Fuit in medio ævo, clericum occurrentem non ſalutare VIII.
“
Referri ad illas nequit omiſſio titulorum domine direéto de-
bitorum a vaſallo facta. Itaque propter eam aſallus privari
feudo nequit VII. 286 ſq.
Sufficit ad exhæredationem liberorum Vi.. 632
(XX) 3 Sunt

350 INDEX IV.

Sunt injuriæ illatæ
1) magiſtratui, quæ inquiſitionem poſt ſe trahunt. Ceſfſat
tamen inquiſitio, quando vel injuria magiſtratui fines of-
ficii excedenti illata fuit, vel certum eſt, pœnam ultra
mulctam pecuniariam non extendi VIII. 460 ſqq.
2) principi, vel ejus familiæ, quæ carcere, inquiſitione,
quin & ultimo ſupplicio, puniri poſſunt VIII. 668 ſq.
3) ſacerdoti, quæ, ſi per eam ſacra turbata fuerunt, ulti-
mo ſupplicio punitur. Quod ſi hec non factum, ſed
ſcandalum ſaltem excitatum fuerit, injuria hæc pœna ſo-
lita graviore coercetur, ac reus læſo publice ſatisfacere
cogitur VIII. 207 ſq. 547
4) verbales aliquando VIII. 206

INIURIA ATROCISSIMA.
Fuit olim Romæ, magiſtratui in via occurrenti non decedere,
quæ etiam aliquando ultimo ſupplicio expiari debuit VIII.
293 ſq.
INIURI ILLATE INTUITU OFFICII.

Dicuntur, per quas officium ipſum, non perſona ſaltem, con-
temtui exponitur VIII. 224 ſq.

INIURIA LEVIS.

In illis ſpontanea honoris declaratio reum liberat, ſed tamen,
quamvis ab adtore recepta fuerit, eumdem ad expenſarum
reſtitutionem obligat VIII. 206 ſqq.
Non ſufficit ad feudi privationem I. 542
INIURI LEVISSIMX.
Hominum viliſſimorum aliquando maximi in cauſis publicis
momenti ſunt VIII. 219 ſqq.
INIURIA MEDIATA.
Eſt injuria membro collegii, aut univerfitatis, illata VIII. 237
INIURIF MUTUX.
In illis
1) locum habet compenſatio, quoad ſatisfactionem priva-
tam, non vero quoad pœnam publicam III. 273 ſq. VIII.
204 ſq.
2) non

—-0%7 f—

N

EE

õ

IND EX IV. 3 /1
2) non adeo ſcrupuloſe attenditur factorum inæqualitas III.
Z 273 ſqq.
L INIURIA OBLICUA.
Definitur VIII. 136
Exemplum ejus adfertur VIII. 326
Genera ejus prolixe deſcribuntur ViII. 2:23 ſqq.

INIUR IA PERSONALIS.
Illata occaſione officii, ſucceſſori actionem nullam tribuit
III. 224 ſq.
INIURIA REALIS.

Eſt injuria ſacerdoti, vel ſacra tractanti, vel intuitu ſacri,
quod gerit, muneris, illata, & ſacrilegii pœna coercetur
VhI. 547 ſq.
INIURIA SCRIFPTA.
Advocati contra judicem, coram quo litigat, ab hoc recte vin-
dicatur, & combuſtione ſcripti injurioſi per carnificem ali-

quando juſte coercetur II 22
Combuſtio injuriæ ſcriptæ juſta eſt, ſed parum conſulta VIII.
328 ſq.

Diſcrimen inter libellum famoſum & injuriam ſcriptam jure
Romano factum a càa ο οτπ$⏑° V. confirmatum, & in Ordina-
tione Politica abrogatum non eſt VIII. 3:5 ſq.
Sufficit ad exhæredationem V. 633 ſq.
INIURIA VERBALIS.

Cauſa juſta mitigandi homicidii pœnam aliquando eſſe poteſt

IX. 504 ſq.
Illata ſacerdoti ad obliquas blasphemias refertur ViII. 547
Refertur nonnumquam ad atroces injuris VIII. 206

INNOCENTES.

Defenſio & liberatio innocentis injuſte invaſi, aut oppreſſi, ju-

ſta eſt belli inter liberas gentes cauſa 1X. 448 ſq.
Occidi per licentiam bellicam non debent IX. 386 ſq.
Pro his, etiamſi nobis nec ſanguine, nec fœdere, junéctis, mo-
deratio inculpatæ tutelæ admittitur X. 43
unt

352 INDEX IV.

Sunt, qui, etſi culpæ alicui ſuccubuerunt, nullius tamen doli

ſibi conſcii ſunt X. 457 fqq.
Ultio de illis ſumta veniam nullam meretur IX. 489

INNOCENTIA.
Gradus ſuos habet X. 457
INOBEDIENTIA.
Erga juſſa principis ex contemtu profecta, perduellionis ſpe-
cies eſt, civis tamen, quem metus externus, etſi injuſtus,
a parendo deterret, excuſatur, neque princeps civi neceſ-
ſitatem parendi imponere poteſt, niſi ei ſecuritatem antea

præſtitit VIII. 648 ſqq.
INOTPIA.
Conjugis ſuperſtitis ex jure civili ſuccedere cupientis quo-
modo æſtimetur? disquiritur VI. 1119 ſq.

