tione conſtituerunt, ac diu invicem exercuerunt, hocque
exercitium ſuum aulis, in quibus verſantur, tanquam jus

gentium obtrudunt. Huc pertinent jus aſyli, liberum re-

ligionis in ædibus ſuis, etiam quod ad incolas civitatis, in
qua reſident, exercitium, jurisdictio omnimoda in comites
ſuos, facultas arcendi lictores & excubitores circumeuntes
ab ædium ſuarum, quin & vicinæ, acceſſu, plena immunitas
aà vectigalibus, quam Romani jam in L. 8. C. de vectigalibus,

ſed arétis limitibus circumſcriptam, legatis dederunt, cur-

ſus publici beneficium, poteſtas moleſtos vicinos expellendi,
titulus Excellentiæ, quem legati, exemplo Ludovici ducis

Nivernenſis, ex illuſtriſſima gente Mantuana erti, ab Hen-

HeO

t
vi
t

in

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBVS 893

rico IV. Galliarum rege anno 1593. Romam miſſi, ſibi
vindicare ceperunt, qua de re vide Glafeys hiſtoriſche Be⸗
trachtung der im Roͤmiſchen Reiche gebraͤuchlichen Titul,
& Lunigi Ceremoniel p. 802. Taceo nunc alia. Atque iſta
jura ſua, five vera ſive ficta, legati tam obſtinate tuentur,

ut, ſi quidem id in uno eorum violatum credunt, reliqui

legati omnes, qui tunc in illa aula vivunt, ii etiam, quo-
rum principes cum laeſi principe bellum gerunt, poſita
omni ſimultate, tanquam ad commune incendium exſtin-
guendum accurrant, violatum jus gentium una voce cre-
pent, atque, ne ſatisfiat læſo, communem abitum, & aliquan-
do principum ſuorum arma minitentur, quin ipſi nonnun-
quam vim inferant, aut ſaltem vi & armis jus ſuum gentium

tueantur. Fit hoc in plerisque aulis Europæis, atque in ip-

ſa Conſtantinopolitana, quam ſæpe legati unanimi hoc con-
ſenſu ſuo, ut de ferocitate ſua quid remitteret, jus gentium
agnoſceret, & legato, qui id in ſe violatum contendebat,
ſatisfaceret, coegerunt. Nulli tamen aulæ hoc jus gentium
funeſtius eſt, quam Romanæ. Sæpe contentio de hoc jure
inter pontificem & legatos ad aulam ejus miſſos belli ſpe-
ciem habet, ac pacem & tranquillitatem totius urbis Rome
turbat. Innumera exempla ejusmodi tumultuum ex-
ſtant, inter quos ille inprimis memorabilis eſt, qui propter
immunitatem vectigalium anno 1674. cœptus, per annos 167 5
& 1676. continuatus & tractus, ac tandem anno 1677: ægre
ſopitus eſt. Conſurrexerunt ſteteruntque ex una parte in-
fenſiſſimorum tunc invicem hoſtium, Cæſaris, regum Gal-
liæ & Hiſpaniæ legati, cum Venetorum oratore, ac una-
nimi conſtantique conſenſu Pontifici invito colloquium,
quod audientiam vocant, deinde deprecationem, tandem
immunitatem ipſam, injuſte, ut, puto, extorſerunt. Hi-
Uuuuns ſtoria

MEDITAT. AD PANDECT.
ſtoria ejus belli, a legatis cum pontifice geſti, narratur in
Theatro Europæo Zom. XI. pag. 639. 44. 825. J74. 1120. ſc.
V.

Legati in vindicandis tuendisque juribus ſuis ducem ſibi
eligere ſolent.

394

In iſta, quam modo memoravi, lite inprimis hoc memora-
1 bile eſt, quod legati in ea Venetum ob eloquentiam
pro interprete adhibuerunt. Scilicet in iſtiusmodi de jure
gentium contentionibus legati, ut res felicius ac ordine ſuc-
cedat, ex ſeſe aliquem tanquam caput eligunt, apud quem
conveniant, qui nomine omnium loquatur, & inprimis te-
ſtimonio ſuo & auctoritate jus iſtud gentium firmet, ac con-
tra diſſentientes tueatur. In qua electione non ad poten-
tiam & dignitatem principis, a quo quis ablegatus eſt, ſed
magis ad ſenium, experientiam & prudentiam legati ipfius
reſpiciunt, ac ſubinde ex inferioribus aceipiunt, cui ceteri
ſponte pareant. Non mea hæc verba ſunt, nec Præfidis
mei, ſed illuſtris viri, qui ipſe in legationibus conſenuit, ac
inprimis Ratisbonæ diu hæſit, ac Præſidi meo hoc ſecretum
aperuit. Magna ibi in comitiis Germaniæ eſt auéctoritas ve-
terum legatorum, der alten Reichstaͤgler. Hos ceteri in lite
de juribus ſuis tanquam oraculum conſulunt, &, quod hi
longo uſu ſtabilitum teſtantur, vel jus gentium, vel obſer-
vantiam Imperii, Reichsherkommen, vocant, nullaque ratione
ſibi extorqueri ſinunt. Ipſe præſidis mei avus, ut is ex hoc
viro illuſtri accepit, Auguſtinus de Strauch, hujusmodi ora-
culum fuit, ac propterea Lexicon imperii in publicis adeo
ſcripris appellatus eſt. Nominavit quoque nonnullaos, quos
etiam in aliis aulis ceteri tanquam oracula & cuſtodes ju-
rium ſuorum venerati ſint, ac ſubinde conſuluerint, inter

