Nutz, den Fluͤchtigen von ihren Guͤthern gar nichts neh⸗
men. Verum non male reſpondet Ar.
Expenſæ neceſſariæ habent ſpeciem Juſtæ
guod bic tantum interdicitar.

ſſtus in notis ad b. art:
mercedis, noz LErCRI,

COROL.-

4

61

SP DCXNVII. DE REIS ABSENT. REQVIR. r5
COAOLEANAA.

1. Accuſatus, etſi de ictum neger, tamen in foro delicti ſta-
re debet. Vide Speci†ςαρa 74. de ſoro dalikti medit. 1.

2. Judex ad remittendum reum obligatus, cadaver tamen oc-
ciſum ad inſpestionem remittere non deber. Ibidens
med. 9.

3. Delinquens, etſi judicium domicilii ſabire malit, & remiſ-
ſioni ad forum delicti contradicat, tamen & invitus re-
mittitur. Hornius LDlaſſe 15. reſponfo 75.

4. Judex, ſub quo delictum commiſſum eſt, reum ſub Ele-

Ctore vel principe, jus de non evocando habente, habi-
tantem nec per privatam citationem, nec per edictum,
ad ſuum tribunal evocare, ſed tamen in ſuo territorio
forte repertum apprehendere poteſt; quo cafu jus do-
mum revocandi ceſſlat. Vide Specimen 80. de Foro de-
liéti miniſtrorum principis medit. 7 & 8.

y. Princeps Imperii alium principem ſtatumve Imperii, qui ſe
illius miniſterio addixit, in delictis circa officium com-
miſſis ad tribunal ſuum recte evocat. Ibid. med. I1.

6. In capiendo reo de fuga ſuſpe7to aſtu, blanditiis, ſimu-
latione, & dolo bono uti, non ſolum licet, ſed aliquan-
do oportet. Vide Specimen 572. de Jadicvio in miniſt rum
principis medit. . & 6.

7. Judex, ut reum fugientem ſuo ſumptu extra territorium per
literas perſequatur, ac ad ſuum forum retrahat;, cogi
nequit. Ergo privatus, qui hoc poſtulat, ſumptus ſug-
gerere debet. Sic menſe Auguſto anni 1743. reſpon-
di: Wenn gleich eine Obrigkeit ſchuldig iſt, einen unter ih⸗
rer Gerichtsbarkeit betroffenen Verbrecher auf vorgaͤngige
Denunciation gefaͤnglich anzunehmen und zur Inquiſition
zu ziehen, auch die darauf gehende Unkoſten zu tragen, ſo

MEDITAT. AD PANDECT.

ſie doch nicht eben verbunden, denſelben mit Steckhriefen zu
verfolgen, und um deſſen Auslieferung bey andern Gerichten
anzuhalten; ſondern dieſes kommt auf die Regulas pruden-

tiæ an. Hier aber hat der Ausgang gezeiget, daß dieſe Ver⸗

folgung eben nicht rathſam geweſen.

SPECIMEN DCXXVIII.
AD. LIB. XLVIII. TIT. XVII.

SALVO CONDUCTU

IL. AT I N E

C O M MFEATOU

DIE X. IVNII ANNI clo lo CCXL.

PVBLICE DEFENSVM
A B

EBERHARD. GVIL. MYLERO
OSSIT. MISN.

I.

Salvus conductus nunquam, nequidem propter bonum publi-

cum violari poteſt.
II.

Sigismundus cæſar ſalvum conductum loanni Huſſo datum
non violavit, nec violari paſſus eſt.

III.

guin imo violationem banc a concilio factam impedire tentavit,
IV-

R
cul'⸗
1. rt
OAblſe
tur,
ſeribi
1Is4
llelte
Nire
viole
demn
ned
cio;
Precl
Viola
er un
nique
Rorn
vel P
r’s h
coatr
dum
enia
Corit
Aun

fn 1
krichten
Nruden.

ſe Cer

1

publ.

doren

gavit,
W.

SP. DCXXVIIFL DE SALVO CONDVCTV. 17
ſed vi & minis, quibus reſiſtere non poterat, repreſſut,
& diſſenfum ſuum ſignis externis teſtifßeat us eſt.

R abſentibus, qui prehendi & jadicio ſiſti nulla ratio-
Cne poſſunt, vel prehenſi detentique fuerunt, ſed e vin
culis elapſi ſunt, & nunc latitant, de quibus vide Hergeri
Partem II. Supplementorum ad Jurisprudentiam ceriminalem
Obſerv. 179. pog. 472, tandem, ut boni auctores loquun-
tur, commeatus, vulgo ſalvus conductus, datur. FHlic de-
ſcribi poteſt: promiſſio ſub fide publica reo data, qua is tu-
tus a carcere & mala tractatione præſtatur. Vide deciſionem
electoralem Saxonicam 76. publica fides, quam hic interve-
nire dixi, pleniſſimam ſecuritatem facere, nec ullo modo
violari debet, ne quidem ob bonum publicum. Scio equi-
dem; ſalutem publicam ſupremam legem, cui ceteræ om-
nes cedant, eſſe. Scio, inquam, nec exceptionem hic fa-
cio; ſed hanc ipſam publicam falutem unicam, aut ſaltem
Præcipuam rationem, propter quam ſalvum conductum in-
violabilem eſſe oportet, perhibeo. Scilicet nihil reipubli-
cæ utilius, nihil honorificentius, nihil ſalubrius, nihil de-
nique magis nece larium eſt, quam explorara & certa pa-
ctorum & promiſſorum ejus veritas. Si hanc alicui civitati-
vel principi, capiti eius, aufers, eam communem totius gene-
ris humani hoſtem, facis, atque ab omni commercio, ſœdere-
contractu arces, quin indelebili infamia adſpergis. Caven-
dum ergo eſt ſedulo, ne, ut Aurelianus in L. 1. C. de his, qui
veniam ætatis impetraverunt, loquitur, quis principali au-
ctoritate circumſeriptus eſſe videatur. Adde E'alerium Mawxi-
mum lib. 6. cap. 6. quod de fide publica inſcribitur, in prin-
ZTom. X. C eipio.

