es koͤnne eine Vollmacht nach Belieben wieder aufgehoben wer⸗
den; Alldieweil aber jetztgedachter Ludovici die noͤthige Reſtriction:
Quum nullius interſit; anhaͤnget, folglich alsdenn, wenn der

Obrigkeit oder des Gegentheils intereſſe darunter verſiret, dieſem⸗

nach nicht mehr res integra iſt, dergleichen Revocation oder Renun-
ciation

ciatiot

giſhe
I7. le
nach
noch i⸗
Proel
Und de
gen

fen!

nen ſe
e Be
ſolt
ddet t
conbke
ſhudi
dlcht
dieß ſe
deſene

ſunffi
ſunm V

Proce

.
kec.
njuni
Natn

ns i.

oct.
0 lerit
Neandd
juni.
ir cin.
mme
k citatin
e fuunn
atum n.
mmniſee.
Adlen
lieationd
gitimein
I Kcon.
mn menſe
, ex his
77. erkli⸗
iuſchaß
ie ihm en

en Scen

iu Dodii.
abot h
hoben tun
eſtriction
wenn N

irt Neen.

derhenun.
ciation

SP. DCXXIX. DE CONDEMN. REOR. ABS. 51

ciation einer Vollmacht zum Nachtheile der dabey intereſſirten nicht
geſchehen kan, ſondern die Roͤmiſche und Canoniſche Rechte in L.
17. de Procuratoribus und Clementina I. de Procuratoribus,
nach dem Zeugnuͤſſe Bergeri in Ceconomia juris pag. 974, an⸗
noch im Schwange, und ſo gar in der Churfuͤrſtl. Saͤchß. Erl.
Proceß -Ordnung Tit. VII. §. 4. ausdruͤcklich beſtaͤtiget ſeynd,
und denn ſowohl der Obrigkelt als dem Klaͤger hoͤchlich daran ge⸗
legen iſt, daß die fol. 61. b. befindliche Vollmacht, in allen und
jeden Beklagten angehenden Sachen, ſie moͤgen beſtehen worin⸗

nen ſie wollen, zu handlen und Citationes anzunehmen, ſo lange,

bis Beklagter einen andern Anwald beſtellet, bey Kraͤften bleiben,
geſtalt er ſonſten die Inſinuation der Ladungen ſchwer machen,
oder wohl gar hindern koͤnnte; So iſt Beklagter nunmehro Pro
confeſſo & convicto zu achten, mithin ſeine ungebuͤhrliche Be⸗
ſchuldigungen und Vorwuͤrfe gerichtlichl zu widerrufen, und die
durch dieſen Proceſs verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig, uͤber⸗
dieß ſechs Wochen mit Gefaͤngniß zu beſtrafen, auch zu Leiſtung
deſſen allen, nach vorgehender gebuͤhrenden Ladung, perſoͤnlich bey
funfzig Thaler Strafe zu erſcheinen verbunden. Simile reſpon-
ſum vide infra in fine meditationis ultimæ.
VII.

Proceſſus banni Saxonicus contra reos fugitivos, qui nibil in bo-
nis habent, ſaltem terroris cauſa receptus,

VIII.

ceteroquin inutilis eſt, nulloique effeltus babet.

G 2 IX-

X

72 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
Inprimis fruſtra adverſus eos malefcos, qui poſt condenmmatio-
nem aufugerunt, exercetur.

X.
Si tamen exercetur, nibilominus eitationem defiderat,
XI.

Proſeriptio reorvum locupletum in Saxonia faceit, ut bona eo-
rum fiſco addicantur.

Prosripuo reorum fugitiverum, ſeu, ut vulgo vocatur,
proceſſus banni, der Achts⸗Proceſs, in foris Saxonicis re-
cepta, & peculiaribus ſolemnibus, de quibus immanes mo-
le commentarii exſtant, circumſcripta eſt. Sed adhuc tamen
a [Ctis cordatioribus dubitatur, num proceſſus hic, qui mul-
tos ſumptus magnasque ambages deſiderat, aliquid utilitatis
habeat. Equidem ſi magnificam illam ſententiam condem-
natoriam, per quam corona huic procefſſui apud Eernberum
in Jurisprudentia formularia Part. II. cap. 8. §. 8. 9. 8
Carpzovium in Quaſt. crim. 140. u. 77. & 88. imponitur, ſpe-
ctas, graviſſimi & fnneſtiſſimi effectus hujus eſſe, & rei ſic
condemnati, ſi capiantur, e veſtigio ad ultimum fupplicium
trahi poſſe, videntur. Hanc certe opinionem Menckenii Ber-
gerique fuiſſe, credit Gribnerus in Principiis proceſſus judicia-
rii lib. 2. cap. 10. §. 2. At enimvero hoc Menckenie Bergero-
que, ſummis viris, in mentem venire non potuit, nec, ſi verba
eorum recte inſpicias, unquam venit. Loquuti fuiſſent con-
tra apertas leges, ſecundum quas iſta condemnatio non ve-
ra eſt, ſed ficta ſaltem & ſimulata, ac dicis cauſa. Neque

enim reus ita condemnatus, ſi deinde capitur, ſupplicio ſub-

di,

6. D
——
yled ſa
ſfijube
ie 77.
ſumtus,
1nimmady
leſ⸗ lep.
nit, guo⸗
ſacit. 4
2). 7
cum huj
moci er
ego ju
Uam in
ignoſce
ANümad
Part.
conden
gutn e

IenS,

no ſup
Toduc
winus
incäme
dam,
Ial.
in rem
ceſſus
Puiman
opuse
Juipp
beit,

efin

ſat,

ona.

VCestu,
nicis .

Anes me.
luetamen
uimm..
utiliuts
Cconden-
ruberun
G 96

ltur, d.

