gerung je eher je lieber vollſtrecket werden ſollen, immaſſen ſo gar
die peinliche Halß⸗Gerichts⸗GOrdnung art. 79. ein Todes⸗
Urthel gleich drey Tage nach der Publication zu vollſtrecken anbe⸗
ſiehlet, und dieſe drey Tage nur zu dem Ende, daß der Verdamm⸗
te ſich zum Tode bereiten koͤnne, verſtattet, alſo ſelbige in dem
Falle, da es auf Geld oder Gefaͤngniß ankommt, nicht einmahl
erfordert werden, uͤberdles Chriſtooh Bernhardt Borcherts, wel⸗
cher den Buͤrgermeiſter verklaget, nicht einmahl, wenn er ſich
gleich eines Remedii ſuſpenſivi bedienen wollen, zu hoͤren gewe⸗
ſen, in Erwegung, daß er bey Publication des Reſcripts auf
vorgegangene Citation nicht erſchienen, auch nach abermahliger
Pœnal-Citation wieder ausgeblieben, und ausdruͤcklich geſaget,
er habe nicht noͤthig, dieſerhalben im Amte zu erſcheinen, ja ſo
gar ſich denen, welche das Amt, ihn abzuhohlen geſendet, gewalt⸗
ſam mit Werken und ſchimpflichen Worten widerſetzet, dieſemnach
die Rechts⸗Regul, daß ein Ungehorſamer kein Remedium ein⸗
wenden koͤnne, L. I. C. quorum appellationes non recipiuntur,
allhier billig ſtatt findet; So hat der Buͤrgermeiſter zu Hohorſt
daran, daß er das an ihn ergangene Reſcript ſo fort nach deſ⸗
ſen Publication zur Execution gebracht, nicht unrecht gehan⸗

343

delt, und iſt 10 Tage zu warten nicht ſchuldig geweſen. Exci-

piuntur tamen in L. 20. C. de Pœnis iſtiusmodi pœnæ, quas

princeps ſine ſolemni cauſæ cognitione per reſcriptum ir-

rogare jubet. Iſtarum enim exſequutio per triginta dies
ſuſpendenda eſt.

MEDTTAT. AD PANDECT.

3844

IX.

Teges & eonſuetudines, quc carnificer, lictores &. macula ad-
pergunt, e conſortio civium ſegregant, ægε cum recta ra-
tione conciliantur, & cun moribus veterum Germanorum
aperte pugnant.

X.
Converſatio cum carnificibus, contrectatio rerum ad eos per-
zinentium, adprebenſio maleficorum, neminem macula
adſpergit.
eni de aut potius levis notæ maculam, qua carnifi-
ces, ſeu, ut a Salluſtio in Bello Catilinar. c. 36. adpel-
lantur, vindices rerum capitalium, lictores, &, qui morti-
cinas pecudes tractant, adſperguntur, ego olim ad conſue-
tudines irrationabiles retuli. At nunc, poſtquam conſue-
tudinem hanc legibus firmari, atqua adeo, ut infſignitior
nota eſſet, in Reformatione politica Imperii de an. 1530. Zit-
21. pudendum veſtitum his hominibus præcipi, animadver-

to, muto ſententiam, & has leges tunc ſaltem, quum

auditoribus meis legem 20. de Legibus, quod ſeilicet non
omnium, quæ a majoribus conſtituta ſunt, ratio reddi poſ-
fit, explico, exempli loco allego. Difficile profecto eſt,
cauſam reperire, quæ majores (*) noſtros moverit, ut ge-
nus

) Dum hæc, quæ ſeripſeram, poſt biduum relego, diſplicere iucipit vox:
majores: qua uſus ſum. Antiquiſſimi certe Germani, quorum virtu-
tem & fortitudinem tantopere laudamus, & a quibus, quum glo-
rioſius de nobis loquimur, genus noſtrum derivamus, munus car-
nificis perhonorificum eſſe rediderunt, atque facerdotibus ſuis com-
miſerunt. Ita certe TLacizus de Moribus Germanorum cap. 7: Ne-
e animadvertere, neque vincire, neqgue verherare guidem, niſi

Jacerdotibus, permiſſun. Quare aut delenda eſt vox: majores;
aut

Avo.
irtn⸗
n glo⸗
us eil⸗
8 c⸗
. N.
Ueſent;

SP. DCXLVII. DE EXxSEQVVT. POENAE.

nus hominum, quo carcere non poſſumus, quodque rei-
publicæ utiliſſimum eſt, e numero & conſortione fere hu-
mana ſegregarint, ac ad deſerendam cum periculo & dispen-
dio noſtro hanc vitam probroſam quaſi adegerint, contræa
luxuriæ, voluptatum, faſtus, ludorum miniſtros in hono-
re habuerint, & primo civium loco collocarint. Metuo
ego profecto, illis aliquando in mentem venturum, con-
ſurgere communiter, renunciare nobis infelicem conditionem
& officium ſuum, ſicque neceſſitarem nobis imponere, ut
ipſi mortua pecora deglubamus & defodiamus, cloacas pur-
gemus, maleficos capiamus, virgis cædamus, decollemus,
ſuſpendamus. Quæ quum ita ſint, laudo ego magis Ja-
ponenſium morem, de quo Kâmpfferus dans Hiſtoire du
Japon lib. 4. cap. 2. pag 23. qui tamen ipſe patriis moribus
imbutus, eum improbat, hæc narrat: Les Tioſino Mono ſont
la compagnie des meſſagers de ville, qui tiennent lieu auſſi d
Archers & de Sergens. Leur nom eſt plus honnéte que leur em-
ploy, qui confiſte principalement peurſuivre & à arreter ler
eriminelt. On s'en ſert auſſi de temps en tempi pour les executions
publiq uei, ſur tout pour couper la téte. Iis ſont tous bons lutteurs
& ont une addreſſe particuliere d ſurprendre leur antagoniſte
& d le meitre bors de defenſe, quelque ſoin qu'il ait de ſe te-
nir ſur ſes gardei. Ils portent toujours une corde avec eux
pour faire leur ofice, qui quoiqu' au fond bas & mepriſable,
eſt regardé par la loy, comme un offce militaire & noble. C'eſt
pour cela, qu' ils portent deux ſimeterres comme les gentils-
bommei. Adde Serykii Uſum moderaum lib. 3. tit. 2 §. 3
4 5, inprimis autem Caroli Vl, Cæſaris, edictum wegen
Zom. X. X X Abſtel⸗

