Wica.

ſuber.
nnemt,
li uci
etiam,
te nol
Plicio,
con⸗
et 40
ut. ve⸗
qubleo
lenſibus
Ir mI.
Htractud
Mr.
cximel,

SP. DXLL DE MALEF. CONVICTO zrc. 263

ibſique, qui priorem ſententiam ſcripſerant, id fere in ra-

tionibus ſuis agnoverant. Tunc acerrime in collegio no-

tro diſputatum fuit, utrum tamen ſecundum articulum il-

lIum 69. judicandum eſſet. Er, ſi ſolam rectam rationem &
jus naturæ ſequi licuiſſet, judicaſſemus utique, ac reum dam-

naſſemus. At juris civilis, quod juri naturali per omnia non
ſervit, L. 6. pr. de Iuſtitia & jure, conſulti eramus, ac pro-
Pterea ſimpliciter ex animi noſtri ſententia reſpondere non
Poteramus, legum ſeriptarum ſervi. Hæ vero ſententiam
pœnalem ſine novis probationibus in deterius mutari ſimpli-
citer vetant, quum id vix in melius etiam ex novis proba-
tionibus, ſaltem non ſine principis conſenſu, permittant, .
45. §. 1. de Ke judicata, L. 9. F. II. L. 27. pr. D. L. I15. C. de
pœnis, C. 6. X, de Aceuſationibus. Ergo diu dubii hærebamus.
Deliberantibus commode occurrebant novæ ſuſpiciones, quæ
nunc demum emerſerant, ac, quum acta ad prius iſtud col-
legium miſſa fuiſſent, latuerant. Erant illæ quidem levius-
culæ, & per ſe nec ad quæſtionem, nec ad ſupplicium decer-
nendum ſuffeciſſent, nobis tamen ad repetendam quæſtionem
ſufficiebant. Nee movebamur in contrarium voce: evidentio-
ribus; quæ in L. 18. §. I. de Quæſtionibus reperitur. Ipſa enim
illa conjunctio cum prioribus argumentis majorem illis lucem
& evidentiam adfundebat. Sed prævidebamus, & noium
hanc quæſtionem in reo pertinaciſſimo infructuoſam fore-
Igitur in hunc caſum pœnam extraordinariam addimus,
Carpzovii doctrinam in P. 3. Quæſt. crim. 125. n. 24. ſq. ſe-
quuti: Hat Inquiſit Neumann in der pelnlichen Frage die
ihm beygemeſſene Diebſtaͤhle beſtaͤndig abgeleugnet. Nun ge⸗
winnet es zwar das Anſehen, ob haͤtte derſelbe dadurch alle ge⸗
gen ihn vorhandene Indicia purgiret, und muͤſte folglich entwe⸗
der

264 MEDITAT. AD PANDECT.

der ſchlechterdings looßgeſprochen, oder doch nur mit einer ge⸗
linden Strafe beleget werden, da zumahl die Marter auch das
erſtemahl von vielen vor unrecht geachtet wird, alſo vielmehr
deren Wiederhohlung viel zu grauſam zu ſeyn ſcheinet; All⸗
dieweil aber Neumann ungemein ſtark graviret iſt, geſtalt die
von den vorigen Urthels⸗Faſſern angefuͤhrte Indicia faſt nicht
ſtaͤrker ſeyn koͤnten, und doch auſſer felbigen noch weit mehrere
in den Actis vorhanden ſeynd, zum Exempel von dem Boer,
von den Diebes⸗Hacken, von dem, was in Krahnens Haͤuſe
vor dem Diebſtahle vorgegangen, von Prulls Beſchuldigung,
von dem ſtetigem und vertraulichem Umgange mit andern bes
ruͤchtigten Dieben ꝛc alſo gedachter Neumann faſt gaͤnzlich
uͤberzeuget iſt, und nichts mehr als ſein eigenes Bekenntnuͤß
fehlet, ja ſo gar dieſes Bekenntnuͤß, wie vorige Urthelsfaſſer
anmerken, aus ſeinen Ausſagen indirecte hervorſcheinet; Bey
welcher Bewandnuͤß wir, wenn die Acta zuerſt an uns kom⸗
men waͤren, vermuthlich gleich definitive geſprochen, und
nicht einmahl auf die Marter vorher interloquiret haben wuͤr⸗
den, dieſemnach um ſo viel weniger Mitleyden müt dieſem boß⸗
haften und verſtockten Menſchen tragen, welcher durch ſein
halsſtarriges Leugnen in einem faſt offenbahren Crüumine ſeine
Obrigkeit, und die von derſelben mit einer lobwuͤrdigen und
ures ſelten vorkommenden Accuratefſe und Geſchicklichkeit ge⸗
fuͤhrte Inquiſition eludiren will, hiernaͤchſt die Rechte in L. 12.
§ 1. de Quaæſtionibus bey neuen darzu kommenden Indiciis,
welche ſodenn nach der Lehre Carpzovii guaſt. crim. 125,
num. 7, 8, 27, ſ77. mit der vorhergehenden zu conjungiren
ſeynd, die peinliche Frage zu wiederhohlen verſtatten, und denn
den Inquiſiten Neumannen von neuem graviret, daß er ſelbige
Zeit, da der Dagerortiſche Diebſtahl begangen worden, nicht auf
der Wache geweſen, ſondern ſolche bezahlet, daß er bey Vorzeigung
des

