gebuͤhrend erfodert und wenigſtens zwey Drittel von
ihnen zugegen geweſen, und der meiſte Theil davon in
die Conſtitution conſentiret, zu legitimiren verbunden. Ad-
pellabat ſyndicus, atque iſta omnia jam ex inſtrumento
adparere contendebat. Adſenſimus illi ex parte; ſaltem
quod ad convocationem diſſenſimus, & priorem ſenten-
tiam confirmavimus, quod tabellarius ſaltem, ſenatores a
ſe vocatos fuiſſe, renunciaſſet, nec vocem: omnes, ſaͤmmt⸗
liche; addidiſſet: Nunmehro aus den Acten ſo viel zu befin⸗

rgeſtalt und beſſer, als geſchehen, ver⸗
den; daß Klaͤger anderergeſt . gitreſk

332 MEDITAT. AD PANDECT.

—
mittelſt eines richtigen Syndicats, woraus ſogleich zu erſehen,
daß wenigſtens zwey Drittheile von den Intereſſenten zugegen
geweſen, auch der meiſte Theil davon in die Conſtitution
conſentiret, ſich zu legitimiren nicht verbunden; Dahingegen
bleibet es, wegen gebuͤhrender Foderung der ſaͤmmtlichen in⸗
tereſſenten zu Aufrichtung des Syndicats, bey dem fol 69. ſqꝗ.-
befindlichem Urthel billig, jedoch mit dieſer Erklaͤrung, daß
ſtatt eines neuen Syndicats Friedrich Schultzens Einwilligung
in das fol. 9. ſeqq. errichtete beygebracht werden kan. Rat.
Decid. Dieweil in dem errichtetem Notariat-Inſtrumente,
welches præſumptionem veritatis vor ſich hat, deutlich ent⸗
halten, daß alle Raths⸗Verwandte, bis auf den abweſenden
Friedrich Schulzen, einmuͤthig in das Syndient gewilliget,
und nur ungewiß Pleibet, ob die ſaͤmmtliche Raths⸗Per⸗
ſonen und inſonderheit Schulze vorgela⸗
den geweſen ꝛc. ꝛc. .

Sp. DCLXVIII. DE SALARIO. 83½

SPECIMEN DCLXVIII.
AD LEID. L. T7 T.

DE
$ A L A R I O
MENSE MAIO ANNI clo Io CCXLVI.
PVBLICE DEFENSVM

.
TO. GUILIELMO TENZELIO
LONGOSALISSA-=THURIN G.õ
1.
Umni muneri publico ſalarium tacite eſt adnexum.

II.

Ergo qui munus publicum geſſit, ſalarium recte petit, ethi id ei
in principio ſuſcepti muneris conſtitutum non fuerit. Wec obſtat

L. un. C. de Præbendo ſalar. quippe quæ ſaltem decreta ambi-

tioſa decurionum nova ſalaria ſine principis juſſu con-
ſtituentium improbat, L. 4. de Decretis ab
ordine faciendis.

III.

Determinatio judici permittitur, qui cireumſtantias & boc in-
primis ſpectare debet, quantum alii ſimile munus in ea
regione gerentes accipere ſoleant.

nceps quæſtio eſt, & in utramque partem diſputabi-
lis, an, qui munus publicum conſenſu ejus, qui id
conferre poteſt, ſuſcipit ac gerit, ſed tamen ſibi ſti-
pendium nullum ſeu ſalarium ſtipulatur, petere hoc dein-
Tom. X. NAnnnn de

9834 MEDITAT. AD PANDECT.

de queat. Non quæro hic de impenſis, quas, dum munu
hoc obivit, boni publici cauſa fecit, quas actione negotio-
rum geſtorum ſine dubio repetit; ſed de præmio, honora-
rario, mercede, ſtipendio, remuneratione, ſalario, ſeu quo-
cunque alio nomine emolumentum hoc, quod pro præſtito
publice labore accipitur, deſignes. Multa huic Petitioni ob-

ſtare videntur primum ex jure naturæ, quod bonus civis

reipublicæ operas gratuitas debet, deinde, quod ſecundum
L. 33. J. ult. de Admin. && peric. tut. tutor nihil petere poſ.
ſit, niſi ab eo, qui eum dat, certum ſalarium ei conſtitutum

ſit, respublica vero jura pupillorum habeat, E. 3 C. de qure

reip. tum, quod per L. 17. C. Mandati nec promiſſum ſala-
rium, ſi pollicitatio incerta fuerit, Peti poſſit; denique re-
gula juris germanici in Speculo Sax. lib. 1. art. 22. propoſi
ta: Wer auf Gnade dienet, muß auf Gnade mahnen. Ego

tamen, hisce non obſtantibus, juſtam eſſe ſalarii, quamvis

non promiſſi, petitionem credo. Scio optime, officia boni
civis reipublicæ gratis deberi. Debentur itaque operæ, ſci-
licet officiales, non artificiales, quæ ab officialibus in V. 26.
§. 12. de Condictione indeliti recte diftinguuntur. Idem nem-
Pe de civibus dicendum eſt, quod de liberis Tryphoninus
in L. 10. de Obſequiis parentibus & patronis præſtandis: Pie-
tatem, inquit, liberi parentibus, non operat, debent. Vide
Specimen meum 17. de Patria poteſtate medit. 2. Deinde ex-
emplum tutoris prodeſt nobis magis, quam nocet. Ipſum
videlicet tutoris officium humanitatis oflicium, atque adeo
gratuitum eſt. Si quam vero præterea operam tutor tan-
quam artifex vel opifex Ppræſtitit, hujus remunerationem
ex omnium confeſſione juſte petit. Vide Eſcobar de Katioci-
uniis cap. 27. n. 54. & Jac. Gothofredum de Salario cap. j. §. 17.
Similiter civis ea, quæ ex humanitate & Pietate in patriam
. pro-

mun
gotio
nort.
o⸗
elin
g
n
ncn

SP. DCLXVIII. DE SALARIO. 83 5

proficiſcuntur, omnia gratis præſtat, earum vero operarum,
quas nen tanquam civis ex generali obligatione, ſed tan-
quam artifex vel miniſter, ſuſcipit, remunerationem recte
exigit. Porro voces: incertæ pollicitationis; quæ nobis ex

