Judexæ pænas certas & determinatas propter cireumſtantias mu-
tare & mitigare nequit;

VIII.
nift legislator in lege ipſa boc permiſerit.

Org ae eſt opinio FROELICHII in Comment. in Confi-
tutionem Carolinam Tom. II. lib 3. tit. 2. p. 241 om-
nem pœnam, etiam quam lex clare deſignat, hodie pro-
pter circumſtantias arbitrariam eſſe, ac a magiſtratibu ex-
Nn 2 aſpe

6*

2 4 NIEDITAT. AD PANDECT
aſperari & mitigari poſſe. Verum jus iſtud novum &
hodiernum, quod FäOEFLICHIVS ſibi fingit, ego nullibi
reperio. Quod in poœnis infligendis cire cumſiantias ſpecta-
ri oporteat, id jam jure romano in L. 16. de Panig, &, an-
tequam Roma conderetur, recta ratione, cautum. At-
que hæc circumſtantiarum ratio in pœnis etiam certis ac le-
ge determinatis habenda eſt, quæ tamen propterea arbitra-
riæ non efficiuntur. Interdum nempe circum
gotium factumque variant, ut diverſum Plane fſit t ab eo, in
quod leges pœnam conſtituerunt. Exemplum eſte in homi-
cidio, cujus Pnam Deus ipſe deſignavit, ac ulti-
mum ſur Pplici um eſſe lachr Fac 1t nune, Mevium, cum Ca-

hunc graviter
tis pPaucis diebus;

₰△

Vnin rolie, S Cajun ex vulnere,
deceſſiſſe. Depoſcitur Mevius ad pœnam.

1t, ſect
41,„ 1ecto Cada-

vere, adparet, vulnus non fuiſie mortiferum, ſed negligen-

tia & imperiria chirurgi tale factum. Mitigatur ergo pœ-
na, & Mevius ſaltem relegatur. Num pœns homicidii pro-
Pterea arbitraria erit? Minime. Sed factum Mevii, poſtquam
circumſtantia illa apparuit, non eſt tale homicidium, quod De-
us morte puniri voluit. At enimvero, ubi legislator pœnam
certam conſtituit, ac crimen clare deſignavit, circumſtantiæ;
quamvis animum judicis miſericordia impleant, eum tamen ad
Pœnam mi itigandam movere non debent. Sic JCti Vitebergen-
ſes menſe Auguſte anni 1744. reſponderunt: Seynd beyde In-
quiſiten, Ben wur. ein Ehemann, und die M nuͤllerin, eine Wittwe,
geſt ſta dig, daß ſie mit einander Ehebruch getrieben, und hat Buhl⸗
manns Ehef ſrau, daß ſie ihrem Ehemanne die Untreue verzeihen
und nach wie vor ehel ich , rrenn wolle, ſich erklaͤret. So
werden beyde Inquiſiten nach Vorſchrift der Churfuͤrſtl. Saͤchßl.
19.

lii.

ter

Dh⸗
Peihen
E

191

SP. DCXLIII. DE POENIS. ARBITRARIIS.

28 †

19 CoOo mnſtirution de des 1Vten Theils des Landes ewig, uͤberd ies
die Muͤllerin welcher das Elend und beſorgliche Verderben ihrer
armen unerzogenen Kinder bey der Unter⸗Obrigkeit zwar ein Mit⸗
leiden, jedoch keine Linderung der in den Land des⸗Geſetzen ohne
Ausnahme verordneten Strafe, zu Wege bringen kan, mit Stau⸗
denſe chlaͤgen verwieſen. Exceptio eit, niſi legislaror in ſanétio
ne iſtiusmodi verbis uſus ſit, ex quibus, voluiſſe tamen il-
lum arbitrio judicis aliquem locum relinquere, apparet.
Diſputatum ſuper hac re fuit menſe Februario anni clo I-
cc XVII. in collegio 0)Ctor um Helmſtadienſium: Rex Pruſſiæ
lIegem dederat, ut litigator, qui magiſtratui injuſtitiam ac
dolum per calumniam objicere 15 ſiquiclem perſona plebe ja ac
in ignirare non conſlituta eſlet, fuſtibus cæſus in exilium
mitteretur. Fafctum id erat ab homine agreſti. Elevabant
crimen ejus ruſticitas, & aliæ circumſtantiæ, ac nobis mi-
ſericordiam commovebant. Nos tamen lege mitiores effe
non audebamus. Tandem, lege iterum infpeéta, verba:
dem Beſinden nach mit Staupenſchlaͤgen und Landesver⸗
weiſung; occurrebant, noſtræque miſericordiæ januam ape-
riebant. Quamobrem ſic judicavimus: Chriſtoph Schroͤder
wird ſeiner Beguͤnſtigungen halber nach abgeſchwohrnen Urg pheden
des Landes ewig verwieſen. VB. R. W. Rat. Decid. Was
Ehriſtoph Schroͤdern betrift, ſo ſcheinet es zwar, ob haͤtte der⸗
elbe nach Inhalt der verbeſ erten Juſtitz⸗Gronung §. 27. mit

Staupenſchlaͤgen und Lande lung angeſehen werden ſollen;
J doch da Koͤnigl. Majeſt. auf ſolch che Strafe dem Befinden nach,
alſo nicht ſchlechterdinges, zu erken nen anbefehlen, und denn all⸗

hier einige mitigirende Umſtaͤnde mit unterlaufen; So haben wir
es bloos bey der ewigen Landesverweiſung gelaſſen.

