dyv L. UD EWIGIUS.

k) L. VI. de legibus.

30 DE NECESSARIO CONSENSUTUTOENOM.

zrolre, Aαααα oονντνο: E'dy ℳℳ n S i rοναν Te 789 An⸗-
7 607 esra, 718 T etv uplav ‿σubτιο e. E'de, gg TuHν e Anne
ιι T αMUůττιι *α de nupig zivt M=r& T ασ EHIIPOIIQN.
i e. Deſponſutio patris ſirmiſſima eſto, deinde avi, tertia fratrum
conſunguaineorum; ſi illorum nemo Juperſtei, tunc ex parte matris
deponſatio rata ſit; ſin vero inſolita quældam orbitas contigerit,
cognati proximi aogio ſint una cum TVTORIBVS. Audiamus DE-
MOSTHENEMI), qui Græcoum legemipfſam recitat: Hy Ar ie-=
aαν ‿nνα Rrtοαι Jaoar stvat Xaατρ, πα+ oWαaπNαο 3 2 der-
7oασ ροα ατι l Prynolsgg, 6y ℳ ndele 1910ον*
ν A* niänXι τα , 77 K TPION 3ev. é“ e , r ο , In r„να
7S‿τ KYPION crα. i. e. Quamcumque legitime deſponderit uxo-
vem vel pater, vel frater germanus, vel avus paternus, ex ea
liheri legitimi ſunto: Quo! ſi nemo horum extabit, ſiquidem puella
ſit patrimonii hæres, qui TVTO& eſt, eam ſibi habeat, ſRi vero non
Iuerit, is, eui ſe mulier commiſerit, TVITOR eſto.

Apud veteres CHIRISTIANOS.

Nec ab hac ſententia diſcedebant priſci c HRISTIANI, ſed
ſevere exigebant tutorum in connubisli negotio conſenſum.
Memoratu dignus eſt P?HILONIS m) locus, quem integrum
huc transſczibam : -AAX' Zexes Agr: TS oν vinονι tασ 7 6 95
a ειον1 7 ρ 7ς ονονι dαντσ αν Eooνuv8ο TXααν L 7 9

2N½ä ρ* 7 EIIITPOIIOTZ 1 &α

9°
7 „ / 7
6 *Pi οασ ν0° M*νοοναρι 79 aα τν ο -

Dog

D) in II. in STELPHAN-UM Oratio- tæ, de THESEO memorat, illum,
quum HELEN A, eorum volnntate,

ne. Confter Ctos Helmſtadienſes apud QRvohkVM EER ATAUCYORINAS
JO. STUCKIUM Conſil. V- p. 3 37. & potiri non potaiffet, vi rapuifle. Ver-
PARDULPHUM PRATEIUM in baIsSOCRATIS fic ſe habent: ?αα
Jurisprudentia vetere in EVER. OTTO- 7Xρ τιαινKoglον ν ι T Adνατ
NIS Tbeſauro juris Romani Tom. IV.
p. 415. Et antiquiſſimam hanc Geæ.-
ciæ conſuetudinem fuifſe ex I800RA-
TE diſcimus, qui in HELEN lau- —⸗ Oůðůlä
datione p. 497. editionis a H IE R. m) in Libro II. 7e⁵ †οον * α½οααοιασ
WOLFFIO Baſileæ 1587. procura- ſ. de legibus ſpecialibus.

— M 3 „ —
αααα gi& Aαατοιτιταας ουοντ
— » —
Ai⸗(ung eοαα½.

MA⸗
„
AO
IIN.
trum
otris

5 DE⸗
„„
2, 4=
4
Ta7-
Aroy,
nge
M⸗
6A
puella
60 *

4
1, ſed
um.
Tuf
18
1791
‚2
y a-
a
ntate;
IT48,

1

IN SPFONSALIBUS MINORUA.„„ 493

⸗ .7 „ R / 7 X 4. 14 j
Soe o τονâ τιιοι⁊ꝶ àι ταα° 2αο τ 7—ρεααπ An AvaEiog
— 6 . „ 2 7 — 2 „
Xoατονα. 1ο αρ εαοι τ£ϑ☚ aν τDτο τα *Wεα½ειαο T ιια

”äl . — „7 „„ʒ 7
svep ι ene,e re Aτααà.oιαοαας νοοο e AXXιαια zαν EerA-

cag3 dveραοaαι αο rαεαρααοιρνονn7 in! zονπαουs dXαο T ν.0οαα
naX*α £τ¹U; ααιις νοννauͤιuu. Hoc eſt: i bene affectus es
erga virginem, accede parentei ejus; N forte vivunt, ſin minurs,

fratres aut u tores, auf guvselmee, IN QVORVM EST PO-⸗-

TESTLTE3 Camortm ingenut detegen’s, DPeie dlius conjug um,
& ue te ut indignum foſtidiant: nemo, enint, ex puelæ cHkHKAαο¾.
RIBUS tam erit d'Micitis, ut inſtant iores preces vejiciat, praſer-

tim ſi habita inquiſitione comperiat, non fngi amorem, nec levi-

ter ie aftaviſſe ſuis ignibus, ſed cirea fucum penitus in. ſediſſe præ-
cordiis. Quo etiam pertinent elegantiffima BASILII R) verba:

Quæ ſine tis, qui balent poteſtatem, matrimonia fiunt, ſunt for-

NSiicatones.

§. Vf.
Jure R OMAN O non neceſſarius erat curatorum conſenſus.

