lio virorum meritis ac eruditione clariſſimorum inſeror, ac
præterea florentiſſimam ornatiſſimamque juventutem in
diſciplinam & inſtitutionem meam accipio. Nihll eſt ex
his omnibus, quod ego amori & obligationi erga patrium
ſolum non longiſſime anteponam. Sed unum adhuc
iſtis, quas memoravi, rationibus pondus maximum adje-
cit. Id quidem tale eſt, ut me fere ſuppudeat illud fa-
teri. Fatebor tamen. Scilicet in principio ſtatim mihj
ante oculos obverſata eſt ſolida veraque gloria eorum,
quibus in hoc, quod nunc ſubeo, munere ſuccedo. In-
flammavit animum meum recordatio immortalium meri-
torum, quibus divi ZIEGLERVS, STRYKIVS, HOR-
NIVS hanc academiam & inprimis ordinem juridicum
orna-

640 MEDTFrAT. AD PANDECT.

ornarunt. Cogitavi BERGERVM & WERNHERVM, qui
adhuc vivunt, virtuteque ſua & rerum geſtarum amplitudi-
ne aditum ſibi ad illuſtriſſimum tribunal, totius Germaniæ
ſpeculam, patefecerunt. Si modeſtior fuiſſem, deterrere
me poterat celebritas tantorum virorum; quibus me parem
futurum, nec credidi quidem unquam. Sed pulcherrimum
eſſe exiſtimavi olim inter eos nominari, quos Saxonia no-
ſtra præcipua decora ſua appellat, atque a ſapientiſſimo
principe dignum reputatum fuiſſe, quem in horum locum
ſufficeret. Perſuadebunt ſibi aliquando poſteri, quum in

annalibus meum nomen poſt BERGERI W ERNHERIque

nomina legent, me etiam in laude vixiſſe. Atque ſic alie
na luce coruſcabo. Agnoſco tamen lubens, & publice hic
profiteor, me iis longe inferiorem eſſe, nec virtutes eorum
æ& quare poſſe, facturum autem enixe omnia, ut quam pro-
xime ad eas accedam. Excitabit me eorum exemplum, ut
magis etiam exſpectationi, quam de me princeps, purpu-
rati, patres academiæ atque florentiſſima juventus conce-
perunt, modis omnibus ſatisfacere ſim adniſurus. Qua de
re nunc plenius conſilia inſtitutaque mea exponam. Con-
ſtitui nempe, omnes jurisprudentiæ noſtræ partes intra ſe-
ſquiannum, ſeu octodecim menſes, fſumma fide & diligen-
tia explicare. Atque huic labori binas quotidie horas, alte-
ram matutinam, alteram pomeridianam, impendam. In
matutina, quæ X. ſemper erit, potiſſimum jus civile ex-
ponam. Et initium quidem a primis juris elementis fa-
ciam. Multæ me cauſæ movent, ut ipſas inſtitutiones
Juſtinianeas minime aptas credam, quæ in Germaniæ ſcho-

lis jurium cultoribus primo loco proponantur. Conſtat

maxima earum pars ex rebus jam diu antiquatis & ob-
ſoletis, quæ hodie nihil plane utilitatis habere poflunt, at.
que

goe
velt
aiſ⸗
Plor
inſti
hebe
g.
na
qu⸗
lem
tilir
ſciar
hiv
Ilim
ted

Plinc.
Tmene
etenen
Mien
n
Ohin
nll
n bon
vun
ITEIN
ſe de
eorum
n pro.
Mun
upr.
Ne

Giiger
19 e⸗
1
le ex⸗
is kr.
wtione,

e ſhn

Conlki
0

Qute
CON.

en t.

SP. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 64 1

que unice iis proſunt, qui veteris juris Romani hiſtoriam
vel animi cauſa, vel ut eam aliquando alios iterum doceant,
diſcere cupiunt. Non vana loquor, ſed ceria mihi & ex-
plorata. Aliquando enim, quum adhuc in academia Julia
inſtitutiones pro muneris ratione publice docerem, totam
hebdomadem in examinando inſtitutionum uſu conſumpſi,
atque ea omnia, quæ uſum habere poſſunt, quaſi in truti-
na ſuſpendi. Subducto deinde accurate calculo, repperi,
quartam, ſed nec hanc tamen prorſus integram, partem uti-
lem ſtudioſæ juventuti noſtræ eſſe poſſe, cetera omnia inu-
tilia eſſe, atque vel in futuram oblivionem, vel ſaltem, ut
ſciantur, diſci. Animadverti deinde, ea ipſa, quæ utilia mi-
hi videbantur, non, ut par eſt in compendiis primisque fun-
damentis, dilucide ac breviter, ſed multis oratoriam artem
redolentibus verbis magnifice magis, quam commode, pro-
poni, &, ſi Tribonianus brevis eſſe voluiſſet, intra pauciſſi-
mas pagellas coérceri potuiſſe. Vidi porro, maximam par-

tem eorum, quæ potiſſimum ad prima elementa pertinent,
atque jurisprudentiæ tironi non utilia ſolum, ſed & neceſ-

ſaria ſunt, omitti ac ne quidem deguſtari. Ex eo igitur,
quo hæc omnia cognovi, tempore averſari cepi interpreta-
tionem inſtitutionum, atque in earundem locum aliam epi-
tomen ſemper ſumpfſi, ſimul tamen iis, qui mihi operam
dant, præcepi, ut inſtititutiones Juſtinianeas privatim quis-
que cum luculentis HOPPII alteriusve auctoris commenta-
riis legerent, arque ſe ita paulatim ſtylo juris Romani ſeri-
ptoribus familiari adſuefacerent. In præſens STRUVII Ju-
ritprudentiam Romano-Germanicam elegi, in quam tanquam
jurisprudentiæ veſtibulum auditores meos introducerem.
uo libro intra ſex menſes, ut ſpero, abſoluto, ad pande-
tas progrediar, atque in iis interpretandis integrum fere
Tom. X. Mmmm an-