N n32 IX

286 MEDITAT. AD PANDECT.
IX. .
Pænas lege ſtatutas, ſed in obveniente caſu impoſſibiles, judex,
inconſulto principe, muiare poteſt.
X.
Tune tamen principis conſenſum vequiri oportet, quum jusjuran-
dum, ſeu præſtita urpheda, ſimul relaxatur.

N'a poſſe judices & magiſtratus, &, quæ ſententias illis
(dictant, collegia juridica alias, quam quæ legibus con-
ſtitutæ ſunt, pœnas decernere, omnes norunt. An tamen
hoc illis, inconſulto principe, tunc licet, quum pœna le-
gibus comprehenſa propter perſonarum, locorum, tempo-

rum conditionem infligi nequit, atque adeo impoflibilis eſt? 3
Et credo licere. Legislator enim non poetuit omnes caſus,

qui quandoque inciderint, comprehendere, atque adeo be-
nam occaſionem dedit, cetera vel interpretatione vel juris-

dictione SVPPIERI, E. 10, 11, 12, 13. de Legibus. Et UrI-
PIANVS in L. 1. §. nlt. de Pœnis permittit judicibus, coër-

citionem extraordinariam iis inducçere, qui ſtatutam pœnam
pecuniariam egentes eludant. Sic Ordinatio politica Saxo-
niæ tit. 19. mulctam XX thalerorum in perpotationes no-
Qurnas ſimpliciter ſancit. At ſæpe ganeones hi, Iro pau-
periores, rident muléctam. Quod quum animadvertimus,
carcerem vel opus publicum ſubſtituere non dubitamus.
Nec ob egeſtatem ſolum, ſed & ob alias cauſas accidere

poteſt, ut pœna lege conſtituta locum invenire nulla ratio-

ne poſſit. Ut ecce: mulier ob inceſtum virgis publice
vVerberata, &, præſtito jurejurando ſolito, in perpetuum
exilium miſſa, quum hoſpitium in Sileſia, quam primum
Petierat, nullibi reperiret, in patriam reverſa, ſumtaque

ſa-

er,

Utal⸗

R ilt
chn.
kmmen
na le⸗
mpo⸗
8s el
calos
e bo⸗
1 jars⸗
Et Ul-
„(el⸗
Na
Sax).
les no.
o pau-
rtimus,
tamus.
cidere
a ranio-⸗
Publice
rpetuum
primumn
ſumtadve
ſ

SP. DCXLIII. DE POENIS ARBITRARIS 287

ſacra cœna, cujus deſiderio ſe maxime ad reditum indu-
Gam dicebat, iterum in vicinam Bohemiam exit, atque
jam altius penetrarat. Verum morbo correptam Bohemi;,
onus ſepulturæ & alendi infantis, quem manibus geſtabat,
veriti, non ſolum recipere detrectabant, ſed quoque ar-
ro impoſitam in fines Saxoniæ reportabant. 1 um miſſella,
znimo & corpore ægra & infante onuſta, redit iterum ad
patrem & alitur ab hoc clanculum. At magiſtratus, re
comperta, mulierculam in jus vocat, ſolemniter interro-

gat, ac de pœna ejus JCtos Vitebergenſes menſe Septem-

bri anni 1741. conſulit. Rem ad principem eferre ac con-
ſtitutione ejus certius ſtatuere, tutifſfimum, atque tiam le-
gi rII. de Legibus convenientifſimum videbatur. Verum
præterquam, quod illa le 1I1. magiſtratibus licentiam dat,
vel interpretatione vel conſtitutione principis utendi, rela-
tiones ad principem præter neceſſitatem non debent adhibe-
ri, quemadmodum in Speemine 466. de Relationibus ad
principem medit. 4. dixi, ac ſunt, ſi nimis frequententur,
ipſi principi graves. Igitur poteſtate nobis in L. I. §. ult.
dJe Peœnis data uſi fuiſſemus, & aliam pœnam in locum
exilii ſubſtituiſſemus, ni urphedam, ſeu jusjurandum de mu-
tanda ac nunquam repetenda patria præſtitum, remitti opor-
tuiſſet. Quum enim jusjurandi vinculum relaxare & ſol-
vere ſolus princeps, aut, quæ ejus nomine jus dicunt, ſum-
ma tribuna ia poſſint, Ord. Cam. Imp. Part. II. tit. 24. Con-
ſtit, elect. Sax. 36. Part. II, Principis conſenſum requiri
ante omnia neceſſe erat. Igitur ſic reſponſum fuit: Iſt
Inquiſiin, Anna Maria Haͤnchin, geſtaͤndig, daß ſie, des bey
der ehemahligen Landes⸗Verweiſung grleiſteten Urphedens unge⸗
achtet, zweymahl, und zwar erſtlich, weil ſie niemand anfneh⸗
men

288 NMEDTTAT. AD PANDECT.

.

men wollen, auch aus Werlange n zum heiligen Aben dmahle, nach⸗

gehend r wider ihren A da man ſie auswaͤrts nicht gedul⸗
det, ſondern a mi⸗ Gewalt zuru ck icht, wieder in dieſe La nde

gekomm en Dieweil nun die Wahrheit ſolchen Vorgebens aus
den Zeugnißen t erhellet, hiernaͤchſt ihr angemerckter bloͤder Ver⸗
ſtand und elender ungeſunder Leib billig in Betre achtung kommt,
ferner nich t bzuſehen, wie man ſie bey obgedachten Um ſtaͤnden
beſtaͤndiger B Weiſ auſſer Landes bringen koͤnne, vielmehr, daß
fie doch wieder zuruͤek gebracht, oder wohl gar mit ihrem Kinde
umkommen und verderben werde, zu beſorgen iſt, alſo hierbey ei⸗
ne Gewiſſens⸗Sache mit unterlaͤuft; So wird mittelſt unterthaͤ⸗
nigſten Berichts in unmasgeblichen Vorſchlag gebracht, den ge⸗
leiſteten Urpheden allermildeſt zu relaxiren, und die ewige Lan⸗
des⸗Verweifung in ein 8 woͤchentliches Gefaͤnguß bey Waſ⸗
ſer und Brod oder in Arbelt zu verwandlen.

