ſten, laut unterſchiedlicher und in beglaubter Form vorgewieſe⸗
Men Attaſtetionen und Documenten, gezehlet werden c. Ex
eadem

ealen
tur e
det/ 4
lungen
ſeyr

jucic
Iunt
Supe
ſoli
ex p
gem
mem
Præe
nico⸗
Oe
dert
tion⸗
mini
wi.

tetsn
ciali
ſuet
de

ibrinefn
In potin
leli
enfe
ſtas inn
Gfiſie
iun C
t 9.
Dbaei
ntheiner
eſt, Cont
Vileim
rah
atum
Pſenben
mperut
Comi:
e
Gened
en e,
ſe henn
genutt
Nltnet
elſfut
Ur A⸗
cheli
ne
dW
vrnegm
Gre⸗
„E
elcen

Sp. DCLXIV. DE EQVIT. SAY. URIB. c

eadem cauſa in nobilium diplomatibus facultas illis tribui-
tur Lehn⸗ und alle andere Gericht und Recht zu ſprechen, auch
der, und aller andern adelichen und ritterlichen Sachen Hand⸗
lungen und Geſchaͤften inner⸗ und auſſerhalb Gerichts theilhaftig
zu ſeyn.

XX.

myunera quædam aulica,

uamvis vero olim, ut ex his, quæ diximus, apparet,
ſoli nobiles Schoͤpfenbaarfreye dicti & ad Scabinatus ac
judicia admiſſi fuerint, jam diu tamen hoc jus ſuum neglexe-
runt, & ad civici etiam ordinis homines transferri paſſi ſunt.
Superſunt tamen & hodie dignitates, quas ordo equeſtris ſibi
ſoli vindicat, & a quibus plebejum, imo & illos, qui recens
ex plebejo ordine ad nobilitatem eveéti ſunt, partim per le-
gem expreſſam, partim per diuturnam conſuetudinem & im-
memorialem quaſi præſcriptionem, excludit. Huc pertinent
præcipua in aulis Electoris ceterorumque Principum Saxo-
nicorum munera des Oberhof⸗Marechals, Ober⸗Falconirers,
Ober⸗Stall⸗Meiſters, Ober⸗Jaͤger⸗Meiſters, derer Cammerherrn,
derer Hof und Cammer⸗Junkern ꝛc. des Præſidenten im Appella-
tions-Gerichte,item im Ober⸗Conſiſtorio, vid. Ord. Conſiſt. Supre-
mi tit. Was fuͤr Perſonen, non aute m im Wittenbergiſchen Conſiſt.
vid. Reſolut. Gravam.de anno 1661. tit. Confiſtorial. Sachen n. 19.
des Ober⸗Hof⸗Richters und 5 Beyſitzere zu Leipzig, des Hof⸗Rich⸗
ters und 6 Bevſitzere zu Wittenberg. Vide Ord. Curiarum provin-
cialium. Mlud tamen fateor, ſummum Principem neque con-
ſuetudine, neque legibus ĩiſtis fic conſtringi, ut, ſi ipſi ſecus vi-
deatur, hæc munera viris etiam ignobilibus & de republiea be-
Q 4 ne

678 MEDITAT. AD PANDECT.

ne meritis nequeat conferre. Bina jam extant apud nos ex-
empla Crellii Pfeifferique, quos potentiſſimi Regis noſtri ma-
jores ſplendidiſſima Cancellarii dignitate exornarunt. Quod

monitum & circa ſequentem §. repetitum volo-
XXI.

electionem Imperatoris.

TInter has dignitates ab equitibus Saxonicis quaſi uſucaptas
referimus munus legati electoralis ad electionem novi
Imperatoris, vel Regis Romanorum. Tametrſi enim per
Auream Bullam c. 28. §& 6. liberum ſit eleétoribus, lega-
tum cujuscunque dignitatis vel ſtatus transmittere, dum-
modo, ut eadem Aℳ. B. c. I. §. 8. Ioquitur, is ſit legalis, h. e.
non infamis, nec macula quadam turpi notatus. Et licet
Electores plures plerumque legatos, id quod ipſis in 4. B.
c. 19. conceſſum eſt, atque inter hos Doctores Conſiliarios-

que ignobiles mittant, unus tamen ſaltem ex iis, isque præ-

cipuus, ad ipſam electionem admittitur, non omnes, uti
aliquando in contradictorio obtinuiſſe, Goldaſtus in denen
politiſchen Reichs⸗Haͤndeln P. 1. tit. 17. fol. 29 CG 30. teſtatur.
Atque hic, qui admitritur, ad minimum de conſuetudine
Saxoniea, quamvis & de ceteris Electoribus idem aſſerat
Limnæus ad A. B. c. I. §. 18. m. 2. alius eſſe non ſoler, quam

nobilis, id eſt, aut Comes, aut Baro, aut Eques, nun-
quam civicil ordinis. Vr exempla ſaltem recentiora affe-

ram, in electione Ferdinandi II. Wolfgang Graf zu Manns⸗
feld, Ferdinandi ill. Friederich Merſch zu Reichenbach und
Frieſen, Ferdinandi IV. Heinrich von Frieſen zu Schoͤnfeld
und Jeſſen, Joſephi Nicol Edler Panner und Freyherr von

Gersdoef, legatorum Saxonicorum vices ſuſtinuerunt.

