Hc251b_qt-10

AVGVSTINI LEVSERI

IN RE GIS POLONIARVM ET PRINCIPILS
ELECTORIS SAXONIS AVLA CONSILIARII
IN ACADEMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICI DIRECTORIS IN TRIBVNALI ET SCABINATV
PRIMI ADSESSORIS

MEDITATIONES

N S GCPrα

PANDECTAS—

QyVIBVS
PRECIPVA JVRIS CAPITA

EX ANTIQVITATE EXPLICANTVR, CVM IVRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR, ATCQVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

VoE W X.

EDITIO NO&O, V A.

CUM FRIVILEGIIS SACREÆ C .S. MAIESTATIS.

—

— .
FRANGXAREN THALVII

TPYPIS LVDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGEL.
ANNO CI Ioↄ CC LIXXX.

OMI
—

E *
8
S

—

P R AEF ATIO
AVCTORIs.

doleſcens eram, quum opus hoc, quod nunc

ad finem vergit, inchoarem, atque, dum
totus labori intentus nihil fere aliud cogito, nec opi-
nanti ſenectus obrepſit. Itaque & anni hi, &, quæ
provectam ætatem comitari ſolent, infirmitates, &,

quibuscum ſæpe conflictandum eſt, adverſa fata, &,

K2 qui

PRAEF A T IO

qui de familia ac in poteſtate mea ſunt, & amici

mihi optime cupientes, & hi ipfſi, quorum lectione
me quotidie oblecto, auctores, adſidue me, aliquan-
do etiam cum objurgatione, monent, deſiſtam tan-
dem a laborando, & otium ac requiem pro præmie

capeſſam.

quid, ait, Catullus, ſalutis eſt beatius curis?
Quum mens onus reponit, ac peregrino-
Labore feſſi venimus larem ad noſtrum,
Deſideratoque acquieſcimus lecto:

Hoc eſt, quod unum eſt pro laboribus tantis.

Iſta tamen ſive conſilia, ſive præcepta, ſive jurgia,
ſive preces, me huc usque ad quietem capeſſendam
movere non potuerunt, idemque illis oppono, quod
Diogenes ſenex factus amico, tempus eſſe dicenti, quo
laborare deſinat, reſpondit: Seni, quamdiu vires ſup-
petunt, laborandum, nec magis, quam curſori, qui pro-

Xime ad metam pervenit, quieſcendum eſt. At enim ve-

ro jam nunc novum quid ſupervenit, quod me ma-

Lis,

e

Le

nici
one
Uan.
tan.

enio

lgie,
ndamn

Guod

, guo
ſir⸗
i rt⸗
im ve-
ge n.

65/

AVCTORIS.

—

gis, quam ſuperiora iſta omnia, ſolicitat, ac ad ocian-
dum invitat, & quaſi compellit. Sentio ſcilicet indies,
exareſcere in me iſtam dicendi ſcribendique facultatem,

qua juventus mea enituit, atque aliquam nominis cele-

pritatem adepta eſt. Itaque mihi, quando nunc ſcribo,

vel verba publice facio, idem accidit, quod Horatius ſibi

ætate provectiori accidiſſe lib. 1. epiſt. I. commemorat.

Scilicet

Eſt mibi purgatam erebro qui perſonet aurem;
Solve ſeneſcentem mature ſanus equum, ne
Peccet ad extremum ridendus, & ilia ducat.

Non eadem eſt ætas, non mens. Etiam veſtigia me ter-

rent. Thucydidis de Bello Peloponneſiaco commenta-
rii incomparabiles & in ſuo genere perfectiſſimi forent,
ſi ſaltem ſeptem libris conſtarent. At octavus, quem ſe-
nex, teſte Marcellino in Vita Thucydidis, ad jecit, adeo in-
fra pretium priorum eſt, ut aliqui eum a filia Thucydi-

dis compoſitum credant. Nunquam in publicum pro-

deo, vel ſcriptum edo, ut non in mentem veniat, quod

0 3 Quin-

P RAEFATIO

Quintilianus lib. 12. de inſtit. oratoria cap. II. narrat: Vidi
ego longe omnium, quos mihi cognoſcere contigit, ſummum
oratorem, Domitium Afrum, valde ſenem, quotidie aliquid
ex ea, quanm meruerat, auctoritate perdentem, quum agente
illo, quem principem fuiſſe quondam fori non erat dubium,
alii (quod indignum videatur) riderent, ali erubeſeerent,
quæ occaſio fuit dicendi, malle eum deficere, quam deſine-
re. Neque erant illa qualiacunque mala, ſed minora. Qua-
re antequam in has ætatis veniat in ſidias, receptui canet, &
in portum integra nave perveniet. Verum quid opus eſt
antiqua quærere? Vide ipſe ego exempla triſtiſſima vi-
rorum, qui de ſe dicere poterant:
Nos quoque floruimus, ſed flos erat iſte caducus.
Habui olim amicum in academiis, quem deinde in aula
quadam Germanixæ illuſtri dignitate conſpicuum ac ma-

gna autoritate præditum colui. Poſt aliquot annos
eandem aulam reviſens, quid rerum ille vetus amicus

meus ageret, quæſivi. Reſpondit mihi quidam ex pur-
puratis: Eſt ille collega meus, ſed optamus omnes, ut
imbecillitatis ſuæ memor labores ſuos nobis invitis non

Obtru-

umn
igni
eytte
iun,
rent
ſine.
eſt

VI-

Gla.
na⸗

V0
Us

dur.

