
poteſt, licet; quemadmodum in Specimine 142. de Jureju-
vando purgatorio medit. ult. oſtendi. Nos ejectionem hanc
in academiis conſilium abeundi appellamus. Addo nunc,
magiftratum ei, quem fſic expellit, quamvis poſcenti, ratio-
nem mandati ſui reddere non eſſe obligatum, arg. cap. 16.
X. de Sententia & re judic. & L. 59. de Re judicata, bene
Tom. X. Kkk tamen

442 NMEDTTAT. AD PANDECT.

ramen principi, ſi is eam requirat. Idem jus in Belgio fœ-
derato obtinet, de quo Baſnage dans la Deſeription biſtori-
que du Gouvernement des provinces-unies cap. 22. §. 8. p. 6.
hæc ſeribit: Comme les Bourguemaltres ont le Droit d' admé-
tre daus leur Ville les Sujets, qui peuvent y aporter quelqu
avantage ou quelque commerce utite, ils ont außi l'autorité
&en bannir ou d'en proſerire ceux, qui leur ont donné quel-
que ſujet de mécontentement, ſans leur avoir intenté de Pro-
cès ni les avoir convaincus ou condamnés dans les formes: Et
la Cour de Juſtice ne peut donner de Mandement contre un tel
Adcte de Bannihement ou de Proſeription: parce qu'on doit pre-
ſumer que cet Arrét n'a été donné que par une juſte néceſſité,
ou pour ' utilité publique. Ou ne peut pas méme ſe pourvoir

devant les Etats par un Apel dans les formes contre cet Arrét

de Banniſſement: Cependant lors qu'il y a quelques plaintes Jor-
mées contre le Magiſtrat, la bienſeance &α l' 6guité demandent,

qu' il donne aux Etats la ſatisfaétion de montrer, que cet Alte

de ſevérité étoit juſte & néceſſaire.
Simplex ræélegatio nonnullis non eſt pæna.

XVII. V
Tunc igitur eam exaſperari oportet.

Qed Claudius Saturninus in L. 16. §. 3. de Pænis præci-
pit, ut judex in pœnis infligendis perſonam ſpectet,

hoc maxime in relegatione fieri oportet. Multis relegatio

diriſſima & ultimo ſupplicio æquiparanda pœna eſt. Sed
multi eam rident ac flocci faciunt, peregrini inprimis, va-
gabundi, extrema egeſtate preſſi, quibus hic vel alibi vive-

re

ofe.
ori.
6l⸗
dmns.
elir
ute
gil
i.
1: B
A tl⸗
1ti.

ſlt;

uruuf
ANNH
lelfn.
lg

4w

rkecl⸗
eltet,
legei
.
8)
ie .
“

Sp. DCLII. DE RELEGATIS. 442
—

re indifferens eſt. Peccabit judex ac ſe ludibrio exponet,
qui talem hominem ſimplice relegatione puniet. Quid er-
go? Utetur licentia, quam ei Ulpianus in L. 13. de Peœnis
dat, & quam vult, ſententiam feret, vel graviorem vel
leviorem, ita, ut in utroque modo rationem non excedat.
Itaque in collegiis noſtris, ſiquidem relegationem ſimplicem
inutilem futuram animadvertimus, vel fuſtium admonitio-
nem, vel virgarum alligationem, vel deligationem ad pa-
lum, den Pranger, vel duriorem carcerem ſuperaddimus.
Et quum relegatio academica quoque cum riſu & joco a
quibusdam excipiatur, hanc etiam tunc exaſperari recta ra-
tio præcipit, quin & princeps jubet. Sic certe olim Au-
guſtus, Septemvir Saxo, academiæ Vitebergenſi reſeripfſit:
Vns iſt Eur Schreiben ond Bericht, Chriſtian M. belangende,
fuͤrgetragen worden, daraus wir vernommen, was derſelbige
vor vnartige mutwillige Hendel, vnd ihr vor Proreß darwieder
fuͤrgenommen; wann wir dann ſolches Beginnens halben eine
Zeithero von Euch vielmals verunruigt worden, vnd befinden, daß
Ihr mit Eurer Kleinmuͤthigkeit vnd allzugelinden Straffen und
Vberſehen der ſtudirenden Jugend zu ſolchen Mutwillen und Fee⸗
vel ſelbſt Vrſach gebt, So moͤchten wir wohl leiden, daß ihr
dißfalls nicht alleine die Straff der geheimen Relegation vor die

Hand nemet, ſondern hierbey mehrern und groͤſſern Ernſt brau⸗

chet, vnd weil unſere neue Reformation elar beſagt, welcherge⸗
ſtalt die leichtfertigen Geſellen, darunter die von Adel, wann ſie
ihres Standes vnd adelichen Verhaltens vergeſſen, auch mit be⸗
griffen, mit dem Gefaͤngnuͤs geſtrafft werden ſollen, diejenigen,
ſo ihr zu relegiren bedacht, zu mehr eine Zeit lang in den Carce-
rem ſetzen, mit Brodt vnd Waſſer ſpeiſſen lieſſet, ihren Eltern
vnd Freunden die Gelegenheit vnd Vbelverhalten zu erkennen ge⸗
bet, vnd darauf alsdann mit der Relegation hinnach druckt, dan
. Kkk 2 was

