den groͤßten Theil ſelbigen Tages in einem Weinhauſe mit Zechen
zugebracht, alſo vermuthlich, wo nicht ganz trunken, wenigſtens
vom Weine erhitzet geweſen, weiter 9) Kaufmann bey dem Hand⸗
gemenge hinzu getreten, und, wenn es gleich nur in der Abſicht,
die Kaͤmpfende von einander zu bringen, geſchehen waͤre, Inqui-
ſiten

dergt

11)

ven
cter
tn
hond
dafe
hen
ſn
ohre
und
Gib
der 5
guf
dle
Get gea
din 9
ſaben

Und
nicht
ſhor
deea
Aoſck
ten d
bey
ſorke

hen

—
Do
Und
tig, N
⸗Wan
Nta
Gi,
eite fup
ancnonn
Ngn rd
4)de⸗
dn Fohr
ſleſt in.
1 der hl⸗
gen ſoſden
und ie
Pgefangen
der fun.
1 geheben
ſlbſt nigt
hl oufe
1 ſlbigen
das Poit⸗
, in Een
ſe geren
Preſett
mit Zechet
tehigſen
denn Hnnd
der bſct/
dine noau.
ſ

SP. DCXXX. DE AEQVITATE TORMENT. é5

ſiten dennoch, daß beyde auf ihn loß und ihn ſchlagen wollen,
glauben gemachet, folglich 10) ihn als einen Soldaten, dem
dergleichen Tractament ſchimpflich und unertraͤglich geſchienen,
bewogen, den Degen zu ſeiner Beſchuͤtzung zu ziehen, hierbey aber
11) hoͤchſt ungewiß und zweifelhaft iſt, was er bey Zuckung des
Degens eigentlich vor eine Intention gehabt, ob er Kaufman⸗
nen und die Preſerin verwunden und toͤdten, oder blos ſchre⸗
cken und abhalten wollen, geſtalt denn diesfalls auf beyden Sei⸗
ten faſt gleiche wahrſcheinliche Umſtaͤnde und Argumenta vor⸗
handen ſeynd, auch 12) das letzte daher wohl zu glauben iſt,
daß an einer unbewehrten Weibes⸗Perſon durch Hauen und Ste⸗
chen keine Ehre zu erlangen geweſen, dieſemnach 13) gar wohl
ſeyn kan, daß, wie Inquiſit beſtaͤndig vorgiebet, er den Degen,
ohne damit zu ſtechen oder zu hauen, bloß in Haͤnden gehabt,
und die Preſerin ſolchen bey dem Eindringen ſich ſelbſt in den
Leib gelaufen, welches 14) um ſo viel eher zu glauben, als we⸗
der Kaufmann noch Haſe das Degentiehen, noch, daß Inquiſit
auf die Preſerin geſtoſſen, geſehen, anbey 15) die Stube uͤß er
die Maſſen enge und kurz, Inquiſit aber an die Wand gedren⸗
get geweſen, worzu 16) kommt, daß Inquiſit zu der Schmie⸗
din gleich nach der That geſprochen: ich kan mir nicht helfen, ſie
haben mich uͤberfallen; Dawider 17) die Groͤſſe der Wunde,
und daß vermuthlich der Degen darinn umgekehret worden,
nichts thut, indem dergleichen mit einem geſchliffenen und ſehr
ſcharfen Degen gar leicht geſchehen koͤnnen, uͤbrigens 18) die an—
dere an der Preſerin und Kaufmannen geſfundene Verletzung allem
Anſehen nach bey dem Handgemenge, da Kaufmann Inquiſi-
ten den Degen nehmen wollen, zugefuͤget ſeyn koͤnnen, und denn
bey ſo bewandten Dingen, da, wo nicht ſtaͤrkere, doch eben ſo
ſtarke Vermuthungen vor Inquiſiten, als wider ihn, ſeynd,

einen vielleicht unſchuldigen Menſchen mit der peinlichen Frage
1 32 G zu

1'0 MkEDITAT. AD PANDECT.

zu belegen, und dadurch, wenn er ſie auch uͤberſtehet, zu ver⸗
derben, und ihm einen immerwaͤhrenden Vorwurf zu machen,
um ſo viel bedenklicher iſt, als die peinliche Frage anders
nicht, es ſey denn ein Inquiſit weit uͤber die Heifte graviret
und faſt ganz uͤberfuͤhret, erkannt werden ſoll, zudem, wenn
auch 1nquiſit den animum vulnerandi oder occidendi einge⸗
geſtaͤnde, gleichwohl die ordentliche Strafe der Todtſchlaͤger all⸗
hier, da der Ueberfall auf Seiten der Erſtochenen unleugbar, mit⸗
hin Inquiſit ſich nur blos beſchuͤtzet und das moderamen in-
culpatæ tutelæ ſtark uͤberſchritten, abgehen moͤchte; So iſt
Inquiſit, nach vorgehender ſcharfen Verwarnung vor der ſchweh⸗
ren Serafe des Meineydes, in Gegenwart eines Geiſtlichen ſich
eyblich zu reinigen, und, daß er den Degen in der Meynung,
Kaufmannen oder die Preſerin zu toͤdten, nicht gezogen, mit
demſelben nach der Preſerin nicht geſtochen, auch nicht wiſſe,
auf was Art die Preſerin den toͤdtliehen Stich bekommen, zu
ſchwoͤren ſchuldig. Er thue nun ſolches, oder nicht, ſo ergehet
nichts deſtoweniger ſeiner Beſtrafung halber auch ſonſt in der
Sache, was recht iſt. V. R. W.

VIII.
Zormenta etiam ex graviſſimis ſuſpicionibus decerni non de-
bent, ſi cximen atrocius non eſt, & pœna ejus ad fuſtigea-
tionem extendi nequit.
IX.

