niſſen des geoffenbahrten Wortes ein hinlaͤngliches Erkenntniß
habe. Ich wuͤrde gewiß, wenn ich im geringſten daran zweifeln
wolte, da ich alles mit meinen Augen geſehen habe, unglaͤubi⸗
ger, als Thomas ſeyn. Als wir uns einmahl an einem Abend
mit den Zeitungen aus Moſcau unterhielten, ward ich nicht we⸗
nig beſtuͤrzt, da mich dieſer ehrliche Mann auf ſeine Art fragte:
Ob die Ruſſen auch die Dreyfaltigkeit glaubten? Ich unterließ
nicht, meinem ſtummen Mahler einen deutlichen Begrif von der
Rechtglaͤubigkeit der Griechen in dieſem Punct zu ertheilen.
Aber ich habe ihm durch keine Geberden und Stellungen, wo⸗
durch man ihm die unbeſcheidenen Zaͤnkereyen der Griechiſchen
und Lateiniſchen Kirche, uͤber den Punct des Ausgehens des Heil.
Geiſtes vom Vater und Sohn, haͤtte begreiflich machen muͤſ⸗
ſen, vorbilden moͤgen. Weil er nun ſeine Frage in ſolchen
Figuren vorſtellte, womit man gemeiniglich die Perſon der
Gottheit zu bezeichnen und vorzuſtellen pfleget, ſo fuͤrchtete
ich, man moͤchte ihm vielleicht die Meynung der alten Ketzer,
daß drey Goͤtter waͤren, oder daß GOTT menſchliche Glied⸗
maſſen haͤtte, beygebracht haben. Allein er bedeutete mich
ſogieich, daß er nur einen einigen wahren GOTT glaube,
und daß er das gottliche Weſen mir nur deswegen unter dem
Bilde vom Vater, Sohn und der Taube bezeichnet haͤtte,

QT2 weil

MEDTTAT. AD PANDECT.

weil dieſes die Symbola oder Bilder der Gottheit waͤren.
Er hat fuͤr allem eine eifrige Liebe zu Chriſto, und weiß ſehr

124

wohl, daß er eine goͤttliche Perſon ſey, und daß er uns zu gut

am Creutz geſtorben. Er ſiehet die BVerehrung, ſo man in
der Catholiſchen Kirche andern Dingen, als z. E. den Eugeln,
den Heiligen, dem Pabſt und den Bildern erweiſet, als eine
Beſchimpfung an, die man dem Heylande anthue. Er fuͤh⸗
ret ein ſehr regelmaͤßiges Leben, und weiß die zehn Gebote
uͤberaus wohl, welche er auch auf das ſtrengſte beobachtet⸗
Dieſes thut er aber eben nicht aus Furcht und knechtiſchen
Gehorſam, er verlanget gar nicht durch ſeine elgene Gerech⸗
tigkeit ſeelig zu werden; ſondern alle ſeine Hofnung gruͤndet
ſich auf die Gnade Gottes in Chriſto. Er ſchreibet dieſer
Gnade zu, daß er ein Verlangen hat, wohl zu leben und zu
ſterben. Er kan ſehr deutlich zeigen, daß alle diejenigen, die
dieſen Glauben nicht haben, keine Chriſten ſind, und nicht
wiſſen, warum Chriſtus den Tod zu leiben vom Himmel ge⸗
kommen ſey. Sie ſehen alſo, mein Herr, daß mein Brendel
ein recht guter Proteſtant iſt. Ja ich muß noch mehr ſagen;
er haͤngt der Lehre des Lutheri an; wiewohl er die uͤbrigen
Reformatores auch in ihrem Werthe laͤßt. Sie werden

aber nun auch wiſſen wollen, wie doch ein Stummer die Se⸗

eten unterſcheiden koͤnne? Darauf antworte ich, daß derjeni⸗
ge, welcher ihm ſolches alles beygebracht, es nicht uͤbel ausge⸗
dacht habe. Das Merkmahl, womit er das Pabſtihum
vorſtellet, iſt das Zeichen des Creutzes. Die Lutheraner be⸗
zeichnet er durch die Hand an die Bruſt gelegt, und die Re⸗
ſormirten durch eine Bewegung, die man mit den Haͤnden
macht, wenn man etwas entzwey brechen will, weil dieſe im
Abendmahl das Brod brechen. Ob nun gleich dieſer Stum⸗

me die Lehre Lutheri vor die beſte und rechte Lehre haͤlt, ſol⸗

„.

ches r

— — — —

=—
=—

— —

— —. —

— — — —

— —

warer.
a
ten ie
Cuphe
8s t
ſ
Gben
bboche
hiſchen
Gerich
gknde
Neſe
d
gen, de
1n ic
mmmel ge
Beende

taker i⸗
d die
a Hade
dit deel.
er Gun
6

.

.

