nulla fraudis ſuſpicione laborat V. 618 ſq.
rigo ejus juri naturæ reétiſſime adſcribitur, ſed ſolennia &
cætera jura teſtamentaria illi incognita ſunt V. 583
Pactum de eo non mutando initum valet, & tollit facultatem
aliter teſtandi, exprimendum autem eſt clare, quandoqui-
dem verba dubia ad id non ſufficiunt. Idem illud ſtricte
interpretandum eſt I. 446. V. 655 ſqq.

Pactum

D
nſyl.

3
8 4

250

Valet

1

INDEX IVVv. ?”è”ä

Pactam de eo non mutando teſtamento reciproco adjectum
in dubio ſingulis poteſtatem de propriis bonis ſuis aliter

diſponendi adimere non cenſetur V. 656 ſq.
Probatur, ſi ſolenniter confefctum fuerit, per duos teſtes V.

Rumpitur totum per agnationem poſthumi, ut nec ea quidem,
quæ de cæteris liberis conſtituta ſunt, valeant V. 653 ſq.
Subverſio ejus, quomodo puniatur? disquiritur VI. 807 ſq.
Subvertendi illud modi recenſentur VI. 807 ſq.
Suppoſitio teſtamhenti falſi quomodo puniatur? disquiritur
VI. 808 fq.

1) conditum ad interrogationem ejus, cui teſtator volunta-
tem ſuam prius expoſuit VI. 800
2) etſi teſtator, eo vix confecto, ſtatim furere incipiat V.

. . 595
3) in quo error levis circa ſolennia commiſſus fuit, ſi mo-
do de voluntate teſtatoris ccrto conſtet, nullaque fraudis
ſuſpicio adpareat XI. 209
4) in quo hæres univerſalis inſtituitur, & liberis legitimam
exſolvere jubetur V. 622 ſq.
) quod quis judici offerre voluit, ſed non obtulit, ſiqui-
dem requiſita teſtamenti privati habeat V. 612 ſq.
6) quod teſtator ſcribere voluit, ſed in quo ſcribendo defe-
cit, ſi modo requiſita teſtamenti privati habeat. Quale
teſtamentum ſuſtineri debet tamquam nuncupativum XI.
H 211 ſq.
7) ſcriptum ab alio, ſed a teſtatore ſubſcriptum, tametſi te-
ſtator ante ſubſcriptionem id non perlegerit V. 614 ſqq.
Vox ejus generaliter poſita ad omnes ultimas voluntates per-
tinet . V. 582

TESTAMENTUM COACTUM ET ENTOERTUM.
Coactum ſatis probant confeſſio & querela teſtatoris priva-

tim erga amicos prolata VI. 819
Extortum
1) artibus illicitis convaleſcit, ſi deinde perſeverantia teſta-
toris adpareat VI. 819. 839 ſq.
2) Ccri-

672 1NDEX IV.

2) criminationibus falſis nullum eſt VI. 794 ſq.
3) flagitationibus importunis non valet VI. 792 ſqq.
4) metu non valet VI. 79 1 ſq.

TESTAMENTUM COECI.

Teſtamentum patris coeci inter liberos ſine prælectione non
valet V. 606. 73 2 ſq.
Teſtamentum principis cœci non aliter valet, niſi ea, quæ
leges in teſtamento cœci requirunt, obſervarit V. 600 fq.
Teſtamentum ſcriptum offerre poteſt cœcus, dummodo id ei
coram teſtibus, vel judice, prælegatur V. 600 ſqꝗ.

TESTAMENTUM FURIOSI.
Non valet V. 591
TESTAMENTUM IMPERFECTUM.

Subſiſtit tune, quum defectus non in ſolennibus, nec in hære-
dis inſtitutione, ſed ſaltem in acceſſoriis, occurrit V. 588 ſd.

TESTAMENTUM IMTERITI LITERARUM.
JIura de illis conſtituta ad eos, qui legere nequeunt, ſed no-
men ſuum ſcribere poſſunt, non pertinent V. 601 ſq.
Neceſſaria in eo eſt præleétio V. 602 ſq. Xl. 214

TESTAMENTUM IM. PLICITUM.
Valet V. 5189
TESTAMENTUM SUMME IRATI.
Non valet, nec convaleſcit aliter, quam ſi perſeverantia ad-
pareat V. 592 ſqq.
TESTAMENTUM MILIITARE. L
Condere poſſunt uxores militum, qui maritos in expeditio-
ne comitantur . V. 72 5.
Non cedere poteſt magiſter militum, ſenio ac vulneribus fra-
Etus, ac propterea militaribus ſervitiis, parte tamen falarii
ſub titulo des Gnaden⸗Jahres retenta, ſolutus V. 72 5

TESTAMENTUM MORIBVNDI.
præſumtiones nudæ ſufficiunt ad infirmandum illud. V. 595
Valet.

INDEN IV. 83

Valer. Requiritur tamen, ut non ſolum clare & articulate lo-
quatur, ſed ut præterea ex verbis adpareat, eum adhuc
bonum intelleétum & memoriam habuiſſe V. 596
TESTAMENIUM MYSTICUM. —NB
vid. TESTAMBNTUM IMPLICITUM.
TESTAMENTUM OBLATUM IUDICI.
Teſtamenta oblata actuario ſoli, cui judex vices ſuas commi-
ſit, ſuſtinentur V. 608
Teſtamenta oblata judici ſoli ſuſtinet uſus fori extra Electo-
ratum Saxoniæ V. 606 ſq.
Teſtamenta reéte offeruntur judici in ædibus privatis V.
. 606 ſq.
Teſtamenta per procuratorem oblatum ſuſtineri poteſt, ul.
dem de ſpeciali mandato certo conſtet, atque omnis ſuſpi-

