was der Herr von Enghien aus den Rechten vor ſich anfuͤhret,
durch die in der Specie facti beruͤhrte Umſtaͤnde, daß er nem⸗
lich ſeiner Ehegemahlinn bey der Verheyrathung, ſie zu Aen⸗
derung ihres Domicilii nicht zu zwingen, ſondern ſelbſt bey ihr

zu wohnen, verſprochen, ſie auch wuͤrklich die meiſte Zeit

waͤhrender Ehe daſelbſt wohnen, eine ordentliche Oeconomie
fuͤhren, ihren beſtaͤndigen ſtarken Haushalt, den groͤſten Theil
der Mobilien, die baare Gelder und Briefſchaften haben,

auch buͤrgerliche Nahrung treilben, ja ſo gar in actionibus

perſonalibus vor der Stadt⸗Obrigkeit zu Breßlau verklagen,
ſtehen und Recht nehmen laſſen, und ſelbſt nebſt ſeiner Toch⸗
ter erſter Ehe des Gottesdienſtes, Beichtſtuhls und Abend⸗
mahts ſich in Breßlau bedienet, demnach, da er die Suc-
ceſſion nach den Rechten reguliret wiſſen will, ſich nicht auf
. die

——

re.

ftes
Nluan.

N
,

t.

Ny⸗
Nn
Nl

Oe
l

.

tbus
gen,

e,
td.
A.

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALI. 755

die in ſeinem Guthe eingefuͤhrte, ſondern au
Stadt⸗ Rechte, denen ſeine Eheliebſte, ar der erlar ſche
ihm, unterworfen geweſen, und Kraft des mit ihm errichteten
Pacti auch facto ipſo unterworfen geblieben, berufen muß
wogegen nichts thut, daß ſelbſt das goͤttliche Recht eine Frau
ihres Ehemannes Herrſchaft unterwirft, alſo durch widrige
Pacta nicht aufgehoben werden koͤnne, geſtalt das Domicilium
nicht zur Heerſchaft gehoͤret, und gar gewoͤhnlich iſt, daß ein
Ehemann ohne Kraͤnkung ſeines Rechts ſelbſt zu ſeiner Frauen
einfreyet, und ihr Domicilium annimmt; Bey ſolcher Be⸗
wandniß mag dem Herrn von Enghien, wenn er die mobi⸗
liar-Erbſchaft ſuchet, die Exceptio non competentis actio-
nis mit Beſtande Rechtens entgegen geſetzet werden.

IX.

Mulier, poſſeſtones babens ac viro vaganti nubens, taeite eum
boc, urt ſecum babitet, paciſcitar.

X.

Vxor, quæ viro vaganti ſciens nupſit, etſi ipſa poſſeſſiones nullas
babeat, maritum tamen, ut ſedem communem fortu-

narum alicubi figat, cogere poteſt.

Pacen illud, quo maritus aliquid, quod naturaliter po-

teſtati ſuæ ineſt, uxori cedit, aliquando tacitum eſt, &
ex circumſtantiis inducitur. Species hæc eſto: Juvenis,
poſſeſſiones nullas habens, huc uſque operas ſuas mercede
locare atque inde ſe ſuſtentare ſolitus, ad viduam, in alia
provincia domum inſtructam poſſidentem, venit, ac cum
illa nuptias facit, ſed, interjectis paucis diebus, abit iterum,
Ccc GC 2 ungde

X

756 MEDITAT. AD PANDECT.

unde venerat, priſtinumque vitæ genus reſumit. Revo-
canti uxori reſpondet, illius officium eſſe, ut ſe ſequatur.
Tum uzxor querelam ad Conſiſtorium Vitebergenſe defert,
atque hanc ſententiam menſe Auguſto anni 1740. accipit:
Daß Beklagter Klaͤgerin vor ſein rechtmaͤßiges Eheweib, und
das von ihr zur Welt gebrachte Kind vor das ſeinige zu erken⸗
nen, ſich hinwiederum zu ihr nach Treuenbrietzen zu wenden,
die mitgenommene Sachen dahin zuruͤck zu bringen, und allda
bey ihr zu wohnen, alles bey Vermeydung Gefaͤngniß⸗ und
nach Befinden haͤrterer Strafe, ſchuldig. Recte, ut opinor
Nam & conventiones tacitæ valent, L. 2. p. L. 4. pr. de
Pakctis. Femina vero locuples, & domicilium certum ac
commodum habens, ſi homini egeno ac ſine domicilio
paſſim vaganti nubit, ſat aperte præ ſe fert, illum ſecum
vivere, non ſe illum oberrantem & orbem terrarum cir-
cumvagantem comitari velle. Scio quidem, diſſentire
multos, & cum Schueidewino ad pr. I. de Nuptiis part. 4.
de divortio n. 47, item Ricbtero in Deciſione 9. n. 6, mulie-
ri, quæ vagabundo ſciens nubit, vagandi cum illo neceſſi-
tatem imponere. Verum turpe eſt vagari, inprimis mu-
lieri, e. 2. de Judiciis in 6. Ad turpia autem nemo ſe obli-
gaſſe cenſetur. Ego itaque omnem feminam, etiam quæ
nihil habet, & marito vagabundo nubit, tacite cum hoc,
ut ſedem fortunarum alicubi figat, paciſci, atque hunc, ut
id faciat, judicio compellere poſſe, eredo.

XlI.

Durante matrimonio conditio perſonarum mutari &* propier
banc accidere poteſt, ut mariti poteſtas imminuatur,

XII.

