nach Conſtantinopel abgeordneten Pottſchafftern.
Perlegi id, & prudenter admodum ac circumſpecte
ſcriptum, iſtisque temporibus, quibus Turcarum potentia

Germaniæ ob nondum recuperatam Budam formidabilis &

comiter traétanda erat, accommodatum inveni. Itaque fa-
to quodam mihi oblatum credidi, totumque huic ſpecimini
inſerere conſtitui, probe gnarus utilitatis, quæ ex publica-
tione hujusmodi ſcriptorum in eos, qui ad ſimilia ſcriben-

da adhibentur, redundare poteſt, memorque voti, quod

Wicquefort dans l'Ambaſſadeur lib. I. ſect. 14. pag. 168. fa-
cit: Le Publie ſeroit bien obligé d celui qui lui donneroit un
recieil d'Inſtructions, du moins des plus importantes, dont

on voit des extraits dans l'biſtoire, & il y a des curieux, qui

en ont amaſſé une grande quantité. Car, encore que l'on n'y
zrouve pas toitjours les veritables cauſes des mouvements, elles
ne laiſſent pas de ſervir beaucoup à former le jugement, & 4
donner de leaux præceptes pour la prudence politique. Verum
deinde animadverti, Kbhevenhillerum in Tomo XII. Annalium
Ferdinandeorum ad annum 1634. pag. 1392. 44. jam tum
priora hujus diplomatis capita excerpſiſſe & publicaſſe.
Quare nolui, quod vulgatum jam eſt, iterum vulgare, ſed
tamen, quia Abhevenbillerus in fine excerptorum pag. 1396.
addit: Dieſen Puncten ſeynd noch andere ordinaire Adver-

timenta, ſo man denen Oratorn zu geben pflegt, beygeſetzt
wor⸗

6izr MEDITAT. AD PANDECT.

worden, ſo daher einzukommen vor unnoͤthig geſchatzet;
curioſus, quæ ille omift, inſpexi, credidique, etiam hæc
non indigna, quæ publicentur, eſſe. Subjiciam itaque hic:
Juͤrnemblich aber ſolle Er ſich des Tuͤrckiſchen Khayſers
natural vnd Qualiteten, vnd ob er zum Khriege, oder
Iridensſtandt inelinirt, nit weniger Auch ſeiner hochen of-
Scier, ſie ſein gleich zue Haußs oder Veldt, alles Vleiſes

erkhundigen, und Weillen ſich in Ihrer Regierung Leicht⸗
lich allerhandt Veraͤnderungen zue rragen, wehr etwo der .

Jenige ſein moͤchte, welcher den Jetzigen Khayſer und ſei⸗
nen Miniſtris in dergleichen begebenden fahl Neriſimiliter
Juccedirn moͤchten.

Alßdan vnnd nach genuegſamb eingezogener erkhun⸗

digung, moͤchte Er ſich bemuͤehen, Ihnen mit guetten fun-

damenten Verſtehen Zuegeben, wie daß diſe abſendung auß

Kheiner Forcht, Sondern allein damit Beiderſeits guetter
Verſtandt vnd Ainigkheit den bedrangten Armben Mann
zum beſten Vnd zue vorderiſt erhaltung Vnſers gegebnen
Rhayl. Wortts beſchehe, Welche Er alßdan zue gewin⸗
nung ainer guetten afection, mit wie wohl nit gar zue
hoch gerichten praſenten Ver Ehren, Beynebens aber ſol⸗
che Diſeretion darinnen Zugebrauchen haben wuͤrdt, damit
vor allen dingen Vnſerer reputation in khain weg Ichtwaß
dadurch abgebrochen, oder Derogirt werde.
Im gleichen ſolle Exr Vnſer Orator Ihme angelegen ſein
laſſen, die Perſianiſche Expedirion, waß ſie wider die Tuͤrck⸗
hen fuͤr Progreßss gethan, Vnd wie es noch weitter außſchla⸗
gen moͤchte, Item, ob vnd was die Tartaren mit dem Aba-
a Baſſa wieder die Khoͤnigl. Cron Pohlen fuͤrhaben, auch
ob/ vnd waß dem Ceorgianer Fürſten Temers Han, von der

Por⸗

Sch

Po
ecki
iy/
zi
er
lich
war
der
ſeine
gige
dur⸗
alle
derea

len
beld
Leg⸗

hai
Leg
zue
ſein

der

ben

iee
m e
hie:
odet
en .
liſs

tichtt

dſi
Hiter

Hun

auf

letttt

Honn
bnun
winp⸗
e.

mit
voüßs

ſein
urckhe
ſchlx
Abu⸗
alich

n der

Pon

SP. DCLXXI. DE LFGCATIONIBUS. 913

Porten fuͤr Buͤlffe eruolgt ſeye, mit gueten Grundt zu⸗
erkhundigen, Vnd volgendts ſowohl diſes, alß waß Er
in particulari von der Tuͤrggen æerario, wie ſelbiges der
Zeit in geldt beſtehet, Lieb ſeiner Unterthanen, gehorſamb
der Soldaten, Vnd wie die Ihme vnderworffene Chriſt⸗

liche Voͤlckher ſich nach und nach erzeigen moͤchten, und

waß Er Sonſten in andere Wegen ſowohl under Wehren⸗
der ſeiner Raiß, alß auch darinnem an der Porten, durch
ſeinen Embßigen Vngeſparten fleiß, von der Tuͤrkhen Je⸗
tzigen zueſtendten in erfahrung bringen würdet, heraus
durch ziffer von ainer Zeit zur andern außfuͤhrlich vnd
alles mit Beſtendigen fundament, damit man ſich aigentlich
darauff zuuerlaſſzen, Berichten.
Im vebrigen wirdet Er ſich under wehrender Raiß
Khainer orthen aufhalten, Sondern nach verrichten com-
plementen vnd ausgethailten Præſenten ſeinen Weg alſo⸗
bald weitter Nemben, Vnd ſich in denen Schrifftlichen
Legations ſachen, Correſpondenzen, vnnd Zifferirn der
Schreiben Vertrauter Leuth gebrauchen, damit alles ge⸗

haimb vnd in der enge gehalten werde.

