Sc. C. de Dignit. Alldiewell aber, wenn keine peinliche Frage
noch Leib⸗ und Lebens⸗Strafe, ſondern nur der Reinigungs⸗Eyd
erkannt wird, keine ohnfehlbare Anzeigungen noch probationes
luce meridiana clariores, ja nicht einmahl ein halber Beweiß,
ſondern nur etwas wahrſcheinliche ſuſpiciones erfodert werden,
c. 4. X. de purgatione canonica, und denn Nuͤtzel allerdings zum
Reinigungs⸗Eyde hinlaͤnglich graviret iſt, und, wenn er ſolchen
ſchwoͤret, nichts deſtoweniger die Gerichts⸗Koſten, welche er durch
den ihn zugezogenen Verdacht veranlaſſet, zu bezahlen ſchuldig
iſt, immaſſen dasjenige was in dem 61ſten Articul der peinli⸗
chen Halß⸗Gerichts⸗Ordnung von dem proceſſu accuſatorio
verordnet iſt, auf die nach blooſſer Denunciation von der Obrig⸗
keit ex officio angeſtellte und fortgeſetzte Unterſuchungen nicht
gezogen werden kan, Strykius in Eſu moderno D. tit. de Quæ-
Kionibus S. 15. Babmer. de Expenſis er minalibus cap. 3. §. 11.
Ludovici ad Art. 61. Conſtit. Carol. Leyſer in Meditat. ad z.
Specim. 90. de Expenſis criminalibus medit. 3. & 8. So iſt nach
Juhalt Unſers Urthels erkannt worden. Attenduntur vero geſtus
hi tunc, quando cum aliis gravioribus indiciis conſociantur.
Quod Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni 1712. fe-
Ce-

144 MEDITAT. AD PANDECT.

cerunt: Daß des inhaftirten Werneckens Chefrauen Suchen
wegen Annehmung der angebothenen Caution, und Erledigung
ihres Mannes aus dem Geſaͤngnuͤſſe, noch zur Zeit nicht ſtatt
habe. V. R. W. Rat. Decid. Alldieweil des Gefangenen
furchtſame Auffuͤhrung bey der gehaltenen Verhoͤr, da er gezit⸗
tert, gebebet, erblaſſet, und mit ſtammlender Zunge geantroor⸗
tet, ihn, daß er ſich eines ſchwehren Verbrechens bewuſt ſey,
verdaͤchtig machet, hiernaͤchſt unterſchiedene von ihm ſelbſt ftey⸗
willig geſtandene Actus, daß er nemlich die Wolfin bey dem
Trunke frey gehalten, ſie zweymal auf dem Wege lieb gehabt,
ihr an die entbloͤſſete Bruͤſte, ja gar unter den Rock gegriffen/
mit denen beyden Muͤllern, ſo ihm doch ihre Geſellſchaft ange⸗
bothen, nicht gehen wollen, ſondern bey der Wolfin geblieben,
ſehr ſtarken Verdacht eines mit dleſer Ehefrauen getriebenen
Ehebruchs erwecken, auf welches Verbrechen die Todes⸗Stra⸗
ſe geſetzet iſt; So kann bey dieſer der Sachen Bewandnuͤß der

inhaftirte Wernicke des Gefaͤngnuͤſſes noch zur Zeit nicht erlaſſen

werden.
IV.
Fama mala per ſe ſpurium criminis indicium eſt,
V.
Jed alia indicia, ſi ad ea accedat, Krmat.
VI.

Prudens judex, autequam quid de mala fama ſtatuit, ſontem
8 ejus inveſtigat.

Iarer indicia criminum Carolus E. in articulo 25. primo lo-

co ponit malam rei famam, id vero deinde in art. 27. ſic
temperat, ut malam famam non tam indicium per ſe, quam

admi-

11

dli

⸗
dol⸗

.

onten

mo bo⸗
17. ſe
. quan
adn⸗

SP. DCXXXIV. DE A MBIG. CRIM. INDICIIS. 14 5

adminiculum aliorum indiciorum faciat. Nec tollunt in-
certitudinem hanc jura civile & canonicum, ſed augent ma-
gis, dum famæ auctoritatem modo in immenſum evehunt,
modo ultra, quam par eſt, deprimunt. Incredibilis profecto
hic eſt legum varietas. Aliquando nudæ famæ plena fides
tribuitur, c. 2. A. de Conſanguinitate & afinit. aliquando om-
nis ei fides derogatur, L. I1. §. 12. Ad L. Juliam de adulte-

riis, ibi: cta mors c. 8. X. de Cohabitatione clericorum, ali-

quando fama adminiculum ſaltem eſſe, & ceteras probatio-
nes juvare ac firmare dicitur, L. 3. §. 2. de Zbſtibus; c. 13. AX.
de Probationibus, c. 27. X. de Teſtibus, aliquando famea, nul-
Iis licet aliis argumentis ſuffulta, excommunicationi & juri-
jurando purgationis Ilocum facit, c. 15. X. de Sentent. excomm.
& ad inquirendum ſufficit, c. 24. X. de Accuſat. c. 21. X. de
Simonia, aliquando fama in dubiis quæſtionibus, quum fſei-
licet paria in utramque partem argumenta funt, attendi ac
ſecundum hanc lis decidi jubetur, c. II. X. de Præfumptio-
vibus, aliquando judicium de fama ejusque fide ſimpliciter ar-
bitrio judicis pern ittitur, e. 27. X. de Sponſalibus. Taceo
alia. In hac ambiguitate difficile profecto eſt jureconſulto,
certam, quam ubivis ſequatur, regulam conſtituere. Ego
ſæpe & diu de illa invenienda laboravi, adhuc vero eam non
reperi. Quoniam tamen frequentes ſunt de fama ejusque in
foro auctoritate controverſiæ, ne, dum illæ ventilantur, incer-
tus vager, hac via incedo. Diſtinguo inter famam, quæ
cum aliis argumentis & probationibus conjunécta, & eam,
quæ ſola eſt. De illa nihil certi ſtatui poſie, ſed, quum
res tota ex concurrentibus a gumentis & circumſtantiis
pendeat, hæc probe conſiderari & in rectæ rationis truti-
na poni debere credo, ſeu, ut breviter dicam, omnia re-
ligioni & arbitrio prudentis jud cis relinquo. At, ſi ſim-
Zom. X. Plex

