re civili ſupplent Panormitanus in dictum cap. I. n. 16, van
bis, juæ funt a majore parte n. 3, nullumque declarant de-
cretum capituli, in cujus confectione duæ tertiæ capitula-
rium partes, e. g. ex triginta canonicis viginti præſentes
non fuerunt. Etiam priſca jura Germanica numerum eo-

rum, quos condendo decreto adhiberi oportet, non deter-

minant, ſed itidem die Verwilligung der meiſten M ennige
generaliter requirunt in Spec. Sax. lib. 2 art. S5. Itaque &
hic ſumme æquum juris civilis ſupplementum locum babet,
ut minimum duæ tertiæ partes deſiderentur. Convenit his
juribus obſervantia Imperij. Itaque in publicis Germaniæ
comitiis, ſicubi in collegio vel electorum vel principum
vel civitatum exiguus nimis conſultantium numerus com-
aret, re infecta difceditur, atque negotium ad proximum
conſeſſum differtrt.

9 MEDITAT. AD PANDECT.
VI.

Senatutconſultum per infrequentiam eſt, in cujus goaſe ckiaue, K ſ
ſenatus ex pluribus ordinibus conſtat, integer ordo asſent

Juit.
VII.

Comitia regni vel provinciæ hbaberi nequeunt, guum totus ui.

dam ordo non comparet.
VlII.

Tune vero, quum omnes comparent, & unus Taltem digtmiir.

bujus diſſenſus decretum non impedit.

ommemorabo hic illuſtrem controverſiam, quæ olim

fuit acriter diſceptata. Quædam Germaniæ provin-

cia hoc jure ſi ingulari gaudet, ut lex nulla ferri, tributum
nullum imperari, denique nullum publicum negotium con-
fici, niſi conſenſu ordinum in comitiis congregatorum,
poſſit. Quum ergo aliquando de conferendo tributo deli-
berandum eſſet, princeps comitia publice indicit, ac ſimul
ſingulos ordines per literas convocat, hisque literis ſue-
tam comminationem; er erſcheine, oder nicht, daß derſelbe
dennoch zu allem was geſchloſſen wird, gleich andern Land⸗
Saſſen, kraͤftigſt verbunden und gehalten ſeyn ſoll. Præ-
fſtituto die, equites frequentes comparent, civitates autem

abſentiam ſuam per literas excuſant, ſed ex cauſis, quæ
& equitibus & ipſi principi frivolæ videntur. Quamobrem .
equeſtris ordo, nulla civitatum abſentium ratione habita,

de modo contribuendi in commune conſultat, talemque
eligit, qui equeſtribus prædiis minimum oneri futurus
erat. Adprobat ordinis equeſtris ſcitum princeps, ac ci-
vita.

ijs

loe.

i

—

SP. DCLXXIII. DE SENATUSC. PER I NFREC. 951

vitates de eo certiores reddit. Hæ vero id decretum ſibi
Prægrave & prorſus illegitimum efle, nihilque omnino in il-
lis infrequentibus comitiis actum eſſe, dicunt. Contra equi-
tes, legitima iſta comitia fuiſſe, & quidquid in illis actum
ſit, ratum eſſe, ac civitates obligare, contendunt. Vrgent
inprimis comminationem convocationi, ut ſupra dixi, ad je-
ctam, notiſſimamque & uſu, inprimis comitiorum, receptam
juris regulam, abſentium legitime vocatorum nullam ratio-
nem haberi: Es iſt aller Orten, wo Land⸗Staͤnde ſeyn, und

Land⸗Taͤge gehalten werden, ein durchgaͤngiger Gebrauch, daß

die Erſcheinende auf Laͤnd⸗Taͤgen einen allgemeinen Syluß ma⸗
chen, mit dem Effect, daß ſelbiger auch die ausgebliebene, wann
ſie, wie hieſige Staͤdte, mit convociret geweſen, kraͤftigſt verbindet.⸗
Seckendorff. Süͤrſten Staat, Part 2. cap. 4. §. 10 in not. Mevius
Part. 4. Dec. 201. Brunnem. ad L. 19 ff. ad municip. n. 2 8
3. Welches ſo wohl in denen Reichs⸗Satzungen ganz ausdruͤck⸗
lich gleichfalls gegruͤndet, R. A. zu Trier und Coͤlln de an.
1512. §. 7. R. A. zu Speyer de an. 1529. J. 17. R. A. zu Re⸗
genſpurg de an. 1541. § 66 c 67. R A. zu Speyer de an.
1542. §. 121. als dem juri communi & rationi naturali gemaͤß
iſt. Grotius de I. B. & F. lib. 2. Cap. 5. §. 17, & 20. Ziegler. ad
Grot. cit. §. 17. Mevius loc. cit. Berger. Cecon. Jur. lib. 3. tit.
5. §. 32. n. 6. Und zwar inſonderh it auch in puncto publicæ
Contributionis, Alock. de Contrib. cap. 6. u. 18. cum ſegq.

n. 75. ſeqq. & n. 89. Ziegler. de Jur. Majeſt. libr. 2. cap 3. §. 3.