SPECI-

Sp. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVISs. 225

5 SPpECIMEN DCXLIV.
4D EIB. XIII. TITV XIX

. DE
MENSE AVG. ANNI clo Ilo CC XLII.
PVEBLICE PEeNsVX

1Oo. CHRISTIANO GoDorREDO
63 LEYSERO

9 .
SCHLEVSINGEN S. HENNEBERG.
n⸗
I.
Impunitat aliquando pro pœna eſt,
II.

N. guidem ita artifcioſe adjiiciatur, ut infamiam oblique
repræſentet.
etrus Zrodius, Ctus elegantiſſimus, in Pandelctis re-
P rum ab omni antiquitate judicatarum lib. 6. zit. 5. cap.
7. pag. 312. hoc lemma proponit: Interdum loco pœ-
næ ſuccedere impunitatem. Pupugit hoc parado-
xon animum meum recordantem, quæ in prioribus quatuor
meditationibus ſpeciminis 643. de Peænis arbitreriis ſeripſe-
ram; ſanctionem ſcilicet pœnæ neceſſariam legis partem
eſſe, adeo, ut, licet expreſia non ſit, tacite ad jecta ac re-
ligioni judicis permiſſa intelligatur. Igitur avide explica-
tionem ſubjectam legi, binaque exempla ex Plutarcho &
Dliano hauſta reperi, quæ theſin .trodii firmare maxi-
50. Tom. X. 0 me

250 MEDITAT. AD PANDECT.

me videntur. Referam illa ejus verbis: Cbii poſt cænam
Spartam obambulantes, in euria Ephororum, quæ paulo an-
te potaverant, retulerunt. Poſtero die, quum incertum eſſet,
ad quos ea turpitudo & obſcœnitas pertineret: inquiſitio facta
eſt. Apparanit penes Chios, injuriam, contumeliamque eſe,
itaque Ephori (inquit Plutarebus) per urbem proclamarunt,
Chiis ſpurcis, obſcænisque eſſe, jus fasque eſt. An aliter anim-
advertiſſent? erant peregrini, erant boſpitei, fortaſſe etiam
legati, potiſimum vero boc acciderat a cœna: quapropter ma-
gis perſtringenda, quam vindicanda turpitado. Eſt & apud
Wlianum, Epboros, in cauſa Claomeniorum, qui per laſci-
viam ſua quoque trihunalia fuligine reſperſerant, ſtatuiſſe, ut
præto publice proclamaret, indecore agere Clazomeniis jus eſto.
Ttaque mutare jam ſupra memoratas meditationes, aut ex-
ceptionem ſeltemiis ſubjicere conſtitueram, quum commo-
de in Diodori Siculi lib. 12. cap. 20. &ι 21. inciderem. 18:
Zaleucus, ait Locrenſis, magnæ in patria auctoritatis, ad
leges componendas a populo delectus, multa ſubtili ingenii,
acumine invenit & ſapienter admodum egregieque promul-
gavit. Quum enim apud omnes alias gentes delictis mulie-
rum pecuniariæ mulctæ ſint irrogatæ, hic ingenioſo pœnæ
genere incontinentiam illarum emendavit, Ita enim ſcripſit;
mulierem ingenuam, niſi forte ebria ſit, non plus una ancilla
comitator; extra urbem noctu pedem ne efferto, niſi quum
moœtchum forte accedit; aureum ornatum & intertextas auro
veſtes ne circumdato, niſi meretricem agere velit; vir an-
nulum ſubaureum, aut veſtem Mileſiæ parem ne geſtato, niſi
qui ſeortatione vel adulterio ſe contaminat. Proinde fœdis
pœnarum exceptionibus, ſeu probroſis conditionibus pœ-
næ annexis, cives a noxio luxu & intemperantiæ ſtudio fa-

cillime avertit. Nemo enim tam turpis probri confeſſio-
ne

—

nen.
7

an.
ſen
face
6
nm,
nin.
Nien
e, m.
qtu
laſei
u
ſo.
Un ex⸗
mmno.
h. E
, A
ngenin
ronn.
mulie⸗
Ppeene
riott,
ncilla
Jnum
8 A
Vir n⸗
10,Nl
e fodt
us ⸗
vdiot⸗
nlenl⸗
Ne