Solches alles vnd was ſonſten zue erhaltung des
hailſamben Friedens Nuzlich, auch zue abſtellung boͤ⸗
ſer Practiken wider den Friden dienſtlich, vnd ſolcher
Legation anhengig zue ſein Vorkhomben moͤchte. Solle
Vnſer Pottſchaffter, wie wir das Gnedigſte Vertrauen

zue ihme tragen, Treueſten Vleißes bedenckhen, Vnd

ſeiner Verrichtung ſo dan voͤllige relation zuel ſeiner wi⸗
der herauß Khunffr vebergeben, vnd hieran Vnſerm
Gdiſten willen Volziehen, Vnnd wir ſeindt vnd Verblei⸗
ben Ihme Schließlichen mit Khayl: gnaden wohlgewo⸗
Zom. X. 2222 gen

912 MEDITAT. AD PANDECT.

gen. Geben in Vnſerer Stadt Wienn den Fuͤnfften tag

Monaths Novembris im Sechzehenhundert drey vnd drey⸗
ßigſten Vnſerer Reiche des Roͤmiſchen im Funffzehenden des

Ungariſchen im Sechzehenden und des Boͤhaimbiſchen im

Siebenzehenden Jahre. .

Ferdinande
Hendrich Schlick graff

zu Paſſain

Ad mandatum Sac. Cæs.
Mattis proprium.

Jo. Geoͤrg Pucher.

Notum eſt ſcomma, quo quidam auctores Galli lega:

tos pungunt, atque eos espions privilegiés definiunt. Ego
tantum abeſt, ut intercedam, ut magis accedam, & ad of-

ficium legati pertinere credam, partes ſpeculatoris ſeu ex-.

ploratoris ſolicite obire. Neque indecorum aut illicitum
id eſt, ſed honeſtiſſimum, & propterea a Ferdinando recte
oratori ſuo præcipitur, qui tamen providentiſſime ait ca-

vendum ab incertis relationibus. Quæ cautio eo magis

neceſſaria eſt, quod ſæpe illud expiſcandi ſtudium & credu-

litas legati in magnum domini, a quo miſſus eſt, damaum
callide retorquetur. Id quod icquefortius dans Am-

baſſadeur lib. 2. cap. 1. pag. 9. hunc in modum mirifice
deſcribit: Cette fonction de ' Ambaſſadeur, de faire l eſpion,

A d'autant plus dificile qu'elle n'eſt pas naturelle. Comme

iI ℳ ſuipect, tout le monde lui doit eſtre ſuſpect außi, & il
ne

1
Oee

n de
enin

ol.
ex⸗
tum
recke
ci.
4gis
du.
w
Au.

rifice
D

G1
1

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS. 91 5

ne doit pas legerement croire les avis qu'va lIui donsse. Un
bomme d'bonneur ne voudra pas ſuggerer des avis d un eſtran-
ger au prejudice de l'intereſt de ſa Patrie, &z un traiſtre peut
efre double. Il peut faite recompenſer ſa trabiſon par 'Am-
baſſadeur, & ſe peut encore faire recompenſer en la découvrant
le premier. Les gens intereſſés & neceſſiteux doivent toutjcurs
eſtre ſuſpects; & meſme ceux gqui ne le ſont point ne doivent
pas ekhre admis indiſtinttement par lAmbaſſadenr. Les Princes

ont leurs gens qui “ acquierent la confdence de l'Ambaſſadeur,
en lui donnant quelques avis dont la verité fait paſſer une in-

finité de fauſſes nouvelles, qui lui donnent un perjugé contre
les veritables. L'Ambaſadeur qui eſtoit de la part des Pro-
vinces Unies à Londres en Pan 167 1, c'eſt à dire, dans le temps
que le Roy de la Grande Bretagne fi ſon traité avec celui
de France pour leur faire la guerre; avoit ſes habitudes avec
des gens qu'on lui envoy it exprés, pour lui inſpirer, ſous le
pretexte d'une derniere confidence, les ſentiments qu'on vouloit
qu'il euſt des intentioni du Roy. C'eſtoit un Miniſtre fort neuf
&& G'aiheurs d'une habilité au deſſous de la mediorre; de ſorte
que ſur le dire de ces gens apoſtés, il al'uroit les Eſtats ſes
Maiſtres, que le Roi eſtoit bien éloigné des benſées de leur fat-
re la guerre; & qu'il ſe declareroit, ſans doute, pour eux,
s'iis lui donnoient ſatitfaction ſur quelques points, gqui d ce
qu'il diſoit, u'eſtoient pas de grande importance.

xVII.
Peccat tamen legatus, qui ſpeculatoris partes præ

ſe fert.