444 MEDITAT. AD PANDECT.

was das ſchlechte Relegiren bey ſolchen mutwilligen Leuten, denen
wenig daran gelegen, ſie ſeindt in Wittenbergk oder anderswo,
gutes bey der Jugend wirckt, das erfaret ihr jetzo ſelbſt, vnd
befroͤmbdet vns nicht wenig, nachdem obgenannter M. von Euch
auf eine gewiſſe Zeit relegirt, und vor Ausgang derſelbigen wie⸗
der eingangen, vnd einen ſolchen Vnluſt, wie ihr ſchreibet, mit
der Wach zum andernmal angericht, daß ihr euch ſein noch fer⸗
ner als eines Gliedes der Vniuerſitet angenommen, und nicht die
Stadtgerichte mit ihnen wie ander ihrer Jurisdiction gebaren
habt laſſen. Vielweniger aber ſoltet ihr hernach, als M. ober
das Rectors Verbot in Wittenberg blieben, vnd abermals Vn⸗
ruhe erreget, Euch mit ihme eingelaſſen, ſondern ihme den Ge⸗
richten, darinnen er verbrochen, mit Ernſt zu ſtraffen hingewie⸗
ſen haben, Do ihr aber doch mit ihme zu thuen haben, vnd ihm
gentzlich relegiren wollen, So hettet ihr euch durch etliche Meuch⸗
ler mit Papier und Tinten von dem oͤffentlichen Anſchlagen nicht
abſchrecken, ſondern vielmehr das Haus, darinne eurem Schrei⸗
ben nach die von Adel ſich rottiret, vmblegen, vnd alle die Je⸗
nigen, ſo ſich ſolches vngebuͤhrlichen nachtlichen Zuſammenlauf⸗
fens fleißigen, in ernſte Zucht vnd Strafe genommen, vnd die
Jugendt durch eure Kleinmuthigkeit in ihrem Freuel nicht geſterckt
haben, Dan Ihr jo bey euch ſelbſt zu ermeſſen, wann ihr euch
dergeſtalt durch Eure Diſcipul bedrauen vnd eintreiben laſſet, ob
nicht hierdurch die Jugend zu allen Muthwillen nuhr mutiger
gemacht, daß ſie Euch uͤber den Kopff wachſen, vnd wir werden
zuletzt eures vielfaͤltigen Clagens und Anlauffens, in ſachen, die
ihr ſelbſt wohl ausmachen koͤnnt, vnd damit wir billig verſchonet
wurden, vberdrußig werden. Begehren demnach befehlende, Ihr
wollet mit der angekundigten offentlichen Relegation wider M.
verfahren, auf die Jenigen, ſo ſich rottiren, greiffen laſſen, nach
Befindung einen Ernſt wider ſie fuͤrwenden, vnd vnſer ie
gebuͤhr⸗

deon

röro,
ud

C
n

t
dchſen
ſchtdt
ebann
pe
Dy
1Ge⸗
Nie⸗
hhr

Meoc
I St

r⸗

ISN

laf⸗
nd
ſert

t ich
,%
fiet

den
Ghore
1
0
h
nd

l

SP. DCLII. DE RELEGATIS. 445

gebuͤhrlich publiciren vnd anſchlagen, auch daruͤber fteiff und
veſte halten, Euch derowegen mit dem Hauptmann Vnſerer Ve⸗
ſtung und dem Rath des Proceß haiben zu Handhabung derſel⸗
bigen vorgleichen, vnd demſelben alſo nachſetzen, damit wir im
Werck zu befinden, das Euch Vns hinfuͤhro mit vnnoͤthigen
Reſolutionen in Sachen, darinnen ihr vberfluͤßigen Beuehl vnd
Beſcheldt von Vns habt, zu verſchonen ein Ernſt ſei; Daran

vollbringet ihr vnſere zuverlaͤßige Meinunge, Datum Eibenſtock,

den 12. Auguſti Anno 83.

Auguſtus.
. *
XVIII.
Iun eos, qui relegatos ſuſcipiunt, certa pona ſancita
non eſt.
XIX.

Puniuntur zamen,

XX.
niſi veceptio ex bumanitate in caſu neceſſitatis facta fit.

XXI

Relegatus, etſi civis eſſe deſinat, manet tamen homo, atque ab
Amiciis humanitatis non excluditur.

KkkK 2 In

MEDTTAT. AD PANDECT.

n libera rep. Romana nulla lex generalis pœnam illis, qui
relegatos deportatosque ſuſciperent, irrogavit. Ut ergo
receptatores proſcriptorum & relegatorum puniri peſſenr,
ſingulatim receptionem hanc interdici oportebat. Itaque
CGicero in Oratione pro domo ſua ad Pontifices cap. 19. 20,
lege Clodia de exſilio ſuo lata hoc, ne quis ipſum reciperet,
cautum fuiſſe, commemorat, ſeque propterea a Vibone
diſceſſiſſe, ne Sica, apud quem erat, perirer, dicit in épiſto-
Sub Cæſaribus demum lege Julia
pœna ſancita fuit in reos, qui eum, cui aqua & igni inter-
dictum eſt, receperit, celaverit, tenuerit.
liam refert Julius Paulus lib. y. receptarum ſententiarum tit.
26. §. 2, at Iuſtinianus corpori ſuo non inſeruit. Igitur;,
quæ fuerit illa pœna, hodie ignoramus.
tamen lib. 6o. tit. y4. F. II. hoc ex Ulpiano excerptum re-
peritur; interdum pecuniariter damnari, qui relegatos
ſuſcipiant. Quem Ulpiani locum deinde pandectis inſeruit
Cujacius, & ex eo Gothofredus legem 11I. de Interdictis &α
At præterquam, quod ſupplementa hæc
Cujaciana incertæ in foro auctoritatis ſunt, etiam vox: in-
terdum; incertitudinem auget, ut adeo lex illa vix uſum re-
perire poſſit. Nec aliam elariorem legem reminiſcor pqmniſi
quod in Ordinatione Cameræ Imperii Part. 2. kit. I2. hi, qui
ex toto lmperio proſcriptos ſuſcipiunt, & ipfi proſeribun-
tur. Ergo ſi quis exulem & relegatum ex provincia ſuſce-
piſſe accufatur, num & qua is pœna plectendus ſit, ſubinde
dubitamus. Sed meretur tamen pœnam, ac adeo ſaltem ex-
Verum quamvis interdum, ut fit,
pœna certa publice propoſita ſit in eum, qui relegatum ſu-
ſceperit, immunis tamen eſt ab ea, quiid in neceſſitatis caſu

lIa 4. ad Attieum lib. 3.

