genti animadverſione mulctarentur, L. 36. C. de Sdpellatio-

nibui, L. 5. C. Quorum adpellationes non recipiuntur, L. 2. C.
de Epiſe audient. ceteri injuſti litigatores arbitrarie, medio-
criter tamen punirentur, L. 6. §. 4. C. de Adpellationibut. Ma-
jores quoque noſtri in Speculo Saxonico lib. z cap. 12. hoc ſan-
civerunt: Der das Urtel geſcholten hat, vollkommpt er es
nicht, er muß darumb wetten dem Richter, und jenem
ſeine Buße geben, deß Urrtel er geſcholten hat, auch dem
Richter ſeine Koſt bezahlen, die er mit ſeinen Boten
gethan hat. Adde Weichbild art. 13. Verum hodie te-
merarii litigatores in Germania audaciam ſuam plerumque
ImPUI-

tio.

lo.

.

es
jenn
en
ti
le.

le

Sp. pcrv. DE POT. JVD. NFER. CiRCAADPFLI. 483

impune ferunt, ac rara ſunt exempla mulctarum, quas Receſſus
Imperii de anno 654 §. 12. improbis adpellatoribus commina-
tur, exactarum. in Saxonia noſtra temerarii adpellatores,
quorum inexcuſabilis impudentia eſt, quinque thaleris mul-
ctantur. Sed oportebat hanc mulctam & ſæpius decerni, &
interdum exaſperari. Rident enim illam ſubinde improbi li-
tigatores, gaudentesque exſolvunt, &£ accidit huic muletæ
idem, quod olim muletæ in injurias ſtatutæ accidiſte, GEr-
LIVS Iib. zo. MWoétium Atticarum cap. i. & AvVGVSIVS SEP-
TEMVIR SAXO in Conſtit. 42. Part. 4. narrant. ipſe ego ado-
leſcens tale quid olim vidi: Poſſeſſori prædii equeſtris, ad
exſolvendum æs alienum liquidiſſimum damnate, quum om-
nem excipiendi & appellandi materiam confumpfiſſet, quod
extremum in jurisdictione ſecundum UrPANVM in L. Y. §.
3. JNi quis jus dicenti eſt, denunciatum fuerat, exſequutio
ſcilicet. Et avertere hanc ſe & amoliri nec ipſe ſperabat aut
cupiebat; moras faltem ac dilarionem quærebat, ut mefſſe
propediem imminente creditorem fruſtraretur. Adit igitur
rabulam, oſtendit deſideria ſua, cauſam tamen dilationis ve-
riſimilem nullam allegare poterat. Tum rabula ad eum:

Unica, inquit, malo tuo medicina eſt provocatio. Hac

ego pro te utar. Sed rejicietur illa indubie, atque ego
in mulctam quinque thalerorum damnabor. Hos itaque
te deponere apud me ante omnia oportet. Paret cliens,
& deponit pecuniam; adpellat advocatus; fſiſtitur exſe-
quutio; refert magiſtratus de adpellatione ad Principem;
interim colligit meſſem cliens; eaque vix facta ad audien-
dum reſcriptum principis citatur; comparet nomine ejus
advocatus, quem dixi; audit publicari reſcriptum, audit
adpellationem ſuam rejici, audit ſe ad quinque thalerorum
mulctam damnari; converſusque hilari vultu ad judicem:
PPP zZ Præ-

481 MEDITAT. AD PANDECT.

prævidi, ait, hoc jam tum, & adportavi hos quinque thale-
ros, en illos! tum ad clientem reverſus illi merita ſua & be-
neſicia exponit, quamque ei, ſine cauſa adpellando, mille

circiter thaleros compendii fecerit, iisdemque adverſarium

emunxzerit, oſtendit, & pro tam inſigni ſolertia & virtute exi-
mium adhuc præmium reportat, cruce potius ac fuſte dignus.
IX.

Alterum coercendarum temerariarum adpellationum remedium
eſt, ut magiſtratibus, a quibus adpellatur, major in iis re-
jiciendis poteſtas relinquatur.

x.

Huc uſquè hæc poteſtas iis adembta, & mulcta in eos, gqui illam
ſibi arrogant, ſancita eſt.

XI.
Mulcta bac in Saxoniæ electoratu minor eſt, guam alibi.

uum, ut dixi, mediocres pœnæ effrænem adpellandi

libidinem non ſatis coerceant, nec tamen graviores

ſanciri forte conſultum ſit, de altero remedio diſpiciemus.
Eſt hoc, ut magiſtratibus, a quibus provocatur, majorem
in recipiendis rejiciendiſque adpellationibus poteſtatem re-
linquamus. Huc uſque illi fere nullam habuerunt, ſed pœ-
nis, ne quid auderent, coerciti fuerunt. Quæ pœna in
Electoratu Saxoniæ admodum modica eſt, decem fſcilicet
florenorum, mandato Jo. GEORGII II. ex anno 1670,
quod inter Additamenta der erlaͤuterten Proceß⸗ Ord⸗
nung MWo. 19. exſtat, primum determinata. Nam Reſolu-

tiones gravaminum anno 1661. editæ eandem quidem mul-
tam,

hae.
be.
nille
lumn
ei
uns

Giun

Uen

Add

ores
nns.

en

re.

in
lcet
,

9

r
n.