Conjugis ſuperſtitis non impedit, quo minus conjux ſuper-
ſtes, ob eructata erga defunctum convitia, ab hæreditate
plane excludi queat VI. 1122

INQUIETATIO. 2
Libertas ab omni inquietatione data immunitatem onerum pu-
blicorum non continet X. 869

INQU ILIINUS.
Dicitur, qui ædes conduxit Xl. 192

INQUISITIO.
Decerni non poteſt
1) in adulterio, ob confeſſionem unius partis IX. 31 ſq.
2) in delictis omnibus publicis VIII. 457 ſqq. IX. 8222
3) ob denunciationem ſolam partis offenſæ VIII. 469
4) ob libellum famoſum adverſus eum, contra quem iſte
propoſitus fuit VIII 335
5) ob teſtimonium læœſi ſolum, etſi jurejurando firmatum
N ViII. 4623 ſqq.
6) in uſurariæ pravitatis crimine, jure communi IV 883
ſq. VIII. 403
Decer-

INDEX IV. 313

Decerni poteſt ———
1) a magiſtratu ſolum, qui ſuperiorem jurisdictionem ha-
bet VII. 458 ſq.
2) contra clericos etiam in delictis atrocioribus X. 379 ſqq.
3) contra non prohibentem, vel probantem, in graviori-
bus criminibus II. 495 ſqꝗ
4) etiam, etſi corpus delicti adhuc dubium ſit VIII. 482 fJ.
5) ob deliéta atrocia, & illa, quorum pœna veriſimiliter ad
relegationem ex territorio pervenire poteſt VIII. 458 ſq.
460 ſq.
6) ob injuriam atrocem magiſtratui, principi, principis fa-
miliæ, & ſacerdoti illatam VIII. 207 ſq. 460 ſq ꝗq. 547. 668 ſq.

7) ob libellum famoſum contra integrum collegium, ſi gra-

ves ſuſpiciones, omnia ejus membra in libellum conſen-

ſiſſe, adpareant VIII. 330 ſq.
2) ob rumorem vulgarem ſolum, nonnumquam VIII. 319
ſqq.

9) ob ſuſpiciones graviores in homicidii crimine e rixa &
lite deſumtas, etſi nullum in cadavere vulnus, aut vio-
lentæ mortis veſtigium, adpareat IX. 412 ſq. 416 ſq.
10) ob uſurariam pravitatem commiſſam, jure Saxonico
Electorali IV. 883 ſq. VIII. 463
Deſideratur in ea præſentia rei, ſed in interrogatione ſimplici
etiam procurator, & ſcriptura, admittitur. In Electoratu
Saxoniæ tamen etiam heic præſentia rei requiritur ViII.

4⁴8 ſJ.
Detre tant eam re&te
a) fures rerum exiguarum VIII. 457 ſqq.
b) ſtupratores VIII. 457 ſqq.
D cC) vulneratores in ſubita rixa VIII. 457 ſqq.
. Effectus ejus ſunt
1) levis notæ macula VIII. 460 ſq.
2) ſuſpenſio ab officio & honoribus VIII. 460 fq.
2) teſtimonii labefactio VIII. 460 fdq.

Effectus ejus funeſti ſunt, ac propterea in illa major æquita-
tis ratio haberi debet. Poteſt ergo judex, ad advertendos
hoſce effectus, inquiſitionem aliquando in accuſationem con-
(Yy) ver-

INDEX IV.

vertere. Poteſt verba in factum temperare; omiſſaque in-
quiſitionis, inquiſiti, & articulorum mentione, mitiora vo-
cabula ſubſtituere, præprimis ſi res miniſtrum principis
tangit . VlIII. 4 2. 467 ſqq. 175. 849
Fines binos habet. Primus in eo conſiſtit, ne graviores peœ-
næ temere ac tumultuoſe irrogentur, alter eo tendit, ur,
reum ſpeciatim interrogando, circumſtantiæ omnes, tam,
quæ ad rei defenſionem pertinent, quam, quæ reatum ejus
pœnamque augere poſſunt, certius eruantur. Ubi ergo
alter ex his finibus ceſſat, peccat judex, qui per ſolemnem
inquiſitionem & impenſas, & rei ærumnas, multiplicat VIII.
. 457 ſ.
Omnis brevi ac ſummario judicio peragenda eſt. Poteſt er-
go judex, & non poteſt, reum ad videndum jurare teſtes,
& danda interrogatoria, citare, poteſt, & non poteſt, ar-
ticulos in examine teſtium adhibere, & omiſſio horum ar-
ticulorum judicium non vitiat, dummodo teſtes non in fol-
le, ſed diſtincte, factum expoſuerint VIII. 470 ſqqꝗ.
Romanis non incognita, ſed & ante [USTINIANUM in uſu,
& a jusTINIANO probata imperataque fuit VIII. 455 ſq.
Vox illa in nativa ſignificatione omnem de crimine cognitio-
nem & perquiſitionem compleétitur, ſed, uſu fori, inquiſi-
tio zar igoxi ſolemnem reſponſionem ad articulos denotat,
& interrogationi ſimplici, der ſummariſchen Vernehmung, con-
tradiſtinguitur. Aliquando etiam hæc vox generaliter pro
ipſa jurisdictione criminali accipitur VIII. 448 ſq. X. 337

2
292

INQUISITIONIS SUMTVUS.
vVid. EXFPENSÆE CRIMINALES.

INQUISITVUS.
Cconf. REUS CRIMINIS.

Dici nequit, antequam ad articulos reſponſionem dederit, et-
ſi inquiſitio contra eum decreta, ac is de crimine ſumma-
riter interrogatus, ſit II. 194 ſq. VIII. 474. X. 82 3
Eligi non poteſt I. 569 ſq. X. 822 ſd.
No-

MM 2 —— —⏑ — —

—

— — „ àaqvu

—„ — —
— 7 T

— —

⁸ — — —

INDEX IW. 235

Notatus, pendente inquiſitione, aliqua macula eſt. Itaque
ab advocatione, aliisque officiis, ſuſpendendus, & ad novos
honores admittendus non eſt I. 563 569 ſq. IV. 1208
Pauper, carceri incluſus, a judice ali debet II. 277

INROTULATIO.

