ſes menſe Aprili 168:. in cauſa D. Leyſeri contra deſſen Un⸗
terthanen zu Rabenſtein pronunciarunt apud eundem Perge-
rum ibidem pag. 186.

D XVIII.
non tamen, ſi novum, quod olim non fuit, domicilium
erigatur,
(Juum vero bona nobilia interdum ſint ampla, & domi-
nus eorum unam tantum arcem ſeu domicilium ha-
beat, ſed ex relictis ab eo poſt mortem filiis & heredibus
unus alterve, diviſo prædio, novam in parte ſua domum
ædificare velit, an ruſtici Saxonici hoc in caſu materiam ad-
vehere ex prædicte Conſt. debebunt? Qui id negant, provo-
cant potiſſimum ad æquitatem, inter quos Moller. Semeſtr.
Lib. 2. C. 22, qui aſſerit, Electorem Auguſtum auctorem hu-
jus Conſtitutionis nobili cuidam reſcripſiſſe, operas tunc non
deberi. Sed tota res eo redit, ut diſtinguatur, utrum in il-
lo loco domus olim exſtiterit, an non. Poſteriori caſu am-
plectenda eſt Molleri aliorumque negantium ſententia; prio-
ri vero eaſu puto, ſubditos omnino cogi poſſe ad mate-

riam advehendam.

XIX.
vec dielus feſtis & dominicis,

ptime tamen faciet dominus, humanitatis rationem ob-
ſervet, atque operas ſibi debitas eo tempore, quo il-
læ commodiſſime a ruſtieis exhiberi poſſunt, exigat. Tem-
pore itaque ſationis & meſſtium eas haud deſideret, multo
minus, contra præceptum Dei pariter ac principis, die do-

minica. Exſtat hæc prohibitio in Decret. Snod. gen. ibi: al⸗
le Hand⸗ und Pferde⸗Arbeit auch Son⸗ und Feyertagen verbo⸗

XX XXx 2 then

7v /G MEDITAT. AD PANDECT.

then ꝛc. item in Ordinat. Provinc. Aug. de anno 1580. kit.
17, ubi tamen temperamentum additur: niſi cauſa præ-
gnans & neceſſaria allegari poſſit, ibi: da nicht noͤthige, drin⸗
gende Urſachen vorhanden. Conf. L. 2. C. de Feriis.

XX.
nec tigna, quæ propius baberi poſſunt, ex locis
longinquioribus advehere.

Ceret quoque nobilis Saxonicus, ut res ad ædificium
neceſſariæ de proximo advehantur, quo ruſtici in
unam vecturam plus temporis, quam unum diem, non im-
pendant & veſperi domum reverti poſſint, daß die Bau⸗
Materialien, ſo nahe als ſelbige zu haben, und die Unterthanen
uͤber einen Tag mit jeder Fuhre nicht zubringen, auch auf den
Abend wieder zu Hauſe ſeyn koͤnnen, anzufuͤhren. Ita in Se-
natu appellationum aliquoties reſponſum fuiſſe, teſtis eſt il-
luſtris Bergerus Cecon. jur. pag. 5 3.

XXI.
fametſi aliquod inde in dominum emolumentum redundet,

E X diétis conſequitur, dominum, licet ex vectura lon-
ginqua commodum ſentiat, ruſticos tamen adſtringe-
re non poſſe, ut res, quæ in loco propiore haberi queunt,

ex longinquiore advehant, idque propter æquitatis ratio-
nem. vid. Petr. Muller. de Edificio prædii nobilis c. I. §. 11;

ubi adduxit præjudicium Fac. Jenenſ. de anno 1687. ver-

bis: Waͤren aber ſolche Bau⸗Materialien naͤher zu bekommen,

und es laͤge nur daran, daß der Bau⸗Herr in der Naͤhe ſolche
etwas theurer, als an einem andern Orte bezahlen muͤſte, und

nur des wohlfeilen Preiſes halber die Unterthanen ſolche weiter

ab⸗

Mel

NIſdon

u.
in,

loeir

Elfan.
Nuſii i

1 WN

N N

Htſene

glf dee.

an
eti⸗ E

lt,

un Iu.

lning.
gueunt,
tutio-

II

N. e.

rttne .

6
4

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAX. 717

abhohlen zu laſſen gemeynet; So waͤre hierunter die Billigkeit zu

besbachten, und die Unterthanen mit beſchwerlichen Frohnen in

die Weite zu verſchonen. Hanc tamen ſententiam [Ctorum
Jenenſium non aliter admittendam eſſe exiſtimo, quam, ſi

3

21e SaDete

lucrum, quod dominus ex vectura longinquiere capere poſ-
1 ,

ſet, exigui ſit momenti. Hanc ipſorum quoque mentem
fuiſſe, colligo ex verbis: etwas theurer. Si ergo dominus
lucrum haud ſpernendum ſperat, ruſticos ex loco remoto
tigna advehere oportere, judico. Quo collimare videtur
præjudicium Senatus provocationum ſummi, qui Dresdæ eſt,
in cauſa der Anſpaͤnner zu Rieſa und Conſorten contra C. L. von

Felgenhauer Conſ. hybern. 1693, daß Klaͤgere mit der ihnen zu⸗

erkannten Anfuͤhrung der Bau⸗Materialien von andern Orten
auf denjenigen Fall, wenn ſolche um gleichen Preiß auf der El⸗
be zu erlangen, nicht unbillig zu verſchonen.