Jure ROMANoO inſigne inter tutorem & curatorem interce-
debat diſcrimen, id quod ſingulari eaque doctiſſima Diſſertatio-
ne o) oſtendit GEORGIVS EBEYVFRVS, vir etiam poſt fata am-
pliſſima ſelectiſſima jue laude dignus. Jure, enim, Romano is,
qui quartum ſupra decimum ætatis annum compleverat, e ma-
nu exibat tutoris, neque invitus reluctansque ad curatorem re-
cipiendum cogi poterat, niſi forenſibus litibus eſſet implici-
tus, ad quas omnino curatoris ex gebatur præſentia py) Si ve-

ro minores volentes curatorem recipiebant, non opus erat,

ut, ſi ſponſalia celebrare vellent, operoſe ſolliciti eſlent de cu-
ratoris conſenſu, cui eapropter ſe ſubjecerant, non, ut perſo-
nam, ſed, ut rem familiarem, cui recte gerendæ ſe impares eſ-

„

n) In Epiſtola & Amphilocum. con- P)) vεοςσ ιναιο νXαρRι paτοαρα

fer JCtos Helmſtadienſes apud sT U-

CKIUMI. c. *&
o) de tutorum & euratorum minori-
bus datorum diffegentia, Lipſia 1703.
publice defenſa.

3 Apa én! Arrzlæ önr. Inviti sdo-
leſcentes guraorem non accipiunt,
præterquam in litem, quemadmodum
ait THEOFPHILVUS J. 2. L. de gurat.

32 DENECESSARIO CONSENSU TUTORUM.

ſe credebant, gubernaret, eamque rite adminiſtraret. Clare
hanc rem definit Imperator GoRDIANUS 9): a copulandis
nuptiis nec CURATORIS, qui ſolam rei familiaris ſuſtinet ad-
miniſt rationem, nec cognatorum, nec afinium, ulla auctoritas po-
zeſt intervenire. Sed ſpeltanda eſt ejus voluntas, de cujus cogna-
tione quæritur. Non, enim, intererat curatoris, cui ſe ſociare
volebat adoleſcens, aut virgo, qui eum in finem, quemadmo-
dum jam diximus, eleétus erat, ut rei familiaris, non perſonæ,

commodis, proſpiceret. Ergo nec de neglecto ejus conſenſu in

ſponſalibus ullam movere poterat querelam, ſed omnia libe-
ro minoris relinquenda erant arbitrio.

§. VII.

GERMANI exigunt tutorum conſenſum, quod probatur tum
rationibus generalibus.

Apud priſcos GERMANOS vix ac ne viz quidem obvenie-
bat caſus, quo requirendus erat tutoris in nuptiis minorum
conſenſus. Sero litabant vENERI, nec facile prius, quam e
manu poteſtateque tutorum exierant. Audiamus locupleriſſi-
mum hujus rei teſtem, c. CoRNELIUM TACITUM r): JSeræ
juvenum VENVUS, eoque inexbauſta bubhertas, nec virgines feſtinan-
tur, eadem juventa, ſimüis proceritas, pares validigue miſcen-
tur, ac robora parentum liberi referunt. In eamdem ſenten-
tiam reſpondet c. uLIUS CASAR³½): Qui diutiſſime impuberes
permanſerunt, maximam inter ſuos ferunt laudem, hoc ali ſtata-
ram, ali vires, nervosque confirmari putant. Intra annum ve-
ro XA. feminæ notitiam babuiſſe, in turpiſſimis babent rebus.
Atque ſi quis in minori adhuc ætate animum adpellebat ad
nuptialia gaudia, omnino expetendus erat tutoris conſenſus ad
connubiale negotium. Diſerte hoc teſtatur † ACITUSt): Dotem
uon uxor marito, ſed uxori maritus offert. Interſunt parentes &
PROPINQVI, au munera probant. Quod ſi, enim, intereſſe de-
berent propinqui, ad quos apud veteres Germanos legitima
tutela

„
) in I. 8. C. de nuptiis junge 1. 6. de ⁸) de Bello Gallico Lib. VI. C. XXI.,

onſal. & I. 20. de ritu nuptiaram
1* r) de moribus Germanorum C, XX. 1) c. 1. C. X.

— „ „, ———

— —— — —. —.

ate
leud
et ad.
rto⸗
gna-
Ociare
Admo-
tſone,
nſu in

1 uN

venie⸗
orum
nam e
lerich.
Kre
Oinan-
en-
lell⸗
uberes
la⸗
bl-
fehus.
bat 20
alus 1d
Doun
te &
Hece⸗
gitime
tutel

IN SPONSALIBUS MINORUM. 32

tutela pertinebat, ſponſalibus propinquorum, vivis adhuc pa-
rentibus, multo minus negligendus erat conſenſus eorum in
minorum nuptiis, poſteaquam parentes viventium ſe ſubdu-
xerant numero. Accedit diverſam plane faciem eſſe tutelæ in

Germania, quam in Latio.

Numquam, enim, agnovimus

ullum inter tutores & S curatores diſcrimen u). Atque, quum
Germani ignorarent teſtamenta *), quæ jus Romanum in Ger-
maniam introduxit, nullis aliis demandabatur tutela, quam le-
gitimis tutoribus, agnetis ſcilicet & cognatis y). Id quoque
tenendum eſt, tutelam apud Germanos fuiſſe uſufructuariam,
& ad tutores pertinuiſſe reditus, qui ex opibus pupilli pro-
veniebant, modo ut de alimentis proſpicerent pupillis 2), id
quod & hodie in tutelis magnorum principum perſpicimus *).

u) Non, enim, differunt apud nos
Vormänder unld Vorſteber, quemad-
modum Receffus Imperii de a. 1577.
Tit. XXXII. H. 3. verbis: Seinen Pfleg-
Kindern und ibren Gütern getreu und
eprlich vorſeyn, ibre Perſonen und Gü-
ter verſeben und verwahren, confir-
mat. Vid. JO. SCHILTE RUS in
Exercit. ad Pandectas p. 626‧ &G 631.
NI C. HIER. GUND LINGII Via
ad veritatem jurisprudentiæ naturalis
C. XXIX. ſ. 17. G& 18. p. 314. Per-
Illuſtris DE LUDEWIG. Opuſculo-
ruin miſcellaneorum Tom. III. p. 1078.
illuſtris C AR. GUIL. GERTNER
in Diſſert. qua probat, jure Germani-
co inter impuberes & minores, tutores
& curatores non diſtingui. IIIuftris
HERM HEN R. ENGELBRECHT
in elegantiſſimis Ex'erc. acad. ad pri-
amum Inſtitutionum Librum pag. 104.
cHR. HANACCIUS Dißñ. de puber-
zate Sax § 24. 25. Atque eos, qui in
conſtitutionibus & ſtatutis tutelaribus
Germanicis jubentur Vormündere eſſe,
etiam curatores eſe debene, vel ex boc

