cumenta, welche zum Theil bey dieſen Acten befindlich, ad
Acta zu bringen oder ihre Nothdurft zu verhandeln, ſcklech⸗
terdings unmoͤglich geweſen, mithin das Adpellations- Urthel
da es zugleich auf Remiſſion der Acten an den vorigen Richter
erkannt, ſonder Zweifel die Produétion der Documenten bis
nach Remiſſion der Acten verſchoben, indem ſolche bey dem

hohem Adpellation-Gerichte nicht wuͤrde ſeyn angenommen

VVyVy 3 wol⸗

—

742 MEDITAT. AD PANDECT.

worden, hingegen Beklagte, nachdem die Acta den 5. Sept. 1742.

zuruͤck gekommen, ſofort den 8. Septembr. 1742. um Anſetzung
eines Termins angeſuchet, auch ſelbigen ausgebracht, die Do-
eumenta produciret, und Klaͤgere ſie recognofſciret; Hier⸗
naͤchſt obgedachtes Urthel, welches denen, ſo keinen Termin aus⸗
bringen, die Reſtitution in integrum abſchneidet, nur auf die
Reſtitution, welche beyden Theilen als Gemeinden zuſtehet,
das Abſehen richtet, hier hingegen Beklagte aus 2 andern Ca-
pitibus die Reſtitutionem in integrum ſuchen; So iſt derge⸗
ſtalt, wie in Unſerem Urthel enthalten, geſprochen worden.

VII.

A rejectione adpellationis, quæ ad relationem judicis inferioris
fit, intra decendium, poſtquam publicata fuit, adpella-
ri poteſt.

VIII.

At a remiſſione adpellationis, in ſummo tribunali per ſo-
lemnem ſententiam rejectæ, adpellari
blane nequit.

IX.

Igitur ei, qui in ſententia judicis inferioris probare juſſus Fuir,
ſi adpellatio ſimpliciter rejiciatur, tempus probationis elapſo
demum poſt publicationem rejectionis decendio,
currere ineipit.

— ————— — —

otit

i,
ſ⸗

SP. DCLVI. DE REMISSIONE ACTOR. 143

X.

Sed, adpellatione per ſolemnem ſententiam rejelta, tempus pro-
bationis confeſtim poſt remiſſionem actorum initium
capit.

E' iis, quæ præmiſimus, facilior nunc erit deciſio con-
troverſiæ, quæ Ctos & collegia eorum in duas quafi
ſectas ſcindit. Litigant nempe invicem, ex quo die reſcri-
ptum principis, quo adpellator repellitur & adpellatio reji-
citur, vim rei judicatæ nanciſcatur. Kivinus in Enunciatis

juris tit. XX. enunc. 14 & I8. rejectionem zdpellationis con-

feſtim, quam publicatur, rem judicatam fieri, arque adeo eum,
qui probare juſſus adpellarat, rejecta adpellatione tempus
probationis ſtatim a die rejectionis ſibi publicatæ computa-
re, nec decendium deducere polle, ſed, ſi hoc faciat, pro-
bationem per ere, ait. Contra Bergerus in Ceconomia juris pag.
IoSn. 3: MWota, inquit, id, quod diæxi; terminam probatorium
currere ex eo die, quo ſententia inter locutoria, darinn auf
den Beweiß erkannt, tranfiit in rem judicatam; ita extenden-
dum eſſe, ut terminus ille computetur, in caſu rejectæ adpella-
tionis, ab eo die, quo reſeriptum rejectionit a judice inferiori
fuit publicatum, ab eoque tempore decendium elapſum, arg.

Mandat. Elebtor. Saxon. de anno 1682. verſ. alſo iſt fer⸗

ner ꝛc. 2c. ita pronunciavit Curia V. in cauſa der Ge⸗
meinde zu Wartenburg, contra Wolff Dietrichen von
Witzleben, Termin. Viſitat. Mariæ 1710. Conciliationem
tamen utriusque ſententiæ ipſe ſuggerit Bergeras in Sup-
plementis ad Electa diſc. for. P. 2. pag. 46 2. q4. diſcri-
men faciendo inter ſimplicem rejectionem adpellationis &
abjudi-

544 MEDITAT. AD PANDECT.

abjudicationem, ut fic loquar, quæ fit, cauſa legitime co-

gnita auditisque partibus, per ſolemnem ſententiam. Ab-

judicatio hæc poſt decendium, quam publicatur, fit res ju-
dicata. Caveat ergo is; qui contra probationem ſibi im-
poſitam adpellavit, ut probationem ſtatim, poſtquam ſen-
tentia confirmatoria res judicata facta & actorum remiſſio
ei legitime ſignificata fuit, paret & intra legitima proba-
tionis tempora offerat, nec decendium exſpeéstet. Clarius
hæc expoſuerunt Cti Vitebergenfes menſe Octobri anni
174a: Nunmehro aus den Acten ſoviel zu beſinden, daß B kla⸗
te an dem ihnen zuerkanntem Beweiſe ſich nicht verſaͤumet. V.
R. W. Rat. Decid. Alldieweil die zum Grunde des vorigen
Erkenntniſſes geſetzte Meynung Kivini ad Ord. Proceſ. Zit.
XX. Enunc 14. & 18, daß die Beweiß⸗Friſt ſogleich nach In-
fnuation der Remifſforialium zu laufen anfange, zwar bey ei⸗
gentlich ſo genannten Remiſſorialibus, wenn nemlich die Ad-
pellation angenommen, daruͤber erkannt, und der auferlegte Be⸗
weiß beſtaͤtiget worden, ſtatt finden kan, weil alsdenn das Ad-
pellations-Urthel ſchon eroͤfnet und dem, ſo Beweiß fuͤhren ſoll,

