magisque ſtabiliverunt, & in ſucceſſores ſuos derivarunt,
qui, quotquot ſub auſpiciis Pontificis Romani vivunt, eam
adhuc hodie exercent. At inter proteſtantes aliter ſe res. ha-
bet.

1

tue

rel
ſer

n re.
rihi.

l.

us polk
ndtos.
emn i
dtio,
iſle, 8
monio
kelieum
Tigoll.
Profun
I 1
in
dege⸗
n ſeir

„CoNIn

magi⸗
ellen
/foltr.
ihue
1u me-

ntiente

Des le⸗

Awerunn
kinarun
unt en
tesn
N

„

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 403

bet. In his ſeilicet provinciis ac civitatibus, quæ Principi-
bus parent, hi proprio jure epiſcopalem poteſtatem ad ſe
traxerunt, eamque in conſiſtoriis exercent, & in his ſacerdo-
tes conſtituunt & deſtituunt. In liberis vero civitatibus, qua-
rum aliquæ populari imperio reguntur, poteſtas iſta, epiſco-
Ppis abrogata, ad totam ecceleſiam pertinet, nec a ſolo clero
uſurpari poteſt. Conſulebat menſe Septembri anni 1726 cle-
rus civitatis cujusdam liberæ [Ctos Helmſtadienſes, liceret-
ne ſibi ſoli, collegam improbum a munere ſuſpendere vel
removere, hancque licentiam ſibi ideo maxime arrogabat,
quod eam in prima Chriſtiana republica epiſcopi, in quo-
rum locum ipſi ſucceſſerint, habuiſſent. Gravis hic multo-
rum, inprimis theologorum, error eſt, quo eccleſiam pro ari-
ſtocratia venditant, omnemque in ea poteſtatem clero ad-
ſeribunt. Pugnat hoc aperte cum Auguſtana confeſſtone,
quæ in articulo EII. eceleſiam definit die Verſammlung al⸗
ler Glaͤubigen, pugnat etiam cum ratione & æquitate na-
turali, ſecundum quam eccleſia corpus aliquod eſt, ex pluri-
bus ordinibus ceu membris compoſitum, qui ordines. non
ſinguli, ſed omnes conjunétim, ſummam poteſtatem exer-
cent. Sunt vero ordines illi magiſtratus, patroni, clerus,
plebs. Quemadmodum ergo in antiquiſſima republica Ro-
mana nullus ex ordinibus, qui populum Romanum conſti-
tuebant, ſigillatim quid poterat, ſed ſenatum, equites &
plebem congregari oportebat, ita & iſti eccleſiæ ordines in
rebus, quæ ad regimen eccleſiæ ſpectant, conſentiant neceſ-
ſe eſt. Uti vero in illa, de qua dixi, republica Romana popu-
lus communi conſenſu, ſeu expreſſo ſeu tacito per longiſſi-
mum uſum declarato, negotia quædam alicui ex ordinibus
relinquebat, vel etiam poteſtatem ſuam in principem trans-

ferebat, ſic & in eccleſus noſtris confuſionis vitandæ cauſa
. Eee z mul-

„
404 MEDITAT. AD PANDECT.

multa, quæ ad totam congregationem pertinebant, per ma-
giſtratus, multa per patronos, multa per clerum expediuntur,
in plerisque principes poteſtatem omnem acceperunt, & vel
ipſi, vel per conſiſtoria ſua exercent. Ubi autem de hujus-
modi conſenſu ſeu expreſſo ſeu tacito non conſtat, inſiſtendum
eſt primo inſtituto, atque, quoties negotium magni momen-
ti incidit, res ad totam congregationem referenda. Clerus,
ut recte in articulo V. Auguſtanæ Confeſſionis dicitur, mini-
ſterium ſaltem in docendo verbo divino & adminiſtrandis ſa-
cramentis præbet. Qui diſſentiunt & clero plus tribuunt,
Provocant ſubinde ad praxin primæ eccleſiæ chriſtianæ, in
eaque multa maximi momenti ab apoſtolis, ab epiſcopis, a
ſynodo, a presbyteris, non convocato populo geſia & con-
cluſa fuiſſe, oſtendunt. Nec negari hoc poteſt. At enim ve-

ro arguendus eſt generalis error eorum, qui praxin primæ

eccleſiæ per omnia noſtris eccleſiis pro norma obtrudere vo-
Iunt, immemores, diverſiſſinam tunc rerum faciem fuiſſe,
qua penitus mutata, non poſſunt ſemper veteres mores ad
noſtra tempora commode trahi. Nullus tunc erat magiſtra-
tus chriſtianus, ac populus hinc inde diſperſus ægre & non
ſine magno periculo in unum congregabatur. Pleraque er-
go negotia per epiſeopum, clerum, presbyteros, expediri
oportebat. Sed hodie hæc omnia ſe longe aliter habent. Vi-
vit eccleſia ſub magiſtratibus, ſub patronis, ſtabilitus eſt per
Ppacta & leges juſtus ordo, & in rebus, de quibus nihil con-
ſtitutum, totus populus jus, quod naturaliter habere de-
bet, retinet. Quapropter ſic reſpondimus: Wird zu wiſſen
verlanget, ob der Clerus Fug und Recht habe, ohne Vorwiſ⸗
ſen der Kirche und der Patronen, auch der weltlichen Obrig⸗
keit, einen boͤſen Lehrer von ſeinem Amte zu ſuſpendiren, oder
gar zu entſetzen. Nun koͤnnte zwar gedachter Clerus vor ſin an⸗
. ühren,

—
Der m.
iuntun

„ K vel

huins.
Rendun

mOe.