1

SP. DCXXXII. DE IMMVNIT. TORMENT. r7

ches auch feſt in ſeinem Herzen glaubet; ſo bindet er doch dieſen
ſeinen Glauben nicht an das Anſehen dieſes Mannes; ſondern er
haͤlt ihn nur deswegen hoch, weil ſich GOTT ſeiner und ſeines
Dienſtes gebrauchet hat, das Evangellum lauter und rein zu pre⸗
digen und Menſchen⸗Satzungen abzuſchaffen. Ja er zieht ihn
ſelbſt allen uͤbrigen Reformatoribus vor, weil man ihm hat be⸗
greiflich gemacht, daß niemahls ein Menſch der Kirche groͤſſere
Dienſte gethan, als eben dieſer Mann. Nichts kan ihn mehr
ruͤhren, als wenn er an den Eifer, die Herzhaftigkeit und Unerſchro⸗
ckenheit dieſes groſſen Mannes gedenket. Alle dieſe chriſtliche Ge⸗
danken und Betrachtungen uͤber ſeinen eigenen Zuſtand, die man
in ſeiner Seele zu erwecken Mittel gefunden, ſind die herrlichſten
Proben ſeiner reinen und gruͤndlichen Begriffe, davon ich erſt,
nachdem er bereits zehn Jahr von der Unterweiſung ſeines Lehr⸗
Meiſters weggekommen war, ei Zeuge worden bin. Wenn
man ihn fraget, ob er denn wuͤnſchte, daß ihm GOtt die Gna⸗
de erweiſen, und ihm das Vermoͤgen, wie andere Menſchen zu
reden und zu hoͤren, verleihen moͤchte? So antwortet er mit
ſeinen Mienen und Stellungen ganz deutlich, daß weil es GOtt
ſo gefallen, ihn taub und ſtumm gebohren werden zu laſſen,
ſo unterwerfe er ſich auf das demuͤthigſte dieſem goͤttlichen
Willen, und mache ſich dieſen Natur⸗Fehler, ſo gut er koͤn⸗
ne, zu Nutze, ja er glaubet feſt, daß ihm dieſer Mangel ſo gar
einen betraͤchtlichen Vortheil zuwege bringe: Denn, ſagt er,
wenn ich meine Zunge nicht ſo, wie andere gebrauchen kan, ſo
kan ich ſie auch nicht mißbrauchen, wie ich wohl merke, daß
andere thun, indem ſie ſich zanken, einander tauſend Schimpf⸗
Worte ſagen, und ſich die ſchaͤndlichſten und haͤßli ſten Sau⸗
Zoten erzehlen. Mein Brendel danket vielmehr GOTT,
daß er ſo viel unnuͤtzes Gewaͤſche und garſtige Reden, welche

Q3 man

MEDTTAT. AD PANDECT.

man oͤfters in Geſellſchaften, wo er ſich auf ſeinen Reiſen befun⸗
den, mag haben laufen laſſen, nicht hoͤren noch verſtehen koͤnne.

126

Er ſchaͤtzet ſich gluͤcklich genug, daß ihm GOtt eine ſolche Ge⸗

ſchicklichkeit verliehen und Gelegenheit gegeben habe, eine ehrliche
Kunſt zu erlernen, wodur er ſo viel gewinne, daß er in der
Welt ſtille und geruhig leben koͤnne; zumahl da er von der Gnas
de G Oites und ſeiner Seeligkeit eben ſo feſt verſichert ſey, als
immer geweſen ſeyn wuͤrde, wenn er auch dieſe ſeine Sinne
haͤtie gebrauchen koͤnnen. Ich glaube alſo, mein Herr, daß
eſes merkwuͤrdige Exempel von einem ſtummen und zugleich ſo
guten Chriſten alle ihre und des Publici Aufmerkſamkeit um ſo
vielmehr verdiene, als ich hier von einem Menſchen rede, der noch
am Leben und gar nicht unbekanne iſt. Die Sachen, ſo ich von
ihm erzehle, ſind unwiderſtreitlich. Ein⸗ jeder kan die Proben da⸗
von alle Tage, ſo gut ais ich, mu eigenen Augen ſehen.

XVI.

Reus, gqui poſt confeſſionem in tormentit editam obmuteſcit, ut
eam exſequutionem repetere nequeat, tamen
bunitur,

te
XVII.

nee pæna ordinaria propterea mitigatur.

4 trociſſimi delicti reus, poſt longam tergiverſationem &
infinita mendacia, quibus judicium diutiſſime eluſe-
rat;

1
—

SP. DCXXXII. DE IMMVNIT. TORMENT. 117

id rat, tandem tormentis ad criminis confeſſionem adigitur,
finm hancque confeſſionem ſuam poſt triduum extra equuleum,
E abſente carnifice, repetit ac confirmat. Tum ſententia
ihtch⸗ more ſolito fertur: Daferne Inquiſit bey ſeinem Bekennt⸗
n N nuͤſſe vor ofentlich gehegtem peinlichen Halß⸗ Gerichte noch,
Ne Sne⸗ mahls freywillig verharret, oder des ſonſt, wie Recht, uͤberfuͤh⸗
ſehr N ret wird, ſo iſt er, ſeines begangenen und geſtandenen Ver⸗
S prechens halber ꝛc. vom Leben zum Tode zu briagen. Qua
r, dar ſententia accepta judex adſeſſores ſuos ſtato ad exſequu-
glech o tionem die convocat, ipſeque pro tribunali ſedens pro-
t un ductum in medium reum ſolemniter, num in confeſſione
der noc Perſiſtat, interrogat. Nihil ad has interrogationes re-
ich ior ſpondet reus, ſed, ſive vere in carcere mutus factus, ſive
Dl id malum ſaltem ſimulans, prorſus obmuteſcit. Mittun-

tur igitur acta menſe Junio anni 1735. ad ſcabinos Vitem-
bergenſes, qui primum variis conſiliis diſtrahebantur. Alii,
ut loquela tormentis exprimeretur, ſuadebant, alii medi-
cum adhiberi & per hunc verum explorari jubebant, alii,
Carpzovii locum in Quaæſt. crim. 147. n. 36. huc trahen-
eſeit, u tes, poœnam extraordinariam imponebant. Tandem poſt
longam deliberationem unanimi conſenſu ſecundum arti-
culum Carolinum 51I. reſpondimus, reum adhuc ſemel in
2 judicio ſiſtendum, ac ſolemniter interrogandum, ſi vero
iterum ſileat, per duos teſtes de confeſſione facta & repe-
tita convincendum, & extremo ſnpplicio adficiendum.
Dieweil Inquiſitens Bosheit und gottloſe Intention, das Ju-
dicium zu eludiren, aus den Acten offenbaͤhrlich erſcheinet,
ſo wird nunmehr wider ihn nach Vorſchrift der peinlichen
Hals⸗Gerichts⸗Ordnung Art. 91. verfahren, er ohne wel⸗
tonent teren Verzug vor das hochnothpeinliche Dals⸗Gerichte geſtel⸗