—
N
des
nehr
A.
tN
iht
rer
Nr,
Helte
gunge
n
nzlich
gtod
ſfoſe
N

69 kp

en in
n
ne ſi
gen N
ket
lL. l
Gicis,
n. Ia5,

Ung

nd dann
et ſll
iche i
rtegeng

,

SP. DCXLI. DE MALEF. CONVICTO EFrc. 26 5

des geſtohlnen Leders beſtuͤrzet, und, daß er bey der Confron-
tarion mit Riemenſchneidern auf Luͤgen ertappet worden; So
wird dieſer ruchloſe und gefaͤhrliche Menſch nochmahlen auf die
in dem vorigem Urthel vorgeſchriebene Art dem Scharfrichter
untergeben, und befraget, und, da dieſes wieder nichts fruch⸗
ten ſolte, zwar mit der wohlberdienten Todes⸗Strafe ver⸗
ſchonet, gleichwohl nach abgeſchwohrnen Urpheden mit Stau⸗
penſchlaͤgen des Landes ewig verwieſen, es waͤre denn, daß
Herzoglicher Durchl. gnaͤdigſt gefallen wollte, dieſen verleum⸗

deten Dieb, der bey ſeiner Erledigung die gemeine Sicherhelt

ohnfehlbar wieder kraͤnken wird, auf ſeine uͤbrige Lebens⸗Zeit
bey dem Feſtungs⸗Bau, oder auf eine andere Art in ſichere

Verwaͤhrung bringen zu laſſen.

PARADOXOQN.

Ein gerechter Richter ſpricht oft wider beſſer
Wiſſen, aber niemahlen wider Gewiſſen.

uſtus judex & JCtus nihil quidem unquam contra con-
ſcientiam facit, ſæpe vero contra ſcientiam ſuam judi-
care & reſpondere, non poteſt ſaltem, ſed debet. Sæpe
ille ſciens prudensque innocentem damnat, necentem ab-
ſolvit, ac ſuum cuique non tribuit, juſtiſſime. Nec ſo-
lorum Ctorum hoc fatum, verum & theologis, qui con-
ſiſtoriis adſident, eadem neceſſitas ſubeunda eſt. Exem-
pla hæc ſunto: quando nempe
I. maleficum naturaliter, ſed non juridice, convictum,
poſtquam tormenta perpeſſus eſt, aut juravit, abſolvi;
II. præſidem vel adſeſſorem judicii, majore ſuffragio-
rum numero victum, ſententiæ, quam improbat, ac-
cedere, hancque ſuo nomine publicare;

266 MEDITAT. AD PANDECT.

III. anteriorem rem judicatam, quæ ex albo nigrum, ex
nigro album facit, ſequi;
IV. contra tigatorem! in juſta cauſa legitimas probationes,
ſed ſero & poſt diem lege deſinitum, offerentem judicare;
V. appellationem ab in juſte damnato, ſed qui tempora ad-
Pellationum neglexit, interpoſitam rejici; *
VI. adverſus eum, qui in juſta cauſa ſua per incuriam
ſolemnia judicii neglexit, forte ſub pœna confeſſi &
conviéti citatus non comparuit, aut litem perperam
conteſtatus eſt, aut exceptiones debito tempore non
oppoſuit, &c. ſententiam ferri;
VII. appellationem aperte frivolam, qua mora ſaltem
quæritur, & injuſta poſſeſſio retinetur, adverſario au-
tem irreparabile damnum infertur, recipi tamen a ju-
d'ce inferiore;
VIII. poſt præſtitum jusjurandum delatum non amplius
de perjurio, etſi manifeſto, ſed ſaltem, an juratum ſit,
quæri, P. I. Conſt. el. 15. Sic JCti vitebergenſes
reſponderunt: In Sachen des Raths zu Mantua,
Klaͤgere an einem, des Raths zu Verona, Beklagten an⸗
deren Theils ꝛc. Daß Beklagte von angeſtellter Klage zu
entbinden. V. R. W. Rat. Decid. Obwohl Be⸗
klagte den Eyd dergeſtalt, wie er ihnen zugeſchoben gewe⸗
ſen, nicht abgeſchworen, und zwey derſelben inſonderheit
den »ten Punkt, daß der Rath zu Verona nach Inhalt
des Vergleiches einmahl ² Rthlr. und wiederum 10 Rthlr.
an Klaͤnere abgegeben, uͤberdies alle viere, daß ſie davon,
daß dergleichen Vergleich mit dem Rathe zu Mantua
ſolle ſeyn geſchioſſen worden, gehoͤret, eingeraͤumet, mit⸗
hin Beklagte durch Bezahlung ſolcher Gelder den ihnen
wohlbekannten Vergleich erfuͤllet, alſo ratihabiret zu ha⸗
ben

,

re;
1.

rün

Hon

ten
.
r.

