Me⸗
el.

Sp. DCLXIV. DE EQUIT. SAX. IURIB. 659

ſe quædam ex iis, quæ vulgo adeliche Chargen adpellantur,
& in quibus conſtituti nobilibus etiam in ſpecie ſic dictis
bona horum pace præferuntur. Huc refero principum con-
ſiliarios & præfectos militum majores. At hæ dignitates, ta-
metſi magnum perſonis ſplendorem conciliant, generis ta-
men nobilitatem hujusque privilegia ſingularia non trans-
ferunt. Multæ me, ut ſie ſtatuam, rationes permovent: (1)
Ipſa nobilitatis indoles, quæ ſanguini, ut dixi, & generi in-
hæret, atque plerumque a majoribus derivatur, interdum
etiam a ſummo principe, ſed tanquam beneficium ſingulare,
nunquam tacite, ſed per expreſſam ſemper voluntatem, tri-
buitur. Indignum enim eſſet, nobilitatem, quæ maximum
bene meritorum præmium eſt, pro accefſione aliarum digni
tatum habere. (2) Hi ipſi, qui munera illa ſplendidiora con-
ferunt, facultatem nobilitandi non ſemper habent, adeoque
cum iſtis officiis nobilitatem tribuere nequeunt. Quis ergo
dicat, conſiliarios omnium Statuum Imperii & præfectos mi-
litum, qui interdum non ab ipſo principe, ſed a ſummo bel-
li duce, cui princeps ſæpius hanc facultatem tribuit, crean-
tur, nobiles effici. (3) Conſuetudo plerarumque gentium. Sic
apud Romanos ſumma erat conſulum dignitas, ad quam ta-
men non patricii ſemper, ſed & plebeji evehebantur. Sed
neque hi, neque poſteri ipſorum patricii fiebant, ſed de ple-
be manebant, ad diſtinctionem tamen ceterorum novi ho-
mines dicebantur. Livius XXII, 34. De Gallis & Venetis in
præſens non dicam. Sed de Germanis & in ſpecie Saxoni-
bus noſtris res certa eſt. Tantum abeſt, ut apud illos
olim nobilitas per munera & dignitates fuerit acquiſita, ut
potius ad has nemini aditus, niſi nob libus, pateret. Quod
infra §. 19. uberius explicabitur. Igitur Saxones antiquiſ-
ſimi unam tantum ſpeciem nobilium, videlicet nativitate
Oο0οοw“4M tali-

660 MEDITAT. AD PANDECT.

talium, habebant, nobilitatem vero ex dignitatibus & mune-
ribus acquiſitam ignorabant. Hinc iſtæ phraſes in jure feu-
dali Sax. c. 2. alle, die nicht vom Adel gebohren, & c. 23. zum
Adel nicht gebohren ꝛc. occurrunt. (4) Uſus hodiernus. Nam
nobiles noſtri eos quidem, qui hujusmodi dignitatibus or-
nati ſunt, ſibi præferri & quibusdam etiam privilegiis ſuis
Perfrui patiuntur, at eorum liberos inter ſe non recipiunt,

ied civico ordini adicribunt. Vide quoc ue & Georgii II.

Ordinationem politicam de anno 1661. tit. 8. H. 2, ubi iibi
contradiſtinguntur einer von Adel & ein vornehmer Mann, ſo
buͤrg erlichen Standes iſt; nec non rit. 22. §. 8, ubi diſtinguun-
tur die von Adel, und Krieges⸗Officierer.
VI.
Doctores.
X iüs, quæ diximus, apparet facile, quid de Doctoribus
ſentiamus, qui non ſolum vulgo nobiliſſimi, prænobi-
liſſimi, Edle, Wohl⸗Edle, Hoch⸗Edle appellantur, ſed &
hunc titulum ſibi in L, 7. C. de Poſtul. tribui gloriantur.
Negamus enim, eos vere nobiles eſſe, & privilegiis nobi-
litatis gaudere; titulum tamen nobilis & nobiliſſimi, quem
uſuceperunt, non denegamus. Rem optime ita explicant
Limnæus de I. P. L. 8. c. 8. n. 104. & Carpz. Lib. 6. Keſp.
18: Ein Doctor iſt edel, hoc eſt, clarus, celebris, aber doch
kein Edelmann. Videamus autem, quomodo primum acqui-
ſiverint hunc titulum. Romani videlicet non equites ſal-
tem, ſed promiſcue omnes, qui ſive bonis ſive malis factis
nomen ſuum celebre reddiderant, nobiles appellabant. Nam
& Cicero nobiliſſimum philoſophum pro clariſſimo dicit, &
idem Iſocratem nobilem rhetorem, orationem quandam

ſuam nobilem, taurum Phalaridis nobilem, facinus nobile,
homi-

hom
niam
lgirn
tiores
eqit
ordir
ccid
Iis t
etiat
cont
.
initio
Ki
nbie
ed Pe
ſaſo⸗
pruc
tribu
lum
runt
cile
Qun

—
mun.

re lal.