lne elli let, und, ob er bey ſeinem einmahl gethanem Bekenntniſſt
ver⸗
ihj

32 8 MEDTTAT. AD PANDECT.B
6 verharre, vernommen. Daferne er nun ſolches widerrufet,D
oder auch gar keine Antwort giebet, ſo werden 2 von denen
fol. 21. unterſchriebenen Perſonen auf ihre Eyde, ob ſie die
verleſene Urgicht gehoͤret haben, befraget, und, ſo ſie ja dazu
ſagen, das fol. 48. befindliche Urthel an Inquiſiter gebuͤhrend
vollſtrecket, die fernerweit verurſachte Unkoſten aber, nebſt den
uͤbrigen, aus Inquiſitens bereiteſtem Vermoͤgen genommen⸗ V.

COROLELELANARIA.

1. Dignitas conſiliarii liberat a tormentis, arg. L. 4. C. ad
L. Yuliam majeſtatis. Nec obſtat lex 1. C. Ubi ſena-
tores; verbis: Omnem honorem reatus excludit. Hæe
lex enim ſaltem de foro delicti agit.

2. Conſiliarius principis, quem princeps, nulla addita
cauſa, dimiſit, honeſte dimiſſus cenſetur, igitur reti-
net immunitatem a tormentis, arg. L. 8. pr. L. 17. C.
de Qucſtionibus.

g. Reus, cui ſalvus conductus datus, ſed is ſaltem ad
vitam ſalvam reſtrictus fuit, recte torquetur: Dixi in
Specimine 628. de Satvo conductu medit. 19. & 21.

1

sp. DCXXXII. DE IMMVNIT. TORMENT. 1259

danſſt, 4.. Quamvis ſagina corporis vulgo rideatur, hoc tamen
dn Nn. . Privilegium habet, quod valde obeſi tormentis ſubji-
ſeN ci non debeant, ex judicio medicorum apud Alberei
n in Juriaprudentia medica. pag. 238. .
4 7 —
Ntherd 5. Dixi ſupra in medit. 1, commune nobilium privilegium eſ-
nanf Ne ſe, quod inconfulto principe torqueri nequeant. Circa quæ
en. T. verba: inconſulto; menſe Januario anni 1745. hujusmodi
controverſia mota fuit. Eques antiquæ proſapiæ in libera
civitate Germaniæ de nece hominis accuſatus, in carce- ,
rem tractus, & ex conſilio collegii juridici ad fidicu-
lIarum tormenta, ſi ſenatus civitatis adſenſiſſet, damna-
tus fuerat. Adſentiente ſenatu & ſententiam compro-
bante, reus negabat, ſenatum hac poteſtate gaudere;
nam, ajebat, immunitas hæc equitibus a Cæſare data
eſt, is ſibi ſoli jus eam tollendi reſervavit, clara ſunt
4.C4 legis 4. C. ad L. Juliem majeſtatis verba: inconſaltis ag *
Ubi ſen⸗ veſcientibus nobis; ergo ſtatus Imperii, ſicut nobilitatem
Git. HypEHGA ipſam iis, qui ea a Cæſare ornati ſunt, adimere nequit, ita
nec privilegia nobilitati adnexa tollere inconſulto cæ ſare
Poteſt. ſed nihil ei hæc defenfio profuit. Principes ce-
terique Germaniæ ordines legislatoriam poteſtatem ſuamn
I addita eo jam diu extenderunt, utleges juri communi, quin &
zult ler Receſſibus Imperii, quatenus hi jus privatum continent,
7

contrarias condere, legibusque univerſalibus detrahe-
L. i re aliquid vel addere poſſint. Cujus facultatis ratio oprti-
ma in Keceſſu imperii anni 1654. §. 171. redditur: Dem⸗
jenigen nachgelebet werden ſolle, was Churfuͤrſten und
Staͤnde in ihren Territoriis nach deren ihnen am beſten

ſilenn bebkannten Zuſtande albereit verordnet, und weiter ver⸗
: Däi; ordnen moͤchten. Poſſunt itaque jus illud ſingulare, quo
immunitas equitum a tormentis continetur, plane ab-
ar⸗ olere, poſſunt arctioribus limitibus circumſcribere. Id

ipſum quoque fundamentum, in quo potiſſima vis defen-
ſionis innitebatur, quod ſtatus Imperii equiti nobilita-
tem a Cæſare datam adimere nequeat, irritum eſt. Poreſt
Tom. X. R enim

„E

MRDITAT. AD PANLECI.

enim hoc utique, ſi quis eques per malefici a ſe nobi-
litate indignum reddat. Quare ſic reſponſum eſt: Es
mag die den Edelleuten zuſtehende, in L. 4. C. ad legem
Juliam majeſt. und L. 8. pr. C. de Quæſtionibus gegruͤn⸗
dete Freyheit von der pein ichen Frage, welche zwar nach der
gemeinen Meynung bey Mevio in (onfilio 82. n. 126.
legꝗ. durch keine widrige Gewohnheit entkraͤftet wird, gleich⸗
wohl bey atrocibus delictis, und wenn des verdaͤchtigen

Edelmanns Boßheit und Halsſtarrigkeit deutlich hervorleuch⸗
tet, durch einen Reichs⸗Stand, welcher das Recht, Geſetze

zu geben, zu diſpenſiren und die Straſen ſelbſt creſcen-
tibus delictis zu ſchaͤrfen Macht hat, gar wohl bey Seite
geſetzet und die peinliche Frage verſtattet werden.