& reile

upphlieinn

ekemii .
julrir.
Peroere
c,ſi veltl
iſlentenn⸗
jo non e.
2. Mec
pplci⸗ lnr

SP. DCXXIX. DE CONDEMN. REOR. ABSENT. 53

—— rrrrrrrrrrrr

di, ſed ſaltem judici ad cauſam ordinario modo cognoſcendam
ſiſti jubetur artieulo Cærolino 155. & Deciſione electorali Saxo-

zica 77. Hoc tamen & ſine banno licet, neque propterea tot

ſumtus, quos procefſus banni abſorbet, fieri oportet. Quod

animadvertens Eudovici in der Einleitung zum peinlichen Pro-
ceſe cab. 3. §. 43. totam hujus proceffus utilitatem in ee po-
nit, quod ſententia illa condemnatoria indicium ad torturam
ſacit. At hoc ſola fuga ſine banno facit, articulo Caroline
25. n. 7. Longe rectius Elector Saxo in Deciſione 77. uni-
cum hujus procefſus finem eſſie terrorem, quo alii ab hujus-
modi criminibus & a contumacia retineantur, ait. Si quis
ergo judex, terrorem hunc tanti non eſſe, putat, ut propter
illum incutiendum magnam pecuniam impendat, huic facile
ignoſcemus. Sed tunc inprimis proceſſu hoc opus non eſſe,

animadvertit WERNRERVS in ſelerza Obſervatione forenſi 457.

Part. II, quando reus, poſt finitum judicium & acceptam
condemnationem, ante ſupplieium e vinculis elabitur & fu-
gam capeſſit. Tunc quippe proſcriptio plane inutilis erit, &

reus, quando e fuga ad carcerem retrahitur, confeſtim ulti-

mo ſupplicio ſubdi poteſt. Accidit tamen ſubinde, quemad-
modum WERNRERVS d. I. obſervat, ut advocatus fiſci nihilo-
minus proceſſum banni urgeat, & judicem invitum ad eum
inſtituendum cogat. Memini hoc contigiſſe magiſtratui cui-
dam, atque hunc [Ctos Helmſtadienſes menſe Octobri anni
1721. interrogaſſe, primum, quæ utilitas ex hoc proceſſu
in rempublicam redundatura effet, deinde, quomodo ille pro-
ceſſus breviſſime & quam minimis ſumtibus peragi poſſet?
Primam quæſtionem ſilentio præterivimus; ad alteram, non
opus eſſe in reo jam ſatis audito & damnato citatione, quæ
quippe maximam impendendorum ſumptuum partem abſor-
beat, reſpondimus: Es wird wider den entwichenen Chriſtian
G 32 Wißig⸗

54 MEDITAT. AD PANDECT.

Wißigken nunmehro mit dem Achts⸗Proceſſe verfahren, derſelbe,
nachdem er bereits voͤllig uberfuͤhret und zum Tode verdammet, auch

dieſes Urthel von Ihrer Konigl. Majeſtaͤt pure confirmiret, und

Inquiſiten alle weitere Defenſion abgeſchlagen worden, ohne wei⸗
tere Citation, als welche gantz vergeblich ſeyn wuͤrde, alſofort vor
gehegtem nothpeim ichen Hals⸗Gerichte in die Acht und Oberacht

erklaͤret, aus dem Frieden in den Unfrieden geſetzet, maͤnniglich

mit ihm Gemeinſchaft zu haben verbothen, ſein Leib binnen dieſen
Gerichten jedermann erlaubet, ſeine Ehre und Guth als anruͤchig,
recht⸗und friedlooß verurtheilet, jedermann an allen Orten wider
ihn peinkich zu klagen verſtattet, und dieſe Achts⸗ und Oberachts⸗
Erklaͤrung durch oͤffentlichen Anſchlag in dreyer Herren Landen al⸗
len Leuten bekannt gemachet. Nunc vero, citationem, etfi in-
utilem & ſupervacaneam, omitti tamen non debuiſſe, credo,
quoniam Speculum Saxonicum lib. I. art. 66. eam ad eſſemki-
am proceſſus banni requirit. In reis tamen locupletibus
proſcriptio Saxonica magiſtratibus utiliſſima eſt, quippe qui
bona proſcriptorum fiſeo ſuo inſerunt, Spec. Sax. lib I. art.
3 %, juncta Ceonſtit. elect. 6. in fine Part. III. Carpzov. Quaæſt.
crim. 140. n. 117. q4. Berger in Oeconomia juris pag. 1197.
Beyer ad articulum Carolinum 206. n. ult.

XII.

Abſens contumax ad multctam, carcerem, relegationem, da-
mnari poteſt.

XIII.
ad ultimum ſupplicium vero damnari non poteſt.
XIV

Id quod nec in Conſtitutione Caroliua mutatum eſt.

XV.

