laſſen wollen. Quæ quum ita ſint, poſſeſſor prædii nobilis
in iis terris, in quibus lex non exſtat, quæ venationes

omnes fiſco & regalibus vindicat, venationem inferiorem

ſuo jure exercet, ſuperioris autem adquiſitionem docere

debet. Quod fit duplici modo, vel per conceſſionem a

principe in literis inveſtituræ alioque inſtrumento factam,
vel per præſcriptionem.

XLIII.
vel ex præſcriptione, eaque longi temporis, ſi cum
privato lis ſit,
Qad ad præſcriptionem attinet, multum intereſt, utrum
quis jus venandi contra privatum, an contra princi-
pem adquirere velit. Priori caſu longi temporis præſcri-
ptio ut in alis ſervitutibus locum habet. Nam ſi quis ad-
verſario patiente & non contradicente per longum tempus
in ejus fundo venatus ſit, tunc per patientiam, quæ vice
tituli eſt, jus venandi conſequi poteſt. L. pen. C. de præ-
ſeript. long. temp. Neque obſtat opinio Bachov. ad Treutl.
Vol. 2. Diſput. 20. th. 2. lit. a. Franzk. Ex. 4. 4. 2. exiſti-
mantium, venationem eſſe inhabile objectum præſcriptio-
nis, addita ratione, quoniam ex jure naturæ deſcendat, nec

in poſſeſſione aut patrimonio cujusdam eſſe poſſit. Fal-
ſum enim eſt, quod ſibi perſuadent aliqui, venationes jure

naturæ eſſe promiſcuas, quum potius ſecundum rectam ra-
tionem jus venandi pars aliqua prædii ſit & acceſſio domi-

nii. Jure tamen Saxonico electorali præſcriptione im-
memo-

—

n,NH

nden te
ankeny
ſen

dü wn

Femtnn
nktänen
n e

loren:

Ken

4um

n .
elcti
gisn
temn
Gve iie

Ne

Tnd.
eriki-
ritio⸗

dar, kMH

t. U
Ones r

eln.

ſoceni⸗

one

ec

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAXN. 73 5

memoriali etiam contra privatum in acquiſitione juris ve-
nandi opus eſt, docente Bergero in Oeconomia juris p. 263
ſeq. cujus ſententia tamen in Deciſione noviſuma 4. anno
17456. improbata, noſtraque theſis confirmata fuit.

XLIV.
immemoriali autem, ſi cum principe.

t contra principem præiſcriptio alia, quam immemoria-
lis, non admittitur. Fuerunt tamen, qui præſcriptio-
nem quoque immemorialem in venatione ceterisque rega-
libus locum habere negarent. At horum ſententia æqui-
tati naturali, juribus civili in L. 14. C. de Fundis patrim.
canonico in c. 26. §. Præterea X. de Verb. ſignif. legibus
imperii apud Hornium in jure publico c. 61. §. 5. memoratis,
nec non uſui recepto repugnat. Refellerunt ergo opi-
nionem iſtam [Cti Helmſtadienſes in reſponſo menſe Octo-
bri anni cloloccxv. exarato: Es gruͤndet ſich Beklagter
wegen des ihm zuſtehenden, aber von klagendem Adjuncto
PFitci in Zweifel gezogenen Jagd⸗Rechtens auf einen von ſeinen
Vorfahren uͤber Menſchen Gedenken hergebrachten und ruhig
exercirten Beſitz, hat auch ſolchen nach allen Requiſitis durch
die abgehoͤrte Zeugen dergeſtalt beygebracht, daß dagegen, ſo
gar von Klaͤgern ſelbſt, mit Beſtande nichts eingewendet wer⸗
den mag. Zwar ſucht er daher ein dubium zu machen, daß
Beklagter keinen Titul der erlangten poſſeſs beygebracht.
Aber, wer die Natur der immemorial-præſcription kennet,
und weiß, daß man von deren Anfange keine Nachricht haben
muͤſſe, der ſiehet wohl, daß es eine contradictio in adjecto
ſeyn wuͤrde, den Titul, welcher eigentlich der Grund und An⸗

fang des Beſitzes iſt, von einer ſolchen præſcription zu rann
en.

736 MEDITAT. AD PANDECT.

ſen. Da nun bey dieſer Bewandniß ſelbiger Zweifel hinweg
fFaͤllt, ſo bleibet noch der einige uͤbrig, ob durch die præſcriptio-
nem immemorialem die regalia, darunter nach den heut zu
Tage eingefuͤhrten principis die Jagd mit gerechnet wird, ad-
quiriret werden koͤnne. Es laͤugnen zwar ſolches einige Rechts⸗
Lehrer. Doch deren Meynung laͤuft der natuͤrlichen Billig⸗
keit, den ausdruͤcklichen Rechten, ingleichen der bisher durch⸗
gehends eingefuͤhrten praxi zuwider. Demnach haben wir kein
Bedenken getragen, Beklagten bey der Jagd⸗Gerechtigkeit zu

ſchuͤtzen, und von der ang ſtellten Klage loßzuzehlen. Quin

immo iidem [Cti menſe Januario a. cloclccxv. immemo-
rialem præſcriptionem admiſere, tametſi lex adeſſet, quæz

conceſſionem principis requireret. Nam & præſcriptioni
immemoriali ineſt tacita conceſſio. Adjiciam verba re-
ſponſi: Obwohl nach Oſtfrieſiſchen Rechten zu Erlangung der
Jagd⸗Gerechtigkeit die Conceſſion des Landes⸗Fuͤrſten aus⸗
druͤcklich erfordert wird; Alldieweil aber Ppræſcriptio imme-
morialis tacitam conceſſionem & indultum principis in ſich
begreifet, ꝛc Sententiam noſtram firmat deciſio electoralis
Sax. noviſſima 4. anno 1746. publicata.