19 MEDITAT. AD PANDECT.

cipio. Etſi ergo vel maxime bonum & preficuum videatur, ac
ſit etiam, reum, cui ſalvus conductus datus eſt, ſupplicio adfici,
vel in vincula conjici, magis tamen bonum eſt, exiſtima-
tionem reipublicæ integram ſervari, & conventionibus ac
promiſſionibus ejus fidem non derogari. Si utrumque fimul
obtineri nequit, minus cedit majori. Nec immemor ſum
eorum, quæ in Specimine DLXXIII, gquo, perdueltes indibta

cauſa puniri poſſe, oftenditur, medit. 2, & inprimis 8, dixi,

tunc, quum ex mora judicii pernicies aut aliud magnum malum
civitati impendet, & ipſa reipublicæ principisque ſalus celerri-
mam exequutionem poſcit, propter ſalutem publicam ea, quæ
ad eſſentiam & integritatem judicii pertinent, omitti, ac
reum nec vocatum nec auditum damnari punirique poſſe-
Verum in his theſibus præſuppoſui, paétum promiſſionem-
ve non intervenifſſe. Nam ſi hæc intervenerunt, integri-
tas fidei publicæ ſupremum bonum eſt, quo majus excogi-
tari nequit. Illi ergo principes & magiſtratus, qui fidem de
ſecuritate præiſtanda hominibus facinoroſis & reipublicæ noxi-
is datam fallunt, jus nattræ violant, ac rempublicam de-
honeſtant. Inter hos, qui id fecerint, refertur communi-
ter Sigismundus cæſar, qui Ioannem Huſs, cui incolumita-
tem promilerat, anno MCCCCXV. Conſtantiæ & in vincu-
Ja conjici & comburi paſlus ſit. Ego vero, an Sigismundus
e peccarit, dubito vehementer. Id certum eſt, Huſ-
ſ ,‚ ac, ſimulac id reſciret, acriter con-
tradicente Sigismi in vincula conjectum feciſſe, Sigis-
mundum etiam in principio enixe omnia feciſſe, ut Huſſum
liberaret. lraputat hoc ei tanquam crimen loannes ponti-
fex in apologia fua ad academiam Pariſienſem & ducem Au-
relianenſlem miſſa, ac ab Hermanno von der Hardt in Tomo

—
—–
0
—

2
„ ◻

II. Concilii Conſtantienfis Part. AX. pag. 253. 144. ſub titulo:

Informa-

5

err
fam
Fuloinni
ur iſ
rclihu
ſunſ
ſerutun
nilas
oun
iet un
Fentur
Huyeel
n tus
en nn
rl if
num,
.ſe hi
tieuttt.
rihuc,
Portun
10run
0V.
ſeram
cumd
caſan
in en
ern
C

eatur e
cidad
Onidus 4.
Ue ſmnl
emmor ſun
et igien
8
ummu
usceleti,
ine;, e
ONIttl, A
be polt⸗
1 integt.
1g ercor.
i üdemte
blice wr.
lblicam ce.
comnmun.
incolumin.
Kin vinen.

igistnuntis
lgls n

melt, H.
Acriterer.
ei ſle, ye
ut Hülin
unes poll-

ducenn At.

ſib tim
orn

SpP. DCXXVIII. DE SALVO CONLDVCTV. 19
Informationes Papæ; edita, verbis: Item, quod, licet in Ec-
cleſia ſantta Dei exftirpatio bæreſium eſſe debeat principaliter
rerommiſſa, quorum defenſioni nullos Chriſti Principes ſub'je-
Gos eſſe deceat, ſir, quod illud præcibuum tractandum in gene-
ralibus conciliis: Decurreutium vero modernis temporibus bare-
Nium,ſtaret memoria damnanda iltiust, cujus ſectam gobannes Huſs
ſecutus eſt, (& ſesuebatur, ) dogmatiſavit, & falſis inſt rüctio-
nilus & doctrinis pobulumn Dominiecum ſubvertebat: Cujus
quorum opiniones tam per univerſitatem Pariſienſem, quam a-
lias univerſitates extiterunt reprobatæ: Quorum articuli mit-

tentur ad Chriſti Edeles Principes, madime ad dictum Regem
Tr7

Franciæ, ſuo tempore ſerioſe: Qui gquidem Huß, dJuamvis
captus extitit, ex ordinatione Domini noſiri prædicta, de illo ta-
men nulla fuit miniſtrata juſtitia,; nec permiſſum, quod eon-
tra ipſum ſententiæ ferrentur, quinimo procuratum, requiſi-
tum, inſtigazum per illum, qui Concilii & Eecleſiæ protelctor
eſſe dicebatur, videlicet Regem prediktum, quod dictus hære-
tieus relaxaretur, eum intimationibus & minis de frangendis carce-
ribus, caſu, quo non relaxaretur. Ceſſit quidem deinde cæſarim-
portunis flagitationibus & Perſuaſionibus patrum congre-
gatorum, ſed reluctans, invitus, pudore ſuffuſus, quin mi-
nis & vi externa coactus. Patet hoc clarifſime ex ferie re-
zum in concilio Conſtantienſi geſtarum, quam verbis ſcrip-
torum coævorum, ex ejusdem Hermanni von der Hardt to-
mo IV. parte VI, pag. 293, 396, 397,399 400. excerptis, re-
feram. Audiamus primum vLRICVM REICHENIHAL, canOni-
cum Conſtantienſem, rebus omnibus in concilio præſentem,
cæſarique familiarem: De Haß in der Pfalz behütet warch
in derſelben Zeit bätt ihn unſer Herr der König Sigismundus
gern gebolfen und ledig gemacht. Forcht vielleicht ſeines Bru-
ders Zorn, und aueh daß er deſto furderlicher der Böbmer
CãO WäãdB 2 Huld

—

NMEDITAT. AD PANDECT.