Ture gaidem uſus fori jusjurandum purgatorium ſulſſtituit.

X.

H

e

vel:
nequ

Egue

ſtirui
Viori
dum
olten
guan
ſt e;
ne
ip
teber
tio
N

—
Nn
hn,
Gndees

, wern
i ee
ier c
,, i
hen in.

S

ſche

ſhen ſch
Neynung⸗
Gen, mi
t wiſ,

men, A

b ergehet

in an

pon dr.

fuſige⸗

ſuhſinß.

SP. DCXXX. DE AEQVITATE TORMENT. 271

Sed bhoc remedium adhuc Fallacias & deterius eſt
quæſtione.

XI.

Præſtat ergo, loco ejus territionem, vel abitum e civitate, ſub-
ſtitui, vel, quod omnium optimum eſt, pænam extraordina-
riam infligi.

ubſtituendum eſt aliud remedium eruendæ veritatis in
locum quæſtionis, ſi hæc ob Paritatem argumentorum,
vel aliam cauſam, e. g. in crimine minus atroce, decerni
nequit. Sed quod tandem? Uſus fori deterius longe, ac

æque & magis fallax, jusjurandum nempe purgatorium, ſub-

ſtituit. Dico, deterius eſſe. Nam primum novo & gra-
viori delicto, perjurio ſcilicet, via panditur, quemadmo-
dum in Specimine CXLEII. de Jurejurande burgatorio medit. 9.

oſtendi. Deinde exempla rariſſima ſunt, & rariora longe,

quam in tormentis, quod per hoc jusjurandum confeſſio
ſit extorta. Quare ego id nunquam ſine horrore decerno,
& ne decerno quidem, ſi qualecunque aliud remedium
ſuppetit. Quum juvenis adhuc in collegio Ctorum Vi-
tebergenſium ſupra numerum adſiderem, menſe Februa-
rio anni 1710. muliercula de furto ex graviſſimis ſuſpi ris⸗

nibus accuſabatur. Parum aberat, quin conviéta dici poſ-
. ſet.

72 MEDITAT.AD PANDECT.

ſet. Nemo certe in collegio erat, qui de veritate criminis

commiſſi dubitaret. Sed condemnare tamen ream non po-

teramus, quod juridice, ſive ex regulis artis noſtræ, con-
victa non eſſet. Vt itaque hoc, quod probationi deerat,
ſuppleretur, tormentis opus eſſe videbamus. Et conſen-
ſerant in ea jam omnes, quum repente quis dubium ex
æſtimatione rei furtiveæ moveret. Hæc nempe nondum
plene in aprico erat. Placuit ergo interloqui, ut furtum
Ppaſſus verum rei ablatæ pretium jurejurando indicaret, ac,
ſi hoc ſex thaleros ſedecim groſſos excederet, quæſtio de
rea haberetur. Et erat hæc ſententia juri ſcripto confor-
mis. Nam ſi delator damnum ſuum infra hanc ſummam
æſtimaret, pœna ad virgarum ictum pervenire non pote-
rat per Conſtit. Eleéct. Sax. 32. P. 4, atque adeo crimen atro-
cius non aderat, ſine quo tormenta decerni non debent,
L. 8. pr. de Quæſtionibus; ibi atrociora. Paulo poſt redie-
runt acta ad collegium, apparebatque ex iis, rem ablatam
quinque ſaltem thaleris conſtitiſſe. Tum, abjecta omni de
tormentis cogitatione, jusjurandum unanimiter decretum
eſt. Diſſenſi ego tamen tunc mecum tacitus, & diſſentio
adhuc hodie, quoties ſimilis ſpecies ad collegium refertur,
ac religioni mihi duco, in re exigua perjurium manifeſte
permittere. Sed nec tormenta propter ſupra memorstam
legem 8. pr. de Quaſtionibus admitto. Mediam potius viam
eo, ac cum LvVDoOVICI in der Zinleitung zum peinlichen
Proceſſe cap. 9. §. 4. W 49, ut territio & ſaltem, quam
appellamus, die Vorſtellung des Scharfrichters, adhibeatur,

ſuadeo; vel, quod adhuc melius, atque a me jam ſupra

in Specimine CXLII. de Jurejurando purgatorio medit. 9.

quos

ſuggeſtum eſt, egreſſum e civitate impero, vel denique,

quo⸗
levio
zvi

N

Nun

d

7

rimint
non
1, N.
eert
conler⸗
dbium e
nondunn
t fürtun
jenen A
kſtio A
conkor
ſuummmmen
non por.
men ato⸗
1 Gebent,
oſt recle
a oDlaten
1 onmni
decretun
2 Ciflenti
1etertun,
warükeſte
dethoratin

votius Vnn.

j peiglihe
tem, Odan
dhibeamm
jam in
jo mlt

el Cenige

goo

Sp. DCXXX. DE AEQVITATE TORMENT. 73

quod omnium optimum eſt, pœnam extraordinariam &
leviorem ſecundum L. 6. de Accuſationibus ex doctrina Carp-
zovii in Quæſt. crim. 116. n. 5 1. Jc4. infligo. DM

XII.
Quaſtio etiam in pecuniariis caufßis baberi poteſt,

XIII.

non tune ſolum, gquum cauſa pecuniaria pænale judiecium ad-
mixtum bhabet,

XIV.

ut puta, ſi e contractu depoſiti, mar dati &. ob fdem ruptam

& rem alienam interverſam agatur,

XV.
verum & tune, gquum cauſa mere pecuniaria &
privata eſt.
KXVI.

Igitur damnatus jam ad ſupplicium fur vel fraudator ante exſe-
quutionem, ut res furtivas vel interverſas indicet
& reſtituat, recte torquetur.

