tum per alium occidendum curat IX. 379
Peccant, qui vulnerare jubentem excuſant, ſi mandatarius oc-
cidat IX. 382

VULNERATVS.

Quæ vulneratus, qui ſe extra periculum morrtis efſe credit,
contra vulnerantem etiam jurato perhibet, fidem nullam ha-
bent, etſi is deinde ex vulnere moriatur H. 474 ſqꝗ.

VULNVS.

Abſolute lethale ad peenam ordinariam homicidis irrogandam
— non deſideratur IX. 283. 419
Diſſentiunt medici aliquando circa vulneris lethalitatem, cu-
ijus diſſenſionis triplex cauſa eſt, vel incertitudo artis medi-
cæ, vel lucri cupido, vel ambitio. Interim reſponſum collegii
medici majorem fidem habet, quam judicium ſingulorum,
qui cadaver & vulnus infſpexerunt, Benignior ſententia non
aliter ſequende eſt, quam ſi fortiora ex ejus parte, vel
æqualia utrinque, ſint arguménta 4 IX. 420 fſq.
dui vulnus non mortiferum, ex quo vulneratus ſua culpa pe-
rit inflixit, de vulnere, non de morte, tenetur, quod diſceri-
men non ſolum in pœna, ſed & in civili cauſa, quoad ſum-
tus & damna, abſervatur IIxX. 51I4 ſq.
, Si mors brevi poſt vulnus inflictum tempore ſequuta eſt, &
de animo occidendi conſtat, dubia, quæ circa inſpectionem
cadaveris & vulneris lethalitatem moventur, vulnerantem
ab ultimo ſupplicio non liberant. Quod ſi mors ex inter-
vallo ſequuta eſt, dubia illa, ſiquidem verifimilia ſunt, eſſi-
ciunt, ut ſaltem poena extraordinaria decernatur IX. 404 ſqq.

Tem-

ſemt

en
Volne

il
Leg.
ju

Ccel

pr
art

.
457 14.
ulnera-
K ,
klus 00-

X. 2

redit,
am ha-
44ſ

Undam
5. 419
n; cu⸗
medi⸗
OMei
rum,
Auon
e, vel

gileri⸗
lſum-
14 ſ.
ſt, &
onem
intemm
inter⸗
ef⸗

4ſe

ſem⸗

e.

INDEX IV. J 733

Tempus longiſſimum inter vulnus & mortem, homicidam tunc
non juvat, quando de lethalitate vulneris, & animo occi-

dendi indubie conſtat . IX. 410 ſq.
Vulnera etiam ſanabilia in legibus & apud ICtos aliquando le-
thalia vocantur IX. 561 ſq.
J UXO R-
conf. 30 N 4. MARITUS. OESE QUIUM MARITALE.
Aliqua conqueritur de nimia mariti ſalacitate V. 19
Debitoris obeœrati, curatelam bonorum in concurſu ſubire pot-
eſt X. 761 ſqq.
Defenſio ejus ob moderamen inculpatæ tutelæ refertur, licer
4auctor rixæ fuerit IX. 436 ſq.

Domicilium mariti ſtatim, quum ei nupta eſt, conſequitur II.

Flagitia ejus miniſtro, qui culpa caret, male imputantur vil.
2
Habens vel nulla bona vel bona quidem, ſed quæ Prodegir.
tamen a marito alenda eſt V. 110 ſqq. 322 ſq.
Habens maritum inutilem, non gaudet privilegio viduarum
V II. 144
Indulgere nimium uxori non debet miniſter VIII. 834.
Jura ejus circa bona con jugis adulterantis enarrantur IX. 61
Juribus ejus, etſi contractu tuo olim adquiſitis, renuncialc,
aut ea tranſigendo remittere nequit, maritus V. 154 ſqq.
Jus in eam & bona ejus retinet maritus relegatus X. 43 5
Legatorum uxores dignitate ac ſanctitate eadem gaudent, quæ
illarum maritis tributa eſt X, 895 1qq.
Legatorum uxores ducere ſecum prahibuerunt Romani, cu-
jus prohibitionis rationes adhuc perdurant, & in brevibus
legationibus etiam hodie locum inveniunt, ſed in dintur-

nis ſpeciem divortii inducerent X. 900
Occidere nequit maritum & pellicem in flagranti delicto de-
prehenſam IX. 51
Partum ex feſtinato concubitu natum necaſſe non præſumi-
tur 714 ſq.
(Z 222) 3 Prin-

23 ½C INDEK W.

Principis „& legibus & jurisdictioni mariti ſubjecta eſt I. 73

Proceſſum ex capite impotentiæ antecedentis parum verecun-
de inſtituit VI. 332 ſq.
Res contra maritum judicata ei aliter non nocet, quam ſi lis
& nomine uxoris, & conſenſu ejus adhibito, agitata fuit
VII. 385 fq.

Rinxoſa juſte ſeparatur a thoro & menſa V. 342 ſq.

Subjecti mariti imperio eſt, niſi maritus adeo ſtupidus ſit,

ut imperium & dominium ſuum ſine pernicie rei familiaris
exercere nequeat V. 159. X. 758 ſqq. 762

Veſtimenta a marito accipit V. 152 ſq.
— Wette.
Vocis hujus Germanicæ explicatio eruitur X. 269 ſq.
2.
ZELOTYPIA.

Eſt plurimorum privilegiorum mulieribus in jure Romano

tributorum cauſa

—

I. 133 ſqq.

ZENONIANVM SACRAMENTVM.
vid. IVRAMENTVM ZENONIANVM.

Vocis hujus Germanicæ verſa ſignificatio explicatur I. 47

†

INDEX

2B

1.

Cp.

Cep. .
Ca9.

Ci

Cin:
Cah.:
0,

el 173

Verechn-

332

un ſi lis
titt fuit
31) ſ.
34 ſg.

idus ſit,

miliaris
7r
152 ſ.

2 ſa⸗

Romano
133 f.

1471

INDEX V.