E. 17. C. Mandati objiciuntur, atque itidem in L. 56. §. 2.

D. Mandati reperiuntur, optime explicantur a Gothofredo
in eo, quem modo memoravi, libro dJe Salario cap. 2. F. 6,
ubi: Etſi, ait, verbis generalibus promiſſum fuerit ſalarium,
non determinata quantitate, in quocunque genere contractus
nibilominus debetur. Aliud vero fuerit, ſi promiſſum ſit ſala-
rium incertæ pollicitationis, quod ſcil. totum ab arbitrio pol-
licentis dependet, nulho vinculo aut nexu eivili adſtrictum. Texrtus
in leg. 56. §. 3. ff. mandati & leg. ſalarium 17. C. eod. quæ
ita intelligendæ ſunt. Et communis eſt error interpretum,
etiam Cujacii, qui cenſent, ſalarium promiſſum non determi.
nata quantitate non deberi: veluti ſi dictum fuerit, bene ſa-
tisfaciam, feres non leve præmium, ſi bene geſſeris rem
meam: item, tibi plene retribuam, vel providebo tibi de ſa-
lario, vel remunerabo laborem tuum: Qua de cauſa etiam
variis ſeſe diſtinctionibus involvunt, incertumne ſit ſalarium re
& genere, an incertum re tantum, de quo vide Cloſ. σ Spe⸗-
cul. Hanc Gothofredi interpretationem ego quoque in Spe-
eimine y19. de Stipulatione medit. 10. amplexus ſum, & legis
108. §. 1. de Verborum obligat. verbis: Wulla promiſſio poteſt
conſiſtere, quæ exæ voluntate promittentis ftatum capit; fir-
mavi, quibus nunc verba legis 17. de Verlorum obligat.
addo: Stipulatio non valet, in rei promittendi arlitrium col-
Jata conditione. Denique regula juris: Wer auf Gnade
dienet, muß auf Gnade mahnen; veriſſima quidem in ſe
eſt, ſed pertinet ſaltem ad negotia, quorum natura gra-
tuita eſt, aut in quibus, etſ per ſe gratuita non ſint, ſer-
Nnnnn 2 viens

836 MEDITAT. AD PANDECT.

Viens arbitrio ejus, cui ſervit, omnia permiſit, cujus rei ex-
emplum vide in Specim. 519. de Srtipulatione medit. I1. Iſta
autem negotia, quæ mutuas præſtationes continent, taci-
tam quoque promiſſionem remunerationis ſeu ſalarii in ſe
habent. Voco hic iterum in partes meas Gothofredum, qui
in commentariolo de Salario 2. §. 15: Ex ipſa, inquit, Offi-
cii ratione, conditioneqne perſonæ, ſalarium, quamlibet non con-
ventum, tacite conſtitutum videtur, & debetur. Ita Electus
ad Officium videtur electus cum ſalario ſolito, & vi ipſa ele-
Kionis debetur, Gutierez, de juram. confir. p. I. cap. 64.
num. 6. Subjicit deinde aliorum auctorum teſtimonia & le-
gem quoque 1I. pr. Si menſor falſum modum, in qua tamen
ego nihil, quod nos juvet, reperio. Magis huc pertinet
lex 22. de Præſeriptis verbis, quam allegavi & exemplis fir-
mavi in Specimine 519. de Stipulatione, medit. 15. Sed, ais,

quid debebitur ergo, ſi nihil promiſſum eſt? Judex hoc

eæfſtimabit ſecundum circumſtantias, quas late exponit Go-
ebofredus de Salario, integro capite 7. Inprimis conſuetudo
loci, & quid alii ibidem in ſimili munere conſtituti accipiant,
ſpectandum eſt. Hoc Ulpianus præcipit in L. 34. de Kegu-
lis juris: Semper, ait, in ſtipulationibus, & in cæteris contra-
Sibus id ſeguimur, quod actum eſt, aut ſi non appareat, quid
actum eſt, erit conſequens, ut id ſequamur, quod in regione,
in qua actum eſt, frequentatur. Sic quoque reſponderunt
ICti Vitebergenſes menſe Junio anni 17236: Will der Landes⸗
Hauptmann zu Meiburg von der ſeit 1731. uͤber ſich gehabten
Geld⸗Einnahme der Landſchaft Rechnung ablegen, und verlan⸗
get zu wiſſen, wie viel er dagegen an Einnehmer⸗ Gebuͤhren von
der Landſchaft fodern koͤnne. Nun verordnen zwar die alte teut⸗
ſche Rechte, daß, welcher auf Gnade, oder ohne vorhergehende
Biſtimmung eines gewiſſen Lohns, dienet, auch auf Gnade mah⸗
nen,