Ex-
quo

quo
qui in
prori
eſle ſt
Baro

ep
li⸗
conſu

honor
e He

vod
ur.
tur,
intere
mini
Pibus
quur-
centr
unus
Veſe
uamm
hocdie
guum
Muni
ne, 1
mus
cand

.

in or
egr.
Gun-.
lier

14 ½

la
e.
,

NNn

Hiur,
dine
Het
glan
nun.
ſfe.
ans⸗
ND
f
*

N

tn
n Nl1

Sp. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. IURIB. 679

quo illud etiam pater, defendi non poſſe ſententiam Abetii,
qui in Inſt. I. Pukl. Lib. 1. tzit. 4. S. I18. nobiles inferiores
prorſus ab hac legatione exchdit, & moribus receptum
eſſe ſtatuit, ut conclave Electorum minimum Comes vel
Baro intret & ibi reddat votum principalis.

XXII.
PII. Zitali.

Oepriinmmn privilegium nobilium in compellatione & titu-
lis conſiſtit. Quæ tota res, non ex lege ſcripta, ſed
conſuetudine dependet. Interim, ſi quis illis receptos
honores atque titulos non tribuit, injuriarum tenetur. Vi-
de Mevium P. j. dec. 253. Injuria enim eſt omne factum,
quod in alterius contumeliam tendit, L. 15. §. 25 &7 27 de In-
jur. Sub factis autem non facta quoque comprehendun-
tur, L. 2. §. 5. de F. O. Commune nobilitatis ſignum, quod
interdum, ſed rariſſime, fallit, eſt particula de, a, von, no-
mini gentilitio præpoſita. Ab Electore & ceteris princi-
pibus Saxonicis in literis & reſcripris compellantur, Veſte;
quum civici ordinis homines ſimpliciter Liebe getreue vo-
centur. Quare ſæpius in reſcriptis ad plures, ex quibus
unus ſaltem eques eſt, directis hec proœmium obſervavi:
Veſter und liebe getreue. Collegia juridica tam Lipfſienſia,
quam Vitebergenſia, qua in titulis tribuendis uſum non
hodiernum, ſed antiquorum ſeculorum obſervant, equites,
quum illis reſpondent, Geſtrenge, Veſte, appellant. Com-
muniter Comites Hochgebohrne, Barones Hochwohlgebohr⸗

ne, nobiles ſimplices Wohlgebohrne, familia ipſorum & do-

mus das hochadeliche Hauß, virgines innuptæ Fraͤulein vo-
cantur. A quibus titulis ut civici ordinis homines abſti-
neant,

6 ⅛0 MEDITAT. AD PANDECT. —
neant, & æquum, & Regis potentiſſimi, qui id non ſemel
declaravit, voluntati conſentaneum eſt.
XXIII.
PIII. Veſtitus ſplendidior. N
—Savum privilegium eſt veſtitus ſplendidior. Quum (ri
enim reipublicæ interſit, & potiſſimum ad conſervandas bon
ſubje torum opes faciat, ſumtus, qui maximi in veſtes fieri pyot⸗
ſolent, moderari, Electores Saxoniæ etiam hac in parte terris Fa
ſuis proſpexerunt, & variis legibus, quantum ſinguli pro con- en
ditione ſua impendere in ornamentum ſuum debeant, defi- dendh
nierunt. De antiquioribus ſanétionibus, quæ in Ord. pro- harii
vinc. Erneſti Albertique de anno 1482. & Ord. Folitica & veſtia- eiſi⸗
via Jo. Georgii I. de anno 1612. extant, nihil dicam, quippe Do
quæ ad noſtra tempora ægre accommodari poſſunt. At in rr
Ord. Polit. Jo. Georgii II. tit. 22. ſolis nobilibus, &, qui cum gun
illis in una claſſe collocantur, conſiliariis principum atque en
præfectis militum permittitur, auro argentoque ſe ornare. Id- Hti
uod tamen Profeſſoribus, Doctoribus, Secretariis, Præfectis, e
Conſulibus &c. interdicitur. Illud quoque in iſto tit. 22. me- een
morabile eſt, quod ipſis §. 3. conceditur, leges veſtiarias ferre, Eh
pœnas in transgreſſores ſtatuere, hasque exſequi. Quæ facul- vuhe
tas in aliis terris ad legislatoriam poteſtatem pertinet, adeoque: ſcen
ſoli principi vindicatur. Uſi ſunt hoc jure aliquando Dnn. a nnde
Werthern in pagis prædiisque jurisdictioni ſuæ ſubjectis. Id s
quod Cti Vitebergenſes menſe Novembri 1095. probarunt, el
atque ſtatuta ab illis condita ſubjectos omnes obligare, reſpon- “
derunt. Sed de hoc jure, quippe quod ad privilegia nobilium
prædiorum magis, quam ad perſonalia pertinet, in præſens e
non agemus. Vide interim Bergerum P. 1I. Reſponſ. 266.

nſenel

Quum
trurd
ſes ke
te eni
toen.
nd Eek⸗
Nl
ir.
Vippe
AMI
nian
are⸗
te Id
leche,
nne⸗
ſene,
liell.
keoque
nn 2
l
Arun
eſpor⸗
Philun
relen
66.
WI

SP. DCLXIV. DE ECQVIT. SANX. IVR B.

