Pue 4 onnetc, 89 céremonies accoütumées: & enſuite Mr. 1
Mus 5 Tudiance 9. Hac & Carainal de andéme len
Cardinal de Rich 1 9. ſit un fort grand depit 4 Mr. 1
C u e, d ie, len mais il fallät qu' il avallät cette conb
cor blus de depl omme qu il avoit ſi fort mépriſeé. Nac,e:
opinideré k uand il vid ir Il. Choncclieer Orenſern
re, e eil⸗ sTace ordinaire à Paris, on e
e. amais 2 6
toutes les prieres ꝗque Mr. le Caraisa de ahe do,
10u5

—

temen

toutl
bien

.Mr.

11

liedau

ut;
i
lera

Inmneß
Ir. 0
eCen

u
P

fnce

4de s

1
fe

Npin
leht

I

e
un
le!
O
Ve
Pr
ci
tul
I

—

renn,

1, ‚ſu

ment:

1Pa
ind
iqr.

,H
Nuel.
ele
ih.

tion,
en 1
rte
tr
Mer
nt
M.
146.
efi
,. l

M.

r. le
Ppe,

lten.

Pemn

H

70 3

er

1

—

Sp. DCLXXI. DE LEGATIONIBVS. 231

tous les Envoyez, Réſigents & Amhaßſadeurs de France, 4ai
avoient tous d la teſte de leuri inſtruétions, de ſoiliciter le rabppel
de Mr. Grotius. Ce Miiſire, enfié de la conſideration, ou eſtoient

les Armes de Suede, ſe rendit inexorable & inflexible, comme Ae-

née dans Virgile, Mens immota manet, lachrywae volvuntur ina-
nes; Mais Mr. le Cardinal de Richelien digera doucement toutes
ces pillules, ayant beſoin, dans lei guerres qu'il avoit ent repriſei,
de l' aſſiſtance des Suedois en Atlemagne, qui faiſoient diverfion des
armes de l Empire, qui aut rement nous fuſſent tombees ſur les ras.
Mr. Grotius, pendant ſon ſéjour en France, ne vid point Mr.
le Cardinal de Richelieu, ſous ce beau prétexte, qu' il ne don-
noit point la main aux Ambaſſadeurs: diſant gque guey 4ue
les Prisces Catholiques ſouffriſſent cét orgueil par la diffe-
rence qu' ils avoient pour la Cour de Kome: que la Couronne
de Suede, qui en eſtoit indépendante, ne devoit pas ſouffrir
ce mepris, ſi préjudiciable à ſa dignite. Ainſi, par un abür-
tement inconcevable, & pour mienæ m' expliquer, par une

opinidtreté Hollandoiſe, il ne voulut point ſe reéconcilier avec

ce puiſſant Miniſtre, quoy qu'il en eit un trét grand beſoin
pour le bien de ſes affaires particulières. Après la mort de
r. le Cardinal de Kiebelieu, MWr. le Chancellier Oxenſtern
ne ſe ſoucia plus de conſervir Mr. Grotius, & il 'étoit fait
un point d'honneur de le laiſſer en France pendant la vie de
ce Miniſtre, qui ſollicitoit continuellement ſon rappel. Ne-
mo profecto Richelio vitio vertere potuiſſet, ſi Grotium
vel confeſtim intrantem repuliſſet, vel admiſſum deinde ex-
puliſſet. In his enim ſimilibusve caſibus jus gentium prin-
cipi, cujus oculi talem legatum ferre non poſſunt, permit-
tunt, eum etſi ingratiis dimittere, ac, ſi non paret, exire
jubere, quin, ſi reſiſtat, expellere & exportare. Exiſti-
ment alii licet, quod lubet. Ego in hoc innitor, quod le-
Bbbbbbz gatus

932 MEDITAT. AD PANDECT.

gatus reapſ e hoſpes ſit, humanitas vero hoſpitem benigne ex-

cipere & comiter tractare jubeat, ſed, ſimulac gravis eſſe inci-
pit, honeſte dimittere, ac ſi abire recuſat, quovis modo a ſe

amoliri ſinat. Nota eſt hiſtoria de tribus legatis Athenienſi-
bus, Carneade, Diogene & Critolao, Romam miſſis, qui ſtupen.
da ſua eloquentia, aut portius loquacitate, (nam princeps eo-
rum Carneades, ſecundum Lactantium lib. 5. cap. I4, aliquan-
do de juſtitia copioſe diſputavit, ſed idem diſputationem ſuam
poſtridie contraria oratione ſubvertit, & juſtitiam, quam pri-
die laudaverat, ſuſtulit, non tamen, ut recte Laéctantius ad-

dit, philoſophi gravitate, cujus firma & ſtabilis debet eſſe ſen-

tentia) ſenatum Romanum, teſte Aeliano lib. 3. biſtor. var. cap.
17, ſic perpulerunt, ut dicerent: Miſerunt Athenienſes lega-

tos, non ut nos perſuaderent, ſed qui cogerent nos facere, quod
ipſis collibitum eſſet; & Cato Cenſorius apud Plinium lib. 7.
cap. 30, audito Carneade, quam primum legatos eos cen-
ſuerit dimittendos, quoniam, illo viro argumentante, quid
veri eſſet, haud facile diſcerni poſſet. Iſta tamen dimiſſio,
quantum fieri poteſt, humana & honorifica ſit oportet, ut
abitum imperari extrinſecus non appareat. luſtre, &
quod aliis in imitationem proponi meretur, exemplum ex-
ſtat in vita Friederici Henrici, Principis Arauſionenfis,
quam ab ipſo præclariſſime ſcriptam nepos ejus ex filia,
Leopoldus, Princeps Anhaltinus, heros incomparabilis,
immortalitatem nominis jam diu adeptus ac avi ſui gloriam
pleniſſime adſequutus, edi curavit, pag. 167. g. Hic Frie-
dericus Henricus, togatis ſagatisque artibus æqualiter ex-
cellens, & Julium Cæſarem, cujus commentarios ſemper
fecum tulit, feliciſſime imitatus, multa virtutis bellicæ & ci-

vilis prudentiæ ſpecimina dedit. Inter alia in bello Belgi-
co cum Hiſpanis legatos regis Hiſpaniarum & filiæ ejus la-

bellæ

C.