SP. pctv. DEPOT. JVD. INFER. CIRCA. ADPELL. 487

Cam, ſed in illos ſaltem magiſtratus, qui de adpellatione in-
terpoſita tardius ad principem referunt, ſanciunt. Extra Ele-

ctoratum vero, in reliqua etiam Saxonia, graviores pœnæ ab

iis, qui adpellationes negligunt, expetuntur, ut exemplo in me-
ditatione ſequente 14. oſtendam. Nec injuſte. Contemtio
enim illa in ipfius principis deſpectum vergit, ac in illum
ſummamque ejus poteſtatem injuria, & adeo crimen læſæ
ma jeſtatis eſt.

XII.
Adpellationes manifeſte frivolas rej icere judex inferior ſecundum
jus civile non poteſt, ſecundum jus canonicum poteſt.

XIII.
Jus ranonicum extra Saxoniam uſu ſervatur.

rivolas & temerarias adpellationes rejici utique oporter.
At enim vero, quis judex poteſtatem cognoſcendi &
judicandi, quod adpellatio frivola ſit, atque adeo eam reji-
ciendi, habeat, ſuperiorne an inferior, hoc maxime du-
bium eſt. Ipſa hic inter ſe jura diſſentiunt. Romano qui-
dem in MWovella 82. cap. 12. inferiorem ab hac cognitione
prorſus excludunt, ac judices omnibus modis ſuſcipere
adpellationes, & nulli licentiam eſſe penitus hoc repellere,
ſanciunt. Contra Clemens V. pontifex in c. 5. de Adpella-
tionibus in 6. judicibus inferioribus hanc licentiam dat. Et
quum juris canonici auctoritas juris Romani auétoritatem,
præſertim in negotiis forenſibus, vincat, magiſtratus extra
Saxoniam hac licentia ſæpiſſime utuntur etiam contra ipſa
ſumma Imperii tribunalia. Vide MARTINI Analecta
forenſia tit. 10. §. 6. n. 555. Et collegia juridica Saxonica,
quando ab extraneo magiſtratu conſuluntur, ſecundum c. y;
Ppps de

436 MEDITAT. AD PANDECT.
de Aöpellationibus in 6. reſpondet. Fecerunt hoc Cti Vi-

entſe n menſe Novembri anni 1709. hunc in modum

Es beſtehet zwar Beklagter auf der von ihm vorgeſchuͤtzten, und
bereits i im letzten Ur hel verworfenen Exceptione fuſpecti judi-
cis heſtaͤndig, und will ſchlechterdings ad jusjurandum perhor-
reſcentiæ gelaſſen ſeyn; hat dießfalls an die Hochfuͤrſtliche Regie⸗
rung appelliret, und ſcheinet es, als ob vor allen Dingen dahin
Bericht zu erſtatten, auch, ehe die Reſolution wegen der einge⸗
wandten Adpellation erfolget, in der Sache weiter nicht zu verfah⸗
ren odet zu ſprechen waͤre. Alldieweil aber diejenige Urſachen,
auf welchen ſich die vorgeſchuͤtzte Exceptio judicis ſuſpecti gruͤn⸗
det, in denen dem Ffol. 15 5. befindlichen Urthel beygefuͤgten Katio-
nibus deeidendi zur Genuͤge widerleget, dargegen auch von Be⸗
klagten ganz nichts neues und erhebliches eingewendet worden, im

uͤbrigen aus dem eroͤfnetem Zeugnuͤß⸗Rotulo, daß Beklagter de⸗

rer hbellirten Injurien von 6 Zeugen uͤberfuͤhret worden, erhel⸗

let, ſo haben wir hauptſaͤchlich, wie in unſerem Urthel zu befinden,

erkannt.
XIV.

Jura Saxvonica tam priſca quam recentia adpellationes, licet te-
merarias, admitti ac ad fuperiorem referri jubent.

M'iores noſtri nunquam hac in parte jus canonicum re
1 ceperunt, ſed vetus ſuum, quo magiſtratus inferior
adpellationem ſimpliciter admittere jubetur im Land⸗

Rechte lib. 2. art. 12, & Weichbilde art. 13, in utraque

Saxonia, Albertina & Erneſtina, retinuerunt. Vide die er,

leuterte Proceß⸗ Ordnung tit. 35⸗ §. 8, inprimis vero die
Koͤnigl.

=,. W ☚ ¹

— —

-LT— — ——— — — — — — =

—

N

lun:
n)
uc⸗
hor.
e
uſſn
ſuge
kſche

He.

in

At.

e
1de
,

e⸗

re
tlor
nd⸗
Ne
ch
Ne

SP. Derv. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPELL. 487

Konigl., und Churfürſtl. Aeſolution auf die Prælimiar-
Schrifft bey dem Land⸗Tage im Jahre 1716. verbis: Der
Mißbrauch des ſonſt heilſamen Beneficii adpellationis iſt Ihro
Koͤnigl. Majeſtaͤt und Churfuͤrſtl. Durchl. hoͤchſtens zuwider, Sie
haben auch bey letzterem Ausſchußtage, und daß die darauf ge⸗

