probat, & innocentiſſimum ac, ſicut Cellarius in noris
ad b. l. loquitur, non pœnitendum Socratis dictum: Quvon

SUPRA NOS, NIHIL AD NOS; iniqua ſecundum eundem Cela-

rium interpretatione a vera Socratis mente, quam Cicero lib.
I1I. acad. Aucſt. cap. 4, & æ&qualis tempore Lactantio Hiero-

ymus adverſus Rufinum lib. 3. cap. 8. optime explicuerunt,
ſed ipſe videre noluit, in impium ſenſum detorquet; dein-
de Socrati, meritiſſimam ac non inficiandam laudem, quod

inſtitutione ſua multos bonos honeſtosque viros fecerit,
ablaturus, objicit: Aleibiadem quoque, Critiam, ejusdem
Socratis aßiduos auditores fuiſe, gquorum alter boſtis patriæ

acerrimus fuit; alter erudeliſſimus omnium tyrannorum. Po-

tuiſſet profecto eadem facilitate Chriſto, domino noſtro,
exprobrare, quod Judam Iſchariotem inter diſcipulos habue-
rit. Aperte quoque mentitur Porphyrius, qui apud Zheo-
dorit. ZTherap. I. I. p. 8. Socratem nulla re ingenio valuiſſe

affirmat, indoctum rerum omnium, qui elementa literarum —
ægre pingere poſſet, quod ubi faceret, riſu merito ſp⸗e-

tantibus fuerit, immo vix eum legendo balbutientem abe-
cedarium viciffe; cui ego cum Cicerone lib. 3. de Oratore cap.
16. omnium eruditorum teſtimonium totiusque Græciæ ju-
dieium oppono.
XXXIII.

Breve de Socrate judicium.

*

XXXIV.

Laudatur Socvates, guod multos ad virtatem perduxerit, &
nova, ſed commoda & jucunda, docendi ratione uſus ſit.

Nos

mii

,

en

ei
H

iie

e
.

SP. DCLXVI. DE OBSEQIIO MARIFTALIL. „,;

N's medium inter convitiatores & laudatores Socratis
immodicos tenebimus, ac, ut noſtram de Socrate ſen-
tentiam pauciſſimis verbis comprehendamus, pulcherrimum
Ennii verſum apud Ciceronem lib. 1. de Divinat. cap. ult.
mirifice in Socratem convenire, atque eum ex illorum ho-
minum numero fuiſſe dicimus.
Qui ſibi ſemitam non ſapiunt, alteri monſtrant viam.
Cujus verſus elegantiam, ut hoc obiter dicam, non adſequu-
tus eſt Negnier Dresmarais, dum eum ſic vertit; Is
ne ſcavent, par où aller, & ils veulent montrer le ebemin d
tout le monde. Debuiſſet vertere: Ils oſent enſeigner le grand
chemin à des autres, & ils ignorent pour eus mémes jusqu' au
ſentier. Non ego primus ſic de Socrate judico, ſed idem
jam olim fecit Antipho apud Xenophontem lib. 1. Memorabi-
lium pag. 577, ipſique Socrati in os dixit: Ego te juſtum
eſſe credo, Socrates, verum ne tantillum quidem ſa-
pientem; dum a nemine mercedem exigis, quod tecum vi⸗
vat, alios civilium rerum peritos efficis, ipſe vero reipubli-
cæ negotia non attingis. Et profecto negari nequit, ex So-
cratis, non dicam ludo, quem nunquam aperuit, ſed diſci-
plina & inſtitutione, tanquam, ut Ciceronis verbo utar, ex
equo Trojano, multos probos, honeſtos, ſapientes viros,
exiiſſe. Neque ſingularem, qua ufus eſt, docendi rationem
damno, ſed magis tanquam jucundam & facilem probo,
ac a Catone majore, qui apud Plutarchum in vita Catonis
cenſorii Socratem propterea ut loquacem, MsXαν, contem
nit, diſſentio. Socrates ſcilicet auctore, Plutareho Utrum
ſeni gerenda reſp. 796. D. non tum demum docebat, ubi
poſita ſubſellia eſſent, aut cathedra conſcenſa, aut diſci-
pulis ſcholæ ac deambulationis conſtituta eſſet hora, ſed

cum aliis ludens, cum aliis, ut occaſio ferebat, bibens, mili-
tans,

„„s MEIDTAT. AD PANDECT.

tans, in foro verſans, ad extremum etiam in carcere agens
& venenum bibens, philoſophabatur; Et Xenophonlib. 1I. Me-
morabilium eum continuo in hominum oculis vVerſatum afſfir-
mat; nam mane eum ad loca deambulationibus deſtinata per-
rexiſſe, circa meridiem in foro verſatum eſſe, reliquum vero
diei degiſſe ibi, ubi verſaturus inter plurimos eſſet. Laudo
etiam, quod ad convincendos auditorum ſuorum animos, no-
vam viam ingreſſus, ironiam ſecundum Quintilianum Inſti-
zut. orat. lib. 9. c. 2. adhibuit, hoc eſt, imperitum egit, & ad-
miratorem aliorum, atque in hac ironia diſſimulantiaque, te-
ſte Cicerone lib. 2. de Orat. cap. 67, longe lepore & humani-
tate omnibus præſtitit. Nam & ridendo dicere verum quid
vetat? Fuit itaque ſapiens Socrates, ſed, ut Horatius in lib.
2. Satyra z. v. 3. loquitur, abnormis ſapiens, aliis utilis, ſibi
ipſi damnoſus.
XXXV.
Inter Socratis vitia conſpicuum maxime eſt ignavia,
XXXVI.
a qua tamen alios debortatus eſt.
Venio nunc ad ea, quæ reprehenſionem in Socrate vere
merentur, ac tam aperte mala, improba, inepta, ri-
dicula ſunt, ut ab uxore, quamvis optima & patientiſſima,
ferri æquo animo non potuerint. Primum inter Socratis
vitia eſt deſidia, quæ tanto minus excuſari poteſt, quo
magis eam in aliis improbavit, ac auditores ſuos ad ſuh⸗
eundos labores & capeſſendam rempublicam incitavi
ipſe otioſiſſimus, omniumque negotiorum expers. Miri-
ficum prorſus eſt Socratis apud Xenophontem lib. 2. Memo-
rabilium p. 596. ſq4. cum Ariſtarcho colloquium, quo Ari-
ſtarcho huic, de anguſtiis ſuis querenti, laborem com-

