Sp. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARFTALI. „3

Quid Socrates fecerit in Potidæa expeditione, operæ pre-
tium eſt audire; quum enim aliquando in cogitationem
quandam incidiſſet, eodem in veſtigio a matutino tempo-
re ſtetit cogitabundus: &, quum cogitationem illam ſu-
am explicare non poſſet, non tamen remittebat, neque
movebatur loco, ſed inveſtigabundus hærebat: & jam
meridies erat, militesque id ſenſerant, & mirabantur, al-
terque narrabat alteri, Socratem ab aurora ſtetiſſe cogi-
tantem. Tandem vero Jonici quidam milites, quum nox
jam immineret, cœnati (erat enim tunc æſtas) circa eum
ſtrata poſuerunt, & ſub dio jacuerunt, & attente illum
obſervarunt, an per noctem quoque perſeveraret. IIIe
vero ſtetit, donec illuxit aurora, & ortus eſt ſol: quem
ubi ſalutaviſſet, diſceſſit. Similis ecſtaſis apud eundem
Platonem eodem loco pag. 175, Socratem ad convivium
euntem morata eſt.

L.

Socrates non plane innocens periit, ſed ſupplicium ſibi male-
dicentia & fanatica obſtinatione attraxit.
bnormem Socratis ſapientiam fuiſſe, ſatis oſtendi. Et
facit hæc, ut adſentire illis nequeam, qui eum inno-

centem periiſſe perhibent. Si vel maxime nonnulla cri-
mina ex iis, quæ accuſatores ei objecerunt, conficta fue-

runt, maledicentia tamen & obſtinatio, quæ animos ju-

dicum maxime ad damnationem commoverunt, negari
nequeunt. Fuit Socrates, non ego nunc, ſed Seneca in
lib. y. de beneficiis cap. 6. loquitur, deriſor omnium, maxime
potentium, eujus libertatem civitas libera ferre non potuit,
fuit, ſecundum Zenonem in Ciceronis lib. 1. de Natura Deo-

„½ MEDIIAT. AD PANDECT.

rum cap. 34. n. 93. ſcurra Atticus. Hæc maledicentia ei
invidiam conflavit, hæc mortem conſcivit. Potuiſſet tamen
imminentem jam capiti ſuo tempeſtatem facillime avertere,
abſtinendo convitiis. Nam, ut Libanius Apol. p. 644. nar-
rat, paullo poſt inſtitutam accuſationem clanculum ad eum
miſit Anytus, precatus, ne deinceps mentionem facere
vellet coriariæ a ſe exercitæ, quod ſi promitteret, viciſſim
actioni ſe renunciaturum pollicebatur. At Socrates, veri-
tatem, dum viveret, ſe diſſimulaturum haud eſſe, reſpon-
dit, nec unquam aliter, quam feciſſet huc usque, de eo
locuturum; neque adctionem ab eo inſtitutam id impetratu-
ram, ut ab iis dicendis revocari ſe patiatur, ad quæ pro-
ferenda ſeſe officio teneri exiſtimet. Nihil profecto eſt ſa-
piente indignius. Sed audiamus ipſum apud Platonem in
Apologia Socratis p. 29. 44. ita loquentem: Si mihi dicere-
tis: Socrates, nunc quidem Anyto minime credemus, ſed
te liberum immunemque dimittimus: hac tamen lege, ut

nunquam in poſterum in hac diſquiſitione verſeris: id eſt,

minime in poſterum philoſopheris: quod ſi hoc facere de-
prehendaris, morte mulctaberis. Si igitur (uti dixi) his
pactis conditionibus me dimitteretis, vobis dicerem, me
quidem gratiam vobis habere de hac veſtra in me voluntate:
Deo tamen malle me parere, quam vobis, & quam iu
ſpirabo, & dabitur facultas, me haud quaquam deſiturum
philoſophari, ſingulosque hortari & docere in quemcun ue
veſtrum incidero, & pro meo more inculcare, quippe qui
(ut rem quidem vere & candide, licet craſſius & ridicule,
dicam) huic veſtræ civitati a Deo præfetus adhibitusque ſum,
ut ei tanquam equo magno & generoſo, prægrandi tamen
corporis mole tardiori, & qui aculeis excitandus ſit; inſide-
rem. IIIo plane modo mihi quidem videtur Deus civitati
me

— — — — „

— ⏑

Ten
le.

lun

Ssp. DCIXYL DE OBSEQVIO MARITALI. „95

me hujusmodi præfeciſſe, qui vos excitem & inducam, &
objurgem unumquemgue veſtrum, atque ita non deſinam
ubique quotidie cuivis aſſidere. Quæ obſtinatio Socratis
longius etiam progreſſa eſt, ut & ipſe ſe modis legitimis
contra accuſatores defendere noluerit, & oblatas ſibi a ce-

lebribus oratoribus defenſiones cum ſupercilio rejecerit,

adflatum numinis obtendens. Sic enim apud Xenophontem
lib. 4. Memorabilium pag. 645. ait: Ita me Jupiter amet,
quum modo purgationem ad judices menditari conarer,
numen mihi adverſatum eſt. Porro Cicero lib. I. de Ora-
tore cap. 54. n. 231: Socrates, inquit, ita in judicio capitis
pro ſe ipſe dixit, ut non ſupplex, aut reus, ſed magiſter aut
dominus videretur eſſe judicum. Quin etiam, quum ei ſeri-
ptam orationem diſertiſſzimus orator Iyfias attuliſſet, quam,
ſi ei videretur, ediſceret, ut en pro ſe in judicio uteretur, non
invitus legit, & commode ſeriptam eſſe dixit: ſed, inquit.,
ut, ſi mibi calceos Sicynios attuliſſes, non uterer, gquamvis

