etiam, revocari poteſt. Immo is etiam poſt concluſionem
in cauſa adhuc allegari, & reſciſſio concluſionis peti poteſt
I. 499 ſq. VII. 280 ſqq.
Commiſſus in applicatione juris ad factum etiam Ctum ex-

cuſat X. 2323 fq.
Commiſſus a judice in ſententia ſuſpectum illum non reddit
II. 8

Commiſſus in judicio apud veteres Saxones corrigi non po-
terat I. 46
Commiſſus in perſona culpam occidentis pœnamque nec au-
get, nec minuit IX. 522 ſJ.

Commiſſus in perſona in homicidio doloſo dolum non mi-

nuitt = 8 IX. 7522 ſJ.
Commiſſus in perſona in homicidio neceſſario errantem pœ-
nis nullis ſubjicit, niſi is moderamen inculpatæ tutelæ ex-
ceſſerit B IX. 522 ſq.

Comwmiſſus in perſona parricidii pœnam ceſſare, atque ſim-

plici ultimo ſupplicio locum facit, idque nullo diſcrimine,
five quis, tertium occidere volens, patrem obtruncat, ſive,
parentem interfecturus, tertium, de quo non cogitavit, ne-
cet. Error tamen in ipſfis parentum perſonis commiſſus,
dum pater pro matre, vel mater pro patre, occiditur, par-
ricidæ ad mitigationem non prodeſt IX. 682 ſq.

Commiſſus in ſponſalibus circa bona fortunæ, ſi invincibilis,

ſpenſalia diſſolvit. Quin & vincibilis, tunc, quum dolus
alterius acceſſerit, juſtam diſſolvendorum ſponſaliorum cau-
ſam & deſponſatis, & parentibus, præbet V. 81. 84

Commiſſus in ſtipulatione circa rem, nullam reddit obligatio-

nem. Si tamen una pars, obſcurius loquendo, errori cau-
ſam dedit, error huic ſoli nocet FVlII. 834 ſq.

(Hh) s Com-

246 INDEX IV.

Commiſſus in ſtipulationis verbis, non ſecundum proprieta-
tem verborum, ſed veriſimilem paciſcentium mentem, ex-
plicandus eſt VII. 832 ſg.
Commiſſus in teſtamento, forſan circa nomina, ſi eſſentialia

non attingit, vitium viſibile non eſt, adeoque remedium

I. ulz. C. de Ediéto D. ADRIANI tolendo non impedit XI. 22 3

Facti non impedit conditionem indebiti III. 81 fg.
Juris condictioni indebiti aliquando non nocet. Craſſus tamen
& inexcuſabilis eam non impedit III 84 ſaq.
Juris, fultus adminiculo quodam, bonam fidem non tollit
VII. 160
Juris ſupinus tollit bonam fidem VII. 160
Nocere in dubio debet magis erranti, quam tertio V. 9

Ob errorem, nunc demum apparentem, rationes a tutore
redditæ & expunétæ retractantur; tametſi tutori generalis
apocha data, & errori renunciatum, ſeu ſuper eo trans-
actum ſit „V. 525 ſqq.
Ob errorem probatum revocari poteſt confeſſio judicialis
Populares errores, ut in omnibus ſcientiis, ſic etiam inprimis

in jurisprudentia, regnant. Quaproprer ſæculi noſtri in il-
lIis revelandis felicitas meritiffimis extolli celebrarique de-

bet laudibus

. VII. 306 ſq q.
ERROR CALCULI. .

Efficit, ut rationes adminiſtratorum publicorum redditæ, ſub-

ſcriptæ & expunctæ usque ad XXX. annos retractari queant
Al. 1I2
ERROR FIDEI.
vid. LIBRI SYMBOLICI.

ERROR TYTOGRAPHICUS
Exempla errorum quorumdam typographicorum, qui aucto-

ribus fuis funeſti fuerunt, eommemorantur VIII. 296
ERUDITI. B
vid. PDOcCTI. ⸗

£△

ESCU-

Ev

De
ſe
Inte

90
Peti

INDEX Iĩv. 247

e. ESCULENTA.
Ablatio eorum, quæ veſcendi animo fit, furtum non eſt, nec
ntiala infamat VlII. 1I0 ſqq.
edium
J. 223 . AVANGELICI.
rſe. Evangelicorum appellatio LUTHERI & CALVINI aſſeclas
dunen. complectitur, niſi ex verbis teſtatoris, eum ſuæ tantum B
4lcc. religioni faviſſe, appareat, imprimis tamen ad adfectionem
tolit teſtatoris reſpiciendum, &, ne diſpoſitio ejus fruſtranea ſit,
0o üaorandum efſft VI. 935 fſa.
1, 100 Evangelicorum corpus in Germania eccleſiam nationalem,
ſeu particularem, repræſentat VIII. 583 ſqq.
tore Inter Evangelicos & Reformatos non tam grave diflidium eſt,
D quam inter Cathollcos & Pontificios XI. 171
trans⸗ . * =ð 2=èð
2 ſac. ð EVICTIOD.
cis Cconf. AcTIO AD FVICTIONEM PRXSTAN DAM.
(§ 1J0.
Pind HEXCEFPTIO EVICTIONIS.
in . Non preæſtatur
ſne de. 1) ab heærede in legato nominis. Præſtatur tamen ea tunc,
66ſ. . quum legatum ipſum purum, & nomen ſaltem demon-
ſtrative ad jectum fuit VI. 927 ſq.
e, ſuab. 2) a marito in contractu ab uxore celebrato, cui ipſe ad-
ueat ſtitit, in quem conſenſit, & quem ſubſcriptione ſua fir-
I. 12 mayvit 4 IV. 830
3) in rebus a fiſco alienatis, niſi fiſcus aperte nulliter in alie-
nando procefſit SS IV. 826 1q q. VII. 196
O in retractu a venditore emtori III. 471
Dd tertio, qui emtori dubitanti falſo adfirmat, rem ven- .
ditoris efle. Conveniri tamen de dolo poteſt tertius, ſi
ndo. ſciens falſum dixit IV. 824 ſqqd.
II 9ς ⁶) in venditione actionis, quamvis promiſſa ſit III. 514

