Perpetuus, quam diu benedictio ſacerdotalis neceſſaria non erat,
ipſi matrimonio æquiparatus fuit, eosdemque cum illo effectus
habuit. Igitur concubinatus perpetuus ante ſæculum Chriſtia-
num XVI. & lege divina, & humana, permiſſus fuit. Nimirum
ante ſæculum XVI. adhibitio benedictionis ſacerdotalis liberi
adhuc arbitrii fuit, & ipſe rurnERus conjugendis permiſit be-
nedictionem ſacerdotalem adhibere, vel non adhibere. Poſtea
vero benedicétio ſacerdotalis & inter catholicos & Proteſtantes
4510

te
igi
119
rer⸗

I5
ſo⸗
lia
21
tum
beri
Lbe⸗
llea

ntes

INDEX IV. 145

abſolutæ neceſſitatis facta eſt, & ex hoc tempore concubi-
natus perpetuus res licita eſſe deſiit IX. 201 ſq.
Reus concubinatus eſt, qui benedictionem ſacerdotalem ab
extraneo ſacerdote contra leges impetravit. CGonvaleſcunt
tamen hujusmodi clandeſtinæ & illicitæ copulationes, & ve-
rum matrimonium efficiunt, ſi, accedente publica auctori-
tate, confirmentur, atque ſic vitium purgetur. Quodſi an-
te hanc publicam eccleſiæ ratihabitionem alterutra pars
alias nuptias facit, peccat quidem & punitur, non tamen
tamquam binuba, ſed tamquam concubinaria IX. 210 ſqq.
Temporarius a cHRISTO interdictus fuit. Quam CHRISTI
prohibitionem diu neglectam tandem LEO X. Pontifex Ro-
manus & cA ROLUSV. Germanorum Imperator renovarunt
IX. 201 ſqꝗq.
CONCUBITUS.
Cum muliere, quam quis ſibi ſub conditione deſponſavit, ce-
lebratus efficit, ut is huic conditioni renunciaſſe abſolute

præ ſumatur IV. 989 ſq.
Cum ſponſa conſummandi matrimonii cauſa factus præſumi-
tur IV. 989 ſq.

Cum vuxore adultera celebratus efficit, ut adulterium remiſ-
ſum eſſe præſumatur. Maritus igitur proceſſum divortü
ex capite adulterii inſtitutum continuare nequit, ſi, eodem
durante, cum uxore ſua carnaliter ſe miſcuit, etſi literas re-
verſales ab uxore adulrera acceperit, quod ille coitus juri-

bus ſuis præjudicare non debeat IV. 989
Illicitus cum teſtatore aut teſtatrice teſtamentum vitiat V.
802

In quantum inter deſponſatos attendatur? disquiritur V. 60 ſqq.
CONCURSUS CREDITORUM.

conf. ExPENSXE CONCURSUS.
Continuatur contra creditorem, qui debitoris ſui bona cu
ſuis ita commiſcuit, ut commode ſeparari nequeant VII.

10½ ſq.
Defceribitur VII. 463 ſq.
Dividitur in univerſalem, vel particularem, ac utriusque dif-
ferentia traditur VII. 461 ſq q.

(D) Diu-

36 INDEX IV.

Diuturnitatis ejus cauſa vera atque præcipua eſt conſtitutio
curatoris VII. 482. 557 ſg.
Eſſe poteſt etiam ſine debitore communi & contradictore ViI.
463 ſg. 557
Excitare poteſt prima omnium uxor contra maritum obæra-
tum ratione dotis V. 350 ſq-
In illo, ſi de contractu ipſo ejusque ſolemnibus ſermo eſt, ju-
ra fori confractus, ſi de collatione creditorum, jura fori con-

curſus ſpeétantur VII. 46 9

Infamiam apud Romanos numquam irrogavit, ſed ſaltem le-
vis notæ maculam, quæ omnia adhuc hodie eadem ſunt
VII. 461 ſqq.
Inſtitui debet in foro domicilii. Quodſi tamen bona ejus,
vel maxima illorum pars alibi ſita eſt, in foro rei ſitæ per-
agi poteſt II. 70 ſqq.
Malum reipublicæ longe peſt lentifſimum eſt VII. 481 ſqq.
Non adimit jus perſonam debitoris ex cambio perſequendi

& arreſtandi Vil. 554 ſq.
Non eſt juſta reſcindendi locationem cauſa IV. 655 ſq.
Non pertinet ad cauſas perſonaliſſimas, in quibus de ſtatu;
de matrimonio, de operis locatis, agitur VII. 554
Particularis initium accipit ex eo die, quo plures credirores
agere cœperunrt VII. 465 ſqq.
Particularis non turbat litis pendentiam VII. 4698 1J.
Quando illi, quibus jus dominii competit, concurſui ſe immiſce-
re cogantur, quando non? VI. 471 ſqq.