quos

d

lan

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS. 89 5

quos maxime excelluerunt Canon, Lotharingi principis,
Ezechiel Spanhemius, Novemviri Brandenburgici, Nico-
laus de Lillienroth, regis Sueciæ legati.
Diguitas & Tanétitudo legatorum etiam ad uxeres eo-
rum pertiner.
Tmmortalia ſunt Lillienrothi hujus, de quo in fine præce-
dentis meditationis dixi, in totam Germaniam ex pace
Rysvicenſi, quam ipſe potiſſimum conciliavit, merita, ac
prudentia ejus in rebus gerendis adhuc hodie laudatur. Ob-
jicit tamen illi Lamberty tom. I. des Memoires pour ſervir d
l hiſtoire du XVIII. ſiecle p. 163. nimiam in uxorem indul-
gentiam, quelzue foibleſſe pour ſon epouſe, atque pro indul-
gentiæ hujus ſpecimine ſcriptum aliquod ab eo ordinibus
Belgii fœderati exhibitum allegat; merito, an immerito, alii
judicent. Ego factum narrabo: Interceſſerat Lillienrothæ
in ſenaculo quodam, ſic enim ſolitos illos matronarum con-
ventus cum Lampridio & Vobiſco adpello, cum alia præ-
cipuæ nobilitatis femina de primo loco, quem Lillienrotha

ſibi, tanquam oratoris conjungi, jure gentium deberi con-

tendebat, altera ſe anteoccupaſſe dicebat, lis, eoque exar-
ſerat, ut adverſaria Lillienrotham inſulſam vocaſſet: Ma-
dame, vous étes une impertinente. Violatum hoc convitio in
uxore ſua jus gentium apud ordinas Belgii queritur Lil-
lienrothus, & ad diſcrimen, quod aliqui inter legatum &
uxorem ejus faciebant, ac querelæ iſti opponebant, ſic re-
ſpondit: Fruſta aſſeritur, uti quidem a quibusdam ſieri au-
dio, quod Legati conjux non poſſit vindicare ſibi jura atque
dignitatem marito competentem: quibus enim bi tales ratieni-

bus innitantur, ego certe zon perſpicio. Nam uxor ſequitur

C0αι

MEDITAT. AD PANDECT.

3956

conditionem mariti. Hæc regula eſt univerſalis atque exce-
bptionis exper’ niſi quandoque id eveniat uxτI commodo, ut
quidem alicubi certis caſibus Reri conſuevit. Ad bæc quam
ab ſonum foret, marito munus babente, uxorem tamen alio lo⸗
co & diverſo cenſeri; infinita ſane proſtant exempla, quod Le-
gatorum Conjuges pro oficio & caractere maritorum bonoran-
zur, iisdemque ac ipſi juribus ac praæeminentiis gaudeant; ita
ut tanquam maritis ipfis accidiſ’e reputetur, Auiequid Conju-⸗
gibus exbibitum fuerit. Atque bie moris bujus exempla tam
frequentia ſunt, tamque nota, ut ullum eorum proferre ſuper-
vacaneum fuerit. Cæterum, quod injurias attinet, adeo fueruns
enormes, ut nemo ſine faſtidio & nauſea audiverit, ita nimi-
vum comparatæ, ut tamen ſi non læſus fuerit caractere, duem

vocant, repræſentante munitus, guique graviorem idcirco pæ-

nam exigere poteſt, inſolentiam tamen non impune ferre debe-
yet auctor contra quemcunque alium patratam. At quod con-
temptum, quo in perſona uxoris ego læſus ſum, concernit, ue
deſuper mibi conquerendi jus eſt ac de ipſa injuria, præſertim
cum appareat, iniquam illam & ilepidam prætenſionem injuriæ
fuiſſe cauſam atque argumentum, ad quod ſons aperte provo-
caverit & qao linguæ interpretantiam tanquam liecitam defen-
Jere voluerit. Notorium eſt, ut deduxi, quo loco &α bonore
Regum Prineipumque babeantur Legatorum Conjuges, ita ut

abſurdum ſit &que ac inauditum, venire poſſe in mentem pri-

vatis perſonis bonorem illis debitum velle in privatis ædibus de-
negare. Nec male feciſſe Lillienrothum puto. Solent
fateor, omnes iſteæ muliercularum lites riſum movere-
Quare & Lillienrothus, antequam quereretur, enixe la-
borar, ut privatim illam ſopiret. Accidit, inquit ves

baæc in præſentia tot Muſtrium perfonarum urriutque Se-

us,

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS.,. 8297

xus, tam peregrinarum quam indigenarum, ut ſons inficias ire

nequeat, &, ſi facere ſuſtineat, veritas tamen facillime explo-
rari poſſit. Præterquam quod e ſimplici duplex tum fieret in-

juria, dum priori ſuperadderetur inverecunda inſimulatio, qua-
ſi tale aliquid confingere mens eſſet. Præoptarem ſane rem

aliter ſe babere, ut integrum mili eſſet inbibere querelas, a
quibus quam Iubenter abſtinerem facile judicabit, quisquis mo-
do cogitaverit, me non commodum inde nec voluptatem ex re
adeo ingrata capere poſſe; ſed munus, quod gero, atque ca-
vacter mihi conereditus non ſinunt, ut offenſam banc ſuppri-