ſetzten Strafen nicht nur fleißig eingebracht, ſondern auch erhoͤ⸗

het werden ſollten, an Dero Landes⸗Regierung Befehl gethan,
wollen auch ſolches durch ein neu Mandat wiederhohlen, in ſelbi⸗
gem zugieich die Beſtrafung des Partis, mit deſſen Willen und
Genehmhaltung der Mißbrauch geſchiehet, als des Advocaten ver⸗
doppeln, und daß dieſer die verwuͤrkte Strafe aus eigenem Ver⸗

moͤgen erlegen, den Erſatz aber von denen Cllenten bey Vermey⸗

dung der Remotion a praxi nicht fordern, weniger annehmen,
noch auch der Principal das Geld darzu, wo er nicht auch gleich⸗
falls in die Strafe des Dupli verfallen will, hergeben, und dar⸗
von der Richter laͤngſtens binnen Monats⸗Friſt beydes einbringen
ſolle, mit inſeriren laſſen. Eine mehrere Licenz aber dem Judici,
a quo adpellatum, zu geſtatten, als bereits in dem Dippoldis⸗
waldiſchen Mandat de anno 1691. enthalten, wann nicht vor⸗
hero in einem aus hieſiger Landes ⸗Regierung ergangenen Reſcrip-
to die Clauſula remotæ adpellationis enthalten, faͤllet aus vielen
erheblichen Urſachen bedenklich. Igitur judex, qui adpellatio-
nem licet aperte frivolam negligit, in Electoratu decem,
ut ſupra dixi, florenis, in reliqua vero Saxonia longe gra-
vius punitur. Narrabe hic, quæ aliquando in actis anim-
adverterim. Sodalitas ſartorum in oppido Jena diutur-
nam cum uno ſodalium ſuorum litem exercuerat, ac tan-
dem victricem ſententiam, qua reus opificio inpoſterum
abſtinere, ac ſuſpenſaum ante fores ſignum tollere jubeba-
tur, obtinuerat. Transierat hæc ſententia jam diu in rem
judicatam, &, quum reus ſponte non pareret, ſenatus 1⸗
nenſis

1
488 MEDITAT. AD PANDECT.

nenſis eam exſequia principe Iſenacenſi, cui Jena tunc ſuberat,
aliquoties juſſus, ſed ſemper interpoſita adpellatione impe-
ditus fuerat. Rejicit iſtas adpellationes omnes princeps, ac
Poſtremam cum indignatione, & exſecutionem denuo Præ-
cipit. Tunc totus ſenatus, comite ſartorum collegio, ſe ad
ædes rei confert, ac fruſtra contradicente reo manum in ſig-
num injicit. Quod animadvertens reus alta voce: adpello!
exclamat. Qua audita, retrahit manum ſenatus reditum-
que in curiam, re infecta, parat. Verum ſartores facto
agmine ſenatum circumfiſtunt, ſe, ſenatum, & principem
iteratis his adpellationibus deludi, dicunt, nullam ne veriſimi-
lem quidem appellandi cauſam allegari monent, ipſum prin-
cipem longiorem moram indigne laturum contendunt, ac
per Deum, ne exſequutio differatur, precantur. Dubitat
tamen adhuc & tergiverſatur ſenatus, adpellationem præte-
xens. Sed ſartores uno ore: exſequimini, inquiunt, ſen-
tentiam noſtro periculo; damnum, ſi quod inde in vos redun-
dat, nos penſabimus. Hoc promiſſo fultus ſenatus exſe-
quutionem peragit, & ſignum ſolemniter aufert, poſtea
rem geſtam ad principem refert. Reſcribit princeps, ſe fri-

volam rei adpellationem rejicere, ac nolle demptum inſigne

reſtitui, ſed ſenatum tamen, quod temerariam adpellationem
non admiſerit, quadringentis thaleris, ex privato ſingulorum
patrimonio conferendis, mulctare. Quæ quum ita ſint, ego
nuper de temeraria adpellatione conſultus, recipi eam oporte-
re, reſpondi: Hat Cajus Hofnung, bey Erſetzung einer ledigen
Stelle in einem aus 12 Perſonen beſtehenden Raths⸗Collegio,

Per majora erwaͤhlet zu werden, fuͤrchtet jedoch, daß ein mit⸗

waͤhlendes Membrum wider ſeine Wahl proteſtiren und ad-
Pelliren werde, verlanget demnach zu wiſſen: ob in dem Falle,
d4

— ——— —

— —. „

=

ten

inpe.

Pre.
ſe l

inr.

lol

lun.

H“
een
ifini.
rin
4

itt

Eie.

lr.

un.
vle
.
igr
nen
un

SP. Dcrv. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELL. 482

da wider Caji Wahl Adpellation eingewendet werden ſollte, ſol⸗
che beydes efſtectum devolutivum & ſuſpenſivum, oder nur de-
volutivum allein, habe, mithin Cajus bey denen vor ihn ver⸗
muthlich ausfallenden Majoribus wuͤrklich in den Raths⸗Stuhl,

vermittelſt der gewoͤhnlichen ſolemnen Introduction und prieſterli⸗

chen Einſegnung, aufgenommen werden koͤnne; dagegen die im
Wege ſtehende Acdpellation nur durch ſchleunige Berichts⸗ Erſtat⸗
tung zu removiren ſey. Nun verſtatten zwar die canoniſche Rech⸗
te in cap. y. de Adpellationibus in 6. einer Unter⸗ Obrigkeit⸗ offen⸗
bahr ungegruͤndete Adpellationes eigenmaͤchtig zu verwerfen, und
ehen dießfalls von dem Roͤmiſchem Rechte, welches in Novella
82. cap. 12. die Adpellationes ſchlechterdings anzunehmen, und
inzwiſchen, bis des Oberrichters Keſolution erfolget, die Sache in
ſuſpenſo zu laſſen befiehlet, ab, ſcheinen auch allhrer um deſto
mehr ſtatt zu finden, da nach einſtimmiger Meynung der Rechts⸗
Gelehrten das Jus canonicum in proceſſualibus dem Juri ci-
vili vorgezogen wird, und die Adpellation ſonder Zweifel zum
Proceſſe gehoͤret. Weil aber Fuͤrſtem und Herrn das Jus ad-
pellationis oder extremæ provocationis als elnes der fuͤr⸗
nehmſten Stuͤcke ihrer Landes⸗ Herrlichkeit und Ober⸗Borh⸗
maͤßigkeit anſehen, mithin den geringſten Eingriff in daſſelbe
vor eine Verletzung ihrer Territorial- Superiorität achten,
und deßhalb nachdruͤcklich beſtrafen, ſich auch darinnen eben
nicht an das Ius canonicum binden, es waͤre denn, daß pe-
riculum in mora und aus laͤngerem Anſtande dem gemeinen
Weſen ein unwiderbringlicher Schade zuwuͤchſe, weiches gleich⸗
wohl allhier nicht zu befuͤrchten, ſondern dermahleinſt nach ver⸗
worfener Adpellation alles redreſſiret und Cajus auſſer Scha⸗
den geſetzet werden kan, dieſemnach bey frivolen Adpellatio-
nen auf das jus canonicum ſo gar ſicher nicht zu bauen iſt,
da mir ein Exempel ex Actis bekannt, wo ein Herzog von

