Todes,⸗ Strafe ſtatt finde. Nun fuͤhret er zwar zu ſeiner Defen-
ſion an, daß des Entleibten und des andern Schaͤfer⸗Knechts,
auch der zwey bey dem Handel geweſenen Studioſorum, Herr⸗
manns und Joſtens, wider Theophilum gethane Ausſage
theils auf bloſſen Muthmaſſungen wegen der damahligen dunk⸗
len Abend⸗Zeit beruhe, theils, ſonderlich was den hauptſaͤchlich
mit intereſſirten Herrmann betrift, ſehr partheyiſch und verdaͤch⸗
tig ſey; Folglich gewinnet es das Anſehen, ob ſey Theophilus
geſtalten Sachen nach mit der ordentlichen auf die To tſchlaͤger ge⸗
fetzten Strafe zu verſchonen; Alldieweil aber die That, laut Be⸗
richtſchreibens, am 11. May Abends um 8 Uhr bey der Retour
aus der Schenke geſchehen, und denn um ſolche Zeit die Finſter⸗
niß ſo groß nicht iſt, daß man nicht die nahe bey einem ſtehen⸗
de Perſonen erkennen und die Farben ihrer Kleider unterſcheiden
koͤnne, dieſemnach dem entleibtem Daniel darinnen, daß er den
kleinen Blaurock, nemlich Theophilum, des ihm zugefuͤgten
Stichs beſchuldiget, billig Glauben beygemeſſen wird, da er
zumahl nach Erforderung des 25, Artickels der peinlichen Hals⸗
Gerichts⸗

h
ch
Res
l.
un,
lin.
cinm
tier.
pon.
chi⸗
Ut,
iche
len⸗
chte,
Hn
eſeo⸗
dolke
c1
daͤche
ins
geege
etour
ſoſta⸗
tehene

Heideoen.

e N

igeen
da ⸗

chn

Gerichts⸗Ordnung n. 6. darauf geſtorben, und den Beyfall der

SP. DCXXXVI. DE INCVS. MOR. ET. COMPL. 183

drey bey dem Handel geweſenen Perſonen vor ſich hat, worun⸗
ler zwey ganz unpart heyiſch find, und der dritte, Herrmann, als el⸗
niger maſſen complex, nicht zwar pro teſte omni exceptione
majore zu achten, jedoch in Anſehung der andern darzu kommen⸗
den vielen Umſtaͤnde ein Adminiculum machet, hiernaͤchſt die in
des Entleiblen und der Zeugen Ausſage etwa hervorblickende Un⸗
gewißheit voͤllig gehoben wird, wenn man bekrachtet, daß der eini⸗
ge Theophilus bey dem Entleibtem mit bloſſem Degen damahlen
geſtanden, als ſelbiger: Bruder, ich bin geſtochen; gerufen, daß
Theophilus hierauf von ihm weggelaufen, daß Herrmann zu ihm

geſaget: Haſt du geſtochen, haſt du keinen Verſtand mehr? daß

Theophilus geantwortet: ich kan nicht dafuͤr, es wird nichts zu

bedeuten haben; welche Umſtaͤnde des Entleibten Beſchuldigung,

der beyden Studenten und des Schaͤferknechts Ausſage, ob gleich
ein jedes abſonderlich, Theophilum nicht uͤberfuͤhren moͤgen, den⸗
noch zuſammen genommen, eine certitudinem, wie ſolche in menſch⸗

lichen Dingen ſeyn kan, machen, und einen jeden vernuͤnftigen

Menſchen, daß kein anderer, als Theophilus, der Thaͤter ſeyn
koͤnne, voͤllig uͤberzeugen, dahingegen wider Herrmannen nicht die
geringſte Wahrſcheinlichkeit vorhanden, vielmehr ſelbiger dadurch
entſchuldiget wird, daß er, als der Entleibte geſchrien, bey demſelben
mit eingeſtecktem Degen geſtanden, den Theophilum wegen des
gethanen Stichs geſcholten, und dem Verwundeten ſein Mitleiden
bezeuget: So iſt nichts vorhanden, welches Theophilum pon der
ordentlichen Strafe der Todtſchlaͤger befreyen koͤnte.

VI.
Confeſſo rei de ſocis eriminis graviſimum facit contra bos
indicium, ViI

MEDITAT. AD PANDECT.

Nominatio complicum ſpontanea majorem Edem quam

VII.

nec opus eſt, ut tormentis extorta ſit.

VIII.

extorta meretur.

4

Ir, quem mulier parturiens patrem infantis ſui appellat, per

X omnibus articulis Carolinis nullus tanta diligentia
tantaque perſpicuitate elaboratus eſt, quam 31, in quo
confeſſio rei de complicibus ſceleris ſui negatur, fidem
mereri, niſi alia quinque indicia concurrant. Quæ quin-
que indicia rectæ rationi optime conveniunt, ut, ſi ju-
dex ea accurate obſerver, is, quem ex iis torqueri ju-
bet, vix innocens eſſe poſſit. Atque tamen DD. un-

boc non fit ſuſpectus.

animi fere conſpiratione ſextum addunt, ſine quo reliqua
quinque attendenda eſſe negant. Deſiderant ſcilicet, ut
nominatio ſociorum in tormentis facta ſit. Vide Beyerum

ad art. 29. ſqq. peſ. 4, ac Areſſium ad art. 31, &, quos hic
allegat. Atque hoc eo extendunt cum Carpzovio in Quaæſt.

crim. 121. u. 39, ut, nec plurium reorum ſpontaneam no
minationem ad tormenta decernenda ſufficere contendant,
contra clara legis 16. de Pœnis verba: tormentis vel interro-

gationibus. Verum totum hoc additamentum pugnat aper- D

te cum mente, quin & verbis Caroli, qui in Principio bujus
articuli 31. nominationem in carcere factam ſufſicere dicir.