mere vel reticere poſeim, ſiquidem obſtrictus ſum ad rationem

eo nomine Regi meo Clementiſimo reddendam. Diktuli tamen,
gquantum potui, moleftiam cereare CC. ace PP. DD. Veſtris,
querelis meis, ne videlicet ſonti tempus deeſſet ad ſaniorem
mentem redeundi, ecum non omnino deſperarem, demum culpam
ognitam & media mihi ſatisfaciendi quæſitum iri. Sed cum
id nnllo modo factum ſit, ulteriores moræ mibi vitio verte-
rentur; ita ut tandem, licet maxime invitus, querelas ad CC.
ac PP. DD. Veſtras deferre cogar. Et quod Lillienrothus
de jure gentium, legatorum uxoribus eadem cum maritis
jura tribuente, ſcribit, etiam rectæ rationi & juri civili con-
venit. pſa ſcilicet natura feminis minores & corporis &
animi vires dedit, ut in illa neceſſaria utriusque ſexus con-
junctione, quam matrimonium vocamus, quæque ſine ali-

quo principatu conſiſtere diu nequit, pars debilior facilius

& lubentius parti nobiliori ac fortiori pareret, & obſeque-
retur. Eadem natura tamen, quaſi ſubjectionem iſtam pen-
ſatura, viciſſim uxoribus omnia maritorum jura, dignitates,
forum, civitatem, domicilium, attribuit, atque eas conſor-
tes & condominas maritorum ſuorum fecit. Leges Roma-

næ jura naturalia hac in parte preſſe ſequuntur, & uxo-

ZTom. A. XXXXX rem

MEDTTAT. AD PANDECT.

898⁸

rem quidem mariti poteſtati, juri, conditioni, foro, ſino ex-
ceptione ſubjiciunt, ac maritum per omnia, etiam cum da-
mno & imminutione juris ſui, ſequi jubent, L. ult. C. de
Incolis, viciſſim tamen condominium & conſortium omnis
juris uxoribus adſcribunt in L. 1. de Ritu nuptiarum, L. I.
KRerum amotarum, L. 22. §. 7. Soluto matrimonio, L. 4. de
Crimine expilatæ hbereditatis. Fortiſſimum vero pre uxori-
bus legatorum argumentum eſt, quod in L. un. C. de uxori-
us militum privilegia militum, quæ eis pro periculis, qui-
bus ſe pro rep. exponunt, data ſunt, ad uxores eorum, ab
his periculis immunes, extenduntur. Accedit, quod inju-
riæ domeſticis & ſervulis legatorum illatæ ipfſis legatis fa-
Ræ creduntur, ut infra oſtendam, ergo magis, quæ uxo-
ribus. Equidem diſſentit a nobis Grotius de Jure belli ac
pacis lib. s. cap. 21. §. 17, negatque, uxorem mariti com-
meatu & ſecuritate defendi, quod morari cum familia, per-
egrinari ſine ea ſoleamus. Et admittit, hanc rationem in
aliis legatis, ſolosque ab ea legatos pro pace componenda
miſſos excipit H'ertius de Literis commeatus pro pace, qui com-
mentariolus in tomo I. Opuſeulorum ejus pag. 319. ſeqq ex-
ſtat, §. II. Ego vero rationem diſcriminis, quod Hertius fa-
cit, nullam video. Generaliter ille: Sane, ait, ſalvum condu-
SEum judicialem, marito dazum, ad uxorem ſimul & familiam
ſpectare, docent paſſim J Cti, v. poſt Baldum, Magalottum,

Bremum, Farinacium, Becht. de ſecur. & ſalvo cond §. 155.

Et privilegia etiam perſonalia ad uxorem extendi, æque tra-
latitium eſt. v. Dd. ad L. 1. C. de in jus vocando, Jurd. Dec.

330. u. 19. Quod ergo in commeatu, ſeu ſalvo conductu,

quem judex dat, juris eſt, cur in illo, quem jura gentium
legatis attribuunt, locum habere non debeat? & cur a re-

gula a toto genere humano recepta, quod uxores benefi-
ciis

l.

Sp. DCLXXI. DEF LFGATIONIBUS. 899

ciis maritorum fruantur, legarorum & peregrinantinm uxo-
res eximimus? Scilicet, quia ſecundum Grorium ſine uxori-
bus peregrinari ſolemus. Nec hoc verum eft Mirifice Dru-
ſus apud Tucitum Annali III. cap. 34. contra Severum Cæ-
cinam, in ſenatu Romano, ne quem magiſtratum, cui pro-
vincia obveniſſet, uxor comitaretur, cenſentem, diſputans,
ipfſis ait, principibus adeunda ſæpius longinqua imperii. Quo-
tiens divum Auguſtum in Occidentem atque Orientem meaviſ-
ſe comire Livia? ſe quogque in Illyricum profectum, &, fi ita
coxducat, ælias ad gentes iturum, baud ſemper æ&uο aιπι
ſi ab uxore cariſf'ma, & tot communium liberorum parente
divelleretur. Ceterum memorabile exemplum juris gen-
tium in legati uxore violati ac vindicati hiſtoriæ annorum
1662, 1663 & 1664. habent. Corfſi ſcilicet milites, cuſtodiæ
Pontificis Romani adpoſiti, in Carolum Crequium, regis
Galliarum ad Pontificem maximum oratorem, inſolentius
inſultarunt, ac inter cetera facinora uxorem oratoris, do-

