ben moͤchte, durch das ausgeſtandene angwierige Gefaͤngnis ge⸗
nugſam verbuͤſſet iſt; So wird Inquiſit, Chriſtoph Kayſer, von

an⸗

cheit
Niemecd.
gen hN
gnis ge
ſer, to
n⸗

SP. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVIS. 202

angeſtellter Inquiſition entbunden, und auf freyen Fuß geſtel⸗
let. Similiter Scabini Vitebergenſes menſe Majo anni 1744:
Dieweil nach denen von Voigten erzehlten und von Johann Ur⸗
ban Bambergen, welcher bey der Entleibung allein gegenwaͤr⸗
tig geweſen, beſtrkien und beſchwohrner Umſtaͤnden, auch ande⸗
rer Zeugen eydlichen Ausſage, Veigt mit dem entleibten Buͤch⸗
ner in vertrauter Freundſchaft gelebet, und bey dem ungluͤcklichen
Schuſſe nichts wider die Gewohnheit anderer Jaͤger gethan,
Buͤchner hingegen ganz unvorſichtig und wider Voigtens treuliche
Verwarnung ſeinen angewieſenen Platz verlaßen, und in den
Schuß gelaufen, ſo hat Suſannen Buͤchnerin Guchen wegen des
Wehrgeldes nicht ſtatt, und wird Voigt mit aller Strafe verſchonet,

jedoch zu Bezahlung der Gerichts⸗Koſten angehalten. V. R. W.

XIV.
Oljurgatio etiam pœna eſt.
XV.

Reus ergo, qui ob delictum jam objurgatus fuit, denuo in jus
vocari ac puniri nequit,

XIV.

dummodo objurgatio in judicio & per modum pœnaæ

facta ſit.

In

30 % MEDITAT. AD PANDECT.

P Specimine 575. de Peænis miniſtrorum principis delinquen-
tium, medit. 10 & 11, miniſtros principis, quum delin-
quunt, aliquando nudis verbis caſtigari, ejusque animad-
verſionis quatuor genera eſſe; admonitionem, reprehenſio-
nem, objurgationem & comminationem; dixi. Oſtendi
quoque, hoc poœnæ genus graviſſimum eſte, ac multos. ſic
objurgatos mœrore hinc contracto contabuiſſe, mortemque
obiiſſe. Omnia tamen hæc non ſingularia ſunt in mini-
fKiris principum, verum & ad alios homines pertinent; ut
adeo generalem regulam faciam: Objurgatio, ſeu increpa-
tio, ut a Tertulliano adpellatur, genus pœnæ eſt. Cvidius

lib. 2. Triſtium eleg. un. v. 1 33. 744

Triſtibus invectus verbis; ita Principe dignum;
Vitus es offenſas, ut decet, ipſe tuas,
Nulla quidem ſano gravior ment isque potenti

Pesa eſt, quam tanto diſplicuiſe viro.

Atque inde porro conſequitur, eum, qui ob crimen com-
miſſum objurgatus fuit, denuo puniri non poſſe, quum ne-

mo ob unum delictum duplici pœna adficiatur, L. 14. de
Accuſationibus, L. 41. de Pœnis. Sic menſe junio anni 174 2½

judicarunt ICti Vitebergenſes: Nunmehro aus den Acten
ſo viel zu befinden, daß Beklagte wegen der von ihnen durch
angemaßte Cognition einer in hoͤherer Inſtanz im Proceſſe
befangenen Sache zu Schulden gebrachter Beleidigung es obrig⸗
keitlichen Reſpects weiter nicht zu beſtrafen, alſo mit der Helf⸗
te derer ihnen auferleg en 100 Rihl. zu verſchonen. V. R. W.
Rat.

en⸗

lin⸗
ad-
Wo.
endli
ſe
ne
Muinl⸗
t; u
epe.
vidi

n cok⸗
numne⸗
„ 14. l
174 ½
AHen
8 duh
Procel⸗

der 06

N

Sp. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVISS. sof

Rat. Decid. Beklagte ſeynd wegen der von ihnen ſowohl durch
angemaßte Cognition einer in hoͤherer Inſtanz rechtshaͤngigen Sa⸗
che, als auſſer Augen geſetzten Appellation, um 100 Thlr. beſtra⸗
ſet worden. Alldieweil aber niemand eines Verbrechens halber
mit zweyen Strafen beleget werden kan, und denn Beklagte we⸗
gen des Eingrifs in die hoͤhere Gerichtsbarkeit bereits in den Actis
ſub No. einen Verweiß, welcher allerdings eine Strafe iſt, be⸗
kommen, mithin nicht noch einmahl um Geld geſtrafet werden
koͤnnen, hiernaͤchſt die Verfolgung dieſes Punkts dem Klaͤger in
jetztgedachtem Urthel nicht aufgegeben, ſondern er nur zu Beobach⸗
tung ſeines Amts wegen nicht reſpeétirter Appellation exciti-
ret worden, alſo nicht wohl zu begreifen iſt, wie er dieſen Punkt
mit in die anbefohlne fiſcaliſche Klage bringen, und ſich dabey
zu ſeiner Legitimation auf das ihm diesfalls widrige Urthel be⸗
rufen koͤnnen; hingezen, was den ꝛten Punkt betrift, das Koͤ⸗
nigl. Ober⸗Appellations-Gerichte zu Zelle in dem ſub No. 2.
beyliegenden Rejections-Beſcheide, daß Beklagte der von dem
einem incarcerirtem eingewandten Appellation aus ganz nichtigen