Huld verlobhr. Una meint, es wär ibm eine groſe Unebre, ſolt
er alſo ſein frey ſicher geleit, ſo er ihm geben batie, alſo bre-
chen. Da antworteten ibm die Gelebrten: Es moclte noch kon-
te mit hkeinen rechten ſeyn, daß kein Aetzer, der in der Ae-
zzerey begriſfen wurde, miüge noch kunte geleit haben. Da un-
Jer Herr der König das erbörete, da ließ er es gut ſeyn. Sed
longe ſignificantius Nauelerus: Ineinerationem Ichannis Huß,
inquit, & Hieronymi ferunt Imperatorem non æquoο animo tuliſſe,
propter ſalvum conductum eis datum. Reſpondit eis Jſacroſancta
Cynodus: Eum argui non poſſe de fide mentita. Quia Concili-
um ipſum non dederat ei ſatvum conductum: Et Concilium ma-
jus eſt Imperatore: Et ideo non potuiſſe contra voluntatem Con-
cilii id concedere, pracipue in factis filei. Cui determinationi
ut bonus Ffilius Eceleſiæ acquievit. Hæc MNauclerus, illius ſe-
culi ſeriptor, a Spondano hoc elogio mactatus, f. 734. 4uod
facile ſeire potuerit, quæ in Concilio geſta, non ita diu poſt
vivens, neg longe poſitus, nec indiligens rerum antiquiorum
perſerutator. Verum hæc ſola non continuiſſent forſan Si-
gismundum, ut Huſſum ſupplicio eripere, ac honorem ſuum
conſervare non tentaſſet. Quod ur animadverterunt atres,

vim addiderunt, & cæſari nominatim, non ſolum, ſi quid fa-

ceret & tentaret, ſed ſi hiſceret ſaltem, proſcriy tionem,
quæ illis temporibus malorum omnium maximum eſſe cre-
debatur, comminati ſunt. Res tota in Actis Concilii ſic nar-
ratur: Decretum ſilentii, per Archi - Epiſcopum Concordien-
ſem ante omnia lettum. Sacroſancta ſynodus Conſtantienſis, in
Spiritu ſancécto legitinze congregata, præcipit & mandat, ſub
pæna exoommunicationis latæ ſententiæ, quam contrafacientes
incurrere vult ipſo facto, & ſub pœna carceris duornm menſium,
& fautoric bæreſium, ne aliquis cajuscunque auctoritatis, ſta-
us, gradus, ordinis, conditionis, aut præeminentiæ fuerit, eti-

amſi

—
anß

ſe⸗

lu h.
1G

Uit ſ
moe.
petrel
/
rroli
olta9
umn
eteen
iryre
hutal
nonni
Miol
ogen,
Oi⸗
Caord
106,
ſecre
ſecil
ſet,
ſtan
ui
neim
ne
ſ
lant

e,
Holy.
eb han.
ler N.
Demr.
1. Kel
ir Mi
tuliſ

ioſande

Coneli.
unn ma.
en (Vr.
inetiopi
llus ſe.
64 (

Gin aN

juiorin
tlan S⸗
n ſuum
atres
ric fa.
jonem,
ſle cre⸗
ſie nar⸗
Lorlien-
ienſhit
lat, /1
focienti
nenſium
otit ſe-
ent eti⸗
n

Sp. DCXXVIII. DE SALVO CONDVCTVy. ar.

amſi 1MPERIALI, Regali, Cardinalatus. Archiepiſcobali aut

Epiſcopali præfulgeat dignitate, in hac præſenti ſeſtone, bo-

die Deo auctore celebranda, ipſam ſeſfonem, ſeu pronuncian-
tes Cg7 loquentes in eædem perturbet, murmuret, impediat, aut quem-
vis ſtrepitum voce vel manibus aut pedibus faciat. Et quia jam
materia, Deo adjuvante tractanda, per omnes nationes & ſanctos
patres Spiritu ſantcto dirigente unanimiter econcorditer concluſa
eſt, prout audietis: Probibet & mandat eadem ſancta Smnodus,
ſub ſimili pæna aut fautoria bæreſis, ne aliquis clam me, con-
tradicere, aut etiam inſurgere, diſputare, vel defenſare, aut
alta voce loqui audeat, niſi ad hoc ſit per ipſam ſanétam ſyno-
dum deputatus. Aliogqui contra facientes decernit ipſo facto
excommunicationis vinculo innodatos, pænas carceris & duriores
expreſſatis minime evaſuros. Qaam gquidem conſtitutionem De-
putati nomine nationum, videlicet ipſe Antonius Concordienſis
nomine Italice, Steßbanus Dolenſis nomine eccleſiæ Gallicanæ,
Micolaus Merſeburgenſis nomine Germanicæ, &G Patritius Cor-
tagenſis nomine Anglicanæ, Dominus vero Iobhbannes, Epiſcopus
Cſtienſis, Cardinalis Eiarienſis, Præſidens, nomine Collegii
Cardinalium, per verbum placet approbarunt. Nunc ego
vos, qui Sigismundo indulgentiam ſuam vitio vertitis, ob-
ſecro obteſtorque; dicite, quid ipſi, ſi cæſaris loco fuiſſetis,
ſeciſſetis, aut quid eidem, ſi ille vos in conſilium adhibuiſ-
ſet, ut faceret, ſuaſiſſetis. Militem, inquiunt, & cives Con-
ſtantienſes jure jurando ſibi devinctos habebat, quorum ope
uti potuiſſet. Qui ſic ſentiunt, conditionem & ſuperſtitio-
nem iſtorum temporum ſe prorſus ignorare, oſtendunt. Ita-
ne putant, milites cæſaris & cives Conſtantienſes dicto ejus,
ſi quid contra concilium juſſiſſet, obtemperaturos fuiſſe. Er-
rant, ſi hoc credunt. Reliquiſſent illum omnes, & ipfi a-