mendat & cum feliciſſimo eventu perſuadet. Idem So-
L crates

Ssp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALI. 775

crates apud eundem Xenophontem lib. 3. Memorabilium pag.
612. q4. Charmidem ſolidiſſimis rationibus ad remp. tractan-
dam ac ejus negotia gerenda cohortatur. Atque tamen
hic Socrates, qui aliorum ingenia miro artificio acuit &
inflammavit, ac ex torpore ſoporeque excitavit, ipſe igna-
viſſimus, ac Phariſæis illis apud Matthæaum XXIII, A. ſimil-
limus, publica privataque negotia nec digito attigit. Jam
tum in prima pueritia apud Zbeodorit. Zberap. lib. 12. pag.
175. patri, laborem imponenti, ac opus urgenti, repugna-
vit & abiens animo indulſit. Sui juris factus, quum to-
tum a parentibus relictum patrimonium, teſte Libanio tom.
I. pag. 640, amiſiſſet, ad laborandum adactus, ſimulac pau-
xillam pecuniam comparſiſſet, ab opere deſtitir, nec, niſi
ea abſumpta, ad id rediit, ut adeo ſaltem neceſſitate ur-
gente artem ſtatutariam, quam didicerat, exerceret. Vide
Diogenem Laertium lib. 2. cap. 20. Nec diſſimulavit hanc
ignaviam ſuam, ſed publice otium, ut rerum omnium pul-
cherrimam, laudavit, apud eundem Laertium, ac ſororem
libertatis, laborem vero ſervitutis, eſſe, & populos ad
opus faciendum promptiſſimos cum fſervitute degere, ſe-
gniſſimos autem ad negotia libertate maxima frui, dixit
apud Aelianum Fariar. biſtor. 1o. cap. 14, ſimillimus hac in
parte majoribus noſtris, qui eundem in modum philoſo-
phantur apud Zucitum de Moribus Germanorum cap. 15, &
Thracibus, qui apud Herodotum lib. 5. otioſum eſſe pro
honeſtiſſimo reputant. Ipſe in Apologia ſua apud Plato-
nem pag. 30 & 22. ait, ſe nec quenquam docuiſſe, nec do-
Rurum eſlſe, ſcilicet aperta ſecundum aliorum philoſopho-
rum morem ſchola, ſed, omiſſis rebus ceteris omnibus,
obambulare, & cum hominibus colloqui. Et Xenopbon
lib. 1. Memorab. pag. 560: Erat, inquit, Socrates ſemper in
publico. Nam mane ad loea deambulationibus & exerci-
Zom. X. Fffff tiis

778 MEDITAT. AD PANDECT.

tiis deſtinata pergebat, &, quum frequens erat forum, con-
ſpiciebatur in publico, reliquumque diei degebat iſtic, ubi
inter plurimeos verſaturus eſſet. Propter eandem ignaviam
Socrates, dum liber fuit, nihil ſcripſit, ut docte ſatis oſten-
dit Olearius in Schediaſmate de Scriptis Socratis, Stauleji
Hiſtoriæ philoſophiæ in editione Lipſienſi tom. 1. p. 198. ſq4.
inſerto, ſed demum in carcerem compaactus carmina com-
ponere cepit, apud Platonem in Phadone p. 60.

XXXVII. .
Keprebenditur porro in Socrate negligentia rei familiaris, &
extrema, gquam ſponte ſibi arceſſivit, paupertas.

Q quæ de Socratis ignavia diſſerui, legunt, quærent

ex me forſan: quid otium hoc Socratis ad Xanthip.

pen uxorem ejus, quæ moribus mariti præfecta non fuit,
ac adeo, ſi proba fuiſſet, vitium hoc diſſimulare, non ma-
nifeſtare, debuiſſet? At enim vero iſta Socratis ſegnities
nullis magis, quam Kanthippæ, nocuit. Fluxit nempe ex
ea, tanquam ex fonte, extrema, qua Socrates per omnem
Vvitam laboravit, egeſtas, quam ſi quis negat in Xanthippen
redundaſſe, is ultra modum ineptus eſt. Equidem Deme-
trius Phalereus, apud Plutarebum in EVita Ariſtidis, negat,
Socratem inopem fuiſſe. Verum præter hunc Demetrium
neminem novi, qui hoc dicat. Et obruitur Demerrii fides

teſtimoniis omnium reliquorum, qui de Socrate vel ex ſua

ſcientia, vel ex relatione æqualium Socratis ſcripſerunt.
Parente defuncto XKXC. minarum, juxta Libanium, heres
relictus eſt, quas, quum cognati cujusdam fidei commiſiæ
eſſent, ut fœnus faceret iis, ipfi perire contigit. Quam
jacturam, licet totum ejus patrimonium exhauriret & ad
extremam eum reduceret pauperiem, filentio tamen So-
crates