3435

aut explicanda de ils majoribus noſtris, qui in ſæculis illis barbaris &
inficetis, quæ medium ævum communiter adpellamus, viwerunt.

346 MEDITAT. AD PANDECT.
Abſtellung derer bey denen Handwercken eingeſchlichenen
Mißbraͤuche §. 4., ubi maculam hanc, etſi non prorſus elu-
erit, illinivit tamen, &, ne exſtantior eſſet, effecit. Longe ve-
ro ineptior eſt ille mos, illaque vulgi opinio, qua hi, qui
cum excoriatoribus, carnificibus &c. converſantur, res eo-
rum vel etiam maleficos contrectant, macula notantur. Sed

hoc irriſi & refelli ſatis in Specimine 52. de Infamia medit. 7.

Damnavit etiam hunc morem Carolus EI, in ediécto, de
quo ſupra dixi, §. 13. 2. I. Verba hæc ſunt: unter dem
falſchen Wahn, daraus flieſſender, jedoch ſo gar keinen Grund
habenden Unredlichkeit, ſelbſt denenjenigen, welche oͤfters,
auch wohl blos unwiſſende, und unverſehens, mit Abde⸗
ckern getruncken, gefahren, oder gegangen, oder derſelben
einen, oder ihr Weib und Kinder, zu Grabe tragen helffen,
oder von dergleichen Begleitung geweſen. Sed tamen hæc
verba, quamvis clara ſatis, captationem effugere non pote-
runt. Rem, ut geſta eſt, narrabo: Opifex, fimum in
agrosſuos advecturus, quum aliam vecturam reperire non poſ-
ſet, excoriatorem, ut ſe carro & equis juvet, exorat. Ex-

coriator, etſi hoc die occupatus eſſet, nam cadaver furis
ſuſpenſi de furca detrahendum & avehendum erat, pollice-
tur tamen liberaliter operam, ac, poſtquam officium ſuum
feciſſet, cum hoc ipſo, quo cadaver aſportaverat, carro
ad opificem venit, amboque fimum in carrum conjiciunt.
Re pervulgata, collegeæ opificis non quidem illum e
collegio ejicere audent, veruntamen tanquam peſtilentia ad-
flatum averſantur, congredi volentem evitant, rogant mo-
nentque, ut tantiſper, donec res decidatur, a conventi-
bus abſtineat, ac, eo nihilominus adveniente, ipſi abeunt.
Eo major ærumna erat, quod ille in pluribus ſodalitatibus,
opifizum, ſagittariorum, exſequiariorum, der Vogel⸗ und

Schei⸗

—

ſen
lu.
Ve.

gui

ded
17.
de
demn
nd
ers,
bde,
lben
ee
e.
n in
ol.

furs
lliee.
ſuum
can
Lium
ume
14⸗

ent
eunt
tibor
Sℳ

SP. DCXLVII. DE EXEQVVT. POENAE.

Scheiben⸗ Schuͤtzen, der Leichentraͤger und Begleiter, eſſet
ataq ue ſic quaſi a tota civitate ſegregaretur. Et augebat ca-
lamitatem mors filii, qui interea deceſſerat, in cujus funus
nemo ex ſodalibus venire volebat. Itaque miſer, quum ali-
ud remedium non ſuppeteret, maximam civitatis partem in
jus vocat, & criminis contra edicum Carolinum §. 2. 87 Fy
commiſſi accuſat. Rei ſe bujus ipſius edicti paragrapho 13. .
1. tuentur, ac ex verbis illis: unwiſſende und unverſehens;
arguunt, eum, qui ſciens cum excoriatore converſetur, in-
famem fieri. Sed Cti Vitebergenſes menſe Auguſto anni
1743. ſic reſponderunt: Dieweil die denen Denunciaten bey⸗
gemeſſene Uebertretung des Mandats, wegen Abſtellung derer
bey denen Handwercken eingeſchlichenen Mißbraͤuche, vom 15.
Octobr. 1721. §. 2. und 5, in terminis eines bioſſen Conatus
geblieben, jedoch zu Denunciantens Verkieinerung und Beſchim,
pfung gereichet, und aus dem 13. §. no. 1. gedachten Mandats
mit Verſchweigung der Worte: oͤfters auch wohl; ſchlecht ent⸗
ſchuldiget wird, ſo werden Dans um ein 1 Neuſch. Johann
Michael um 2 Alifch. Martin und Johann Andreas jeder um 30
Gr. Johann George, Samuel und Chriſtoph jeder um 1 Alſch.
oder vor j des halbe Altſch. einen Tag mit Gefaͤngniß, beſtraft,
Johann Gottfrieden ſeine Beguͤnſtigung verwieſen, auch alle zu
Bezah ung der verurſachten Unkoſten in gleichen Theüen angehai⸗
ten, uͤbrigens denen Denunciaten, Denunciantem dieſe Sache wei⸗
ter vorzuwerfen, oder ſonſt etwas, ſo zu deſſen Verkleinerung ge⸗
reichen koͤnte, zu ſprechen oder zu thun, jedem bey 10 Rthir.
Srafe unterſaget. Similem in modum menſe Aprili anni 1744.
privatim conſultus reſpondi, cives oppiduli cujusdam per
hoc, quod carnificem nuptias facientem cum ſponſa in tem-

plum deduxerant, ac epulo nuptiali interfuerant, nihil de
XX2 lexiſti-

34 7

MEDITAT. AD PANDECT.