Univerialis ex die edictalis citationis initium capir VII. 465 ſqq.
Univerſalis lites etiam alibi pendentes ad forum ſuum trahit
VII. 468 ſq.
Vox ejus nova? res antiqua, eſt VII. 460 ſq-⸗

coNCURSUS CREDITORUM CIASSES-
Docetur, qui creditores collocari debeeant

a) in prima VII. 483 ſqq.
b) in ſecunda VII. 509 1ſq.
c) in tertis VII. gI5 ſq.

d) in

—

INDEXN IV. 222

d) in quarta VII. 724 ſgs.
e) in quinta VYVII. 52 1 ſqu.
CONDEMNATIDO.
Ad plenam condemnationem neque ſpontaneæ reorum con-
feſſiones, neque ultroneæ ſui delationes, & accuſationes,
ſufficiunt, ſed corpus delicti ante omnia inveſtigari opor-
tet VIII. 476 ſq 4.
CONDICTIO CAUSA TATA, CAUSA NON
SEQU TA.
Ob promiſſionem heæreditatis vel legati aliquando competit
VI. 849
CONDICTIO FURTIVA.
Locum habet .
1, contra eum, qui ſceivit, ubi res furtiva lateret, domi-
no tamen quærenti eam non indicavit III. 103
2) contra hæredes furis, etſi publice puniti ob hoc fur-
tum III. 98
32) contra patrem familias, qui famuli ſui furtum non im-
pedivit 1I1. 98

Non habet eam furtum paſſus 5 ſi i ipfius ex turpi cauſa inter
fit III 94 ſq.
Præſcriptio contra Ulam admittitur III. 102
Proceſſu ſummario, aliquando ſummariiſſimo, traélatur 111. 102

TCLONDIcTIO INDEBITI.
Datur hæredibus, ſi hæreditas æri alieno exſolvendo non ſut.
fcit, contra legatarios, quibus ipſi legata exſolverunt VI.
866
impedir eam craſſus & inexcuſabilis error. Dubium leve &
facile ſuperabile non attenditur III. 84 ſqq.
Inſutui poteſt a creditoribus intuitu uſurarum a debitore obæ-
rato indebite ſolutarum 5* III. 87 ſq.
Locum habet, ſi quis ex errore & ignorantia facti pi oprii
ſolvit III. 81 i.
Non habet eam V
1¹) colonus, qui remiſſionem mercedis jure petere poterat,
eam tamen ſciens integram exſolvit AXl. 205 ſq.

6) 2 2) de

1I48 INDEX W.

2) debitor, qui vel uſuras indebitas, vel ampliores, quam

promiſit, ſolvit III. 86 fg.
3) is, qui ſcit, ſe non debere, ac tamen ſolvit, tametſi ani-
mum repetendi habeat . III. 92 ſq.

4) is, qui vi ſententiæ a judice pronunciatæ, etſi injuſtæ,
ſolvit. Excipitur tamen ſententia in proceſſu exſequu-
tivo lata III. 94
Non impedit eam —=
a) aliquando error juris III. 84 ſq q.
b) inſtrumentum vel pactum ex errore confeſtam III. 8& ſq.
Uſuræ in ea regulariter non adjudicantur. Monnumquam ta-
men reus in ea ſimul ad uſuras ſolvendas damnatur III 88
ſq. 91 ſq.
CONDICTIO INDEBITI EXN ERRORE.
Inſtitui poteſt indiſtinéte intra triginta annos ad retre ctandas

privatorum adminiſtratorum rationes Al. 12 ſd.

cONDICTIO EX L. 32. DE REBUS CREDITISs.
Plane convenit cum adtione utili de in rem verſo II. 63 7.

CcONDICTIO EX L. ULT. C. DE ALEATORIBUS.

Adhuc hodie locum habet II. 6o5 ſqq.

cONDIcCTIO EX I. 35. §F. VLIT. C. DE DONATIONIBUS.
Hac conveniri poteſt donator, qui per nudam conventionem
quid promiſit, ad rem promiſſam præciſe tradendam VI.
5 1190
coNDIcCTIO EX MUTUVO.
Competit petitori annuorum redituum perſonalium VI. 929

Locum habet etiam poſt pignoris interitum V. 10
Natura ſua non ad proceſſum exſequutivum, ſed magis ad

ordinarium, pertinet II. 637

coNDICTIO SINE CAUSA.
Competit emtori ad repetendum ſolutum, quando res ven-
dita poſt perfeétam venditionem, & pretii ſolutionem, com-
mercio eximitur III. 418 ſqq.
CON-

III. 228

—
S 2

——

„ —*

INDEX IV. 145

CONDIcCTIO TRITITCIAIRIA.
Adhuc hodie in uſu eſt III. 104 ſqq.
In ea debitor moroſus præſtat æſtimationem maximam, quam
res poſt moram habuit. Quæ æſtimatio maxima etiam de-
betur tunc, quum certum præſtandi tempus fuit præfini-
tum, nec obſervatum III. 104 f.

CONDICITIO OE TUVRPEM CAUSAM.
Inſtitui poteſt
1) contra illum, qui dolo alterum ad tranſigendum indu-
xit I. 482
2) in cauſis ſtipendiorum III. 80
Inſtitui cum effeétu non poteſt
a) contra conciliatorem nuptiarum ad reſtituendum proxe-

neticum acceptum XI. 108 ſqg.
b) in debitis pecuniariis III. 72
Non obſtat ei exceptio transactionis III. 73 ſq.
Uſuræ in eam non veniunt . I1I. 7
Uſus ejus hodiernus rarior, aliquis tamen eſt III. 72 ſq.
CONDITIO.
Adjecta blaſphemiæ pœnam non mitigat VIII. 5127 ſq.

Adjecta diffidationi pœnam ordinariam non minuit, niſi talis
ſit, quæ propoſitum nocendi & periculum imminuit VIII.

349 ſq.
Adjecta injuriæ pœnam non mitigat VIII. 557 ſq.
Diſcrimen inter eam & modum docetur VI. 964 ſq.
Plures conditiones copulative & disjunctive adjectæ ſæpe di-
verſimode ex mente feſtatoris explicantur VI. 706 ſq.
Poſitus in ea non cenſetur hæres inſtitutus, nec ſubſtitutus,
nec fideicommiſſo honoratus V. 704 ſq.