4
n

len
le

hu

9ℳ0.

ne
do⸗
ra
de
n.
dr
por
e
jon
a
„

sP. DCLXXI. DE LEGATIONIBVSs. 533

belleæ Hagam Comitum pro pace concilianda miſſos diu ibi
toleraverat, ſed tandem animadvertens, longiorem illo-
rum moram reipublicæ gravem eſſe, Ordinibus fœderati
Belgii auctor fuit, ut eos honorificentiſſime dimitterent.
Comme le long ſejour de ces Meſſieurs apportoit beaucoup de
préjudice à ceſt Etat; quelques Deputez de Meſſieurs les
Eſtais furent envoiéi, pour leur anoncer, que puis qu' il avoit
aſſés paru de la bonne intention de ceſt Eſtat de ſortir de cette
longue guerre, qui avoit tant couſté de moient & de ſang aux
deux Partis, & que poury parvenir ils avoient apporté tout

ce qui eſtoit aucunement raiſonnable, vozant que cela n' avoit
pas eu le ſuctés gu'ils avoient ſoubaité, mais que les Eſpa-

gnols, par leurs longueurs & dilaiement, teſmoignoient
aßs clairement, qu'ils n'eſtoient portés d nul accommode-
ment; ainſi qu'ils préfeéroient beaucoup la guerre d la paix,
pour leur particulier intereſt, Meſſteurs les Eſtats conſide-
rants, que leur plus long ſejour en ce pais, ne pouvoit plus
de rien ſervir d ceſt accommodement, ni le Traitté ſe conti-
nuer davantage, les remercioient de la peine qu'ili avoient

priſe, & des bonnes intentions qu'ils avoient teſmoignées

pour l' achevement du Traicté, que Meſſeurs les Eſtats leur
ſouhaitoient un bien beureux voiage, eſperant que quelque
jour l' on ſe pourroit mieux entendre que ceſte fois: ſurquoy
apres avoir pris congé des Seigneurs Eſtats α du Prince
Orange ils s en retournerent 4 Bruxelles. Sed ſatis de
hoc argumento. Nunc ad te redeo » chariſſime Spenere .
in quo paternas, avitas & gentilitias virtutes reviviſcere vi-
deo, & mirifice gaudeo. Perge modo, ut cepiſti, ac cer-
te tibi perſuade, te majoribus tuis etiam dignitate & nomi-
nis celebritate aliquando parem futurum. Vale. Viteber-

IV. non. Mart. anni clo lo CCXLVII.
87 Bbbbbbz COROUOIL-

MEDITAT. AD PANDECT.

COROLLEARIA.

z. Peccant legati, qui rigide nimis ceremonias aucupan-
tur & exigunt, ac per hoc ſæpe totam negotiationem
ſuam corrumpunt. Vide Praſidem in Specimine 571. de
Veris delictis miniſt rornm principit medit. 14.
2. Peccat legatus, qui principis, ad quem miſſu eſt, mini-
ſtros donis vel promiſſis ad proditionem vel perfidiam
inducit, quamvis hoc vulgo ſolertia adpellerur. Vide ſu-
pra memoratum specimen y1, medit. 19. Certe quando
corrupti hujusmodi miniſtri perfidia detegitur ac pu-
nitur, condemnatio hæc legatum, auctorem ſceleris,
macula aliqua adſpergit, & exiſtimationem ejus apud
graves honeſtosque viros onerat.
3. Aliquas largitiones facere legatis permittimus, tunc ſci-
licet, quum id, quod per eas quæritur, vetitum non eſt.
Sic propitios ſibi principique ſuo miniſtros aulæ, in qua
verſatur, per dona reddere poteſt legatus, poteſt iis-
dem quid offerre, ut negotia ſua proponant, commen-
dentque regi, ad quem miſſus eſt. Nec improbari
poſſunt eæ donationes, quæ ad hoc fiunt, ut ſecretas
exterorum in eadem aula machinationes expiſcetur
legatus, ut, quæ extra conſilium principis agitantur,
reiſciſcat, ut ingenium principis, conjugis ejus & pur-
puratorum, cognoſcat.
4. Inter delicta legatorum etiam eſt prævaricatio, quando
ſcilicet adverſus ea, quæ ipſis commiſſa ſunt, tecte &
per cuniculos laborant. Exemplum legati Saxonici
Prævaricatoris vide in Præſidis Specimine z 54. de Præ-
varicatione, medit. 30.
5§. Peccant legati pœnamque merentur, qui metu retenti
rem principis ſegnius gerunt, aut majeſtatem & di-
gnitatem ejus lædi patiuntur. Vide Præſidis ſupra
allegatum Specimen 571, med. 27.
6. Legatusa principe, ad quem miſſus eſt, munera accipe-
re, dum negotiatur, non debet, perfecto negotio, poteſt.
Diétum in eodem Specimine 571, medit. 30. Exemplum
le-

