utroque remedio confeſtim ad principem referre oportet.
Placuit eadem ſententia legislatori Saxoni in der Erl.

Proceß⸗Ordnung tit. 39. §. 9. quæ lex quidem ſaltem de
talibus cauſis, ubi plures quam duo litigant, loqui videtur,
ſed ob generalem rationem & generalia verba generaliter
intelligenda eſt. Sic Cti Vitebergenſes menſe Decembri
anni 1731. ad latinam quæſtionem latine reſponderunt: Ad
propoſitam in præfixis literis quæſtionem nos Decanus,
Ordinarius ceterique Ordinis juridici in academia Viteber-
genſi Adſeſſores, habito diligenti conſilio, & unanimi con-
ſenſu, ſic reſpondemus: Quæritur ſcilicet, utrum §. IX.
capitis XXNV. in emendatis & renovatis legibus judiciariis
Saxonicis ad omnes omnino lites, etiam eas, quæ inter
duos ſaltem ventilantur, extendi, an vero ad has ſolas,
quæ inter plures agitantur, reſtringi oporteat. Et poterat
quidem poſterior ſententia menti legislatoris convenien-
tior videri, propterea, quod ille in principio . ſpeciem de
pluribus collitigantibus proponit, atque exempli loco con-
curſum creditorum commemorat, nullam vero litis inter
duos ſaltem diſceptatæ mentionem facit. Accedit, quod
§. ill'e IX. exceptionem a regula, quæ judici inferiori co-
gnitionem de leuterationibus relinquit, contineat, atque

adeo ſecundum L. 14, 15. & 16. de Legibus ſtricte explican-

dus ſit. Verum enim vero potentiſſimus legislator in eo,
quo

Sel.

en.
nexe
Giri
mino.
t.
E
rtet,

El

n kc

etun
liter
bri
Ad

uns,

ebel.

n.
II
orit
nler
le,
erat
jen.
le

D⸗

Ner

vod
⸗
gre
r

eh

SP. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELL. f123

quo leges has judiciarias promulgavit, ediéto magiſtratus
omnes & Ctos verba earum preſſe fequi, ac ab omni inter-
Ppretatione privata abſtinere, ſed hanc a ſe expetere & ex-
ſpectare, diſtricte juſſit. Et verba quidem dici S. IX. ſat
clara ſunt, ac generaliter de caſu, quo leuteratio & adpel-
latio eodem tempore contra eandem ſententiam a diverſis
litigatoribus interjiciuntur, agunt. Nec de mente legis-
latoris dubitari poteſt. Eſt hæc ſine dubio generalis & eo
tendit, ne cauſæ continentia contra L. 10. C. de Judiciis di-
vidatur, atque duæ connexæ quæſtiones, quæ uno judicio
commode decidi poſſunt, in duobus foris magno ſumptu,
& cum temporis jactura non ſine maximo litigatorum de-
trimento diſceptentur. Hæc igitur verba, hæc mens le-
gislatoris, etiam ad eas cauſas, in quibus duo ſaltem liti-
gant, pertinent. Neque obſtat præmifla in §. IX. ſpecies.
Hanc princeps noſter non reſtringendi animo præmiſit, ſed
id ſolum dixit; in iis cauſis, in quibus plures, quam duo,
litigant, frequentius accidere, ut ſimul leuteretur ac ad-
Pelletur. Quum vero idem etiam inter duos litigatores
contingere poſſit, eademque tunc ratio ſubſit, lex quoque
tunc locum habebit. Quæ quum ita ſint, concludimus,
legem generaliter loquentem etiam generaliter de quibus-
libet cauſis, quæ ſive inter duos, ſive inter, tres ſive inter
Plures diſceptantur, intelligendam eſie.

LXIV.
Adpellationes in cauſis eriminalibus jure civili
rvecipiuntur,
LXV.
item jure Saxonico,
Uu2 LxXVI.

124 MEDITAT. AD PANDECT.

LXVI.
in reliqua vero Germania impune negliguntur.

it LvVDoVIcCI in Doctrina r. tit. de Adpellationibus
§. 4. Adpellatio locum babet in omnibus cauſis, quæ
ſpecialiter non exceptæ. Tales ſunt jure Saxonico crimina-
les, in quibus loco adpellationis nova defenſio conceditur. Mi-
rum, quod Saxoniam excipit, in qua contrarium obtinet.
Quum vero & alios auctores in eundem errorem incidere,
ac a nullo fere rem, uti eſt, exponi animadvertam, ego
hoc faciam in præſens, ſed breviter. Scilicet jure Romæ-
no multo laxior eſt poteſtas adpellandi in criminalibus
quam civilibus, uti ex L. 6. f-. de Adpellat. adparet. Perti-
net huc inprimis lex 6. §. 9. de Injuſto rupto, verbis: tametſi
provocantis, vel eus, pro quo provocatur, adpellatio non
fuerit recepra: pœna tamen ſuſtinenda eſt, quoad princeps re-
ſeripſerit ad literas præſidis, && libellum rei cum literis miſſum:
niſi forte latro manifeſtus, vel ſeditio prærupta, factioque
cruenta, vel alia juſta cauſa, quam mox præſes literis excu-
ſavit, moram non recipians: non pænæ feſtinatione, ſed præ-
veniendi periculi cauſa: tune enim punire permittitur, deinde
ſeribere. Hanc legem & Saxones obſervant. Nequeunt

