
Adjungi poſſunt judici quodammodo ſuſpecto. Conſultiſſi-

mum etiam, omiſſa exceptione ſuſpecti, adjunctionem com-
miſſarii petere I. 279 ſq. II. 14
Confeſſio coram illis facta pro judiciali habetur VII. 411 ſqq.

Conſtituuntur etiam inviti 1. 282
Dantur etiam invio I. 273
Dati ad deciſionem cauſæ leuterationem, vel ſupplicationem,
ſfſuſcipere poſſunt I. 29 1
Dati ad deciſionem cauſæ in integrum reſtituere poſſunt, etſi
hoc ſingillatim eis mandatum non ſit I. 633
Dati ad defenſionem alterius ſpoliatum reſtituere in continen-
ti poſſunt I. 290

Dati ad litem decidendam ſub pœna confeſſi & convicti cita-
re poſſunt, ad amicabilem compoſitionem conſtituti non
item 1 288 ſq.

Datorum ad litem tranſigendam & amice componendam offi-

cium exſpirat, ſi ſuaſiones eorum effectum non habuerint

Decerni & expeti poſſunt nonnumquam in media lite I. 276 ſq.

— „ẽ

1

Dodctrina de illis pertinet ad titulum D. de ofücio ejus, cui

mandata eſt jurisdictio I. 272 ſq.
Exceptio ſuſpeèti objicienda illis temere non eſt II. 9 ſq.

Mandatum, etſi, principis nomine, commiſſionem obeant,
& in ſumma dignitate conſtituti ſint, exhibere debent. Quod
ſi non faciant, ipſis impune non paretur 1. 282

–

Mandatum commiſſoriale ſine juſta cauſa revocari poteſt I 182

Negotium ab illis geſtum nullum eſt, ſi vel in una circum-

ſtantia fines mandati exceſſerint I. 286 ſq.
perſona eadem cum committente eſſe cenſetur 1. 273

Poſſunt aliqua, quæ in mandato commiſſionis non continen-
tur I. 290
Recuſantur recte ex capite inimicitiæ, vel æmulationis II. 0

Recuſari non poſſunt illi, qui a judice in propria cauſa con-

ſtituti ſunt V 11. 40.
(YyVy) 2 Sub-

540 INDEX IV.

Subdelegandi ipſis competit poteſtas, etſi actum in præſentia

ſua expedire juſſi ſint I. 283 ſq.
Subdelegare nequeunt, una ex partibus litigantibus diſſentien-
te I. 285 ſq.
Suſpecti illi ſemper non ſunt II. 9 ſq.

Teſtimonium illorum de his, quæ apud ſe geſta ſunt, majo-
rem fidem habet, quam alius teſtis teſtimonium I. 282

PFRIVATORIA ACTIO.
Vid. ACTIO PRIVATORIA.

4

PRIVIGNUS.
Adhibetur recte ad negotia domeſtica a vitrico, etſi ei pro vi-
ctu pecuniam ſolvat I. 488
PRIVILEGIATUS.

In concurſu duorum ſtandum eſt juri communi. Is, tamen,
qui magis privilegiatus eſt, reſtituitur contra minus privi-

legiatum I. 664.
Inter duos privilegiatos, ex cujus unius parte unum, ex al-
terius duo privilegia ſtant, hic reſtituitur I. 666 ſq.
Inter duos privilegiatos, quorum alter lucrum retinere, alter
damnum evitare, vult, hujus cauſa potior eſt I. 667
Inter duos privilegiatos, quorum uterque in damno hærer,
reus reſtituitur I. 668

Quum duo æque privilegiati de refſtitutione in integrum li-
tigant, is vincit, eujus privilegium eſt antiquius I. 666
PRIVILEGIUM,
Actionem ex privilegio univerſitati conceſſo ſingula membra

inſtituere poſſunt J I. 101 ſq.
Agendum ſine juſta cauſa non eſt ad illorum revocationem f.
2 * „ „ 53
Ceſſat in eo, qui ipſe contra illud peccavit I. 33

Concedere poteſt Pprinceps, qui privilegium indulſit, alii ſi-
mile privilegium, licet priviiegiatus inde aliquod ſentiat
detrimentum I. 106
Con-

°☛ MU Wᷣ

Vl⸗

nen;
jyi⸗
664
6ſo.
Uer
607
ret;

mbt
1ſ.
ein I.
59
I. I1
Uiiſi⸗
eutiat
106
Coh-=

INDEX IV. 41Z

Conceſſum a futuro principatus hærede vivo patre effeum
non habet, ſed tamen poſt mortem ejus & concedentem,
& ſucceſſores, obligat, niſi contractus bono publico eſt con-
trarius, vel contrahentes adſentationibus, lenociniis, impor-
tunis flagitationibus, vel aliis improbis artibus, principem
juvenem ad contrahendum induxerint I. 110 ſqq. XI. 18
Conceſſum, licet ſub onere, jus alios prohibendi adnexum non

habet J. 107
Continens monopolium & jus alios prohibendi, ſtrictiſſime
interpretandum eſt . I. 109
Explicandum hatiſſime illud eſt, quum in ſolius conceden-
tis detrimentum vergit I. 104 ſq. XI. 181 ſq.
Exſpirat liberis deficientibus I. 114 ſq.
Extendi non debet ultra pomoeria illud, cui jus prohibendi
alios adnexum eſt I. 107

Impetratum ſuper re meræ facultatis, niſi exprefſſe jus pro-
hibendi contineat, alios ab ejusdem uſu non excludit, &
tale privilegium, cui jus prohibendi inſertum, ſtriécte inter-

pretandum eſt VIII. 2⁄9 ſq.
Indultum ad beneplacitum morte concedentis non exfpirat,
niſi a ſucceſſore expreſſe revocetur I. 118 ſq.