Urſachen nicht deferiret, erkannt; So haben wir nach Inhalt

unſers Urthels billig geſprochen. eceſſe tamen eſt, ut ob-
jargatio judicialiter & in modum pœnæ facta ſit. Quum ita-
que muliercula, obſecœnitatis turpiſſimæ rea, ſe jam a judi-
ce objurgatam ac ſic ſatis punitam diceret, & tale teſtimo-
rium judicis proferret: Wird atteſtiret, ſo viel ich von der
Sache gehoͤret, und diesfalls als Stadt, Richter Nachfra⸗
ge gehalten, weiter nichts als eine Schoͤckerey herauſſerge⸗
kommen, dahero beyden einen Verweiß gegeben; ego
menſe Auguſto 1744. ſic decrevi: Weil die eingeſtandene
Schoͤckerey, als ein ſehr ſchaͤndlicher Handel, durch den auſſer⸗
gerichtlichen Verweiß nicht hinlaͤnglich geſtrafet iſt, ſo wird die
Kieſelſteinin 12 Tage mit Gefaͤngnuͤß, oder um 2 Neuſcheck
Tom. XA. Q beſtraft,

306 MEDITAT. AD PANDECT.

beſtraft, und zu Bezahlung aller Gerichts⸗Koſten angehalten.
V. R. W. Vide L. 19. C. Ex duibus cauſis infamia.

XVII.

Daniur & delictta ambigua, de quibus, utrum delicta ſint,
an non, dubitatur.

XVIII.

De bis accuſatus & abſolutus ab alio judice, etſi hie illum deli
quiſſe eredas, puniri non poteſt,

XIX.

poteſt tamen judicio civili per modum leuterationis, ut læſo ſa-
tisfaciat, adigi.
andite nunc Helicona deæ! Rixam ego narrabo, no-
bili illi inter Sarmentum ſcurram & Meſſum Cicirrum
pugnæ, quam Horatius in lib. I. Sermon. ecloga y magnifice
& ornate deſcribit, non abſimilem, ſed in hoc nobiliorem,
quod noſtra diſſenſionem duorum illuſtrium collegiorum
excitavit. Tu ergo nunc
. 2 - pugnam mihi paucis,
Muſa, velim memores, &° quo patre natus uterque
Contulerit lites - -
Vivebant nempe in vico quodam duo adoleſcentuli, altos

& majoribus ſuis dignos ſpiritus gerentes. Alterius, quem
Andream tantisper nominabo, clarum genus erat. Nam

pater ejus villæ, in qua pugnatum eſt, judex diceba-
tur. Alterius, Nicolai, proſapiam ignoro, ſed veterem
tamen & claram eſſe conjicio, quod ſeſe cum judieis filio
committere auſus fuit. Hi ambo ſibi in media platea ob-
vii

—— — —

lten.

u,

ne

oſe.

0) 1.
lcirwun
ignife⸗
lioren,
giorun

1, altos
Jden
Nun
(icedbe

Veteren
dicis o
later
4

SP. DCXLIV. DE POFNIS AMB GVIS. 2307

vii de negotio domeſtico, maxime arduo, de porco ſcilicet
a cane morſo, diſputare incipiunt, moderate in Pprincipio,
deinde vocem intendunt, mox clamorem tollunt, tandem
ad vociferationes & convitia deveniunt. Inter alia maledicta
Andreas ad Nicolaum alta voce: tace, inquit, convitiator,
Klaͤtſcher, qui nuper in molendino ſacerdotis noſtri uxo-
rem, meretriciam vitam agere, ac infantem, quem enixa eſt,
adu terinum eſſe, palam dixiſti. Conglobarant ſe „ dum
rixa hæc fervebat, totius vici incolæ, & certamini intenti
ora tenebant. Ipſe ſacerdos cum conjuge ad feneſtram ac-
currerat, ac ambo, quæ Andreas effutiit, audierant. Et uxor
quidem ſacerdotis criminatione hac graviter, ut par eſt, of-
fenſa, Andream apud magiſtratum de injuriis accuſat. Vo-
catur Andreas in jus, fatetur objectationem, ſed negat ani-
mum injuriandi. Conſultum illuſtre collegium abſolvit An-
dream, atque accuſatricem ſumtus omnes ferre iubet, hac
ſormula: Daß Johannen Hornin in Actis ſub No. 1. fol. 3.
beſchehenes Suchen nicht ſtatt hat. Es iſt auch dieſelbe die in
Actis ſub. No. I. verurſachte Unkoſten nach vorgehender deren
Liquidation und richterlicher Ermaͤßigung abzuſtatten ſchuldig.
V. R. W Rat. Decid. Obwohl, als wann wider Andream
gebetener maſſen zu verfahren, es das Anſehen gewinnen koͤnte,
maſſen derſelbe ſich allerdings wegen Johannen Hornin injurieu-
ſer Worte gebrauchet, ihm auch dißfalls das Vorgeben, als ob
er ſolches von Nicolao gehoͤret, ſo ſchlechterdings nicht zu ſtaiten
kommt, maſſen die Nominatio autoris den Injurianten or-⸗
dentlicher Weiſe von der ſonſt auf die Injurien geſetzten Strafe
nicht liberiret; Dennoch aber und dieweil nach Anleitung des
l. 3. §. 4. F. und l. 4. F. de injur pro verbo vel facto injurio-