— — — ¶„æa

— — — — —— —⸗

—

— — —

— —

2
Nen

G

dn
,

nu

0nin
H
H
miel

eeln
.

kenie
4
le.
Keſi.
.
d.
e

ho.
4

Sp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALIL. „57

XII.
ut, ſi uxor principatum vel regnum adipiſcatur.
XIII.

Ma tamen rerum mutatio uxorem ab obſequio &* AMiciis,
guæ marito naturaliter debentur, non liberat.

R tiam durante conjugio aliquid intervenire poteſt, quod

obligationem uxoris ad obſequium imminuit, mari-
toque de jure ſuo quid remittendi ac quodammodo obſe-
quendi neceſſitatem imponit. Fac enim, mulierem, quæ
privata privato nupfit, poſt nuptias heredem regni vel libe-
ri principatus fieri. Jam legibus ſolvitur, L. 21. de Le-

gibus, humanis ſcilicet. Itaque officia, quæ uxor mari-

to naturaliter debet, huic etiam a principe vel regina fa-
cta debentur. Nequit ergo marito debitum conjugale
denegare; debet illi adminiſtrationem bonorum, quæ ad
principatum non pertinent, permittere, debet mores ſu-
os ad ingenium ejus accommodare, debet in vita fami-
liari, in veſcendo, cubando, reliquis, voluntatem ejus
ſequi, debet liberos, ut ille jubet, educare. At, ut in
his, quæ ad regni adminiſtrationem & reipublicæ curam
pertinent, marito obſequatur, cogi nequit. Quin mari-
tus potius uxori obſequi neceſſum habet. Et ætas no-
ſtra aliquot exempla vidit. Præcipua in regnis Magnæ
Britanniæ & Sueciæ contigerunt, in quibus ambobus lis
nulla exſtitit. Ipſe ego in Magna Britannia Windſoriæ &
Londini Annam reginam concorditer ſuaviterque cum
Georgio, Dano, marito ſuo, vivere vidi. Et ſancte mihi
affirmavit aulicus, in cujus amicitiam me inſinuaram, Ge-
orgium ſemper fere incommoda valetudine eſſe, ac inpri-
mis dyſpnœa ſeu aſthmate laborare, integrasque noctes
anhelantem in lecto non jacere, ſed ſedere, reginam ta-
CccCcC 3 men

men ſemper una cubare, ægrumque focillare & ſolari,
Georgium vero publicis regni negotiis ſe non immiſcere,
& quod ad præfecturam claſſis, quam ei uxor dederat, et-
jam huic parere. In Suecia Fridericus Haſſus, antequam
in regni ſocietatem acciperetur, uxori ſuæ, reginæ factæ,
genubus nixus juravit, manumque oſculatus eſt; quod ſe
vidiſſe A. de la Motraye tom. II. des Voyages cap. 19. pag. 427.
narrat. Sed anno 1731. opima hujusmodi hereditas litem
inter duos conjuges excitavit. Deceſſerat ſcilicet Antonius

Grimaldi, princeps Monœci (Monaco) in Italia, filia Ludovi-

ca Hippolita, Jacobo Franciſco Leoni Goyon de Matignon
nupta, herede principatus relicta; quæ, nuntio de morte
patris accepto, ſine mora cum marito Pariſiis Monœcum
ad cernendam hereditatem advolat, in itinere vero, mari-
tum dominationi inhiare, ſeque ab illo excluſum iri, anim-
advertens, ad eum verſa blandis verbis: ego, inquit, do-
mine, præibo, efficiamque, ut tu adveniens omnia parata
invenias. IIle incallidus annuit. Præcurrit ergo uxor &
cives confeſtim in verba ſua, nulla mariti mentione facta,
jurare jubet. Supervenienti marito, & ægre hoc ferenti,
& modis omnibus, ut uxori dominationem iterum extor-
queat, tentanti impavide: Ego, ait, me Annam reginam,
te, domine, Georgium principem eſſe, fingam. Quum

itaque nihil ſe proficere maritus videret, Pariſios offenſiſſi-

mo animo reverſus eſt. Vide des Giſtoriſchen Bilder⸗Saals
IX. Theil period. 2. cap. 8. in fine, pag. 1405. JJ. Ego, ſi
bellum moviſſet maritus, ex uxoris partibus ſtetiſſem.

XIV. .
Furor & prodigalitas mariti poteſtatem maritalem zollunt,
vel ſaltem imminuunt.

XV.

.

Sp. DCLXVI. DE OESECVIO MARITALI. 759

, Vxor tamen man Tun adui Jſe ipſum zueri nequit, in judicio
non poteſt.
XVI.
uxor nec a magiſtratu curator mariti ad bunc effecum, ut in
judicio pro eo compareat, conſtitui poteſt.
(ri. Sed recte uxoribus ecura maritorum furioſorum &ρ prodigo-
un rum, adjuncto curatore ſolemni, decernitur.
. IMdem ſit in maritis decrepitis ac propter ſenium ad res
“M ſuas curandas ineptis.
e Prxer iſtum, quem in præcedente meditatione memo-
u ravi, caſum alii quoque in matrimonio intervenire poſ-
16 ſunt, qui poteſtatem maritalem vel plane tollunt, vel ſal-
A, tem minuunt, partemque ejus in uxorem transferunt.
Ntl,. Quid enim, ſi marit is furere, vel bona ſua prodigere atque
r. ita ad furioſum exitum properare incipiat. Tunc profe-
ian cto, qui ipſe ſe in Foteſtate non habet; & propria nego-
unn tia gerere nequit, nec poteſtatem in alium exercere, nec
. ejus bona ad miniſtrare debet. Num quid vero uxori his
als caſibus cura mariti committi poterit? Subſiſto. Certe ju-
8 ra noſtra, quod magis contra naturam eſſe videtur, filium
„1 patri furioſo curatorem dant, L. I. §. 1. L. 2. de Curatoribus
. furioſo. Sed quia tamen cura munus virile eſt, & leges
noſtræ ab hac regula ſolas matres excipiunt, atque adeo
metuendum eſt, ne cura illa uxoria, ſi forte conſtitueretur,
. irrita ac negotia per illam geſta nulla declarentur, magiſtra-
tibus,
U