ergo judices Saxonici adpellationem a reo, etſi confeſſo,

conviéto & damnato, ſine omni cauſa interpoſitam negli-
gere, ſed referre de ea ad principem ac reſponſum ejus ex-
ſpectare debent. Et ſolet princeps plerumque fere adpel-
lationi eatenus locum dare, ut ipſe quidem de ea non co-
gnoſcat, ſed acta ad magiſtratum remittat, eumque audire
defenſionem adpellantis ac collegium juridicum de ea con-
ſulere jubeat. Habet ergo adpellatio in Saxonia effectum
& devolutivum & ſuſpenſivum, ac magiſtratus Saxo, qui
eam

le⸗

Nibae

ſi⸗
nite.
M.
Mire
iden,
.
one⸗
ibus
erti⸗
netſ
no
I1.
in:
lee
vel⸗
bre.
einck
eunt
o,
l.
X.
bel⸗

dire
con

n

n

Sb. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELL. S2 †

eam negligere auderet, graviter vapulabit. Unicus caſus
eſt, in quo judicibus Saxonicis hoc licet, tunc nempe, quum
reus, ſatis ante auditus, in ipſa quæſtione ac inter tormen-
ta adpellat, qua de re vide perimen meum de Oicio judicis

ceirca tormenta medit. 15. At in reliqua Germania adpella-

tiones in cauſis criminalibus non recipiuntuf „ ac ſublata eſt
lex 6. de Adpellationibus novis legibus, ſecundum quas [Cti
Vitebergenſes menſe Decembri anni 1730. ſic reſponderunt:
Wird Unterricht verlanget, ob der angedroheten Inquiſition die
bey dem Kayſerl. Hofe ſchwebende Litispendenz auch dahin ge⸗
richtete Provocation und Adpellation im Wege ſtehen. Wenn
nun gleich die Adpellationes in peinlichen und Inquiſitions- Sa⸗
chen, als dem alten hergebrachtem Gebrauche im Roͤmiſchen Rei⸗
che zuwider, verworfen und verboten werden, Reichs⸗Abſchied
vom Jahre 15 30. §. 957 Cammer-Gerichts⸗Ordnung part.
2. tit. 28. §K. 5. SSc. Mira hæc mutatio, nec ſibi ipfſi hic
conſtare jurisprudentia Germaniæ videtur, quæ jus vitæ &
necis liberrimum permittat magiſtratibus ſuis, jus vero de
bonis ſtatuendi arctioribus cancellis circumſcribat. Duas
ſingularis hujus juris cauſas commemorat HvGo in juris-
prudentia partieculari Germanica cap. 3. pag. 1173 primaum
ecivilia judieia privatorum utilitatem ſpectare, eriminaliæ uti-
litatem reipublicæ, adeoque, ut major boteſtai,ci irea bac com-

petat rebuipublicis inferioribus, e guibus Iim perium naRrum

conſtat, requiri; deinde quemadmodam in curatione morbo-
rum in tempore venire omnium primum eſt, ſic in recidendi
membris reipublicæ noxiis ſæpe prompto ac tempeſtivo remegio
opus eſſe, ne malum contagione ſerpat. Addere potuiſſet ter-
tiam ex Gloſſa in Spec. Sax. lib. 2. art. 12. u. 16. und Sieſes
iſt darum, daß man ſich vermuthet, er thue es allein da⸗

rum, daß er das Leben damit friſten wolle.
Uuu 3 LXVII.

—

526 MEDTTAT. AD PANDECT.

LXVII.
Magifratus convitium ſibi ab adpellatore faétum non debet ipſe
vindicare, ſed vindictam a ſuperiore ex ſpectare.

udici ab adpellatoribus convitium fieri non oportere,
alioquin eos infamia notari,; PAULVS in L. 42. de In-

juriis, & plecti ULFIANVS in L. 8. de Adpellat. ajunt;
neuter tamen eorum, ad quem judicem cognitio cauſæ &

dictio pœnæ pertineat, ibi addit. Sed IVELIVSPAVTLVS,
auctor legis 42. alio in loco, qui in Digeſta noſtra relatus
non eſt, ſcilicet in lib. 5. Receptarum ſent. tit. 35. K. 3. hoc
ſupplet, ac convitium tale ab adpellatore factum arbitrio
principis vindicari dicit. Improbat id ScHVLTINGIVSD
in nota 15. ad b. tit. & exiſtimat, corruptum eſſe locum;

ac pro: arbitrio ſeribi oportere: ex veſeripto. Adſenſerunt

ScHVLTINGIO JCti Vitebergenſes menſe Junio anni 1710.
me ipſo interprete hunc in modum: Es ſeynd wider D. Mor⸗

gen unterſchiedene Injurien, deren er ſich in zweyen Adpellations-
Schriften gebrauchet haben ſoll, denuncäret worden. Nun
hat man, dieſerhalben wider ihn zu verfahren, daher Bedenken

getragen, weil ſolche Adpellation annoch rechtshaͤngig und vor
allen Dingen eroͤrtert werden muß. Alldieweil aber die Injurien
an ſich ſelbſt mit der in adpellationem deducirten Haupt⸗Sa⸗
che wenig Connexion haben und von deren Eroͤrterung gar nicht
dependiren, alſo ganz wohl abſonderlich ausgemachet werden

koͤnnen; So haben wir Beklagten zufoͤrderſt daruͤber zu verneh⸗

mmen fuͤr noͤthig erachtet. Nunc vero, re rectius cogitata;
ſententiam muto ac IVIIO PAVEZO accedo, nec, locum

H Ir.

ejus Sorruptum eſſe, mihi perſuadere ſino. Et
juriarum cauſam diverſam eſſe ab ea, in qua adpellatum
fuit, ſciam, & judicibus facultatem, injurias ſibi ratione
oſſicii

ge

tere,
e l.
Uu;
le8

1

elan

hoe
itrio
IVS
,
runt
Hyle

N.