Captant

i
gu—
den
Guir
l.
ir.
Un.
lige
t,u
erun
ie
eß.
no⸗
dem,
erto⸗
aPer.
li
dien
aprun

SP. DCXXXVI. DE INCVS. MOR. ET COMPL, 185

Captant quidem diſſentientes vocem: in der Marter; in
art. 31. Z. I. poſitam. Quæ vox tamen, præterquam,
quod enunciative ſaltem, ut loquuntur, non diſpoſitive,
poſita eſt, vocem: in der Gefaͤngnuͤs; paulo ante poſitam
non revocat, quod ſupinæ inertiæ fuiſſet, ſed judicem ſal-
tem, quomodo reos in tormentis de ſociis criminum inter-
rogari oporteat, inſtruit, non vero delationes ſociorum
ſine tormentis recipere vetat. Quæ quum ira fint, Idi
Helmſtadienſes ex conſtante duorum correorum accuſatione,
ceteris iſtis, quæ Carolus requirit, quinque indiciis fulta,
tormenta menſe Septembri anni 1718. decreverunt: Obwohl
die Mit⸗Inquiſiten, Carl Boſſe und deſſen Frau, deren Aus⸗
ſage Sandvoſſen am meiſten beſchwehret, ſelbſt viel Diebereyen
begangen, demnach in demjenigen, was ſie andern auftuͤrden,
keinen Glauben verdienen, arg. L. 17. de Aceuſationibus, üͦber⸗
dies ihr Bekenntnuͤß gegen Sandvoſſen von freyen Stuͤcken und
nicht in der Marter gethan, welches letzte doch unterſchiedene Rechts⸗
Lehrer als nothwendig erfodern, bey welcher Bewandnuͤß es das
Anſehen gewinnet, ob haͤtte Sandvoß von der angeſtellten Inqui-
ſition entweder ſchlechterdings, oder allenfalls nach abgeſchwohr⸗
nem Reinigungs⸗Eyde, entbunden werden ſollen; Alldieweil aber
vielgedachter Sandvoß bereits einmahl in Dieberey ertappet und
deßhalben abgeſtrafet worden, auch vor dem von ſeinem Regimente
neineydig deſertiret, demnach eine Perſon iſt, zu welcher man ſich
dergleichen Miſſethat wohl verſehen kan, ferner eines Mit⸗Inqui-
ſiten Inculpation, alsdenn, wenn andere beſchwehrliche Um⸗
ſtaͤnde darzu kommen, nach Carpzovii Ouæſt. crim. 108. n. 58.
Zeugnuͤſſe, allerdings Glauben findet, und denn allhier dieje⸗
nige Stuͤcke, welche in der Peinl. Hals⸗Gerichts⸗Ordnung
art. 321. ad inculpationem correi erfodert werden, insge⸗
ſammt vorhanden ſeynd, worzu noch dieſes kommt, daß nicht
Tom. X A a einer,

1986 MEDITAT. AD PANDECT.

einer, ſondern 2 Mit⸗Inquiſiten vorhanden, welche Sandvoſ⸗
ſen ſeine begangene Uebelthaten beſtaͤnvig unter die Augen ſagen;
So koͤnnen wir in Betrachtung aller dieſer Umſtaͤnde nicht wohl
anders ſchlieſſen, als, daß Sandvoß ein beruͤchtigter incorrigib-
ler Dieb ſey, der alle dieſe angegebene Diebſtaͤhle und noch viel
andere begangen, folg ich durch ziemliche Marter zum Bekennt⸗
nuͤſſe gebracht werden muͤſſe. Adde Specimer 535: de imjuſta

in fures indulgentia, medit. 6. Et profeéto tantum abeſt,

ut tormenta fidem ſocii, ſocium facinorum nominantis, au-
geant, ut minuant potius. Deprehenſus enim inter iſtas
ferales anguſtias reus, & de correis interrogatus, ut ſe
ocyeis e cruciatibus extricet, innocentiſſimum quemlibet,
qui primus memoriæ ſuccurrerit, nominabit. Idem ali-
quando ex ſumma malitia & odio faciet. Notum eſt Ari-
ſtogitanis exemplum, quod verbis Juſtini libro 2. biſtoria-
rum cap. 9 narrabo: Poſt Piſiſtrati mortem Diocles, alter
ex filiis, per vim ſtuprata virgine, a fratre puellæ interfici-
zur. Alter, Hiphias nomine, uum imperium paternum tene-
ret, interfelzorem fratris comprebendi jubet: qui quum per
tormenta conſcios cæ&dis nominare cogeretur, ounet amicos ty-
ranni nominavit: quibus interfectis, quærenti tyranno, an ad-
bae aliqui conſeii Aent; neminem ait ſupereſſe, duen amplius
mori geſtiat, guam ipſum tyranvum, gua voce ejusdem ſe 1y-
ranni victorem, poſt vindiétam pudicitiæ ſororis, ofeendit. Re-
centius exemplum GRVIVS iñn Appendice tribanælis refor-
mati pag. 449. 44 pabet. Sed omnium maxime huc perti-
net mos horrendi tribunalis, quo
oefficinim vocant, quem DELLON daus la Relation de l' Inqui-
ſition de Goa in præfat. & cap. 20, & plenius adhuc BACKEB-
RVS, Anglas, in der vollſtaͤndigen Hiſtorie der Inqu hfition eæ
verſione Cbriſtiani Friderici Tieffenſee cap. 14. Pug. 419. 111,d-
cri-