Peti ejus præſtatio nequit
à) ab emtore, qui onus rei emtæ inhærens ſcire facile potuit
— IV. 840
b) ab

gey⸗

248 IINPDEX IW.

b) ab emtore, qui rem litigioſam ſciens emit, & rem em-
tam adverſario cedere cogitur, niſi eam ſibi expreſſe ſti-

Pulatus ſit IX. S31 ſq. VII. 826
c) quamdiu ſuper poſleſſi ione litigatur IV. 838 ſq.
Peti poteft, ſi exceptio rei venditæ & traditæ non attenditur
IV. 849

Præſtare eam emtori fundi dotalis debet maritus V. 285 ſq.
Praſtationem ejus excludit
1) ceſlio ſpontanea IV. 835 ſa.
2) judicis injuria & imprudentia, quamvis hc exceptio,
niſi liquidiſſime demonſtretur, admitti non debeat IV.

833 ſ.
3) transaétio, quæ tamen, ſi poſt rem judicatam inita fue-
rit, ejus præſtationem non excludit IV. 836 ſq.
EUNUCHUS.
Ejus matrimonium legitimum eſſe poteſt v. 97

EVOCATIO.

Fieri poteſt i in proceſſu provocatorio ex lege Diffamari II. 18 4

Quando in miniſtro principis licita ſit, quiando non? “
ritur IV. 164 d-X
ENXAMEN TESTIUM.

Vid. TESTIUM EXNXAMEN.

EFXCEFTIO.
Pœna, ut reus, qui litem per mendacium negative conteſta-
tur, exceptiones ſuas perdat, in jure generaliter ſancita
non eſt. Igitur pœna hæc aliter infligi non poreſt, quam
ſi uſu provinciæ, e. g. Saxoniæ, recepta ſit. Sed & turmc
tamen ſtriétiſſime interpretanda eſt II. 133
Suadent nonnulli, ut reus, qui per mendacium negat, amiſſio-
ne exceptionum mulctetur. Quid conſilium æquum eſt, fi

modo ita reſtringatur, ut locum ſaltem habeat, quando 1)

ipfſe litigans, non procurator ejus, negat, 2) dolus, non
error, ſubeſt II. 566

ERNCEPTIO ACTIONIS NON GOMPETENTIS.

Per illam compelli nequit actor, ut nomen actionis edat I. 374
EX-

—

EX

Ea

Ne

er

N
R

dem⸗

. 8260G

35f.

nditur

V. 49
3)

3 ſ
eptio,
at IV.
332 g.
(e⸗

V. 97

s
disqui⸗
1X

ontelte⸗
ſancitd
t, quam
& tunc

amiſio.
1ndo)

1,

II 133.

Il.

IINDEX N.. 245

EErxcCEPTIO £ TATIS.

Hac ſe contra reunionem pertinentiarum tueri nequit minor

EXCXYTIO CONTRA APOCHAM.

Exceptiones contra apocham, poſt triginta eriam dies, admit-

tuntur, ſed probandæ ſunt ab excipiente, quæ probatio etiam
artificialiter per conjecturas recte fit, atque etiam ſemiplena
probatio, ad effectum jurisjurandi ſuppletorii, admittitur
VII. 951 ſqq.

EXCEPTIO CAUSEÆE DEBENDIDEFICIENTIS.

Diſfert ab exceptione non numeratæ peeuniæ II. 652 ſq.

Locum habet etiam
1) contra cambium II. 652 ſq.
2) poſt biennium . II. 652 ſq.
EXCEFPTIO COMFENSATIONIS. Sè
vid. COMPENSATIO.
EXCEPTIO DECLINATORIA. V
Ea oppoſita efficit, ut litem conteſtari non neceſſe habeat reus
M VII. 768
EXCEPTIO DILATORIA. .
Negligi, ſi altioris indaginis ſint, a judice poſſunt, dummodo

earum omiſſio nullum irreparab le damnum excipienti inferat

11. 78
Pertinet ad illas diſcrimen inter exceptiones liquidas & illiquidas
Præſcindi eæ, quantum fieri poteſt, debert II. 74
Subjicere illis, etſi liquidæ eæ ſint, debet reus eventualem Iitis
conteſtationem VII. 768

EXCEPTIO DIVISIONIS ET PLURIUM LITIS
CONSORTIUM.
Comhpetit ſociis, ſiquidem omnes ſimul contraxerunt, non vero,
III. 378 fq.
(Ii) Non

ſ iunus exillis contraxit

a „, INDEX IV.

Non locum habet regulariter in delictis collegiorum. Tunc vero
locum habet, ſi delictum ſaltem culpoſum fuit VII. 25. 2
Opponi non poteſt . =
1) a cohærede a creditore hæreditatis pro parte conrento
412

2) ſi plures damnum dederunt, omnesque ſolvendo ſunt, ſed
unus ex illis in ſolidum conveniatur II. 485

EXCEPTIO DOLI.

Exeludit eam pactum, quo duo ſibi poteſtatem ſe mutuo circum-
veniendi tribuunt, quod inter ipſos quidem paeiſcentes ratum

eſt, ſed tamen a mag ſtratu puniri poteſt VII. 805 ſq.
Habet eam creditor, qui creditoris creditori ſolvit, ſi hic illud
ratum habere nolit Vlil. 915
Non eliditur per replicam doli . VII. 807 ſq.
Opponi poteſt contractui, quamvis is præteritus, eidemque in
contractu renunciatum ſit VVYVIII. 80O2 ſqꝗ.