mum redeuntem, adorti rhedam ejus igneis glebulis tra-

jecerant, ac pediſſequum nobilem necarant. Fortiter hanc
injuriam oratori ſuo ejusdemque uxori factam Ludovicus
XIV. ultus, ac in tabulis pacis cum Pontifice Piſis de 12.
Febr. anni 1664. initæ art. 8. Peculiarem ſatisfactionem uxo-
ri oratoris hunc in modum ſtipulatus eſt: Le jour, que Ma-
dame Amblaſſadrice arrivera d Rome, la Signora Donna Be-
renice, ou Madame la Princeſſe Farneſe, ira au - devent de la
dite Dame Ambaſſadrice juſqu'd Pontemolle, & lui temoigne-
ra l'extréme deplaiſir qu'elle a, & zous ceua de ſa Maiſon auſ-
Ki, de ' accident du vingtiéme d' Aouſt, & la joye qu'elle reſſent
du retour de ſon Excellence. Vide tabulas has apud Deima-
rais Hiſtoire des Demeslez de la Cour de France avee la Cour
de Rome aux Preuves pag. 145. apud du Mom Corps diplomaæ-
. XXXXX Z tique

MEDITAT. AD PANDECT.

n
zique Tom. VI. anno 1664. pag. I. & in Tbeatro Europæo Tom.
IX. pag. 1451. Adde Wiquefortium dans ſon Ambaſſadeur
Sect. XXI. L. I. in ſin. p. 285.
Romani legatis, uxores ſecum ducere, ægre permiſerunt, ac ſæpe
interdixerunt. 7
VII.
Cujus probibitionis rationes adbuc perdurant,

VIII.
& in brevibus legationibus etiam bodie locum inveniunt,

IX.
Jſed in diuturnis ſpeciem divortii inducerent.
lia quæſtio eſt, conſultumne ſit, permitti legatis, ut uxo-
res ſecum ducant. Optimas comites illas vocat Mar-
Jeläer in primo ſtatim limine Diſertationis de Legato XVIIIh
in qua tamen pene omnia earum vitia commemorat, ut hac
adpellatione benevolentiam captare voluiſſe videatur. Et
uſu jam diu obtinuit libertas illas ſecum ducendi. Apud Ro-
manos quidem, & alias gentes, quum adhuc legationes ad
unicum negotium brevi expediendum mitterentur, uxores
non facile concomitabantur maritos, cujus rationem habet
Zueitus in Ann. III. cap. 213 Haud enim, inquiens, fru-
ſtra placitum olim, ne feminæ in ſocios, aut gentes externas
zraberentur, ineſſe mulierum comitatui, quxæ pacem luxu, bel-
Ium formidine morentur. Ulpiani in L. 4. §. 2. de ohe. proc.
& legat. conſilium eſt, melius eſſe legatum proficiſci ſine
uxore, etſi etiam uxorem ſecum ducere poſſit, & M. Sene-

900

ca Contr. L. IV. laudat Flaminium, quod exiturus in pro-

vinciam uxorem a porta dimiſerit. Auguſtus Imperator,
teſte Suet. in Vit. Aug. C. XXIV. legatis, niſi gravate, hy-

bernisque demum menfſibus, permiſit uxorem interviſere;

ſanci-

— —

=

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS. 901

ſancivit demum Alexander Severus, legatis ſingulas concu-
binas, ſi uxores non haberent, quoniam ſine his eſſe non
poſſent, in provincias ducere licere, apud Lamprid. in vit-
Alex. C. 42. Et perſiſtunt adhuc hodie rationes, quæ Ro-
manos, ut legatis ſuis comitatum uxorum interdicerent, mo-
verunt. At poſtquam hodie facies rerum mutata, & lega-
tiones breves eſſe deſierunt, ac in multos annos, quin non-
nunquam in totam legati vitam extenſæ ſunt, comitatus
uxorum neceſſarium malum eſt, qui ſi interdiceretur, divor-
tium foret, lege divina vetitum. Ipſi quoque Romani cœ-
libatum hunc rigide non exegerunt. Teſtes eſſe poſſunt uxo-
res Pilati, Matth. XVII, 19. Felicis, Actorum XXIV. 14, &
Plinii, quod conjici poteſt ex Epiſt. 121. L. X, quarum ma-
riti, etſi provinciarum præſides fuerunt, legatorum tamen

jura habuerunt, ut ex tit. ff. de offic. leg. proc. patet.
x.
Tpſæ mulieres nonnunquam legatorum munus geſſerunt.

Vores ipſæ munus legatorum ſubire poſſunt. Excludun-
tur quidem illæ ab officiis publicis ob imbellicitatem
& fragilitatem ſexus. Ad legationes tamen nonnunquam
admiſſas bene & feliciter rem geſſiſſe, exemplo ſuo teſtan-
tur apud Romanos Veturia & V olumnia, mater & ſoror
Coriolani, quæ caduceatrices fuere, teſte Livio L. I. C. 40.

Wiquefortius quoque L. tI. ſect. 1. p. m. 7. inter legatos no-
minat Maximiliani I. Imperatoris filiam, Margaretam Au-

ſtriacam, Franciſci I. Galliarum regis matrem, Ludovieam,

ſororem Margaretam, Ducem d'Alengon, quæ decima Mu-
ſa & quarta Charis dicta eſt, &, ut regem fratrem ex ca-
ptivitate liberaret, enixe laboravit, & uxorem Eleonoram,
XXXXX Z deni-

MEDITAT. AD PANDECI.