K

An

Peeun
tinet

ſe

ro

tina.
nari
rari.
lenti
cit,
tatun
tem

cahi

inun
errat
Mor
Uex
Dire

Sp. DCXXIX. DE CONDEMN. REOR. ABSENT. f5

hſele
,o An⸗ Xy.
tund reiculus Carolinus 155. Wu' eſt lex univerſalis, ſed ad jas
D Saxenicunm referendus.
Nrr XVI.
ett Secundum Saxonicas leges reus fugitivus ad mortem
migich damnari poteſt.
1dien. XVII.
hco⸗ Sed uſus fori ab boc jure reeſſt, ac jari communi
wde Je conformavit.
ſdenN uousque abſens ob contumaciam damnari poſſit, clariſ-
eti d. ſime definitur in L. y. pr. de Peœnis, ſcilicet in abſentes
rel pecnniarias quidem pœnas, vel eat, 4&α exiſtimationem con.-
elletei. tingunt, ſi ſæpius admoniti per contumaciam deſint, Ratui poſ-
letidus ſe, & asue ad relegationem procedi: verum Ji quid gravius
e ſri irrogandum fuiſſet, puta in metallo, vel capitis pœnam non eſ-
1. ort. ſe abſentibus irrogandam. Patet ex his, abſentem, etſi per-
Oef. tinaciſſime contumax ſit, tamen ad ultimum ſupplicium dam-
.1197. nari non debere, ſed ſaltem pro confeſſo & convicto decla-
rari. Atque contra hanc legem tamen Struvius in Jurispru-
gentia lib. ult. tit. ult. §. pen. & in Exerc. ad æ 49. §. 26. di-
cit, hodie jure communi reum abſentem, tribus vicibus ci-
m, i. tatum, ſiquidem crimen mortis pœnam mereatur, ad mor-

tem condemnari. Qua auctoritate fretus Struvius hoc di-
cat, ignoro planiſſime. Provocat quidem ad articulum⸗ Caro-
linum 155. ac vocem: Mordacht; in eo poſitam capfat, ſed
errat. Articulus bie 155. ad jus commune referri non poteſt.
Mordacht ibi nihil aliud eſt, quam bannum ſuperius Saxonicum,
ut ex verbis ſubjectis: wie an etligen Orten Gewohnheit; abp-

Paret. Pleræque ceteræ Germaniæ provinciæ hoc bannum Sa-
Xonicum,

56 MEDITAT. AD PANDECT.

vonicum, die Mordacht, ignorant, ii forte Bambergam ex-
cipias, cujus epiſcopus Georgius in der Bambergiſchen Hals⸗
Gerichts⸗Grdnung anno 1510, atque adeo XXIlannis ante
Caroli conſtitutionem edita, articulo 24I. exhibet nobis vete-
rem banni hujus ſuperioris, der Mordacht, formulam. Verum
Carolus v, etſi ex conjectura Zbomaſii in Hiſſert. de Oecaſione,
conceptione ac intentione conſtitutionis criminalis §. 35. Conſtitu-
tionem hanc Bambergenſem in confectione ſuæ conſtitutionis
fundamenti loco poſuerit, baunc tamen articulum 241, & circum-
ſtantes 229, 230, 23 1522 2,2 3 3) 234, 2 35,236, 237, 23 6,: 2 39, 240,
242, 24 3, 2445 245, 246, 247, 24 88 249, Omiſit; quod ſe mirari
ait Ludovici in notis ad articulun Carolinum 1Sy. Verum
id optima ratione fecit Carolus. Iſti enim articuli omnes ſo-
lum jus Saxonicum, Bambergæ ſingulariter receptum, ſpe-
Gtant, atque adeo inepte conſtitutioni Carolinæ, quæ uni-
verſalis Germaniæ lez eſt, inſerti fuiſſent. Quæ quum ita
ſint, lex ilia y. pr- de Puis non eſt ſublata hodie, ut Stru-
vius putat, ſed viget adhuc, & ſecundum eam judicandum,
nec capitalis flagitii reus, quamvis pertinaciſſime abſens, ad
mortem damnandus, ſed ſaltem pro confeſio & convicto de-
clarandus eſt. At jura Saxonica receſſiſſe videntur a L. F.
pr. de p&it. Jubent ilia, aut permittunt potius, in ju⸗
dicio banni reum abſentem ad mortem damnari. Elector
enim in Deciſione 77, veterem judicandi formulem: Daß
derjenige, ſo in die Acht erklaͤret, vom Leben zum To⸗
de gebracht werden ſolle und moͤge; approbat & con-
firmat. Verum uſus fori ab hac formula tamen ab-
ſtinet, & formulam Carpzovianam in Ouaſt. crit. 140. n.
8⅝, teſte Wernhero in Principiis jurisprudentiæ formulariæ
P. II. cap. 8. §. 9. retinet, ut adeo lex j. pr. de paæhis ho-

die etiam in Saxonia obſervetur. Non diſſimulabo, me

poſt

—
m er.

als
ate
SVene.
Verum
leſione,
Chſtim.
tutions
tifeun.
39, 2
ſe miran
Verum
nnes 10.
um N.
ue Un.
Nuum in
ut Kn.
CAndum

lens, d⸗

victo de.
ralf.
in ju.
zum C
t C.
menn 10.
1. 140 1.
ormulerie
pentho.
ulabo, me
dol

SP. DCXXIX. DE CONDEMN. REOR. ABS. 77

Poſt reditum meum in Sazoniam anno 1732. mutationis hu-
Jus ignarum, formulam ſententiæ contra reum fugitivum,
illi, quam deciſio 77. præſcribit, formulæ conformem adhi-
buiſſe, & reum contumacem ad mortem damnaſſe, atque
juſfu regis has decidendi rationes nomine ordinis juridici
dediſſie: Ew. Koͤnigl. Maj. und Churfuͤrſtl. Durchl. haben uns
mit Beyfuͤgung derer in Even Muͤllerin Unterſuchunge⸗Sache er⸗
gangenen Acten ſub dato den 8. April a. c. allergnaͤdigſt ande⸗
fohlen, wir ſolten, da wir ermeldte Muͤllerin des ihr beygemeſſe⸗
nen Ehebruchs halber pro confeſſa und convicta erklaͤret, und,