Ut

non

AVCTORIS.
obtruderet. Habui quoque in academia Julia, quæ

Helmſtadii eſt, collegam, Hermannum von der Hardt,

quem commentarii ſui de Concilio Conſtantienſi aliaque
opuſcula non inerudita nobilitarunt; ſed qui ſenex fa-
ctus tam abſurde & inepte ſcribere cepit, ut tandem a
principibus ſcribendo interdiceretur. Verum iſta om-
nia me adhuc non terrent. Exſpecto ſimilem interdi-
Rtionem, &, quamdiu hæc non venit, pergo laborare,
& chartam perdere, quæ, etſi ego ſcribere deſinerem,
per alios etiam me tenuiores auctores peritura fuiſſet.
In præſens edo decimum volumen meditationum mea-
rum, quod ultimum fore, ſperavi optavique. Sed cre-

vit præter exſpectationem ſub manibus opus, ac abun-

davit materia, ut, ſiquidem omnem in hoc unum volu-

men inſumſiſſem, id antecedentium voluminum magni-
tudinem exceſſiſſet. Itaque cum librario, ſolertiſſimo
Viro, conſilium cepi, æquare hoc volumen prioribus, &
redundantia ſpecimina ad undecimum volumen reſerva-
re, huic vero generalem indicem totius operis ſubne-
Gere; de quo indice certo polliceor, eum operi ipſi, ſi
quid

PRAEFATIO AVCTORkRIS.

quid elegantiæ ei ineſt, confimilem futurum. Suſcepit
enim ejus elaborationem Gottlob Auguſtus Jenichen,
jureconſultus, non juris ſolum, ſed, quod nunc rarum
eſt, elegantiorum quoque literarum ſtudiis eruditus, cu-
jus ſolum nomen indici pro præconio fufficit. Prodibit
id volumen Lipſiæ in proximis nundinis auctumnalibus,
atque adeo, quod in principio ſuſcepti laboris vix ſpera-
vi, finem totius operis adhuc fuperſtes videbo. Nemo
enim, ut Cicero de Senectute cap. 7. ait, tam ſenex eſt, qui
Jſe annum non putet poſſe vivere. Utrum poſt hæc quie-
turus ſim, nondum mihi certum eſt. Nam, ut iterum
eum Juvenale loquar,
⸗ ſtulta eſt clementia, quum tot ubique
Fatibus occurras, perituræ parcere chartæ.
Vale, Vitebergæ, ipfis calendis April. anni
clo Le CCXLVII.

INDEX

a, =esee ie Eas e Ae Se e e

1 & £ & 4

BSE r

INDENX SPECIMINVM.

QOQVAE IN HOC VOLVMINE X.
MEDITATIONVM
AD PANDECTAS

CONTINENTVR.
AD LIB. XLVIII. II. XVII. DE REQVIREN-
DIS VEL ABSENTIBVS DAMNANDIS.
Spec.627. de Reis abſentibus requirendis. p. I
Spec. 628. de Salvo Conductu, latine Com-
meatu. 16

Spec. 629. de Condemnatione Reorum ab-

ſentium. 47
AD LIB. XLVI.. T. XVIII. DE QVAF
STIONIBVS.

Spec. 630. de Aequitate Tormentorum. 61
Spec. 631. de Officio Judicis circa Tormen-
ta. 82

Spec. 632. de Immunitate Tormentorum. 108
Spec. 633. OuoPrivilegiummulierum propter
adulterium inquiſitioni veltormentis ſubji-
ciendarum poſtliminio reſtituitur &c. 131
X Spec.

ie n e,

Spec. 634. de Ambiguis criminum & inno-

centiæ indiciis. 140
Spec. 635. de Fuga inculpata. 155
Spec. 636. de Incuſatione morientium &
complicum. . 179
Spec. 637. de Extrajudiciali criminis confeſ-
ſione. 190
Spec. 638. de Confeſſione extorta. 200⁰

Spec 639. de Retractatione confeffionis 215
Spec. 640. de Perpeſſione tormentorum. 229

AD LIB. XLIIII. R. XIX. DE POENIS.
Spec. 641. de Malefico convicto, ſed non

confeſſo. 251
Spec. 642. de Pœna privata. 269
Spec. 643. de Poœnis arbitrariis. 280
Spec. 644. de Pœnis ambiguis. 289

Spec. 645. de Judice legibus recte mitiore. 310
Spec. 646. de Exaſperatione poœnarum. 327
Spec. 647. de Exſequutione pœnæ. 336

Spec. 648. de Ictu fuſtium. 350⁰
Spec. 649. de Ultimo ſupplicio. 307
Spec. 650. de Pœnis clericorum. 379

D EIB. XLVIII. TIV. XXII. DE INTERDICYIS

ET RELEGATIS ET DEPORIATIS.
Spec. 651I. de Interdictis. 4²7

Spec. 652. de Relegatis. 432
45

ee

1

Hec
401

yee
6

401

401
Pe
4

e⸗

pe⸗

A.

Uno.
140

l5

4

fef.
10
200
5
1229

G

non
Al
100
10
2900
910
31
3
30
R
39
NTHE

421
4

S ee

4D LIB. XLVIII. TITY. XXIII. DE SENIENYIAAM

PASSIS ET RESTIITVIIS.

Spec.653. De Reſtitutione Damnatorum. 451
AD LIB. XIIX UII I. Il. ET III. DE ADPEL-
LATIONIREFS ET RELATIONIBFS.
Spec. 654. de Adpellatione ad eundem Ju-
dicem. 465

AD LIB. XLIX. TIZ V. DE ADPELLATUONIBVS
RECIPIENDIS, VEL NON.

Spec. 655. de Poteſtate judicis inferioris cir-

ca adpellationes. 479
AD LEIB. XLIX. TIZ. I. DE ADPELLEATIONIPVS.
Spec. 656. de Remiſſione Actorum. 537
AD LEIB. XLIX. WV. XI. DE JVRE FISCI.