α
0„

XXIV.
IX. Omiſſio proclamationis in nuptiit.

Nonum jus ſingulare eſt omiſſio publicæ proclamationis
in nuptiis. Tametſi enim proclamatio iſta univerſali
Chriſtianarum ecclefiarum conſuetudine non ſolum apud
Pontificios propter Concil. Tvident. Seſſ. 24. c. 3; ſed & apud
Proteſtantes, (vide Harprecbtum in rubr. de Nubpt. n. 121.
& allatum ibi Tubingenſium reſponſum) recepta ſit, Saxones
tamen equitibus ſuis neceſſitatem hujus ſolennitatis adhi-
bendæ remiſerunt, partim ut dignitati ipſorum conſulerent,
Partim quod, ſimplici eorum afſertioni fidem haberi poſſe,
exiſtimarent. Vbi obſerva (1) jus hoc ſingulare ad ſolos
nobiles proprie ſic dictos, non etiam ad Landfaſſios, ſeu
Prædiorum nobilium poſſeſſores, pertinere. Quapropter
quum menſe Octobri 1707. Paſtor quidam dicœcefſeos Vi-
tebergenſis de eo, quod perſonas ignobiles ſine procla-
matione publica & in ædibus privatis nuptiarum ſolennis
celebrare paſſus eſſet, accuſatus hoc ipſo ſe defenderet:

Es habe das Haus B. die Qualitaͤt eines Ritter⸗Guths, und die

verheyrathete M. Theil daran, dahero er ſie als eine adeliche con-
ſiderirt; hoc reſponſum a Confiſtorio Vitebergenſi tulit;
in der Kirchen⸗Ordnung waͤre niemanden, als denen Adelichen
das Haustrauen und Unterlaſſung des Aufgeboths geſtattet, da⸗
her Paſtor ſich dergleichen nicht unterfangen ſollen, & præte-
rea in muléctam 5 thalerorum fuit condemnatus, (2) Huic
juri tunc locum eſſe, quum ſponſus eſt nobilis, lieet ſpon-
ſa ignobilis fit. At vero, quum ſponſa ex nobili genere eſt,
ſponſus vero ignobilis, proclamatio omitti non debet. Itaque
Conſiſtorium ſupremum, quum parochus quidam eam iſto
JTom. X. Rrrr. caſia

682 MEDITAT. AD PANDECT.

caſu neglexiſſet, Conſiſtorio Vitebergenſi, cui ille ſubjectus
erat, d. 27. Aug. 1688. reſcripfit: Uns iſt eur eingeſchickter Be⸗
richt, die vom Pfarrer, M. D. T. verrichtete Copulation Marien
Eliſabeth von M. mit Johann Friederich R. betreffend, vorge⸗
tragen worden. Wie nun gedachtem Pfarrer, obbemeldte Per⸗
ſonen zu copuliren nicht zukommen, ſeine eingegebene Beant⸗
wortung auch ihn nicht entſchuldigen mag; Als iſt hiermit un⸗
ſer Begehren, ihr wollet ihm ſolches ernſtlich verweiſen ꝛc.

XXV.
X. Jus nuptias & baptiſmata in ædibus ſuis celebrandi.

ecimum equitum Saxonicorum privilegium conſiſtit in
facultate, ſacra nuptiarum ſuarum & batiſmorum ſo-
lemnia non publice in templis, ſed in privatis ædibus, ce-
lebrandi, die Trauungen und Kindtaufen in ihren Haͤuſern ver⸗
richten zu laſſen. Vide Ord. polit. Jo. Georgii II. tit. 16. & 17.

XXVI.

XI. Jus commerciorum, quod nobilibus aliarum gentium, &
in ſpecie Venetis omnino interdicitur;

Vrcscrnum jus ſingulare eſt jus commerciorum. Jure
civili per L. 3. C. de Commerc. & L. un. C. MWegotiat.
ne milit. & moribus gentium plerarumque commercia no-
bilibus omnino interdicuntur. Quæ prohibitio nullibi ac-
curatius, quam Venetiis, obſervatur, ut mirer, Zieglerum
de Jur. Maj. L. I. c. 41. H. 11. mutlosque cum illo Germanos
aſſerere Venetos in nobilibus ſuis laudare & probare mer-

cimonia. Nullibi profecto nobiles vehementius a merca-

tura, quam Venetiis, abhorrent. Lex enim reipublicæ
. fun-

fun
Mix
Ie
tem
ſiyil

gna
ſtate
e
bill
ma
ilta
lllos
tate

lbjecn
e N.
Mar

hotg⸗

Won
linfte⸗
4.

fonti.

ſtita.

um 10.
is, ce.
ſande
G/

6

lue

ONtit

140.
di E⸗
lerun

NNn

Wer.
merc⸗
blee
.

SP. DCLXIV. DE ECVIT. SAX. JvEIB. 683

fundamentalis eſt, ne quis nobilis ſe commerciis immiſreat-
Mihon in Itinerario Epiſt. 17. Quare quum ſeculo ſuperio-
re multi mercatores in illis belli Turcici anguſtiis nobilita-
tem maximo pretio emerent, ſtatim, poſtquam illam acqui-
ſiviſſent, negotiationes deſerere neceſſum habuerunt, ma-
gnaque eorum pars, attritis otio & luxuria opibus, in ege-
ſtatem incidit. Burnetus Epiſcopus Anglicanus in Deſeriptio-
ne ſui per Italiam itineris p. 243. Ipſi mihi vir præcipuæ no-
bilitatis inter Venetos, quum apud illos commorarer, affir-
mavit, nullum unquam nobilem ſuæ gentis contra legem
iſtam ſua patrumque ſuorum memoria peccaſſe, malle enim
illos parce duriterque vitam tranſigere, quam ſuam digni-
tatem turpiſſima iſta, ut credunt, macula contaminare.

XXVII.

apud Saxones quodammodo permittitur.