CONDITIO NUPTIARUM.

Vocationi miniſtri eccleſiæ adjecta nihil in ſe inhoneſti, nee

illiciti, habet. Legibus tamen humanis vetatur. Igitur a
patrono privato adjici nequir, a principe poteſt, eamque,
ſi ab hoc adjiciatur, candidatus ſine crimine & macula im-
plere poteſt 1X. 922 fd.
(T) 3 CON-

10 INDEX IV.

CONDYCTIO.

Prædii alienati a majore fadta ratam efficit alienationem præ-
dü in pupillari ætate celebratam V. 159
Servare debet jure communi moto concurſu. An vero ab
illa recedi queat jure Saxonico? anceps quæſtio eſt. For-
tiora tamen pro conductore argumenta adſunt VII. 584 ſq.

CONDVUCTYOR.

Actiones & exceptiones eaedem ipſi contra tertium dantur,

quæ competunt locatori IV. 659 ſqg.
Appellare nequit ad rem finita locatione reſtituendam damna-
tusS IV. 690

Caſum omnem, præter vim extrariam, in ſe ſuſcipiens, quum
deinde damnum contingit, vim extrariam probare debet,
quæ probatio etiam per conjecturas fit IV. 673 ſqq.
Compenſatio debiti illiquidi conductorem non quidem a ſol-
wendo, ſed tamen a pœna in ceſſationem ſtatuta, liberat
IV. 691 ſq.
Damnum, quod ipfſi ex ruinoſis ædificiis accidit, a locatore re-
te repetit. Probare tamen ſimul debet, ædes ruinoſas ab

initio contractus fuiſſe IV. 676 19 4.
Expellhi nequit
1) ob æs alienum W. 696

2) concurſu creditorum contra locatorem orro. Tunc,
enim, conductio in creditores continuartur W. 695 1.
4) vi privata a locatore finita locatione, ne tunc quidem,
ſi pacto permiſerit locatori, vi privata uti. Quod pactum
facientem, nec a pœna, nec a reſtitutione ejus, quod in-
tereſt, liberat. Intereſſe vero hoc ex æquo & bono æſti-
mari oportet, ac peccat judex, qui operoſam probatio-
nem & reprobationem decernit IV. 687 ſq X. 328 ſq.
Expelli juſte poteſt ob mercedem intra biennium non ſolu-
tam IV. 69 1 ſq.
Jurisdi tionem ſimul conducens, ipſi ei jurisdiétioni, cui reh-
qui incolæ ejus provinciæ ſubſunt, ſubjicirur IV. 661 ſq.
Juris-

—— — —

INDEX IV. 111

Jurisdictionem fimul non conducens, locatori, extra cauſas

locationem concernentes, ſub jicitur IV ser ſqꝗ.
Merces ut ipſi remittatur propter ingens damnum, quod in
fructibus patitur, ipſa æquitas poſtulat IV. 678 ſq.

Mercedes remiſſionem, qui fibi ob certos caſus ſtipulatus eſt,
alios caſus, quorum nulla in contraéctu mentio facta, ſuſce-
piſſe non cenſetur, ſed & propter hos remiſſionem reéte
petit ð IV. 680
Mors ejus aliquando locationem finit IV. 696
Mortuus conduétionis jus in omnes hæredes ſuos transmitrit,
&, ſi locator unum ex hæredibus conductoris præfert, cæ-
teris tamen jus ſuum non adimit, ſed hi ceommunicationem
lIucrorum a prælato recte & efficaciter petunt IV. 671 fq.
Non obligatur ex familiæ ſuæ facto, niſi caſum in ſe ſuſcepit
” IV. 672 ſqq.
Onera omnia in ſe ſuſcipiens ad inſolita non obligatur IV. 670
Prædii, etiam jus lignandi, quamvis de eo nihil dictum fit,
habet IV. 667 ſq.
Prædii, cui jus detractus competit, jus hoc contra incolas emi-
grantes recte exercet, ipſe tamen conductor, finita condu-
Rtione, diſcedens, cenſum emigrationis locatori ſolvit IV.

Prædii, cui jurisdictio adnexa eſt, jurisdictionem ſimul con-
ſequitur IV. 661 ſq.

Prædii nobilis, in judicio a locatore ſuo conveniri nequit II. 27
Prædiorum publicorum, a ſatisdatione immunis non eſt I. 35¾
Prædiorum urbanorum, etiam, ſi per calamitatem improvi-
ſam prædii locati uſus impediatur, vel imminuatur, atque
adeo res in alium, quam in quo ab initio fuit, ſtatum per-
veniat remiſſionem mercedis recte petit XI. 207

Præſtationem eorum, quæ contractui inſerta ſunt, ſed quæ

præſtari non poſſe ipfe novit, poſcere nequit IV. 669

Prati, ob luem pecorum pratum juſte deſerit IV. 693 ſq.
ueri nequit ſpolio, ſi locator poſteſſionem privatim, non
reſiſtente eo, recuperavit IV. 687 ſq.