Spec. 657. de Fiſco principis. 545

Spec. 658. de Fiſco magiſtratuum. 572
IIh XIIX TIT X. DE CaPIIVISET POST-
LIMINIO REVERSIS E REDEMLYIS AB
FooszIPVS.
Spec. 659. de Poſtliminio. 590
AD LEI. XLIX ITV XI. DE RE MILITARI.
Spec. 660. de Fuga militiæ. 603
Spec. 661. de Metatis. 617
4D LIB. L. L. I. AD MrNICIPALEM ET DE
INCOLIS.

Spec. 662. de Ficta obligatione erga patri-

am. 630
Spec.

—
Spec. 663. de Civium nobilium & plebejo-

rum diſcrimine. 648
Spec. 664. de Equitum inprimis Saxonico-
rum juribus ſingularibus. 654
Spec. 665. de Juribus prædiorum nobilium,
inprimis Saxonicorum. 6096
Spec. 666. de Obſequio maritali. 749

AD LIB. L. TIT. I. DE DECVRIONIBVS ET
FILIIS EORVM.

Spec. 667. de Electione. 803
Spec. 668. de Salario. 833
AD LIB. L. TIT. IV. DE MVNERIBVS ET
HONORIBVS.
specimen. 669. de Tributis. 948

AD LIB. L. TIT. V. ET. VI. DE PACAIIONEZ
MUNERUM ET JURE MIMVNITATIS.

Spec. 670. de Immunitate onerum publico.

5

rum. 868

AD LIB. L. IT. UVII. DE LEGATIONIBVS.
Spec. 671. de Legationibus.

1
Spec. 672. de Legatis transeuntibus. 936

AD LIB. L. WILV. IX. DE DECRETIS AB OKR-
DINE FACIENDIS.
Spec. 673. de Senatusconſulto per infre-
quentiam. 946
Spec. 674 de Senatusconſulto furtivo. 954

Spec. 675. de Decretis ambitioſis. 969

WE)

I0

1

G

SPECIMEN DCXXVII.

MEDITATIONVM.

PANDECTAS

AD LIB. XLVIII. TIT. XVII.

REIS A BSENTIBVS
REQVIRENDIS

MENSE SEPTEMBR. ANNI clo Io CC XL.
PVBLICE REFENSVYN

IOANNE FRIDERICO THESSEL.

GRIMMENSlI-
In cognitionibus de delicto quatuor diverſi: judices nonnunquam
concurrunt,

Tom. X. A II.

Is igitur, gqui prior cognitionem occupavit, geteros, ut eam

is, ſub quo reus habitat; is, in cujus territorio deprehenſus eſt;
& is denique, qui civilem cauſam arcte cum criminali conne-
xam judicare debet. Inenodabilis tunc lis videtur, cui extri-
candæ unicum & maxime naturale remedium eſt præven-

ſcere cepit, continuat cognitionem, ac reliquos, ut ſibi
eam relinquant, reumque ſiſtant, recte requirit. Res
optime exemplo illuſtrabitur: Princeps miniſtrum ſuum,
quem a ſe cum bona gratia dimiſerat, poſt aliquod tempus,
quum is jam alibi domicilium fixiſſet, apud Cæſarem ex va-
riis capitibus convenir, ſed, tractata in ſummo tribunali
Viennenſi aliquantisper cauſa, mutat iterum conſilium,
reumque ad ſuum tribunal, ut ibi ad objecta ſibi delicta
reſpondeat, per edictum evocat, hocque edictum ad præ-
dium, quod non ipſe, ſed liberi ejus, in territorio veteris

MEDITAT. AD PANDECT.

7

II.
inter quos præventio locum babet.

III.

ſibi relinquant, ac reum ſibi ſiſtant, requirere,
IV.

non vero abſentem per edictum eitare poteſt.

ccidit nonnunquam, ut in cognitione de delicto qua-
tuor diverſi judices concurrant, & ſinguli cauſam
ad ſe trahant; is, ſub quo delictum commiſſum eſt:

Igitur quisquis ex his quatuor judicibus prior cogno-

domi-

Conn
gel
umm
vincl
um
Rom
emn
ennt
imr
ſic
in e
aich
dn
Kinn

ean

qu⸗
uſam
nek,
uset
onne.
extri.
Even⸗
gno.
ſibi
Res
um,
pus
X V-
bulili
lium,
delich

1præ-
veteris
domi-

SP. DCXXVII. DE REIS ABSENT. REQVIR. 2

domini habebant, mittit. De jure conſultus ordo Vitember-
genſis menſe Decembri anni cio Ilo CCXXX. ipſum quidem fa-

Qum, quo princeps miniſtrum de delicto olim in ſua pro-

vincia commiſſo reſpondere jubebat, non improbavit. Fo-
rum enim delicti locum etiam in abſentibus non ſolum jure
Romano, ſed & Germanico, habet, quemadmodum in pe-
cimine LXXIV. de Foro delicti medit. 4. oſtendi. Sed duo
erant, quæ probare non poteramus, primum, quod reus, qui
nuſe ſub alio judice vivebat, non implorata hujus ope, ſed
immediate citatus, alterum, quod præventio in aula cæſaris
facta neglecta eſſet. Quamobrem ſic reſponſum fuit: Wird
ein ehemahln in Dienſten geſtandener, und in Gnaden dimittirter,