1

760 MEDITAT. AD PANDECT.

rtibus, ut uxorem marito furioſo vel prodigo curatorem
dent, auctor non ero. Equidem Lynckerus in Deciſione
1358. uxori, maritum, qui ſe ipſum tueri nequit, etiam in
judicio tueri, permittit. Wam, ait, quando mulier mari-
tum, de fortunis ſuis periclitentem, defendit, ea quaſi pro-
priam cauſam agere, ne intercedere, videtur: Pichard. ad
I. 4. C. de procur. Mevius IV. Dec. 329. n. 71. omnino
obligatur: Tulden. ad tit. C. de S. C. Vellej. n. 3 & 2. neque
beneſiciis muliebribus juvari poteſt, Mevius VII. Dec. 229.
Verum hanc opinionem dubiam maxime reddunt jura no-
ſtra, quæ jus tuendi uxoribus ſimpliciter abjudicant ſolis-
que maritis adicribunt in §. 2. I. de Injuriit, L. I. §. 5 & 11.
de Poſtulando, L. 54. pr. D. & L. 4. C. de Procuratoribus,
Ord. Proc. Sax. elect. tit. 7. §. 2. eademque recognita tit. 7.

§. 3. Igitur ex adtis Altenburgenſibus in cauſa George
Prehls contra Tobiam Kohl animadverti, [Ctos Lipſienſes

àa Lynckero diſſenſiſſe, atque ſic menſe Aprili anni 1742. re-
ſpondiſſe: Daß vor allen Dingen von Klaͤgers George Prehls
Bloͤd ſinnigkeit beglaubte Nachricht zu denen Acten zu bringen,
und ihm ſodann ein Curator zu beſtaͤtigen, immaſſen deſſen
Eheweib vor ihm zu erſcheinen nicht nachgelaſſen. Et proba-
runt hanc ſententiam Cti Vitebergenſes menſe Aprili 1744.
hunc in modum: Nachdem von Klaͤgers George Prehls gegen⸗
waͤrtigen Bloͤdſinnigkeit beglaubte Nachricht zu denen Acten
gebracht worden, ſo wird ihm nunmehr ein Curator, der vor ihm
in Judicio erſcheine, ex officio beſtaͤtiget, auch der Mit⸗
Klaͤgerin, ſeinem Eheweibe, jemanden dazu vorzuſchlagen,
ſeine auſſergerichtliche Geſchaͤfte aber ſelbſt zu beſorgen, ver⸗
ſtattet. Poterunt tamen magiſtratus curam & admi-
Diſtrationem rei familiaris nec non inſpectionem in cor-
pus & ſalutem viri, uxori attribuere, ipſique curatorem
adjungere, qui munia virilia obeat, in judicio ſtet, con-
ſenſum in contraétibus adhibeat. Ipſe ego aliquando
menſe

— —

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARTFALI. „er

menſe Aprili anni 1720. ad querelas uxoris de prodigalitate
mariti, quod ille quotidie vino ſublimi madidus bona diſſi-
paret, ac ſe cum liberis ad ſaccum & peram redigeret, uxo-
ri tantam in maritum poteſtatem dedi, ut œnopolis quo-
que, vinum marito injuſſu uxoris vendere vel dare, cum
mulctæ comminatione interdicerem: Es wird allen denen,
welche in Caſtro Brantewein ſchenken, bey 5 Thlr. Sirafe ver⸗
bothen, joanni ohne ſeiner Frauen Willen Brantewein zu uͤber⸗
laſſen. Nec ſine lege loquor. Clare Iuſtinianus in Movel-
la 97. c. 6. pr. Dedimus, ait, malieribus electionem etiam con-

ſfrante matrimonio, ſi male res maritus gubernet, & accipe-
re eas, & gubernare. Similem in modum menſe Januario
anni 1741, quum maritus, ſenio confectus ac bis puer, res
t ſuas male cuſtodiret, numosque diſpergeret, ac deinde eos,
4 qui cum ipſo fuerant, furti inſimularet, reſpondi: Es iſt
. hier nicht einmal genugſamer Verdacht, daß Heinrich Bret⸗
r ſchneidern etwas weggekommen, vielweniger wider Annen Cli⸗
. ſabethen Maͤntelin, vorhanden, alſo gegen dieſe weiter nichts
RZ vorzunehmen, ſondern Bretſchneiders Frauen die Aufſicht auf
in und ſeine Sachen anzuvertrauen.
⸗— XxIX.
4 Mariti ad inopiam vergentis poteſtas in uxorem imminuitur.
NnH XX.
Cura bonorum in conecurſu uxori debitoris obærati recte
g. permittitur.
e
n adem fere, quæ in furioſis, prodigis, ſenibusque decre-
. E. pitis, etiam in decoctoribus & debitoribus obæratis,
ratio eſt. Hic fidei bonorumque lapſus, etſi maritalem

7m. X. Ddd dd pote-

„62 MEDITAT. AD PANDECT.