Legem hane ju-

In Baſilicoruns

relegatis fecit.

tra ordinem punitur.

Pel

tur
ſih
min

tur
che
i

—

i,
ero
Herr,
lae.

F

eete

Vidone
eih.

u
intet.
1e n.

n tit
ltur 1

orun

un k.
leyenn
Nerui
4 he
: i.
mX.
F, nil
gui
bun.
uſte.
binde
n er⸗
ut 6,
m1.
bal

N

Sp. DCLII DE RELEGATIs. 447

per humanitatem fecit. Nam, quod in MWovella 12. cap. 2. dici-

tur, patrem exulem, quamvis legum contemptor & impius

ſit, tamen patrem eſſe, id de quolibet exule verum eſt; ho-
minem ſcilicet exulem, etſi legum contemptor & impius ſit-

tamen hominem eſſe. Menſe Decembri anni 1737. talis

ſpecies ad me adlata eſt: Muliercula furtis, ſtupris, lenoci-
niis infamis, publiceque relegata, clam tamen in patriam
ventitabat, ac apud cognatos ſuos & veteres familiares paſ-
ſim latitabat, donec tandem publice, ne quis eam porro ſu-
ſciperet, ſub mulcta quinque thalerorum ediceretur. Nihi-
lominus poſt aliquot menſes mulier hæc in puerperio ja-
cens apud incolam ejus pagi reperitur. Hic in jus vocatus
rem ſic narrat, mulierem noéëte intempeſta & procelloſa
ante ædes ſuas veniſſe, ac ejulantem, ut reciperetur, petüſſe;
ſe igitur miſericordia motum aperuiſſe fores, illam vero in-
traſſe, ac gravidam & Partui proximam interjeécto exiguo
temporis ſpatio filium enixam eſſe. Reſpondi itaque: Mar⸗
tin Schoͤne wird um 5 Thaler beſtraft, er koͤnnte und wolte
denn den fol. 2 b. angegebenen Umſtand eydlich beſtaͤrken.

„

Relegatus in provinciam, Jfami, bello, peſtilentiæ obnoxiam, ſi
vevertatur, vel plane non, vel tamen mitius
punitur.

G uod Ovidius in Scythiam relegatus lik. 2. Triſtium le-
gia un. ab Auguſto petit:

Znima perpetior medios projectus in hoſtes:
Nec quisquam patria longius exſul abeſt,

Vnude

ℳ

448 MEDTTAT. AD PANDECT.

Unde precor ſupplex, ut nos in tuta releges,
Ne ſit cum patria pax quoque ademtæ mibi.
Tutius exſilium pauloque quietius oro:
Ut par delicto ſit mea pæœna ſuo

item in lib. 4. eleg. 4:
Mitius exſilium pauloque propinquius opto,
Quique ſit a ſævo longius boſte, locum.
& in lib. y. eleg. 2:
Quod petitur, pæna eſt; neque enim miſer eſſe recuſo,
Sed precor, ut poſſim tutius eſſe miſer;

hoc cuilibet relegato petere jure licet, quin, & ſi non peta-
tur, ex officio dandum, ac, ſi non detur, reditus in patriam
vel impunitus dimittendus, vel ſaltem leniter puniendus
eſt, ceſſabitque dura illa in urphedæ violatores articulo Cæ-
volino 108. & Conſtit. elect. Sax. 48. Part. IV. ſtatuta pœna.
Sic certe ICti Vitebergenſes menſe Novembri anni 17423.
reſponderunt: Iſt Inquiſit Troͤger wegen dreymahl gebrochenen
Urphedens zum Schwerdte verdammet, ihm jedoch eine Defenſion

verſtattet worden. Nun kommt ihm zwar die wegen der beyden

erſten mahle vorgeſchuͤtzte Minderjaͤhrigkeit nicht zu ſtatten, da
er das letztemahl majorenn geweſen, uͤberdies ſeine aus denen
Acten hervorſcheinende aͤuſerſte Boßheit und das von Jugend
auf getriebene, auch nach ſeiner letzten Wiederkunft zweymahl
fortgeſetzte Diebes⸗Handwerk etatem ſuppliret, und es faſt
eine Gewiſſens⸗Sache iſt, dergleichen incorrigiblen dem Lande
und gemeinen Weſen unnuͤtzen, ſchaͤdlichen und gefaͤhrlichen Men⸗
ſchen wiederum in Freyheit zu ſetzen; Alldieweil aber die
Noth nicht allein nach der geſunden Vernunft, ſondern auch
nach den geſchriebenen Rechten die Strafe deſſen, wel⸗
cher

n
/ 6

ur

ete⸗
dan
ndus
C
rnt
e

HNedn.

