Majo anni 1730. contraria via irent, ac ſic reſponderent:
Hat Inquiſit Fritzſche, als er dem Scharfrichter untergeben wor⸗
den, bekannt, Albinum Oerteln entleibet zu haben, nachgehends
jedoch ſolches Bekenntnuͤß wiederrufen, und eine Defenſion uͤber⸗
geben, wannenhero nunmehr die Frage, wie gegen dieſen Fritz⸗
ſchen weiter zu verfahren ſey, entſtehet. Ob nun wohl Inquiſit
bey der peinlichen Frage uͤber die Gebuͤhr angegriffen zu ſeyn vor⸗

giebt, und wenigſtens, wenn auch die Tortur zu wiederholen waͤ⸗

re, dafuͤr haͤtt, daß ſolche nicht von forne angefangen, ſondern
nur in dem Grade, worinnen ſie ſtehen blieben, fortgeſetzet wer⸗
den koͤnne; Alldieweil aber bey obangefuhrten Umſtaͤnden dem
hoͤchſtverdaͤchtigen Inquiſiten kein geringerer Gradus torturæ
zuerkannt werden koͤnnen, naͤchſtdem, daß bey Vollſtreckung der
Marter ein Exceſs vorgegangen, aus den Actis nicht zu erſehen
iſt, endlich die von Inquiſiten geſchehene Wiederrufung ſeines

Bekenntnuͤſſes den ganzen vorhergegangenen Actum torturæ an-

nulliret, und die Sache wiederum in den vorigen Stand ſetzet;
So wird gegen Inquiſiten Fritzſchen nochmahln nach Maaßge⸗
bung des fol. 521 b. ſq. befindlichen Urthels billig verfahren.

X.

Repeti tormenta in reo, confeſſtonem ſuam nunquam ratiba-
bente, ſed ſemper olſtinate revocante, bis, ter & amplius
poſſunt.
XI.
In Saxoniæ electoratu tamen hoc ſaltem bis vel ter licet
XII.

—

224 MEDITAT. AD PANDECT.
XII.

In repetitione tormentorum gradus augeri poſſunt, ſi quidem
nova acceſerunt indicia.

XIII.

Reus, qui in principio quæſtionis erimen confitetur, ſed confeſſio-
nem poſt triduum revocat, atque itæ aliquoties judicem elu-
dit, torqueri tamen poteſt, etſi ſe conf eſurum polliceatur,
& tormenta remitti petat.

equitur nunc tertius caſus, revocatio ſcilicet confeſſio-
O nis in tormentis editæ, ſed nondum ratihabitæ. Præ-
cipit tunc repetitionem Carolus V. in articulo 57, nec ta-
men ibi addit, quot vicibus illa fieri poſſit. Addit vero
hoc in ſequente artieulo 58. numerum arbitrio judicis per-
mittens; qui adeo, ſi obſtinatam negandi libidinem anim-
advertit, etſi, ut apud Valerium Maximum lib. 8. cap. 4.
n. 3. reum contumacem & manifeſte improbum octies tor-
queat, contra leges non agit, niſi forte in Saxoniæ electo-
ratu vivat, ubi Conſtitutio inedita ultima tormenta ſaltem
bis, aut, ſi crimen atrox fit, ter, repeti ſinit. Ex ejusdem
articuli 58. verbis: hart oder linder; porro colligimus,
gradum tormentorum in repetitione augeri poſſe, hoc ta-
men non aliter, quam ſi nova argumenta poſtea acceſſe-
runt. Sine his quippe res etiam in cauſis criminum ju-
dicata, nequit in deterius mutari. Denique reus, qui in
principio quæſtionis crimen confitetur, ſed confeſſionem
poſt triduum revocçat, atque ita aliquoties judicem eludit,
torqueri tamen poteſt, etſi ſe confeflurum polliceatur, &
— tor-

NX

lniden

lfiſie
nele.
Nur,

Ueſſio⸗
re-
heeli⸗
Git verd
cis er
n anin-
cl. t
ies tor.
electo⸗
1 ſalten
ejuscen
igimns,
hoc ta-
ccelle
um jr.
, vi in
keſſtonen
in elucd
eatur,
lo.

SP. DCXXXIX. DE RETRACT. CONFESS. 22

tormenta remitti petat. Cujus rei utilitas hæc eſt, ut a re-
vocanda confeſſione abſterreatur, ſi videat, artes ſuas ſibi ad
evitanda tormenta non prodeſſe. Sic itaque reſponſum fuit:

Hat Joel Loͤſar, als er dem Scharfrichter untergeben worden,
einige der ihm beygemeſſenen Diebſtaͤhle geſtanden, jedoch nachge⸗
hends ſein Geſtaͤnoniß wiederruſen, wannenhero nunmehr zu wiſ⸗
ſen verlanget wird, was ferner mit dem ſelben vorzunehmen ſey.
Nun moͤchte es zwar das Anſehen gewinnen, ob ſey Inquiſit,
da er zumahl die Marter zu zwey unterſchi edenen mahlen ausge⸗
ſtanden, nun weiter damit nicht zu belegen, ſondern emweder gaͤnz⸗
lich los zu ſprechen, oder allenfalls mit einer auſſerordentlichen
Strafe anzuſehen, wie denn unterſchiedene Rechts⸗Lehrer die
Repetitionem tormentorum vor gaͤnzlich unzulaͤßig halten. All⸗
dieweil aber die peinliche Halß⸗Gerichts⸗Grdnung art. 17.
hierunter klare Maaſſe giebet, daß wider einen, der die in der
Tortur bekannte Miſſethat nachgehends leugnet, weiter mit pein⸗
licher Frage gehandet werden ſolle, ferner nach dem vorigem
Haͤlliſchen Urtheil fich neue ndicia wider Inquiſiten, inſonderheit
aus des Mit⸗Inquiſiten Blocks Ausſage, hervorgethan, wei⸗
ter deſſen Auffuͤhrung bey der Marter und den gehaltenen Ver⸗
hoͤren ſo beſchaffen, daß man eine ungemeine Boßheit und
Halsſtarrigkeit bey ihm ſpuͤhret, denn die wichtige Anzeigun⸗
gen, die Depoſitiones der Zeugen und Mit⸗Inquiſiten, die
viele Variationes, die offenbahre Luͤgen und unverſchaͤmte
Contradictiones, womit die ganze uns zugeſchckte Acten an—
gefuͤllet ſeynd, ſattſam an Tag legen, wie inquiſir unmoͤglich
unſchuldig ſeyn koͤnne, und nur die Kunſt beſtaͤndig zu laͤugnen
wohl gelernet, endlich das Exempel von Braunſchweig, allwo
Inquiſit bey ſehr wichtigen Indiciis die Marter dennoch uͤber⸗
ſtanden, uns fuͤrchten machet, er werde dergleichen jetzt aber,
mahl thun, und ſonderlich, wie er ſich bereits vernehmen laſſen,
Tom. X. F f im

226 MEDITAT. AD PANDECT.

im Anfange der Marter zwar bekennen, aber bey der Ratification
alles ableugnen, mithin die Gerichte eludiren, daferne ſeine Boß⸗
heit nicht beſſer, als bisher geſchehen, gebrochen wird; So wird
Inquiſit Joel Loͤſar, wenn er auf vorhergehende Verwarnung ſein
Bekenntnuͤß nicht richtiger thut, oder das Ausgeſagte wiederru⸗
fet, mit dem hoͤchſten Grade der Tortur beleget, ſolche auch an
ihm, ungeachtet er waͤhrender derſelben zu bekennen verſprechen

moͤchte, gaͤnzlich vollſtrecket.
XIV.

Reus, qui erimen in tormentis fatetur, & confeſſionem ſuam, in-
terjectis aliquot diebus, repetit, ſed in die exſequutionis re-
vocat, tamen ad ſupplieium rapitur.

XV.

Neec opus eſt, ut collegium juridieum ante conſulatur.

XVI.

Sed hoc non aliter, quam ſi 1) judex de veritate confeſſionis in
animo convictus eſt, L

XVII.

&& 2) reus nullas veriſimiles revocationis ſuæ cauſas
allegat.

XVIII.
Præſtat ergo, collegia juridica ante diem exſequutionis in fa-
zurum de retractatione, ſi forte fat conſuli.

Pri-

—
cation

Vp⸗
ied
ngſae
Peeg
Guch
ſcher

, ir.
tte.

letut.

ſinir i

ni i e

N.

SP. DCXXXIX. DE RETRACT. CONFESS. 227

P'ima theſis ipſa fere articuli Carolini 91. verba continet,
ac adeo dubium nullum habere debet, igitur judex, qui
ſaltem in dubiis quæſtionibus peritiores conſulere jubetur,
hic ſine prævia conſultatione ſententiam exſequi poſſe vi-
detur. Solent tamen magiſtratus circumſpectiores, ne
quæ ipfis feſtinatio in re capitali objici queat, & quia ſe-
cundum Juvenalem

Nulla unguam de vita bominis cunctatio longa eſt,

exequutionem differre, & rem ante ad principem vel
ICtos referre. Quin imo circumſpectiſſimi, quum ſuſpi-
cantur, reum in die exſequutionis dicta retractaturum, col-
legium, a quo ſententiam condemnatoriam expetunt, ſi-
mul conſulunt, quid ſibi in caſu retractationis faciendum
ſit. Atque ſic interrogati Cti Helmſtadienſes menſe Au-
guſto anni clo Io CCXIII. reſponderunt: Daß Hanß Fried⸗
rich und Hanß Chriſtoph die Ludwige in ihren Defenſionen
etwas, ſo ihnen zu ſtatten kommen moͤchte, nicht ausgefuͤhret,
derowegen das fol. 874. befindliche Urthel, ungeachtet Inquiſi-
ten vor gehegtem hochnothpeinlichem Halß⸗Gerichte ihr ge⸗
thanes Bekenntniß wiederrufen ſolten, an ihnen billig vollſtre⸗
cket wird. Dixi, circumſpecte facere judices, qui ſic, ut
dixi, agunt. Neque enim res ſine omni dubio eſt. The-
ſin quippe, ex artieculo Carolino 9t. deſumtam, intra ſuos
cancellos coërceri oportet, ne vita hominis innocentis for-
te per eam periclitetur. Duo ſcilicet ad hoc, ut judex re-
tractationem negligere poſſit, deſiderantur; primum, ut
in animo ſuo de veritate commiſſi a reo criminis, ſi vel
maxime confeſſio abſit, convictus ſit. Hoc ipſa articuli 97.
verba innuunt: Der Richter auch aus ſolchem Bekennt⸗
nuͤß in Erfahrung allerhand Umſtaͤnde ſo viel befun⸗
FfZ den

228⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

den haͤtte, daß ſolch Leugnen von dem Beklagten allein zu
Verhinderung des Rechten wird fuͤrgenommen. Quaprop-
ter, quum ita, ut ſupra dixi, conſulimur, acta ſolicite in-
ſpicimus, nec exſequutionem aliter permittimus, quam ſi
malitia rei luculenter apparet. Addimus hoc etiam ſubinde
in ſententia, quemadmodum aàa ICtis Helmſtadienſibus men-