Cen
In min-.
Ancislt.
ribuung
lanæ in
1s,2
1Acon.
enimſe.
n prine
dere.
n fuile,
Nores d
nagiln.
& no
que er
epecli
ent. NI
elt pet
con-
re de-⸗
a w
Vlrt
1 O⸗
den/,
ſich

SP. DCI. DE POENIS CLERICORVM. 405

fuͤhren, daß ſowohl Paulus 1 ad Zimoth. P, 195 20, als die
Canones Apoſtolici Can. 21, dem Biſchofe allein die Macht, ei⸗
nen Prieſter ſeines Amts zu entſetzen; geben, ſolche Macht auch
in den canoniſchen Rechten den Biſchoͤfen nicht genommen, ſon⸗
dern nur dergleichen Abſetzung in ſynodali conventu vorzuneh⸗
men ſey, Can. ult. cauſ. 15. qucſt, 7. Dieweil aber nach goͤtt⸗
lichen und natuͤrlichen Rechten die Berufung eines Lehrers und
Predigers eigentlich der ganzen Kirche und Gemeinde, der er vor⸗
geſetzet werden ſoll, und keinesweges dem Clero allein, zuſtehet,
folglich auch die Macht, einen ſolchen Prediger wieder zu ent⸗
ſetzen, eben derſelben Kirche zu laſſen iſt, und denn die ganze Kir⸗
che nicht von dem Clero allein, ſondern zugleich von der Obrig⸗
keit, Kirchen⸗Patronen und Gemeinde repræſentiret wird,
naͤchſtdem die Entſetzung und Suſpenſion eines Kiechen⸗Die⸗
ners accuratam cauſæ cognitionem erfodert, mithin ein aCtus
jurisdictionis iſt, demnach a Clero, welchem keine Gerichtsbar⸗
keit zuſtehet, nicht exerciret werden mag, ſondern denenjenigen,
denen die jurisdictio eccleſiaſtica zukommt, zu uͤberlaſſen, die⸗
ſes auch der Praxi der proteſtantiſchen Kirchen durchaus ge⸗
maͤß iſt, vid. Carpz. Jurispr. Conſiſt. lib. 2. Def. 110 &Wι111,
Sebilt. Inkit. Juris Can. lib. I. tit. 19. §. 9, ferner der Zuſtand
der alten apoſtoliſchen Kirche, bey welcher die weltliche Obrig⸗
keit nicht concurriret, und die Gemeinden in kein rechtes Cor-
pus und Collegium verſammlet waren, ſondern nue aus weni⸗
gen hin und wieder zerſtreueten Leuten beſranden, von dem un⸗
ſerigen gaͤnzlich unterſchieden, und die Kirchen⸗Diſciplin in eine
bechte, Ordnung gebracht worden, weiter die proteſtantiſche su-
perindenten und ihr Clerus ſich der in den canoniſchen Rech⸗
ten den Biſchoͤfen und ihren Synodis gegebenen Jurium ſchlecht⸗
weg nicht anmaſſen kan, ſondern die vornehmſte derſelben der
hohen Obrigkeit und den ihnen vorgeſetzten Conſiſtoriũis uber⸗
Eee 3 laſſen

„

406 MEDITAT. ADI PANDECT.

laſſen muß; So iſt der Clerus in gegenwaͤrtigem Falle ohne
Conſens der Kirche, Patronorum, und der ordentlichen Obrig⸗
keit, einen Prediger von ſeinem Amte zu ſuſpendiren oder zu
entſetzen nicht befugt.

XXV.

Clericus ob furtunm, quamvis exiguum, removetur,

XXVI.

nvec neceſſe eſt, ut monitio canonica acceſſerit.

Subpra jam in Specimine LII. de Infamia medit. 4, exiguum

etiam furtum infamiam irrogare, dixi, & Carpzovium diſ-

ſentientem ex L. g. C. e quibus cauſis infamia, & L. 63. dée
Furtis refutavi. Supplebo hic, quem tunc oblitus ſum, ex
jure canonico can. ult. cauſ. I4. quæſt. 6, atque ex eo con-
cludo, clericum ob exiguum etiam furtum munere ſuo pri-

vari poſſe. Nec opus eſt, ut monitio canonica anteceſſerit.

Hæc enim in atrocioribus criminibus, quale omne furtum

eſt, non deſideratur, c. 26. X. de Appellationibus, Atque ſic

JCti Helmſtadienſes menſe Iunio anni 1717. reſponderunt:
Daß inquiſit Kahle der begangenen Untreue und Diebſtahls
genugſam uͤberfuͤhret, demnach ſeines Kirchen⸗ und Schul⸗ Dien⸗
ſtes zu entſetzen, auch die durch dieſen Proceſs verurſachte Un⸗
koſten zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W. Rat. Decid. Es iſt
Inquifit ſattſam uͤberfuͤhret, daß er das zum Kirchen⸗Bau ge⸗
widmete Holtz weggenommen und in ſeinem Hauſe verſtecket,
wobey denn ſeine Entſchuldigung, daß es nur Spaͤne und un⸗
brauchbar geweſen, durch den ſub No. 13. auf » Rthlr. 4 Gr.

7 Pf.

le ohn⸗

Obrg

Ger in

4,

Wom
jum dl
L.62 4
ſumm er
er con.
ſuo Ni⸗
celleri
fürtun
igde
erunt.

