„von dem Gericht gefallen gros und klein des Mannes ſein, ſo
„mag der Man den leuten an den bruͤchen wol gnade thun, alſo,

„das es dem kleger nicht ſchedlich ſey an ſeinem Rechten, vnd

„der Man bedarff der herrſchaft vollwort dazu nicht. „ Vnd gna⸗
„de heiſt das, das der Man an den Leuten minder mag nemen,
denn ſein bruͤch zuſagen oder gebrochen haben, von Rechts wegen.
Et iterum in diſt. 26. fol. 472: „Ein Man hat Lehngut vn⸗
„ker ſeinem herren, da er jhm dienſt von pflichtig were, gleich Rit⸗
„tern und knechten, vnd hette ein handfeſt daruͤber, da ſpreche
„er, das er zu richten hette binnen des guts grentzen uͤber hals
„vnd hand nach Magdeburgiſchem Recht, Auff dem gut wuͤrde
„ein dieb gefangen, vnd vertheilet nach Schoͤppen vrtel zu dem
„galgen. Nu iſt zweiffel, ob dem ein gnad geſchehen moͤcht von

iig

„ bete

„bet 1
„ode⸗
Nchn

Arf
„oͤber

. e⸗ ew⸗

N

be
hune

duu

9

Run
imnn
teri
Exe
ridi
d

„bete oder von gunſt wegen, das man ihm das ſchwedt geb

SP. DOLIII. DE RESTTTVT DAMNAT. 46:

7
„oder des galgens zumal erlies, ob die gnad zu thun hat der be⸗

„lehnt Man, oder der oͤberſte Herr, von dem er das güt hat. Hier⸗
„außf ſprechen wir fuͤr Recht, Alle freyhelt vnd gericht, die der
„oͤberſte Herr des guts hat, ob er das gut hat in ſeinen ledlichen

„zgewern, alle ſolche macht, frevheit ond gerechtigkelt, ſol der

„Man, der das gut in ledlichen geweren hat, auch auf dem gut
haben recht vnd gnade zu thun, von Rechts wegen.„ Primus

hanc poteſtatem iis ademit Auguſtus Septemvir in dem Aus⸗

ſchreiben vom 1. COct. 1555. art. Daß peinlige Sachen, da⸗
durch das Leben verwircket, ohn vnſere Bewilligung, nicht
buͤrglich gemachet werden ſollen, quemadmodum ex voce:
Nunmehr; adparet. Verum hæc prohibitio, ſicuti ad ul-
tima ſupplicia reſtringitur, libertatem magiſtratibus de ce-
teris ſuppliciis pœnisque, quod lubeat, ſtatuendi relinquit.

Exercuere hanc libertatem magiſtratus cum collegiorum ju-

ridicorum adſenſu, quæ legem ſupra momoratam de ſolis
mortis Ppœnis interprerata ſunt. Exſtat memorabile re-
ſponſum ordinis juridici Lipſienſis anno 16257. exaratum,
quo equiti, prædii nobilis domino ac judici, fuſtium ictum
remittere permiſerunt, apud Zieglerum de Juribus majeſta-
tis lib. I. cap. 8. H. I 3.. Sed fuit tamen iſta praxis, etſi lege
ſubnixa, inconſtans & dubia. Ipſe Zieglerus b. l. varie in
collegiis hac de re diſceptatum, nec uno modo rem de-
ciſam fuiſſe, dicit, ac in §. ſq. 14. nobilem illum difſhidiſſe
reſponſo, utque ſecurior eſfſet, & ne forte in regalia at-
que reſervata Principis involaſſe, aut adverſus ea commi-
fiſſe quid diceretur, principem ipſum adiiſſe, principem
vero ſic reſcripſiſſe: Weil dann Uns einig und allein
aus Landes⸗Fuͤrſtlicher Hoheit zuſtehet, peinliche Sa⸗
chen buͤrglich zu machen, und darinnen zu Mesben.
er-

464 MEDITAT. AD PANDECT.

Perduravit hæc incertitudo ad annum 1661. quo pœnæ
minores, mulcta, carcer &c. magiſtratuum arbitrio, ſicut

antea fuerant, porro plene permiſſæ, iisdem & relegatio-

nem temporariam in mulctam vertere ac ſibi hanc ſervare
conceſſam, ſed ſaltem de ſumma hujus mulctæ collegia ju-

ridica conſulere præcepfum, denique & fuſtigationes ac re-
legationes perpetuas ex conſilio ſapientum in mulétas mu-
tare indultum, ſed has mulcéctas in pios uſus vertere man-

datum fuit in der Erledigung der Landes⸗Gebrechen tit.
Jauſtitien, Sachen n. 59. Suſcitavit vero hæc lex deinde
novam litem ac quæſtionem, an ſcilicet magiſtratus, ſi
cui relegatio perpetua quidem, ſed ſine fuſtibus, ad judice-

tur, mulctam in ejus locum ſurrogatam retinere ac piis
uſibus denegare poſſit. Multa in utramque partem diſpu-
tantur apud Bergerum in Electis jurispr. crim. pag, 154. 144.
Sed Cti Vitebergenſes menſe Aprili anni 1732. pro ma-

giſtratu reſponderunt. Illa enim lex nova anni 1661, quæ

jura vetera correxit & jurisdictionem criminalem arctiori-

bus limitibus circumſcripfſit, ſtrictiſſime interpretanda eſt,

idque eo magis, quod ante legem hanc novam legislator
ipſe mulétas has fiſco magiſtratuum addixit: Daß bey vor⸗
kommenden Umſtaͤnden, und in Anſehung des nach uͤberſtande⸗
ner Marter hinwegfallenden Doli, auch der dem Inquiſiten zu
ſtatten kommenden guten Zeugnuͤſſe und anderer Umſtaͤnde, die
erkannte ewige Landes⸗Verweiſung in eine Geld⸗Buſſe von

30 fl. zu verwandeln, und ſolche Geld⸗Buſſe, vermoͤge des in

Corpore Auguſteo Tom. I. pag. II22. befindlichen Landes⸗
herrlichen Befehls vom 25. Junii 1624, der Gerichts⸗Obrigkeil
zu uͤberlaſſen.