nſion
Gd
, N

dmn

t
ah
ſn
ande
My⸗
1 N

SP. DCLII. DE RELEGATIS. 449

cher, durch dieſelbe gedrungen wider die Geſetze handelt, wo nicht
ganz aufhebet, wenigſtens vermindert, cap. 78. de KRegulis juris
in 6, cap. 3. X. de furtis, Peinl. Halß⸗Gerichts⸗Grdnung
art. 166, und denn bekannter maſſen zu der Zeit, da Inquiſit
zum letzten mahle verwieſen, und in das Koͤntgreich Boͤhmen
gebracht worden, der Krieg allda noch gedauert und von den
vorigen Krieges⸗Unruhen alles in Unordnung, auch die Aecker
ſchiecht beſtellet und die Victualien knap geweſen, mithin des
Defenſoris Vorgeben, daß kaum ein Einheimiſcher daſelbſt Ar⸗
beit und ſeinen Unterhalt finden koͤnnen, alſo einem fremden oh⸗
ne Paß herum vagirenden Menſchen unterzukommen und ſein
Brod zu verdienen faſt unmoͤglich geweſen, da zumahl Inquiſit
laut obrigkeitlichen Zeugnuͤſſes kleiner und ſchwacher Statur und
zur Arbeit ungeſchickt iſt, hiernaͤchſt bewehrte Rechts⸗Lehrer,

Carpz. Quæſt. erim. 47. n. 53. & 54, und Kreſ. in Wotis ad

Art. Carolinum 180. §. 1. denjenigen, welcher aus einem Lan⸗
de, wohin er verwieſen iſt, wegen Krieg, Hunger und Peſt zu⸗
ruͤck kommt, entſchuldigen, und diesfalls den Beyfall der Peinl.

HGalß⸗Gerichts⸗Ordnung art. 180. in den Worten: fuͤrſetz⸗

lich und freventlich; vor ſich haben; So wird Inquiſit Jo⸗
hann Auguſt Troͤger, ſtatt der erkannten Todes⸗Strafe, noch⸗
mahlen mit ſtarken Staupenſchlaͤgen ꝛc. ꝛc ewig verwieſen, und
dabey ernſtlich bedeutet, daß im Fall der Wiederkunft die Le⸗

bens⸗ Strafe ohne alle Gnade und Barmherzigkeit an ihm voll⸗

ſtrecket werden ſolle. V. R. W.
COK OLELANIA.

1. Qi relegatum, quin ex toto Imperio proſcriptum, in
ſuss ædibus deprehenſum non indicat, ſed illæſum di-
mittit, nequit puniri. Vide Specimen meum 55.: de Ke-
ceptatoribus, medit. 9.
Zom. X. LII 2. Dixi

4 0% MEDTTAT. AD PANDECT.

2. Dixi in Medit. 13, ſtudioſos juvenes, ſi relegentur, ur-
phedam non præſtare. Id vero explicatione opus ha-
bet. Duabus ſcilicet partibus urpheda conſtat. Prima
eſt, qua relegatus jurat, ſe nunquam in eum locum re-
verſurum eſſe, ex quo relegatur. Ab hac cives acade-
mici ſemper immunes ſunt. Altera eſt, qua ſe vindi-
Ctam non ſumpturos relegati pollicentur. Ad hanc tunc
adigi poſſunt adoleſcentes re egati, quum metus eſt,
eos injuriam, quam ſibi relegatione factam credunt, ul-
turos. Exſtant enim funeſtiſſima exempla relegatorum,
qui rectores academiæ, a quibus puniti fuerunt, alio in
loco nacti fuſte percuſſerunt, quin aliquando obtrunca-
runt. Singulare eſt, quod ante XL. circiter annos con-
tigit. Meibomius, illuſtris medicus, accademiæ uliæ re-
tor, Octavium publice relegarat; paulo poſt filium, ju-
venem ſummæ ſpei, Lutetias Pariſiorum diſcendi cauſa
ablegat. Hic Meibomii filius obviam fit Octavio eodem
tempore Pariſiis commoranti. Oétavius nondum pœ-
næ, quam Meibomii pater ipſi inflixerat, oblitus, quum
patrem non poſſet, filium ſtricto enſe invadit, & poſt
exiguum conflictum obtruncat. Quo nuntio accepto
Meibomius pater mœrore contabuit. Et ita quidem
rem geſtam eſſe, ab aliquibus, qui ipſi ex Meibomiana gen-
te ortum trahebant, accepi. Alii vero, qui Octavio fa-
vebant, etſi cædem ab hoc factam non negarent, Mei-
bomium tamen rixæ & pugnæ auctorem fuiſſe, & Octa-
vium, ut vim vi repelleret, coegiſſe, contendebant.
3. Dixi ſupra in medit. 10, relegationem academicam tria
ſingularia habere. Addo nunc quartum: Relegationem
communem præcedit inquiſitio ſolemnis, cui levis no-
tæ macula adnexa eſt. At, qui ex academiis relegantur,
ſtudioſi nec ad articulos inquiſitionales reſpondent, nec
inquiſiti dicuntur, nec levis notæ macula adſperguntur.

7

SPE-

h u.

s he.
Drimi
in re.
Aade.
Vin
nie ture
lsett,
Und .
torun
Alio

rENe..

COl⸗

liere.
, l.

li aud
edbenn
m e.

n

ott
crept
uiden

ger.

io fr
Mei

(Ot.

nt
n trii
jnem
8 n⸗
Antun,
r ner

nun.

RESTITVTIONE DAM

Sp. DCLIII. DE RESTITVT. DAMNAT. 451

SPECIMEN DCLIII.
AD EIB. XEIII. I L. XXIII.

PDE
NATO-
RVMI

MENSE SEPTEMBR. ANNI clo Io CCXLII.
PVBLICE D EF. E N. S V M

H A B
HENRICO AMADEO HASE
BARBIENS. SAXNXONE.

I.

Jus Romanum nallum diſerimen inter reſtitutionem gratia
cz' juſtitiæ facit.

II.

Sed utramque ſoli principi adſeribit, ac magiſtratilus
interdicit. .

III.

Verum Germani magiſtratibus ſuis reſtitutionem juſtitia
permittunt,

IV.

introdusto defenſionis remedio, quod jure Romano
ignorabatur.