Sfop’

Ditn

te Vn⸗
Es ſ⸗
Zan g
ſſecket
und n
75

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 407

7 Pf. gemachten Anſchlag widerleget wird, wie denn auch das
Vorgeben, daß er es zum Beſten der Schule anwenden wollen,
theils unerwieſen, theils, wenn es auch der Waßrheit gemaͤß,
gleichwohl unrecht und ſtrafbar iſt, wozu noch andete in Actis
angegebene Dinge, inſonderheit, daß er bey der Hausſuchung
den Gerichts⸗Verwalter geſchimpfet, daß er der Frau von Wal⸗

moden Geſinde Arm und Bein abzuſchlagen gedrohet, daß er 2

Haußen Holtz beſagter Frau von Walmoden zuſtaͤndig entwen⸗
det, ꝛc. kommen, woraus die Boßheit dieſes Mannes noch mehr
erhellet. Wiewohl es nun das Anſehen gewinnet, ob ſey, ſe⸗
cundum doctrinam Carpzovii in Jurisprud. Ecch. lib. 3. def.
121, die Remotion zu erkennen, annoch zu fruͤh, und vor dieſes⸗
mahl nur auf die gradus admonitionum zu ſprechen geweſen;
Alldieweil aber dieſe gradus admonitionum nur in geringeren
Delictis præmittiret werden muͤſſen, Sebilterus in Inſtitutioni-
bus juris canonici lib. 1. tit. 19. §. 11, hingegen in atrociori-
bus, wohin auch der Dlebſtahl und Veruntrauung der Kirchen⸗
Guͤther gehoͤren, die Romotion alſofort ſtatt findet, Sebilterus
d. . §. 10, uͤberdies, uͤber einen ſolchen in oͤffentlicher Untreue
ertapten Menſchen bey ſeinem Dienſte zu laſſen, der Kirchen ge⸗

faͤhrlich und der Gemeinde und Jugend aͤrgerlich ſeyn wuͤrde;

So haben wir ihm die Remotion und Erſtattung der Inquiſi-
tions-Koſten zuerkannt. V. R. W.
XXVII.

Stuprum infamiam irrogat, ac reos muneribus publieis & bo-
noribus arcet & ſpoliat.

XXVIII.
Intereſt reipublieæ, aſperiorem banc ftuprorum coërcitionem
mitigari.
XXIX.

MEDTTAT. AD PANDECT.
XXNX.

In clericis tamen ea neceſſario retinetur.

XXX.
Sacerdos ſuprator, etſi ſtupratam in matrimonium ducat, ne-
quit boneſte ac ſine bonorum offenſione in oficio ſuo relinq ui.

XXXI.:

Removendus ergo eſt, ſed tamen cum Jamilia alendus.

S pœnis compefſci libidinis furor, ac ſtuprorum licentia
poſſet, nemo profecto foret in hoc crimen me durior,
ac auctor legumlatoribus eſſem, ut id ultimo ſupplicio
coërcerent. At nunc longa experientia convincor, nihil
hic pœnis profici. Venit mihi hic in mentem prudens
Tiberii cæſaris de ſimili peccato reſponſum apud Zacitum
annali III, cap. 52, 53: Hlo nempe imperante, immenſus
Iuxus proruperat ad cuntta, quis pecunia prodigitur. Sed
alia ſamptuum quamvis graviora diſſimulatis plerumque pre-
ziis occultabantur; ventris & ganeæ paratus, adfiduis ſermo-
nibus vulgati, fecerant euram, ne princeps antiguæ pareimoniæ
durius adverteret. Nam incipiente C. Bibulo, ceteri quoque
ædiles diſeruerant, ſperni ſumptuariam legem, vetitaque
utenſilium pretia augeri in dies: nec mediocribus remediis ſiſti
poſſe, & conſulti patres integrum id negotium ad principem
diſtulerant. Sed Tiberius ſæpe apud ſe penſitato, an coeërce-
ri tam profuſæ cupidines poſſent, num coërcitio plus damni
. i

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM 40⁰9

in Remp. ferret; guam indecorum adtrettare, quod non obtine-
vetur; vet retentam ignominiam & infamiam virorum illuſtri-
um poſceret: poſtremo literas ad ſenatum compoſuit, quarum
ſententia in hunc modum fuit: Ceteris forſitan in rebus P. C
magis expediat me coram interrogari, & dicere quide Repub. cen-
fſeam: in hac relatione, ſubtrahi oculos meos melius fuit, ne deno-
ret te. tantibus vobis ora ac metum ſingulorum, qui pudendi luxus ar-
Aiinti guerentur, ipſe etiam viderem eos, ac velut deprebenderem.
Quodſi mecum ante viri ſtrenui æ&diles confilium habuiſſent; ne-
ſcio, an ſuaſurus fuerim omittere potius prævalida & adulta vi-
tia, quam hoc adfequi, ut palam fieret, quibus fiogitiis impares
lut. eſſemus. Non dubito, quin Tiberius, ſi nunc viveret, & de
exercendis augendisve ſtupri pœnis confuleretur, idem re-
ſponſurus eſſer. Quotidie enim, dum ſtupra punimus, Pa-

hlieri lam facimus, quam huic flagitio coërcendo impares ſimus.
unn Sed hoc parum eſt. Magis me movet multitudo damno-
ſihler rum, quæ coërcitio ſtuprorum in rempublicam fert. Enu-
, I meravi aliqua eorum in Specimine 52. de Infamia Rupri abo-
Pruders lenda, medit. 8. & 11, quæ regi noſtro tanti momenti eſſe
Tucitun viſa ſunt, ut conſilium eorum, qui pœnitentiam publicam in
mmerſil hoc maleficium univerſali lege ſtatui ſuadebant, improba-
4. ret. Hoc certe ſcio, legem juliam, vel auguſteam po-
hur . tius de ſtupris adulteriisve coërcendis, intra quindecim
. hos annos, dquibus in Saxonia redux dego ac jus dico, ſe-
ſanie verius exercitam, mille cives, bonos ceteroquin & reipu-
guogti bliceæ utiles, Patria exegille, 24 abortus inferendos &
ettaftl Parricidia perpuliſie, inſidiis magiſtratuum, corm pendia pœ-
elii narum & ſumptus litis captantium, expofuifle, bonis &
iuei honoribus ſpoliaſſe, imutilia civitatis mem bra effecifle, ach
. mendicitatem, quin aliquando ad ſuſpendium adegiſſe.
1 cMee