LEGUM ROMANARUM. ET PON-
TITIFICIARUM, PRECIPUARUM,

IL.-

LUSTRATARUM, EXPLICATARUM,

EMENDATARUM.

EX IVRE CANONIGCO.

Cap. 5. X. de reſcript.

Cap. 1I. X. de probat.
Cap. ult. NX. de præſcript.
Cap. 6. N. de pignor.
Cap. 3. NX. de eccleſ. ædific.
Cap. 31. de Simonia

Cop. 5. de ofſicio & poteſt. judic. delegat. i in 6.

EX IVRE IVSTINIANEO.
INSTITVTIONVM.

§. 10. Inſt. de rer. diviſione
§. 11. Inſt. de oblig. quæ ex delicto

DIGESTORVM.

I. 1. §. 1. de juſtitia & jure

I. 120

II. 5p6
II. 46 ⁶

III. 137

I. 249

VII. 317
II. 14

L 218

VIII. 125

1 G(„

I. 10.

735

istr se ar õ

746 ð INDEXV.

I. 10. pr. eod. HW 1.4

I. 10. 6. 1. eod. LIo ſqd.
I. 25. de ſtatu hominum VII. 394
I. 2. §. I. ſi quis in jus vocatus I. 360b
I. 9. de calumniator. I. 623
I. 9. pr. quod metus cauſa J. 633
IL. 3. § I. de recept. I. 707
I. 3 § I nautæ, caupones &c. I. 714
I. 30. de judiciis II. 140
I. S. §. 16. de inoſſficioſo teſtamento VII. 394
I. 25. §. 7. de hæred. petit. MI. 212
I. 25. §F. 11. eod. “ VI. 1194
I. 10. pr. ſi ſervitus vindicetrr II. 464
I. 39. §. I. ad Legem AQUILIAMA II. 47
I. 1. §. 3. de ſervo corrupto VYVYI. 82 5

I. 1. §. I. ſi menſor fallum modum dixerit, analogiæ juris &
&quitati repugnat, atque adeo hodie uſu non ſervatur II.

62 2½
I. 3 §. 5. ecd. æqquiſſima eſt . II. 622
I. 27. de reb. cred. beneficium non ad pagos tantum, ſed etiam
ad omnia collegia pertinet iir. 650
I. 34. § 4 de jurejur. —. II 720⁰
I. 65. § 1. de condict. indeb. I. 489. 61 32
I. 9. de lege RHODIA de jactu III. 187
I. 6. pr. de Lege commiſſor. juſta nec dura eſt III. o7
I 4. locati I. 119 ſq.
LI IS. communi dividundo I. 383. VII. 314
I. 48. §. 7. de ædilitio ediéto IV. 811

I 8.

INDEXN v§.§„q 737
I. 8 de teſtib. II. 114. 115

I. 25. eod. IV. 1201
I. 2. de jur. & fact. ignor. rectius, quam vulgo fit, explicatur
. . X. 323 ſqq.
J. 6. de jure dotium V. 369 ſq.
I. 46. § 7. de admin. & peric. tutor. I. 46 5
I. 3. §. 7. de SCto SILANIANO X. II1I
I. 12. §. 16. de inſtr. Vel inſtr. legat. 1L. 269
I. F. §. 10. de operis novi nunciatione VI. 1134
I. 12. F. 1. qui & a quib. manum. I. 29
I. 15. §. 5. de re judicata IV. 806
I. 38. & 39. od. ad collegia juridica non pertinet I. 61
1. 44. eod. VII. 394
.2. §. 2. 4. 5. R quid in loco publico I. 102
I. 16. 18 21. de exception. I. 372
J. 18. de verbor. oblig. VII. 836
I. 4. § 6. de vi bonorum raptorum VIII. 153
I. 3. de collegiis VIII. 445 ſq.
I. 4. eod. I. 77
I. I. §. 3. ad L. CORNEr. de ſicar. propter exempla ſubjecta
maximas ſæœpe parit dubitationes 1X. 56 5
1. 7. §. 3. ad Leg. IULIAM. Majeſtat. VIII. 651
I1. 17, §. 3. ad Leg. Jur. de adulter. X. 13 5½
I. 16. §. 10. de pœnis, quæ pœnas lege ſtatutas exaſperari
permittit, ad judices & collegia juridica non pertinet X.
328
I. 11 §. 3. de muner. I. 630
I. 6. § 6 de excuſat. I. 680
X. 903

1. 4 §. ult. de legation.
WSW 2 (Aaaaa) 1.77

72 8 INDEXV.

I. 77. de regulis juris

I. 109. eod.
CODICIS.

I. 2. C. de in jus vocand.
I. 14. C. de transact.
I. 29. Cod. eod.
I. 3. C. de error. Advocator.
I. 22. C. de negot. geſt.

I. 209
VII. 850. VIII. 50

1. 360
I. 471
I. 479

I. poI

I. 599

I. 2. C. qui & adverſus quos in integrum reſtitui non poſi-

L. 7. de temp. in integr. reſtit.
I. 1 C. de dilat.
I. 3. C. Comm. utriusque judicii

I. 624 fq. 661 ſq.

I. 658
IV. 971

1) non pertinet unice ad diviſiones per fraudem vel dolum

factas

II. 542

2) remedium ejus Ilocum non habet, quum læſus ſcivit inæ-

qualitatem

3) remedio & beneficio huic renunciari poteſt

II. 542
II. 542

I. 4. C. finium regund. juſta eſt & uſu reéte ſervatur II. 610c⸗
L. 2. C. de rebus cred. per injuriam compilatorum irrepfit VIII

L. II. C. de reb. cred.
I. 1II. C. de locato
I. 3. C. de jure emphyteut.

I. 6. C. de ſecund. nupt. interpolata eſt

6. C. de præd. & aliis reb. minor.

I. ult. C. ſi major factus alienat. factam &c.

I. 13. C. de heær. inſtit. eſt ſingularis

„22. C. de teſtam.