Sed uſus fori hoc caſu vix ultra jusjurandum purgatorium
progreditur.

K Gra-

—

74 MEDITAT. AD PANDECT.

ravis eſt controverſia, utrum in privatis ac pecuniariis cau-
ſis, ubi de pœna plane non agirur, quæſtio decerni poſſit.
Et leges quidem, inprimis, 9-pr. de Quæſtionibus, eam admittunt.
Admiſerunt eandem & majores noſtri, ut ex allegatis a Lauter-
achio in Compendio juris tit. de Quaſtionibus pag. 711. conſtat.
Certe Scabini Lipſienſes, Witembergenſes ac Jenenſes apud
Carpzovium in Quaæſt. Crim. 86. n. 25. inventores theſaurorum,
qui, ut Leo in fine Novellæ yt. loquitur, improbi, quidquid repe-
rerint, confiteri nolunt, ſed dolo mendaciisque ex re reper-
ta nonnulla detinent, ad manifeſtanda occultata per tormen-
ta adegerunt. Et tunc quidem, quum pecuniaria cauſa pœ-
nale judicium admixtum hoet, adhuc hodie res extra du-
bium eſt, & quæſtio decerni ſolet. Fac ergo, mandata-
rium, depoſitarium &c. propter interverſas res fidei ſuæ
commiſſas conveniri. Hic principaliter reſtitutio harum
rerum intenditur. Sed quia tamen crimen furti intermix-
tum eſt, L. 29. pr. D, & L. 3. C. Depoſiti, L. 67. pr. de Fur-
tis, atque adeo respublica tacite pro pœna infligenda in-
tervenit, articulo Carolino 170, tormenta juſtiſſime decer-
nuntur. Atque ſic [Cti Vitebergenſes menſe Junio anni
clo Io CCXXXIX. reſponderunt: Kommt Martin in Ver⸗
dacht, einen ihm von dem Obriſt⸗Lieutenant von Bochart
anvertrauten Brief unterſchlagen und das darinne gelegene

Geld, welches vermuthlich 300 Rthlr. betragen, entwendet zu

haben. Ob er nun wohl dieſes beſtaͤndig leugnet, und, daß der
Brlef leer geweſen, und ohne ſein Verſchulden weggekommen,
vorgiebt, hiernaͤchſt das zu der peinlichen Frage nothwendige
corpus delicti allhier zu mangeln ſcheinet, da von denen in

dem Briefe gelegenen 300 Rthlr. keine Gewißheit vorhanden,

ſondern nur eine Vermuthung aus des Obriſt⸗ Lieutenants

vier Wochen vor ſeinem Tode geſchriebenem Briefe genommen

wird,

toird
onge
ſals
ſen.
te g
nor
gni
De

te
peinl
Geſt

dert

Din
digun
derg
5
lbern

laſſen
dorhe
dern
len,
1r der
lang
gebra
daben
dreyen
gieht

—
Niiscn.
iponk,
Qmntun.
1 Lautg.
1.cNl.
lear
liurorun
ncrepe
Aerer
ertormer.
canſ e.
exre
Mindatr.
8 Kdki ſir
Ntio hurmn
inkermi-
pr. le bin
higend ir.
iime decer
lunio Aunl
fin i Den
ed Wh
ge gen
inttoerded
nd, dn
ggekorinee
gotherende
bon denen t
t weßnndi
,Lieutenann
ſ omm
th

Sp. DCXXX. DE AEQVTFTATE TORMENT. 75

wird, folglich es das Anſehen gewinner, ob ſey Inquiſit von
angeſtellter Inquiſition entweder ſchlechterdings, oder allen⸗
falls nach abgelegtem Reintgungs⸗Eyde, zu entbinden gewe⸗
ſen. Alldieweil aber dieſes, daß der Obriſt⸗Lieutenant von
Bochart einen Brief an ſeine Frau auf ſeinem Kranken⸗Bet⸗
te geſchrieben, und Inquiſitem, als ſeinem Reiknechte, anver⸗
trauet, ſolcher Brief aber unterſchlagen worden, auſſer Zwei⸗
fel iſt, und von dem Cornet, Kopper, alſo angegeben, auch von In-
quiſiten in deſſen Gegenwart eingeſtanden worden, und denn die
Veruntrauung eines Briefes an ſich ein Crimen falli iſt, L. 16.
§. 2. de Lege Cornelia de falſis, naͤchſtdem zu einem corpore deli-
Ki keine ohnfehlbahre Gewißheit, ſondern nur in dem 6 Articul der
peinlichen Halß⸗Gerichts⸗ Ordnung, ſo viel moͤglich, und nach
Geſtalt und Gilegenhelt einer jeden Sache geſchehen kan, erfo⸗
dert wird, und freylich von dem, was vor faſt zwey Jahren in der
Tuͤrkey vorgegangen, allhier in Deutſchland keine genauere Erkun⸗
digung, als die bereits vorhabende, eingezogen werden mag, ferner
der Obriſt⸗ieutenant von Pochart an ſeine Frau, daß, wenn er
es mit guter Gelegenheit herein ſchaffen koͤnne, er ihr 300 Rthlr.
uͤbermachen wolle; geſchrieben, gleichwohl nach ſeinem vier Wo⸗
chen darauf erfolgtem Tode nicht volle 200 Rthlr. in ſeiner Ver⸗
laſſenſchaft gefunden worden, mithin die ſtaͤrkſte Vermuthung
vorhanden iſt, daß er dieſes Geld Inquiſitem zugleich nebſt
dem Briefe ſo inſtaͤndig, wie Inquifit ſelbſt angiebt, anbefoh⸗
len, ferner Inquiſit dieſen Brief nicht heraus geſchicket, wozu
er doch woͤchentlich Gelegenheit gehabt, ſondern uͤber 12 Jahr
lang in Ungern mit ſich herum geſchleppet, endiich zwar heraus
gebracht, jedoch ohne ſein Verſchulden verlohren haben will,
dabey aber, auf was Art er nehmlich ſolchen Brief verlohren,
dreymal variiret, und einander widerſprechende Umſtaͤnde an⸗