auch anjetzo auſſer Landes wohnender Miniſter durch eine ange⸗

ordnete Commiſſion, vermittelſt einer in ſeiner, des Miniſters,
Kinder Guth geſchickten Citation, vorgeladen, in Perſon zu
erſcheinen, auf Inquifitional-Articul zu antworten, und nach
Befinden der Confrontation zu erwarten. Es wird dannenhero
anfaͤnglich zu wiſſen verlanget, ob das Forum allhier fundiret ſey.
Wenn nun das dem Miniſter beygemeſtene Delictum von ihm ehe⸗
mals, da er noch im Lande und Dienſten geſtanden, begangen wor⸗
den, ſo moͤchte er ſich in foro delicti zu ſtehen und zu antwor⸗
ten nicht entbrechen, nachdem die gegebene Dimiſſion das forum
delicti nicht aufhebet, da gedachtes forum auch bey Abweſenden
ſtatt hat, L. 22. de Accuſationibus, Mov. 134. c. 5, Habnius

ad W'eſenbecium tit. de zudiciis n. 16. Inzwiſchen muß doch

mit der Citation richtig verfahren, und ſolche nicht in ein fremdes
Guth, davor das des Miniſters Kindern gehoͤrige zu achten iſt/
geſendet, auch nicht oͤffentlich angeſchlagen, ſondern dem Mi⸗
niſter durch das Mittel ſeiner ordentlichen Obrigkeit, unter
welcher er wohnet, inſinuiret werden, Clem. I. de Judiciis, c. 10.

X, de dolo & contumacia, Leyſer in Meditat. ad a. ſpec. 74.
A 2 de

MEDITAT. AD PANDECT.

de foro delicti medit. 10. Wird weiter Unterricht verlanget, ob
der angedroheten Inquiſition die bey dem Kayſerlichen Hoſe ſchwe⸗
bende Litispendenz auch dahin gerichtete Provocation und Ap-
pellation im Wege ſiehen. Wenn nun gleich die Appellationes
in peinlichen und Inquiſitions-Sachen, als dem alten hergebrach⸗
ten Gebrauche im Roͤmiſchen Reiche zuwider, verworfen und ver⸗
bothen werden, Reichs⸗Abſchied vom Jahr 1530. §. 93, Cam⸗

mer⸗Gerichts⸗ Grdnung part. 2. tit. 28. . y, und es alſo ſchel⸗

net, ob ſtehe des Miniſters Provocation und Appellation an den
Kayſerl. Hof der angedroheten Inquiſition nicht im Wege. Da⸗

ferne aber doch die Sache, derenthalben inquiriret werden ſoll,
1 7

in diejenige Puncte, welche von des Herrn Fuͤrſten Durchl. in
Ihrem Berlehte wider den Miniſter angebracht, alſo bey Kayſerl.
Mam. und Dero Reichsho frathe rechtshaͤngig ſeynd, einſchlaͤgi und
von derſelben Entſcheidung dependiret, ſo iſt bekannten Rech⸗
tens, daß in dieſem Falle die rechtshaͤngige cauſa civilis, als ma-
jor und præjudicialis, zufoͤrderſt eroͤrtert und abgerhan werden
muͤſſe, L. 15, 18, 21. de Except. E. 4. C. de ordine judicio-
rum, Eeyſer in Meditat. ad m. Spec. 74. de F'oro delicti, med. 2 &
2. Dieſemnach kan der Miniſter ſich wider die angedrohete Inqui-
ſition in obengedachtem Falle mit der Litispendenz wohl ſchuͤ⸗
tzen. Poſterius tamen caput, quod ſcilicet tunc, quum cau-
ſa civilis cum criminali arétiſſime connexa eſt, judex, apud
quem civilis cauſa prius tractari cepit, alterum, qui de crimine
cognoſcere vult, ut cognitionem apud ſe continuari ſinar,
requirere poſſit, majore luce eget, atque adeo a me in ſe-
quentibus meditationibus accuratius pertractabitur.
V.
Quando quæſtio eriminalis cum civili connexa eſt, ſed utraque
ſub diverſis udicibus traäétatur, is judex, qui prior cognoſcere cepit,
alterum, ut cauſam ad ſe remittat, requirere poteſt.
VI.

ept

gt.
per
ns
rer
tat,
mit
her
1.
din
1i
1

—
et,
ſchde
1d AP⸗
tiones
ehroch
Und o,

,Coam

ſhe
ngn den
. Da

den ſel ,

chl. in
ohſet.
ſigr und
1 Neh⸗
lom-
werden
ludicin.
ed. 2 G
eInqui-
l ſcho⸗
m cau-
„ 10ud
crimine
ri ſnn,

e in ſ.

truui

recepin

NI.

SpP. DCNXVII. DE REIS ABSENT. REQVIR. 5

Hoc caſu etiam judex delicti, etſi ſuperior, cauſam eriminalem
ad judicem domicilii & inferiorem, apud gqueim eivilis actio
inſtituta eſt, remittere debet.