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBVS. 945

legatorum, qui eſurire, quam cibis ſibi donatis veſci,
maluerunt, habet Micquefortiu; de V Ambaſſadeur lib.
2. ſect. I 8. pag. 222.
7. Poſſunt principes in cives ſuos, qui legatos ad ſe miſſos
violant, ipfi quidem animadvertere; at ſolent eos ple-
rumque legatis violatis quaſi noxæ dedere; quibus
tunc omnia quidem in hos violatores ſanctimoniæ ſuæ
hcent, at non omne, ut Paulus in L. 144. pr. de Regu-
lis juris ait, quod licet, honeſtum eſt. Laudabitur er-
go legatus, ut cum Ulpiano in L. I. §. 3. de Bericulo 87
cominodo loquar, qui jure ſuo non utitur. Qui contra
fecerit, non injuſte quidem, ſed tamen duriter, aut,
quemadmodum Pius II, Pontifex maximus, vel, ſi
magis, Jo. Gobellinus, in Commentariorum libro 7.
pag. 189. loquitur, barbare feciſſe dicetur. Sicg ſcili-
cet ille: Slenio Coſea, legatus Georgii Bohemiæ re-
is ad Pontificem, querelam fecit, quod cum veniret ad
Virlem, in Sutrio unus ex domeſticis ſuis vir nobilis, cum
ro more aceinéus gladio per oppidum incederet, a præ-
ſide fuiſſet interceptus, & conjectus in carcerem male
habitus. Pontifex re cognita Antonium Saracenum
Aulicum ſuum Sutrium miſit, qui præſidem in vincule
conjettum, transeuntibus illac Bobemis exbiberet: quod
factum eſt. Bobemi captivum everberatum dimiſere,
benignitate Pontificis erga ſe barbare uſi.

SPECI. –

MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN DCLXXII.
AD LIP. L. I V. VIr.

LEGATIS TRANSEVNTIBVS

IN MODVM PROGRAMMATIS
FROFOSITUM.

AUGVSTINVS A LEYSER
IN AVLA REGIA CONSILIARIVS
ET COLLEGIO RVM
QVAE VITEBERGAE JVS DICVNT AC RESPONDENT

PRAESES ORDINARIVS.
LECTORIBVS

SALVTEM.

ſorores ſuas, ceteras academias, ſuperat, hoc etiam
eſt, quod jus publicum Germaniæ, ſcholis & acade-

T alia academiæ Vitebergenſis decora, quibus illa

miis olim incognitum, Vitebergæ primum doceri ce-
pit. Primus ſcilicet Henningus Goden, collegii Cto-
rum apud Vitebergenſes præſes ordinarius, poſtquam
electioni & coronationi Caroli V, in comitatu Friderici
ſapientis, ſeptemviri Saxonis, interfuiſſet, in academiam
fuam redux, inaudito exemplo jus publicum interpretari

conſtituit, atque conſilium id ſuum ad Georgium Spa-

latinum, aulæ Saxonicæ tunc oraculum, hunc in modum

per-

—

perl
liea

Aum
Aljl

ð

ali
ſec
ſerv⸗
e

(

Prim
con
ſulſa
voll
11
inpe
tion⸗

n

4“

MaFbi * —- —

R—

Sp. DCLXXII. DE LEGAT. TRANSEVNT. 237

perſcripſit: Sum lecturus Wittebergæ ſebolaribus meis pra-
Gieam & modum eligendi R)manorum Regem, quemadmo-
dum vidi & legi, ex libro Pontikcali Reverendiſimi domini
Archiepiſcopi Hermanni Colonienſis, Landgravii Haſßiæ, qui
illuſtriſſimum Regem KRomanorum unxit Aquisgrani. Et ibi
Jforſan latius materian tangam, ut ſebolares Wittenbergenſes
aliquæ audiant de curſibus mundi, vale. Nec fefellit fidem,
ſed interpretatus eſt ſcholaribus ſuis jus publicum. Con-
ſervavit nobis interpretationes ejus Melchior Klingius, at-
que inter Conſilia Henningi Goden ab ipſo edita in prima par-
te collocavit. Equidem non nego, quamplurima eſſe in iſtis
primis de jure publico cogitationibus, quæ noſtræ ætati non
conveniunt. Excerpfit ex iis quædam dicta admodum in-
ſulſa Ludewigius in der Vorrede zum zweyten Theile der
vollſtändigen Erlaͤuterung der Guͤldnen Bulle §. 32. pag.
21, quibus ego unum addo. Oſtenſurus ſcilicet Godenius,
imperium non eſſe abud aliam nationem, ſed ſolum apud na-
tionem Germanicam, alias vero nationes non babere imperium
proprie, ſed duntaxat improprie, ſicut dicimus, quod quili-
let ſit rex in domo ſua; theſin hanc ſuam hiſtoriola pror-
ſus mirifica confirmat: KRichardus, inquiens, rex Anglico-
vrum, cum eſſet in venatione cum familia, ſua & proceribus