Indultum civibus contra jus commune ab epiſcopis Germa-
niæ, qui ſtatus Imperii non ſunt, nullius eſt momenti I. 34
Inter duo privilegia ſibi contraria antiquius præfertur I. 112.
123 X 1. 183

Non intereunt omnia non uſu decennii I. 123
Non obligat, niſi probatum fuerit, privilegium legitime in-
ſinuatum fuiſſe, aut publicatum. Quæ publicatio ut fiat,
privilegiatus ſtatim, quum privilegium impetrat, curare de-
bet XI. 180
Non pertinet ad actus præteritos. Declaratio tamen ejus ad
actus etiam pendentes, vel præteritos, pertinet I. 68 ſq. 70
Oneroſum in dubio præſumitur I1. 114
Tollere per illud libertatem naturalem non debet princeps.
Si tamen id facit, parendum quidem eſt, curandum autem, ut
(vyyy 3 iſtius

542 INDEX IV.

iſtiusmodi privilegium commoda interpretatione vel emol-
liatur, vel infirmetur VII. 358
erba privilegii generalia generaliter accipi, nec interpre-
tatione corrumpi, oportet X. 87
PRIVILEGIUM DBE NON EFVOCANDO.
Continentiam cauſarum, & ut omnium ſupremus judex adi-
ri poſſit, impedite II. 5 80

—

PRIVII.EGIUM PERSONALE.

Competit ei, qui in emtionem rei pecuniam credidit IV. 742

Locari alteri poteſt J. 103 1q.
Reſtrictum ad prædium certum alienatione iſtius prædii non
prorſus extinguitur, ſed quieſcit I. 117 ſq.

EX PRIVILEGIO ACTIO.

vid. ACTIO EN PRIVILEGIO.

PROBATIO.
conf. AcCTORUM REMISSIO. TERMINUS PROBA-
TORIUS.
Admitti debet adhuc poſt juramentum revocstum II. 706 ſqq.

Artificialis quomodo peragenda ſit, oſtenditur II. 706 ſqq.

Diſcrimen inter eam & demonſtrationem explicatur IV 977
Imponi neqyvit
1) ei, qui in obſervantia legis ſe fundat IV. 955 ſqq.
2) ſi explicatio, vel applicatio, legis dubia eſt IV. 97 ſq.
Indaginis altioris in interdicto sALVIANO non admittitur,

ſed in petitorium rejicitur V. I. 7 2
Liquidam eam faciunt
1) conjecturæ aliquando VII. 780 ſq.
2) inſtrumenta clara VII. 780 ſqq.
3) jurisjurandi delatio VII. 780 ſqq.
4) jusjurandum ſuppletorium aliquando VII. 780 ſqqꝗ.
Non faciunt eam teſtes, niſi æquitas & circumſtantiæ id ſin-
gulariter ſuadeant VII. 780 ſqq.

Novam

———

INDEX IV. 543

Novam exigere poteſt judex peracta probatione, & elapſo
termino pro batorio . IV. 979 fd.

Solennis in propinquitate cum defuncto probanda non ad-

cauſis

hibenda . 11 345
Subire poteſt eam quis ſtatim, non exſpectato judicis juſſu 1. V.
969
0 .
PRO BITAS.
Pro crimine interdum habetur VII. 689
. PROCAN.
. Procaces pejores ſunt meretricibus, aſperiusque puniendæ IN.
”M 130 ſq.
Quænam ita dicantur? oſtenditur IX. 130
PROCESSUS.
Diſcrimen inter proceſſum ordinarium & ſummarium jus jo-
STINIANEUM G Saxonicum abolevit ratione & modo, ut
primo intuitu videtur diſſimili, ſed tamen quoad effectum
invicem conveniente. Utrumque, enim, jus diſcrimen il-
lud re ipſa retinuit, & uſus fori ſervat XI. 130 ſqq.
Intra biennium ac triennium, intra quæ [USTINIANUSOm-
nes finiri juber, hodie non tam præciſe definiri, debent
. XI. 131 ſq.
g Nullus eſt, in quo actuarius defuit II f4
Ordinarius aliquando in proceſſum ſummarium, ſed adhibi-
tis cautionibus nonnullis, converti poteſt VII. 328. XI. 133
136 ſqg.
l
tur, PROCESSUS BANNITORIUS.
762. Citationem ad ſubſtantiam ſuam deſiderat X. 52 ſqq.
Finito illo bona reorum fiſco addicuntur X. 52 ſqq.
ſat. PROCESSUS CAMBIALIS.
In illo exceptio ſ. polii opponi poteſt VII. 700
R PROCESSUS CONSISTORIAIIS.
1 . . .
J Sammarius plerumque, nonnumquam vero ordinarius eſt In

44 INDEX IV.

cauſis tamen eccleſiaſticis proprie ſie dictis, ne“ non in de-
lictis clericorum ſemper ſummarie proceditur II. 121 ſqq.

PROCESSUS DESERTIONIS.

Inſtitui poteſt contra conjugem diu abſentem, etſi is ex cau-

ſa honeſta olim abeſſe ceperit II. 317. V. 316 ſq.
Non opus eſt illo, ſi de adulterio partis alterius manifeſta ac
indubie conſtat IX. 36 fJ.

2ROCEASUS DIVO RTII.