146 MEDITAT. AD PANDECT.

plex fama eſt, etſi conſtans & pervulgata & diuturna, nihil

ei omnino tribuo. Saltem inquiſitioni generali Propter eam
locum eſſe exiſtimo. Præterea illos, qui fama inducti ali-
quid, quod leges interdicunt, fecere, excuſo, & vel a pœna
prorſus libero, vel, ſi nimis creduli fuerunt, mitiſſime pu-

nio; cujus rei bina exempla in Meditat. meis ad z. Specim.

XCOV. de Morte abſentis probanda, medit. 7. & 22. vide. Nec
poſſum aliter, quum famæ fragilitatem, ac, quam facile ſit
homini malevolo & callido, rumores diſſeminare, quamque
e contrario crudele fit, hominis ceteroquin probi & integri
exiſtimationem & fortunas omnes voculis hominum & libi-
dini calumniatorum permitti, conſidero. Magis hæc fragi-

litas patebit prudenti judici, qui, ut par eſt, fontem famæ

ejus inveſtigat. Equidem difficile hoc eſt plerumque, ac non-
nunquam impoſſibile. Fama enim ſemper Nilum imitatur,
de quo Ovidius lib. II. Metamorph. verſu 254:

Wilus, ait, in extremum fugit perterritus orbem,
Occuluitque caput, quod adbuc latet.

Aliquando tamen operam hanc non inutilem eſſe, lucu-

lento exemplo in ſequenti meditatione, in quam Program-
ma aliquod meum transſcribam, oſtendam.

VII.

Clericis quoque mala fama, quæ fundamento deſtitui-
tur, nocere non debet.

Inter ancipites &, que madmodum a Menochio appellan-

tur;,

— —

—
ihil
ein
A.
Men
Pu.
eeint
Ne
le
mqe
negri
libi.
ragi.
anee
non-
ltatun

lwen.
gran

ui

ppeler

SP. DCXXXIV. DE AMBIG. CRIM. INDICIIS. 147

tur, arbitrarias juris quæſtiones iſta, quam ornatiſſimus Can-
didatus noſter excutiendam ſuſcepit, quousque ſcilicet famæ
in foro fides adhibenda ſit, merito numeratur. Optima & re-
t rationi ac juri naturali convenientiſſima ſententia eſt, fa-
mæ ſimplici, incertis auctoribus vulgatæ, nullisque argumen-
tis ac legitimis ſuſpicionibus fultæ, nullam fidem adhiberi ni-
hilque tribui oportere. Ne quid tamen diſſimulem, fatebor
ingenue, me olim ab iſta, quam modo poſui, regula, quod ſci-
licet ſimpliei famæ nihil credendum, nihilque tribuendum ſit,
ſolos exemiſſe clericos, atque in his famæ etiam rationem ha-
buiſſe. Nempe quod Cæſar apud Suetonium in Cæſare cap.
74. de domo ac familia ſua dicit: Meos, inquiens, tam Jſuſpicio-
ne quam erimine judicio carere oportere; hoc ego ſemper ad
clericos, qui Dei familia quodammodo ſunt, traxi, atque ho-
rum, qui locum in Dei domo ambiunt, famam etiam bonam
eſſe debere, ac, ſiniſtrum de iis rumorem ad excludendos illos
arcendosque a ſacris muneribus ſufficere, putavi. Multa
me, ut ſic ſentirem, moverunt, inprimis tamen auctori-
tas Pauli apoſtoli, qui in ſacerdotii candidato requirit, ut ſit
Arznixnzre, I Tim. III, 2. & guναHιnrς, TIt. J. 6. 7. quod
utrumque irreprehenſibilis verti poteſt, item, ut bonum
teſtimonium habeat zνο ταν εαωναν, ab iis, qui religioni
chriſtianæ non funt addicti, ac ne incidat vedouον, in
convitium, calumniam, I. Zim. III., 7. Pauli dicta egregie
illuſtrat Auguſtinus in ſermone de communi vita clerico-
zum, ex quo hæc excerpſit Gratianus in can. 10. pr. eauſ.
12. guæſt. 1. Wolo, ut aliquis de vobis inveniat maledicendi,
ſic enim, non, ut in vulgatis editionibus fit, male vivendi,
legi debere, recta ratio & contextus verborum aperte ju-
bent, occaſionem. Providemus enim bona, ut ait Apoſto-

us, non ſolum coram Deo, ſed etiam coram omnibus bomi-
T z nibus.