Paradnon hic proponere, ac aperte contra L. ult. C. de
Ordine judiciorum, ubi, civili diſceptatione intermiſſa,
prius de crimine judicari, atque hoc, utpote majus, illi tan-
quam minori præferri dicitur, ſcribere multis videbimur. Sed
ſalva res eſt. Iam olim Cujacius lib. 20. Obſ. 25. & ex eo Diony-
Kus Gothofr. lit. r. ad iſta legis hujus verba: ſæpe fit; obſerva-
runt; regulam juris, ex eo, quod ſæœpe fiat, deſumptam, quidem
hic proponi, perpetuam tamen non eſſe, ſed ſæpe civilem quæ-
ſtionem fortiorem eſſe criminali, atque huic præjudicium face-
re, igitur ante judicari oportere; id quod Cujacius luculento ex-
emplo illuſtrat, atque ego ſupra in Specimine LANXIV. ge Foro
Jelicti medit. 2. & 3. porro explicui & exemplo firmavi; cui
nunc aliud addo: Gallienus Piſoni crimen publicum & famo-
ſum objicit, & a Piſone propterea injuriarum conventus, ex-
ceptione veritatis ſe tuetur, atque ſuper hac cum Piſone liti-
gat. Dum litigium hoc ac judicium fervet, advocatus fiſci ſu-
pervenit, & Piſonem in tribunali ſuperiore de eo, quod Gallie-
nus ei objecerat, crimine accuſat. Sed Piſo judicem ſuperio-
rem, ut cauſam hanc criminalem ad inferius judicium remit-
tat, rogat. Contradicit advocatus fiſci, & quæſtionem de cri-
mine fortiorem eſſe cauſa civili, hancque porius ad ſe tra-
here, contendit. Conſultus ego menſe Februario anni
1738, advocatum fiſci in eo, quod continentiam cauſarum
diviſerit, & cœpto jam judicio civili criminale ſuperaddide-
rit, ac adeo ex una lite duplicem fecerir, aperte contra Z.
10. C. de Judiciis peccaſſe, ac ſecundum L. 3. C. de Ordine
A 3 uiucdicio-

6 MEDITAT. AD PANDECT.

judiciorum, utramque diſceptationem ab uno judice, eodem
tempore, una ſententia dirimi poſſe, in præſenti vero ſpecie
præventionem locum habere, & cauſam criminalem a judicio
ſuperiore ad inferius remitti oportere, hunc in modumreſpon-
di: Hat die Koͤnigl. Regierung zu Breßlau auf des Cammer⸗Pro-
curatoris Anbringen, daß ein in offcio publico lebender Mann
kluge Maͤnner befrage, Cryſtallen gucke und dergleichen Abgoͤt⸗
terey, auch andere wider Eyd und Pflicht laufende Dinge mehr,
vornehme, anfaͤnglich an E. E. Rath zu Creutzberg Verordnung,
die deßhalb zu Zeugen angegebene 3 Buͤrger zur Verhoͤr in die
Regierung zu Breßlau zu ſtellen, ertheilet, ſolche jedoch nachge⸗
hends dahin, daß die Unterſuchung des Delicti ad primam in-
ſtantiam gehoͤre, und E. E. Rath zu Creutzberg uͤber den Ppaſ⸗
ſum, ob die angegebene Zeugen abzuhoͤren, und wie ſonſt in der Sa⸗
che zu procediren ſey, rechtlich Erkenntniß einhohlen, den Syn-
dieum Piſo abæ mit ſeiner Nothdurft hoͤren ſolle, erklaͤret. Es
entſtehet alſo die Frage, ob des Cammer⸗Procuratoris Anbrin⸗
gen fiſcaliſch zu tractiren, und nicht vielmehr unter die caſus ci-
viles, mithin deſſen Unterſuchung ad primam inſtantiam gehoͤre.
Nun iſt zwar das Rathfragen bey denen ſogenannten klugen Maͤn⸗
nern, das Cryſtallen gucken, und dergleichen auf Abgoͤtterey,
Zauberey und heimliche Verbuͤndniſſe mit dem Teufel abzielen⸗
des Verfahren ſonder Zweifel ein Delictum publicum, mithin
unter die caſus civiles nicht gehoͤrig, ſondern wohl gar fiſca-
liſch zu tractiren. Dieſemnach gewinnet es das Anſehen, ob
muͤſſe gegenwaͤrtige des Cammer⸗Procuratoris Denunciation
nothwendig bey der Koͤnigl. Regierung unterſuchet, und nicht
ad primam inſtantiam verwieſen werden; Alldieweil aber der
Syndicus Piſo lange vorher Gabinium des ihm mit dem klu⸗
gen Manne vorgeworfenen Handels halber bey E. E. Rath zu
Ereutzberg injuriarum belanget, auch wegen des Facti bereits
J Zeugen

Ra
ſem
B
n
lu⸗

—
odemn

ſpecie
udicid
eſpon⸗
er⸗bro⸗

Wonn
Noit
nehr,
tDnun,
in de
lache⸗
lum m-
n bi.
derSi
1 n.
t. Es
lnbrin⸗
ſus ci⸗
gehoͤre.
Mp⸗
ttere,
btielen⸗

ithin
flca.

en, b
iation
d nicht
ber der
mn ku⸗
oth
Heeits
Zugen

SP. DCXXVII. DE REIS ABSEN T. REQIR. 7

Zeugen abhoͤren laſſen, folglich klar in die Augen faͤllt, daß der

beklagte Gabinius, um ſich in ſeiner Injurien-⸗Sache Luft, und
ſeinem Klaͤger hinwiederum ein Negotium zu machen, dem Cam⸗
mer⸗ Procuratori eben diejenige Puncte, weshalb er injuriarum
belanget iſt, zur fiſcaliſchen Klage denunciiret, und dabey ver⸗
nuthlich andere dem Syndico gehaͤßige Perſonen mit zu denun-
ciiren aufgeſprenget, oder zu Zeugen angegeben, der Cammer⸗
Procurator auch denen Denuncianten hierunter gewillfahret,
und den fiſcaliſchen Proceſs angeſtellet, gleichwohl deeſes offen⸗
bahrlich mit den Rechten, inſonderheit dem L. z. C. de Ordine ju-
diciorum und L. 10. C. de Judiciis, vermoͤge deren cauſa crimi-
nalis und cauſa civilis, wenn ſie in einander verwickelt ſeynd, nicht
vor zwey diverſe Obrigkeiten gezogen, noch in zwey unterſchie⸗
dene Proceſſe getheilet, ſondern von einer Obrigkeit unterſuchet und
entſchieden werden ſollen, ſtreitet, hiernaͤchſt der beklagte Gabinius
in dem Verhoͤre vor E. E. Rathe zu Creutzberg den Vorwurf einge⸗
ſtanden, und ſich ſeine Nothdurft, welche wohl keine andere, als
die Exceptio veritatis und deren Beweiß ſeyn kan, vorbehalten,
gleichwohl damit zur Zeit nicht eingekommen, alſo der Syndicus
Piſo in obgemeldter injurien⸗Sache E. E. Rath zu Creutzberg