902

denique Mariam reginam Hungariæ, & Mareſchallam de

Guebriant. Scimus etiam, pacem cameracenſem opera fe-
minarum anno 1529. factam fuiſſe, quæ inde nuncupata le
traité des femmes. His adhuc adjici poſſunt Chriſtierna,
Lotharingiæ Dux, quæ anno I558. inrer Philippum II. &
Henricum II. Hiſpaniæ & Galliæ reges, pacem conciliavit.
Inter recentiſſima exempla eſt, quod en 1710. lorsque le Duc
Regentz de France envoya ſa PFille epouſe du Prince bereditaire
de MWodene en Italie, Madame de Eillars Brancas l'accompa-
gha, & eut, outre le cbharactere de Gouvernante, auß celui
d' Amb'aſſadrice.
XI.
Privilegia legatorum pertinent etiam ad domeſticos, & ſer-
vulos eorum.

Brogredior nunc ad alios legati comites, ut ſecretarios,
ſacerdotes, medicos, interpretes famulosque. Et anti-

quo jure jam eos habuiſſe ſanctitatem, & incolumitatem,
ex carmine feciali, quod Liv. L. I. cap. 24. affert: Kex, fa-

ciine me zuum regium nuntium populi romani, Quiritium va-
Jſa, comitetque meos“ & ex l. 7. ad l. Jul. de vi publ. ubi Ul-
pianus eum violatorem legis Juliæ de vi publica pronuntiat,
qui non oratores ſolum, ſed eorum comites pulſaverit, vel
injuria affecerit, ſatis jam conſtat. Idem jure naturali ſta-
bilitum eſt, quum acceſſiones æſtimari debeant ex perſona
principali, nec legatus iis carere poſſit. Porro nec ipſe
tutus foret, ſi comites non eſſent; ſæpius enim negotia,
quæ ipſe gerere non poteſt, aliis expedienda committere
debet, tota vero proderetur negotiatio, ſi ex iſtis ſecreta
domini extorquere, vel ſcripta eis auferre permiſſum eſſet.

Conſervant hanc domeſticorum ſuorum ſanctitatem ſtudio-
ſiſſime legati, ejusque violatores gravifſime perſequuntur.

Egre-

— ☛ 1

— —

*

— SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUS. 90¾

Egregium eſt, quod Præſes meus Soer. DXxLV. 5. Sannis

Med. 4. recenſet, exemplum: In conventu illo ſolemni,
qui anno 1712. Ultrajecti ad Rhenum inſtituebatur, ſervuli

tal

legati Belgici Comitis de Rechteren, a ſervis Menagerii le-
. gati Gallici riſu, & ſannis excepti, his colaphos impege-
eH rant, quod Menagerius ipſeque Galliarum rex adeo mole-
De ſte tulerunt, ut tractatum pacis abrumpere minarentur, &
e re ipiſa rupiſſent, niſi diſceſſione Comitis de Rechteren lis
compoſita fuiſſet. Alia orta eſt Venetiis anno 170 ⅜, ubi ſer-
uli legati Angliæ, Comitis de Mancheſter, merces clam in
urbem importare conati erant, quod obſervantes publicani
naviculam legati viſitarant & mercibus inventis omnia ab-
ſtiulerant, ſed publice puniti & relegati ſunt. Item anno
1720. juſſu judicis cujusdam ſecretarius legati Ruſſici, Weſ-
, ſelowski, Londini ob altercationem cum hoſpite ſuo in vin-
d. cula conjectus, ſed ad requiſitionem legati ſtatim dimiſſus,
1 P & judex ille officio exutus eſt. Vide die Europ. Fam. P. DB
4. 228. P. m. 735.„ Aliud exempium in ſequente Parte 229. p.
“S 51I 3. cCommemoratur. SDð ⸗
AXAlIfᷓ.
4 Provinciæ, civitates, collegia, ſodalitates &. ad principem re-
4 ctorem, magiſtratum ſuum plures, quam tres, legare non
“ gebent.
rudentiſſime Veſpaſianus Imp. in L. 4. §. alt. de Legatio-
P nibus civitatibus præcipit, ne plures, quam ternos, le-

gatos mittant. Ratio hujus edicti duplex eſt, prima, quod
ſumptus in plures legatos impendendi civitatem vel univer-
ſitatem, quæ eos mittit, nimis onerent, atque ærarium ejus
exhauriant, altera, quod major legatorum numerus vim

mil“ꝗtptari & non tam petere, quam extorquere, deſiderium
ſuum

MEDITAT. AD PANDECT.

ſuum videatur. Quod ad primam attinet, Cicero in epiſt.

904

ad fam. Lil. III. Ep. 8. Maltarum, inquit, civitatum prin-

cipes ad me detulerunt, ſumtus decerni legatis nimis magnos,
quum ſolvendo civitates non eſſent. ltaque Veſpaſianus, quem
Julianus imperator in oper. p 311I. Parcum, alii avarum fuiſ-
ſe dicunt, ſed Aurelius Victor in Cæſaribus p. m. 248. ſic
optime excuſat, quod ſatis conſtet, ærarii inopiam, & labem
urbium cauſas fuiſſe parſimoniæ, tanquam bonus paterfami-
lias, ut respublica impenſis levaretur, prudenti conſilio in
L. 4. §. ult de legationibus edixit, ne civitates plures, quam
ternos, legatos mitterent. Ob eandem cauſam Plinius le-
gationes reſtringere auſus, ut ex L. X. Epiſt. 44 apparet, à
Trojano reſcripto laudatur, factumque ab eo approbatur.
Sed & altera, quam ſupra memoravi, cauſa ſet gravis eſt.
Exſtant nempe in hiſtoriis exempla legatorum, qui multi-
tudine ſua terrorem incuſſerunt, quin aliquando vim intu-
lerunt. Narrat de la Hode dans V'Hiſtoire de Louis XIV.