Redecmu ad Saxones noſtros. Hi quoque nobilibus ſuis
commercia interdicunt, Landes⸗Ordnung de anno 1555.
tit. Brauen, ſchenken, und andere burgerliche Handthierung
aufm Lande, ubi maxime notabilia ſunt verba, quæ ex Man-
dato Mauritii Electoris de anno 15511. ibidem afferuntur. Duæ
tamen adjiciuncitur limitationes, (1) niſi quis jus commer-
ciorum, e. g. jus coquendæ & vendendeæ cereviſiæ, tem-
pore longiſſimo exercuerit & quaſi præſcripſerit. Wel⸗
cher aber aus Herkommen und uͤͤber vorwerte Zeit ge⸗
uͤbten Gebrauch mit dem brauen oder meltzen berechti⸗
get zu ſein vermeint, und ſeinen Stand nicht bedencken
will, den ſeynd wir dabey bleiben zu laſſen geneigt. all.
Mandatum Mauritii Elett de anno 1551. (2) Permittitur
nobilibus venditio fructuum, qui in prædiis ipſorum na-
Rrrrz ſeun-

(84 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeuntur, ita tamen, ut ex illis aliam ſpeciem conficere eam-
que vendere fas non ſit. Sic licet quidem frumentum, la-
nam, linum, lupulum, vinum, non etiam polentam, cere-
viſiam, pannum, vendere. Appendiæ des Weichbildes fol.
vIF. Allein moͤgen ſie fuͤr ſich, und zu Nothdurfft ihrer
Saußhaltung Bier und anderley Getraͤnck brauen, und ihr
Getreide, was ſie des auf ihren eigenen Guͤtern erbauen,
und anders nicht, ihres Gefallens wohl verkauffen. Ulud
tamen præciſe neceffarium non eſt, ut frudus illi eodem
in loco, ubi nati fuerunt, vendantur. Sed poterit nobilis
e g. vinum in fundo ſuo natum in civitates, ubicunque illæ
ſint, vel in alios etiam pagos invehere, ibique non ſolum

in magna copia, ſed & particulatim vendere, er kan den ihm

gewachſenen Wein an Orten, wo es ihm beliebt, nicht allein
bey Faͤſſern, Tonnen und Eymern verkaufen, ſondern auch
Maaßweiſe ausſchenken. Huc pertinet Reſponſum Ctorum
Vitebergenſium de Martio 1709. verſus Torgau, ex quo Po-
tiſſima excerpam: Dieweil die Landesgeſetze nur den Weinhan⸗
del, keinesweges aber den Verkauf des einem jeden ſelbſt erwach⸗
ſenen Weines verbieten,

Landes⸗Ordnung de anno 1555. zis. Brauen, ſchenken;
ibi: kaufen Wein auf den Verkauf,

ſolchen letzteren vlelmehr jedweden freyſtellen,

Append. des Weichbildes fol. 114. Berger in Supplen.

Diſc. For. P. 1. p. 24 3.

ſo gar denen Geiſtlichen, welchen ſonſt alles Commercium ver⸗
bothen iſt, vergoͤnnen,
Ord. Eccl. in art. gen. 16.

..

in

den
ciut

Hi
s

ſe/
lin
on
ihr
chen

R
Rer
illi
un
mu
tur
cen
174
ben
als

—
ere ein

m, en.
ddes i
rfft ihhe
,wd
atbllen
en. U
li eote
tit obit
ngue d
on ſoln

1denſe.

ijt N
Nrn
Cionr
golb.
Wicn
ſenoh

ſhetker

upple

iun

8B. DCLXIV. DE EQWVIT. SAX. JVRIB 6 5
in Anſehung, daß die Verſchenk⸗ und Vertreibung derer auf

denen eigenen Guͤthern erwachſenen Fruͤchte fuͤr kein Commer⸗
cium oder Kaufmannſchaft, ſondern fuͤr ein nothwendiges Stuͤck

und natuͤrlichen Effect des zuſtehenden Eigenthums zu halten:

L. 3. C. T b. de Luſtral. collat. Ziegl. de Jur. Mai. Lib. I.
c. 41. §. 13.

Hiernechſt, daß ſolche Verkauffung des ſelbſt gewonnenen Wei⸗
nes præciſe nur an dem Orte, wo er erwachſen, geſchehen muͤſ⸗
ſe, nirgends gebothen; So mag der Schenkwirth zu K. ihm
kein Recht, der R. die Verſchenkung des ihr zu S. ſelbſt ge⸗
wonnenen Weines zu verhindern, anmaſſen; Sondern es wird
ihr ſolches, wie auch die Herausſteckung des gewoͤhnlichen Zei⸗

chens, billig verſtattet.

XXVIII.
II. LEudi equeſtres.

õ duodecimo ludi equeſtres, qui in locum tor-
neamentorum apud antiquos uſitatorum ſucceſſerunt.
Sicut autem in his nemo, niſi nobilitate & antiquitate ge-
neris conſpicuus, admittebatur, ſic quoque idem hodie in
illis, qui ludis equeſtribus, denen Ringelrennen, Carouſſels,
Fuß⸗Tourniers &c. intereſſe volunt, requiritur. Habui-
mus ejus rei nuper in ſolennibus, quæ Dreſdæ eelebraban-
tur, exemplum. Omnes ab illis ignobiles nobilesque re-
centius creati arcebantur. Sic enim in ea, quæ d. 19. Junii
1709. publice proponebatur, invitatione dicitur: So ha⸗
ben wir uns vorgenommen, in keiner geringeren Auszlerung,
als einen rechten angebohrnen Ritterſtande, vor dleſer hohen
Verſammlung zu erſcheinen. Verbieten dahero allen und je⸗
Rrrr 32 den,

6 86 „MEDITAT. AD PANDECT.

den, ſich unſerer Geſellſchaft zu nahen, welche nicht allein die
Tuͤehtigkeit, ſondern auch das Alterthum ihres untadelhaften

Adels nicht augenſcheinlich dargethan, und deſſen genungſames

Beweißthum beygebracht haben, mit der Verwarnung, daß,
ſo ſich jemand mit erborgten Ahnen oder andern falſchen Vor⸗
geben zu beſagten Carouſſel eindringen wuͤrde, derſelbe entwe⸗
der alſobald ſchimpflich abgewieſen, oder, da es uͤber lang oder
kurz erfahren wuͤrde, mit naehdruͤcklicher Beſtrafung angeſehen

werden, und ihme das dieſesmahl erpracticirte Mit⸗Rennen zu

keiner Conſequenꝛ gedeihen ſolle.

