adhibuit, vitiari contractum; ibi tamen jam tum
ad hoc dubium reſpondi, verbis: Si modo decepto nulla

culpa vel negligentia imputari poteſt. Culpam enim uxor,

quæ datum ſibi improbum conſilium tanta facilitate ſequuta
erat, & cum marito prodigaliter vixerat, a ſe amoliri non
poterat. Supererat itaqne proxeneta, quem jura ipſa tueri
videbantur, quæ in L. 2. de Proxeneticis proxenetam, neque
quaſi mandatorem, neque ex locato conducto, ſed tunce
ſaltem, ſi dolo & calliditate quem circumvenerit, actione
de dolo teneri perhibent; id quod eo extendit Perez ad
tis. C, de Sponſalibus n. 21, ut neget, proxenetam teneri
propterea, quod pulebritudinem ſponſæ, ejus nobilitatem, aut
Jivitias ultra verum eaxtulerit, quiæ ſolum excedere videtur
jaudando, &ρ commendando puelleæ nomen 8 bonam famam;
quod remunerari æ&uum eſt. Addit Titius in Jure privato

lib, 10 cap. 6 §. 8. argumentum legis 19 pr. de Aedilit. edicto.

Tom. XI. S Ego

106 MEDTTAT. AD PANDECT.

Ego vero falſam laudationem dolum, & conſilium, quod
infelicem exitum habiturum conſiliarius ſcit, vel prævide-
re poterat, fraudulentum eſſe contendo, & TZitio adſentio;
qui in ſv. S. 9. proxenetam, ob male laudata animi fortu-
næque bona, utique obligari, ſed ſaltem di fficulter conve-
niri, dicit. Perezius quoque loco ſupra memorato, proxe-
netam ex lata culpa teneri, fatetur, nec poteſt aliter
Propter L. 29 pr. Mandati. Itaque [Cti Helmſtadienſes
menſe Julio anni 1727 creditores abſolverunt, ſed proxe-
netam eo magis, quod præterea curator eſſet, ac adeo ex
officio pernicioſas iſtiusmodi nuptias diſſuadere debuiſ-
ſet, damnarunt, hunc in modum: In Sachen Marien
Lucien Steinin, Klaͤgerin an einem wider ihre Vor⸗
muͤndere, Beklagte am andern, und ihres verſtorbenen Man⸗
nes Glaͤubiger, Mitbeklagte am dritten Theile ꝛc. ꝛc. Daß der
Klaͤgerin Suchen wider die Mitbeklagte nicht ſtatt habe, ſon⸗
dern dieſe mit ihren Capitalien in der Ordnung, worinnen ſie
laut Gerichts⸗Buchs geſetzet ſeynd, auch nach Bezahlung der
Capitalien mit den Zinſen in gleicher Ordnung zu befriedigen
ſeynd. Dahingegen muß Beklagter Paulmann die Klaͤgerin
wieder in den Stand ſetzen, worinnen ſie vor eingegangener Ehe
geweſen, und ihr alles, was ſie durch ihres Mannes Schulden⸗
Laſt verlieret, erſtatten. V. R. W. Rat. Decid. Anfaͤnglich bit⸗
tet Klaͤgerin, die in der Eheſtifftung an ihren Mann zeit ihrer
Minderjaͤhrigkelt gethane Veraͤuſerung ihres Hauſes und uͤbrigen
Vermoͤgens, in Anſehung der dabey nicht in Acht genommenen,
bey alienationibus prædiorum pupillarium noͤthigen Stuͤcke,
null und nichtig zu erklaͤren, oder ſie wenigſtens dargegen in
integrum zu reſtituiren; Allein wir haben ihr beydes abgeſchla⸗
gen, aus Urſachen, daß 1) hier allerdinges eine rechtmaͤßige und

norhwendige alienandi cauſa vorhanden geweſen, nemlich dotis
con.

nod
e⸗
tio,
ttu.
we⸗
Ne.⸗
iter
nſes
dxe⸗
exX
uiſ⸗
ren
or⸗
hor⸗
der
ſon⸗
ſe
der
ſgen
erin⸗
Ehe
dben⸗
hit⸗
ihrer
igen
gen/
ch 6,
in
chle⸗
und
lotis

con.