ſe Majo anni 1714. factum: Daß geſtalten Sachen nach, und
in Anſehung des Inquiſiten Hanß Michael Koͤrbels oͤffentlich her⸗
vorſcheinenden Boßheit, die zuerkannte Todes⸗Strafe an dem⸗
ſelben, ungeachtet er ſein Bekenntnuͤß vor gehegtem pelnlichem
Halß⸗Gerichte wiederrufen ſolte, zu vollſtrecken ſey. V. R. W. .
Verum, etſi hoc non addatur, hæc ſaltem exceptio ſenten-
tiæ adjicienda eſt; niſi reus verſimiles revocationis ſuæ ra-
tiones alleget. Et hunc in modum [Cti Helmſtadienſes
menſe Octobri anni 1719. reſponderunt: Daß beyde Marxe,
inglelchen Zetſch ihrer begangenen und eingeſtandenen Miſſetha⸗
ten halber mit dem Strange vom Leben zum Tode zu bringen,
ſolche Strafe auch an ihnen, ungeachtet ſie ihr gethanes Bekennt⸗
nuͤß wiederrufen ſolten, zu vollſtrecken ſey; es waͤre denn, daß
ſie zugleich genugſame und wahrſcheinliche Urſachen ſolches

Wiederrufs anzugeben vermoͤchten.

—

n

Prop.
te in.
un ſ
ludinde
usmen.

ch,
fichhen
an den⸗
nlchen
RNV

ſenteh.

ſur ra-
dienſes

We

Mſhe

Pringeec.

Beklnro⸗
enp, N
ſches

Sbp. DCXL. DE PERPESS. TORMENT. 229

SPECIMEN D CXNLY.
AD LIB. XVVIII. TI Z. XVIII.

PERPESSIONE TORMEN.

TORVM.
MENSE APRIL. ANNI clo Io CCXLV.

PVBLICE DBEFENSVM

A
CAROLO FRIDER. CHRSTIANO
FRITZSCHIO

TORGAV. MISN.

I.

Reus, exantlatis tormentis, & ab inquiſitione, & a reſtitutio-

ne ſumtuum abſolvitur,
II.
atque eos ſolos, qui in alimoniam ejus impenſi fuerunt,
. III.

ſab quibus etiam comprebenduntur, qui in defenſionein ipfius
erogati ſunt, fert.

IV.
Reliquos vel magiſtratus, vel ſubditi, ſi hi ex pacto aut conſue-

tzudine ad expenſas eriminales obligati ſunt, ferunt.

Ff S=

MEDITAT. AD PANDECT.
v.

Tortus tamen tunc, quum vel dolus vel culpa ei imputari poſſunt,
in expenſas omnes condemnatur.

Taturale eſt, ut reus, exantlata tortura, ab inquiſi-
N tione abſolvatur. Sed numquid etiam ab expenſis im-
munis eſt? Hic recta ratio & æquitas temperamentum
ſuggerunt, ut, ſi rei innocentia plene appareat, nullumque
factum ejus vel fraudulentum vel culpabile ſuperſit, ſed ipſe
omnia, quæ ei imputata fuerunt, purgaverit, ſumtus nul-
los ferat, nec calamitas nova jam tum ſatis adflicto adda-
tur; contra reus, qui dolorem perpetiendo malitiam tamen
culpamque omnema ſe amoliri potuit, ipſe potius, quam ma-
giſtratus, damnum, quod inde provenit, ſubeat, ſumtusque
omnes, qui, ſi ipſe purior aut prudentior fuiſſet, facti non
eſſent, ferat. Bene foret magiſtratibus, ſi leges civiles hoc
temperamentum probaſſent. Adhuc enim exemplum non
vidi, in quo reus tortus conſtanti inficiatione ſe plene per-
purgarit. Reſtat ſemper aliquod illicitum, quod fieri ab eo
non debuiſſet, quodque judicem cum aliis ſuſpicionibus,
ut tormenta decerneret, movit; ſi non aliud, ſaltem fuga,
trepidatio, mendacium, variatio, contradictio. Verum
hic iterum, ut cum Ulpiano in L. 6. pr. de Juſtitia & jure
loquar, jus civile naturali ſervire non videtur. Certe ar-
ticulus Carolinus 61. reum, qui tormenta pertulit, etſi cau-
ſam ſuſpicioni dederit, ſimpliciter a ſolutione expenſarum
liberat, atque ſaltem ad reſtitutionem ejus, quod in ali-
moniam ipfſius impenſum fuit, obligat. Cujus articuli li-
teram ſequuti Cti hoc ipſo adhuc ſæculo cum Beyero in
Comment. ad bunc art. 61: Ji reus, inquit, in tortura ni-

bil

ut,

Nll.
Sim.
ntum
mqe
lible
nul.
dda.
zmen
mm-
tuse
ti non
es Hoe
n MN
e per
lab eo
Dnüdus,
n fig⸗
Verum
Ghn,
tte 41.
cA=
nlarum
in dlt.
zculi l.
enn 4
uro .
N