Inſtitui poteſt
1) a conjuge per ignorantiam cum conjuge adultera con-
cumbente, re deinde comperta, nec nocet ipſi, quod adul-
terium antea publice notum fuerit V. 312 ſq. 1X. 106
2) aà conjuge, cum conjuge, cujus adulterium non ſcit, ſed
ſuſpicatur, concumbente V. 314 ſq. IX. 106
pPendente illo uxor ſumtus & alimonia recte petit V. 307 ſqq.
Tollitur
1) remiſſione expreſſa partis innocentis V. 311 ſq.
2) ſi maritus eodem durante cum uxore ſua carnaliter coit,
etſi literas reverſales ab eadem acceperit, quod ille coi-
tus ipſi in dicto proceiſu nihil præjudicare debeat IV. 92
q.

1nOCESSUS EXEQUVUVTIVVUS.

Convertere hunc in ordinarium licet actori, non reo IV. 1099
ſq. 1103
Inſtitui nequit
1) a legatariis, & fideicommiſſariis, ſi legitimus contradictor

ade IV. 888 ſqq. VII. 642 fJ.
2) contra uxorem, quæ literas cambiales una cum marito
ſubſcripſit III. 262

3) ex chirographo, in quo cauſa debendi omiſſa eſt II. 6t
4) ex inſtrumento guarentigionato, niſi ex illo omnia libelli
capita

ul.
106
ſed
106

⸗

ſa.
chit,
col⸗
999
ſa⸗

1099
1103

diſtor
42 ſ
narito
11163
et
lbelli
tapia

INDEX IV. 4 ½

capita probari queant L. 378 ſqq. II. 637. IV. 1095 ſqg. VI.
Inſtitui poteſt S
a) a legatariis & fideicommiſſariis VI. 88 5 ſqq. VII. 641 ſq.

b) a peregrinis IV. 1103
c) ex chirographo ab ipſo creditore ſcripto, a debitore ta-
men ſubſcripto, immo ex non ſigillato II. 654

d) ex pactis dotalibus MWK V. 231 ſq.
e) ex punctatione nulla litura, vel alio ſcripturæ vitio, de-

formata IV. 1084
Inſtitutus inepte in ordinarium a judice commutari poteſt I.
378 ſqq.
Juramenti delatio in illo locum habet II. 676 ſq. 679 ſq. IV.
G 1103
Locum habet ex parte, ſi libellus diverſa capita, partim li-
quida, partim illiquida, continet IV. 1098 ſq.
Renunciare illi actor, eumque in proceſſum ordinarium con-
vertere poteſt IV. 1099 ſq.
Renunciatio tacita ejus, tametſi per errorem facta, in foro
tamen valet IV. IIOI

PROCESSUS MATRIMONIALIS.
Vid. MATRIMONIALES CAUS E.

PROCESSUS MILITA RIS.

In cauſis militaribus breviter quidem & ſine ſolennibus pro-
ceditur, nihil tamen eorum, quæ ad integritatem judicii &
vVeritatem eruendam pertinent, omitti debet X. 611 ſqq.

PROCESSUS MOMENTANEUS.
Vid. PROCESSUS SUMMARIISSIMUS.

PROCESSUS PER RESCRIPTA-
Vetitus eſt non ſolum in conciliandis, ſed & diſſolvendis,
matrimoniis G Xl. 179 ſg.
(Z 22) PRO-

746 INDEX IV.

PROCESSUSPROVOCATORIUS.
Inſtitui poteſt
1) aà ſtudioſo ex academia diſceſſaro contra quemlibet, a quo
actionem metuit, etſi non diffamantem II. 187
2) in foro provocantis II. 182

PROCESSUS PROVOCATORIUS EX I. DPIFFAMARI.
conf. PROVOCANS. PROVOCATUS.

In illo provocans non z„tor eſt, ſed reus. Itaque provoca-
tionem apud ſuum judicem recte infſtituit HI. 182 IX. 9 1
Inſtitui nequit a poſſeſſore. Exceptio tamen eſt in poſſeſſo-
re chirographi ſpe futuræ numerationis dati II. 185. 187
Inſtitui poteſt G
1) contra accuſatorem tergiverſantem, quamvis aétio non-
dum inſtituta, ſed ſaltem præparata, ſit IX. 949 ſqq.
2) etſi diffamatio nullam injuriam contineat II 1729. 1X. 91

Locum habet etiam contra illos, qui alioquin privilegio de

non evocando tuti ſunt I1. 184 ſq.
Sufficit ad illum error 1X. 9 51
Sufficiunt ad illum interpellatio privata, & litteræ familiares
a provocato ad provocantem ſcriptæ II. 179

PROCESSUS POSSESSORIUS.

In eo princeps privilegium nullum habet, ſed, quoties inſo-
litum quid poſcit, etiam momentaneam poſſeſfionem ad-
verſus admittere debet, & rtunc ſaltem decennalis poſſeſſio
deſideratur, qaum poſſeſſor jus com nune contra ſe habet,
e. g. in regalibus, in immunitate ab oneribus publicis ViI.
628 ſqq X. 567
Inſtituto eo, ſuper petitorio, ſi hoc ex actis liqueat, recte

pronunciatur VI 624 ſq.
Ordinarius petitorio præferendus eſt VII. 6e26 ſq.
Sumtus litis in eo tacite præteriti, in petitorio tamen zdjudi-
cari poſſunt V 1. 632 (Jq.

Tractatur ſemper ſummariter VII. 622 ſqq.
Viétor

——— — „

T.

IiO0

et,
V I.

INDEX IVv. 147

Victor in eo, in petitorio tamen ad expenſas litis ferendas
damnari poteſt VII. 632 ſc.

PROCESSUS SUMMARIUS.

Dicitur is ſolus, qui poſſeſſione retinenda agit VII. 622 ſq.