XXII.

nee fundamentum fuſffodere, nec celas expurgare, nec ligna
infecta advebhere debent.

uamquam vero extra omnem dubitationem ſit poſitum,
M ruſticos tigna, Bau⸗Materialien, quo nomine com-

prehenduntur Kalck, Steine Holz ꝛc. ad exſtructionem do-

micilii advehere oportere; fundamenti tamen ſuffoſſionem,
das Grundgraben, expurgationem cellarum, das Kellerraͤu⸗
men, advectionem lignorum infectorum, Holz, ſo noch nicht
beſchlagen, nomine harum operarum contineri, negat, Ber-
ger. Oecon. jur. Quæ tamen fententia, quod ad lignum
nondum elaboratum, a Senatu appellationum ſic temperata
fuit, modo dominus opus non habeat lignis artificio non
elaboratis. Opus enim ſi haber, ſubditi & ea advehere re-
XXXX Z cu-

—

718 MEDITAT. AD PANDECT.

cuſare non poſſunt. Ita Senatus ille: daß Appellatens Prin⸗=

cipalen nicht allein die zu dem bey Appellantens Principalen Rit⸗
terſitze vorhabenden Schuppen⸗Bau benoͤthigte 4 eichene Saͤu⸗
len, ſo weit ſolche unbeſchlagen in die Erde eingegraben werden
muͤſſen, ſondern auch das Bau⸗Holz, welches derſelbe etwa bey
fernern Gebaͤuden zu ſeinem Ritter⸗Eitze unbeſchlagen gebrau⸗
chet, gleichfalls anzufuͤhren verbunden ꝛc. Conſ. æſtiv. 1707.
Quodſi tamen ruſtici vel ex conventione, vel ex præſcriptio-
ne tenentur zur Grundfeſte, debebunt quoque die Erde aus⸗
werfen, auch die Loͤcher hinwieder mit Erde zuwerfen. Ita IC-
ti Viteberg. ad interrogat. Hans Philipp von Greiſingen zu
Budenfelß menſe Januario 1684. reſponderunt.

XXIII.
Debent vero excubias in prædio nobili ſervare.

Progredier ad aliud ſervitiorum genus, in Saxonia uſita-
tum, nempe ad excubias. Conſtat autem, has deberi
1) tempore belli, 2) incendiariorum, 3) ſi dominus inimicos
habeat capitales. Hiſce caſibus cuſtodia eſt præſtanda, licet
alia ſervitia & operæ præſtentur, uti Cti Lipſienſes reſpon-
derunt. Victum tamen, qui caſeum & panem comprehen-
dit, dominus excubias agentibus præbere debet, niſi ex con-
ſuetudine vel pacéto aliud doceri queat. Dantur quidem plu-
res caſus, ubi vigiliæ præſtandæ veniunt, quos tamen hoc
loco recenſere nec temporis ratio nec aliæ circumſtantiæ
permittunt, quandoquidem multum hac in parte ex conſue-
tudine, præſcriptione vel pacto dependet. Igitur conſu.
lendi ſunt cujusvis loci libri cenſuales, die Erb⸗Reglſter. Præ-
ſtari autem debent excubiæ non iolum a viris, ſed & a fe-
minis. Nec viduas eximendas puto. Favor quidem earum
in multis juris capitibus eſt magnus, immo maximus. Hoc

tan

lat

nie

Ies

64
o
cer

Ne
kor
ell
0
co⸗

l

—

e S.

ted

tfr

ſune

INHI..
s Elan
ilinics

e leet

Ier.
1N.
ennlun.
eI nhG

.

lanti?

nlue⸗

1onſl.
. Pre.

earun
8.

1

Sp. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAXN. „19

tamen caſu immunitate eas gaudere noluit legislator Saxo-

nicus, quandoquidem ejusdem diſpoſitio eſt generalis P. 2.

c. †I. ibi: ſollen die Leute. Clericos tamen & ludimoderato-

res ab ejusmodi excubiis contra Boéërium Berlich. P. 5. Concl.

64. recte tuetur; quæ Berlichii opinio in terris quoque Sa-
Xonicis uſu invaluit, ne homines illi a cultu divino avo-
centur. Conf. Gloſam ad art. 79. Eib. 3. Land, R. in pr.

XXIV.
&& iphi, non per ſubſtitutum, Jervire.

Ilud porro quæritur, an ruſtici contra domini voluntatem
aliam perſonam ad ſervitia opeunda ſubſtituere poſſint.
Negatur, quia intereſt domini, ne ingratus ſibi vel ignarus
forſan operarius obtrudatur. Ita quoque hæc quæſtio de-
ciſa fuit a commiſſariis a potentiſſimo rege Sarmatarum ad
cauſam des Obriſten von Luͤttichau contra deſſen Unterthanen
cognoſcendam delegatis, quemadmodum ex actis.

XXV.

Poſeſſor prædii nobilis in Saxonia ruſticorum ſuorum liberos

ad operas ſibi locandas cogit,

einde Elector Saxo domino in conducendis operis li-

berorum ruſticorum conceſſit jus prælationis, quod a
nonnullis, licet perperam, protimeſeos appellatur, germa-
nice den Dienſt⸗Zwang, Ord. Polit. de anno 1661, ut nem-
pe liberi hi operas domino offerre debeant. Quæ oblatio
hunc habet effectum, ut dominum intra 14. dies, a die ob-
lationis computandos, declarare oporteat, utrum operis ſi-

bi oblatis velit uti, nec ne. Elapſo ſpatio 14 dierum, li-
be=-

720⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

beris ruſticorum libertas eſt relicta, operas ſuas locandi, cui
velint. Hoc jus autem non omni tempore exerceri poteſt,
ſed demum eo caſu, quo liberi ruſticorum ſervitia præſtare
volunt extraneis perſonis; quo tamen nomine mater hoc
loco non comprehenditur, etfi ea in aliis juris articulis pro
extranea habeatur. Hinc dominus liberos avocare non