C 3 deo

22 MEDITAT. AD PANDECT.

deo ſatellites, metu proſcriptionis, ac, ſi concilium juſſiſſer
arma etiam in dominum vertiſſent. Rediiſſent profecto ſu.
neſta illa Ludovici Pi, Henrici IV, Fridericorum I & II,
IHenrici VII, ſæcula. Sed, pergent diſſentientes, oporte-
bat ſaltem Sigismundum diffenſum ſuum publice declara-
re. Et declaravit etiam, quantum licuit. Verbis, murmu-
re, geſtibus id non poterat ſine periculo, Propter decretum
ſupra memoratum. Igitur primum rubore id fecit. Quip-
pe in antiquiore vitæ Huſſi deſcriptione Huſſus ita in conci-
lio loquutus fuiſſe refertur: Veni in boc Coneilium liber, fi-
de publica accebta ab Imperatore, gui præſto adeſt, me alb omni
vi tutum fore, ut innocentiam meam teſtarer, & unicuique po-
ſcenti rationem mec Kidei vedderem. Hæc cum loqueretur, ocu-
los in Imperatorem defios yabuit. IIe vero ſtatim vehementer eru-
huit, atque ejus verecundus tinxerat ora rubor. Declaravit
porro cæſar dillenſum ſuum abſentia a ſupplicio. Nam,
quum omnes, qui tunc Conſtantiæ erant, ad id ſpectandum

confluerent
te factum deteſtatus eſt. Denique, quum Bohemi aliique
viri cordati Sigismundo fidem ruptam publice objicerent, ip-
ſe tacuit, nec ſe tueri voluit, ſed rem ad concilium retulit
quod cæſarem plene excuſavit, omnemque culpam in ſe re-
cepit, decreto die XXIII. Septemb. anni MCCCCXV publice
promulgato, ac ab HERMANNOVON DER HARDT in ejus-
Jem tomi IV, parte VIII, pag. 521. & 522. relato: Sacro-
ſantta &c. Quia nonnulli nimis intelligentes, aut iniſtræ in-
tentionis, vel forſan ſolentes plus ſapere, quam oporret, nedum
Regiæ Majeſtati, ſed etiam Jacro, ut fertur, concilio, lin-
guis maledictis detrabunt, publice c& occulte, dicentes vel innu-
entes, quod Jalvus conductus, per invictiſimum Principem Do-

‚Sigismundus tamen abfuit, & ſic ſaltem taci-

inumn
undit
fit l
nen
uotal.

—

.
140

ee alin

umat

Nuen
urunn
fut; at
Ngie

kuſlictet
eo ſi

Ialh
orte
Geclare.

Imürmu.

dectetam

In cohl.
llier, .
eh Auti
eliſee.
eruf orl
Heytererl.
Dechurwi
10. Namm
echandun
Aem td.
emi AMigre
icerenhip⸗
um tennif
n in ſen.
XVpoble
or inir.
to: Neſ⸗
ſriſter⸗
oryet itin
Oreito, i⸗
ter vel iun⸗
jzneipen )l

l⸗

SP. DCXXVIII. DE SALVO CONDVCTV. 2¾

minun Sigis ziundum KRomanorum & Ungariæ . LReegem
guondam Iobanni Huß bareftiarchæ damnatæ memoriz datus,

fuit coni ra juſtitiam aut boneſtatem indebite violatus: Cuim ta

men dictus Iobannes Huß, Kdem orthodoxam pertinaciter im
pugnans, ſe ab onmni condubttu & privilegio reddiderit alienum,
nee aliqua ſibi fides aut promiſſio de jure naturali, divino vel
bumano, fuerit in præjudicium catbolicæ Edei obſervanda: Id-
circo dicta ſantta ſnodus præſentium tenore declarat, dictum
inviéct:ſimum Prineipem eirca prædictum quondam Iobannem
Huß, non obſtante memorato ſalvo eonductu, ex juris debito
feciſe, quod licuit, & duod decuit Kegiam Majeſtatent:
Stazuens && ordinans omnibus & ſingulis Cbriſti idelibus, cu-

juteunque dignitatis, gradus, præeminentiæ, conditionis, ſta-

tus, aut ſexus exiſtant, quod nullus deinceps ſaero concilio aut
kegiæ Majeſtati de geſtis circa prædittum quondam Iobannem
Huß detrabat, Zve quomodolibet obloquatur. Qui vero con-
trarium fecerit, tanquam fautor hereticæ pravitatis & reus cri-
minis læſæ Majeſtatis irremiſſibiliter puniatur.
Tempus, ſalvo conductu comprehenſum, de momento in momen-
tunt carrit.

VII.
Itaque, eo lapſo, Teus, qui nondum receſſit, capi confeſtim
Ac pisziri poteſt.
VllI.
NWec injuſte facit magiſtratus, qui reum incautum aſtu, ut ultra

tempus præfinitum moretur, inducit, atque ic dolo bono cir-
cumventum in cuſtodiam mittit.