EXCEPTIO DOMINII.

Opponi non poteſt a commodatario commodanti rem commo-
datam repetenti III. 111

EXCEFPTIO EBRIETATIS.
vid. EERIETATIS EXCEPTIO.
MXCEFPTIO ERRORIS IN HOMICI PIO ET PARRI-
CcIDIO.
vid. ERROR.

EXCHPTIO ERRORIS IN INIURIIS9.
Contra actionem injuriarum tunc prodeſt, quando ille animum
in juriandi prorſus excludit VIII. 294 ſqq.
Error in perſona oommiſſus errantem non excuſat VIII. 257
Tunc tamen error in perſona commiſſus excuſat, quando er-
rans licite intervenit, aut illi nullus dolus imputari queat
2 VIII. 300
ExX-

—

0

vero
25,17

vento
lgr;

b ſd
48

tcum⸗
tum
ſc
ilud
1 di
o7ſ.
gvein
ſ.

mmo⸗
IeIII

imum
4lc.

11,7%

o er⸗
bet

14%

4

INDEX VW. „

EXCEPTIO EUICTIONIS.

Competit emtori, cui evictio in limine contractus imminet, ſi
ad pretium ſolvendum a venditore conveniatur IV. 815

Diverſa eſt ab exceptione impleinenti non ſequuti, & onus pro-

bandi in excipientem conjicit IV. 815

I EXCEPTIO EXCUSSIONIS.
Admittitur quandoque in actione hy Pothecaria VI. 727 ſq.

Ceſſat
1) in concurſu ereditorum contra debitorem excitato IV.
732
2) in interdicto SALVIANO VII. 763
Competit tutori honorario V. 456. 472

Non competit debitori a creditore generalem & ſpecialem hy-
pothecam habente convento. Valet tamen & tertio quoque
poſſeſſori obſtat renunciatio exceptioni excutiendæ prius hy-

pothecæ ſpecialis a debitore facta WV. 72514.
Non habet eam fide ulſor indemnitatis, ſi ei ſerio renunciave-
rit VII. 875

Non juvatur eo, qui alios ad damnum dandum concitat II. 491

Non obſtat actioni hypothecariæ, quum debitor ſolvendo non

eſt 1V. 725 ſq.
Non obſtat ei, qui hypothecam generalem tacitam, & ſpecia-
lem expreſſam habet, ſi tacitam perſequi ve it IV. 732
Opponi non poteſt exceptio exc cutiendæ prius hypothecæ ſpe-
cialis in concurſu creditorum IV. 7 33 786
Pertine: ad liquidas H IV 7823

EXCEPTIO FEER IARUM.
Excuſat a contumacia 1I. 332

Renunciari illi expreſſe debet, nec præſumtiones, & conjectu-

ræ, ſufficiunt I. zi8 .

EXCEPTIO FORNI CATIONIS.

Non probatur per conjecturas leviores, e. g. munuſcula ab aliis

viris accepta, ne quidem ad effectum juris jurandi purgatorii,
robatur autem per indicia graviora, e. g. quod ſtuprata cu m
(Ii) 2 a i)

2 2 INDEX IV.

alio wiro in uno lecto cubuerit. At tunc nec jusjurandum de-

cernitur „ ſed reus confeſtim abſolvitur IX. 170⁰ ſ.

EXCEPTIO IZ NORANTI.

Simpliciter rejiciens eam, ante litis conteſtationem oppoſitam,
judex, eam tamen poſt litem conteſtatam tacite reſervaſſe

cenſetur VII. 78 5
Eam major factus præſcriptioni quinquennali objicere nequit,

niſi manifeſto doceat, eam invincibilem fuiſſe V. 558ſq.
Exceptione ignorantiæ juris ſe recte tuentur Aſſeſſores judici,

ſeu ſcabini illiterati, de ſyndicatu conventi —AXhljl. 82

EXCEFTIO ILLIQOIDA-
Diviſio in exceptiones liquidas & illiquidas una ex præcipuis eſt,

& in jure naturæ & in jure Romano fundata VII. 776 ſqg.
Diviſio inter exceptiones liquidas & iHiquidas etiam ad exceptio-

nes dilatorias pertinet Vihl. 777
EXCEPTIO IMPLEMENTI NON SECQUTI.
Dirverſa eſt ab exceptione evictionis IV. 8sI z
Objicitur recte domino canonem petenti . I. 392
Pertinet ad liquidas VII. 718 1
Transfert onus probandi in actorem, cui ii opponitur III. 60 5
IV. 815

EXCEPTIO INCOMPETENTIYX.

Objici non poteſt principis commiſſariis i in propria ejus cauſa
conſtitutis II. 40

EXCEPTIO INDAGINIS ALTIORIS.

Exceptiones indaginis altioris non admittuntur regulariter in in-
terdiéto SALVIANO. Eœæ tamen admittuntur, quæ ex natu:
ra negotüi, & ex ipſo inſtrumento obligationis, fluunt VII.
762 ſq.
EXCEPTIO INFAMI X.
Admittitur, ſi liquida eſt, contra Procuratores, curatores &c.
rejieitur vero, ſi il iquida eſt VII. 777
EXCE:

A

4

A
00

nde⸗
joſe.

ltam,
waſte
17
equit,
18l
udicli,

Al&

iselt,
6ſq.
eptio⸗
1,777

.