XLV.
Aliquando diebus feriatis & intra probibita tempore
venari licet.

Bemns ex L. ult. C. & c. 3. X. de Feriis, diebus feriatis
venationem eſſe interdictam. Si tamen neceſſitas pu-
blica aliud ſuadeat, exiſtimo & die feriato venationem ex-

erceri poſſe. Vide Ord. Prov. Sax. Auguſt. de anno 1550.
tit. 17. ibi: da nicht noͤthige und dringende Urſachen verhan⸗

Pr

A SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAXK. 737

ſine.
dDdeen, e. g. ſi beſtiarum edacitas tanta ſit, ut fruges conſu-
laun . mant. Præter dies feriatos ſunt quoque certa tempora,
d,4 quibus venatio prorſus interdicta eſt. Pertinet huc ex jure
Des Saxonico veteri Ord. Prov. de cnno 1482. Es ſoll von Nie⸗
n xKEH mands & de anno 1557. Lit. daß keiner auf des andern §. ult.

In Sed, recognito calendario, aliud tempus definitum eſt in
i⸗ Mandato die 20. Septembr. 1702. promulgato. Obſervat
icer . tamen Beyerus in Specimine juris Germanici lib. 2. cap. 2. §.
2, licere poſſeſſoribus Prædiorum nobilium, ſiquidem in-
r tra prohibita tempora incidant feriæ ſolemnes, feſtivitas

nuptialis, aut baptiſmalis, vel exſequiæ celebrandæ ſint,
ee pro inſtruenda menſa venari.
S XLVI.
eH Peænæ jure Saxonico in fures ferarum ſtatutæ.
ugt LDammus aue de pœnis in eos, qui furtim feras venan-
fn4 tur, ſtatutis. Ius Saxonicum diſtinguit inter ban-
un. S nunum ferinum Electoris & inter ſylvas nobilium. Priori
nſt caſu dictitatur pœna laquei, modo quis venatus ſit feras
nd majores, harumque æſtimatio y aureos ungaricos, id eſt,

12 thaleros 12 groſſos Miſnicos excedat. vid. Mand. Elect. de
anno 1613, 1625, 1629 & I630, quibus legibus derogatur
Speculo Saxonico in Lib. 2z. art. 61. ibi: Niemand kan ſei⸗
nen Leib durch Jagen verliehren. Conf. Couſtit. inedit. 7.
In ſylvis nobilium qui majores feras venantur, afficiuntur
tantummodo pœna arbitraria. Qui vero feras minores
in banno Elect. furantur, 20 florenos pro ſingulis feris;

ſeii in ſaltibus vero nobilium hoc caſu 100 florenos ſolvere
das N. tenentur. Ord. Provine. de anno 5zs. tit., vom Jagen,
nem el⸗ Schieſſen und Hetzen §. Hieruͤber ſoll auch. Rationem di-
, 1ſo ſcriminis ponunt Dd. in damno. Majus enim, inquiunt,
hln damnum infertur nobili, quam Eleéctori, Ergo quoque

N Zom. A. Ara a a à major

73³8⁸ MEDITAT. AD PAND ECT.

major pœna eſt ſtatuenda. Accedit, dqaod: nobiles, & qui

Pprædia nobilia poſſident, jus venandi tirulo oneroſo plerum-
que adquirant. Ceterum hodie hoc diſerimen inter bannum
electorale & nobilium ſaltus non attendi, ſed indiſtincte 100
florenos, ſive I100 modios avenæ ob furtum ferarum mino-

rum præſtari debere, ad interrogationem Præfecti Seyden.

ſis reſpondit Bergerus.

XLVII.
Jus batronatus magis poſſeſſor i prædii nobilis, quam epiſcopo
&O principi, competere præſumitur.
ergo ad jus patronartus, quod pleraque prædia nobilia
habent. Inſignis hic eſt quæſtio, ſi lis de jure patro-
natus inter principem jura epiſcopalia habentem & Poſ-
ſeſſorem prædii nobilis oriatur, Pro quo ex iis magis

præſumendum ſit. Diſtinguo inter jus patronatus majus,

aod & ſuperius & regium vocatur, & minus, quod non-
nulli inferius & vulgare vocant. Illud, quod confirmatio-
nem electorum vel præſentatorum miniſtrorum, inſpeétio-
nem in eos, conſtitutionem Superintendentium & Pro-
feſſorum in academiis, aliaque magni momenti negotia,
complectitur, pars juris ſupremi circa ſacra eſt, atque a
ſolo principe exercetur. Verum in inferiore jure patro-
natus aliter ſe res habet. Equidem in dubio illud nun-
quam, ſed potius eccleſia libera eſſe & electionem mini-
ſtrorum ipſa habere præſumitur, quoniam hic eccleſiarum
ſtatus antiquiſſimus ſecundum Duarenum de ſacris eccleſiæ
miniſteriis ac benenciis lib. f. cap. 1I. fuit, atque adeo, donec

mutatio doceatur, remanſiſſe cenſetur. uodſi vero,;

eccleſiam non liberam, ſed patronatam eſſe, certo conſtat,
atque tantum de jure patronatus inter epiſcopum, ſeu:

nobl
Die
.
nigG
NENH
e
Watd
N.
N
en
Dune.
In.
mini.
run
cleſe
doner

VetNO
nt

SP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SANxX. „39

qbui inter Proteſtantes jura epiſcopi habet, principem &

poſſeſſorem prædii nobilis, in quo eccleſia eſt, litigatur,
præſumptio pro hoc erit. Ius patronatus enim in dubio
laicum eſt, quoniam omnia beneficia a laicis fundata cen-
ſentur. Ita Guill. Benedicti ad cap. Raynutius X. de Teſtam.