JX.

MEDITAT. AD PANDECT.

IX.

Friderieus III. cæœſar in capiendo ac puniendo Baumkirchero,
cui ſalvum conductum dederat, juſtitiæ limites egreſ-

ſus non eſt.

ermiſi olim, nec me pœnitet, in Specimine DLXXII. de
Fudicio in miniſtrum prineipis delinquentem, medit. 5 &α
6. principibus, perduelles ac miniſtros ſuos facinoroſos, qui
capi alia ratione non poſſunt, circumvenire, ac aſtu in cu-
ſtodiam pertrahere. Theſes hæ fuerunt, Miniſter reus, i
quidem fuga, aut aliis modis, judicium eluſurus metuitur, cafi
& cuſtodiæ mandari poteſt; in capiendo miniſtro ſuſpecto, aſtu,
blanditiis, ſimulatione uti lieet; quin aliquando ſalus publi-
ca, ut dolus bonus hie adbibeatur, præcipit. Nondum, in-
quam, horum me peœnitet, nec ejus, quod generaliter in
Specimine DLXIII. de Cuſtodia reorum medit 8& dixi: In ca-
piendis reis aſtu & dolo bono uti lieet. Ex his principiis nunc
aperte profiteor, Fridericum III. recte juſteque feciſſe, quod
Andream Baumkircherum, virum olim optime meritum
ſed deinde rebellem, &, ſi liber foret, reipublicæ metuen-
dum, dato ſalvo conductu ad ſe pellexit, ac tempus defini-
tum aſtu ſic contraxit, ut, ſalva fide, mittere eum in cuſto-
diam punireque poſſet. Equidem plerique ex his, qui hoe
Friderici III. factum narrant, nec excuſare aperte audent,
ſed magis judicium ſuum de eo ſuſpendunt. Facit hoc
FvG&kysim Spiegel der Ehren des Erzhauſes Geſterreich lib.
5.· cap. 20 pag. 756. . & paulo plenius VALVASOKR. in der Ehre
des Sertzogthums Crain tom. IV.- lib. . cap. 9 pag. 370. J44. quji
uritatem ſupplicii qualitercunque excuſat, ſed, quid de aſtu ad-
hibito ſentiat, non addit. Verba VALVASORIS hæc ſunt: An⸗
dreas

—

Eirehen,

Gif.

XXILY4
lit.
roſos gl
ln in en.

fent, è

iuneg,;
lll, r,
lur zull.
dum, in⸗
aliter in
i: luee
Diis nun
ſe, guo
meritum
metuen⸗
8s defi.
in culto.
vi hoe
Auden,
Lcit oe
rreich ,,
der Ehre

ſil

e altuad.

nur: Ann
dreas

SP. DCXXVIII. DE SALVO CONDVCTV. 25

dreas Baumkircher ſuchte ſicher Geleit, damit er perſohnlich,
bey dem Kayſer, ſich des ihm, ſeines Vorgebens, aufgedichte⸗
ten Abfalls moͤchte verantworten, und entſchuldigen. Aber ſeine
Unvor ſichtigkeit fuͤhret ihn ins Netz. Die Bewilligung erfolg⸗
te; aber mit dieſer Umſchraͤnkung, daß er ſich, am St. Geor⸗
gen⸗Abend, zu Graͤtz einfinden, und von einer Veſper⸗Glocken

bis zur andern, mit Geleit verſichert werden ſollte. Welches
3

ihm ja haͤtte ein Nachdencken erwecken ſollen, daß man ihn nur
in die Falle locken wollte; wann nicht das, von goͤrtlicher Ge⸗
rechtigkeit ihm geſetzte, Straf⸗Ziel waͤre herbey geruͤckt. Er
kam hin, mit etlichen wenigen der Seinigen, und brachte, als
der Kayſer, und deſſen Raͤthe, ihn anhoͤrten, allerley Ausfͤch⸗
te vor; deren Ungrunds man ihn doch aus eigenen Briefen uͤber⸗
fuͤhrte, und es damit, gefliſſener Welſe, ſo lang machte, daß dar⸗
uͤber die Friſt des Geleits aufs Ende zu lief. Weswegen er bitt⸗
lich anhielt, daſſelbe noch etwas zu verlaͤngern. Der Kayſer gab
zur Antwort, er wolle ſeine Raͤthe daruͤber vernehmen; verweil⸗
te ſich aber bey denſelben ſo lange, bis die Zeit des Geleits vol⸗
lends vorbey ſtrich. Da erſchrack der Baumkiecher, lief, was er
kunte, zum Schloß hinunter, ſchwang ſich auf ſein Pferd, und
wollte zum Thor hinaus galoppiren. Gleich damit ward die
Veſper⸗Glocke angezogen, und, indem er zwiſchen beyden Mau,
ren des Muer⸗Thors gekommen, ſo wohl das eine Thor hinter
als das andere nach ihm, zugeſchlagen, und darauf alſofort eln
Prieſter zu ihm geſchickt, dem er beichten und folgends, auf
Kayſerlichen Befehl, einen Schwerdt⸗Streich aushalten ſollte.
Hierüber fiel er in groſſe Beſturzung; und bat um Aufſchub der
Execution, mit Erbietung, dem Kayſer, wonn derſelbe ihm die
Lebens⸗Gnade wiederf hren lieſſe, nicht allein alle ſeine Schloͤſ⸗
ſer abzutreten, ſondern uͤber das auch 60000. Fl. zu erlegen.
Aber ſeine Bitte fand bey der Gnade keinen Raum, ſondern
Tom. A. D er