Nn
gken
tig

6%

ct
den
ohe
ala,
cUEH
ir
Iun
e
Gi

SP. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELTL. 52 7

officii illatas in proprio judicio vindicandi, in L. an. pr. iS

quis jus dicenti, c. I. dé Pænis in 6. & Deciſ. Elect. Sax. 79.
fundatam, neon negem, denique titulum D. Apud eum, a
quo adpellatur, aliam cauſam agere compellendum probe no-
rim, quia tamen principalis cauſa, in qua provocatum fuit,
cum convitio hoc cohæret, L. Ie. C. de Judiciis, & actioni
injuriarum quaſi præjudicium facit, L. 10. C. de ICjuriis,
ac adeo hanc ad ſe trahit, argumento eorum, quæ ia Spe-
cimine y47. de Convitiis advocatorum medit. 17. dixi, deni-
que PAVIVS optimus verborum ſuorum interpres eſt, pec-
cabit judex, qui pendente adpellatione convitium ſibi ab
adpellatore factum ipſe vindicat.

LXVIII.
Judex inferior adpellationem, in qua concipienda adpellator
erravit, rejicere nequit,

LXIX.
guin nec leuterationem.

'rrant ſæpiuſcule adpellatores advocative ipſorum in con-
cipiendis libellis adpellatoriis. Iſtum errorem non noce-
re adpellatori, conſtitutum eſt in L. 1. §. 3. de Adpellationibus
&Wι relationibus, L. y. §. 3. 8 4. de Appellationibus reci-
Piendis. Igitur judex inferior hujusmodi adpellationem
rejicere nequit. Sic [Cti Vitebergenſes menſe lJanua-
rio anni 1710. recipiendam eſſe adpellationem, in qua
adpellator Conſiſtorium pro collegio regiminis, der Regie⸗
rung, nominarat, reſponderunt. Similis error erat, quo
quis curiam provincialem Vitebergenſem, das Hof⸗Gerlch⸗
te, adpellarat, quum Lipſienſem, das Ober⸗Hof⸗Gerichte
adpel-

17.

zdpellare debuiſet. Ambo enim Judicia paria ſunt. Ka-
tio iſtarum legum ſine dubio hæc eſt, quod errores in
transſcribendis verbis commiſſi veritati non noceant, L. 92.
de Regulis juris, nec errores advocatorum, qui preces vel
libellos concipiunt, L. 2. C. de Errore advocatorum. Quæ
ratia & ad leurerationes, ac cetera ſimilia remedia referenda
eit. Quum itaque reus condemnatus leuteraſſet, ſed ober-
leuterare ſecundum receptum ejus judicii ordinem debuiſ-
ſet, ICti Vitebergenſes, qui ülum juſtam cauſam habere
videbant, menſe Auguſto 1741. ſic reſponderunt: Nun⸗
mehro aus den Acten ſo viel zu befinden, daß es bey dem am
16. Julii 1739. eroͤfnetem Urthel nicht zu laſſen, alſo die ein⸗
gewandte Leuterung vor erloſchen nicht zu achten. V. R. W.
Rat. Decid. Dieweil Beklagten der begangene Irrthum, daß
er gegenwaͤrtige Ober⸗Leuterung anfaͤnglich nur eine Leuterung
genennet, keinen Nachtheil bringet, ſondern ſolchen Irrthum

zu corrigiren frey ſtehet; So iſt nach Inhalt unſeres Urthels
billig erkannt.
Judex provocationem ad judicem non ſuperiorem, ficubi conſue-

zudine receptæa aut pacto flabilita, aut legibus permiſſa eſt,
rejicere nequit.

LXXI.
Sententia, quam judex neglecta bac provocatione fert,
nulla eſt.

P runſuiga civitas in lite, quam olim, antequam fub ju-
gum mitteretur, cum ducibus ſuis de ſubjectione
exercuit, ad depellendum, quod ipfſi potiffmum ex ad-
pella-

— —- —

=

=

—9 — —. — — — —

1.2

es vl

e
ekende
Cober.
ebuif.
habete

Nup

Aed n.

n otn

SP. PCIV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPEI L. 29

pPellationibus objiciebatur, argumentum, negavit ſubjectio-

nem ex provocatione argui poſſe, mirabili, & quod ſupra cap-
tum meum eſt, ratiocinio. Ita ſcilicet in Parte I. der Braun⸗
ſchweigiſchen hiſtoriſchen Handel pag. 136. ſcribunt: Als koͤn⸗
nen wir bemelte Appellation vor effecta hoher Landesfuͤrſtlichen
Obrigkeit dißfalls nicht achten, wollen auch nicht glauben, daß
Sie geſtalten Sachen nach, und von Rechtswegen dafuͤr zu ach⸗

ten ſeyn. Und ſolches um ſo viel weniger, ecum neceſſe non

lIit, Principem, Præſidem Provinciæ aut Proconſulem, ominia

ea, quæ facit, ut Frincipem, Præſitem aut Proconſulem facere.
Multa namque jure Magiſtratus, aut ex parte faciunt. Et bac
diſtinctio in jure tradiza, ad Reges, Duces, Principes, omnes
Jſuperiores Magiſtratus pertinet, ut quædam jure ſuo atque
boteſtate ſingulari, puta, ut Reges, Duces, Principet, quæ
dam autem jure Mag ſtratus Jaciant. Non probo hæc,
ſed tamen nec penitus improbo, ac edit rem ſcripti iſtius
in notis, quas margini adlinit: Ein Ochſe erkennet ſeinen
Herrn, und ein Eſel die Krippen ſeines gerrn, aber dieſe un⸗
gehobelte Baurnſtolze Geſellen, wollen ihren angebohrnen