poteſt, ſi matri ſerviant, ſive in ſtatu viduitatis maneat, ſive

iterum nubat. Hoc enim jus libertati eſt contrarium, ideo-

que ſtricte interpretandum. Ex quo fundamento & illud

defendunt nonnulli, ceſſare hoc jus ſi liberi aliud vitæ ge-
nus, quam ruſticum eligant, e. g. filia ruſtici in urbe operas
ſuas ut coqua locet. Sed contraria potius ſententia mihi
placet, ob vocem, quam utitur Legislater Saxonicus cit. Ord.
Prov. tit. 2. Obſchon ꝛc. Ne autem liberi ruſticorum, ad
conditionem eorum, qui glebæ adſcribuntur, accedere vi-
deantur, Flector Saxoniæ jus iſtud ad biennium reſtrinxit.
Quo elapſo, dominus liberos ruſticorum ſuorum diutius ad
operas ſibi locandas cogere non poteſt.

XXVI.
vel, ſi otientur, pecuniam ab iis exigit.

Sea „ quum ſæpe in eleéctoratu Saxoniæ evenire ſoleat,
ut parentes liberorum opera non indigeant, liberi
tamen easdem aliis locare nolint, Senatus appellationum
Conſ. hybern. anni 176. domino poteſtatem dedit, vel
eos cogendi ad operas ſibi locandas, vel pecuniam ab iis

exigendi. Omnia hucusque dicta clarius patebunt ex

verbis ſententiæ Senatus: Daß, wenn einige von Ap⸗
pellatens Kindern, deren ſie in ihrer Haushaltung nicht
benoͤthlget, bey ihnen, denen Eltern, oder auch bey an⸗
. dern

dern

Nr
ten,
pele
be
gen!
ſaſen
demn
aber
hatt
den⸗
Jaf
In
cher
Gee

dil
n
ner
0
c⸗
en

— = =

—
ſennh

deni et
präle

Rer .

riollen

cin n.

Minee
riumn te.

e
ke per
iü mi

t A

ChIn, d
Wlen i
teſu.
Crised

e len—

, Ibel
ionum
t, del
n D i
unt
on
g N
e,

el

8P. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAX. „ar

dern aufliegen, die meiſte Zeit mit Muͤßiggang zubringen, und
nur etwa in der Erndte, oder ſoöonſten bisweilen etwas arbei⸗
ten, und die Hauswiethe mit unbilligem Lohn uͤberſetzen, Ap-
Pellatens Principal dieſelben aufireiben oder monatl. mit 1 fl.
zu belegen, wohl befugt: Wie denn gleichtalls derer Untertha⸗
nen Kinder, wenn dieſelben ſich bey Fremden in Dienſt einzu⸗
laſſen gemeynet, entweder ſelbſt, oder durch ihre Eltern bey
dem Gerichtsherrn, darumer ſie gebohren und gezogen, welcher
aber, ob er ſie brauche oder nicht, alſofort und ohne Aufent⸗

halt ſich zu erklaͤren hat, zufoͤrderſt ſich anzubieten, jedoch bey

demſelben wider ihren Willen zuſammen laͤnger nicht als auf 2
Jahr zu dienen; Ferner die Gerichts⸗Perſonen diejenigen, ſo
in der Gemeinde etwas, ſo des Gefaͤngniſſes wuͤrdig, verbro⸗
chen, auf beſagten Gerichtsherrns Begehren zur Haft zu brin⸗
gen ſchuldig.

XXVII.

Oberæ indeterminatæ facile non præſeribuntur.

Nuum operæ ruſticorum aliæ fint determinatæ, geſetzte,
gemeſſene, aliæ indeterminatæ, ungemeſſene Dienſte,
diſquirendum nunc venit, quomodo hæ, ſi lis de iis oria-
tur, definiendæ ſint. In Saxonia electorali determinatio-
nem operarum indeterminatarum Elector ſibi reſervavit,
adeo, ut judices inferiores ut & collegia juridica in hoc
capite omni cognitione abſtinere oporteat. In Senatu
enim aulico & provocationum, qui Dreſdæ eſt, decidun-
tur. vid. P. 2. C. 52. ibi: Sollen ſie ſolche Sachen an unſere
Regierung remittiren, damit Wir, Inhalts der Landes⸗Ord⸗
nung, daruͤber ſelbſt Weiſung thun laſſen. Deciſ. Elect. 32.
De his indeterminatis operis & illud addendum exiſtimo.
Certum quidem eſt, omnia jura præſcriptioni ſubjacere.
Tom. X. VYVyVV Exci-

722 MEDTTAT. AD PANDECT.

Excipitur tamen libertas ab operis indeterminatis. Hæc
per præſcriptionem non acquiritur, licet nullæ per 50 an-
nos præſtitæ ſint operæ, dummodo non indictæ fuerint.
Exactio enim operarum iſtarum res meri arbitrü eſt, adeo-
que per non uſum & accedens longiſſimum tempus haud
amittuntur, niſi oſtendi poſſit, eas aliquando poſtulatas,
ſed a ruſticis denegatas fuiſſe, arg. L. 45. pr. de Uſurpatio-
nibus & L. 6. de Servit. præd. urban. Adde Bergerum in
Oeconom. jur. lib. 2. tit. 2. J. 22. Z. I. In quam ſententizn
Ordo Vitebergenſis menſe Octobri 1680. reſpondit: Den⸗
noch aber und dieweil ermeldte Unterthanen keine gewiſſe
nahmhafte Dienſte haben, ſondern jeder woͤchentlich einen Tag,
wenn und wozu er begehret wird, dienen muß, und dergeſtalt

in der Herrſchaft Willkuͤhr beſtehet, was vor Dienſte dene n⸗

ſelben aufgeleget werden ſollen, welche Willkuͤhr denn dadurch,
daß die Pflug⸗Dienſte vorhin niemahls begehret worden, nicht
aufgehoben noch verluſtig werden koͤnnen, die Unterthanen
auch, daß die Dienſte ihnen dadurch ſchwehrer gemachet wuͤr⸗

„.

den, nicht vorzuſchuͤtzen haben cc. Ceterum omnes contro-

verſiæ, quotquot fere circa operas indeterminatas oriri

poſſunt, deciſæ ſunt a potentiſſimo Poloniarum Rege in

cauſa derer Unterthanen zu Blothe contra den Herrn von

Taubenheim.