XXIX.
XkIII. Circa ludos fortunæ.

1 ertium decimum nobilium Saxonicorum privilegium eſt
circa ludos fortunæ. In his enim leges ſolis nobili-
bus thalerum una vice perdere permittunt, quum ceteris
omnibus minor ſumma, & illis etiam, qui in egregia digni-
tate conſtituti ſunt, ſaltem duodecim groſſi concedantur.
Ord. Pol. tit. 8. §. 2. Quod vero nobilis ultra thalerum

ludendo amiſit, recte repetit ex L. ult. C. de Aleat. Ne-

que obſtat (1) communis hominum, repetitionem hane
pro turpi habentium, perſuaſio. Reſpondemus enim ex
L. I1. §. 1. C. de Pœnis: Vanæ voces populi non ſunt audien-
dæ. Non obſtat (2), quod in pari turpitudine ceſſet re-
petitio, L. 3. de Cond. ob turp. cauſam. Nam negamus,
parem hic adeſſe turpitudinem, quum victor, qui cum
damno alterius contra leges locupletari vult, quaſi fur fit,
& longe turpius agat. Quibus rationibus permoti ICti
Vitebergenſes nobili repetitionem ejus, quod luſu Perdide-
rat, conceſſerunt. M. En. 1702. .
M XXX.

Vile
liee

—

Aling

odelefn
ungſong
ng, e

en

benn

long
angee

Mennn.

gund

8 nohi.

n celei,

dhni
Ndann
HAermm

. N.

m hne
nimn

Nude.

et re⸗
arnug
ii cun
lor h
i ei
elce.

sP. DCLXIV. DE EQVIT. SAX. IIRII. es

XXX.
XIV. Jus comitiorum, quod a quibusdam impugnatur,
uartum decimum privilegium eſt ſeſſio & facultas ſuf-

fragium ferendi in comitiis. Quum enim in his equi⸗
tes, die gemeine Ritterſchaft, ſeparatum aliquod collegium

conſtituant, ibique de rebus ad ſuam totiusque Saxoniæ

ſalutem pertinentibus deliberent, ad conſultationes has ne-
minem admittunt, niſi nobilem, & talem quidem, qui an-
tiquitatem generis per ſedecim majores oſtendere poſſit.
An jure hoc fiat, diſceptatur. Negant aliqui, propterea
maxime, quod jus aſſidendi in comitiis non ſit privilegium
perſonale, ſed reale, quod ipſis prædiis nobilibus, denen
Ritter⸗Guͤtern, inhæreat. Nobiles enim, ajunt, non tan-
quam nobiles, ſed tanquam prædiorum iſtorum poſſeſſores
in comitiis comparent. Nam ceteri, qui nulla poſſident,
non vocantur. IIli vero, qui nobiles non ſunt, atque ta-
men fundos ejusmodi habent, vocantur quidem, ſed, ſi
compareant, a conſultationibus excluduntur. Id quod ma-
nifeſto, ut illi putant, indicio eſt, jus ſuffragii, ipſis præ-
diis nobilibus tributum, inique poſſeſſoribus eorum igno-
bilibus denegari, quum jura realia ad quosvis ſucceſſoresg
cum ipſa re transeant. L. I. §. 43. de aqua quotid.

XXXI.
S a nobis defenditur.

Veram enim vero falſum eſt, quod illi præſupponunt,

jus ſuffragii mere reale eſſe. Datur enim præter pri-
vilegia realia & perſonalia etiam tertia ſpecies, eorum vide-
licet, quæ mixta, hoc eſt, partim realia, partim perſona-
lis

—

6s3 MEDITAT. AD PANDECT.

na vocari poſſunt, quæ nimirum ipfi quidem prædio inhæ-

rent, ſed habito ſimul ad certam perſonam ejusve ſtatum

aut dignitatem reſpectu, adeoque, ceſſante illo reſpectu,
rei competere deſinunt. Brunnem. ad L. 9. de Publican. n.
15, & DD. quos ibi excitat. Quotidiana ſunt hujusmodi

privilegiorum exempla. Tale eſt in hac urbe immunitas

ab oneribus publicis, iis domibus conceſſa, in quibus Pro-
fefſores eorumque viduæ habitant, quæ exſpirat, ſi domus

iſtæ alium poſſeſſorem nanciſcantur. Vide ſimile exem-

plum apud Fabr. in Cod. L. ». tit. 29. def. 7. Ad horum

itaque privilegiorum mixtorum claſſem referimus jus aſſi-

dendi inter nobiles in comitiis. Quod qui ſibi aſſerit, duo
docere debet, poſſeſſionem prædii nobilis & nobilitatem
ſuæ perſonæ. Iſta vero conſuetudo, qua ignobilibus et-
iam, ſi fundos hujusmodi poſſideant, dies comitiorum ha-
bendorum indicatur atque ipſi ad illa evocantur, tendit

ſaltem ad conſervandum jus, quod nobilibus iſtis prædiis

competit, & in præſens quidem ob deficientem perſonæ
oſſidentis habilitatem ceſſat, ſed, hac iterum exiſtente,
reviviſcit. Ceteras rationes, quæ pro hac noſtra ſenten-

tia afferri poſſunt, expoſitas vide in Reſponſo ICtorum

Argentoratenſium, quod exhibet Zabor. tom. 1. Diſſert.
de Suffragio pericop. 5; ubi aſſeritur, (1) jus ſuffragii in
comitiis nobilium ſemper nobilitatem perſonæ requirere,
(2) ne quidem civitatibus & collegiis, ſi nobilia prædia
coëmant, competere, (3) nec per Doctores exerceri
poſſe, (4) plebejos poſſeſſores ne quidem in poſſeſſorio
defendi debere.