Excluditur in hoc apellatio VII. 622 ſq.
Inſtituto eo, de ordinario judicari poteſt VII. 62 5
Servatur
a) in condictione furtiva. Aliquando tamen proceſſus ſum-
mariiſſimus ſervatur III. 102
by in conſiſtoriis, ſed non in omnibus cauſis II. 12 t
Tractari illo debent
1) cauſæ ædilitiæ XI. 154 ſq.

2) cauſæ agricolarum, Feld⸗und Acker⸗Sachen, ſed tunc
ſaltem, quum modicæ ſunt aut moram non ferunt XI

150 ſq.
3) cauſæ alimentariæ, ſive alimenta decernantur, ſive au-
gentur, ſive minuantur XI. 148 ſqq.

4) cauſæ exiguæ, etiam contra voluntatem magiſtratuum,
qui lucri ſui cauſa proceſſum ordinarium intendunt XI.

141 ſq.
5) cauſæ matrimoniales XI. 159 ſqq.
5) cauſæ moram non ferentes XI. 146 ſq q.
7) cauſæ peregrinorum XI. 153 ſq.
8) cauſæ perſonarum miſerabilium XI. 152 ſq.
9) cauſæ politicæ Al. 164 ſqq.
10) lites de calculo XI. 156 ſqꝗ.

PROCRSSUS SUMMARIISSIMVUS.

Admiſceri illi aliquando poteſt quæſtio ſpolii VII. 697
Admittiur etiam in eo tertius interveniens, non tamen tunc,
quando ex jure petitorii intervenit L VII. 731 ſq.
Appellari licet a ſententia in eo lata, qua ſimul reſtitutio ſpo-
lii decernitur VII. 697
Convenit in plerisque cum interdicto uti poſſidetis VII. 722
(ZzZZ) 2 Diver-

„48 1NDEX IV.

Diverſus plane eſt ab actione ſpohi VII. 694 ſJ.
Exceptio ſpolii in illo exulat VII. 699

Exigirur in eo cautio de non amplius turbando ſine lege &
utilitate, ſi tamen imponatur, verbis nudis præſtanda eſt

VII. 732 ſq.
Locum habet in decreto interimiſtico V. 398 ſJ.
Non attenditur in eo vitium poſſeſſionis, quum illud altioris
eſt indaginis VII. 722 ſq.

Non vincit in eos is, qui vi, clam, aut precario, poſſidet,
ſiquidem de vitio poſſeſſionis aperte conſtat VII. 722 ſq.
Obſervat in illo judex ſola ea capita, quæ de jure naturæ
ad indagandum verum neceſſaria ſunt VII. 719
Omittitur in illo impune, quando teſtes examinantur, citatio
ad videndum jurare & danda interrogatoria VII. 719 ſq.
Poſſeſſio anteceſſoris & ſucceſſori in officio, & hæredi, ae
cuilibet alteri ſucceſſori, prodeſt in eo, dummodo adver-

ſarium quiete poſſidere paſſi non ſunt VI. 730
Probationes in eo admittendæ ſunt, quas adverſarius ſpon-
te & tempeſtive offert VII. 719

Prodeſt in illo confeſſio adverſarii, qui alterum vi, clam, vel
precario, poſſidere dicit, eidem ad probandam poſſeſſio-
nem VII. 726
Reprobationem in eo judex nec decernit, nec exſpectat, ſed
ponte oblatam recipit, nec proteſtationem de ea reſervan-
da attendit, niſi quum proteſtanti mora nulla imputari
queat VII. 729
Teſtes, quos examinant, de circumſtantiis faéti & ratione
ſcientiæ ex officio interrogare debet judex, &, ſi id non fe-

cit, probatio rejicitur atque melior imponitur ViI. 727

R0:

INDEX IvvL.f 4459

L PROCLAMATIO.
Neceſſaria eſt tunc, ſi quis in loco, ubi homines verſari ſo-
lent, vel arborem putat, vel quid dejicit, vel jaculatur IX.

6
Non eſt neceſſaria in loco, ubi homines verſari non ſolent,
& prætereuntis forte occiſio caſui fortuito adſcribenda eſt
IX. 537 ſq.
Si, omiſſa, aut non tempeſtive facta, ea, quis occiditur, oc-
ciſor culpæ latæ reus fit, nec excuſatur per hoc, quod oc-
ciſo jus non fuerat in eo loco verſandi, ſiquidem aliis hoc
licuit IX. 536 fd.
PROCLAMATI O NUFPTIALIS.

Remiſla eſt ſolis equitibus Saxonicis. Jus hoc vero pertinet

ad ſolos nobiles proprie ſic dictos, non etiam ad prædio-
rum nobilium poſſeſſores. Obrinet quoque hoc jus ſaltem,
quum ſponſus eſt nobilis, licet ſponſa ignobilis ſit, ſed non
vice verſa X. 681
PROCURATOR.
conf. IURAMENTUM FIDELITATIS. IURAMENTUM

PER PROCURATOREM. MANDA-

TARIUS.
Arreſtum ſine ſpeciali mandato imponere poteſt ob præſen-
tidimum in mora periculum VII. 435 ſq.
Conſtituit eum pater de peculio adventitio liberorum litigans
III. 201
Conſtitutus a prælato vel rectore eccleſiæ, morte conſtituen-
tis talis eſſe deſinit I 586
Datus ad conventionem poteſt ſine novo mandato ad recon-
ventionem reſpondere II. 583
Differt
1) ab actore III. 201
2) a Syndico I. 588. 594 ſJ.
Honorarium ante finitam litem petere poteſt lI.586
Jurare invitus non cogitur aliter, quam ſi de negotio ab ipſo
geſto, vel ei optime noto, diſceptatur II. 687 689
(222) 3 Le-