ZZZZZ 2 Con-

916 MEDITAT. AD PANDECT.

Snn antecedentes meditationes in publico conflictu

nobis objectum eſt; immemores nos fuiſſe eorum,
quæ in meditatione 2. ex Pufendorffie adoptavimus, qui le-
gatum non aliter inviolabilem eſſe dicit, quam ſi ſpeciem
legati non ſpeculatoris, præ ſe ferat. Aut igitur, contra-
dictor ajebat, honeſtæ ſunt ſpeculatoris partes, & falſa eſt
ſententia Pufendorffii a vobis adoptata; aut inhoneſtæ, &
falſa eſt meditatio 15. Reſpondi; ſpeculatoris nomen eſſe

ex numero illorum vocabulorum, quæ vulgo uéea dicun-
tur, & in utramque partem trahi poſſunt. Communiter hæc

vox nec bona nec mala eſt, ſed indifferenter accipitur. Sic

Cicero Iib. a. de Watura deorum cap. 56. n. I40. Oculos ait

tanquam ſpeculatores altiſſimum locum obtinere. Sed ple-
rumque in bonam partem capitur. Idem Cicero lib. I. de
Narura deorum cap. 30. n. 83. phyſicum ſpeculatorem vena-
toremque naturæ adpellat. Et in antiquis inſcriptionibus
titulus ſpeculatoris, tanquam ſingularis dignitas, ſæpiſſime
commemoratur. Quid? ipfi Deo hic titulus tribuitur. Pru-
dentius Cathemer. hymno 2. in fine.
Sie tota decurrat dies. ⸗
We lingua mendax, ne manus,
Oculive peccent lubrici:
Ne noxa corpus inquinet.
Wpeculator adſtat deſuper:
Qui nos diebus omnibus,
Actutsque noſtros proſpicit,
luce prima in veſperum.
Hic teſtis, hie eſt arbiter;
Hic intuetur, quidquid eſt,
Humana quid mens concipit:
Hunc nemo fallit judicem.

lee

mmm

„

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBVUsS. 917

Mianutins Felix cap. 32. . 9: Deus, inquit, ſpeculator om-
nium, a 97u0 nullum poteſt eſſe ſecretum. Aliquando tamen
hæc vox in peſſimam ſignificationem trahitur. Vide Ge-
neſeos XLII, 9. Cicero in Orat. pro domo ſua cap. 8. n. 18.
Clodium, infenſiſſimum hoſtem ſuum, vocat ſpeculatorem
communium omnium miſeriarum, qui ſemper in reipubli-
cæ malis ſceleris ſui faces inflammarit. Auguſtus apud Sue-
tonium lib. z. cap. 27. Pinarium, curioſum ac ſpeculatorem
ratus, coram confodi imperavit. Iterum Cicero pro lege Ma-
nilia cap. 16. n. 46, legatum, quem Mithridates ad Pompe-
jum miſerit, ſpeculatorem magis, quam legatum judica-
tum fuiſſe, narrat. Quæ quum ita ſint, perſiſto quidem
ego in hac ſententia, legatum ſpeculatoris partes honeſtiſ-
ſime obire, ſimul tamen Pufendorffio adſentio, ac intole-
rabilem eſſe legatum, qui ſpeciem ſpeculatoris præ ſe fe-
rat. Fac ſcilicet, legatum arces & loca munita delineare &
radio deſeribere, miniſtros corr umpere, ut per hos ſecreta
aulæ & ærarii cognoſcat, literas intercipere, cetera. Parum
abeſt, quin credam, de hujusmodi legato etiam fidiculis
exquiri poſſe, cur hæc faciat. Multa, ut recte Modeſtinus
in L. 197. de Regulis juris ait, expreſſa & aperts, nocent,
quæ, ſi tecte fiant, non nocent.

XVIII.

Legati, qui, ut principi ſuo ſerviant, eos, uos negotiationi ſuæ
adverſari vident, inſidiis appetunt, venenis graſſantur, tumultus
& ſeditiones coneitant, peccant, & ab ipſo principe, ad
quem miſſi ſunt, in vincula conjici, & morte pu-
niri poſunt.

22222 3 XIX.

XIX.
Remiſſio legati delinquentis ad dominum ſuum boneſta eſt &
Juadenda, ſed non neceſaria, nec igitur præcipienda.

Q7:renda quidem eft legato utilitas principis ſui, non
tamen criminibus quærenda eſt. Graviter inde pec-

cant legati, qui eos, quos negotiationi ſuæ adveria i vi-

ent, inſidiis appetunt, venenis graſſantur, tumultus &
ſeditiones concitant. Diſputatur vero acriter, an crimini-
bus iſtis impunitas & privilegium legati amittatur Ego cum
Coccejo in diſ. de Legato ſancto non impuni ajentem ſenten-
tiam amplector, & iſta notiſſima juris civilis loca huc tra-
ho, ſcilicet privilegia delinquentibus non pradeſſe, L. 2. 5.
3. ad SCt. Vellei. facinoroſum dignitatem ſuam perdere, L.

