principe ſibi pro beneſficio expetierunt, lætique priſtinum,
etſi pinguius, alii animoſiori viro, ut duro ligno durus cu-
neus eſſet, ceſſerunt. Narrat Henr. Bel’glius in Facetiis

Jol. 6. Vendelinum ſacerdotem a ruſticis accuſatum, penten-

tibus his, ut alius ſibi ſacerdos daretur, reſpondiſſe: Ego
vero, ut alii mihi ruſtici dentur, peto. Neque enim mi-
nus ægre illos fero, quam illi me.

XLIII.
Clerici mortem meriti judicibus civilibus tradendi ſunt,
cum interceſione pro vita ipſorum,
XLV.
Jucæ interceſſio ludiera eſt & ineficax.
XLVI.

Unicum ſaltem, idque primum, exemplum interceſſionis ſeriæ,
y' ad tembus eficacis, reperitur.

QAlericus, etſi mortis pœnam meruerit, ad eam tamen a
judice eceleſiaſtico non damnatur, ſed degradatus ma-
giſtratibus civilibus traditur, ſecundum leges puniendus;
pro quo tamen, Innocentius III. in cap. 27. Pr. X. de Ver-
borum ſignif. ait, debet eccleſia icaciter intercedere, ut ci-
tra mortis periculum circa eum ſententia moderatur 5 cujus
Sgg s inter-

4²² MEDITAT. AD PANDECT.

interceſſionis illuſtre exemplum in Joanne Huſſo Conſtan-

tiæ combuſto vide apud Hermannum von der Hardt in Actis

Concilii Conſtantienſis tom. IV, Part. 6. pag. 449. Quod exem-
plum dum memorat Bæbmerus in jure eceleſiaſtico lib. 5. tit. 39
§. 121, addit in §. 122: ſed mimica, hypocritica & nefandißſima
Juit bæc interceſſio, ex orco, in quo pater ejusmodi hypocritarunm
reſidet, revocata, nec tamen mirandum eſt, ſimulatam banc mi-
ſericordiam ab omnibus adoratam & in admirationem tractam
fuiſſe, quod terror furoris contra heæreticos effuſi, omnes in ſub-
miſo ſilentio detinuerit. Qua in re ego illi facile adſentio, at-
que, ipſum Innocentium III. in ſapra memorato cap. 37 in-
terceſſionem non ſerio, ſed ſaltem dicis cauſa, præcepiſſle ac
vocem efſicaciter per ludibrium adjeciſſe, credo. N nquam
interceſſiones hæ ſeriæ, nunquam efficaces, fuerunt. Scri-
Ppſeram jam hæc. Sed, dum pro ſententia mea exemplis fir-
manda ſacras hiſtorias evolvo, incido in vetuſtiſſimum ac pri-
mum omnium, idque & ſerium & aliquamdiu efficax fuiſſe re-
perio. Habet id Sulpicius Severus in lib. 2. ſacræ biſtoriæ pag.
119. q. Priſcillianus nempe, vir bonus & innocens, hæreſeos
damnatus ab epiſcopis, ad Maximum imperatore fl provoca-

bat; ad quem deduétus, quum ab Itha io quadam gravi-

rer accuſaretur, Martinus Turonenſis epiſcopus, apud
Treveros conſtitutus, non deſinebat inerepare Ithacium, ut
ab accuſatione deſiſteret: Maximum orare, at ſanguine in-
felicium abſtineret: ſatis ſuperque fufkcere, ut epiſcotali ſen-
tentia bæretici judicati Eccleſiis pellerentur: novum eſſe cg
inauditu nefas, ut cauſam Eccleſiæ judex ſæculi judicaret.
Deneque guoad usque Martinus Treveris fuit, dilata cogni-
tio eſt, & mox diſceſſurus, egregia authoritate a Maximo
elicuit ſponſionem, nibil eruentum in reos conſtituendum,
Sed poſteg Imperator per Magnum && Rufum epiſcopos de-
pra-

pra
.
noju
ſeen
gil
Vit,
ſi
li⸗
e
61
1

.

—
nſtan.

A
Lem
n
torumn
le mn.
ten
1/u.

0,11.

II.

e i
um
eri.
8 ſi.

e .

ele⸗
ie
ſec
Oci.

pul
i.
en-
*
ret.
u.
innl
un

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 423

pravatus, & a mitioribus conſiliis deflexus, cauſam præfecto
Evodio permiſit, viro aeri, & ſevero. Qui Priſcillianum gemi-
no judicio auditum, convictumque malehcii, nec difitentem ol-

ſcæœnis ſe ſtuduiſſe doctrinis, nocturnos etiam turpium fæminarum

egiſſe conventus, nudumque orare ſolitum, nocentem pronuncia-
vit, redegitque in cußediam, donec ad brincipem referret. Ge
Ris ad Palatium delatis, cenſuit Imperator, Priſeillianum ſo-
ciosque ejus capitis damnari oportere. Cæterum Ithacius vi-
dens quam invidioſum ſibi apud Epiſcopos foret, ſi accuſato
etiam poſtremis rerum capitalium judiciis aſtitiſſet (etenim ite-
rari judicium neceſſe erat) ſubtrabit ſe cognitioni, fruſtra cal-
lido jam ſcelere perfecto. At tum per Maximum accuſator ap-
bonitur patricius quidam, fiſci patronus. Ita eo inſiſtente, Pri-
ſcillianus capitis damnatus eſt, unaque cum eo EFliciſſimus
Armenius, qui nuper a Catholicis, elerici Priſeillianum ſecu-

ti, deſciverant. Latronianus quoque, & Euchrocia, gladio

peremti. Sed poſtea Leo I. pontifex Romanus, in epiſtola 95.
landavit Maximum, quod & Martini interceſſionem & ſuam
promiſſionem neglexerit: Profuit diu iſta diſtrictio eccle-
ſiaſticæ lenitati, quæ etſi ſacerdotali contenta judicio cruentas
refugit ultiones: ſeveris tamen chbriſtianorum principum conſti-
tutionibus adjuvatur, dum ad ſpirituale nonnunquam recur-
runt remedium, qui timent corporale ſupplicium.