Nplu
umd,
gerle

Ant

n an
002
N
enns
herhett
Gthalt
Nuhle.
davon,
NMlanrue
t, n
n hhn

Sp. DCXLI. DFE MALEF. CONVICTO zrc. 267

ben ſcheinen, demnach, da die Ratihabitio, bekannten Rech⸗
ten nach in L. ult. C. ad SCtum Macedonianum, in allen
Faͤllen einem vorhergehendem Mandato gleich geachtet wird,
es das Anſehen gewinnet, ob muͤſten Beklagte dieſen in ihrem
Namen getroffenen und von dem Rathe facto ipſo genehm
gehaltenen Vergleich, welcher ohnedes groſſen Faveur hat,
und nicht leichtlich mit Erneuerung eines beygelegten Proceſſes
umgeſtoſſen werden ſoll, fernerweit zu erfuͤllen angehalten wer⸗
den, immaſſen auch vielleicht dergeſtalt, wenn Klaͤgere nicht den
Anhang fol. 21. gemacht, ihre Eydes Delation mit darauf er⸗
ſtrecket haͤtten, geſprochen ſeyn wuͤrde; Alldieweil aber Klaͤgere
in ſolchem Anhaͤnge den Eyd mit daruͤber, daß der Rath zu
Verona den Vergleich fuͤr genehm gehalten, deferiret, und alle
vier aus der Beklagten Mittel erkießte Perſonen dieſen Punkt
abgeſchwohren, mithin der eingeraͤumte zte Punkt zu Ableh⸗
nung des Meineydes dergeſtalt, daß die Zahlung nicht
mit Willen und Vorwiſſen des ganzen Raths, ſondern nur
im Namen deſſelben geſchehen, erklaͤret werden muß, allen⸗
falls, und wenn auch dieſe Erklaͤrung keine ſtatt faͤnde,
Klaͤgern dennoch die Chur⸗Saͤchßl. Geſetze in Conftitu-
tione 15. Part. L. vermoͤge deren nach Abſchwoͤhrung eines
deferirten Eydes nicht weiter, ob unrecht geſchwohren, ge⸗
fraget werden darf, im Wege ſtehet; So iſt nach Inhalt
unſers Urthels billig erkannt.

XI. hominem certo pejeraturum ad jusjurandum admit-

tere; Vide Specimen 167. medit. 2, 24.

X. ſecundum legem duram, quæ tamen ſic ſcripta eſt,

judicari oportet. Mihi ipſi, dum Helmſtadii jus di-
cerem, hæc ipecies oblata fuit. Lex erat: In con-
curſu creditorum ea, quæ principi quomodocunque
LI2 &

MEDITAT. AD PANDECT.

& ex quacunque ratione debentur, primo loco ante
omnes alios creditores ponantur. Verba legis tam cla-
ra erant & aperta, ut temperamentum nullum ad-
mitterent. Contigit igitur aliquando, ut creditor
chirographarius, qui debitorem ſuum ære alieno op-
preſſum propediem foro ceſſurum animadvertebat,
nomen ſuum principi pro exiguo lucello venderet.
Excitato deinde concurſu, procurator principis ceſ-
ſum hoc nomen primo loco poni flagitat. Adpare-
bat luculenter, ſi hoc fieret, creditores reliquos om-
nes, antiquiſſimis hypothecis gaudentes, inter quos
vidua, pupilli, piæ cauſæ, erant, excluſum ſolumque
principem cum maximo illorum damno locupleta-
tum iri. Conſurgebant igitur omnes, & novam iſtam
legem, quum commoda interpretatione depellere
non poſſent, aſperam, impiam, iniquam vocabant.
Et nos tamen ſecundum eam judicavimus.
Dura hœæc videntur, ſed a magiſtratibus & Ctis, qui legum
ſervi ſunt, & ſecundum eas, non de iis, judicare ac re-
ſpondere neceſſum habent, aliter fieri nequeunt. Cogito
quidem ſubinde, licere hic aliquid judici propter legis 1.
S. I. Ex quibus cauſis majores verba: Item ſi qua alia mi-
hi juſta cauſa eſſe videbitur, in integrum reſtituam; ſed
abſterreor verbis ſequentibus: quod ejus per leges, plebiſci-
ta, ſenatus conſulta, edicta, decreia principum licebit.

inte

cla.
A⸗
nor
0).
ebet,
dere.
cel.
are.
on.
quos
nque
Den.
ihen
elee
ceban

leuln
ac le⸗
vogit
egil
e mi.
7, ſed
liſei-

SP. DCXLII. DE POENA PRIVATA. 269
SPECIMEN DCXLII.
AD LEIB. XIII. TI Z. XIX.

DE
POENA PRIVATA
MENSE FEBR. ANNI clIo Io CCXLIII.
PVBLICE DEFENSVM

A
BENIAMINO PETERSENIO

VITEBERG. S A K-

I.
Pæna publica,; peæna privata &* reſtitutio damni ab invicem
diſtinguuntur.
4 II.

Germanorum voçes, Wette σ Buße, explicantur.

III.

Privatus peænam ſibi dehbitam damnive reſtitutionem privatim
Aine judicis ope petere, ac oblatam accipere, ſed zon cigere
potef. Adde tamen medit 12. infra.

Video, & miror ſæpe, quin aliquando indignor, advocatos,
judices & nonnunquam Ctos, in delictorum coercitio-
ne tria hæc, pœnam publicam, pœnam privatam, &