Inter-⸗

etiam liquet, quod vocabulum Germa-
nicum Vormund & tutorem & curato.
rem ſignificat. Ita ſcribit C HRIST.
S⁸PECHT de bis, quæ in foro & ſe-
cundum quarumdam provinciarum & ci-
vitatum conſtitutiones vel ſtatuta a tzu-
toribus & curatoribus & circa eos ob-
ſervanda ſunt (Vit. 1738) JF. 5. p 15.
X) TACITUS de moribus Germa-
norum C. XX. Hæredes ſui cuicumnque
liberi. Er nullum teſtamentum.
V) Jus provinciale Saxonicum L. I.
Art. XXIII. Jus Weichbildicum Art.
XLIX. ubi notandum eſt, agnatorum
jus in ſubeunda tutela potius fuiſſe co-
gnatorum jure, &, ſi plures in uno
eodemque gradu conſtituti efſent, præ-
latum fuiſſe.
Z) G EORG. BEER in Specimine
Juris Germanici Lib. III. C. X. J. 14.
IT. G. HEINECCIUSin Eementis
juris Germ. L. I. N. 353 & 354.
*) Perilluſtris DE LUDEWIG in
Odpuſeulor. miſcellan, T. II. P. 1158 &
P. 1210 ſqq.

34 DE NECEHSSARIO CONSENSU TUTORUM.
Intererat igitur magnopere tutorum, ne ſine eorum conſenſu
ad nuptias provolarent minores, illique fruétibus tam opimis
lautisque nimis cito privarentur. Requirendus igitur erat eorum
conſenſus, & ſi nollent, caſiæ, nullæ irritæque erant nuptiæ,
quas ſine illorum voluntate inierant minores. Denique, quum
Pervetuſta & tantum non ab omnibus Germaniæ gentibus re-
cepta conſuetudo fuerit, ut novelli ſponſi ſponſas ſuas certo
pretio emerent a parentibus vel tutoribus earum, quis in du-
bium ergo vocaret, opus fuiſſe tutorum conſenſu in con jugali
negotio? Hoc leges, quas excitabimus, teſtantur atque con-
firmant. Antiqua lege Saxonica tutoris conſenſum neceſſa-
rium, &, ſi renuiſlet, pecunia redimendum fuiſſe, ſcimus.
Ita, enim, loquitur antiqua Saxonum lexa): Qui viduam,
ducere velit, offerat tutori pretium emtionis ejus, conſentien-
tibus ad boc propinquis ejut. Si tutor abnuerit, convertat ſe
ad prosæimos ejus, & eorum conſenſu accipiat illam, babent pa-
ratam pecuniam, ut tutori ejus, ſi forte aliquid dicere velit,
dare poſſet, boc eſt, ſolidos C. C. C Eumdem morem quoque
obtinuiſſe apud Francos lege Salica b), extra omnem contro-
verfiæ poſitum videtur aleam. Sed quo minus diutius verſe-

mur

a²) Tit. VII. J. 3 & 4. in PETRI admodum alii legunt, Reiphus, Rei.

GEORGISCHII Corpore juris Ger-
man. antiqui p. 450. Obiter heic di-
ſeimus, quod & obſervavit illuſtris
GÆRTNERUS, vir rerum German'-
carum peritiffimus, in notis ad IV.
hujus legis not. (t) p. 76 tam puel.
las parentibus orbatas, quam viduas,
in contrahendo matrimonio neceſſario
requirere debuiſſe tutoris & conſan-
guineorum conſenſum. Solum tamen
tutoris diſſenſum non impediv ſſe nu.
ptias, modo reliqui conſanguinei con-
ſentirent, ipſique legitimum pretium
exfſolveretur.
b) Tit. XLVI aut, ut alii numerant,
Tit. XLVII. apud G EORGISCHIII M
in Corpore juris Germanici antiqui
P. 95. in qua lege Reippus, vel quem-

pus denotat pretium emtionis viduæ ma-
trimonii cauſa, quod obſervavit C A.
ROLUSDUTFRESNE in Cloſßjario
mediæ & infimæ Latinitatis P. III.
P. 629. Confer quoque JO. GE. E C-
CARD UM in nozis ad Leges Franco.
rum Salicas p. 86. Notari tamen de-
bet Capitulare tertium de snno 9 19.
Cap. VIII. apad GEORGISCHIUM
I. c. p. 850. Qui viduam in conjugium
accipere vult, judicaverunt omnes, ur
non ita, ſicut in Lege Salica ſeriptum
eſt, eam accipiat, Jed cum Parentum,
(h. e, propinquorum, TUTCRU M,
*xX genio Latinitatis tunc uſu receptæ)
conſenſa & voluntate, velut us H* nunc
anteceſſores eorum fecerunt, in conjug um

ſebi eam ſumat,

lenlu
pims
Orum
ptie,
Guum
us re.
celto
n du-
ugeli
con.
ceſſa.
mus,
am,
tien⸗
zat ſe
1 b-
Leltt,
oue
atro-⸗
jerle-
Mur

Ni.
lick mna
t 064.
. II.
E. EC-
Pranch⸗
jen de⸗
919.
1I UM
,gium
eI, N
yiptun
uun,
UM,
(epie])
ge u
g

Ev111

IN SPONSALIBUS MINORUM. 3 5

mur in hoc argumento, effecit NIC. HIER GUNDIINGIUS,
qui in cultiſſimo libro de emtione uxorum, dote & morgenga-

ha c), cuncta exhauſit, quæ de illo dici poterant.

„ §. VIII.
Tum ex conſenſu A NGLOR UM.