. N
brs lk⸗

is

cpunn
Wil
bi ſ
Un,
Uuur⸗

dh

ch
Uin
dbi
oni⸗

»

SP. DCLXIV. DE EQUIT. SAX. URIB. 661

hominem vitiis nobilem appellat. Et Livius I. 39. c. 9. Fece-
niam, ex infima plebe mulierculam, nobile ſcortum vocat.
Igitur neque dubitabant Romani, hoc titulo advocatos cla-

riores inſignire, vid. L. 7. C. de Poſtul. Qui tamen eo ipſo

equites non fiebant, niſi ex ſingulari principis gratia in iſtum

ordinem adſciſcerentur. Id quod Maſſurio Sabino [Cto

accidit, L. 2. . 47. de O. J. Quum vero ſucceſſu tempo-
ris titulis nobilis majori in pretio haberi atque principibus
etiam tribui cepiſſet, Doctores eum ſibi quoque deberi
contendebant, idque ex variis legibus, e. g. ex L. 2. 5§.
ult. L. 4. de Excuſat. &. exſculpebant. Facile hoc iis ab
initio conceſſum fuit, ubi & rarior erat Doctorum dignitas,
& ipſi adeo equites ſummique principum conſiliarii illam
ambiebant. Vide Laus pro German. p. m. 24. Et quamvis
ea poſtea magis magisque evileſceret, maxime, poſtquam
Jaſon primus gradus iſtos, uti vocantur, & ſummos in juris-
prudentia honores, antea gratuitos & ſaltem optime meritis
tributos, pecunia vendere inciperet, Doctores tamen titu-
lum nobilis, in cujus poſſeſſione erant, hucusque retinue-
runt, conniventibus etiam equitibus, qui nomen iſtud fa-
cile cum aliis communicabant, contenti, rem ipſam & effe-

Kum penes ſe ſolos eſſe.

VII.
Sola patris nobilitas in liberis ſußicit.

Qvum nobilitas non minus apud Saxones, quam apud
alias gentes, a parentibus in liberos derivetur, quæritur,
an hi, qui ex patre nobili, matre autem ignobili naſcun-
tur, vere nobiles efficiantur, omnibusque nobilium juri-
bus fruantur. Id quod regulariter affirmamus. Quum enim
OOOO 32 ipſa

„

662 MEDITAT. AD PANDECT.

ipſa uxor ignobilis per matrimonium cum equite contra-
GKum nobilitetur, Spec. Sax. lib. 1. art. 45. & lib. 3. art. 45,
nobilitas hæc utique ad liberos etizm extendenda eſt. Cpec.
Sax. L. 3. art. 12, das ehelich und freygebohren Kind behaͤlt ſei⸗

nes Vaters Heerſchild, und nimmt auch ſein Erbe und der Mut⸗

ter alſo wohl, ob es ihr ebengebuͤrtig iſt, oder baß gebohren, h.
e. ſive ſit æqualis conditionis & nobilitatis cum matre, ſive
etiam melioris, Lehn⸗R. c. 21. der Sohn. behaͤlt des Vaters
Schild und Adel nach ſeinem Tode zu Lehn⸗Recht, ſo fern er
ehelich gebohren iſt. Et in eodem Lehn⸗ R. c. 2. non requiri-

tur, ut nobilitarem ſuam probaturus eam ab utroque paren-

te arceſſat, ſed ſufficit patris & avi paterni nobilitatem de-
monſtrare: von Ritters⸗Art von Vater und von Elter⸗Vater.
Neque obſtat, quod ſubinde e. g. in Lehn⸗Recht c. 20. & ua-
lis generatio in filio requiratur, daß er dem Vater ebenbuͤrtig
ſey. Ad æqualitatem enim hanc inducendam non eſt neceſ-
ſe, ut mater ex equeſtri gente nata ſit, ſed ſufficit, dummo.
do ) illa libera ſit, non ex ſervili genere Laſſorum vel ope-
rariorum, der Tagewerken, (2) honeſta, non infamis, unbeſchol
ten Spec Sax. L. 1. art. 51. (3) verum cum patre contraxerit
matrimonium, non concubinatum. Vide Spec. Sax. L. 3. art.

72 ibi: das ehelich und freygebohrne Kind ꝛc. Quamobrem re

te Weſemb. Conſil. 101¹. in caſu, quo pater nobilis filium ex
ignobili femina ſuſceptum per ſubſequens matrimonium le-
gitimaverat, hunc omnium jurium nobilibus in Saxonia tri-
butorum & in ſpecie ſucceſſionis feudalis capacem eſſe, re-
ſpondit. Qux quum ira ſint, exiſtimo, legem illam Saxoni-
cam, qua Adam. Brem. cap. 5§. ſancitum fuiſſe memorat, ut
uulla pars. in copulandis conjugiis propriæ ſortis terminos trans-

ferret, ſed nobilis nohilem duceret uxorem, & liber liberam, &S

libertus conjungeretur libertæ, & ſervus ancillæ, ſi vero quiipiam
borum

porum
Nel iil
brloſi
unplin

conn.

Atea

. g

hilt

e M
Pen,n
re ire

De
N ſen e

reguit
e üter
lem (e

Equ
dert
neeet
Gummo.
dlope.
biſel

trapeit

L,e
renr.

Hiumer
um l.
lia tri⸗

le, r.

SAxoh
rat, 1
N tr.
rN*
Muipim
oſn

SP. DCLXIV. DE EQUIT. SAX. IURIB. 663

borum ſibi non congruentem & genere præſtantiorem duxiſſet,
vel liber ancillam, cum vitæ ſuæ damno componeret; aut fa-
buloſam eſſe, aut jam tempore compoſiti Speculi Sax. non
amplius obſervatam fuiſſe.

VIII.

