undenklichen Jahren her, behaupten, ferner die darwider vor⸗
geſchuͤtzte Reſtirutio in integrum nach Ablauf der Verjaͤh⸗
rung binnen 4 Jahren geſuchet werden ſollen, demnach jetzo
weiter nicht zulaͤßig iſt, dann die gleichfalls von Klaͤgern vor⸗
geſchuͤtzte Unwiſſenheit ſowohl nach gemeinen Kayſerlichen als

Chur⸗Saͤchß. Rechten wieder eine 30 bis 31 jaͤhrige Præſcri-

ption keine ſtatt findet, weiter der ſtreitige Ort nach der Ge⸗
genbeweiß⸗Zeugen Ausſage die Spauditzer und nicht die Kay⸗
ſaer Mark genennet wird; So iſt ꝛc.

XVI.

Poſtliminio in matrimoniis opus non eſt.

. ideri poteram ſupra in meditat. 4. poſtliminio etiam in

matrimoniis locum feciſſe. Loquutus ibi ſum cum
Leone pontifice „ qui in can. 1. cauſa 24. qu. I &o 2, quod
in mancipiis, agris, domibus ac poſſeſſionibus rite ſerve-

tur, magis in conjugiorum redintegratione faciendum eſſe
it. Pugnat tamen hoc aperte cum religionis chriſtianæ

principiis, ſecundum quæ matrimonii vinculum indiſſolu-
bile eſt, nec captivitate rumpitur, ſed integrum perſtat,
atque adeo poſtliminio opus non habet. Agnoviſſe hoc
am ante Leonem videtur Innocentius in can. 28cjusdem cau-

Ja:

—

Cter
Gen
nkel
ſhe

ite

c)
ern hn
en as
Dreer⸗.
NN

etim n
umn cuan
,glod
lerve⸗
m elle
iſtiane

diflor.

Pelltt,
iſle N

4

2

SP. DCLINX. DE POSTLIMINIO. cox

Jæ: Statuimus, inquiens, Ede Catholica fuffragante, illud eſ-
Je con ugium, quod primitus erat gratia divina fundatum, con-
ventumque ſeeundæ mulieris, priore ſuperſtite, nec divortioeje-
ta, ullo pacto paſſé ſe legitimum. Quin imo ipſi [Cti non

Chriſtiani, ex quibus pandectæ noſtræ collectæ funt, matri-

monia poſtliminio opus habere negant, fſed poſt reditum
conſenſu redintegrari, ac uxorem, quæ noluerit ad virum
redire, nulla cauſa probabili interveniente, pœnis teneri di-
cunt. Ita Paulus & Pomponius in L. 8. & 14. §. 1. de Cap-
tivis. Sed quum tamen vox: rvedintegratur; a Pomponio ad-
hibita, dubium facere potuiſſet, hoc quoque ſuſtulit uſtinia-
nus, & in Wovella 22. cap. 7. durante captivitate inſoluta ta-
men matrimonia manere conſtituit. Quæ quum ita fint, mi-
ror magis, Ludovici in Doctrina pandectarum lib. 49. tit. 1I5.
§. 2. claris verbis contradicere Juſtiniano hunc in modum:
ibſum matrimonium inter eaptivam ejusque uxorem diſſolvitur,
unde novo conſenſu poſtea opus eſt.

COROELEARI A.

1. Qui fundum ſuum poſtliminio recuperat, fructus ramen,
interim bona fide perceptos, repetere nequit. Vide il-
luſtre exemplum in reſponſo Vitebergenſi apud Ziegle-
rum de Juribus majeſtatis libr I. cap. 33. §. ult. cujus ge-
nuinam rationem expoſui in Specimine 99. de KRei vindi-
catione medit. 4 & ſ.⸗

2. Poſtliminium juris naturæ ac divini eſſe, ſupraæa in me-
dit. 3. dixi. Id tamen pactis contrariis murari poteſt,
quoniam cuilibet ea, quæ ſibi ex jure narurali & divi-
no debentur, remittere licet. Itadque ſi hoftis in legi-
bus pacis ſtipuletur, ne poſtliminium locum habeat,
ceſfabit poſtliminium, fine dubio. Vidit hoc legatus
Tbm. X. Sggg Saxo

MEDITAT. AD PANDECT.

Saxo in comitiis electoralibus anni 1690. atque pruden-
tiſſi o ſuffragio ſuo apud Maſerum Part. II. ad Caroli
EII capitulationem art. 4. §. 12. pag. 204. collegis ſuis
auctor fuit, ut capitulationi Joſephinæ art. 13. noviter
hæc verba: Wir ſollen und wollen auch keinen Frieden, oh⸗
ne Chur⸗Fuͤrſten, Fuͤrſten, und Staͤnden Zuthun und Ein⸗
willigung ſchlieſſen, und inſonderheit bey deſſen Erforg ernſt⸗
lich daran ſeyn, damit das vom Feind im Reich ocupirte,
oder in eccleſiaſticis & politicis geanderte, zu der bedruͤck⸗
ten Staͤnde und deren Unterthanen Conſolation, in den al⸗
ten, denen Reichs⸗Fundamental-Geſetzen und Frieden⸗
Schluͤſſen gemaͤſen Stand reſtituirt werde; inſererentur,
quæ verba in ſequentibus capitulationibus retenta nunc
etiam in Franciſcana art. 4. §. 12. comparent. Quous-
que vero hæc ad articulum IV. pacis Kysvicenſis trahi
poſſint, altior quæſtio eſt, quam non attingo.