damni reſtitutionem, quæ maxime inter ſe ſunt diverſa, non ſa-

LI 3 tis

270 MEDITAT. AD PANDECT.

tis ab invicem diſtinguere ac ſeparare. Germani pœnam pub-
licam Wette, privatam Buße, appellant. Notiſſimus eſt Spe-
euli Saxonici in lib. 1. art. 13. locus: umb jegliche dieſer Sa⸗
che wettet er dem Richter, und umb alle Schuld, da der
Mann ſein Buß mit gewinnet, da hat der Richter auch ſein Ge⸗
wette an. Sed tamen vox Buße, ſæpe patriis noſtris ſcripto-
ribus etiam pœnam publicam ſignificat, ut ex locis a i achtero
in Gloſſario Germanico art. Buſſen pag. 235. allegatis patet;
a quo in hoc diſſentio, quod: Hodie, ait, non amplius utimar
ſenſu paſſivo, ſed activo tantum. Frequens in ſermone com-
muni, quin & doctorum libris, ac ſcriptis forenſibus eſt; er
ſoll davor buͤſſen, die Gottloſen werden vor ihre Suͤnden ewig in
der Hoͤlle buͤſſen; er ſoll dieſe boͤſe That verbuͤſſenꝛc. Sed, quam-
vis voces non ſatis diſtinguantur, res tamen magnopere diſ-
pares ſunt. In eo ambæ conveniunt, quod pœnæ tam pub-
licæ quam privatæ vel lege, vel conventione, vel ultima vo-
luntate conſtituantur. Nam & pœnæ publicæ pactis priva-
tis nonnunquam nituntur, ut, ſi duo invicem contrahunt, ac
alter ab altero, qui non impleverit promiſſa, mulctam judi-
ci ſolvendam ſtipulatur; & pœnæ privatæ non ſemper in
conventionibus, ſed & in legibus „ nec non ſtatutis a prin-
cipe confirmatis, maxime in privilegiis, vel ſolæ, vel ſimul
cum publicis, ſanciuntur. In præſtatione autem hoc inter-
eſt, quod pœnæ publicæ non niſi auctoritate judicis infligan-
tur & præſtentur, privatæ etiam ſine magiſtratu, dummo-
do vis nulla adhibearur. Exemplum tale mihi menſe VHze-
cembri anni 1734. oblatum eſt. Ruſticus facti adverſus
ſtatuta pagano commiſſi inſimulabatur. Erat in ſtatutis
his comprehenſum, ut, qui tale quid auſus effet, gregali-
bus ſuis cupam cereviſiæ pro mulcka daret. Poſcunt igi-
tur hanc cupam gregales, &, quum ille factum excuſaret,
ſeque

—
Pb.
e.

SOMI

der
inGe
ie.
elfenn
rt;
Ntinn
N
ſt;
Auum.
Ae .
mn Pld.
im N.
8 ie⸗

hune

mn d
per i
4 Pprir
el ſimil
, inter.
figan-
mmo-
ſe be.
verſis
flaruts
gregal
unt in⸗
Cuſet⸗
ſege

4

SP. DCXLII. DE POENA PRIVATA. 271

ſeque mulctam promiſiſſe negaret, agmine facto in popinam
eunt, cupam epotant, & cauponem pretium cupæ in ratio-
nes rei referre jubent. Et tacuiſſet reus forſan, ſolviſſetque
Pretium cupæ. Verum magiſtratus, re comperta, integrum
pagum violatæ auétoritatis judicialis reum facit, negatque,

habitatores pagi mulctam illam, etſi ſponte oblata fuiſſet, ac-
cipere potuiſſe. Et videbatur rationem habere, quod ſupra

memoratus articulus 53. ſpeculi Saxonici lib. I. privatam pœ-
nam ſemper cum publica conjunctam eſſe dicit. Ego vero,
etſi magiſtratui hoc jus auferre non audeam, eum tamen,
qui, quod ſibi debetur, ſine judicio a volente reo conſequi
poteſt, ad deferendum vel accuſandum obligari non credo.
Vide articulum Carolinum 214. At in eo peccarant grega-
les ſine dubio, quod cupam ab invito exegiſſent. Quare ſic

reſpondi: Der Richter und die Gemeinde moͤgen zwar, wenn
jemand ſich der in der Dorf⸗Ordnung geſetzten Strafe freywil⸗
lig unterwirfet, ſolche von ihm annehmen, hingegen, wenn dieſer
ſich derſelben weigert, ſich keiner Unterſuchung noch eines Erkennt⸗
nuͤſſes anmaſſen, vielweniger das zur Strafe geſetzte Bier auf deſ⸗
ſen Rechnung eigenmaͤchtig hohlen, ſondern muͤſſen rechtlichen Aus⸗

ſpruchs gewarten.

IV.

Qui pæœnam privatam, vel damni reſtitutionem, ex erimine am-

biguo & dubio perſequitur, nequit id per modum delationis fa-
cere, ſed actionem inſtituere, probationem ſuſcipere, &,
pendente lite, partem ſumtuum ferre neceſfum
babet.

MEDITTAT. AD PANDECT.
V.

Adio iſtiusmodi magis civilis quam criminalis eſt.

VI.

Igitur reus, ſi ſe jurando ab olbjecto erimine purgat, in expen-
ſas non damnatur, ſed bæ invicem com penſ antur.

Tultum porro inter pœnam publicam & privatam ratione
ſumtuum litis intereſt. Qui pœnam publicam perſe-
quitur, non opus amplius habet accuſatione, fere obſoleta,
ſed crimen ſaltem ad judicem defert, huic ſuſpiciones ſuas
indicat, teſtesque nominat, ac judicium totum huic deinde
permittit, nullo ſuo ſumtu peragendum. At, qui pœnam
privatam damnive reſtitutionem petunt, ſolent quidem etiam,
ut a ſumptu fſe liberent, delationes factitare, ac, ut magis
imponant, primo loco pœnam publicam poſcere, ac in fine
libelli, ut ſibi etiam ſatisſiat, quaſi obiter adlinire. Et lice-
bit hoc quidem tunc, quum delictum indubium eſt, ac ju-
dici legitima indicia ſuggeruntur. Verum quando ambiguum
eſt, incertumque, an factum, ex quo agitur; delictum ſit,
tum civilis cauſa criminali præjudicat, atque adeo civiliter
prius agendum eſt, L. un. C. Quando civilis alctio eri-
minali præjudicat. Atque tamen quotidiani hujusmodi
libelli ſunt: Titius in agrum meum involavit, fines tur-
bavit, fruges demeſſuit, avexit, ſervulum meum oblu-
Kantem repulit, vim, furtum, rapinam commiſit; tu, ju-
dex, eum condigne puni, ſimul vero, ut & mihi ſpo-

lium reddat, & ſervulo meo ſatisfaciat, condemna; ego
tamen, me nec actorem,

cem delatorem,

nec accuſatorem, ſed ſimpli-

ac adeo ab omni ſumtu litis immu-
nem

he.