d Inquiſitionem vel Saézrum

8

Sp. DCXXXVI. DE INCVS. MOR. ET COMPL. 187

ſcribunt. Nihil hac crudelitate poteſt eſſe crudelius. At-
que tamen [Cti hac opinione ſua de nominatione correi in
termentis, indicium pro decernendo equuleo faciente, tan-
quam argumento in aliis etiam caſibus utuntur. Ajunt ſci-
licet, mulheris parturientis cruciatus æquales iis, quos in
equuleo jacentes ſentiunt, eſſe, atque adeo æqualem fidem
mereri, igitur eum, quem pParturiens mulier patrem infan-
tis ſui ſpurii, inceſtuoſi, adulterini, appellat, in graviſſi-
mam ſuſpicionem incidere. Ita [Cti Hallenſes agpud BEYE-
RVM ad articulum Carolinum 29. ſg4. poſ. 4. lit. a reſgonde-
runt, a quibus tamen Beyerus cum Mevio & Cranzio diſ-
ſentire videtur, & ipſe ego diſſtentio ex ſat ideneis, ut
credo, rationibus, quas in Specimine XIV. de Præ gnanti-
bus & Puerperis med. 4. & Specimine DLAXIII. de Proba-

tione adulterii per conjecturas medit. 8. ommemoravi.

X —
Correus, qui ſpontaneam ineuſationem ſuam morte confirmat,
grave facit ad tormenta decernenda indicium.

XI.
non aliter tamen, quam ſi mors illa pia & religioſa fuit.

Driorem ex his duabus theſibus jam tum in Specimine
CXLIL. de Morte vim jurisjurandi babente medit. 11.
propoſui, ac exemplo illuſtravi. Addo nunc alteram po-
ſitionem, quam tunc addere oblitus ſum; neceſſe eſſe, ut
mors illa pia ac religioſa fuerit. Pietas enim effatis ago-
nizantium fidem, quam per ſe non habent, L. 3. §. 1. de &.
C. Silaniano, conciliat, L. 6. C. ad LE. Juliam repetundarum,
& can. 26. cauſ. I. quæſt. 7. Addo nunc etiam argumen-
A àa 2 tum

188 MEDITAT. AD PANDECT.
tum ex L. 20. C. de Teſtibus, in qua, depofitiones teſtium
minus ſolemnes, ſi morte firmatæ ſint, non eſſe reſpuen-
das, conſtituitur. Quapropter ICti Vitebergenſes menſe
Septembri anni 1730. eundem in modum, quo Ctos Helm-
ſtadienſes reſpondiſſe, in iſta medit. I1. dixi, reſponderunt:
Iſt Inquiſit Engel, nachdem ihm verſchiedener Diebereyen hal⸗

ber anfaͤnglich die peinliche Frage und auf ſein in der Guͤte getha⸗

nes Bekenntnuͤß der Strang zuerkannt worden, vor Einlangung

des letzten Urthels aus dem Gefaͤngnuͤſſe eutſprungen, jedoch nach

dreyer Jahre Ablauf wiederum ertappet worden, und hat bey wie⸗
derhohlter Vernehmung ſein ehemahls gethanes Bekenntnuͤß wi⸗
derrufen, wied anbey beſchuldiget, daß er Zeit ſeiner genoſſenen
Freyheit mit einer andern Diebs⸗Rotte das Land durchſtrichen
und im December 1729. zu Neukirch einen auf 314. Rthl. be⸗
ſchwohrnen Diebſtahl in der Kirche und bey dem Pfarrer veruͤ⸗
bet. Ob er nun wohl ſeine Unſchuld an dem ehemals zuge⸗
ſtandenem Verbrechen mit groſſen Betheurangen verſichert, und
zu ſolchem Bekenntnuͤſſe durch Furcht der Marter gebracht ſeyn
will, hiernaͤchſt der Neukirchiſche Kirchen⸗ und Pfarr⸗ Diebſtahl
lediglich auf des mit dem Strange hingerichteten Erz⸗Diebes, Jo⸗
hann Jaceb Eberlings, auſſer der Marter gethane Ausſage an⸗
kommt. Alldieweil aber der juſtificirte Eberling ſeine des Neu⸗
kirchiſchen Raubes halber wider Inquiſiten gethane Ausſage durch
Genieſſung des heiligen Abendmahls und den darauf erlittenen
Tod beſtaͤtiget, mithin allerdings einigen Glauben verdienet, da
zumahl 1nquiſit ein Menſch iſt, zu dem man ſich einer ſol⸗
chen Miſſethat wohl verſehen kann; So wird die erkannte Pein⸗
lichkeit nunmehro an ihm billig vollſtrecket, und er uͤber die
daſelbſt befindliche Frage⸗Stuͤcken noch ſerner; Ob er im
December 1729. zu Neukirch die angegebene Sachen geſtohlen;
Was er bey ſolchem Diebſtahle gethan; Mit wem er ſelbigen
3 aus⸗

n
lach
e⸗
Nen
en
.de
beh
ge

“

SP. DCXXXVI. DE INCVS. MOR. ET COMPL. 189

ausgeuͤbet; Was er davon zu ſeinem Antheile bekommen; Ob er
nach ſelner im Jahre 1732. genommenen Fiucht ſich zu einer Die⸗
bes⸗Rokte geſchlagen; Ob er mit ſelbiger die Leute beſtohlen und

beraubet; Wer ſelbige geweſen; Und was ſie vor Diebſtaͤhle mit

ihm ausgeuͤbet; befraget, und ſeine Ausſage mit Fleiß zu denen
Acten gebracht, worauf ferner in der Sache ergehet, was recht iſt.