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARTT NRLI. 77

crates toleravit. Nec defiit deinde usque in ſenectutem
omnia enixe facere, ne unquam cum bona copia in gra-
tiam rediret. Dixi jam in præcedente med illum ſubinde
neceſſitate ſubatum Pro victu quærendo opus feciſſe „ ſed
Pauxillam pecuniam adeptum ſtatim ad ſepnitiem rediiſſe.
Ipſe in Abpologiæ ſua apud Platonem pag. 31. fatetur, huma-
næ rationi conſentaneum minime videri, quod, rerum
omnium ſuarum cura abjeécta, in domeſticarum rerum con-
temptu tot annos perduret. Sed perduravit tamen & vi-
Xit perpetuo contra humanam rationem. Mihi, inquit in
eadem Apologia pag. 23, hac in re occupato nullum datur
otium, neque ad publicum aliquod negotium gerendum,
quod alicujus ſit momenti, neque ad meam rem privatam
atque familiarem; ſed in profundæ paupertatis anguſtias
conjectus ſum propter Dei obſequium. Clarius hoc ap-
paret ex oratione, quam Anthipho apud Xenophontem lib. 1.

Memoralilium pag. 5176. ad eum habuit: Arbitrabar ego,

Socrates, eos, qui philoſopharentur, feliciores fieri opor-
tere: at tu mihi videris contraria quadam ratione phileſo-
Pphia tua frui. Vivis enim ita, quo pacto, ſi vel quivis ſer-
vus ſub domino victitaret, non maneret: uteris cibo potu-
que viliſimo, neque tantum veſti vili, ſed eadem quoque
per æſtatem & hyemem indueris, ſemperque calceis tuni-
caque cares. Præterea Pecuniam non accipis, quæ & com-
Pparantibus eſt voluptati, & iis, qui jam compararunt, libe-
ralius jucundiusque vivendi cauſa eſt. Quamobrem fſi,
quemadmodum reliquarum actionum magiſtri diſcipulos
ſuos imitatores ſui efficiunt, tales tu quoque familiares
tuos reddes: putare debes infelicitatis te magiſtrum eſſe
Narrat porro Nenopbon in libro de Adminiſtratione dome-

ſtica bag. 649, Socratem a Critobulo interrogatum; quantum

Fffff z ſe

7980 EMEDTTAT. AD PANDECT.

ſe ex ſuis facultatibus, ſi venderet redacturum ſperet; re.

ſpondiſſe: Arbitror ego, ſi emptor mihi bonus contingat, fa-
cile me de facultatibus & ædibus meis minas quinque coa-
cturum. Quæ ſumma quam modica fuerit, vel inde appa-
ret, quod Alcibiades, amicus Socratis, teſte Plutareho in
Vua Alcibiadis, canem habuerit ſeptuaginta minis emtum.

XXXVI HI.
Socratei, quod ipſe, de quo viveret, non babent, opulentos ta-

men hominei ad cænam invitavit, ſe ludibrio hominum er-
poſuit, & XKanthippæ ruborem elicuit.

TL iſta, quam dixi, rerum omnium inopia non dubitavit
tamen Socrates convivia inſtruere & hoſpites vocare
ſummos & locupletes viros, non ſine eorum, quos voca-
bat, & omnium hominum ludibrio, de quo merito eru-
buit Xanthippe apud Laertium lib. z. pag. 41. Revixit cre-
do ſuperiore ſæculo Socrates in Baſſompierio, Gallo, que
les jeunes gens, ſecundum la Motteville dans l'hiſtoire An.
ne d'Autriche tom. I. p. 396, traduirent en ridicule ſur ce,
qu'il aimoit d leur faire bonne ebere, quand méme il n'avoit
bas, de quoi diner pour lui.

XXXIX.

Soerates, domi ſobrius, foris convivia nocturna & tumultuoſa
frequentavit, ac in iis potando alios vicit, ultimusque con-
vivarum, de nocte, & aliquan d orta jam Iuce receſit,

XL.
uxorem vero & liberos interim eſurire paſſus eſt.
lle tam ſobrius, tamque in ſua domo paucis contentus,
Socrates commeſſationes tamen & compotationes, etiam

madidiores, & convivia nocturna, extra domum ſuam non
adſper-

—

f — . .

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALI. 78 1¼

adſpernabatur, Prorſus ſimilis Ergeſilao, qui pud Plau-
zum in Captivis act. I. ſe. 2. v. 33:

Weque, ait, unquam quidquam me juvat, quod ego domi .
Foris aliquantillum etiam quod guſto, id beat. 7

Hoc ipſo ergo, quod noéte provecta ex cœnis domum re-
diret, juvenili petulantiæ & ludibrio adoleſcentum, qui eum
cum accenſis facibus & furiarum larvis in inſidiis exſpecta-
bant & ludificabantur, ſe expoſuit, apud Zlian. lib. 9. Va-
riar. hiſtor. cap. 29. Ex hoc tempore, credo, mutavit mo-
rem, atque non amplius de nocçte ex conviviis, ſed orto

jam ſole, diſceſſit. Plato certe in Convivio in fine pag. 22 3.