490 MEDTTAT. AD PANDECT.

Sachſen⸗E. in einem Reſcripto die eingewandte Adpellation

als nichtig verworfen, und doch zugleich den Rath zu J. wel⸗

cher ſolche nicht reſpectiret, um 400 Thaler beſtraft; So will

ich nicht rathen, der Adpellation, welche etwa eingewendet
werden moͤchte, blooß effectum devolutivum zu verſtatten,
und Cajum immittelſt in den Rathſtuhl aufzunehmen, ſon⸗
dern halte vor beſſer, daß ſolche Adpellation vorher durch
ſchleunige Berichts⸗Erſtattung aus dem Wege geraͤumet werde.

XV.

Præſtat magiſtratibus arbitrium aliquod circa recipiendas ad-
bpellationet dari;

XVI.

ac id ſaltem arcis limitibus, gqui Juggeruntur, cir-
cumſeribi.

L hac jurium pugna, utrum melius Gt, canonicumve,
quod judici inferiori adpellationes nullo fundamento ni-
Xxas negligere permittit, an Romanum & Saxonicum, quæ
adpellationes omnes admitti ſimpliciter jubent, ſæpe me-
cum cogitavi. Et poſſum ego ex uſu rerum loqui, cui,
ſicut Hireſiæ apud OvIDIVM lit. z. verſ. 223, venus utra-
que nora. Nam olim illuſtri collegio adſedi, quod ſæpe
Provocationum temere ad ipſa ſumma Imperii tribunalia
factarum rationem nullam habuit; hodie vero in Saxonia
ſuperiore jus dico, in qua ſola, etſi temeraria nulloque fun-
damento nixa, vox: adpello; magiſtratibus ſacrum hocro-
rem incutit, & ex publicis perſonis privatas efficit. Et-
ne quid diſſimulem, minora ſunt mala, quæ laxius judicis
infe-

SpP. pcrv. DE POT. IVD. INFER. ClRCA ADPELL. 49 1

inferioris in admitrendis adpellationibus arbitrium comitan-
tur, majora vero, quæ ex conſtricta nimis eorum poteſtate
ac aucta per hoc adpellantium audacia fluunt. 1taque, ſi quis
me princeps hac de re conſuleret, auctor forem ut frena ma-
giſtratibus injecta pauliſper laxet, atque licentiam det pro-
vocationes negligendi tunc, quando aperte vident, illas nul-
lo fundamento niti, ex longiore vero mora grave & fere ir-
reparabile damnum alteri parti imminere. Hæc duo con-
junctim adſint, neceſſe eſt. Alterutrum non ſufſſicit. Ob-
jicietur mihi ſine dubio; poſſe magiſtratum hoc arbitrio abu-
ti & pro frivola adpellatione reputare, quæ bonis rationibus
fulciatur. Fateor. Sed minus hoc malum eſt, quam ſi e. g⸗
debiror obæratus vel reus damnatus, interpofita contra ex-
ſequutionem, arreſtum & inhibirionem alienationis ac trans-
Portationis bonorum adpellatione, creditores, actorem magi-
ſtratusque fruſtratur & judicium totum eludit, vel homo de fu-
ga ſuſpectus, ut commode elabi pofſit, adpellat. Ipfe vidi, poſ-
ſeſſorem prædii equeſtris, cujus potiſſimi fructus in ſylva cæ-
dua conſiſtebant, arbores in fraudem creditorum ac ſacerdo-
tum vicini oppiduli, quibus ligna neceſſaria inde debeban-
tur, immodice cecidiffſe, ac inhibitum a magiſtratu adpel-
laſſ, rejecta adpellatione, adpellaſſe irerum, & , hac quo-
que adpellatione cum additamento, ne quæ porro adpel-
latio admitteretur, rejecta, denuo principem ipſum adpel-
laſſe, & ab hoc quoque repulſum per interpoſitam perſo-
nam, uxorem ſcilicet, quæ ſua jura & alimenta obtende-
bat, provocationem renovaſle, arque interim, dum iſtæ
adpellationes conſumerenrur, arbores omnes cum irrepa-
rabili reipublicæ, creditorum & ſacerdotum detrimento
exitirpaſſe. Quantulum contra damnum fuiſſet, ſi ille
juſte etiam adpellaſſet atque a judice inferiore cædere
Q 2 interim,

492 MEDITAT. AD PANDECT.

interim, dum ipſe rem ad principem referret, sprohibi-
tus eſſet. .

XVII.

