1) artifex, qui non ſolum impenſas itineris, ſportulas judi-
ci ſolutas & honorarium advocato datum, ſed & opera-
rum, quibus ipſe, liti intentus, caruit, æſtimationem pe-
tere poteſt II. 253
2) clericus, qui pro juribus & emolumentis muneri ſuo
adnexis litigat. Non comprehenduntur autem ſub illis
temerariæ. Has, enim, de ſuo facere debet II. 225 fq.
3) commodans II. 239

4) con-

1317

lena⸗
1307
Hma-
4 ſ.
2 ſi.
inio⸗
1331
unc
im⸗
mn fe-
ſ.
IS
i ſuo
1

um
699

IN DEK w. eez
4) conſules & ſenarores ſinguli, qui pro juribus officii ſni

litigant II. 229
) curator II. 239
6) exſequutor teſtamentarius V. 783 ſq.
7) inſtitor II. 238
8) inſtitor B II. 239
9) judex ex bonis ſequeſtratis X. 13
10) litigans omnis ratione officii, aut qui ob beneficium al-
teri præſtitum in litem incidit II. 239
11) magiſter navis II. 239
12) mandatarius II. 238

I3) maritus ratione rei dotalis in litem incidens II. 2234
14) pars utraque in lite ſuper jure communi inſtituta.
Quo caſu utraque pars eas ex communi arca ſumit II.
15) ſenatus, qui, pro conſervatione privilegii ſui, cum
Principe, diſſentientibus licet quibusdam ſenatoribus, li-

tigat II 229
16) tutor II. 239
17) uſufructuarius II. 232 ſq.
18) uxor contra maritum ad divortium, aut etiam ſepara-
tionem quoad thorum & menſam, agens V. 307 ſq.

Compenſantur expenſæ, in perſequurione pœnæ, vel damni
reſtituitionis, in crimine ambiguo factæ ab actore, ſi reus ſe
Jurejurando ab objecto crimine purgaverit X 272

Copmpenſatis licet per rem judicatam expenſis, is tamen, cu-

jus malitia poſtea emergit, adhuc in expenſas condemnari
poteſt II. 250 ſqq.
Comprehenduntur ſub illis etiam alimenta II. 209 ſq. V. 397

Condemnatur in eas

a) abſolutus ab injuriarum actione II. 2567 ſqq.
b) actor qui reum ad agendum concitavit P II. 26 5
Cc) advocatus fiſci calumnioſam litem ſua ſponte movens I.
614 ſq.
d) cauſarum continentiam dividens, & actiones connexas
ad diverſa judicia trahens II. 574 ſq.

(LI) z e) con⸗

263 INDEX IV.

e) conventus ex facto illicito, ſed præſcriptionem obten-
dens II. 261
fy cujus culpa, vel dolus, actioni contra ſe fruſtra inſtitu-
tæ caulam & occaſionem dedit II. 25 5
g) delator calumnioſus in proceſſu inquiſitorio, itidem de-
lator tergiverſans II. 613. IX. 944 ſqq.
h) emphyteuta actione privatoria conventus II. 258 ſqq.
i) inquiſitus abſolutus II. 266
K) qui pacto fe ad reſtituendas expenſas obligavit II. 264
1) reus, vel rea, ex ſponſalibus clandeſtinis & nullis, aut
etiam imperfectis, conventus, vel conventa II. 255 ſq.
V. 81
m) reus, qui poſt inſtitutam demum actionem actori ſatis-
facit II. 263
n) vaſallus actione privatoria conventus II. 28 ſqq.
o) vincens per reſtitutionem in integrum ex gratia principis
obtentam II. 257
p) vincens per reſtitutionem in integrum in legibus fun-
datam II. 257 ſq.
Continentur ſub condemnatione in omnem canſam IV. 822
Iuſtitiæ finem præcipuum apud plerosque judices conſtituunt
. IX. 2 1
Multitudo illarum, potiſſimum litigantium incommodum el
. II. 20 f .
Non obligatur ad illas in litis denunciationibus neurra ss
alteri II. 238
Non repetit eas
I1) maritus ab uxore propter rem dotalem factas V. 385
2) poſſeſſor bonæ fidei a domino rem vindicante, niſi il-
læ fructibus fuerint ma jores II. 359
3) uſufructuarius omnium bonorum a domino II. 233 fq.
Pactum de illis ſuppeditandis, üsque in caſum victoriæ cum
maximo fœnore reſtituendis, initum valet I1. 240
Præteritæ tacite in poſſeſſorio, in petitorio adhuc ad judicari
poſſunt VII. 632
Suppeditare debent eas
1¹) adverſarius nonnumquam, idque haud raro & æquitati, &
juri-

dten⸗
l. 161
llitu⸗

INDEX IV. 263

juribus ſcriptis convenit. Non aliter tamen onus iſtud
adverſario imponi poteſt, quam ſi hæc tria requiſita ad-
ſint, ut a) is, qui petit ſumtus, pauper ſit, nec aliunde eos
accipere poſſir, b) juſtitiam cauſæ rationibus, etſi non
plenam fidem facientibus, veroſimilibus tamen maxime,
& nihil, prœæter ampliorem expoſitionem atque deductio-
nem, requirentibus, doceast; c) ut nulla exceptio in præ-
ſens appareat, quæ jus ejus excludere poſſit II. 208 ſq.
”” 210 fſq. 215 ſqq.
2) magiſtratus pauperi interdum II. 220 fq.
2) maritus uxori eam adulterii inſimulanti, non tamen ali-
ter, quam ſi de uxoris innocentia, & juſta cauſa, veroſi-
militer conſtet. Id quod etiam in omnibus litibus, quas
mDaaritus cum uxore habet, juris eſt V. 308 ſqq. ViIII. 501
4) barochiani clericis pro juribus & emolumentis illorum

muneri adnexis litigantibus, nonnumquam II. 228
5y) poſſeſſor rerum hæreditariarum hæreditatem petenti II.
. 212 ſq. 352