Landes Fuͤrſten, davon ſie alle Gnade und Guͤter haben, nicht

erkennen; unverſchamptes leichtfertiges Vorgeben allhier
will der Eſel gar zu hoch hinaus, und will ein Fuͤrſt des
Reichs ſeyn, Narren ſoll man mit Kalben lauſen, lahene
Zoten und wunderliche Tauben, leichtfertiges vermeſſenes
und ganz unbeſonnenes Vorgeben des Raths zu Br.
modum excedere credo. Ita nempe ſcribi oportuiſſet:
Provocationes arguunt utique ſuperiorem poteſtatem ex
una & ſubjectionem ex altera parte. Patitur autem hæc
regula exceptiones, ſicubi adpellatio ad parem vel conſue-
tudine, vel pacto & transacftione ſtabilita eſt. Et exſtant
Tom. X. XK X X hujus-

30 MEDTTAT. AD PANDECT.

hujusmodi exempla, rara quidem, ſed exſtant tamen. Ipfi
Brunſuicenſes pag. 535. hoc allegant: Sintemahl auch von

den meiſten Stetten, als Roſtock, Stralſundt, und andere an

die Statt Luͤbeck, more majorum appellirt wuͤrde, und hat aber
gleichwohl bemelte Statt Luͤbeck uͤber gedachte Stette ſich kei⸗
ner erblichen oder Landesfuͤrſtlichen Obrigkeit anzumaſſen. Po-
tuiſſent & alia commemorari. Ex Pruſſia olim ad ſcabinos

Culmenſes provocatum fuiſſe, LEGNICH in der vorlaͤuffi⸗

gen Abhandlung des erſten Theils von den Geſchiehten der
Preußiſchen Lande Koͤnigl. Pohlniſchen Antheils narrat.
Et Polonos olim Magdeburgum provocafa, ex hiſtoriis no-
tum eſt. Quin imo provocatio ad non ſuperiorem aliquan-
do legibus ſtabilita eſt. In ipſa certe Germania leges pub-
licæ, der Deputations-Abſchied vom Jahre 1600. §. 16, &
der Reichs⸗ Abſchied vom Jahre 1554, his, qui ſumma Ger-
maniæ tribunalla in modicis litibus adpellare nequeunt, ad-

pellationis loco ad exteros provocare permittunt, & judi-

cibus neceſſitatem, acta ad Ctos exteros pro corrigenda
vel confirmanda ſententia mittendi, imponunt, id quod

quodammodo in der Chur⸗ Saͤchſiſchen Erl. Proceß⸗ Ord⸗

nung tit. 34. §. 1. confirmatur. Peccat ergo judex, qui
hanc provocationem ad exteros, vel lege vel conſuetudi-
ne vel pacto ſtabilitam, negligit. Vide Specimen meum 6.
de Reſponfis prudentum medit. 4. & 6. Et quamvis in
medit. j. dixerim, ſententiam judicis, in qua provocatio-
nem ad exteros neglexit, nullam non eſſe, excepi tamen
ihidem n. 3 & S8. Præſentem caſum, & ſic deinde menſe
Martio anni 730. reſpondi: Die Frage: Ob der auf eine
eingewandte Leuterung gegebene und durch einen Doéctorem
privatum concipirte Beſcheid ab Actis zu removiren, und
die Acta anderweit an eine Juriſten⸗Facultaͤt oder Schoͤp⸗
pen⸗

—

h ben

ere gn

Nobe
ſch te
1. o.
diros

rlinff⸗

ten der
Narra.

isno.

Guan.
pub.
6, &
1Ger.
1, X.
jud.
genct
odl
1Ord

etucl.
An 6.
i
1tio⸗
nen
nenle
d
toren

in

In

Beſcheid von
nen und Chur⸗

pen Stuhl zu verſchicken, mithin die wider ſo
dem Beklagtem gethane Vorſtellung in den geme
fuͤrſtl. Saͤchſiſchen Rechten gegruͤndet; bea ete ich billig mit
ja, in Erwegung, daß 1) eine Obrigkeit, auch nach den gemei⸗
nen Reichs⸗Geſetzen, wenn ſie einmahl in der Sage geſprochen,
uͤber das dagegen eingewandte Remedium nicht ing ſprechen
kan, ſondern die Acta und zwar nicht an einzelne Rechtsgelehrte,
ſondern wenigſtens an zwey oder drey derſelben, oder, welches am
ſicherſten, an eine Univerſitaͤt oder anderes Collegium juridi-
cum zu ſchicken ſchuldig iſt, 2) in gegenwaͤrtigem Falle die Sa⸗
che um ſo viel weniger Zweifel hat, da beyde Theile zum Urthel
und Sentenz geſchloſſen, auch deutlich auf das in teutſchen Rech⸗
ten und Gewohnheiten gegruͤndete Beneficium transmiſſionis
provociret, 3) die Churfuͤrſtl. Saͤchſiſche neue Proceß⸗Oro⸗
nung Lit. 24. §. (. G 2. dieſes ohnedem gemeine Recht beſtaͤ⸗

tiget, und verordnet, daß der Richter uͤber die Leuterung nicht

ſelbſt ſprechen, ſondern die Acta an ein ganz Dicaſterium dieſer
Lande verſchicken ſolle, 4) ein contra ſolitum judiciorum ordi-
nem geſprochenes Urthel nichtig, und ab Actis zu removiren iſt,

L. 4. C. de Sentent. & c interlocut.

LXXII.