Ante eam judex acta complere, atque iisdem omnia, quæ ad
deciſionem cauſæ, etiam indireéte, pertinent, ſi una pars
hoc deſideret, addere debet. Quodfi negligat, ſententia
pronunciata nulla eſt VII. 284 ſq.
Citatus ad eam legitime litigator, ſi defectum actorum non

–

animadvertat, ſententiam deinde, tamquam ad acta mutila-

ta, latam impugnare nequit VII. 285 ſaꝗ.
In ea contra tria Collegia juridica proteſtari ſingulis litigato-
ribus licet VII. 285 ſqq.
INSIDIF.

Metus illarum effecit, ut Romani, qui in hac arte magiſtri
perfectiſſimi fuerunt, non ſolum pacta ſucceſſoria ſevere
prohiberent, ſed & varia alia contra illas remedia excogi-
tarent. Hodie inſidiæ hæreditatis cauſa rariſſime ſtruuntur,
& inter Germanos fere incognitæ ſunt. Ceſſant igitur re-
media apud Germanos contra inſidiatores inventa I. 439 ſqq.

INSIGNIA FAMILIE, ſive GENTILITIA.

Adfingentes ea hominibus de plebe, falſum committunt, at-
que graviter, quin & aliquando ultimo ſupplicio, puniri

poſſunt . IX. 809
Communicantes ea, cum novis hominibus, opulentis, vel po-
tentibus, falſum committunt IX. 812
Impreſla rebus, quæ vindicantur, illarum illationem plene
probant IV. 961 ſqq.

Sumentes ea, propria auctoritate, falſum committunt ⸗X. 794
Suſpenſa in aliquo templi ſeceſſu, ſepulcrum familiæ, ibi eſle
non probant, ſed leve tantum argumentum faciunt II. 622
ſqq-
INSPECTIO CADAVERIS.
vid. CADAVERIS INSPECTIOET SECTIO.
(XNy) 2 Mü

3;6 INDEX W. L

INSPECTIO CORFPORIS.

Adhibita a priſcis Germanis ad pubertatem dignoſcendam ni-
hil turpitudinis habuit, ſed neceflaria fuit V. 424 ſq.

Uſurpatur reéte ad inveſtigandum puerperium I. 1419

Utilitatem in inveſtiganda virginitate nullam præſtat I. 130
INSPECTIO OcCULARIS.
Eam non poteſt adhibere commiſſarius ad examinandos teſtes
datus, etſi per illam lis melius decidi poſſe videatur I. 292
INSTITOR.

Conveniri nequit proprio nomine ex his, quæ tempore offi-
cii ſui geſſit. Neceſſe tamen eſt, ut probet, & ſe eum fuiſ-
ſe, & ſe negotium illud, tamquam inſtitorem, geſſiſſe. Unum

ex his probari non ſufficit III. 189 ſqq. 196
Conveniri poteſt proprio nomine tunc, quum, ſub oppigno-
ratione bonorum ſuorum, quid promiſerit II. 196
Impugnare proprio nomine nequit, poſt officium depoſitum,
ea, quæ olim, tamquam inſtitor, geſſit III. 196
Litigans, ratione officii, ſumtus a principali accipit II. 239
Non eſt, niſi toti negotiationi præponitur III. 195

Non obligat dominum is, qui legem præpoſitionis egreditur.
Tunc tamen is obligatur, quum ipſe alterum ſimpliciter
cum inſtitore ſuo contrahere juſſit II. 192 ſg.
Præpoſitus negotiationi pecuniariæ mutuum accipere poteſt
III. 194 ſq.
Subſtituendi actorem facultatem habet XI. 17
INSTITUTIONES CAPTATORIX.
Vid. CAPTATORIE INSTITUTIONES.
INSTITUTIONES IUSTINIAN EE.
Derogant Digeſtis I. 48
Hlis derogat Codex I. 48
INSTRUMENTUM.
vid. D OCUMENTUM.

INSTRUMENTUM FUNDI RUSTICI.
vid. INVENTARIUM.
INSTRUMENTVM LET ALE-
vid. ARMA LETALIA.

INST RVMENTVM OFFICINX.

”” Inſtrumenta ad officinam immobilem deſtinata, & ipſa immo-
r bilia ſunt I. 26 8
= INSULX.
. Natæ in flumine, hodie publicæ ſunt, ſeu ad principem per-
.—2 tinent M I. 258 ſqq. VII. 670
Occupare illas poteſt privatus, ſi princeps jure ſuo non ura-
tur, ſed eas per annos aliquot incultas jacere ſinat, atque
ſic quaſi derelinquat . VII. 670
. Romani eas olim accolis privatis adſignarunt I. 258
INTERCESSOR-
vid. PROXENETA
INTERDICER F.
. Idem ſæpe ſignificat, quam proceſſum poſſeſſorium inſtituę-
j re VI. 617 ſqꝗꝗ.
Studendo, legendo, ſcribendo, hoc exercitio innutritum, do-
lor acerbus & intolerabilis pœna eſt X. 428⁸ ſq-
. INTERDICTIO.
7 Eæ dolorem acerbiſſimum adferunt X. 4;2 2 S
Eæ frequentiſſimæ olim fuerunt, hodie rarius adhibentur X.
ä 22
Eæ revocari hodie debebant B X. 427
INTERDICTIOFORI. ⸗
3 Plus eſt, quam advocationibus interdicere I. 556. X. 429 ſq.
Quando decerni queat? disquiritur I. 556

INTERDICTVM.
r Conveniunt illa cum mandatis & inhibition bus noſtris VII.
( y) 3 1N-

358 INDEX IV.

INTERDICTUM Q 1°RUM BONORUM.