Interdum & matris nobilitas requiritur.

llud tamen non negamus, quod & Carpz. Jurispr. Eccl.
Lib. 2. def. 11. u. 10. aſſerit, nobilitatem, quæ ab utroque
parente deducitur, longe eſſe ſplendidiorem ea, quæ a ſolo
patre derivatur. Nec diffitemur, reliquos olim Germanos
contrarium obſervaſſe. Certe Svevi, qui quondam dimi-
diam Germaniæ partem obtinuerunt, in jure ſuo provinciali
c. 101. §. 2. regulam ſtatuunt: die Kind gehoͤrent zu der ergern
Hant. Id'quod copioſius deinde in c. 105. explicatur. De iisdem
Svevis Petrus de Andlo Lib. 2. de Imper. Rom c. 12. loquitur:
Eſt, inquiens, Alamannis inveteratus uſus & longe retro ob-
ſervata conſuetudo, non magna, quantum conjicere poſſum, ra-
tione ſuffulta, ut Baro, copulando ſibi militaris & inferioris
generis conjugem, prolem ſuam inde creatam degeneret, atque
debaronizet, filiique de cetero Barones minime vocitentur. Sci-
mus quoque, adhuc hodie provincias ſupereſſe, in quibus
materna nobilitas æque, ac paterna, neceſſaria eſt. Ita Jus
equeſtre Sileſiæ: Es ſoll und muß ein Edelmann vierſchildig ſeyn,
und beweiſen, daß er von vaͤterlichen und muͤtterlichen adelichen
Ahnen gebohren ſey. Neque ignoramus, eſſe quoque in ipſa
Saxonia noſtra quædam jura & privilegia, quæ nobiles ex
antiquis familiis & ex utroque parente nobili nati ſibi ſolis
arrogant, & a quibus novos equites & ab uno ſaltem latere

tales arcent. Sic in duellis apud priſcos Saxones uſitatis no-
bilis

664 MEDTTAT. AD PANDECT.

bilis cum nemine pugnare cogebatur, niſi hic, nobilem ſe

& a patre & matre eſſe, oſtenderet, Spec. Sax. Lib. 1. art. 51 &
63. Idem hodie in Canonicatibus, ut vocant majoribus, in lu-
dis equeſtribus, in comitüs requirunt. Qua de re infra plura

dicemus.
IX.

Jura ſingularia equitum apud Saxones,
I. Capacitas feudorum.
am ad jura ſingularia equitum Saxonicorum progredimur,
J inter quæ primum eſt capacitas feudorum. Jure enim
antiquo Saxonico feudali c. 2. conſtitutum eſt, ut nemo, ni-

fi ex equeſtri ordine ſit, ad feudum admittatur, &, ſi igno-

bilis ex ſingulari principis gratia de feudo inveſtiatur, is
tamen hoc ad dies vitæ ſaltem retineat, neque ad filios ſuos
transmittat. Qua in re Saxones rigidiores longe ſunt ceteris
Germanis, qui, uti ex jure feud. Alamann. c. I. patet, igno-

biles quidem a feudis excluſerunt, domino tamen facultatem

conceſſerunt eosdem inveſtiendi, atque, ut hoc caſu inveſti-
tus pro nobili ultimi ordinis haberetur, & feudum etiam in
liberos ſuos transmitteret, voluerunt. Tametſi autem pri-
ſcum iſtud jus Saxonicum, quod ignobiles a feudis prohi-
bet, uſu hodie non ſervetur, tentarunt, tamen ſæpius equi-
tes Saxonici in comitiis provincialibus jus iſtud reducere,
petieruntque, ut feuda ignobilibus jam collata iis quidem
relinquerentur, ulterior tamen feudorum in illos alienatio
lege publica interdiceretur. Quod adhuc efficere non po-
tuerunt. Feliciores hac parte fuerunt equites Marchionatus
Luſatiæ ſuperioris, qui, poſtquam pactum de non alienandis
feudis nobilibus in plebejos anno 1619. iniiſſent, ejus con-
firmationem, poſtquam illud ab omnibus & ſingulis denuo
anno 1654. Probatum eſſet, ab El. Saxoniæ Jo. Georgio II.
anno

vin

blent

AItſi
us inl.

tran

Pren

u, enin

nemno d.

Hſign⸗

iatur, 4

los ſuo
id Eeeri
tet ind⸗

Allaen

Uimekt.
etiamin
len ⸗

Nti.

ins eldi⸗
ecueee

gliden
lienatio

lon po.
nionatus
lienanci

jus con
6s Ceno
poll
A

SP. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. IVRIB. é6;5

anno 1666 impetrarunt. Verba hæc ſunt: Die Land⸗Lehn⸗
und Erb⸗Guͤter in Verkaufung und Verſetzung derſelben alle
Wege den naͤheſten Mitbelehnten aus andern Geſchlechtern und

Wapens⸗Genoſſen, oder, da derſelben nicht verhanden, oder

ſich des Vorkaufes begeben, andern ehrlichen Leuten Herrn⸗
Standes oder von Adel auf ordentliche vorhergehende Anneh⸗
mung ins Land angetragen, und kein Land⸗Saß, bey Verluſt
des halben Theils der Kauf⸗Summa, jemanden anders, als
einem vierſchildigen Herren⸗Standes, oder von Adel uralten
Geſchlechts und Herkommens, zu uͤberlaſſen, zu verſetzen, oder
quocunque titulo auf ihn zu transferixren befugt ſeyn ſolle.

