Staͤdten als auf dem Lande niemand, als der Adel und deſſen
adeliche Guͤther, deren Profeſſoren ꝛc. Haͤuſer verſchonet bleiben.
Similis eſt in Ducatu Magdeburgico lex, Ordinat. Polit. c.
21. §. 4. Von wuͤrklichen Einquartierungen oder Beytrage an
Gelde zu denſelben ſollen Ritter⸗Guͤther und dero Beſitzer, oder
auch Pachts⸗Inhabere derſelben, nach uhraltem Herkom⸗
men dieſes Herzogthums, befreyet bleiben. Sed & in aliis pro-
vinciis, ubi lex hac de re nulla extat, per conſuetudinem
tamen prædia equeſtria eandem immunitatem adquiſive-

runt. Quod ad Marchiam Brandenburgicam, aliquot ſen-
tentias a judicio cameræ Berolinenſis latas vidi, quibus equi-

tes a receptione militum liberi declarati ſunt. Adde Zubo-
rem

5
del
ſ
de
ſo
tyo
der

—

urg:
ee

ohr.

tig in

u,

llia 6

GNei

heß
N.
m
Nor.

I

eſin
ben⸗
lit e.

Ne
odt

w3
Drd.

inem

iſire.

tſen

Tr.

dergleichen Beſchwehrungen unterworfen werden koͤnnen, die⸗

SP. DCLXI. DE METATIS. esxgst

rem de metatis & epidemeticis P. 2. Sect. 2. cap. 2. art. I. §.
10. Rationem ejus conſuetudinis ſupra memoravi. Etſi
vero immunitas hæc a metatis lege ſtabilita ſit, poterit ta-
men per præſcriptionem contrariam alicui auferri. Sicut
enim alia onera, a quibus regulariter exempta ſunt feuda,
pPer præſcriptionem induci poſſunt, teſte Koſenthalio de Feu-
dis e. 5. concl. 78. u. 3. ſic & onus metatorum. Ex quo por-
rO conſequitur, ſententiam, qua poſſeſſor feudi ad recipien-
dos milites condemnatus fuit, propterea nullam dici non
Poſſe, etſi juri communi contrariari videatur. Potuit enim
jus iſtud commune per conſuetudinem contrariam, pactum
vel præſcriptionem ſublatum eſſe. Et ſic reſponderunt

JCti Helmſtadienſes menſe Februario anni clo lo cC XIII.
Es beſchwehren ſich Leuteranten, das Leuterat mit der Ein⸗

quartierung auf ſeinem Guthe verſchonet worden, da doch
deſſen Vorfahre, C. H. von Hollweden, bereits in poſſeſſorio
ſummariüiſſimo zu Uebernehmung ſolcher Beſchwehrung rechts⸗
kraͤftig condemnirt worden. Leuterat, ungeachtet er Anfangs
die allda befindliche Iudicata in Ermangelung der ganzen Acken
und genugſam r Legitimation des Notarii nicht paſſiren laſſen
wollen, hat ſolche doch nachgehends vor richtig erkunnt, und ſie

nur daher angefochten, daß ſie der Magdeburgiſchen Policey⸗

Ordnung, worinnen die Rttier⸗ Guͤther der Einquartierung ent⸗
ſchlagen werden, zuwider liefen, alſo caſſiret werden muͤſten. Alldie⸗
weil aber dieſes Recht nicht allein im Herzogthum Magdeburg
ſondern durchgehends eingeſfuͤhret iſt, daß die Rit er⸗ Sitze von
allen andern Oneribus, auſſer den Ritter⸗Dienſten und inſon⸗
derheit auch von den Einquartierungen befreyet ſetznd, nichts de⸗
ſtoweniger aber unterſchiedene derſelben durch rechtmaͤßige Ge⸗
wohnheit, Verjaͤhrung oder abſonderlich aufgerichtete Pacta

li ii 2 ſes

622 MEDITAT. AD PANDECT.

ſes Recht auch wider die im Magdeburgiſchen gelegene Ritter⸗
Guͤther gelten muß; So haben wir dafuͤr gehalten, daß die Ge⸗
meinde zu Dreyleben ganz wohl ein Recht wider Leuteraten, ſel⸗
bigen mit zu denen Einquartierungen zu ziehen, erhalten koͤnnen,
und demnach ſelbige in dem Beſitze dieſes Rechtes zu Folge der
rechtskraͤftigen Urthel geſchuͤtzet.

IV.

Si cui immunitas a metatis ex legis diſpoſitione com-
petit, uti equitibus Saxonicis & Magdeburgicis, is eam per
Ppræſcriptionem quidem amittere poteſt, non tamen aliam,
quam immemorialem, arg. c. 1. de Præſeriptionibus in ſexto.
Sic olim ſcripſi. At nunc ſententiam muto, & immunita-
tem a metatis XXX. annis, quibus in Saxonia annus & dies
additur, perinde ut alia privilegic, exſpirare credo, c. 5. X.
de Privilegiiis. Vide Specimen 457, de Præſcriptione XXX
annorum medit. 7.

V.

Immunis a metatis, immunis etiam eſt a vecturis, quæ
ad militem ad commeatum militarem transvehendum præ-
ſtantur. Ita Camerale judicium Berolinenſe in ſententia a C-
tis Helmſtadienſibus confirmata pronunciavit: Daß Klaͤger
die Einquartierung und militair-Fuhren zu præſtiren nicht ſchuldig.

VI.