eſſent babiles, & apti ad pedem, quia non eſſent viriles; ſic

ilam orationem diſertam ſibi, & oratoriam videri; fortem,
g virilem aon videri.
LI.
Soerates ulira modum deformis fuit.
H'denu; animum Socratis conſpectui dedimus. Nune,
ne imperfecta imago ſit, & ut Nantippes virtus ma-
gis eluceat, corpus quoque pingendum eſt. Deformem
Socratem fuiſſe, etiam pueri norunt, nec mediocriter de-
formem, ſed ſupra modum. Fatetur Xenophon in Convi-
vio pag. 698. Socratem Silenis ſatyricis perquam ſimilem
fuiſſe. Et ipſe Socrates in hoc Convivio pag. 703. Jg. faciem
ſuam partesque ejus, oculos, naſum, nares, os, labra ſie

deſcribit, ut prope ad ſimii, cancri, aſini formam acceſſiſſe
Hhhhhhꝛz videa-

796 MEDITAT. AD PANDECT.

videatur. Sed quid verbis opus eſt, quum res ipſa in
gemmis ſtatuisque ſuperſit, quæ apud Cbiffetium in libello
de gemmis Socratem referentilus, Fulvium Erſinum pag. 58

W 5.S1. elog. Gronovium tom. 2. theſauri tab. 66, & in Laeër-
tio H'etſteniano exſtant. .

LII.
Xantbippe mariti amantiſima fuit.

ſtum abnormem, fœdum, male moratum, egenum, deſi-
dem, fanaticum ſapientem amavit tamen uxor „Xanthip-
Pe, & impenſe amavit, atque hoc ſolo amore ſuo probita-
tis & pietatis laudem meretur. Amoris autem hujus veſti-
gia tam luculenter apparent, ut & ab his ipſis auctoribus,
qui ſiniſtre de Nanthippe judicant, agnoſcantur. Unum
ex Præeipuis his veſtigiis eſt, quod, quum male loqui de
marito potuiſſet, bene tamen ſenſerit ac loquuta ſit. Qua
in re implevit officium bonæ conjugis, quæ mariti vitia,
quantum poteſt, celare ac diſſimulare debet. Laudat nem-
pe XNanthippe Socratem apud Zlianum variar. biſtor. lil. 9.
cap. 7, & Ciceronem lib. 3. Tuſcul. diſput. cap. 15. n. 31, quod,
quamvis mille malis adflicta & perturbata republica, eodem
ſemper vultu egrediatur ac redeat, & æquum ad omnia be-
neque compoſitum & metu omni ſuperiorem animum Ppræ
ſe ferat. Eadem Xanthippe maritum ad mortem damna-
tum, tantum abeſt, ut deſeruerit, ut magis in carcerem ſe-
quuta ſit, & inter fletum & lamentationem, illum innocen-
tem perire, omni mertu abjecto vociferata ſit, teſtibus Va.
lerio Maximo VII, 2. Diogene Laërtio lib. 2. in Socerate, Ter-
zulliano de Anima, nec niſi a complexibus mariti abſtracta
& vi abducta receſſerit, ſecundum Platonem in Pbhbadone
ag. 60.
eg. 0 LIIIL.

litin
leg
Ilee

ii,
hnr

SP. DCLXVI. DE OBSEOVIO MARITALI. 797

LIII.
Socrates Nanthippen mutuo amavit talemque, qualis illa fuit,
uxorem ſibi & rei ſuæ familiari neceſſariam eſſe, & ante
* poſt nuptias agnovit.
erſpexit & agnovit Xanthippes virtutem & amorem erga
ſe ipſe Socrates, ac mutuo & non minore amore re-
ſpondit. Cujus murui amoris luculentiſſimum ſpecimen
morti proximus, ubi diſſimulare deſinunt homines, dedit.
Tunc enim conſtans ille & imperterritus ſuique ſemper ſi-
milis animus mœrore uxoris fractus eſt. Igitur flentem vi-
dere non potuit, ac amicos, ut illam abducerent, rogavit,
apud Platonem in Phaædone pag. 60. Hic Socratis in uxo-
rem amor non demum in carcere & ante ſupplicium eni-
tuit. Amavit illam liber adhuc, & talem ſibi uxorem, quæ
in tam tenui re familiari ſocordiam & incuriam mariti ſup-
pleret, neceſſariam eſſe animadvertit. Quin immo hanc ne-
ceſſitatem jam ante nuptias vidit, ſeque ſtudio uxorem ani-
moſiorem duxiſſe, faſſus eſt Antiſtheni apud Xenophontem
in Convivio pag. 876. In ipſo vero conjugio hanc neceffi-
tatem magis etiam perſpexit, & Alcibiadi ceterisque ami-
cis, ipſum ad divortium cohortantibus, conſtanter reſtitit,
apud Laërtium in Socrate pag. 42. & Gellium Noctium At-
tzicarum lib. I. cap. 17. Nullibi vero Socrates luculentius
de Nanthippes virtute, & quam illa bona materfamilias fue-
rit, teſtimonium perhibet, quam in Xenophontis lib. 2. Me-
morabilium pag. 587, ubi Lamprocli filio, de matre queren-
ti: Tune hanc, ait, quæ tibi cupit, quæ ægrotantis curam
habet, quantam maximam poteſt, quæ, ut valetudine com-⸗
moda utaris, ac nulla re neceſſaria egeas, providet, gquæ
multa tibi a diis bona precatur, proque te vota reddit, ſæ-

2
vam appellas? Hhhhh 3 LIV.

798⁸ MEDITAT. AD PANDECT.