ſuis, inſequendo cervum ſeparatus eſt a familia ſuau. Et ve-

nit in ſylvam amplam, ita ut ignoreret ubi eſſet, & time-
ret, illa nocte voraretur a beſtiis. Tundem vidit ignem in
quadam caſa ſeu domuncula cujusdam fabri. Appropriaus er-
go ad oſtenſionem ignis, venit ad caſam fabri, pulſans, & pe-
tens ſe intromitti, ac per noctem hoſpitari. Fuit guidem in-
tromiſſus & boſpitium ſibi datum. Faber autem conſiderans
faciem Regis, quod eſſet formoſa, ignorans tamen eum eſſe
Regem; attulit aquam, ut manus lavaret. Rex vero volens
Tom. X. CcCCCC more

⸗„33 UHELDTAT AD PANDECT.

more aulico præferre boſpitem, ſeu fabrum, primo manus la-
vare noluit. Quare faber iratus ſibi alapam dedit & ei im-
peravit dicendo: Neſcis tu, quod quilibet eſt Rex in domo
Juat“ Et tandem alapa ſumpta, lotisque manibus manebat cum
Jabro, && fuit tractatus mediocriter. De mane autem demiſ-
ſus & ad rectam viam deductus, caſtrum ſuum repetiit, fa-
bro incerto de recepto boſpite relicto. Poſt paucos dies, Reæ
volens referre fabro alapam, quam Juſceperat, vocavit fabrum,
ur ſecum pranderet, qui cum veniſſet in vili pro more fabrili
veſte indutus, & pelle fabrina cinéctus, acceſſit Regina, obti-
me ornata, fabrum, quanquam præ timore crepitum megeum
Jaceret, non ſine parvo aulicorum riſu, ſuſcepit & amplex
juit more KRegio. Tandem Rex fabrum in ſuprema Tar
menſæ, ſupra Reginam locavit, quærens, ut, ſi faber recuſarer
bonorem ſibi impenſum, alapam illatam vindicaret. Faber ve-
ro juxta fabrilia ſtatuta, in omnibus & Regi 8 Reginæ pa-

ryairt, & ita illæſus abiit. Nemo profecto talia ratiocinia no-

ſtra &tate feret. At Godenio, qui iſta in ſæculo illo infice-
t0 ſcripfit, venia danda eſt. Tempori defuit, non ingenio
Viri, quod Godenio defuit. Si hodie viveret, ac ei contra
Auberii commentarios des Juſtes Ppretenſi ons du Roy Jur lEm-

pire pugnandum eſſet, aliis armis uteretur. Contigit idem

ei, quod primis pictoribus, quorum ars, teſtibus Plinio na-
zaral. hiſtor. lIib. 35. cap. 5, & Aeliano variarum hiſtoriarum
lib. 10, cap. 10. per initia ideo rudis fuit, ut ex lineis vul-
tus hominis aut; animalis agnoſci non poſſet, niſi nomen
adſcriberetur, quod artis typographicæ inventoribus,
quod porcellani Saxonici fabricatoribus, quorum rudimen-
ta ridentur, & tamen in pretio ſunt. Quidquid ſit, ego
Godenui, quamvis longo duorum ſæculorum intervallo,
ſueceſſor conſtitui jamdiu, etiam aliquid de curſibus mey-

jet,
inten
lee⸗
ſpe
r5

mu
gvit

h
Phe
Car
inv
mia

SP. DCLXXII. DE LEGAT. TRANSRVNT. 939

di feribere, ejusque rei occaſionem nuper nactus ſum, dum
ex ſebolarilas noſtris quidam ad me veniret, atque roga-
ret, ut de controverſia recentiſſima, anno ſuperiore bis
inter Germanos mota, quousque ſcilicet principi Germano
liceat, legatos alius principis, ſibi de hoſtili animo ſu-
ſpecti, vel aperte inimici, ad amicum Principem per ter-
ras ſuas transeuntes intercipere, commentarer. Annui pri-
mum, qua ſum facilitate, ſed deinde, difficultatibus & odiis,
quibus iſta commentatio me immergeret, reputatis, pœni-
tuit me promiſſi. Metui inprimis, ne idem mihi, umbrati-
co homini, a viris in aularum luce verſantibus fieret, quod
Phormio ab Hannibale expertus eſt. Quum enim Hannibal
Carthagine expulſus Epheſum ad Antiochum veniſſet exul,
invitatum eum eſſe ab hoſpitibus ſuis accepimus, ut Phor-
mionem Peripateticum Philoſophum, cujus nomen in ma-
gna erat apud omnes gloria, ſi vellet, audiret: quumque is ſe
non nolle dixiſſet, locutus eſſe dicitur homo copioſus aliquot
horas de imperatoris officio & de omni re militari. Tum,
quum ceteri, qui illum audierant, vehementer eſſent dele-
QGati, quærebant ab Hannibale: quidnam ipſe de illo philoſophe
judicaret“ hic Pœnus reſpondiſſe libere fertur: multos ſe de-
Tiros ſenes ſæpe vidiſe, ſed qui magis, quam Phormio delireret,
vidige neminem. Neque injuria, inquit apud Ciceronem,
qui hæc omnia ſic refert lib. II. de Oratore p. IrI, Catu-
lus. Quid enim aut arrogantius aut loquacius fieri potuit,
quam Hannibali, qui tot annos de imperio cum populo
Romano omnium gentium victore certaſſet, græcum homi-
nem, qui nunquam hoſtem, nunquam caſtra vidiſſet, nunquam
denique minimam partem ullius publici muneris attigiſſet,
præcepta de re militari dare? Ita bonus ille Phormio,
quum gloriam ab Hannibale expectaret, ludibrium potius
CcccCECZ &

MEDITAT. AD PANDECT.