Abrogatum eſt in Saxonia Electorali VII. 6 52
Aequitate ſua ſe mirifice commendat VII. 634 ſqg.
Convenit cum remedio I. ult. C. de Edicto D. ADRIANI tollen-
do VII. 639 ſq.

Datur hæredi partiario contra cohæredem, non aliter tamen,
quam ſi jus ejus liquidum, & contradictio adverſarii altio-

ris ſit indaginis VII. 637 ſqq.
Hodie adhuc in uſu eſt VII. 634 ſJqq.
Utile habet hæres in re certa inſtitutus V. 682.

, INTERDICTUM QUODLEGATORVUM.
Inſtitui poteſt ab hærede contra legatarios, qui ipfſi poſſeſſio-
nem rerum legatarum adprehenderunt, ad reſtituenda ac-
cepta, ſi hæreditas æri alieno exſolvendo non ſufficit VI.
„ 866
Inſtitui poteſt ab hærede in re certa inſtituto V. 682
INTERDICTUM UTI POSSIDETIS.
Convenit in plerisque cum proceſſu ſummariiſſimo VII. 722
INTERDICTUM DE PRECARIO.
Datur ei, qui alterum quid jure familiaritatis facere paſſus
eſt, contra hunc ſponte cedere nolentem VII. 748
INTERDICTUM SALVIANUM.
Conjungitur utiliter in libello alternative cum actione hypo-

thecaria VII. 767
Datur non ſolis locatoribus prædiorum ruſticorum, ſed omni-
bus creditoribus VII. 767

Locum in illo inveniunt ezxceptiones, quæ ex natura negotiüi
& ex ipfſo inſtrumento fluunt, erfſi altioris ſint indaginis.
Quo pertinent exceptiones excuſſionis & impleti modi VII.
762 ſ..
Non admittuntur in illo probationes & exceptiones indaginis
altioris, ſed in petitorium rejiciuntur. Quod diſcrimen in-
ter actionem hypothecariam & hoc interdictum adhuc ho-
die ſupereſt VII. 762
Perſequi eo poteſt locator res ab inquilino illatas, ſed expor-
tätas aliique creditori oppignoratas, vel etiam venditas IV.
743
INTE R-

INDEX IV.

INTERDICTUM NE QUID IN VIA o arctior

Datur tunc, quum via publica ædificando arctior reddita eſt,
tametſi actor, ſua Peculiariter intereſſe, Ron doceat VII.
653 1ſq.
Datur non ſolum ad opus futurum adhibendum, ſed & tollen-
dum jam perfectum VII. 653 ſq.
Datur etiam contra eccleſiam & alia pia loca VII. 653 fc.
Locum quoque habet in viis vicinalibus VII. e53 ſq.
Populare adhuc hodie eſt VII. 653 ſJ.

INTERDICTUM AOO VI AUT CLAM.

Habet dominus, in cujus ſolo ædificium, invito illo, boſitum

fuit VII. 936 ſq.
INTERDICTUM UN NE VI.
Datur etiam manifeſto prædoni contra eum, qui, ex juſta

cauſa, ipſi vim fecit VII. 68 ⁶
Inſtitui debet a dejecto de poſſeſſione I. 382. VII. 684
Inſtitui poteſt ab eo, qui non dejec7tus de poſſeſſione eſt, ſed
vinctus in ipſa poſſeſſione retinetur VII. 684
Inſtituitur minus recte a filio erga parentes I. 189
Non infamat VII. 693
Non pertinet ad proceſſum p boſſeſſ. orium ſummariiſſimum VII.
. 694 ſq.

INTEREMTOR.
vid. PROXENET A.
INTERESSE.
conf. ACTIO AD INTERESSE. EX CEPTIO INTER-
ESSE DEFICIENTIS.
Agi ad illud poteſt tum ex ſponſalibus, tum ex meris etiam
tractatibus ſponſalitiis V. 51 ſqq.
Ejus, in quem vis privata committitur, ſine operoſa proba-
tione, & reprobatione, ex æquo & bono æſtimari debet IX.
329 ſqq. 331 ſq.
Lucri ceſſantis cuilibet, nec ſolis mercatoribus, ad judicari

debet IV. 922
Non adſtrictum eſt ad uſuras quincunces, ſed ultra eam quan-
titatem ad judicari Poteſt IV. 921

Non

360 INDEX IV.

Non excedere debet alterum tantum IV. 9 8 ſq.
Probatio ejus difficilis non eſſe debet IV. 920 fq.
Vox barbara eſt, ſed tamen recte adhibetur IV. 917 fd.
Uſurae cum eo ſimul exigi nequeunt IV. 922

INTERIMISTICUM DECRETUM.
Vid. DECRETUM INTERIMISTICUA.