642 MEDITAT. AD PANDECT.

annum abſumam. Ultimos tamen, ſi modo poſſum, anni hu-
Jus menſes comparcam, atque introduétioni ad praxin foren-
ſem conſecrabo. Hi matutini labores mei erunt. Poſt meri-
diem bora III. primo loco principia juris naturæ, auctore
PUFENDORFIO, tradam, atque & ex hiſtoria, & ex priva-
to publicoque jure illuſtrabo; quo labore perfecto, jus clien-
telare, ſeu feudale, auctore STRYKIO exponam. Sequetur
deinde jus canonicum ad ScHILTERLductum, & denique jus
publicum ſecundum BRVNNEMANNI in Examine juris pu-
lici aut alterius commodi auctoris methodum. In his om-
nibus jurisprudentiæ noſtræ partibus tradendis ſic verſabor,
ut, poſitis primum recteque explicatis principiis, firmas in-
de theſes deducam, hasque a dubiis omnibus liberem, dein-
de earundem uſum, deſumptis ex foro vel probatis aucto-
ribus exemplis, colluſtrem. Soleo ſimul in ſcholis meis ſu-
binde dictare, quæ auditores mei calamo excipiant. Etſi
enim non ignorem, in tanta ſcriptorum juridicorum multi-
tudine vix ſupereſſe, quod non jam ab aliis ſcriptumac publice
propoſitum ſit, tamen dictare neceſſarium credo, ideo inpri-
mis, ut animorum attentionem in auditoribus meis conſer-

vem. Ipſe olim in me expertus ſum, nihil tam facile in ho-

mine, quam aures, fatigari, atque etiam virorum multum
ætate provectorum vix tantam eſſe conſtantiam, ut ſine fa-
ſtidio ex unius hominis, quamvis diſſertiſſimi, ore per ho-
ram integram pendere poſſint ipſi otioſi. Majus ergo tæ-
dium eſt juvenis præfervidi, atque ſemper agere aliquid ge-

ſtientis. Is, etiamſi majorem horæ partem præceptori com-

modarit & quietus transegerit, tandem in extrema horæ par-
te oſcitare incipit & fabulari cum aliis, aut, ſi modeſtior eſt,
caput demittere & cogitationes ſuas in aliis rebus, quam quæ

docentur, defigere. Cui malo ego hue uſque nullum aliud
reme-

rem
ſalte
Te 4
abſte

pret
ex t
Vata
ter
mor
g
gi⸗
lige⸗
cean
deke
ie
pro
hehe
pom
Ryo
Ppro
Plen
Pae
rio⸗
hor
ttan
lere
nu
tert
ge
tatic
mer

—
führ.
foren⸗
nelt.
ctor
Prive.
clien.
en
en
i
nson.
eſcbah
nis i
dein⸗
zult.
is ſi
1.
muli⸗
Puble
oimt.
conler.
inbo.
noltun
ſine ſt⸗
erte
o 1.
ich ge⸗
ficonm.
re ⸗
kiore
m
n dul
ſenme.

SP. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 643

remedium invenire potui, quam ut eos, quos doceo, non
ſaltem audiendo loquendoque fatigem, ſed ipſos ſimul ope-
re aliquo exerceam, faſtidiumque eorum aliqua variatione
abſtergam. Hoc vero dictando commodiſſime fit. Operam
præterea de ſedulo, ut ea, quæ dicto, non vulgaria ſint &
ex tritis commentariis hauſta, ſed vel a me primum obſer-
Vata, vel ſaltem ad ſupplendum corrigendumque, quem in-
terpretor, auctorem, & refricandam eorum, quæ docui, me-
moriam, maxime accomodata. Quia vero jam diu ex lon-
ga experientia didici, parum ac tarde proficere adoleſcentes,
qui audiunt ſaltem, & dicétata exſcribunt, neceſſarium eſſe
Video, ut illos, qui ſe inſtitutioni meæ tradunt, ſimul exer-
ceam & uſu ipſo reſpondere de jure, diſputare, poſtulare,
defendere contrahere, inſtrumenta facere, rationes diligen-
tiæ ſuæ reddere, elaborare & ea, quæ didicerunt, in lucem
proferre edoceam. Iſtis itaque exercitiis tres per ſingulas
hebdomades horas deſtino. In una earum, ſcilicet in gquinta
pomeridiana diei lunæ, colloquar cum auditoribus meis.
Evocabo ſcilicet unum alterumve, atque de his, quæ intra
proximos ſeptem dies propoſita fuerunt, interrogabo &
plenius in iis, quæ ante non ſatis intellexerunt, erudiam.
Faciam viciſſim cunctis poteſtatem ex me quærendi & ube-
riorem dictorum meorum explicationem flagitandi. Altera
hora, quinta nempe pomeridiana diei mercurii, diſputando
transmittetur. Ex his ſcilicet, qui ſe huic exercitationi of-
ferent, unum forte ducam, qui reſpondeat; ceteri ratioci-
natione, ſed ſinguli una ſaltem, ut campus hic pluribus pa-
teat, oppugnabunt vel doctrinam aliquam ejus auctoris
quem tunc in ſcholis meis interpretor, vel ipſas interpre-
tationes & dictata mea Ultima denique hora, quinta po-
meridiana diei jovis, elaborationibus dicata eſto. Proponam
Mmmm z nem-