COROLLEARIA.
I. Incufatio correi in articulo Carolino 31. ſaltem indiecium
pro quæſtione decernenda facere dicitur. Ergo ad fſup-
plicium irrogandum non ſufficit. Sufficit vero omnium,
qui tormentis vel interrogationibus dediti fuerunt, in
unum conſpirans concordansque confeſſio, quam pro-
priæ confeſſioni æquipollere & reum convincere, dicit
Conſtantinus in L. 16. C. de pænis.

2. Inculpatio, qua voce vulgus utitur, vox fœda & barbara
eſt; complex, complices, paulo meliores, a Pruden-
tio && Sidenio Apollinari adhibitæ, qui in æneæ & fer-
rezæ latinitatis (æ&culis vinverunt.

MEDTTAT. AD PANDECT.

SPECIME N DLCXXXVII.
AD LI. XLVII. 1TII. X UIII.
DE

EXTRATVDICIALI CRIMINIS
CONFESSIONE

DiE VII. AVGVST. ANNI clo lo CC XLI
PVPLICE DEFENSVM

A . ..*
FRIDER. ALEXANDRO SVSSMILCH

COSVIGA -ANHALTINO.

I.
Confeſſo extrajudicialis fragile eſt ceriminis indicium.
11.

Ea, quæ guis temere de ſe effutit, pro confeſſtione accipi
non debent.

nter graviſſima delictorum indicia, quorum unum ſo-
lum judicem ad habendam quæſtionem movere poſ-
ſit, refertur in artieulo Carolino 32. confeſſio extrajudi-
cialis, idque ſine diſcrimine, ſive ex magniloquentia:
ſive ex alia cauſa fuerit profecta, Ruhms⸗ oder ander
Weis. Fragilitatem hujus indicii agnovere jam alii, ac
communi fere conſenſu e numero indiciorum exemerunt
confeſſionem jocoſam. Sed poterant debebantque plu-
res exceptiones facere. Ego profecto in Specimine 561. de

Corpore deliéti, medit. 2. & 2, multas recenſui cauſas, quæ
fal-

do.
judt
entia/

an der
, X
nerunt
e Plr.
ſbl.l
3,
41

SP. DCXXXVII. DE EX TRAIVDIC. CR. M CONFESS. 191

falſam de ſe confeſſionem extra judicium & in judicio elice-
re poſſint. Inprimis vero ad confeſſiones privatas trahi
oportet, quod Trajanus in §. 1I. J. de Militari teſtamento de
teſtamentis militum monet; non hoc omne pro teſtamento

obſervari oportere, ſi mites, ut plerumque ſermonibus

fieri ſolet, alicui forte dixit: ego te heredem facio, aut,
bona mea tibi relinquo; ubi ad vocem: ſermonibus; recte
addit Vinniags: Puta in conviviis, cireulis ac congreſſionibus
Jfamiliarium, ubi ſæœpe leviter quædam effundimus, & jacta-
mus magis, quam ſerio loequimur. Eadem ratione non ſtatim
pro ſeria confeſſione accipiendum eſt, quod quis temere,
Germani vocant Diſcurs-Weiſe effueit.

III.

Jactatio ſola, ſi nullis ſuſtieionibus Juleiatur, ad quaſtienem
babendam non ſuſſicit.

IV.
quin imo nec ad jusjurandum furgatorium.

V.

Oſtentator tamen, etfi abſolvatur, actionem injuriarum vel aqui-
Iiæ contra delatorem non habet.

X his, quæ in præcedentibus duabus meditationibus
dixi, conſequitur, nec jactationem, tamet ſi Carolus V.
hanc ipſam in articulo 32. inter indicia reponat, ad quæ ſtio-
nem decernendam ſufſicere. Nulla fœcundior mendacio-
rum mater eſt, jactatione, quæ adeo fidem nullam mere-
tur. Qua de re, ſi quis dubitat, is mirificas, ſed ridicu-
loſiſſimas, totasque ex commentis conſutas oſtentatoris
deſcri-

152 MEDTTAT. AD PANDECT.

deſcriptiones apud Corniſiciam, aut, ſi mavis, Ciceronem
ad Herennium lib. 4. cap. 5o. j. PFiautum in Milite glorioſo
alt. 1. & Theophhpaſtum in cbaractere 23. legat, vel in circu-
los & colloquia militum ac adoleſcentium ſe inſinuet, ibi-
que impudentiſſimas de ſingularibus certaminibus, ſtupris
heluationibus, narrationes maximam partem confictas au-
ſcultet. Sola certe jactatio ad hoc, ut quis quæſtioni ſubdi
poſſit, non ſufſicit, niſi & aliæ graviores ſuſpiciones con-
currant; id quod ipſe Carelus agnoſcere videtur, atque
ideo diétum in art. 19. Gemeine Anzeigung, der jeglich al⸗
lein zu peinlicher Frage genugſam iſt, deinde in art. 22. ſic
temperat: Und es waͤre eine ſolche Perſon, daß man ſich
derſelben That zu ihr verſehen mag. Quare Cti Helmſta-
dienſes menſe Octobri anni 1715½. oſtentatorem hujusmo-
di, qui nullis aliis ſuſpicionibus premebatur, ſimpliciter ab-
ſolverunt, ſed tamen & eundem, quum delatorem ſuum
de in juria & calumnia accuſare, & ſumtus ac damna ab eo
repetere vellet, a limine judicii repulerunt, propter L. 3.
C. de Calumniatoribus & articulum Carolinum 61: Daß wi⸗
der Heinrich Paulitzen in Ermangelung mehrern und ſtaͤrkern
Verdachts weiter nichts fuͤrnnehmen Doch hat gedachten Pau⸗
litzens fol. 13. befindliches Suchen geſtalten Sachen nach nicht
ſtatt. V. R W. Rat. Decid. Nachdem Simon Brunen 140.
Thlr aus einer verſchloſſenen Lade geſtohlen worden, ſo iſt der Ver⸗
dacht dieſes Diebſtahls auf Paulitzen gefallen, und ſeynd wider
ihn folgende Anzelgungen vorhanden, daß er als ein armer Kaͤl⸗
ber⸗Hirte gleichwohl einen in einem Lappen gebundenen Klum⸗
pen Geld in der Schenke fallen laſſen, daß er dabey geſa⸗
get, ſolcher ſey wohl 50 Rihlr. werth, ingleichen, er ha⸗
be noch uͤber 100% Rthlr. zu Hauſe. Gewinnet es dem⸗
nach das Anſehen, ob ſey wider den leugnenden Inquiſi-
. ten

en
nſ⸗

iren.