Sp. DCLXVIII. DE SALARIO. 837

nen, und es auf die Diſcretion des Herrn ankommen laſſen muͤſ⸗

ſe, ob und wie viel ihm dieſer geben wolle. Alldieweil aber oban⸗
gezogene Rechts⸗Regul in den Faͤllen, da jemand auch ohne Zu⸗
ſage etwas zu fodern berechtiget iſt, und in ſolchen Dienſten, wel⸗
che nach der allgemeinen Obſervanz gegen eine billige Belohnung
geleiſtet werden, keine ſtatt findet, ſondern alsdenn ein Contra-

Qus innominatus facio ut des vorgehet, und beyde Theile, wenn

ſie ſich nicht in der Guͤte vereinigen koͤnnen, die Determination
der Belohnung auf der Obrigkeit Ausſoruch ankommen laſſen
muͤſſen, und denn kein Adminiſtrator und Einnehmer der pub⸗
liquen Guͤther und Gelder ſolches Amt umſonſt zu fuͤhren pfle⸗
get, ſondern es unter der entweder ausdruͤcklichen, oder doch
ſtillſchweigenden Bedingung, daß ihm ſeine Muͤhe gebuͤhrend
belohnet werden ſolle, uͤbernimmt; So iſt der Landes⸗Haupt⸗
mann vor die ſeit anno 1731. uͤber ſich gehabte Geid⸗Einnahme

die Einnehmer⸗Gebuͤhren nach Proportion der darbey gehabten
Bemuͤhung zu fodern wohl berechtiget. Und da dieſe Einnah⸗

me nach der beyliegenden Specification ſehr muͤhſam und weit⸗
laͤuftig geweſen, und Churfuͤrſtl. Durchl. dem Anfuͤhren nach
den dortigen Einnehmern Ihrer Gelder den roten Pfennig ge⸗
ben, ſo kan dem Landes⸗Hauptmann, daß er der Landſchaft eben
ſoviel in Anſatz bringe, nicht veruͤbelt werden. V. R. W.

IV.

Etiam privatis offciis ac muneribus tacita Jalarii
promiſſio ineſt.

Nnunnn 32 VyV.,

138 MEDTTAT. AD PANDECT.

Miniſker privatus, qui in principio ſuſcepti muneris determi-
nationem ſalarii arbitrio domini reliquit, ſi bic nibil aut
inique arbitretur, judicem recte adit, atque, us bic
certum quid conſtituat, petit.

D’ in prioribus duabus meditationibut, omni muneri

publico ſalarium tacite eſſe adnexum, adeo, ut is, qui
tale munus geflit, etſi in principio ſuſcepti muneris nihil
fibi ſtipulatus ſit, petere tamen ſalarium, etſi non promiſ-
ſum, queat. Profero nunc hanc regulam ad munera quo-

que privata, quippe in quibus eadem fere ratio, quæ in

publicis muneribus, verſatur, & ad quæ ipſa leæ 22. de Præ-
ſeriptis verbis, quam pro principum, rerum publicarum &
civitatum miniſtris allegavi, magis etiam pertinet. Solet
Iis hæc inprimis moveri a juſtitiariis, den Gerichtshaltern,
ſeribis, adminiſtratoribus, advocatis, famulis, quos præ-
diorum nobilium poſſeſſores plerumque ſine omni ſalarii
mentione adſumunt, ac deinde poſt præſtitam opellam ſa-
larium poſcentes a limine ſuo repellunt. Inique profecto,
& contra legem, quam ſupra memoravi, 22. de Praæſeriptis

verlis. Vide Gothofredi ſæpe dictum libellum integro capite

5, quod de privato ſalario inſcripſit. Menſe Junio anni
1639. hæc mihi ſpecies oblata fuit: Ampliſſimorum prædio-
rum nobilium poſſeſſor, qui judiciis ſuis negotiisque prag-
maticum quendam præfecerat, quum hic mole rerum ob-
rutus labori non ſufſficeret, alium, qui hunc ſublevet &
Partem laboris ferat, per literas requirit, atque, quantum
ſalarium poſcat, interrogat. Hic Per literas, ſe oblatum
mu-

— — — m,

—— —

n
lt

,

i

N

Ni

SpP. DCLXVIII DE SALARIO. 435

munus accipere, ſalarium vero arbitrio domini permirte-
re, reſpondet. Expeditis negotiis dominum de ſalario ſol-
vendo monet. Dominus negat, ſe quidquam debere, acrius-
que inſtanti & literas has, quas dixi, & regulam juris ger-
manici: wer auf Gnade dienet, muß auf Gnade mahnen;
opponit. Reſpondi, poſſe illum jure ſalarium poſcere, at-
que ut judex ſummam ejus conſtituat, petere: Obwohl die
alte Teutſche und Roͤmiſche Rechte klar veroroͤnen, daß derjeni⸗
ge, wer auf Gnade dienet, auf Gnade mahnen muͤſſe, Sach⸗
ſen⸗Spiegel Lib. 1. Art. 22, und der, ſo ſeine Belohnung des
andern Willkühr überlaͤſſet, keine Kage anſtellen koͤnne, L. 17.
108. §. 1. de Verb. oblig. L. 56. §. 3. D. & L. 17. C. Man-
dati und denn Antonius in einem den 12. Novembr. 737. ab⸗
gelaſſenem Schreiben die Recompenſation ſeiner gethanen Ar⸗
beit in des Herrn geheimden Raths Diſcretion geſtellet, auch
der von ihm anjetzo zwiſchen Lohne und Recompenſation gemach⸗
te Unterſchied ſchlechten Beyfall finden, vielmehr ihm, daß, wenn
er dergleichen Unterſchied in jetztgedachtem Schreiben ſupponiret,
er ſich diesfalls deutlicher erklaͤren, und, da er ſolches nicht ge⸗
than, die Rechts⸗Regul: quod interpretatio contra eum fa-
cienda ſit, qui clarius loqui potuiſſet & debuiſſet; wider ſich
gelten laſſen muͤſſe, entgegen geſetzet werden moͤchte, Alldieweil
aber die zuerſt angezogene Verordnung der Rechte in den Faͤllen⸗
da jemand auch ohne Zuſage etwas zu fodern berechtiget iſt, und
in ſolchen Dienſten, welche nach der allgemeinen Obſervanz
gegen eine billige Belohnung geleiſtet werden, keine ſtatt findet,
ſondern alsdenn ein Contractus innominatus facio ur des
vorgehet, und beyde Theile, wenn ſie ſich nicht in der Guͤte
vereinigen koͤnnen, die Determination der Belohnung auf der

