Cum civitate, vel univerſitate, quibus qualiscumque alienatio
ineſt, difficillimi & periculoſiſſimi ſunt, ſiquidem in iis om-
nibus I. 27. de reb. eredit., locum habet Al. §5

Filiusfamilias ex omni contractu, præter mutuum, recte con-

venitur & condemnatur II. 197

Filiusfamilias princeps contractus, quos olim, ſub paterna po-

teſtate conſtitutus, celebravit, deinceps ſui juris factus, &
regimen adeptus, ſervare debet, niſi illi bono publico con-

trarii, aut improbis artibus eliciti, iit vlIII. 1977

1N D EX IV. 165

In illis juxta conſtitutionem civitatis Brunſvicenſis ejusdem
Armen⸗Waiſen⸗Zucht⸗und Werk⸗Hauſe aliquid ſub pœna nulli-

tatis legari debet V. 280 ſq.
6. In ſcriptis non efficitur ſola declaratione contrahentium de con-
= ficiendo ſuper contractu inſtrumento IV. 1073 ſq q.
70 In ſeriptis requirit expreſſam conventionem partium, quod ſine
. ſcriptura obligari nolint IV. 107 ¾ ſqq.
In ſcriptis in Gallia celebrari debent omnes contractus, qui
ſummam centum librarum excedunt IV. 1213
Inter medicum & ægrotum ſubſiſtit, niſi metu extortus fuit
III. 412 ſq.
Irritus redditur dolo, licet a tertio adhibito, ſi modo decepto
cio⸗ nulla culpa, vel negligentia, imputari poteſt I. 64 ⁸
674 Jus agendi ex contractibus conjux adulter non amittit IX. 73
hens Non irritus redditur
574 1) ob ebrietatem modicam, niſi dolo alterius ſit elicita I. 646
o. 2) ob falſa, ſiquidem ea cauſam contractui non dederunt. Ad
læſionem ſarciendam tamen agi poteſt IX. 754
3) ob omiſſionem chartæ ſigillatæ IV. 1002
600 R 4) ob pactum uſurarium IV. 888
e. . Oneroſus in fraudem creditorum celebratus non aliter revoca-
en,. tur, quam ſi uterque contrahens fraudis conſcius fuit. Fraus
tlaru. ergo utriusque & in libello allegari, &, ſi negetur, probari,
ſog. debet. Sufficiunt tamen utrobique indicia, quale indicium
ceuͤr. etiam eſt, quando quis a debitore, quem ſolvendo non eſſe
70la ſcit, rem emit VII. 588 ſq.,
lici Princeps in contractibus, quos cum civibus ſuis celebrat, ex
. lege civili obligatur I. 72
enutio „ Reſcinditur ob læſionem ultra dimidium, quamvis in judicio
5 0ln- initus atque confirmatus III. 583 ſqq.
NI5 Reſciſſio ejus, qui a privatis cum fiſco celebratus fuit, non te-
econ⸗ mere ſollicitari debet I. 548
L. 197 Solemnia ejus non dijudicantur ex juribus loci, qui ſolutioni
n po. deſtinatus, aut in quo res ſita eſt, ſed ejus, in quo negotium
tns, Aà geſtum eſt I. 78 ſqq. III. 108

(X) 3

166 IN DEX IV.

CONTRADICTOR LTEGITIMOU8Ls§Z.
Eſt, qui exceptionem in continenti liquidam opponit VI. 888
ſa. VII. 642 fJ.
Eſt tertius rei legatæ Poſſeſior VI. 888

CONTUMACIA. .

Accuſandi eam ritus apud Saxones uſitatus commemoratur I. 46
Accuſatio ejus generalis ſufficit ad hoc, ut judex & accuſanti
expenſas adjudicare, & novam contræ reum ſub pcena aliqua

citationem decernere, queat I. 346
Cauſe a fatua quousque ab illa excuſet? disquiritur I. 335. II.
199
Citati una etiam vice pro præſentia habetur II. 505
Simplex deſertoris, de cujus domicilio conſtat, ad diſſolvendum
matrimonium non ſufhcit V. 319 ſad.

CONTUMAX.

Arceri non debet a defenſione VIII. 505 .
Dici nequit
1) qui comparere ſub pœnæ comminatione ab aliis judicibus

vetatur X. 47
2) qui judicis auctoritatem ſequutus, legi, vel ſententiæ, non
paruit 1. 340 ſd.
3) qui judicis! inſcitia, vel ne egligentia, excuſatur I. 32814.
4) qui judici ſuperflua, aut ad quæ de jure obligatus non erat,
ubenti non paret 1I. 34 31ſJ.
1¹) qui jurisconſ. ulti celebris auétoritatem pro ſe allegare pot-
eit I. 342 ſ.

8⁶) qui vocatus in jus negat ſe venturum, atquet tamen venit

1I.337 ſ4.

Eſt
a) qui comparet, & reſpondet, ſed non ita, ut juſfus eſt II. 184
by) qui comparet, & reſpondet, ſed ſumtus litis, ad duorum
ſolutionem damnatus fuit, non ſolvit II. 198
Perdit exceptiones ſuas & beneficium appellationis II. 505
Procedendi contra contumaces modusoptimus traditur 1.345

7

Reus

ð

non
oſ⸗
neralh,
ſ
4310.
epol⸗

venit
z7c

II.184
noru
11.15
Il ſof
1345

Reus

INDEX IV. 167
Reus ad mulfctam, carcerem, relegationem damnari, adulti-
mum vero ſupplicium damnari non poteſt, id quod nec in
Conſtitutione criminali ca ROLINA mutatum eſft I. 346. X. 54
C-O NT¶ů)( BATIO.
Vocis hujus ſignificatio genuina explicatur VII. 461 ſq.
CONVENTIO.
A majore conſortium parte circa rem communem inita non con-
ſentientes haud obliggat G II 545

CONVENTUS. CONVENTICUL A.
vid. COETUS.

cONVICTIO.
Vid. REUS CRIMINIS.