& 21. Koſenthal. de feud. cah. 5. Concl. 75. n I. Sixtin. de Re-
gal. lib. 2. cap. 14. n. 28 Majer. ICt. Erfurt. de votor. in colleg.
prærog. §. 13. welche einer Commune qua tali oblieget; Alock.
joc. cit. n. 113. & ſeq. Ziegler. cit. loc. §. 18. Reinking. de K.
§& & E. lib. I. Claſ-. 5y. cap. 8. u. 72 G 73. Ego autem iſtam

quidem regulam: quod abſentium nulla ratio habeatur z in-
con-

92 MEDITAT. AD PANDECT.

concuſſam relinquo, ſed ſaltem ex reéta ratione, æquitate &
natura collegiorum explico. Sunt nempe comitia colle-
gium illuſtre & auguſtum, quod ſecundum L. 22 de Fidejuſ-
Joribus perſonæ vice fungitur. Perſona vero, ſive homo, prin-
cipaliter ex corpore & anima, corpus viciſſim ex membris
ſingulis conſtat. Similiter comitia ex partibus eſſentialibus, di-
verſis ſcilicct ordinibus, ordines autem ex ſingulis perſonis,
tanquam membris, componuntur. Sicuti igitur homo, cui
membra quædam deſunt, homo tamen eſt, at, ſi vel corpus
vel anima deficiat, homo eſſe deſinit, ita comitia, deficien-
bus aliquot ordinis alterutrius membris, manent comitia ab-
ſentesque decretis ſuis obligant, tunc autem, quum integer
ordo non comparet, comitiorum nomen & naturam perdunt.-
Exemplo nobis comitia Romana erunt, quæ, quamdiu res-
Publica libera fuit, ordo unus ſine altero habere non potuit.
Quintus Publius Philo, dictator, apud Livium lib. 8. cap. 12.
legem tulit, ut legum, quæ comitiis ferrentur, ante initum
populi ſuffragium patres auctores fierent. Poſtquam vero
Tiberius ſecandum Zacitum annali I. cap. Ij. comitia e cam-
P0 ad patres transtulit, populumque excluſit, comitia habe-
ri & leges ferri deferunt, ac ſenatusconſultorum auctoritas
orta eſt. Tentavit quidem Cajus, teſte Sveronio cap. 16. in
vita èjus, comitiorum more revocato, ſuffragia populo
reddere, ſed non Perfecit. Nemo cordatus unquam con-
ventum Germanorum, in quo vel electorum, vel princi-
bum ordo, vel Britannorum, in quo alterutra camera,
dquam vocant, vel Polonorum, in quo vel ſanatorius vel
Aueliri ordo vocatus defuiſſet, comitia adpellabit. Quam-
brem ſic ego de iſta controverſia judicavi: Ich will zwar
nicht eben den leg 3. de Decret. ab ord. fac. welcher wenigſtens
die Anweſenheit zweyer Dritthelle bey einem Loleg giſchen
Schluſſe

den
t
des
der

jor

L

jur
ſe

.
—

9

38

—PPP. DCLXRIIF DE SENATVSC PER. INFREQ 93
Schluſſe erfordert, hieher ziehen, ung achtet er einiger M.

ſſen in

der Vernunſt und Billigkeit gegruͤndet iſt, ſo dern mr dieſes ans⸗

merken, daß die Verfaſſung der eurſchen Reichs⸗ Provinzien mit
des ganzen Reichs Verfaſſung jaſt uͤberein kommt, und die Rechte
der Land⸗ Staͤnde, ſonderlich nach den alten Inſtitutis, von den
Rechten der Reichs⸗Staͤnde faſt nicht anders, als minus aà ma-
jere, unterſchieden ſeynd, folglich die Land⸗ Taͤge und die Reichs⸗
Taͤge, wie auch in dem benachbarten Polen geſchiehet, ex eodem
jure beurtheiet werden muͤſſen. Nun beſtehet kein Reichs⸗ Tag,
wenn die Reichs⸗Staͤnde in allzugeringer An ahl erſcheinen,
wovon ein klares Exempel in dem Reichs⸗Abſchiede vom Jahre
1745. z finden. Und noch heut zu Tage wird in keinem Collegio,
wenn die Anzahl zu geringe, ein Schluß gefaſſet, ſondern dieſer
zur naͤchſten Seßion verſpahret, wen aber ein ganz Collegium,
wie allhier der Staͤdte, mangelt, ſo iſt an keinem Schluſſe zu ge⸗
denken. Quod itidem fit, quando adſunt quidem tot, quot
oportet, ſed ex his maxima pars defectum mandati obren-
dit, ſie haͤtten noch keine Inſtruction von ihren Hoͤfen erhalten,
ac propterea ſuffragium ferre detrectat. Nam hiipſi pro
abfentibus reputantur, atque adeo concluſum impediunt.
uin imo integra comitia etſi legitime convocata ob pau-
citatem comparentium diſſoluta fuiſſe, ex Keceſſu Imperii
de anno 1547. adparet. Aliud vero eſt, quando omnes
quidem ordines ſeu collegia comitiis interfuerunt, ſed duo
ſaltem ex iis conſenſerunt, tertium diſſenſit. Tunc duo
illa decretum legitimum faciunt, quod Cæſaris adproba-
tione accedente lex Imperii fit, id quod illuſtribus exem-
Plis probatur ab auctore der Grundfeſte des Roͤmiſchen
Reiehs Part. 2. cap. 8. Equidem diſſentire & Cæſari ele-
Gtionem inter ambas ſententias permittere videtur Archie-
pilſcopus Salisburgenſis in Fabri Staats⸗Canzley Part. XI.
LZom. JTX. Eee eee cap.