XxXXII.

ſolun
ſunt.
dpec
fahte
düre
te I
tum,
ge

erl

bejis
Dies
win⸗
iſta i
Tuin
were
tar,
je

Sax
ſor⸗
der
eine

dio one

ve ſinnn
relpeill
lliean:
ujusndi
innpunig

Uibueu.

Kidnn
ile end
Ad honm
i
lerin N
ilititn
libus er
Nuin h
t, tendt
Nrtti
erüe
eillene,
1ſenen
Cornn
D
agiii
birere,
reli
Lerceri
elon.

SP. DCLXIV. DE EQUIT. SANX. URIB. 689

XXXII.
XV. Immunitas.

. uintum decimum privilegium eſt immunitas a vectiga-
◻ lbus in eos, qui iter faciunt, conſtitutis, quæ non
ſolum perſonis nobilibus, ſed & iis, qui de ipſarum familia
ſunt, competit. Ritter und ihr Geſinde ſollen Zollfrey ſeyn.
Spec. Sax. Lib. z. art. 27. Cetera autem ejusdem verba, ſie
fahren, reiten oder gehen, wo ſie Schiff oder Bruͤcken nicht be⸗
duͤrfen, ſonſt ſind ſie zu Rechts Geleit frey, quæ ab interpre-
te Latino omiſſa ſunt, mihi quoque ex imperitia librario-
rum, qui hunc cum ſequenti §. confuderunt, irrepſiſſe at-
que adeo tolli debere, videntur. Nam ſi relinquantur, ſu-
perflua foret nobilium exemtio, quum eadem libertas ple-

bejis etiam in iſto caſu tribuatur. Itaque exiſtimamus, no-

biles tunc etiam, quum pontibus, pontonibus, navibus flu-
mina trajiciunt, a vectigalibus liberos eſſe debere; quamvis
iſta immunitas variis in locis admodum reſtringatur. Cete-
rum nobiles in pagis & civitatibus viventes a muneribus
mere perſonalibus, quæ civibus aliisque incolis imponun-
tur, ſunt immunes, arg. legis ult. §. 24. & 29. de Muneribus,
qua de re plenius dicetur infra in Specimine de Immunita-
te onerum publicorum medit. 18 29.
XXXIII.
XVI. Major fides equitum teſtimoniis habetur.

R decimum jus ſing ulare eſt, quod equitum teſtimo-

niis majo fides, quam plebejorum, habeatur. Jus eud.
Sax c. 2. Ob zween Mann ein Lehn⸗Guth zugleich an—
ſprechen, und beyde Gezeugen darzu bitten, einer einen,
der zu den Beerſchild nicht gebohren iſt, und der ander
einen andern, der in Lehn⸗Recht vollkommen iſt, des Ge⸗
Tom. X. 8888 zeu⸗

690 MEDITAT. AD PANDECT.

zeugen am Lehn⸗Recht vollkommen ſeyn, ſollen vorgehen,
und des andern Zeugen ſollen vertadelt ſeyn. Neque ne-

gamus, adhuc hodie non ſolum in cauſis feudalibus, ſed &
civilibus judicem, ceteris paribus, majorem fidem nobi-
libus honeſtisque viris, quam ignobilibus, habere debere,

L. 3. pr. ibi: an plebejus ſit, §. 1, ibi: cujus, dignitatis, §. 2, ibi:
dignitai && auctoritas D. de Teſtibus.

XXXIV.
XVII. Beneficium comperentiæ.

Jeptimum decimum privilegium eſt beneficium compe-

tentiæ, quo debitoribus obæratis neceſſaria alimenta

usque ad dies vitæ relinqui debent. Jura civilia quidem

hoc beneficium nobilibus tribuere non videntur. Neque
enim argumentum a militibus ad omnes indiſtinéte nobiles
duci poteſt. Et leges præciſe talem militem qui ſub ar-
mata militia ſtipendia meruit, requirunt. L. 18. de KRe judica-
za. Quamobrem in plerisque locis extra Saxoniam nobi-

libus hoc beneficium denegatur. Covarr. 2. var. Reſol. c. t.

n. 4. Ludwell. Exerc. Inſt. 16. §. 8. lit. D. Lauterb. Diſert. acad.

de Benef. compet. 9. 34. Goſw. ab Eibach ad Carpz. P. I. C.

32. def. 15. Et Manzius in patroc. pauperum dec. 3. J. I. -
87, nec non Brunnem. in L. 16. de Re jud. teſtantur, nun-
quam in quamplurimis contra debitores nobiles ſententiis
latis rationem hujus beneficii habitam fuiſſe. At in foro
Saxonico per uſum in omnibus judiciis receptum nobiles
hoc privilegio gaudent. Vide Carpz. P. 1. C. 22. def. 15. G&G

Berger. in Elect. Diſc. For. p. 1117. Supplem. P. I. p. 381. &

P. 2. p. 655, qui aliquot Senatus ſupremi, nec non Ctorum
Lipſienſium & Vitembergenſium ſententias afferunt, ex qui-
bus duo illa notabilia excerpemus, (4), beneficium compe-

ten-

H Prohn

tiney
Ve, l
Urica
gio 6
Catun
ſe in
eoru
Mot
An
eos,
e on
ſon
nc i
guck
Men

mitig

enim

nod

laſſe
fan

Dorn.
NEH
bug ſee
dem ni
ere lehen

n Com S
1 Umen
i gui
MNe
e nob
i ſib⸗
Rej
in nob!
Male,
,AH
1Dt
)el!
r, .
ententt
in for

RObille

Feig⸗
edl
Ctene
e
cAng
42

SP. DCLXIV. DE EQUIT. SAX. URIB. syr

tentiæ nobili etiam adverſus nobilem tribui. Ita reſpon-
derunt ICti Vitebergenſes menſe Januario 17038, (2) hoc
benefleium liberis nobilium, vivo patre, non dari. Ita ju-

dicavit Senatus App. Conſil. hybern. 1713.