MEDTTAT. AD PANDECT.

pe ſingulis hebdomadibus argumentum, quod ii, qui
blidam eruditionem amant, elucubrent, atque proxime ex-
ant. Varium id erit. Modo enim ſcriptum forenſe,

vel ſimile quid fieri, modo pPactum aliq uod aut contractum
caute conſcribi, modo de aliqua juris controverſia reſpon-
deri, modo ex actis judicialibus referri jubebo. Recipiam
deinde ſingulorum commentariolos, prælegam publice, ſup-
preſio auctoris nomine, emendabo etiam, ſi opus erit, &
reformabo. Exercebunt eadem hora inter ſeſe judicia, de-
ligamque ex iis, qui magiſtratus, ſecretarii, commiſſarii,
actoris, rei, advocati & procuratoris partes ſuſtineant. Hi
erunt labores mei, quos ſtudioſæ juventutis cauſa ſuſcipiam,
ac intra octodecim menſes abſolutos denuo ſemper reſumam.
In me nulla mora erit. Plus tamen temporis inſtitutioni
impendere, nec ceteræ occupationes meæ ſinunt, nec vale-
tudo mea tenerior ac aliquando infirma ſinit. Succumbe-
rem oneri, ſi plura ſubire neceſſum eſſet. Itaque omnes,
qui mihi bene cupiunt, oro obteſtorque, ne alias privatas
ſcholas præterea expoſcant. Utantur modo recte ac ſedu-
lo iis, quas hic offero; & videbunt, nihil ſtudio ſuo ac ar-
dori diſcendi defuturum. Si qui tamen ſunt, qui ſe priva-
tim plus profecturos confidunt, his ego aliquem ex iis ad-
jungam, qui diſciplina mea enutriti & perdocti alios iterum,
quæ ex me didicerunt, décere poſſunt. Venio tandem ad
mercedem iſtorum, quos ſubeo, laborum. Eum mihi prin-
ceps noſter optimus liberaliſſime perſolvit. Nihil ergo ab
auditoribus meis poſco. Ceſſabit in ſcholis meis obſeſſor,
flagitator, exactor, ceſſabit nominis inſcribendi neceſſitas.
Veniant ſubinde ad me, quorum facultates tenuiores ſunt,
gratumque animum ſuum ſaltem verbis declarent; atque
hanc

vel citationem, vel mandatum, vel libellum, vel defenſionem,

he⸗

1, H

ine er

Dren,

lonen
Tien
relpor.
cihin
loſln
erit, A
lci ee.
nilarit
nt. H
ſeim
ſüuman.
rarn

Ee.

Ccumbe⸗

onnes,

rign

Eedh.
ed.
Prir
is a.
terum
emn 40
prin-
go d
hleſto,
deſltas
e ſult
ale
Nute

SpP. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 64

hanc ſuæ erga me voluntatis ſignificationem mihi æque ju-
cundam eſſe ſentient, ac munuſcula opulentorum. Si qui
vero locupletiores ſcholas meas frequentant, hi, ur quotan-
nis ex eo, quod ſæpe luxurioſe conſumunt, modicum quid
decerpant eoque operam meam & fidem remunerentur, ini-
quum non eſt. Nullum tamen liberalitati eorum modum
ſtatuam, nec eos, qui nihil adferent, propterea a ſcholis meie
& familiaribus colloquiis excludam, aut illiberaliter traé
Omnes, & qui nihil, & qui paululum, & qui multa dona-
bunt, ſi modo diligentes ſunt, atque, ut homines probos &
ingenuos decet, vivunt, mihi æqque chari erunt. De cete-
ro antequam ſcholas meas, quarum initium ipſis Kalendis
Novembribus faciam, aperio, more majorum, publicam ſo-
lemnemque orationem de vitiis docentium, maxima acade-
miarum pernicie, futuro die veneris in auditorio publico ha-
bebo, & ad eam MAGNIFICUM ACADEMIAE
RECTORE M, ILLUSTRISSIMUM COMITEM, PERIL-
LUSTRES LIBEROS BARONHES, PATRESCONSCRIPTOS,
HoSPITES VENERANDOS atque VVENES STUDIOSOS
obſervantiſſime invito. Dabam Vitembergæ IX. Kl. No-
vemb. anni clo Io CC XXIX.

IV.
Amoer erga patriam gon eſt virtus,
V.
nec odium ejus, ſi ex legitimis cauſis proßciſcatur, vitium,
VI.
quin & bellum in patriam juſtum eſe poteſt.

