Ex negotio ſuſcepto oblique in principem redundans miniſter,
qui illud non prævidit, præſtare non debet VIII. 722
Quod famuli famulæve, durante ſervitio ſuo, patiuntur, non
reſarcire tenetur paterfamilias Ii. 488
Reſarciri debet ab hæredibus II. 49 2

Reſtitutio damni & a pœna publica, & a pœna privata, differt

Reſtitutionem damni petit recte auctor rixæ tunc, quum pro-
vocatus modum nimis excedit II. 48
Reſtitutionem damni privatus privatim ſine judicis ope petere ac
oblatam accipere, ſed non exigere, poteſt X. 269 ſq.
Damni reſtitutionem ex crimine ambiguo & dubio perſequens,
necquit id per modum delationis facere, ſed actionem inſtitue-
re, probationem in ſe ſuſcipere, &, pendente lite, partem
ſumtuum ferre neceſſum habet. Quæ actio magis civilis,
quam criminalis eſt. Igitur reus, qui ſe jurejurando ab ob-
jecto crimine purgat, in expenſas non damnatur, ſed hæ in-
vicem compenſantur S X 2,2 ſJ.

(Aa) DATIO

186 INDEX IV.

PATIO IN SOLUTUM.

Creditor, qui ea contentus eſt, ad agnoſcendas hypothecas
omnes, etiam extrajudiciales, rei in ſolutum datæ impoſitas

tenetur VII. 570
Differt ab illa mandatum, ut creditor rem vendat, atque ex
pretio ſibi ſatisfaciat VII. 967 ſqq.
Emtio & venditio vera eſt VII. 966

Fit recte uni ex creditoribus ante motum concurſum; Credito-
res tamen hypothecarii res adhuc extantes vindicant, earum
etiam rerum, quæ poſt actionem inſtitutam conſumtæ ſunt,
æſtimationem condicunt, non vero earum, quæ ante actio-

nem inſtitutam conſumtæ fuerunt II. 592 ſq.
In ea neceſſe eſt, ut res certo pretio æſtimata creditori addica-
tur VII. 967 ſq.
Non liberat illa debitorem cambialem a rigore cambiali VII.
964 ſq.
Prodeſt omnibus debitoribus VII. 963
DEBITOR.

Ceſſus, quamdiu ceſſionem factam ignorat, cedenti ſolvere, &
cum eo tranſigere, poteſt, cujus rei ratio non tam in domi-
nio actionis penes cedentem remanente, quam in bona fide
debitoris & culpa cedentis ponitur III. 517
Inidoneum debitorem, a quo ſe parum, aut nihil, conſequutu-
rum prævidet, in judicio excutere impune negligit tutor V.

495ſq.
Judicis circa eorum condemnationem poteſtas VII. 3 5
Obligatus certo die ad ſolvendum ſub pœna non excuſatur, etſi
dies iſte in ferias incidat I. 361 ſq.

Qui, computatione a mercatore accepta, debitorem ſe genera-
liter profitetur, nec quidquam monet, totam computatio-
nem adprobaſſe cenſetur IV. 1131 ſq.
Solvendo cenſetur adhuc is, qui ali bonaſua donavit IV. 72 5

DEEB-

INDEX IV. 185

DEBITOR CAMBIALIS.
Nequit arreſto perſonali coerceri, quando creditor exſequutio-
nem in bona primum petiit, niſi hoc ex neceſſitate factum ſit
II- e6 5

Perſonaliter arreſtatur, ſi in recognoſcendo cambio moras ne-

ctat, nec ab hoc arreſto perſonali ulla dignitate, ulla bonorum
immobilium poſſeſſione, liberatur II. 662

DEBITOR OBERATUS.

Ea, quæ ante æs alienum conflatum geſſit, & titulo ſive one-
roſo, ſive lucrativo, in alium tranſtulit, a ereduoribus revo-
cari nequeunt VII. 572 ſq.
Ea, quæ is ante motum concurſum bona fide geſſit, rata ſunt
VII. 584 ſqq.
Ea, quæ is in fraudem creditorum donat, revocari poſſunt
VII. 586
uando is, excitato abaliquibus creditoribus concurſu, uni gra-
tificatur, hi ſoli, qui concurſum excitarunt, geſta revocant.
Tunc tamen concurſus ab uno, aut aliquibus, excitatus prod-
eſt omnibus, quando vel edictalis citatio, vel miſſio in bono-
rum poſſeſſionem, vel arreſtum, acceſſit VII. 598 ſq.
Renunciare hæreditati ſibi in poſterum deferendæ & delatam
repudiare poteſt. Idem etiam ipfi licet circa ſucceſſionem
feundalem I. 457. VII. 567 ſqq.
Solvit, cedit, delegat, aſſignat, ac gratificatur uni creditori præ
aliis, quamdiu concurſus non motus eſt VII. 590 ſqꝗ.
Vendi, necari, in partes ſcindi Romæ a creditoribus potuit.
Quæ permiſſio nihil crudelitatis habuit, ſed æqua & humana
futt VII. 41 ſqq.

DEBITUM.
conf. NOM E N.

Agnitio ejus fit, ſi debitor creditori pro parte ſatisfacit ſolven-
do, aut in ſolutum dat VII. 276 ſq q.
Agnitione ejus præſcriptio interrumpitur VII. 276 ſqq.

(Aa) 2 Con.

18S INDEX I.