XXVIII.

Ruſtiei alternative ad operas vel peecuniam obligati
babent electionem.

4 ntequam doctrinam de ſervitiis ruſticorum relinquo,

quæſtionem adnectam in foro frequentiſſimam, liceat-
ne nobili, qui hucusque a ruſticis ſuis loco operarum pe-
cuniam

un
polt
vent
1dpe
hem
debi
jur.

Don

4

bol

glll

cult

lon⸗
nit,
Pr.
der
ſlae
Die
e
U
R

A

ſte

—
i.
DPer ſor
le fhe
ekt, de
s
olun
Hegnn 1
lenlent.
grf
diingr
ſe de,
NNe.
dn,
Uuingne

1 4

es Contto⸗

ni

reln .
n, lene
Nun H
Cuni

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAN. 723

cuniam accepit, mutare inſtitutum atque operas ipſas im-
poſterum exigere. Multum hic intereſt, an lex aut con-
ventio adſit, quæ ruſticos vel ad operas præſtandas, vel
ad pecuniam ſolvendam obligat. Tunc ruſticorum eleétio-
nem eſſe, non dubito, quippe quam jura noſtra ſemper
debitori relinquunt c. 70. de R. I. in eto. L. 10. §. ult. de

Jur. dot. Conſentit Bergerus in Ceconom. juris p. 54.

Dominus tamen, qui ſponte per longiſſimum tempus pro ope-
ris pecuniam recebit, mutare inſtitutum & operas ipſas
bpoſcere poteſt.
₰△ aliter longe ſe res habet, quando ruſtici quidem ab
initio operas ſuas præſtiterunt, ſed deinde domino
poſcenti pecuniam diu ſolverunt. Hoc enim etſfi per lon-

giſſimum tempus factum ſit, res tamen arbitrii & meræ fa-

cultatis, ut DD. loquuntur, ex parte domini manet, per
ea, quæ in medit. 27. copioſius dixi. Itaque præſcriprio
longi & longiſſimi temporis nullum hic plane locum inve-
nit, nec domino jus ſuum adimit, quemadmodum in caſu
prorſus ſimili Carpzoviut P. 2. C. 4. def. 4. & Mevius P. 8.
dec. 66. oſtendunt. Addam Reſponſum Ctorum Helm-
ſtadienſium menſe Februario anni cloloccxv. exaratum:
Dieweil die vergeſchutzte Præſcription in keine Betrachtung
zu ziehen iſt, da Klaͤgeren die freye Wahl und Arbitrium,
entweder die Dienſte oder das Geld zu nehmen, zugeſtanden,
und aber nach den Geſetzen und der einſtimmigen Meynung der
Rechts⸗Gelehrten in rebus arbitrii und meræ facultatis der
A lauf von mehr als 1000 Jahren nicht im geringſten atten-
diret wird, wenn nicht erwieſen werden kan, daß der, ſo die
freye Macht gehabt, ſich derſelben einmahl gebrauchen wollen,
VVyVyV 2 daran

724 MEDITAT. AD PANDECT..„

daran aber von dem andern verhindert worden, und nach ſol⸗
cher geſchehenen Verhinderung uͤber die rechtsverwehrte Zeit
ſtille geſeſſen, wohin auch das a locatione conductione her⸗
geleitete Argument gehoͤret, als worinnen ungezweifelten
Rechtens, daß der Locator, ungeachtet er das Guth dem

Conduétori gegen Entrichtung des jaͤhrlichen Pachts ſehr lan⸗

ge Zeit gelaſſen, dennoch den Contract allemahl wieder auf⸗
rufen und das Guth zuruͤck nehmen koͤnne, wie denn dieſes
gleichfalls nicht auſſer Augen zu ſetzen; daß das Guth, worzu
Beklagte gehoͤren, groſſen Theils wuͤſte gelegen, und demnach

der Dienſtherr die Dienſte nicht gebrauchen, folglich ſich der

ſelben nicht verluſtig machen koͤnnen, arg. L. 34. GJ. I. Cà L.
35. de Servit. præd. ruſt. welche Meynung von den Leipziger
Schoͤppen in einem der gegenwaͤrtigen Sache ganz gleichem
Caſu bey Carpzovio P. 2. C. 4. def. 4. behauptet wird; So
halten wir dafuͤr, daß des von Veltheim Dienſtleute den wuͤrk⸗

lichen Dienſt, wenn er an deſſen Stelle nicht Dienſt⸗Geid an⸗

nehmen will, zu leiſten ſchuldig.