—

cio fraudis exulet V. 609 ſq.
TESTAMENTUM PATERNUM.
Adjici in illo nequit legitimæ conditio, vel modus V. 734 ſq.
Adimi in illo aliquid poteſt perſonæ extranee V. 734 ſd.
Cœci non ſine prælestione valet V. 606. 732 ſq.
Conditum a patre, qui liberis ſuis promiſit, ſe nihil ex bonis
ſuis in extraneum translaturum eſſe, nullius momenti eſt
I. 449
Imperfectum quatenus valeat? inveſtigatur V. 726 ſa.
Non infirmatur, nec legatum extraneo in illo relictum corruit,
etſi teſtes, qui ſubſcripſerunt, ſignacula non ad jecerint V. 732
Non obeſt illi, quod teſtator id judici offerri deſtinavit, ſed,

morte præventus, non obtulit V. 612 ſq. 735
“ Non ſufficit ad illud probandum unus teſtis, ſed, vel ſcri-
ptura teſtatoris, vel, ſi is voluntatem ſuam verbis decla-
ravit, bini teſtes B V. 735 ſq.
Non valet, in quo dies omiſſus eſt V. 726 ſqq.
Pro eo non habetur ſcriptura, quam pater ad teſtamentum
faciendum paravit V. 726 ſqq.

Requiruntur in illo nec ſigillum, nec annus & dies Kl. 210 ſq.
Requiruntur in illo ſaltem teſtes bini, quum perſonæ extra-
neæ aliquid in eo per legatum, aut fideicommiſſum, relin-
quitur I. 95 ſq. 73 1
V (Q q ) Valer

574 INDEX IV.

Valet ex ſola ſubſcriptione parentum, admittit tamen diffeſſio-
nem juratam V. 729 ſq.

TESTAMENTUM PARTURIENTIVUM.
An valeat illud, in quo feminæ teſtes adhibitæ fuerunt? dis-
quiritur I. 147 ſqq.
TESTAMENTUM PESTIS TEMPORE CONDITUM.

In illo bini teſtes ſufficiunt V. 736 ſqq.
Quo tempore illud valide condi queat? inveſtigatur V. 740

TESTAMENTUM AD PIAS CAUSAS.

Subſiſtit, ſi modo de ſeria teſtatoris voluntate certo conſtat,
quamvis ſolennia omnia negleéta ſint XI. 223 ſq.-
Suſtinetur, etſi artibus captatoriis elicitum ſit VI. 834 fd.

TEBSTAMENTUM PRINCIPUM IMPERII.
In illis ſolennia juris communis obſervari debent I. 239

TESTAMENTUM RECIPROCUM.

Mutari poteſt, etiam invita altera parte. Si tamen pactum
de non mutando teſtamento acceſſit, tunc nequit altero in-
vito mutari XI. 217 ſq.
Pactum de non mutando teſtamento utiliter adjicitur, non ta-
men tacite ſubintelligitur I. 446
Per illud, quo utriusque conſanguinei hæredes ſcribuntur,
commixtio amborum patrimoniorum fit, quæ tamen com-
mixtio alterutri poteſtatem teſtamenti mutandi non aufert
B VII. 107
Revocari poteſt ab uno teſtatore V. 649 ſq.
Revocationem ejus non impedit, quod ambo teſtatores de
bonis ſuis communiter diſpoſuerunt, atque ea inter cogna-
tos ſuos diviſerunt V. 649 ſq.
Revocato illo per unum teſtatorem, ea tamen, quæ alter
teſtator de bonis ſuis diſpoſuit, valent, & ſi utriusque te-
ſtatoris bona ita commixta ſunt, ut difficulter ſeparari ne-
queant, æqualiter ea dividi oportet V. 651 ſqq.

TESTA-

r in-

n la=

Wr
com-
Autert
I. 107
49 ſg.
res de
ogna⸗
69ſ
Alter
ſue l⸗
1ie⸗

1.

88T

4Aum 1

4

Eſſe poſſunt

INDEX IV. EEy/y
TESTAMENTUM STUFPIDI ET SIMPLICIS HOMINIS.

TESTAMENTUM VACUUM.
Optimum hæredipetas eludendi remedium eſt VI. 854 ſ.

TESTATOR.
Declaratio ejus, ſe illicitis artibus ad teſtandum inductum
fuiſſe, fidem invenit VI. 8354
TESTES.

Conſentientes in facto ipſo, ſed in circumſtantiis diſcrepan-
tes, eam fidem habent, quam ipfis tribuendam cenſet ju-
dex . IV. 1232 ſq.
Contrarii regulariter efficiunt, ut non ad ſolam eorum mul-
titudinem, ſed ſimul ad qualitatem perſonarum & veroſi-
militudinem teſtimonii, reſpiciatur IV. 1237
Denominati, ante examen propter moras ad tergiverſationes
ejus, contra quem producuntur, mortui, habentur, ac ſi in

favorem denominantis reſpondiſſent III. 50
Deponentes generaliter non probant dominium II. 33
Diſſentientes in facto, ſi pares per omnia ſint, pro nullis ha-
Diſſentientes pari numero circa ſummam debitam efficiunt,
ut reus in minimam damnetur IV. 1235 ſq-

Eſſe coguntur .
a) adminiſtratores negotiorum publicorum, ſecundum pra-
xin . . IV. 1201 ſq.
by conjuges contra conjuges tam in criminalibus, quam in
civilibus cauſis L IV. 1189 ſq.
b) perſonæ a teſtimonio ferendo immunes, quum veritas
aliter haberi nequit IV. 1198 ſqq.

1) agnatus in controverſia de juribus prædii feudalis IV.