⸗
Ptb!
A.
ſd
N.
aare
ch ,
2. ſi
ſch
nlta.
ömo.
tertb⸗

n ſanan

i ed

“

t
ldrkern
Pev
h ut
ſeh 10⸗
er Venn
toſder
e Kib⸗
Alunn
6)
4
6 dinl

SP. pcxxxvn. DE ENTRAIVDIC. CRIM. CONFESS. r93

ten ein Remedium eruendæ veritatis zu gebrauchen. Alldie⸗
weil aber dieſer Paulitz, ſo viel aus den Acten zu erſehen „kein
beruͤchtigter Menſch iſt, auch bey der geſchehenen Haus ſuchung
nichts verdaͤchtiges bey ihm gefunden worden, hiernaͤchſt der Klum⸗
pen Geld nicht groͤſſer als ein halbes Huͤner⸗Ey geweſen, alſo
unmoͤglich 50 Rthlr. an zwey drittel Stuͤcken, dergleichen Bru⸗
nen geſtohlen worden, ausmachen koͤnnen, vielmehr ganz wahr⸗
ſcheinlich iſt, daß nichts mehr als der vorgezeigte Sonnen⸗Zeiger
und die durch Schuhflicken verdiente 7. Gr. darinnen geweſen,
folglich offenbahr, daß Paulitz dasſenige, was er von ο und 100
Rthlr bey dem Trunke geſprochen, nur aus Scherz geſaget; So
haben wir nicht umhin gekonnt, Inquiſiten in Ermangelung ſtaͤr⸗
kern Verdachts mit weiterer Unterſuchung zu verſchonen. Was
aber die Satisfaétion, welche er von dem Denuncianten fodert,

betrift, ſolche faͤllt gaͤnzlich hinweg, in Erwegung, daß Brune

nicht ohne allen Grund, ſondern wegen der von Inquifiten ſelbſt
gefuͤhrten und durch die Zeugen ihm zugebrachten Reden, die De-
nunciation unternommen, in welchem Falle die Calumnia und
zugleich die Satisfaction ceſſiret.

VI.

Confeſſio extrajudicialis, ſuſpieionibus levioribus fulta, ſine
cçorpore delicti ad decernenda tormenta non ſufieit.

VII.

Qui de conſuenuchne Kupri vel adulterii eum mutliere oriatur,
AKidem prorſus nulam invenit, ac ne quidem ad jusjzuren-
dum purgatorium adigitur,

ZTom. X. B b VIII.

„ NNEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Punitur tamen, & calumniam publice retractare cogitur.

doleſcentulus erga congerrones ſuos, ſe ſtupri conſue-
tudinem cum uxore aliena habere, gloriatus erat. De-
ferunt hoc congerrones iſti ad judicem, qui cauſam ſum-
matim inveſtigans reperit aliqua familiaritatis inter jactato-
rem iſtum & mulierculam ſigna, atque ita mäteriam inqui-
rendi nactus, utrumque ad ſe vocat, & de adulterio ſo-
lemniter per articulos interrogat. Negant ambo crimen,
quamvis adoleſcentulus jactationem diffiteri non poſſet.
Tum judex collegium juridicum conſulit, ab eoque quæ-
ſtionem de adoleſcentule habere jubetur. Adverſus hanc
tam atrocem ſententiam m ſellus ſcripto ſe tuetur. Suſci-
pit id judex, & acta denuo menſe Auguſto anni 1736. ad
fcabinos Vitebergenſes mittit. Et videbatur quidem prior
ſententia in artieulo Carolino 32. inniti, ac reperta, ut dixi,
familiaritas jactationem adoleſcentuli veriſimilem faciebat,
dubiumque, quod in antecedentibus meditætionibus movi, tol-
lebat. Sed deerat unum adhuc, quod etiam ad confeſſio-
nem extrajudicialem, ſiquidem propter illam quæſtio de-
cernenda eſt, accedere debet, corpus nempe delicti, ſeu
explorata criminis commiſſi veritas, quæ ex ſola familia-
ritate elici non poterat, & ſine qua tamen tormenta lo-
cum non inveniunt. Vide L. I. §. 17. ult. de Qugſtioni-
bus, L. I. §. 24. de S. C. Silaniano, Peinl. Halß⸗Gerichts⸗
Ordnung art. 6. Conſtit. Elect. Sax. 33. P. 4. Meditat. meas
ad ff. Spec. 561. de Corpore delicti, medit. I. & 7. Quare Sca-
bini Vitebergenſes adoleſcentulum a tormentis, mulierem
vero fimpliciter abſolverunt, & nec jurijurando purgato-
rio locum eſſe crediderunt, pontificem in cap. 9. X. de Ex-

ceſ-

—

.

e.
De.
ſum.
eno.
ingi.
0 1o.
imen,
polet
guk.
hane
duſei
36. 1d
prior
1
ciebt
vi, to⸗
keſſo⸗.
io de⸗
bi, len
Famli.
nta lo⸗
Gint-
richte⸗
1. Meel
re r⸗
wlieren
purgiln,
, belr
.