LIV.
Omnia illa, quæ Xanthippe perperam feciſſe ereditur, non
Jſunt improba, ſed juſta & boneſta.
LV.

Si aliquando modum exceſſiſſe videtur, boc non tam virium,
guam virtutis exſuperantia, fuit.

Vramus nunc vitia illa, aut convitia potius, quibus au-
ctores magni nominis & vulgus memoriam Xanthip-
pes conſpurcant. Non ego nunc more illorum, qui Ne-
ronem, Venceslaum, Baſilium & cetera generis humani
monſtra laudarunt, facta ipſa in dubium vocabo, ſed vera
eſſe omnia, quæ Xanthippæ imputantur, concedam. Ve-
rum vix aliter illam, quam fecit, facere poruiſſe, conten-
do; &, ſi quid etiam duriuſcule fecit, hoc magis virtutis
exſuperantia, quam vitium, fuit. Fuit nempe Xanthippe
matrona pudica, nam, quas obtrectatores aliqui in caſtita-
tem ejus ſparſerunt, calumniæ fidem nec invenerunt un-
quam, nec merentur, ut jam diu infeſtus ceteroquin & ini-
micus Manthippæ auctor, Stanlejus, in Hiſtoria Philoſophiæ
Part. 3. cap. 16, pag. 186. oſtendit, honeſta, exiſtimationis
tenax, rei familiaris attenta, ſedula, deſidiam peroſa, mari-
ti liberorumque amantiſſima, ſed, quod amorem conjuga-
lem fere ſemper comitatur, zelotypa, denique, ſi offenſa
eſſet, muliebri more paulo iracundior, ac diſſimulandi igna-
ra. En fontes, ex quibus omnia, quæ perpetraſſe creditur,
flagitia & facinora fluxerunt.

LVI.
Xanthippe pleraque, gquæ illi objiciuntur, ex zelotypia ad-
modum verifimili fecit.

Poſitis

ti

SP. DCLXVI. DE OBSEQVIO MARITALI. 799

Pori iis, quæ modo dixi, iſteæ, quæ de XNanthippe cir-
Icumferuntur, hiſtoriolæ aliam nunc apud qquum leéto-
rem faciem induent. Pleræque ex zelorypia, aliæ ex egeſta-
te profectæ ſunt. Dixi ſupra, Socratem meo judicio de im-
puro puerorum amore accuſari, & hac in parte innocentem,
ſed tamen imprudentia ſua & liberiore vitæ conſuetudine
plebi, ac inprimis uxori, largam ſuſpicandi materiam dediſſe.
Amavit nempe formoſos juvenes ac pueros, ſectatus eſt, do-
mum deduxit, cœnæ adhibuit, præceptorem ſe iis obtruſit,
invitis ſæpe ac reluctantibus in principio, ac demum ægre ce-
dentibus. Exempla Xenophontis & Alcibiadis ſupra com-
memoravi. Hic de Euthydemo loquor, quem pulchrum zar
1go e vocat Nenophon lib. 4. Memorabilium pag. 225, quem-
que Sc crates ibidem && pag. 226. 231. fugientem inſecutus
eſt, obſedit & quaſi vi occupavit. Expugnatum ergo & to-
tum ſuum factum, quum a palæſtra ſecum ad cœnam duxiſſet,
Xanthippe id reſciſcens irata accurrit & conſpectu pulchelli,
ut credidit, amaſii magis ffenſa, factis convitiis menſam ſub-
vertit, apud Plutarchum de ira ekxſtirpanda, ita enim vocem
tρ verti oportet, non coërcenda, vel cohibenda, quod
mnus eſt, pag. 454. Eadem zelotypia, fida amoris conjuga-
lis comes, Xanthippen, ut apud Zlianum lib. 11. cap. I2. Pla-
centam marito ſuo ab Alcibiade, quem Nepos in Alcibiade
eap. I. omnium ætatis ſuæ multo formoſiſſimum fuiſſe dicit,
miſſam pedibus conculcçaret, commovit. Peſſima hic eſt au-
Gorum recent orum fides, & non procul a calumnia abeſt.
Ita enim factum hoc narrant, ut lectori, Xanthippen id ſine
omni cauſa, ſaltem ex uſitata malitia & mentis pravitate, pa-
traſſe, perſuadeant. Audiamus ex omnibus Stanlejum in Hi-
Koria pbiloſophiæ Part. 3. cap. 16. pag. 187: Placentam, inquit
ille, magnam puleherrimeque elaboratam, gquam ab Alcibiade
accepe-

800 MEDTTAT. AD PANDECT.

acceperat, indigne ſe pro more, graviterque gerens Xanthippe,
de caniſtro ejettam pedibus coneulcavit. Perfide prorſus &
maligne. Hauſit ſcilicet hanc fabulam ſuam, ut ipſe faterur,
ex Eliano. Nec ego alium ex antiquis auétoribus novi, qui
eam commemoret. Cur ergo verba ejus non ſolum non re-

tinet, ſed &, ut cauſam Xanthippes duriorem reddat, im-

mutat? cur excuſationem ab .liano additam omittit? Trans-
feramus liani locum ad verbum: Placentam Alcibiades ma-

gnam factamque pulcherrime miſit Socrauti. Veluti ergo ab

amato amatori miſſum donum incenſivum, placentam indignata
more ſuo Kantbippe ejectam ex caniſtro conculcavit. Hoccine
eſt indigne ſe pro more graviterque gerere, quod indigne
graviterque ferre verti oportuiſſet? Ac habuit cauſam indi-

gnandi juſtiſſimam Xanthippe. Alcibiades enim in Platonis

Convivio pag. 218. fatetur, ſe Socrati, tanquam amatorem
amaſiis, inſidias feciſſe. Ipſe Socrates uxoris iram non plane
improbans, ſed leniturus dixit; ſe illam placentæ participem
facere voluiſſe. Denique, ſi zelotypiæ muliebri aliquid con-
donandum eſt, illud quoque factum non prorſus inexcuſabile
erit, quo tanquam atrociſſimum vulgo circumfertur, & pue-
rulis noſtris a nutricibus ſuis narrari ſolet. Venerat aliquan-
do domum Socrates, adoleſcentulis formoſis & comptis de
more ſtipatus; quod averſata Kanthippe verbis durioribus
maritum excepit. Is tempeſtatem hanc fugiturus exit qui-
dem foras, ſed tamen ante ædes cum comitibus conſiſtit.