giebt, inſonderheit bald ſelbigen zugleich nebſt ſeinen eigenen
K 2 Sachenn

76 MEDITAT. AD PANDECT.

Sachen, bald allein, und ohne was von den Seinigen zu vermiſ⸗
ſen, verlohren haben will, weiter bey ſeiner Herauskunft in Deutſch⸗
land und Ankunft zu Halba ſich bey der nahe bey Halba wohnen⸗
den Obriſt⸗Lieutenantin von Bochart nicht gemeldet, noch ihr
von dem Briefe Nachricht gegeben, ſondern erſt, nachdem die⸗
ſelbe deſſen durch den Cornet, Kopper, benachrichtiget worden,
und ihn zu ſich fodern laſſen, zu ihr gekommen; So erſcheinet aus
dieſen und andern Umſtaͤnden ſo viel, daß Inquiſit, Martin, vor
unſchuldig nicht zu achten, alſo, wenn er ſein Geſtaͤndnuͤß richti⸗
ger zu thun, ſich ferner verweigert, dem Scharfrichter dergeſtalt
zu untergeben, daß er ihn ausziehe, zur Leiter fuͤhre, die zur Pein⸗
lichkeit gehoͤrige Inſtrumenta vorzeige, die Daumen⸗Stoͤcke anle⸗
ge, und damit zuſchraube, es jedoch vor dieſesmahl dabey laſſe,
und mit Inquiſitem weiter nichts vornehme, wobey denn Inquiſit
mit allem Ernſte zu befragen: Ob er den ihm von dem Obriſt⸗
Lieutenant von Bochart anvertraueten Brief nicht wiſſent⸗
lich unterſchlagen? Ob ſein Vorgeben, daß dieſer Brief ohne

ſein Verſchulden verlohren worden, nicht falſch und erdichtet

ſey? Wo ſolcher Brief hingekommen? Ob in dieſem Brie⸗
fe nicht Geld oder Geldes⸗Werth, und was, auch wie viel,
gelegen? Ob es nicht 300 Rthlr. geweſen? Ob er ſolch 8
nicht entwendet? Ob er es noch habe, oder wo er es hinge⸗
than? Wenn nun ſeine Ausſage, und wie er ſich darbey ge⸗
behrdet, mit Fleiß zu denen Acten verzeichnet, und mit die⸗
ſen hinwiederum verſchicket wird, ſo ergehet in der Sache fer⸗
ner, was recht iſt. At quid juris, quum de pœna plane
non agitur, ſed ſaltem privati, quod ſua intereſt, flagitant,
atque adeo cauſa mere pecuniaria eſt? Etiam tunc quæ-
ſtionem decreverunt Pivs & SEVERVS, Auguſti, in L.
9. pr. de Quæſtionibusi. Fecerunt idem [Cti Helmſtadien-
ſes menſe januario anni clc l1o CCXXVIII. in tali ſpecie:

AAi

Fur

Fur
felſu

etian
negt
Utt.

(00

ad
Uic
bepd
G
leger
Na
kur
wo
wie
ti

el
on
D
und
ſelr
tor
ble
bir
i
tn

—
heltſt
wohene
ſch i⸗
dem dn
rden,
heintens
rtin, o
Ulgrict,
detgeſet
r Pet
tdcke arie
ben lſf,
n lagid
n Ohiſe
t Diſet⸗
Grkef ene
5 edichte⸗
ſem Ben⸗
wie bll,
er ſolch

48 inge

dorbe 6
d ntt De
Snche fan
Eena plan
b Kagitan,
tunc Gue⸗
ii inl.
ſelmttadier⸗
ell ſpect
li

Sbp. DCXXXDE AEQVTTATE TORMENT. 77

Fur quidam & prædo manifeſtus ac violentus, plene con-
feſſus & convicus, aliqua tamen furta & ſacrilegia, quorum
etiam cum maxima veriſimilitudine inſimuls batur, conſtanter
negabat. Intererat tamen eorum, qui furtum paſſi fuerant,
ut reus, quomodo iſta furta commiſſa fuiſſent, complicesque
ſuos, ac ubi res ablatæ Occultarentur, indicaret. Igitur ma-
giſtratus'nos conſultans, ſe quidem prævidere ſcribit, reum
ad mortem damnatum iri; addit tamen literis ſuis hæc: Es ſey
nicht allein dein hieſigen Gerichte, ſondern auch in ſpecie denen
beyden Kirchen zu Gartau und Reßdorf, als welcher beyder Kirchen
Geld⸗Vorrath der Peſtor Goͤſſelin Verwahrung gehabt, und zum
Theil unter dem geſtohlnen Gelde mit ſeyn ſolle, vieles daran ge⸗
legen, daß man von dem Gartauiſchen Diebſtahle vollkoͤmmliche
Nacheicht erhalte, ſowohl wegen der Complicen, ſo etwa uͤber
kurz oder lang moͤchten zu ertappen ſeyn, als auch um zu wiſſen,
wo das geſtohlne Geld geblieben ſey, und ob von demſelben nichts
wieder herbey gebracht werden koͤnne Adſenſimus magiſtra-
tui, & furem ad mortem damnavimus, ſed tamen ante ex-
ſequutionem tormentis ſubjecimus. Daß Ungquiſit Lang⸗
halß nochmahlen vor Gerichte zu fodern, und nach vorherge⸗
gangenem ernſtlichem Zureden zu befragen: Ob er nicht die
Diebſtaͤhle erſtlich bey dem Paſtor zu Holdorf, zweytens bey
dem Paſtor zu Gartau, drittens bey der Frau von Buͤlow
und Fraͤulein von Jagow, viertens bey Johann Schultzen,
fuͤnftens bey dem Muͤller zu Bumen, veruͤbet oder veruͤben hel⸗
ſen? Auf was Art ſolche Diebſtaͤhle verrichlet worden? Was
vor Leute ihm beygeſtanden? Wo die geſtohlne Sachen ge⸗
blieben? Daferne er nun bey ſeinem Leugnen verharren ſollte,
wird er dem Scharfrichter uͤbergeben, daß er ihn auskleide, zur
Leiter fuͤhre, ihm die Daum⸗ und Bein⸗Schrauben anlege, da⸗
mit zuſchraube, ferner die Schnuͤre gebrauche, endlich mit dem
K 3 Auf⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