Clerici ſine dubio immunes ſunt a metatis. Quæſitum
tamen aliquando in Saxonia tempore invaſionis Suecicæ
memini, annon ad recipiendos clericos caſtrenſes, die Feld⸗.

Pre⸗

conn
gun
G

4,9
K
ſcd
S

e

5

e Cn.
n dea
Aam
ſe.
Bunie
S s
, 1
NI

e

.
lint
ſo

tun
ecict
60

SP. DCLXI. DE METATIS. 623

Prediger, compelli poſſint. Et ego quidem putarim, quod

ſic, arg. L. 8. pr. de Excuſationihus.

VII.
Affirmavit auétor diſſertationis, ſumtus metatorum a
conductore ferendos eſſe, nec poſſe eum hoc nomine quid-
quam de mercede locatori debita derrahere. Conſentiunt
quodammodo Mevius P. 2. D. 90. Z. 8. & Hahniut ad Wre-
Jenbeeium tit. Locati n. 16. Communis tamen ſententia in
contrarium eſt, defenditurque a Carpzovio P 2. C. 27. def.
1. & Zubore de metatis P. 2. c. 3. §. 17. Jqg. Gui L. 9. C. de
Metatis & L. 13. & 7. Locati allegant. Sed, etſi iſtæ leges
controverſiam hanc non attingant, Cri tamen Vitebergen-
ſes ſententism Carpzovii & Taboris ex aliis rationibus ſe-
quuti ſunt, ac menſe Junio anni 1244. reſponderunt: Daß
denen Syndicis die Freyheit nur wegen eigenthuͤmlicher Haͤuſer
zugeſtanden, und von gemietheten Haͤuſern abgeſprochen iſt, hat
an ſich guten Grund, indem die Onera publica und darunter
die Krieges⸗ Beſchwehrden und Einquartierungs⸗Koſten nicht
dem Miethmanne, ſondern dem Vermiether, welcher mittelſt
Hebung der Pacht⸗Gelder das Guth eigentlich nutzet, und die
Fruͤchte daraus hebet, folglich alle darauf haftende Beſchwehrden,
arg. E. 29. de Uſafruétu, mithin auch die Einquartierungs⸗
Koſten, tragen muß, oblieget, alſo der Syndieus, daferne er
ſolche bey Miethung des Hauſes freywillig uͤbernommen, die
Schuld ihm ſelbſt beyzum ſſen hat, vermuthlich auch, wenn er
es gethan, in dieſer Betrachtung einen leidlichern Miethzinß
verſprochen.
VIII.
Incredibile noſtro ſæculo videbitur, quod Scaurus
apud Frontinum Strategematum lib. A4. cap. 3. de continen-
tia

624 MEDITAT. AD PANDECT.

tia integri exercitus narrat, pomiferam ſcilicet arborem',
quam in pede caſtrorum fuerat complexa metatio, poſtero
die abeunte exercitu intaétis fructibus relictam. Mirum
hoc in militibus. At magis mirum in pueris, quorum mo-

deſtiam in templo ſic deſcribit Domnizo lib. 1. de Vita Ma-

zbildis cap. I5. de Bonifacio Duce:

Seilicet aſſſtens ad opus divum bonus ipſe
Stabat in excelſo ſolio, non corde ſuperbo:
Aſpiciensque cborum, facies vidit puerorum
In terra pronas, pſallentes dulciter boras,
De quibus admirans, ita cur ſtant, ſeque regirant,
A Monachis didicit ſemper quod ſtant ibi fixi.
Hoc non oblitus jocundus Dux & opimus,
Ire ſuper tectum clam templi fecit honeſtum
Quendam quippe virum cum numis, vult quia mirum
Ipſe videre, decem libras vir jactat ab æde.
In mediogque ehoro ſtrepitus ſonat, & puerorum,
Quorum palpebræ penitus nec ſic patuere,
Adſpexit numum tetigit non ullus & unum:
Vnde magis gaudens præclarus Dux ait autem:
In modicis annis ſunt bi pueri velut alni.

Similia refert Eckeardus de Caſib. ſancti Galli cap. 1, ubi de
Conrado Rege, qui in proceſſione infantum Cænobii pomis
in medio Eccleſiæ pavimento ſterni jußis, cum nec unum par-
viſſimorum moveri, nec ad ea attendere vidiſet, miratus eſt
diſciplinam. Debebat eadem adhuc hodie noſtrorum mili-
tum in metatis & hoſpitiis ſuis continentia aſſe.
IX. 4
Quæritur, ſi plures domini unius territorii pro in-

diviſo ſint, an unus ex illis, ceteris invitis, hoſpitia mi-

liti-

ſer
us

,,

run

ubi

7huni

,/r.
tut e⸗
N i

Pr ir
iin.
1⸗

SP. DCLXI. DE METATIS. 625

nihu⸗ ſuis aſſignare poſſit. Negat Zabor de Metatis PE. 1.
6. §. 16. idque arg. L. 2. L. 8. §. I. de Servit. L 34. de Ser-
i Ppræd. Tuſt. Ego ajentem ſententiam tuebor, propter-
ea, uod juri territoriali naturaliter adnexum eſt jus me-
tata & hoſpitia adſignandi. Quodſi autem res communis
ad eum uſum, quem intendo, eſt cor mparata, ceteris ſociis
jus prohibendi non competit. Vide Pranven:annutn ad L.
28. Communi dividundo n. 6.

X.

Princeps, cui miles per vicinas terras traducendus eſt,
metata & hoſpitia, ſi hæc ei amice Poſtulanti denegentur,

ingratiis ſumere poteſt.