XLVII.

De eriminibus elericorum atrocioribus judex eccleſiaſticus civili-
iter &° ſæcularis eriminaliter cognoſcunt.

XLVIII.

1

Judex eccleſiaſtieus ſæcularis judicium ſequi neceſſum
non babet,

XLIX.

MEDITAT. AD PANDECT.
XLK.

ſed abſolutum ab boc condemnare,

L.

quin & ante finitam eriminalem cauſam zviliter ju-
dicare poteſt.

Fic procurator ſacerdotem peſſima fama laborantem in
jus ad Conſiſtorium vocarat, ſed nondum finita in
Conſiſtorio cauſæ cognitione ad judicium ſæculare traxe-
rat, & accuſationem peregerat, ut nihil, quam ſententia,
ſupereſſet, animadvertens vero, probationes ſuas adeo cla-
ras non eſſe, ut vel pœna criminalis vel quæſtio decerni
poflet, metuensque illum ad canonicam purgationem ad-
miſſum aque tunc abſelutum iri, ad Conſiſtorium redie-
rat, primamque actionem, quæ ſaltem ad remotionem ab
officio te debat, renovarat, prudente conſilio, gnarus ſci-
licet, in cauſa civili etiam artificialem probationem per in-
dicia & ſuſpiciones ſufficere, quæ ad pœnam graviorem de-
cernendam non ſufficit, Articule Carolino 22, 66, 67, 69. L. †.
pr. de Pœuis. At reus exceptiones litis pendentis & præ-
judicii opponebat, quas theologi & [Cti Vitembergenſes
hunc in modum rejecerunt: Obwohl vorgeſchuͤtzet wird, daß
dieſe Sache noch zur Zeit an das geiſtliche Conſiſtorium nicht

gehoͤre, ſondern demſelben exceptio litis pendentis & indeciſæ

auch præjudicii im Wege ſtehe, indem die bey der Juſtitz⸗Canzley
wegen dieſer Sache angeſtellte Inquiſition voͤllig zu Ende gebracht
und zum Urthel beſchloſſen worden, alſo nach Vorſchrift der Rech⸗
te in L. ult. C. de Ordine judiciorum vor allen Dingen die
cauſa criminalis entſchieden werden muͤſſe; Alldieweil aber cau⸗

ia

pr⸗
nae
U

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM 425

ſa criminalis nicht allezeit, ſondern gar oͤfters cauſa eivilis
Ppræjudicial iſt, aber beyde zugleich, oder eine nach der andern
nach Belieben trastiret werden koͤnnen, L. un. C. Quando ci-
vilis actio eriminali præjudicet, und denn allhier die cauſa con-
ſiſtorialis viel eher, als die cauſa inquiſitionis, præjudicial iſt,

indem das Conſiſtorium, wenn gleich der weltliche Richter den

Beklagten von dem Ehebruche, Huhrerey und der darauf geſetz⸗
ten Strafe looß ſpraͤche, gleichwohl einen ſo uͤbelberuͤchtigten Mann

zum Aergerniß und Schaden der Gemeinde und des umliegenden
Landes nicht bey dem Pfarr⸗Dienſte laſſen, ſondern Amt⸗und Ge⸗

wiſſens⸗halber ihm denſelben abnehmen, der weltliche Richter hin⸗
gegen, wenn es zu einer peinlichen Strafe kommen ſollte, erwar⸗
ten muß, daß die geiſtliche Obriskelt den reum ſeines geiſtlichen
Amts entſetze, hiernaͤchſt dee in der Criminal- und Inquiſitions-
Sache bey der Juſti⸗-Ganzley verhandelte Acta complet, beylle⸗
gen und die Sache dergeſtalt reif iſt, daß ſie, das Urthel moͤchte in
der Canzley ausfallen, wie es wollte, in Conſiſtorio, ſo weit ſie
zu deſſen Cognition gehoͤret, wohl entſchieden werden kan; So iſt ꝛc

COROLELARIA.

I. Pœna ſacerdotum blaſphemantium eſt remotio ab offi-
cio, quam remitti non facile oportet. Vide Specimen
565 de Blaſphemia, medit. 18.

2 Sacerdos hæreticus loco movetur, quamvis ſilentium,
& quod nihil receptæ doctrinæ chriſtianæ contrarium
docere velit, polliceatur. Vide Specimen 566. de Hæreſi,
medit. 8.
3 Jus puniendi clericos a magiſtratu inferiore per conſue-
tudinem & præſcriptionem adquiri poteſt; nam exce-
Ptio clericorum a foro ſeculari juris humani, non divini,
nec gentium eſt. Vide Specimen meum LXXMI. de Con-
ſiſtorio, medit. 5 6.

4²⁶

MEDITAT. AD PANDECT.

4.

Jus canonicum clericos, qui hominem culpa necarunt,
irregulares facit atque a ſacerdotio arcet, quod inter
proteſtantes adhuc hodie, quod ad culpam lartam uſu
ſervatur, in culpa levi vel leviſſima vero non ſervatur.