INTE RLOQUTIO.
Cauſæ, cur eæ tam frequentes ſint, ingenue narrantur VII.
. . 2997 ſc.
Evitari, quantum poſſunt, in proceſſu debent VII. 227 ſq.
INTERNUNTIVUS.
Vid. F ROXENET A-,

INTERPRETATIO.
conf. EXxCEPTIO INTERPRETATIONIS BENIGNIORIS.
Authentica legis dubiæ adhuc locum invenit, tametſi lis jam

traria lab eo lata, ſit I. 7 ſqq.
Declarativa eſt, quando non ſolum termini artis, ſed quæli-
bet verba dubia, in legibus, contractibus, pactis, teſtamen-
tis, quin & delictis, explicantur XI. 169 ſi..
Extenſiva, qua verba legis ad caſum non expreſſum, ob legis-
latoris mentem proferuntur, per totum jus regnat, ſed ta-
men in pœnis difficilius adhibetur XI. 170
Pacti contra quem facienda ſit? disquiritur I. 420 ſqq.
Regula: Quod quilibet ſit optimus verborum ſuorum inter-
pres, tund, quando interpretatio hœæc a communi uſu re-
cedit, locum habet VIII. 302 ſq.
Stricta adhibenda eſt in pacto de non mutando teſtamento
inito V. 655.
Uſualis in conceſſionibus immunitatis magnæ auctoritatis eſt
X. 875 ſq.

apud judicem inferiorem mota, atque etiam ſententia con-

INTERPRES.
Vid. PROXENETA.

INDEX IV. 241

INTERROGATIONES.
Non valet teſtamentum ad alterius interrogationem conditum,
niſi ipſi teſtator prius voluntatem ſuam expoſuit VI. 799 ſq.
Simplices hæredis in actu teſtandi teſtamento non nocent .
826 ſq.

INTERROGATIONES IN IURE.

Captioſæ & inſidioſæ ſœpe fuerunt apud Romanos II. 566
Fieri poſſunt a judice, non ſolum intuitu partium litigantium,
ſed etiam extraneorum II. 563 ſqq.
Interrogatus in jure, ſi taceat, neque negare, neque fateri,
cenſetur, ſed denuo ſub comminatione pœnæ confeſſi inter-
rogandus eſt II. 56, ſq.
Iudicis, vel ex officio, vel ad petitionem partis, & olim apud
Germanos in uſu fuerunt, & adhuc hodie ſunt II. 56 ⅛

INTERROGATORIA.

In proceſſu inquiſitorio contra clericos ſecure omittuntur, nec
illorum omiſſio proceſſum vitiat II. 122 fq.

INTERROGATORIAACTIO.
vid. AcCTIO INTy,RROGATORIA.

INTERVALLUM.

Dilucidi intervalli tempore furioſus omnia ſine curatore recte
agit. Requiritur tamen, ut intervallum hoc ſit perfectiſſi-
mum V. 565 ſqq.
Dilucidum non præſumitur, ſed probandum eſt. Ad quam
probationem non ſufſicit ſolus acus geſtus, ſed celebratio
ejus in judicio, vel in præſentia conſanguineorum aliorum-
que honeſtorum virorum V. 568 ſqq.
Homicidium tempore dilucidi intervalli commiſſum ordinaria
pœna coercendum eſt 1X 430 fq.

INTERVENTIO.
Tertii etiam in poſſeſſorio ſummariiſſimo attenditur, non ta-
men tunc, quum ex jure petitorii faéta eſt VII. 731 ſq.
(Z Z) IN-

INDEX IV.

INTERVENTOR.
Vid. PROXENETA.

INVASUS.B
Qui per fugam elabi poterat, ſi hæc fuga ei ignominioſa futu-
a eſt, ad eam capeſſendam non obligatur, nec, ſi invaſo-
rem occidat, moderamen inculpatæ tutelæ excedit. IIIe ta-
men, qui fine omni, vel magno ſaltem, dedecore fugere
poteſt, ad fugiendum obligatur. Neque Germani ſingula-
re præ aliis nationibus jus quoad fugam habent 1X. 454 ſqq.

INVENTARIUM.
Conficitur recte, abſente uno cohærede, a cæteris, ſi modo

abſenti curator conſtitutus fuerit .714 ſq.
Editio ejus fieri debet
1, ab improbo fraudatore detractus VI. 1171
2) a negotiorum geſtore I. 602 ſq.
3) a tutore gerente, ſi eam urgeat tutor honorarius X. 469
ſꝗ.
Editio ejus impediri nequit per execrationes teſtamento pater-
no ad jectas II. 303
Editio ejus remitti nequit a teſtatore
a) in creditorum oræjudicium V. 679. 708
b) in fraudem legitimæ II. 293. V. 679. 708
Editio ejus remitti poteſt in præjudicium cohæredum extra-
neorum & legatariorum V. 708

Editio ejus remitti poteſt in fraudem legitimæ tunc, quum pa-
ter Toecificationem bonorum ſuorum juratam teſtamento ad-

nectat II. 29 5
Editionis ejus remiſſio in dubio non præſumitur V. 708
Exigere illud a parre nequeunt ſuper bonis adventitiis liberi
esrumve hæredes, bene tamen extranei III. 202 14.

. ,„„ — . D ES
Fundi ruſtici, Inventarien⸗Stuͤcke .
1) acceſſiones prædii ruſtici vendiri non ſunt, etſi eæ res
ad perpetuum fundi uſum deſtinatæ alioquin fuerint, acce-

dunt autem tunc, quum prædio infixa, Vel adfixa, firiter

cohærent III. 616 ſq.
2) non

utu⸗
e td-

gere
Bula⸗

1INDENX IV. 963

2) non habentur pro rebus immobilibus L. 268 ſq.
3) non pertinent ad ea vaſa infixa, non prædii, ſed artificit,
cauſa comparata . III. 616 ſq.

Jusjurandum ob præſumtos ejus defectus hæredi deferri po-

teſt, nec opus eſt, ut deferens defeétus antea indicet & de-
monſtret. Immo contra exhibitum ſibi a cohærede inventa-
rium, & per acceptationem partis hæreditariæ ſecundum il-
lud approbatum, & apocha data firmatum, tamen juramen-
tum, quod nihil in eo omiſſum ſit, deferri poteſt V. 712 ſq.