XI.

Non omnia prædia eccleſiaſtica a metatis immunia ſunt,
ſed ea tantum, quæ a clericis inhabirantur, & in quibus cul-
tus divinus celebratur. Reliqua huic oneri ſubjacent, L.
11. C. de J. J. eccleſ.

XII.

Singulare metatorum genus eſt hoſpitatio canum. Ad
hanc molendina in nonnullis locis obligantur. Sic ex actis
didici, in vicina præfectura Weferlingenſi molitores omnes
ad recipiendos alendosque canes obligari. Id vero magis
mirsbile eſt, quod olim plurima cœnobia huic oneri, quod
Canaria vocabatur, ſubjecta fuiſſe, legimus. Quam con-
ſuetudinem olim, ut dixi, frequentiſſimam impiam aliqui &
irrationabilem appeillant. Certe Raynaldus Comes Bur-
gundiæ apud d' Achery in tomo III. p. 399. Opicilegii Cana-
riam hane conſuetudinem iniquam & ritum temerarium
Tom. X. Kk kk appel-

626 MEDITAT. AD PANDECT.

appellat. At ego, etſi cœnobia ex numero piorum loco-
rum non eximam, cenſuetudinem tamen iſtam pietati re-
pugnare non puto, ſed tolerari poſſe credo. Ceterum

privilegium immunitatis a ſordido hoc onere cœnobie Lu-

theræ regiæ a Magno, Brunſuicenſium duce, datum, quod
venerandus ejus cœnobii abbas Fabricius benevole mecum
communicavit, hic inſeram: We van der gnade goddes Her⸗
thege magnus tho Brunſwyk unde Luneborch doͤd wytlek alle
den de duſſen bref leſet horet oder ſeet, dat we unde uſe erven
lutterleken dor God unde dor ſalicheyt uſer unde elderen ſele
wyllen unde dorch ſonderleke gnade unde leve de we hebben tho de⸗
me cloſter tho Koniges luttere des hebbe we dat ſulve cloſter unde
ere hoͤve unde ere ghut entleſtet unde ghe loſet van den jegheren
unde jegherhunden de ſe pleghen tho holdene vor uſer tyd hat ſe
manghe not af leden unde verdreyt der ſulven picht der late we
unde uſe erven de van Konighes luttere nu mer eweleken ledich
unde los, Unde we ne wyllen ſe noch nemet van uſer weghen

myt den hunden mer beſweren odder beſweren laten, Uppe dat

nu duſſe vorſcrevene ghave unde gnade ſtede unde vaſt ſy unde
eweleken blovye, So hebbe we Herthege magnus vor benumet
vor os unde uſe erven uſe Ingheſeghel ghe henghet tho duſſeme

breve, Alle duſſer ver benumeden dink ſind thughe de erbar here

greve ernſt van lychen Her hans von honloghe Her ſyvert van
ſaldere ryddere Syvert van ſaldere knecht Her hinrek van vsle⸗

ve Kenſelere Tyle van deme damme eylert van der heyde Borg⸗

here tho Brunſwyk, Duſſe Bref de vps ghe gheven na gottes
bort drytteynhunder Jar Indeme negheden unde Eeſtegheſten
Jare In uſer vrouwen daghe wortmyſſen. Simile onus cœno-
bium Bergenſe prope Magdeburgum olim ſuſtinuiſſe, tan-
demque ab eo liberatum fuiſſe, accepi.

XIII.

1 te

hone
heral
N in
finia⸗
lle
in a
niun
mol
Ni
Neri

Kin

Ter
ni⸗
de!

d
Is
M
Mu

det
Vin

mo.

SP. DCLXI. DE METAT.S. 627
— 4

n. XIII.
ii re. DZ Procopius in Anecdotis n. 242. inter opprobria Juſtinia-
tDeun ni recenſet, quod cives ſub eo militem pulcrioribus atque
IH. honeſtioribus ædificiorum cubiculis exceptum bene ac li-
1 beraliter habere, ipſi vero in vilia & incommoda receptacu-
wuon la interim ſecedere coacti fuerunt, quum tamen idem Ju-
NN hNn ſtinianus in Movella 120. cap. 9. contrarium clare Præcipiat:
tlck Julemas, inquiens, nuli penitus licere noſtrorum militum
e ate in authenticas babitationes, in quibus domint domuum inve-
n ſ niuntur manentes, accipere ſibi metata, ſed illas quidem ſine
tho de moleſtia ſervare propriis dominis, accipere autem milites in
r utde aliis dietis metata; facile aſſentio Eichelio, qui in Animad-
zCewon. verſtonibus ad Procopium p. 287. per licentiam militarem
e Sindulgentiam ducum hoc factum eſſe, atque Imperatori
gee e imputari non poſſe affirmat.
1n XIV.
nin Quod Fo. de Platea in L. 1. C. de metatis ait, metato-
6 e rem factam ſemel a ſe adnotationem & inſeriptionem cor-
“ rigere non poſſe, falſum eſt, & nec ex d. L. I, nec ex. L. 55.
ir de Re judicata defendi poteſt.
hot her XV.
hi na Poſſitne miles, quem habitator ab hoſpitio ei adſigna-
Day t0 excludit, vim adiiibere & oſtium clauſum effringere,
e quæritur. Negat Zubor de metatis P. 2. C. 7. H. 4. Affirmat
N t Nicolaus de Tudeſebis, vulgo Panormitanus, in c. 7. de im-
Cen mun. ececleſ. n. 6. Taboris ſententia verior At. implorare de-
bet miles opem judicis, cui habitator ſubeſt. Poteſt tamen
p „ur tunc, quum vel judex eum juvare non vult, vel res

moram non patitur.