tom. I. liv. 2. pag. 84, ſenatum Pariſienſem, quem Parlamen-

tum vocant, ſupplicem aliquando ad Annam regis matrem
ac tutricem veniſſe, & numero ſuo, erant enim centum
quadraginta, aulam ſic terruiſſe, ut nonnulli reginæ portas
Ppalatii claudere ſuaſerint, illam vero imperterritam admi-
ſiſſe eos in aulam, deinde trepidis iſtis, quod vetulos
hos, ces barbons, extimuiſſent, per ludibrium exprobraſ-
ſe. Funeſtior fuit multitudo legatorum adminiſtratori-
bus regni Bohemiæ, quos legati ordinum proteſtantium,
ſeu, ut ſe appellabant, ſub utraque, & ipſi frequentes &
multis armatis ſervis ſtipati, quum durius reſponſum ac-
cepifſent, anno 16:8. e feneſtra præcipitarunt, avito mo-
re, nach altem Gebrauch, quemadmodum hoc factum

in der Apologia der Boͤhmiſchen Staͤnde ſub utraque d.
2. Mai

— — —

— ---

.
☚Z
ſemnr

l.

ſc
e

SpP. DCLXXI. DE LEGATIONIRUS. do5

255. Mai. asnt 16 18. edita, quæ in Part. I. Käéleorus Bobhemico-
runmz exſtat, excuſatur. En lIuculentum irrationabilis con-
ſuetudinis exemplum! Quæ quum ita ſint, rectiſſime fa-

c'unt Principes, Præſides provinciarum, rectoeres civitatum

& metrocomiarum, quin magiſtratus omnes, qui, ſi qui a
Provinciis, civitatibus, collegiis, pagis, ſodalitatibus, ad
ſe legentur, plures, quam tres, non admittunt, ac memo-
riam ſupra dictæ legis 4. S. ult. de Legatisxibus fere oblite-
ratam ſubinde renovant. Vetuſtiſkma academiæ Viteher-
genſis lex eſt, a Friderico ſapiente cum ipſa academia con-

dita: Damit auch in unſer Vniuerſitet Wittenberg Auf⸗

ruhr, Conſpiration,; und viel unguts, ſo daraus entwachſen,
ſo viel muͤglich verhuͤtet, So ordnen wir hiermit ernſtlich
gebietende, daß forthin alle und jegliche Studenten vnſer
Vniverſitet Wittenberg, ob jenen Klagens von noͤthen, ſo
offt ſich das begeben moͤcht, ſich enthalten, durch ſich ſelbs,
oder andere, ſo ſie darzu bitten, hauffen fuͤr den Rector zu
kommen, und ihre Klage fuͤrbringen, ſondern ſie moͤgen

nicht mehr, denn ungefehrlich ſelb drey oder vier, mit ge⸗
buͤhrlicher Zucht und Demuth, ihre Nothdurfft dem Re⸗

ctor anzeigen, und des Rectors darauf gegebene Antwort
oder Beſcheid beſcheidentlich anhoͤren. Und ſo ſie deſſelbi⸗

gen nicht zufrieden, moͤgen ſie, doch in gleicher Maas und

Anzahl der Perſonen, die Reformatorn, laut und Inhalt
der Vniuerſitet Statuten, beſuchen und alſo, in halts
derſelbige Statuta, Endſchafft der Sachen nennen und
gewarten, alles bey gethanem Eyde, damit er vns vnd der
Vniuerſitet verwand, ohngefehrlich. Wuͤrde aber jemand
daruͤber, wes Standes er waͤre, Auflauf erwecken, dar⸗
zu rathen, reden, helffen oder Beyſtand leiſten, oder auch
der Zeit in ſeinen anliegenden Sachen, mit einem hauffen
Tom. X. XyVVY oder

90⁰6 MEDITAT. AD PANDECT.

oder mehr, denn ſelb drey oder vier ungefehrlich, den Re⸗
ctor uͤberlauffen oder uͤberſchicken, derſelbige ſoll damit,
und alſo in und mit ſolcher That meineidig, trew und
ehrloß ſeyn, und dafuͤr geacht vnd gehalten, und zudem
unſer Vniuerſitet freyheiten damit beraubt, und zu ewi⸗
gen Gezeiten, fuͤr ein abgeſchnitten untuͤchtig Glied be⸗
ruͤhrter Vniuerſitet beſchazt ſeyn.
XII.
Princepi, qui legatos alterius principis eum nimio comitats ad
ſe venientes aditu arcet, non peccat contra jus
gentium.

ſta, quam in præcedente meditatione commemoravi, lex

4. §. ult. de Legationibus ad id genus legatorum, qued ab
inferioribus ad ſuperiorem ſuum mittitur, pertinet. Inter
principes & liberas gentes licet cuilibet, tot legatos mir-
tere, quot vult. Aeneas apud Virgilium Aeneid. lib. 7:
= = Delectos ordine ab omni
Centum oratores auguſta ad mæœnia regis
Ire jubet, ramis velatos Palladis omnes,
Donaque ferre viro, pacemque expoſcere Teucris.
Viciſſim Latinus rex apud eundem Virgilium Aeneid. Iilb. 11.
ad Aeneam,
Qui dicta ferant, ac fædera rment,
Centum oratores, prima de gente latinos,
Ire jubet, pacisque manu prætendere ramos.
Licet tamen ei, ad quem legati mittuntur, ſi numerum
eorum ſibi gravem aut periculoſum futurum animadver-
tat, eos non admittere, ſed aditu vel regni vel ſaltem au-
læ ſuæ arcere, ac, ſicut Arcadius in L. I. §. 2. de Teſtibus

loqui-

loq

re

nes
Iu

ſlet

gen

gie⸗

ali

eEc

le i
Cer
Gil
ret,
det
tlot
ecke
tur
one
Ho
dit

nit,

und .

den

H

x

bH

er

Ni.

