PVBLICE DEFENSVM

4 ⸗
JOANNEFE ADAMO LAUBENTIO
ADVOCAT. ORDIN. REGIMINIS SAXNXO - MERSEBURGICI,
LUBENENSIS ET LIPSIENSII8è
NUNC IURIUM DOCTORE.
I.
Katio inſtituti redditur.

onus jam vertitur annus, ex quo Vitebergæ jura
equitum Saxonicorum ſingularia ſub eodem, quem
4 nunc habeo, præſide &, quem tunc habui, præ-
ceptore propoſui. Promiſi tum, jura prædiorum nobilium

alio tempore diſquiſitioni eruditorum ſubmittere. Quod

promiſſum diutius differre nec volui, nec potui. Exſe-
quar id ergo in præſens, viamque mihi hoc ſcripto pate-
faciam ad honores, ſine quibus mihi vix licuit hucusque
in academia operam ſtudioſæ juventuti erudiendæ nava-
re. Nec vitio mihi vertetur, quod hanc potiſſimum aca-

demiam, in qua honores ſuſciperem, elegi, non illam, in

qua

uſqn
majn
ad lo
huc!
ge il
colle
Ii
lio!

up
tur
Giun
Vari
ic.
ue
inve
ren
con

muit

thali
in
ſcos

ven

adn
ſtiti.
tri

.

t n
, Cen
re⸗
Pilium
Quoc
ExAe.
Pale.

CNs de

NANre

ln Na k

lm, 4

4

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOEIL. SANx. 657

qua honores ſuſciperem, elegi, non illam, in qua vixi hue
uſque. Indignum nempe putavi homine ingenuo, &, quod
majus eſt, bonis artibus dedito, ſervitutem hanc ſubire, ut
ad locum certum ſe alligari patiatur. Libertas præcipuum

huc uſque literatorum ornamentum fuit. ARum vero eſt

de illa, ſi permittimus, ut peſtis, quæ huc uſque opificum
collegia corrupit, etiam academias invadat, & monopo-
lia dignitatum introducantur, atque jus docendi iis, qui in
alio loco honores adepti ſunt, adimatur.
II.
Deſinitio prædii nobilis exeutitur.
L)erranonenn meam de juribus prædiorum nobilium in-
U ſcripſi. Singulas has voces explicare, quum eæ nec
dupondiis incognitæ ſint, operæ pretium haud videtur. Igi-
tur aliis hoc relinquo. Scire nunc ſufficit, quodnam præ-
dium nobile dicatur. Non conveniunt hic ſatis inter ſe DD.
Varias eorum hac de re opiniones Hertius de Feudo nobili
ſect. 4. §. 3. recenſet, ipſeque ſuam in §. 4. exponit. Pleri-
que ſic ſentiunt: prædium ſeu feudum nobile eſſe, per cujus
inveſtituram nobilitatis ejusque ipſi rei quodammodo inhæ-
rentia jura, ſecundum voluntatem & poreſtatem concedentis,
conferuntur. Sic Roſenthal de Feudis cap. 2. concl. 2. n. 2. ſta-
tuit, atque inter omnes de eo convenire exiſtimat. Roſen-

thalium Seruvius in &ntagm. juris feud. c. 3. §. 8. & Srryk.

in Exam. jur. feud. c. 3. quæſt. 34. ſequuntur. At, qui pri-
ſcos Germaniæ noſtræ mores paullo curatius inſpiciunt, in-
veniunt facile, nunquam ejusmodi bona, quæ nobilitatem

adnexam habuerint, & poſſeſſorem ſuum tranſtulerint, ex.

ſtitiſſe. Difficile erit antiquitatum Germanicarum indaga-
toribus, ejus rei veſtigium in veteribus monumentis repe-
ZTom. A. TIII rire.

698 MEIDTAT. AD PANDECT.

rire. Nobilitatis dignitas perſonæ ſemper ob merita vel ſua

vel majorum, nunquam ob poſſeſſionum qualitatem, indul-
ta fuit. Itaque jam diu ante me viderunt oſtenderuntque
Hugo de Statu regionum Germaniaæ c. 4. §. 24. & Schilterus
ad rubr. juris Alam. feud. §. 10, rem invertendam & defini-
tionem prædii nobilis ſic eoncipiendam eſſe, ut prædium

nobile dicatur, quod more antiquo tantum a nobilibus, non
a plebejis, potuit poſſideri. Eadem nempe prædiorum no-

bilium ratio eſt, quæ capitulorum nobilium, derer adelichen

Stifter. Hæc nomen ſuum acceperunt ex eo, quod nobiles

ſaltem admittant, non, quod nobilitatem conferant.
III.

Olim ſoli nobiles feudorum capaces eraut.

8 digna res eſt, quæ copioſius aliquantulum explicetur.
Eadem ſcilicet ſecundum priſtinum jus feudale rerum

apud nos facies fuit, qualis adhuc hodie in vicino Poloniæ
regno conſpicitur, ut nempe nobilibus ſolis feuda, qualia

tunc ſi non omnia certe pleraque prædia nobilia erant, ad-

quirere liceret, plebeji vero ab iis penitus excluderentur.
Sic compilatores juris feudalis Longobardici 2 Feud. 10:
Valvafini inquiunt, id eſt, minores valvaſores antiquo quidem
uſu conſuetudinem feudi nullam babebant. Qui vero ab anti-

qJuis temporibus benefiecium non tenent, licet noviter a capita-

neis ſeu valvaſoribus adquiſierint, plebeji nibilominus ſunt.