MEDFTTAT. AD PANDECT.

nibus. Propter vos, conſcientia noſt ra ſaficit nobis, propter vos
fama noſtra non pollui, ſed pollere debet in vobii. Tenete, quod
dixæi, atque diſtinguite. Duæ res ſunt, conſcientia & fama-
Conſcientia neceſſaria eſt tibi, fjama proximo tuo. Qui Pden;
conſcientiæ ſuæ negligit Jamam ſuam, crudelis eſt. Nihil pro-
fecto poterat ab Auguſtino ſeribi accommodatius ad ea, quæ
ego ſupra de Cæſaris dicto ad clericos adplicando dixi. Nec
negari poteſt, malam famam, quamvis ſimplicem, ſuſpicio-
nem excitare, atque ex ſuſpicione de clericis ſcandalum ge-
nerari in populo, licet accuſator contra ipſos non appareat,
ut verbis Innocentii III. in c. 8. X. de Cobhabit. elericorum

utar. Poſtquam vero deinde famæ fragilitatem, ac, quam

facile ſit homini malevolo & callido, rumores diſſeminare,
quamque e contrario crudele ſit, hominis ceteroquin probi
& integri exiſtimationem & fortunas omnes voculis homi-
num & libidini calumniatorum permitti, conſideravi, cepi
pauliſper ab iſto, quem dixi, rigore recedere, & candidatos
propter hoc ſolum, quod male audiant, ſacerdotio indignos

non credere. Cogitavi porro, Pauli loca, quæ ſupra memo-

ravi, non poſſe de quolibet incerto ac vulgari rumore intelli-
gi. Ilpſe enim Paulus norat, Chriſtianos omnes ſua ætate
generaliter apud vulgum male audire multorumque probro-
rum inſimulari. Venit in mentem, quod Perrus in prima
epbiſt. car. 2. V. 12. chriſtianis omnibus præcipit, ut bene viven-
do labem ipſis adſperſam eluant. Auguſtini quoque locus, ſi

attente inſpiciatur, nihil habet, quod rigorem iſtum firmet.

Auguſtinus ſcilicet hoc ſolum præcipit, ne quis facto ſuo,
in ſe innoxio, ſed ambiguo & imprudenti, ſuſpicionem de
ſe & famam ſiniſtram excitet. Hoc autem non ad cleri-
corum ſolum, ſed ad Chriſtianorum omnium officium per-
tinet, ipſo fatente Auguſtino, qui in libro de bono vidui-
tatis

— — — — „

— —

—

901
1od
Ma
en
Dro.
gur
Ne
leio⸗
ige⸗
eat,
run
uam

e,

probi
nom.
cehi
icates
ignes
eno.
Relli.
Etate
robro⸗
prim
Viyen⸗
cus, ſi
frcet.
10 ſo0
nem Ee
clen⸗
in er
o Widl:
tis

SpP. DCXXXIV. DE AMBIG. CRIM. INDICIIS. 149

tatis hæc a Gratiano in can. 56. cauſ. II. quæſt. 3. excerpta
habet: MWon ſunt audiendi ſive viri ſancti, ſive feminæ, quan-
do, reprebenſa in aliquo negligentia ſua, per quam ſit, ut in ma-
lam veniant ſuſpicionem, unde ſuam vitam longe abeſſe ſeiunt,
dicunt, ſibi coram ſufficere conſcientiam, exifpimationem homi-
num non ſolum impudenter, verum etiam erudeliter contemnen-
tes, guum occidant animas eliorum, ſive blaſphemantium viam
Dei, quibus ſecundum ſuam ſuſpicionem, quaſi turpis, quæ ca-
Ra eſt, diſplicet vita ſanéctorum, ſive etiam cum excuſatione imi-
tantium, non quod vident, ſed quod putant. Proinde quisquis
a criminilus flagitiorum atque facinorum vitam ſuam cuſtodit,
ſibi benefacit: quisquis autem etiam fſamam, & in alios miſeri-
cors eſt. Nobis enim neceſſaria eſt vitæ noſtra, aliis fama noſtra-
Ei ergo, qui nihil fecit, quod culpari poſſit, ſi tamen male
audiat, hoc nocere nulla ratione debet. Hæc, inquam, om-
nia conſiderans facilior eſſe cepi & miſereri clericorum, qui
in voculas hominum ſine omni culpa ſua incurrerent. Flu-
Guanti tamen adhuc & ambigenti iſta ſpecies oblata eſt, ſe-
davitque, ut cum Claudiano loquar, mentis tumultum. Qui-
dam theologiæ candidatus, quem vocant, prenſabat mu-
nus præceptoris in ſchola publica, atque pluribus magiſtra-
tuum ſuffragiis jam fuerat deſignatus. Sed intercedunt ſe-
natores quidam, collegisque ſolemniter denunciant, ſe nun-
quam, ut homo flagitioſiſſimus ſcholæ inſeratur, paſſuros.
Cauſam requiſiti famam publicam obtendunt, quæ in toto
oppido, candidatum hunc noctu diuque in popinis latita-
re, ac ibi rixas exercere, vulgarat. Nec poterat hæc fama
diſſimulari, quum publica eſſet. Prope igitur erat, ut ele-
io facta revocaretur. Tum vero candidatus ſupplex ad
enua patronorum advolvitur obteſtaturque, ur, priusquam

ipſe deſtituatur, cauſa rumoris inveſtigetur ac cognoſca-
T 32 tur.