bereits bekannt geweſen, alſo ſelbiger, da er es rechtskraͤftig

werden laſſen, darwider kein weiteres Remedium ſuſpenſivum
hat, hingegen in dem Falle, da die eingewandte Adpellation nicht
angenommen, ſondern ſchlechterdings verworfen worden, und die⸗
ſerhalben ein Rejeétiens-Befehl ergangen, derjenige, deſſen Ad-
pellation dergeſta t verworfen iſt, darwider binnen Tagen von

neuen adpelliren kan, auch bekanntermaſſen, wenn er ſolches thut,

vielfaltig erhaͤlt, daß die Adpellation annoch angenommen, und
zur Juſtification und zum Verfahren verwieſen wird, dieſem⸗
nach in ſolchem Falle billig iſt, daß nach notificirter Rejection
annoch 10 Tage abgewartet werden, und nach deren Ablauf
die

— —. —

N

De
AA.
ſol,
ſt⸗
Vu
nict
⸗
A.
won
thut,
Ud
ſenn
Ctor
a
N

SP. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIS. 545

die Beweiß⸗Friſt zu laufen anſange, auf welche Art, und durch

den Unterſchied zwiſchen Remiſſions- und Rejections- Befel len,
beyde ſonſt widrig ſcheinende Meynungen fuͤglich conc lüiret wer—
den koͤnnen, allenfalls, und wenn Rivini Meynung auch von Re
jections-Befehlen zu behaupten waͤre, es gleichwohl ſehr hart
ſeyn, und mit dem L. 10. in fin. de bonorum poſſeſſion. L. 9.
§. 3. de Juris & facti ign. vide Leyſeri Medit. ad z. Specim.
259. de Prob. poſt terminum probat. coroll. 2, ſtreiten wuͤrde,
wenn man Beklagte deshalb, daß ſie, ohne ein klares Geſetze
wider ſich zu haben, ſich auf Bergeri in Ceconomia Juris pag.
1080. und anderer bewehrten Rechts⸗Lehrer Meynung verlaſſen,
und die 10 Tage abgerechnet, alſo ſelbigen gefolget, und mit ih⸗
nen geirret, mit dem Verluſte ihres Beweiſes und folglich alles
ihres Rechtes beſtrafet werden ſolten; So iſt nach Inhalt Unſers
Urthels billig erkannt.

SPECIMEN DCLVII.
4AD LIB. XLIX. TIZ. XIIII.

DE
FISCO PRINCIPDIS

MENSE IULIO ANNI cio lo CCXLV.
PVBLICE DEFENSVM

A
CAROLO ROCHO LEHMANNO

TRIBELA LVSATO.

Q' in hoc & ſequente ſpecimine de fiſco Principis

& magiſtratuum diſputo, ex communibus juri-
bus hauſta ſunt, nec ſingularum provinciarum
fiſeo, ſi quæ illi ſingularia jura & Privilegia data ſunt,

Zbm. X. Z, 2 2 nocent.

546 MEDTTAT. AD PANDECT.

nocent. Itaque nec ad Saxoniam noſtram, in qua de ju-
ribus fiſci dominici reſpondere, diſputare ac judicare veti-
tum eſt, pertinent. Nolui tamen titulum hunc pandecta-

rum præterire, ne exteri, ut a quibusdam fieri animadver-

to, ſibi porro perſuadeant, jura communia in Ctorum Sa-
xonum ſcholis collegiiſque nec doceri, nec ſervari. Tra-
dimus ea utique, & reſpondendo ſequimur, quod ad ex-
teros ſimpliciter, quod ad indigenas etiam, niſi ubi pecu-
liaria Saxonum jura & privilegia obſiſtunt.
I.

Romani veteres diſerimen inter ærarium, fiſcum & patrimonium
principis fecerunt.

II.
Id diſerimen in recta ratione innititur,

4 III.

ſed in jure juſtinianeo eſt abolitum, ac principi liberrima de

omnibus iſtis bonis diſponendi facultas conceſa.
IV.

Jura tamen & mores plerarumque CGermaniæ provinciarum
idem diſerimen ſtabiliunt & ſervant,

V.

ut ſeilicet princeps lonorum ad ærarium deſtinatorum & ſubſtan-

tiam & reditus in eos ſolos uſus, in quos deſtinata ſint,
vertat,

VI.
nec ullam ſibi in ea poteſtatem arroget,

VII.

— — — —— —— „

—

— — ſ ——

nium

44

Sn

ſor.

SPö. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIs. 147
VII.

quin & majorum ſuorum facta & pacta, ad ærarii imminutionem
tendentia, reſcindat, ac conceſſas immunitates revocet,

VIII.

Rſcalium bonorum ſubſtantiam intatctam ſervet, reditus vero, uzi
bonum ei videtur, expendat,

IX.
de patrimonialibus denique bonis, quidquid lubet, faciat.
X.

PFiſcus, domanium & camera ſnonyma ſunt.