Kece-

152 INDEX IV.

Recedere a contractu impune poteſt, fi propter caſum inter-
venientem re locata ſufficienter et ſecure uti nequit IV.
693 ſq.
Remedia poſſeſſoria illi, ſecundum jus civile, ſaltem compe-
tunt contra tertium, non contra ipſum locatorem, ſi ille
vim faciat. Sed jure Canonico & moribus ipfi ea non ſo-
lum contra tertium, ſed etiam contra ipſum locatorem, &
eum, qui a locatore cauſam habet, competunt VII. 118 ſqq.
Reſiliendi juſta a contractu locationis conductionis cauſa eſt
ſolus metus, ſi modo verofimilis ſit, etſi ex eventu deinde
vanus appareat IV. 693 ſq.
Reſtitutionem rei, finita locatione, detrectare nequit propter-
ea, quoniam locator, ex alio capite, ipfi aliquid debeat.
Si tamen nihilominus detrectat, & rem & æ&ſtimationem
ejus reſtituere cogitur. Quæ pœna adhuc hodie peti pot-

eſt IV. 688 ſq.
Retentionis jus contra emtorem expellentem non habet IV.
696
Species conductorum variæ ſunt Al. 192
Veteres conductores novis præferre adhuc hodie obligatur
fiſcus III. 651 ſq.
Veteres conductores ut novis præferant eccleſiæ & pia loca,
cogi nequeunt III. 65 3 ſq.

Veteres conductores, etſi eamdem, quam novi, mercedem
offerant, locatoribus ſuis, contra horum voluntatem, ſe
obtrudere nequeunt III. 648 ſJ.
CcoONDUCTOS SALVVUS.
Antequam is atrocioris criminis reo datur, omnia, ut e fuga
retrahatur, & in cuſtodiam mittatur, tentanda ſunt X. 13 a.
Omnis tacitam in ſe conditionem habet, ſi res in eodem ſta-
tu permanſerit. Igitur, mutata prorſus rerum facie, is, cui
ſalvus conductus datus, ex nova cauſa ſuperveniente in cu-
ſtodiam recte mittitur. Quo maxime pertinet, ſi, dum ſal-
vo conductu fruitur, novo crimine ſe polluat X. 31 ſq.
Perperam a magiſtratu datus principem non obligat, nec reum
ſecurum reddit. Collegia etiam juridica in ferendis ſententiis
hujusmodi promiſſiones & ſalvos conductus recte negligunt,
ac

INDEX

ac ſecundum leges judicant. Quod in Saxonia publica le-
ge conſtitutum eſt . X. 45 1g.
Reſtringi poteſt ſic, ut reo vita ſaltem ſalva promittatur, at-
que tunc reus in vincula conjici, & pœna alia quacumque,
præterquam mortis, adfici, ſed & torqueri, poteſt X. 42 ſq.
Tempus ſalvo conductu comprehenſum de momento in mo-
mentum currit. Itaque, eo elapſo, reus, qui nondum re-
ceſſit, capi confeſtim ac puniri poteſt. Nec injuſte facit
magiſtratus, qui reum incautum aſtu, ut ultra tempus præ-
finttum moretur, inducit, atque ſic dolo bono circumven-
tum in cuſtodiam mittit X 23 ſq.
Verba ſalvi conduéctus cavillari & captari non licet. Expli-
canda illa ſunt ſecundum communem uſum loquendi. Ar-

IV. 152

tificioſa eorum interpretatio fraus eſt X. 28 fg.
Violari poteſt numquam, ne quidem propter benum publicum
X. 16
CONFESSIO. .

Adverſarii, qui alterum vi, clam, vel precario, poſſidere di-
cit, ei in proceſſu ſummariiſſimo ad probandam poſleſſio-
nem prodeſt VII. 726 ſq.
Debitoris ad probandam ſummæ incertæ, pro qua alter ſdezut.
ſit, quantitatem non ſufficit VII. 869
Imperatoris imperio & ſucceſſoribus non nocet VII. 417

Ingenua, quomodo ab adverſario ſine poſitionibus extorque-

ri queat? inveſtigatur II. 509 ſqq.
Mariti, ratione illatæ dotis, in quantum probet? disquiritur v.
275 1ſqq.

CONTESSIO ENXTRATUDICIALIS.
Indicium criminis fragile atque lubricum eſt X. 190 fq.:

Pro ea accipi non debent verba, quæ quis temere de ſe effu-
ttt X. 190 ſq.

Probanda plene eſt, ſiquidem a reo negerur X. 97 ſqg.

Repetita ſæpius plene, etiam in cauſis criminalibus, Probatf
. VII. 41 3
(O Re-

154 INDEX IV.

Repetita ſæpius ad irrogandum ultimum ſupplicium, vel cor-
poris pœnam, non ſufficit. Sufficit vero ad pœnam levio-
rem X. 197
Sola per ſe nihil probat, ſed aliis probationibus atque argu-
mentis ſaltem pondus addit VII. 403
Suſpicionibus levioribus fulta ſine corpore delicti ad decernen-
da tormenta non ſufficit X. 193 ſqq.
CONFESSIO TUDICIALIS.
conf. CoNFESSIO.
Adalteri adulteræve confitenti quidem nocet, ſed non alteri
parti. Itaque hæc confeſſio ſola neque ad inquirendum,
neque ad reum in carcerem mittendum, neque ad jusjuran-
dum purgationis decernendum, ſufficit IX. 31 fqq.
Conditionalis, immo inficiatio cum additamento, operatur id,
ut ob eam aliquando reo ultimum ſupplicium irrogari queat
X. 208 ſqq.
Elicita a judice per blanditias & promiſſiones legitima eſt. Non
debet tamen judex mendacia, nec calumnias, immiſcere, nec
aliquid, quod ſupra ejus poteſtatem eſt, polliceri X. 85
Elicita ſub ſpe veniæ a judice, qui eam dare non poteſt, do-

loſa adeoque nulla eſt 1I. 652
Eſt, quando litigator adſertionibus adverſarii in judicio non
contradicit VII. 414 ſq.