. . 11169 ([qq.
2) amici IV. 193 fqd.
3) conjuges . IV 1187 1188
4) conſanguinei in probanda propinquitate Il. 347

(QA ) 2 5y) dome-

676 INDEX IV.
5) domeſtici aliquando IV. 1175 ſq.
6) famulus in cauſa domini IV. 1175 ſqq.

7) fratres & proximi conſanguinei, qui ſecundum jura non
plane rejiciuntur, ſed tamen maxime ſuſpeqéti ſunt, in
praxi autem aliquando plene probant IV. 1190 ſq.
2) parens aliquando in cauſis libererum, atque in cauſis li-
berorum matrimonialibus tunc eſſe poteſt, ſi de impe-

diendo matrimonio agatur IV. 1182 ſqq.
9) prodigus IV. 1212.
10) puella impubes aliquando in ſtupro ipſi illato, vel in-
ferendo 1X. 141 ſq.
11) ſimultance inveſtitus in controverſia de juribus prædii
feudalis IV. 1169 ſqq.

12) ſubditus in cauſa domini ſecundum praxin communem,
ejusque teſtimonio plene creditur, etfi jusjurandum ei
a domino remiſſum non ſit, quamvis heic jura repugnent
IV. 1179 ſqq.

13) venditor in cauſa retractus gentilitii III. 471 ſq.
Examinati a notario publico aliquam etiam in cauſis judicia-
libus fidem merentur IV. 107

Falſum committunt
1) quando mercedem acceperunt pro teſtimonio, etſi ve-

rum dicant VIII. 415 IX. 78 5
2) quando ad teſtimonium perhibendum vocati vel non
comparent, vel veritatem celant IX. 788

Fides eorum ex arbitrio judicis unice pendet IV. 1161 ſq 1208
Infans, vel infantiæ proximus, nullam fidem habet, nec ma-
jor factus de his, quæ in infantia vidit, teſtari poteſt Aliquan-
do tamen teſtimonium infantis & infantiæ proximi in cau-

ſis criminalibus admittitur IV. 1164 ſqq.
Invitare eos, quos adhibet, non neceſſe habet notarius IV.
1060

Mendax in uno, etiam in reliquis mentiri præſumitur. Men-
dax vero dici nequit, qui in circumſtantia leviore errat
IV. 1221 ſq.
Minor vinginti annis in cauſis criminalibus perfecte teſtari &
non teſtari poteſt IV. 1167 ſq.

Mor.

———

—, „ „ „

15 ſ.

7ſc⸗
Ira non
unt,
1)0 10.
is li
impe⸗
82 ſcg.

7. 1212.

Vvel in⸗
141 ſ.
Predii
69 ſa⸗
lunem,
dum ei
ngnent

19 ſag.

,1ſ

Udicia-⸗
. 106ſ7

l re. †—

. 785
I non
K,788
1203
ec mMa⸗
iqwan⸗
n cal⸗
4, ſa

us IV.

1000
Men-

221 ſ⸗
ſtari &&
16 ſ.
Mor.

ertat

INDEX IV. W—

Mortem abſentis non aliter probant, quam ſi vel pompam
ejus funebrem viderunt, vel mori viderunt abſentem, etſi

mortuum non viderint II. 321
Impares numero efficiunt, ut, ſi imparitas magna adſit, ſim-
pliciter multitudini credatur WV. 1236 ſq.
Probationem liquidam non faciunt, niſi æquitas & circum-
ſtantiæ id ſingulariter ſuadeeant VII. 780 fq.
Productio eorum quando cum juramenti delatione conjun-
gi queat? disquiritur II. 681 ſq.

Proteſtatio contra illorum perſonas ei, adverſus quem produ-
cuntur, aliquando neceſſaria, aliquande inutilie eſt IV
1196 ſq.

Pugnantes cum inſtrumento efficiunt, ut deciſio cauſœæ ex ſo-

lo judicis arbitrio pendeat IV. 1238 fq.
Qi teſtes & inſtrumentum prse ſe habet, vincit majorem te-
ſtium ab adverſario produétorum numerum IV. 1238
Regulæ generales in dubiis circa teitium perſonas emergen-
gentibus obſervandæ ſunt IV. 1209 ſqqꝗ.
Senes, qui de ſuo tempore & de propria ſcientia dicunt, non
ſufficiunt ad probandam præſcriptionem immemorialem
VII. 215 ſqq.
Subſtituere in locum ante examen mortui unum pluresve,
etiam elapſo termino probatorio, licet IvV. 991 ſqg.
Subſtitutum teſtem commiſſarius, ad eum, qui obiit, exami-
nandum conſtitutus, ſine novo mandato examinare poteſt
IV. 981 ſqq.

TESTES CONSANGUINRI.
Admittuntur in dotis illatione probanda IV. 1192. V. 385

Admittuntur in nativitatis probatione V. 426
Admittuntur in propinquitate probanda II. 346

Non plane rejiciuntur, ſed tamen mxime ſuſpeéti ſunt, in

praxi autem aliquando plene probant 1V. 1190 ſqq.

TESTES CRIMINOSI.

Exceptione omni majores non ſunt, indicium tamen faciunt,
& audiendi ſunt IV. 1206 ſqq.

(QA qq) 2 Re-

679 INDEX IV.
Repelluntur plane tune, quum publica infamia laborant, vel
perjurium commiſerunt IV. 1206 ſqq.
TESTES DEAUDITV.
Teſtibus de auditu, & de auditu auditus aliqua fides habetur

IV. 1220
TESTES CODICILLARES.
Feminæ quinque eſſe poſſunt VI. 862
Inter eos eſſe poteſt legatarius, ſi de ſolennitate, non ſi de
veritate quæſtio ſit VI. 859 ſq.
TESTESDE CREDULITATE.
Admittuntur in probanda propinquitate II. 348
Ilis fides aliqua habetur IV. 1220

TESTES DE UNIVERSITATE.