I. C. ubi ſenat. vel clar. indignis honorem non ſervari, L.

47. de rit. nupt. judices quoque, qui criminibus ſe macu-
lant, omni honore exutos inter peſſimos & plebejos haberi,
L. 1I2. C. de Digait. remota vero dignitate unumquemque,
ubi deliquit, conveniri poſſe, L. 20. de udie Recte Go-
thorum rex Theodatus apud Procopium de bell. Goth. I. t.
tamdiu, ait, legatos dignitatem ſuam retinere, quoad ipfi
ſuæ legationis officia obſervant, at ſi regem contumelia af-
ficiant, vel adulterium committant, occidi poſſe, cui lega-
tus ſanctitatem non oppoſuit, ſed ſaltem ſe peccaſſe nega-
vit. Nec majeſtas illa repræſentatitia legatum tuetur, quum
enim jus gentium delicto ſuo violaverit, ex jure gentium
Præſidium accerſere non poteſt. Scio quidem eſſe, qui le.
gatum delinquentem ad principem ſuum remitti oporte-
re contendunt. Sed parum ſecuritatis huic ſive conſilio
ſive præcepto ineſt. Legatus enim delinquens delicta de-
lictis cumulabit, principis ſui animum ab amicitia, quan-
tum

del

ce
u
leg
no
Th
in
gu.
in
ve/
4
Vell
1
hon

uu⸗

144
ze

des

eu
je

non
Pee.
IIE
vo &
nin.
cun
ten.
ra.

9

L

lel.
ue,

„

10⸗

41.

N.

In
um

klio

an.
Uum

R

Sp. DCLXXI. DE LEGATIONIBUĩ8.,. „rg

tum poterit, alienabit, innocentem ſe & a crimine „ quod
ſibi imputetur, purum perhibebit, ac crimen ſibi imputa-
tum tanto facilius negabit, quo difficilius abſens teſtimo-
niis convincitur. Itaque, quod vulgo ajunt, remiſſiones
delinquentium non efſe neceſſitatis, ſed civilitatis, etiam
ad legatos delinquentes trahendum eſt. Poteſt ergo prin-
ceps legatum ad ſe miſſum in vincula conjicere ultimo-
que ſupplicio afficere. Fecerunt hoc olim Lacedæmonii in
legatis Athenienſium, Lampfaceni in Verre, legato roma-
no, Cic. in Orat. I. iv Verr. C. 33, Alexander Phæreus in

Thebanorum legato, Cornel. Mep. in vit. Pelop. Romani

in Philea legato Tarentino, Liv. L. XXr, v. Pertinet huc,
quod MWani in biſtoria Veneta L. 8. p. 262. narrat: Accade
in queſto tempo, eb'un huomo di Natione Franceſe, doppo ba-
verſi trattenuto ad eſplorarvi lo Rato delle coſe nel'“ Armata
di Venetiani, ando à Conſtantinopoli, Rngendo eurioſità di
veder i paeſi, & bavendo gli dato il Cavaliere di Grimonvil-
le lettere per l'Ambaſciatore del Kè, 87 rinegato Dio, e dis-
bonorata la patria, le portò al Viſir, che penetrato paſſar
qualche corriſpondenza ird l Ambaſciatore, & i Commanqanti
de Venetiani, lo chiamò inſieme col Vauteler Juo ſigliuolo all
udienza e rimproverata loro l' intelligenza co'nemici del; im-
perio Ottomanno fattili caricare di percoſſe, ordinò che Jfuſ-
ſero in una torre incbiuſi. Hæc Turcarum Imperator fecit.
Sed idem a principibus chriſtianis factum. Mediolani le-
gatum regis Galliæ capite plexum fuiſſe ob homicidium,
Kirebnerus in leg. L. 11. C. I. Mo. 15, &, Vegam Hiſpani-
cum legatum a Pontifice Romano Paulo IV. in vincula con-
jectum, ipſumque Pontificem Albano duci conquerenti re-
ſpondiſſe: Ad Vegam quod attinet, fines mandati illum
egreſſum, & muneris ſui oblitum eſſe, quippe ſeditionum,
ma-

9 10 MEDITTAT. AD PANDFCT.

machinationum, conſiliorum in ſacram ſedem a ſe initorum
participem, ob id jus inviolabie illud, quod ad defenſio-
nem obtendat, culpa ſua amiſiſſe, Tuanus L. XVII. p. 751.
narrant. Rex Boéêmiæ Georgius egatum Pontificis Maximi
Fantinum in vincula conjecit ob crimen proditionis, apud
Mullerum im Reichs⸗Tages⸗ 1heutro C. XX VII. Vorſt. IV.

bp. m. 234. Comes de Gyllenborg, regis Sueciæ legatus,

anno 1717. ex graviſſimis ſuſpicionibus Londini in vincula
conjectus, & tandem poſt biennium dimiſſus eſt. Eur Jam.
198. Th. p. m. 454. Equidem contradicit nobis Bynkerbakius
in Diſj. de Fors legati C. XIIh, negatque, omnibus exem-
plis punitorum legatorum induci jus gentium. Ipſe vero
iisdem armis, quæ nobis eripere conatur, utitur, & pag.
393. ad exempla provocat ex vetere & recentiore ævo hau-

ſta. Iſta tamen exempla nihil aliud probant, quam princi-

pes hos indulgentiſſimos fuiſſe, & gentes variis circumſtan-
tiis commotas aliquid de iure ſuo remiſiſte. Deinde in Cap.
XIX. ipſe Grotium ſequutus de I. B. C. P. L. 2. C. 18. §. 4.
MWo. 6. legatos retineri, & interrogari, ſi res urgeat, permit-
tit. Vrget vero ſemper neceſſitas in legato facinoroſo. Ce-
tera, quæ Bynheribækius ſuggerit, remedia, & quæ ipſe bag.
397. extraordinaria vocat, nec ipfi ſatisfacere videntur:
multaque incommoda & pericula ſecum ferunt. Redit er-
go tandem ad receptam, ut putat, inter gentes conſuetu-
dinem, ut legatus ad principem remitratur. Sed omnibus
iſtis exemplis, quæ Bynkerhækius adfert, ego contraria
exempla, quorum aliqua ſupra recenſui, oppono. Deficit
itaque in iſta, quam Eynkerthækius ſibi fingit, conſuetu-
dine rerum perpetuo ſimiliter judicatarum auctoritas, ſi-
ne qua obſervantiam ſtabiliri poſſe, Leges Romanæ ne-
gant. Præterea illud, in quo Pynkershækiu, maxime ni-

titur, exemplum Livianum L. II, 4. ipſi potius adverſari,

ſatis

or

tre

ð

ſue

—
torum

enſio.