Quæ quum ita fint, repeto nunc confilium, quod in ejns-

4 5 7om. X. Fff dem

410 MEDITAT. AD PANDECT.

dem Speciminis medit. 6. principibus dedi, ut cum ſtupri reis
indulgentius agant, eos e collegiis & opificiis non ejiciant,
nec honoribus arceant. Clericos ſaltem ab hac generali in-
dulgentia excipio, non propterea, quod gravius eos, quam
alios homines, peccare credam, ſed quod delictum hoc,

ſiquidem palam eſt, eos indelebili macula adſpergit, ac offi-
cium eorum, ſi non plane inutile, minus tamen efficax, red-
dit. Qua de re in ſequenti meditatione pluribus agam, ac
exemplum, quo præſens meditatio illuſtrabitur, commemo-
rabo, ſacerdotis nimirum, ob ſtuprum munere ſpoliati, tametſi
vitiatam deinde uxorem duxiſſet. Quamvis enim nuptiæ cum
ſtuprata infamiam ſecundum Carpzovium lib. 6. reſponſo 99, &
Lynekerum in Analectis ad f. pag. 68. aboleant, ac ſtupratori
dignitatem ſuam non auferant, in ſacerdote tamen ſecus eſt,
quem, ut dixi, mali exempli memoria ſemper comitarur, ac
ſaltem, ut contra hoc delictum ſine riſu auditorum declama-
re poſſit, impedit. Sed etſi munere ſpolietur, æquum eſt,
ut alimenta ei & familiæ relinquantur.

XXXII.

Solus conatus ſtupri & adulterii, cujus fama pererebuit, ſacer.
dotem inbabilem facit, atque adeo remotionem meretur.

Si theologi & Cti Vitembergenſes reſponderunt: Daß
Beklagter ſeines Pfarr⸗Amtes zu entſetzen, und alle durch
dieſen Proceß verurſachte Gerichts⸗Koſten ſammt des Klaͤgers
Gebuͤhren zu bezahlen ſchuldig. V. R. W. Rat. Decid.
Beklagter wird eines von ihm überall gehenden boͤſen Ru's,
gefuͤhrten unzüchtigen Lebens und Wandels, und gegebenen
groſſen Aergernuͤſſes beſchuldiget, inſonderheit, daß er nach
vieler wider ihn abgehoͤrten Zeugen Auſſage als ein Ehemann
mit

—..— 2

= R —

—

2. —

—
irei
iciant
liin.

Idan *

in boe
cokf.
red.
Gürm
mmenno.
tamell.
ie cun
193, G
Praror
cus el
tatun
leclam.
uun et,

i, ſon.
tur.

: O
detch
Klagers
Decid
Fu 6
ebent
1r N
Ehemen

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 41r

mit unterſchiedenen theils verheyratheten theils unverheyratheten
Weibes⸗Perſonen verdaͤchtig gelebet, ſie an den Bruͤſten und Un⸗
terleibe defuͤhlet, ihnen Unzucht zugemuthet und ſein maͤnnlich
Glied gezeiget, auch in die Haͤnde gegeben und den Saamen
daraus laufen und auf ſie ſpritzen laſſen. Ob er nun wohl die⸗
ſes beſtaͤndig leugnet, hiernaͤchſt zu ſeiner Defenſion anfuͤhret, daß
1) der blooſſe unter dem gemeinen Volke herum gehende boͤſe Ruf
keinen Glauben verdiene, noch einem ehrlichen unbeſcholtenen

Manne nachtheilig ſeyn koͤnne, L. 1I1. §. 12. ad LE. Juliam de
Adulteriis, verb. icta more, c. 8. X. de Cobabitatione elericorum,

2) die wider ihn abgehoͤrte Zeugen groͤßten theils nebſt dem zu ihrer
Abhoͤrung gebrachtem Commiſſario ſeine Feinde waͤren, uͤberdies
2) kein einiger verſelben ihn eines wuͤrklich begangenen Ehebruchs
beſchuldige, noch ein indicium proximum deshalb an Hand ge⸗
be, ſondern alle ihm beygemeſſene actus hoͤchſtens auf einen ohne
Effect vorbey gegangenen Conatum hinaus liefen, endlich 4)
alle dieſe Zeugen ſingulares waͤren, und von einzelen Actibus
ausſagten, alſe, da die Wahrheit in zweyer oder dreyer Zeugen
Munde beſtehe, ihn nicht uͤberzeugen koͤnten; Alldieweil aber 1)
zwar an dem iſt, daß die bloſſe mala fama, wenn ſie nicht durch
andere Umſtaͤnde unterſtuͤtzet wird, in keine Betrachtung kom⸗
me, gleichwohl alsdenn, wenn andere Anzeigungen und bedenk⸗
liche Umſtaͤnde dazu kommen, in Betrachtung gezogen, und
dem arbitrio eines verſtaͤndigen Richters, wie weit ſie Glau⸗
ben finde, uͤberlaſſen wird, c. 11. X. de Praſumtionibus, c. 27.
X. de Sponſalibus, Peinl. Halß⸗Gerichts⸗Ordnung art.
25 & 27, da zumahl hauptſaͤchlich bey einem Kirchen⸗Lehrer
nach der Heil. Schrift 1 ad Tim. cap. 3. verſ. 2 und 7. und ad
Titum cap. I. verſ. 6 und 7, auch den Kirchen⸗Geſetzen erfo⸗
dert wird, 2) die denen Zeugen und dem Commiſſario vorge⸗
worfene Feindſchaft und andere Exceptiones theils unerwie⸗
Fff z ſen,

= „ DA XTNTE
412 MEDITAT. AD PANDECT.