Dinxi in Specimine 602. de Homicidio culpabili, medit.

36 67 39.

Dixi ibidem in medit. 40. de clerico venatore, nega-

vique, eum peccare. In qua ſententia confirmor per
hoc, quod 1) inter Hebræos ſacerdotes & levitæ ve-
nationem exercuiſſe videntur, Leviticorum XVIII, 13.
2) pontificii ipſi jus canonicum hac in parte uſu non
ſervant, quum in Auſtria ipſe viderim, monachos in
cœnobiorum fuorum ſaltibus cum telo venandi cauſa
impune ambulare nec quenquam ex iis, qui mecum
erant, hoc eis vitio deciſſe.

Probo tamen egregium temperamentum Kablii in Ele-
mentis juris canonico-pontificio-eceleſiaſtici lib. 4. tit. 11.
§. 84; venationem clericis licitam, ſed non decoram eſſe.

Ergo clericus venator culpam ſaltem leviſſimam com-

mittit, et a Ctis Vitebergenſibus apud Bergerum Parte
II. reſponſo 21. ad damnum, quod inter venandum de-
derat, dum equus in nemore paſcens fragore teli ex-
ploſi territus ſe præcipitaſſet, ſarciendum damnatus fuit.

EC,

SP. DCLI. DE INTERDICTIS.

SPECIMEN DCLI.
4ADLIB. XIVIII. VITI. XXII.

INIERLDICIIS

MODVM PROGRAMMATIS

PVBLICEPROPOSITVM.

rro infinita delictorum varietate pœnarum genera mul-
tiplicari oportebat. Eæ enim pœnæ, quæ in uſu ſunt,
carcer, mulcta, relegatio, fuſtigatio, gladius, fur-
ca, explendæ juſtitiæ ſæpe non ſufficiunt. Præſtat ergo re.
duci aliquas ex antiquis pœnis, quas deſuetudo huc uſque
inumbravit. Poterant inprimis interdictiones revocari, quæ
olim frequentiſſime, hodie rarius adhibentur. Solebant ſci-
licet Romani veteres in puniendo ſpectare, quid reo inpri-
mis utile aut jucundum eſſet, hocque uti eum aut in per-
petuum, aut ad tempus vetabant, L. I. §. 13. de OGhicio præ-
fecti urbis, L. 7. §. 21. J44. de Interdictis & relegatis. Hæc

profecto interdictio acerbiſſimum doleris ſenſum infert.

Teſtatur Corafius in epiſtolicis quæſtionibus cap. 18, ſibi du-

rius ipſa morte ſupplicium fore, ſi libris & ſtudiis interdice-
retur. Audiamus ipſum: Grave conſtitueretur, inquit,

mihi ſupplicium, ſi cum civilibus ſtudiis, atque adeo cæte-
ris, cum licet, diſciplinis, tam diligentem navem operam,
libris, & ſtudiorum ſolatio, interdicerer. Reéte quidem, mi
Alexander, nam cum omne ſtudioſo, quemadmodum Plinius
H h h 2 Junior

4² MEDTTAT. AD PANDECT.

Junior (*) ſcribit, ſit ex ſtudiis ſolatium, omne mihi vitæ
ſolamen, dicam amplius, vivendi deſiderium, auferret,
qui libros, veteres meos amicos, mihi adimeret, nam cum
literæ, ſicut Ariſtoteles dicere ſolebat, inter ſecunda & pro-
ſpera ſint ornamentum, & inter adverſa refugium, omnj
ſolatio ſtudioſi, ne dicam docti homines, privari videntur,
quibus cuſtodia collocatis, ſtudiis interdieitur. Quod pœ-
næ genus, nonnullis olim irrogatum, ſuadent Tranquilli
(**) verba. Quibusdam, inquit, cuſtodiæ traditis, non mo-
do ſtudendi ſolatium ademptum, ſed etiam ſermonis 8o& colloquii

uſus. Huc usque Coraſius. Ad iſtum vero, quem Cora-

ſius habet, Suetonii locum Yorrentius obſervat, in duobus
libris manu ſcriptis pro: ſtudendi; legi: ſcribendi; quod
ſibi magis placeat. Novi ipſe exemplum doctiſſimi viri, qui
ſummam ex ſcribendis libris voluptatem capiebat, ac, ii mo-
do librarios ſumtum ferentes inveniſſet, orbem terrarum
libris impleſſet. Is, quum ſcribendo interdiceretur, hoc
tam ægre ferebat, ut amotæ fere mentis ſigna ederet. Et
profecto, qui ſtudendo, legendo, ſcribendo innutriti ſunt,
ſi exercitio hec penitus & diu arceantur, vix ſanam men-
tem retinebunt. Sunt enim eruditorum ingenia lapidum
molarium inſtar, qui, niſi frumentum, quod commolent
ſuffundas, ſe ipſos conterent. Paulus Pelliſſonius, doctiſſimus
vir, baſtilliæ incluſus, omnique ſupelleétile libraria privatus,
idem malum veritus, ut aliquid haberet, in quod vires
ingenii qualitercunque intenderet, primo mane acus per
totum carcerem ſparſit, ac deinde reliquum diem iis recolli-
gendis impendit, Et interdictionibus ea hodie fere ſola in uſu

eſt,

(*) Plin. Vib. VIII. Epiſtola 19.
*) Sueton, in Tiberie cap. 61. .

—
Vlte

etret,

cum
Pro-
omn
entn
0e.

rili

h.
gui
„
„01 6
obus
gnod
1mo.