4 MEDITAT. AD PANDECT.

cap. 4. pag. 372. Sed dubium hoc eſt maxime. Certe

quum in comitiis anni 1653 de quæſtione, an mejora vota
in tributorum impoſitione ſufficiant, deliberaretur, & col-

legium Electorum a atque ex collegio principum catholici
omnes ajentem, proteſtantes vero cum collegio civitatum
negantem ſententiam ample7terentur, etſi Cæſar ajenti ac-

cederet, concluſum tamen fieri non potuiſſe, teſtatur

Limnæu! in Addit. ad Jus publ. tom. II.
lib. 2. C. 1. p. 25 8. 44.

SPECIMEN D CLXXIV.
40 LIJ. L. TIZ. IX.

SENATVSCONSVLTO

FVRTIVO

PDIE XXVIII. MATII ANNI CI9 10 CCXIV.
PVBLICE DEFENSV M

EMAN. EHIRENF R. MAEDERILANO

⁶RIMA- MISNICO.
Senatusconſultum furtivum ſenatusconſulto per infreguentiam
perſimile, atque pariter vitioſum & inutile eſt.
II.
Furtivum bie idem, quod clandeſtinum, ſignifecat.
n ſuperiore ſpecimine de S. C. per infrequentiam a dum.
I Nune de S. C. furtivo agam. Utrique ſpecimini
idem Livii locus lib. 39. Cap. 4. occaſionem dedit. Ne
quis

4

SP. DCLXXIV. DE SENATVSCG. FVRT. 3255

quis tamen inde, q od Livius ibi verbz: bper infrequentiam
& furtim; conjungif, colligat, illa ſynonyma eſſe. Diffe-
runt enim quam maxime. IDuo nempe ſunt & diverſa vi-
tia, quæ M. Fulvius apud Livium ſenatusconſulto per M-
milium conſulem de Ambracia facto objicit, furtum &
in tre uenri. Prius [Cti noſtri ſuo ſtylo forſan clandeſti-
itatem appellabunt. Nam clam & furtive pro ſynony-
mis accipiuntur in L. 6 Pr. de Adqzuir. vel amitt. paſſeſf.
Damnantur vero clandeſtina decreta ab Innocentio III.
Pontifice maximo in c. 42. X. de Electioe. Idem Inno-
centius in c. un. X. ut eccleſiaſtica benehcia ſine deminutione
generaliter occulta ait non carere ſuſpicione, & Baldus in
L. I. C. de Interd. matrim. clandeſtinum regulariter dicit
eſſe in dolo. Equidem Udalricus Zaſius Zomo 3. p. 124.
v. 17. tunc electionem clam fieri poſſe ait, quum ea facien-
da eſt in univerſitate de aliqua honeſta perſona, quæ poteſt
eſſe utilis, ſed adeſt aliquis adverſarius ejusdem perſonæ,
qui, ſi eleétlionem reſciſcat, omnia turbaturus metuitur.
Sed eam ſententiam non aliter admittimus, quam, ſi electio
celetur illi, qui, ut certior de illa fiat, jus nullum habet,
arg. L. 6 pr. de Adquir. vel amitt. poſſ-. At ſi eam ad illos,
qui certiores fieri debent, extendas, occaſio naſcetur, ex-
cludendi omnes illos, quos partibus noſtris adverſaturos
timemus. Sunt vero decreti clandeſtini variæ ſpecies, guas
ſingulas conſiderabimus.

Prima ſenatusconſulti furtivi ſpecies eſt, quod a ollegis ſeorſim
conſtitutis, nec in unum corpus congregakit, conditur.
nter decreta clandeſtina ſeu furtiva primo loco pono, quan-

do collegæ nondum in unum corpus & collegium con-
Eee eee 2 gre-

376 MEDITAT. AD PANDECT.

—.,—

gregati, ſed ſeorfim conftiruti, ſuffcagia ſuas dant, aut ali-

cui pollicentuxr. Hi vero, niſt confuetudo clandefſtinum
hujusmodi decernendi modum in collegio ſtabiliverit, ex
ſuffragio ſuo clam dato prorſus non obligantar, ſed id,
quum deinde in collegium veniunt, recte retractant. In
electionibus ſeu decernendis honoribus hoc maxime, ut
eligentes in unum conveniant, & de jure civili in L. 7. §. 19.
de Pactis, & canonico c. 55. X. de Electione, & publicis
Imperii legibus Aurea Bulla c. I. & z. G. 4. & Saxonicis in
der erl. Proceß⸗Grdnung tir. 7. §. 6. verbis: zugegen ge⸗
weſen, requiritur. Ratio ejus rei in eo conſiſtit, quod con-

gregati in unum melius de perſona eligenda deliberare, at-

que, ſi diſſentiant, vel in Perſonam minus habilem propenſi
ſint, unus alterum in ſententiam ſuam pertrahere queat.

Vide L. 17. §. 7. de Keçeptis, qui arbitrium. Quapropter

& communibus & juri atque æquitati maxime conveniens
opinio eſt, non in eleétionibus ſolum, ſed in quibuslibet
Statuum ſeu Ordinum provincialium conventibus omni.
busque collegiis, neceſſe eſſe, ut collegarum conſenſus in
ipſo collegio fiat, neque ſufnciat, collegas omnes ſeorſim

conſentire. Bodinus de Republica lib. 3. c. 7. u. 336. J44.

Klock de Contributionibus c. 6. n. 12 8. 44.

Secundo ſenatuiconſultum clandeſtinum eſt, quod a collegis qui⸗
dem in unum congregatis, ſed non exſpectata ſuperioris ejusve,
qui jus convocandi habet, convocatione, conditur.