X.
II. FSucceſſio bereditaria.

lterum jus ſingulare conſiſtit in ſucceſſione hereditaria,
A quæ apud nobiles duo habet anomala. Namque (1)
plebeji nobilibus licet conſanguineis ſuis non ſuccedunt,
ne quidem in linea recta. Spec. Sax. Lib. 1. art. 7: Wer
dem andern nicht ebenbuͤrtig iſt, mag ſein Erbe nicht nehmen.
Et Lib. 3. art. 73: Nimpt ein Schoͤpfenbar frey Weib (Ita
enim in antiquis codicibus legitur, vide Gloſam Germ.
lit. a. non Mann, uti apud Zobelium, cujus lectio, ſi reci-

piatur, præcedenti articulo aperte contradicit) einen Bauer⸗

Guͤlten oder Landſaſſen, gewinnet ſie Kinder bey ihm, die ſeyn
ihr nicht ebenbuͤrtig weder an Buß noch an Wergeld. Denn
ſie haben ihres Vaters Recht und nicht der Mutter. Darum
nehmen ſie auch ihr Erb nicht, noch niemands, der ihr Freund
von Mutterhalben iſt. Contra nobiles plebejorum ſibi co-
gnatorum hereditatem capiunt. Spec. Sax. lib. 2. art. 72.
Das ehelich und freygebohren Kind behaͤlt ſeines Vaters Heer⸗
ſchild, und nimpt auch ſein Erbe, und der Mutter alſo wol,
Jom. AX. PppPP ob

666 MEDITAT. AD PANDECT.

ob es ihr ebenbuͤrtig iſt, oder baß (hoc eſt beſſer) gebohren.
Deinde (2) ſoli nobiles, non cives & ruſtici, res expedi-
terias, Heergewette, relinquunt, Spec. Sax. Lib. 4. art. 27,

—, 0

welcher Mann von Ritters⸗Art nit iſt, und des Herrſchildes

nit hat, der leſt nach ſich allein Erb zunemen, wan er geſtirbt,

und kein Hergeweth. Quamvis autem Carpz. P. F. C. 3. dgf.
24. in plerisque Saxoniæ locis ignobiles etiam ad ſucceſ-
ſionem rerum expeditoriarum jadmitti, dicat, hoc tamen
de iis ſaltem locis, in quibus id ſtatuto vel conſuetudine
ſpeciali receptum eſt, intelligimus. Quæ vero hanc mu-
tationem factam docere nequeunt, jure Saxonico commu-
ni utuntur.

XI.
III. Portio ſtatutaria viduarum nobilium. Hæ eleéctionem
babent, an velint illata repetere,

ertio jure fingulari viduæ nobiles in capienda portione
ſtatutaria utuntur. Quum vere jura nobilium nun-
quam longius, quam in hoc capite, a juribus plebe jorum
recedant, operæ pretium eſt, accuratius id conſiderare.
Viduam nobilem appellamus, cujus maritus fuit nobilis,
licet ipſa ex ignobili familia ſit oriunda. Hæc enim digni-
tatem nobilitatemque mariti, quam ſemel adepta eſt, poſt
hujus etiam mortem retinet. Et in hoc receſſimus a pri-
ſco jure Saxonico, quod feminas blebejas equitibus nuptas,
dum mariti vivunt, horum dignitate frui permittit, ſed
poſt eorum mortem hanc illis iterum adimit. Spec. Sax.
Lib. 3. art. 45½. Mulieres autem ex nobili proſapia ortæ,
ſed, quæ maritis ignobilibus prædia licet nobilia poſſiden-
tibus nupſerunt, privilegiis viduarum nobilium non gau-
dent.

dem
hæc
ſecun
nario
celen

priu⸗
Para
ext
Prer
viyn

nul.
ee
gue⸗
lada

—

Vemm
ſode
Gnd
Ebte
kenme
9t/
n s
Uri
nt,

.
Cebote.
pedi⸗
41.

eſcide.

geſi.
3
d ſor⸗.
woe umen
ſuencr
hane m.
cou

Adcte

lgottore
n N..
ebeſommm
Weerare
nobi
in Et⸗
el, H
64 pki.
nupts
trit, ſe
Der N

ir oltt/

Pollie⸗ .

Non gig.
Cilt.

SP. DCLXIV. DE EQVIT. SANX. IVRIB. 667

dent. vide Molleri Semeſtria Lib. z. c. 8. Conſiſtunt vero
hæc privilegia in eo, ut electionem habeant viduæ nobiles
ſecundum C. El. 37. P. 2 five illata ſua repetere, ſive ordi-
nario atque plebejis etiam mulieribus competente jure ſuc-
cedere, ſive denique beneficio ſuo ſingulari uti velint. Si
prius eligant, tunc non ſolum omnia bona ſua dotalia &
paraphernalia, ſed & dimidiam donorum nuptialium adhuc
extantium partem ſecundum C. El. 22. P. 3. & Dec. El. 51,
præterea integram geradam, & denique illa omnia, quæ
vivus maritus iis donavit, accipiunt.

XII.
an jzure plebejarum ſucc edere,

li alterum, ſucceſſionem videlicet in portione ſtatutaria
ſecundum jura mulierum plebejarum, eligant, tunc, ſi
nulla ſint peculiaria iſtius loci, ubi vivunt, ſtatuta, obſerva-
ri debet C. El. 20. P. 3. Conferenda ſunt videlicet omnia,
quæcunque vidua habet, dos, parapherna, receptitia, ge-
rada, legata in mariti teſtamento relicta, donata, bona
propria etiam alibi ſita. Ita ICti Vitebergenſes menſe No-
vembri 1680. an Chriſtoph Friedrich Peutſchmannen zu Oſter⸗
roda: Wenn nun gleich die Wolffersdorfiſche Wittib fuͤr ſich
anfuͤhren moͤchte, daß ſie die von ihren Eltern in Ungarn er⸗

erbte Guͤter bey ihres Ehemannes Lebzeiten nicht in Beſitz be⸗

kommen, vielweniger demſelben ſolche zugewendet, auch ſelbi⸗
ge, weil ſie in dieſen Landen nicht gelegen, zur Collation kei⸗
n sweges gezogen werden koͤnten, ferner ihr Ehemann, Johann
Ulrich von Wolfersdorf, in ſeinem Teſtameme klaͤrlich verord⸗
net, daß die Wittib ſich mit denen 6 Kindern in das Silber⸗
Werk zugleich theilen, auch das Geſchmeide, ſo ſie zu ihm ge⸗
PpPpPp zZ bracht,