LII 2

4 * MEDTTAT. AD PANDECT.
& priſcis guoque Saxonibus, gquiv ipfi Carolo , in-
cognitum fuit.
VI.

Itaque collegia juridica, quando a magiſtratibus conſuluntur,
vel horum uomine jus dieunt, ſententian paſſos ex capite
juſtitiæ reſtituunt.

T Specimine 645. de Judice legibus recte mitiore evici, poſ-

ſe judicem ex juſta aut veriſimili cauſa ſententiam legi-
bus mitiorem ferre, mollioremque peœnam reo inflige-
re, nec neceſſe habere, ut principem ante conſulat. Sed
nunc alia ſuccedit quæſtio, num judex, poſtquam ſenten-
tia dicta ac pœna determinata eſt, retractare ſententiam ac
damnatum reſtituere poſſit. Faciunt hic interpretes juris Ro-
mani diſcrimen inter reſtitutionem gratiæ & juſtitiæ. Cui
uſui, non video. Nam in neutra magiſtratuum partes ſunt.
Utraque ad principem refertur, quo inconſulto, judex reum,
etſi innocentiſſimum, qui damnatus ex falſa confeſſione, vel
conſpiratione teſtium, vel dolo aut imperitia judicantium,
fuit, abſolvere & reſtituere nequit. Clariſſimæ ſunt leges
45. §. I. de Re judicata, 2. pr. de Pœhis, I. F. ult. de Quaſtio-
nibus, L. I. C. Sententiam reſcindi non polſe. Et tantus fuit
hac in re, ut in multis aliis capitibus, Romanorum rigor,
ut prope ad furorem ac rabiem acceſſerit. Patebit hoc ex
facto Piſonis, de quo Seneca lib. I. de Ira, cap. 16, hæc nar-
rat: Cn. Piſo, quum duci juſſiſet eum, qui ex commeatu ſine
commilitone redierat, quaſi interfeciſſet, quem non exbibebat,
roganti tempus aliquod ad conquirendum, non dedit. Da-
mnatus

nr,
dj

pol.
legi.
lige.
ded
Aten⸗
n
toho.
Ci
ſor.
reum
e el
tium
ir
Gir
fuit
gor,

c N
n.

1in
elin
r

G

Sp. DCLIII. DE RESTITVT. DAMNAT. 4 3

mnatus extra vallum ductus eſt, & jam cervicem porrigebat,
quum ſubito apparuit ille commilito, qui occiſus videbatur.
Tunc centurio ſapplicio præpoſitus condere gladium ſpeculato:
rem jubet: damnatum ad Piſonew: reducçit, redditurus Piſoni
innocentiam. Mam militi forzuna vedaiderat. Ingenti con-
curſu deducuntur, complexi alter alterum, cum magno gau-
dio caſtrorum, commilitones. Conſcendit tribanel furens Pi-
Jo, ac jubet duci utrumque, & eum militem, qui non occiderat,
&α eum, qui non perierat. Adjecit & tertium Wam ipſum
centurionem, qui damnatum reduxerat, duci juſſit. Conſtitu-
zi ſunt in eodem loco peritari tres. Ze, inquit, duci jubeo,
quia damnatus es: te, qsia juſſus occidere, imperatori non pa-
ruiſti. improbat quidem hoc Piſonis factum Seneca, quod
tamen alii Romanæ ſeveritatis laudatores ad cœlum tuliſ-
ſent. Verum, omiſis his, ad jurisprudentiæ Romano-Ger-
manicæ commentatores pergemus. Hi leges Romanas cum
patrüs mire miſcent, ac utrasque, ſi diis placet, in unam
conſonantiam redigunt. Ajunt hi: Reſtituti dicuntur, gui
in priſtinum ſtatum ſunt reduécti: idque vel ex juſtitia, quan-
do condemnatus innocentiam ſuam demonſtravit, quæ eſt reſti-
tutio pleniſſima, c reſtituit etiam illa, quæ a tertio interim
erant quæſita. I. 1. §. 27. f. de Quæſt. Judgex inferior tamen
ſuam ſententiam mutare nec boc caſu poleſt, ſed Principis opbaâ
eſt reſeripto: d. I. I. §. 27. in fn. Modo ſententia condemna-

toria tranſierit in rem judicatam, ſi enim reus mox peſt pu-

blicationem ſuam innocentiam de novo deducere voluerit, &α£
id præſtiterit, judex inferior quoque ſuam mutat, vel decla-
rat ſententiam. Ita Sebæpfferus in Sinopfi z. lib. 48. tit. 23.
n. I, 2, 3, 4. Non cohærent hæc invicem ſatis. Nam quod
de ſententiis poſt decendium in rem judicatam transeunti-
bus conſtitutum eſt, ad cauſas criminales non pertinet, in
. LII 3 qui-

4 4 MEDITAT. AD PANDECT.