26 MEDITAT. AD PANDECT.

er alſofort den Scharfrichter vor ſich; welcher ihn zwiſchen ge⸗
meldten beyden Thoren enthauptete, darum daß er wider ſein
oberſtes Haupt ſich empoͤrt hatte. Ueber dieſen ſtrengen Ernſt,
der ſo gar keinem Bitten eines ſo Heilden⸗muͤthigen Ritters, den
egangenen Fehler verzeihen wollen, verwunderten ſich ihrer vie⸗
le: in Betrachtung, daß, obgleich dieſer Baumkircher, ſeiner
frevelhaften Rebellion halber, dergleichen Strafe wohl verdienet
haͤtte, dennoch ſeine vorige gute Verdienſte ſo ſonderbahr und rar
geweſen, daß er, wo nicht einer gaͤnzlichen Verzeihung, doch
aufs wenigſte einer linderen Beſtrafung, und Schenkung des
Lebens, faͤhig ſchien. Denn er hatte gleichwohl zwey mahl ſeinen
Kayſer aus der Feinde Haͤnde errettet, und zwar zum erſten⸗
mahl, mit augenſcheinlicher Gefahr ſeines Lebens; indem er ſich,
mit wenigen Knechten, zur Neuſtadt unter das Thor geſtellet,
und den ſtarcken Feind, weicher denen geſchlagenen Kagſerlichen
nachſetzend, zur Stadt mit hinein dringen wollte, durch ſeinen
ritterlichen Streit ſo lang aufgehalten, bis die Fluͤchtige, durch
Schaam und Furcht groͤſſerer Gefahr gezwungen worden, wie⸗
der umzukehren, und den Feind vom Thor abzutreiben. Zum
andernmahl aber hat er an der Befreyung des Kayſers, fuͤr ſei⸗
ne Perſon tapfer mit gearbeitet, indem er, gleich nach Erfah⸗
rung, daß derſelbe von den Wienern zu Wien belagert waͤre, ſich
zu Pferde geworfen, und neben andern eyfrigſt bemuͤhet, die Wie⸗
ner feindlich anzugreifen, auch hernach, bey dem Entſatz, das
Seinige eben ſowohl tapfer geleiſtet. Allein, weil der Kayſer bis⸗
hero ſchon ſo oft mit einheimiſcher Unruh und Rebellion ange⸗
fochten war, hat er ohne Zweifel an dieſem Baumkircher and⸗
ren Landherren einen Warnung⸗ und Schreck⸗ Spiegel ſtellen wol⸗
len, daraus ſie die ſchmaͤhlichſte Fruͤchte einer Majeſtaͤt⸗Beleidi⸗
gung betrachtſamlich erſehen und derhalben ſich huͤten ſollten. Zu⸗
dem muſte er befahren, daferne er ihn loß lieſſe, ſo doͤrfte er

ſich

—
ſch a
otn
ſund,
Kaſe
ſe
er unt
Köͤnig
1r ſir
daraus
Pelt h
ne Ee
worten
kenntnl
ſhontl
das al
oder
chers
den 9
ben:
ſit iſ
Alerh
l be⸗
auf,

ben i⸗
Noch
Cdpie
caW
uct
Omn
1e,

—
ſchen g,

nder ſin

n End,
ters, de

ihrer dn
, ſeiiner
Lberdenet
und r

1g, OO

turg de
hgl kinen
n etſen
n e ſch,
4 Gelilet,
opſelchen
ih ſeinen
e, dorch
ſdeng w⸗

n. Zn

ch Erfah⸗
ale, ſh
die Wi⸗
tſat, dus
fopſer bi⸗
ion onge⸗
cher and
glen too⸗
,Bled⸗
ltin. A⸗

Oltſte A.

ð

SP. DCXXVIII. DE SALVO CONDVCTV. 27

ſich auf Rache legen, und wieder zum Koͤnige Matthia in Un⸗
garn fallen: bey welchem der Friede ohne das ſchon gar leiſe
ſtund, und dieſer erztapfere Mann alsdenn viel Schaden dem
Kayſer haͤtte ſtiften koͤnnen. Ja! dieſes ſcheinet eben die ſtaͤrk⸗
ſte Trieb⸗Urſach geweſen zu ſeyn, ihm das Leben zu nehmen; daß
er unter ſelbiges Koͤniges Protection getreten, und vielleicht den
Koͤnig zur Bekriegung des Hauſes Oeſterreich angereitzt, indem
er fuͤr ſeine Perſon hernach einen deſto vortheilhaftern Frieden
daraus hoffen koͤnnen; womit er ſeine Mißhandlung a ſo verdop⸗
pelt hat. So war er 3) auch nicht gekommen, dem Kayſer ſei⸗
ne Schuld zu bekennen und abzubitten; ſondern ſich zu verant⸗
worten, und ſein Thun zu rechtfertigen: Durch welche Uner⸗
kenntnuͤß das Kayſerliche Gemuͤth mehr zur Strafe, als zur Ver⸗
ſchonung bewegt worden. Endlich ſo mag auch wohl vielleicht
das abſonderliche Abſehen eines oder andern Kayſerlichen Raths,
oder hohen Miniſters, der etwa nach dem Tode dieſes Baumkir⸗
chers mit einem ſeiner Guͤter oder Herrſchaften begnadet zu wer,
den gehoſt, dem Baumkircher die Strafe toͤdtlich geſchaͤrft ha⸗
ben: Wiewohl ſolches nur eine Vermuthung und keine Gewiß⸗
heit iſt. Im Ende ſtehet auch dieſes dabey zu betrachten, daß der
Allerhoͤchſte zu dem Herzen der Kayſer und Koͤnige den Schluͤſ⸗
ſel bey ſich fuͤhrt, und dieſelbe, gegen einen ſolchen Gefangenen,
auf⸗oder zuſchließt, ja auch die allerweichmuͤthigſte und zarteſte