I.
IL- ult C. de repud. hæred. adhuc hodie in uſu eſt
I

627. ſq-
II. 706
XI. 194
II. 412
V. 148
I. 432

V. 5 56 ſq q.

V. 663
V. 745
VI. 798
I. ult.

—

109

IIIl.

—

I. 360
I. 1
1 49
I. ſon
I 199
n pol-.
6e1 ſg.
1.6S
MW. 971

Ldolum
ll. 54
wit inc⸗
Il
Il. 2
ll. elc
a W
67. ſ⸗
ll. 705
AI g4
II An
V. 140
147
16ſq
V. 6
V. 4

VI/8
Lult.

de

INDEX V. 293
IJ. ult. C. de codicill. adhuc hodie in uſu eſt VI. 96 3

I. ult. C. de fideic. libert. VII. z15
I. I. C. de patr. poteſt. I. 21
I. 27. C. de donat. L. 432

12. C. de priv. carc. ſpuria eſt. ex Baſilicis a CUIACIO der
errorem odici inſerta fuit, atque adeo legis auctoritatem
non habet VII. 710 ſq. VIII. 532. XI. 170
I. un. C. ſi quis Imp. maledixerit, ratio inveſtigatur. Quæ
ratio legis quum adhuc ſuperſit, uſus legis etiam ſupereſt,
& ad principes Germanicos reéte applicatur VII', 664 ſqq.

I. y. C. de fide & jure haſtæ fiſcalis VII. 458 ſq-.
I. 3. C. de apochis publicis VII. 955⸗ 956. 9 57. 95 8
I. I. C. de conditis in publ. horreis impia eſt 1V. 814
I. 2. C. de incolis III. 69 70
I. un. C. non licere habitatoribus metrocomiæ nullus apud
Germanos uſus eſt III. 49 5
NOVELLARUM. V
Nov. XVIII. Cap. V. HDðZ I. 13. 30
Nov. LXVI. Cap. I. 1. 72
Nov. CXXXV. auéctoritatem nullam habet VII. 420 ſq.

Nov. CLX. Cap. I- IV. 90¾ ſq-.

GOTTLOB AUCGUSTI IENICHEN
JIURIUM IN ACADEMIA LUDOVICIANAa
. PH3OFESSOkIS PUBLICI ORDINARII

'SELECTA

AUGVSTINI DE LEVYSER

CTI EXCUISITISSIMI
Z£TERNUM

MEDITATIONUM

ADPANDECTAS
OPUS.

ACCEDIT
GREGORII MAJANSII

JCTI HISPANI SINE CONTROVERSIADOCTISSIMI

DrE =ðDMD
LEGATIS I NCERTIS

DISPUTATIO.

FRANCAEN THALVrII

TYPIS LvVDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGEL
CT2 129 CCLXXXI.

SUPPLEMENTUM
SPECIMINIS II.

SIVE

OBSERVATIONES SELECTAE

DEB
JCTIS ROMANISILLUSTRIBUS ABSOLU.

TISSIME PERFECTISSIMEÆ Q-E VIR-
TUTIS EXEMPLIS.

§. I.

Vera, ſolida & maſcula jurisprudentia commendatar, & compen-
diariæ jurisprudentiæ ſectatoribus commerita dica ſeribitur.

emper mihi placuerunt illi, qui illuſtria ALCIATI CUIACII,
HOTTOMANNI, DUARENI, DONELLI, BRISSONII, &
aliorum magnorum virorum exempla ſequuntur, atque ſe-
vera lege proficiunt in elegantioribus literis, & vera, maſcula
& ſolida jurisprudentia. Ita, enim, tetra, quæ cervicibus no-
ſtris imminet, barbaries, felici ſidere, diſpellitur, & major lux
affunditur legibus Romanis, quæ ſine accurata literarum in-
teriorum cognitione neque legi, neque intelligi, neque expli-
cari poterunt. Scio hæc non ad palatum eſſle illorum, qui
omnia ad turpe & infame lucrum referunt, artem noſtram ſan-
ctiſſimam numario pretio dehoneſtant, eademque ad emun-
(àa) 2 gendos

4 IENTCHEN DE JCTISROMANIS

gendos miſeros ac infelices homines pecunia abutuntur. Apud
hos tantum abeſt, ut gratiam ineamus laborihus noſtris, ut po-
tius diris quibuscumque nos proſequantur, & nos ſuaviter
rideant cum inutili noſtra, quemadmodum lepide loquuntur,
jurisprudentia. Sed liceat nobis legitimo retorſionis jure uti;
liceat ſuavi riſu excipere ſceleratiſſimos peſtilentiſſimosque ho-
mines, qui eapropter ſe in hunc terrarum orbem productos
eſſe credunt, ut ventri ſerviant, nefandis voluptatibus tempus
inæſtimabile conſumant, & ex aliorum infortunio lautas co-
pioſasque divitias ſibi conquirant; liceat publice profiteri, eos
generis humani peſtes, non homines, ſed horribilia monſtræ=,
eſſe, eos denique dignos eſſe, qui cum infernalibus cautelis
ſuis ad extremas Scyrhiæ, aut, ſi quæ magis barbara atque in-
culta terra eſt, regiones relegentur, & ab omni hominum ex-
cludantur conſartio. Ecquis, enim, aſſenſum præbeat illis?
qui omnibus liberalibus doctrinis bellum indicunt, ſupinæ
ignorantiæ & extremæ malitiæ patrocinantur, & juſtiriam ex
univerſo terrarum orbe expellere conantur a). Quis commo-
veatur infauſtis illorum ſermunculis? quibus omnes literæ
tam ignotæ ſunt, quam ſol borealibus gentibus ſex in anno
menſibus ineognitus eſſe ſolet, ex quibus ſi quæſiveris, quis
PAPIRIVUS, CAUS, AVOLENUS, PAULVUS, UL PIANUS fuerit?
profecto te obtorto collo in jus rapient, & diem tibi-dicent,
propterea quod hæc nomina graviſſima convitia eſſe, hisque
eorum famam importuniſſime lædi exiſtimant. Etenim philo-
ſophiam, illam veritatis indagatricem, numquam a limine ſa-
Iutarunt, hiſtoriam non aliter tenent, ac ex anilibus & ridicu-
lis aviæ, matris & nutricis, quæ faſciis illorum præfuit, nar-
ratiunculis, & latinam linguam, ut nihil de græco ſermone ad-