Poteſtatem non tollat penitus, infirmat tam. nen non parum ac
imminuit. Poteſt ergo uxor a marito obærato bona ſua,

quorum ille legitimus adminiſtrator, ac, quod ad dotalia, etiam

dominus eſt, vindicare, L. 24. Pr. Soluto matrimonio, L. 29. 30.
C. de jure dotium, quin ipſa, tacentibus adhuc ceteris creditori-
bus, prima exſurgere & concurſum excitare. Vide Specimen
meum 317. de Fxore dotem repetente medit. I. Tum queque,
quum concurſus intricatior curatorem poſcit, etſi ipſa con-
tradictoris officio fungi nequeat, curam bonorum tamen ſu-
bire poteſt, quemadm: odum ICtos vitebergenſes, præeunte
Brunnemanno in Proceſſu concurſus ereditorum cap. I. §. 6,
anno 1711. reſpondiſſe, in Specimine 49 1. de uratore concur-
ſus medit. 3. dixi. Nec id hodie mutatum eſt, ſed ſaltem in der
Erlaäuterten Proceß -Grdnung tit. 46. §. 1 debitor obæratus

ſeſe adminiſtrationi bonorum quomodocunque immiſcere ve-

tatur: Es ſolle der Schuldner von aller Concurrenz bey der
Adminiſtration ganzlich ausgeſchloſſen werden.
XXI.
Maritum ſtupidum ipfa natura imperio domeſtico privat, ac
uxori prudentiori ſubjicit.
N'n ſemper fortuna, ſed ipſa aliquando natura uxorem

reginam facit, ac marito præficit. Eſt ſcilicet aliquod
virorum genus, nec furioſum, nec mente captum, ſed ſal-

tem ſimplex ac ſtupidum, ut patrrisfamilias officio recte fun-
gi, & imperium ac dominium ſine pernicie rei familiaris
exercere non poſſit. Idem tamen matrimonii adpetentiſſi-
mum eſſe ſolet, ac vel naturæ inſtinédtu, vel blanditiis &
lenocinio induétum facile, ut cum Juvenali in Satyra VI.
v. 43. loquar.
Stulta maritali ſua porrigit ora capiſtro.
Talis

7

—

SP. DCLXIV. DE OBSEQVIO MARITALI. „63

TZualis, recte ait Brucknerus in proæmio deciſionum juris ma-

trimonialis &,49, mariti, quem natura ipſa dotibus ad domi-

nium adminiſtrandum non inftruxit, feminam prudentem
Deus ipſe, ſi non in totum, Jaltem in tantum, ab obligatio-
ne legis, ceteroquin univerſalis, per privilegium quaſi exe-
mit. EVid. I1 Samuel 25. v. 3, 25, 36 8c7 37, ubi Nabalis & Abi-
gailis exemplum reperitur.

XXII.
Malier, maritum ftupidum & negotiis imparem nacta, Abigai-
lem imitari, ignaro quin & invito illo, curam rerum domeſtica-
rum gerere, & maritum, ut ſibi obſequatur, bonis modis in-
Jqucere, ſicque ruinam imminentem avertere debet.
Ieeidimu hoc ignavorum & ſocordium maritorum fa-
tum eſt, quod ipſi animi ſui imbecillitatem non ſentiunt,
ſed ſe pares negotiis atque dominii maritalis capaciſſimos
credunt, atque adeo uxoribus obſequi detrectant, & ſapien-
tiſſima illarum conſilia ſpernunt. Ita vero non poſſunt non
res omnes in pejus ruere, ac tandem perire. Quod ne fiat,
auctor ego ſum uxoribus, quibus talis maritus obtigit, ut
Abigailem imitentur, ac inconſulto marito, quin & refra-
ante & obſtrepente, habenas capeſſant, ac invito benefi-
cium obtrudant. Quæ ſecus faciunt, eas ſero tandem mo-
derationis ſuæ pœnitebit. Exemplum vetus memorabo:
Catharina, Navarræ regina, magni prudentisque animi fe-
mina, regnum hoc ſuum hereditarium Joanni Alberto, ma-
rito ſuo, puſilli fractique animi viro, dotale attulerat, ſe-
que toto regimine in illum abdicarat, & belli quoque con-
tra Ferdinandum Arragonium adminiſtrationem ſoli per-
miſert. At Joannes, ut verbis Jo. de Buſßeres lib. 15. hi-
ſtoriæ Francicæ cap. 16. utar, abjectus, Navarra derelicta,
Ddd dd z decur-

764 MEDITAT. AD PANDECT.

decurſis Pyrenæis, in Bearniam fugit, indignante uxore, at-

Jue opponente, dignum baud eſſe regno, qui id ab jiciat, &α*

magha ignominia MWavarræ regem in Joannem Albretium
deſiturum. Addidit illa ſecundum alios: Si ego rex & tu
regina fuiſſemus, Navarra non periiſſet.

XXIII.