ſo nur dasjenige zu halten, ſo zu des andern Beſchimpfung

und Verachtung geſprochen oder unternommen wird, in gegen⸗
Q 2 waͤr⸗

30⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

aͤrtigem Falle aber Johanna Hornin, daß Angreas ſie eine

Hure genennet, oder ſonſt injurieuſe Worte gegen ſie ausgeſtoſ⸗
ſen, nicht einmahl in ihrer fol. I. uͤbergebenen Denunciation
anzufuͤhren vermocht, ſondern nur, wie er Nicolao, er habe ſie
in der Nieder⸗Muͤhle eine Hure geheiſſen, beygemeſſen, angie⸗
bet, aus welchem kein animus injuriandi, ſondern vielmehr, daß
Andreas gedachtem Nicolao ſeine ungebuͤhrliche Rede verweiſen
wollen, abzunehmen, und die Regul, quod nominatio autoris
in cauſa injuriarum non relevet a pœna, lediglich auf den Fall
zu adpliciren, wenn animo propalandi etwas injurieuſes ge⸗
prochen, und zu deſſen Beſtaͤrkung ein ander, der ſolches eben⸗
maͤßig geredet haben ſoll, angezeiget wird, ſo aber præſenti in
caſu gaͤnzlich ceſtiret, da vielmehr Andreas Nicolao die von
ihm evomirte Injurie exprobriret; So iſt, wie ꝛc. Accuſatrix,
quæ ſe poſt probrum illud omnes nosétes inſomnes duxiſſe
querebatur, audita fatali ſententia, plane inconſolabilis,
magiſtratum per ſacra omnia obſecrat, ut ſe denuo in mo-
dum leuterationis audiat, ac adta ad aliud collegium remit-
tat. Paret judex, re cum adverſario communicata, & hu-
jus reſponſione ac defenſione accepta, ex amborum litiga-
torum conſenſu adta ad ſcabinos Vitebergenſes mittit, qui
verba Andreæ utique injuriam, obliquam ſcilicet, de quo
injuriarum genere integro Specimine 546. egi, continere cre-
diderunt, atque Andream ad publicam deprecationem ae
honorificam declarationem ſuæ de actricis exiſtimatione ſen-
tentiæ adegerunt, pœnam tamen addere auſi non ſunt, quod

in pœnali judicio magiſtratibus reos ab alio judice abſolutos

punire inconſulto principe non licet, L. 45. §. 1. de Re judi-
cata, cap. 6. X. de Accuſationibus. Sic itaque reſpondi-
mus: Nunmehro aus den Acten ſo viel zu beſinden, daß Jo⸗
hannen Hornin in Actis ſub No. I. beſchehenes Suchen, ſo viel
Andream

—
0n
6
We
in
oris
Sel
G
ebenr
ti in
bon
r.
uille
Abilss,
a mo.
Lemit.
& h-.

litige

4, Gi

de gud
re cre⸗
em de
ne ſen⸗
1 guol
dlolund⸗

reſpoll.
dos

n, b
Aecnn

—

Sb. DCXLIV. DE POENIS AMBIGVIS. 203

Andream betrift, allerdings ſtatt hat, derowegen dieſer Andreas
ihr eine Abbitte und Ehren⸗Erklaͤrung vor Gerichte zu thun, die
Hornin auch die in Actis ſub No. I. verurſachte Unkoſten nicht
Lanz, ſondern nur zur Helfte, abzuſtatten ſchuldig. V. R. W.
Rat. Decid. Diervell alles dasjenige, was zu eines andern Ver⸗
cechtung, Verkleinerung und Kraͤnkung geſchiehet oder geredet
wird, eine Injurie iſt; pr. I. de Injuriis, L. I5. H. 25. 27.
ce Injuriis, und denn einer honetten unbeſchollenen Weibes⸗
Berſon, dergleichen ſonder Zweifel eines Predigers Ehefrau iſt,
zur Verkleinerung und aͤuſerſter Kraͤnkung gereichet, wenn auf
uffentlicher Straſſe ausgeſchrien wird, ſie ſey an einem gewiſſen
Orte vor eine Hure geſcholten worden, auch Andreas, da er ein
vernuͤnftiger Menſch iſt, daß dergleichen oͤffentlicher und unbe⸗
dachtſamer Vorwurf die Hornin und ihren Ehemann auf das

empfindlichſte kraͤnken und ſie in der Leute Maͤuler bringen wer⸗

de, nothwendig wiſſen muͤſſen, und, wenn er es nicht glaubet,
in ſupina und affectata ignorantia ſtehet, dieſemnach der Denun-
ciantin Ehre, ſo viel an ihm iſt, durch eine gerichtliche Abbit⸗
te und Ehren⸗Erklaͤrung repariren, auch die durch ihn verur⸗
ſachte Unkoſten kragen, jedoch, da voriges Urthe ihn mit der
Strafe verſchonet, auch jetzo damit verſchonet werden muß;
So iſt nach Inhalt Unſers ꝛc. ꝛc.

MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN D CXLV.
AD LIB. XIIII. TI Z. XIX.

IVDICE LEGIBVS RECTE
MITIORE

DIE XXII. DE DECEMBR. ANNI clo Io CCXLII.
PVBLICE DEFENSVM

PHILIP. GODOFR. SVSSEMILCHIO.

COSVIGA-⸗ANHALTINO.

I.

Boteſtas, pœnas lege ſimpliciter conſtitutas molliendi, latius pa-
tet, quem vulgo perbibetur.

II.
Ex gratia quidem non, niſi ipſi legislatori, permiſſa eſt;
III.

At ex juſtis cauſis & manifeſta æquitate, ſicut principi in leges
divinas, ita magiſtratibus & jureconſultis in leges principis,
competit.

IV.

Excipiuntur ſaltem penæ, in quarum ſanttione legislator ju-
dicibus omne arbitrium ac interpretationem ademit.

Quod

r⸗

,heyu
hin

tor
nit.