Aufziehen auf der Leiter den Anfang mache, und ihn dabey erſt⸗
lich die Wahrheit zu ſagen vermahne. Es mag nun dieſe peinli⸗
che Frage etwas fruchten oder nicht, ſo iſt Inquiſit dennoch genug⸗
fam uͤberzeuget, ein gewaltſamer, verlaͤumbdeter und gefaͤrlicher

Dieb zu ſeyn, und wird dannenhero mit dem Strange vom Le⸗

ben zum Tode gebracht. Verum ex JCtis recentioribus mul-

ti negant, hoc caſu judicem ultra territionem ſimplicem pro-
gredi poſſe, & peccare eum dicunt, ſi carnifici digito reum

attingere permittat. Vide DorrrERVM im Schauplatze der
Leibes⸗ und Lebens⸗Strafen Part. I. c. 2. & 115. Pag. 262.
ſq. ibique allegatos OLZDEKOPIVM,„ BRVNNEM AN N V M,
STRYNKIVM. Et vicit hæc ſententia menſe JIulio anni clo lo-
CCXXXIX. in Collegio Ctorum Vitebergenſium. Mulier
nempe improbius fraudaverat, & varios homines per falſa, ſtel-
lionatus & miras artes aliquot millibus thalerorum emunxerat.
Deprehenſa tandem fatebatur crimen, ſed interrogata, ubi
tantam pecuniæ vim abſconderit, negabat, ſibi quidquam
præter pauculas res, ſupereſſe, cetera omnia conſumpta
perditave dicebat. Conſultum collegium juridicum, ream
ad fuſtium ictum & exilium perpetuum damnarat, maritum
vero ejus ab omni ſuſpicione liberarat. Tum rea, oblata
defenſione, pœnam mitiorem expetebat; hi vero, quos
deceperat, interveniebant, & ſe quidem de exaſperanda
pœna non laborare dicebant, ſed tamen flagitabant, ut
rea & maritus ejus per tormenta, quo argentum ab ipſis
elicitum vertifſent, interrogarentur. Et juſta petere vide-
bantur. Incredibile enim erat, nihil ejus argenti ſupereſ-
ſe. Sed vicit ſuffragiorum major numerus, ac ſaltem jus-
jurandum purgatorium decretum eſt: Dieweil bey Unter⸗

ſuchung eines Verbrechens hauptſaͤchlich mit auf Erſetzung des

den Privatis dadurch zugefuͤgten Schadens geſehen werden
muß

tmuß,

diel
imot
ſche
und⸗
ſche
ein
dene
hern
here
druck
ige
ſchen
amn
borg
Ge
gen
nich
Fal

ad

der

ita

hing
icde
ltin
ſonſ
uf

nich

Wa
beheß
pi
hong
ſfſerice⸗
honn
Ns ml.
en o⸗
1o reun
lane den
Heg. 101
INNVY
ni cholr.
Mulier
falla tel.
nunxent,
galay ub
widquam
nfumpet
Im rean
maritum
„Ooblata
, Gos
ſperand
bant, ur
a ils
ere vile
ſupere
tem us
bey Uhlen
pkung des
6g werder
l

Sp. DCXXNXX. DE AEQVITATE TORMENT. 79

muß, und denn uͤberall aus den Actis ſtar ke Vermuthung, daß
die Inquiſitin ſowohl als ihr Ehemann vieles von dem, warum die
im vorigen Urthel benannte Perſonen betrogen worden, beyſeite ge⸗
ſchaffet, ſich damit bereichert, oder wenigſtens, wo es hingekommen,
und wie es zu, wo nicht gaͤnzlicher, doch einiger Befriedigung der
Betrogenen wieder herbey geſchaffet werden koͤnne, wiſſen, hervor⸗
ſcheinet; ſo werden beyde, jedes abſonderlich, vor Gerichte gefodert,
ein Gelſtlicher darzu gezogen, ihnen der ſtarke wider ſie vorhan⸗
dene Verdacht, anbey daß die Inquiſitin, wenn ſie aufrichtig
heraus gehen, und dadurch denen Betrogenen zu einer Satisfaction
verhelfen wuͤrde, ihrer eingegebenen Defenſion einen groſen Nach⸗
druck geben koͤnne, hingegen, wenn ſie ſolches nicht thaͤte und kuͤnf⸗
tig etwas von dem unterſchlagenen und verſchwiegenen zum Vor⸗
ſchein kaͤme, ſolches Meineids und Diebſtahls halber haͤrtiglich
am Leibe und nach Befinden gar am Leben beſtraſet werden ſolle,
vorgeſtellet, und ſie ſodann beyde dasjenige, was ſie von denen
Geldern und Sachen, um welche die fol. 175. benannte Per ſo⸗
nen durch die Inquiſitin gebracht worden, beyſeite geſchaffet,
in ihren Nutzen und Nahrung verwendet, oder ſich damit be⸗
reichert, mittelſt Eydes anzuzeigen, oder in fernerm Leugnungs⸗