im Fall der Ehemann nicht remittirte, mit dem Schwerdte vom

Leben zum Tode zu bringen erkannt, die rationes decidendi foͤrs
derſamſt einſenden. Wie nun obangezogene Acta, und die darinne
befindliche ſummariſche Vernehmung der Muͤllerin, auch die von
dem Amtmanne zu Wellermſtaͤdt Becmannen ſeinem abgelaſſenen
Bericht⸗Schreiben angeſchloſſene Regiſtraturen ſoviel aus eiſen,
daß die Muͤllerin wegen des ihr beygemeſſenen Verbrechens vor
unſchuldig nicht zu achten, und denn mehr gedachte Muͤllerin,
nachdem ſie ſich durch die genommene Flucht noch verdaͤchtiger
gemacht, durch gewoͤhnliche Edictales auf abgefaßte Inquifitio-
nal-Articul ſub pœna confeſſæ & convicteæ zu antworten,
mit Verſtattung einer dreyfachen Saͤchß. Friſt, vorgeladen wor⸗
den, gleichwohl nicht erſchienen, ſo haben wir nicht umhin ge⸗
konnt, ſie pro confeſſa & conviéta zu erklaͤren, und nach deut⸗
licher Vorſchrift und klarem Buchſtaben der Churfuͤrſtl Saͤchßl.
77. Deciſion, auch der damit uͤbereinſtimmenden Peinl Hals⸗
Gerichts⸗Ordnung art. 155. zum Abſcheu, damit andere von der⸗

gleichen abgeſchrecket werden, erkannt, daß ſie vom Leben zum

Tode gebracht werden ſolle und moͤge. Zwar ſcheinet es, ob

haͤtten wir vor allen Dingen auf Einziehung genauerer Erkun⸗
ZTom. X. H digung

—
H =

18 MEDITAT. AD PANDECT. —
digung und Feſtſetzung des Corporis delicti interloquiren ſollen; Aet
Wir wurden ſolches auch ohne Zweifel gethan haben, wen wolt
wir den geringſten Nutzen, welchen ein ſolches Interlocut ha, ſchri
ben koͤnnen, wahrgenommen, und nicht vielmehr, daß Dero zigt
Amte Gommern dadurch bloß vergebene Unkoſten zugezogen No
wuͤrden, geſehen haͤtten. Denn, da ſowohl in der obangefuͤhr⸗ hua
ten Deciſion, als Hals⸗Gerichls⸗Ordnung, klaͤrlich enthalten, tirll
daß dergleichen in die Mo dacht erklaͤrter Uebelthaͤter, wenn er ,
nchgehends zur Haft gebraht wird, mit der erkannten Strafe nicht 7
beleget, ſondern ordentlich gegen ihn verfahren, und er mit ſeiner
Aus fuͤhrung oder Defenſion gehoͤret werden, alſo das geſprochene
Urthel, wie Beyerus ad art. 155. Conſtit. Crim. und andere iſe
Rechts⸗Lehrer reden, lediglich eine Anzeigung zur peinlichen Frage— ſchic
geben ſolle, ſo haben wir befuͤrchtet, Ew. Konigl. Majeſt. wuͤrden es n.
ungnaͤdig vermercken, wenn wir zu groſſer Beſchwerung Ihres dim
Amtes Gommern die der fluͤchtigen, ungehorſamen und vermuthlich Art
nimmer wieder zu erlangenden Inquiſitin allenfalls kuͤnftig zuſtehend g
Defenſion zum voraus, vermittelſt einer koſtbaren, und in fine nd
vergeblichen Unterſuchung, inſtruirten. Dieſemnach, und weil ieinn
uͤber dieſes Inquiſitin auch nach dem wegen verdaͤchtigen Uu⁴m
ganges mit Wehen erlittenem Gefaͤngniſſe Tag und Nacht bey
demſelben heimlich im Hauſe geweſen, weiter ihre Schwan⸗ dune
gerſchaft in Notorietate beruhet, und von ihr zugeſtanden len
wir, ihr Mann hingegen, daß ſie ihn niemals admittiren A
wollen, bezeuget, demnach das Corpus delicti ziemlich am Tage neh
lag, ſo trugen Wir kein Bedencken, dergeſtalt, wie geſchehen, zu no
ſprechen ꝛc. Sed displicuerunt hæ rationes regi, ipſeque ſic deſte
nobis reſpondit: Wir haben Uns zwar gebuͤhrend vortragen und Ge
verleſen laſſen, was ihr, zu Folge Unſerer in Even Muͤllerin In⸗ ſhr
quiſitions⸗Sachen euch ertheilten Verordnung, am 8ten Aprilis mnatr
c. a. zu eurer Entſchuldigung, unterm yten May inſtehenden Jahres
aller

ſolens
wenn
en ſe
Du
Mogen
fie
alten,
etn e
feniht
it ſeint
echene
ere
Feoge
indene
Ies
uthſich
ſteherde
in fine
nd weil
Um⸗
cht bey
Schrar⸗
ſtanden
mirtiren
im Togt
hen,
que ſi
gen und
crin I⸗
Apriis
ngchess
dle,

Sp. DCXYIX. DFE CONDEMN. REOR. ABS. f29

allerunterthaͤnigſt anhero berichtet, Wir begehren aber hierauf, ihr
wollet in Zukunſt bey Abfaſſung dergleichen Uethel euch denen vorge⸗
ſchriebenen Rechten und uͤblichen Proceſs allenthalber gemaͤßer be⸗
zeigen. Moͤchten es euch nicht bergen, und geſchicht daran Unſre

Meynung. Datum Dreßden am 13ten Octobr an. 1732, atque
9 . 7 J

hunc in modum ad judicem ſcripſit: Uns iſt aus euern un⸗

terthaͤnigſtem Bericht vom 25. Martii c. a. geziemend vorgetra⸗
gen, was wider Even Muͤllerin und Joachim Wehen vor ein
Urthel geſprochen werden. Nachdem Wir nun in der Sache wei,

ter verfahren zu laſſen noch zur Zeit Bedencken tragen: Als iſt hie—

mit Unſer Begehren, ihr wollet die diesfalls ergangene Acta bey
Unſerm euch anvertrauetem Ambte verwahrlich beylegen, und ge⸗
ſchicht daran Unſere Meynung. Datum Dreßden, am 13. Octobr.