1

V.

Quando tamen ex mora ſuperioris in convocando damnum metui-

tur, colhegium etiam ſine convocatione reéte congregatur, &α
Jenatuſconſultum condit.

—

Nul.

—HL„o. —

SP. DCLXXIV. DE SENATVSC. FVRT. 257
N-' ulium deinde eſt ſenatus conſultum, ad quod conden Ann
N membra quidem collegii omnia Convenerunt; caenvo-
catio tamen ab eo, qui jus convocandi habet, non præceflit.
Ita ſentit Paſſerinus de Elect. c. I1. &, qui eum ſequitur, Beb-
merus in Jure Ecclehiaſtico l. I. tit. 6. S. 44. qui exempli loco
electionem Abbatiſſæ Quedlinburgenſis anno clo lo cc vIII.
a Canoniſſis, non expectata Præœpoſitæ convocatione, tenta-

tam affert. Neque improbamus hanc ſententiam, fiquidem.

ex lege vel conſuetudine jus convocandi alicui competat.
Tunc enim electio contra morem receptum celehrata nulla
erit, L. 7. C. de Numereriis, actuariis, verbis: ut conſueverat.
Quodſi tamen is, qui convocare debebat, officium ſuum ne-
gligat, atque periculum ſit, ne collegium conventum diu-

tius differendo aut jure ſuo plane excidat, aut aliud detrimen.

tum inde ſentiat, non peccabunt collegæ, ſi ſine convocatione
eonveniant. Vide Auream Bullam tit. 1I. §. 18 & 19. Fece-
runt id anno clo Io cr. canonici Manaſterienſes. Quæ res di-
gna eſt, ut a nobis hic recenſeatur. Mortuo ſeilicet Ferdinan-
do Epiſcopo, Bernhardus Malingrotius, Capituli Decanus,
ut in locum ejus ſufficeretur, optabat, at, quia plerosque ca-
nonicorum infen ſos ſibi norat, electionem diutius ultra quin-
tum menſem extrahebat, ut vel diſſentientes in partes ſuas
perduceret, vel terreret tamen & invicem collideret.
uum autem in canonibus ſacris ſtatutum fit, ut jus eli-
gendi vel præſentandi, lapſis ſex menſibus, ad apoſtolicam
ſedem devolvatur, canonici ſatis intelligebant, Malingro-
tium non alia de cauſa electionem differre & tempus le-
gale fere prætermittere, quam, ut vel improviſos tandem
occuparet, vel, devoluta ad Pontificem Maximum electio-
ne, ipſe ab hoc, aut tamen extraneus quidam, nominare-
tur. Id ut impedirent, in commune conſulebant, atque
Eee eee 3 ali-

253 MEDTTAT. AD PANDECT.

aliquando in convivio apud Bernhardum de Galen congre-
gati hunc, quaſi per modum inipirationis, epiſcopum una-
nimi conſenſu renunciant, & confirmationem ele Rionis
ſuæ a Pontifice expetunt. At Malingrotius, totum id ne-
gotium vitioſum eſte, vociterabatur, atque Iinnocentio X,
ut is electionem confirmare conſtanter recuſaret, perſua-
debat. Mortuo vero anno cio ocrv. Innocentio, Fabius
Chigi, qui olim in conventu Weſtphalico Nuncius Apo-
ſtolicus fuerat, & Galenio noſtro familiariter ufus erat,
pontificiam ſedem occupat, atque electionem Galenii con-
feſtim confirmat.

VI.

Tertio ſenatusconſultum clandeſtinam eſt, ad quod condendum

omnia collegii membra vocata non fuerunt.

VII.

Vnius collegæ neglectio totum ſenatusconſultum irritum facit.
Vide tamen temperamentum infra in Corollar.

VIII.
Vetus lis de Cæſaris electione narratur.

d decretum rite conficiendum inprimis neceſſe eſt, ut

omnia collegii membra fuerint convocata. Quando

Vero aliqua eorum omittuntur, nullum eft decretum, atque
ab is, qui omiſſi ſunt, juſte rergactatur. Ita Innocenrius
II. Pontifex in c. 35. diſt. 63. Quodſi, ait, exeluſis religioſi 5,

electio fuerit celebrata, quod abique aſenſu eorum & con-

niven-

ſon
gl
be
ſonde
Ute

ih

—
noce
ul
funit
cuera
plur
unnn

Xte

nultt

colle
vocet
locvi
Velg
gO
inter

iceb

nse
ſente
netei

ſdie
Bene

Can

nes 1

ſen

kine

SP.e DCLXXIV. DE SENATVSC. FEyRL. 9 9

nivertia Jactum fuerit, irritum haheatur & vacuum. Et In-
nocentius III. in c. 28. pr. X. Je Eleélioge: Quoiſi, inquit,
eos vocatos non aiſſe conſtiterit, Jed contentor, in ermanqa erit
penitus electio taliter celebrata, niſi poſtea Propter bonum pacis
curaverint conſentire. Nee irrita ſolum electio eſt tum, quum
Plura membra in convocatione omittuntur, ſed & „ quum
unum ſaltem, quun, eundem Innocentium ine. 34. ſecundum
X. de Electione, electioni plus contemtus unius, guam contradictio
multorum ob'fiſtat. Quin imo electio nulla futura eſt, ſiad eam
collega licet inferior & minore reliquis beneficio gaudens non
vocetur. Neque enim, ut Gregorius IX. in c. 55. de Electione
loquitur, excludi poteſt, qui exiſtit in canonicatus poſſeſſione
vel quaſi, habendo ſtallum in choro; locum in capitulo. Ex
quo fundamento, quum menſe Decembri anni clo Io ccvIII.
interrogarer, an canonicus, qui dimidiam præbendam poſ-