Obrigkeit Ausſpruch ankommen laſſen muͤſſen, L. 22. de Præ-
Jeriptis

340 MEDITAT. AbD PANDECT.

ſoriptis verbis, und denn kein Advocat, der anderwaͤrts ſeine

Praxin und Verdienſt hat, mit deſſen Verſaͤumung eine be⸗
ſchwehrliche und langwierige Arbeit zu uͤbernehmen pfleget, ſon⸗
dern es unter der entweder ausdruͤcklichen oder doch ſtillſchwei⸗
genden Bedingung, daß ihm ſeine Muͤhe gebuͤhrend belohnet
werden ſolle, thun; Bey welcher Bewandniß das in dem Brie⸗
fe vom 12. Nov. 1737. gemachte Compliment, es waͤre denn, daß
der Context des nicht mit beygelegten Schreibens das Wieder⸗
ſpiel zeigte, keinen andern Verſtand haben kan, als daß man
die Belohnung der Arbeit erwarte, jedoch die Determination
des Quanti Sr. Excellenz Generoſité uͤberlaſſe, da denn,
wenn ſelbige ſich zu gar nichts verſtehen wolten, das arbitrium
boni viri und judicis, wie allezeit in ſolchen Faͤllen, den Aus⸗
ſchlag geben muß; So ſtehen obgedachte Einwuͤrfe des Antonii

Foderungen nicht im Wege. Equidem memor ſum eorum,

quæ in præcedentibus dixi, eum, qui arbitrio ejus, cui ſer-
viit, omnia permiſit, in negotiis etiam, quæ per ſe gratuita
non ſunt, nihil petere poſſe. Verum vox: omnia; quam
circumſpectiſſime addidi, dubium hoc tollit. Scilicet mul-
tum intereſt, utrum quis omnia arbitrio alterius permittat,

ut ſcilicet liberum huic ſit, etiam nihil dare; quo caſu actio-

nem fruſtra inſtituet, L. 108. §. 1. de Verl. obligat. L. 13. C de
Contrab. emptione; an vero, ſe gratis non ſerviturum, præ

ſe ferat, ac ſaltem ſummam ſalarii alterius judicio relinquat.

Tunc locum habebit lex 7. pr. de Contrab. emptione juncta L.

79. Pro ſocio, ut ſcilicet iniquitas, ſi quam dominus in arhbi

trando committat, per judicem corrigatur. Obſtare vide.

tur lex 35. §. I. de Contrab. emptione, ubi Cajus imperfectum

eile negotium ait, quum emere volenti ſic venditor di-
eit, quanti velis, quanti æquum putaveris, quanti æſtima-
veris, habebis emptum. Verum hæc lex ad negotia pror-

ſus

nea — 2

Sbp. DCLXVIII. DE SALARIO. 841
ſus imperfeta, in quibus nihil adhuc præœſtiturmn eit, vel,
quod præſtitum fuit, facile reſtitui poteſt, pertinet. In iis
autem negotiis, in quibus alter jam quid fecit aut dedit;
quod revocari nequit, atque adeo res integra non eſt, ea-
dem lex ſine manifeſta iniquitate locum invenire nequit.
Salaria elericorumis, qui jura epiſcopalia babet, conſtituit,
von tamen de ſuo.
PDobularem errorem, quo jura principum evangelicorum
circa ſacra, quæ iis non tanquam epiſcopis, ſed tan-

quam principibus & ſummis imperantibus, competunt,

quæque adeo jura ſacra territorialia adpellari convenit,
agnoſco lubens, ſed retineo tamen perinde, ut alias barba-
ras voces, uſu fori & ſcholarum in jurisprudentiam no-
ſtram invectas, quas qui mutare & latiniores ſubſtituere
conantur, auctores obſcuri fiunt. Inter jura hæc epiſco-
palia, aut, ſi mavis, territorialia, refertur etiam conſtitutio
& amplificatio ſalariorum, clericis præbendorum, quemad-
modum in Specimine de Decretis aimbitioſis medit. 10. oſten-
dam. Nam, ut Reinking de Regimine ſeculari & eccleſia-
ſtico L. 3. cl. I. c. 8. Z. I. ait, ad curam principis, tanquam
nutricii eccleſiæ, maximopere pertinet honeſta miniſtrorum
ſuſtentatio. Sed obſervarunt jam diu ante me Stypman-

uus de Salariis clericorum cap. 5. Z. 36 Jg4. Schilterus in

lib. 2. tit. 8. §. 7. & alii, hanc curam ſalario-
meæ in rep. poteſtati incumbit, non eo ex-
ut ſalaria hæœc ex fiſco ſuo ſolvant, ſed ut
pli adſignent, vel, ſi ærarium
vacuum eſt, populum, qui miniſterio iſtorum clericorum
utitur, ad collationem compellant. Exſtant quidem innu-
Tom. X. Ou %0%° 0%°00° mera