narrat, Socratem in tumultuoſiſſimo quodam apud Aga-
thonem convivio, quum convivæ omnes & tandem ipſe
hoſpes ſe ſomno dediſſent, exorta jam luce, & dormien-
tibus illis, ſurrexiſſe. Et in iſtis conviviis ſtrenuus pota-
tor fuit, ita ut ceteros omnes potando vinceret. Teſta-
tur hoc de eo Alcibiades in Platonis Convivio pag. 213: Ju-
be, inquiens, mihi, Agatho, poculum, ſi quod magnum
adſit, huc afferri. Sed nihil opus eſt, immo feras huc,
puer, pſycterem illum, qui plures quam octo cotylas capit.
uum vas illud impleviſſet, prior ipſe bibit, deinde So-
crati infundi juſſit, & ſimul ait: Adverſus Socratem, con-
vivæ, doli nihil proſunt, quantumcunque enim quis juſſe-
rit, tantum ebibit, neque ebrium illum tamen idcirco vide-
bitis. Socrates igitur, quum puer infudiſſet, bibit. Idem
ibidem pag. 220: Socrates, ait, quum bibere cogitur, omnes
bibendo longe ſuperat; &, quod maxime eſt mirabile, So-
cratem tamen ebrium nemo unquam mortalium vidit. In-
terea vero, dum ille ſic potaret, uxor ejus ac liberi domi
ſtrenue eſuriebant, ut adeo Socrates idem prorſus cogitaſſe
PFf fff 3 videa-

791 MEDITAT. AD PANDECT.

videatur, quod ille Paterfamilias apud Molierium dans le
Mediein malgré lui alt. 1. ſc. 1: Oaand fai bien lü, && bien
mangé, je veux, que Zout le monde ſoit ſaoul dans ma maiſon.

XLI.
Socrates convivia, impura etiam && impudica, Freguen-
tavit, & probavit.

ſtud, quod modo ex Platone retuli, convivium nodur-
num quidem, immoderatum, & tumultuoſum, de cete-
ro tamen honeſtum caſtumque fuit. At Socrati nec ſpur-
ca & impura convivia diſpl icuerunt. Tale profecto fuit
illud Xenophontis convivium pag. 689. J74. in que Bachi &
Ariadnes amores pag. 7 t. adeo impudice repræſentati fue-
runt, ut convivæ omnes libidine accenſi & quaſi pennis
ſublati geſtus & amplexus impuros ſpectarent, ad tandem,
quotquot uxores nondum duxerant, duétures ſe jurarent,
mariti vero, quum venas inflati ſe continere non poſſent,
conſcenſis equis ad uxores ſuas, ut iis potirentur, advola-
rent, tandem etiam Socrates more ſuo inter ultimos exi-
ret. Nec Socratem turpitudinibus iſtis ſe oppoſuiſſe aut
contradixiſſe, Nenophon memorat. Ergo & præſentia ſua,
& ſilentio, & ſpectando ad finem usque, eas probavit.

XLII.

Socratem, quamdiu vixit, nemo de nefario enerorum
amore accuſavit.

XLIII.

Hi ipſi, gui Jatyras contra eum ſeripſerunt, cerimen bot
illi non objiciunt.

XLIV.
Nec Lucianus eum accuſat, ſed potius excuſat.

XLV.

—

—.

— ☛ſ —, — ☛ B

snn

——N——— —— — —,,— —

,
l

Sp. DCLXVI. DE OBSECQVIO MARITALIL. „83

XLV.
Igitur vere ab hoc crimine innocens fuit.
mpurum illud, quod Xenophon narrat, convivium, pa-
rum abeſt, quin me de veritate eorum, quæ de nefa-
ria ipſius Socratis libidine perhibentur, convincat. Ne-
mo fcilicet hodie ignorat, Socrati ab adverſariis infandos
puerorum amores objici, amicos vero enixe crimen hoc,
& ſuſpicionem etiam criminis, ab illo amoliri. Cauſa mihi

olim intricatiſſima viſa eſt, uſque adeo, ur, ſi judex captus
eſlem, forſan ad illud veterum: NWon liquet; confugiſſem.

Verum nunc, me jureconſultum eſſe, reminiſcor, &, falis
quum ſim, in dubio reo ſecundum L. 12½. de Regulis juris
faveo, ac Socratem, & ex hac regula, & inprimis, quod
accuſatorem nullum video, plene abſolvo. Facit idem Me-
nagius in Ohſervat. ad Laertium pag. 56, maximumque ar-
gumentum pro innocentia Socratis inde ſumit, quod Ari-
ſtophanes ei hoc crimen non objecerit. Eſt utique hoc ar -
gumentum magni momenti, & potuiſfet adhuc amplificari
ex Laertio, qui pag. 329. Omnia ea, quæ & Ariſtophanes & ce-
teri poetæ comici in Socrate cavillantur, ad illius laudem
Pertinere, dicit. Verum & hoc parum eſt; illud autem ſi-
ne dubio mazimum, quod Socrati ipfi, quam diu vixit, &
adhuc diutiſſime poſt mortem ejus, nemo id crimen publi-
ce objecit; manifeſto judicio, Socratem ab hoc crimine ve-
ze innocentem, talemque pro inſtitutis vitæ rationibus a
gravibus viris reputatum fuifle, usque adeo, ut adverfſarii
ejus contrarios vulgi rumores in publicum proferre non
zuderent. Equidem Xenophbon, Socratis diſcipulus, lib. I.
Memorebilium pag. 562. mirari ſe ait, potuiſſe quosdam per-
ſuaderi, Socratem adoleſcentulos corrumpere. At ipſa,

quam ſubjicit, excuſatio ſatis indicat, Xenophontem de cor-
Iuptela

,84 MEDTTAT. AD PANDECT.