I Kkkk z XVI.

623 MEODTTAT. AD PANDECT.

Immunitas a metatis, permultum intereſt, utrum per
modum privilegii realis, an perſonalis, competat. Si per-
ſonale privilegium eſt, privilegiatus hoc *dibus ſuis, quas
non inhabitat, vindicare nequit. Clara ſunt verba der Chur⸗
Saͤchſiſchen erneuerten Ordonnanz vom Jahre 1697. art. 4 in
Codice Auguſteo tom. I. pag. 2073: jedoch nur allerſeit die
von ihnen bewohnete, nicht diejenige Haͤuſer, ſo ihnen ſonſt
zukommen. Adde Carpzoviilib. I. def. eccleſ. 123. Z. 1I. Con-
tra vero idem ædes alienas, quas conduxit, immunes facit,
dummaedo integras inhabitet. Nam ſi partem ſaltem tan-
quam inquilinus, dominus, qui ſimul cum eo habitat, me-
tatis obnoxius eſt. Vide die Chur⸗Saͤchſiſche erneuerte Or-
donnanz vom Jahre 1632. in Codice Auguſtes tom. I. pag.
1064. alt f.
Subnecto formulam, qua tunc in renuncistione novi
doctoris uſus ſum: Siſto vobis virum juvenem Gothofre-
dum Grævium, Lipſienſem, celebrem profecto, ſive pa-
triam ſpectes, ſive gentem, ex qua originem trahit, ſive
eruditionem, qua ornatur, ſive morum ſuavitatem, quz vi-
ta ejus commendatur, & dignum adeo benevolentia veſtra
& amore. Suſcipite ergo illum in tutelam veſtram, & per-
mittite, ut veſtro ſublevatus favore ad honores, quos in
jure ſummos habemus, adfſcendat. Spectavit doctrinam
ejus & merita ordo noſter probavitque. Et ipfi vos, qui

☚

actum hunc præſentia veſtra decoratis, applaudere videmi-

ni propoſito meo judiciumque veſtrum graviſſimum ad ju-
dicium noſtrum conformare. Ergo ambagibus aliis non
utar, ſed rem ipſam, cujus gratia nunc convenimus, ſuſci-
pio gerendam. Qucod antequam facio, tu, Candidate no-
bililſime, fidem tuam ſolemni jurejurando nobis obſtrin-
ges.

es.
ſdut
nori
tent
or

n per
1 Per⸗
S

. 1 Z

*

en ſon

8s ſah

II tan

R, me.

late0.

ne nor

kote.

e hr.
hit, He

u .

a velr
er
Gvosin

Atrinam

05, Jwi
Vdemt.

lüs nor

date or.

ſit N

SP. DCLXI. DE METATIS. 629

ges. Quod itaque ſummo numini glorioſum, reipublicæ
— Ra . 1 . X .
ſalutare, Principibus noſtris gratum & academiæ huic ho-

noriſicum ſit, ex auctoritate ſummi Imperætoris, juſſu po-

tentifſimi Magnæ Britanniæ regis, magnitſicentiſſimi dire-
ctoris noſtri, decreto ordinis juridici ampliſſimi, ego te
Gothofredum Grævium, Lipſienſem, Doctorem jurium
creo, renuncio & ab omnibus pro tali haberi jubeo, idque
in nomine Dei patris, Filii & Spiritus Sancti. Tribuo ti-
bi jura ea & beneficia omnia, quibus in aliis academiis Do-
Ctores fruuntur. Solemnia antiquitus uſitata, ſed ſuperfluz,
lubens omitto. Ut tamen ſcias, facultatem docendi tibi
publice datam, teque ex numero diſcentium exemtum, in
ſuperiorem hanc cathedram te evoco & lateri noſtro te

adjungo. Salve igitur, nove Doctor, quo nomine te primus

ſaluto, ſuſtine, quam adeptus es, dignitatem morum gra-
vitate & vitæ ſanctitate, atque Deo duce majores quotidie
honores capeſſe. Quod ſupereſt, Deum veneramur im-
mortalem, ut Direfdtor academiæ hujus magnificentifſimus,
cujus indulgentia hoc feſtum celebramus, ceterique gentis
Luneburgicæ principes egregie inpoſterum valeant, majo-
ribusque indies felicitatibus affluant, & hæc academia noſtra
eorum regimine mirifice effloreſcat. Vobis autem, Prore-
Gtor magnifice, Proceres academiæ ampliſſimi, civesque or-
natiſſimi, pro eo, quod adeſſe & illuſtrare hunc
actum voluiſtis, gratias nunquam inter-
morituras ago.

Kkk 2 spE-

MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMENDCLXII.
AD LEIB. L. TI L. I.

FICTA OBLIGATIONE ERGA

PATRIAM
AUC 1 0 R E

CQUUM POST XVIII ANNORUM ABSENTIAM
IN PATRIAM REDIRET

ET PRIMI JURECONSULTI MUNUS
SUSCIPERET
IN MODUMPROGRAMMATIS

PROTOSITUM.
I.

Patria dupliciter, vel de ſede fortunarum, vel de ſolo nativo
accipitur.
II..
Obligatio civis erga patriam in prima fignificatione
mawima eſt.
II.
Obligatio erga nativum ſolum, mutalo domicilio,
nulla ſupereſt.