ſen, theils ſie ganz verwerflich zu machen, nicht hinlaͤnglich ſeynd,
3) es allhier gar n nichta uf einen wuͤrklich vollbrachten Ehebruch,
wiewohl auch deßhalben einige An zeigungen vorhanden, ſondern
darauf ankommt, ob Bekia ter, da er der obengedachten unzuͤch⸗
tigen Haͤndel, boͤſen debens, „haͤßlichen Rufs, indem er vor ei⸗
nen verhurten Pfaffen, Luͦgen⸗P Prediger, Dorf⸗Bullen ꝛc. ꝛc.
ausgeſchrien wird, und gegebenen groſſen Aergernuͤſſes uͤberfuͤh⸗
ret iſt, umuͤchtig ſey, ſein Pfarr⸗Amt laͤnger zu verwalten, und
mit gutem Gewiſſen dabey gelaſſen werden koͤnne; 4) Die Zeu⸗
gen zwar bey einigen Actibus ſingulares ſeynd, jedoch wiederum
ihre groſſe Anzahl und beſtaͤndige Auſſage von einem genere
delicti ihren fidem vollkommen machet, arg. L. 16. C. de Pænis;
So iſt nach ꝛc. ꝛc.

— 2
.

XXXIII.
Miniſterium ſacerdotum male viventium eficax quidem eſt &&
utile, eorum tamen, qui bene vivunt, longe utilius.
XXXIV.

Impii ſacerdotes defenſionem contra ſuſpenfionem, remotionem
aliasque pœhas fruſtra ex articulo EIII. Augiſtena confeſ-
Zonis arceſſunt.

P artieulo EIII. Auguſtanæ Confeſzonis ſacramenta &

verbum, etiamſi per malos exhibeantur, propter ordi-
nationem & mandatum Chriſti efficacia eſſe dicuntur, da-
mnanturque Donatiſtæ & ſimiles, qui negabant licere uti
miniſterio malorum in eccleſia, & ſentiebant, miniſterium
malorum inutile & efficax eſſe. Rectiſſime, & Kecundum
vete-

— —. —, —. — —

—

ſend
ebruch,
ſondern
vdh
n dor e,
,
lbaſte
en,u
De g
ſederur
genere
Leniß;

6
u.

otieden

atf

enta 8
er ord.
ur, Ir
cere I
klteriun
ecundun
rele

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 413

veterem patrum philoſophiam, ex quibus Chryſoſtomus ho-

mil. 32. ad Coloſ. Oportet, inquit, indignos ſacerdotes vene-
rari, ac credere, Deum peripſos operari, quamdiu ſunt. Non
nos contemnis, ſed ipſum ſacerdotium. Si quando videris
ſacerdotio exutum, contemne: neque ego tunc præcipere

potero. Quousque vero in ſede conſtituti ſumus, quous-

que præſidentiam habemus, habemus & dignitatem & poteſta-
tem, licet indigni ſimus. Hæc Chryſoſtomut. Indignamur
vero, ſacerdotes quosdam improbe viventes aſylum ſibi in
hoc ipſo articulo quærere, ac quoties objurgantur, vel pœnis
etiam adfieiuntur, ſi quidem flagitia ſua manifeſta negare
non poſſunt, reſpondere, nihil ea ſacro muneri ſuo nocere,
nec ſe propterea ſuſpendi aut removeri poſie. Et ſolent
quoque advocati, dum ſacerdotum iſtorum defenſionem ſuſ-
cipiunt, ad articulum hunc frequenter recurrere. Quibus
nos in præſens verbis Ctorum Helmſtadienſium reſponde-
bimus, quorum nomine menſe Februario anni clo Io CCXXIX.
ſacerdotem peſſime viventem, ſed tamen efficaciam ſacri mu-
neris etiam a malo homine adminiſtrari prætexentem, da-
mnavi, ex his rationibus: Wird Inquiſit unterſchtedener in
ſeinem Predigt⸗Amte begangenen groben Verbrechen beſchul⸗
diget, iſt auch bereits deshalb von gedachtem ſeinem Amte

ſuſpendiret worden. Ob nun wohl der mit ſeiner Haushaͤl⸗

terin begangene Fehler durch die nachgehends mit ihr getroffe⸗
ne Ehe in etwas redreſſiret, und das verurſachte Aergernuͤß
aufgehoben worden, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob
haͤtte die Suſpenſion erlaſſen, und Beklagter nach einer ſchar⸗
fen Verwarnung und oͤffentlichen Abbitte bey der Gemeinde in
ſein Amt wieder reſtitniret werden ſollen Alld eweil aber die
mit ſeiner ehemahligen Haushaͤlterin begangene Hurerey, ſon⸗
SYUU Fff 3 derlich