Prudentes quoque viri in negotiis domeſticis, guilus impares ſunt,
uxoribus ſponte obſequuntur, quin eas imperitas nactæ ſie in-
Kruunt, ut imperium domeſticum capeſſere Jqueant.

luntatem ſuam ſubeunt, ut uxoribus prudentioribus ob-
ſequantur, aliquando mariti ſapientiſſimi ſponte ſe ſubmit-
tunt. Videmus nempe quotidie viros doctos, ac publicis

Jk illi, quod mariti ſtupidi & ſimplices ſæpe contra vo-
6

muneribus, quibus ornati ſunt, aptiſſimos, ſed adminiſtra-

tioni domeſticæ, vel Propter ingenium ab his rebus alie-
num, vel ob negotiorum publicorum multitudinem, impa-
res. Hi, ſi ſapiunt, uxoribus hanc adminiſtrationem ae
ſæpe ſe ipſos lubenter permittunt, illasque, ſi forte ab ini-
tio imperitas & inidoneas nactæ fuerunt, ita inſtituunt, ut
regimen totius domus ac ipſius quoque mariti, quod ad
privata negotia, ſuſcipere poſſint. Mirifice Iſchomachus

apud Xenophontem in libro E. Memorabilium, ſeu, ut ab

aliis inſcribitur: Orο/νιοι Xιοονν p. 663. & 668, uxorem

ſuam juvenculam talibus præceptis inſtruit, quæ ipſam quaſi

reginam faciant, additque inter alia: Sic, quod omnium
jucundiſſimum eſt, me ipſo melior eſſe videberis, meque
famulum tuum efficies.

XxIV.

—

eo

,6

05.
l.
ie

Sp. DCLXVI. DE OBSEQIO MARITALI. 76 5

. XXIV.
Non peccant mariti, qui etiam in publicis negotiis uxorem
prudentibus confiliis obſequuntur,
exemplo Auguſtoruin.
acilius, ſpero, mariti privati ſe ad obſequium uxoribus præ-
ſtandum induci patientur, quum animadvertent, princi-

pes ſummos, ac prudentiæ laude conſpicuos, idem in negotiis

publicis recte ac feliciter egiſſe. Exemplum requiris. Me-
lius non reperio, quam optimi inter auguſtos, Auguſti ipſius,
qui ex uxoris conſilio totam vitæ ſuæ rationem mutavit, &,
quum ante in pœnis exigendis ſeveriſſimus ac fere crudelis
fuiſſet, deinde mitiſſimus factus hunc obſequii ſui fructum
tulit, ut odium publicum, quo hucusque flagrarat, in amo-
rem verteret, ac inimicos infenſiſſimos poſtea amiciſſimos
fideliſſimosque haberet. Rem verbis Senecæ in lib. 1. de Cle-
mentia cap. 9 & 10. narrabo: Divus Auguſtus quum annum
quadragefimum tranſiſſet, & in Gallia moraretur, delatum eſt
ad eum indicium, L. Cinnam, ſtolidi ingenii virum, inſidias ei
Rruere. Dictum eſt & ubi, & quando, & quemadmodum ag-
gredi vellet, vnus ex conſciis deferebat. Conſtituit ſe ab eo vin-
dicare: conſilium amicorum advocari juſſit. Nox illi inquieta
erat, quum cogitaret adoleſcentem nobilem, hoc detracto, inte-
grum, Cn. Pompeji nepotem damnandum. Jam unum bo-
minem oceidere non poterat: cum M. Antonio proſeriptionis
edictum inter cœænam dictarat. Gemens ſubinde voces emit-
tehat varias, && inter ſe contrarias. Quid ergo“ ego per-
cuſſorem meum ſecurum ambhulare patiar me ſolicito? Ergo
non dabit pœnas, qui tot civilibus bellis fruſtra petitum ca-
put, tot navalibus, tot pedeſtribus præliis incolume, poſt-
gquam terra marique pax parta eſt, non occidere conſti it,
Ddd dd 32 ſed

,6’ ⸗ MEDITAT. AD PANDECT.

—

ſed immolare“ nam ſacrificantem placuerat ddoriri. Rurſus ſi-

lentio interpoſito, majore multo voce, ſibi, quam Cinnæ, iraſceba-
zur: Quid vivis, ſi perire te tam multorum intereſt? quis finis eriz

Jupphliciorum? quis ſanguinis? Ego ſum nobilibuts adoleſcentu-
lis expoſitum cabput, in quod muerones acuant. MWon eſt tauti vi-
ta, ſi, ut ego non peream, tam multa perdenda ſunt. Interpella-
vit zandem illum Livia ukxor: cg, Admittis, inquit, muliebre con-
Elium? Fac quod medici ſolent: qui, ubi uſitata remedia non
brocedunt, tentant contraria. Severitate nibil adbuc profeci-

Ri: Salvidienum Lepidus ſecutus eſt, Lepidum Muræna, Wuræ-

nam Cæpio, Cæbpionem Egnatius, ut alios taceam, quos tantum
auſos pudet: nunc tenta, quomodo tibi cedat clementia. Igno-
ſce L. Cinnæ. Deprebenſus eſt: jam nocere tili non poteſt, pro-
deſſe famaæ tuæ poteſt. Caviſus ſibi, quod advocatum invene-
rat, uxori quidem gratias egit: renuntiari autem extem plo ami-
cis, quos in conſilium rogaverat, imperavit, & Cinnam unum
ad ſe accerfit: dimiſſiique omnibus e cubieulo, quum alteram
Cinnæ poni cathedram juſſiſſet: Hoc, inquit primum a te peto, ne
me loquentem interpelles, ne medio ſermone meo proclames: da-
bitur tibi loquendi liberum tempus. Ego te, Cinna, quum in bo-
Rium caſtris inveniſſem, non factum tantum mibi inimicum, ſed
natum ſervavi, patrimonium zibi omne conceſſit. Modie tam fe-
liæ es, & tam dives, ut victo victores invideÄant. Sacerdotium

tibi petenti, præteritis compluribus, quorum parentes me-
eum militaverant, dedi. Quum ſic de te meruerim, occidere

me conſtituiſti. Quum ad hanc vocem exclamaſſet, procul
banc ab ſe abeſſe dementiam: MWon præſtas, inquit, FEidem,
Cinna: convenerat, ne interloquereris. Oceidere, inquam,

me paras, adjerit locum, ſocios, diem, ordinem inſidiarum,

eui commiſſum eſet ferrum. Et quum defiæum videret, nec
eæ

— — — — —

r

.