Ex qua reus ad ultimum ſupplicium damnatur, clara, pura
& indubia eſſe debet; Si quæ ambiguitas apparer, confeſſio
abſoluta tormentis exprimenda eſt X. 205 ſq.
Extorta aliis, quam quæ vel legibus ſanciuntur, vel ſolito judi-
ciorum ordini conveniunt, & a collegiis juridicis præſcribun-
aur, eruendi veritatem remediis, aut alio, quam præſcribun-
tur, modo, pro nulla habetur, ac impune a reo retracta-
tur. Reus tamen, qui eam deinde in judicio ratam habet,
recte ad poenam ordinariam damnatur X. 82 ſqq.
Extorta ſine legitimis indiciis nulla eſt. Quod ſi tamen deinde,
poſt inveſtigationem facti, & explorationem circumſtantia-
rum, vera deprehenditur, attendi omnino debet X. 80 4q.
Extorta tormentis ad irrogandum ultimum ſupplicium non ſuf-
icit, niſi ratam poſtea habuerit rxepetieritque reus X. 2 . da⸗
10t

—

INDEX WJW. “

Ficta in adulterio ad irrogandum ultimum ſupplicium non ſuffi-

or.
fd. cit. Sufficit tamen ad decernendum divortium, ſed eum
19 majore circumſpectione, quam in aliis cauſis IX. 30
gu. Furis, ut extorqueatur, ſi is damnari debeat, abſolute neceſ-
494 ſarium non eſt VIII. 63 ſq.
en. Furis propria ad convincendum puniendumque illum præciſe
Ng. 1 non deſideratur VII. 96 ſq.
Homicidæ, accedentibus graviſſimis circumſtantiis, efficere
poreſt, ut is, etſi nullum corpus deliéti adſit, uſtimo ſup-
tei Plicio puniri queet .V IX. 41 †
in,. 1 Muti et ſurdi de homicidio nutu et ſignis facta, ſi aliis argu-
. mentis fulciatur, legitima eſt, plene probat, ac ad irrogan-
. dum ultimum ſupplicium ſufficit IX. 424 ſqq. X. 116 ſqq.
g⸗ Obligar confitentem, ſine alterius acceptatione VII. 415. 417
r, Plus ponderis habet, quam extrajudicialis, atque plene probat
ee . . VII. 408 ſqq.
d Polygami ſola ad irrogandum ultimum ſupplicium D tucheit
Nece Ppro judiciali habetur confeſſio coram commiſſario facta. Nen
3 opus eſt, ut in loco judicii fiat. Atque de hac confeſſione

teſtimonium commiſſarii plenam fidem facit. Jurare tamen
oportet commiſſarium teſtificantem, niſi jam ante jurejuran-
do in judicio obſtrictus fuerit VYVII. A41I ſqꝗq.
Revocatur ob errorem, quem tamen probari oportet VII 4151q.
Rei de ſociis criminis graviſſimum facit contra hos judicium,
nec opus eſt, ut ea tormentis extorta ſit. X. 184 ſJ.
Reus, qui poſt confeſſionem in tormentis factam obmutefcit,
ut eam ante executionem repetere nequeat, tamen punitur,

neee poena ordinaria propterea mitigatur X. 126 ſqq.
Sodomitæ ſine corpore delicti ad ultimum ſupplicium irrogan-
dum non ſuficit .— 1X. 277 ſq.

Spontanea rei, quam falſam eſſe novit, in judicio facta, con-
fitentem alteri obligat, nec confitenti reſtitutione in inte-

grum propter metum vanum ſuccurritur VII. 4 1 ſq.
Spontanea reorum ad plenam condemnationem non ſuſhcit
VIII. 476 ſq.

(C) 2 CON-

9

156 INDEX IW.

CONFESSIONIS RATIFICATIO.
vid. RATIFICATIO-

CONFESSIONIS RETRACTATIO.

In explicanda hac doctrina quatuor ab invicem ſeparari opor-
tet . X. 2155 Id.
Confeſſiones incogitatæ et forte in ſermonibus factæ, nihil
probant, atque adeo impune retractantur X. 2 5 fq.
Retractatio confeſſionis judicialis, ſed voluntariæ, reum ab
ordinaria poena non liberat, ſiquidem confeſſio illa idone-
is argumentis fulta eſt, &, reum eludere ſfaltem judhcium
velle, apparet. Hoc caſu retractatio confeſſionis etiam fub
tormentis facta reum non juvat X. 216ſq.
Retractatio confeſſionis perpetua efficit, ut reus bis, ter, vel,
extra Saxoniam, amplius etiam torqueri queat, nec ipfi tor-
menta remittantur, etſi ſe confeſſurum eſſe polliceatur X. 224
Reus, qui crimen in tormentis fatetur, et confeſſionem ſuam,
interjectis aliquot diebus, repetit, ſed in die exſequutionis
retractat, tamen ad ſupplicium rapitur, nec opus eſt, ut
collegium juridicum ante conſulatur. Sed hoc non aliter,
quam ſi 1) judex de veritate confefſionis in animo convictus

eſt, & 2) reus nullas veriſimiles revocationis ſuæ cauſas

allegare poteſt. Præſtat ergo, collegia juridica, ante diem
exſequutionis, in futurum de retractatione, ſi illa forte fiat,
conſuli X. 220 ſq-
CONFESSIONIS SIGILLUM.
Illi plus, quam æquum & bonum eſt, vulgo tribuitur
IV. 1214 ſqq.
Sacerdoti confeſſionem ſibi factam revelanti aliqua fides habe-
tur IV. 1117 ſqq. A. 199 ſqꝗ.

CONFIRMATIO JIUDICIALIS.