ruptela morum & animi agere, de corruptela corporis au-
tem nec cogitare. Nam, ait, Socrates venerearum rerum
ac ventris continentiſſimus ſupra omnes homines erat: dein-

de hyemis, æſtatis, laborum omnium tolerantiſſimus, atque

etiam ſic ad frugalitatem inſtitutus, ut, quum perparum
poſſideret, facillime contentus iis eſſet, quæ habebat. Quo

igitur pacto, quum talis eſſet ipſe, reddidit alios vel impios,

vel legum violatores, vel luxurioſos, vel veneres in rebus
incontinentes, vel ad ſubeundum labores enervatos? immo
vero multos ab his vitiis revocavit, utque virtutis eſſent

ſtudioſi, fecit: ſpe etiam injecta, futurum, ut, ſi ſui ipſo-

rum curam gererent, in viros probos ac fortes evaderent.

Quin ipfſi publici Socratis accuſatores de ſtupro adole-

ſcentum nihil in accuſatione ſua dixerunt. Nam, ſi di-
xiſſent, refutata hæc criminatio ſine dubio in apologiis,
quæ pro Socrate & ab ipſo dictæ, & ab aliis ſcriptæ ſunt,
& quæ adhuc in Platone, Xenophonte, Libanio &c. exſtant,
feciſſet. At in iis ipſis, quas habemus, Socrates ſaltem,
quod animos & mores juvenum non corruperit, defendi-
tur, ſtupri nec mentio injicitur. Ait quidem Leertius lib.
2. pug. 42. Melitum nomen Socratis de impietate & adole-
ſcentium corruptela, vdν vtοo a‿ρρaον, detuliſſe; & Mena-
gius in Obſervat. ad b. l. vocem aoρρ‧daoρ de ſtupro puero-
rum intelligit, quum tamen corruptionem mentis & mo-

rum ſignificet. Confirmat hoc Seneca in epiſtola 104. Wo-
viſſima, inquiens, damnatio eſt ſub graviſſimis nominibus

impleta. Objecta eſt & religionum violatio, & Cjuventutis
corruptela, quam immittere in Deos, in patres, in remp. di-
ctus eſt, & ipſe Socrates in Apologia apud Platonem pag. 23:
Ajunt, inquiens, Socratem eſſe impuriſſimum quendam, qui
juventutem corrumpat. Siquis vero ab illis quærat, quid
agendo,

— — —— —

–– —

A.

Sp. DCLXVI. DE ODSEOVIO MARTALI., „s5

sgendo, aut quid docendo juventutem corrumpam, nihil
quidem poſſunt afferre, quum id prorſus ignorent: at ne
plane hærere videantur, ea afferunt, quæ adverſus omnes
pPhiloſophantes fere dici ſolent, & cuilibet ſunt in promptu,
me res ſublimes, & quæ ſub terra ſunt videlicet, perſcru-
tari: exiſtimare autem, non eſſe Deos, & ſermonem non
bonum efficere. Sed & multis poſt mortem ſuam ſæculis
Socrates intactus ab hac calumnia manſit, & hi ipſi, qui apo-
logiam Socratis contra hoc crimen ſcripſerunt, quum ne-
mo, quocum pugnarent, eſſet, fingerunt ſibi adverſarios;
& inter hos, ut victoria glorioſior foret, auctorem magni
nominis, Lucianum, qui tamen de iſta calumnia nec ſomnia-
vit. Videntur nempe ſibi illam inveniſſe in dialogo, quem
LVitarum auctionem inſcripſit, ubi zom. III. p. I15. merca-
tor animarum Socratem interrogat: quam artem calleat?
cui Socrates reſpondet: zaidzρναει eα. Hæ duæ voces illis
ad notam calumniæ Luciano inurendam ſufficiunt. At ego
illis Celſi dictum in L. 24. de Legibus: Incivile eſt, niſi tota
oratione perſpecta, una aliqua particula ejus propoſita, ju-
dicare; oppono. Non potuiſſet profecto, ſi ſaltem totam
paginam perlegiſſent, tale quid eis in mentem venire. Sci-
licet aigdegag hic non prædiconem, ſeu prædicatorem, ſed
generaliter amatorem puerorum ſignificat, ex vale, puer &
Sgas, amator, compoſitum, atque modo in bonam, modo
in malam partem accipitur. Quin vero hic in bonam par-
tem accipiatur, nec dubium eſſe poteſt. Statim enim
mercator ſubjicit: Quanti igitur emam te? nam pæœdagogo
indigeo, eſt enim mihi puer egregius. Reponit Socrates:
Quis magis idoneus me eſſe queat, qui cum formoſo
puero verſetur? Neque enim corporum amator ſum,
animam enim formoſam efſe exiſtimo: & quanquam