N. Fi
11492
1,784
l. 60
1.lſ

cuſi
I

rinin⸗
atu:
VII.
jb⸗ 61

es .
1.77

“

INDEX IVvVYv. 273
EXCEPTIO INIMICITIX.
Adimere eam nec lex, nec reſeriptum principis, poteſt II. 12
EXCEPTIO INTERESSE DEFICIENT 18.
Eam probare debet prohibitus in re communi II. 546 ſqq.
EXNXCEPTIO INTERPRETATIONIS BENIGNIORIS.
Quousque in injuriis locum habeat? disquiritur VIII. 302 fq.
EXCEPTIO IUDICIS SUSPECTII.
Adhibenda eſt non ſine magna cautione atque circumſpectione.
Duriuſcula, enim, eſt, & recuſatum graviter offendit I. 280
. II. 14. VII. 30 1
Adimere eam nec lex, nec reſcriptum principis, poteſt II. 12

Admitti non aliter debet, quam ſi ſatis fundata appareat II. I.

VII. 30 4½
Locum habet, quando judex in decernendo arreſto parum cir-
cumſpectus eſt SS VII. 431 ſq.
Objicienda non temere eſt commiſſariis principis II. 9 ſq.

EXCEPLIOIURI SIURANDI-

Opponi nequit ab eo, qui, uno litis conſorte deferente, juravit,

alteri litis concorti probationem ſuſcepturo 1III. 61

ENCEPTI O LEGITIMATIONIS AD CAUSAM.
Opponi poteſt . . M H
1) ceſſionario, etiam in exſequutione !II. 527
2) hæredibus pacto retrovenditionis uſuris, etiam poſt litis
conteſtationem 11I. 428 ſq.
3) uni ex debitoris hæredibus actionem pignoratitiam inſti-
tuenti, etſi integrum debitum offerat uul. 13 5

EXCEFPTIO LIIBEILI INEPTI.
Attenditur etiam, quando in conſilio principis, ſeu judicio ſu-
premo, litigatur V I. 275.

Arlttenditur non amplius poſt litem conteſtaam 1 275
Objicitur fruſtra libello in rei vindicatione alternative concepro

⸗ II. 261
(Ii) 3 Zub⸗

24 INDEX IV.

Subjici illi, etſi legitime ſit oppoſita, ſemper debet eventualis
litis conteſtatio VII. 768
EXCEPTIO LIQOIDA.
vid, EXCEPTIO ILLIQUID A.
Admittitur contra procuratores, curatores &c. VIi. 777
ſtimatio, an exceptio ſit liquida? an minus? ex arbitrio ju-
dicis pendet VII. 779
Eſt, quæ reo ex natura negotii competit, quamvis actori onus
probandi replicam imponit VII. 784

EXCEPTIO LITIS FINITX.
Non admittitur aùte litis conteſtationem, niſi ſit liquida VII.

785ſc.
EXCEPTIO LITIS PENDENTIS.

Non nocet creditori varianti, & ab uno fidejuſſore, quem jam

elegerat, ad alterum tranſeunti VII. 863
Quando contra cambium locum habeat? quando non 2 disqui-
ritur II. 66

EXCEPTIO LOCI NON TUTI.
Opponi poteſt a reis abſeutibus, qui ab aliis judicibus compare-
re, ſub pœnæ comminatione, vetantur, donec plenam ſecu-
ritatem acceperunt X. 47

EXCEPTIO METUS-

Deſideratur ad eam fundandam ſaltem metus præſens, non item
malum præſens VII. 812 ſq.
Habet eam, qui coactus quid promittit, vel facit, etſi proteſtari
neglexerit, proteſtatio tamen ei, qui vim patitur, utilis eſt, &
valet illa, quamvis nec adverſario denunciata, nec coram legi-
timo notario facta, ſit VlII. 815 ſqꝗ.
Obſtat præſcriptioni, quando metum paſſus nihil ſponte, ſed
omnia coactus, fecit, vel etiam potentia adverſarii a querela
deterritus fuit VII. 821 ſq.
Supponit metum juſtum VII. 809 fqq.
Tollitur per ratihabitionem, ubi tamen neceſſe eſt, ut, tempore
ratihabitionis metus non ſolum imminutus fuerit, ſed etiam
penitus ceſſarit = VII. 818 ſq.
EXCKE-

IN DEN IUUYY9. 25
ENCEFTIO MODI NON IMPLETI.
Locum habet in interdicto SALVIANO VlII. 763
Quando locum alias habeat? disquiritur VI. 1263 ſq.
H EXCEPTIO PECUNIE NON NUMERATX.
Deferre juramentum ſuper illa poſt biennium elapſum regulari-
ter non licet H ILI. 66
Differt ab exceptione deſicientis cauſæ debendi II. 6,2 ſA
Locum habet
1) contra apocham, etiam poſt triginta dies II. 65 ſq. VII.

2) contra cambium etiam aliquando II. 6, 3. 669
Pertinet ad exceptiones liquidas VI. 784

EXCEPTIOPECUNIEB NON VERSZ IN UTILITA-
TEM CIVITATIS.

Locum habet in debito annuorum redituum a Senatu contracto

IV. 932 ſd.
Opponi non poteſt a civitate, quæ mutuum accepit, ſed idem
iterum fiſco & principi credidit, atque ab eo nihil recuperare
pote ſt II. 650
FEFEäEäEäEäEfXCEPTIO FPEREMTORIA.
Non amittitur ðð
1) jurejurando ſuper ipſa actione delato & relato VII. 769 ſqꝗq.
2) regulariter, quando reus litem negative conteſtatur, &
mendacii convincitur. Quod utrumque tamen in Saxonia
Electorali ſecus eſt VII. 769 ſq ꝗ.-:
EXCEPTIO PLUSPETITIONIS.
Obſtat ei, qui certo loco promiſſum alio in loco petit III. 108
EXCEFPTIO POSSESSIONIS.
Non impedit actionem finium regundorum & conſtitutionem
novorum limitum .— II. 50a
EXCEPTIO fREIUDITCII. “
Habens eam, ad litem conteſtandam non compellitur II. 590
Habet eam mulier, quæ de adulterio accuſatur, eamque, etſi a
ðð mulie-