Magiſtratus inferiores nec zova pro coercenda adpellatorum teme-
ritate remedia excogitare, nec antiquata reducere queunt.

XVIII.
Jusjurandum calumniæ,
XIX.
Redemtio apoſtolorum,
XX.
Depoſitio peænæ in caſum ſuccumbentiæ,

XXI.

vulgo pro novis remediis reputantur, ſed ſunt antiquiſſima,

XXII.

in ea tamen loca, in quibus uſu non ſunt recepta, niſi per prin-
cipem, introduci neqneunt.

XXIII.

Itaque magiſtratus inferior adpellatorem de fuga ſuſpectum nec
ad cavendum adigere, nec in cuſtodiam mittere

poteſt.

xſtat in Parte II. der ernſthaften Thomaſiſchen Ge⸗

danken und Erinnerungen uͤber allerhand auserle⸗
ſene

— — — —.—

nn;

ziir.

1 et

SP. Dcrv. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPFIL. 493

ſene juriſtiſehe Gaͤndel pag. 1. qq. conſilium de emendatione
rei judiciariæ, Bedenken oder Verbeſſerung des Juſtitien
Weſens, cujus auctor in præfatione Jo. RutNHOLD vON PAT-
kvI nominatur, ſed deinde in Parte T. der vernuͤnftigen
Thomaſiſchen Gedanken und Erinnerungen uͤber allerhand
gemiſchte philoſophiſche und juriſtiſche Handel p. 220, verus
eſſe Georgius Fridericus von Helldorff oſtenditur, quod
conſilium, etſi nec mihi per omnia probetur, attamen mul-
ta bonæ frugi continet, atque adeo acrem illam THOMASII
cenſuram & omnimodam refutationem non meretur. In
ejus conſilii &. 2. temerarii adpellatores objurgantur, ac in
F. 10. aliqua pro iis coercendis remecdia ſuggeruntur, ex
quibus tamen nullum novum eſt, ſed cuncta jam veteri-
bus cognita, quin & maximam partem legibus firmata
fuerunt. Inter hæc remedia eſt conſtitutio novorum ſo-
lemnium, quibus adpellationes circumſcribantur, ut jusju-
randum malitiæ, item depoſitio mulctæ, der Succumbenz-
Gelder; quæ ambo quoque nova non ſunt. Nam jusjuran-
dum malitiæ jam diu in cap. 2. de Juramento ralumniæ in 6.
nec non legibus Germaniæ ab adpellatoribus exigitur, ſed,
ut bene THOMASIVS in §. 29. refutationis obſervat, fruſtra
prorſus ac ſine omni utilitate. Mulctæ vero in futurum de-
ponendæ mentio fit in TACITII Annali AIV, 298, de quo
dubitat quidem THOMASIVS in §. 28, ſed profecto
non dubitaſſet, ſi Iv III PAVLI Receptas ſententias, in
quarum lib. y. tit. 33. §. 2. Pœna ab adpellatore deponen-
da, quam perdat, ſi contra eum fuerit pronunciatum, com-
memoratur, & legem 6. §. 6. C. de Adpellationilus, in qua
hæc pœna abrogatur, inſpexifſet. Quin nec illud ſolemne
redimendorum apoſtolorum tempus, quod GRIEBNE-
R VS in Principiis proceſſus judiciarii lib. 1. cap. 6. ſect. 2 §. 6.
Q d 2 obſer-

X

494 MEDTTAT. AD PANDECT.

obſervantia fori acceſſiſſe, ac in Saxonia leſolut. gravam. de
anno 1661. um. 29. & Ord. proc. rexogn. tit. 35. §. g. confir-
marum elfle dicit, novum eſt, ſed jam tum in Clementina 2.
de Adpellat. ſtabilitum. Quidquid ſit, iſta aliave remedia
pro coercendis temerariis adpellationibus, five nova, ſive
vetera & defuetudine obumbrata, a magiſtratibus tamen in-
troduci aut reduci non poſſunt. Nam circa jura majeſtatis, qua-
le eſt jus extremæ provocationis, nihil omnino poſſunt magi-
ſtratus. Quum itaque aliquando deliberarerur, annon adpella-
tor temerarius idemque de fuga ſuſpectus vel ad ſatisdan-

dum adigi, vel, ne judicium eluderet, in cuſtodiam mitti poſ-

ſet, obſtiti ego, & nobis hoc non licere dixi, ſed tamen, ub
liceret, opravi. Diſſentit quidem ZikLERVS de Juribus ma-
laſtuzis lib. 1. cap. 30. §. 18. cum multis aliis: Poteſt, inquiens,
adpellatio per ſtatuta limitaxi, veluti ur adpellaturus, vel qui
adt ellavit, de calumnia jures, ut caveat de praſtandis impenſis

&:«. MINSLNG. I. obſ. 6. quia tum non ſub'ſtantia adpelletio-

nis mutatur, ſed extrinſecus aliquid diſponitur, quod adpel-
lationi inſeruit. FLAMIN. CARTHAR. de Exexut. ſentent.
cap. 3. num. 46. feqg. add. A RVMAEVS diſput. in Pandect.
ult. num. I. BESOLD. de adpell. c. 2. Z. ifI. CAMILL. BO-
RELI- fZom. 2. deciſ- tit. 33. . 122 I. ſeqq. Sed pugnat hoc
aperte cum regula in principio ejus S. poſita: Quiequid ver-
git in præjudicium ſuperioris, id ab inferiore per ſtatutum diſ-
poni nequit. Nam ſtatutum iſtiusmodi facultatem adpellan-
di iis, qui ſtatuto non pareant, adimit. Adde die erleuterte
Chur⸗ Saͤchſiſche Proceß⸗Ordnung tit. 33. F. 2.

