faciat. Verum ſeeundum jura civilia ſine hac inhibitione
jam per ſolam adpellationem ligatæ ſunt judicis inferioris
manus, L. ux. pr. & S. I. Wibil innovari. Quæ lex & in
Saxonia noſtra ſtricte ſervatur. Principes tamen Germaniæ,
ut ſupra dixi, quia provocationes ad ſumma Imperii tri-
bunalia territoriali ſuæ poteſtati multum obeſſe credunt,
prius ſibi manus ligari non exiſtimant, quam inhibitionem
acceperint. Et videtur iis hac in parte adſtipulari KReceſſus
Imperii æanuni 1654. . (9. Tunc autem, quum a ſummo tri-
bunali receptam eſſe adpellationem certo conſtat, mora,
quam tribunal illud in decernenda inhibitione forſan ne-
Git, adpellatori nocere haud debet, & ipſfa illa ſcientia,
receptam eſſe adpellationem, etiam Ordinibus Imperii no-
ftri manus ligat. Sic [Cti Helmſtadienſes menſe Octobri
anni

Hri

o
l
Dne
dis
n
nin,
tni.
int,

SP. DCL-V. DE POT. JVD. INFER. CIRCA. ADPELL. 0%

anni 1714. reſponderunr: Daß die eingewandte Adpellation
noch zur Zeit vor deſert nicht zu achten, und Beklagter ſich
vor hieſigem Gerichte weiter einzulaſſen nicht ſchuldig, es koͤnnte
denn Klaͤgerin, daß der ad Acta gebrachte Extractus Protocol-
li falſch ſey, gebuͤhrend beybringen; damit wuͤrde ſie billig zuge⸗
laſſen. V. R. W. Rat. Decid. Es wendet zwar Klaͤgerin un⸗
terſchiedene Urſachen vor, weßhalben die von denen Beklagten
interponirte Adpellation zu verwerfen ſey. Sie will eine De-
ſertion daraus erzwingen, daß deren Introduction nicht gebuͤh⸗
rend beſcheiniget ſey, indem der von Beklagtem beygelegte Ex-
tract aus dem Reichs⸗Hofraths⸗Protocolle erdichtet ſeyn koͤn⸗
ne, zudem, wenn ſolcher gleich richtig, weiter nichts daraus er⸗
helle, als daß Bekiagte prorogationem fatalium geſuchet, wie
es denn auch an denen gel ührenden Inhibitorialibus ermange⸗
le. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey die von Be⸗
klagtem eingewandte Adpellation vor deſert zu erklaͤren. All⸗
diewei aber der von dem Reichs⸗Hofraths⸗Protonotario un⸗
terſchriebene Extract ſo lange præſumtionem veritatis und in-
tegritatis vor ſich hat, bis Klaͤgerin, daß ſelbiger falſch und
umergeſchoben, gebuͤhrend beybringet, aus dieſem Extracte aber
klar erſcheinet, daß der Reichs⸗Hofrath die Adpellation ange⸗
nommen, in welchem Falle dem Unter⸗Gerichte nicht mehr frey
ſtehet, die Admiſſibilitatem zu unterſuchen, da der Judex ſu-
Perior die Adpellation bereits vor zulaͤßig erkannt, und dem
inferiori die Haͤnde gebunden; hiernaͤchſt die Cognitio de de-
ſertione adpellationis ob neglectum fatale introductionis
ebenfalls nicht dem Unter⸗ſondern dem Ober⸗Richter zukommt,
L. un. §. 1. MWibil innovari edpellatione, BRVNNEMANN. in
Proceſſa civili e. 28. u. 98. Jeq. BEROER in Oeconomia Juris
lib. 4. tit, 28. §. 6. p. 1142, uͤberdies daraus, daß die Inhibi-
toriales noch nicht erfolget, keine Deſertion zu ſchlieſen iſt, in⸗
dem

04 AMEDITAT. AD PANDECT.

2

dem ein Adpellant ſeiner Schuldigkeit ein Gnuͤgen thut, wenn
er bey der Introduétion darum anſuchet, deßhalben aber, daß
er ſolche nicht ſofort erhaͤlt, keiner Deſertion zu beſchuldigen
iſt, endlich die don Adpellanten geſuchte Prorogatio Fata-
lium, da der Reichs⸗Hofrath ſelbige angenommen und nicht
abgeſchlagen, pro conceſſa gehalten wird; So ſeynd wir, im⸗
maſſen in Uunſerem Urthel enthalten, zu ſprechen bewogen worden.

XXXVII.

Judex ne tunc quidem, quum jura Romanum & canonicum
id permittunt, adpellationem negligere poteſt.

XXXVIII.

Itaque & adpellatio a fribus conformibus ſententiis inter-
poſita recipienda eft.

ruſtra ſibi blandiuntur magiſtratus, qui, dum provoca-
tiones a ſententüs ſuis rejiciunt ac ultra procedunt,
ſe legum præſidio tutos fore ſperant. Plurimi fſcilicet
ſunt caſus, quibus leges judici repellere adpellatorem &
negligere adpellationem permittunt, ut, ſi inſignis latro,
L. 16. de Adpellationibus, raptor, L. un. pr. in ne C. de

Raptu virginum, maleficus convictus ſimul & confeſſus,

L. 2. C. quorum adpell non recip. contumax, L. I. C. eodem,

adpellant, ſi ab interloquutione, L. 36. C. de Adpellationi-

us, ſi in poſſeſſorio ſummariiſſimo, L. un. . Si de mo-
mentanea poſſeſſione, ſi ab exſequutione, L. 21. C. de Ad-
bellationibus, ſi a tribus conformibus entemiis, L. un. C.
MWe liceat in una eademque cauſa, adpelletur, &c. Et hoc
olim