4

Ver⸗

Sp. DCLXXT. DE LEGAIIONIBUS.,. o7Y

loquitur, eum ſolum numerum, quem neceſſarium eſſe pu-
taverit, evocare, ne efirænata poteſtate ad vexandos homi-

nes ſuperflua multitudo protrahatur. Sed ipſorum legato-

rum tantus numerus, ut gravis eſſe poſſit, non facile eſſe

ſolet. Nam quod Ludovicus XIV, rex Galliarum apud
Bynckershœkium C. VI. in fin. quum ad pacem Neoma-
genſem convenirent legati, negavit, Eleétori Brandenbur-
gico jus eſſe, niſi unum legatum mittendi, fruſtra fuit, nec
alii principes de hac re, quæ in libera mittentium volunta-
te conſiſteret, controverſiam moveri paſſi ſunt. Et quere-
læ illeæ de pace Rysvicenſi, ad quam faciendam ſinguli
Germaniæ ordines legatos ſuos miſerant, & quod legatus

Gallicus, quum eos ſpiſſo agmine ad conventum ire vide-

ret, non ſine ludibrio: en agmen legatorum: voila 'Armée
des Ambaſadeurs! dixerit, huc non pertinent. Frequen-
tiores ſunt de nimio comitatu & ſatellitio eorum querelæ,

eæque nonnunquam juſtiſſimæ. Effrænus enim hic comi-

tum & ſatellitum, quos legati ſecum trahunt, numerus &
oneroſus eſt principi, ad quem mittuntur, & ſuſpicioſus.
Hic ergo prudenter faciet, nec contra jura gentium pecca-
bit, qui legatum, cum magna hominum caterva advenien-
tem, vel coërcere numerum illum, vel inauditum redire ju-
bet. Adferam bina ejus rei exempla verbis Eriderici de
Marſeluer in Legato lib. 2. tit. 16. pag. 389. J4. Legati ſuper-
bus apparatus, numeroſi comites & miniſtri, Principibus, ad
quos itur, nonnunquam inviſi ac ſuſpecti ſunt. Sic cum tres
Legati Hungarici, quos longo ſuperbiæ ſpectaculo tria millia
equitum ſequebantur, ad Fridericum Imperatorem MNeapolim

miſſi eſſent, ut diademe Regni ſui redimerent; oceluſas urbis

portas invenerunt; quod tam vaſta &α otioſa pompa, vel ma-
jJoris ſpei indicium præ ſe ferret, vel ad oſtentationem aut ex-
Yyyyy 2 pro-

903 MEDITAT. AD PANDECT.

probrationem inſtituta, inimo ad terrorem videretur. Itlis ita-
que Legationis jure introitum poſtulantebus, per nuncium re-
ondit Imperator; zon Legationem iſtam, ſed militarem fibi
legionem videri,. MWegue profuit, quæ cudebatur, excuſatio;
quod bonorandæ Mæjeſtatis ac Coronæ ſacræ & religionis gra-
tia tanto ſplendore adveniſent; zam poſt multa, Legatus tas-
Zam anus intromiſßſus eft. Dux quoque Feriæ cum nuper e
Rege Catholico in Gallianmz witteretar, triſtem Henrici IIV. mor-
Zems deploraturzs, adwodum imagnifce, pro more geutis ſuæ,
profectus ek. Cum jam Burdigalam pergeret, præmiſis, qui
boſpitium præpararest, urbis præfectus, tamquam anguftias
oppidi aæccaſans, in ſuburbio locam eſſe reſpondit: toz comitet,
gui viderentur turmas aliquot conſtituere, tot ſarcinas ciftas-
ꝗue, quæ, inſtar equi Trojani, aliquot millia ſeloporum facile
Parerent, aliter vecipi non poſſe. Quapropter Legationis ap-
Paratus ita moderandus, ut neque contractior fit, guam mit-
tentis, vel ejus, ad gquem mittitur, digsitas boſtalat; neque
rurſus ita exorbitans, ut oneri magis, quem bonori utrique
Rat. Pertinet huc Aurea Bulla, quæ in tit. I. §. 22. lega-
tos principum electorum ad electionem Cæſaris plures,
quam ducentas equitaturas & quinquaginta armatos, ſecum

adducere vetat. Et in comitiis pacis Monaſterienſis legato
Gallico, duci Longovillano, etſi princeps eſſet, legati ce-
teri, inprimis cæſarei, ſatellitium armatum, une garde, per-

mittere noluerunt, adeo, ut Comes Naſſavius ei, ſi cum ſa-

tellitio veniret, aditum denegaret, teſte de Ia Hode daus l'hi-

Koire de Louis XIV. lib. 2. pag. 101. Incredibile fere vide-
bitur, quod le Chevalier Chardin, auctor tamen fide digniſ-
ſimus, dans ſes Eoyages Tbm. III. cap. 10. bpag 378. ſq. de le-
gatione Mogolis ad Perſarum regem narrat: Je vis à la Cour
ge Perſe, la premiere fois ꝗAue jy arrivai, un Ambaſadeur du
Crand-

Au
fui
i
e
ſe
.
mas
10
ſiß
eni
ile⸗
h
u!
deu
re
lent
Au
4 h.
fefin
⸗
il
ler.
gyol
lnde
Cen
u
ſon
vey
Ure
Ne

.