Sp. DCLX. DE FVGA MILITTIAE. 60 2

hrute, SPECIMEN DCLX.
r AbD LEIB. XI. D. TITV. XVI.
ur
FVGA MILITIAE
nt DIE XVIII. IVLII. ANNI clo lo CCXLIV.
Kchi, PVBLICE DEFENSVM
it A
den
J. HENRICO GOTTLOB USTI
Mentn BRUCCA-THVRINGO.
la aune
n 1.
mii Detrectatio militiæ erimen eſt,
in quod incidunt, qui ſe ad militiam inbabiles faciunt,
III.
vel corpus delilitando,
IV.

vel tale vitæ genus, quod eum militia ſtare nequit, e. g. carnifi-
cinam, eligendo.

V.
Ii, qui boc, dum jam milites ſunt, faciunt, pro deſertoribus
reputantur
VI.
ar tanquam tales cum receptatoribus ſuis puniuntur.
Gg gg 2 VII.

.

MEDITAT. AD PANDECT.
VI.

Mitigari tamen ſoler pœna.

QQNR de militia ſcripſerunt, etſi eam ſummis laudibus ad
cœlum extulerint, inſitum tamen plerorumque homi-
num animis armorum bellique horrorem vincere non po-
tuerunt. Igitur viri, magnanimi etiam, & qui deinde fortes
reperti ſunt, militiam tamen modis omnibus, arte quoque &
fraude, detugerunt. Antiquiſſimum exemplum Achillis eſt,
qui, ne ad bellum Trojanum ire cogeretur, virgineos habitus
ſecundum OvibDIVM Metamorpb. lib. 13. verſ. 163. ſeqg. &
APOLILODORVM lib. 3. p. 235. induit, ac omnes, præter
Ulyſſem, ſumptæ veſtis fallacia decepit. Sed nullibi hujus
ignaviæ exempla frequentiora, quam inter Romanos, exſti-

terunt. Ex his multi ſacramenti detrectandi cauſa ſe libe-

rosque ſuos debilitarunt, L. 4. §. 12. de Re militari, digitos
nempe abſcindendo, vide VALERIVM MAXIMVM. lib. 6.
cap. 3. Pollices amputando, quod ab equite Romano in
duobus filiis SvETONIVS in Auguſto cap. 8, & a decem militi-

bus uno tempore in ſe ipſis factum, FokTVNAIIANVS referunt.

Debilitatos hos murcos adpellatos fuiſſe, teſtatur AMMIANVS
MARCELLINVS lib. I5. circa finem, additque, nullum unquam
ejus rei in Gallia ac Germania exemplum exſtitiſſe. In Ita-

lia vero id tam frequens fuit, ut tandem VALENTIANVS &

VaALENS in L. 5. C. Zb. de Lironibus flammis ultricibus con-
cremari juſſerint, ſi quis ad fugienda ſacramenta militiæ
fuerit inventus truncatione digitorum damnum corporis ex-
petiſſe. Sed præter debilitationem corporis aliæ quoque
fuerunt artes, quibus homines militiam defugientes ſe ad
illam inhabiles reddiderunt. Narrat SvETONIVS in YZibe.
. . rio

lbus d

lehoni.

N O.
ge

oqe
hillisenn
habirus
lt
Drete-
huin
8, erl.
ſe lbe.
igive
no i
niliti.
lerunt.
liN

imnuin

Iu Itr.
VS
con-
nuliti⸗
fit er.

voge

ſeadd
.

66

8P. DCLX. DE FVGA MILTTIAE. 60 5

rio cap. 8, fuiſſe, quo ſacramenti metus ad ergaſtulorum la.
tebras compulerit, ut ſcilicet ſervorum, quos Romani mili-
tia arcebant L. II. de Re militari, conditio eos immunes fa-
ceret. Et in can. 6. diſt. 50. vetantur ad clericatum admitti;
qui ſe per hunc a cingulo militiæ ſæcularis liberare cupiant.
Sed adferam novum exemplum: Ineptum vulgus lictoribus,
carnificibus & morticinas pecudes tractantibus maculam in-
delebilem adſpergit, tanta obſtinatione, ut eam nec princi-
Pum edictis elui patiatur. Qua de re in Specimine de Exe-
quutione pænæ medit. pen. dictum. Inprimis abſurda de inna-
ta his hominibus turpitudine opinio animis militum inſider,
tamque altas radices egit, ut commilitium cum iis quidquid
ſummus princeps pro abolenda hac macula faciat, in æter-
num adverſentur, cum furibus vero, latrunculis, zigeunis,
ſi princeps jubeat, haud detrectent. Expertus hoc militum
faſtidium eſt MAXIMILIANVS EMANVEL, Elector Bavarus. Is,
quum in principio hujus ſæculi ab exercitu Auſtriaco propius
urgeretur, edicto die 31. Jan. anni 1703. publice propoſito,
quod in der Europaͤiſchen Fama part. XIV. pag. 12 2. ſecg. ex-
hibetur, lictores excivit, ut ipſi quoque ad defenſionem pa-
triæ accurrerent & exercitum ſuum augerent. Sed, ut di-
xi, faſtidium militum vincere non potuit, itaque ab incepto
deſtitit, & lictores domum remiſit. Iſtam igitur antipathiam,
quum probe cognitam haberet, miles quidam Saxo, qui ſe
modis omnibus a bellicis laboribus liberare cupiebat, car-
nificem adit, ſervis ejus ſe immiſcet, cibum cum iis capit,
cubat, morticinas pecudes tractat ac cetera quoque eo-
rum miniſteria publice obit, juſſaque carnificis domini
promptus exſequitur. Re comperta, tribunus legionis
utrumque, & deſertorem iſtum & carnificem corripit, &
ambos dura iſta, quæ in deſertores & receptatores eorum
Eg gg 2 ſan-