Mmmmm2 Jo-

646 MEDITAT. AD PANDECT.

o. Balguy, Anglus, in Opuſculis Londini anno 1734. editis
fcribir, amorem erga patriam nobiliſſimum adfectum,
&, ſi intra limites ſuos coërceatur, multorum bonorum fon-
tem eſſe, poſſe tamen per imprudentiam tam late exten-
di, ut cum præcipua obligatione, amore ſcilicet erga totum
genus humanum, pugnet. Quem locum dum excerpunt
Auctores der deutſchen Actorum eruditorum Part. CCOXXVII.
hæc pag. 831. de ſuo addunt: Viele Sitten⸗Lehrer haben
die Liebe zum Vaterlande vor keine Tugend gelten laſſen
wollen, und dieſelbe unter die ungegruͤndeten Vorurtheile
gezehlet. Man findet auch in der That keine Urſache,
warum man, wenn keine andere Bewegungs⸗Gruͤnde da⸗
zu kommen, eine Gegend hoͤher, als ein anderes von Men⸗
ſchen bewohntes Land halten ſolte. Wie gefaͤhrlich dieſes
Vorurtheil ſey, zeigen die Beyſpiele der alten Griechen
und Roͤmer, welche alle andere Menſchen, als wilde Voͤl⸗
ker mit veraͤchtlichen Augen anſahen, und deßwegen un⸗
menſchliche Grauſamkeiten an ihnen veruͤbten. Dem Herrn
Verfaſſer kan man vielleicht wohl nachſehen, wenn er der⸗
gleichen Vorurtheile vor eine Tugend gelten laͤßt, da bey
der engliſchen Landes⸗Art ſo mancherley Vorurtheile
der alten Griechen und Roͤmer eingefuͤhret ſind, und nach⸗
geahmet werden. Optime. Amor erga nativum ſolum
per ſe virtus non eſt, tunc vero, quum quis domicilium
in eo figit aut continuat, efficitur virtus multasque obli-
gationes parit, non propter nativitatem, ſed ob jus civita-
tis. Ex quo porro conſequitur, odium in patriam, ſi ex
juſtis cauſis naſcatur, vitium non eſſe, ſed aliquando virtu-
tem, quin & bellum in patriam legitimum eſſe poſſe. Quæ
quum ita ſint; rectiſſime C. Marcius Coriolanus apud Livium
lib. 2. cap. 35. J44. a Romanis, popularibus ſuis, in exi-
lium

lium
reip.
10,4
Naru
caltr⸗
eX 4
zi li
viol
tum
Eoo
ſiti
trie

—

eli⸗
en
m fon.
ezlen.

1totnn

cerpunt

NH

r
laſen
Uurheie

lrſcche,

nde do

Men
dieſes
riechen
e r
Pn vn⸗
Verrn
er dern
lep
tcheile
nech
ſolun
Uium
obli.

wita.

ſi er

Viru.

iviut
ner⸗
liun

e

„*

SP. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 647

lium miſſus, Volſcis, in quos exſulatum abierat, bellum
reip. Romanæ inferentibus ducem ſe Præbuit enenfi e⸗
ro, quod precibus, fletu & comploratione mulierum dra⸗
narum fractus, retro ab urbe, quam expugnare potui .
caſtra movit, & legiones, quibus Wollei eum Praecetann,
ex agro Romano abduxit. Equidem Bergerus in vuori e-
ri lib. I. cap. 2 2. 6τ* PFreinibemio: Male, inquit, SS
riolanum judicat Cic. de jurispr. reſp. cap s1. Nem be .
tzum ſævitia, ſic patriæ, ferendo ac patiendo le 8e4
Ego nec librum iſtum nec locum Ciceronis invenio. *
ſi tamen Cicero hæc dixit, vere dixit, quamdiu Rarie P
i en & officium retinet, male vero regulam ſuam
rie a C iolanum, quem patria ſua ejecerat, ipſaque-
ad Wäeulis mutuæ obligationis ſeſe exuerat,
explicavit.

SPECI-⸗

—

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DCLXIII.
AD LEIV. L. 1TT. T.

CIVIUM NOBILIUM ET PLEBE.
TORUM DISCRIMINE

IN MODUM EPISTOLAE

A D
ANDREAM CAROLUM SCHMIEDIVMI
ANHALT. BERNBURG.
p„ͥpFf
BENEFICIO COMPETENTIAE QUOUSCE
NOBILIBUS COMPETAT
ME PRAESIDENTE DISPUTANTEM
EXARATUM. .

PRAESES
RESPONDENTI
SALUTEM.

ce adverſus diſſentientes tueberis, ex ingenio & ſty-
lo tuo totum manavit. lpſa etiam inventio tibi ſoli
tribuenda eſt. Ego tamen, quod tu nunc latius explicas,
jam olim breviter expoſui, quum anno clo Lo ccx. fere
juvenis in hac academia diſputationi de Juribus equitum
Saxonicorum ſingularibus præſiderem, cujus diſputatio-
nis theſis XXXV. ipſum hoc, quod tu equitibus adi-
mis, beneficium ſolis equitibus Saxonicis perinde, ac
. tu,