an. 1732. Poſthæc igitur menſe Majo anni 1745. ſic reſpon-

dimus: Dieweil Chriſtoph Muſche, als er auf Inquiſitional-
Articul vernommen werden ſollen, und hierzu durch ſeinen
Aawald, welcher zu Annehmung der Citationen von ihm
und ſeinem Vater nach Maßgebung der Erl. Proceſs-Ord⸗
nung Zit. VII. §. 2. Vollmacht gehabt, ſub pœna confeffſi
& convicti vorgeladen, und ſeines Anwalds wider dieſe La⸗
dung und pœnam eingewandte Appellation mit dem An⸗
hange, ſich diesfalls kein appelliren weiter ieren zu laſſen, aller⸗
gerechteſt verworfen worden, ſo wird obgedachter Muſche nun⸗
mehr pro confeſſo & convicto erklaͤret, und ſein bereiteſtes Ver⸗
mögen, inſonderheit der durch ſeinen Vater auf 200. Thlr. hoch
beſtellte Vorſtand, zu foͤrderſt zu Bezahlung der durch ihn verurſachten
Gerichts⸗Koſten, ſodann zu Erſetzung des von Johann Muͤnchen be⸗
ſchwohrnen Diebſtahls angewendet, ſeine Beſtrafung aber, bis
man ſich ſeiner Perſon bemaͤchtiget, immaßen das ihm ertheilte freye
ſichere Geleite wieder aufgehoben wird, ausgeſetzet. .
H z COROL-

MEDITAT. AD PANDECT.

COROLELEARIA.

I. Judex delicti reum fugitivum, etſi manifeſtum ejus cri-
men ſit, omiſſa citatione, condemnare nequit. Vide Speci-
een 64. de Foro delicti eoroll. 2a. 4A4+AAXA

2. Regula, quod nemo inauditus, vel ſaltem non citatus dam-
nari punirique queat, tunc exceptionem patitur, quan-
do ex iſtiusmodi cauſæ cognitione periculum reipub-
licæ & principi imminet. Eide specimen 523. 4uo, per-
duelles indicta cauſa puniri poſſe, oftenditur.

3. Jure communi reus ad objectum delictum, ſi levius fit,
etiam ablens per procuratorem vel in fſcriptis re‚ſpon. .
dere poteſt, ſed, ſi gravius ſit, præſens & coram interro- lſn
gandus; in Eleftoratu Saxoniæ tamen utrobique rei
Præſentis reſponſio neceſſaria eſt. Pide Specimen 560.
de Inquiſitione, medit. 4.
4. Quod reus abſens & ob contumaciam ad ultimum ſup- au⸗
Pplicium ſimilemque pœnam damnatus, ſi poſtea capia-
tur, non puniendus confeſtim, ſed adhuc audiendus fir,
juri & æquitati naturali convenit; igitur & in milite de-
ſertore locum habet. Dicam in Specimine de Fuga mili-
ziæ medit. 10. && 11.

ge.
el⸗

den.
5 goan.
leiond.

vis ſt,
telponr.
inten.
ine ni
nen ſc.

umn ſup⸗
2 cple⸗

ndusfit,

illte de.
umil

PNC.

SP. DCXXX. DE AEQVTTATE TORMENT. 61

SPECIMEN DCXXX.
AD UIB. XLrIII. UII. XIII.

DE
AEOVITATE TORMENTORVM
MENSE MAIO ANNI cIo Is CC XIL.
FVBLICE DEFENSVM
4
CAROL. GOTTLOB STEMPELL..

Iußfnitus eſt auéêtorum, qui contra juſtitiam tormentorum ſeribſe-

runt, numerus.
II.
Sed argumenta tamen ad abrogandam torturam kon ſußiciunt.
III.
Torzura res falax eſt &o* perieuloſa, perinde urs bellum;
W.

Sed tamen aliquando utiliter, aliquando neceſſario propter mani-
feſtam reipublicæ ſalutem, ac, ſi periculum in mora eſt, ſine
longo judicio & confilio prudentum adbibetur.

s eſt multitudo militum, quos Nerxkes apud Ju⸗
inum lib.2 biftoriarum cgh. 10. in Græcos armaſſe tra-
ditur, ſed tamen adhuc nfra numerum eorum, qui

ab aliquot retro (æculis jnſtitiam tormentorum ſcriptis
H 2 oppPu-

neredibil

62 MEDITAT. AD PANDECT.

oppugnarunt, & adhuc oppugnant. jam tum Quinti-

lianus lib. g. Inſtit. orator. cap. 4. In tormentis, ait, eſt lo-
cus frequentißſimus, guum pars altera quæſtionem vera fatendi
neceſſitatem vocet, altera ſæpe etiam cauſam falſa dicendi:
guod aliii patientia facile mendacium factat, aliis infirmitas
neceſſarium. Quid attiuet de bis plura?* Plenæ ſunt orationes
veterum ac novorum. Ex priſcis eccleſiæ patribus Auguſti-
nus de Civitate Dei lib. 19. cap. 6. damnat aperte tormenta,
tanquam injuſta, ſed tamen judici, ita cogente humana ſo-
ciefate & judicandi neceſſitate, eadem adhibere permittit.
Nullus vero majore induſtria rationes, quibus rortura op-
pugnari poteſt, collegit in unum, quam gο. Greviusß, ſacer-
dos Arminianus, qui anno circiter 1621. in carcere Amſte-
lodamenſi ſcripſit & Hamburgi anno 1624. edidit Zribuna!
reformatum, in quo ſanioris & tutioris juſtitiæ via judici chri-
Riano in proceſſu eriminali commonſtratur, rejecta & fugata
TORTVRA, culus iniquitatem, multiplicem fallaciam, atque

illicitum inter ebriſtianos uſum libera &ĩ hneceſſaria diſertatione

aperuit: libellum tanto plauſu exceptum, ut jam anno 1635.
quinta editio prodierit. Legi ego hunc auctorem, & ple-
rosque, qui cum eo ſentiunt, ſed tamen a mea ſententia,
quod tortura reipublicæ utilis ac aliquando necefſaria ſit,
non dimoveor. Dicit quidem veriſſime Uipianus in L. I. §. 23.