6) ſequeſter pauperi litiganti de bonis ſequeſtraris, non ali-
ter tamen, quam præcedente magiſtratus juſſu. Propria,
enim, auctoritate ſuppeditatas expenſas reſtituere de ſuo

cogitur ſequeſter II. 23 5. 2 37
7) tutor pupillo pauperi II. 211
Suppeditare illas non debet
a) adverſarius regulariter I. 207 fd.
by adverſarius, ſi in progreſſu litis præſumtio, quæ pro pau-
pere fuit, evertatur II. 219

c) membrum univerſitatis cum univerſitate litigans II. 217

EXPENSARUM CIVILIUM. RESTITUTIO.

Exigi poteſt
1) a judice, qui temerarium litigatorem, quamvis adverſa-
rius id petierit, in expenſas non condemnat II. 253
2) a judice, infirmato, ob actuarü defectum, proceſſu II. 54
3) a reſtituto in proceſſu contra lapſum fatalium L. 627

(LI) 3 Im-

270 IIN DEX IV.

Immunis ab illa eſt S
a) hæres ex facto defuncti conventus & condemnatus, qui
malam fidem defuncti ignoravit II. 200 ſq
b) litigator, qui in pacto, vel contraéctu, bona fide celebra-
to, ſed ob omiſſa ſolemnia nullo, ſe fundat II. 202 ſq.
c) litigator, qui jus ſtrictum & literam legis pro ſe habet,
etſi ex æquitate, pro ratione circumſtantiarum, conde-
mnetur . II. 203 ſq.
d) litigator temerarius, qui in expenſas totius litis damna-

tus fuit, ratione illarum, quibus culpa, vel imperitia, ju-

dicis cauſam dedit 11. 204
Liberat ab ea poſſeſſio bonæ fidei reum ad rem reſtituendam
condemnatum II. 199
Liberant ab ea non ſemper
1) affinitas II. 243 ſq.
2) cognatio II. 243 fſd.
3) condemnatio in libello non petita II. 249
4) juramentum calumniæ præſtitum II. 252 ſq. 720
5) juramentum purgatorium ab adverſario præſtitum I. 248.
III. 24
6) juramentum ſuppletorium ab adverſario præſtitum H1. 247
7) juris jurandi delatio II. 252 ſq. 720
3) præſcriptio completa VII. 8O2
9) reſponſa collegiorum juridicorum Ii. 240 fq.
10) ſententia prior II. 242 ſd.
II) victoria in proceſſu II. 253. 2 54 ſq.

12) victoria in proceſſu poſſeſſorio reportata VII. 632 ſq.

ENXPENSAE CONCURSUS.

Collocantur primo loco, nihil tamen propterea creditoribus,
de jure communi detrahitur VII. 488 ſqq.
Eae etiam expenſæ, quas unus creditorum in communem uri-
litatem fecit, ei ante omnia ex communibus bonis reſtitui

debent, nec nocet ei, quod in ſumtu faciendo ſuam ſaltem

ſpectaverit utilitatem . VIII. 492

coi
oſ
dri⸗
1 ſg.
dbet,
nde-

mna⸗

INDEXN IVyvV. 271

Expenſæ in conſervationem & refectionem rerum ad concur-
ſum ſpectantium faétæ ante omnia deducuntur, atque
adeo ipſi mercedi demeſticæ anteponuntur. Idem de im-
penſis & meliorationibus dicendum. Neceſſe tamen eſt, ut
ea melioratio & refectio, non ante concurſum excitatum,
ſed pendente illo, facta ſit. Alias etiam expenſæ in refe-
ctionem ſuppeditatæ ad ſecundam claſſem referuntur, ac im-
penſæ in meliorationem nullum privileglum habent VII. 493

Judiciales præcipua malorum in concurſibus creditorum cauſa,
atque, quantum fieri poteſt, minuendæ ſunt. Igitur judex,
alibi habitans, ob iter ad locum judicii, in quo concurſus
agitur, faciendum poſcere nihil poteſt VIII. 483. 486 ſJ.

EXPENS£E CRIMINAIL.ES.

Abſolvitur ab illarum reſtitutione reus, exantlatis tormentis,

ſed non ſemper II. 266. 273. X. 229
Cogere nequit ad eas conferendas ſubjectos ſuos magiſtratus
regulariter II. 231. 277

Collocantur in concurſu contra inquiſitum excitato eo loco,
qui fiſco, ratione debitorum ex contractu, competit II. 276
Condemnatur in omnes
1) is, cujus vita male ante acta judicem ad inquirendum
movit L II. 269 ſq.

2) qui rem furtivam ab homine incognito emit, & propter-
ea in inquiſitionem incidit, etſi deinde innocentiam ſuam

oſtendat II. 272 ſq.
3) qui rem furtivum apud ſe requirentibus reſiſtit, licet
innocentia ejus deinde appareeat II. 270 ſq.

4) qui ante inquiſitionem nihil illiciti fecit, ſed in ipſa in-
quiſitione variando, negando, titubando, ſe ſuſpectum

reddit II. 271
5) tortus, quum vel dolus, vel culpa, ei imputari queat
X. 229 fd.