714
Omiſſio ejus non efficit, ut uxor jure ſuo privari queat V. 3 5
Omiſſionis ejus cauſæ juſtæ recenſentur V. 498
Præcedere hoc debet ſolennis obſignatio V 709
Quousque ex illo conveniri queant debitores pupilli? disqui-
ritur IV. 10II
Significatio ejus in legato fundi mit dem Wirhſchaffts⸗Inventario
explicatur VI. 916 ſq.

INVENTIO.
Rerum mobilium adhuc hodie modus adquirendi dominium

privatus eſt . VII. 42 ſq.
Theſauri quatenus modus adquirendi dominium ſit? disquiri-
tur — VII. 599

INVESTITURA-
conf. Belehnung.
Conceſſio ejus, renovatio atque factum deſuper inſtrumen-
tum, der Lehnbrief, feudum certo non indicant II. 387
De feudo, inter duos controverſo, a domino in unum, licer in-
vito, vel ignorante, poſſeſſore, recte fit, modo huic jus ſu-
um reſervetur I. 447 ſq.
Mit den geiſtlichen und weltlichen Gerichten, non jus patronatus
ſolum, ſed & jurisdiétionem eccleſiaſticam, ſub ſe compre-

hendit 4 II 18
Renovatione ejus omiſſa feudum non omittitur, ſiquidem non
dolo, ſed culpa, vaſalli intercedar I. 542 ſq.
Simultanea a teſtimonio in controverſia de juribus prædii feu-
dalis ferendo non arcet IV. 1169 ſqq.
(. 2) 2

INVE-

364 INDEX I.

INVESTITURX LITERE.
Ad illas accipiendas & redimendas cogi nequit emphyteuta II.

390
Indicant non ſemper certo feudum II. 382
Obtentæ a primo adquirente, obligant omnes ſimultanee in-
veſtitos . IV. 1022 ſd.
Probant in lite domini cum vaſallo, contra extraneum non pro-
bant IV. 108

INUNDATIO.
Ad avertendas eas ab agro noſteo curſum fluminis mutare &£
in agros vicinos cum horum detrimento derivare, licet Vil.

669
Contra illas, ut muniat flumen, is, per cujus fundum illud de-
currit, a vicino cogi nequit VII. 666 ſq.

Immunis eſt dominus agri inundati tantisper, donec illa durat,
a tributis, canone emphyteutico, Ccæterisque oneribus rea-
Poſſeſſionem tollit, dominoque jus piſcandi in agro inundato
adimit VII. 663 ſq.
. I0OCUS.
Cædes per jocum facta, ſi jocus liberalis & licitus fuit, inter-
fectori plane non imputatur; Si vero jocus illiberalis fue-
rit, tunc in pœna infligenda ſpectatur, utrum provocatus,
an auctor joci, an tertius per errorem, perierit, ac, ſecun-
dum hos tres diverſos gradus, pœna determinatur IX. 52
ſq.
Impurus punitur IX. 20
Liberior cum principe, qui reverentiam huic debitam lædit,

merito punitur VIII. 681 ſqq.
Præſumitur ex armis ludicris adhibitis 1X 569 ſq.
Sponſionem irritam facit II. 611 ſq.
IRA.
Cædem furis in continenti factam aliquantulum excuſat .
508 ſq.

Cauſa præcipua triſtium & funeſtorum illorum, quæ paſſim
perpetrantur, malorum eſt XI. 229
Confunditur male cum ultione IX. 488 ſ4.
G ef.

INDEX IV. 36 5
Definitur IX. 488 fJ.
Eſſe poteſt etiam ſine ultionis cupidine, & aliquando in res
inanimatas, in quas ultio non cadit, fertur IX. 488 ſq-
Excitata verbalibus injuriis aliquando juſta eſt pœnam homi-
cidii mitigandi cau ſa IX. 504 ſq.
Gravis, ab adverſario concitata, & cum impetu conjuncéta,
cædem in ira commiſſam aliquantulum excuſat, atque inter-
fecorem, etfi is propoſitum occidendi habuerir, ab ultimo
ſupplicio liberat X. 492 ſqq. 498 ſqq.
Gravis eosdem ſæœpe cum propinato veneno effectus habet X.
656
Pœnam injuriarum non tollit, ſed minuit VII. 567 .
Prohibita eſt omni jure, quæcumque etiam ejus cauſa ſit 1X.
229 ſqq.
Qualiscumque homicidii pœnam non mitigat IX. 487 ſq.

IRATUS.

Teſtamentum ſumme irati non valet, nec convaleſcit aliter,
quam ſi perſeverantia adpareat V. 592 ſq.
IRREPREHENSIBILIS.

Vox illa explicatur IX. 540

Irrlaͤuchtig.
Hic titulus jam ſæculo decimo quarto cognitus fuit II. 37

ITE R.
vid. VI A.

IUDAEUS.

Actiones ſuas in univerſo Imperio Romano Germanico, ſi u-
nam Saxoniam Electoralem exceperis, Chriſtianis vendere
prohibetur III. 519
Chriſtianis, tamquam hominibus propriis & ſervis mercena-
riis, uti poteſt IL. 438
Emancipatur tacite, quando judaicam ſuperſtitionem cum re-
ligione Chriſtiana feliciter commutat, legitimam tamen vivo

patre petere nequit I. 216
” (Z. 2) 3 Tranſi-

366 INDEX IV.

Tranſitu ad religionem Chriſtianam pœnam in homicidium ſta-
tutam regulariter non evitat IX. 396

. JIUDEX.

conf. ACTIO EX SYNDICATU. EXCEPTIO IUDICIS

SUSPECTI. SYZNDICATUS.