66 MEDITAT. AD PANDECT.

ſancita eſt, pœna adfici flagitat. Et videbatur utique hæc
publica carnificinæ profeſſio vera deſertio eſſe, ac eſt etiam.
Vide modo L. 3. S. 3. & L. 14. de Re militari. Sed multa il-
li & receptatori proderant, inprimis hoc, quod in commeatu,
quem centurio ei a legione abeunti dederat, dem Paſſe, dies
ſeu ſpatium, quod tamen fieri oportuiſſet, L. 3. §. 7. & L. 14.
r. Je Re militari, expreſſum non eſſet. Itaque commeatus
exſpiraſſe dici non poterat. Deinde non latebras quæſierat
emanſor ille, ſed publice & in conſpectu fere legionis, quæ
vicina ad eam urbem, in qua carnifex degebat, ſtativa habe-
bat, vixerat ac novum ſuum vitæ genus exercuerat. Nec,
quum ſe requiri a legione intelligeret, aufugerat, ſed imper-
territus remanſerat. Porro carnifex hominem non occulta-
rat, nec ſolemniter infer ſervos ſuos receperat, verum verſa-
ri ſaltem illum cum iis domi ſuæ paſſus erat. Quum itaque
ſecundum L. 168. pr. de Regulis juris rapienda occaſio ſit, quæ

præbet benignius reſponſum, Scabini Vitebergenſes menne

Aprili an. 17 20. ordinariam quidem illam & atrocem pœnam
utrique remiſerunt, ambos tamen extra ordinem ſed graviter

punierunt: Dieweil in dem Hanß George Zahnicken auf 4 Wo⸗
chen ertheiltem Urlaube kein Datum zu befinden, mithin, daß er
uͤber die ihm geſetzte Zeit auſſengeblieben, aus den Acten deutlich
nicht erſcheinet, hiernäͤchſt ſein Umgang mit den Schinder⸗
Knechten und Angrif ihrer Handthierung keine eigentlich ſoge⸗
nannte Deſertion iſt, und denn einem Rechts⸗Collegio und
Unter⸗Obrigkeit nicht frey ſtehet, die von Koͤnigl. Majeſt. auf
die rechte Deſerteurs und deren Verheimlicher geordnete ſchweh⸗
re Strafe durch eigenmaͤchtige Interpretation auf einen andern
in den Geſetzen nicht ausgedruͤckten Fall zu ziehen; So wird
Martini mit der ordentlichen Strafe verſchonet, nichts deſto⸗
weniger in Anſehung, daß er wohl gewuſt, oder doch mit ge⸗
ringer

—
de⸗

ſein

mule.

nmern

ſ,6
Kli
Umert

weſen

io, e
2 hid

NE.

imper.

ecult.

n verſi⸗

nint .
lr

el
eenan
gräyler
(Wo
deatie

Siree.

0 d
K. ℳ
ſhrh⸗

7

n

0
6 M

Sp. DCLX. DE FVGA MILFTIAAELN.„. coy

ringer Muͤhe erfahren koͤnnen, wie Zahnicke noch ein Soldate
ſey, gleichwohl ſelbigem den Aufenthalt bey ſich ſieben und mehr Ta⸗
ge lang verſtattet, ihn auch, da er mehr Licht von der Sache be⸗
kommen, nicht ſeiner Schuldigkeit nach bey der Obrigkeit ange⸗
geben und arreſtiren laſſen, ſondern mit Darreichung etwas Gel⸗
des gehen heiſſen, und dadurch leichtlich eine formelle Deſertion

veranlaſſen koͤnnen, 4 Wochen lang mit Gefaͤngniß, oder um 4

N. Schock beſtrafet, und zu Bezahlung aller ſowohl bey den
Kriegs⸗als Civil⸗Gerichten verurſachten Unkoſten, uͤberdieß dem

Obtiſten von Hackenberg allen erlittenen Schaden durch Stel⸗

lung eines andern tuͤchtigen Mannes oder anderweitige Abfindung
dieſerhalben und Erſtattung aller deshalb aufgewendeten und an
den Montirungs⸗Stuͤcken verlohrnen Gelder zu erſetzen angehal⸗

ten; Zahnicke hingegen 6 Wochen lang mit Gefaͤngnuͤß, und da⸗
rinnen die erſte 14 Tage bey Waſſer und Brodt, oder ſtatt der

uͤbrigen 4 Wochen um 4 neue Schock beſtraft. V. R. W.
VIII.

Deſertio militiæ plerumque ex inbumana, gquam militet a duci-
bus ſuis patiuntur, tractatione, & egeſtate, qua laborant,
oritux.

IX.

Cum bujuimodi ergo deſertoribus mitius agendum, nee facile
ad ultimum ſupplicium devenienduin eſt.

nter delicta militaria arrociſſima, quæ ultimum ſuppli-
ecium mereantur, deſertio refertur. Jam tum olim Cæ-
ſar