940

obligatione temere contracta ſine exiſtimationis meæ detri-
mento expedirem. Et commode in mentem venit exem-
plum Jacobi Zhomaſii, qui anno 1674. à quodam ſeholari
Lipfſienſi rogatus, ut de juſtitia belli, Galliarum regi hoc
anno a Germanis denunciati, ſcriberet, argumentem ſimi-
le, ſed priſeum, ſubſtituit, ac nobilem illam commentatio-
nem, quæ adhuc exſtat, de Juſtitia & jure primi lelli Punici
edidit. Faciam idem ego, & quoniam ſecundum Salomo-
nem in Concione I, v. 9. nihil novi ſub ſole fit, aliquid de
curſibus mundi antiqui ſcribam, binaque exempla, fere ſi-
milia, at a noſtra ætate longiſſime remota, memorabo, nec
ex noſtro jure publico de iis judicabo, ſed ſaltem, quid ex-
teri ſeriptores, noſtrorum jurium ignari, de haclite ſenſerint,
referam. Primum exemplum ex Livii libro 23. cap. 33.
34 deſumo: Philippus, Macedonum rex, populi Romani
amicus, aut certe non inimicus, legatos in caſtra Hannibalis
miſit, fœdusque cum eo atque amicitiam junxit legibus his:
ut Philippus rex quam maxima claſſe (ducentas autem naves
videbatur effecturus) in Italiam trajiceret, & vaſtaret mariti-
mam oram: bellum pro parte ſua terra marique gereret
Vbi debellatum eſſer, Italia omnis cum ipſa urbe Roma
Carthaginenſium atque Hannibalis eſſet, prædaque omnis
Hannibali cederet. Perdomita Italia navigarent in Græ-
ciam, bellumque, cum quibus regibus placeret, gererent
quæ civitates continentis, quæ inſulæ ad Macedoniam ver-
gunt, eæ Philippi regnique ejus eſſent. In has ferme leges
inter Pœnum ducem legatosque Macedonum ictum fœdus,
miſſique cum iis ad regis ipſius firmandam fidem legati, Giſ-
go, & Baſtoer, & Mago, ad Junonis Laciniæ, ubi navis occul-
ta in ſtatione erat, perveniunt: inde profecti, quum jam
altum

7

& irriſionem reportavit. Igitur viam quæſfivi, qua me ab

m
altu
ſcio

P
prim
ſerun
guun
Yen.
M. V
Cam

geinc
Hann

dus

Hunn

Mace

mum

natun
porta
Auti⸗
nuyes
oper⸗
nicat
publ
fedu

beni
Ilten
er ch
Phuli

ſerip⸗
us li

hune-

SP. DCLXXII. DE LEGAT. TRANSEVNT. S541

altum tenerent, conſpecti a claſſe Romana ſunt „ quæ præ-
ſidio erat Calabriæ littoribus. P. Valerius Flaccus cercuros
ad perſequendam retrahendamque navem quum miſiſſet,
primo fugere regii conati: deinde, ubi celeritate vinci ſen-
ſerunt, tradunt ſe Romanis: & ad præfectum claſſis adduéti,
quum quæreret, qui, & unde, & quo tenderent curſum;
Xenophanes primo, a Philippo ſe ad Romanos miſſum, ad
M. Valerium, ad quem unum iter tutum fuerit, perveniſſe,
Campaniam ſuperare nequiſſe, ſeptam hoſtium Præſidiis,
deinde ut Punicus cultus, habitusque ſuſpectos legatos fecit
Hannibalis, interrogatosque ſermo prodidit, tum, comiti-
bus eorum ſeductis, ac metu territis, literæ quoque ab
Hannibale ad Philippum inventæ, & pacta pacis inter regem
Macedonum Pœnumque ducem. Quibus ſatis cognitis, opti-
mum viſum eſt, captivos comitesque eorum Romam ad ſe-
natum, aut ad conſules, ubicumque eſſent, quam primum de-

portare. Ad'id celerrimæ quinque naves delectæ: ac L. Valerius

Antias, qui præeſſet, miſſus: eique mandatum, ut in omnes
naves legatos ſeparatim cuſtodiendos divideret, daretque
operam, ne quod iis colloquium linter ſe, neve quæ commu-
nicatio conſilii eſſet. Servavit hæc Valerii Flacci ſolertia rem-
publicam Romanam, cui facile fuit, iſtud pernicioſiſſimum ſibi
fœdus, poſtquam detegiſſet, enervare. Nec Macedones, nec
Pœni Romanos unquam de violato jure gentium accuſarunt.
Alterum exemplum recentius, deque ejus juſtitia acerrime in-
ter duos Germinos principes, Henricum Brunſuicenſem &
Philippaum Haſſum, quibus ex utraque parte alii acceſſerunt,
ſcriptis primum, deinde armis, diſputatum eſt. Factum Sleida-
nus lib. 1 2. de ſtatu religionis & reipublicæ ad annos 1538 871539.
hunc in modum narrat: Henricus Brunſuicenſis, qui totus ad
Cecccc 3 rum-

942 MEDTTAT. AD PANDECT.
rumpendum otium publicum ſpectabat, & in hoc incumbe-
bar, ut belli fieret initium adverſus proteſtantes, quum
literas accepiſſet ab archiepiſcopo Moguntino, poſtridie na-
talis Chriſti paucis ei reſpondet, cætera ſcribæ committit,

Stephano Fabro, quem ad ipſum mittebat cum mandatis.