— G2 — „ cn

=

Sp. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELL jof

olim quidem ſic erat. At hodie creditur, principis faſti-
gium & ſanctitatem nominis, quod provocans adpellavit,
violari, niſi judex, hoc audito, quaſi ad Meduiæ vultum
obrigeat, &
Gorgone conſpecta ſaxo conereſcat oborto.
Itaque nulla ex iſtis legibus eum contra pœnas in neglectio-

nem adpellationis ſancitas tuebitur. Quod inprimis ad
L. un. C. We liceat in una eademque cauſa attinet, eſt qui-

dem illa æquiſſima, & in c. 65. X. de Adpellat, confirmata,
atque adeo digna, quæ ufu ſervaretur. At ſervatur nulli-
bi, præterquam in principatu Halberſtadienſi, de quo hanc
teſtificationem nuper in actis repperi: Nachdem bey uns
Koͤnigl. Preußiſchen Stadthalter und zur Regierung des Fuͤr⸗
ſtenthums Halberſtadt verordneten Præſidenten, Directori, vi-
ce-Directori und Raͤthen ꝛc. Johann Friedrich Gruͤthmann zu
Ellrich gebuͤhrende Anſuchung gethan, ihm ein beglaubtes Zeug⸗
niß zu ertheilen, wie bey hieſiger Regierung gebraͤuchlich und her⸗
gebracht, daß contra tres conformes ſententias in una ea-
demque cauſa fein remedium ſuſpenſivum ſtatt finde, und

dann dieſes der Obſervanz allhier gemaͤß. Als wird ihm darob

dieſes Atteſtatum zu Steuer der Wahrheit ertheilet. Urkundlich
mit dem allhieſigem Canzeley⸗Siegel bedrucket. Halberſtadt,
den 6. Mart. 1713. At de reliqua Germania ſic reſponde-
runt [Cti Helmſtadienſes menſe Septembri anni 1716: Ob⸗

wohl Beklagter bereits drey einſtimmige Urthel wider ſich hatt

folglich es das Anſehen gewinnet, ob ſtehe ſeiner von neuen einge⸗
wandten Leuterung der Lex un. C. We liceat in una eademque
cauſa, ingleichen das jus canonicum in c. 39. & 65. NX. de
Adpellat. im Wege; So bezeugen dennoch bewehrte Rechts⸗Leh⸗
rer, daß dieſe Jura weder in der Reichs⸗Cammer, teſte BRVN-
Zom. A. 888 NEM.

F06 MEDITAT. AD PANDECT.

NEM. ad L. un. C. We liceat in una eademque cauſa; noch in
andern Judiciis Teutſchlandes recipirt ſeynd; BERGER in Ceco-
nomia juris l. 4. tit. 28. §. 4. n. 5. p. 11363 wannenhero wir
die Leuterung vor zulaͤßig gehalten. Similiter ICti Vitember-
genſes menſe Decembri anni 1741, hoc colore uſi, quod il-
la lex un. ad tres ſententias in uno judicio laras fit reſtrin-
genda: Dieweil das Principium juris, daß die Remedia ſu⸗
ſpenſiva laͤnger nicht ſtatt haͤtten, als bis 3 Conformes vorhan⸗

den, bloß von dem Caſu zu verſtehen, wenn die Inſtanz

nicht veraͤndert wird, gegenwaͤrtig aber man in der Adpellations-
Inſtanz verſiret, und alſo wider den Beſcheid eine Leuterung gar
wohl verſtattet werden kan, BERGER in Elect. Diſc. For. TLit. 35.
Obſ. 3. p. 948. Verum iſtum colorem titulus ipſe abſtergit

verbis: Me liceat in una eademque cauſa tertio provocare, vel

poſt duas ſententias judicum, quas dennitio præfectorum robo-

raverit, eas retratiare. Itaque fimplicius dicas, tituli hu-

jus uſum hodie non ſupereſſe.

XXXIX.
Judex ejus provorationem, qui beneficio adpellationis in futurum
renunciavit, jure communi negligere poteſt, in Saxonia
non poteſt.
nterpoſitæ adpellationi renunciari poſſe, dubium non eſt.
vide MaARTINI Commentarium forenſem tit. 20. F. I.
. 361. 774. At ſolent creditores debitores ſuos ſubinde
adigere, ut beneficio adpellationis in futurum renuncient;
quin ipſe magiſtratus hoc nonnunquam facit, dum forte
aliquid concedit, quod alias non conceſſiſſet, ut, ſi leute-

rationem, quam rejecturus erat, admittat, ſub pacto, ut

leuterans poteſtate adpellandi ſe abdicet. Irritum videri

pore-

„„ — — ——

6

1

de
n

rte

te⸗

ii
le⸗

SP. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELL. je7

poterat hoc pactum, quoniam jus publicum privatorum
pactis mutari non poteſt, L. 38. de Pactis, & poteſt quid
ſfupervenire, de quo renuncians non cogitavit, & cui adeo

renunciare non potuit, L. 8. de Hereditatis petitione. Ve-

rumtamen jura noſtra hujusmodi pactum probant, ac ſer-
vari jubent in L. I. §. 3. A quibus adpellari & L. ult. §. ult.
C. de Temp. adpell. Quidquid autem de jure communi ſit,
Saxones iſta pacta, quæ ſupremæ principis poteſtati limi-

tes ponere videntur, non tolerant, ſed judicem, ut ejus

quoque, qui adpellationi in futurum renunciavit, adpella-
tionem recipiat; ac de ea ad principem referat, obligant.
. )

XL.
In debitis liquidis adpellationes non audiantur,
E x
XLI.
qualia tamen non ſunt, quæ aliquod ſaltem veriſimile du-
bium babent.