CokoL-

Cene
ſicut
lio⸗

e

i.
lere.

Hhil-

.
ie

ice.

„

pii

dn.

⸗
Næ
iot⸗

eH
ato
N

gnde⸗

N

vo
in
des⸗

Sp. DCLIV. DE ADPELL. AD EVND. JVD. 4c,;

C O & 0 Le L K I V M.
Quum collegia juridiea, quæ a magiſtratibus Saxonicis, re
relegationem in mulctam pecuniariam commutaturis,
confulenda ſunt, plerumque, quid in bonis habeat reus,
ignorent, hac formula uti ſolent: Daß die Gerichts⸗Herr⸗
ſchaft die dem Inquiſiten Carolo zuerkannte 5 jaͤhrige Lan⸗
des⸗Verweiſung in eine ſeinen Umſtaͤnden und Vermoͤgen
gemaͤße Geld⸗Buſſe, weiche jedoch nicht uͤber 10 Thlr an⸗
ſteigen kan, zu verwandeln wohl befugt.

SPECIMEN DCLIV.
AD LISJ. XLIX. 7 T. , II EY III.

ADPELLATIONE AD EVN-
DEM JVDICEM.

MENSE MARTIO ANNI cIo Io CCXLVI
PVBLICE DEFENSVM

A
JO. AVG. CHRISTIANO DENNEWIITIZ

JIUTREBOGA-SANXONE.
I.
Provocationes a principe ad principem recipiendæ ſunt.
II.

Judex inferior rejectas jam bis, ter & ſæpius per ſuperiorem
appellationes, ſi renoventur, admittere eousque delet, donec
ſuperior eas porro admitti exprefſe vetet.

Tom. XN. Nnn III.

4⁶ MEDITAT. AD PANDECT.

III.

Quin imo, etſi & hoc ab aliquo tribunali nomine principis fa-
&᷑tum ſit, adbuc tamen ipſe princeps adpellari poteſt.

ota lis eſt, an a principe male informato ad melius in-

formandum provocari poſſit. Et poſſe utique, ac
talem adpellationem, non tanquam adpellztionem,
ſed tanquam ſupplicationem recipi, teſtantur Martini in
Comment forenſi tit. 10. §. 6. n. 7 4. & 75⸗ ac, quos ille alle-
gat, auctores. Nec ſine lege loquuntur. Vide L. I. §. I.
de Adpellationibus, E. I. pr. Quando adpellandum ſit, & can.
29. §. 92. 6auſ. quæſt. 6. Exſtant etiam illuſtria hujusmodi
adpellationum exempla, inter quæ maxime memorabilis eſt
provocatio epiſcoporum Bambergenſis & Wurzeburgenſis
à Carolo V. ad Carolum V, quam probat ipſe Carolus ſe-
que hanc provocationem ad ſe non poſſe iis denegare, ſed
exſequutionem decreti ſui per illam impediri, Alberto Bran-
denburgico, quicexſequutionem iſtam flagitabat, reſcribit
apud Sleidanum de Statu religionis & reip. lIib. 24. fol. 456 .
Plura habet KReinkingk de Regimine ſeculari & eceleſtaſtice
lih. I. claſſ. y. cap. 9. Z. 51. Verum tamen hujusmodi adpel-
lationes non ſemper eosdem faciles aditus & mollia tem-
pora invenerunt, ſed aliquando tanquam principi injuriæ
cum ſupercilio & indignatione rejectæ ſunt. Factum hoc
ſub Rudolpho II Cæſare in der Durchleuchtigſten, Durch⸗
leuchtigen Hochgebohrnen Fuͤrſten, Herrn Johann Sigiſmun⸗
den, Marggrafen zu Brandenburg, des Heyl. Roͤm. Reichs
Ertz⸗Cammerern und Churfuͤrſten, in Preuſſen, zu Gulich,
Cleue und Berg, Stertin, Pommern, der Caſſuben vnd
Wenden, auch in Schleſien zu Croſſen und Jegerndorff
Hertzogen, Burggrafen zu Nurenburg, Suriten zu oder⸗
Grafſ⸗

Ne

ſe⸗ H

in.
e, 1
nen,
nii

.

H
moi
elt

genls
us k.
e lel
Prar.

drdit

d.

eſtie
Ge.