wohl bisweilen ſteinfeſt und unerweichlich machet, wann einer

bey ihm zur Strafe reif, und die beſtimmte Zeit da iſt, daß ſeine
Rach⸗Sichel ſoll anſchlagen. Artificium hoc Friderici III. in
capiendo Baumkirchero nec violatio ſalvi conductus, nec
cavillatio, ſed dolus bonus fuit. Nihil in verbis ſalvi con-
ductus, ambiguum, nihil æquivocum erat; ſed plana
omnia. Tempus, intra quod Baumkirchero adeſſe lice-

ret, definierat cæſar. Id naturaliter ex momento in mo-

2 men-

28 MEZDITTAT. AD PANDECT.

mentum computandum erat. Neque enim temperamen-
tum, quod debitoribus certa die obligatis in L. 105. de So-
lutionibus ex benignitate mera indulgetur, huc pertinet.
Norat has temporis anguſtias Baumkircherus, norat gra-
vitatem offenſæ ſuæ, norat cæœſaris in ſe iram, norat Peri-
culum ex libertate ſua reipublicæ imminens. Et tamen
blanditiis ac ambiguo reſponſo ſe retineri ſinebat. 1gitur,
quod accidit, non malæ fidei cæſaris, ſed imprudentiæ
Baumkircheri, adſcribendum eſt. Aliud dicerem, ſi cæſar,
quod non fecit, accelerando tardandove horologium, Baum-
kircherum fefelliſſet, vel campanam ante veſperam pulſa-
ri juſſiſſet.

X.
Verba ſalvi conductus cavillari & captare non licet.
XI.
Explicanda illa ſunt ſecundum communein uſum loquendi.
XII.
Artificioſa eorum interpretatio fraus eſt.
XIII.

Ludovici IV. cæſaris & Hattonis in eludendo ſalvo conductu,
quem Alberto comiti Bambergenſi dederant, factum ve-
rum eſt,

XIV.

ſed idem improbum & inexcuſabile, ac fundamentali bumani
generis legi contrarium.

Cave,

b1
WWa
con.
fal
dor

nur.
Ar
ua
ic
1ut)
lere
lie,
j20.
bat,
Lenl
lite
e
dun
eit
pre
gue
jan
ð
Aat

ble
gi

—
Peramen.

05. e
Pertinet
voret n
Orit peii
Et umen
t. lonnn
Prudentie
0 ceſr
, Baum.
m pull.

liees.

glengi.

Crpcace,
, ve.

umai

SP. DCXXVIII. DE SALVO CONDVCTV. 29

Q**αρ6² hæc, quæ in ſuperioribus de dolo bono dixi, ad
cavillationes extendas, ac magiſtratibus permittas, ver-
ba ſalvi conductus ſic concipere, ut diverſam ab ea, quam
magiſtratus intendit, ſignificationem præ ſe ferant, ac reum,
communi loquendi uſui & verborum proprietati fidentem,
fallant. Hoc aperta fraus & dolus malus eſt, cujus a Lu-
dovico IV. cæſare, & Hattone, archipræſule Moguntino, ad-
miſſi exemplum verbis Otzonis EFriſingenfis lib. 6. cap. I15.
narrabo: Albertus nobiliſſimas Francorum comes, Ottonis
Saxonun ducis ex lia nepos, Conradum, qui a quibusdan
Ludovici regis frater fuiſſe ereditur, occidit. Ob ea rex præ-
dictum bheroem in caſtro Babenberg, ubi nune nobilis epiſcopa-

tzus fundatus cernizur, bello petiit. Cumque viribus ſe prof-

cere poſſe non videret, Hartoniz Moguntini archiepiſcopi confi-

lio, ad olum ſe contulit. Itague, ut non ſolum in regum geſtis

invenitur, ſed etiams in vulgari traditione in compitis & curiis
bactenus auditur, præfatus Hatto Albertum in caſtro ſuo Ba-
benberg adiit, eumque Dei pietatis obtentu de gratia regis adi-
piſcenda convenit. Ille devote monitis ejus obtemperans, bumi-
liter conduttum de perſonæ propriæ incolumitate petiit. Ac
ne multis morer, interpeſita ſacerdotis præfati fde, iter car-
punt: vix caſtro exierant, jam proximi vico, qui Teurſtat di-
citur, appropinquabant, & epiſcopus grave (inquit) erit nobis,
jejunium ſuſtinere: ſi placet, entequam regi bpræſentemur, 24
prandium divertamus. Tum ille ſimplices aures more anti-
quorum primorum babens, dolumque minime perſentiens, gra-
zanter eum ad prandendum in caſtro, unde digreſſi fuerant,
reduxit. At poſtquam refecti ſunt, ad curiam veniunt: in
cauſa princeps ponitur, ac tanquam reus majeſtatis, cabite
plectendus adjudicatur. Monet ille epiſcopum dè fi’de data
quam e contra ille ſe bene in boe, quod ſanum & incolumem
D 3 eumm