Mults ego juvenis olim de fiſco principis ſcripſi, inpri-
1 mis in libello de Adſentationibus jureconſultorum cap.
3. ſect. 2, item in Specimine 49. de Advocatis fici, in Speci-
mine 5o. de Cauſis odii erga advocatos fſci eorumque Fagi-
ziis, in opecimine 478. de Præſeriptione contra principem 8
Riſcum, ac alibi paſſim. Multa in his bene dicta fuerunt-
Explicari tamen quædam, illuſtrari & amplificari debent-
Faciam id in præſens circa doctrinam de diſcrimine inter
ærarium, fiſcum & patrimonium principis, in diczo lilello
de Adſentationibus J Ctorum capite 3. ſect. 2. §. 12. ſegquen-
tibus propoſitam. Scilicet ſub primis Romanis imperato-
ribus differebant ærarium, fiſcus & patrimonium. Aera-
rium, quod utique diverſum a fiſco fuiſſe, ex Plinii bpane-
gyrico ad Trajanum cap. XXXVI. apparet, comple-
ctebatur reditus uſibus reipublicæ deſtinatos. Fiſcus ea
bona comprehendebat, quæ a republica in principem pro-
2„ 22 2 ficiſce-

549 MEDITAT. AD PANDECT.

ficiſcebantur, ſed dominio ſimul ejus ſubjiciebantur, atque
in ipfius ſplendorem miniſtrorumque ſuſtentationem impen-
debantur. Denique patrimonium ſive res privata a principe
tanquam privato poſſidebatur. Hæc, inquam, differentia
bonorum tantum ſub primis imperatoribus cognita, mox au-
tem ſublata fuit, ut vix aliqua ejusdem veſtigia in legibus,
quas habemus, ſuperſint. Quod ad ærarium attinet, occurrit
quidem ea vox ſæpius, non tamen in antiqua ſignificatione,
ſed plerumque, ut fit in §. 9, I. de Uſucapionibus, LE. 13. pr.
& L. 15. §. 3. de Jure fiſci, L. 10. C. de Bonis proſcriptorum,
ærrarium & fiſcus pro ſynonymis habentur. Interdum quoque
Erarium patrimonialia bona ſignificat, quemadmodum in L.
8. C. Quorum adpellationes non recipiuntur, privatum ærarium
dicitur. Inter fiſcum quidem & patrimonium principis pri-
ſtinum adhuc diſerimen in legibus noſtris reperitur, ſed in

verbis tantum. Re ipſa enim utriusque jura ſunt exæqua-

ta. Id quod luculenter patet ex L. 3. C. de Quadriennii præ-

ſeriptione, in qua Juſtinianus Imperator: Scimus, ait, boc

quidem in Fſcalibus alienationibus graviter ob ſervari: ſed non
ſimili modo rem fuiſſe obſervatam circa eas rei, quæ a ſa-
cratiſſimis Imperatoribus, non a fiſcalibus relus, ſed ex pri-
vata eorum ſubſtantia procedunt, quod ſatis irrationabile eſt.
Quæ enim differentia introducitur, quum omnia principis
eſſe intelligantur, ſive ex ſua ſubſtantia, ſive ex Riſcali fuerit
aliquid alienatum. Eadem fere eſt Ulpiani in L. z. §. 4.
Me quid in loco publico ſententia: Res, inquientis, Kſcales
quaſi propriæ & privatæ principis ſunt. Quum ergo Im-
perator illud, quod olim inter ærarium, fiſcum & patrimo-
nium principis interceſſit, diſcrimen ſuſtulerit, eadem quo-

que, quod ad alienationem & præſcriptionem, jura ubivis

obtinere voluit. Conſtituit itaque, alienationes hujusmo-
di

—. — —

— ———

=—

—

—
Atne
ppen.
ncipe
tenti
NNA.
gihr,
Cumt
fone,
3. ,r
run
oge
n l.
riumn
Pri⸗
d in
ee
fre-
lee
1 ſr.
r..
e
eipir
eri
4.
Lalen
Im.
eimo⸗
Gvo.
bins
Pn.

SP. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIs. 149

di bonorum, ſive per ipſum principem, ſive miniſtros ejus
ex ipſius tamen juſſu fiant, valere. Clariſſima ſunt Juſtinia-
ni in L. 3. C. de Quadriennii præſeriptione verba: Quæ omnia,
diſtinctiones ſcilicet ante enumeratas, reſecantes, ber kanc ge-
neralem & in perpetuum valituram legem ſancimus, omnes alie-
nationes de aula procedentes, ſive a noſtra clementia, ſive a Se-
reniſſima Auguſta, conjuge noſtra, ſive ab bis, qui poſtea di-
gni fuerint nomine imperiali, ſive jam alienatum quiddam eſt,
ſive poſten fuerit, ſive oinni inquietudine permanere, ſive res ei
per noſmet ipſot, ſive per procuratorer, ex epiſtalmate tamen no-
Rro, fuerint adfignatæ. Vide L. 4. C. de Fundis patrimonia-
libus, ibi: Neque magis commodamus noſtra, quam tradimus
ea jure dominii. Omnium fere clariſſima eſt L. 1. C. de Fan-
dis rei privatæ, in qua Conſtantinus: Univerſi, ait, cogno-
ſcant, bas poſſeſſiones, quas de fiſco noſtro comporaverunt, ſeu
comparant, nullo a nobis jure retrabi: ſed propria firmitate
pohßſeſſas, etiam ad poſteros ſuos dominii perpetui durabilitate
dimitti. Adde L. 1I, imprimis vero L. 2. C. Ne fiſcus rem,
quam vendit, evincat, ubi Imperatores: Retractare, ajunt,
liſecum, quod ſemel vendidit, æuitatis hboneſtatisque ratio non
patitur. Etſi autem in his, quas modo attulimus, legibus
plerumque venditionis mentio fiat, exinde tamen non con-
ſequitur, eas tantum fiſcalium patrimonialiumque rerum alie-
nationes valere, quæ titulo oneroſo fiunt. Sed perinde erit
in donationibus titulisque lucrativis. Nam in L. 2. C. de
Quadriennii præſeriptione permittuntur omnes alienationes. Et
in L. 6. C. de Fundis patrimonialibus imperatores clariſſime
diſponunt: Hi, quibus patrimoniales poſſeſſtones per Aſia-
nam && Pont icam qiæceſin vel a nobis, vel a divis parentibus
noſtris, ſacra largitate donatæ ſunt, inconcuſſe poſſideant, at-
que ad ſuos poſteros transmittant. Quod quidem non Jolum
22 3 in