Accidit autem penultima die Decembris, non procul ab
oppido Caſſello, quum ad venatum forte Landgravius iret,
uat in hunc incideret, comitatum adoleſcente Moguntino,
qui literas pertulerat. Ibi Landgravius, pro more Ger-
maniæ, rogat ab adoleſcente, qui conſulto prior occurre-
bat, ecquis eſſet? ſum, inquit ille Brandenburgici ele-
Goris famulus: ecquis alter? & ille quoque. Quum jam Ste-
phanus appropinquaret, ex ipſomet regat, qui ſir? reſpondet
ut ille: quonam tendat? Spiram: ecquid princeps valeat?
rectes poſtea rogatus, num hæc ita bona fide confirmet? maxi-

me, ait, itaque dimittitur. Paululum deinde progreſſo Land-
gravio, quidam ex famulis renunciat, eſſe ſcribam Henrici
brunſuicenſis, quod quum ab alio deinde, qui ſcire potuit,

confirmaretur. Landgravius mittit, qui retrahant homi-
nem, & Caſſellum abducant, dum a venatu redeat ipſe.

Stephanus interea, dum eſt in hypocauſto, ſacculum coria-

ceum e ſinu depromit, & quasdam ex eo literas corripit, &
foras ire properat: animadvertit hoc quiſpiam ex famulis do-

meſticis, & curiæ præfectum, qui forte tum aderat, & in ſub-
jectam aream ex hypocanſti feneſtra deſpicisbat, ſubmonet.
Rogatus igitur ille de literis educit eas e ſinu: prœæfectus ad
e recipit & reverſo Landgravio tradit. Erant autem binæ li-

eræ, unæ ad Moguntinum, alteræ ad Matthiam Heldum ſcri-
ptæ: iis erant adjunctæ tabulæ, ſeu commentarii, in qui-

bus capita rerum perſcripſerat, de quibus habebat in man-
datis. Quum ergo res per ſe vehementer eſſet ſuſpecta,

magis

S.

SP. DCLXXII. DE LEGAT TRANSEVNT. 94²

magis etiam hæc augeretur ſuſpicio propter ea, quæ in ta-
bulis erant annotata, Landgravius utramque reſignat epiſto-
lam. Ejus, quæ fuit ad Moguntinum, hæc erat ſententia,
ſibi redditas ipfius efle literas: lætari vero plurimum, quod
fui memoriam conſtantem retineat: ſe quidem ipſi totum
eſſe devinétum, & mittere Stephanum ſcribam, hominem fi-
delem, ut ex eo rem omnem, & quid e Bavaria ſit allatum,
cognoſcat: orare, ut ei fidem habeat, poſtea ſibi ſociisque
bene precatur, adverſarios autem ſathanæ commendat.
Eodem fere exemplo ſcripſerat Heldo, mittere ſe denuo
Stephanum cum mandatis, & orare, ut benevole audiat,
neque minus ei credat, quam ſi coram ipſe loqueretur:
quoad vixerit, partium ſe futurum eſſe Cæſaris, quocunque
tandem res evadat: neque dubitare, quin recte Cæſar omnia
ſit procuraturus. In tabulis ad Moguntinum hoc erat:
Landgravium eſſe prorſus irrequietum, neque ſomnum cape-
re, & ſic addictum eſſe venationibus, ut ad amentiam pro-
pe ſpectet, hoc magis opportune rem poſſe geri, & jam
Partem aliquam ejus eſſe confectam. His rebus ita cogni-
tis, quia maximum ſuberat periculum & belli quæreba-
tur ab illis occaſio, Landgravius e veſtigio dat literas ad ſo-
cerum ſuum Georgium Saxonem, & explicata re tota,
ſicut acta fuit, injuriam fſibi fieri, demonſtrat. Deinde ad
Ferdinandum regem ejusque ſororem Mariam, Belgii præfe-
ctam, ad principes electores atque Bavaros, eodem modo,
ſicur ad ſocerum Georgium, ſcribit, ſeſeque purgat. Brunſ-
uicenſis, ubi rem eſſe patefactam, & de Landgravii ſcriptis
cognovit, reſpondet, & capto ſcriba ſibi factam eſſe dicit in-
juriam. Per hanc igitur occaſionem cœptum eſt agi ſcripris
adverſariis, quæ non multo poſt in omnium acerbiſſimas in-