At Nanthippe ſuſpectum hunc ſibi gregem, poſtquam do-
mo exegiſſet, etiam ab oculis ſuis amolitura, maritum per-

fudit aqua, quam ex Diogenis verbis in vita Socratis pag. 42.
ſimplicem credidiſſem, ſed Seneca de Conſtantia ſapientit,
cap. 18. immundam fuiſſe perhibet.

LVII.

n
AeE
Uint
lcn
Nitl.
en
Nee
tn
l.
l
le.
Uun.
isd
tli⸗
gi⸗

lit·

do.
1pe⸗
4
entin

I

SP. DCLXVI. DE OBSEQCUIO MARITALI. 901

LVII.

Cetera, quæ Xanthipheæ vitio vertuntur, ex egeſtate pro-
Fecta ſunt.

Relidus, quæ Xanthippe improbe feciſſe creditur, ex pau-
pertate profecta ſunt. Dixi ſupra Socratem, otium ſum-
mum bonum reputantem, totos dies deſidioſum obambulaſſe,
remque familiarem neglexiſſe; quod indignatauxor aliquando,
ut maritum domum retraheret ac ad laborem adigeret, pallium
in foro ſpatianti deripuit, apud Laërtium pag. 42. Eadem apud
eundem pag. 41, marito viros opulentos ad cœnam, quæ vix
ipſi & familiæ ſufficiebat, vocante, merito erubuit. Porro

improbe facit Stanlejus pag. 186 & 187, duo Zliani LZariar.

biſt. Iib. 7. cap. 10, & Antonini imperatoris ad ſe ipſum lib.
1I. cap. 28, loca in Kanthippes contumeliam trahens, quæ
potius ad laudem ejus pertinent. Obperæ pretium eſt, hæc
duo loca, quæ interpretes non ſatis capiunt, & ipſa inter
ſe & cum aliis locis conjungi. Tanta nempe Socratis pau-
pertas erat, ut unicam ſaltem veſtem lautam pro ſe & uxo-
re haberet, quam ſi alter induiſſet, alter domi ſe continere
cogebatur. Nec infrequens hoc Athenis, ſed idem Phocio-
nis apud eundem DTlianum lil. 7. cap. 9. fatum erat. Acci-
dit vero aliquando, ut utrique ad publicum ſi bpectaculum pro-
deundum eſſet. Tum Xanthippe, pudibunda ac mariti ſui
dignitati conſultura, maluit quotidianam vilemque veſtem
induere ac marito feſtivam relinquere. Obſtitit Socrates, &
uxori, eam ſic veſtitam ludibrio & ſpectaculo futuram, oſten-
dit, ægreque, ut veſtem meliorem ſumeret, perſuaſit. Ipſe
igitur, poſtquam uxor cum veſte prægreſſa erat, ſequutus
eit, ſed quum veſtem non haberet, pelle ſuccinctus. Hi
vocem: poνρ⁄ qua Antoninus utitur, verto: prægreſſa erat:
Tum. X. Iii ii miror-

802 MEDITAT. AD PANDECT.

mirorque Gatakerum, Antonini interpretem, neglecta vo-
cis genuina ſignificatione, ponere: Joras ſe proripuerat. Fe-
cit hoc ſine dubio in odium Xanthippes, lectori perſuaſu-
rus, illam clam vel invito marito prodüſſe ; quod tamen
aperte cum loco Dliani pugnat.
LyVIII.
Denique aliqua Tn de facinora meras/ jocus Iuſutque
uerunt.

LJrum adhuc ſupereſt, ridiculum magis & jocoſum, quam
improbum. Non excuſabo ergo, ſed narrabo ſaltem.
Habuit ſcilicet duas ſimul uxores Socrates, Xanthippen &
Myrtonem, quæ muliebri more nonnunquam invicem jur-
gabant. Refertur autem apud Zbeodorit. 1berap. & XII. p.
174. En. Xanthippes &£ Myrtus altercationes Plerumque de-
ſiiſſe in verbera, quæ conjunctis manibus Socrati intulerint,
quod ille præſens eorum pugnam intueretur, neque ei un-
quam intercederet, ſed rideret effuſe: quod & faciebat, ubi
ipſum pugnis impeterent ſuis.

COKOLELANIVI.

Uxor, cui maritus etſi juſte obſequitur, intolerantiſſime
tamen facit, quum de hoc obſequio, gloriatur, quum
id magis diſſimulari oporteat. Itaque inepta eſt hæc
vetus inſcriptio:

. MILIO. VALERIO. CORINTHIO
HOMINI. BONO
QUI. VIXIT. ANNOS. XI,
DEFUNCTO. HONORIBUS. DILITIIS
ANTONIA. TORTONIA
MARITO. OBSEOUIOSISSIMO.
vid. Philipp. Carolus in animadverfion. in A. Gelii Wocte,
Atticas L. I. C. 1I2. p. 92.