608 MEDTTAT. AD PANDECT.

far apud SVETON IVM in vita ejus cap. 67: Delicta neque
obſervabat omnia, neque pro modo exſequebatur: ſed deſertorum
ac ſeditioſorum & inquiſitor & punitor acerrimus, connivebat

in eæteris. Et Cæſar quidem hoc jure optimo poterat, qui

milites ſuos indulgentiſſime tractabat, ac, ne quid iis ad vi-
Ktum & amigctum neceſſarium deeſſet, ſolicite eurabat. Po-

terunt igitur eadem ſeveritate in deſertores uti & Cæſaris

exemplum in puniendo ſequi, qui ejus quoque indulgentem
tractationem imitantur. Quin imo hi vix coêrcitione opus
habent, quum ſatietas & amor erga ducem milites a deſerendo
cohibeat. Certe noſtra ætate Eugenius, Sabaudus, & Vendo-
mius, Gallus, hoſtes invicem & æmuli, ſed in hoc pares
fuerunt, quod paterna fua pro militibus, etiam ſauciis &
infirmis, cura adeo ſibi eorum animos devinxerant, ut ex
amore in ducem nemo ſigna, etiam quum vitæ periculum
immineret, deſereret. Anonymus auctor de l'Hiſtoire du
Prince Eugene tom. II. liv. j. pag. 100, ubi prœlium ad Luz-
zaram deſeribit, alterum adoratum, alterum tanquam deum
cultum ſcribit: Le Prince Eugene redoubla ſes eforti au cen-

tre. Les Soldats Imperiaux, qui 'adorojent, Zirent tout ce, qu'il

voulut. Ils donnerent téte baiſſée ſur le centre de l'Armée en-

nemie. Vendéme étoit reſté, & les Frongois, qui l'idoläâtroient,

euſſent plutét perdu mille vies, que de lui cauſer le ehagrin de
les voir fuir: ainſi ils tirent ferme, & s'us ne repouſſerent
pas tout-dà fait les Imperiaux, du moint les empécherent-ils de
faire beaucoup de ebemin en avant. Mirifice Peniculus apud
PLAVTVM in Menaæchmis act. 1. ſcen. 1.

Homines, inquit, qui catenis vinciunt,
Et qui fugitivis indunt compedei;

MNimit

unt

—
1 liglt
,Nn
ninekt

R, H

A
N
Cklis
Hener
e d

rend

Venco.
nres
Uciis G
e
Eetln

ieAd

Alur.
n Ceun
Au
6, ,
net en⸗

ijpiet,

Giin
Mern
,i de
8 l

4

SP. DCLX. DE FVGA MILITIAE. 609

Wimis ſulte faciunt, mea quidem ſententia;
Namque homini miſero, ſi ad malum accidit malum,
Major lubido eſt fugere & facere nequiter;
Nam ſe ex catenis eximunt aliquo modo,
Dum compediti januam lima proterunt,
Aut lapide excutiunt clavum: nugæ ſunt eæ.
Quem tu aſſervare recte, ne aufugiat, voles,
Eſca atque potione vinciri decet.
Apud menſam plenam bomini roſtrum deliges.
Dum tu illi, quod edat & quod potet, præbeat,
Suo arbitratu & affatim quotidie,
Wunquam edepol fugiet, tametſi cabpital fecerit.
Viacile afſervabis, dum eo vinclo vinciei.

At enim vero pauciſſimi ex noſtris ducibus militaribus illud
Peniculi conſilium ac Eugenii & Vendomii exempla ſequun-
tur, ſed contraria magis via incedunt, ac prorſus idem faciunt,
quod ſæculo poſt Chriſtum natum quarto factum LIBANIVS iZ
Oratione contra eos, qui moleſtum eum adpellabant S. 18. quæritur:
Ob milites, inquiens, ingemiſcere ſoleo, fama & frigore labo-
rantes, neque obolum habentes, propter egregiam ſcilicet or-
dines ducentium & imperatorum juſtitiam: qui iſtos quidem
quam miſerrimos, ipſos vero ſeſe quam opulentiſſimos faci-
unt. Fame autem etiam equi conficiuntur equitum: atque
iſta fames aurum illis affert, præter id, quod ab imperatore ac-
cipiunt: quod nimirum per manus militum ad eorum manus
pervenit. Et inebriari quidem turpiterque id, quo ſeſe in-
gurgitaverant, egerere hisque factis ad nova fercula cya-
thosque ſubito iterum proruere apud hos virtus eſt. Con-
tra turpe habetur corporis vacare exercitiis, decentibusque la-
boribus in campo ſeſe exercere. Inde in prœliis nihil aliud
Tum. X. Hh hh facere

610 MIEDITAT. AD PANDECT.

facere opus habent hoſtes, quam ut clamorem edant, tum
enim milites metu correpti aufugiunt. Atque animæ quidem
ipſis ſunt pavore correptæ, corpora vero umbris non mul-
tum diſſimilia. Quin ipſis etiam pedibus terra eſt acerba-

calceis deſtitutis. Imperatores autem, an victus militibus

ſuppetat, non curant. Quad igitur inde naſcitur malum

in militiam omnino redundat. Hæc LIBANIVS, ad cujus lo-

cum ego iſta Comici verba adſcribo: Zout eſt, comm'ici. In
tantis anguſtiis difficile profecto eſt militi gregario, non fu-
gere & militiam deſerere. Movet nos iſtarum rerum conſi-
deratio, ut mitius cum deſertoribus, quoties de pœnis illo-
rum conſulimur, agamus, nec facile iis, ſi modo per leges
licet, ultimum ſupplicium irrogemus. Excuſat hanc lenita-
tem noſtram ARRIVS MENANDER in L. 5. pr. de Re militari,
vetatque omnes deſertores ſimiliter puniri, ſed circumſtan-
tiarum, quas ibi recenſet, rationem haberi jubet. Iſtis cir-
cumſtantiis alii addi poſſunt, utpote: adoleſcentia, diutur-
nitas temporis, quod poſt deſertionem effluxit, transactio
cum duce, militia extra patriam, reliqua. Sic igitur menſe
Septembri anni 1723. reſpondimus: Wird Denunciat George
beſchuldiget, daß er meineydiger Weiſe 2 bis 3 mahl von den
Daͤniſchen, Heßiſchen und Schwediſchen Trouppen deſertiret.
Nun iſt der eine die Deſertion aus den Krieges⸗ Dienſten betref⸗
ſende Punct, wenn man alle in Actis dabey vorkommende Um⸗