Neque a tam laudabili more diſceſſerunt ceteræ Germani-
cæ originis gentes, qui vel plane interdixerunt nuptias irre-
quiſito tutorum conſenſu celebratas, vel gravi mulécta affece-

runt immorigeros, impios & ingratos pupillos. Inſtruemus

hane ſcenam uberrimo omnium fere Germanicarum legum
apparatu. ANG Li omnibus bonis privarunt feminam, quæ ab-
jecto pudore, ejurataque muliebri vececundia omni, ſine vo-
luntate patris, aut tutoris, lecti genialis ſbi quæſiverat ſocium.
Ita, enim, ait Lex d): Si libera Femina ſine voluntate patris aut
TUTORIS cuilibet nupſerit, perdat omnem ſulſtuntiam, guam
babuit, vel babere debuit. Z

ec) pui prodiit exeditione ſe cunda T—ESTATEM E JUS HAHBE NT⸗

Lipſiæ 1731. 4. Cofee Celeb. Jo.
RVD ENGAVII. Elementa juris Ger-
manici L. I. N. 324. p. 180.
d) TIit. X J. 2 Extat hæe lex tum
in viri conſultiſſimi jo. FRID. Po-
L. A CII, quem honoris eauſa nomina
mus, elegantiſſimo Wyſtemate jurispru-
dentiæ civilis Germanicæ antiquæ p.
23 tum in G EO RGIScCHII Cor-
ore juris German. antiqui p. 450.
Ad lege: Wiſigothorum, Longobar-
dorum & Burgundionum provocat eru-
ditiffimus nobique amiciſſimus Po-
LAc l. c. p. 23 & 24 Addo ego
Legem Friſionum Tit. IX. J. II. apud
GEORGIScCHIUMI. c. p. 419. Si

liberam feminam extra voluntatem pa

rentum ejus, vel EO RUM, QUI Fo-

uxorem duxerit, con ponat TUTORI
ejus ſolid. XX. id eſt, denarios LX.
Nec Angli noſtra ætate deſciverunt a
majorum ſuorum legibus. Audiamus
Jo. cowELLVM in Iuſtüutionibus
Juris Anglicani L. I. Tit. X J. 3 P 22.
edit. Cantabrigienſis. SNi quis annum
ætatis ſuæ quartum decimum præter-
vectus feminam cælibem, quæ infra
ætatem ſexdecim annorum eſt’, ſine pa:
rentum conſenſu, vel ſaltem EO RU M,
O ν οσhhNU M IN PTOTESTATE
AUT cCURA EST, abduxerit, duo-
rum annorum incarcerationem: ſine
ſpe redemtionis, ſuſtinebit. aut ſaltem
Enem (h. e, mulctam) bujusmodi de-
licti nomine ſolvet, Concilii Regii in
ſtellata camera ſedentis arbitrio infti.
gen.

36 DE NECESSARIO CONSENSV TVTORVM

§. IX.
GALLOAUM.

In GALLIA tutorum conſenſum neceſſarium eſſe refert „ ke-

ſte o. S1IBRANDO*), RENATVS CHOPPIUSf), quando le-
gem Regiam HENRICI II. nuptias clandeſtinas prohibentem
multis SCtis & ad tutores productam, immo die 1. Martii
1556. in Senatu approbatam fatetur. Idem teſtatur ANTO-
NIVS MORNACIVSin Obſervationibus ad l. 20. de ritu nupt. g).
Et bæc, inquit, & lex In copulandis C. de nuptiis, abrogat æ&
ſunt eonſtitutione Blæſ. Art. 41. 42. & 43. guibus auctoritas
pleniſſina TVTORI ET cVRATORI data eſt in contrabendis
minorum ſuorum matrimonits.

§. X.
DANORUII.

DANI non ſine tutorum conſenſu permittunt minorum nu-
Pptias. Certe wALDEMARVS, Daniæ Rex, in legibus ſuis h)
clare præcepit: Uxorem ducturus eam a patre, vel flio majo-
re natu, vel fratre, petat; ſin horum nullus extet, a cognatis
proximis. Quod ſi cognatum babeat neminem, ad quos TVTE-
14A perzinet mulier alicui ſe committito, qui ezm deſpondeat. At-
que, ſi qua virgo ſine tutorum conſenſu de tædis nuptialibus
cogitaverat, in hanc ſevere animadvertit idemr ex eamdemque

Omnhi-
gendam. &i inſuper fic abduclam con. vitam am excidet, quar tempore ſic

Kupraverit, aut matzimonium cum ea, dati conſenſus vel in peſſeſſione, vel re-
parentibus vel T UTORIB US5, MINI- manentia habuit.
modo ecrarryir ewn ne e e) in Difl. de irriir ſponſalitn⸗ gui.
modo contrakerit, Auinquennii cas es cirra zutoruan conſenſum pupillæ ſunt
serationem patietur, aut ad arbitrium irretitæ, Roſt. 1685 F. 16
soncilii prædicti mulctabitur. & au- ) L. zi a⸗ privil 4 Kicis CXI
sem femina bujusmodi annum aætatis — eꝗe. 5. 4
Juæ duodecimum exceſferit, neo adhuc. P. 323.
decimum ſextum compleverit, & con- g) p. 859.
ſenſum ſuum tali raptori in matrimo. h) L. I. C. XXXIII. apud ? AUL UM
mum perhbibuerit; terris, tenementis c ?† P RXÆ U M de counnubiorum Zure C,

æreditmiburque omnibn: & ſingulis ad III. N. 4. P. 29. .