Clarius adhuc jus feud. Saxon. c. 2: Pfaffen und Frauen,

Bauren und Kaufleute und alle rechtloſe, und die nicht von Rit⸗
ters⸗Art vom Vater und vom Eltern⸗Vater gebohren ſevnd,
ie ſollen Lehen⸗Rechts darben. Welcher Heer aber dieſer ei⸗
nem ein Guth zu Lehen leihet, von dem. haben ſie wohl Lehen⸗

Recht

— 8

Nech
Con

.

10
Ant
ritu
rlnt
ne
fum
rab
inve
ut
Gea
I
Fia
ſuat
feuc
valt
ſe
biro
Gen⸗
expe
Prc⸗
Mont
mon
liei

Hvel
N iN..
nIn
ihian
eſe
DrEdiun
buse
e
deen
Lnote
t.

Mcern
enn

Nikl

bCi

leltlt.
41. l :.
ile
Sü.
ſuut.
Lanen
ſehrd

r „%
.⅓

NN

nh,d.

SP. DCLXV.'DE PRAEDIIS NOBIL. SAX. 699

Recht an dem Guth, ſie erben es aber nicht an ihre Kinder⸗
Conſentit fere Jur feud. Alam. c. I.
Oecaſio, qua plebeji ad poſſeſſionem feudorum pervenerint,
oKendizur.

iu res in hoc ſtatu manſit, ut plebeji feudorum & præ-

diorum nobilium incapaces haberentur. Tandem ve-

ro ad ea admiſſi ſunt. Originem ejus rei optime deſcribit
Ant. Dadinus Alteſerra de Origine &α ſtatu feudorum pro mo-
ribus Galliæ cap 10. Kuente, inquiens, æ&ανο feudis obrepſe-
runt etiam plebeji & municipales. Hanuc labem feudis maxi-
me arceſſerunt variæ Francorum in syriam expeditiones, qua-
rum cauſa duces, comites & alii milites feuda & ditiones di-
ſrabere coacti ea in plebejos alienarunt, ut facilius emtorem

invenirent, idque ſuadentibus edictis Komanorum Pontificum

ejus ævi, qui nihil non tentarunt belli ſacri promovendi ſtudio
& conniventia etiam noſtrorum principum: quo ſpectat epiſto-
la Eugenii IIl apud Othonem Friſingenſem in lib. I. geſt.
Frider, c. 35. Liceat eis etiam terras, ſive ceteras poſſeſſtones
ſuas, poſtquam commoniti propinqui ſive Domini, ad quorum
feudum pertinent, pecuniam commodare aut noluerint, aut non
valuerint, eccleſiis vel perſonis eccleſiaſticis, vel aliis quoque
iqelibus libere ſine ulla reclamatione inpignorare. Non du-

bito hæc, tametſi Alteſerra de Gallis tantum loquatur, ad

Germanos etiam, quorum non minor fuit in ſacris iſtis
expeditionibus fervor, extendere. Alia occaſio, qua plebejj
prædiorum nobilium poſſeſſores effecti ſunt, a Burekbhardo,
monaeho & Galli, lib. de Caſibus Monaſterii & Galli in Ala-
mannia c. s8. narratur. Miniſtri nempe eccleſiarum & vil-
lici monaſteriorum prædia eccleſiaſtica invadebant, atque ſe
TIII 2 ea

700 MEDITAT. AD PANDECT.

ea in modum beneficiorum habere contendebant, & contra
conſuetudinem more nobilium gladio cingebantur.
Inn Saxonia ſuperiore plebeji ſeculo demum XIV. ad feuda
nobilia admiſſi ſunt.

—

HSõ tamen quam diutiſſime jus priſcum, ut plebejos
aàa poſſeſſione feudorum & prædiorum nobilium exclu-

derent, retinuiſſe videntur. Tandem anno clo CCCI. op-
pida Thuringiæ & Miſniæ per interceſſionem Landgravio.

rum Marchionumque ſuorum a Carolo IV. Imperatore pri-
vilegium tale obtinuerunt, ut civibus ipſorum feuda nobilia
adquirere liceret. Exhibet inſigne hoc & maxime memora-
bile privilegium explicatque Sehilterus in Comm. ad rubr.
Jur. feud. Alam. H. 19 & 20. Atque ex hoc tempore etiam
in Saxonia, quemadmodum jam ante in reliqua Germania,
promiſcua inter nobiles & plebejos eſſe ceperunt feuda at-
que prædia equeſtria. Neque potuerunt deinde, etſi ſæpe
anniſi ſint, reducere jus priſcum equites Saxonici. Propo-
ſuerunt quidem hanc rem ſubinde in comitiis provinciali.
bus, petieruntque, ut feuda ignobilibus jam collata iis qui-
dem relinquerentur, ulterior tamen feudorum in eos alie-
natio lege publica interdiceretur. Sed adhuc id pPerficere
non potuerunt. Schilterus quidem, ne quid diſſimulem, in
diéto Comment. §. 18. alienationem feudorum in ignobiles

lege provinciali in electoratu Saxonico prohibitam fuiſſe,

dicit memoratque Receſſum provincialem de 17. April anni
1666. Mihi iſte Receſſus in præſens ad manus non eſt. Id
tamen certo ſcio, prohibitionem hanc, ſi modo in memo-
rato Receſſu habetur, uſu non ſervari.

VI.