=

fr.

4 1.
edis

e
.
.

mgi.
dlr
Gan⸗

ut

ti.

o.

B0⸗
hoe

Nel⸗

n⸗
e

SSP. pav. DE POT. IVD. INFER. CIRGA. ADPEI. 4

XXIV.

Magipratus inferiores ne in illis quidem locis, in quibus lex ve-

media ſingularia pro coercendis temerariis adpellatoribus inſti=
tuit, ſed pœnam deſertionis non addidit, hanc Jupblere
&τα adpellationes propteren rejicere poſſunt.

ex eſt: ſi quis adpellaverit, liberum eſto judici, pecuniam,

quam ille deponat, ac, ſi ſuccubuerit, perdat, determi-
nare. Quum ergo quis adpellaſſet, magiſtratus receperat qui-
dem adpellationem, ſed ſimul octo ſolidos ſub pœna deſertio-
nis deponi juſſerat, deinde, depoſitione non facta, adpellatie-
nem tanquam rejecerat. Quæritur an recte. Negarunt
ICti Vitembergenſes menſe Februario anni 1734, & menſe
Junio anni 1737. hunc in modum: Iſt Ober⸗Leuterung einge⸗
wendet, ſolcher zwar deferiret, zugleich jedoch, daß Ober⸗Leute⸗
rant binnen 8 Tagen 5 Thafer in caſum ſuccumbentiæ erlegen
ſolle, angehenget worden. Es entſtehet demnach die Frage, ob
die Ober⸗Leuterung deshalb, daß Ober, Leuterant die 5 Thaler
binnen 8 Tagen nicht erleget, deſert ſey. Wenn nun gleich die
Entſchuldigung, daß der Seeretarius nach Ablauf der 8 Tage ohne
Geheiß der Regierung die 5 Thaler angenommen, von ke ner ſon⸗
derlichen Erheblichkeit iſt; Alldieweil aber die Anhaitiſche Gerichts⸗
Ordnung tit. 1. §. wir ſetzen ꝛc. dem Arbitrio des Richters, bey
Annehmung der Leuterung eine gewiſſe Strafe zu ſetzen, zwar
verſtattet, jedoch von der Pœna deſertionis nichts gedenket,
hiernaͤchſt nicht leichtlich neue Fatalia, da die Reckte derer
ſchon viele genung geſetzet haben, eingefuͤhret werden ſollen „wei⸗
ter in dubio allezeit benigniora vorzuzlehen, L. 56. de KRegu-
lis juris, folglich die Formalia einer Adpellation oder Leute⸗
rung viel eher zu ſuſtiniren als zu verwerfen ſeynd, da zumahl
der Titulus Codicis: Comminationes, epiſtelas, program.

mata, ſubſeribtiones, auctoritatem rei judicatæ non babere;

Richt

MEDTTAT. AD PANDECT.
nicht auſſer Augen geſetzet werden kan; So iſt die Ober⸗ Leu⸗
terung deshalben, daß Ober⸗Leuterant die 5 Thaler in caſum
ſuccumbentiæ binnen 8 Taͤgen nicht bezahlet, vor erloſchen
nicht zu achten.

496

XXV.

Pænans deſertæ adpellationis lege ſtatutam judex inferior
remittere nequit,

XXVI.
niſi ea ſaltem in ipfius favorem Jancita ſit.

uum nihil judici inferiori circa provocationes liceat,
☛ nec licebit pœnam deſertionis lege ſancitam remitte-
re. Itaque recte GgIEBNERVS in Principiis proceſſus
zudiciari: lib. 1. cap. 6. ſect. 2. J. 6. Apoſtoli, ait, ſi non redi-
mantur in termino a judice præfixo, adpellatio deſerta babe-
zur. Integrum autem eſt judici, & abpoſtolos gratis dare, 8*
ſotutioni ulterius ſpatium indulgere. Quod quum circa re-
demptionem apoſtolorum liceat, licebit quoque in depo-
ſitione mulétæ in caſum ſuccumbentiæ, ſiquidem ea mulkta
in favorem judicis, a quo adpellatur, ſancita ſir, ejusque
fiſco cedat. Sic igitur Cti Helmſtadienſes menſe Februa-
rio anni 17129. reſponderunt: Beklagte werden wegen der
von ihrem Erblaſſer, als Protonotario, in Empfang genom⸗
menen Succumbenz- Gelder angeſprochen, da denn der Sa⸗
chen halber ein Unterſchied zu machen iſt. Erſtlich ſeynd dieje⸗
nige, worinnen aus den Acten nicht zu erſehen iſt, daß Succum-
benz-Gelder gefodert, viekweniger erleget worden. Nun mey⸗
net zwar Klaͤger, es haͤtten nach daſiger Gerichte Verfaſſung die
Succumbenz- Gelder in allen zur Adpellations-Inſtanz gedie⸗
henen Sachen erleget werden ſollen, foiglich waͤre der Beklagten
Erblaſſer

taNl
en

ſche

ie⸗

eit,

ditte.

, fel.

ar.
66
1.
e⸗

ogre

nu.