den 2. Septembr. 1737. ein Schreiben uͤbergeben, und darin⸗

nen zu Ablehnung des ihm wegen des klugen Mannes gerthanen
Vorwurfs, Zeugen abzuhoren, gebethen, mithin damahlen, als
der Regierungs⸗Befehl gleichfalls den 25. Seprembr. 1737. beym
Rathhauſe eingelaufen, daſelbſt ſchon lis pendens geweſen, die⸗
ſemnach die Regierung, nachdem ihr die bisher unbekannte
Beſchaffenheit der Sache einberichtet, und die ſaͤmtliche Acta
zugeſan t worden, und ſie daraus, daß der Cammer⸗ Procu-
rator zwey Proreſſe aus einem und noch darzu in verſchiedenen
Judiciis machen, continentiam cauſarum theilen, und des
Raths zu Creutzberg Prævention uͤbergehen wollen, wahrge⸗
nom⸗

Q

*

8 MEDITAT. AD PANDECT.

nommen, hoͤchſt, vernuͤnftig und nach Vorſchrift obangefuͤhrter
Geſetze die Sache ad primam inſtantiam verwieſen; So muß
es bey ſolcher Regierungs⸗Verordnung allerdings bleiben.

VII.

Forum deprebenſionis apud Romanos ſaltem in ſulſidium lo-
cum babebat.

VIII.

Judex nempe reum abpud ſe repertum non potuit aliter punire,
quam ſi judex, ſub quo er——⁴nnen commiſſum fuerat, illum non
ſolum non requirebat, ſed & oblatum recipere
detrectabat.

IX.

Id, quod hodie propter aviditatem magiſtratuum prorſus immu-
tatum, atque requiſitio raro locum invenit.

X.

Igitur forum deprehenſionis fortius bodie, guam domicilii &
delicti, eſſe cenſetur.

Pori deprehenſionis an plane Romanis cognitum fue-
rit, ſeu, utrum rei criminum in loco, in quo nec de-
liquerant, nec habitabant, ad judicium trahi punirique
apud Romanos potuiſſent, dubitaremus merito, in unam
legem 1. C. ubi de eriminibus, & in hac verba illa: vel ubi
reperiuntur, qui rei eſſe perbibentur eriminis; haberemus.
Quæ verba tamen tam clara non funt, ut dubium omne
tollant. Acecurſius certe & Bartolus in notis ad b. L. nec
non

—
non
ur;
ſoonen
1e bo
Pümn
Hon
n ſa
ſm⸗
jego
lübit

jede

hec:
Ciurn
cerun
cipe
Poti
hibi
ils
runt
gvo⸗
n.
ln
i
hen
exe
ſn
ge
cin
4.

e
geſthrte
So n

Gium .

zuniye,
umn zor
.

ut inme-
hicilii

ttum fue.
O nee Ee.

puritie.

in unim
vel N
beremus
um omne
1. La nec
noN

SP. DCXXVII. DE REIS ABSENT. REQVIR. 9

non Grammaticus in Dec. Neap. 26. n. 9. vocem reperiun-
tur; de domicilio explicant, negantque, ſimplicem deprehen-
ſionem ſufficere, ut judex de delicto alibi commiſſo cognoſce-
re poſſit. Sed nos generalem vocem: ubi; generaliter acci-
pimus, ac ad omnes magiſtratus pertinere credimus. Id ſaltem
non negamus, forum deprehenſionis ſecundum jura Roma-
na ſaltem ſubſidiarium eſſe, ac aliter locum non habere, quam
ſi magiſtratus, ſub quo delictum commiſſum fuit, reum non

requirat. Nam ſi hic eum requirit, judex deprehenſionis ex-

hibitionem detrectare nequit, quin imo & ſponte reum offer-
re debet, L. 7. S. ult. de Accuſationilust. At enim vero omnia
hæc aliam hodie induerunt faciem, poſtquam magiſtratus ex
dinturno reatu & pœna delinquentium fruétus capere didi-
cerunt. Tunc enim, quaſi pro tuenda jurisdiétione, ſibila prin-

cipe data, ac ſic auctoritatem publicam privatæ utilitati, cui

petiſſimum inhiant, prætexentes, difficiliores primum in ex-
hibitione eſſe, deinde illam aperte recuſare, & rogati, ſibi
ipſis pœnam delinquentium curæ futuram, reſpondere cepe-
runt. Tunc in fora noſtra invectum eſt illud proverbium,
quod hodie tantopere crepatur: Remißſiones delinquentium
non ſunt amplius neceſitatis, ſad urbanitatis. Quam regu-
lam uſus fori adeo ſtabilivit, ut ab ea recedi non poſſit.
Quare & nos illam & in judicando & in reſpondendo ſe-
quimur, atque ex ea porro concludimus; forum depre-
henſionis fortius eſſe foro delicti & domicilii. Hoc ipſum
exemplo illuſtrabimus: Erat in præfectura quadam lex, ut
ſinguli pagi ſumptus n reorum ſuorum cuſtodiam, interro-
gationem, convictionem, torturam, coërcitionem & ſuppli-
cium factos, ſiquidem rei ipfi ſolvendo non eſſent, ferrent.
Accidit vero, ut Cajus, ex pago A oriundus, in pago B delin-
queret, & fugiens in Pago C reperiretur, retractusque
Tom. X. B ex