₰

668 MEDITAT. AD PANDECT.
bracht, fuͤr ſich allein behalten ſolte, dahero ſie ſolches als ein

Legatum, etlicher Rechts⸗Lehrer Meinung nach, nebenſt der

portione ſtatutaria abſonderlich zu fodern wohl befugt. Den⸗
noch aber und dieweil in denen Chur⸗Saͤchſiſchen Rechten
klaͤrlich verordnet, daß, wenn elne Wittib nach ihres Ehemannes
Abſterben die portionem ſtatutariam kieſen will, ſie alle ihre
eingebrachte, anererbte und andere Guͤter zuſamt der Gerade in
die gemeine Theilung zu bringen ſchuldig, und unter ſolcher ge⸗
meinen Verordnung auch die auſſerhalb Landes und unter einer

andern Bothmaͤßigkeit gelegene Guͤter billig zu verſtehen, ſolche

Erweiterung auch der Wittwen, als in deren Willkuͤhr es ge⸗
ſtellet wird, ob ſie zu ihrem eingebrachten Guthe, oder dieſer ihr
verordneten portione ſtatutaria greifen wolle, nicht nachtheilig
iſt, denn nach dem gemeinen Schluſſe der Rechts⸗Lehrer eine
Wittib nach ihres Ehemannes Abſterben die portionem ſtatuta-

riam nebenſt dem ihr beſchehenen Vermaͤchtniß, es waͤre denn,

daß der Ehemann ſolches in ſeinem letzten Willen, ſo aber allhier
nicht geſchehen, ausdruͤcklich verordnet, zu fodern nicht berechti⸗
get, vielmehr dafuͤr zu halten, daß in dergleichen Fall der Ehe⸗
mann, ſo wegen der ſtatutariſchen portion der Ehefrauen Schul⸗
dener iſt, darauf mit dem Legato compenſiren wollen; So
erſcheinet dannenhero ſo viel, daß die Wolfersborfiſche Wittib

alle ihre eingebrachte, auch in Ungarn noch bey ihres Eheman⸗

nes Leben ererbte Guͤter, ſamt der Gerade, ingleichen denenjeni⸗
gen Stuͤcken, ſo der Ehemann in ſeiner Diſpoſition derſelben

beſchieden, in die gemeine Theilung zu bringen ſchuldig. Qua

collatione facta, ſiquidem unus pluresve liberi adſint, quar-

tam, ſi nulli liberi extant, tertiam omnium bonorum par-
tem vidua capit. Dico: omnium bonorum. Nam & libe-
ri prælegata ſua conferre debent, ut eodem tempore re-
ſponſum fuit.
XIII.

nen
et
ale
hoe

vel
ſoon

—
6 ld i
ebenftn

Rcher

enatng

le⸗
Gerchef
ſolhe g⸗

Untet

n, ſ
rdieſrt
vchtheig
crer ein

A Nara.
are NNn

ber o
t heeche⸗
1de
nSh
ln; G

WNe

Ehornn
ihini
detſelben
C
lt, guer
rum .
n lb.
npor .

U

. N

sSP. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. IVRIB.

. XIII.
quo caſu feuda interdum ad augendam portionem com-
putantur,
At quid de bonis feudalibus dicendum eſt? num & illa
in computationem ad augendam viduæ nobilis portio-
nem ſtatutariam veniunt? Non puto regulariter. Tam-
etſi enim C. El. 20. P. 3. viduas portionem ſtatutariam aus
allen ihres verſtorbenen Mannes übtigen Guͤtern capere jubeat,
hoc tamen ad feuda extendi nequit, quippe quæ proprie
in mariti hereditate non funt, ſed jure ſingulari ad filios
vel ſimultanee inveſtitos devolvuntur, & quorum ſucceſ-
ſionis ipſa vidua capax non eſt. Excipienda autem viden-
tur (1) feuda mere hereditaria, ex quibus, quum ratio al-
lata ceſſet, vidua recte portionem ſtatutariam petit, (2)
feuda maſculina quidem, ſed noviter a marito ex bonis ſuis
allodialibus acquiſita. Hoc enim caſu, ne fraus fiat legi,
quæ portionem ſtatutariam conjugum quocunque modo
minui vetat, C. El. 7. P. 3, feudum utique in æſtimationem
veniet. Interim portio ſtatutaria viduæ non ex ipſa feudi
ſubſtantia debetur, nee æſtimatio feudi fieri debet ſecun-

dum ſtatum, in quo fuit tempore mortis mariti. Sed il-
lius ſaltem ratio habenda eſt, quod ex allodio defunctus

impendit in feudum; atque ex illo & reliquo allodio in
unam ſummam redacto, quantum portionis ſtatutariæ no-
mine præſtandum, æſtimari debet; quæ deinde vel tota,
vel ratione ſupplementi non ex ſubſtantia feudi, ſed in nu-
merata pecunia præſtabitur. Ita quidem ICti Viteb. eo-
dem menſe Novembri 1680. reſponderunt: Dieweil der
von Wolfersdorf das Lehn⸗Guth Polzen in wehrenden Ehe⸗
ſtande erkaufet, und dergeſtalt ſein Allodial-Vermoͤgen dadurch
PPpPP 3. ver⸗

670 MEDITAT. AD PANDECT.

verringert, ein Ehemann aber zum Nachtheil der ſtatutariſchen
Portion dergleichen zu thun nicht berechtiget; So mag zwar das
von neuen erkaufte Lehn⸗ und Ritter⸗Guth Poltzen zur Wolfers⸗
dorfiſchen Erbſchaft nicht gerechnet werden, es iſt aber doch der
Werth deſſelben in Anſehung ſolcher der Wittwen gehoͤrigen Por-
tion billig mit zu beobachten, und dieſe ihr zugleich von ſolchem
Ritter⸗Guthe dergeſtalt mit abzuſtatten.