Ferre

272 INDEX IV.

Ferre eas debent .
1) hæres occiſi, non pater, cujus filius interfectus nulla

bona reliquit IX. 422 ſqg.
2) is, cui inquiſitio, vi offici, competit, vel commiia eit
X. 336 ſq.

3) magiſtratus, vel ſubditi, ſi hi ex pacto, ut onſuetudi-
ne, ad illas obli gati ſunt . 229 fd.

Magnitudo & multitudo illarum juſtitix multum nocet N.

337 ſc.
Non obligatur ad illas . L
a) is, qui abolitionem ſimpliciter obtinuit INX. 862.
by) reus in inquiſitione innocens deprehenſus, fi nihil ei
imputari queat l. 267 ſq.
c) reus juramento purgationis ab inquiſitione abſolutus, ſi

nihil ei imputari queet I. 268 ſq.
d) reus ad pœnam corporis afflictivam condemnatus in sa-
XOnia II. 260. 27 5

ENXPENSEF DEFENSIONIS CRIMINALIS.
Obligatus ad illas eſt

1¹) adverſarius nonnumquam VIII. 499 ſqq.
2) maritus, uxorem adulterii inſimulans, interdum VIII.
499 ſqq.
3) pater VIII. 499 ſqꝗ.

ENXPENSE LITIS, ſeu PROCESSUALES.
vid. EXxPENSXEÆ CIVILES.

EXPENSX IN QUISITIONUM.
vid. EXTENSE CRIMINALES.
EXNXPRNSE SECTIONIS CADAVERIS.
Ferre eas debet pater, et quisquis ad funerandam obligatus eſt
IX. 422 ſq.
ENXPILATIO HEREDITATIS.

Furtum verum eſt „ quoties intervertendi animus apparet
. VIII. 409. ſqq.
Nocet

76.
, 1
8ſe.
in a⸗
25

INDEX IVvV. 273

Nocet heæredi ſoli, non legatariis, excepto eo caſu, ſi res le-
gatæ per expilationem perierunt VIII. 412
Probari Ppoteſt perſpicuis indiciis VIII. 409 ſqq.

EXPOSITI INFANTES.

Baptizari eos oportet, quos baptizatos fuiſſe certo non con-

ſtat, etſi ſcheda de baptiſmo collato teſtans ſimul reperta
fuit X. 40

Educatio illorum nec inventori, nec ei, in cujus fundo illi

reperiuntur, nec fiſco principis, nec magiſtratui inferiori,
ſed ſuperiorem jurisdictionem habenti, imponitur IX 735
ſqq.
Præſumuntur legitimi, non etiam nobiles. Ac præſumtio ex
eo, quod ut plurimum fit, nocet iis ſaltem, qui Iucrum au-
cupantur, non etiam his, qui de calamitate avertenda labo-

rant IX. 793 ſqq.
EXPOSITIO PARTVUS.

Facta animo necandi, parricidium eſt, &, ſi mors ſequatur,
culeo, ſi non ſequatur, extra ordinem, punitur. Animus
vero occidendi ex circumſtantiis non ſolum loci, ſed & tem-
poris, e. g. hyemalis, nocturni, cognoſcitur IX. 733 ſq.

Facta periculoſe ab extraneo, qui ad uſcipiendum atque alen-

dum eum obligatus non erat, pœna quidem coercetur, ſed
Ieni admodum IX. 733 ſqq.
In hoc crimen incidunt mulieres, quæ infantes ſuos, ex ſtu-
pro natos, in ædibus, vel ad ædes, ſtupratoris exponunt

IX. 733 ſqq.
EXPROMISSOR.

Fuit Servator noſter Optimus Maximus VII. 879

EXSUPERANTIA.

Fidei in augendo fiſco improbatur VII. 763
Fortitudinis laudem meretur, vel nullam, vel exiguam VIII.
75 ſqq.
Juſtitiæ aliquando crimen eſt VIII. 75 u.
Lenitatis interdum vituperari debet VIII. 753
.J (M m) Libe-

274 INDEX IV.

Liberalitatis nonnumquam juſtam incurrit reprehenſionem
VIII. 760 ſq.

Magnanimitatis ſæpe probari nequit VIII. 758 ſq.
Magnificentiæ inter vitia cane & angue pejus fugienda refer-
tur VIII. 760 ſq.

Manſuetudinis non ſemper virtutis nomine infigniri poteſt
VIII. 673 ſq.

Miſericordiæ nullo digna eſt elogio VIII. 753
Parſimoniæ ex virtutum numero recte juſteque eximitur VIII.
. 76r.
Pietatis & religionis non ſolum delictum eſt, ſed & haud ra-
ro in blaſphemiam degenerat VIII. 550 ſq. 777
Virtutis nonnumquam vitioſa eſt VIII. 772
ENXTRAITUDICIALIS.
Vox hæc barbara minusque latina eſt X. 199
F.

Galli ſeæpe pro conſervanda & amplificanda exiſtimatione ſua
fabulas & ingenioſe & feliciter excogitant, atque fidem in-
veniunt AMX. 600 ſqq.

FACINORA= Z.
conf. DELICTA-
Ex aliorum facinoribus lucrum capere, in miniſtro principis
crimen eſt VIII. 783
FACINOROSUS.
vid. REUS CRIMINIS.

FACTUM ALIENUM.