6
kben
Vogel⸗
ncde
1

Nih

in
Thotlaut

t, Seſe

creſcen.

ben Sin

SP. DCXXXIII. QVO PRIVIL. MVLIER. cEr. 131

SPECIMEN DCXXXIII.
D LIB. XVIII. TI R. XIII.

PRIVILEGIVNM MVLIERVM

PROPTER ADVLTERIVM INOQOVI.-
SITIONI VEL TOR M ENTIS
SVBJIICIENDARVM
POSTLIMINIO RESTITVITVR,
IN MODVM PRAEFATIONIS
FRIDERICI AVGVSTI HERZOGII

COLLECTIONI RESPONSORVM JVRIS CRIMINALIS
PRAEFIXVM

I.
Müulti in Conſtitutione eriminali Caroli V. ſunt nævi.

II
Jus ſi ingulare malieribus i in L. 17. §. 6.21 L. Juliam de adulteriis
NgNatum eſt, idque in recta ratione & æguitate innititur.

III.

HBys ignorantia vel neglectio plus quam mille mulieres bue

ſgue perdidit.

IV.
Itaque in memoriam & uſum revocatur.
Mulier, quæ de adulterio accuſatur, exceptionem præjudicii, ut
ſeilicet ante omniu contra adulterum procedatur, α⅓ cauſa
ad finem perducatur, habet.

R 2 VI.

132 MEPITAT. AD PANDECT.

Atque bæc exceptio, etſi a muliere non opponatur, 2 judice ex
oficio ſupplenda eſt.
VII.
Regula, quod in communi delicto feminam prius, quam marenm
torqueri oportent, juſta eſt.
VIII.
Patitur tamen exceptionem in erimine adulterü, ubi marem
prius torqueri oportet,
XI.
quo tormenta perpeſo, & ipſe & muliercula abſolvuntur.

X. .
Eædem regulæ etiam in jurejurando purgatorio locum
babent.

XI.
Generaliter igitur in adulterio, quod ambo, vir & femina, ne.
gant, cauſa viri præjudicium facit, ut is prius corripiendus, ac,
ſi innocentiam ſuam vel teſtibus, vel jureiurando, vel per-

tpeſſione tormentorum probet, mulier ſimplicirer
abſolvenda ſit.

AVGVSTINVSALEVSER

COLLEGIORVM, ETSACRI TRIBVNALIS, QVAE VI
TEBERGAEJVS DICVNTET RESPONDENT,
PRAESESORDINARIVS.

Pec eſt & perutilis opera, quam ad ornandam ju-

risprudentiam noſtram confert vir conſultiſſimus Fri-

illu

dericus Auguſtus Herzogius, dum hanc ejus partem

n ctes

i warlN

atar.

locumn

mincyt

ienduh

her⸗
cider⸗

16EN

CVAEI
ENT,

mandan⸗
ämus It
ejus penn
I

SP. DCXXXIII. QVO PRIVII. MVLIER. CcrT. 133

illuſtrandam & amplificandam ſibi ſumit, quæ in crimini-
bus puniendis verſatur. Potuiſſet eum ab inſtituto dererre-
re multitudo illorum, qui ante ipſum de hoc argumento

ſeripſerunt, ae ſpiſſa conſiliorum, reſponſorum, ſententia-

1 tiIII,
rum criminalium volumina ediderunt: ſed recte fecit, quod
numero horum ſcriptorum ſe a propolito dimoveri paſſus
non eſt. Neque enim innumeri illi auctores jurisprudentiam
criminalem libellis ſuis exhauſerunt, ſed multa ejus capita
ſic pertractarunt, ut induſtriæ noſtræ aliquid adhuc ſuper-
ſit. Cujus rei præcipua cauſa eſt ipſa lex Carolina, opus
maxime imperfectum Inter omnes enim Ctos, quotquot
unquam con ſiliis principum adhibiti ſunt, nulli ineptiores
fuerunt iis, per quos Carolus V. Imperator ſuas de crimi-
nibus leges compilavit. Exegerunt illi monumentum inſci-
tiæ ſuæ, inertiæ, indiligentiæ, ære perennius, quod nul-
la unquam deletura eſt vetuſtas. Totum hoc jus mancum,
mutilum, obſcurum & fibi ipſi contrarium eſt. Indiſſolubiles
ubivis pugnæ, ut inter articulos 16 & 6s. conſpiciuntur,
multa crimina nec attinguntur, plurima dubia indeciſa re-
linquuntur, nonnunquam, ut in artieulo 129, jus obſole-
tum, tanquam in uſu eſſet, commemoratur, aliquando pœ-
na, ut in articulo 121, obſcuriſſime ſancitur, ſæpe, ut in
articulis 120 &☛ 122, ad jus commune, ubi id ipſum perple-
xum & ambiguum eſt, provocatur: Taceo alia. Altera cau-
ſa, propter quam jurisprudentia criminalis novis ſupple-
mentis quotidie eget, in eo poſita eſt, quod Julianus in L.
10. de Legibus ait: Neque leget, neque Senatus conſulta ita ſeri-
bi poſſe, ut omnes caſus, qui quandoque ineiderint, compreben-
dantur; vel, ut cum poëta loquar:

Quod natura novas deproperat edere formas.
R 3 Id

134 MEDITAT. AD PANDECT.

Id verum eſſe, quotidie experimur. Sæpe enim de talibus
caſibus conſultamur, qui nobis ipfis in mentem non veniſ-