414 MEDTTAT. AD PANDECT.

derlich die dabey vorkommende von den Zeugen weitlaͤuftig ange⸗

fuͤhrte Umſtaͤnde, ſeine ganze Gemeinde oͤffentlich und heftig geaͤr⸗
gert, vergeſtalt, daß dieſelbe zuſammen aus der Kirche gegangen,
und das Abendmahl von ihm nicht nehmen wollen, alſo leichte
zum voraus zu ſehen, daß Inquiſit allezeit ein Anſtoß bleiben, und
ſein Amt inskuͤnftig mit voͤlliger Frucht und Nutzen nicht verwal⸗
ten werde koͤnnen, naͤchſtdem derſelbe genugſam durch ſo viel eyd⸗
liche Zeugen uͤber fuͤhret iſt, daß er ſein Amt uͤberaus nachlaͤßig
verwaltet, die Kranken, wenn er auch zu ſelbigen gefodert worden,
unfleißig, auch gar nicht beſuchet, bey der Beſuchung Toback ge⸗

rauchet, bey der Catechiſation ſich keine Muͤhe gegeben und von
andern Sachen geſprochen, ſein Leben mit Brantewein und To⸗

back hingebracht, ſchlecht geprediget, ferner ſelbſt geſtehet, bey Be⸗
ſuchung der kranken Margarethen Rotgers Toback gerauchet zu
haben, auch nicht zu wiſſen, ob er ſie getroͤſtet, oder præpariret,
ingleichen zu des Clas Jurgens todt⸗kranken Schweſter, von wel⸗
cher 2 bis 3 mahl zu ihm geſchicket worden, aus Urſachen, weil
er gute Freunde bey ſich gehabt, ſo ſpaͤte hingegangen zu ſeyn,
daß ſie daruͤber weggeſtorben, weiter dasjenige, was Inquifſit in
dem Pfarr⸗Hauſe vor Neuerungen vorgenommen, offenbaͤrlich
wider der Gemeinde Willen geſchehen, Inquiſit auch die von der⸗
ſelben offerirte Reparation eine Hunds⸗Voigterey genennet
und verworſen, und denn bey ſo geſtallten Sachen deutlich er⸗
hellet, daß Inquiſit ohne groſſes Aergernuͤß und Seelen⸗Ge⸗

fahr ſeiner Gemeinde in ſein Amt nicht reſtituiret werden

koͤnne, auch, da man ihn reſtituirete, wenig Nutzen und Er⸗
bauung bey derſelben ſchaffen wuͤrde; So wird gedachter Ja⸗

cob Schwarte ſeines bisherigen Paſtorats billig entſetzet, auch

ſeine Wohnung kuͤnftig auſſer Rorichum zu nehmen angehal⸗
ten, ihm jedoch ſo lange, bis ſich Gelegenheit findet, ihn zu

einem

- — —

=)ùò.

—

nen

iogen
Congen,
liche
ben un
t
Nde⸗

Mochigge

1worden
hock
nd pen
und To⸗
den B
ucht

eprtie

ben t
ep, tel
en,
guiſt
eubariig
von de
genennt

ilich .

ſn/Ge
werden
und Er⸗
hter Jn
et, gu

Gngeſa.

ten

SP. DCLII. DE RELEGATIS.* 415

einem Schul⸗oder andern Dienſt zu emploiren, ein gewiß

Stuͤck Geldes, ſo viel nehmlich ungefehr der vierte Theil der
ſaͤmmtlichen Paſtorats- Einkuͤnfte ausmachet, zu ſeinem und
der Seinigen Unterhalte aus gedachten Einkuͤnften jaͤhrlich an⸗
gewieſen.

XXXV.

Cirea erimen & bnas injuriarum clerici privilegiis guibusdam
gaudent.

XXXVI.

Sacerdotes, qui ex offcio innocentem probri inſimulant,
excuſantur,

XXXVII.

tametſi non certis argumentis, ſed vulgi rumore in-
ducti fuerint.

Euidem delictum omnem dignitatem omneque privile-
gium excludit, L. I. C. ubi Senatores, atque adeo cle-
ricos delinquentes juribus ſingularibus frui non oportebat.
Sed tamen in injuriis aliqua eis privilegia competunt, quo-
rum magnam partem in Specimine 548. de convitiis eoncio-
natorum enarravi. Repetam hic aliqua: Sacerdotes vi-
tia paulo acerbius perſtringentes, quamdin privatos ad-
ſectus non immiſcent, injuriarum non tenentur; medit. 6.
Nes

MEDITAT. AD PANDECT.

416

Nec illi, qui certum aliquod genus hominum generaliter &

indefinite objurgant, medit. 7. Non peccant ſacerdotes, qui
in concione delicta publice commiſſa vel vulgata arguentes
faciunt, ut, quem reprehendant, intelligi poſſit, medit 8.
quod ad ſatisfactionem privatam, parcunt communiter judi-
ces ſacro muneri, nec revocationem facile, niſi ſumma inju-
riæ atrocitas & ſcandalum publicum id quaſi extorqueant, im-
ponunt. Quin imo ipſa deprecatio difficulter obtinetur, &
Vix aliter, quam ſi perſona injuriam paſſa dignitate vel ſupe-
rior vel ſaltem æqualis ſit. Quodſi ſacerdos in hominem de
plebe convitium jecit, huic per ſimplicem declarationem ho-
noris, quam vocant, abunde ſatisſieri creditur, medit. 14, 15,
16. Addo nundt aliud ex Specimine 551. de Veritate convitii,
medit. 6. n. 2. & med. 8. Veritas convitii laicum convitiantem
non excuſat, ſed ſaltem, ſi probetur, pœnam mitigat; por-
10 nec auctor convitii, nec fama publica laico convitianti
prodeſt. At enim vero in ſacerdote res ſeſe longe aliter ha-

bet. Hunc, ſi quem ex officii rationibus peccati inſimulavit,

veritas convitii plene excuſat; quin nece opus quidem habet,
ad eam confugere, aut probationem illius ſuſcipere. Suſſicit
Iumor, nullo certo auctore vulgatus, nullis argumentis
idoneis ſubnixus, arg. articuli Carolini 6. in principio. Sic
ICri vitembergenſes menſe Julio anni 1726. reſponderunt:

Hat der Diaconus M. Petri Annen Sophien Kleinin im

Beicht⸗Stuhle, nach abgelegter Beichte und ertheilten Abſo-
lution, vorgehalten, es gehe die Rede, und habe er es von
huͤbſchen Leuten ſelbſt gehoͤre et, daß ſie, die Kleinin, es nebſt
ihrem Ehemanne auch mit andern halte; Wannenhero zu wiſ⸗
ſen verlanget wird, ob die Kl leinin ſowohl dieſe Vorhaltung,
als die in dem ſub A. beyg gelegten a Sonreiten enthaltene Ex-
prefſiones cum effectu denunciiren und Satistaction erlan,
gen

den

—

raliter

ſotes, G
Ignente

nma ini.
nehin.
tinemd
pelſe.
mineme
onem Ho
1 e
e ontifi
Vitianten
ut; ar
dChvitünt
Aiterhe
Mimtirit

emn hibey

Gumen
idio. D
nderunt:
inin n
, Ablſo-⸗

1

altene dr.

tion

“

medit
ter l.

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 4¹⁷

gen koͤnne. Nun wird ein Seelſorger und Beicht⸗Vater, wenn

er die Grenten ſeines Amts uͤberſchreitet, und ſeine Pfarr⸗ auch
Beicht⸗Kinder beſchimpfet, allerdinges vor einen Injurianten ge⸗
achtet. Da alſo M. Petri ein blooſſes ungegruͤndetes Geſchrey
vor die Wahrheit angenommen, und die Kleinin in oͤffentlichem
Beichtſtuhle eines Ehebruchs beſchuldiget, auch noch dazu in dem
Schreiben ſub A. ob habe der Derr Chriſtus dieſes alles gethan,
vorgegeben, ſo gewinnet es das Anſehen, ob ſey M. Petri vor ei⸗
nen Injurianten zu achten, und nicht allein der Kleinin Satisfa-
Ction zu geben ſchuldig, ſondern auch zu beſtrafen. Alldieweil
aber ein Seel⸗Sorger und Beicht⸗Vater ſeine Pfarr⸗ und Beicht⸗

Kinder dahin, daß ſie nicht allein grobe Verbrechen, ſondern

auch den boͤſen Schein meiden und ein gut Geruͤchte zu haben ſu⸗
chen ſollen, vermahnen und anhalten muß, alſo M. Petri hierun⸗
ter, daß er ſeine Beicht⸗Tochter von der gegen ſie gehen⸗
den uͤblen Rede benachrichtiget, ganz recht gehandelt, auch aus
den oben angefuͤhrten Worten, daß er dieſe Rede vor die Wahr⸗
heit geachtet und die Kleinin eines Ehebruchs wuͤrklich beſchuldi⸗
get, nicht erzwungen werden kan, hiernaͤchſt die Vorhaltung zwar

in elnem oͤffentlichem Orte, aber doch nicht oͤffentlich geſchehen,
alſo die Kleinin, wenn ſie es ſelbſt nicht wiener geſagt haͤtte, dar⸗
aus keine Beſchimpfung befuͤrchten duͤrfen, uͤbrigens das Beicht⸗
Vater⸗Amt an GOttes und Chriſti ſtatt verwaltet wird; So
iſt der Kleinin nicht zu rathen, daß ſie wider den Diaconum M.
Petri denunciire, und von ihm Satisfaction fodere.

XXXVIII.

Sacerdos peccans, eujus exiftimationi aut familiæ parcere cupi-
mus, loco pœnæ pro emerito declaratur, eique modica bpenſio
relinquitur.

Tom X. Ggg Sacer-

418 MEDITAT. AD PANDECT.

cecrdoris, qui removetur, fides & exiſtimatio ſine dubio
notatur, quam integram conſervare ſæpe, vel in honorem

ſacri ordinis, vel propter familiam honeſtam ac innocentem,
vel ex aliis cauſis, cupimus, ſed tamen hominem impro-
bum in muneris ſui exercitio relinquere, ac porro bonos
per eum offendere, religioni nobis eſt. Solemus tunc re-
medio uti, quale Modeſtinus in L. 9. de ſuſpectis tutoribus
quod ad ſuſpectos tutores ſuggerit, quodque ſubinde in ſu-
ſpectis judicibus adhibetur, quemadmodum in Specimine 27.
de Commiſſariis med. 6. dixi, ut ſcilicet homini nomen ſacer.
dotis cum modica penſione relinquamus, ſed alium adjunga-
mus, qui munus ipſum obeat, reditusque annexos percipiat,
ſed pauxillum ex his deceſſori ſuo quotannis ſolvat. Voca-

tur hoc declaratio pro emerito, quæ translocatione melior eſt.

XXXIX.

Translocationis pæna juri cauonico incognita eſt.
Vieina translocationi eſt regralatio.

XLI.

Tranilocatio non debet prorſus improbari, ſed eſt aliquando
utiliſſima.

XLII.

Fit etiam aliquando in pœænam, non ſacerdotis, ſed cætus &
patroni.

Notiſ-

— — — „

—, — —.

— --

—

le dubin
Onorem
centermy

impr.

0 bona
tunen.
utorihet
Ude in ſn.
imile ,
en ſicen
djunge.
dercipiet
1. Vder
nelior ek.