Atione

perke⸗
oleta,
ſuas
einde
Enann
etiam
mugs
in ne
Erl.
20 1
iguum

im ſit,

eiviliter
eri.
1smocdi
es Wr⸗
1 oblu.
tu, ju⸗
ini ſo⸗
ima; ege
4 ſimpl⸗
imm.
Nen

Sp. DCXLII. DE POENA PRIVATA. 273

nem eſſe, edico. Solent hoc artificio inprimis hi uti, qui
jurisdictionem patrimonialem habent, incolasque pagi ſui
in ſuo judicio, ac in propria cauſa, ſecundum privilegia
magiſtratuum Germanicorum, convenire poſſunt. Et ju-
dices quidem, quos ipſi conſtituerunt, quique ex nutu eo-
rum pendent, facile adſentiunt, & inviſos dominis ſuis ho-
mines reos criminum faciunt. At collegia juridica id va-
frum conſilium ſæpe eludunt, ſicque judicant: Daß wider
Denunciaten weiter nichts vorzunehmen, derſelbe auch mit den
Unkoſten zu verſchonen, und Denunciant ſolche zu tragen ſchul⸗
dig; es ſtehet aber dieſem frey, Denunciaten, wenn er ihn An⸗

ſporuchs zu erlaſſen nicht vermeynet, ordentlich zur Einlaſſung und

Aniwort auf ſeine uͤbergebene Klage vorladen zu laſſen. Addo
aliud exemplum: Binas habemus in Saxonia leges; quarum
altera reum, ſi ſe ab objecto crimine per jusjurandum pur-
get, tamen ſumtus judicii ferre, altera in cauſis civilibus,
Ppræſtito hoc jurejurando, utrumque litigatorem expenſas
folvere jubet. Erat autem in civitate quadam Saxonica col-
legium negotiatorum, cui princeps privilegium monopolii
dederat, in eoque, ut is, qui ejus generis merces vendi-
diſſet, collegio mulctæ Ioco decem aureos daret, caverat.
In hoc privilegium peccaſſe civem quendam, collegium di-
cebat, huncque ſibi in mulctam privilegio comprehenſam

condemnari, ac negotiationem ei in poſterum interdici, fla-

gitabat. Reus, ſe negotiationem unquam exercuiſie, ne-
gabat; igitur ex conſilio prudentum jurejurando ſe a ſuſpicio-
nibus liberare, ac præſtito hoc omnes litis ſumtus ferre ju-
betur. IIle vero ultimum hoc ſententiæ caput per leutera-
tionem, quam vocant, oppugnat. Crti Vitebergenſes, per-
latis ad ſe menfe OGobri anni 1740, actis, id unice in lite
eſſe animadvertebant, quænam ex duabus ſupra memoratis
ZTom. A. . M m legi-

274 MEDITAT. AD PANDECT.

legibus Saxonicis huc trahenda eſſet. Et vicit ſententia poſte-
rior, quod actio, in qua actor ſuum perſequitur, etſi ex
crimine deſcendat, civilis magis quam criminalis ſit, arg.
L. 7. §. 2. de Condictione furtiva. Itaque ſic judicavimus: Nun⸗
mehro aus den Acten ſo viel zu beſinden, daß Beklagter, nach⸗
dem allhier keine pœna publica, ſondern nur privata, geſuchet
wird, mithin in dieſer Civil-Sache die Erl. Proceß⸗Ordnung
Zit. XXXVI. §. 5: ſtatt findet, mit Abſtattung der Unkoſten,
auſſer denen auf ſein Antheil fallenden, zu verſchonen, ſondern
beyde Theile ſolche zu bezahlen ſchuldig. V. R. W.

VII.
Pænæ privatæ omnes collegiis opifieum interdictæ ſunt,
VIII.

ac fraudes, quæ huic legi quotidie ſiunt, damnantur.

ſtæ leges maxime ſalutares ſunt, quibus pravæ ſed inve-
ter atæ conſuetudines abolentur, ac bonus ordo ſæpe poſt
multa ſæcula reſtituitur. Earundem tamen hoc quoque tri-
ſte fatum eſt, quod publice quaſi odio habeantur, ac non
niſi ægre, & ringentibus diuque reluctantibus civibus, in-
troducantur & exerceantur. Omnium forte legum, quas
Ludovicus XIV, Galliarum rex, tulit, optima fuit illa, qua
licentiam duellorum in regno ſuo ſuſtulit. Eam vero tam
ægre tulerunt equites Galli, licentiæ huic innutriti, ut ni-
hil triſtius ſibi accidere potuiſſe crederent. Narrat Gallus
autor, quendam Languedociæ præfectum ſive proregem
equites provinciæ ſuæ perperam facientes monuiſſe, ut iram
regis & malum ab eo caverent, ſed reſpondiſſe unum ex
illis: Et quid habet porro rex mali, quod nobis Kei

n⸗
ch
et
un
dhe,
en

uf.

dime.
pepok
lue ni
2c N
us, in⸗
1, guas
, qua
ro tam
Wt N-⸗
1 Gallus
roregen
,ut iran
Inum e
bis kien
l