SP. DCXLV. DE IVD. LEG. RECTE MIT. 3II

uod in Specimine ſequ. 6466. de Exaſperatione pænarum
medit. I queſtus ſum, fines jurisprudentiæ legisla-
. toriæ, conſultatoriæ & judiciariæ in jure Juſtinia-
neo ſæpe confundi, hoc nunc iterum in doctrina de pœnis
temperandis & molliendis repeti oportet. Nullibi profecto
judicio finium regundorum inter jurisprudentiam legislato-
riam & judiciariam tantopere opus eſt, quam in quæſtione-
quousque magiſtratibus, &, quæ illis ſententias dictant, col-
legiis juridicis, pœnas lege conſtitutas mollire liceat. Non
ſolum intricata illa eſt, ſed & periculoſa, quum hi, qui
judiciariæ poteſtati arctiores limites ponunt, diſſentientibus

violationem juris aggratiandi & crimen majeſtatis objiciant,

& ex L. S. §. 2. C. ad L. Juliam de vi publica infamiam com-
minentur. Terret hæc res plerosque [Ctos, ut data ſibi in
legibus ampliſſima poteſtate uti non audeant, ſed omnia ad
principem remittant. Ego autem iſtas voculas non extimeſ-
co, nee unquam extimui, ſed jam olim in principio hujus
operis, ſcilicet in Specimine III. de jure naturæ & gentium
medit. ult. dixi: Ex evidente æquitate judex legem, inconſulto
etiam principe, mitigare & interpretari poteſt. Nec erubeſcen-
dum eſt mihi, qui cum legibus loquor, non una, ſed pluribus-
Scilicet Juſtinianus in L. g. C. de Judiciis, in omnibus rebus
præcipuam eſſe juſtitiæ æquitatisque, quam ſtricti juris, ratio-
nem, jubert. Lex II. pr. de Pœnis judicantibus in levioribus
cauſis lenitatem, in gravioribus temperamentum benigni-
tatis commendat, atque ſic arbitrium temperandi pœnas
ſimpliciter permittit. Porro Marcellus in L. 183. de Regu-
lis juris: Vbi, ait, æquitas evidens poſcit, ſubveniendum eſt.
Equidem non ignoro, qued judex in L. 12. 4ui & a guibus
manumiſſ legem quoque duram ſequi, & in L. 21. pr. de
Peænis pœnam mutaturus principem conſulere jubetun.
Et

MEDITAT. AD PANDECT.

312

Et nemo apertius nobis contradicere videtur Juſtiniano, qui
in L. 1. C. de Legibus: inter æuitatem, ait, jusque interpoſi-
tam interpretationem nobis ſolis & oportet & licet inſpicere,
ad quam legem reſpondet Zieglerus de Juribus majeſtatis
lib. 1I. cap. 6. §. 15, diſtinguendo inter æquitatem evidentem
& dubiam, ſive, ut ipſe loquitur, extrinſecam & intrinſe-
cam. Quam Ziegleri conciliationem non improbamus, ſed
ſaltem majore luce egere credimus. Rem itaque ſic tene
breviter: Quando moderatio pœnæ, lege ſancitæ, ex gra-
tia petitur, ſolius principis inſpectio, & judici, qui hic ſi-
bi quid arrogat, majeſtatis crimen extimeſcendum eſt. At
ubi iſta ex juſtitiæ & interpretationis juridicæ regulis flagi-
tatur, coghitio ad magiſtratum pertinet, qui legem duram
& clare lequentem, ex æquitate mollire & temperare pot-
eſt, ſiquidem videt, voluntatem & rationem legislatoris ad
caſum præſentem ſeſe non extendiſſe. Et hoc eſt, quod
leæ 18. de Legibus, leges benignius interpretandas efſe dicit,
quo voluntas earum conſervetur, quod ſecundum LZ. I15.
§. ult. de Regulis juris in pœnalibus caufis benignius interpre-
tandum eſt, quod per L. 169. pr. de Regulis juris rapienda
occaſio eſt, quæ præbet benignius reſponſum, & quod in
L. 16. de Peœnis judex in pœnis jure conſtitutis exigendis ſolicite
circumſtantias inſpicere, ac pro earum ratione diverſimode
punire jubetur. Ipfi principes ſummaque eorum tribunalia
hanc ſibi poteſtatem in leges divinas ſumunt, ac homicidas:
quos Deus ſimpliciter ultore ferro perſequitur, ex variis
cauſis lenius puniunt, nec tamen propterea contra Dei vo-
luntatem peccant, ſed hanc exſequuntur potius. Vni-
cam exceptionem hic facio, atque judicem etiam ex ma-
nifeſta æquitate a verbis legis recedere veto, quando le-

islator aperte, legem ſtricte ſervandam eſſe, præ ſe tu-
. lit

—
i
.
tere,
Karis
ntem
inle.
ln led
tene
gr.
lie l.
l. A
flagi⸗
luram
le dot.
Ori
, glod
le dicit,
L ijf
nterpre⸗
4piend
guod in
8ſolicite
imocee
jbanalin
micidas:
Vis
Dei w.

len
I1

Sb. DCXLV. DE JVD. LEG. RECTE MrT. 3zr3

lit nihilque judicis arbitrio ac interpretationi reliquit. Cu-
jusmodi leges nobis, Saxonibus præſertim, incognitæ non
ſunt. Pertinent huc ſancitæ in delicta carnis, in duella, in
provocationes ad ſingulare certamen, in injurias viro no-
bili factas, in perfidiam adminiſtratorum, pœnæ, quas mu-
tare, vel temperare, vel remittere ſimpliciter vetamur.
Huc quoque pertinet lex S8. §. ult. C. ad legem Juliam de
vi publica. Ejus rei exemplum in Specimine 607. de Duellis
medit. p. attuli, hominis, qui invitus & reluétans ſingulare
certamen ſubierat, ac adverſarium obtruncarat, & jure
quidem divino excufari potuiſſet, ſed ex lege principis ſim-
pliciter ad ultimum ſupplicium depoſcebatur. Aliud ex-
emplum in Specimine 535. de Injuſta in fures indulgentia me-
dit. 14. reperies, atque in eo animadvertes, principes
interdum indignari, quum leges ab ipfis clare & perſpicue
latæ magiſtratibus & Ctis duræ ac interpretatione auten-
tica opus habere videntur.