kell⸗

jie

hoe

rch ⸗
gae

eiche
1
ndenf
un

G

Sp. DCLIV. DE ADPELL. AD EVND. Jvh. 467

Graffen zu der Marck vnd Rauensberg, Herrn zu Rauen⸗
ſtein ꝛc. Vnd grauen Annen, Pfaltzgraͤffin bey Rhein, in
Bayern, zu Gulich, Cleue vnd Berg Bertzogin, Graͤffin
zu Veldentz, Spanheim, Marck, Rauenßberg, Moͤrß,
Frauen zu Rauenſtein ꝛc. Gewalthaber, Der auch Durch⸗
leuchtigen, Hochgebohrnen Furſten vnd Herrn, Herrn
Ernſten, Marggraffen zu Brandenburg, in Preuſſen, zu
Stettin, Vommern, der Caſſuben vnd Wenden, auch in
Schleſien, zu Croſſen vnd Jegerndorff Gertzogen, Burg⸗
graffen zu Nurnberg vnd Furſten zu Rugen, ꝛc. Vnd
Berrn Wolffgang Wilhelmen Pfaltzgraffen bey Rhein, in
Bayern, zu Gulich, Cleue und Berg Hertzogen, Graffen

zu Veldentz, Spanheim, Marck, Rauenßberg vnd Moͤrß,

Herr zu RKauenſtein, ꝛc. Außſchreiben, an alle Chriſtli⸗
che hohe Potentaten, Chur⸗ vnd Furſten, auch insgemein
an alle und jebe Stende, Glieder vnd Vnterthanen des
Heyligen Roͤmiſchen Reichs, wes Standes, Wurden oder
Weſens dieſelbige ſeien. Darinnen jedermenniglich zur

Nachricht und Warnung fuͤr Augen geſtellet wurd, mit

was vnformlichen, nichtigen vnd vnbilligen Proceſſen ih⸗
re SJ. GG. vnd derſelben Chur⸗ vnd Jurſt liche Princi⸗
palen des Hauſes Brandenburg vnd Pfaltz⸗Neuburg bis⸗
hero, beſchweret vnd aus was erheblichen rechtmaͤßigen
vnd dringenden Vrſachen ihre Chur⸗ vnd FF. GG. ſambt
andern Dero Verwandten vnd Vnirten Konigen, Chur⸗
Fuͤrſten und Stenden, zu dieſer vorſtehender Kriegsruͤ⸗
ſtung vnd Defenſion genoͤthiget worden, auch alle Chriſt⸗

liche friedfertige Recht vnd Ehrenliebende Potentaten,

ſonderlich aber die Stende und Mitglieder des Heyl. Reichs
ſchuldig ſeien ihren Chur⸗ vnd FF. GG. hierinnen alle
Nnun 2 hulf⸗

46 MEDTTAT. AD PANDECT.

hulfliche aßiſtens, furſchub vnd befurderung zu erzeichen,
de Anno r1610. hoc modo narratur: Nun haben ihre Chur⸗
vnd FF. GG. allerſeits nicht vnterlaſſen zu moͤglichſter
Verſchonung jhrer Kayſerl. Mayt. wider ſolche geſchwin⸗
de Gebot, Reſeripta vnd Decreta, ſalvo ſember Imperialis
Majeſtatis honore ſummo, die allerglimpfflichſte Mittel und
Weg Rechtens an die Handt zu nehmen, vnd dadurch zu⸗
uerſuchen, ob doch durch beſſere bewegliche und wolge⸗
gruͤndete Bericht, Appellationes, Proteſtationes, Supplica-
tiones, Recurſus vnd andere dergleichen gelinde, und dem
beſchwerten Theil zu gutem verordnete Rechtsmittel eine
rechtmeßige Beſſerung und Milterung erlangt werden
moͤchte, deren ſich ihre Chur⸗ vnd FF. GG. auch um ſo⸗
niel mehr verſehen, dieweil ſie nicht vermuthen kondten
oder ſollen, daß jhre Mayt. Dero geſchworne Capitula⸗
tion vnd andere des Heyl Reichs⸗Conſtitutions vorſetz⸗
lich ſchwechen, oder die Chur⸗ vnd Jurſten derwider
wiſſentlich beſchweren laſſen werden, Cum voluntas legis
debeat eſſe eonjuncta cum juſta &W rationabili cauſa, quæ
effectum habeat conſtantem & utilem ei Reipubl. ac ſubditis:
& Princepi reſeripto ſuo non videatur, alterius juri velle
præjudicare, ſed præſumantur ſubreptitiæ litteræ & re-
Jeripta, quæ manifeſtam continent injuſtitiam, out Runt
in præjudicium alterius. Vnd daß in ſolchen Faͤllen die

Apellationes zugelaſſen, wurdet austrucklich diſponirt in

l. 1. §. quæſitum fFf. de appellat. ubi referuntur beæc verba im-
peratoris Pii: Volentibus ad reſponſionem ſeu ſententiam
noſtram provocare permiſſum erit, i enim docuerint, vel
falſa, vel non ita ſe babere, quæ ſeripia ſunt, nibil vide-
bitur a nobis judicatum, priusquam contra ſeriptum fuerit,
quemadmodum aliter res ſe babeat, quam nobis inſinuatum

ſit.

— —.

—

sr. DCLIV. DE ADPELL. AD EVND. IVD.