Gade hoc, quod propediem, me præſidente, publi-

N

puble
hh⸗
iſol
iens,
fere

titum

tatio⸗
A⸗
,
11

Sp. DCLXIII. DE CI V. NOBIL. ET PLEB. DISCR. 649

tu, adſcribit, & exteros ab eo arcet. Quam theſin tu nune
pluribus rationibus firmas, ac adjeétis variis quæſtionibus il-
luſtras. Placebit hic primus conatus tuus cordatis omnibus-
Ego certe propter illum te magis amo, atque inde conji-
cio, te, ſi porro animum pulchris doctrinis excolis, olim
patriæ, parenti, jureconſulto integerrimo, & genti tuæ or-
namento futurum. Quod ad ſcriptum ipſum attinet, po-
teram meditationibus tuis aliquas de meis addere. Sed ſuffi-
ciet unica, quæ tamen fere neceſſaria videtur, ne ſcilicet
idem tibi accidat, quod mihi olim in diſputatione de Juri-
bus equitum Saxonicerum ſingularibus contigiſſe recordor.
Noveram optime, equitum appellatione, ſi vocem ſtricte
accipias, dignitatem aliquam perſonalem, quæ bene meri-
tis tribuitur, ac ad liberos non tranſit, ſignificare. At ego
ſtatim in principio præ me tuleram, me ſub equitum appel-
latione comprehendere omnes, quos vulgus nobiles, Edel⸗
leute, appellat. Et, ne quis ambiguitate nominis erraret,
ſtatim in §. 2. definieram nobilitatem, den Adel, ſigularem
dignitatem & claritatem generis, quam illi, qui ea inſigniti
ſunt, vel recens a ſummo principe acceperunt, vel per
longam ſucceſſionem & immemoriale tempus a majoribus
ſuis derivant, atque iterum in ſuos poſteros transmittunt.
Deinde in §. 5. dixeram, inter nobiles vere tales non connu-
merari hos, qui muneribus ſplendidioribus & officiis digni-
tatem annexam habentibus ſunt exornati. Hoc ægre tulit
illuſtris Ludolphus in docto de Jure feminarum illuſtrium li-
bello Secf. 1. § 10. lit. cc. meque rem indignam feciſſe con-
tendit, quod eos, quibus officium publicum a principe con-
tigit, in plebejorum ordinem & conditionem referam, libe-
risque paternos honores invideam. At ego vereor, ut lis
omnis, quam Ludolphus mihi movet, de verbo ſit, diſſenſio

Tom. A. Nnnn circa

W

—

670 MEDITAT. AD PANDECT.

circa rem inter nos nulla. Ego ſecundum uſum loquor,
quem penes arbitrium eſt, & jus, & norma loquendi, &
nobiles, Edelleute, appello, qui ſingulari illa, de qua ſupra
dixi, dignitate decorati ſunt, plebejos vero, Leute buͤrgerli⸗
chen Standes, quotquot illa dignitate non coruſcant. Sic
igitur plebeji ſunt, qui ſplendidiſſimis muneribus admoti
nobilitatem generis non acceperunt. Poſteros etiam eorum
paternorum meritorum memoria a vulgo diſtinguit & ho-
noratiores facit, ſed tamen ex claſſe plebejorum non eximit,
nec aditum iis ad jura nobilium ſingularia pandit. Nihil in
hac doctrina indignum animadverto. Video tamen, quid
Ludolphum offendat. Scilicet vox pleheji raucum quid &
horridum illi ſonat; credit, appellationi plebis maculam in-
eſſe, memor, quam abjectum contemptumque ſit nomen
des gemeinen Pobels apud Germanos. Quodſi ergo hanc ma-
culam eluere & vocem plebis a contemptu vindicare poſſu-

mus, adſentiet nobis forſan Ludolphus. Saltem tentare non

nocebit. Videlicet appellatio plebis, ſi originem ſpectes, ni-
hil vile in ſe, nihil abjectum habet. Excogitarunt eam Ro-
mani veteres, ut patricios, qui ſoli nobilitatem generis ha-

bebant, areliquo populo ſepararent. Totus hic populus, pa-

triciis exemptis, plebs erat. Ac ſummi & venerabiles viri, qui
e patricio ſanguine nati haud eſſent, plebejorum nomen non
dedignabantur. Ipſi, qui ex plebe orti honores geſſerant, eo-
rumque liberi plebeji manebant, quamvis ſubinde nobiles
appellarentur. Apud priſcos Romanos enim vox nobilis aliam
ſignificationem, quem hodie, habuit, & ad omnes, qui no-
Imen ſuum celebre reddiderant, relata eſt. Nam quos noſtra
æas nobiles vocat, hos Romani patricios dicebant. Ignorant
hoc aliqui ex dectiſſimis viris. Exemplum hoc eſto. Gens
Hortenſia plebeja fuit ſine dubio. Cicero tamen Horten-
ſium,

10

in

—

on

ndi,
4 ſuhr

brpet

nt. K

ANd

neotun

EN.

exint

NhIn.

1, it

nomen

N I.
e Nn

es n⸗
mho.
ishr-
pe.
irhqu
en nol
nh eo.
obiles
aliam

Gi n.
noſta
Not

Cels
lorten⸗

HH

SP. DCLXIII. DE CIV. NOBIL. ET PLEB. DISCR. 651

ſium, oratorem, nobilem appellat. Movit hoc Richardum
Streinium & Antonium Auguſtinum, ut in commentariis ſuis
de Romanorum gentibus & familiis familiam Hortenſiam in-
ter patricias referrent. Refellit eos Bayle in Dicionaire art.
Hortenſius lit. A. obſervatque, potuiſſe quem apud Roma-
nos nobilem & plebejum ſimul eſſe. Probationes non addit.
Poterat tamen ad Livium lib. 22. cap. 35, ubi duo nobiles
ex familiis plebejis memorantur, provocare. Breviter ſic
tene: Si quis olim de plebe dignitatem Romæ nanciſcebatur,
is ex vulgo, ſed non ex plebe exibat, zc novus homo ap-
pellabatur, &, quamvis patricius non efficeretur, poſteris ta-
men ſuis claritatem ſeu nobilitatem conciliabat, per quam illi
in plebe eminebant. Ejus nobilitatis ſplendor crevit quotidie,
ut jam Cicero, ipſe novus homo, lib. E. in Verrem c. o. n. 80,
iis, qui nobili genere nati eſſent, omnia populi Romani be-
neficta dormientibus deferri, queratur. Poſtea cæſarum
tyrannide & cædibus exhauſtus fere patricius ſanguis nobi-
libus de plebe familiis locum fecit. Tandem Conſtantinus
M. quum veteres patriciæ familiæ prope omnes interiiſſent,
novam huic nomini ſignificationem dedit, & amicos ac con-
filiarios principis, etfi novi homines eſſent, patricios appel.
lavit. Ex quo tempore appellatio nobilium in locum pa-
triciorum ſucceſſit, atque eos, qui claritate generis ornati
erant, a plebe ſeparavit. Hæc nova ſignificatio ad nos
ecum lingua Latina pervenit, ut hodie nobiles dicantur, qui
ſingularem generis dignitatem vel a principe, vel a majo-
ribus acceperunt, plebeji contra, quorum genus nobilita-
tum non eſt, etſi ipſi maximos in rep. honores gerant.
Cave tamen, plebem cum vulgo confundas, den buͤrgerli⸗
chen Stand mit dem gemeinen Pobel. Appellatio vulgi, des
Poͤbels, communiter ignominioſa eſt, plebis non item. In-
Nnunn 2 terim