SP. DCXLII. DE POENA PRIVATA

Poſtquam voluptatem, enſe lites noſtras tranſigendi nobis
ademit? Accepi ego ex Parentibus meis aliisque viris fide
dignis, nunquam academias Germaniæ turbulentiores fuiſſe,
Juam eo anno, quo lex in publieis comitiis adverſus vexa-
tionem tironum, pennaliſmum vulgo vocabant, in actum
deducta eſt. Palladium fſibi eripi credidit ſtudioſa juventus,
& eripientibus, dquantum potuit, reſticir. Fuit eo anno vi-
tebergæ rector Caſpar Zieglerus prima vice, ſed moleſtia-
rum, quas nova hæc lex ei creavit, tædio juravit, ſe nun-
quam poſthac magiſtratum academicum geſturum; nec geſ-
ſit deinde. Noſtra quoque ætate lex, quæ anno 17
tota Germania contra improba opificum inſtituta Pravosque
mores lata fuit, tanta contradictione & repugnantia ac lu-
ctu quaſi univerſali excepta eſt, ut quotidie adhuc obſtacu-
la, quæ huic legi opponuntur, removenda ſint. Lugent
inprimis opifices pœnarum privatarum voluptatem ſibi erep-
tam, ac infinitas artes & nova nomina, quibus eas retineant,
ac pPorro expetant, excogitant. Vocant id, quod extorquent;
modo ſpontaneum oblatum, modo laudabilem conſuetudi-
nem, modo jus immemorabile. At Collegia juridica iſtas
artes omnes & nomina uno communi nomine fraudes, quæ
legi fiunt, ex L. 29. G 30. de Legibus appellant damnantque.
Sic ipſe nuper menſe Auguſto 1742. reſpondi: Iſt Laſcivius,
welcher als Geſelle Hurerey getrieben, nachgehends aber nicht die
geſchwaͤchte, ſondern eine andere Perſon geheyrathet, bey Su⸗
chung des Meiſter⸗Rechts eher nicht in die Zunft gelaſſen und
zum Meiſter geſprochen worden, bis er 6. Rthlr. erleget. Es
entſtehet demnach jetzo die Frage, ob er dieſe 6 Rthlr. zuruck foͤ⸗
dern koͤnne. Nun ſeynd die wider ſolche Zuruͤckfoderung in vorſte⸗
hen dem Bericht⸗Schreiben angefuͤhrte Gruͤnde ſo ſtarck underheb⸗
M m 2 lich,

2757

31. in

276 MEDTTAT. AD PANDECT.

lich, daß, wenn das im Jahre 173 1. wegen Abſtellung derer bey
denen Handwerken eingeſchlichenen Mißbraͤuche pablicirte Man-
dat nicht waͤre, der Laſcivius abgewieſen werden muͤſte. Allein
jetztgedachtes Mandat verbietet in §. 8 denen Handwerks⸗In⸗
nungen alle Strafen gar zu deutlich, und erlaubet ihnen ſolches
anderer Geſtalt nicht, es ſey denn in ihren Handwerks⸗Ord⸗
nungen, mir Specificirung der Faͤlle, und des Quanti der Stra⸗
fen, von der Obrigkeit zugetaßen, und es habe uͤberdies der
obrigkeitliche zum Handwerk verordnete darum gewuſt, hebet auch
in dem erſten §. alle dem Mandate widrige Gebraͤuche und Ge⸗
wohnheiten, wenn ſie nicht von der Obrigkeit nach vorgaͤngiger
genugſamer Erweg⸗ und Einrichtung nach der Sachen gegenwaͤr⸗
tigem Zuſtande confirmiret und bekraͤftiget worden, ſchlechterdings
auf. Und obgleich eingewendet werden mochte, es ſey das Ver⸗
ſahren mit dem Laſcivio, da man ihn ohne Erlegung der 6
Rthlr. nicht zum Meiſter machen wollen, keine Beſtrafung, ſona
dern ein Vergleich, gute Gewohnheit ꝛc. ſo ſtreitet doch dieſe Ent⸗
ſchuldigung offenbaͤhrlich mit dem Lege 29 und 30. de Legibus,
und wuͤrde, wenn man dergleichen erlaubte, obgedachtes Kaiſer⸗
liche Mandat gaͤnzlich zernichtet und nach Belieben eluciret wer⸗
den. Dieſemnach mag das Handwerk die 6 Rthle. zuruͤck zu ge⸗
ben, ſich nicht entbrechen. S

Peænæ privatæ genus eſt, pro mulcta compotationem
exigere,

X.

Juod Jus irrationabile videtur.

e
vaͤr⸗
gs
Ne6
ſn
E⸗
Giln,
teiſn
tW/

Sp. DCXNLII. DE POENA PRIVATA 277

XI.

Sed famen ſecundum id, ubi receptum eſt, judica-
ri oportet.

☛ olim juvenis binos commentariolos, atque collatio-

nem priſei juris Saxoniei cum jure Komano & moribus ho-
diernis inſcripſi. Multæ in illis ineptiæ priſci juris Saxoni-
ci recenſentur, maxime in primo, atque inter alias hæc in
§. 25. converfio mulétæ a ruſtieis ſolvendæ in compotationes Spec.

I. 3. a 64. ii: und das iſt denn der Gemeinde zu verdrincken. En

egregium vinolentiæ (*) majorum noſtrorum, quam Tacitus jam
de Mor. Germ. c. 22. & 23. memorat, monumentum. Ni-
hil ibi de uſu hodierno additur. Supplebo hic igitur. Non
diffiteor ſcilicet, in quam plurimis collegiis ac pagis pacto
a principe confirmato vel diuturna conſuetudine jus, mul-
Ctas in compotationem vertendi, ſeu pro mulcta cupam ce-
reviſiæ communiter epotandam exigendi, ſtabilitum eſſe.
Iſtiusmodi conſuetudo, utrum inter irrationabiles referenda
ſit, nuper menſe Martio anni 1742. quæſitum fuit. Ruſti-
cus nempe melius, quam ceteri, moratus, in cujus pago ta-
les commeſſationes vigebant, ad unam earum vocatus non
ſolum non venit, ſed & morem hune tanquam improbum
magiſtratui defert & aboleri, combibones vero ad partem
mulctæ ſibi exſolvendam adigi, petit. Et parum aberat,
M m 2 quin

(*)Mallem: temulentiæ; nam vox vinolento, qua Tacizus utitur,
Germanis, qui vinum non habebant, ſed humore ex hor⸗
deo aut frumento in quandam fimilitudinem vini corrupto.

pro potu utebantur, non convenit.