damus, tam fœde, inquinate & barbare loquuntur, ut eos ali-

quam ætstis partem apud Hottentottas transegiſſe jurares.
Sed valere resque habere ſuas jubemus ejusmodi perverfiſſi-
mos homines, quos diris ſpectrisque ſuis excruciandos relin-
quimus, quorum ad ſententiam nos non componimus, ſed di-
ligenter verſamur in priſcarum legum monimentis, & imita-

mur legum noſtrarum auctores, qui non ſolum præſtabili do-
Ctri-

b) FRANOCGISCUSYPOLLETVUS in ſoro Romano L. II. C. III.

tri⸗
ſuis

tion
ſ
ſer
elle
ſim
exe
in
nur⸗

9.

ib⸗
Git
gui
Dot

late
e19

ud

o⸗
ter
ur,
i;
ho⸗
kos

bus

2

Grina, verum etiam rariffimis exquiſitiſſimisque virtutibus
ſuis, nomina ſua ad ſeram transmilerunt poſteritatem.

VIRTUTIS PERFECTISSIM EXEFMPLIS.

§. II.

Jeti Romani clariſſimis ſpectatiſſimisque virtutibuas, ac inprimis
ſingulari & commemorabili pietate, illuſt res fuerunt.

Intereſt profecto reipublicæ, ne ingrato ſilentio prætereamus
tot extantiſſima rigidæ virtutis exempla, & ut rubore ſuffun-
dantur forenſes gladiatores, quibus hæc priſci ſæculi ornamen-
ta ſudes in oculis ſunt. Non tamen exſpeétet quisquam, ut
commemorabilem, quam ſupremo Numini exhibuerunt legum
conditores, pietatem atque religionem prolixa celebremus ora-
tione. Fecit id ante nos CORNELIUSVAN ECK b), eruditiſ-
ſimus & diſertiſſimus Academiæ Ultrajectinæ Anteceſſor, cujus
ſcrinia expilare pudet pigetque. Nos noſtro ſatis defunctos
eſſe officio arbitrabimur, ſi non omnia, ſed potiora ſelectiſ-
Gimarum virtutum, quæ in Jurisconſultis Romanis veneramur,
exempla huc commemoraverimus, ut noſtri homines habeant,

in quorum vitas, tamquam in terſiſſimum ſpeculum, intuean-
tur, & bene ſapienterque vivendi exemplum inde ſumant.

§. III.

JCii Romani ab omnibus ſervilibus obſequiis abborruerunt, & ſe
Rrenuos incorruptæ libertatis propugnatores geſſerunt.

Agmen ducat M. ANTISTIUS LABEO, ſtrenuus incorruptæ
libertatis puopugnator. Neque, enim, ullis, etſi lautiſſimis con-
ditionibus, a tam laudabili propoſito, aut, ut, ſervilibus obſe-
quiis, AUGOzro, mitiſſimo alioquin principi, ſe addiceret, adigi
potuit. Nibhil ratum penſumque babuit, niſi quod juſtum ſanctum-
(a) 3 Jue

by) In Oratione de religione & pie- Orationem quære in GOTTLIEBI
tate veterum J Ceorum Ultrajecti Anno §S LEVOGTII Opuſculis de ſectis
cI9I9 CCXVII recitats, quam egre- & pbiloſophia JCtorum p. 341 388.
giam ac reconditæ plenam doctrinæ

6 IENICHEN DE ICTIS ROMANIS
que eſe Romanis antiquitatibus legerat c). Aliud libertatis egre-
giæ exemplum in annazles ſuos retulit SOETONIUS d): ANTI-
STIOSLABEO ſenatus lectione, quum vir virum legeret, M. LEPIDUM,
boſtem olim ejus, (ſeilicet AUGSöτ & tune exſulantem, legit,
interrogatusque ab eo, annon eſſet alii digniorei, SUUM QE M-
QUE HABERE TUDICIUM, memorabili ad poſteritatem voce re-
ſpondit. Ad jiciam aliud mirificæ ejus in patriæ libertate defen-
denda conſtantiæ exemplum, quod DIO CASSIUS e) memoriæ
prodidit. Quum quidam adulatores ad Senatum retuliſſent,
e republica eſſe, ut AUGUSTUM fingali ſenatores per ordi-
nem cuſtodirent, LABEO præclarum hoc reſponſum dedit:
Poubitorem ſe numquam fuiſe, eſſeque ſomnolentum, & quiaæ
Kertens ronchos duceret, excubiis pro AUGUSTO agendis ine-
ptum. Prodeat in medium AULUSCASCELLIUS, qui nullius
aut gratia aut auctornate compelli potuit, ut de aliqua earum
verum, guans YZrviumviri dederant, formulam conciperet. Atque
quum multa libere de ceÆSARIS temporibus loqueretur, &
amici, ne id faceret, eum monerent; Duæ res, inquit, quæ

7

bominibus amariſſimæ videntur, magnam mihi licentiam præbent,
Jenectus & orbitas ˙). Eadem mente fuit O. MUTIUSSCXVO-
LA, Augur, qui nec fortiſſimis truculentiſſimisque minis a
sortA cogi potuit, ut c. xMARIUM hoſtem judicaret, ſed in
hanc maſculam vocem erupit: Licet mibi agmina militum,
quibus curiam circumſediſti, oſtentes; licet mortem identidem mi-
niteris, numquam tamen eficies, ut propter exiguum ſenilemque
Janguinem meum, MARIUM, 4 guo urbs & TItalia conſervata

eſt, hoſtem judicem 2).