XIV.
an vero beneficio viduarum nobilium uti.
Rſiat tertia via, ſolis nobilibus viduis propria. Acci-
piunt autem tunc præter bona ſua paraphernalia & re-
ceptitia (1) geradam, de qua infra, (2) dotalitium, quod

dupliciter ſolet conſtitui. Vel enim viduæ integrum ali-

quod prædium ad dies vitæ conceditur, quod adminiſtret,
& ex quo fructus omnes percipiat, quod dotalitii genus
Saxonibus priſeis maxime in uſu erat, Spec. Sax. L. I. art.
21, & hodie quoque ſubinde adhibetur. Vel legitimi ma-
riti heredes atque feudi ſucceſſores ipſa quidem prædia re-
tinent fructusque percipiunt, ſed ex his quadruplicatas do-
tis uſuras, e. g. pro mille ducenta annua, viduæ præſtant.

(3) Comeftibilia, den Mußtheil, ſive dimidiam partem

omnium eſculentorum potulentorumque, quæ, elapfis
poſt mortem mariti 30. diebus, ſuperſunt. Spec. Sax. L. 1.
art. 22. Nach dieſem muß die Frau mit den Erben mußtheilen
alle Hoffſpeiſe, die nach dem dreyßigſten uͤberbleibt, in jegli⸗
chen Hoffe ihres Mannes, oder wo er ſie hatt in ſeinen Ge⸗
wehren Quæ generalis conſtitutio reſtringitur quidem in
Weicbbild art. z24. primum ad ea, quæ ad uſum unius an-
ni fuerunt comparata, das ihr Mann zu einem Jahr zur Spei⸗

warſhdn
wogr ee⸗

Woſes

doch de

igenbar.

ſolcen.

. Aeci

ia e.
1, gnet

rm dl.
nikret,
genu
l,

ni m.

(ia te.

is do⸗

Lltant.

üen

Alpls
1. I.
hellen
ſegl⸗
G,*

emn d

Us n.

N

4

SP. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. IVRIB. „

ſe gezeuget, deinde ad illa, quæ in ipſius dotalitio ſaltem re-
periuntur. Sed utraque limitatio in foro non attenditur-
Controverſias autem circa hanc doctrinam ortas deciſas
reperies in C. El. 34, 355, 26,; P. 3, catalogum rerum hue per-
tinentium in Volckmanno emendato P. 3. p. 89, ubi tamen
id ſuppleri & obſervari debet, non illud ſaltem frumen-
tum, quod vivus maritus venale habuir, nondum autem
vendidit, ſed & frumentum jam venditum, adhuc vero
emtori non traditum, inter comeſtibilia referri. Ita ICti
Vitebergenſes menſe Novembri anni 1693. reſponderunt,
moti potiſſimum L. 67. pr. de V. §. ibi: alienatum non pro-
prie dicitur, quod adbuc in dominio venditoris manet, ven-
ditum tamen recte dicetur, & L. I5. C. de K. E. (4) Mor-
gengabam; quæ duplex eſt. Alia expreſſa mariti volunta-
te in pactis plerumque dotalibus conſtituitur. Vide exem-
plum apud Bergerun in Suppl. ad Diſc. For. P. 1. p. 571. Hæ
vero donatio mariti in pecunia numerata & aliis quibus-
cunque rebus conſiſtere poteſt. Neque enim ſcrupuloſa
Spec. Sax. L. I. art. 20. diſpoſitio amplius attenditur. Alia
vero morgengaba ipſius legis beneficio viduæ nebili tribui-
tur, & complectitur omnis generis femellas pecudes, queæ
non in ſtabulis, ſed in agris & pratis paſcuntur, alles feld⸗
gaͤnge weibliche Vieh, quas enumerat Spec. Sax. L. I. alf. 24.
&w Volckmannus enucleatus P. 3. p. 88. Utramque hanc
morgengabam vidua nobilis petere poteſt.

XV.
Quinam ex tribus his modis optimus ſit, inveſtigatur.
uæſtionem hic movebimus, quemnam ex iſtis tribus
modis, qui omnes arbitrio & electioni viduæ nobilis

committuntur, eligere, conſultius ſit? Diſtinguendum put.

672 MEDITAT. AD PANDECT.

Si vidua ætate jam provectior, ſe non diu defuncto marito
ſuperſtitem futuram, ſperet, melius heredibus ſuis conſu-
let, ſi illata ſua repetat, ne dos, exſtincto per mortem ip-
ſius dotalitio, apud mariti heredes maneat. Alter modus,
ſucceſſio videlicet ſecundum jura plebejarum, pauperculis
ſaltem mulieribus, quæ nullam vel exiguam dotem intule-
runt, neque etiam alia bona habent, ſuadendus eſt. Quodſi
vero divites ſint & ætate florentes, diuque ſe dotalitio frui-
turas ſperent, tum beneficiis nobilium viduarum utantur,

atque dotalitium, geradam, comeſtibilia & morgengabam

etant.
Perant. XVI.
IV. Cerada,
Qa jus ſingulare nobilium eſt gerada, quæ apud
nobiles feminas longe plures complectitur ſpecies,
quam apud mulieres plebejas. Gerada enim nobilium
præter ceteras res, quæ vulgo geradæ annumerantur, con-
tinet etiam (1) rhedam, qua mulier vehi ſolita fuit, eam-
que optimam, RKicht. de Succ. ab int. ſect. I. m. I. p. 153. Hanc

ſibi plebejæ mulieres vindicare nequeunt. Carpz. P. 2. C. 14.

def. 33. (2) anſeres Goldbeck. de qure geradæ c. 2. . 22 23.