75l
WNimi

APId

ſt. y
gand,

incnI

Helid

exemn.

Vero

ue.

hau-

INelt.
nftan.
(4

rmit.

Ce-

hlg.
it er.

letl⸗
ibus

raria
etl.

3, ſi

Ne.
ne n.

erſiri
ſatis

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUSs. 92r

ſatis clare demonſtravit Coccei. d. I. C. III, quo dubia
omnia ſolvit, quæ Grofius d. lI. L. 11. C. XIIII. §S 4 mo-
.Quod porro Byuckerslbkius in partes ſuas vocet Wie-
guefortium, quem commune legatorum aſylum L. I. Sect.
27, 28, 29, vocat, hic cauſam ejus non juvat, ſed ipſe cri-
mina, quæ contra jus gentium commiſſa, a communibus
delictis ſeparat, nec legatum maleficum jurisdictioni ejus:
apud quem degit, eximit, ſed potius ut violatorem juris
gentium puniri permittit. Nam in Sect. AAIX. p. m. 4297
L'Ambaſſadeur, ait, qui viole le premier le droit des gens a
zort d'en demander la protection, deinde p. 335: Il eſt encore
certain que l'Ambaſſadeur n'eſt pas inviolable lors-gu'il fait
violence; & iterum: Le droit des gens protege le Minifre con-
tre la violence, qu' on lui pourroit faire, mais il 1 autoriſe
point ſes exceſs ni ſes inſolences. Denique, quod ad remiſ-
ſionem attinet, idem icquefortius p. 430. nobiscum ſen-

tit, & remiſſionem iſtam, tanquam benignam ac honeſtam,
ſuadet, non præcipit. Addam ipſius verba: Le droit des

gens ne protege point les crimes, que la nature abhorre. Neant-
moins il ſemble, que les ſouveraini ſe doivent ce reſpect les uns
aux autres, que ne ſe croyant pas capables des penſées, qui
Jont toujours deſavouées partieulièrement, lors qu'elles ne reuſſiſ-
ſent boint, ils peuvent bien 'en prendre aux Miniſtres, mais
ils font mieux de s'en plaindre aux Maitres, aſfinque ce ſoyvent,

eux, qui les puniſſent, puisque ce ſont eux, qui ſont tenus de

rvepondre de leurs actions. Sequuta eſt hoc conſilium pru-
dentiæ & humanitatis plenum Imperatrix Ruſſorum, in le-
gatis Galliæ regis de la Chetardie, & iterum Reginæ Hun-
gariæ de Botta. Vide Staats⸗ Secret. 101. Th. p. 462.

8

T bzr. X. Aaa aaa Xx.

MEDITAT. AD PANDECT.
Felicem legationum- ſucceſum ſæpe impediunt odium erga per-
ſonas legatorum,
XXI.
plebeja eorundem conditio,
XXII.
diſidia illorum inter ſe,
XXIII.
nimia ipſorum frugalitas,
XxIV. B
vana & umbratica ſubt ilitas, vulgo Pedanterie.

922

P proæmio Auguſtanæ Confeſſionis memoratur atque even-
tualiter renovatur proteſtatio & appellatio ab ordinibus
imperii evangelicis ſolemniter interpoſita. Cujus ſolemnis
interpoſitionis hiſtoriam expoſuerunt multi, primum brevi-
ter legati ipſi ab ordinibus ad hoc negotium in Italiam
miſſi apud Hortlederum von Urſachen des teuſchen Krieges
tom. I. lib. 1. cap. 7, deinde Sleidanus lib. 7. de ſtatu religio-
nis, poſtea Seckendorff lib. 2. Hiſtoriæ Lutheraniſmi Sect.
16, tandem plenius & luculentius Mullerus in der Biſtorie
von der Evangeliſchen Staͤnde Proteſtation und Abppella-
tzion. Scilicet, quum in comitiis Spirenſibus anno 129.
habitis multa durius contra religionem evangelicam decer-
nerentur, ordines eidem addicti confeſtim proteſtati ſunt;

ſed, ut hæc-proteſtatio reciperetur, obtinere non potue-

runt. Itaque tres viros, qui eam cæſari ipfſi offerrent, in
Italiam ablegarunt, Joannem Ehingerum, conſulem Mem-
mingenſem, Alexium Frauentraut, marchionis Branden-
bur-

608

veh

ite
nos
Ciß
c
Iit
UI

ſtr⸗

gu⸗

.