& ex eo Franciſcus de Koye in Inſtitutionibus juris Cano-

nici lib. z. tit. I7. p. 239. Atque in eam ſententiam ICti
Helmſtadienſes menſe Junio anni cio 1o ccxvI. reſponderunt:
Es beſchweret ſich Klaͤger, daß Beklagter von der wegen des
juris patronatus uͤber Koͤrbelitz angeſtellten Klage losgeſpro⸗

chen worden, da doch Koͤnigliche Majeſtaͤt, als Landes⸗Herr

und Archiepiſcopus, die rechtliche præſumption vor ſich habe.
Alldieweil aber die Præſumption, ob ſey in dubio der Bi⸗
ſchof und Landes⸗Herr pro Patrono zu achten, zwar, ſo viel

das Jus patronatus majus, ſuperius und regium betrift, ihre

Richtigkeit hat, hingegen bey dem jure patronatus minore,
inferiori und vulgari, davon allhier der Streit iſt, keine ſtatt
findet, als welches in eccleſia non libera viel eher dem Eigen⸗
thuͤmer des Ortes zuzuſtehen vermuthet wird ꝛc.

XLVIII.
Jus patronatus in commercio non eſt.

us patronatus in commercio non eſt. Ergo, quod Schil-
J terus in Inſtitutionilus juris can. lib. 1. tit. 14. §. 15. ait,
ſeorſim aliquando jus patronatus venditum fuiſſe, hoc ma-
nifeſte contra jura, nempe contra c. 15. X. de. Simonia, eſt.
Poteſt tamen jus patronatus cum ipſo prædio nobili vendi-
to in emtorem transferri. Vr vero omnis ſimoniæ ſpe-
cies vitetur, nolunt Dd. in æſtimatione prædii vendendi
mentionem juris patronatus fieri, das jus patronatus ſoll
Aaaaa z nicht

740 MEDITAT. AD PANDECFTY.

nicht ausdruͤcklich mit in Anſchlag gebracht werden. Vide
Zieglerum ad Laucellottum lib. 1. tit. 28. §. 13. D

XLIX.
Superintendens quodammodo cum patrono concurrit.

N- tamen patroni, quod ſæpe fit, jure patronatus, abutan-

tur, mores Superintendentis votum & conſenſum in ele-
ctione miniſtri eccleſiæ requirunt, teſte Carnpzovio in Juris-
Prud. Confiſt. lib. I. def. 37. At hoc votum ſaltem negati-

vum eſt. Habet nempe Superintendens tantum facultatem

contradicendi, neque hanc aliter, quam ex juſta cauſa, arg.
can. 32. M. I. qu. 7. Quodſi itaque Superintendens ſine ra-
tione oblatum a patrono miniſtrum recipere reeuſet, pa-
tronus injuriam ſibi factam legitime ulciſci poteſt, ex mente
Ziegleri in Superintendente c. 12. §. 1.

Furisdictionis patrimonialis origo male ad reliquias antiqua
bpoteſtatis dominorum in ſervos refertur.
Inter jura prædiorum nobilium non minimum eſt jurisdi-
1 Gctio patrimonialis, de cujus origine diſſentiunt ICrti.
Alii eam ad reliquias antiquæ poteſtatis dominorum in ſer-

vos referunt. At ego credo, jurisdictionem patrimonia-

lem recentiorem atque ex conceſſione principum ortam
eſſe. Neque enim in monumentis & ſcriptoribus antiquis
Germanorum reperio, dominos in ſervos & homines pro.
Pprios olim jurisdictionem habuiſſe. Nam quod ſecundum
Zueitum de moribus Germanorum cap. 25. domini impetu
& ira ſervum tanquam inimicum occidere potuerunt, ju-

risdictionem non involvit. Ipſa Taciti verba ſatis, licitum

hoc fuiſſe, non bonum & juſtum, declarant. Soli princi-
pes

5

nA..

Sun
innt
1
D
elie
4
Her.
, N
We/

ſue

nidi
.
inſ.
moni⸗
ottan
iguis
pro.
adun
npen
,4H
lcn
Uini

Sp. DCLNXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SAx. „

pes a Taeito ibid. c. 12. memorantur, qui per Pagos vicos-
que jus reddiderint. Poſt Taciti tempora res minus dubii
habet. Collegi ex priſcis Germanorum legibus loca pluri-
ma, quibus jus puniendi ſervos & homines proprios delin-
quentes judicibus ordinariis, non dominis, adſcribitur. Sed
quum animadvertam, magnam eorum partem a Potgieſero
de Conditione & ſatu ſervorum apud Germanos tam veteri
quam novo lib. 2. capiti 15, quod de ſervorum delictis inſcri-
bitur, eſſe inſertam, lectorem ad hunc ablego, & hic fal-
tem Spec. Saxonici lib. 2. art. 19. addo.

LI.