550 IN DEK IV.

Legitimatio ejus ſola inſtrumentorum ad cauſam pertinen-
tium productione non perficitur I1. 527 I9.
Mutuum accipere ſine ſpeciali mandato nequit, nin nego-
tium commiſſum ſine pecunia mutuo data expediri nequeet
II. 633
Officium ejus ſingulari dignitate ſolvitur I. 586
Pacta datalia aliena judici valide inſinuat V. 278
Principis quando ſine ſpeciali mandato valide tranſigat, quan-
do non? disquiritur II. 323 ſqq.
Repelli nequit
1) in cauſis matrimonalibus I. 579
2) in cauſis ſtupri, vel adulterii, ſi civiliter agatur I 579

Repelli non debet in judiciis militaribue, & aliis, quæ pro-
curatores alias non admittunt, ſi cauſæ majoris momenti

ventilentur 1. 67 5
Repelli poteſt a quolibet judice in cauſis modicis 1. 575
Solvitur illi recte, ſi ſpeciale mandatum habeat, debitum VII.
2112 fdJ.

Teſtamentum, ſi mandatum ſpeciale habeat, atque omnis frau-
dis ſuſpicio exulet, principi, vel judici, alieno nomine of-

ferre poteſt V. 609 ſqq.
. PRO CURATOR FI.S CI.
Diverſi ab advocatis fiſci ſunt I. 507 ſq.
Obligatur, ſi contra privatum agat, ad edenda perenti reo
documenta J I. 39 1
Oſſicium procuratorum fiſci apud Romanos deſcribitur I. ,05
ſq.
PRODIGALITAS.
Non excuſant ab ea impenſæ laudabiles V. 575 ſq.

Inurit levis noteæ maculam prodigo, juſtamque eum ex Se-
natu, cujus membrum eſt, ejiciendi cauſam præbet V.

576
PRODIGVUS.
Accipit plerumque invitus curatorem V. 576
Arceri nequit a teſtimonio ferendo IV. 1213
Civiliter prodigi requiſita recenſentur V. 573 ſq.

Mo-

—

Facta

. IN D EN IVV. zzu

Moralis quis eſſe poteſt, cui tamen bonis interdicere judex ne-
quit V. 573 ſq.
PRODUCTIO DOCUMENTORUM.
vid. DOCUMENTORUM EDITIO.
L PROFESSORES.
Eruditio eorum ex multitudine auditorum æſtimari non de bet

V. 1
Immunes ſunt a detractu, etſi eum lex generaliter impona
VI. I16 5
Inſcientiam eorum paucitas, vel defefdtus auditorum non ar-
guit V. 517
Ordinarii & extraordinarii a tutela excuſantur V. 517

Qui minori numero, quam ſex auditorum, ſcholas Patavii in-
grediuntur, pœna librarum decem pro ſingulis hujusmodi
explicationibus puniuntur V. 117

PROHIBITIO.

Qui delictum prohibere poteſt, ſed non prohibet, jure na-

turæ ſimpliciter, jure civili non aliter, quam ſi prohibitio

aag officium ejus pertinet, obligatur VIII. 48

PROMISSIO.
vid. HEREDITATIS PROMISSIO.
Extorta per metum legitimum ſervari debet, tametſi is, cui
ea extorta eſt, ſolenniter proteſtatus ſit, ſe nolle obligari
I. 538 ſq.

1) in concubitu de non derelinquendo pro deſponſatione
habetur, ſiquidem perſonæ ejusdem conditionis ſint IX.
214 ſq q.
2) loco jurisjurandi, aut aliis verbis æquipollentibus, ve-
rum juramentum eft, in foro tamen humano formulæ

ejusmodi effectum jurisjurandi non habent II. 674
3) poſt celebrata ſponſalia, ſi præſtari nequeat, juſtam re-
pudii cauſam non præbet .V. 69
In-

52 INDEX IV.

Incerta non obligat VI. 1192
Indemnitatis & fide juſſio indemnitatis toto cœlo differunt. Vil
873
Obligat ſine acceptatione neminem ViIl. 827
Perfecta requiritur , ut donatio exigi queet VI. 1190
Poſt eam donario ab initio voluntaria neceſſaria eſſe incipit
VI. 1189

Qui bis eamdem rem, etſi diverſi moge, e. g. ſub alio & alio
Pignore, promittit, ſemel tantum, ſcilicet ex poſteriore
promiſſione, obligatur VII. 836 fd.
PROOEDRIA. .
Hoc jus competit equitibus Saxonicis præ civici ordinis ho-
minibus X. 654
PROTPINQUITAS.
Admittuntur in ejus probatione

1) indicia & præſumtiones II. 246
2) parentes II. 348 ſq.
3) teſtes conſanguinei & domeſtici II. 347
4) teſtes de auditu II. 346
5 ) teſtes de credulitate II. 348 fſd.
Cum defunéto non operoſe probanda „ſed ſummariter de-
monſtranda, eſt II. 246
In retractu conſanguinitatis non in folle oſtendi, ſed ejus
gradus & jus hæreditarium Probari ‚debet III. 464.
Omittuntur in probatione ſolennia alias uſitata II. 346
PROPINQUVUS.

Ejus ſubſeriptio in inſtrumento illius, qui ſcribere nequit,
ſufficit ad jusjurandum purgatorium huic decernendum IV.

PROPRIA CAUSA.
Vid. CAUSA PROFRIAE
PROTESTANTES. S

Liberi ab hæreſeos nota ſunt in Germania VIII. 597 ſqq-
e-

1060

—.—

10609

1ſa⸗
le⸗

INDEX IV. 553

Repreſialiarum jure utuntur contra catholicos fraudibus in-
juſtis eos circumvenientes IX. 817
Subdividuntur in Evangelicos & Reformatos VIII. 597 ſqꝗ.