Fall ſich eydlich zu reinigen, und, daß ſie von denen Geldern

und Sachen, welche Chriſtoph und Conſorten durch die mit
der Inquiſitin gepflogene Handlung verlohren, nichts beyſeite
geſchaffet, ihr Vermoͤgen nicht gebeſſert, nicht heimliche Ca-
pitalien gemachet, noch wiſſen, wo dieſe Sachen und Gelder
hingekommen, und wie ſie zum Vortheil obgedachter Peſonen
wieder herbey geſchaffet werden koͤnnen, ingleichen, daß Inqui-
litin auſſer den fol. 58. und 177. ſecg. angegebenen Sachen
ſonſt nichts in Vermoͤgen habe, zu ſchwoͤren angehalten, wor⸗
auf der gefuͤhrten Defenſion halber und ſonſten ergehet, was
recht iſt.
XVIII.

MEDITTAT. AD PANDECT.
XVIII.

Conſeſſio, ſine legitimis indiciis extorta, nulla eſt.

Quod ſi tamen deinde, poſt inveſtigationem Jacti & explora-
zionem cireumſtantiarum, vera deprebenditur, atten-
denda eſt.

XX.

Indieium ex ſomnio deſumptum non eſt legitimum, ſed
frivolum.

Deetrik de quæſtionibus præœcipuum caput de indiciis
eſie debet. Nam ſecundum CAROLVM V. in art.
20. confeſſio, ſine legitimis indiciis extorta, nullam ſidem
habet, quod & legi I. F. 17. de Quæſtionibus quodammodo
convenit. Quas tamen ambas leges ex recta ratione ex-
Plicari oporter. Scilicet ipia quidem confeſſio hæc per ſe
irrita & nullius momenti eſt, ſi tamen judex veritatem fa-

Sti eo, qui in ertieulo Carolino 54. præcipitur, modo porro

inveſtigarit, ac ita, ut de ea dubitari nequeat, deprehen-
derit, reum, ſi non ut confeſſum, ſaltem ut conviéctum,

damnari oportebit, quamvis quæſtio illa & confeſſio illegi-

. . .
tima occaſionem, ut convinceretur, dederit. Firmat hanc
ſententnun meam vox: ex bac ſola confeſſione. Ergo aliæ
bationes n edi
P §S non excluduntur. Accedit argumentum ex
deci-

lii⸗
puci
repe
Cic
vi
ſum
mnel

les

han

n
T
namm
iſte
ts,
doß
ter

erphen.
fen.

N, /4

e incicis

V. in an.
in fiden

mmodo
fione ex⸗
ec Per 1

tatem f. .

do port
lepreher
nvickun,

io Ueg:.

rmat hanc

Erpo alnd

neoram en

e.

Sp. DCXXX. DE AEQVTTATE TORMENT. 8.

deciſione Saxonica ultima, quæ confeſſionem promiſſione im-
puniatis elicitam in judicando attendi vetat, ſi tamen ſponte
repetatur, reum confeſſum puniri jubet. Exemplum nobis
CrCERO lib. I. de Divinatione cap 25. n. 54. dabit: Sophocles, in-
quiens, quum ex æde Herculis patera aurea ſurrepta eſſet, in
Jomnis vidit ipſum deum dicentem, qui id feciſet. Quod ſe-
mel ille iterumque neglexit, ubi idem ſæpius, aſcendit in Ario-
pagum: detulit rem. Ariopagitæ comprebendi jubent eum, qui
a Sophocle erat nominatut. To, quckſtione habita, confeſſus eſt,
pateramque retulit. Quo facto, fanum illud Indicis Herculis
nominatum eſt. Nemo, credo, tam ridiculus erit, ut pPate-
ram, aut, ut TERTVLLIANVS de animæ cap. 46. narrat, coro-
nam auream a reo, tormentis ſubacto, relatam recipi debu-
iſſe neget. Atque tamen ſacrilegus, tormentis in juſte adhibi-
tis, ut confiteretur & referret, adactus erat. Somnia enim
Sophoclis indicium legitimum non erant. Nam, ut elegan-
ter PETRONIVS ARBITER pag. 178. . canit:
Somnia, quæ mentes ludunt volitantibus umbris,
Non delubra Deum, nec ab ætbere numina mittunt,
Sed ſibi quisque facit. Nam cum proſtrata ſopore
Urget membra gquies, & mens ſine pondere ludit:
Quidquid luce fuit, tenebris agit. Obpbida bello
Qui quatit, & Zammis miſerandas ſævit in urbes,
Tela videt, verſasque acies, & funera regum,
Atque exundantes perfuſo ſanguine campos.
Qui cauſas orare ſolent, legeique forumque,
Et pavido cernunt incluſum corde tribunal.
Condit avarus opes, defoſſumque invenit aurum.
Venator ſaltus canibus quatit. Eripit undis,
Aut premit everſam periturus vavita puppim.
Seribit amatori meretriv. Dat adultera munus.
Pom. X. L Et

82 MEDITAT. AD PANDECT.
Er canis in ſomnis leporis veſtigia latrat.
In notctis ſpatio miſerorum vuluera durant.

CohzOnILAhIVM.

Judex reum, cujus vitam ſalvam fore promiſit, torquere t-
men poteſt. Vide Specimen DCXXVII. de ſalvo con-
ductu medit. 21.

SPECIMEN DCXXXI.
₰ LI. X.III. T1V. XIII.