Iuſtit. juris can.
rum, quæ ſum
tendi oportere,
Vel illa clericis ex ærario tem

342 MEDITAT. AD PANDECT.

mera piorum principum exempla, qui de alieno liberales
ipſius reigublicæ reditus clericis pro ſalario attribuerunt.
At hæc exempla, ſive bona ſive mala, alios principes, ut
idem faciant, non obſtringunt, L. 14. de Legibus, L. 141. de
Regulis jurii. Quamobrem ICti Helmſtadienſes menſe De-
cembri anni clo lo CCXVI. ſic reſponderunt: Haben wey⸗
land Herrn Fuͤrſt E. L. z. A. C. Hochfuͤrſtl. Durchl. in einem
a0. 1702 aufgerichtetem letztem Willen das Jus primogenituræ
unker ihren beypen Herrn Soͤhnen eingefuͤhrt, womit aber des
juͤngern Herrn, Herrn A. L. Hochfuͤrſtl. Durchl nicht zufrieden
geweſen, und ſogar am Kayſerl. Hof Beſchwehrde gefuͤhret, wo.
durch denn des aͤltern Herrn Hochfuͤrſtl. Durchl. ſich bewegen la△⸗£e
ſen, den ſub C. beygelegten Vergleich einzugehen, und nebſt
dem Herrn Bruder ſolenniter zu beſchwoͤren. Faͤllt aber Zweifel vor/
ob der Herr Primogenitus ſchuldig, den Geiſtlichen in der dem
Juͤngern angewieſenen Grafſchaft die Beſoldung allein zu reichen.
Der Herr Secundogenitus bejahet ſolches, und zwar daher,
daß ihm die Grafſchaft mit allen Pertinentien frei und ohn alle
Schulden uͤberlaſſen worden, folglich der Herr Primogenitus de⸗
rer Geiſtlichen Beſoldungen uͤbernehmen und abtragen muͤſſe,
worzu derſelbe ohnedem als Landes⸗Herr, und fuͤrnehmlich kraft
des ihm zugeſchriebenen juris epiſcopalis, verbunden waͤre; Die.
weil aber dennoch die cura ſalariorum, welche obgedachter Maſ⸗

ſen dem Landes⸗Fuͤrſten und Epiſcopo oblieget, ſelbigen nicht ver⸗

bindet, dieſe ſalaria von dem Seinen herzugeben, ſondern nur
den fonds, woher ſie genommen werden ſollen, anzuweiſen; So
iſt der Herr Primogenitus den Geiſtlichen in der Grafſchaft die
Beſoldung zu reichen nicht verhunden. .

Accidentia clericorum aliorumque miniſtrorum vel neceſſaria
Junt, vel voluntaria.
VlIII.

SP. DCLXVIII. DE SALARIO. 842
Voluntaria, etſi per longiſſimum tempus præſtita, manent tamen
voluntaria, nec exigi ab invitis pegunt.
Janrii⸗ accidentia contradiſtinguuntur, quæ ratione cleri-
corum jura ſtolæ & in medio ævo obventiones appel-
lantur, & optime difiniri poſſunt remunerationes loborum,

qjui a clericis aliisque miniſtris extra ordinem ſuſcipiuntur.

Vox ipſa latina non eſt, recepta tamen. Et latiniorem,
quæ rem ipſam æque bene explicet, non invenio. Non
intercedo tamen, ſi quis ſportulas, honoraria, vel cum
Suetonio in Auguſto cap. 3. commoda, vel reditus fortui-
tos, ſalaria vero reditus ſtates cum Plinio lib. 2. epiſt 19.
appellet. Dividuntur hæc accidentia in neceſſaria, quæ
etiam invitis extorquentur, & voluntaria, quæ liberalitati
& pudori cujusque relinquuntur, atque a Stypmanno de Sa-
lariis elericorum cap. z. late recenſentur. Voluntaria hæc,
tanquam res meræ facultatis, etſi per mille annos præſtita,
non tamen fiunt neceſſaria, niſi coactio anteceſſerit. Ergo

ex eo, quod incolæ loci ſacerdotem ſuum per immemo-

riale tempus coenis ſuis nuptialibus aut baptiſmalibus adhi-
buerunt, ſacerdoti tamen jus, ut & inpoſterum hoc fiat,
non adquiritur. Incolæ itaque;, ſi ſacerdos hoc exigat,
actionem habent, quam Svendender fferus in Summaria

astionum forenſium expoſfitione ſect. 2. art. 144. actionem

convivio baptiſmali intereſſendi negatoriam appellat. Huc
pertinet ſententia aàa Ctis Vitebergenſibus menſe Junio an-
ni 1744. exarata: Daß Klaͤgers Suchen nicht ſtatt hat, er
koͤnte denn ein Zwang⸗Recht binnen Saͤchß. Feiſt, mit Vorbe⸗
halt des d nen Beklag’en und Interven enten in ebenmaͤßiger
Friſt zuſtehenden Gegen⸗ Beweiſes und allerſeits Eydes⸗Dela-
tion, erweiſen, deſſen genoͤſſe er billig. V. R. W Rat. Decid.
O ο ο°2 We