vectivas defierunt, cujus quidem rei factum fuit inirium 2
runſ-

PBrunſuicenſi, qui, novo quodam inter vires principes ex- u
emplo, nullum prætermiſit criminationis aut contumeliæ ge-
nus, ut libri typis excuſi demonſtrant. Scripta ipſa exhibet
Hortlederus von Urſachen des teutſchen Krieges lib. 4 cup. 2.
Tgq. in quibus Henricus violatum jus gentium in legeto ni
ſuo, quem tormentis ad ſecreta legationis ſuæ patefacien- .
da adactum fuiſſe, non inveriſimile eſt, nec Seckendorfius .
de Lutheraniſmo lib. 3. ſect. 18. §. 69. add. diſſimulat, per L. 1
8. G. 1. de Rerum diviſione & L. ult. de Legationibus Probare
ſatagit, inprimis vero apertas literas ſuas Landgravio pro
atrociſſimo crimine imputat; ad quæ non minus graviter .
Philippus & qui Philippum tuetur, Jo. Fridericus, Septem- iim
vir Saxo, reſpondent, atque ipſi quoque leges, & auctorita- ia,
tes, quas Henrico opponant, habent. Ego vero huic liti fießt
me non immiſceo, nec eam ex jure publico decido, ſed ſal- i⸗
tem ſententiam duorum externorum ſcriprorum, qui in ju- lie
ris gentium diſciplina excellere creduntur, memorabo- Po
Primus eorum Grotius eſt, qui de Jure belli ac pacis lib. 2. non
cap. 18. §. 5: Lex, ait, de vi legatis non inferenda, intelligen- e
da eſt eum obligare, ad quem miſſa eſt legatio, atque ita ie
demum ſi admiſit, quaſi ſeilicet ab eo tempore tacita pa- ul
Ctio interceſſerit. Cæterum denuntiari & poteſt, & ſolet, ie
ne mittantur legati; alioqui pro hoſtibus fore: ut Aetolis a d
Romanis eſt denuntiatum, & olim a Romanis Vejentibus
edictum, ni faceſſerent urbe, daturos quod Lars Tolumni- dae
us dediſſet: & Romanis a Samnitibus, ſi quod adiiſſent in e
Samnio concilium, haud inviolatos abituros. Non pertinet l⸗
ergo hæc les ad eos, per quorum fines non accepta venia trans-
eunt legati, nam ſiquidem ad hoſtes eorum eunt, aut ab hoſti- P
bus veniunt, aut alioqui heſtilia moliuntur, interfici etiam
potuerunt, quod Athenienſes fecerunt legatis inter Perſs ſ

& “ e

ͤ 5 7 — „

SP. DCLXXII. DE LEGAT. TRANSEUNT. 94 7

& Spartanos, Ilyrii legatis inter Eſſios & Romanos: mul-

toque magis vineiri, quod conſtituit Xenophon in quos-

dam, Alexander in eos, qui Thebis & Lacedæmone ad
Darium miſſi erant, Romani in legatos Philippi ad Hanni-
balem, & Latini in legatos Volſcorum. Tale ſi nihil ſit, &
male tractentur legati, non illud jus gentium, de quo agi-
mus, ſed amicitia & dignitas, aut ejus, qui miſit, aut ejus,
ad quem eunt, violata cenſebitur. Juſtinus de Philippo,
poſteriore Macedonum rege: Legatum deinde ad Hanniba-
lem jungendæ ſocietatis gratia cum epiſtolis mittit: qui com-
prebenſus && ad Senatum (Romanum) perductus, incolumis
dimiſſus eſt, non in honorem regis, ſed ne dubius adbuc indu-

bitatus boſtis redderetur. Alter Wicquefortius, qui in Com-

mentariis de l'Ambahſadeur lib. t. ſect. 17: Il a'y a, inquit,
que les Princes, à qui les Ambaſſadeurs & les Miniſtres Pu-

blics ſont envoyés, qui ſoyent obliges de les faire jouir de la
Pryotection du Droit des Gens. Quousque hæc Germaniæ

noſtræ ſtatui & juri publico conveniant, alii viderint. Nos
hic de jure Romano diſputamus, cum quo Grotii & Wic-

quefortii philoſophia mirifice conſentit. Leges enim 8. §. 1.

de Rerum diviſione & ultima de Legationibus, ad quas Hen-

ricum Brunſuicenſem provocaſſe ſupra diximus, de prin-

cipe vel populo, ad quem legati mittuntur, agunt, atque

adeo Philippo Haſſio objici non debebant. Verum mitto

legatos, & in medium produco Canditatum noſtrum, qui

ipfe vitam ſuam hunc in modum deſcripſit &c.

Hæc ille. Nunc de meo addo: Vixit Krauſius noſter a
pueritia ad hanc uſque ætatem probe ac innocenter, ſcho-
las noſtras frequentavit adſidue, profecit in iis egregie, di-

ſputavit ſæpe cum multa laude, eos, qui ſe, vel ſponte, vel
elz conſilio meo, in diſciplinam ejus tradiderunt, inſtituit
S

Zom. A. ddddd ſan-

MEDITAT. AD PANDECT.

7⁴6

ſancte & ſolide, denique in colloquio, quod ordo noſter cum
Canditatis habere ſolet, ita ſtetit, ut nemo adhuc melius,
pauci æqualiter. Denique talis eſt, quem aliquando inter

publicos hujus academiæ doctores cooptatum iri, & ſpero

& opto. Commendo itaque illum vobis, Reétor magnifice,
Patres eonſcripti, Hoſpites venerandi, Cives cultiſſimi, de
meliore nota, ac peto obſervantiſſime, ut futuro die XI. Fe-

bruarii publice, præſidente illuſtri viro, Andrea Florente
Rivino, Collega noſtro honoratiſſimo, & amico con junctiſſimo,

de jure faciei in foro civili diſputaturum benigne audiatis.
Valete. Vitebergæ d. VII. Febr. anni clo lo CCXXXV.

SPECIMEN D CLXXIII.
2D LIE. L. T 7 Xx—

SENATUSCONSULTO PER

INFREQUENTIAM
DIE XXNVI I. MAII ANNI clo Io CCXLV.
PVBLICE DEFENSVM

A B .
EMAN. EHRENFR. MAEDERIANO

GRIMA- MISNICO

Voces: ſenatus & ſenatusconſultum; bie in laxiore ſignifica-
tione accipiuntur.
II.

Tienlus ſenatus & ſenatoris ſanétus maxime priſcis Romani⸗
Juit, atque adbuc bodie Polonis eſt.