SP. DeLXRNII DE PROXEN. NVPTIAR. 107

conſtitutio, worz u eine Feau den Rechten nach angeha alten wer⸗
den kan, Gailius lib. 2 Obſ. 82 u. 6, Stryk. in Cautelis con-
trabktuum Sect. 3 cap. 8 § 9, Leyſer in Meditat. ad z. Specim.
303 de Perſonis dotem conſtituentibus medit. 2. hiernaͤchſt 2)
nicht allein decretum magiſtratus, ſondern auch die gerichtliche
Auflaſſung und Einſchreibung in das Stadt⸗Buch darzu gekom⸗
men, welche letztere ſonderlich ſecuritatis publicæ cauſa eingefuͤh⸗
ret iſt, mi hin ohne ſehr wichtige Raiſon nicht annulliret oder re-
ſeindiret werden muß, ferner 3) ein minderj hriger in Ehe⸗Sachen
pro majorenne geachtet wird, L. 8 C. de Nuptiis, alſo auch
ohne Vormund pacta dotalia errichten kan, L. 723 pr. de Jure

dotium, Carpzovius deciſ. 143 Leyſer in Medit. ad z. Secim:

307 de Pactis dotalibus medit. 2, folglich die Reſtitutio in in-
tegrum hinweg faͤllt. Dieſemnach werden die Glaͤubiger in der
Ordnung, worinnen ſie in dem Stadt⸗Buche verzeichnet ſeynd/
bezahlet. Der Klaͤgerin zweytes Suchen iſt wider ihre Vor⸗
muͤndere gerichtet, und verlanget ſie ſonderlich in der Replic,
daß dieſe ſtatt ihrer die Glaͤubiger bezahlen ſollen, auch ſiehet
man ſofort aus dem Anfange der uͤbergebenen Klage und den
uͤbrigen Actis, daß ſie nicht eben beyde Vormuͤnder, ſondern
hauptſaͤchlich Paulmannen beſchuldiget. Und dieſen haben wir
auch billig condemniret, in Erwegung, daß er 1) uͤberfuͤhret iſt,
von dem verſtorbenenem Stein 20 Thlr. umb ihm zu der Hey⸗
rath mit der Klaͤgerin zu verhelffen, empfangen zu haben, geſtalt
er den ihm daruͤber deferirten Eyd nicht abgeſchworen, und die
ihm dagegen reſervirte Gewiſſens⸗Vertretung nach Ablauff der
geſetzten 4 Wochen deſert werden laſſen, gleichwohl 2) dieſe
Heyrath vor Klaͤgerin eine ſehr uͤble Partey geweſen, und kein
rechtſchaffener Freund, geſchweige ein Vormund, ſeiner Ver⸗
wandtin nach Treu und Redlichkeit und mit gutem Gewiſſen da⸗
zu rathen koͤnnen, indem vielgedachter Stein ein junger, roher
2 und

108 „ MEDITAT. AD PANDECT.

und unerfahrner Menſch geweſen, kaum aus der Lehre gekommen,
und dabey keine Guͤther gehabt, ſondern gleich Anfangs auf das
ihm von der Klaͤgerin zugefreyete Hauß 25⁄0° Thlr. aufnehmen
muͤſſen, und denn 3) bey ſolcher Bewandnuͤß dieſer Paulmann
durch Veranlaſſung gedachter Heyrath an der Klaͤgerinn Ruin
Schuld traͤget, und ihr nunmehr keinesweges vorwerffen kan,
daß ſie ſelbſt als ein junges unverſtaͤndiges Menſch ihren Mann
von der uͤbelen Haußhaltung nicht zuruͤcke gehalten, ſondern das
gute Leben mitgenommen, naͤchſtem 4) Paulmann zwar ableug⸗
net, bey der gerichtlichen Ueberlaſſung des Hauſes geweſen zu
ſeyn, aber des Wiederſpiels durch das von der Klaͤgerin ad
Acta gelegte Document uberfuͤhret wird, uͤbrigens 5) Klaͤgerin
in Replicis angezeiget, die Vormuͤndere haͤtten anfaͤnglich den
Notarium, Seitzen, die Eheſtifftung aufzuſetzen, brauchen
wollen, waͤren aber, als dieſer ihnen den der Klaͤgerin daraus zu⸗
wachſenden Nachtheil vorgeſtellet, und ein beſſeres angerathen,
von ihm ab, zu einem anderem gegangen, welches ſie unbeam⸗
wortet gelaſſen, demnach ſtillſchweigend zugeſtanden.