XLII.
Sed principes Germaniæ provocationes etiam in debitis indubiis
ad ſe faétas a magiſtratu inferiore rejici non patiuntur,

XLIII.
« plerasque eauſas, quoad ſumma Germaniæ tribunalia nons
adpellabiles, quod ad ſua judicia pro adpellabilibus
reputant.
bſtinendum prorſus eſt ſecundum L. 4. C. Quorum ad-
pellationes non vecip. ab adpellatione, quoties publici
vel etiam privati, dummodo evidentis arque convicéti red-
bibitio debiti flagitatur. Itaque recte regulam facimus:
8388 2 in

508 MEDITAT. AD PANDECT.

In debitis liquidis adpellationes non admittuntur. Quæ re-

gula in ſummis Germaniæ tribunalibus obſervanda eſt. Etſi

enim Keceſſus Imperii anni 1654. H 107. eam ſaltem ad cam-
bia reſtringere videatur, unius tamen poſitio, ut cum phi-
loſophis loquar, non eſt alterius excluſio. Dicendum nem-
pe eſt generaliter cum BIvMIO Proceſſ. cam. tit. 46. n. 4. &
Jo. SAMUELE STRYKIO de Cauſis ad Cameram Imperii non ad-
pellabilibus cap. 2. S. 2. Cameram non recipere eas adpellationes,
quæ de jure communi Romano-Cæſareo probibitæ ſunt. Ve-
rum duo hic monenda ſunt, primo: debitum tam evidens
eſſe debere, ut dubium nullum prorſus habeat. Ergo ſi
reus exceptionem qualemcunque ſaltem aliquo modo pro-
babilem opponat, adpellatio ejus audienda eſt. Et ita Cti
Helmſtadienſes menſe Septembri anni 1727. reſponderunt:
Daß geſtalten Sachen nach der Adpellation zu deferiren ſey.
V. R. W. Rat. Decid. Cs iſt Beklagter aus einer von ihm
ausgeſtellten Obligation verdammet worden, und hat dagegen
adpelliret. Nun iſt zwar ſowohl in den gemeinen Rechten ver⸗
ſehen, daß in klaren Schuld⸗Sachen keine Adpellation ſtatt fin⸗
den ſolle, L. 4. C. Quorum adpellationes non recipiuntur, als
inſonderheit in dem Fuͤrſtlichem Erb⸗Vertrage mit der Stadt
Strahlſund enthalten, daß in allen und jeden Sachen, allda
klare Verſchreibungen, nicht adpelliret werden koͤnne. Alldie⸗
weil aber der obangefuͤhrte Lex 4. von unzweifelhaften Schulden
handelt, auch der Erb⸗Vertrag eben dergleichen Præſupponi-
ret, hingegen die allhier von Beklagtem vorgeſchuͤtzte Exceptio

compenſationis in Anſehung der abgelaufenen langen Zeit, und

der inzwiſchen vorgefallenen Berechnungen uͤberaus wahrſchein⸗
lich iſt, arg. L. 26. de Probationibus, und durch die beygelegte
Briefe und andere Umſtaͤnde noch mehr beſtaͤrket wird, folglich
die

.

letn⸗

1l.

Cnen

Gens
9 1

Cti

= 2

SP. DCLV DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPELI. j05

die Obligation eine klare Verſchreibung zu ſeyn aufhoͤret, hier⸗

naͤchſt MevIvs P. I. Dec. 145, und MARTINI in Commentario
Jorenſi⸗ zit. 10. 5. 6. num. 408. bezeugen, daß auch ab executio-
ne, wenn dabey die Exceptio compenſationis nicht attendi-
ret wuͤrde, adpelliret werden koͤnne; So haben wir der einge⸗
wandten Adpellation billig deferiret. Deinde principes Ger-
maniæ noſtræ in adpellationibus admittendis obſervantiam
ſummorum Imperii tribunalium non per omnia ſequuntur,
nec civibus ſuis ac provinciarum ſuarum ordinibus eandem
libertatem, quam ipfi ſibi ratione Cæſaris & Imperii attri-
buunt, permittunt. Certe in Saxonia noſtra judex, qui
debitorem ex debito liquidiſſimo ac prorſus indubio dam-
natum, & ſine ulla cauſa adpellantem, non audiret, tan-
quam majeſtatis violatæ reus pœnas daret.

XLIV.