CONVICTO.
In cauſis eorum Profeſſores, tantisper, dum illæ cognoſcuntur,

diſcedere ſolent DM II. 17
Iudex, cujus convictor eſt adverſarius, ſe ſuſpectum reddit II.
CONVITIUM.
V conf. INIURIA-
Fieri poteſt etiam in ſcriptis VIII. 264 ſqq-.
Juſtiſſimum honeſtiſſimumque eſſe poteſt VIII. 264 ſqq.
Non omne injuria eſt ViII. 262

Ob illa erga defunétum eructata ab omni hæreditate excluditur
conjux ſuperſtes inops . VI. 1122
Regula utraque:- Veritas convitii excuſat, & veritas convitii

non excuſat, vera eſt VIII. 304 ſq.
Requirit nec vociferationem, nec coetum VIII. 264 ſq q.
Veritas convitia, etiam extra judicium facta, plene excuſat VIII.
SZ 304 ſq.
Vyeritas convitii, etſi ex in juriandi animo profecéti, ſi quidemi
continenti doceri poteſt, pœnam & ſatisfactionem ſaltem pri-
vatam minuit VIII. 206
Vox

168 INDEX IV.

Vox hæc apud bonos Auctores modo bonam, modo malam,
aliquando etiam differentem ſignificationem habet VIII.
263

CONVITIAADVOCATORUM.

Animus defendendi advocatum convitiantem, etſi cliens hoc non
juſſerit, excuſat, non aliter tamen, quam ſi convitium verum
ſit. Nam ſi falſum eſt, convitianti nec proteſtatio, quod in-
juriandi animus abſit, prodeſt VIII. 247 ſqq.
Cliens injurioſum advocati ſcriptum ſubſcribens in juriarum te-
netur, nec ſimplicitas illum plene excuſat, ſed tamen pœnam
mitigat. Tunc vero ſimplicitas plene excuſat, quando inju-
riæ ſupra ejus captum ſunt VIII. 259 ſqꝗꝗ.
Clienti non imputantur convitia, quæ advocatus illius nomine
dixit ſcripſitve, ſi ea ignoravit. Ignorantia tamen veriſimilis,

adfectata itidem & ſupina, clientem non excuſat VIII. 256 ſq.

Exceptio veritatis adyvocatum non ſolum in iis, quæ adverſario,
vel teſti, vel judici, objicit, excuſat, neceſſe tamen eſt, ut ob-
jectio verbis in factum temperetur VIIL 249 ſq. 315
Iusjurandum decerni poteſt Advocato, ſi dubium adhuc fſit,
utrum injuriandi, an reum defendendi, animo aliquid ſcrip-
ſerit VIII. 263
Licita ſunt tunc, quum litium utilitas ea poſcit VIII. 24 1 ſqꝗ.
Non ſunt
1) dicta & ſeripta falſa Advocatorum. Talia ergo vel diſſi-
mulanda ſunt, vel ſimplici admonitione coercenda ViII.

24 ſqd.
a) ea, quæ Advocatus ex mandato clientis pro ejus defenſione
ſcripſit, quamyvis ea falſa fuerint VIII. 245 ſq. 324

3) verba nonnulla per ſe injurioſa, qualia ſunt diffamare, ſpo-
lium, in fraudem. Quæ omnia in ore & ſcriptis Ctorum

d& Advocatorum innocentia funt VIII. 246 fJ.
Pœnæ in ea ſtatutæ ſunt
a) carcer VIII. 251

b) combuſtio ſcripti in jurioſi publica per carnificem. Requi-
ritur autem ad hoc, ut injuriæ erga magiſtratum direétæ,
ac gravitate & atrocitate notabiles, ſint VIII. 25
c) in-

c) interdifdtio advocationis VIII. 251
d) muldéta VIII. 251
Punire poteſt judex injurias ſibi in ſuo judicio ab advocato il-
latas, ea tamen convitia, quæ contra eum in judicio ſupe-
riore, vel apud principem, proferuntur, perſequi nequit,
niſi princeps hoc ei committat VIII. 254 ſqq.
Punire aliquando arbitrarie, & ſine prævia admonitione, pot-
eſt judex advocatum, qui injuriis & verbis contumelioſis
in ſcriptis ſuis uſus eſt VIII. 263

CONVYITIA IN PRINCIFPEM.

Aliqua crimen læſæ majeſtatis non ſunt VIII. 666 ſqq.
Clailes convitiorum in principem tres conſtituuntur, quarum
Prima ad crimen injuriarum, altera ad crimen læſæ majeſta-
tis in ſpecie, ac tertia ad perduellionem, refertur VIII.
666 ſq.
a) Prima & infima convitiorum in principem claſſis comple-
Gtitur injurias, quæ ejus perſonam & familiam ſimpliciter,
atque adeo rempublicam ſaltem oblique, & minus prin-
cipaliter, lædunt. Poteſt igitur princeps eas vel remit-
tere, vel punire VYVIIII. e68 ſqq.
Dy) In altera claſſe ſunt convitiag, quæ principem, tamquam
principem, atque adeo, æqualiter eum eo, rempu-
blicam lædunt. Referuntur hæc ad crimen læſæ majeſta-
tis, nec facile remitti debent. Earum pœna eſt arbirraria
mortis, exilii, carceris, mulctæ VIII. 670
c) Tertia claſſis convitia turbulenta et ſeditioſa complecti-
tur, quæ in crimen perduellionis incidunt, nec facile ſine
graviſſimis cauſis remitti debent VIII 672
lata in principem, quamdiu occultari poſſunt, diſſimulari; at
publice prolata, aut manifeſtata, ſeveriſſime puniri opor-
tet VIII. 673 ſq. 676

Impunitas illis numquam ſimpliciter tributa eſt VIII. 666 ſq.