Judex, pendexte adpellatione, ne quidem pro inſtruendis apo-
kolis litigatores ad editionem inſtrumenti cogere, aut ad au-
diensiom citare,

LXXII.

ſJed ſaltem, ut edant, vel abu ſe compareant, monere ac invi-

tare poteſt.
XXX2zZs Sæpe

522 MEDITAT. AD PANDECT.

æpe contingit, ut in media lite, cauſa nondum ſatis co-
J gnita & inſtructa, adpelletur, ac apoſtoli requirantur,
ad eos vero recte conficiendos vel documenti, ab alterutro
litigatore poſſeſſi, inſpectione vel pleniore cauſæ cognitio-
ne opus ſit. Quæritur, an tunc judex, non obſtante pro-
vocatione, editionem poſcere, vel partes ad ſe citare poſſit.
Negarunt hoc Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni 1726:
Iſt der Stadt Trident von ihrem Biſchofe per Reſcriptum quf⸗
erleget worden, daß die Buͤrger den biſchoͤflichen Hof bewachen
ſollen, wogegen die Stadt an den Reichs⸗Hof⸗Rath adpelliret,
auch unterſchiedene Mandata ausgebracht; Als nun der biſchoͤfli⸗
che Fiſcus der Stadt, einen dieſe Sache betreffenden Receſs vom
Jahre 1620. heraus zu geben, ammuthet, auch zu dieſem Ende
Termin auf inſt⸗henden 2. Maj. ausgebracht, ſo en ſtehet erſt⸗
lich die Frage, ob dieſe geſuchte Edition pro attentato zu achten
ſey, oder nicht. Nun moͤte vielleicht der Fiſcus vorwenden, es
ſey nur dieſes pro attentato zu achte, wenn der Judex a quo in
der Haupt⸗Sache ſelbſt procediret, und entweder die Exſequu-
tion vollſtrecket, oder in der Poſteſſion eine Veraͤnderung ma⸗
chet, arg. Wovellæ 137. cap. 3. in fine, folglich, und da das
Haupt⸗Werk durch die geſuchte Edition im geringſten nicht ver⸗
aͤndert werde, falle auch die Attentaten⸗ Klage gaͤnzlich hinweg.
Alldieweil aber nach eingewendeter Adpellation alles in dem
Stande bleiben muß, worinnen es zur Zeit, da die Adpella-
tion eingewendet worden, geweſen, L. un. §. 3. MWibil inno-

vari adpellatione interpoſita, mithin alle Novationes verbo⸗
ten ſeynd, und pro attentatis geachtet werden, hiernaͤchſt

nach aller Rechts⸗Lehrer Meynung ein Attentatum alſo de-
finiret wird, quidquid inferior facit in præjudicium litis co-
ram ſuperiore judice introductæ, vide LVDOLEFI Jas
Camerale pag. 255 Und denn die Edition eines zu der Haugt⸗

is ed.
ntur,
utro
nitie.
e Po.
Dolk
N
mmal
vochen
elire,

Geſt,

don

Ede

ſ ⸗

Gchen
en, 4
non
egon.
6 N
1 N

t e H

eto⸗ .

en

elle.

vno⸗

SP. pckv. DE POT. JVD. INFER. CIRCA. ADPELL. 133

Sache gehoͤrigen Documents ſonder Zweifel liti præjudiciret,
alſo pendente adpellatione nicht in dem Unter⸗Gerichte, ſon⸗
dern allenfalls bey dem Ober⸗Richter geſuchet werden muß; So
iſt vielgemeldetes des Fiſci Suchen pro attentato zu achten. Id
tamen judici licere puto, ut litigatores ad edendum vel com-

parendum apud ſe non cogat quidem, ſed roget magis,

moneat ac invitet, & rem quaſi eorum arbitrio relinquat.
Ipſe ego tribunalibus, quibus adſideo, auctor fui, ut id fa-
cerent, talesque literas emitterent: Dieſelbe wollen zu gruͤnd⸗
licher A Abfaſſung des geſoͤderten Berichts vor uns erſcheinen, zu⸗

foderſt die Guͤte pflegen, und in deren Entſtehung bey einem an⸗

zuſtellendem Verhoͤre die noͤthige Nachricht von der Sache er⸗
theilen; vel: das Document ſub A, ohne deſſen Einſicht der
gefoderte Bericht nicht gruͤndlich verfaſſet werden kan, entweder
in Original oder in beglaubter Abſchrift ad Acta geben. Refra-
gante tamen petitioni huic vel utraque vel alterutra parte,
judex nec mulctam dictare, nec neceſſitatem i imponere, ſed
rem, ut eſt, ad ſuperiorem referre debet.

LXXIV.
Judex minor, pendente ſuper proprietatis cauſa adpellatio-
ne, nec poſſeſſioni ſe immiſcere, nec attentata a partibus
revocare,
LXXV.

ſed bæc omnia jadici majori relinquere debet.

534 MEDITAT. AD PANDECT.
LXXVI.

Quodſi tamen ipſe adpellator quid attentat, exſtinguitur adpel-
latio, atque jus cognoſcendi & revocandi ad judicem minorem
revertitur.