quibus ſententiæ latæ, interjecto poſt publicationem triduo,

executioni mandari, articulo carolino 73, quamdiu vero exe-
cutio peracta non eſt, ſemper oppugnari poſſunt. Itaque
rectius ſic tene: jus Romanum hac in parte a Germanico
jure plane diverſum eſt, & facies judiciorum Romanorum
a facie fori noſtri toto cœlo differt. Romani judicibus ſen-
tentias ſuas ſive pecuniarias & civiles, ſive criminales, re-
tractare, corrigere, mutare nunquam permittebant. Itaque
remedia illa leuteratienis, reviſionis, defenſionis, quibus
fora noſtra perſtrepunt, conditoribus jurium Romanorum
prorſus ſunt incognita. Germani vero hanc facultatem
magiſtratibus ſuis dederunt, ac propterea ſuſpenſiva reme-
dia, in cauſis civilibus leuterationis, reviſionis, in crimina-
libus defenſionis, receperunt. Quapropter hodie omnes
iſtæ leges ſupra memoratæ, ac innumeræ aliæ, quibus ju-
dices ſententias ſuas etiam perperam latas mutare prohi-
bentur, inutiles ac antiquatæ ſunt, & inepte allegantur.
Recentiſſimum eſt hoc defenſionis remedium poſt ſenten-
tiam latam, & ipſi Carolo V. incognitum. Nam, quæ de de-
efenſione in juribus Romano, Canonico, Carolino, conſtituta
ſunt, ad eam defenſionem, quam reus advocatusque ejus ante
ſententiam ſuſcipit, referuntur. Poſt ſententiam Germani ve-
teres nullum ſuspenſivum remedium in cauſis criminalibus
admittebant. Speculator Saxo lib. 2. art. 12: Wird ein
Mann gefangen umb Ungericht, und vor Gericht bracht,
er mag kein Urtheil ſchelten; & gloſſæ ibid. Und dis iſt
darumb, das man ſich vermuͤtet, daß er den Leib damit
friſten wollte. Idem in KXeceſſu imperii anni 1630. §. 95˙. &
Ord. Cam. P. 2. tit. 28. §. 5. cautum. Vide Specimen meum
362, de Odio defenſionis, med. 2, 3, 4, 5,) 6. Quæ quum ita
ſint, hodie collegia juridica, quando a magiſtratibus conſu-
lun-

—
— — — —, r— ☛ — —

mUaoã—— „ —

—

idno⸗

que
nied
dram
ſen.
te.
tige
nibu

DNrn

Atenn
me.
ina-
mnes
u.
roh.

llen.
ete.
tute
znte
ive.
lbus
in
,
iſt

nit

n
itt
⸗

1.

SP. DCLIII DE RESTITVT. DA MNATFT. «/f

luntur, vel horum nomine jus dicunt, ſententiam paſſos ex
capite juſtitiæ ſine omni dubitatione reſtituunt. Fecerunt
hoc ICti Helmſtadienſes menſe Decembri anni 171 8. hunc
in modum: Iſt beyden Inquiſiten wegen der mit ihre Ehe⸗Welber
Halb ſchweſter getriebenen Unzucht die Landes⸗Verweiſung in einem
von Halle eingehohltem Urthel zuerkannt worden, wogegen denn
dieſelbe nochmahlen Defenſion gefuͤhret, und entweder gar
um Abſolution oder doch um Verwandelung obgedachter Lan⸗
des⸗Verweiſung in Gefaͤngnuͤß⸗oder Geld⸗Strafe angeſuchet⸗
Nun bezeugen zwar Serykius in uſaæ moderno zit de Pænis §.
11. und Bergerus in COeconomia juris p. 907. & 909, daß auſ⸗
ſer dem Churfuͤrſtenthum Sachſen einer Unterobrigkeit, ungeach⸗
tet ihr die Ober⸗Gerichte zuſtehen, nicht vergoͤnne ſey, die in
Rechten geſetzte und ausgedruckte Srrafen zu veraͤndern und in
Geld⸗Buſſen zu verwandeln. Alldieweil aber dieſes nur von
dem Falle, da die Verwandelung ohne rechtmaͤßige Urſache ex
mera gratia geſchiehet, zu verſtehen iſt, hingegen der Richter
alsdenn, wenn die vorkommende Umſtaͤnde ihm eine rechtmaͤßt—
ge Urſach, die Strafe zu lindern und zu transmutiren, an die
Hand geben, ſolches ohne Nachtheil des dem Landes⸗Fuͤrſten

allein zuſtehenden Juris adgratiandi gar wohl thun kan, teſtibus

Mevio P. 7. dec. 407. & Bergero P. 1. Supplem. ad jurispr.
crim. pag. 59. ſ44. wie denn die Scabini Hallenſes ſelbſt laut
beygefuͤgten Urthels dergleichen Macht einer im Herzogthum
Magdeburg befindlichen Unter⸗Obrigkeit in gleichmaͤßigem caſu
zu verſtatten kein Bedenken getragen, und denn dergleichen Um⸗
ſtaͤnde, welche mitigationem poœnæ nach ſich ziehen, allhier

vorhanden, indem der inceſtus und adulterium per immiſſio-

nem ſeminis nicht vollſtrecket worden, hiernaͤchſt der Inquiſi-
ten Ehe⸗Weiber eyfrig vor ſie intercediren, ferner aus der

Landes⸗Verweiſung der Inquiſiten und ihrer armen Faxine
. aͤuſer⸗

46 MEDITAT. AD PANDECT.

aͤuſerſter Verderb erwachſen wuͤrde, weiter dieſe Leute ſonſt ein
gutes Zeugnuͤß ihres Wohlverhaltens halber haben, endlich dem
Amte ſelbſt, und folglich auch per indirectum Sr. Koͤnigl ·

Majeſtaͤt daran gelegen, daß dieſe angeſeſſene Unterthanen und
Arbeits⸗Leute im Lande erhalten werden; So ſeynd Inquiſiten

mit der Landes⸗Verweiſung zu verſchonen, und werden an de⸗
ren ſtatt 3 Wochen lang im Gefaͤngnuͤſſe mit Waſſer und Brodt
geſpeiſet, oder jeder um 15 Thlr beſtrafet, auch zu Erſtattung
der verurſachten ſaͤmtlichen Koſten angehalten. V. R. W.

Aliud ejus rei exemplum in ſequente meditatione memo-

rabitur.
VII.
Reſtitutio juſtitiæ proprer innocentiam indulgetur.
VIII.
Non tamen innocentia perfectiſſima deſideratur,
IX.