In cauſis univerſitatis aliquando admittuntur, aliquando re-
pelluntur IV. 1172 ſqq.

TRERSTES DOMESTICI.

Admittuntur
1) in dotis illatione probanda IV. 1192. V. 28 5
2) in nativitatis probatione V. 426 ſq.
3) in propinquitate probanda II. 346
Habentur aliquando pro teſtibus omni exceptione majoribus,
aliquando non IV. 1175 ſq.

Perſonæ hoc nomine inſignes recenſentur IV. 1182 fqq.

TESTESDUO.
Deſiderantur tunc in teſtamento inter liberos, quando ei ex-

tranea perfona admiſcetur V. 731
Exceptione omni majores ad convincendum puniendumque
furem præciſe non deſiderantur VIII. 94
Jurati regulariter ad mortem abſentis probandam requirun-
tur II. 321
Requiruntur
1) ad legatum tempore peſtis relictum V. 736 ſqq.

2) ad

c vel

06 ſ

nabetur
. 1220

VI. 862
n ſi de
555 6.

II 5
V. 1120

ndo te⸗
: ſqg.

V. 39 5
116 ſ.
ll. 346
ridos,
) ſar
N ſ.

0 ei ex⸗
V.731
dumque
VIII. ℳ
goirun⸗
II 1

INDEX IV. „59
2) ad teſtamentum parentum inter liberos probandum V.

3) ad teſtamentum & codicillos tempore peſtis confesth

probandos V. 736 ſqq.
4) ſufficiunt ad probationem teſtamenti ſolenniter confe-
cti V. 615 ſqq.
TESTES EXCEFPTIONE NON OMNI MAIORES.
Sunt
1) criminoſi IV. r1206 ſqq.
2) delatores VIII. 469
2) domeſtici aliquando IV. 1175 ſqq.
4) notati levis notæ macula I. 5y72 ſqꝗq.

TESTES INHABILES.

Admitti non debent ne tunc quidem, quum veritas aliter ha-
beri nequeat IV. 1175 ſqq.
Admittuntur in crimine perduellionis, minorem tamen, quam
alii idonei, quin aliquando, maxime ſi inimici ſint, nullam
merentur fidem VIII 65 ſqq.

a) advocatus tum pro cliente, tum contra clientem VIII.
362
b) inimicus IV. 1194 ſq.

In probanda rei innocentia non aliter pro habili reputatur,
quam ſi alia adminicula & circumſtantiæ concurrant IV.
1202 ſqd. VIII. gor ſq.

Is eſt, qui ex præſente cauſa lucrum, vel damnum, indire-

cte ſperat, quamvis negari nequeat, ejus teſtimonium in-

terdum aliquam habere fidem IV 1169 ſqq.
Is eſt, qui per teſtimonium crimen ſibi imputatum depellere
vult IIV. 1169 ſqq.

TESTES NEGANTES. NEGATIVI.
Admittuntur tunc, quando negatio loco & tempore circum-
ſcripta eſt IV. 1230 ſq.
In

688 IN DEX Iv.

00
*
.
.
3₰
6

In concurſu teſtium negantium cum adfirmantibus
tes, etſi numero pauciores, vincunt IV. 2 ſa.
Non admittuntur in cauſis criminalibus ad probandan
nocentian V. 1227 7 (ec.
Non creditur illis, etſi adverſarius tantum ſemiplene e, vel
etiam nihil plane, probarit V. 1225 ſq.
Non ſufficiunt ad mortem abſentis probandam II. 322 IV. I 32
Non ſufficiunt ad præſcriptionem immemorialem probandam
VII. 215 ſqq.
TESTES NOTATI LEVIS NOTX MACUILA-
Admittuntur quidem ad teſtimonium, ſed ſunt non omni ex-
ceptione majeres, poteſt tamen judex, ſi aliœ veroſimi-
les circumſtantiæ concurran 1t, plenam illis fidem habere I.
72 ſqq.
Fides eorum ex arbitrio judicis unice pendet IV. 1208
TESTES QUINGOU. .
Adhibitio quinque teſtium ſola ultimam voluntatem non facit
V. 253
Requiruntur ad codicillorum validitatem, nec opus eſt, ur
quinque mares adſint, ſufficit, codicillos in præſentia quin-
que feminarum conditos eſſe V. 862

TESTES TESTAMENTARII.
conf. TESTES DUO. TESTES CUINCUE.

Inter teſtes teſtamentarios eſſe poſſunt hæredis inftituti con-
jux, parentes, fratres, ſi patria poteſtas abſit, itidem tu-

tor hæredis V. 619
Non eſſe poteſt is, cui patria poteſtas cum teſtatore, vel hæ-
rede, intercedit XI. 214 ſq.

TESTES TRES.
Adhiberi ſuſficit, quum copia notarii publici haberi nequit

W. 1056
Coram illis appellationes proteſtationes valide interponuntur,
ſi notarii copia non adſit VII. 816

Coram

2 g.
ei Ih⸗
zy ſoj
27 100.
22 ſl.
5

hand
Dandat

1e

wmni ex⸗
eroſimi⸗
Abere l.
72 ſg4.

V. 1209

hon facit
V. 263
eſt, ut

qin-
V. 362 1

uti con⸗
dem l.
V. 619
Vel hæ-
214 1

i nenit

. 0)6

Fll. 816

Coram

let, eidemque, ſi tempore prior ſit, anteponitur IV. 763

INDEX Vv9. 681
Coram illis hypotheca conſtitui poteſt, quæ judiciali æquipol-

ſq.
TESTIS UNUS.
In probanda abſentis morte regulariter non ſufficit. Sufficit
tamen tunc, quum teſtimonium ejus aliæ conjecturæ muni-
ant ac firment II. 323 ſq.
TESTIUM EX AM EN.