844 MEDTTAT. AD PANDECTI.

WeEEA

Weil die Einladung zum Kindtauf⸗Eſſen der natuͤrlichen Frep⸗

heit und den gemeinen Rechten nach, von eines jeden Willkuͤher
dependiret, hiernaͤchſt daraus, daß jemand 50 und mehr Jah⸗
re her beſtaͤndig zum Tauf⸗Eſſen aus Hoͤflichkeit geladen wor⸗
den, demſelben tanquam in re meræ facultatis, worinnen kei⸗
ne Verjaͤhrung fiatt findet, kein Recht erwaͤchſet, und dieſe na⸗
tuͤrliche Freiheit durch eine beſtaͤndige widrige Gewohnheit an⸗
derergeſtalt nicht aufgehoben, noch zu einer Schuldigkeit und
Nothwendigkeit gemachet wird, es ſey denn, daß derjenige, ſo
dergleichen Prætendiret, den andern darzu gezwungen, und
dieſer uͤber rechtsverwaͤhrte Zeit ſich ſolchem Zwange unter⸗
worfen, arg. L. 45. de Vſurpbationibus, L. 6. pr. de ſervituti-
bus prædiorum urbanorum, Leyſer. in Meditat. ad z. Spec.
462. de rebus meræ facultatis medit. 6, 7, 39 covol! 3, hier⸗
naͤchſt dasjenige, was Rohr im Ober⸗Saͤchß. Kirchen⸗
Rechte pag. 833. und Carpzovius LEib. I. def. eccleſ. 120. be⸗
haupten, ex Analogia juris von einer durch Zwang eingefuͤhr⸗
ten Gewohnheit verſtanden werden muß, in deren Ermange⸗
lung es nach Hornii ad Scbilteri Jus Canonicum Lib. 2. tit. 2.
§. 285 auch W'ernberi in in Principiis juris Eccleſiaſt. cap 5. §.82
Zeugnuͤſſe bey der obengeſetzten Regul bleibet; So iſt nach J n
hale unſers Urtheils billig erkannt.

IXKX.
Eriliuas ſalariorum Kicut ecclefiæ, ita &α prineivi⸗ 40 reigalice,
ſt damnofiſima,

Cæalumnia priſcæ aulæ Saxonicæ adſperſa abſtergitur.
uod Innocentius III. pontifex maximus in cap. 16. & 30.

X. de Præbendii de ſacerdetibus & templorum mini-
i⸗

—

Sp. DCLNVIII DE SALARIO. 7

ſtris prœcipit, ut, qui altari ſervit, de altari vivere debeat,

& quod os bovis triturantis ligari non debeat, non ſolum

ſacro codici, ſed & rectæ rationi convenit, atque etiam ad
miniſtros principum, rerumpublicarum & civitatum ex-
tendi oportet. Proſpiciendum his eſt de ſalario, ex quo
non vivere ſolum, ſed & digne vivere poſſint. Quod nj
fiat, princeps & respublica ingentia inde damna contrahit.

Nam miniſtri & legati exilitate ſalariorum ad nimiam cul-

tus & victus parſimoniam adacti dignitatem & auétorita-
tem principum ſuorum in animis hominum imminuunt, de-
inde ſolicitudine & cura de anguſtis rei ſuæ familiaris con-
ſiciuntur, & „ ut tenuitatem hanc aliunde ſuſtentent, non
ſine neglectione officii laborant, porro fidem ſuam ſæpe
exteris principibus vendunt, denique corruptelis in ex-
ſequendo munere & adminiſtranda juſtitia patent. Sed,
dum hæc ſeribo, pietas me monet, ut impudentiſſimam

calumniam memoriæ principis optimi in libello famoſo, qui

fHlamma & earnifice dignus in omnibus tamen bibliothecis

conſpicitur, adſperſam abſtergam. Inter ſatyras ſcilicet

juris publici, vel potius libellos famoſos, collocari opor-
tet Conſtantini Germanici Itinerarium Germaniæ politicum,
Sub hoc Conſtantini Germanici nomine Philippus Andreas

Oldenburgerus larere perhibetur. De quo Oldenburgero
optime judicat Sarkmaſius in Judiciis de prudentiæ civilis

Jeriptoribus pag.
ſortem audacis, & non modo nimis libere, ſed etiam ſæpiſſi-

12. ſcq. Exemplum, inquiens, bominis ultra

me minus vecte, de rebus Imperü judicantis, neſcio, magis
jntempeſtivam ſeribendi libertatem, an dictatoriam guandanm
animadverſionem, prodere poſteris voluerit. Mirum dicts,
quam eæpilet omnia, & compilet, carpat & decerpat. Alü
Ou–. / 0000ο ad-