Non obeſt minori in contractu læſo I. 653
Omnibus confirmationibus clauſula tacita ineſt, in quantum
actus de jure vaket . 1. 416
Sola alienationem peculii adventitii legitimam non facit III. 212
CoON-

—

IIINDEX IVY9-.— p:„- 1357
LoONFIScCATIO BON. ORUM.
conf cOMMISSUM.
Loeum habet in Saxonia in proſcriptione reorum locupletium
. . X. 52 ſqꝗ.
CONFRONTATIO.
De ea nihil certi in jure eſt conſtitutum. Ergo es tota pru
dentiæ judicis relinquitur VIII. 473
CONIECTURAT.
Ambiguæ ad revocationem teſtamenti non ſufficiunt V. 647 fq.
Communes in hæredipetarum crimine raro jurijurando ſupple-
torio, plerumque purgatorio, locum faciunt VI. 815 ſqg.

Contrariæ aliquando admittuntur contra præſumtionem, quæ
pro ſubſtitutione directa contra fideicommiſſariam eſt v. 69 t

Ex illis nonnumquam colligitur donandi animus V. 418
Graviores ſufficiunt
a) ad divortium decernendum IxX. 23 ſqq.

b) ad illationem dotis probandam IV. 1187 ſq. V. 380 f’d.
Graviſſimæ adulterii ad ultimum ſupplicium irrogandum non
ſufficiunt IX. 23 ſqq.
Graviſſimæ de inceſtu commiſſo impediunt nuptias. Ac ſuſ-
picionibus talibus oneratus ad jusjurandum purgationis ad-
mitti non debet IX. 234

Graviſſimæ, quod reus hominem occiderit, & cadaver aboleve-

rit, in homicidii crimine pro corpore delicti ſunt IX. 411 ſq.
Graviſſimæ de perduellione ad irrogandum improviſum ſup-
ſufficiunt VIII. 857
Leves in homicidio, ſi nullum in cadavere vulnus, ac mortis
violentæ veſtigium, apparet, ex rixa & lite defumtæ, ad

inquiſitionem non ſuſſiciunt, graviores tamen admittun-

tur, ac pro corpore delicti habentur IX. 412 ſqq.
Non ſufficiunt ad delegationem inſtiruendJam VII. 967
Pluris probant
1¹) aliquando liquido VII. 780
2) dominium H IV. 975

(U) 2 3) do-

159 INDEX IV.

3) donationem inter conjuges NV.i. 299 [d.

4) donationem mortis cauſa VI. L25 1 ſq.

5) expilationem hæreditatis VIII. 409 ſqꝗq.

6) inceſtum, quamvis illum conſtanter neget reus IX 23014.

7) mortem abſentis II. 3231
3) partum in matrimonio natum eſſe illegitimm V. 391
9) poſeſſionem VII. 136

10) propinquitatem 1II. 3.6

I1) in ſtupri cauſa aliquando jurijurando ſuppletorio, aut

ſaltem purgatorio locum faciunt IX. 166 ſqq.
12) vim extrariam IV. 673 ſqq.
Simplices & infirmæ ad juramentum hæredipetæ decernen-

dum non ſufficiunt VI. 813 fq.

Sufſficiunt

a) ad condemnandum in criminibus, tam levibus, quam atro-

Cibus IV. 963 ſqq.
Quæ ſententia non intelligenda eſt de ultimo ſupplicio, ſed
de poena extraordinaria, fuſtium ictu mitiore X. 256
b) ad fraudem deregendam in commutatione pacti commiſ-
ſorii in alium contractum III. 109 fq.
Una regulariter plenam fidem non facit IV. 959 ſq-
Una aliquando ad probandum dominium ſufficit IV. 961 ſq.

Veroſimiles fideicommiſſum inducunt, etſi verba ſubſtitutio-
ni directæ conveniant “ VI. 973

CONIGIUM.
vid. MATRIMONIUM.
CcONIUX.
conf. BONA CONIUGIS ADULTERANTIS. BONA
CONIUGVYVM. .
Abſens eam, quæ bona fide interim ſecundas nuptias celebra-
vit, in thorum recipere debet “ II. 330 ſq.
Ad teſtimonium contra conjugem ferendum nec volens ad-

mitti debebat, ſed in praxi admittitur VI. 1188 ſq.

Ad teſtimonium contra ſe invicem ferendum de jure non ſunt

cegendi, ſed in praxi tam in criminalibus, quam in civi-

libus, coguntur IV. 1189 ſq.

Diſcor-

ſe

miſ.

ſac⸗
61 .
utio⸗
1.913

—
—
= .
W☛
=
-ẽ

—
— .
Sn

INDEX IYY. 565 9

Diſcordes ad conciliationem & transactionem ineundam a ma-

giſtratu reéte adiguntrurr l. 637 ſq.
Diſcordium lites componunt equites AARIAE glorioſæ V. 349
Teſtimonium eorum jura improbant, praxis admittit. Tale vero
teſtimonium conjecturis ſuffultum plene probat IV. 1187 ſq.
CONNUBIVM.
vid. MATRIMONIUM.
cONSANGUINEI.„.
Cædem eorum jus USTINIANEUM Parricidium quidem ap-

pellat, ſed gladio ſaltem punit. Jus c AROLINUM vero poe-
nam ecrum, qui conſanguineos occidunt, exaſperari jubet

. IX. 684 ſqq.
Curatoris bonorum abſentis ſunt II. 339. 342 13.
Curatores muliebris vicem ſupplent V. 778

Pro conſanguineis moderamen inculpatæ tutelæ locum habet,
nec deſideratur vitæ, ſed ſufficit corporis & valetudinis,
periculum IX. 441 ſqq.
Teſtes in propria cognatione eſſe poſſunt II. 347
Teſtimonium illorum in jure non quidem plane rejicitur, ſed
tamen maxime ſuſpectum eſt, in praxi autem aliquando ple-

ne probat IV. 1190
Z CONSANGUINITAS.
vid. PROPINGUITAS.
GCONSCIENTIA PARRICIDII.
vid. PARRICIDII CONSCIENTIA.
CcoNSENSUWSs.
Elici poteſt blanditiis, aut per ſolertiam UII. 39 fq.