Tom. A⸗ Ggggg ſub

786 MEDITAT. AD PANDECT.

ſub eodem palliolo mecum recumbant, audies illo, vel ipſis

teſtibus, nihil grave a me perpeti. Habent adhuc, quem
refellant, Juvenalis in Satyra II. verſum 1o.
. Inter Socraticos notiſſima foſſa einædot.
At ipſi agnoſcunt, verſum hunc huc plane non pertinere,
& legendum eſſe: ſotadicos; non ſocraticos. Quod &
verum eſt. Fuit nempe Sotades Cretenſis poëta, cujus
fragmenta quædam leguntur apud Stobæum. Erant autem
laſciviſſima Sotadis & imprudentiſſima carmina, quæ, ſumpto
nomine ex argumento, Cinædos inſcripfit, teſte Suida. Hinc
ipſum etiam Martialis 2. epigr. 3 6. Sotadem cinædum vocat.
Vid. ibi Farnab. conf. Martial. 6. epigr. 26. & Cæl. Rbodig. Lett.
Ant. 7, 16. Ipſe, qui Juvenali fere *W qualis fuit, Petronius in
ſua Satyra p. 176. Socratem ſuo tempore purum ab hoc ſce-
lere habitum fuiſſe, teſtatur, puerum inducens, frigido ama-
tori ſuo his verbis inſultantem: Itaque boc nomine tibi gra-
tias ago, quod me ſocratica fide diligis. Mon tam intaöcdtus Al.
cibiades in præceptoris ſui lecctulo jacuit. Quem locum nemo
melius explicare poteſt Alcibiade, qui in Platonis Convivio
pag. 217. ſq44. hœc narrat: Quum arbitrarer, Socratem de mea
forma valde eſſe ſolicitum, opportunam felicemque hanc oc-
caſionem divino quodam numine mihi obtigiſſe exſtimabam:
quod, dum Socrati gratificarer, ea omnia audire poſſem, quæ
ille noverat. Formæ enim meæ opinio mihi magnos ſane
animos faciebat. Quum hæc cogitaſſem, nec ſolerem antea
cum illo ſine comite & arbitro colloqui, factum tamen eſt, ut
dimiſſo comite ſolus cum ſolo verſarer. Tunc exiſtima-
bam, illum eos ſermones mihi continuo ingeſturum, quos
amaſiis amatores in ſolitudine ſolent, & hac ſpe lætabar;
horum tamen nihil actum eſt, ſed, ut de more habebat,
quum ad veſperam uſque diſſeruiſſet, abibat. Poſt ad cer-
tami-

— — -- ⸗

— —

Gen

n:
ne

Sp. DCLXVI. DE OBSEQVO MIARITALI. 787

tamina gymnaſtica illum provocavi, & cum illo nudus me-
met exercui, quaſi hoc pacto aliquid eſſem perfecturus. Me-
cum igitur nudus ſe exercuit, & luctatus eſt ſæpenumero, ne-
mine præſente. Sed nihil promovi. Quum hæ artes mini-
me mihi ſuccederent, firmioribus machinis virum aggredien-
dum eſſe exiſtimavi, neque ullo modo ſinendum. Quid vero
molitus fuerim, quas rationes verſaverim, juvat vobis expo-
nere. Illum ad cœnam invitavi, eo revera conſilio, ut, tan-
quam amator amaſiis, ei ſtruerem inſidias. Is vero nec facile
paruit: tandem tamen obſequutus eſt. Venit igitur, ſed,
ubi primum cœnam ſumpfit, confeſtim ſurrexit abeundi con-
ſilio. Ego pudore ſuffuſus, permiſi eum diſcedere, ſed dein-
de ſtruxi ei novum inſidiarum genus. Poſt cœnam ad mul-
tam noctem ſermonem protraxi, &, quum vellet diſcedere,
cauſans jam longius progreſſam eſſe noctem, manere eum coë-
gi mecum; quievit igitur in proximo lecto ei, in quo cœ-
naverat: nullus tamen præter nos in eo cubiculo dormiebat.
Ego igitur nihil quicquam reliqui facere decreveram, quo So-
cratem mecum arétiſſima neceſſitudine copularem. Poſtquam
ergo exſtincta eſſet lucerna, & famuli egreſſi eſſent, nihil cun-
cKtandum, ſed ingenue, quid ſentirem, aperiendum ratus, ad
illum acceſſi, eum pepuli, &: Socrates, inquam, dormis? Ne-
quaquam, inquit. At ſciſne, inquam, quidnam mihi hacte-
nus viſum fuerit? Quidnam vero 7 inquit. Tu mihi, inquam,
ſolus amator me dignus exſtitiſſe, & tamen ſegnior in colenda
mei memoria, ac proinde in amore mihi minime reſpon-
dere videris. FEquidem quum ita ſe res habeat, plane ſtul-
tum & vecors eſſe ducerem, niſi hac quoque in re tibi gra-
tificarer, & in ceteris rebus, ſi qua in re vel meis faculta.
tibus indigeas, vel amicis meis. Mihi quidem nihil eſt
antiquius, quam ut optimus vir evadam, ad hanc rem con-
Ggg gg 2 ſequen-

„88 MEDITAT. AD PANDECT.