de Quæſtionibus, Plerosque patientia ſive duritia ira tormenta

contemnere, ut exprimi eis veritas nullo modo Poſſit.
Qualem obſtinationem mirifice deſcribit Silius Italicus lib. 1.
verſ. 170. Tcjc.
NWon ignes, cundensque cbalybs, non verbera paſim
Ictibus innusmeris lacerum ſeindentia corpus,
Carnificesque manus, penitusve infuſa medullis

Peſtis, & in medio lucentes vulnere flammæ
Ceſave-

deni
oc
in
hune
Mehet
Sict
ſiche
ſter⸗
Tition
die d
was o
Guiſit
leuntb
naire
guch!
zit, 1
torme
ſtinge
Contin
Keil
inſim
vilehe
ion⸗

—
Quin:

.

1 fatend
Gieenei
Ufrnin
ofutoonet
Algie
rmennt
ana ſ
ermnitt
ktura 0).
ul, ſecer.
re Amte.
TMibund
Alitichr.
G fugatt

mn, arnt

irtoten

nno 16 7
pe.

ententia,

llaria r ,

L. 1..23
tormenn
lo polſit
icus lib.

imn

CMe

Sp. DCXXX. DE AEQVITATE TPRMENT.

Ceſſavere: ferum viſu, dictuque: per artem
Sævitiæ, extenti quantum tormenta jubebant
Creverunt artus, atque omni ſanguine rubto
Oſa liquefactis fumarunt fervida membris.
Mens intalta manet, fuperat, ridetque dolores:
Spectanti ſimilis, feſſosque labore miviſtros
Inerepitat.

Scripſit ad me ante aliquot dies illuſtris cujusdam collegii,

gquod nomine principis jus dicit, præſes, vir & in omni jure

& in literis elegantioribus & in rebus agendis verſatiffimus,
hunc in modum: Die bisherige Folter iſt denen Inquiſiten ſchon

vorher bekannt, ſie præpariren ſich darauf, und verhaͤrten ihre

Stien, bis das boͤſe Stuͤndlein voruͤber iſt; denn alles, was ein

ſolcher Mann hat, das laͤßt er vor ſein Leben, und ich vermeyne

oͤfters angemerket zu haben, daß ein Inquifit, der die real-Ter-
rition und etwan die Schnuͤre ausgeſtanden, gemeiniglich auch
die voͤllige Schaͤrfe aushaͤlt. Den Inhalt des Urthels, und
was ohngefaͤhr erkannt werden mochte, wiſſen experimentirte In-
quiſiten ſchon vorher, und ich weiß, daß einſten ein ſolcher ver⸗
leumbdeter Boͤſewicht, als er juſſu Principis etwas extraordi-
naire angegriffen wurde, den Judicem gleich ſragte: Stehet das

auch in meinem Urthet? Contra alü, ur idem Ulpianus d. l.

ait, tanta funt impatientia, ut quævis mentiri, quam pati
tormenta, velint. Cujus rei nullum crede in hiſtoriis fune-
ſtius exemplum exſtat, quam templariorum, qui, ut eſt in
Continuatione ehbronici Guilielmi de Nangis apud a Aehery in
§& ieilegio Tom. III. pag. 60. & 63, horrendorum criminum
inſimulati omnia lacrymabiliter ſunt confeſſ; alii quidem, ut

vigdebatur, pænitentia ducti, ali autem diverſis tormentis quæ-

Kionati, ſeu comminatione vel eorum aſpectu perterriti, alii
blan-

=

64 MEDTTAT. AD PANDECT.

landis tracti promißionibus && illecti, alii aréta carceris in-

edia cruciati, vel coacéti, multipliciterque ecompulſ; guinqua-
ginta novem incendio fuerunt exſtintti; qui tamen omnes;

nullo excepto, nil omnino finaliter de impoſitis ſibi eriminibus

„

cognoverunt, ſed conſtanter & perſeveranter in abuegetione
communi perſtiterunt, dicentes ſemper, ſine cauſa morti ſe
zraditos & injuſte. Novi, inquam, hæc omnia, &, quæ-
ſtionem rem fragilem eſſe, & periculoſam, & quæ verita-
tem fallat, cum Uipiano fateor, ſed tamen, retineri debere,
tanquam remedium utile & aliquando neceſſarium, con-
tendo. Eadem nempe torturæ ratio eſt, quæ belli. Bel-
lum ſemper res calamitoſa, periculoſa & fallax, in qua
ſæpe juſta cauſa ſuccumbit & injuſta vincit, ſed tamen
nonnunquam inevitabilis eſt. Igitur bonus princeps, quan-

tum poteſt, bellum evitat, ſed tamen, quum id e republica

eſſe videt, intrepidus vel illatum excipit, vel ſponte infert,
ac cum ſumma circumſpeétione gerit. Similiter prudens ju-
dex, ſi veritas aliter haberi nequit, nunquam ad equuleum
provolat, at, quando omnia fruſtra tentavit, tandem tor-

menta adhibet, ſed moderate, ac non aliter, quam ſi in

animo ſuo fere convictus eſt, reum, de quo quæſtionem
haberi oportet, innocentem non eſſe, condemnari tamen
ex juſtitiæ & legum regulis nondum poſſe. Dicat Grevius,
quidquid velit. Ile ſacerdos fuit, nec in judicio unquam

ſedit. At nos, qui judicia exercemus, quetidie experimur,

quam ſit tortura reipublicæ utilis, & aliquando neceſſaria.
Cujus neceſſitatis exemplum in Specimine DCXXXI. de -
cio judicis circa tormenta nmiedit. 18. &° I9. commemoravi,
atque judicem, fi periculum in mora ſit, quæſtionem etiam
ſine conſilio prudentum decernere poſſe, Oſtendi.