In emtione venditione factis declarari poteſt III. 395 ſqq.
In fidejuſſione quibuscumque verbis & factis declarari poteſt
”ůü VlI. 864 ſq.
Tacitus faétis declaratus ad conſpirationem ſufficit VIII. 100

nondum effuxum fuerit

Valet, etiamſi deliberandi, quod quis ſibi ſumſit, ſpatium

III. 397 ſq.
2 cON-

cONSENSUSNUPTIALIS. .

Adſcendentium non recte negligitur V. 30 ſq.
Curatotis in multis locis neceſſarius eſt V. 31 f1 ½

Matris, quamdiu pater vivit, præciſe neceſſarius non eſt l. 18 ¼ “
ſqq. V. 30 ſq. M
Matris, quando pater diem obiit ſupremum, abſoſute neceſ-
ſarius eſt . V. 30 ſq.
Parentum omnium jure naturæ requiritur, ac peccant liberi,
qui eorum conſenſum negligunt. Præſertim quum hunc con.
ſenſum etiam leges multorum locorum exigant V. 24 ſG.
Parentum tacitus ſuffieit, dummodo ſit liber & certus V. 29
Patris neceſſarius eſt I. 184 ſqq.
Principis in nuptiis ſubditorum & vaſallorum præciſe requiri

—

non debet V. 32 ſq.
Vitrici, diſſentiente matre, non attenditur V. 30 ſg.
coNSENSUSSPONSALITIUjWs. “
Elicitus per ſolertiam & blanditias obligat V. 9
Non probatur ex annuli datione, etſi eam tractatus ſponſali-
tii præceſſerint V. 20 lG.

Pro illo nen habetur taciturnitas liberorum, dum a parentibus
deſponſantur, quum de diſſenſu illorum aliunde conſtet IVY.

Simpliciter declaratus (das Jawort) perfecte obligat, etſi ſpon
ſalia ſolemnia non acceſſerint V. 10 ſqq. “
Simplex tunc etiam obligat, quum conſentientes de inſtru-
mento in poſterum conficiendo convenerunt VvV. k44
Simulatus obligat V. 17 —ð
cONSIGNATIO PARENTUUA
vid. ATTESTATUM.
CONSILIARIUS PRINCIPISs. 3
Honeſte dimiſſus cenſetur, quem princeps, nulla cauſa addi-

Immunis a tormentis eſt

* .
. Obi-

ſ
194
o ſe.
ecel⸗
oſg.
lberi,
con⸗
lo.
V. 2
lge.
gdiri
1 ſh.

V. 1)

onlali⸗

10 ſcd.

ntibus
t W.
21 ſ.
ſpon⸗
1o ſae⸗
jnliru⸗
V. 14

. Ack⸗
1 125

ai.

IN DEXN IVv. 1Ior

Nobilitatem generis per dignitatem ſuam non conſequitur X.
S 68 ſq.
Peccat aliquando, dum conſilium non dat III. 347
. CONSILIUM.

Ancipitis & audacis conſilii eventus cônſiliario non imputatur
III. 343 ſq. VIII. 716
Collegarum ſuorum negligere nequit collegii præſes, immo
plura collegarum ſuorum conſilia ſequi neceſſum habet idem
etiam cum ratione diſſentiens IL. 347 ſq. 349. VIII. 808. 810
Collegii alicujus univerſi, improſpere cedens, nec præſidi,
nec membro collegii, aliique miniſtro principis, imputari
poteſt III. 250
Fraudulentum punitur III. 344 ſq.

Imperitum & imprudens in eo, qui artem profitetur, crimen eſt

III. 345 ſq. VIII. 820

Solum, niſi factum aliquod, e. g. commodatio inſtrumentorum,

comitatus etc. accedat, furem non facit, obligat tamen ad
damnireſtitutionem, & poenam extraordinariam VIII. 125ſq.
Sola conſilia cum hoſte contra rempublicam inita, etſi reus ani-
mum exſequendi non habuerit, perduellio ſunt VIII. 639 ſq.

Superioris delinquenti ad mitigandum poenam non prodeſt

CONSISTORIUM.

Aſſeſſores ejus ut ſint theologi, abſolute neceſſarium non eſt

II. 127

Cognitionem ſibi arrogare non poteſt, quum cauſa clerico &

laico communis ventilatur II. 580
Forum ejus retinet clericus, munere licet ſuo privatus II. 114
Immediate citare poteſt perſonas ſæculares, nec opus habet
ſubſidium magiſtratus, quibus illæ ſubjectæ ſunt, implora-
re. Aliud tamen obtinet in Saxonia. Quod jus vero exorbi-
tans eſt, adeoque ſtricte interpretandum, nec ad alia exten-
dendum collegia I. 322 ſq.
—W CONSISTORII IUS.
Habens, ſumtus in negotia, quæ ad communem eccleſiarum uti-
litatem pertinent, de ſuo facit; id vero, quod in commodum
= (X ) ſingu-

162 INDEX IV. -

ſingularum eccleſiarum impenditur, ex ærario eccleſis ſtico

ſumit = II. 124 ig4.
Non competit principibus apanagiatis II. 115 ſq.
Pertinet ad jura majeſtatis, ſeu territorii II. 1c5
Quod anno 1624 in terris ſuis non exercuit Imperii Princeps,
nec hodie exercere poteſt II. 117 “
Separari a majeſtate & ſuperioritate territoriali, ac a magiſtrati
dus inferioribus vel per privilegium, vel per præfcriptio
nem immemorialem;, adquiri poteſt II. 115

CONSORS LITIS.