Decerni debet, quando quis ſuper eodem capite & jus juran-
dum defert, & teſtes examinari petit II. 703 ſq.
Fieri poteſt ſponte a judice & ſine petitione alterius litigan-
tis II. 563 ſq. IV. 1213 ſq.
Inſtitui debet in poſſeſſorio ſummariiſſimo ita a judice, ut te-
ſtes de circumſtantüs facti & ratione ſcientiæ ex officio in-
terroget. Si id non fecit, probatio rejicitur atque melior inter-
ponitur B VII. 727 ſq.
Omittitur impune in illo, ſi id fit in proceſſu ſummariiſſimo,
citatio ad videndum jurare & danda interrogatoria. Ad-
mittendæ tamen ſunt probationes, quas adverſarius ſpon-
te & tempeſtive offert VII. 719 ſqq.
Suſceptum a notario non eſt nullum IV. 1211

TESTIUM IURAMENTUM.

conf. TESTIMONIUM INIURATUM.

Cogere ad ejus præſtationem poteſt judex, qui hunc jurare
ſibi religioni ducit. Aliquando tamen teſtem injuratum ad-

mittere poteſt idem IV. 1219 ſq.
Exigere poteſt judex poſt depoſitionem jam factam IV. 1251 ſq.
Fieri non debet in ſcripto, ſed corporaliter IV. 1245

Liberant ab hoc Cæſarem, Reges & Principes, dignitas, in-
ſtituta veterum Germanorum & mores hodierni IV. 1240

Neceſſarium etiam eſt in poſſeſſorio ſummariiſſimo IV. 12e
Non excluditur in illo arbitrium judicis IV. 124 5
Remiſſio ejus a litigantibus facta ſœpe ab arbitrio judicis pen-
det IV. 1253
(Rrrr) Re-

682 INDEX IV.

Remittitur officialibus publicis de re ad ſuum officium per-
tinente teſtificantibus, quamvis tale teſtimonium ſaltem de-
poſitioni unius teſtis, omni exceptione majoris, æquipol-

leat IV. 1243
Uſitatum jam fuit ante coNSTANTINI M. tempora IV. 1240
ſꝗꝗ.

TESTIMONIUM.
Admittitur ad illud proxeneta bilateralis, ac teſtis omni excep.
4.

tione major eſt XI. 94
Cogi poteſt ad illud dicendum miles invitus II. 114
Equitum, magnam fidem habet X. 639
Judicis extra acta, ſemiplene probat, dummodo non ſit gene-
rale & in folle, quale plane non probat IV. 1038 ſq.
Læſi, etſi juramento hrmatum, ad inquiſitionem inſtituendam
non ſufficit VIII. 463 ſqq.

Non admittitur ad illud proxeneta negotii illiciti XI. 97 ſq.
Repellitur ab illo quoque proxeneta unilateralis XI 94 ſq.

TESTIMONIUM ACADEMICUM.

Artes, quibus teſtimonia academica ſubinde extorquentur, nar-
rantur IV. 1320 ſq.

TESTIMONIUM INIURATUM.

Comprehenſum ſcripto, ac fortibus argumentis & præœæſum-
tionibus fultum admittere poteſt judex IV. 1245
Confirmatum morte admittere, ac illi eamdem, quam jurata te-
ſtimonia habent, fidem tribuere poteſt judex, tametſi a per-

ſona illuſtri non ſit profectum . 1247
Magiſtratus, ſub cujus jurisdictione vixit, abſentis mortem
plene probat I1. 325
Perhibent in Bohemia, Auſtria & Bavaria viri in dignitate
conſtituti III. 4
Perhibent officiales publici de re ad ſuum officium pertinente
IV. 12432
Præfectorum militarium, qui jurisdictionem in defunctum ha-
buerunt, abſentis mortem plene probat II. 325

THEO-

n per⸗
tem de-
quipol.
7,1243
V. 1240
ſag

jexcep⸗
9 ſd⸗
Il. 114
X 69
gede⸗
o39 ſ.
Oendam
6, ſa⸗
7 ſa.
941

Un ar-
20 ſa⸗

Ela-
V. 124
jrata te-
nà per-
V. 1247
morlem
Il. 1,
ignitate
5
IIl. 4
ttinente
V. 1243
lum ha-
Il. 31
IEO-

INDEX IV. s3

THEOLOGI.

Alſeſſores Conſiſtoriorum neceſſario eſſe non debent II. 127

Deſcribuntur IX.
Falſa aliquando committunt IxX. 15
Fervor illorum in vitiis notandis excuſatur IX. 283

THESAURUS.

Pertinebat priſco jure Germanico ad fiſcum, hodierno pri-
vatis relinquitrr . VII. 44 ſq.

ui eum in confinio invenit, partem in ſua terra jacentem
ſolus retinet, partem alteram cum vicino dividit VII. 46 ſq.

THURIFICATI.

Quinam fuerint? disquiritur VIII. 608
TIGNVUM.
Tigna ad exſtruendum circa prædium nobile murum neceſſaria
ruſtici Saxonici advehere debent X. 714

Tigna, quæ propius haberi poſſunt, ex locis longinquiori-
ßus advehere cogi nequeunt ruſtici Saxonici, tametſi ali-

quod emolumentum in dominum redundet X. 716
Sub voce tignorum, Bau⸗Materialien, comprehenduntur etiam
Kalck, Steine und Holz X. 717

TIMIDITAS.
Culpæ ſpecies, ac in legato & min ſtro principis ultimo ſup-
plicio puniri poteſt III. 126 ſqq. VIII. 775 ſaꝗ.