3483

exiſtimatione ſua perdidiſſe, & eos, maculam illis propterea
adſpergere auderent, pœnam mereri.

XI.

Sanguinolenta opifcia & artes inboneſta non ſunt.
Senbſerann jam ſuperiora illa, quum vir doctiſſimus mihi-
que amiciſſimus Abrabamus Kaæſinerrus, Ctus Lipfien-
ſis, lucubratiunculam de Carnifice fama non laborante menſe
Majo anni 1745. ſub ejus præſidio e cathedra defenſam, ad
me mittit, in qua nihil eorum, quæ in utramque partem
diſputari poterant, omiſſum animadverto. Ipſe cum mul-
tis auctoribus, quos nominat, & inter quos Bergerum in Quæſt.
37. ad Tuciti Germaniam cap. 7. collocari etiam oportet, planiſſi-
me mecum ſentit, contrarias noſtræ ſententiæ conſuetudines
damnat, & ex perverſa ignominioſi laboris imaginatione ortum
trahere ait, additque §. 15: Quis, quæſo, gravis vir exoptet ſibi fa-
miliaritatem ejus, qui ſolum victum ſibi quærit ſanginolento qua-
ſi labore? Indignum quivis, qui bonam ſibi eurat famam, pu-
tat, eum eligere in amicitia, conjunctione ac neceſſitudine demum,
cujus manus ſemper bumano ſanguine madent, quique fere om-
zgem bumanitatem depoſuiſſe videtur. Dirum enim maxima
bominum pars judicat, eum, qui nullam intulit injuriam, jugu-

lare, imo eum ſummo cruciatu atque ignominia, in maxima

hominum corona interficere. Ita enim vulgi ſunt judicia. Re-
Qilſime Kæſtnerus ratiocinationes iſtas vulgi judicia vocat.
Nam ſi ſanguinolentus labor, & manus ſemper cruore ma-
didæ ac jugulatio eorum, qui nullam nobis injuriam intule-
runt, exiſtimationi nocet, lanii & milites etiam infra carni-
fices ablegandi ſunt. Feſtiviſſimus eſt apologus, quem
Tra

— -

— — 2 —

re

i.
en.
eae
10
tem
ul.
ef.
nill.
ines
ttum

.

I⸗

Nun

rin
ler.
n
Re.

0ct
ma⸗
tule.
Arni
guen

sp. DCNXLVII. DE ENEQVVT. POENAE. 349

Trajanaus Boccalini, ſatyricorum omnium princeps, ut nec
Juvenalem, nec Scioppium, nec Boilæum, excipiam, in Re-
latione eæ Parnaſſo 75. Centuria lI. hunc in modum proponit
Vetus illa de principatu inter literas & arma contentio tan-
dem in tribunali Apollineo decidenda erat. Et adſeſſores
quidem, quamvis inclinatione animi in literatos propende-
rent, principibus tamen aeriter flagitantibus hoc jam dede-
rant, ut militiam artem liberalem & ſcientiam eſſe pro-
nunciaſſent. Sed fervente adhuc judicio, intrat repente no-
vum genus hominum, veſtitu ſordidum, cruore perſper-
ſum, horrendis ſecuribus ac immanibus cultris inſtructum.
Perterritis ad conſpectum hunc omnibus & jam tum diffu-
gientibus, homines hi ad Apollinen converſi: Laniones,
inquiunt, ſumus, & latæ modo ſententiæ intercedi mus.
Nam ſi ars prædandi, oppida incendendi, cives jugulandi,
orbem terrarum vaſtandi, vera ars ac nobilis ſcientia eſt, no-
ſtræ quoque arti eundem honorem, titulum & dignitatem
meliore jure poſcimus, quippe qui non homines, ut ge-
nus eorum exſtirpefur, trucidamus, ſed pecora, ut id ala-
mus & conſervemus, necamus. Auditis his, expalluerunt
milites ac indigniſſime tulerunt, ſpurcos iſtos opifices mi-
litibus, inter quos tot principes nobilesque perſonæ eſſent,
æquari velle, judices vero, ſe injuriam literatis fe-
eiſſe, faſſi ſunt, ac ſententiam ſuam retractarunt.

XX2 SPE-

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DCXLVIII.
AD LIB. XLVIII. IV. XIX.

ICTV FVSTIVM

MENSE AVG. ANNI clo D CCXLV.
PVBLICE DEFENSVM

CHRISTIANO HENR. HENNIGIO

JVTREBOC. SAX.

Inter penas criminales & corpus adfligentet, peinliche Strafen,
magnum eſt diſerimen.
II.

Criminalis cauſa latiſime patet, & peinliche Faͤlle, tanquam
genus ſpeciem ſub ſe comprebendit.

erroribus popularibus poſui; nec abſterret me ab
hoc inſtituto Moſeri, cujus tamen eruditionem maxi-
mi facio & amicitiam eomiter colo, judicium, quo mihi in

Ton piget me operæ, quam hucusque in refellendis

Lexico derer jetztlebenden Rechtsgelehrten irt. Leyſer pag.