Principes, qui convitia ſibi publice facta, vel alias manifeſta,
impunita relinqunt, & ſine juſta cauſa remittunt, peccant
VIII. 677 ſq q.

(V) “ Prin-

170 INDEX IV.

Principum indolentia ac facilitas in remittendis injuriis & ip-
ſis & reipublicæ noxia eſt, atque erranx, qui bonum princi-
pem ex tolerantia convitiorum cognoſci perhibent VIII.
673 ſq. 677 ſdq.
uæ in miniſtrum principis ratione officii, jaciuntur, ejus-
dem cum maledictis in ipſum principem naturæ ſunt. Ita-
que, etſi miniſter ipſe ea diſſimulet, puniri tamen debent
VIII. 680 fq.

CONVITIA SACERDOTUM.

Sacerdotes vitia paulo acerbius perſtringentes, quamdia pri-
vatos afftectus non immiſcent, injuriarum non tenentur
VIII. 266 ſq.
Sacerdotes, qui certum aliquod hominum genus generaliter
& indefinite objurgant, injuriarum non tenentur VIII.

266 ſq.

Sacerdotes non peccant, qui in concione deliéta publice com-
miſſa, vel vulgata, arguentes faciunt, ut, quem comprehen-
dant intelligi poſſit VIII. 269 ſqq.
Sacerdotes, qui ex officio innocentem probari inſimulant, ex-
cuſantur, tametſi non certis argumentis, ſed vulgi rumore,
fuerint inducti X. 41 ſq.
Sacerdos ad veritatem convitii probandam adigi non debet
Sacerdotibus elencho doctrinali adverſus receptas in Germa-
nia religionis uti licet, & Receſſus Imperii de anno 1530
in cauſis religionis male, tamquam lex publica, allegatur
Sacerdotibus injuriæ, quas conjuges & liberi eorum aliis in-

feruùnt, quodammodo imputantur VIII. 281
Sacerdotes eum, a quo injuſte injuriarum conventi ſunt, ipſi
Propterea injuriarum recte conveniunt VIII 282
Sacerdetes circa crimien & pœnas injuriarum privilegis qui-
busdam gaudent X. 415 1q.

Sacerdos convitiator poteſt etiam ad revocationem in juriæ

adigi, nec non amotione ordinis ſacri puniri, præterea in

clericis, qui publice convitiati ſunt, neceſſe eſt, ut præter

ſat.S

1549.

Neter
ſal.

INDEX IVV. 171

ſatisfaclionem privatam ac pœnam ſcandalum publicum pu-
blice tollant VII . 276 fdd.
Sacerdoti revocatio non aliter imponi ſolet, quam ſi perſonæ
læſæ dignitas, atrocitas injuriæ, & ſcandalum publicum id
poſcant; Si quid ex his deeſt, deprecatio ſaltem decernitur,
quin immo ſi læſus ſit multum dignitate inferior, declaratio
honoris ſufficit VhI. 279. ſqq.

CONVIVIUM BAPTISMAL E.

Ad illud ſacerdotes & templi cuſtodes neceſſario invitari non

debent VII. 262. 263 X. 843

=èò CONVIVIUM NUPTIA LE.

Adj illud ſacerdotes & templi cuſtodes neceſſario invitari non
debent VII. 262. 263 X. 843
Carnilicis frequentari poteſt ſine ulla macula X. 843

coNVIVII NUPTIALIS SUMTUS.

Conferuntur toties, quoties filia inde locupletior facta eſt VI.
1060

Fert conjux, qui dona nuptialia omnia lucratur V. 229 fſJ.

In dotem non imputantur V. 202
Non conferuntur ne tunc quidem, quum caeterorum libero-
rum legitima computatur VI. 1058 ſq.

COPIE VIDIMATE.
conf. NOTARIORUM INSTRUMENTA.

Exempla a notariis confecta, ſeu copiæ vidimatæ, non pro-

bant 7.993
Exemplis, ſeu copiis vidimatis, in archivo repertis ſides non
habetur . IV. 10332

CORBEIENSIS ABBATIA.
In miſerabili excidio Huxarienſi archivum ſuum perdidit IV.

1058 ſqq.

cORONARIUM AURUM.
vid. AURUM CORONARIUM.
(XY) 2 COR-
.

172 INDEX IV.

CORFUSDELICTI.
Inveſtigari ante omnia oportet VIII. 476 ſqg.
Neceſſarius eſt non quidem ad inquiſitionem, bene tamen ad
quæſtionem habendam, vel mortis pœnam irrogandam
VIII. 481 ſqg. 1X. 401
Requiritur ad illud certitudo moralis, qualis in rebus humanis
haberi poteſt, non mathematica & abſoluta. Quæ certitu-
do ſaltem quoad factum, non etiam quoad eircumſtantias
loci & temporis, neceſſaria eſt VIII. 480 fq. IX. 401 ſq.
Sine illo fuſtigatio, relegatio, minoresve pœnæ, infligi poſ-

ſunt VIII. 48 1 ſqq. IX. 112
CcORPUS DELICTI IN ADULTERIO.
Incertitudo ejus adulterii pornam mitigat IX. 109 ſqq.