V.
7ihæ cauſæ, ex gquibus judex mitior lege e poteſt, in legibus
non ſunt determinatæ, ſed rel?gioni judicantium per-
miittuntur,

VI.
guilus tamen lex vel argzmentunm legis deeſſe non pofeſt.

oftquam magiftratibus & jureconſultis facultatem pœnas
lege vel ſententia determinatas, ex juſtis cauſis remitten-
di, minuendi, mutandi, vindicavimus, nunc, ne novam
caliginem inducamus, illæ ipfæ juſtæ cauſæ determinandæ
ſunt. Sunt autem illæ prorſus eædem cum iis, ex quibus
Tom. X. Rr reſti-

214 MEDITAT. AD PANDECT.

reſtitutio in integrum adverſus leges indulgetur, de quibus
ſic prætor in L. 1. S. . Ex quibus cauſis majores: Item ſi
qua alia mibi juſta cauſa eſſe videbitur, in integrum reſtituam:
quod ejus per leges, plebiſcita, ſenatusconſulta, edicta, decreta
prineipum, licebit; deinde Ulpianus in L. 26. §. 9. eodem:
Item inquit prætor: ſi qua alia mihbi juſta cauſa videbitur, in
integrum reſtituant. Haæc clauſula edicto inſerta eſt neceſſario:
multi enim caſus evenire potuerunt, qui deferrent reſtitutionis
auxilium: nec ſingulatim enumerari potuerunt, ut quoties
æguitas reſtitutionem ſuggerit, ad banc clauſulam erit deſcen-
dendum: porro idem Ulpianus in L. 28. §. 2. eodem: Quod
qus, inquit prætor, per leges, plebiſcita, ſenatusconſulta,
ecdicta, decreta principum licebit; quæ clauſula non illud polli-
cetur, reſtituturum, ſi leges permittant, ſed ſi leges non pro-
piheant. Omnia hie eadem ſunt, ut ex collatione legis 11.
pr. & L. 16. de Pænis patet. Nos itaque hic ſaltem exem-
pli loco aliquot cauſas, quibus judicantes juſte ad miſericor-
diam moti fuerunt, commemorabimus, ceteras autem reli-
gioni eorum relinquimus. Nec illis, quod fine lege lo-
quuturi ſint, verendum ac erubeſcendum efſt. Jura emim
noſtra tam ſunt fœcunda, ut omne & quum & veriſimile

Ppœnæ temperamentum, vel clara lege, vel argumento legis

defendi queat, id quod in fidem meam recipio.

VII.
Pænitentia pœnam aliquando tollit, nonnanqaam minuit ſaltem,
interdum impunitatem eficit, quin, ſed rarius, præmium
parit.
VIII.
Aliquando tamen penitentia reum plane non juvat. .

Quod

—

n!
tete
len:
,
ie:
kionit
Lottl
ſen.
A
lte
oll:
Pr.
in
exen⸗
lericor⸗
en N⸗
ege l.
ra enn
riſimle
10 legs

it Alten,
Eiun

SP. DCXLV. DE IvVD. LEG. RECIE MrT. 321 5

QN„αà Sezneca in Agamemn. Act. 2. v. 342 ſcribit: Nam ſera
A nungnam eſt ad bonos mores via, quem peœnitet peccaſſe
pene eſt innocens; hoc etiam juris eſt. Vide L. un. C. de hit,
qui ſe deferunt, L. un. C. ne tutor vel ecurator vectigalia, L..
13. pr. de Jure fiſci, L. 5. §. 4. L. 13. §. 6. de Re militari,
can. 11. §. I. cauſ. 12, quæt. 1, can. I. cauſ. 15. quæſt. 8, cap:
20, X. de Electione, c. 2. §. 2 X. de Translatione epiſcopi,
cap. 5. X. de Furtis, Spec. Sax lib. 2. art. 14. Conſtit, elect.
Sax. 32. Part. IV, Codicem Auguſteum tom. I. pag. 1902. 8
1918. Verum leges hæ, ne quid diſſimulem, mire inter
ſe variant, atque pœnitentibus modo plenam immunitatem
indulgent, aliquando & præmium decernunt, nonnunquam
pœnam, ſed leniorem, irrogant, quin nennullæ venism
omnem denegare videntur, uti leæ 65. de Furtis & §. EP1

7
bonorum raptorum. Eellum hoc fopiturus Bergerus in Eie-
&tis jurispr. crim pag. 188. duas regulas facit: Quoties, in-
quiens, res poſt delictum conſummatum in integrum ſRatum
reduei poteſt, e. c. in furto, difidatione; toties pœnitentia ante
capturam pænam temperat: Auoties autem non boteſt; toties
pænitentia ante capturam pœnam non temperat; at rem non
exhaurit. Plures ergo regulæ faciendæ ſunt. Prima hæc
eſto: Reus, qui jam ad tribunal tractus planeque aut fere
convictus crimen fatetur, veniam nullam meretur; ſecunda:
qui in judicium tractus, ſed nondum conviéctus, inficiando
cauſæ cognitionem difficilem reddere, & extrahere pote-
rat, maluit tamen ſponte crimen fateri, aliquantulum venia
dignus eſt, pauxillumque ei de pœna remirtitur; tertia: qui non-
dum accuſatus, aut ſaltem nondum in jus vocatus, ſponte ſe
defert, fi damnum ſcandalumve, quod dedit, plene tollere
ac reparare nequit, mediocriter punitur; quarta: qui ſe
ſponte defert, ac pœnitentia rem omnem in priſtinum ſta-
⸗ Rr 2 tum