134. ſingulares opiniones verbis: der aber auch ſeine eigene
Meynungen hat; objicit. Mihi vero hæ ſingulares novæ-
que opiniones, e. g. quod ſententia libello etiam non con-
formis eſſe poſſit, vide Specimen 468, quod Joanni, Bur-
gundorum duci, & Joanni Parvo, doctrina de cæde ty-
rannorum privatis licira per calumniam imputetur, vide

Spe-

—

SP. DCXLVIII. DE ICTV FVSTIVM 351

Apecimen 574, quod illa tam in hiſtoriis decantata veſpera
Sicula mera fabula ſit, vide Specimen 606. quod judex ſci-

ens prudensque nocentem abſolvere, innocentem damna-
re, & ſuum alicui abjudicare poſſit, &c. honori voluptati-
que ſunt, & animum, ut ſimilia in poſterum excudam, ad-
dunt. In præſens illum vulgarem errorem coarguam, que
voces: criminalis & peinlich; pro ſynonimis accipiuntur.
Exiguus ille videtur, ſed maximas tamen in ſcriptis advo-
catorum, ſententiis judicum, libris Ctorum, quin & con-
10 troverſiis principum, confuſiones parit. Vide exemplum
in Fabri Staats⸗Canzley, Part. EIII. pag. 382. Crimina-
lis pœna, cauſa, actio eſt, qua offenſa reipublicæ vindi-
catur, ſive hoc per ultimum, ſive per non capitale ſupplicium,
ſive per relegationem, ſive per carcerem, ſive per mulctam,
fn ſive per aliam pœnam fiat, ac opponitur pœnæ, cauſæ;
actioni civili, qua privati per crimen læſi, quod ſibi de-
betur, perſequuntur. Vide L. ult. de Furtis, L. 2. Appellaæ-
en tienibus recipiendis, L. 9. §. y. de Publicanit, L. ult. de
Privatis delictis, E. 16. C. ad E. Corneliam de falſis. L. un.
C. quando civilis actio eriminali præjudicet, c. 13. A. qui filii

endit Rnt legitimi, &c. Itaque criminale judicium latiſſime Patet,
ne d Pœnasque omnes publicas, etſi leves, compleétitur. At
mai⸗ vox, peinlich, arétioribus cancellis circumſcribitur, & ad ea
ihl it ſola Pertinet, quæ corpus adfligunt. Ex his principiis men-
us ſe Octobri anni 1740. judicavimus. Scilicet magiſtratus
en quidam cum civibus ſuis litigarat, victricemque ſententi-
nr am, qua cives ad ferendos in peinlichen Fällen ſumtus dam-
ne nati fuerant, reportarat. Hæc verba utraque Pars ad ſe tra-
Ur. hebat, & magiſtratus quidem ea de cauſis criminalibus om-
en nibus ſecundum leges romanas explicabat, ac in levibus etiam

maleficiis, injuriis, furtis exiguis, &c. ubi pœna ultra relega-
i tionem,

352

MEDITAT. AD PANDECT.

tionem, carcerem, mulétam, adſcendere non poterat, ſi-
quidem maleficus ſumtibus ſolvendis impar erat, hos a ci-
vibus poſcebat; cives contra onus hoc aliter, quam ſi deli-
um vel ultimum ſupplicium, vel manus amputationem,
vel ſaltem fuſtium virgarumque ictum, meruiſſet, detrecta-
bant. Et nos civibus adſenſimus: Daß die in dem Urihel
Vol. II. fol. 3. befindliche Worte: peinlichen Faͤllen; nach ihrer
Natur von Unterſuchungen und Inquiſitionen, ſo auf eine Leib⸗
oder Lebens⸗Strafe gehen, zu erklaͤren.

III.

Voces: zu gaut und Haar; in priſco jure Saxonico obviæ,
rectius, quam vulgo fit; explicantur.

IV.

Pirgarum ictus, gualis olim in uſu erat, diverfiſimus eſt ab eo,
qui bodie inftigitur.

V.
Ille ad inferiorem jurisdictionem relatus eſt.

VI.
Hodiernus ad ſuperiorem pertinet.
Nune alius popularis error redarguendns eſt. Nem-
pe interpretes juris fere omnes, qui vocem, pein ich,
explicant, hanc cum vetere dictione, an Haut und Haa⸗
re, prorſus convenire; perhibent. Eſt tamen inter ambas
diſcrimen, tanquam inter genus & ſpeciem. Peinlich, ge⸗
nus eſt, & omnes pœnas, quæ corpus adfligunt, compre-
hendit. Hæ vero pœnæ, quæ corpus adfligunt, in duas