Yixi hueusque extra patriam, & vixi bene beateque,
nec unquam ut ingenue dicam, jactatum illud tan-

meo

topere ab omnibus patrii ſoli deſiderium in animo

08

lno

gwe⸗
laſ⸗
nio
Ieo

SP. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 61

meo ſenſi. Igitur ſemper in ore habui & Pplerisque libris,
qui a peregrinantibus ex more recepto offeruntur, tanquam
proverbium inſcripſi: Omnie patriæ debemus, non ei, quam
Ffortuita nativitas nobis obtrudit, ſed, quam prudenti conſilio
ipſi eligimut. Revocatus nunc tandem PoTrENTISSIMI
REGIS noſtri & PRINCIPIS ELECTORIS jufſſu
infinitas audio amicorum gratulationes, quibus inprimis fe-
licitas mea, qua patriam mihi dulciſſimam, chariſſimam,
optimam, reviſere contingat, celebratur. Obtuſus fere
tot conſentientibus vocibus cepi ſerio mecum reputare,
quænam ſit illa felicitas, quam ego ſtupidior non agno.
ſcam, ali autem me prudentiores tantopere extollant. Ve-
rum huc uſque ingenium meum, forſan hebetius, fruſtra-
in rei hujus inveſtigatione torſi. Igitur poſtquam meas
vires non ſufficere animadverti, Philoſophos ac Ctes con.
ſulere cepi. Ac, quum inter ceteros POFENDORFIVM ſemper
maximi fecerim, ejus notiſſimum de obligatione erga patriam
commentarium, qui inter editas diſſertationes PUFENDOR-
FIANAS Primum locum tenet, perlegi & attente medita-
tus ſum. Sed profeci nihil, atque etiamnum pleniſſime Per-
ſuaſus ſum, totam illam ſpecioſiſſimam de amore, pietate &
obligatione erga patriam, doctrinam non alio fundamento,
quam populari quodam errore, niti. Ne tamen diſputa-
tio mea in logomachiam abeat, dicendum eſt ante omnia,
quidnam ego ſub voce patriæ intelligam. Scilicet ſecun-
dum CIcCERONEM libro 2. de Legibus cap. 2. vOx Patriæ
dupliciter accipitur, primum pro loco, in quo quis natus
eſt, deinde pro loco, in quo quis domicilium & fortuna-
rum ſuarum ſedem collocavit. Ilam naturæ, item loci,
hanc civitatis, item juris patriam idem CIcCERO appellat.
Mihi in præſens de hac civitatis & juris parria ſermo nul⸗
us

6322 MEDITAT. AD PANDECT.

J

jus eſt. Ei nos omnia debere, ſtatim in principio hujus
ſcripti dixi. Loquor de patria naturæ & loci, de qua ple-
rique ex his etiam loquuntur, qui amorem erga patriam
tantopere extollunt, ut illum charitates omnium complecti,
& obligatione erga eam reliquas omnes obligationes ſupe-
rari contendant. Nec per patriam intelligo parentes, co-

gnatos, magiſtratus, cives ibidem viventes. Nam, quæ ad

obligatio non eſt obligatio erga patriam, ſed
vinculum ſanguinis & civitatis, quod nulli certo loco alli-
gatur, ſed cum iſtis, quibus adnexum eſt, hominibus in
terras etiam longiſſime diſſitas transfertur. Ipſum ergo ſo-
lum, in quo primam lucem adſpeximus, patria eſt; huic &
iis, quæ in illo viſuntur, mœnibus, ædibus, templis, agris,
hortis, pietas iſta tantopere jactitata debetur. Mirabiliter
profecto. Quæ enim poteſt eſſe erga rem inanimatam at-
que omni ratione & ſenſu carentem obligatio? Poſſes ea-
dem facilitate novam obligationem erga thorum, in quo
concepti ſumus, erga conclave, in quo matris utero ex-
cluſi ſumus, excogitare. Qua obligatione nihil vanius eſ-
ſe, unusquisque videt. Objicient mihi forſan diſſentientes,
peccare me, qui in definitione patriæ ſtruenda ſolum, terram

1
Le ref .
illos Tret T,

& mœnia ab hominibus penitus abſtraham; utrumque con-
jungi oportere, ut ſcilicet patriæ vox ſimul ſolum, urbem,

ædificia, & cum his ſocietatem hominum in iis verſantium,
complectatur. Verum enim vero, ſi patriæ vocem ſic acci-
pias ut res hominesque neceſſario conjun gas, ex re, quæ con-
ſtans & perpetua eſſe debebat, incertum quid & tempo-
rarium facies. Is ergo patriam nullam habebit, cujus na-
tale ſolum hoftis occupavit, atque ex eo veteres incolas
ejecit; deſinet patria eſſe, fi vel omnes, qui nativitatis no-
Kræ tempore vixerunt, intermoriantur vel priſca regiminis
forma

—
for
Lon
lor
nun
nati
Gu

0 Mujn

Jus .

Datriam
mpegi
les ſape
Aes, ch.
) Ile
riam
loco N.
inibee
ergo ſ⸗
huc
is eerg

tabilter

acn .
0les er

II O

fe ei.

Nind A

Niente

terran

ne e.

Urbem,
ntium,

acci.