ſent, & quorum deciſionem adeo fruſtra in legibus quæri-

mus. Denique uſus fori multa juris certi & conſtituti capi-
ta huc usque per ignorantiam & incuriam eorum, qui in foro
verſantur, neglexit, quæ renovari oportet. Cujus rei illu-
ſtre ſpecimen hic dabo, ET PRIVILEGIVM MVLIERVM IN
cRIMINE ADVLTERIIL HVCVSQVE NEGLECTVNMEFT 16-
NORATV M, P OSILIMINIOREDVCA M. Pergo igitur be-
ne mereri de ſexu fœminino, ac reddo illi nunc benefici-
um, quo jura noſtra mulieres ornant, ſed quo tamen
mifſeræ ex inzuria [Ctorum exciderunt, aut ſaltem per ali-
quot ſecula cum maximo damno ſuo caruerunt. Certe, qui
de juribus fingularibus feminarum ſcripſerunt, nuſpiam id
commemorant. Effugit illud etiam diligentiam Carpzovii,
qui de jurilus feminarum ſingularibus egregie commentatus
eſt, ſed quum multa congeſſerit, de quibus dubitare po-
tuiſſet, hoc tamen, de quo in præſens dicam, etſi certum
& indubium, omifit. Debuiſſet, id Decadi X. poſitionibus
5 & 6, quibus jura feminarum ſingularia in adulterio expa-
nit, inſerere, ſed nee attigit, nec, quod ſciam, alius ante
vel poſt eum. Et excuſarem forte hanc negligentiam, ſi
beneficium illud obſcuro loco poſitum per conjecturas de.
mum & artificialia argumenta ex tenebris & latebris eru.-
endum, aut ſi exigui momenti eſfet. Verum proponitur
claris verbis in nativa ſede ſua, tantique ponderis eſt, ut
propter intermiſſum huc usque ejus uſum, mille & amplius
feminæ, quas ab olvi oportuiſſet, tormentis ſubjeéct,, ad per-
jurium adactæ, fuſtibus virgisve cæſæ, & ad ultimum ſuppli-
cium abſtracte fuerint. Nunc tamen Cti Vitebergenſes

uſum beneficii hujus diu obliteratum reduxerunt & reſtitue-
Iunt,

1

—
Aibus
Venil.
Gueri.

lcih.
in ſoro
telillu.
VN IN
ETI6.
tur be.
enelic.
tamen

er l.

e, Iol
biamn i
rzNv,
nentatus
tue po.
Certum
toniu
io erpe⸗
ins ddie
enkiam 1
Kuras e,
ebris ern.
oponitr
elt, u
amplins
,ad per⸗
n ſoppl.
bergenleh
reltitue.

Tu

Sp. DCNXXIII. QVO PRIVII. MVI. PR. cryr. 1 5

runt, ac per illud jam aliquot feminas, quæ forſan perülflent,
ſervarunt Sed lecteres meos Gintius forſan, quam par eſt, u-
ſpeaſes teneo. Itaque ſine longiore more Ulpianum in me-
dium produco, qui memoriam juris æquiſſimi ſuis verbis
refricet. IIIe fſcil cet in L. 17. §. 6. ad Legem Julianz de
Adulteriis: EXSFPECTABIT, inquit AULIERSENTENTIA M.
DE ADVLTEROLATAM. Si ABSOLVTVSFVERIT, MVLI-
ER PER EVM VINCET, NECVLTRA ACCVSARI POTEST.-
SI CONDEMNATVS FVYERIT, MVLIER NON EST CO N-
DEMNATA, SED AGET CAVSAM SVAM. Et habet hæc
res optimam rationem. In adulterio nempe, ac ceteris de-

lictis carnis, mas & femina fere ſemper inæqualiter pec-

cant. Raro muliercula, niſi impudentiſſima ſit, marem ad
concubitum invitat, ſed ipſa plerumque invitatur, roga-
tur, ſollicitatur, munuſculis corrumpitur, ac mixta blan-
ditiis precibusque vi ſuperatur. Gravius itaque peczat mas,
auctor & corruptor, minus femina, quam vel ſexus imbe-
cillitas aliquantulum excuſat, & leges Romanæ, Carolinæ-
Saxonicæ propterea mitius puniunt. Nihil vero rectæ ratio-
ni magis convenit, quam ut ex fſociis criminis primum auéctor
& ceterorum inſtigator corripiatur. Poteſt ergo ſecun-

dum hanc legem mulier, quæ de adulterio accuſatur, ut

ante omnia contra adulterium agatur, poſcere, atque quam

diu judicium cum eo durat, ſe exceptione præjudicii ex L. 16.

de exceptionibus tueri. Et quum plerique ex his, quos
mulieres ſibi defenſores adſciſcunt, hoc beneficium muliebre
ignorent, judex, quem de defenſione reorum ex officio ſol⸗
licitum eſſe oportet, hanc exceptionem, etſi non opponatur,
ſupplere debet. Fecerunt id nuper menſe Decembri anni

1743. JCti Vitebergenſes. Vir nempe & mulier in judicium
tra-

136 MEDITAT. AD PANDECT.

trahebantur, de adulterio ſuſpecti. Negabant ambo cri-
men; ſed quum indiciis urgerentur, judex articulos inqui-
ſitionales confecerat, & muliercula quidem facilior ſine
cunétatione ad eos reſponderat; mas vero nolebat reſpon-
dere, & defenſionem pro avertenda inquiſitione obtulerat.