SP. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVIS. 251

ne ſe ludibrio civium exponi ſuſtinebat. Hæc Diodorus.
Vides ergo, iſtis Spartanorum & Locrenſium legibus ſan-
ctionem non deeſſe, ſed ineſſe maxime, atque impunirtare illa
infamiam contineri. Adde Pufendorfium de jure naturæ 87
gentium lib. I. cap. 6. §. 14. Imitatum aliquando eſt Confi-
ſtorium Vitebergenſe hanc Zaleuci ſolertiam. Eſt nempe
mos inprobus & abſurdus Vitebergæ, ac, ut audio, etiam
Lipſiæ & Dreſdæ, quin forte & in alis Saxoniæ civitatibus,
ut juvenis cum puella ad ſponſionem in lavacro Chriſtiano
invitatus, patrinos Gevattern vulgo vocant, ſociam hanc ſuam
opipare muneretur. Dici non poteſt, quam hic mos multa
incommoda ſecum trahat. Abſterret ſcilicet mulros a ſacro
illo teſtimonio & ſponſione, facitque, ut parentes difficilius
hujusmodi ſponſores reperiant. Spoliantur deinde juvenes
& parentes, ſi quos habent, hac neceſſaria liberalitate. In-
tervertitur pecunia, ad uſus neceſſarios & honeſtos defti-
nata, in hanc inutilem & inhoneſtam effuſionem. Ipſe memi-
ni, juvenes quosdam, nobili loco natos, ad abſurdam hane
munificentiam adactos, quum numos alios non haberent, id,
quod parentes ac curatores ipſis pro mercede præceptori-
bus ſolvenda miſerant, impendiſſe, ac inſalutatos præcepto-
res reliquiſſe. Porro adoleſcentes, involuntariam hanc im-
penſam moleſtc ferentes, damnum hoc omni modo penſare
annituntur, ac, ſe ſaltem liberiorem ſibi ad puellam adi-
tum mercatos rati, hane familiarius, quam ingenuam de-
cet, tractant, nec ſemper ab inſidiis abſtinent. Ipfæœ quo-
que puellæ, quæ honeſtatem amant, inſidiasque iſtas præ-
vident, ac honeſtam feminam dona non niſi a parentibus
maritisque accipere debere ſciunt, invitæ inſidioſam libe-
ralitatem in ſe exerceri patiuntur, ſed tamen, ſi recuſent,

offenſam metuunt.,. Igitur Confiſtorium Vitebergenſe,
Oo 2 obicem

NEDTTAT. AD PANDECT.

obicem huic conſuetudini, quæ, ſicut Innocentius III. in
cap. 7. X. de Conſuetudine loquitur, corruptela potius erat,
ſacris canonibus inimica, poſirurum, quum pœ nam diffici-
lem exſequutioni futuram animadverterer, vetuit munuſcu-
la illa, & pro pœna turpitudinem iſtam non obſcure repræ-
ſentavit: Ihr wollet, daß die Junggeſellen bey dieſer Gelegen⸗
heit denen Jungfrauen nichts ſchenken, noch Wein und Geba⸗
ckenes anſchaffen, und uͤberhaupt alle uͤberfluͤßige Unkoſten ver⸗
meiden, die letztere auch dergleichen ohnedes gar verdaͤchtige Ge⸗
ſchenke nicht annehmen ſollen, andeuten.
III.
Falſa eſt vulgaris regula quod major pœna abſorbeat minorem.
I7.
Coutraria potius facienda eſt; quod ſingula delicta ſingulas
bæds mereantur;
V.

quæ tamen tune exceptionem patitur, quando per ſimplicem pœ-
nam omnes juſtitiæ fines obtinentur.

292

–

M eto eſt Cartzovii, avunculi mei magni, in foro au-
Koritas; nec immerita. Et utinam major efſet;
ræſertim in cauſis criminalibus. In his ille maxime,
quam juſtus, prudens, doctusque, ſit, oſtendit, atque reme-
dia ſaluberrima pro maleficiis coercendis ſuggerit, quin
nonnullos populares errores emendat. Et ſequimur eum
præeuntem in multis, aliquando tamen deſerimus, inpri-
mis, quum aſperior videtur. In plerorumque enim animis,
neſcio, quo infelici fato, opinio hæc reipublicæ peſtilentiſſi-

ma; quod judicem maleficis, quantum poteſt, Parcere &
in

he.
en
N
Rn

G

Uſem.

Gllu

n

ro 4l.

elet;
xime,
tewe-
n 8
ot eum
inr⸗
Nanimd
Hemin.
teere

Sp. DCXLIV. DE POENIS AMB GVIs 233

in puniendo mitem eſſe oporteat, altiſſimas radices egit.
Huic, ſi diis placet, egregiæ doctrinæ innumerabilem fu-
rum & latrunculorum mulntudinem, qua obruimur, huic
effrenatam, adulterorum audaciam debemus. Qui contra
ſentiunt, Carpzoviani carnifices vulgo appellantur; quod
convitium mihi ipfſi aliquando a viro non incelebri factum
recordor. Ego vero id non defugio, ſed ambio magis tan-
quam honorificum & reipublicæ ſalutare. Itaque paſſim in
ſcriptis meis Carpzovii memoriam recolo, ſententiasque, ab
aliis duritiæ inſimulatas & neglectas, quantum in me eſt,
reduco. Ejus rei ſpecimen in Specimine 575. de Pæhis mi-
niſtrorum principis medit. y. dedi. Vetula, ſed oppido fal-
ſa, regula eſt; quod major poœna abforbeat minorem. Ex-
ploſit eam ſolide Carpzovius, in Quæſt. erim. 132. n. 8. aliam-
que plane contrariam, ſed legibus convênientiorem, fecit;
quod fingulis delictis fingulæ pœnæ competant, ſic ut altera
alteram non conſumat. Hanc ego in dicta medit. 5. adop-
tavi, legibus firmavi ac reſponſo ICtorum Vitebergenſium
illuſtravi. Nec tamen inficias eo, me tunc primum veterem
errorem agnoviſſe. Antea enim cum vulgo ſenſeram, ac
popularem regulam; quod major pœna minorem abſorbeat;
libris meis ſententiisque inſerueram. Et poterat illa, non
tanquam regula, ſed tanquam exceptio a regula, tolerari.
Scilicet ex pluribus, quas quis promeruit, pœnis aliquande
una ad omnes juſtitiæ fines obtinendos ſufficit. Atque tunc
irrationabilis crudelitas foret, omnes infligi. Exemplum hoc
eſto: In Dania lex eſt, qui cultro hominem vulneraverit:

ei manus amputantor. Accidit forte, ut magiſtratus lictorem

ad furem comprehendendum ablegaret, maleficus vero, ur
e manibus ejus elaberetur, cultrum ſtringeret, lictoremque
repetitis ictibus ſauciaret. Sanatur tamen præter omnem
0° 2 exſpe-