1
,
S
Dſe⸗
cuſn

ey⸗
N
gn

Sbp. DCLV. DE-POT. JVD. INFER. CiRCA ADPELL. 49V

Erblaſſer Adpellationes ohne Succumbenz -Gelder anzuneh⸗
men nicht berechtiget geweſen. Alldieweil aber dergleichen auch
in andern Gerichten nicht ungewoͤhnliche Verfaſſungen den Tri-
bunalibus die Haͤnde dergeſtalt nicht binden, daß ſie nicht bey
vorkommenden Umſtaͤnden, fuͤrnehmlich in Anſehung des adpel-
lirenden Theils Armuth, oder der angefuͤhrten wichtigen Grava⸗
minum die Succumbenz- Gelder erlaſſen koͤnnten, und denn der⸗
gleichen Erlaſſung auch ſtillſchweigend durch Annehmung der Ad-
Pellation und deren Juſtification geſchehen kan, anbey zu ver⸗
muthen iſt, daß der Protonoterius dießfalls nichts ohne Vor⸗
wiſſen des Collegü gethan; So haben wir deſſen Erben mit Er⸗
ſtattung ſolcher Gelder, deren Empfang nicht erwieſen iſt, verſcho⸗
net. Et Cti Vitebergenſes menſe Junio anni 1735: Alldie⸗
weil die Erlegung der Succumbenz-Gelder eigentlich den Con-
trapart nicht angehet, ſondern die Ehre und das Intereſſe des
Judicis betrifft, alſo ſelbiger ſeinem hlerunter waltendem Intereſ-
ſe gar wohl renunciiren kan, und denn dieſes allhier geſchehen,
geſtalt der Judex die zu ſpaͤt erlegte Succum benz-Gelder end⸗
lich angenommen, und damit alle ſeine vorhergehende bedrohli⸗
che Decreta aufgehoben, und die erkannte Strafe erlaſſen ꝛc.
XXVII.
Judex inferior ſecundum jura communia de temporibus inter-
ponendæ adpellationis &betendorum apoſtolorum cognoſcit,
ac, Ai ea neglecta ſint, impune in cauſa
progreditur,
XXVIII.

de ceterorum vero ſolemnium neglelctu & deſertione cognoſcere
«c judicare nequit, ſed judicis fuperioris reſponſum ad lite-
ras ſuas dimiſſorias exſpectare debet.
Tom. A. Rrr. XxXlIX.

MEDFTFAT. AD PANDECT.
XXIX.

Principes tamen Imperii in adpellationibus a ſuis ſententiis ad

ſumma Imperii tribunalia interpoſitis, laxius libi arbitrium ſu-
munt, ac de deſertione adpellationis eouſque, donec a tribu-
nalibus illis inbibitionem accipiunt,
cognoſcunt.

XXX.

Sed in Electoratu Saxonico adpellationes & frivolæ &à poſt
decendium interpoſitæ & deſertæ judici inferiori ligant ma-
nus, uſque dum a ſuperiore rejiciantur.

irca deſertionem adpellationis varia ſunt jura noſtra.
Romanum & canonicum, adpellatione interpoſita, ju-
dici inferiori, etſi inhibitus non fuerit, omnem de cauſa
cognoſcendi ac in ea procedendi poreſtatem auferunt, ac

neceſſitatem exſpectandi reſponſum ſuperioris ad literas

ſuas dimiſſorias imponunt, L. un. pr. Mibil innovari adpella-
tione, L. 2. C. de Adpellationibus, c. 7. X. de Adpellatio-
nibus, hoc ſolum tamen deſiderant, ut adpellator & adpel-
latianem ſuam intra decendium interpoſuerit, & literas di-
miſſorias intra legitimum tempus inſtanter & ſæpius petie-
rit, L. un. §. 2. de Libellis dimiſoriis, ac ad recipiendas ci-
tatus acceperit, Clem 2. de Adpellationibus. Quod ſi non
fecit, judex inferior adpellationem deſertam declarare ac
porro progredi poteſt. Verum Germaniæ principes, quia
provocationes ad ſumma Imperii tribunalia territoriali ſuæ
poteſtati multum obeſſe credunt, prius ſibi manus ligari
non exiſtimant, quam inhibitionem acceperint. Ergo an-
te eam ipſi de deſertione adpellationis cognoſcunt, ac de-

ſertam eam eſſe pronunciant, & tunc ultra progrediuntur.
. Sic

— -=—--.-—

—— — ꝶ ——

K

sF. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELI. 483

Sic Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni 1721. reſponde-
runt: Es faͤllt der Leuteratin eingewandte Appellation gaͤnzlich
hinweg, und wird nach Anleitung des Vol. 6. befindlichen Ur⸗
thels billig verfahren V. R. W. Rat. Dec. Der zweyte Punct
bettifft die von Leuteratia an den Kayſerlichen Reichs⸗Hofrath
eingewandte Adpellation. Sie hat ſolche anfaͤnglich wider das
am 2. Jan. 1707. geſprochene Urthel gerichtet, und in ſo vielen
Jahren nicht im geringſten beſcheiniget, daß das hohe Judicium
die Appellation angenommen, und ſie die Formalien gebuͤhrend
beobachtet. Denn die zwey fol. 148. Vol. 6. und fol. 22. Vol.
9. befindliche Zeddel beſcheinigen ſolche nicht. Alſo iſt die Ad-
pellation ſchon zweymahl vor deſert erkannt worden. Nichts
deſtoweniger hat Leuteratin ſelbige immer wieder erneuert und da⸗
durch den Lauf der Juſtiz gehemmet. Ob nun wohl nach in⸗
troducirter Adpellation das Erkenntniß uͤber deren Deſertion
dem Oberrichter zuſtehet; Dieweil aber zu Introduction der
Adpellation mit gehoͤret, daß die Proceſſus zugleich ausge⸗
bracht und gebuͤhrend inſinuiret werden, und auf deſſen Un⸗
terlaſſung die Pœna deſertionis geſetzet iſt, KRec. Imp. de anno
1654. §. 63. C 67, Leuteratin hingegen dieſes zu der Introdu-
Kion gehoͤrige Fatale nicht in Acht genommen, hiernaͤchſt die
Ueberreichung einer und der andern Schrift bey dem Reichs⸗
Hof⸗Rathe und ein daruͤber ausgebrachtes Atteſtat, wenn dar⸗
auf keine Inhibitoriales, ja nicht einmahl eine Reſolution, er⸗
folgen, den Lauf des Proceſſes nicht hemmen, noch dem Richter
die Haͤnde binden kan, indem ſonſt jedwedem leichte fallen wuͤr⸗
de, eine Rechts⸗Sache durch dergleichen Mittel uͤber ein Sæ-
culum aufzuhalten, zudem die Adpellation an ſich ſelbſt ganz
ungegruͤndet, wider ein der Adpellantin mehr vortheilhaftiges
als nachtheiliges Urthel eingewendet, und es offenbahrlich auf
Verſchleif der Sache damit angeſehen iſt; So faͤllt die Adpel-