PROTESTATIO.

Adjecta editioni edentem non ſemper juvat IV. 1007
De reſervanda reprobatione in poſſeſſorio ſummariiſſimo non
aliter attenditur a judice, quam fſi proteſtanti nulla mora
imputari queat . VII. 729
Omiſſio ejus exceptionem metus non excludit. Interim ea
huic, qui vim patitur, utilis eſt. Atque valet illa, quam-
vis nec adverſario denunciata, nec coram legitimo notario

facta, ſit VII. 815 ſq. X. 926
Simplex alterius creditoris contra executionem non attenditur,
nec effectus ejus impedit VII. 446 ſq.

Utilis eſt ei, qui alio, quam hæredis, animo res hæreditarias
ſuſcipit, quæ tamen eum non juvat, ſi talia facta accedunt,
quæ animum hæredis neceſſario involvunt V. 750 ſq.

PROTIMISEOS JUS.
conf. RETRACTUS.
Competit . .
1) creditoribus in ſola ſubhaſtatione, non etiam, quando
bona debitoris privatim venduntur III. 497. VII. 453 ſq.
2) domino in ſola venditione emphyteuſeos, non etiam in
donatione & reliquis alienationibus II. 414 fq. III. 797
Exerceri poteſt adhuc in die adjudicationis, quando id liqui-
dum eſt VII. 451 ſqq.
Is, cui jus hoc competit in re aliqua, ſi hæc cum alia uno
pretio vendatur, non auditur, niſi utramque emere para-

tus ſit III. 455 ſq.
Is, cui jus hoc legatum fuit, actionem contra tertium poſ-
ſeſſorem, in quem res translata eſt, habet III. 497
Non prorſus exſpirat ob venditionem proximo hæredi factam,
ſed, hoc iterum vendente, reviviſeit III. 455 ſq.
(Aaaa) RO-

554 1NDEX IV.

2ROTIMISEOS. PACTUM.
conf. RETRACTUS.

Adpellatur aliquando der Wiederkauf IIlI. 459

Ceſſat
1) quum alienatio ex ſingulari adfectione erga emtorem pro
minore pretio fit, atque adeo pro parte donatio ſubeſt Itl.
. 453 ſ.
2) quum res proximo hæredi ab inteſtato, qui una cum
venditore perſona eſſe cenſetur, venditur III. 4 3 ſq.
2) quum venditor tales ſibi ab emtore præſtationes perſo-
nales ſtipulatur, quas jus protimiſeos habens æque com-

mode implere nequit II. 4 52 ſg.
Ex illo nulla contra tertium poſſeſſorem actio datur, etfſi is
poſſeſſionem vitioſe nactus ſit III. 457 ſq.

TROTjVUTEELX ACTIO.
vid. AcTIO PROTUTELX.

PROVOCATIO.
vid. APPELLATIO.

PROVOCANS.
Provocato non comparente, opus non habet, ut exceptiones

ſuas proponat probetqdue II. 188

PROVOCATIO Ex L. DIFFAMARI.
Fieri nequit coram judice utriusque incompetente II. 182
Inſtitui poteſt, etſi diffamatio nullam contineat injuriam II.
179 ſqq.

PROVOCATUS.

Ex L. Diffamari, & ſub pœna perpetui ſilentii ad jus ſuum pro-
onendum legitime citatus, ſi compareat quidem, ſed, nul-
a juris ſui mentione facta, frivolam tantum exceptionem
dilatoriam opponat, contumax eſt, & confeſtim ad perpe-

tuum ſilentium damnatur II. 183
Qui modum in duello nimis excedit, provocanti omne, quod
paſſus eſt, damnum reſtituere tenetur II. 487 ſq.

PRO-

‚,-—

— —

— —— — 60

INDEX IV. 555
PROXENETA.
Adpellantur illi mediatores, medii miniſtri, pararii, interceſ-
ſores, interpretes, conciliatores, internunti, intervento-
res, interemtores, amici XI. 89 ſq.
Dividuntur in publicos & privatos, ac in eo invicem differunt,
quod publici nonniſi a magiſtratu conſtituantur, vel ſaltem
confirmentur, privati vero a collegio mercatorum eligan-
tur XI. 88 ſq.
Interveniens in crimine veneficii ultimo ſupplicio punitur,
non aliter tamen, quam ſi in ſocietatem conſilii de homine
necando venit. Quod ſi hoc ignoravit, extra ordinem pro
gradu culpæ punitur IX. 667 ſq.
Interveniens in negotiis illicitis non ſemper æqualiter cum ip-
ſis delinquentibus punitur, ſed plerumque mitius XI. 99 fd.
Lucrum, quod ex negotii geſtione ad eum pervenit, inju-
ſtum non eſt, nec habet in eo lex ANASTASIAN A Iocum
XI. 90 ſqq.
Non pertinet ad ejus officium, partes ad negotium, quod ip-
ſe conciliavit, implendum fidemque ſervandum compelle-

re XI. 102 ſq.
Omnis ex dolo & lata culpa ad damnum ſarciendum obliga-
tur XI. 104

uousque in lite ſuper negotio, quod, ipſo conciliante, ge-
ſtum eſt, mota patrocinium præſtare poſſit? disquiritur
VIII. 375 ſqq.
Stare ab utraque parte, ac adeo utrique ſervire poteſt XI. 90

ſqq.
PROXEHNETA BILATERALIS.
Eſt teſtis omni exceptione major XI. 94 ſqq.