276 INDEX IV.

muliere non opponatur, judex ex officio ſupplere debet X.
h 131 ſqq.
In quonam foro illa excuti debeat? disquiritur II. 92 H.·.
Obſtat ei,
1) qui civilem cauſam tantum, vel etiam criminalem ſimul,
inſtituit, quoties cauſa criminalis civili præjudicium faeit.
Ceſſat tamen tunc, quum ambæ iſtæ cauſæ ita ſunt com-
paratæ, ut altera ſine altera commode expediri queat l. 57 8
2) qui injuriarum agit ex facto & dicto, de cujus juſtitia, ſub
alio judice, litigatur. Ceſſat tamen tunc, quum apparet,
etiam, poſt victoriam in cauſa principali, aliquid in juriæ
remanſurum “ II. 576 ſJ.
EXCEPTIO PRESCRIPTIONIS. ⸗

Non eliditur per replicam metus, ſiquidem metum ab initio paſ-
ſus deinde per tempus lege definitum cogenti paruit, nec apud

ſuperiorem de vi ſibi facta queſtus eſt VII. 821 ſq.
Operatur abſolutionem, non vero liberationem ab expenſis
II. 261
Pertinet ad liquidas VII. 784

EXCEFTIO PREVENTIONIS.
Ceſſat, quando judicium, in quo lis cœpta fuit, clauſum eſt
. . VII. 773
Locum habet in tributorum præſtatione, ſi duo de jure fiſci
inter ſe litigant, unusque ex illis tributa vi & minis jam ex-

torſit X. 584 ſqq.
EXCEPTIO REI ACTX INTER ALIOS.
Competit contradictori legitimo VII. 642

EXCE PTIOREI IUDICAT.
Habet eam reus in proceſſu exſequutivo abſolutus, ſi deinde or-

dinarie conveniatur VII. 789 ſq.
Locum habet, quamvis actio, a priore diverſa, inſtituatur,
dummodo eadem cauſa agendi ſubfit VII. 787

Tueri ſe hac nequit reus, poſt quæſtionem ſuperatam, a judice
abſolutus, ſi poſtea, novis indiciis emergentibus, in quæſtio-

nem repetatur 239
EXCE-

4 X.

ſe
lg.

imul,
faeit.
0M⸗
6.678.
v ſub
heret
un rlæ

76ſ.

oal⸗
capud
lſa⸗
pe enſis
l. 261

11,74

imn eſt

m ex⸗
4ſ

I. 64¹

ndeor.
75891ſ4
jtuatur,
VII. 787

INDEX INY. 277
EXCEPTIO REI VENDITAE ET TRADITAE.
Ceſſat, quum venditio contra legis prohibitionem facta eſt
IV. 852

Locum habet, quum privilegia revocantur IV 849 ſqq.
Obſtat

1) auctori evincenti cuicumque IV. 849 ſqg.
2) princip i IV. 849 ſqq.
3) principis hæredi IV. 849 ſqq.
4) venditori IV. 849 ſq.
Non obſtat venditori pertinentiæ, qui eam deinde Vndicat
II. 38 1

EXCEPTIO RENUNCIATIONIS JURATAE.
Non obſtat vindicationi pertinentiarum, vi legum publica-

rum, inſtitutæ - II. 375
EXCEPTIO RERUM AMOTARUM.
Non impedire debet reſtitutionem dotis IX. 72

EXCEPTIO RESCRIPTI MORATORII.

. Ea uti nequit debitor, qui in chirographo illi expreſſe renun-

ciavit L I. 133 ſ.
EXCEPTIO RETRACTUsS.
vid. RETRACTUS.
EXCEPTIO SENATUSCONSULTI MAcCEDONIANI.
conf sENATUSCONSULTUM MACEDONIANUM.
Eam ex officio non ſupplet judex ð III. 199

EXCEPTIO SENATUSCONSULTI VELLEIANI.
conf. SENATUSCONSULTUM VELLTBIANVUM.

Prodeſt mulieri in conſtitutione debiti alieni III. 108 ſq.
EXCEPTIO SIMULATIONIS.
Non ſemper ſponſalia reſcindere valet V. 17. ſd.

EXCEPTIO SFPOLII.
Illiquida non rejicienda eſt ſimpliciter, ſed ſimultaneo tractan-

da proceſſu VII. 703 ſq.
Locum habet in proceſſu cambiali VII. 700
Locum non habet
1) in Poſſeſſorio ſummariiſſimo VII. 699
(K kK) 2) quan-

258 INDEX IV.

2) quando ſuper ſpolio lis in alio jam judicio pendet VII.
701 ſq.
Pro liquida non habetur, niſi intra quindecim dies probetur.
Ubi non ſufficit, probar ifactum ab- ationis, ſed probari eti-
am oportet ꝑ poſſeſſionem rei ſpoliatæ VII. 703 fq.
EXCEPTIO SUB -ET OBREPTIONIS.
Locum habet contra mandata ſine clauſula II. 478. VII. 621
EXCEPTIO TERMINI ANGUSTI.