— v⸗— —ð

—

——

— — — ——ʒ——

—

1t, ke.
ndo le-
dentem
Marmii
ANT0O:
lt).
obat *
Koritas
Veudt,

n f.
fuis)
nayo-
grati
1F.
At-
glibus
Ne
omni-

hore e
1el fe⸗

t, i.
æ ur
b
N

VLUM

Nℳ ͤ

IN SPONSALEIBVS MIN ORVM. 27
bus bonis paternis mulctavit ˙). Nec a tam laudabili conſue-
tudine poſtea deſciverunt Dani, ſed præcipue in puellis exe-
gerunt, ne, ſine tutore auctore, connubialem contraherent
ſocietatem. Audiamus ergo, quæ legibus ſuis, quibus ad-
huc hodie parent Dani, inſeruit cH RISTIANVS. V. *), Dano-
rum legislator cum ipſo IVSTINIANO M. comparandus:
Uxorem ſibi adjuncturus, parentes, aut VEROSTVTORES ejus-
dem, ro gato, ut ſibi eam, ſed conſentientem, deſpondeant. At,
ſi cui femina nupſerit, INVITO ILLO, gquem lex VERV M ip-
ſi conſtituit TVTOREM, bic, ſi volet, IN VSVMFRVCTVM
BONA ERIVSDEM, guamdiu ea in vivii eſt, I N SVA RETINE-
TO POTESTATE.

§. XI.
§ UECORUAM.

Non alieni ab hoc more SvEcI ſunt, in quorum antiquiſ-
ſimis legibus k), a KAGVAL DO INGEMVNHDO a 1581. la-
tinitate donatis, hæc leguntur: Quan o quis celebrat ſponſa-
lia cum aliqua, oportet tum TVTOREM eſe præſentem cum 4.
teſtibus, duobus pro viro, & duobus pro muliere, & bæc eſi
legitima deſponſatio ſi quis alius, quam TVTOR, tradit mu-
lierem viro deſponſandam, puniatur in 40. marcis Regi, TV-
TORI & contraciæ numerandis, vel oſtendat 12. teſtibus, ſe
babuiſſe plenam commi ſſionem ex TVTO:E, vel probet per eos-
dem 12. quod boc non fecerit. Quem morem luculenter in-
terpretetur STIERNHOECKIVS : Femina aàa TVTORE peti

(e) 3 de-

i) Quemadmodum ex MOLLERO
& ARHNISEO refert SIBRANDUS
I. c. qui etiam hoc W AL D E MARI
edictum aceurste convenire eum Dit
marſorum & Eiderſtadtorum legibus
affirmat.
*) in legibus Danicis cura PETRI
A. HOTELSINI. e Danico ſermone
in Latinum converſis L. III. C. XVI.
F. I. &. p. 2632
k) Lib. II de jure connubiorum

C. II, p. 80., apud sIBRANDUMI.E,

Perilluſtri DELIUDEWIS, qui ille

cum qna fanctione amice conſpirant
Sueciæ regni leges provinciales a c A-
ROLO IX. 1608. publicatræ, & a
Jo. LoccENIoO in latinam linguam
traductæ Tit. II. C I. p 42. 43. item-
que Leges provinciales a GUSTAVO
ADOELPHO 1618. publiet juris fectæ
&W a Jo. LoccENIo latine verſæ Tit.
H. C I. p 22.
D) L. W. juris Suevici CI. quem lo-
cum, quod grati fatemur, debemus

uſus

38 DE NECESSARIO CONSENSV TVTORVM.

debuit, & guoad nubendi licentieam, ſuh perpetua fuit tutela.
. 2 . 1* . . 7 .* .
Perinde vidua ut virgo, nubendi aucter gifftomadir) pazer Jfutt,
bpoſt illum frater, deinde avus, patruut, avanculus, aut pro-

vimus ab illis, & e&teris paribus agnatus.

Atque hac lege,

noſtra etiam ætate, vivere Suecos, teſt s omni exceptione

.

major eſt cA ROLVSLUNDIVS m), cujus verba integra huc
transſcribam: Sed ut ad ipſum conſenſum veniam, eſt ille u-
plex. alter parentum, vel 1LLORVM „ QUI LOCO FAREFNTVM

SVN T; alter ipſorum contrabentium.

Uterque tam neceſſarius,

ut, nifi adfit, irrita plane reddantur ſponſalia. Scd longe
luculentius hujus rei veritatem comprobat Codeæ legum Jue-
cicarum receptus & approbatus in Comitiis Stokbolmenfibus An-

ni cioloCccXXXIV. *), in hanc ſententiam reſpondens: Si

virgo, poſt obitum parentum, ſine conſenſu LEGlTIMI SPON-
80RIS *) nubit, in cujus bona ſpem hæreditatis habet, tunc
sSPONSORI facultas eft, quantum ad adquifita & immobilia;
virginem exbæredare; ſi hæres SP?ONSOR/S non erit, mobilium

&W adquiſitorum vigeſima parte privetur,
S8PONSOR ſuper boc actionem inſtituat.

§. XII.
PBELGAN UM.
BELGEnon aliter ſubducunt ratienes, & curatorum inter-
venire debere auctoritatem in conjungendis minoribus, lege
ſtatuunt. In zELANPDIA, quoties maſculi quinque & viginti
annis minores, & puellæ nondum vigeſimum ætatis annum

uſus eſt in Diffeérentiis juris Romani
O CGermanici in conuſenſu connubiali
extra patrem Differ. III. J. 2. p. 24. 25.

m) in D'iff. de juſtitia & jure Sio-
um, Upſaliæ d. 14. Martüä 1703 pu
blice defenia. C V. JG S. (quam dignam
cenſuit vir perilluſtris, C HRISTIA-

NUS DE NETTELBT.ADT,„ ju-

ris prudentiæ & amicitiæ noſtræ ho-
nos, quam Tbhemidi Romano-Secicæ,
Gryphisnualdæ I729, excuſæ, inſere-
ret) p. 191.

egreſ-

*) Tir, de jnure matrimonii C. VI.
N. 3. p. 12. verfionis latinæ, quam
viro docto, CHRISTIANOKOCE-
NIGIO, Weſtmanniæ ac Magn. Cu-
primont. judiei provinciali, debemus,
cuju: præclara induſtzia ea Holmiæ
1I742. in dias luminis auras exiit.
**) Sub voce SPONSORIS intel-
ligi tutorem, clariſkhme adparet ex eo-
dem Codice l. c. Cap. I. F. 3. p. 2. ver bis:
Si nulli amplius e conſanguineis ſuper-
ſunt, & ſolummodo tutor adeſt, tunc hic
Puellæ SP ONSOR LEGITI M USs ſiz.