ECOA

etnpo⸗

us N.

incols
tis do.

ginins

ormt

SP. DCLXII. PE. FICTA OBLIG. ERGA PATR. 633

eet

forma mutetur r, Vvel novi principes & magiſtrarus adſumantur.
Longe rectius homines in ſolo natali viventes ab ipſo natali ſo-
lo, ſeu patria, quæ ærerna & immurtabilis eſſe debet, diſcer-
nuntur. Et quæ poteſt etiam eſſe erga homines, inter quos
nati ſumus, obl ligatio? 2 Nullum ab his s accipimus beneficium,
quum fortuita nativitas eis nequeat imputari. Societas vero

civilis, quam infans recens natus cum illis contrahit, aut po-

tius, quia vere conſentire nequit, contrahere videtur, ſeu,

ut juridice loquar, quaſi contrahit, ex natura ſocietatis, tam-
diu ſaltem obligat, quamdiu utriusque partis mutuus conſen-
ſus durat. Disrumpitur itaque hæc ſocietas, & tollitur ob-
ligatio, ſimulac alterutri parti ab ea recedere placet. Scio
equidem, diſſentire multos, atque inter hos BopiNVM maxi-
me, ſcriptorem Gallum, qui lIibro 1. de republica cap. 6. rei-
publicæ, in qua nati ſumus, ejusque Principi *ternam in
hos austoritatem ac jus prehenſionis, ut in ſervum fugiti-
vum, adſcribit, quamvis alterius imperio nos ſubjecerimus,

ab eoque adfciti ſimus in cives. Verum enim vero, uti ego

nunquam BobINI de republica libros lego, ut non in men-
tem veniat, quod de iis veriſſime Iacosvs BONGAR-
s1VS in epiſtolis clarorum virorum ſingularibus a PAVLO
CoLOMESIO collectis ep. 50. dixit: Videbam bominem er-
rare turpiter, & judieium paſſzim deſiderabam. Si non inu-
tilis ejus opera; ea certe non eſt, ad gquam deduci debeat

adoleſeens, tanquam ad fontem aut purum rivulum; ita

BoNGARSII judicium, ſi in ullum alium BoDINI jocum,
in hunc certe, quem modo memoravi, convenire video.
Vix credibile eſt, hominem in eam vecordiam incidere
potuiſſe, ut principibus adulaturus libe ertate, quam natu-
ra dedit, nec lex unquam ademit, ipſe ſe civesque alios
exveret, & ex ingenuis mancipia & glebæ adſcriptos f- ace-
Tom. X. L 1 11 ret.

631 MEDITTAT. AD PANDECT.

ret. Et mirum magis, BopNo hac in parte ab aliis viris
doctis adplaudi. Sed ea nunc eſt reipublicæ literariæ facies,
qualis olim Romanæ fuit ſub TIiBERIO, quem Zacitus Anna-
li 3. cap. 65. memoriæ prodit, quoties curia egrederetur;
Græcis verbis in hunc modum eloqui ſolitum, o homines
ad ſervitutem paratos! Scilicet etiam illum, qui libertatem
publicam nollet, tam projectæ ſervientium patientiæ tæde-
bat. Nec difficile erit, refellere BopiN rationem. Unica
hæc eſt, a ſervis nempe dedufcta. Turpiter profecto. In-
tereſt multum inter civem & ſervum. Obnoxius eſt, quod
non nego, civis civitati ſuæ ejusque capiti. At mutuus hic
nexus eſt, non ex uno tantum latere, ut in ſervo. Dein-
de vinculum inter civem & civitatem indiſſolubile non eſt.
Poteſt id civitas ex ſua parte abrumpere, civique, ſi juſta
ſit cauſa, abitum imperare. Reciproca ergo eſt civis pote-
ſtas, taciteque ei hanc libertatem reliquiſſe cenſetur civitas,
quum illum civem fecit, ut nec opus ſit, veniam ante di-

ſceſſum impetrare, ut recte philoſophatur GRorIvs de Ju-

re belli ac pacis lib. 2. cap. j. §. 24. Nec eſt, quod leges
Romanos obtendat BopiNvs, quæ forum originis immuta-

bile eſſe jubent, L. 6. ad Municipalem, L. 4 5. C. de Muni-

cipibus. Reſpondet enim remste GROTIVsS, eos, in quos id con-
ſtitutum erat, manſiſſe intra fines imperii Romani, atque eam
ipſam conſtitutionem ſpecialem ſpectaſſe utilitatem tributa-
riæ præſtationis, ut ſcilicet, qui domicilium tranſtulerat, mu-
nicipii ſui muneribus adhuc obligaretur. At alia hodie &
diverſiſſima eſt tributorum munerumque facies, ceſſantque
nunc ob mutstum rerum ſtatum iſtæ veteres leges. Agunt
Præterea hæ de jure municipii, non de jure civitatis univer-
ſalis, ſeu reipublicæ, quippe quod plane mutare, & ex cive
Romano extraneæ reipublicæ membrum vel contra, ſe fa-
cere

lut,

kere,
Orat.
cerpo
Romar

znutei
dame
nena
89
uin.
91N
CIun
Iua
Tutm
men

rtatem
lele
Unie
. l.
od
usHe
Deir
n ett

juſta

Dde.

ie

te l.
d.
legs
mut:.
Murt.
Hcon.
beinn
bute-
mu.
e &
ique
gunt
lver⸗
ciye
le lr.
cele

Sp. DCLXII. DE FICTAOBLIG ERGA PATR. 635

cere, Romanis ſemper licuit. Docet id multis Crckko in
Orat. pro L. CokN. BALBO, ex qua hunc ſaltem locum ex-
cerpo: O jura præclara, atque divinitus jam inde a principio