Inveſtigandum tunc ſcrupuloſe eſt, quando vel quæſtio de
reo habenda, vel ultimum ſupplicium irrogandum, eſt.
Ad fuſtigationem, relegationem, aliasque minores pœnas,
illud non deſideratur. Immo etiam ſine corpore delicti ex
indiciis ſaltem veriſimilibus inquiſitio ſpecialis inſtitui et
reus in carcerem mitti poteſt IIX. II2
Unicus caſus eſt in adulterio, ſcilicet ſi uxor, cujus maritus
aliquot annis abfuit, enititur, quo corpus delicti indubium
eſt. Extra hunc caſum uſus fori & obſervantia collegio-
rum juridicorum ad corpus delicti in adulterio conſtituen-
dum plura deſiderant, quam leges ipſæ requirunt IX. 109 ſqq.

. cORFPVUSDELICITI IN BIGAMIA.
Inveſtigari ſollicite debet IX. 250 ſq.
CORTUS DELIcCTI IN FURTO.
Exigi nimis ſcrupuloſe in torquendis puniendisque furibus

non debet ViIII. 65 ſq.
Neceſſarium non eſt ad ejus certitudinem, ut de ſumma pe-
cuniæ ablatæ indubie conſtet VII. 84 ſq.

cORPUS DELIcCTI IN HOMICIDIO.
Dubia graviora circa illud in homicidio faciunt, ut nec ad ulti-
mum ſupplicium, nec ad tormenta, perveniri poſſit, inquiſi-
tio-

7

+——

—w——

. 4.
Idem
401
nanis
itu⸗
utiss
r ſ.
pol-

II2

ſag
10 de
et
ena5,
Ki ex
ui et
„ii2
Aritus
bium
egio⸗
tuen⸗

9l.

oſ

Gribus
na Pe-

8860

hqui-
110-

INDEN IVvYv. 173

tionem ſpecialem tamen & pœnam extraordinariam non im-
psodiunt, nec cuſtodiam rei IX. 416. ſqq.
Inveſtigari non adeo ſcrupuloſe debet IX. 284 ſgd.
Neceſſarium eſt ad quæſtionem decernendam, vel mortis pœ-
nam irrogandam. Quod corpus deliéti vero in certitudine
ſaltem morali & veriiimili conſiſtit, nec ſectionem & inſpe-
Gtionem cadaveris neceſſario deſiderat X. 40 1 ſq.
Si cadaver hominis occiſi nuspiam apparet, graviſſimæ ſuſpi-
ciones, quod reus illum occiderit, & cadaver aboleverit,
pro corpore delicti ſunt, atque non ſolum torturæ locum
faciunt, ſed &, ſi reus factum confitetur, ad ultimum ſup-
plicium irrogandum ſufficiunt IX. 411. 412 ſq.
L CORPUS DELICTI IN INFANTICIDIO.
Plus diſſicultatis & dubii, quam in aliis criminibus, habet,
quoniam ad ea, quæ generaliter in omni crimine, & ſpe-
ciatim homicidio, inveſtigando deſiderantur, heic ſingularia
quædam accedunt IX. 702 f.
Singularia hæc recenſentur X. 702. ſqd.

CORPUS DELICII IN SACRILEGIO.

Peculiares ſæpe difficultates habet. Conſtare tamen de illo
poteſt, etſi de ſumma pecuniæ ablatæ indubie non conſtet
IX. 864 ſq.
CORPVUS DELICTI IN SODOMIA.
Semiplenam probationem deſiderat IX. 277 ſq.
CORPUS DELICTI IN VENEFICIO.

Ad corpus delicti in veneficio, ut venenum in cadavere reperia-
tur, abſolute neceſſarium non eſt, ſed admittuntur etiam lu-
culenta propinati veneni igna. Quia tamen corrupti in cor-
pore humores, ira, cæteri affectus, mytili, folia lauroceraſi,
ſæpe eosdem cum veneno effectus habent, ſola iſta ſigna
non ſufficiunt, ſed præterea conſtare debet, reum vene-
num vel emiſſe, vel habuiſſe, odio proſequutum fuiſſe de-
functum, & utilitatem quamdam ex morte ejus ſperaſſe
. IX. 655 ſq.
(X) 3 Quan-

124 INDEX IV.

Quando unum ex iſtis tribus, quæ ante recenſita ſunt, deeſt,
non quæſtio, ſed vel jusjurandum, vel territio, decerni-
tur IX. 659 ſq.
Pro corpore deliéti eſt abolitio corporis, quando nimirum
reus ſigna veneficii ſubdole abolevit, atque quæſtioni &
ultimo ſupplicio, etiam ſine cæteris requiſitis, locum fa-
cit IX. 663
CORREUS.
conf. INCULPATIO.
Creditor, qui ex pluribus correis unum elegit, tamen, hoc
relicto, alterum convenire in ſolidum poteſt VII. 862
Factum correi correo & nocet & prodeſt VII. 861 ſq.
Obligatio correalis quadrupliciter conſtituitur vel conventio-
tione, vel teſtamento, vel delicto, vel lege. Ubi nullum

horum adeſt, ſinguli promittentes ſaltem pro rata obligan-

tur VII. 860 ſq.
CREATURA. V
Officia hominum erga creaturas inferiores & ignobiliores re-
cenſentur I. 27 fſq.
CREDENTIA. CREDITIO IN CIBIS.