bauperum loco, ſi

— –

—

☛ – — —

Nriut,
kenge
e-
RAn-
18: N
PON-
Me
Nilie;
hilium

eo,/

nter⸗

Rege

figinti
nnum

egrel.
CVI.
. quatil
9X0
n Ca⸗
ebemus⸗
Holmit
exiit.
I intel⸗
t es 41.
„ verbſi
1tr.
ue he
Ns ſt⸗

IN SPONSALIBVS MINO RV M. 39

egreſſæ de tædis nuptialibus cogitant, ſolliciti eſſe debent de cu-
ratorum ſuorum conſenſun). Idem expreſſe voluntvITRA-
TECTENSESO). Eadem ſententia Statutorum LEYDENSIVMP)
eſt. Hoc quoque præcepit Jus FE& SiACVM ), cujus verba
debemus vLRICGCO HVBEROr,, inſig ni olim Belgii ornamento:
Similiter, ſunt legis verba, qui ſubſunt cVvRATORIBVS, maæ-
trimonium ne contrabant ſine cVRATORVM conſenſu, idque
ſub pœda, quod ſit futurum nullum, quicquid alter alteri re-
liquerit. Nec alio jure utuntur ACHLINIENSES, quorum
leges doctiſſimo commentario illuſtravit PAVLVS CHRISTI-
NVS s). Qui, ajunt, minori ſub tutela curationeve degenti,
interpres coneiliatorve nuptiarum fuerit ſine cVRATORVMuI
roximorum zuctoritate, atque inde damnum evidens adoleſcen-
zi aut indignitas emerſerit, arbitraria pæna pro ratione cauſæ

ρ

Duodecimviralibus plectetur,
§. XIII.
BOIEMORUM.

BOHEMI eodem jure reguntur, & negleéti conſenſus cu-
ratorum in connubiali negotio pœnam judicis arbitrio relin-

quunt. Repetam ipſa legum verba*): Es ſoll auch eine Way-

ſe obne Vorwiſſen und Bewilligung ibrer vORMUkENDER kkei-

n) Ordinat. polit. Art. E II. SI MON
VON LEUWEN in Cenſura forenſi
L. I. C. XIIl. I0. D. 54 SIMO N
A GROENEWEGEN in Tractatu
de le gibus abrogatis & inuſitatis in Hol-
landia P. III. p. 171.
0) Ordin. matrimonial., de s. 1584.
Art. V. LEUWE N. I. c.
P) Art. Ci. J. LEUWEXK I1. C.
9) L. I. T. I. Art. VI. J. 13.
r) in Prælectionibus juris civilis b.
III. p. 155 Adde HUBERI Iuſtit
juris Friſici Lib- I C. III. J. 17 in Ei.
opp. min. & rar. jur publ. & privati
1T I. b. 309 &— c Lib I. Ck III. J 6.
30 8 Er SANDIVS vütt; per git

HVBEERVS! c. N 7. p. 303, ac ita fere
jus dicitur, matrimonium puellæ ira

2 6

aunos XX. & adolefcentis intra XXV.
Iine conſenſu curatoris initum eſſe ipſo
Jure nmllum, Lib. U Tit. I. Def 6. F.
§6. ſeqq. Conf. Z AC H. HVBERI I.
I. Rer. Jud. Cap. J. HM
8) Tit. XIXArt. 30. Confer CHRI-
STIN .I notss ad hunc Artic. p 625.
ubi inquit: Idem diſponitur in Belgio
per conſuetudines, uti ANTWER.
PIENSE M Tit. XLIII. Art. 92. L. O.
VANIENSE M G. ult. G AND A-
VENSE M Rubric. XXII. Art. II.
Rubr. XXIV. Art. 58. AVD E N A R-
DENSEM Rubr. XVIII. Art 19
*) Buhbmiſche erneuerte Pandes Ord.
uung. lit M. n. 29. apud T† H O M AM
SCROEERVM iN Biſtit turor., & cs.
rat. P. 434,

40 DE NECESARIO CONSE NSV TVTORVM

ne Ebe verſprechen. Im Fallaber ſolches geſehehbe, und die vOR-
MVENDER ſolches an uns, oder unſer Land- KRecht gelangen
lieſen; uuollen uuir oder unſer Landrecht gelübrendes Emſeben
baben, und ſollen nach Beſtudung der Umſtænde dergleichen unor-
dentlicb Beginnen geſtraffet uuerden.

§. XIV.
CARINTHIORUM.

Exemplum hoc illuſtre & ſingulari dignum elogio imitati
ſunt cARINTHII, & legibus ſuis t) inſeruerunt nobile hoc
ac ſalutare carmen: Die Pflegtæœchter ſollen one voruuiſſen und
beuuilligung der Obrigkeit, durch die GEHHABEN, und mit
KRath, uuißſen und Beuuilligung der negſten befreundten zu der
Ebe verſprochen, und ausgegeben werden.

§. XV.
PRVSSOR UIMI.