Rrr 2 lation

700 5AEDITAT. AD PANDECT.

lation ſonder Zweifel hinweg, und kriegt der Proceß nunmehr

ſeinen ordentlichen Lauf wieder, den die Leuteratin bisher gehin⸗
dert. In Electoratu vero Saxoniæ omnis de adpellatione
cognoſcendi poteſtas magiſtratibus adempta, &, ſive ea
manifeſte frivola, ſive poſt decendium interpoſita, ſive
apoſtoli non petiti, ſive non accepti & redempti, ſive ſe-
lemnia alia negleéta fuerint, tamen ad judicem ſuperiorem
referendum ejusque reſponſum exſpectandum eſt, ſecun-

dum die erlaͤuterte Proceß⸗Ordnung tir. 35. F. §.
XXxXI. DU

Tempora adpellationum coarctare judex inferior
nequit,

XXXII.

guin nec ſuperior quidem,

XXXIII.

æd guem tamen, 6 boc faciat, velatio facies-

udicem, a que provocatur, tempora adpellationum le-
ge ſtatuta, quæ & fatalia adpellantur, coarétare non
poſſe, certum eſt. Vide Ord. Cam. Imperii P. 2. tit. 29. F.
2. & MARTINI Analecta forenſia tis. 10. §. 6. n. 557. At
numquid judex ſuperior, qui adpellatur, hoc poteſt? Nec
hic

.*

le⸗
non

4
Ne

SP. DCLV. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPELL. jor

hic quidem. Ergo, quamvis ipſe ſummus Princeps, qui le-
ges figere ac refigere poteſt, tempora adpellationum coar-
Ket, ac adpellanti brevius ſparium, quam quod leges in-
dulgent, det, hoc irritum declaratur in L. ult. C. Si con-

tra jus vel urzilitatem publicam, & MWovella 82. cap. I3. Sed

oportet tamen eum, qui ſententiam laturus eſt, ante omnia
ad principem referre, juſſumque ejus exſpectare, c. y. X.
de Reſeriptis, c. 28. §. 23. X. de Oficio & poteſtate jadicis de-
legati, niſi forte commoda interpretatione juſſus principis

molliri ac cum lege conformari poſſit. Secundum hæc

menſe Novembri anni 1715. judicatum fuit. Lex nempe

erat: Adpellator adpellationem ſuam intra ſex menſes ju-

ſtificet. Adpellarat quis ſupremum principis tribunal, &
ſuſceperat hoc adpellationem, ſed adpellantem, illam intra
ſex hebdomades juſtificare, juſſerat. Quod tempus, quum
adpellator exceſſiſſet, adverſarius ei exceptionem deſertæ
adpellationis opponit. Verum neglexerunt eam JCti Helm-
ſtadienſes, hoc colore uſi, quod forte in ſeribendis Juſſio-
nis verbis erratum fuerit: Es iſt zwar bey denen Formalien
der eingewandten Adpellation noch einiger Zweifel vorhanden,
indem Klaͤger ſelbige binnen denen ihm von dem Cammer⸗ Ge⸗
richte darzu verſtatteten 6 Wochen nicht juſtitciret. Weilen aber
die Cammer⸗Gerichts⸗Ordnung s Monath zur IJuſtification ein⸗
raͤumet, und nicht zu vermuthen iſt, daß dieſes hohe judicium
ſolche beneficio legis geſetzte Zeit einſchraͤnken wollen, vielleicht
auch bey Abfaſſung des Decrets ein Irrthum im Schreiben be⸗
gangen worden; So haben wir die Formalia, welche ohne
des in dubio ſuſtiniret werden muͤſſen, vor richtig erkannt.

Rrr 32 XXXIV.

MEDITAT. AD PANDECT.

XXXIV.
Sola adpellatio, etiam ſine inbibitione, judici inferiori
manus ligat.

XXXV.

Prineipes tamen Imperii per adpellationes ad ſumma Imperii
trilunalia a ſuis ſententiis interpofitas nondum ſibi ma-
uus ligatas credunt, donec inbibitionem acci-
cipiunt.

XxXXVI.

Tune vero, quum de recepta in illis tribunalibus adpellatio-
ne certiores redduntur, etiam ante inbibitionem ultra
= progredi non debent.

Henet quidem judex inferior, dum adpellationem recipit,

inhibere judicem inferiorem, ne quid porro in cauſa