Arun
loe

Sp. DCLIL. DE INTERDICTIS. 429

eſt, quæ foro vel advocatione fit. Quæ duo diverſa invi-

cem, & plus eſſe, foro, quam advocationibus, interdicere,
eum ſcilicet, cui foro interdictum eſt, nullis negotiis fo-

renſibus accommodare ſe poſſe, quod tamen poſſit is, cui

advocationibus interdictum, Ulpianus in L. 9. §. 4. de Pœnis
ait. Difficillime hæc ad noſtra tempora accommodantur.
Nam quum noſtrorum judiciorum facies a priſca fori Ro-

mani facie toto cælo differat, iſta quoque vocabula, quibus

aures noſtræ quotidie perſtrepunt, nullibi fere iis, quibus
veteres Romani utebantur, accurate reſpondent. In hoc ta-
men argumento vetus diſcrimen inter advocationem & fo-
rum vocibus advociren & practiciren exprimi, credo. Diſ-
ſentit quidem a me Bergerus in Oeconomia juris lib. 4. tit.
8. §. 2. n. 8. pag. 959, at, ſi mentem ejus recte percipio, ad-

vociren & practiciren hodie ſynonyma eſſe, ac, cui alteru.

tro interdicatur, nullis negotiis forenſibus ſe accommodare,
quin ne quidem extra judicium conſilia ſuppeditare poſſe,
exiſtimat. Sed reſpondi Bergero in Specimine LI. de hbis,
qui ab advocatione arcentur, medit. 3. & 4. Nec adhuc

ſententiam muto. Ipſi Romani olim grande inter advoca-

tos & pragmaticos, quos nos nunc practicos appellamus,

diſcrimen faciebant, & advocati munus oratoribus, ſum-

mis viris, ipſis nonnunquam conſulibus & ſenatoribus, quo-
rum dignitas & poteſtas plus quam regia erat, deferebant,
quemadmodum in Specim. EI. de Reſponſis prudentium medit. I.
oſtendi, hisque pragmaticos tanquam miniſtros, ut Cicero lib.
I. de Oratore cap. 59: n. 253. Io quitur, adjungebant. Rem ex-
emplo illuſtrabo: Suſpenſus quis erat a praxi, ſeu, ut Ulpia-
nus in L. 9. pr. de Pœnis loquitur, foro ei ad tempus interdi.
Sum erat. Is cum muliere in judicio comparebat, ejusque

cauſam orabat, ac adverſario, inhabilem eſſe dicenti, ſe nunc non
H h h 3 tan-⸗

480 MEDITAT. AD PANDECT.

tanquam advocatum, ſed tanquam curatorem mulieris ad-
eſſe, reſpondebat. At Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto
1727, interdiétionem praxeos eandem cum interdictione fo-
ri eſſe, ac adeo interdictum non ab advocatione ſolum, ſed
& a tutoris curatorisve munere in judiciis exercendo arceri,

reſponderunt: Klaͤgere haben die Beklagte, ihre Groß⸗Mutter

in Anſpruch genommen, wogegen dieſe durch ihren Curatorem,
Dr. Doͤbern, exceptionem rei judicatæ vorgeſchuͤtzet. Darauf
hat der Meylſche Vormund wider die Zulaſſung des Dr. Doͤbers,
als einen in der Inquiſition ſtehenden und a Praxi ſuſpendirten

Mannes, proteſtiret. Nun halten wir dafuͤr, daß derjenige, wel⸗

chem die Praxis unterſaget iſt, zwar in auſſergerichtlichen Hand⸗

lungen ein Curator ſeyn koͤnne, in Gerichten hingegen vor ſeine Lu-

randen nicht zuzulaſſen ſey. Non peccaturum me ſpero, ſi-
quidem hæc ad ea judicia, in quibus certus jurisperitorum
numerus a principe conſtitutus monopolium advocationis
exercet, extendo. Inſpicienda ſcilicet eſt privilegii litera.
Si hæc alios ab advocatione ſaltem prohibet, non ultra ver-
ba extendenda, ſed ſtricte potius, ut cetera privilegia, aliis
hominibus nocentia, & libertatem publicam infringentia,
interpretanda, atque adeo cauſidici exteri tanquam tuto-
res, curatores, ſyndici &c. admittendi ſunt. Præfari hæc
volui, ut viam quaſi nobiliſſimo cultiſſimoque Candidato
noſtro aperirem. Edit is in præſens ſcriptum, idque pro-
pediem me præſidente tuebitur, quod commentarioli in-
ſtar in alteram tzituli Pandectarum partem de interdiéctis &
relegatis eſſe poteſt. Ut itaque nihil iſti commentariolo
deeſſet, ego de interdictis ſingulatim agere volui. Equi-
dem ille hoc etiam argumentum non prorſus intactum re-
liquit, ſed de interdictione, quæ aqua & igni fit, admo-
dum ornate egit. Verum, quia interdiétio latius patet
ſupple

.

guſto

lo.

ſe

ceri
Nutte
en
Mnarf
bet

ian

wel⸗
and⸗

Cu.

.
orun

tions

lten
Vel⸗

AnSH

SbP. DCLI. DE INTERDICTIS. 4 1Z

ſupplevi omiſſa. Nihil tamen per hoe detraho pretio ipſius
ſcripti, quod rotum ex ingenio & ſtylo ornatiſſimi Candi-
dati profectum ac nullam fere a me lituram paſſum eſt, ut
ſcilicet lectores certius de ejus doctrina judicarent. Mo-
vet me eadem cauſa, ut etiam de vita & inſtitutis ipſius non
ego verba faciam, ſed ſchedam, quam ab eo accepi, bona
fide hic transſcribam:

Hæc ille. Nunc ego de meo hæc addo, Candidatum
in eo, quod ſolemniter habuit, colloquio ordini noſtro mi-
rifice ſatisfeciſſe, dignumque viſum eſſe, quem in publicum
deduceremus, & eloquentiæ ac doctrinæ exemplum in cathe-
dra ſiſteremus. Fiet id futuro die Jovis, nimirum xxII. menſ.