Confortium litis conſorti contra conſortem jus nullum dat
—— . II. 543
Conventio, vel transaéctio amajore illorum parte circa rem eom-
munem inita, non conſentientes non obligat II. 545 ſl.
Duo litis conſortes ſeparatim & in diverſis judiciis convenirr

poſſunt Li. 544 ſdq.
Major contra neglectionem fatalium in proceſſu ſimul cum
minore non refſtituitur f. 671

Res judicata contra unum conſortem litis ad alterum non per-
tinet. Pertinet tamen tunc, quum alter, altero ſciente &
permittente, communi nomine litigavit vII. 403 ſq.
. CONSORT. CONSORTEN.
Horum verborum in chirographo ab uno ſocio accepto omiſ-
ſio multum nocet III. 37
CONSPIRATIO.
In furtum violentum omnes, etiam qui ipſi vim nullam fece-
runt, furti violenti & ſuſpendii reos facit VIII g80. r0o ſq.
Ad eam conſenſus tacitus, factis declaratus, ſufficit, ſolum
ſilentium non ſufficit ViIII. 100 ſq.
CONSTITUTIO CRIMINALIS.
vid. in Indice tertio cAROLUS V.
CONSTITUTUM.
Debiti alieni ſine interceſſione eſſe nequit III. 109
Definitur III. 109

Ex

1INDEXN IVv. 1353

lico Ex eo non tenetur mulier, ſed exceptionem SCti vELLEIANI
e recte opponit“ ⸗ . III. 109
III Enx eo tenetur fidejuſſor minoris III. 109
ISH UUIIud non eſt imperſonale obligatio: ſatis fiet III. 110
1 CONSTITUTUM POSSESSORIVUM.
tni. Definitur VlI. 73 ſq.
o. Dominium in emtorem, quamdiu is pretium non ſolvit,
„11 haud transfert Vil. 73 ſq.
CONSUETUDO.
.643 Actus judiciales ad inducendam illam neceſſarii non ſunt I. 100
eon. „Communis excuſat a culpa levi III. 132
1 Deriſoria irrationabilis eſt, & non obligat I. 92 id.
veni Differt magnopere ab obſervantia Xll. 179
4 6 Irrationabilis non obligat I. 92
cin frrationabilis conſuetudinis exemplum commemoratur X. 904
ℳ1 Juſtæ & validæ conſuetudinis requiſita recenſentur XI. 179
aper. feegitima, uti legem, ita etiam culpam, tollit, niſi tamen
nte A cum lege divina pugnet, ubi plane non attenditur X. 533 ſq.
76 Prrobari ſpecifice non quidem plene, ſed tamen ſemiplene,
” teſtimonium judicis I. 99
l. Prugnare non debet cum lege naturali, ſive poſitiva XI. 177
e Rationabilibus per legem novam generalem non derogatur,
2D nifi lex hoc expreſſle dicat AXl. 177
fect. Viri cum muliere matrimonium juſtum non efficit, niſi alia ve-
ooſc. HH roſimilia argumenta accedant. Promiſſio indiſſolubilis vitæ
Calum Conſuetudinis in Præſentia parochi & teſtium facta, ac ſub-
looſh ſequens cohabitatio, matrimonium tamen non inducunt, ſi
bpenedictio non acceſit V. 92 ſqq. 114 ſqq.
Vita diuturna viri & mulieris, ubi de benedictione ſacerdo-
tali non conſtat, nec alia argumenta adfunt, concubinatum
mDagis, quam conjugium, inter impares conditione perſo-
R nas, præſumit, ac inter perſonas conditione pares argu-
I29 mmaDentum pro legitimo matrimonio prœæbet IX. 217

Il. 0)

(N) 2 CON-

1264 AAINNDEX IV.

CONSUI.
Cedere loco debet Doctori juris, quamvis illius jurisdiétioni
ſubjecto I. 1,8
Conſueludine impetrare poteſt, ut eminentiorem ante Docto-
res juris locum nanciſcatur I. 20

Litigans pro juribus officii ſui, ſumtus ex publico ſumit II. 2 20

. CONTESTATIO LITIF.

vid. LITIS CONTESTATIO.

CONTINENTIA CAUSARUM.

In cauſis connexis, quæ uno judicio decidi poſſunt, duæ actio-

nes ſeparatim inſtituendæ non ſunt III. 374
Eam dividens & connexas actiones ad diverſa judicia trahens
in expenſas recte condemnatur II. 574
Eam impedit privilegium de non evocando II. 580
CoONTRACTVUS.
Aeſtimatorius definitur IV. 69 8

Aeſtimatorius duo conjunctim requirit, ut & æſtimatio adji-
ciatur, & accipienti libertas vel rem, vel æſtimationem,
reddendi concedatur. Si alterutrum deficit, mandatum tan-
tum eſt IV. 698 ſqq.
Aoeſtimatorius contractus quatenus a mandato differat, docetur

IV. 698 ſqꝗq. 701

Circumventio in illis ſemper inhoneſta, ſed aliquando licita,
eſt IX. 754. ſqq.