§. IV.

Cti Romani graviſmos ſiudiorum labores ineredikili brorſus
pertulerunt conſtantia.

Quam infinita & inaudita prorſus diligentia graviſſimos ſtu-
diorum labores pertulerint, & ſuo nobis præluxerint exemplo
Juris-
*„) AULUS GELLIUS in Noct. f) VALERIUS MAXNXIMUS Facto;-
Atticis Libr. XIII. Cap. XII. rum dictorumque memorabilium Libr.
d) in AUGUSTO Cap LI. VI. Cap. II. n, 12.
e) Hiſtor. Rom. Iäbr. LIV. p. 531. g) ID E M l, c. L. III. C. VIII. u. 5.

füri
c. 1
len
ala
l
ſe⸗
tus
rex
TI

In

Dhi
did

gte.
d
egit,
*We=
fen⸗
dric
lent,
Iie:

UII⸗
juis
ine⸗
Ulis
run
tque
G
ſuc

hent,

Vo⸗
ſlis
G in
um,
Mi⸗
ngue
V

VIRTUTIS PERFECTISSIME EXNXEMPLIS. „

Jurisconſulti Romani, tot veteris æ monimenta teſtantur.
c. LIVIUS DRUSUS & ætate fractus, & oculis captus, conſu-
lentibus ad ſe aditum conceſſit, & jus civile, ſingulari quadam
alacritate, interpretatus eſt b). APPIUS CLAUDTIUS, etſi ſenex
& luminibus orbus eſſet, nihilominus clientibus, qui frequen-
tes ad eum confluebant, faciles aures præbuit, &, lectica dela-
tus in Senatum, ſuo ſuffragio impetravit, quo minus PYRRHUS
rex in urbem admitteretur ¹). Conſimilis induſtriæ fuit M. PO R-
TiVs CATO, qui in extrema ætatis ſuæ parte, ac jam morti vi-
cinus, græcas literas k), aut, aliqui credunt, græcam philoſo-
phiam 1), a qua junioribus annis aliquanto alienior fuerat m),
didicit. De LABEONE hæc annotavit ?OMEPONIUS Rn): Pluri-

h) M. TULLIUS CICERO L-
culan. Lib. V. Cap. XXXVIII VAE E-
RIUS MAXIMVUS I. c. Libr. VII.
Cap. VI'I. n. 4.

¹) CICEROI. c. & in CATGONE
MAJORE Cap. VI. Epitomator LI-
VII Lib. XIII. PLUTARCHUS in
PYRRHOp. 394. VALERIUS MA-
XIMUS I. c. L. VIII. C. XIII n. 5§5.
k) QUINTILIANVUS Inſtit. Orat.
Lib. XII. Cap. XI CICERO in CA-
TONEMAJORE Cap. I. & VIII &
Acad. Quæſt Lib. II. Cap. I. COR-.⸗
NELIUSNEFPOSin vita CATONIS
Cap. III. V ALERIUS MAXIMUS.
7. c. L. VIII. Cap. VII. n. I.

1) Uti arbitrantur GUILIELMVS.
XYLAND ER in nOtis ad PLUTAR
CHUVM & CASYP ARSAGITTA-
RIUS in Commentatione de vita G„
ſeriptis M. PORTII CATONIS § 44.
p. 76. 77. qui elegantiſſimus liber in
paucorum manibus eſt, in plarimo-

rum certe effſe debebat.

m) Ipſe C ATO in epiſtola ad A R
CUM filium, quam PLINIUS MA
1J0R in Hiſt. nat. Lib. XXIX. Cap. I.
ſervavit,; immane & plus quam VA.

212

TINIANUM, quo græcam philoſo-
phiam proſequebatur, odium ſingilla-
tim deelarsvit.: Dieam de iſtis Græ-
cis ſuo loco, M ARCE fili, quid Athe-
nis exquiſitum habeam, &£ quod bonum
ſit „ eorum literas inſpicere, non per-
diſcere. Vincam nequiſſimum & indo-
cile genus illorum, & hoc puto vatem di.
xiſſe: Quandocumque iſta gens ſuas li-
teras dabit, emnia corrumpet: Tum
etiam magis, ſi medicos ſuos huc mittet.
Idem CATO CARNEADEM &
DIOGENE M Philoſophos, prius-
quam Romani græcæ philoſophiæ amo-
re caperentur, ex urbe ejiciendos eſ-
ſe, priſea ſeveritate, cenſuit, quam
hiſtoriam enarrant PLUTARCHVUVS,
PLINIVUS Hiſt. nat. L. VII. C. XXX. S O.
LINUS Cap. VII. conf. SAGITTA-
RlUM l. c. §. 46. p. 78. Præclarum
elogium auſter? CATONIS virtuti
tribuit LUCANVUsS de bello civili L.
II. v. 389. 491.
Juſtitiæ cultor, rigidi ſervator honeſti,
In commune bonus, nullosque CATO-
. NIS in actus
Subrepſit, partemque tulit ſibi nata vo-
luptas.

n) l. 2. de orig. Juris §. 47.

„

8 IENICHEN DE ICTIS ROMANIS

mum ſtudiis operam dedit, & totum annum ita diviſernt, ut Ro-
mæ ſex menſibus cum ſtudioſis eſſet, ſex menſibus ſecederet, &*
conſeribendis libris operam daret. Itaque reliquit quadraginta
voluming SsALVIUS TULIANUS, Octo & ſeptuaginta annos
natus, optumam vivendi rationem, diſcendi cupiditatem, re-
tinuit, memor ejus ſententiæ: kKàr or rco* ταοοαsν 6αααα ια
rgos αα + Govolnv, id eſt: Etſt alterum pedem in gumu'o ba-
berem, non pigeret aliquid addiſcere oü). Augeat lætum leétiſ-
ſimorum Corum cœrum Q MUTIUS SCXVOLA, quem vul-
go Augurem vocare ſolent, cujus januam &ν veſtibulum in in-
Virmiſſima veletudine, adfectaque jam æate maxima, quotidie fre-
quentia eivium, & ſummorum bominum ſylendore, celebratum
Juiſſe, teſte cIcERONE P), compertum habemus. Quid dicam
de inaudita & portentoſa AVOLENI, PAPINIANI, P OMPO-
NII, CERVIDII SCEVOLK, CAII, VENULEII SATURNINI,
ULPIANI, PAULI, CALLISTRATIL MARCIANI, MODESTINI
induſtria? quorum fœcundum & frugiferum ingenium, non
ſingulis annis, ſed ſingulis menſibus, ſelectiſſima ingenii mo-
nimenta protulit.