Conſultus ordo noſter reſpondit: Daß Johann Gottfried

Malter in ſeiner uͤbergebenen Defenſions-Schrift ſo viel, daß er ſo
fort mit der Inquilſition zu verſchonen, nicht ausgefuͤhret, derowegen
damit gebuͤhrend zu verfahren, und ſelbiger uͤber gewiſſe Articul zu
vernehmen, wegen desjenigen, ſo er verneinet, mehrere Erkundi⸗
gung einzuziehen, und die vorhandene Zeugen eydiich abzuhoͤren,

inquiſit Malter auch, da es noͤthig, mit ſolchen, ingleichen mit

der Muͤllerin zu confrontiren, worauf, und, wenn er auf Ver⸗
langen mit ſeiner Haupt ⸗Defenſion gehoͤret worden, ſei⸗
nethalber ſowohl, als wegen der Muͤllerin, ferner ergehet, was
recht iſt. Deinde regula, quod in communi delicto femi-
nam prius quam marem torqueri oporteat, juſta eſt, Pati-
tur tamen exceptionem in crimine adulterii, ubi marem
prius torqueri oportet, quo tormenta perpeſſo, & ipſe &

muliercula abſolvuntur. Equidem Carpzovius in qukſt.

crimin. 124 n. 16. generalem hanc regulam facit: Quod,
ſi maſculus & femina de eodem crimine fint torquendi,
prius feminæ tormenta infligi debeant, cen perſonæ debi-
liſſimæ, && cruciatui ferendo maxime impares. L. unius
18. in pr. ſ de quæſt. Job. Zanger in tract. de quæſt. &α
zort. c. 4. u. 27. Bocer. c. s. Z. (1I. Franc. Prunn. de in-
dic. delict. qu. 5. n. 5pÿ. Jacob de Belloviſ. lib. 3. pract erim.
cap. 6. 2. 5. α 6. Quia enim feminarum ſumma eſt in-
conſtantia, & mollities, ad veritatis confeſſionein tum per-
Juaſionibus, tui cruciatibus, Jacilius induci peſſe præſu-
mun-

— — —. — — — — — —. — — — — —

— ⸗

—
bo ct.
Simgnt
t Ane
reſhor.
dtlenn
Gottfti
doßuſ
libeget
rteul
Ekkintt
Htußhbren
chen nu
uf Dar⸗
denn 7
ehet, et
lo keni.
ſt, at.
i maen
iſe
ueſt.
. o

ori uenli

e i .

l.. uhiut
nueſt. B
n. Oe in⸗
act erin.
na eſ ir⸗
n er.
ſe hreſ⸗

ilt.

SP. DCXXXIII. QVO PRIVIL. MvyLIER. crr. 117

muntur. L. Rlia in orbitate 20. C. de inoff. teſtam. Cap. Jorus
in ſn. exir. de verb. gnif. Retinemus hanc Carpzovii re-
gulam communiter, nec poſſumus aliter propter E. 12. pr.
de Quæſtionibus, verum in crimine adulterii ab ea recedi-
mus, atque initium a viro facimus. Equidem olim majo-
res noſtri uniformiter reſponderunt, & in adulterio mulier-
culam prius, quam marem torſerunt. At nos, ut nunc
aliter judicemus, Ulpianus in ante memorata Lege 17. §. 6.
ad Leg. Juliam de adulteriis movet. Fecimus id certe men-
e Novembri anni 1743. hunc in modum: Werden beyde
Inquiſiten, als verehelichte Perſonen, einer mit einander began⸗
genen Ober⸗Hurerey und zweyfachen Ehebruches beſchuldiget.
Nun leugnen ſie es zwar beſtaͤndig, und ſuchen den gegen ſie vor⸗
handenen Verdacht damit abzulehnen, daß das von ihnen aus⸗
gebrachte, und zum Grunde der Inquiſition geſegte boͤſe Geſchrey
vermuthlich von ihren Feinden herruͤhre; Alldleweilen aber des
Ehemannes eydliches Zeugniß von dem, was er ſelbſt mit Augen
geſehen, der Haupt⸗Grund der angeſtellten Inquiſition, und, da
man in einer ſolchen heimlich ausgeuͤbten That keine mehrere Zeu⸗
gen haben kan, allerdings zulaͤßig, auch weil man nicht die gering⸗
ſie Spur einer Feindſchaft gegen ſeine Ehefrau und Thomaſſen
findet, unverdaͤchtig iſt, zudem durch die viele von den uͤbrigen
Zeugen, denen eine Feindſchaft ohne allen Grund vor geworfen
wird, an Hand gegebene Umſtaͤnde unterſtuͤtzet wird; So erſchei⸗
net dennenhero ſo viel, daß beyde Inquiſiten vor unſchuldig nicht
zu achten, jedoch vor allen Dingen nach Maaßgebung des Leg.

17. §. 6. ad L. Jul. de Adulteriis, Johann Chriſtlan Thomaß

vorerſt vorzunehmen. Daferne nun dieſer ſein Geſtaͤnduiß richti⸗
ger zu thun ſich verweigert, wird er dem Scharfrichler dengeſtae
untergeben, daß ꝛc. ꝛc. Wobey er denn mit aliem Ernſte zu be⸗
fragen: Ob er nicht den 6. April 1743. mit Annen Marien
Zom. X. S Boern⸗

138 MEDITAT. AD PANDECT.

Bornmannin Ober⸗Hurerey getrleben? Wenn nun ſeine Ausſage,
und wie er ſich dabey gebehrdet, mit Fleiß zu den Acen verzeich⸗
net, und mit dieſen hinwiederum verſchicket wird, ſo ergehet in
der Sache ſelbſt, inſonderheit der Bornmannin, wie auch der Un⸗

koſten halber, ferner was recht iſt. Redierunt deinde menſe
Martio anni 1744. acta ad nos, in quibus reum pertuliſſe