ſtaͤnde genau betrachtet, dergeſtalt beygebracht, daß faſt nicht zu

zweifeln, Denunciat habe dieſes Delictum wenigſtens einmahl
begangen. Bey ſolcher Bewandniß gewinnet es das Anſehen,
ob ſey ſowohl dieſes als der andern Uebelthaten halber, damit
ſolche beſſer an das Licht kommen und nicht ungeſtraft bleiben
moͤgen, die Special- Inquiſition wider Denunciaten zu ver⸗
haͤngen. Alldieweil aber wegen der Deſertion, wenn Denun-

SS☛ — — —

ciat,

— —= ß —,. — „

———

—
tumn
vicen
1mul.

Kerday

lribu⸗
malun
Uins
iei nn
non k

ON .

n ilo.

eges

elenid.
ilitan
Ummſter

lts r.

Gvnr.
ndi
rmenk
Gleg⸗
lon du
ſotct.
Ybetnß⸗
e M⸗
icht in
ama

lſther⸗

,Ddon
l
N
Denon
1

=

SP. DCLX. DE FVGA MILITIAE. 611

ciat gleich derſelben uͤberfuͤhret werden koͤnte, doch nunmehr, da
dieſes Delictum in der Jugend begangen worden, auch nach der
Zeit ſo viele Jahre abgelaufen, hiernaͤchſt Denuncjat dieſerhal⸗

ben von den Officirern, denen er weggelaufen ſeyn ſoll, nicht ver⸗

folget noch in Anſpruch genommen wird, ja ſein Vater, wie die
Denuncianten ſelbſt geſtehen, dieſe Officirer ſchen laͤngſt mii Gel⸗
de befriediget, die Inquſition keine weitere ſtatt findet, dazumal De-
nunciat in fremden Dienſten geſtanden; So wird Denunciat mit
weiterer Inquiſition billig verſchonet, jedoch, da er durch ein und
das andere Factum Gelegenheit, dieſen Proceß gegen ihn fortzuſe⸗
tzen, gegeben, auch in ein paar Puncten nicht ganz unſchuldig iſt, zu
Erſtattung der den Gerichten verurſachten Unkoſten angehalten.

X.

Deſertor militiæ, qui legitime citatus non comparet, tanquam
confeſſus & convictus ad ultimum Jupplicium, vel ſimilem
gravioremque pœnam jure non quidem civili, ſed
Saxonico, damnari poreſt.

XI.

Si zamen poſtea capiatur, nequit confeſtim ſupplicio ſubdi, ſed

1

audiendus adbue & cauſa cognoſcenda eſt.

XII.

In caufis militaribus breviter quidem & ſine ſolemnibus bproce-
ditur, nibil tamen eorum, quæ ad integritatem judicii & ve-
ritatem eruendam pertinent, omittendum eſt.

bſentes, etſi pertinaciter contumaces, ad mortem da-
mnari, vetat leæ j. pr. de Pænis, ſed permittit jus Sa-
Hhhhz 4 xXxoni-

612 MEDITAT. AD PANDECT.

xonicum, atque iſtud ſingulare proceſſus genus, quod com-
muniter die Mordacht adpellant, ſtabilivit, quo reus capitalis
criminis legitime citatus ac contumax confeſſus & convi-
ctus declaratur ac ad ultimum ſupplicium damnatur. Durum
hoc jus Saxonicum Carolo V. viſum eſt; igitur quum abro-
gare non poſſet, reliquit quidem, ita tamen in articulo eriminali
155: temperavit, ne damnato abſenti ac deinde in judicis pote-

ſtatem redacto ſupplicium irrogaretur, ſed e vinculis cauſam

dicere ſeque defendere adhuc liceret. Probavit hoc tem-
peramentum Jo. Georgius II, eleétor Saxo, in Deciſtone 77.
ac retineri quidem priſcam condemnationis formulam, ſed
ſaltem terroris incutiendi cauſa, juſſit, damnato autem, ſi
poſtea caperetur, defenſionem nihilominus permiſit, quin

judici, ex officio cauſam accuratius cognoſceret, verbis:

Den Gerichten zu fernerem rechtmaͤßigen Verfahren; præ-
cepit. Dubitatum vero aliquando eſt, num artieulus 155.
& deciſio 77. etiam in milite deſertore, qui publicis ediétis
evocatus latuerat, & propterea ad pœnam morte duriorem
damnatus tandemque e latebris extractus judicique exhibitus
fuerat, locum invenirent. Obſtare inprimis videbatur in-
doles proceſſus militaris, quem brevem & ab inutilibus ſole-
mnibus purum eſſe oportet. Sed ad hoc & cetera, quæ
movebantur, dubia ſic menſe Septembri anni 1731. reſpon-
dimus: Iſt der ehemahlige Obriſt⸗Lieutenant Auſenius, we⸗
gen ihm beygemeſſener Deſertion und boͤßlicher Verlaſſung des

ihm anvertrauten Poſtens, auch Entwendung der Regiments⸗

Gelder, Rede und Antwort zu geben, oͤffentlich an dreyen Or⸗

ten citiret, und bey ſeinem Auſſenbleiben ſeiner Charge und
Dignitaͤt verluſtig, pro confeſſo & convicto und vogelfrey
erklaͤret, im Bildniſſe vom Scharfrichter unter dem Galgen
um, Schelmen gemacht, ſolches ſein Bildniß hernach an den
4 Galgen