Voces

õ

Pot
iuse
illo
uſit

ie⸗

rali

Sp. DCLXXIII. DE SENATUSC. PER INFREQ 29247

oces ante omnia explico. Titulum ſpecim nis hujus
ex Livio hauſi, qui in libro 39. cap 4 ſenatusconſul-
tum per infrequentiam furtim factum commemorat.
Poteram hic, ſi ineptire vellem, copioſe de ſenatu & ſena-
tusconſulto agere, ac jura utriusque late explicare, more
illorum auctorum, qui, quum argumentum quoddam in-⸗
uſitatum tractare ſuſcipiunt, quoniam pauca, quæ de illo
dicant, inveniunt, tempus chartamque in explicandis gene-
ralibus conſumunt, atque ea docent, quæ vel omnes ſciunt,
vel quæ ſcire in præſens non intereſt. Norunt etiam ſfine
me jureconſulti, in quorum gratiam ſcribo, quid ſit ſena-
tus, quid ſenatusconſultum. Sed unum tamen ut hic mo-
neam neceſſe eſt. Annalium juriumque Romanorum con-
ditores titulum ſenatus in ſingulari veneratione habent, nec
alii concilio eum tribuunt, quam penes quod ipſius reipublicæ
adminiſtratio eſt. Itaque apud eos ſanctum illud auguſtum-
que nomen nunquam magiſtratibus civitatum ac municipio-
rum adſcribitur. Sola in orbe Romano urbs Roma ſena-
tum habet, & extra orbem Romanum eæ civitates, quæ
reipublicæ ſuæ caput ſunt. Sic Virgilius lib. I. Eneid. verſ.
430. ſantum Charthaginis ſenatum commemorat. Servant
priſcam hanc nominis ſanctimoniam adhuc hodie Poloni,
ſolumque totius regni ſui concilium ſenatum, ac membra
ejus ſenatores adpellant, eundemque titulum a civitatibus
fbi obnoxiis, etſi ampliſſimis ac potentiſſimis, uſurpari
indigne ferunt. Narrat Zalluskius in epitolarum biſtorico-
familiarium Tvmo II. pag. 552, Oratorem Gedani urbis in
oratione, qua Auguſtum II. regem ante portas excepit, ſena-
tus Gedanenſis mentionem feciſſe, ſed magnum regni can-
cellarium, qui in comitatu regis erat, his verbis eum inter-
pellaſſe: non dicite ſenatus, ſed magihratus. Ego vero in hac
Dddddd z tra⸗

tractatione Paulo- SEimgst ero, & vocem ſenatus in la-
Xiore ſignificatione de quolibet concilio, ordine, collegio,
accipiam, etiam in hoc Romanos imitatus, qui nomen hoc
aliquando in cœlum efferunt, & cum Lactantio lib. i. cah. 10.
deorum ſenatum faciunt, aliquando ad conventus. quosli⸗
bet, quin & conventicula, traducunt cum Plauto in Milite
glorioſo actu 2. ſe. 6. verſ. 109. % 1II. Itaque ſenatusconſul-
tum hic mihi eſt quod ibet decretum ordinis aut vollegis

III.
oces: per infrequentiam; eniantnn 34

IV.
σ§. per iufregummtien laſeribiuar.

Pereo ad voces: per infrequentiem, quas, ut dixi, ex Li. 3

vio haufſi, qui idem in lib. a. c. 237 Mec agi, inquit, guid.
quam per infrequentiam porerat Jenatus, Certum nempe nu-
merum ſenatorum jam tum in antiquiſſima rep. Romana a d
condendum S. C. neceſſarium fuiſſe, inde colligimus, quod

ſecundum Sextum Pompejum Eeſtum de Verborum lignificat.

pag. 131, quilibet ſenator conſuli impedimento futurus, quo
minus S. C. faceret, dicere poterat: numera ſenatum; quum
tot ſcilicet non eſſent ſenatores, quo numero S. C. Perſers
bi licebat. Quem Feſti locum emendat & mirifice illuſtrat
Briſſonius de Formulis & ſolemnibus populi Romani verbis b.
2. pag. 183 ubi tamen numerum ipſum non determinat.
Supplet hanc lacunam Sigonius de Antig. jur. civ. Rom. I.
2. cap. 2, atque ante Syllam centum, ante Cæſarem ducen-
tis, ſub Auguſto quadringentis opus fuiſſe perhibet. Tan-

dem per E. 3. de Decretis ab ordine facienudis & L. s. Quo 4
eujazt aa ue ur iverfitatis duæ tertiæ Partes deſideratæ ſunt;

—
qu
tus
ge

d

⏑ —=-=

— *

SP. DCLXXHL DE SENATUSC. PER INFREO. 3,2
quo jure adhuc urimur, ut infra oſtendam. Eſt itaque ſena-
tusconſultum per infrequentiam decretum collegii, cui con-
dendo tot collegæ, quot jura requirunt, non interfuere.
Senatusconſultum, cui condendo duæ tertiæ bartes colegii naz
merfuerunt, jure civili, canonico & Germaniæ nullum eft.

eges Romanæ, quemadmodum dixi, clare ſatis ad con-

dendum S. C. duas tertias collegii partes deſiderant
in E. 3. de Deerezis ab ordine Faciendit, & L. 3. Quod eujus-
cunque univetfitatis. Jure canonieo id quidem expreſſe re-
petitum non eſt, ſed ſaltem in c. 1. X. de bis, quæ funt
majore parte capituli in eunétis eccleſiis, quod pluribus fra-
tribus viſum fuerit, incunctanter obſervari jubetur. Verum

quod in jure canonice generaliter poſitum eſt, recte ex ju-