OFFICIO JVDICIS CIRCA
TORMENTA

DIE XXVI. MARTII ANNI clI Io CCXL
PVBLICE DEFENSVM
A
GEORGIO GVILIEL M. BVTTNERO

SAN. LEVCOPETRENSI.
I.

Magiſtratus min iſtrive eorum nec aliis, quam quæ vel legibus
ſanciuntur, vel ſolito judiciorum ordini conveniunt, a collegiis
juridicis præſeribuntur, vemediis eruendi veritatem, nec alio,
quam quo præſeribuntur, modo, uti debent.

II.

Si ſecus faciunt, extorta confeſſio pro nulla habetur, ac impune
a reo retractatur.

III.

eret,.
wo con.

CA

IERO

vel hegk
, colkegit
ec aliej
.

4r intu

II

sp. DCNXXXI. DE OFFIC. JVD. CIRC. TORM 83

III.
Reus tamen, jui eam deinde in judicio ratam babet, recte ad pæ-
nam ordinariam damnatur

IV.
Quæſtio per verbera bona eſt in ſe, & in legibus Romanis pro-
batur, ac in judiciis militaribus adbuc bodie cum Ffructu babe-
tur, ſed tamen, quia extra militiam recepta non eſt, a judice
pagano miniſtrove ejus baberi nequit.

acrilegii reus, qui graviſſimis ſuſpicionibus Ppremebatur,
ſed crimen tamen negabat, ad quæſtionem damnatus,
tormenta fortiſſime pertulerat; quod conſpicatus com-
mentarienſis, cui cuſtodia rei commiſſa erat, muſſitans ſe-
cum, ita tamen, ut ab adſtantibus exaudiretur: hem, in-
quit, illi rectam Veritatis extorquendæ viam non ingrediun-
tur, ego profecto alio modo iſtam obſtinationem frangam.
Tum remiſſum ſibi captivum in carcerem reducit, ac nocte
ſequente cum Jove PLAVTINO in Pſeudolo aät. 3. ſc. 2. V.
7. incœnatam cubitum ire ſinit, poſtero mane ex jejunio
adhuc debilem inviſit, &, num ſacrilegium commiſerit, per-

contatur, iterum negantem ſcutica magnifice permulcet;

cujus ille impatiens fatetur crimen, exponit rem totam, ut
geſta eſt, & confeſſionem ſuam in judicium adductus repe-
tit, atque interjectis aliquot diebus iterum in judicio confir-
mat. Iudex, exploratis omnibus, quas ille indicarat, circum-
ſtantiis, quum eas optime inter ſe & cum teſtium dictis conve-
nire animadverteret, acta ad Vitebergenſes mittit, qui auda-
ciam commentarienſis indignati omnia, quæ ille geſſerat quæ-
que extorſerat, irrita declarant. Mentionem hujus reſponſi
facit BaæRGERVS in Oeconomia juris pag. ult. editionii mec de
L z an

MEDITAT. AD PANDECT.

anno 1712. hiſtoriolam tamen paulo aliter narrat pſe enim
tune Dreſdæ abſens relationi actorum non interfuerat, ſed
reverſus eam ex me, cujus tamen narrationem non ſatis ce-
piſſe videtur, audierat. Verum differentia hæc exigua eſt,
& parum ad rem facit. Reſponſum ipſum tamen aulæ An-
haltinæ, quæ adta huc milſerat, diſplicuit, atque unus ex au-
Iæ ejus miniſtris in literis familiaribus ad me ſcripfit, ſe nul-
lam aliam reſponſi noſtri rationem perſpicere poſſe, quam
quæ a medico illo, remedium ſalutare quidem, ſed no-
vum improbante, apud Morinkkz in nobili comœdia l'amour
medecin act. 2. ſc. 3. allegatur: Il faut toujours garder les for-
malitez, quoi'qu'il puiſſe arriver. Un bomme mort n'eſt qu'un
homme mort; & ne fait point de conſequence; mais une forma-
lits negligée porte un notable prejudice d tout le corps. Ego vero,
qui tunc collegio ſupra numerum adſidebam, rationem de-
cidendi ex articulo Carolino 20. deſumptam fuiſſe, recordor,

verum, ne quid diſſimulem, tacitus diſſentiebam, &, ſacrile-

gum illum confeſſum ad ſupplicium legibus conſtitutum
damnari oportuiſſe, credebam, non ex prima illa confeſſio-
ne, quam commentarienſis utique illegitime extorſerat, ſed
ex ratihabitione & repetitione bis in judicio facta. Id
quod & rectæ rationi convenit, & ab Electore Saxone ſapi-
entiſſime ſic conſtitutum eſt in Deciſione ult. ex qua Deci-
ſione & fundamento ejus, ratione naturali, decidenda eſt ve-
tus lis, ae magiſtratus in exercendis tormentis a ſolito ju-
diciorum ordine modo recedere, & inconſuetum reme-
dium, ubi conſueta non ſufficere animadvertit, adhibere
vel admittere poſſit. Fluctuavi olim diu, dum ex utroque
latere præcipitium videbam. Scrupulofitas ſcilicet nimia ve-
ritatis inveſtigationi obeſſe, ſed & laxius judicis arbitrium

crudelitati viam aperire poteſt. Ex duobus vero malis mi-
nimum

nim

tuun
reln
dici
in!

.c

qua
que⸗
Men
Nien
hern
dera
Bek

run
a
qus
dus
il

N

—
d enin
dat, ſel
liisce.
gun etr
Ule An.
Wer.
hſeml.
e, Gnin
ſech no.