In cauſis contrilutionum & publicarum funtctionum, quæ ali-
quod veriſimile dubium habent, adpellationes a judice infe-
riore rejici non debent,

XLV.
ne tunce quidem, quum a mandato principis adpellatær.

X eritas prioris theſeos ex ipfſis legis ult. C. Quorum ad-
pellat. non recip. quæ in cauſis publicarum functionum
adpellationes vetat, verbis; qui aperte manifeſteque convicti
ſunt; adparet Adde L. 18. C. de Adpellat. Quum igitur

princeps privilegium immunitatis a patre ſuo venditum re-

vocaret, & tributa, non futura ſolum, ſed etiam præteri.
ta, exigi juberet, judex, cui princeps exactionem manda-
SS S 3 verat,

710 MEDITAT. AD PANDECT.]

eaen

Verat, interjectam adpellationem aut potius ſupplicationem

admittere, ac exſequutionem tantiſper differre neceſſum
habebat. Sic [Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni
171: reſponderunt: Haben Fuͤrſtl. Durchl. in Modena zu der
Zeit, da ſie noch Prinz und Inhaber des Amtes Ackerßleben
geweſen, die vor Banckendorf gelegene Aecker, gegen Bezahlung
1600 Thaler, von allen Landes⸗Beſchwerden befreyet. Nach⸗
dem aber vorige Fuͤrſtl. Durchl. verſtorben, weigern ſichl jetzige
Fürſtl. Durchl. das von Dero Herrn Vater ertheilte Privilegium
zu erneuern, und wollen von beſagtem Acker nicht allein in Zu⸗
kunft, ſondern auch von verwichenen Zeiten die Contribution
bezahlet haben. Entſtehet alſo die Frage: Ob das Remedium
fupplicationis wider das ergangene Fuͤrſtl. Reſcript zulaͤßig ſey.
Nun wird zwar darwider eingewendet, daß in Contributionsé⸗
Sachen, ingleichen wider Landes⸗herrliche Deciſiva, keine Re-
media fuſpenſiva ſtatt finden; uͤberdieß wider den Sr. Fuͤrſtl.
Durchl. ſchuldigen Reſpect laufen wuͤrde, wenn ſich die Regie⸗

rung, da Euͤrſtl. Durchl. bereits ſelbſt geſprochen, in inſtantia

ſupplicationis einiges Erkenntnuͤſſes anmaſſen ſollte, und ge⸗

winnet es demnach das Anſehen, ob ſey die eingewandte Suppli-

cation von rechtswegen abgewieſen worden; Weilen aber in Con⸗
tributions⸗Sachen die Remedia ſuſpenſiva nicht gaͤnzlich ver⸗
boten, ſondern vielmehr alsdenn, wenn die Sache zweifelhaft
und der Schuldner nicht gaͤnzlich convincirt iſt, zugelaſſen wer⸗
den, L. ult. C. Quorum adpell. non recip. L. 18. C. de Adpel-

lat. BRVNNEM. ad L. 4. C. Quorum adpellat. non recip. u. 1,

ferner dergleichen Remedia auch wider Fuͤrſtl. und Koͤnigl. Re-

ſcripta und Decreta, wenn zumahl ſolche ad relationem judi-
cum inferiorum ohne ſattſamer cauſæ cognitionis abgefaſſet
werden, ſtatt finden, L. 1. pr. quando adpellandum ſit, can.
2 29

Sp. DCLV. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPELL. gr

29. §. 9. Cauſ. II. g. 6. KLOck de Contributionibus c. 3. T. 99.⸗
ſfeqqg. zu geſchweigen, daß die Supplieation in allen Faͤllen, in wel⸗
chen ſonſt ob judicis excellentiam zu adpelliren verboten iſt,

angenommen werden muß, Krocx. d. I. n. 106. im uͤbrigen Fuͤrſtl.

Durchl. nicht ungnaͤdig nehmen koͤnnen, wenn in gegenwaͤrtiger
Sache der ordentliche Weg Rechtens in Acht genommen wird?
So iſt das Remedium ſupplicationis allhier allerdings zulaͤßig.

XLVI.
Periculum in mora uon ſußicit, ut judex inferior adpellationem
rejicere poſſit,
XLVII.
erſi ex dilatione privato damnum maximum immineat.

XLVIII.
Periculum zamen reipublicæ ex dilatione imminens ſuficit,

XLIX.
non aliter vero, quam ſi grave, manifeſtum && irrepara-
bile ſit.

TL L. 7. pr. de Adpellationibus recipiendis non permittitur
I adpellare, ſi res dilationem non recipiat. Hæc lex ni-
mis generaliter loquitur, & poſſet ex ea judex inferior
plerasque adpellationes rejicere. Pauciſſimæ enim ſunt,
quibus periculum in mora non ineſt, ſeu ex quarum rece-
ptione non aliquod detrimentum in adverſarium, contra
quem adpellatur, redundat. Itaque uſus fori iſtam legem
jam diu temperavit, & ex tribus, quæ in illa ſubjiciuntur,
exem-

512 MEDITAT. AD PANDECT.
—

exemplis unum ſaltem recepit. Scilicet ut res dilationem
non recipere dici poſſit, reipublicæ ſalus ac utilitas in ea ver-
ti debet. Privata non ſufficit. Etſi enim adverſario ex dila-
tione cauſæ grave & irreparabile damnum immineat, ego

tamen judici auctor non ero, ut adpellationem propterea in-

conſulto principe rejiciat. Igitur ſi quis, ne vel teſtamentum
aperiatur, neve ſeriptus heres in poſſeſſionem inducatur,
quæ duo exempla regulæ legis illius 7. adduntur, adpellet,
hodie admitti adpellationes, differri exſequutionem & re-
ferri ad principem oportebit. Veniebat nuper ad me, Conſi-
ſtorii directorem, puella ejulans cum patre, ſeque in poſte-
rum diem nuptias paraſſe, hoſpites invitaſſe, pecora mactaſ-
ſe, impenſam centum thalerorum feciſſe, at nunc hominem
ex infima plebe, egenum & fere mendicum, intercedere &
contra celebrationem nuptiarum ad Conſiſtorium, &, ſi hoc
adpellationem non recipiat, ad principem provocare, dice-
bat, perque Deum & ſacra orabat, ne admittendo provoca-
tionem exiſtimationi & patrimonio ſuo damnum, cui repa-
rando adpellator impar eſſet, inferri pateremur. Vera hæc