Febr. Date hoc, Magnifice Rector, vosque, academiæ Pa-

tres & amici, & tu, florentiſſima juventus, meis precibus
ipſiusque Candidati virtutibus, ut ſolemnia illa præſenteg
condecoretis. Agnoſcet hanc benevolentiam ordo meus
grata mente, &, ut gratiam re ipſa referat, cum Candi-
dato enixe laborabit. P. P. Vitemb. d. 18. Febr. A. cla Io cc xIII.

MEDITAT. AD PANDECTT.

SPECIMEN DCLII.
D LEIB. XLVIII. TIL. XXII.

RELEGATIS

MENSE APRILI ANNI ch Io CCXLIV.
PVBLICHE DEFENSVM
4

SALOMONE GOTTHELFF FRAN CKlO,

NIEBRA-VARISCO

I.
Omnis relegatio jus civitatis tollit,
II.
non aliter tamen, quam R perpetua ſit,
III.
temporaria non item, ſed ſuſpendit ſaltem.

irca quæſtionem, an & quouſque relegatio jus ci⸗
C vitatis perdat, tam varie ac incerte docent & re-
ſpondent Cti, ut maxima inde confuſio & lis,
quæ inextricabilis videri poterat, oriatur. Res ipſa tamen,
ſi modo rectam rationem ſequeris, ac jura priſea Romana
ab inſtitàͤtis Germanorum diſtinguis, planiſſima eſt. Sci-
Hcet in Germania noſtra unusquisque triplex jus civitatis
habet, univerſale, ſeu imperii, particulare, ſcilicet provin-
ciæ & territorii, ac ſingulare, municipii. Omnis relegatio
ali-

He⸗
e
ſen
illul
bus
lio

pet

rel
nn
leg
n
Vn
e

t
e

i

be
de

ls

l

je.
s
en,
nane
del.
tatis
i⸗
in

SP. DCLII. DE RELEGATIS. 433

aliquod ex his juribus perdit, quemadmodum lucide in
Specimine 62. de capite minutis medit. 7. docui, Schilterum
de Jure peregrinorum §. 12. 44. & in Exerc. ad D. 2. . 7. ſqqj.
ſequutus. Nolo, quæ ibi ſcripta ſunt, exſeribere iterum, ſed
illuſtrabo ſaltem ac augebo novellis quibusdam obſervationi-
bus, inter quas hæc prima erit, quod theſin: Omnis relega-
tio tollit jus civitatis; reſtringi oporteat ad relegationes per-
petuas. Eæ enim, quæ ad tempus fiunt, ſuſpendunt ſaltem,
non perimunt jus civitatis. Lapſo ergo præfinito tempore,
relegatus, niſi interim domicilium alibi fixerit, ac ſic priſti-
num jus civitatis deſeruerit, reverſus in locum, ex quo re-
legatus erat, redit quaſi poſtliminio in civitatem, ac jura ei
annexa recuperat, magiſtratus quoque, cui ante relegatio-
nem ſubfuit, jus in eum, tanquam in civem, recipit. At-

que ſic Cti Vitembergenſes menſe Septembri anni 1734.

reſponderunt: Haben die Stadt⸗Gerichte zu Padua ſich der
Eroͤfnung, Beſichtigung und Beerdigung des von dem Tanzmei⸗
ſter Pappen entleibten Chriſtoph Engelmanns angemaſſet, da denn
zu wiſſen verlanget wird, ob gedachte Stadt⸗Gerichte hierunter
einen Eingrif in die Rechte der Univerſitaͤt gethan, folglich derſel⸗
ben gehorige Reverſales auszuſtellen verbunden. Nun werden
der Univerſitaͤt die Compacta, kraft deren ein Studioſus, ſo nach
Verlaſſung der Univerſitaͤt binnen 5 Jahren anderer Urſache,
als des Studirens halber, wieder kommt, dem Rathe unterwor⸗
fen iſt, mit groſſer Wahrſcheinlichkeit entgegen geſetzet, nach⸗
dem zumahl gedachter Engelmann ſich immittelſt unter die
Mülitz begeben, und von derſelben deſertiret ſeyn ſoll. Hier—
zu koͤmmt ferner, daß ein Relegatus ipſo jure ein Mitglied
und Buͤrger derjenigen Univerſitatis oder Civitatis, woraus
er relegiret wird, zu ſeyn aufhoͤret, geſtalt dasjenige, was da⸗
wider aus den Roͤmiſchen Rechten, inſonderheit ex L. 7. §. 2.
Tom. X. Iii und

4 4 MEDTTAT. AD PANDECT.