150 MEDITAT. AD PANDECT.

tur. Obtinet id ægre, ſed obtinet tamen. In hac cauſæ co-
gnitione adparet, totum illum rumorem ex unica hiſtorio-
la natum. Candidatus nempe, ceteroquin ſobrius & bonæ fru-
gi homo, intrarat aliquando in cauponam, potum popoſce-
rat acceperarque, ac ſine omni temulentiæ nota exhauſerat,
poſtea vero um quodam ſacerdote caſtrenſi in ſubitam rixam
inciderat. Iſte nempe ſacerdos militari more hominem au-
dacius ac cum ſupercilio alloquutus fuerat, &, quum hic ani-
moſe reſpondiſſet, ſtatim convitium ingeſſerat. Retorſerat
hoc convitium candidatus, baculoque petitus baculo ſe defen-
derat. En totam rei geſtæ ſeriem, ex qua rumores iſti orti
fuerant. Nihil prœæterea apparebat, quod famam & vitam
ante actam candidati oneraret. Non diffſiteor, in illa ipſa hi-
ſtoriola occurrere nonnulla, quæ nec regulis a Chriſto prœæ-
ſcriptis, nec priſtinæ primorum Chriſtianorum diſciplinæ,
nee ſupra memoratis Auguſtini præceptis per omnia conve-
niunt. Non erat culpa vacuus candidatus, ſed ipſe facto ſuo
imprudenti occaſionem ſiniſtræ illi famæ præbuerat. Repu-
liſſent eum forſan a ſacerdotio apoſtoli, ſi illorum ætate id
ambiiſſet. Quin ipfe, ſi mihi ex animi mei fententia ſtatue-
re licuiſtet, lubentius alium ſubſtituiſſem, dummodo copia
candidatorum, ab iſtiusmodi erratis liberorum, fuiſſet. At
noſtra ætas, quæ jamdiu ab antiquiſſi na ſeveritate degenera-
vit, cunéta ad vivum reſecari non patitur. Diu profecto va-
cçabunt munera in templis & ſcholis, ſi candidatos omnes,
qui leviter aliquando peccarunt, arcemus,. Jam alibi in
Florum Sparſione ad Auguſtanam confe, eſſtonem §. 16. coar-
gui eorum errorem, qui praxin primæ eccleſiæ per omnia
noſtris eccleſiis pro norma obtrudere volunt, immemores 35
diverſiſſimam tunc rerum faciem fuiſſe, qua penitus muta-
ta, non poſſunt ſemper veteres mores ad noſtra tempora
G com-

ne,
nye.
ſuo
epu.
e id
tue⸗
opie
A

nela⸗
0 V⸗

nes,
di in
eOar⸗
nnii
vores,
mutte⸗
npon
cON.

SP. DCXXXIV. DE AMBIG. CRIM. INDICIIS. r1fr

commode trahi. Iſtæ igitur rationes effecerunt, ut collegium
ICtorum, cui olim adſedi, ſuper ſpecie illa conſultum, malam
hanc famam candidato obeſſe debere, negaret, atque ſic, me
interprete, reſponderet: Wird der zum Collega der Schulen
erwaͤhlte jodocus eines uͤbel gefuͤhrten Lebens beſchuldiget, und
dieſerwegen wider ſeine Einfuͤhrung proteſtiret. Als nun die
ganze Sache gebuͤhrend unterſuchet worden, ſo wird nunmehr zu
wiſſen verlanget, was vor Bedenken ſich finde, den vacanten Schul⸗
Dienſt gedachtem Jodoco zu conferiren, auch ob es bey der auf
ihn gefallenen Wahl zu laſſen, und ihm die Vocation auszuſtel⸗
len. Nun findet ſich bey der mit groſſem Fleiſſe und Vorſicht
gehaltenen Unterſuchung wenigſtens ſo viel, daß dieſer Jodocus
in ein oͤffentliches Bierhaus gegangen, und daſelbſt mit andern
gemeinen Leuten getrunken, ingleichen, daß er bey den mit dem
Feld⸗Prediger Ferdinand gehabten Haͤndeln auf die an ihn ge⸗
thane Frage etwas trotzig geantwortet, das Scheltwort Canail-
le retorquiret und mit dem ſpaniſchen Rohre wiedergeſchlagen.
Da alſo das in die Schenke gehen der Jugend ein boͤſes Exem⸗
pel und Aergerniß zu geben ſchelnet, hiernaͤchſt das Wiederſchel⸗
ten und Wiederſchlagen den von Chriſto ſelbſt vorgeſchriebenen
Lebens⸗Reguln zuwider laͤuft, ſo gewinnet es das Anſehen, ob
koͤnne viel gemeldeter Jodocus der Schul⸗Jugend mit gutem Ge⸗
wiſſen nicht vorgeſetzet werden. Alldieweil aber, in einem Wirths⸗
hauſe zu ſeiner Nothdurft und Erquickung einen Trunk thun,
elne unverfaͤngliche Sache iſt, auch ſodann, wenn es nicht oͤf⸗
ters geſchiehet, und das Vollſaufen oder eine andere unanſtaͤn⸗
dige Handlung nicht darzu kommt, ſo gar einem exemplariſchen
Prediger nicht veruͤbelt werden kan, gleichwohl, daß Jodocus
ein Handwerk aus dem Schenken⸗gehen mache, oder ſich da⸗
mahlen, als er darinnen geweſen, vollgeſoffen, oder ſonſt uͤbel
aufgefuͤhret, in den Acten nicht zu befinden, vielmehr das Ge⸗
gentheil,