652 MEEDITAT. AD PANDECT.

———

terim non nego, titulum nobilis in communi vita ſæœpe latins
accipi & ad hos etiam, quos non familiæ & natalium ſplender,
ſed munus, profeſſio & dignitas perſonalis ornat, extendi.
Si conſiliarii, præfecti militum, profeſſores, doctores, ad-
vocati non peccant, qui ſe nobiles, edle, hochedle, hochedel⸗
gebohrne, in litteris, inſtrumentis, carminibus, appellari
ſinunt, peccarent vero, ſi titulum der Edelleute adſumerent,
vel in ordinem nobilium, unter den Adel, ſe referri pateren-
tur. Norunt omnes, titulos iſtos adeo communes faéëctos,
ut ſcribæ etiam, publicani, mercatores, prædiorum paulo
cultiorum domini & ſimiles ſibi eos arrogent. Nec ipſi, no-
biles vere & proprie tales, eos illis tribuere dubitant. Sciunt
enim, cum titulo rem non tranſire. Quodſi ergo Ludol-
phus id unice intendit, ut his, qui munera publica gerunt,
titulos iſtos, jam a longo tempore uſitatos, retinere liceat, ipſi
non contradico. At per hoc exiguus iisdem honor conci-
liabitur, quum ſocietas horum titulorum multos etiam de
vulgo admittat. Huc pertinet memorabilis lis in principio
hujus ſæculi apud Gallos agitata. Ediderat Ludovicus XIV.
Galliarum rex, anno 1699. legem conere les faux MWobles ou
les uſurpateurs du titre de MWobleſſe, ac mulctam bis mille li-
brarum in eos, qui ſibi nobilitatem arrogarent, conſtituerat-
Accuſationem etiam ex hac lege paſſim locaverat. Qui
eam Lugduni conduxerat, advocatos & medicos hujus ur-
bis in jus vocat, quod illi de more recepto in inſtrumen-
tis titulum nobilium adſumſiſſent. Suſcepit eorum defen-
ſionem Franciſeus Petrus Gilletus binis ſcriptis, quæ inter
ejus Plaidoyers 8 autres Oeuvres Pariſiis anno 171⅝. edita
in principio tomi II. exſtant. Agnoſcit ille lubens, hanc
tituli nobilitatem in verbis magis, quam re, conſiſtere, nec

beneficia eorum, qui genere nobiles ſunt, transferre, 4ue
la

hon,
leur
tieun.

4

fſenſi

medi
hoe:
ſenĩ
egre
ampl
Pr

Pe gi,
Plenden,
eKtend
Dres .
hechtt
PDeli
ſumeemn
ipaenr.
es tiln
Gn oh
ipla .
: Sin
oLudh.
gerne
cent i.
r . .
ctin e
hipi⸗
cnSNII.
Nl
mile .
kirnert
. (
jns u.
rumen
dekerr
in
1 edli
o

ne,

SsP. DCLXIII. DE CIV. NOEIL. ET PLEB. DISCR. 652

la qualité de NWoble, jointe d celle d'Arvocat, ne dit, qu'une
NWobleſſe de Profeſton, ſimplement bonoraire & perſonnelle,
gqui ne tire point d conſequence pour l' uſurpation du Titre
&Sdes Privileges de la Nobleſſe reelle & transmiſſible. Ex-
cerpit etiam ex edicto regio anno 1696. propoſito verba;
quæ ipſum regem hanc tituli nobilitatem omnibus literatis
indulgere oſtendunt: pour ne pas priver de cette marque
d'honneur les Perſonnes de Lettres, qui par la Nobleſſe ge
leur Profeſſon & de leur Art, ou par leur merite perſonnel,
tiennent un rang d' bonneur & de diſtenéction dans noi Etati
& dans leurs Corps & compagnies, &. Et habuir ea de-
fenſio felicem eventum. Abſolutos enim advocatos &
medicos fuiſle, Gilletus ipſe in fine teſtatur. Sed ſatis de
hoc argumento dictum, & vox nobilis, quam tu in fronte
ſcripti poſuiſti, ab ambiguitate liberata. Reſtat, ut tibi
egregium hoc, quod edis, ſpecimen gratuler, fructusque
ampliſſimos ex ea, qua bonas literas colis, diligentia olim
os, prædicam. Vale;, Vitebergæ pridie Kl.
Febr. anni clo lo CCXXXIII.

proventur

Nnnn 2 SpPECI-

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DCLXIV.
4D LIB. L. TIZ. I.

E QVFT VM

SAXONICORVM IVRIBVS
SINGVLARIBVS

PVBLICE DEFENSVM

JO. ADAMO LAVRENTIO

SCHILIDAVIA MISNICO

NVNCG IVRIVM DOCTORE
A D D. VIII. MART. A NNI clo Io CCX.