Leee

. G
Tum
re!)
rih
no/,
Ma
coſit
Drin
ey
ſ, t
gis
nart
in c
neri⸗
con
novi
er
ſtar
leg
chi⸗
dlia
de

—
cca

t

IfAd

ee

un
Cl

ncnni

tore

r NN,
emor W

A n
E ein

ennh

ſeole.

e ae

Dnbo.

inci

is .
.
erſcen
em, n.

obiles
wiſſe,
A anni
elt. ll

nen

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAN. „er
Recenſentur aliquot provinciæ, in quibus adbuc plebeji a feudis
nobilium arcentur.

unt tamen etiam nunc aliquæ provinciæ, in quibus lege
S publica aut conſuetudine ignobiles a poſſeſſione feudo-
rum & prædiorum nobilium arcentur. De Luſatia ſuperio-
re jam in Specimine Ppræcedente de Equitum Sexonicorum ju⸗-
ribus ſingslaribus med. 9. dixi. De Sileſia Schulzius in y-

vopfſi jur. feud. cap. 3. u. 867 Moribus, ait, zotius fere Ger-

manicæ plebeji nobilium feuda, adeliche oder Ritter,Lehen, .
contra nobiles plebeja feuda comparare poſſunt. Quamvis
brius in Sileſia,; maxime Ducatu Suidnicenfi 27 Jauravienfi,
regulariter non concedatur. Quinimo in ducatu Glogovien-
ſi, teſte Henelio in Sileſiographia cap. 8. §. 132, Vladislai re-
gis conſtitutio exſtat, qua equitibus prædia & feuda ſua alie-
nare permittitur quidem, prohibetur tamen ſimul, ne ea
in clericum, civem vel alium, qui ab utroque parente ge-
neris nobilis non ſit, transferantur. In Pomerania hodie
conſtitutum eſſe, ut nobiles ſaltem feudi ſint capaces, Zor-
novius de Feudis Meclenburgicis P. I. cap. 2. ſect. 2. §. 24.
ex concl. Pomeran. tit. z. concl. a. memorat, ibidemque te-
ſtatur, equites Meclenburgicos, ut idem Pprivilegium eon-
ſequerentur, nequidquam laboraſſe. Extat quoque in Mar-
chia Brandenburgenſi lex ſuperiore ſeculo lata, feuda no-
bilia agricolis aliisque infimæ plebis hominibus, Acker⸗ und
andern ſchlechten Leuten, conferantur.

Tt tt 3 VlII.

g02 MEDITAT. AE PANDECT.

n iis privceps collationem feudi in ignobilem a curia ſua
Jactam relte revocat.
Qſionem hic movebo, aliquando magna in foro con-
tentione agitatam, poſſitne princeps, cujus curia feu-
dalis plebejum contra legem provincialem de feudo nobili

inveſtivit, inveſtituram talem revecare. Equidem multa pro

ſuſtinenda tali inveſtitura afferri poſſe videtur, imprimis,
quod curia feudalis ipſam perſonam principis repræſentet,
atque adeo princeps ſine dignitatis ſui imminutione geſta
ejus reſcindere nequeat, deinde, quod curia feudalis manda-
tum cum libera in negotiis feudalibus a domino accepiſſe cen-
ſetur. Ego tamen nihilominus, poſſe principem inveſtitu-
ram hujusmodi revocare, puto, idque ex generalibus juris

naturæ & civilis regulis, quæ ex facto procuratoris & mini-

ſtri illegitimo dominum non obligant. Neque obſtat, quod
curia feudalis principem repræſentat. Nam & legatus prin-
cipem repræſentat. Atque tamen, ſi is mandati ſui limites

excedit, aut contra leges peccat, princeps facta ejus rata ha-

bere non cogitur. Mandatum vero, quod curia hujusmo-
di feudalis a principe ſuo accepit, adeo liberum non eſt, ſed

potius ad leges & jura communia alligatum. Vide Serykium

ge obligatione principis ex facto miniſtri c. 2. n. 23. Amplexi
etiam ſunt hanc ſententiam Cti Helmſtadienſes, & litem Be-
rolini agitatam ſic deciderunt menſe junio anni clo 0 CC-
XVIII, quod ex ſubjectis rationibus apparebit: Es bleibet

Klaͤgern das letzte Argument uͤbrig, daß nemlich die Lehn⸗Can,

zelley vor ſich nicht befugt geweſen, der Beklagten Water, als ei⸗
nen Acker⸗ oder doch ſchlechten Mann, mit einem adelichen Gu⸗
the zu belehnen. Zwar ſcheinet es etwas hart zu ſeyn, daß Be⸗
klagte⸗

—
klagt
Col.
eſen
Gen
einen
Se.

Uhen

nehen
Koͤnn
Gi 1
hh

eten

yuol

4

inter
30 1
lune
de
1)
ſeryi
ſtitus
Gck
tulo
tere
ſpie
hoe
Ie.

‚u

r .
uriſe
lo Ni
muln
impin
teſen
ne geſ
Omlr
diſetr.
Neſii.
ſors
Ai.
1, gd
n Mir.
IIng
nun h.
eno
eſt ſN
SNkimn
Inpkei
.
CG.
Pleib
,C
46r6
n⸗
NN
NNO

7

)

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIIL. SAN. „3

klagte, welche ſich auf die Auctoritaͤt dieſes vornehmen Koͤniglichen
Collegii verlaſſen, folglich nebſt ihrem Vater in bona fide ge⸗
weſen, viele Jahre in ruhigem Beſ
gen richtig ausgewuͤrket, und alle p a p
einem andern weichen und das Guth abtreten ſollen. Allein, da
Se. Koͤnigl. Maj. ſich ſattſam erklaͤret, daß ſie dieſe von Dero
Lehen⸗Canzelley widerrechtlich geſchehene Belehnung nicht ge⸗
nehm halten wollen; So muͤſſen Beklagte ſich dem W

et, nunmehr

Koͤnigl. Maj. unterwerfen, und Klaͤgern, denen hochgedachte
Seine Mjeſtaͤt Dero Recht uͤberlaſſen, das Guth gegen Em⸗
pfahung deſſen, was ſie und ihr Vater darauf verwendet, ab⸗
treten.
VIII.