550 MEDITAT. AD PANDECT.

in heredibus, ſed etiam in contractibus omnis generit volumus
cuſtodiri. Huc quoque pertinent verba ex L. 1. C. de Qua-
driennii præſeriptione excerpta: Additum eſt, & eos, qui noſtra
largitate nituntur, nulla inquietudine laceſſendos: nec his afiſco
noſtro controverſiam commovendam, qui quoquo modo aut titu-
lo easdem res poſſederint. Hæc de jure Romano. Etſi vero
Germani jura Romana receperint, patria tamen inſtituta ſua,
jura, pacta & mores ſimul retinuerunt, & adhuc retinent,
ac, ſicubi cum juribus Romanis pugnant, anteponunt. Et

in hoc quoque capite anteponunt. Quamobrem in §. 19.

ſupra memorati cap. 2. ſeét. a. liberrimam illam principis de
bonis ſuis diſponendi facultatem limitibus quibusdam ex Ger-
maniæ noſtræ inſtitutis & ipſo naturali jure circumſcripfſi
Scilicet vetus iſtud diſcrimen inter ærarium, fiſeum & pa-

trimonium principis in ipſa recta ratione innititur, ac Ger-

maniæ juribus maxime convenit. Videmus, in ejus pro-
vinciis, ſaltem plerisque, bona quædam certis publicis uſi-
bus eſſe deſtinata, ut princeps ea tanquam a rationibus ſuis
ſeparata nec attingat, ac ſæpe eorum adminiſtrationem &
redituum diſpenſationem ordinibus provinciæ ſuæ, aut eis,
quibus hi illam commiſerunt, permittat, eadem prorſus ra-
tione, qua maritus uxori bona receptitia relinquit; niſi, quod
inſpectionem in hos, quibus adminiſtratio commiſſa eſt, reti-
net, ac rationes, ſi opus eſt, ab illis expoſcit. Ipſe tantum ab-
eſt, ut reditus eos imminuat, aut in alios uſus divertat, ut
etiam pacta & facta majorum ſuorum, ad ærarii imminutio-
nem tendentia, reſcindat, atque conceſſas immunitates revocet.
Et hoc ærarium eſt. Deinde alia bona ſunt, quæ respublica ei,
tanquam principi ſuo, ita attribuit, ut ex eorum reditibus
ſumptus, quicunque e re ipfi videntur, faciat. Hic fiſcus
proprie dictus eſt, quem vulgo domanium item cameram
adpel-

– — == , „ –—

—

— —.—

fl

Munn

ar.
Veſtrt
efleo
n.
1 en
teſ
then,
. E
19.

bis de

Ger.
enp
En.
Cer.
e.
ul.
ſuis
en &
teis,
8 r.
quoch
eti.
U4.
ut
vtio.
cet.
icei
itlbu⸗
fiſens
herin

ie.

„

SP. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIS. 51

adpellant, prorſus abundanter, quum entia & nomina præ-
ter neceſſitatem non ſint multiplicanda. Etſi vero princeps
ad rationes adminiſtrationis ſuæ, & quomodo reditus fiſca-
les impenderit, reddendas cogi nequeat, non convenit tamen
officio ejus, bona bæc ſine reipublicæ, a qua illa ſub onere
accepit, conſenſu alienare. Videmus quidem, optimos ſæ-
pe principes ex innata & inſira animis ſuis benignitate illa
bona in eos, qui facilitate eorum immoderate abutuntur .
transferre, ſive, ut cum Auguſtis in L. 1. C. de Petitionilut
honorum ſublatis loquar, inverecunda petentium inhiatione ita
conſtringi ut etiam non concedenda tribuant. Remedio
contra hoc malum tam frequens tamque Principi & reipu-
blicæ pernicioſum, opus eſt. Nam quod Aſelebior von Ole
in ſeinem Teſtamente oder Bedenken an Churfuͤrſt Augu⸗
ſtum Part. I. pag. 1I30. ſq. ait, fidem a principe datam, etſi
improvidam, ipſique ac reipublicæ damnoſiſſimam, ſerva-
ri oportere, cum primo juris noſtri principio; ſalus reipubli-
cæ ſuprema lex eſto; pugnat. Duo quoque iſta remedia, quæ
Tbomaſius in nota 6t. ad h. I. ſuggerit, ut princeps hunc, quem
quid a ſe petiturum ſuſpicatur, non admittat, vel reſponſum
differat, infirmiſſima ſunt. Optimum eſt, quod jura Juſtinia-
nea in L. I. 2. C. de Petitionibus bonorum ſublatis ſuppe-
ditant, quo, ut eorum verbis utar, res civiles, & ad jus
publicum pertinentes, ab omni petitione muniunt, ut ici-
licet nec pragmatica juſſio, vel ſacra adnotatio, vel quodli-
bet oraculum divinum, ſeu mandata, ſi qua fuerint impe-
trata, quidpiam roboris habeant. Denique patrimonialia
bona vocamus, quæ princeps non tanquam princeps, ſed
magis ut privatus, habet; ut, ſi cui ex familia ſua ab in-
teſtato ſucceſſit, ſi ab aliquo teſtamento heres inſtitutus
fuit, ſi quis civis aut extraneus ei prædium aliquod dona-
vit,