VI.

Conciliator nuptiarum proxeneticum ſibi promiſſum
recte exigit.

VII.

atque, ſi id jam accepit, ad veſtituendum condictione ob tur-
pem cauſam inutiliter convenitur.

nen,
das
mmen
ſann
uia
fan,
ana
des
ſeug⸗
40
gerin
den
lchen
u⸗
hen,
a

uf⸗

The.

SP. DCLXXXII. DE PROXNEN. NVPTIAR. 1095

beler has luculenter in reſponſo nomine Ctorum
Helmſtadienſium menſe Septembri anni 1714 ſcripto
expoſui, adeoque id hic adſcribam: Hat Cajus, als er
umb Mariam ehelich angehalten, dem einen Curatori derſelben,
Sempronio, 100 Species-Ducaten auf den Fall, da ſeine
Heyrath vor ſich gehen ſollte, verſprochen, ſelbige auch nach
vollzogener Hochzeit wuͤrcklich ausgezahlet; entſtehet alſo die Frage:
Ob dieſes Verſprechen pro munere proxenetico zu achten ſey,
und in dieſer Qualitæt denen Rechten nach beſtehen, auch,
wenn es gleich noch nicht bezahlet waͤre, mit Beſtand gefodert
werden koͤnne. Nun iſt zwar nicht zu leugnen, daß die bey ge⸗
genwaͤrtiger Schenckung vorfallende Umbſtaͤnde keine andere
Handlung, als ein munus proxeneticum, anzeigen, immaſ⸗
ſen Cajus zu der Zeit, da er dieſe 100 Ducaten Sempronio ver⸗
ſprochen, bey ſeibigem um die Mariam gebuͤhrend angeworben,
dieſer auch als Curator der Mariæ zu deren Verehelichung durch

ſeine Vorſtellungen ein groſſes beytragen koͤnnen, uͤberdies die

Condition, da die Heyrath vor ſich gehen ſolte, der Schenckung
beygeſetzet worden, Proxenetica autem ſunt remunerationes
eorum, qui operam in quibuscunque negotiis conciliandis præ-
ſtant, Huber ad tit. z. de Proxeneticis. Bey welcher Be⸗
wandnuͤß, und da die Rechte in L 3 pr. de Proxeneticis die
proxenetica uberhaupt pro ſordidis erkennen, ſolche auch in⸗
ſenderheit in Heyrarhsſachen zu nehmen unterſagen. Conſtitutio
vult, ne proxeneta ſeu conciliator nuptiarum quidquam ca-
piat, L. 6 C. de Sponſalibus, zudem einige Rechts⸗Lehrer, der⸗
gleichen Geſchencke zu nehmen, fuͤrnemlich denen Vormuͤndern ver⸗
bieten, und auf den Fall der bereits geſchehenen Zahlung con-
dictionem ob turpem cauſam verſtatten; Ita enim TPerez ad
tit. C. de Sponſalibui n. 2 . Patri aut tutori quid exigere pro
conciliandis nuptiis Kliæ vel pupillæ non licet: & datum repe-
O 3 L ti

1t0 MEDITAT. AD PANDECT.