Ignobiles feudorum nobilium poſſeſorei XXXannorum poſſiſione

contra legem non juvantur.

lia autem in eadem cauſa nata eſt quæſtio, annon ru-
ſtici, quibus prædiorum nobilium adquiſitionem lex
interdicit, ſi tamen de tali prædio inveſtiantur, illudque per
30 annos poſſideant, præſcriptionem obtendere atque per
hanc repellere actorem poſſint. Non parum eos juvare
videtur textus 2 F. 23. §. Si quis per triginta annos, in quo
is, qui per 30 annos rem aliquam ut feudum poſſedit &
ſervitium domino exhibuit, quamvis de ea re non ſit inve-
ſtitus, præſcriptione tamen XXX annorum ſe tueri poſſe
dicitur. Quodſi itaque præſcriptio XXX annorum ſine ti-
tulo poſſeſſori prodeſt, quanto magis proderit illa, ſi præ-
terea per inveſtituram titulus accedat? At rem penitius in-
ſpicientes animadvertent facile, præſcriptionem talem in
hoc caſu non ſufficere. Nam quibus lex obſiſtit, hi ne-

que titulo, neque XXX annorum, ſed temporis, quod me-
mo-

3

v04 MEDITAT. AD PANDECT.

moriam hominis excedit, lapfu ſecuri efficiuntur. c. 1. de
præſeript. in éto. Agnoverunt idem JCti Helmſtadienſes

atque ita ſuper hac quæſtione reſponderunt: Es haben

Beklagte keine præſcription diesfalls vor ſich, indem derjenige,
welcher etwas contra legem præſcribiren will, lapſum tem-
poris immemorialis beweiſen muß.

1xX.

Quousque principi earum provinciarum liceat feuda in plebe-

jos econferre, inveſtigatur.

Jumquid vero & principi, in cujus ditione talis lex ex-
Uſtat, facultatem adimemus, prædia nobilia plebejis con-
ferendi? Ad hanc quæſtionem ut recte reſpondeatur, lex

ipſa inſpicienda eſt. Quodſi eam princeps ſponte ſua tulit,

non dubito, quin tollere illam iterum, aut gratiam alicui
contra eam facere queat. Quodſi autem de ea ferenda cum
ordine equeſtri in commitüs forte aut etiam extra illa pa-
cus eſt, conventionem hanc reſcindere nequit, niſi hanc ſi-
bi facultatem expreſſe reſervarit. Magis dubium videtur,
quid principi circa conſuetudinem diuturnam liceat. Per

hanc jus aliquod non tam principi, quam ordini equeſtri,

quæſitum exiſtimo. Igitur hoc infringere non poteſt prin-
ceps. Exemplum ſimile habemus in capitulis nobilibus, quo-
rum pleraque jus argendi plebejos ex conſuetudine tantum
obtinuerunt, atque tamen nec Pontifici, nec epiſcopo, nec
principi concedunt, ut plebejum canonicum ſibi obrrudat.
Scio equidem, non parum huic ſententiæ obſtare c. 37.
X. de Præbend., quod conſuetudines iſtas tanquam im-
pias damnat. At nulla iſtius capituli in Germania noſtra
eſt

—
elt 2
riori
nobi
conal
Archi
bont
capit

6
4
guice
in pr
a &
cent
ſpect
re 8
ilis:
Prine
Prech
bia⸗

X
Equ
dubi
man
Veni

—

f e 15

Es hen

derſr.

lun te

i A

ler

eis cor
tur, ler

n dad

eoeun

1N.

Uhuel⸗
Tlletue
en Ne
eglelti

s rin

Co.

an

o,

Dtruc

el

Sr. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAN. vo/p

eſt auctoritas. Notæ adhuc lites, quæ in fine ſeculi ſupe-
rioris Capitulo Wormatienſi cum Pontifice, qui capitulo
nobilem recens creatum, Jacobum de Boville, obtrudere
conabatur, interceſlerunt, merenturque legi literæ, quas
Archiepiſcopi Moguntinenſis & Trevirenſis anno 1699. ac
Pontificem fummum exararunt, quibus conſuetudinem iſtam
capitulorum Germanicorum acriter defenderunt.

Prædia nobilia diſtinguuntur in feudalia & Callodialia.

SS antequam ulterius progredior, dicendum eſt pau-
cis de diſerimine inter prædia nobilia. Et porerant
quidem prædia hæc in diverſas claſſes diſtribui. Sed ege
in præſens tantum diviſionem prædiorum nobilium in feu-
da & allodia conſiderabo. Nova hæc eſt, fateor, & re-
centiorum ſaltem ſeculorum. Nam, ſi medium ævum
ſpectes, Germani prædia equeſtria allodialia ignorarunt fe-
re & feudalia tantum cognita habuerunt. Quæ igitur ex
illis allodialia ſunt, novam hanc qualitatem ex indulgentia
principum aut alio modo receperunt quemadmodum de
Pprædiis equeſtribus Sileſiacis teſtatur Henelius in Sileſiogra-
bhia cap. 8. §. 116 & 117⸗
XI.
Qualia in dubio præſumantur, oſtenditur.
on levis ergo eſt controverſia, qualia in dubio ſint præ-
ſumenda prædia nobilium, feudaliane, an allodialia.
Equidem in z F. 26 §. I. generaliter dicitur, prædium in
dubio allodiale cenſeri. Verum hæc præſumptio ei Ger-
maniæ ſtatui, quem medium ævum vocamus, vix con-
venit. Si non omnia, pleraque certe tunc nobilium præ-
Tom. X- Uuuu dia