SPECI-

b

lilen

Den

jn.

2
e Ee.
in

U.

g

lne
u

G
0

SP. DCLXVII. DE ELECTIONE. 3203

SPECIMEN DCLXVII.
AD LIB. L. TI R. II.

uä L KE C T I O N E

MENSE TANUAR. ANNI cIo Io CCXLVII
PVBLICE DEFENSVM

JIOHANN CARL Degen

COLDICENSI.

I.

Collegium in electionibus ſuis eadem obſervare debet, quæ in de-
eretis ab ordine faciendis neceſſaria ſunt.

II.

Meceſſaria 40 legitimam electionem breviter expo-
nuntur.

Maditarionei in quibus de vitioſis electionibus actum eſt,
allegantur.

d titulum pandectarum de Decurionilus pertinet inpri-
mis doctrina de electione in collegio recte facienda.

Sed hæc electio nihil aliud eſt, quam decretum collegii.
Igitur ea omnia, quæ collegia in condendis decretis ſuis ob-

Iiiii z ſer-

804 MEIDTAT. AD PANDECT.

ſervare oportet, etiam in electionibus locum habent, & vi-
tia, propter quæ decretum reſcinditur, aut nullum declara-

tur, etiam electionem irritam reddunr. Qua de re plenius

dixi ad zit ulum de Deeretis ab ordine facieadis, ac duobus ſpeci-
minibus de Senatutconſulto per infrequentiam, & de Senatutcon-
ſulto furtivo, potiſſima decretorum, arque adeo etiam ele-
tionum, vitia expoſui. Inſero hic ſaltem reſponſum ali.
quod meum, menſe Martio anni 1736. exarztum, quo omnia
ad legitimam electionem neceſſaria breviter complexus ſum,

&, quando ac quouſque ob neglectum eorum ſuperior in-

tercedere ac vitia corrigere poſſit, oſtendi: Es iſt keine von
beyden Wahlen richtig, ſondern die erſte nur von den Vorſtehern,
in Beyſeyn des Land⸗Richters und der Gerichts⸗Schoͤppen, und
nicht von der ganzen Gemeinde, wie es ſich gebuͤhret haͤtte, die

letzte aber auch nur von wenigen Perſonen, und zwar gar tu⸗

multuariſch geſchehen, demnach die Herrſchaft wohl befugt ge—
weſen, in das Mittel zu treten, und, da ſich die Gemeinde nicht
vereinigen koͤnnen, aus dieſen zweyen Wahlen die beyde tuͤchtig⸗
ſte Maͤnner heraus zu nehmen und zu beſtaͤtigen. Auch wird
die Gemeinde bedeutet, ihre Wahlen kuͤnftig nach Vorſchrift der

Rechte dergeſtalt vorzunehmen, daß die ganze Gemeinde ohne
jemandes Ausſchlieſſung zuſammen berufen, und, nachdem wenig⸗

ſtens ztel derſelben erſchienen, 2 geſchickte Maͤnner durch die mei⸗
ke Stimmen ohne Geſchrey und Unordnung erwaͤhlet und der
Herrſchaft gebuͤhrend praͤſentiret werden, welche denn ſolche an⸗
zunehmen ſich nicht weigern wolle, jedoch die Macht behielte, in
em Falle, da einer der erwaͤhlten untuͤchtig waͤre, mit deſſen
Berwerfung die Erwaͤhlung einer andern Perſon anzubefehlen,
auch den Streit und Zweifel, der ſich etwa bey der Wahl er⸗
eignete, zu entſcheiden, ingleichen, da die Gemeinde ſolche Wahl
verabſaͤumet, oder ſich gar nicht vereinigen koͤnte, ſelbſt zu waͤh⸗

len.

— =

ſel
zu

—

i

IN

Ge
he
n
4
eſen
hen⸗
le
Wef
pet⸗

SpP. DCLXVII. DE ELECTIONESE.,. dgo7

len. Pertinent huc etiam, quæ in Specimige 622. de Ambi-
zu medit. 3. ambitioſis electionibus & in Specimine 62 3. de
Simozia medit. 7, 8, 9, 10. contra populares electiones ſeripſi.

IV.

Pofeſt guis in ſenatorem eligi, cujus pater, frater aliusve pre-
pinquus jam tzum memb'rum ſenatus eſt.

ixi in Specimine de §. C. furtivo medit. I1, decretum or-
dinis vitioſum non eſſe, cui condendo conſanguinei
aut adfines ejus, cujus in cauſa peculiariter intereſt, adfue-
runt, attulique exemplum confirmatæ electionis, in qua
adfinis candidati ſuo ſuffragio majorem numerum efrfecerat.
Sed in iſto quidem exemplo non novus ſenator electus,
ſed muneri extra collegium quis præfectus fuerat. Nunc
alia ſuccedit quæſtio: an, quum novum collegii membrum
eligendum etit, eligi poſſit, cujus proximi conſanguinei vel

adfines jam tum collegio adſident. Eam ego menſe De-

cembri anni 1737. privatim conſultus hunc in modum ad-
firmavi: Hat Cajus Hofnung, bey Erſetzung einer ledigen Stel⸗
le in einem aus 12 Perſonen beſtehtendem Raths⸗Collegio,
worinnen ſein Stief⸗Bruder Buͤrgermeiſter iſt, per majora er⸗
waͤhlet zu werden, fuͤrchtet jedoch, daß ein mitwaͤhlendes Mem-
brum wider ſeline Wahl proreſtiren und appelliren werdel;
verlanget demnach zu wiſſen, ob zwey Bruͤder in einem aus 12

Perſonen beſtehendem Raths⸗Collegio zugleich ſetn koͤnnen.