Non mutuum fuit, ſed emtio venditio II. 637

CREDITOR.
Amittit
1) actionem perſonalem contra debitorem, ſi in concurſu
creditorum perpetuum ſilentium ſibi imponi paſſus eſt
VII. 5458 ſq.
2) actionem ſuam contra fidejuſſorem tunc, quum ipfi ad
provocationem debitoris perpetuum ſilentium imponi-
tur. Perdit quoque eamdem, qui ſe in concurſu contra
debitorem præcludi patitur, niſi vel ante præcluſionem
fidejuſſorem interpellarit, vel oſtendere poſſit, nihil ſibi

ex concurſu ſperandum eſſe VII. 877 ſq.
Collocatio eorum in concurſu ſecundum jura fori concurſus
fieri debet VII. 469 ſq.

Conſequutus creditum ſuum judicis quidem ope, ſed modis
illegitimis, adhibita ante concurſum motum, cæteris credi-
tori-

——

1NDEX IV. 1141

elt, toribus, mediante actione ?AULIANA, ad communicatio-
ni⸗ nnaermn tenetür Vil. 609 ſq.

ſ. Conſequutus creditum ſuum poſt mortem debitoris obærati
Tum ab hæredibus ſuis, nihil tamen reſtituit, etſi poſtea, orto
u KE concurſu, hæredes hæreditatem aditam repudient VII. 594 ſq.
. Eligens ex pluribus correis vnum, tamen, hoc relicto, alterum
63 convenire in ſolidum poreſt VII 862 fſq.
Favorem ſingularem æquitatis, pietatis, miſericordiæ priz
ſe habens, in quarta claſfſe collocarur XII. 5129
Inmmiſſus in bona debitoris antichreli tacita gaudet III. 159 ſq.
hoc Obligatur tunc concreditoribus, quando debitoris ſui bona
ℳ9ℳ cum ſuis commiſcet „K VII. 105 ſq.
1. Ooecupare, imminente licet concurſu, non debet res debitoris
ntio⸗ ſui vi, vel clam, &, ſi occupaverit, cogitur eas reſtituere,
Hlum . jus crediti tamen non amittit“ VII. 607 ſqꝗ.
igan Offerendi jus in quantum ipſi competat? disquiritur IV.
Sf. 775 1ſ.
Poſcere poteſt, ſi jus ejus liquidum & veriſimile eſt, credi-
„rte. tum ſuum ante ſententiam definitivam, præſtita tamen cau-
g. 1 tione de reſtituendo S VII. 472 1
Preaæcluſus in concurſu creditorum, ex juſta cauſa in integrum .
6 ꝰ reſtituitur, non tamen contra eos concreditores, qui ſaum
jam conſequuti ſunt VYVII. SſO ſd.
Proafertur omnibus in concurſu creditorum, cujus pecunia,
vel res in utilitatem concurſus, durante eo, verſa eſt III. 22 2½
cutſu Prro rata repetunt creditores, in quorum fraudem uni credi-
ſt H“R tori gratificatum fuit id, quod huic ſolutum eſt, a gratifi-
86. cante, nec opus habent, ut przobent, ſe potiora jura præ
li illis, quibus gratificatum fuit, habere VII. 604 ſq.
pom. Summa eadem, quam ipſe olim numeravit, poſt centum plu-
õũ resque annos ei obtrudi nequit III. 148
ogee CREDITOR ANTICHRETICVUS.
ini ſ vigd. ANTICHRETICUS CREDITOKk.
1 D CREDITOR CAMBIALIS. HM
“ Arreſtum perſonale debitoris petere nequit, ſi primum exſe-
69 4 quutionem in bona ejus petiit, excepto caſu, quando hoc
* ultimum ex neceſſitate factum eſt II. 66 5
ce. . òè Con-
ci. .

176 INDEX IV.

Concurrens cum aliis creditoribus in quinta claſſe inter chiro-
grapharios collocatur II. 666. VII. 530
Tunc in quarta claſſe collocatur, quando hanc collocationem
lex quædam provincialis imperet VII. 530
CREDITOR CHIROGRAFHARIUS.
Concurſus prioris hypothecariis novi præfertur IV 808
Inter illos collocatur plerumque creditor cambialis II. 666.
ViI. 530
ui debitorem obæratum & ſuſpectum eſſe animadvertit, pi-
gnus ſibi ab eo conſtitui impune curat, ſi tamen, dum alii
Jam inſtabant, per colluſionem pignus accepit, his in con-
curſu poſtponitur, aliis vero, qui non inſtituerunt, præ-
fertur VII. 596 fq.
CREDITOR CONCURSUS PRIORIS.
Creditoribus novi, & quidem, ſi chirographarius in priore
fuit, hypothecariis novis præfertur IV. 808

CREDIITOR DEFUNCTI.
Res ſuas, vel ſibi debitas, ex hereditate jacente auferre ne-
quit V. 7576 ſq.
CREDITOR HYPOTHECARIVUS.
Ei res contra creditorem ante pignoris conſtitutionem judi-
catæ nocent, non etiam quæ poſt, niſi ſcienti & tacenti
VII. 397

CREDITOR PIGNORATITIUS.
Ei licet, omiſſo pignore, jus ſuum alia ratione perſequi IV.
786 fJ.
Præſtat mediam diligentiam III. 149
⸗ CREDITUM.
Amittit
1) auferens, mortuo debitore, rem ſibi debitam ex hære-
ditate jacente, niſi defunctus hoc ei permiſerit VII. 714 ſq.
2) furans clam res debitorum ſuorum, & ſine aperta vi

Per fraudem auferens VII. 707 ſqqꝗ.
3) intervertens res fidei ſuæ a debitoribus commiſſas VII.
— . 707 ſqq.
4) jus ſibi ipſi dicens VII. 706 fſq.

5) 0c-

.