469

hirt. R tuakgt us Imper. in leg. Vn. C. Si contra jus vel uti-
lit. public. Omnes (ingquit) cujuseunque majoris vel minoris
adminiſzrationis univerſæ noſtræ Reipubl. 5fudices monemus,
ut gulun reſeriptum, nullam pragmaticain ſanctionem, nul-
lam ſacram annotationem, quæ general juri, vel utilitati
Publieæ adverfa eſſe videatur, in diſveptationem cujuslibet Ii-
tigii patiantur proferri, ſed generales ſacras Conſtitutiones
modis omnibus non dubitent obſervandas. De Antiocho quo-
que Rege Afiæ bifſtoriæ referunt, eum omnibus KRegni ſui ur-
bibus ſeripfiſſe, ſi quid in litteris, quæ ſuo nomine ſeriberen-
zur, eſſet, quod legibus adverſum videretur, crederent, ignaro ſe
usmodi litteras ſeribtas fuiſe, ac propterea iis non pare-
rent. Cogitare ſi quidem oportet juſtos Principes pleraque
ipfis ob importunitatem, obreptionem & ſubreptionem impe-
zrantium, inconſiderate excidere poſſe, quovum poſtea jußte il-
los pœniteat. MWeque ideo &â ferent, ſi quis ab illis non ad-
vertentibus vel male conſultis ſeu non plane inſtruttis ad eos-
dem provocet, boc eſt recurrat: Cum in melius retractari ju-
dieium poſſe non dubitent, ſi de meliori evidenti ratione illis
appareat, & ita eri poſſit, ſalva & intacta manente eorum
majeſtate. Es haben aber dieſe und andere dergleichen
Erinnerungen, vnangeſehen man ſich derſelben zum fleißig—
ſten gebraucht, bißher noch wenig gefruchtet, ſondern ob
ſchon einiſt dem Kayſerl. Reichs⸗Vice⸗ Cantzlern Leopol⸗
den von Stralendorff dergleichen Appellation a Cæſare ma-
le informato ad melius informandum, durch eine graduirte
Jurſtliche Raths⸗Perſon inſinuirt worden, die er auch
guerwillig angenommen, vnd des Empfangs halben eine
ſchriftliche Kecognition von ſich gegeben daß er doch fol⸗
gends dieſelbige, als ob ſie der Kaͤyſerligen Majeſtaͤt zu
deſpect vnd ſchmelerung Ihrer Kayſerlichen Hochheit gerei⸗
Nan s chen

47 MEDITAT. AD PANDECT.

chen thete, dem Inſinuauten wieder zuruck geſchickt vnd
nicht annemen wollen. Quidquid autem fit, noſtris tempo-
ribus hujusmodi provocationes a principe ad eundem prin-
cipem ſunt quotidianæ, nec poſſunt, etſi manifeſte frivolæ,
a judice inferiore negligi. Fac enim, reum, aperte impro-
bum, a magiſtratu damnatum, ad principem provocare,
principem hanc provocationem rejicere & exſequutionem
Præcipere, ſed reum denuo provocare. Facit hæc ſecun-
da provocatio juſtitiam. Refert igitur hanc alteram pro-
vocationem magiſtratus ad principem ſimileque reſeriptum
reportat. Nondum res confecta/eſt. Adpellatur iterum.
Referendum eſt iterum. Iteratur rejectio, ſed & renova-
tur provocatio. Adhuc patientia opus eſt. Succedunt ſi-
bi invicem adpellationes, relationes, reſcripta, rejectiones,
fere in infinitum, eousque, donec ipſe princeps impuden-
tiæ pertæſus objurgationem quin & mulctam addit. Sed
nec per hanc ſemper ab adpellando abſterretur litigator.
Perſolvit ſæpe mulctam ac tamen adpellat. Ferendum eſt
judici, quod mutare nequit, æquo animo, & referendum
rurſus. Tunc tandem graviter indignatur princeps & re-
jicit provocationem, & magiſtratum adpellationes, ſi quæ
porro a reo interponantur, recipi vetat, quod rejectionem
cum clauſula adpellant. Faſtidire jam diu longam narra-
tionem meam videris, lector, lætarique impoſito tandem
fine. Erras, optime, erras. Nondum peracta eſt fabula.
Reſtant aliquod adhuc actus. Repulſus ſcilicet a judicii li-
mine reus, ſilet quidem, non quieſcit tamen, ſed poſt vela
& columnas latens per interpoſitas perſonas, uxorem, li-
beros, creditores alios, amicos qualecunque intereſſe præ-
texentes, adpellat. De his cogitatum non fuit in proxi-

mo reſeripto. Itaque nova ralatione opus eſt, qua deni-
qe

N

vn

o.

rin⸗
e,
Pro.
e,

en

Cl.

N.
tun

SP. DCLIV. DE ADPELIL. AD EVND. IvD. 4r

que elicitur reſcriptum, ne appellatio impoſterum a quo-
cunque recipiatur. Nondum tamen abi, lector. Adhuz
ſcena ſupereſt. Prorepit nempe e latebris adpellator to-
ties rejectus, ac ipſam principis perſonam, des Fuͤrſten ge⸗
heiligte Perſon, adpellat. Quid nunc conſilii? De hoc caſu
Guſtavus Henr. Mylius in diſſert. quam Actuarius peccant in
cauſis appellationum inſcribit, J. 9. hæc habet: Solent non-
nunquam rei, omni provocatione remota, ſuaſu advocatorum
periculum facere, & a rejectione a Senatu Aulico falcta cum
Clauſula de zon attendenda ulteriori Provocatione, denuo im-
mediate ad ipfius principis ſacratiſſimi perſonam adpellare, &&α
Judices quoque, eorumque actuarii effettum ſuſpenſi vum huic
abuſui interdum tribuunt. Sed plane non peccant, gui aliud
Jentiunt, & in cauſa contra appellantem nihilominus procedunt.
Haær enim provocatio ad eundem principem directa nulla eſt, &
zntentiam a judicato non ſuſpendit, ita pronunciavit Eac. Jur.
Lipſ. ad acta a Kegimine M'eiſenfelſ. menſe Febr. EDCoXXI.
transmiſſa. Convenit hoc juri ſcripto, & inprimis der Re-
ſolution auf die Præliminar-Schrift der Land⸗Staͤnde vom
Jahre 1716. in Corpore Auguſteo Tom I. p. 380, ubi judici
inferiori liberum de interpoſita adpellatione arbitrium datur,
wenn vorhero in einem aus hieſiger Landes⸗ Regierung
ergangenem Keſeripto die elauſula remotæ adpellationis ent⸗
halten. At collegia Vitebergenſia id non audent; ſed re-
ferunt tamen, ac referent porro, quoniam iſtis relationi-
bus ſuis aliquoties interrogationem, num ſibi talem adpel-
lationem rejicere liceat, addiderunt, reſponſum vero nul-
lum adhuc acceperunt. Ergo tamdiu referre oportet, quam-
diu princeps non reſcribit z der Richter ſolle ſich an kein ad⸗

Pelliren, es geſchehe von wem, oder wohin es wolle, kehren.
IV.