Promiſiſſe nemo præſumitur, ei ergo, qui de ſe promiſit, non
imputatur, quod quis ex proximis ejus contra facit. Impu-
tatur tamen ei tunc, quum prohibere id potuit VII. 849 ſq.
Promittens, nec de jure civili, nec de jure naturali, obligatur
VII. 853 ſq.
Pro-

De

Der
P1
EAI

ſonem
160 ſc.

gſi.

reker-
660 ſl.
Dotelt
673 ſc.
Il.13
r VII.
761
lud ra⸗
17
Il. 712

X 19,

ne ſua
em In-

ſl.

lncipis
Il.783

1 non
Impu⸗
491ſ.
33ſ

INDEX IV. 275

Promittens generaliter quid, quod partim ſuum, partim alie-

num, eſt, ſuam partem tantum promiſiſſe cenſetur, obliga-
tur tamen in ſolidum tunc, quum alter, cui promiſſio fa-
cta, hoc ignoravit VIe. 852 ſq.

Promittens limpliciter eatenus ſaltem obligatur, ne ipſe quid

contra faciat VlII. 855
ui operam ſuam, vel curam in facto alieno promittit, hac
ræſtita liberatur, etſi nihil effecerit. Is vero, qui effectu-
rum ſe promiſit, præter operam etiam effectum, aut, ſi

hunc non poteſt, intereſſe præſtare debet VII. 857
FACTUM DUEBIUM.. S
Interpretandum eſt in meliorem partem VIII. 29 5
Non ſufficit ad delegationem VII. 307

FACTUM INIUSTUM.
Principis ſui defendere & excuſare recte recuſat miniſter. Im-
mo ſi defenſio illa non ſuo, ſed principis ſui, nomine ſcri-
benda ſit, nihilominus eam juſte a ſe amoliri ſtudet mini-

ſter VIII. 69 1 ſq.
FACULTAS.
vid. RES MERXE FACULTATIS.
FALCIDIA.
Deducere eam poteſt
1) hæres ex legato rei propriæ VI. 879 ſq.
2) heæres in re certa inſtitutus V. 680

Detractionem ejus paritur hæres in re certa inſtitutus V. 684

Falcidia & Trebellianica in jure promiſcue ponitur & accipi-

tur VI. 1008 fq.
FALSUM.
Committit
1) adfcribens ſibi, vel liberis ſuis, aliquid in teſtamento
aarlieno, cui ſcribendo adhibitus fuit IX. 795 ſqq.
2) adferens ſe in alienam familiam VI. 804 ſqq.
3) allegationibus falſis utens VIII. 418. 772
4) allegatione falſa actorum delinquens IX. 75
(Mm) 2 5) al-

6 INDEX IV.

5) allegatione falſa auctorum alios decipiens 1X. 773
6) allegatione falſa jurium aliis fucum faciens 1X. 774
7) anticipans diem in chirographo 1X. 801
2) arcana alterius prodens IX. 801

9) corruptor hiſtoriarum & monumentorum publicorum
IX. 813 ſqq.
10) doctoris dignitatem, quam numquam conſequutus eſt,

temere uſurpans VIII. 415
11) falſum, quod falſum eſſe neſcit, faciens VIII. 41
12) falſum per negligentiam non prohibens, quum tamen
id prohibere potuiſſet VIII. 41 5
13) fraudibus in bona cauſa utens IX. 783
14) fraudibus piis alios circumveniens IX. 80I
15) honores indignis conferens IX. 79 8
16) honores indignos impetrans IX. 798
17) inſignia falſa ſibi adfingens VIII. 41 . IX. 794

18) inſignia a falſa hominibus de plebe adfingens, quorum
impoſtorum pœna etiam ad ultimum ſupplicium usque
extendi poteſt IX. 809 13.
19) inſignia ſua cum novis hominibus opulentis, vel poten-
tibus, communicans 1X 812 ſq.
20) inſtrumenta concredita fſibi prodens VIII. 37 ½ ſq. 215.
IX. 833
21) inſtrumenta damnoſa privatis ex archivo principis de-
ſumene, & utilia iisdem ſupprimens IV. 1033. IX. 793
22) inſtrumenta falſa ab aliis confecta adhibens VIII. 418.

IX. 776
23) inſtrumenta mutila proferens IV. 1003. IK. 777
24) inſtrumenta vera quidem proferens, ſed partem eorum
ſupprimens VIII. 418. IX. 777
25) interpres jurium, qui ea commentariis ſuis pervertit
IX. 801
26) judex conſtitutiones principis ſui negligens Ne 415
792

7) judex inferior ſententiam vel civilem, vel criminalem,
a collegio juridico acceptam, ſupprimens IV. 789 790

2) litigator, qui judicem etiam in bona cauſa corrumpitlX. 285
29) li-

773
774
801
801
Nrum
ſag.

eſt.

415
41
inen
l.415
78

601

798
798
794
Oru
sque
ten⸗
12ſ.
Ir·
1633
ce⸗
Oru
ertit
. 601
1. 4I5
nalenm
9 0

5))I.

INDEX IVVY.. 277

29) literas alicui, tamquam ipfi utiles, & commendatitias,
ſed vere contrarias & noxias, alibi perferendas dans IX.

S 70 ſqd.
30) literas fidei ſuæ commiſſas intervertens IX. 771
31) lucrum, ex falſo ab aliis commiſſo, ſponte oblatum ac-
cipiens VIII. 418. IX. 776
32) mendaciis in bona cauſa utens X. 783
33) mentiens in rationibus IX. 749 ſq.
34) miracula falſa fingens IX. 801

35) nobilitatem ſibi ipſi, præter jus fasque, affingens VII.
36) nobilitatem, & antiquitatem generis hominibus de ple-
be adfingens, quorum impoſtorum pœna ad ultimum
ſupplicium usque extendi poteſt X. 805 ſq.
37) nobilitatem & antiquitatem generis cum novis homini-
bus opulentis, vel potentibus, communicans IX. 812 ſq.
38) numarium falſum non prohibens, quum prohibere po-

tuiſſet IX. g0t
39) numos principis ſui accipere recuſans IX. 799
40) numos improbos, bona fide ab aliis acceptos, ſciens ex-
pendens IX. 800
41) plagiarius literarius IX. 939 ſqq.