erant omnia, & cauſa intercedendi legitima nulla adpare-

bat. Rejecit ergo Confiſtorium adpellationem ad ſe factam,
alteram vero ad principem rejicere auſum non eſt, ſed li-
teras refutatorias dedit, quibus motus princeps & ipſe
adpellationem cum indignatione rejecit. Interea autem
corruptæ fuerant dapes, &, quod maximum, ſponſus ſu-
ſpicionem, neſcio quam ex interceſſione hauſerat, ac ter-
giverſari primum, dein aperte nuptias detrectare cepit,
tandemque tot malis adflicta ſponſa mœrore contabuit.
Aliud dicendum foret, ſi ipſa respublica ex dilatione da-
mnum periculumve metuat, quo tertium legis 7. exem-
plum, ſi quis nempe adpellet, ne frumentum in uſum
mili-

nen
Ver.
Gila.
er
erin
enn
eun
elle,
.
vonl.
olte.
af-
nem
re
Ahoe
ce.
et⸗
en⸗
hee
ae⸗
Cm
li.

iple⸗

emn
(o⸗
tel⸗
epl
Put
Nen.
Uuun
Nll⸗

SP. DCLV. DE POT. JVD. INFER. CIRCA AbPPELT. — 5I3

militum i in annonæ ſubſidia contrahatur, pertinet. Verum-
tamen & hic temperamentum adhibendum eſt, ne judex li-
centius vagetur & ſub boni publici obtentn, qui facile in-
venitur, adpellatores repellat. Damnum videlicet, quod res-
pPublica metuit, & grave, & manifeſtum, & irreparabile eſſe
debet, ut judex inferior propterea adpellationem negligere
queat. Nec ſine lege loquor. Vide cap. 7 X. de Adpella-
tionibus. Provocarat in eo quis a ſententia ſuper confirmatio-
ne alicujus electi ſacerdotis lata. Fatetur pontifez, hic ex
dilatione periculum imminere, quod gregi dominico diu de-
ſit cura paſtoris. Neque tame- Propterea judici inferiori,
adpellationem rejicere, ſed ſaltem iuperiori, ad quem adpel-
latum fuerat, tempora adgellationum moderari, ſive coarcta-
re permittit. Reparabile enim & modicum eſt damnum,
quod ex defectu ſacerdotis plebs ſentit, quum defectus iſte
ſoleat debeatque per vicinos ſacerdotes ſuppleri. Sed dabo
exempla adpellationum juſte negleéctarum. Lanio carnes vi-
tioſas & morbidas in macellum importat. Supervenit magi-
ſtratus & illas, lanione nequidquam contradicente & adpel-
lante, aufert. Ac probarunt hoc magiſtratus factum JCti
Helmſtadienſes menſe Januario anni 12138: Beklagte haben
daran nicht unrecht gehandelt, daß ſie dem Klaͤger ſein verdaͤchti⸗
ges Fleiſch weggenommen, und ſich an die contea utilitatem pu-
blicam eingewandte Adpellation nicht gekehret. Aliud exem-
plum magis memorabile vide in Specimine 631. de Ohicio ju-
dicis circa tormenta, medit 19. Omnium optimum vero reperi-
tur in L. 6. & 9 de Injuſto, rupto, verbis: Tametſi provocatio-
nis, vel ejus, pro guo provecatur, adpellatio non fuerit re-
cepta: pœna tamen ſuſtinenda eſt, quoad princebs reſeripſe-
rit ad literas præſides, & libellum rei cum literis miſſum:
niſi forte latro manifeſtus, vel ſeditio prærupta, factioque
Tom. X. Ttt cruen-

SI4 MEDITAT. AD PANDECT.

cruenta, vel alia juſta cauſa, quam mox præſes literis excuſa-
vit, moram non recipiant: non pœnæ feſtinatione, ſed præve-
niendi periculi cauſaz tunc enim punire permittitur, deinde
ſeribere. Pertinet & huc die Chur⸗ Saͤchſiſche Feuer⸗Ord⸗
nung vom Jahre 1719, adpellationibus a decretis magiſtra-
tuum de igne cuſtodiendo interpoſitis vis ſuſpenſiva dene-
gatur.

L.

Judex inferior adpellationes & leuterationes in poſſeſſorio ſum-
mariiſſimo vecipere nec poteſt nec debet.

Li.

Sed in Electoratu Saxoniæ adpellationes, non a judice inferiore,
ſed ſuperiore, rejiciendæ ſunt, atque adeo ille ſententiam
ſuam exſequi nequit.
LII.
Utrumque tamen jus ad ſolum poſſeſſorium ſummariiſſimum, non

vero ad remedia adipiſcendæ & recuperandæ poſſißſtonis,
pertinet.

LIII.
Igitur in actione ex L. ult. C. de Ediéto D. Hadr. tol!. in actione
ſpolii, in interdicto unde vi &. & adpellationes & leute-
rationes recipiuntur.

uum de poſſeſſione & ejus momento judicatum fuit, et-
ſi adpellatio interponatur, tamen latam ſententiam ſor-
tiri effectum, atque adeo judicem inferiorem adpellationem

recipere, quamvis velit, non poſſe, ſuluberrime conſtitu-

tum eſt in L. un. C. S de momentanea poſſeſione fuerit adpel-
latum.