ſidebat, ad electionem Decani a capitulo faciendam vocan-

dus eſſet, integrumque votum haberet, ſecundum ajentem
ſententiam propterea, quod canonicatus etiam ſine omni be-
neficio eſſe poſſit, c. II & 12. de Præbendis in Jexto, re-
ſpondi: Es wird zwar ſchwehr fallen, den vorgelegten caſum
in gleichen terminis in jure canonico anzutreffen, weil daſ⸗
ſelbe von getheilten und halben Praͤbenden nichts wiſſen will,
ſondern ſolche in e 8. X de Præbendis ausdruͤcklich verbietet.
Unterdeſſen ſeynd doch ſtarke raiſons vo handen. Die fuͤrnehmſte
iſt dieſe: Es geſtehen alle Canoniſten, daß ein groſſer Unterſchied
ſey zwiſchen dem Canonicate ſelbſt und der Præbende, oder dem
Beneficio. Jenes kan ohne dieſem wohl ſeyn, und mag jemand
Canonicus heiſſen, auch alle functiones und prærogativas ei⸗

nes Canonici beſitzen, ob er gleich mit keiner Præbende ver⸗
ſhen iſt; Iſt nun dieſer ein vollkommener Canonicus, der gar

keine Præbende beſitzet, wie vielmehr derjenige, der doch mit einem
hal⸗

360 MEDTTAT. AD PANDECT.
halben Beneficio verſorget iſt? Da alſo derſelbe unfreitis ein Ca-

nonicus iſt, zu der Wahl aber alle Canonici und Bruͤder, keinen

ausgeſchloſſen, gensmmen werden muͤſſen, widrigeh falls ſolche⸗
wenn auch nur ein einiges, ob zwar unteres membrum ausgelaſſen
wird, nichtig iſt; So waͤre es hoͤchſt unbillig, auch ſo gar fuͤr eine
Injurie zu halten und zu vindiciren, wenn man deſſen Perſon
uͤbergehen wol e. Worzu ferner kommt, daß ſelbiger bisher in an⸗

dern actibus ein plenum votum gehabt, und alſo in ruhiger poſl-
ſeis ſitzet, daraus man ihn auch in gegenwaͤrtigem Falle nicht an⸗

ders, as durch ordentlichen Proceß, ſetzen kan. Sed an hæc, quæ
diximus, in Cæſaris electione, quoque locum habent? Secun-
dum Aureæ Bullæ c. 1. §. 18 Electoris Moguntini munus eſt,
ſingulos Principes Electores vocare, quod etiam tam accu-
rate obſervari ſolet, ut, etſi ex alia cauſa in loco ele ctionis
præſentes ſint, & electionem inſtare ſciant, literis tamen
patentibus hoc eis ſignificare non intermittat, quemadmo-
dum in electione Maximiliani I. contigit, quam Electores
Francofurti, ubi comitiorum cauſa convenerant, ſuſcepe-
runt. Quia tamen in eodem cap I. Aureæ Bullæ g. 19. Ele-
QGores, etiam non vocati, pro fidei ſuæ virtute, qua ſacrum
proſequi tenentur Imperium, convenire & Cæſarem eli-

gere jubentur, controverſia orta eſt, utrum unus ex Ele-

toribus, quem Moguntinus non vocavit, electionem fa-
Gam reſcindere queat. Negant alii cum Vieriario in
Inſtitutionibus juris publ. ib. 1. tit. 6. J. 6. Alii cum Limnæs
ad Capit. Ferdin. III. art 50. verbis der guͤldnen Bull u. 21.
& Sebwidqero P. ſpec. ſect. I. c. 2. n. 7. diſtinguunt, utrum
Elector per negligentiam ſaltem Moguntini, an vero do-
Ium, contemtum aut odium omittatur. IIIo caſu nihilomi-
nus validam dicunt electionem, hoc irritam. At Kein-

Ringius de KRegim. ſecul. & ecel. Eib. 1. cl. 3. c. 3. g. 20. Rume-

linus

H

1⁰

SP. DCLXXIV. DE SENATVSC. EvRT. 961

= & Mylerus ad Auream Bullam diſ. 2. §. 17, & Auétor des

Europaͤiſchen Derolds F. I. p. 100. hujusmodi electionem ſim-
pliciter nullam eſſe exiſtimant, hocque & j juri naturali, & ca-
nonico, & monumentis hiſtoriæ, & ipſi Aureæ Bullæ, quæ c-
I. §. 21.: Electorem tunc demum voce ſeu jure eligendi privat,
ſi vocatus & requiſitus non veniat, convenire contendunt,
atque ad hoc, quod Elector etiam non vocatus in Aureæ Bul-
Iæc. I. c. 19 admonetur, ut pro fidei ſuæ virtute, qua ſacrum
proſequi tenetur Imperium, ſponte compareat, reſpondent,
hanc adhortationem neceſſitatem comparendi invocato haud
imponere „ neque Electorem Moguntinum liberare ab obliga-
tione vocandi, quæ nulla eſſet, ſi pro lubitu & ſine effectu
omitti poſſet, accedere, quod recentioribus temporibus

locus electioni deſtinatus frequentiſſime mutatus ſit, atque

adeo Elector, niſi invitetur & certior reddatur, quo venire
debeat, ignorare poſſit. Nobis non liquet, præſertim, quum,

quæ in utramque partem adferuntur, exempla dubia ſint.