47: MEDITAT. AD PANDECT.
IV.

A reſeriptis & deciſionibus prineipum eum cauſæ cognitione da-
tis intra decendium adpellandum eſt.

V.

Quod decendium non a die ſcientiæ, ſed ſolemnis publicationis
combutatur.

ondemnatus a magiſtratu adpellat principem, ſed, fa-
cta a magiſtratu relatione, a principe cum adpellatione
ſua repellitur. Publicat hanc repulſam utrique parti magi-
ſtratus. Rejeftus adpellat iterum intra decendium poſt
publicationem. Negat, hanc adpellationem admitti poſſe,
zdverſarius, quod poſt decendium interpoſita ſit. Nam,
ait, tu diu ante, quam puhlicatio fieret, de rejectione
certior redditus es. Oportuiſſet ergo a die ſcientiæ adpel-
lari, ac defero tibi de hac ſcientia jusjurandam. Sed C-
ti Vitebergenſes menſe Martio anni 1711. nec exceptioni,
nec jurijurando locum dederunt: Klaͤger vermeynet, daß
der fol. 33. enthaltene Beſcheid allbereit res judicata ſey, und
durch das erfolgte Urthel nicht habe geaͤndert werden koͤnnen,
indem die erſte dagegen gebrauchte Leuterung laut fol. 39. be⸗
reits am 7 Mart. verworfen worden, die Leuterung aber a re-
jectione den 31 Mart. und alſo laͤngſt nach verfloſſenem De-
cendio eingekommen, wobey er ſich daruͤber, daß Beklagter
von der Rejection Nachricht gehabt, der Eydes⸗Delation be⸗
dienet. Alldieweil aber das am 7 Mart concipirte Decretum

rejectionis dem Beklagten nicht ehe, als den 21. Mart. inſi-
nuiret

ede.

innir

1te.
jone
agi.
on
bole⸗
Nen,
kore
.
.

oni,

,dH.

, d
Me/,
66

le⸗

N
for.

n

retun
uif

Sp DCLIV. DE ADPELL. AD EVND IVD. 472

nuiret worden, und denn das decendium nicht a die conceptæ,

fondern legitime publicatæ ſententiæ zu laufen anfaͤnget, Mov.

23. c. 1, L. 1. §. §. Auando adpell. immaſſen ſolches bey de⸗
nen Rejections-Befehien ſtatt findet, Berger in Electis Diſe.
For. p. 562. u. 10, bey weicher Bewand niß Beklagtem, wenn
er gleich vorhero von der Rejection Nachricht erha ten, ſolches
doch, weil er gleich wohl ante inſinuationem deren nicht recht
gewiß ſeyn koͤnnen, wenig ſchaden mag; So iſt ex hoc capi-
te das letzt geſprochene Urthel nicht zu reformiren geweſen.

VI.

Aſuhbſeriptionibus & reſponſis principum & Cmagiſtratuum ſine
cauſæ cognitione datis adpellari adbuc poſt decendium poteſt.

VII.

Quodfi tamen iſiæ ſubſeriptiones && reſponſiones ſolemniter publi-

centur, eæ die publicationis vim ſententiæ &, Ai poſtea decen-
dium effuxit, vim rei judicatæ conſequuntur.

VIII.

Sola declaratio voluntatit, partibus ad ſententiam audiendam non
citatis, facta & ad acta fignata, non Kit res judicata,

IX.

nec transmiſio ſententiæ aut reſeripti in vim publicati effectum
legitimæ publicationis baber.

4 dmittimus adpellationes a principe ad principem, ſeu
a reſcriptis & deciſionibus principum. Num vero
in illis etiam tempora adpellationum, quæ fatalia vocant,

Tom. X. Oo o obſer-

474 MEDITAT. AD PANDECT.
obſervari oportet? Multum hic intereſt inter ea decreta
& reſcripta, quæ ſine cauſæ cognitione ſimplici magiſtra-
tus relatione vel precibus adverfarii eliciuntur. He res
judicata non fiunt, L, y. & 7. C. Comminationes, epiſtolas,
programmata, ſubſeriptiones, auctoritatem rei judicatæ non
babere. Quare quum adpellationi a ſubſcriptione princi-
pis interpoſitæ exceptio neglecti decendii objiceretur, [C-
ti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni 1720, exceptione
hac neglecta, ſubferiptionem iſtam hunc in modum cor-
rexerunt: Nunmehr aus den ACten ſo viel zu befinden, daß,
mit Aufhebung der am 28. Sept. 1719. gegebenen Erklaͤrung,
es beh dem am F5. Sept. 1719. eroͤfnetem No. Actorum 21 be⸗
findlichem Urthel ſchlechterdings zu laſſen. V. R. W. Rat.
Decid. Nachdem die am 28. Sept. 1719. gegebene Erklaͤrung
ohne vorhergegangene der Sachen gruͤndliche Unterſuchung
bloos per modum ſubſcriptionis ertheilet worden, derglei⸗
chen Subſecriptiones denn die Kraft Rechtens nicht ergreifen,
ſo ſeynd wir die von dem Advocato piarum cauſarum wider
die Formalien gemachte Erinnerungen uͤbergangen, und haben
gedachte Formalien vor richtig gehalten. Reminiſcor aliud
exemplum, ubi judex litigatores ad componendam amice