Romani nominis a majoribus noſtris omparata, ne quis noſtrum

plus, quam unius ecivitatis eſſe polft, ne quis invitus civitatem
mutet, neve in eivitate maneat invitus. Haæc ſunt enim fun-
damenta firm'ſima noftræ lilbertatis, ſui quemque juris & reti-
nendi & dimittendi eſe dominum. Et hinc Sabinus in L. 12.
§ 9. de Captivis: De ſua, ait, quaque civitate cuigue conſti-
tuendi facultas libera eſt. Iſta ergo, quam ſupra dixi, Bo-
DPINI philoſophia craſſior eſt, & ad ceteros errores, quibus
omnes BopfINI libri ſcatent, referenda, ſimilis alii opinioni,

qua idem BoplNvs cap. 4. Metbodi biſtoricæ hiſtorico lici-

tum exiſtimat, popularium ſuorum patriæque dignitatem
mendacio tueri. Poſtquam Booto ſatis, ut puto, reſpon-
ſum fuit, occurrendum porro eſt illis, qui inſitam infixam-
que naturaliter hominum mentibus patriæ charitatem, ac,
quam inde derivant, æternam obligationem phyficis ratio-
nibus tuentur. Maximam, ajunt, vim habet ipſa corporum
& ingeniorum diſpoſitio, quam natura ad natalis ſoli indo-
lem format. Ipſam, pergunt, recens natorum teneritatem
circumfuſus aër viéctusque ratio efficacius afficiunt, & in ſui
velut familiaritatem fingunt, ut corpora adfligi ſentiamus,
quando ad alienum cœlum, ad alienum victum vocamur.
Quin imo, inquiunt, cœleſtis aliquis mentis inſtinctus, cu-
jus mec ratio reddi poteſt, non homines ſolum, ſed omnia
animantia rapit, tantoque & tam incredibili patriæ deſide-
rio adficit, ut in aliam terram, etſi patrio ſolo longe me-
liorem, amœniorem, falubriorem, uberiorem, delati pa-
triam tamen ſemper reſpiciant, & in eam reverti præoptent.
Et adferuntur paſſim mira iſtius deſiderii etiam in brutis
LI 111 z anima-

636 MEDITAT. AD PANDECT.

animalibus exempla, ex quibus ipſe ego unum, quod mi-
hi maxime ſingulare viſum fuit, excerpam. Narrat ſcilicet
OLIGERIVS IACOBAEVS in Muſeo Regio Hajniæ anno
1696. edito, Part. I. Sect. 2. falconem avem in Islandia,
inſula horridiſſima, captum primum Hafniam ad Daniæ re-
gem delatum, ab hoc ob inſignem pulchritudinem Cæſari
donatum atque Viennam miſſum, ibi argenteis cymbalis
ac crotulis mirifice ornatum & delicate habitum fuiſſe.
Sed ingrata volucris, interjecto aliquo tempore, cum
omnibus ornamentis ſuis avolat, atque diu nuſpiam com-
Paret, donec tandem ab Islandicis venatoribus capta ite-
rum, ex ornamentis agnita & Hafniam remiſſa eſt. De ho-
minibus plura etiam & majora exempla exſtant. Notum
eſt in vulgus, quod Ovioivs ex Ponto lib. I, epiſt. 2. ſeribit:

Neſcio, qua natale ſolum duleedine cabptos
Ducit, & immemores non ſinit eſſe ſui.
Quid melius Roma? Seythico quid littore bejus 5
Huc tamen ex illa barbarus urbe fugit.

Memorabilia ſunt inprimis, quæ MARIINIERE iZz Itinera-

rio ſeptentrionali cap. 39. ſ4.

7. de aliquot Novæ Zemblæ,

item Grunlandiæ incolis in Daniam delatis narrat, eos ſci-

licet a rege benigniſſime tractatos, ingenitum tamen pa-

triæ incultæ, aſperæ, informis amorem conſtanter retinu-

iſſe reditumque & fugam ad illam poſt multos annos cum
re tentaſſe. Et genera-

præſentiſſimo vitæ periculo per ma
liter LVCIANVS in Encomio patriæ omnes, ait, homi-
gie felices in alia civitate bene & bea-

nes, quamquam egregie fel vi ene i her
te vitam exigant, kamen in hoc egentiſſimos fe opinari,

quod patriæ fines non incolant, ſed extorres & peregre

agant, itaque, poſt glo⸗

quam alibi fibi nonnihil ſplendoris &

—

N I.
tſele

ie ann

lindi

nie 1e
Cel

m file
te,
m con⸗
Utt it
Debo⸗
Nomwc
.ſeribt

Hyire. D
elnblee,
eos c.

wen r.
tetinl.
s cu

genen
, hoN

eber
Menge
dob

SP. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 637

gloriæ pepererunt, cum divitis ſuis, dignitatibus & ho-
noribus certatim ad patriam terram, tanquam theatrum vir-
tute ſua felicitate unice dignum, properare. Denique
medici etiam contra nos conſurgunt, & novum morbum,
quem patriæ aut gallica voce la Maladie du Pais appellant,
confingunt. Exemplum ejus morbi PETRVS della VArLE in
itinerario ſuo narrat. Et ſcripſit de eo integrum ceommen-
tarium GASTALDI, primus in academia Avenionenſi me-
dicinæ doctor ac profeſſor, in quo memorabilis maxime mi-

hi viſa eſt hiſtoria juvenis ſtudiorum cauſa Avenionem miſſi.