und 3. de Interdictis & relegatis, angefuͤhret wird, ſich hier
gar nicht appliciren laͤſſet, nachdem die Roͤmer nur von einem
einigen Buͤrger⸗Rechte wuſten, welches allgemein war, und ſich
durch das ganze weitlaͤuftige Roͤmiſche Reich erſtreckte, L. 17. de
Statu bominum, aiſo freyſich durch die Verweiſung aus einer
Stäaͤdt oder Prosinz nicht verlohren gehen konnte, dasingegen in
Teutſchland auſſer dem Jure Civitatis univerſalis Imperii ein ter-
ritoriale oder provinciale, und daruͤber noch ein ſingulare oder
municipale eingefuͤhret iſt, dieſes leztere auch nothwendig durch die
Relegation oder Ausſchlieſſung von der buͤrgerlichen Socieraͤt und
das Verboth, ſich an ſolchem Orte weiter aufzuhalten, verlohren
wird; bey dieſer Bewandnuͤß gewinnet es das Anſehen, ob haͤt⸗
ten die Stadt⸗Gerichte durchgehends wohl verfahren, waͤren folg⸗

lich weder zur Ausſtellung eines Reverſes, noch zu Auslieferung

des gefangenen Tanzmeiſters verbunden; Alldieweil aber der ent⸗
leibte Engelmann nur auf 6 Jahr relegiret, alſo nicht voͤllig von
der Academie Padua ausgeſchioſſen, ſondern nur auf ſo lange
Zeit von dem Genuſſe der academiſchen Privilegien ſuſpendiret
geweſen, und beſage fol. 20. ſeqq. animum revertendi auch ſtudia
continuandi behalten, mithin dasjenige, was oben von der ewigen

Verweiſung aus einer Stadt oder Lande angefuͤhret wird, hie⸗

her gar nicht zu ziehen iſt, dieſes auch um ſo viel wenigern Zwei⸗
fel hat, als in dem Statuto academico hoͤchſt vernuͤnftig und
den Rechten gemaͤß verordnet iſt, daß ein auf gewiſſe Zeit re-
legirter Studioſus, welcher vor Ablauf ſolcher Zeit zuruͤcke
kommt, ſodann erſt von der academiſchen Societaͤt ausge⸗
ſchloſſen und des academiſchen Buͤrger⸗Rechts entſetzet wer⸗
den ſolle, alſo nicht abzuſehen, wie die Stadt⸗Gerichte dage⸗
gen die Compaëta anfuͤhren koͤnnen, da ſelbige nach der Ana-
logia juris unmoͤglich von anderen Studioſis, als welche ent⸗
weder dem academiſchen Leben voͤllig valediciret, und etwa
ihrer

SpP. DCLII. DE RELEGATIS. 43 5

ihrer privat-Angelegenheiten halber auf kurze Zeit wieder nach
Padua kommen, oder welche auf ewig relegiret und ex albo
eivium academicorum ausgeſtrichen ſeynd, verſtanden wer⸗
den koͤnnen, uͤbrigens, was von dem Anwerben unter der Mi-
litz und dem Deſerrtiren verlauten wollen, keinen Grund hat,
auch, da es Grund haͤtte, de jure tertii waͤre, und nicht den

Sitadt⸗Gerichten, ſondern dem Regimente, wenn dieſes an

Engelmannen Anſpruch machen wolte, zu ſtatten kaͤme; So
haben die Stadt⸗Gerlchte durch ihr Verfahren allerdings einen
Eingrif in die ura der Academie gethan, und ſeynd demnach

zu Ausſtellung eines Reverſes verbunden.

IV.
KRelegatio ex provincia, ſive cum, ſive ſine fuſtium ictu, perimit
quidem jus eivitatis provinciale,
V.

at non univerſale & imperii, nec jura ex eo fuentia.

VI.
Igitur relegatus, quamvis in æternum, fuſtigatusque retinet
jura civibus imperii communia,

ut patriam poteſtatem, jus in conjugem & bona ejur, ſucceſſiones
bereditarias &.

MEDTTAT. AD PANDECT.
VIII.

etiam in illa provincia, ex qua relegatus eſt.

Quum primum commentariolum hunc in pandectas ſcribe-
re inciperem adoleſcens fere, nonnulla cruda adhuc
& non ſatis digeſta extrudi, quæ nunc ætate & meditatione

quaſi matureſcunt. Itaque ea, quæ olim exaravi, nonnun-
quam in aliam formamiredigere, quin & prorſus retractare non
erubeſco, ratus, ſimplicitatem hanc & ingenuitatem mihi
apud cordatos viros laudi magis, quam opprobrio futuram.
Ejus candoris mei & probitatis ſpecimen nunc edam. Dixi
in Specimine XXI. de Diſolutione patriæ poteſtatis medit. 6. li-
beros, quorum pater ob delictum relegatur, non ſolum ei
uſumfructum bonorum ſuorum relinquere, verum etiam
eundem, domicilium ſuum alibi conſtituentem, ſequi debere-
Rectiſſime; ſed ratio, quam addidi: Sola relegatio nec jus ci-
vitatis provincialis, nec, quæ ex eo dependet, patriam potefta-
tem tollit, L. 4. L. 7. §. 3. de Interdictis & relegatis, g. 2. J.
Quibus modis jus patriæ poteſtatis ſolvitur, falſa eſt. Oſtendi
modo in ſuperioribus, ſolam relegationem ex provincia in per-
petuum factam jus civitatis provincialis perimere. Itaque
in meditatione iſta 6. pro: provincialis; ſubſtituendum eſt:
univerſalis ſeu imperii. Cetera recte ſe habent. Scilicet,
qui ex provincia relegatur, civis Romanus, ſeu potius Ger-
manus, manet, nec peregrinus fit, atque adeo juribus
communibus, connubiorum ſcilicet, commerciorum, te-
ſtamentorum & ſucceſſionum hereditariarum, in ipſa illa,
ex qua relegatus eſt, provincia, frui pergit. Jura enim hæc
non in legibus provinciæ, ſed in univerſalibus totius Ger-
maniæ, innituntur, atque adeo nulli civi Romano, quam-

vis, quod ad provinciam peregrino, denegari poſſunt. Ex-
clu-

— = — = – = ☛ =, = 32 2 &£zz =

elt

pr.
inc⸗
mer
he
ge
de⸗
d

=ãâ‿— —

ribe.
dhne
ione
nuun.
enon
mili
Mram
Dixi
6.li.
n ei
etien
bere
l⸗
le.
ul.
lendi
per.
aqve
eſt,
et,
er-
dus
ſe.
ill,
hee
Ger