ti poteſt condictione ob turpem cauſam, quum ultro & ex officio
zeneantur, lias etiam digniſſimis viris collocare; es das An⸗
ſehen gewinnet, ob ſey gegenwaͤrtige Schenckung als ein munus
Proxeneticum in Rechten verboten, und koͤnne alſo mit Beſtand
nicht gefodert werden; Alldieweil aber die munera proxenetica
denen Rechten nicht gaͤnzuch zuwider ſeynd, ſondern vielmehr
zugelaſſen werden, Proxenetica enim jure licito petuntur, L.
¹ W3 de Proxenericis, hiernaͤchſt der oben angefuͤhrte L. 6 C. de
Sbonſalibus, wie bereits Stryk in Vſu moderno tit, de Proxe-
neticis §. 4 angemercket, die proxenetica in Heyraths⸗Sachen
nicht ſchlechterdinges verbietet, ſondern nur, daß ſolche den 20
Theil der Mitgifft nicht uͤberſteigen ſollen, anbefiehlet, zu ge⸗
ſchweigen, daß angezogener lex, welchen Cujacius aus denen
Baſilicis eingeſchoben, vide Cpraæum de Sponſalibus c. 9 §. 14.
2.2, Hicht pro authentica zu achten, folglich von denen Rechts⸗
Lehrern in pronunciando und decidendo gar nicht zu attendi-
ren iſt; wie denn Bergerus P. 2 Reſponſo 281 einen faſt gleich⸗
maͤßigen caſum anfuͤhret, da eine dem curatori wegen ſeiner Un⸗
terhandlung bey Verheyrathung der Curandin gethane Schen⸗
ckung den 4000 fl. gültig erkannt worden, endlich des Perezii
Meynung in denen Rechten nicht gegruͤndet, auch, da ſolche
gleich gegruͤndet waͤre, auf dieſen Fall nicht zu ziehen iſt; da Sem-
pronius kein tutor, ſondern nur Curator der Marien geweſen,
deſſen Conſens bey Verheyrathung einer minderjaͤhrigen Perſon
gar nicht erfordert wird, L. g. C. de Nuptiis, und welcher alſo
in dieſem negotio gan; pro extraneo zu achten iſt; So erſcheinet
dannenhero ſo viel, daß die dem Sempronio verſprochenen 100
Ducaten zwar pro munere proxenetico zu halten, gleichwohl
aber zu Recht beſtaͤndig, und, da ſie noch nicht bezahlet waͤren,
mit gutem Fuge gefodert werden koͤnten. Faͤlt weiter Zweifel vor/
ob Cajus die 100 Ducaten unter einigem anderem Vorwande vom
Sem-

co⸗
tl
un

—
△2

—

—
leio

A⸗

SP. DCLXXXII. DE PROXEN. NVPTIAR. III

Sempronio zuruͤck begehren koͤnne; Nun moͤchte derſelbe zwar
condictionem indebiti, oder ob turpem cauſam, anzuſtellen
willens ſeyn; Allein da das von Cajo gethane Verſprechen nichts
unrechtes und verbothenes in ſich begreiffet, und aber nach denen
canoniſchen Rechten und denen in Deutſchland eingefuͤhrten Ge⸗
wohnheiten ein jedes pactum und Verſprechen, welches nicht
contra bonos mores laͤufft, validam actionem producirt,
dieſemnach Sempronius, wie bereits bey der erſten Frage ausge⸗
fuͤhret worden, obige 100 Ducaten, wenn er ſie noch nicht em⸗
pfangen haͤtte, zu ſodern berechtiget waͤre, vielmehr alſo, wenn
Cajus ſie wieder zuruͤck begehren ſolte, ſich mit der exceptione
pacti conventi ſchuͤtzen kan, Cui enim datur actio, ei multo
magis competit exceptio, L. 156. §. 1 de Reg. juris; So iſt Ca-
jus obbeſagte 100 Species Ducaten von Sempronio auf einige
andere Art zuruͤck zu fodern nicht berechtiget. Similem in modum
ICti Lipſienſes ſenatui Chemnicenſi menſe Decembri anni
1737 in cauſa Wormin contra Geyern reſponderunt; quorum
ſententiam, rejecta adpellatione, confirmarunt ſcabini Vi-
tebergenſes, addita condemnatione in expenſas ex hac ra-
tione: Daß die exactio muneris proxenetici pro concilian-
dis nuptiis in Rechten nachgelaſſen, und der hierwider angezo⸗
gene l. alt. C. de Sponſalibus & proxeneticis ad leges reſtitutas
gehoͤret, und zur Zeit, als compilatio Juſtinianea in ſubſidium
in Deutſchland angenommen worden, in ſelbiger ſich nicht mit
befunden, dieſemnach pro recepta nicht zu halten.

MEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Etiam curator puellæ proxeneticum pro nuptiis cum ea con-
ciliandis ſibi a proco recte ſtipulatur,
IX.
dJdummodo id immodicum non ſit,
X.
quo caſu promiſſio conſiſtit quidem, ſed tamen mode-
randa eſt.
E rationibus, quæ reſponſum in præcedentibus medi-
tationibus commemoratum dubium reddere poſſunt,
præcipua eſt, quæ ab officio curatoris derivatur, quod
utique natura ſua gratuitum eſt, &, ſi proxeneticum exiga-
tur, mercenarium eſſe incipit. Præter Perezium in re-
ponſo allegatum Lynckerus iduplici reſponſo in eadem
cauſa exarato vol. II. reſp. 27 &ι 162 damnat hæc proxene-
tica, quæ curatores ſibi ſtipulantur, ac turpia irritaque
declarat. Nec nego, me in illa, quam Lynckerus pro-
ponit, ſpecie ſimiliter reſponſurum ac judicaturum fuiſſe.
Nam, quæ ex parte curatoris interceſſerant, mendacia,
fraudes, commiſſiones, pacta puellæ deſponſandæ damno-
ſa, læſiones enormes, excuſari non poterant. Ego vero
de his non litigo, ſed quæſtionem hanc propono; an cu-
rator puellam fidei ſuæ commiſſam deſponſaturus a proco,
illam ambiente munus modicum & beneficio, quod ei
Ppræſtat, par oblatum accipere & promiſſum exigere poſ-
ſit. Quod adfirmo. Equidem non ſum neſcius, tutoris
curatorisve munus gratuitum eſſe. Turpiter vero ſecun-
dum L. 38 de Negotiis geſtis faciunt, qui, quum gratuitam,
certe integram, & abſtinentem omni lucro præſtare fidem
deberent, mercedem accipiunt, & condictione ob turpem
cau

ne

xel

10⸗

—

D

Sp. DCLXXXII. DE PROXEN. NVPTIAR. 113

cauſam tenentur, qui quid accipiunt, ut officium ſuum fa-
ciant, L. 9 §. 1 de Condict. ob turpem cauſam. Verum enim
vero officium tutoris & curatoris intuitu pupillæ utique
gratuitum eſt, & peccabit curator, qui a puella ſua, quod
eam bene nuptui collocavit, quid exigit, vel etiam, ut in
reſponſo Lynkeriano factum, a proco ſibi aliquid ex ſpon-
ſæ bonis ſtipulatur. A tertio autem, cum quo tutor cura-
torve in rem pupilli contrahit, munuſculum non extorque“
re, ſed ſponte oblatum accipere, leges nullibi prohibent;
quin potius lex 2 C. de Donationibus ante nupt. parentibus
munera ab eo, cui filiam ſuam in matrimonium locant, ac-
cipere, magis ergo idem curatori, permittunt. Si immo-
dicum munus ſit, donationem tamen, ne utile per inutile
vitietur, non prorſus reſcindo, ſed eodem temperamento,
quod in ſponſionibus immodicis Specim. 127 de Sponſionibus
medit. 7 præcepi, hic ucque utor, ac judici, arg. L. 12 de
Donat. & L. 19. §. 1 de Re judicata, inprimis L. 3 de Pro-
xeneticis, poteſtatem do, ſummam donatam moderandi.

4

XI.
Ex promiſſione dotis proxenetæ vel per proxenetam facta
marito obligatio & actio naſcitur,
XII.
quæ morte uxoris non exſtinguitur,
XIII.
Nec nocet promiſioni, quod imperſonaliter concepta Jfuit.