SP. pcxxxvn. DE ENTRATVDIC. CRIM. CONEFESS. ry;/

ceſſibus prælatorum ſequuti, ſimul tamen iſtum thraſonem
ad retractationem publicam calumniæ ſuæ damnarunt, mul-

Garuntque ſecundum idem cap. 9. & Conſtit. Elect. Sax. 45:

P. 4: Dieweil der ganze Verdacht ſich auf eine bloße, denen

Zeugen ſelbſt unglaublich ſchelnende Prahlerey grundet, und
der Wolfin Alter und des Inquiſiten Jugend die Sache noch.—

unglaublicher machet, hingegen die Vermuthung, daß Inquiſit
als ein Junge gegen ſeine Cammeraden, welche ihm uͤberdies dar⸗
zu Anlaß gegeben, ſich eines geheimen Verſtaͤndniſſes mit der
Wolfin ohne den geringſten Grund beruͤhmet, beſtaͤrket, hier⸗
naͤchſt der That halber gar kein Anzeichen, auch, da die Wolfin
alles ableugnet, nicht die geringſte Spur eines Corporis deli-
Si vorhanden iſt, gleichwohl ohne corpore deliéti auf eine Le⸗
bens⸗Strafe, oder auch nur auf die Peinlichkeit zu erkennen,
und das bloße gerichtliche Bekenntniß, dergleichen hier nicht ein⸗

mahl, ſondern nur ein auſſergerichtliches Geſchwaͤtz vorhanden,

vor eine gnugſame Gewißheit anzunehmen, in den Rechten aus⸗

pruͤcklich verboten iſt; So wird Inquiſit mit der peinlichen Fra⸗
ge billig verſchonet, jedoch ſeine Prahlerey oͤffentlich vor Gerichte

zu wiederrufen, und alle verurſachte Unkoſten zu bezahlen ange,
halten, anbey uͤber das bereits ausgeſtandene noch Wochen⸗—
mit Gefangnuͤß, oder um 3 neue Schock beſtraft. V. R. W.

IX.

Confeſſio extrajudicialis, ſæpe repetita, ad irrogandum ulti-
mum ſupplicium vel corporis pænam non ſuſficit,

X.

ſußicit vero ad pœnam leviorem.
Bb z Con

196 . MEDITAT. AD PANDECT.

Cet en extrajudicialem, ſæpe repetitam, delicta
plene probare & ad condemnationem ſufficere, dixi in
Specienine CCCCLXXIII. de Conf'ſſis medit. 7, & ad firman-
dam hanc ſententiam traxi, quod Juſtinianus in L. 22. C.
Ad S§. C. Vellejanum ait: ſibi imputet, ſi, quod Jpius cogi-
tare poterat & evitare, non fecit, ſed ultro ZErmavit. Verum
nunc, hanc obſervationem luce aliqua & temperamento in-
digere, animadverto. Scilicet, quum eam ſcriberem, de
delictis levioribus, quorum pœna ad ultimum ſupplicium
aut virgarum ictum extendi nequit, cogitavi, quod etiam
ex exemplo meditationi iſti 7. adnexo apparet, non vero de
atrocioribus, quorum pœna mors aut alia corpus adfligens
eſt. Ergo, ſi quis centies extra judicium dixit: hominem
obtruncavi; is tamen ferro puniri non poterit. Clariſſi-
mus hanc in rem eſt articulus Carolinus 22. junctus artica-
lo 32. At in delictis levioribus, in quibus & conjecturæ
ad damnationem ſufficiunt, L. 6. de Accuſationibus, Car-
pzovius Quæſt erim. 116. n. 51. ſqq. item Quæſt. crim. 6o, n.
36. & 60, ex ſola confeſſione extrajudiciali ſæpe repetita
pœnæ irrogari poſſunt. Exemplum hoc eſto: ccuſabatur
vir honeſtus de adulterio, nullis vero aliis indiciis preme-
batur,; quam qued erga amicos, qui illum de rumore vul-
gi certiorem reddiderant, ſubinde dixiſſet: innocens ſum,
niſi quod inter choreas manum in ſinum mulierculæ inſe-
ruit. Quorum verborum etſi convidtus, negabat tamen,
& id a ſe factum. Sed abſolutus quidem a crimine adul-
terii, propter impudicam contrectationem extra ordinem
punitus, aut potius, quod genus pœnæ eſt, objurgatus
ac ad partem ſumtuum damnatus fuit.

XI

—
lich
fin
nan.
1.c.
cogr.
erun
no in
n, e
licinmn
etian
ero de
lgens

ninem

lei .

aftien
eckure
(n.
60 1.
epeiit
Abatur
preme.
te w.
8 ſum,
2 inle-

tamen,
e adn
Urcinen
lorganu

SP. pcxxxvVII. DE ENXTRAIVDIC. CRIM. CONFESS. 107

XI.

Confeſſio extrajudicialis, quidem a reo negatur, plene
probanda eſt.

XII.

Semiplena S. plus quam ſemiplena probatio ad decernendam

quæſtionem non ſuficit,
XIII.
quin nec plena probatio, niſi & de corpore delitti conſtet.
XIV.

YTunc ergo, quum vel plenæ probationi, vel certitudini corporis
delicti, quid deeſt, judex ultra jusjurandum purgatorium
progredi nequit.