XXX.
niſi præſeriptio immemorialis obſtet.

ſt hæc, quæ dixi, tunc ſaltem vera ſunt, quum con-

ſtat, ab initio operas ipſas præſtitas fuiſle. Quodſi

autem pecunia ultra tempus, quod hominis memoriam ex-
ce lit, ſoluta, nec quantitas ejus unquam mutata fuit, tum
veo cum Kichtero P. 2. deciſ. 98. n. 34. puto, præſtatio-
n m hanc, quam Germani ein ſtehend Erbe⸗Dienſt,Geld
vocant, a domino mutari atque operas ipſas exigi non poſ-
ſe. Suadet hoc æquitas, poſcit & præſcriptionis imme-
morialis natura. Et ſic etiam Cti Helmſtadienſes men-
ſe Septembri anni clo lo cc xvi. reſponderunt: Es wird

zwar

1w
ls
ſnde
au
tnit
ſond
gen
leſt
o
1s
einet
wolc

ſhut

Jur

der
eſt,
exer
o
iſto⸗
con
tior.
ſes

—

deß ⸗

eß⸗ R
bt
tone

Ueſctr

6 ſeb⸗
tir

denrt

ih,e.

P dung

HſNN
1.6l .

1r.

Gcjn

dS

den l
Ge

mn
Cocl

n ek

„ tum

eRatio.

1G0

On aOe

imme.

eS e.

1 N

—

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAX. 725

zwar der Guthsherr ſonder Zweifel vorſchuͤtzen, es koͤnne dar⸗
aus, daß ſeine Vorfahren lange Zeit her ſtatt der Dienſte
Dienſtgeld genommen, keine Verjaͤhrung erzwungen werden,
ſondern es ſtehe ihm allemahl frey, ſich ſeines Rechtes zu ge⸗
brauchen, und die Dienſte ſelbſt zu fordern; Alldieweil es aber
mit den unſern Conſulenten obliegenden Dienſten eine ganz

ſonderbahre und zwar dieſe Beſchaffenheit hat, daß ſolche we⸗

gen der weiten Entlegenheit des Orts nicht wohl in natura ge⸗
leiſtet werden koͤnnen, und deßhalben gleich Anfangs zu Gelde
angeſchlagen worden, alſo die Conſulenten ſo wohl dadurch,
als durch die verfioſſene undenkliche Zeit, in welcher ſie allezelt
einerley Dienſtgeld entrichtet, ein jus quæſfitum erlanget, von

welchem abzugehen, und etwas mehrers zu accordiren ſie nicht

ſchuldig ſeynd ꝛc.

XXXI.

Juri ſervitiorum annexum eſt jus cogendi, der Dienſt⸗Zwang,

quod non ſemper jurisdictionem reguirit.

Qum ruſtici ſæpe in præſtandis operis refractarii ſint &
pertinaces, prædiis nebilibus competit jus cogendi,
der Dienſtzwang, quod a jurisdictione probe ſeparandum
eſt, atque ab illis etiam, qui jurisdictione nulla gaudent,
exercetur. Conſiſtit vero in pignoris captione & carcere.
Quodſi vero domini ſimul jurisdictionem habent, ruſticos
iſtos contumaces, ſi præterea peccent, e. g. verba eructent
contumelioſa, pœna arbitraria, puta carcere vel relega-
tione, afficere poſſunt, in quam ſententiam ſcabini Lipſien-
ſes apud Carpzovium P. z. C. 5I. def. 16. reſponderunt.

VyVyy' 3 XXXII.

7:6 MEDTTAT. AD PANDECUT.

XXXII.

Immunitas a trilutis olim omnibus prædiis nobilibus
comſetebat,

Inſigne prædiorum nobilium jus eſt immunitas a tributis.
Hæc antiquiſſimis Germanorum legibus & moribus ſta-
bilita eſt, ut egregie oſtendit Areſſtus de Privilegiis agricul-
turæ apud Germanos p. 73. ſq. Quin immo, ſi Gloſatori ad
c. 37. juris feud. Sax. credimus, poſſeſſio prædii cenſibus
& tributis obnoxi nobilitatem olim imminuebat, ſie wer⸗

en damit geſchwaͤcht in ihrer Rüterſchaft. Itaque Iiterus de

Feudis imperii c. 3. §. 6. duo eſſe ait, quæ feudi nobilis eſ-
ſentiam atque naturam potiſſimum abſolvant, & inter hæc
alterum, ut ipſa prædia immunitate fruantur eamque quali-
tatem ad omnes feudi ſucceſſores transmittant. Conſpi-
rant hac in parte Suecorum, Gallorum, Hiſpanorum, Lu-
ſitanorum, Belgarum jura, ut ex auctoribus a Alockio de
Contributionibus cab. 14. n. 48. & 49. c Hertio de Feudo
nobili ſect. 4. §. 7. memoratis patet.
XXXIII.
&W in dubio adhuc bodie competit.
guod vero ad jus hodiernum attinet, certum eſt, præ-
dia nobilia adhuc per Germaniam in dubio immuni-

tate illa a tributis gaudere, ut adeo, qui tale prædium tri-
butis obnoxium eſſe dicit, non audiatur, niſi id liquido

demonſtret. Vide Mevium P. 4. Deciſ. 33 87 Carpzoviunm

P. 3. C. 28. def. 19.
XXXIV.

Poteſt tamen prædium nobile per conſuetudinem &α præſeri-
ptionem tributis ſubjici,
In

dinc

tin
gum
leeet

præ
Vite
ſelbe
dorf
Wer
ber
den
beſa
ſond
berrn

— .

Ink

tbrt
vonbuke
iagtut
uri
n ſete
Uenu,,

robils

interher
lre gul.

CNNNN.

Tum, I.