Acécta ad Collegium juridicum, quod alteruter litigans exemit,
mittere non debet I. 60
Corrumpitur plerumque per interpoſitam perſonam IX. 786
Sorrumgirur non ſolum per grandia dona, ſed frequentius
per munuſcula, xXenia, eſculenta IX. 786 ſqq.
TFacit nihil quidem contra conſcientiam, ſæœpe vero contra ſci-
entiam ſuam judicare & reſpondere, non poteſt ſaltem, ſed

etiam debet X. 265 ſqq.
Habilitatem & eruditionem ejus in dubium vocare, Romæ
grave atroxque crimen exat I.338
literatus eſſe poteſt II. 46 ſqq XI. 80
Incuria, vel imprudentia, ejus evictionis præſtationem exclu-
dit IV. 833
Inhabilitas atque imperitia ejus, ſine criminis metu, hodie re-
Cte accuſatur I. 339
Injuriar um actionem habet contra litigatorem, qui illum mu-
neribus tentare ſuſtinuit 1X. 788
In jurias in judicio ſuo contra ſe prolatas vind dicare & ſcripta in-
jurioſa comburere per carnificem, poteſt II. 22 ſqq.
Judicare debet ſecundum acta & probata I. 5

Legem, ex cerebrina æ quitate, non facile deſerere debet I. 28
Legem, ex evidenti α quitate, inconſulto etiam principe, mi-

tigare & interpretari poteſt 1. 30
Leges in judicando negligens, falſarius eſt IXN. 792
Nobilis eſſe debebat ſecundum priſcorum Germanorum leges
X. 675 ſe
Puniri aliquando poteſt propter juſtum judicium XI.
Recuſari non poteſt, tamquam inimicus, a reo, quem olim ad
inquiſitionem traxit, & carcere pœnaque adrecit II. aſg.
Recuſari nequit ob errorem II.

Re

1. 60
796
ntius
ſci⸗
ed
ſg.
0lnce
1.338
ſ. 60
gclu⸗

933
je re⸗

INDEX W. 267

Recuſatio ejus regulariter fit ob ſingularem ejus adfectionem
erga litigantem, ipſiusque cauſam II. 3
Recuſatur reéte
1) excedens limites ſibi lege, vel mandato, principis præ-
ſcriptæ II. 4 ſq.
2) propter imperitiam aliquando II. 8
Reſtituere nonnumquam deber pecuniam ab uno litigatore eo
fine datam, ut in cauſa ejus per ſe juſta pro illo optatam ſen-

tentiam ferat I 1. 5
Suſpecti judicis acta, quæ ante recuſationem geſſit, impu-
gnari poſſunt 11. 13
Suſpectus eſt
1) cujus convicétor eſt adverſarius II. 16

2) ob quamlibet inimicitiam, etſi non capitalem II. 3 ſq.
3 ſententiam ipſe pronuncians, qu ndo alteruter litigator
acta ad Collegium juridicum mitti petiit I. 54 ſq.
Suſpeqétus non eſt, quod filius ejus alteri litigantium patroci-
natur

IUDEX INFERIOR.
Cognoſcere nequit de injuriis ſibi illatis, quæ illiquidæ & al-
tioris indaginis ſint l. 27
Inducias debitori obærato ex juſta cauſa indulgere poteſt I.

127 ſd.
Reſcripta moratoria contra jus impetrata rejicere nequit I 130
ſq.
Vindicare nequit injurias, quæ contra eum in judicio ſuperio-
re proferuntur II. 24 ſq.
Vindicare poteſt injurias in judicio ſuo contra ſe prolatas II
22 f.

JUDENX SUFPERIOR.„
Si actio contra unum reum in foro ordinario jam eſt inſtituta,
conjunctio aliorum correorum cum reo coram judice ſupe-
riore locum amplius non habet propter exceptionem litis
pendentis II. 580
uum cauſa ad plures perſonas diverſis judicibus ſubjetas per-
tinet, omnium ſupremus judex adeundus eſt 11I. 580 ſq.
J=⸗

368 INDEX IV.

JIUDICIUM DUPLEX.

Adeſt aliquando in vindicatione pertinentiarum II. 372
In judiciis duplicibus, etſi uterque actor & reus ſit, unus ta-
men utriusque advocatus eſſe nequit II. 521

JUDICIUM IMPERII AULICUM.

Adſeſſores ejus olim examen ſubire neceſſe habuerunt, quod de-
inde omiſſum fuit. Hodie lilli, loco examinis, relationem
ex Acétis conficiunt IX 867 ſq.
Decreta ejus, etſi prævio ad Imperatorem voto facta, & ab
Imperatore confirmata, jus univerſale in Imperio non fa-
ciunt XI 179

JIUDICIUM IMPERII CAMERALE.
vVid. CAMERA IMFPERIALIS.

JIUDICIOUM MILITARE.
In hoc non debet repelli procurator, ſi cauſa majoris momen-
ti ventiletur I. 5766 ſq.

JIUDICIUM MIXTVUM.

Uſitatum hoedierni fori uſu, ignotum fuit Romanis II. 114
Emendavit hanc ſententiam vero Auctor illuſtris in addendo,
quod Tomo II. præpoſuit, atque, Romanis judicia mix-
ta placuiſſe, luculenter oſtendit.

IURA.

An illa pertinentiæ prædiorum eſſe queant? disquiritur II. 379
JURAMENTORUM FORMULZ.
Abſurdiſſimis jurandi formulis veteres, Chriſtiani etiam, ufi
ſunt, per arma, per animam patris, per omnes gentes, per
dentes DEI, per lanceam St. AcoBI, per CHRISTI ſepul-
crum, per nomen ſuum, per guttur DbEI, per capi llum DEI,
per linguam D Ec, per barbam Imperatoris etc. licitæ ſunt
hæ formulæ, & peccant illi, qui talia juramenta præſtant.
uod ſi tamen quis delatum ſibi ab altero ſub hujusmodi for-
mula juramentum præſtet, obligatur II. 686. VIII. 643
Cer-

372
1
ſal

ide.

nem
ſ

4

n ſt.