SbP. DCXL. DE PERPESS. TORMENT. 23 1

bil fateatur, atque adeo indicia purget, ab expenſis, non mo-
do in torturaum, ſed & in univerſam inquiſitionem factis, li-
beratur; idque etiam ſervatur, licet vel maxime inquiſitus fa-
cta probroſa, ex qutbus judex indicium cepit, confeſſus aut
eorum convictus fuerit. Id ſaltem benigna interpretatione
adjectum fuit, ut ſub alimonia etiam defenſio comprehen-
datur, teſte Bergero in Oeconomia juris pag. 1205. n. 14. At-

quue ſic non ſolum Cti Vitembergenſes olim, ſed & Helm-

ſtadienſes reſponderunt, me ipſo, quamvis contradicente &
ſuffragiis collegiorum victo, interprete: Daß peinlich Ange⸗
klagte von der Anklage voͤllig zu entbinden, auch mit Erſtattung
der Unkoſten, auſſer denen, ſo auf ihre Atzung und Defenſion
gegangen, zu verſchonen ſey. V. R. W. Rat. Decid. Obwohl
Fiſcalis in den Gedanken ſtehet, es blieben, ungeachtet der von
der peinlich Angeklagten uͤberſtandenen Daumſchrauben, doch ſo
viel und ſo ſtarke Indicia uͤbrig, daß dieſelbe, wo nicht mit der
ordentlichen, wenigſtens mit einer auſſerordentlichen Strafe ange⸗
ſehen werden muͤſſe. Alldieweil aber in einer Leib und Leben betref⸗
fenden Sache bloſe Vermuthungen zu Auflegung der Strafe nicht
hinreichen, ſondern, wenn ſie ziemlich ſtark ſeynd, mehr nicht, als
die peinliche Frage, nach ſich ziehen, auch im Fall Inquiſit die
Marter, ohne etwas zu bekennen, ausſtehet, gaͤnzlich purgiret,
und, daferne nicht etwas neues darzu kommt, in keine weitere Be⸗

trachtung gezogen werden; So haben wir nothwendig die

peinlich Angeklagte voͤllig entbinden und loszehlen muͤſſen.
Nun gewinnet es zwar das Anſehen, ob waͤre ſie zu Erſtat⸗
tung der Unkoſten anzuhalten geweſen, in Erwegung, daß ſie
durch ihre eigene Schuld, nemlich durch die Vertraulichkeit
mit dem Dienſt⸗Knechte, und die an das Hembde geſchmierte,
aber von ihr anfaͤnglich abgeleugnete gruͤne Seiſe, ihr ſelbſt
die Inquiſition und Marter zugezogzen. Allein es MB die
elnl.

2²⁹2 MEDITAT. AD PANDECT.

Peinl. Galß⸗Gerichts⸗ Ordn. art. 61. hierinnen klare Maſſe,
und verordnet, daß der Torquirte, wenn er gleich zu ſeinem
Verdachte Urſach gegeben, keine Unkoſten, ſondern nur ſeine
Atzung, worunter nach Bergeri und anderer Rechts⸗Lehrer Er⸗
klaͤrung die Defenſions-Koſten mit begriffen ſeynd, erſtatten ſol⸗
le; wornach wir uns denn in unſerem Erkenntnuͤſſe gerichtet.
Verum accuratius inſpicientibus articulum 61. apparet via;
eundem commode cum naturali æquitate & ratione conci-
liandi. Oſtendi hanc viam, &, ICtos Helmſtadienſes jam
tum illam iviſſe, dixi in Specimine XC. de Expenfis criminali-
bus medit. 8. Fecerunt idem [Cti Vitembergenſes menſe
Februario anni 1734: Hat Inquiſit Arndt ver dem Scharfrich⸗
ter, als er demſelben untergeben worden, daß er an dem ihm bey⸗
gemeſſenen Diebſtahle unſchu dig ſey, erhalten. Nun will zwar
Inquifit nunmehr nach Anleitung des 1. art. der Peinl. Halß⸗
Gerichts⸗Ordnung voͤllig von der Inquiſition und allen verur⸗
ſachten Unkoſten loßgeſprochen ſeyn. Alldieweil aber Inquiſit die
unſchuldige Schwaͤgerin verlaͤumdet, und durch ſeine falſche Be⸗
ſchuldigung in Haft gebracht, mithin, wenn gleich die Strafe
des Diebſtahls abgehet, wegen ſolcher Verlaͤumbdung, und des viel⸗
faͤltigen luͤgenhaften Vorgebens, woher er die Becher bekom⸗
men, annoch beſtraft werden muß, alſo obangefuͤhrter 61. Ar⸗
tickel, welcher von einer voͤlligen Abſolutoria handelt, hieher
nicht zu ziehen iſt; So wird Inquiſit annoch 3 Wochen mit
Gefaͤngnuͤß oder um 3 Neuſchock beſtraft, ſodann aber von
angeſtellter Inquiſition entbunden, und der gefaͤnglichen
Haft erlaſſen, jedoch zur Bezahlung aller durch ihn ver⸗
urſachten Unkoſten angehalten. Quodſi autem reus
ab expenſis liberatur, vel iisdem ferendis propter in-
opiam impar eſt, earum ſolutio ad magiſtratus officium

per-

—
loſe,
er
ſe
⸗
enſſe
cchet
1 vi
coni.
8 jum
ineli.
nenſe
ftich⸗
n bey⸗
AWor
Halßt
0 verw⸗
wilit