MukeA

G Nud

el, n
inmmIe
ium tri-
ligiden

hrovin

in

1

Sp. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SANx. 727

T eo tamen receſſimus a jure veteri, quod, quum majo-
res noſtri, prœædium aliquod nobile & tributis ſimul ob-
noxium eſſe, pro abſurdo & ιαιοαα haberent, nos ta-
lia prædia toleremus, multaque admodum videamus, quæ
conſuetudine & præſcriptione contribuabilia, ut cum vul-
go loquar, facta ſunt. In Saxoniæ Electoratu notiſſima
ſunt die beſchockte Lehen, extra Saxoniam, die ſteuerbaare,
ſchatzpflichtige Ritterhufen. vid. Koſenthaliuim de feudis c. 2.
concl. 63 & 64. Sesruvium in Syntagm. juris feud. c. 4. F. 10.
KAlockium de Contributionilus c. 14. n. 47, Hornium in ju-
risprudent. feud. c. 4. §. 29.

quod duplici reſponſo juridieco ſirmatur.

FHaeih; nunc erit deciſio controverſiæ in Saxonia eledto-
rali aliquando agitatz. Quærebatur fcilicet de molen-
dino, quod agnatus tanquam pertinentiam feudi, vidua
tanquam allodium, vindicabat. Hle plurima afferebat ar-
gumenta maximi ponderis, hæc unicum, molendinum ſci-
licet tributis oneratum partem feudi nobilis eſſe nullo mo-
do poſſe. Sed heæc ratio facile concidit per eag, quæ in
præcedente meditatione dixi. Itaque ſic reſponderunt [Cti
Vitebergenſes menſe Auguſto anni cloloccxi: Will der⸗
ſelbe wiſſen, ob die auf des Herrn Grafens von Wolfframbs⸗
dorf einem Ritter⸗Guthe ſtehende Muͤhle Lehn oder Erbe ſey.
Wiewohl nun 200 Seeuerſchocke auf ſolcher Maͤhle haften, und
aber bekannten Rechten nach regulariter dergleichen Onera
den Lehn⸗Guͤthern nicht aufgebuͤrdet werden, alſo, daß mehr⸗
beſagte Maͤhle nicht auf des Lehens Grunde und Boven ſtehe,
ſondern zum Ritter⸗Guthe erkauft und folglich Erbe ſey, zu
vermuthen; dieweil aber dennoch in unſern Landen etn diher
uͤther

728 MEDITAT. AD PANDEFCT.

Guͤther an ſtatt der Ritter⸗Dienſte gewiſſe Schocke verſteu⸗

ren, dergleichen Feuda auch jure communi nicht unbekannt,
und vulgo cenſualia genennet werden, uͤberdieß die Muͤhle,
wenn ſolche gleich Anfangs ein Erbſtuͤcke geweſen, dennoch
durch die Einruͤckung in den Lehen⸗Brief qualitatem allodii

verlohren und die Eigenſchaft des Lehns angenommen; So iſt
beſagte Muͤhle vor Lehen zu achten. Adjiciam ſimile reſpon-

ſum a ICtis Helmſtadienſibus menſe Jan. anni cloloccxv.
exaratum: Daß Beklagte das ſtreitige Guth pro allodio an⸗
geben will, ſolches hat ganz keinen Grund, indem ſie nicht al⸗
lein ſelbſt zu Anfange des Proceſſes es fuͤr ein Lehen⸗Guth er⸗
kannt, ſondern auch ihr erſter Ehemann, von welchem ſie doch
alles ihr Recht herleitet, folglich auch deſſen Handlungen ge⸗

nehm halten muß, es ſub qualitate eines Lehen⸗Guthes er⸗

kaufet, und Lehenherrlichen Conſens dieſerhalben ausgewuͤrket,
darwider ihr denn das Vorgeben, daß vielbeſagtes Guth con-
tribuable, nicht zu ſtatten kommen mag, weil dergleichen irre⸗
gulaire Lehen⸗Guͤther, von welchen anſtatt der Ritterdienſte
oder auch nebſt denenſelben gewiſſe Onera und Penſiones ent⸗
richtet werden, nicht unbekannt ſeynd, und insgemein feuda
cenſitica, penſionaria &c. heiſſen.

XXXVI.
Pradia nobilia immunia ſunt a metatis,
mmunia etiam ſunt prædia equeſtria a metatis. Quo-
niam enim ſervitia militaria præſtant atque adeo domi-
cilia & hoſpitia militum perpetua ſunt, nequeunt oneri
metatorum commode ſubjici. Immunitas hæc conſuetu-
dine per totam fere Germaniam ſtabilita & in Electoratu
Saxoniæ etiam lege firmata eſt. Sic enim Rex potentiſſi-
mus in der neuverfaſſeten Krieges⸗Ordonance de anno

16597. art. 4. Von der Einquartirung ſoll ſo wohl in

Staͤdten

4
4

St
ali

Co

prel
.

I.
1
gi er
ment
das
cheoe
de 1
de⸗S
dergt

dul⸗

ll⸗ EN.
Chen.

Alochn
ſe nſgte
PClsn

nſe
en

utſes en

e
Duch an
Sn re.

Pcdiece

ones ie
,Kd

(o

(orNi.

t onen
Onſuent

ledeaen
dotentt.
A

e

GN

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOEBH. SANx. „29

Staͤdten als auf dem Lande niemand, als der Adel und deſſen
adeliche Guͤther, deren Poſſeſſoren ꝛc. verſchonet bleiben⸗
Quousque vero prædia equeſtria oneri metatorum per
Præſcriptionem obnoxia fieri queant, oſtendi in Specimine

DCLELXI. de Metatis med. 3 & 4.

XXXVII.

non ab oneribus communibus ejus univerſitatit, ecujus
membra ſunt.