IINDEXN WwWw. „

5y) occupans rem debitoris contra hujus voluntatem, quam-
vis debitor ipſi poteſtatem hoc faciendi dedit VL. yt2
6) tutor, qui tutelam ſuſcepit, nec ſe excuſavit, aut, reſciſ-
cens illud demum ſtante tutela, hoc non ſtatim poſt ade-

ptam ſcientiam magiſtratui denunciavit V. 514
Non amittit .
a) qui perſonam debitoris accupat VII. 710 ſq.
b) qui res debitoris ſui, imminente concurſu, vi, vel clam,
occupat VII. 607

CREDITUM IN ALIMENTA DEBITO RIS.
In concurſu creditorum ad primam claſſem referri nequit
VII. 507 ſq.
CREDITUM AD EMENDUM.
Prælatlionis jus in concurſu creditorum non aliter habet, quam
ſi creditor hypothecam ſibi 1) expreſſe, 2) ſtatim, & 3) le-
gitime ſtipuletur, atque 4) res pecunia ejus vere compare-
tur VII. 51I ſq.
CcREDITUM IN NAVEM AUT DOMUM FABRICANDAM,
EMENDAM, IN STRUENDAM.

In concurſu creditorum in quarta claſſe collocatur Vil. 528 ſqq.

CREDITUM IN NAVIS REFECTIONEM.

Quam probationem requirat? disquiritur III. 174 ſqq.

CEäREDITUM IN RERUM AD CONCURSUM SPECTAN-
DððWDU TIUM REFECTIONE M.
Quod durante concurſu fit, ad primam creditorum claſſem
pertinet, quod ante motum concurſum factum fuit, ad ſe-
cundam refertur. Neceſſe tamen eſt, ut expreſſe in refe-
Gtionem creditum ſit, ſola verſio non ſufficit VII. 492. 510
CEREDIITUMIN STIPENDIA NAUTARVM.
Jus prælationis in concurſu creditorum habet III. 178 fg.
CRIMEN
vid. DELICTUM.
(2) CRI-

INDEX IV.

CRIMINALIS ACTIO.
Vid. AcCTIO CRIMIN ALIS.
CRIMINALIS CAUSA.

In illis tyrannidem exereet praxis . I. 96. 97
Patet latifſime, & peinliche Fælle, tamquam genus ſpeciem,
ſub ſe comprehendit X. 350 ſq.

uando cauſa criminalis cum civili connexa eſt, ſed utraque
ſub diverſis judicibus traétatur, is judex, qui prior cogno-
ſcere cœpit, alterum, ut cauſam ad ſe remittat, requirere
poteſt. Hoc caſu etiam judex delicti, & ſuperior, cauſam
criminalem ad judicem domicilii & inferiorem, apud quem
civilis actio inſtituta eſt, remittere debet X. 5
CRITICUS.
vid. GRAMMATICVUS.
CRUDELITAS.

Hanc in puniendo homicidio evitare debet judez IX., 399

cUCVUMA.
Eſt inſtrumentum necandis hominibus aptum IX. 564 fJ.
Vocis hujus vera ſignificatio explicatur IX. 564
CULEI POENA.
Deſcribitur . IX. 697
Dura non eſt IX. 678 ſqq. 698

Temere & ſine gravibus cauſis, quæ regula aliqua compre-
henduntur, in gladium convertenda non eſt IX. 678. 679. ſq q.

CULPA
Accipitur ſæœæpe pro dolo IX. 382
Ad æſtimandum ejus gradum perſonæ conditio inſpicienda
eſt III. 123
Conſideratur in delictis ſecundum rres culpæ gradus, qui in
negotiis civilibus obſervantur IX. 5II ſq.
Diſtinguitur difficillime a dolo in delictis miniſtrorum prin-
cipis VIII. 74

Doctrina de ejus præſtatione controverſiſſima eſt III. 114 ſqq.
Doctrina communis de illa retinetur & explicatur III. 114 ſq.
Eſt

jem,
que
gno.
lrere
Aſam
em
X

IN DEX IWV. 179

Eſt omnis excelle us moderaminis inculpatæ tutel, quo homo

occiditur . 1X 545
Non liberant ab hac obſervantia & exempla Ulorum IX. 533
Probat eam regulariter nemo III. 132
Tollit eam conſuetudo legitima, & cum lege divina non pu-
gnans IX. 533
CULPA LATA.
Clericos apud proteſtantes irregulares facit X. 426
Committitur
1) aliquando per gratiam & miſericordiam III. 117 ſq.
2) a magiſtratu reum, quem carceri includere debebat, ex
miſericordia dimittente VIII. 529 ſqq.
3) quando auctor joci illiberalis alterum, quem provocavit,
peremerit IX. 520
4) quando auriga per laſciviam hominem curru obterit IX.
731

5) quando quis animum occidendi vulnerandive habuit, at-
que mors etiam, non tamen directe ex vulnere, ſed ma-
gis ex alia cauſa interveniente, ſequuta eſt IX. 512 ſq.
6) quando quis debirori alieno, a quo debitum exigere de-
bebat, longius ſpatium indulget III. 117 fqd.
„) quando quis exceſſum in caſtigando ſine animo occiden-
di adhibet, ſiquidem is morti cauſam dedit, ac crudelitas

quædam acceſſit IX. 524 ſq.
8) quando quis in rebus alienis minus diligens eſt, duam
in ſuis III. 12

9) quando quis in n loco, ubi vulgo iter fit, ber purstio-
nem arboris, dejectionem rei cujusdam, vel jaculationem,
pPrætereuntem occidit, & vel plane non, vel tempeſtive,

proclamavit . IX. 536 ſq.
Non eſt omnis laſcivia IX. 5 18 6.
Non preæſtatur aliquano HI. 132
Non tollit eam indulgentia magiſtratus inferioris adverſus le-
gem publicam IX. p3 5
Obligatur ex ea ſte
a) miniſter principis III. 120 4 VIII. 717
b) proxeneta muneris Publici inidoneum commendars) XI 103
(Z) 2 2) pro-