.
i

Sp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARFTALI. „67

—.—

ex conventione jam, ſed ex conſxientia tacentem: Quo, inquit,
boc animo facis? Ne tzotam ejus orationem repetendo, magnam
bartem voluminis occupem: diutius enim quam duabus horis lo-
cutum eſſe conſtat, quum banét pœnam, qua ſola erazt contentus
Juturus, extenderet: Vitam tibi, inquit, Cinna, iterum do, prius
boſti, nunc inſidiatori ac parricidæ. Ex bodierno die inter nos
amicitia incipiat: contendamus, utrum ego meliore fide vitam
tibi dederim, an tu debeas. Poſt hæc detulit ultro conſulatum,
queſtus, quod non auderet petere: amie ſſimumque habuit, heres
ſolus fuit illi: nullis amplius inſidiis ab illo petitus eſt. Hæc
eum elementia ad ſalutem ſecuritatemque perduxit; bæc graum
ac favorabilem reddidit; quamvis nondum ſubactis Keib. cervi-
cibus manum impoſuiſſet; hæc hodieque præſtat illi famam, quæ
viæ vivis prineibibus ſervit. Deum eſſe, non tanquam jußz ere-
dimus. Bonum principem Auguſtum, & bene illi conveniſſe
bparentis nomen, fatemur: ob nullam aliam cauſam, quam quod
contumelias quoque ſuas, quæ acerbiores principibus ſolent eſſe,
quam injuriæ, nulla crudelitate exſequebatur: quod probroſis
in ſe dictis arriſit: quod dare illum pæenas apparebat, quum
exigeret: Hæc Auguſtus ſenex, aut jam in ſenectutem annis ver-
gentibus: in adoleſcentia caluit, arſit ira, multa fecit, ad quæ in-
vitus oculos vetorquebat. Auguſto proxime jungo Augu-
ſtum, Henrici filium, ſeptemvirum Saxonem, cujus pruden-
tiæ patria noſtra florem ſuum hodiernum debet. Is vero
conſiliis uxoris ſuæ, Annæ, ſœpe obſequutus eſt, ut luculen-
to exemplo in Specimine 576. de Lenitate in adulteriis medit.,
8. Oſtendi.

XXVI.
Juſtinianus ope & confilio Theodoræ uxoris in adminiſtrando
imperio & legibus ferendis recte ac feliciter uſus eſt.
XXVII.

MEDITAT. AD PANDECT.

XXVII.
Ludewigii de vita Juſtiniani liber laudatur.

Inter bonos ac ſapientes principes etiam Juſtinianum col-
loco, cujus memoriam nuper docte ac ingenioſe a ca-

lo libro, ſi alium nullum ſceripfiſſet, immortalitatem meruit.
Ipſe ego illi gratias ago, quod ſcrupulum de inſcitia Juſtinia-
ni, puero mihi olim injectum ac ſemper hærentem, tandem
exemit, &, Iuſtinianum non ſolum non rudem, ſed doctum
etiam fuiſſe, in eapite 8. §. 5. plene evicit, ac multos præte-
rea populares errores ingenioſe ſuſtulit. Non piget me,
Ludewigium laudare, & impenſe etiam laudare, quantum-
vis hoc mihi aliqui in publicis ſcriptis vitio verterint. Amo
virum ob multa, quæ excogitavit, eruit, invenit, reduxit.
Ita tamen amo, ut nævos, quos ut homo habet, agnoſcam,
nec diſſimulem. Eſt inter illos, quod Bruti exemplo, quæ
un. maxime, ac ſæpe nimium, vult. Ea fſcilicet, q æ
ſibi propoſuit, ita exſequitur, ut temperamentum non ad-
mittat, ,ſed ſemper in extrema prolabatur, ac, ſi quid lau-
dat, id perfeéctiſſimum ſibi fingat, ſed e contra etiam ſine
modo reprehendat. Specimen hujus intemperantiæ in ipſa

Theodoram, Juſtiniani conjugem omnibus, quibus potuit,
opprobriis oneravit. Sed peccat viciſſim Ludewigius in lau-
dando. Multa merito in illa laudantur, quæ alü aſpere
vitu iperarunt, inprimis lenitas erga illos, qui in doétrinis

calumniarum fontem fuiſſe. At nolo propterea omnia,

Iumniis vindicavit Ludewigius in Vita Juſtiniani, atque hoc ſo-

Eita Juſtiniani reperio. Peccavit profecto Procopius, dum

diffentiebant, a quorum Perſcquutione „proſcriptione, tor-
mentis, nece, Juſtinianum reéte retraxvit, ut in cap. S. §. 1(1.
oſtenditur. Nec nego, hujus lenitatis odium multarum

quæ

N .

el.