ſed aliquando & in, cui culpa imputatur, ſiquidem dolus abfuit,
contra pænam impoſitam reſtituitur,

X.

ac ſaltem in ſumptus litis damnatur.

,

1

SP. DCLIII. DE RESTITVT. DAMN AT.

47
X.
Miniſter reipublicæ & principis culpam leviſimam non
praæſtat.

L)eNeribune communiter reſtitutionem juſtitiæ, quando
reus, probata innocentia ſua, in priſtinum ſtatum re-
ducitur. Quæ deſcriptio recte ſe habet, ac etiam legi 1. §.
alt. de Quaæſtionibus convenit. Saltem vocem: innocentia;
recte explicari oportet. Sunt gradus innocentiæ. Aliqua
cäſtiſſima ab Auguſtino in can. 6. cauſ. 23. quaſt. 4. dppel-
latur, quæ ſcilicet non ſceleris ſolum & doli, ſed & culpæ,
Pura eſt. Verum Cti, qui non omnia ad vivum reſecant,
etiam hune innocentem vocant, qui, etſi culpæ alicui ſuc-
cubuerit, nullius tamen doli ſibi conſcius eſt. Vide articu-
lum Carolinum 61, ubi reus, de quo quæſtio habita, inno-
cens repertus, tamen ob culpam in expenſas damnatur.
Exemplo rem illuſtrabimus: Miniſter principis rationes tu-

telæ, quam geſſerat, reddere juſſus, quum tergiverſaretur,

iterum iterumque, etiam cum comminatione mulétæ mo-
nitus, tandem ob perſeverantiſſimam contumaciam grandi
pecuniæ ſumma mulctatur. Tunc demum experrecétus edit
rationes, ſed & contra mulctam in integrum reſtitui flagi-
tat. Diu hæſerunt Cti Helmſtadienſes in quæſtione, qua-
lis reſtitutio hic peteretur, gratiæne, an juſtiti?Z. Nam
reus, fiſco præfectus, Cammer- Præſident, ſe mole negotio-
rum obrutum & diſtentum parere magiſtratus juſſibus, ac
rationes conficere non potuiſſe, dixerat; & veritas cauſæ
hujus in oculos incurrebat, ita tamen, ut aliqua negligentia
& culpa, ſaltem leviſſima, interluceret, atque adeo reus
Penitus innocens non eſſet. Videbatur itaque reſtitutio
gratiæ peti, eaque ad principem rejici debere. Verum, ut
dixi, ſaltem culpa leviſſima apparebat, quam miniſter prin-
Zom. X. NMmZ m. cipis

cipis & e Dal earum. n rerum ſtrator non præſtant, arg.
*; L 6. de 4 Idminiſtratione reraum ad
civltoren. ltaque reum ex capite juſtitiæ reſtituimus, ſed
is, de qua vide Specimen 89. de
Nat medit. F. 6.5 ſumprtus

Pictis crizmihur miaiffror um principis, me-

Reſtitutio damnatorum gratioſa, ſeu remiſſio pænæ, ſecundazæ
rectam rationem & leges Komanas ad legislatoriam
poteſtatem pertinet,

XIII.

nec ab bii quidem ma agiſtratibus, qui jurisdictionem porrimonie
lem babent, exerceri poteſt,

XIV.

excepta Saxonia,

XV.
non etiam Luſatia.

enio nunc ad reſtitutionem gratioſam, quam Seneca de
Clementia lib. 2. cap. ult. veniam, item debitæ pœnæ

remiſſionem, appellat. Hæc remiſſio pœnæ eſt diſpenſa-

tio, ſeu mutatio legis, atque adeo, ſi rectam rationem ſpe-

— —

.
4

nr
legin
iyne.

Ma

Sp. DCLIII DE RESTITVT. DAMNAT. 42

ctas, a folo legislatore fieri poteſt, quod & jura Romana,
ut ſupra diximus, agnoſcunt, arque remiſſionem illam ma-
giſtratibus interdicunt. Et quamvis leges Romanæ juris-
dictionem patrimonialem ignorant, prohibitio tamen hæe
etiam ad eos magiſtratus, qui jurisdictionem patrimonialem
habent, pertinet, quum nec hi ſibi legislatoriam poteſta-
tem arrogare poſſint. Et fuerunt principes juris hujus ſui
ſemper tenaciſſimi. Sic reum quendam, àa vaſallo per gra-
tiam relaxatum, nihilominus in ducatu Mediolanenſi, cum
gratia collo annexa, ſuſpenſum fuiſſe, refert Farinacius in
Praxi crim. lib. I. Conſil. 3. n. 1 ſqq. & Carolus V. Impe-
rator, licet ſenatui Mediolanenſi poteſtatem fere regiam
conceſſerit, delictorum tamen veniam largiri, aut literas
commeatus, ſeu, ut pragmatici noſtri loquuntur, ſalvi
conduétus, criminum reis dare, peculiariter excepit & ſibi
reſervavit, apud Bodinum de republica lib. I. cap. 8. & 10.
Quin Carolus I. Siciliæ rex, apud Peregrinum de Jure ſiſci
lib. 4. c. 8. n. 23. qq. ſuſpendi judicem juſſit, qui reum ſu-

ſpendio dignum ad manus amputationem condemnaverat.