180 INDEX IV.

c) proxeneta XI. 104
d) viatores & res eorum gratis ſuſcipiens, atque caupona-
riam non exercens 1II. 311

Puniendi propter eam & inquiſitioni ſubdendi ſunt admini-
ſtratores pecuniæ publicæ vel dominicæ IX. 804 ſq q. XI. 19
Puniri aliquando poteſt ultimo ſupplicio III. 124 ſqq.
Punitur in commentarienſi, qui captivum carcere elabi pati-
tur, pœna corporis adflictiva & relegatione VIII. 536 fd.
Punitur in receptatoribus furum aliquando fuſtium ictu, ali-
quando ultimo ſupplicio VIII. 396 ſqq.

CULPA LEVIS.

Committitur
1) quando auriga feſtinando equosque concitando hominem
obterit IX. 531

2) ſi provocatus auctorem joci illiberalis peremerit 1X. 520
3) ſi quis ex indulgentia magiſtratus inferioris adverſus le-

gem publicam peccet IX. 535
Excuſat ab illa communis conſuetudo III. 132
Homicidam ſacerdotio indignum non reddit IX. 529

Non præſtat eam proxeneta pecuniæ, qui hominem inidoneum
tamquam idoneum, cui pecunia credatur, commendavit XI.

101
Præſtare debet eam

a) ädminiſtrator pecuniæ publicæ, vel dominicæ.. Non ta-
men propterea ad inquiſitionem & pœnam trahi poteſt
IX. 894 ſq. XI. 19

b) conduétor III. 132
c) miniſter principis III. 120. VIII. 717
d) proxeneta muneris publici inidoneum commendans XI.
103

e) ſuſcipiens viatores & res eorum, qui artem cauponariam
non exercet, pecuniam tamen pro receptione accipit
III. 312
Punitur in commentarienſi, qui captivum e carcere elabi paſ-
ſus eſt, carcere aut mulcta, ſi in Saxonia prius jure jurando
ſe purgaverit, ſe nihil dolo feciſſe VIII. 136 ſq.
CUILPA

—

—

l

104
g⸗
z1l
nini⸗
. 19
Pili.
1l.
A⸗
l

gem
SI

620

. le-
35
132
639
lenm.
101

oteſt
l. 19
132
717
1XI.
10
Nriam
ceipit
1311
pel.
rando

IN DEX IV. ð 181

CULPALEVISSIMA
Committit eam “”
1) adminiſtrator pecuniæ publicæ IX. 894 XI 19
2) auriga non impellens nec concitans equos, ſed qui vel
impetum eorum, ſponte ruentium, ſuſtinere per imperi-
tiam, aut retinere per infirmitatem, nequit, itidem is,
qui ſponte ſe ſubducit, ac equos non ſatis firmiter alli-
gatos relinquit 1X. 532
3) miniſter principis, qui, negotium mole obrutus, quid
negligit, aut ſubminiſtrorum ſuorum peccata non fatis
cavet, adeoque excuſatur III. 121 ſq. VIII. 720
4) peccans ex communi obſervantia IX. 533
Eſt damnum ex negotio, quod gerendum quis ſuſcipit, obli-
que redundans non prævidere III. 122 ſqq. VIII. 722

Homicidam ſacerdotio indignum non reddit IX. 539

Non excuſat ab illa communis conſuetudo III. 132
Non præſtat eam
a) miniſter principis III. 120 fſq. 122 ſq. VIII. 717. 72 2
b) proxeneta muneris publici inidoneum commendans XI.
. I0
c) proxeneta nominis, qui hominem inidoneum, tamquam
idoneum, cui pecunia credatur, commendavit XI. 101 ſq.
d) tutdor V. 489 ſq.
Ob eam contra adminiſtratorem pecuniæ publicæ nec inqui-
ſitio decerni, nec actio inſtitui, poteſt IX. 894 ſq. XI. 19
Præſtare debet eam J S
1¹) colonus, qui, damnum in fructibus paſſus, remiſſionem

mercedis flagitat XI. 123
2) mandatarius III. 332 1q.
cULTEE.
Culter vulgaris telum lethale non eeft IX. 583 fq.
Igitur magis ex more, quam animo necandi aut vulnerandi,
adportatus præſumitur IX. 583 ſq.
Is, qui cultro ſaltem cæſim, non punctim, ferit, animum di-
zeétum occidendi habere non cenſetur IX. 583 fſq.

(2) 3 CURA

18 „ INDEX IV.

CURA ETATIS.
Ab ili non liberatur mulier minor per nuptias V. 579 ſg.

Non tollit jura mariti V. 579
cvgA sSENUũ8sSs..
In Saxonia ſemper pactitia eſt V. 462 ſq.
Præſtat eam n Pehitus abrogare v. 462 ſg. 577 ſq.
CURATIO.
Impen las in hanc fa ctas nonnumquam accipit auctor rixæ vul-
neratus II. 486
Impenſas in ultimum morbum uxoris erogatas non deducere
ab hæreditate poteſt maritus V. 159
CURATOR.
Eum liberis abſentibus teſtamento dare poteſt pater v. 475
Litigans ratione officii ſumtus a principali accipit II. 239

CURATOR BONORUM ABSENTIS.
Cautionem idoneam, vel aliquando juratorism, præſtat II.
240 fſdq.
Conſirmandus eſt 4 magiſtratu . = 11. 339
Convenit in nonnullis cum heærede, i in pluribus differt Il. 339
Eſt proximus conſanguineus, etſi mortem abſentis probare

nequeat , II. 339
Expedire nequit ea, quæ ſpeciale mandatum requirunt II.
341 ſJ.