ſhe

Sttae

des vie⸗

bekeun
61,

, .
Gen m
ber ton
ingichen
n
m les
pter ir
officinn
Dr

SP. DCXI. DE PERPESS. TORMENT. 223

pertinet, nec collatio civibus imponi poteſt, niſi hi forte
ex conhventione vel conſuetudine conferre ſumtus crimi:
nales, die peinliche Koſten, debent, quæ quum adeſt, cives
obligantur, quantumvis per torturam nihil effectum, nec
obſtinatio rei fracta ſit. Cauſa enim, in qua ad tormenta
perventum, etiamſi reus innocens deprehendatur, nec kiena
infligatur, manet tamen peinlich, ſeu corporis adflictiv
Fic [Crti Vitebergenſes menſe Julio anni 7 35. reſponderunt:
Hat Inquiſicin, als ſie unſerem vorigem Urthel zu Folge dem
Schafrichter untergeben worden, vor demſelben ihre Unſchuld an
den ihr beygemeſſenen Diebſtaͤhlen erhalten; So wird ſie nunmehr
von der diesfalls wider ſie angeſtellten In quiſition entbunden,
jedoch wegen der aus ihren Dienſten mit einer andern diebiſchen
Magd bey Nacht genommenen Flucht, und dabey vorkommen⸗
den beſchwerlichen Umſtaͤnde, 4 Wochen mit Gefaͤngniß, oder
um 4 neue Schock beſtraft, auch zu Bezahlung der vurch ſie ver⸗
urſachten Unkoſten angehalten. Daferne jedoch ihr Vermoͤgen
darzu nicht hinreichet, ſo ſeynd die Unterthanen, im Fall ſelbigen
ſonſt die Bezahlung der peinlichen Inquifitions-Koſten obleget,
ungeachtet die vollſtreckte Peinlichkeit Inquiſitin zum Bekennt⸗
niſſe des Verbrechens nicht gebracht, ſolche Koſten zu tragen ver⸗
bunden. V. R. W.
VI.

Reus, innocens in tormentis repertus, delatorem tamen vel ae-
cuſatorem ſuum de calumnis renſare & damnorum ac ſuns
tuum reſhtitutionem ab eo petere nequit;

VII.
6* calumniam manifeſte probet;

Tom. X. G g ViII.

234 MEDTTAT. AD PANDECT.

VIII.
ad quam probationem ſola ſententia abſolutoria non ſußicit.

IX.

Delator tamen vel accuſator, calumniæ convictus, ead em læna,
quam torto intendit, puniendus eſt.

In articulo Carolino 61 negatur is, ad cujus accuſationem
1 vel delationem reus in equuleum conjectus tortusque,
ſed innocens repertus fuit, de calumnia aceuſari, atque
torto ad reſtitutionem damnorum & ſumtuum condemnari
poſſe. Sed hoc tacitam & rectæ rationi convenientiſſimam
in ſe exceptionem habet; niſi dolus & calumnia accuſatoris
delatorisve, quod ſcilicet indicia confinxerit, teſtesve ſubor-
narit, probari queast. Ad quam probationem tamen ſola
abſolutoria ſententia non ſufficit. Egregie in L. 3. C. de
Calumniatoribus dicitur: non, ſi reus abſolutus eſt, ex eo ſolo
etiam accuſator, qui poteſt juſtam habuiſſe veniendi ad crimen
rationem, calumniator eredendus eſt. Sic igitur [Cti Vvite-
bergenſes menſe Februario anni 1734. reſponderunt: Hat
Inquiſit Arndt vor dem Scharfrichter, als er demſelben unterge⸗
ben worden, daß er an dem ihm beygemeſſenen Diebſtahle un⸗
ſchuldig ſey, erhalten; Nun will zwar Inquiſit nunmehr von
dem Denuncianten voͤllige Satisfaction haben; Alldieweil aber
Rezſch ſeine Denunciation mit ſehr ſtarken Anzeigungen beſtaͤr⸗
ket, alſo deshalben eine Satisfaction zu geben nicht ſchuldig iſt;
So hat Arndts Suchen nicht ſtatt. Verum quid juris erit, ſiqui-
dem calumnia accuſatoris vel delatoris probari poſſit? Tunc
& injuſte tortus damna ac ſumtus ab eo petet, & magiſtra-
tus illum publice puniet, L. ult. de Calumniatoribus. At
qua

Elen

Dnen
ne,
Ngre
nnari
mam
toris
Ndor.
ſol
(.
l in
erinten
ite.
Untuge
hle ne
r
l abe
teſch
dig i
n fqn
7 Tune

=

Nugiſt.

ut. 4
i

SP. DCNL. DE PERPESS. TORMENT. 23 5

T pœna? Si leges ſpectas, talionis, ſeu ea ipſa, quæ in

crimen, quod per calumniam intendit, conſtituta eſt, L. 10.
C. Je Calumniatoribus, articulo Carolino 107. in fine, Saͤch⸗
ſiſches Mandat wider die Selbſt⸗Rache, §. 50. Quæ pœna
talionis & juſta & æqua, ac reipublicæ ſalutaris & ad coër-
cendam ſycophantiam atque muniendam civium ſecuritatem
neceſſaria, dura tamen plerisque [Ctis videtur, & in judi-
cando & reſpondendo negligitur. Igitur ſemper fere arbi-
trariam pœnam calumniatoribus infligunt. Exemplum hoc
in tomo XV. Tbheatri Europæi ad annum 1698. p. 4 58. repe-
rio: Es ward ein Pfarrherr in dem Canton Appenzell, wel⸗
chen man gefangen geſetzet, und gefoltert, wieder auf freyen
Fuß geſtellet; und hat der gedoppelte Rath zu Trogen die
Sache dergeſtalt ausgemacht, daß diejenige Dirne, welche
ihn zuvor faͤlſchlich angeklaget, eine Stunde lang an dem
Pranger ſtehen muͤſſen, hernach aber ſcharf mit Ruthen ge⸗
ſtrichen, und nach alter Gewohnheit in das Land Appen⸗
zell einbanniſiret worden; ingleichen muſte ſie der Obrigkeit
101 fl. zur Strafe erlegen, welches in gedachtem Canton
die hoͤchſte Geld⸗ Strafe zu ſeyn pfleget, und bedeutet ſo viel/
daß man das verwirkte Leben dadurch gleichſam wieder er⸗
kaufet; muſte auch ferner 101 fl. gedachtem Pfarrherrn er⸗
legen. Von ihren Mit⸗Intereſſenten aber, welche ſie, ſol⸗
che falſche Anklage zu fuͤhren, mit Gelde beſtochen, wur⸗
den die drey vornehmſten ihrer Stellen entſetzet, und muſte
jeder eben ſolche 101 fl. ſowohl der Obrigkeit als dem Geiſt⸗
lichen erlegen: ſechs andere muſten beyden Theilen 50, und
noch zwanzig nach Biſchaffenheit des Verbrechens 10, 15, 20
bis 30 fl geben. Ueber dieſes wurden ſie genoͤthiget, dem belei⸗
Gg 2 digten

336 MEDITAT. AD PANDECT.

digten Geiſtlichen eine Abbitte und Ehren⸗ ⸗Erklaäͤrung zu
thun.