V.

ſam,

me n
eis il
turun
pona
gito.
ration
go ſ.
piane

ſocue

Verit
flagi
dens
Perie
Piens
tuton
eflec⸗
Atei
7

rit i.
g.
onntel
Gutien
unti
) .
verite⸗
Gedere
1) cor.
i del.
in qu
C tamen
uan.
epuhie
e inkern
densjr⸗
Auleun.
lem tor-
in ſi in
ſtionen
ni uumen
Crewiun

unguam
perimur
eceſſarin

I. de Of-

emorii) V
gemn etm

1.

—

SP. DCXXNXX. DE AEQVITATE TORMENT. 65

Judex facere poteſt, ne quæſtios res fallax & pe-
riculoſa ſit:
VI.
Debet ſcilicet eam nunquam decernere, niſi in animo ſuo de rei
maleficio plene convictus;
VII.
ad gquod uec graviſimæ ſuſpiciones ſuſſieiunt, ſi pro innocentia
rei æque veriſimilia argumenta adferuntur.

. dſenſi in ſuperioribus meditationibus ULFPIANO, faſſus-
que ſum, quæſtionem rem fragilem eſſe, & periculo-

ſam, & quæ veritatem fallat. Hoc, dum relego, ſcripfiſſe,

me nunc fere pœnitet. Video enim, adverſariis, quamdiu
eis illud ULPIANI proverbium relinquimus, nunquam defu-
turum, quod nobis pro juſtitia quæſtionis pugnantibus op-
ponant. Itaque ſerio de hoc receptaculo illis adimendo co-
gito. Prorſus tamen illud diruere non audeo, quippe rectæ
rationi, tanquam rupi firmiſſimæ, inciſum. Relinquamus er-
go, ſed e regione aliud faciamus caſtellum, quod uſum UI-
pianei fortalitii inutilem reddat. Verum quid ego meteora
loquor ineptus, qui jureconſultus ſum, quem nuda & ſimplex
veritas decet? Sic itaque tene: Eſt utique quæſtio in ſe res
fragilis, & periculoſa, atque aliquando veritatem fallit. Pru-
dens tamen ac circumſpeétus judex hanc fragilitatem, hoc

periculum, hanc incertitudinem tollere, & perinde, ut ſa-

Piens medicus e veneno medicinam facere, fallax remedium
tutum & infallibile efficere poteſt & debet, ſaltem ad hunc-
effectum, ut innocens quæſtioni ſubditus dici nequeat. Id
autem facile conſequetur, ſi quæſtionem non aliter decernat,
Tom. X. I quam

quam in animo ſuo plene convictus ſit, reum deliquiſſe, ac
ſaltem certitudinem juridicam adhuc deficere animadvertat.
Tunc demum ad quæſtionem deveniendum eſt, non prius
Hoc AbIANVS Præcipit apud ipſum ULPIANVM in L.
I. F. I. de Quæſtionibus, hoc LCarolus V. in articalo 28. Igi-
tur magiſtratus, quamdiu ipſe dubitat, ſitne reus nocens an
innocens, torturam nunquam decernat. Ex his, quæ dixi,
unusquisque animadvertit, torturam, niſi ex graviſſimis ſu-
ſpicionibus & luculentiſſimis indiciis, locum invenire non
debere. Quin imo aliquando nec graviſſimæ ſuſpiciones &
luculentiſſima indicia ſufficiunt, quando ex altera parte non
minus veriſimilia argumenta ſtant, & mentem judicantis in
utramque partem diſtrahunt. Accidit hoc nobis ſæpe, ut
nec, quæ reo objiciuntur, amoliri, ſed nec ad ea, quæ
reus pro innocentia ſua allegat, reſpondere queamus. Vt
ecee nuper homo de furto ſuſpectus, apud quem res fur-
tiva cum clavibus adulterinis, conclavi, in quo furtum fa-
Rum, reſerando aptiſſimis, reperta erat, auctorem, a quo
rem aceepiſſet, exhibere non poterat, circa uſum quoque

clavium iſtarum mire variarat, ac aperte mentitus fuerat,

ſed tamen virum gravem, cujus fides in dubium vocari non
poterat, producebat, qui reum illa ipſa, qua furtum com-
miſſum erat, nocte in ſuis edibus longe a civitate, in qua
furtum paſſus habitabat, diſſitis cubaſſe, juratus teſtificaba-
tur. In tali incertitudine magis in innocentiam rei pro-
pendendum, L. 51. pr. pro ſocio, ac adeo ad tormenta pro-
grediendum non eſt. Vide articulum Carolinum 28. Sic in
crimine homicidii judicarunt [Cti vitembergenſes men-
ſe Septembri anni 172: Wird Breitbarth eines an Marien
Dorotheen Preſerin begangenen vorſetzlichen Mordes beſchuldi⸗

get. Ob nun wohl diesfalls wider ihn folgende Muthmaſſen
e

„

gen
ſende
Nn
um
gefal
Ho
das
Kal
ſit
tb
641s
en 9
De
warke
ſtehel
Sti⸗
dieG
ſiß
den
noch
etmor
liibe
10)
Mo
ſein
Depo⸗
Bewa
n .
ſchen
gvifit
Vts

dille

Gvent
npis
A inl
1 . l.
Ctend in
Aun n
Eimis 1
enile on
lciones
Perte mn
kicnntisn
ſeher un
1,
mbs. V
n res ur⸗
urtumk.
mn, 1
n gore
tus fuertt
ocari no
tum com
te, in quu

teſtictcibt.