42) teſtamenti falſi ſubjectores, adjutores, nec non illi, qui
ſcientes quid ex tali teſtamento acceperunt V. 809. IX. 776

43) teſtamentum vivi aperiens V. 771. VIII. 41 5
44) teſtificans de hominis improbi & indocti probitate &
doctrina J IX. 799
45) teſtis, qui mercedem accipit, ut verum teſtimonium per-
hibeat VIII. 41 5. IX. 78 5
46) teſtis, qui, ad teſtandum vocatus, vel non comparet,
vel veritatem celat IIX. 788
47) tutor, qui, ante redditas rationes, cum fiſco contrahit
. IX. 801
48) veritatem non dicens VIII. 415

Committitur ſæzape
a) per ob- et ſubreptionem, licet ſubtiliter factam X. 781
b) per preces falſas IX. 782

(M m) -⸗ c) ſi-

*

27 INDEX IV.

c) ſimulando & diſſimulando, ac veritatem ſaltem oceultan-

do VIII. 413 ſc.
d) ſine damno IX. 768
e) ſine veritatis imminutione AxX. 767
f) tale, cujus in lege CORNELIA nulla facta eſt mentio IX.
769

Crimen aliquando cum furto ita cognatum eſt, ut, quod illo-
rum commiſſum fit, aliquando dubitetur, ſæpe etiam arabo

crimina concurrant IX. 836 ſqq.
Dicere aliquando falſum non poſſumus ſolum, ſed etiam de-
bemus IX. 744 ſq q.

Diſerimen verum inter falſum & ſtellionatum non eſt Qua-
propter characteres, qui falſum a ſtellionatu diſtinguere
communiter perhibentur, exploduntur VIII. 413. 1X. 741
Doctrina de falſis in jure USTINIANEO confuſiſſima eſt, at-
que ejus confuſionis origo inveſtigatur. Diſcrimen, nimirum,
inter falſa, quaſi falſa, & ſtellionatum fecerunt [ti veteres.
Quod diſcrimen paulatim ſublatum, ſed a compilatoribus
juris USTINIANEI, ex incuria & ignorantia hiſtoriæ, re-

tentum eſt IX. 741 ſq.
Dolus, qui in falſo deſideratur, ignorantiam juris, & ſupi-
nam negligentiam, comprehendit IX. 767
Eſt

1) hodie omne dictum & factum contra veritatem IX. 741 ſqq.
2) mendacium etiam ſimplex, non aliter tamen, quam ſi
ei, erga quem profertur, jus ſit, verum ex mentiente
ſciendi IX. 744 ſq q. 770
Non committitur adverſus eum, qui ipſe ſe decipere vult
1X. 749 ſq.
Obnoxia eſt respublica literaria falſis magis, quam ulla alia
civitas. Atque falſorum illorum, quæ in republica litera-
ria committuntur, fons præcipuus eſt ſuperſtitio, & varie-
tas religionum. Peccatum fuit hac in parte jam tum in pri-

ma eccleſia, & peccatur adhuc hodie IX. 816 ſqq.
Plurima falſa vulgo ignorantur IX. 766. 794

uæſtio falſi in cauſa civili incidens, ante cauſæ civilis co-
gnitionem, inveſtiganda & decidenda eſt; verum hoc non
aliter,

„

IN DEX W. 2)

aliter, quam ſi ſuſpicio falſi legitimis indiciis fulciatur. Nam ſi
indicia dubia ſunt, ea cauſam civilem liquidam morari non de-
bent; ſed tunc utraque cauſa ſeparatim tractari poteſt. Quin
& poſt judicatam & deciſam cauſam civilem falſum, etſi præ-
judiciale fuerat, adhuc denunciari, & inquiri poteſt 1X. 834

Requiſita quatuor, quæ vulgo ad falſum deſiderantur, fat.
examen revocantur 1X. 766
Reteguntur ſæœæpe fortuito falſa, licet ſubtiliter commiſſa IX.
771 fJ.
Species falſi literati præcipua plagium literarium eſt IX. 82 0
FALSI POENA.
Arbitraria eſt, & judex, in ea conſtituenda, ad circumſtantias,
inprimis ad damnum, quod per falſum vel ad rempublicam,
vel ad privatos, redundavit, reſpicit. Si damnum hoe vel nul-
lum, vel exiguum, eſt, pœna ultra carcerem, vel mulétam
pecuniariam, extendi non ſolet, atque tunce nec inquiſitio ſo-
lemnis, ſed confeſtim pœna, decernitur. Itidem ſi is, qui da-
mnum patitur, falſario hoc remittit, pœna gravior, & inqui-
ſitio ſolemnis, ſimiliter locum habent IX. 820 fſq.
Extendi poteſt pœna falſi, etſi mere arbitraria, a magiſtratibus &
collegiis juridicis ad ultimum ſupplicium, quod in allis pœnis
arbitrarüs non licet. Sed hac licentia parcius utendum eſt, nec
aliter, quam pro tuenda ſalute & ſecuritate publica IX. 822 ſq.
Incurrunt in pœnam falſi, qui morbos, incendia, aliave mala
pro colligenda ſtipe ſimulant, ac virgis cæſi in perpetuum
relegantur, non aliter tamen, quam ſi inſtrumentis falſis ſimul
uſi ſunt, illi vero, qui ſuperſtitionis excitandæ, vel augen-
dæ, gratia hoc faciunt, gravius coerceri oportebat 1X. 82 5
Pœnam falſi, quod per perjurium committitur, leges determi-
nant, ſed interpretes nihilominus arbitrariam faciunt IX.
830 ſq.
Punitur falſarius, etſi nemini privatim nocuerit, nec nocere
potuit. Sufficit, enim, ut falſum cum bono ordine ac legi⸗
bus publicis pugnet IX. 832 1.
FA MA.
Credens illi non punitur II. 327
Mala, fundamento deſtituta, clericis nocere non debet X. 146 17.