316 MHEDITAT. AD PANDECT.

tum reducit, leniſſime punitur; denique quinta: qui in-
genua confeſſione ſua ſingularem reipublicæ urtilitatem ad-
fert; e. g. imminens ei periculum avertit, fiſco lucrum,
quod perditurus erat, infert, complices latentes manife-
ſtat & e latibulis extrahit, &c. non ſolum crimen ſuum im-
pune fert, ſed præterea præmium reportat. Secundum
has regulas ICti Lipſienſes apud Finckelthauſium Ob ſerv. 71.
parricidam ſponte ſe deferentem pre culeo ad gladium
damnarunt. Mihi ipſi hæc ſpecies menſe Julio anni 1741.
oblata fuit: Perdiderat quis furto ultra XXIV. thaleros.
Merenti hoc damnum vicinus totam ſummam reportat &
reſtituit. Qua ille recuperata judicem adit, ac ei rem de-
fert. Judex dubius, quid faceret, me conſulit. Erat fur-
tum magnum, adeoque capitale, in quod leges Saxonickæ
etiam poſt reſtitutionem fuſtium ictum & perpetuum exi-
lium conſtituerunt. Ipſe ergo in principio anceps hære-
bam, annon reus in vincula conjiciendus ac ſolemniter ad
articulos reſpondere cogendus eſſet. Sed ex iſtis, quas
memoravi regulis, pœnam leniſſimam præſumſi, ac ſic re-
ſpondi: Weil wegin der re adhuc integra, vor angebrachter
Klage und Ruͤge, geſchehenen Erſtattung und dadurch bezeigten
Reue das Verbrechen faſt nur pro attentato zu achten iſt, alſo,
wenn ein aufrichtiges Bekenntnuͤß darzu kommt, die Strafe ſo
gar hoch miht anſteigen moͤchte, ſo wird Cheiſtoph Graubarth
nur ſummariſch unter ernſtlicher Vermahnung, daß er ſeine Sa⸗
che durch Leugnen nicht verſchlimmern ſolle, vernommen, auch
ſodann ſeiner Beſtrafung und der Unkoſten halber fernerweit recht⸗
lich erkannt.

X.
Judexæ erga minores mitiore lege eſſe poteſt,

in.
dun
v.
WiN
174l.
leros.
tat &
n e.
lr.
Doniet
unn e⸗
8 Mele-
Nrite i
3, (s
c ſic .
ebracht
bezeigtt
ſt, A
Strafe ſo
Nalkarth
ſine Sa⸗
n, oh
wwittech⸗

Sp. DCxXLvV. DE JVD. LEG. RECTE MrT. 317

X.
item erga illos, quibus magiſtratus occaſionem delinquendi
praæbuit,

Al.
nec non erga eos, quibus per benigniorem legis ambiguæ inter-
pretationem ſuccurrere poteſt.

I Saxonica in Conſtit. elect. 25. Part. 4. cuſtodem car-
ceris, qui mulierem ſibi commiſſam ſtuprat, virgis pu-
blice cædi ac in perpetuum relegari, diſtricte jubet. Pec-
carat aliquando contra hanc legem juvenis, qui ipſe qui-
dem carceri præfectus non erat, ſed excubias ſaltem no-
urnas, quas a civibus per cives haberi oportebat, ex or-
dine egerat. Interrogatus in judicio fatetur crimen, nec
ullam ex cuſationem allegat. Nihil ergo pœnam illam lege
ſtatutam morari videbatur. At Scabini Vitembergenſes
conſulti menſe Septembri anni 1741, quod minorem XXI.
annis illum efſe animadverterent, remiſerunt ictum virga-
rum. Poteſt enim judex inferior tunc, quum reus minor
eſt, mitiorem lege ſententiam ferre, L. 37. §. 1. de Minori-
bus, L. 16. § 3. de Pæœnis, L. 108. de Regulis juris, quem-
zsdmodum pluribus dixi in Specimine 532. de bis, qui e
mentis imbecillitate delinquunt medit. 4. Erant tamen,
ne quid diſſimulem, duæ aliæ cauſæ, quæ nos forte, etiamſi
rcus minor non fuiſſer, ad mitigandam pœnam moviſſent.
Primum uxor præfecti carceris, quæ reum detulerat, in
ipſa delatione dixerat, ſe ſerio cohortatam fuiſſe reum in
eodem carcere jacentem, ne captivitatis ſociam conſtupra-
ret. Apparebat inde, judicem huc usque legem 3. C. de
Cuſtodia reorum, quæ criminoſos ſexu diſpares diverſa clau-
Rr s ſtro-

218 MEDITAT. AD PANDECTI.

rorum tutamina habere jubet, neglexiſſe, ipſumque adeo
occaſſionem ſtupri dediſſe. Quis vero non ignoſcat, non
dicam juveni, ſed etiam viro, ac puellæ, quos judex uno
carceris conclavi noctu permixtos quaſi ad nuptias invitavit-

Aut deus aut lapis eſt, qui non juveniliter ardet.