152 MEDTTAT. AD PANDECT.

gentheil, inſonderheit aus den guten Zeugniſſen ſeines bisherigen
ihn vermuthlich wohl kennenden Patroni erhellet, naͤchſt dem Jodo-
cus bey dem mit dem Feld⸗Prediger gehabtem Streite nichts ge⸗
than, das der Pflicht eines honetten unſtraͤflich lebenden Menſchen
zuwider liefe, ſondern nur darinnen, daß er die trotzige Anrede, das
Scheilten und Schlagen ſeines Widerſachers nicht mit Geduld und
Stilleſchweigen aufgenommen, die von Chriſto vorgeſchriebene Re,
guln eines thaͤtigen und vollkommenen Chriſtenthums in etwas
uͤberſchritten, und denn ein ſolcher Fehler auch einen rechtſchaffe⸗
nen Chriſten, der ſeine Affecten nicht gaͤnzlich auszureuten ver⸗
mag, uͤbereilen kan, jedoch ſelbigen nicht ſo fort verwerflich und
ein geiſtliches Amt zu fuͤhren untuͤchtig machet, indem ſonſt, wenn
man dergleichen menſchliche Schwachheiten genau unterſuchen und
die darin gefallene von Kirchen⸗ und Schul⸗Dienſten abſetzen und
ausſchlieſſen wolte, wenig oder gar keine Prieſter und Schul⸗Col⸗
legen uͤbrig bleiben wuͤrden, endlich dergleichen das wahr⸗
hafte Chriſtenthum angehende Verſehen gar nicht in cauſæ
cognitionem judicialem laufen, ſondern lediglich zum foro
conſcientiæ gehoͤren; So finden wir kein Bedenken, wes⸗
halben dem oftgedachten Jodoco der vacante Schul⸗ Dienſt
nicht conferiret und der geſchehenen Wahl gemaͤß die voca-
tion nicht ausgeſtellet werden ſolte. At enim vero, quid
ego de fama ejusque effectibus multa diſputo? Explicuit
hæc longe plenius & elegantius Candidatus noſter, ipſe fa-
ma optima, morum elegantia & deoctrina conſpicuus. De
cujus vita & inſtitutis, quum more majorum præfari opor-
teat, faciam hoc ipſius verbis, & ſchedam, quam ab eo ae-
cepi, bona fide hic transſcribam. &c. Hæc ille. Nunc ego
de meo hæc addo, Candidatum in eo, quod ſolemniter
habuit, colloquio ordini noſtro mirifice ſatisfeciſſe, dignum-
que viſum eſſe, quem in publicum deduceremus & elo-
quen-

„ „ -— „7

n
.
du⸗
in
dos
Und
N
lnns

fe

bet⸗
ud
enn
und
urd
Cb
Naſee
e
foro

web⸗
enſt
oce.
guid
plicut
le fa-
De
opor⸗
eo ee⸗
ne ego
muiter
gnug⸗
K e.
el⸗

SP. DCXXXIV. DE ANBIG. CRIM. INDICIIS r/3

quentiæ ac doctrinæ exemplum in cathedra ſiſteremus. Fiet
hoc pridie Non. Mart. hujus anni. Date hoc, magnifice
Rector, vosque, academiæ Patres & Amici, & tu, floren-
tiſſima juventus, magno Can didati noſtri Patri ac immorta-
libus ejus in academiam meritis ipſiusque Candidati virtu-
tibus & meis precibus, ut ſolemnia illa præſentes condeco-
retis. Agnoſcet hanc benevolentiam ordo meus grata men-
te, &, ut gratiam re ipſa referat, cum Candidato ac Paren-
te ejus optimo enixe laborabit. P. P. Vitebergæ VI. Non.
Mart. anni clo lo CCXXXII.
. VIII.
Geccionunn omnium & indiciorum fidem nihil tam ele-
vat, quam ſi nullum emolumentum, quod reus ex faci-
nore ſperare potuerit, appareat. Vide articulos Carolinos
25 n. 5, 37 87 143. Tunc itaque, etſi argumenta clariſſima

contra reum adeſſe videantur, non ſolemus tamen ultra

jusjurandum purgatorium vel territionem progredi. Ex-
empla vide in Specimine DII. de Homicidio culpabili, me-
dit. 42. & Specimine DCIX. de Venencio, medit. 6.

Dmtio rei furtivæ indicium furti quidem eſt, ſecundum

L. 2. &☛ 5. C. de Furtis, nec non artieulos Carolinos
38. 87 43, ſed maxime fragile. Vide Specimen j55. de Ke-

ceptatoribus, medit. 14, ibique exemplum emtoris juſte

abſoluti, etſi nec venditorem nominare poſſet, nec juſtum
pretium indicaſſet, nec rem publice comparaſſet, nec pa-
lam habuiſſet.
R'a & jurgium nullum eſt homicidii indicium. Nec
obſtat articulus Carolinus 26, quippe qui capitale ac
Tbm. X. U inter-

154 MEDITAT. AU) PANDECT.

internecinum odium requirit, ac nec hoc quidem, ſiqui-
dem aliæ ſuſpiciones non concurrant, ſufficere dicit. Vi-
de exemplum in Specimine 598. de Corpore delieti in bomici-
dio, medit. 14. .

XI. .
P'e gravi indicio vulgo reputatur, ſi quis adverſario pro
avertenda delatione vel accuſatione pecuniam dedit, vel
obtulit. Sed poteſt tamen hæc oblatio excuſari ex L. I. de
Bonis eorum, qui ante ſententiam.
. XII.
uga non eſt genuinum ad tormenta decernenda indicium.
Conſentiunt mecum Ulpianus in L. 17. 9 3. de Aedilitio
edicto, ubi fugitivum non a fuga, ſed ab adfectu animi, in-
telligendum eſſe, ait, Hippolytus de Marſiiss in Practica cri-
minali §. Diligenter n. 43. & Carpzovius in quæſt. crim. 1 20.
n. 62. Nec diſſentit Carolus F. in articulo 25, ſed conſen-
tit magis, ſi articulo huic 25. articulum ſequentem 27 jun-
gas, in quo fugæ ratio haberi vetatur, niſi aliæ ſuſpicio-⸗
nes accedant. Quæ quum ita ſint, in Specim. DLXXII.
Quousque adulterium per conjebturai probetur, medit. 9. re-
ſpondi, virum honeſtum, quem adultera parturiens in ipfſo
partu patrem infantis ſui nominavit, qui ſe a judice requir &
inveſtigari animadvertit, nec peccare, nec ſuſpe cum fe fa-
cere, ſi fuga ſibi confulat. Sed plenius hoc argumen-
tum explicui in ſequenti Spe-
cimine.