2

Contractum a defuncto propter legatum ex hæreditate ſolven-
dum eſt VI. 863 ſqq.
Contractum ratione ſocietatis, debitis, quæ extra eam facta ſunt,
excltatio contra unum ex ſociis concurſu creditorum, præ-
fertur 1II. 380
Diſſolvuntur debita, quæ inter defunctum hæredemque ejus ex
aſſe fuerunt, per aditionem hæreditatis. Tunc autem ea pro
rata modo tolluntur, quum quis ſaltem ex parte hæres eſt.
uæ debitorum diſſolutio ſociis & conſortibus neque nocet,

neque prodeit V. 754 ſd.
Legans creditor compenſandi animum, niſi in debitis neceſſariis,
fab uiſſe non videtur VI. 929
Non probatur ex libro mercatorio IV. I124 ſJ.
Pater in unum a filio contractum conſentiens, in alia debita con-
ſenſiſſe non præſumitur II. 591
Perimitur lapſu longiſſimi temporis, niſi interpellatio acceſſe-
VII. 163

rit
Remiſſio vel dilatio exactionis eorum aliquando donatio neceſ-

ſaria eſt, ad quam faciendam creditores nonaumquam vel per
principem, vel per magiſtratum, vel per creditores reliquos,
coguntur VI. 1205 ſqꝗ.
Remiſſionem ejus compenſatio omiſſa aliquoties arguit. N eceſſe
tamen eſt, ut alia argumenta remiſſionis factæ accedant III.
278 ſqq.
Remiſiſſe hoc dici nequit creditor, qui duo exemplaria chiro-
graphi habet, unumque ex his debitori reddit, alterum vero

retinet — I. 437
Remiſiſſe hoc dici nequit creditor, qui pignus debirori reddit
I. 438
Remittitur redditione chirographi VI. 9 ol.
Si teſtes pari numero circa ſummam ejus diſſentiunt, reus in mi-
nimam damnatur IV. 1235
Solvit hoc ex maſſa bonorum uſufructuarius II. 421 ſJ.

DEBITUM CONIUGALE.

Denegatio ejus pœnam adulterii mitigat IX. 93

Pro

le⸗

37
dit

INDEX IV. 189

Pro denegante habetur maritus, qui debitum hoc ſponte non
offert, ſed uxorem intaétam jacere ſinit IX. 93
Uxor, quæ a marito, & maritus, qui ab uxore pro exhibitione
debiti conjugalis munuſculum expoſcit, ſimoniam committit
IX. 902
DEBITByvYM FEUDALE.
Debita feudalia ab anteceſſore contracta minore pretio redimere
poteſt ſucceſſor feudalis, nec illi objici poteſt lex ANASTA-
SIANA III. y65 ſq.
Debitum feudale non eſt, quod vaſallo ipſi ad alimenta, culturam
agrorum, & præſtationem onerum, creditur III. 22 6

DECANUS.
Ad ejus electionem a capitulo faciendam etiam vocari debet is,
qui dimidiam præbendam poſſidet X. 959
DECENDIUM.
Computatur non a die ſcientiæ, ſed ſolemnis publicationis X.

Inrra illud a reſcriptis & deciſionibus principum cum cauſæ co-
gnitione datis appellari debet X. 472 ſqq.

Poſt illud adhuc appellari poteſt a ſubſcriptionibus principum,
ac reſponſis prudentum & magiſtratuum ſine cauſæ cognitio-
ne datis, excepto caſu, quo illa ſolemniter publicata ſunt X.

—R 473 ſqq.
PDPDECIME.
Libertas ab illis, quæ eccleſiæ & piis locis debentur, præſcri-
ptione quadragenaria adquiritur IV. 238 ſq.

DECLARATIO HONORIS.
Gradus unus ex tribus ſatisfactionis privatæ in injuriis gradibus
eſt VIII 195

Injungitur plerumque ſacerdoti convitiatori VIII 279 ſq.

Spontanea in atrocibus injuriis, quales aliquando verbales iunt,
non admittitur, in levioribus vero reum liberat, ſed tamen
ſimul, quamvis in juriatus ea contentus fuit, ad reſtitutionem
expenſarum reum obligat VIII. 206 ſqꝗ.

(Aa) 3

INDEXKX IV.

DECLINATORIA ENCEPTIO.
vid. EXCEFPTIO.

X

DECOLLATIO.
Supplicium apud Perſas honeſtiſſimum fuit X. 378

DECRETVUM.
conf. SENATUSCONSULTUM.

Ambitioſa decreta reſcinduntur, quæ ſcilicet contra bonum pu-
blicum eblandita, nec a principe confirmata, fuerunt. Talia
ſunt, quæ a collegis ſeorim conſtiutis, nec in unum corpus
congregatis, eliciuntur. Quo pertinet inprimis conſtitutio
novorum ſalariorum, item amplificatio veterum X. 96% ſq.
Interponi ſolemniter debet in alienationibus rerum pupillarium
V. 5 52
Non opus habet eo pater, qui prædium filii adyentitium alienat
. III. 21 5

DECRETUM INTERIMISTICUM PROVISIONALE.
Dari non debet ſine cauſæ cognitione ad ſolas partus, vel matris

ejus, preces V. 398
Deſcribitur . V. 396
Fundatum in legibus Romanis, & in foro frequentiſſimum, eſt
V. 396

Locum non habet tunc, quum partus ad agnitionem agentis ar-
gumenta vel infirmiora, vel paria contrariis rei argumentis,
ſunt V. 400 ſq.
Proceſſu ſummariiſſimo tractatur V. 398 ſqq.

DECRETUM JIUDICII IMPERII AULICI.

Decreta judicii Imperii aulici, etſi, prævio voto, ad Imperato-
rem, facta, & ab Imperatore confirmata, jus univerſale in
Imperio non faciunt XI. 179

DECRETUM D. MARCI.