706 MEDITTAT. AD PANDECT.

dia feuda erant. Atqui vero præſumptio ex eo, quod
frequentius eſt, ſumitur. Recte Modeſtinus Piſtoris in Con-
JRilio 22. n. 6. So giebt, inquit, die qualitas perſonarum,
daß die Guͤther mehr vor Ritter⸗Guͤther, denn vor Erb⸗Zinß⸗
oder Bauer⸗Guͤther zu achten, alldieweil beyde, der Verkaͤu,
fer und Kaͤufer, von Adel ſeynd, und die von Adel in dieſen
Landen gemeiniglich Ritter⸗ und Mann⸗Lehen⸗Guͤther, und nicht
Erb⸗ Zinß⸗oder Bauer⸗Guͤther zu kaufen und zu beſitzen pflegen.
Recte, inquam, ſic Piſtoris pro ratione temporis, quo vixit,
reſpondit. Poſtea vero rerum facies inſignem paſia eſt mu-
tationem, plurimaque feuda & prædia nobilium allodii na-
turam induerunt, ut iſta, quam ſupra ex jure feudali me-
moravi, allodialitatis præſumptio noſtræ ætati conveniat.
Quæ res etiam Electorem Saxoniæ permovit, ut in Deciſ.
noviſſima 37 illam, quam dixi, præſumptionem allodialitatis
ſtabiliret. Quod tamen ad principatus & comitatus attinet,
adſentio Ittero de Feudis imperii c. 25. §. 23. præſumi, eos
in ſtatu, in quo olim fuerunt, manſiſſe atque adhuc hodie
feuda eſſe.

XII.
Prædia nobilia altioribus muris vallari poſunt,

Se mitto hæc, atque progredior ad jura ſingularia, qui-
bus prædia equeſtria fruuntur. Primum inter illa eſt,
quod muro firmari poſſunt ejus altitudinis, ad quam vir
equo inſidens manu pertingere queat. Scio equidem, in
L. 10. C. de &dificiis privatis cunétis, atque adeo etiam ru-
ſticis, volentibus permitti murali ambitu fundos proprios
ſeu loca ſua dominii conſtituta vallare. At Germani ve-
teres hanc facultatem nobilibus tantum conceſſerunt. Ita
compilator Speculi Saxonici lib. 3. art. 66. Man magz

wohl

noh
Mo⸗
Lade
Ad
guf
U
ſch/
mo
iis
egui
exlti

rio i
cor
C. 4

Attin

müirt
hoc
dane
ſedit
tere
tian
den

mar.
1a 1

60, GAn

it . „

onmn
Dn
Kindie
Uſ

Gorii
Gidn.

AloCin

Udali.
Onyenie
in Mj
Cliti
atine
Un en

e ode

8,

ru, l.

m Vir
m, in
an 1.
roprin
nini e

nt. II.
on

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SANN. 707

wohl befeſten einen Hof mit Zeinen, oder mit Stecken, oder
Mauren, als ein Mann reichen mag auf einem Roß ſitzende
Eadem fere verba in Speculo Suevico cap. 234. reperiuntur.
Addit vero Gloſſator Germanicus ad verba illa Speculi Sac.

Auf einem Roß ſitzend ꝛc. Hiebey merck, daß dieß Recht

um der Ritterſchaft willen geſetzt iſt. Denn dieſelben moͤgen

ſich, als hoch ſie auf einem Roß mit einem Schwerdt reichen
moͤgen, befeſten. Und dies ſoll ihr Maas ſeyn. Igitur in
iis terris, in quibus jura Germanica priſca adhuc valent,
equitibus tantum licet, muros ejus, quam dixi, altitudinis

exſtruere, ruſticis non item.

XIII.
non tamen in fortalitia converti.

Hud incongruum erit, quæſtionem, num prædia nobi⸗
lium in fortalitia erigi ſit permiſſum, excutere. Boë-
rio in deciſione aurea 320. placuit ſententia ajens, quam ut
corroboret, provocavit ad L. 55. de R. I. nec non ad L. 10.
C. de ædif. privat. At enim vero quod ad L. 55. de K. I.
attinet, illa quidem cuilibet, quod vult, facere in ſuo per-
mittit, licet alter damnum exinde ſentiat; non vero, ſi
hoc contra ſecuritatem atque publicum bonum tendat.
Sane privatis permiſſum ſi eſſet, prædia ſua munire, facile
ſeditionem excitare & reverentiam principi debitam excu-
tere priſtinam que rapinarum & bellorum privatorum licen-
tiam reducere poſſent, cui malo occaſio omnis præſcin-
denda eſt. Difficilior interpretibus viſa eſt reſponſio ad
L. 10. C. de ædif. priv. ibi: cunctis volentibus permittitur,
murali ambitu fundos proprios ſeu loca ſui dominii conſtitu-
za vallare. Jac. Wernberus Kylingerus de CGanerbiis ca-
Uuuuz. Kro-

7os MEDITAT. AD PANDECT.