Boſſeſores prædiorum nobilium ſtatuta noz condunt, niſi iun

Saxonia de re veſtiaria.

urisdictio vero hæc patrimonialis eo ſe non extendit, ut
J poſſeſſores prædiorum nobilium leges ferre, aut ſtatuta
condere, aut novas pœnas ſancire, queant. Si quid ergo
hujusmodi faciunt, hoc irritum eſt. In Electoratu tamen
Saxoniæ nobilibus per Ordinationem politicam de anne 1661.
git. 22. §. 3. Permittitur, leges etiam veſtiarias, Kleider⸗Ord⸗
nungen, promulgare. Qua de re plura habet Bergerus ir

P. I. Reſponſo 266.

LII.

Jus cereviſiam in uſum domeſticum coqgendi regulariter
omnes babent.

us coquendæ in ſuum & familiæ ſuæ uſum cereviſiæ æqui-
J tas naturalis unicuique permittit. Igitur neque ruſticis
hoc denegandum eſt, ut refcte docet Tabor de jure cerevi-
Aaaaa z3 Jic

742 MEDTTAT. AD PANDECT.

Eiæ P. 1. cap. 2. §. 3. Reſellit Taborem Sebenfferus de jure
braxandi P. I. c. 4. n. 38, ſed male. Taboris enim ſenten-
tia, etſi ab Electore Saxoniæ improbata, in jure tamen com-

muni, quod ſolum ſpectavit Tabor, fundata eſt. Puto ita-

que, in iis terris, in quibus facultas cereviſiam ad privatum
rei domeſticæ uſum coquendi ſublata non eſt, eam adhuc
& a nobilium & ruſticorum prædiorum poſſeſſoribus impu.
ne exerceri. Neque aliud jure Saxonico communi & ele-
Korali antiquo obtinet, ſicut Heigius P. 2. quæſt. 12. n. 86
oſtendit.

LIII.

In Saxonia tamen ruſticis id eſt adGdemtum & poſſeſoribus bono-
rum nobilium tantum relictum.

A' recentiore jure Saxonico electorali poteſtas hæc ruſti-

cis ademta ſolisque prædiorum nobilium poſſeſſoribus
relicta eſt. Reſolutiones grav. de anno 1661. tit. Juſtitien⸗
Sachen u. 121 122, ubi quoque illis libertas ab onere ce-
reviſiæ impofſito, der Bier⸗Steuer, indulgetur.

LIV.

Mequeunt poſſeſſores prædiorum nobilium cerevi-
ſiam vendere,

Percant vero illi nobiles, qui jus hoc coquendi etiam ad
venditionem extendunt. Oſtendi jam in Spec. præc.
de juribus eguitum Saxonicorum ſingularibus med. 26, com-
mercia nobilibus eſſe interdicta. Quæ prohibitio etiam ad
commercium cereviſiarium pertinet, ut Pfeil in Confilio 202
u. 30. ſeg4. & Zubor de jure cereviſiario cup. 3. § 1. oſtendunt.
Vide

Sp. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBII. SAxN. „42

—
e Vige Scabinorum Lipſienſium ſententiam in Appendice des
nn Weichbildes fol. I15. b. rubr. Ob Edelleute auf ihren Lehen⸗
N Guͤtern moͤgen Bier brauen und ausſchenken laſſen.
Drhann LV.
nich niſi boc jus vel ex conceſſione principis,
uin Pored tamen jus vendendi cereviſiam prædio nobili adqui-
nie ri, idque iterum duplici modo, vel per expreſſam con-
ln ceſſionem principis, vel per præſcriptionem. Quod ad pri-
orem attinet, dubitari quidem poterat, an princeps tale pri-
vilegium in detrimentum civitatum, in quarum favorem
. Potiſſimum nobiles a venditione cereviſiæ legibus & mori-
brus totius fere Germaniæ, ut Schæpfferus de jure braxandi
P. I. c. z. docet, arcentur, prædio nobili indulgere queat. ð
NADH Sed non video, cur principi hæc facultas deneganda ſit. Fa-
nis — teor equidem, civitatibus jus contra privatos adquifitum
Nn eſle. At nego, id illis etiam contra principem competere.
ende Fert princeps leges. At contra illas diſpenſare poteſt. Dat
privilegia. Verum poteſt aliis ſimile privilegium concedere,
licet prior privilegiatus inde aliquod detrimentum ſentiat,
quemadmodum in Specimine X. ad f. medit. 4. oſtendi. Vide
ſupra memoratam Scabinorum Lipſienſium ſententiam, ibi:
es waͤre denn, daß die erbare Mannſchaft ſonderbar begnadet
und privilegiret waͤen. Quem in modum ICti Vitebergen.
n d ſes reſponderunt menſe Januario anni cio 1o ccxi. Obwol
Nrer einem Edelmanne buͤrgerliche Handthierung zu treiben nicht wohl
on. anſtehet; dieweil aber dennoch den Edelleuten, wenn ſie ihren

iamil Stand nicht bedencken und ſich mit Landesfuͤrſtlicher Bewilligung
“ der buͤrgerlichen Nahrung anmaſſen wollen, ſolches nicht gewehret

“ erden mag ꝛc. . .
CH.. werde 3 LVI.

MEDILAT. AD PANDECT.