1s, poſtquam ibi vix menſem exegiſſet, faſtidire cibos om-
nes, inſomniis cruciari, ſpiritum ægre ducere, laſſitudinem
omnium membrorum ſentire, triſtitiam ſummam præ ſe fer-

re cepir. Quoties alii adeſſent, nihil aut parum proloque-

batur, ſed ſecretum nactus inter ſuſpiria exclamabat: o pa-

Sdi

triam! o matrem! Accerſuntur itaque medici, & remedia
atque allevamenta exquiſitiſſima adferunt. Fruſtra omnia-
Advocatur tandem & GASTALDI, qui patriæ morbum con-
feſtim agnoſcens optimam hanc unicamque medicinam
futuram ait, ut æger in patriam revertatur. Qua lætiſſi-
mo nuncio accepto, adoleſcens illico ſe meliuſcule habe-
re cepit, ac deinde in patriam reportatus Ppriſtinam ſanita-
tem & vires perfecte recuperavit. His ergo ſimilibus-
que exemplis inducti multi firmiter ſibi perſuadent, di-
vinum aliquid patriæ ineſſe, atque nobis invitis etiam &
non cogitantibus neceſſitatem amoris & deſiderii impone-
re. Sed errant profecto, & patriæ adſcribunt, quod
non illi, verum conſuetudine, attribuendum erat. Scili-
cet patrii ſoli jucunditas ex ſola adſuetudine eſt, non a na-
tura. Infinita exempla exſtant puerorum in prima in-
fantia ex patria abductorum atque in diſſitas terras trans-
L. 11 32 lato-

638 MEDITAT. AD PANDECT.

latorum ibique educatorum. Nemo unquam in his patriæ
charitatem aut cupiditatem animadvertit, quam animadver-
ti neceſſarium fuiſſet, ſi patriæ amor a natura, non ab uſu
& conſuetudine, proficiſceretur. Sed in viris etiam patriæ
charitas longo alienæ terræ uſu aboletur. Narrat CVRIIVS
Iib. 5. cap. 5. Alexandro regi quatuor millia Græcorum cap-
tivorum atque a Perſis mutilatorum occurriſſe, regemque
eis reditum in patriam liberaliſſime obtuliſſe, ſed maximam
eorum partem conſuetudine, quæ natura potentior fſit, vi-

Gam petiiſſe, ut aliqua ſibi in Perſia, cui jam diu adſueviſ-
ſent, ſedes attribueretur. Quæ quum ita ſint, firmiſſime

aſſevero, illam, quæ tantopere crepatur, patriæ charitatem
commentum merum efſſe, hominesque non magis patriæ,
in qua geniti ſunt, quam alii civitati, in quam alleguntur,
obligari, & eam, quæ a principio contracta fuir, obliga-
tionem diſceſſu atque electione alius ſedis disjungi atque ex-
ſtingui. Neque ego primus iſtius ſententiæ auctor ſum.
Tenuerunt eam ante me jamdiu alii. Narrat DioocENEs
LAERTIVS lib. 2. in vita Ariſtippi, Theodorum quendam, an-
tiquiſſimum philoſophum, docuiſſe, ſapienti totum mun-
dum patriam eſſe, neque neceſſitatem incumbere, ut pro
natali terra ſe periculis exponat. Taceo multos alios priſcos

ſimiliter ſentientes, Ex recentioribus ITHOMASIVS in moni-

tis diſſertationi de vera pietate juridica ſubjectis S§. z. adfir-
mat, pietatem in patriam eſſe purum commentum gentilium
ad palliandas aſertiones Juasdam injuſtas ſub ſpecie injuſti-
ziæ imaginariY?. Quamobrem repeto denuo id, quod in
principio dixi: Omnia nos patriæ debere, non ei, quam
fortuita nativitas nobis obtrudit, ſed, quam prudenti con-
filio ipſi eligimus. Quæ tamen ego hucusque contra ja-
Gtitatam vulgo erga patriam obligationem diſputavi, non
eo

Date
ace

1
Patti⸗

VNIIS

n .

ene

wimnn
ſi Nr
lueri.

Nilie

tzten
Nrie,
untu
l

eer.
An

6NN
el.

InI .
N 9

iſeos

i.

Cr.
ium
nißi.
d in
Ten

(l.

jr
4

8P. DCLXII. DE FICTA OBLIG. ERGA PATR. 639

eo tendunt, ut me a nexu, quo potentiſſimo Poloniarum

REGI & PRINCIPI ELECTORI Saxoniæ obſtrictus ſum,

liberare velim, nec ut invitum me in has patrias meas ſedes
retractum querar. Obſequutus ſum lubentiſſimo animo
Principi me revocanti, non Propterea, quod ille caput &
princeps eſt hujus patrii mei ſoli. Hoc enim parum foret.
Retraxit me memoria beneficiorum, quibus me adoleſcen-
tulum olim liberaliſſime ornavit. Retraxit me inuſitata &
incredibilis benignitas, qua nihil tale cogitanti & immerito
obtulit ſplendidiſſima munera; & egregia emolumenta.
Omnium vero maxime retraxerunt me divinæ illius virtu-
tes, quibus omne genus humanum in amorem & admira-
tionem ſui rapir. Hæ me rationes, ut vocantem etiam in
extremas Scythiæ ſuæ oras ſequutus fuiſſem, moviſſent.
Quanto lubentius ergo vocanti in hanc cultiſſimam civita-
tem ac academiam obtemperavi. Jucundiſſi ma mihi eſt hæc ſe-
des, non ideo, quia me marer olim in ea partu enixa eſt,
ſed, quia in illa cognatos amicosque veteres reviſo, conci-