e⸗

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARTTALIL. 763

quæ in illam unanimi fere conſenſu jaciuntur, convitia in-
ter mendacia referre. Certe puriſſimam illam & innocen
tiſſimam fuiſſe, non magis mihi Ludewigius perſuadet, quam
illuſtris Octaviæ, notiſſimæ Romanenſis fabulæ, auctor, Meſ-
ſalinam ſanctiſſimam caſtiſſimamque matronam fuiſſe. Sunt,
fateor, aliqua in Procopio ficta, ex inanibus vulgi rumoribus
& injuſtis ſacerdotum, Theodoræ ob manſuetudinem in hæ-

reticos infenſorum, criminationibus hauſta. Fidem profecto

excedunt ſpurciſſima illa facta, quæ propter obſcœnitatem
in communibus Procopii editionibus omittuntur, ac per
le Sieur de la Monnoye in tomo III. Menagianorum pag. 255
Iqd. ex Vaticano codice manuſcripto ſupplentur. Hæc, in-
quam, nec lectu nec fide digna ſunt. Quæ tamen aliunde
contra Theodoram adferuntur, nequeunt tam facili negotio
refelli. Verum præſentis inſtituti noſtri non eſt, Theodo-
ram accuſare. Excuſamus eam potius, quantum poſſumus,
& Juſtinianum, quod prudentiſſimis ejus conſiliis obſe-
quutus feliciter imperavit, & ſuggeſtas ſibi ab uxore bonas
leges tulerit, laudamus. Ipſe hoc ſubinde fatetur, impri-
mis in Movella 8. cop. 1, & hoc ſuo exemplo theſin noſtram,
quod principes viri, ſapientes uxeres nacti, harum ope &
conſilio in adminiſtranda republica recte utantur, mirifice

firmat.
XxXVIII.

Xantbippe, proba matrona, Socratem maritum rewit.

XXIX.
Defenſio Xanthippes contra vulgi calumnias ſuſcipitur.
Keprebenduntur tamen alii, qui infames & manifeſte improbas
mulieres contra omnem biſtoriarum Rdem tuentur.
ZTom. X. Eeeee Quum⸗

„ % MEDITAT. AD PANDECT.

Qum⸗ ut luculenter oſtendimus, nec principi indeco-
WMN rum ſit, in ipſo regimine ſuo & publicarum rerum
adminiſtratione prudentibus uxoris conſiliis obſequi, quin
& ipfam negotiorum publicorum curam ei permittere,
quanto minus privato marito, qui id in domeſticis nego-
tiis facit, erubeſcendum eſt. Cui ut facilius veniam obti-
neamus, illuſtre exemplum ſolicite in omni hiſtoria & an-
tiquitate quæſivimus, ac reperiiſſe etiam nobis in Nanthip-
pe, Socratis uxore, matrona proba, honeſta, prudente ac
mariti ſui amantiſſima, videmur. Subtimide hoc & elu-
Gantibus quaſi literis ſcribo, non quod de veritate iſtarum
laudum dubitem; ſum enim plene convictus; ſed metu
Ee jus reprehenſionis, in quam alii ante me & apud me ipſum
inciderunt, qui inanis gloriolæ aucupes perſonas totius or-
bis terrarum conſenſu probroſas ac infames ſoli excuſant,
ac virtutibus, quas non habent, exornant. Equidem iis,

qui aperte, fabulam ſe ſcribere, præ ſe ferunt, veniam fa-

cile do, ac ingenium nobiliſſimi principis, qui in Ocaia
ſua Meſſalinam, Claudii cæſaris uxorem, turpiſſimam & im-

puriſſimam mulierem, quæ, ut a Juvenali in Satyra VI. v.

1I16. ſcqq. ſcribitur:
Dormire virum quum ſenſerat uxor,
Auſa Palatino tegetem præferre cubili,
Sumere nocturnos meretriæ Auguſta cuculloi,
Linquebat comite ancilla non amplius una:
Sed nigrum flavo crimen abſondente galero,
Intravit calidum veteri centone lupanar,
Et cellam vacuam, atque ſuam tune nuda papillis
Proſtitit auratis, titulum mentita Hyeiſcæ,
COſienditque tuum, generoſe Britannice, ventrem.
Excepit blanda intrantes, atque aera popoſeit:

— —w——⸗ —

— — —ÖG,,öO —

en

ten

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARTALI. 771

Mox, lenone ſuas jam dimittente puellas,
Triſtis abit: ſed quod potuit, tamen ultima cellam
Clauſit, adbue ardens rigidæ tentigine vulvæ,
Et laſſata viris, needum ſatiata receſt,
Obſcurisque genis zurpis, fumoque lucernæ
Fæda lupanaris tulit pulvinar odorem,

tanquam caſtam & pudicam deſcribit, laudo & ſuſpicio. Iis
vero ignoſcere non poſſum, qui ſe juſtam hiſtoriam ſcribe-
re ſimulant, ſed tamen, ut novitate placeant, præeipuam
hiſtoriæ legem, veritatem, violare, &, quod juſte ab omni-
bus reprehenditur, laudibus extollere non erubeſcunt. Bru-
nechildem & Fredegondam, in Gallia reginas, peſſimas mu-
lieres, & furias magis, quam mulieres, fuifſe, fide omnium
annalium conſtat. Ac tamen Mariana de Rebus Hiſpaniæ
lib. y. c. 10, gravis auctor, Brunechildem innocentem fuiſ-
ſe, & perditiſſimis temporibus aliena invidia flagraſſe, air.
De quo Mariana Baronius, ut puto, nomen enim non ad-
dit: KRiſimus, inquit, recentiorem auétorem, qui conatus eft