280 INDEX IV.

Male per ſe ſpurium criminis indicium eſt, & modo alia indi-
cia, ſi ad ea accedat, firmat. igitur æquus ac prudens judex
fontem ejus ante omnia inveſtigat, priusquam de mala fa-
ma quid ſtatuit X. 144 ſqq.
Non excuſat fama publica ſola, nullis aliis argumentis ſubni-
xa, injuriantem, accuſatorem, vel delatorem. Excauſat ta-
men eum, qui, ex officii neceſſitate, excuſat, vel defert.

Excuſat etiam magiſtratum VIII. 319 ſqq.
Non probat abſentis mortem I. 327

Non ſufficit ad torquendum. Sufficit vero ad inquirendum,
& interrogandum, ac aliquando cuſtodiendum reum VIII.
Rſtituitur tacite infami, quem princeps ſciens in collegium

conſiliariorum cooptat 1. 574
FAMES.
Inuſitatum quidem tormentorum genus eſt, quod tamen vale-
tudini non nocet, ſed prodeſt etiam X. 86 ſq.
FA MILIA.
Defenſio hujus ad moderamen inculpatæ tutelæ pertinet, li-
cet familia auctor rixæ fu rit IX. 436 ſqq.
Flagitia ejus miniſtro, qui culpa caret, male imputantur VIII.
727
Indulgere illi nimium non debet miniſter VIII. 834
Vox hæc habet
1) ſignificationes varias VI. 991
2) ſignificatum ampliorem in re favorabili IX. 442

3) ſignificatum duplicem in fideicommiſſis Accipitur, enim,
hæc vox vel late, pro omnibus ſanguine juncétis, vel ſtri-
cte, pro ſolis maſculis, iisque agnatis. Et in hac poſtre-
ma ſigniticatione eidem opponitur fideicommiſſum ſan-
guinis, quod promiſcue agnatis cognatisque debetur V.

991
FAMILIA ERCISCUNDA.
conf. AcTIO FAMILIe ERCISCUNDE. DIVISIO
HEREDITARIA.
judicis officium in ejus judiciis VII. 333

FPAMI-

Udex
1 f.
ſql.
1bni-
t ta-
ekert.
ſae.
327
dum,
VIII.
32

Nium
„ 574

Vale-
6 10.

t, li-

ſa.
VIl.

„97
12

834

.991
441
enim,
lſtri⸗-
oſtre⸗
ſan-⸗
ur V.
991

1.333

4 „.

FANMILIARITAS.
Actus ex familiaritate geſti poſſeſſionem non inducunt, probata
tamen familiaritate, actus non præſumitur ex familiaritate
geſtus, ſed hoc ipſum etiam probari oportet VYII. 126
Familiaritatis jus nihil aliud, quam precarium tacitum eſt, atque
tenti perfectam perpetuamque facultatem haud tribuit, nec

patientem ultra, quam ille pati vult, obligsr VII. 748
Sola mulieris nuptæ cum viro alieno, ſi honeſtatis leges exceflit,
punitur 1X. 19

FAMOSUS LIBELLUS.
VId. LIBELLUS FAMOSUS.

FA MUL A.
vid. ANCIL L. A.

FAMUVLUS.
Abeundi juſtam cauſam non habet, quando dominus iratus eum
exire & numquam redire jubet II. 600 ſqq.
Egrotans mercedem recte petit III 643 ſJ.
Alliciens eum, ut, finito locationis tempore, in ſuum ſervitium
N tranſeat, ab iniquitatis nota abſolvi nequit I. 596
Conveniri poteſt ex ejus delicto caupo, quem is viatori com-
mendavit I. 720
Diſcedit licite, ante tempus conventum, propter nuptias con-
tractas ex ſervitio II. 602

Fuga ejus indicium furti præbet, ſi dominus aliquas res ſibi
ſubtractas animadvertat. Et tortura quoque decerni poteſt.
Sed dominus ante per teſtes, ſaltem domeſticos, furtum
factum probare debet. Soli aſſertioni ejus fides non habetur
J II. 602
Intervertens res cuſtodiæ & adminiſtrationi ſuæ commiſſas ordi-
naria ſuſpendii pœna adfici debet. Si vero res, quas alio trans-
ferendas accepit, intervertit, ultimo ſupplicio non punitur.
Jus tamen Electorale Saxonicum ultimum ſupplicium ei irro-
gat. Sed hæc lex optima ſapientiſſimaque ſubtilitatibus & ar-
gutiis forenſibus plane eluditur VIII. 82 ſq. 120 ſq.
(Nn) Non