Hiar in urbe quadam Anhaltina civis, qui miles olim
fuerat, ſed, abdicatis jam diu armis, togam induerat,
atque ultra XX. annos probe ac innocenter vixerat. Poſt
tantum vero tempus aliquando, multis audientibus, nar-
rat, ſe olim inter Bavaros ſtipendia feciſſe, atque a centu-
rione ſuo, per ſylvam latrociniis famoſam cum pecunia
publica tranſituro, comitem adſcitum cum alio commili-
tone, qui itidem comes fuerat in vitam centurionis con-

ſpiraſſe, atque hunc nihil ſuſpicantem globo in itinere tra-

jeciſſe & necaſſe, ablataque pecunia aufugiſſe. Res ad ma-
giſtratum defertur, qui hominem confeſtim ad ſe vocat.
Bb 2 IIle

198 NMEDITAT. AD PANDECT.

Ille vero, ſe unquam tale quid dixiſſe, negat, ac tribus, qui

hoc jurati perhibuerant teſtibus exceptionem inimicitiæ non
inveriſimiliter opponit. Re ad Ctos Helmſtadienſes menſe
Majo anni clo lo CCXXI. delata, in principio viſum fuit,
quæſtionem ſecundum articulum Carolinum 32. decernere.
Verum bina dubia nos ab hoc conſilio retrahebant. Pri-

mum plena probatio deficiebat. Nullus ex his tribus teſti-

bus, omni exceptione major erat. Si quatuor fuiſſent, hi
confeſſionem plene probaſſent. Tres vero probationem ſal-
tem plus quam ſemiplenam faciebant, quæ probatio plus
quàm ſemiplena ad decernendam quæſtionem non ſufficit.
Suffeciſſet ea, fi teſtes cædem ipſam vidiſſent. At confeſſio
extrajudicialis merum indicium eſt, ob quod, niſi perfeéte
probetur, quæſtio lIocum non habet, ut in articulis Carolinis
& 32. clare ſancitum eſt. Verum, ſi probatio etiam perfe-

Ga fuiſſet, tamen corpus delicti non apparebat, & inyeſti-
gari illud, ut par eſt, poſſe, ſpes nulla adfulge bat. Atque

ſine corpore delicti tormenta decerni non debent, L. 1. F.
17. de Quæſtionibus., Vide Specimen meum j61. de Corpore deli-

Gi medit. 7. Sic igitur reſponſum fuit: Wuͤrde Inquiſit, in Ge⸗

genwart und auf vorhergehendes ernſtliches Zureden ſeines Beicht⸗
Vaters, ſich eydlich reinigen und, daß er ehemahlen keinen Offi-
cier ermordet, ſchwoͤhren, ſo wird er zwar mit der Inquifition ver⸗
ſchonet, jedoch zu Erſtattung der durch gegenwaͤrtige Unterſuchung
verurſachten Unkoſten angehalten. V. R. W. Rat Decid. De-
nunciat wird beſchuldiget, er habe ſich ſeines ehemahlen in Beye⸗
riſſen Krieges⸗ Denſten an einem Dragoner⸗Capitain, Nah⸗:

mens Kreyſel, begangenen Meuchel⸗Mords beruͤhmet. Ob er

nun wohl die abgehoͤrte Zeugen ex capite inimicitiæ verwerflich
zu machen ſuchet, folglich es das Anſehen gewinnet, ob ſey De-

die

nuaciat ſchlechterdings zu abſolviren geweſen; Alldieweil aber

—

non
nſe

kun,
mene

Dr..

8leki.
t,
n ſil.

0 H

Uſcit
lleſſio
Akele
wolinit
erke.
inpeli
Ate
L n,
re d⸗
in Ge⸗
Becht⸗
Of.
ion e⸗
ſchung
. be.
Behe⸗
Nahe⸗

ObNN

teſſich
ſen De⸗

bell

4

Sp. pcxxxvI. DE ENTRAIVDIC. CRIM. CONFESS. 199

die einſtimmige Ausſage dieſer 3, obgleich nicht omni exceptio-
ne majorum teſtium wenigſtens ein ſtarkes Indicium gegen
Denunciaten machet, hiernaͤchſt das auſſergerichiliche Geſtaͤnde.
niß, einer Uebelthat, vermoͤge des 22. Artickels der Peinl. Halße
Geri hts⸗Ordnung, eine redliche und hinlaͤngliche Anzeigung zur
peinlichen Frage iſt; So haben wir zwar, in Anſehung der den
Zeugen entgegen geſetzten Exceptionen, und in Ermangelung ei⸗
nes Corporis delicti, auf die peinliche Frage zu erkennen, Be⸗⸗
denken getragen, gleichwohl Denunciaten zum Reinigungs⸗Ey⸗

de angehalten, und ihn, wenn er auch ſolchen abſehwoͤhret, zu

Erſtattung der durch ſein Berohemen verurſachten Unkoſten con-
demniret. —

COROLLEANIA.

I. Vox: extrajudicialis; barbara eſt ſine dubio, quæ ne-
que in priſcis auctoribus, neque in libris juris noſtri,
neque apud JCtos recentiores, purioris latinitatis ſtu-
dioſos, reperitur. Ac ego tamen illam retinui, quia
aliam æque ſignificantem & commodam non invenio.
Potuiſſem: confeſſio privata; adhibere, aut circumſcri-
pfione verborum uti, & confeſſio, qucæ extra judicium
St; dicere. Sed illud non reſpondet ſatis, hoe incom-
modat. Ergo barbarus eſſe, & cum vulgo loqui ma-
lui. Vide Specimen 478 de concurſu creditorum, medit. I.

2. Extrajudicialis confeſſio delicti indicium ad torturam
non facit, niſi plene probetur, ort. Carolino 22. Te-
ſtimonium vero ſacerdotis de confeffione, ſibi a Ppœni-
tente Fata, plene non probat, c. 12. X. de Pœnitentiis,
poteſt tamen aliis probationibus pondus & ſupplemen-
tum addere, Vide Specimen noſtrum 284, de Sigillo con-
feſſionis, medit. 2, ubi contra Carpzovium lib. 3. def. ec-

AIaßiaſt 25. & Pertſebium im Recht der Beichtſtuͤhle Abth.
2£

200 MEDITAT. AD PANDECT.

2 Cap t. §. 16. pag 321I. oſtendi, ſacerdoti confeſſio-
nem revelanti, etli male faciat, fidem amen omnem
abrogari non poſſe.