LVI.
vel per præſeriptionem adquiſierint.

lter modus adquirendi jus vendendi cereviſiam, eſt præ-

ſcriptio. Sed qualis hoc caſu neceſſaria erit? Equi-
dem, ſi jus commune ſpeétes, vix alia, quam immemoria-

lis, ſuſficit. Hi enim, quibus lex obſiſtit, tempore demum

immemoriali præſcribunt, c. I. de præſeript. in 6t0. In Saxo-

nia tamen eleéctorali, ubi lis hæc inter equites & civitates

magna contentione agitatur, fortiora ſunt equitum argu-
menta, quibus XXXI annos, 6 hebdomades, 3 dies ad ac-

quirendum iſtud jus ſufficere demonſtrant. Prodeſt illis ma-

Xime Mandatum Mauritii Electoris de anno I155/1- quo eum
tuetur, welcher aus Herkommen und uͤber vorwerte Zeit geuͤbten
Gebrauch mit dem Brauen oder Meltzen berechtiget zu ſeyn ver⸗
meynet. Verba hæc, vorwerte Zeit, de alia, quam ordinaria,

præſcriptione intelligi commode non poſſunt. Accedit,

quod ſecundum Conſtit. elect. 6. P. 2. præſcriptio iſta ordi-
naria ſemper contra civitates locum habeat. Plura hac de

re vide in Leyſeri Jure georgico lib. 3. c. 21. n. 12.

LVII.

Quo caſu tamen, fi ipfi ædes coquendæ cerevifiæ aptas non ba-
beant, in alienis &dilus eam coquere nequeunt.
. 47 7

. ccidit tamen ſæpe, ut nobiles jure quidem coquendi

vendendique cereviſiam gaudeant, ædes tamen huic

negotio aptas non habeant. Ergo vicinorum ædibus uti
coctamque in illis cereviſiam in ſua prædia transportare

ſolent. Quod an illis liceat, quæſitum memini. Equidem

ſi domeſtici ſaltem uſus cauſa id faciunt, tunc, hoc eis per-

miſ⸗

—
mil
hæ
peti
gis
ſiam
rebte

Car
le
di
rey
nen
cien

j
unt
ben
wiel
ſten

cul
u

IN

U.
eenn

IEr.

chine
magnt
d e
In.
oin
Gllt
ſhr.
inn
el
HN.

Ief G

14

endi
n hu-
dos ll
Pott
ien
eis H

Sp. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBII. SANx. 745

miſſum puto, non etiam, ſi vendendi gratia. Facultas enim
hæc vendendi cereviſiam, ſi prædio cuidam nobili com-
petit, ſingularis eſt & a regula recedit, itaque reſtringi ma-
gis quam extendi debet. Præterea jus coquendi cerevi-
ſiam reale eſt, atque de loco in locum transferri nequit, ut
recte ſentiunt Mevius ad Jus Lubec. lib 3. tit. 12. art. 11. 65*
Carpzovius P. 2. C. 41. def. I5y. Adde Hornium Claſſe 2. Re-
Nonſo 16. Quamobrem civitates vicinæ, quæ jus prohiben-
di habent, adverſus utrumque, & qui in alienis ædibus ce-
reviliam coquit, & qui ædes ſuas ad hoc commodat, actio-

nem inſtituere poſſunt. Sic reſponderunt Cti Helmſta-

dienſes menſe Junio anni clo Io ccxv.

LVIII.
Excipitur Saxonia, ubi eis boc lecer.
t equitum Saxonicorum ſingulare hac in parte jus eſt.
Sic enim Elector in Keſolut. grav. de anno 1661. tit.
Juſtitien⸗Sachen §. 121: Denen von der Ritterſchaft ſoll
unbenommen ſeyn, woferne ſie ſelbſten keine Brauhaͤuſer ha⸗
ben, bey ihrem Nachbar, oder ſonſten nach Gelegenheit, ſo
viel ſie zu ihrem Tiſch⸗Trunk beduͤrfen, oder, ſo viel ſie ſon⸗
ſten berechtiget, gegen Erlegung eines billigen Zinſes zu brauen.
Verba illa, ſo viel ſie ſonſten berechtiget, ſatis indicant, fa-
cultatem coquendæ alibi cereviſiæ equitibus tunc etiam,
quum vendere illam volunt, indulgeri.

LXI.
Scripturæ antiquæ in prædiis nobilibus euſtoditæ magnam
ſRidem faciuut.
J archivi quidem ſoli principes habent. Habent tamen

prædiorum nobilium poſſeſſores jus aliquod analogum,
Zom. A. Bbbbb ut

746 MEDITAT. AD PANDECT.

ut ſcripturæ antiquæ ab illis cuſtoditæ magnam fidem me-
reantur. Sic Camera imperii apud Gailium lib. 2. obſervat.
149 n. S. libris genethliscis, quibus ſeries familiarum deſcri-
bitur, plenam fidem tribuir. De diariis, libris cenſualibus
& jurisdictionalibus major eſt inter DD. contentio. Ali-
qui iis in litibus cum ruſticis omnem fidem derogant, ali-
qui maximam adſcribunt. Utriusque partis rationes expo-
nit Carpzovius lib. 1t. Reſponſo éi, & ipſe quidem priorem
opinionem ſequitur, negatque, libros iſtos fidem mereri,
niſi in eorum confectione ſolemnia, quæ in Keſponſo 62. Ppræ-
ſcribit, fuerint obſervata, tandem tamen in Reſponſo 63. fa-
tetur, libros iſtiusmodi, quamvis ſolemniter non confeéctos,
probare tamen, ſiquidem quibusdam adminiculis fulciantur,
inter quæ adminicula & illud n. 3. recenſet, ſi ſint antiqui.
Atque hæc ſententia in foro recepta eſt.