Opponi poteſt etiam per modum exceptionis VII. 712 fq.
. Pœna

778

npu.
Talia

Ipus

tutio
69ſo.
riumm
.5ſ2
l,215

matris
V. 358
396
; 6
N 96
Ils al“

nentis,

400 ſ.

sſo⸗

vetato-
fl. De n
XI. 179

71 1 .
Pcena

=

Pœna ejus locum habet ⸗

INDEX II, „1

£△

1) contra creditores, qui res debitorum ſuorum clam furan-
tur, & ſine aperta vi per fraudem auferunt VII. 707 ſg.
2) contra creditores, qui res fidei ſuæ a debitoribus comntnig
ſas intervertunt VII 707 ſqq.
3) contra creditorem, cui debitor poteſtatem dedit rem occu-
pandi, ſi hoc contra voluntatem debitoris facit VII. 713 ſq.
4) contra creditorem, qui, debitore mortuo, rem ſibi debi-
tam ex hæreditate jacente aufert. Excuſatur tamen tunc,
quum defunctus hoc ei permiſit Vil. 71 s ſq.
5) contra ſpoliantem, etſi reſtituerit ſpolium VII. 712 ſJq.

Pœna ejus locum non habet contra illum creditorem, qui non

rem, ſed perſonam, debitoris occupat VII. 710 ſq.
Pœna ejus adhuc hodie in uſu eſt VII. 706 ſq.

DECRETUM PRINCIPIS.
Jus univerſale facit, ſi ſolus princeps legislatoriam poteſtatem

habeat. Nam ſi in condendis legibus ad conſenſum ordinum

ſuorum eſt alligatus, decreta ejus vim juris univerſalis non

habent XlI. 179
DEFENDENDI ANIMVUS.
vid. ANIMUS DEFENDENDI.
DEFENSIO.
Admitti debet contra quæcumque gravamina VIII. 508

Admitti debet, non obſtante præcluſi pœna VIII. 497 ſqq.

Argumenta firmiſſima ejus ex facto & recta ratione deſumi de-
bent VIII. 503 ſq.
Argumenta ejus aliquando a magia deſumuntur XI. 650
Auctores priſei, qui defenſiones reorum ſcripſerunt, laudantur,
ac recentioribus anteponuntur VIIii. 509

Denegari non debet etiam contumacibus V II. 505 ſqq.
Exempla egregiarum defenſionum recenſentur VIII. 504. 510.

1X
Favor earum aliquis legitimus eſt VYVilI. of 1d.

Favor earum nimius, ſed non omnis, damnatur VIII 0; ſq 170

Favoz

192 INDEX IV.

Favorem maximum meretur, & in lege CAROLINA lus centies
præcipitur. At uſus diverſam a CAROLI mente efenſionem
in fora invexit, quæ odio digniſſima eſt VlIII. 484 ſJq.
In quibusnam capitibus uſus fori, quoad defenſiones, a lege CA-
ROLINA receſſerit, oſtenditur VIII. 486
Liberorum ad moderamen inculpatæ tutelæ refertur 1X.
S 439 14.
Mala præcipua defenſionum ſunt mora litis & diuturnus Srcel.
Quæ mala vero non ipſis defenfionibus adſcribenda ſunt, ſed
nimio, qui illis tribuitur, favori, propter quem nullus dies,
quem vel lex, vel judex, defenſioni præfigit, peremtorius

creditur VIII. 497 ſqq.
Methodus optima conficiendi defenſiones breviter traditur Vil.
503 ſq.

Non admittuntur in illis teſtes inhabiles pro rei innocentis pro-
ducti, niſi alia adminicula & circumſtantiæ concurrant VI:.
501 ſq.
Odioſam eam reddunt
1) allegationes inutiles VIII. 0 ſq.
2) quod per illas inviti ſœpe rei, aliquando eorum parentes,
quin nonnunquam adverſarii ipſi (quamvis hoc ultimum
limitari oporteat) ſumtibus onerentur VIII. 499
Pars neceſſaria & eſſentialis judicii crimina is eſt, ad quam tamen
advocatus non eſt neceſſarius, niſi reus vel talem efflagitet,
vel ob ſtuporem ingenii ſibi ipſi conſulere nequeat, aut ſi ap-
pareat, reum perire feſtinantem ex vitæ tædio defenfioni re-

ſiſtere VIII. 489
Patris filium homicidam ab ultimo ſupplicio non liberat IX.
399

Reddit ſæpe reorum cauſam deteriorem, & vel pœnæ, quæ
alias imponi non potuiſſet, locum facit, vel eamdem exaſpe-

rat ð — VII. 493 ſqd.
Sui ipſius, etiam defenſionem familiæ, inprimis uxoris, com-
plectitur 1X. 436 ſJ.

DEFENSIO PRO AVERTENDA INQUISITION FE.

Reo petenti permitti debert VIII. 508
DE-

Uies
Dewm.
4ſ.
A-⸗
496
X.
96ſ.
rcer.
,ſed
dies,
orius
1g.
VIl.
0 ſg.
1pro⸗
0 1 ſl.

ſq.

entes; .

timum
Il. 499

amell

giten
4⸗
oni re⸗
II. 480
IN.
399
e, guc
exulbe⸗
9300.
,(oI-
Pl

INDEX IV. 193

“ DEFENSOKR.
Deſideratur, ſecundum fori uſum, neceſſario etiam in crimi-
nibus manifeſtis, & quæ celeriter puniri reipublicæ inter-
eſt. In Saxonia tamen hæc neceſſitas per novas leges eſt
remiſſa VIII. 490 ſq.