SP. DCXXXV. DE FVGA INCVLPATA. 155

SPECIMEN DCXXXV.
ADLEIB. XLEIII. TI T. XIII

FVGAINCVLP A T A
d MENSE APRIL. ANNI clo LD CCXLIII.

PVBLICE DEFENSUM
A

JOHANNE CARL SVSSEMILCH

COSVIGA - ANHALTINO

Im.
in I.
. Fuga non ſemper mala £ turpis, ſed Jape bona && boneſta eſt,
. ac ex regulis prudentiæ ſuſceipitur.
llen. II.
jr. Vulgaris regula: quod fuga indieium ad torturam faciat;
icio⸗ improbatar,
I. III.
e. ac contraria potius: quod fuga indicium ad torturam non fa-
ciat; ſtabilitur.
irl

Jlures ego ſcriptas Iaudationes rerum viliſſimarum, quin
turpium, & quæ vituperium mereri videbantur,
ſtultitiæ, morbi, luti, afini, cetera, doctas nonnullas
& ingenioſas, ſed & aliquot futiles, legi. Adhuc autem
non vidi, qui encominum fugæ ſcripſerit. Ego hoc obi-
ter feci in Specimine DC. de Inculpata tutela, medit. 24
oſtendique, fugam viro ferti non ſemper ignominioſam,
ſed aliquando honorificam & decoram eſſe. Sed hæc ple- „
U 2 nius

156 MEDITAT. AD PANDECT.
nius infrain ultimis medirationibus explicabuntur. In præ-
ſens de faga, quatenus male vulgo inter indicia tormento-
rum decernendorum numeratur, agemus. Inculpata illa
eſt plerumque, ſi non ſemper. li profecto, qui in ſuſpicio-
nem commiſſi criminis incidunt, etſi innocentiſſimi ſint, ali-
quando prudenter faciunt, ſi fugiunt, vel latitant tantiſper,
donec ſuſpicio diſpellatur, ne ex carcere, mala illa manſio-
ne, reſpondere cogantur. Quæ quum ita ſint, ex omni-
bus indiciis ad torturam, quæ vulgo memorantur, nullum
tam fragile eſt, quam fuga. Equidem non ignoro, Ca-
rolum E. in artieulo 25. n. 7. fugam inter indicia ponere.
Sed lex hæc Carolina eſt ex illis regulis juris, quæ ſecun-
dum L. 202. de Kcgulis juris parum eſt, ut ſubverti non
poſſint, quæque, ut cum Paulo in L. 1. eodem loquar, ſimul,
quum in aliquo vitiantur, perdunt officium ſuum. Certe
commentatores in iſtum articulum 25. ac reliqui de crimini-
bus ſcriptores plures huic regulæ exceptiones, quam ex-
empla, ſubjiciunt. Ac ipſe ego, dum volumina rerum ju-
dicatarum a me perſcripta relego, me fugam ſæpius excu-
ſaſſe, quam pro legitimo indicio reputaſſe, animadverto.
Sic in Specimine DLEXXVII, Quousque adulterium per con-
jecturas probetur, medit. 9. reſpondi, virum honeſtum, quem
adultera parturiens in ipſo partu patrem infantis ſui nomi-
navit, & qui ſe a judice requiri & inveſtigari animadvertit,
nec peccare, nec ſuſpectum ſe facere, ſi fuga ſibi conſulat.
Ergo, ais, in hac incertitudine, quæ via tenenda eſt judici?
Subſiſto ipſe, ac lubens adſentio Carpzovio, qui in Quæſt.
crim. 120. n. 62, diverſis Doctorum limitationibus & diſtin-
QRionibus rem hane potius intricatam reddi, quam explicari,
fatetur. Sed quod ipſe in ſq. n. 63, miſſis iis omnibus, ar-
bitrio judicis ſimpliciter committit, quando & quale indi-
cium

un
Ce.
ere,
un-
lon
dol
erle
nii⸗
er⸗
h.
cl⸗
ert0
con⸗
gven

ertit
ſulat.
dici?
Nuæß.
Ciſtin⸗
glcen⸗
, a.
e ind

SP. DCXXXV. DE FVGA INCVLPATA. 157

cium pro ratiene circumſtantiarum & perſonæ delinquen-
tis ex fuga oriatur, hoc vagum eſt nimis. Quare memor
ex L. 3. ſqq. de Legibus, jura conſtitui oportere in his, quæ
perraro, regulæ Ulpiani præfero, qui in L. 17. §. 3. de
Aedilitio edicto fugitivum ait non a, fuga, ſed ab affectu ani-
mi, intelligendum eſſe. Scilicet omnes fere rei metu car-