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS. 222

burgici ſecretarium, & Michaêlem von Kaden, ſyn licum
Norinbergenſem. Infelicem hujus legationis ſucceſſum non
deſcribemus hic pluribus. Sciunt omnes, cæſarem in prin-
cipio ſtatim difficilius, & non niſi poſt iteratas flagitationes,
eos in conſpectum ſuum admiſiſſe, ac, antequam admitteret,
bis per miniſtros ſuos monuiſſe, ne longa oratione nego-
tia ſua morarentur, deinde ad propoſitionem eorum incle-
mentius reſpondiſſe, nihilque eorum, quæ petita fuerant,
indulſiſſe, ac tandem, accepta proteſtatione & appellatione,
vehementius exarſiſie, legatisque carcerem denunciaſſe, ac,
ne in Germaniam literas aut quempiam ex ſuis mitterent,
interdixiſſe. Mirati ſumus ſæpe & requiſivimus tacite apud
nos cauſam, quæ cæſarem impulerit, ut in iſta temporum

difficultate & belli turcici metu animos ordinum evangeli-

corum, quorum tamen ope magnopere indigebat, hac du-
ritie ſua exacerbarit, ipſe ceteroquin ab illorum religione,
ut eventus docuit, non prorſus alienus. Nihil in præſens
dicemus de illa communi fama, quæ publicis etiam ſeri-
etis vulgata eſt, cœæſarem hunc convenienter religionis no-
ſtræ principiis obiiſſe. Multum illa veriſimilitudinis habet,
quemadmodum de Saiut KReal dans l'hiſtoire de Von Carlos
oſtendit, ſed dubia tamen eſt, manebitque impoſterum,
quoniam Hiſpanorum, in quorum medio regno mortuus
eſt Carolus, multum intereſt, ne verum reſciſcamus. Sed
quidquid hujus ſit, ex iis, quæ Carolus deinde geflit, pa-
tet luculenter, ingenium ejus non abhorruiſſe a doctrinis
proteſtantium. Paulo enim poſt, quam hæc cum legatis
egiſſer, venit ipſe in Germaniam, dominosque legatorum
humaniter adlocutus eſt & tractavit indulgenter, ac multa
ilis conceſſit, per quæ religio eorum ſtabilita fuit. Nota

ſunt verba ejus, qui publice in comitiis Auguſtanis protu-
Aaa aaa 2 lit;

324 MEDITAT. AD PANDECT.

lit; proteſtantes in fidei articulis non errare; ſi oftcium ſuum
ſacerdotes facerent, non opus fore Lutbero magiſtro. Et pro-
fecto prudentiſſimus ac perſpicaciſſimus cæſar lucem veri-
tatis, quæ in iſtis ſpiſſiſſimis tenebris magis etiam emica-
bat, & ſummam, quæ inde etiam in rempublicam & liber-
tatem Germaniæ redundaret, utilitatem non potuit non
videre & agnoſcere. Alias ergo fuiſſe oportet cauſas, quæ
Carolum moverint. Nobis admodum probabilis videtur
ſuſpicio Seckendorſii, qui lib. 2. Hiſtor. Luther. Sect. 16. F.
46. add. lit. I. aliquam tam malæ tractationis culpam pe-
nes ipſos legatos reſediſſe, ordinesque in eis deligendis non
ſatis cautos fuiſſe arbitratur, atque, primarium, Ehinge-
rum, a collega, Cadeno luxuriæ, ſuperbiæ & prodigalitatis
inſimulatum & coram reprehenſum cupidine vindictæ col-
legam hunc ſuum prodidiſſe & deſeruiſſe, ac per hoc ludi-
brio expoſuiſſe; Frauentrautium, quod uxorem ex mona-
ſterio, novo tunc adhuc exemplo, duxiſſet, odioſum; Ca-
denum autem Naſſovio, primario rerum publicarum ad-
miniſtro, qui magna apud cæſarem gratia valebat, inviſum
fuiſte, memorat. Addere poterat Seckendorffius ex Slei-
dani lib. 7, Cadenum hunc ipfſius cæſaris odium ob librum,
quem ei juſſu Landgravii Haſſiæ obtulerat, incurriſſe. Con-
firmatur hoc ab Huberto Thoma Leodio in Vita Frid. II.
Balatini lib. 7. p. 238. Forſan, quæ noſtra conjectura eſt,
in eo quoque non ſatis circumſpecti fuerunt principes &
ordines ablegantes, quod mediocris fortunæ & conditionis
homines, omnesque plebejos, ablegarunt. Factum id in-
primis videtur ſumptuum minuendorum cauſa, quarum
ratio maxima pro iſtorum temporum frugalitate habebatur.

Apparet hoc Iueulenter ex formula, qua legati diſceden-
tes

Dr0.

er
lca.

tur

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBOVS8S. z;
tes apud Mullerum lib: 2. cap. 1. §. 4. fidem ſuam adſtringe-
re jubentur, mit der Zerung uffs getreulichſt und genaͤyſt
umbgehen, und uͤber die bewilligten JSumma der zweyhun⸗
dert Guͤlden, ſo in dieſer Sach ein guter Abſchied gegeben
wuͤrdet, weiter nichts verſchenken noch verehren wolt, daß
auch euer keiner on des andern Wiſſen und Willen nichts