Ual

E.
clr⸗

Sp. DCLII. DE RELEGATIS. 417

cluditur ergo relegatus ſaltem ab iis juribus, quibus in ea
provincia peregrini ſive aliarum provinciarum Germanarum
incolæ, non fruuntur. Atque ſic Scabini Vitembergenſes
menſe Julio anni 739. reſponderunt: Hat der verſtorbene Mi⸗
chael Weißbarth eine Tochter und zwey Soͤhne, deren einer we⸗
gen einer geſtohlnen ſilbernen Schuͤſſel mit Staupen⸗Schlaͤgen
des Landes ewig verwieſen worden, verlaſſen, und es verlangen
die beyde uͤbrige Geſchwiſter zu wiſfen, ob jetztgedachter Johann
Gottfried Weißbarth von der vaͤtterlichen Erbſchaft auszuſchlieſſen.
Nun iſt zwar in unſern Rechten verordnet, daß derjenige, ſo me⸗
diam capitis deminutionem erlitten, oder das jus civitatis ver⸗
lohren, aller Erbfolge unfaͤhig wird, L. 1. C. de beredibus inſti-
zuendis, L. 17. §. 1. de Pœnis; folglich, da Johann Gortfried
Weißbarth durch die ewige Landes⸗Verweiſung das Saͤchß.

Buͤrger⸗Recht ſonder Zweifel verlohren, ſo gewinnet es das An⸗

ſehen, ob ſey er zugleich aller Anſpruͤche an der vaͤterlichen Erb⸗
ſchaft verluſtig worden. Alldieweil aber das Buͤrger⸗Recht in
Teutſchland dreyerley iſt; univerſale oder imperii, ſo durch die
Reichs⸗Acht, provinciale oder territoriale, ſo durch die ewige
Landes⸗Verweiſung, und ſingulare ſeu municipale, ſo durch
die Verweiſung aus der Stadt oder den Gerichten verlohren
gehet, und denn nur die erſte dieſer 3 capitis deminutionen,
nemlich die Reichs⸗Acht, welche den Geaͤchteten zu einem ganz
Fremden und Feinde des Reichs macht, die in den gemeinen
Rechten gegruͤndete jura aufhebet, und einziehet, hingegen die
Relegation aus einer Provinz und territorio nur die pPrivile-
gia, welche den Einwohnern ſolcher Provinz abſonderlich zu⸗
ſtehen, abſchneidet, und das in den allgemeinen Reichs⸗Ge⸗
ſetzen gegruͤndete jus teſtamentorum, und hereditatum, ſelbſt
nach den Roͤmiſchen Rechten in L. 7. §. 1. &5 3. de interdictis
S& relegatis laͤſſet, vide Schilterum de Jure peregrinorum.
lii 2 §. 12

4³⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

F. 12. ſeqq. &ι Ex. ad D. 3. §. 7, Leyſerum in Meditat. ad æ.
Specimen 62. de capite minutis medit. 7. Hiernaͤchſt der
Diebſtahl und die ewige Landes⸗Verweiſung nicht einmahl un⸗
ter die Urſachen, weßhalb der Vater ſeinen Sohn enterben kan,

in Movell. I15. cap. 3. gerechnet wird, endlich die infamia und

delicta atrocia niemanden von Erbſchaften ausſchlieſſen, L. 42.
de Pœnis, Leyſer in Medit. ad r. Specim. 398. de Indignis

medit. 10o. So moͤgen Michael Weißbarths beyde Kinder,
Maria Dorothea und Johann Chriſtian, ihren Bruder Jo⸗
hann Gottfrieden von der vaͤterlichen Erbſchaft nicht aus⸗
ſchlieſſen.
IX.
RKelegatio academica privilegium & beneficium civium aca-
demicorum eſt.
X.

Habet eninꝛ tria fingularia.

XI.

Kelegatus ex academia jus civitatis, ſaltem academicum, perdit,
civis vero provinciæ, in qua academia ſita eſt, manet,

nec infamis fit, tametſi propter delictum famoſum
relegatus ſit.

0 1.

deH

un⸗
,

i rd
ar
liti
ide

I

Cllb

lel⸗

erei,

SP. DCLiI. DE RELEGATIS.

XIII. .B

Relegatus ex academia urphedam non

bpræſtat.

Trter Pprivilegia & beneficia civium academicorum non ul-
timum eſt relegatio. Mirum hoc plerisque & parado-
Xon videbitur, me pœnam inter beneficia collocare. Sed ve-
rum tamen eſt. Habet enim relegatio academica tria ſingu.
laria, quæ ſtudioſis adoleſcentibus relegatis ſolatio eſſe poſ-
ſunt. Scio quidem excommuni juris regula, & L. 2. C. de
Dignitatibus, delinquentem beneficiis ac privilegiis ſuis tan-
quam indignum excidere, & inter plebejos haberi. Viden-
tur itaque & cives academici, ſi delinquant, ad Auth. Habita C.
neſilius pro patre & cetera jura ſingularia ſua convolare non
poſſe; quin ipſe in Specimine 5 32. de his, qui ex mentis imbecilli-
tate delinquunt, medit. 1I3. juvenes ſtudioſos acriter delinquen-
tes ordinaria laquei aliave ignominioſa pœna recte pleéti, dixi.
Attamen, quod ad relegationem, mitius cum illis agitur.
Namque primum illa quidem eos jure civitatis academicæ
Privat, jus vero civitatis provincialis ſeu territorialis non peri-
mit, ut adeo Conſtitutio elect. ſax. 47. Part. 4, quæ à magiſtra-
tu relegatum ex tota Saxonia exire jubet, ad ſtudioſos juvenes
non pertineat. Deinde relegatio academica, quamvis ob fa-
moſum delictum decreta, niſi in decreto clare: cum in-
famia; additum ſit, relegato integram exiſtimationem re-