5 52 MEDITAT. AD PANDECT.

vit, ſi bene dotatam uxorem duxit, ac dotem hanc ex pacto,

lege vel ultima voluntate lucratus eſt, ſi pecuniam, etiam

quam ex publicis reditibus genium ſuum defraudando par-
ceque cum familia vivendo comparſit, in emptione poſſeſſio-
num collocavit. Horum bonorum liberrima adminiſtratio

quin & alienatio principi denegari nequit, niſi eum infra pri-

vatorum conditionem dejicere ac prorſus a commercio arce-

re velis. Hoc unicum excipio, quando in aliqua provincia

talis lex exſtat, qualem in Gallia exſtare Renatus Choppinus de
Domanio Franciæ lib. I. tit. 2. §. 9. & Corbin. au Code de
Louis XIII. tom. 2. liv. 1. poſt. tit. 14. p. 14. rel eur⸗ ut,

quidquid princeps quocunque titulo adquirit, ac poſſidere

incipit, fiſci aut domanii pars ſit, ac inalienabile efficia-
tur. Sine hujusmodi lege donatio bonorum patrimonialium
firma eſt, nec a ſucceſſoribus, quamvis hi heredes non ſint,
revocari poteſt. Sic menſe Januario anni 1736. reſpondi:
Wird zu wiſſen verlanget, ob ein regierender Landes⸗Herr, wenn
er keine Fuͤrſtliche Kinder hat, die Allodial- Stuͤcke und Guͤther,
ſo er ex propriis erworben, ſeiner Frau Schweſter per Dona-
tionem inter vivos zuwenden koͤnne, ſolche Schenkung guͤltig
ſey, und von den Herren Succeſſoribus gehalten werden muͤſſe.
Nun ſetze ich zum voraus, daß keine dergleichen Pacta domus,
Laͤndtags⸗Abſchiede und Fundamental.- Geſetze, wie in eini⸗
gen andern Landen, z. E. in Frankreich, in dortigem Fuͤr⸗
ſtenthume vorhanden ſeynd, vermoͤge deren alle unbewegli⸗
che Guͤther, welche ein regierender Fuͤrſt adquiriret, oder
nur e liche Jahre hinter einander beſitzet, dem Fuͤrſtenthum
einverleibet, alſo deſſelbigen Pertinentien und inalienabiles

werden. Hat dieſes ſeine Richtigkeit, und finden ſich der⸗

gleichen ſonderbahre Rechte nicht, ſo muß es allerdings
bey dem Unterſchiede, welchen die natuͤrliche und gemeine

Rechte

—
Palo
efien
Par.
eſto.
Graro
upr.
a.
vine
inutte
,l
„ U
lidere
fkein.
dium
ann
vond
Wep

Donr.

llug
nſſe⸗
Ds,

1 nn

Sn
vegli⸗
dder
hthun

habiles

de
dſe
henit
te

7

SP. DCLVII. DE FISCO PRINCGIPIS. 553

Rechte zwiſchen dem Patrimonio, der Chatoulle, und dem Fiſ-
co, oder nach der heutigen Redens⸗Art der Camera und dem
Domanio principis machen, bleiben, und einem regierenden Lan⸗
des⸗Fuͤrſten, damit er nicht gar a Commercio ausgeſchloſſen
werde, frey ſtehen, eigenthuͤmliche oder Patrimonial- Guͤther zu
adquiriren und davon nach Belieben zu diſponiren, welches in
gegenwaͤrtigem Falle um ſo viel wenigern Zweifel hat, da der hoͤchſt⸗
ſeelige Herr die Guͤther Wendeleben, Puͤlſchig und Langefeld nicht
als regierender Landes⸗Herr, ſondern annoch als Erb⸗Prinz ad-
quiriret, und zwar das erſte von ſeiner erſten Frau Gemahlin per
Teſtamentum erhalten, das zweyte von der zweyten vor ihm ver⸗
ſtorbenen Frau Gemahlin, von welcher er zum Erben eingeſetzet
worden, eingebrachten Ehe⸗Geldern angekaufet, das dritte aber
durch dasjenige, was er durch ſeine gute Wirthſchaft eruͤbriget,
ohne daß Fuͤrſtl. Cammer darzu einen Thaler hergegeben, gekau⸗
fet und erworben, geſtalt dieſes letzte daraus ſonderlich erhellet,
daß bey ſeiner vierzehnjaͤhrigen Regierung nicht allein kein Tha⸗
ler Schuld auf das Land gebracht, ſondern ſogat 69 8000 Rthlr.
altvaͤterliche Schulden abgetragen, und dem Fuͤrſtl. Hauſe 43 3000
Rthlr. an baarem Gelde und liquiden Forderungen hinterlaſſen

worden, uͤberdies derſelbe die Iintention, ſeine privatim erwor⸗

bene Guͤther dem Fuͤrſtenthum einzuverleiben und ſich dadurch
die freye Diſpoſition daruͤber zu nehmen, niemahlen geaͤuſert,
auch, daß er dergleichen zu ſeinem Nachtheile im Sinne gehabt,
nicht zu vermuthen iſt, vielmehr das Widerſpiel daraus, daß er
ſolche Guͤther ſeiner Frau Schweſter geſchenket, klaͤrlich her⸗
vorſcheinet. „ſemnach iſt ein regierender Landes⸗Herr,

wenn er keine Fuͤrſtl. Kinder hat, und ihm die Pacta Famil æ

oder Landes⸗Rechte und Verfaſſungen nicht im Wege ſte en,
die Allodial- Stuͤcke und Guͤther, welche er ex Propriis er⸗
worben, ſeiner Frau Schweſter per Donationem inter vivos
Zbm. X. Aaaa zuzu⸗

554 MEDITAT. AD PANDECT.

zuzuwenden befugt, und ſolche Schenkung guͤltig, auch von de⸗
nen Herren Succeſſoribus u halten.