aufnehmen noch ausgeben, und ſollich eure Ausgaben ge⸗

treulich verrechnen wollet. Nocuit forſan tunce, ut ſæpe
alias, intempeſtiva hæc frugalitas negotiationi ipfſi: offen-
duntur non rare magni reges principesque vili eorum,
qui ad ipſos mittuntur, conditione, ut bene obfervat ie-
quefort. de Ambaffadeur lib. I. ſect. 7. contemnique ſe cre-
dunt, ac ideo cum fupercilio reſpondent, & denegant,
quod legato nobili atque gratioſo denegaturi non fuiſlent⸗
Quanta præterea parſimonia eſt, liberalitarem legatorum er-
ga miniſtros cæſaris in re tam ardua & capitali, ex qua ſalus
publica pendebat, fere necefſariam intra tam arctos limites
& ſummam tam modicam conſtringi! Accedit ad has cauſas
commoratio cæſaris in Italia, & recens tunc cum ponti-
fice maximo amicitia. Neque enim ſine ſumma pomifi-
cis & Kalorum offenſione homines, qui hæretici crede-
bantur, humanius tractare potuiſſet. In ipſa tamen exlſe-
quutione mandati ſui ſatis providi fuerunt legati, nullaque
in re præſcriptos ſibi limites exceſſiſſe, nec reverentiam
cæſari debitam violaſſe videntur. Quæ enim neceſſaria
omnium, quotquot apud ſuperiorem proteſtari oportet,
cautio eſt, ut proteſtationem hanc in ſupplicationis for-
mam redigant, verbisque humilibus utantur, obſerva-
runt accurrate. Vna in re majorem, quam neceſſum erat,
ſolicitudinem adhibuerunt. Crediderunt nempe, proteſta-

tionem ac appellationem, niſi coram notario publico fieret,
Aaaaaa 3 au⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

925

auctoritatem nullam habituram. Et quum præviderent,
nullum ſe Placentiæ, ubi cæſar morabatur, notarium, qui

cæſaris indignationi caput fortunasque ſuas exponeret, re-

perturos, hoc remedium excogitavere, ut unus ex ipſis
legatis, qui notarius jam erat, ſolemniter ſe munere legati
abdicaret, atque inſinuationem iſtam non tanquam legatus,
ſed tanquam notarius perageret. Vide Mulerum lib. 2. Cap.
7 & 9. Vulgaris hic error eſt, qui ad noſtra usque tempo-

ra perduravit, & cujus exempla quotidie animadvertimus

& miramur. Solent videlicet hi, quibus proteſtari aut ap-

pellare in cauſa magna & periculi plena neceſſum eſt, mul-

to labore notarium audaciorem quærere, atque huic am-
plflſimam mercedem polliceri, ſæœpe etiam „ quod factum
aliquando recordamur, cavere, ſe illius, ſiquidem in ex-
peditione negotii vitam libertatemve perdat, familiæ libe-
risque ingentem pecuniæ ſummam exfoluturos. Perſuadent
hi nempe ſibi, eſſe actus, qui ſine notario publico expedi-
ri nullo modo poſſint. Sed quid opus his ambagibus? Pro-

ſpexit jam Juſtinianus in I. 2. C. de Annali præſeriptione his,

qui vel ob adverſarii potentiam vel aliam cauſam notarium
invenire nequeunt, permiſitque, loco ejus tres teſtes ad-

hibere, afque apud eos proteſtari. Quod qui facit, plene

ſecurus eſt. Ipſa certe ſuprema Imperii tribunalia adpella-
tiones, deficiente notario, coram perſonis honeſtis inter-
pofitas recipiunt, teſtibus &ylmanno in Gynbhorem. Suppl.
Zbm. 3. art. Adpellatio judicialis, Blumio in proceſu came-

rali tit. 48. n. 18, & Uffenbachio de conſilio aul co cap. 10.

ſect. 2. ſub'ject. 2.

„

4
R
4

1

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS. 927

XXV.
Legatus etiamſi non deliquerit, tamen a principe, ad quem
miſſus eſt, ſiquidem ei diſpliceat, ſine omni cauſa remit-
ti, quin, ſi cedere nolit, exportari & expelli
poteſt.
XXVI.
Nec peccatur hoc modo contra jus gentium.

ðð

S PE N E RO S UO

SALUT E M.

Q'o Ppius II, Pontifex maximus, vir doctiſſimus, in ele-
gantiſſima oratione, quam anno 149. ad regis Gallia-
rum oratores ſubito & ex tempore habuit, quamque d'A-
chery in Specilegii ſui tomo III. pag. 819. nobis conſervavit,
iis, qui ab illuſtribus majoribus ortum trahunt, præcipit:
Magni bonoris nomen geris; ſervanda eſt & ad poſteros trani-
mittenda hæc dignitas, virtute majorum quæſita. Verum Ki-
cut imperia, ita & egregia cognomina his artibus retinentur,
gquibus ab initio parta ſunt. Iisdem itineribus incedendum
eſt, ut bhereditas tanti nominis conſervetur; hoc tibi nunc
præciperem, cultiſſime Spenere;, niſi ipſe jam tua ſponte
hoc præceptum meumn antevertiſſes. Non ignoras ſcilicet,
quantis in paterno latere majoribus ortum debeas, quan-
taque ſint familiæ maternæ decora. Dum hiſtorias & IC-
torum libros evolvis,

Saæpe-

928 MEDITAT. AD PANDECT.

Sæpe tibi pater eſt, ſæpe legendus avuß.

Excitat te quoque gloria avunculi, Henrici ab Huyſſen,
quem Petrus magnus, Ruſſorum cæſar, purpuratorum ſuo-
rum collegio inſeruit, ad aulas Vindabonenſem & Dres-
denſem ablegavit, ac ſtudiis & moribus filii ſui præfecit, cu-
jus ego virtutem, eruditionem & dexteritatem coram per-
ſpexi. Quos ſummos viros tu tibi, mi Spenere, ob ocu-