—
oden

capi
cN
Dom
mn in.
riſti
leis⸗
scalin
c ken
nr 7
h Eel
Een, I
1, goin
Verbis:
n rr
lu lſj
Ral⸗
Udren
Wibir
ur in.
ſde.
1, ge
elpor⸗
„ We
g des
wants
n
ge
gſen
Goen
en N
Goh

4

SP. DCLX. DE FVGEA MILITIAE. 613

Galgen gegangen, anbey, daß gedachte Strafe an ihm ſelbſt,
wo min ſeiner kurz oder lang habhaft werden wuͤrde, ohne einige
Gnade exequiret werden ſolle, erkannt worden; Es entſtehet
demnach die Frage, ob das gefaͤllete Urthel nunmehr an der feſtge⸗
machten Perſon des Auſenii ohne ferneres rechtliches Verfahren
vollzogen werden koͤnne. Wiewohl nun der Krieges⸗Proceß ganz
ſummar'ſch und an die Solemnien des Civil⸗Proceſſes nicht ge⸗
bunden, anbey zu Erhaltung der noͤthigen Krieges⸗Diſc plin
hoͤchſt rigoureus iſt, und geſchwinde Execution erfordert, hier⸗
naͤchſt die betretene Deſerteurs ſowohl der allgemeinen Obſer-
vanz, als den aageführten Krieges⸗Articuln nach, an Leib und .
Leben ohne Urthel und Recht beſtrafet werden ſollen, ferner das be,
reits geſprochene Urthel ſolches ausdruͤcklich anbefiehlet, zudem den
Auſenium zum Schelmen gemacht, mithen aller Rechts⸗Wohl⸗
thaten entſetztt, alſo, wenn man noch Defenſion zulteſſe, gan;
vergebens waͤre, weiter das bonum publicum, daß einmahl ein
Exempel ſtatuirt und die Officie's von dem bisher uͤberhand ge⸗
nommenen Deſertiren mit Regiments⸗Geldern abgeſchrecket wer⸗
den, erfordert, endlich zu befuͤrchten iſt, es werde Auſenius ſeine
Miſſethat halsſtarrig leugnen, und damit alle Muͤhe des Judicii
eludiren; Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob koͤnne das
geſprochene Urthel an der Perſon des Auſenii nunmehro ohne
Aufenthalt vollſtrecket werden. Alldieweil aber ein auch auf hand⸗
hafter That betretener Miſſethaͤter, wenn er gleich der That
ſelbſten uberführet, dennoch ſolche Entſchuldigungen und Ratio-
nes vor ſich haben kan, welche zwar die Strafe nicht gaͤnzlich
ablehnen, jedoch vermindern, und wenigſtens die Lodes⸗Stra⸗
fe in eine gelindere verwandeln, dieſemnach, ihm ſolche gaͤnz⸗
lich abzuſchneiden, und nicht einmahl deren Anfuͤhrung und
Ausfuͤhrung zu verſtatten, hoͤchſt unbillig ſeyn, und ſo gar den
Regeln des Chriſtenthums zuwider laufen wͤrde, und denn
Hh hhz3 Auſe-

e14 MEDITAT. AD PANDECT.

Auſenius ſich auf dergleichen Entſchuldigungen und Rationes be⸗
rufet, ja ſo gar Documenta und Quittungen diesfalls in Haͤn⸗
den zu haben ſich beruͤhmet, alſo, wenn wir gleich ſelbſt nicht glau⸗
ben, daß er damit was ausrichten werde, doch gehoͤret werden muß,
naͤchſtdem das geſprochene Urthel keine wahrhaftige, ſondern nur
eine fingirte und præſumirte Confeſſionem und Convictionem
zum Grunde hat, folglich einen Menſchen, der vlelleiche ſeine Un⸗
ſchuld aus fuͤhren, oder doch die groͤbſten Umſtaͤnde ablehnen koͤnn⸗

te, das Leben zu nehmen nicht hinlaͤnglich iſt, da zumahl wohl
ſeyn kann, daß der zur Zeit der Citation in Spanien geweſene
Auſenius von ſelbiger keine Nachricht gehabt, dann der geſchwin⸗

de und ſtrenge Krieges⸗Proceß zwar die unnoͤthige Solennitaͤten
und weitlaͤuftige Verzoͤgerung, welche zuweilen bey dem Civil⸗
Proceſſe vorkommen moͤgen, mit Rechte verwirft, hingegen das⸗
jenige, was die natuͤrliche Rechte zu Erforſchung der Wahrheit
erfordern, wohin inſonderheit die Defenſion gehoͤret, nicht abſchnei⸗
det, immaſſen auch die Krieges⸗Articul, welche einen betrettenen
Deſerteur ohne Urthel und Recht am Leben zu ſtrafen befehlen,
nicht alle cauſæ cognitionem, ſondern nur einen weitlaͤuftigen
Proceß und Einholung auswaͤrtiger Urtheile ausſchlieſſen, geſtalt
MaALDONERVS in ſeinen Noten uͤber den in der ſpecie facti ange⸗
fuͤhrten 13. Krieges⸗/Articul der Kayſere Ferdinandi III. und Leo-

Poldi einem Richter, bevor er ſolchen Articul exſequirt, „ Stuͤcke

genau zu unterſuchen anbefiehlet, uͤbrigens dem bono publico nichts
abgehet, wenn gleich nach vorgaͤngiger genaueren Unterſuchung
Auſenius geſtrafet und ein oͤffentlich Exempel ſtatuiret wird; So

mag das gefaͤllete Urthel an des Auſenii Perſon alſofort ohne fere⸗

neres rechtliches Verfahren nicht vollzogen werden.