fortiter tormenta, ac in negando perſtitiſſe, ſcriptum erat.
Itaque ambos abſolvimus. Hat Inquiſit Johann Chriſtian
Thomaß vor dem Scharfrichter und in der Marter, daß er an dem
ihm mit Annen Marien Bornmannin beygemeſſenem Ehebruche
unſchuldig ſey, erhalten, ſo werden er, und nach Maaßgebung
des Leg. 17. §. 6. ad Leg. Jul. de Adult. Anne Marie Born⸗
mannin von angeſtellter Inquiſition entbunden, jedoch beyde
wegen ihres ungebuͤhrlichen und aͤrgerlichen Umganges, deſſen ſie
gnugſam uͤberfuͤhret ſeynd, 6s Tage mit Gefaͤngniß, oder jeder um
ein neu Schock beſtrafet, und die angeſchriebene Unkoſten zu
bezahten angehalten. V. R. W. Eædem regulæ etiam in
jurejurando purgatorio locum habent. Accuſabantur mas
& femina de adulterio commiſſo, gravibusque ſuſpicioni-
bus premebantur, & jam uterque ad jusjurandum, quod
purgatorium vocant, damnatus fuerat. Præſtiterat hoc
mas, & abſolutionem meruerat; Omiſſo ergo illo, judex
ad mulierem tranſit, &, ut ipſa quoque juret, poſcit. Sed
ejus defenſionem maritus ſuſcipit. Actis ad nos perlatis
menſe Septembri anni 1729. illam plene etiam a jure juran-
do abſolvimus, idque tum propter fæpe dictam Leg. 7. §.
6, tum propter L. 26. ad Leg. Jul. de Adult. in qua idem
Ulpianus: Probatum, ait, a marito uæorem, &W quieſcens ma-
zyimonium non debet alius turbare atque inquietare. Als
dieſelbe uns dasjenige, was Chriſtian Schneider zu ſeiner Ehe⸗
frauen Annen Roſinen Defenſion in Schriften uͤbergeben, ſamt
vori⸗

—
gſan
etgeic⸗
hetir
Nln
medle
ertullce
n ern
Chritin
on den
hebruch
ſgebutg
Born⸗
ih vede
deſſen ſ
edern
hkoſted
etiam in
ntur ma
nſpicicn⸗
in, u0
erat hoe
0, juden
ſcit. Det
98 Perlats
jurejuner⸗
Leg. 17
qua iden
ieſeen
are. N
ſeine G
eten ſr

SP. DCXXX. II. QCVO PRIVIL. MVLIER. cET. 139

vorigen wider ſie und Chriſtoph Schuſtern ergangenen Inquiſi
tions Acten zugeſchicket ꝛc. ꝛc. daß wider Annen Reſinen Schnei⸗
derin nach klarer Vorſchrift der Rechte in Leg. 17. §. 6. und
L. 26. ad Leg. Jul. de Adult. ſchlechterdings weiter nichts vor⸗
zunehmen, ſie auch mit dem Reinigungs⸗Eyde zu verſchonen.
Generaliter igitur in adulterio, quod ambo, vir & femina,
negant, caufa viri præjudicium facit, ut is prius corripien-
dus, ac, ſi innocentiam ſuam vel teſtibus, vel jurejurando,
vel perpeſſione tormentorum probet, mulier ſimpliciter ab-
ſolvenda ſit. Quæri tamen poteſt, utrum mulieres bene-
ficio Leg. 17. §. 6. ad Leg. Jul. de Adult. etiam in aliis delictis
carnis, inceſtu, ſtupro, ſodomia, bigamia, fruantur? Et opor-
tebat utique. Eadem enim ratio, quæ legum conditores in
adulterio movit, quamque ſupra commemoravimus, etiam
in ceteris delictis carnis locum invenit. Poteram plura ad-
dere, ac porro inſigne mulierum in inceſtu privilegium, quo
propter ignorantiam juris humani ab omni pœna liberan-
tur, L. 38. §. 2. ad Leg, Jul. de Adult., commemorare, quum
maſculi ſaltem errore in facto excuſentur, L. 4. C. de inceſt.
& inutil. nupt. Sed contineo calamum, & in præſens egre-
gium hoc pulcrumque opus, quod nunc in lucem prodit,
conſultiſſimo ac doctiſſimo auctori, jurisprudentiæ noſtræ,
quin toti reipublicæ literariæ, gratulor, ac tibi, Benevole
Lector, fructuoſifſimum fore promitto. Vale. Vitebergæ
V. Idibus April. anni clo lo CCXLV.

C ONOLL ANRIA.

I. Inſigne mulierum in inceſtu privilegium eſt, quod
ignorantia juris humani eas ab omni pœna liberet Z.
38. §. 2. ad L. Juliam de Adult. Videtur quidem hoc

in L. 4. C. de inceſtis & initil. nupt. etiam ad viros ex-
8 2 ten-

140 NMAEDITAT. AD PANDECT.

tendi. Sed hæc lex non de ignorantia juris, ſed de er-
rore in facto agit.

2. Quæri poteſt, utrum mulieres beneficio legis 17. §. 6.
ad L. Juliam de Adulteriis etiam in aliis delictis car-
nis, inceſtu, ſtupro, bigamia, fruantur. Et oportebat
utique. Eadem enim ratio, quæ legum conditores in
adulterio movit, quamque ſupra in medit 2. commemo-
ravimus, etiam in ceteris delictis carnis locum invenit.

SPECIMENDCXXXIV.
AD LIB. XLVIII. TI I. XVIII.

DE

AMBIGVIS CRIMINVM ET
INNOCENTIAEINDICIIS

MENSE OCTOBR. ANNI cI Io CCXLI.
PVBLICE DEFENSVMI
AVGVST LEBRECHT SATTLER

HERTZBERGA-SAXONE.

I.

Zitubatio linguæ, trepidatio, pallor, rubor, juſtam ſuſpicionem
non excitant, ſed ambigua eriminis & innocentiæ ſigna
ſunt.