X.
KReus, gqui tormenta, etſi ex vebementiſimis indiciis deereta,
perfert, erimen imbutatum plene purgat,

XI.
ac adeo in dignitates & collegia reſtituendus eſt.

E iis reis, qui tormenta perferunt „pauciſſimi vere in-
nocentes ſunt. Nam, quum judex ea nunquam de-
cernere debeat, niſi in animo ſuo de rei maleficio plene
convictus, L. I. §. I. de Quæſtionibus, art. Carolin. 28, at-
que tamen plerique eorum, de quibus quæſtio habetur, in
negando perſiſtant, veriſimile eſt, eos vere noxios ani-
mum & corpus in tormenta durare. At hoc Dei judi-
cium eſt, non hominis, quem ſecundum leges ſententiam
ferre, ac reos, qui tormenta eluſerunt, etſi eos nocentifſſi-
mos credat, abſolvere oportet. Et judices quidem facile
parent, longe vero difficilius alii homines, inprimis de ple-
be, qui, infamiam aut ſaltem maculam tortis adſpergi nul-
laque arte elui poſſe, firmiſſime ſunt perſuaſi. Et ſi alii
omnes, certe opifices ſe ab hac opinione abduci non pa-
tiuntur, tortosque & abſolutos in collegia ſua recipere con-
ſtantiſſime recuſant, nec, niſi per comminationes & mul-
ctas, in ordinem rediguntur. Peccant hi aperte contra
L. 14. C. Ex quibus cauſis infamia, inveniunt tamen &
ICtos non incelebres, qui illis adſentiunt. Certe Lyncke-
rus in Analectis ad D. lIib. 3. tit. 2. pag. 69. iſtam L. 14, nec
non L. 22. de bis, gqui notantur infamia, uſu publico obrui
ait, & Tabor de ZTortura &α maiciſs delictorum cap. y. §. 27:
Mori-

te,

e in.
de.
lene
.
r) in
8 a.
jndh.
entn
entid.
facile

ple.

ſi di
n e.
e .
mul.
coniri
gen
Vebe.
14, M
0 Ohrli
i

Mr.

SP. DCXL. DE PERPESS. TORMENT. 237

Moribus, inquit, noſtris, carniſicis manu tractari maculam
aliquam inurit. At ICti cordatiores iſtas plebis voculas non
curant, ſed collegia opificum ad recipiendos, qui tormenta
pervicerunt, cogunt. Factum hec apud KRichterum in De-
ciſione 80. u. 30, 31, item a JCtis Vitebergenſibus menſe
Februario anni 1734: Hat Inquiſit Arndt vor dem Schafrich⸗
ter, als er demſelben untergeben worden, daß er an dem ihm bey⸗
gemeſſenen Diebſtahle unſchuldig ſey, erhalten ec. ꝛc. So iſt
das Handwerk der Kupferſchmiede, nach Vorſchrift der Rechte
in L. 14. Cex quibus cauſis infamia, ihn kuͤnftig unter ſich zu
dulden, und wie andere ſeines gleichen zur Arbeit zu fodern
ſchuildig.

XII.

Keus, qui tormenta pertulit, propter facinora tamen, Juc&
. non purgavit, puniri,

SZ XIII.
atque bæc pæœæna etiam ad fuſtium ictum & exilium extendi,

XIV.
guin imo, etfi nihil illiciti ſuperſit, abitus e civitate & finil us
ejus luberi poteſt.

Eauidem aliqui Cti apud Boerium in Deciſione 163. n. 14.
eo progrediuntur, ut tortum ac non confeſſum non
ſolum ab infamia liberent, & in dignitates & collegia re-
ſtituant, ſed & in locum altiorem extollant: Beatus, in-
quientes, bomo, qui ſe omnino tenere potuit in tormentis,
quoniam abſolvetur, & melior quam ante accuſationem re-
putabitur, ecum proſpere, & feliciter ſe purgaverit a ſibi im-
poſitis. Mihi tamen hoc non perſuadent. Certe nec ab-
Gg 3 ſol-