.
1,N
e.
u

m.

,
ie

,

Hc.

nile

NF.

Ne

ge
eg.

ree;

ef.

ſd.

i.

NA
Oℳας⅓

010.

SP. DCLXXI. DE LEGATIONIBUSßs.,. 905

Grand- Mogol, avec un auſ grand trein, d mon avis, qu'au-
cun Ambaſſadeur ait eu jamais. Le Grand - Mogol n' avoit
point encore envoyé d' Ambaſſadeur au Roi de Perſe, Juoique le
Koi de Perſe lui en eit envoyé un d ſon avenement à la Couron-
ne des Indes, l'an 1660. Cet Ambaſſadeur éteit arrivé en Per-
ſe l'an 166, avec un train de huit -mille homnes, de quatre- mi-
le cheveaux, & de huit -mille bétes de charge, preſque tous cha-
meaux. Il fut fix mois en ebemin, depuis les frontieres jusqu'
la Cour, &&neaf autres mois avant que d'avoir Audience; &C du-
rant tout ce long tems, il étoit logé && défrayé. 1 ſembloit, gue
dans cette Ambaſſade, les deux Kois priſſent d täche de conteſter
à l'envi, tant ſur la ferté que ſur la magnificence. IV' Ambaſſadeur
avoit apporté pour quartre milliens de Préſens pour le Roi c pour
Jes Miuiſtres, moitié en argent, moitié en étoffes & en pierreries, &5
deux millions pour ſa dépenſe. Le Koi de Perſe, far cet eſprit de
grandeur dont j' ai par lé, t que l'Ambaſſadeur fut conduit fort
lentement dans ſa marebe, & qu'il languit ſi long tems après ſon
Audience; & bpour montrer encore que ſa dépenſe ne lui étoit pas
à charge, iln' accepta pas la moitié des Préſens du Grand- Mogol,
refuſant, entre les autrer, tout l'argent comptant; & le Jour d
abrès ſon Audience de conge, il lui envoya un Preſent de cinq- ceni-
mille éeus, les deuxæ tiers en argent, que l' Ambaſſadeur refuſa auſi:
le reſte conſiſtoit en pierreries, en brocards, en tapit, & en une
grande quantité de echoſes précieuſes qu' on porte de PFerſe aux
Indes, & particuliévement en quarante chevaux de grand prix.
Cet Ambaſſadeur, zrois jours avant ſon départ, ſit une choſe
qui donna de l'horreur aux Perſans. Il awoit ramaſſé durant
Jon ſejour en Perſe les plus beaux chevaux qu'il avoit pu trou-
ver, pour les emmener avee lui. On voulut l'obliger à pren-
dre un paſſeport, en lui faiſant entendre qu'on ne pouvoit au-
trement Ies Laiſſer ſortir du Royaume, ni aueuns autres cbevauæx,
Lyyyy 3 Zue

„10 MEDITAT. AD PANDECT.

que ceux dont le Roi lui avoit fait préſent; c'eſt ce qu'il ne

voulut pas faire, prétendant que ſa qualité d Ambaſſadeur le

diſpenſoit de cette formalite. Mais voyant que cela ne ſervoit
de rien, il ſit un ſoir mener ſes chevaux, qu'il avoit achetsés au

nombre de ſoixante ou ſvixante & dix, à quelques pas de ſon

Camp, && leur y Rt coufer les jarréti; ce qui parut tout. d-
fait barbare d tout le monde, ſur tous les premiers jours, avant
gu'ils fuiſent expirés.
XIV.
Legatus, qui partes ſpeculatoris & exploratoris in aula, ad quam
mittitur, obiit, boneſtiſſime agit,
XV.
atque id ei a principe ſuo recte pracipitur,
XVI.

ubi tamen prudens cautio, ne ipſe dec pictur,
adbibenda eſt.

Ioeihe nuper in manus meas diploma autographum, Vi-
ennæ die / Novembri anni 1633. confectum, ab ipſo Fer-
dinando II cæſare ſubſcriptum, ac ſigillo, quod majeſtati-
cum vocant, firmatum, cujus hæc inſcriptio erat:

erdinand der Ander von Gottes gnaden Er⸗
woͤhlter Roͤmiſcher Khayßer, Zue allen Zeit⸗
ten, Mehrer des Reichs.

Ingra-

ſen

0c0
10
iac
tio

lif H
1u

14

V

rreen

i.

R

daN

SP. DCLXXI. DE LECGATIONIBVS. 911

Inſruction Fuͤr den Wolgebornen Vnſerm Lieben ge⸗
treuen Sannß Rodolphen Grauen von Puechhaimb, HGerrn
zue Goͤllerſtorff, Khrumbach vnd Kuͤrchſchlage, Erbtruck⸗
ſaͤſſzen in Geſſterreich, Vnſerm Camerern, vnd. WM. Oe.
Camer⸗Rath ꝛc. Zue dem Durchleuchtigiſten Fuͤrſten Ful-
tan Murath Han, Tuͤrckhiſchen, Aſiæ, vnd Græciæ, Khay⸗
ſern, Vnſern Hochge Ehrten Nachbarn vnd Freundt, vnd