Jus ſedendi & ſuffragium ferendi in comitiis equeſtribus a poſ-
Jeſore ignobili per nobilem poteſt exerceri.
ixi jam in Specimine antecedente 664. de Juribus eguitum
Saxonicorum fingularibus med. 30 & G 31. de jure ſeden-
di & ſuffragium ferendi in comitiis provincialibus, oſtendi-
que, illud jus mixtum, reale nempe & perſonale, eſle.
Competit itaque poſſeſſoribus prædiorum nobilium, ſed
non aliter, quam, ſi ipſi nobiles antiquæ proſapiæ ſint.
Conſilium tamen aliqui ſuggerunt ignobilibus prædiorum

iſtiusmodi poſſeſſoribus, quo jus prædii ſui tueantur, ut vi-

ces ſuas tantiſper committant nobilibus, qui facultatem
comparendi habent. Ceterum quamvis Zarnovius de Feu-
dis Mecklenhurgicis c. 2. ſect. 2. §. 24. jus comitiorum etiam
ignebilibus prædiorum nobilium poſſeſſoribus adſcribat,
ipſe tamen eos, qui ex inferiore civium ordine ſunt, excipit.
LXI.

tion
ei e
rum

inv
Pra
titu
os
ba

daß
au
tert
dar
rie

— —

— —

SpP. DCLXV. DE PRAEDIIS NOBIL. SANx. 747

lee LXI.
. Concluſßio. .
* ufficiant hac in præſens de juribus Prædiorum nobilium
3 ſingularibus. Poterant plura afferri. Sed pertracta-
4 tionem eorum in aliud commodius tempus rejicio, atque
. ea etiam, Jue jam expoſui, me copicſius tunc exſecutu-
in rum promitto.
4 ADD IT. 2
e ad Med. XII.
Dictum ibi fuit de jure muniendi prædia nobilia. Et
led⸗ invenio, argumentum nobilitatis olim fuiſſe poſſeſſionem
n Prædii foſſa muniti. Editum fuit anno 1708. ſcriptum ſub

titulo: Urſprung der Stadt⸗Muͤnſteriſchen Erkmaͤnner; cu-
jus auctor §. 10. ſeq4: memorat, Schenckingio cuidam pro-
bationem nobilitatis a Rota Romana ſub Pio IV. Pontifice
1te. M. impoſitam fuiſſe, illum vero nihil aliud docuiſſe, quam:
daß ſeine Eltern ſich adelich aufgefuͤhret und tractiren laſſen,
auf begrabenen Haͤuſern gewohnet und mit adelichen Guͤ⸗

in
tern angeſeſſen geweſen, atque Rotam Romanam hanc pro-

bationem pro ſufficiente declaraſſe & Capitulo Monaſte-
( rienſi, ut Schenckingium reciperet, præcepiſſe.
1 VI
P RAESES
anm CANDIDATO SVO
S. P. D.
Julla mihi unquam res majori voluptati fuit, quam quod
*WM N te, amores meos atque delicias veteres, videre iterum
e Eir

licuit & amplexari. Recordatus ſum ſæpe tempora, quæ
Vitebergæ heærens colloquendo tecum ſuaviſſime transegi.
Optavi ſubinde, ut reddereris mihi aliquando. Redderis
Bbbbbz ergo

in
rbe,
o

I

748 MEDTTAT. AD PANDECT.

ergo nunc, & quidem, niſi me omnia fallunt, melior lon-

ge, doctior, jucundior, gravior, quam olim fuiſti. Auxit
nempe eruditionem tuam conſuetudo cum doctis, & lectio
aſſidua bonorum audtorum. Firmarunt judicium ſcholæ,
quas aliis non ſine laude aperuiſti. Acuit ingenium exerci-
tatio fori. Expolivit mirifice mores Lipſia, in qua vixiſti
diu, mater illa elegantiarum. Igitur, quamvis olim inſigni-
ter delectatus fuerim familiaritate tua, nunc tamen maxi-
mus cumulus ad eam, qua te proſequor, amicitiam acceſſit.
Inter cetera vero, quæ in te ſuſpicio, non minimum eſt
integritas tua & bona fides. Perſpexi hanc & ex conſtanti
tua in me benevolentia, & ex hoc ipſo, quod nunc in lu-
cem edis, ſcripto. Expoſuiſti olim publice, me præſiden-
te, jura ſingularia equitum Saxonicorum. Pollicitus tum
es jura etiam ſingularia equeſtrium prædiorum. Diu cre-
didi, oblitum te promiſſorum de aliis rebus cogitare, &,
ne quid diſſimulem, dolui nonnunquam, ſpem iſtam nobis

fruſtra factam fuiſſe. At nunc, memorem te dictorum &

tenacem propoſiti virum eſſe, animadverto. Elaboraſti
argumentum illud de juribus prædiorum equeſtrium docte,
ingenioſe, eleganter. Gratulor itaque tibi laudes, quæ la-
borem tuum certiſſime conſequentur. Gratulor honores,
quibus ab Ordine noſtro ob merita tua ornaris. Gratulor
dignitates, quas præſentibus majores impoſterum ſine dubio
nanciſceris. Quod reliquum eſt, ſerva eum, quo me huc-
uſque amplexus es, amorem, &, meum erga te animum
eundem ſemper futurum eſſe, tibi perſuade. Vale 3
Helmſtadii, pridie Kal. ſextil. anni
cloloccxvIII.

lorhe

An

ech
Ihax

1Gen.

.
Ne.
ek
un d
ondn

inl

elden.

Rtum.
dde.

re, ,

1MMe
un
bontl
Cole,

IN.

notes
ratulet

Iubio

huc.

Iumn

le,

EC.

sp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALI. 745

SPECIMEN DCLXVI.
D LEPIB. L. 71T. I.

AD
L. VLE TIMAM COD. DEINCOLIS

OBSEGRVIO MARITALI
DIE IV. AVGVST. ANNI cloloccxI.