Non amittitur per comparitionem in termino I. 332
EXCEPTIO TRANSACTIO NIS
Non obſtat condictione ob turpem cauſam III. 72

EXCEFPTIO TUTELX INCULPAT.
Etſi inveriſimilis videatur, non tamen ſimpliciter re] jicienda,
ſed veritas ejus modis illegitimis inveſti igands, eit IX. 476
ſqg.
EXCEPTIO VERITATIS.
Admittitur apud Saxones, in cauſis injuriarum, ſed intra qua-
tuordecim dies probari debet VIII. 324
Confugere ad eam non ſemper conſultum eſt VIII. 310 fq.
Excuſat advocatum in illi is, E adverſario, teſti, judici, ob-
jicit, hoc tamen non aliter, quam ii verba in factum tem-
Peret VIII. 249 ſqꝗg. 32 5

uousque in actionibus injuriarum ſuper exceprione verita-

tis illiquida jusjurandum deferri, vel probatio admitti, que-
at? disquiritur VII. 307 ſq.
EXCEPTIO VIT IMPUDICE ACTX.
Opponi poteſt ſtupratæ, eaque melior eſt exceptione forni-
cationis &* IX. 170 ſa.
EXCEPTIO VITII VISIBILIS.
Obſtat inprimis actioni ex /. le. C. de Edicto D. ADRIANI tol-

lendo inſtitutæ VII. 643 ſqq.
EXCEPTIO USURARIAE PTRAVITATIS.
Non excludit eam renunciatio eidem facta IV. 889

EXCORIATOR.
vid. CARNIFEX.
ENXCUBIK.
Immunes ab illis ſunt clerici & ludimoderatores X. 719
In

VI.

01ſ.
detur.
tieti⸗

„

03 10.

INDEX IV. èèẽ

In quibus cauſis, & quibus conditionibus, illæ præſtari debe-

ant? disquiritur X. 718
Præſtare eas debent ruſtici equitum Saxonicorum X 718
Præſtare eas debent etiam feminæ & viduæ X. 718
Præſtari non debent, quando poſſeſſoris prædii uxor in puerpe-
rio jacet I. 144 ſq.

EXCULPATIO

Leæſi moribundi

¹½) prodeſt ei, quem læſus prius inculpaverat III. 40 ſqq.

2) ſola ad abſolvendum reum ſufficit III. 40 ſqq.
Pro illa habetur, quando quis tertium quemdam inculpat III.
40 ſqq.

EXCUSSIONIS BENEFICIUM.
V conf. ExCEPTIO EXCUSSIONIS.
Ceſſat
1¹) poſt mortem debitoris, ſiquidem actio contra plures
ejus creditores inſtituenda eſſet VII. 89 r
2) quando concurſus creditorum contra debitorem princi-
palem motus eſt VII 891 ſq.
32) quando confide juſſores ſolvendo quidem ſunt, ſed obli-
gatio eorum inutilis actionem efficacem non parit VII.

. 893 ſ.
Competit
a) fidejuſſori tamdiu, donec debitor plane ſolvendo impar
judlicatus fuit VII. 888 ſq.
b) magiſtratui vVi. 5398 fd.
Non habet eam fidejuſſor, quando lis cum debitore principa-
li multis difficultatibus innexa eſt VII. 889 fq q.

EXECEATIO.

Impedire nequit pater per illas, teſtamento adjectas, quere-

lam inofficioſi teſtamenti, actionem ſuppleroriam, editio-
nem inventarii, & alia legitima jura II. 303
Non obligant ex liberos in conſcientia II. 30 3
EXECVUTIO.
Fieri nequit
1) in officialium tum publicorum, tum privatorum, ſti-
pendia VII. 442
(Kk) 2 2) in

260 INDEX IV.

2) in ſtipendium militis, etſi alia bona deficiant, & miles per
eama ſervitio reipublicæ penitus non abſtrahatur VII. 440ſq·.
Fieri poteſt
a) in beneficium & ſtipendium clerici, nec illi aliquid, præ-
ter alimenta neceſſaria, relinqui debet VII. 442 ſq.
b) ficte etiam per longam brevemque manum, item per
ſymbolum VII. 446 ſqp.
Impedire nequit ejus effectum ſimplex alterius creditoris con-
tra eam proteſtatio VII. 446 ſqq.
Impediri nequit reſtitutione in integrum contra rem judicatam
petita 1625 ſq.
Non præjudicat pignoribus publicis anterioribus VII. 448
Pro facta habetur, quam debitor reſiſtendo impedivit VII. 449
Tribuit pignus publicum, & impetrantem omnibus, priva-
tum ſaltem pignus, etſi antiquius, habentibus præfert VII.
445 ſJ.
F XECUVTORTESTAMENTARIUS.
Appellabantur illi in medio ævo manumiſſores & Seel⸗Waer⸗
tel, Salmanni, ſive Sælemanni V. 772 ſq.
Committi illi poteſt a teſtatore controverſiarum cognitio &
deciſio. Neceſſitati tamen nulli ſubjicitur, quod ipſius per-
mittitur poteſtati V 777 ſqꝗ.
Impedire nequit, quo minus hæredes, & cæteri, quorum in-
tereſt, unanimi conſenſu ab ultima teſtatoris voluntate re-
cedant J V. 782 ſq.
Jurisdictionem non habet. Igitur legatum, de quo duo cer-
tant, neutri exſolvere, ſed legitimam litis deciſionem ex-

ſpectare, debet v. 775 f.
Legata pia, cum principis auctoritate, in meliorem uſum con-
vertere poteſt V. 784

Legitimus eſt magiſtratus, qui aliquando ab iis, quæ teſtator
conſtituit, vel ex præſumta teſtatoris voluntate, vel ob ma-
nifeſtam eorum, quorum intereſt, utilitatem recedere pot-
eſt V. 781. ſq.
Sumtus litis, ſi quæ circa legatum aliquod, aut fideicommiſ-
ſum, oritur, non ex tota hæreditate, ſed ex pecuniis huic
legato deſtinatis, deſumit V. 783 ſq.
EXVU-

Exempla aliorum a dolo liberant, ſed non a culpa IX. 533

INDEX IV. a65r

EXECUTOR TESTAMENTARIUS PACTITIVUS.
Conſtitui poteſt pacto eorum, quorum intereſt/ V. 7723 ſJ.
Conſtitutus pacto omnium, quorum intereſt, ei, quem teſta-
tor deſignavit, præfertur, ſed, uno illorum diſſentiente, te-
ſtamentarius præfertur, pactitio V. 773 ſq.