Semel conſtitutus, nihilominus ſupervenientes conſanguineos,

qui in pari cum eo gradu ſunt, admirtere debet II. 342 ſJq.

CURATOER CONCURSUS.

Agens
1) cavere pro reconventione & expenſis debet VII. 562 ſq.
2) Injuriarum tenetur VIII. §62 ſq.
Cauſa præcipua diuturnitatis concurſus creditorum eſt VII.
557 ſ
Convenit debitores debitoris communis non in foro coeun
ſus, ſed apud ipſorum judicem VII. 562 ſq.
Debioris Perſonam repræſentat VIt. 560 ſq.

Eſſe

I

Ju

— — —

De
Di⸗
Ne

9.
1679

ſ.
ſ.

vul.
496
Acere
“

,45
l 139

t I.
0 ſa
1 39
1. 339
obare
L 339
i I.
41 ſ(.
Ineos,

l

626.

1 VII.

onoh⸗

62
65

IN DEX IV. 2è

Eſſe poteſt debitor, aut ejus uxor, præſtita idonea cautione ac

inprimis ultimæ cura bonorum in concurſu recte atque uti-
liter commirtitur VII. 559 ſq. X. 76

Immiſcere ſe non debet creditoribus invicem de priori loco

litigantibus VII. 760 ſqq.
Jusjurandum illi de jure communi & a creditoribus deferri, &
a judice imponi, poteſt. At jure Saxonico illi jusjurandum
a creditoribus deferri nequit, a judice vero imponi poreſt
S VII. 563 ſq.
Litis in concurſu creditorum non ſemper neceſſarius eſt VII.
E õäl 464. 46 . 557 ſc.
Officium ejus regulariter adminiſtrationem bonorum & rdcr.
rationem actionum complectitur VII. y60 ſq.

cURATOR FEUDI
Non proximus agnatus, ſed hæres allodialis, eſt II. 344

CURATOR FURIOSI.
vid. FURIOSUS.

CURATOR MARITI.

Furioſi, prodigi, decrepiti, ſenis, ad hunc effectum, ut in ju-

dicio pro eo compareat, conſtitui nequit, cura tamen ejus-
modi infelicis mariti uxori, adjuncto curatore ſolemni, re-
QGe committitur .— X. 759 ſq.
QCLURATOR MINORIS.
confer. CURA EFTA TIS.

Conſenſus ejus in pactis dotalibus præciſe neceſſarlus non eſt

V. 231 fd.
Datur quidem invito. Perſona tamen certa invito non obtru-
ditur S V. 564

. „» „ . X „* „
Diſcrimen inter illos & tutores ignorarunt Germani veteres

V. 429

Neceſſitatem illum habendi filio puberi in teſtamento remit-
tere nequit pater .

V. 564
Puellæ

184 INDEX IV.

Puellæ
1) proxeneticum pro nuptiis cum ea conciliandis ſibi a
proco recte ſtipulatur, dummodo id immodicum non ſit.
Quo caſu promiſſio conſiſtit quidem; ſed tamen mode-
randa eſt XI. 109 ſqq. 1I12 ſqdg.
2) qui, pecunia accepta, infelices nuptias ipfſi conciliat, ad
damnum, quod ad eam ſua culpa redundavit, reſarcien-

dum obligatur X. 104
3) ſtupro eam polluens, fuſtium ictu, & perpetuo exilio
recte juſteque punitur IX. 121
CURATOR MORTUI.
Aliquando conſtitui debet L V. 581

CURATOR MULIERIS, SIVE SEXUS.
conf. CURA SEXUS.

Abſentia ejus juratam uxoris interceſſionem non vitiat III.
267 ſq.
Conſiliarius merus eſt V. 576 ſq.
Mandata nomine ejus in Saxonia ſolus ſubſcribere nequit I.

583 f.
Sine illo mulier ſola ſponſienem inire nequit II. 6 11
Vicem ejus conſanguinei ſupplent, unus etiam ex his ſuffi-
cit V. 578 fq.
Vicem ejus ſupplet jusjurandum feminæ V. 581
CURIA.
Ob debita civitatis a creditoribus occupari & haſtæ ſubjici
nequit II. 650
CRIOSI.
Officium eorum deſcribitur I. 519

CUSTODFES CARCERIS.
vid. CARCERIS CUSTOS.

CUSTODES TEMPLI.

Invitare eos ad convivium nuptiale vel baptismale res meræ
facultatis eſt VII. 262 ſq. X. 843
Privilegiis omnibus clericis tributis fruuntur 1. 3:4
Simi-

—

IN DEN VVI. 11sz

Similitudinem quamdam cum oſtiariis veterum habent L. 314
Vocantur, ſuſpenduntur & removentur aliquibus locis a domi-
nis jurisdictionalibus, ſine ullius concurrentia II. 120
Vccari in judicium a ſenatu municipii propria auctoritate ne-
queunt . I. 314

CUSTODIA REI.
vid. CARCER.
D.

“”èè D AMNUM. HZ
Conveniri principaliter de eo poteſt alios ad illud dandum con-
citans, nec exceptione excuſſionis ſe ab ejus reſtitutione libe-
rare poteſt . 489
Conveniri de eo unus in ſolidum poteſt, ſi plures correi id de-
derunt II. 184
Datum inter ludendum caſus mere fortuitus eſt, nec ludentem
obligat 1I. 608