Furor amoris, qui ſecundum Juſtinianum in Novella 7 caß.
4. pr. per ſe ſat vehemens eſt, ſi præterea exterius, ipſius
præſertim magiſtratus culpa, inflammetur, fere inſupera-
bilis & miſericordia digniſſimus eſt, ipſamque adulterii pœ-
nam mitigat. Vide Specimen noſtrum 580. de Adulterii
pæna mitiganda, medit. 4. & 5. Deinde ipſius legis Saxo-
nicæ verba reum juvabant. Titulus ejus eſt: Wenn der,
ſo auf die Gefaͤngnuͤß beſtellet, eine gefangene Weibes⸗Per⸗
ſon beſchlaͤfft. Hæc verba ipſum carceris præfectum?
quem commentarienſem vulgo vocant, ſignificare videntur.
Is publica perſona & jurisjurandi vinculo ſemper fere con-
ſtri tus eſt, atque adeo, ſi fidem fallat, graviſſime peccat.
At vigiles, qui injurati excubias per vices agunt, minus
peccant. Equidem ipſius legis verba: Welchem eine Wei⸗
bes⸗Perſon in ſeine Cuſtodien und Gewahrſamen befohlen:
generaliora videntur, ſed explicanda ſunt ex titulo. Ra-
pienda, non ſaltem capienda eſt occaſio, quæ præbet
benignius reſponſum, L. 168. pr. de Regulis juris. Qua-
re ſic reſponſum fuit: Hat George Schaaf in Guͤte geſtanden,
daß er mit der wegen Dieberey zur Haft und Inquiſition gekom⸗
menen Marien Kaſchin zu der Zeit, da er die Wache bey ihr ge⸗
habt, ſich dreymahl fleiſchlich vermiſchet; Ob nun wohl die
Churfuͤrſtl. Saͤchßl. 25. Conſtitution des IVten Theils
die Strafe des Staupenſchlages auf dieſes Verbrechen ſe⸗
tzet; Daferne jedoch Schaaf nach ſeinem Angeben ſs ae⸗
Jahr

n
n0
ir⸗

tip.

us

er.

Pe.
terii
o.
der
Per
Num
entur
ecor.
peet
Mions

Wes

ſohlelſ.

. Rr.
rebet

r.

aden
Nkenn
e N
Nr
1 C

nrſt 0

t

Sp. DCXLV. DE IVD. LEG. R=CTE MerT. 312

Jahr alt, demnach minderjaͤhrig iſt, in welchem Falle der Un⸗
ter⸗Obrigkeit, die in Rechten geſetzte Strafen zu mindern, frey
ſtehet; So wird George Schaaf zwar mit dem Staupen⸗Schla⸗
ge verſchonet, gleichwohl ewig verwieſen, auch alle durch dieſe
Unterſuchung verurſachte Gerichts⸗Koſten zu bezahlen angehalten,
uͤbrigens, wenn kuͤnftig Weibes⸗Perſonen zur Haft kommen,
das Gefaͤngniß dergeſtalt eingerichtet, daß dergleichen Gefahr,
als aus der fol. 1. geſchehenen Warnung wahr zu nehmen, we⸗
der von denen Mitgefangenen, noch denen Waͤchtern zu beſor⸗

XII.

Diuturnus carcer meritam pœnam non mitigat ſolum, ſed ali-
quando plane tollit.

XIII.

IHi, qui facto ſuo carcerem rei nocentis ultra, quam par erat,
27
prorogant, æs alienum, quod interim pro alimonia ejus &

familiæ conflatum eſt, ſolvere coguntur.

XIV.

Reus ipſe tamen contra eos actionem pro damnis & iniuriis uon

babet, propter articulum Carolinum 61.

Noedn in L. 25. pr. de Pænis: Si diutino, inquit,
1

tempore aliquis in reatu fuerit, aliquatenus panug ejus
HMDU ſuble-

320 MEDITTAT. AD PANDECT.

ſublevanda erit; ubi Gothofredus lit. b. voci: aliquatenus ; ad-
linit: non igitur omnino. Nec improbo. Moneo ſaltem,
aliquando meritam rei non innocentis pœnam diuturnitate
carceris omnino ſublevari ac quaſi abſorberi. Exemplum
hoc eſto: Adminiſtrator pecuniæ publicæ ex indiciis non
inveriſimilibus de reſiduis accuſatus, in cuſtodiam miſſus,
bonisque ſuis ſpoliatus fuerat. Conſurrexerant creditores
privati, cauſamque difficiliorem reddiderant, ac cognitio-
nem ejus per ſex annos traxerant. Jacuerat interim reus
in vinculis cum fida uxore, quæ ſe illi comitem adjunxe-
rat, ac novum æs alienum, quo ſe & eam & liberos ſuos
aleret, conflarat. Tandem Cti Helmſtadienſes menſe Iu-
nio anni 1713 conſuluntur. Inſpeétis diligenter actis appa-
rebat, dolum in adminiſtratione pecuniæ publicæ abfuiſſe,
ſed culpam commiſſam eſſe. Hanc vero reus, ſi pœna in
principio ſtatim decreta fuiſſet, carcere bienni aut trienni
luifſet. Apparebat porro, fiſco ex bonis, ſi illa recte ad-
miniſtrata fuiſſent, intra primos menſes ſatisfieri potuiſſe,
ſed ſequeſtrorum dolo vel culpa inſigniter imminuta ac tarde
vendita vix tandem ſuffeciſſe, ſed fuffeciffe tamen. Denique
veſtigia odii, inimicitiæ ac vindictæ privatæ paſſim internoſce-
bantur, ſic tamen, ut ſemper ſub juſtitiæ ſpecie laterent. Diu
itaque de pœna in collegio deliberatum, ac his, qui eam pror-
ſus remittere volebant, vox iſta: aliquatenus; oppofita fuit.
Vicit tamen ſententia remittentium, ac placuit quoque, æsS
alienum pro alimentis conflatum ante reliquum privatum æS.
alienum exſolvendum eſſe. Privati enim creditores in-
terventione ſua carcerem prorogarant, ſeque ita reum
ad detegenda bonz latentia adacturos fruſtra ſperarant
Sic igitur reſponſum eſt: Daß Chriſtoph Riebe, geſtal⸗
ten