(3) anates. Id quod tamen de anſeribus & anatibus fe-

minini generis, non etiam maſculini, denen Enterichen
und Gaͤnſerichen, intelligendum eſſe, Cti Vitebergenſes
verſus Wiederau menſe Junio a. 1704. reſponderunt. Ra-
tio decidendi exinde petita fuit, quod jus geradicum ſit
exorbitans, adeoque verba, Gaͤnſe, Endten, quæ in Spec.
Sax. L. I. art. 24, & eichbild. art. 23. reperiuntur, ſtricte
ſecundum verborum proprietatem capienda ſint. (4)
Oves, & illas etiam feminini ſaltem generis, non arietes,
nec vervices, die Haͤmmel. Ita [Cti Vitebergenſes men-
ſe

—
ſe ſan
V. leui

Mwenta

uhe ul
und als
Gtheim
heeies
Prædia
Vitede
derun
habt,
Pelſa
deh B
Lochte
un1

Cerae

0
nobi
lelte
diliun
br
gis
majt
bus
Tis
quæ

—
O minI
cont
rteni
mo
Nerii
min.
(
lioin.
num
engebn

wrl
ſbecien
bilun
n n.
tyemm.
1 Hin
16H
SS
bit .
firchn
gelle,
R.
un i.
n
Krit
Aeteh

8 ber⸗

SP. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. JIVRIB. 673
ſe Januario 1709. verſus Göͤrlitz reſponderuur: Daß der von
V. (cui femina nobilis prædium ſuum mit dem Wirthſchafts⸗
Inventario legaverat) ſich derer auf dem Gathe G'befindlichen
Kuͤhe und Schaafe, auſſer denen, ſo weiblichen Geſchlechts ſeynd,

urnd als unſtreitige Gerade⸗Stuͤcken der hinterlaſſenen Schweſter

anheim fallen, anzumaſſen wohl befugt Has igitur quatuor
ſpecies ſolæ feminæ nobiles, non etiam plebejæ, tametſi
prædia nobilia poſſideant, petere poſſunt. Ita iidem [Cti
Vitebergenſes menſe Januario 1676. verſus Glunig reſpon-
derunt: Wenn ihr gleich ein freyes Guth in Beſitz und Gebrauch
habt, dennoch aber und dieweil eur verſtorbenes Eheweib den
Adelſtand dadurch nicht erlanget, die Schaafe aber zur Gerade⸗
bey Buͤrgerſtands⸗Perſonen nicht gehoͤrig, ſo iſt auch eure Seief⸗

Tochter, daß ihr ſolche als Gerade ausgeantwortet werden moͤch,

ten, zu begehren nicht befugt.

XVII.
Gerada nobilium etiam inter Barones, Comites & Principes
obtinet.

Abiter hic obſervabimus, quod quidem ab initio jam
dictum oportebat, voce nobilium ſimpliciter poſita;
nobiles ſaltem inferioris ordinis, quos communiter die Edel⸗
leute appellamus, intelligi; a quibus diſtinctus eſt ordo no-

pilium ſuperior, der hohe Adel, qui Barones, Comites imo-

& Principes comprehendit, & amplioribus longe privile-
giis fruitur. Nihilominus tamen, argumento a minore ad
majus ducto, recte concludimus, eadem jura, quæ nobili-

bus inferioribus competunt, multo magis ad iſtos ſuperio-

ris ordinis accommodari. Ex quo fundamento, quum
quæſtio aliquando oriretur, an gerada etiam inter Prinei-
Zom. X. Q⸗ Bes

674 MEDITAT. AD PANDECT.

pes in foro Saxonico locum inveniret, affirmative ea deciſa
fuit a Ctis Vitebergenſibus menſe Decembri 1679. Integrum
reſponſum exhibet Berger in Suppl. ad Diſc. For. F. I. p. 590.

XVIII.
V. Proeëdria.

uintum jus ſingulare eſt proëdria, ſive jus præceden-
di ceteros civici ordinis homines. Ardua hic oritur
quæſtio, qualem in Saxonia perſonæ nobiles, nullis aliis di-
nitatibus ornatæ, locum in congreſſibus & ſolennitatibus
debeant obtinere. Legem quidem hac de re expreſſam
non habemus. At ex æquitate, conſuetudine & argumen-
to Conſtitutionum quarundam Saxoniesrum illud colligi-
mus, cedere debere illos principum confiliariis, nec non
majoribus militum magiſtratibus. At quid de præfeétis,
conſulibus civitatum, &, qui maxime nobilium æmuli ſunt,
Doctoribus ſtatuendum? Subſiſto. Quodſi tamen aperte,
quid ſentiam, dicendum eſt, exiſtimo, hos omnes nobili-
bus ſimpliciter etiam talibus poſtponendos eſſe. Qua in
opinione, præter argumenta ab aliis etiam adduéta, hoc
me potiſſimum con firmat, quod Elector Sagoniæ gο. Geor-
gius Il. in Ord. Polit. tit. 22. §. 8, 13, 15, 20, ubi veſtitum ſe-
cundum perſonarum conditionem, nach eines jeden Stand,
diſtinguit, Doëctoribus, Præfectis, Conſulibusque minus
ſplendidum lautumque ornatum, quam nobilibus conſilia-
riisque, qui in una claſſe collocantur, concedit. Quæ
vulgo objiciuntur, de nobilitate virtutis præferenda nobi-
litati ſanguinis, de Sigismundo Imperatore Georgium Fi-
ſcellum, Doctorem & equitem, relictis Doctoribus equi-
tum ordini ſe adjungentem, acriter reprehendente, (vide
22 Marqu.