ceris, quem ſibi parari vident, fugiunt latitantque, ac in

hoc ipſo prudenter agunt. Quæ prudentia illos ſuſpectos
non reddit. Itaque ego hanc potius regulam facio: Fuga
indicium genuinum ad tormenta decernenda non eſt. Quam
regulam jam diu ante me Hippolytus de Marſiliis in Practi-
ca eriminal. S. Diligenter n. 43. fecit, cui unicam exceptio-
nem ſubjicie: niſi ex circumſtantiis apparest, eam ex con-
ſcientia criminis ſuſceptam fuiſſe. Diſſentire quidem a me vi-
detur Carolus E. in articalo iſto 25. Verum conſentit ma-
gis, ſi articulo huic 25. articulum ſequentem 27. jungas, in
quo fugæ ratio haberi vetatur, niſi aliæ ſuſpiciones acce-
dant. Quæ quum ita ſint, regulam iſtam meam reſponſo,
quod ego nomine Ctorum Helmſtadienſium menſe Janua-
rio anni 1716. exaravi, illuſtrabo: Daß Inquiſit, Martin Rie⸗
cke, von der angeſtellten Inquiſition zu enbinden, ihm die ab⸗
genommene Gelder und Sachen wieder auszuantworten, er auch
mit Erſtattung der Unkoſten, auſſer denenjenigen, ſo auf ſeine
Atzung gegangen, zu verſchonen. V. R. W. Rat. Dec. Ob⸗
wohl Martin Riecke ſich durch die von Seehauſen genommene
Flucht, ingleichen durch das viele bey ihm gefundene Geld, ſo
gegen 189. Thlr. betraͤget, und andere Sachen, ſonderlich den
Menſchen⸗Daum oder Zehen, die Bein⸗und Hand⸗Schelle nebſt
der Kette, ziemlich verdaͤchtig gemachet, uͤberdtes von dem Amts⸗
Verweſer Brauns als ein falſcher Muͤnzer und beruͤchtigter Dieb
angegeben wird; wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤl⸗

158 MEDITAT. AD PANDECT.

te durch die Marter ein wahrhaftes Bekenntnitz aus ihm erpreſſet
werden ſollen: Alldieweil aber nicht das geringſte Indicium we⸗
der des falſehen muͤnzen noch ſtehlens halber gegen ihn heraus
kommt, er auch bey ſeinem Verhoͤre gar wahrſcheinliche und un⸗
verdaͤchrige Umſtaͤnde, wie er zu dem Gelde, dem Menſchen⸗Zi⸗
hen, dem Siegel, welches ohnedes zum muͤnzen nicht hat koͤnnen
gebraucht werden, der Arm⸗ und Bein⸗Schelle gekommen, an⸗
giebt, auch die dieſerhalben eingezogene Erkundigung mit ſeinem
Vorgeben ziemlich uͤbereinkommt, alſo weiter nichts, als die ge⸗
nommene Flucht, wider ihn uͤbrig bleibet, wozu er aber gleieh⸗
fals deshalben, daß man ihn gefangen ſetzen wollen, und ſeinen
Wirth bereits eingezogen, Urſach gehabt, als in welchem Falle
auch gantz unſchuldige Leute, nicht aus boͤſem Gewiſſen, ſondern
ein verdruͤßliches Gefaͤngniß zu vermeyden, auszutreten pflegen;
Dieſemnach haben wir nicht anders, lals in dem Urthel enthai⸗
ten, ſprechen koͤnnen.

IVv.
Regula modo ſtabilita, unicam exceptienem patitur, niſi ſcilicer
ex cireumſtantiis appareat, reum ex conſcientia eriminis
fugiſſe,
V.
ad quod ſola fuga e carcere non ſuſicit.
VI.
Fuga e carcere per ſe indieium non eſt,

VII.
ſed ſaltem ſuſpiciones & indicia contra ſuſpectum de
erimine auget.

vnr.

VII.

SP. DCXXXV. DE FVGA INCVLPATA.

159

VIII.
Wicitque, ut gradus quaſtionii jam decretæ ob fugam interve-
nientem anmzpithicetur.

H eguhm modo ſtabilivimus, quod fuga genuinum com-
miſſi criminis indicium non ſit. Nunc de exceptioni-
bus ſolliciti erimus. Perpaucæ hæ ſunt, quin unica ſaltem,
hæc ſcilicet: quum ex circumſtantiis apparet, reum ex con-
ſcientia criminis fugiſſe. Igitur affectus animi ſecundum L.
17. J. 3. de Aedilitio edicto inſpiciendus eſt. Si hoc verum
eſt, uti eſt profecto, diſſentimus merito a Carpzovio, qui
in Quæſt. crim. 120. n. 65. Caſus, ait, exiſtere poteſt, quo ex
fuga idoneum && ſufciens indicium oriatur, ſi nempe reus car-
ceri mancipatus, ruptis vinealis & effracto carcere, efugiat,
quin enim talis ſub tormentis de crimine interrogari poſſis, du-
bitari non debet, juxrta tradita Jac. Menoch. lib. 5. de præ-
ſumpt. præſ. 89. numer 42. & ſeq. Joſeph Maſcard. de pro-
bat. volum. 2. concl. 820. n. 16. Henric. Bocer. in tract. de
quæſt & tort. cap. 3. n. 32. V. & certe quæſt. noſtræ &Gc Ioh.
Zanger dict. cap. 2. n. 94. & 9 5., ubi & boc procedere ait,
ſi absque effractione reus e carcere aufugiſſet. Quin imo Hip-
polytus de Marſiliis in Practica eriminali §. Diligenter n. 46.
fugam ejus, qui fractis carceribus elabitur, plenam criminis
probationem facere, ait. Verum ubi in hoc caſu affectus ani-
miFugam ex metu carceris ſuſceptam ipſe Carpzovius & Hip-

polytus excuſant. Magis ergo fugam ex tædio carceris fa-

ctam excuſari oportet. Reéta ratio hæc ſuggerit. Minus

enim eſt fuga carceris, majus fuga e carcere. In neutra cer-

te conſcientiam criminis per ſe video. Fac ergo, reum e
carcere, in quem compaétus fuerat, elabi, ſed vel e fuga re-