222 INDEX IV.

Non obligatur ex horum delicto, in expeditione negotii domi-
nici commiſſo, paterfami ias II. 492 ſq.
Non peccat, qui metu durioris tractationis a domino aufugit II.
197 ſ.
Non præſumitur in eorum delictis juſſus, vel culpa, domini II.
501
Opem ferens domino jubenti in furtivis amoribus, tamquam
leno, ſed mitiſſime, punitur IX. 258 ſq.
Quousque famulis adverſus heros injuriarum agere licet? dis-
quiritur VIII. 232 ſq.
Recipiens juſte fugientem domino repoſcenti reddere prius,
quam hic fugitivo caverit, non debet II. 598 ſq.
Retinere nequit, finito locationis tempore, nec ob damnum,
quod durante eò, forte domino dedit, nec ob debitum ali-
quid, quo domino obſtrictus eſt III. 303
Siſtere non debet poſt delictum commiſſum aufugientem domi-
nus, cogi tamen is poteſt, ut famulum latitantem judicet II.
500
Stuprum committens cum filia, vel ſorore, heri, ad inquiſitio-
nem rapi, fuſtigari, immo ultimo ſupplicio puniri, poteſt
IX. 122 ſqq.
Teſtimonium ejus in cauſa domini leges rejiciunt, praxis ſem-
per admittit IV. 1175 ſqq.
Vindicat recte dominus fugitivum, etſi militiæ nomen dederit
II. 600 ſqꝗ.

FATALIA.
conf. TERMINUS PROBATORIUS.

Appellationum coarctare nequit judex inferior, quin ne ſupe-

rior quidem X. 500 ſq.
De fatalibus appellationum cognoſcere nequit, ſecundum jura
communia, judex X. 497 ſqq.
Pauper contra lapſum fatalium interponendæ appellationis non-
nunquam reſtituitur I. 697
Reſtitutus contra lapſum fatalium, expenſas adverſario refun-
dere debet I. 627 ſq.

FATUA

lomi.
R
it l.
76ſ.
ni II.
ſor
quam
68.
dis.
3 32 1.
Prinh
981.
n,
mn ali⸗
l. 303
domi-
et II.
100
iſitio⸗
pdieſt
ſ.
8 ſenn⸗
,ſ.
ederit
oſ⸗

INDEX W.

FATUA CAUSA-
vid. CAUSA FATUA.

FAVUS.
Vid. APES.

Feld⸗ und Acker⸗Sachen.
Vid. AGRICOLA.

- Feld⸗Prediger.
VvVid. CLERICUS. CASTRENSi5.

FELICITAS.
In rebus gerendis miniſtro principis exitio, vel damno, eſt VIII.
735ſq.
1 ELONIA.
Non eſt
1) injuria quælibet levis I. 542
2) titulorum domino feudi debitorum omiſſio a vaſallo facta
VIII. 286 ſq.
Peccant, ac juſtam merentur reprehenſionem qui novas ejus
ſpecies excogitant I. 542
FEMIN A.

conf. SEXUS FEMINEUS.

Actione ex ſyndicatu conveniri etiam poteſt, ſi jurisdictione pa-
trimoniali gaudeat XI. 46
Arctæ illi, de qua agit I. 14. §. 7. de ædilitio edicto, ſimilis eſt ea,
quæ mulier fieri quidem poteſt, parere tamen & mater fieri

ſine vitæ jactura nequit IV. 814
Cognatis etiam, præœter matrem & aviam, tutela legitima de-
ferri poteſft V. 479
Honorum & dignitatum incapaces non ſunt 1. 140
Iluſtris maritum ſibi ſubjectum ſœæpe habet I. 141
Infames & manifeſte im probas, contra omnem hiſtoriarum fidem
tueri, juſtum meretur vituperium X. 769 ſqq.
Intercedens pro alio obligatur I. 141
0(Nn) 2 Judex

294 INDEX IV.

udex eſſe, ac magiſtratum gerere, poteſt I. 141
Jura Germanorum priſca in eas duriora ſunt I. 137 fd.
Legatorum munus eæ geſſerunt nonnunquam X. 901 fd.

Membrum coliegi, quum de negotio, in quo ſingulorum inter-
eſt, deliberatur, ad conventum collegii vocari, vel ſaltem ejus

conſenſum requiri, oportet II. e43 ſq.
Minor non reſtituitur contra matrimonium, bene tamen contra
dotem ab initio matrimonii promiſſam I. 672

Nata patre nobili, inconſulto principe, torqueri nequit; amit-
tit vero hoc privilegium per nuptias cum viro plebejo X.
108 ſJ.
Poſtulandi jus pro aliis eæ numquam Romæ habuerunt I. 761
Privilegia earum, quæ jus Romanum illis tribuit, ex Zelotypia
originem trahunt, adeoque in Germania uſum non habent,
nonnulla etiam obſequio USTINIANIin uxorem ſuam de-
bentur, atque uſu fori recte temperantur I. 133 ſqg. 135 ſqq.
Privilegium ſingulare habent eæ in adulterio & aliis delictis car-

nis X. 13 1
Procuratrix in judicio eſſe poteſt I. 141
Sponſionem in illis terris, ubi curatore opus habet, ſine illo ſola
inire nequit II. 611
Stuprata nullam meretur fidem I. 146
Teſtis eſſe poteſt
1) in codicillis VI. 862
2) in judicio I. 141

FENESTRX.,

Afſixæ ædibus, fiunt res immobiles I. 269
Obſeurare in totum & plane inutiles reddere poteſt eas vieinus,
ſi ſervitus, ne luminibus oficiatur, conſtituta non eſt 11.430
Pertinet ſervitus, ne luminibus officiatur, etiam ad feneſtras,
poſt conſtitutam hanc ſervitutem apertas II. 430

FERA BESTIA.

Capiens eam in fundo alieno contra domini, vel legis, prohibi-
tionem, dominium ejus nullo jure conſequitur VII. 22 fq.
Exci.