PROXENETA MUNERIS PVBLICI.
ui per dolum, culpam latam, aut levem, inidoneum eom-
mendat, obligatur, non, qui per culpam leviſſimam Xl. 103
PROXENETA NEGOTII ILLICITI.
Negotii illiciti ipſe delinquit, atque puniri poteſt, nec ad teſti-
monium dicendum admittitur, excuſatur tamen, qui negotio
(Aaa a) 2 per

556 INDEX IV.

per ſe licito, ſed cui partes pactum illicitum intermiſcent,
intervenit „AXlI. 97 fſq.

PROXENETA NOMINIS FACIENDI.
Qui hominem inidoneum, tamquam idoneum, cui pecunia cre-
datur, commendavit, etſi culpa ejus levis, vel leviſſima,
intervenerit, non obligatur. Obligatur tamen, ſi ſciens id
fecit XI. 101 ſq.

PROXENETANVUFPTIARUM.
Obligatur ex dolo & culpa lata ad damnum ſarciendum XI.
. . . 104 ſqq.
Proxeneticum ſibi promiſſum reëte exigit, atque ſi id jam ac-
cepit, ad reſtituendum condicétione ob turpem cauſam inu-
tiliter convenitur . XI. 108 ſqꝗ.

PROXENETA PUBLICVUS.
Ejus bona his, qui fidem ejus ſequi neceſſe habent, tacite
Obligata ſunt IV. 745. XI. 89

.— PROXENETA UNILATERALIS.
Repellitur a teſtimonio dicendo XI. 94 ſq.

PROXFNETICUM.
Stipulatur ſibi recte a procuratore puellæ pro nuptiis cum
ea conciliandis, dummodo id non immodicum ſit, quo ca-
ſu promiſſio quidem ſubſiſtit, ſed tamen moderanda eſt XI.

112
PROXIMITAS.
Præſumitur contra alium cognatum II. 350
In illis Græci viros doctos & bene de republica meritos pub-

lico victu alebant V. 404 ſq.

PVUBERTAS. L
Ad illam dignoſcendam adhibebant priſci Germani inſpectio-
nem corporis, quæ nihil turpitudinis habuit, ſed maxime
neceſſaria fuit

V. 434 fq.
In

——

INDEX IV. 557

In ea æftimanda computationem tardius receperunt, & vario
ac incerto jure circa illam uſi Germani ſunt V. 436 ſqdq.
uoad ejus finem principes Germani & olim juribus priva-
torum uſi fuerunt, & adhuc utuntur, niſi vel ex privile-
gio, vel ex diuturna couſuetudine, contrarium obtinue-
rit J V. 439 ſq.
PVBERTATI PROXIMVS.

Delinquens & punitur, & damnum reſtituere jubetur VII.

2 ſq.
PVBLICA BONA.
. vid. BONA PVBLICA.
PVBLICANVS.
Dicitur is, qui vectigalia conduxit XI. 192
PVBLICATIO LEGIS.
Fieri in ſingulis locis præciſe non debet I. 62 ſqꝗ.
Fit nomine ejus, qui territorii jure gaudet I. 65
Pertinet ad legis eſſentiam I.62
PVBLICATIO SENTENTIX.
An ſucceſſive fieri queat? disquiritur L. 58 ſqq.
PVBLICATIO TESTAMENTI.
vid. TESTAMENTI APERTVRA.
PVDENDA-
Sola pudendorum contrectatione inceſtus non committitur
, IX. 239
PVDICITIA.
Pro tuenda filiarum pudicitia vim privatam impune facere li-
cet . IX. 335
PVER.
Exempla binorum puerorum modeſtorum & abſtinentium com-
memoranturr AY. 624.
„ FVERPERA.

In ea judex ſtatim poſt editum partum pœnam exſequi po-
teſt, nec lapſum ſex hebdomadum exſpeétare debet I. 150
(Aaaa) 2 Sa-

58 IN D EX IV.

T

Sana eſt, nec ad ægrotas referri debet I. 144. IV. 814

PUERPERIUM.
Ad illud inveſtigandum inſpectio recte adhibetur I. 149 f.

PULMONES.

Dubitationem de vita infantis in nativitate medicorum artifi-
cium pulmoneum non ſatis tollit, quin hoc nec ad tormen-
ta decernenda ſufficit, niſi aliis gravibus ſuſpicionibus, quod
infans vixerit, fulciatur IX. 704 ſq.
Experimentum pulmoneum quidem fragile in crimine infan-
ticidii remedium, ſed tamen adhibendum, eſt, atque ali-
quod argumentum facit, fortius pro innocentia reæ, infir-
mius contra eam IX. 722 ſd.

PUNCTATIO.

Contenta ejus in ipſo inſtrumento repetita cenſentur IV. 1081
Ex ea, etſi non redacta in mundum, actio recte inſtituitur IV.
1072
Ex ea actiones emti & venditi inſtitui poſſunt III. 400
Ex ea proceſſus exſequutivus tunc inſtitui poteſt, quum litu-
ra nulla, vel aliæ ſcripturæ vitium, in ea adparet IvV. 1084
Non pertinet ad illam nullitatis pœna legibus de charta ſigil-
lata latis inſerta IV. 998. 1084
Non vitiant eam lituræ, correéctiones, ſcriptura ſuperlinea-
ris & apoſtillæ Licebit tamen adverſario, partem eam, in
qua mutario facta adparet, jurato difhteri, niſi ea aliis ſu-
ſtineatur adminiculis IV. 1082 ſqq.

PUPILLUS.