190 MEDITAT. AD PANDECT.

ex fuga præfecturæ ſiſteretur. Quo poſt diuturnum judi-
cium tandem punito, tres iſti pagi, domicilii, delicti com-
miſſi & deprehenſionis, de ſumptibus inter ſe contendere
ac diſputare ceperunt. Ego conſultus menſe Septembri
anni 1738. pagum C. ex iis, quas memoravi, rationibus,
damnavi: Dieweil ein Delinquent durch die Deprehenſion ding⸗
pflichtig gemacht wird, und eine Prævention geſchiehet, folglich
ſodann weder der locus delicti commiſſi, noch domicilii, in
weitere Betrachtung kommt, ſo traͤget bey Cajo die Landſchaft, und

bey der Weidelin die Stadt Erla die Unkoſten.
XI.

KRemiſzo delinguentium ad locum delicti arbhitrarig guidem
moribus Germanorkin facta,

XII.

ſed tunce tamen adbac bodie neceſſaria eſt, gquum judex delin-
7gentem ſucæ jurisdictioni quomodocungque, vel per
adprebenſionem, vel per citationem, vel ber
interrogationem, obnoxiunm fecit.

XIII.

Atque boc caſu judex domicilii, ſi remiſſionem detrectat,
per ſuperiorem in ordinem redigitur.

Neteſtren delinquentium ad forum delicti remiſſionem
ſaluberrimam, igitur moribus hodiernis non recte ſub-
latam, & arbitrariam factam eſſe, dixi in ſpecimine LXXIV
medit. 6. Sed ſublatam eſſe, dubitare non poſſumus, Ppoſt-
quam lex Saxonica in den Landes⸗ Erleedigungen anni
1661. zit. Juſtitien- Sachen §. 45. hunc fori uſum & teſtatur

&

—
m judi.
W com.
Mendere
ptembri
lonidg
lon ding⸗
Klit
Gft, und

uilen

x delis.
ber

rieh,

ſionem
Le ſub⸗
XXMV
5 poſt.
n onni
eſtatur

SP. DoKKVII. DE REIS ABSENT. . 11

1;;

tum, ut reum ad forum delicti remittat, Beligar, negat.
Additur tamen ibidem egregia, & non Saxonico ſolum, ſed
etiam communi & naturali quoque juri conveniens exceptio,
niſi ſcilicet delinquens in loco delicti vel deprehenſus, vel ex
alio capite ejus magiſtratus jurisdictioni obnoxius factus ſit:
Wenn er nicht uͤber die Verbrechung ergriffen und angehal⸗
ten wird, oder ſich ſonſten des Orts dingpflichtig gemachet.

Quidquid ergo præœventionem operatur, hoc quoque judi-

cem, ut reum alteri judici requirenti exhibeat, obligat. Suf-
ficit citatio reo in loco delicti inſinuata, magis autem, ſi is
jam ad crimen fſibi objectum in judicio reſpondit, deinde ve-
ro domicilium mutavit. Poteſt tunc judex prior Poſtiorem,

ſub quo reus nunc habitat, ut eum ſuæ jurisdictioni obnoxium

ſibi ſiſtat, requirere, ac officium hoc detrectantem apud judi-
cem ſuperiorem de denegata juſtitia accuſare. Sic Scabini
Vitembergenſes menſe Februario anni clo lo CCXXXVII. re-
ſponderunt: Es wird wider der Suſannen Großin jetzige Obrig⸗
keit, um daß ſie auf die an ſie ergangene Requiſitiones die der an⸗
dern unter eben dem Landes⸗Herrn geſeſſenen Obrigkeit ſchuldige
Huͤlfe nicht geleiſtet, bey dem gemeinſchaftlichen hoͤherem Richter
Beſchwerde gefuͤhret, und, daß dieſelbe, ſowohl der Requiſition
ein Gnuͤge zu thun, als die durch die bisherige Weigerung ver⸗

urſachte Unkoſten zu erſtatten, gezwungen werde, angeſuchet.

XIV.

Ahſens reus, priusquam damnetur, in criminibus gravioribus
publice per edictum citandus eſt, nec ſuſicit citatio ad
domum;

B 2 XV.

12 MEDITAT. AD PANDECT.
XV.

gquæ tamen ſufficit in eriminibus levioribus, quorum pœna ſaltem
muléta vel carcer futura eſt. .

A¹ reos criminum abſentes ex fuga retrahendos, poſt-
quam perſequutio inutiliter tentata eſt, nullum alind
remedium, quam ediéctalem citationem, eſſe, ait Ludovici in
der Einleitung zum peinlichen Proceß cap. 3. §. 6. Sed cir-
cumſpiciendum eſt probe, annon vere aliud remedium non
ſuperſit. Nam edictalis citatio maculat quodammodo exiſti-

mationem citati, tanquam vagabundi, ut Specimine AXXII.