Nun præſupponire ich, daß der Buͤrgermeiſter nicht ſowohl Caji

Stief⸗ als vielmehr Dalb⸗Bruder ſey, geſtalt, wenn er ein wahr⸗
Liiii 3 haf⸗

306 MEDITAT. AD PANDECT.

hafter Stief⸗Bruder oder Comprivignus iſt, gar kein Zweifel

vorhanden, da Stief⸗oder zuſammen gebrachte Brüder einan⸗
der nicht verwandt noch verſchwaͤgert ſetnd, auch gemeiniglich
in ſo guter Vertraulichkeit, daß eine ſchaͤdliche Verbindung oder
Complot zu fuͤrchten, nicht leben. Allein, daferne ſie Halb⸗
Bruͤder ſeynd, ſo gewinnet es allerdinges das Anſehen, ob koͤn⸗

ten ſie in einem Collegio zuſammen nicht ſitzen, indem aus der

nahen Verwandſchaft ein Verdacht, daß dieſe mit einander
verknuͤpfte Perſonen mehr auf ihren privat- und Famllien⸗ als
den gemeinen Nutzen ſehen, und durch ihre uͤbereinſtimmende
Vota in allen Berathſchlagungen den Ausſchlag geben, alſo die
uͤbrige Collegen uͤberwiegen werden, erwaͤchſet, folglich die Re⸗
geln einer guten Politic, daß viel Verwandte in einem Col-
legio ſitzen, nicht verſtatten, Hodinus Je Kepublica lib. 4. cap.
4, immaſſen auch die Luͤbeckiſche Rechte lib. 1. tit. 1. cap. 5,
und vieler andern Orten ſtatuta nahen Verwandten und ver⸗
ſchwaͤgerten Perſonen, beyſammen in dem Rathe zu ſitzen, ver⸗
bieten, Sephani de Jurisdictione lih z. . 2. n. 276, Zabn in
Politia municipali lib. 2. caß. I. . I55. ſogq.. Seryk in Uſu
moderno tit. de Decurionibus §. 2. Alldieweil aber in den na⸗
tuͤrlichen Rechten dergleichen Verboth nicht vorhanden, viel⸗
mehr aus denenſelben mit eben ſo wahrſcheinlichen Gruͤnden,
daß es erſprießlich ſey, verwandte Perſonen in ein Collegium
zu ſetzen, deſſen Eintracht dadurch zu vermehren, und die ſo
ſchaͤdliche Disharmonie abzuwenden, behauptet werden kan,
hingegen von redlichen Leuten, daß ſie ihren End und Pflicht
brechen, einen Complot machen, ihren Eigennutz ſuchen, und
die uͤbrige Collegen unterdruͤcken werden, nicht zu vermuthen,
noch, da ſie es gleich thun wolten, daß die uͤbrige 10 Collegen
bey einer ſo ſtarken Anzahl darzu ſtille ſchweigen und ſich unter

den

Sp. DCLXVII. DE ELECTIONEH. 07

den Fuß bringen laſſen werden, zu glauben iſt, hiernaͤchſt kein
allgemeines Geſetze, Verwandte und verſchwiegerte Perſonen
in ein Collegium zu bringen, unterſaget, vielmehr das Wie⸗
derſpiel in der Roͤmiſchen Republie, worinnen ein Vater mit
dreyen Soͤhnen zugleich im Raths⸗Stuhle geſeſſen, Valeriu;
Maximus lib. 7. cap. 1. n. I, eingefuͤhret geweſen, und noch dar⸗
zu in den in Teutſchland angenommenen Roémiſchen Geſetzen aus⸗
druͤcklich verſtattet worden, L. 5. &. 6. pr. quod cujuscunque
univerſitatis, L. I. C. de Muneribus && bonoribus, L. 3. C.
de Filiitfamilias & quemadmodum, L. 7. de Decurionibus, fer⸗
ner ſelbſt die hoͤchſte Reichs⸗Collegia, welche denen niedern
Collegiis zum Beyſpiele und Richtſchnur dienen ſollen, oͤfters

zwey Bruͤder oder ſonſt nahe verwandte Perſonen zu Beyſitzern

haben, welches ſich nicht allein in dem Reichs⸗Cammer⸗Ge⸗
richte, vide Hornium in Claſſe 2. Reſponſo 15, ſondern ſogar
in dem hohen Chur⸗Fuͤrſtl. Collegio, in welchem die wichtig⸗
ſte des ganzen Teutſchlandes Wohlfahrt betreffende Sachen ab⸗
gehandelt werden, ein und das andere mahl zugetragen, der⸗
gleichen ſich noch zu unſern Zeiten mit Chur⸗Coͤln und Chur⸗
Bayern ereignet, wie denn auch Koͤnigl. Majeſt. unſer aller⸗
gnaͤdigſter Herr, nebſt Ihrem Glorwuͤrdigſtem Herrn Vater,
Dero hohe Collegia dergeſtalt, und ſogar zugleich mit Vater
und Sohne, zu beſetzen kein Bedenken getragen, dieſemnach
dasjenige, was an einigen Orten durch beſondere Statuta ver⸗
ordnet iſt, hieher nicht gezogen werden kan, und dieſer Ein⸗
wurf bereits in dem oben angefuͤhrtem L. 6. pr. quod cujus-
cunque univerſitatis, beantwortet wird, daß, wo dergleichen
Lex municipii nicht vorhanden, verwandte Perſonen nicht aus⸗
geſchloſſen werden ſollen, von welcher Meynung ich um ſo viel
weniger abzugehen vermag, da ſoſche nicht allein in den ge,
ſchriebenen Rechten gegruͤndet, ſondern auch von der Ju iſten⸗
Ja⸗

303 MEDTTAT. AD PANDECT.

Facultaͤt zu Wittenberg angenommen iſt, wie dieſes die zwegyg

bey Hornio Claſſe z2. Reſponſo 15, und E cruhbero P. a. Enun-
ciato 464, befindliche Reſponſa zeigen, wovon das erſte um ſoviel
merkwuͤrdiger iſt, als es von einem nur aus drey Perſonen be⸗

ſtehendem Collegio handelt; So moͤgen zubey Bruͤder in ei⸗

nem aus 12 Perſonen beſtehendem Raths⸗Collegio, wenn dieß⸗
falls kein Verboth vorhanden, gar wohl ſitzen.