LXXVII.

In Saxonia vero etiam boe caſu ſuperiori ſerilbendum ejusque
jnſus exſpectandus eſt.

OBERTVS LANCELLOTTVS in vaſto de Attentatig

libro Part. 3. caput 27. de Judice, per quem attentata re-
vocantur, inſcripſit, torque allegationibus, communibus opi-
nionibus, ampliationibus & limitationibus farſit, ut, quid ille
tandem velit, profecto non intelligam miſer. Ego autem ſic
ſentio: Revocatio attentatorum & cognitio de iis ad judicem
ſuperiorem, cujus majeſtas per hoc læditur, pertinet, cap. 4.

X. & cap. 7. in 6. de Adpellationibus. Excipit cap 42. X. de

Adpellat. caſum, quo is ipſe, qui adpellavit, adverſarium ex-
ſpoliat, ac ſe ita adpellationis beneficio indignum reddit.
Tunc enim, exſtincta adpellatione, reviviſcit judicis inferio-
ris poteſtas. Et ſic Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni
1727. reſponderunt: Daß Beklagter in dem Beſttze des ſtreiti⸗
gen Guthes zu ſchuͤtzen, und Klaͤger demſelben alle durch die er⸗
griffene Poſſeſſion und den ganzen Proceß verurſachte Unkoſten

und Schaͤsen, welche Beklagter eydlich angeben kan, zu erſtatten

ſchuldig ſeyn. V. R. W. Rat. Decid. Klaͤger vermeynet, es
ſtehe dem Beklagtem weder einiges Recht noch Beſitz in dem
ſtreitigem Guthe zu, nachdem die in ſeinem Faveur ehemah⸗

len ausgefallene Canzley⸗Decreta durch die aus der Kapſerl.

Cam⸗

— —, — —

0fem

Ultt

toti 1
late.
o
idile
en ſe
Clcem
X6
n er
ecc
ferio.
anl
e⸗
en
atten

1,/G

de
nth
nct
C

SP. perv. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPELL. 535

Cammer erhallene Befehle caſſiret worden. Alldteweil aber Be⸗
klagter ohnſtreitig in dem Guthe geſeſſen und davon Poſſeſſor ge⸗
weſen, uͤberdieß die an hoͤchſtgedachte Cammer gerichtete Adpella-
tion dadurch, daß Klaͤger pendente lite eigenmaͤchtig ſich in den
ſetzet, und ein Attentatum begangen, laͤngſtens erloſchen
iſt; So haben wir Beklagten in dem Beſttze geſchuͤtzet, und
Llagern in alle Schaͤden und Unkoſten verdammet. At enim
vero in Saxonia noſtra etiam hoc caſu ſcribendem eſt ad ju-
dicem ſuperiorem ejusque juſſus exſpectandus.

LXXVIII.

Procuratorum, generali ſaltem ac ad primam inſtantiaom reſtri-
cto mandato inſtructorum, etſi adpellandi poteſtas eo non con-
zineatur, adpellationes rejici nequeunt,

LXXIX.

Judn nec falſorum procuratorum provocationes, ſi quidem a do-

mino deinde ratibabeantur.
*½

In Saxoniaæ adpellationes etiem ſine mandato interpoſitas, gquam-
vis ratibabitio non accedat, recipi oporter.

ui ſe pro procuratore gerit, nec tamen mandatum ex-
hibet, falſus procurator dicitur, nullumque eſt, quid-
quid ille agit, L. 24. C. de Procuratoribus. Igitur judex
ejus

576 MEDITAT. AD PANDECT.

ejus provocationes impune negligit. At in Saxonia nec hoc

ei licet, ſed ſcribendum tamen eſt ad principem. Vide das
Generale vom 4. Octobr. 1720. in der X. Beylage der Erl.

Proceß Ordnung. Cum falſo tamen procuratore non eſt
confundendus generalis, qui ſcilicet mandato ad cauſam ſim-

pliciter dato inſtructus eſt. Etſi enim in eo mandato nulla

adpellationis mentio facta ſit, tamen ei adpelliare licebit, L.

19. C. de Procuratoribus, LE. 9. C. de Adpellationibus. Vide
CARFZOVIVM lib. 3. Reſponſo 109, . 13, I4. Extendimus hoc

ad eos procuratores, quibus mandatum ad totam quidem
ce ulam, ſed ſaltem in inferiore judicio, agendam datum eſt.
Nam adpellationes in inferiore judicio interponuntur. Et

ſic menſe Septembri anni 1730. reſpondi: Weil die einmahl

in der Haupt⸗Sache ertheilte Vollmacht auf die Leuterungen und

Adpellation erſtrecket wird, ſo hat Daͤniel Heinrich Reichels Vor⸗

wand nicht ſtatt. Quin imo adpellationes a falſo procurato-

re interpoſitæ, ſiquidem deinde ab eo, cujus procuratorem

adpellator ſe dixit, ratæ habeantur, convaleſcunt. Nam
ratihabitio mandato in omnibus negotiis æ quiparatur, L. ult.
C Ad §& G Macedon. retrotrahitur ad initium, L. 6. §. 9. de
Negotiis geſtis. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Aprili 171.
reſponderunt: Es will zwar Beklagter die Formaͤlien des von
Klaͤgern eingewendeten Remedii ſuſpenſivi in Zweifel ziehen.
Nachdem aber aus dem beygelegten Protocollo erhellet, daß ſol⸗
ches Remedium ſofort nach Eroͤfnung des Urthels vom Procu-

ratore interponiret worden, und denn ein Procurator dieſes

auch ohne ſpeciale Vollmacht zu thun wohl vermag, und die er⸗

folgte Ratihabition des Principalen ad tempus interpoſitio-

nis zuruͤck gezogen wird; So haben wir beſagte Formalien vor
richtig paßiren laſſen.
LXXXI.