EXEMFPLA.

vid. cCoPIX VIDIMATAE.
ENXEMPLUM.

ſq.
ENXERCITOR.
Actione de receptis tenetur, etſi alteri vices ſuas commiſerit I.
1 is
Non liberat eum a damni reſtitutione furtum vafre & ſubtili-
ter factum, niſi oſtendat, nulla adhibita diligentia, id evitari
potuiſſe 7 I. 714 ſq.

Non liberat eum a damni reſtitutione, quando quis res pre-

tioſas ciſtis vel involucris concluſas in navem, vel caupo-
nam, infert, vel poſtæ, aut currui publico, committit, & eas-
dem non profitetur. Tunc tamen liberatur ob non factam
profeſſionem a damni reſtitutione, primo, ſi leges provin-
ciales neceſſitatem profitendi imponant, qualis lex in Saxo-
nia & terris Brandenburgicis, ratione poſtarum publicarum,
extat, deinde, ſi committens, ab exercitore de qualitate re-
rum interrogatus eam diſſimulet I. 716. 718

EXERCITOR NAVIS.

conf. EXxERCITOR.
Obligatur H
1) ex chirographo magiſtri navis III. 147 181
2 ex delicto maßri navis circa officium commiſſo. Non ta-
men tunc obligatur, quando magiſter navis artem pira-
ticam exercuit III. 180
. (Kk) 3 3) ex

2 INDEX IV.

3) ex facto magiſtri navis nonnumquam, etſi illud in lege

præpoſitionis non contineatur II. 180 1q.
4) ad ſuppeditandos litis ſumtus magiſtro navis, ratione of-
ficii litiganti II. 239
ENXHEREDARE.
In medio ævo idem ſignificat, quod confiſcare V. 639

EXHEREDATIO.

Cauſæ ejus teſtamento etiam per relationem ad aliam ſcriptu-
ram inſeri poſſunt V. 635
Cauſam ejus non probat ſola parentis inculpatio in teſtamen-
to facta. Facit tamen argumentum aliquod, & cæteras pro-
bationes infirmiores ſupplet, ac ſufficit, unam ex pluribus

cauſis teſtamento inſertis probari V. 635 ſqq.
Eſt diſpoſitio patris catholici: Filius meus evangelicæ religio-
nis usque ad legitimam exheæredatus eſto II. 297

Fundata in jure naturæ, jure civili & praxi eſt V. 639. XI. 227
Locum habet

1) in feudis V. 639
2) ob injuriam gravem & inhoneſtam V. 622 ſq.
3) ob injuriam ſcriptam & erga abſentem parentem prola-
tam V. 633 ſq.
4) ob injuriam, quam filius in judicio non ipſe, ſed per
procuratorem, patri intulit V. 633 ſdq.

5) in liberis, ſe clam deſponſantibus, & ad nuptialia gaudia,
ſine parentum conſenſu, provolantibus, quoad terras Sa-

XOnicas V. 65. XI. 21 5
6) in principe . V. 639
7) quando filius patrem fidejuſſione, vel ſolutione ſua, ex
carcere liberare recuſat V. 640

Locum non habet —..
a) ob atrocem injuriam patri illatam, ſi ſuper injuria iſta cum

filio transegerit pater . I. 449
d) quando parentum indulgentia ſtupro, adulterio, vel in-
ceſtui, cauſam dedit IX. 269 ſq.

Non

lege
.
e 0l-
239

639

iptu.
63
nen-
pro⸗
bus
lag
gio⸗
297
227

69
2ſl.
role⸗
ſa.
ber
ſ.
udia,
8 ⸗
215

449

1¹1

elin⸗

Non

IN DEX IV. 465

Non adimitur patri hoc jus per reconciliationem V. 638
Non impedit remedium L. alt. C. de Ediéto D. ADRIANIL. zol-
lendo Xl. 227
ENHAEREDATIO BONA MENTE.
Exemplum ejus mirum narratur V. 646
Fieri valide poteſt, conditio vero & modus legitimæ bona men-
te adjici nequit V. 647
Locum habet
1) in feudis V. 642 ſqq.
2) in filio obærato V. 640 ſq.
3) in principe V. 641

EXNXIGUA CAUSA.
vid. CAUSA EXIGUI MOMENTI.
EXILIUM. W
Exilio puniri poteſt miniſter principis delinquens, ſed pœna
heæc parum conſulta eſt, quum exilium bonam de miniſtro
opinionem augeat magis, quam conſumat VIII. 937 ſqd.

EXPECTANTIE. EXPECTATIVZ.B

Abolentur recte ob votum captandæ mortis V. 1272
Concedere eas poteſt princeps, invitus tamen compelli ne-
quit IV. 1289
Concedere eas nequeunt privati, ſi bono publico ſaltem levi-
ter contrariæ ſint IV. 1287 ſq.
Contrariantur bono publico, quia

*

1) hi, quibus ſucceſſor datur, injuriam accipiunt, & mœ-

rore conficiuntur IV. 1286
2) homines per illas ignavi redduntur, & a ſtudio virtutis
avertuntur IV. 128 5
3) lites infinitæ, illarum cauſa, ſuſcitantur IV. 1284

4) merces nimia pro levi ſæpe officio rependitur IV. 1278
5) patrimonium reipublicæ diminuitur, & incrementum
ejus impeditur IV. 1276

6. 7)

2 64 INDEX W.