846 MEDITAT. AD PANDECT.

adhuc abjectius de eo fentiunt. Gundlingius in der Ziſto⸗
rie der Gelahrheit pag. 27. commentarios ejus in claſſle li-
brorum ſtultorum ponit, & Stollius in der Biſtorie der
Juriſtiſchen Gelahrtheit Cap. 3. §. 8. Oldenburgerum einen
Schmierer, ſoriptorem nimium & miſerum, adpellat. Ce-
terum Sarkmaſii judicium inprimis Itinerario iſti Politico
convenit, quod ſpecimen audaciſſimæ maledicentiæ eſt, &
teſte Jachero in dem Gelehrten⸗Lexico art. Oldenburgerus,
Pprincipem quendam, contumelioſe in ee tractatum, ſic of-
fendit, ut auctorem fuſtibus male mulctatum duas libri ſui
Paginas, quibus contumeliæ continebantur, vorare coge-
ret. Omnium autem indigniſſime Oldenburgerus & ca-
lumniofiſſime cum principe optimo, Jo. Georgio II, Ele-
Sore Saxone, agit, atque ejus aulæ violentiam, venerem
gulam, effuſes in epulas, muſicam, barbaros ſatellites, co-
mitatum magnificum, ſpectacula, ſumptus, magnitudinem
Eris alieni, corruptelas judicum, injuſtitiam, Præpotentiam
miniſtrorum, objectat, pleraque falſo. Ilud oppido fal-
ſameſt, quod pag. 265: Hoc, ait, bene pracaveri Dreſdæ
boſſet, ut ſtipendia Muſicantum (quos vocant) juſti & ægui
zerminos non egrederentur: Hac ratione etenim immenſa
becuniæ ſumma poſſet in luero deputari, Conſiliariique ac li-
terati, qui Muſicos multis paraſangis anteeun, eo melius
debita multis annis ſalaria accipere po ſent, juftitiaque non
adeo vendibilis in Dicaſteriis exiſteret. Ipſe quidem poſt
Jo Georgi II. fata natus faciem aulæ ejus non vidi, ab aliis
tamen, qui eam viderunt, ac ipſi in illa vixerunt, accepi,
nunquam ſanétius juſtitiam fuiſſe adminiſtratam, quam ſub
illo principe. Equidem ſalaria tardius nonnunquam ſolu-
ta, quin & exilia fuiſſe, non negabo prorſus. Aſt hoc lu-
xui principis non recte imputat Oldenburgerus. Vera
cau

SP. DCLXVIII. DE SALARIO. 847

cauſa fuerunt & calamitates belli tricenarii, ex quibus Sa-

Xonia, iisdem ante alias Germaniæ provincias potiſſimum
adflicta, tunc nondum emerſerat, & priſcorum ſæculorum
frugalitas, quam noſtrum ſæculum in vivendi ratione jam

diu deſeruit, ſed tamen ipfa illa tenuia ſalaria ubivis fere .
non ergo in ſola Saxonia, retinet. Antiquis quippe tem-
poribus homines parce ac duriter vivere adfueti, Ppræterea

in ſumma annonæ vilitate, tam modicis ſalariis contentj

erant, ut enumeratio emolumentorum, quæ olim miniſtris
ſuffecerunt, hodie riſum excitet. Narrat idem Conſtan-

tinus Germanicus pag. 161. in magni Germaniæ principis aula

præcipuum purpuratum, den Oberkath, pro ſalaria quotan-
nis accepiſſie (1) an Gelde 100 Reichsguͤlden. (2) Lie⸗
ferung 34 Guͤlden 40 Creuzer. (3) Zwey AKleider 12
Guͤlden. (4) Herbſt⸗Saͤmmel 4 Guͤlden. (5) Lichte
40 Pfund, 8 Guͤlden. (6) Rogken 4 Scheffel. Minore
adhuc impenſa miniſtros ſuos aluit Philippus Haſſiacus, de
quo hæc ſcribit Guilielmus, filius, apud Zenzelium in den
Monathlichen Unterredungen des Jahres 169 pag. 227:
Ob wohl unſer Berr Vater Gottſel. vor ſeiner Cuſto⸗
dien faſt des ganzen Reichs und ſonderlich der Schmal⸗
kladiſchen Buͤndniß Sachen, dazu auch die beſchwehrliche
Rechtfertigung mit Naſſau, auf ſich liegen gehabt, hielt
Se. Gn. dazumal am Hof nicht mehr Doctores, als D. Wal⸗
tern, dem gab Se. Gn. 50 fl. und dem Canzler 80 fl. hielt
darneben einen Secretarium, als Simon Buͤrgen, die⸗
net laͤnger als 20 Jahr ohne alle Beſoldung.

5

SPECLI-=

MEDTTAT. AD PANDECT.

DIE XXVII. IVNII. ANNI clo Lo CCXLVI.

EHRENFRIED TRAVGOTT EICHLERO. .
MWullus olim ex brincepsve in Europa] jus ributa ere irporen.
Etiam æ ar &W principes Germaniæ eo ad pocem usque Vhpbe-

JIn bace Veſtphalica id non Cæſari, priucipibur Gemanie,

Priuciper bac libertate in principio parce ac ecum malte circunt

Plerique vero jus ſuum non aliter, quam conſenſu eivium in

SPECIMEN DCLXIX. =
4AD LIE. . TI V. Ir. =

T RIBVTIS

PVBLICE DEFENS WVM
4B

GORLIcCIO- LVSATO.

di habuit.
II. 1

licam caruerunt.

III.

cum aliquo Femperamento datum fuit.
Iv.

ſpectione uſi ſun „

. V.
poſtea vero eam pedetentim, extenderunt.

VI.,

comitia congregatorum, exercent.

vVII. R

Nr

4

6

SP. DCLXIX. DE TRIBVTIS. 849

——
VII.

Creditur a guibusdam, conſilio ſaltem, non con ſenſu,
ordinum opus eſſe.
VIII.
Quæ opinio dubia eſt, & in utramgue partem di-
Tutari poteſt.
IX.
atque adeo indeciſa relinquitur.
X.
Cives tamen manifeſto bono publico refragari & injuſtat
querelas deferre non debent.