Nam, ut de electionibus Aurea Bulla antiquioribus, ut Con-
radi IIl, quam Saxones & Bavariæ Dux apud Gothofredum Ei-
terbienſem in Cbronico per ſubreptionem factam dicunt, quod
ad illam vocati non eſſent, Philippi, de qua Gothofredum Co-
lonienſem ad annum 1198. vide, Ludovici Bavari, & ipſius

Aureæ Bullæ auctoris Caroli IV, nihil dicamus, memora-

bile eſt admodum, quod accidit in Maximiliani I. electio.
ne, quæ in Chronico Carionis parum accurate cunctis ſeptem-
virorum ſuffragiis & omnibus Elefctoribus præſentibus fa-

Sta dicitur. Ex antiquo enim de electione Maximiliani I.
ſcripto, quod Freberus tomo tertio Scriptorum rerum Ger-

manicarum p. 17. exhibet, ſatis apparet, Ladislaum Bohe-
miæ regem præſentem non fuiſſe. Quin nec vocatus qui-

dem fuit, ideoque electionem tanquam irritam impugna-

Tum. X. Fflf ftt B vit,

562 MEDITAT. AD PANDECT.

vit, nec approbavit eam prius, quam conſenſu Imperato-
ris & ceterorum Electorum ſub pœna quingentarum mar-
carum auri puri ſanciretur, ne impoſterum Reges Bohe-
miæ ab electione Imperatorum excluderentur, quemadmo-
dum ex Hartmanno Mauro refert Knicben de Saxonico non
provocandi jure c. I. E. 236.

IX.
In convocatione ſenatus membrum ad decernendum inhabile
impune omittitur,

X.
guale eſt is, cujus in caaſa, de qua deliberandum eſt, peculia-
riter intereſt,

XI. . L
non etiam conſangninei ejus, aut adfßnet.

Ilud per ſe manifeſtum eſt, decreto non nocere, ſi quod
membrum collegii ad decernendum inhabile non voce-
tur. Sic in electione Ferdinandi III. recte omittebatur
Philippus Chriſtophorus, Elector Trevirenſis, qui ob fœ-
dus cum Gallo, Imperii hoſte, initum ipſe pro hoſte Im-
perii habebatur atque Viennæ cuſtodia aſſervahatur. Inha-
bilis quoque eſt & recte omittitur ſenator, de cujus cauſa
in præſens deliberandum eſt. Sic quum honores vel mu-
nus publicum decernuntur, candidati ipſi impune non vo-
cantur, quippe qui in propria hac cauſa ſua ſuffragium fer-
re nequeunt, L. 4. de Offcio prætoris, L. y. de Oficio præſi-
dis. Sed frequentior eſt in collegiis quæſtio, an is, quiunj
ex candidatis ſanguinis vel adfinitatis vinculo proxime jun.-
Kus eſt, ab electione poſſit repelli. Negari hoc debet
propter

7 *1 „ -

—

SP. DCLXXIV. DE SENATVSC. FVRT. 3ze3

Propter L. „ & 6. pr. Quod cujuteunque univerfitativ. Ibi
Pomponius & Paulus: Patris, inquiunt, ſußfragium filis
broderit, & filii patri; item eorum, gui in ejusdem poteſta-
te ſunt. Quaſi decurio enim boc dedit, non quaſt domeſtica
perſona. Quod & in bonorum petitione erit ſervandum, niſt
lex municipii vel perpetua conſuetudo prohbibeat. N eque aliud
in jure canonico conſtitutum eſt. Quapropter rectiſſime
JCti Vitebergenſes apud Bergerum in Supplementorum ad
Electa Diſcept. For. P. I. p. I07. electionem a ſenatu factam
irritam declararunt, quod conſanguinei & adfines alte ius
candidati ab illa excluſi eſlent. Et ipſe privatim menſe
Majo anni :1740. de electione in ſenatu ex quinque membris
Conſtante facta, in qua tres ſenatores, ſed inter hos adfinis
candidati, ex una, duo ex altera parte ſtabant, coniultus
cum tribus iſtis feci: Es ſtehet dem regierendem Buͤrgermei⸗
ſter bey der Wahl des Rectoris ſonder Zweifel ein votum zu,
und die angegebene Verwandſchaſt mit dem einem Candidato
nicht im Wege, da die Rechte ſo gar einen Vater, Sohn und
Bruder zur Wahl laſſen, und weiter nichts, als nur, daß ſich
niemand ſelbſt erwehlen koͤnne, verordnen, welchem die Praxis
bey Bergero beytriltt. Dieſemnach iſt die von dem regieren⸗

deim Buͤrgermeiſter und zweyen andern Raths⸗Herren auf

Titium gefallene Wahl richtig, und der beyden uͤbrigen Raths⸗

Herren Widerſpruch ungegruͤndet.

XII.