claſſes diſpeſeuntur; quarum prima illas, quæ vitam, mem-
bra,

ß ere

e,

em⸗
ich,
Hoa⸗
mba
be⸗
npre⸗
1d
wer⸗

SP. DCXLVIII. DE ICTV FVSTIVM. 353

bra, corporis ſanitatem perdunt, die an Leib, Leben, Geſund⸗
heit, Hals oder Hand gehen, altera eas, die an Haut und
Haare gehen, continet. Illæ ad ſuperiorem jur sdictionem
Pertinent, hæ etiam ad inferiorem. Apparet hoc clariſſime
ex Speculi Saxonici lib. I. art. 13, ubi judici ruſti ano, dem
Bauermeiſter, qui certe ſuperiorem jurisdictionem non ha-
buit, judicium zu Haut und Haar permittitur, ultra vero pro-
gredi interdicitur. Quid vero eſt zu Haut und Haar? Ex-
plicat hoc Gloſſator latinus diécti articuli 13. verbis Friderici
Imp. in Conſtit. de Pace tenenda, quæ in lib. 2. Feud. tit.
27. exſtat, §. 8: Sd quis, inquientis, quinque ſolidos valens
aut plus fuerit ſuratus, laqueo ſuſpendatur; ſi minus, ſcopis
&W forpice excorietur & tondeatur. Recte. Male enim in vul-
garibus juris longobardici editionibus legitur: forcipe-
Quali editione deceptus forſan Gloſator germanus articuli
13. verba hæc ſic interpretatur: Iſt eine dieberey, welche
dey tag geſchehen, geringer denn drey ſchilling werd, ſo
gehet ſie zu haut und har, das iſt, man ſchlecht einen da⸗
umb zur ſtaupen, und windet ihm die har mit einem klup⸗
pen oder knebel aus dem heubt. Inepte. Corrigit tamen
confeſtim errorem, additque: Siebey ſagen etliche, das die
zeit, als das Recht ſey gegeben worden, haben die Sachſen
lange har getragen, und da hab man ein ſolchen dieb pfle⸗
gen zu beſcheren, alſo das man ihn kennen, vnd ſich vor
ihm hüͤten moͤchte. Et hoc vere. Nam mos hic vetus on
Saxonum ſolorum, & Germanorum, ſed vieinarum etiam
gentium fuit, fures & alios maleficos tondere, ut ex locis
a du Freſne in Gloſſario mediæ & infimæ latinitatis art. De-
calpatio eommemoratis apparet. Hoc tamen mihi ſœæpe mi.
rum viſum eſt, quod articulus 3. lIib. 3. Speculi Saxoniei mu-
lieres gravidas zu Hqaut und Haar, non ultra, judicari Per-
Tbhm. XA. TVy mit-

24 MEDITAT. AD PANDECT.

mittit. Gloſator germanus, hoc inhumanum nimis eſſe animad-
vertens, condemnatas quidem ita a Saxonibus mulieres
prægnantes, exequutionem tamen dilatam fuiſſe, credit.
At mera hæc conjectura eſt, nec fundamentum ullum
habet. Ego magis articulum iſtum 3. ad duritates, quibus
totum priſcum jus Saxonicum ſcatet, & de quibus integrum
commentarium olim ſcripfſi, refero. Crediderunt nempe
majores noſtri, virgarum fuſtiumque ictum cutem ſaltem,

non corpus adfligere, adde lib. 1. art. 37. verbis: Leib oder

SGaut und gaar; atque adeo a muliere prægnante ſine de-
trimento infantis, quem utero geſtat, perferri poſſe. Ne-
que in verberationibus ſolemnia, quibus hodie utimur, ad-
hibebant, ſed reum deprehenſum e veſtigio virgis fuſtibus-
que cædebant, ac deinde inter ſe porro ut civem vivere fi-

nebant. Sed nunc res aliam prorſus faciem induit. Noſtri

ſcilicet judices, inprimis in præfecturis & metrocomiis, ma-

leficum, etſi in flagranti delicto comprehenſum & crimen
non iuficiantem, ſolemni pompa prius in carcerem, dein-
de in judicium, deducunt, ac breviter interrogant. Con-
firentem & celerem pœnam depoſcentem in carcerem redu-
cunt, ac poſt aliquot dierum moram collegium juridicum
quid fieri oporteat, conſulunt, atque plerumque reſponſum:
Der Denunciat, ſolle auf Inquiſitional-Artickel vernommen
werden; ferunt. Id tamen nondum exſequuntur, ſed prius
ad principem mittunt. Hic illud confirmat plerumque, eique
pareri jubet. Tumreus iterum e vinculis extractus ad tribu-

nal ſiſtitur, ac nunc ſolemniter interrogatur. Confitens

denuo, celeremque pœnam per Deum expoſcens, nondum
tamen exorat judicem, ſed hic ante omnia defenſorem ex
officio, ſi reus ſponte nullum eligit, dat. Interim reus

cuſtodiæ redditus in ſqualore elaborationem defenſionis ſæ-
pe

44.
res
lit,

SP. DCXLVIII. DE ICTV FVSTIVM.

35

pe inutilem, poſtea novum collegii juridici reſponſum non
ſine detrimento ſanitatis præſtolatur. Tandem ad virgas
damnatus ante omnia jurejurando, quod e provincia exire,
in eamque nunquam redire velit, obſtringitur, porro ma-
gnifice per urbem magno hominum concurſu & plauſu du-
citur, virgisque cæſus in perpetuum relegatur. Itaque
virgarum ictus, qui olim ad jurisdictionem inferiorem per-
tinebat, atque a ruſticano etiam judice inffigi poterat, ho-
die ad jurisdictionem ſuperiorem refertur.

VII.

Virgarum icus, qui vulgo fuſtigatio dicitur, ſequidem palam &*
Jolemniter inftigatur, ad pœnas corporis adflictivas, peinli⸗
che Strafen, refertur,

VIII.
non item, ſi in operto irrogetur,
IX.

tunce magis emendatio, ſeu caſtigatio && admonitio, quam
tæna eſt,

X.

nec ſemper relegationem, quin ne quidem ſemper abitionem ex

loco delicti conjunetaum babet.

V y 2

36G MEDTTAT. AD PANDECT.
Xi.