)n in hoc ſpecimine elaborando occupatus ſum, talis
Jeontroverſia ICtorum Vitebergenſium deciſioni ſubji-
citur: Procus quidam amicum ſuum ad puellæ, quam am-
bit, patrem pro conciliandis nuptiis ablegat. Pater in tra-
Tom. XI. P tatio-

114 MEDITAT. AD PANDECT.

ctatione cum hoc amico, ſe filiæ ſuæ mille in dotem da-
turum, enunciat, filiamque per hunc internuncium proco
deſponſat. Revertitur internuncius ad procum, &, quæ ege-
rit, cum puellæ patre, ac quæ hic dixerit, fideliter renun-
ciat. Lætus procus nuptias ſine mora facit. Adhibentur
ceremoniæ ſolitæ,
— . dictum feliciter, ingens
Cæna ſedet, gremio jacuit nova nupta mariti.
Vivunt concordiſſime per aliquot menſes novi conjuges,
& invicem, & cum patre uxoris. De doto, & iis, quæ in-
ter patrem & proxenetam adta fuerint, nulla unquam fit
mentio, nec de conficiendis ſignandisque tabulis dotalibus
cogitatur. Tandem mors, erepta novella conjuge, pacem,
ut fere ſemper fit, inter ſocerum generumque turbat, &
civile bellum, quemadmodum olim inter Cæſarem & Pom.
pejum, excitat. Gener nempe iſta mille proxenetæ ſuo
promiſſa flagitat. Negat ſocer, ea, quæ ſermocinando cum
proxeneta dixerit, ex animo ſe obligandi profecta fuiſſe,
negat, ea promiſſionem continere, &, ſi hanc etiam conti-
neat, negat generi acceptationem, ſine qua obligatio naſci
non poſſit, acceſſiſſe, addit, omnem promiſſionem intelligi
rebus ſic ſtantibus, atque adeo eam, quæ ſibi adfingatur, ſi
vel maxime ex verbis ſuis elici poſſit, exſtincta filia, cujus
gratia facta ſit, & ipſam exſtinctam eſſe, denique alteri per
alterum ex notiſſimis juris noſtri principiis obligationem
adquiri non poſſe. Habebant hæc aliquem colorem. Nos
tamen litem ſecundum generum dedimus ſocerumque da-
mnavimus, ex generali regula legis 70 de Jure dotium: In
ambiguis pro dote reſpondere melius eſt. Et nec ſuberat qui-
dem hic ambiguitas. Nam quæ in præfationibus pacto-
rum, ſtipulationum, transactionum, eontractuum dicuntur
R

000
ege⸗
lun⸗
mur

ges,
in⸗
n fit

ibus

3

SP. DCLXXXII. DE PROXEN. NVPTIAR. rIr/

promittuntur, deinde, quum negot'um concluditur, tacite
repetita cenſentur, & obligant, L. 134 §. 1 de Verborum ob-
lig. L. 4. §. 3 de Pactis. Acceptatio autem facto ipſo acceſ-
ſerat, dum procus poſt hanc promiſfionem nuptias fece-
rat. Nec mors filiæ & uxoris obligationem ſuſtulerat, ſed
genero facultatem exigendæ dotis promiſſæ reliquerat, L.
9 C de Pactis conventis. Vide Specimen noftrum 303 de Per-
ſonis dotem conſtituentibus medit. 12. Denique regula; quod
alteri per alterum obligatio non adquiratur; de cujus uſu
in foris Germaniæ multi dubitant, ſi vel maxime adhuc uti-
lis eſt, in procuratore, qualis ſine dubio proxeneta eſt,
etiam ſecundum jus Romanum ceſſat. Itaque has rationes
ſententiæ noſtræ ſubjecimus: Dieweil darauf, ob Beklag⸗
ter Klaͤgern dotem unmittelbahr ſelbſten, oder per tertium
verſprochen, nichts ankommet, hiernaͤchſt an Selten Klaͤgers,
nachdem dieſer die Heyrath mit Beklagtens Tochter vollzogen,
es keiner andern Acceptatione dotis promiſſæ bedarff, als
ſolchergeſtalt ipſo facto geſchehen; So iſt ꝛc. Similiter iidem
[Cti Vitebergenſes menſe Februario anni 1740 in caſu,
quo ſocer promiſſionem per proxenetam imperſonaliter
factam retractare contendebat, judicarunt: Daß die bey dem
11 Beweiß⸗Articul gebrauchte Eydes⸗Delation vor unzulaͤß g
nicht zu halten, ſondern Beklagter ſich darauf nach anderwei⸗
ter Ladung ſub pœna confeſſi & convicti einzulaſſen verbun⸗
den. V. R. W. Rat. Decid. Alldieweil dieſer Articul aus⸗
druͤcklich darauf, daß Beklagter Klaͤgern durch Oedrichen ver⸗
ſprechen laſſen; Wer ſeine Tochter heyrathete, bekaͤme von ihm
500 Thlr. Mitgifft; gerichtet iſt, hingegen, wenn Beklagter
dieſe Geſandſchafft eingeſtaͤnde, und, daß er hiedurch nichts
verſprechen, ſondern Klaͤgern nur zu einer Heyrath anlocken
P 2 wol⸗