238 MEDITAT. AD PANDECT.

ſolvuntur ſemper plene, qui tormenta perferunt, ſed, fi-
quidem facinus aliquod reſtat, quod non purgarunt, pu-
niuntur propter hoc, aliquando etiam gravius, fuſtium vir-
garumque ictu & exilio. Fecerunt hoc Cti Helmſtadien-
ſes menſe Aprili anni 1728: Hat Inguiſitin die ihr zuer⸗
kannee Marter voͤllig ausgehalten, und dabey beſtaͤndig
en gehabten Vorſatz, ihr Kind umzubringen, geleugnet.
un ſcheinet es zwar, ob ſey Inquiſitin nach Anleitung der
Rechte in L. ualt. de Calumniatoribus, Art. 61. Conſtitut.
criminalis, von aller Strafe looß zu zehlen, da ſie zumahl
bey der Marter gar keine Schuld an des Kindes Tod ge⸗
habt zu haben vorgiebt. Alldieweil aber Ingquiſitin blooß
allein uͤber den Vorſatz, ihr Rind umzubringen, peinlich be⸗
fraget worden, hingegen keinzweifel iſt, daß ſie durch die hals⸗
ſtarrige Verleugnung und Verheimlichung ihrer Schwan⸗
gerſchaft und Geburth, unter laſſene Verbindung der Na⸗
belſchnur und Verſteckung des Kindes, Urſach zu deſſelben
Tode gegeben, immaſſen vorige Urthels⸗Jaſſer bereits deut⸗
lich aus den Acten gezeiget, mithin auch nach uͤberſtande⸗
ner Marter ein culpoſum homicidium ubrig bleibet, alſo
nichts deſtoweniger eine Strafe ſtatt finden muß, Ludo-
viei ad Art. 61. Conſtit. crim. Beyer ad eundem §. ult
und denn nach des Carpzovii in Qaaſt. Crim. 15. n. 26.
ſqd. Lehre, die von der Inquiſitin begangene culpa pro lata
zu achten, und mit dem Staupenſchlage zu beſtrafen iſt:
So wird Inquiſitin nach abgeſchwohrnen Urpheden mit
Staupenſchlaͤgen des Landes ewig verwieſen. Quin imo,
etſi poſt ſuperatam quæſtionem nihil pœna dignum
ſuperſit, judex tamen reum conſtanter inficiantem, non
quidem relegare pofeſt, ut Struvius in Zurisprudentia
lib. 4. tit, 21. §. 18. exiſtimac, ſed recte ex finibus juris-
dictio-

—
l.
bu.
Vir.
len.
zuer⸗
gde
linn.
mmahl.
ge⸗
looß
be⸗
hals⸗
Uwand
re
ſelben
deln
tande
alſ⸗
Lilo
G
. 15.
, lute
n iſt:
a mit
n imo
ignumn
1, pon
ulenti
8 juss

cicte⸗

SP. DCXL. DE PERPESS. TORMENTT

239

dictionis ſuæ excedere & in Perpetuum abire jubet. Hoc
quippe magiſtratibus in cive improbo & noxio „ quamvis
non convicto, propter ſalutem publicam licere oftendi in
Specimin? 142. de Jurejurando purgatorio, medit. 10.

XV.
Keus poſt quæſtionem ſuperatam ſententia Jjudieis abſolutus, ſt
Poſtea, novis indiciis emergentibus, in gucſtionem reper atur
neguit ſe exceptione rei judicatæ tueri,
XVI.
nec neceſſe eſt, ut nova illa judicia per ſe ad decernendam
quætionem ſuficiant,
XVII.
Jed poterunt illa cum priſcis indiciis per quæſtionem
abolitis conjungi.

2

Dhbilippus IV, apud Piaſecium in Chronicis geſtorum in Eu-
ropa ſingularium ad annum 1620. pag. 421, Hiſpaniæ re-
gnum mortuo patre adeptus. Calderonem, ſecretarium
Ducis Lermenſis, inſimulatum de veneno Reginæ matri
Jſuæ propinato, (prunis in autbepſa ardentibus aliquis thu-
ra venenata injecerat, ex quorum odore interiit, tunc illa Re-
gina, moris Germanici tenacior, eoque Hiſpanis inviſa) licet
vivente Pazre Rege fuerat abſolutus, ad quæſtiones reduci,
& damnatum in foro publico capitis ſupplicio afici manda-
vit. Id factum Philippi, an juſtitiæ regulis conveniat, for-
ſan dubitabitur. Nota eſt rei judicatæ auctoritas, quæ ex
albo nigrum, ex nigro album facit, atque adeo ſuſpiciones
omnes, quæ ante adfuerunt, penitus abolet. Certe in c. 6.
X. de Accuſationibus ſimpliciter dicitur, de his criminibus,
de

240 MEDTTAT. AD PANDECT.

de quibus abſolutus eſt accuſatus, non poſſe accuſationem
replicari. Diſſentit etiam Brunnemannus in Proceſſu in-
quiſitionis cap. 8. membr. y. n. ult. pag. 178: Wec, inquiens,
priora indicia bie attendenda puto, quia per torturam pur-
gata. deoque nova indicia requiruntur, quæ uon tantum a
prioribus ſpecie ſint diverſa, ſed etiam per ſe ad torturam in-
ferendam ſuffcientia, præſertim cum tortus pro ſe novam
præſumtionem innocentiæ ex tortura conſecutus ſit, quem
Iex 18. §. I. de Quæſtionibus juvare videtur, quæ reum non
aliter in quæſtionem repeti jubet, quam ſi evidentioribus
argumentis opprimatur. Verum iſta vox: evidentioribus,
commode in noſtram ſententiam explicari poteſt, quum
ova indicia ex præcedentibus lucem accipiant. Accedit
articulus Caroliuus 58, qui repetitionem quæſtionis arbitrio
judicis ſimpliciter relinquit. Nec auétoritas rei judicatæ
& memoratum c. 6. X. de Accuſationibus nobis obſtant-
Nam cap. boc tacitam exceptionem habet, niſi nova argu-

menta & probationes acceſſerint, quæ in criminibus contra

rem judicatam ob bonum publicum admittuntur, quemad-
modum in Specimine 470. de Auctoritate rei judicatæ medit. 4.

oſtendi.
XVIII.

Reus, tormenta perpeſſus & abſolutut, ſi novis argumentis oppri-
matur, nequit tamen a judice, etſi de veritate eriminis in
animo plene convicto, ordinarie puniri,

XIX.
Jed vel in quæſtionem repetendus,

XX.
vel, ſi hæt propter inexpugnabilem rei contumaciam inutilis vide
tur, ſtatim leviore pæna adficiendus eſt.
Reus,

—
nemn

in.
iens,
r.
tun .
nn ir.
MMvefn
Gen
m non
Oribes
u,
Gdum
ccedit
Wwarto
ciene
Dblant
agr⸗
(ON
Wema

lit 4

fpr..
il

rvid

Reeus, toleratis fortiter tormentis, abſolutus novis argu-

Rel?