COkoL-

—

ionesh
1 Dr
Gt gn
dam
dern ne
Gionen
ſeſe hn

Henicn.

l l
Geweſc
lctoln⸗
lttite
n C
gen den

Wofctet

0ikra

uſemen
Nſchen
ſlſige
eet
i oge
leo-
Sict
ctts
chung

„,GOG

hnefan

.

SP. DCLX. DE FVGA MILITIAE. 615

COROLELANIA.

I. Miles, qui non defugiendæ militiæ cauſa, ſed ex car-
cere fugit, tanquam deſertor puniri nequit. L. 13. §.
5. de Ke militari. Idem extendimus ad eum, qui me-

tu carceris aufugit, in Specimine 635. de Fuga inculpa-
ta medit. 12.

2. Fuga ex acie aut ſtatione ſæpe honeſta, prudens, &
juſta eſt, quin aliquando neceſſaria, adeo, ut miles »

qui eam non facit, puniendus ſit. Dixi in eodem Spe-
eimine medit. I15, 16, 17.

P R A E SE S

R ESPONDENTISUO

SALVTEM.

Na eſt tantum, ut vulgo creditur, inter togatam ſaga-
tamque militiam diſcrimen. Ambo imperatores,

Mars & Apollo, caſtra ſua, ſeparatim quidem, ſed vici-

na tamen, amica & fœderata, locarunt. Et mutua, quæ
ex illis quotidie fiunt, transfugia, tantum abeſt, ut amici-
tiæ noceant, ut magis eam augeant, firmentque. Ipfi
transfugæ utrinque probantur, laudantur, amantur. Et
de

616 MEDITAT. AD PANDECT.

de his quidem, qui ab Apolline ad Martem tranſeunt, hæc

ſcribit BRANTOMIVS, teſtis claſſicus, in tomo II. de ſes Memoi-

res contenant les vies des bommes illuſtres & grands Cavitaines
Frangois pag 342. ſq4. Monfieur de Salvoiſon pour gens de pied
ne prend que ſa compagnie, qui eſtoit treès-belle, bonne & bien
complete, & mit comme enfans perdus ſoixante jeunas cadets, qu'il
appelloit ſes Eibarbats, & en vouloit tousjours avolr en ſa com-
pagnie, diſant qu'il les feroit tousjours jetter dans le feu, puis
qu'ils eſtoient le feu meſme, & n'avoient point peur qu' autre
feu les endommageaſt. Il! aymoit fort auſſi de jeunes eſcolieri,

ui avoient un peu riblé le pavé des Univerſitez, mais pourtant

qu'ils n'euſſent rien delaiſſé de leurs eſtudes, car il diſoit qu'il
n'g avoit au monde ſi bon eſmer), (levain, fermentum) c vour
faire bien reluire les armei, que les lettres; il en parloit par l'ex-
perience qu'il en faiſoit en lui & non en autruy. At non minor
laus eorum eſt, qui a Marte ad Apollinem ac Muſas perfu-

giunt. Poteram longam eorum ſeriem recenſere, qui, poſt-

quam ſtipendia meruerunt ac ſub pellibus vixerunt, deinde
literis inclaruerunt & togatam operam reipublicæ utiliter

ræſtiterunt. Poteram me ipſum in exemplum dare, qui,
etſi non lectus ac in numeros relatus miles, voluntarius ta-
men me armis & prælio immiſcui, illi nempe, quo Ger-
mani cum Gallis anno 1706. ad Calcinatum in Italia infeli-
citer pugnarunt. Poſtea, Eugenio duce, cum exercitu
Cæſareo difficillimum per præruptos montes ad lacum
Gardanum iter emenſus, in ſtativis prope Veronam diu
degi, donec Eugenius ex his caſtris ad liberandam obſidie-
ne Auguſtam Taurinorum proficiſceretur. Tunc ego
cum Muſis in gratiam redii. Nec adhuc me brevis iſtius
militiæ pœnitet, nec pudet. Tu quoque, clariſſime

Jv.

nt, e

1 Maennt
1l i
Ulahgtl
,ſi
n r
Ol' Ahi
olien
Mourtap
ſit guil
DH
are.
OnIN
6perf
i pott.
deinte
utilie.
re,l,
rins n.
0 Cer.
inteli.
ercitu
lacum
n Gin
blcio.
e e
ilin
ilie

k

SP. DCLXI. DE METATIS. 617

JosrI, primam juventutem in diſcendis bonis literis collo-
caſti, deinde militiæ nomen dediſti & feliciſſimo fato in
optimum ducem, illuſtrem ſcilicet GERSDORFFIUM, eui ſcri-
ptum hoc decddicas, incidiſti, fortem virum, prudentem, hu-
manum, doctum, ac virtutibus omnibus ornatum. Is tibi
ſe ducem non in bellicis ſaltem, ſed & liberalibus artibus,
ac ſimul Mæcenatem, præſtitit, & virtute ſua ita præivit, ut
ex militia ſagata melior doctiorque, quam in illam iveras,
ad togatam redires. In qua togata militia, dum ſaluberri-
ma GERSDORFFII Præœcepta & conſilia mirifice ſequeris, ſpem
mihi maximam facis, te aliquando munus publicum,
ſi quod tibi committatur, bene adminiſtraturum, &
patriæ ornamento futurum. Vale. Vite-
bergæ d. XI. Julii a. clo Io cc XIIV.

SPECIMENDCLXI.
AD EIB. XLIX. TI L. VI.