294 MEDITAT. AD PANDECT.

exſpectationem lictor, maleficus vero ad ſupplicium lege
ſtatutum depoſcitur. id duplex erat. Nam in vulnera-
tionem manus amputatio, ut dixi, in furtum ictus virga-
rum cum perpetuo exilio ſancitus erat. Et potuiſſet utra-
que pœna infligi. Sed nulla inde utilitas in rempublicam
redundare poterat. Amputatio manus ad abſterrendos a
talibus facinoribus homines ſufficiebat, & diuturnum ex-
emplum ſtatuebat, læſisquæ, quibus damnum ex furto da-
tum jam reſtitutum erat, abunde ſatisfaciebat. Et reus, ſi
manus amputatione non emendabatur, propter additum
virgarum ictum ad meliorem frugem profecto non rediſſet.

Quare ſic menſe Junio anni 1714. reſponſum fuit: Daß Jo⸗

hann Schmieden, nach Inhalt des Koͤnigl. Edicts, die Hand
abzuhauen. V. R. W. Rat. Decid. Die 3 von dem Inqui-
ſiten begangene und zugeſtandene furta ſeynd nizt genugſam,
ſelbigen zu der Strafe des Stranges zu verdammen, weil der
Schade denen, ſo ſolchen erlitten, bereits erſetzet iſt, Inquiſtt
auch den ermangelnden gleichfalls zu bezahlen ſich erbietet. Was
aber die in dem Koͤnigl. Meſſer⸗Edicte enthaltene Strafe des
Handabhauens betrift, ſo iſt wohl kein Zweifel, daß inquiſit
nicht in ſelbige verfallen. Bey dieſer Bewandnuͤß haben wie
Inquiſiten die Strafe des Handabhauens auferleget, und in
Betrachtung, quod pœna gravior abſorbeat minorem, arg.
C. Crim art. 163 Inquiſiten wegen des Diebſtahls ab ſonderlich
zu beſtrafen vor unnèthig geachtet.
VI.
In alternativis peœnis electio regulariter rei eſt.

VII.
Excipiuntur al bac regula in Saxonia præfelti.

VilI.

c

— — —,. —— —0— —— ⅜—⸗Nd—0— --——

F.

SP. DCXLIV. DE POENIS AMB. GvVIS. 29 5

VIII.
Tunc tamen ſimpliciter electio judiei datur, guum verba legis
aut ſententiæ, pæœnam alternativam conſtituentir, ad judicem
Junt direita.

IX.

Juadex, eni electio datur, regulas æquitatis obſervare, atque boc

eligere debet, quod ipſe, ſi reus eſſet, optaret.

n pœnis alternativis electio, utrum judici an reo danda
ſit, quæſtio eſt intricatiſſima. Equidem Carpzovius in
QOuaæſt. crim. 133. n. 51. & in P. 4. Conſt. 47. def. 13. u. 21.
Berger in Supplementis ad Elect. diſc. for. P. 1. pag. 89 2. G
Werunber in P. 2. Obſerv. for. 461. pag. 925, electionem ju-
dici tribuunt, idque uſu fori ſic ſervari, teſtantur. Omnes
tamen ſine lege loquuntur. Nam cap. A. crapula 14. X. de
Vita & honeſt. clericorum nihil plane habet, qued huc tra-
hi poſſit. Et artieulus 19. des Weichbildes, cujus nec
mentionem faciunt, de caſu plane ſingulari agit. Contra-
dicit vero illis omnibus Elector Saxo in edicto anni 16 8.
quod in Tomo I. Codicis Auguſtei pag. I168. exſtat, atque
huc usque uſu fori (*) electionem penes reos fuiſſe ait,
nec

(*) Antiquitatem hujus uſus firmat lex vetus Friderici fapientis. ele-
ctoris Saxonis, quam cum ipfa academia Vitebergenii condidit:
Wollen Wir, daß nu hinfuͤrder kein Student, desgleichen die Buͤr⸗
ger vnd Einwoner, oder andern, ſo ſich allda weſendlich enthal⸗
ten, dazu die Handwercks⸗Gefellen, oder Buͤrger⸗Diener, in
Vnſer Stadt Wittenberg, kein Wehre, es ſey Schwerdt, Meſſer,
Tiſecken, Heſſen, Toͤlchen, Bley⸗Kogel, Wurff⸗Kreuz, Barten,
Flegel, Hemmer, Büchſen, oder wie ſie genannt ſtnd, die ſich zu
Beleidigung oder Beſcheidigung des Leibs zihen moͤchte, oͤffentlich
oder heimlich tragen follen, welches der Rector allen Studenten
vnd Gliedmaſſen Vnſer Vniverſitet, vnd Buͤrgermeiſter und Sar