de Vitioſa citatione medit. y. dixi, præterea ſumptuoſa eſt,
ac onerat magiſtratum, igitur in ſubſidium ſaltem, quum
ſcilicet nulla alia via citandi apparet, adhiberi poteſt, cap.
10. X. de Dolo & Contumacia, Clement. t. de Judiciis, Cle-
ment. un. de Foro compet. Quas difficultates, dum vidit Geor-
gius Keyſer, in der Anweiſung zum Achts Proceß p. 49, etiam
citationi ad domum locum facit, non tamen clare ſatis lo-
quitur. Ego ſic ſentio: Si crimen, ob quod reum abſentem
damnari oportet, atrocius eſt, ac vel ultimum ſupplicium,
vel fuſtium ictum, vel ſaltem relegationem meretur, qualia
delicta Inquiſitions- maͤßig appellantur, edictali citatione ab-
ſolute opus eſt, quoniam in re tam gravi omnia tentari opor-
tet, quæ ad reum plene convincendum, & adimendas ei ex-
cuſationes, ae diſpellendam ignorantiam, quavis ratione fa-
ciunt. At in levioribus criminibus illam generalem regu-
lam ex Movella 69. cap. I. §. I. judex ante oculos habere de-
bet, ut ne plures expenſas fieri patiatur, quam rei æſtima-
tio eſt. Accedit, quod cognitio criminum leviorum ad jurisdi-
Rionem inferiorem ſeu civilem pertineat, atque adeo modus
etiam procedendi civilis in iis locum inveniat. Sic igitur menſe
Iulio

4

+—

D

—

,ſalten

8) poſt.
Im dind
lviefig

dech cir.

um non
lo exiſi.
XXXYII.
tuola elk,
n, Quum
eſt, ach.
ein, Cl⸗
Git Ceo⸗

69, etian

(ais 10.
ablentem
pplicium,
on gviln

tione ꝛ5h.
tariopott
das ei e..

atione ſr
em regl⸗
ubere de⸗
ei Eeſtim.
ad nili⸗
leo nolis

iurnell.

Iui⸗

Sp. DCXXVII. DE REIS ABSENT. REQVIR. r12

Julio anni 1735. reſponderunt Scabini Vitembergenſes: Daß
jetzt gedachter Pommer zur Vernehmung uͤber den ihm beyge⸗
meſſenen Diebſtahl der beyden Bienen⸗Stoͤcke ſub peœena confeſſi
& convicti vorzuladen, und die Ladung, da ſie weder ihm noch
jemanden der Seinigen inſinuiret werden koͤnnte, nach Vorſchrift
der Erl. Proceſs-Oronung Tir. 4. §. 2. an die Stuben⸗ oder Haus⸗
thuͤre anzunageln. Da er nun ungehorſamlich auſſenbleibet, wird
er pro confeſſo und convicto geachtet, und, ſo bald man ſich
ſeiner Perſon bemaͤchtigen kan, ſeiner Beſtrafung halber anderweit
rechtlich erkannt, inzwiſchen ſein hinterlaſſenes Vermogen zu Be⸗
zalung der dem Beſtohlnen zugefuͤgten Schaͤden auch verur⸗

ſachten gerichtlichen und auſſergerichtlichen Unkoſten angewen⸗

XVI.
Antequam reo eriminis atrocioris ſalvus conductus datur,

omnia, ut e fuga retrabatur & in cuſtodiam mittatur,
tentanda ſunt.

XVII.
Inprimis ſequeſtranda ejus bona ſunt,
XVIII.

ex quibus judexæ ſumptus ad cauſæ cognitionem E&& rei perſequu-
tionem neceſſarios juſte ſumit.

Juberrimen pro ſiſtenda locupletum maleficorum fuga re-
) medium ſuggeretur in articalo Carolino 206, ſequeſtrum
nempe bonorum, quod hodie rarius adhibetur, & ab ali-
quibus apud Julium Clarum lib. 5. d. Kn. quæſt. 44. n. 2,
nec non ab Hubero in prælect. adi tit. æ. de Requirendis vel

abſentibus plane deſuetudine obumbratum creditur. Sed
B 3 quod

14 MEDITAT. AD PANDECT.

quod non abrogatum, & maxime tamen utile eſt, cur ſtare
pProhibeatur. Cauſa iſtius rarioris uſus eſt nimia magiſtra-
tuum in dando commeatu, ſeu ut vulgo dicitur, ſalvo con-
ductu, facilitas. Nunquam ille in criminibus atrocioribus
indulgendus eſt, quamdiu ſpes, reum ex fuga retrahendi
& in cuſtodiam mittendi, ſupereſt. Donec hæc ſupereſt,
judicem enixe omnia, ut fugitivum capiat, facere & inprimis,
annot atis ſequeſtratisque bonis, ſubſidia fugæ adimere,
ac tunc demum, quum nec ſic quidquam proficit, ſal-
vum conductum concedere oportet. Ita Cti Vitembergen-
ſes menſe Junio anni 1740. reſponderunt: Daß vor allen Din⸗
gen dem durch ſo viel eydliche Zeugen beſchuldigten Anſtifter und
Urheber, eines inſonderheit aus Zuſa nmenhaltung der Umſtaͤnde
fol. 12 und 13. hervorſcheinenden Meuchel⸗Mordes, Hans Carin
von Heinsdorf, moͤglichſten Fleiſſes nachzutrachten, und er zur ge⸗
faͤnglichen Haft zu bringen, anbey durch Inhibition, oder durch

Sequeſtration ſeiner Guͤter zu hindern, daß ihm daraus zu Be⸗

huf ſeiner Flucht nichts zukomme. Daferne jedoch dieſes alles
nichts fruchtet, ſo wird ihm das gebetene freye ſichere Geleite ſo lan⸗
ge, bis etwas peinliches erkannt, gegen Beſtellung eines Vorſtan⸗
des. von ein tauſend Thalern billig ertheilet, und er immittelſt zum
Vorſchuſſe der noͤthigen Unkoſten angeha ten. In quo reſponſo
id forſan mirum videbitur nonnullis, quod judici poteſtatem,
ſumpfus ad cauſæ cognitionem neceflarios ex rei nondum
auditi nec condemnati bonis ſumendi, dedimus, quod ta-
men Carolus E. in fine articuli 206. interdixiſſe videtur ver-

bis: und ſollen auch die Richter und Obrigkeit, zu ihrem