nwe-
ſuos

lu.
⸗
wile,
na in
kienni
gei⸗
tnile⸗

tarde

higoe
noſee-
t. Din
pror.
1 foit.
le, Es
w 6
hres il⸗
1a reuſ
etarant
Aſt
t

SP. DCXLV. DE JIVD. LEG. RECTE MIT. 321

ten Sachen und Umſtaͤnden nach, von dem wider ihn angeſtell⸗
ten Inquiſitions-Proceſſe zu entbinden, und ohne fernere Stra⸗
fe der gefaͤnglichen Haft zu erlaſſen ſey; immaſſen auch dasjenige,
was waͤhrender Gefaͤngniß zu ſein und der Seinigen nothduͤrfti⸗
gem Unterhalte, Curirung und Fuͤhrung der Defenſion erborget
und Schuld gemacht worden, zufoͤrderſt nach Befriedigung der
Roͤnigl. Caſſe vor allen uͤbrigen Creditoribus aus ſeinem berei⸗
teſtem Vermoͤgen zu bezahlen iſt. V. R. W. Rat. Decid. Es
fallen zwar in gegenwaͤrtiger Sache unterſchiedene nicht geringe
Zweifel vor, welche die von dem Inhaftirtem geſuchte Befreyung
und Abſolution ſchwehr zu machen ſcheinen. Denn anfaͤnglich
kan er doch nicht leugnen, daß er wider ſeine Pflicht und Beſtal⸗
luag gehandelt, hiernaͤchſt wird der Regierung ſo ſchwehr nicht
fallen, das ihr beygemeſſene illegale Verfahren, indem ſie gleich
von der Execution angefangen, und Angeklagtens Perſon ar⸗
retiren und ſeine Sachen und Schriften hinwegnehmen laſſen,
noch ziemlich zu entſchuldigen. Denn, wenn gleich aus den an⸗
gegebenen Umſtaͤnden einige Affecten und Privat-Faindſchaft
hervorſcheinen, dieſe auch vielleicht Anlaß gegeben haben moͤgen,
daß der Proceſs mit ſolchem Eyfer angefangen und verfolget wor⸗
den, ſo hat man ſich doch dabey ſo wohl in Acht genommen,
daß aͤuſſerlich eben nicts wider die Rechte vorgegangen. Bey
ſolcher Bewandniß, und da nach der peinlichen Halß⸗Gerichts⸗
Ordnung art. 6. derjenige, welcher wegen ſtarken Verdachts zur
Haft gezogen, hernach aber unſchuldig erfunden wird, wider
die Obrigkeit des ihm zugefuͤgten Unrechts halber nicht klagen
kan, ſeynd wir bewogen worden, die Satisfaction, welche der
Gefangene wegen der geſchehenen Inhaftirung und ihm dadurch
zugefuͤgten Schaͤden ſuchet, in dem Urthel zu uͤbergehen. Die⸗
ſemnach gewinnet es das Anſehen, als ob Beklagter, da das
ausgeſtandene Gefaͤngniß nur pro Cuſtodia zu achten, mit ei⸗
Zbm. X. 8 8 ni⸗

322 MEDITAT. AD PANDECT.

niger Strafe zu belegen ſey. Alldieweil aber das dem Gefange⸗
nem aufgeburdete Crimen in einer Culpa beſtehet, welche nur
mit einer auſſerordentlichen willkuͤhrlichen Strafe beleget werden
mag, da denn, wenn ſolche Strafe gleich zu Anfang des Inqui-
ſitions-Proceſies haͤtte determiniret werden ſollen, zwar wohl
auf Gefaͤngniß von einigen, jedoch vermuthlich nicht ſo vielen
Jahren, als der Angeklagte wehrenden Procefſes wuͤrklich geſeſ⸗
ſen, geſprochen ſeyn wuͤrde, daß folglich dieſe ausgeſtandene
langwierige Gefangenſchaft, welche einer zeitlichen Landes⸗Ver⸗
weiſung gleich zu achten iſt, vor eine genugſame Zuͤchtigung des
begangenen Verſehens gehalten, und der Gefangene nunmehro
von weiterer Strafe loßgeſorochen werden muß; und dieſes um
ſo viel mehr, da der groͤſte Theil ſeiner ansſtehenden Schul⸗
den und ihm ſonſt zukommenden Rechte Anfangs in beſſerem
Stande geweſen, nachgehends aber ohne ſein Verſchulden entwe⸗
der durch bloßen Ungluͤcks⸗Fall bey Gelegenheit ſeiner Gefangen⸗
ſchaft, oder, wie es aus denen in der Defenſion angegebenen
Umſtaͤnden das Anſehen gewinnet, durch Nachlaͤßigkeit der dar⸗
zu Verordneten, in Abfall gerathen; immaſſen freylich dem Ge⸗
fangenen zu keinem Nachtheil gereichen muß, daß das verſetzte
Jouvel mit 6000. Thlr. hoͤher, als er darauf genommen, einge⸗
loͤſet, der mit Rothenburgen getroffene Vergleich⸗ geaͤndert. wi⸗
der dieſen auch nicht mit mehrerem Ernſte auf die Execution und