256 MEDITTAT. AD PANDECT.

nec in poſterum hanc obſervantiam tollit, ſed ſaltem præ-
fectos ſuos ab ea excipit, eisque electionem inter pœnas
alternativas permittit. Et convenit iſte, quem Elector
commemorat, judicii mos juri noſtro, quod in alternati-
vis obligationibus, nullo diſcrimine, ſive illæ ex contra-
Qu, ſive ex delicto oriantur, reo optionem in c. 70. de Ke-
gulis juris in 6. adſcribit. Convenit idem regulæ juris,
qua in pœnis ſemper id, quod minimum eſt, ſequi, beni-
gnioresque eſſe plus centies jubemur. At minimum eſt
ſine dubio, quod ipſe reus expetir. Tutius ergo in regu-
lJla remanemus, ac reo alternative damnato electionem da-
mus, cum hoc temperamento tamen, quod Brunneman.-
nus in Comment. ad d. c. 70. n. 15, 16. ex Claro, Menochio,
Barboſa, ſuggerit, ut inſpiciendum ſit, ad quem verba le-
gis vel ſententiæ, quibus pœna alternativa ſtatuitur, ſint
directa. Quodſi enim illa ad judicem diriguntur, quod
in ſententis a collegio juridico ad poſtulationem magiſtra-
tuum f;ieri ſolet, magiſtratus electionem habet, quippe quæ
creditori hoc ca ſu etiam in contractibus datur, L. 93. de
Verborum obligat. Sic ICti Vitebergenſes menſe Junio
anni 1711. judici prædii cujusdam equeſtris reſponderunt:
Es wied der Oorigkeit, ob ſie die Geld⸗Straſfe von ihm ein⸗
treiben, oder aber ihn mit Gefaͤngnuͤß belegen wolle, billig an⸗

heim geſtellet. Tunc vero, quum judex ipſe ſententiam
alter-

—

Einwonern ond weſenden, auch Dienern und Handwerks⸗ Geſel⸗
len, ernſtlich verbieten vnd oͤffentlich unterſagen ſollen. Welcher
nu dem Rector oder Buͤrger meiſtern fuͤr ſteefflich durch die Pedel⸗
len oder Gerichts Knecht angeben, der ſelig Verbrecher ſoll vn⸗
uerzuͤglich, jeder fuͤr ſeinen gebuͤhrlichen Richter, fuͤr gefoddert,
ond wie billich, darumb gehoͤrt werden, vnd wo er ſchulbig befun⸗
den, ſoll er drey Guͤlden zur Straff geben, oder aber, wo es im
mehr beliebet, acht Tage dafuͤr in gebuͤhrlichem Gefaͤngnuͤß ent⸗
halten werden. .

N.
emns
Gor
wuti.

I. .

N.
lors⸗
deni.
et
l. egg.
n de.
nan.
debio,
de le.
t, un
Gnd
Glkn.
ee
93,
Juni⸗
erunt:
n ei
an
ntlam
alter⸗

, Grſt
Welchet
e Pedik
. ſoll dn
efodden
g bf
wo es

SP. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVIS. 297

alternativam fert, vel verba ad reum dirigit, electio rei eſt.
Exemplum menſe Auguſto anni 1740. habuimus: Collegium
juridicum Lipfienſe maleſicum exilio quinque vel ſex anno-
rum puniverat, ac ſententiam de more in modum reſponſi
ad judicem conceperat. Habuiſſet tunc ſine dubio judex
electionem. IIIe vero nihil certi decernit, ſed reum ſimpli-
citer publicata ſententia in exilium mittit, ac jurejurando
ne intra quinque vel ſex annos revertatur, obſtringit. Reus
poſt quinquennium redit, ac perjurii accuſatur. Sed abſol-
verunt eum [Cti Vitebergenſes: Dieweil Martha Maria Thie⸗
lin zur Landes⸗Verweiſung auf oder e Jahr condemniret wor⸗
den, da denn der Obrigkeit zwoar die Wahl frey geſtanden, gleich⸗
wohl dieſe ſich deren nicht bedienet, ſondern ſolche der Thielin
in dem deßhalb abgeſchwohrnen Urpheden uͤberlaſſen, und ſie den
19. Junii 1732. des Landes verwieſen, hiernaͤchſt Beklagter, daß
die Thielin im Anfange des Jahres 1737. wiedergekommen, aus
den Superintendur- Actis beweiſen will, ſolches hingegen dar⸗
aus nicht, ſondern, daß ſie ſich erſt zu Ende des Auguſti 1737,
alſo uͤber zwey Monathe nach abgelaufenen 5 Jahren, gemeldet,
erhellet, ſolglich Beklagter gedachtes ſein Eheweib zur Ungebuͤhr,
daß ſie den Urpheden gebrochen, beſchuldiget ꝛc. ꝛc. Ceterum
tunc etiam, quum judici eleétio permiſſa eſt, judex ex
æ quitatis regulis hoc eligere & conſtituere debet, quod ipfe,
ſi reus fuiſſet, elegiſſet, E. I. pr. de Solutionibus. Quodſi
ergo animadvertimus, judicem, ut animum ſuum reo in-
fenſum expleat, non ex juſtitiæ ſtudio, pœnam duriuscu-
lam eligere, malitiæ hominis non indulgemus. Sic menſe
Novembri anni 731. judicavimus: Es wird den Denuncian-
ten, in Anſehung ihrer Armuth, und daß ſie bey Lebzelten ihres
Baters nicht viel eigenes haben, die Gefaͤngniß⸗Strafe abzuſi⸗
tzen, freygeſteller.
Tom. A. P Pp X.

=

298

NMEDITAT. AD PANDECT.

X.

Reus, etſi extra forum delicti commiſſi puniatur, tamen ſecun-
dum ejus jura puniendus eſt.

XI.