CHRISTIANO GODOFREDO
BVTTNERO

GöRLICENS. LVSAT.

Nignum hoc ſeriptum meum reputavit amicus illu-
ſtris, quod in vernaculam linguam transferret &
W“ ederet. Antequam tamen ederet, mecum per li-
teras diſputavit, quomodo vox: Obſequium; germanice
verti oporteret. IIe vocem: Gehorſam; poſuerat, quam
ego admittere nolui ex his rationibus: Es bleibet feſt bey
mir geſetzet, daß Obſequium nicht durch Gehorſam gegeben
werden muͤſſe. Gehorſam druͤcket allzuviel, und mehr, als ich
von dem Manne fodere, aus. Ich ſetze zwar das Obſequium

maritale dem Obſequio uxorio entgegen, aber nicht e diame-

tro, ſondern etwas ſchraͤge, wie es ſich bey ungleichen Corre-
latis gebühret, ungefehr auf die Art, wie den fidem zwiſchen
dem Lehn⸗Herrn und dem Lehn⸗Manne. Tandem conveni-
mus ambo de hoc titulo: Von der Schuldigkeit der Ehe⸗
maͤnner, ihren Frauen zu folgen.

Bbbbbz3 I.

MEDITAT. AD PANDECT.

1.
Ratio inſtituti & tituli zaradoexi redditur.
(eribam nunc commentariolum in legem ult. C. de Incolis,
ſed diverſa Paulo ab aliis ratione. Ipſa enim legis ver-
ba, quæ clara ſatis ſunt, explicatione mea haud egent.
Addam er go pauciſſima, & hæc quoque ornandi magis,
quam illuſtrandi, animo. Conquiram autem inprimis ex-

ceptiones, quas lex hæc patitur, ac oſtendam, plures eas

eſſe quam vulgus credit, & regulam in illa propoſitam de
obſequio, quod uxores maritis debent, ex earum genere
effe, quæ in utramque partem verti, & contrariam quoque
faciem induere poſſunt, de quibus in Specimine 551. de LVe-
ritate convitii medit. I. dictum. Quapropter non dubitavi,

ſcripto huic titulum de Obſequio maritali ponere, quem

multi, ſi non abſurdum, ſaltem paradoxon, ſeu, ut Cice-
ro hanc vocem vertit, mirabilem vocabunt, quos tamen,
ſi noſtra legerint, nobis adſenſuros confido. Sed ad rem.

II.

natura obſequii jugum uxoribus impoſuit, ſed non
ſine excebtione.

III.

Quæ exceptio etiam in legibus civilibus, axores maritorum po-
teſtati ſimplieiter ſubjicientibus, locum bhabet.

Lquidem lex. ult. C. de Incolis uxorem mariti poteſtati, ju-
ri, conditioni, foro, ſine exeeptione ſubjicit, ac ma-
ritum per omnia, etiam cum damno & imminutione juris
ſui, ſequi jubet. Recte profecto, ac juri divino, tam na-
turali, quam promulgato, convenienter. Ipfa ſcilicet na-
tura

tur⸗
non
2“
liori
dem
dedi
cort
cita
tit
105,
te ſi
rent
nuit
ſont

ſubi
juri⸗
Rert
Crin

Cu

—

hud

lom.

i e
Drinmg.
Plunge
olune
hene
1A.
Mbian
en
G.
8 aNe,
IAE.

nen

un r.

A .
20
e i
tam M.
leet u.

I

SP. DCLXV. DE OBSEQVIO MARITALI. 751

tura feminis minores & corporis & animi vires dedit, ut
in illa neceſſaria utriusque ſexus conjunctione, quam matri-
monium vocamus, quæque ſine aliquo principatu conſiſte-
re diu nequit, pars debilior facilius & lubentius parti nobi-
liori ac fortiori pareret & obſequeretur. Fecit tamen ea-
dem natura hujus regulæ ſuæ exceptiones quam plurimas,
deditque uxoribus nonnullis animum plus quam virilem
corpusque firmius ac robuſtius, quin & majorem perſpica-
citatem, quam maritis earundem, ac per hoc non ſubver-
tit quidem regulam ſuam, ſed temperavit ſaltem, ac mari-
tos, hujusmodi uxores ſe ſuperiores nactos, ut de poteſta-
te ſua aliquid remitterent, ac cum uxoribus communica-
rent, quin & in nonnullis capitibus cederent, tacita admo-
nuit. Atque ex hac naturali ratione moderandæ quoque
ſunt leges civiles, quæ uxores maritorum poteſtati ſimpli-
citer ſubjicere videntur. Quin iſtæ leges civiles ſe ipſas
ſubinde moderantur, ac condominium & conſortium omnis
juris uxoribus attribuunt in L. I. de Ritu nuptiarum, L. I.
Kerum amotarum, L. 22. §. 7. Soluts matrimonio, We
Crimine expilatæ bereditatis.

IV.

Jus divinum ſeriptum univerſale uxorem marito
ſubjicit.

V.

Cujus juris rationem in imagine divina ponit, atque mulie-
res a communione bujus imaginis excludit jus ca-
nonicum.

VI.

„F2 MEDITAT. AD PANDECT.