SP. DCXXXIV. DE AMBIG. CRIM. INDICIIS. r141

R
8 II.
te Igitur, niſi ocum aliis graviſimis ſuſpicionibus conſocientur;
As en. inter indicia collocari non debent;
ortebet
1 Ill.
tnmen. Faciunt tamen jurijurando purgatorio & condemnationi in
eni evwpenſas locum.
itubatio linguæ, trepidatio, pallor, rubor, an pla-
ne indicium commiſſi criminis ſint, dubitavi ſæpe,
& adhuc dubito. Multi ſcilicet homines natura ve-
recundi ac meticuloſi, vel etiam in iracundiam proni, ad quam-
libet criminis mentionem cohorreſcunt, omnibus artubus
VU contremiſcunt, toto vultu exalbeſcunt, vel, ſi ſanguine abun-
dant, erubeſcunt. Igitur externa hæc ſigna non tam con-
IIS ſcientiam criminis, quam imbecillitatem naturæ, pudorem,
indignationem, fervorem ſanguinis produnt; quin aliquan-
. do innocentiam indicant, atque adeo in utramque partem
trahi poſſunt. Certe Simo apud TZerentium in Andria actu
5. So. 3. v. 7. hoc ipſum pro ſigno criminis & impudentiæ
reputat, quod filius colorem non mutet:
-— = O ingentem, inquiens, confidentiam. .
Num cogitat, quid dicat? num fatti piget?
Num ejus color pudoris ſignum usguam indicat?
Audi ex improviſo, te furem mœchumve vocari, & colo-
ſicinn rem geſtumque non muta, ſi vir es. Ego profecto hoc
ſiott de me non polliceor, infelix, ſi tormenta mihi propterea

metuenda ſunt. Accedit, quod Carolus V. ſigna illa inter

indicia generalia, quæ in articulis 25. & 26. recenſet, non
. 8 3 col-

142 MEDITAT. AD PANDECT.

collocat. Collocant tamen ea inter indicia criminum, quæ
tormentis locum faciant, interpretes jurium, Menochius de

Praſumpt. lib. 1. qucſt. 89. n. 71, & centum alii, nec ſine le-
ge ſe loqui autumant. Provocant fſcilicet ad L. 10. §. y, %

L. 15. pr. de Qucæſtionibus, quibus tamen parum juvantur.

Nam lex 15, in qua vocem: vacillante; captant, huc plane

non pertinet, quum vacillare idem ſir, quod, varie dicere;
nicht bey einer Rede bleiben, L. 2. 16. de Zeſtibus. Variatio
autem graviſiimum indicium eſt. Deinde lex 10. §. 5. non
hoc, quod illi inde exſculpunt, dicit, ſed jubet ſaltem judi-
cem in excutienda veritate ad vocem ipſam, & ſermonem,
qua quis conſtantia, qua trepidatione quid dicat, attendere.
Quo præcepto nihil eſt prudentius. Et hoc ipſi in ſenten-
tils noſtris quotidie inculcamus, ac conſignari jubemus; wie
Inquiſit ſich dabey gebehrde. Poſſunt trepidatio, pallor, ru-
bor, quæ per ſe neque criminis neque innocentiæ ſigna ſunt,
graviſſimam ſuſpicionem, circumſtantiis ita ferentibus, exci-
tare. Fac nempe, reum in judicium vocatum ab initio cri-
men confidentiſſime negare, deinde, ubi circumſtantiæ, quæ
eum ſuſpectum reddent, ipſi ob oculos ponuntur, vel cor-
rei aut teſtes, quos longe abeſſe credit, in conſpectum pro-
ducuntur, balbutire, pallere, tremere. Hunc ego reum in
equuleum rapi ipſe jubeo. Alias vero iſtos geſtus inter
graviora indicia criminis non colloco, ſed ſaltem jurijuran-
do purgationis locum facere, credo. Conſentiunt Cti Vite-
bergenſes & auctores ab illis in reſponſo menſe Jan. anni 1743.
allegati: Daß Johann Noͤtzel, nach vorgaͤngiger ſcharfen Ver⸗
warnung fuͤr der harten Straͤfe des Meineydes, ſich eydlich zu
reinigen, und, daß er den 2½. Novembr. 1735. ein Paͤckgen Geld
aus Hans Ottens Brief⸗Sacke nicht genommen, zu ſchwoͤren
ſchuldig, und wird er ſodann von der angeſtellten Unterſuchung
ent⸗

— — — —

— — . — — — —

— —, — —.

= —.

— —

G
uur.
lane
dere
riti
NN
jud.
nem,
gere.
tten.
Wie
1, II.
ſun
exe.
0 cr.
, ge
cor.
1pro.
umm in
inter
juran.
Vite⸗
15747
Do
dlich
en Gi
ſchwönn
ſachun

N

143

SP. DCXXXIV. DE AMBIG. CRIM. INDICIIS.

entbunden, jedoch zu Bezahlung aller durch dieſelbe verurſachten
Gerichts⸗Koſten angehalten, und hat ſein auf Satisfaction ge⸗
richtetes Suchen nicht ſtatt. V. R. W. Rat. Decid. Johann
Nuͤtzel wird eines dem Land⸗Kutſcher Otten entwendeten Paͤck⸗
gens mit Gelde beſchuldiget. Ob er nun wohl allen Verdacht von
ſich abzulehnen ſuchet, und inſonderheit vorſtellet, daß das Er⸗
ſchrecken, Zittern und Zagen bey der erſten Vorhaltung kein Zei⸗
chen eines boͤſen Gewiſſens, ſondern eine auch dem redlichſtem
und unſchuldigſtem Manne bey Anhoͤrung einer unvermutheten
Beſchuldigung anklebende menſchliche Schwachheit ſey, Ude-
kop. Obſerv. cr. 30 n. 9. tit. 4. Lucas de Penna in L. quoties