ſequendam nemo te præſtantior atque efficacior opem au-
zxiliumque ferre poteſt; ego autem, ſi tanto viro minime ob-
ſequerer, ſapientes & cordatos viros multo magis vererer,
quam, ſi illi obſequar, vulgarium & inſipientum inanes repre-
henſiones. Quæ quum ille audiiſſet, diſſimulanter admodum,

pro more & inſtituto ſuo: Videris, inquit, mi Alcibiades, non

ignavus, ſi vera illa ſunt, quæ de me ais, quod mihi vis quæ-
dam, per quam ipſe melior effici poſſis, inſit, & miram in
me pulchritudinem conſpicias tua forma longe præſtantio-
rem. Si igitur hæc videns, illa ipſa communicare mecum
conaris, & pulchritudinem cum pulchritudine commutare,
cogitas opimius quoddam lucrum ex me reportare; nam pro
opinione rerum pulchrarum veritatem conaris lucrari, & aurea

pro æreis recipere. Quum ultro citroque habiti eſſent ſer-

mones iſti, illum dimiſi, ratus videlicet, eum hiſce meis ver-
bis, quaſi telo, vulneratum: &, quum ſurrexiſſem, ne verbum
quidem ab illo ulterius fieri permiſi: ſed veſtem hanc, quam
videtis, circumdedi, erat enim hyems, ſubſtratoque ejus tri-

bone recubui: & mirabilem hunc revera felicemque virum

his manibus amplectens, ita totam noétem jacui. Verum
quamvis hæc omnia feciſſem, nihilominus tamen ille adeo ob-
firmato animo ſtetit, ut & me & meam formam contemne-
ret, & per contumeliam ludibriumque nihil faceret, quan-
quam illam aliquid eſſe arbitrarer. Deos ego deasque te-
ſtor, me non aliter cum Socrate ſurrexiſſe, ac ſi cum Patre
aut cum fratre natu majore dormiviſſent.

XLVI.

Socrates ſectando, alliciendo, amando, amplexando formoſos
juvenes infandi amoris rumorem apud vulgus,

XLVII.

er.
erer,
pre.
hun
inn

DH

n

ne,
Dr.

lad
r.

er.
n
1

=S

⸗
l

te

4,7* .

4

Sp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARTALI. 789

. XLVII.
& veriſimilem in Xantbippes animo ſuſpicionem excitavit.

Taosentiem Socratis ab infando puerorum amore, &,
quod nec accuſatores publici „ nec ipfi ſatyrarum feri-
ptores, eum hujus criminis inſimulare aufſi ſint, oſtendi ſa-
tis. Et parum abeſt, quin totam iſtam fabulam pro novo
noſtrorum ſæeulorum commento, veteribus omnibus in-
cognito, reputem, ni Seneca mihi & YZertullianus ſerupu-
lum injicerent, quorum ille de Vita beata cap. penult. So-
crati Alcibiadem & Phædrum (*) objectatos fuiſſe, indi-
cat, hic in Apologet. cap. 46. pudicitiam Socratis propterea
in dubium vocat, quod Athenienſes ſententiam in eum,
tanquam corruptorem adoleſcentium, pronunciarint. Et
Tertullianum quidem non moror, qui populari errore,
quem modo refelli, abreptus, Socratem de corporum cor-
ruptela accuſatum fuiſſe, autumat. At ex Senecæ loco
colligo, Socratem vulgi ſermonibus de infami puerorum
amore diffamatum fuiſſe. Nec mirum hoc eſt. Ipſe enim
per imprudentiam hanc vulgi de ſe ſuſpicionem & excita-
vit & aluit. Dici non poteſt, quam fuerit formoſorum ju-
venum & puerorum ſectator, quam illos amarit, prætule-
rit, allicuerit, amplexatus ſit. Ipſe apud Platonem in Dia-

logo, qui Amatores, Ave de philoſophia, inſcribitur, pag.
132. 4. fatetur, ſe, quum duos juvenes facie valde liberali

vidiſſet, obſtupuiſſe, & hoc ſibi, juvenes formoſos adſpi-
Egggg 3 cien-

G*) Phædri hujus Ganlejus in Hiſtoria philoſophiæ Part. 3. cap. 17, in quo
diſcipulos & auditores Socratis recenſet, mentionem nullam facit.
Fuiſſe tamen inter illos, ex Platonis dialogo, quem Phaædrum inſcri-

pſit, colligo. Sed amores ejus nemo, quem legi, præter Senecam

Socrati objicit. At Alcibiadis amores etiam Ariſtippus commemo-
rat apud Laërtium in vita Socfatis EG& Athen, lib, 5S & I3⸗

790 MEDITAT. AD PANDECT.

cienti, ſolere evenire. Et Alcibiades in eodem Platonis Con-
vivio, in quo luculentum illud, quod ſupra retuli, de Secra-

tis pudicitia teſtimonium perhibet, ait tamen, pag. 216: Vide-

tis, quam impotenti amore erga pulchros afficiatur, ut & ſem-
per cum illis verſetur, & illorum præſentia percellatur. Huc
Pertinet, quod Diogenes Laërtius lib. 2. in principio vitæ Neno-
Phontis narrat: XNenophon, Grylli filius, Athenienſis, pago
Archius fuit: verecundus admodum, & ultra quam dici poſſit
ſpecioſus. Ajunt, eum, quum Socratem in angiporto qua-
dam habuiſſet obvium, porrecto baculo tranſire prohibitum:

percontanti vero, ubinam venirent, quæ humanis uſibus

ſunt neceſſaria, quum ille reſpondiſſet: rurſus, ubinam bo-

ni ac probi homines fierent, hærente illo, dixiſſe Socratem:

Sequere igitur, & diſce. Ex eo tempore Socratis auditor
factus. Porro Charmides in Xenophontis convivio pag. 693:
Tu vero, inquit, Socrates, quamobrem nos amicos tuos
adeo quibusdam quaſi puerorum terriculamentis a formoſis
depellis, quum ego te ipſum viderim, ita me Apollo amet,
quo tempore apud litteratorem eodem in libro uterque ali-
quid quærebatis, caput capiti, humerumque nudum nudo
Critobuli humero admoviſſe? Et Socrates: Proh, inquit,
hæc ipſa, quum velut a bellua quadam morſus eſſem, diutius
quam dies quinque fricuerunt humerum, & in corde quaſi
pruritum quemdam habere videbar. Quæ quum ita ſint,

non potuit non Socrates in voces hominum, atque etiam

in ſuſpicionem apud Xanthippen incurrere.
XLVIII.
Socrates lenenias artes improle docuit.