trahi, vel, obtento commeatu, quam ſalvum conduétum
vo-

160 MEDITAT. AD PANDECT. ZMW

vocant, redire, ac ſuſcepta defenſione, reliquas omnes ſu-
ſpiciones a ſe amoliri, fugam tamen e carcere negare non poſ-
ſe. Tunc profecto hæc fuga ſola ad decernenda tormenta

non ſuſſiciet. Itaque ſententia Carpzovii non aliter vera eſt,

quam, ſi præter fugam e carcere aliæ ſuſpiciones apparent,

quas reus a ſe depellere nequit. Tunc eruptio illa auget
ſuſpiciones, novumque ad torturam indicium facit, Conſtit.
crim art. 25. n. ult. Et, ſi tortura jam decreta fuit, reus
vero ante ejus exſequutionem carcere elapſus ex fuga retra-

hatur, gradus torturæ augeri poteſt, arg. L. 18. §. 1. de Quæ-

Nionibus. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo

Io CCXIII. reſponderunt. Ilpſa reſponſi verba vide in Spe-

cim. DLXIV. de Violatione carceris medit. 3.
IX.

We tunc quidem fuga legitimam & ad decernenda tormenta ſuf-
ficientem ſuſpicionem excitat, quando ex pluribus ſuſpectis
unus fugit.

ola, ut dixi, fuga e carcere legitimam criminis commiſſi
ſuſpicionem non excitat. Alius ergo caſus, quo fuga con-
ſcientiam criminis luculenter manifeſtat, quærendus eſt. Et
commode mihi hic ſubvenit: Cædes in rixa nocturna faéta erat.
Suſpicio commiſſi facinoris plures attingebat, quorum unus fu-

ga elapſus fuerat, reliqui omnes in jus vocati aderant. Quum

ergo & aliæ ſuſpiciones adeſſent, minus dubitavimus, tormen-
ta decernere. Accedit conſenſus auctorum, Manzii ad Conſtit.
erim. art 34. u. 12. & Claſenii ad eundem art. §. 3. Sic igitur
ICti Helmſtadienſes menſe Januario anni 1713. reſponderunt:
Es iſt Hans Caſpar Duderſtadt vor allen andern in Ver,—
dacht, daß er den Mord an dem entleibten Muſicanten⸗Jun⸗
gen/

U⸗
l.
it
elh⸗
kent
get
e.
Ten⸗
etre.
lch

eltt,

nmik
Aco⸗
. E
taern,
nusku.
Qum
rIen.
Conſtit.
cigimun
derunt
De
.⸗ Jn

SP. DCXXXV. DE FVGA INCVLPATA. 161

gen, Ludwig Chriſtian Pfoͤrtnern, vorſetzlich begangen. Wie denn
auch die gleich des andern Tages darauf ergriffene Flucht, da die
uͤbrige Coinquiſiten daheim geblieben, und ſich freywillig vor Ge⸗
richte geſtellet, ein boͤſes Gewiſſen anzeiget. Und ſeynd ohnedes
bewehrte Rechts⸗Lehrer der Meynung, daß, wenn ein Todtſchlag
im Tumulte geſchehen, derjenige, welcher von denen Anweſenden
die Flucht nimmt, ſich am meiſten verdaͤchtig mache, und die ſerhal⸗
ben zur peinlichen Frage gezogen werden koͤnne. Bey dieſer Be⸗
wandniß haben wir nach Anleitung der Peinl. Halß⸗Gerichts⸗
Ordnung art. 34. ibi: ſolches oder dergleichen ꝛc. Duderſtad⸗
ten die peinliche Frage zuerkannt, und unterdeſſen die Beſtra⸗
fung der andern Complicen ausgeſetzet. Verum fuga etiam
hec caſu, quem plerique interpretes tanti faciunt, ut eum
ſolum ad decernenda tormenta ſufficere credant, argumen-
tum fragile ac fallax eſt, nee nos, niſi alia graviora acceſ-
ſiſſent, ad quæſtionem habendam moviſſent. Certe Cti Vi-
tebergenſes menſe Majo anni 1730, quum duo in ſuſpicio-
nem cædis incidiſſent, alterque ex illis anxius & diſcalcea-
tus aufugiſſet, alter reſtitiſſet, tamen, illo ſepoſito, hunc tor-
mentis addixerunt. Factum tale erat: Homo turbulentus
convitiis ac iteratis provocationibus rixam & pugnam, in
qua quis perierat, excitarat. Facta cæde, ille certaminis
auctor anxius & anhelus fugam capeſſit, tanta feſtinatione,
ut ne quidem tempus ad induendos calceos ſumeret. Re-
tractus ex fuga, capitis cauſam dicere cogitur, videbantur-
que illum fuga, concitatio certaminis, provocatio, convi-
cia, auctorem cædis facere. Et gravia hæc argumenta
erant; ſed gravioribus adhuc alter, quem dixi, premeba-
tur. Igitur ſecundum Ulpiani conſilium in L. 17. §. de Ae-
dilitio edicto adfectum animi, qui illum ad fugam movere po-
tuiſſet, requiſivimus. Erat hic veriſimiliter conſcientia, non

Zom. X. X cædis,

162 MEDITAT. AD PANDECT.

cædis, ſed improbitatis, qua pugnam ſuſcitarat, & cauſam ac
occaſionem cædi dederat, atque adeo pœnam, etſi non capi-
talem, meruerat. Omiſſo ergo tantisper aufdtore pugnæ,
correum ad tormenta damnavimus: Hat Inquiſit Fritzſche als
er dem Scharfrichter untergeben worden, bekannt, Albinum Oerteln
entieibet zu haben, nachgehends jedoch ſolches Bekenntnuͤß wie⸗