Adnumeratur recte perſonis miſerabilibus II. 13 5. 137
Cauſæ ejus, ante alias, in judicio expediri debent II. 137
Electionem liberam habet, ſi per tutorem læſus fuerit, vel
tutorem ad damnum ſarciendum convenire, vel reſtitutio-
nem in integrum contra eum, cum quo negotium geſtum

eſt, petere V. 529
Non

— ——

84

ea-

ſ.
ſ

137
137
17
tio⸗
ſtum
1
Non

INDEX IV. 553

Non obligatur ex dolo, vel facto, tutoris, dummodo actio-
nem ſibi contra tutorem competentem læſo cedat. Obli-
gatur vero tunc, quum actionem hanc tutori remiſit V. 110

c
Obligatio ejus ex facto tutoris, etiam finita tutela, perdunat
. V. 509 ſq.
Partem negotii a tutore geſti impugnare, partem ratam ha-
bere, nequit V. 513
Pauper a tutore ſumtus litis poſcere poteſt II. 211

Pignus tacitum in bonis tutoris, ſed ſine jure prælationis,

habet. Quod vero non extenditur ad pecuniam tutori ex
bonis pupillaribus mutuo datam IV. 740 ſq.
Uſuræ illi ſine interpellatione debentur IV. 807

PUPILLARE PREDIU M. PUPILLARIS RES.

vid. ALIENATIO PREDII PUPIILLARIS ET RERUM
PU FIILILARIUM.

b pn EaNruk.
vid. RESTITUTIO IN INTEGRUM.
QUX⁴“DRUPLIS ACTIO.
id. ACTIO IN QADRUPLVUM.

Qν“ßH ß!bTA.
vid. FALCIDIA. TREBELLIANICA.
QUERELA EX L. II. DE RESC ND. VENDIT.
Quando eam habeat retrahens, quando non? disquiritur III.
472
QUERELA DONATIONIS INOFFICIOSA.

Competit liberis in legitima læſis VI. 1049
Non inſtituenda eſt tunc, quum pater patrimonium ſuum di-
verſis donationibus in diverſas perſonas diverſo tempore fa-
Gtis exhauſit, contra omnes donatarios, ſed contra poſtre-
. mum

c INDEX IV

mum, ac contra reliquos in ſubſidium ſaltem inſtituenda eſt
VI. 12550

Non locum habet
1) contra illos, quibus pater uſumfructum ſibi ex illorum

bonis debitum remiſit I. 1248 ſq.
2) in donatione remuneratoria, niſi quatenus bene merita
donatarii excedit VI. 1247 ſq. 1251

QUERELANVULLITATIS.
Impediri nequit per execrationes teſtamento paterno adjectas

II. 20
Non perimitur per acceptionem legati II. 3065
Remedium longe melius, quam reſtitutio in integrum, eſt II.
303. 306
Requiruntur triginta anni ad excludendam eam, quæ ex ſen-
tentia oritur V. 556 ſq.

QUERELAPECUNIE NON NUMERAT.
Locum invenit contra apocham etiam poſt triginta dies II.
65 5
QUERELA TERMINI MOTI.

Confundi non debet cum rei vindicatione & actione finium re-
gundorum . VIII. 425 fq.
Excluditur exceptione XX. annorum VIII. 426

GCOERELA TESTAMENTI INOFFICIOSIL.

Impediri per execrationes teſtamento paterno adjectas nequit
II. 303
Inſtitui nequit contra teſtamentum, in quo hæres univerſa-
lis inſtituitur & liberis legitimam exſolvere jubetur V. 622
. 7 ſe .
Non concidunt per eam legata II. 302
Non habet eam
1) filius, qui patri poſcenti per jusjurandum promiſit, ſe

ea non uſurum velle —Wð II. 30
2) is, cui legitima in rebus certis relicta eſt V. 676 fq.

Non perimitur per acceptionem legati II. 306
Pro-

INDEX IV. 561

Probare in illa nequaquam debet frater, ſe non fuiſſe ingra-
tum II. 307
QUERELA VENDITIONIS INOFFICIOSX.
Quando illa competat, & quibus innitatur rationibus II. 279
ſIad.
L QUINQCQUENNIUM.
Sufficit ad convaleſcentiam alienationis rerum pupillarium V.
556 (q. VII. 265
QINCVENNIVM STVDII JVRIS.

Præſcriptum fuit a VSTINIANO ſtudioſis juns I. 15
Requirebatur olim ab Aſſeſſore Cameræ, quod hodie tamen
ſecus eſt I. 16
Requiritur adhuc in Britannia in ſtudioſo juris 1. 16

QvVODAMMODO.
Significatio hujus vocis explicatur I. 218. V. 742

QOD QUISQUE IURIS IN ALIVM STATVERII, VT

IPSE EODEM IURE VTATVR.
Uſus tituli hujus oſtenditur I. 302 fq.

RABVL A.
Eſt, qui, poſtquam jura vix primoribus labris deguſtavit,
crudam ſuam & imperfectam ſcientiam ſtatim in forum pro-
trudit, & leges, quas non bene intelligit, tamen adplica-
re conatur . I. 13
Nomine virtute ſua digno, nimirum cantoris formularum,
a CICERONE ſalutatur, & a 21EGLERO mirifice depingi-

tur I. 13
RAFPINA.
Aeſtimatio & quantitas rerum per rapinam ablatarum, jure-
jurando ejus, qui vim paſſus eſt, fit ViIII. 152
Pœna ejus in Saxonia certa eſt, extra Saxoniam incertiſſima
J VIII. 95 ſq.
Pœna ejus ordinaria etiam in miniſtro principis locum habet
VIII. 910 (q.

(B b b b) Pœna

562 INDEX IV.

Pœna ultimi ſupplicii recte dictatur illi, qui alterum in iti-