Luum unum delictum in duobus zerritoriis committitur, ita us
in uno inehoatum, in altero continuatum ſit, leges ejus pro-
vinciæ, in qua inceboatum eſt crimen, ſpectantur,

i quidam Luſatus ſeſe adulterio polluere in patria ce-
perat, idque adulterium, forte per Saxoniam cum Pel-
lice iter faciens, continuarat. Re patefacta, conjicitur in
vincula, atque de genere pœnæ irrogandæ deliberatur. Cer-
tum eſt, delinquentem ſecundum jura loci, in quo deliquit,
puniri oportere, Novella 59. c. 1, verbis: illic etiam juri ſub-
jaceat. Vide Specimen noſtrum LXXIV. de Foro delicti.
Sed hic duo erant loca delicti. Reus ipſe ſecundum jura
Luſatica, quæ in puniendo adulterio admodum mitia ſunt,
puniri præoptabat. Et æquum omnibus petere videbatur,
multæque in medium proferebantur rationes pro pœna
ſublevanda, inprimis, quod, quando in pœnis alternativis
electio eſt penes magiſtratum, magiſtratum mitiorem ſen-
tentiam ſequi oporteat cap. 49. de Keg. jur. in 6. Iſta tamen
ratio plene non ſatisfaciebat. Nam profecto, ſi factum
invertas, & adulterium in Saxonia a Saxone cœptum, in Lu-
ſatia continuatum, fingas, dubito, an ſalva juſtitia pœnam
mitiorem Luſaticam infligi conveniſſet. Non poteſt ſem-
per judex mitis eſſe. Articulus certe Carolinus 163. in fu-
re, qui improbius furatus eſt, puniendo circumſtantiam, quæ
facinus ejus maxime aggravat, ac Pœnam atrociſſimam me-
. re-

—— —

e

le.
pel.
Ir in

(er-

ligwin
iſl.
Gelcti
n un
ſun,
ebaton,
Ppoen
nativis
mn len⸗
tamen

fituun

n Lu-
Eeha

K ſen.

. in lu.
am, gut
nam me.

1e

spP. DCXLIV. DE POFNIS AMBIGVIS. 295

retur, ſpeftari jubet. Genuina itaque ratio fuir, quod, ſi
in duobus locis crimen perpetratum fuit, locus inchoati
delcti ſpectandus ſit. id quod recta ratio firmat. Obſtare
videtur lex 1. C. ubi de eriminibus: verbis: ubi commiſſa vel
inchoata ſunt; ſed vere non obſtat. Agitur enim in hac
lege ſaltem de foro, non de lege. Poterit judex, ſub quo
crimen continuatum fuit, reum punire, non tamen ſecun-
dum ſuas, verum ess leges, quas reus delinquendo primum
violavit. Igitur ſic reſponderunt Scabini Vitebergenſes men-
ſe Oéct. anni clo lo ccxxX: Es gewinnet zwar, da einige Actus
des Ehebruchs zu Nauendorf auf Meitzniſchem Grund und Bo⸗
den begangen werden, das Anſehen, ob ſey nach Schaͤrfe der
Churfuͤrſtl. Saͤchßl. 19. Conſtitution des 1Vten Theils, die be⸗
reiks erkannte Lebens⸗Strafe an Inquiſiten zu vollſtrecken; All⸗
dieweil aber Inquiſit in dem Marggrafthum Lauſitz, allwo die
in den Chur⸗Saͤchßt. Rechten geſetzte harte Strafe des einfachen
Ehebruchs nicht im Schwange iſt, wohnet, und das Verbre⸗
chen zuerſt begangen, auch nachgehends nur caſu fortuito auf
Meißniſchen Grund und Boden gekommen, und daſelbſt viel⸗
leicht unwiſſend, was vor ein Unterſchted zwiſchen den Strafen
ſey, den Beyſchlaf continuiret; So wird derſelbe nach abge⸗
ſchwohrnen Urpheden des Landes ewig verwieſen.

XII.

Caſus fortuitus nunquam, præterquam in bomieidiis,
panitur.

XIII.
Qucæ tamen conſuetudo irrationalis eſt, & merito negligitur.

Pp z Caſum

30⁰⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

aſum fortuitum puniri, non iniquum ſolum & injuſtum,
ſed ridiculum etiam & abſurdum, credidi; atque idee

—

in Specimine 602. de Homicidio culpabili, medit. 35, queſtus

ſam, mihi olim Helmſtadii ſuffragiis collegarum neceſſita-
tem impoſitam fuiſſe, cædem prorſus fortuitam puniendi.
At nunc animadverto, me numero diſſentientium, non IC-
torum tantum, ſed integrarum gentium, obrui, atque a re-
gula, quod caſus fortuiti impunes ſint, homicidia excipi.
Claudius Saturninus in L. 16. §. 8. Je Panis: Apud Gracos;
inquit, exilio voluntario fortuiti caſus luebautur. Ad quem
locum ſic commentatur Grotius in Sparſione florum pag. 2152
Horieidii ſeilicet, ut explicat ſequens exemplum. CGræci boc
a Phenicibus babuere, FPbænices ab Hebræis. Cauſam in vi-
ta Moſis ſic explicat Philo: Qui bominem interficit, etiamſi
juſte, id eſt, ſe defendens, ac coactus, tamen reus videtur,
illam ſummam communemque inter bomines eognationem. Ni-
mirum ereditur illis Deus hoc non permiſiſe, niſi ob culpauz
aliquam latentem. Quod de bomicidio in ſui tutelam facto
diéctum eſt, idem & ad bomicidia, ex mero caſu, aut culpa
levi facta, pari ratione producendum eſt. Comparat bac et-
jam Valentiniani Novella, ne quis purgetur de zæde, caſu, vel
Jui tuendi cauſa facta, ſine annotatione Prinecipis: quod jus,
ut pleraque Romana ante uſtinianum, ab eo tempore in Gal-
liis receptum, etiam nune manet. Sic Cephalus ob bomici-
dium per ignorantiam commiſſum in Procrin exſilio punitus:
item Hercules ob Linum, narrante Apollodoro. Idem de Apol-
line tradit Servius ad III Georgicon. Wicolaus Damaſcenus
talibus annuum exſilium irrogatum dicit Græciæ more. Nu-
mæ legibus cautum, ut, ſi quis imprudens occidiſſet ominem,
pro capite occiſi & Cnatis ejus in cautione offerret arietem. Ita
Servius ad Eclogam ILV. ſed lege: in comitio offerret. Quod
de