P RAE P ATIO.
nter omnes, quotquot Saxoniam olim ornarunt, prinei-
J pes potiſſimum locum obtinet Henricus I. Imperator,
quem ſui ſeculi ſcriptores Aucupem communiter appel-
lant. Infinita ſunt beneficia, quæ illi debemus. Ipſe pri-
mus dignitatem Auguſti in Saxonicam gentem transrulit.
Primus civitates exſtruxit mœnibusque cinxit, & diſper-
ſum huc usque populum in eas collegit. Primus civitati-

bus privilegia nundinarum aliaque tribuit. Primus res

expeditorias introduxit. Primus ſucceſſionem in Saxoniæ
ducatum, quæ huc usque eleétitia fuerat, hereditariam fe-

cit. Denique pleraque jura, quæ equitibus adhuc Saxoni-

cis competunt, ipfe vel primus inſtituit, vel olim inſtituta
auxit

—
auxit

les ex
gravit
latis 4
ile &
ſcript.
rentir
Virtu
igno⸗

.
H
dita
k/
rum
cuntu
nobil
ſel ſi
dax.
pone
riore
ſüper
Domi
Ceſi⸗
fünt!
itere
Quad
jidie
tribo

PriNi.
ernor,
rappe
ſe ⸗
vorulit
ilper.
Vlrati.
es
WONie
iamte.
oo.

Zuit

Sp. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. VR. 65;5

auxit & amplificavit. Primus etiam nobilitatem, quæ an-
tea ex ſola nativitate acquirebatur, benemeritis etiam afſſi-
gnavit. Quare non male eum parentem Saxonicæ nobili-
tatis quis appellaverit. Ceterum pleraque privilegia, quæ &

ille & alii principes equitibus Saxonicis tribuerunt, in hoc

ſcripto collegit & nunc publice tuebitur jo. Adamus Lau-
rentius, de cujus ingenio, induſtria, eruditione ceterisque
virtutibus in præſens non dicam, quum nemo ſit, qui illas
ignoret.
I.
Diviſio bominum abud priſcos Saxones.

laxones olim in tres claſſes diſtinguebantur. Erat, ut
Huchaldus, monachus Elonenſis, qui anno 937. obiit, in
vita B. Lebvini, inquit, gens Saxonum, ſicut nunc quoque
conſiſtit, ordine tripartito diviſa. Sunt enim ibi, gqui illo-
rum lingua Edlingi, ſaunt, qui Frilingi, ſunt, gqui Laſſi vo-
cantuv. Prima itaque claſſis complectebatur Edlingos,
nobiles, die von der Herren⸗Geburth. Amplam horum,
ſed ſibi ipfi non ſatis conſtantem diviſionem exhibet Spec.
Sax. I. I. art. 3, qua omiſſa, rem brevius clariusque ſive pro-
ponemus. Edlingi in duos ordines diſtinguuntur, ſupe-
riorem & inferiorem den hohen und niedern Adel. Qui in
ſuperiore ordine ſunt, vocantur vel Principes, Fuͤrſten, vel
Domini liberi, Freyherren, qui nulli principi ſubjecti ſolum
Cæſarem ſuperiorem agnoſcebant. In ordine inferiore
ſunt nobiles in ſpecie ita dicti, Ritter, von Ritters⸗Art, qui
interdum etiam Schoͤpfenbaarfreye appellantur; propterea,
quod iis ſolis aditus ad dignitatem Scabini ſive aſſeſſoris
jadicialis Pateret. Privilegia tamen nobilibus inferioribus
tributa ſuperiores etiam ſibi recte vindicant, ut infra §. 17.
dice-

656 MEDITAT. AD PANDECT.

dicemus. Altera claſſis continebat Frilingos, homines li-
beros. Hi iterum erant (1) freye Landſaſſen, qui proxime

ad nobilium conditionem accedebant, eundemque cum il-
lis judicem & magiſtratum agnoſcebant, dignitatum tamen
capaces non erant, (2) pfleghafte, qui aut in civitatibus &
burgis hibitabant, & judicium civitatis, das Buͤrger⸗Ding,
uti Wreichb. art. à4a:. appellatur, aut in pagis habitantes ſcul-
teti jacidium, des Schultheiſſen, des Bauermeiſters Ding,
Spec. Sax. L. 3. art. 45. agnoſcebant, (3) liberti freye Laſ⸗
ſen ſive Bauer⸗Guͤlden, qui vel ipſi olim vel majores eo-
rum ſervi fuerant, poſtea manumiſſi in eo ab ingenuis dif-
ferebant, quod priſtinis dominis ſuis quaſi in recognitio-
nem juris patronatus quotannis de prædiis ſuis penſionem
ſolvebant. Tertia denique claſſis comprehendebat homines
ſervos, eigene Leute, Dienſtleute, a quibus diverſi ſunt die

Dienſtmaͤnner, & edle Knechte, ſive nobiles principibus mini-
ſteria in aula vel bello, ſalva tamen libertate, exhibentes;

ex quibus, qui optimæ conditionis erant, Laſſi appella-
bantur, qui videlicet prædia ruſtica poſſide bant & colebant,
nobilem tamen quendam dominum habebant, eique ſervitia

præſtabant., neque, invito illo, prædia ſua relinquere po-

terant. Ceteri vocabantur Tagewerken, qui videlicet præ-
dia non habebant, ſed a nobilibus aut ad colendos agros, aut

ad obeunda munera domeſtica & familiaria tanquam ſervi

adhibebantur, quos Intergres Eatinus Speculi Sax. L. 2. art.
44. inepte dedititios appellat.
II.
Defnitio nobilitatis.
xX iſtis omnibus, quos nunc recenſuimus, in præſens

ſaltem nobiles in ſpecie ita diéctos, die von Ritters⸗
Art⸗

At,
finitn
volut
Veſtig
lelta

Feter
Preær
nobi
ta
recel
ceſſa
taue

Prel
ſe al
ur le
tant.
tater
lame
ſr.
inqi
zripa
un,
ingt
ſunt
nti⸗

7

neg l.