Refert hæc & ad magiſtratus patrimoniales Germanorum
extendit E urmſerus in Diſputat. de qure aggratiandi, vom
Begnadigungs⸗ Rechte, quæ in Volumine IV. diſputatio-

num juridicarum Tubingenſium nona eſt. Idem facit Zieg.

lerus, in Juribus majeſtatit lib. I. cap. 8 & 9. quæ de jure
aggratiandi & reſtitutione damnatorum infcripta ſunt, nec
Saxoniam noſtram excipit, quam tamen excipi oportuiſſe,
in ſequentibus oſtendam. Nos itaque a magiſtratibus, qui
extra Saxoniæ Electoratum etiam in Luſatia vivunt, con-

ſulti ſecundum jus commune reſpondemus ac conſulentibus

facultatem remittendi mutandique pœnas denegamus. Fe-
cimus hoc menſe Septembri anni 1743. hunc in modum:
Mmm z Daß

460 MEDITAT. AD PANDECT.

Daß Inquiſit Furchner in ſeiner uͤbergebenen Defenſion etwas,

ſo ihm zu ſtatten kommen moͤchte, nicht ausgefuͤhret, ſondern
das fol. 28. ſeq. befindliche Urthel an ihm billig zu vollſtrecken.

Und hat die geſuchte Verwandelung der Srrafe ohne Einwilli⸗

gung der hoͤchſten Landes⸗Herrſchaft, welcher ſelbige als ein
Stuͤck des Juris aggratiandi allein zukoͤmmt, nachdem die de⸗
nen Gerichts⸗Herrn im Churfuͤrſtenthum Sachſen zugeſtandene
Gerechtigkeit auf die Marggrafthuͤmer Lauſitz nirgends erſtrecket
wird, nicht ſtatt. V. R. W. & iterum menſe Decembri an-
ni 1743: Dieweil die Erlaſſung der erkannten Strafen, Ver⸗
wandelung derſelben in Geld und Kelaxation des geſchwohrnen
Uhrphedens eine Diſpenſation wider die Geſetze iſt, mühin zum
jure aggratiandi gehoͤret, alſo lediglich dem Geſetz⸗Geber und
Landes⸗Derrn zuſtehet, und zwar im Chur⸗Fuͤrſtenthum Sach⸗
ſen denen Obrigkeiten durch ein Landes⸗Geſetze verſtattet wird,
dergleichen Geſetze aber in den Marggrafthuͤmern Lauſitz unſeres
Wiſſens nicht gegeben worden, folglich es daſelbſt bey den ob⸗
angefuͤhrten gemeinen Rechten verblieben; Serykius in Uſu mo-
derno tit, de pænis §. 11. Bergerus in OCeconomia juris pag. 907.

&W 908. So wird Maria Schuſterin mit ihrem Suchen an die

hohe Landes⸗Herrſchaft verwieſen. V. R. W.

XVI.
KReſtitutionem gratiæ priſci magiſtratus Saxones, qui patrimonia-
Iem jurisdictionem babuerunt, inconſulto principe,
etiam in ultimis ſuppliciis exercuerunt.

XVIII.

-—
tiogs,

Mndern
ticket.
ivili
ö i
Ne d
nſdere
ſtcke

ri un.

DH

Hrnent

Nr lD

Sc
lſſecs

en

1 m
o,.

N N

onie⸗

SP. DCLIII. DE RESTIIVT. DAMNAT. A4er

XVIII.
Poſten ea illis in ultimis ſuppliciis ademta,

Ied tamen quod ad fuſtigationes ceterasque pænas relicta eſt,
ratione quarum eam adbuc bodie babent,

XXI.

Jaltem cun aliqua, guod ad Juſtigationem, reſtribctione,

XXII. 1
quæ ad relegationem perpetuam non pertiner.

J vitæ & necis, quod hodie inter ſumma regalia & ma-

jeſtatis jura refertur, olim apud majores noſtros princi-
Pi cum vaſallis magiſtratibusque ſuis, patrimonialem juris-
dictionem habentibus, commune fuit. Potuerunt enim
hi, inconſulto principe, pœnas legibus ſancitas remittere,
minuere, in alias vertere. Ita certe ſcabini Magdeburgici
in Appendice des Sachſen⸗Spiegels Part. I. cap. 2. diſt.
24. Fol. 471. b. ſj. reſponderunt: „Ein Man hat gut oder,
doͤrffer von ſeinem oͤberſten Herren zu richten alle bruͤch, gros,
vnd klein, die da geſchehen binnen des guts oder Gerichtsgren⸗n
tzen in allen enden, Der oͤberſte herr ſprech, der Man het kei⸗⸗
Mmm 3 . Ne:⸗

462 MEDITAT. AD PANDECT.
„ne gnad zu thun in dem Gericht ohn die Herrſchaft, wann keine
„gnad in den brieffen vber das gut vnd Gericht gegeben ſtuͤnd,
„ſondern gnad bekennete er ihm zu richten vber alle brüche, nach

„laut ſeines brieffs.,, Der man ſorech, Herr, mein vorfarer

und ich habens von ewern vorfaren ohn anſprach vnd hinternis
beſeſſen bißher, und haben gnade gethan den leuten an allen bruͤ⸗
chen mit der kleger willen. Der herr antwort, der man hette ja
keine gnade zu thun. Der Man ſoreche, Herr, die gnad iſt mir

in meinen brieffen nicht verboren, jhr bekennet mir des Gerichtes.
nach laut melner brieffe. Hab ich dann das Gerichte zu richten,

ſo hab ich auch gnad zu thun den leuten die da brechen. Vnd

der man ſprech, was die gnad ſol ſein, der ich nicht zu thun habe.

Du haſt wol gehoͤrt, was ich ſag. „Ob nu der Man, der das
„Gericht hat, den leuten gnad thun mag, an todtſchlegen, an
„wunden, lembden, volleiſte, verfeſtung, bezicht vnd an allen

„andern vngerichten vnd bruͤchen, die da geſchehen moͤchten im

„Gericht, nichts nicht ausgenommen, vnd was gnad ſey. Hier⸗
„auf ſprechen wir fuͤr recht, Nach dem mal das gericht vnd bruͤch