Quarta ſenatuscon ſulti elandeſtini ſpecies eſt, in quo condendo ex-

terus, cujus præſentiam leges, pacta moresve deſiderant,
omiſſus eſt.
liquando exterus quis in collegio jus non ſuffragii qui-
dem, ſed præſentiæ habet, ac vel ex lege, vel paéto,
vel conſuetudine poſcit, ut nihil ſine ipſo in collegio fiat
TF fffIf z ac

9„ MEDITAT. AD PANDECT.

ac concludatur. Hujusmodi jus tribunis plebis in ſenatu

Romano datum fuit, publico reipublicæ malo, quemad-

modum Dionjſius Halicarnaſ. Antiquit. Rom. lIib 7. cap. 45.
exiſtimat. Idem jus defenſores civitatum in municipiis
Romanis habuerunt, MWovella 15. cap. 3. §. 1, quos defenſores
civitatum noſtrarum ſyndicis perſimiles eſſe, Sebilterus Ex-
erc. ad w. 10. §. 60. obſervat. Sic in Concordato Calliſti,
Pontificis, & Henrici V. Imperatoris, apud Leibnitium in

Codice juris gentium diplom. P. I. n. 2. Imperatori concedi-

tur, electiones epiſcoporum & abbatum Teutonici regni in
Præſentia Cæſaris fieri, non ut ipſe eligat, ſed ſi qua inter
Partes diſcordia emerſerit, ſaniori parti aſſenſum & auxi-
lium præbeat.
XIII.
Omne decretum præſumtionem veritatis, integritatis & ſo-
lemnitatis babet.
XIV.
Ii ergo, qui legitimam ejus confectionem negat, boc probare debet,
XV.
ubi aliqua demonſtratio ſuficit,
XVI.

guæ tamen tune non ſuficit, quando expreſſe actis vel inſtrumen-
to continetur, ſolemnia omnia adhibita fuiſſe.

Quum privata etiam inſtrumenta præſumptionem pro ſe

& veritatis, integritatis & ſolemnitatis habeant, E. 14. C.
de Contrab. & committ. ſtip. parem certe fidem actus a cor-
pore geſti & documenta deſuper confecta habebunt. Ita-

que

gue!
hie!
guie
Neq
mon
voea
debe
lemmn
am
Aug
Daß
Schl
ſimn
Driag
geen
Mrach
Verit
ſrſe

iltwe

del

ſe:
ſcder
und
Rott
tiſen
wid
bens
ſeget
ſupp
Pro⸗
ua-

SP. DCLXXIV. DE SENATVSC. FVRT. se;

que fides deereti, fi quod ab ordine contectum exhibetur, ex
hac ſola prœæſumptione ſuſtinetur & inconcuſſa ſtat, donec is,
qui id oppugnat, vitium, quo laboret, doceat. Dico- doceat.
Neque enim ſolemnem probationem requiro. Sufficiet teſti-
monium aliquorum, quin & unius eorum, qui negleéti in con-
vocatione, vel præſentes in conſultatione, cui tamen intereſſe
debebant, non fuerunt. Hoc ipſo enim præſumptio illa ſo-
lemnitatis ſic elidetur, ut jam neceſſe futurum ſit collegio,
illam probare. Quem in modum [Cti Vitebergenſes menſe
Auguſto anni clo lo cc xI. de electione ſyndici reſponderunt:
Daß Klaͤgern vor allen Dingen ihr Vorgeben, daß nemlich der
Schluß wegen des ausgefertigten Syndicals in Gegenwart der
ſaͤmmtlichen Raths⸗Glieder gemacht worden, gebuͤhrend beyzu⸗
bringen obliege⸗ Subjectæ fuerunt hæ rationes: Obwohl Klaͤ⸗
gere ein mit dem Raths⸗Inſiegel bedruͤcktes Syndicat ad Acta ge,
bracht, dergleichen Inſtrument aber ſo lange præſumptionem
veritatis und ſolennitatis, bis das Wieder ſpiel klaͤrlich dargethan,
fuͤr ſich hat, dieſemnach es das Anſehen gewinnet, als ob Beklagter
entweder mit der Exceptione illegitimationis abzuweiſen, oder,
die Unricht gken beſagten Syndicats beſſer darzuthun, gehalten
ſey; Alldieweil aber zu Aufrichtung eines Syndicats alle und
jede membra des Collegii geladen und berufen werden muͤſſen,

urnd denn in dem fol. 21. befindlichem Atteſtate unterſchiedene

Raths⸗Verwandte, daß ſie von dieſem Syndicate gar nichts
wiſſen, vorgeben, wodurch deſſen fides ſehr zweifelhaft gemacht
wird; So haben wir K aͤgern die Beſcheinigung ihres Vorge⸗
bens, daß nemlich alle Raths⸗Menm bra zugegen geweſen, aufer⸗
leget Grave hoc eſt, inquis. Et eſt, fateor. Sed remedium
ſuppetit. id quod ſapientiſſimus legislator Saxo in der Erxl.
Proceß⸗Ord. tit. 2. S. ö. ſuggerit, ut ſcilicet ſolemnia omnia,
quæ inconfectione decreti adhibita fuerunt, recenſeantur.
H Ffffff3 XVII.