— S
nec h.

ide das

Non

lamſn.
to

ebi L.

U
mushe
Iim et
r. E

aN

6
oenet-
roren

SP. DCLVI. DE REMISSIONE A CTOnR. 537
LXXXI.

Comminatio adpellationis non eſt adpellatio, atque adeo a ju-

dice inferiore impune negligitur.

P facto hoc obtigit: Flagitarat quis, ut teſtes ſibi contra
ſolitum judiciorum ordinem producere liceret, ac, ni
Judex gratificaretur, adpellationem fibi reſervaret. Negli-
git hanc adpellationem judex & teſtes non admittit. Quæ-
ritur an impune? Utique. Nam ad adpellationem rite in-
terponendum neceſſe eſt minimum, ut quis: adpello; præ-
ſentis temporis verbo dicat, L. z. de Adpellationibusr. Com-
minatio ergo adpellationis non ſufficit. Sic Scabini Viteber-
genſes menfe Auguſto anni 1443. reſponderunt: Es hat die
nicht eingewandte, ſondern nur vorbehaltene Adpellation gar
wohl uͤbergangen werden konnen.

SPECIMEN DCLVI.
AD PIB. XLEIIII. TI YZ. I.

REMISSIONE ACTORUM
DiE X. NOVEMBR. ANNlI. clo lo CC XLVI.
PVBLICE DEFENSVM

CHRISTIANO LUDOVICO SPIESS
BERO L.
. I.
Judeær ſuperior, qui judicis, a quo aldpellatum fuit, ſenten-
tiam confirmat, remittere cauſam & acta judici in-

Jeriori ſolet, non debet. .
Tom. X. VVyVy Iudi-

MEDITAT. AD PANDECT.

udicem ſuperiorem, qui judicis inferioris ſententiam
cauſa cognita confirmavit, remittere cauſam judici in-
feriori neceſſario debere, crediderunt aliqui propter
Verba cap. 59. X. de Adpellationibus: illum ad inferiorem re-
mittat, ignari, hoc capitulum poſtea in cap. y5. de Adpellatio-
nibus in 6. emendatum, judicisque ſuperioris arbitrio ac po-
teſtati permiſſum fuiſſe, retinere cauſam vel remittere. Sic-
que Cti Vitebergenſes menſe Martio anni 1740. reſponde-
runt: Dieweil das fol. 28. ſeq. befindliche Urthel zwar vor kei⸗
ne Reformatoria zu achten iſt, gleichwohl Beklagter ſich daruͤber,
daß die Sache nicht an den vorigen Richter zuruͤck gewieſen wird,
keinesweges beſchwehren kan, da die alte Rechte, cap. 59. X. de
Adpellationibus, welche den Ober⸗Richter nach geſprochener
Confirmatoria zur Remiſſion der Acten verbinden, nachgehends
in cap. 5. de Adpellationibus in 6. aufgehoben ſeynd, und dem
Ober⸗Richter, die Sache entweder zu behalten oder zuruͤck zu: ge⸗
ben, frey ſtehet ꝛc.

II.
PFacta actorum ad judicem inferiorem remiſſione, tempus proba-

tionis, in ſententia impoſitæ, ex die, quo r-miſſto bac pro-
baturo ſigniſicata fuit, initium ſumit.
III.

Arque adeo dilationem peti, non neceſarium, ſed conſultum
tamen eſt.

V.
Et judex inferior ante remiſſionem banc frobaturo dilationes

tot, quot poſcit, ad ſimplicem petitionem ejus indulge-
re poſſe videtur.
Joent plerumque judices ſuperiores poteſtate ſibi data
non uti, ſed, poſtquam ſententiam priorem confirma-
runt, litigatores, cauſam & acta ad judicem inferiorem re-
mirtere.

—

eNtian

kici in.

rODtr

A re.
Alotis.
Re
e. N.
Ponde.
Hor i
ariben
friid⸗
Xa
Gcynet
hede
Dden

2

tlkr.

,⸗

un

jonet

i Nun

firme.
en v.
itere

SpP. DCLVI. DE REMISSIONE ACTOR. 139

mittere. Tunc vero lis magna oritur, an tempus probatio-

nis in priore ſententia impoſitæ ſtatim ex die rei judicatæ,

an vero ex die remiſſionis partibus ſignificatæ initium capiat.
Et poterat hoc ultimum defendi, quoniam ſine actis proba-
tio confici nullo modo poteſt. Nam quum impoſſibilium nul-
la ohligatio, L. 185. de Regulis juris, confectio vero proba-
tionis ſine actis ſit res impoſſibilis, tempus probationis im-
Poſfitæ ante remiſſionem actorum initium capere non vide-
tur. Ne tamen negligentiæ inſimuletur probaturus, rectius
facit, ſi judicem, cui probatio exhibenda eſt, adeat, ac dila-
tionem petat. Quam judex inferior denegare ei nullo modo
poteſt. Conſentit hac in parte nobiſcum vir fummus, Jo.