litem ac ineundam transactionem citarat, ſed, quum hanc

fruſtra tentaſſet, ſententiam enunciarat, & ad acta ſignari
juſſerat. Poſt interjectos aliquot annos renovatur lIis. II-
le vero, ſecundum quem judex olim litem dederat. exce-

ptionem rei judicatæ, quum nulla adpellatio interjecta fuiſ-

ſet, opponit. Sed nos rejecimus hanc exceptionem, at-
que decretum judicis ad acta ſignatum, ad cujus publica-
tionem partes citatæ non fuerant, ſed quod judex ex im-
proviſo enunciarat, vim ſententiæ & rei judicatæ unquam
conſequutum eſſe negavimus, propter L. 4. C. Commina-

riones epiſtole. Quæ quum ita ſint, ſolemnis iſta publica-
. 110,

—

—
erer

iltrn.

e res

loln

Dict .

nl.

Pie
N.

krune

1 00H

Rat.
4
Kon

deggck

ſen
hade
Hre⸗
Alind
mie

N bur

lomm
Il.
Xce-
foill
n, ⸗
nblice⸗
Ain⸗
qun
inte⸗

SP. DCLHN. DE ADPELL. AD EVND. JIVD 47

Ho, quam citatio partium ad eam neceſſario antecedit, eſt

gquaſi anima legitimæ ſententiæ, quæ ſi omittatur, enuncia-
tum jndicis, epiſtola aut reſcriptum Principis, ſubſcriptio

ejusdem vel magiſtratuum non magis ſententia eſt, quam
corpus inanimatum homo eſt. Caveant ergo judices, ne,
quod ſubinde fieri animadverto, copiam decreti vel reſeri-
pti in vim publicati partibus mittant. Communicatio hæc
non fit ſententia nec res judicata.

X.
Poteſt judexæ inferior provocationes ad ſe ipfſum, Ricubi uſu rece-
ptæ ſunt, pro lubitu admittere vel rejicere,

XI.

„

guix & noviter introducere, ſicubi per hoc ſuperioris judicis
.* boteſtati non nocetur.

Quue adpellatio definiatur legitima provocatio ad fupe-

riorem, perabſurdum &, ut cum logicis loquar, con-
tradictio in adjecto plerisque videbitur, ad ipſum illum ju-

dicem, a cujus ſententia provocatur, Provocari. Ita cer-
te aliquando viſum fuit celebri Ctorum collegio. Damna-

tus ſcilicet in ſummo tribunali Paderbornenſi, der Regie⸗
tung, reus adpellarat, hancque adpellationem ſuam in idem
tribunal introduxerat ac ibi juſtificarat, & reſponderat quo-

que ad eam actor. Tum tribunal acta ad JCtos exteros

mittit. Hi vero ea cum indignatione remittunt, ac ad-
Pellationem tanquam deſertam, quin & infulſam & perab-
ſurdam, rejiciunt, gravamina ipſa ne inſpicere quidem di-
Ooo 2 gnati.

76 MEODTFTAT. AT PANDECT.

gnati. Petit ab hac ſententia reviſionem reus, ac in rri-
bunali Paderbornenſi hujuſmodi adpellationes frequentari &
publica lege probari oſtendit. Inſtructa ſic iterum acta mirt-
tuntur ad ICtos Helmſtadienſis menſe Septembri anni 1719.
Hi autem morem Paderbornenſem non novum & ſingularem
eſſe, ſed in aliis quoque tribunalibus vigere, norant. Nam
& tribunalia Berolinenſe, das Cammer⸗Gerichte & Neomarchi-
cum, die Regierung zu Cuͤſtrin, provocationes a ſuis ſententi.-
is ad ſe recipiunt, adque denuo ſententiam cum hoc ſaltem
discrimine, ut priorem ſuo, poſteriorem regis ſui nomine
publicent, ferunt. Quamobrem ſic reſpondimus: Nun⸗
mehro aus den Acten ſo viel zu befinden; daß zwar die unter⸗
nommene Adpellation nicht deſert, gleichwohl aus Mangel er⸗
heblicher Eravaminum das am 9. Junii 1777. geſprochene Ut⸗
thel zu beſtaͤtigen, und Beklagter Klaͤgerin die ſaͤmtliche durch die⸗

ſen Proceſs verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig, jedoch mit
denen, welche auf gegenwaͤrtige Reviſion gegangen, zu verſcho⸗

nen ſehy. V. R. W. Rat. Decid. Es haben vorige Urthels⸗Faſſer
darinnen, daß ſie die in eben dem Judicio primæ inſtantiæ ein,
gewendete Adpellation vor unzulaͤßig gehalten, einen offenbahren
Irrthum begangen, immaſſen aus dem beygelegten gemeinen Be⸗
ſcheide zu erſehen, wie denn eben dieſe Gewohnheit, ad prius Ju-
dicium zu adpelliren, in vielen andern Orten Teutſchlandes, in⸗
ſonderheit bey dem Koͤniglich Preußiſchen Cammer⸗ Gerichte zu
Berlin, bey der Neumaͤrkiſchen Regierung ꝛc eingefuͤhret, al⸗
ſo ganz nicht unbekannt iſt. Dieſemnach haben wir in ſolchem

Stuͤcke voriges Urthel geaͤndert. Allein die Materialia der eine⸗

gewendeien Appellation ſeynd alſo nicht beſchaffen, daß wie
ihrenthalben vom erſten in der Canzelley geſprochenem Urthel
abgehen koͤnnen lidem [Cti menſe Decembri anni 1716.