Obtruditur ſæpe reis cum magno eorum malo, aut indulge-

tur hominibus callidiſſimis VlIII. 489
Odium juſtum per hoc merentur, quod non tam verum ex-
Ponere, quam obſeurare, & judici fucum facere, laborant
VIII. 492.
Offcium eorum non lege cAROLINA, primum introductum
fuit, ſed Græcis, Romanis & priſcis Germanis uſitatum, im-
mo in ipſo jure Canonico fundatum eſt VIII. 487 ſd.
Ope eorum plurimi rei nocentes meritam pœnam effugiunt
VIII. 493 fſ.

DEFINITIO.

Definitionum, quæ in jure Romano occurrunt, vitia multa
ſunt I. 2 ſq J.

pEFORMITAS.

Deformitatem occultam ſuam utradue Pars, què ſponſalia ce-

ledrat, detegere ſibi debet V. 79
DEI GRATIA.

Hoc titulo per mendacium, ſed per præſcriptionem immemo-
rialem firmatum utuntur Epiſcopi Principes quum tamen
ſcribere deberent: Burſæ gratia INX. 927

DELATIO.
conf. ACCUSATIO. DENUNCIATIO.

Falſarum ſui delationum cauſæ veræ enarrantur VIII. 476 ſq.
Ultroneæ ſui delationes ad d plenam condemnationem non ſuffi-

ciun VIII. 476 ſq.
DELATOR.
conf. AccUSATOKR. DENVUNCIANS.

An ceſſarunt penitus ſub Imperatoribus? & quando illorum
Poteſias imminuta fuerit Romæ? disquiritur I. 518 ſd.
G b) Calu-

191 INDEX IV.

Calumnioſus in proceſſu inquiſitorio ad reſtitutionem damno-
rum & expenſarum recte condemnatur I. 61 3. 11. 277. X. 233
Differt in quibusdam ab accuſatore I. 5 18
Immiſcere ſe injuriarum liti & ſumtus ferre obligatus non eſt,
tunc tamen ad utrumque cogitur, quando judici idonea ad
inquirendum argumenta ſuppeditare nequit VIII. 193 ſq.
Tergiverſationis crimen & pœna, quatenus in jure Romano
traduntur, ad hodiernos delatores per omnia applicari ne-
queunt
Tergiverſantur nonnumquam delatores hodierni, hoc eſt, le-
gitima delationis ſuæ indicia & argumenta proferre neque-
unt. Ubi ad ſumtus omnes ferendos atque reſtituendos,
quin etiam ad ſatisfactionem privatam delato obligantur. Ne-
ceſſe tamen eſt, ut antea iis tempus ſub pœna præcluſi præ-
figatur. Immo reus delatorem tergiverſantem ſub pœna per-

petui ſilentii reéte provocat IX. 944 ſqq. 949 ſqq.
DELEGATIO. J
Actionum quid ſignificet? explicatur III. 511I ſqq.
Diſcrimen ejus a venditione, ceſſione, aſſignatione, oſtenditur
VII. 906

Fit recte uni ex ereditoribus a debitore obærato ante motum

concurſum VII. 590 ſqꝗq.
Non ſuſfficiunt ad eam inducendam
1) acceptio partis debiti, aut uſurarum VII. 907 ſqꝗ.
2) adtio contra delegatum inſtituta VlI. 907 ſqq.
3) chirographi novi VII. 307 ſqg.
4) conjeéturæ VII. 907 ſqꝗq.
5) facta dubia VII. 907 ſqq.

Sufficiunt vero facta evidentia, quibus peima obligatio vel re-

mittitur, quod in redditione aut cancellatione veteris chiro-
graphi fit, vel plane immutatur, ut transactione VII. 907 ſqg.

DELICTUM.

Aeſtimandum non eſt ex vulgi opinione. In omnibus, enim,
delictorum claſſibus quædam vulgo ignota ſunt IX. 764 ſq.

INX. 943 ſq.

Alte-

nno-
3
518
eſt,
er ad
3 ſ
mano
i ne-
z
t, le⸗
egue
ndos,

Ne-

.
npet-
9ſ.

aditur
l. 906
otum
ſq.

7 ſl.
ſ.
7 ſ..
vel te⸗
chiro⸗
orſqt⸗

cla

.

Ʒ””õ

Sð

INDEX IV. 195G
Alterius obligat
¹) extraneum, qui laudando probandoque ad delictum con-
currit 11. 49 5 ſqq.
2) perſonas ſaltem eas jure civili, quæ ad prohibendum ſpe-
Cialiter tenentur II. 49 fſqq.
2) unumquemque jure naturali, quod alter ſcit, ac, quum
prohibere poſſet, non prohibet II. 495 ſqq.

Ambigua delicta dantur, de quibus, utrum delicta ſint, an

non? dubitatur. De his accuſatus & abſolutus ab alio judi-
ce, etli hic illum deliquiſſe credat, puniri non poteſt, poteſt
tamen judicio civili per modum leuterationis, ut læſo ſatis-

faciat, adigi X. 306 ſq.
Artifices & opifices obligantur ex delictis tironum atque ſoda-
lium, quæ prohibere poterant II. 499 ſ[J.

Commiſſum in duobus territoriis, ita, ut in uno inchoatum,
in altero continuatum ſit, lege ejus provinciæ, in qua in-

choatum crimen eſt, punitur X. 298 ſq.
Commiſſum extra forum delicti, tamen ſecundum ejus jura
puniendum eſt X. 298 ſq.
Diſcrimen inter delicta attentata & Perfecta i in ipſa ratione fun-
damentum habet IX. 513
Famuli in expeditione negotii dominici commiſſum non obli-
gat patremfamilias II. 492

In nonnullis probatio mortis abſentis hæredem non juvat II. 317

Miniſtri circa officium commiſſum principem non obligat II.
493 ſq.
Miniſtro principis aliquando objicitur, quod crimen non
VIII. 688
Miniſtrorum ſupremorum ſecundum jus Romanum cognoſcit
princeps. Sed idem jus cognitionem delictorum à mini-
ſtris inferioribus admiſſorum judici ordinario relinquit.
Qusæ juris Romani, diſpoſitio⸗ adhuc hodie moribus ſervatur
II. 156 ſqq. 168 ſqq.