XI.

Bona omnia, quæcungue in territorio reperiuntur, imperio
rincipis ſub ſunt.

XII.
nee tamen propterea in dominio ejus ſunt.
niſi occupata ab eo & fiſco addicta prolentur.
XIV.

Itaque bona in dubio nec fiſcalia, nec patrimonialia, ſed nec pri.

vatorum eſſe præſumuntur.

XV

Verum quisquis jus ſuum in hac qualitate fundat, banc pro-

are debet;
XVI.
atque interim poſeſſor in poſſeſſone relinquitur.

IL doctrina de rebus juribusque fiſci tenebræ ubique ſunt,

quæ magnam partem ex neglecto inter imperium & do-

minium diſcrimine oboriuntur. Miulta profecto ex tene-
bricoſis clariſſima fient, ſi hoc diſcrimen recte ſtabilias, uti
id jam a me in Specimine 429. de Occupatione medit. 4. fa-
Kum eſt. Conſulebamur menſe Februario anni 1732. a po-
ten-

on de

nzen⸗

ehn

.

ſunt
Kn
Anen

s,

44

4 1o. .

lel⸗

Sp. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIS. 555

tentiſſimo Prufſorum rege in lite, quæ inter fiſcum ejus
Pomeranicum ac ſenatum municipii Altendammenſis agita-
batur. Utraque ſcilicet pars trahebat ad ſe dominium ne-
moris, quod ſenatus ultra quinquaginta annos poſſederat-

Vindicabat ſenatus hoc nemus tanquam bonum univerſita-

tis inſtituta actione. Contra vindicabat reus, fiſci advocatus,
nemusque illud domanium & camerale bonum, ſeu, ut bar-
baris & nec neceſſariis nominibus abſtineam, rem fiſci eſſe
contendebat, ac probationis loco argumenta adferebat, ex
quibus imperium principis in nemus litigioſum, ſed non
dominium, liquebat. Quamobrem [Cti Vitebergenſes ſe-
cundum ſenatum judicarunt, ex his rationibus: Obwohl Be⸗
klagter mit genugſamen Gruͤnden beygebracht zu haben vermey⸗
net, daß 1) die ſtreitige Hinter⸗Heyde ein altes Fuͤrſtl. Pom⸗

meriſches Cammer⸗Guth, oder ſogenanntes Domanium ſey, mit⸗

hin 2²) von Fuͤrſt Philippo ganz widerrechtlich ſowohl zum Nach⸗
theile des ganzen Landes, dem an Beybehaltung der Fuͤrſtl.
Cammer⸗ Guͤther hoͤchlich gelegen, als inſonderheit des Erboer⸗
bruͤderten und mitbelehnten Durchl. Hauſes Brandenburg ver⸗
aͤuſert, und ſogar 3) ungebuͤhrlich laut der in dem Receſſe vom
Jahre 1611. gebrauchten Worte verſchenket und verſchleudert
worden, alſo⸗4) keiner Verjaͤhrung unterworfen ſey, ſondern jeder⸗
zeit vindiciret und wieder herbet gebracht werden koͤnne, da zu⸗
mahl 5⁵) Klaͤgere bey obgedachten Umſtaͤnden malæ fidei poſ-
ſeſſores waͤren; Alldieweil aber 1) aus demjenigen, was Beklag⸗
ter weitlaͤuftig angefuͤhret, zwar ſo viel, als die Hinter⸗Heyde
in dem Territorio des Herzogthums Pommern liege, alſo unter
der Herzoge von Pommern Ober⸗Botmaͤßigkeit oder imperio ge⸗
hoͤre, hingegen keinesweges, daß es auch derſelben privatives Ei⸗
ge thum geweſen, erhellet. Won omnia, quæ ſub imperio princi-
bpis ſunt, etiam ad eum, tanquam dominum, pertinent, quum
Aaaa z ini-

556 MEDITAT. AD PANDECT.

imperium & dominium toto cœlo differant, Groszius de Jure bel-
li ac pacis lib. 2. cap. 3. §& 4. Schilter de Condominio circa ſa-
cra cap. 1. §. 3. Buddeui in præfat. ad Selecta juris naturæ
W gent. pag. 32. Leyſer in Meditat. ad n. Specim. 439. de occu-
pationem edit 4, vlelmehr 2) das Widerſpiel, und daß die Herzoge
von Pommern ſich der Hinter⸗Heyde niemahlen als ihres volli⸗
gen Eigenthums angemaſſet, aus den in dem Receſſe vom Jahre
1611. gebrauchten und von Beklagtem in ſeiner Juſtification fol.
533b. hinterliſtig ausgelaſſenen Worten: Welche Unſere hochloͤbl.
Vorfahren von Altershero nebſt den Damſchen gebrauchet; klaͤr⸗
lich erſcheinet, naͤchſtdem 3) ad eſſentiam eines Cammer⸗ oder
Domain-Guths der bloße Gebrauch nicht genug, ſondern noth⸗
wendig iſt, daß ſelbiges dem Landes⸗Herrn zu Unterhaltung ſei⸗
ner Fuͤrſtlichen Wuͤrde und Beſtreitung der oͤffentlichen Onerum
von den Land⸗Staͤnden angewieſen, oder wenigſtens durch ein
Fundamental-Geſetz dafuͤr erklaͤret, oder auf eine andere unge⸗
zweifelte Art den Domain-Guͤthern einverleibet worden, rg.
L. 3 5. C. de Bonis vacantibus & de incorporatione, Pruck-
ner de Domaniis regni Germanici cap. 3. geichwohl Beklag⸗
ter von dieſen Requiſitis nicht das geringſte in ſeiner Deduction
an⸗ und ausfuͤhret, ferner 4) Herzog Philippus nicht einmahl
den ruhigen Beſitz der Hinter. Heyde gehabt, ſondern darob mit
der Klaͤgere Vorfahren ſchwehren Streit und Proceß gefuͤhret ꝛ.