NIRonle

Etut G

SP. DCL. DE POENIS CLERICORVM 419

Natiſhin- inter proteſtantes clericcerum pœna eſt transloca-
tio, quum ſcilicet ſacerdos ob peccatum officio, quod huc-
usque geſſit, ſpoliatur, aliique cœtui ſacro cum imminutio-
ne vel dignitatis, vel emolumentorum, vel auctoritatis, vel
tranquillitatis & otii, præficitur. Jus canonicum eam pror-
ſus ignorat, Nam quod in can. 9. diſt. 81. Converſis mutatio
loci ſuadetur, vix huc pertinet. Nec in decretis conciliorum
veſtigium ejus reperire potui. Allegat quidem Schilterus
in Inſtit. juris can. lib. I. tit. 19. §. 5. canonem 2. Concilii Late-
ranenſis, quem canonem tamen ego in Conciliis Lateranenſi-
bus omnibus fruſtra quæſivi. Sell reperio vicinam quan-
dam translocationi pœnam, quæ militibus & clericis frequen-
tiſſime infligebatur, & in L. 2 C. Tl. de curſu publico regra-
datio, in L. 3. de Re militari gradus dejectio græce zaraci-
Eoaαααaς, adpellatur, quum ſcilicet miles, quemadmodum Am-
mianus Marcellinus lib. 15. cap. 3. loquitur, ad inhmam mili-
tiam traditur, aut clericus peccans ad aliud quidem templum
aliumve ordinem non transfertur, verum in eodem templo,
in quo huc uſque ſervivit, ac ordine, cui adſcriptus fuit, retine-
tur, ad inferiorem tamen gradum viliusque ofhicium detrudi-
tur. Commemoratur hoc pœnæ genus in can. y. diſt. 82, ver-
bis: in choro ultimus canat, ad cornu altaris non accedat, mi-
nora gerat eficia; item in can. 26. diſtinct. 93. V rbis: a pro-
prio gradu repulſus, ultimus omninin fiut in ordine ſuo; in
can. 2. cauſ. 19. quæſt. 3. & cap. 12. X. de Aetate & qualia-
ze. Adde du Fresne in Gloſſario mediæ & inkmaæ latini-
tatis art. Regradatio. In militia hæc regradatio per gra-
dus fiebat. ta enim Hieronymus epiſt. 61. cap. e Finge,
inquit, aliquem tribuniciæ poteſtatis ſuo vi io egradatum.,
per ſingula militiæ equeſtris AHicia ad tironis vocubulum de-
volutum. Non ex Tribuno ſtatim fiet tiro: ſed ante Pri-
Ggg z micerius;

420 MEDTTAT. AD PANDECT.

miceriut, deinde Senator, Ducenarius, Biarehus, Circitor, Eques-
deinde, tiro. Es quamquam Tribunus quondam miles gregarius
Nin; tamen ex Tribuno non tiro, ſed Primicerius falctus . Nec
dubito, quin in regradatione canonica eadem ſolemnia ob-
ſervata fuerint, quum ea in degradatione Præcipiantur, c. 2.
de Pœnis in 6. Et poſſet hæc regradatio etiam in noſtris cle-
ricis adhiberi, ut quis ſcilicet ex Tuperintendente Presbyter,
ex presbytero diaconus, ex diacono cuſtos vel ludimodera-
tor fieret. Exemplum tamen non recordor. Magis enim inter
nos frequens eſt translocatio, quam dixi. Magnopere intro-
duéstionem ejus in alias Germaniæ provincias ad juvit aucto-
ritas Carpzovii, qui in liv. 3. def. eccleſ. I18 C7 124. utilitate
ejus pugnat. Contradikerunt Carpzovio mille & plures au-
tores 3 ac pars ſententiam ejus ſale ſatyrico perfricuerunt.
Ego vero cum Yo. Samuele Serykio in digert. de Transloca-
zione §. 58. ſgg. & Baebmero in Jure eccleſ. Proteſtantium
lib. 1. tit. 7. J. 19. ſqq. mediam viam teneo, atque tunc qui-
dem translocationem damno, quum ſacerdos peccato ſuo
Publicum quodammodo horrorem concitavit, ac ſe invi-
ſum bonis omnibus reddidit. At quando tale peccatum
eſt, quod exiſtimationem ejus non prorſus ſuſtulit, & abo-
levit, ſed efficit ſaltem, ur huic, quem huc usque regit,

cœtui ac templo cum fruétu præeſſe porro non poſſit,

translocatio ſaluberrima erit; ut ſi in reprehenſione pecca-
torum modum exceſſit, ac convitiis animos auditorum a
ſe alienavit, ſi culpa ſua & imprudentia in implacabile ma-
giſtratus patronive odium incidit, ſi cum collegis ſuis ini-
micirias exerceat, ſi ampliſſimo muneri, cui vires fuas non
ſuſſicere ſciebat, ſe obtulit, atque nunc impar reperitur,
non tamen prorſus inurilis, ſed minorem gregem paſcere

idoneus eſt, cetera. Unum adhuc addo; translocationem

inter-

—
n, Egun

Niegerin
N. Nee
Onia ob.
bur, 6
oltrioche.
Nesdyter
limoder
niminer
Are intto.
it aucto.

Utilittte
Mores A.

ticuerun

7.

Tronkorn.

tofertin
tune l⸗
Cc ſo
c ſe imſ:

pecetIn

& do
lle regh
on poli,
e peccr.
orum ¹

bile mi.

ſcis in⸗

ſdas l

reperiun
n poſe
Ocationin
iner

Sp. DCL. DE POENIS CLERICORVM. 4²1

interdum in pœnam non ſacerdotis, qui translocatur, ſed
cœtus ejus, cui aufertur, fieri. Novi ego exempla ſacer-
dotum proborum ac pacificorum, qui auditores rixoſos,

vel patronum intractabilem naféti, tenuius ſacerdotium a