DE

METATIS.

iſputavit anno 1718, me præſide, Gothofredus Græ-
D— vius, Lipſienſis, de metatis, ac deinde doctor jurium
a me publice renunciatus eſt. Poteram ſcripto ejus
non ineleganti locum inter meditationes meas dare. Sed
nolo alienes labores cum meis commiſcere; itaque eas ſo-
las obſervationes, quas ego ſeripto illi adjunxi, hic inſeram:
7vm. X. 1iii PRAE-

MEDITAT. AD PANDECT.

PRAESES
CANDIDATOSUO
S8. P. D.

RAEVIA gens, ex qua tu, Candidate ampliſſime, ori.-
ginem trahis, virtute ſua, doctrina, prudentia, integri-
tate, hoc adepta eſt, ut inter præcipuas, quæ hodie in Ger-
mania florent, familias merito referatur. Nec opus eſt, ut

altius ad atavos tuos, quanquam & hi egregiam famam re-

liquerunt, adſcendam. Duos ſältem, qui noſtra ætate cla-
ruerunt, memorabo, illuſtrem patruum tuum & magnum,
qui adhuc vivit, parentem. Ille, orator ſummus, inter
Belgas ſibi ſedem conſtituit, hancque facundia & ſcriptis
doctiſſimis mirifice illuſtravit. Hujus tanta extant in Saxo-

niam, communem mihi tecum parriam, merita, ut fratris ſui

gloriam, quantacunque ea ſit, vel ſuperarit vel certe æqua-
rit. Nam, ut frater Belgii, ſic hic Saxoniæ ſuæ Cicero in
conventibus publicis eloquentiam ſuam & ftylum cereris
ordinibus commodavit, communiaque deſideria potentiſſi-
mo regi expoſuit, tam nitide, tam graviter, tam circum-
ſpecte, ut, quod profecto ſine aſſentatione dico, orationes
ejus mihi legenti humano ingenio majores ſemper ſint vi-
ſæ. Nec deſinit adhuc hodie vir optimus, etfi in ſenili

ætate conſtitutus, bene de patria mereri. Lipſiam quippe,

illum totius Germaniæ ocellum, ſapientiſſime gubernat, ad
conſulis faſtigium evectus. Hæc domeſftica exempla, qui-
bus venerandum BOERNHERUM, afinem tunum, meum olim
in itinere ad Belgas Britannosque ſodalem, Lipſienſis aca-
demiæ nunc ornamentum & literatorum omnium delicias,
addo, excitant te merito & inflammant, ut dignum te ſplen-
dida

lne .
binmei.
e ine

us el

imam
lite cl.—
Uganm,

1, MNr

in Nn
rani fi
te en.
eto in
crni
tentill.
ctev⸗
tationes
ſint i
1 ſenil
ine
at, ad
1
m olin
ſs d r.
lelleis,
ſper⸗

SP. DCLXI. DE METATIs.. 61

dida hac necefſitudine oſtendas. Et huc usque quidem, ut
id efficeres, acriter es adnixus. Perge modo hae, quam
ingreſſus es, via &, parem te aliquando illis futurum eſſe,
confide. Nec vana auguror. Spectavi quippe eruditionem
tuam in iis ſpeciminibus, quæ a collegio noſtro inter can-
didates receptus more majorum edidiſti. Stetiſti in illis
egregie dignusque judicatus es, quem honore ſummo or-
naremus. Et, ne quis de integritate judicii noſtri dubitet,
ad ſcriptum hoc provoco, quod te auétore jam in lucem
prodit. Totum id abs te eſt. Nolui quidquam vel muta-
re, vel addere, quanquam repererim nonnulla, in quibus
a ſententia tua recedo. Sed præſtat, integram aliis de do-
Gtrina tua cognitionem relinquere, quam continentem ora-
tionem tuam meis cogitatis interpellare. Ne tamen pror-
ſus aſymbolus accedam, ſubjiciam quasdam obſervationes.
Gratum nobis facient hi, qui in certamen nobiſcum ceſcen-
dent, ſi eas ſibi potiſſimum impugnandas ſument. Te ve-
ro, Candidate ampliſſime, hoc exiſtimare volo, quidquid
offich a me in te conferri poterit, hoc me lubentiſſime eſ-
ſe collaturum. Vale. Helmitadii Prid. Ilduum Jan. anni

Clo Io CC XViIII.

OBSER VATIONELS
A
PRAESIDE ADIJECTAE.
I.

Feuda, ex quibus ſervitia equeſtria præſtantur, a metatis
ſunt immunia.

1iiiz II.

620 MEDITAT. AD PANDECT.
II.

Innonnullis provinciis, ut ins axonia & ducatu Magdeburgi-
co, immunitas bæc prædiorum equeſtrium a metatis lege
publica eſt ſtabiliza.

III.
Poteſt tamen, non obſtante lege, per præſeriptionem vel conven-
tionem feudum aliquod huic oneri ſubjici.

eæenſui auctor diſſertationis aliquos, qui a metatis im-
munes ſunt. Omiſit tamen prædia equeſtria, quæ,

quum ſervitia militaria præſtent, atque adeo domicilia &

hoſpitia militum perpetua ſint, nequeunt commode oneri
iſti ſubjici. Et extant quidem hac de re nonnullis in locis
claræ leges. In Gallia a metatis eximuntur les Maiſons Sei-
gheuriales per edictum Ludovici XIII. in Code militaire vol.
I. tit. 4. art. I. relatum. In Saxonia certe potentiſſimus
Rex in der neuverfaſſeten Krieges⸗Ordonnance de anno 1697. ar-
tic. 4. ſic conſtituit: Von der Einquartierung ſoll ſowohl in