XVIII. Mitigatio penarum.

uodevigeſimum privilegium, quo nobiles fruuntur, eſt
mitigatio pœnarum. Nam, quod ad quæſtionem at-
tinet, utrum in pesnis infligendis reſpectus perſonarum, ſi-
ve, ut more recepto obſcurius loquar, proportio geome-
trica obſervari debeat; nos illam affirmamus, adjuti ſuffra-
gio Claudii Saturnini in L. 16. §. 3. de Pen. ibi: perſona ſpe-
Gatur. Excipimus vero iſtas pœnas, quas legislator expreſ-
ſe immutabiles eſſe, atque omnibus delinquentibus, nulla

corum dignitatis ratione habita, infligi jubet. Tales in

Saxenia noſtra ſunt pœna homicidii doloſi, Ord. Polit. de-
anno 1661. tit. 6, Ppœna numellarum, des Hals⸗Eiſens, in

eos, qui per Dei ſacramenta pejerant, ſtatuta, Ord. Polit.
de anno 1612. ibi: Wes Standes oder Weſens dieſelben auch

ſeyn moͤchten; quæ proprerea etiam nobilibus dictatur; pœ-
næ in delicta carnis, e. g. ſtuprum & adulterium ſancitæ,
quæ in mulcétas pecuniarias converti expreſſe vetantur. Ord.

Matrim. art. 4. &. In reliquis pœnis, ubi id expreſſe non

prohibetur, permiſia eſt judicibus circa nohiles perſonas

mitigatio, tametſi pœnæ a legislatore ſint determinatæ. Ita

enim Ord. Polit. de anno 1661. tit. 6: Daß in Zukunft die

in Rechten auf jedes Verbrechen geſetzte Strafe keinem zu er⸗

laſſen oder zu lindern, es waͤren denn ſolche Urſachen und Um⸗
ſtaͤnde vorhanden und beygebracht, ſo die Rechte zur Erlaſſung
SS SS à2 oder

692 MEDITAT. AD PANDECT.

oder Linderung vor genugſom crachten. Junge L. 4. §. 1. de In-
cendio, ibi: ex perſonarus conditione; item: remiſſius flatua-

tur. Ord. Crim. Caroli V. art. 160 verbis: Mehr ſoll ermeſſen
werden der Stand und das Weſen der Perſon, quæ Carpz. quæſt.
crim. 62. n. 64. parum accurate & contra vocis Stand und
Weſen nativam ſignificationem de qualitate animi & imbecil-

litate judicii interpretatur. Immo interdum ipſe legislator
in iisdem delictis mitiores pœnas in nobiles, quam in plebe-

jos, ſtatuit. Sic in mandato regio, quod ante aliquot annos

de pugnis ſingularibus, ſive duellis, prodiit, longe mitiores
Pœnæ nobilibus diétantur, quam Plebejis. vic §. 2, 2,; 30,
31. Et in illis caſibus, quibus plebejis fuſtigatio imponi-

tur, nobilibus manus amputari ſolet, ita tamen, ut reo

electio inter utramque pœnam relinquatur. vid. Berge-

rum in Jurispr. Crim. p. 24. Et relatum mihi eſt, hac pœna

affectum fuiſſe Baronem, qui alterum doloſe vulneraverat,
ut is paulo poſt ex vulnere moreretur, quum vulnus illud
ex judicio medicorum per ſe lethale non eſſet. Plerumque
etiam loco carceris mulétam Pecuniariam graviorem Colle-
gia noſtra juridica nobilibus imponunt. Et ex adduétis ſu-
pra rationibus, potiſſimum Ord. Crim. art. 160, facile aſſen-
tior Berlichio, qui P. 5. Coneluſ. 44. u. 32. in furtis nobiles
non ſuſpendi, ſed gladio feriri debere, arbitratur.
XXXVI. .
XIX. Torqueri & capitaliter puniri equites ſine, conſenſu
Principis nequeunt.
Urccrigeimum jus ſingulare eſt, quod tortura aut capi-

talis pœna nobili dictata executioni dari nequeat, niſi

id principi prius denuncietur. De tortura quidem res cer-
ta eſt, uti DD. Saxonici paſſim fatentur. De pœnis au-

tem capitalibus Bergerus Collegii Juridici apud Viteber-

gen-

—
genl
peen⸗
eig.
es
ſe Se

Nun

offen

ren,
1 S
Ml
ſof

ſed
der
illis
Pr
Ubre
ape
ſone
cur
ſye⸗

con

4

I. OAhH
us ,u.
am

152. in
Stond

Zin

legſir
in e
Uot

e Miie

9 9

hinpon.
i
Sg.

N Nen

neraven,

Hnug i ll

Enmmte
n Cole⸗
eliolr

le den.