Florens Rivinus, in doctiſſimo, quod Dom. II. p. F. Ep. an-

ni 1745. Lipfiæ propoſuit, programmate, & divi quidem Pa-
rentis ac illuſtris ordinis ſui ſententiam, quod neceffitas pro-
bandi etiam ante remiſſionem actorum incipiat, tuetur; fed
æquiſſimum hoc temperamentum prudenter addit: S vero
Jortaſſe ob defectum actorum artieulos probatorios conſeribere
ægre poterit, di ationem facile impetrabit. Egregie profecto.
Nec demonſtrationem impedimenti vel jusjurandum, quæ
folemnia in legibus inprimis Saxonicis, vide die Erl. Pro⸗
ceß⸗ Ordnung tit XX. § 32, præſcribuntur, exigere neceſ-
ſum habet judex, qui dilationem concedit. Nam quum
ipſe hoc invincibile impedimentum certo ſciat, quid opus
eit probatione aut inutili jurejurando? Sic reſpondefunt
Cti Vitebergenſes menſe Februario anni 1733: Daß die
von Klaͤgern unternommene Ungehorſams⸗Beſchuldigung in An⸗
ſehung, daß die Richter bey Verſtatung der gebetenen Friſt die
Wahrheit der deßhalb ang fuͤhrten Urſachen gewiß gewuſt, alfo
keinen uͤberfluͤtzgen Beweiß oder Eyd fordern moͤgen, nicht
ſtatt hat.

YVV Z v.

540 MEDITAT. AD PANDECT.
Qui propter tardiorem actorum ex judicio ſuperiore remiſſio-

nem in probando impeditus fuit, contra deſertionem pro-
bationis in integrum reſtituendus eſt,

VI.
dummodo extra culpam ſit.

Qn in tribus antecedentibus meditationibus dicta, æqui-
tati conveniunt, atque in conflictu defendentur. Dilſ-
plicuerunt ramen, ne quid diſſimulem, aliis illuſtribus Col-
legiis, ipſique ſummo tribunali, quæ dilationes has a judi-
ce ſine ſolemnibus concefſſas nullas ac probationem deſer-
tam declararunt. Cedo igitur lubenter, cum hoc tamen tem-
peramento, ut is, qui invincibili hujusmodi obſtaculo in
probatione impeditus fuit, ex capite impoſſibilitatis mora-
lis & clauſula Prætoris generali in integrum reſtituatur, ſi
quidem ipſi nulla culpa, quod remiſſio facéta non ſit, im-
putari poſſit. Nam quid faciat miſer inter ſacrum & ſaxum
conſtitutus. Articuli probatorii, ut illuſtris Kivinus ſupra
memorato loco recte ait, ob defectum actorum conſcribi
ægre, imo, quod ego addo, plane non potuerunt. Inſpi-
cienda quippe ſunt documenta, legendæ regiſtraturæ, alle-
ganda folia; ad quod acta privata non ſuffieiunt. Objicis;
ſolicitet probaturus ipſe remiſſionem inſtanter ac ſæpius, &
ſi literæ nihil efficiunt, Romam proficiſcatur, atque remiſſio-
nem precibus importuniſſimis præſens extorqueatf. Dictu
hæc facilia ſunt, ſed res ipſa difficillima. Sæpe etiam ad-
verſarius adpellavit; huic igitur cura & impenſa remiſſio-
nis incumbit, hic vero nihil facit. Ais forſan; neceſſe eſt,

ut probaturus ſumptus & ſportulas pro eo tantiſper ſol-
vat.

egn.
r b.

SC.

judi.
leler⸗
len .
lo n
or:-
tun 1
in.
D
ſupne
lendi
loſi:
,Ae.
bicis
900

ſo.

Dn
a.
niſlie⸗
le e
1ſ.

6

SP. DCLVI. DE REMISSIONE ACTOR. 741

Vat. Durum hoc profecto, & nec juvat ſemper. Aliquan-
do enim hi, quos remittere acta oportet, negotiorum mo-
le obruti, vel alia de cauſa, etiam poſt ſolutionem ſportu-
larum, tergiverſantur tamen; aliquando auriga & curſor
Ppublicus in mora eſt, aliquando judex inferior ſerius adta
ad ſe remiſſa aperit, & litigatoribus inſpicere permittit. In-
terim tempora probationis ac dilationum vel plane præterie
runt, vel eousque effluxerunt, ut pauxillum, quod ſupereſt,
inſtruendæ probationi, ſæpe laborioſiſſimæ, non ſufliciat.

Confugiendum itaque eſt tandem ad reſtitutionem in in-

tegrum. Quod temperamentum jam olim propoſui ac re-
ſponſo firmavi in Specimine 64. de Reſtitutione in integrum
ex elauſula generali medit. 2, nunc vero alio a Ctis Viteber-
genſibus exarato firmabo: Daß Beklagte an denen bey ihrem
Beweiſe inducirten Documenten ſich nicht verſaͤumet, derowe⸗
gen Klaͤgere mit Recognition ſolcher Documenten nicht zu ver⸗
ſchonen. V. R W. Rat. Dec. Alldieweil das Urthel Vol.
IV. fol. 72. zwar denenjenigen, welchen etwas zu thun aufer⸗
leget, in Saͤchß. Friſt behoͤrige Termine unter der Verwarnung,
daß in Entſtehung deſſen darauf erkannt, und ſelbige mit ihrem
diesfalls beſchehenem Suchen fernerweit nicht gehoret werden
ſollen, auch bey Verluſt des beneficii reſtitutionis in inte-
grum, auszubringen anbefiehlet, gleichwohl Beklagten, vor
Remiſſion der Acten etwas, inſonderheit Schriften und Do-