VI.
Idem tamen divinum jus maritum pium & ſapientem prudenti
uxori obſequi jubet, Geneſ. XVI, 2, &f XXI, 12.

Qis jus divinum ſcriptum uxores maritis ſubjiciat, &
quin hoc jus totum genus humanum obliget, diſpu-
tari, niſi inepte, non poteſt. Nam binæ præcipuæ legis
divinæ univerſalis notæ, ut ſcilicet, vel patribus, ex qui-
bus omnes, quotquot hodie vivunt, homines nati ſunt, la-
ta, vel in novo fœdere repetita ſit, ambæ huic legi conve-
niunt. Vide Geneſ. III, 16 ½ 1 Corinth. XIV, 24 Epbeſ. E.
22, 235 245 Coloſj. III. 18; I Petri III, I, 5y, 6. Rationem ta-
men, quam jus canonicum, aut magis Auguſtinus & Am-
Brofius in can. 13 & 19. cauſſ. 33. 4u&ſl. 5. huic legi adfin-
gunt, quod ſcilicet vir imago Dei ſit, uxor non, haud pro-
bamus, ineptam vero cum interpretibus nonnullis vocare
non audemus, quod Pauli anceps locus 1 Corinth. XI, 7.
eos in hanc ſententiam induxit. Ipſa Auguſtini modeſtia,
qui in can. 4. diſt. 9. multa eſſe in ſuis opuſculis, quæ poſ-
W uſto judicio & nulla temeritate damnari, fatetur, ut
quoque modeſte de ejus erroribus, ſi quos ut homo
ommint „ loquamur, meretur.

VII.

Maritus nequit pacto ſe poteſtate maritali abdicare, ne dum
illam in urxorem transferre.

VIII.

Pacta tamen, quæ poteſtatem maritalem limitibus, quamvis

arctiſſimis, circumſeribunt, licent.

enio nunc ad quæſtionem, acriter quidem huc usque,
& nuper adhuc inter Platbnerum Cent. III. quæſt. jurid.
præf.

ℳ

Sp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARTTALI. „g=

bpræf. & vind. cent. I. quæſt. 1, & Odelem KReſponſ. ad Qu. an
pactum inter conjuges, quo maritus ſuo imperio in uxorem
renunciat, valeat; diſputatam, ſed, ut mihi videtur, pla-
nam & indubiam, ac fere jam a Paulo I Zimoth. II, 12. de-
ciſam. Ipſum ſcilicet maritale jus, ut maritus caput fa-
miliæ & uxoris dominus ſit, immutabile eſt, ac nequit
adee pacto tolli, multo minus a marito in uxorem plane
transferri. Convenit quippe in multis capitibus poteſtas
maritalis cum poteſtate principum & magiſtratuum in ci-
ves. Deus utramque inftituit. Quod vero ad hanc, ſo-
la cogitatio de pacto, quo princeps imperium ſuſcipiens
ſe omni poteſtate abdicet, eamque civibus permittat,
ridicula eſt & abſurda. At enim vero conventione, ſeu,
ut vulgo voéatur, capitulatione, principi manus ligari,
ut ſine conſenſu civium fœdus pangere, bellum indicere,
militem legere, tributum exigere, leges ferre & refige-
re, ex regno recedere, ſedem in aliam urbem transferre,
noxios punire, proventus publicos in privatos uſus ſuos
impendere, dignitates pro lubitu dare & adimere, ne-
queat, juſtum & æquum eſt. Ac nemo adhuc, quod
norim, exſtitit, qui vel veterum Germanorum, vel hodie
Venetorum, ducibus ſuis arétiſſimos fines ponentium, pro-
videntiam damnarit. Omnia hæc in conjugibus eadem
ſunt. Non male, ſed prudenter agit mulier, quæ viro,
cujus mores nondum perſpexit, nuptura, vel jam nupta,
ac juſtas diffidentiæ cauſas animadvertens, ſtipulatur, ut
maritus ſibi domeſticæ rei curam & bonorum adminiſtra-
tionem relinquat, ut ſecum habitet, ut ſibi educationem
liberorum permittat, ut vitæ genus præſens non deſerat,
ut ſe comiter tractet. In ceteris omnibus autem, quæ
non excepit, vel excipere ſecundum matrimonii naturam
non potuit, quale eſt debitum conjugale, obſequium in
Tom. X. CcCCC VIta

754 MEDITAT. AD PANDECT.

vita familiari, reliqua, marito obſequatur, oportet. At-

que ſic Cti Vitebergenſes menſe Septembri anni 1733. re-
ſponderunt: Hat Johann Chriſtian de Salos, nach Abſter⸗
ben ſeiner Mutter, von ihrem in Breßlau verlaſſenem Bier⸗
Hofe und den darin befindlichen Mobilien Beſitz nehmen laſſen;

worauf ſein Stief⸗Vater, der von Enghien, unter dem
Vorwande, ob ſey er heres mobiliaris, wider alle eigenmaͤch⸗

tige ſowol als gerichtliche Entſiegelung und Wegſchaffung oder
Verwahrung und Sequeſtration proteſtiret, da denn anfaͤng⸗
lich zu wiſſen verlanget wird, ob der von Salos bey dem Beſitze
der von ſeiner Mutter verlaſſenen und in dem Breßlauiſchen
Bier⸗Hofe befindlichen Mobilien, Koſtbarkeiten, Geldern und
Obligationen zu ſchuͤtzen ſey; Ob nun wohl der von Enghien,
deſſen Guͤther in Anhalt gelegen, die Saͤchſiſche und allgemeine
Rechte, vermoͤge deren eine Ehefrau das Domicilium ihres
Maͤnnes bekommt, und bey ihrem Abſterben ihre mobiliar-
Erbſchaft nach den Juribus domicilii reguliren, mithin dem

Ehemanne laſſen muß, vor ſich anfuͤhret; Allbieweil aber das,