—
Mar
Vie.
enim,
guinis
Gignit
ium
Arma
comn
cireu
GoN
tum
longo
Ceotg
Dolton

de⸗
Oi
IIs u
“
ulir⸗
viler
ur.
tenee
erant
Sem
Gebn
lechte
ntig

Drecnten.

N
4

hic giim
Sdid

Nnialx
Pn

unen

collie

Nec Nn

Nſel

nuliſin;
1wene,

obl⸗

Sinnd,
minus
nſli.
no.
um l
.

64

Mup⸗

Sp. DCLXIV. DE EQVTT. SAX. IVRIB. c„7

Marqu. Freberum ad Petri de Andlo l. 2. c. I 3. verb. utrum
Doctor militi) ex facili negotio exploduntur. Negamus
enim, virtutis nobilitatem anteponendam eſſe nobilitati ſan-
guinis, ſi de Prarogatita civili & externa, non de interna
dignitate „ſermo ſit; negamus titulum Doctoris neceſſa-
rium virtutis ſignum eſſe; negamus regulam illam, quod
arma legibus ſint poſtponenda, ad noſtras respublicas ac-
commodari Poſſe. Verba Sigismundi Imp. quæ vulgo
circumferuntur, jam ſeculo quinto decimo, nova & para-

doxa viſa ſunt, igitur in noſtro ſeculo, quo Docteres mul-

tum de priſtino ſplendere perdiderunt, atque adeo viris
longo uſu exercitatis per expreſſam legem in Ord. Polit. Jo.
Georgii II. e anno 1612. u. j. ibi: geuͤbte Practiei den jungen
Doctoribus fuͤrgezogen; ; poſtponuntur, locum non habebunt.
XIX.
PVI. Admiſſio ad dignitates, e. g. ad Seabinatum,
Sertum privilegium eſt aditus ad dignitates, quarum mul-
tæ ſaltem nobilibus, non etiam civici ordinis homini-
bus, patent. Inter quas olim fuit munus judicis & aſſeſſo-
ris judicii, ad quod nemo per Germaniam adſpirare pote-
rat, niſi nobilis eſſet. EL. Longob. L. 2. tit. 52. L. 24. De
judieibus, ut inquirantur, ſi nobiles conſtituti ſint. Quoſi
viles perſonæ & minus idoneæ ad boe conſtitutæ ſint, éjician-
zur. Quare quum apud Francos & Svevos judicia cen-
tenæ die Zen e dicerentur, nobiles, qui illorum ſoli capaces
erant, hinc Zentbare, vel Sentpere, vel Semperfreye, vel
Semperluͤte appellabantur. Jus Feud. Alam. c. 1. Pfaffen und
Geburen, und alle, die nuͤt Semperluͤte ſint, die ſullen alle Lehn⸗
rechtes darben. Quam derivationem vocis Semperfreye,
Lareiqguiratibus Germanicis maxime congruam, & ab illu-

Q 2 ſtri-

Ey MEDITAT. AD PANDECT.

ſtribus viris ſtabilitam, oppugnat Ockelius de præſeriptione im-
memoriali rerum domanialium p. 57, & vocem iſtam potius a
Latina ſemper deducit, ita tamen, ut allatæ a Coccejo de I. publ.

c. 15. §. 33. in contrarium rationes fortiores ipſius conjecturis

videantur. Apud Saxones autem, qui centenas iſtas igno-
rabant, & in harum locum Scabinatus, die Schoͤpfenſtuͤhle,
ſtabiliverant, nobiles, qui ad illos ſoli admittebantur, Schoͤ⸗
pfenbaarfreye adpellabantur. Vid. Spec. &a. L. I. art. 3. Sy-
nonima ergo ſunt von Ritters⸗Art und Schoͤpfenbaarfreye.
Quapropter quum in celeberrima iſta Comitum Bentheimen-
ſium controverſia, quæ ſuperiore ſeculo exorta eſt, Comi-
tiſſæ Gertrudi natæ a Zelſt, quam Comes Erneftus Vilelmus
uxorem duxerat, ſed anno 1678. iterum repudisverat, obji-
Ceretur, natam eam eſſe ex plebejis parentibus, allatum eſt
pro illa teſtimonium, quod nata fuerit von SGchoͤpfenbaar⸗
freyen Leuten. Quo teſtimonio quoque permotus Imperator
Leopoldus in diplomate, quo Gertrudi dignitatem Comitiſ-
ſæ anno 1666. tribuit, his verbis utitur: Je mehr von ſolcher
Kayſerlichen Hoheit die uhralte edle Geſchlechte, ihrem alten ade⸗

lichen fuͤrtreflichen Herkommen, Tugenden und Verdienen nach,

mit Ehren, Wuͤrden und Wohlthaten begabet werden, je herrli⸗
cher der Thron Kayſerl. Maj. glaͤnzet und ſcheinbarlicher gemacht
wird. Wann uns nun der Edel und des Reichs lieber getreuer
Ernſt Wilhelm, Graf zu Bentheim, Tecklenburg und Steinfurt
2ꝛc. Unterthaͤnigſt zu vernehmen gegeben, wie daß er ſich vor etli—
chen Jahren mit Hartgers von Zelſt, Richters zu Zellem, eheli⸗

chen Tochter, Gertraud von Zelſt, deren Vor⸗Eltern von mehr

als 200 Jahren zu Doͤtinheim fuͤrnehme Leute, Raͤthe und Buͤr⸗
germeiſter geweſen, und auch annoch allda unter den Vornehm⸗