Ordo me ducit ad PRVSSOsS, gentem ſapientia, fortitudi-
ne & excelſo animo nulli ſecundam, qui numquam rece-
perunt Larialis juris portenta, ſed ceterorum, a quibus or-
tum ſanguinemque ducunt, populorum ſequuntur decreta,
Ita autem lege apud illos introduéctum efſt *). Als iſt auch
vecbt und uuoll beydes in gœttlichen KRechten verordnet, duß nichbt
allein die Perſonen, ſo ſich in denſelben Stand begeben wollen,
zuuar darin ſelbſt conſentiren und beuuilligen. Sondern es ſol-
len und mueſſen auch ſolche Ebeverlæbnueſen und Heyrathen
mit deroſelben Eltern, in derer Gewalt ſie ſeynd, oder aber in
Mangel derſelben, ibhrer VORMVNDER Conſens, Voruuiſſen
und Beuuilligung geſeheben. Et alia lex injungit ſacerdoti-
bus, ut ſæpe & graviter dehortentur populum a ſponſalibus ſi-
ne parentum & tutorum conſenſu ineundis. Sic vero lo-
quitur legislapr ): W'eil auch der Ebeſtand ein æfentli-
== eber
†) Ceærnthiſche Police- Ordnung Tit. Tit. I. Art. I. GJ. I. apud SIBRAN-
von der Puppillen und minderjæbrigen DVM I. c. §. 18.
Kisder Tutorn und Vormuendern B.. u) Keanigliche Preuſſiſche Viſita-
29. b. H. Dann ſo. tion. und Conſiſtorial-COrdnung de a.
*) Jus provinciale Prutenicum L, II. 1573:. Art. XXXIII, in illuſtris Jo. A C.
. M 0SE-

–—

— —

evOh-
langen

Enſu

n or⸗

imitati
ile hoc
ſen und
d wit
12u der

rtiwwdi⸗
n rece⸗
bus or⸗
gecreta,
S aus
nielt
wohen,
ylrſl.
hruben
her in
ruuiſen
cerdoti-
libus ſ⸗
ero 4
Aut
4 N
15RN

r..
Me

e 4.
4
10.

fhfhẽð

Alſo ſollen auch die heimlieben obne vorhbergebenden und eingebol-

IN SPONSALIBUS MIN ORUM. Ar

cher Stand iſt, und Jerſelle Gottes Befebl nach mit Vorwiſſen
der Eltern, oder an Statt derſelbigen der nechſten Freunde oger
VORMüNDER Verwilligung, und niebt beimlich geſebeben

ſoll, in Anſebung, daß viei Unraths aus den bheimlichen und Iin-

ckel- Verloebniſſen entſpringet, ſollen demnach die Pfarrer flei-
hig und ernſtlich dawieder predigen, und das junge Volk ver-
mahbnen, daß ſie ſich obne ibrer Eltern, oder DERER, D ENEN
SIEANBEFOHLES Volwoöort und Rath nicht vereblichen, mit
PVerwarnung, ſo jemands ſeinen Eltern, oder in Mangelung derer
ſeinen næc Een Blurs reunden, oder vORMüNDER, den Jchuldi-
gen Geborſam und Ebrerbietung, Gottes Geboten zuwieder ent-
ziehen würde, daß der oder diejenige ibr gebübrende Ebe-Celd
verluſtigt ſeyn ſolle.
d. XVI.
LEIIHIUANORUM.

Hos excipiant, LIHTHUANL*), in quorum legibus hæc le-
guntur: Non poterit mater ſilias Juas in matrimonium elocare,

ine ſeitu & conſilio TI—+RUM.

§. XVII.
POMERANORUM.

In 10 ME RANORUM ordinatione politica*) ſponſalia ſine
curatorum conſenſu facta conceptis verbis irrita declarantur:

ten

Me SERI Corpore Juris Evangelicorum apud SIBRANDUM I. c. Tbom an.
eceleſiaſtici P. II. p. 1000 . dern, dat ſich de Kinder nicht Eelik
X) C. V. Art. II. ad Enem apud vorſeggen noch verlauen ſehœlen, ane
NIC. ZALASZOUUSEI in Jure Regni erer Eltern Willen, Adder de 1E N-
Poloniæ Tit. II. L. II. Tit. XVII. Art. N E N, DE AN DEOLDE RNSTEDE
.p. 248. SIND. ltidem diſponitur in d .
*) de a. 1681I. Cap. IX. p. 15. apud meriſehen Kirchen- Os hueng d. 4 31.

SIBR ANDIIM I. c. G. 17. Ad eamdem und erneuert 1690. P. III. Tiz. von Ebe-

provocat JO. HEN R D E BERGER Sachen apud ill. M O⅞IoS RUMI c.
in Oeconomia Juris L. I. Tit. III. §. 6. P. I. pag. 40. Con Moria). Inſtruction
n. 8. pPag. I108. ed. Lipſ. de a. 1728. P. III. Cap. II. J. F. 2. Patent vom 20-
Conſpirat eum illa ordinatio Eccleſ. ſten Maji 1706.

(H

42 DENECESSARIOCONSENSUTUTORUOM

zen Rath, Conſens und Bewilligung der Eltern oder voRMMüN-
PER (welche der verſtorbenen Stelle bekleiden,) gemachte Hey-
ratben, und obne dem verbotene Verloebniſſen, obngültig und
vor keine Verbindlichbkeit gehalten werden.

§. XVIII.
EGAPOLITANORUI.

ure MECLENBURGICO conſenſu tutelari in connubiis
pus eſt. Sic, enim, clare ac definite cautum eſt y): So wol-
Jen wir unſere Untertbhanen gnadiglieb und ernſtlieh ermahnet
baben. Machdem die beimlieben Eben und Verlæbniiſſen, obne
Vorwißeen der Eltern in gottlichen und kayſerlichen Kechten ver-
botten, daß ſie ſich ſoleber beimlichben Verlöobniſſen obne Vorwiſ-
ſen beyderſeits Eltern, oder ibrer vO KMNDER geſebeben,
ganzlicb enthalten.

§. XIX.

JRANDENB URGENSIUM.

Idem lege introduétum eſt in Ducatu Flectorali BRANDEN-
BURGICO Z): Hingegen verbieten wir Kraft dieſes nochmals, daß
Kich keine Kinder, Söbne oder Töchter obne Unterſchied ibres
Alters, Condition und Standes, obhne Vorwiſſen und Einwil-
ligung ibrer Eltern, als des Vatern, der Matter, und da die
niebt mehr vorbanden, des Grosvaters und der Grosmutter und
nach dieſen der VORMUENDER (jedoch ſo fern ſie reebtmà ſßsige
Urſachen in caſu diſſenſus baben) verloben ſollen, und wenn
gleich ſolches geſeheben, und die Partheyen einander Mablſehütze,
Ringe, Geld und dergleichen darauf gegeben, oder fonſt dieſel-
ben
y) in der alten Policey- Orduung Adde virum doctrina & meritis illu-

d. a. 1572. TLit. von heim!l ichen Verlab-
niſſen F. I. apud Perilluſtr. DE LUDE-
WIG in Differ jur. Rom, et G. in con-
ſenſu connubiali extra patrem Diff. I.
EC. II. F. 6. p. 16.
2) in der renovirten Conſtitution
von Verlæbnis und Ebe = Sachen de a.
1694. F. 7. apud S A M. S TRYCKRIUM
in Tract, de diſſenſu ſponſalitio p. 279.