—
ſ.
æde.
leinde
Ord⸗
gilr.
Ci.

ſin.

iore

ns
. .

e

, el⸗

1ſor.
nen
ſtin.
n.

SP. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELL. Fry

latum. Quæ lex in Electoratu Saxonico per Erlauterte
Proceß⸗ Ordnung im Anhange §. 13. E& in titulo 2 . F. r».
quod ad leuterationes confirmara „ quod ad adpellationes
vero eatenus immutatz eſt, ut judicem inferiorem recipe-
re adpellationem & de ea ad ſuperiorem ſcribere, fuperio-
rem vero eandem rejicere oporteat. Utramque vero lex
ad ſolum poſſeſſorium ſummariiſſimum, ſeu, ur in legibus
Juſtinianeis adpellatur, interdicta rerinendæ poſſeſſionis, uti
Poſſidetis, utrobi, ne vis fiat ei, qui in poſſeſſionem miflus

eſt, &c. reſtringitur. aque in remediis adipiſcendæ & re-

cuperandæ poſſeſſionis, etſi & illa ſummariter tractanda fint,
tamen, quia minus eſt in mora periculum, & adpellationes
& leuterationes recipiuntur. Sic [Cti Helmſtadienſes de
actione ex L. ult. C. de Edicto D. Hadrian. toll quæ ad adi-
piſcendam poſſeſſionem tendit, in Specimine meo 239. de Po K-
Jeſſorio proceſſu med. 3, & de actione ſpolii ac interdicto un-
de vi, quibus de recuperanda poſteſſione laboratur, in Spe-
cimine 505: de Actione ſpolii med. 7. reſponderunt.
LlV.
Et adpellationes & leuterationes in poſſeſſorio ſummariiſimo ad-
mittuntur, quando vel proprietatis cauſa vel aliud quid,
quod ad poſſeſſtonem non pertinet, ſententiæ
immiſcetur.
ur ſi reus ſimul mulétetur.

LVI.
Tunc tamen boc ſolum caput, non etiam id, quod de poſſeſione
judicatum fuit, quamvis adpellator juſtam caufam habeat;
reformari poteſt.
T't t z. LVII.

y16 MEDITAT. AD PANDECT.

LVII.
Keſtitutio damnorum & expenſarum non pertinet ad cauſam

proprietatis, ſed cauſæ poſſeſſionis ineſt.
Temnerert AUGUSTI legem ſuam un. C. ſi momentanea
poſſeſſione fuerit adpellatum, hoc modo: tamen ut in-
tegra omnis proprietatis cauſa ſervetur. Igitur, ſic judex
fines poſſeſſorii ſummariiſſimi egreſſus proprietatis cauſam
ſententiæ ſuæ immiſcuit, & adpellatio & leuteratio admit-
tuntur. Vide Specimen meum 256. de Probatione juris me-
dit. , ubi ridiculum errorem judicis, qui ex ignorantia
iſtius legis adpellatori probationem conſuetudinis, quod
adpellatio in poſſeſſorio ſummariiſſimo tunc admittatur,
quando illud admixtam involvat proprietatis cauſam, im-
poſuerat, ac ſic contra jus in theſi judicarat, retuli. Sed
Peſſime legem iſtam huc usque explicaverunt interpretes,
ac tam adpellationem quam leuterationem admiſerunt, quan-
do ſententiæ in poſſeſſorio ſummariiſſimo reſtitutio damno-
rum & expenſarum immixta fuit, rati, reſtitutionem
hane, quæ tamen poſſeſſorio ſummariiſſimo ſua natura ineſt,
ad proprietatis cauſam pertinere. Correxit hunc errorem

LEGISLATORSAXNO in §. 19. des Anhanges der Erl. Pro⸗

ceß⸗Ordnung, vetuitque leuterationes & adpellationes, wenn
gleich auf Schaͤden und Unkoſten mit erkannt. Nihil ta-
men hic in Electoratu Saxoniæ ſingulare eſt, ſed eundem
in modum etiam reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe
O Sobri anni 1728: Was die von Beklagten eingewandte Ad-
pellation betrifft, ſo wiſſen wir zwar ex L. C. Si de momenta-
nea poſſ⸗ſſtone wohl, daß die remedia ſuſpenſiva wider ein in
poſſeſſorio ſummariüiſſimo geſprochenes Urthel ſtatt finden, wenn
daſſelbe Urthel die Grenzen des poſſeſſorii ſummmarumſ mi bie
rei⸗

— — —.

— — — = — — S ☛d –

—

ſen

tanee
l ir.
uder
Auſen
dni.
7 m.
Antie
zuod
tur,
im-
ded
etes,
guen.
nno.
Ne
inelt,