„2

SP. DCXL. DE PERPESS. TORMENT. 241

mentis & ſuſpicionibus premebatur, atque idcirco ab
accuſatore in quæſtionem repetebatur. Iſta nova argumenta
per ſe ad pœnam ordinariam decernendam non ſufſiciebant,
ſed priſcis juncta tam luculenta efficiebantur, ut nemo ex
nobis eſſet, qui de veritate commiſſi criminis dubitaret.
Quærebatur ergo, an reus tanquam plene convictus dam-
nari poſſet. Et potuiſſet utique, ſi res judiciaria ex ſola
recta ratione penderet. Hæc unicam judici in ſententiis ſe-
rendis regulam præſcribit, quam ſic optime Hadrianus in

L. 3. §. 2. de Teſtibus proponit: Quæ argumenta ad ques

modum probandæ cuique rei ſufzciant, nullo certo modo ſatis
definiri poteſt: ſicut non ſemper, ita ſæpe, ſine publicis monu-
mentis cujusgque rei veritas deprehenditur; alias numerus te-
Rium, alias dignitai & auctoritas, alias veluti conſentiens fa.
ma, eonfirmat rei, de qua quæritur, Edem. Hoc ergo ſolum
tibi reſeribere poſſum ſummatim: non utique ad unam proba-
zionis ſpeciem, cognitionem ſtatim alligari delere; ſed ex ſenten-
zia animi tui te æſtimare oportere, quid aut eredas, aut pa-

rum probatum zibi opinaris. Poteſt ergo excuſari L. Calpur-
nius, triumvir, qui apud Valerium Maximum lib. 8. cap. 4.

n. z. Alexandrum, quum in ſuſpicionem C. Fl, equitis Ro-
mani occiſi veniſſet, & ſexies tortus ei ſe culpæ affinem
fuiſſe pernegaſſet, perinde ac confeſſum & a judicibus dam-
natum, in crucem egit. Nobis vero articulus Carolinus 22.
&° L. 16. C. de Pœnis obilat, qui arbitrio noſtro limites
ponunt, & probationem artificialem, per indicia, ſuſpicio-
nes, ſigna, etſi animum judicis plene convincant, ad damna-
tionem ſuſſicere negant. Igitur, ſi jura civilia ſpectas, tepeten-
da ſaltem eſt quæſtio, & damnatio ſuſpendenda. Patet tamen

Zom. X. Hh judici

242 MEDTTAT. AD PANDECT.

judici adhuc alia via tutier meliorque, ut nempe reum, cu-
jus contumaciam renovatis auctisque tormentis frangi poſſe
deſperat, etſi nec confeſſam, nec juridice, ſed naturaliter
ſaltem, convictum, extra ordinem pœna mitiore, nun-
quam tamen ultimo ſupplicio, nec virgarum aut fuſtium
ictu, puniat. Nam is, quem modo memoravi, articulus
22. falteæm zd pœnas mortem inferentes corpusve affligen-
tes pertinet, propter voces: peinlicher Straf; quod idem

in L. 16. C. de Peænir clare præcipirnr. At in pœnis, quæ nec

mortem inſerunt, nec corpus adfligunt, amplior judici pote-
ſtas datur, permittiturque, cauſam de plano cognoſcere & ſta-
tim diſcutere, reumque & ſine corpore delicti & ſine perfecta
Probatione iſtis pœnis ſubjicere, L. 16. Je Accuſationibus, ubi
quidem poteſtas hæc judicis etiam ad fuſtes & flagella exten-
ditur, more iſtorum temporum, in quibus fuſtes & flagella
relegationem adjunctam non habebant, atque adeo Pro le-
viore pœna reputabantur, in quorum locum hodie carcer, cu-
jus pœna olim incognita erat, L. 8. §. 9. de Penis, ſucceſ-
ſit. Eadem poteſtas, reum plene non convictum ſine tor-
rhentis relegandi vel carcere coercendi, etiam Auguſtus
Sero in Conſtitutione inedita ultima magiſtratibus tribuit. Et
ita ICti Helmſtadienſes bis reſponderunt, primum menſe
Mart. anni 1715⁵. Dß Inquilit entweder ſeine uͤbrige Lebens⸗
Zeit in einem Zucht⸗ und Werk⸗Hauſe oder anderem dergleichen
O?te bey leiblicher Arbeit und maͤßiger Koſt wohl zu verwahren,
oder aber, im Fall hierzu keine Gelegenheit ſeyn ſolte, nach abge⸗
ſchwohrnen Urpheden und Eeſtattung der auf dieſe Inquiſition
gewendeten Unkoſten eine Stunde lang an den Pranger zu ſellen,
nachgehends des Landes auf ewig zu verweiſen. V. R. W.

Rat. Decid. Obwohl Inquiſit die ehemahls wider ihn wegen

fal⸗

—
l.
olle
ler
Al
Kiun
lellut
ligen.
iſen
e dee
pote.
&ka.
rkecte
1e, W
enen.
fagel
Prol⸗
cere
ſucel.
ne tor.
uguſt
wit. Er
1 mell
Lebett
Gglechen
wohren,
ih obe
guiſtiin
n felen

n dee

6

AASP. DCXL. PERPESS. TORMENT. 243

falſcher Muͤnze vorhanden geweſene ſtarke Indicia durch die zu
Beſenroda anno 1710. uͤberſtandene Marter voͤllig aus dem Wege