IS

Nil

t ce
eih
les lil⸗
ls d.
itebel.
a

SP. DCLXIV. DE EQWUIT. SAX. URIB. 69 ⁶

genfes olim Præſes, mihi affirmavit, diſtingui ſolere inter

pcnas jure divino, e. g. in homicidium, & jure humano,

e. g. in adulterium, polygamiam, ſtatutas; illas ſimpliciter,
has non, niſi conſulto principe, nobilibus infligi. Atque
ſic Scabini Lipſienſes menſe Auguſto 171ο2. jud carunt: Da

nun Carl Seyfried von G. auf ſeinem gethanen Bekaͤntniß vor
oͤffentlich gehegtem peinlichem Dals⸗Gert ichte freywillig verhar⸗

ren, oder des ſonſt wie recht uͤberwieſen wuͤrde, ſo moͤchte er
wegen ſolches begangenen und geſtandenen Laſters der zwiefachen
Ehe, mit Vorwiſſen Sr. Koͤnigl. Majeſt. und Chu rfuͤrſtl. Durchl.
zu Sachſen, unſers allergnaͤdigſten Herren, weil er einer von
Adel, mit dem Schwerdt vom Leben zum Tode gerlchtet und ge⸗
ſtrafet werden. Adde L. 27. §. 1 & 2. de Pœnis.
XXXVII.
XX. Privilegium illuſtrium perſonarum in jurejurando.
nnectemus ultimo loco illud privilegium, quod illuſtri-
bus perſonis, qua apellatione non nobiles ſimplides,
ſed Barones Comitesque, comprehenduntur, in Ord. Proc.

Sax. zit. 18. S. ult. tribuitur, ut ſcilicet jusjurandum, ſi quod

illis imponitur, in judicio quidem (nam L. 15. de Jureèj j atque

privilegium perſonis egregiis tributum in curüs provincia-

libus Saxonicis plane exulat) ſed non publice & foribus
apertis, verum in conclavi ſeparato, præſtent. Ceteræ per-
ſonæ omnes, nobiles & ignobiles, feminæ & mares, in
curiis provincialibus, publice admiſſis, quibuscunque id
ſpectare libet, hoſpitibus, jurant. Martini ad O. P. J. kit. 18.
6§ ult, n. 47. Memorat tamen Berger. in El. Diſe. For. p. 59 5.
conſuluiſſe inclutos Ordines, ur non illuſtres ſolum perſonæ,
ſed & nobiles aliæque bonoratiores, imo & mulieres impoſterum
ad actum jurandi, ſpeciatim quod ad Curiam Lipſienſem, in
8888 3 con-

*94 MEDITAT. AD PANDECT.

conelavi ſeparato, in der kleinen Oberhof⸗Gerichts⸗oder A

dienz- Stube, aut alio, remotis boſpitibus, admitterentur. Cum
alioqui verendum fſit, ne illæ, quotiescunque præſertim cum vi-
liore perſona litigant, partim ob frequentiam bominum, partim
ob circumſtantiarnim concurrentium conditionem, a jurando ab-
Rerreantur. Suffecerit, jurari in judicio, præſente adverſario,
ut propterea mos, qui in euriis Saxonicis obtinuit, plane ſingu-
laris ſit, & maxima cum jurantium molesta conjunctun arque
edeo, merito abolendus.

XXXVIII.
Coneluſio.

Qufficiant hæc de ſingularibus equitum Saxonicorum juri-
bus dicta. Operam dedimus, ut, omiſſis iis, quæ vul=
20 in innumeris de privilegiis nobilium commentariis ob-
viæ ſunt, quæſtionibus, eas ſolas, quæ rariores eſſe atque
in rep. Saxonum ſaltem locum invenire videbantur, propo-
neremus. Anguſtum temporis ſpatium, quod nobis ad ela-
borandum datum eſt, ut breviores efſemus, & ſingularia
iſta jura magis enumeraremus, quam explicaremus, effecit-
Ea tamen, quæ deſunt, impoſterum ſupplebimus, atque
ſcriptum hoc aliquando accuratius & ornatius in lucem ede-
mus. Multum itaque illis debebimus, qui nos, ſi qua in re
erravimus, admonebunt, & illa, quæ ſuppleri adjicique poſ-
ſunt, benevole ſuppeditabunt. De cetero alteram hujus
diſſertationis partem, quæ privilegia prædiorum nobilium
comprehendat, futuro iempori reſervamus.

m in
N N.

taid 0h.

ſeu

pon.

Adr.

Nlte

„ gue

n ele.

i te

pol⸗

hoſe
Diuan

tr.

SP. DCLXIV. DE EQNT. SAX. URIB. eg;
A. LEYVSERUS

JO. ADAMO LAURENTIO
SUOD SAL—

V'ne eſt & intolerabilis eorum arrogantia, qui fibi ali-
quam virtutis nobilitatem fingunt, eamque in vita et-
jam civili nobilitati ſanguinis præferendam eſſe, conten-
dunt. Equidem non negamus, virtutem, ſi cum antiqui-
tate generis conferatur, longe præſtantiorem eſſe, & eum,
qui illam poſſidet, vere beatum efficere. At bona, quæ
Virtus affert, animum non egrediuntur, neque ſemper ho-
minum opinionem aut externa honoris ſigna, in quibus
unice propemodum nobilitas conſiſtit, comprehendunt.
Quapropter optime facis, qui ſuam Equitibus dignitatem
& privilegia in eo, quod nobis exhibes, ſcripto relinquis,
atque ſic modeſtiam TVAM, fſine qua virtus eſſe non
poteſt, declaras. Conjungis autem cum ea egregiam pie-

tatem, mirificam morum ſuavitatem, &, quam ex diutur-

na Tecum conſuetudine & familiaritate præcipue perſpexi-
mus, ſingularem eruditionem. Nihil igitur TIBI ad ve-
ram virtutem deeſt. Quæ TE aliquando ad ſummos,
quos profecto mereris, honores extollet. Vale &
nos ama. Vitebergæ XII. Kl. Mart. anni
clo Io CCX.

SPECI-

6,⸗ AEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DCLXV.
AD LIB. L. 11 1. J.

JURIBUS PRAEDIORUM
NOBILIUM

IMPRIMIS

S A X ONICORUM

MENSE X. AUG. ANNI cIo Io CCXVIII