§. V.

cei Romani juris & ægauiιſtudium felici ſapientique corjunxe-
runt conſilio.
Jam producendi mihi ſunt, qui durum, immite & inhumanum
jus vera & non fucata æquitate ſapienti emendarunt conſilio.
Audiamus UVENTIUM CELSUM, qui in hanc ſcribit ſenten-
tiam ½): Benignius leges interpretandæ ſunt, quo earum volun-
tas conſervetur. Atque alio loco hanc prudentiſſimam vocem
emiſit: In quæſtionibus de bono & &guo plerumque ſub auctoritate
juris ſcientiæ pernicioſe errari *). CERVIDIUS SCAVOLAbeni-
gnam interpretationem), aut, quemadmodum alibi t) ait: beni-

Bnanz
0) 1 20. de ſideicommiſſ. libert. NES GOTTLIE B HEINECCIUS,
P) in BRUTO Cap. XXIX. & de maſcalæ ac ſolidioris jurisprudentiæ
Oratore Lib. I Cap. XLYV. vindex acerrimus.
9) J. 13. de legibus- 8) l. 76, ad &Ctum TREBELLIA-
r) l. 91I. §. 13. de oblig. Plura ex- NI CUM. .
empla CELSIAN FB æ quitatis in vita t) l. 20. §. I. de aliment. vel cibar.

TUVENTIICELSIadtulit OHAN- legat.

dl⸗

aum
mo.
Mten-
glun.
cemm
ritate
eui.
evi-
gnan
I05
gentiæe

LIA-

cibar

VIRTUTIS PFRFECTISSIM EXEMZYTYIS. 9

gnam vocis interpretationem, ridiculis & ſcrupuloſis juris ſub
tilitatibus prudentiſſime prætulit. Et, illud non ſui ſolum,
ſed omnis etiam, ævi, ornamentum, PRISCUS JIAVOLENUS ita
ratiocinatur u): Quoties nihil ſine captione inveſtigari poteſt, eli-
gendum eſt, quon minimum babeat iniquitatis Neque nmuno
rem attentianem merentur ea, quæ literis conſignavit AERI A-
N US »): Ubi de obligando quæritur, propenſiore eſje debere nos, ſi
occaſionem hbabemus, ad negandum. Ubi de liberando, ex diver-
ſo, ut faciliores ſimus, ad liberationem.

§. VI.

7Cii Romani jus ſuum cuique ſine ullo partium Kudio ſemer cS
conſtanter tribuerunt. J
Nefas eſſet præterire tenax illud jus ſuum cuique tribuendi
ſtudium, quod Cti noſtri ſingulari quadam cur: obſervarunt.
Sic AVOLENUS imperterrito animo, ipſa fiſci, quæ alioquia
ſacroſancta ſunt noſtris hominibus, jura deſerenda, & credito-
rum cauſam tuendam eſſe, judicavit. Meretur tam pernobile
reſponſum, ut integrum heic recitemus *): Non poſſunt ulla bona
ad fiſcum pertinere, niſi quæ creditoribus ſuperfutura ſunt, id enim,
bonorum cujusque eſſe intelligitur, quod æri alieno ſupereſt. Longe
generoſius dictum emiſit P. RUTILIUSRUFUS ²), qui, guum
amiei injuſtæ rogationi reſiſteret, atque is per ſummam indignatio-
nem dixiſſet: Quod ergo mibi opus eſt amicitia tua, ſi, quod rogo,
non facis? reſpondit: Immo quid mihi tua, ſi propter te aliquid
inboneſte facturus ſum. Venio nunc ad c A ILIUM GALLUM,
Ülum incorruptæ ſanétitatis judicem, cujus niveum animi can-
dorem neque eloquentiſſimorum hominum facundia, neque
ull us odium, vel gratia, mutare vel pervertere potuit. Profecto
æquiſſimum ejus fuit judiecium, cujus memoriam ſervavit no-
bis, quem ſæpe in partes noſtras vocavimus, vALERIUS MA-
X1MUS²), cujus verba, etſi paulo longiora, huc transſcribam:
u) l. 200. de R. I. confer Diſſerta y) l. II. de jure feſci. . V
tionem noſtram de PRISCO JAVO- 2) VALERIUS MAXIMVUS Jl. c.
LENO §. 13. L VI C W., n A.
R) 1. 47. de obligat. &° act. a) lI. c. L. VIII. Cap. II. n. 2.

(b)