los poſuiſti & imitari cepiſti, ac profecto, non enim poſ-

ſum aliter dicere, jam tum ex parte conſecutus es. Indu-
ſtria tua, probitas & morum ſuavitas facit, ut, quum a ſa-
tis multis coli me & ſcholas meas frequentari videam, ne-
mo ſit illorum mihi te jucundior. Sed magis etiam te di-
ligere cepi, poſtquam nuper ad me veniſti, & argumen-
tum, in quo elaborando ſtylum & ingenium exerceres, po-
Poſciſti. Dedi id lubens. Tu vero ſine longa mora redüſti,
mihique hoc, quod nunc edis, ſpecimen attuliſti. Judicent
de eo alii. Ego hic ſaltem profiteor, pleraque in eo tua
eſſe, ac me paucula addidiſſe, & in nonanullis ſtylum tuum
meo ſtylo conformaſſe. Sed quia moris eſt, ut præſides in
adlocutionibus ad eos, quos in cathedram producunt, quæ-
ſtionem tractent ad argumentum, de quo diſputaturi ſunt,
pertinentem, faciam hoc nunc ego etiam, & quæſtionem
proponam; an princeps vel respublica legato ad ſe miſſo,
priusquam is a domino ſuo revocatur, abitum ſine vio.
latione juris gentium imperare queat. Non quæro nunc,
an princeps legatum, cujus perſona ipfi inviſa eſt, aditu
arcere, &, ut alius acceptior ad ſe mittatur, flagitare poſ-
ſit. Hoc enim licere credo; ſed ago nunc de legato, jam
agnito & recepto, qui per aliquod tempus in aula, ad quam
miſſus fuit, vixit, qui vulgatum illud.

No
ſuis
urn
10
gu
lan
hus

into
clt
eſle

„ — —

— —

Sbp. DCLXXI. DE LEE PIONIBVS. 29

TLuüurpius ejicitur, gquzm non admittitur, boſpes;
Ppro ſe allegare poteſt. Nec loquor de legato, qui flagitiis
ſuis, ut remittatur, meruit. Huanc enim non dimitti ſo-
lum, ſed etiam puniri & relegari poſſe, contendo. Ser-
mo mihi eſt de ejusmodi legato, cui nihil objici poteſt, &
qui integre in aula, ad quam miſſus fuit, verſatur, principi
tamen ex cauſis occultis, quin aliquando nullis, & ſimili-
bus illis, de quibus Martialis lib. I. epigr. 33. ſcribit:

NWon amo te, Sabidi, nec poſſum dicere, quare.
Hoc tantum poſſum dicere: non amo te;
intolerabilis eſt, vel cujus ſolertiam, facundiam, perſpica-
citatem, familiaritatem cum ſuis, princeps ſibi periculoſam
eſſe animadvertit. Equidem facile prævideo, fore, qui
dqueæſtionem hanc inutilem reputaturi & promptiſſimum
remedium ſuppeditaturi ſunt, ut ſcilicet princeps avocatio-
nem hujus legati ſibi inviſi a domino ejus expoſcat. Opti-
me. Etiam ego ad hoc conſilium accedo. Verum id ſæ-
pe inutile eſt. Superiore ſæculo Guſtavus Adolphus, rex
Sueciæ, & qui poſt mortem regis res Suecicas prudenter
& feliciter adminiſtravit, Oxenſtirnius, Hugonem Grotium
ad Ludovicum XIII, Galliarum regem, ablegarant. Gro-
tius hic perodioſus erat Ludovico, vel potius miniſtro-
rum Gallicorum principi, Richelio. Hic itaque enixis
precibus in aula Suecica, primum ne mitteretur, deinde
ut avocaretur, flagitabat, impetrare autem nulla ratione
oterat. Narrabo rem verbis Auberii daus les Memoires
pour ſervir dàl'biſtoire de Hollande, pag. 342, 343, 3445 3455
& 353. Son Livre de Jure Pacis & Belli étoit lors en gran-
de eſtime par toute l' Allemagne, où le Roy Guſtave de Suede
Fayant lü & admiré, il reſolut de ſe ſervir de l Autheur,
Toms. X. Bbbbbb qui' il

MEDFTAT. AD PANDECT.

930

gu'il royoi⸗ un grand politique à cauſe de cet 0
7 Chancel ier Oxenſtern, premier Miniſtre de c. e
le fortifioit dans ce deſſein faiſ. Z * Conucvan-,
Ouvrage de Jure Paci arz e merveilleux état de ſon
WMan e⸗ Priee 3 e: r Belli qu' il feuillettoit ineeſſament:
1632. Mr. Orenshirs ere tee Bataille de Lutzen l' an
Jeu Roy Guſtave, le uivant ſon inclination, & le deſſein du
ce. Ce eboix gepla⸗ Tanret onn Mer mbaſſadeur en Fran-
vig a omn Fort 4 Mr. le Cardinal de Richelieu, qui
oit revenir triomphant dans le Royaume u o ;
toit e i. 4 Haen car on ne peut s'imaginer quell
ttoit la! 2 du nom Suedois en ce temps la, & gu. Ii⸗
etenen, de leurs Armes par toute l Europe. 1. Car inal,
zancelier ce W kit tous les efforts imaginables près 3
renſtern pour luy faire changer de reſolution,

c qu' il lui plüt envoyer tel, autre qu'il lui plairroit en ſa

place. Ainfi Mr. Groti .
.Crotius qui étoit ;
217 r. arrivé
de Paris Juſqu'd §. Deny dem . Kix Porier
d' un Courrier dépeché eura jacſgu au verour
Oxenſtern neesn ee Allemagne vers le Chancellier
5* étant rena oun ſeatr e derie reſelution ladeſſus; mai
u inexorable, on fut contraint de le recevoir r.

le Marechal d' Eſtree eut ordre exprez de l'aller querir à &
ℳ ₰..

ee dgze cno 4d Koy , cz de le conduire dans Pari