ſtrorum diſc. A4. n. I23. Putat, in ea lege munitionem villa-
rum tantum contra aquarum frequentiorem effluxum & in-
undationem permitti. Ziegler de Jur. Mai. Lib. t. c. 35. §. 6.
legem iſtam ad provincias in ea enumeratas reſtringit, quod

& Stryke de jure probibendi exſtructionem fortalitiorum §. 27.
probare videtur. Mihi videtur muralis ambitus non forta-

litium, ſed ſimplex murus incurſioni latronum oppoſitus
eſſe. Itaque per eam legem muro quidem villam circum-
dare, non etiam propugnacula, non turres, non foflas ad-
dere licet. Hanc explicationem, quam Zieglerus d. L. §. 7.
ſubjicit, priori longe præfero. Convenit ea & Syer. Sax.
Lib. 3. art. 66. ibi: Zinnen und Bruſßtwehre ſollen nicht dran
ſeyn, & praxi Germaniæ noſtræ.

XIV.
Ruſtici in dubio non liberi, ſed ad operas prædio nobili præſtan-
das obligati præſumuntur.

b hoc jure, prædium nobile muro vallandi, ad aliud
L Provehimur. Conſtat inter omnes, quod muri ſine
facto & operis hominum exſtrui nequeant. Incidit igitur
quæſtio, an ſubditi tigna ad ædificandum murum necefla-
ria advehere teneantur. Quam antequam excutio, aliæ
quædam generales, quæ circa operas ruſticorum occur-
runt, quæſtiones præmittendeæ & decidendæ ſunt. Pri-
mum merito locum occupat illa, qualis in dubio præſum-
tio capienda ſit, utrum pro libertate prædiorum ruſtico-
rum, an pro operis prædio nobili debitis? Equidem non
pauci, & inter hos quoque Beyerus in Specimine juris Ger-
manici cap. 5. §. 25, operas non præſumi, ſed probandas eſ-
ſe, affirmant. Verum, ut controverſia hæc reétius diri-
matur, jus Romanum a moribus juribusque Germanicis,
impri-

22
imp
mur
nobi
ne in
uiun
ſtare
dona
ſanb
reip
Ger
verl
lilit
jici
in i
rant
ind
50
ejus
ſed!
pul⸗
ſtici⸗
inde
Vete
ſtie
Alie⸗
1tr
nem
tor.
Ce

.

— 8
lemd .
Un A.
. Pie
en
Uon ſot
Oppl
a.
lolss
Se le
lct n.

zrafe⸗

aid
mmnikre
ir ignn
necel.
lo, de
ccl⸗
.. .
2lam.
Altied.
n nn
it Ce.
dis .
us i.
manies
ini

Sp. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBII. SAX. „os

imprimis Saxonicis, diſcernendum venit. Hlud ſi intuga-
mur, præſumptio utique pro rufticorum libertate contra
nobiles erit. Servitia enim ruſticorum apud Romanos pla-
ne incognita fuiſſe, docet z. t. C. We rufticani ad ullum ohſe-
Aquium devocentur. Quin imo ne volentibus quidem ea Præ-
ſtare erat licitum, ſed contra facientes pœnam publicationis
bonorum & perpetui exilii ſubire tenebantur. Cauſa hujus
ſanctionis erat favor publicus, ne homines acultura agrorum
reipublicæ admodum neceflaria avecarentur. At, ſi priſcos

Germanorum mores ſpectes, res longe aliter ſe habet. Di-

verſiſſima apud illos erat ruſticorum conditio. Ignorabant
hi libertatem & immunitatem ab operis. Neque eſt, quod ob-
jicias, Saxonum gentem ſub Carolo M. poſterisque ejus
in libertatem adſertam atque ſervituti exemtam fuiſſe. Er-
rant namque, qui libertatem illam a Carolo M. Saxonibus
indultam eousque extendunt, ut rufticos etiam per eam ju-
go nobilium ſubtractos putent. Conditiones quippe pacis
ejus, quam Carolus cum Saxonibus pepigit, non ruſtici,
ſed nebiles ſoli, qui gentem Saxonum repræſentabant, ſti-
pulati ſunt. Hi vero egregie rebus ſuis conſuluiſſent, ſi ru-
ſticis libertatem ab operis per pacem illam quæſiviſſent. De-
inde ipſæ conditiones pacis iſtius adhuc hodie apud ſcriptores
veteres exſtant. Atque ex illis apparet, de immunitate ru-
ſticorum a ſervitiis non cogitatum, ſed libertatem plane
aliam Saxonibus datam fuiſſe, ſcilicet a legibus Francicis &
a tributo fiſco regio pendendo. Audiamus Poeëtam Saxo-
nem a Reinero Reineccio & Leibnizie in volumine I. Scrip-
torum rerum Brunſvicenſium editum Lib. 4. Annalinm de
Ceſtis Caroli M. Imperat. ad an. DCCCIII. Indiäct. X.

Uuuuz Nobi-

MEDITAT. AD PANDECT.

Nobilis bic annus longi certamina belli
Zandem, Saxones inter Francosque peracti,
Firmo perpetuæ concluſit fœdere pacis.
Auguſtus pius ad ſedem Salz nosmine dictam
Venerat, buc omni Saxonum NOFILIYAYE
Collelta, ſimul bas pacis leges inierunt,
Vi, toto penitus cultu rituque relicto
Gentili, quem dæmonica prius arte colebant
Decepti, poſtbæc fidei ſe ſubdere vellent
Catholicæ, Cbriſtoque Deo ſervire per æum.
At vero cenſum Francorum regibus ullum
Solvere nec penitus, deberent atque zributum,
Cunctorum pariter ſtatuit ſententia concors,
Sed tantum decimas divina lege ſtatutas
Oferrent, ac præſulibus parere ſtuderent,
Tpſorumque ſimul clero, qui dogmata ſacra,
¹ Quique fidem domino placitam vitamque doceret.
Tum ſub judicibus, quos rex imponeret ipſis,
Legatisque ſuis permißz legibus uti
Saxones patriis & libertatis honore.
Hoc ſunt poſtremo ſociati fæœdere Francit,
V gens & populus fieret concorditer unus,
Ac ſemper regi parens æqualiter uni.
Adde Eginbardum de vita Caroli M. c. 7. in fin. Porro fa-
cili negotio oſtendam, Saxones non ſolum ante, ſed & diu
Poſt Carolum M. in homines liberos & proprios diſtinctos
fuiſſe. Teſtes ſunt MWitbardus, Caroli M. ex filia nepos,
ſcriptor ſeculi IX, qui lib. 4: Gens Saxonum, ait, omnis
in tribus ordinibus diviſa conſiſtit. Sunt enim inter illos
edlingi, ſunt, qui frilingi, ſunt, qui laſſi illorum lingua
dieuntur. Latina vero lingua hoc ſunr nobiles, ingenui &