ONine
i
tammen

bus I

Du⸗

9ſau.
W
e eh⸗
c.
niir
onen
Nines

N

Min.

eee;

pele.

D e

rvii

po.

Heul
ſeni

4ͤ,

Eſen

ere

2

SP. DCLXIV. DE EQVWT. SAX. IRIB. 6 57

Art, die Schoͤpfenbaarfreyen, die Edel⸗Leute, ſeligemus. In-
finitus eſt auctorum numerus, qui privilegia illo rum vaſtis
voluminibus complexi ſunt. Quorum quidem in Ppræſens
veſtigiis non inſiſtemus, ſed, quæ hucusque a nemine col-
lecta fuerunt, ſaltem jura & privilegia, quæ illis tam jure
veteri Saxonico, quam hodierno competunt, exponemus.
Præmittemus vero ad evitandas difficultates definitionem
nobilis & nobilitatis. Eſt autem nobilitas ſingularis dignil
tas & claritas generis, quam illi, qui ea inſigniti ſunt, ve-

recens a ſummo principe acceperunt, vel per longam ſuc-

ceſſionem & immemoriale tempus a majoribus ſuis derivant,
atque iterum in ſuos poſteros transmittunt.

nk.
Anobilibus diverſi ſunt ingenui,

LD) 'biex ergo eſt nobilitatis cauſa, vel conceſſio principis
nobis aut parentibus noſtris facta, vel ſucceſſio & quaſi

Ppræſcriptio immemorialis. Quisquis alterutram harum pro

ſe allegare nequit, nobilis non eſt. Sola igitur ingenuitas
ut Lebmannus Chronico Spir. L. 2. C. 19. & alii quidam pu-
tant, ſaltem apud Saxones nec hodie nec olim ad nobili-
tarem tribuendam ſuffecit. Multi enim erant ingenui, qui
tamen nobiles non erant. Sic Huchaldus in loco, quem
§. 1. excitavi, ingenuos nobilibus contradiſtinguit: Erat,
inquiens, gens Saxonum, ſicut nune quoque conkfiſtit, ordine
tripartito diviſa: ſunt enim ibi, qui illorum lingua Edlingi,
ſunt, qui Frilingi, ſunt, qui Laſſi vocantur. Quod latinæ
lingua nobiles, ingenuos atque ſerviles ſonat. Eadem fere
ſunt verba Mithardi L. 4. p. 276. Et in juribus Saxonicis
antiquis diſtinctiſſima ſunt freygebohren und von Ritters⸗Art
Tom. X. OoOUα geboh⸗

6,8 MEDITAT. AD PANDECT.

gebohren ſeyn, ut vel ex centum locis oſtendi poſſet. Vide
quoque TZacitum Germ. c. 25. .

IV.

pradiorum nobilium poſſeſores.

Neaae cum nobilibus confundi debent hi, qui prædia no-
bilia, Ritter⸗Guͤter, poſſident. Tametſi enim juribus,
quæ prædiis iſtis annexa ſunt, fruantur, illa tamen privile-
gia, quæ nobilibus jure ſanguinis tributa ſunt atque ipfis

perſonis inhærent, non adipiſcuntur. Jura quippe perſo-

nalia, ut L. 1. § 16 ad &C. Trebell inquit, fundum ejusque
emtorem non ſequuntur, ſed ſaltem jura realia. Neque,
ut Finckelthauſ. 11. Diſp. Controv. feud. 7. & I, urmſer Ex.
4. 4u. I5. male autumant, ipſa nobilitas cum prædio in poſ-
ſeſſorem ignobilem tranſit. Fieri enim hoc non poſſe, alii
etiam ante me jam diu oſtenderunt. Vide Hornium juris-
prud. Feud. c. 3. §. 19, 20 & Schilterum ad Rubr. Juris Alam.
Feud. p. 17. Diſtinguenda itaque ſunt jura prædiorum nobi-
lium de quibus in præſens non, fortaſſis tamen alio tem-
pore, agemus, a juribus perſonarum nobilium, quæ mox
recenſebimus. IIIa, e. g. jus exigendi ſervitia a ruſticis, pa-
tronatus, venandi, cereviſiam coquendi, jurisdictionem &c.
recte exercent ignobiles etiam poſſeſſores fundorum nobi-
lium; hæc nemo, niſi ipſe nobilitatus fuerit.

V.
conſiliarii, præfecti militum,
. . 2⸗
Porro inter nobiles vere tales non connumerantur hi, qui

muneribus ſplendidioribus & officiis dignitatem anne-

xam habentibus ſunt exornati. Equidem non ignoro, eſ-
. ſe

bona
ſliari
metſi

men
feru
loſ
here
etien
nung
buitu,
dene
1atur
ferur
cum
clicat
litum
R du
tun
4)ud
men
negt
be m
wines
Mrele
du
Olim
Dorin
iyfra
ſimi

lu.
ndos
rieh.
l i
Perle
re
ere

pol.

le d
juni.
An.
nob.
tenn.
o
r.
n
nodt⸗

1 G