27 MEDITAT. AD PANDECT.

quin victoriam me judice obtinuiſſet. Nam credo urique,
iſtiusmodi eonſuetudinem cum bonis moribus & pietatis re-
gulis pugnare, quum munquam homines ex his ſympoſiis,
niſi ebrii, recedant, atqe ex hac pœna fere ſemper nova
peccandi puniendique materia naſcatur. Verum princeps
ſtatuta, quibus mos ille continebatur, confimarat, ac adeo
ex confuetudine legem fecerat, de qua judicare Cto non
licet. Itaque actorem a limine judicii repuli, & in expen-
ſas quoque damnavi: Es wird bey der uralten ſchon im Sach⸗
ſen⸗Spiegel Lib. III. art. 64. gegruͤndeten Gewohnheit des Ver⸗
trinkens ſo lange, bis die Obrigkeit aus erheblichen Urſachen das
Geld zu noͤthigern und beſſern Ausgaben anzuwenden verordnet,
gelaſſen, und klagender Paul Schmidt mit ſeiner Klage, da er
noch zu rechter Zeit von dem Vertrinken benachrichtiget worden,
abgewieſen, und 1. Rthlr. 16 Gr. Gerichts⸗Gebuͤhren ſamt dem
Verlage zu bezahlen angehalten.

XII.

Qui cum reo de pœna privata & damni reſtitutione privatim
tranſigit, nec judicem de erimine commiſo certiorem facit,
non peccat.
ixi ſupra in meditat. 3. privatam pœnam ſibi debitam
damnive reſtitutionem privatim ſine judicis ope pe-
tere, ac oblatam accipere, ſed non exigere poſſe. Fin-
gunt hic ſibi judices, ut crimina & cum his ſportulas fuas
multiplicent, novum aliquod ac majoribus noſtris inco-
gnitum criinen reticentiæ, atque hos, qui cum reo trans-
egerunt, eumque nec accuſarunt nec detulerunt, in jus

vocant,

D
dis
het,
e
den
den

anin
i,

itam

e Pe⸗
Fin.
18 fu

inc.

treng
in ,̈
VCeN

,
S

SP. DCXLII. DE POENA PRIVATA.

vocant, ac Punire adnituntur contra cl
lo Carolino 214. literam. Nos igitur, quum hujusmodi cau-
ſa ad nos defertur, eum, qui cum reo transegit, & a pœ-
na & ab expenſis abſolvimus, magiſtratui tamen ſecundum
Speculam Sax. lIib. I. art. 53. pPermittimus, reum, qui trans-

279
aram legis in articu-

egit, punire. Ita ego menſe Januario anni 1745. in crimine

furti judicavi: Weil in delictis privatis ſich mit dem Verbre⸗
cher ſeines privat-Intereſſe halber zu vergleichen unverboten,
und niemand nach der Peinl. Sals⸗ Gerichts⸗Ordnung art. 214
wider ſeinen Willen zu klagen oder zu denunciiren ſchuldig iſt,
ſo wird wider die Gemeinde zu Neda weiter nichts vorgenommen,
Andreas Muͤnch hingegen um 1 Altſchock beſtraft, und
1 Rthlr. Gerichts⸗Gebühren zu bezahlen, angehalten.

MELDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DCXLIII.
2D LIB. XLVIII. TI I. XIX.

POENIS ARBITRARIIS
DIE XIV. AVGVST. ANNI. cIo Io CC XLIV

PVBLICE DEFENSUM

IO. CH RISTIANOFIS CHERO

GRIFSTADIO-THURINGO

— ——

I.
Sanktio pænæ neceſaria legis pars eſt,
II. .
ae, licet expreſſa non ſit, tacite adjecta intelligitur;
S III.
niſi jegislator animum cobortandi vel conſulendi aberte præ
. ſe ferat.
IV.
Peæna in lege non expreſſa judici permittitur,
V.

qui in ea decernenda lenis quidem, ſed ita tamen, eſſe debet, ut
& legislatoris menti ſatisfiat, & delinquens emendetur, ac
alii abſterreantur.

anctionem, qua ſcilicet pœna conſtituitur adverſus eum,
qui contra legem fecerit, partem legis vocat jvSTI-
NIANUS in §. 10 J. de Rerum diviſ. & virtutem legis

MODE-

ie

1, 1
e

elni,
VSI.
n legs

Aoor⸗

H

§P. DCXLIII. DE. POENIS ARBITRARIIS. 281
MoODESTINVS in L. 7. de Legibus. Bene & rectæ ratio-
ni convenienter. Eſt utique ſanctio pars legis, & neceſſa-
ria pars, adeo, ut ſine ea lex dici non poſſit, quemadmo-
dum pluribus oſtendit PVFENDORFFIVS de 7 Jure naturæ
* gentium lib. I. cap. 6. §. 14. & recte addit: Civiles leges pœ-
nam in violatores ſemper babent conjunétam ,‚ dun vel expreſſe
deſignant genus muléctæ aut fupplicit; vel eo non definito idem
arbitrio judicis, legumque executoris relictum innuunt. Ad-
dit porro: Equidem J Cti Romani quaidam leges faciunt im-