10 JENICHEN DE ICIISROMANIS.

c. VISELLIOVARRO, gravi morbo correptus, trecenta millia nu-
mum ab OTACILIALATERANENSI, cum qua commercium libi-
dinis babuerat, expenſa ferri ſibi paſſus eſt: eo conſilio, ut, ſi de-
ceſſiſſet, ab hæredibus eam ſummam peteret, quam legati genus eſ-
Je voluit, libidinoſam liberalitatem debiti nomine colorando. Eva-
ſit deinde viSELLIUS ex illa tempeſtate adverſus vota OTACI-
L1IE. Quæ offenſa, quod ſpem prædæ ſuæ morte non maturaſſet,
ex amica obſequenti ſubito diſtrictam fæneratricem agere cæpit,
numos petendo; quos, ut fronte inverecunda; ita inani ſtipu-
latione, captaverat. De qua re c. AQOILIVUS, vir magnæ au-
Gtoritatis, & ſcientia juris civilis excellens, judex addictus, ad-
bibitis in conſilium principibus civitatis, prudentia & religione
ſua mulierem repulit: Addit vALERIUS: Quod ſi eadem formu-
a vARRO damnari & adverſaria abſolvi potuiſſet, ejus quo-
que non dabito quin turpem & inconceſſum errorem libenter ca-
ſtigatus fuerit. Nunc privatæ actiones calumniam ipſe compeſ-
cuit, adulterii erimen publicæ quæſtioni reliquit. Quid? quod
pulcerrimam ſpem fovebat preſſa calamitate innocentia, quo-
ties judicis partes adminiſtrabat AQUILIUS, fore, ut victo-
riam reportaret, & læta e foro diſcederet, adeo, ut M. TuLLIUS
CICERO b), qui tum primum p. QUINCTII patronum agebat,
eum his verbis alloqui non dubitaverit: Quod ſi tu, judex, nul-
lo præſidio fuiſſe videbere contra vim & gratiam ſolitudini atque
inopiæ: ſi apud boc conſilium ex opibus, non ex veritate, cauſa
pendetur, profecto nibil eſt jam ſanctum atque ſincerum in ewi-
zate, nibil, quod bumilitatem cujusquam gravitas & virtus judi-
cis conſoletur. Certe & apud te, & eos, qui tibi adſunt, veritas
valebit, aut ex hoc loco repulſa vi & gratia, locum, abi conſi-
ſtat, reperire non poterit.
§. VII.
Ineredibili in aliorum ſententiis refellendis utuntur modeſtia 70-
trti Komani.
Nihil iam dicam de incredibili priſcorum Ctorum, qua, quo-
ties ab aliorum ſententiis diſcedunt, utuntur, modeſtia, in quo
argu-
b) in Oratione pro P. QuINCTIO Orat. pro A. CE CINN A. C. XXVII.
Cap. I. Idem CICERO fingularibus Adi etiam O. GOTTL. HEINECG-

laudibus æquitatem & juſtitiam C. CII Orat. de C. A QUILIO GALLO
AOUILII GALLI celebravit en p. 21. 22. 25.

ar

r
50
CEI
7 4

N.

clan
w
s
me
con
juri
nibr
gue
nay
tem
roſe
ua
80
wer
804

u⸗
lihi.
ide-
1 .
Ea-
40l⸗
ſet,
ipe.
Al.
ad
gione
mmu.-
guo⸗
r ca-
guod
guo⸗
Go⸗
Is
eben
ul-
tue
.
ewi⸗
julr.
ritat

nſi

VIRTUTIS PERFECTISSIME EXNEMPLIS. 11

argumento pertractando tum ANTONIUS MATTHEZI c), tum
GOTTFRIDUS MASCOVIUS 4), tum alii principes viri, quo-
rum accuratum indicem dedit jO. CAROLUSVAN WACHEN-
DORFFe), diligenter verſati ſunt. Addam unius 1PII MAR-
CEILI exemplum, quem 20NARASäριατπτον & Ardρ νnvgerττα
Te Zrvr, Te α αιταπαι teſte B. ERTRANDO ⁴), nominat.

§. VIII.

Cti Romani denique luculenta præclaræ & eximiæ continentiæ
ſuæ exempla dederunt.

Supereſt una eademque excellentiſſima virtus, quam, præ-
claro continentiæ nomine, ſcriptores efferre ſolent. Quotus-
quisque, enim, illis, quæ fortuna ipfi dedit, muneribus conten-

tus eſt, parce atque frugaliter vivit, & ab alienis opibus, &

mentem puram, & manus caſtas, ſervat, hunc, illuſtri elogio,
continentem dicimus. SEXTUs ille «L UsS, quem růOILIUS3)

juris eivilis omnium peritiſſimum, & ad dicendum paratum, ſalutat,

nihil aliud habuit ad ſupremum vitæ diem, quam duo pocula,
quæ L. PAULUsS ſocer ei ob virtutem, deviéto rege eERSso, do-
naverat. Atque, quum legati Aetolorum in conſulatu pranden-
tem in fi ctilibus eum adiifent, miſſa ab his vaſa argentea gene-
roſo ſprevit animo ?). Quanta ſanctitate Aſiæ præfuerit, &
quam ſingularem continentiæ laudem ſibi pepererit . MUTIUS
sSCAVOLA, vir ſanctiſſimus & ornatiſſimus ſuæ civitatis i), non
meis, ſed vALERII MAXNXIMI k) verbis eloquar: At ne O. quidem
SCEVOLA, quem I. CRASSUS in conſulatu collegam babuit, gloria
(b) 2 parum

e) Ii Oratione ſingulari de mode-

ſtia veterum J Ctorum, quæ exſtat in-

ſtat Orationes ſummi viri Utraj. 1655.
in 12. excuſas.
d) in Oratione de modeſtia veterum
g. Ceorum Harderovici 1729. excuſa &
repetita typis Lipfiæ 1741. in 4.
e) in Diſſertationum Triade p. 23.
24. Lege quoque ea, quæ de nota-
bli ?b APINIANI modeſtia in ejus

vita Cap. XF. §. 5. P. 563. editionis

—

repetitæ prælectionis plena manu at-
tulit E BERARDUS OTTO, grande
urbis Bremenſis decus.
In vitis J CGorum Romanorum
db. 99. edit. Hallenſis.
g) in BRUTO Cap. XX.
h) P?LINIUS MAIOR in Hiſt. na-
tur. L. XXXUI Cap. XI.
) CICERO in Orar. pro RO ε
CIO AMERINO Cap. XII.
k) l. c. L. VIII. Cap. X. V, a, 6