20 MAEDITAT. AD PANDECT.

eum in caſtrum reduxerat, ſervaſſe reſpondit. Sic præfatus
Albertus capite plectitur, poſſeſſionetique ejus, e quibus poſt-
modum Babenbergenſis eccleſia locupletata dicitur, in fiſcum
redactæ ſunt. uod factum tam manifeſte improbum eſt,
ut hi, qui Ludovicum & Hattonem excuſare volunt, ejus
juſtitiam Meri non audeant, ſed veritatem ſaltem in du-
bium vocent, ex Kheginonis ad annum 905. auctoritate, quæ
ſola tamen adverſus ceterorum ſcriptorum omnium unani-
me cum Ottone teſtimonium nihil poteſt. Peccarunt igitur
Ludovicus & Hatto contra commune omnium hominum
in ſermocinando officium, ac fundamentalem jurium natura-
lium ac civilium legem, quam violari nunquam licet, ut nem-
pe verba in vulgari ſignificatione adhibeantur. Nullum fe-
re verbum eſt, in quo non aliqua ambiguitas lateat, quod-
que, ſi ſubtiliter conſideretur, in duas differentes ſententias
accipi non poſſit. Vulgari regula: quod quilibet optimus ſit
verborum ſuorum interpres; quam in litibus de pactis &
contractibus quotidie allegari videmus, immane quantum
abutuntur cauſidici. Itaque eam juſtis cancellis circumſcri-
bi oportet. Veriſſima illa eſt, quando ſignificatio vocis ita
anceps eſt, ut æquali veriſimilitudine in utramque partem

trahi poſſit. Tunc utique credi debet ei, qui, ſe melio-

rem in animo habuiſſe, dicit. At enim vero, quando me-
lior hæc ſignificatio inuſitata eſt, & artificioſius exſculpitur,
nullam ejus rationem haberi oportet, ſed verba ex uſu com-
muni, penes quem arbitrium eſt, & jus & norma loquendi,
explicari ac ſecundum L. 39. de Pactis interpretationem con-
tra eum, in cujus poteſtate fuit, apertius loqui, fieri opor-
tet. Quid enim eveniet, ſi ſingulis hominibus, vocabula,
quæ immutabilia eſſe debent, L. 4. pr. de Legatis I. mutare,
& privatim ſibi ſignificationem fingere, aut inuſitatam ſtabi-
lire,

lire,
con
gran
ne ¹

On

lein

Me⸗

Cer

—
refn

ut fof.

in ſſeun

bum el

Int, eins
emin qu.
late ue
n vnan’-
unn igiur
Lominun
n hatur.
but nem.
Ullum fe⸗
1t, Chocl.
enlentiss
timus ſt
actis
antum
tumſer.
eis ita
Partem
melio.
do me⸗
ulpitnn
ſu con.
quenc
m con-
opor.
cabult,
mune,
mn ſtabi⸗
lire,

SP. DCXXVIII. DE SALVO CONDVCTV. 31

lire, aut obſoletam reducere, permittas? Tolletur omnis
commerciorum ſecuritas, & in colloquiis ac ſermonibus
grammaticum, qui verba ſingula ponderet, & commentatio-

ne a loquentibus illuſtrari curet, adhiberi neceſſe erit.

XV.

Omnis ſalvus conductus tacitam in ſe conditionem babet; ſi res
in eodem ſtatu permanſerit.

XVI.

Igitur, mutata prorſus rerum facie, is, eui ſalvus conductus
datus, ex nova cauſa ſuperveniente in cuſtodiam
recte mittitur.

XVII.

Huc maxime pertinet, ſi, dum ſalvo conductu fruitur, novo
crimine ſe polluat.

XVIII.

Ceroli V' faltum, qui Philippum Haſſum accepta fide ad ſe
venientem & deprecantem retinuit,
eacuſatur.

X Jenio nunc ad hoc, cujus gratia, ne quid diſſimulem,
tota hæc diſputatio inſtituta eſt. Vindicabo ſcilicet
memo-

22 MEDITAT. AD PANDECT.

memoriam Caroli V, optimi cæſaris, a labe, quam ipſe olim
juvenis eidem per imprudentiam adſperſi. Quum enim an-
no MDCCXII. ex academia Vitembergenſi in Juliam evoca-
rer, & novum munus in hac ſüſciperem, libello de more
Ppublice propoſito ſtudioſam juventutem ad lectiones meas
invitavi, & ſimul in veritatem & juſtitiam facti, quo Caro-
lus V. Philippum Haſliæ Landgravium ambigua voce eluſit,
inquiſivi. Id ſcriptum, præter invitationem, integrum hic
adnecto: Won recens eſt aut incognitum, ſed antiquum 8 per-
vulgatum factum, de quo in præſens dißeremut. At quia
bodie a nonnullis, potiſſimum a PEEIZoONIO in commentariis hi-
ſtoricis rerum per Europam maxime geſtarum ab ineunte
ſæculo ſexto decimo usque ad Caroli v. mortem, in dubium
vocatur, non inutile erit, veritatem ejus primum oſtende-
re, deinde, an juſtitiæ regulis conveniat, inveſtigare. Phi-
lippus Haſſiacus bello, quod Salealdicum annales vocant, con-
zra Carolum V. Imperatorem implicatut, Frabtis pralto ad
Muhlbergam fœderatorum viribus, anxius bpacem &α veniam
eorum, quæ deliquerat, petebat. Nec abnuebat Cæſar, in-
zercedentibus maxime pro illo Aauritio Saxone & goachimo
Brandenburgico, atque pacie conditiones ferebat. Qua!,
quamvis duræ viderentur, implere tamen non detreczehat Phi-
lippus. Una ei diſplicebat, qua ipſe ad Cæſarem venire, ſup-
pleæx pœnam deprecari &α boteſtati ejas ſe bermittere Jubeba-
zur. Tandem tamen, ut & hbanc conditionem ſubiret, per-
Juaderi ſibi a Joachimo &α Mauritio patiebatur, quit, nihil
ei de lilertate metuendum eſſe, ajebant, atque, ſi quid ſecus
accideret, Je quoque ſponte ſe in cuſtoqiam IL hilippi liberorum-
ve ejus tradituros, eandemque, quam ille, ſortem ſabituros, pol-
licebantur. Pacti Zuren antea erant Mauritius Joachimutque