ſ.

—
ſan

obiit

nune
li
vola
reeu
lib.
ope
ſed
con
meli
conl
lne

olin
ſech
lum
dae
dlis
taen
mor
ſen
Feb
tin
des
vor
tum
den
Eta
hbr

N.

din

inos
lepot,
mnni
i
eu

GH

.

SP. DCLXV. DE PRAEOIIS NOBEIL. SAx. „rr.

ſerviles; & Hucbaldus, monzchus Elonenſis; qui anno 937.

obiit, in vita B. Lebviui: Erat, inquit, gens Saxonum, ſicut

nunc duoque confiſtit, ordine tripartito dwiſa. Sunt enim ili,
gui illorum lingua edlingi, ſunt, gui frilingi, ſunt, qui laſſi
vocantur. Sed nec opus eſt ad antiquiſſimos iſtos ſcriptores
recurrere. Satis apparet ex Speculo Saxonico, imprimis ex
lib. 3. art. 42. & 44, hominum propriorum conditionem &
operas ruſticas Carolingicis temporibus non fuiſie ſublatas,
ſed diutiſſime poſt illa perduraſſe. Hlud tamen largimur facile-
conditionem ruſticorum poſt Carolingica tempora paulatim
meliorem minusque duram effectam eſſe. Sed exinde non
conſequitur, libertatem illis omnimodam obtigiſſe, ſicut di-
ci non poteſt, ſervitutem Romanam poſt ſublatum jus vitæ
& necis ſublatam fuiſſe. Itaque quum res in eodem, in quo
olim fuit, ſtatu manſiſſe cenſeatur, nec mutatio præſumatur,
ſed, quoniam in facto conſiſtit, probari debeat, exiſtimo, non ſo-
lum in Saxonia electorali, ſed in omnibus terris, quæ olim jure
Saxonico uſæ fuerunt, præſumptionem pro nobilibus præ-
diis, quod ſcilicer iis operæ a ruſticis debeantur, contra liber-
tatem eſſe. Conſentiunt mecum Ockel de præſeriptione imme-
moriali c. 2. §. 19, & alii, quos ibi memorat, auctores. Con-
ſentiunt etiam ICti Helmſtadienſes, ut ex reſponſo menſe
Februario anni CcIo lo ccxv. ab illis exarato patebit: Es urgi⸗-
ren die Veltheimiſche Dienſt Leute ſonderlich, daß die Einwohner
des Landes Sachſen zu Zeiten der Carolingorum durchgehends
vor fretze Leute erklaͤret, und die Dienſtleiſtung nachgehends wiede⸗

rum, jedoch nur aus gutem Willen der Bauern, eingefuͤhret wor⸗

den, demnach, da eine Sache nach den Rechten in ihrem erſtem
Stande geblieben zu ſeyn vermuthet wird, die Ppræſumption auch
hier pro libertate contra præſtationem ſervitiorum ſtatt finden

muͤſſe.

712 MEDITAT. AD PANDECT.

muͤſſe. Allbieweil aber die den Sachſen von Carolo M. ertheilte

Freyheit ſich weiter nicht erſtrecket, als, daß dieſe Voͤlcker dem den

Schwaben aufgebuͤrdeten Joche der Fraͤnckiſchen Geſetze und jaͤhr⸗

lichem dem fiſco regio zu entrichtendem Tribute nicht unterworfen
worden, ſondern als Bundegenoſſen der Francken nach ihren eige⸗
nen Rechten und unter ihrer abſonderlichen Obrigkeit gelebet, da
hingegen der bey dieſer Nation von alten Zeiten her eingefuͤhrte
Unterſchied und Eintheilung in freye und eigene oder Dienſt⸗
Leute niemahlen aufgehoben worden, ſondern ſowohl vor und zu,
als nach den Zeiten des Caroli in beſtaͤndigem Gebrauche geblieben,
wie denn in den alten Rechten, ſonderlich in dem Gachſen⸗Spile⸗
gel, der Laſſen, eigenen und Dienſt⸗Leute, auch Tagewerken,

oͤttere Meldung geſehiehet, bey weicher Bewandnuͤß, und da
deren Zuſtand in folgenden Zeiten zwar ein wenig leidlich wor⸗

den, der Unterſehied aber ſelbſt und die Obligation zu dienen
bis auf dieſe Stunde beſtaͤndig geblieben, die Befreyung hinge⸗
gen von den Dienſten in facto beſtehet, demnach erwieſen werden
muß, die Præſumtion vielmehr wider die Bauren pro ſervi-
tiis contra libertatem ex priſtina & perpetua conditione
corum ſtatt hat ꝛc.