L 269
jcinus,
11.430
eſtras⸗
II 430

11.
Ezcj.

INDEX IVy 285

Excitans eam in fundo ſuo, fugientem continuo curſu perſequi
in alium fundum poteſt, dominus tamen fundi, in quo perſe-
quutio fit, præoccupare feram poteſt VII. 37 ſqg.
Nocivarum occupatio privatis non reéte interdicitur VIiIl. 23
Non ſunt naturaliter res nullius, ſed in eorum, in quorum præ-
diis vagantur, dominio, illorumque dominium principibus
minus recte adſcribitur VII. 20 ſq.

Sunt omnia animalia ſua natura FYFII. 20 f.

FERIEK.
G conf. ExCEFPTIO FERIARUM.
Conſtituit eas ſolus princeps. Magiſtratus tamen inferior in vio-
latores eorum certam pœnam ſtatuere poteſt I. 357. 36 5
Conſtitutio illarum expreſſam principis voluntatem non requi-
rit, ſed fieri etiam poteſt tacito ejus conſenſu, per diuturnam
ſcilicet conſuetudinem I357
Diſcrepantibus illis, non eæ ſolum, quas judex, ſed & eæ, quas
partes celebrant, attendi debent I. 363
Indicuntur recte in repentinis calamitatibus, pro deprecanda
DEI ira, etiam ſine principis juſſu I. 36 5
Inſinuari in illis poteſt appellatio I. 36 5
Meſſium & vindemiarum in illis locis non obſervandæ ſunt, in
quibus nec meſſes, nec vindemiæ, fiunt 1. 364
Non connumeratur inter illas ſationis tempus I. 359
Non excuſant debitorem, certo die ad ſolvendum ſub pœna ob-
ligatum I. 361
Pro illis haberi non debent ſolemnia quævis, niſi judicia per
illud tempus clauſa ſint I. 357 ſd.
Renunciatio illarum a procuratore ſine ſpeciali mandato facta
principali non nocet I. 36
FERU M.

Definitur VII. 19
FESTINATIO.
Hanc in homicidio puniendo evitare debet judex IX. 399

FEUDALIS IURIS INTBuRPRETES.
VIII 44
(Nn) 2 FEU-

Notantur

INDEX IV.

FEUDVUM.
conf. ACTIOFEUDALIS. PREDIUM EQUESTRE.

Admittitur ad illius poſſeſſionem nemo, niſi de prioris poſſeſſo-

ris morte luculenter & indubie conſte II. 320
Capaces illorum olim erant ſoli nobiles X. 698
Confertur interdum, ad augendam viduæ nobilis portionem
ſtatutariam X. 669 ſq.
Conſtituitur & diſſolvitur per præſcriptionem tricennalem VII.
182 ſqq.
Dari nequit inemphyteuſin, vel cenſum, a vaſallo II. 29 1
Definitur X. 697
Differentiæ ejus ab emphyteuſi adferuntur II. 39 1
Emi nequit pecunia hæreditaria a fiduciario hærede, invitis fidei-
commiſſariis VI. 1018 ſq.

Immune eſt a metatis, quando ſervitiis equeſtribus obnoxium eſt.
In nonnullis etiam provinciis, ut in Saxonia & Ducatu Mag-
deburgico, immunitas hæc prædiorum equeſtrium a metatis
lege publica eſt ſtabilita. Poteſt tamen, non obſtante lege,
per præſcriptionem, vel conventionem, feudum aliquod huic

oneri ſubjici X. e20 ſqq.
Indicatur non ſemper vocibus: Lehen, Belehnung, Lehen⸗Waare
II. 386

Legato eo, ne quidem æſtimatio debetur, hæres tamen, ſi feu-
dum ipſius ſit, onus per teſtamentum ipſi impoſitum agnoſce-
re cogitur . VI. 875 ſqꝗ.
Plebe ji olim in univerſum omnes a feudis excluſi fuerunt. Poſt
pedetentim ad jus illud adſpirazunt plebeji, In axonia ſupe-
riore plebe ji ſæculo demum XIV. ad feuda nobilia admiſſi ſunt.
Immo plane ab illis excludere plebejos tentarunt equites Saxo-
nici. uæ res tamen optato ſucceſſu caruit. At in aliquot
provinciis, e, g in Luſatia ſuperiore, in Sileſiæ Ducatibus
Suidnicenſi, Jauravienſi, Glogavienſi, in Pomerania, in
Marchia Brandenburgica, adhuc plebeji a feudis nobilium
arcentur X. 664. 69 8. 699 700. 701.
Poſſeſſlores feudorum nobilium ignobiles triginta annorum poſ-
ſeſſione contra legem non juvantur X. 703 ſq.

Revo-

eſlo⸗.

320
1698
nem
le.
VII.
ſa.
391
1697
391
gdei⸗
9ſ.
melſt.
lalls
lege,
bwic
oſqg.
Vuvre
k396
feu⸗
aſe⸗
„ ⸗
hol
ſupe⸗
iſunt.
liquot
ibus
dilium
,70/
npol
0 ſ.
gevo⸗

INDEX IV. 227

Revocat recte princeps in illis provinciis, in quibus plebejis in

feudis nobilibus exilium indictum eſt, collationem fundi in
ignobilem a curia ſua feudali factam. Qua occaſione ſimulin-
veſtigatur: quousque principi earum provinciarum licest feu-
da in plebejos conferre X. 702. 704
Teſtimonium validum perhibent in controverſia de illius juribus
agnati & ſimultanee inveſtiti IV. 1169 ſqq.

Uſusfruẽtus ejus quando patri competat? quando non? disqui-