Negquit tamen in Saxonia aliter, quam ex conſilio cohegiorum
juridicorum, decerni.
uſtigatio, quæ in L. 22. de bis, qui notantur infamia, ictus
L’ fuſtium appellatur, uſu fori in alium, quam oporte-

bat, ſenſum trahitur, ac ictum, non fuſtium, ſed virga-

rum, ſignificat. Hæc fuſtigatio duplici modo infligitur,
vel palam ac ſolemniter, vel in operto, plerumque in car-
cere. Inter utramque multum intereſt. Solemnis illa inter
graviſſimas pœnas refertur;, ac proximo poſt ultimum ſup-
plicium Iloco ponitur. Clandeſtina vero tantum abeſt, ut
inter pœnas corpus adfligentes, quas peinliche Strafen ap-
pellamus, collocetur, ut vix pro pena reputetur. Eſt ſci-
licet aliquod inter pœnam proprie dictam & caſtigationem
diſcrimen, non ſolum ratione perſonæ, quæ pœnam ſumit,
ſed & in modo ſumendi. Pœnam nemo ſumit, niſi qui im-
perio ac jurisdictione pollet. Igitur malum, quod paren-
tes, quod præceptores, quod propinqui, dant, non pœna

ſed, ut recte Pufendorffius de Jure naturæ & gentium lib. 8. capß.

2. §. 10. obſervat, caſtigatio eſt, quæ in L. un. C. de Emen-
datione propinquorum emendatio vocatur. Aliquando vero
imperans etiam ac magiſtratus cives ſuos peccantes, etſi ma-
1o adfciant, non tam puniunt, quam caſtigant ac emendant,
tunc nempe, quum non publice exemplum in eos ſtatuunt,
ac ſic reliquos cives a ſimili facinore abſterrent, qui Ppræci-
puus pœnarum finis eſt, ſed patrum inſtar eos occulte &
remotis teſtibus adffigunt, & ita, ut inpoſterum ſibi cave-
ant, admonent. Huc inprimis pertinet, virgarum aut fu-
ſtium in carcere vel loco privato admonitio, emendatio, ca-
. ſtiga⸗

¹

— —, „ — — —

—

—. — — „— —

—.

un

in
Orte.
itgr⸗
ginnr
c.
intet
ſup.
Aut
d⸗
ſſi.
onen
ſumih
iin.
ler⸗
Pcen
el
Emer
Vero
ſim.
gant,
wunt,
rrel
olte
cae⸗
Aut fr
tioe
ſigr

SP. DCXLVIII. DE ICTV FVSTIVM 357
ſtigatio, quibus vocibus jus Romanum utitur. Hæc toto
Ccœlo a fuſtigstione ſolemni differt. Fuſtigationem nun-
quam ſine reſponſione ad articulos, ſeu inquiſitione, decer-
nimus ac ſemper cum relegatione publica conjungimus.
Quod utrumqdue ſecus eſt in virgarum admonitione, quam
ſæpe ſine prævia ad articulos reſponſione decernimus, ne-
que ei ſemper relegationem, quin, ut Bergerus in Elettis urispr-
erim. pag. 355. Obſervat, ne quidern exitum e loco, in quo
diliquit caſtigandus, adjicimus. Rem optime illuſtrabunt
rationes decidendi, menſe Novembri anni 17237. editæ: Die
Urſachen, weshalben Chriſtianen in puncto veruͤbten Deuten
und anderer Beguͤnſtigungen die Zuͤchtigung mit Ruthen zuer⸗
kannt worden, beſtehen darinnen: Es werden in denen Rechts⸗
Collegiis durchgehends nach Anleitung der KReſolution Brledi⸗
gung derer Gebrechen vom Jahre 1609. tit. Juſtitien⸗Sa⸗
chen §. 5. nur diejenige Sachen vor peinlich und Inquiſitions-
maͤßig gehalten, welche auf Verluſt des Lebens, den Staupen⸗
ſchlag, die ewige und zeitliche Landes⸗Verweiſung, gehen. Auf
eine ſolche Strafe wird nicht gleich erkannt, ſondern allezeit, wenn
man, daß es darzu kommen moͤchte, auch nur vermuthet, auf Ver⸗
nehmung uͤber Inquiſitional-Articul und ſodann Verſendung der
Acten in ein Rechts⸗Collegium interloquiret. Allein die blo ſſe
Zuͤchtigung mit Ruthen, oder virgarum aut fuſtium admonitio,
emendatio, & caſtigatio, wenn ſie nicht mit der Landes⸗Verwei⸗
ſung verknuͤpfet iſt, wird weder in denen gemeinen kayſerlichen
Rechten L. 2. §. 3. de Chicio proconſulis, L. 1. §. 33. 45 J.
C. Silaniano, noch in den Saͤchß. Rechts⸗ Collegiis vor eine
peinliche jund eine vorgaͤngige Inquiſition erfordernde Strafe,
ſondern mehr, wie obangefuͤhrte Rechte reden, vor eine Emenda-
tion und Admonition, als vor eine eigentliche Strafe, geachtet,
demnach nur in gewiſſen ſondethahren Faͤllen erkannt, z. E. wenn
V

3 jun⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

junge noch zu ihren Jahren nicht gekommene Leute etwas verbre⸗
chen, wenn ſich bey dem Delinquenten ein ſonderbahrer Muth⸗