V.

Leges quorundam locorum, quæ in ſenatum legi vetant eum,

cujus propinquus jam tum ſenator eſt, ſtricte in-
terpretandæ,

VI.

ueque ad electionem ſyndicorum, ſeribarum, miniſtrorumve ſe-
natus eatendendæ ſunt.

D' in antecedente meditatione, aliquibus in locis lege ve-
tari, ne quis in ſenatum legatur, cujus neceſſarii jam

tum ſenatui adſident. Iſtiusmodi tamen lex, quippe li-

bertati electionum contraria;, odioſa & ſtricte interpretan-
da eſt, afque adeo ad eos extendi nequit, qui ad miniſte-
rium ſenatus vel munus in eo gerendum, ſed cui jus ſuf-

fragii adnexum non eſt, eliguntur. Sic de ſyndico re-

ſponderunt Cti Vitebergenſes menſe Martio anni 1740:

Iſt Adolph Alexander Nelle im Jahre 1737. dem Stadt⸗
Syn-

—. — — —. — —.,, =—

——— —- —-8-

—
. Ui.
nſel
en h
Nſ
pnN

1ℳ,

et
jn

A.
iſte.
ſ
oe.
.
Dode
N

SP. DCLXVII. DE ELECTIONE. 805
Syndico zu Weißbach, Johann Conrad Nellen, zum Actuario
adjungiret, und nach dieſes Syndici Abſterben ferner zum Syndi-
co erwaͤhlet und in Pflicht genommen worden, wogegen der gleich⸗
falls mit auf die Wahl gekommene, aber uͤbergangene Advocat:;
Johann Martin Niſſa, ſich geſetzet, bey Hochfuͤrßl. Durchl. el⸗
ne Denunciation uͤbergeben, und derſelben zwey wegen Erſetzung
einer Unter⸗Caͤmmerer⸗Stelle ergangene hohe Befehle beygeleget,
da denn zu wiſſen verlanget wird: Ob die vorgegangene Wahl
hoͤchſtgedachten Befehlen zuwiderlaufe, und dieſe auf den neu er⸗
waͤhlten Syndicum, Adolph Alexander Nellen, zu erſtrecken
ſeynd. Nun wird zwar in dieſen hohen Befehlen die damahlige
Wahl eines Unter⸗Caͤmmerers wegen naher Anverwandſchaft der
erwaͤhlten Perſon mit denen uͤbrigen Raths⸗Membris caſſiret,
und eine andere mit dem Rathe in keiner ſo genauen Bluts⸗
Freundſchaft und Schwaͤgerſchaft ſtehende Perſon zu erwaͤhlen
anbefohlen. Da alſo des neu erwaͤhlten Syndici Vater Ober⸗
Caͤmmerer, des Vaters Bruder dirigirender Buͤrgermeiſter, der
Mut er Bruder, deren Schweſter Mann, und ein im dritten
Gragde gleicher Linie ihm verwandter Bluts⸗Freund Raths⸗Per⸗
ſonen ſeynd, ſo gewinnet es das Anſehen, ob habe der Rath bey
Erwehlung obengedachten Nellens zum Syndico dieſen Befehlen
um ſoviel mehr zuwider gehandelt, da ein Syndicus faſt groͤſſe⸗
re Influenz in die Raths⸗ und Stadt⸗Sachen, als die uͤbrige
Raths⸗Verwandte, hat, und daher von Zabhbnio in Politia
municipali lib. 2. c. 5. n0. 45 0s & oraculum civitatis genen⸗
net wird, uͤberdies verſchiedene Rechts⸗Lehrer mit Habnio ad
Weſenbecium Tit. de Decurionibus no. 2. und Zabnio in Po-
litia municipali Eib. z. cap. I. n. 154. davor halten, dergleichen
Erwehlung zweyer nahe verwandten Perſonen laufe den Re⸗
geln einer guten Policey und denen Verfaſſungen der meiſten
Siaͤdte zuwider; Alldieweil aber die naruͤrliche Rechte ein
Tom. X. Kkkkk Raths⸗

8 10 MEDITAT. AD PANDECT.

Raths⸗Collegium zugleich mit verwandten und verſchwaͤger⸗
ten Perſonen zu beſetzen nicht verbleten, vielmehr aus denenſel⸗
ben mit eben ſo wahrſcheinlichen Gruͤnden, daß es erſprießlich
ſey, verwandte Perſonen in ein Collegium zu ſetzen, deſſen
Eintracht dadurch zu vermehren, und die ſo ſchaͤdliche Dishar-
monie abzuwenden, behauptet werden kan, hingegen von red⸗
lichen Leuten, daß ſie ihren Eyd und Pflicht brechen, einen
Complot machen, ihren Eigennutz ſuchen, und die uͤbrige