Mutua delicta & quaſi delicta compenſantur. Uterque tamen

delinquens, non obſtante compenſatione punitur III. 273

GH⸗ Qui

16686 IN DEX IV.

ui prohibere illud poteſt, ſed non prohibet, jure naturæ ſim-
pliciter, jure vero civili non aliter, quam ſi prohibitio ad
ejus officium pertinet, obligatur VlIII. 49 f.
Ratihabitio delicti ab altero con miſſi neminem obligat, obligat
tamen eos, qui lucrum inde volunt percipere II. z01
Servorum juſſu vel culpa domini factum fuiſſe non præſumitur
. = II. 501
Socii unius, quod reliqui adprobaverunt, omnibus imputatur

—

III. 39 1

Subje ctorum adverſus ſe perpetratum recte vindicat & princeps
nullum ſuperiorem agnoſcens, & princeps imperii II. 27 ſqq.

2308 K.
Uxoris & familiæ miniſtro, qui culpa caret, male imputatur
VIII. 727
. DELICIUM ATROX.
Indignum non reddit hæredem, vel legatarium VI. 961
Inquiſitio ſaltem in his delictis locum habet VIII. 460

Præſcriptio in his etiam delictis locum ſibi vindicat VII. 799
Talia non ſunt omnia, quorum cognitio ad ſuperiorem juris-
dictionem refertur VIII. 459 ſq.
DELICTUM CARNIS.
In omnibus delictis carnis I. 17. §. 6. ad L. IUVLIA M beneficio
frui debent mulieres X 140

Tollitur per præſcriptionem quinquennalem, excepto inceſtu

cum adulterio conjuncto, &, in Saxonia Electorali, adulte-
rio duplici VII. 798
DELICTUM cCcLERICORUM.
vid. CLERICORUM DELICTA.
DELICTUM cCOLLEGIORVUM.
vVid. coLLEGIORUM DELICTA.
DDEIINGUENS.
vid. REUS CRIMINIS.
DELINQUENTIUM REMISSIO.
vid. REMISSIO DELINQUENTIUVM.

DEMEN-⸗

ſim-
jo ad
4.
6919.
dligat
ſol
Witur
I ſot
Atatur
l. 391
nceps
yſg
oli
ntatur
1 727

l.961

Il. 460

1.799
juris⸗

„

leficio
X 100
nceltu
ulte⸗
II. 798

11N.

54

INDEX IVvY. 197

DEMENTES.

Docttina de delictis & poenis dementium ad arbitrarias judi-
cum quæſtiones refertur VIII. 6 ſq.
Excuſantur regulariter, niſi manifeſtum doli indicium appareat
= VIII. 6 ſqꝗ.
DEMENTIA.
Oritur vel ex amore, vel ambitione V. 570
Singulare dementiæ genus commemoratur V. 570
DEMINUTIO CAFITIS.
Maxima nec hodie plane ceſſat I. 67 3
Maxima bannum Imperii non eſt I. 674 fq.
Media triplex eſt 1. 676

Nullam patitur infamis, adeoque ex familia ejici nequit I. 6777 ſqꝗ.
DEMONSTRATIO.
Admittitur adhuc poſt lapſum termini probatorii IV. 977 ſq.

Diſcrimen ejus a probatione traditur IV. 977 ſꝗ.
Falſa nocet, & non nocet legato VI. 965 ſq.
l DENUNGCIATIO.
Converti in accuſationema judice aliquando poteſt VIII. 42 ſq.
Partis offenſæ ſola ad inquirendum non ſuffieit VIII. 469

Sine illa rite facta omnis venditio pignoris nulla eſt. Doce-

tur ergo, quibusnam illa facienda ſit, non ſufficere eam ad
domum oppignoratam, ſi in ea debitor non habitet, ac de-
nique quomodo procedendum fſit in caſu, quo debitor,
cui denunciatio facienda eſt, abſens eſt IV. 779 ſq.
DENUNCIANS.
conf. ACCUSATOR. DELATOR.
Poteſt, etſi pars læœſa ſit, ad teſtimonium evocari, ſed non eſt

omni exceptione major VIII. 469
DEPERDITAE RES.
vid. RESDEPERDITAT.
DEPOSITIO.
vid. REMOTIO.
(Bb) 2 DEPO-

193 INDEX IV.

—N „,
DEPOSITARIUS.

Abſolvi poteſt, etſi, rebus ſuis ſalvis, depoſitas amiſerit I
Z 310 1q.
Caſum, quo rem depoſitam interiiſſe dicit, probare debet.
Sufficit autem heic levior demonſtratio ad effectum jurisju-
randi ſuppletorii III. 308 q.
Cui deponens facultatem utendi pecunia depoſita dedit, pericu-
lum ejus ex eo demum tempore, quo uti incipit, ſuſtinet III.

307 ſq.

Uti nequit depoſito, niſi in ca ſu ſummæ neceſſitatis III. 213 ſq.
. VIII. 112

DETOSIII ACTIO.
vid. AcTIO DEPOSITI.

7

DEPOSITUM.