reſponderant, poſſe judicem inferiorem Pruvocationern
. 4

— — — —6

S =

Sp. DCLIV DE ADPELL AD EVND. IVD. 4 77

ad ſe noviter introducere, ſiquidem per eam judicis ſupe-
rioris poteſtas nec infringatur, nec imminuatur: Haben 2.
fuͤrſtl. Bruͤder einen Vergleich errichtet, worinnen der Primoge-
nitus dem Secundogenito die Herrſchaft Blackhauſen zur Apa-
nage cingeraͤumet, der Zecundogenitus aber dem Primogenito
die Landes⸗ Superioritaͤt mit allen Oberherrlichkeiten, Recht⸗nnd
Gerechtigkeiten ſo wol in ſtatu politico als eccleſiaſtico zuge⸗
ſtanden, wird alſo zu wiſſen verlanget, ob der Secundogenitus
mit Beyfall Rechtens die ſub. F. beygelegte Canzelley⸗In-
ſtruction fertigen laſſen. Nun finden wir an der uns zugeſchick⸗
ten Inſtruction nichts auszuſetzen, und halten dafuͤr, daß der
Secundogenitus, nachdem er vermoͤge des Vergleichs berechtiget
iſt, eine Canzelley einzurichten, zugleich die Macht empfangen,
darinnen alle diejenigen Rechte, welche anderen Canzelleyen zu⸗
ſtehen, davon Berger in ſeiner Diſertation de udiciatiis Can-
cellariarum prærogativis, welche in deſſen Subplementis ad Ele-
&a Diſceptationum jorenſium l. P. 2. pag. 1732. ſeqg. zu befin⸗
den, in ſo weit ſelbige jura dem Ferſt⸗ Bruͤderlichem Vergleiche
nicht zuwider laufen, zu exerciren, auch dahin Adpellations-
Proceſſe in Sachen, ſo nicht 200 Thlr. betragen, zu ziehen.
Denn, obwohl der primogenitus dafuͤr haͤlt, es muͤſſe der Se-
cundogenitus in ſelbiger es bey der in dem Herzogthum Man-
tua eingefuͤhrten Gewohnheit, nach welcher dergleichen Proceſſe
ohne einige Adpellation bloos durch die Ober. Leuterung von
dem Richter erſter Inſtanz ausgemacht werden, laſſen, und koͤn⸗—
ne in Ermangelung der poteſtatis legislatoriæ dieſes gemeine
Recht durch widrige Verordnungen nicht aufheben; So wird
doch dagegen mit gutem Grunde geantwortet, daß die Sachen,
ſo nicht 200 Thlr. ausmachen, dem Secundogenito leediglich
uͤberlaſſen ſeynd, demnach ſelbigem ſrey ſtehe, ſolche ohne der

Unterthaͤnen Beſchwehrung an ein judicium, welches ihm be⸗
OOο0ο liebet,

47 MEDITAT. AD PANDECT.

liebet, zu bringen, ja die primam inſtantiam gar dem Amt⸗

manne zu entziehen, und ſofort der Canzeley zu uͤberlaſ⸗
ſen, alſo um deſtomehr die ſonſt bey dem Amte gebraͤuchliche
Ober⸗Leuterung in eine Adpellation zu verwandlen, als
woduſch das Land⸗Recht nicht aufgehoben, und kein neuer
Modus procedendi eingefuͤhret, ſondern der alte nur ſuppliret⸗
erklaͤret und auf den jetzigen Zuſtand des Herzogthums applici-

ret wird, welches letzte einem mit omnimoda und plena juris-

dictione verſehenen, auch an vielen anſehnlichen Stuͤcken der Su-
perioritaͤt Theil nehmenden Fuͤrſten und Herren nicht gewehret

werden kann; MWam ſtatuta de adpellatione confcere, ſi modo

per ea jus ſuperioris non infringatur, etiam illis liberum eſt,
qui majeſtatem && ſuperioritatem non babent, Ziegler de Juri-
bus majeſtatis lib. I. c. 30. §. 18. in fin. worzu noch dieſes

koͤmmt, daß ja der Primogenitus hierbey nicht die geringſte In,
tereſſe hat, alſo ſeine dawider eingewendete Proteſtation und

Contradiction mit der bekannten Exceptione, tua non
intereſt, abgewieſen werden mag⸗

rloß
ſche

Uue

N

rA.
r.
Nꝛtt
n

N,

Ari⸗
ſes
4 I

nxo

SP. DCLV. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPEILI. 4 9

SPECIMEN DCLV.
1ADLEIB. XLIX. TI L. V.

POTESTATETVDICISINFE-.
RIORIS CIRCA ADPEL-
LATIONES

MENSE DECEMBRI ANNI clO Io CCXLV.
PVBLICE DEFENSVM

JO. CHRISTIANO ZORN

HALLENS I.