XVII.
Quum de re fſci inter fiſeum & privatum lis oritur, fiſcus au-
te omnia rem in fſci dominio fuiſſe, ſi id negetur,

probare debet.

XVIII.

—
re lel.

44 ſe.

Nure

Necl,
Net
tol⸗
n
On t
kii
zodet
noth,
ſei⸗
Kr
nch e
i
. y.
hfuek.
Nklo

ckon

eO.

db
e

41⸗

o.

SP. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIS. 757
XVIII.

Quo probate poſſeſor privatas ad reſtituendum damnaturx, ni-
I legitimam adgquiſitionem probet.

XIX.

PFalent alienationes rei fſcalis, reipublicæ neceſfariæ & atiles.

XX.

Won omnis alienatio oneroſa reipublicæ utilis eſt,
XXI.

ſed ea ſola, per quam patrimonium reipublicæ, etſi non augerur,
Jaltem non imminuitur.

XXII.

He ITpectat Dermuscrio- traxiuskin Ge.

llicitas eſſe & nullas rerum hici alienationes, quippe qui-
bus reipublicæ patrimonium imminuitur, ex recsta ratio-
ne cognoſcimus, ſic etiam lege deſtitueremur. Eadem ta-
men recta ratio excipit ab hac regula, ac firmas eſſe jubet
alienationes reipublicæ neceſſarias aut utiles. Et de neceſ-
ſariis nunc non dicam, quas inconcuſſas ſtare debere, ne-
mo cordatus negabit. Igitur de utilibus nunc ſaltem quæ-
ro. IIſta quæſtione carere non poſſumus. In litibus enim,
quæ de rebus fiſci quotidie incidunt, fiſeus quidem, quum
Poſſeſſor rem fiſci eſſe negat, hanc qualitatem probare de-
bet, ſcilicet, quemadmodum in antecedentibus meditatio-
Aaaa 3 ni-

558 MEDITAT. AD PANDECT.

ſummæ poteſtatis fuiſſe. De quo poſtquam luculenter con-
ſtat, jam nunc poſſeſſor vel cedat poſſeſſione ſua, vel, ſe il-
lam juſte adquiſiviſſe, viciſſim probet. Adquiſitio autem
juſta eſſe nequit, niſi vel in præſcriptione, vel in legitima
alienatione nitatur. Et de præſcriptione quidem in Speci-
mine 458. de Præſeriptione contra principbem & ſiſeum dixi.
Supereſt, ut hic de legitima alienatione agam, quæ, ut ſu-
pra monui, vel neceſſaria eſt, vel utilis. De definitione

alienationis utilis jam diu ſolicitus ſum. Et credidi ab ini-

tio, me illam inveniſie, ſi quidem omnes alienationes one-
roſas, in quibus adquirens viciſſim de ſuo quid præſtat, etiam
reipublicæ utiles eſſe perhiberem. Sed, re rectius cogitata,
animadverto, magnam oneroſarum alienationum partem rei-
zublicæ inutilem eſſe. Nam, quæ inter alienationes one-
roſas primo loco poni ſolet, emptio venditio, quantumvis
pretium in contractu indicatum verum rei valorem exce-
dat, ſæpe reipublicæ inutilis eſt. Aliquando id ſaltem dicis
cauſa vel per ſimulationem conſtituitur, dum emptor vel
nihil re vera ſolvit, vel meritorum ſuorum mercedem in
partem pretii imputat, vel pretium vere quidem ſolutum,

ſed in uſus non neceſſarios impenſum eſt. Igitur emptor

boni fiſcalis, ni verſionem pecuniæ in publicam rem doceat,
non auditur. Quæ dum conſideravi, prope fui, ut aliena-
tionem utilem deſcriberem, per quam patrimonium reipu-
blicæ augetur. Verum ſic longius irem, quam par eſt. Ne-
que enim, ut fiſcus in omnibus negotiis ac contractibus lu-
cretur, juſte poſtulamus, quum paciſcentium conditio natu-
raliter par eſſe debeat. Tandem hæc deſcriptio alienationis

utilis mihi ſudicere viſa; per quam nempe patrimonio rei-

publicæ nihil decedit. Igitur jam diu in Specimine 222. Per-
muta-

nibus dixi, rem non ſub imperio ſaltem, ſed & in dominio

—

Minio

1 con.

ſe il.
Wen
giuimt
gu.
1 .
Un ſ⸗
nitiore
b ini
one.
etiam
iteti,
n rei⸗
one⸗

VI Sn
exce·

dieis
r vel

n n.