Deponentis, cujus bona publicata ſunt, etiam ſecundum jus
naturæ fiſco inferendum eſt, & in foro publico Romæ non-
numquam factum fuit = III. 314
Intervertens, etſi magiſtratus ſit, furtum committit VIII. 113
Intervertens depoſitum, ex turpi cauſa ſibi commiſſum, a de-
ponente conveniri nequit, peccat tamen & a magiſtratu re-
cte punitur . . VIII. 129
Periculum ejus ad depoſitarium, cui deponens-facultatem uten-

di pecunia depoſifa dedic, ex eo tempore, quo uti coepit,

redundat III. 307 ſq.
Pignus ipſi aliquando tacite & eventualiter ineſt, quale depoſi-
tum compenſationem & retentionem admittit III. 305 ſqq.
Pretium depoſiti privati & a depofitario conſumti inter chiro-

grapharia debita collocatur VII. 515 ſq.
Repetitio ejus non eſt res meræ facultatis VII. 244 fd.
Retinens illud ex cauſa debiti delinquit quidem, ſed furtum
non committit VlII. 113 ſq.

Reriner depoſitum judiciale, ne quidem ob debitum publicum,
pote .

III. 304 ſq.

DEPREI-

N—

C

— —- —Uð

I.
10 ſ
ebet.
risju⸗
08f.
eric⸗
et IIl.
07 ſq.
3 fſ.
I. 112

n jus
don.
I1. 314
II. 13
à de-
tu re⸗
l. 129
guten⸗

epih

0 ſc⸗
gepol
0/ſq⸗
chiro-⸗
iſa
244 6.
furtum
1 ſ.
blicum,
304 ſ.

111Z

Poenam alt

DEPRECATIO.
Admittitur in illis jure communi procurator tam ex parte acto-
ris quam rei, quin & ſcriptura aliquando, ſed in Saxonia rei
præſentia deſideratur L VIII. 198ſ
Detrectans eam carcere, &, fi nec ſic contumacia frangatur,

durioribus remediis cogitur VIII. 201 ſq.
Fieri debet, poſitis in terram genibus, a liberis in parentes in-
juriis VIII. 200

Gradus unus ex tribus ſatisfactionis privatæ gradibus eſt VIII.

195 ſqq.

Injungitur ſacerdoti convitiatori, ſi perſona injuriam paſſa di-

gnitate vel ſuperior, vel ſaltem æqualis, eſt VI. I. 27, ſq.

DERELICTIO.
conf. RE S DERELICTA.
Ejus titulus illi prodeſt, qui rem alio titulo, ſed non ſufficien-
te, aut vitioſo, primum adquiſivit VII. 50 ſq.

. DERELINQUENDI ANIMUS.
Ad eum probandum non ordinarie præſcriptio requiritur, ſed
biennium ſufficit VII. 50 ſq.
Probatur per conjecturas & non facta VII. 63. 178 ſq.

DERELINQUENS-

—

Quoad rem derelictam pro mortuo reputatur VII. 57

DESERTIO. MALITIOSA. J
erius conjugis, in adulterium prolabentis, miti-
gat, niſi deſertus, Vel deſerta, deſertioni cauſam occaſio-
nemque dolo vel culpa dedit IX. 96 ſq.
DESERTOR.
Citandus eſt ad domum & ſubſidialiter, non edictaliter, qui
certo in loco moratur, ac contumacia ſimplex ejus, de cu-
us domicilio conſtat, ad diſſolvendum matrimonium non
lufſhcit, ſed neceſſe eſt, ut ante omnia per poenas ad rede-

undum compellatur
Con.

Conjux deſertus conjugem revertentem, etſi bona ſua omnia
prodegerit, recipere cogitur, poteſt tamen poſtulare, ut re-
diens ante omnia fuſpicionem adulterii legitime amoliatur V.
L 322 ſd.
DESERTOR MILITIAE.
Citatus legitime, & non comparens, tamquam confeſſus & con-
victus ad ultimum ſupplicium, vel ſimilem gravioremque pœ-
nam, jure non quidem civili, ſed Saxonico, damnari poteſt.
Si tamen poſtea capiatur, nequit confeſtim ſupplicio ſubdi,
ſed audiendus adhuc & cauſa cognoſcenda eſt X. 611 1d.
Pro tali non habetur miles, qui non defugiendæ militiæ cauſa,
ſed ex carcere, aut metu carceris, aufugit, tamquam talis
puniri poteſt X 6I5
Pro illis reputantur, ac tamquam tales puniuntur, qui ſe, dum
milites ſunt, ad militiam inhabiles faciunt. Mitigari tamen
pœna eorum ſolet X. 603
Redduntur tales plerumque ob inhumanam, quam milites a du-
Sibus ſuis patiuntur, tractationem, & egeſtatem, qua labo-
rant. Ejusmodi deſertores vero mitius, nec facile ultimo
ſupplicio, puniri debent X. 607 ſq.

DESERTRIX.
Uxor, quæ a marito propter malam tractationem juſte diſceſ-
ſit, ſi hic cautionem præſtet, redire ad eum debet, alias pro
malitioſa deſertrice habetur V. 324 ſq. 349 ſq.
Uxor, quæ maritum ſequi vi majore prohibetur, malitioſa de-
ſertrix dici nequit V. 327
DESPERATIO.
Pœnam injuriarum & blasphemiarum non tollit, ſed minuit
VIII. 167
DETENTOR.„.
Nudus etiam poſſidet, & remedia poſſeſſoria habet VII. 118
DETESTATIO.
Hujus vocis ſignificatio explicatur VS. 816

DETRA=

X

—

In

unia
Ute⸗
tur.
zuſhl

Acon⸗

nepee⸗
potelt.

ſubci,
61110.