1 Pene

1 la ſ.
eſt rin
ſe unne.
go veto
onem ce.
recordo
ſietle.

aſtitntun

conlello⸗
rlerit, ſel
Cta. II
lone ſapi⸗
gua Deei.
da eſt re⸗
ſolito l.
um reme-
adhiber
1 vtroqie
1 nimiaye⸗
8 abitriumn
0 alis mn.
mimun

Sp. DCXXXI. DE OFFIC. IVD. CIRC. TORM. 85

nimum eligi oportet. Præſtat igitur poteſtatem magiſtra-
tuum arcéctioribus limitibus circumſcribi, & ad leges, & mo
rem in judiciis receptum, ac præſcriptas a collegiis juri-
dicis formulas, alligari, quam, data exſpatiandi facultate,
in licentiam ac quaſi arbitrium vitæ & necis vertere. Pec
cat igitur judex, & punitur, & nihil facit, tormenta aliter,

quam receptus judiciorum uſus fert, exercet. Reus etiam-

quæ ſic confeſſus eſt, omni tempore libere retractat. Si ta-
men non retractat, ſed in judicio rata habet, ordinarie pu-
niendus eſt, argumento dica Deciſionie 91, verbis: ſolche abe⸗
hernacher abſonderlich in Guten nicht wiederhohlet haͤtten, ſoll
darauf keinesweges geſprochen werden, jedoch, und wofern das
Bekenntnuͤß freywillig wiederhohlet wird, nach Beſchaffenheit des
Verbrechens und Ordnung der Rechte darauf erkennen. Cete-
rum ipſam quæſtionem per verbera non improbo penitus,

maxime, quod eam in jure quoque Romano probari, & tan-
quam mittiſſimum termentorum genus etiam in impuberi-
bus admitti, L. I. §. 33. de §. C. Slaniano, quin uſu judiciorum
militarium quotidie cum effectu adhiberi, animadverto. Sed
nec commentarienſis illam injuſſu judicis exercere, & ne ju-
dex quidem contraſolitum judiciorum paganorum ordinem
jubere poterat.
V.
Confeſſio per blanditias & promiſſiones judicis elicita
legitima eſt.
VI.
Won debet tamen judexæx mendacia nec calumnias immiſcere, ner
Aliquid, quod ſupra ejus poteſtatem eſt, polliceri.

C ‚hoc, quod de judice ad mortem receptum & præſcrip-
tas a collegiis juridicis formulas alligando dixi, eo exten-
L 3 das

86 MEDITAT. AD PANDECT.

das, ut illum plane formularium ac machinam ſine ſpiritu
facias. Dubitatum eſt ſubinde, liceatne judici, pro tor-
mentis blanditias ac promiſſiones adhibere. Et licebit utique:
atque eatenus DvVARENO, qui L. 4. de Pactis hoc permiſſam
ſolertiam appellat, adſentio, ſed tamen idem temperamen-
tum ac diſcerimen, quod ſupra in Speciminibus 37. & 376.
in recenſendis licitis ac illicitis heredipetarum artibus feci,
adjicio, ut ſcilicet judex ſine mendacio & calumnia blandi-
atur, nec quidquam, quod ſupra ejus poteſtatem eſt, pol-
liceatur, ſed, quemadmodum UrrIaNus in L. 4. §. 1. Fami-
liæ erciſcundæ loquitur, boni & innocentis viri officio fun-
gatur. Ergo ſi laudet reum, ſi ſe de pietate ejus bene ſpe-
rare dicat, ſi lautiores cibos ſubmittat, ſi in carcere mitius
tractet, ſi ſe principi pro pœna mitiganda vel remittenda
ſupplicaturum promittat, bene facit, & confeſſio ſic eli
cita legitima eſt, Adde ZinoLERI Dicaſticen concluſione 25 &
Deciſionem elect. Sax ultimam.
VII.
Inuſitatum tormentorum genus, quod valetudini non noceat, ſed
proſit etiam, ſuggeritur, ſeilicet famer.
VIII.
Tutius il longe eſt tormento vigiliæ.

Irer- argumenta, quibus æquitas & juſtitia tormentorum
communiter oppugnatur, ſpecioſe admodum vitæ & vale-
tudinis periculum objicitur. Et negare non poſſumus, nul-
Iim ex iis tormentorum generibus, quæ uſus fori recepit,
valetudini non nocere. Si quis ergo tormentum, non ſolum

non noxium, ſed ſalutare ſuggerere poſſit, is majus præ-

mium merebitur, quam ſi quis quadraturam circuli, longi-

tudinem gradus in mari, perpetuum mobile, rationem con-
fici-

—
ſicien
inven
men.
Pler⸗

.Nu

rawin
Gore
meci
ſamt.
AME
& on
ſimi
Villir
Prot
guie
hi/
rat
DIEH
rore
poll
cello
(VI
Ppro
fven

Col⸗

dote

—
ſoirtt
Dro tor.
uie
elilin
Peranen.
.F v.
ibig keh
din blindi.
el, .
Pl. Een.
ffcio fun
beneſe.
ere mitin
remintend
eſlio ſie el

lote 2)

nyetat ſl

.

rmentoruüm

itæ & vale.
mus, nul.
orirecepi⸗
non ſolun
mnojus prt.
culi, long-
tionetn con.

r

.

Sp. DCXXXI. DE OFFIC. JIvD. CIRC. TORM. 87

ficiendi aquam dulcem ex falſa, medicinam univerſalem &c.
inveniat. Nos, etfi de præmio accipiendo deſperemus, ta-
men, ut gratiam apud bonos cordatosque viros iniremus,
pleraque tormentorum genera, a DorPIERO in Theatro pœ-
narum Part. I. cap. 2. §. 135. 744. recenſita, cum cura conſide

ravimus, arque, ut ex his fames & jejunium recipiatur, au

Qores ſumus. Certe abſtinentia, ut omnes norunt, etiam

medicina eſt, atque valetudinem non ſolum firmat, ſed & am

iſ-