Ntum.

hn

ea
ena
pu.
Ne⸗
Olo.

nat.
one

le⸗

⸗
Nue

SpP. DCLVII. DE FiSsCO PRINCIPIS. 59

mutatione medit. I. oſtendi, res fiſci cum rebus Pprivatis ejus-
dem valoris recte permutari. Proxime ad permutationem
accedit transactio, de qua in eadem lite Pomeranica, quam
ante memoravi, lis incidit. Videlicet ſenatus Altendammen-
ſis, etſi nemus litigioſum rem fiſci eſſe negaſſet, hac tamen
defenſione præterea uſus erat, quod, ſibi jam olim contro-
verſiam de hoc nemore motam ac ſecum transactam fuiſſe,
diceret. Ac exhibebatur inſtrumentum transactionis, in quo
ſenatus aliquot actionibus & poſtulatis contrariis deceſſerat.
Quare ſic reſponſum fuit: Dieweil die Hinter⸗Heyde den
Klaͤgern in viel angezogenem Receſſe titulo maxime oneroſo
durch einen Vergleich, worinnen der Klaͤgere Vorfahren nach der
Natur der Vergleiche ihre Gegen⸗Prætenſiones fallen laſſen,
L. I. D. L. 38. C. de Transactionibus, zugeſtanden worden, die⸗
ſemnach auf gewiſſe Maaſſe ein Tauſch vorgegangen, derglei⸗
chen Tauſch und Vergleich denn, wodurch die Cammer und das

Publicum keinen Schaden leidet, ſo gar bey unſtreitigen Domai-

nen vergoͤnnet iſt, arg. Autb. ſed & permutare C. de §. §. er-
cleſ. ibi: æguali, c. I. X. de Rebus eccleſ. non alien c. 1I. X.
de Rerum permut. Rœſener in diſput. 5. de Bonis domaniali-
us cap. 7. §. 25. Limnæus in Notitia regni Franciæ lib 2. cap.
8. Lit. AIL. Leyſer in Meditat. ad z. Specim 222. de Permu-
tatione medit. 1. darwider die in dem Vertrage gebrauchte Wor⸗
te: von beſondern Gnaden; item: mit unterthaͤnigem großen Danck
angenommen ꝛc. als welche in dem mit einem Landes⸗Fuͤrſten ge⸗
troffenem Contractu oneroſiſſimo als ein Compliment gebraucht
zu werden pflegen, nichts thun, noch den Vergleich zu einer
Schenkung machen ec.

XXIII.

Res Eſci etiam præſeriptioni obnoxiæ ſunt
Praſre xxIV.

560 MEDITAT. AD PANDECT.
XxXIV.

in qua negligentia adminiſtratorum ſiſco nocet,

XXV.

ſalva tamen intra quadriennium in integrum reſtitu-
tione.

Qn præſcriptio in æquitate & lege naturali nitatur,
ac ipſa Germania noſtra ejusque caput, Cæſar, eam
in legibus publicis contra ſe admittant, fiſcus quoque ſin-
gularum provinciarum eam cognoſcat, oportet. Qui con-
tra ſentiunt, ac fiſco nullam præſeriptionem obſtare con-
tendunt, ſecuritatem publicam civium tollunt ac fiſcum
communem quaſi hoſtem, a quo fingulis pernicies immi-
net, faciunt. Sed dictum hae de re ſatis in Specimine 458.
de Præſeriptione contra principem & Kiſeum. Unum tamen
hic moneo, quod in iſto ſpecimine omiſi. Admittunt qui-
dem aliqui præſcriptionem contra principem & fiſcum, ad-
dunt tamen exceptionem, dum negant, negligentiam mi-
niſtrorum & adminiſtratorum principi ac reipublicæ noce-
re. Ita autem re vera præſcriptionem tollunt. Qnum
enim princeps & fiſcus bona ſua, non niſi per miniſtros &

procuratores, adminiſtret, nulla erit præſcriptio, cui hæc

exceptio non obſtet. Ideo vero longius tempus fiſco in-
dulgetur, ut intra hoc jura ſua inveſtigare & miniſtrorum
ſuorum incuriam emendare poſſit. Elapſo eo, ignoran-
tia prætexere amplius nequit, quam poſt XXX. annos
audiri, leges & civiles in Novella 119. 6. 7. & Auth. Malæ

dei C. de Præſeript. longi temporis & Saxoniæ in Conkit.
Elect.

in

eim

e In.

1 0⸗
C0l⸗

immm.

1

tmen
1

t.

m.

Oet.

Quum

s
hæc

n.
OrutR

Drn.
ANes
Mu

dlcum—

SP. DCLVII. DE FISCO PRINCIPIs. z6

(9cect. 9. Part. 2. vetant. Addi ſaltem debet quadriennium re-

ſtitutionis in integrum ex Clemenz. un. de Reſtit. in integrum.
Atque ſic Cti Vitebergenſes menſe Auguſto anni 173 1. re-
ſponderunt: Wird Peter Wiedemannen die bisher bey ſeinem Ho⸗

fe zu Wolfshauſen beſeſſene und genoſſene Dienſt⸗Freyheit in

Zweifel gezogen, und die Dienſt⸗Leiſtung angemuthet, wannenhe⸗
ro er, ob die Graͤfl. Cammer die Dienſtbarkeit ſowohl ratione præ-

teriti als futuri von vorgedachtem Hofe fodern koͤnne, zu wiſſen

verlanget. Nun wird zwar auf Seiten hochgedachter Cammer
angefuͤhret, daß die von der erloſchenen Linie dem Hofe per pri-
vilegium zum Nachtheil der Landesherrl. Cammer⸗Gefaͤlle ertheil⸗
te Dienſt⸗Freyheit durch den Abgang ſolcher Linie erloſchen, mit⸗
hin die aus einer Seiten⸗Linie entſproſſene Nachfolgere in der
Grafſchaft um ſo viel weniger verbinde, als die mit dem bono
Ppublico ſtreitende Schmaͤhlerung der Landesherrl. Jurium nicht