IN,DEX IV. 201
DETRACTUS.
Comparatur non in ſcite cum viceſima hæreditatum Romana II.

EFxcluditur per diviſionem hæreditatis inter hœæredes extraneos
& indigenas VYI. 1174 ſq.

Exercet jus hoc
14) conduétor prædii, cui illud competit, contra incolas emi-
grantes . IV. 663 ſqq. VI. 1160
2) magiſtratus in plerisque, in quibus ſtabilitum eſt, locis.
Exercet idem quoque jus illud magiſtratus, qui hoc habet,
tum in nominibus extra territorium poſitis, tum contra
proprios cives, quorum interventione detractui fraus facta
fuit, etſi illi fraudis non fuerint participes VII. 115 ſq.
1 59 ſd. 1174
Fraus, quæ illi fit, vel licita, vel illicita eſt. Igitur fraudatores
improbi non bene jurejurando purgat onis, ſyd melius editio-
ne juratæ ſpecificationis, aut, quod optimum eſt, documen-
torum ſuper rebus hæreditariis confectorum, coercentur.
Aliquando tamen jusjurandum purgatorium ad detegendam
fraudem neceſſarium eſt VI. 1171ſq.
Fundamentum illius neque in jure naturæ, neque communi,
neque in ſuperioritate territoriali, neque in jurisdictione,
quærendum eſt. Unicum ejus fundamentum olim erat fſtatus
hominum propriorum, hodie eſt lex particularis, aut con-
ſuetudo VI. I155 ſqg.
Immunes ab hoc jure ſunt
1) civis, qui domicilium in civitate retinet, ſed maximam
bonorum partem extra civitatem, vel in emtioneta præ-
diorum imponit, vel fœnori exponit VI. 1167 ſdq.
2) clerici, quorum tamen immunitas lege, vel conſuetudi-
ne, tolli poteſt. Nihilominus hoc certum exploratumque
eſt, in lege detractum generaliter imponente clericos taci-
te excipi, ac legem, quæ clericos illi expreſſe ſubjieit, ad
immobilia ſaltem, non ad mobilia, eorum pertinere ?XI.

1163 ſq.
3) extraneus bona immobilia in civitate retinens, non item
is, nomina ibi habens VI. 1169 ſq. 1175

(Cc) 4) mi-

202 INDEX IV.

4) miniſtri principum & in ſuorum & in exterorum princi-

pum terris . VI. 1166 f.
5) profeſſores & ſtudioſi, etſi eum lex generaliter imponat
. IV. 1165
Non pertinet regulariter ad magiſtratus X. 572 ſq.
Non probatur per transactiones, quas magiſtratus cum emi-
grantibus iniit VI. 1158

Obnoxius huic juri eſt
a) civis, qui a peregrino huic juri obnoxio hæreditatem emit
III. 510
b) conductor prædii, cui illud competit, & qui illud contra
incolas emigrantes exercuit, finita conductione diſcedens
IV. 663 ſqq. VI. 1160
c) incola, etſi jus civitatis numquam adquiſivit, ſi emigrare
velit VI. 1160
Præſcriptio quinquennalis in eo non admittitur VI. 1176 ſd.
Retorquetur contra oppidum, in quo inique exercitus fuit, non

contra totam provinciam VI. 1160
Tollere eum penitus voluit Elector Hannoveranus VIL. r161 ſq.
DESUDUETVUDO.
Extra judicalis legem non tollit I. 100. XI. 177

DIACONVS.-
A Senatu civitatum Saxonicarum, quæ jus patronatus habent,

nonniſi præſente paſtore, eligi poteſt X. 818⁸
Dienſt⸗Zwang.
vid. cCO GENDI IUS.
DIES.
Adjicitur paco retrovenditionis vel ut terminus a quo, vel ad
quem —⸗ III. 429 ſq.
Diverſi inſtrumento ſubſcripti irritum illud non reddunt IV.
:3 B 1023
Inſertus legi commiſſoriæ civiliter, & cum aliquo temperamen-
to temporis intelligendus eſt III. 14)
Omiſſio ejus infirmat teſtamentum parentum inter liberos V.
726 ſ.

Omiſſio

I

rinci.
beſh.
ponmut
116
711ſ0.
emi⸗
IIſ8

nemit
l. 510
ontra

edens

1100
igrare
,1160
ybſo.
non
1,1160
161ſ.

Il.1

abent,

S

velad

425 ,.

at IV.
10⁰²
ramen
IIl.⸗4)
“
1 g
Mniſio

IN DEN vNxv.. 203

Omiſſio ejus non nocet in diviſione parentum inter liberos X

SðèMM 210
Solutioni ſub lege commiſſoria præfixus civiliter & cum tempe-
ramento temporis aliquo intelligendus eſt, ae ſi dies hic in fe-
rias incidit, ſolutio etiam poſt ferias recte fit. Atque moram
omnem excludit oblatio verbalis, ſiquidem debitorem realiter
ſolvere paratum fuiſſe apparet III. 499 ſq q2
Solutioni in retrovenditione præfixus civiliter, & cum aliquo
temperamento temporis intelligendus eſt, ac ſi dies hic in fe-
rias incidit, ſolutio poſt ferias recte fit, ac ſufficit ad moram
purgandam, ſi ſolutio a retroemtore verbis facta fuit III. 44

BeTIES FT CONSUL.
Non ſemper eſt pars eſſentialis ſcripturæ IV. 1017. 1146
Pro parte eſſentiali habetur, ubi litis deciſio ex circumſtantia
temporis pendet IV. 1017. II 21