12 JENICHEN DEICTIS ROMA NIS.

arum illuſtris füit, qui Sſiam tam ſande & tam fortiter, obti-
* 7

nuit, ut ſenatus in eam provinctam iuuris mag ſtratibus exemplam
otque fermam firtt scÆανοHAM decreto ſuo proponeret. Qnd?
quod Aſiatici numquam gratam electiſſimi viri hujus memo-
tiam depoſuerunt, & diem feſtum in ejus honorem conchderunt,
quem ſolemni MorIZ nomine inſigniverunt ¹). Neque illau-
datam prætermittemus tuam inauditam & pæne portentoſam
continentiam, F. LIC NI CRASSE, qui, quum c. CARBONEM
detuliſſes, & ſcrinium ejus ad te a ſervo adiatum eſſet, con-
tinens complura, quibus facile reus graviſſimorum criminum
cARBO judicari poſſet, illud ipſum, ut erat ſignatum, cum ſer-
vo, æ&terna & ſemper victura laude tua, remiſiſti m) Certiſſi-
mum ſcontinentiæ exemplum prædbet M MANILIVUS, qui magis
bonæ famæ, quam opibus corradendis, ſtuduit. Advoco cI-
cERERONEMN), qui hunc in modum ſcribit: M. M ANILIUs, pa-
trum noſtrorum memoria, pauper fuit. Habuit, enim, ædiculas
in Carinis, & fundum in Labicano. Mos igitur ditiores, qui plu-
ra Bat emus % Claudat, denique, Ctorum virtutibus clariſſimis
inſignium agmen uASSURIUS SABINUsS, qui per univerſum
vitæ ſuæ ſpatium cum paupertate, individua bonarum men-
tium comite, conflictatus eſt, &, quum alioqui opportunam oc-
caſionem haberet, ad ampliſſimas perveniendi facultates; ni-
hilominus conſciam recti mentem caducis & fragilibus hujus
mundi bonis longiſſime antepoſuit. Atque miſeram & inauſpi-
catam expertus eſſet ſortem vir optumus, niſi diſcipulorum pie-
tas præceptoris ſublevaſſet inopiam o).
§. IX.
Gravis & ſeria ad proſe uenda tot illuſtrin candidiſimarum, ani-
marum exempla adbhortatio.
Quæ ſi accuratius mecum perpendo, toties iraſcor noſtræ
&tatis ine tiæ, quæ tot forenſes piratas & latrones quaſi ex
machina producit, pauciſſimos, qui cum ſanctiſſimis & præſtan-
tiſſimis
D) XS CON EHU Siz VERRE M II. n) Paradox. VI Cap. I
XXI. 0) POMTONIUS in l. 2. de orig.

m) VALEERI US MAXNXIMUS. I. e. juris §. 47.
1. rTE. Juris. J. 47

tiſſin
gue⸗
gnit
gie!
um
hom
Ca
mos
cent
ſud

pu,
ſcib
inju

VIRTUTIS PERFECTISSIMX EXEMPLIs .

mis hiſce viris comparari, nullum vel vix unum alterum-

u.
19 . 11. .
que, qui illis anteferri 4
hin D Fmitie⸗ priſcarum Eridueadrrme mophul ad 40 n me-
. zne ad ſimilia egre-
iun. gia⸗ anera berbettanen excitarent noſtros homines un eg e
Ulau. homines edh zu di atque ex animi ſæntentia affirmamus deos
oſam ca illa virtus 4 Aan ſententia, ignava opera Utinam 5
VEN mos hömines ſui n orbem, & in ruborem daret perditiſi
con. matiſimis snnb impune inferunt quodvis damnum inno-
inum ſub inani znn riaeeie e05 fortunis opibusque proterve &
ler. 5 pus, quo gravikſimamn wi D poliant. Erit! E. rit profecto rem
ſ. Hdibes Deus, & tot aralummer a Hils iniar ol præ.
eis inj 1 . HEer. rapinas, tot ſpoli
. uſtärun cinfernre patrocinia, tot lepurm 8 enktoned at
improbas ententias latas horrendo & lamentabili tor
l compenfabit ſupplicio.
ſlr.
limis
tſum
mel⸗
noe⸗
ujus
hi⸗
pie⸗
bſtre
ſi ex
ſtan⸗
limis

SUPPLE-

NAXNüααοππιαπιααιπιαα¾N6½αα¾α¾¾ααι
SUPPLEMENTUM

SPECIMINIS LI.

D
SIVE

OBSERVATIONES SELECTE

DE
C. AFRANIA.

C. AFRANIAmirum in modum exereuit jurisconſultorum ingenia.
Plerique mulieri huic CALPURNIXE, ſive C ALPHURNIX, nomen
tribuunt.
III.
Aliis CARFANIX nomen placet.
IV.

IIi tamen veram rectamque viam ineunt, qui C. AFRANI nomen

uſurpant.
V.
C. AFRANIA LICINIO BRUTTIONI, ſive BUCCIONI, fæde-
re conjugali juncta fuit. . .
VI.
Errant itaque vebementer illi, qui c. AFRANIAM in CALPUR-
NIAM, PLINII IUNIO RIS conjugem, commutant.

VII.

C. AFRANIA edicéto Prætoris, quo mulieres pro aliis peſtulare

bprobibentur, occaſionem non dedit.
VIII.
LEYSERUS defenditur, & contraria EBERARDI OTTONIS c%α
LOHANNIS GUILIELMI HOFFMANNI argumenta ſub mo-
deſtum examen revocantur.
Miran-

com
1es
vehe

ch
NI9
babi
coru
juva
ur
num
mon
uph
oper
NI
rent
FA
Viar
Aus
501
41

1
2
NIA,
mine,
catur.
(
in
ud
inn ſ
bej
trici
PR

cenſen

Kre,

wie.

Mel

Men

hle.

U⸗

Rore

M⸗

INICHEN DE cC. AFRANIA. 15

Mndem in modum doctiſſimorum hominum ingenium
exercuit c. AFRANIA, quam in multiplicem formam
commutarunt nimis ſeduli atque curioſi Pandectarum interpre-
tes. Primum de ipſo nomine mulieris hujus acriter atque
vehementer decertant. GEORGIUS BEYERUS ²), 1O. REI-