Prunechildem excuſare, quæ ab omnibus biſtoriis hujus tem-

poris ſacrilega, ſanguinaria & ubique nefaria conclamatur.
Fredegonda, pejor Brunechilde, attamen advocatum no-
ſtra ætate nacta eſt, La lovicum le Gendre dans la nouvelle
biſtoire de France, qui: Il faut, ait, demeurer d' accord, qu'on
ne voit point en notre Hiſtoire, ni dans celle de nos voiſins,
de femme de plus grand mérite. ſtiusmodi auctores ego
nunquam ſine ſtomacho lego, & aliis quoque cordatis le-
Roribus diſplicere, certiſſimus credo. Idem itaque fatum,
dum Xanthippes defenſionem ſuſciperem, extimui, tandem
vero, poſtquam, omnibus ſolicite conſideratis, Kanthip-
pen injuſte hucusque accuſatam fuiſſe, aperte vidi, nolui
innocentiam deſerere, obfirmavi animum contra hominum
Eeeeeꝛz voci

772 MEDITAT. AD PANDECT.

voculas, meaque mihi conſcientia pluris erit, quam omnium

ſermo.

6⁶

XXXI. 5.

Mimii Socratis laudatoret, quorum princeps qulianus impera.

zor eſt, ridentur.

D Xanthippes vita & moribus ut certius judicemus, juxta
imaginem ejus imago Socratis, mariti, collocanda eſt;
quam dum pingere incipio, verba Ciceronis in Orat. pro le-
ge Manilia cap. 4. n. 10. de L. Lucullo huc traho: Scilicet
de Socrate ita dicam, ut neque vera laus ei detracta ora-
tione mea, neque falſa adficta eſſe videatur. Medium te-
nendum eſt inter eos, qui Socratem effuſiſſime laudant, &
qui acriter nimis reprehendunt. Laudatorum agmen Ju-
lianus Imp. ducit, & ita quidem ducit, ut omnem laudan-
di materiam exhauriat. Ridicule profecto in epifkola ad
Themiſtium pag. 487: Ego, inquit, iſtum ipſum Sophro-
niſci filium majora quam Alexandrum feciſſe non dubito.
Huic enim & Platonis ſapientiam tribuo, & Nenophontis
exercitus ducendi peritiam, & Anthiſtenis fortitudinem, &
Eretricam, ac Megaricam ſectam: Cebetem inſuper, &
Simmiam, ac Phædonem, cum innumerabilibus aliis. Non-
dum illas, quæ nobis inde propagatæ ſunt, colonias per-
cenſeo: Lyceum, Porticum & Academias. Cuinam ho-
die ſalutem Alexandri victoria peperit? quæ propter illam
melius eſt adminiſtrata civitas? quis privatorum ſe ipſo fa-

Gus eſt præſtantior? Nam ditiores qui facti ſint, permul-

tos invenies: qui ſapientior, temperantiorve ſit aliis, Vel
ſeipſo redditus, reperies neminem: immo potius, qui inſe-
lentior, & arrogantior evaſerit. At quicunque modo ſa-
lutis compotes ſunt, eam beneficio Socratis aſſequuntur.

Hæc Iulianus. Nihil poſt ea dici poteſt, quod non longe
infia

☛

Sbp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALI. 77

infra ſit. Ipſe Apollo, qui eum apud Diogenem Laërtium
lib. 2. pag. 42 & alerium Maximum lib. 3. cap. 4. extr. 1
omnium hominum ſapientiſſimum vocat, Juliano, qu
omnium hominum falutem ab illo derivat, minor eſt; &,
quum Apollo ob elogium hoc a Yertulliano in Apologetics
inconſideratus vocetur, Julianus inconſideratiſſimus dicen-
dus eſt, ſeu, ut verba Lactantii in lib. 3. ab. 197. n. 29. huc
traham, inaniſſimus, qui leonis laudibus murem non orna-
vit, ſed obruit & obtrivit.

Iniqui Socratis objurgatorei objurgantur, ac inter bos maxi-
me Lactantius.
ari ratione, qua nimios Socratis laudatores cum Tertul-
Tliano inconſideratos appellavi, objurgatores etiam, ſi-
quidem modum in reprehendendo excedunt, inconſidera-
tos voco. Inter quos tamen Eupolin & Ariſtophanem,
comœdos & poetas, non pono, qui, ut Lucianus in Piſca-
zore ſeu Reviviſcentibus loquitur, Socratem irriſionis gratia
in ſcenam induxerunt. Certe quum Ariſtophanis comœ-
dias, nam Eupolis opera interierunt, lego, & Socratis mo-
res, quos infra deſcribam, conſidero, tenere me non poſ-
ſum, quin'cum Juvenali in Satyra I, v. 30. exclamen: Difi-
cile eſt, Satyram non ſeribere. Quin etiam, ſi aliquando
in fabulis ſuis, ut populo placeant, longius progrediuntur,
poetas fuiſſe cogito, ac facilius ignoſco. Sed eandem ve-
niam divis patribus, Tertulliano, Cyrillo, Gregorio Naxzi-
anzeno, Theodoreto, Laéëtantio, non do. Inprimis Lactan-
tio ſubiraſcox, qui, ut alia, in quibus Socratem vellicat, lo-
ca præteream, in libro 3, quem de Falſa ſapientia inſcripfit,
cap. 19 & 20, ut Socrari maledicat, aperte cavillatur. Nam
& Zenonis Epicurei, qui Socratem bominem ſceurram, in-
Keeeez ebtum,

N

„4 MEDITAT. AD PANDECT.

eptum, perditum, deſperatum , dementem, vocat, convitia