116 MEDITAT. AD PANDECT.

wollen, vorgaͤbe, ſolcher Vorwand auf einen unverantwortli⸗
chen Betrug hinaus lauffen wuͤrde, welcher Beklagtem um ſo
viel weniger zu ſtatten kommen kan, als bey dergleichen Ver⸗
ſprechungen einer Mitgifft in fayorem matrimonii nicht auf
die Apices juris geſehen, ſondern ſo gar auch, wenn das Ver⸗
ſprechen nur vagum und indeterminatum geweſen, dergleichen
promiſſiones incertæ pollicitationis ſonſt gar nichts gelten,
L. t10⁸ §. 1I de Verb. obligat. L. 16 §. 3 D. & L. 17. C. Man-
dati, gleichwohl bey Mitgifften vor guͤltig geachtet und pro
modo facultatum patris & dignitate mariti determiniret wer⸗
den, L. 69 §. 4 de Jure dotium, L. 3 C. de Dotis promiſi.
Leyſer in Meditat ad æ. Spec. 303 de perſonis dotem conſt-
medit. 13 die Mitgifft ex officio von dem Richter beſtimmet
wird; So iſt nach Inhalt Unſers Urthels billig erkannt.

SPECIMENDCLXXXIII.
AD EIB. L. TI Z. XII.

C E N S V.

I.

Vox latina: cenſus; cum Germanis: Schoß, Schatzung;
Jere convenit.

II.

Ambaæ ſubjectionem involvunt.
III.

Igitur is, qui cenſui, dem Schoſſe, obnoxius eſt, civis &α
ſubditus præſumitur,

—

IV.

8

SbP. DCLXXXIII. DE CENSV.

IVv.
donec contrarium clare probetur.

cripſit de cenſu commentarios, ſpiſſum opus, Hermuanus
Latberus, nec ineleganter pro ratione iſtorum temporum,
nec adſentatorie, ſed falſe interdum & acriter contra prin-
cipes & magiſtratus, in cenſu agendo nimios, declamat-
Ego itaque quum hoc ſpecimen de cenſu ſcribere inſtitue-

rem, & de definitione cenſus ſolicitus eſſem, totos tres Latheri

libros pervolutavi; & vix vocem cenſus, nedum definitio-
nem, in illis repperi. Itaque, quod Lathero deeſt, en Zaco-
o Gothofredo ſupplebo, & totum ejas paratitlon ex Com men.
tarviis in titulum Codicis Tbeodoſiani de Cenſu huc transſcri-
bam. Cenſus hoc titulo, & complurimis aliis legibus: dicitur
& cenſio in l. ultim. de excuſat. artifie. cenſus publicus I. 6 de
conlat. donat. Adſeriptio Rubr. & d. l 6 hultim. de conlat.
donat. I. 12 de indulg, deb. l 117 de Decurion. l. I ne quid publ.
æt. de quo plura in parat. de annona & trib. vel publica
adſeriptio: l. ult, ne conlat. transl. unde & za ιXt.ς in
Rubrica de Cenſu ſive Adſeriptione: indeque cenſibus adſeri-
pta mancipia: I. 2 ſupr. ſine cenſu: jugatio adſeripta, l. 2 ne