TITVUBATIO LINGUX.
Suſpicionem juſtam non excitat, ſed ambiguum criminis &
innocentiæ ſignum eſt. Igitur, niſi cum aliis graviſſimis
ſuſpicionibus conſocietur, inter indicia collocari non debet,
facit tamen jurijurando purgatorio & condemnationi in ex-
penſas locum X. 140 ſqqꝗ.
TITULUS HONORIS.
Communem ſibi cum alio titulum, tamquam vilem nimis,
omittere, aut non recipere, injuria haud eſt VIII. 289
(Rrrr) 2 n

684 INDEX IV.

In illis ſingulari præcipuaque quadam prærogativa præ civi-
bus utuntur equites Saxonici X. 679 ſq.
Litigioſum titulum alicui, pendente lite, non tribuere, in-
juria non eſt . VIII. 289 ſqg.
Non impedit præſcriptionem tunc, quum præter ſolum titu-
lIum nulla alia argumenta adſint VII. 266 ſq.
Non rribuere alicui debitos honoris titulos, injuria, ſed non
feloniæ ſpecies eſt VIII 286 ſqq.
Non tribuere nobilibus titulos debitos, injuriarum actionem
parit X. 679
Regni, provinciæ, urbis, prædii titulum, ſecundum ſtylum
receptum alicui tribuens, poſſeſſori & domino ejus regni
&c. injuriam nullam facit VII. 266 ſ4.

TITULUS POSSESSIONIS.
Juſtus =
1) non deſideratur in præſcriptione quadragenaria & præ-
ſcriptione immemoriali VII. 19½ 214 ſq.
2) præſumitur in præſcriptione triginta annorum. Itaque
nec allegatur, nec probatur vyII. 179 1ſqq.
3) Pro illo haberi nequit injuſtus judicis juſſus VII. 174 fſq.
4) probatio illius accurata in uſucapione non exigitur Vil.
173 ſq.
5) requiritur in præſcriptione tam poſitiva, quam negativs
VII. 172
Non eſt præſcriptio, ſed modus acquirendi dominium. pr.
ſcriptio tamen loco tituli eſt, ſufficitrque ei, qui titulum poſ-
ſeſſionis ſuæ edere jubetur vII. 170 ſg.

TITULUS PRO DERELICTO.
Neceſſarius eſt tunc, quum non dominus rem derelinquit VII.

63 176 ſq.
Probatur in eo animus derelinquendi per conjecturas & non
facta VII. 63. 178 ſq.
Toͤdtlich.
Vocis hujus ſignificatio inveſtigatur IX. 561

TO⸗

Kelyi.
679 ſ
re, in.
ſa⸗
im titu.
266 ſc.
ſed non
86 ſq.
Gdlonem
X. .
ſylum
5 egni

66 ſq.

è pre⸗
214½ ſg.
liaque
179 10.
174l,.
73 f4.
egatiya
VW. 179
n. bréæ-

um po.

170 ſag.⸗

17 .

8 & 101

NK. ſ61

gvit Vl

10.

INDEX IV.
TOLERANTIA.
Vid. PATIENTIA.

TORMENTA IGNIFERA.

Inſtrumenta non lethalia aliquando ſunt, quando nempe ma-
teria illis indita ad occidendum adhiberi non ſoler IX. 574 ſd.
Vetita fuerunt olim publica lege per totam Germaniam. Ho-
die tolerantur, ſed tamen armis lethalibus, quæ animum
occidendi indubitanter arguunt, communiter adnumeran-
tur, id quod ſimplicitur verum non eſt IX. 574 ſq.

TORTURA.
conf. APPELLATIO A TORMENTIS. FUGA.
Decerni numquam debet, niſi judex in animo ſuo de rei ma-
leficio plene convictus fit, ad quod nec graviſſimæ ſuſpi-
ciones ſufficiunt, ſi pro innocentia rei æque veriſfimilia ar-
umenta adſeruntur. Immo decerni illa non debet ex gra-
viſſimis ſuſpicionibus, ſi crimen atrocius eſt, & pœna ejus
ad fuſtigationem extendi nequit X. 65 ſqq. 71 ſqq.
Decerni poteſt
1) in cauſis pecuniariis, non tunc ſolum, quum cauſa pe-
cuniaria judicium pœnale admixtum habet, ut puta, ſi
ex contractu depoſiti, mandati &c. & ob fidem ruptam
& rem alienam interverſam agatur, verum & tunc, quum

cauſa mere pecuniaria & privata efſfft X. 73 fq.
2) in delictis aliis etiam, quam quæ ultimum ſupplicium
merentur X. 42 ſq.

Decernitur recte erga furem, vel fraudatorem, jam ad ſup-
plicium damnatum, ante executionem, ut res interverſas,
vel furtivas, indicet & reſtituat X. 73 ſqq.
Durante illa, judicem & ſcabinos, nec non carnificem, ſo-
brios, reum etiam jejunum eſſe oportet X 923 ſqq.
Exerceri debet præſcripto modo, nec cum aliis remediis eruen-
dæ veritatis commutari debet. Aliass nulla eſt X. 82
Gradus plures ejus decretos judex non uno die, ſed diverſis
diebus, adhibere debet. Arque iſtiusmodi quæſtio per bi-
duum exercita, ſaltem una eſt, non repetitio tormentorum-
X. 204
(Krrr) 32 Habere

686 INDEX IV.
Hibere eam nequeunt magiſtratus, niſi ex conſilio pruden-
tum, nec ſufficit unius duorumve Ctorum conſenſus, ſed
integri Collegii Ctorum Reſponſum deſideratur, quæ ta-
men neceſſitas tunc ceſſat, quando quæſtio ſine damno ci-
vitatis, & periculo reipublicæ differri nequit X. 105 ſqq.