DIESTRICESIMUS.
Intra illum omnia, quæ ſine periculo & damno differri neque-
unt recte fiunt V. 745 1J.
Poſt illum jure Germanico demum adiri debet hæreditas V.
746 ſe.
DIFF AMARE.
Vox hæc non ſemper in malam partem, ſed ſæpius indifferen-
ter, aliquando in bonam partem, accipitur IX. 9 †1
DIFFAMATIO.
vid. 7ROCESSUVSPROVOCATORIUSEX .
. DIFFAMARI.
pDIFTFTFSSIO CONTENTORUMM.
Admitti ad illam cupiens, non levia, ſed manifeſta falſi indicia
adferre debert V. ITI7 ſq.
Admittitur quis etiam ex juſta cauſa ad partem illorum jurato
diffitenndaam ID. 1082. I 1201ſc.
Admittuntur ad illam, ſi de credulitate ſermo eſt, hæœredes, ubi
inſtæ ſuſpiciones adſunt O IV. 1221

204 IND EX IV.

Jusjurandum deferri poteſt, ſi is, qui contenta diffitetur, ſuſpi-

ciones ſuas probare nequit IV. 1122 ſq.
Non admittitur ad eam
1) qui ſubſcripſit, ſed perlegiſſe ſe negat IV. 1118 ſq.

2) qui ſubſcriptionem ſuam recognoſcit, niſi evidentia falſi

argumenta adferat IV. 11I5ſq.

Suſpicionis argumentum aliquod, quod contenta documenti ſint
ſuppoſita, etiam ex imperitia vel ſimplicitate ſubſcribentis de-
ſumitur, quando nempe illa captum hujus excedunt IV. 1123
DIFFRESSIO IURATA.

Admittitur contra teſtamentum inter liberos a patre ſolo ſub-

ſcriptum V. 729
Continetur tacite ſub recognitione . IV. 110¾
Declinare eam nequit is, contra quem inſtrumentum profertur
IV. 1113 fd.
Imponi non ſine ſumma circumſpectione debet hæredibus IV.
1108 ſq.
uando in Remedio I. ult C. de Ediéto D. ADRIANI tollendo ad-
mittatur, quando non? disquiritur XI. 225 ſq.

DIFFIDATIO.

Definitur VIII. 340
Facta nudis verbis, ſine literis aut ſignis, ſi per eam ſecuritas
publica turbata fuit, ſecundum leges Imperii gladio punitur,
in electoratu Saxoniæ autem ſaltem fuſtigatione, aut exilio
VIII. 344 fq.
Fieri poterat olim vel coram, vel per literas, vel per nuntium
VIII. 338 ſqg.
Fieri poteſt etiam uni homini. Neceſſe tamen eſt, ut per hoc
plures homines tumultui & periculo involvantur, ac tranquil-
litas publica lædatur VIII. 256 ſq.
Incognita antiquiſſimis Germanis, medio ævo introducéta, ac ini-
tio honeſtatis, deinde vero neceſſitatis per leges publicas facta
fuit. Etenim diffidationes cum bellis privatis anno 1467 ſal-
tem ad tempus, anno 1495 vero in perpetuum prohibitæ,
poſtea in Conſtitutionè criminali, cujus verus auctor MAAXI-
MILIA-

a

uſpi.
12.

8ſ.
1falſi
1ſ.
tiſint
is de-
1113

ſub⸗
1,729
1103
fertur
W.
obſc.
4o 2a⸗

,

1340
Wras
nitur,
exilio
intiudH
1 ſa⸗
er hoe
ngui⸗

fic

zol.
1cIDI.

INDEX IVVv. 20 5

MILIANS I. iterum permiſſæ, tandem tamen anno 15/48 pe-
nitus abrogatæ fuexunt VIII. 338 ſqq. 255 ſqq.

Literas diſſidationis ad alterius mandatum ſaltem ſeribens etiam

capite plectitur, in Saxonia autem Electorali fuſtigatione coer-
cetur VIII. 35 5
Non eſt, per quam ſingulorum hominum ſecuritas turbatur,
adeoque diffidator dici nequit, qui privato malum minatur,
quamvis is puniatur, & cavere cogatur VIII. 3550. 351 ſq.
Ob difſidationem alicui ex univerſitate factam, is, propter quem
diffidatio facta fuit, ex univerſitate expelli nequit VII. 3 55
Pœnam ejus ordinariam non minuit conditio diffidationi adjecta,
niſi talis ſit conditio, quæ propoſitum nocendi & periculum
imminuit VIII. 349 ſq.
Pœnam ejus non tollit, quamvis diffidator animum minas exſe-
quendi non habuerit, atque hoc in tormentis edicere paratus

ſit VIII. 348
DIGNITAS. .
Acceptas ab aliis principibus dignitates miniſtro delinquenti ad-
imere nequit princeps VIII. 934 ſq.
Admovere ad illas liberos & propinquos ſuos nullis conſpicuos
meritis grave in miniſtro principis crimen eſt VIII. 806
Adſpirare ad illam nemo poteſt, niſi morte ejus, cui ſuccedere
cupit, probata II. 319
Equites Saxonici ſingularem in majoribus dignitatibus præroga-
tivam præ civibus habent X. 675 ſq q.
Miniſter principis peccat, qui ab exteris principibus dig nitatibus
ſe ornare patitur VIII. 811r
Pœnam homicidii non mitigat IX. 39 5

Principalis a patre in liberos ex femina ignobili natos, dqummodo

hæc libera ſit, derivatur V. 122 ſq.

DIGITORUM AMPUTATIO.
vid. AMPUTATIO DIGITORUM.

Eorum diverſæ claſſes recenſentur I. 219
(Cc) 2 DILA-

206 INDEX IV.

DBDILATIO.