ſtrem IOH. BOEH MERUMin Jure ec-
cleſiaſtico Proteſtantium L. IV. Tit II.
§. 12. P. 1247. Et hec jure ſemper
uſos eſe March'æ Brandenburgicae
incolas, ea comprobant, quæ habet
JOACH. SCHEPLITZ. in Conſuet. Ele-
&tor. & Marchiae Brandenb. Tit. II.
H. 2. p. 42, ed, Lipſ. de. a., 1617.

— ——

RNNüN-
e Hj.
ig ud

nnubiis
o vol⸗

mnabner

, Ale
en ver⸗
orniſ.
ln,

KDEN.
lt, 4
A ibres
unik.
a
er und
mniige
vet
ütze,

hieſer⸗

de

lis illu⸗

ure ee⸗
. 1 Il,
e fenper
burgicie
labet
et. De-
. I.
I0r/.

16. 25. C. X, n. 5. P. 58.

INSPONSALIBUS MINORUM. 49

ben mit bochbetheuerlieben W. orten und Sehreiben, oder auch
wohl gar durch eydliche Verpfliebtung abgebandelt, und Pacta
dotalia darüber aufgerichtet worden, jür heimlieh gebalten, und
von unſerm Conſiſtorio vor unkràfzig und unbündig erkannt, die
Perſonen aucb in unſern Landen niebt getrauet werden. Cum qua
lege conſentit Ordinatio eceleſiaſtica Marchicaa): Es ſollen die
Unterordnete unſers Conſiſt orii ſolebe Ebe, die obne Beyſeyn redli-
cher Leute vollzogen, vielmehr aber die, welehbe von Perſonen, ſo
unter ihrer Eltern, FBluti-Freunde und Vv ORMUEND ER CGehorſam
und Gewalt noch ſeyn, olne b ERS ELBEN Vorwiſſen geſche-

ben, wenn die gleich uberzenget werdenxfür unkruftig und unbuendig

.

erkennen

—

MAGDEBURGENSIVUM.

Jus MAGDEBURGICUM neſcit nuptias irrequiſito tutorum
conſenſu contractas. Sic, enim, edixit Divus FRIDERICVUS.
GUE υ b): Wie denn auch diejenige, ſo keine Eltern, ſon-
dern VORMUENDER baben, dieſen gleichfalls die gebübrende
Ebre erweiſen, und ſo wohbl deren als anderer ibrer Anverwand-
zen und treuer Befreunden Rath gebrauchen ſolen.

j XTEMBERGENSIUM.

WURTEMBEROENSEsS neceſſarium eſſe tutorum ad legi-
tima minorum conjugia conſenſum, in Ordinatione matrimo-

niali definiverunt«): Und was bier von der Ainder Gehborſam

gegen die Eltern in Ebe -erlobungen geordnet, das ſoll auch
von denen minderjäbrigen gegen ibre von der Obrigkeit zugeord-
neten vVORMUENDERN auch nætchſten Anverwandten mit ſolcher
Maas verſtanden werden, duß wenn die PFLEOÖERE ſonderbare recht-
maſſige und wichtige Urſachen in ibrer Vormunds Rinder Ebe Ver-
, (f) 2 Jruch
a) apud S A M. STRYCRIUM in ec) Erneuerte EbBbe - und Gerichts-
Cont. I. Uſus moderni Pandectarum Ordnung de a. 1687. P. I. C. II. §. 6.
p. 15. apud illuſtrem 2M10SERUM I, c, P., II.
b) Magdeb. Kirchen. Ordu. de a. p. 3698.

44 DE NECESSARIO CONSENSUTUTOR UM
ſprueh nieht einzuwilligen häiten, ſo werden die Fürſtliche Ebe-
Kicbter uud KRäthe keine Ebe erkennen.

§. XXII.
LUNEFVURGENSIUM.

In Ducatu LONEBURGICO ſub pœna nullitatis interdicta
ſunt minorum connubia, quæ deſtituuntur tutorum conſenſu.
Aurea prorſus ſunt legislatoris, GEORGIIII. Magnæ Bri-
tanniæ Regis, verba d): Als ſetzen, ordnen, und wollen wir
daß binfubro alle ſo wobl Manns als Frauens- Perſonen, wann
ſie ſich in ein zu Kecht beſtændiges ebelicbes Verbündniß einlaſ-
Jen wollen, zuforderſt ibrer beyderſeits Eltern, und, wenn die
nicht mebr im Leben, ihrer Gros - Eltern, auch, wenn we-
der Eltern noch Gros-Eltern mebr vorbanden, ibrer v O R-
MUENDER Oder CURATOREN Einwilligung dazu gelærig ſu-
chen ſollen. Et paulo poſt e): Alle andere Eheverſprechungen,
die ſolchergeſtalt, wie jetzo gedacht iſt, nieht beſebaffen ſiud,
wann ſie auch gleich eydlich geſcheben, und der Beyſeblaff dazu ge-
kommen wære, ſollen an beyden Seiten für ungültig gebalten, und
von unſerm Conſiſtorio daraus keine Ebe Alage angenommen,
Jondern im Fall die niebtig Lerlobte ſo gar zur prieſterlichen Trau-
ung geſebritten waeren, auf ſummariſehes Anruffen der Eltern,
Gros Eltetn, VORMUENDER Oder CURATOREN dergleichen