179

nen-

ſ.

114
ndo,
mix-

179

1 Uſ
per
epul⸗
D1I;
ſunt
ſtant.
for⸗

I. 642

Cer⸗

INDEX IV. 369

Certæ a majortbus prœſcriptæ ſunt nonnumquam, in quibus

illicitum quid continetur, ſed quæ tamen in ſolemnibus
quibusdam adlibus neceſſario adhibentur, & quarum omiſ-

ſio obtineri nulla ratione poteſt II. 675
Judlcis circa eas, & præſertim ridiculas, poteſtas II. 70
Mutari poſſunt eæ, quæ deferens præfcripfit II. 703 ſꝗ.
Receptæ uſu, aut legibus præceptæ, ſi perjuriis viam ape-
riunt, temperandæ corrigendæque ſunt Ii. 656 ſq.⸗

Veteres, quibus fides hominum, munera publica ſuſcipien-
tium, obſtringi ſolet, ſi deinde inutiles, aut periculoſæ,
reperiantur, abrogari debent VIII. 616 ſqq.

IURAMEBNTORUM INTERPRETATIO.

Antefertur, quæ perjurium excludit VIII. 62r ſqq.
Facienda eſt contra eum, cui juratur, ſi is clarius loqui po-
tuiſſet VIII. 621 ſqq.
Facienda eſt ſic, quum dubitatio circa jurandum oritur, ne
juretur VIII. 613 ſqq.
Regulæ communes in banorum interpretatione uſitatæ, etiam
in pactis juratis adhibentur VI.I. sar ſqq.

Regulæ vulgares: Quod usRiraudum ſecundum mentem ejus,
cui juratur, item ſtricte fit interpretandum, exploduntur
VIII. 62 1 ſqq.

IURAMENTUM.
vid. XCEPTIO IURISIURANDI.

Abrogare plane præſtat extra judicia, in judiciis II. 698 ſqq.

Actus lege prohibitos, neque de jure civili, neque de jure

canenico, validos efficit, niſi in actu tali neque detrimen-
tum tertii, neque boni publici ratio, concurrat II. 670 ſqq.
Admittens ad illud judex hominem, quem pejeraturum certo
videt, peccat & plusquam perjurus eſt VIIL 631 fq.
Admittitur ad illud damnatus edere juratam ſpecificationem,
ut, mediante eo, probet, ſe nihil in hæreditate reperiſſe
. V. 718 ſq.

370 INDEX IV.

Admittitur non facile ad illud, qui verba ambigua, dubitan-
tia, ac falſa, quibus veritas & auctoritas religionis Chriſtia-
næ oblique impetitur, protulit VIII. 56 5
Arcet recte judex ab illo, ſive id delatum & acceptatum, ſi⸗
ve ex officio per rem judicatam impoſitum, ſit, eum, quem
pejeraturum videt VIII. 631 ſq.
Cogi ad illud poteſt minor poſt annum XIV completum II. 69 5
Decerni poteſt advocato, quum dubium ſit, utrum advocatus
injuriandi, an reum defendendi, animo aliquid ſcripſerit
VIII. 263
Delicta circa juramenta in novem claſſes partiuntur VIII. 634
Deſertionis pœna in juramento non aliter locum habet, quam

ſi certo adparet, quem nolle jurare II. 70 5
Deſertum habetur aliquando ob mortem ejus, cui impoſitum
fuit i. 47 fd.

Deſertum non habetur, quum juraturus die ad jurandum præ-
fixo comparet quidem, ſed circa formu am juris jurandi
quædam frivole monet & diſputat. mwunc, enim, reus ſal-
tem in expenſas damnatur, atque ſimul, ut, alio die, ſecun-
dum præſcriptam formulam juret, ſub pœna deſertionis ci-
tandus eſt. Quod etiam locum habet, quum juraturus in
die præfixo non ipſe, ſed per procuratorem, comparet.
Tunc, enim, illi, ut compareat, & expenſas diei præſentis
reſtituat, imperari poteſt II. 706
Elidi eo non poteſt obligatio antecedens II. 673 ſq.
Impoſitum a judice pro præſtito habetur, ſi hæc tria concur-
rant, integritas vitæ, oblatio ſeria & impeditio adverſarii,
ſola oblatio ad jurandum non ſufficit III. 31 ſq.

Licitum per ſe, ſed quod ſuperior ſervari vetat, impune non
ſervatur II. 671 ſqq.
Minoris alienationem prædii in pupillari ætate factam ratam
efficit V. 56 ſqq.
Peccant atrociter, qui jusjurandum, etſi verum, inutile tamen,
& temerarium, ſive præſtant, ſive decernunt VIII. 613 ſqq.
Peccant & in crimen jurisjurandi temerarii incidunt, qui jusju-

randum de re illicita, vel non poſſibili, ſaltem dicis & cœ-
re-

INDEX IV. 371

remoniæ cauſæ, ſine obligandi animo, exigunt, aut præ-
ſtant VIII. 634
Præſtant illuſtres perſonæ in curiis provincialibus Soxgnicis
non publice & foribus apertis, verum in conclavi ſepara-
10 X. 693
Præſtare ſolemne non obligatus eſt is, qui ſub fide, aufs Ge⸗
wiſſen, aliquid indicere jubetur VIII. 613 ſqq.