P eodem pecimine DCLXI. medit. y. dixi, & reſponſo ju⸗
T ridico firmavi, prædia equeſtria, ſiquidem membra pa-
gi cujusdam & univerſitatis ſunt, & commodis ac emolu-
mentis communibus fruuntur, onera quoque communia,
das gemeine Nachbar⸗Recht, welches in Beſtellung der Kir⸗
chen⸗Aecker, Aufrichtung und Erhaltung der gemeinen Gebaͤu⸗
de und Zaͤune, Leiſtung der Fuhren zu Abholung des Predigers,
Kuͤſters, Schmidts und Hirtens, auch Anfuͤhrung der Schmie⸗
de⸗Kohlen und Heu und Holzes vor den Hirten und andere
dergleichen mehr beſtehet, ſubterfugere non poſſe.

XXXVIII.

Immunitas a vectigalibus quousque prædiis nobilibus competat.

. ectigal eſt debitum generale, quod ob ſecuritatem via-
rum præſtandum principi ſolvitur, a quo immunis eſt

nemo, niſi immunitas legitime adquiſita doceri queat, L. 6.

C. de Vectigal. & commiſſis. Et quanquam generalis im-
munitas ab omnibus oneribus ex privilegio vel pacto ſit
adquiſita, haud tamen ad vecçtigal iſtam porrigendam eſſe,
paſſim docemur. Klock. de ectigal. Concl. 41. Lit. c. Re-
gula tamen hæc exceptionem patitur non ſolum in Saxo-
Tom. X. 2Z2 22 nia,

720⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

nia, ubi vectigal ſolvi non debet pro rebus, quæ ad feudi
aut familiæ uſum advehuntur, Xeſol. grav. de anno 1661.
Tit. von Cammer⸗ und Rent⸗Sachen §. 9. ſed & de
jure communi. Vectigalia enim ſunt onera earum mer-
cium, ex quibus lucrum per mercaturam quæritur, ideo

nec per commune jus imponuntur iis, quæ propri

uſus gratia advehuntur, L. 5. C. de Vectigal. & commiſ.
L. 4. §. I. de publ. & vectigal. Immo in Saxonia nec de
iſtis rebus, quæ in feudo ſunt natæ, venum ſi exponantur,
vectigal eſt ſolvendum per c. §. 9. Keſol. grav. modo pa-
tenta, frey Paß⸗Zeddul, exhibeantur. Ita enim docemur
c. §. 9. KReſol. grav. verbis: Befehlen wir hiermit unſern Zoll⸗
und Gleits⸗Einnehmern, daß ſie dasjenige, ſo die Einlaͤndi⸗
ſche von Adel, und andere, ſo Ritter⸗Guͤter beſitzen, vor ihre
Haushaltung und Beſſerung der Ritter⸗Guͤter beduͤrfen, als
Wache, Bauholz, Vieh und andere materialien, auch da ſie
an ihren eigenen erwachſenen oder ſonſten in der Haushaltung
erlangten Fruͤchten, als Getreydig, Wolle, Butter, Kaͤſe und

dergleichen, zu Markte bringen, jedoch auf ihre Patenta oder

Paß⸗Zeddul, frey durchkommen laſſen ꝛc.
XXXIX.

Privilegium prædiorum nobilium Saxonicorum circa
venditionem lana.

ertinet quidem ad jura prædiorum omnium, etiam ru-
ſticorum, quod fructus in illis nati libere vendi queant.
In Saxoniæ tamen eleétoratu hoc prædierum nobilium ſin-
gulare jus eſt, quod, quum cives oppidani & ruſtici lanam
n prædiis ſuis natam in proxima civitate adjacente panni-

dcibus vendere debeant, ab hac neceſſitate liberentur præ-

liorum nobilium poſſeſſores, qui lanam & reliqua, quæ in

fun-

—

nn 16

ſ d

ru In
ur, e

G dnn

nie N

Wonnn
nod
n Coen
lnſen
Einin
r j

Ufen
ch NA

Pltffien

N

Nunar

cirit

jam ru.

Gbean
um ſ.
ci kunr
te Dum.
ntur e⸗
en
D

SP. DCLXV. DE PRAEDIS NOBIL. SAXN. 731

fundo ſunt nata, vendere poſſunt, cuicunque volunt. vid.
Mand. Elelct. Sax. de anno 1617. & de anno 1626. die 321. Jan.
Quæ diſpoſitio repetita legitur in Reſol. grav. de anno 1661.
Zit. von Juſtitien⸗Sachen §. 106. & nuper d. 9. Dec. 1746.
extenſa fuit auf die Schaͤfer⸗Wolle im Gemenge.

XL.

Jus venandi jure divino & naturali liberum a princi-
bibus rveſtringitur.

Venio jam ad jus venandi, quo etiam fruuntur plerum-
que nobilium prædiorum poſſeſſores. Equidem ab
exercitio venandi jus divinum Gen. I, 26. Gen. IX, 2. Lev.
XVII, 13. pariter & naturæ neminem excludit. Hodie ta-
men uſus venationis ab illis, qui habent 10 zugioy in repu-
blica, valde limitatus atque circumſcriptus eſt, adeo, ut
nemo illud exercere queat, niſi adquiſitionem ejus docere
poſſit. Rationes omnes hujus prohibitionis, quæ vulgo
adferuntur, hic excutere longum nimis & tædioſum foret.
Inter præcipuas tamen eſſe videtur, quod, ſi jus venandi

lbere concederetur, cives maxime & ruſtici ab officiis ſuis
dulcedine venationis abducerentur. Huc hesier Conſtit.

Wurtcnb. Ludovici Ducis de auno 1588. Denn ſo bald ſie

ſich einſt dem Wildpret ſchieſſen ergeben, ſo werden ſie Werkloß,
Faullenzer, Verthuner, Schwelger, Verderber Weib und Kin⸗

der ꝛc. Ipſe olim in Luſatia vidi civitatem, cui jus venan-

di competit, cujusque cives perpetuis excurſionibus adſue-
ti vitam illam in Conſtitutione Wurtembergica depictam
exprimunt. Simile exemplum in Saxonia inferiore exſtat.