Trer ea, quæ Socrati jure objiciuntur, porro colloco le-

nonias inſtitutiones, quibus Theodoram meretricem ar-
tes
*

—, — —

1C

We.
ſern
I
le.
r
nn.
len
ldor

tiun

Nd
nh

SP. DCLXVI DE OBSEQVIO MARTTALI. „1

tes alliciendi irretiendique incautos adoleſcentules docet,
apud Xenophonzem lib. 3. Memorabilium pag. 21 8. Excuſänt qui-
dem id factum Franciſcus Charpenterius dans les Choſes memo-
rables de Socrate lib. 3: cap. 21 & T1 bomaſius in dem Vorberich⸗
te zu dem Leben Socratis, hoc colore, quod Socrates non
tam inſtruere Theodoram, quam deridere & Iudificari volue-
rit. Sed ſi hujusmodi excuſationes admittis, atheus etiam
impietatem ſusm publice profeſſus eisdem utetur. Et ipſe
Socratis ſermo iſtam excuſationem ſatis refellit. Elaboratior
enim eſt, quam joci ludique ſolent aut debent.

XLIX.
Socrates &£ veſtitu &i moribus ſe ridiculum fecit.
ſta profecto, quæ huc uſque recenſui, ſola poterant uxo-
ri, honeſtatem & decus amanti, non ruborem ſaltem,
ſed juſtam etiam indignationem, exprimere. Acceſſerunt
vero præterea turpiſſimi, & prorſus ridiculi, adque adeo
conjugi, quæ honorem omnem a marito mutuatur, intc-

lerabiles mores, quos ipſi Socratis laudatores non diſſimu-

lant. Hos ſolos igitur, ſicut huc uſque fecimus, teſtes
citabamus, nec erit inter eos ulli, cui vel levis inimicitia
objici poſſit, locus. Dicam primum de vili, qua uſus eſt,
veſte, & quod calceis & tunica ſemper caruerit. Objici-
tur hoc ei ab Ariſtophane & Antiphone, inimicis, ſed ju-
re, ut amici, Laërtius in vita Socratis, & Xenotbon in lib.
1. Memorabilium fatentur. Huc igitur merito trahimus Ja-
venalis in Satyra III. verſus 147. ſq4.
Quid, quod materiam præbet cauſasque jocorum
Omnib'us bie idem, ſi fæœda & ſeiſſa lacerna,
Si toga ſordidula eſt, & rupta calceus alter
Pelle petet: vel ſi conſuto vulnere eraſum,

7At 46

792 MEDITAT. AD PANDECT.

Atque recens linum oſtendit non una cicatriæ?
Niz HABET infelix paupertas durius in ſe,
Quam quod ridieulos homines facit. Exeat, inquit,
Si pudor eſt, & de pulvino ſurgat equeſtri.
Sed tranſeat veſtitus. Mores ipſos ſpectemus. Tantus ejus
fuit, ſecundum Laërtium in vita ipfius, in dicendo fervor, ut
verbera ſibi ipſi impingeret, bar bam velleret, faciem tegeret,
atque ſic riſum adſtantium moveret, qui, ut ipſe apud Xeno-
bhontem de adminiſtr. domeſt. pag. 670. fatetur, eum nuga-
torie garrire & æra metiri, dixerunt. Deinde Socrates non
erubuit ſecundum Senecam de Tranquillitate animi cap. ult.
cum pueris ludere, quin ſecundum Valerium Maximum
lib. 8. cap. 8. extr. 1I. cruribus arundinem interponere, nec
non apud Platonem in Eutl vydemo pag. 272. lIudum cithari-
ſtæ intrare, ac ſe condiſcipulum puerorum facere, & ſic
horum riſum & jocum in ſe provocare, item, teſte Xenophoz-
te in Convivio pag. 693, in conviviis non ſine riſu conviva-
rum ſaltare. Juravit porro Socrates inepte, abſurde, & ri-
dicule per quercum, per hircum, per canem, per platanum,
per anſerem, ut ex formulis a Menagio ad Laërtii librum 2. pag.
77. Collectis patet. Nec video, quamobrem Menagius ibi
Yertulliano contradicat, qui in Apologetico cap. 14. & lib. I. ad
MWationes Socratem hoc in contumeliam deorum feciſſe dicit.
Ego profecto aliam cauſam non video. Neque enim Socra-
tem tam ſtupidum & fatuum fuiſſe, credo, ut ex ſuper.
ſtitione & vera animi ſui ſententia ſic juraret. Denique
fanatici mores & fere furor Seocratem ludibrium homi-
num fecerunt. Ego ipſe, quando ridere volo, mihi ob
oculos pono frequentifſimas & in civili & in militari vita
Socratis ecſtaſes. Vtriusque exempla ex Platone referam.

Narrat apud eum hæc Alcibiades in Convivio bag. n
uich
„

---—-

1