SP. DCLV. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPELL. 517

ſchreitet. Allein zu geſchweigen, daß die Erſtattung der Schaͤden
und Unkoſten dem Indoli des Proceſſus poſſeſſorii gemaͤß iſt,
und von allen denjenigen Practicis, welche Formulas libello-
rum vorgeſchrieben haben, bey dem Formular des Libelli ſum-
marüſſimi als ein nothwendiges Stuͤck mitgeſetzet wird, ſo muͤß⸗
ten, wenn man gleich dieſe Exrſtattung der Schaͤden und Uako⸗
ſten als eine von dem Summariiſſimo unterſchledene Sache und
die Remedia ſuſpenſiva deshalb vor zulaͤßig halten wollte, ſol⸗
ches doch auf das Erkenntniß ſelbſt in poſſeſſorio ſummariiſſimo
nicht erſtrecket, ſondern dieſes ſchlechterdings beſtaͤtiget, und das
Remedium bloß wider den Anhang verſtattet werden, in Erwe⸗
gung, daß alle ſowohl gemeine, als Koͤn igl. Preußiſche und Chur⸗
Saͤchſiſche Rechte die Remedia ſuſpenſiva in poſſeſſorio ſum-
marüiſſimo verbieten, mithin keiner Obrigkeit frey ſtehet, durch
Einmiſchung ein und des andern Punkts ſolches ſehr heilſame
Recht zu veraͤndern und die auf Erha tung der gemeinen Ruhe
und Verhinderung aller Privat - Gewalthaͤtigkeiten und Unord⸗
nungen abzielende intention der Legislatorum zu verruͤcken. Ex
quo reſponſo hoc quoque obſervabis, tunc, quum a ſenten-
tia poſſeſſoria, cui proprietatis cauſa immixta eſt, adpella-
tur, reformari eam, ſaltem quod ad caput proprietatis atti-
net, non etiam quod ad poſſeſſionem, poſſe. Quum igitur
aliquando reus, in poſſeſſorio damnatus ac præterea mulcta-
tus, adpellaſſet, ac poſſeſſionem ſuam luculenter oſtendiſ-
ſet, üdem Cti menſe Januario anni 1711. muléctam, quæ ad

proceſſum poſſeſſorium non pertinet, remiſerunt: dawider

nichts thut, daß in cauſis poſſeſſoriis keine Remedia ſuſpenſiva
ſtatt finden. Denn dieſe Regul leidet alsdenn ihren Abfall, wenn
nicht ſchlechterdings auf die Poſſeß, ſondern dabey wegen eines
andern Punkts, dergleichen allhier die Strafe, geſprochen wird.

Bey dieſen Umſtaͤnden haben wir die dictirte Strafe, weil Be⸗
Ttt 3 klagie

118 MEDITAT. AD PANDECT.

klagte deſſen, was ſie gethan, berechtiget geweſen, aufheben
muͤſſen.

LVIII.

Contumacium adpellatienes judex inferiov jure Saxonico ſim-
plieiter admittere,

LIX.

jure communi, ſiquidem contumacia inexeuſabilis eſt, pro-
prio auſu repellere,

LX.

tzune vero, quum contumaecia dubia eſt, recipere
debet.

(o umaoridue facuftatem adpellandi adimunt jura in L.
73. §. ult. de Zudiciis, L. 22. §. ult. de Adpell. L. 3 1. F.
2. de Negotiis geſtis, L. I1. C. quorum adpellat. non recip. L.

13. §. 4. C. de Jadiciis, Novellæ 82. c. 5, can. 6. cauſ. 24. qu.

3. & can. 41. cauſ. 2. qu. 6. Quæ jura eo extendunt inter-
pretes,; ut cum BENDERO de KReviſione concl. 21. n. 48. æd-
pellationem contumacis, tanquam contra leges interpoſi-

tam, per L. gy. C. de Eegibus, L. II. dqe Pœnis, pr. I. de

Ohicio judicis, ipſo jure nullam declarent, & cum TRhoO-
LOSANO de Adpellat. lib. 7. cap. 13. n. 7. contumacem
nec revocationem attentatorum petere poſſe dicant, quum
nulla

r.

SP. DCLV. DE POT. IVD. INFER. CIRCA ADPELI. 515

nulla attentata fiant, ubi nulla adpellatio eſt. Allegat qui-
dem hos auctores & probat eorum ſententiam HORNMNIVS
noſter in diſſert. de Contumace non adpellante g. 40, addit ta-
men, prudentem judicem, a quo contumax adpellet, non te-
mere proprio auſu eum repellere, ſed de caula ad ſuperio-
rem referre, ejuſque arbitrio, ſitne adpellatio recipienda, an
non, permittere. Id quod in Saxonia noſtra non pPrudentiæ
ſaltem, ſed neceſſitatis eſt. Extra Saxoniam vero judex in-
ferior, ſi quidem inexcuſabilis contumacia fuit, libertate iſta
ſibi in priſcis legibus data, & in legibus recentioribus nullibi
ſublata, adhuc recte uretztt, at ſi res dubium haber, conſi-
lium HORNII, & SICHARDI ad L. 13. §. Sin autem reus
C. de Judiciis n. 11. ſequetur ac recipiet adpellationem. Id
ſi non fecerit, adpellaror recte de denegata juſtitia queretur.

Sic Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni 1727. repon-

derunt: Hat einer des Geſchlechts von Derſal das Cloſter Burgs⸗
hayn wegen eines Hofes und 4 Hufen zu Euhetburg, welche er
vor Derſaldiſche Lehnſtuͤcke angiebt, in Anſpruch genommen, auch
von den zu dieſer Sache verordneten Fuͤrſtl. Herren Commiſſa⸗

rien ein beyfaͤlliges Urthel des Inhalts: Daß das Cloſter hm

ſolche Stuͤcke mit den eingehobenen Nutzungen abtreten ſolle;
erhalten, wogegen das Cloſter Leuterung und eventual- Ad-
pPellation eingerendet, aber mit berden abgewieſen worden.
Entſtehet alſo die Frage, ob dem Cloſter Burgshayn hierun⸗
ter der Weg Rechtens verſagek, alſo ſelbiges, ſich an die hoͤch⸗
ſte Gerichte zu wenden, genoͤthiget werde. Nun wird Wwar
in dem Rejections - Beſcheide ſtatt der rationum decidendi
angefuͤhret, daß Hochfuͤrſtl. Durchl. in dem gnaͤdigſtem Com-
miſſoriali ſchlechterdings anbeſohlen, die Beſitzer der ange⸗
ſorochenen Lehn⸗ Stuͤcke ohne Proceß zu Docirung ihres Tituli
und in deſſen Ermangelung zur Abtretung anzuhalten, und wi⸗
. der