358

willen aͤuſert, wenn der Delinquent oͤfters mit Gefaͤngniß be⸗

ſtraft woͤrden, und ſich daran nicht kehret, ſondern immer wieder in
die vorige Suͤnde, welche doch keine Landes⸗Verweiſung nach ſich
liehen kann, faͤllt, wenn va gabondes Geſindel, dem keine Geld⸗Buſſe

zuerkant werden kan, und das blooſſe Gefaͤngniß auf der Gerich⸗

te Koſten keine Strafe iſt, uͤber einen kleinen Diebſtahl oder an⸗
dern Unfug ertappet wird, wenn liederliche Weibes⸗Bilder heim⸗

lich in Unkeuſeheit leben, und zwar den verdaͤchtigen Umgang

mit Manas⸗Perfonen zugeſthen, jedoch den wuͤrklichen Benſchlaf
leugnen und ſi h zum Reinigungs⸗Eyde erbieten, geſtalt einmahl
einer ſolchen Vettel, welche auf den Studenten⸗Stuben herum
gelaufen zu ſeyn bekannte die Zuͤchtigung mit Ruthen, und daß ſie
ſich hier nicht weiter betretten laſſen ſollte, auf Requiſition des hie⸗
ſigen Creyß⸗Amts erkannt worden. Was alſo oben gedachte Chri⸗
ſtiane betrift; ſelbige hat allerhand kleine Spitzbuͤbereyen, weshal⸗
ben es zu keiner Landes⸗Verweiſung kommen koͤnte, begangen,
dieſe Spitzbuͤbereyen auch bereits durch das Gefaͤngniß ziemlich
gebuͤſſet, wuͤrde gleichwohl, wenn ſie ſchlecht weg loos kaͤme, al⸗
lem An ehen nach das angefangene Handwerck fortſetzen, und end⸗
lich zur Perfection bringen. Es iſt alſo noͤthig, der ausgeſtan⸗
denen Gefaͤngniß⸗Strafe noch eine emendationem oder admoni-
tienem virgarum anzuhengen. Vetuit tamen potentiſſimus le-
gislator Saxo reſcripto ante biennium circiter dato, clandeſti-
nam llam virgarum admonitionem aliter, quam ex conſilio

collegiorum jaridicorum, decerni.

— ⸗— —— — —

— — —

—

etbre⸗

huth,
ler

dein

chſch

Dofe

Gerich
darſcr
heicn
o
ſchle⸗
wahl

ſauom

dohſ

dese

ſehei⸗

tishau

googern
ſemich
tt,
dend
Geſtun⸗
mon:
us e-
delti⸗

nſnid

Sp. DCXLVIII. DE ICTV FVSTIVM.

XII.

Fuſtigatio publica nocet magir, quam prodeſt.
XIII.

Præſtat, in ejus locum operas publicas ſurrogari.

F'r quidam improbus ac, ut videbatur, inemendabilis in
exilium perpetuum damnatus fuerat. Et ille quidem
hanc pœnam ſubire paratus erat; ſed intercedebat accuſa-
tor publicus, ac appellando, ut pœna aſperaretur, & reus
ante, quam in exilium iret, virgis publice cæderetur, Pe-
tebat. Et videbatur utique reus plus, quam exilium, me-
muiſſe. Decreviſſemus igitur pœnam aſperiorem, ac forte
fuſtigationem, quam accufator flagitabat, ſi acta in princi-
Pio ad nos miſſa fuiſſent. Lenitatem vero collegii, quod
Frimum judicarat, corrigere & durius ſupplicium irrogare,
verebamur. Attamen & hoc feciſſemus forte, ſi aceulſa-
tor aliam pœnam, quam fuſtigationem, fagitaſſlet. Ve-
rum fuſtigatio tantum abeſt, ut prolit reipublicæ, ut no-
ceat magis. Audiamus Valentinum W.intherum in Parthen.
litig. Iil. 2. cap. 12: Rebus publicis loc dJeploratiſſimo ſeculo
optume conſultum putamus, ſi fures ob furta ſimplicia pecunia-
ria non fuſtigationilus, ſuſpendiis, relegationibus, aut altis
atrocioribus pœnis afzcerentur, ſed ad operas publicas praæſtan-
das damnarentur. Fuſtigatio enim, oder das Ruthen aus⸗
hauen, iſt die erſte Weihe zum Galgen, qua fures magis ad

Jurta invitantur. Fxreluduntur quippe ob infamiam ab omni
boneſto commercio, & nullibi tolerantur. Ergo ad furta & la-
trocinia magis magisque alliciuntur. Nec exilium KXeip. conducit.

Un-

368 MEDITAT. AD PANDECT.

Unguentis enim boc remedium ſimile eſt, quibus ſeabiei me-
dela adfertur: Per momenta illa ſanant quidem, ſed corpore in-
zus malis bumoribus affecto ſtatim morbus regreditur. Et ſa-
ne ita feri videmus, quod exſules eœlum, non animum mutent,
ſed éxeluſione bac ignominioſæ irritati ſubinde ad pejora prola-
bantur, patriam infeſtent & prodant, novaque ſemper litigia
exeitent. Adde edictum Wurtenbergenſe apud Daæplerum in
Theatro penarum Part. I. pag. 869. J4: Subſtituiſſemus lu-
benter damnationem in opus publicum, qua pœna nulla eſt
reipublicæ ſalubrior. At ejus mentionem accuſator non fe-
cerat. Sponte vero eam decernere non audebamus. Quam-
obrem hunc in modum menſe Novembri anni 1723. Judhi-
cavimus: In Adpellations-Sachen des Procuratoris Uni-
verfitatis, Anklaͤgers und Adpellantens an einem, wider Carl
Philipp Lorenzen, Angeklagten und Adpellaten am andern Theil,
erkennet der Rath zu Strahlſund ꝛc. daß es, der eingewandten
Adpellation ungeachtet, bey dem am 9⸗ Auguſt 1723. eroͤfnetem
Urthel zu laſſen. V. R. W. Rat. Decid. Es iſt dem Angeklag⸗
ten wegen begangenen Diebſtahls die ewige Verweiſung zuerkannt
worden. Ob nun wohl der Anklaͤger dieſe Strafe vor allzugelin⸗
de haͤlt, und in ſeiner Adpellation ſolche zu ſchaͤrfen bittet, auch
zu deſſen Behuf fuͤrnehmlich anfuͤhret, es erhelle des Angeklag⸗
ten aͤuſerſte Boßheit daraus, daß er den Pferde⸗Diebſtahl lan⸗