Immunes ab illa ſunt

1) ætate defecti X. 110 ſq.
2) conſiliarii principum, etiam illi, quos princeps, nulla
cauſa addita, dimiſit X. 128
3) feminæ patre nobili natæ, quæ tamen jus illud amittunt
per nuptias cum viro plebejo celebratas X. 108 ſqq.
4) impuberes & minores XVIII. annis X. 112 ſqdq.

5) nobiles in Saxonia & extra eam, qui, inconſulto prin-
cipe, aut alio Imperii Germanici Ordine, torqueri ne-
queunt X. 108 fq. 692
6) valde obeſi X. 129
Immunes ab illa non ſunt
a) muti & ſurdi, etiamſi hic defectus naturæ vitium, vel

in prima infantia contractum, ſit . X 116 ſdq.
b) podagrici, etiam nodoſa podagra laborantes X. 115 ſq.
c) ſenes, præſertim vegeti X. 110 ſq.

Improbant eam innumerabiles fere auctores. Sed argumen-
ta eorum ad abrogandam torturam non ſufficiunt X. 61 ſqq.

Indicium ſufficiens ad eam non eſt
1) confeſſio extrajudicialis de ſe ipſo X. 190
2) confeſſio extrajudicialis ſuſpicionibus levioribus fulta ſi-
ne corpore delicti X. 193

3) fuga —„ X. 154. 155. 158. 160. 163. 165
4) jactatio ſola nullis aliis fulta ſuſpicionibus X. 197 ſqq.
5) inculpatio ſola læſi moribundi III. 35 X. 179
6) probatio ſemiplena & plusquam ſemiplena confeſſionis
extrajudicialis a reo negatæ. Tunc, enim, nec plena
probatio ſufficit, niſi & de corpore delicti conſtet X 197

„) rumor ſolus vulgaris VIII. 319 ſq.

8) ſuſpiciones graviſſimæ in homicidio, quod reus aliquem
occi-

den.
ſus ſell
gue n.
mno ci.
0 ſ

no ſa
3, Null
X. 128
mittunt
00 ſq.
12 ſag.
to prin-
neri ne⸗
ſg boꝛ
X 129

m, vel
116 ſ.
115 ſ.
110 ſq.
gumen-
61 ſ.

X. 150
fulta ſi⸗
X 153

197 ſl⸗
X 179
leſſonis
ec plena
1 1197
319 ſc.
diquen
oeci⸗

INDEX IV. 687

occiderit & cadaver aboleverit, ſi cadaver hominis occi-

ſi nusquam adparet IX. 411 ſq.
Indicium ad illam ſufficiens eſt
a) emtio rei furtivæg VIII. 398 ſqq. NX. 153
by) inculpatio correi etiam extra torturam morte nfirmara
II. 42 fq.
c) inculpatio læſi morte confirmata III. 28 ſq. X.
d) incuſatio ſpontanea correi morte pia & religioſa confir-
mata X. 1987

e) teſtimonium puellæ impuberis de ſtupro ſibi illato IX. 141ſq.
f) verba ambigua, dubia & falſa, quibus veritas & aucto-
ritas religionis Chriſtianæ oblique impetitur, quando quis

in blasphemiæ crimen incidit VIII. 564 fqq.
Locum habet nihilominus, etiamſi reo in ſalvo conductu vita
ſalva promiſſa fuerit X. 42. ſq. 82 12 8
Magiſtratus officium circa eos, qui magicis artibus adverſus
tormenta corpus muniunt, explicatur X. 105
Non decernitur, quando paria in utramque partem argumen-
ta adſunt IX. 584. 706. 716
Probat illam codex ſacer X. 200 ſq.

uæſtiunculas reo inter tormenta proponendas magiſtratibus
præſcribunt collegia juridica, poteſtatem tamen eas ſupplen-
di, quin aliquando mutandi, non prorſus adimunt, ſed ali-
quid eorum prudentiæ relinquunt. Etenim Articulus CA-
ROLINUS LVI. qui modum has quæſtiunculas conficiendi
præſcribit, ſubobſcurus eſt, nec preſſe ad literam obſerva-
tur X. 88 ſq.
Regula: quod in communi delicto feminam potius, quam ma-
rem, torqueri oporteat, juſta eſt, patitur tamen excep-
tionem in crimine adulterii, ubi marem prius torqueri opor-
tet, quo tormenta perpeſſo & ipſe & muliercula abſolvitur
X. 132 ſqq.
Regulæ, quæ vulgo ſine lege in exercenda quæſtione præſcri-
buntur, nec judicem, nec collegia juridica, obligant, ſed
impune exceduntur, tunc maxime, quum præfraéta obliga-

tio rei luculenter adparet X. 202 ſq.
Remedium fallax, non tamen odioſum, eſt V. 200 ſq.
Reme-

688 IND EXx IV.

Remedium fallax & periculoſum eſt, ſed tamen aliquando uti-
liter, aliquando neceſſario, propter manifeſtam reipublicæ
utilitatem, ac, ſi periculum in mora eſt, ſine longo judicio

& conſilio prudentum, adhibetur X. 61
Remedium periculoſum eſt. Poteſt tamen judex facere, ne
quæſtio ulterius res fallax & periculoſa ſit X. 6; Iqq.

Sententia: Quod tortus, ſive verum, ſive falſum, reſpondeat,
ſive omnino non reſpondeat, jure faciat, refellitur X 249
Torqueri poteſt reus, qui in principio quæſtionis crimen con-
fitetur, ſed confeſſionem poſt triduum revocat, atque ita
aliquoties judicium eludit, etſi ſe confeſſurum polliceatur,
& tormenta remitti petat X. 224 ſJ.