SpECIMEN DCXXXVIII.
AD LIB. XrIII. TIL. XIII.

DE

CONFESSIONE EXTORTA
MENSE NOVEMBR. ANNI clo I9 CCXLI
PVBLICE DEFENSVM.
A
CHRISTOPH. GODOFR. BVLISIO
YITEEERGA-SANON E
Quaæſtio, etfi res fallax, non tamen odioſa eſt.
II.
Sacer codex quæſtionem probar.
quidem in Specimine de Aequitate tormentorum med.
3. ULrFIANO, quæſtionem in L. 1. §. 23. de Quaſtio-
nibus rem fragilem & periculofam & fallacem appel-
lanti, adſenſimus; ſed tamen propterea interpretibus, ca-

pitale quæſtionis odium inde eruentibus, non adſentimus.
Si

lo.
emn

l.

n wes⸗
Weſt
ae
bus, 4.
entichns

Sp. DCXXXVIII. DE CONFESS. ENTORTA. 201

Si omne id, quod fallax & periculoſum, idem & odioſum
eſt, tota res judiciaria, quæ ſæpe nocentiſſimos abſolvit & in-
nocentes damnat, juſtiſſimisque precibus non ſatisfacit, odi-
um maximum meretur. Id vero neme dixit, præter CA-
TONEM, qui forum muricibus ferreis obſerere voluit. Cer-
te ejus, quod ſalus publica exigit, quod neceſſitas rerum
humanarum poſcit, quod ipſe ſacer codex probat, odium
immeritum eſt. Interpellabunt hic me ſine dubio plurimi,
ac, fingi a me ſacri codicis approbationem, indignabundi cla-
mabunt. Ego autem illorum voculas non extimeſco. Id

ſaltem illis largior, in pleriſque locis, quæ vulgo a tormen-

torum patronis ex ſacro codice huc trahuntur, nullum quæ-
ſtionis noſtræ veſtigium reperiri. Ipſe profecéto nihil, quod
ad quæſtionem noſtram accedat, Wumer. V. 12. ſqq. Deute-
ron. XVII, 4. Joſ. VII. 1I4. I. dam. XIV, 38. Jonæ 1I, 7

Pſh. II, 23. Joann. XIX, 4. Act. XII, 19 reperio, aut, ſi

quid reperio, hoc ſubobſcurum & dubium eſt. Magis huc per-
tinere videtur Actor. XXII, 24. 29. ubi quæſtio de PAVILO
habita narratur. At iſtam quæſtionem non Judæi ex ſuis
legibus & inſtitutis, ſed Romani ſecundum ſua jura, in Ju-
dæam armis ſubaétam illata, exercuerunt, nec ſacer codex
Probat, ſed improbat magis. Igitur omnia iſta loca facile
omitto, & unicum ſaltem, Matth. XVIII, 34. 35. mihi ex-
torqueri non ſino. Ibi CHRISTVS: Deus, ait, regem imi-
tatur, qui debitorem ſuum moroſum & improbum ad pro-
mendas abſconditas opes & perſolvendum debitum tormen-
tis ſubigir. Non ignoro, contradicere hic mihi doétiſſimum
GROTIVM, & tormenta de carcere, tortores de cuſtodi-
bus explicare. Ita enim in nozis ad Bunc M ATTHBAEI locA/m ᷓ
Tele Gæsapisι) Gæcavor in bis libris non quæſtionem ſolum, ſed

omnem omnino eruciatum Z moleſtiam ſignificat; ut
Tom X vidqe-

202 MEDITAT. AD PANDECT.

videre eſt ſupra c. EIII, 29. XIV, 24. Marc. F, 7. VI, 48
Luc. EIII. 28. 2 Petr. II, 8. Apoc. XVIII, 7. & eodem libro ſæ-
pius. Quare Zra*ναααα bic Puto dici Jesαασπαιαας. Ita optime
conveniet quod ſequitur zac àäwc'i αd * Sανo tero duorν ut ſen-
ſus ſit idem, qui ſupra c. V, 25. 26 & Luc. XII. 58. 59. Nam
et ipſe carcer vocatar corporis eruciatus L. ult. c. qui bon.
ced. poſſ. Verbum 0 unde nomen quo transgfert re Oacarisd de-
duxit Grus, Chaldæis eſt trabere, ut JosEPH AMCHI notat.
Sed GRKOTIUS ſæpe magis ex animi adfectione, quam veri
amore, ſcribit. Semper illi, quamdiu vixit, ob oculos ver-
ſatus eſt LOEVENSTEINIANUsS Carcer, & incuſſus tunc e-
quulei metus. Igitur toto animo ſemper a tormentis abhor.
ruit, nullamque eorum in Iuleydinge tot de Hollantſcbe Regti-
Gelebrtheyd, quo libro tamen nihil ſe vidiſſe accuratius, ni-
hil elegantius, nihil pro ratione inſtituti plenius, quemque
longiſſimo intervallo Iuſtinianeas inſtitutiones vincere, dicit
CoxkINGlus in Conringianis pag. 62, mentionem fecit. Evolvi
ego Græcos auctores, quotquot habui, ac in nullo vocem gdca-
„ Pro carcere, & gacavis Pro commentarienſi poſitam inve-
ni, omnesque illos, qui GROTII opinionem tuentur, ut
hoc mihi oſtendant, ſponſione provoco: tantiſper autem,
donec id fit, erraſſe GROTIUM, ac in loco illo MATTHAEI