Collegen unterdruͤcken werden, nicht zu vermuthen, noch, da

ſie es gleich thun wollen, daß die uͤbrige 7 Collegen bey einer
ſo ſtarken Anzahl dazu ſtille ſchweigen, und ſich unter den Fuß
bringen laſſen werden, zu glauben iſt, hiernaͤchſt kein allgemei⸗
nes Geſetze, verwandte und verſchwiegerte Perſonen in ein
Collegium zu bringen, unterſaget, die emnach dasjenige, was

an einigen Orten durch beſondere Statuta verordnet iſt, hieher
nicht gezogen werden, auch ein ſolches Statutum in Weißbach

nicht vorhanden ſeyn kann, da gegenwaͤrtig zwey Bruͤder und
drey andere denenſelben mit Bluts⸗Freundſchaft und Schwaͤ⸗
gerſchaft verwandte Perſonen zugleich im Raths⸗Stuhle ſitzen,
folglich, wenn dieſes eine verbotene Sache waͤre, von der ho⸗
hen Herrſchaft nicht beſtaͤtiget ſeyn wuͤrden, ferner die ſub B.
und C. beygelegte Reſcripta von einem damahls ſtreitigem
ganz beſondern caſu handeln, folglich wider die Intention der
hohen Reſcribenten kein allgemeines Geſetze machen, noch auf
andere caſus erſtrecket werden moͤgen, L. 2. c& 3. C. de Legi-
bus, uͤberdies, und wenn auch gedachte Reſcripta und die dar⸗
innen angefuͤhrte in der nahen Verwandſchaft beſtehende Ra-
tion vor ein allgemeines Geſetze, ja das Verboth, zwey ver⸗
wandte Perſonen in den Rath aufzunehmen, vor ein jus uni⸗-
verſale zu achten waͤre, ſolches doch dem neuerwaͤhltem Syndi-
co Nellen nicht im Wege ſtehet, da derſelbe kein Votum im
Colle-

H”Z

6

— SP. DCLXVII. DE ELECTIONE. 811
hg Collegio hat, mithin kein membrum Senatus, ſondern nur
det deſſelben Procurator, Rathgeber und Officialis iſt, demnach
hitis zu denen majoribus votis nichts beytraͤget, wannenhero die
N. obangefuͤhrte Rechte in L 5 & 6. quod cujuscunque univerſi-
Uiir. tatis dem Vater und den Bluͤdern ihren Sohn und Bruder
ng zum Syndico zu erwaͤhlen verſtatten, und der Schoͤppen⸗
, Stuhl zu Wittenberg bey Bergero in Part. 1. Suphlem. ad
E lecta Diſceptationum for. pag. 107. ſoeqg. die Wahl eines
N,NE Stadiſchreibers in einer kleinen Stadt, welcher bekannter maſ⸗
9e ſen das Amt eines Syndici verwaltet, deshalb vor unguͤltig er⸗
aß, klaͤret, weil die nahe Verwandte des einen Candidaten davon
ler ausgeſchloſſen worden: So laͤuft die vorgegangene Wahl
a Adolph Alexander Nellens zum Syndico denen hohen Reſeri-
*R ptis ſub B. und C. nicht zuwieder, und moͤgen ſelbige auf ihn
Ne nicht erſtrecket werden. SW
H
VII.
Electio Senatoris, cujus previnqui jam tum ſenatores Junt,
1 legitima quidem eſt, ſed tamen æ principe re-
idd ſeindi poteſt,
e .
n N
Af VIII. .
. etiam in iis locis, in quibus electiones prineipis conſenſu &&
HWM confirmatione non indigent.
HM 2 ſt quidem electio ſenatoris, cujus propinqui jam tum
ni ſenatores ſunt, legitima, ſed tamen à principe, ſi is
L Kkkkk z23 eam

ole.

812 MEDITAT. AD PANDECT.

eam cum bono puhlico pugnare animadvertit, infirmari

Poteſt, etiam in iis locis, in quibus electiones confirma-
tione principis non indigent, ſed per ſe conſiſtunt. Ob-
jicietur mihi ſine dubio, quod nec princeps jus alicui legi-
time adquiſitum auferre poſſit, L. 4. C. de Emancipationi-
bus, quodque ſuperior, niſi poteſtate ſua abuti velit, Pper-
ſonæ idoneæ legitime electæ confirmationem denegare non
debeat, c. 3 σ 14. X. de Electione. Sed reſpondit jam ad

dubia hæc Hadrianus Imp. qui in L. y. de Deeretis ab ordi-

ne faciendis, quod ſemel ordo decrevit, non oportere id
reſcindi, Nicomedenſibus reſcripſit, niſi ex cauſa, id eſt,
ſi ad publicam utilitatem reſpiciat reſciſſio prioris decreti.
Salus quippe publica ſuprema lex eſt, propter quam & jus

quæſitum tolli poteſt, L. 6. C. Si contra jus vel utilitatem

publicam. Itaque ICti Vitebergenſes menſe Julio anni 1731.
reſponderunt, recte facere principem, qui, quum jam ma-
gna pars collegii ex perſonis invicem neceſſitudine conjun-
ctis conſtaret, atque tamen iterum propinquus eligeretur,
hanc electionem reſcindat: Hat der Rath zu Gluͤckſtadt ei⸗

nen bey daſigem Tuchmacher⸗Handwerke befindlichen Maͤrker,
Namens Doloſum, zum Aelteſten gedachten Tuchmacher⸗

Handwerks alſo zur Schau und Stange, aller dagegen geſche⸗
henen Vorſtellung ungeachtet, beſtellet, und es wied nunmehr
Unterricht verlanget, ob, da Doloſi Schwieger⸗Vater Sar-
torius bereits Ober⸗Aelteſter, deſſen Vater Sulpitius und der
eine Schwieger⸗Sohn Pulcherius Aelteſte ſernd, auch der an⸗