De psteſtate principum Germaniæ circa onera publi-
ca civibus ſuis imponenda & tributa exigendi
2 acturi, neceſſe eſt, ut tempora, quæ pacem Veſt-
phalicam anteceſſerunt, & quæ eam ſequuta ſunt, ab invi-
cem diſtinguamus. Ante pacem Veſtphalicam ignorarunt
principes non German'æ ſolum, ſed totius Europæ, quan-
tum ſibi per ſuperioritatem territorialem liceret, nec jus col-
lectandi eo contineri crediderunt. vVide du Freſne Gloſſa-
rium mediæ latinitatis art. Auxilium. Quin principes Ger-

mani ipſam adeo ſuperioritatem territorialem non ſatis co-

gnitam habuerunt, ſed, quemadmodum ex titulo 13. Aurveæ
Bullæ colligo, ad jurisdictionem reſtrinxerunt. Quoties-
cunque igitur principes pecunia opus habebant, a civibus
ſuis in comitia convocatis eam efflagitabant, ac, ſi nihil im-
petrabant, civitati municipali locupleti libertatem vel gran-
dia privilegia vendebant. Cæſaris opem fruſtra imploraſ-
ſent, quippe qui liberam collectandi poteſtatem ipſe non
habens eam aliis dare non poterat. Quapropter inter jura
Tom. A. PppPP ſingu-

1

850 MEDITAT. AD PANDECT.

ſingularia, quæ Carolus IV, aureæ bullæ conditor, prin-

cipibus electoribus tribuit, jus collectandi, quod vocant,
non reperitur. Et quamvis hic Carolus in privilegiis dan-
dis nimius & prodigus fuerit, tamen collectandi faculta-

tem nemini, quod ſciam, dedit, ne quidem in enormi pri-

vilegio, quod apud Glafey in Tomo T. Anecdotorum M. 134.
Vicecomiti Mediolanenſi anno 1360. conceſſit: In te & he-
redes tuos traniferimus plenam, meram & liberam ac omnimo-
dam temporalem & gladii poteſtatem & jurisdictionem, nec
non merum, mixtum & abſolutum imperium - - - Ac etiam
valeatis auctoritate propria, juſte indicere bellum & guerram

c exercitus & cavalcatas, 8 eujuscunque numeri congrega-

tiones gentium ordinare & ponere ubicunque, prout expediens
vohis videbitur, pro augmentatione & conſervatiene ſtatus ve-
ſtri. Et generaliter omnia & ſingula regalia & alia quæcun-
que, quæ ex lege, jure, conſtitutione vel edicto ſeu conſuetudi-
ne, aut aliter qualitercunque noſtræ ſerenitati & ſacro Impe-
rio competere dignoſeuntur. Ipſæ quoque leges Imperii prin-
cipibus poteſtatem cives ſuos contributione ſumptuum, etſi
ad negotia publica neceſſariorum, onerandi adimunt, quin
neceſſitatem imponunt, ea ad quæ cives jure obligati ſunt,
per tribunalia publica exigendi. Vide Kec. Imperii anni
1512. cap. I. §. 26. & cap. V. §. 7. Quodſi ergo princeps

cives ſuos non conſentientes tributis oneraret, refugium

illis ad Cæſarem quin & ad Pontificem Romanum patebat,
qui principes banno & excommunicatione a tali incepto
abſterrebat. Commemorat Valbonnays dans l'hiſtoire de
Dauphiné & des Princes, qui ont porté le nom de Dauphins
tom. I. cap. I. Humbertum Delphinum anno r1289. abſolu-
tum per pontificem fuiſſe a pœnis, in quas propter ex-
actionem tributorum incurrerat. Excuſſerunt quodam-
modo

nn
i
.
1.

SP. DCLXIX. DE TRIBVTIS. 85 1

modo hoc jugum principes Germaniæ in pace W'eſtphalica,
in cujus articulo III. liberum juris territorialis exercitium
„ . 1 . . .
mutua conventione ſibi ſtipulati ſunt, atque hoc in §. 4.

ad jus collectandi nominatim extenderunt, ita tamen, ut

jus collectandi ipfis non ſimpliciter attribuatur, ſed, ut
verba legis retineam, ſaltem privilegia confiſcandi, collectan-
di, inde dependentia, aliaque jura ab Imperatore & Imperio
legitime impetrata, vel longo uſu ante bos motus obtenta,
poſſeſſa & exercita, rata & intacta manere jubeantur, at-
que adeo nihil novi ſtatutum, ſed priſtinus, qui ante pa-
cem tricennalem fuerat, ſtatus reductus videatur. Igitur
ab initio principes Germaniæ novo hoc jure ſuo parce ac

ſubtimide uſi fuerunt. Pedetentim tamen ſeſe in majo-

rem libertatem aſſeruerunt. Primum Keceſſui Imperii anni
1654. §. 180. inſeruerunt: Sonderlig aber ſollen jedes
Chur⸗ Fuͤrſten und Stands Land⸗Saſſen, Untertha⸗
nen und Burger zu Beſetz⸗ und Brhaltung der einen
oder andern Reichs⸗Stand zugehoͤrigen noͤthigen Ve⸗
ſtungen, Plaͤtzen und Guarniſonen ihren Lands, Fuͤr⸗
ſten, Herrſchaften und Obern mit huͤlflichen Beytrag
gehorſamlich an Hand zu gehen ſchuldig ſeyn. Petie-
runt deinde anno 1667, ut ſibi ſumprtus legationum ad
conventus publicos a civibus exigere liceret Diſtulit
quidem diu annuere Cæſar, quod Keceſſus Imperii anni
1512. cap. I. §. 26. principibus clare obſtaret, ſed annuit ta-
men tandem anno 1670. in KReſolutione, quam Lunigius in
Tomo I. pag. 657. des teutſchen Reichs⸗ Archivs exhibet.
Porro ulterius progreſſi flagitarunt, ut iſte modo memora-
tus §. 180. Receſſus anni 1654. promiſcue ad omnia, quæ
princeps poſceret, extenderetur: Daß eines jeden Chur⸗