6.7) præmio adficiuntur & ad honores provehuntur indigni,

digni vero excluduntur IV. 1279 ſqq.
8) periculum reipublicæ creatur 1V. 1283
9) principibus facultas benemeritos remunerandi adimitur
V. 1277
10) ſub-& obreptionibus, ac importunis flagitationibus via
aperitur I. 1282

11) ſucceſſori in principatu manus ligantur IV. 1283 ſq.
Damnat eas in univerſum omnes HERONYMUS SCHURFFIUS

1. 447
Definitur IV. 126 3
Denegatur aliquando ob votum captandæ mortis IV. 1272 fq.
Dicitur latinius expectatio, ſed præſtat retinere voces barba-

T28 IV. 262
Exempla antiquiſſima earum in feuda Imperii memorantur
IV. 1327
Ineſt omni expectativæ votum captandæ mortis IV. 1167

Iniquitatem earum agnoverunt multi, ex quibus tamen aliqui
juſto rigidiores, nonnulli indulgentiores, quam par eſt,

ſunt 1V. 1.65
Interpretandæ illæ ſunt quam ſtrictiſſime IV. 1302 ſqq.
Irrevocabiles eæ ſunt
1) quas neceſſitas publica extorſit IV. 1299 ſqq.
2) quas propter manifeſtam utilitatem publicam conceſſit
princeps IV. 1301 ſq.
Non damnat eas Codex ſacer IV. 1286
Non obligatur ad implendas anteceſſorum expectativas ſucceſ-
ſor, etſi hæres ſit IV. 1290 ſqq.
Non repugnat bonis moribus I. 447 ſq.
Prohibet eas jus Romanum IV. 1269 ſqq.

Promiſſas eas ante principatum adeptum ſervare debet prin-
ceps, niſi bono publico contrarientur, vel improbis artibusg
elicitæ ſint IV. 1326
Referuntur ad illas pacta ſucceſſoria I. 447
Revocare eas poteſt ipſe concedens princeps, ac regulariter,
ſi eam a ſe conceſſam revocat, ne quidem ad intereſſe præſtan-
dum

lini,
ſg.
1253
mitur
1
us via
1182
83 ſ.
FIVUS
144
126;)
2 ſl.
irba-
122
antur
1317
1167
igui
eſt,
1abj
ſ.

ſg.
ceſſit
01 ſg.
1296
lccel-
oſag.
47 1
lg.
rin.
b
1326

140
ritenn
eſtan⸗
dum

IN DEX W. es;

dum obligatur. Tunc tamen ad illius præſtationem obli-
gatur, quando legitimam revocat IV. 1293. 1298. 22 5
Revocari regulariter non aliter, quam propter ſalutem pu-
blicem, eamque præſentiſſimam, debent 1V. 1322ſq.
Sunt per ſe neque bonæ, neque malæ, pro ratione tamen cir-
cumſtantiarum aliquando peſſimæ; aliquando optimæ IV.

. D

⸗ G 1322 ſq.
Synonyma illsrum recenſentur IV. 1263 ſq.
Turpes per ſe, & natura ſua, non ſunt IIV. 1266

Vox: Expecétantia in latinz peculi Saxonici verſione ſæculo
XIvV. confecta occurrit, ipſa tamen recentior ac infimæ la-
tinitatis eſt. Vox: Expeétativa vero paulo antiquior eſt, &
ſcriptoribus eccleſiaſticis familiaris, ſed ICtis ante ſæcu-
lum XVI. incognita IIV. I28 ſq. 1261 fq.

ENXPECTANTIXY ECCLESIASTICX.

Concedere illas Pontifici Romano plane non, principi autem
vix, licect IV. 1314
Definitio ejus ſuppeditatur IV. 1309
Licitæ ſunt in canonicatus, & alia beneficia eccleſiaſtica, quæ
curam animarum conjunéctam non habent, item in Profeſ-

ſiones Academicas IV. 1315 (q.
Prohibentur legibus multis, & olim pro adulterio habitæ fue-
runt IV. 1312
Simoniæ viam ſternunt IV. 1211 ſq.
Tollunt votum negativum eccleſiæ neceſſario relinquendum
IV. 110 ſq.
EXPECTANTIF FEUDALES.
Improbantur IV. 1317
Non reddit eas firmiores abuſiva inveſtitura IV. 1318
8 EXPECTANTIE MATRIMONIORUM.
Improbantur IV. 1319
. EXLECTANTIEÆ MILIITARES.
Iprobantur IV. 1319

266 INDEX IV.

EXPEYCTANTI ÿB IN MUVNERA PUBLICA CIVILIA.
Improbantur IV. 1317
ENXLECTATIVATUS.

Contradicere nequit poſſeſſori alienanti, & domino in aliena-
tionem conſentienti, etſi abuſive inveſtitus ſit IV. 1307
Impedunt illi aliquando eum, cujus ſucceſſionem ſperant, a ma-
trimonio & procreatione liberorum IV. 1274 ſd.
Inſidiantur aliquando anteceſſorum ſuorum vitæ IV. 1272 fſd.
Inter duos expectativatos jus antiquiorem, praxis ſœpe junio-
rem préæfert IV. 1331
Inter duos expectativatos præfertur is, qui ſimul poſſidet. Tunc
tamen poſſeſſio eum non juvat, ſi, tempore expectativæ im-
petratæ, vel poſieſſionis, ſcivit, alteri jam promiſſionem fa-
ctam eſſe 1V. 1332 fd.
Ludificantur aliquando illi, atque ſæpe non immerito VI. 8 9
Suſcipiens conditionem expectativæ ſuæ contrariam, juri ſuo
renunciaſſe cenſetur IV. 1304 fq.

EXPEDITIONES CRVCIATX.

Occaſionem præbuerunt plebejis ad poſſeſſionem feudorum
perveniendi X. 699

EXPENSEÆ CIVILES.
conf. CAUTIO PRO ENPENSIS.

Accipere illas ex aliena arca commodum eſt II. 207
Accipiunt eas ex aliena arca