perfectas, gquibus nempe ſanctio pœnalis deeſt. Qualis memo

ratur lex Cincia, ecui nulla alia fertur adjecta clauſula, quam
bac: qui ſecus fecerit, improbe Jeciſſe videbitur. Verum pu-
t. verim, in iſta lege vel areri en Ffuiſſs pœnæ loco,„ vel penes
cenſores fuiſſe, violationis manifeſtos aliqua nota inurere. Et
hoc recte. Attamen negari nequit, legislatorem ſiæpe ali-
quid legibus ſuis inierere, quo aperte præ ſe fert, ſe
jam non pro imperio præcipere, ſed cohorrari ſaltem,
aut ſimplex conſilium are. Exempla dallin occurrunt,
ut in L. 3. §. 4. 4ge Sgalekto vislato, L. ult. §H 6. C. de
Epiſcopali aud. Ordinat. polit. elector. Sax. auni 1661. tit. 1
§. I, 2. Sic ſæpe principes, dum Pellilentia graſſatur, edi-
ctis publicis remedia proponunt, ſed in modum confilii-
non ut ne ceſſitatem lisdem utendi imponant. Talis conſti-
tutio, quam legem imperfectam aliqui vocant, legis nomen
vix meretur, ſed cohortatio aut confilium eit. Hæc ta-
men non aliter vera ſunt, quam ſi princeps, ut dixi, animum co-
hortandi aut ſuadendi aperte præ ſe tulit. In dubio enim
legis latorem egiſſe, ac legem perfedtam condidiſſe videtur.
gitur ſanctionem pernalem, etſi non expreſſit, intellexit &
latenter complexus eſt, ſed æſtimationem pœnæ magiſtra-
tibus, os legum ſuarum cuſtodes fecit, permiſit. Ob-
Tom Nn , Jicie-

282 MEDITAT. AD PANDECT.

jicietur nobis forſan lex 42 de Penis, quæ pœnas molliri
potius quam aſperari interpretatione legum jubet. At no-
ſtræ interpretationi ea non obeſt. Nam quum ſecundum
L. 7. de Legibus virtus legis ſit punire, non eſt credibile,
JVSTINIANVM, qui legem iſtam 41. legibus ſuis inſeruit, po-
tiſſimæ harum parti, cui nulla ſanctio adjecta eſt, vim vir-
tutemque auferre voluiſſe. Sed id unice voluit, ut magi-
ſtratus in conſtituenda pœna arbitrio ſuo permiſſa lenes ma-
gis, quam aſperi eſſent. Qua in re etiam hodie juſſa Iv-
STINIANI ſequimur, & eos, qui adverſus legem nulla ſan-
tione munitam faciunt, punimus quidem, ſed molliter, ſal-
tem ut legislatoris voluntati ſatisfiat, exemplum ſtatuatur,
ipſe maleficus emendetur, & alii ab ejusmodi facinore de-
terreantur. Sic aliquando Cti Helmſtadienſes menſe Au-
guſto anni 1727. objurgationem, quæ etiam genus pœnæ
eſt, vide Specimen noſtrum 575. de FPænis miniſtrorus prin
cipis medit. 10, I1. decreverunt: Nunmehro aus den Acten ſo
viel zu befinden, daß Beklagten vor dieſes mahl die Strafe zu
erlaſſen, jedoch ihr begangenes Verſehen ernſtlich zu verweiſen, an⸗
bey die Erſtaltung aller, auch der durch dieſe Ober⸗Leuterung ver⸗
urſachten Unkoſten aufzuerlegen. V. R. W. Rat. Decid. Es
ſcheinet zwar die Entſchuldigung, daß dem Verborhe ſelbſt keine
Strafe angehaͤnget geweſen, von geringer Erheblichkeit zu ſeyn,
nachdem in ſolchen Faͤllen, worinnen die Geſetze keine ausdruͤck⸗
liche Strafen verordnen, die willkuͤhrlichen Strafen ſtatt finden.
Alldieweil aber beklagte Stadt eine wahrſcheinliche Urſache ihres
begangenen Irrthums anfuͤhret, und hoͤchlich, ſo gar mit Offerirung
des Eydes, verſichert, ſie habe keinesweges aus Ungeherſam und
Verachtung des Fuͤrſtl. Geboths gehandelt, dieſemnach der Do-
lus hinweg faͤllet, und bloos eine culpa oder Uebereilung uͤbrig
bleibet, in welchem Falle allezeit gelinder mit dem Deliadurbtn
gehan⸗

n.

nk
dvin
nſ
Hyo

N NH
1,;G

kein
ſg,
drich⸗
aden⸗
ihrs
rirung
n u
r De⸗

gt
llentn

Gchen

sp. DCNXLII DE POENIS ARBTTRARIIs 283

gehandelt wird, ferner alsdenn, wenn einer õ
wider ein Geſetze handelt, vorerſt ein Denwei und Ververnene
ertheilet zu werden pfleget, uͤbrigens des Fiſci Intention ſonder
Zweifel iſt, nicht eben aus Geld⸗Strafen Vortheil zu ziehen,
ſondern nur durch Furcht vor dieſelbe die Geſetze wider alle Con-
travention zu verwahren, und denn dieſer Endzweck dem Anſe⸗

hen nach durch gegenwaͤrtiges Exempel ſchon erhalten werden

moͤchte; So haben wir ſtatt der Geld⸗Strafe auf einen ernſt⸗
lichen Verweiß geſprochen, beklagte Stadt jedoch, weil ſie die Cul-
Pam nicht ablehnen koͤnnen, ungeachtet des erhaltenen obſiegli⸗
chen Urtheils, ſecundum ea, quæ habet LEYSER in Meditat.
ad II. Specim. 89. de Condemnatione victoris in expenſas Medit.
2, von neuem in die Unkoſten verurtheilet.

VI.

Refelhlitur error, quod omnis pœaa ſit arlitraria.

*
—

VII.