59 MEDITAT. AD PANDECT.

der die Ungehorſame in contumaciam zu ſprechen, hingegen
das Cloſter Burgshayn, ungeachtet der ihm zu wiederhohl⸗
ten mahlen geſchehenen Auflage, keinen Titulum dociret, ſondern
ſich lediglich auf die Verjaͤhrung berufen, mithin offenbaͤhrlich
ungehorſam geweſen, und dadurch die Beneficia adpellationis
und leuterationis verlohren. Alldieweil aber die Rechts Regul:
quod contumax nec leuteret nec adpellet; blos diejenigen
angehet, welche gaͤnzlich auſſenbleiben und ihre Verachtung ge⸗
gen die Obrigkeit oder ſonſt ihr boßhaftes Gemuͤthe dadurch be⸗
zeigen, L. 1. C. 4uorum adpellationes non recipiantur, MWovella
82. cap. 5, can. 6. cauſ. 24. 4u. 3, Mithin nach einſtim miger
Meynung aller Rechts⸗Lehrer keinesweges auf die, welche er⸗
ſcheinen und der an ſie ergangenen Citation nicht in allen Stuͤ⸗
cken Folge leiſten, zu erſtrecken iſt, DoNELLUS lib. 28. cap-
6, ibique HILLIGER, BRVNNEMAN N US in Proceſſu ci-
vili cap. 28. num. 29. HORN. in diſert. de Contumace non
adpellante §. 18. & . naͤchſtdem das Cloſter, wenn es auch
bey dem Proceſſe was verſehen haͤtte, dawider in integrum
reſtituiret werden muͤßte, endlich aus dem Commiſſions-
Befehle nicht zu befinden, daß Hochfuͤrſtl. Durchl. dem Clo⸗
ſter die Adpellation oder Leuterung abſchneiden wollen, viel⸗
mehr das Widerſpiel aus den angehengten Wortin: ſo weit
es rechtlich geſchehen kann; erhellet, indem ja allerdings den
Rechten gemaͤß iſt, daß niemand in einer ſo wichtigen Sa⸗
che mit ſeiner Nothdurft gleich præcludiret und ihm alle
Remedia wider ein abgeſprochenes Urthel verſaget werden;
Dieſemnach halten wir gewiß dafuͤr, es werden die Herren
Comm (ſarü, im Fall ihnen dieſes alles nochmahlen gruͤndlich
vorgeſtellet und von der geſchehenen Rejection anderweit geleu⸗
tert oder adpelliret wird. von ihrer vorigen Meynung abweichen,
und wenigſtens, ehe ſie ſolche Adpellation und Leuterung noch⸗
. mahis

M.

= =
= =—

—
=ꝛ

SP. DCLV. DE 5OT. IVD. INFER CIRCA ADPELEL. ja
mahls verwerfen, die Umſtaͤnde vorher an Ihro Hochfuͤrſtl.
dra e Durchl. berichten, in welchem Falle gar nicht zu zweifeln, daß
Nich hoͤchſtgedaehte Hochfuͤrſtl. Durchl. das Cloſter zuforderſt mit
ton ſeiner Nothdurft hoͤren und ihm den Weg Rechtens voͤllig of⸗
. fen laſſen werden. Sollten aber hochgedachte Herren Com-
n miſſarii bey ihrem abſchlaͤglichem Decreto beharren, ſo waͤre
e das Cloſter ſich de denegata via juris zu beſchwehren wohl be⸗
fugt.
ul LXI.
Judex inferior, a cujus ſeutentia duo litigatores, alter adpellat
4 alter leuterat, de leuteratione cognoſcere nequit, ſed de utto⸗
1 que remedio ad principem referre debet.
9. LXII.
Id quod juri communi convenit,
Tum LXIII.
n. ac in Saxonia lege, quam generaliter intelligi oportet,
ſirmatur.
Uel⸗ —
ſet zpe contingit, ut in una cauſa ambo litigatores ab ea-
de dem ſententia alter adpellationem, alter leuterationem
Sy interponant. An tunc adpellatio judici manus ligat., ut .
ale nec de leuteratione cognoſcere queat? Sublſiſto. Jus
n; commune, quod leuterstiones non folum ignorat, ſed &
ren vetat, dum judices propriam ſententiam retractare in L. 1I.
dich C ſententiam reſeindi non poſſe prohibet, nihil, quod di-
eu recte an deciſionem hujus tæſtionis trahi quear, habet.
chen Et ſunt in utramque partem rationes. Certe maxime na-
160 turale videtur, ut prius leuteratio expediatur, & fic prima
1om. A. Uuu inſtantia

F22 MEDITAT. AD PANDECT.

inſtantia, quam vocant, plene finiatur, ac deinde de adpel-
latione ad principem referatur. At enim vero, quum leu-
teratio & adpellatio ab eadem ſententia invicem connexæ
ſint, cauſæ vero connexæ disjungi & in diverſis judiciis
traéctari non debeant, L. 10. C. de Judiciis, ſed major mino-
rem ad ſe trahat, ac adpellatio ſine dubio major ſit, judi-
cem, a cujus ſententia ſimul adpellatur & leuteratur, de