n rei pro
lenta pr-
1 ½˙ diel
nſes er⸗
0n Mar
6 beſchid

Uethtoſte

SP. DCXXX. DE AEQVITATE TORMEZNT. 67„

gen vorhanden ſeynd, daß er ¹1) aus den von Kaufmannen of⸗
fenbaͤhrlich in Schertz geſprochenen Worten: Es waͤre nicht viel
an den Eyſenachern; Ernſt gemachet, und mit Hundsvoͤttern
um ſich geworfen, alſo den Wort⸗Streit und das Gezaͤnke an⸗
gefangen, 2) ſich an die, ſeinem eigenem Geſtaͤndniſſe nach,
von Kaufmannen gethane Deprecation nicht gekehret, ſondern
das Gezaͤnke dennoch fortgeſetzet, 3) nicht in Abrede ſeyn kan,
Kaufmannen weiter einen Flegel geſcholten zu haben, 4) nebſt
ſeinem Compagnon, dem Fußtrabanten Haſen, die Degen
entbloͤſſet, und damit gegen einander pariret, 53) dieſen Haſen,
als er weggehen wollen, nach Kaufmanns Ausſage, da zu blei⸗
ben gebethen, weil er ſonſt keinen Seeundanten haͤtte, 6) den
Degen gegen ein ſchwaches Weibes⸗Bild und einen Hand⸗
werksmann, bey welchem er kein Gewehr geſehen zu haben ge⸗
ſtehet, ent bloͤſſet, 7) daß der nach Gutachten der Aerzte toͤdtliche
Stich mit ſolchem ſeinem Degen geſchehen ſey, einraͤumet, 8)
die Groͤſſe der Wunde, daß der Degen mit Gewalt und Vor⸗
ſatz gebrauchet, und ſo gar in der Wunde umgedrehet worden, an
den Tag zu legen ſcheinet, 9) eben dieſes auch dargqus, daß
noch andere Stiche, Hiebe und Verwundungen, ſowohl an der
ermordeten Preſerin, als auch Kaufmanns Geſichte, Haͤnden,
Leibe und Kleidern, zu ſehen geweſen, geſchloſſen werden kan,
10) Inquiſit nach geſchehener That, laut der von der Schenk⸗
Magd eydiich beſtaͤkten Ausfage, geſprochen: es iſt geſchehen,
mein Leben iſt aus; endiich 11) eben derſelbe nach Kaufmanns
Depofſition ſich mit der Flucht zu retten geſuchet. Bey ſolchet
Bewandniß gewinnet es das Anſehen, ob ſey Inquiſit des von
ihm abgeleugneten vorſetzlichen Mords halber genugſam zur rimn
lichen Frage graviret. Alldiewe l aber 1). Kaufmonn mit in-
quiſiten keine Bekanntſchaft gehabt/ gleichwohl ſie ut er die
Leute von Eyſenach, von wanmen Inquilit her geweſen, und
1 2. e At,

Pe⸗l.

nicht, wie er, Kaufmann, vorgiebet, generaliter uͤber die Duͤrin⸗
ger, als worinnen ihm beyde eydliche Zeugen, Haſe und die
Schmiedin, widerſprechen, mocquiret, mithin Inquiſiten, daß
er damit geſpottet werde, zu glauben, und die Schimpf⸗Wolte
als ein Soldat zu retorquiren, Anlaß gegeben, hiernaͤchſt 2) der
von Kaufmannen vor und nach der Deprecation von Kaſen,
Hundesvoͤttern, Beſchreibung der Profeßion ꝛc. fortgeſetzte zwey⸗
deutige Diſcours Inquiſiten in der Meynung, daß Kaufmann
ihn aufziehen wolle, beſtaͤrket, 3) das Ausziehen der Degen und
Pariren noch vor der Zaͤnkerey und aus Scherz geſchehen, 4) das
Vorgeben von Secundanten, ingleichen von der tentirten Flucht
lediglich auf des ſehr verdaͤchtigen und bey der Sache ſelbſt inte-
reſſirten Kaufmanns unbeſchwohrne Ausſage, welcher der eydli⸗
che Zeuge, Haſe widerſpricht, ankommt, demnach keinen ſonder⸗
lichen Glauben verdienet, hingegen 5) eben dieſer Haſe, daß die
Preſerin, als eine Furie, auf Breitbarthen zugedrungen und ihn
bey den Haaren ergriffen, folglich die Thaͤtlichkeit angefangen,
eydlich bezeuget, und dadurch 6) des Inquiſitens bey der ſum⸗
mariſchen Verhoͤr und auf die Inquiſitional- Articul gegebene
beſtaͤndige Antwort beſtaͤrket, welchen 7) Kaufmann ſelbſt nicht
entgegen iſt, ſondern fol. 98. daß die Preſerin zweymahl aufge⸗
ſtanden, vor Inquiſiten hingetreten, das erſtemahl von ſelbigem
mit der Hand auf den Stuhl zuruͤck geſtoſſen worden, das zwey⸗
temahl auf Art und Weiſe, die er ſelbſt nicht wuͤßte, in einem
Augenblicke mit ihm zuſammen gekommen, angiebt, dieſer gewalt⸗
ſame Ueberfall auch 8) um ſo vielglaublicher iſt, als die Preſerin