faͤnglich ſo unverſchaͤmt abgeleugnet, auch noch bis dato die rech⸗

te Umſtaͤnde nicht geſtehe, ſondern nur, bey dem Diebſtahle
ſelbſt auf der Wache geſtanden zu ſeyn, vorgebe, naͤchſlidem
wuͤrde Angeklagter, welcher ohnedes in Strahlſund nicht ange⸗
ſeſſen ſey, die Verweiſung aus der Stadt vor gar keine Strafe ach⸗
ten, uͤberdies ſey derſelbe noch anderer Miſſethaten, inſonderheit daß

er einem Preußiſchen Muſquetier Geld geſtohlen und von
ſei⸗

,‚— — ——, — — — — S

— —. — — —— ——

—

.

—

me.
vein.
1/4
utenn
Prol.
lyßin
nt it
I.
lae
onke⸗
Gann.
ni.
Uni-
El
De
Gvdfen
ſenn

eklay
kanht
berlin

klay⸗
Nlen
lach⸗
Nahe
hſden
N
ſeah

Nekte

gd
6

SP. DCXLVIII. DE ICTV FVSTIVM. 351

ſeiner Frauen geſtohlne Gelder wiſſentlich angenommen, und in
ſeinen Stiefeln ver ecket, ziemlich uͤberfuͤhret. Alldieweil aber
die Lebens⸗Strafe nach des Anklaͤgers eigenem Geſtaͤndnuͤſſe all⸗
hier abgehet, und der Staupenſchlag, auf welchen derſelbe ſein
Petitum hauptſaͤchlich richtet, geringen Nutzen hat, indem da⸗
durch weder die allgemeine Sicherheit befoͤrdert, noch die Uebel⸗
thaͤter gebeſſert und zu einem tugendhaftern Leben angefuͤhret wer⸗
den, als wovon wohl kein Exempel vorhanden iſt, hiernaͤchſt des
Angeklagten Boßheit und Halsſtarrigkeit ziemlich am Tage lie⸗
get, mithin die Einſperrung in ein Zuchthauß, oder die Con-
demnationem ad opera publica auf deſſen uͤbrige Lebens⸗ Zeit,
wohl verdiente, welche wir auch, wenn Anklaͤger darum gebeten,
ohne Bedenken ſecuritatis publicæ cauſa erkannt haben wuͤr⸗
den, hingegen da in Actis davon nichts vorkommt, es vermuth⸗
lich an Gelegenheit dazu mangelt, und der Staupenſchlag, wie
oben gedacht, geringen Nutzen ſchaft, ferner Angeklagter in der
uͤbergebenen Schrift ſattſam zu erkennen giebt, wie empfindlich
ihm die Strafe der ewigen Verwetſung vieler Umſtaͤnde halber
ſey; So haben wir es bey ſolcher Strafe gelaſſen.

XIV.

Surrogatio operum publicorum in locum Juſtigationis ad le-
gislatoriam poteſtatem pertinet,

XV.
itagse nec magiſtratibus inferioribut, nee collegiis juridicis
permittitur.
Tom. X. 22 XVI.

62 MEDITAT. AD PANDECT.
XVI.
ne quidem in Saxonig, etſi in ila magiſtratus, qui patrimonia-

lem jurisdictionem habent, fuſtigationem in cærcerem vel
mulétam vertere poſſint.

D'a in præcedente meditatione 12, ICtos auſos non fuiſſe,
fuſtigationem in condemnationem ad opera publica
mutare. Cujus rei hæc vera eſt ratio, quod damnatio in
opus publicum nova pœna ſit, novæ vero pœnæ conſtitui
a ſolo legislatore pPoſſint. Miraberis hoc ſine dubio, leétor,
objliciesque mihi legem 8. . 4. ſgqj. legem 12. §. I. de Panis,
ubi metallum & opus publicum inter Ppœnas ordinarias re-
fertur. Adde Plinii epiſt. 40. lib. X, & in epiſt. ſequente 4.
Trajani reſcriptum, ubi in opus, in ludum damnari, genera
pœnarum vocantur, & malefici ad balineum, ad purgationes
cloacarum, ad munitiones viarum & vicorum dari jubentur.
Scio ego hæc, ſed ſcio etiam, in Germania noſtra iſtam da-
mnationem in metalla & ad alia opera publica pœnam or-
dinariam eſſe deſiiſſe, extra Germaniam vero pPœnam tri-
remium in ejus locum ſucceſſiſſe. Vide Carpzovii Quæſtionem

criminalem 129. n. 8. Equidem in plerisque Germaniæ pro-

vincis ergaſteria publice conſtituta ſunt. Sed hoc a ſum-
ma in republica poteſtate tantum fieri potuit ac factum eſt,
ut recte Simon de Ergaſter. diſciplinar. c. 2. & ex eo Dapler
in Theatro pænarum Part. I. cap. 13. n. 4. pPag. 704: Es