linquit, nec eum deinde ab honoribus & dignitatibus ar-

cet. Ita Scabini Lipſienſes apud Schilterum in Exerc. ad
. 10. §. 25. in crimine homicidii, & Cti Vitembergenſes
menſe Junio anni 1736. in crimine adulterii reſponderunt:

Wird

440 MEDITAT. AD PANDECT.

Wird zu wiſſen verlanget, ob der im Jahre 1712. von der Uni⸗
verſitaͤt Jena wegen einer Beguͤnſtigung in puncto ſexti in per-
peruum relegirte Friederich Heyne des Raths⸗Stuhls, wozu er

ordentlich gewaͤhlet, auch von Koͤnigl Majeſtaͤt beſtaͤtiget worden,

unfaͤhig ſey. Nun moͤchte ihm zwar vorgeworfen werden, daß er
wider die von ihm beſchwohrne academiſche Geſetze gehandelt,
mithin ſowohl dieſes Meineyds, als begangenen delicti carnis we⸗
gen, §. 4. JI. & L. 7. D. de Publicis judiciis ,L. 25. C. ad legem
Juliam de adulteriis, anruͤchig, folglich aller Ehren und Wuͤr⸗
den, cap. 87. de Reg. juris in 6, L. 8. C. de Decur. inſonderheit
des Rath⸗Stuhls, in welchen nur redliche Leute genommen wer⸗
den ſollen, unwuͤrdig worden. Alldieweil aber in dem ſub C.
beygelegten Eyde nur dieſes, daß der, welcher ſolchen ſchwoͤret,
nach den academiſchen Geſetzen leben, und, da er darwider han⸗
dele, ſich der ihm von dem Rectore auferlegten Straſe umerwer⸗
fen wolle, verſpricht, folglich, wenn man dieſes beydes zuſammen
nimmt, Heyne, da er ſich nur der academiſchen Obrigkeit nicht
widerſetzet, keinen eigentlichen Meineyd begangen, uͤt erdies, ob die
ihm beygemeſſene Beguͤnſtigung in puncto ſexti ein wuͤrkli⸗
cher Ehebruch und Hurerey geweſen, oder im bloſſen conatu
beſtanden, ungewiß iſt, auch das letzte tanquam mitius viel⸗
mehr vermuthet wird, allenfalls, und da ja das erſte waͤre,
ſolches durch das mehr als 4 mahl abgelaufene quinquennium
verjaͤhret iſt, L. 23. J. 6. Ad L. Jul. de adult. Hiernaͤchſt die
Academie Jena in ihrem Antwort⸗Schreiben, daß ſie Hey⸗
nen nicht cum infamia relegiret, ausdruͤcklich gedenket, alſo
demſelben famam deutlich genung vorbehalten; So iſt Hey⸗
ne des Rath⸗Stuhis faͤhig, und hat ſich E. E. Rath, wenn

er ihn einnimmt, keines Vorwurfes zu beſorgen. Equi-

dem bene reminiſcor, quod in Specimine 52. de Infamia
corol-

(070
bole
nent
udie
Mint
inſa
cau⸗
giis
tert
goe

lege

den

U⸗

Per⸗

r.

den
dast
N,
lofte

NEn

W⸗

he

fpen
b (.
lut,
hode
tbtn

n.

ſit
de⸗

the.

natl
1t
virir
mum
10
dige
ſſ⸗

6

vent
qu.
nit

l⸗

SP. DCLII. DE RELEGATIS. 441
— — —
corollario 2. dixi: Ob erimen famoſum condemnatus infamis

bodie fit, tametſi judex nullam infamiæ in ſententia fecerit
mentionem. At in ſtudioſis adoleſcentibus miſeratio ætatis
judicem ad mediocrem pœnam producit, L. 37. §H. 1. de
Minoribus, L. 16. §. 3. de Pænis, L. 108. de Reg. juris. Et

ipſa Auth. Habita C. ne filius bpro patre, verbis: etiamſi

cauſa juſtiſſima fuerit; cives academicos peccantes privile-
gis ſuis omnibus privare voluiſſe non videtur. Denique
tertio relegati ex academia conſuetum illud ſacramentum 5
quod urphedam vocant, non præſtant, ac adeo, ſi rever-

tantur, nec perjuri fiunt, nec pœnis in alios relegatos, qui

redeunt, ſtatutis ſubjacent.

XIV.
Exitus e civitate civi, etſi nullius ceriminis convicto, imperari
poteſt,
XV.
ſine alegatione cauſæ, nifi princeps eam requirat.

ecte magiſtratus civem inutilem & noxium, quem ta-
men criminis, quod relegationem mereatur, convin-

cere nequit, e civitate ſua finibusque jurisdictionis ſuæ exi-
re jubet, ac detrectantem etiam expellit. Id quod nec re-
legatio nec pœna eſt, ſed ex natura correlatorum eodem

modo, quo civis civitatem invito magiſtratu relinquere