X ..
Operæ ruſticorum ſtrictæ ſunt interpretationit.

n eo tamen cum aliis conſentio, operas has, quoniam
E libertati adverſantur, odioſas atque adeo ſtrictæ in-
terpretationis eſſe, arg. c. r. de K. I. in 6. & L. 26. de K. Ie
Exempla hujus dofctrinæ plurima apud Carpzovium lib. I.

.

dure

AReſp. 51: multisque ſequentibus & in Specimine 16. de Liberis

tibu

Ru.

exſt
le
ninci
es
Ibamm
rohe
hinfe
ren
n
tante
tame
mari
cati
V. ſ
tinet
le h.
Niard
dis

Gebe
beac

l nſe
irdenh

Kertroe
hen

ingſcee

NONH

rubp
dgeecpe
nSe
Netugtn

d N

ſchere
Dene

, ſe
tedDe
ſe.
Vdltione

Ohiam

e ir

el!

Liheit

g:

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBII. SAx. »„r3

& ſervis medit. I. Z. 5. reperies, & aliqua etiam in ſequen-
tibus afferentur.

XVI.

Ruſtici Saxonici tigna ad exſtruendum circea prædium nobile

murum neceſſaria advebere,

P"go autem ad quæſtionem, cujus deciſionem ſupra in

principio med. I14. promiſi, an ſcilicet ruſtici tigna ad
exſtruendum murum, quo muniendum eſt prædium nobi-
le, neceſſaria advehere obligentur. Et aliarum quidem pro-
vinciarum mores aliis excutiendos relinquo. Sed apud Saxo-
nes meos quæſtio hæc videtur deciſa in Ord. Provinciahb.
quam Elector Saxo anno 1555. promulgavit. tit. von Bau⸗
Frohnen, ibi: Demnach ſetzen, wollen und verordnen wir, daß
hinfuͤhro die Unterthanen in unſern Landen ſchuldig ſeyn ſollen,
ihren Erb⸗Herrn zu den Gebaͤuden ihrer Ritter⸗Sitze Baufuh⸗

ren zu thun. Qui textus juris Saxonici, quamvis loquatur
tantummodo de ipſo prædio nobili, vom Ritter⸗Sitze, puto

tamen, ſubditos & eo caſu, quo dominus prædium muro fir-
mari curat, operas præſtare debere. Quidquid enim prædi-
catur de toto, illud quoque de ejusdem parte, L. 76. de R.
. ſive, ut Cajus ait in L. 13. de K. I. in toto & pars con-
tinetur. Et acceſſorium ſequitur ſuum principale, L. 178.

de EK. I. Præterea Elector Saxo hoc jus ideo conſtituit, quo-

niam ex arcibus & domiciliis nobilium egregiis ac ſplendi-
dis multum decoris ac ſplendoris toti provinciæ accedit,
id quod luculenter verba Conſt. 52. P. 2. docent: ibi: Da⸗

durch auch, wie vor Augen, viel ſtattlicher Ritter⸗Sitze und

Gehaͤude in unſern Landen zu? Beſſerung derſelben erbauet und auf⸗
bracht Quum itaque eadem fſit in muris ratio, atque horum
Tom. A. XXXX ex-

74 MEDITAT. AD PANDECT.

exſtructio multum ad ſplendorem ac decus prædii nobilis
faciat, & ſecuritatem quoque eidem conciliet, non video,
cur interpretatio extenſiva locum habere non debeat.

XVII.

operas ædilitias in conſtructione domicilii nobilis & ædificiorum

cobærentium præſtare,

X iis, quæ modo dixi, ſua ſponte fluit, ruſticos Saxoni-
E cos operis ædilitiis, quæ ad ædificationem ipſius domi-
cilii ſpectant, ſe ſubtrahere non poſſe. Diſertis verbis Ord.
Pryov. de anno 1555. tit. von Bau⸗Fuhren id docet. Quin
immo hæc operarum præſtatio a ruſticis exigi poteſt non
ſolum ad ædificationem, reparationem & meliorationem ar-
cis ſeu habitationis, ſed ad omnia ædificia, quæ prædio no-
bili cohærent, pura, horrea, ſtabula, granaria. Diſſentit qui-
dem Carpzovius, qui hac in parte ſubditis nimis favere cre-

ditur. At enim vero ei opponenda eſt Deciſio Elect. 33. ubi

Elector declarat, animum ſibi nunquam fuiſſe, operas ædi-
litias ita coarctare, ut illæ tantummodo de domicilio nobi-
lis capi debeant, ibi: Sinn und Meynung niemahls geweſen,
die geſetzte Bau⸗Frohnen bloß auf die Wohn⸗Gebaͤude einzu⸗
ſchraͤncken, auch dem Zweck und End⸗Urſach zuwider laͤuft.
Recte itaque Senatus appellationum, qui Dresdæ eſt, pro-
nunciavit, ruſticos operas quoque præſtare debere, ſi domi-
nus tale receptaculum, in quo inſtrumenta ruſtica cuſtodi-
untur, einen Schuppen, ædificare curat. vid. Berger. Suppl.
ad Elect. Diſc. For. P. 2. pag. 185. Porro operarum ædi-
litiarum præſtatio ſe extendit ad hortum, quem antea ſim-

plici ſæpe circumdatum dominus pariete ex aſſeribus & co.

lumnis querceis confecto munire vult. lta Cti Vitebergen-
ſes

ſes

lerth⸗
Pun

10

le

pon

min
mit

Gi tn.
On fine
deit

18 e
ſisCn
erob̃.
vtelt n
nemn 41.
DWio no
eniti.
Beeke
eris ed.
o Ne .
o
g
N.
p.
Gomi.
NKodi.
da
m .
ten in
6 Al
bege

Sp. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAN. „r5