2Z2 22 2 XLI.

732 MEDITAT. AD PANDECT.

XLI. =èð
Venatio & bannus ferinus olim pertinentia prædiorum
nobilium fuit.

lia nobilium ratio eſt. His otiari mores quodammodo
permittunt. Igitur facilius eis venationes concedun-
tur. Quin immo, ſi antiquum Germaniæ ſtatum ſpectes,
non dubitabis, venationes ad ea jura, quæ naturaliter præ-
diis nobilibus adhærent, referre. Placuerunt mihi, quæ
hac de re congeſſit D. G. Strube, juvenis egregius, majo-
risque doctrinæ quam ætatis, in diſſertatione ſub Moodtio
Jureconſulto Lugdunenſi defenſa de origine nobilitatis Ger-
manicæ & præcipuis gquibusdam ejus juribus ſect. 2. cap. 3.
Diplomatibus, quæ in §. 7. adducit, quibus venationes in-
ter pertinentias prædiorum recenſentur, alia adjicere poſ-
ſem, ſi opus foret. Memorabo ſaltem, bannum quoque
ferinum, den Wild⸗Bann, olim ad pertinentias prædiorum
nobilium relatum fuiſſe. Patet hoc ex diplomate de anno
1510, quo Henricus, Dux Brunſvicenſium, venditionem
prædiorum allodialium a Laurentio von Honlage cœnobio
Riddagshuſano factam confirmat, atque inter pertinentias,
die Tobehoͤrungen, enumerat die Wildbanne und Fiſchereyen.
Ex quo conſequitur, non inferiorem ſaltem venationem,
ut aliqui putant, ſed & ſuperiorem, ad quem bannus feri-
nus ſpectat, partem fundi nobilis olim fuiſſe.

XLII.
Veratio inferior adbue odie talis eſt, ſuperioris vero adquiſi-
tio doceri debet vel ex conceſſione principis,
ed contrariam huic priſco nobilium prædiorum juri do-
W Gtrinam jam diu [Cti in germaniam noſtram invexe-

☛ ☚n de

= —

—

ACidtin

heumma
8 onenn

un ieke
lien

mibi Ne

ns,
ib Me

lietit r

12 4
Miones

ſcere

im nn

Dreciun

te e nn

enclionen

e e
Ninentis

Sſceng.

Uetionen,

ns fel⸗

ulg,

.

n ic.
N inee N
NN

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBlIL. SAN. 733
runt, & venationem regalibus adicripſerunt. Vide Hei-
gium Quaſt. 15. §. 44, Carpzovium p. 2. Deciſ. 109. & Her-
tium de Superioritate territoriali §. 49. Itaque in Saxonia.,
Marchia Brandenburgica, ducatu Magdeburgico & pleris-
que reliquis Germaniæ provinciis, poſe ſſores prædiorum
nobilium, qui jus venandi ſibi adſcribunt, ejus adquiſitio-
nem docere neceſſum habent. Quod tamen aliqui, Alo-
ckius Vol. 1. Conſil. 10. n. 400 Conſil. 29. n. 627, Meichs-
ner zom. 3. deciſ. 33. n. 87. Jol. 1069, . ebner voce Sorſt⸗

Recht, Ockel de Palat. reg. 9. 70. & de Præſcript. immemor.

c. F. §. 22, ad venationem ſuperiorem reſtringunt, atque
venationem inferiorem adhuc hodie partem fundi eſſe &
prædiorum nobilium poſſeſſoribus ſine conceſſione per ſe
competere, affirmant. Quorum ſententia humaniſſima eſt
& antiquo Prædiorum nobilium ſtatui maxime convenit,
atque adeo in iis provinciis, quarum principes venationes
inferiores regalibus ſuis expreſſe non adſcripſerunt, merito
retinetur. Recepta etiam illa & a principe confirmata eſt
in Ducatu Luneburgico, uti ex §. 15 & 16. der von Herzog
Georg Wilhelm zu Braunſchweig⸗Luͤneburg der Laͤneburgiſchen

Landſchaft auf ihre uͤbergebene Gravamina ertheilten Reſolu-

tion apparet, in qua ſic Princeps ille: So vliel die Jagd⸗
Gerechtigkeiten anbelanget, wollen wir, daß unſere von Adel,
welche mit den alſogenannten hohen Jagden nicht belehnet
ſeynd, noch dieſelbe durch ein ſolches rechtmaͤßiges Herkommen,
als dazu erfodert wird, behaupten koͤnnen, ſich derſelben aller⸗
dings en halten ſollen; welchen aber ſelbige concediret ſeynd,
oder ſie ſonſt jetztgedachter Maſſen hergebracht haben, denſel⸗
ben wollen wir ſie auch hinfuͤhro gnaͤdigſt laſſen; ſie ſollen ſich
aber unſerer Gehaͤge enthalten, und uns darinn keinen Ein⸗
griff thun. Wegen der Nieder⸗ oder Unter⸗Jagden aber er⸗

aten wir uns in Gnaden dahin, daß wir es bamit bey dem
2 2Z2 3 in

734 MEDITAT. AD PANDECT.
in unſerm Herzogthum Luͤneburg befindlichem Herkommen, daß

die von Adel auf derer Doͤrfer, vor welchen ſie Zehenden oder

in den Doͤrfern Meyer⸗ und Zinß⸗Leute haben, Feldmarken die
Jagden, jedoch ohne Verwuͤſtung, exerciren moͤgen, ferner