966 MEDITAT. AD PANDECT.

XVII.
Senatutconſultum ſubreptitium exemplo illuſtratur,

Inter SCta furtiva locum habere debet ſubreptitium, cu-
jus memorabile exemplum, in quo omnes artes SCti
furtim eliciendi adhibitæ fuerunt, ex Gerardi Brandtii Vie
de Michel de Ruiter lib. VI. pag. 212. q. hic adpono: Il!.g eut
guelques uns des principaux Seigneurs de Membres de Aſſem-
blée de L. H. P. qui voiant toutes les Provinces bien intention-
nées pour le maintient de la Compagnie, conſidérerent, que le
ſecours des douze vaiſſeaux, qu' on lui acordoit, & qui etoient
encore àguiper, le ſeros nt peut- öétre trop tard, & penſerent,
qu'il ſeroit plus a propos d'envoier ordre au Vice-amiral Ruiter
de faire voiles de læa Mediterranée avec toute ſon eſcadre vers
la eôte de Guinée & vers le Cap Verd. Mais il auroit fallu lui
envoier charge & pouvoir pour cet éhfet, & par conſequent pren-
dre une Réſolution en forme. Cependant il n'étoit pas moins

zeceſſaire de tenir ſecrets les Ordret, qui lui ſeroient envoiés,

de crainte que pendant le tems qui couleroit avoent, gu'ils puſ-
ſent parvenir juſques d lui, & pendant celui, qu 'il ſeroit obligé
4 emploier à faire ſes pröbaratifs pour le voiage, les Anglois
venant d en avoir connoiſſance, ne ſe miſſent en état de le pre-

venir avec de plus grandes forces, ou du moins de lui réſiſter.
Mais on ſe trouva fort embaraſſé ſur ce point: car de faire

une telle propoſition en pleine Aſſemblée de P. H. P. & de pren-
dre une Reéſolution ſur ce ſujet e' étoit hazarder le ſecret entre

les mains d'un grand nombre de perſonnes r701 differentes d' bu-

meurs Cg de ſentiments ,„pour eſpeèrer, qu' il ſeroit également
gardé de tous. Cette afaire meritoit d'être conduite par trei-

peu de tiétes, & pour y reüßr il falloit ehereher une ocaſion

Javorable. On la tronva on Flurd il ſemble qu'elle ſe breſenta

d' elle-

.—0—,— „ — — —

— — — — — — — — — — — —— —

—. — —

—

— — —— —

—

SE. DCLXXIV. DE SENATVSC. FvRT. 267

d' elle méme. Quelques- uns des Memabrer J- l' Etat, au nom
bre de ſept, entre leſquels étoit le Sr. Jeen de Wit, Conſeiller
Penſionaire de Hollande, *Daſſemblérent, ſuivant la KReſolution
Priſe par E. M. PF. lIe y d' Aout, aſin d' érxaminer le contenu de
la Lettre écrite le du Mois Precédent par le Lice- amiral Ruiter
& le Commiſſaire Mortaigne, touchant ce gui s' étoit paſſé d Al-
ger. Ces ſept Conſeillers d' Etat non ſeulement aprouvörent la
bpropoſition, qui étoit faite d'envoier Kuiter au Cap Verd & en
Guinée; mais ils la mirent ſur Ie bapier en forme de KRéſolution,

de Lundi ſuivant, 1I 4d Aolt, lors qu' entr'autres affaives
3 / 2

on remit ſur le tapis la KRé ſolution, ui avoit été priſe le damedi
Précédent, neuviéne jour du Mois, tzouchant l'égguipement de
douze navires de guerre, afin de la revoir bour la dernière fois,
on ſit en méme tems le raport de ce, gui s'étoit paſſé à l' Aſſemblöée
des ſept Conſeillers, & on lut Ia KRéſolution, qu' ils avoient
pris ſoin de dreſſer. Mais la ehoſe fut conduite Ri adroitement, que
quelques-uns des Membres del AWemblee, d ladiſeretion desquels
on ne oroioit pas qu'il y eut lieu de ſe confier, Ffurent ocupés
W diſtraits par les autres, goon empécha qu'ils n' entendiſſent *
le raport qui ſe ſit, & la lelcture del Acze. On en amu ſa les uns a re-
garder d travers les vitres guelque choſe, qui ſe paſſoit; on lia une
converſation animée avec les autres; on chercha des brétertes pour
en envoter d'autres hors de! Aſemblée; enfin on dit, que le
projèt de la KRéſolution fut lui ſi vite, gque celui méme, que préſi-
doit alors, & qu'on eroit avoir e&ts ocupé d cauſer, ne put
en bien entendre la lelture, ni comprendre le ſens de ce, qui
toit contenu. Par cette voie la Réſolution fut priſe d' en-
voier Ruiter ſur les còtes de la Guinéee au Cab Verd,; con-

formément au projet, && en méme tems on arréta Je I mnſerer

Jeulement cemme une ampliatien de la precedente ſous les no-
es des Réſolutions priſes le Samedi 9 du Mois. I eſt encore

4

968 MEDITAT. AD PANDECT.

4 rémarquer ſur ce point, que guelques- uns de teux qui ce

Samedi làò avoient aßzſté dl' Aſſemble, && snéme celui, qui y
avoit préſidé, lequel ne ſe trouva point d cele du Lundi ſui-
vant, n' avoient aucune connoiſfance du ſecret de l'aßzaire; &£
que celui, qui préfida le Lundi, & gut n'avoit pat eté pre-

ſent le Samedi, ne douta point, que cette Réſolution, qui ſe

Zrouva jointe à celles du 9 du Mois, n'eut été priſe ce méme
jour. Aprés cela on fit enſorte, que les copies, qu'on devoit
envoier à Kuiter, fuſſent préſentées parmi beauckoup d' autres
papiers au Conſeiller d' Etat, qui avoit préſide le 9 du Mois,
le quelles ſigna à la bdte, & Janz prendre lecture de la Kéſo-
lution. En éfet il arrive ordinairement que dans l' Ahemblée
de L. H. P. ou il y a quantité de Réſolution dà ſigner, elles