SP. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVIS. 20

de Gallia teſtatur Grotius, confirmat Mornacius ad L. 3. de

Jguſtitia & jure: Servant, inquiens, ifzud in bunc diem reli-

giofiſſime noſtri judices, cums funefta ejuteenmedi jadicia ineidunt,
abſolutos ſeilicet fere nunqguam reos, quin ſimual eodemque ju-
dieio damnmentur piacularibus in pauperes erogationibus, auts
aliquando etiam Chriſtianis pro occißt anima ſarriſiciis. In
Concilio Namnetenſi apud Harduinum tom. V'I. part. I. pag.
461. can. 18. hæc ſanciuntur: Si guis caſu nen voleni bomi-
cidium perpetravit, quadraginza diebus in pane & azua pœni-
teat. Quibus peraéctis, biennio ab oratione kdelium ſegrege-
zaur, non communicet, non aferat. Peſt biennium in commu-
mione orationis offerat, nen tawen comsunicet: poſt quinquen-
nium ad plenam comaunionem recipiutur. Abſtinentia cibo-
rum in arbitrio ſacerdezis maneat. Adde leges Longobardi-
cas lib. I. tit. 9. l. 13. & Capitula Aaroli Magni && Ludevici Pii
lib. 4. tit. 27. & lib. 7. zit. 295, quæ pœnam etiam ad ne-
ceſſaria homicidia extendunt. Quidquid tamen ſit, conſuetu-
do hæc, quæ innecentem punit, cum recta ratione pugnat.
Itaque Cti Vitebergenſes ab ea receſſerunt, atque ſic men-
ſe Novembri anni 1743. reſponderunt: Wird Inquiſit Kay⸗
ſer beſchuldiget, daß er Chriſtian Riedeln, welcher ihn zwar oh⸗
ne alle Urſache an⸗ und mit einem bloßem Pallaſche uͤberfallen,
als er bereits auſſer Gefahr geweſen, und gar wohl entweichen
koͤnnen, Riedel auch von ſeinem Cameraden feſt gehalten wor⸗
den, nichts deſtoweniger mit einem Pfahle toͤdtlich am Kopfe
verwoundet, und dadurch ums Leben gebracht. Ob nun wohl
gohann Adam Junge, welcher von Anfange bis zu Ende bey⸗
dem Handei geweſen, und Riedeln gehalten haben will, Inquiſiten
dieſer vorſetzlichen Mordthat, oder wenigſtens des in dem mo⸗-
deramine inculpatæ tutelæ begangenen groben Exceſſes be⸗
ſchuldiget, und ſeine Ausſage endr beſtaͤrket, hiernaͤchſt die Aerzte
3 .

„*„

NAEDITAT. AD PANDECT.

die Wunde vor abſolur letal erklaͤret, hingegen die Zeugen,
welche Inquiſitens Unſchund behaupten, als bloße negativi kei⸗
nen Beweiß auszumachen ſcheinen; Alldieweil aber oben gemel⸗
deter Junge des Entleibten Camerade und mit ihm in facto il-
licito und auf verb

maͤßig geſoffen gehabt, zudem durch ſeine Ausſage die Schulo,

daß er das Ungluͤck nicht verhuͤtet, von ſich abweltzen will, die⸗
ſemnach ein hoͤchſiverdaͤchtiger Zeuge iſt, hingegen die 5 uͤbrige
gleichfalis abgehoͤrte Zeugen Jungen faſt in allen zu Kanſers
Beſchwehrde gereichenden Umſtaͤnden wiverſprechen, auch 3 da⸗
von nicht bloße negativi ſeynd, ſondern, daß Riedel Kayſern
mit todt und zu ſchanden zu hauen gedrohet, mit dem bloßen
Pallaſche auf ihn zugehauen, ihn bey ſeinem Entweichen damit
verfolget, ſich an kein Bitten, Flehen und Zureden gekehret,
entſetzlich gefluchet, und ihm den Weg vertreten, Junge aber
ihn damahls nicht gehalten, ſondern etwas von ferne geſtan⸗
den, Kayſer alſo in augenſcheinlicher, wo nicht Lebens⸗ doch Lei⸗
bes⸗Gefahr geſetzet geweſen, bezeuget, ferner Kayſer durchge⸗
hends ein gutes Zeugniß ſeines Wohlverhaltens, Friedfertigkeit,
Maͤßigkeit, alſo ſein Vorgeben, daß er Riedein nur den Pal⸗
laſch aus den Haͤnden ſchlagen wollen, groſſe Wahrſcheinlichkelt
hat, zudem es nicht einmahl auf dieſen Umſtand ankommt, ſon⸗
dern Kayſer, wenn er auch dem auf ihn mit bloßem Pallaſche,
Fluchen und Drohen dringendem Riedel nach dem Lelbe oder
Kopfe geſchlagen, mihin die Gefahr quovis modo von ſich ab⸗
gelehnet, zu entſchuldigen, allenfalls der geringe Exceſs, wel⸗
chen er in der damahligen groſſen Beſtuͤrzung und augenſcheinli⸗
chen Lebens⸗Gefahr, da nach der Zeugen Ausſage ihm niemand
beygeſtanden, und Junge ſelbſt zuruͤck getreten, begangen ha⸗