TORTURA PERFAMEM.

Inuſitatum tormenti genus eſt, quod valetudini non nocet,
ſed prodeſt X. 86
Tutius id longe tormenti genus eſt tormento vigiliæ X. 86

TORTURA PERVEREBERA.
Bona eſt in ſe, & legibus Romanis probatur, ac in judiciis mi-
litaribus adhuc hodie cum fructu adhibetur, ſed tamen, quia
extra militiam recepta non eſt, a judice pagano miniſtrove
ejus adhiberi non poteſt X. 83 ſqq.

TORTURA PER VIGILIAM.

Genus tormenti periculoſiſſimum eſt, quod furorem, exilium
mentis, immo ipſam mortem, ſeœpe adfert X. 86 ſq.

TORTVURE PERPESSIO.
Effi cit ..
1) ut reus & ab inquiſitione, & a reſtitutione ſumtuum,
abſolvatur, atque eos ſolos, qui in alimoniam defenſio-
nemque ejus erogati ſunt, ferre cogatur. Reliquos vel ma-
giſtratus, vel ſubditi, ſi hi ex pacto, aut conſuetudine ad
expenſas criminales obligati ſunt, ferunt, tortus tamen
tunc, quum vel dolus, vel culpa, ei imputari queat, in
expenſas omnes condemnatur X. 229 133:
2) u

dodti⸗
ubliee
udicio
re, ne
, g.
ndend
X 1;
n con⸗
gve ira
ceatun,
u ſa⸗

nocet,
X. G
X 8

iis mi⸗

INDEX IW. 699

2) ut reus, qui tormenta, licet ex vehementiſſimis indiciis
decreta, pertulit, ac crimen imputatum plene purgavit,
in dignitates & collegia reſtitui debeet X. 236 ſq.
Non efficit, ut accuſator de calumnia accuſari & ab illo da-
mnorum & ſumtuum reſtitutio exigi queat, niſi calumnia
manifeſte, quod tamen per ſolam ſententiam abſolutoriam
fieri nequit, probetur X. 233 ſqq.
Non liberat
a) reum ab actione civili. Quin abſolutio & condemnatie

una ſententia comprehendi poſſunt X. 247 ſq.
b) reum, qui inquiſitioni cauſam & occaſionem dedit, a re-
ſtitutione expenſarum X. 266. 273 ſq.

Reus, qui tormenta pertulit, propter facinora tamen, quæ
non purgavit, puniri, atque hæc pœna etiam ad fuſtium
ictum & exilium extendi, quin immo, etſi nihil illiciti ſu-
perſit, abitus ex civitate & finibus ejus ipſi imperari, boteſt
237 14.
Reus tormenta perpeſſus & abſolutus, ſi novis arg umenti
opprimatur, nequit tamen a judice, etſi de veritate crimi-
nis in animo plane convicto, ordinarie puniri, ſed vel in
quæſtionem repetendus, vel, ſi hec propter inexpugnabi-
lem rei contumaciam inutilis videtur, ſtatim leviore pœna

adficiendus eſt X. 240 262
Reus poſt tormenta perpeſſa adhuc ſuſpectus cum principis
conſenſu in opus publicum mitti poteſt X. 250. 259

TORTURÆ½ REPETITIO.

In repetitione tormentorum gradus augeri poſſunt, ſiquidem
nova acceſſerunt indicia X. 224 ſq.
Reus, poſt quæſtionem ſuperatam, ſententia judicis abſolu-
tus, ſi poſtea, novis indiciis emergentibus, in quæſtionem
repetatur, nequit ſe exceptione rei judicatæ tueri, nec ne-
ceſſe eſt, ut nova illa indicia per ſe ad decernendam quæ-
ſtionem ſufficiant, ſed poterunt illa cum priſcis indiciis,
per quæſtionem abolitis, conjungi X. 239 ſqq. 262
Reus, qui confeſſionem ſuam tormentis expreſſam ratam non
habet, ſed revocat, in quæſtionem repetitur. Atque tunc,
(S888) ſiqui-

INDEX IV.

ſiquidem rei improbitas, vim tormentorum confitendo elu-
dere volentis, adparet, quæſtio a prineipio inchoatur X.
221 ſq.
Tormenta in reo, confeſſionem ſuam numquam ratam haben-
te, ſed ſemper obftinate revocante, bis, ter & amplius
repeti poſſunt. In Saxonia Electoroli tamen hoc ſaltem
bis vel ter licet X. 223 ſq.

690

TRACTARE. TRACTATVUS.
Verba hæc in legibus noſtris ſæpe perfectas conventiones ſi-
gnificant VIII. 364
TRADITIO.

Defectus ejus translationem dominii impedit, non pignoris.
Itaque emtor, tempore prior; poſtponitur creditori poſte-
riori, etſi neutri res tradita ſit VII. 64 ſq.
Dicta in medio ævo inveſtitura fuit, variisque ſignis, u. c.
poſitione ſchedæ, qua res eccleſiæ tradendæ deſcribeban-
tur, in altari peracta fuit VII. 78
Fit traditis inſtrumentis, ad rem pertinentibus, ad quam ta-
men traditio inſtrumenti de præſente contractu non ſuf-
ficit. Sufficit tamen traditio inſtrumenti recentioris tunc
ad transferendum dominium, quam ea hoc animo in re
Præſente fit VII. 72 ſq.
Non expectans eam, & rem ſibi promiſſam Propria auctorita-
te occupans, peccat & amiſſione juris ſui punitur III. 599

ſqq. VII. 70