I.
Adpellatio utilis quidem & neceſſaria, ſed & improbitatit per-
Jugium ac juſtitiæ impedimentum eſt.
II.
Itaque licentiam eius coerceri oportet,
III.
id quod dupliei ratione fieri poteſt.

uod AxsSsorFVsS apud PLANVDEM in vita Aeſopi
8) dixit, linguam eſſe rem optimam, ſed eandem &
peſſimam, hoc nos ad adpellationem merito trahi-
mus. Nihil eſt hoc remedio ſalubrius, ſed & nihil peſti-
lentius, & quo magis homines abutantur. Ego, qui egen⸗
do, peregrinando, jure dicundo, reſpondendo & con .
lendo, multarum exterarum, plerarumque Europæ,

omnium fere Germaniæ gentium leges inſpexi ac edien

480 MEDITAT. AD PANDECT

bona fide adfirmo, Saxonicas mihi optimas videri, & juſti-

tiam ſecundum illas perfectiſſimam futuram, ni multitudo
& improbitas adpellatorum exercitium ejus retardaret. Ne
audacior videar, verba ENGELBERTI VONDER BvRG,
JCti Lipſienſis, qui ipſe ſummo provocationum ſenatui Dreſ
dæ adſedit, ex Opuſculis ejus pag 32. hic exſcribam: MWon

errabunt, adpellationem ſaluberrimum juſtitiæ præſidium, d56

abuſus intuitu, perniciofiſſimum ejus careinoma ſtatuentes. Quo-
uſque quæſo in noſtris terris ſe non extendit & luxuriat ad-

pellantium temeritas? Quærimus enim, quare tot querelæ un.

dique percipiantur de juſtitiæ protelatione &α proceſſuum immor-
talitate? certe eorum malorum nutrix & litium forenſium exi-
tiofi confictus fomentum eſt adpellatio; quærimus ulterius, quæ
ſit commodiſſima via, qua cauſidici malitiam ſuam &g
rabuliſtica artificia in protrabendis litilus & fatigando adver-
ſario, ne ſuum, quod ipfi debetur, conſequi poſſit, exercere
valeant * Adpellatio; Quæ ſit impiiſſima juris, juſtiti, judi-
cis, & judicii eluſio?“ Adpellatio; Quæ remota ut executio
judicatorum ſæpe ſit dificilior & operoſior, gquam ipſe

proceſſus judiciarius? Adpellatio; Quod cauſæ per expreſſum

jzuris ſanctionem in adpellabiles, utpote cambiales, inquiſitoriæ,
ad ordinationem politicam & coinmunem rei publicæ ſalutem

pectanter, & propter intereſſe publicum celeriter & ſine udi-

ecii ſtrepitu expediendæ, ſecundum normam & formam jure præ-
ſeriptam & definitam expediri nequeant * Adpellatio; Quod ar-
bitrium boni judicis in decernendis neceſſariis proviſſionibus pro
avertendo irreparabili damno & in mora periculo excludatur
ita innumeris malis malitioſis conatibus ſemita & janua
aperiatur? Adpellatio; c ut multa alia præteream; Ut jus ſum-
mum in ſummam quandoque injuriam pervertatur? Adpellatio.
Maxima ſunt hæc mala, quæ tamen utilitatem & neceſſitatem

adpel-

1

SP. pcrv. DE POT. JVD. INFER. CIRCA ADPEILL. 481

adpellationis non tollunt. Nam niſi magiſtratus hoc fræno in
Oofficio continerentur, nec vita, nec exiſtimatio, nec bona ci-

vium ab illorum i injuriis tuta forent. Itaque ridiculus eſſet,

ſi quis de abroganda adpe latione cogitaret. Cogitandum
ſaltem eſt de cancellis, quibus licentia adpellandi circumſcri-
batur & coerceatur. Difficile quidem erit, inveniri ſat fir-
mos, quos inprobitas hominum non rumpat aut tranſcendat.
Sed ponendi tamen ſunt cancelli qualescunque. Id vero
duplici ratione fit, primum pœnas ſanciendo in hos, qui fri-
vole adpellant, deinde magiſtratibus liberis arbitrium majo-
remque poteſtatem circa adpellationes a ſententiis ſuis inter-

poſitas permittendo. Ceterum huc pertinet egregius HvGo-

Is de Abuſu adpeilationum tollendo commentarius.

IV. .
Primum coercendarum adpellationum remedium eſt pæna.
V.
Rigidiores bac in parte fſuerunt priſci Romani & Saxones.

oale vero adpellatores temeritatem ſuam plerumque impune
ferunt.

VII.

Saltem in Saxonia ineæxcuſabilis temeritas quinque thaleris
mulkttatar.

Quam mulltam aliqguando exaſperari oportebat.
Zom. X. Ppp Pri.

482 MEDITAT. AD PANDECT.

Primunnt ut dixi, coercendarum frivolarum adpellationum

remedium eſt ſanctio pœnalis in temerarios adpellatores.

Rigidiores hac in parte fuerunt Romani. Equidem in libe-

ra republica temere provocare impune fuit. Sed primi ſia-

tim imperatores hos, qui principem temere adpellarunt, mul-
ctavere. Extendit hoc ad ſenatum NEE apud TACIIVM
in Annali XIV. cap. 28, auxitque patrum benorem ſtazuendo,
ut, qui a privatis judicibus ad ſenatum provocaviſſent, ejusdem
becuniæ periculum facerent, cujus ii, qui imperatorem adpella-
vere; nam antea vacuum id ſolutumque pena fuerat. Ad
quem locum LIPSIVS in Excurſu negat, ſe quidquam re-
perire, quod eum illuſtrare queat. Sed ſupplet hanc lacu-
nam JIvVLIIVS PAVLVS lib. y. Receptarum ſententiarum tit.
33. . 7. & S. tit. 36. docetque, eum, qui injuſte adpellaſ-
ſet, in tertiam partem pecuniæ, de qua litigatum fuiſſet,
damnatum, & præterea adverſario ſumptus, quos hic im-
pendiſſet, non ſimplos, ſed quadruplos, reddere coactum
eſſe. Verum neutra harum pœnarum corpori Juſtinianeo
inſerta eſt, ſed conſtitutum ſaltem, ut, qui ab exſequutione
vel interloquutione adpellaſſent, quinquaginta librarum ar-

